PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Arturo72
13-11-2013, 21:16
No tak tylko, że na pompę mnie nie stać, a raczej teraz nie odpuszczę ksy włożonej w instalację na rzecz grzejników elektrycznych. Czyli najlepiej najmniejszy - skam-premium w wersji 7KW?
Nikt Ci nie każe kupować grzejników elektrycznych,zamiast kotła podpinasz po prostu poniższy piec i po krzyku:
http://allegro.pl/kociol-elektryczny-elterm-major-9kw-aszn-i3683796942.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkocio l-elektryczny-elterm-major-9kw-aszn-i3683796942.html)
O wiele lepsze i tańsze rozwiązanie niż kocioł z buforem,którego w tym domu musisz mieć.
Co do pompy ciepła,prawdopodobnie wyjdzie taniej niż kocioł z buforem:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7kw-montaz-gratis-i3694138810.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-panasonic-aquarea-7kw-montaz-gratis-i3694138810.html)

zawijan
13-11-2013, 21:19
żaden
każdy jest dużo za duży
jedyne co możesz próbować z tej listy to skam-premium w wersji 7KW

Czy widziałeś jakies wyniki badań tego kotła?
Chyba tak, skoro go polecasz. Podziel się nimi z nami.

jack18
13-11-2013, 21:37
najlepiej to zrób OZC
będziesz wiedziała ile mocy potrzeba by ogrzać Twój domek
nie wiem jak się zachowuje mały skam bo jest krótko na rynku ale podejrzewam że to jedyny model który będzie najmniej przewymiarowany
problem się jednak sprowadza do tego że on pewnie pracowac z przyzwoitą sprawnością zacznie tam gdzie u Ciebie już będzie prawie po wszystkiemu
taki domek w okresach przejściowych będzie potrzebował około 1KW by uzupełniać straty
moja stara chałupka teraz karmi się mocą w okolicy 2KW a jest większa i gorzej ocieplona niż Twoja

OZC ? Po co jej to? Moim zdaniem szkoda na to kasy... Piec na ekogroszel to nie zegarek Szwajcarski i tak go dokładnie nie dopasuje a będzie lżejsza o kilka stówek. I tak musi kupić najmniejszy kocioł dostępny na rynku.

timon120777
13-11-2013, 21:43
Czy widziałeś jakies wyniki badań tego kotła?
Chyba tak, skoro go polecasz. Podziel się nimi z nami.

z Toba
nigdy
ty nie zasługujesz
przecież zrobiłeś za dużo dla tego forum a forum tobie nic nie dało więc nie licz że dostaniesz coś ode mnie

nie widziałem wyników badań wielu kotłów które polecam
czy to znaczy że ich nie ma?

timon120777
13-11-2013, 21:49
OZC ? Po co jej to? Moim zdaniem szkoda na to kasy... Piec na ekogroszel to nie zegarek Szwajcarski i tak go dokładnie nie dopasuje a będzie lżejsza o kilka stówek. I tak musi kupić najmniejszy kocioł dostępny na rynku.

nie zgodzę się z Tobą
moze pokazać bezsensowność montowania kotła na ekogroszek ze względu na jego zbyt dużą moc aby pracując z przyzwoitą sprawnością uzupełnił straty ciepła budynku

kto powiedział że musi kupić najmniejszy na rynku kocioł?
może nie kupować kotła wcale i do tego to OZC

zawijan
13-11-2013, 21:50
z Toba
nigdy
ty nie zasługujesz
przecież zrobiłeś za dużo dla tego forum a forum tobie nic nie dało więc nie licz że dostaniesz coś ode mnie

nie widziałem wyników badań wielu kotłów które polecam
czy to znaczy że ich nie ma?

W każdym razie nie widzę go na stronie producenta.

A swoją drogą... Polecać coś, o czym nic się nie wie? To wymaga dużej odwagi, albo dużej...

jack18
13-11-2013, 21:55
timon Ok jeśli się waha miedzy węglem a innym źródłem ciepła to ok, Jeśli jednak decyzja już zapadła i będzie węgiel to moim zdaniem szkoda kasy..

timon120777
13-11-2013, 21:57
zawijan
Twoja jest dużo większa od mojej
nie dam ci się sprowadzić do swojego poziomu i nie pozwolę pokonać doświadczeniem

timon120777
13-11-2013, 22:07
timon Ok jeśli się waha miedzy węglem a innym źródłem ciepła to ok, Jeśli jednak decyzja już zapadła i będzie węgiel to moim zdaniem szkoda kasy..

jak napisałem wcześniej
mam inne zdanie
myślę że obaj pozostaniemy przy swoich poglądach a autorka pytania sama zdecyduje ostatecznie co wybrać
liczę że będzie z wyboru zadowolona

ona852
13-11-2013, 22:10
Dzięki za pokazanie alternatyw, ale jak napisał jack18 decyzja już zapadła - źródłem ciepła ma być węgiel i dlatego proszę o pomoc w znalezieniu kotła tego typu. Może nie idealnego, ale najlepszego z możliwych :)

Arturo72
13-11-2013, 22:13
OZC ? Po co jej to? Moim zdaniem szkoda na to kasy... Piec na ekogroszel to nie zegarek Szwajcarski i tak go dokładnie nie dopasuje a będzie lżejsza o kilka stówek. I tak musi kupić najmniejszy kocioł dostępny na rynku.
Bzdury piszesz podobne do polecających kocioł na ekogroszek o mocy 15kW dla domu 100m2 z obciążeniem cieplnym 3kW.

zawijan
13-11-2013, 22:14
jak napisałem...

Taka jedna 11-stka (którą też często polecasz) może bez problemów pracować z mocą ponad 20kW. A ja pytam, bo jestem ciekaw, czy ta 7-emka może konkurować w tym zakresie z tą 11-stką. Bez żadnych złośliwości. Z prostej ciekawości.

P.S.
Nie próbuj mnie obrażać, bo to nieładnie. Bardzo nieładnie. A fe...!

Arturo72
13-11-2013, 22:14
decyzja już zapadła - źródłem ciepła ma być węgiel i dlatego proszę o pomoc w znalezieniu kotła tego typu. Może nie idealnego, ale najlepszego z możliwych :)
Szukaj kotła o mocy max.4kW grzejącego przy tej mocy ze sprawnością 80%,inaczej bez bufora większość tego węgla,Twojej kasy za wegiel pójdzie z dymem przez komin.
Jeśli Ci to pasuje,bierz węgiel.
Ile kasy puścisz z dymem ? Liczyłaś ?

jack18 sprzeda Ci kocioł 15kW a przy okazji kasę za stracony węgiel przez komin Ci zwróci...

karoka65
13-11-2013, 22:22
Artur, Ty jednak nie pojmujesz chyba po polsku.

karoka65
13-11-2013, 22:23
Aha, i znowu chcesz pisać o tym o czym nie masz pojęcia.

Arturo72
13-11-2013, 22:28
Artur, Ty jednak nie pojmujesz chyba po polsku.
Pojmuję po polsku ale jak ktoś proponuje kocioł na ekogroszek do domu 100m2 dobrze ocieplonego to uważam to za szczyt chamstwa mającego na celu jedynie wydymać nie mającego pojęcia o niczym inwestora byleby napchać sobie kieszenie.

Proponuje inwestorce znalezienie kotła na ekogroszek o maksymalnej mocy grzewczej 4kW czyli dla temperatury zewnętrznej -20st.C grzejącego ze sprawnością 80%.

timon120777
13-11-2013, 22:33
P.S.
Nie próbuj mnie obrażać, bo to nieładnie. Bardzo nieładnie. A fe...!

nie ja zacząłem durne wielokropki i dwuznaczne posty pisać
ja mogę ci napisać wprost jak chcesz
tylko nie wiem czy mi wypada sie zniżać do twojego poziomu
w przeciwieństwie do ciebie mam szacunek do ludzi piszących tu na forum i nie będę sprowadzał dyskusji do pyskówki i dwuznacznych wielokropków

ty jednym swoim wpisem pokazałeś gdzie wszystkich masz
oczekujesz że nadal będziesz wielbiony i profesorem wołany
szukasz odpowiedzi? pytaj producenta

widzę że cie ten kocioł o bezsenność przyprawia mimo że ja słowem o nim nie wspomniałem
szukasz kolejnej okazji na kolejnym wątku do walki z konkurencją?
chyba sprzedaż mocno spadła niebieskiego i chwytasz się kazdej sposobności
nikt już się nie łapie na twoje marne sztuczki.

karoka65
13-11-2013, 22:37
Artur tu nie chodzi o to.
Zdecydowali się na wungiel i choć byś tu skakał i tupał nogami to nic nie poradzisz.
Dobrze że choć tu pytają bo w hurtowni wcisną im 25kW żeby zrobić troszkę zapasu :)
Miałem już takich klientów.
Ostatnio z jednym gościem który dzwonił o sterownik nawiązała się rozmowa, wepchali mu 50kW na 130m2 i co Ty na to ? :)

Arturo72
13-11-2013, 22:42
Artur tu nie chodzi o to.
Zdecydowali się na wungiel i choć byś tu skakał i tupał nogami to nic nie poradzisz.
Dobrze że choć tu pytają bo w hurtowni wcisną im 25kW żeby zrobić troszkę zapasu :)
Miałem już takich klientów.
Ostatnio z jednym gościem który dzwonił o sterownik nawiązała się rozmowa, wepchali mu 50kW na 130m2 i co Ty na to ? :)
Pytanie czy zdecydowali się świadomie czy ktoś im tak doradził,czy zdecydowali się świadomie na to,że z 1t ekogroszku(850zł) w domu zostanie tylko 300kg(352zł) a kominem wyleci 700kg(500zł) ?
Od tego jesteście Wy,sprzedawcy,żeby to zaznaczyć przy sprzedaży kotła mocno przewymiarowanego,który będzie pracował ze sprawnością poniżej opłacalności.
Ale do tego trzeba liczyć OZC ale wg jack18 jest to stracona kasa,pewnie,bo on po wyliczeniu nie będzie miał kasy za kocioł jak inwestor stwierdzi,że taki układ jest nie opłacalny dla niego...

Dlatego,jeśli inwestorzy uparli się na wungiel,to w takim domu konieczny jest bufor ciepła a nie zwykły kocioł.

zyzolek
13-11-2013, 23:05
Pojmuję po polsku ale jak ktoś proponuje kocioł na ekogroszek do domu 100m2 dobrze ocieplonego to uważam to za szczyt chamstwa mającego na celu jedynie wydymać nie mającego pojęcia o niczym inwestora byleby napchać sobie kieszenie.

Proponuje inwestorce znalezienie kotła na ekogroszek o maksymalnej mocy grzewczej 4kW czyli dla temperatury zewnętrznej -20st.C grzejącego ze sprawnością 80%.

Dlatego masz PCI 9 kw, zamiast 2 kw, jak twierdziłeś, że tylko tyle jest ci potrzebne;)

Arturo72
13-11-2013, 23:09
Dlatego masz PCI 9 kw, zamiast 2 kw, jak twierdziłeś, że tylko tyle jest ci potrzebne;)
Człowieku,nie masz pojęcia o niczym to się nie odzywaj.

Zadanie domowe to wzór-3,2*24/10= ?
Jak rozwiążesz,chociaż nie sądzę z Twoją inteligencją to będziesz miał odpowiedź.

karoka65
13-11-2013, 23:18
A tak dla jasności, to nie słyszałem żeby jack sprzedawał kotły :)
Z tego co wiem to jest użytkownikiem Ogniwa i chyba zajmuje się czymś zupełnie innym.

Vld
13-11-2013, 23:58
Ostatnio z jednym gościem który dzwonił o sterownik nawiązała się rozmowa, wepchali mu 50kW na 130m2 i co Ty na to ? :)
Ten gostek wyleczy się z węgla po roku, tamten z siódemką po najdalej dwóch.

Arturo, wiesz jak to jest, jak jest nie duży domek w miarę ocieplony, to jakiekolwiek źródło by nie było jaj nie urwie.
Ta sama maksyma tyczy się węgla, nawet jak spali go ze sprawnością 50%, to tego nawet nie odczuje w kieszeni, a nie wiedząc o tym % będzie wręcz wniebowzięty z powodu oszczędności.

Arturo72
14-11-2013, 00:06
Arturo, wiesz jak to jest, jak jest nie duży domek w miarę ocieplony, to jakiekolwiek źródło by nie było jaj nie urwie.
Ta sama maksyma tyczy się węgla, nawet jak spali go ze sprawnością 50%, to tego nawet nie odczuje w kieszeni, a nie wiedząc o tym % będzie wręcz wniebowzięty z powodu oszczędności.
Co racja to racja,podobnie jak z moim COP-em :)
Ale COP obojętnie jaki był nie był będzie zawsze bezobsługowy i dla mnie nawet 1 byłby znośny i przy nim zawsze 100% energii zostaje w domu ;)

zyzolek
14-11-2013, 00:09
Człowieku,nie masz pojęcia o niczym to się nie odzywaj.

Zadanie domowe to wzór-3,2*24/10= ?
Jak rozwiążesz,chociaż nie sądzę z Twoją inteligencją to będziesz miał odpowiedź.

Wychodzi 7,68:P
Daleko do 9
A ty proponujesz kocioł węglowy 4 kw, skoro sam masz 9 kw w swoim hiper super ciepłym mieszkaniu 118m2
Człowieku musisz się jeszcze dużo nauczyć.
Nic dziwnego, że cienko przędziesz i nie potrafisz sprzedać swoich PC.
Cienki sprzedawca z ciebie, bo na niczym się nie znasz

Arturo72
14-11-2013, 00:17
Wychodzi 7,68:P
Daleko do 9
A ty proponujesz kocioł węglowy 4 kw, skoro sam masz 9 kw w swoim hiper super ciepłym mieszkaniu 118m2

Kocioł węglowy o mocy 4kW pracujący z optymalną sprawnością 24/h bez kosztownych przestojów powodujących straty lub kocioł o mocy większej niż potrzeba ale magazynujący nie potrzebną na teraz energię w buforze na potem zamiast wywalać ją w komin.
9kW bezobsługowego źródła ciepła,które można bez żadnych strat w każdej chwili zatrzymać i które może pracować tylko przez okres taniej taryfy czyli przez 10h magazynując nadmiar energii na pozostałe 14h w płycie i wylewce a nie wywalając nadmiaru energii w komin.
Nie zrozumiesz tego pakując 12t do swojego titanica...

zyzolek
14-11-2013, 00:21
Kocioł węglowy o mocy 4kW pracujący z optymalną sprawnością 24/h lub kocioł o mocy większej niż potrzeba ale magazynujący nie potrzebną na teraz energię w buforze na potem zamiast wywalać ją w komin.
9kW bezobsługowego źródła ciepła,które można bez żadnych strat w każdej chwili zatrzymać i które może pracować tylko przez okres taniej taryfy czyli przez 10h magazynując nadmiar energii na pozostałe 14h w płycie i wylewce a nie wywalając nadmiaru energii w komin.
Nie zrozumiesz tego pakując 12t do swojego titanica...

A wiesz,że kotły chodzą 24h i mają modulację mocy?
Chyba na szkoleniu zapomnieli ci o tym powiedzieć

zyzolek
14-11-2013, 00:35
Kocioł węglowy o mocy 4kW pracujący z optymalną sprawnością 24/h bez kosztownych przestojów powodujących straty lub kocioł o mocy większej niż potrzeba ale magazynujący nie potrzebną na teraz energię w buforze na potem zamiast wywalać ją w komin.
9kW bezobsługowego źródła ciepła,które można bez żadnych strat w każdej chwili zatrzymać i które może pracować tylko przez okres taniej taryfy czyli przez 10h magazynując nadmiar energii na pozostałe 14h w płycie i wylewce a nie wywalając nadmiaru energii w komin.
Nie zrozumiesz tego pakując 12t do swojego titanica...

A tak właśnie pracuje twoja bezobsługowa powietrzna pompa ciepła

224351

Poznajesz ten dach i komin?

Arturo72
14-11-2013, 00:44
A tak właśnie pracuje twoja bezobsługowa powietrzna pompa ciepła

224351

Poznajesz ten dach i komin?
Człowieku,czy Ty naprawdę jesteś tak okaleczony przez te swoje 12t węgla ?
Pokazujesz zdjęcie z 2012r w trakcie budowy w stanie SSZ jak mieszkam od tego roku ?
Wiesz co było podpięte pod ten komin ? Zerknij na daty a nie błaźnij się już więcej i nie przynoś wstydu Gliwicom...chociaż Ty obok Gliwic co po części jest zrozumiałe.
224353

zyzolek
14-11-2013, 00:58
Człowieku,czy Ty naprawdę jesteś tak okaleczony przez te swoje 12t węgla ?
Pokazujesz zdjęcie z 2012r w trakcie budowy w stanie SSZ jak mieszkam od tego roku ?
Wiesz co było podpięte pod ten komin ? Zerknij na daty a nie błaźnij się już więcej i nie przynoś wstydu Gliwicom...chociaż Ty obok Gliwic co po części jest zrozumiałe.
224353

Bo teraz Arturo pali tak, co by dym z komina podtrzymać dla klimatu okolicy

224354

Arturo72
14-11-2013, 01:03
Bo teraz Arturo pali tak, co by dym z komina podtrzymać dla klimatu okolicy

224354
Bo teraz chory człowieku mam zużycie dobowe 7kWh tj ok.3,99zł/dobę za c.o+cwu i musiałbym się walnąć młotkiem,żeby grzać w kominku.
Mało inteligentny człowieku,zużywam na tyle mało energii,ze grzeje tylko w jednej taryfie G11 czytaj drogiej.
Czy swoim malutkim rozumkiem pojmiesz,że gdybym chciał grzać taniej przeszedłbym od razu w system dwutaryfowy G12 czytaj tani zamiast walić drewno do kominka ?
Miałbym wtedy nie 3,99zł/dobę tylko ok.2,5zł/dobę.
Nie ośmieszaj się do końca.

zyzolek
14-11-2013, 01:11
Bo teraz chory człowieku mam zużycie dobowe 7kWh tj ok.3,99zł/dobę za c.o+cwu i musiałbym się walnąć młotkiem,żeby grzać w kominku.
Mało inteligentny człowieku,zużywam na tyle mało energii,ze grzeje tylko w jednej taryfie G11 czytaj drogiej.
Czy swoim malutkim rozumkiem pojmiesz,że gdybym chciał grzać taniej przeszedłbym od razu w system dwutaryfowy G12 czytaj tani zamiast walić drewno do kominka ?
Miałbym wtedy nie 3,99zł/dobę tylko ok.2,5zł/dobę.
Nie ośmieszaj się do końca.

To coś twój system nie teges. 3,99 zł/doba CO i CWU na 118m2 mieszkanie???
Rozrzutność.
Mnie wychodzi tyle samo na 420m2 CO i CWU domu

Arturo72
14-11-2013, 01:13
To coś twój system nie teges. 3,99 zł/doba CO i CWU na 118m2 mieszkanie???
Rozrzutność.
Mnie wychodzi tyle samo na 420m2 CO i CWU domu
No i się ciesz.

zyzolek
14-11-2013, 01:32
No i się ciesz.

