PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

SUSPENSER
14-10-2014, 15:38
Julka ma grzałkę. Można dołożyć drugą kosztuje grosze. To są tylko propozycje do rozwagi ...

Zgadza się - jednak ze względu na niski COP Juli [czyli wysokie koszty eksploatacji] to jeśli bym już się na PC decydował i robił wszędzie podłogówkę to jakąś lepszą bym kupił.

Szkoda, że inni producenci jeszcze nie sprzedają PC do samodzielnego montażu - podobnie jest z klimatyzatorami bo to byłoby ciekawe i powiększyło rynek.

Liwko
16-10-2014, 15:56
o k... :o


Witam, dziś wróciłem do domu, wchodząc do kotłowni przeraziłem się. Ze zbiornika pod sufitem wytrysła/wybuchła woda, wszystko w kurzu i tynku, w suficie dziura. Dodam, że to piec na ekogroszek i, że wczoraj wieczorem pierwszy raz w sezonie włączyłem grzejniki. Co może być przyczyną tego wybuchu i jak temu zapobiec w przyszłości bo teraz trochę się boje go włączyć?? Dodam jeszcze, że w zeszłym roku miałem problem z zapowietrzającymi się kaloryferami i dopuściłem dużo wody ale to nic nie pomogło może to jest przyczyną?? Pozdrawiam

krzy27
16-10-2014, 17:21
o k... :o

Wyglądasz jakby mało Twojej chałupki nie zmiotło.

pawko_
16-10-2014, 17:25
Liwko, nie rozumiem dlaczego spamujesz tym samym cytatem w różnych wątkach. Gość miał "fahofca" i szczęście, że nikomu nic się nie stało.

Liwko
16-10-2014, 17:28
Nie spamuję. Ostrzegam! A to różnica.

krzy27
16-10-2014, 17:33
Podłapałeś temat jak Ci leżało. Czytaj jeszcze raz z większą uwagą na zbiornik pod sufitem.

Liwko
16-10-2014, 17:44
Czytaj jeszcze raz z większą uwagą na zbiornik pod sufitem.

I co, ja mu tam powiesiłem?

krzy27
16-10-2014, 17:56
A czy ja napisałem że mu powiesiłeś?

BERTI666
17-10-2014, 11:10
Mam jeszcze jedno pytanko, gdzieś przeczytałem że piece na samej podłogówce nie wytrzymują zbyt długo gdyż temperatura spalania jest zbyt niska czy to prawda?? Chciałbym założyć podłogówkę w całym mieszkaniu bez żadnych grzejników czy to będzie dobrze funkcjonować czy potrzeba zamontować kilka grzejników jeśli tak to ile??
Pozdrawiam

kobra64
17-10-2014, 11:19
Możesz śmiało robić samą podłogówkę. Na kotle będziesz trzymał temperaturę jaką uznasz za bezpieczną dla kotła, na podłogówkę podasz temperaturę jakiej będzie potrzebować żeby ogrzać chałupę. Ja jednak zrobiłbym w łazienkach oprócz podłogówki także i drabinki - to bardzo przydatna rzecz za parę groszy więcej.

BERTI666
17-10-2014, 11:25
Właśnie tak myślałem żeby w łazience dołożyć 1 grzejnik taka drabinę bo zawsze się przyda. A czy z instalacji podłogowej da się podłączyć grzejnik żeby nie ciągnąć instalacji osobnej dla 1 grzejnika?? I wtedy trzeba zakładać jakiś dodatkowy zawór żeby rozdzielić na podłogówkę i na grzejnik?

kobra64
17-10-2014, 11:34
Da się. Da się też z zasilania CWU - jeżeli kocioł ma też podgrzewać bojler. Wszystko zależy jaką temperaturę będziesz chciał uzyskać na tej drabince. Ogarnięty instalator Cię przepyta co do Twoich oczekiwań, doradzi i zrobi co trzeba.

BERTI666
17-10-2014, 11:39
CWU też będę instalował, dzięki wielkie za podpowiedzi. A powiedz mi jeszcze jeśli temp pieca optymalna będzie około 60 stopni to jeśli przykładowo dam 40 stopni na podłogówkę to co z reszta temperatury z pieca?? Nigdy nie miałem do czynienia z podłogówką stąd moje lakoniczne pytania

kobra64
17-10-2014, 11:47
Dasz mieszacz na zasilaniu podłogówki. Najlepiej czterodrogowy. Ustawisz na nim temperaturę jaką będziesz chciał uzyskać na podłogówce. On zmiesza część wody z zasilania z kotła z odpowiednią częścią wody wracającej z podłogówki żeby tą temperaturę uzyskać. Reszta wody z zasilania z kotła oraz z powrotu z podłogówki wróci krótkim obiegiem do kotła. Możesz też dać mieszacz trzydrogowy - ale wtedy będziesz ograniczał przepływ przez kocioł i nie będziesz dogrzewał powrotu do kotła. Ja bym dał 4D.

BERTI666
17-10-2014, 11:51
Wielkie dzięki za tak dobrze wytłumaczenie :) W takim razie zainstaluje 4D jeszcze raz wielkie dzięki. browar dla ciebie :)

superworm
21-10-2014, 10:58
Witam
Kupiłem niedawno dom ok 70m2. Planuję wymienić w nim całą instalację CO (piec, rury, grzejniki)
FAKTY:
Połowa domu podpiwniczona, kocioł stoi w piwnicy i musi ogrzać dodatkowo bojler 100l (w przyszłości większy). Na parterze nad piwnicą znajduje się kuchnia i łazienka, pokój (nazwijmy go dumnie salonem) jest niepodpiwniczony i w jego rogu będzie stał kominek.
Piętro- 2 pokoje
Budynek w tej chwili jeszcze nieocieplony
Z uwagi na moją ciepłolubną 2 połówkę i kilkumiesięczne dziecko w domu musi być cały czas ciepło.
PLANY/INWESTYCJE:
W tym roku:
na parterze podłogówka (w salonie będzie styropian 15cm, w kuchni i łazience 3-5cm)+ drabinka w łazience, piętro grzejniki. Przykrycie stropodachu blachą trapezową+ocieplenie go 10 lub 12cm styropianu, wymiana okien w całym budynku na nowe
W przyszłym roku:
ocieplenie ścian 12cm styropianu+ wpuszczenie styropianu ok 1m w głąb ziemi
W najbliższych latach:
dobudowa pokoju ok 20m2- nad nim taras oraz ganku ok 4-5m2

Z tego co zdążyłem wyczytać na forum kocioł jaki bym potrzebował to 7-10kW więc wyboru nie mam zbyt wielkiego

PYTANIA:
Obieg otwarty czy zamknięty? Co lepiej, taniej, prościej?
Czy latem będzie możliwe "bezobsługowe" grzanie samej wody w bojlerze?
Czy za pomocą sterownika z dostępem przez internet jestem w stanie zmienić temperaturę w domu czy to raczej na zaworach się ustawia manualnie?
Czy zimą jeśli napalę w kominku to kocioł sam "zwolni obroty" czy zrobi się w domu patelnia?

Liwko
21-10-2014, 11:16
Przy podłogówce zrobi ci się patelnia. Rozwiązaniem biokominek albo wkład o jak najmniejszej mocy. Nie wiem czy są 3-4kW

superworm
21-10-2014, 11:23
Tak podejrzewałem ale kominek i tak ma być przede wszystkim wyjściem awaryjnym na wypadek braku dostaw prądu więc to nie będzie duży problem.

Liwko
21-10-2014, 11:35
Tak podejrzewałem ale kominek i tak ma być przede wszystkim wyjściem awaryjnym na wypadek braku dostaw prądu więc to nie będzie duży problem.

Wstawiasz kocioł na węgiel, a ratujesz się w razie braku zasilania kominkiem? Czego to już ludzie nie wymyślą...

SUSPENSER
21-10-2014, 11:47
Z tego co zdążyłem wyczytać na forum kocioł jaki bym potrzebował to 7-10kW więc wyboru nie mam zbyt wielkiego

PYTANIA:
Obieg otwarty czy zamknięty? Co lepiej, taniej, prościej?
Czy latem będzie możliwe "bezobsługowe" grzanie samej wody w bojlerze?
Czy za pomocą sterownika z dostępem przez internet jestem w stanie zmienić temperaturę w domu czy to raczej na zaworach się ustawia manualnie?
Czy zimą jeśli napalę w kominku to kocioł sam "zwolni obroty" czy zrobi się w domu patelnia?

Do takiego domu kociołek 7 kW i więcej nie trzeba - on i tak będzie miał niewiele do roboty zwłaszcza gdy docieplisz ściany.

Obieg otwarty, tak latem do 2,5 miesiąca powinien zasyp wystarczyć [na tyle wystarczy u mnie].

Przy podłogówce bezwładność jest duża, więc nawet gdy na sterowniku wyłączysz jej pompę to i tak szybko temp. nie spadnie i nie wzrośnie, ale sterowanie przez internet jest jak najbardziej możliwe.

Zimą musiałbyś wyłączyć wcześniej podłogówkę żeby temp. zaczęła spadać i dopiero napalić w kominku, ale i tak przegrzejesz pomieszczenia, które jednak zawsze możesz przewietrzyć.

Kocioł szybko "zwalnia obroty" lub całkiem się wyłącza, ale podłogówka znacznie dłużej.

Czemu aż 15 cm styro na podłodze w salonie - to bardzo dużo wg mnie zwłaszcza w porównaniu z:

"Przykrycie stropodachu blachą trapezową+ocieplenie go 10 lub 12cm styropianu, wymiana okien w całym budynku na nowe"

Skoro tam jest tak niewiele miejsca pomyślałbym o natryskowym nałożeniu pianki co da znacznie lepszy efekt.

PS jeśli kominek nie dla klimatu tylko awaryjnie to taniej wyjdzie agregat prądotwórczy i zapas paliwa.

superworm
21-10-2014, 11:50
Wstawiasz kocioł na węgiel, a ratujesz się w razie braku zasilania kominkiem? Czego to już ludzie nie wymyślą...

A to niby zły pomysł? Ciekawe czy Ty swojego nie rozpalisz jak w lutym przez tydzień prądu nie będzie ;)

krzy27
21-10-2014, 11:52
Ale biokominek proponowany przez Liwko jest świetnym wyjściem awaryjnym. No i moc w podanym zakresie.

superworm
21-10-2014, 11:58
SUSPENSER dzięki za konkrety. Kominek rekreacyjnie a przy okazji na wypadek jakiejś awarii- zresztą komin już stoi więc grzechem było by go nie wykorzystać.
Styropian pod pokojem 15cm ponieważ chcę na nim ułożyć podłogówkę i panele a pomieszczenie nie jest jakieś ogromne więc różnice finansowe będą w rozsądnych granicach.
Na dach nie mam za bardzo możliwości dać grubszej warstwy.

ra1stlin
21-10-2014, 14:46
Witam

Prosze o porade - dom swiezo wybudowany 164m uzytkowe do ogrzania .
Calosc podlogowka .Sciany porotherm +14 steropian ,okna 3 szybowe
Piec ma byc na ekogroszek - jesli chodzi o moc to z tego co widze zdania
sa podzielone miedzy 17,20,25 kW ...Szukam porzadnego pieca w sredniej cenie z dobrym sterownikiem
i mozliwosci instalacji modulu internetowego .Wszelkie porady mile widziane ...

arczi721
21-10-2014, 14:52
10kW

adkwapniewski
21-10-2014, 15:41
Witam

Prosze o porade - dom swiezo wybudowany 164m uzytkowe do ogrzania .
Calosc podlogowka .Sciany porotherm +14 steropian ,okna 3 szybowe
Piec ma byc na ekogroszek - jesli chodzi o moc to z tego co widze zdania
sa podzielone miedzy 17,20,25 kW ...Szukam porzadnego pieca w sredniej cenie z dobrym sterownikiem
i mozliwosci instalacji modulu internetowego .Wszelkie porady mile widziane ...

Taaa może 50kW ? :)

Wejdź tu -> http://cieplowlasciwie.pl/ policzysz mniej więcej jakiej mocy źródła ciepła potrzebujesz - może nie koniecznie wungiel ?


Mam "podobny" domek 15grafitu na ścianach,30cm toprocka w dachu, podłogówka po całości (parter, piętro) , drabinki w łazienkach , WM+reku, okna 3szyby , połaciowe fakro plastiki.


Mam kociołek RBR 12kW podłączony do podłogi bez zaworu 4D, tylko zawory 3D termostatyczne , w podłogę idzie 28*C parter , 25*C piętro.

Możesz wziąć Skamp`a 7KW , Możesz wziąć RBR12kW - jeden i drugi i tak mają palnik mocy większej jak 10kW (Chyba że coś się zmieniło)

RBR nie boi się zimnego powrotu i ma 5lat gwarancji bez "ALE" .

Sterownik ... albo SPP + moduł albo Ecoal (net wbudowany) oba dobre (wiem bo testowałem) , za to mi bardziej odpowiada Ecoal - jest wygodniejszy ( dla mnie).

an2lec
21-10-2014, 17:08
ra1stlin szukaj kotła z jak najmniejszym palnikiem. Najlepiej takim który potrafi spalać trudne paliwa.



Mam kociołek RBR 12kW podłączony do podłogi bez zaworu 4D, tylko zawory 3D termostatyczne , w podłogę idzie 28*C parter , 25*C piętro.

Możesz wziąć Skamp`a 7KW , Możesz wziąć RBR12kW - jeden i drugi i tak mają palnik mocy większej jak 10kW (Chyba że coś się zmieniło)

RBR nie boi się zimnego powrotu i ma 5lat gwarancji bez "ALE" .


Tu bym polemizował. Koszt zaworu 4D czy innego urządzenia mieszającego w porównaniu do kosztu całej instalacji jest niewielki. Jeśli wydało się za kocioł parę kilo zł. warto zapewnić mu komfort niezależnie od tego jakie warunki gwarancji stawia producent.
Oczywiście ochrona powrotu nie zagwarantuje bezpieczeństwa kotłowi bo to czy spaliny będą się kondensowały zależy od wielu czynników. Ale prawdopodobieństwo że kocioł skoroduje przy zimnym powrocie jest większe niż przy ciepłym.
5 lat wytrzyma prawie każdy kocioł w prawie każdych warunkach. Jednak użytkownicy z reguły liczą na dłuższą pracę ;)

BERTI666
21-10-2014, 19:17
Pytanko o firmę rehau instalator podłogówki oferuje mi ja na osprzęcie tej właśnie firmy miał ktoś z nią do czynienia może posiada taka instalacje??

superworm
22-10-2014, 12:37
Do takiego domu kociołek 7 kW i więcej nie trzeba - on i tak będzie miał niewiele do roboty zwłaszcza gdy docieplisz ściany.

Obieg otwarty, (...)

Dlaczego obieg otwarty? Wiem z grubsza czym się różnią od siebie te sposoby ale chętnie się douczę i dowiem czemu u mnie taki obieg jest polecany.

SUSPENSER
22-10-2014, 14:14
Dlaczego obieg otwarty? Wiem z grubsza czym się różnią od siebie te sposoby ale chętnie się douczę i dowiem czemu u mnie taki obieg jest polecany.

Prostsza i tańsza instalacja, brak strat na wymienniku i pobierania prądu przez dodatkową pompę, większy wybór kotłów.

geerbil
25-10-2014, 15:11
Rehau to bardzo dobra niemiecka firma . Ich produkty to pierwsza liga tylko cena kosmiczna. Można zrobić taniej na też dobrych produktach.

malina321
30-10-2014, 06:55
Witam Zdecydowałem się już na wymianę starego pieca na kocioł z podajnikiem dom powierzchnia użytkowa 170m2 ocieplony styropian 10cm i styropapa 10cm lata 1975 rury stare z kotła 2 cale grawitacyjne z pompka grzejniki wymienione na aluminiowe bojler 100l Boże pomóżcie mi dobrać kociołz podajnikiem konkretnie chodzi o moc pan z sasa powiedzial 14kw bez problemu sobie poradzi pan z tekli skitował że 25kw bo przy piecu z podajnikiem można mieć większy bo i tak tyle samo spali co mniejszy pytałem instalatora radził sas 23kw bo stwierdził ze zdażało sie mu ze czasami przy gorszym paliwie zabraknie mi mocy POMÓZCIE osobiscie zastanawiam sie na defro akm duo 19kw nie wiem co robic podzielcie sie ze mną doswiadczeniami i poradami Pozdrawiam Zdesperowany.

minertu
30-10-2014, 09:04
Witam Zdecydowałem się już na wymianę starego pieca na kocioł z podajnikiem dom powierzchnia użytkowa 170m2 ocieplony styropian 10cm i styropapa 10cm lata 1975 rury stare z kotła 2 cale grawitacyjne z pompka grzejniki wymienione na aluminiowe bojler 100l Boże pomóżcie mi dobrać kociołz podajnikiem konkretnie chodzi o moc pan z sasa powiedzial 14kw bez problemu sobie poradzi pan z tekli skitował że 25kw bo przy piecu z podajnikiem można mieć większy bo i tak tyle samo spali co mniejszy pytałem instalatora radził sas 23kw bo stwierdził ze zdażało sie mu ze czasami przy gorszym paliwie zabraknie mi mocy POMÓZCIE osobiscie zastanawiam sie na defro akm duo 19kw nie wiem co robic podzielcie sie ze mną doswiadczeniami i poradami Pozdrawiam Zdesperowany.Jadę dziś do KIetrza ok 14:00 więc mogę podjechać,pooglądać i coś dobierzemy o ile oferta Cię zainteresuje.Pan z SASA jest bliski doboru kotła :)
Odbierz PW

timon120777
30-10-2014, 09:28
kocioł 14KW spokojnie da radę.
odradzam jednak modele z rusztem wodnym i z palnikami rynnowymi oraz podajnikami tłokowymi.
jeśli ma być defro to komfort eko 15KW według mnie żaden inny od nich
jeśłi nie musi być defro to skam 12KW który spokojnie pociągnie nawet 15KW jak zajdzie potrzeba
z dobrych konstrukcji moim zdaniem jeszcze robi Witkowski ale wersja bez rusztu wodnego czyli KMB-RP

instalator radzi większe bo ma od nich wyższą prowizję. a bzdura jest że większy spali tyle samo. spali więcej bo przewymiarowany osiągnie niższa sprawność

malina321
30-10-2014, 18:31
Panowie na 300l w układzie tylko 14 kw Masakra!!!!!

arczi721
30-10-2014, 18:38
Panowie na 300l w układzie tylko 14 kw Masakra!!!!!
Jakiś problem ?

