PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

timon120777
23-09-2013, 09:57
A skam-Premium ma z kolei półki pionowe, tak? A tez go polecacie....Kotły Witkowskiego tez mają ten sam palnik przy mniejszych mocach kotłow co Skam-Premium - tzw. małego brucera?

skam pa półki poziome - dziewczyno ogarnij się trochę


cytując za wikipedią:
Półka – pozioma płaszczyzna

no chyba że instrukcję trzymałaś odwrotnie i rysunek z kociołkiem był odwrócony
zacznij w końcu myśleć i czytać co piszesz przed wysłaniem
i zdecyduj się w końcu na jakiś kocioł albo Ci tyłek zmarznie i będzie to tylko Twoja wina
a najlepiej pomyśl o pompie ciepła i na wątkach o niej szukaj pomocy- tam jest paru takich co Cię "uszczęśliwią" zaraz jakimś odpowiednim dla Ciebie urządzeniem

Jarecki79
23-09-2013, 11:17
A skam-Premium ma z kolei półki pionowe, tak? A tez go polecacie....Kotły Witkowskiego tez mają ten sam palnik przy mniejszych mocach kotłow co Skam-Premium - tzw. małego brucera?

Poziome, czyli czyszczony od przodu

Nie, w tej drugiej firmie nie mają tego samego palnika, bo w rejonie Pleszewa jest on na wyłączność.
Taka umowa z dostawcą.

grabpa58
23-09-2013, 12:06
Do pawelo_pl Klinkierowe,jeśli szamotowe są tak samo w środku dziurawe to na pewno zamienię.U mnie deflektor wisi pod rusztem wodnym.

kaszpir007
23-09-2013, 13:05
Witam wszystkich.Jestem nowicjuszem w tym wątku ale czytam i śledzę z uwagą wypowiedzi bardziej doświadczonych kolegów.Jestem użytkownikiem kotła z podajnikiem ślimakowym z firmy Witkowski od 2 sezonów. Kotły zrobione są naprawdę solidnie. Z braku doświadczenia popełniłem błąd kupując z rusztem wodnym i za duży o ok.30%. Na ruszta położyłem cegły klinkierowe z otworami a także odpowiednio docięte na 1i 4 półkę wymiennika.Efekt jest dość dobry,lepiej są dopalone gazy i nie ma tłustej sadzy w postaci kożucha czy innego polaru tylko lotny szarobrązowy pył. Zastanawiam się nad kupnem mniejszej dyszy do palnika żeliwnego,kontaktowałem się w tej sprawie z MINERTU,którego .

Sam mam niestety piec z rusztem wodnym (Skam-P 12KW).

Co dają te położone cegły klinkierowe ? Masz jakieś zdjecie jak to wygląda ?
Serio coś to daje ? Pytam bo mam też ruszt wodny i jeśli te cegły by coś dały to czemu nie :)

grabpa58
23-09-2013, 13:43
Sam mam niestety piec z rusztem wodnym (Skam-P 12KW).

Co dają te położone cegły klinkierowe ? Masz jakieś zdjecie jak to wygląda ?
Serio coś to daje ? Pytam bo mam też ruszt wodny i jeśli te cegły by coś dały to czemu nie :)

Witam,pomagają w dopalaniu gazów.Proszę o cierpliwość,fotki podeślę trochę pózniej [nie umiem wklejać],potrzebna będzie pomoc córki:confused:

animuss
23-09-2013, 13:46
Zastanawiam się nad kupnem mniejszej dyszy do palnika żeliwnego,Na pewno poprawiłoby to pracę palnika w okresach przejściowych mniejsza moc. Ciekawe czy zmniejszy się również spalanie?:D.Raczej nie .

Jarecki79
23-09-2013, 15:03
Zastanawiam się nad kupnem mniejszej dyszy do palnika żeliwnego,kontaktowałem się w tej sprawie z MINERTU,którego pozdrawiam:D. Na pewno poprawiłoby to pracę palnika w okresach przejściowych[mniejsza moc]. Ciekawe czy zmniejszy się również spalanie? .

Głowica minertu pasuje do starej, prostokątnej wersji ekoenergii, trzeba go zapytać, czy wymyślił coś do nowej okrągłej...

Ja w domu miałem małą, wierconą ekoenergię oraz dużą ekoenergię.
Mała pracowała u mnie od jesieni ubiegłego roku do pierwszych dużych mrozów, gdy sie okazało,że w moim starym domu nie daje rady....
Szybka przekładka w mrozy na duża i tak przejechałem do wiosny....

Wnioski:
Na swojej starej chacie na małej eko mieściłem się jesienią w ok.25-27kg
Na wiosne, jak przyszły podobne temp. na dużej eko ciężko było zejść <30kg.

Więc możesz być do przodu średnio o jakieś 5kg/24h.....

Na ten rok wstawiłem inny palnik lepiej dobrany mocą do moich potrzeb. Mogłem zostać przy ekoenergii, ale aby to miało sens musiałbym się nastawić na jej zmienianie z małej na duża w zalezności od temp. zewn., dla mnie bzdura, stąd inny palnik.


Ekoenergie możesz jednak przerobić na mniejszą, kupić musisz:
- ślimak od małej
- wewnętrzną część odlewu korpusu palnika
- małą głowicę spalającą.
Ma to sens, jak nie spalałes na dobę więcej jak 35kg, taka moja prywatna rada.

Ze starej ekoenergii zostanie Ci motoreduktor oraz zewnętrzna część odlewu korpusu palnika.

Tak zrobił kolega Many

Jarecki79
23-09-2013, 15:04
Kaszpir cegły mogą pomóc, nawet taka głupia dziurawka,
sęk w tym,że jak będziesz chciał je wyjąć do czyszczenia kotła to najprawdopodobniej się rozlecą.

Jak nie korzystasz z tego rusztu,- to spróbuj, sam się przekonasz.

kaszpir007
23-09-2013, 15:35
Kaszpir cegły mogą pomóc, nawet taka głupia dziurawka,
sęk w tym,że jak będziesz chciał je wyjąć do czyszczenia kotła to najprawdopodobniej się rozlecą.

Jak nie korzystasz z tego rusztu,- to spróbuj, sam się przekonasz.

Nie korzystam z rusztu , choć jak zamawiałem myślałem że będę ...
Szybko jednak zrezygnowałem , bo paląc kartony , jakieś drewienka więcej było później czyszczenia i kombinacji ...
To moge spalić w kominku i czyszczenie sporo przyjemniejsze ..

Nie mam porównania do Skam-Pa w wersji bez rusztu wodnego ale zdaje mi się że się piec mocno syfi , ale zdaje mi się że po zmianie sterownika za Skorpiona zaczął się mniej syfić.
Zobaczymy w tym sezonie ...

Po prostu zastanawiam się czy ma jakiś to sens i czy róznica będzie znaczna czy raczej "kosmetyczna".
Pytam bo nie chciałbym "ciał obcych" w piecu , bo później gorzej się czyści , a dodatkowo masz rację taki klinkier może się rozpaść i głupio by było aby wpadła część do palnika i jeszcze palnik rozwaliła ...

Nie chciałbym się "bawić" , w tym sezonie chciałbym wreszcie włączyć piec i tylko wywalać popiół , wsypywać opał i co jakiś czas czyścić ;)

Na ten sezon mam aż 3 rodzaje węgla ;)

1. Ze starego sezonu trochę ruskiego ekogrochu
2. Miał z Piasta (nie wiem jaka kaloryczność albo 23Mj albo 25Mj)
3. Ekogroszek podobno Chwalowice

Na pierwszy rzut idzie rusek , potem miał a potem te niby chwałowice.

Nie ukrywam że cegły mi zostały , więc ciekawi mnie to , ale chyba dam sobie spokój z cegłami , bo potem będzie cięzko się czyściło ruszt ...

timon120777
23-09-2013, 16:00
kaszpir
jak chcesz ustawiać cegiełki to warto się wybrać na lokalny skład i zainwestować kilka złotówek na cegiełki szamotowe
te się nie rozpadną a jak dobrze rozstawisz na ruszcie to nie będziesz ich musiał do czyszczenia wyciągać, ja gdy ustawiałem u siebie to zostawiłem miejsce od ścianek tak aby zmieścić skrobak i cegły stały przez cały okres prób z nimi.
potem jedna poszła do pocięcia przy zmniejszaniu palnika a druga służyła do jej przytrzymywania.
obecnie wykorzystuję tylko pocięty kawałek a cała leży i daleko jej do stanu rozkładu

grabpa58
23-09-2013, 17:04
Witaj Kaszpir. Bez obaw, cegiełki się nie rozlecą. Moje są w piecu od 4 miesięcy,do czyszczenia kotła wyciągam je w rękawicach lub pogrzebaczem. Gdyby kiedykolwiek się rozpadły na pewno nie uszkodzą palnika. Wkrótce załączę fotki.

grabpa58
23-09-2013, 17:22
Do Kol. Jarecki. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedż Decyzję wymiany dyszy podejmę chyba wiosną,muszę mieć właściwe porównanie ponieważ przez 2 sezony miałem rozbiegany palnik[zapłaciłem frycowe]. W największe mrozy spalałem na pewno 40-42 kg opału.Średnia na sezon 29kg. Jak będzie pokaże nadchodzący sezon. Grzejąc tylko CWU zauważam korzystną zmianę.:D PS.jak wygląda nowa ekoenergia? Muszę się przyjrzeć swojej i chyba ta starsza prostokatna.

grabpa58
23-09-2013, 18:07
Kaszpir załączam fotki. Wymiennik nie czyszczony co najmniej 2 tygodnie, grzeję w większości CWU ale od tygodnia co drugi dzień na 4 h puszczam ciepełko na chałupę bo kobitkom robi się zimno:cool:. Decyzja należy do Ciebie :D







214127

214128

214129

214130

Balzak311
23-09-2013, 18:18
Grabpa 58. ja u siebie tez mam ten nieszczęsny ruszt wodny w Kotle Defro Eko Duo Uni. i mam ten sam problem z sadzą itp. i te cegłówki mnie zaciekawiły, Ja jeszcze mysle do siebie dokupić deflektor ceramiczny plus te cegłowki. A powiedz czy nie za bardzo spada cie temp. spalić przez te cegłówki na półce poziomej?

Jarecki79
23-09-2013, 19:02
Grabpa

Co do palnika, to wklejam

Tak wyglądała stara duża ekoenergia od strony paleniska:
214143


Tak wygląda nowsza wersja
214142

grabpa58
23-09-2013, 21:16
Grabpa 58. ja u siebie tez mam ten nieszczęsny ruszt wodny w Kotle Defro Eko Duo Uni. i mam ten sam problem z sadzą itp. i te cegłówki mnie zaciekawiły, Ja jeszcze mysle do siebie dokupić deflektor ceramiczny plus te cegłowki. A powiedz czy nie za bardzo spada cie temp. spalić przez te cegłówki na półce poziomej?

Witaj Balzak,jeśli deflektor ceramiczny będzie na odpowiedniej wys. nad palnikiem to jak najbardziej wskazane. Też się przyglądałem tym ceramicznym ale wydają się być grubsze i może być problem z właściwą odległością od dyszy palnika[ok.18-20cm]. Cegiełki na 2półkach w moim przypadku nie stanowią problemu. Na pewno spowalniają przepływ spalin przez wymiennik i co za tym idzie zwiększają odbiór ciepła[dobre i kilka % odzyskanej energii]. Jeśli jest zbyt mały ciąg kominowy może się trochę dymić po otwarciu drzwiczek ,trzeba zatem poeksperymentować na własnym przykładzie.

animuss
23-09-2013, 22:32
Na pewno spowalniają przepływ spalin przez wymiennik i co za tym idzie zwiększają odbiór ciepła[dobre i kilka % odzyskanej energii]. :jawdrop:

Im większa prędkość przepływu spalin – tym cieńsza warstwa laminarna

bobasxx
23-09-2013, 22:54
:jawdrop:

Im większa prędkość przepływu spalin – tym cieńsza warstwa laminarna

Myślę, że kolega grabpa58 właśnie miał na myśli, ze te cegły przyspieszają przepływ spalin przez wymiennik, co zmniejsza warstwę laminarną.

animuss
23-09-2013, 23:08
te cegły przyspieszają przepływ spalin przez wymiennik, co zmniejsza warstwę laminarną.
w jaki sposób ?

grabpa58
24-09-2013, 07:34
:jawdrop:

Im większa prędkość przepływu spalin – tym cieńsza warstwa laminarna

Nie znam się na warstwach laminarnych i nie jestem ''uczonym w piśmie'. Porównuję tylko na swoim przykładzie jak było wcześniej,a jak jest teraz i tyle.

bobasxx
24-09-2013, 07:59
w jaki sposób ?


Bo te cegły zmniejszają prześwit między półkami i przy tej samej objętości strugi, spaliny szybciej przelatują przez wymiennik.

animuss
24-09-2013, 08:50
Bo te cegły zmniejszają prześwit między półkami i przy tej samej objętości strugi, spaliny szybciej przelatują przez wymiennik.Te cegły maja grube ścianki i zwiększają opory przepływu strugi spalin i jest tak jak napisał kolega

Na pewno spowalniają przepływ spalin przez wymiennik
Oczywiście są różnice w szybkości przepływu spalin przed cegłami i za cegłami ,ale to nie zmienia faktu że generalnie spowolniło to przepływ strugi przez wymiennik .

bobasxx
24-09-2013, 08:54
Te cegły maja grube ścianki i zwiększają opory przepływu strugi spalin i jest tak jak napisał kolega

I działają jak swego rodzaju zawirowywacze ;)

wojtek65
24-09-2013, 09:04
animus raczej bobasxx ma rację, tylko te cegły lepiej bez dziur w środku a niższe z przepływem spalin nad i pod nimi. W tym miejscu już nic się nie dopala albo znikomo.

jack18
24-09-2013, 09:05
I działają jak swego rodzaju zawirowywacze ;)

Z tego co mi się wydaje i pamiętam to zawirowywacz spaliny przyspiesza...:)

grabpa58
24-09-2013, 11:16
Szanowni Koledzy. Podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami po to,żeby inni użytkownicy kotłów z rusztem wodnym mogli to wypróbować u siebie i poprawić trochę jakość spalania.Dyskusja i szczegółowa analiza może przynieść wymierne i jeszcze lepsze wyniki w przyszłości czego byśmy wszyscy oczekiwali:) Moim zdaniem największą rolę spełniają cegły położone na ruszcie . Zamierzam poobcinać po obwodzie tę jednolitą warstwę zostawiając tylko "ceglany grill".

bobasxx
24-09-2013, 12:41
Z tego co mi się wydaje i pamiętam to zawirowywacz spaliny przyspiesza...:)

Ja wciąż do tego zmierzam :)

animuss
24-09-2013, 14:58
I działają jak swego rodzaju zawirowywacze ;)
Bardzo byśmy chcieli żebyś miał rację ,ale życie nie jest takie proste i producenci kotłów nie wkładają takich cegieł w czasie testów na sprawność . ;)
Co może dać taka zawalicegła w wymienniku poziomym ,ano sprzyja wytrącaniu pyłów ze strumienia spalin i osadzaniu się pyłu na powierzchniach (poziomych) wymiennika, zwiększając opory przepływu spalin i zmniejszając efektywność wymiany ciepła (warstwa pyłów elegancko izoluje).

Jaki z tego zawirowywacz w ,którym miejscu one wydłużają drogę spalin zwiększając szybkość przepływu. :)

wojtek65
24-09-2013, 16:52
Co może dać taka zawalicegła w wymienniku poziomym

Jaki z tego zawirowywacz w ,którym miejscu one wydłużają drogę spalin zwiększając szybkość przepływu. :)
Miałem zająć się dzisiaj prostowaniem wykresów, ale ponieważ mam półki poziome to tak na szybko włożyłem 4 cienkie 3 cm cegły szamotowe i kawał blachy pochyło na ruszt żeby trochę mieszał. Po co domyślać się, lepiej sprawdzić. Chwilę przed godziną 17.

grabpa58
24-09-2013, 17:40
animuss Co bardziej izoluje odbiór ciepła w wymienniku np. 2mm tłustej sadzy czy 2mm pyłu?

animuss
24-09-2013, 22:46
animuss Co bardziej izoluje odbiór ciepła w wymienniku np. 2mm tłustej sadzy czy 2mm pyłu? którym ?

Adams11
24-09-2013, 23:21
Jak ma być tłok to na pałę przyjmowanie 80-90W/m2 to szaleństwo w takim palniku zmniejsz moc , zrób OZC
Bierzesz tłoka żeby mieć dostęp do tańszego paliwa a on będzie je marnować w okresach przejściowych , moc przyjmujesz na oko .
Z góry jesteś skazany na zwrócenie szczególnej uwagi na pojemność popielnika ,paląc miałem popiołu jest zawsze więcej .

Co masz na myśli że tłokowca trzeba przewymiarować?

animuss
24-09-2013, 23:26
Co masz na myśli że tłokowca trzeba przewymiarować?
Dobrać starannie nie na oko zrobić OZC .

grabpa58
25-09-2013, 06:48
"napisał animuss
Co może dać taka zawalicegła w wymienniku poziomym ,ano sprzyja wytrącaniu pyłów ze strumienia spalin i osadzaniu się pyłu na powierzchniach (poziomych) wymiennika, zwiększając opory przepływu spalin i zmniejszając efektywność wymiany ciepła (warstwa pyłów elegancko izoluje). "



w tym o którym napisałeś. [dotyczy pytania z postu #17737]

animuss
25-09-2013, 12:22
"napisał animuss
Co może dać taka zawalicegła w wymienniku poziomym

w tym o którym napisałeś. [dotyczy pytania z postu #17737]

Sadza będzie się osadzać wszędzie o zbliżonej grubości, a pył będzie odkładał się na wierzchu wymiennika poziomego.

bobasxx
25-09-2013, 13:22
Jaki z tego zawirowywacz w ,którym miejscu one wydłużają drogę spalin zwiększając szybkość przepływu. :)

W tym przypadku nie wydłużają drogi spalin, tylko zwiększają szybkość przepływu poprzez zmniejszenie prześwitu w wymienniku.

Jak wrzucisz kamień do strumyka, to woda opływająca kamień przyspieszy. ;)

apolloo2
25-09-2013, 13:59
Witam wszystkich mam pytanie i proszę o radę
zastanawiam sie nad kupnem pieca CO z podajnikiem i zasobnikiem na eko groszek

Mój instalator poleca mi dwa

1 KOCIOŁ C.O. DEFRO-KOMFORT-EKO-KOMFORT 25
2 Kocioł EKO-GT-KWP Galmet

Który wybrać domek powierzchnia 220m2 z lat 80

animuss
25-09-2013, 14:43
W tym przypadku nie wydłużają drogi spalin, tylko zwiększają szybkość przepływu poprzez zmniejszenie prześwitu w wymienniku.