Nie jeden się cieszy:lol2:

kaszpir007
14-11-2013, 07:17
Cholera jasna , gdzie jest moderator ?

Człowiek chce sobie coś poczytać to czego dotyczy dany temat a tutaj mamy zaśmiecanie wątku przez Arturo i innych spamerów :(

Wykasować , zbanować , no widać człowiek nie pojmuje że zaśmieca wszystkie wątki :(

Arturo72
14-11-2013, 07:29
Cholera jasna , gdzie jest moderator ?

Człowiek chce sobie coś poczytać to czego dotyczy dany temat a tutaj mamy zaśmiecanie wątku przez Arturo i innych spamerów :(

Wykasować , zbanować , no widać człowiek nie pojmuje że zaśmieca wszystkie wątki :(
Twój kolega ekogroszek przyssal się jak pijawka do skóry,ja pisze w temacie.

kobra64
14-11-2013, 07:53
Twój kolega ekogroszek przyssal się jak pijawka do skóry,ja pisze w temacie. w którym nie mam żadnej wiedzy ani doświadczenia - no po prostu głupem jestem absolutnym ale piszę bo licznik bije a popaplać dobra rzecz. Tacy kretyni niewyobrażalni jak ja tak mają - syndrom głupiego Jasia co wie wszystko o wszystkim najlepiej. Zapomniałeś trollu - rekordzisto dopisać tych parę słów, więc uzupełniam za Ciebie.

Arturo72
14-11-2013, 08:01
w którym nie mam żadnej wiedzy ani doświadczenia - no po prostu głupem jestem absolutnym ale piszę bo licznik bije a popaplać dobra rzecz. Tacy kretyni niewyobrażalni jak ja tak mają - syndrom głupiego Jasia co wie wszystko o wszystkim najlepiej. Zapomniałeś trollu - rekordzisto dopisać tych parę słów, więc uzupełniam za Ciebie.
I kto tu troluje ?
Miałeś konkretne zapytanie o dobór kotła do domu 100m2 dobrze ocieplonego,ja Ci podpowiadam moc max.4kW przy -20st.C.
Zamiast trolowac zaproponuj taki kocioł.
Co ma do Twojej odpowiedzi moja osoba ?

Czy wg Was timon troluje doradzajac do tego domu prąd lub pompę czy może pisze coś co będzie rozsądnym rozwiązaniem ?
A może to ja troluje proponując kocioł na ekogroszek o mocy max.4kW ?

asolt
14-11-2013, 08:21
To coś twój system nie teges. 3,99 zł/doba CO i CWU na 118m2 mieszkanie???
Rozrzutność.
Mnie wychodzi tyle samo na 420m2 CO i CWU domu

Czyźby ?
Ja rozumiem ze w udowadnianiu ze moje jest lepsze od twojego podajesz takie koszty, ale moze by je nieco urealnić.
Jezeli mozesz podaj wyniki ozc i rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło dla twojego domu.

kobra64
14-11-2013, 08:21
Co racja to racja,podobnie jak z moim COP-em :)
Ale COP obojętnie jaki był nie był będzie zawsze bezobsługowy i dla mnie nawet 1 byłby znośny i przy nim zawsze 100% energii zostaje w domu ;) Bo trollu blisko 70% tej energii kominem wypuściła za Ciebie elektrownia - masz o tym pojęcie czy tylko tak pier...lisz żeby popier...lić? A Ty trollu za tą wypuszczoną też płacisz - czy o tym masz pojęcie?

jack18
14-11-2013, 08:33
Arturo jeśli gdzieś wyczytałeś ze proponowałem koleżance kocioł 15KW to może skopiuj to i wklej, albo przestań mnie obrażać . A i jeszcze jedno- nie sprzedaje kotłów, czasem po prostu lobię czytać forum bo mnie to interesuje...do rozmowy z timonem tez cie nie zapraszałem- chyba ze timon, w co raczej wątpię :) karoka- szkoda sobie strzępić języka. Pozdrawiam.

kobra64
14-11-2013, 08:38
Pytanie czy zdecydowali się świadomie czy ktoś im tak doradził,czy zdecydowali się świadomie na to,że z 1t ekogroszku(850zł) w domu zostanie tylko 300kg(352zł) a kominem wyleci 700kg(500zł) ?
..... Wożę trollu węgiel do kilku podobnych domków - dobrze ocieplonych około 120 m2. Na sezon wraz z całorocznym grzaniem CWU 2 tony Janiny 22 MJ po 600 PLN/ tona.. Czasem jak zima bardzo ostra lub długa dobiorą 150 kilo. Czyli trollu Twoim zdaniem ci ludzie wyrzucili przez komin 1400 kg, a ogrzali siebie i CWU przez cały rok 600 kilogramami węgla 22 MJ. To trollu policz, ile to energii wyprodukowali na potrzeby CO i CWU z tego, czego udało się im kominem nie wyrzucić. Mają piece 12 - 18 KW i nie mają buforów. Żeby było jasne - też bym takiego domu węglem nie grzał, szkoda czasu i roboty. Ale piszę to wszystko żeby Ci trollu rekordzisto pokazać ( a przy okazji ludziom Ciebie czytającym ) , że piszesz o sprawach na których kompletnie się nie znasz, nie masz o nich najbledszego pojęcia. Ani o kotłach, ani o buforach, ani o węglu. Mimo tego przywaliłeś się na kotłowy wątek i nauczasz. A Twoim trollu podstawowym argumentem jest - tak jest dobrze, bo tak mam ja.

zawijan
14-11-2013, 13:52
Wracając do tematu wątka...

nie ja zacząłem durne wielokropki i dwuznaczne posty pisać
ja mogę ci napisać wprost jak chcesz
tylko nie wiem czy mi wypada sie zniżać do twojego poziomu
w przeciwieństwie do ciebie mam szacunek do ludzi piszących tu na forum i nie będę sprowadzał dyskusji do pyskówki i dwuznacznych wielokropków

ty jednym swoim wpisem pokazałeś gdzie wszystkich masz
oczekujesz że nadal będziesz wielbiony i profesorem wołany
szukasz odpowiedzi? pytaj producenta

widzę że cie ten kocioł o bezsenność przyprawia mimo że ja słowem o nim nie wspomniałem
szukasz kolejnej okazji na kolejnym wątku do walki z konkurencją?
chyba sprzedaż mocno spadła niebieskiego i chwytasz się kazdej sposobności
nikt już się nie łapie na twoje marne sztuczki.

Strasznie lubisz dużo pisać. A wystarczyło napisać, że nie wiesz.
Albo nieco szerzej (jak już pisanie tak Cię rajcuje), że nie znasz osiągów tego kotła (skamp 7kW), nie widziałeś wyników badań, nie wiesz nic o parametrach jego pracy, ale polecasz go innym, bo co Ci tam...

A mój wpis nie służył pokazaniu wszystkim, gdzie ich mam. Co najwyżej dotyczył tylko tych niektórych, co to podpowiadają, nie mając stosownej wiedzy. Tych to rzeczywiście mam...

P.S.
A potem Arturo72 się z Was nabija. I ma rację.

silver_stas
14-11-2013, 17:07
To jeszcze raz po kolei . 1) Sterowniki . Rozumiem , że obydwa umożliwiają w miarę automatyczną pracę kotła od początku , oraz możliwość ręcznej zabawy z 2 stanem jak ogarnę kocioł . Czy eCOAL posiada spalanie grupowe ? 2) Palnik 2 generacji . Który kocioł posiada dopasowany palnik małej mocy ? 3) Spalanie . Kotły pracują od niedawna , czy są jakieś dane w skali sezonu grzewczego , bądź roku ? Wiem że sporo zmiennych , ale jakiś rząd wielkości dla przeciętnego domu można określić . A tak liczyłem , że coś się dowiem z tej krynicy wiedzy . Zadałem kilka prostych pytań i nic . Może tak w przerwie , ktoś odpowie:) . Próbowałem u producentów , ale nie wszędzie się dodzwoniłem . Pozdrawiam Staszek

jack18
14-11-2013, 19:07
1. eCoal posiada spalanie grupowe dodatkowo posiada tryb pełnego automatu Moze tez działać w dwu stanie, 2.Na to pytanie więcej info będzie miał karoka albo minertu.3 Nawet w takich samych budynkach i tych samych kotłach spalanie będzie rożne wiec raczej nikt Ci nie powie ile który spali. Nie bardzo własnie da się to określić.

Jarecki79
14-11-2013, 19:33
. Pozdrawiam Staszek

Staszek jaki duży ten dom?
Nie chce mi się grzebać, bo czasu i zdrowia brakuje....

Spalanie grupowe, to tak w skrócie,
np. ustawiasz sobie zakres 8-12kW i sterownik w/g swojego programu się w tym obraca....
dalej do tego 8kW producent kotła stsujący dany palnik i dmuchawę musi podać wydajność dmuchawki w %
podobnie do 12kW i jakby to był kocioł 12kW, to jeszcze dobry dobór dmuchawki na punkt mocy wyższy....

Jak dobrze dobrane, to co najwyżej korekta dmuchawy 2-3oczka i tyle, chodzi....
Pilnować dobrego wykonania instalacji, nie przesadzać z kominem np. 200mm do 12kW.....

Kupić węgiel o mniejszej spiekalności, szczególnie na pierwszy sezon, jak kocioł będzie musiał iść mocniej....
Ja bym zaczynając przygodę z kotłem unikał pieklorza, ten węgiel zostawić dla starych wyjadaczy i domy o małym zapotrzebowaniu....

karoka65
14-11-2013, 19:51
Próbowałem u producentów , ale nie wszędzie się dodzwoniłem . Pozdrawiam Staszek
W niewłaściwe miejsca dzwoniłeś :)

silver_stas
14-11-2013, 20:01
W niewłaściwe miejsca dzwoniłeś :) Tutaj cisza , to w desperacji tonący brzyty się chwyta :D

czp01
14-11-2013, 20:22
silver_stas - tak dokładnie (pod względem wielkości spalania) trybu dwustanowego spalania i trybu grupowego chyba nikt dokładnie nie porównał bo faktycznie za dużo zmiennych ale jak chcesz wiedzieć to ogólnie u mnie tak to wyszło :

w sezonie 2011-2012 spalałem prawie w całości dwustanowo i tak to wychodziło http://czp.pl/cieplnik/notowania/2011-2012.pdf

w sezonie 2012-2013 spalałem głownie grupowo i tak to wyszło http://czp.pl/cieplnik/notowania/2012-2013.pdf

kobra64
14-11-2013, 20:56
A tak liczyłem , że coś się dowiem z tej krynicy wiedzy . Zadałem kilka prostych pytań i nic . Może tak w przerwie , ktoś odpowie:) . Próbowałem u producentów , ale nie wszędzie się dodzwoniłem . Pozdrawiam Staszek Masz 150 metrów ocieplonych raczej średnio ( znaczy - nie na termos ), moim zdaniem 11 - 12 KW będzie dobre. Chociaż ja bym wziął 17 z palnikiem 15 ze względu na to że po całości grzejniki, no ale po pierwsze nie wiem czy będziesz też grzał kotłem CWU i ewentualnie dla ilu osób, po drugie nie wiem, czy grzejniki na styk czy może lekko przewymiarowane( czy potrzebują wyższej temperatury zasilania żeby zagrzać pomieszczenia czy poradzą sobie przy niższej ) no i po trzecie - ja trochę starej daty jestem i przewymiarowanie kotła o 15 - 20% uważam za zaletę, nie za wadę. Taka bezpieczna rezerwa na wypadek np. kaprysu zrobienia sali bilardowej w piwnicy, pomocna też jak np. -30 stopni dowali na tydzień czy dwa. Zresztą w 12 czy tam 11 będziesz tylko miał mniejszy wymiennik, palnik dostaniesz w sumie i tak ten sam co w 17 a ja uważam, że lepiej jest jak palnik ma moc ciut mniejszą od wymiennika. Łatwiej się kocioł prowadzi . I tak po kolei: Coalę możesz mieć w Ogniwie albo w RBR - trzeci z wymienionych przez Ciebie kotłów z Coalą nie występuje. Coala ma wszystko to co Bruli + automat. Ja akurat nie uważam tych sterowników za jakieś cudowne remedium na wszelkie problemy jakie mogą Cię spotkać przy paleniu węglem. Palniki w żadnym z kotłów o mocy 11 czy 12 KW nie są dopasowane do mocy kotłów, tutaj najbliżej chyba jakiegoś dopasowania jest Skam z Ardeo albo z Ewmarem. W Twoim domu powinieneś się zmieścić w okolicach 2,5 - 3 ton rocznie wraz z CWU. To będzie zależeć od aury, doboru węgla i Twoich umiejętności.

pawko_
14-11-2013, 20:57
Kupić węgiel o mniejszej spiekalności, szczególnie na pierwszy sezon, jak kocioł będzie musiał iść mocniej....
Ja bym zaczynając przygodę z kotłem unikał pieklorza, ten węgiel zostawić dla starych wyjadaczy i domy o małym zapotrzebowaniu....

Kupiłem Pieklorza i jest to mój pierwszy sezon, wygrzewam chałupkę. Jestem laikiem nie starym wyjadaczem, myślę, że ten groch daje radę i źle to nie wygląda.

Chyba, że mój Pieklorz jest tylko z nazwy.

animuss
14-11-2013, 21:11
Tutaj cisza , to w desperacji tonący brzyty się chwyta :D
A czego się spodziewałeś ,pomiędzy dwustanem a grupowym znajdziesz tylko ,rzadszą ingerencję w proces spalania .

kobra64
14-11-2013, 21:25
Kupiłem Pieklorza i jest to mój pierwszy sezon, wygrzewam chałupkę. Jestem laikiem nie starym wyjadaczem, myślę, że ten groch daje radę i źle to nie wygląda.

Chyba, że mój Pieklorz jest tylko z nazwy.
jak Twój Pieklorz jest z Piekar, to będzie sobie radził wzorowo. Jak z Bobrka miał być - znaczy że nie jest.

minertu
14-11-2013, 22:03
jak Twój Pieklorz jest z Piekar, to będzie sobie radził wzorowo. Jak z Bobrka miał być - znaczy że nie jest.

I z nim będzie różnie.Sam wiesz co i skąd kopalnie kupują bo jest taniej.

Deysi
15-11-2013, 12:27
I ja mam pytanie co do wyboru pieca. Domek całkowitej powierzchni 238 ale ogrzewanej 198 metrów z czego 120 m ogrzewania podłogowego, reszta to garaz i pomieszczenia techniczne gdzie beda kaloryfery. Ale musi w nich byc rowniez ciepło. Rozwiazanie jakie sugeruje moj maz garaz zeby był na powrocie. Dom jest nowy parterowy bez piwnic budowany z porothermu 25+docieplenia 15cm. Okna trzyszybowe. Planujemy jakis piecraczej tlokowy gdyż głownie chodzi nam o spalanie miał, węgiel. Może być eko. Co możecie doradzić i jakiejmocy. Ofert jakie dostałam od dwóch firm, które zaoferowały sie zrobic podłogówke to oczywiscie kocioł o mocy 24KW a zapotrzebowanie ciepła dla CO według projektu mam 12788W.

karoka65
15-11-2013, 18:58
. Palniki w żadnym z kotłów o mocy 11 czy 12 KW nie są dopasowane do mocy kotłów, tutaj najbliżej chyba jakiegoś dopasowania jest Skam z Ardeo albo z Ewmarem.
Przecież APPM-1 Ewmara to odpowiednik małej Ekoenergii to dlaczego piszesz że jest lepiej dopasowany ?
Z Ardeo się zgodzę ale ja nie mam przekonania do tych rzeczy w których się za dużo kręci, szybciej coś wysiądzie a nie pracuje to w smarze czy oleju a na dodatek w wysokiej temperaturze.
Oczywiście możesz mieć inne zdanie :)

karoka65
15-11-2013, 19:04
Dejsi, 15 do 17kW to już będzie rozpusta :)
Podejrzewam że obskoczyłbyś to z powodzeniem mocą 11 do 12kW.
Aaaa, nie pakuj się w tłoka, z resztą chyba takiego malutkiego nie znajdziesz i wcisną ci z 20 albo 25kW..

stachuu
15-11-2013, 19:54
Witam wszystkich , piszę pierwszy raz , chciałbym skorzystać z podpowiedzi odnośnie ustawień pieca DEFRO DUO UNI , od miesiąca użytkuję i może ktoś już zna optymalne ustawienia ? Sterownik jest AG LUX . Czekam na podpowiedzi , pozdrawiam :)

pawko_
15-11-2013, 20:00
Witam wszystkich , piszę pierwszy raz , chciałbym skorzystać z podpowiedzi odnośnie ustawień pieca DEFRO DUO UNI , od miesiąca użytkuję i może ktoś już zna optymalne ustawienia ? Sterownik jest AG LUX . Czekam na podpowiedzi , pozdrawiam :)
A co z tym piecem masz nie tak ? Dużo pali ? Sadza ? Czarny dym z komina ?

stachuu
15-11-2013, 20:23
Witam wszystkich , piszę pierwszy raz , chciałbym skorzystać z podpowiedzi odnośnie ustawień pieca DEFRO DUO UNI , od miesiąca użytkuję i może ktoś już zna optymalne ustawienia ? Sterownik jest AG LUX . Czekam na podpowiedzi , pozdrawiam :)

stachuu
15-11-2013, 20:29
Co się dzieje ? Przy obecnej aurze spisuje się bardzo dobrze , niepokoją mnie spieki , które samoczynnie nie opadają z palnika , opierają się o ścianę pieca . Moje ustawienia to : Czas podawania 7 sekund , przerwa 46 sekund , siła nadmuchu 25 % . Po osiągnięciu zadanej temperatury , piec " odpoczywa " nawet 40 minut , Co sądzicie o moich ustawieniach ?

kobra64
15-11-2013, 20:40
Karoka wiesz przecież, czym się różni 20 KW Ewmar od małej Ekoenergii. Moim zdaniem to znacząca różnica. stachuu czym Ty palisz?

minertu
15-11-2013, 20:40
Co się dzieje ? Przy obecnej aurze spisuje się bardzo dobrze , niepokoją mnie spieki , które samoczynnie nie opadają z palnika , opierają się o ścianę pieca . Moje ustawienia to : Czas podawania 7 sekund , przerwa 46 sekund , siła nadmuchu 25 % . Po osiągnięciu zadanej temperatury , piec " odpoczywa " nawet 40 minut , Co sądzicie o moich ustawieniach ?

Jaka jest wydajność dmuchawy,co to za dmuchawa?

Deysi
15-11-2013, 21:11
No tak, a dlaczego myslałąm o tłoku bo głownie bedzie miał. A w 20 bedzi taki problem jak czytałam -przewymiarowany tak....
To jaki mogłby byc dla niedoswiadczonych palaczy...


Dejsi, 15 do 17kW to już będzie rozpusta :)
Podejrzewam że obskoczyłbyś to z powodzeniem mocą 11 do 12kW.
Aaaa, nie pakuj się w tłoka, z resztą chyba takiego malutkiego nie znajdziesz i wcisną ci z 20 albo 25kW..

karoka65
15-11-2013, 21:31
Są palniki II-ej generacji na ślimaku w których można spalać miał.
Znajdziesz mniejsze mocą a czy to będzie tłok czy ślimak to miał musi być suchy bo jak będzie pulpa to w tym czy w tym będzie się wieszał.
Ślimaki są bardziej sterowalne a jak myslisz o grzaniu CWU kotłem w lecie to przy tłoku życzę powodzenia.

