PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

marcek10
08-10-2013, 07:37
przecież akurat pompą podłogówki możesz sterować
Lub pompą mieszającą a ja właśnie taką zapiąłem do cyrkulacji cwu więc podłogowa jest na krótko oczywiście przez zawór 3D

soplica2
08-10-2013, 08:48
Wlasnie tak jak radzicie myslalem o kotle SKAMP 12 kw ale taka historia ze zadzwonilem do firmy i pani ktora odebrala tel. doradzila mi piec 25kw dlatego pytanie na tym forum , a co do mojego posta gdzie pisalem ze nie dopala sie ekoenergia to moze wlasnie w tych przypadkach gdzie jest przewymiarowany piec dzieki za posty

soplica2
08-10-2013, 08:54
Dzieki kolego lektura akurat na zimowe wieczory duzo pisza tez o sterowniku Bruli zaglebiac sie w roznice? Czy jeden albo drugi bedzie dobry

soplica2
08-10-2013, 09:18
Czytalem ogolnie ze uzytkownicy tych palnikow pisza ze niedopala z jednej strony nie chce krytykowac tutaj zadnej firmy tylko zasiegnac informacji

kobra64
08-10-2013, 10:48
Soplica, tam docelowo będziesz miał przeszło 220 metrów łącznie z tym poddaszem? Będziesz grzał z kotła CWU? Jeżeli tak i podoba Ci się Sekom, to bierz Skama 17 KW z palnikiem 15 KW, będzie dobrze.

Jarecki79
08-10-2013, 10:50
Jak masz 160m2, to styknie 12kW, jak chcesz grzać 230m2 to 17kW

Chcesz sterownik do obsługi przez internet, wybierz z Bruli, jest ustawiany pod spalanie grupowe, dobrane sa odpowiednie zakresy, odpalić i co najwyżej delikatna korekta nadmuchu +,-5%, jeżeli chodzi o spalanie.

W Skamie do 17kw nie stosujemy od ponad roku ekoenergii, mamy swoją wersję palnika żeliwnego z szerszymi rantami paleniska, uważamy,że jest to konieczne.
Ekoenergia idzie do kotłów 25-40kW

soplica2
08-10-2013, 18:59
Dzieki o taka informacje wlasnie mi chodzilo co ogrzewanych metrow poczatkowo tylko te 160 plus cwu 200 litrow , ale oczywiscie jak to w zyciu bywa moze skonczyc sie tak ze i poddasze bedzie trzeba grzac wiec moze skamp17 dla zachowania rezerwy nie bedzie rzewymiarowany na 160 wrazie gdyby przez dluzszy czas mial tylko dol grzac ?

Jarecki79
08-10-2013, 20:42
Zawsze przy aktualnym wykonaniu możesz wyjąć jedną lub obie płyty żeliwne i zwiększy to temp. spalin, jakby były z tym kłopoty.
Ja np. pracuję aktualnie z wyjętym deflektorem, zostawiłem obie płyty, bo spalam przy okazji papiery.....

Możesz wybrac model z palnikiem ardeo, tam jest tez o tyle fajnie,że możesz przy 17kW mieć z mniejszą głowicą 15kW a po rozbudowie możesz za ok.150zł kupic większą, górną głowicę i wzrosną możliwości palnika i kotła, jak będzie taka potrzeba.

Skrobnąłem na priva, co by wątku nie zawalać.

echelon
09-10-2013, 12:54
Sterownik masz w moim przeglądzie sterowań
....
Bardzo fajny przegląd.
Powinna to być pozycja obowiązkowa dla osób szukających zestawu piec+sterownik, lub samego sterownika.

czp01
11-10-2013, 08:23
Tutaj wątek na temat sterownika SPP http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219967-Sterownik-SPP

pablo1006
13-10-2013, 11:29
Witam! Mam pytanie. Posiadam dom o pow ok 380 m2 nowo wybudowany (ściany 24cm siporex +20cm styropian, dach 40 cm wełna, rekuperacja bez gwc, okna system 3-szyb.). Do zasilania domu w ciepło został zainstalowany kocioł EKT Grobelny (tłok) 25 KW wpięty do zbiornika buforowego o pojemności 2000l. Bufor zasilany również instalacją solarną oraz kominkiem z płaszczem wodnym 14 kw. Kominek używany bardzo rzadko. Zbiornik buforowy zapewnia ciepło do CO bezpośrednio oraz do CWU przez wymiennik płytowy. Kocioł posiada sterownik NEON tj. sterownik ElektroMiz Skorpion Plus. Sterownik pracuje w trybie PID II.Od 2 tygodni staram się palić w kotle. "Trochę" mocno denerwuje mnie gaśnięcie kotła w nocy jak przechodzi w stan spoczynku oraz kopcenie z komina i sadza na wymienniku. Dopuszczam nawet wymianę kotła. Proszę o rady. Może jakieś zmiany w ustawieniach? Jeśli zmiana kotła to na co?

animuss
13-10-2013, 12:18
Gaśnie z powodu bufora jak się naładuje to kocioł stoi długo bezczynnie .U ciebie w nieźle ocieplonym domu w takich temperaturach jak teraz jest problem , kocioł takiej dużej mocy i bufor, gdybyś miał kocioł zasypowy to wszystko by grało ,zasypał byś naładował bufor i tak cyklicznie..Zrób obejście poza buforem na okresy przejściowe , kocioł będzie pracował częściej i dopracuj spalanie ,bo sadza to za mało powietrza podajesz ,w trybie PID II,można jedynie regulować to albo za mała za słaba dmuchawka wymiana (może masz zaciągniętą przysłonę boczną ) , albo za drobne paliwo .

pablo1006
13-10-2013, 13:03
Nie mam przesłony na dmuchawie, więc nic nie poprawie. Obejścia tez chyba nie zrobię bo kotłownia jest w osobnym budynku a rury z wodą idą w ziemi w proizolach. Czy wymiana kotła lub samego palnika na jakąś nowoczesną retortę pomoże?

animuss
13-10-2013, 13:40
A czym palisz teraz w tym tłoku i czy masz terminatora ciągu dmuchawy ?

pablo1006
13-10-2013, 13:55
A czym palisz teraz w tym tłoku i czy masz terminatora ciągu dmuchawy ?
Nie mam terminatora? cokolwiek to jest?
Dopalam ostanie worki żółtej kareny z zeszłego roku - chwałowice. Na ten sezon mam wsołą i wieczorka od lokalnego dostawcy.

animuss
13-10-2013, 14:23
No to niestety nie paliwo do tłoka kupujesz wysokokaloryczne paliwo ,w twojej instalacji musiał byś palić miałem ,wtedy rzadziej wygaśnie .Patrząc na budowę kotła (znowu ten ruszt wodny :cool: )wydaje mi się że była by możliwość wymiany tłoka (palnika+podajnika) na groszkowy np . na podajnik firmy Ardeo .
http://piece.bazarek.pl/opis/255382/palnik-obrotowy-zewn-25kw-azp-mr-mialowy.html

Więc albo miał i kupa popiołu, albo sam podajnik ,ostatecznie cały kocioł .

Jarecki79
13-10-2013, 14:35
Tyle razy się pisze o sprawach związanych z tłokami, że cięzko je utrzymac przy bojlerze czy małym odbiorze ciepła....
że podają większe porcje cykliczne..., że bywa częściej,że gaśnie.....
mówi się,że cykliczność podawania sprzyja w tłoku przykapcaniu i sadzeniu......

EKT od EKR różni się palnikiem z tego, co kojarzę. Oni korzystają z palników ardeo.
Zadzwon może do producenta kotła i zapytaj czy można założyc bez przeróbek do tego kotła palnik ardeo, skoro chcesz go wymieniać.

lub pal miałem węglowym, byle suchym.

pablo1006
13-10-2013, 14:40
No to niestety nie paliwo do tłoka kupujesz wysokokaloryczne paliwo ,w twojej instalacji musiał byś palić miałem ,wtedy rzadziej wygaśnie .Patrząc na budowę kotła (znowu ten ruszt wodny :cool: )wydaje mi się że była by możliwość wymiany tłoka (palnika+podajnika) na groszkowy np . na podajnik firmy Ardeo .Więc albo miał i kupa popiołu, albo sam podajnik ,ostatecznie cały kocioł .

Jeśli inny kocioł to jaki? Może dogadam się z wykonawcą instalacji i wymieni mi kocioł. Tym razem chciałbym dokonać świadomego wyboru.

animuss
13-10-2013, 14:58
Jeśli inny kocioł to jaki? Może dogadam się z wykonawcą instalacji i wymieni mi kocioł. Tym razem chciałbym dokonać świadomego wyboru.
Zwróć się do sprzedawców kotłów na tym forum
( Jarecki ,Minertu, Karoka itd ..)
niech ci zaproponują kotły a ty wybieraj mądrze .Nie spiesz się .Ilu letni jest twój tłok?

Jarecki79
13-10-2013, 15:16
Ja bym zadzwonił do producenta kotła i zapytał, czy można zamienić palnik.
Normalnie do EKR stosują ardeo, tłok do EKT jest dokręcany, może zrobili to uniwersalnie i ramka przyłączeniowa jest identyczna.
Możliwe,że podobnie jest z ramką na zejście paliwa z kosza.

Jak kolega ma dość tłoka i ze względów na małe zapotrzebowanie chce przejść na slimak, to takie rozwiązanie jest chyba sensowniejsze,
neona przełączy na ślimak i gotowe

pablo1006
13-10-2013, 15:25
Zwróć się do sprzedawców kotłów na tym forum
( Jarecki ,Minertu, Karoka itd ..)
niech ci zaproponują kotły a ty wybieraj mądrze .Nie spiesz się .Ilu letni jest twój tłok?

Tak, już teraz wiem po przeczytaniu kilku tematów na forum, że kocioł który posiadam nie jest najlepszym wyborem.
Zadzwonię do producenta może wymieni palnik. Nie chce przechodzić na miał - czytam że dużo roboty i syfu.
Kocioł pracuje u mnie od stycznia 2013. Wtedy grzałem niezamieszkany dom bez automatyki i programatorów temperatury w domu i odbiór ciepła był ciągły więc nie było wielkich problemów. Teraz jak w nocy programator wyłączy grzanie albo solary załadują bufor to kocioł gaśnie!

pablo1006
13-10-2013, 15:28
Jeżeli dogadałbym się z instalatorem na wymianę kotła na np. RBR to jaka moc powinienem brać?

animuss
13-10-2013, 15:47
Tak, już teraz wiem po przeczytaniu kilku tematów na forum, że kocioł który posiadam nie jest najlepszym wyborem.
Zadzwonię do producenta może wymieni palnik. Nie chce przechodzić na miał - czytam że dużo roboty i syfu.
Kocioł pracuje u mnie od stycznia 2013. Wtedy grzałem niezamieszkany dom bez automatyki i programatorów temperatury w domu i odbiór ciepła był ciągły więc nie było wielkich problemów. Teraz jak w nocy programator wyłączy grzanie albo solary załadują bufor to kocioł gaśnie!
To wina źle dobranych elementów instalacji grzewczej źródeł ciepła ,które się wzajemnie nakładają zamiast uzupełniać .Nie można tu winić kociołka ,gdyby ś miał kocioł gazowy ,na pellet z zapalarką itd.. problemu by nie było .
To funkiel nówka kociołek moim zdaniem nie warto go wymieniać, jeżeli jest możliwość wymiany tłoka na AZP-MR miałow/groszkowy to warto pójść tą drogą ,a tłoka odsprzedaż na Alledrogo i odzyskasz część kasiorki .
Możesz też nie modernizować kotła zostawić tak jak jest , a kupić pompę ciepła powietrze /woda ,która będzie (ładować bufor w II taryfie ) wytwarzać ciepło w sezonie przejściowym a tłoka włączać jak zacznie się prawdziwa zima . ;)

pablo1006
13-10-2013, 17:13
To wina źle dobranych elementów instalacji grzewczej źródeł ciepła ,które się wzajemnie nakładają zamiast uzupełniać .Nie można tu winić kociołka ,gdyby ś miał kocioł gazowy ,na pellet z zapalarką itd.. problemu by nie było .
To funkiel nówka kociołek moim zdaniem nie warto go wymieniać, jeżeli jest możliwość wymiany tłoka na AZP-MR miałow/groszkowy to warto pójść tą drogą ,a tłoka odsprzedaż na Alledrogo i odzyskasz część kasiorki .
Możesz też nie modernizować kotła zostawić tak jak jest , a kupić pompę ciepła powietrze /woda ,która będzie (ładować bufor w II taryfie ) wytwarzać ciepło w sezonie przejściowym a tłoka włączać jak zacznie się prawdziwa zima . ;)

Jak dołożę kolejne źródło ciepła do trzech istniejących (kocioł, solary, kominek z pw) to chyba zona pomyśli że ... :D
Masz racje że najlepszy byłby kocioł na pellet z zapalarką. Gazu niestety nie mam. Ale zimę jakoś muszę przeżyć - mam nadzieję że nie w kotłowni.

animuss
13-10-2013, 19:07
Jak dołożę kolejne źródło ciepła do trzech istniejących (kocioł, solary, kominek z pw) to chyba zona pomyśli że ... :D
Masz racje że najlepszy byłby kocioł na pellet z zapalarką. Gazu niestety nie mam. Ale zimę jakoś muszę przeżyć - mam nadzieję że nie w kotłowni.
Mógłbyś spróbować popalić miałem lub mieszać miał z ekogroszkiem to powinno pomóc i jest to najtańsze rozwiązanie tego problemu.Kup 4 woreczki miału i spróbuj najpierw z mieszanką 50/50 a jak wygaśnie to zasyp samym miałem.Przyjdzie zima i zapotrzebowanie na ciepło wzrośnie wiec wygasać nie będzie kocioł ,przejdziesz wtedy na sam ekogroszek .Same oszczędności .:D

bobasxx
13-10-2013, 21:34
Panowie, przecież koledze nie chodzi o jakieś babranie się z mieszaniem różnych węgli. Skoro zainwestował w kilka źródeł ogrzewania, to raczej zależy mu na wygodzie - tak myślę.

Jeśli kocioł gaśnie, to wina złych ustawień podtrzymania, wiem bo miałem tłoka 25 kW i w lato mi nie wygasał (po opanowaniu sterownika oczywiście).

Faktem jest, że ślimaka łatwiej wysterować, więc szedłbym w tym kierunku.

animuss
13-10-2013, 21:47
Panowie, przecież koledze nie chodzi o jakieś babranie się z mieszaniem różnych węgli. Skoro zainwestował w kilka źródeł ogrzewania, to raczej zależy mu na wygodzie - tak myślę.

Jeśli kocioł gaśnie, to wina złych ustawień podtrzymania, wiem bo miałem tłoka 25 kW i w lato mi nie wygasał (po opanowaniu sterownika oczywiście).

Faktem jest, że ślimaka łatwiej wysterować, więc szedłbym w tym kierunku.A miałeś bufor 2000 L :D

bobasxx
13-10-2013, 22:38
A miałeś bufor 2000 L :D
Nie miałem, ale jakie to ma znaczenie ? Bufor został, załadowany, kocioł przeszedł w podtrzymanie i teraz zadaniem sterownika a dokładniej trybu podtrzymania jest utrzymać żar na palniku do momentu powtórnego przejścia w tryb pracy.

pablo1006
13-10-2013, 23:06
Panowie, przecież koledze nie chodzi o jakieś babranie się z mieszaniem różnych węgli. Skoro zainwestował w kilka źródeł ogrzewania, to raczej zależy mu na wygodzie - tak myślę.

Jeśli kocioł gaśnie, to wina złych ustawień podtrzymania, wiem bo miałem tłoka 25 kW i w lato mi nie wygasał (po opanowaniu sterownika oczywiście).

Faktem jest, że ślimaka łatwiej wysterować, więc szedłbym w tym kierunku.

Oczywiście najchętniej opanowałbym palenie na moim sprzęcie, ale chyba to wyższa szkoła jazdy. Masz oczywiście racje, że wygoda jest dla mnie bardzo ważna. Zainwestowałem w źródła ciepła trochę kasy więc oczekuje pełnej sprawności. Dlatego też jestem wstanie wymóc na firmie instalatorskiej wymianę kotła a nie babranie się z miałem. Mam nadzieję, że wymiana palnika będzie możliwa.

animuss
13-10-2013, 23:17
Oczywiście najchętniej opanowałbym palenie na moim sprzęcie, ale chyba to wyższa szkoła jazdy. Masz oczywiście racje, że wygoda jest dla mnie bardzo ważna. Zainwestowałem w źródła ciepła trochę kasy więc oczekuje pełnej sprawności. Dlatego też jestem wstanie wymóc na firmie instalatorskiej wymianę kotła a nie babranie się z miałem. Mam nadzieję, że wymiana palnika będzie możliwa.

Z buforem o takiej pojemności to raczej marne szanse z podajnikiem tłokowym ,ale na pocieszenie powiem że u mnie w palniku fajkowym Pancerpola można wyłączyć całkowicie zasilanie i włączyć prąd za 12 godzin a palnik sam się rozpali .Przetestowane.

miedz1
14-10-2013, 09:37
Z buforem o takiej pojemności to raczej marne szanse z podajnikiem tłokowym ,ale na pocieszenie powiem że u mnie w palniku fajkowym Pancerpola można wyłączyć całkowicie zasilanie i włączyć prąd za 12 godzin a palnik sam się rozpali .Przetestowane.

To prawda, nawet na niezbyt kalorycznej odsiewce po tak długim czasie fajka Pacerpola się "podniesie";)

SUSPENSER
14-10-2013, 22:02
To prawda, nawet na niezbyt kalorycznej odsiewce po tak długim czasie fajka Pacerpola się "podniesie";)

To zależy od węgla i na Wesołej czy czechu się nie uda ;)

DoMiN_83
14-10-2013, 22:04
Witam. Proszę o poradę
Mam dom 150 m2 dobrze ocieplony i zastanawiam się nad Per-Eko ksp duo 15kw. Co sądzicie o tym kotle? Jak się sprawuje rynna? Sprzedawca poleca mi skam-p 12kw a odradza mi instalator że za mały(co będzie jak przyjdą ostre mrozy). Proszę o obiektywne opinie. Mam zamiar palić ekogroszkiem, dodatkowo cały rok chcę grzać wodę.
Pozdrawiam

sokseb
14-10-2013, 22:09
ja mam 150m2 do ogrzewania i mam skampa 12kW i daje spokojnie rade

SUSPENSER
14-10-2013, 22:38
Witam. Proszę o poradę
Mam dom 150 m2 dobrze ocieplony i zastanawiam się nad Per-Eko ksp duo 15kw. Co sądzicie o tym kotle? Jak się sprawuje rynna? Sprzedawca poleca mi skam-p 12kw a odradza mi instalator że za mały(co będzie jak przyjdą ostre mrozy). Proszę o obiektywne opinie. Mam zamiar palić ekogroszkiem, dodatkowo cały rok chcę grzać wodę.
Pozdrawiam

12 kW spokojnie da radę - u mnie maks. średniodobowo zimą kocioł generuje <8 kW [przy -20 st na zewnątrz i 22-23 wewnątrz], a 12 Skam w razie potrzeby "pójdzie" i na 15 kW.

