PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

sebsa
07-11-2014, 10:43
Ja mam brucera. Od jakiegoś roku mam notoryczny problem z wieszaniem się groszku. Dlatego tak dużą uwagę zwracam na ten akurat detal. W starym brucerze zejście paliwa jest malutkie. W żeliwiakach żółty dym w zasobnikach to raczej codzienność. Pamiętam, że kiedyś Kobra pisał, że jemu również zawiesił się wilgotny miał na zejściu. Ma Ardeo z zejściem Jareckiego. Dlatego piszę o miale. Musi być suchy., by schodził bez problemu.
Jarek trochę przesadza z tym problemem odnośnie wymiany zasobnika. Ardeo to wyrób firm SIMAR/BUDKOT. Nie sądzę, że coś będą modyfikować albo się zwijać. W tym roku przez Allegro znalazłem firmę z Pleszewa - zrobili zasobnik za 300PLN wg podanych przeze mnie wymiarów. Nie było żadnego problemu. Zasobnik który zamawiałem był nietypowy, bo zażyczyłem sobie asymetryczny kosz celem powiększenia pojemności. Podałem rozmiary ramki zejścia, szer/wys, głębokość zasobnika i już.. 5 dni i miałem go u siebie.

Jarecki79
07-11-2014, 11:48
Ardeo, to wyrób firmy ardeo.
Simar czy Budkot to marki produkujące kotły

Brucer miał zejście bodajże 10x15cm
Żeliwny ewmar czy ardeo z ramką pod skamy ma światło otworu 16x16cm , suchy schodzi bez problemu
Mokry czy wilgotny zniszczy ślimak, też się potrafi na tym największym zawiesić. To większe dodatkowo cechuje się tym,że łatwiej cofa się dym do kosza a całość nie mieści się na palecie, czyli albo wysyłka w częściach albo dopłaty do kuriera za wystające za obrys palety motoreduktory i modlić się, aby w transporcie nie uszkodzili.

To z innymi otworami bez problemu pasuje pod kosze pancerpola, gdzie identyczne zejścia ma ich obrotowa miałówka a wybór koszy szerszy
Kombinowac oczywiście można, tylko po co?

kobra64
07-11-2014, 14:37
Śruba Ty się zejściem opału nie przejmuj zanadto - mam takie jak Ty i lekko wilgotny miał schodził. Teraz suchym palę - a Ty jak byś chciał palić mokrym to nawet i lepiej że Ci nie pójdzie, oszczędzi Ci wydatków bezsensownych na nowy kosz, ślimak , rurę i co tam jeszcze chcesz. Szkoda że ten kocioł bez stera będziesz miał na początku - obstukaj sobie z instalatorem żeby Ci przylazł ster podłączyć i wszystkie czujniki jak go już dostaniesz. Najlepiej i najskuteczniej - zatrzymaj część zapłaty aż Ci to zrobi. Instalator w ramach montażu kotła ma go podłączyć, uszczelnić, rozpalić, wyregulować i wyjaśnić Ci jak i kiedy ( znaczy - w reakcji na jakie stany palnika ) masz wprowadzać jakieś korekty w nastawach. Hydraulik w ramach uruchomienia instalacji ma wykonać regulację instalacji. Nie płaci się dokąd to nie jest zrobione. Wiem jak to brzmi, ale kto ma miękkie serce ten dupsko ma twarde. Dopilnuj go żeby kocioł postawił na jakiejś zbrojonej gumie i pod nóżkę podajnika też dał kawałek takiej gumy. Najlepszy chyba jest do tego kawałek pasa transmisyjnego - starczą dwa tak z 50 - 60 cm długie i z 10 cm szerokie paski pod kocioł + kawałek pod nóżkę. Dopilnuj żeby załączył na parę minut podajnik " na sucho" - ma chodzić cicho, bez oporów, zgrzytów i popiskiwań, obrót ma być płynny, talerz w czasie obrotu ma się nie podnosić tylko leżeć gdzie jego miejsce. Jak nie ma stera to może załączyć z gniazdka. Na początek chyba tyle. Powodzenia.

sebsa
07-11-2014, 14:48
Ardeo, to wyrób firmy ardeo.
Simar czy Budkot to marki produkujące kotły

Brucer miał zejście bodajże 10x15cm
Żeliwny ewmar czy ardeo z ramką pod skamy ma światło otworu 16x16cm , suchy schodzi bez problemu
Mokry czy wilgotny zniszczy ślimak, też się potrafi na tym największym zawiesić. To większe dodatkowo cechuje się tym,że łatwiej cofa się dym do kosza a całość nie mieści się na palecie, czyli albo wysyłka w częściach albo dopłaty do kuriera za wystające za obrys palety motoreduktory i modlić się, aby w transporcie nie uszkodzili.

To z innymi otworami bez problemu pasuje pod kosze pancerpola, gdzie identyczne zejścia ma ich obrotowa miałówka a wybór koszy szerszy
Kombinowac oczywiście można, tylko po co?

Yaro - Ja nigdzie nie napisałem, że proponuję palenie mokrym miałem. W środkowej Polsce kupienie dobrego miału to loteria. A i wysuszyć takie coś znacznie trudniej. Kolego na tłoku Tilgnera też wskazywał na zawieszanie zbyt wilgotnego miału. Teraz gdy kupuje to po kilka dni trzyma na słońcu, Później workuje ten wyschnięty i suszy pozostały. Ja takich warunków nie mam. Szkoda brudzić kostkę przed domem. Wskazuję tylko na zwiększone ryzyko zawieszenia opału.
Sprzedawca od którego kupuję stale opał ma taki wielki zsyp. Można z własnymi workami podjechać. Załadują do niego groszek i sobie zsypujesz w worki. Zworkowanie tony trwa ok 15 minut.. Później na paletę i dowożą do domu. Z groszkiem nie robią problemu. Miału nie chcą ładować bo się wiesza.

karoka65
07-11-2014, 15:19
Śruba Ty się zejściem opału nie przejmuj zanadto - mam takie jak Ty i lekko wilgotny miał schodził. Teraz suchym palę - a Ty jak byś chciał palić mokrym to nawet i lepiej że Ci nie pójdzie, oszczędzi Ci wydatków bezsensownych na nowy kosz, ślimak , rurę i co tam jeszcze chcesz. Szkoda że ten kocioł bez stera będziesz miał na początku - obstukaj sobie z instalatorem żeby Ci przylazł ster podłączyć i wszystkie czujniki jak go już dostaniesz. Najlepiej i najskuteczniej - zatrzymaj część zapłaty aż Ci to zrobi. Instalator w ramach montażu kotła ma go podłączyć, uszczelnić, rozpalić, wyregulować i wyjaśnić Ci jak i kiedy ( znaczy - w reakcji na jakie stany palnika ) masz wprowadzać jakieś korekty w nastawach. Hydraulik w ramach uruchomienia instalacji ma wykonać regulację instalacji. Nie płaci się dokąd to nie jest zrobione. Wiem jak to brzmi, ale kto ma miękkie serce ten dupsko ma twarde. Dopilnuj go żeby kocioł postawił na jakiejś zbrojonej gumie i pod nóżkę podajnika też dał kawałek takiej gumy. Najlepszy chyba jest do tego kawałek pasa transmisyjnego - starczą dwa tak z 50 - 60 cm długie i z 10 cm szerokie paski pod kocioł + kawałek pod nóżkę. Dopilnuj żeby załączył na parę minut podajnik " na sucho" - ma chodzić cicho, bez oporów, zgrzytów i popiskiwań, obrót ma być płynny, talerz w czasie obrotu ma się nie podnosić tylko leżeć gdzie jego miejsce. Jak nie ma stera to może załączyć z gniazdka. Na początek chyba tyle. Powodzenia.
Kobra te Twoje rady to takie pobożne życzenia, nie wszystkie ale...
Już widzę tych instalatorów którzy mają obcykane wszystkie sterowniki w paluszku, żeby ten Bruli zaraz do naprawy nie wrócił :)

dejfit
07-11-2014, 15:20
Niektórzy producenci do małego kotła wstawiają duży palnik.
Raczej większość. Nie pomylę się specjalnie pisząc, że średnio nominalna moc palnika jest przynajmniej 2x większa aniżeli nominalna kotła, do którego go wpakowano. W porównaniu do średniorocznego zapotrzebowania na ciepło to już w ogóle kosmos.



Jeśli chcesz palić miałem to koniecznie palnik II generacji (o tłokach i rynnach najlepiej zapomnij). Dobry eko-groszek coraz trudniej kupić. Do trudniejszych groszków też przyda Ci się taki palnik.
Jakie moce nominalne mają palniki II generacji? Brucer I to chyba 40kW nominalnej. Na forum jest zestawienie sterowników może nie do końca uwzględniające pełną ofertę rynkową, gdyż brakuje np. produktów Estymy czy RecalArtu. Może jakiś spec lub sprzedawca z branży kotlarskiej zrobi zestawienie palników dostępnych na rynku z uwzględnieniem mocy nominalnych, kosztów zakupu i serwisowania?

kobra64
07-11-2014, 15:35
Kobra te Twoje rady to takie pobożne życzenia, nie wszystkie ale...
Już widzę tych instalatorów którzy mają obcykane wszystkie sterowniki w paluszku, żeby ten Bruli zaraz do naprawy nie wrócił :) Obcykane w paluszku to przesada - zgoda. Ale na tyle żeby podłączyć prawidłowo ster i czujniki, uruchomić a później spalanie w miarę ustawić to przy jakim takim doświadczeniu lektura instrukcji obsługi wystarczy.

karoka65
07-11-2014, 15:41
Kobra niby tak, ale Ty chyba trochę w innym świecie chcesz żyć :)
Nie mówię że gorszym ale realnie to wygląda całkiem inaczej i chyba dobrze o tym wiesz a pisać każdy może i to co chce :)
Co do instrukcji to nawet właściciel bardzo rzadko bierze ją do ręki bo skąd te telefony: "panie wieśku może mi pan powiedzieć bo grzałem do tej pory tylko wodę i zapomniałem jak to się robi żeby centralne zaczęło grzać ?"
O to jest rzeczywistość.
Druga ze świata realnego to taka, czujniki które klient otrzymuje za darmo w zestawie z kotłem leżą w pudełku bo nikt nie raczy zobaczyć w instrukcję co to za pudełeczka a klient wali kupę szmalu za Auratony czy Eurostery bo instalator tak robi.
Kasa wywalona a to co dostał za darmo za jakiś czas ląduje w śmieciach, to są realia Kobra.

kobra64
07-11-2014, 15:55
No to ten u Śruby instalator według tych co opisałeś Karoka kryteriów będzie przej..ne miał. Bośmy ze Śrubą trochę czasu na meilowaniu spędzili i wytłumaczone ma jak Bruli ma mu sterować instalacją bez żadnych dodatkowych zbędnych dupsów. Tylko Bruli + to co niezbędne.

an2lec
07-11-2014, 16:08
Raczej większość. Nie pomylę się specjalnie pisząc, że średnio nominalna moc palnika jest przynajmniej 2x większa aniżeli nominalna kotła, do którego go wpakowano. W porównaniu do średniorocznego zapotrzebowania na ciepło to już w ogóle kosmos.
Ja nie prowadziłem analizy statystycznej odnośnie doboru mocy palników, ale chyba lepiej wybierać spośród tych producentów którzy prawidłowo je dobierają.


Jakie moce nominalne mają palniki II generacji? Brucer I to chyba 40kW nominalnej.
Z palników II generacji znasz tylko Brucera? Ekspertem nie jestem, ale znam takie które mają mniejszą moc. Ardeo, APPM-1, mała EkoEnergia. Najmniejszy to chyba Ardeo montowany w Skam-P 7kW.

dejfit
07-11-2014, 16:46
Ja nie prowadziłem analizy statystycznej odnośnie doboru mocy palników, ale chyba lepiej wybierać spośród tych producentów którzy prawidłowo je dobierają.
Takich nie ma. Chyba, że "prawidłowo" odpowiednio zdefiniujesz na własne potrzeby.


Z palników II generacji znasz tylko Brucera?
Ja się w ogóle nie znam. Rozumiem, że znasz palniki II generacji o mniejszej mocy aniżeli 40kW. Ile mają nominalnej?

an2lec
07-11-2014, 17:00
Takich nie ma. Chyba, że "prawidłowo" odpowiednio zdefiniujesz na własne potrzeby.
A jak według Ciebie powinno się dobierać moc palnika do mocy kotła?


Ja się w ogóle nie znam.
Skoro się nie znasz na palnikach to dlaczego twierdzisz że

Nie pomylę się specjalnie pisząc, że średnio nominalna moc palnika jest przynajmniej 2x większa aniżeli nominalna kotła, do którego go wpakowano. W porównaniu do średniorocznego zapotrzebowania na ciepło to już w ogóle kosmos.

Rozumiem, że znasz palniki II generacji o mniejszej mocy aniżeli 40kW. Ile mają nominalnej?
Moc tych palników które podałem wcześniej bez problemu znajdziesz w sieci. Nie chcę wyręczać Googla ;)

schutters
09-11-2014, 11:27
Witam chłopaki.
Czytam to forum już od dłuższego czasu. zaczynałem od pierwszych postów a był to 2006 rok!!!
Widać różnice poziomu w tedy i teraz. No ale ja nie o tym.

Stoję przed wyborem kotła i chciałbym rzeczowych opinii jakie są plusy i minusy kotłów nad którymi się zastanawiam a są to:

SKAM-P Premium 17kW
lub
Tilgner EKR 20kW
oba ze sterownikiem Bruli.