Jak wrzucisz kamień do strumyka, to woda opływająca kamień przyspieszy. ;)

Bobasxx to nawal kamieni do wymiennika będzie najtaniej .
A nie zauważyłeś ze najpierw zwolni , :D

grabpa58
25-09-2013, 14:49
Witam wszystkich mam pytanie i proszę o radę
zastanawiam sie nad kupnem pieca CO z podajnikiem i zasobnikiem na eko groszek

Mój instalator poleca mi dwa

1 KOCIOŁ C.O. DEFRO-KOMFORT-EKO-KOMFORT 25
2 Kocioł EKO-GT-KWP Galmet

Który wybrać domek powierzchnia 220m2 z lat 80
Są dużo lepsze od wymienionych przez Ciebie , wystarczy poczytać użytkowników z tego forum. Za mało wiemy o Twoim domu[docieplenie,instalacja]. Na pewno powinien być bez rusztu wodnego i mniej niż 25KW.

zbigmaz01
25-09-2013, 14:52
Witam wszystkich mam pytanie i proszę o radę
zastanawiam sie nad kupnem pieca CO z podajnikiem i zasobnikiem na eko groszek

Mój instalator poleca mi dwa

1 KOCIOŁ C.O. DEFRO-KOMFORT-EKO-KOMFORT 25
2 Kocioł EKO-GT-KWP Galmet

Który wybrać domek powierzchnia 220m2 z lat 80Napisz coś więcej na temat docieplenia ścian, dachu, okien to będzie się można wypowiedzieć a tak to mało danych. A może chcesz tylko potwierdzenia decyzji który wybrać z tych zaproponowanych?
Jeżeli chodzi o dobór mocy to może to ci pomoże http://cieplowlasciwie.pl/wynik/9a

wojtek65
25-09-2013, 15:46
Bobasxx to nawal kamieni do wymiennika będzie najtaniej .
A nie zauważyłeś ze najpierw zwolni , :D
animus a w którym miejscu spaliny mają zwolnić jak dmuchawa nie zwalnia? Wczoraj przed godziną 17 włożyłem 4 cegły szamotowe do mojego kociołka i temp. spalin spadła o 20-30 stopni teraz dochodzi 17 idę je wyjąć.

bobasxx
25-09-2013, 17:08
Bobasxx to nawal kamieni do wymiennika będzie najtaniej .
A nie zauważyłeś ze najpierw zwolni , :D

Animuss, nie mówiłem że masz zarzucić cały strumień kamieniami ;)

grabpa58
25-09-2013, 17:18
Pełne cegły na poziomych półkach wymiennika to nieporozumienie.

apolloo2
25-09-2013, 17:24
domek kwadrat z lat 80 ocieplony styropianem 15 cm
plastikowe okna
powierzchnia 220m2
instalacja w starym stylu kaloryfery żeliwne po 20 żeberek z termostatami Giancomini
Rurki doprowadzające do kaloryferów 3/4 cala
dach płaski drewniany pokryty papą
pod dachem przestrzeń jakieś 0,5 do 0,8m
wysypana na 0,2 m piaskiem z żwirem to pewnie jakaś stara forma docieplenia
myślałem o piecu 17KW ale instalator mnie wystraszył mówiąc że w zimę może być zimno i piec nie da rady ogrzać domu

dzwoniłem też do działu technicznego obu firm i tez mówią aby kupić piec minimum 22kw

Instalator polecił mi te kotły



1 KOCIOŁ C.O. DEFRO-KOMFORT-EKO-KOMFORT 25
2 Kocioł EKO-GT-KWP Galmet

bo na nich pracuje i chodzą u ludzi już po dziesięć lat tych firm wiec podobno są dobre a wy co myślicie?

Proszę o dobre rady bo po to inwestycja na kilka lat a szkoda forse wyrzucać w błoto

cysiokysio
25-09-2013, 18:25
Nie słuchaj ani instalatora ani sprzedawcy dla nich większy kocioł =droższy kocioł = większa prowizja. Jeżeli nie masz przeciągów od nieszczelnych okien to 17 kW jest wystarczająco a jak dasz na poddasze 20cm nawet najtańszej wełny to będzie z zapasem.

timon120777
25-09-2013, 18:29
jak wywalisz ten mix ze stropu i w to mniejsce rozwiniesz wełnę na folii( 2 warstwy 25-30cm) to 15KW nie będzie miało co robić
nie słuchaj doradców w firmach które zarabiają tym więcej im większe kotły sprzedadzą
policz zapotrzebowanie przynajmniej w przybliżony sposób - będzie to bardziej miarodajne niż słowa
spróbuj tu:
http://www.cieplowlasciwie.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cieplowlasciwi e.pl%2F)
będziesz znał rząd wielkości i będzie łatwiej dopasować według potrzeb a nie według czyjegoś "może być zimno"

cysiokysio był szybszy

grabpa58
25-09-2013, 18:43
apolloo2 Przeczytałeś warunki gwarancji z firmy Galmet? Szczęka :jawdrop:opada

apolloo2
25-09-2013, 18:46
a jaki piec wybrać?

apolloo2
25-09-2013, 18:56
mówili że 5 lat na wszystko

timon120777
25-09-2013, 18:59
a to zależy czym chcesz palić
jak ma to być bardzo dobry ekogroszek to możesz komfort eko wziąć. tam jest palnik fajkowy do dobrych groszków i sterowanie TECHA przyzwoite jesli masz pojęcie o procesie spalania i ustawianiu dwustanu.
jeśli będziesz chciał kombinować z opałem i oszczędzać kasę szukaj czegoś z palnikiem przystosowanym do paliw w granulacji 0-32mm czyli wszelkiej maści ekoenergie ewmary czy ardeo
masz tu do dyspozycji kociołki z rankingu (skam-premium, RBR) oraz witkowskiego krzaczka i pewnie parę innych jak poszukasz
witkowski, rbr i skam oferują też sterowanie bardziej zautomatyzowane, krzaczek zaczął współpracę z TECHem i daje stery podobne jak defro

animuss
25-09-2013, 19:45
Animuss, nie mówiłem że masz zarzucić cały strumień kamieniami ;)

Bobasxx trzymaj się tego strumienia ,cegły w wymienniku się nie sprawdzają po prostu są za grube i układając nawet dłuższą drogę spalin ,zawężamy zasłaniamy wymiennik ,czyli brak zysku ,w komorze spalania można wkładać jak jest za duży kocioł zmniejszać komorę zasypu itd.

grabpa58
25-09-2013, 19:45
Skam-P, Witkowski, RBR , bdb. propozycje[oczywiście bez wodnego rusztu]:yes:

animuss
25-09-2013, 19:49
a jaki piec wybrać?
A serwis ,który ma bliżej do Ciebie.

bobasxx
25-09-2013, 19:53
Bobasxx trzymaj się tego strumienia ,cegły w wymienniku się nie sprawdzają po prostu są za grube i układając nawet dłuższą drogę spalin ,zawężamy zasłaniamy wymiennik ,czyli brak zysku ,w komorze spalania można wkładać jak jest za duży kocioł zmniejszać komorę zasypu itd.

Bo trzeba je tak ustawić, żeby nie zasłaniały wymiennika np. na czterech nóżkach ;) No i są przecież cienki szamotki.

Nie dasz się przekonać do cegieł - trudno.

kobra64
25-09-2013, 19:55
a jaki piec wybrać?

A jaki masz budżet, jaki chcesz palnik ( albo prościej - czym chcesz palić, ekogroszkiem czy czymś tańszym typu groszek, miał albo mieszanki ), czego oczekujesz od sterownika? Grzejesz tylko chatę czy CWU też? Instalację masz starego typu - tzn. grawitacyjnie czy pompowo? Ile pomp? Jakieś zawory mieszające? Planujesz jakieś modernizacje instalacji w związku z zakupem kotła czy ma latać na tym, co jest? Odpowiedz na wszystkie pytania, wtedy będzie łatwo Ci doradzić.

Andrzej_M_
25-09-2013, 20:13
Bo trzeba je tak ustawić, żeby nie zasłaniały wymiennika np. na czterech nóżkach ,,,,

Bobasxx bywając tu i tam, podgląda, podsłuchuje a następnie wyciąga odpowiednie wnioski.

animuss
25-09-2013, 20:49
Bo trzeba je tak ustawić, żeby nie zasłaniały wymiennika np. na czterech nóżkach ;) No i są przecież cienki szamotki.

Nie dasz się przekonać do cegieł - trudno.

Na trzech nóżkach też da się ustawić a miejsca zajmą tyle samo co bez nóżek
Wolę z metalu są gładsze i bardzo cienkie zajmują niewiele miejsca ,a krawędzie kierownic można doszlifować na ostrze noża ,resztę sobie domniemaj .;)

apolloo2
25-09-2013, 21:40
budżet to 7000 do 8000 zł na firmę instalatora czyli z niższym Vat
a palić raczej eko groszkiem luźnym nie paczkowanym o 100 zł tańczy a zostało mi pomieszczenie na skład węgla po zwykłym kotle zasypowym wiec warto wykorzystać

co do rusztu i sterownika to sie nie znam

myślałem o czymś takim co obsłuży żona

bo w domu jestem tylko w wekendy taka praca

karoka65
25-09-2013, 21:58
To weź sobie coś chociaż trochę automatycznego bo tak całkiem to niema żeby żona Cię nie wyklęła :)

apolloo2
25-09-2013, 23:14
co polecacie?

zbigmaz01
26-09-2013, 04:10
co polecacie?Polecam to co mam, poczytaj stopkę. Jestem użytkownikiem, nie sprzedawcą.

apolloo2
26-09-2013, 08:19
zbigmaz01 poleca sprawdzony RBR Ekouniwersal 17kW

jak uważacie jest lepszy od moich propozycji firm?

DEFRO-KOMFORT-EKO-KOMFORT 25
Kocioł EKO-GT-KWP Galmet

apolloo2
26-09-2013, 08:22
Mam jeszcze inne pytanko

bo znów kilka osób mnie wystraszyło

jak jest z kotłami ślimakowymi przy trochę zawilgoconym eko groszku (myślę o kupowaniu eko groszku bezpośrednio na kopalni nie jest paczkowany

czy to duży problem dla pieców ślimakowych?

apolloo2
26-09-2013, 08:30
Polecam to co mam, poczytaj stopkę. Jestem użytkownikiem, nie sprzedawcą.

a jak jest z serwisem tego kotła ja mieszkam trochę daleko od producenta

pawko_
26-09-2013, 08:30
Dużą masz kotłownie ? Jeśli tak to bierz co chcesz :) najwyżej będziesz bardziej aktywny na forum w zimie.
Tylko te 25kW to delikatna przesada...

apolloo2
26-09-2013, 08:50
Dużą masz kotłownie ? Jeśli tak to bierz co chcesz :) najwyżej będziesz bardziej aktywny na forum w zimie.
Tylko te 25kW to delikatna przesada...

co to znaczy bardziej aktywny w zimie?

kotłownia to dwa pomieszczenia jedno skład opału 2,5 na 3,5m i pomieszczenie na piec 3,0 x 3,5

a tak poza tym to naprawdę zależy mi na dobrej radzie bo widzę ze ten mój instalator przesadził z tymi 25 kW firmy które polecił jak sie okazuje tez nie są górnych lotów

timon120777
26-09-2013, 08:55
apollo
ja zawsze węgiel kupuję latem. po poierwsze wtedy nie muszę robić zakupów na szybko więc mogę poczekać aż będzie na składach suchy i nie dopłacę za wodę
po drugie nawet jak kupię lekko wilgotny to do zimy w kotłowni wyschnie i problem z wilgocią się rozwiązuje sam.
kupowałem w workach tylko pierwszy sezon
teraz biorę tylko luzem. owszem trochę więcej kurzu przy załadunku ale większa pewność że nie zrobię krzywdy kociołkowi mokrym opałem

minertu
26-09-2013, 08:57
a jak jest z serwisem tego kotła ja mieszkam trochę daleko od producentaA co chcesz żeby się zaraz zepsuł?
Serwis masz choćby u mnie :) głosisz sprzedawcy albo producentowi i po krzyku.

kaszpir007
26-09-2013, 09:04
DEFRO-KOMFORT-EKO-KOMFORT 25
Kocioł EKO-GT-KWP Galmet

Obie wymienione firmy też robią dobre piece ...

Piece Galmetu montuje deweloper w osiedlach jakie buduje niedaleko mnie. Kumpel ma taki piec i nie słyszałem od niego żadnego narzekania.
Oglądałem go u kumpla , to ma sterownik z PID , z ładnym wyświetlaczem (LCD - graficznym).
Szczerze mówiąc zależy jaka cena i warunki ...

apolloo2
26-09-2013, 09:09
apollo
ja zawsze węgiel kupuję latem. po poierwsze wtedy nie muszę robić zakupów na szybko więc mogę poczekać aż będzie na składach suchy i nie dopłacę za wodę
po drugie nawet jak kupię lekko wilgotny to do zimy w kotłowni wyschnie i problem z wilgocią się rozwiązuje sam.
kupowałem w workach tylko pierwszy sezon
teraz biorę tylko luzem. owszem trochę więcej kurzu przy załadunku ale większa pewność że nie zrobię krzywdy kociołkowi mokrym opałem

W przyszłym roku będę mądrzejszy teraz lata nie cofnę a stary piec wysiadł mi 2 tygodnie temu :-) nie warto go naprawiać
muszę wiec chyba poczekać na kilka słonecznych dni jesieni i zaufanego wozaka prosić aby kupił w miarę suchy
u mnie też węgiel po leżakowaniu wysychał na wióry ale do tej pory paliłem orzechem

zbigmaz01
26-09-2013, 09:09
Nie każdy serwis ma podgląd kotła na kompie i nie każdy pomoże w ustawianiu kotła na odległość. A co do wielkości kotła to te 25kW to duża przesadą.

pawko_
26-09-2013, 09:12
co to znaczy bardziej aktywny w zimie?

Z przewymiarowanym kotłem plus małą wiedzą na temat procesu spalania, ustawień parametrów będzie Ci ciężko. Tak jak kolega wyżej napisał sterowniki defro są dobre i proste w obsłudze dla ludzi, którzy już coś lizneli. Na forum pewnie Ci pomogą z ustawieniami, ale dni i noce spędzone w kotłowni obok kociołka są mało zachęcające.

Chyba, że jesteś zaawansowanym użytkownikiem kotłów z podajnikiem to sobie poradzisz.

Miałem kiedyś ten sam dylemat co Ty. W porę otrząsnąłem się z tą mocą kotła, wziąłem mniejszy z "autamtycznym sterowaniem". Natomiast co do procesu spalania, ustawień parametrów i działania tego "automatu" jestem w ciemnej d... wszystko przede mną.

Piotrek42
26-09-2013, 09:15
flutebox a co kupiłes??

pawko_
26-09-2013, 09:19
flutebox a co kupiłes??

To co Ty :)

apolloo2
26-09-2013, 09:19
ja dopiero zaczynam tą zabawę i nie chcę popełnić błędu ani przesiadywać w kotłowni całymi dniami
bo zona która będzie musiała przykładać do piecyka by mnie zabiła
jak trójka maluchów będzie marznąć w chałupie

Piotrek42
26-09-2013, 09:27
kliknij w zakładkę ( na górze) widomosci i tam masz rozwiniecie skrzynka odbiorcza kliknij w to i pozniej kliknij w TEMAT wiadomosci to Ci się samo otworzy :)

apolloo2
26-09-2013, 09:35
kliknij w zakładkę ( na górze) widomosci i tam masz rozwiniecie skrzynka odbiorcza kliknij w to i pozniej kliknij w TEMAT wiadomosci to Ci się samo otworzy :)


dzięki pomogło

pawko_
26-09-2013, 09:37
ja dopiero zaczynam tą zabawę i nie chcę popełnić błędu ani przesiadywać w kotłowni całymi dniami
bo zona która będzie musiała przykładać do piecyka by mnie zabiła
jak trójka maluchów będzie marznąć w chałupie

W takim razie musisz zaryzkować tak jak ja na przekór innym niedowiarkom :) Koledzy w pracy twierdzą, że piec jaki zakupiłem (11kW) nie ogrzeje mojej chałupy (160m2 dom dopiero co wybudowany). Na dodatek wspomniałem, że mam układ zamknięty i już chcą mi klepsydrę pisać. Wszystko okaże się jak odpale ten swój reaktor, jesli nie będzie mnie na forum po zimie tzn. że coś się wydarzyło...

Piotrek42
26-09-2013, 09:39
To co Ty :)


Acha, to kupiłes 2 kotły ;)) enke i rbra?? :D

pawko_
26-09-2013, 09:42
Jeszcze nie :D póki co tylko rabarbara...

Piotrek42
26-09-2013, 09:44
W takim razie musisz zaryzkować tak jak ja na przekór innym niedowiarkom :) Koledzy w pracy twierdzą, że piec jaki zakupiłem (11kW) nie ogrzeje mojej chałupy (160m2 dom dopiero co wybudowany). Na dodatek wspomniałem, że mam układ zamknięty i już chcą mi klepsydrę pisać.


hehe ogrzejesz i jeszcze Ci zostanie :)))

kaszpir007
26-09-2013, 09:56
W takim razie musisz zaryzkować tak jak ja na przekór innym niedowiarkom :) Koledzy w pracy twierdzą, że piec jaki zakupiłem (11kW) nie ogrzeje mojej chałupy (160m2 dom dopiero co wybudowany). Na dodatek wspomniałem, że mam układ zamknięty i już chcą mi klepsydrę pisać. Wszystko okaże się jak odpale ten swój reaktor, jesli nie będzie mnie na forum po zimie tzn. że coś się wydarzyło...

Bo bezpieczniejszy jest układ otwarty ...
Układ zamknięty to "ukłon" w kierunku deweloperów którzy chcieli aby było taniej i łatwiej. Oni mają gdzieś bezpieczeństwo klienta ...
W układzie otwartym nie ma co się zepsuć lub zawieść , a w zamkniętym niestety jest co się zepsuć a w razie awarii nie chciałbym bym w mieszkaniu ...

Ja w życiu bym się nie zgodził na układ zamknięty ...

apolloo2
26-09-2013, 09:57
dobre już wiem że na moje 220m2 wystarczy 17 kw większego nie kupię

myślałem też że postawie na skam-premium

ale po rozmowie z panią z fabryki trochę się załamałem gwarancja na piecyk tylko 3 lata a na podzespoły dwa

inni dają 5 lat gwarancji

czy 3 lata to nie za mało?

apolloo2
26-09-2013, 10:14
Jak dla mnie to za mało ...
Ale się nie dziwie jak daje się blachy 4mm i nie chwali się jakie to blachy ...