Instalator może zna się na kotłach zasypowych, ale na stałopalnych z podajnikiem raczej kiepsko.

Rynna to kiepski pomysł .

DoMiN_83
14-10-2013, 22:46
Chciałbym po prostu porównać te kotły. Plusy i minusy. Nie ukrywam ,że Per-Eko 15kw przy odpowiednich upustach jest tańsze. Ale nie wiem jak z użytkowaniem dokładnie z rynną i płaszczem wodnym. Mówią ,że Per-eko to odłam Zębca. Skam 12kw z palnikiem ardeo, ruszt awaryjny bez płaszcza wodnego jak się sprawuje, trwałość podajnika itd. Co Wy polecacie

karoka65
14-10-2013, 22:51
Piszesz chyba raczej o ruszcie wodnym i lepiej żebyś go nie miał :)
Polecę z tych dwóch Skama i nie dlatego że go sprzedaję.
Rynna to "brudas".

DoMiN_83
14-10-2013, 22:51
Już chciałem Skama zamawiać tylko instalator mi w głowie zamieszał i zgłupiałem :)

karoka65
14-10-2013, 23:02
Już chciałem Skama zamawiać tylko instalator mi w głowie zamieszał i zgłupiałem :)
To Twój wybór a nie instalatora :)

DoMiN_83
14-10-2013, 23:14
To Twój wybór a nie instalatora :) No to akurat prawda :) Jeszcze jedno palnik Brucer(żmija żeliwna) czy ardeo(stal)?
Ardeo podobno bardziej wydajne ale stalowe i nie modne :)

kobra64
14-10-2013, 23:18
Ardeo możesz i żeliwne mieć też. Ale czy to akurat jakaś zaleta jest, to bym nie był aż tak pewny. Za to moda - owszem na pewno. W Skamach nie ma brucerów - w 12 będziesz mógł mieć chyba raczej mały palnik Ewmar Ness albo Ardeo,

bobwoj
15-10-2013, 11:32
Witam. Proszę o poradę
Mam dom 150 m2 dobrze ocieplony i zastanawiam się nad Per-Eko ksp duo 15kw. Co sądzicie o tym kotle? Jak się sprawuje rynna? Sprzedawca poleca mi skam-p 12kw a odradza mi instalator że za mały(co będzie jak przyjdą ostre mrozy). Proszę o obiektywne opinie. Mam zamiar palić ekogroszkiem, dodatkowo cały rok chcę grzać wodę.
Pozdrawiam

Z mojego doświadczenia mogę napisać, że 12 kW wystarczy. Sam sugerując się mądrościami instalatora zakupiłem na podobną powierzchnie 17kW (cieszę się, że tylko tyle przewymiarowałem, instalator upierał się nad 25kW). Posiadam sterownik bruli i obecnie kocioł pracuję do 8kW. W przypadku mrozów przełączam do 12kW. Raz tylko żeby szybciej wszedł na żądaną temperaturę w przypadku temp w okolicach -15 i przy czechu przełączyłem go na 16kW. Dom mam ocieplony 5cm styropianem.

SUSPENSER
15-10-2013, 15:32
Już chciałem Skama zamawiać tylko instalator mi w głowie zamieszał i zgłupiałem :)

Może z tamtego ma prowizję.

Ciekawe czy przyjdzie Ci go ustawiać czy powie jak mój "kup pan sobie skrzynkę piwa na czas siedzenia w kotłowni i ustawiania".

To Ty będziesz z tym kotłem "żył" więc zdecyduj sam czy w kwestii kotła słuchać fachowca od rurek czy pasjonatów kotłów.

bobwoj
15-10-2013, 19:09
Dokładnie. Ja jak kupiłem skam-p'a z brulim, mój instalator, otworzył usta i zdębiał. Sam był ciekaw jak to działa. Palę II sezon i o instalatorze zapomniałem, nie mając wcześniej żadnego doświadczenia. Nic nie musiałem ustawiać, oprócz temp. na kotle. Dla mnie rewelacja.

Suspenser ma rację, zazwyczaj instalatorzy mają prowizję i wciskają jedynie słuszny kocioł.

animuss
15-10-2013, 22:19
Ma ktoś takie cosik ?

http://img14.tablica.pl/images_tablicapl/90201257_6_1000x700_kociol-bio-economy-3-dwie-komory-spalania-.jpg

http://tablica.pl/oferta/kociol-bio-economy-3-dwie-komory-spalania-ID3q09L.html#10ca922bd2

Arturo72
15-10-2013, 22:23
Dom mam ocieplony 5cm styropianem.
Nieźle ;)
W sam raz,żeby udowodnić masochistyczną chęć "obcowania" z węglem ;)
Ale jeśli DoMiN ma taki sam dom jak Ty ale dobrze ocieplony a Ty masz 12kW to on potrzebuje ok.6kW.

Mam dom 150 m2 dobrze ocieplony

Skąd go weźmie ze sprawnością 80-90% ?
Czyżby musiał się zadowolić sprawnością 50% z mocniejszym kotłem ?
Nie,bufor jest odpowiedzią :)
Ciekawe czemu o tym nie wspominają tutejsi sprzedawcy ?

DoMiN_83
15-10-2013, 22:36
Dziękuję wam za podpowiedzi. Wybrałem i zamówiłem Skama 12kW z Ardeo i sterownikiem Iryd. Pozostaje cierpliwie czekać. Z tego miejsca chciałem pozdrowić znajomego instalatora ,który proponował mi minimum 19kW :P ahh z resztą zobaczymy jak przyjdzie kociołek. Pozdrawiam

SUSPENSER
16-10-2013, 22:56
Skąd go weźmie ze sprawnością 80-90% ?
Czyżby musiał się zadowolić sprawnością 50% z mocniejszym kotłem ?
Nie,bufor jest odpowiedzią :)
Ciekawe czemu o tym nie wspominają tutejsi sprzedawcy ?

Pitolisz jak zwykle nie mając ku temu podstaw - obecnie w tzw. okresie przejściowym kocioł u mnie osiąga 60% sprawności pomimo, że ma 18 kW a zapotrzebowanie średniodobowe domu to maks. <8kW przy największych mrozach zimą.

Bufora nie mam.

Pisząc "sprzedawcy" pijesz do mnie ?

SUSPENSER
16-10-2013, 22:57
Dziękuję wam za podpowiedzi. Wybrałem i zamówiłem Skama 12kW z Ardeo i sterownikiem Iryd. Pozostaje cierpliwie czekać. Z tego miejsca chciałem pozdrowić znajomego instalatora ,który proponował mi minimum 19kW :P ahh z resztą zobaczymy jak przyjdzie kociołek. Pozdrawiam

Daj znać gdy będzie już działał jak się sprawuje.

Akrimka
17-10-2013, 15:24
Używa ktoś takiego kotła - Zenmar - żeliwny.... znajomy zamówił u nich i pytał mnie o opinie jako że mam kocioł z podajnikiem:)
http://tablica.pl/oferta/kociol-piec-zeliwny-23kw-z-podajnikiem-10-lat-gwarancji-ID3A34n.html

kolorado
17-10-2013, 15:35
Używa ktoś takiego kotła - Zenmar - żeliwny.... znajomy zamówił u nich i pytał mnie o opinie jako że mam kocioł z podajnikiem:)
http://tablica.pl/oferta/kociol-piec-zeliwny-23kw-z-podajnikiem-10-lat-gwarancji-ID3A34n.html
Zamówił najpierw, a potem pyta się o opinie? Ciekawa kolejność... :)

Akrimka
17-10-2013, 16:01
No zamówił bo tak mu doradzono że na miejscu itp... ale pytał sie co myśle o takim żeliwnym kotle...

czp01
17-10-2013, 16:16
Kotły żeliwne są specyficzne. Wymiennik w tym kotle podobny do mojego żeliwniaka - a tu moje zdanie o kotle żeliwnym http://www.czp.pl/kociol/kielar/kielar.html

timon120777
17-10-2013, 17:46
a na jaką powierzchnię i jakiej mocy wziął ten wytwór rąk ludzkich?


swoją drogą ciekawa specyfikacja:
DOSTOSOWANIE KOTŁA DO POWIERZCHNI
do 150M2 4 elementowy 23 KW
150-220m2 5 elementowy 29 KW
220m2-300m2 6 elementowy 35 KW
300m2-350m2 7 elementowy
350m2-400m2 8 elementowy
400m2-600m2 10 elementowy

SUSPENSER
17-10-2013, 21:35
Używa ktoś takiego kotła - Zenmar - żeliwny.... znajomy zamówił u nich i pytał mnie o opinie jako że mam kocioł z podajnikiem:)
http://tablica.pl/oferta/kociol-piec-zeliwny-23kw-z-podajnikiem-10-lat-gwarancji-ID3A34n.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftablica.pl%2Fofert a%2Fkociol-piec-zeliwny-23kw-z-podajnikiem-10-lat-gwarancji-ID3A34n.html)

Już mu współczuję czyszczenia wymiennika.

"Duży zasobnik na węgiel" wygląda mi na zwykły 150 kg maks, szuflada na popiół faktycznie "duża" więc to jest ok.

"sterowany komputerowo proces spalania" wygląda na 2 stanowy, więc znajomy będzie musiał się przeszkolić w obsłudze zanim dobierze odpowiednie nastawy a przy każdej zmianie węgla dobrać je od nowa.

Podsumowując: za te pieniądze kupiłbym inny - i pewnie o mniejszej mocy - no chyba, że znajomy ma do ogrzania 500 m2 domu.

SUSPENSER
17-10-2013, 21:37
a na jaką powierzchnię i jakiej mocy wziął ten wytwór rąk ludzkich?


swoją drogą ciekawa specyfikacja:
DOSTOSOWANIE KOTŁA DO POWIERZCHNI
do 150M2 4 elementowy 23 KW
150-220m2 5 elementowy 29 KW
220m2-300m2 6 elementowy 35 KW
300m2-350m2 7 elementowy
350m2-400m2 8 elementowy
400m2-600m2 10 elementowy

Może chodzi o powierzchnię hali sportowej o wysokości 9 metrów ;) :lol2:

zbigmaz01
18-10-2013, 07:05
Cena dość wysoka bo podana na 8%Vat i ten sterownik?

Może faktycznie będzie ogrzewał jakiś duży budynek wielorodzinny bez ocieplenia i ze starymi oknami?

Akrimka
18-10-2013, 08:38
Cena dość wysoka bo podana na 8%Vat i ten sterownik?

Może faktycznie będzie ogrzewał jakiś duży budynek wielorodzinny bez ocieplenia i ze starymi oknami?

Podobno 160m2 + garaż 35m2, ten domek własnie się buduje w obecnych techmologiach, nie znam szczegółow, nie wiem kto doradzał taki kocioł, i nie znam mocy..:)

SUSPENSER
18-10-2013, 08:59
Podobno 160m2 + garaż 35m2, ten domek własnie się buduje w obecnych techmologiach, nie znam szczegółow, nie wiem kto doradzał taki kocioł, i nie znam mocy..:)

Powinien podłączyć jeszcze domy 1-2 sąsiadów to mu będzie dobrze pracował :)

timon120777
18-10-2013, 09:24
Akrimka
dla nowego domu który się buduje to licząc na oko nawet trzeba przyjmować około 50W/m2 zapotrzebowania na ciepło
to daje bez garażu 8KW a z garażem jakby chciał go ogrzewac do 20stC w co wątpię wychodzi aż 9,75KW
do tego ze 3KW na CWU i mamy 12,75KW
tyle potrzeba nie więcej
a w garażu zazwyczaj utrzymuje się niższe temperatury i nawet bym go nie wliczał do ogrzewanej powierzchni
mamy więc potrzębę na poziomie 11KW
zatem najmniejszy model tego kotła ogrzeje nie jeden ale 2 takie domy i jeszcze mu trochę zapasu zostanie
dobrze bym się zastanowił zanim bym wywalił na to coś kasę i związał się na kilka lat z kotłownią zamiast rodziną zajmować

klaudiusz_x
18-10-2013, 20:07
Pitolisz jak zwykle nie mając ku temu podstaw - obecnie w tzw. okresie przejściowym kocioł u mnie osiąga 60% sprawności pomimo, że ma 18 kW a zapotrzebowanie średniodobowe domu to maks. <8kW przy największych mrozach zimą.

Bufora nie mam.

Skąd wiesz o 60% sprawności?
Masz ciepłomierz?
Podaj skąd Ci tyle wyszło?
Dane producenta pomijam. To jest dla czystego i świeżutkiego kotła prosto spod igły, przy spalaniu w najbardziej "odpowiednich" warunkach.

CooleR`ek
18-10-2013, 20:36
Przesadzacie trochę z doborem mocy, dla tego typu kotła z wymiennikiem żeliwnym.

Wyjaśniam.
Ten kocioł z wymiennikiem żeliwnym, bez dodatkowych modyfikacji, ma według mojej subiektywnej oceny, maksymalnie od 30% do 50% sprawności.

Oczywiste mówimy o sprawności eksploatacyjnej.

Szkoda że świadomie pomijana przez producentów kotłów, a podejrzewam że wyniki mogłyby nie jednego zaskoczyć. Może kiedyś doczekamy się czasów, kiedy producenci będą się chwalić takimi parametrami w ulotkach.

Pozdrawiam

darase
18-10-2013, 20:45
Klaudiusz Suspenser ma ciepłomierz :)

Wszystko zależy od prowadzenia kotła, można go pogonić z większą mocą ale w krótrzym czasie :)

Przewymiarowany kocioł nie nadaje się do pracy ciągłej.

SUSPENSER
18-10-2013, 20:49
Skąd wiesz o 60% sprawności?
Masz ciepłomierz?
Podaj skąd Ci tyle wyszło?
Dane producenta pomijam. To jest dla czystego i świeżutkiego kotła prosto spod igły, przy spalaniu w najbardziej "odpowiednich" warunkach.

Mam ciepłomierz i znam kaloryczność spalanego węgla [niedawno był badany].

Zimą da się przekroczyć nawet 80%, a latem na samo CWU wychodzi 25-30 %

zbigmaz01
21-10-2013, 14:15
Mam ciepłomierz i znam kaloryczność spalanego węgla [niedawno był badany].

Zimą da się przekroczyć nawet 80%, a latem na samo CWU wychodzi 25-30 %

A jak ci wyszedł test (o ile robiłeś) od karoki? U mnie spalał się bardzo ładnie, drobny popiołek, brak spieków no i malutko popiołu. Moc też miał ale ja nie mam czym tego pomierzyć. Chyba że już dopisałeś do listy testowanych a ja za szybko szukałem?

SUSPENSER
21-10-2013, 21:04
A jak ci wyszedł test (o ile robiłeś) od karoki? U mnie spalał się bardzo ładnie, drobny popiołek, brak spieków no i malutko popiołu. Moc też miał ale ja nie mam czym tego pomierzyć. Chyba że już dopisałeś do listy testowanych a ja za szybko szukałem?

Do listy nie dopisałem ale opisałem go w #5284 tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page265

Huon
21-10-2013, 21:12
Witam,

Zastanawiam się na zakupem pieca z podajnikiem na ekogroszek (+ruszt awaryjny na drewno itp.) i prosiłbym o wyliczenie potrzebnej mocy oraz poradę dotyczącą konkretnych modeli, które moglibyście polecić.

Do ogrzania jest dom wolnostojący, bez piwnicy, poddasze na chwilę obecną nie zagospodarowane. Całość powierzchni do ogrzania to 90m2 (+ ok.10m weranda w przyszłości z ogrzewaną podłogą), w tym salon na dole 32m2 z ogrzewaniem wodnym podłogowym. Budownictwo starego typu, ściany ceglane 30-40cm, strych będzie ocielony docelowo wełną 15cm a dół ocieplony na zewnątrz styropianem.

Jaka moc pieca byłaby wystarczająca?
Jakie konkretne modele lub producentów polecacie? Idealnie gdyby cena zmieściła się w granicach 5-6 tysięcy zł.

Z góry dziękuję za porady.

Pozdrawiam

grabpa58
21-10-2013, 22:27
napisał huon
.......
Jaka moc pieca byłaby wystarczająca?
Jakie konkretne modele lub producentów polecacie? Idealnie gdyby cena zmieściła się w granicach 5-6 tysięcy zł.

Z góry dziękuję za porady.

Pozdrawiam[/QUOTE]

No to masz chłopie problem, każdy z najmniejszych kotłów z podajnikiem dostępnych na rynku będzie dla Twojego domu za duży. Pomyśl o gazie,będzie wygodnie i na pewno nie drożej. Po co się męczyć z przewymiarowanym kotłem i węglem , będzie kiszenie opału i przez większość sezonu jazda na 30% mocy kotła.

grabpa58
22-10-2013, 10:24
Przepraszam,jest Skam-P 7kW chyba za 6.000pln.:). O szczegóły zapytaj kol. Jareckiego. Pozdrawiam.

minertu
22-10-2013, 11:57
Przepraszam,jest Skam-P 7kW chyba za 6.000pln.:). O szczegóły zapytaj kol. Jareckiego. Pozdrawiam.
6650zł ze skorpionem,to jest cena w detalu.

wojtek65
22-10-2013, 14:46
No to masz chłopie problem, każdy z najmniejszych kotłów z podajnikiem dostępnych na rynku będzie dla Twojego domu za duży. Pomyśl o gazie,będzie wygodnie i na pewno nie drożej. Po co się męczyć z przewymiarowanym kotłem i węglem , będzie kiszenie opału i przez większość sezonu jazda na 30% mocy kotła.
Na 100m2 mam Skam-P 12 z małym palnikiem Ardeo i Bruli. Była już dostępna 7 i mój wybór był świadomy. Zakładając że mój ciepłomierz nie kłamie, kilka dni wcześniej na Wesołej koszt 1 kWh - pon. 19 groszy. Ostatnie 4 doby i jakiś niezidentyfikowany eko po 680 za tonę koszt 1 kWh pon. 17 groszy. Przy odbiorze ciepła poniżej 2kw czyli poniżej 20 % mocy kotła,a gazem ile by wyszło? Albo ciepłomierz do d-y albo przewymiarowanie przereklamowane. Co by to nie było to ten kocioł polecam.