karoka65
30-10-2014, 18:38
Panowie na 300l w układzie tylko 14 kw Masakra!!!!!
A co ma piernik do wiatraka.
Wiesz pewnie gdzie jest Rzuchów ? :) dzisiaj instalator odpalał mi tam kociołek 17kW na 260m2 bodajże i z ociepleniem szału tam niema, dlatego 17kW :)

timon120777
30-10-2014, 18:49
Panowie na 300l w układzie tylko 14 kw Masakra!!!!!

moc kotła dobiera się do potrzeb budynku a nie do ilości wody w układzie
ale skoro uważasz że to masakra to bierz 23KW tylko potem nie pisz tu błagalnych postów z prośbą o pomoc w ogarnieciu kotła.
masz wybór albo posłuchaj nas albo instalatora- to będzie Twoja decyzja a my nie będziemy z Tobą płakać

malina321
30-10-2014, 21:08
Tak Panowie rozumiem że nikt mi nie chce żle całe życie paliłem kotłem który był robiony na u zwykłego spawacza wchodziła tam taczka opału i wcale szału nie było żeby w domu była sauna Jak ogładałem ostatnio defro zasypowy u sąsiada 15kw to byl 3 razy mniejsza komora spalania więc ciężko mi pojąć żeby on dał rady opalic powierzchnię 170m2 w starym układzie grawitacyjnym chodzi mi o to że instalator powiedział mi ze im wiekszy piec tym lepiej chodzi akurat o podajnik bo opału wezmie tyle samo a ma wymiennik większy więc lepiej ciepło odbierze Boję sie z kolei ze mały piec będzie non stop podbierał opał żeby nagrzać . co wy na to Panowie

gorny7
30-10-2014, 21:26
Dobór kotła zasypowego liczy się inaczej 27kw mialowca zasypowego ja bym wziął ok 17-19kw z podajnikiem . w którym praca jest ciągla i temp na grzejnikach mnie musi być taka wysoka
po zatym na forum tylko dwa kotlu Sekom i RBR . pisałem gdzieś wcześniej nawet w castoramie wg mnie doby Duraterm 17KW i tez z podajnkiem Ardeo, Walendowski Grobelny ,Simar etcetera , Białek , Sekom ,,róznej wersji Hitztechnike, każdy jest porzadnym kotłem , wziość ze sterownikiem np SPP lub kociół bez sterownika i go dokupić

arczi721
30-10-2014, 21:30
Boję sie z kolei ze mały piec będzie non stop podbierał opał żeby nagrzać . co wy na to Panowie
Nie doczytałeś ?

moc kotła dobiera się do potrzeb budynku a nie do ilości wody w układzie

Jakie obciążenie cieplne posiada Twój dom czyli jaka moc grzewcza urządzenia jest potrzebna,żeby w największe mrozy dała radę ogrzac dom do np. 23st.C ?
Wiesz ? Jak nie wiesz to sie dowiedz i wtedy dobieraj moc kotła a nie słuchaj jakiś nie douczonych instalatorów.

krzy27
30-10-2014, 22:19
Tak Panowie rozumiem że nikt mi nie chce żle całe życie paliłem kotłem który był robiony na u zwykłego spawacza wchodziła tam taczka opału i wcale szału nie było żeby w domu była sauna Jak ogładałem ostatnio defro zasypowy u sąsiada 15kw to byl 3 razy mniejsza komora spalania więc ciężko mi pojąć żeby on dał rady opalic powierzchnię 170m2 w starym układzie grawitacyjnym chodzi mi o to że instalator powiedział mi ze im wiekszy piec tym lepiej chodzi akurat o podajnik bo opału wezmie tyle samo a ma wymiennik większy więc lepiej ciepło odbierze Boję sie z kolei ze mały piec będzie non stop podbierał opał żeby nagrzać . co wy na to Panowie

Napiszę okrutnie ale pomyśl czym taniej wyjdzie Ci dojeżdżać do pracy maluszkiem czy jelczem?

minertu
30-10-2014, 22:50
Instalator po swojemu ma rację.Nie chcesz słuchać rad to posłuchaj instalatora pewnie starej daty.

karoka65
30-10-2014, 23:02
chodzi mi o to że instalator powiedział mi ze im wiekszy piec tym lepiej chodzi akurat o podajnik bo opału wezmie tyle samo a ma wymiennik większy więc lepiej ciepło odbierze Boję sie z kolei ze mały piec będzie non stop podbierał opał żeby nagrzać . co wy na to Panowie
Widzisz Arturo, takich instalatorów powinieneś edukować, miałbyś roboty po pachy :)

malina321
31-10-2014, 05:54
ARCZI721 Jak mam policzyć te obciążenie cieple może coś poradzisz każda rada się przyzna

an2lec
31-10-2014, 06:44
Dosyć dobre przybliżenie daje ten kalkulator http://cieplowlasciwie.pl/start

malina321
31-10-2014, 12:19
Panowie myślę o sasie 17kw co wy na to macie jakieś doświadczenia może defro 15 kw Pomóżcie Pozdrawaim

sebsa
31-10-2014, 12:43
Panowie myślę o sasie 17kw co wy na to macie jakieś doświadczenia może defro 15 kw Pomóżcie Pozdrawaim

Kiedyś TIMON założył wątek odnośnie wyboru i doboru kotła na INFO OGRZEWANIE. Bez trudu powinieneś temat odnaleźć. Nie patrz na taki piec jak na całość. Twoją uwagę powinny zająć takie elementy jak sterownik kotła, palnik oraz jego moc, sposób czyszczenia. Od tych elementów głównie zależy czy będziesz zadowolony ze swojego wyboru. Sam kocioł max 15kW - jak podpowiadał sprzedawca z SAS-a oraz koledzy na tym wątku.
PS. Piec Defro Komfort ma mój kolega. Jest bardzo zadowolony. z zakupu Nie miałem jednak okazji przyjrzeć się na żywo pracy tego kociołka. Defro ma również sąsiad oddalony o 2 domy ode mnie. Kilka razy z ciągu dnia idzie czarny dym z jego komina. Nie mam czasu iść do niego zapytać co jest przyczyną kopcenia. Dziwne jest to, że sam jest hydraulikiem-instalatorem i powinien raczej posiadać wiedzę wystarczającą do ogarnięcia takiego pieca.

wuwok
31-10-2014, 12:53
Panowie myślę o sasie 17kw co wy na to macie jakieś doświadczenia może defro 15 kw Pomóżcie Pozdrawaim

Jakie zapotrzebowanie masz na ciepło? Liczone było na tej stronie? http://cieplowlasciwie.pl/start Jeśli tak jaki wynik?

A żeby cie uspokoić napisze że mój instalator mówił że jak nie dam 25kw to w zimę zmarznę :).
Mam 16kw i jest o wiele za duża :) Pokazuje jak większość instalatorów ma pojecie o zapotrzebowaniu budynków na energie.

malina321
31-10-2014, 13:34
na cieplowlasciwe wyszło mi 12 kw no ale to chyba zbyt mały ?

arczi721
31-10-2014, 15:08
na cieplowlasciwe wyszło mi 12 kw no ale to chyba zbyt mały ?
:) Cuda Panie,cuda.Pakuj Pan 25kW i będziesz Pan zadowolony ;)

an2lec
31-10-2014, 15:16
na cieplowlasciwe wyszło mi 12 kw no ale to chyba zbyt mały ?

Zauważ że taką moc sugerowali Ci doświadczeni użytkownicy kotłów w tym wątku. Duże mrozy są tylko kilka dni w roku. Jeśli zajdzie taka potrzeba (w co wątpię) dobrze zaprojektowany kocioł będzie pracował powyżej swojej mocy nominalnej z nieco mniejszą sprawnością. Za to przez większą część sezonu grzewczego będzie chodził bliżej optymalnego obciążenia.
Jaka wyszła moc na ciepłowłaściwe.pl w największe mrozy i w przeciętny dzień zimy?
Więcej o doborze mocy kotłów możesz poczytać tu http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/
Co prawda opis na stronie dotyczy głównie kotłów zasypowych, ale idea jest ta sama.

krzy27
31-10-2014, 15:24
:) Cuda Panie,cuda.Pakuj Pan 25kW i będziesz Pan zadowolony ;)

Wiem że szydzisz z instalatorów ale lepiej jak Twoje słowa nie będą traktowane na poważnie.

timon120777
31-10-2014, 15:36
malina
przeczytaj mój wątek:
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/
jak boisz się 12KW weź maksymalnie 14 no może 15KW
defro komfort eko ma szwagier- sam mu montowałem i doradzałem z tego co było do wzięcia natychmiast bo inaczej byłby skam-premium ale zima była i nie było czasu czekać 6 tygodni. konstrukcja zbliżona jedynie palnik zwykły i ster dwustanowy. możesz jednak defro wziąć ze sterownikiem automatycznym tyle że pewnie za niewielką dopłatą. szwagier sobie chwali kociołek. łatwo ustawić i wyczyścić, zasobnik na opał ogromny i popielnik też sporo zmieści.
poza tym podejrzewam że w kotle który miałeś paliłeś raczej od dołu i stąd Twoje obawy.

zbigmaz ogrzewa 320m2 kotłem o mocy 17KW
jak myślisz na Twoje metry 12KW to nadal za mało?

gorny7
31-10-2014, 17:07
malina
zbigmaz ogrzewa 320m2 kotłem o mocy 17KW
jak myślisz na Twoje metry 12KW to nadal za mało?

to chyba nie jest aż taki dobry przyklad bo tam sa chyba jakieś przyrobki itp

to ywyliczenie z Ciepla.. jeszcze potrzebuje chyba parę KW na CWU bo wyliczenie tego chyba nie uwzględnia
i jeszcze jedno gdzieś czytałem kogoś wypowiedź że miał tez stara instalacje z duża pojemnoscią wody a kociól miał pojemnośc wody " srednią" do segmentu w mrozy kociol miał troche problem z dogrzaniem tego wszystkiego ze względu na jak by mały bufor wody w kotle. Tak że chyba też trzeba by spojrzeć na pojemności wody kotłów

an2lec
31-10-2014, 17:40
to chyba nie jest aż taki dobry przyklad bo tam sa chyba jakieś przyrobki itp
Akurat to jest najlepszy przykład :) Zbigmaz ma stary poniemiecki dom średnio docieplony.


to ywyliczenie z Ciepla.. jeszcze potrzebuje chyba parę KW na CWU bo wyliczenie tego chyba nie uwzględnia
Nie widzę sensu robienia dużych rezerw mocy na CWU. Chyba że komuś bardzo zależy na szybkim grzaniu wody. Problemy mogą być tylko w największe mrozy, ale chyba warto przez kilka dni w roku poczekać trochę dłużej na ciepłą wodę w razie gdyby ktoś opróżnił cały zasobnik. W zamian mamy większą ekonomię w ciągu całego roku.
Zawsze można zainstalować większy bojler ;)

Sorry ale reszty twojego postu nie rozumiem :(

zbigmaz01
31-10-2014, 17:55
to chyba nie jest aż taki dobry przyklad bo tam sa chyba jakieś przyrobki itp

...
Pytaj i czytaj co polecają a nie będziesz nocował w kotłowni dobierając jaka dawka, jaka przerwa, jaki wentylator. Tu doradzają za darmo, twój instalator tak doradza aby jemu się opłacało.
Jeżeli coś cię interesuje w mojej instalacji to pytaj, odpowiem. Mój kocioł to RBR17kW. Ogrzewam 320m2 starego poniemieckiego budymku w którym zamieszkuje 6 dorosłych osób i 4 moich wnuków. Dach tak docieplony że jak jest zamieć to mam śnieg na strychu. ściany domu docieplone z dwóch stron 10cm a z 2 5 cm styro. Docieplenie skuteczne na tyle na ile pozwalał taki stary budynek, określam jako bardzo słabe. Instalacja w budynku to podłogówka około 100m2 reszta grzejniki, wykonana jako ciśnieniowa gdyż pozwalał na to producent kotła. W instalacji zamontowany bufor 1000L łagodzi dopływ zimnej wody na kocioł oraz magazynuje lekko nadwyżki mocy kotła. Kocioł pracuje u mnie od trzech lat, nie pracował jeszcze z pełną mocą. Gdybym następny miał kupić też bym go kupił, zastanawiał bym się ciężko czy nie mniejszy :)

gorny7
31-10-2014, 19:13
to nie ma co debatować tylko na domy 300m średnio -slabo ocieplone kocioł 17kw
a bez tego buforu1000L tez by ci starczyło 17kw? i jeszcze napisz ile spalanie wynosi przy takim domu, oczywiście całym ogrzewanym jaka tempreratura w pomieszczeniach i co to jest grzejniki wykonane ciśnieniowe i co to daje?

Myśle że jednak ta instalacje nie jest standardowa

to będziemy mięc cały pogląd

w84u
31-10-2014, 19:33
to nie ma co debatować tylko na domy 300m średnio -slabo ocieplone kocioł 17kw
a bez tego buforu1000L tez by ci starczyło 17kw? i jeszcze napisz ile spalanie wynosi przy takim domu, oczywiście całym ogrzewanym jaka tempreratura w pomieszczeniach i co to jest grzejniki wykonane ciśnieniowe i co to daje?

Myśle że jednak ta instalacje nie jest standardowa

to będziemy mięc cały pogląd

zbigmaz01 ma rację, ja mam 250m2 i 10 kW kocioł. Statystyki możesz podejżeć na moim koncie w e-sterownik. Kocioł, jak dotychczas, nie pracował z mocą większą jak 6kW. Link i opis w sigu. https://esterownik.pl/zdalny-dostep?q=w84u https://esterownik.pl/statystyki/1337

karoka65
31-10-2014, 20:13
Dom Zbigmaza widziałem, mieszka około 40km odemnie, i kociołek brał też u mnie.
Przyjechał oglądnąć Skama a wyjechał z RBRem bo tamten był za duży gabarytami.
Był chyba "mistrzem polski" przez dwa lata ale też stracił koronę :) bo jeszcze lepszy "gigant" się trafił.
Kocioł zaczyna pracować 3 sezon o ile dobrze pamiętam w Stegnie nad morzem, ogrzewa tam pensjonat z pokojami do wynajęcia:
Zobacz ile tam jest do ogrzania: https://esterownik.pl/statystyki/1757
i też grzeje RBRem 17 kW :)

zbigmaz01
31-10-2014, 20:14
to nie ma co debatować tylko na domy 300m średnio -slabo ocieplone kocioł 17kw
a bez tego buforu1000L tez by ci starczyło 17kw? i jeszcze napisz ile spalanie wynosi przy takim domu, oczywiście całym ogrzewanym jaka tempreratura w pomieszczeniach i co to jest grzejniki wykonane ciśnieniowe i co to daje?

Myśle że jednak ta instalacje nie jest standardowa

to będziemy mięc cały pogląd
Za cały okrągły rok 5,5 T grochu, miału. W lecie też grzeję CWU. Bez bufora ? Nie wiem, nie próbowałem, miałem instalację od razu z buforem.

zbigmaz01
31-10-2014, 20:19
Dom Zbigmaza widziałem, mieszka około 40km odemnie, i kociołek brał też u mnie.
Przyjechał oglądnąć Skama a wyjechał z RBRem bo tamten był za duży gabarytami.
Był chyba "mistrzem polski" przez dwa lata ale też stracił koronę :) bo jeszcze lepszy "gigant" się trafił.
Kocioł zaczyna pracować 3 sezon o ile dobrze pamiętam w Stegnie nad morzem, ogrzewa tam pensjonat z pokojami do wynajęcia:
Zobacz ile tam jest do ogrzania: https://esterownik.pl/statystyki/1757 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fs tatystyki%2F1757)
i też grzeje RBRem 17 kW :)Fakt, pobił mnie i to mi dało do myślenia nad mniejszym kotłem. Po pierwszej zimie widziałem jak sobie dawał radę na pół gwizdka, nie było jeszcze takich softów jak teraz, z tym że wtedy ja się uczyłem palić.
Co do kotłów to masz rację Miał być ten co wymieniłeś ale gabaryt i wyjście obrotowe spalin przekonało w 5 min :)

zbigmaz01
31-10-2014, 20:39
....
jaka tempreratura w pomieszczeniach i co to jest grzejniki wykonane ciśnieniowe i co to daje?

Myśle że jednak ta instalacje nie jest standardowa

to będziemy mięc cały pogląd

Do tego się nie odniosłem bo mnie wylogowało.
Instalacje masz otwarte (z naczyniem przelewowym) i zamknięte (z naczyniem przeponowym ) i taka jest u mnie, czyli kocioł w instalacji bez żadnych wymienników pomiędzy instalacją a kotłem.
Temp. w domu 23
Jeżeli mieszkasz w pobliżu to zapraszam, pooglądasz i ocenisz. Jak poszukasz i jesteś na tyle ciekawy to dość dawno zamieszczałem lekko uproszczony szkic mojej instalacji.

lestek27
31-10-2014, 20:41
Mi też po głowie chodził większy model ale zostałem przekonany przez Karokę i nie żałuję. Miał 100% racji. Nawet na pół gwizdka nie pracował ostatniej zimy.

minertu
31-10-2014, 20:43
Ale z Was szczęściarze :)

zbigmaz01
31-10-2014, 20:46
Ale z Was szczęściarze :)A ty zrobiłeś sobie sam i pewnie trochę za duży? A miałeś mieć mniejszy :)

minertu
31-10-2014, 20:58
Dlaczego za duży?

minertu
31-10-2014, 21:07
Jest mniejszy od 17 - ki :)

SUSPENSER
31-10-2014, 22:32
to chyba nie jest aż taki dobry przyklad bo tam sa chyba jakieś przyrobki itp

to ywyliczenie z Ciepla.. jeszcze potrzebuje chyba parę KW na CWU bo wyliczenie tego chyba nie uwzględnia
i jeszcze jedno gdzieś czytałem kogoś wypowiedź że miał tez stara instalacje z duża pojemnoscią wody a kociól miał pojemnośc wody " srednią" do segmentu w mrozy kociol miał troche problem z dogrzaniem tego wszystkiego ze względu na jak by mały bufor wody w kotle. Tak że chyba też trzeba by spojrzeć na pojemności wody kotłów

Na CWU ok. 0,25 kW na osobę można dodać.