Najlepiej jak byłyby to opinie użytkowników i ludzi znających się na rzeczy.
Do Tilgnera dodawany jest palnik podobno ekoeneria o mocy do 38 kW nie pamiętam jaki był dolny zakres. Nie wiem czy taki palnik nie będzie za duży do kotła 20kW.

minertu
09-11-2014, 12:15
Moim skromnym zdaniem za duży. Oba kotły są na zbliżonym poziomie. Jeżeli chodzi o Tilgner a brał bym z rusztem żeliwnym. Skam ma ruszto deflektor co jest lepszym rozwiązaniem.

makog
09-11-2014, 12:39
Ja mam ogniowo, ale obecnie jesli bym mial wybierac to byl by to skam z palnikiem Ardeo obrotowym i sterowniekiem SPP .

schutters
09-11-2014, 13:05
Tak oczywiście ruszta żeliwne. SKAM ma większą sprawność o kilka procent zapewne ruszt z dyszami ma na to wpływ. Tylko czy te kilka % sprawności więcej jest w stanie się odczuć przy zwykłym użytkowaniu? Nie jest to tak jak w samochodach ze spalaniem przetestowane w warunkach laboratoryjnych?

krzy27
09-11-2014, 14:20
Tak jest. Wynik sprawności jest z badań laboratoryjnych w każdym kotle. Nawet w tym najlepszym wystarczą złe nastawy by połowy takich sprawności nie osiągnąć. Dużo zależy od samego palacza.

pawelo_pl
09-11-2014, 15:30
W styczniu minie 6 lat jak palę Tilgnerem EKR 25KW . Nie ma co ukrywać , każdy produkt ma jakieś wadu - w moim piecu to zasobnik , w którym niestety lubi zawiesić się opał gdy będzie bardzo mokry (poprzednią zimę byłem zmuszony przesiewać węgiel na sicie ) , jeśli jest węgiel suchy o dobrych parametrach to piec w zasadzie bezobsługowy poza czyszczeniem - które jest bardzo wygodne. Co do deflektora - to powiesiłem sobie na ruszcie wodnym - więc nie jest to problem. Moc palnika jak mnie pamięć nie myli to 15 ~ 40 kW . Niestety ale co niektórzy powiedzą że to plus sterownik to RT09PID , ale prawdopodobnie wymienię go na SPP .

timon120777
09-11-2014, 15:31
...

Stoję przed wyborem kotła i chciałbym rzeczowych opinii jakie są plusy i minusy kotłów nad którymi się zastanawiam a są to:

SKAM-P Premium 17kW
lub
Tilgner EKR 20kW
oba ze sterownikiem Bruli.
.....

a jakąż to powierzchnię chcesz ogrzewać tak dużym kociołkiem?

Jarecki79
09-11-2014, 15:47
, ale prawdopodobnie wymienię go na SPP .

Zapisz się u producenta na testy, przed zakupem sobie sprawdzisz jak chodzi.
Ja musze w końcu przełożyć na swoim kociołku, bo od września jest nowsza wersja spp i deczko zmieniły się nastawy dmuchawy, czeka sobie na podłączenie, ale permanentny brak czasu. Do nowej weesji możesz zapinac pompy energooszczędne
W związku z tym swoje dotychczasowe spp wyślę do aktualizacji softu i po odesłaniu mogę przekazac Tobie na kilka dni zabawy, myślę,że ci 3tygodnie zabawy starczą do testowania. Do starszej wersji nie jest zalecane zapinanie pomp energooszczędnych.

pawelo_pl
09-11-2014, 16:01
Dzięki @Jarecki - piszę się na takie rozwiązanie . Z powodu nowej wersji SPP wstrzymałem się z jego zakupem. Ale z tego co gdzieś czytałem miało tam być więcej nowości plus chyba nowa obudowa.

Jarecki79
09-11-2014, 16:23
Pawelo o nowszym pomyśle to było rozmawiane na forum producenta, to jednak jest projektowanie od początku.
Już Bolek mówił,że nie ma tego i informował także,że na ten rok nie będzie w sprzedaży.
Jak uda mu się zrobić prototypy do końca, to najpierw trzeba wytestować, złapać co się da i dopiero pewnie jak wszystko pójdzie z planem i bez większych błędów może się to pojawić na przyszły sezon. Na tą chwilę jest poprawione SPP (od początku września) Lifting polega na tym,że można podłączyć energooszczędne pompy, druga zmiana oznacza dla użytkownika tyle,że w starszej wersji np. bieg 23, to w nowszej będzie gdzieś 19-20, ale to chce właśnie sprawdzić a nie mam kiedy przełożyć.

minertu
09-11-2014, 17:23
W styczniu minie 6 lat jak palę Tilgnerem EKR 25KW . Nie ma co ukrywać , każdy produkt ma jakieś wadu - w moim piecu to zasobnik , w którym niestety lubi zawiesić się opał gdy będzie bardzo mokry (poprzednią zimę byłem zmuszony przesiewać węgiel na sicie ) , jeśli jest węgiel suchy o dobrych parametrach to piec w zasadzie bezobsługowy poza czyszczeniem - które jest bardzo wygodne. Co do deflektora - to powiesiłem sobie na ruszcie wodnym - więc nie jest to problem. Moc palnika jak mnie pamięć nie myli to 15 ~ 40 kW . Niestety ale co niektórzy powiedzą że to plus sterownik to RT09PID , ale prawdopodobnie wymienię go na SPP .

W jakim stanie jest kocioł? Warto się tym podzielić.

pawelo_pl
09-11-2014, 18:52
W jakim stanie jest kocioł? Warto się tym podzielić.
Hm nie wiem co masz na myśli. Poz tym że jest brudny w środku i gdzie nie-gdzie odprysła farba wewnątrz podajnika to piec jest w bardzo dobrym stanie . Prowadzę go przy 50 stopniach nigdy nie widziałem rdzawych wykwitów , czy brunatnych zabarwień. Z początku na pierwszym sterowniku Tango-Negro miałem problem z przesypywaniem niedopalonego węgla. Ale wymiana na RT09PID plus lata palenia i pomoc kolegów z forum : @Bernard, @Jarecki i jakoś dało ogarnąć się niebieskiego potwora a mam 25KW w domu 220m2 .Teraz pewnie brałbym piec o wiele mniejszy ale też pewnie Tilgnera.

minertu
09-11-2014, 19:05
Dla rankingu to ważne co napisałeś. 5 lat i nic mu nie jest. Przydało by się jakieś foto wkleić.

schutters
09-11-2014, 21:09
a jakąż to powierzchnię chcesz ogrzewać tak dużym kociołkiem?

Dom stare budownictwo ok 130 m2 + strych który kiedyś będzie zaadoptowany. Razem ok 160 m2 bez ocieplenia. Robiłem OZC na cieplowlasciwie.pl i wyszło ok 19 kW. Do tego jeszcze zbiornik 300l. Obawiam się, że 15kW EKR a już w ogóle 12kW SKAM będzie za mało.

grociak
09-11-2014, 22:54
Witam wszystkim,

Na forum jestem nowy i temat ogrzewania tak naprawdę jest mi obcy. Prawie całe życie mieszkałem w bloku, a teraz przyszło mi mieszkać w domku jednorodzinnym. Dlatego moja obecnośc tutaj. Sytuacja jest następująca. Domek typowa kostka z lat 60-tych około 100m2. Ocieplony styropianem 8 cm. Garaż przyległy ocieplony 5cm. Okna plastiki. Drzwi wejściowe stare , drewniane do wymiany. Aktualnie ogrzewanie gazowe (piec 10 lat). Niestety ogrzewanie gazowe jest jednym z drośzyszch ( żeliwne kaloryfery i grube rury). Na stanie jest też smieciuch, którego kilkakrotnie uruchomiłem, ale chyba nieumiejętnie, bo paląc popołudniami i w weekendy drzewem i koksem nazbierało sie sadzy i smoły (piec jest tym oblepiony i dymi).
Ale do brzegu...z racji tego, że gaz ogrzanie domu i wody gazem bedzie mnie sporo kosztować przymierzam się do pieca na ekogroszek, razem z bojlerem żeby mieć ciepłą wodę. Czy po moim powyższym opisie możecie mi polecić coś dobrego, wydajnego i przybliżyć koszt pieca, bojlera + montaż i co tam jeszcze potrzeba. Narazie nie wchodzi w grę wymiana rur i kaloryferów, ale chyba tak można ( na raty)? Czytałem, ze polecacie SKAM. Jestem z Bydgoszczy, może też ktoś jest w stanie polecić dobrego fachowca do podłączenia tego wszystkiego. Z góry dziękuję za wszystkie rady i opinie :)

timon120777
10-11-2014, 10:17
schutters
jak to poddasze kiedyś będzie zaadoptowane to kiedyś kupisz większy kocioł a jak dobrze zaplanujesz to nie będziesz musiał
na 130m2 wystarczy max 15KW na ogrzanie ciepłej wody nie trzeba aż 3KW
poddasze sugeruję na razie jak nie użytkowe odizolować kładąc na podłodze wełnę minimum 25cm. to się nie zmarnuje. jak będziesz je wykańczał to wełnę z podłogi podniesiesz i wsadzisz w skosy. koszt niezbyt duży a oszczędności na opale będą znaczne. podniesie się również komfort termiczny w domu

grociak
kocioł 10KW nie będzie tam miał co robić
instalacji nie trzeba przerabiać zapewne działa doskonale na grawitacji.
bojler zależy jaki chcesz
wiszące dwupłaszczowe są tańsze ale robią do 140L pojemności, stojący droższy ale możesz mieć i 300L
jeśli pompa zintegrowana z kotłem gazowym to będziesz musiał zapewne nabyć
jak instalator zrobi grzanie CWU na grawitacji to obgonisz wszystko na jednej pompie
koszt zależny czy kupisz po taniości jakieś chińskie "cóś" czy coś markowego

animuss
10-11-2014, 10:50
Witam wszystkim,
Aktualnie ogrzewanie gazowe (piec 10 lat). Niestety ogrzewanie gazowe jest jednym z drośzyszch ( żeliwne kaloryfery i grube rury). Na stanie jest też smieciuch, którego kilkakrotnie uruchomiłem, ale chyba nieumiejętnie, bo paląc popołudniami i w weekendy drzewem i koksem nazbierało sie sadzy i smoły (piec jest tym oblepiony i dymi).

Masz wspaniałe centralne idealne do kotła gazowego kondensacyjnego,wystarczy dokręcić jeszcze trochę żeberek do grzejników i nic nie przerabiać założyć nowy kocioł kondensacyjny i przepalać w tym śmieciuchu jak ma się czas na to.
Jeżeli to śmieciuch górniak to rozpalasz od góry ,jak ma dmuchawę to trzeba wyrzucić .

malina321
10-11-2014, 16:52
Panowie jak wygląda palenie w takim kotle 17kw na ruszcie awaryjnym bo z tego co się orientuje to raczej chyba jest to specjalnie niemożliwe przy tych gabarytach czy ktoś ma z tym jakieś doświadczenie chciałem jeszcze zapytać w niektórych kotłach zauważyłem wiszący ruszto deflektor czy jest on coś wart czy zwieksza dopalanie i temp spali Pozdrawiam

krzy27
10-11-2014, 18:23
Palenie na ruszcie awaryjnym nie jest przyjemnym zajęciem szczególnie jak przywykniesz do wygody automatu. Zaczniesz traktować takie palenie awaryjnie. Ja sobie na tyle utrudniłem że modyfikacje kotła nie dają mi możliwości w prosty sposób rozłożyć ruszt. Więc i z takim paleniem ciężko. Zakupiłem natomiast rębak ogrodowy do gałęzi - radzi sobie i z drewnem odpadowym.

animuss
10-11-2014, 19:14
Ja sobie na tyle utrudniłem że modyfikacje kotła nie dają mi możliwości w prosty sposób rozłożyć ruszt. Więc i z takim paleniem ciężko.Z moich obserwacji wynika że zamiast deflektora żeliwnego ,lepiej dopala oraz wytrąca pyły ruszt żeliwny nad palnikiem.

krzy27
10-11-2014, 20:15
Kiedyś też próbowałem zachęcony zdjęciami minetru wyspawałem dwa stojaczki by podnieść ruszt nad palnikiem. Zbytnio zachwycony nie byłem. Później wyłożyłem ścianki komory spalania izolacją i tu dopiero są efekty. W tej chwili tylko jeden producent wiem że wykleja komorę nad palnikiem szamotem.

malina321
10-11-2014, 20:30
Lazar?

krzy27
10-11-2014, 20:38
Lazar?

Oj zdziwiłbym się bardzo.

animuss
11-11-2014, 09:02
Kiedyś też próbowałem zachęcony zdjęciami minetru wyspawałem dwa stojaczki by podnieść ruszt nad palnikiem. Zbytnio zachwycony nie byłem. Później wyłożyłem ścianki komory spalania izolacją i tu dopiero są efekty. W tej chwili tylko jeden producent wiem że wykleja komorę nad palnikiem szamotem.
Mam szamot od pierwszego dnia odpalenia kotła,jak wisi deflektor to na palniku są większe odpady żużlowe, przy założonym ruszcie popiół jest drobniejszy.

sruba014
11-11-2014, 09:06
Dopilnuj go żeby kocioł postawił na jakiejś zbrojonej gumie i pod nóżkę podajnika też dał kawałek takiej gumy. Najlepszy chyba jest do tego kawałek pasa transmisyjnego - starczą dwa tak z 50 - 60 cm długie i z 10 cm szerokie paski pod kocioł + kawałek pod nóżkę. Dopilnuj żeby załączył na parę minut podajnik " na sucho" - ma chodzić cicho, bez oporów, zgrzytów i popiskiwań, obrót ma być płynny, talerz w czasie obrotu ma się nie podnosić tylko leżeć gdzie jego miejsce. Jak nie ma stera to może załączyć z gniazdka. Na początek chyba tyle. Powodzenia.