Deysi
15-11-2013, 21:49
Rozumiem dlatego pytam a jeszcze jaki moglibyście polecić. I ten 12KW wystarczyłby bo myslałam o 15KW?A i jeszcze dlaczego skłaniałam się w kierunku tłoka bo kiedyś słyszałam,ze w slimakach był problem z zawleczkami, że sie zrywały...


Są palniki II-ej generacji na ślimaku w których można spalać miał.
Znajdziesz mniejsze mocą a czy to będzie tłok czy ślimak to miał musi być suchy bo jak będzie pulpa to w tym czy w tym będzie się wieszał.
Ślimaki są bardziej sterowalne a jak myslisz o grzaniu CWU kotłem w lecie to przy tłoku życzę powodzenia.

SUSPENSER
16-11-2013, 00:02
silver_stas - tak dokładnie (pod względem wielkości spalania) trybu dwustanowego spalania i trybu grupowego chyba nikt dokładnie nie porównał bo faktycznie za dużo zmiennych

Ja porównywałem i wyszło mi, że dwustanowo jestem w stanie uzyskać zaledwie o kilka % [praktycznie na granicy błędu pomiaru] więcej ciepła niż w grupowym dlatego uważam, że grupowe jest w porządku :yes:

dziubek23
16-11-2013, 11:39
A ja jestem ciekaw jaki wynik osiągnął byś na SPP Boleckiego, pamiętam że w zeszłym roku testowales Cobre twoje wyniki i bardzo obiektywne i cenione wśród ludu.

Deysi
16-11-2013, 13:15
Zapomniałąm dodać być moze bardzo istotne bo jest to dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym (strop drewniany) i ogrzewanej powierzchni jest 198 m a kubatura caałego budynku jest 564 m. Dlatego nie wiem czy piec jak myslałam 15 KW wystarczy. Bo ciepło bedzie również uciekac na poddasze czy się mylę?

wojtek65
16-11-2013, 18:40
Deysi jak dom parterowy i zależy Tobie na cichej pracy to podobno palnik Ardeo ostatnio został jeszcze bardziej wyciszony. Skam może być z Ardeo, ale musisz wiedzieć że kosz zasypowy będzie około 10 cm. wyżej niż w przypadku palników żeliwnych.

minertu
16-11-2013, 18:50
A czy rodzaj palnika ma wpływ na to jak głośno pracuje?

minertu
16-11-2013, 18:55
W żeliwnym czy stalowym głośność będzie taka sama.
Wszystko zależy od granulacji i rodzaju opału oraz co ten palnik napędza.

kobra64
16-11-2013, 18:57
Minertu nie bądź takim szczególistą - wszyscy przecież wiedzą że Wojtkowi chodziło o zespół podający paliwo wraz z palnikiem jako całość. A w Ardeo po tej ostatniej zmianie cichutko jest rzeczywiście ( wiem bo mam ) - chyba jednak Defro z domu do zakładu przemontuję a Skama do chaty wezmę bo to jest nie do przyjęcia - w firmie lepiej jak w chacie.

Jarecki79
16-11-2013, 19:22
W żeliwnym czy stalowym głośność będzie taka sama.
Wszystko zależy od granulacji i rodzaju opału oraz co ten palnik napędza.

Tu się mylisz, żeliwo ma swoje ograniczenia ze względu na formy odlewnicze i na tym zakończę.
Jest weekend, wyluzujcie troszkę

SUSPENSER
16-11-2013, 19:54
A ja jestem ciekaw jaki wynik osiągnął byś na SPP Boleckiego, pamiętam że w zeszłym roku testowales Cobre twoje wyniki i bardzo obiektywne i cenione wśród ludu.

Ja także jestem ciekaw, ale póki co nikt mi nie zaproponował wypożyczenia SPP na testy.

karoka65
16-11-2013, 20:33
Tu się mylisz, żeliwo ma swoje ograniczenia ze względu na formy odlewnicze i na tym zakończę.

Można też pisać o ograniczeniach stali i ruchomych częściach palnika :)

Deysi
16-11-2013, 20:47
Nie musi być cichy gdyż on będzie i tak w częsci kotłownia , garaż i odzielna ściana nosna -nie ma przejscia z domu:)Zastanawiam sie nad typem i mocą

dziubek23
17-11-2013, 09:22
Ja także jestem ciekaw, ale póki co nikt mi nie zaproponował wypożyczenia SPP na testy.

Jest lista kolejkowa wystarczy wejść na forum Boleckiego albo skontaktować się z nim osobiście. Myślę że wiele będziesz mógł powiedzieć o rezultatach jakie osiągniesz na SPP.

minertu
17-11-2013, 10:22
Tu się mylisz, żeliwo ma swoje ograniczenia ze względu na formy odlewnicze i na tym zakończę.
Jest weekend, wyluzujcie troszkęA to ciekawostka?

silver_stas
17-11-2013, 17:27
Dziękuję kolegom za wiele cennych porad . Moja wiedza jest coraz większa , co wcale nie ułatwia wyboru:( . Zostawiam na razie kwestię pieca , prosiłbym o pomoc jeśli chodzi o samą instalację . Przypomnę , 145 użytk. , ściana 30 Potherm+ 10 styro , podłoga 10 styro , okna Oknoplast , poddasze 25 Top Rock 0,035 . Prosta instalacja , same grzejniki + termostaty , bez podłogówki , bez solarów ( 2 osoby) , bojler 100l . Kotłownia w piwnicy , pomieszczenie 3X2,5 . Bojler 2 płaszczowy nad piecem , może chodzić grawitacyjnie . Jak wspomniałem instalacja robiona pod gaz , którego jednak nie będzie . Na szczęście rury co i wodne sprowadzone do piwnicy , więc podpięcie bez problemu . Komin już przerobiony , ceramika 14X14 , wysokość ok. 9 m . Instalacja zamknięta , ale nie każdy producent zezwala . W razie W można rurę poprowadzić z piwnicy przez obudowy Geberitów (łazienki w pionie ) na poddasze . Jak liczyć grzejniki stalowe , 50 W/ M2 ? Parter wysokość pomieszczeń 3 m , poddasze 2,5 . Piszę to po wstępnej rozmowie z instalatorem , który proponuje prostą instalację z jedną pompą CO , grawitacyjnym CWU , a w razie potrzeby rozbuduje się układ .

przybora
17-11-2013, 23:20
Mam do Was pytanie czy ktoś już coś słyszał na temat tego produktu i kiedy wejdzie do sprzedaży ?
http://www.plumelectronics.eu/products/heat/internet-systems/econet-en
Wiem, że ecomax800 ma mieć dostęp do netu z wersji R2 (ecoMAXX800 R2 taki już posiadam), czy tak będzie wyglądać przystawka do tego sterownika. Ktoś może coś podrzucić ? Jakiś czas temu rozmawiałem z serwisem PLUM-a, uzyskałem informację że jest w fazie testów przystawka do netu, może ktoś ma informację co będzie można za jej pomocą zobaczyć/obsłużyć w piecu przez net. Pozdrawiam

PS# Ciekawi mnie jeszcze to urządzenie http://www.plumelectronics.eu/products/heat/internet-systems/ecolink

animuss
18-11-2013, 00:11
Mam do Was pytanie czy ktoś już coś słyszał na temat tego produktu i kiedy wejdzie do sprzedaży ?
Tłumacz pisze :
ECONET Jest to zaawansowany moduł komunikacyjny, ułatwia zdalną kontrolę pracy kotła, za pomocą komputera PC z dostępem do Internetu.
Użytkownik otrzymuje możliwość kontrolowania wszystkich parametrów: Regulacje temperatury, pompy i działanie miksery i monitoring aktualnych stanów pracy regulatora.
Jasne wizualizacja historii pracy kotła, przedstawione w postaci wykresów jest kolejna ważna korzyść dla użytkownika.
Funkcje:
zdalnej kontroli nad parametrami kotła przez internet
Intuicyjne oprogramowanie sterujące moduł ECONET
Rejestr parametrów kluczowych dla pracy regulatora
Ecolink Moduł umożliwia szybkie i łatwe on-line aktualizacje oprogramowania urządzenia, w miejscu instalacji zainstalowanej instancji, komunikowania się z komputerem. Oba moduły operacyjne, a także regulator sam i ecoSTER panel pokoje wyposażone są we własne oprogramowanie, które można zmienić i aktualizacji przez Internet. Nasi partnerzy mogą czerpać korzyści z możliwości składania własnych rozwiązań programistycznych, które mogą być testowane na-line po opracowaniu przez Plum konstruktorów.
Funkcje :
szybkie i łatwe aktualizacje oprogramowania dostępne przez Internet
optymalne, krótki czas wprowadzania zmian do oprogramowania

SUSPENSER
19-11-2013, 10:25
Jest lista kolejkowa wystarczy wejść na forum Boleckiego albo skontaktować się z nim osobiście. Myślę że wiele będziesz mógł powiedzieć o rezultatach jakie osiągniesz na SPP.

Ok na razie nie mam czasu na kolejki bo najpierw chcę jeszcze przetestować Bruli z nową dmuchawą - gdy w końcu się ogarnę z pracą itp. wtedy się za to wezmę a potem poproszę o SPP do testów.

dziubek23
19-11-2013, 12:15
Tłumacz pisze :
ECONET Jest to zaawansowany moduł komunikacyjny, ułatwia zdalną kontrolę pracy kotła, za pomocą komputera PC z dostępem do Internetu.
Użytkownik otrzymuje możliwość kontrolowania wszystkich parametrów: Regulacje temperatury, pompy i działanie miksery i monitoring aktualnych stanów pracy regulatora.
Jasne wizualizacja historii pracy kotła, przedstawione w postaci wykresów jest kolejna ważna korzyść dla użytkownika.
Funkcje:
zdalnej kontroli nad parametrami kotła przez internet
Intuicyjne oprogramowanie sterujące moduł ECONET
Rejestr parametrów kluczowych dla pracy regulatora
Ecolink Moduł umożliwia szybkie i łatwe on-line aktualizacje oprogramowania urządzenia, w miejscu instalacji zainstalowanej instancji, komunikowania się z komputerem. Oba moduły operacyjne, a także regulator sam i ecoSTER panel pokoje wyposażone są we własne oprogramowanie, które można zmienić i aktualizacji przez Internet. Nasi partnerzy mogą czerpać korzyści z możliwości składania własnych rozwiązań programistycznych, które mogą być testowane na-line po opracowaniu przez Plum konstruktorów.
Funkcje :
szybkie i łatwe aktualizacje oprogramowania dostępne przez Internet
optymalne, krótki czas wprowadzania zmian do oprogramowania

Ok ale wpis możesz zrobić bo oficjalnie krąży jeden ster z internetem i każdy ma dusić po 2 tygodnie wiec zanim dostaniesz to akurat się ogarniesz:)

ewa00
19-11-2013, 14:35
witam!
Jestem tu pierwszy raz i jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy!
Zatem mam pytanie, coby się ta wasza wiedza nie marnowała;)
Czy mogę prosić o pomoc w doborze mocy kotła na ekogroszek do domu niepodpiwniczonego, 138m2+ garaż, ok. 60m2 podłogówki, reszta kaloryfery. Dom z ytonga24 + 15 styropianu.
My już prawie zdecydowaliśmy się na defro 15 kw, ale troszkę mi to forum poprzestawiało w głowie co do potrzebnej mocy.
Aha, jeszcze ciepła woda dla 4 osób.
Z góry dziękuję.

Jarecki79
19-11-2013, 14:54
Masz w podpisie opolskie, skontaktuj sie z karoką.
Jak masz blisko- podjedź

ewa00
19-11-2013, 15:50
ok. Chciałabym tylko wiedzieć, jak specjaliści tutaj na forum oceniają dobór mocy, bo na początku naszej drogi mieliśmy doradzone 20kW. Ale wraz z lekturą forum zmniejsza się nasz piec, najpierw do 18, teraz do 15, a po tym co tutaj przeczytałam zaczynam się zastanawiać nad 12kW.

Jarecki79
19-11-2013, 16:58
, a po tym co tutaj przeczytałam zaczynam się zastanawiać nad 12kW.

całkiem słuszny kierunek

SUSPENSER
19-11-2013, 20:34
ok. Chciałabym tylko wiedzieć, jak specjaliści tutaj na forum oceniają dobór mocy, bo na początku naszej drogi mieliśmy doradzone 20kW. Ale wraz z lekturą forum zmniejsza się nasz piec, najpierw do 18, teraz do 15, a po tym co tutaj przeczytałam zaczynam się zastanawiać nad 12kW.

12kW spokojnie da radę, a u Karoki możesz zobaczyć kotły polecane również przeze mnie.

Wlodek_PID
19-11-2013, 21:10
Cześć Suspenser,

Czy chciałbyś w tym sezonie zbadać jeszcze raz Cobrę?
Robię trochę zmian i powinno być jeszcze lepiej... :)

Piotrek42
19-11-2013, 21:16
Cześć Suspenser,

Czy chciałbyś w tym sezonie zbadać jeszcze raz Cobrę?
Robię trochę zmian i powinno być jeszcze lepiej... :)

eee no, przecież mówiłeś że cobra chodzi idealnie...:lol2:

SUSPENSER
19-11-2013, 23:04
Cześć Suspenser,

Czy chciałbyś w tym sezonie zbadać jeszcze raz Cobrę?
Robię trochę zmian i powinno być jeszcze lepiej... :)

Pewnie, że tak - mam ją nawet w kotłowni.

Jutro zacznę palić Wesołą, ustalę SVER a potem chcę wysłać Brulego do przeróbki na DC i wtedy podłączę Cobrę, więc podeślij plik do niej to od razu wgram nowy soft i przetestuję.

Piotrek42
19-11-2013, 23:14
Co realnie daje przeróbka na wiatrak DC ?

Za wczesnie o tym pisać.. to wszystko w formie testów,,

Wlodek_PID
19-11-2013, 23:18
Co realnie daje przeróbka na wiatrak DC ?

Łatwość sterowania obrotami. Silnik prądu stałego zmienia
obroty przy zmianie napięcia zasilania; to bardzo proste do
zrobienia.

Sterowanie silnikiem prądu zmiennego, takim jaki jest typowo
stosowany w wentylatorach, jest trudne - szczególnie w zakresie
małych obrotów.

Dlatego inni producenci sterowników nie schodzą poniżej 30%.

Piotrek42
19-11-2013, 23:27
Łatwość sterowania obrotami. .


hehe odpowiem w stylu Zawijana... (pewnie się nie obrazi) tak Ci się tylko wydaje...:D

Wlodek_PID
19-11-2013, 23:27
Pewnie, że tak - mam ją nawet w kotłowni.

Jutro zacznę palić Wesołą, ustalę SVER a potem chcę wysłać Brulego do przeróbki na DC i wtedy podłączę Cobrę, więc podeślij plik do niej to od razu wgram nowy soft i przetestuję.

Super, dziękuję!

Soft podeślę w weekend.

sebsa
20-11-2013, 08:09
Co realnie daje przeróbka na wiatrak DC ?

Możliwość podpięcia dmuchawy której niby nie ma a jest. Nie musisz podpinać w obwód zasilacza stabilizowanego.

silver_stas
20-11-2013, 19:40
Dziękuję kolegom za wiele cennych porad . Moja wiedza jest coraz większa , co wcale nie ułatwia wyboru:( . Zostawiam na razie kwestię pieca , prosiłbym o pomoc jeśli chodzi o samą instalację . Przypomnę , 145 użytk. , ściana 30 Potherm+ 10 styro , podłoga 10 styro , okna Oknoplast , poddasze 25 Top Rock 0,035 . Prosta instalacja , same grzejniki + termostaty , bez podłogówki , bez solarów ( 2 osoby) , bojler 100l . Kotłownia w piwnicy , pomieszczenie 3X2,5 . Bojler 2 płaszczowy nad piecem , może chodzić grawitacyjnie . Jak wspomniałem instalacja robiona pod gaz , którego jednak nie będzie . Na szczęście rury co i wodne sprowadzone do piwnicy , więc podpięcie bez problemu . Komin już przerobiony , ceramika 14X14 , wysokość ok. 9 m . Instalacja zamknięta , ale nie każdy producent zezwala . W razie W można rurę poprowadzić z piwnicy przez obudowy Geberitów (łazienki w pionie ) na poddasze . Jak liczyć grzejniki stalowe , 50 W/ M2 ? Parter wysokość pomieszczeń 3 m , poddasze 2,5 . Piszę to po wstępnej rozmowie z instalatorem , który proponuje prostą instalację z jedną pompą CO , grawitacyjnym CWU , a w razie potrzeby rozbuduje się układ . Jeszcze raz proszę o pomoc . Czy przy takich parametrach domu liczyć grzejniki 50 W/M2 ? Grzejniki płytowe jaka firma , Purmo , jakaś inna ?

kobra64
20-11-2013, 20:32
Silver Stas moje zdanie znasz. Ja bym robił piec w układzie otwartym, instalację w zamkniętym. Dojdzie koszt wymiennika, grupy i jedna pompa więcej, odpadnie koszt rycia i przywracania do porządku pionu do naczynia wyrównawczego. Odpadnie też obawa o ewentualne zamrożenie naczynia na stryszku czy gdzie tam ono będzie. Lekkie przewymiarowanie grzejników nie zaszkodzi, policzyłbym tak ze 20% więcej. Purmo niezła firma, może być. Prosta instalacja - proste środki.