Małą pojemność wodną mają żeliwniaki - kiedyś ustawiałem takiego - miał 30 litrów pojemności i faktycznie przy grubych rurach w instalacji kiepsko to pracowało, ale dałem radę ;-)

truskawek36
01-11-2014, 08:31
Witam czy ktoś z okolic Łodzi,Zgierza użytkuje kocioł Rbr lub Skam chętnie bym zobaczył te kociołki.

malina321
01-11-2014, 08:36
Panowie co w przypadku jakbym chciał palic miałem czytałem że to niewdzięczne paliwo czy mocy kociołka mi wystarczy i co z kominem czy go nie zasmouje i nie zasadzuje ??? Pozdrawiam czekam na porady bo poniedzieli muszę już wybrać kocioł Jakie wy macie na ile metrów Pozdrawiam wszystkich i dziekuje za odpowiedzi

malina321
01-11-2014, 08:47
Jeszcze chcialem zapytać co myślicie o palniku rynnowym będę raczej starał się oszczędzac na paliwie wiec z najwyższej pólki ekogroszku nie będę kupowal co myślicie o palniku rynnowym pan z TEKLI mi poradził go że ponoć bardzo bobry a palnik ma nad rusztami wodnymi wiec nie będzie mi wychładzał spalin Co wy na to panowie radził oczywiście 20 kw

malina321
01-11-2014, 09:07
Co w ogóle myślicie o firmie Tekla bo z tego co patrze to instalator jest w błędzie palnik jest pod rusztami wodnymi Pozdrawiam

karoka65
01-11-2014, 09:11
Witam czy ktoś z okolic Łodzi,Zgierza użytkuje kocioł Rbr lub Skam chętnie bym zobaczył te kociołki.
RBRów wysłałem tam kilka, Skama musiałbym sprawdzić.
W tym tygodniu dzwonił jakiś pan z Głowna chyba, wysłałem go na oględziny do Antoniewa bo pasował mu ten kierunek.
W samej Łodzi też są, w Zduńskiej Woli, kolega ze Zduńskiej bywa teraz rzadko na forum.

karoka65
01-11-2014, 09:15
Jeszcze chcialem zapytać co myślicie o palniku rynnowym będę raczej starał się oszczędzac na paliwie wiec z najwyższej pólki ekogroszku nie będę kupowal co myślicie o palniku rynnowym pan z TEKLI mi poradził go że ponoć bardzo bobry a palnik ma nad rusztami wodnymi wiec nie będzie mi wychładzał spalin Co wy na to panowie radził oczywiście 20 kw
Jak wejdą nowe przepisy emisyjne co stanie się już niedługo, w końcu pewnie znikną z rynku wszelkie rynny i tłoki.
Tyle Ci napiszę.
Jeśli chcesz palić miałami szukaj jakiegoś brucerowatego albo jakiś Ardeo.

minertu
01-11-2014, 09:19
Witam czy ktoś z okolic Łodzi,Zgierza użytkuje kocioł Rbr lub Skam chętnie bym zobaczył te kociołki.
Podam ci 3 namiary na PW są to RBR-y .

an2lec
01-11-2014, 09:26
malina321 Tak na szybko.
Z tego co czytałem na forach palniki rynnowe nie spalają tak czysto jak retorty i lubią kopcić.
Nie kupuj kotła z rusztem wodnym bo będziesz miał problemy z sadzą.
Od tego sezonu też przerzuciłem się na dosyć drobny miał podobno z Piasta. Jak na razie poza większą ilością popiołu wszystko jest OK. Mam Skama z palnikiem APPM-1.
Gdybym kupował dzisiaj wybrałbym obrotówkę Ardeo bo mam mniejszą moc.

sebsa
01-11-2014, 09:48
Co w ogóle myślicie o firmie Tekla bo z tego co patrze to instalator jest w błędzie palnik jest pod rusztami wodnymi Pozdrawiam

Tekla to praktycznie dawny Klimosz LING-M. Tylko nie wiem kto dla kogo produkował. Kiedyś widziałem na żywo kotły Tekli na targach w Łodzi. Na wzmiankę o LINGU przedstawiciel obruszył się bardzo... Ogólnie drogo i bez rewalacji

malina321
01-11-2014, 10:21
Panowie to jaki kocioł bez rusztu wodnego oczywiście z podajnikiem Podajcie jakieś konkretne ja nie mogę nic znaleźć i czy bez rusztu nie będzie miał mniejszej sprawności

Maher
01-11-2014, 10:30
Jak wejdą nowe przepisy emisyjne co stanie się już niedługo, w końcu pewnie znikną z rynku wszelkie rynny i tłoki.
Tyle Ci napiszę.
Jeśli chcesz palić miałami szukaj jakiegoś brucerowatego albo jakiś Ardeo.

Co dla ciebie znaczy niedługo?
Właśnie w Krakowie odrzucili zakaz palenia węglem i pewnie długo go nie wprowadzą.
Jakby ustalili jakiekolwiek przepisy emisyjne to pewnie RBR też będzie miał problem, bo w końcu będzie musiał zrobić badania i może się okazać że sprawność ma kiepską.

minertu
01-11-2014, 10:46
Chodzi o przepisy emisyjne a w tym tłoki i rynny dziś będą miały święto.
O RBR- a się nie martw,ma i będzie miał się dobrze z nowymi normami.

kaszpir007
01-11-2014, 11:10
malina321 Tak na szybko.
Z tego co czytałem na forach palniki rynnowe nie spalają tak czysto jak retorty i lubią kopcić.
Nie kupuj kotła z rusztem wodnym bo będziesz miał problemy z sadzą.
Od tego sezonu też przerzuciłem się na dosyć drobny miał podobno z Piasta. Jak na razie poza większą ilością popiołu wszystko jest OK. Mam Skama z palnikiem APPM-1.
Gdybym kupował dzisiaj wybrałbym obrotówkę Ardeo bo mam mniejszą moc.

Pytanie kto ma "prawdziwy" miał z Piasta ...

U mnie w miale Piasta (sprzedawany przez skład jako 24MJ ??) jest dużo bardzo dużych kawałków węgla (spokojnie mają po 5cm a zdażają się i większe ..) Na szczeście nie jest to chyba mocno twardy węgiel bo sobie podajnik radzi ...
Ale za to spieka się masakrycznie (postają spieki wielkości ręki ...)

najgorszy szajs jaki miałem i zapewne już na miał z "piasta" się nie skuszę , bo albo mam jakiś trefny , albo rozrzut jakościowy jest gigantycznty ...

makog
01-11-2014, 11:49
Panowie to jaki kocioł bez rusztu wodnego oczywiście z podajnikiem Podajcie jakieś konkretne ja nie mogę nic znaleźć i czy bez rusztu nie będzie miał mniejszej sprawności

http://czysteogrzewanie.pl/kotly/kotly-podajnikowe/ zachecam do lektury.

krzy27
01-11-2014, 12:02
http://czysteogrzewanie.pl/kotly/kotly-podajnikowe/ zachecam do lektury.

OOO defro się znalazł. Chyba pierwszy ich kocioł w dobrym kierunku.

malina321
01-11-2014, 13:19
Panowie a co sądzicie o kotłach witkowskiego bez rusztu wodnego zamiast teko ruszt żeliwy z podajnikiem jakies opinie

minertu
01-11-2014, 13:29
Panowie a co sądzicie o kotłach witkowskiego bez rusztu wodnego zamiast teko ruszt żeliwy z podajnikiem jakies opinieStarasz się o dofinansowanie na wymianę kotła? Z tego co się orientuję to Twoja gmina miała do wyboru tylko trzech producentów.
Możliwe,że to się zmieniło.Jeżeli się nie starasz to ok.
W jakiej jest cenie?

timon120777
01-11-2014, 13:31
pisałem o defro i o kotłach Witkowskiego
uważam że to niezłe kotły ale defro tylko komfort eko a Witkowskiego z rusztem żeliwnym. teraz daje lepiej dopasowane palniki. ma też kilka sterów do wyboru. defro pracuje na sterach Techa- moim zdaniem całkiem przyzoite i niektóre modele mają dostęp przez internet niestety nie wnikałem czy tylko podgląd czy możliwości sterowania również.

karoka65
01-11-2014, 13:33
Jeśli dofinansowanie to nawet nie może być wspomniane w papierach że jest możliwość palenia na czymś innym ( ruszczie ) niż palniku.
Trzeba dopytać o inne rzeczy, trafiało się że kocioł musiał mieć co najmniej 5 lat gwarancji producenta, wiadomo świadectwo badań i dobrze jest dopytać o te warunki żeby nie oblizać paluchów :)

makog
01-11-2014, 14:25
malina321 masz po sasiedzku Minertu, pogadaj z nim, napewno ci doradzi i cos sensownego dobierze !!

minertu
01-11-2014, 15:42
malina321 masz po sasiedzku Minertu, pogadaj z nim, napewno ci doradzi i cos sensownego dobierze !!
Albo nie chce albo nie zauważył i nie czyta PW :)

grabpa58
01-11-2014, 18:00
Z tego,co się orientuję Witkowski sprzedaje kotły 15kW po 6.400PLN,19kW po 6.800PLN.
Kotły KMB-RP bez wodnego rusztu, można brać na dotacje ale czy wszędzie?
Ja również mam od nich tylko niestety przewymiarowany i z rusztem wodnym(dlaczego nie trafiłem na to forum ponad 3 lata temu),wtedy nie popełniłbym takiego błędu.
Pomimo przewymiarowania,zbyt dużego palnika i wodnego rusztu opanowałem bestię i się dogadujemy;)
Jest to dobra konstrukcja,wykonanie na b. dobrym poziomie i 3 lata działa bezawaryjnie.
Należy dobrać odpowiedni palnik np. małą ekoenergię i sterownik Iryd PID albo zrezygnować ze sterownika od nich i kupić SPP.
Trzeba zwrócić uwagę na proponowaną moc ,ponieważ oni nie wiedzieć czemu mentalnie są 25 lat do tyłu 15kW proponują na 100m2,a 19kW do 150m2:o

malina321
02-11-2014, 10:05
Panowie z tego co widzę defro ma ruszt awaryjny żeliwny u SASA z kolei jest rusz wodny pod palnikiem chyba by to nie przeszkadzało widziałem na fotkach ze ruszt wodny bardzo zanieczyszcza piec a może lepiej jakby te zanieczyszczenia zostały w piecu a nie w kominie co poweici na tego defro i sasa już chyba wezme któregoś z nich 17kw sas i jeżeli rzeczywiscie ma ruszt żeliwny defro to wziąlbym 15kw defro ma ktoś z tymi piecami do czynienia chyba ze cos innego "madrego" Pozdrawiam i dziekuje wszystkim za rady

karoka65
02-11-2014, 10:10
To i tak już jakiś sukces bo jeszcze do niedawna większość producentów podawało że 19-tka była na 80 do 120m :)

sebsa
02-11-2014, 11:28
Panowie z tego co widzę defro ma ruszt awaryjny żeliwny u SASA z kolei jest rusz wodny pod palnikiem chyba by to nie przeszkadzało widziałem na fotkach ze ruszt wodny bardzo zanieczyszcza piec a może lepiej jakby te zanieczyszczenia zostały w piecu a nie w kominie co poweici na tego defro i sasa już chyba wezme któregoś z nich 17kw sas i jeżeli rzeczywiscie ma ruszt żeliwny defro to wziąlbym 15kw defro ma ktoś z tymi piecami do czynienia chyba ze cos innego "madrego" Pozdrawiam i dziekuje wszystkim za rady

Jakoś słabo szukasz...
http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-gro-eco.html. Piec SAS-a bez rusztu wodnego. Minus, ze najmniejszy to 17-ka i trochę mały zbiornik na paliwo. Do wyboru stery od Techa lub Recalart. Do tego sprawdzony palnik pancepola

krzy27
02-11-2014, 12:00
widziałem na fotkach ze ruszt wodny bardzo zanieczyszcza piec a może lepiej jakby te zanieczyszczenia zostały w piecu a nie w kominie

Na popiół w paliwie nie masz wpływu a sadza, która zanieczyszcza piec z rusztem wodnym lepiej by się dopaliła i oddała energię do ogrzania domu. Jak piec zarasta sadzą to i o czystym kominie możesz tylko pomarzyć. Pieniądze rzecz nabyta - kolejny piec to już będziesz wiedział jakiego nie kupować. Dobrze jest uczyć się na błędach. Na swoich to dość kosztowne ale kto bogatemu zabroni?

Liwko
02-11-2014, 12:11
Powiem wam jedno, karoka chyba dostał reprymendę od kolegów na priwa bo zmądrzał. Niewiele, ale...

karoka65
02-11-2014, 12:23
Muszę Cię zasmucić, nikt do mnie nie pisał z reprymendą :)

Liwko
02-11-2014, 13:18
Sam zmądrzałeś? Nie wierzę :)
Ale ok, chyba już zauwałyłeś, że myślenie nie boli, ale co z interesem...?

A powiedz mi karoka, chciałbyś PC do swojego własnego domu?

krzy27
02-11-2014, 13:45
Sam zmądrzałeś? Nie wierzę :)


Pójdziesz w ślady kolegi?

Liwko
02-11-2014, 13:51
Pójdziesz w ślady kolegi?

Nie, brzydzę się takimi co żerują na ludzkiej głupocie.

krzy27
02-11-2014, 14:01
Nie, brzydzę się takimi co żerują na ludzkiej głupocie.

Czy też o zmądrzenie Ci chodzi?

minertu
02-11-2014, 15:06
Nie, brzydzę się takimi co żerują na ludzkiej głupocie.
A jak myślisz kto na niej najwięcej żeruje?

arczi721
02-11-2014, 15:18
A jak myślisz kto na niej najwięcej żeruje?
Ci,którzy wiedzą,że mają przed sobą zielonego inwestora,nie mającego pojęcia nic o swoim domu,obecnym lub budowanym.
Najświeższym przykładem takiego inwestora jest malina321 parę postów wyżej.
A przykłądem takich sprzedawcó niech będziesz i Ty np.czy przed sprzedażą kotła komukolwiek liczysz mu obciążenie cieplne domu,żeby dobrać optymalną moc ?
Jeśli nie to masz odpowiedź kto żeruje na niewiedzy inwestorów...

Dlatego też trzeba ciągle pisać i wyjaśniać wszelkie kwestie związane z budową domu,już na etapie projektu,żeby tych owieczek do strzyżenia było jak najmniej.

minertu
02-11-2014, 15:34
Częściowo masz rację. Ale sam przyznaj jak było z Tobą? Jakie miałeś założenia? Jak ktoś trafia tutaj to chyba świadomie bo od wyboru rodzaju ogrzewania jest raczej inny wątek !!!

arczi721
02-11-2014, 15:40
Częściowo masz rację. Ale sam przyznaj jak było z Tobą? Jakie miałeś założenia? Jak ktoś trafia tutaj to chyba świadomie bo od wyboru rodzaju ogrzewania jest raczej inny wątek !!!
Przed rozpoczęciem budowy wiedziałem już,że nie będzie u mnie ekogroszka,założenie było od razu ogrzewanie prądem.
Ale jeszcze przed kupnem działki myślałem,że ekogroszek jest tani,dlatego w nowym domu chciałem ekogroszek,są nawet moje posty w tym temacie bodajże w 2009r pytające się o kocioł a odpowiadał mi na nie jarecki...
Nie bylem wtedy świadomy pytając się ale po prostu tak każdy mówił i dlatego w ten wątek wszedlem.
Zmieniłem ten pogląd i porzuciłem ekogroszek w przyszłym domu po dokładnym przestudiowaniu forumów budowlanych i po zaznajomieniu się z fizyką budowli i matematyką i kalkulatorem.
Wyszło jednoznacznie,że ekogroszek u mnie w domu będzie droższym rozwiązaniem niż ogrzewanie prądem,po prostu.
Dlatego też należy uświadamiać inwestorów co z czym się je i jak i po co tak a nie inaczej a decyzję wtedy podejmą świadomie i bez bycia owcą do strzyzenia przed obojętnie jakim rodzajem sprzedawcy.

Balzak311
02-11-2014, 16:15
Panowie posiadam wentylator WPA 117 i jak wiecie strasznie wolno on startuje zanim wejdzie na obroty można jakoś temu zaradzić, słyszałem ze pomaga wymiana kondensatora ale nie wiem co i jak bede wdzięczny za podpowiedz.

kobra64
02-11-2014, 16:54
Panowie posiadam wentylator WPA 117 i jak wiecie strasznie wolno on startuje zanim wejdzie na obroty można jakoś temu zaradzić, słyszałem ze pomaga wymiana kondensatora ale nie wiem co i jak bede wdzięczny za podpowiedz.
A jaki masz przy tym kotle sterownik?

Balzak311
02-11-2014, 17:04
Defro AG

krzy27
02-11-2014, 17:12
Panowie posiadam wentylator WPA 117 i jak wiecie strasznie wolno on startuje zanim wejdzie na obroty można jakoś temu zaradzić, słyszałem ze pomaga wymiana kondensatora ale nie wiem co i jak bede wdzięczny za podpowiedz.

Z ustawieniem na 100% lub bezpośrednio też tak samo? Zabrudzenie łopatek kurzem też powoduje większą bezwładność.

minertu
02-11-2014, 21:02
Przed rozpoczęciem budowy wiedziałem już,że nie będzie u mnie ekogroszka,założenie było od razu ogrzewanie prądem.
Ale jeszcze przed kupnem działki myślałem,że ekogroszek jest tani,dlatego w nowym domu chciałem ekogroszek,są nawet moje posty w tym temacie bodajże w 2009r pytające się o kocioł a odpowiadał mi na nie jarecki...
Nie bylem wtedy świadomy pytając się ale po prostu tak każdy mówił i dlatego w ten wątek wszedlem.
Zmieniłem ten pogląd i porzuciłem ekogroszek w przyszłym domu po dokładnym przestudiowaniu forumów budowlanych i po zaznajomieniu się z fizyką budowli i matematyką i kalkulatorem.
Wyszło jednoznacznie,że ekogroszek u mnie w domu będzie droższym rozwiązaniem niż ogrzewanie prądem,po prostu.
Dlatego też należy uświadamiać inwestorów co z czym się je i jak i po co tak a nie inaczej a decyzję wtedy podejmą świadomie i bez bycia owcą do strzyzenia przed obojętnie jakim rodzajem sprzedawcy.

To uświadamiaj ich w wątkach do tego odpowiednich a nie tam gdzie wchodzą ludzie przekonani i świadomi tego czego chcą.

minertu
02-11-2014, 21:26
Nie :no:, on jest przekonany, że może im sprzedać kopciucha :yes:
Pieprzysz Pan , to miał ci odpowiedzieć BATON!!!

Liwko
02-11-2014, 21:37
Pieprzysz Pan , to miał ci odpowiedzieć BATON!!!