Zdaje mi się zę Defro daje blachy 6mm ...

Ja mam Skampa od 2011 i rdzewieje , ale podobno to tylko kosmetyka ? i że nie ma się co przejmować i jak mi przeszkadza to mogę odmalować ???

Osobiście wolałbym mieć jak najdłuższą gwarancję , bo osobiście uważam że jak dla mnie to także wyznacznik jakości pieca ...
Jak jest coś kiepskiej jakości to raczej producent nie da zbyt długiej gwarancji , bo jeszcze by zbankrutował :)

ale tu koledzy zachwalają skam i co tu robić ???? jestem w kropce 3 latka gwarancji to jednak mało :-(

pawko_
26-09-2013, 10:15
Nie powiedziałbym, że zapłaciłem taniej za układ zamknięty... Raczej odwrotnie. Hydraulik dał po drodze jeszcze jakieś inne zabezpieczenia oprócz zaworu dbv tylko muszę dopytać jakie bo się na tym nie znam.

kaszpir007
26-09-2013, 10:18
dobre już wiem że na moje 220m2 wystarczy 17 kw większego nie kupię

myślałem też że postawie na skam-premium

ale po rozmowie z panią z fabryki trochę się załamałem gwarancja na piecyk tylko 3 lata a na podzespoły dwa

inni dają 5 lat gwarancji

czy 3 lata to nie za mało?

Osobiście wolałbym mieć dłuższą gwarancję niż krótszą ...

To jednak duże pieniądze.

Długa gwarancja jak dla mnie to wyznacznik jakości produktu. Nikt kto sprzedaje słaby produkt nie da zbyt długiej gwarancji , bo wie że by zbankrutował :)

Co do sterownika , to szczerze mówiąc można sobie wybrać sterownik jaki się chce i nie jest się "skazanym" na sterownik producenta , tym bardziej że sterowniki są uniwersalne i działają z każdym piecem ...
Sterownik można zawsze zmienić i to przy niedużym nakładzie finansowym , pieca niestety nie ...

zbigmaz01
26-09-2013, 10:22
ale tu koledzy zachwalają skam i co tu robić ???? jestem w kropce 3 latka gwarancji to jednak mało :-(
Przez trzy lata poznasz kocioł co on potrafi i jak pracuke i trzeba go odstawić? Za drogi gips aby po trzech latach usuwać błędy producenta na własny koszt.

kaszpir007
26-09-2013, 10:29
dobre już wiem że na moje 220m2 wystarczy 17 kw większego nie kupię

myślałem też że postawie na skam-premium

ale po rozmowie z panią z fabryki trochę się załamałem gwarancja na piecyk tylko 3 lata a na podzespoły dwa

inni dają 5 lat gwarancji

czy 3 lata to nie za mało?

Nie wiem.
Ja mam Skamp-a 12KW od 2011r. Przez 2 lata męczylem się z nim bo dołączony sterownik "automatyczny" (Ognik) nie działał tak jak powinien i szczerze mówiąc firma od Skampa jakoś zbytnio nie zareagowała pomimo wielu listów. Oczywiście był odzew i propozycję abym wywalił cały opał (3 tony) i kupił coś mało kalorycznego bo mam za małe zapotrzebowanie na ciepło i itd ...
Skończyło się tym że w 2012r miałem remont w nowym domu ! , remont nowego komina , który przelazł smołą !
Dopiero po "obsmarowaniu" na forum okazało się że w 2013r da się mi wypożyczyć "do testów" inny sterownik (Skorpion) i okazało się że po wymianie sterownika piec zaczął działać niemalże tak jak powinien ..
A piec miałem kupiony ze sterownikiem automatycznym. Miałem na nim tylko ustawić temp CO i CWU i co najwyżej lekko skorygować ...

Szczerze mówiąc mam wielki żal do producenta że dopiero po 2 latach i po "obsmarowaniu" coś się ruszyło i ruszyło się dzięki Jareckiemu a nie samemu producentowi ...

W ciągu 2 lat zniszczyłem nowy komin. Piec zaczyna rdzewieć.
Jedyna zaleta że po zmianie sterownika zaczął choć teraz działać chyba tak jak powinien ...

Szkoda że taka propozycja i "diagnoza" nie wyszła w 2011r. Nie musiałbym się meczyć 2 lat i remontować komina ...
Zapewne mój przypadek jest jednostkowy , ale niestety ja straciłem zaufanie do tej firmy ....

kaszpir007
26-09-2013, 10:35
Nie powiedziałbym, że zapłaciłem taniej za układ zamknięty... Raczej odwrotnie. Hydraulik dał po drodze jeszcze jakieś inne zabezpieczenia oprócz zaworu dbv tylko muszę dopytać jakie bo się na tym nie znam.

No i co z tego że są zabezpieczenia ?

Wystarczy że będzie lewe powietrze i mimo że zadziałają zabezpieczenia to co dalej ? Temperatura będzie rosła i rosła i ?
W przypadku układu otwartego ciepło i ciśnienie poleci do zbiornika wyrównaczego i pójdzie w kanalizę ...

A w przypadku otwartego ? Booom ...

Układ zamknięty robi się łatwiej i szybciej. Za części i tak płaci klient więc hydraulikowi to na rękę. Mniej roboty a kasa za usługę taka sama ...

Ja nie ufam zabezpieczeniom. Wolę mieć takie coś co w razie nawet awarii zabezpieczeń będzie bezpieczne. Czym prostsza instalacja tym lepsza ...

pawko_
26-09-2013, 10:40
Współczuję Ci kaszpir na prawdę... z tym opałem dobre, wyrzuć i może będzie lepiej. Nie chciałbym być tak doświadczony jak Ty i w moim przypadku wymieniać komin systemowy za ponad 2 tys. :mad:

Co do układu zamkniętego, dopytam jeszcze hydraulika przedstawie mu Twoje argumenty. Zobaczymy jak będzie.

edit. Rozmawiałem z hydraulikiem, słabo go słyszałem przez telefon, ale coś tam zrozumiałem. Powiedział, że dla kotła i dla grzejników lepszy jest system zamnkięty. W kotłach podajnikowych gdzie pali się samym groszkiem praktycznie nie ma możliwości zagotowania wody. Chyba, że pali się drewnem i zabraknie prądu. Posiadam zawór dbv z upustem do kanalizy , po drodze jeszcze jakieś dwa zabezpieczenia zawory nadzorujące ciśnienie. Wężwnica schładzająca ? Nie wiem czy dobrze go zrozumiałem. Poza tym sam sterownik pilnuje żeby nie przekroczyć zadanej temp. a później jeszcze mają zadziałać te urządznia o których pisałem wcześniej. dodatkowo powiedział mi, że jeśli hydraulik jest mało rozgarnięty to instalacja w układzie otwartym może stworzyć b. duże niebezpieczeństwo jeszcze większe niż w układzie zamkniętym (nie zpaytałem się dlaczego). Być może coś przekręciłem i może mój laicki język w tej dziedzinie wydać się mało zrozumiały.
Miał dużo do powiedzenia na ten temat ale jestem w pracy i nie miałem czasu z nim rozmawiać. Będzie zakładał mi sterowniki do pokojów w najbliższym czasie więc jeszcze podrąże.

kobra64
26-09-2013, 11:07
Apollo, jak masz podejścia do grzejników 3/4 cala, to w pionach i przy kotle pewnie i 1,5 - 2 cale rury się trafią. Plus żebra żeliwne - dużo wody będzie w tej instalacji. Brałbym kocioł z dużą pojemnością wodną, łatwiej będzie nad nim zapanować. Tym bardziej że masz termostaty i harmonie po 20 żeberek - jak taki termostat otworzy , to szok dla kotła z małą pojemnością będzie spory. 17 kW Skam -P ma 110 litrów wg. DTR -ki, to już całkiem całkiem. Co do Defro i Galmetów - to są dobre, solidne kotły. Sporo takich w mojej okolicy pracuje, narzekania słyszę tylko na te z rusztem wodnym i tłoki Defro. Masz prostą instalację, nie potrzebujesz Bóg wie jakich zaawansowanych opcji. Jak Galmet, brałbym jakiś rzędu 17 - 20 kW z palnikiem obrotowym i bez wodnego rusztu. Eko GT KWP M 17kW albo jak masz obawy czy starczy mocy, nie zamierzasz ruszać tego " ocieplenia " stropu to już max KWP 2 M 22 kW. Te ich sterowniki z PID są dość proste i skuteczne, u wielu użytkowników chodzą od pierwszego rozruchu. Jak Defro, to brałbym z rynną i bez rusztu wodnego ( czyli pilnować, żeby w nazwie nie miały DUO ). Eko Uni 19 kW ( tylko ten ma dosć mało wody, niespełna 80 litrów ) , max AKM UNI 22 kW ( ten już przeszło 100 litrów). Jak komfort Eko, to PZ 20 kW - ma palnik 2 generacji, poradzi sobie z miałem i mieszankami, tylko też trochę mała pojemność wodna, koło 70 litrów. Jak nie zamierzasz modernizować instalacji, to nie daj sobie wcisnąć do Defro jakiegoś ich zdaniem super sterowania z obsługami mieszaczy, 4 pomp, pogodówek, pokojówek i czego tam jeszcze - kasy szkoda na coś, z czego się nie skorzysta. Ja do firmy na podobny do Twojego metraż ( 205 m2, dość solidnie ocieplone, ale wysokość średnio 3,5 metra no i brama 16 m2, będzie często otwierana ) wybrałem Skama -P 17 kW z palnikiem obrotowym Ardeo 15kW i sterownikiem SPP od Boleckiego. W domu już przeszło 8 lat bezawaryjnie działa Defro Eko 28 kW na kiepsko ocieplone 235 m2 + CWU dla 4 osób plus 25 m2 garaż i 60 m2 piwnica - niby nie grzane, ale zawsze jest w okolicach 18 stopni. W lutym bieżącego roku padł sterownik i dmuchawa, poza tym wszystko OK. Gwarancja 2 lata na podzespoły to norma, tutaj gwarantem jest producent podzespołów a nie kotła. 3 lata na kocioł - rok krócej od normy, niektórzy oferują 5 lat. Ja to olałem, u mnie kotły chodzą długo a Skam - P ma blachy na tyle grube i tak skonstruowany wymiennik, że można wierzyć że nie padnie wcześniej jak za 10 lat. Tylko jak Ci zależy na tej opcji 8% VAT, to w wypadku Skama, RBR -a czy jakiegokolwiek innego spoza tego, co poleca Twój instalator trzeba się skontaktować z producentem kotła i ustalić, czy da się to przeprowadzić. Z Tarnowskich Gór na Piekary masz rzut beretem, to i węgiel powinieneś dość łatwo kupić na kopalni, te 4 tonowe załadunki na drobnicach jakoś tam jeszcze idą.

grabpa58
26-09-2013, 11:17
apolloo2 Zróbcie wspólnie z żoną i Twoim"świetnym" instalatorem losowanie wśród 2 przez Ciebie wymienionych kotłów i po sprawie. Szukasz na forum tylko potwierdzenia podjętej wcześniej decyzji. Argumenty innych kolegów i tak do Ciebie nie docierają.:bye:

kosiorek2508
26-09-2013, 11:30
Witam. Mam pytanie trochę z innej beczki. W projekcie mam kocioł na olej opałowy o mocy 18 KW, jak to przeliczyć na kocioł na ekogroszek tzn. ile KW powinien mieć jego odpowiednik. A drugie pytanie tylko tak obrazowo ile wam idzie ekogroszku w sezonie (dom 160m2). Wiem ze ma się to od wielu czynników ale chciałem tylko taki podgląd mieć jak to się przedstawia.

cysiokysio
26-09-2013, 12:17
kosiorek2508 Podaj chociaż podstawowe informacje nowy/stary dom, jak ocieplone ściany i dach, jakie okna. Tak na oko jeśli to nowy dom to dużo miej kW będziesz. potrzebował.

kobra64
26-09-2013, 12:22
Apollo jeszcze jedno - jak chcesz brać prosto z kopalni to o suchym zapomnij, na pogodę czekać nie warto. Lepiej jak jesteś zdecydowany na kocioł na ekogroszek to już sobie kup i niech w składziku wysycha. Z kopalni to nawet latem mokry się wozi.

kosiorek2508
26-09-2013, 12:55
To jest nowy dom! Wiem ze spalanie zalezy od izolacji itd. jednak ja tylko chcę tak obrazowo jak to wychodzi z tym groszkiem ile się tego spala. Ktoś kto pali już ekogroszkiem i ma w miarę nowy dom i ocieplony a także podobny metraż (160m2) to spalanie będzie zblizone tak plus minus.

cysiokysio
26-09-2013, 13:22
o spalaniu poczytaj tu:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bieżące-zużycie-ekogroszku
kocioł jaki będziesz potrzebował to ok 10-11kW albo i mniej zależy jak ocieplisz.

timon120777
26-09-2013, 13:25
Nie wiem.
Ja mam Skamp-a 12KW od 2011r. ....

ja myślę że Ciebie ktoś "uszczęśliwił" przewymiarowanym kotłem i nawet teraz po remoncie i dołączeniu dodatkowego metrażu on nadal ma zapas mocy
do tego sterownik PID który przy 100m2 do ogrzania najzwyczajniej nie miał jak się obudzić do życia a już musiał pracę kończyć.
teraz po przebudowie myślę że i ognik pracowałby nieco lepiej ale to i tak nie warunki dla takiego sterownika
pokusiłbym się o postawienie tezy iż u Ciebie najlepsze wyniki byłyby na pracy dwustanowej.
a reakcja producenta to oddzielny temat który nie wpływa pozytywnie na wizerunek firmy.
co do długości gwarancji to jeśli się zabda o kocioł to czy to jest 3 czy 5 lat nie ma znaczenia
ciekaw jestem natomiast ilu z nas byłoby w stanie spełnić wymogi gwarancyjne defro np???
obawiam się iż każdy z nas by poległ próbując reklamować kociołek tej firmy gdyby zaczęła korozja go zjadać

apolloo2
26-09-2013, 13:59
Apollo, jak masz podejścia do grzejników 3/4 cala, to w pionach i przy kotle pewnie i 1,5 - 2 cale rury się trafią. Plus żebra żeliwne - dużo wody będzie w tej instalacji. Brałbym kocioł z dużą pojemnością wodną, łatwiej będzie nad nim zapanować. Tym bardziej że masz termostaty i harmonie po 20 żeberek - jak taki termostat otworzy , to szok dla kotła z małą pojemnością będzie spory. 17 kW Skam -P ma 110 litrów wg. DTR -ki, to już całkiem całkiem. Co do Defro i Galmetów - to są dobre, solidne kotły. Sporo takich w mojej okolicy pracuje, narzekania słyszę tylko na te z rusztem wodnym i tłoki Defro. Masz prostą instalację, nie potrzebujesz Bóg wie jakich zaawansowanych opcji. Jak Galmet, brałbym jakiś rzędu 17 - 20 kW z palnikiem obrotowym i bez wodnego rusztu. Eko GT KWP M 17kW albo jak masz obawy czy starczy mocy, nie zamierzasz ruszać tego " ocieplenia " stropu to już max KWP 2 M 22 kW. Te ich sterowniki z PID są dość proste i skuteczne, u wielu użytkowników chodzą od pierwszego rozruchu. Jak Defro, to brałbym z rynną i bez rusztu wodnego ( czyli pilnować, żeby w nazwie nie miały DUO ). Eko Uni 19 kW ( tylko ten ma dosć mało wody, niespełna 80 litrów ) , max AKM UNI 22 kW ( ten już przeszło 100 litrów). Jak komfort Eko, to PZ 20 kW - ma palnik 2 generacji, poradzi sobie z miałem i mieszankami, tylko też trochę mała pojemność wodna, koło 70 litrów. Jak nie zamierzasz modernizować instalacji, to nie daj sobie wcisnąć do Defro jakiegoś ich zdaniem super sterowania z obsługami mieszaczy, 4 pomp, pogodówek, pokojówek i czego tam jeszcze - kasy szkoda na coś, z czego się nie skorzysta. Ja do firmy na podobny do Twojego metraż ( 205 m2, dość solidnie ocieplone, ale wysokość średnio 3,5 metra no i brama 16 m2, będzie często otwierana ) wybrałem Skama -P 17 kW z palnikiem obrotowym Ardeo 15kW i sterownikiem SPP od Boleckiego. W domu już przeszło 8 lat bezawaryjnie działa Defro Eko 28 kW na kiepsko ocieplone 235 m2 + CWU dla 4 osób plus 25 m2 garaż i 60 m2 piwnica - niby nie grzane, ale zawsze jest w okolicach 18 stopni. W lutym bieżącego roku padł sterownik i dmuchawa, poza tym wszystko OK. Gwarancja 2 lata na podzespoły to norma, tutaj gwarantem jest producent podzespołów a nie kotła. 3 lata na kocioł - rok krócej od normy, niektórzy oferują 5 lat. Ja to olałem, u mnie kotły chodzą długo a Skam - P ma blachy na tyle grube i tak skonstruowany wymiennik, że można wierzyć że nie padnie wcześniej jak za 10 lat. Tylko jak Ci zależy na tej opcji 8% VAT, to w wypadku Skama, RBR -a czy jakiegokolwiek innego spoza tego, co poleca Twój instalator trzeba się skontaktować z producentem kotła i ustalić, czy da się to przeprowadzić. Z Tarnowskich Gór na Piekary masz rzut beretem, to i węgiel powinieneś dość łatwo kupić na kopalni, te 4 tonowe załadunki na drobnicach jakoś tam jeszcze idą.

Wielkie dzięki za cenne rady teraz trochę przejaśniało
i jest w czym wybierać

z tym dociepleniem pod konstrukcją dachu muszę coś wymyślić jedyny problem to jak znaleźć kogoś szczupłego kto na brzuchu położy tam wełnę ja mam niecałe 90kg a jak tam próbowałem sie wcisnąć to zona chciała po sąsiadów dzwonić bo utknęłam na jakimś gwoździu i nie dało się wycofać na leżąco:bash:

kaszpir007
26-09-2013, 14:01
ja myślę że Ciebie ktoś "uszczęśliwił" przewymiarowanym kotłem i nawet teraz po remoncie i dołączeniu dodatkowego metrażu on nadal ma zapas mocy
do tego sterownik PID który przy 100m2 do ogrzania najzwyczajniej nie miał jak się obudzić do życia a już musiał pracę kończyć.
teraz po przebudowie myślę że i ognik pracowałby nieco lepiej ale to i tak nie warunki dla takiego sterownika
pokusiłbym się o postawienie tezy iż u Ciebie najlepsze wyniki byłyby na pracy dwustanowej.
a reakcja producenta to oddzielny temat który nie wpływa pozytywnie na wizerunek firmy.
co do długości gwarancji to jeśli się zabda o kocioł to czy to jest 3 czy 5 lat nie ma znaczenia
ciekaw jestem natomiast ilu z nas byłoby w stanie spełnić wymogi gwarancyjne defro np???
obawiam się iż każdy z nas by poległ próbując reklamować kociołek tej firmy gdyby zaczęła korozja go zjadać

Kto mnie uszczęśliwił ? To chyba nie tajemnica - Jarecki :)

Jak kupowałem to nie był to zakup "w ciemno". Na początku byłem zdecydowany na Ogniwo Eko 15KW , ale z wyliczeń Jareckiego wyszło że u mnie max 12KW , tym bardziej do grzania było tylko 100m2.
Nic mniejszego niż 12KW nie było wtedy w ofercie ...