Cześć!

Jutro po 16 ma przyjechać do mnie piec. Zainstalowany będzie dopiero w sobotę i od razu spróbujemy go odpalić jednak pewnie nie na długo ze względu na to, że nie skończyłem jeszcze ocieplać wełną poddasza. Chciałem zapytać gdzie mogę dostać taki pas transmisyjny o którym piszesz Kobra? W marketach budowlanych? (Pytam bo mój instalator nie wiem czy będzie miał takie coś i wolę się sam o to zatroszczyć).

Na początek kupię 4 worki tego rosyjskiego węgla i ze 4 z marketu. Niestety nie będę mógł podłączyć bruli do internetu bo jeszcze nie mieszkamy w nowym domu i nie podpisaliśmy z nikim umowy. Wprowadzimy się najprawdopodobniej juz po sezonie grzewczym tj w czerwcu/lipcu (przeliczyłem się i zabrakło funduszy na grudniowe zamieszkanie).

Czy gdy teraz odpalimy piec w celu sprawdzenia czy wszystko działa, to czy za jakiś czas będę mógł go wyłączyć na kilka dni a później znów rozpalić?

I jeszcze jedno zapytanie. Zostało mi dużu suchego drewna z budowy, sporo łat, kontr i odpady z deski calówki. Czy mógłbym podczas spalania ekogroszku dorzucać po kilka deseczek na ruszt awaryjny w tm samym czasie? Lub zupełnie palić na ruszcie przez jakiś czas?

animuss
11-11-2014, 09:12
Cześć!

Jutro po 16 ma przyjechać do mnie piec. Zainstalowany będzie dopiero w sobotę i od razu spróbujemy go odpalić jednak pewnie nie na długo ze względu na to, że nie skończyłem jeszcze ocieplać wełną poddasza. Chciałem zapytać gdzie mogę dostać taki pas transmisyjny o którym piszesz Kobra? W marketach budowlanych? (Pytam bo mój instalator nie wiem czy będzie miał takie coś i wolę się sam o to zatroszczyć).

Na początek kupię 4 worki tego rosyjskiego węgla i ze 4 z marketu. Niestety nie będę mógł podłączyć bruli do internetu bo jeszcze nie mieszkamy w nowym domu i nie podpisaliśmy z nikim umowy. Wprowadzimy się najprawdopodobniej juz po sezonie grzewczym tj w czerwcu/lipcu (przeliczyłem się i zabrakło funduszy na grudniowe zamieszkanie).

Czy gdy teraz odpalimy piec w celu sprawdzenia czy wszystko działa, to czy za jakiś czas będę mógł go wyłączyć na kilka dni a później znów rozpalić?

I jeszcze jedno zapytanie. Zostało mi dużu suchego drewna z budowy, sporo łat, kontr i odpady z deski calówki. Czy mógłbym podczas spalania ekogroszku dorzucać po kilka deseczek na ruszt awaryjny w tm samym czasie? Lub zupełnie palić na ruszcie przez jakiś czas?
Lepiej z rozruchem poczekać do wiosny ,nie zalewać instalacji wodą .

krzy27
11-11-2014, 09:53
Mam szamot od pierwszego dnia odpalenia kotła,jak wisi deflektor to na palniku są większe odpady żużlowe, przy założonym ruszcie popiół jest drobniejszy.

Widzisz nie wczytałem się w tekst a zdjęcia obejrzałem ;)
Ja nie mam już gdzie wstawić tego rusztu. Leży za piecem i rdzewieje tylko. Puki co mała moc jest potrzebna to na palniku dodatkowo mostek z szamotek. Deflektor mam wysoko ~18cm ale przy większej mocy na szamotowym mostku to popiół mięknie. Wtedy wyjmuje jedną cegłę mostka i zostaje deflektor. Spieki mam dość kruche, każdy dotyk je łamie. Raczej jest to zasługa nadmuchu bo przy miale musi głębiej penetrować. Dlatego i żużle tworzą się na bokach. Przy groszku pewnie by było lepiej ale na najbliższym składzie groszku nie sprzedają. Orzech, kostka i to co odsieją.

minertu
11-11-2014, 10:14
krzy27 podrzuć mi fotki na maila

krzy27
11-11-2014, 10:33
Są na forum ES dokładnie od 2lat ;)
https://esterownik.pl/forum/posty,426/palnik-brucer-i-jego-modyfikacja?m=11137#11137

animuss
11-11-2014, 10:45
Widzisz nie wczytałem się w tekst a zdjęcia obejrzałem ;)
Ja nie mam już gdzie wstawić tego rusztu. Leży za piecem i rdzewieje tylko. Puki co mała moc jest potrzebna to na palniku dodatkowo mostek z szamotek. Deflektor mam wysoko ~18cm ale przy większej mocy na szamotowym mostku to popiół mięknie. Wtedy wyjmuje jedną cegłę mostka i zostaje deflektor. Spieki mam dość kruche, każdy dotyk je łamie. Raczej jest to zasługa nadmuchu bo przy miale musi głębiej penetrować. Dlatego i żużle tworzą się na bokach. Przy groszku pewnie by było lepiej ale na najbliższym składzie groszku nie sprzedają. Orzech, kostka i to co odsieją.Palę mieszanką groszku z miałem 50/50%, samym miałem tylko latem , samym groszkiem w duże mrozy,taka kombinacja najbardziej mi odpowiada w stosunku do zapotrzebowania na moc a ilość podanego powietrza w czasie zalegania paliwa na palniku. Zmienia się kaloryczność wsadu w stosunku do zapotrzebowania ,oszczędzam kasę ,szybsze przepływy powietrza przez palnik powodują zabieranie pyłów nawet miału z palnika ,potem te osady wylatują przez komin w obrębie mojego domu. Ruszta są lepsze to jakby prymitywny filtr mechaniczny ,można je podwiesić zamiast deflektora.

Jarecki79
11-11-2014, 11:13
Lepiej z rozruchem poczekać do wiosny ,nie zalewać instalacji wodą .

Racja, jak nie jest planowane wygrzewanie, nie ma mebli, drzwi itd a dalszy ciąg prac planowany wiosną, to lepiej nie zalewać i nie grzać.

Jak ma być rozpalone, to grzać choćby minimalnie, ciągle i wrzucić opał w koszty budowy domu.
Jak instalacja mieszana, to podłogówkę ustawić tylko na tyle, aby woda w rurkach nie zamarzła a na grzejnikach głowice na 1

sruba014
11-11-2014, 11:57
W instalacji jest już woda ponieważ była robiona "próba". Podłogówka jest na całym domu, grzejniki tylko w garażu,łazienkach i pom. gos.

Na dole mam zrobione już płytki w salonie i korytarzu, sufity podwieszane, na dniach będę wykańczał łazienkę na dole. Powiem szczerze, że chciałbym grzać nawet minimalnie ponieważ przez całą zimę będę coś działał w domu np. sufity na poddaszu, może schody drewniane... chciałbym przez ten okres zimy wykańczać powoli dom.

W tym tygodniu też dokończę rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka. Może by tylko0 tym kominkiem dogrzewać dom? Drzwi zewnętrzne i brama garażowa juz jest gotowa, elewacja gotowa, brakuje tylko docieplenia poddasza,które już zacząłem działać.

Kurcze nie wiem za bardzo co robić z tym piecem... Może Jarecki twoja propozycja ma sens, palić ale minimalnie tak żeby w domu było te naście stopni cały czas?

Bo chyba nie zostawiać domu bez grzania przez zimę skoro mam już wykończone jakies pomieszczenia?

animuss
11-11-2014, 12:07
W instalacji jest już woda ponieważ była robiona "próba". Podłogówka jest na całym domu, grzejniki tylko w garażu,łazienkach i pom. gos.

Na dole mam zrobione już płytki w salonie i korytarzu, sufity podwieszane, na dniach będę wykańczał łazienkę na dole. Powiem szczerze, że chciałbym grzać nawet minimalnie ponieważ przez całą zimę będę coś działał w domu np. sufity na poddaszu, może schody drewniane... chciałbym przez ten okres zimy wykańczać powoli dom.

W tym tygodniu też dokończę rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka. Może by tylko0 tym kominkiem dogrzewać dom? Drzwi zewnętrzne i brama garażowa juz jest gotowa, elewacja gotowa, brakuje tylko docieplenia poddasza,które już zacząłem działać.

Kurcze nie wiem za bardzo co robić z tym piecem... Może Jarecki twoja propozycja ma sens, palić ale minimalnie tak żeby w domu było te naście stopni cały czas?

Bo chyba nie zostawiać domu bez grzania przez zimę skoro mam już wykończone jakies pomieszczenia?
W takiej sytuacji woda w CO musi by grzana ale tylko dlatego żeby gdzieś nie podmarzło i zrobił się korek , przydało by się łącze internetowe do nadzoru temperatury .Najlepsze efekty osuszania budynku będą przez kominek z DGP a odpady drewna do tego celu się nadają trzeba je tylko wysuszyć .

Jarecki79
11-11-2014, 12:15
Tak jak Animuss. Grzejniki na gwiazdke, podlogowka tyle, aby nie zamarzlo.
Wysuszyc odpady drewniane i palic je w kominku, jak bedziesz pracowal, to kominkiem szybko dogrzejesz.

sruba014
11-11-2014, 12:27
Bardzo Wam dziękuję :) W takim razie ustawie piec na minimalne grzania, może uda mi sie jakoś podłączyć net do sterownika bruli. Mam nadzieję, że pomożecie mi w ustawieniach :)

Co do kominka w salonie - tam spalę wszystkie suche kawałki drewnna, które zostały (czytałem instrukcję użytkownika kominka i panisane było, żeby nie palic w nim drewnem iglastym....) ale to chyba tylko teoria? Czym jest DGP?

malina321
11-11-2014, 12:37
Czyli jak Panowie w razie czego nie wyciągać ruszt żeliwnych czy przy dłuższej pracy na wysokiej temp. nic się z nimi nie stanie i działają jak deflektor z wodnych zrezygnuje to wiem na pewno Proszę o odpowiedz

animuss
11-11-2014, 12:43
Bardzo Wam dziękuję :) W takim razie ustawie piec na minimalne grzania, może uda mi sie jakoś podłączyć net do sterownika bruli. Mam nadzieję, że pomożecie mi w ustawieniach :)

Co do kominka w salonie - tam spalę wszystkie suche kawałki drewnna, które zostały (czytałem instrukcję użytkownika kominka i panisane było, żeby nie palic w nim drewnem iglastym....) ale to chyba tylko teoria? Czym jest DGP?
Rób mieszankę iglaste układaj od spodu rozpalaj drewno od góry ,nigdy nie dokładaj nowego drewna na żar zwłaszcza iglastego ,po wypaleniu wsadu rozpalaj od nowa ,resztki żaru nasypuj na nowy wsad , DGP to dystrybucja gorącego powietrza z kominka do innych pomieszczań, wydawało mi się że ją tworzysz

W tym tygodniu też dokończę rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka.

animuss
11-11-2014, 13:04
Czyli jak Panowie w razie czego nie wyciągać ruszt żeliwnych czy przy dłuższej pracy na wysokiej temp. nic się z nimi nie stanie i działają jak deflektor z wodnych zrezygnuje to wiem na pewno Proszę o odpowiedz
Ruszta do spalania na stałe muszą być umieszczone na wysokości oryginalnie montowanego deflektora ,w większości kotłów ruszta żeliwne są wkładane na palnik do spalania chwilowego ręcznego w trakcie awarii podajnika . Tak umieszczone ruszta żeliwne utrudnią lub wręcz uniemożliwią pracę podajnika .
Moje ruszta były wczesnej używane w kotle zasypowym, kupione ze złomowiska na wagę ,oryginalne są moim zdaniem za delikatne leżą, po 2 sezonach grzewczych wyglądają dobrze ,w dwóch miejscach zmieniły się delikatnie szczeliny pomiędzy nimi dlatego że w trakcie pracy podajnika i jeszcze długo po żarzą się , nie przeszkadza to jednak w ich dalszej eksploatacji .
Na jakie ruszta trafisz (grubość jakość żeliwa) tego nie wiem ,zależy od producenta ,niektórzy nawet nie dają ich w zestawie trzeba dokupić w opcji.

krzy27
11-11-2014, 14:35
Palę mieszanką groszku z miałem 50/50%, samym miałem tylko latem , samym groszkiem w duże mrozy,taka kombinacja najbardziej mi odpowiada w stosunku do zapotrzebowania na moc a ilość podanego powietrza w czasie zalegania paliwa na palniku. Zmienia się kaloryczność wsadu w stosunku do zapotrzebowania ,oszczędzam kasę ,szybsze przepływy powietrza przez palnik powodują zabieranie pyłów nawet miału z palnika ,potem te osady wylatują przez komin w obrębie mojego domu. Ruszta są lepsze to jakby prymitywny filtr mechaniczny ,można je podwiesić zamiast deflektora.

Filtr mechaniczny to raczej za duże oczka ;)
Ale po Twoich wpisach pojawił się pomysł. Przeczyściłem kociołek, wyjąłem deflektor, zmieniłem mostek z jednej cegły szamotowej na dwie klinkierowe dziurawki. Ale zauważyłem ciekawą rzecz: Iskierki z palnika nie rzuca na boki jak wcześniej a te spadające bokiem potrafi wciągnąć nad palnik z powrotem. Kojarzy mi się to z EGR'em.

sruba014
11-11-2014, 15:00
W takim razie mam DGP :) Nie znałem fachowego skrótu :) Dzięki za rady odnośnie sposobu palenia w kominku, nie znałem ich.