Miał? Wy poza węglem to bożego świata już nie widzicie :D

Liwko
02-11-2014, 21:39
Jak idziesz do sklepu kupić rower bo jesteś tego świadomy,że idziesz go kupić to co kupujesz rower czy hulajnogę?

Ja przez 30 lat chodziłem do sklepu po fajki. Mam jeszcze coś dodać?

minertu
02-11-2014, 21:41
Ja przez 30 lat chodziłem do sklepu po fajki. Mam jeszcze coś dodać?
A ja kazałem ci się truć? Robiłeś to świadomie czy ja ci kazałem po nie chodzić?

minertu
02-11-2014, 21:42
Miał? Wy poza węglem to bożego świata już nie widzicie :DTak jak Ty poza prądem czy PC!

minertu
02-11-2014, 21:50
Oczywiście Ty jesteś absolutnie przekonany, że ONI są przekonani i świadomi.
A jakie Ty miałeś przekonanie,że w smrodziucha się wpakowałeś? Masz odmienne zdanie ale chciałeś tanio?

Liwko
02-11-2014, 21:52
A ja kazałem ci się truć? Robiłeś to świadomie czy ja ci kazałem po nie chodzić?

Jak zaczynałem palić nikt mi nie mówił, że to nie zdrowe. Później przez X lat byłem na to gówno skazany. Z grzaniem węglem jest podobna analogia.

minertu
02-11-2014, 21:55
Jak zaczynałem palić nikt mi nie mówił, że to nie zdrowe. Później przez X lat byłem na to gówno skazany. Z grzaniem węglem jest podobna analogia.
To poszukaj wątku z leczeniem raka a nie zmianą sposobu palenia!
Poza tym 30 lat temu to aż huczało o szkodliwości palenia. Jeden kopciuch mniej czy więcej to ani cię nie zabije ani nie wzmocni.

Liwko
02-11-2014, 22:05
To poszukaj wątku z leczeniem raka a nie zmianą sposobu palenia!
Poza tym 30 lat temu to aż huczało o szkodliwości palenia. Jeden kopciuch mniej czy więcej to ani cię nie zabije ani nie wzmocni.

Tak teraz huczy o idiotyźmie pakowania węgla do nowych domów, i co z tego wynika?

krzy27
02-11-2014, 22:06
Jak zaczynałem palić nikt mi nie mówił, że to nie zdrowe. Później przez X lat byłem na to gówno skazany. Z grzaniem węglem jest podobna analogia.

Myślisz że też telepie łapami i budzi by podłożyć?

minertu
02-11-2014, 22:09
Tak teraz huczy o idiotyźmie pakowania węgla do nowych domów, i co z tego wynika?
A czy Wy kapujecie,że nie wszyscy mają NOWE DOBRZE IZOLOWANE DOMY albo po prostu nie chcą innego rozwiązania?

Liwko
02-11-2014, 22:17
A czy Wy kapujecie,że nie wszyscy mają NOWE DOBRZE IZOLOWANE DOMY albo po prostu nie chcą innego rozwiązania?

Nie chcą? A kto się mnie pyta czy sąsiad może ogrzewać węglem? Jak ma postawić drewutnie to pytają, ale jak ma grzać gównem to nie!
I nie mówię o starych domach, wszystkie ogrzewane węglem są stare. Mówię o domach nowych!

minertu
02-11-2014, 22:26
Nie chcą? A kto się mnie pyta czy sąsiad może ogrzewać węglem? Jak ma postawić drewutnie to pytają, ale jak ma grzać gównem to nie!
I nie mówię o starych domach, wszystkie ogrzewane węglem są stare. Mówię o domach nowych!
A po co ma się pytać?
No i co? Chcesz wszystkie te domy wyburzyć?
Sąsiadka jest taka strasznie eko ,śmieci segreguje a petami w śmieciuchu pali,nowy dom kocioł gazowy stoi w kotłowni a obok niego śmieciuch.Chcesz dowodów?
Jej frajer ( nie lubię gościa) na radnego startuje choć z góry jest przegrany bo wszyscy ich znają jak tróją dookoła spalając plastik!!!
A Ty mi pieprzysz o nowych domach? Kto się buduje eko i ma kasę to i takie ogrzewanie wybiera !!!

Liwko
02-11-2014, 22:30
A po co ma się pytać?
No i co? Chcesz wszystkie te domy wyburzyć?
Sąsiadka jest taka strasznie eko ,śmieci segreguje a petami w śmieciuchu pali,nowy dom kocioł gazowy stoi w kotłowni a obok niego śmieciuch.Chcesz dowodów?
Jej frajer ( nie lubię gościa) na radnego startuje choć z góry jest przegrany bo wszyscy ich znają jak tróją dookoła spalając plastik!!!
A Ty mi pieprzysz o nowych domach? Kto się buduje eko i ma kasę to i takie ogrzewanie wybiera !!!

Dlatego tylko zakaz nas uratuje, idiotów w Polsce nigdy nie zabraknie. Dziękuję ci Unio...

minertu
02-11-2014, 22:37
Dlatego tylko zakaz nas uratuje, idiotów w Polsce nigdy nie zabraknie. Dziękuję ci Unio...
Zakaz? Ta UNIA to Ci jeszcze bokiem wyjdzie...poczekaj a wspomnisz moje słowa.Ty się produkuj a sąsiad z za płota cię chemią zabija.Modyfikowana żywność jest gorsza od tego co wdychasz.Puchniesz z jedzenia byle czego i Twoja UNIA na to pozwala.Nasze zdrowe żarcie jest drogie,popatrz na półki,wyparła je tandeta UNIJNA .Kto ma kasę je nasze Polskie produkty,kto jej nie ma sam się modyfikuje.I to legalnie i przepisowo.

zyzolek
02-11-2014, 22:41
Dlatego tylko zakaz nas uratuje, idiotów w Polsce nigdy nie zabraknie. Dziękuję ci Unio...

Napisz petycję do Pani Premier;)

Liwko
02-11-2014, 22:42
Zakaz? Ta UNIA to Ci jeszcze bokiem wyjdzie...poczekaj a wspomnisz moje słowa.Ty się produkuj a sąsiad z za płota cię chemią zabija.Modyfikowana żywność jest gorsza od tego co wdychasz.Puchniesz z jedzenia byle czego i Twoja UNIA na to pozwala.Nasze zdrowe żarcie jest drogie,popatrz na półki,wyparła je tandeta UNIJNA .Kto ma kasę je nasze Polskie produkty,kto jej nie ma sam się modyfikuje.I to legalnie i przepisowo.

Tak tak mineta, szczególnie to widać po długości życia obywateli. Teorie spiskowe zachowaj dla swojej rodziny.

minertu
02-11-2014, 22:45
Nie trzeba budować domu eko,jak to nazywasz żeby nie miec syfu w domu,i nawet nie trzeba mieć kupy kasy,wystarczy ruszyć kiepełą.
Miałes swojego klienta ,któremu pocisnąłeś RBR,bodajże też z Wodzisławia,duży,nowy dom 300m2,on też kasy nie miał budując taki dom ? A syf w domu,mądre to jest ?Dobre :)
Nie wiem o kim mowa ale mniejsza z tym.
Przeczytaj sam siebie co piszesz.Jak by miał kasę to nie kupuje kotła na paliwo stałe.Przecież on będzie ten dom użytkował a nie ja.Wciskasz mi podjęcie decyzji za niego? Dobre hehe

zyzolek
02-11-2014, 22:46
Tak tak mineta, szczególnie to widać po długości życia obywateli. Teorie spiskowe zachowaj dla swojej rodziny.

U nas SKR postanowił wyjałowić swoje pola po żniwach. Opryskali je roundupem. (wszyscy wiedzą, co to za trucizna)
Sąsiad miał 4 ule i wszystkie pszczoły zdechły.

arczi721
02-11-2014, 22:50
Dobre :)
Nie wiem o kim mowa ale mniejsza z tym.
Przeczytaj sam siebie co piszesz.Jak by miał kasę to nie kupuje kotła na paliwo stałe.Przecież on będzie ten dom użytkował a nie ja.Wciskasz mi podjęcie decyzji za niego? Dobre hehe
nawet trochę zmniejszyłem jego dom:

Ja aktualnie ogrzewam moją 17 kW nieocieplony "hotel za 1 000 000" o powierzchni 350m2 z czego nie ogrzewam garażu 58m2 w którym i tak mam 17*C :)
Zapewne nie miał biedaczek kasy budując dom 350m2...

Liwko
02-11-2014, 22:51
U nas SKR postanowił wyjałowić swoje pola po żniwach. Opryskali je roundupem. (wszyscy wiedzą, co to za trucizna)
Sąsiad miał 4 ule i wszystkie pszczoły zdechły.

Brawo zyzol, zakaz trucia, czy to roundup czy to dym z węgla, zakaz i już. Zaczynasz myśleć, a się nie spodziewałem po koledze... :D

minertu
02-11-2014, 22:51
Tak tak mineta, szczególnie to widać po długości życia obywateli. Teorie spiskowe zachowaj dla swojej rodziny.
Jedną z teorii jest Twoje podejście do rzeczywistości.Zejdź na ziemię.
Jak Państwo zamiast marnotrawić kasę dopłaci mi do domu energooszczędnego to taki wybuduję i będę grzał prądem z wiatru.Każdemu to wyjdzie na zdrowie nawet parę pokoleń do przodu.

minertu
02-11-2014, 22:54
nawet trochę zmniejszyłem jego dom:

Zapewne nie miał biedaczek kasy budując dom 350m2...
To masz chłopie pecha :)

Liwko
02-11-2014, 23:00
Jedną z teorii jest Twoje podejście do rzeczywistości.Zejdź na ziemię.
Jak Państwo zamiast marnotrawić kasę dopłaci mi do domu energooszczędnego to taki wybuduję i będę grzał prądem z wiatru.Każdemu to wyjdzie na zdrowie nawet parę pokoleń do przodu.

O jakim ty energooszczędnym domu piszesz? Mam dom zwyczajny, bez ociepleniowych fajerwerków, z dużymi oknami od północy, bez wiatrołapu, z wszystkimi bajerami bez których powinno się budować domy energooszczędne, a mam tanio w inwestycji i na rachunkach. W czym problem?
Znaczy ja wiem w czym, ale czy zwykli inwestorzy to wiedzą...?

zyzolek
02-11-2014, 23:03
Brawo zyzol, zakaz trucia, czy to roundup czy to dym z węgla, zakaz i już. Zaczynasz myśleć, a się nie spodziewałem po koledze... :D

Napisz petycję do Pani Premier, albo załóż partię, wygraj wybory, zostań Premierem i podpisz pakt klimatyczny wchodzący w życie 1 stycznia 2016 roku. To już będzie po nowych wyborach;)
No i zakaz palenia całkowity, kominki, kozy, śmieciuchy itd...

Liwko
02-11-2014, 23:19
Wiem co masz bo czytać potrafię a z tego wynika,że wcale tak tanio nie budowałeś.Jaką masz temp wewnętrzną?
Popatrz na moją,policzysz mi ile bym płacił rocznie za prąd ?

Tanio? Powiedziałbym normalnie.
A powiedz mi jaka jest procentowa różnica między 21 a 23 stopnie? (pomijając że przy podłogówce 23 stopnie to dramat)

minertu
02-11-2014, 23:25
Podnieś sobie z 23 do 26 a wynik ci przyjdzie z rachunkiem za prąd.

zyzolek
02-11-2014, 23:31
Tanio? Powiedziałbym normalnie.
A powiedz mi jaka jest procentowa różnica między 21 a 23 stopnie? (pomijając że przy podłogówce 23 stopnie to dramat)

Wszyscy wiemy, że resztę nadrabiasz śmieciuchem salonowym;)
Tanio i ekologicznie;)
A jak ma się do tego twój postulat o zakazie palenia i dymu z komina?

Liwko
02-11-2014, 23:32
Podnieś sobie z 23 do 26 a wynik ci przyjdzie z rachunkiem za prąd.

Czy ty masz równo pod sufitem?
A co za różnica jak podniosę temperaturę pompą czy węglem? Widzisz jakąś?

Liwko
02-11-2014, 23:34
Wszyscy wiemy, że resztę nadrabiasz śmieciuchem salonowym;)


Bo wyjdzie taniej?

minertu
02-11-2014, 23:55
Czy ty masz równo pod sufitem?
A co za różnica jak podniosę temperaturę pompą czy węglem? Widzisz jakąś?
A Ty masz równo pod sufitem?
Ja ogrzewam 320m2 za rok to 3600zł + powiedzmy 1000zł za prąd wychodzi 4600zł za rok.Ty za swoje 133m2 płacisz 3200zł (dane z przed dwóch lat) .Mój dom ma o 190m2 więcej.Umiesz liczyć ?

minertu
02-11-2014, 23:58
Dodam,że gdybym grzał tylko do 23 deg to spalił bym ok 1,5 do 2 ton mniej średnio biorąc 1 tyś zł mniej za rok.

Liwko
03-11-2014, 00:08
A Ty masz równo pod sufitem?
Ja ogrzewam 320m2 za rok to 3600zł + powiedzmy 1000zł za prąd wychodzi 4600zł za rok.Ty za swoje 133m2 płacisz 3200zł (dane z przed dwóch lat) .Mój dom ma o 190m2 więcej.Umiesz liczyć ?

Nie pal ( o zgrozo) głupa. Ile % wychodzi podniesienie temperatury o jeden stopień???? Co ma wielkość domu do tego????

Liwko
03-11-2014, 00:09
Dodam,że gdybym grzał tylko do 23 deg to spalił bym ok 1,5 do 2 ton mniej średnio biorąc 1 tyś zł mniej za rok.

Sorry, ale takich głupot to dawno nie czytałem. Znaczy się u węglarzy to norma :yes:

krzy27
03-11-2014, 00:13
Sorry, ale takich głupot to dawno nie czytałem. Znaczy się u węglarzy to norma :yes:

Nie jest norma - ja grzeje niżej. Masz link do jego kotła w stopce. Sprawdź temperaturę wewnętrzną.

Liwko
03-11-2014, 00:16
Nie jest norma - ja grzeje niżej. Masz link do jego kotła w stopce. Sprawdź temperaturę wewnętrzną.

Pytam się was węglarzy, ile % wychodzi podniesienie temperatury o jeden stopień??? To jest matematyka na poziomie szkoły podstawowej, powinniście sobie z tym poradzić :P

krzy27
03-11-2014, 00:22
Pytam się was węglarzy, ile % wychodzi podniesienie temperatury o jeden stopień??? To jest matematyka na poziomie szkoły podstawowej, powinniście sobie z tym poradzić :P

Ponad 5% w skali sezonu. Znów trzeba Cię uczyć?

dino49
03-11-2014, 00:28
Pytam się was węglarzy, ile % wychodzi podniesienie temperatury o jeden stopień??? To jest matematyka na poziomie szkoły podstawowej, powinniście sobie z tym poradzić :P

od 23 st - 4,4%

Liwko
03-11-2014, 00:28
Ponad 5% w skali sezonu. Znów trzeba Cię uczyć?

Czy 5% wychodzi 1,5-2 tony jak sugeruje mineta?

minertu
03-11-2014, 00:28
Widzę,że nie ma o czym z Tobą pisać.

krzy27
03-11-2014, 00:35
Czy 5% wychodzi 1,5-2 tony jak sugeruje mineta?

Sprawdź mu temperaturę a potem pisz.

Liwko
03-11-2014, 00:39
Sprawdź mu temperaturę a potem pisz.

Jaką temperaturę?????????? 1 stopień w górę czy w dół to około 5%, to gdzie są te jego dwie tony??? Musiałby spalać kilkadziesiąt ton żeby tyle wyszło :P
Rozumiecie węglarze czy trzeba jaśniej? Masakra jest z wami. Jak mam was traktować poważnie?

Liwko
03-11-2014, 00:41
Widzę,że nie ma o czym z Tobą pisać.

Bo poległeś na matematyce 2+2. Dalej byłoby tylko gorzej.

krzy27
03-11-2014, 00:41
Jaką temperaturę??????????

Wewnętrzną.

Liwko
03-11-2014, 00:44
i???

Liwko
03-11-2014, 00:47
zadanie matematyczne dla szkoły podstawowej. Skoro płacę za prąd na CO 1200zł rocznie przy średniej temperaturze 22 stopnie, to ile zapłacę jak podniosę ją do 24????

krzy27
03-11-2014, 00:50
Liwko nie załamuj mnie. Nie popieram takiej temperatury ale nie wiem czy byś wytrzymał. Rachunek może i w zaokrągleniu podał ale dość adekwatnie.

dino49
03-11-2014, 00:50
1309zł

krzy27
03-11-2014, 00:53
zadanie matematyczne dla szkoły podstawowej. Skoro płacę za prąd na CO 1200zł rocznie przy średniej temperaturze 22 stopnie, to ile zapłacę jak podniosę ją do 24????

1330zł

Liwko
03-11-2014, 00:55
Brawo panowie. To teraz pokażcie mi skład gdzie za 130zł kupię pół tony dobrego węgla. Mineta twierdzi że tyle oszczędza.

dino49
03-11-2014, 01:03
No pól tony to nie, raczej 162 kg /po 800zł tona/

Liwko
03-11-2014, 01:12
No pól tony to nie, raczej 162 kg /po 800zł tona/

No widzisz dino, a mineta twierdzi że oszczędza 2 tony rocznie. Zresztą jak mu uświadomiłem jego głupotę to się obraził, zwyzwał, zabrał zabawki i poszedł do innej piaskownicy.

minertu
03-11-2014, 01:22
No widzisz dino, a mineta twierdzi że oszczędza 2 tony rocznie. Z resztą jak mu uświadomiłem jego głupotę to się obraził, wyzwał, zabrał zabawki i poszedł do innej piaskownicy.
Nie obrażam się tak szybko jak myślisz.Mam jeszcze się kim opiekować w między czasie ale z tego nie muszę się tłumaczyć.

Nie licz samego CO ale całe ogrzewanie!