Zakładając deklarowaną kaloryczność opału, sprawność kotła powyżej 60% dla tej mocy.

Jarecki79
22-10-2013, 15:29
Ten palnik ardeo ma najmniejsze wyjście na paliwo do strefy spalania z palników uniwersalnych, dlatego na niższych mocach są takie wyniki.

Minertu, to cena z bruli była.....

timon120777
22-10-2013, 15:31
spójrz na wyniki badań tego kociołka
jeśli masz w tej samej specyfikacji co ten który był przedstawiny do badań to nie jest to nierealny wynik moim zdaniem
kocioł na badaniach osiągnął 94% sprawności
pisał o tym Jarecki79

ps
Jarek był szybszy;)

minertu
22-10-2013, 15:53
Ten palnik ardeo ma najmniejsze wyjście na paliwo do strefy spalania z palników uniwersalnych, dlatego na niższych mocach są takie wyniki.

Minertu, to cena z bruli była.....
Poprawiłem ale tak było w cenniku.

SUSPENSER
22-10-2013, 20:22
Na 100m2 mam Skam-P 12 z małym palnikiem Ardeo i Bruli. Była już dostępna 7 i mój wybór był świadomy. Zakładając że mój ciepłomierz nie kłamie, kilka dni wcześniej na Wesołej koszt 1 kWh - pon. 19 groszy. Ostatnie 4 doby i jakiś niezidentyfikowany eko po 680 za tonę koszt 1 kWh pon. 17 groszy. Przy odbiorze ciepła poniżej 2kw czyli poniżej 20 % mocy kotła,a gazem ile by wyszło? Albo ciepłomierz do d-y albo przewymiarowanie przereklamowane. Co by to nie było to ten kocioł polecam.

Zakładając deklarowaną kaloryczność opału, sprawność kotła powyżej 60% dla tej mocy.

U mnie tydzień temu też było ok. 60% przy średnim odbiorze <20% mocy nominalnej kotła, więc Twój wynik jest pewnie prawidłowy.

Huon powinien zastanowić się nad 7 lub 12 kW - warto byłoby sobie obliczyć OZC na:

http://www.cieplowlasciwie.pl/start

amian3
22-10-2013, 23:03
witam kolegów
jaki kocioł( paliwo ekogroszek) polecacie do palenia w nowym domu 160m2+80m2 piwnicy,szerokość muru 44 cm +styro10 ?

timon120777
23-10-2013, 04:19
zerknij sobie post wyżej
tam SUSPENSER podał link skorzystaj z niego. polczy Ci przybliżone zapotrzebowanie na ciepło
jak nadal będzie mało zerknij w temat z mojej stopki moze coś z tego pomoże Ci podjąć decyzję
musisz uwzględnić paliwo podstawowe, gabaryty, sposób sterowania i czyszczenia

amian3
23-10-2013, 07:40
przepraszam koledzy a czy to na pewno prawidłowy link?
Ciepło właściwe to pracownia ceramiczna:rolleyes:

amian3
23-10-2013, 07:48
timon paliwo podstawowe to groszek
sposób sterowania i czyszczenia chciałbym polegać na waszym zdaniu
ogólnie proponuje mi się kotły sas i defro nie wiem czy to dobry wybór są rożne opinie

Huon
23-10-2013, 07:57
Witam,

Przypuszczam, że miał być adres http://cieplowlasciwie.pl/, spotkałem się z nim wcześniej właśnie na tym forum.

Dziękuję za porady, właśnie zastanawiam się nad poleconym kotłem Skam-P 12kW. Czy moglibyście polecić również kilka innych pieców podobnych cenowo, jakościowo i o zbliżonych parametrach, tak abym mógł sobie je porównać? Od razu zaznaczę, że chodzi mi również o firmy z doświadczeniem na rynku, tak abym nie przeklinał swojego wyboru przez najbliższe lata...

Dzięki :)

zbigmaz01
23-10-2013, 08:45
Witam,

Przypuszczam, że miał być adres http://cieplowlasciwie.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcieplowlasciwie.pl %2F), spotkałem się z nim wcześniej właśnie na tym forum.

Dziękuję za porady, właśnie zastanawiam się nad poleconym kotłem Skam-P 12kW. Czy moglibyście polecić również kilka innych pieców podobnych cenowo, jakościowo i o zbliżonych parametrach, tak abym mógł sobie je porównać? Od razu zaznaczę, że chodzi mi również o firmy z doświadczeniem na rynku, tak abym nie przeklinał swojego wyboru przez najbliższe lata...

Dzięki :)No to jeszcze poszukaj w kotłach RBR Ekouniwersal i Ogniwo. Też są w wielkościach 10-11kW

Akrimka
23-10-2013, 09:10
Obliczenia na ciepłowłasciwe są nie najgorszem jednak kiedy chciałem podać dane domu mojego ojca to nie trzymało sie to kupy, bo on ma 2 koncygnacje z nieogrzewanym i nieocieplonym poddaszem, jedynie na ostanim storopie jest około 15 korka zmielonego wsypane. Nie mneij jdenak ten program jakoś nie chciał tego dobrze przyjać i pisał że dach nie ocieplony i duże straty:)

SUSPENSER
23-10-2013, 09:44
przepraszam koledzy a czy to na pewno prawidłowy link?
Ciepło właściwe to pracownia ceramiczna:rolleyes:

Dzięki za zwrócenie uwagi - tak to bywa jak się adres pisze "z głowy" :)

minertu
23-10-2013, 13:52
Tilgner EKR 12kW jeżeli chodzi o porównanie cenowe.

timon120777
23-10-2013, 16:09
timon paliwo podstawowe to groszek
sposób sterowania i czyszczenia chciałbym polegać na waszym zdaniu
ogólnie proponuje mi się kotły sas i defro nie wiem czy to dobry wybór są rożne opinie

SAS-a ma sąsiad
defro wstawiłem szwagrowi
obaj są zadowoleni
wszystko jednak zależy od tego czego się po kotle oczekuje
obaj mają sterowniki dwustanowe i obaj palą tym co akurat kupią w lokalnych składach
pilnują jedynie granulacji bo jak się trafia dużo grubszej frakcji to zaraz zawleczki lecą
jak masz pojęcie o paleniu możesz wziąć dwustana
jeśli nie- bierz coś co da się wysterować zdalnie i może chodzić "w automacie"
szukaj palników przeznaczonych również do gorszych paliw (ekoenergia, Ewmar, ardeo) bo nie wiadomo jak długo będą porządne groszki
jak się wczytasz w ten wątek znajdziesz to co jest na tym forum polecane
nie oznacza to jednak że są to najlepsze kotły w kraju
są to najlepsze kotły według społeczności tego forum
a kocioł ma spełniać Twoje oczekiwania a nie sąsiada czy instalatora który montuje takie z których ma na dużo chleba.
co byś nie wyybrał - najważniejszy właściwy dobór mocy- przewymiarowany żeby nie wiem jak był dobry przysporzy kłopotów mniejszych lub większych

timon120777
23-10-2013, 16:15
Obliczenia na ciepłowłasciwe są nie najgorszem jednak kiedy chciałem podać dane domu mojego ojca to nie trzymało sie to kupy, bo on ma 2 koncygnacje z nieogrzewanym i nieocieplonym poddaszem, jedynie na ostanim storopie jest około 15 korka zmielonego wsypane. Nie mneij jdenak ten program jakoś nie chciał tego dobrze przyjać i pisał że dach nie ocieplony i duże straty:)

trzeba się dobrze wczytać i podać wszystkie kondygnacje
strych tez trzeba wliczyć podobnie jak piwnice
jeśli dom jest np parterowy ale ma piwnicę i strych trzeba wpisać 3 kondygnacje.
wyniki nie są jednak dokładne i nalezy je traktować orientacyjnie.
dokładniejsze dane będą z OZC a najlepsze z ciepłomierza ale to dla tych co już mają jakiś kocioł a chcąc kupić następny myślą o doborze najlepszej mocy

amian3
23-10-2013, 19:30
gdybyście byli na etapie kupna kotła dalej stawialibyście na podajnik czy zasypowy (jak dobrze myślę)?

amian3
23-10-2013, 19:33
koledzy a coś konkretnie z czego laik będzie zadowolony 160m2+80m2 piwnic dom dobrze ocieplony?

zbigmaz01
23-10-2013, 19:40
koledzy a coś konkretnie z czego laik będzie zadowolony 160m2+80m2 piwnic dom dobrze ocieplony?11kW RBR :)

animuss
23-10-2013, 20:15
gdybyście byli na etapie kupna kotła dalej stawialibyście na podajnik czy zasypowy (jak dobrze myślę)?
Po co takie żarty :cool:

amian3
23-10-2013, 20:22
Po co takie żarty :cool:
czemu od razu żarty,myślę ze znalazłby się ktoś kto nie jest zadowolony ze swojego piecyka:)

animuss
23-10-2013, 20:35
czemu od razu żarty,myślę ze znalazłby się ktoś kto nie jest zadowolony ze swojego piecyka:)
Po obu stronach ,ale obsługowość nie ma porównania ,dziś wróciłem z pracy o 19 godz. a w domu ciepło krasnoludki palą w kociołku ;)

minertu
23-10-2013, 20:40
czemu od razu żarty,myślę ze znalazłby się ktoś kto nie jest zadowolony ze swojego piecyka:)

Do Skrzyszowa masz 25km,wpadnij do mnie to coś ci pokaże.

zbigmaz01
23-10-2013, 20:43
czemu od razu żarty,myślę ze znalazłby się ktoś kto nie jest zadowolony ze swojego piecyka:)Czy myślisz że jak ktoś zaczął jeździć autem znowu przesiądzie się na hulajnogę ?
Taka wygoda wciąga :)

amian3
23-10-2013, 22:09
Czy myślisz że jak ktoś zaczął jeździć autem znowu przesiądzie się na hulajnogę ?
Taka wygoda wciąga :)

cena groszku rośnie
kaloryczność spada

animuss
23-10-2013, 23:19
cena groszku rośnie
kaloryczność spadaGdzie to wyczytałeś ?

Arturo72
23-10-2013, 23:25
Taka wygoda wciąga :)

Dobre ;)

amian3
24-10-2013, 08:42
Gdzie to wyczytałeś ?

coś mi się obiło o uszy,myślałem ze wy wiecie więcej na ten temat

animuss
24-10-2013, 09:18
coś mi się obiło o uszy,myślałem ze wy wiecie więcej na ten temat
Ja nie gonię króliczka ,ale jest sporo osób dla ,których się wymyśla nazwy węgla i oni kupując węgiel kierują się tym z nadzieją ze kupili taki jak w zeszłym roku .:D

best-boyz
24-10-2013, 19:37
11kW RBR :)

Jednak masz procent od sprzedaży - akwizytor ????
Kotły RBR NIE MAJĄ ŻADNYCH BADAŃ POTWIERDZAJĄCYCH SPRAWNOŚĆ. :bash::bash::bash:
Dane kotła wyssane z palca :P
Należy o tym wiedzieć i podjąć dobrą decyzję. Certyfikatu niskoemisyjnego spalania także nie mają !!!

darase
24-10-2013, 20:05
Amian3 jeśli dom dobrze ocieplony ale tak naprawdę dobrze to tylko pompa ciepła, dwa odwierty i gitara.

Nauczycielka syna ma, koszt ok. 20tyś. na dom 150m2.
To jest wygoda :))

zbigmaz01
24-10-2013, 20:25
Jednak masz procent od sprzedaży - akwizytor ????
Kotły RBR NIE MAJĄ ŻADNYCH BADAŃ POTWIERDZAJĄCYCH SPRAWNOŚĆ. :bash::bash::bash:
Dane kotła wyssane z palca :P
Należy o tym wiedzieć i podjąć dobrą decyzję. Certyfikatu niskoemisyjnego spalania także nie mają !!!Nie mają bo nie muszą mieć i nie powielaj bzdur które twój guru napisał. Masz dowody na swoją teorię? Podaj akty wykonawcze a jak nie to jest tylko kłamstwo z twojej stronu
Pozdrów swojego mentora i nie zapomnij upomnieć się o zapłatę :lol2:

zbigmaz01
24-10-2013, 20:28
Amian3 jeśli dom dobrze ocieplony ale tak naprawdę dobrze to tylko pompa ciepła, dwa odwierty i gitara.

Nauczycielka syna ma, koszt ok. 20tyś. na dom 150m2.
To jest wygoda :))Ta cena to za jeden odwiert czy za dwa?

best-boyz
24-10-2013, 20:54
Nie mają bo nie muszą mieć i nie powielaj bzdur które twój guru napisał. Masz dowody na swoją teorię? Podaj akty wykonawcze a jak nie to jest tylko kłamstwo z twojej stronu
Pozdrów swojego mentora i nie zapomnij upomnieć się o zapłatę :lol2:

Owszem nie muszą, ale twój mocodawca instalko lub inni panowie płacący ci za agitację zapomnieli, że zadeklarowali posiadanie certyfikatu i co się z tym wiąże badaniami m/innymi sprawności cieplnej kotła , takiego NIGDY NIE MIAŁY I NIE MAJĄ. To są zwykli oszuści i trzeba takich piętnować. Kotły kosztuja powyżej 8000 zł i w 21 wieku powinny i muszą (choćby z uczciwości wobec klienta) takie badania i certyfikat posiadać. NIE POTRAFISZ TEGO ZROZUMIEĆ?????
To smutne i żałosne, że firma instalko jeszcze dzisiaj w 21 wieku potencjalnego klienta wkręca w bubel.:(

zbigmaz01
24-10-2013, 20:57
Owszem nie muszą, ale twój mocodawca instalko lub inni panowie płacący ci za agitację zapomnieli, że zadeklarowali posiadanie certyfikatu i co się z tym wiąże badaniami m/innymi sprawności cieplnej kotła , takiego NIGDY NIE MIAŁY I NIE MAJĄ. To są zwykli oszuści i trzeba takich piętnować. Kotły kosztuja powyżej 8000 zł i w 21 wieku powinny i muszą (choćby z uczciwości wobec klienta) takie badania i certyfikat posiadać. NIE POTRAFISZ TEGO ZROZUMIEĆ?????
To smutne i żałosne, że firma instalko jeszcze dzisiaj w 21 wieku potencjalnego klienta wkręca w bubel.:(Jakoś zmieniłeś nick ale IP zostało :) Dzięki :)

best-boyz
24-10-2013, 21:01
No i co ci z tego IP. Teraz już jesteś informatykiem?????? Nie ośmieszaj się człowieku.
Nic już nie pisz, bo to co robisz jest żałosne. Dyskutujesz z Panem Zawijan, a do pięt mu nie dorastasz i wiedzą i ...... sam sobie dopowiedz. :yes:

zbigmaz01
24-10-2013, 21:14
No i co ci z tego IP. Teraz już jesteś informatykiem?????? Nie ośmieszaj się człowieku.
Nic już nie pisz, bo to co robisz jest żałosne. Dyskutujesz z Panem Zawijan, a do pięt mu nie dorastasz i wiedzą i ...... sam sobie dopowiedz. :yes:W oszukiwaniu potencjalnych nabywców na pewno :)

darase
24-10-2013, 22:06
Zbigmaz ta cena to dwa odwierty i pompa. :)
Odlicz piec ok. 8tyś reszta na raty i jesteś w doma :D

wuwok
24-10-2013, 22:12
Amian3 jeśli dom dobrze ocieplony ale tak naprawdę dobrze to tylko pompa ciepła, dwa odwierty i gitara.

Nauczycielka syna ma, koszt ok. 20tyś. na dom 150m2.
To jest wygoda :))
dobrze ocieplony dom to????można jaśniej?

zbigmaz01
24-10-2013, 22:22
Zbigmaz ta cena to dwa odwierty i pompa. :)
Odlicz piec ok. 8tyś reszta na raty i jesteś w doma :DCoś płytko wiercili, może dobry grunt?

Arturo72
24-10-2013, 22:23
dobrze ocieplony dom to????można jaśniej?
Trochę wyjaśnie.
Dla pompy nie musi być dom dobrze ocieplony,od tego właśnie jest pompa,żeby tą niedogodność czyli duże straty ciepła przez nie ocieplenie zredukować i mieć rachunki za ogrzewanie jak w domu bardzo dobrze ocieplonym :)
Dla domu dobrze ocieplonego,ale to bardzo dobrze ocieplonego (<40kWh/m2/rok) nie trzeba pompy,dla takiego domu najbardziej rozsądną decyzją będzie ogrzewanie prądem,chyba,że ktoś ma kaprys i jeszcez chce niższych rachunków lub kąpie się w basenie :)

Zbigmaz ta cena to dwa odwierty i pompa. :)
Odlicz piec ok. 8tyś reszta na raty i jesteś w doma :D
Widzę,że myślenie rozsądnych inwestorów idzie w dobrym kierunku :)
Chociaż wg mnie,pompa ciepła nie jest konieczna,wystarczy wybudować dom z niskimi stratami ciepła i cieszyć się komfortem bezobsługowego grzania z niskimi rachunkami za ogrzewanie :)
Ale jeśli nie to wiadomo co a wtedy rzeczywiście:

Taka wygoda wciąga :)

;)



Coś płytko wiercili, może dobry grunt?
Jakieś trzy lata temu dostałem ofertę na gruntową z odwiertami 2x70m za 20tys.zł,teraz widzę,że cena w tej samej firmie poszła do góry i wynosi 27tys.zł ale odwierty takie same.

zyzolek
24-10-2013, 22:58
Arturo, dalej robisz w branży PC?
Czy już się wycofałeś?

amian3
24-10-2013, 23:20
Amian3 jeśli dom dobrze ocieplony ale tak naprawdę dobrze to tylko pompa ciepła, dwa odwierty i gitara.