Chciałem Ogniwo Eko bo fajny sterownik z netem i itd i mi się podobał , tyle że miał aż 15KW i duży palnik chyba 25KW ?

Skam-P 12KW w standardzie miał Ognika PID. Brzydki jak cholera , ale miał być full automat , miał PID i jakieś FBS i miał być ustawiony a ja miałem ustawić tylko CO i CWU i w ostateczności lekko skorygować jakby opał się przesypywał.
Stwierdziłem że to tylko sterownik i może wyglądać prehistorycznie jeśli będzie automat i będzi bezobsługowy ...
Dodatkowo miał 12KW a miałem chwilę poczekać i dostać z mniejszym palnikiem ekoenergii (mam mniejszy palnik , choć teraz już jest jeszcze mniejszy).

Dlatego się zdecydowałem , bo miał mniejszy palnik i mniejszą moc niż Ogniwo i miał się lepiej czyścić ...

Niestety już pierwszej zimy okazało się że tak nie jest. Sterownik głupiał i działał na zasadzie (grzanie na full - 15KW (temp spalin - nawet powyżej 350 stopni !!!!) i potem nawet kilka godzin w podtrzymaniu !!!). Zmiana ustawien , wgranie nowszej wersji oprogramowania nie pomagało ...
Katastrofa :(
Pierwszy sezon i widzę plamy na kominie na zewnatrz. Wchodzę później na poddasze a tam na kominie pojawiają się i syf jak cholera na poddaszu.
Panika ...
Kupuję wełnę i ocieplam komin. Plamy dalej są , ale po sezonie kominiarz mówi że dzięki temu uratowałem komin ...
Drugi sezon.
Podejmuję decyzję że robię adaptację poddasza .... aby zwiększyć zapotrzebowanie na ciepło !
Nie chciałem robić , bo nie było potrzeby , ale też nie chciałem aby komin rozsypał się i cały przesiąkł :(
Po sezonie skuwałem komin (tynk) i nanosiłem nowy. Dodatkowo chemia i prawie udalo mi się usunąc zapach. Potem palenie drewnem i wygrzewanie komina aby go wysuszyć ...
Ehhh sporo roboty ...

Co śmieszniejsze miałem mieć piec Elektromet 15KW. Takie montuje deweloper na całym osiedlu. Ludzie mają i nikt takich jaj z kominem nie miał , mimo że domy są identyczne i tak samo zbudowane :( Nikt z tych nie miał ocieplonego komina ani użytkowego poddasza ....

W tamtym roku robiłem adaptację poddasza. Doszło 60m2 do ogrzania. Po adaptacji było trochę lepiej , choć sterownik działał tak samo , choć w podtrzymaniu był już krócej (ale i tak chyba z godzinę lub więcej ..). Sterownik działał tak samo. Czyli ogień 15KW i podtrzymanie.
DOpiero jak wyłączyłem PID i włączyłem dwustan (niestety mocno ograniczony , bo sterownik miał być dla amatorów i miał być full automat) to dopiero wtedy mogłem kontrolować temp. spalin (mam termometr).
Ale nie po to kupowałem automat aby bawić się dwustan ...

Dopiero w tym roku po niestety mocnej "antyreklamie" otrzymałem propozycję "testów" innego sterownika - Skorpion i jak będzie ok miałem odesłać stary ster i ten sobie zostawić. Okazało się że na nowym sterze jest duuuuuuużo lepiej , mimo że ster działa na takich samych ustawieniach jak na poprzednim sterze ...

apolloo2
26-09-2013, 14:01
apolloo2 Zróbcie wspólnie z żoną i Twoim"świetnym" instalatorem losowanie wśród 2 przez Ciebie wymienionych kotłów i po sprawie. Szukasz na forum tylko potwierdzenia podjętej wcześniej decyzji. Argumenty innych kolegów i tak do Ciebie nie docierają.:bye:

Nie prawda decyzja jeszcze nie zapadła i wcale nie jestem zdecydowany na producenta tych dwóch ale jednego jestem pewien i to dzięki wam 25 kw to za dużo na moja stara chałupę

timon120777
26-09-2013, 14:37
Kto mnie uszczęśliwił ? To chyba nie tajemnica - Jarecki :)

Jak kupowałem to nie był to zakup "w ciemno". Na początku byłem zdecydowany na Ogniwo Eko 15KW , ale z wyliczeń Jareckiego wyszło że u mnie max 12KW , tym bardziej do grzania było tylko 100m2.
Nic mniejszego niż 12KW nie było wtedy w ofercie ...

.Co śmieszniejsze miałem mieć piec Elektromet 15KW. Takie montuje deweloper na całym osiedlu. Ludzie mają i nikt takich jaj z kominem nie miał , mimo że domy są identyczne i tak samo zbudowane :( Nikt z tych nie miał ocieplonego komina ani użytkowego poddasza ....

...
a te elektromety jakie mają sterowanie? i te domy jakie mają instalacje? takie jak Twoja czy inne?
Ja CIę doskonale rozumiem. nie jestem przeciw Tobie
nie zamierzam też nikogo bronić
uważam po prostu że czasem mimo chęci okazuje się iż coś nie działa prawidłowo w danych warunkach.
swoją drogą ciekaw jestem jak się spisze następca u Ciebie jeśli nie zdecydujesz się wcześniej na zmianę sposobu ogrzewania

animuss
26-09-2013, 14:41
Nie prawda decyzja jeszcze nie zapadła i wcale nie jestem zdecydowany na producenta tych dwóch ale jednego jestem pewien i to dzięki wam 25 kw to za dużo na moja stara chałupę
Galmet to stara firma z dużym doświadczeniem w łączeniu metali ,budowy wymienników ten jest interesujący :
http://sklep.domimedia.pl/public/assets/Galmet/kwps.JPG
Znajomy kupił 2 miesiące temu Galmeta z poziomą żmijką i dopiero po tym sezonie będę coś wiedział ,estetycznie wyglądał dobrze .

miedz1
26-09-2013, 15:53
Galmet to stara firma z dużym doświadczeniem w łączeniu metali ,budowy wymienników ten jest interesujący :
http://sklep.domimedia.pl/public/assets/Galmet/kwps.JPG
Znajomy kupił 2 miesiące temu Galmeta z poziomą żmijką i dopiero po tym sezonie będę coś wiedział ,estetycznie wyglądał dobrze .

Ja mam (3,5 sezonu, montowałam w środku zimy) 17 kw z obrotową retortą, nie narzekam.

batix
26-09-2013, 16:55
Witam.
Panowie potrzebuje porady co do palnika w kotle RBR...
wybór jest pomiędzy BRUCER,EKOENERGIA LUB BURNER-S

tesel
26-09-2013, 18:00
Kto mnie uszczęśliwił ? To chyba nie tajemnica - Jarecki :)

Jak kupowałem to nie był to zakup "w ciemno". Na początku byłem zdecydowany na Ogniwo Eko 15KW , ale z wyliczeń Jareckiego wyszło że u mnie max 12KW , tym bardziej do grzania było tylko 100m2.
Nic mniejszego niż 12KW nie było wtedy w ofercie ...

Chciałem Ogniwo Eko bo fajny sterownik z netem i itd i mi się podobał , tyle że miał aż 15KW i duży palnik chyba 25KW ?

Skam-P 12KW w standardzie miał Ognika PID. Brzydki jak cholera , ale miał być full automat , miał PID i jakieś FBS i miał być ustawiony a ja miałem ustawić tylko CO i CWU i w ostateczności lekko skorygować jakby opał się przesypywał.
Stwierdziłem że to tylko sterownik i może wyglądać prehistorycznie jeśli będzie automat i będzi bezobsługowy ...
Dodatkowo miał 12KW a miałem chwilę poczekać i dostać z mniejszym palnikiem ekoenergii (mam mniejszy palnik , choć teraz już jest jeszcze mniejszy).

Dlatego się zdecydowałem , bo miał mniejszy palnik i mniejszą moc niż Ogniwo i miał się lepiej czyścić ...

Niestety już pierwszej zimy okazało się że tak nie jest. Sterownik głupiał i działał na zasadzie (grzanie na full - 15KW (temp spalin - nawet powyżej 350 stopni !!!!) i potem nawet kilka godzin w podtrzymaniu !!!). Zmiana ustawien , wgranie nowszej wersji oprogramowania nie pomagało ...
Katastrofa :(
Pierwszy sezon i widzę plamy na kominie na zewnatrz. Wchodzę później na poddasze a tam na kominie pojawiają się i syf jak cholera na poddaszu.
Panika ...
Kupuję wełnę i ocieplam komin. Plamy dalej są , ale po sezonie kominiarz mówi że dzięki temu uratowałem komin ...
Drugi sezon.
Podejmuję decyzję że robię adaptację poddasza .... aby zwiększyć zapotrzebowanie na ciepło !
Nie chciałem robić , bo nie było potrzeby , ale też nie chciałem aby komin rozsypał się i cały przesiąkł :(
Po sezonie skuwałem komin (tynk) i nanosiłem nowy. Dodatkowo chemia i prawie udalo mi się usunąc zapach. Potem palenie drewnem i wygrzewanie komina aby go wysuszyć ...
Ehhh sporo roboty ...

Co śmieszniejsze miałem mieć piec Elektromet 15KW. Takie montuje deweloper na całym osiedlu. Ludzie mają i nikt takich jaj z kominem nie miał , mimo że domy są identyczne i tak samo zbudowane :( Nikt z tych nie miał ocieplonego komina ani użytkowego poddasza ....

W tamtym roku robiłem adaptację poddasza. Doszło 60m2 do ogrzania. Po adaptacji było trochę lepiej , choć sterownik działał tak samo , choć w podtrzymaniu był już krócej (ale i tak chyba z godzinę lub więcej ..). Sterownik działał tak samo. Czyli ogień 15KW i podtrzymanie.
DOpiero jak wyłączyłem PID i włączyłem dwustan (niestety mocno ograniczony , bo sterownik miał być dla amatorów i miał być full automat) to dopiero wtedy mogłem kontrolować temp. spalin (mam termometr).
Ale nie po to kupowałem automat aby bawić się dwustan ...

Dopiero w tym roku po niestety mocnej "antyreklamie" otrzymałem propozycję "testów" innego sterownika - Skorpion i jak będzie ok miałem odesłać stary ster i ten sobie zostawić. Okazało się że na nowym sterze jest duuuuuuużo lepiej , mimo że ster działa na takich samych ustawieniach jak na poprzednim sterze ...
Z tego co napisałeś wnioskuję,że to sterownik robi całą robotę.Piec tylko słucha jego poleceń.Ja mam Skam-pa 12kw i ogrzewam 60m2,ale steruje nim koala.Wiadomo,mogłoby być lepiej,ale nie narzekam.

karoka65
26-09-2013, 18:15
Witam.
Panowie potrzebuje porady co do palnika w kotle RBR...
wybór jest pomiędzy BRUCER,EKOENERGIA LUB BURNER-S
Niestety niema takiego wyboru.
Brucera nie ma już dawno, pozostał w starej DTR, możesz kupić ten kocioł z Ekoenergią.
Jeśli chcesz Burnera-S to kup sobie Ogniwo.

kubatoja
26-09-2013, 20:44
Pozdrawiam gorąco koleżanki i kolegów

I bardzo proszę o radę i pomoc

dokładnie przeczytałem to forum i widzę ze jest tu paru mądrych ludzi którzy wiedzą znacznie więcej niż ja o Piecach co

A ja właśnie szukam rady i pomocy bo mojemu ojcu wczoraj wysiadł stary śmieciuch po 15 latach nienagannej służby

i muszę kupić mu nowy problem jednak w tym że mój staruszek się uparł i to ma być piec z podajnikiem tłokowym o ślimakowym nie chce słyszeć bo ma kilku sąsiadów starej daty u których z tymi piecami są wciąż jakieś kłopoty

Proszę o radę dotyczącą tłokowca

jaki kupić i której firmy

domek to prostokąt 8x12m z plastikowymi oknami i styropianem 15 cm z lat 90 dach drewniany na dachu izolacja styropian z papą
trzy kondygnacje z piwnicą powierzchnia łączna 240m2
ale piwnicy chyba raczej nie trzeba ogrzewać więc zostaje jakieś 190 do 200m grzewczych

Proszę wszystkich o pomoc w doborze jakiegoś przyzwoitego tłokowca z podajnikiem na ekogroszek

Piotrek42
26-09-2013, 20:47
Pozdrawiam gorąco koleżanki i kolegów

Koleżanki i Koledzy pozdrawiają Ciebie :)

animuss
26-09-2013, 20:54
Pozdrawiam gorąco koleżanki i kolegów

Śmiało Kubatoja napisz co Cie boli .:wave:

Arturo72
26-09-2013, 21:02
Witam. Mam pytanie trochę z innej beczki. W projekcie mam kocioł na olej opałowy o mocy 18 KW, jak to przeliczyć na kocioł na ekogroszek tzn. ile KW powinien mieć jego odpowiednik. A drugie pytanie tylko tak obrazowo ile wam idzie ekogroszku w sezonie (dom 160m2). Wiem ze ma się to od wielu czynników ale chciałem tylko taki podgląd mieć jak to się przedstawia.

Na to pytanie nikt Ci nie odpowie poprawnie oprócz Ciebie.
W domu 160m2 zapotrzebowanie na ciepło może być ok.90kWh/m2/rok jak i również 40kWh/m2/rok,biorąc pod uwagę,że kWh z grzania ekogroszkiem to średnio 0,15zł to ten mający zapotrzebowanie 90 spali 2,7t ekogroszku (90*160*0,15/800) a ten mający 40 spali 1,2t ekogroszku (40*160*0,15/800)
2,7t ekogroszku to ok.2160zł
1,2t ekogroszku to ok.960zł
Jak widzisz różnica jest kolosalna.

A ciekawostką jest to,że ten mający zapotrzebowanie 40 grzejąc nie ekogroszkiem tylko bezpośrednio prądem zużyje na ogrzewanie 6400kWh (40*160) gdzie 1kWh=ok.0,33zł czyli za ogrzewanie zapłaci 2120zł.
Różnica w obsłudze,komforcie użytkowania jak i w inwestycji w źródło ciepła też jest kolosalna w porównaniu do wegla(2tys.zł do 12-15tys.zł)...

Piotrek42
26-09-2013, 21:06
ooo czesc Spamer... to elektrycy gazownicy i PC-owcy już cie wykopali że tu sie szwendasz??

kubatoja
26-09-2013, 21:13
Kolega polecił mi tłokowca DRAGON-S 22kw ale nie wiem czy nie za duży jak na moje potrzeby i nie wiem czy to ta dobra firma z pleszewa?

Macie jakieś swoje typy lub doświadczenie

Pomóżcie Proszę

Arturo72
26-09-2013, 21:19
ooo czesc Spamer... to elektrycy gazownicy i PC-owcy już cie wykopali że tu sie szwendasz??
Czuwam nad tym,żeby tacy jak Ty czyli sprzewawcy kotłów lub pociotki sprzedawców kotłó na wegiel nie wciskali na siłę nie świadomym inwestorom badziewia,które nie nadaje się do nowych domów.

Piotrek42
26-09-2013, 21:20
Czuwam nad tym,żeby tacy jak Ty czyli sprzewawcy kotłów lub pociotki sprzedawców kotłó na wegiel nie wciskali na siłę nie świadomym inwestorom badziewia,które nie nadaje się do nowych domów.


Masz racje :) bo ci biznes psują :)

Arturo72
26-09-2013, 21:21
Kolega polecił mi tłokowca DRAGON-S 22kw ale nie wiem czy nie za duży jak na moje potrzeby i nie wiem czy to ta dobra firma z pleszewa?

Macie jakieś swoje typy lub doświadczenie

Pomóżcie Proszę
Jeśli masz nowy dom o pow.użytkowej ok.500-600m2 to kocioł o tej mocy będzie ok.

Piotrek42
26-09-2013, 21:25
TY spamer.... to nowy gość na forum? nie? to Ja może ciebie przedstawię???a co :))


Napisał mpiekny1 Zobacz post
A teraz kilka faktów z uczciwości Arturo72:
1. Kiedy powstała spółka Artur72 chciał działać na forum jako zadowolony klient i naganiać klientów.
Nie zgodziłem się na to bo uważałem to za chamstwo i osobiście stworzyłem mu konto ArturWi;
2. Artur był wielokrotnie na budowach klientów z którymi prowadził korespondencje na forum nie przyznając się że on to Arturo72 na forum:
np. rewo66 a chyba nawet i Twaro;

Arturo72
26-09-2013, 21:26
Masz racje :) bo ci biznes psują :)
Tak,z pomp przerzuciłem się na piecyki elektryczne bo pompy były za drogie :)
Kable elektryczne dalej są u mnie be...

karoka65
26-09-2013, 21:26
Kolega polecił mi tłokowca DRAGON-S 22kw ale nie wiem czy nie za duży jak na moje potrzeby i nie wiem czy to ta dobra firma z pleszewa?

Macie jakieś swoje typy lub doświadczenie

Pomóżcie Proszę
Luknij na moją stronkę, mam jednego tłoka z porządnej firmy z Pleszwa,
Kocioł TIlgner KTM, poczytaj, może ci się spodoba, najmniejszy jednak 20kW.

kubatoja
26-09-2013, 21:27
Jeśli masz nowy dom o pow.użytkowej ok.500-600m2 to kocioł o tej mocy będzie ok.

nie mam takiego domu

dom jest stary 23 lata i tata też ma 67

ja mieszkam w bloku wiec na piecach się nie znam ale nie mogę pozwolić aby rodzice marzli

Pomożesz polecisz coś?

Arturo72
26-09-2013, 21:27
TY spamer.... to nowy gość na forum? nie? to Ja może ciebie przedstawię???a co :))

Widze,że to ja psuje komuś biznes tłumacząc inwestorom o co kaman,pociotku producenta kotłów na ekogroszek :)

mar1973
26-09-2013, 21:27
Kolega polecił mi tłokowca DRAGON-S 22kw ale nie wiem czy nie za duży jak na moje potrzeby i nie wiem czy to ta dobra firma z pleszewa?