Może z tymi 2 t przesadziłem ale skoro dla 26 deg wew spalam 6 t grochu CO i CWU cały rok
gdzie 1*C = 4,4% (im wyżej tym większy współczynnik) ale niech dla 1 deg pozostanie 4,4%
26 - 22 = 4 *C x 4,4% =17,6%
6000kg-17,6% =4944kg
zaokrąglimy to do 1 t = 600zł
3600zł to obecny koszt ogrzewania dla temp wew 26*C
gdzie dla 22*C to koszt 3 tyś
Nie liczę tego,że im wyższą temp wew chcesz utrzymać tym straty są większe
ale niech zostanie 3000 zł za CO i CWU dla domu 320m2
Policz swoje przy obecnych cenach prądu .

minertu
03-11-2014, 01:32
Jeżeli mam być dokładniejszy to powinienem policzyć 5,7 t bo ponad 300 kg odsprzedałem znajomemu jak zakupił kocioł.

dino49
03-11-2014, 01:32
No widzisz dino, a mineta twierdzi że oszczędza 2 tony rocznie. Zresztą jak mu uświadomiłem jego głupotę to się obraził, zwyzwał, zabrał zabawki i poszedł do innej piaskownicy.

Orientacyjnie mniej więcej podał, ale wiesz to wszystko zależy od pogody... Kupiłem elektroniczne zawory grzejnikowe i powiem Ci, że przedłużyła stałopalność kotła o parę godzin, po sezonie mogę powiedzieć ile zaoszczedziłem!

Liwko
03-11-2014, 01:36
Czyli widzisz mineta, przyciśnięty do muru przyznałeś że piszesz głupoty. Ale to i tak ciebie za to szanuję bo zyzol nigdy by się nie przyznał :D

minertu
03-11-2014, 01:43
Czyli widzisz mineta, przyciśnięty do muru przyznałeś że piszesz głupoty. Ale to i tak ciebie za to szanuję bo zyzol nigdy by się nie przyznał :D
Nie czuję się przyciśnięty do muru w przeciwieństwie do Ciebie bo dalej unikasz ile płacisz za ogrzewanie CO i CWU.
Jak znajdę więcej czasu to policzę ci to dokładniej łącznie ze stratami takimi jak otwieranie okien przez domowników kiedy mnie nie ma itp.
Dodam,że pomiar mam na parterze ,na pietrze mieszkają dziadkowie,gdzie dziadkowi jest za zimno a babci za ciepło.Gdyby nie robili mi cyrków to spalanie by było zapewne mniejsze ale kij z tym.

malina321
03-11-2014, 09:57
Panowie byłem poraz kolejny na ciełowlasciwe.pl zrobilem bardzo dokladny bilans tym razem wyszedl mi piec 8kw na na moje 175m2 chcialem zapytac na ile maja sie te suche liczby do rzeczywistosci i drugie dzwonilem rano do nstalatora za zdecyduje sie na 14 kw panowie stwierdzil CYTUJE { W POLOWIE ZIMY BEDZIESZ U MNIE I BEDZIESZ PROSIL O WYMIANE NA 23 KW JUZ TAKIE PRZYPADKI MIALEM{ i co mam mu nie wierzyc ????? Moc moze byc wysza a i tak tyle samo grochu spalisz to nie ma znaczenia Nie wiem chyba sie gosc myli nie wierze zeby chodzilo o kase przeciez miedzy mocami tych piecy nie ma duzej róznicy AHA dodam to mlody instalator chyba nie mysli PO Gierkowsku Pozdrawaim

map78
03-11-2014, 10:13
Panowie byłem poraz kolejny na ciełowlasciwe.pl zrobilem bardzo dokladny bilans tym razem wyszedl mi piec 8kw na na moje 175m2 chcialem zapytac na ile maja sie te suche liczby do rzeczywistosci i drugie dzwonilem rano do nstalatora za zdecyduje sie na 14 kw panowie stwierdzil CYTUJE { W POLOWIE ZIMY BEDZIESZ U MNIE I BEDZIESZ PROSIL O WYMIANE NA 23 KW JUZ TAKIE PRZYPADKI MIALEM{ i co mam mu nie wierzyc ????? Moc moze byc wysza a i tak tyle samo grochu spalisz to nie ma znaczenia Nie wiem chyba sie gosc myli nie wierze zeby chodzilo o kase przeciez miedzy mocami tych piecy nie ma duzej róznicy AHA dodam to mlody instalator chyba nie mysli PO Gierkowsku Pozdrawaim

malina, ja miałem wcześniej kocioł na ekogroszek 25kW - instalatorzy wyliczyli mi zapotrzebowanie na 18kW, dodali do tego CWU i tak im wyszło:D Po trzech latach wywaliłem kocioł i wezwałem innych fachowców - od pompy ciepła - tym z kolei wyszło, że mój dom potrzebuje 8,6kW i wstawili pompę 9kW:eek: Poprzedniej zimy najniżej było -19st i pompa 9kW doskonale sobie radziła - w domu +23st. Przy wymianie źródła ciepła w ogóle nie dotykałem się ocieplenie, także parametry mojego domu pozostały bez zmian - info masz w mojej stopce.
Także samemu musisz wyciągnąć wnioski i ocenić, czy można fachowcom ufać, czy nie, bo u mnie ci pierwsi pomylili się o ponad 200%:D

Maher
03-11-2014, 10:30
Panowie byłem poraz kolejny na ciełowlasciwe.pl zrobilem bardzo dokladny bilans tym razem wyszedl mi piec 8kw na na moje 175m2 chcialem zapytac na ile maja sie te suche liczby do rzeczywistosci i drugie dzwonilem rano do nstalatora za zdecyduje sie na 14 kw panowie stwierdzil CYTUJE { W POLOWIE ZIMY BEDZIESZ U MNIE I BEDZIESZ PROSIL O WYMIANE NA 23 KW JUZ TAKIE PRZYPADKI MIALEM{ i co mam mu nie wierzyc ????? Moc moze byc wysza a i tak tyle samo grochu spalisz to nie ma znaczenia Nie wiem chyba sie gosc myli nie wierze zeby chodzilo o kase przeciez miedzy mocami tych piecy nie ma duzej róznicy AHA dodam to mlody instalator chyba nie mysli PO Gierkowsku Pozdrawaim

Możesz wejść na statystyki z jaką średnią mocą pracują piece na stronie :
https://esterownik.pl/zdalny-dostep
Aby było oszczędnie patrz głównie na palnik takiego pieca, bo co z tego jak piec będzie miał małą moc wyliczoną na papierze jak palnik będzie dobrany do dwukrotnie większej mocy i swoje musi wtedy spalić przy pracy z mniejszą mocą aby podtrzymać żar. Oczywiście wymiennik i resztę podzespołów też ma duże znaczenie wpływającą na odbiór ciepła z palnika jak i trwałość całego zestawu, dobrze dobrany piec uzyskuje największą sprawność przy pracy z mocą nominalną.

arekjola1
03-11-2014, 11:23
Malina,skoro z kalkulatora wychodzi Ci takie zapotrzebowanie,to nie słuchaj takich instalatorow co proponują dwa razy większą moc,bo oni nie widzieli dobrych kociołków na groch w akcji.Ostatnio montowałem u siostry RBR 12kw do domu o pow.150mkw. z zimnymi piwnicami i z nie ocieplonym poddaszem.znajomy instalator pukał sie po głowie,że to mało te 12kw,bo wczesniej był 17kw i ledwo dawał rade.Kociołek pracuje już miesiąc z tego więcej w podczymaniu,bo już dogrzał sobie domek i teraz tylko uzupełnia straty ciepła,ja chciałem dać im taki z 10kw,ale poszliśmy na kompromis i teraz wszyscy są zadowoleni.Jak przyjda większe mrozy to kociołek spokojnie pociągnie nawet z mocą 15kw.Zastanawiam się nad wymianą kociołka w moim domu gdzie jest 165mkw,ale jest dobrze ocieplony i dobrą propozycją będzie oferta Jareckiego kociołek SKAM 7kw,ktory spokojnie wyciągnie 10kw.

sebsa
03-11-2014, 12:27
Panowie byłem poraz kolejny na ciełowlasciwe.pl zrobilem bardzo dokladny bilans tym razem wyszedl mi piec 8kw na na moje 175m2 chcialem zapytac na ile maja sie te suche liczby do rzeczywistosci i drugie dzwonilem rano do nstalatora za zdecyduje sie na 14 kw panowie stwierdzil CYTUJE { W POLOWIE ZIMY BEDZIESZ U MNIE I BEDZIESZ PROSIL O WYMIANE NA 23 KW JUZ TAKIE PRZYPADKI MIALEM{ i co mam mu nie wierzyc ????? Moc moze byc wysza a i tak tyle samo grochu spalisz to nie ma znaczenia Nie wiem chyba sie gosc myli nie wierze zeby chodzilo o kase przeciez miedzy mocami tych piecy nie ma duzej róznicy AHA dodam to mlody instalator chyba nie mysli PO Gierkowsku Pozdrawaim

Instalator nie ma pojęcia. Jeśli jednak chcesz koniecznie kupić od niego to weź pisemne zobowiązanie z wekslem, że zobowiązuje się do rewitalizacji Twojego komina w przypadku gdy zostanie zniszczony przez niskie temperatury spalin z takiego kotła.
Jeśli upierasz się na ten węgiel to przyjrzałbym się Skamowi 12kW Jareckiego z palnikiem Ardeo z opcją na miał i oryginalnym szerokim zejściem na paliwo. Sterownik SPP lub Bruli. Jeśłi się boisz, że mały to bierz 17-kę i palić jakiś niskokalorycznym groszkiem. Ale szybko się przekonasz, kto miał rację.

krzy27
03-11-2014, 12:50
malina321 wymieniasz kocioł czy wstawiasz do nowego domu. Jak to pierwsze to wrzuć informacje o ilości spalonego węgla, gazu czy czegokolwiek o ogrzewaniu bo można z tego również oszacować moc potrzebną. Nie tak dokładnie ale zawsze to lepiej niż z "przeczucia" instalatora. Mam znajomego, dość młodego, 2-3 lata po ślubie, 1 dziecko. Żona go zaczepiła w sklepie i nie uwierzysz jak potrafił ją wkręcić że się rozwiedli. Nie ma reguły czy stary czy młody, każdy może oszukać. Myślisz że ja czy Ty nie?
Zaproponował bym Ci taki test. Jeśli znasz się na czymś - idź do sklepu gdzie tym handlują i udawaj naiwnego głupka. Jak zobaczysz sposób obsługi to zrozumiesz.

wuwok
03-11-2014, 13:32
Panowie byłem poraz kolejny na ciełowlasciwe.pl zrobilem bardzo dokladny bilans tym razem wyszedl mi piec 8kw na na moje 175m2 chcialem zapytac na ile maja sie te suche liczby do rzeczywistosci i drugie dzwonilem rano do nstalatora za zdecyduje sie na 14 kw panowie stwierdzil CYTUJE { W POLOWIE ZIMY BEDZIESZ U MNIE I BEDZIESZ PROSIL O WYMIANE NA 23 KW JUZ TAKIE PRZYPADKI MIALEM{ i co mam mu nie wierzyc ????? Moc moze byc wysza a i tak tyle samo grochu spalisz to nie ma znaczenia Nie wiem chyba sie gosc myli nie wierze zeby chodzilo o kase przeciez miedzy mocami tych piecy nie ma duzej róznicy AHA dodam to mlody instalator chyba nie mysli PO Gierkowsku Pozdrawaim

I ja się wtrącę . mam 250m2 po podłogach i mi instalator powiedział że muszę kupić 25kw inaczej zmarznę. Gdy zobaczył że mam 16kw oświadczył że za mały. Teraz bym kupił spokojnie 10kw . Piec na eko uzupełnia straty ciepła. Spotkałem się też z twierdzeniem że im większy piec tym lepiej bo rzadziej się załącza :) [podaje ślimak eko] Tylko gdy porównaliśmy spalanie to oświadczył ze moje jest wzięte z kosmosu.Nie możliwe by tak mało piec palił :)

Aha tylko my tu mówimy o sprawdzonych piecach. Czyli takich które ciepła nie wywalają w komin.

malina321
03-11-2014, 13:40
Drzewa ile? tak jak tylko byla mozliwosc to podkladalem i jak byly takie temp jak teraz to samaym tylko drzewem problem w tym ze jak nie bylo styropapy na dachu fffiiiuuutt 2 godzinki i juz bylo chłód czuc z ogólnym paleniem tak samo dlatego tak ciezko mi sie teraz odniesc

Maher
03-11-2014, 14:00
w zeszłym roku spalilem 3 tony flotu plus jakas tona wegla i pomagalem sobie drzewem a styropape zalozyli mi na koncu kwietnia tego roku a wiec nie mam odniesienia widzicie sami jakie temp na zewnatrz nawet +16 cięzko sie odniesc w domu cieplo na razie pale co drugi dzien a temp na grzejnikach mysle ze 45 stopni ciaglekj pracy starczyło by na noc mnie oczywiscie Pozdrawiam

A w takim razie jaki masz dotychczasowy piec że się go chcesz pozbyć, może wystarczy dołożyć zawór 4D aby na piecu trzymał wysoką temperaturę a na dom puszczał niższą, można dołożyć sam zespół podajnika z sterownikiem jak to zwykły śmieciuch.

krzy27
03-11-2014, 14:20
malina321 licząc flot i węgiel w takiej ilości jak podajesz nie uwzględniając sprawności wynika moc 13kW. Z taką mocą na pewno nie grzałeś bo uwzględniając choćby 80% sprawność jak dla podajników masz 10.5kW dla 60% - jak w paleniu od góry masz moc około tej wyliczonej drugim razem. Jak ciepło w domu miałeś wiesz sam. Drewno mogło dać wynik w górę ale o ile to zależy ile go spaliłeś.
Może jeszcze coś z mojej zmiany zasypowca na podajnik. Sąsiad (gazownik) był strasznie zainteresowany. Pytał ile spaliłem przed - ja 5t. Ile po - ja 5t. A sąsiad - to nic nie zaoszczędziłeś. Byś widział reakcje mojej żony jak głośno deklarowała że nie wróciła by do starego komfortu w domu. Nawet "najlepszej cioci" w mojej rodzinie zabrakło tematu. Dziś wiem że kocioł jest za duży i faktycznie idzie jeszcze zejść ze spalania ale musiałem w mój piec doinwestować by go ograniczyć. Przy dobrym piecu zapłacił bym tylko raz - ale kto mi w tedy powiedział że nie potrzebuje tak dużego.

malina321
03-11-2014, 20:31
Siedze i tak czytam powiedzcie mi Ogladam kotły witkowskiego nawet opinie maja porządne ale strasznie zastanawiaja mnie dwie rzeczy piersza chyba tak mi sie wydaje podaja najmniej z wszystkich czyli ze np 15kw starczy mi na ogrzewanie 100m2 strasznie maja zanizony według innych wydajnosc kotła i co ciekawe podaja ze mozna palic na ruszcie awaryjnym jednoczesnie np. mam dużo drzewa to bym sobie dokladał co by mi bardzo pasowalo jak sie do tego odniesiecie moze ma ktos doswiadczenia z kotlem Witkowski chetnie wysłucham Pozdrawiam

krzy27
03-11-2014, 21:33
Drzewo dobrze spalone to tylko w kotłach na zgazowanie. Takie konstrukcje wymagają bufora - bez niego ani rusz. Zrębkowane można podać przez podajnik. Niektórzy współspalają z gorszymi węglami.
Odnośnie doboru to metry kwadratowe nie równają się kilowatom. Weźmiesz pod uwagę dom pasywny to te zależności ni jak się mają. Im lepiej ocieplony tym mniej kW trzeba użyć. W pewnym momencie wystarczą już pojedyncze waty a to już obecność domownika może dostarczyć.

timon120777
04-11-2014, 01:16
malina
wyrzuć z głowy te nauki z poprzedniego stulecia

domy sie izoluje i muszą spełniac jakieś normy
a moce dobiera się do strat a nie do powierzchni
możesz mieć dom 200m2 z kotłem 12KW i możesz mieć dom 350m2 z kotłem 12KW
wszystko zależy od tego jakie będa straty
producenci zwłaszcza Ci którzy nie inwestuja wnowe produkty o niższych mocach specjalnie zaniżają powierzchnię do ogrzania aby móc sprzedac swoje produkty. U Witkowskiego i tak postęp jest bo nie mieli do niedawna kotła 15KW i zaczynali od 19KW oferty jak dobrze pamiętam.
jak chcesz spalać wszystko to "śmieciuch" z buforem i podłogówka po całości. do tego edukacja w sposobie palenia
jak chcesz kotła na ekogroszek nie nastawiaj się na palenie w nim na ruszcie bo to zwyczajnie smrodzenie tylko, kupa zachodu i gówniany efekt końcowy

krzy27
04-11-2014, 09:42
jak chcesz kotła na ekogroszek nie nastawiaj się na palenie w nim na ruszcie bo to zwyczajnie smrodzenie tylko, kupa zachodu i gówniany efekt końcowy

Obiema ręcami popieram.

malina321
04-11-2014, 11:54
Panowie pozwolicie że przeciagne wątek wlasnie wracam od kolegi nowe budownictwo do ogrzania 100m2 podłogówka piec defro 15kw spala 3 t grochu plus duże ilosci drzewa zaparte twierdzi ze piec jest za maly teraz by wziol 20kw mówi ze piec mu non stop podaje i spala CYTUJE ( co chwile pobiera sobie dawke wegla bo jest za maly .Powiedzialem mu ze raczej za duzy to stwierdzil ze na maly piec jescze z wieksza czestotliwoscia by podawal i jeszcze wiecej spali byc tu mądry i pisz wiersze Pozdrowienia Co Wy na to panowie

arczi721
04-11-2014, 12:08
Panowie pozwolicie że przeciagne wątek wlasnie wracam od kolegi nowe budownictwo do ogrzania 100m2 podłogówka piec defro 15kw spala 3 t grochu plus duże ilosci drzewa zaparte twierdzi ze piec jest za maly teraz by wziol 20kw mówi ze piec mu non stop podaje i spala CYTUJE ( co chwile pobiera sobie dawke wegla bo jest za maly .Powiedzialem mu ze raczej za duzy to stwierdzil ze na maly piec jescze z wieksza czestotliwoscia by podawal i jeszcze wiecej spali byc tu mądry i pisz wiersze Pozdrowienia Co Wy na to panowie
Jeśli jest to nowy dom 100m2 to na ogrzewanie powinien zużyć max.8000kWh a to w przypadku ekogroszka daje ok.1200-1500zl a to jest jakieś 1,1-1,5t dobrego ekogroszka.
Widzisz teraz z jaką sprawnością grzeje kolega i ile kasy wyrzuca w komin ?

tymczasowy19
04-11-2014, 12:12
A czy Wy kapujecie,że nie wszyscy mają NOWE DOBRZE IZOLOWANE DOMY albo po prostu nie chcą innego rozwiązania?

już niedługo wszystkie nowe domy będą dobrze izolowane, ale pewnie dalej będą do nich ludzie węgiel dawać....