Akrimka
21-11-2013, 10:17
Ja mam tak jak pisze Kobra64, piec na otwartym obwodzie, nad nim wisi naczynie z nierdzewki które się automatycznie uzupełnia, mam przelew z niego.
Za piecem jedna pompa extra pędzi wodę do wymmienika płytowego, jedna do CWU, 2 pompki na CO i Podłogówkę..:)

Stanisław Janicki
21-11-2013, 10:38
Witam!
Posiadam kocioł Ekocenter 25 kW z podajnikiem ślimakowym, niestety praca podajnika w nocy zagłusza skutecznie ciszę nocną w sypialni nad piwnicą, a i sąsiad też czyni w tej mierze uwagi. (domek bliźniaczy). Czy ktoś coś może poradzić w tym temacie? Jak jest u Was ?
Stanisław.

pawelo_pl
21-11-2013, 11:46
U mnie piec stoi na gumie od pasa transmisyjnego i choć za ścianą mam sypialnie to nie przeszkadza w nocy . Na początek - bo to najłatwiej podłóż coś gumowego pod stopę podajnika .

zbigmaz01
21-11-2013, 18:41
Silver Stas moje zdanie znasz. Ja bym robił piec w układzie otwartym, instalację w zamkniętym. Dojdzie koszt wymiennika, grupy i jedna pompa więcej, odpadnie koszt rycia i przywracania do porządku pionu do naczynia wyrównawczego. Odpadnie też obawa o ewentualne zamrożenie naczynia na stryszku czy gdzie tam ono będzie. Lekkie przewymiarowanie grzejników nie zaszkodzi, policzyłbym tak ze 20% więcej. Purmo niezła firma, może być. Prosta instalacja - proste środki.Kobra jeszcze jedno bym dodał aby wziął pod uwagę przy doborze i przewymiarowaniu grzejników jaką temp. będą one zasilane. Niby to jest takie nic ale często pomijane a w efekcie końcowym albo wpuszczamy w instalację wrzątek albo nie mamy co zrobić z nadmiarem i kocioł się kisi w podtrzymaniu.

silver_stas
21-11-2013, 19:56
Kobra jeszcze jedno bym dodał aby wziął pod uwagę przy doborze i przewymiarowaniu grzejników jaką temp. będą one zasilane. Niby to jest takie nic ale często pomijane a w efekcie końcowym albo wpuszczamy w instalację wrzątek albo nie mamy co zrobić z nadmiarem i kocioł się kisi w podtrzymaniu. Moc grzejnika podana jest dla temp. 75/65 lub 70/55 . Liczę grzejnik 50 W/m2 i dobieram grzejnik o mocy dla 70/55 . Natomiast przy temp. 75/65 moc zwiększa się o ok. 20% , czyli uzyskuję efekt przewymiarowania . Dobrze kombinuję ? Jakich producentów grzejników polecacie ?

timon120777
21-11-2013, 21:43
im niższa będzie temperatura zasilania tym większy musi być kalafior aby dostarczył do pomieszczenia tą samą ilość ciepła
szczerze wątpię że puścisz w instalację więcej niż 60stC więc liczyłbym jednak dla innych parametrów i dał zapas
ale to tylko moje zdanie - użytkownika a nie instalatora.

minertu
22-11-2013, 09:45
im niższa będzie temperatura zasilania tym większy musi być kalafior aby dostarczył do pomieszczenia tą samą ilość ciepła
szczerze wątpię że puścisz w instalację więcej niż 60stC więc liczyłbym jednak dla innych parametrów i dał zapas
ale to tylko moje zdanie - użytkownika a nie instalatora.

I słuszne :)

silver_stas
22-11-2013, 21:06
Dzięki za cenne uwagi odnośnie kaloryferów , skonsultowałem z instalatorem i mam już jasność . Teraz kolejne pytanie , układ otwarty , czy zamknięty ? Układ zamknięty wydaje się stabilniejszy , prostszy i łatwiej sterowalny . Główną wadą układu otwartego jest konieczność montowania wymiennika i dodatkowa pompa do obiegu CO . Nie dość że jest problem ze sprawnością kotła przy małych mocach , to jeszcze wymiennik dodaje kolejne straty . Z tego co widzę są problemy z dopasowaniem pracy 2 pomp CO . Tyle , że nie każdy producent kotła zezwala na układ zamknięty :( .

silver_stas
24-11-2013, 10:34
Dzięki za cenne uwagi odnośnie kaloryferów , skonsultowałem z instalatorem i mam już jasność . Teraz kolejne pytanie , układ otwarty , czy zamknięty ? Układ zamknięty wydaje się stabilniejszy , prostszy i łatwiej sterowalny . Główną wadą układu otwartego jest konieczność montowania wymiennika i dodatkowa pompa do obiegu CO . Nie dość że jest problem ze sprawnością kotła przy małych mocach , to jeszcze wymiennik dodaje kolejne straty . Z tego co widzę są problemy z dopasowaniem pracy 2 pomp CO . Tyle , że nie każdy producent kotła zezwala na układ zamknięty :( . Czy szanowna krynica wiedzy zechce udzielić odpowiedzi ? Jest to ostatnie pytanie odnośnie instalacji , później przejdę do rankingu kotłów . Układ otwarty wg. mnie jest rozwiązaniem droższym (wymiennik , dodatkowa pompa ) i gorszym . Do strat wynikających z problemami ze spalaniem w kotle , dochodzą straty na wymienniku , a kłopoty ze skoordynowaniem pracy pomp przed i za wymiennikiem powodują kolejne straty i zakłócenia przepływu . Natomiast układ zamknięty jest dla mnie lepszy z kilku względów . Po pierwsze kotłownia jest w piwnicy z dostępem do kanalizacji i wody z wodociągu . Po drugie jest to trochę tańsze . Po trzecie jest to proste rozwiązanie , które nie zakłóca przepływu czynnika i przy
prostej instalacji wpłynie na stabilniejszą pracę kotła . BTW , wydaje mi się że wężownica schładzająca jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla kotła niż zawór DVB-1 i warto wydać trochę więcej . Oczywiście są to moje subiektywne oceny , poza tym często stosuję zasadę " brzytwy Ockhama " :) .

Akrimka
24-11-2013, 21:44
Czy szanowna krynica wiedzy zechce udzielić odpowiedzi ? Jest to ostatnie pytanie odnośnie instalacji , później przejdę do rankingu kotłów . Układ otwarty wg. mnie jest rozwiązaniem droższym (wymiennik , dodatkowa pompa ) i gorszym . Do strat wynikających z problemami ze spalaniem w kotle , dochodzą straty na wymienniku , a kłopoty ze skoordynowaniem pracy pomp przed i za wymiennikiem powodują kolejne straty i zakłócenia przepływu . Natomiast układ zamknięty jest dla mnie lepszy z kilku względów . Po pierwsze kotłownia jest w piwnicy z dostępem do kanalizacji i wody z wodociągu . Po drugie jest to trochę tańsze . Po trzecie jest to proste rozwiązanie , które nie zakłóca przepływu czynnika i przy
prostej instalacji wpłynie na stabilniejszą pracę kotła . BTW , wydaje mi się że wężownica schładzająca jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla kotła niż zawór DVB-1 i warto wydać trochę więcej . Oczywiście są to moje subiektywne oceny , poza tym często stosuję zasadę " brzytwy Ockhama " :) .
DLa mnie strata na wymmienku to plus... piec pracuje na minimalnie wyższej temperaturze i nie wraca na niego zimna woda z ukąłdu więc nie ma obaw że sie skropli.
Nie ma problemu żeby się załaczała pompka wymmienika razem z pompką CO,

SUSPENSER
25-11-2013, 23:37
Dzięki za cenne uwagi odnośnie kaloryferów , skonsultowałem z instalatorem i mam już jasność . Teraz kolejne pytanie , układ otwarty , czy zamknięty ? Układ zamknięty wydaje się stabilniejszy , prostszy i łatwiej sterowalny . Główną wadą układu otwartego jest konieczność montowania wymiennika i dodatkowa pompa do obiegu CO . Nie dość że jest problem ze sprawnością kotła przy małych mocach , to jeszcze wymiennik dodaje kolejne straty . Z tego co widzę są problemy z dopasowaniem pracy 2 pomp CO . Tyle , że nie każdy producent kotła zezwala na układ zamknięty :( .

Chyba jest odwrotnie tzn. układ zamknięty jest z dodatkowym wymiennikiem, a otwarty bez i nie każdy producent kotła zezwala na układ zamknięty.

silver_stas
28-11-2013, 19:35
No to przejdźmy do rankingu kotłów . Robię zestawienie parametrów 3 polecanych na tym forum kotłów, czyli : Ogniwo 10 , SKAM-P 12 , RBR 11 , plus Defro 12 kW , które wydają się optymalne dla mojego domu .1) Gabaryty ( szerXgłębXwys ) : RBR 1080x700x1000 , Ogniwo 1125x745x1085 , SKAM-P 1150X850X1260, Defro 1186x840x1350 . 2) Ciężar : RBR 410 , SKAM-P 380 , Ogniwo 350 , Defro 320 . 3) Sterowniki : SKAM-P Bruli + duża gama innych , RBR e- Coal (Bruli) , Ogniwo e-Coal , Defro zwykły 2 stan . 4) Palnik : SKAM-P duży wybór , RBR EKOENERGIA lub BURNER-S , Ogniwo BURNER-S , Defro zwykła retorta . 5) Czopuch ( dla mnie ważny pionowy ) Defro , RBR , SKAM-P najwięcej opcji wyjścia , tylko z pionowym lipa , Ogniwo tylko poziomy . 6) Blacha wymiennika i gwarancja : Defro 6 mm i 5 lat , RBR brak danych i 5 lat , Ogniwo 5 i 4 mm , 4 lata , SKAM-P brak danych i 3 lata . 7) Cena : Defro 6300 , Ogniwo 7100 , SKAM-P 7150 , RBR 7900 . 8) Czyszczenie : Ogniwo ze względu na pionowy wymiennik jest najtrudniejsze , pozostałe łatwiej (poziome wymienniki) . 9 Szuflada : jej wielkość jest ważna , ale nie mam danych . 10) Rodzaj instalacji : RBR i SKAM-P można montować w układzie zamkniętym , Defro tylko opcja na zamówienie z dużą dopłatą , Ogniwo tylko układ otwarty . 11) Dostępność : Defro , Ogniwo , SKAM-P , RBR .

CooleR`ek
28-11-2013, 21:06
No to przejdźmy do rankingu kotłów . Robię zestawienie parametrów 3 polecanych na tym forum kotłów, czyli : Ogniwo 10 , SKAM-P 12 , RBR 11 , plus Defro 12 kW , które wydają się optymalne dla mojego domu .1) Gabaryty ( szerXgłębXwys ) : RBR 1080x700x1000 , Ogniwo 1125x745x1085 , SKAM-P 1150X850X1260, Defro 1186x840x1350 . 2) Ciężar : RBR 410 , SKAM-P 380 , Ogniwo 350 , Defro 320 . 3) Sterowniki : SKAM-P Bruli + duża gama innych , RBR e- Coal (Bruli) , Ogniwo e-Coal , Defro zwykły 2 stan . 4) Palnik : SKAM-P duży wybór , RBR EKOENERGIA lub BURNER-S , Ogniwo BURNER-S , Defro zwykła retorta . 5) Czopuch ( dla mnie ważny pionowy ) Defro , RBR , SKAM-P najwięcej opcji wyjścia , tylko z pionowym lipa , Ogniwo tylko poziomy . 6) Blacha wymiennika i gwarancja : Defro 6 mm i 5 lat , RBR brak danych i 5 lat , Ogniwo 5 i 4 mm , 4 lata , SKAM-P brak danych i 3 lata . 7) Cena : Defro 6300 , Ogniwo 7100 , SKAM-P 7150 , RBR 7900 . 8) Czyszczenie : Ogniwo ze względu na pionowy wymiennik jest najtrudniejsze , pozostałe łatwiej (poziome wymienniki) . 9 Szuflada : jej wielkość jest ważna , ale nie mam danych . 10) Rodzaj instalacji : RBR i SKAM-P można montować w układzie zamkniętym , Defro tylko opcja na zamówienie z dużą dopłatą , Ogniwo tylko układ otwarty . 11) Dostępność : Defro , Ogniwo , SKAM-P , RBR .

Witam
Jak czytam takie rankingi to ręce opadają, obie rzecz jasna.To taki piłkarski poker, ale z kotłami- ten nie, ten też nie i ten jeszcze długo długo nie.
"Srebrna Gwiazdko" jak już koniecznie chcesz sam/sama dokonać właściwego wyboru, w co wątpię, bo kierujesz się jak FORUMEM, to są też inne ważne parametry, a nie tylko kolor i pojemnik na popiół. Czytając fora należy kierować się własnym rozumem, a nie rozumem innych. Nie traktuj tej wypowiedzi negatywnie. Musisz sam sobie dobrać parametry priorytetowe, ważne i mnie ważne. Jak dla mnie ważne to: sterownik - im bardziej rozbudowany tym lepiej, sprawność eksploatacyjna kotła, powierzchnia płaszcza, pojemność wodna, a jeśli producent nie wyraża zgody na układ zamknięty to niech idzie do pośredniaka bo do kociołków się nie nadaje. Z ważniejszych rzeczy to tyle, zrób sobie własny ranking i zacznij szukać informacji to swoich wyborach, rozmawiaj "w oczy" z użytkownikami, a nie z pismakami forumowymi.

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań

kobra64
28-11-2013, 22:16
A na jaką cholerę jemu rozbudowany sterownik do prostej grzejnikowej instalacji sterowanej termostatami? Że niby co on będzie robił, ten sterownik?

Piotrek42
28-11-2013, 22:22
A na jaką cholerę jemu rozbudowany sterownik do prostej grzejnikowej instalacji sterowanej termostatami? Że niby co on będzie robił, ten sterownik?

Na początek może nie.... ale DOBRY STEROWNIK potrafi obniżyć koszty ogrzewania o ok 20% (oczywiście jak nauczymy się go poprawnie skonfigurować !!)

CooleR`ek
29-11-2013, 06:23
A na jaką cholerę jemu rozbudowany sterownik do prostej grzejnikowej instalacji sterowanej termostatami? Że niby co on będzie robił, ten sterownik?
w pierwszym roku użytkowania rozbudowany sterownik będzie przeszkadzał ilością fajerwerków, ale w kolejnych będzie już pomagał w spalaniu, a instalacja nie ma nic do rzeczy. Nie mieszajcie ludziom w głowach. Kocioł i sterownik to jedno, instalacja do drugie.
Co jak co, ale kobra64 po tobie spodziewałbym się większej kultury wypowiedzi i bardziej przemyślanych - merytorycznych wpisów.

Pozdrawiam

Akrimka
29-11-2013, 11:57
[QUOTE=silver_stas;6243140] 5) Czopuch ( dla mnie ważny pionowy ) Defro , RBR , SKAM-P najwięcej opcji wyjścia , tylko z pionowym lipa , Ogniwo tylko poziomy . QUOTE]
Tilgner zrobi dla Ciebie czopuch jaki tylko zechcesz i w jaką stronę chcesz.. wiem bo mam pionowy tak jak chciałem.

kobra64
29-11-2013, 15:09
w pierwszym roku użytkowania rozbudowany sterownik będzie przeszkadzał ilością fajerwerków, ale w kolejnych będzie już pomagał w spalaniu, a instalacja nie ma nic do rzeczy. Nie mieszajcie ludziom w głowach. Kocioł i sterownik to jedno, instalacja do drugie.
Co jak co, ale kobra64 po tobie spodziewałbym się większej kultury wypowiedzi i bardziej przemyślanych - merytorycznych wpisów.

Pozdrawiam Mój post jest jak najbardziej przemyślany. Prosta instalacja - proste rozwiązania. Proste i skuteczne. Na co komuś sterownik np. z obsługą mieszaczy jak tych mieszaczy nie posiada i zakładać nie planuje? Z obsługą pompy podłogówki skoro podłogówki nie ma? Na co mu wyjście na pompę cyrkulacyjną jak nie ma cyrkulacji? Instalację kolegi Silver Stas obsłuży bez problemu najprostszy kocioł z najprostszym sterownikiem. Zamiast się skupiać na sterowniku, trzeba tylko zadbać żeby palnik był dobry. Dobra gwarancja i dobry serwis. Odpowiednia grubość blach. Potem - gabaryty, " ustawność " w pomieszczeniu do którego ma zostać wstawiony. Łatwość czyszczenia. Tak ja bym dobierał kocioł do tej instalacji. Bo kocioł jest po to, żeby obsłużył instalację. To ona jest podstawą. Jak zbudowałeś instalację skomplikowaną, wymagającą od steru tego czy tamtego - szukasz takiego który to ogarnie. Jak masz parę kaloryferów i bojler - ster jest ostatnim kryterium doboru kotła.

MARTINOS
29-11-2013, 19:22
wg mnie jest tak:
instalator/projektant instalacji --> instalacja --> piec --> ster

Nawet kosmiczny piec z międzyplanetarnym sterem nie pomogą jak instalacja będzie obarczona błędami.

silver_stas
29-11-2013, 19:58
Witam
Jak czytam takie rankingi to ręce opadają, obie rzecz jasna.To taki piłkarski poker, ale z kotłami- ten nie, ten też nie i ten jeszcze długo długo nie.
"Srebrna Gwiazdko" jak już koniecznie chcesz sam/sama dokonać właściwego wyboru, w co wątpię, bo kierujesz się jak FORUMEM, to są też inne ważne parametry, a nie tylko kolor i pojemnik na popiół. Czytając fora należy kierować się własnym rozumem, a nie rozumem innych. Nie traktuj tej wypowiedzi negatywnie. Musisz sam sobie dobrać parametry priorytetowe, ważne i mnie ważne. Jak dla mnie ważne to: sterownik - im bardziej rozbudowany tym lepiej, sprawność eksploatacyjna kotła, powierzchnia płaszcza, pojemność wodna, a jeśli producent nie wyraża zgody na układ zamknięty to niech idzie do pośredniaka bo do kociołków się nie nadaje. Z ważniejszych rzeczy to tyle, zrób sobie własny ranking i zacznij szukać informacji to swoich wyborach, rozmawiaj "w oczy" z użytkownikami, a nie z pismakami forumowymi.

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań Zacznę od tego , że przeczytałem ten temat gdzieś od 500 strony do teraz i nie spotkałem się z porównaniem konkretnych parametrów polecanych tu kotłów , więc zrobiłem to zestawienie . Niewielu osobom chce się przeglądać DTR , czy czytać setki stron na temat poszczególnych kotłów . Ja sobie zadałem trochę trudu i zrobiłem to porównanie . Proszę zauważyć , że ja nie oceniam który jest lepszy , tylko porównuję ich parametry w poszczególnych kategoriach , co może innym trochę ułatwić wybór . Oczywiście każdy ma inne kryteria wyboru w zależności od instalacji , jeden patrzy na sterownik , inny na gabaryty , inny na kolor :) . Pewne parametry są zbliżone ,takie jak powierzchnia płaszcza , sprawność, więc ich nie podawałem . Niektóre cechy kotłów , co zaznaczyłem , oceniłem wg. moich potrzeb .

CooleR`ek
29-11-2013, 22:39
Zacznę od tego , że przeczytałem ten temat gdzieś od 500 strony do teraz i nie spotkałem się z porównaniem konkretnych parametrów polecanych tu kotłów , więc zrobiłem to zestawienie . Niewielu osobom chce się przeglądać DTR , czy czytać setki stron na temat poszczególnych kotłów . Ja sobie zadałem trochę trudu i zrobiłem to porównanie . Proszę zauważyć , że ja nie oceniam który jest lepszy , tylko porównuję ich parametry w poszczególnych kategoriach , co może innym trochę ułatwić wybór . Oczywiście każdy ma inne kryteria wyboru w zależności od instalacji , jeden patrzy na sterownik , inny na gabaryty , inny na kolor :) . Pewne parametry są zbliżone ,takie jak powierzchnia płaszcza , sprawność, więc ich nie podawałem . Niektóre cechy kotłów , co zaznaczyłem , oceniłem wg. moich potrzeb .

ciemność widzę, ciemność

powodzenia

Piotrek42
29-11-2013, 22:43
CooleR`ek zostaw !! to jest ranking... każdy może mieć swoje kryteria i oceniać wg SWOJEJ oceny,silver_stas ma taki ranking i cześć, nie zgadzasz się z nim?? zrób swój :)

silver_stas
30-11-2013, 17:04
No dobra , ja zrobiłem tylko porównanie kotłów w poszczególnych kategoriach , ale jak ma być ranking , to będzie ( oczywiście wg. mojej subiektywnej oceny ) . Jeśli chodzi o 3 polecane tu kotły , to najsłabsze jest Ogniwo . Decyduje o tym mała grubość blach , niezbyt długa gwarancja i do tego fatalnie wizerunkowo załatwiona sprawa nieszczelności wymienników na gwarancji . Najlepszym kotłem wydaje się RBR , jest do niego najmniej zastrzeżeń , tylko że jest znacznie droższy i trzeba na niego bardzo długo czekać . Dobrym wyborem będzie SKAM-P , który jest najbardziej elastyczny ,oferuje duży wybór palników , sterowników i wyjść czopucha . Minusy to bardzo krótka gwarancja , przy braku informacji o blachach , oraz błąd konstrukcyjny przy pionowym czopuchu .