A co z paleniem z resztkami drewna "budowlanego" na ruszcie awaryjnym podczas spalania groszku? Czy mogę je w ten sposób spalać po trochu?

kobra64
11-11-2014, 15:13
Śruba taki pas to najprędzej w sklepie z częściami do maszyn rolniczych. Na metry sprzedają, różne szerokości.

seba1531
11-11-2014, 15:35
Witam, na początek proszę o wyrozumiałość ponieważ jestem zielony na temat pieców.
Wiec tak, poszukuje pieca który ogrzeje dom 130 m2 +15 garderoba+15 pralnia +20 garaż. jakie piece polecacie oraz jaki sterownik do tego? chciałem piec na eko z rusztem zastępczym. ile taki piec kosztuje?

Dom będzie ocieplony 15 cm grafitu bądź 20 cm zwykłego, podłoga 10 cm, poddasze 30 cm wełny.

timon120777
11-11-2014, 16:20
seba
a wiesz ile ten dom bedzie energii potrzebował do ggrzania?
jeśli to nowy domek spełniający normy to zamkniesz się w 6-7KW więc ja bym sobie kociołek odpuścił.
jaką masz instalację? moze jeszcze nie masz i nie jest za późno na zmianę źródła ciepła.
jeśli koniecznie musi być ekogroszek to najmniejszy kocioł na rynku Skam 7KW potem zebiec 9KW i defro i ogniwo po 10KW
ja bym jednak od węgla odszedł jeśli nie jest za późno

seba1531
11-11-2014, 16:25
seba
a wiesz ile ten dom bedzie energii potrzebował do ggrzania?
jeśli to nowy domek spełniający normy to zamkniesz się w 6-7KW więc ja bym sobie kociołek odpuścił.
jaką masz instalację? moze jeszcze nie masz i nie jest za późno na zmianę źródła ciepła.
jeśli koniecznie musi być ekogroszek to najmniejszy kocioł na rynku Skam 7KW potem zebiec 9KW i defro i ogniwo po 10KW
ja bym jednak od węgla odszedł jeśli nie jest za późno

Dom nowy w budowie, instalacja będzie robiona pod koniec miesiąca zaraz po tynkach, gaz odpada ponieważ u nas nie ma takiej możliwości.... a co proponujesz?

sruba014
11-11-2014, 17:26
Panowie mam jeszcze jedno pytanie odnośnie pieca i zasobnika CWU. Zadałem podobne pytanie w osobnym poście jednak pozostało bez odpowiedzi, może tutaj będzie "lepiej widoczne". Latem chciałbym grzać CWU gazem przy pomocy takiego urządzenia http://www.bojlery.pl/pojemnosciowy-gazowy-podgrzewacz-wody-termica-psw120.html Zimą zaś zasobnik ten byłby grzany węglem.

Co myślicie o tym podgrzewaczu? Mój instalator wziąłby go na siebie także kilkaset złotych bym zaoszczędził. Jednak czy jest to dobre/funkcjonalne urządzenie? Szukałem opinii na innych forach jednak nie za dużo jest info na ten temat.

krzy27
11-11-2014, 18:14
Tego typu podgrzewacz gazowy wywaliłem na śmietnik. Co prawda bez wężownicy ale układ zasilania gazem ten sam. Powodem były rachunki. Na ogłoszenie również nikt nie odpowiadał.

minertu
11-11-2014, 19:05
Są na forum ES dokładnie od 2lat ;)
https://esterownik.pl/forum/posty,426/palnik-brucer-i-jego-modyfikacja?m=11137#11137 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Ff orum%2Fposty%2C426%2Fpalnik-brucer-i-jego-modyfikacja%3Fm%3D11137%2311137)
Ok już sobie odświeżyłem temat

animuss
11-11-2014, 21:01
A co z paleniem z resztkami drewna "budowlanego" na ruszcie awaryjnym podczas spalania groszku? Czy mogę je w ten sposób spalać po trochu?
Nie polecam zwłaszcza w nowym kotle ,na kilka lat zanieczyści się wymiennik kotła zanim się to wyskrobie ,
to spowoduje spadek sprawności,strata w trakcie normalnego użytkowania kotła w sezonie aż do doprowadzenia wymiennika do stanu z przed .

animuss
11-11-2014, 21:15
Witam, na początek proszę o wyrozumiałość ponieważ jestem zielony na temat pieców.
Wiec tak, poszukuje pieca który ogrzeje dom 130 m2 +15 garderoba+15 pralnia +20 garaż. jakie piece polecacie oraz jaki sterownik do tego? chciałem piec na eko z rusztem zastępczym. ile taki piec kosztuje?

Dom będzie ocieplony 15 cm grafitu bądź 20 cm zwykłego, podłoga 10 cm, poddasze 30 cm wełny.
Jesteś w trakcie termoizolacji więc masz jeszcze szansę nie skazywać się na węgiel, przemyśl to wystarczy pogrubić jeszcze ocieplenie domu w , podłodze 15 cm,na poddaszu 40-50 cm wełny.

schutters
11-11-2014, 21:34
schutters
jak to poddasze kiedyś będzie zaadoptowane to kiedyś kupisz większy kocioł a jak dobrze zaplanujesz to nie będziesz musiał
na 130m2 wystarczy max 15KW na ogrzanie ciepłej wody nie trzeba aż 3KW
poddasze sugeruję na razie jak nie użytkowe odizolować kładąc na podłodze wełnę minimum 25cm. to się nie zmarnuje. jak będziesz je wykańczał to wełnę z podłogi podniesiesz i wsadzisz w skosy. koszt niezbyt duży a oszczędności na opale będą znaczne. podniesie się również komfort termiczny w domu
...

Zastanawiam się może jednak warto pomyśleć nad tym kotłem 15kW.
Dom z lat 60-tych o kształcie 'końskiego łba'. Ściany o grubości ok 50cm wykonane z bloków żużlowych/pustka powietrzna/cegła pełna. Powierzchnia użytkowa ok 130m2 + 30m2 strych który kiedyś będzie zaadoptowany. Wysokość pomieszczeń ok 2,6m. Część domu podłogówka ok 40m2 i ta część ocieplona styropianem 5cm, reszta żużel/deski (parter) ; żużel/beton (piętro). Okna i drzwi nowe. Do tego jeszcze zasobnik CWU 300l. Jak robie OZC na cieplowlasciwie.pl/ to wychodzi kocioł w granicach 20kW. Nie chciałbym przesadzić ani w jedną ani w drugą stronę. Mam jeszcze nadzieje, że za życia kotła zdążę coś ocieplić.

karoka65
11-11-2014, 21:45
cieplowłasciwe to tylko kalkulator i jakiś wskaźnik nie do końca musi być prawdziwy ale zawsze "lepszy rydz jak nic" :)
OZC to konkretne obliczenia.

schutters
11-11-2014, 22:00
Tak wiem. Próbowałem coś zrobić audytorem ale jest masakra dlatego pytam doświadczonych użytkowników.

Juzef
11-11-2014, 22:27
cieplowłasciwie to tylko kalkulator i jakiś wskaźnik nie do końca musi być prawdziwy ale zawsze "lepszy rydz jak nic" :)
OZC to konkretne obliczenia.
Metodologia obliczeń na ciepłowłaściwie.pl jest oparta o te same normy, co stosowane w fachowym OZC.
Obawiam się, że niedoświadczony człowieczek tak czy inaczej megadokładnego wyniku nie dostanie. Na ciepłowłaściwie.pl będzie miał przybliżenie na tyle, ile ogarnie dokładne dane, a w programie typu Audytor - na tyle ile ogarnie program. Przy czym ogarnianie Audytora chyba dłużej zajmuje i więcej można zepsuć.

animuss
11-11-2014, 22:40
Zastanawiam się może jednak warto pomyśleć nad tym kotłem 15kW.
Dom z lat 60-tych o kształcie 'końskiego łba'. Ściany o grubości ok 50cm wykonane z bloków żużlowych/pustka powietrzna/cegła pełna. Powierzchnia użytkowa ok 130m2 + 30m2 strych który kiedyś będzie zaadoptowany. Wysokość pomieszczeń ok 2,6m. Część domu podłogówka ok 40m2 i ta część ocieplona styropianem 5cm, reszta żużel/deski (parter) ; żużel/beton (piętro). Okna i drzwi nowe. Do tego jeszcze zasobnik CWU 300l. Jak robie OZC na cieplowlasciwie.pl/ to wychodzi kocioł w granicach 20kW. Nie chciałbym przesadzić ani w jedną ani w drugą stronę. Mam jeszcze nadzieje, że za życia kotła zdążę coś ocieplić.
A masz może inne źródło ciepła np. kominek ......

timon120777
12-11-2014, 00:15
Zastanawiam się może jednak warto pomyśleć nad tym kotłem 15kW.
Dom z lat 60-tych o kształcie 'końskiego łba'. Ściany o grubości ok 50cm wykonane z bloków żużlowych/pustka powietrzna/cegła pełna. Powierzchnia użytkowa ok 130m2 + 30m2 strych który kiedyś będzie zaadoptowany. Wysokość pomieszczeń ok 2,6m. Część domu podłogówka ok 40m2 i ta część ocieplona styropianem 5cm, reszta żużel/deski (parter) ; żużel/beton (piętro). Okna i drzwi nowe. Do tego jeszcze zasobnik CWU 300l. Jak robie OZC na cieplowlasciwie.pl/ to wychodzi kocioł w granicach 20kW. Nie chciałbym przesadzić ani w jedną ani w drugą stronę. Mam jeszcze nadzieje, że za życia kotła zdążę coś ocieplić.
jeśli ocieplisz podłogę strychu(najlepiej całego a nie tylko części którą planujesz adaptować) to spokojnie 15KW to ogarnie. będzie pracować na wyższych sprawnościach czyli nie będziesz marnował opału. do tego zatrzymując ciepło uciekające do góry poprawisz komfort cieplny i obnizysz zużycie opału. koszt wełny i folii na podłogę poddasza nie będzie duży a posunięcie to da wymierne korzyści w postaci niższych kosztów ogrzewania. jak się boisz tych 15KW to weź Skam-a 17KW chociaż ja nie widzę takiej potrzeby


Dom nowy w budowie, instalacja będzie robiona pod koniec miesiąca zaraz po tynkach, gaz odpada ponieważ u nas nie ma takiej możliwości.... a co proponujesz?

jak nie zrobiona instalacja i ocieplenie to na ściany dać 20cm grafitu a nie białego, z 15cm w podłogę i w dach 40cm wełny. po całości podłogówkę i możesz to małą pompą ciepła ogarnąć nie bawiąc się w węgiel

sruba014
12-11-2014, 09:59
Nie polecam zwłaszcza w nowym kotle ,na kilka lat zanieczyści się wymiennik kotła zanim się to wyskrobie ,
to spowoduje spadek sprawności,strata w trakcie normalnego użytkowania kotła w sezonie aż do doprowadzenia wymiennika do stanu z przed .

Ok w takim razie nie będę palił w kotle tym "budowlanym" drewnem. A czy jakieś inne liściaste, suche drewno wchodzi w grę? Czy zasada jest ta sama?

Jeszcze jedno zapytanie odnośnie tego podgrzewacza gazowego. Znalazłem taką opinię na forum elektrody http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2471024.html Reasumując nie jest ona jakoś super pozytywna.

Zastanawiam się nad takim zasobnikiem ażeby nie grzać CWU latem przy pomocy kotła. Mieszkańcy domków, których znam mówią "gdzie będziesz w lecie palił w piecu, lepiej podgrzewać wodę grzałką elektryczną z bojlera". Pewnie mówią tak dlatego, że sami nie grzeją CWU kotłem tylko przy pomocy tej grzałki. Pomyślałem, że może ma to i sens i wyszukałem właśnie tą Termicę, jednak ta opinia z forum elektrody nie jest za pochlebna (chyba).

Kurde nie wiem za bardzo co robić... Czy możecie mi jakoś podpowiedzie ć w wyborze zasobnika cwu?

Kupiłem 1,5m pasa pod kocioł. Dziś po 16 ma być :)

map78
12-11-2014, 10:21
Co do kominka w salonie - tam spalę wszystkie suche kawałki drewnna, które zostały (czytałem instrukcję użytkownika kominka i panisane było, żeby nie palic w nim drewnem iglastym....) ale to chyba tylko teoria? Czym jest DGP?



A co z paleniem z resztkami drewna "budowlanego" na ruszcie awaryjnym podczas spalania groszku? Czy mogę je w ten sposób spalać po trochu?

Nie pal resztek z budowy ani w kominku, ani w kotle. Ja to zlekceważyłem i do tej pory żałuję - szczególnie kominka, bo kotła już nie mam. W kominku pal tylko drewnem liściastym i to co najmniej po 2 latach sezonowania. Będziesz miał czysty wkład, czystą szybę i zero problemów. Ja spaliłem u siebie kartony i pocięte palety i komory paleniska nie jestem w stanie wyczyścić do tej pory:( (4 lata).
Przy kotle było jeszcze gorzej - też spalałem tam pocięte palety i kilku dniach miałem już taka skorupę, że nie dało się tego usunąć skrobakiem. Do tego tak zasyfiało to wyczystkę, że musiałem odkurzaczem sadzę wyciągać aż z komina.
Reasumując, odpuść sobie takie "oszczędności", a jeśli chodzi jedynie o kwestie porządkowe to oddaj to sąsiadowi ze śmieciuchem - na pewno się ucieszy, albo zrób ognisko i się pozbądź.

animuss
12-11-2014, 10:34
Ok w takim razie nie będę palił w kotle tym "budowlanym" drewnem. A czy jakieś inne liściaste, suche drewno wchodzi w grę? Czy zasada jest ta sama?