Modyfikowana żywność jest gorsza od tego co wdychasz.Puchniesz z jedzenia byle czego i Twoja UNIA na to pozwala.Nasze zdrowe żarcie jest drogie,popatrz na półki,wyparła je tandeta UNIJNA .Kto ma kasę je nasze Polskie produkty,kto jej nie ma sam się modyfikuje.I to legalnie i przepisowo.
z tym akurat się się zgodzę....

arczi721
04-11-2014, 12:16
I jeszcze jedno,w nowym domu 100m2 obciążenie cieplne czyli moc urządzenia grzewczego będzie ok.5-6kW a kolega ma 20kW także nie mam pytań.

sebsa
04-11-2014, 12:47
Panowie pozwolicie że przeciagne wątek wlasnie wracam od kolegi nowe budownictwo do ogrzania 100m2 podłogówka piec defro 15kw spala 3 t grochu plus duże ilosci drzewa zaparte twierdzi ze piec jest za maly teraz by wziol 20kw mówi ze piec mu non stop podaje i spala CYTUJE ( co chwile pobiera sobie dawke wegla bo jest za maly .Powiedzialem mu ze raczej za duzy to stwierdzil ze na maly piec jescze z wieksza czestotliwoscia by podawal i jeszcze wiecej spali byc tu mądry i pisz wiersze Pozdrowienia Co Wy na to panowie

Jeśli te 100m2 to całość powierzchni, którą ten kolega ogrzewa to należałoby powiedzieć wprost, że jest on cenzura. Władował paliwo stałe do tak małej powierzchni i do instalacji, która w całości potrzebuje właściwie niskich temperatur.
Pisałem Tobie, abyś nie patrzył na kocioł jako całość. Pytanie o sterownik na piecu. rodzaj algorytmu, jakiego używa podczas pracy, ilość parametrów do ustawienia. Pytanie o poprawność nastaw. Pytanie o poprawność instalacji.
Napiszę krótko. Ogrzewam 290m2. Dom budowany przez ok 25 lat. Stare technologie. Ocieplenie 10cm. Przy zakupie kotła słuchałem podobnych Twojemu instalatorów. Wyszło na 35-40kW. Szybko okazało się, że piec 38kW jest za duży. W 2 lata wykończyłem komin. Udało mi się wymienić kocioł na 26kW. Licząc rok w rok spaliłem w poprzednim sezonie ok 5,3 tony na ogrzewanie CO + CWU. Grzanie również latem. Piec uważam nadal za duży.
Przy temp -20deg spalam ok 35kg węgla 27-28MJ. Temperatury na 2 piętrach ok 24deg. W piwnicy troszkę chłodniej ale niewiele. Łatwo policzyć z jaką mocą grzeję. Następny kocioł to będzie jakieś 15-17kW. Choć najchętniej wywaliłbym węgiel ze swojego domu.

tymczasowy19
04-11-2014, 12:55
sebsa - bo to można i trzeba policzyć....(jak tak zrobiłem!) no ale sam minertu przyznał, ze tego nie robi, bo po co,on tylko sprzedaje ludziom przekonanym i świadomym tego czego chcą...:bash:

an2lec
04-11-2014, 13:02
Panowie pozwolicie że przeciagne wątek wlasnie wracam od kolegi nowe budownictwo do ogrzania 100m2 podłogówka piec defro 15kw spala 3 t grochu plus duże ilosci drzewa zaparte twierdzi ze piec jest za maly teraz by wziol 20kw mówi ze piec mu non stop podaje i spala CYTUJE ( co chwile pobiera sobie dawke wegla bo jest za maly .Powiedzialem mu ze raczej za duzy to stwierdzil ze na maly piec jescze z wieksza czestotliwoscia by podawal i jeszcze wiecej spali byc tu mądry i pisz wiersze Pozdrowienia Co Wy na to panowie
Ja mam znajomego który po 8 latach eksploatacji kotła retortowego nie potrafi poprawnie ustawić sterownika dwustanowego. Ludzie często nie wiedzą jak taki kocioł powinien pracować, a tym bardziej jak ustawić sterownik żeby to osiągnąć. Dlatego dla własnej wygody szukaj w miarę inteligentnego sterownika.

Odnośnie spalania drewna to Skam-P można zamontować ruszt żeliwny na dwóch wysokościach. W górnym położeniu jest małe palenisko i można przepalać nie wyłączając palnika. Przy dolnym mocowaniu jest duży zasyp i możliwość palenia przy wyłączonym podajniku.
Myślę jednak że jak popracujesz trochę na automacie to nie będziesz miał ochoty bawić się z rusztem ;)

sebsa
04-11-2014, 13:05
sebsa - bo to można i trzeba policzyć....(jak tak zrobiłem!) no ale sam minertu przyznał, ze tego nie robi, bo po co,on tylko sprzedaje ludziom przekonanym i świadomym tego czego chcą...:bash:

Ciebie Artur to już na całego pogięło. Sam z sobą polemizujesz i się cytujesz.. Zdrówka życzę.

krzy27
04-11-2014, 13:12
malina321 poglądy większości tu piszących miałem okazje poznać ale nie powiesz że uderzające jest to że co do mocy piszą wszyscy zgodnie. Jeśli kupisz kocioł z poprawną mocą do swoich potrzeb to koniecznie zaproś kolegę do siebie w sezonie grzewczym. Zrobisz mu ogromną przysługę a zobaczyć jego minę dla Ciebie będzie bezcenne.

sebsa
04-11-2014, 13:16
malina321 poglądy większości tu piszących miałem okazje poznać ale nie powiesz że uderzające jest to że co do mocy piszą wszyscy zgodnie. Jeśli kupisz kocioł z poprawną mocą do swoich potrzeb to koniecznie zaproś kolegę do siebie w sezonie grzewczym. Zrobisz mu ogromną przysługę a zobaczyć jego minę dla Ciebie będzie bezcenne.

Krzy - warto by dodać, aby ten poprawnie dobrany kocioł posiadał porządny sterownik.

krzy27
04-11-2014, 13:25
Krzy - warto by dodać, aby ten poprawnie dobrany kocioł posiadał porządny sterownik.

Koniecznie!!

krzy27
04-11-2014, 14:49
malina321 był w stanie podjechać do kolegi zobaczyć kocioł. Może jest ktoś na forum z kotłem o mocy ok 10kW w jego sąsiedztwie. Nie chce za niego decydować ale mógłby pokusić się zobaczyć pracujący dobrze dobrany kocioł. Oczywiście adresy lepiej wymieniać na PW.
grabpa58 też nie wiem co sądzić. Mieszka daleko więc bezpośrednio nie będę wąchał jego komina. Życie jednak różnie prowadzi i gdyby mi przyszło mieszkać w jego sąsiedztwie to już bym wolał żeby dokonał słusznego zakupu.

sebsa
04-11-2014, 15:22
Ja napiszę nieco przekornie. Malina nie ma obowiązku znać się na kotłach, sterownikach, palnikach, obciążeniu cieplnym budynku itd. To obowiązek instalatorów, sprzedawców, producentów. Niestety większość z nich to ludzie z przypadku. Ich niewiedza prowadzi później do sytuacji jakie znamy często z forum. Duże spalanie, wiadra sadzy, kopcenie z komina. To właśnie daje argumenty przeciwnikom węgla -poniekąd słuszne.

zyzolek
04-11-2014, 15:42
Dokładnie sebsa,
instalatorzy kotłów CO, w większości starej daty traktują nowe kotły z podajnikiem tak jak stare śmieciuchy. Zapominają tylko o tym, że w nowych kotłach jest tzw stałopalność, czyli kocioł nie gaśnie i nie trzeba go od nowa rozpalać. Stary śmieciuch 25kw do 160m2 domku, który się palił tylko 12 godzin na 75st i w tym czasie trzymał ciepło był ok. Ale nowy stałopalny pracujący na max 50-55st i nie gaśnie, to z racji mocy w KW o połowę mniejszy wystarczy.

w84u
05-11-2014, 12:13
Tylko, że on pobierając z sieci 1kWh dostarcza do domu 3,5kWh, więc coś cisie rozjechaly te rachunki.

"Cisie" nic nie rozjechało. Skoro podaje, że płaci za energię 3200, to nawet w dwóch strefach płacąc średnio 0,4gr za kilowat zuzywa 8000 kWh. Wobec tego skoro do wyprodukowania 1kWh trzeba 0,45 kg węgla to ... sam sobie policzysz? plus śr 10% na straty w przesyle.

superworm
05-11-2014, 12:25
A ja mam pytanie do LIWKO i innych zorientowanych w różnych sposobach ogrzewania...
Dla przypomnienia zacytuję sam siebie


Witam
Kupiłem niedawno dom ok 70m2. Planuję wymienić w nim całą instalację CO (piec, rury, grzejniki)
FAKTY:
Połowa domu podpiwniczona, kocioł stoi w piwnicy i musi ogrzać dodatkowo bojler 100l (w przyszłości większy). Na parterze nad piwnicą znajduje się kuchnia i łazienka, pokój (nazwijmy go dumnie salonem) jest niepodpiwniczony i w jego rogu będzie stał kominek.
Piętro- 2 pokoje
Budynek w tej chwili jeszcze nieocieplony
Z uwagi na moją ciepłolubną 2 połówkę i kilkumiesięczne dziecko w domu musi być cały czas ciepło.
PLANY/INWESTYCJE:
W tym roku:
na parterze podłogówka (w salonie będzie styropian 15cm, w kuchni i łazience 3-5cm)+ drabinka w łazience, piętro grzejniki. Przykrycie stropodachu blachą trapezową+ocieplenie go 10 lub 12cm styropianu, wymiana okien w całym budynku na nowe
W przyszłym roku:
ocieplenie ścian 12cm styropianu+ wpuszczenie styropianu ok 1m w głąb ziemi
W najbliższych latach:
dobudowa pokoju ok 20m2- nad nim taras oraz ganku ok 4-5m2

Z tego co zdążyłem wyczytać na forum kocioł jaki bym potrzebował to 7-10kW więc wyboru nie mam zbyt wielkiego
(...)

Dla powyższego przypadku proszę o ile to możliwe o przeliczenie:
Jaki będzie koszt zakupu instalacji dla kotła na ekogroszek/pompy ciepła/kotła czy czegoś tam na gaz ziemny/ farelki :) /innego rozwiązania
Jaki będzie roczny koszt użytkowania powyższych rozwiązań wliczając w to paliwo, prąd, konserwację itp
Jaki będzie koszt całkowity po 10, 20, 30 latach wliczając, że wszystko ma swoją żywotność
Ceny paliw przyjmujemy na stałym poziomie z 2014r. Obsługę pomijamy bo ruch to zdrowie. Ceny za sprzęt nowy a nie z 2 ręki. Usługi uśrednione a nie najtańsze bo wiadomo co może kryć się za niską ceną.

Proponuję podjąć ten temat nie wyolbrzymiając i nie krytykując poszczególnych rozwiązań.
Jeśli wyliczenia będą realne i potwierdzone przez innych użytkowników tego forum to łatwiej będzie podjąć komus takiemu jak ja decyzję.
Jeśli udowodnisz (LIWKO), że Twoje rozwiązanie(ogrzewanie) jest TAŃSZE w wykonaniu i uzytkowaniu to zyskasz więcej w jednym poście niż w kolejnych 16 000 napisanych nie w temacie.
Pozdrawiam

fotohobby
05-11-2014, 12:38
"Cisie" nic nie rozjechało. Skoro podaje, że płaci za energię 3200, to nawet w dwóch strefach płacąc średnio 0,4gr za kilowat zuzywa 8000 kWh. Wobec tego skoro do wyprodukowania 1kWh trzeba 0,45 kg węgla to ... sam sobie policzysz? plus śr 10% na straty w przesyle.

Z elektrowni ma około 2 kWh z kilograma wegla, z kotla jakieś 4.5kWh energii cieplnej
A COP 3,5... On te 2kWh z sieci zamienia na 6-8kWh energii cieplnej.

Co do tych 3000. To jakbyć się wczytał, jest razem z oswietleniem i sprzętem. Ty pozyskujesz orad na ten cel inaczej, niż z sieci ?

krzy27
05-11-2014, 13:03
Z elektrowni ma około 2 kWh z kilograma wegla, z kotla jakieś 4.5kWh energii cieplnej
A COP 3,5... On te 2kWh z sieci zamienia na 6-8kWh energii cieplnej.

Co do tych 3000. To jakbyć się wczytał, jest razem z oswietleniem i sprzętem. Ty pozyskujesz orad na ten cel inaczej, niż z sieci ?

Weź jeszcze pod uwagę że 2kW w elektrowni to nie 2kW u odbiorcy.

fotohobby
05-11-2014, 13:13
Weź jeszcze pod uwagę że 2kW w elektrowni to nie 2kW u odbiorcy.


Wziąłem pod uwagę, bo bezposrednio z kotła masz 2,22 kWh, jeśli przyjąc, że 1kWh mamy z 0.45 kg wegla - o czym pisał w84u
Dołiczyłem 10%strat na przesył.

w84u
05-11-2014, 13:17
Z elektrowni ma około 2 kWh z kilograma wegla, z kotla jakieś 4.5kWh energii cieplnej
A COP 3,5... On te 2kWh z sieci zamienia na 6-8kWh energii cieplnej.

Co do tych 3000. To jakbyć się wczytał, jest razem z oswietleniem i sprzętem. Ty pozyskujesz orad na ten cel inaczej, niż z sieci ?

Kolego, czego ty nie rozumiesz? 3200 złotych, ZŁOTYCH to dane wyjściowe jakie zapłacił z za energię elektryczną jaką dostarczono do domu. Na co zamienił potem i z jaką sprawnością NIE MA TU NIC DO RZECZY :) Czy to jasne? Ja mam dom słabo ocieplony, bez rekuperacji, dwa razy większy powierzchniowo i kubaturowo, całą dobę 23 stopnie, jedną osobę więcej w domu, wszystkie dorosle. Na ogrzewanie i CWU "idzie" 2400zł, za prąd ok. 2200. To daje na łeb ok. 1,1 tys. Tyle co u Liwko. Mieszkam w nim od 20 lat.

krzy27
05-11-2014, 13:18
Zostawcie te nasze nieszczęsne elektrownie i elektrociepłownie, są i tak o niebo bardziej zabezpieczone przed truciem niż wasze wszystkie instalacje!
Jak mi zmierzysz emisje to Ci uwierzę że dobrze piszesz.

Pytanie, czy w Krakowie jest elektrownia węglowa?
W Krakowie mają kominki.

map78
05-11-2014, 13:18
Jaki będzie koszt zakupu instalacji dla kotła na ekogroszek/pompy ciepła/kotła czy czegoś tam na gaz ziemny/ farelki :) /innego rozwiązania
Jaki będzie roczny koszt użytkowania powyższych rozwiązań wliczając w to paliwo, prąd, konserwację itp
Jaki będzie koszt całkowity po 10, 20, 30 latach wliczając, że wszystko ma swoją żywotność
Ceny paliw przyjmujemy na stałym poziomie z 2014r. Obsługę pomijamy bo ruch to zdrowie. Ceny za sprzęt nowy a nie z 2 ręki. Usługi uśrednione a nie najtańsze bo wiadomo co może kryć się za niską ceną.


Przy tak postawionych warunkach najtaniej wyjdzie śmieciuch z Castoramy.
Małego śmieciucha kupisz za 1-2tys zł.
Codziennie przejdziesz się po ulicach (ruch to zdrowie) i pozbierasz co tam znajdziesz - butelki PET, opony, pampersy, itp. A na mroźniejsze dni zakupisz 0.5t jakiegoś węgla.
Także koszt wraz z kotłownią ok 4tys i roczne wydatki na poziomie 500zł - prąd do dmuchawy, 0.5t węgla, jakaś podpałka i amortyzacja wózka do zbierania śmieci;)
Żywotnością się nie martw, bo tam się nie ma co zepsuć.
System jest skuteczny i super tani. Wadą jest kupa roboty (ale to pomijamy) i smród w domu i okolicy, ale to większości nie przeszkadza:)
Pozdrawiam

w84u
05-11-2014, 13:32
to strasznie niską sprawność mają te elektrownie, jak na 8000kwh od Liwko potrzebują 3900 ton węgla :bash:
jak tak liczysz, to nic dziwnego że ci wyszło co wyszło :P

http://www.elopole.pgegiek.pl/index.php/technika-i-technologia/zasada-dzialania-elektrowni/ To strona elektrowni Opole, gdzieś 7 akapit od końca jest taki kawałek "Ilości węgla niezbędnego do pracy elektrowni cieplnej jest bardzo duża. Przyjmuje się, że do wytworzenia 1 kWh potrzebne jest około 0,45 kg węgla energetycznego, a w przypadku węgla brunatnego wielkość ta jest trzykrotnie większa. Dlatego elektrownie pracujące na węgiel brunatny budowane są w najbliższym sąsiedztwie kopalni, co pozwala znacznie ograniczyć koszty transportu." O stratach na przesyle też znaleźć ? :) Już widzę, brak przecinka 3,9 ton . A jakieś bardziej merytoryczne uwagi? :)

tymczasowy19
05-11-2014, 13:37
http://www.elopole.pgegiek.pl/index.php/technika-i-technologia/zasada-dzialania-elektrowni/ To strona elektrowni Opole, gdzieś 7 akapit od końca jest taki kawałek "Ilości węgla niezbędnego do pracy elektrowni cieplnej jest bardzo duża. Przyjmuje się, że do wytworzenia 1 kWh potrzebne jest około 0,45 kg węgla energetycznego, a w przypadku węgla brunatnego wielkość ta jest trzykrotnie większa. Dlatego elektrownie pracujące na węgiel brunatny budowane są w najbliższym sąsiedztwie kopalni, co pozwala znacznie ograniczyć koszty transportu." O stratach na przesyle też znaleźć ? :)

nie odróżniasz kg od tony?? :bash:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tona :P

krzy27
05-11-2014, 13:40
Przy tak postawionych warunkach najtaniej wyjdzie śmieciuch z Castoramy.
Małego śmieciucha kupisz za 1-2tys zł.
Codziennie przejdziesz się po ulicach (ruch to zdrowie) i pozbierasz co tam znajdziesz - butelki PET, opony, pampersy, itp. A na mroźniejsze dni zakupisz 0.5t jakiegoś węgla.
Także koszt wraz z kotłownią ok 4tys i roczne wydatki na poziomie 500zł - prąd do dmuchawy, 0.5t węgla, jakaś podpałka i amortyzacja wózka do zbierania śmieci;)
Żywotnością się nie martw, bo tam się nie ma co zepsuć.
System jest skuteczny i super tani. Wadą jest kupa roboty (ale to pomijamy) i smród w domu i okolicy, ale to większości nie przeszkadza:)
Pozdrawiam

Dzięki Tobie zaczynam rozumieć traumę Liwka.

w84u
05-11-2014, 13:44
nie odróżniasz kg od tony?? :bash:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tona :P

No to błysnąłeś wiedzą, mnie nawet nie chciałoby się z tego powodu kliknąć w klawiaturę, z powodu literówki. Chyba że gdzieś kupisz 3900 ton węgla za 3200 złotych.

superworm
05-11-2014, 13:52
Przy tak postawionych warunkach najtaniej wyjdzie śmieciuch z Castoramy.
Małego śmieciucha kupisz za 1-2tys zł.
Codziennie przejdziesz się po ulicach (ruch to zdrowie) i pozbierasz co tam znajdziesz - butelki PET, opony, pampersy, itp. A na mroźniejsze dni zakupisz 0.5t jakiegoś węgla.
Także koszt wraz z kotłownią ok 4tys i roczne wydatki na poziomie 500zł - prąd do dmuchawy, 0.5t węgla, jakaś podpałka i amortyzacja wózka do zbierania śmieci
Żywotnością się nie martw, bo tam się nie ma co zepsuć.
System jest skuteczny i super tani. Wadą jest kupa roboty (ale to pomijamy) i smród w domu i okolicy, ale to większości nie przeszkadza
Pozdrawiam

Błyszczysz inteligencją. Twój poziom powala na kolana. Pozwolisz, że nie zejdę tak nisko.
Ale nic się nie martw- myślę, że jeszcze zmądrzejesz i dorośniesz do poziomu jaki powinieneś reprezentować w swoim wieku.