Nauczycielka syna ma, koszt ok. 20tyś. na dom 150m2.
To jest wygoda :))

dzięki kiedyś o tym myślałem tylko kasy jakoś cały czas brakuje:no:chciało by sie wprowadzić jak najszybciej a tu i tak zawsze cos wyskoczy

Arturo72
24-10-2013, 23:27
Arturo, dalej robisz w branży PC?
Czy już się wycofałeś?
Pracuję na pełnym etacie w branzy stalowej :)
Pisałem o firime GHS z Rudy Śląskiej,masz do nich bliżej niż ja,także możesz na własne oczy się przekonać jakie mają ceny :)
Od nich dostałem 3 lata temu taką ofertę a jak wiesz ja mam powietrzną nie gruntową a oni powietrznych nie oferują :)

Arturo72
24-10-2013, 23:32
dzięki kiedyś o tym myślałem tylko kasy jakoś cały czas brakuje:no:chciało by sie wprowadzić jak najszybciej a tu i tak zawsze cos wyskoczy
To przynajmniej ociepl dobrze dom to nie będziesz bał się wzrastających cen ekogroszka.

jack18
24-10-2013, 23:32
Nie mają bo nie muszą mieć i nie powielaj bzdur które twój guru napisał. Masz dowody na swoją teorię? Podaj akty wykonawcze a jak nie to jest tylko kłamstwo z twojej stronu
Pozdrów swojego mentora i nie zapomnij upomnieć się o zapłatę :lol2:

Z tego co mi wiadomo to nie maja ,albo inaczej -maja tylko w dtr? Zwykle się nie wtrącam ale poleciłem ten kocioł znajomemu ze względu na łatwość, czyszczenia a on jak kupi to później urwie mi głowę bo dotacji z gminy nie dostanie, Zbigmaz to które moce maja bo w dtr maja wszystkie??Mnie interesuje najbardziej 17tka...

krzysztof7
25-10-2013, 06:12
Ma certyfikat i to z przed 3,5 roku kocioł o mocy 23kW. Pozostałe - "śmieciuchy" z podajnikiem bez badań, bez certyfikatów. :jawdrop:

zbigmaz01
25-10-2013, 07:27
Z tego co mi wiadomo to nie maja ,albo inaczej -maja tylko w dtr? Zwykle się nie wtrącam ale poleciłem ten kocioł znajomemu ze względu na łatwość, czyszczenia a on jak kupi to później urwie mi głowę bo dotacji z gminy nie dostanie, Zbigmaz to które moce maja bo w dtr maja wszystkie??Mnie interesuje najbardziej 17tka...Nie wiem które mają bo mnie to nie interesuje. Kotły które wymieniasz ludzie piszą że mają a ja nawet na ich stronie jeszcze nie byłem. Tylko jedno mnie dziwi że jego ludzie zachwalają kotły małej mocy (I to ponoć z papierem) a nie piszą jakiej mocy jest w nich palnik.
Pytaj sprzedawców jeżeli jest ci on (ten papier) potrzebny. O znajomego się możesz nie martwić, on też będzie ten kocioł polecał.
Ja kupiłem 2 lata temu i papier był mi niepotrzebny. Dowiadywałem się w gminie i wtedy u mnie każdy kocioł posiadający palenisko dodatkowe (obojętnie jak było nazwane) dyskwalifikował dopłaty. Kupiłem to co wybrałem i wtedy uważałem za najlepszy. Wybierałem 5 min. Nawet na dzień dzisiejszy bym nie zmienił decyzji chociaż dzięki forum tym i innych wiadomości o kotłach mam 100% więcej a wiele już napisano o kotłach który ten papier posiadają a mają kłopoty z paleniem na małych mocach.

Ma certyfikat i to z przed 3,5 roku kocioł o mocy 23kW. Pozostałe - "śmieciuchy" z podajnikiem bez badań, bez certyfikatów. :jawdrop: Coś ci nie pasuje? Zamień swojego śmieciucha na taki z papierem, dostałeś propozycję a nie skorzystałeś? Taka okazja się trafia i nie pasuje? Coś z tobą nie tak? Ja wolę bez papieru bo jest on mi niepotrzebny ale wiem że nie będę miał kłopotów z palnikiem i czystością spalin.
On (ten papier) nie zapewni mi spokojnego spędzenia zimy.
Jeżeli dokładnie już wiesz że 3.5 roku jeden kocioł posiadał to doczytałeś kto wtedy swoją rękę do tego przykładał? Nie dziwi cię to? Nie dziwi cię dlaczego tak teraz pisze? Wprowadza ludzi w błąd podając normy które obowiązują wyroby wprowadzane na rynek unijny, nie obowiązują one przy wprowadzaniu na rynku krajowym. Jeżeli było by inaczej podał by mi na jakich aktach wykonawczych oparł swoje wypowiedzi, Jak do tej pory nie podał a jego pisanie to tylko oszukiwanie potencjalnych nabywców. Z każdego kotła i każdego papieru który jest z jego instytutu ma kasę, czy teraz wiesz o co ten krzyk? Obroty spadają więc każda droga do celu poprawia jego zyski.

jack18
25-10-2013, 08:32
Nie wiem które mają bo mnie to nie interesuje. Kotły które wymieniasz ludzie piszą że mają a ja nawet na ich stronie jeszcze nie byłem. Tylko jedno mnie dziwi że jego ludzie zachwalają kotły małej mocy (I to ponoć z papierem) a nie piszą jakiej mocy jest w nich palnik.
Pytaj sprzedawców jeżeli jest ci on (ten papier) potrzebny. O znajomego się możesz nie martwić, on też będzie ten kocioł polecał.
Ja kupiłem 2 lata temu i papier był mi niepotrzebny. Dowiadywałem się w gminie i wtedy u mnie każdy kocioł posiadający palenisko dodatkowe (obojętnie jak było nazwane) dyskwalifikował dopłaty. Kupiłem to co wybrałem i wtedy uważałem za najlepszy. Wybierałem 5 min. Nawet na dzień dzisiejszy bym nie zmienił decyzji chociaż dzięki forum tym i innych wiadomości o kotłach mam 100% więcej a wiele już napisano o kotłach który ten papier posiadają a mają kłopoty z paleniem na małych mocach.
Coś ci nie pasuje? Zamień swojego śmieciucha na taki z papierem, dostałeś propozycję a nie skorzystałeś? Taka okazja się trafia i nie pasuje? Coś z tobą nie tak? Ja wolę bez papieru bo jest on mi niepotrzebny ale wiem że nie będę miał kłopotów z palnikiem i czystością spalin.
On (ten papier) nie zapewni mi spokojnego spędzenia zimy.
i. Ok ja rozumie ze na papierze się s nie pali ,ale od niego zależy czy dostanie zwrot pieniędzy. Ja mu nie zwrócę z własnej kieszeni. Po prostu wyboru sam niech dokona...Nie wiem o co chodzi z Zawijanem i palnikiem ale w rbr tez jest palnik z brucerowatych i z tego co pisali użytkownicy wcześniej w 11ce i 17tce taki sam. U znajomego w gminie żeby kocioł mógł dostać zwrot z programu niskiej emisji ,nie może mieć rusztu awaryjnego na stale (np wodnego) i musi posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa eko...I żeby było jasne -nie twierdze ze to zły kocioł....Pozdrawiam

krzysztof7
25-10-2013, 08:52
Nie wiem które mają bo mnie to nie interesuje. Kotły które wymieniasz ludzie piszą że mają a ja nawet na ich stronie jeszcze nie byłem.
On (ten papier) nie zapewni mi spokojnego spędzenia zimy.
Jeżeli dokładnie już wiesz że 3.5 roku jeden kocioł posiadał to doczytałeś kto wtedy swoją rękę do tego przykładał? Nie dziwi cię to? Nie dziwi cię dlaczego tak teraz pisze? Wprowadza ludzi w błąd podając normy które obowiązują wyroby wprowadzane na rynek unijny, nie obowiązują one przy wprowadzaniu na rynku krajowym.

To z tobą jest coś nie halo. Kolega Jack11 zadał proste pytanie, na które odpowiedziałem jasno i wyraźnie jednym zdaniem.
Pytanie zadane przez Jacj18 brzmiało: Czy kotły maja certyfikat?
A ty wyjechałeś z poematem o normach itd.... . Nie o normy pytał, a o certyfikat.
Kotły 11, 17 i 35 kW nie maja i nigdy nie miały certyfikatu, choć z DTR wynika że mają ????? Czy to nie jest oszustwo.
A ty zamotałeś się już tak mocno, że sam nie wiesz o czym piszesz.
Kotły o których m,owa nie maja żadnych badań potwierdzonych dokumentem określających sprawność cieplna i pozostałe parametry.
ZAPRZECZYSZ ???? Nie, i nie ośmieszaj się.
Zacietrzewiłeś się jak stary komunistyczny beton, do którego nie przemawiają żadne racjonalne argumenty.
Nie potrafisz sklecić jednego rozsądnego zdania: Kotły nie maja certyfikatu.
I dla ciebie może certyfikat nie istnieć, ale dla wielu osób chcących kupić kocioł co z podajnikiem, certyfikat jest bardzo ważnym dokumentem, często decydującym o wyborze kotła. To jest 21 wiek - ogarniasz?. Potrafisz tylko pisać non stop te same slogany, bo mi niepotrzebny papier. A kogo obchodzi twoje mieć lub chcieć lub nie chcieć. Deklaracja producenta o posiadaniu certyfikatu to jedna wielka ściema. ZAPRZECZYSZ????
Pozdrawiam.

wuwok
25-10-2013, 08:59
Nie wiem które mają bo mnie to nie interesuje. Kotły które wymieniasz ludzie piszą że mają a ja nawet na ich stronie jeszcze nie byłem. Tylko jedno mnie dziwi że jego ludzie zachwalają kotły małej mocy (I to ponoć z papierem) a nie piszą jakiej mocy jest w nich palnik.
Pytaj sprzedawców jeżeli jest ci on (ten papier) potrzebny. O znajomego się możesz nie martwić, on też będzie ten kocioł polecał.
Ja kupiłem 2 lata temu i papier był mi niepotrzebny. Dowiadywałem się w gminie i wtedy u mnie każdy kocioł posiadający palenisko dodatkowe (obojętnie jak było nazwane) dyskwalifikował dopłaty. Kupiłem to co wybrałem i wtedy uważałem za najlepszy. Wybierałem 5 min. Nawet na dzień dzisiejszy bym nie zmienił decyzji chociaż dzięki forum tym i innych wiadomości o kotłach mam 100% więcej a wiele już napisano o kotłach który ten papier posiadają a mają kłopoty z paleniem na małych mocach.
Coś ci nie pasuje? Zamień swojego śmieciucha na taki z papierem, dostałeś propozycję a nie skorzystałeś? Taka okazja się trafia i nie pasuje? Coś z tobą nie tak? Ja wolę bez papieru bo jest on mi niepotrzebny ale wiem że nie będę miał kłopotów z palnikiem i czystością spalin.
On (ten papier) nie zapewni mi spokojnego spędzenia zimy.
Jeżeli dokładnie już wiesz że 3.5 roku jeden kocioł posiadał to doczytałeś kto wtedy swoją rękę do tego przykładał? Nie dziwi cię to? Nie dziwi cię dlaczego tak teraz pisze? Wprowadza ludzi w błąd podając normy które obowiązują wyroby wprowadzane na rynek unijny, nie obowiązują one przy wprowadzaniu na rynku krajowym. Jeżeli było by inaczej podał by mi na jakich aktach wykonawczych oparł swoje wypowiedzi, Jak do tej pory nie podał a jego pisanie to tylko oszukiwanie potencjalnych nabywców. Z każdego kotła i każdego papieru który jest z jego instytutu ma kasę, czy teraz wiesz o co ten krzyk? Obroty spadają więc każda droga do celu poprawia jego zyski.
Tak z ciekawości ,uważasz że właściciele ogniwa nie maja spokojnych zim?? Masz coś do palnika???? tylko promil ma palniki przerobione:) .Reszta śmiga na palnikach oryginalnych .[i potrafi spalić syf!! ]Kolejna sprawa to czy myślisz ze ci którym ogniwo nie pasuje pokochają Rbr? nie !!!Troszkę dobrej woli i zawsze się znajdzie wadę!! .Sadza,ilość spalonego opału zależy w dużej mierze od palacza!zapotrzebowania budynku na ciepło itd . Możecie nie lubić Zawijana i ok macie prawo. Wieszać psy po piecu który nie jest doskonały ale w tej cenie naprawdę dobrym produktem to przesada.Ze ogniwo duzo pali ,Minertu ,Karoka jakby nie pomagali przynajmniej na początku to i Rbr spalał by tak samo dużo! Wstępne ustawienie pieca to podstawa ,potem gdy ktoś ma odrobinę dobrej woli to sam się nauczy.

krzysztof7
25-10-2013, 09:08
Ok ja rozumie ze na papierze się s nie pali ,ale od niego zależy czy dostanie zwrot pieniędzy. Ja mu nie zwrócę z własnej kieszeni. Po prostu wyboru sam niech dokona...Nie wiem o co chodzi z Zawijanem i palnikiem ale w rbr tez jest palnik z brucerowatych i z tego co pisali użytkownicy wcześniej w 11ce i 17tce taki sam. U znajomego w gminie żeby kocioł mógł dostać zwrot z programu niskiej emisji ,nie może mieć rusztu awaryjnego na stale (np wodnego) i musi posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa eko...I żeby było jasne -nie twierdze ze to zły kocioł....Pozdrawiam

Palnik w 11 i 17 jest ten sam i jest to ekoenergia. W/g mnie te palniki są dość dobre, u mnie węgiel spala w miarę równo, może w podtrzymaniu trochę mocniej wypala po jednej krawędzi. Kotły te mają ruszt awaryjny (zdemontowany), niemniej uchwyty na ruszt są wspawane. Kocioł nie kosztuje mało i certyfikat powinien (musi) posiadać, tym bardzie, że jak juz wielokrotnie pisałem - producent deklaruje posiadanie certyfikatu dla kotłów serii RBR (fikcyjny certyfikat)..
pozdrawiam.
Żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju i każdy wybiera najlepiej, ale pełną wiedzę powinien posiadać, aby wybrać mądrze.

zbigmaz01
25-10-2013, 09:43
To z tobą jest coś nie halo. Kolega Jack11 zadał proste pytanie, na które odpowiedziałem jasno i wyraźnie jednym zdaniem.
Pytanie zadane przez Jacj18 brzmiało: Czy kotły maja certyfikat?
A ty wyjechałeś z poematem o normach itd.... . Nie o normy pytał, a o certyfikat.
Kotły 11, 17 i 35 kW nie maja i nigdy nie miały certyfikatu, choć z DTR wynika że mają ????? Czy to nie jest oszustwo.
A ty zamotałeś się już tak mocno, że sam nie wiesz o czym piszesz.
Kotły o których m,owa nie maja żadnych badań potwierdzonych dokumentem określających sprawność cieplna i pozostałe parametry.
ZAPRZECZYSZ ???? Nie, i nie ośmieszaj się.
Zacietrzewiłeś się jak stary komunistyczny beton, do którego nie przemawiają żadne racjonalne argumenty.
Nie potrafisz sklecić jednego rozsądnego zdania: Kotły nie maja certyfikatu.
I dla ciebie może certyfikat nie istnieć, ale dla wielu osób chcących kupić kocioł co z podajnikiem, certyfikat jest bardzo ważnym dokumentem, często decydującym o wyborze kotła. To jest 21 wiek - ogarniasz?. Potrafisz tylko pisać non stop te same slogany, bo mi niepotrzebny papier. A kogo obchodzi twoje mieć lub chcieć lub nie chcieć. Deklaracja producenta o posiadaniu certyfikatu to jedna wielka ściema. ZAPRZECZYSZ????
Pozdrawiam.Ciśnienie ci podskoczyło?
Nigdy i nigdzie nie twierdziłem że na te wymienione przez ciebie kotły taki certyfikat miały wystawiony, nigdzie o tym nie pisałem. Więc po co ta piana na ustach?
Zwróciłem tylko uwagę na fakt wprowadzania w błąd że taki papier jest obowiązujący w naszym kraju. Nie neguje wymagania przy staraniu się o dotacje. Tego też nigdy nie negowałem.
Więc w czym masz problem? Czego nie zmienisz?

zbigmaz01
25-10-2013, 09:47
Tak z ciekawości ,uważasz że właściciele ogniwa nie maja spokojnych zim?? Masz coś do palnika???? tylko promil ma palniki przerobione:) .Reszta śmiga na palnikach oryginalnych .[i potrafi spalić syf!! ]Kolejna sprawa to czy myślisz ze ci którym ogniwo nie pasuje pokochają Rbr? nie !!!Troszkę dobrej woli i zawsze się znajdzie wadę!! .Sadza,ilość spalonego opału zależy w dużej mierze od palacza!zapotrzebowania budynku na ciepło itd . Możecie nie lubić Zawijana i ok macie prawo. Wieszać psy po piecu który nie jest doskonały ale w tej cenie naprawdę dobrym produktem to przesada.Ze ogniwo duzo pali ,Minertu ,Karoka jakby nie pomagali przynajmniej na początku to i Rbr spalał by tak samo dużo! Wstępne ustawienie pieca to podstawa ,potem gdy ktoś ma odrobinę dobrej woli to sam się nauczy.
My już wyjaśniliśmy pewne rzeczy i wydaje mi się zbędne abyś cytował moje posty. I niech tak zostanie.

zawijan
25-10-2013, 09:51
...Wprowadza ludzi w błąd podając normy które obowiązują wyroby wprowadzane na rynek unijny, nie obowiązują one przy wprowadzaniu na rynku krajowym. Jeżeli było by inaczej podał by mi na jakich aktach wykonawczych oparł swoje wypowiedzi, Jak do tej pory nie podał a jego pisanie to tylko oszukiwanie potencjalnych nabywców. Z każdego kotła i każdego papieru który jest z jego instytutu ma kasę, czy teraz wiesz o co ten krzyk? Obroty spadają więc każda droga do celu poprawia jego zyski.

Napisałeś same bzdury. Jak widać, Twoja wiedza na ten temat jest jeszcze mniejsza, niż Twoja wiedza o kotłach. Ale to Twoje zmartwienie.

Nie mam zamiaru Tobie (ani innym) niczego podawać, bo to nie moje sprawy. Zadałem tylko kiedyś pytanie o wyniki badań mocy i sprawności kotłów RBR. Na dzień dzisiejszy odpowiedzi, które otrzymałem są jednoznaczne. Mnie to wystarcza.

"Mój" instytut nie posiada laboratorium notyfikowanego (nigdy nie starał się o takowe, ani nie stara się na dzień dzisiejszy), więc nie ma kasy z tego typu badań.

O mnie możesz mówić, co Ci ślina na język przyniesie, bo Ty jesteś dla mnie...
Jeśli jednak jeszcze raz napiszesz coś oszczerczo na "mój" instytut, to przekażę to do odpowiedniej komórki instytutu. Zobaczę, kim będziesz dla nich.

krzysztof7
25-10-2013, 09:53
zbigmaz01
To nie piana, a jedynie podsumowanie faktów.
Bądź zdrów i dalej miotaj się wokół samego siebie.
Powodzenia.
U mnie pełny luzik :);):) Jak zawsze.:)

zbigmaz01
25-10-2013, 10:07
Napisałeś same bzdury. Jak widać, Twoja wiedza na ten temat jest jeszcze mniejsza, niż Twoja wiedza o kotłach. Ale to Twoje zmartwienie.