Jeszcze jedno zapytanie odnośnie tego podgrzewacza gazowego. Znalazłem taką opinię na forum elektrody http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2471024.html Reasumując nie jest ona jakoś super pozytywna.

Zastanawiam się nad takim zasobnikiem ażeby nie grzać CWU latem przy pomocy kotła. Mieszkańcy domków, których znam mówią "gdzie będziesz w lecie palił w piecu, lepiej podgrzewać wodę grzałką elektryczną z bojlera". Pewnie mówią tak dlatego, że sami nie grzeją CWU kotłem tylko przy pomocy tej grzałki. Pomyślałem, że może ma to i sens i wyszukałem właśnie tą Termicę, jednak ta opinia z forum elektrody nie jest za pochlebna (chyba).

Kurde nie wiem za bardzo co robić... Czy możecie mi jakoś podpowiedzie ć w wyborze zasobnika cwu?

Kupiłem 1,5m pasa pod kocioł. Dziś po 16 ma być :)

Liściaste drewno oczywiście jest lepsze, ale żeby w miarę prawidłowo spalać drewno w kotle z podajnikiem trzeba wygasić palnik i spalać drewno od góry pod nadzorem .Do prawidłowego spalania drewna jest potrzebna wysoka komora spalania, drewno daje wysoki płomień a w kotle z podajnikiem palnik zajmuje lwią cześć tej komory, dodając ruszta i drewno do spalenia pozostaje niewiele miejsca na prawidłowe spalanie ,płomienie dotykają wymiennika i wytrąca się sadza,po takim paleniu powinno się wyczyścić wymiennik ,rozpalić palnik ,przestawić sterownik.To sporo czynności i z czasem właściciel kotła z podajnikiem zniechęca si do palenia drewnem w tego typu kotłach.
Inny sposób na dodatkowe spalanie to wkładanie kawałków drewna czy niepotrzebnych papierów bezpośrednio na pracujący palnik kotła z podajnikiem.Trzeba to robić w małych ilościach,żmudna to praca .
Co do grzania CWU latem to tym kotłem z podajnikiem bezproblemowo.
Jak jest kasa to można zainstalować pompę ciepła ,która będzie ogrzewać dom w okresie jesienno-wiosennym oraz grzać CWU latem.

sruba014
12-11-2014, 11:06
Kasy nie ma niestety (nie na pompę ciepła), są inne wydatki.

Czy grzanie CWU latem przy pomocy tego podgrzewacza z wężownicą powinno być tańsze niż używanie grzałki elektrycznej w bojlerze?

Chciałbym uniknąć palenia w kotle latem i mam jakieś wrażenie (może mylne), że gdy kocioł hula 24 na dobę przez cały rok to może się szybciej "zajechać".

Ciężko jest mi przestawić się na myślenie typu "grzanie CWU latem przy pomocy kotła to dobra opcja". Mając gaz na działce chciałbym go jakoś wykorzystać i stąd mój pomysł na podgrzewacz z wężownicą...

Co do drewna zrobię tak jak radzicie, odpuszczę palenie w kominku i kotle, zrobię z niego ognisko :)

Jarecki79
12-11-2014, 11:13
Śruba, każdy kij ma dwa końce

Jak masz komin ceramiczny - to śmiało latem można palić na wodę, w kosztach może wyjść podobnie jak grzałką elektryczną działająca w /g stref czasowych w konkretnych godzinach (2x dziennie), ale zaleta taka,że kocioł nie stoi i nie łapie go korozja, jest minimalny przepływ spalin i mocno rudą nie zajdzie.
Doświadczony user albo dobry obserwator przy ceglanym też może palic latem. wszystko z głową, opał typu Jaret a max. Retopal do grzania wody latem.

Jak kocioł latem będzie stał, to w zalezności od wszystkich czynników zewnętrznych mocniej lub jeszcze mocniej powierzchownie rdzę łapał będzie.
Tutaj zaleca się zamknięcie wszystkich drzwiczek kotła, zamknięcie przysłony na dmuchawie ale otwarcie dolnej wyczystki kominowej - to jedna szkoła...
Inni próbują zamykac wszystkie drzwiczki, dmuchawę, ale zostawiają uchylone drzwiczki popielnika.... to inna szkoła....
Kwestia obserwacji u siebie i wybrania mniejszego zła.

Ja bym w podgrzewacz gazowy do cwu nie szedł, styknie grzałka. Koszty przy takim programatorze w kontakt nie będą wysokie a odpadają abonamenty, przesyły itd. związane z gazem.

sruba014
12-11-2014, 11:55
Kurcze to może tak zrobię, że kupię jakiś zasobnik CWU z grzałką? Znalazłem jakieś taryfy u mojego dostawcy energii elektrycznej https://ebok.pge-obrot.pl/kalkulator.php?t=mp tak G12 wydaje się być rozsądna. Np. od 5 do 6 bojler nagrzałby wodę, później około 14 powiedzmy z tym że do 22 raczej wyższej temperatury by nie utrzymał? Kurde tylko co wtedy z weekendami gdy wszyscy będą w domu?

Zastanawiam się jeszcze nad tym, że większość domowników korzysta z ciepłej wody po południu a ta taryfa zaczyna się od 22 czyli chcąc wziąć prysznic około 19-21 to będzie trzeba włączać bojler. Chyba zbyt dużych oszczędności na tym nie będzie. Kurde sam nie wiem.

W ogóle jaki bojler w takim wypadku zakupić? Zaznaczam, że piec będzie działał w układzie zamkniętym.

map78
12-11-2014, 12:53
Kurcze to może tak zrobię, że kupię jakiś zasobnik CWU z grzałką? Znalazłem jakieś taryfy u mojego dostawcy energii elektrycznej https://ebok.pge-obrot.pl/kalkulator.php?t=mp tak G12 wydaje się być rozsądna. Np. od 5 do 6 bojler nagrzałby wodę, później około 14 powiedzmy z tym że do 22 raczej wyższej temperatury by nie utrzymał? Kurde tylko co wtedy z weekendami gdy wszyscy będą w domu?

Zastanawiam się jeszcze nad tym, że większość domowników korzysta z ciepłej wody po południu a ta taryfa zaczyna się od 22 czyli chcąc wziąć prysznic około 19-21 to będzie trzeba włączać bojler. Chyba zbyt dużych oszczędności na tym nie będzie. Kurde sam nie wiem.

W ogóle jaki bojler w takim wypadku zakupić? Zaznaczam, że piec będzie działał w układzie zamkniętym.

To wg mnie jest bardzo dobry pomysł i śmiem twierdzić, że wyjdzie to taniej niż gazem, a pewnie podobnie do ekogroszku - gdy będziesz grzał tylko w taniej taryfie. A jest to jak najbardziej możliwe:yes: Wystarczy, że zakupisz spory, dobrze izolowany zasobnik i dużą grzałkę. Przy ekogroszku nie musisz specjalnie przejmować się pojemnością wymiennika, wiec taki zasobnik będzie relatywnie tani. Ważne żeby był dość duży >250l i raczej pionowy, bo tam rozkład temperatur do tych celów będzie lepszy. Bardzo prawdopodobne, że latem wystarczy zagrzać taki zasobnik 1 raz na dobę żeby mieć ciepłą wodę przez cały dzień. U mnie wystarcza zagrzać go 2x na dobę, ale u mnie "złą robotę" robi cyrkulacja.
Co do taryf to polecam taryfę weekendowa, w której w weekendy i święta jest tani prąd, nocą również oczywiście i ja mam jeszcze 2godz. w ciągu dnia. U mnie przejście na tą taryfę dało ok 1000zł oszczędności gdy jeszcze nie miałem pompy ciepła - czyli urządzenia domowe (u mnie wszystko na prąd) + właśnie bojler z grzałką do CWU. Teraz przy pompie oszczędność taryfy weekendowej względem płaskiej wyniosła ok 2200zł za miniony rok.

sruba014
12-11-2014, 13:14
Mój instalator chce zrobić w mojej instalacji cyrkulację. Nie rozumiem za bardzo dlaczego cyrkulacja w lecie robiłaby złą robotę?

Czyli tak: zimą grzeję co i cwu ekogroszkiem a latem 1, 2 razy dziennie prądem tak? w taryfie g12w (weekendowej). Rozumiem, że taki zasobnik cwu 250l pionowy, zagrzeje wodę np. w nocy, wyłączy się o 6 i do 22 powinien utrzymać w sobie wysoką temp bez potrzeby włączania grzałki w dzień?

Czy takie bojlery mają np.:
1. jakiś programator, który sam się włączy np o 3 i o 6 się sam wyłączy, a później o 13 znowu sam się włączy i o 15 wyłączy?
2. Jak długo taki bojler trzyma temperaturę? tzn gdy o 6 rano w lecie woda zagrzana będzie do 50-60 stopni to o 14 lub 18 jak bardzo spadnie jej temperatura?
3. W zimie tak duży zasobnik 250l będzie dobrze współpracował z kotłem na ekogroszke tak? W lecie ewentualnie też gdybym chciał grzać groszkiem? Czy nie...?

Czy możecie polecić jakieś konkretne modele?

seba1531
12-11-2014, 13:31
jak nie zrobiona instalacja i ocieplenie to na ściany dać 20cm grafitu a nie białego, z 15cm w podłogę i w dach 40cm wełny. po całości podłogówkę i możesz to małą pompą ciepła ogarnąć nie bawiąc się w węgiel

podloge moge dac max 10 cm styro, sa juz drzwi i okna i tak jest ustawione ze bedzie 17 cm posadzki na dole

sruba014
12-11-2014, 13:38
Tak myślę, to chyba na czas zimy będę musiał zmieniać taryfę g12 na jakąś "zwykłą" bo gdy włączę piec to sterownik będzie żarł prąd, tak samo chyba wentylator od kotła? Kurcze trochę się w tym pogubiłem.

map78
12-11-2014, 14:01
Mój instalator chce zrobić w mojej instalacji cyrkulację. Nie rozumiem za bardzo dlaczego cyrkulacja w lecie robiłaby złą robotę?

Czyli tak: zimą grzeję co i cwu ekogroszkiem a latem 1, 2 razy dziennie prądem tak? w taryfie g12w (weekendowej). Rozumiem, że taki zasobnik cwu 250l pionowy, zagrzeje wodę np. w nocy, wyłączy się o 6 i do 22 powinien utrzymać w sobie wysoką temp bez potrzeby włączania grzałki w dzień?

Czy takie bojlery mają np.:
1. jakiś programator, który sam się włączy np o 3 i o 6 się sam wyłączy, a później o 13 znowu sam się włączy i o 15 wyłączy?
2. Jak długo taki bojler trzyma temperaturę? tzn gdy o 6 rano w lecie woda zagrzana będzie do 50-60 stopni to o 14 lub 18 jak bardzo spadnie jej temperatura?
3. W zimie tak duży zasobnik 250l będzie dobrze współpracował z kotłem na ekogroszke tak? W lecie ewentualnie też gdybym chciał grzać groszkiem? Czy nie...?

Czy możecie polecić jakieś konkretne modele?

Cyrkulacja może być konieczna, gdy punkty odbioru wody (krany) są daleko od zasobnika CWU. U mnie np jest to ok 18m do łazienki na górze. Wtedy stosujemy cyrkulację żeby uniknąć długiego oczekiwania na ciepłą wodę. A robi ona "złą robotą" bo wychładza zasobnik i zaburza jego strukturę (rozkład temperatur).

Bez cyrkulacji porządne zasobniki mają stratę rzędu 2-3st na dobę, co oznacza, że jak nad ranem zagrzejesz go do 50st to wieczorem będziesz miał 48-49st:) - przy założeniu, że nie będziesz tej wody zużywał w międzyczasie. Jak będziesz zużywał (mycie rąk, itp) i cyrkulował to temp może spadać ok 1st na godzinę (tak jest u mnie). Ja zasobnik grzeję 2x na dobę - raz w nocy i potem o 1300 w dzień po 45min i jeszcze nie zdarzyło mi się żeby zabrakło ciepłej.

Żaden programator tu niepotrzebny. Kupujesz za 20zł w Obi taki do kontaktu, podłączasz do tego grzałkę i programujesz w jakie dni i od której do której ma grzać i to wszystko. Zimą jak rozpalasz kocioł to grzałkę wyciągasz z kontaktu i grzejesz kotłem. Co więcej każda grzałka ma termostat, wiec może współpracować z kotłem - po prostu jak zasobnik osiągnie zadaną temp to grzałka sama się wyłączy.

malina321
12-11-2014, 14:18
Witam panów wczoraj w świeto niepodległości byłem na kawie u znajomego pod Raciborzem dom 235m2 powierzchni grzewczej nowego budownicta założony piec sas eco 29kw jak dla mnie "potwór" jeśli chodzi o wielkośc gość ogrzewa tylko sam bojler 120l wody bo na mieszkaniu zbyt cieplo Fakt po otwarciu komory wyczystkowej było trochę sadzy czopuch przed kominem prawie letni i czyściutki nie było czego szukac pali ekogroszkiem z Piasta i bardzo sobie chwali bez problemów pali od połowy października bo wtedy piec założono jak w nocy puszcza na podłogówkę na palnik kładzie drzewo Panowie jak to możliwe ze ten piec o takiej mocy funkcjonuje przy tak malym zapotrzebowaniu na energie Proszę o wypowiedzi

sruba014
12-11-2014, 14:31
Map czyli rozumiem, że taryfę g12 zmieniam na normalną w czasie zimy tak? ze względu na to, że dmuchawa działa w piecu itp.? Czy taka dmuchawa nie żre nie wiadomo ile prądu? Czy jadę okrągły rok na g12w w takim wypadku?

map78
12-11-2014, 14:41
Map czyli rozumiem, że taryfę g12 zmieniam na normalną w czasie zimy tak? ze względu na to, że dmuchawa działa w piecu itp.? Czy taka dmuchawa nie żre nie wiadomo ile prądu? Czy jadę okrągły rok na g12w w takim wypadku?