Macie jakieś swoje typy lub doświadczenie

Pomóżcie Proszę

witam
polecam:

http://kotlobudosiek.pl/kmg-1.html

lub

http://kotlobudosiek.pl/kmg-2.html

ostatnio zamontowałem ich "sporo", gruba blacha, nie awaryjne, a jakby co to serwis producenta b. blisko, atrakcyjne cenowo

pozdrawiam

Arturo72
26-09-2013, 21:29
nie mam takiego domu

dom jest stary 23 lata i tata też ma 67

ja mieszkam w bloku wiec na piecach się nie znam ale nie mogę pozwolić aby rodzice marzli

Pomożesz polecisz coś?
No chyba,że tak,od starych domów masz tutaj sprzedawców to niech Ci doradzą :)

kubatoja
26-09-2013, 21:29
Luknij na moją stronkę, mam jednego tłoka z porządnej firmy z Pleszwa,
Kocioł TIlgner KTM, poczytaj, może ci się spodoba, najmniejszy jednak 20kW.

20 kw to nie przeszacowanie na taki dom? bedzie to sie palić? instalacje rodzice mają z czasów wczesnej demokracji wiec żeliwo i stal a nie cieńkie rurki i miedź :-(

Piotrek42
26-09-2013, 21:32
Luknij na moją stronkę, mam jednego tłoka z porządnej firmy z Pleszwa,
Kocioł TIlgner KTM, poczytaj, może ci się spodoba, najmniejszy jednak 20kW.

Karoka, KTM ma bruliego???

Piotrek42
26-09-2013, 21:34
Widze,że to ja psuje komuś biznes tłumacząc inwestorom o co kaman,pociotku producenta kotłów na ekogroszek :)

eee ostanio mowiłeś ze sprzedawcą jestem... co tak czesto zdanie zmieniasz.... a aaaa u ciebie to normalne:)

animuss
26-09-2013, 21:38
nie mam takiego domu

dom jest stary 23 lata i tata też ma 67

ja mieszkam w bloku wiec na piecach się nie znam ale nie mogę pozwolić aby rodzice marzli

Pomożesz polecisz coś?Przy miałowcu trzeba się napracować kupę popiołu produkuje Tato da radę ?, wsypać w sezonie 7-9 ton miału i wytargać 3 tony popiołu .

kubatoja
26-09-2013, 21:39
nie wiem o co się kłócicie

ja potrzebuję rady

a co do piecyka to zapomniałem dodać że musi mieć boczny zasobnik - lewy i wylot spalin do komina chyba tylny bo tak ma stary smieciuch

kubatoja
26-09-2013, 21:41
No chyba,że tak,od starych domów masz tutaj sprzedawców to niech Ci doradzą :)

nie obrażaj sie twojej rady też chętnie posłucham jeśli jest dobra i powiedziana z życzliwoci i doświadczenia

kubatoja
26-09-2013, 21:47
Przy miałowcu trzeba się napracować kupę popiołu produkuje Tato da radę ?, wsypać w sezonie 7-9 ton miału i wytargać 3 tony popiołu .

na razie sobie radzi

więc pewnie da radę

do ślimaka go nie przekonam uprzedzony jak cholera

szukam więc dobrego i oszczędnego tłoka raczej na ekogroszek nie miał

Arturo72
26-09-2013, 21:54
nie obrażaj sie twojej rady też chętnie posłucham jeśli jest dobra i powiedziana z życzliwoci i doświadczenia
Spoko,nie jestem obrażalski ;)
Nie siedzę w starych domach i nie siedzę w kotłach,masz tutaj bardziej obeznanych i ich porady słuchaj.
Ja mogę doradzić co zrobić i jak zrobić,żeby nowy dom miał jak najniższe straty ciepła a tym samym co zrobić,żeby rachunki za ogrzewanie nie były wysokie nie babrając się jednocześnie w węglu ;)

animuss
26-09-2013, 21:56
na razie sobie radzi

więc pewnie da radę

do ślimaka go nie przekonam uprzedzony jak cholera

szukam więc dobrego i oszczędnego tłoka raczej na ekogroszek nie miał

A gdzie złapał taką alergię na ślimaki ?

kubatoja
26-09-2013, 21:57
Spoko,nie jestem obrażalski ;)
Nie siedzę w starych domach i nie siedzę w kotłach,masz tutaj bardziej obeznanych i ich porady słuchaj.
Ja mogę doradzić co zrobić i jak zrobić,żeby nowy dom miał jak najniższe straty ciepła a tym samym co zrobić,żeby rachunki za ogrzewanie nie były wysokie nie babrając się jednocześnie w węglu ;)

rozumiem dzięki za informacje

Piotrek42
26-09-2013, 21:58
Spoko,nie jestem obrażalski ;)
Nie siedzę w starych domach i nie siedzę w kotłach,masz tutaj bardziej obeznanych i ich porady słuchaj.
Ja mogę doradzić co zrobić i jak zrobić,żeby nowy dom miał jak najniższe straty ciepła a tym samym co zrobić,żeby rachunki za ogrzewanie nie były wysokie nie babrając się jednocześnie w węglu ;)


Czytaj... jak budujesz nowy dom to wcisne ci PC albo doradze za niewielka opłatą :)) czyli przystrzygę ;) masz stary dom to nie masz kasy...

kubatoja
26-09-2013, 21:59
A gdzie złapał taką alergię na ślimaki ?

u sąsiadów mają ich na osiedlu sporo ale wszyscy kupują eko groszek luzem nie paczkowany i często maja problemy w związku z zbyt dużym gabarytem i uszkodzeniem rotora

animuss
26-09-2013, 22:03
u sąsiadów mają ich na osiedlu sporo ale wszyscy kupują eko groszek luzem nie paczkowany i często maja problemy w związku z zbyt dużym gabarytem i uszkodzeniem rotoraA może by wytrzymali finansowo ogrzać domek pelletem,mało popiołu do wynoszenia , ile ton węgla do tej pory połykał śmieciuch w roku.

karoka65
26-09-2013, 22:07
Karoka, KTM ma bruliego???
Tak ma Bruli ale i tak preferuję ślimaka :)

kubatoja
26-09-2013, 22:10
A może by wytrzymali finansowo ogrzać domek pelletem,mało popiołu do wynoszenia , ile ton węgla do tej pory połykał śmieciuch w roku.

około 6 ton orzecha

karoka65
26-09-2013, 22:10
u sąsiadów mają ich na osiedlu sporo ale wszyscy kupują eko groszek luzem nie paczkowany i często maja problemy w związku z zbyt dużym gabarytem i uszkodzeniem rotora
Nowe ślimaki łykają groszki bez problemu a nawet miałem można palić, stare retorty tylko mniejsze frakcje do 25max i tu pewnie problemy tych ludzi.

zyzolek
26-09-2013, 22:14
Nie siedzę w starych domach i nie siedzę w kotłach,masz tutaj bardziej obeznanych i ich porady słuchaj.
Ja mogę doradzić co zrobić i jak zrobić,żeby nowy dom miał jak najniższe straty ciepła a tym samym co zrobić,żeby rachunki za ogrzewanie nie były wysokie nie babrając się jednocześnie w węglu ;)

Arturo wróć do działu o pompach, bo twoim doradztwem można sobie pewną część ciała podetrzeć

animuss
26-09-2013, 22:16
około 6 ton orzecha
No to sporo idzie ,bez uczciwej grubości styropianu na ścianach i wstawionych nowych oknach, nie da się odzwyczaić tego domu od drewna czy węgla .

Zapomniałem dodać że łatwe czyszczenie wymiennika też musisz brać pod uwagę

kubatoja
26-09-2013, 22:17
Nowe ślimaki łykają groszki bez problemu a nawet miałem można palić, stare retorty tylko mniejsze frakcje do 25max i tu pewnie problemy tych ludzi.

może i tak ale a osiedlu panuje przekonanie że slimaki są awaryjne i dlatego tata ich nie chce cóż poradzić nie da sie go przekonać uparte pokolenie

dlatego muszę dobrego tłoka znaleźć

wiem że tu raczej o ślimakach mówcie bo są lepsze ale może ktoś ma też doświadczenie w tłokowcach

Arturo72
26-09-2013, 22:25
Arturo wróć do działu o pompach, bo twoim doradztwem można sobie pewną część ciała podetrzeć
To ?

Na to pytanie nikt Ci nie odpowie poprawnie oprócz Ciebie.
W domu 160m2 zapotrzebowanie na ciepło może być ok.90kWh/m2/rok jak i również 40kWh/m2/rok,biorąc pod uwagę,że kWh z grzania ekogroszkiem to średnio 0,15zł to ten mający zapotrzebowanie 90 spali 2,7t ekogroszku (90*160*0,15/800) a ten mający 40 spali 1,2t ekogroszku (40*160*0,15/800)
2,7t ekogroszku to ok.2160zł
1,2t ekogroszku to ok.960zł
Jak widzisz różnica jest kolosalna.

A ciekawostką jest to,że ten mający zapotrzebowanie 40 grzejąc nie ekogroszkiem tylko bezpośrednio prądem zużyje na ogrzewanie 6400kWh (40*160) gdzie 1kWh=ok.0,33zł czyli za ogrzewanie zapłaci 2120zł.
Różnica w obsłudze,komforcie użytkowania jak i w inwestycji w źródło ciepła też jest kolosalna w porównaniu do wegla(2tys.zł do 12-15tys.zł)...

kobra64
26-09-2013, 22:28
może i tak ale a osiedlu panuje przekonanie że slimaki są awaryjne i dlatego tata ich nie chce cóż poradzić nie da sie go przekonać uparte pokolenie

dlatego muszę dobrego tłoka znaleźć

wiem że tu raczej o ślimakach mówcie bo są lepsze ale może ktoś ma też doświadczenie w tłokowcach
Znajdź sobie kolego w tym wątku albo w którymś o Skam - P kolegę Jareckiego i uderz do niego na priv. On o tłokach wie więcej niż większość z nas, jak będzie trochę czasowy to Ci poradzi. Ale ja też Ci poradzę - spróbuj jeszcze ojca odwieść od zamiaru zakupu tłoka. Ślimaki są o wiele przyjemniejsze, mniej kopcą, większe kosze mają i mogą już palić groszki i miały - ogólnie opał 0 - 35 mm w nowych retortach przechodzi bez bólu. Dogadanie się z tłokiem nie zawsze jest prostą sprawą. Ślimaki są tak awaryjne, że przez przeszło 8 lat użytkowania nie zepsuło mi się jak dotąd nic z napędu podajnika. Spróbuj, bo warto.

karoka65
26-09-2013, 22:34
No jarecki raczej też nie gustuje w tłokach.
Ojciec później nie będzie przy nim siedział tylko kolega kubatoja niestety :(

kubatoja
26-09-2013, 22:41
No jarecki raczej też nie gustuje w tłokach.
Ojciec później nie będzie przy nim siedział tylko kolega kubatoja niestety :(

może i tak ale sami macie ojców spróbujcie ich do czegos przekonać jak oni sie uprą

dlatego potrzebny mi dobry tłok

ktoś uzytkuje wogóle takie piece?

kobra64
26-09-2013, 22:42
Nie twierdzę, że mu się podobają. Ale temat zna.

animuss
26-09-2013, 23:06
dlatego potrzebny mi dobry tłok
ktoś uzytkuje wogóle takie piece?
Może postrasz Ojca większym zużyciem węgla przy tłokowcu .
Są kotły z podajnikiem ślimakowym ,które można zasypać zwykłym niesortowanym groszkiem same sobie kruszą .

kaszpir007
27-09-2013, 06:05
Ale czemu na siłę gościa przekonujecie ?
Jeśli dom ma tak duże zużycie opału to przecież tłok będzie w swoim żywiole.
Największe problemy z tłokami są jak zapotrzebowanie na ciepło jest małe , bo po prostu tłok nie potrafi podawać tak małych dawek paliwa jak ślimak ...
Ale w przypadku gdy ktoś ma spore zapotrzebowanie na ciepło to czemu nie ?

Na pewno w przypadku tloka szansa na urwanie zawleczki jest dużo mniejsza niż w przypadku ślimaka. Tak samo nie zrobi na nim wrażenia opał z zanieczyszczeniami ...

kubatoja
27-09-2013, 06:49
6 ton na rok to dużo wydawało mi się ok piec podgrzewa też 200 l bojler na wodę

domek raczej jest dobrze ocieplony a okna szczelne tyle ze sporo wody jest w kaloryferach

kubatoja
27-09-2013, 06:50
a z obecnych na tym forum nikt nie ma tłokowca aby się podzielił swoimi doświadczeniami?

naprawdę jestem w kropce :-(

naprawdę muszę kupić tłoka

mama właśnie dzwoniła i mówi ze mają zimno w domu

pawko_
27-09-2013, 08:10
Arturo pociotku sprzedawców powietrznych pomp ciepła, czy Ty zawsze musisz wchodzić swoimi brudnymi butami do wątków które nie dotyczą PPC ? Tutaj nikomu tego nie sprzedasz.
Kubatoja myślę, że rzeczową rozmową można ojca przekonać, musisz podać dobre argumenty. Ewentualnie kupisz ślimaka i powiesz, że to tłok :)
A tak poważnie jeśli rodzice podgrzewają wodę w okresie letnim za pomocą kotła to może być problem z tym tłokiem, z doświadczenia tego nie wiem lecz przejawiało się to na wątkach nie raz i można wyczytać.

Marek13
27-09-2013, 08:42
Czytaliście?

Do 2020 r. Polacy będą musieli przestać ogrzewać domy węglem. Rząd chce wprowadzić program antysmogowy – informuje "Gazeta Wyborcza".
Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod względem jakości powietrza. W czwartek na sejmowej komisji ochrony środowiska omawiany był program rządowy rozwiązania tej kwestii.

"Zakładamy wprowadzenie dopłat do likwidacji domowych pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznym ogrzewaniem. Będą też dopłaty do ociepleń domów, by koszty ogrzewania były niższe" – relacjonuje Stanisław Żelichowski (PSL).

pawko_
27-09-2013, 08:44
Przestań czytać koszerne gazety :)
Jak czytam o kolejnych dopłatach rządowych to scyzoryk w kieszeni się otwiera....

SUSPENSER
27-09-2013, 08:49
Czuwam nad tym,żeby tacy jak Ty czyli sprzewawcy kotłów lub pociotki sprzedawców kotłó na wegiel nie wciskali na siłę nie świadomym inwestorom badziewia,które nie nadaje się do nowych domów.

Może się zdziwisz, ale zawodowo znacznie bliżej Piotrkowi to PC niż do kotłów na węgiel i pewnie nieraz ma niezły ubaw z Twoich teorii ;)

SUSPENSER
27-09-2013, 08:59
Czytaliście?

Do 2020 r. Polacy będą musieli przestać ogrzewać domy węglem. Rząd chce wprowadzić program antysmogowy – informuje "Gazeta Wyborcza".
Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod względem jakości powietrza. W czwartek na sejmowej komisji ochrony środowiska omawiany był program rządowy rozwiązania tej kwestii.

"Zakładamy wprowadzenie dopłat do likwidacji domowych pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznym ogrzewaniem. Będą też dopłaty do ociepleń domów, by koszty ogrzewania były niższe" – relacjonuje Stanisław Żelichowski (PSL).

Kolejny straszak, żeby sprawdzić "co ludzie powiedzą" i pokazać łunii - chcieliśmy, ale ludzie protestują.

Tyle już takich straszaków w różnych tematach było a ludzie nadal dają się nabierać i przejmują się tym odwracając swoją uwagę od tego co teraz się dzieje [burdel z ustawą śmieciową, referendum ws odwołania "bufetowej"].

Dodam tylko, że gdy rząd mówi, że może zabrać - zabierze na pewno, a gdy obiecuje, że da to na pewno ... obiecuje [ale nie da] - a otumanieni mediami wyborcy nadal wybiorą tych, którzy od lat ich okradają i oszukują [bo wg sądu niedotrzymanie obietnicy wyborczej to nie oszustwo - nawet jeśli nie było żadnej próby jej dotrzymania - np. zgłoszenia pod głosowanie odpowiedniej ustawy].

Może ktoś wie jakim cudem są dopłaty do solarów a do pomp ciepła nie ma ?

animuss
27-09-2013, 08:59
Czytaliście?

Do 2020 r. Polacy będą musieli przestać ogrzewać domy węglem. Rząd chce wprowadzić program antysmogowy – informuje "Gazeta Wyborcza".
Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod względem jakości powietrza. W czwartek na sejmowej komisji ochrony środowiska omawiany był program rządowy rozwiązania tej kwestii.

"Zakładamy wprowadzenie dopłat do likwidacji domowych pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznym ogrzewaniem. Będą też dopłaty do ociepleń domów, by koszty ogrzewania były niższe" – relacjonuje Stanisław Żelichowski (PSL).
Weź się zastanów za 6 lat wszyscy górnicy na bruk :rolleyes:
Państwo zarżnięte zadłużone ,a tu takie obciążenie finansowe chyba że będzie jak z solarami banki mają zarabiać.

animuss
27-09-2013, 09:05
Może ktoś wie jakim cudem są dopłaty do solarów a do pomp ciepła nie ma ?
Bo pompiarze jeszcze nie dopchali się do sejmu w następnych wyborach już będą .

SUSPENSER
27-09-2013, 09:06
Ja mogę doradzić co zrobić i jak zrobić,żeby nowy dom miał jak najniższe straty ciepła a tym samym co zrobić,żeby rachunki za ogrzewanie nie były wysokie nie babrając się jednocześnie w węglu ;)

Kilka lat czytania forum i brak praktyki [poza tą z budowy własnego domu w której dzięki forumowiczom nie powstało kilka "baboli" bo pomysły na niektóre rozwiązania były sprzeczne z prawami fizyki] - ja od takich doradców trzymam się daleko bo po co mają uczyć się na błędach u mnie ?

Czy zleciłbyś mechanikowi z podobnym doświadczeniem dobór i montaż silnika do samochodu ?

Piotrek42
27-09-2013, 09:08
Może się zdziwisz, ale zawodowo znacznie bliżej Piotrkowi to PC niż do kotłów na węgiel i pewnie nieraz ma niezły ubaw z Twoich teorii ;)

Daj spokój :) ja traktuje FM jako dobrą zabawę... a on sposób na zarobek !

SUSPENSER
27-09-2013, 09:09
To jest nowy dom! Wiem ze spalanie zalezy od izolacji itd. jednak ja tylko chcę tak obrazowo jak to wychodzi z tym groszkiem ile się tego spala. Ktoś kto pali już ekogroszkiem i ma w miarę nowy dom i ocieplony a także podobny metraż (160m2) to spalanie będzie zblizone tak plus minus.