Nie mam zamiaru Tobie (ani innym) niczego podawać, bo to nie moje sprawy. Zadałem tylko kiedyś pytanie o wyniki badań mocy i sprawności kotłów RBR. Na dzień dzisiejszy odpowiedzi, które otrzymałem są jednoznaczne. Mnie to wystarcza.

"Mój" instytut nie posiada laboratorium notyfikowanego (nigdy nie starał się o takowe, ani nie stara się na dzień dzisiejszy), więc nie ma kasy z tego typu badań.

O mnie możesz mówić, co Ci ślina na język przyniesie, bo Ty jesteś dla mnie...
Jeśli jednak jeszcze raz napiszesz coś oszczerczo na "mój" instytut, to przekażę to do odpowiedniej komórki instytutu. Zobaczę, kim będziesz dla nich.
Jeżeli coś źle napisałem to wyjaśnij co bo ja nieświadomy nie wiem. Przecież piszesz na forum aby uświadamiać i doradzać. Napisz wreszcie gdzie coś nie doczytałem?
A może nie odpisuj bo jak zwykle twoja buta z ciebie wyjdzie.

Jarecki79
25-10-2013, 10:14
Wydaje mi się,że krótko można wyjaśnić jedną sprawę, bo ludzie nie rozumieją co to jest notyfikacja i do jakich celów...
oraz co to jest akredytacja....
http://www.pca.gov.pl/?page=karta_podmiotu&&id=AB%20081
http://www.pca.gov.pl/zakresy/zakresy.php?d=AB&z=AB%20081


IChPW Zabrze nie ma i nigdy nie miało notyfikacji europejskiej, ta jest potrzebna do tzw badania typu np. badanie projektu WE, moduł B-1
Do tego prawa ma UDT oraz IE (Łódź), prawo do badania i kontroli.

Dla wykonania takiego badania potrzebne są badania emisyjne, które ichpw robi i ma na to akredytację PCA, to z kolei ma notyfikację europejską....
Co widać w linkach wyżej.....

Dalsze bicie piany nie ma sensu, do dokumentacji CE potrzebne są wyniki badań, jedno z drugim się zazębia

zbigmaz01
25-10-2013, 10:23
Możesz poprawić drugi link bo nie wchodzi ?

Jarecki79
25-10-2013, 10:25
Spróbuj teraz, dajcie spokój, niemiło się to wszystko czyta....

Poczekajcie na wyniki badań i nie ma co bić piany.

zbigmaz01
25-10-2013, 10:32
Spróbuj teraz, dajcie spokój, niemiło się to wszystko czyta....

Poczekajcie na wyniki badań i nie ma co bić piany.Jestem tego samego zdania.

PS
Dalej nie znalazłem odpowiedzi. To co tam jest to znalazłem na początku szukania.

echelon
25-10-2013, 10:35
Spróbuj teraz, dajcie spokój, niemiło się to wszystko czyta....

Poczekajcie na wyniki badań i nie ma co bić piany.

Jest o co bić pianę!
Ktoś porównywał kocioł A z B oraz C, na co patrzał? Cena, wymiary, gadżety, czyszczenie, SPRAWNOŚĆ potwierdzona badaniami!

krzysztof7
25-10-2013, 10:43
Nie istotne.
zbigmaz01 Ci odpowie. On wie wszystko o niczym.

darase
25-10-2013, 10:50
Zaczynam z Ogniwem 15kw już 4 sezon, nie miałem w tym czasie poważnych problemów. Byle tak dalej :)

Jedynie w trzecim sezonie poszły mi 3 zawleczki z winy opału w 1 tydzień.
Nie wzywałem serwisu: zdolny chłopak to sobie poradził ;) :)

Aaaa jest mały problem dmuchawa trochę głośno pracuje, poczekam jeszcze z 2 lata i jak padnie kupię nową :)

Jarecki79
25-10-2013, 12:07
Zbigmaz, moim zdaniem bicie piany jest w dużej mierze Twoją zasługą. Jakbys tak nie zaprzeczał, to nikt by rozmowy nie ciągnął.

Chłopaki napisali wyraźnie, teraz jest papier na 23kW, minertu ma ten atest u siebie dostępny.
Nie ukrywali tego.
Pisali także,że w dtr są nieścisłości i ma być poprawiona. W tabeli sprawność nie zgadza się z pozostałymi danymi.
Nie rozumiem po co mącić i ciągnąc takie rozmowy przez naście stron.

Niezależnie od producenta nie ma fizycznej możliwości, aby kilka kotłów miało dokładnie taką samą sprawność.
Powiem więcej fizycznie jest niemożliwe, aby ten sam kocioł, badany w tym samym laboratorium na tym samym paliwie po 2dniach osiągnął identyczny wynik...

zbigmaz01
25-10-2013, 13:53
Zbigmaz, moim zdaniem bicie piany jest w dużej mierze Twoją zasługą. Jakbys tak nie zaprzeczał, to nikt by rozmowy nie ciągnął.

Chłopaki napisali wyraźnie, teraz jest papier na 23kW, minertu ma ten atest u siebie dostępny.
Nie ukrywali tego.
Pisali także,że w dtr są nieścisłości i ma być poprawiona. W tabeli sprawność nie zgadza się z pozostałymi danymi.
Nie rozumiem po co mącić i ciągnąc takie rozmowy przez naście stron.

Niezależnie od producenta nie ma fizycznej możliwości, aby kilka kotłów miało dokładnie taką samą sprawność.
Powiem więcej fizycznie jest niemożliwe, aby ten sam kocioł, badany w tym samym laboratorium na tym samym paliwie po 2dniach osiągnął identyczny wynik...Nigdy nic innego nie napisałem. A że chcę się dowiedzieć o dyrektywy to jest bicie piany?

Jarecki79
25-10-2013, 14:03
Nigdy nic innego nie napisałem. A że chcę się dowiedzieć o dyrektywy to jest bicie piany?

Dostałeś odpowiedzi od kilku osób.
Rozwlekasz dyskusje na kolejny wątek.

Po co?

Odpocznij, ochłoń - przeczytaj ze zrozumieniem odpowiedzi, które dostałes od kilku osób i na litość boską nie rozwlekaj już dalej tego tematu.

zbigmaz01
25-10-2013, 14:11
Dostałeś odpowiedzi od kilku osób.
Rozwlekasz dyskusje na kolejny wątek.

Po co?

Odpocznij, ochłoń - przeczytaj ze zrozumieniem odpowiedzi, które dostałes od kilku osób i na litość boską nie rozwlekaj już dalej tego tematu.A dlaczego innym wolno a mnie nie?

krzysztof7
25-10-2013, 15:14
A dlaczego innym wolno a mnie nie?

jarecki79
Właśnie otrzymałeś wybitną i dobitną odpowiedź godną "mędrca".
Nic dodać, nic ująć.:lol2::lol2::lol2::lol2:
Pozdrawiam.:)

zbigmaz01
25-10-2013, 15:38
jarecki79
Właśnie otrzymałeś wybitną i dobitną odpowiedź godną "mędrca".
Nic dodać, nic ująć.:lol2::lol2::lol2::lol2:
Pozdrawiam.:)
Słuszne podsumowanie :)

amian3
30-10-2013, 23:32
koledzy a co sadzicie o kotłach stal-mark??
Czy znacie jakiś dobry kocioł z podajnikiem gdzie ślimak pociągnie większą granulacje groszku
przykładowo granulacja opalu w kotłach :
stelmark do 4cm
defro do 2,5cm

minertu
31-10-2013, 01:09
koledzy a co sadzicie o kotłach stal-mark??
Czy znacie jakiś dobry kocioł z podajnikiem gdzie ślimak pociągnie większą granulacje groszku
przykładowo granulacja opalu w kotłach :
stelmark do 4cm
defro do 2,5cm
Ja znam. Mam je w ofercie.

tatrzan
31-10-2013, 09:29
Ja sądzę że w dzisiejszych czasach granulacja nie jest największym problemem lecz pozostałe parametry węgla.
Co z tego ze taki palnik poda ci węgiel grubszy jeżeli on nie będzie sie nadawał do retorty

minertu
31-10-2013, 09:33
Ja sądzę że w dzisiejszych czasach granulacja nie jest największym problemem lecz pozostałe parametry węgla.
Co z tego ze taki palnik poda ci węgiel grubszy jeżeli on nie będzie sie nadawał do retorty

Też jest problemem-cenowym.
Ten sam węgiel,inna granulacja,inna cena.

czechu77
31-10-2013, 16:27
Czy znacie jakiś dobry kocioł z podajnikiem gdzie ślimak pociągnie większą granulacje groszku
przykładowo granulacja opalu w kotłach :
stelmark do 4cm
defro do 2,5cm

Ja też znam - Brastal z planikiem wieloślimakowym

Ja w swoim skamie ma małego brucera, który łyka teoretycznie do31,5mm ale jak się co większego trafi to ślimak to bez problemu przemieli i też pójdzie. Poza tym grubsze sorty są przeważnie droższe od groszku,ponadto w palniku małej mocy mógłby być problem z popraawnym spaleniem takiego paliwa

sebsa
06-11-2013, 08:05
Jak jesteście tacy elastyczni - to zacznijcie produkować moce dostosowane do dzisiejszych potrzeb;), Kotły o mocach poniżej 15kW to już nie mrzonka

Arturo72
06-11-2013, 08:24
, Kotły o mocach poniżej 15kW to już nie mrzonka
Kotły poniżej 10kW są odpowiednie dzisiaj dla nowych domów do 160m2...

sebsa
06-11-2013, 09:09
Kotły poniżej 10kW są odpowiednie dzisiaj dla nowych domów do 160m2...

No i co z Twojego postu wynika? A jak ktoś sobie zbudował nowy dom o powierzchni 400m2. Tez go ogrzeje kotłem mocy poniżej 10kW? W mojej wypowiedzi chodziło o coś innego. Ale Ty jak zawsze wiesz najlepiej co komu jest potrzebne;).

Arturo72
06-11-2013, 09:18
No i co z Twojego postu wynika? .
To co z Twojego,żeby ludzie sobie uzmysłowili,że dla nowych domów(po 2009r) do 200m2 już 15kW to przewymiarowany kocioł,nie mówiąc o 25kW.

sebsa
06-11-2013, 09:27
To co z Twojego,żeby ludzie sobie uzmysłowili,że dla nowych domów(po 2009r) do 200m2 już 15kW to przewymiarowany kocioł,nie mówiąc o 25kW.


Chłopie - czemu tak szastasz tymi metrażami? Raz 160m2, za chwilę 200m2. Nigdzie w postach reklamowych przedpiszącego nie było wspomniane o powierzchni. Chodzi o coś innego. Szkoda na Ciebie klawiatury. Bez pozdrowień.

badaczkotłów
06-11-2013, 10:49
Witam, wpisów mnóstwo - wiele niestety widać ,że chyba sponsorowanych przez producentów :confused:

Trudno zrobić obiektywny ranking kotłów c.o opalanych eko groszkiem, przy tak rozległej ofercie rynkowej. Obecnie jest prawie kilkaset modeli od różnych producentów i naprawdę można dostać zawrotu głowy. Tym bardziej, że na rynku z moich informacji, co poleca sklep albo instalator = to często kocioł, który mają na magazynie, mają na nim dobry zysk - a to czy to naprawdę kocioł dobry to sprawa drugorzędna

Przestrzegam, przed takimi praktykami , gdzie wiele firm poleca "wynalazki" bo na nich po prostu zarabia lepiej.

Przy tak zatłoczonym rynku chyba jednak warto kierować się nie tylko wyglądem, parametrami czy ceną kotła ale tez:

- dostępnością serwisu - ważne !!! Czy producent ma serwis jeżdżący ale na terenie kraju a nie z siedziby producenta ! Jak spadnie śnieg będzie wtedy problem . Z tego co wiem to serwisantów na terenie kraju ma paru producentów - niestety są to zazwyczaj markowi producenci z dużą tradycją rynkową np Klimosz, Cichewicz itp NA PEWNO MŁODYCH PRODUCENTÓW BEZ SIECI DYSTRYBUCJI NIE STAĆ NA SERWIS NA TERENIE CAŁEGO KRAJU - warto o tym pamietać
- warunkami gwarancji - o tym mozna pisać wiele, ale sporo jest gwarancji długich - nawet na kilkanaście lat ale tylko na szczelność spawów ! Czyli w praktyce nic - takie gwarancje dają Pereko, Zębiec . W kotle na eko groszek liczy sie gwarancja na ślimak, podajnik, motoreduktor i sterownik - a tu praktycznie wszyscy są ograniczeni gwarancją dostawców i dają podobne terminy
- opiniami i renomą producenta to chyba oczywiste
- certyfikatami, nagrodami - im więcej tym lepiej
- chyba najważniejszym parametrem doboru: - KAŻDY PRODUKT - im dłużej na rynku działa i jest poprawiany tym jest lepszy - trwalszy, bezawaryjny np VW Golf, Toyota Corolla itp . Chyba nie trzeba tego argumentować - to samo w kotłach : im konstrukcja dłużej na rynku tym lepiej - jest bardziej dopracowana i mamy większą gwarancję lepszego kotła czy pieca - a tu wygrywają już firmy o tradycji w budowie kotłów jak: Ogniwo, Zebiec, Cichewicz-kotły czy Klimosz. Niestety nikt nie nauczy się kotłów produkować w 3-4 lata, chyba że zwyczajnie podrabia kogoś i jest to imitacja oryginału.

Jurgonka
06-11-2013, 15:44
Moje doświadczenie z kotłami mówi mi, że prawie żaden z producentów "markowych" kotłów palących węgiel nie wie jakie procesy zachodzą w ich piecach. Mimo ogromnego stażu i nowszych modeli nic na lepsze się nie zmienia. Główne zmiany zachodzą w "osprzęcie" montowanym przez producentów kotłów. Wystarczy pomyśleć, ogień powinien iść do góry, ciepło powinno być odbierane przeciwprądowo czyli w drodze do dołu. Ilu producentów z długoletnim stażem dokonało tego odkrycia. Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że: "Niestety nikt nie nauczy się kotłów produkować w 3-4 lata, chyba że zwyczajnie podrabia kogoś i jest to imitacja oryginału."

animuss
07-11-2013, 18:04
Zmiana decyzji: zarząd chce zakazu palenia węglem! (http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14896338,Zmiana_decyzji__zarzad_chce_zaka zu_palenia_weglem_.html?biznes=rzeszow#BoxBizTxt)

grabpa58
07-11-2013, 18:57
Zmiana decyzji: zarząd chce zakazu palenia węglem! (http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14896338,Zmiana_decyzji__zarzad_chce_zaka zu_palenia_weglem_.html?biznes=rzeszow#BoxBizTxt)


Rząd czy zarząd? Wiadomo nie od dziś,że najlepszy(czyt. najdroższy) jest gaz od wujka ze wschodu;)
można się nieżle obłowić akcyzując,Vatując i Pitując obywateli no nie?

pietruch78
07-11-2013, 19:36
Rząd czy zarząd? Wiadomo nie od dziś,że najlepszy(czyt. najdroższy) jest gaz od wujka ze wschodu;)
można się nieżle obłowić akcyzując,Vatując i Pitując obywateli no nie?
Zarzad a dokldniej kilku pseudoekologow ktorzy zebrali 2,5 tys podpisow na miasto liczace prawie milion ludzi:jawdrop::jawdrop:
cos mi sie wydaje ze "rura im mieknie "
www.DZIENNIKPOLSKI24.PL z dnia 6 listopada 2013r

SUSPENSER
07-11-2013, 20:41
Kotły poniżej 10kW są odpowiednie dzisiaj dla nowych domów do 160m2...

Najmniejszy kocioł na ekogroszek ma 7 kW mocy nominalnej.

SUSPENSER
07-11-2013, 21:00
Witaj,




Trudno zrobić obiektywny ranking kotłów c.o opalanych eko groszkiem, przy tak rozległej ofercie rynkowej. Obecnie jest prawie kilkaset modeli od różnych producentów i naprawdę można dostać zawrotu głowy.

Modeli samochodów na rynku też są setki a pomimo to wielu potrafi wybrać sobie odpowiedni - wystarczy chcieć.


Tym bardziej, że na rynku z moich informacji, co poleca sklep albo instalator = to często kocioł, który mają na magazynie, mają na nim dobry zysk - a to czy to naprawdę kocioł dobry to sprawa drugorzędna .

Przestrzegam, przed takimi praktykami , gdzie wiele firm poleca "wynalazki" bo na nich po prostu zarabia lepiej.

Niestety tak to wygląda - wielu się jeszcze nie nauczyło, że podobnie jak auta nie wybiera się tylko wśród modeli z najbliższego salonu/komisu tak i kotła też trzeba samemu poszukać i poczytać trochę o nich.


Przy tak zatłoczonym rynku chyba jednak warto kierować się nie tylko wyglądem, parametrami czy ceną kotła ale tez:

- dostępnością serwisu
- warunkami gwarancji
- opiniami i renomą producenta to chyba oczywiste
- certyfikatami, nagrodami - im więcej tym lepiej

Same truizmy - jak przy kupowaniu auta :)



- chyba najważniejszym parametrem doboru: - KAŻDY PRODUKT - im dłużej na rynku działa i jest poprawiany tym jest lepszy

O ile jest rozwijany - bo z tego co wiem duże firmy są mało elastyczne i nowości często małe mają lepsze produkty bo wprowadzają szybko nowe, lepsze rozwiązania.




- trwalszy, bezawaryjny np VW Golf, Toyota Corolla itp . Chyba nie trzeba tego argumentować - to samo w kotłach : im konstrukcja dłużej na rynku tym lepiej - jest bardziej dopracowana i mamy większą gwarancję lepszego kotła czy pieca - a tu wygrywają już firmy o tradycji w budowie kotłów jak: Ogniwo, Zebiec, Cichewicz-kotły czy Klimosz. Niestety nikt nie nauczy się kotłów produkować w 3-4 lata, chyba że zwyczajnie podrabia kogoś i jest to imitacja oryginału.

Podobnie jak z samochodami, ale tak jak Mercedes czy Renault zaliczały wtopy z różnymi modelami tak i np. Ogniwo zaliczyło, więc nie jest to dla mnie kryterium wystarczające.

Vld
07-11-2013, 21:01
Najmniejszy kocioł na ekogroszek ma 7 kW mocy nominalnej.

Fajnie by było jak by w ślad za tym szła moc minimalna 30% z 7 kW
ale niestety nie chce iść bo nadal w coprawda mniejszej budzie, ale siedzi za duży pies

dejfit
07-11-2013, 22:11
Witaj,
O ile jest rozwijany - bo z tego co wiem duże firmy są mało elastyczne i nowości często małe mają lepsze produkty bo wprowadzają szybko nowe, lepsze rozwiązania.