CooleR`ek
30-11-2013, 22:43
CooleR`ek zostaw !! to jest ranking... każdy może mieć swoje kryteria i oceniać wg SWOJEJ oceny,silver_stas ma taki ranking i cześć, nie zgadzasz się z nim?? zrób swój :)

ranking rankingiem, bo i tak ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, ale najważniejsze żeby sprzedał się kolejny kociołek na forum. Chyba tak to się kreci?

Pozdrawiam wszystkie owce, zadowolone i te mniej.

lucian
02-12-2013, 01:39
Witam wszystkich ! od kilku dni intensywnie czytam wypowiedzi na forum o kotłach na eko groszek , stoję przed wyborem kotła ! mój znajomy ostro mi poleca kocioł firmy red-blue podobno to samo co haiztechnik , jest z niego bardzo zadowolony , moje mieszkanie (stan surowy na razie)ma 230 m pow użytkowej +40 garaż i piwnicę pod całością z czego 80 metrów piwnicy będzie traktowane jako pomieszczenia rekreacyjne ( stół do pingpong itp siłownia 40m a drugie 40 metrów pokój męski imprezowy z kominkiem) mam już ocieploną piwnicę od samej ławy 15cm bardzo gęstym styropianem swisspor , 2,5metra w ziemi , góra jest wybudowana z pustaka porotherm winerberger 30 cm mam w planie docieplenie 20 cm styropianu np.organika ,strop teriwa jest już ocieplony 25cm styropian +5cm wylewka ,dom jest piętrowy bez poddasza użytkowego okna okno-plast winergetic premium 3 szybowe bardzo ciepłe. będę robił tylko ogrzewanie podłogowe na 100% , z tego co wyczytałem to powinien mi wystarczyć kocioł 15-17kw . Wiem że koledzy polecają tu kotły np . RBR ekouniwersal , skamp itd . bardzo proszę mi wytłumaczyć co złego jest w tym ruszcie wodnym ? i czego nikt nie poleca kotłów haiztechnik lub buderus cichewicz krzaczek co z nimi jest nie tak ??? osobiście prawie kupiłem kociołek haiztechnik Q EKO DUO 17 KW,ale decyzja jeszcze nie zapadła , jak ktoś może mi odpowiedzieć jaka jest wyższość kotła RBR ekouniwersal nad haiztechnik q eko duo 17kw , bardzo proszę o pomoc i rozjaśnienie tematu , dziękuję z góry .

bobasxx
02-12-2013, 11:15
Witam wszystkich ! od kilku dni intensywnie czytam wypowiedzi na forum o kotłach na eko groszek , stoję przed wyborem kotła ! mój znajomy ostro mi poleca kocioł firmy red-blue podobno to samo co haiztechnik , jest z niego bardzo zadowolony , moje mieszkanie (stan surowy na razie)ma 230 m pow użytkowej +40 garaż i piwnicę pod całością z czego 80 metrów piwnicy będzie traktowane jako pomieszczenia rekreacyjne ( stół do pingpong itp siłownia 40m a drugie 40 metrów pokój męski imprezowy z kominkiem) mam już ocieploną piwnicę od samej ławy 15cm bardzo gęstym styropianem swisspor , 2,5metra w ziemi , góra jest wybudowana z pustaka porotherm winerberger 30 cm mam w planie docieplenie 20 cm styropianu np.organika ,strop teriwa jest już ocieplony 25cm styropian +5cm wylewka ,dom jest piętrowy bez poddasza użytkowego okna okno-plast winergetic premium 3 szybowe bardzo ciepłe. będę robił tylko ogrzewanie podłogowe na 100% , z tego co wyczytałem to powinien mi wystarczyć kocioł 15-17kw . Wiem że koledzy polecają tu kotły np . RBR ekouniwersal , skamp itd . bardzo proszę mi wytłumaczyć co złego jest w tym ruszcie wodnym ? i czego nikt nie poleca kotłów haiztechnik lub buderus cichewicz krzaczek co z nimi jest nie tak ??? osobiście prawie kupiłem kociołek haiztechnik Q EKO DUO 17 KW,ale decyzja jeszcze nie zapadła , jak ktoś może mi odpowiedzieć jaka jest wyższość kotła RBR ekouniwersal nad haiztechnik q eko duo 17kw , bardzo proszę o pomoc i rozjaśnienie tematu , dziękuję z góry .

A to kolega czytał: http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

bobasxx
02-12-2013, 11:24
I jeszcze coś na temat rusztu wodnego: http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

Arturo72
02-12-2013, 11:30
Witam wszystkich ! od kilku dni intensywnie czytam wypowiedzi na forum o kotłach na eko groszek , stoję przed wyborem kotła ! mój znajomy ostro mi poleca kocioł firmy red-blue podobno to samo co haiztechnik , jest z niego bardzo zadowolony , moje mieszkanie (stan surowy na razie)ma 230 m pow użytkowej +40 garaż i piwnicę pod całością z czego 80 metrów piwnicy będzie traktowane jako pomieszczenia rekreacyjne ( stół do pingpong itp siłownia 40m a drugie 40 metrów pokój męski imprezowy z kominkiem) mam już ocieploną piwnicę od samej ławy 15cm bardzo gęstym styropianem swisspor , 2,5metra w ziemi , góra jest wybudowana z pustaka porotherm winerberger 30 cm mam w planie docieplenie 20 cm styropianu np.organika ,strop teriwa jest już ocieplony 25cm styropian +5cm wylewka ,dom jest piętrowy bez poddasza użytkowego okna okno-plast winergetic premium 3 szybowe bardzo ciepłe. będę robił tylko ogrzewanie podłogowe na 100% , z tego co wyczytałem to powinien mi wystarczyć kocioł 15-17kw . Wiem że koledzy polecają tu kotły np . RBR ekouniwersal , skamp itd . bardzo proszę mi wytłumaczyć co złego jest w tym ruszcie wodnym ? i czego nikt nie poleca kotłów haiztechnik lub buderus cichewicz krzaczek co z nimi jest nie tak ??? osobiście prawie kupiłem kociołek haiztechnik Q EKO DUO 17 KW,ale decyzja jeszcze nie zapadła , jak ktoś może mi odpowiedzieć jaka jest wyższość kotła RBR ekouniwersal nad haiztechnik q eko duo 17kw , bardzo proszę o pomoc i rozjaśnienie tematu , dziękuję z góry .
Budujesz dom za bańke(1mln.zł) i chcesz go grzac węglem ?

CooleR`ek
02-12-2013, 15:57
Budujesz dom za bańke(1mln.zł) i chcesz go grzac węglem ?

A co w tym złego?

lucian
02-12-2013, 16:40
Bardzo dziękuję za info na temat rusztu wodnego ! jestem już oświecony i wyleczony z tego pomysłu a wdawał mi się potrzebny ten ruszt . Kolego Arturo nie buduję domu za bańkę dużo dużo taniej , wiele rzeczy robię w nim sam np.wszystkie instalacje itp... koszty ogrzewania to duży wydatek więc chcę to zrobić jak najkorzystniej dla mnie , zadałem pytanie jak mi ktoś odpowie to super a jeżeli nie to trudno .
Bobasxx dziś poczytam to co mi poleciłeś !
Nadal proszę o opinie na temat kotłów haiztechnik buderus krzaczek cichewicz .... czego ich nikt nie poleca ?
Pozdrawiam lucian

pawelo_pl
02-12-2013, 17:05
Dorzuć do listy producentów jeszcze Tilgner .

Arturo72
02-12-2013, 18:04
A co w tym złego?
Nic,wyobrazilem sobie jak ktoś kupuje Maybacha albo Bugati za mln.zł i zakłada instalację gazową lub wsadza mu do środka silnik z malucha.
Trochę dziwnie by to wyglądało.

timon120777
02-12-2013, 19:24
lucian
na tym forum pisze się o takich kotłach
na innym pisze się o innych
taka specyfika forum- więcej użytkowników to większe lobby
przeczytaj mój poradnik
potem sobie odpowiedz na pytanie czy kotły o które pytasz spełniają Twoje oczekiwania
jeśli tak będzie wróć z dodatkowymi pytaniami na pewno ktoś udzieli odpowiedzi

CooleR`ek
02-12-2013, 19:26
Nic,wyobrazilem sobie jak ktoś kupuje Maybacha albo Bugati za mln.zł i zakłada instalację gazową lub wsadza mu do środka silnik z malucha.
Trochę dziwnie by to wyglądało.

Jeśli nic złego w tym nie widzisz kamień z serca spadł i można spać z czystym sumieniem.
Zdarzają się kwiatki, które kupują PC w kredycie 30 letnim, i to dla mnie jest dziwne

Arturo72
02-12-2013, 19:34
Zdarzają się kwiatki, które kupują PC w kredycie 30 letnim, i to dla mnie jest dziwne
A to jest inna para kaloszy bo ja cały dom buduję w kredycie 30 letnim,z tym,że tylko 250tys.zł a nie 1mln :)

lucian
02-12-2013, 22:13
Szanowny Arturo cały czas pijesz do mnie ! ja nie buduje domu za 1 ml złotych !!!!!! a gdyby nawet to moja sprawa ty za mój dom nie płacisz tylko ja i co za głupie porównania do jakiegoś maybaha o co ci człowieku chodzi ? grzecznie zapytałem a ty cały czas się czepiasz ! jak by mnie było stać na palenie gazem to bym nie pytał o eko groszek i mazanie się w sadzy ! wiele osób tu na forum pisze o domach po. 300 metrów i więcej i to ich sprawa jaki sobie wybudowali , jak widzę to ty jesteś jakiś rekordzista ale chyba w dogryzaniu ludziom, bardzo cię proszę abyś już więcej nie udzielał odpowiedzi na pytania które zadałem oczywiście masz do tego prawo ale ja cie proszę żebyś swoją opinię na temat mojego domu zachował dla siebie , jest mi bardzo przykro że spotkałem się na samym początku z takim fajnym powitaniem z twojej strony , chyba poruszyłem jakiś niewygodny temat , takie odnoszę wrażenie .
Timon odnośnie innego forum to masz rację jest forum haiztechnik i tam piszą tylko o tych kotłach, a mnie interesowała opinia róznych użytkowników jakieś porównanie wasze doświadczenia , ja wpisałem w googlach słowo " ranking" i ku mojemu zadowoleniu trafiłem na to forum , poczytam twój poradnik oczywiście , myślałem że posłucham rady tych którzy już ten temat przerabiali wcześniej i nie będę musiał sam odkrywać ameryki , jak czytałem wasze opinie to bardzo mi się spodobał kociołek RBR ekouniversal ale ktoś potem napisał że jedna z osób polecających ten kocioł to rodzina producenta , potem że opis tego kotła nie ma odzwierciedlenia w badaniach i że nie posiada certyfikatu ! potem że producent nie zezwala do instalowania go w układzie zamkniętym i że to jest poważna wada w/g jednego z forumowiczów , ja sie na tym nie znam i dla tego pytam fachowców , na piec o wartości 8tys zł muszę odkładać całe pobory przez 5 miesięcy i dla tego chcę kupić coś z czego będę zadowolony , jak ktoś życzliwy zechce mi coś podpowiedzieć to będę bardzo wdzięczny .
Pozdrawiam Lucian

Akrimka
02-12-2013, 22:56
Ja ma Tilgnera z rusztem wodnym i jestem z niego bardzo zadowolony. Zmiescił mi się w małej wąskiej kotłowni. Ma może nie za duzy podajnik ale za to jego scianki śa pod dużym skosem i paliwo się nie zawiesza. Palnik brucer pali wszytko.... od 3 lat nie urwałem zawleczki. Jak mam ochote to w każdej chwili na ruszcie wodnym spalam kartony i drewno - scinki z budowy, jakieś stare meble, palnika nie wygaszam i nie zakrywam, wstaje sam rozpala sie i działa.
W tym roku mam chyba najlepszy węgiel suchutki ekoret, i w koncu grzeje cały dom ponad 200m2 podłog, około 650m3 kubatury i jestem zadowolony.
Nie mam podgladu przez neta bo i po co... jak braknie węgla to sam i tak nie dosypie. Przez kotłownię przechodzę do pracy rano do garażu więc zerkam co i jak, tak samo po południu. Raz na tydz w sobotę/niedzielę czyszczę i po sprawie, zajmuje mi to z 15-20min.
Pozdarwiam

Arturo72
02-12-2013, 22:59
Szanowny Arturo cały czas pijesz do mnie ! ja nie buduje domu za 1 ml złotych !!!!!!
Pozdrawiam Lucian

Twoją sprawą jest jaki dom wybudujesz,możesz i 500m2 za 2 mln.zł a ja mam prawo uważać,że:

Nic,wyobrazilem sobie jak ktoś kupuje Maybacha albo Bugati za mln.zł i zakłada instalację gazową lub wsadza mu do środka silnik z malucha.

Będzie to bardzo głupio wyglądało i tzn.Maybach z instalacją gazową czy Bugati z silnikiem malucha...

Życzę powodzenia w realizacji budowy ale będziesz prawdziwym rekordzistą forum,jeśli chodzi o tanie budowanie jak ze swoją powierzchnią i wyposażeniem nie przekroczysz 1mln.zł.
Załóż dziennik budowy i wymień się doświadczeniami z innymi.
Na forum jest temat "domki do 200tys.zł" także Twoja budowa będzie przebojem,narazie rekordem jest 1900zl/m2 powierzchni całkowitej,budowanej od A-Z własnymi rękami z kiepskich materiałów a Ty widzę masz z górnej półki materiały i dobra rada,przyjmij 3000zł/m2,żebyś się później milej zaskoczył.

mariontg
02-12-2013, 23:20
jest mi bardzo przykro że spotkałem się na samym początku z takim fajnym powitaniem z twojej strony , chyba poruszyłem jakiś niewygodny temat , takie odnoszę wrażenie ..
Pozdrawiam Lucian

Przeglądnij sobie cały wątek, Arturo to jeszcze nic za bardzo nie zrobił, inne wątki poruszane na forum są dopiero niezłe, tak że się nie przejmuj zbytnio, ja kupiłem kociołek firmy Stalkot 12 kw na 114m2 powierzchni użytkowej ogolnie ma ogrzać 150 m2 całkowitej, układ zamknięty za buforem i otwarty z kociołka do bufora jestem na etapie składanie tego w jedną całość tak ,że efekt i recenzję kotła może w przyszłym roku coś opisze, ale sama konstrukcja i wykonanie kotła bardzo dobre, Pozdrawiam i nie przybieraj sobie do siebie za bardzo opinii forumowiczów.

bobasxx
02-12-2013, 23:35
jak czytałem wasze opinie to bardzo mi się spodobał kociołek RBR ekouniversal ale ktoś potem napisał że jedna z osób polecających ten kocioł to rodzina producenta , potem że opis tego kotła nie ma odzwierciedlenia w badaniach i że nie posiada certyfikatu ! potem że producent nie zezwala do instalowania go w układzie zamkniętym i że to jest poważna wada w/g jednego z forumowiczów , ja sie na tym nie znam i dla tego pytam fachowców , na piec o wartości 8tys zł muszę odkładać całe pobory przez 5 miesięcy i dla tego chcę kupić coś z czego będę zadowolony , jak ktoś życzliwy zechce mi coś podpowiedzieć to będę bardzo wdzięczny .
Pozdrawiam Lucian

Ja mam Rbr-a, z tego co piszesz prawdą jest tylko brak certyfikatu. Jeśli jest on Ci potrzebny na tą chwilę wybierz inny kocioł.

Tak jak Timon napisał, skoro przeczytałeś dokładnie jego poradnik to sam sobie musisz odpowiedzieć na pytanie, który kocioł będzie spełniał Twoje oczekiwania.

Przed ostateczną decyzją, najlepiej obejrzeć kocioł na żywo u jakiegoś normalnego użytkownika.

Vld
02-12-2013, 23:42
No to pochwal się jeszcze co udało Ci się nietypowego, w tym kotle zutylizować.

Będzie ci lżej jak to usłyszysz?
Pieluchy, tudzież inne wkładki chłonne.

karoka65
02-12-2013, 23:55
jak czytałem wasze opinie to bardzo mi się spodobał kociołek RBR ekouniversal ale ktoś potem napisał że jedna z osób polecających ten kocioł to rodzina producenta , potem że opis tego kotła nie ma odzwierciedlenia w badaniach i że nie posiada certyfikatu ! potem że producent nie zezwala do instalowania go w układzie zamkniętym i że to jest poważna wada w/g jednego z forumowiczów
Arturem się ie przejmuj on tak już ma, kto ma inaczej jak on to jest zacofany :)
Jestem na forum chyba około 4 lat, na wątku o RBR pisze dużo bo sprzedaję te kotły i takiego również używam obecnie do ogrzewania swojego domu.
Mimo że jestem tam tak długo nie wiem kto jest z rodziny producenta w tym wątku a raczej teraz panuje tam trochę przedstawicieli z konkurencji którzy próbują obsrywac ten kocioł.
Mogę ci powiedziec jak jest naprawdę żeby nie drażnić atmosfery a już to że nie można go montować w układzie zamkniętym to kompletna brednia.
Trzeba tylko zabezpieczyć kocioł do instalacji zamkniętej i to wszystko

Vld
02-12-2013, 23:55
Do Akrimka ta moja wypowiedź zapewne nie dotrze,ale ktoś inny przystanie na chwile, przeczyta i być może zrozumie.

Pomyśl ilu potencjalnych utylizatorów ma szanse przeczytać twoją wypowiedź ...

Swoją drogą tempo nadchodzących zmian nawet mnie zaskakuje. Muślałem, że za może 25-50 lat jakiś rząd /samorząd się zdecyduje, a tu proszę.

timon120777
03-12-2013, 04:38
Nic,wyobrazilem sobie jak ktoś kupuje Maybacha albo Bugati za mln.zł i zakłada instalację gazową lub wsadza mu do środka silnik z malucha.
Trochę dziwnie by to wyglądało.

montaż instalacji gazowej to przejaw ekologii
wolę jeździć autem na gaz ponieważ będzie to bardziej ekologiczne niż ogrzewać dom prądem z węgla jak ty

a wracając do pytania luciana
każde forum dedykowane będzie zachwalać konkretne marki niestety
musisz wybrac sam
jak posłuchasz innych a nie swoich potrzeb to możesz kiepsko skończyć

artura nie słuchaj wcale
on mysli ze wie ale nie ma pewności że jak myśli to naprawdę myśli i co myśli
zobacz ile postów nastukał
jak przeczytasz ich kilkaset to zrozumiesz ile się powtarza

Arturo72
03-12-2013, 07:39
artura nie słuchaj wcale
on mysli ze wie ale nie ma pewności że jak myśli to naprawdę myśli i co myśli
zobacz ile postów nastukał
jak przeczytasz ich kilkaset to zrozumiesz ile się powtarza
Mam pewność taką,że jestem za bezwzględnym zakazem grzania węglem w nowych domach i oby to pojawiło się nie tylko w Krakowie ale w całej Polsce.
Może zmusi to ludzi do myślenia i nie będzie takich przypadków jak wyżej,gdzie ktoś buduje dom ponad 300m2 za ok.1mln ale nie stać go za 3% z tego na bezobslugowe i ekologiczne grzanie.
Przykład z Maybachem i Bugati był przykładem na takie myślenie.