U mnie ok. 2,5 tony rocznie węgla 28 MJ/kg na CO+CWU

kaszpir007
27-09-2013, 09:12
U mnie ok. 2,5 tony rocznie węgla 28 MJ/kg na CO+CWU

Za rok czy za "sezon zimowy". A jeśli sezon zimowy to ile miesięcy ...

SUSPENSER
27-09-2013, 09:28
Niestety już pierwszej zimy okazało się że tak nie jest. Sterownik głupiał i działał na zasadzie (grzanie na full - 15KW (temp spalin - nawet powyżej 350 stopni !!!!) i potem nawet kilka godzin w podtrzymaniu !!!). Zmiana ustawien , wgranie nowszej wersji oprogramowania nie pomagało ...
Katastrofa :(

Jakaś lipa musiała być z tym sterownikiem [wadliwy egzemplarz ?] bo znajomy ma Ognika i ładnie mu moduluje moc, zresztą Karoka też chyba komuś z rodziny taki zamontował i też działa jak trzeba.

SUSPENSER
27-09-2013, 09:29
za rok czy za "sezon zimowy". A jeśli sezon zimowy to ile miesięcy ...

Rok

SUSPENSER
27-09-2013, 09:30
ale tu koledzy zachwalają skam i co tu robić ???? jestem w kropce 3 latka gwarancji to jednak mało :-(

U mnie 3 sąsiadów ma Skam-y z mojego polecenia - palą w nich już kolejny rok i obaj nie wiedzą co to problem z kotłem, kominem itp.

kaszpir007
27-09-2013, 09:45
Rok

To super wynik. U mnie wyszło chyba 2,6-2,7 tony (CO+CWU) jakiegoś ruska za 700zł , ale paliłem od chyba października (czy też września) do końca kwietnia a potem już ogrzewam wodę bojlerem w II taryfie.
Zobaczymy w tym roku na nowym sterowniku i innym opale ...

kaszpir007
27-09-2013, 09:49
U mnie 3 sąsiadów ma Skam-y z mojego polecenia - palą w nich już kolejny rok i obaj nie wiedzą co to problem z kotłem, kominem itp.

To fajnie że im elektronika się "spasowała" z istniejącą instalacją grzewczą. U mnie niestety nie ....
I największy żal mam o to że ta "reakcja" firmy była dopiero po 2 latach i to też przy mojej mocnej "działalności" ...

timon120777
27-09-2013, 09:53
kubatoja
kocioł z podajnikiem tłokowym jest trudniej sterowalny niż ślimak
dodatkowo przy ocieplonym domu o powierzchni jak Twojego taty 6 ton to raczej przelatywało przez komin
spytaj taty jak palił w tym śmieciuchu od góry czy od dołu?
jakie trzymał temperatury na kotle? jaka była temperatura w domu?
pojemność instalacji nie ma wpływu na moc kotła
moc kotła dobiera się do potrzeb budynku a one od ilosci żeberek nie zależą
Tłok jeśli się upierasz to szukaj mniejszych mocy okolice 15KW
znajdziesz w sieci ale uprzedzam są problemy z prawidłowym wysterowaniem takiego kotła
pomagam obecnie jednemu z kolegów który też walczy i przy niewielkim odbiorze ciepła jego tłok na zmianę albo wywala niespalony opał albo wygasa.
rozumiem że tata zwyczajny chodzić do kotłowni kilka razy na dobę ale po co mu to na stare lata?
spytaj sąsiadów ojca jakie mają kotły z jakimi palnikami i jakiego typu mają z nimi problemy.
jeśli to zwykłe okrągłe fajki to zapewne zrywane zawleczki w wyniku grubych frakcji w węglu lub ciał obcych.
nowe palniki radzą sobie z tym dużo lepiej. ja od 3 lat nie zmieniałem zawleczki u siebie
awaryjność ślimaków schowaj między bajki.
poszukaj w okolicy swojej kogoś kto ma kociołek z palnikiem żeliwnym i spytaj jakie ma problemy zaprowadź ojca niech obejrzy przy pracy taki kociołek.
potem na chłodno niech zdecyduje a nie pod wpływem opinii jednego czy dwóch sąsiadów którzy nie chcą by tata miał lepiej niż oni

Jarecki79
27-09-2013, 10:26
Kubatoja

Ja tłoka odpuściłem w kwestii produkcji w 2011, na nowe domy to sie nie nadaje.....
Konstrukcyjnie palnik był żeliwny, ceramika na sklepieniu i wejściu w kanał dymny, doprowadzenie powietrza wtórnego...

Tłok na małym obciążeniu to jednak kłopoty z wygaszaniem, mniej czyste spalanie, więcej kurzu na około kotła.
Zapomnieć tez o paleniu na bojler latem, bo może gasnąć.

Jak chcesz, to można cos od Grobelnego, ma wersje tłoka z tyłu konstrukcji KTM lub z boku konstrukcji EKT

Mechanizm jest dośc mocny w tłokach, ale też jak wpadnie coś większego, to trzaska, a jak kamień to zatrzyma tłoka, kontrakton wywala alarm pozycji i procedura podobna do wymiany zawleczki w ślimaku, czyli wywalić opał z kosza, poluzowac mechanizm tłoka, usunąć przyczyne blokady i skręcić.

Z czasem wychodzą kłopoty z mechanizmem pozycjonowania, tego w ślimaku nie ma. Jak już ktoś upiera się na tłoka, to moim zdaniem lepszą alternatywą jest rynna, byle dobrze zrobiona.

Arturo72
27-09-2013, 13:24
Może ktoś wie jakim cudem są dopłaty do solarów a do pomp ciepła nie ma ?
Są,wystarczy się zorientować.U mnie w gminie od kilku lat są dopłaty bezpośrednie do urządzeń "ekologicznych",w Polsce przeczytaj na temat dopłat do budowy domów zuzywajacych mało energii na ogrzewanie (15-40kWh/m2/rok).
Doplata to od 30-50tys.zł.

kubatoja
27-09-2013, 13:51
Kubatoja

Ja tłoka odpuściłem w kwestii produkcji w 2011, na nowe domy to sie nie nadaje.....
Konstrukcyjnie palnik był żeliwny, ceramika na sklepieniu i wejściu w kanał dymny, doprowadzenie powietrza wtórnego...

Tłok na małym obciążeniu to jednak kłopoty z wygaszaniem, mniej czyste spalanie, więcej kurzu na około kotła.
Zapomnieć tez o paleniu na bojler latem, bo może gasnąć.

Jak chcesz, to można cos od Grobelnego, ma wersje tłoka z tyłu konstrukcji KTM lub z boku konstrukcji EKT

Mechanizm jest dośc mocny w tłokach, ale też jak wpadnie coś większego, to trzaska, a jak kamień to zatrzyma tłoka, kontrakton wywala alarm pozycji i procedura podobna do wymiany zawleczki w ślimaku, czyli wywalić opał z kosza, poluzowac mechanizm tłoka, usunąć przyczyne blokady i skręcić.

Z czasem wychodzą kłopoty z mechanizmem pozycjonowania, tego w ślimaku nie ma. Jak już ktoś upiera się na tłoka, to moim zdaniem lepszą alternatywą jest rynna, byle dobrze zrobiona.


Najczęstszej sąsiedzi maja piece ślimakowe z
Ogniwa
Hefty
Ciechowicz
i Stalmarki

główny problem to zrywanie zawleczek i pęknięcia żeliwnego ślimaka
dwóch sąsiadów ma stalowego ślimaka to im się powykrzywiał
fakt że ludziska maja piece ślimakowe po kilka lat ale nie ma ani jednej chałupy której w tym okresie nie zepsułby się ślimak
obeszłam z ojcem 15 chałup i w każdej oskarża się na to samo
nie wiem czy to wina węgla czy nie ale to fakt
niestety to osiedle starych domów
i nie ma tu nikogo z piecem 1-3 lat

SUSPENSER
27-09-2013, 14:10
Są,wystarczy się zorientować.U mnie w gminie od kilku lat są dopłaty bezpośrednie do urządzeń "ekologicznych",w Polsce przeczytaj na temat dopłat do budowy domów zuzywajacych mało energii na ogrzewanie (15-40kWh/m2/rok).
Doplata to od 30-50tys.zł.

Nie chodzi mi o wybranych kilka gmin - no bo dlaczego akurat tam a gdzie indziej nie ?

Dopłaty do domów to jednak co innego niż do źródeł ciepła i tych, którzy domy już wybudowali guzik to obchodzi ;)

SUSPENSER
27-09-2013, 14:17
główny problem to zrywanie zawleczek i pęknięcia żeliwnego ślimaka
dwóch sąsiadów ma stalowego ślimaka to im się powykrzywiał
fakt że ludziska maja piece ślimakowe po kilka lat ale nie ma ani jednej chałupy której w tym okresie nie zepsułby się ślimak
obeszłam z ojcem 15 chałup i w każdej oskarża się na to samo
nie wiem czy to wina węgla czy nie ale to fakt
niestety to osiedle starych domów
i nie ma tu nikogo z piecem 1-3 lat

Jak próbują palić orzechem z kamieniami to się nie dziwię a na to wygląda.

Dobry ślimak z polecanych tu w wątku + odpowiedni węgiel [patrz ranking pod linkiem w stopce] i masz znikome ryzyko usterki, mało pracy przy obsłudze, tanio i mało popiołu.

Kupując tłoka na 100% będziesz miał problemy [przegrzewanie i wygasanie latem i przy małym odbiorze ciepła], ale jak to mówią "kto bogatemu zabroni".

Arturo72
27-09-2013, 14:23
Nie chodzi mi o wybranych kilka gmin - no bo dlaczego akurat tam a gdzie indziej nie ?

Te dopłaty prawdopodobnie wywalczyli sami mieszkańcy gminy,także zbieraj podpisy i skladaj wniosek do wójta ;)
Co do dopłat do domów energooszczędnych to ja nie wiedząc,że takowe będą wybudowalem dom lapiacy się na te dopłaty bo mam go jeszcze "w budowie" także najważniejsza jest świadomość co i jak się buduje a nie budować byle by dach nad głową był :)

animuss
27-09-2013, 14:26
Najczęstszej sąsiedzi maja piece ślimakowe z
Ogniwa
Hefty
Ciechowicz
i Stalmarki

główny problem to zrywanie zawleczek i pęknięcia żeliwnego ślimaka
dwóch sąsiadów ma stalowego ślimaka to im się powykrzywiał
fakt że ludziska maja piece ślimakowe po kilka lat ale nie ma ani jednej chałupy której w tym okresie nie zepsułby się ślimak
obeszłam z ojcem 15 chałup i w każdej oskarża się na to samo
nie wiem czy to wina węgla czy nie ale to fakt
niestety to osiedle starych domów
i nie ma tu nikogo z piecem 1-3 lat
Dobra ,to może być wina opału, sezonowo każdy z tych domów przepuszcza 6-7 ton opału ,niektórym z nas to starcza na 3-4 lata , to takie same domy jak twój ?.
Teraz powiedz ilu sąsiadów ma tłoka ,jeżeli mają ,to jak tu sprawa wygląda z awaryjnością na tym paliwie.
Bo jeżeli nikt nie ma tłoka to na jakiej podstawie twierdzisz ze będzie mniej kłopotów na tym węglu.

timon120777
27-09-2013, 14:30
......

główny problem to zrywanie zawleczek i pęknięcia żeliwnego ślimaka ....


napiszę tylko tyle
jak kupicie tego tłoka to dopiero tatuś będzie przeklinał
jak ma sobie na stare lata poprawić a nie "poprawić" to tylko ślimak
do tego jak pisze SUSENSER dobry ekogroszek a nie byle co byle jak byle taniej i nie będzie problemów
albo tata chce zapomnieć że ma kocioł albo że ma inne pomieszczenia niż kotłownia w domu
wasz wybór

bobasxx
27-09-2013, 14:30
może i tak ale a osiedlu panuje przekonanie że slimaki są awaryjne i dlatego tata ich nie chce cóż poradzić nie da sie go przekonać uparte pokolenie

dlatego muszę dobrego tłoka znaleźć

wiem że tu raczej o ślimakach mówcie bo są lepsze ale może ktoś ma też doświadczenie w tłokowcach


Ja wcześniej miałem tłokowca, co prawda przewymiarowanego ale zawsze.

Po dwóch latach postanowiłem go sprzedać i zamienić na ślimaka.

Wady:
- głośna praca, paliłem ekogroszkiem, frakcja normalna, a potrafił tak chrupnąć w nocy, że biegłem do piwnicy sprawdzić co się dzieje
- czyszczenie masakra, pełno sadzy do tego miałem jeszcze z pionowym wymiennikiem z lipnym dostępem do niego
- podajnik miał tak nieszczęśliwą konstrukcję, że sypał się z pod niego pył węglowy
- palił więcej niż obecny ślimak (pewnie dlatego że był przewymiarowany)
- latem potrafił wygasnąć

Zalety:
- duży popielnik, starczał na dwa zasypy (200 kg)
- podobno można palić sortem do 40mm ale chyba najlepiej miałem.

kubatoja
27-09-2013, 14:33
Jak próbują palić orzechem z kamieniami to się nie dziwię a na to wygląda.

Dobry ślimak z polecanych tu w wątku + odpowiedni węgiel [patrz ranking pod linkiem w stopce] i masz znikome ryzyko usterki, mało pracy przy obsłudze, tanio i mało popiołu.

Kupując tłoka na 100% będziesz miał problemy [przegrzewanie i wygasanie latem i przy małym odbiorze ciepła], ale jak to mówią "kto bogatemu zabroni".

Coby nie mówić ja tylko przedstawiam fakty i doświadczenia ludzi którzy maja ślimaki w okolicy ojca
Nie wierze że specjalnie palą kamieniami i orzechem aby sobie psuć piece tym bardziej że te usterki się powtarzają
i jak nie zwracają uwagę na to co palą to znowu mają problemy
myślę że są wyczuleni na wielkość eko groszku ale to nie zmienia faktu że z ślimakami mają problemy
może to wina tego ze to piece pierwszej generacji a nie drugiej o jakiej się tu pisze ale
ale fama że slimaki się psują krąży po okolicy i trudno jej nie brać ojcu pod uwagę
ja mieszkam w bloku więc nie mam doświadczenia w sprawie pieców dlatego was pytam o radę
ale tu jakoś nikt nie używa pieca tłokowego :-(
Przekonaliście mnie że ślimaki są lepsze
ale jak ja mam przekonać ojca skoro się uparł na piec tłokowy?????
Może jak się przekona na własnej skórze będzie mądrzejszy

Mogę mu iść kupić jakiegokolwiek tłokowca ale to chyba nie oto chodzi
tym bardziej że to ja mam go kupić
potem mi powie ze kupiłem mu złego
i to moja wina

jestem w kropce dlatego proszę o rozsądne uwagi i rady

kubatoja
27-09-2013, 14:46
Tłok owca ma 5 sąsiadów

3 iskre plus z wieprza poprzednio mieli slimakowego hefta
jeden ma piec polspawu
i jeden zgoda plus coś takiego

poprzednio tez mieli slimaki ogniwa

podobno nie zamienili by się na ślimaka

ale dla mnie to nie miarodajna opinia

bo tu na forum nic się o tych firmach nie pisze

animuss
27-09-2013, 15:25
Tłok owca ma 5 sąsiadów

3 iskre plus z wieprza poprzednio mieli slimakowego hefta
jeden ma piec polspawu
i jeden zgoda plus coś takiego

poprzednio tez mieli slimaki ogniwa

podobno nie zamienili by się na ślimaka

ale dla mnie to nie miarodajna opinia

bo tu na forum nic się o tych firmach nie pisze Ten "zgoda plus" to też iskra czyli 4 takie same kotły w sąsiedztwie
W takim razie ja bym zainteresował się tą iskrą z wieprza ,kocioł przetestowany w tym regionie na tym opale nie stwarza kłopotów .Przeszedł bym się i wypytał konkretnie bez upiększania .
W dodatku można spisać ich ustawienia czasów podawania itd.. odpadnie sporo problemów przy rozruchu,można zaprosić ,któregoś sąsiada pomoże w ustawieniach i rozruchu kotła.

SUSPENSER
27-09-2013, 15:33
Te dopłaty prawdopodobnie wywalczyli sami mieszkańcy gminy,także zbieraj podpisy i skladaj wniosek do wójta ;)

O "prawdopodobnie" to był kiedyś taki dowcip - znasz, czy Ci zacytować ? ;)



Co do dopłat do domów energooszczędnych to ja nie wiedząc,że takowe będą wybudowalem dom lapiacy się na te dopłaty bo mam go jeszcze "w budowie" także najważniejsza jest świadomość co i jak się buduje a nie budować byle by dach nad głową był :)

Czyli co proponujesz tym, którzy mają już wybudowane domy ?

zbigmaz01
27-09-2013, 18:19
...
Mogę mu iść kupić jakiegokolwiek tłokowca ale to chyba nie oto chodzi
tym bardziej że to ja mam go kupić
potem mi powie ze kupiłem mu złego
i to moja wina

jestem w kropce dlatego proszę o rozsądne uwagi i radyNajprostszym rozwiązaniem w twojej sytuacji jest powiedzieć ojcu że mu tłoka nie kupisz bo wyczytałeś że są do d..py. Ty kupisz i to będzie twoja wina tak jak piszesz. Jak ma być zadowolony to niech się zda na twój wybór i kropka.
Będą przepały, kłopoty z paleniem jak piszą koledzy i to będzie twoja wina.
Kupisz mu kociołek taki jak polecają koledzy a do tego z dobrym sterownikiem to będziesz mógł mu sam nadzorować z odległości. Tylko potem wystarczy zadzwonić do ojca i mu powiedzieć aby dosypał grochu i wybrał popiół. Taka może być jego rola. A sąsiadów trafi że ich nie posłuchał i kupił coś czego nawet nie musi doglądać.
Piszesz że spalił 6T opału, ja też tyle samo, z grzaniem CWU, bez wygaszania od czasu zakupu kotła czyli od dwóch lat.

dynio
27-09-2013, 18:26
Witam , możecie doradzić piec do nowego domu :

Kubatura: 851 m3

Do ogrzania parter + piętro + poddasze.
210m2 (w tym 63m2 podłogówki) + 54m2 garaż, kotłownia i pomieszczenie gospodarcze (dogrzewane).