Sugerujesz tym ni mniej nie więcej że ci więksi wkrótce znikną z rynku, w końcu klient coraz bardziej świadomy :) w szczególności po lekturze marketingu szeptanego min. na FM :) Duże firmy mają to do siebie, ze na badania i innowacje mogą przeznaczyć więcej środków.Nie ma postępu bez $$$. Nie znam branży kotlarskiej i nie wiem po czym wnioskujesz o braku elastyczności wśród dużych graczy ? Z reguły jest na odwrót.

@Vld
Czyli mam rozumieć, że do kotłów 7kW montują palniki 25kW ?

W kwestii Krakowa poza zakazami interesuje mnie sposób ich egzekwowania.Nie wyobrażam sobie tego. Pójdzie na noże bez rozwiązań systemowych, których nikt na razie nie zaproponował ew. prawo będzie martwe. W lecie bywają dni, że też się trudno oddycha.

timon120777
08-11-2013, 05:28
powolutku i Ci więksi idą po rozum do głowy
zaczynają się pojawiać w ofertach kotły o mocy 9 czy 10KW
niestety opisy dotyczące orientacyjnych powierzchni ogrzewania takich kociołków utknęły w minionej epoce :confused:

pozostaje pytanie jak się sprawdzą te konstrukcje
ale na to już rynek da odpowiedź po kilku sezonach eksploatacji

Magda_lena85
08-11-2013, 07:48
Hej

mam pytanie - od 2 tyg mam problem z cofaniem się żaru do ślimaka .
Mam piec biadała ze sterownikiem lieder.
Przy czym poprzedni sezon grzewczy i letni był bez problemu - nigdy alarm się nie włączał.
Od 2 tyg praktycznie co noc i tylko w nocy.

Temp podajnika zazwyczaj oscyluje od 46-54 stopni - alarm ustawiony jest gdy przekroczy 60 stopni.
podawanie na 16 s czas przerwy 20 min, tz 45, krotność 2

Próbowałam wczoraj zwiększyć wydajność pieca - załączając na max podłogówki dodatkowo (oprócz standardowych kaloryferów) ale problem nadal się pojawiał.

pozdr Magda

minertu
08-11-2013, 07:54
powolutku i Ci więksi idą po rozum do głowy
zaczynają się pojawiać w ofertach kotły o mocy 9 czy 10KW
niestety opisy dotyczące orientacyjnych powierzchni ogrzewania takich kociołków utknęły w minionej epoce :confused:

pozostaje pytanie jak się sprawdzą te konstrukcje
ale na to już rynek da odpowiedź po kilku sezonach eksploatacji
Idą bo czytają fora i się uczą od praktyków :)

bobasxx
08-11-2013, 08:04
Hej

mam pytanie - od 2 tyg mam problem z cofaniem się żaru do ślimaka .
Mam piec biadała ze sterownikiem lieder.
Przy czym poprzedni sezon grzewczy i letni był bez problemu - nigdy alarm się nie włączał.
Od 2 tyg praktycznie co noc i tylko w nocy.

Temp podajnika zazwyczaj oscyluje od 46-54 stopni - alarm ustawiony jest gdy przekroczy 60 stopni.
podawanie na 16 s czas przerwy 20 min, tz 45, krotność 2

Próbowałam wczoraj zwiększyć wydajność pieca - załączając na max podłogówki dodatkowo (oprócz standardowych kaloryferów) ale problem nadal się pojawiał.

pozdr Magda


A jak wywala alarm, to żar jest zapadnięty ?

Pewnie masz wysoko kaloryczny opał.
60 stopni to nie tragedia, alarm ustaw na 90.

Arturo72
08-11-2013, 08:10
Idą bo czytają fora i się uczą od praktyków :)
To źle o nich świadczy,bo nie wiedzą co robią.
Od 2009r gdzie wszedł limit 0,3 dom 150-200m2 potrzebuje 6-9kW mocy grzewczej na uzupełnienie strat energii przez dom w największe mrozy.

SUSPENSER
08-11-2013, 08:30
Sugerujesz tym ni mniej nie więcej że ci więksi wkrótce znikną z rynku, w końcu klient coraz bardziej świadomy :) w szczególności po lekturze marketingu szeptanego min. na FM :) Duże firmy mają to do siebie, ze na badania i innowacje mogą przeznaczyć więcej środków.Nie ma postępu bez $$$. Nie znam branży kotlarskiej i nie wiem po czym wnioskujesz o braku elastyczności wśród dużych graczy ? Z reguły jest na odwrót.

Ja nie sugeruję tylko wiem jak działają bo miałem z nimi styczność.

Na pewno nie znikną z rynku bo ich siłą są setki instalatorów w różny sposób związanych z firmami ;) a im także nie zależy na zmianach bo nie chce im się douczać.

Czy ktoś po lekturze FM wybiera kotły tych wielkich marek - chyba nie bardzo - właśnie dlatego, że są świadomi różnic i nie dają się zbajerować instalatorom czy handlowcom [pewnie kilku z nich jest i tu, ale nie mogą pisać głupot bo ich inni lub pasjonaci tematu wyśmieją].

W tej branży duże firmy mają w nosie badania i innowacje dokąd towar się sprzedaje - a sprzedają przez sieć dystrybucji, więc opinia na FM ich mało obchodzi.

Postępu nie ma przede wszystkim bez chęci, dopiero potem są $$$.

Magda_lena85
08-11-2013, 08:33
A jak wywala alarm, to żar jest zapadnięty ?

Pewnie masz wysoko kaloryczny opał.
60 stopni to nie tragedia, alarm ustaw na 90.

nie mam jak sprawdzić - bo 2 razy próbowałam otworzyć drzwiczki - skończyło się wietrzeniem piwnicy i garażu przez pół nocy.
Opał hmm wiadomo jak z nim jest - sugerując się ceną niby polski i o sporej /najwyższej kaloryczności - ale to tylko sugestia ceną.

Jak przestawię na 90 temp podajnika - na pewno zdąży się wychłodzić?
Nie mam strażaka w razie czego:/

timon120777
08-11-2013, 08:43
60st to dość nisko
jak się boisz zrobić 90 to ustaw 70
zmień tez parametry podtrzymania aby jesli to możliwe nie przedmuchiwał paleniska częściej niż co 30 minut ,bez obawy o wygaśnięcie możesz wydłużać czas,
podanie dawki opału w podtrzymaniu ustaw co 30-40 minut w zależności od tempa osiadania żaru na palniku
częste przedmuchy w podtrzymaniu tylko rozgrzewają delikatnie złoże od którego grzeje się rura i stąd problemy

Magda_lena85
08-11-2013, 08:46
dzięki - będę testowała w domu.
Kolejna noc z alarmem co 1.5 godz...ile można.
W takich chwilach żałuję, że nie mam gazowego;)

bobasxx
08-11-2013, 09:10
nie mam jak sprawdzić - bo 2 razy próbowałam otworzyć drzwiczki - skończyło się wietrzeniem piwnicy i garażu przez pół nocy.
Opał hmm wiadomo jak z nim jest - sugerując się ceną niby polski i o sporej /najwyższej kaloryczności - ale to tylko sugestia ceną.

Jak przestawię na 90 temp podajnika - na pewno zdąży się wychłodzić?
Nie mam strażaka w razie czego:/

Węgiel zapala się przy około 300 stopniach, także 90 to też nie za dużo, ale jeśli się boisz to ustaw 70-80 stopni.
I tak jak timon radzi, trzeba dostroić podtrzymanie.

Magda_lena85
08-11-2013, 09:21
mam nadzieję, że będzie tu ktoś pomocny w trakcie moich kombinacji przy sterowniku :yes:

a tak w ogóle - wada fizyczna pieca chyba w grę nie wchodzi, jak nie uda mi się samej tego ustawić do kogo powinnam się zgłosić?
do instalatora co? co producenta pieca? do jakiegoś fachmana?

bobasxx
08-11-2013, 09:25
mam nadzieję, że będzie tu ktoś pomocny w trakcie moich kombinacji przy sterowniku :yes:

a tak w ogóle - wada fizyczna pieca chyba w grę nie wchodzi, jak nie uda mi się samej tego ustawić do kogo powinnam się zgłosić?
do instalatora co? co producenta pieca? do jakiegoś fachmana?

Ktoś na pewno się znajdzie.

Skoro wcześniej było dobrze, to raczej wada kotła nie wchodzi w grę. Pewnie opał inny albo ustawienia.

Jeszcze zapytam o to zadymienie kotłowni. Otwierałaś przy włączonej dmuchawie ? Może komin czas wyczyścić albo połączenie kotła z kominem ?

Magda_lena85
08-11-2013, 09:37
w trakcie przesypywania albo regulacji.
komin czyszczony po zimie,
Połączenie kotła z kominem - hmm nie wiem o co chodzi - ale jak to się czyści przy standardowym czyszczeniu pieca to było robione tydzień temu.
Cały piec był wygaszony, opróżniony.

animuss
08-11-2013, 09:51
nie mam jak sprawdzić - bo 2 razy próbowałam otworzyć drzwiczki - skończyło się wietrzeniem piwnicy i garażu przez pół nocy.
Coś jest nie tak z drożnością ,wymiennika kotła , komina ,czopucha ,albo za szczelne pomieszczenie kotłowni ,w każdej chwili podczas pracy kotła można otwierać drzwiczki i obserwować pracę palnika .
Dym nie powinien przedostawać się do kotłowni .

Magda_lena85
08-11-2013, 09:54
hm dym jest zawsze po włączeniu alarmu jak przesypuję albo później reguluje.
W trakcie normalnej pracy jest ok - można otworzyć i zobaczyć palnik.

Kotłownia jest w sumie nie najmniejsza - ma okno otwarte, wyloty do garażu itp - nie jest jakoś szczelna zanadto.

co masz na myśli mówiąc drożność wymiennika?
po kobiecemu proszę - bo na prawdę nie znam się.

Magda_lena85
08-11-2013, 09:58
nie wiem czy to ma sens co napiszę ale zaobserwowałam takie coś ( napiszę chyba nie technicznie albo wręcz na pewno).

Podczas pracy tz 45 - skończy podawanie i przedmuchiwanie - temp. podajnika 48 stopni.
Do czasu nastepnego podawania ( chyba ustawione na 18 min) temp na piecu spada do 43 ( nic się nie dzieje) temp podajnika rośnie cyklicznie do ok 56 - wtedy chyba działa czas i włącza się dmuchawa+podajnik.
Temperatura podajnika jednak nie spada już do np 48 stopni tylko utrzymuje się już na poziomie 56 stopni. Znów jest przerwa.
Temp na piecu utrzymana lub lekko spada/rośnie - a temp podajnika cyklicznie w górę aż dojdzie do 60 i włącza się Alarm.

dopiero jak podajnik w trybie alarmu przesypie - to temp podajnika spada do poniżej 50 stopni... i tak w kółko.

Przepraszam, że tak "nietechnicznie" ale staram się jak mogę.

animuss
08-11-2013, 09:59
hm dym jest zawsze po włączeniu alarmu jak przesypuję albo później reguluje.
W trakcie normalnej pracy jest ok - można otworzyć i zobaczyć palnik.

Kotłownia jest w sumie nie najmniejsza - ma okno otwarte, wyloty do garażu itp - nie jest jakoś szczelna zanadto.

co masz na myśli mówiąc drożność wymiennika?
po kobiecemu proszę - bo na prawdę nie znam się.
W takim razie po zmianie opału trzeba zmienić nastawy podawania w podtrzymaniu w sterowniku.

Magda_lena85
08-11-2013, 10:08
a jaśniej? które funkcje - jakby szło hasłami typu "krotność podawania" "czas przedmuchu" itp .

zawijan
08-11-2013, 11:50
Najmniejszy kocioł na ekogroszek ma 7 kW mocy nominalnej.

Czy są gdzieś dostępne wyniki badań tego kotła?

Pisano tu gdzieś o takim jednym kotłe, co to ma moc nominalną 11kW a ciągnie bez problemów ponad 20kW. Oczywiście - wyników badań nie ma.

Ciekawe, jak to jest z tą 7-ką.

bobasxx
08-11-2013, 11:58
Czy są gdzieś dostępne wyniki badań tego kotła?

Pisano tu gdzieś o takim jednym kotłe, co to ma moc nominalną 11kW a ciągnie bez problemów ponad 20kW. Oczywiście - wyników badań nie ma.

Ciekawe, jak to jest z tą 7-ką.

No a Jarecki jej do badań nie podstawił ?

bobasxx
08-11-2013, 12:01
a jaśniej? które funkcje - jakby szło hasłami typu "krotność podawania" "czas przedmuchu" itp .

Timon pisał, przerwa w podtrzymaniu 40 minut (co najmniej), przedmuch jak najmmiej, powiedzmy 15 sekund, krotność 1.

Magda_lena85
08-11-2013, 13:20
dzięki - tak zrozumiałam

SUSPENSER
08-11-2013, 13:31
mam nadzieję, że będzie tu ktoś pomocny w trakcie moich kombinacji przy sterowniku :yes:

a tak w ogóle - wada fizyczna pieca chyba w grę nie wchodzi, jak nie uda mi się samej tego ustawić do kogo powinnam się zgłosić?
do instalatora co? co producenta pieca? do jakiegoś fachmana?

Może być tak, że węgiel wypala się w czasie podtrzymania i dlatego nagrzewa się podajnik - zwłaszcza jeśli węgiel to Wesoła, a masz dobry ciąg w kominie.

Moja rada - sprawdź taką opcję - skróć czas przerwy z 20 do 10 minut i zobacz co się będzie działo.
Temp. podajnika spokojnie daj na 80*C

Najlepiej jakbyś zawołała fachmana bo by wszystko posprawdzał, ustawił i wyjaśnił - no chyba, że damy radę pomóc na odległość - napisz skąd jesteś - a nuż ktoś ma niedaleko.

Acha - co do "już mi doradzają na "ranking kotłów" Panowie :wiggle:
oby nie weszli w profil i czytali o czym my na codzien piszemy;)"

Oj tam, oj tam my też często piszemy o różnych rzeczach nawet często zapychając wątki offtopami ;)

Magda_lena85
08-11-2013, 13:50
:D heh dzięki za zrozumienie
kobiety to jednak paple są:yes:

reni1980
08-11-2013, 13:58
:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Magda_lena85
08-11-2013, 14:20
Hej Reni

czy Ty też masz problem z piecem ?:yes:
ja już mam tego pieca po dziurki w nosie - że jak dziś nie zadziała to go chyba młotkiem rozłupię :(

Magda_lena85
08-11-2013, 22:07
Panowie dzięki http://www.emotikony.friko.pl/emots/piwo.GIF (http://www.emotikony.friko.pl/emots/piwo.GIF) za dzisiejszą pomocą. Na razie ( odpukać)- ani razu alarm się nie włączył.
Temp pod w granicach 45-54 stopnie. Spada sukcesywnie w trakcie podawania.

timon120777
08-11-2013, 22:31
w czasie pracy podajnik jest chłodzony
jak zadbasz o to by nie stał bezczynnie odpowiednio dobierając moc kotła do aktualnych potrzeb to problem nie powróci
rozumiem że będą w związku z tym prezenty na święta zamiast inwestycji w gaz:D

Magda_lena85
09-11-2013, 13:32
czytasz w moich myślach - bo zaraz wybieram się na zakupy;)
powiem tak - gaz dla kobiety jest po prostu wygodniejszy - to tylko jeden największy jego plus.

Bo jeszcze np mam problem z ustawieniem odp temp w domu - mam wrażenie, że ciągle jest za ciepło - ok 24 stopni - chyba przesadził wykonawca z mocą pieca 25 Kw przy 150 m2 domu + 80 m2 piwnicy ( także ogrzewanej).

bobasxx
09-11-2013, 16:50
czytasz w moich myślach - bo zaraz wybieram się na zakupy;)
powiem tak - gaz dla kobiety jest po prostu wygodniejszy - to tylko jeden największy jego plus.

Bo jeszcze np mam problem z ustawieniem odp temp w domu - mam wrażenie, że ciągle jest za ciepło - ok 24 stopni - chyba przesadził wykonawca z mocą pieca 25 Kw przy 150 m2 domu + 80 m2 piwnicy ( także ogrzewanej).

No fakt, przesadził.

Tylko moc kotła nie ma nic wspólnego z temperaturą w domu ;)

A posiadasz jakieś sterowanie temperatury pomieszczeń, głowice, termostat, cokolwiek ?

Magda_lena85
09-11-2013, 18:42
mam termostat pokojowy - i żeby bylo na nim takie coś ( jakby grzanie) SSS to mam na 30 stopni. Jak na mniej to np kaloryfery nie grzeją. Może ma być na mniej?
W piwnicy mam pełno różnych "pokręteł" ale do czego one i po co... :mad:

animuss
09-11-2013, 20:14
W piwnicy mam pełno różnych "pokręteł" ale do czego one i po co... :mad: Pierwsza zasada początkującego samouka palacza ,gmerać jak najmniej jak się nie wie co do czego .Zwłaszcza że wszystko jakimś cudem działa .:)

Magda_lena85
09-11-2013, 20:31
:rotfl:racja!

tzn dziś mnie "pokusiło" i coś z podłogówkami zrobiłam - ale działają nadal tzn trochę je chyba :rozkręciłam" na takiej jakiejś "listwie"

bobasxx
09-11-2013, 20:44
mam termostat pokojowy - i żeby bylo na nim takie coś ( jakby grzanie) SSS to mam na 30 stopni. Jak na mniej to np kaloryfery nie grzeją. Może ma być na mniej?
W piwnicy mam pełno różnych "pokręteł" ale do czego one i po co... :mad:

No sama pisałaś, że za gorąco to po co mają grzać ? ;)

Jeśli chcesz się dowiedzieć co od czego, to fotografuj i wrzucaj na forum ;)

Magda_lena85
09-11-2013, 20:46
testuję - mam czas do wtorku póki na nowo praca się nie zacznie.
Zdjęcia to dobry pomysł - racja.

Magda_lena85
10-11-2013, 17:36
50 razy na dzień chodzę do tej kotłowni :(

w każdym bądź razie chyba nadal nie ma idealnie - bo między podawaniem temp na podajniku dochodzi do 58 stopni a później spada do ok 50 ( nie mniej).

Mam takie dokładnie ustawienia:
tz 44
czas podawania 11 s
czas między podawaniem 40 s
czas przedmuchu 16 s
czas przerwy 28 min
dmuchawa 60%
obr w podtrzymaniu 36 %.

Nie wiem czy na pewno Was dobrze zrozumiałam - ale od 2 dni takie mam ustawienia jak wyżej ( +/- czas przerwy 25-30 min zmieniałam)

SUSPENSER
10-11-2013, 19:10
50 razy na dzień chodzę do tej kotłowni :(

w każdym bądź razie chyba nadal nie ma idealnie - bo między podawaniem temp na podajniku dochodzi do 58 stopni a później spada do ok 50 ( nie mniej).