Temat PC dla starego domu uważam za zamknięty.
arczi721
Nadal myślę nad podłogówką po całości - muszę jeszcze poczytać i się doszkolić. Kładzenie grubszych izolacji natomiast może się nigdy nie zwrócić.

map78
05-11-2014, 14:03
Błyszczysz inteligencją. Twój poziom powala na kolana. Pozwolisz, że nie zejdę tak nisko.
Ale nic się nie martw- myślę, że jeszcze zmądrzejesz i dorośniesz do poziomu jaki powinieneś reprezentować w swoim wieku.

Nie rozumiem:confused:
Prosiłeś o konkretne rady i wyliczenia. Z kontekstu Twojego zapytania wywnioskowałem, że interesuje Cię ogrzewanie jak najtańsze - sam napisałeś, że pracy własnej nie wliczasz. Przedstawiłem Ci takie rozwiązanie - zdziwiłbyś się ile osób je stosuje. Jeżeli chcesz porozmawiać poważnie o bardziej cywilizowanych źródłach ciepła to musiałbyś się inaczej określić. Kolejne wyliczanki i przepychanki ze sprzedawcami kotłów na paliwa stałe jakoś mnie już nie bawią. Wiele razy było tu o tym i dalej nie wiele z tego wynika. Dla Ciebie mam tylko jedną radę, którą można w zasadzie skwitować przysłowiem "Jak se pościelesz, tak się wyśpisz".

fotohobby
05-11-2014, 14:04
Kolego, czego ty nie rozumiesz? 3200 złotych, ZŁOTYCH to dane wyjściowe jakie zapłacił z za energię elektryczną jaką dostarczono do domu. Na co zamienił potem i z jaką sprawnością NIE MA TU NIC DO RZECZY :) Czy to jasne? Ja mam dom słabo ocieplony, bez rekuperacji, dwa razy większy powierzchniowo i kubaturowo, całą dobę 23 stopnie, jedną osobę więcej w domu, wszystkie dorosle. Na ogrzewanie i CWU "idzie" 2400zł, za prąd ok. 2200. To daje na łeb ok. 1,1 tys. Tyle co u Liwko. Mieszkam w nim od 20 lat.

Prostuję tylko niepradziwe informacje, jakoby grzanie gruntową pompą ciepła wymagało spalenia wiekszej ilości węgla w elektrowni, niż spalenie go w kotle, aby dostarczyć taką samą ilość energii cieplnej.

kobra64
05-11-2014, 14:04
Z elektrowni ma około 2 kWh z kilograma wegla........ Około 40% produkcji energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla brunatnego. Policz jeszcze raz - bo na razie w sferze pobożnych życzeń się obracasz. Jak uwzględniając strukturę paliw w elektrowniach wyjdzie 1 kWh z kilograma spalonego węgla, to już sukces ogromny będzie. I teraz COP -em go - ma 3,5 do 4 kWh z kilograma spalonego węgla. Tylko dlatego że ma PC gruntową - z PC PW miałby koło 2,5 kWh.

superworm
05-11-2014, 14:08
W jednym i drugim przypadku się mylisz :)
Ale nie wyjaśnię czemu bo forum nie służy przecież do tłumaczenia i prostowania błędnych decyzji inwestorów ;)
Najlepszy klient to nie świadomy klient :)

Możliwe ale jaki będzie czas po którym zwróci się w opale różnica w cenie styropianu 12 i 20cm położonego na gazobetonie? Wydaje mi się, że mogę tego nie dożyć :)

superworm
05-11-2014, 14:16
###### Napisał superworm
Błyszczysz inteligencją. Twój poziom powala na kolana. Pozwolisz, że nie zejdę tak nisko.
Ale nic się nie martw- myślę, że jeszcze zmądrzejesz i dorośniesz do poziomu jaki powinieneś reprezentować w swoim wieku.######
Nie rozumiem:confused:
Prosiłeś o konkretne rady i wyliczenia. Z kontekstu Twojego zapytania wywnioskowałem, że interesuje Cię ogrzewanie jak najtańsze - sam napisałeś, że pracy własnej nie wliczasz. Przedstawiłem Ci takie rozwiązanie - zdziwiłbyś się ile osób je stosuje. Jeżeli chcesz porozmawiać poważnie o bardziej cywilizowanych źródłach ciepła to musiałbyś się inaczej określić. Kolejne wyliczanki i przepychanki ze sprzedawcami kotłów na paliwa stałe jakoś mnie już nie bawią. Wiele razy było tu o tym i dalej nie wiele z tego wynika. Dla Ciebie mam tylko jedną radę, którą można w zasadzie skwitować przysłowiem "Jak se pościelesz, tak się wyśpisz".

Wcale mnie to nie dziwi, że nie zrozumiałeś (inteligencja)
Napisałem, że chcę wymienić stary piec na coś innego bo jest taka okazja zanim się wprowadzę.
Ważniejsze jest dosranie komuś niż konkretna pomoc. Cały temat bezsensownych przepychanek zamiast konkretnej pomocy.
A co gorsza sam zaczynam pisac nie w temacie, żeby to prostować. Tak więc dyskusje czas zakończyć

fotohobby
05-11-2014, 14:18
Około 40% produkcji energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla brunatnego. Policz jeszcze raz - bo na razie w sferze pobożnych życzeń się obracasz. Jak uwzględniając strukturę paliw w elektrowniach wyjdzie 1 kWh z kilograma spalonego węgla, to już sukces ogromny będzie. I teraz COP -em go - ma 3,5 do 4 kWh z kilograma spalonego węgla. Tylko dlatego że ma PC gruntową - z PC PW miałby koło 2,5 kWh.

W 2011 było to 30%
Coś się zmieniło od tego czasu ?

Jednak da to wiecej, niż 1kwh/1kg

map78
05-11-2014, 15:09
Wcale mnie to nie dziwi, że nie zrozumiałeś (inteligencja)
Napisałem, że chcę wymienić stary piec na coś innego bo jest taka okazja zanim się wprowadzę.
Ważniejsze jest dosranie komuś niż konkretna pomoc. Cały temat bezsensownych przepychanek zamiast konkretnej pomocy.
A co gorsza sam zaczynam pisac nie w temacie, żeby to prostować. Tak więc dyskusje czas zakończyć

Proszę mnie nie obrażać, bo ja staram się tego nie robić i tego samego wymagam od innych. Oczywiście, że moja wypowiedź zawierała aspekt humorystyczny, ale czasem tylko w tak drastyczny sposób można dotrzeć do świadomości inwestorów. W żadnym wypadku nie miała ona na celu obrażania kogokolwiek.
Wracając do meritum sprawy, to już wielokrotnie poruszane były na forum wyliczanki o jakie prosiłeś - niestety zawsze kończy się to storpedowaniem tematu przez forumowych sprzedawców węgla i kotłów, którzy zawsze znajdują alternatywną rzeczywistość. Sam kiedyś pokusiłem się o takie porównanie, więc zamiast unosić się dumą i odpowiadać agresją - przeczytaj i sam sprawę przemyśl. Pozdrawiam
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6491521&viewfull=1#post6491521

w84u
05-11-2014, 16:27
w84u - wybacz, ale różnica między toną a kg to dla mnie nie jest literówka....jestem wyczulony na tym punkcie.
a przeliczyłem te kwoty które podałeś twoje i te od liwka - na węgiel kamienny. Wychodzi prawie to samo - z małym, delikatnym szczegółem - że u ciebie znaczna część z tego idzie przez komin,gdzie nie ma żadnych filtrów,instalacji odsiarczających - a w elektrowni są.

Szczęśliwie zbliżamy się do końca tej dyskusji i osiągnęliśmy konsensus, że jednak PC nie jest taniej. Teraz, czy ekologiczniej :) Przyjmiemy wstępnie , że w elektrowniach nie dokonują cudów i do zamiany węgla w energię zużywają tyle samo tlenu i produkują tyle samo dwutlenku węgla w tej reakcji. To znaczy, że przy śr. 40-to procentowej sprawności (a co piąta elektrownia w Polsce ma 50 lat i sprawność ok 30%) do wyprodukowania tej samej energii co kocioł CO nowej generacji (80+%) emituje go 2 razy więcej. Teraz siarka. Z poprzedniego mojego postu wiesz, że do wyprodukowania 1 kW trzeba 0,45 kilograma węgla, podczas gdy w kotłach CO połowę tego, wobec tego elektrownia musi spalić dwa razy tyle węgla dla tej samej jednostki mocy i nawet zakładając, że używa najlepszych systemów odsiarczania, to wyemituje siarki tyle samo.O elektrowniach na węgiel brunatny spalającej paliwo z zawartością siarki 3-4% i zużyciem 3-krotnym w stosunku do węgla kamiennego na 1 kW energii litościwie nie wspomnę. To w zasadzie ostatni post w tym temacie, chyba, że wytkniesz mi jakieś błędy ortograficzne. Przy okazji, po przecinku wstawiamy spację, po kropce nowe zdanie zaczynamy z wielkiej (dużej) litery itp. itd. ;)

karoka65
05-11-2014, 16:47
Czemu nie robicie OZC przy doborze kotła jak inwestor nie ma obliczeń ?
Ty to jesteś rycztyk pier...ty jak mawiają ślązacy.
Ja mam robić OZC ?

w84u
05-11-2014, 17:01
Musiałem przeoczyć ten konsensus,zatem czy mozesz podsumowac ile kosztuje indywidualnego inwestora energia grzewcza czyli 1kWh z ekogroszku a ile z pompy ?

Nie chce mi się, wróć do początku (dyskusji) ewentualnie wskaż błędy. Może podejmę temat.

zyzolek
05-11-2014, 17:09
Musiałem przeoczyć ten konsensus,zatem czy mozesz podsumowac ile kosztuje indywidualnego inwestora energia grzewcza czyli 1kWh z ekogroszku a ile z pompy ?

10-16gr za kWh, zależy po ile kupisz paliwo.
Ale to już było 1000 razy pisane, nawet sam to kiedyś Arturo liczyłeś;)

w84u
05-11-2014, 17:30
To zadam pytanie jeszcze raz bo albo przeoczyłeś, albo specjalnie ominąłeś co jest bardziej prawdopodobne. Czy w Krakowie jest elektrownia węglowa?

W samym Krakowie EDF Kraków S.A. moc elektryczna wynosi 460 MW, a cieplna 1547 MW. Reszta węglowych w małopolsce na wschód od miasta, w Andrychowie, Skawinie i Siersza. Ulubiony kierunek wiatrów to z zachodu na wschód. :) Chyba, że pytanie nie do mnie, było bez adresata.

map78
05-11-2014, 17:42
10-16gr za kWh, zależy po ile kupisz paliwo.
Ale to już było 1000 razy pisane, nawet sam to kiedyś Arturo liczyłeś;)

Ja bym powiedział, że zależy co najmniej od trzech czynników: ceny paliwa, kaloryczności i sprawności spalania - i tak, żeby uzyskać cenę kWh z węgla na poziomie 10gr trzeba by kupić opał 26MJ w cenie 525zł/t i spalić go ze sprawnością 75%:) Także przyjmijmy lepiej, że dla przeciętnego palacza to te 16gr za kWh też będzie dobrym wynikiem;)

Andrzej_M_
05-11-2014, 20:09
kontynuuj, nie mogę się doczekać, aż dojdziesz do puenty, że to wina wszystkich tych, co grzeją prądem w takiej czy innej postaci że mamy taki syf za oknem o tej porze roku....:bash: ,,,,

Polecam wszystkim do zajrzenia na Śląski Monitoring Powietrza (podobno najlepszy w kraju) http://monitoring.katowice.wios.gov.pl/ .
Można tam zapoznać z danymi bieżącymi jak i historycznymi.

Oczywiście, własne wnioski można później przedstawić na forum.

minertu
05-11-2014, 20:16
kontynuuj, nie mogę się doczekać, aż dojdziesz do puenty, że to wina wszystkich tych, co grzeją prądem w takiej czy innej postaci że mamy taki syf za oknem o tej porze roku....:bash:

masz filtr w kominie? instalację odsiarczającą?
to nie pisz już nic więcej....

W miastach w których są elektrownie, dziwnym trafem nie ma przekroczeń PM10 latem, tylko zaczynają się jak spadnie temperatura na zewnątrz

Powietrze cieplejsze ma mniejszą gęstość. Powietrze chłodniejsze ma większą gęstość. Na chłopski rozum: Powietrze chłodniejsze ma większą koncentrację masy na jednostkę objętości. Cieplejsze ma po prostu mniejszy ciężar właściwy.
Dlatego im chłodniej tym większa koncentracja gazów,pyłów,dymów itp.

tymczasowy19
05-11-2014, 20:16
Andrzej_M - to właśnie to miałem na myśli pisząc powyższe. Analiza wykresów miesięcznych dla PM10 jest bardzo wymowna.

w84u
05-11-2014, 21:04
To nie temat do dyskusji tylko czysta matematyka.
Ile zapłaci indywidualny inwestor za energię cieplną czyli za 1kWh przy ogrzewaniu ekogroszkiem a ile przy ogrzewaniu pompą.
Tylko przy odpowiedzi weź pod uwagę zwykłego inwestora kupującego polski ekogroszek(nie miał) i polski prąd(nie pajęczasz).
Sądzę,że ceny obu nośników energii są znane także nie powinno być problemu z odpowiedzią.
Jestem ciekawy bo naprawdę nie zauważyłem tego konsensusu.

To jak Ci ta matematyka tak leży to przedstaw wyliczenia, bo znowu będę musiał wyciągać co z czym mam porównywać, bo na razie nie potrafisz poprawnie wyłożyć pytania, np jaka pompa: PP-W, czy P z wymiennikiem poziomym, czy pionowym, koszty izolacji na budynku i dachu oraz od gruntu (bo to warunek podstawowy dla PC prawda?), rekuperacja (znasz jakąś instalację PC bez reku? to też dla PC condicio sine qua non), czy prąd ma być z PGE, Tauronu, RWE, czy Energa. Jaki węgiel, od jakiego dostawcy i w której części kraju. Jak te wszystkie koszty ogarniesz to zrozumiesz o co pytasz.

SUSPENSER
05-11-2014, 22:16
Ekogroszek 25MJ za 900zł,przyjmij tylko COP3:

Co tak mało - 1 200 przyjmij za ekogroszek :sick:

fotohobby
05-11-2014, 22:16
Teraz siarka. Z poprzedniego mojego postu wiesz, że do wyprodukowania 1 kW trzeba 0,45 kilograma węgla, podczas gdy w kotłach CO połowę tego, wobec tego elektrownia musi spalić dwa razy tyle węgla dla tej samej jednostki mocy i nawet zakładając, że używa najlepszych systemów odsiarczania, to wyemituje siarki tyle samo.

Instalacja mokrego odsiarczania posiada sprawnośc >90%
Nawet spalając dwa razy więcej wegla elekrownia wyemituje mniej siarki niż domowe kociołki o tej samej mocy

w84u
05-11-2014, 22:55
ja nie prowadzę,zadnej dyskusji.
Upomnij swojego kolegę w84u bo on zaczął dyskutowac na temat ile to kosztuje kWh w elektrowni dla odbiorcy grzejącego prądem.

No przecież w dyskusji z tymczasowym19 doszliśmy do zgody, że go zacytuję "a przeliczyłem te kwoty które podałeś twoje i te od liwka - na węgiel kamienny. Wychodzi prawie to samo" w kwesti ekologi podobnie, bo ileż to elektrowni dysponuje odsiarczaniem na mokro? ja też mogę sypnąć wapnem na węgiel i mam kalcynację z 40% skutecznością :) (a co z brunatnym, wybierasz elektrownię przy zakupie prądu?) Montaż pompy z odwiertami to ok 35 tys plus reku z 3 tys plus lepsza izolacja budynku to razem z 40 do 50 tysięcy, Moja dentystka ma PC z odwiertami, dom ocieplony tradycyjnie twierdzi, że ogrzewanie ją kosztuje tyle, co węglem, ale nie ma syfu. Czyli zwrotu inwestycji nie będzie nigdy. Jak dodać reku i lepszą izolację to roczna różnica na korzyść PC będzie ok 1 tysiąca złotych, czyli inwestycja zwróci się za 30 lat. Koszt kotłowni węglowej to kocioł dobrej sprawności 7,5 tys, plus bojler CWU 600zł z robocizną i osprzętem razem może z 12 tys. Reku niepotrzebne, izolacja może być przeciętna.

fotohobby
05-11-2014, 23:06
Wychodzi prawie to samo" w kwesti ekologi podobnie, bo ileż to elektrowni dysponuje odsiarczaniem na mokro? .