Akrimka
03-12-2013, 13:09
No to pochwal się jeszcze co udało Ci się nietypowego, w tym kotle zutylizować.
Nie palę niczego co plastikowe, żadnych śmieci, i mam gdzieś co Ty o tym sądzisz....

Generalnie jak miałem okazję to spaliłem ponad 400 palet z odpadów które miałem za darmo, jak ktoś ma drewno z budowy i chce oddać to też palę.
Podajnik włanczam dopiero jak się zaczynają mrozy bo inaczej chodzi tylko w podtrzymaniu. Na lato mam solary, wiec w lecie palę kilka razy na ciepłą wodę drewnem jak nie ma kilka dni słońca.

Za duży plus unaję wymmienik poziomy, łątwy w czyszczeniu, dołożyłem jescze zawirowacz spalin jak z kotłów Żywca, i to wsztko.

Akrimka
03-12-2013, 13:10
Do Akrimka ta moja wypowiedź zapewne nie dotrze,ale ktoś inny przystanie na chwile, przeczyta i być może zrozumie.
Przyjedz i zobacz czym pale a nie pisz głupot

docent161
03-12-2013, 13:25
Akrimka możesz pokazać fotkę tych zawirowaczy ?lub rysunek ?

pietruch78
03-12-2013, 14:13
Ja mam takie228232

Akrimka
03-12-2013, 14:24
Pewnie że moge,
Ja zrobiłem coś na ten wzór , mialem kawałek blachy chyba 1.5mm grubości, naciąłem katówką i powyginałem, trwało to chwilkę.
Wsuwam to pomiędzy połki. DO czyszczenia wyciągam,
http://ogrzewanie.top100.net.pl/dane/full/ae22b9df83ac496fabad720b6507e475.jpg

http://ogrzewanie.top100.net.pl/dane/full/59e9a313f7884537b334d2fad71ed489.jpg

Jak się przepali zrobię kolejny:) Jak chcesz to strzelę fotkę tego w piecu ale nic szczególnego to nie jest.

Pozdrawiam
Marcin

Rysiek0
03-12-2013, 15:21
a co sądzicie o kotłach dwupaleniskowych? chodzi o coś takiego jak tu - http://www.ekspertbudowlany.pl/aktualnosc/id2607,kotly-dwupaleniskowe-retortowe-keller-dual. o co w tym w ogóle chodzi, fajne to, lepsze etc?

SUSPENSER
03-12-2013, 15:50
Mój post jest jak najbardziej przemyślany. Prosta instalacja - proste rozwiązania. Proste i skuteczne. Na co komuś sterownik np. z obsługą mieszaczy jak tych mieszaczy nie posiada i zakładać nie planuje? Z obsługą pompy podłogówki skoro podłogówki nie ma? Na co mu wyjście na pompę cyrkulacyjną jak nie ma cyrkulacji? Instalację kolegi Silver Stas obsłuży bez problemu najprostszy kocioł z najprostszym sterownikiem. Zamiast się skupiać na sterowniku, trzeba tylko zadbać żeby palnik był dobry. Dobra gwarancja i dobry serwis. Odpowiednia grubość blach. Potem - gabaryty, " ustawność " w pomieszczeniu do którego ma zostać wstawiony. Łatwość czyszczenia. Tak ja bym dobierał kocioł do tej instalacji. Bo kocioł jest po to, żeby obsłużył instalację. To ona jest podstawą. Jak zbudowałeś instalację skomplikowaną, wymagającą od steru tego czy tamtego - szukasz takiego który to ogarnie. Jak masz parę kaloryferów i bojler - ster jest ostatnim kryterium doboru kotła.

Wg mnie ster jest jednym z pierwszych kryteriów bo praktycznie każdy nowy palacz źle ustawi dwustanowy - a jak pojedzie na ustawieniach fabrycznych to już w ogóle będą jaja [chyba tylko Jarecki dostarcza kotły z ustawionymi parametrami], a on nawet nie będzie miał pojęcia, że daje kilka razy za dużo powietrza i ogrzewa nim przez komin okolicę.

Polecam także montaż ciepłomierza bo wtedy wiadomo czy dobrze prowadzimy kocioł [porównanie z innymi na tym samym węglu] i ile tak naprawdę uzyskuje się MJ/kg z danego węgla.

Tak więc dobry palnik, sterownik, łatwość czyszczenia to powinny być pierwsze kryteria doboru kotła [oczywiście całkiem na początku warto zrobić OZC, żeby dobrać odpowiednią moc kotła.

Instalacja to zupełnie inna bajka - to tak jakby układ przeniesienia napędu w samochodzie, a kocioł to silnik.

Oczywiście muszą być dobrze dobrane i zgrane i tyle.

CooleR`ek
03-12-2013, 18:47
Wg mnie ster jest jednym z pierwszych kryteriów bo praktycznie każdy nowy palacz źle ustawi dwustanowy - a jak pojedzie na ustawieniach fabrycznych to już w ogóle będą jaja [chyba tylko Jarecki dostarcza kotły z ustawionymi parametrami], a on nawet nie będzie miał pojęcia, że daje kilka razy za dużo powietrza i ogrzewa nim przez komin okolicę.

Polecam także montaż ciepłomierza bo wtedy wiadomo czy dobrze prowadzimy kocioł [porównanie z innymi na tym samym węglu] i ile tak naprawdę uzyskuje się MJ/kg z danego węgla.

Tak więc dobry palnik, sterownik, łatwość czyszczenia to powinny być pierwsze kryteria doboru kotła [oczywiście całkiem na początku warto zrobić OZC, żeby dobrać odpowiednią moc kotła.

Instalacja to zupełnie inna bajka - to tak jakby układ przeniesienia napędu w samochodzie, a kocioł to silnik.

Oczywiście muszą być dobrze dobrane i zgrane i tyle.

amen
Wcześniejszy wpis był bo to są rzeczy jasne i oczywiste, ale chyba należy wykładać jak krowie na rowie. Ja idę dalej i twierdze, że instalacja to sprawa inna i nie ma nic wspólnego z kotłem, to oddzielny organizm. Kocioł ma spalać to co użytkownik do niego wrzuci, a dobry sterownik ma w tym pomóc i wymiennik na to odebrać. Co zrobi z tym instalacja to inna para kaloszy.
Pozdrawiam

pawelo_pl
03-12-2013, 19:20
Za duży plus unaję wymmienik poziomy, łątwy w czyszczeniu, dołożyłem jescze zawirowacz spalin jak z kotłów Żywca, i to wsztko.

Możesz wrzucić na foty tego zawirowacza - jak to się sprawdza ?

Jurgonka
03-12-2013, 21:52
amen
Wcześniejszy wpis był bo to są rzeczy jasne i oczywiste, ale chyba należy wykładać jak krowie na rowie. Ja idę dalej i twierdze, że instalacja to sprawa inna i nie ma nic wspólnego z kotłem, to oddzielny organizm. Kocioł ma spalać to co użytkownik do niego wrzuci, a dobry sterownik ma w tym pomóc i wymiennik na to odebrać. Co zrobi z tym instalacja to inna para kaloszy.
Pozdrawiam
Kocioł i instalacja to powinna być całość. Właśnie wyżej wskazane podejście powoduje najwięcej problemów. Kocioł nie powinien dawać tyle ciepła ile przewidział jego producent a tyle ile potrzebuje instalacja (obiekt ogrzewany)

CooleR`ek
03-12-2013, 22:03
1. Kocioł i instalacja to powinna być całość.
2. Właśnie wyżej wskazane podejście powoduje najwięcej problemów.
3. Kocioł nie powinien dawać tyle ciepła ile przewidział jego producent a tyle ile potrzebuje instalacja (obiekt ogrzewany)

ŁŁŁŁŁŁŁŁŁoooooooooooooooo matko, spłycenie tematu na maxa.
1. Powinno, ale tak nie jest - dlaczego odpowiedz sobie sam
2. Brak chęci zrozumienia zagadnienia.
3. UBAW PO PACHY, a jak chcesz przekonać do tego kocioł na paliwo stałe i jak ma się do tego jego sprawność eksploatacyjna. A jak komuś wytłumaczyć że trzeba spalić banknoty o nominale 200 zł ?

Nie musisz odpisywać

Jurgonka
03-12-2013, 22:06
ŁŁŁŁŁŁŁŁŁoooooooooooooooo matko, spłycenie tematu na maxa.
1. Powinno, ale tak nie jest - dlaczego odpowiedz sobie sam
2. Brak chęci zrozumienia zagadnienia.
3. UBAW PO PACHY
Masz racje ubaw po pachy. Lecz u mnie tak działa i tak działa każda instalacja prze zemnie wykonana.

kobra64
03-12-2013, 22:11
Matko, znowu będzie że ustawienie dwustanu to jakiś cud prawdziwy. Naprawdę, poza kilkoma osobami z FM jest cała rzesza palaczy dobrze lub chociażby poprawnie ustawiających swoje kotły. I cała masa takich, u których automaty walą kilka razy za dużo powietrza ogrzewając przez komin okolicę.

Akrimka
03-12-2013, 22:27
Możesz wrzucić na foty tego zawirowacza - jak to się sprawdza ?
Jak się sprawdza.. chyba dobrze, płomienie jak palę drewnem łądnie to opływają, nie wyjmuję tego jak pali się palnik jedynie do czyszczenia.
Poniżej fotki jak się pali oraz jak to wyglada. Jest lekko stozkowe bo akurat taki kawałek blachy miałem, kupiłem kiedyś na złomie kawałki jak coś tam spawałem i została. Cienka się robi ale jak coś to zrobię następną:)

Wlodek_PID
03-12-2013, 23:09
Kocioł i instalacja to powinna być całość. Właśnie wyżej wskazane podejście powoduje najwięcej problemów. Kocioł nie powinien dawać tyle ciepła ile przewidział jego producent a tyle ile potrzebuje instalacja (obiekt ogrzewany)

Bingo!

Vld
03-12-2013, 23:39
Bingo!

Chyba minąłeś się z powołaniem odrobinę
Powinieneś robić sterowniki na prąd/gaz, a nie paliwa stałe.

silver_stas
04-12-2013, 18:14
Mój post jest jak najbardziej przemyślany. Prosta instalacja - proste rozwiązania. Proste i skuteczne. Na co komuś sterownik np. z obsługą mieszaczy jak tych mieszaczy nie posiada i zakładać nie planuje? Z obsługą pompy podłogówki skoro podłogówki nie ma? Na co mu wyjście na pompę cyrkulacyjną jak nie ma cyrkulacji? Instalację kolegi Silver Stas obsłuży bez problemu najprostszy kocioł z najprostszym sterownikiem. Zamiast się skupiać na sterowniku, trzeba tylko zadbać żeby palnik był dobry. Dobra gwarancja i dobry serwis. Odpowiednia grubość blach. Potem - gabaryty, " ustawność " w pomieszczeniu do którego ma zostać wstawiony. Łatwość czyszczenia. Tak ja bym dobierał kocioł do tej instalacji. Bo kocioł jest po to, żeby obsłużył instalację. To ona jest podstawą. Jak zbudowałeś instalację skomplikowaną, wymagającą od steru tego czy tamtego - szukasz takiego który to ogarnie. Jak masz parę kaloryferów i bojler - ster jest ostatnim kryterium doboru kotła. Decyzja odnośnie kotła została podjęta. Chciałbym podziękować kolegom , którzy mi pomogli .Dzięki forum mam przynajmniej pewność co do mocy pieca , jeśli chodzi o resztę czas pokaże . Nie jest to piec z polecanej tu trójki , choć brałem to pod uwagę i stąd mój prywatny ranking . Podzielam opinię kobra64 , jak i póżniejsze SUSPENSER-a , oraz informacje z poradników . Mam prostą instalację tylko z grzejnikami + CWU , to nie powinna zaburzać pracy tak niestabilnego urządzenia jak piec na ekogroszek . Ponieważ będę palił tylko ekogroszkiem , to zwykły palnik , ale dedykowany do małych mocy . Jak opał bedzie do d..y , to żaden palnik 2 generacji mi nie pomoże , tylko trzeba zmienić opał . Również zmieniłem zdanie co do sterownika . Bruli , czy e-Coal , są świetne , ale też nie można się spodziewać cudów . Do tego ich wiele funkcji nie jest mi do niczego potrzebne . Ciekawą alternatywą wydaje się SPP Boleckiego . Dlatego będzie zwykły 2 stan , bo będę miał pomoc znajomego , który trochę większy kocioł eksploatuje w podobnym domu . Dodam , że dzięki uprzejmości innego znajomego będę miał układ pomiarowy z ciepłomierzem . Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc

animuss
04-12-2013, 22:22
Jak się sprawdza.. chyba dobrze, płomienie jak palę drewnem łądnie to opływają, nie wyjmuję tego jak pali się palnik jedynie do czyszczenia.
Poniżej fotki jak się pali oraz jak to wyglada. Jest lekko stozkowe bo akurat taki kawałek blachy miałem, kupiłem kiedyś na złomie kawałki jak coś tam spawałem i została. Cienka się robi ale jak coś to zrobię następną:)
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=228335&d=1386104849
Ta komora wymiennika to straszny kopciuch kupę sadzy tam widzę niepełne spalanie paliwa.
To moja komora wymiennika po 3,5 tygodnia nie czyszczenia
http://i.imgur.com/XEJnEC0.jpg

bobasxx
04-12-2013, 23:06
Decyzja odnośnie kotła została podjęta. Chciałbym podziękować kolegom , którzy mi pomogli .Dzięki forum mam przynajmniej pewność co do mocy pieca , jeśli chodzi o resztę czas pokaże . Nie jest to piec z polecanej tu trójki , choć brałem to pod uwagę i stąd mój prywatny ranking . Podzielam opinię kobra64 , jak i póżniejsze SUSPENSER-a , oraz informacje z poradników . Mam prostą instalację tylko z grzejnikami + CWU , to nie powinna zaburzać pracy tak niestabilnego urządzenia jak piec na ekogroszek . Ponieważ będę palił tylko ekogroszkiem , to zwykły palnik , ale dedykowany do małych mocy . Jak opał bedzie do d..y , to żaden palnik 2 generacji mi nie pomoże , tylko trzeba zmienić opał . Również zmieniłem zdanie co do sterownika . Bruli , czy e-Coal , są świetne , ale też nie można się spodziewać cudów . Do tego ich wiele funkcji nie jest mi do niczego potrzebne . Ciekawą alternatywą wydaje się SPP Boleckiego . Dlatego będzie zwykły 2 stan , bo będę miał pomoc znajomego , który trochę większy kocioł eksploatuje w podobnym domu . Dodam , że dzięki uprzejmości innego znajomego będę miał układ pomiarowy z ciepłomierzem . Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc

No to pochwal się, jaki w końcu wybrałeś ?

Akrimka
04-12-2013, 23:41
Ta komora wymiennika to straszny kopciuch kupę sadzy tam widzę niepełne spalanie paliwa.
To moja komora wymiennika po 3,5 tygodnia nie czyszczenia
http://i.imgur.com/XEJnEC0.jpg
Paliłem akurat paletami i deskami - sosna, nie moge niestety mocniej pieca puścić bo bym zagotował na drewnie.
A może to wina rusztu wodnego, ale mi to tam nie przeszkadza, i raczej narazie i tak nic z tym nie da się zrobić. Piec długo siedzi w podtrzymaniu, temperatura na piecu to 45StC. Ciągle nie wstawiłem szamotki do palnika aby go zmniejszyć.
Pozdrawiam

animuss
05-12-2013, 00:07
Paliłem akurat paletami i deskami - sosna, nie moge niestety mocniej pieca puścić bo bym zagotował na drewnie.
A może to wina rusztu wodnego, ale mi to tam nie przeszkadza, i raczej narazie i tak nic z tym nie da się zrobić. Piec długo siedzi w podtrzymaniu, temperatura na piecu to 45StC. Ciągle nie wstawiłem szamotki do palnika aby go zmniejszyć.
PozdrawiamDo drewna ,pelletu potrzebna jest wysoka komora spalania ,długi płomień dotyka elementów wymiennika i wytrąca się sadza .
To zjedź z mocą to częściej będzie pracować .

silver_stas
05-12-2013, 17:25
No to pochwal się, jaki w końcu wybrałeś ? Defro Komfort Eko 12 kW .

Piotrek42
05-12-2013, 17:28
Defro Komfort Eko 12 kW .

NO i gra :) taki wybrałeś i cześć , tak za rok zdaj relację ,Bo widzisz sam co się dzieje jak ktoś zdaje relacje 3 dni po zakupie kotła :)

SUSPENSER
05-12-2013, 22:05
NO i gra :) taki wybrałeś i cześć , tak za rok zdaj relację ,Bo widzisz sam co się dzieje jak ktoś zdaje relacje 3 dni po zakupie kotła :)

Nawet wcześniej niech kolega napisze ile MJ/kg z jakiego paliwa uzyskuje skoro ciepłomierz będzie miał :)

animuss
06-12-2013, 16:44
Czy to możliwe? jak ktoś narobił dużo dzieci np. tak z siedmioro dostanie 70% rabatu na kocioł :lol2:
http://www.rakoczy.pl/?id=promocje
Jeżeli zgłoszenia dokona instalator współpracujący z firmą przyznany zostanie dodatkowy 30% rabat!
to kocioł dostaniesz za darmochę 100% rabatu :rotfl:

silver_stas
06-12-2013, 17:02
Nawet wcześniej niech kolega napisze ile MJ/kg z jakiego paliwa uzyskuje skoro ciepłomierz będzie miał :) Mam nadzieję , że do świąt wszystko ruszy . Okres od świąt do stycznia to dla mnie martwy sezon , więc zamiast zająć się moimi hobby , spędzę pewnie mile czas w kotłowni :) . Jak to trochę ogarnę i będzie w miarę chodzić , to podam wyniki . Jeśli chodzi o groszek , to muszę dopytać z jakiej kopalni . Mam skład 200 m od domu . Mają stale to samo eko od lat i wszyscy biorą . Wziąłem tylko 1.5 tony , bo jak się okaże że jednak mi nie podejdzie , to będę próbował z innego składu .

Magda_lena85
06-12-2013, 20:33
Panowie pierwszy raz mam za sobą - pierwszy raz jeśli chodzi o rozpalanie :rolleyes: (czemu to takie trudne?)
3x mi dziś piec zgasł - coś mam źle ustawione, nie wiem co wydłużyć a co skrócić.