Mam takie dokładnie ustawienia:
tz 44
czas podawania 11 s
czas między podawaniem 40 s
czas przedmuchu 16 s
czas przerwy 28 min
dmuchawa 60%
obr w podtrzymaniu 36 %.

Nie wiem czy na pewno Was dobrze zrozumiałam - ale od 2 dni takie mam ustawienia jak wyżej ( +/- czas przerwy 25-30 min zmieniałam)

Ja pisałem tak:

"Moja rada - sprawdź taką opcję - skróć czas przerwy z 20 do 10 minut i zobacz co się będzie działo."

spróbuj i napisz czy działa.

Magda_lena85
10-11-2013, 19:11
hmm no właśnie - opcje różne były - 2 dni miałam prawie na 30 min,
Teraz zmniejszyłam na 18 i zmniejszam sukcesywnie...bo się jakoś tak "nagle" boję.

Magda_lena85
10-11-2013, 19:19
a jest ktoś ze Śląska - Gliwice i okolice kto się zajmuje ustawianiem pieców?
obawiam się, że zima mnie zastanie a dalej piec będzie żył własnym życiem:mad:

Piotrek42
10-11-2013, 19:29
Mam takie dokładnie ustawienia:
tz 44
czas podawania 11 s
czas między podawaniem 40 s


GRUBO.... tak na -25 st :D

Magda_lena85
10-11-2013, 19:30
a dokładniej:confused:

grabpa58
10-11-2013, 19:40
50 razy na dzień chodzę do tej kotłowni :(

w każdym bądź razie chyba nadal nie ma idealnie - bo między podawaniem temp na podajniku dochodzi do 58 stopni a później spada do ok 50 ( nie mniej).

Mam takie dokładnie ustawienia:
tz 44
czas podawania 11 s
czas między podawaniem 40 s
czas przedmuchu 16 s
czas przerwy 28 min
dmuchawa 60%
obr w podtrzymaniu 36 %.

Nie wiem czy na pewno Was dobrze zrozumiałam - ale od 2 dni takie mam ustawienia jak wyżej ( +/- czas przerwy 25-30 min zmieniałam)

Witam i współczuję
Podzielę się swoimi ustawieniami na obecną chwilę: temp. zadana 50stopni, na grzejniki przez zawór 3 drogowy 42stopnie cz. pod.5s,
przerwa w podawaniu 1min.
cz. przedmuchu 20s
cz.przerwy w podtrzymaniu 5min.
krotność 2
dmuchawa 5bieg z 12(jeżeli w parametrach instalacyjnych sterownika pisze,że moc1 biegu to 10%,a 11 bieg to 40% wynika z tego, że dmuchawa u mnie pracuje z mocą 22%) jeżeli zle obliczyłem, proszę mnie poprawić.
Kociołek pracuje pięknie ale i tak się odstawia na 12-15 min. Ładnie wszystko dopala, w kom. spalania i na wymienniku szarobrunatny pyłek,który zmiatam raz na tydzień w 5 min. podajnik tylko ciepły (nie ma opcji temp. podajnika, alarm ust. na 70 stopni)
Być może te ustawienia sprawdzą się również w Twoim kociołku.
Pozdrawiam. Nie ma to jak sterownik dwustanowy;)

Magda_lena85
10-11-2013, 20:12
słuchajcie a mam takie coś na zbiegu 4 rur jakiś zawór ze skalami max to 9 mam ustawione na 7.
Może i tu powinnam coś zmienić?

Dzięki Grab zaraz porównam ze swoimi

Piotrek42
10-11-2013, 20:18
a dokładniej:confused:

A tak połowę z tego :) dokladnie to czas podawania ,przy takim czasie podawania kocioł szybko dochodzi do temp zadanej ale w przypadku braku odbioru ciepła, kocioł będzie przegrzewał i to znacznie-więc masz stratę,nie jestem zwolennikiem podawania recepty na FM typu ustaw tak i tak i będzie pan/pani zadowolony/a ,trzeba obserwowac kociołek i samemu wyciągać wnioski...

Ps nie zrzuca Ci niedopalonego eko do popielnika??

Magda_lena85
10-11-2013, 20:24
zrzuca - po tygodniu z alarmami co 2 godz w nocy i przesypywaniu podajnika wywaliłam już 2 wory groszku.

hmm mój notes się zapełnia haha - jutro spr w takim razie jeszcze inaczej - chyba nic więcej nie mogę stracić;)

Piotrek42
10-11-2013, 20:28
zrzuca - po tygodniu z alarmami co 2 godz w nocy i przesypywaniu podajnika wywaliłam już 2 wory groszku.

hmm mój notes się zapełnia haha - jutro spr w takim razie jeszcze inaczej - chyba nic więcej nie mogę stracić;)


Jest ciepło, dam Ci mała rade- ustaw czas podawania na 5 s i obserwuj co się dzieje.... jak nie nagrzewa domu to dodaj 1 sekundę/24h, jak sie robi dołek tam gdzie spala się eko (retorta czy palnik-jak wolisz) również dołóż 1 s dokładaj po 1 s ale 1 raz na 24 h i patrz co się dzieje :)

timon120777
10-11-2013, 21:04
piotrek42 dobrze prawi
masz za dużą moc do potrzeb
ustaw dużo mniej
przestaw ten zawór - sprawdź na nim - może namazane co to za cudo
poszukaj w sieci instrukcji do niego
przeczytaj
potem się nim pobaw i zobacz jakie tego efekty
jak się nauczysz zaworu i kotła to wyniesiesz się do sypialni gdzie równie ciepło ale o wiele przyjemniej
czego Ci życzę

Magda_lena85
10-11-2013, 21:07
dzięki - namazane jest - musze spisać.
A o co chodzi w czasie między podawaniem bo tego nigdy nie zmieniałam chyba - mam na ok 40 sek.

Magda_lena85
10-11-2013, 21:11
ja się tylko boję najbardziej, ze mi się woda zagotuje - nie wiem czemu...niby na strychu jest zamontowany ten zbiornik "wyrównujący" czy jakoś tak - ale tego się obawiam najbardziej.

timon120777
10-11-2013, 21:21
żebyś mogła spać spokojnie
ten zawór reguluje ilością ciepła które wypuszczasz z kotła do instalacji(domu)
jak przekręcisz w jedną stronę na maksa to będzie w domu gorąco- całe ciepło z kotła tam trafi
jak w druga to w chałupie pi...i a kociołek gorący.
poręć sobie i dowiedz się w którą stronę jak działa
generalnie zasada taka - jak za zimno w domu musisz puścić więcej -odkręcić w jedną stronę
jak za ciepło to zamykasz- kręcisz odwrotnie
to kręcenie to nie tak od razu tylko poczekaj kilkanaście minut aby się wszystko "przemieliło"
teraz o przerwie

piszesz że masz 11s podawanie i przerwę 40
to dość duża moc jest i na niezłe mrozy
na teraz to może być przy podawaniu 11 sek przerwa 110sek lub więcej
nie będzie kocioł tak głupiał
jak się boisz to nie zmieniaj od razu tak mocno tylko zrób 11sek i 80 sek
potem obserwuj i zmniejsz odpowiednio nadmuch bo ten co jest będzie za duży
już na starcie możesz go zmniejszyć o 25% w stosunku do tego co teraz a potem wykonasz kolejne korekty
zmiany rzadko - 2 razy na dobę- kocioł się musi nauczyć

Magda_lena85
10-11-2013, 22:24
zmniejszenie czasu przerwy z 30 do 23 min skutkowało alarmem i przek tem. podajnika.
Więc teraz wydłużyłam czas przerwy do 28 min
dmuchawę zmniejszyłam do 50%
czas podawania 8 sek
czas przerwy 60sek

to czekam co teraz :(

Magda_lena85
10-11-2013, 22:59
dobra na dziś nie mam sił - chce mi się po prostu spać:sleep:
A zawsze dziwne alarmy są w nocy - w trakcie dnia wszystko ok.

Wyłączyłam dziada - jutro pojadę po tego co to mi CO montował - jak nie wyjdzie po dobroci to go siłą wezmę.

anialisek
11-11-2013, 11:49
Może Sztoker 25?? Dobre parametry , sama zobacz na http://www.kordas-heating.pl/kociol-na-ekogroszek-sztoker-25/

Magda_lena85
11-11-2013, 13:55
to chyba będzie pytanie roku teraz;)

jak się prawidłowo wyłącza piec żeby temp nie rosła ani w kotle ani w podajniku?

Zrobiłam wczoraj tak - po alarmie jak już przesypało, wyłączyłam piec na sterowniku - napis "wyłączony" ale sterownik się "świecił:.
Gdzieś po 22 było.., przy czym co 2 godz w nocy alarm z podajnikiem - temp w kotle od 34-38 stopni i się wzajemnie nagrzewało.
Doszłam do wniosku, ze nawet chyba nie umiem pieca wyłączyć.

Przy czym w/w opcji otwarcie drzwiczek jakichkolwiek nie wchodzi w grę zeby coś usunąć/zasypać z palnika.
Kłęby białego dymu i takie dmuchnięcie ogniem.

timon120777
11-11-2013, 14:41
aby był najbezpieczniej to moim zdaniem raz że wyłączasz sterowanie a dwa zgarniasz cały żar z palnika i wybierasz z wewnątrz wszystko co się żarzy jeszcze, możesz tez wypchnąć całość żaru uruchamiając w trybie ręcznym podajnik aż zacznie wypadać węgiel niespalony
dodatkowo zamykasz przesłonę na wentylatorze i klapę na czopuchu jeśli takowe posiadasz aby naturalny ciąg nie sprawił że jeśli coś zostało to będzie się dalej palić

kobra64
11-11-2013, 15:16
słuchajcie a mam takie coś na zbiegu 4 rur jakiś zawór ze skalami max to 9 mam ustawione na 7.
Może i tu powinnam coś zmienić?

Dzięki Grab zaraz porównam ze swoimi Na zbiegu 4 rur to pewnie zawór czterodrożny będzie. Zrób dziewczyno zdjęcie w kotłowni - tak żeby było widać piec i rury które z niego wychodzą i drugie tak, żeby było widać tył pieca i rury które do pieca wracają.

silver_stas
11-11-2013, 18:23
Witam . W maju na stałe przeprowadziliśmy się do domu , więc pora na zakup pieca do c.o. Dlaczego na ekogroszek ? Trochę danych : dom 200m2 , częściowo podpiwniczony , pow. użytk. 145 m2 (nie liczę piwnicy , bo tam będzie kotłownia ) , ściany 30 cm Porotherm + 10 cm styro , okna Oknoplast , podłoga 10 cm styro , poddasze 25 cm Top Rock 0,035 . Pompa ciepła nie , bo nie to docieplenie i mam stropy drewniane ,więc bez podłogówki . Miał być gaz , ale kończy się 1 km ode mnie i nie ma szans na przedłużenie . Została mi najdroższa w Polsce wentylacja łazienki z kwasówki ;) . Na szczęście dowiedziałem się o tym przed wykończeniem łazienki , był wolny slot wentylacyjny ,więc kucie i montaż wkładów ceramicznych komina od piwnicy do góry . No i teraz wybór pieca :bash: . Lekcje odrobiłem , przeczytałem ten temat gdzieś od środka do końca , tematy o piecach "grupy trzymającej władzę " :) , 2 poradniki kolegów , próbowałem na innym forum , ale tam są już wszyscy stąd w komplecie działają , więc szkoda czasu . Przede wszystkim uzyskałem wiedzę na temat doboru mocy , czyli 10-12 kW . Również sterownik , czyli Bruli lub eCoal , aby kupić sobie szansę , że nie będzie się spędzać każdego popołudnia w kotłowni . Palnik raczej 2 generacji , bo w związku z rosnącym popytem z jakością ekogroszku nie będzie lepiej .Natomiast jak dokonać wyboru pieca dalej jestem głupi jak na początku , ale już wiem dlaczego :) . Generalnie piec jest prostym urządzeniem , jakość blach i spawów oceni niestety tylko czas . Wymienników żeliwnych do małych pieców nikt nie robi , śmieszne jest pisanie o blasze kotłowej do pieca niskotemperaturowego , a z blachy żaroodpornej nikt do średniej półki pieca nikt nie zrobi . Najlepsze , że o producentach kotłów z czołówki rankingu , dowiedziałem się dopiero na forum . Ze znanymi producentami wcale nie jest dobrze . Na ich stronach mało istotnych informacji o sterownikach i palnikach , ale raczej 2 stanowe i fajkowe , ale może źle szukałem . Dzwonienie o informacje niewiele wniesie , bo któryś z kolegów już próbował . Z jakością serwisów też nie jest różowo . Reasumując , muszę wybrać z 3 zalecanej na forum , bo problemy mogą się przytrafić z każdym kotłem i jak się okaże że serwis ma mnie w d..e ( z tych polecanych też ) , to dzięki forum mam szansę na szybką i profesjonalną pomoc . Ale się rozpisałem , ale skoro zadałem sobie tyle trudu z przeglądnięciem forum , to mam prawo:) .

czp01
11-11-2013, 19:15
silver_stas sterownik jak widać masz wybrany to z tych dwóch przez Ciebie wymienionych weź raczej kocioł z eCoalem bo w stosunku do bruliego ma dodatkowo funkcję automatycznego spalania a to może Ci się czasem przydać a przynajmniej możesz sobie popróbować. Palnik też masz wybrany bo powinien to być palnik II generacji. Zostało Ci wybrać tylko kocioł czyli wymiennik. W sumie jaki by on nie był to będzie dobry i na pewno da radę ogrzać Twój domek.

Osobiście zwróciłbym jeszcze uwagę na takie aspekty:

- wybierz kocioł z większym koszem zasypowym ( rzadziej będziesz zaglądał do kotłowni,

- wybierz kocioł z większym popielnikiem ( to rzadziej będziesz popiół wybierał),

- bierz kocioł bez dodatkowego rusztu ( a na pewno nie z dodatkowym rusztem wodnym) to ma być przecież kocioł na ekogroszek a nie śmieciuch. Ruszta dodatkowej tzw. awaryjnej komory spalania po prostu przeszkadza w prawidłowym procesie spalania ( to wywnioskowałem na podstawie swojego doświadczenia z moim monstrum).

Życzę udanego wyboru :)

Jarecki79
11-11-2013, 19:28
Ja powiem tak, wyżej masz kolegę z nickiem Kobra.
Kliknij w jego podpis, możesz się z nim skontaktować, podjechać i zobaczyć co spala i jak spala....

Vld
11-11-2013, 19:46
Po czym kupisz od kol Jareckiego Skampa ;)

echelon
11-11-2013, 19:53
Po czym kupisz od kol Jareckiego Skampa ;)
Siła forum :P i jego marketingu.
Nie twierdze że skamo to beee kocioł a bolecki to ciulowy ster.
Kolego poswięć czas i odwiedź każdy z wielkiej trójki kotłowów. Porównaj sposoby czyszczenia, spalanie, kolor....

Vld
11-11-2013, 19:57
Taki bilard forumowy, delikatne tknięcie bili, by odbiła się od bandy i wpadla do właściwej łuzy.

karoka65
11-11-2013, 20:14
Taki bilard forumowy, delikatne tknięcie bili, by odbiła się od bandy i wpadla do właściwej łuzy.
:)

kobra64
11-11-2013, 20:34
Ja powiem tak, wyżej masz kolegę z nickiem Kobra.
Kliknij w jego podpis, możesz się z nim skontaktować, podjechać i zobaczyć co spala i jak spala.... No jakby się dogadać co do terminu i ludzie wyrazili by zgodę, to u mnie całą trójkę z ( że zacytuję ) grupy trzymającej władzę by kolega mógł zobaczyć. Mam klientów na ekogroszek także z RBR -ami i Ogniwami,a Skama na zakładzie próbuję ujeżdżać.

silver_stas
11-11-2013, 20:44
Dzięki za pomoc .Widzę ,że ta łatwiejsza część , czyli moc , sterownik i palnik nie budzą zastrzeżeń . Jeśli chodzi o moc , to z racji , że powierzchnia graniczna dla tej klasy , może będę pierwszy ze zbyt małym kotłem :lol2: . Ale tak poważnie , będę miał zrealizowaną teoretyczną koncepcję 2 kotłów różnej mocy . Otóż przez ostatnie 2 lata mieszkaliśmy w domu tylko przez weekendy , w zimę też . Nawet przy -20 kominek 18 kW z DGP dawał radę i to przy paleniu przez 2 dni w tygodniu , więc przy silnych mrozach będę się nim posiłkował . Myślałem , że Bruli ma automatyczne spalanie , z tym że u mnie ze wskazaniem na eCoal . Obydwa pracują z " teorią chaosu " , więc myślałem że obydwa automaty . Jeśli chodzi o palniki , to czy każdy z 3 pieców ma zamontowany odpowiednio dobrany małej mocy ? Mam nietypowe wejście do piwnicy , więc muszę wkładać osobno piec i i ograniczonej wielkości kosz . Dodatkowy ruszt to bajer , a mając kominek zbyteczny . Świetnie , że jest możliwość oglądnięcia , bo większość znajomych ma gaz . Jeden ma piec Kołton , ale to inna półka i ma duży dom , drugi Defro 17 kW . BTW , ten Defro przez CAŁY ROK spalił 3 tony eko w nowym domu o tej samej pow. użytk. jak mój . Czy w typowanych kotłach zmieszczę się ze spalaniem ? Może faktycznie ze wskazaniem na Skampa , ale on jak pozostałe ma swoje plusy i minusy , ale o tym później , aby nie było zbyt dużo pytań na raz .

Jarecki79
11-11-2013, 22:59
Troche poczytałeś, jest tutaj sporo osób posiadających różne stery.
Jest sporo posiadających także coale, użytkownicy z wiekszym stażem raczej pracuja bez tego tzw automatu....
Poczytaj różne wątki, to się sam przekonasz.

W moim wpisie nie chodziło mi w żadnym wypadku o sterownik, bo ja przed żadnym kapliczek nie ustawiam.
Bardziej chodziło mi o palnik i opał, który ma i stosuje Kobra....

Nieco nowszym pomyslem firmy jest spalanie grupowe i z niego spora część korzysta.
Ustawia się np. min moc 8kW, max.12kW, parametrów pracy nie ustawiasz, są przypisane do tych mocy. Korygować możesz nadmuch jaki jest do tych mocy dedykowany - to zależy od paliwa.
W skamie ustawiamy do mocy kotła zakres pracy i do dmuchawy siłę nadmuchu i to sobie pracuje... Jako początkujący zmieniać nie musisz i będzie to chodzić...
Za użytkowników nie będe sie jednak wypowiadał, poczytasz- znajdziesz.