Jedziesz cały czas na G12w. Dmuchawa i w ogóle oprzyrządowanie kotła na ekogroszek pobierają śladowe ilości prądu w skali roku. Za to samo wysterowanie grzałki w taniej taryfie przyniesie już wymierne korzyści, a jakbyś do tego starał się prać i zmywać w tanich godzinach (tzn po 2200 lub w weekendy) to te oszczędności mogą być na prawdę spore. Ale nawet gdybyś nic nie oszczędzał, a tylko tą grzałkę latem puszczał w taniej taryfie to i tak w skali roku będziesz miał oszczędności w stosunku do taryfy płaskiej. Jak pisałem wcześniej u nie wychodziło to o jakieś 1000zł taniej rocznie, a pilnowałem jedynie pralki, zmywarki, suszarki i grzałki w zasobniku. Na resztę w ogóle nie zwracałem uwagi:)

sruba014
12-11-2014, 14:48
Kurcze i to jest dobre rozwiązanie w takim razie. Teraz pytanie, jaki model zasobnika wybrać i jaką pojemność? stojący 2 płaszczowy czy z wężownicą?

Będę mieszkał w domu na razie ja z żoną (wprowadzimy się mam nadzieję na wiosnę), ale chcemy mieć gromadkę dzieci :) Także 250-300l będzie spoko? Jakiś konkretny model polecacie?

Rozumiem, że tak duży zasobnik będzie dobrze współpracował z piecem na ekogroszek w zimie?

map78
12-11-2014, 14:59
Kurcze i to jest dobre rozwiązanie w takim razie. Teraz pytanie, jaki model zasobnika wybrać i jaką pojemność? stojący 2 płaszczowy czy z wężownicą?

Będę mieszkał w domu na razie ja z żoną (wprowadzimy się mam nadzieję na wiosnę), ale chcemy mieć gromadkę dzieci :) Także 250-300l będzie spoko? Jakiś konkretny model polecacie?

Rozumiem, że tak duży zasobnik będzie dobrze współpracował z piecem na ekogroszek w zimie?

Dla kotła na eko rozmiar zasobnika nie ma specjalnego znaczenia;)
Rozejrzyj się za jakimiś polskimi - Galmet, Biawar - są tanie i solidne.
Wybierz raczej taki z wężownica, bo latem, przy grzaniu samą grzałką płaszcz będzie wychładzał zasobnik, a wężownica jako, że jest w środku przejmie temp od ogrzewanego zładu wody.

psuja
12-11-2014, 16:41
Tylko od razu nie bijcie!
Na jakiej zasadzie robiliście ustawienia sterowników?
Metoda prób i błędów, ściąga od sąsiada, tajemnicze wyliczenia matematyczne, czy pomocny telefon do producenta?

bobasxx
12-11-2014, 16:56
Tylko od razu nie bijcie!
Na jakiej zasadzie robiliście ustawienia sterowników?
Metoda prób i błędów, ściąga od sąsiada, tajemnicze wyliczenia matematyczne, czy pomocny telefon do producenta?

Na podstawie obserwacji palnika popiołu i reakcji kotła na ustawione parametry.
Najlepiej opisz jaki masz kocioł, sterownik i opał, a ktoś coś zaproponuje. :)

animuss
12-11-2014, 17:24
Kasy nie ma niestety (nie na pompę ciepła), są inne wydatki.

Czy grzanie CWU latem przy pomocy tego podgrzewacza z wężownicą powinno być tańsze niż używanie grzałki elektrycznej w bojlerze?

Chciałbym uniknąć palenia w kotle latem i mam jakieś wrażenie (może mylne), że gdy kocioł hula 24 na dobę przez cały rok to może się szybciej "zajechać".

Ciężko jest mi przestawić się na myślenie typu "grzanie CWU latem przy pomocy kotła to dobra opcja". Mając gaz na działce chciałbym go jakoś wykorzystać i stąd mój pomysł na podgrzewacz z wężownicą...

Co do drewna zrobię tak jak radzicie, odpuszczę palenie w kominku i kotle, zrobię z niego ognisko :)

Grzanie CWU latem przy pomocy gazu teoretycznie powinno być tańsze od grzałki elektrycznej ,w praktyce jednak wychodzi różnie.
Co do grzania CWU latem przy pomocy kotła to dobra opcja dla kotła również, sam grzeję już 2 sezony letnie i wychodzi u mnie najtaniej ,zasobnik 300 lit. z cyrkulacją ,latem obsługa kotła spada do minimum,małe zużycie, raz w miesiącu zasypuję zasobnik miałem .
Również mam gaz przy budynku ,ale rozwiązałem umowę jeden rachunek mniej ,kuchnia indukcyjna piekarnik i czajnik elektryczny.

Drewno iglaste da się spalić w kominku ale w taki sposób jak opisałem.Palety często są robione z drzew liściastych .

animuss
12-11-2014, 17:29
podloge moge dac max 10 cm styro, sa juz drzwi i okna i tak jest ustawione ze bedzie 17 cm posadzki na doleto daj 10 grafitu albo innego styropianu o podwyższonej izolacyjności.

animuss
12-11-2014, 17:38
Kurcze to może tak zrobię, że kupię jakiś zasobnik CWU z grzałką?.Nie jakiś zasobnik,tylko najlepiej pionowy zasobnik warstwowy ,z wejściem na grzałkę ,przyłączami do C.O. i dodatkową parą przyłączy zapasowych .

animuss
12-11-2014, 17:49
Tak myślę, to chyba na czas zimy będę musiał zmieniać taryfę g12 na jakąś "zwykłą" bo gdy włączę piec to sterownik będzie żarł prąd, tak samo chyba wentylator od kotła? Kurcze trochę się w tym pogubiłem.

Zapomniałeś jeszcze o pompach ,a na poważnie to prócz sterownika te urządzenia nie pracują cały czas w ciągu doby.

seba1531
12-11-2014, 19:19
Kurcze chyba jednak zostane przy kotle z podajnikiem, przekonuje mnie skam p premium tylko czy ten 7kW starczy czy moze ten 12kW? a jaki sterownik do tego pieca polecacie?

timon120777
12-11-2014, 19:21
śruba
u mnie cały zestaw (podajnik, pompy, wentylator, sterownik) zużyły prądu w ciągu sezonu zimowego za 160,55zł (247KWh)
nie przesadzaj zatem z tymi zmianami taryf. 2 kiepskie żarówki albo "PeCet" z dużym zasilaczem więcej zeżrą w 2 miesiące.

animuss
12-11-2014, 20:01
Kurcze chyba jednak zostane przy kotle z podajnikiem, przekonuje mnie skam p premium tylko czy ten 7kW starczy czy moze ten 12kW? a jaki sterownik do tego pieca polecacie?Kocioł na węgiel zawsze możesz dostawić nawet śmieciucha ,zrób wszystko co się da żeby nie pchać się w węgiel ,zrób podłogówkę w całym domu ,wentylację mechaniczną ,i daj tyle izolacji ile pisałem ,pompy teraz są tańsze i mają większy COP .
Ja na twoim miejscu nie zastanawiał bym się nawet sekundy .

seba1531
12-11-2014, 20:05
Kocioł na węgiel zawsze możesz dostawić nawet śmieciucha ,zrób wszystko co się da żeby nie pchać się w węgiel ,zrób podłogówkę w całym domu ,wentylację mechaniczną ,i daj tyle izolacji ile pisałem ,pompy teraz są tańsze i mają większy COP .
Ja na twoim miejscu nie zastanawiał bym się nawet sekundy .

a ile taka pompa średnio z montażem kosztuje?

SUSPENSER
12-11-2014, 20:15
Tylko od razu nie bijcie!
Na jakiej zasadzie robiliście ustawienia sterowników?
Metoda prób i błędów, ściąga od sąsiada, tajemnicze wyliczenia matematyczne, czy pomocny telefon do producenta?

Polecam odpowiedni wątek to pomożemy

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229592-ustawienia-sterownika-na-ekogroszek/page12

SUSPENSER
12-11-2014, 20:18
Kurcze chyba jednak zostane przy kotle z podajnikiem, przekonuje mnie skam p premium tylko czy ten 7kW starczy czy moze ten 12kW? a jaki sterownik do tego pieca polecacie?

7 kW ma Skam-P Plus a nie Premium, sterownik zależy od instalacji, jak da radę to polecam SPP lub Bruli - jak chcesz to odpowiednio dobiorę kocioł i możesz go u mnie zamówić.

SUSPENSER
12-11-2014, 20:21
a ile taka pompa średnio z montażem kosztuje?

Z 20 000 zł + montaż powietrzna pompa, około 50 000 gruntowa z odwiertami.

animuss
12-11-2014, 20:28
a ile taka pompa średnio z montażem kosztuje?
Musisz zrobić OZC dla twojego domu już teraz ale najlepiej w wersji projektowanej izolacyjności cieplnej ,czyli tyle zaprojektować styropianu i wełny żeby zbić zapotrzebowanie na energię do minimum nie przesadzając w kosztach izolacji cieplnej .
Cena takiej pompy zależy od mocy firmy itd....
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=pompa+ciepła+panasonic&search_scope=wszystkie+działy&bmatch=seng-v0-default-1021
Za kocioł z podajnikiem + wungiel na pierwszy sezon zapłacisz połowę ceny pompy .:D

SUSPENSER
12-11-2014, 20:34
Witam panów wczoraj w świeto niepodległości byłem na kawie u znajomego pod Raciborzem dom 235m2 powierzchni grzewczej nowego budownicta założony piec sas eco 29kw jak dla mnie "potwór" jeśli chodzi o wielkośc gość ogrzewa tylko sam bojler 120l wody bo na mieszkaniu zbyt cieplo Fakt po otwarciu komory wyczystkowej było trochę sadzy czopuch przed kominem prawie letni i czyściutki nie było czego szukac pali ekogroszkiem z Piasta i bardzo sobie chwali bez problemów pali od połowy października bo wtedy piec założono jak w nocy puszcza na podłogówkę na palnik kładzie drzewo Panowie jak to możliwe ze ten piec o takiej mocy funkcjonuje przy tak malym zapotrzebowaniu na energie Proszę o wypowiedzi

Niedawno ustawiałem kocioł 32 kW, który klientowi ożenił insztalator do nowego domu 220 m2 bardzo dobrze ocieplonego - pewnie, że da się ustawić, żeby "ładnie się paliło" i dokąd nie podłączysz ciepłomierza może się nawet wydawać, że pracuje ze sprawnością podaną przez producenta dla mocy znamionowej - gorzej gdy podłączysz ;-)

Latem ogrzewam sam bojler kotłem 18 kW [z mocą ograniczoną mechanicznie i programowo do 3-4 kW] i maksymalna sprawność jaką osiągnąłem to 40%.

SUSPENSER
12-11-2014, 20:37
Dla kotła na eko rozmiar zasobnika nie ma specjalnego znaczenia;)
Rozejrzyj się za jakimiś polskimi - Galmet, Biawar - są tanie i solidne.
Wybierz raczej taki z wężownica, bo latem, przy grzaniu samą grzałką płaszcz będzie wychładzał zasobnik, a wężownica jako, że jest w środku przejmie temp od ogrzewanego zładu wody.

Zamiast Galmet bym wolał Elektromet, a najlepiej w ogóle z nierdzewki i mieć z głowy korozję.

animuss
12-11-2014, 20:41
:
hahaha
To nie ma znaczenia ,te trzy tysiące mógłbym nawet wsadzić do tego pieca z podajnikiem co go mam żeby się uwolnić od węgla .
Przez 10 (słownie) dziesięć sezonów grzewczych każdy z nas spali w kotle nowiutką pompę ciepła ,o pracy przy kotle nie wspomnę ,a człowiek się nieustannie starzeje i chciałby wygody .
Rynek dla kotłów z podajnikiem jest i będzie długo ,ile jest ,pracuje sezonowo kotłów zasypowych w Polsce do istniejących domów budowanych w XX wieku i nietylko słabo zaizolowanych.
W nowym domu nigdy bym nie instalował sobie kotła na ekogroszek .

SUSPENSER
12-11-2014, 20:42
Kasy nie ma niestety (nie na pompę ciepła), są inne wydatki.

Czy grzanie CWU latem przy pomocy tego podgrzewacza z wężownicą powinno być tańsze niż używanie grzałki elektrycznej w bojlerze?

Chciałbym uniknąć palenia w kotle latem i mam jakieś wrażenie (może mylne), że gdy kocioł hula 24 na dobę przez cały rok to może się szybciej "zajechać".

Ciężko jest mi przestawić się na myślenie typu "grzanie CWU latem przy pomocy kotła to dobra opcja". Mając gaz na działce chciałbym go jakoś wykorzystać i stąd mój pomysł na podgrzewacz z wężownicą...