Zaraz podam co mam ustawione - mam nadzieję, ze coś doradzicie...

Magda_lena85
06-12-2013, 20:36
Mam takie dokładnie ustawienia:
tz 45
czas podawania 12 s
czas między podawaniem 50 s
czas przedmuchu 12 s
czas przerwy 17 min


i mi gaśnie.... szczególnie jak część wody ciepłej się wypuści...

animuss
06-12-2013, 23:21
Panowie pierwszy raz mam za sobą - pierwszy raz jeśli chodzi o rozpalanie :rolleyes: (czemu to takie trudne?)
3x mi dziś piec zgasł - coś mam źle ustawione, nie wiem co wydłużyć a co skrócić.

Zaraz podam co mam ustawione - mam nadzieję, ze coś doradzicie...
Może za mało powietrza ,albo wina węgla jak długo nie pracuje to gaśnie ,wtedy trzeba zmniejszyć moc żeby dłużej pracował kocioł a mniej się odstawiał

Magda_lena85
07-12-2013, 09:11
Animuss dzięki - tylko napisz mi to tak, żebym zrozumiała :rolleyes:
węgiel ten sam od września, za mało powietrza? nie rozumiem gdzie to zwiększyć/zmniejszyć na obrotach dmuchawy?

kobra64
07-12-2013, 10:33
Magda napisz jaką masz siłę nadmuchu. I może jeszcze jaki masz sterownik i kocioł. No i jak Ci to gaśnie - wypala się opał z palnika ( żar w głąb palnika schodzi nw czasie palenia ) i nie ma czym grzać i w końcu wygasa czy może wysypuje niedopalony groszek do popielnika i w końcu wysypie cały żar z palnika i wtedy gaśnie? Bo wiesz - to proste ustrojstwo jest. Ale przyczyny wygasania bywają bardzo różne.

Magda_lena85
07-12-2013, 12:27
biadała 25 kW sterownik lider
nadmuch
obroty dmuchawy 38%
w podtrzymaniu 20%


zmniejszyłam czas między podawaniem o 8 sek
czas podawania zwiększyłam do 12 sek
i trójdzielny zwiększyłam na 7 bo zimno w domu było - podłogówka na pół.

Już mi tu Panowie kiedyś doradzali bo miałam problem z cofaniem się żaru do podajnika i włączał się alarm:/ wtedy to były jaja...

Groszek spalony ok - tzn nie ma samego popiołu jakieś tam drobne niedopałki są.

HenKor
07-12-2013, 16:36
Czy to możliwe? jak ktoś narobił dużo dzieci np. tak z siedmioro dostanie 70% rabatu na kocioł :lol2:
http://www.rakoczy.pl/?id=promocje
Jeżeli zgłoszenia dokona instalator współpracujący z firmą przyznany zostanie dodatkowy 30% rabat!
to kocioł dostaniesz za darmochę 100% rabatu :rotfl:

Ja mam trzynascioro rodzenstwa , to kociol bedzie na bank w gratisie. :wave:

pawelo_pl
07-12-2013, 20:09
Czy to możliwe? jak ktoś narobił dużo dzieci np. tak z siedmioro dostanie 70% rabatu na kocioł :lol2:
http://www.rakoczy.pl/?id=promocje (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.rakoczy.pl%2F% 3Fid%3Dpromocje)


wybierzemy - w Twoich rozważaniach należy uwzględnić to słowo !!!!

kobra64
07-12-2013, 21:19
biadała 25 kW sterownik lider
nadmuch
obroty dmuchawy 38%
w podtrzymaniu 20%


zmniejszyłam czas między podawaniem o 8 sek
czas podawania zwiększyłam do 12 sek
i trójdzielny zwiększyłam na 7 bo zimno w domu było - podłogówka na pół.

Już mi tu Panowie kiedyś doradzali bo miałam problem z cofaniem się żaru do podajnika i włączał się alarm:/ wtedy to były jaja...

Groszek spalony ok - tzn nie ma samego popiołu jakieś tam drobne niedopałki są.

A kiedy wygaśnie, to na wyświetlaczu pokazuje jakiś alarm? Znaczy - czy jest napisane coś takiego: Alarm i potem jakaś liczba?

Magda_lena85
07-12-2013, 21:22
alarm5 - brak opału czy jakoś tak
przy czym podajnik pełny i opał przesypuje nie spalony w ogóle do popielnika.

Pozmniejszałam parametry tzn czas przerwy i wydłużyłam czas podawania ( niby o kilka sek wszystko) ale na razie jest ok.. tzn drugi dzień :)

jest jakiś sposób w razie "w" jak ta ustrojstwo łatwo rozpalić?

dałam na palnik jakieś cienkie drewienka+ gazety . i szybko musiałam się nauczyć trybu ręcznego... szło mi to opornie - tzn podmuch zazwyczaj rozwiał co się paliło, później za szybko włączyłam podawanie i wszystko lądowało w popielniku.

kobra64
07-12-2013, 21:27
Alarm 5 w liderze znaczy, że nie wzrosła mu temperatura o 1 stopień przez czas ustawiony w parametrach serwisowych. Albo że takim czasie cały czas notował spadek temperatury kotła. To by się zgadzało - po dużym rozbiorze CWU i jak załóżmy jednocześnie załączyła się do grzania podłoga mógł mieć problem z odbiciem. Spróbuj w ustawieniach serwisowych wyłączyć ten alarm - trzeba go dać na wył. Fabrycznie jest chyba ustawione na 60 minut

Magda_lena85
07-12-2013, 21:32
ale co to da jak wyłączę oprócz tego, że go nie będę słyszała?
ja to tego pieca się boję jak ognia ;) zmuszona jestem się z nim "zapoznać" inaczej bym dawno wywaliła i gaz zamontowała...

w ogóle to temp CWU szybko spada - ja rozumiem pływanie w basenie ale nie przy codziennym użytkowaniu.
Na ile macie ustawioną temp CWU?

kobra64
07-12-2013, 21:47
Ten parametr oznacza mniej więcej tyle, że jak temperatura przez godzinę nie wzrośnie o 1 stopień to sterownik uzna że nie ma węgla w koszu i wygasi piec. Po prostu przestanie pracować. To jest tak pomyślane - żeby w takim wypadku ( braku węgla w koszu ) bez sensu nie chodził podajnik i dmuchawa. Dlatego Ci gaśnie - ster uznaje że nie ma węgla i przestaje dmuchać i podawać. Gdyby dać mu więcej czasu - pewnie by sobie pordził z odrobieniem spadku i dojściem do zadanej. To właśnie Ci proponuję, kiedy piszę żebyś wyłączyła ten alarm dała na wył. w menu serwisowym.

Magda_lena85
07-12-2013, 21:50
ja rozumiem co to znaczy wyłącz - o dziwo nawet wiem gdzie ;)
chodziło o wytłumaczenie żebym 10 razy nie musiała o to samo pytać

karoka65
07-12-2013, 21:50
Alarm 5 w liderze znaczy, że nie wzrosła mu temperatura o 1 stopień przez czas ustawiony w parametrach serwisowych. Albo że takim czasie cały czas notował spadek temperatury kotła. To by się zgadzało - po dużym rozbiorze CWU i jak załóżmy jednocześnie załączyła się do grzania podłoga mógł mieć problem z odbiciem. Spróbuj w ustawieniach serwisowych wyłączyć ten alarm - trzeba go dać na wył. Fabrycznie jest chyba ustawione na 60 minut
Miałem ustawiony chyba 90 ale nie pamietam bo jak dochodziło do takich spadków to piszczał jak głupi i rozpałka w rękę.

kobra64
07-12-2013, 21:56
ja rozumiem co to znaczy wyłącz - o dziwo nawet wiem gdzie ;)
chodziło o wytłumaczenie żebym 10 razy nie musiała o to samo pytać
sorki - ale jeden klient ( facet, podobno z technicznym wykształceniem ) tłumaczył mi raz - panie, no przecież ja go wyłączam i dalej nic - po kilku godzinach znów go wywala. A jak pan to robi - pytam. No tak jak jest napisane: naciskam dowolny przycisk i się wyłącza... ( to dotyczyło stera TECH -a ). Więc teraz już wolę powiedzieć jasno i wyraźnie

Magda_lena85
07-12-2013, 21:56
rozpalanie pieca to koszmar - to już wolę grilla rozpalać;)

Kobra - z tym piecem to już miałam tyle nocy nieprzespanych i tyle godz w kotłowni, że zaczęłam w kalendarzu spisywać co i jak. Do jednego wniosku dochodzę, że ustawienie sterownika nie jest logiczne (dla mnie). Robiłabym odwrotnie niż tu mi doradzano, no i panikuję - boję się przestawić nagle coś o dłuższy czas :)

karoka65
07-12-2013, 21:57
Ten parametr oznacza mniej więcej tyle, że jak temperatura przez godzinę nie wzrośnie o 1 stopień to sterownik uzna że nie ma węgla w koszu i wygasi piec. Po prostu przestanie pracować. To jest tak pomyślane - żeby w takim wypadku ( braku węgla w koszu ) bez sensu nie chodził podajnik i dmuchawa. Dlatego Ci gaśnie - ster uznaje że nie ma węgla i przestaje dmuchać i podawać. Gdyby dać mu więcej czasu - pewnie by sobie pordził z odrobieniem spadku i dojściem do zadanej. To właśnie Ci proponuję, kiedy piszę żebyś wyłączyła ten alarm dała na wył. w menu serwisowym.
No właśnie on sie normalnie pali ale alaralm wywali jak niema przyrostu temp. w jakimś serwisowo uznanym czasie.
Po prostu trzeba zwiększyć moc na palniku żeby ten przyrost zadanej uzyskać.
Nie pamiętam ale wyłączyć się chyba tego nie da, jedynie zwiększyć czas, chyba że coś w cud Liderze poprawiono.
Co mogę powiedzieć pozytywnego to chłopaczek z Komster jest ok co do serwisu.

karoka65
07-12-2013, 21:58
rozpalanie pieca to koszmar - to już wolę grilla rozpalać;)
Tu się nie zgodzę, jest tak samo jak w każdym kotle.
Proste jak budowa cepa :)

Magda_lena85
07-12-2013, 22:01
czyli za każdy razem trzeba prawie leżeć "pod" piecem?
to jakiś absurd - powinni zamontować piec na jakimś stopniu co by dało się to robić na stojąco.:lol2:
Chyba, ze rozpala się nie przez ostatni otwór tylko przedostatni? ( ten ciut nad palnikiem)

kobra64
07-12-2013, 22:06
To wyżej to se jaja z nas robisz, prawda? Chyba nie rozpalasz przez popielnik?

Magda_lena85
07-12-2013, 22:09
wczoraj próbowałam z dwóch stron - SERIO :)
no powiedź skąd miałam wiedzieć z której strony? nigdy mi nie zgasło a dam radę dosięgnąć z każdej.
Ciekawe ile jeszcze osób próbowała jak ja:rolleyes:

Magda_lena85
07-12-2013, 22:10
żeby było jeszcze śmieszniej to 3 x próbowałam i udało się właśnie od dołu samego:)
i jaka dumna byłam z siebie :lol2::lol2::lol2: a tu takie coś

kobra64
07-12-2013, 22:27
Przez ten ciut nad palnikiem. Podaj w trybie ręcznym węgla tyle, żeby było odrobinę poniżej talerza retorty. Połóż na wierzch parę kostek do grilla i trochę drobnych drewienek. Podpal i poczekaj aż się kostki rozpalą, włącz w ręcznym dmuchawę. Jak się drewno rozpali , nasyp na wierzch łopatką trochę węgla - nie za wiele bo się kopcić będzie, mała garsteczka starczy. Jak się węgielki rozpalą podaj w ręcznym jeszcze raz tak, żeby się zrobił kopczyk. Jeszcze przez chwilę podmuchaj na ręcznym, jak się już całą powierzchnią zapali przełącz na automat. I gotowe - jakieś 10 do 15 minut.

Magda_lena85
07-12-2013, 22:31
10-15 min?
po ilu latach palenia w piecu z podajnikiem? może na 40 urodziny mi się uda;)

kobra64
07-12-2013, 22:37
Za trzecim razem - chociaż życzę Ci żeby ten trzeci raz przydarzył się w trzecim sezonie palenia ( bo tak raz na rok dobrze jest wygasić i poczyścić co trzeba ).

Magda_lena85
08-12-2013, 09:18
dzięki:)
to chyba wersja optymistyczna - albo pocieszająca.

SUSPENSER
08-12-2013, 11:30
10-15 min?
po ilu latach palenia w piecu z podajnikiem? może na 40 urodziny mi się uda;)

Potwierdzam tyle to zajmuje - a przy odrobinie wprawy i dobrym węglu odpala się samymi gazetami i kartonami.

Wrzucam ich sporo na palnik gdy pierwsza kulka z gazety się rozpali [bez włączania dmuchawy], włączam dmuchawę i robi się taki ogień i żar z kartonów, że musi się rozpalić :)

karoka65
08-12-2013, 12:47
Przez ten ciut nad palnikiem. Podaj w trybie ręcznym węgla tyle, żeby było odrobinę poniżej talerza retorty. Połóż na wierzch parę kostek do grilla i trochę drobnych drewienek. Podpal i poczekaj aż się kostki rozpalą, włącz w ręcznym dmuchawę. Jak się drewno rozpali , nasyp na wierzch łopatką trochę węgla - nie za wiele bo się kopcić będzie, mała garsteczka starczy. Jak się węgielki rozpalą podaj w ręcznym jeszcze raz tak, żeby się zrobił kopczyk. Jeszcze przez chwilę podmuchaj na ręcznym, jak się już całą powierzchnią zapali przełącz na automat. I gotowe - jakieś 10 do 15 minut.
Magda przeczytaj dokładnie i rób tak jak Kobra Ci opisał.
Nie pamiętam kiedy piec ostatnio rozpalałem, czyszczenie w podtrzymaniu, jak miałem jeszcze podobny do Twojego to nawet do wyczyszczenia komory powietrza pod palnikiem go nie wygaszałem ale do tego dopiero dojdziesz.
Podaj swoją lokalizację to może któryś z chłopaków mieszka w pobliżu, podjechałby i wytłumaczył po krótce.

Magda_lena85
08-12-2013, 13:19
czyszczenie..wiecie co ja czyszczę tylko popielnik - resztę hmm jak jest akurat mąż to czyści.
A mieszkam na Śląsku - prawie gdzie magik Arturo od elekto-grzania;)

animuss
08-12-2013, 14:06
czyszczenie..wiecie co ja czyszczę tylko popielnik - resztę hmm jak jest akurat mąż to czyści.
A mieszkam na Śląsku - prawie gdzie magik Arturo od elekto-grzania;)
To wystarczy ,chyba że mąż nie przyjeżdża choć raz w miesiącu ,to zadzwoń po kominiarza ,albo kogoś poszukaj napędzanego chmielem :D .

Magda_lena85
08-12-2013, 14:12
Chmielarz:D przychodzi za 2 piwa w sobotę i zasypuje podajnik do pełna - próbowałam podnieść 25 kg ale na wysokość podajnika nie dam rady.
Kominiarz hmmm nie wiem czy zniosę jego mądrości życiowe częściej :)

animuss
08-12-2013, 14:33
Chmielarz:D przychodzi za 2 piwa w sobotę i zasypuje podajnik do pełna - próbowałam podnieść 25 kg ale na wysokość podajnika nie dam rady.
Kominiarz hmmm nie wiem czy zniosę jego mądrości życiowe częściej :)
Kominiarza zaproś ,prócz komina niech wyczyści kocioł ty zapamiętaj jak i gdzie ,potem przyuczysz chmielarza. ;)
Gdyby zaistniała sytuacja że zasobnik pusty się robi ,a nie ma chmielarza bo jest np. nieprzytomny to szufelką przełóż węgiel do wiaderka ,wsyp wiaderko potem resztę wsyp z worka i daj sobie spokój ,poczekaj aż przyjdzie chmielarz to wsypie do pełna .

karoka65
08-12-2013, 15:00
resztę hmm jak jest akurat mąż to czyści.
)
Zastanowiło mnie to takie hmm i co ten mąż czyści, hehe

karoka65
08-12-2013, 15:01
A tak na poważnie to komorę powietrza pod palnikiem też trzeba choć przed sezonem opróżnić z tego grysu.

Magda_lena85
08-12-2013, 15:56
nie wiem co - tzn czyści na pewno więcej niż popielnik.
Myślicie, że serio kominiarzowi się chce czyścić piec? ten co do mnie przychodzi jest tak zmierzły bo musi na dach wejść -najchętniej kasowałby bez wchodzenia:bash:

animuss
08-12-2013, 17:51
nie wiem co - tzn czyści na pewno więcej niż popielnik.
Myślicie, że serio kominiarzowi się chce czyścić piec? ten co do mnie przychodzi jest tak zmierzły bo musi na dach wejść -najchętniej kasowałby bez wchodzenia:bash:To prawdziwy kominiarz ,u mnie podobnie , musi być ich paru ,poszukaj młodego ,młodemu się jeszcze chce robić,ale ty przecież jesteś kobietą użyj magii to bedzie latał po dachu i wejdzie kominem do kotłowni :)

animuss
08-12-2013, 17:54
A tak na poważnie to komorę powietrza pod palnikiem też trzeba choć przed sezonem opróżnić z tego grysu.

W Panserpolu to ze 4 lata by nie trzeba było dołu otwierać takie wiadro:) , ale koronę to co roku trzeba skrobać i przepychać to się spłaci w spalaniu.

Magda_lena85
08-12-2013, 17:56
nie wiem o co chodzi jak teksty zawodowców słyszę:)
ja to się posługuję typu "nad palnikiem wisi jakiś talerz na czymś" ;)

animuss
08-12-2013, 18:00
nie wiem o co chodzi jak teksty zawodowców słyszę:)
ja to się posługuję typu "nad palnikiem wisi jakiś talerz na czymś" ;)
A niech wisi nim się nie przejmuj ;)
Ważniejsza jest ta część pod tym talerzem co z niej wychodzi węgiel i się pali płomień .

Magda_lena85
08-12-2013, 18:18
szczerze to ja tam nie umiem dostać za dobrze - nie wiem czy to przez budowę pieca, czy mam za krótkie ręce - dlatego jak rozpalałam próbowałam od góry i dołu. I jeszcze przerażenie ze mi coś wybuchnie ;)

animuss
08-12-2013, 18:44
szczerze to ja tam nie umiem dostać za dobrze - nie wiem czy to przez budowę pieca, czy mam za krótkie ręce - dlatego jak rozpalałam próbowałam od góry i dołu. I jeszcze przerażenie ze mi coś wybuchnie ;)
Zrób zdjęcie tego paleniska i tu wklej .