O grupowym masz tekst ze strony producenta:
https://esterownik.pl/sterowniki

W grodzie smoka jest też ten kocioł z bruli i małym palnikiem żeliwnym:
https://esterownik.pl/sterownik/2209
https://esterownik.pl/remote/2209
Kojarzę jednak,że ten użytkownik nie palił ciągle, tylko jak cieplej w dzień, to wygaszał.

karoka65
11-11-2013, 23:04
No Kobra w tej chwili pali najmniej problematycznym i cieniutkim groszkiem.
Jego można dobrze spalić we wszystkim, tak dla ścisłości :)

kobra64
11-11-2013, 23:23
karoka, znam mniej problematyczne i dające dużo więcej ciepła. Janka to wiesz - taki badziew dla tych, co się upierają żeby taniej tona węgla kosztowała. Piekary na przykład - lux towarek, tylko że cena chora. Albo polecana przeze mnie na ten rok mieszanka 2 do 1 Wesoła z Ziemowitem czy Piastem. następny zasyp już mam naszykowany - skruszone odsiewy z orzechów z Chwałowic, Bobrka i Ziemowita bez odsiewania miału - jak wyszło spod kruszarki. Sam jestem ciekawy, jak mi to się spali

Magda_lena85
12-11-2013, 09:05
jakiś high level tu zapanował :p

jeśli mogę zadać przyziemne pytanie - jakie temp. podajnika macie standardowo u Was?

czy jest możliwe , że rura (?) albo ślimak ( sorki za nazewnictwo) ale to "coś" co doprowadza groszek do paleniska nagrzewa się i np w przeciągu kilku dni i nie może ochłodzić... tzn. sukcesywnie wzrasta od 43...później 58...51.55 ( mówię o temp spadkowych).

animuss
12-11-2013, 09:18
jakiś high level tu zapanował :p

jeśli mogę zadać przyziemne pytanie - jakie temp. podajnika macie standardowo u Was?

czy jest możliwe , że rura (?) albo ślimak ( sorki za nazewnictwo) ale to "coś" co doprowadza groszek do paleniska nagrzewa się i np w przeciągu kilku dni i nie może ochłodzić... tzn. sukcesywnie wzrasta od 43...później 58...51.55 ( mówię o temp spadkowych).

To co wystaje na zewnątrz ma temperaturę:
około 18 *C od strony zasobnika a przesuwając się po podajniku w stronę paleniska 50kW 22 *C .
Najprawdopodobniej żar ciągle u ciebie przemieszcza się do wnętrza podajnika , ślimaka i palisz w podajniku a nie na palniku .
Długotrwała takie palenie z cofającym się żarem płomieniem do wnętrza podajnika ,może w spowodować uszkodzenie podajnika ,jego elementów ,co pociągnie za sobą duże koszty naprawy .

timon120777
12-11-2013, 09:24
rura podajnika jest chłodzona w fazie pracy przez powietrze dostarczane wentylatorem do palnika
jak kocioł się odstawia to przestaje chłodzić. jednocześnie całość zaczyna się rozgrzewać od tego co na palniku
jak masz krótkie cykle pracy a długie postoje to rura będzie się systematycznie rozgrzewać coraz mocniej aż do wywalenia alarmu temperatury podajnika.
jak obniżysz moc i zmusisz kocioł do długiej pracy i krótkich postojów problem zniknie

Magda_lena85
12-11-2013, 09:31
chyba mam już krótkie czasy podawania, przedmuchu, postój na 50 sek a przerwa na 15 min... wczoraj/dziś rano ok 43-50 stopni t.pod. ( będę wydłużała sukcesywnie - bo ciągle mam obawy, ze coś "spieprzę" ).
Ile się trzeba jeszcze nauczyć:mad: toż to obsługa pralki jest 100 razy łatwiejsza:lol2: ... a jak już pisaliście o tym czy się dobrze spala groszek, albo czy w palenisku wygląda czegoś jest "dobry" to się załamałam.

W każdym bądź razie DZIĘKI za dotychczasowe rady - do spalania dojdę może za kilka lat świetlnych. Na pewno nie spala się dobrze.

timon120777
12-11-2013, 09:53
przerwa podawania w podtrzymaniu ma służyć tylko nawęgleniu palnika gdyby żar zszedł poniżej otworów nadmuchowych. jak nie będzie przedmuchów w podtrzymaniu a nadmierny ciąg nie rozdmucha i nie wypali zaru to podanie co pół godziny lub nawet rzadziej wystarczy.
wrzuć fotki w końcu to będzie wiadomo co z tym spalaniem jest źle

animuss
12-11-2013, 09:55
chyba mam już krótkie czasy podawania, przedmuchu, postój na 50 sek a przerwa na 15 min... wczoraj/dziś rano ok 43-50 stopni t.pod. ( będę wydłużała sukcesywnie - bo ciągle mam obawy, ze coś "spieprzę" ).
Ile się trzeba jeszcze nauczyć:mad: toż to obsługa pralki jest 100 razy łatwiejsza:lol2: ... a jak już pisaliście o tym czy się dobrze spala groszek, albo czy w palenisku wygląda czegoś jest "dobry" to się załamałam.

W każdym bądź razie DZIĘKI za dotychczasowe rady - do spalania dojdę może za kilka lat świetlnych. Na pewno nie spala się dobrze.
Jakie krótkie ,jeszcze za duża moc ,Ja mam 6 sekund podawania i 2 min 20 sek postoju ale tym się nie sugeruj każdy musi indywidualnie ustawać
Nie załamuj się i tak już sobie nieźle radzisz :)
Zrób zdjęcie popiołu to potrzebne .

Magda_lena85
12-11-2013, 09:59
teraz to ja w pracy...hm całkiem inna specyfika niż moje popołudniowe hobby w kotłowni:lol2:

Dobra dziś zrobię fotki - tzn rury już mam zrobione, z tyłu pieca coś stoi także zdjęcie będzie marnej jakości.
Zdjęć "wnętrza" pieca czyli żaru i popiołu dziś.
Pewnie się posypie lawina... ale kobieta która się uczy sama od zera obsługi podajnika to chyba rzadkość.:rotfl:

Animuss - małe jak na to co było wcześniej - podawanie 15 albo 20 sek, przerwa 40 sek albo i więcej.
Mam zeszycik założony i wszystko spisuję ;) co by nie "zabłądzić"

czp01
12-11-2013, 11:57
jakiś high level tu zapanował :p

jeśli mogę zadać przyziemne pytanie - jakie temp. podajnika macie standardowo u Was?

czy jest możliwe , że rura (?) albo ślimak ( sorki za nazewnictwo) ale to "coś" co doprowadza groszek do paleniska nagrzewa się i np w przeciągu kilku dni i nie może ochłodzić... tzn. sukcesywnie wzrasta od 43...później 58...51.55 ( mówię o temp spadkowych).

Ta temperatura podajnika pewnie też zależy w który miejscu jest zamocowane gniazdo pomiarowe temperatury podajnika. W moim kotle gniazdo zamocowane jest na rurze podajnika 10 cm od wejścia do kotła - tak jak na załączonym poniżej obrazku i temperatura maksymalna jaką pokazuje to 38 st C.

http://czp.pl/foto/rura.jpg

Hmm czujnik termometru tak sobie luźno leży w tym gnieździe to też pewnie stąd może trochę zaniżać. Jak dotknąłem ręką przy samym wejściu podajnika do korpusu kotła no to tam rura jest gorąca. Kocioł z tym samym ślimakiem ( ślimak stalowy kwasoodporny) pracuje już 6-ty sezon i jeszcze daje radę to nie jest źle.

Ps.

Gdyby to gniazdo pomiarowe było u mnie na podajniku tylko 5 cm od kotła to pokazywana temperatura podajnika też mogłaby dobijać pewnie do 50 st. C a gdyby było dalej z 15 cm to pewnie 20 st C by nie przekroczyło. Pewnie coś przemawiało u producenta mojego kotła, za tym że to gniazdo ma być 10 cm od kotła a nie w innej odległości.

timon120777
12-11-2013, 12:06
bardzo bobrze że notujesz
jak się coś rozjedzie będziesz wiedziała do czego wrócić aby poprawić
sensu nie widzę w tak dużych dawkach opału -no chyba że zerowa spiekalność
łatwiej podać mniejsze dawki bo w mniejszej objętości będa mniejsze różnice i dawki będą bardziej jednorodne
przy długich czasach podawania bedą wahania tlenu i może być na początku cykli kopcenie jak wiatr będzie na styk ustawiony
jednak o tym jak zobaczymy zdjęcia

kobra64
12-11-2013, 12:54
MagdaBartek - dasz se radę. Wśród klientów kupujących u mnie węgiel jest samotna pani lat 67 z kotłem z Hajnówki ( palnik Brucer, sterowanie dwustanowe ) i sobie świetnie radzi. Raz tylko jej pokazałem - koło 2 godzin u niej spędziłem i trzeci rok widuję ją tylko jak po węgiel zajeżdża. Najważniejsze - raz opanować, nie robić nerwowych ruchów, wybrać dobry opał ( najlepiej z jakiegoś lokalnego składu, na którym mają pojęcie co i do czego sprzedają ) i nie zmieniać opału, chyba że się popieprzy. Eksperymenty można robić, jak się już zna kocioł, wie co i jak - wtedy można się zacząć bawić. Najwcześniej - w drugim roku palenia. Wtedy już powinno się wiedzieć, czego kocioł i dom potrzebują przy różnych temperaturach zewnętrznych.

Magda_lena85
12-11-2013, 13:05
dzięki :)

dopiero dziś sprawdziłam jaki to węgiel kupuję 2 rok - oczywiście informacje podane ze składu a prawda jaka jest to nie wiadomo.
cyt:
ekogroszek o granulacji 5-25 mm i wartości opałowej min. 25 MJ/kg, produkowany w KWK "Piast -----> ten kupuję chyba zawsze
jeszcze mają taki:
wartości opałowej min.26 MJ/kg. Produkowany jest w Zakładzie Górniczym "Piekary". KWK "Bobrek-Centrum"

ale co oni sprzedają w workach nie wiem - grunt, że przywożą, zanoszą do piwnicy i czasem poukładają.

Do 67 jeszcze mi trochę brakuje - chociaż w tym wieku to sprzedam dom i kupię mieszkanie w bloku gdzie będzie mnie tylko interesowało odkręcanie i zakręcanie kaloryferów:yes:

silver_stas
12-11-2013, 20:49
To jeszcze raz po kolei . 1) Sterowniki . Rozumiem , że obydwa umożliwiają w miarę automatyczną pracę kotła od początku , oraz możliwość ręcznej zabawy z 2 stanem jak ogarnę kocioł . Czy eCOAL posiada spalanie grupowe ? 2) Palnik 2 generacji . Który kocioł posiada dopasowany palnik małej mocy ? 3) Spalanie . Kotły pracują od niedawna , czy są jakieś dane w skali sezonu grzewczego , bądź roku ? Wiem że sporo zmiennych , ale jakiś rząd wielkości dla przeciętnego domu można określić .

SUSPENSER
12-11-2013, 20:56
chyba mam już krótkie czasy podawania, przedmuchu, postój na 50 sek a przerwa na 15 min... wczoraj/dziś rano ok 43-50 stopni t.pod. ( będę wydłużała sukcesywnie - bo ciągle mam obawy, ze coś "spieprzę" ).
Ile się trzeba jeszcze nauczyć:mad: toż to obsługa pralki jest 100 razy łatwiejsza:lol2: ... a jak już pisaliście o tym czy się dobrze spala groszek, albo czy w palenisku wygląda czegoś jest "dobry" to się załamałam.

W każdym bądź razie DZIĘKI za dotychczasowe rady - do spalania dojdę może za kilka lat świetlnych. Na pewno nie spala się dobrze.

Krótki czas podawania to ... 3 s [tyle mam u siebie przy przerwie 40-50 s zależnie od węgla].

Skoro skróciłaś przerwę do 15 min i jest lepiej to ustaw na próbę jak pisałem 10 min - może problem w tym, że w trakcie postoju węgiel się wypala i żar schodzi do podajnika - gdy skrócisz przerwę będzie się wypalał w palniku i rura przestanie się nagrzewać a nadmiar ciepła nagrzeje wodę w kotle.

Magda_lena85
12-11-2013, 21:09
mam chyba na 13 aktualnie... codziennie zmniejszam co trzeba a resztę wydłużam.
Tak drastycznie ciągle się boję... nie ufam tej maszynie i temu sterownikowi prawie w ogóle.

Magda_lena85
13-11-2013, 13:12
Cześć i czołem.

Czy tu zawsze taka cisza jak nikt nie ma problemów z kotłem? ;)

Jarecki79
13-11-2013, 14:00
Witam i współczuję
Podzielę się swoimi ustawieniami na obecną chwilę: temp. zadana 50stopni, na grzejniki przez zawór 3 drogowy 42stopnie cz. pod.5s,
przerwa w podawaniu 1min.
cz. przedmuchu 20s
cz.przerwy w podtrzymaniu 5min.
krotność 2
dmuchawa 5bieg z 12(jeżeli w parametrach instalacyjnych sterownika pisze,że moc1 biegu to 10%,a 11 bieg to 40% wynika z tego, że dmuchawa u mnie pracuje z mocą 22%) jeżeli zle obliczyłem, proszę mnie poprawić.


Nie wiem jaki masz ster, po tych % i biegach, to chyba cos z firmy Prond.Argon lub titanic.
Myślisz wówczas źle.....

Napisze tak bardziej po ludzku a nie językiem naukowym....

W menu serwisowym owe % ustawiają wartość prądu dla biegu 1, aby wirnik dmuchawy się kręcił a nie stał i buczał na zwarciu....
wartośc dla biegu przedostatniego np. 11-go to taka wartość prądu, przy której nie ma już przyrostu obrotów i siły nadmuchu

Tym sposobem zadajesz charakterystykę dla danej dmuchawy. Wyjściowe 10%/40% jest takie średnie dla dmuchawy na silniku EMC 75W np. WBS6a czy RMS-120
Dzięki temu menu i tym % możesz zmieniać szeroki wachlarz dmuchaw od takich z silnikiem 34,36,40W po takie 75-82W... na silnikach Ziehl-Abegg, EMC czy EBM...

Dalej w normalnym menu masz tylko biegi, te biegi dzielą Twoja charakterystykę na 11kroków, bieg 1-minimalne oborty, bieg 11-y max. obroty dobrane przez ciebie a bieg 12-y odpowiada wetknięciu dmuchawki bezpośrednio w kontakt...

ona852
13-11-2013, 19:23
Witam, poszukuję kotła z podajnikiem w którym od czasu do czasu można spalić też drewno. Instalator polecił mi piec z pleszewskiego kotłometu, ale jedyna wzmianka jaką znalazłam o tej firmie nie zachęca do zakupu. Z lektury forum wysegregowałam top 5:
-RBR Ekouniwersal
-Skam Premium
-Ogniwo Eko Plus
-Opal uni
-EKR Tilgner
Dom mam mały 100m2 + garaż (nowo wybudowany, dobrze ocieplony). Z czego ok. 50m2 na parterze to podłogówka,a na poddaszu grzejniki (3 pompy - cw, grzejniki, podłogówka). Chciałabym prosić o radę, który z tych kotłów i z jakim sterownikiem jest opcją najmniej obsługową,a także ekonomiczną (w zakupie i eksploatacji).
Z góry dzięki za pomoc.

timon120777
13-11-2013, 20:15
żaden
każdy jest dużo za duży
jedyne co możesz próbować z tej listy to skam-premium w wersji 7KW

przy nowym domu powinnaś mieć OZC a w nim sa potrzeby Twojego domu
obstawiam że na poziomie poniżej 6KW
jak nie masz OZC zrób
potem pomyśl o innym sposobie ogrzania tego domku, może droższym w zakupie ale tańszym lub niewiele droższym w eksploatacja ale za to zupelnie bezobsługowym, zwłaszcza że podejrzewam iż w Poznaniu węgiel tani nie jest

ona852
13-11-2013, 20:38
Gaz odpada, zbyt duża odległość od gazociągu no i hydraulicy właśnie kończą kłaść instalacje co. Praktycznie do zrobienie została kotłownia, więc na inne pomysły chyba już trochę za późno :/ Generalnie gdyby nie forum to już by mi fachowcy kocioł 15kw wstawili.

Arturo72
13-11-2013, 20:42
Dom mam mały 100m2 + garaż (nowo wybudowany, dobrze ocieplony). Z czego ok. 50m2 na parterze to podłogówka,a na poddaszu grzejniki (3 pompy - cw, grzejniki, podłogówka).
Dom 100m2,dobrze ocieplony to zużycie energii na ogrzewanie na sezon grzewczy ok.4000kWh i pytanie do czego węgiel ?
Przy grzaniu prądem przy tym zużyciu rachunek za sezon grzewczy to ok.1500-1600zł także nie ma sensu interesować się węglem tym bardziej,że kocioł na ekogroszek to koszt ok.8tys.zł a piecyk na prąd to tylko 2,5tys.zł
Wcześniej moglabys jeszcze oszczędzić dodatkowo na kominie ale chyba już go masz,także za późno.

Węglem bez bufora zagotujesz dom przy sprawności 30%.
Ja mam większy dom i obciążenie cieplne to 3,2kW czyli musiałbym mieć kocioł o takiej maksymalnej mocy i to przy mrozach -20st.C

timon120777
13-11-2013, 20:45
zostaje "prund" i pompa ciepła jeszcze???
eko to jak pisałem 7KW no chyba że zrobisz jak zbigmaz i z buforem wydziergasz instalację.

ona852
13-11-2013, 20:56
No tak tylko, że na pompę mnie nie stać, a raczej teraz nie odpuszczę ksy włożonej w instalację na rzecz grzejników elektrycznych. Czyli najlepiej najmniejszy - skam-premium w wersji 7KW?

timon120777
13-11-2013, 21:07
najlepiej to zrób OZC
będziesz wiedziała ile mocy potrzeba by ogrzać Twój domek
nie wiem jak się zachowuje mały skam bo jest krótko na rynku ale podejrzewam że to jedyny model który będzie najmniej przewymiarowany
problem się jednak sprowadza do tego że on pewnie pracowac z przyzwoitą sprawnością zacznie tam gdzie u Ciebie już będzie prawie po wszystkiemu
taki domek w okresach przejściowych będzie potrzebował około 1KW by uzupełniać straty
moja stara chałupka teraz karmi się mocą w okolicy 2KW a jest większa i gorzej ocieplona niż Twoja