Co do drewna zrobię tak jak radzicie, odpuszczę palenie w kominku i kotle, zrobię z niego ognisko :)

Tak jak koledzy już napisali lepiej gdy kocioł działa przez cały rok a latem do CWU u mnie pełny zasyp wystarcza na około 75 dni [150 kg ekogroszku po 800 zł / tonę].

sruba014
12-11-2014, 21:44
Bardzo dużo mi pomogliście, W takim razie tak zrobię. Zakupię wymiennik cwu pionowy 250-300l z wężownicą oraz z możliwością podłączenia grzałki elektrycznej, instalator zrobi cyrkulację do cwu, Animuss pisał o wymienniku warstwowym, co to znaczy? I jeszcze jedno czy tak duży wymiennik będzie dla mojej rodziny odpowiedni? Narazie jak pisałem bedę ja z przyszłą żoną, z czasem pojawią sie dzieci (daj Bóg). Zastanawiałem sie wcześniej nad zasobnikiem 120l...

Latem spróbuję grzać CWU przy pomocy pieca lub grzałki elektrycznej. Na co zwrócić uwagę kupując taki wymiennik? może moglibyście wskazać mi jakieś 2-3 konkretne modele?

map78
12-11-2014, 23:10
Latem spróbuję grzać CWU przy pomocy pieca lub grzałki elektrycznej. Na co zwrócić uwagę kupując taki wymiennik? może moglibyście wskazać mi jakieś 2-3 konkretne modele?

Ja miałem wcześniej (przy ekogroszku) zasobnik 120l i był dla mojej rodziny (2 + 2) zdecydowanie za mały. Kąpiele trzeba było rozplanowywać i często dla kogoś wody brakowało. Ale możliwe, że Tobie wystarczy - na to nie ma reguły. U mnie jest dość spora wanna i dorastającą córka, więc ciężko było zużycie CWU przewidzieć, ale po zmianie zasobnika na 300l ten problem całkowicie zanikł.
Tutaj masz linki do przykładowych zasobników 300l:
http://www.bridom.pl/elektromet-wymiennik-wody-wgj-s-fit-stojacy-300l-066-30-106?ceneo_spo=true
http://perfect-instalacje.pl/pl_PL/p/GALMET-wym.cwu-z-wezownica-spiralna-300l/335
http://kociolkowo.pl/biawar-w-e-300-81-wymiennik-stojacy-serii-mega-30,3,14211,10120

bobasxx
13-11-2014, 06:35
Ja mam 150 litrów, pionowy. Rodzina 3+2 i spokojnie daje radę.

animuss
13-11-2014, 09:18
to jesteś w mniejszościJestem w czarnej dopie :)
Węgiel traktuje jako mniejsze zło,palę bo muszę .
Na moją powierzchnię 450 m2 i stan na dziś domu to nadal dla mnie zapora cenowa,muszę walić węgiel, ale myślę nadal nad modernizacją .
Na nowe domki takie około 120 m2 to naprawdę koszty pomp na dzień dzisiejszy są do przejścia.
Jeden rachunek tylko prąd w domu, olać gaz i węgiel,dla asekuracji (awarii) można mieć kominek ale bez płaszcza czy DGP.

map78
13-11-2014, 10:49
Jestem w czarnej dopie :)
Węgiel traktuje jako mniejsze zło,palę bo muszę .
Na moją powierzchnię 450 m2 i stan na dziś domu to nadal dla mnie zapora cenowa,muszę walić węgiel, ale myślę nadal nad modernizacją .
Na nowe domki takie około 120 m2 to naprawdę koszty pomp na dzień dzisiejszy są do przejścia.
Jeden rachunek tylko prąd w domu, olać gaz i węgiel,dla asekuracji (awarii) można mieć kominek ale bez płaszcza czy DGP.

Od tego roku Panasonic wypuścił na rynek T-Cap 16kW - jeśli masz w tym domu jakieś ocieplenie to zakładam, że taka pompa sobie poradzi, a katalogowo kosztuje 35tys. - to już nie taki majątek;)

sruba014
13-11-2014, 10:51
Ja miałem wcześniej (przy ekogroszku) zasobnik 120l i był dla mojej rodziny (2 + 2) zdecydowanie za mały. Kąpiele trzeba było rozplanowywać i często dla kogoś wody brakowało. Ale możliwe, że Tobie wystarczy - na to nie ma reguły. U mnie jest dość spora wanna i dorastającą córka, więc ciężko było zużycie CWU przewidzieć, ale po zmianie zasobnika na 300l ten problem całkowicie zanikł.
Tutaj masz linki do przykładowych zasobników 300l:
http://www.bridom.pl/elektromet-wymiennik-wody-wgj-s-fit-stojacy-300l-066-30-106?ceneo_spo=true
http://perfect-instalacje.pl/pl_PL/p/GALMET-wym.cwu-z-wezownica-spiralna-300l/335
http://kociolkowo.pl/biawar-w-e-300-81-wymiennik-stojacy-serii-mega-30,3,14211,10120

Chciałem zapytać o te wymienniki. Rozumiem, że ma być stojący. Z wężownicą tak? Elektromet zauważyłem, że tej wężownicy nie ma. W jaki sposób zatem grzeje wodę?

Czy wybór zasobnika z dwiema wężownicami w moim przypadku ma sens? Zobaczyłem, że producenci mają i takie w ofercie jednak ich cena jest znacznie wyższa... 2 wężownice = 2 razy szybsze grzanie wody?

map78
13-11-2014, 14:48
Chciałem zapytać o te wymienniki. Rozumiem, że ma być stojący. Z wężownicą tak? Elektromet zauważyłem, że tej wężownicy nie ma. W jaki sposób zatem grzeje wodę?
Chyba źle się wczytałęś;)
http://www.iv.pl/images/04538391183752013823.jpg (http://www.iv.pl/)


Czy wybór zasobnika z dwiema wężownicami w moim przypadku ma sens? Zobaczyłem, że producenci mają i takie w ofercie jednak ich cena jest znacznie wyższa... 2 wężownice = 2 razy szybsze grzanie wody?
Nie ma sensu, bo Tobie nie zależy na szybkiej wymianie ciepła, bo kocioł na ekogroszek podaje je cały czas. Ani nie zależy Ci na podłączeniu dodatkowego urządzenia grzewczego, jak solary, kominek z PW - do tych celów używane są dodatkowe wężownice, a u ciebie wystarczy jedna i jej wielkość nie ma specjalnego znaczenia.

animuss
13-11-2014, 19:17
Od tego roku Panasonic wypuścił na rynek T-Cap 16kW - jeśli masz w tym domu jakieś ocieplenie to zakładam, że taka pompa sobie poradzi, a katalogowo kosztuje 35tys. - to już nie taki majątek;)
Nie chcę zaśmiecać tu ale sytuacja jest bardziej skomplikowana na dole mam sklep ,a do pompy przydała by się wentylacja mechaniczna w całym domu i jeszcze parę innych rzeczy niestarczy nawet 50tyś.

zyzolek
13-11-2014, 20:26
Nie chcę zaśmiecać tu ale sytuacja jest bardziej skomplikowana na dole mam sklep ,a do pompy przydała by się wentylacja mechaniczna w całym domu i jeszcze parę innych rzeczy niestarczy nawet 50tyś.

Na klamota do 450m2 nawet 80 tyś może nie starczyć;)
W tej cenie jest już elektrownia fotowoltaiczna 18KW

karoka65
13-11-2014, 21:25
Na klamota do 450m2 nawet 80 tyś może nie starczyć;)
W tej cenie jest już elektrownia fotowoltaiczna 18KW
Zaproponowałem przemyślenie tematu jednemu userowi na innym forum który pytał o kocioł, wysłałem go nawet tutaj na muratora bo pompki bardzo aktywne i wszyscy za bezcen te klamoty pomontowali i co rok to im rachunki niższe przychodzą, jeszcze trochę to będą prund do sieci odsprzedawać zamiast go zużywać :)
No nie opłaciło mi się być dobrym bo tylko chyba na durnia wyszedłem, gościu oblukał trochę, wysłał trochę zapytań i jak się nie mylę to na coś około 130m dostał oferty w granicach 55 tysi.
Naczytałem się głupot na forum o pompkach z DZ za 20 tysi i powtarzam głupoty gdzie indziej,ech następny dał się nabrać :)

wilmax
13-11-2014, 21:34
Zaproponowałem przemyślenie tematu jednemu userowi na innym forum który pytał o kocioł, wysłałem go nawet tutaj na muratora bo pompki bardzo aktywne i wszyscy za bezcen te klamoty pomontowali i co rok to im rachunki niższe przychodzą, jeszcze trochę to będą prund do sieci odsprzedawać zamiast go zużywać :)
No nie opłaciło mi się być dobrym bo tylko chyba na durnia wyszedłem, gościu oblukał trochę, wysłał trochę zapytań i jak się nie mylę to na coś około 130m dostał oferty w granicach 55 tysi.
Naczytałem się głupot na forum o pompkach z DZ za 20 tysi i powtarzam głupoty gdzie indziej,ech następny dał się nabrać :)

centrumoze.pl, dostałem z miesiąc temu cenę na t-capa 9kw z montażem i 8% vat - nieco ponad 17tys.
Pytac ola(chciał ekogroszek),uczyć się,moc 9kW ogrzeje nowy dom ok.200m2,a nie będzie gadało się głupot i wychodziło na durnia.

minertu
13-11-2014, 21:38
Ja zrobiłem lepiej.Wysłałem zapytanie o ofertę z opisem mojego domu oraz temp wewnętrzną jaka chcę mieć.
Czekam już 4 dni na odpowiedź.

minertu
13-11-2014, 21:39
Pytac ola(chciał ekogroszek),uczyć się,moc 9kW ogrzeje nowy dom ok.200m2,a nie będzie gadało się głupot i wychodziło na durnia.
Do jakiej temp wewn to ogrzeje te 200m2 ?

map78
13-11-2014, 21:39
Jeżeli chcecie to mogę wkleić fakturę za swoja instalację. Choć ortodoksów to i tak nie przekona:(, a jak ktoś na prawdę chce mieć pompę ciepła to będzie wiedział jak ją kupić. Swoją droga ciekaw jestem wyceny instalacji kotła na ekogroszek (kompleksowej) w domu który nie posiada infrastruktury do takowego systemu. Słyszałem, ze są jakieś kotłownie modułowe, ale ceny nikt nie podał.

zyzolek
13-11-2014, 21:40
karoka65, klamoty PC to przeszłość, w tej samej cenie jest już dzisiaj fotowoltaika, a z niej prąd jest darmowy, w przeciwieństwie do klamotów typu PC.

wilmax
13-11-2014, 21:43
Do jakiej temp wewn to ogrzeje te 200m2 ?
Do ilu sobie zapragniesz,max.temp.zasilania z tej pompy to 57st.C a w podłogówkę,żeby utrzymać 23st.C w domu wystarczy ok.36st.C przy -20st.C na zewnątrz.
Oczywiście w nowym domu.

map78
13-11-2014, 21:44
karoka65, klamoty PC to przeszłość, w tej samej cenie jest już dzisiaj fotowoltaika, a z niej prąd jest darmowy, w przeciwieństwie do klamotów typu PC.

FV to na razie śpiew przyszłości. Zdajesz sobie sprawę jak wielka powierzchnia paneli jest potrzebna żeby uzyskać taka moc:confused: I czy fajnie to wygląda - na dachu, czy w ogrodzie?

karoka65
13-11-2014, 21:47
Ja zrobiłem lepiej.Wysłałem zapytanie o ofertę z opisem mojego domu oraz temp wewnętrzną jaka chcę mieć.
Czekam już 4 dni na odpowiedź.
I doczekasz się jak świnia nieba :)

minertu
13-11-2014, 21:51
Do ilu sobie zapragniesz,max.temp.zasilania z tej pompy to 57st.C a w podłogówkę,żeby utrzymać 23st.C w domu wystarczy ok.36st.C przy -20st.C na zewnątrz.
Oczywiście w nowym domu.Ile ciągnie prądu przy tym max zasilaniu 57 deg?

karoka65
13-11-2014, 21:54
Pytac ola(chciał ekogroszek),uczyć się,moc 9kW ogrzeje nowy dom ok.200m2,a nie będzie gadało się głupot i wychodziło na durnia.
Chłopie ja się nie znam na tych Waszych zabawkach, podrzuciłem temat chłopakowi pod rozmyślania, narobił sobie ochoty i skończyło się na tej ochocie bo 15 czy 20 tysi jakie tutaj podajecie jakoś nijak się ma do 55.
Widzisz jakąś różnicę w tych cenach ? widać nie tylko ja ją zauważam.
Pytał i olo o ile dobrze pamiętam pleciugę bodajże Liwko żeby mu podrzucił takie oferty jak on podaje za swoją i chyba się olo nie doczekał ale pewien nie jestem bo znudziło mi się czytanie tego głupiego wątku gdzie jeden gostek prowadzi dyskusję sam ze sobą chyba z 5-ciu nicków.

zyzolek
13-11-2014, 21:56
FV to na razie śpiew przyszłości. Zdajesz sobie sprawę jak wielka powierzchnia paneli jest potrzebna żeby uzyskać taka moc:confused: I czy fajnie to wygląda - na dachu, czy w ogrodzie?