Dom ocieplony 20cm styropian grafitowy 0.31 , okna wszystkie poniżej U=0.9, rekuperacja, dach supermata 25cm 0.33
CWU 150l

W projekcie z obliczen (przy oknach o gorszych parametrach i z wentylacją grawitacyjną) wychodzi
współczynnik pow. 53.65kWh/m2
współczynnik kub. 20.9
sumaryczna strata budynku 13 073W
zapotrzebowanie cwu 8352W
i pisze że wystarczy kocioł gazowy 22KW

Myślałem nad
Sas Multi 23KW
Klimosz Combi 20KW
Sas Gro Eco 23KW

Czy te piece będą dobre? Hydraulik nie gwarantuje że mniejszy piec wyrobi przy tej wielkości domu.

grabpa58
27-09-2013, 18:26
Witaj kubatoja:) Jeśli nie zdołasz ostatecznie przekonać ojca do kotła z podajnikiem ślimakowym:bash:, rozważcie wspólnie propozycję kotła Witkowski EKW-RAPS[1] z rusztem dodatkowym ale tylko żeliwnym . Posiada rynnowy palnik tłokowy na groszek,ekogroszek,miał,pellety. Wzmocniony tłok,zgarniacz ze stali nierdzewnej. Tłok jest w pełni ułożyskowany[poprawia płynność pracy,żywotność i wpływa na cichobieżność] Najmniejszy 19KW kosztuje 6.900 pln. wejdż na strone producenta poczytaj , zadzwoń nic nie ryzykujesz. [nie jestem naganiaczem]:D

grabpa58
27-09-2013, 18:38
dynio wymienione przez ciebie moce kotłów podziel przez 2. i zmień hydraulika.

zbigmaz01
27-09-2013, 19:14
dynio wymienione przez ciebie moce kotłów podziel przez 2. i zmień hydraulika.I to będzie właściwy wybór :)

dynio
27-09-2013, 19:42
Hydraulik musi zostać :) ale piec zaryzykuję 15KW lub 17KW.
Sas Gro-Eco 17
Sas Multi 17 (dodatkowy ruszt wodny)
Klimosz Combi 15 (żeliwny)
Co z tego polecacie ? Dodatkowy ruszt wodny przydaje się czy nie ma sensu ? Po przestudiowaniu forum dziś byłem w 2 hurtowniach z piecami, dzwoniłem do przedstawiciela klimosza i sasa. Każdy mi wmawia że mam 3 kondygnacje, podłogówkę więc 23-25KW to minimum na 260m2. Dlatego nie mogę się zdecydować.

zbigmaz01
27-09-2013, 19:47
Hydraulik musi zostać :) ale piec zaryzykuję 15KW lub 17KW.
Sas Gro-Eco 17
Sas Multi 17 (dodatkowy ruszt wodny)
Klimosz Combi 15 (żeliwny)
Co z tego polecacie ? Dodatkowy ruszt wodny przydaje się czy nie ma sensu ? Po przestudiowaniu forum dziś byłem w 2 hurtowniach z piecami, dzwoniłem do przedstawiciela klimosza i sasa. Każdy mi wmawia że mam 3 kondygnacje, podłogówkę więc 23-25KW to minimum na 260m2. Dlatego nie mogę się zdecydować.
Zobacz co mam w stopce, tylko to mogę polecić :rolleyes:

grabpa58
27-09-2013, 20:22
SKAM-P 12KW lub 17KW, KMB-RP 15KW, RBR Ekouniwersal 17kw , oczywiście bez wodnego rusztu:)

zbigmaz01
27-09-2013, 20:40
SKAM-P 12KW lub 17KW, KMB-RP 15KW, RBR Ekouniwersal 17kw , oczywiście bez wodnego rusztu:)RBR nie ma wodnego.

Arturo72
27-09-2013, 22:16
Czyli co proponujesz tym, którzy mają już wybudowane domy ?
Zbierać podpisy wśród sąsiadów o dofinansowanie do "ekologicznych źródeł ciepła" i wspólnie udać się na posiedzenia rady Gminy i tam przedstawić swoje żądania :)
U nas to zadziałało :)

karoka65
27-09-2013, 22:19
dynio tylko nie ruszt wodny, chyba że chcesz tu siedzieć później całą zimę a pisać i pytać będziesz miał o co :)

cysiokysio
28-09-2013, 08:18
SKAM-P 12KW lub 17KW, KMB-RP 15KW, RBR Ekouniwersal 17kw , oczywiście bez wodnego rusztu:)

przy tak dobrze ocieplonym domu i rekuperacji ja bym się bardziej skłaniał ku 12kW

grabpa58
28-09-2013, 08:30
W pełni się zgadzam, te propozycje wynikają ze skłonności dynia:),do mocy 15-17kW.

dynio
28-09-2013, 11:26
Jeżeli ma być bez rusztu wodnego to znalazłem jeszcze
DEFRO KOMFORT EKO PZ 15KW (palnik II generacji chyba ekoenergia ale słabszy sterownik) (ciekawe czy da rade kupić z lepszym sterownikiem)
Ogniwo Eko Plus 16 (prawdopodobnie kupie bo blisko firma sprzedaje i można kupić od ręki)
i polecany przez was RBR Ekouniwersal 17kw
Mniej mocy nie chcę :) 260m2 x 50 = 13KW +3KW na wodę = 16KW
I tak kupuje kocioł który wg hydraulika, hurtowni a nawet infolinii będzie za mały.
Mam nadzieje że nie zmarznę.

dziwi mnie tylko masa ogniwo 16KW 375kg przy RBR 17KW 480kg

animuss
28-09-2013, 12:59
Jeżeli ma być bez rusztu wodnego to znalazłem jeszcze
DEFRO KOMFORT EKO PZ 15KW (palnik II generacji chyba ekoenergia ale słabszy sterownik) (ciekawe czy da rade kupić z lepszym sterownikiem)
Ogniwo Eko Plus 16 (prawdopodobnie kupie bo blisko firma sprzedaje i można kupić od ręki)
i polecany przez was RBR Ekouniwersal 17kw
Mniej mocy nie chcę :) 260m2 x 50 = 13KW +3KW na wodę = 16KW
I tak kupuje kocioł który wg hydraulika, hurtowni a nawet infolinii będzie za mały.
Mam nadzieje że nie zmarznę.

dziwi mnie tylko masa ogniwo 16KW 375kg przy RBR 17KW 480kg
Bo RBR daje kocioł z pełnym zasobnikiem węgla .;)
a czemu nie interesujesz się palnikami ich mocami , tylko kotłami -wymiennikami ?

dynio
28-09-2013, 13:28
Powoli doczytuję :) narazie wiem że najlepiej bez rusztu wodnego i palnik brucer-s i w miare wiem że moc 12-17 kw. Zrobiłem też obliczenia
na http://cieplowlasciwie.pl i wyszło :

11,4kW
takiej maksymalnej mocy źródła ciepła potrzebujesz
24 532kWh
tyle energii zużyjesz rocznie na ogrzewanie
42kWh/m2*rok
zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej A

13-16kW dla kotła węglowego zasypowego lub podajnikowego
Nie kupuj kotła o dużo większej mocy, nawet jeśli sprzedawca, sąsiad i szwagier twierdzą inaczej. Duży kocioł pracujący z małą mocą to katastrofa finansowa.

Teraz przejdę do palników ;)

grabpa58
28-09-2013, 13:29
A może z małą ekoenergią do15kW, kolega Jarecki na pewno pomoże.

animuss
28-09-2013, 14:40
Powoli doczytuję :) narazie wiem że
Nie kupuj kotła o dużo większej mocy, nawet jeśli sprzedawca, sąsiad i szwagier twierdzą inaczej. Duży kocioł pracujący z małą mocą to katastrofa finansowa.
)To co ja mam zrobić z moim 38kW kotłem ?:p wywalić.
http://cieplowlasciwie.pl mi wyszło :
Twój dom jest energooszczędny
Ogrzewanie działa bardzo ekonomicznie
Sprawność twojej instalacji grzewczej to ~72%.
Ile energii potrzeba do ogrzewania
10,6kW -takiej maksymalnej mocy źródła ciepła potrzebujesz
25 154kWh -tyle energii zużyjesz rocznie na ogrzewanie
61kWh/m2*rok-zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej B
395W/K-moc grzewcza przypadająca na 1 stopień różnicy temperatur wewnątrz - na zewnątrz
W najmroźniejszy dzień zimy -20,0°C na zewnątrz 10,6kW potrzebna moc grzewcza
W przeciętny dzień zimy 1,1°C na zewnątrz 5,8kW potrzebna moc grzewcza

kaszpir007
28-09-2013, 15:07
Powoli doczytuję :) narazie wiem że najlepiej bez rusztu wodnego i palnik brucer-s i w miare wiem że moc 12-17 kw. Zrobiłem też obliczenia
na http://cieplowlasciwie.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcieplowlasciwie.pl ) i wyszło :

11,4kW
takiej maksymalnej mocy źródła ciepła potrzebujesz
24 532kWh
tyle energii zużyjesz rocznie na ogrzewanie
42kWh/m2*rok
zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej A

13-16kW dla kotła węglowego zasypowego lub podajnikowego
Nie kupuj kotła o dużo większej mocy, nawet jeśli sprzedawca, sąsiad i szwagier twierdzą inaczej. Duży kocioł pracujący z małą mocą to katastrofa finansowa.

Teraz przejdę do palników ;)

Tak w 100% nie ma co ufać tej stronce :) Nie podaje ona do wyniku zużycia CWU nie nie "uwzględnia" mostków cieplnych :)
Więc na pewno warto dołożyć jakąś "rezerwę" aby się przy sporym mrozie nie nie zdziwić :)

Ale na pewno sami hydraulicy przeginają ...

Zdaje mi się że pozostali oni myślami i standardami w latach 60 i jakoś nie widzą że obecne domy mają jednak jakieś ocieplenie , lepsze okna a niektóre nawet wentylację mechaniczną ...

Ale zapewne chodzi po prostu o zysk , czym większej mocy piec tym droższy , więc większa prowizja ...

Osobiście uważam że takich hydraulików powinno się pozbawiać uprawnień i likwidowac te firmy , bo działają na niekorzyść klientów ...

kobra64
28-09-2013, 17:01
Dynio, piszesz że ten garaż, kotłownia i pomieszczenie gospodarcze będą dogrzewane. Co przez to rozumiesz? Jaką tam przewidujesz temperaturę? Masz dość sporą kubaturę, czyli gdzieś musi być dość wysoko. Grzejniki to nie podłogówka, ciepło lubi w górę iść. Co prawda masz rekuperację, ale dla tej kubatury mniej jak 15 kW bym nie brał. 17 moim zdaniem będzie spoko. I niech ręka boska Cię strzeże przed Brucerem. Powodzenia.

dynio
28-09-2013, 17:25
Dlaczego nie brucer ? 54m2 garaż i pom. gospodarcze są grzejniki, będą ustawione na min, kotłownia nie ma grzejnika ... Reszta ok 210m2 normalne ogrzewanie , projekt http://www.mgprojekt.com.pl/opal
Jeżeli nie ogniwo to chyba zostane przy Sas Gro Eco 17KW

timon120777
28-09-2013, 17:48
Brucer to przeżytek
ekoenergia lub ewmar ewentualnie ardeo

Ten SAS ma zwykłą faję i sterowanie techa z PID, obrotówka zapewne za dopłatą- tu chłopaki się mogą wypowiedzieć o tej obrotówce czy warto czy nie
techa lubię i znam ale nie polecam komuś kto nie wie jakie zależności zachodzą w kociołku retortowym.
jeśli paliłeś i wiesz możesz brać ale i tak przez większość sezonu będziesz jachać na dwustanie, chyba że nie zależy Ci na oszczędności
wymiennik pionowy czyszczenie 2 razy w sezonie ale się urobisz po pachy przy takiej budowie.
chłopaki napisali co brać
a TY szukasz miodu......

kobra64
28-09-2013, 17:53
Bo zaczniesz przygodę z ekogroszkiem od kombinacji, jak obniżyć moc palnika. To bydlę jest montowane w kotłach do bodaj 35kW. Możesz oczywiście zamówić od razu nową dyszę od kolegi Minertu. Do tej mocy to małe Ardeo, mały Ewmar Ness, mała Ekoenergia. A tego Sasa bym nie brał, to jest retorta fajkowa, tylko do ekogroszku i to najlepiej dobrego.

dynio
28-09-2013, 18:48
ok wezmę któryś z wcześniej wymienionych. Jak zainstalują to dam znać.

animuss
28-09-2013, 21:02
Panowie znalazłem podajnik ,tego jeszcze nie widziałem ,to jakaś krzyżówka ,dość ciekawy .
http://img13.tablica.pl/images_tablicapl/91541621_6_644x461_podajnik-slimakowy-.jpg
Podajnik wyposażony jest w retortę z obrotowym talerzem, ścinającym nadmiar opału i zatrzymującym go wewnątrz paleniska.
(to ślimak wypycha a talerz wpycha z powrotem to jest dopiero oszczędność).

To stąd:
http://tablica.pl/oferta/podajnik-slimakowy-ID3tPEH.html#5ca7d03494
Nazwa GreenHeat z tego linku doprowadziła mnie do kotła takiego:

http://tablica.pl/oferta/kotly-c-o-z-podajnikiem-rogozno-greenheat-ID33Sd1.html
przeczytawszy opis wyłapałem :
-GWARANCJA 8 LAT na szczelność połączeń spawanych
-możliwość stosowania paliwa o max granulacji do 40 mm
-podajnik ma w swojej konstrukcji żeliwny pierścień obrotowy, który zapobiega tworzeniu się zatorów (to chyba chodzi o retortę obrotową ? )

jack18
28-09-2013, 22:30
Powoli doczytuję :) narazie wiem że najlepiej bez rusztu wodnego i palnik brucer-s i w miare wiem że moc 12-17 kw. Zrobiłem też obliczenia
na http://cieplowlasciwie.pl i wyszło :

11,4kW
takiej maksymalnej mocy źródła ciepła potrzebujesz
24 532kWh
tyle energii zużyjesz rocznie na ogrzewanie
42kWh/m2*rok
zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej A

13-16kW dla kotła węglowego zasypowego lub podajnikowego
Nie kupuj kotła o dużo większej mocy, nawet jeśli sprzedawca, sąsiad i szwagier twierdzą inaczej. Duży kocioł pracujący z małą mocą to katastrofa finansowa.

Teraz przejdę do palników ;)

Palnik o którym piszesz to burner-s a to dwa rożne palniki i zapewniam Cie ze burner to nie jest przezytek. Pozdrawiam.

kobra64
29-09-2013, 09:56
Jack, a czy już można określić ilość członów Burnera zamawiając kocioł? Bo u kolegi Dynio dla tych 16 kW to 3 człony będzie max, nawet z zapasem.

animuss
29-09-2013, 11:36
Jack, a czy już można określić ilość członów Burnera zamawiając kocioł? Bo u kolegi Dynio dla tych 16 kW to 3 człony będzie max, nawet z zapasem.Dzika produkcja już ruszyła ale to tylko 1 sztuka .
3 człony ale w kotle OGNIWO 35 kW a nie 16 kW

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9RhhSe1g2zA
zaczerpnięto z :
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/3666-kotly-ogniwo/page__st__40

grabpa58
29-09-2013, 12:04
Co to ma być? wytrzymałem 3 minuty, ,,oscar' dla kamerzysty, dookoła chaos pomieszany z syfem. Najfajniejszy jest budzik:lol2: PS na otwartej przestrzeni, przeciąg z każdej strony żadne parametry są niewiarygodne.

wuwok
29-09-2013, 13:10
Co to ma być? wytrzymałem 3 minuty, ,,oscar' dla kamerzysty, dookoła chaos pomieszany z syfem. Najfajniejszy jest budzik:lol2: PS na otwartej przestrzeni, przeciąg z każdej strony żadne parametry są niewiarygodne.

Powiedzmy ze facet ten co nagrał film ma pojecie o palnikach. A przy niewielkim nakładzie sił te palniki są naprawdę super.Dobre eko każdy palnik spali a z kiepskim miałem już większość ma problemy :) . Ja w tym palniku spalam tylko miał kiepskiej jakości . Co do przeróbki niema takiej potrzeby ale czasami mała modyfikacja przynosi b.dobry efekt :)

grabpa58
29-09-2013, 13:26
Ja nie podważam jego wiedzy i pomysłowości.,doceniam. Chcę tylko poznać wiarygodną opinię przynajmniej po 1 sezonie grzewczym w normalnych warunkach. Czy Ty wuwok jesteś użytkownikiem tego palnika, słyszałeś opinię czy może rozmawiałeś z pomysłodawcą? Pytam z życzliwością i szczerym zainteresowaniem:)

wuwok
29-09-2013, 13:34
Ja nie podważam jego wiedzy i pomysłowości.,doceniam. Chcę tylko poznać wiarygodną opinię przynajmniej po 1 sezonie grzewczym w normalnych warunkach. Czy ty wuwok jesteś użytkownikiem tego palnika, słyszałeś opinię czy może rozmawiałeś z pomysłodawcą? Pytam z życzliwością i szczerym zainteresowaniem:)
tak mam taki palnik [troszkę inaczej rozwiązane zmniejszenie palnika,podpatrzone od jednego kolegi ] .I pale nim ciągle od stycznia ,około 3-4 miesiące już po przeróbce i jestem bardzo zadowolony :) .Powód??? bo spalam miał za 400zl czyli dość tanie mam grzanie domku . Zresztą ja pale teraz miał z trocinami..taki mix :) .Mnie interesuje tanie ogrzewanie domku .

koszt mojej przeróbki to 3zl szamotka + silikon czarny. Czyli koszt bardzo niski

berdnard
29-09-2013, 18:50
P PISARZE
:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::l ol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol 2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2: :lol2::lol2::lol






:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:

animuss
29-09-2013, 19:22
I co Berdnard zainteresował się "jakiś producent " twoją twórczością ?

kobra64
29-09-2013, 19:27
To kolego grabpa58 jest Bernard i jego modyfikacja Burnera, trochę głębsza niż tylko ujęcie jednego segmentu. Jak już zdołasz tak jak on zapanować nad kotłem i palnikiem, to może i chaos i bałagan zaczną Ci nieco mniej przeszkadzać. To jest jedyny Burner, którego mógłbym zaakceptować w swoim kotle.

lestek27
29-09-2013, 21:20
Znalazłem coś takiego dla zainteresowanych:

"Witam, jak co roku firma Elektro_System zorganizowała spotkanie dla użytkowników kotłów ze sterownikami Ecoal/Bruli na które również miałem przyjemność zostać zaproszony i standardowo chciałem podzielić się spostrzeżeniami i uwagami z osobami które na tym spotkaniu nie były, a są ciekawe jakie trendy i nowe rzeczy planuje wprowadzić firma E_S w najbliższej przyszłości.Na spotkanie zostało zaproszonych ok 15 użytkowników kotłów ze sterowaniem ecoal/bruli (tak.... a nikomu nie chce się pisać i ja muszę :) ) z Tych 15 osób każdy reprezentował inne kotły, były więc Ogniwo,Rbr,Enka,Skam-p,Był również kolega z Żeliwnym Kielarem i chyba jeszcze jakieś kotły, ale nazw nie pamiętam.Generalnie łączyło nas jedno!! WSZYSTKIE kotły pracowały na sterowaniu Ecoal/Bruli, po zapoznaniu się z użytkownikami (poznałem bardzo fajnych ludzi czy to z FM czy esterownik -oczywiście nie piszę kto był( jak ktoś ma ochotę to sam się wpisze :) W tym roku tematem przewodnim było: CZY MOŻLIWE JEST SPALANIE PELET W KOTLE Z PALNIKIEM TYPU BRUCER/BURNER/EKOENEGRIA, Został nam zaprezentowany kocioł Ogniwo Eko Plus 10KW z prototypem palnika do spalania pelet. Jak zaobserwowaliśmy samo spalnie na tego typie palnika (czyli ślimak) nie przedstawia jakichkolwiek problemów, otwory powietrzne zostały odpowiednio dobrane,ogień był właściwy, spaliny w normie, nie zaobserwowano oklejania sie kotła smołą, brak również było sadzy w kotle.Ale na obecną chwilę jest problem - kocioł MUSI mieć stały odbiór ciepła, po prostu nie ma możliwości zastosowania trybu podtrzymanie lub wygaszenia kotła. Jest kilka koncepcji,ale jak mówię to jest dopiero prototyp, Jako że kocioł na pelety nie wymaga dostarcznie dużych ilości powietrza został zastosowany nowatorski sposób napowietrzania palnika-potężne dmuchawy zostały zastąpione dużo mniejszymi i mniej energo-żernymi dmuchawkami (niestety nie mogę podawać więcej danych-bo sprawa jest w urzędzie patentowym) Czyli jak wynika z powyższego, chyba firmy traktują na poważnie możliwość rezygnacji z opalania węglowego (a przynajmiej Ogniwo - Kraków jest przecież blisko ;) ) pod względem softowym kocioł mogłby trafić do sprzedaży już dziś !ale jest problem czysto mechaniczny i bezpieczeństwa( nadmiernie przegrzewanie się ślimaka w trybie czy to podtrzymania czy wygaszenia kotła). Do czego można się przyczepić?? uważam że do palenia peletem firma POWINNA zastosować dużo większy zasobnik (ok 200-300kg) Po wymianie uwag, dyskusji , pomysłów etc...etc, na tapetę wzieliśmy Elektr_System :))


Opiszę zmiany może w kolejności wdrażania pomysłów i rozwiazań


Jak wiadomo użytkownicy mieli zastrzeżenia do jakości i przestarzałego panelu wykonawczego-otóż firma zaprezentowała nam nowy panel wykonawczy który wejdzie do produkcji prawdopodobnie jeszcze w tym roku...nareszcie to jest TO ! ładny zgrabny panel- oczywiście dotykowy który zdobi kocioł i nasze kotłownie a który można (tak, uwierzcie) zostać powieszony np w salonie i będzie to element dekoracyjny .


Następna sprawa, przebudowa całego interfejsu, sposobu ustawień,danych, strony esterownik.pl Obecnie trwają prace przy przebudowie całej strony www planowane jest dodanie masę nowy rzeczy do powiązania i zarządzania domem a więc nie tylko kotłem, ale całym domem) całkowicie nowy wygląd i dodatkowe możliwości -przewidywany koniec prac- do końca roku lub wiosna.


Nowy ecoal/bruli ze względów budżetowych- sprawa ugrzęzła, nowe rozwiązania (nowa płyta główna,komunikacja bezprzewodowa,możliwość sterowania zaworem 4D,aktualizacja przez www) powoduje wzrost ceny sterownika a ze firma chce uniknąć podwyżek brane są różne opcje pod uwagę (osobiście uważam że lepiej jest dać np 100zł więcej a mieć to wszystko co jest założone) wyjście nowego stera na pewno nie wcześniej jak 2014!


Multi-sterownik tutaj sprawa się skomplikowała i został całkowicie zmieniony projekt i założenia ze względu na koszty (z założenia ma być tani) firma postanowiła wypuścić centralkę z możliwością zakupienia dowolnych modułów w zależności co użytkownikowi będzie potrzebne, np na chwilę obecną jest już możliwość sterowania wszelkimi kotłami na gaz,będzie ukłon w stronę użytkowników PC, będzie można zakupić sobie centralkę do włącznika prądu do tego moduł -ustawić np tanie strefy i grzać tylko w tanich strefach, możliwości jest naprawdę masę, będzie można zastosować ok 250 urządzeń peryferyjnych (bramy garażowe,rolety,podlewanie ogrodów,alarmy,oświetlenie...dowolne rzeczy) i sterowania tym z zintegrowanej strony www oczywiście do tego ustawienia, wykresy, dowolne dane..generalnie każdemu wg potrzeb :) przewidywany start multistera ok 2014 r


To chyba tyle..... w razie jakiś pytań pytać :)


Pozdrawiam oczywiście WSZYSTKICH Uczestników i Gospodarzy"

jack18
29-09-2013, 22:13
To kolego grabpa58 jest Bernard i jego modyfikacja Burnera, trochę głębsza niż tylko ujęcie jednego segmentu. Jak już zdołasz tak jak on zapanować nad kotłem i palnikiem, to może i chaos i bałagan zaczną Ci nieco mniej przeszkadzać. To jest jedyny Burner, którego mógłbym zaakceptować w swoim kotle.
A dlaczego jedyny? Rozumie ze masz jakieś złe doświadczenia z tym palnikiem ?

berdnard
30-09-2013, 06:52
To kolego grabpa58 jest Bernard i jego modyfikacja Burnera, trochę głębsza niż tylko ujęcie jednego segmentu. Jak już zdołasz tak jak on zapanować nad kotłem i palnikiem, to może i chaos i bałagan zaczną Ci nieco mniej przeszkadzać. To jest jedyny Burner, którego mógłbym zaakceptować w swoim kotle.
Witam-podpowiedz prosze
gdzie kol grabpa58 szukać
chętnie nawiąże z nim kontakt
zdrówka
:)

kobra64
30-09-2013, 08:51
Bernard, a skąd mnie to wiedzieć? Na priv może stuknij do niego, kto wie, może się odezwie. Jak na razie to widzę, ze doskonale wpisał się w niektóre klimaty - co drugi post ma o tym, że kocioł 2 razy za duży i że należy wywalić hydraulika.

dynio
30-09-2013, 11:42
Kupuje Ogniwo Eko Plus 16KW, może dlatego że mogłem go zobaczyć na żywo. Niestety nigdzie w okolicy nie mieli
SKAM_P Premium 17 ani RBR-EKOUNIWERSAL 17 to może kupiłbym co innego. Po drodze mam jeszcze zajechać
do sklepu obejrzeć KMB-RP 15KW. A co myślicie o palniku klimosza RY20 ?

http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4751%3Anowy-niskoemisyjny-wielopaliwowy-palnik-na-paliwa-stale-firmy-klimosz-sprawne-spalanie&catid=76%3Aarchiwum&Itemid=136&lang=pl

minertu
30-09-2013, 12:22
Kupuje Ogniwo Eko Plus 16KW, może dlatego że mogłem go zobaczyć na żywo. Niestety nigdzie w okolicy nie mieli
SKAM_P Premium 17 ani RBR-EKOUNIWERSAL 17 to może kupiłbym co innego. Po drodze mam jeszcze zajechać
do sklepu obejrzeć KMB-RP 15KW. A co myślicie o palniku klimosza RY20 ?

http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4751%3Anowy-niskoemisyjny-wielopaliwowy-palnik-na-paliwa-stale-firmy-klimosz-sprawne-spalanie&catid=76%3Aarchiwum&Itemid=136&lang=pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.instalator.pl% 2Findex.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Darticl e%26id%3D4751%253Anowy-niskoemisyjny-wielopaliwowy-palnik-na-paliwa-stale-firmy-klimosz-sprawne-spalanie%26catid%3D76%253Aarchiwum%26Itemid%3D136% 26lang%3Dpl)
A gdzie dokładniej mieszkasz?

darase
01-10-2013, 10:52
215701

Ogniwo eko 15, opał żyto,piec nieczyszczony od 22-lipca 2013.
Temperatura spalin niska nawet na tak marnym kalorycznie opale i tak długo nieczyszczonym.
:) :) :)

dynio
01-10-2013, 14:00
Jak kupowałem to człowiek przede mną brał oe+25 na 200m2 ocieplonego domu. Gdy powiedziałem że moja 16tka ma być na 260m2 to się dziwnie patrzyli :)

zbigmaz01
01-10-2013, 14:31
Jak kupowałem to człowiek przede mną brał oe+25 na 200m2 ocieplonego domu. Gdy powiedziałem że moja 16tka ma być na 260m2 to się dziwnie patrzyli :)Mnie takie patrzenie nie dziwi bo też tego doświadczam :):p

minertu
01-10-2013, 14:40
Nie jednego to zaskakuje.

darase
01-10-2013, 17:59
Temperatura podajnika ok. 40st.
Podtrzymania nie ma, palę żytem 4dni.

Latem spalałem eko czeski, piec wystartował po 14h bezczynności spowodowanej brakiem prądu. :)

darase
01-10-2013, 19:41
Na czechu, na życie nie ma szans.
Palę 365 dni w roku. Rozpalanie to szkoda roboty :)

Zostało mi trochę z zasiewu a po 300zł/t nie oddam.

soplica2
03-10-2013, 22:00
Witam jestem nowy na forum buduje dom parterowy 157 m2 poddasze 66m2 do adaptacji ale w pozniejszym czasie strop ocieplony 5cm 0.031 dach welna 30 cm 0.036 sciany porotherm 25cm plus styropian 20 cm 0.036 planuje zakupic piec z podajnikiem prosze o porade jakiej mocy i firmy z jakim palnikiem interesuje mnie ekoenergia

pawko_
04-10-2013, 06:11
KOCIOŁ Ekoenergia KGS CERAMIK-
paru znajomych posiada ten kociołek, w tym mój hydraulik i są zadowoleni, lecz Ty potrzebujesz coś znacznie mniejszego niz 15kW.
A kotły o mniejszej mocy znajdziesz między innymi w takich firmach jak Defro, Instalco, Ogniwo, Sekom (kolejność przypadkowa).Także miłej lektury forumowej :)

soplica2
04-10-2013, 18:21
Dzieki kolego wlasnie ciekawi mnie ta moc kotla bo roznie sie wypowiadaja jedni wogole nie biora pod uwage docieplenia domu i zalecaja nawet kolo 25 KW co uwazam za przesade z drugiej strony interesuje mnie jaki palnik slyszalem ze te typu Brucer czy Ekoenergia nie dopalaja z jednej strony wstepnie podoba mi sie SEKOM ale jakiej mocy ciagle pytanie

karoka65
04-10-2013, 20:11
Nie zauważyłem żeby u mnie Ekoenergia nie dopalała z jednej strony :)

tesel
04-10-2013, 21:01
... z drugiej strony interesuje mnie jaki palnik slyszalem ze te typu Brucer czy Ekoenergia nie dopalaja z jednej strony wstepnie podoba mi sie SEKOM ale jakiej mocy ciagle pytanie
Skamp z jakim palnikiem?

marcek10
06-10-2013, 07:26
Witam jestem nowy na forum buduje dom parterowy 157 m2 poddasze 66m2 do adaptacji ale w pozniejszym czasie strop ocieplony 5cm 0.031 dach welna 30 cm 0.036 sciany porotherm 25cm plus styropian 20 cm 0.036 planuje zakupic piec z podajnikiem prosze o porade jakiej mocy i firmy z jakim palnikiem interesuje mnie ekoenergia

Witam. Z tego co widzę to mam podobnej wielkości dom i również podobnie ocieplony. Jak robili poddasze i powiedziałem, że 30cm wełny to mówili " :jawdrop: za dużo i tyle jeszcze nie kładli bo nie potrzeba" ale ja tak chcę bo taką wełnę mam ;) Około 100m2 podłogówki + grzejniki na poddaszu i CWU 150l 4osoby
U mnie jest OE24 i spokojnie powiem, że za duży gdybym teraz kupował to 16kw
A za duży dlatego , że zimą sobie pyka i tylko w mrozy -20 mam żar na całym palniku a tak tylko na jego części i bez kopczyka ;( temperatura spalin 90-120*podczas pracy i tylko przy -20 osiągała ok.180*
I z tym właśnie był problem w postaci wykwitów to mało powiedziane mnie się lało po kominie (tradycyjny z cegły) :cry: w tym roku musiałem założyć wkład.

tofel3
06-10-2013, 10:21
Cześć.
A co sądzicie o piecach WEBER np http://allegro.pl/kociol-piec-weber-heiztechnik-reto-duo-t-20-kw-i3580080940.html ?

timon120777
06-10-2013, 10:53
marcek10
na taką powierzchnię i ocieplenie to następny bierz 10KW kociołek a nie 16KW

tesel
06-10-2013, 12:07
Cześć.
A co sądzicie o piecach WEBER np http://allegro.pl/kociol-piec-weber-heiztechnik-reto-duo-t-20-kw-i3580080940.html ?

Fajna nazwa.Fajnie się kojarzy.Jak jest tak dobry jak Mark,to bierz.:)

tofel3
06-10-2013, 12:33
Mark ? Nie rozumiem.

darase
06-10-2013, 15:42
f1 oglądasz :)

kobra64
06-10-2013, 18:47
Marcek 10 ten komin to może by ocieplić trzeba. Wymiana wkładu co 3 lata to jednak dość kosztowna impreza jest. Przy spalinach 90 - 120 jak piszesz nic się w kominie złego dziać nie powinno. Też mam ceglany, wielki jak komin Batorego ( 24x24 ) i długi na ok. 9 metrów i przy kotle 28 kW suchutko w nim jest. Jak komin nieocieplony, po zewnętrznej ścianie, przy nieocieplonym nieużytkowym poddaszu i sporym kawałku nieocieplonym nad dachem - to owszem jaja mogą być.

marcek10
06-10-2013, 19:58
Marcek 10 ten komin to może by ocieplić trzeba. Wymiana wkładu co 3 lata to jednak dość kosztowna impreza jest. Przy spalinach 90 - 120 jak piszesz nic się w kominie złego dziać nie powinno. Też mam ceglany, wielki jak komin Batorego ( 24x24 ) i długi na ok. 9 metrów i przy kotle 28 kW suchutko w nim jest. Jak komin nieocieplony, po zewnętrznej ścianie, przy nieocieplonym nieużytkowym poddaszu i sporym kawałku nieocieplonym nad dachem - to owszem jaja mogą być.


Mój też wielki 18*29 h 8.30m i jak to kominiarz stwierdził za dużo nad dachem wystawał(2.5m) i nie miał szans się rozgrzać
Ale spoko bo zmieściłem ceramikę do środka :D Mam nadzieję ,że teraz będzie ok.


marcek10
na taką powierzchnię i ocieplenie to następny bierz 10KW kociołek a nie 16KW

Mam nadzieję ,że obecny piec mi posłuży i nie będę musiał zmieniać.
A taką moc(24KW) również na tym forum mi proponowano mówiąc ,że straty kominowe będą mniejsze no i są :p

timon120777
06-10-2013, 20:21
strata kominowa niewielka
strata komina "bezcenna":bash:
mam nadzieję że coraz mniej takich co "uszczęsliwiają" swoimi radami

kobra64
06-10-2013, 22:01
Sama ceramika sprawy nie załatwi, dłużej tylko potrwa zanim przesiąknie. Moim zdaniem komin trzeba ocieplić, w każdym razie w tej części nad dachem.

zbigmaz01
07-10-2013, 04:30
Mój też wielki 18*29 h 8.30m i jak to kominiarz stwierdził za dużo nad dachem wystawał(2.5m) i nie miał szans się rozgrzać
Ale spoko bo zmieściłem ceramikę do środka :D Mam nadzieję ,że teraz będzie ok.



Mam nadzieję ,że obecny piec mi posłuży i nie będę musiał zmieniać.
A taką moc(24KW) również na tym forum mi proponowano mówiąc ,że straty kominowe będą mniejsze no i są :pA uszczelniłeś (dociepliłeś) pomiędzy cegłą a ceramiką? Można było czymś niepalnym zasypać.

marcek10
07-10-2013, 06:28
strata kominowa niewielka
strata komina "bezcenna":bash:
mam nadzieję że coraz mniej takich co "uszczęsliwiają" swoimi radami

Nie wiem do czego tu pijesz?
Żaden z instalatorów którzy robili mi wycenę nie zaproponował mniejszego kotła.
Sam obstawiałem na 20KW ale z tych które wybrałem takiego nie było a 16 trochę się obawiałem za to 16+ był 1.5K droższy więc uznałem, że 24 będzie ok.


A uszczelniłeś (dociepliłeś) pomiędzy cegłą a ceramiką? Można było czymś niepalnym zasypać.

Spokojnie zmieściłem tam cały system ceramika + wełna a zamiast pustaka mam cegły.

timon120777
07-10-2013, 07:48
marcek10
piję do instalatorów którzy robia ludziom krzywdę wciskając przewymiarowane kotły - absolutnie nie do Ciebie przecież
potem sa takie kwiatki jak w Twoim przypadku i trzeba dodatkowe koszty ponosić.
tylko wtedy instalator rozloży ręce i powie że to nie jego wina przeciez bo on tych kotłów to tyle to a tyle załozył i ludzie nie narzekają albo że to wina opału lub uzytkownika

marcek10
07-10-2013, 20:09
A czy wiecie może jak zachowuje się ecoal w trybie lato jak temperatura na piecu spadnie znacznie? Pytam dlatego ,że nadal jadę na LATO ale mam na krótko pompkę podłogową załączoną i dwa obiegi otwarte żeby trochę cieplej w nóżki było no a to trochę wyciąga jednak temperaturki.
Tak w ogóle to szkoda ,że sterownik nie ma sterowania pompą podłogową:(

5iatka
07-10-2013, 20:41
przecież akurat pompą podłogówki możesz sterować

darase
07-10-2013, 22:19
Soplica kupiłbym na Twoim miejscu 10kw.

Poczytaj o sterowniku eCoal, zobacz jak pracują takie kotły na portalu

https://esterownik.pl/zdalny-dostep

Zobacz wykresy. Zobacz wielkość kotłów jakie mają temperatury spalin.

Przyjemnej lektury :)

i tu:

http://cieplowlasciwie.pl/start

karoka65
07-10-2013, 22:35
przecież akurat pompą podłogówki możesz sterować
Jest taka możliwość w eCoalu ale ja nie jestem zwolennikiem wyłączania pompki podłogi, lepiej doregulować temp. zasilania i odpowiednio ustalić przepływy.