Wymień te, które nie mają. Bedzie Ci łatwiej....

kobra64
06-11-2014, 11:48
Takie bajki możesz opowiadać dzieciom na dobranoc, a nie mnie. Na Twoje nieszczęście skończyłem szkołę i potrafię jeszcze liczyć;) Podaj wynik OZC Twojego domu to Ci policzę co do złotówki ile wydałeś na węgiel. Może być nawet to przybliżone z ciepłowłaściwie.pl. Durszlak 250m2 nie ma prawa ogrzać się do 23st przy pomocy 2t dobrego węgla (1900zł) lub 3,5t lichego miału. Po prostu jest to sprzeczne z naturą, nauką i nawet zdrowym rozsadkiem. Odważ się i wklej swój wynik, a rzeczowo podyskutujemy, czy jest to możliwe, czy nie? Za 1900 PLN -ów kupuje się jakieś 5 ton lichego miału 19 MJ z Janiny. Albo 4 tony przyzwoitego miału 21 MJ z tejże Janiny.

w84u
06-11-2014, 12:14
O to właśnie im chodzi, wiec nie ma co do takich gości grzecznie, bo nie kumają ani grzecznie ani jak się czarno na białym pokazuje co ile kosztuje.
To spamerzy i może jak się napisze wprost do typa, to może się wreszcie admin znajdzie, co porządek zrobi.

Zamiast bowiem jakiejś pomocy i wymiany zdań userów kotłów na ekogroszek jest wieczny, gówniany spam pompiarzy, do czego przeciez założyli sobie wątek, kiego diabła się pchają na ten wątek jeszcze, mało im?

Więc wracając do tematu, malinę mogę do siebie zaprosić, w końcu mieszka w Raciborzu o rzut beretem, niech sam zobaczy jak to działa ;)

map78
06-11-2014, 12:53
map78, do mojego domu, który pobudowałem sam, wprowadziłem się 95 roku ubiegłego wieku, Internet w Polsce, komutowany pojawił się w 93, mój pierwszy OZC, chyba ze strony Sancom ściągnąłem przez P2P (eMule) gdzieś powyżej dwutysięcznego roku. Za moich czasów o audycie mało kto słyszał, w projekcie jest na ścianę 0,5W/m2K na dach 0,3 I tyle pewnie jest. Palę groszkiem z Wesołej 28MJ, cena 728zł/T w ubiegłym roku po 740 reszta na stronie eSterownik. https://esterownik.pl/statystyki/1337
Edit: rzucam ręcznik, poddaję się, nie mam sił, a w zasadzie czasu. WYGRALIŚCIE!:)

To teraz patrz i pomyśl.
Zużyłeś węgla za 1900zł na CO + CWU;
1900zł / 740zł ~ 2,6t ekogroszku 28MJ
1kg takiego ekogroszku ma 7,7kWh energii, zatem:
2600 x 7,7 = 20020kWh - liczymy dla sprawności kotła 75%, to daje 20020 x 0,75 = 15015kWh;
Od tego odejmijmy CWU - niech będzie jakieś 2500kWh to daje wynik 12515kWh
I teraz najważniejsze: 12515 / 250m = 50,06kWh/m2/rok
Co oznacza, że niechcący pobudowałeś dom 5 litrowy:D Tak dla porównania podam Ci, że mój ma zapotrzebowanie 78kWh/m2/rok, a jest jakby nowszy lepiej ocieplony i lepiej położony. To się nazywa CUD. Szkoda, że takie cuda tylko u węglarzy się zdarzają i to tych forumowych;) Tez chciałbym mieć dom 5-litrowy, bo wtedy mieściłbym się w tysiącu, a tak niestety te 1730zł trzeba było wybulić:(

malina321
06-11-2014, 14:35
Panowie chyba ostatni raz juz zapytam o zdanie fachowców oglądam te kotły sas ten który chce to jest Eco najmniejsza moc 17kw defro komfort najmniejsza moc 15kw kielar najmniejsza moc 23kw solid najmniejsza moc 15kw i przy tych wiekszych firmach mozna tak mnozyc Powiedzcie mi dla kogo oni te piece produkuja przeciez mój dom 175m2 nie jest malym domem a w dzisiejszych czasach buduje sie duzo mniejsze domki co oni tam maja włozyc wiem ze sa ludzi którzy maja domy 300m2 ale wiekszośc te male czy tylok mniejsze firmy dostrzegaja potrzebe indiwidualna Pozdrawiam Jesli ktos pali sasem eco 17 kwlub defro 15kw prosze dac znac na priva Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

zyzolek
06-11-2014, 14:47
Malina, szukaj takiego kotła z największym zakresem modulacji mocy i z porządnym sterownikiem, który płynnie potrafi modulować tą mocą.

arczi721
06-11-2014, 14:49
Panowie chyba ostatni raz juz zapytam o zdanie fachowców oglądam te kotły sas ten który chce to jest Eco najmniejsza moc 17kw defro komfort najmniejsza moc 15kw kielar najmniejsza moc 23kw solid najmniejsza moc 15kw i przy tych wiekszych firmach mozna tak mnozyc Powiedzcie mi dla kogo oni te piece produkuja przeciez mój dom 175m2 nie jest malym domem a w dzisiejszych czasach buduje sie duzo mniejsze domki co oni tam maja włozyc wiem ze sa ludzi którzy maja domy 300m2 ale wiekszośc te male czy tylok mniejsze firmy dostrzegaja potrzebe indiwidualna Pozdrawiam Jesli ktos pali sasem eco 17 kwlub defro 15kw prosze dac znac na priva Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Skoro wyszło Ci,że potrzebujesz kotła o mocy 8kW to masz o czym myśleć.
Na forum masz świeże dwa wątki z problemami inwestorów,którzy posiadają przewymiarowane wg potrzeb moce kotłów. Poczytaj.
A komu producenci robią tak wielkie moce i komu sprzedawcy je sprzedają ? Masz odpowiedź w tym wątku.
Tym którzy chcą takie kotły.
Nowy dom do 200m2 potrzebuje max.10kW ot i tajemnica.

map78
06-11-2014, 14:51
Panowie chyba ostatni raz juz zapytam o zdanie fachowców oglądam te kotły sas ten który chce to jest Eco najmniejsza moc 17kw defro komfort najmniejsza moc 15kw kielar najmniejsza moc 23kw solid najmniejsza moc 15kw i przy tych wiekszych firmach mozna tak mnozyc Powiedzcie mi dla kogo oni te piece produkuja przeciez mój dom 175m2 nie jest malym domem a w dzisiejszych czasach buduje sie duzo mniejsze domki co oni tam maja włozyc wiem ze sa ludzi którzy maja domy 300m2 ale wiekszośc te male czy tylok mniejsze firmy dostrzegaja potrzebe indiwidualna Pozdrawiam Jesli ktos pali sasem eco 17 kwlub defro 15kw prosze dac znac na priva Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Dzieje się tak, ponieważ producenci kotłów rozumieją to czego forumowi sprzedawcy zrozumieć nie potrafią. Mianowicie, że do nowych domów nie pakuje się kotła na paliwo stałe, więc koncentrują swą produkcję na odbiorcę domu nieizolowanego, lub słabo izolowanego, generalnie stare budownictwo. W nowym kocioł na węgiel to nieporozumienie, to też nie produkują nawet takich co by pasowały;)

zyzolek
06-11-2014, 15:17
Mianowicie, że do nowych domów nie pakuje się kotła na paliwo stałe, więc koncentrują swą produkcję na odbiorcę domu nieizolowanego, lub słabo izolowanego, generalnie stare budownictwo.

Znasz li ten dom287777287778287779

Fajny kontrast, drewutnia przy jednostce zewnętrznej od PC.
No i ten biedny labrador-retriever w kagańcu. Oj zgroza:jawdrop:

wuwok
06-11-2014, 15:26
Panowie chyba ostatni raz juz zapytam o zdanie fachowców oglądam te kotły sas ten który chce to jest Eco najmniejsza moc 17kw defro komfort najmniejsza moc 15kw kielar najmniejsza moc 23kw solid najmniejsza moc 15kw i przy tych wiekszych firmach mozna tak mnozyc Powiedzcie mi dla kogo oni te piece produkuja przeciez mój dom 175m2 nie jest malym domem a w dzisiejszych czasach buduje sie duzo mniejsze domki co oni tam maja włozyc wiem ze sa ludzi którzy maja domy 300m2 ale wiekszośc te male czy tylok mniejsze firmy dostrzegaja potrzebe indiwidualna Pozdrawiam Jesli ktos pali sasem eco 17 kwlub defro 15kw prosze dac znac na priva Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
A nie prościej kupić sprawdzone kotły,polecane tutaj??Z sterownikami które są chwalone?kupisz jakiś wynalazek to będziesz miał szanse większych problemów!! Podstawa to piec dopasowany, sterownik dobry,wymiennik który umie odebrać ciepło z spalin.

map78
06-11-2014, 16:15
Znasz li ten dom287777287778287779

Fajny kontrast, drewutnia przy jednostce zewnętrznej od PC.
No i ten biedny labrador-retriever w kagańcu. Oj zgroza:jawdrop:

W kominku ostatnio paliłem w grudniu 2013r - to po pierwsze, a po drugie kominek wybudowałem i paliłem w nim jako węglarz jeszcze;) tak gwoli ścisłości. Teraz zrobiłbym bio, bo mimo wszystko kominek jako ozdoba i mebel mi się podoba. Nie wspomnę już, że aż się ciśnie "przyganiał kocioł garnkowi", bo twój jest ze 2x większy;)
http://www.iv.pl/images/85957702716666088818.jpg (http://www.iv.pl/)
Co do kagańca, to niestety mój Drago za młodu lubił sobie dożynki w ogrodzie odprawić;) więc nosił kaganiec tylko do ogrodu. Teraz już zmądrzał i nawet obroży nie nosi. Więc proszę Cie nie bądź takim wielkim miłośnikiem zwierząt i nie wmawiaj mi, że poczyniłem mu nieodwracalne krzywdy, bo jak się nie zna kontekstu sytuacji to łatwo kogoś oskarżać.

zyzolek
06-11-2014, 16:18
Dobre :) Widać kto pisze nie w temacie :)
Ale jak wątek o kotłach to też się spytam czy Ty zastanawiałeś się czy kocioł zwróci się zanim wyzionie ducha ? ;)

Ciekawe czy twój się zwróci?
Znasz li ten dom?
287792

I ten komin?

287793

zyzolek
06-11-2014, 16:38
W kominku ostatnio paliłem w grudniu 2013r - to po pierwsze, a po drugie kominek wybudowałem i paliłem w nim jako węglarz jeszcze;) tak gwoli ścisłości. Teraz zrobiłbym bio, bo mimo wszystko kominek jako ozdoba i mebel mi się podoba. Nie wspomnę już, że aż się ciśnie "przyganiał kocioł garnkowi", bo twój jest ze 2x większy;)
http://www.iv.pl/images/85957702716666088818.jpg (http://www.iv.pl/)


Mam kominek, nie mam drewutni, nawet drzewa teraz nie mam.
Kominek u mnie to fanaberia mojej żony, bo kosztował więcej niż cała kotłownia na ekogroszek.
Ale żona strasznie chciała, sama sobie wybrała, kupiła i zapłaciła. Przepalone kilkanaście razy w ciągu 4 lat.
Po 4 latach wreszcie wyczyściła sobie szybę w swoim kominku i stwierdziła, że nie ma sensu w nim więcej palić, bo za dużo zachodu i nie zamierza go już więcej czyścić.

Jarecki79
06-11-2014, 20:50
jak to się mówi - lepiej późno iż wcale
ale jak wytłumaczyć, te opóźnienie - lekko licząc 5-letnie?


Tu się mylisz.
ok.te 4lata galmet 12ka z fajką, heiz lub heiztechnik - te mi się mylą z 10ką i fajką, i bodajże hef z 12ką i fajką... swego czasu o tym się pisało, nie chce mi się szukać, za mało czasu na wszystko.
dużo, dużo później ogniwo 10ka, a w ostatnim czasie zębiec 9ka i to defro

Andrzej_M_
06-11-2014, 21:06
No to 2 miejsce:
287815

Innych badziewi nie brałbym wogóle pod uwagę

Dzięki kotłowi tej marki poznałem wielu fantastycznych forumowiczów.
Poznałem także podstawy różnych tajemnic jakie zachodzą we wnętrzach tych potworów.


Arczi721 mam nadzieje, że w doborze (rankingu) kobiet masz sporo większe sukcesy, niż w typowaniu cech kotłów, które budzą w Tobie tak ogromny zachwyt.

minertu
06-11-2014, 21:17
Dzięki kotłowi tej marki poznałem wielu fantastycznych forumowiczów.
Poznałem także podstawy różnych tajemnic jakie zachodzą we wnętrzach tych potworów.


Arczi721 mam nadzieje, że w doborze (rankingu) kobiet masz sporo większe sukcesy, niż w typowaniu cech kotłów, które budzą w Tobie tak ogromny zachwyt.

A ja z sąsiadem nie jedną butelkę przy nim wypiłem.
A to jedna z opinii.
Witam serdecznie!

Od 2 miesięcy użytkuje kocioł EKOKOMFORT AUTOMAT Lazara.

Na początku miałem troche problemów z rozruchem, ale narazie jest ok. i teraz mam pytanie odnośnie ustawień... temperaturę minimalną kotła mam ustawioną na 65st podawanie przez 6 sekund, przerwa 1min, a w potrzymaniu podawanie 8 sekund, przerwa 14min. Moim zdaniem mam zbyt duże spalanie, worek 50kg starcza mi na 2,5 dnia przy temperaturze ok 0st przez cały dzień i np kiedy kocioł podciągnie temp do 68st po 5 minutach schodzi do 64st i próbuje podciągnąć do 68st co udaje mu sie po ok 15min a komin jest tak gorący ze się w głowie nie mieści... przed tym piecem miałem miałówkę to komin mogłem normalnie trzymać, ale te rozpalanie kazdego dnia trochę mnie denerwowało. a na dodatek nie wiem dlaczego żużluje się popiół i 2 razy bezpiecznik parafinowy wypuścił wodę do zasobnika choć cały czas jego temp nie przekracza 50st
bardzo proszę o radę

malina321
07-11-2014, 01:16
Panowie co powiecie na kotły Witkowskiego siedzę i czytam trochę o nich opinie różne maja ruszt żeliwny co by mi się podobało bo przy ruszczie wodnym jes produkuja sadzy a i temp spalin bylaby wyzsza bo bardzo zależy mi żeby nie zajechać komina Pozdrawiam

tymczasowy19
07-11-2014, 05:53
Swego czasu do mocy 15kW nie trzeba było mieć nawet badań emisyjnych i pozwolenia od kominiarza
Aktualnie mnie to nie interesowało.

Tam dużo do powiedzenia ma kominiarz, musisz sam poszukac jak to jest obecnie

o kominiarzu tez słyszałem...
czytałem też gdzieś, że kocioł musi mieć sprawność 90%
i to wiele tłumaczy..są kotły na rynku która mają taką sprawność? (oprócz tych na pellet?)


Niemcy nie są głupi.A wręcz przeciwnie. Rozpoczęli budowę kilkunastu siłowni węglowych, przed wprowadzeniem nowych norm emisyjnych CO2, jednocześnie, już wcześniej uregulowali sobie kwestię kotłów węglowych

an2lec
07-11-2014, 06:35
Panowie co powiecie na kotły Witkowskiego siedzę i czytam trochę o nich opinie różne maja ruszt żeliwny co by mi się podobało bo przy ruszczie wodnym jes produkuja sadzy a i temp spalin bylaby wyzsza bo bardzo zależy mi żeby nie zajechać komina Pozdrawiam
Żeby nie zajechać komina przede wszystkim musisz mieć dobrze dopasowany mocowo kocioł (nieprzewymiarowany).
Zwróć uwagę jakiej mocy jest palnik. Niektórzy producenci do małego kotła wstawiają duży palnik. Liczy się tu minimalna moc z jaką prawidłowo może pracować. Przez większą część sezonu kocioł będzie chodził na niskiej mocy.
Jeśli chcesz palić miałem to koniecznie palnik II generacji (o tłokach i rynnach najlepiej zapomnij). Dobry eko-groszek coraz trudniej kupić. Do trudniejszych groszków też przyda Ci się taki palnik.
Do tego jak już wielokrotnie było pisane dobry sterownik żebyś nie musiał się przeprowadzać do kotłowni ;)
Nie wiem jakie palniki i sterowniki stosuje Witkowski.

sebsa
07-11-2014, 08:50
.......są kotły na rynku która mają taką sprawność? (oprócz tych na pellet?)



Np mój. Badania z labo - sprawność 90,5%;)

sebsa
07-11-2014, 09:00
Malina - ostatni raz.. Odpuść Witkowskiego. Bierz SKAM. Do tego tylko palnik Ardeo z oryginalnym szerokim zejściem. Wilgotny miał lubi się zawieszać. Do tego ster Bruli lub SPP. Bruli jest łatwiejszy do ogarnięcia. Ale SPP też posiada grono użytkowników z własnym forum, którzy na pewno pomogą z razie "W".
PS. O dobry miał trudno a i on co raz droższy. Łatwo rozpieprzyć komin przez nieumiejętne palenie. Odpuść sobie. Ułatwisz życie sobie i sąsiadom;).

sruba014
07-11-2014, 11:19
"Do tego tylko palnik Ardeo z oryginalnym szerokim zejściem. Wilgotny miał lubi się zawieszać"

Zastanawiałem się dlaczego piszesz o tym szerokim zejściu, rozumiem, że ze względu na to ażeby mokry miał się nie zawieszał.

Dzisiaj wysyłają do mnie Skamp-a 12kw, zadzwoniłem do firmy SEKOM i zapytałem o to "oryginalne szerokie zejście" i dostałem odpowiedź od właściciela, że do Skamów jest robione zejście specjalnie modyfikowane do tych pieców tj. 16/16. Pytałem o to większe i właściciel (Pan Jarek) odradził mi to ze względu na to, że np. dym lubi się cofać w tym większym wejściu, drugim powodem jest to, że za x lat gdybym chciał zmienić kosz zasypowy - nie będzie problemu, żeby takowy dokupić (nawet z innej firmy).

Także takie argumenty mnie przekonują i wziąłem z tym zejściem, które proponuje producent.

Dostałem także info, że od miesiąca nie są przesyłane sterowniku Bruli do producentów kotłów i dopiero w przyszłym tygodniu producent Bruli ma wysłać sterownik do Sekomu, wtedy oni doślą mi sterownik (wstępnie ustawiony przez pana z firmy Sekom).