Magda_lena85
08-12-2013, 20:09
ok zrobię - w sumie to miałam dawno dać zdjęcia "rurek" bo czasem o coś pytam a nie wiem jak wytłumaczyć

Akrimka
08-12-2013, 21:06
Mam takie dokładnie ustawienia:
tz 45
czas podawania 12 s
czas między podawaniem 50 s
czas przedmuchu 12 s
czas przerwy 17 min


i mi gaśnie.... szczególnie jak część wody ciepłej się wypuści...
Nie znam szczegółow sterownika ale skróć czas przerwy.. tak do 10-11min. Ustaw też krotnośc podawania np 3, tzn co ile czasu przerwy ma podać węgiel i dodmuchać.
Co do Ciepłej wody mam ustawione na 50st. Jak piec chodzi jak u ciebie na 45 to mam 42-45, jak mam piec na 50 to mam CWU 48-51. Nie podbijam temperatury na grzanie wody, czy zuzyje wanne czy dwie, czy przysznice jak sterownik wykryje że trzeba grzać to grzeje niezależnie od CO.,
Generalnie jak tem spada na piecu o 2st od zadanej to się załancza i podaje węgiel aż nie uzyska zadanej temperatury. Jak idzie mróz i w domku zimniej podnieś też ciut temp na piecu.
Pozdrawiam

czp01
09-12-2013, 14:14
Dzisiaj w Praktikerze widziałem wystawione takie oto kotły z podajnikiem ślimakowym:

1.
Kocioł firmy ( lub o nazwie) Domos o mocy 17 kw ze sterownikiem Eko Center ze zwykłym palnikiem Pancerpola na oko 17 kw - cena 3999 zł

2.
Drugi kocioł też Domos opisany jako o mocy 12 do 20 kw a sprzedawany jako 12 kw ze sterownikiem Foster i też ze zwykłym palnikiem fajkowym na oko 17 kw - cena 4299 zł

Palniki fajkowe to trzeba kupować w miarę dobry ekogroszek a każdy dwustan idzie przecież ustawić.

Zerknąłem na wymienniki w tych kotłach ( oba poziome czyli spoko z czyszczeniem) no ale spawy nie napawają optymizmem - chyba spawacz w tej firmie jest ciągle wczorajszy ( spawy nierówne i takie "posmarkane" ) - ostatnie takie spawy widziałem w hurtowni w Ogniwie bodajże w 2011 r. No nie wiem jak tam sztandarowy RBR pod tym względem. Spawy spawami ale gwarancja przecież jest i jakąś próbę szczelności kocioł musiał przejść.. No o posiadaniu certyfikatów na kotłach nic nie pisało - to jak ktoś liczy na dopłaty z tym kotłem to trzeba dopytać :)


To może to jest alternatywa aby kupić tańszy kocioł z podajnikiem bo parę lat powinien wytrzymać a nie kupować dwa razy droższy a jak padnie to kupić następny nowszy model :)

grabpa58
09-12-2013, 16:24
Tak,to jest jakaś alternatywa dla niezorientowanego,przypadkowego klienta.
Zamysł producenta zgodny z zasadami wolnego rynku"trzeba jeść małą łyżeczką, a nie chochlą"
Blacha najgorszego gatunku,4mm w środku,3mm na zewnątrz.
Gwarancja np.4-5lat(oczywiście na wyrost)
Przez 3 lata rzuci na rynek i sprzeda np. 1000 kotłów w marketach,zarobi milion i po tym czasie nie ma gościa na rynku.
Kotły zdechną po 4 latach,a klient zostaje sam z problemem.
Ale to moje zdanie i wcale tak być nie musi.

SUSPENSER
09-12-2013, 20:45
Dzisiaj w Praktikerze widziałem wystawione takie oto kotły z podajnikiem ślimakowym:

1.
Kocioł firmy ( lub o nazwie) Domos o mocy 17 kw ze sterownikiem Eko Center ze zwykłym palnikiem Pancerpola na oko 17 kw - cena 3999 zł

2.
Drugi kocioł też Domos opisany jako o mocy 12 do 20 kw a sprzedawany jako 12 kw ze sterownikiem Foster i też ze zwykłym palnikiem fajkowym na oko 17 kw - cena 4299 zł


To może to jest alternatywa aby kupić tańszy kocioł z podajnikiem bo parę lat powinien wytrzymać a nie kupować dwa razy droższy a jak padnie to kupić następny nowszy model :)

Zwróć uwagę na brak możliwości corocznego wyczyszczenia kanału powietrznego pod palnikiem bez demontażu całego palnika z zasobnikiem, brak szuflady na popiół i arcy wygodne usuwanie popiołu spoza palnika - bo to chyba te same kotły co w Castoramie.

Co do producenta to te marketowe o dziwnych nazwach produkują znani producenci, tylko nie pod swoim logo, żeby sobie nie psuć marki, więc producent może wpychać dziadostwo latami produkując "low cost-y" pod co roku inną nazwą - wszystko zależy co mu dana sieć marketów zleci.

Jak ktoś kupuje kocioł w Castoramie to tak jakby tam węgiel brał, czyli drogo i kiepskiej jakości.

jack18
10-12-2013, 18:05
Dzisiaj w Praktikerze widziałem wystawione takie oto kotły z podajnikiem ślimakowym:

1.
Kocioł firmy ( lub o nazwie) Domos o mocy 17 kw ze sterownikiem Eko Center ze zwykłym palnikiem Pancerpola na oko 17 kw - cena 3999 zł

2.
Drugi kocioł też Domos opisany jako o mocy 12 do 20 kw a sprzedawany jako 12 kw ze sterownikiem Foster i też ze zwykłym palnikiem fajkowym na oko 17 kw - cena 4299 zł

Palniki fajkowe to trzeba kupować w miarę dobry ekogroszek a każdy dwustan idzie przecież ustawić.

Zerknąłem na wymienniki w tych kotłach ( oba poziome czyli spoko z czyszczeniem) no ale spawy nie napawają optymizmem - chyba spawacz w tej firmie jest ciągle wczorajszy ( spawy nierówne i takie "posmarkane" ) - ostatnie takie spawy widziałem w hurtowni w Ogniwie bodajże w 2011 r. No nie wiem jak tam sztandarowy RBR pod tym względem. Spawy spawami ale gwarancja przecież jest i jakąś próbę szczelności kocioł musiał przejść.. No o posiadaniu certyfikatów na kotłach nic nie pisało - to jak ktoś liczy na dopłaty z tym kotłem to trzeba dopytać :)


To może to jest alternatywa aby kupić tańszy kocioł z podajnikiem bo parę lat powinien wytrzymać a nie kupować dwa razy droższy a jak padnie to kupić następny nowszy model :)
Musisz tez pamiętać o nie potwierdzonej sprawności tych kotłów, Może się okazać ze przez 4 lata pościsz w komin tyle opału. ze ten kocioł wyniesie Cie więcej niż ten drogi ....

Magda_lena85
13-12-2013, 20:05
Panowie doradźcie coś - od czego zależy w ustawieniach złe spalanie groszku - czy np od siły dmuchawy?

wyciągam od 2 tyg z popielnika niespalony do końca groszek - są bryłki groszku ( nie spieki) po prostu szare spalone węgielki ale nie dopalone.

Magda_lena85
13-12-2013, 20:07
obroty dmuchawy 38%
w podtrzymaniu 20%
tz 45
czas podawania 10 s
czas między podawaniem 55 s
czas przedmuchu 12 s
czas przerwy 17 min


takie mam ustawienia - i nie wiem o co chodzi (węgiel ten samo)

kobra64
13-12-2013, 20:20
Te szare spalone ale niedopalone - to skąd wnioskujesz że niedopalone? Czy da się to rozgnieść w palcach? Jak jest w tym niedopalony węgiel a kocioł bez kłopotu dochodzi ( tylko żeby nie było - bez skojarzeń ) do zadanej temperatury to po troszeczkę przerwę wydłużaj. Po 2 - 3 sekundy. Jeżeli są kłopoty z osiągnięciem zadanej a w tych szarych niedopalonych jest węgiel - to po troszeczkę nadmuch podnoś - po 1%. I obserwuj. Tak dobę po zmianie zanim zdecydujesz o następnej zmianie.

Magda_lena85
13-12-2013, 20:23
hmm nie próbowałam czy się da rozgnieść- ale popiołu sypkiego mało a dużo "grudek" jak groszek - szare.
Niedopalonych czarnych takich w ogóle nie spalonych nie ma.

o której przerwie mówisz między podawaniem tą co mam już 55 sek czy tą 17 min?

jeszcze się zastanawiam co z tym termostatem pokojowym - żeby "grzał" i włączył się znaczek, ze grzeją kaloryfery musi być ustawiony na co najmniej 31 stopni. Inaczej kaloryfery nie grzeją w ogóle.

kobra64
13-12-2013, 20:30
Między podawaniem. Ta dłuższa to jest przerwa podtrzymania ognia, z nią bym na razie nie kombinował. Ale najpierw sprawdź, czy to się daje rozgnieść i czy jest w tym czarne. Bo to może być sam popiół pospiekany w takie grudki jak popcorn - tak też bywa.

Magda_lena85
13-12-2013, 20:31
ok - idę zabaczyć i fotę cyknę

Magda_lena85
13-12-2013, 20:40
daje się w rękach rozgnieść łatwo
fotki telefonem bo aparat padł
http://images64.fotosik.pl/476/7073049b96c25364gen.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/7073049b96c25364.html)

http://images64.fotosik.pl/476/9582e6271907b088gen.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/9582e6271907b088.html)

http://images65.fotosik.pl/476/803ae939a62de9e3gen.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/803ae939a62de9e3.html)

kobra64
13-12-2013, 21:39
na ile da się ocenić, to raczej żużel - popiół się spieka. Piast tak ma - można minimalizować obniżając nadmuch. Tak o 3 - 4% i obserwować po kilku godzinach - bo może zacząć przerzucać niedopałki do popielnika. Wtedy wydłużyć ciut przerwę - aż przestanie przerzucać. I tak kilka razy powtórzyć aż się uzyska zadowalający efekt. Albo radykalnie - nadmuch dać na 25%, podawanie na 5 sekund, przerwę tak gdzieś na 35 na początek. Po kilku godzinach zobaczyć, co się będzie działo. Jak kopiec na palniku się zapadnie - skrócić przerwę o kilka sekund. Jak będzie przerzucał niedopałki do popielnika - wydłużyć. Jak masz jutro wolne i w chacie siedzisz - to zmienić rano, koło południa zajrzeć i ewentualnie skorygować, i potem jeszcze raz wieczorem. I ma być dobrze. Na noc zabaw nie robić - bo jakby chciał wygasnąć to dodatkowa robota. I tak myślę że masz zdecydowanie za dużo ustawione mocy - 25 KW piec i stosunek ( tylko bez itd ) podawanie - przerwa 1 do 5,5. Ja mam 17 KW i 1 do 9 - i też grzeje. I jeszcze zapas ma. A jaką powierzchnię grzejesz?

kobra64
13-12-2013, 21:47
To jeszcze nie taki znów dramat z ta wielkością kotła. Owszem, jest za duży ale do opanowania.

kobra64
13-12-2013, 21:55
a Twojego aż tak te kary wyczerpują ( czy może nagrody... ) że kotła obłaskawić nie ma już sił? Czy wyjazdowo jakoś chłop pracuje.

minertu
13-12-2013, 22:09
interesuje jak jest - ale przez telefon to mało razem zdziałamy ( jeśli chodzi o piec).
Wyjazdowo pracuje niestety.

Pół roku temu nie wiedziałam jak tz zmienić w piecu.. ale nie usiedzę na d. jak nie wiem co i jak więc się muszę nauczyć sama.

I ucz się szybko bo jak men wróci to ...... :)

minertu
13-12-2013, 22:12
to go zamknę w kotłowni - zmienię ustawienia i niech pokaże jaki z niego specjalista :lol2:

He he ,jemu na złość nie zrobisz tylko sobie,no chyba ,że Beer mu zabierzesz :)

w84u
14-12-2013, 13:27
to go zamknę w kotłowni - zmienię ustawienia i niech pokaże jaki z niego specjalista :lol2:
To będzie pierwsza ofiara gender :yes:

psuja
17-12-2013, 17:57
Czy ktoś z szanownych piecoposiadaczy ma wiedzę na temat kotłów DRAGON DUO? Przymierzam się do kupienia, ale opinii tyle co nic.

Akrimka
20-12-2013, 09:12
Czy ktoś z szanownych piecoposiadaczy ma wiedzę na temat kotłów DRAGON DUO? Przymierzam się do kupienia, ale opinii tyle co nic.

Wygląda całkiem przyzwoicie.

psuja
20-12-2013, 11:19
Kupiłam. Zobaczymy jak się będzie sprawował, mam nadzieję że się załapie na trochę sezonu grzewczego, żeby przetestować.

timon120777
20-12-2013, 13:42
a jakiej mocy i na jaką powierzchnię to cudo popełniłaś???

animuss
20-12-2013, 13:58
Kupiłam. Zobaczymy jak się będzie sprawował, mam nadzieję że się załapie na trochę sezonu grzewczego, żeby przetestować.Ma zawirowywacze i z jakim sterownikiem wiozłeś.

psuja
20-12-2013, 15:12
25KW na ok 200m2
Szczerze nie wiem czy ma zawirowywacze.... Sterownik wziełam TIGRA, lepszy który był oferowany nie miał funkcji dobowej, a akurat tą chcieliśmy mieć.
W sumie z polecanych nam kotłów, tylko dwa mieliśmy do wyboru, bo zależało nam aby piec miał czopuch od góry.

timon120777
20-12-2013, 15:56
jak to nowy dom to kocioł dużo za duży
jaki lepszy Ci oferowano? na zdjęciach jest Cobra a ona ma sterowanie strefami czasowymi i możliwość aktualizacji oprogramowania przez USB
jak masz ruszt wodny do tego to zupełna kaplica

psuja
20-12-2013, 16:12
Do wyboru była Tigra i SP 24 Logic. WIększośc hydraulików też mówiła, że za duży dopóki nie zobaczyli specyfiki naszego budynku, jeden do tego stopnia zmienił zdanie, że chciał nam wcisnąć 30KW. Ruszt wodny jest, ale jako dodatkowy. A ta kaplica to czego dotyczy?

animuss
20-12-2013, 20:28
Do wyboru była Tigra i SP 24 Logic. WIększośc hydraulików też mówiła, że za duży dopóki nie zobaczyli specyfiki naszego budynku, jeden do tego stopnia zmienił zdanie, że chciał nam wcisnąć 30KW. Ruszt wodny jest, ale jako dodatkowy. A ta kaplica to czego dotyczy?
Chyba ruszt żeliwny bo na przekrojach taki występuje .

timon120777
20-12-2013, 21:21
kaplica dotyczyła połaczenia rusztu wodnego z przewymiarowaniem kotła
jakaż to specyfikacja tego domostwa jest że 30KW wstawiać chcieli?
dachu nie ma czy okien lub drzwi???
ile metrów do ogrzania jaki materiał i izolacja?
jak nowy dom to nie więcej niż 60W/m2 przy spieprzonej robocie i wentylacji grawitacyjnej-chyba że wysokie na 3,5metra pomieszczenia to można ciutkę dodać jeszcze
dałoby to maks 15KW a skłonny jestem twierdzić że bliżej 12KW by było - OZC zrobione porządnie czy dla papieru tylko???

dziwne bo producent oferuje również Cobrę a tam sterowanie strefami jest dla CO i CWU

wlodek98
21-12-2013, 23:58
Prosze o porade jaki kociol wybrac Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 25 kW czy Sztoker 25 kW, mam do ogrzania 220 m2 dom ocieplony styropian 10cm. okna pcv. interesuje mnie kociol nie tylko na ekogroszek ale i na inne paliwa, i ekonomiczny.

jack18
22-12-2013, 09:53
Prosze o porade jaki kociol wybrac Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 25 kW czy Sztoker 25 kW, mam do ogrzania 220 m2 dom ocieplony styropian 10cm. okna pcv. interesuje mnie kociol nie tylko na ekogroszek ale i na inne paliwa, i ekonomiczny.

Jak kocioł na eko to na pewno sporo mniejszy niż 25KW. Ja bym szukał coś miedzy 15 a 18 KW ale koledzy Ci tez doradzą na pewno coś na inne paliwa...

minertu
22-12-2013, 10:19
Prosze o porade jaki kociol wybrac Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 25 kW czy Sztoker 25 kW, mam do ogrzania 220 m2 dom ocieplony styropian 10cm. okna pcv. interesuje mnie kociol nie tylko na ekogroszek ale i na inne paliwa, i ekonomiczny.

Szukasz kotła na pellet ?

miedz1
22-12-2013, 16:17
Jak kocioł na eko to na pewno sporo mniejszy niż 25KW. Ja bym szukał coś miedzy 15 a 18 KW ale koledzy Ci tez doradzą na pewno coś na inne paliwa...

Powierzchnię mam taką samą, kocioł 17 kw. Z tym że do tego sezonu ogrzewałem tylko polowe, instalacja stara, dom nie ocieplony, jak na razie mrozów nie ma ale bez problemów moja 17 daje radę, przynajmniej na razie :yes:

wlodek98
22-12-2013, 17:28
Szukasz kotła na pellet ?

Raczej ekogroszek ale chcialem miec tez i pole manewru na inne paliwa, z tad wybor sztokera czy kostrzewy myslalem jeszcze o klimoszu duo bo tez ma jakas uniwersalnosc, ale podkreslam chodzi mi o to ktory z tych kotlow bylby bardziej ekonomiczny- oszczedny.

minertu
22-12-2013, 21:00
Ja ci polecę to co mam czyli EG DUO MULTI
W RBR EKOUNIWERSAL też możesz pelletem palić.

karoka65
22-12-2013, 21:16
Raczej ekogroszek ale chcialem miec tez i pole manewru na inne paliwa, z tad wybor sztokera czy kostrzewy myslalem jeszcze o klimoszu duo bo tez ma jakas uniwersalnosc, ale podkreslam chodzi mi o to ktory z tych kotlow bylby bardziej ekonomiczny- oszczedny.
Każdy spali tyle żeby pokryć straty jakie będzie generował budynek.
"Oszczędny" to powinien być budynek :)
Aha i niema takich rzeczy że jest do wszystkiego, jak coś jest niby do wszystkiego to jest do niczego.
Sztokerów kilka sprzedałem ale nie są do wszystkiego, raczej do groszków i to średniej kaloryczności, miału czy pelletów można domieszać trochę.

animuss
22-12-2013, 21:16
Prosze o porade jaki kociol wybrac Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 25 kW czy Sztoker 25 kW, mam do ogrzania 220 m2 dom ocieplony styropian 10cm. okna pcv. interesuje mnie kociol nie tylko na ekogroszek ale i na inne paliwa, i ekonomiczny.

Wybrał bym (z tych dwóch) Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 25 kW
http://cdn8.pb.smcloud.net/t/files/3d/5d/84/deffef93d5/kociol-wielopaliwowy-kostrzewa-pellets-fuzzy-logic.jpg

wlodek98
22-12-2013, 23:08
Każdy spali tyle żeby pokryć straty jakie będzie generował budynek.
"Oszczędny" to powinien być budynek :)
Aha i niema takich rzeczy że jest do wszystkiego, jak coś jest niby do wszystkiego to jest do niczego.
Sztokerów kilka sprzedałem ale nie są do wszystkiego, raczej do groszków i to średniej kaloryczności, miału czy pelletów można domieszać trochę.

Czy na podstawie sprzedanych sztokerow jest pan w stanie powiedziec ze jest to dobry kocio?l, wart swojej ceny, i te rozwiazania w nim sa dobre?