Przy domku 450m2 nie powinno być problemu z powierzchnią dachu;)
A nawet przy 130m2 to 6 kw bez problemu;)

karoka65
13-11-2014, 22:01
karoka65, klamoty PC to przeszłość,
Zanim weszły stały się drogą przeszłością ale kliku "wspaniałych" dało się wciągnąć :)
Jak już kasę wtopiłeś to co masz powiedzieć ?
Panowie proszę przenieść tą kolejną dyskusję pompową na odpowiednie wątku kto chce w niej dalej się bawić i sobie podnieść ego.
Zaczyna się tu robić następne bagienko a dopiero jak widzę jakaś dobra dusza zrobiło tu trochę porządku.
Piszmy może o kotłach na groszek taki jest temat wątku.

wilmax
13-11-2014, 22:05
Ile ciągnie prądu przy tym max zasilaniu 57 deg?
A kto normalny pakuje w nowym domu 57st.C w podłogę ? Tam wystarczy 36st.C i masz tropiki,podniesiesz do 39st.C i masz saunę i ze 29st.C w środku przy -20st.C na zewnątrz.

karoka65
13-11-2014, 22:10
A kto normalny pakuje w nowym domu 57st.C w podłogę ? Tam wystarczy 36st.C i masz tropiki,podniesiesz do 39st.C i masz saunę i ze 29st.C w środku przy -20st.C na zewnątrz.
To jest wątek o kotłach na eko groszek a nie o pompkach w nowych domach, przypomnę jeszcze raz.

wilmax
13-11-2014, 22:12
To jest wątek o kotłach na eko groszek a nie o pompkach w nowych domach, przypomnę jeszcze raz.
No ok,zatem czemu o nich piszesz ?

Zaproponowałem przemyślenie tematu jednemu userowi na innym forum który pytał o kocioł, wysłałem go nawet tutaj na muratora bo pompki bardzo aktywne i wszyscy za bezcen te klamoty pomontowali i co rok to im rachunki niższe przychodzą, jeszcze trochę to będą prund do sieci odsprzedawać zamiast go zużywać :)
No nie opłaciło mi się być dobrym bo tylko chyba na durnia wyszedłem, gościu oblukał trochę, wysłał trochę zapytań i jak się nie mylę to na coś około 130m dostał oferty w granicach 55 tysi.
Naczytałem się głupot na forum o pompkach z DZ za 20 tysi i powtarzam głupoty gdzie indziej,ech następny dał się nabrać :)
Ja tylko sprostowałem nie prawdziwe info,cytatem.

animuss
13-11-2014, 23:33
Zaproponowałem przemyślenie tematu jednemu userowi na innym forum który pytał o kocioł, wysłałem go nawet tutaj na muratora bo pompki bardzo aktywne i wszyscy za bezcen te klamoty pomontowali i co rok to im rachunki niższe przychodzą, jeszcze trochę to będą prund do sieci odsprzedawać zamiast go zużywać :)
No nie opłaciło mi się być dobrym bo tylko chyba na durnia wyszedłem, gościu oblukał trochę, wysłał trochę zapytań i jak się nie mylę to na coś około 130m dostał oferty w granicach 55 tysi.
Naczytałem się głupot na forum o pompkach z DZ za 20 tysi i powtarzam głupoty gdzie indziej,ech następny dał się nabrać :)
Bo trzeba rozgraniczyć o co pytamy ,a co zawiera oferta za 55 tysia.
Tu rozmawialiśmy o pompach bez dolnego źródła ,powietrznych PC ,takich co wciągają powietrze z zewnątrz budynku oraz z wentylacji domu i to jest ich źródło zasilania .Te PC z odwiertem czy wężownicą zakopaną w ziemi są niestety droższe i pewnie taką ofertę dostał .

neovo
14-11-2014, 02:44
Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym zapytać (wolałbym tych bardziej doświadczonych) o kilka rzeczy które rozwiałyby moje wątpliwości odnośnie zakupu kotła z podajnikiem. Chciałbym napomnieć że nie paliłem nigdy piecem więc doświadczenia za wiele w tym temacie nie mam aczkolwiek siedząc na necie od tygodnia mam już jakiś spory pogląd na to.
Zacznę może od przedstawienia domu który będzie ogrzewany. Jest to dom zbudowany w Krakowie w 1981 roku, ściana ma 50 cm grubości i jest wykonana z dwóch warstw pustaków żużlobetonowych z pustką powietrza miedzy nimi o szerokości ~5cm do tego trzeba dodać ocieplenie ze styropianu tylko 5cm. Dom nie jest podpiwniczony i raczej niczym specjalnym nie ocieplony od ziemi, posiada w sumie 3 kondygnacje (parter, pierwsze piętro i póki co strych (piszę ''póki co'' bo w planach jest tam zrobienie poddasza użytkowego ale kiedy? - nie wiadomo, w każdym razie strych jest nie ocieplony (dach - sama blacha) jedynie jest tam zrobiona wylewka a pod nią niecałe 5cm styropianu - tylko to ociepla strop na pierwszy pietrze). Okna zakładane 6 lat temu z 2 szybami zespolonymi, 2 pary drzwi zewnętrznych (nowe). Powierzchnia parteru to 125 m2 razem z garażem-tam będzie stał kocioł, I piętro też ma 125m2 a strych 110. Ogrzewać chciałbym parter bez garażu (bo chyba sam kocioł coś tam zagrzeje?) i pierwsze piętro czyli w sumie jakieś 230m2.Wszystko ogrzewane zwykłymi grzejnikami panelowymi. Kurcze mam nadzieję że wszystko napisałem, acha jeszcze wysokość wynosi 2,6.

I teraz pytanko jaka moc do tego bez c.w. bo sprawdzałem na ciepłowłaściwe.pl i nie jestem do końca przekonany czy dobrze to wszystko skonfigurowałem, bo pisze żeby podać ilość pięter (no niby mam 3) ale ten strych to w sumie jakby go nie było bo nie jest ocieplony czyli jakby dach był zaraz nad stropem pierwszego pietra, więc tak jak bym miał dać że w sumie posiadam 2 kondygnacje i jak tak daje to wychodzi mi ze potrzebuje piec 25KW a jak ustawiam na 3 kondygnacje to że 15KW i jak sadzicie której wersji mam się trzymać bo nie chce niepotrzebnie przewymiarować.

Drugie pytanko dotyczy samych kotłów. Na placu bitwy zostały juz tylko 2 kociołki OgniwoEkoPlus 16 lub 25 v Skam-P 17 lub 25 no może 3 bo jeszcze nie wiem czy Skam-P Premium czy plus. Dla ułatwienia jeśli chodzi o sterownik to przypomnę że dopiero raczkuje jeśli chodzi o palenie ekogroszkiem (co nie znaczy że będę miał problemy z obsługą samego sterownika) tak że szukam takiego który będzie posiadał funkcję automatyczną aczkolwiek z możliwością ręcznego nastawienia. Wyczytałem że z automatem dobrze sobie radzi ecoal ale czytając dalej doczytałem ze w tej chwili inne też posiadają taka funkcje i też nie są złe. Na pewno jedno jest pewne że dobre automatyczne sterowanie na początek to priorytet bo nie wiem czy będę miał czas się bawić w ustawianie ręczne. Dostęp do neta fajna sprawa ale priorytetem już nie jest . Jeśli chodzi o to czym będę palił to nie ukrywam że na jesień i wiosnę wolałbym przepalać drewnem dlatego będę często używał ruszto awaryjne, a w zimie palił będę ekogroszkiem. Miałem raczej nie ale dobrze by było żeby palnik był i do tego przygotowany jakby co. Kurcze jeśli chodzi o palniki to wiem jakie gdzie występują jaka maja zasadę działania ale kurcze który będzie odpowiedni dla mnie to już się nie mogę zdecydować.

Proszę poratujcie jakimś doświadczeniem bo jestem zielony

pietruch78
14-11-2014, 04:50
Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym zapytać (wolałbym tych bardziej doświadczonych) o kilka rzeczy które rozwiałyby moje wątpliwości odnośnie zakupu kotła z podajnikiem. Chciałbym napomnieć że nie paliłem nigdy piecem więc doświadczenia za wiele w tym temacie nie mam aczkolwiek siedząc na necie od tygodnia mam już jakiś spory pogląd na to.
Zacznę może od przedstawienia domu który będzie ogrzewany. Jest to dom zbudowany w Krakowie w 1981 roku, ściana ma 50 cm grubości i jest wykonana z dwóch warstw pustaków żużlobetonowych z pustką powietrza miedzy nimi o szerokości ~5cm do tego trzeba dodać ocieplenie ze styropianu tylko 5cm. Dom nie jest podpiwniczony i raczej niczym specjalnym nie ocieplony od ziemi, posiada w sumie 3 kondygnacje (parter, pierwsze piętro i póki co strych (piszę ''póki co'' bo w planach jest tam zrobienie poddasza użytkowego ale kiedy? - nie wiadomo, w każdym razie strych jest nie ocieplony (dach - sama blacha) jedynie jest tam zrobiona wylewka a pod nią niecałe 5cm styropianu - tylko to ociepla strop na pierwszy pietrze). Okna zakładane 6 lat temu z 2 szybami zespolonymi, 2 pary drzwi zewnętrznych (nowe). Powierzchnia parteru to 125 m2 razem z garażem-tam będzie stał kocioł, I piętro też ma 125m2 a strych 110. Ogrzewać chciałbym parter bez garażu (bo chyba sam kocioł coś tam zagrzeje?) i pierwsze piętro czyli w sumie jakieś 230m2.Wszystko ogrzewane zwykłymi grzejnikami panelowymi. Kurcze mam nadzieję że wszystko napisałem, acha jeszcze wysokość wynosi 2,6.

I teraz pytanko jaka moc do tego bez c.w. bo sprawdzałem na ciepłowłaściwe.pl i nie jestem do końca przekonany czy dobrze to wszystko skonfigurowałem, bo pisze żeby podać ilość pięter (no niby mam 3) ale ten strych to w sumie jakby go nie było bo nie jest ocieplony czyli jakby dach był zaraz nad stropem pierwszego pietra, więc tak jak bym miał dać że w sumie posiadam 2 kondygnacje i jak tak daje to wychodzi mi ze potrzebuje piec 25KW a jak ustawiam na 3 kondygnacje to że 15KW i jak sadzicie której wersji mam się trzymać bo nie chce niepotrzebnie przewymiarować.

Drugie pytanko dotyczy samych kotłów. Na placu bitwy zostały juz tylko 2 kociołki OgniwoEkoPlus 16 lub 25 v Skam-P 17 lub 25 no może 3 bo jeszcze nie wiem czy Skam-P Premium czy plus. Dla ułatwienia jeśli chodzi o sterownik to przypomnę że dopiero raczkuje jeśli chodzi o palenie ekogroszkiem (co nie znaczy że będę miał problemy z obsługą samego sterownika) tak że szukam takiego który będzie posiadał funkcję automatyczną aczkolwiek z możliwością ręcznego nastawienia. Wyczytałem że z automatem dobrze sobie radzi ecoal ale czytając dalej doczytałem ze w tej chwili inne też posiadają taka funkcje i też nie są złe. Na pewno jedno jest pewne że dobre automatyczne sterowanie na początek to priorytet bo nie wiem czy będę miał czas się bawić w ustawianie ręczne. Dostęp do neta fajna sprawa ale priorytetem już nie jest . Jeśli chodzi o to czym będę palił to nie ukrywam że na jesień i wiosnę wolałbym przepalać drewnem dlatego będę często używał ruszto awaryjne, a w zimie palił będę ekogroszkiem. Miałem raczej nie ale dobrze by było żeby palnik był i do tego przygotowany jakby co. Kurcze jeśli chodzi o palniki to wiem jakie gdzie występują jaka maja zasadę działania ale kurcze który będzie odpowiedni dla mnie to już się nie mogę zdecydować.

Proszę poratujcie jakimś doświadczeniem bo jestem zielony

Kolego ja mam podobna chate jak w twoim opisie tylko zw rok mlodsza (1980 ) , sciana z cegly kratowki 50cm z pustka w srodku ok 5cm , nieocieplone sciany!!!, rowniez trzy kondygnacje podobne metrazowo (w tym niuzytkowe poddasze lub jak kto woli strych ,ktory jest przykryty deskami i polozona papa bez ocieplenia ) okna plastiki juz dziesiecioletnie i na taki stan zostalem "uraczony" przez tesciowa kotlem elektromet 25kw w2005 roku.
Powiem ci ze musialem sie mocno naglowic aby zmusic go do pracy ciaglej, bo niestety szybko dochodzil do zadanej temperatury i "kisil " sie w podtrzymaniu.

Jak bym mial wybierac , to na moja chate teraz bralbym 15kw max 17kw ( choc nie wiem po co).
Kociol 25kw na taka powierzchnie to jest charakiri , kretynstwo lub tak jak w moim przypadku zemsta tesciowej:D

Jak bedziesz chcial to popdam adres na priv , to zobaczysz jak pracuje ta bestia 25kw na zwyklym dwustanowym jeszcze sterowniku.
Co do marki kotla , to masz tu Karoka65, Minertu , Jarecki79 oni napewno doradza , a w razie problemow sluza pomoca.

krzy27
14-11-2014, 04:54
Palę w przewymiarowanym Ogniwo Eko po przeróbkach. Na ten nowy patrze tak nieco dziwnie. Niby nowy to lepszy a użytkownicy problemy też mają. Może tylko z przewymiarowania. Sterownik eCoal mogę z całym spokojem polecić tym bardzie na początek. Ja go zaliczam do regulatorów bo faktycznie na dawki paliwa wpływa to co się na palniku dzieje. Oprócz automatu masz jeszcze półautomat (grupowe) i ręczne. Aktualnie używam grupowego - najbardziej mi odpowiada. Na automacie zbytnio podbija moc po spadku temperatury. W mojej instalacji wolę dłuższą pracę z niższą mocą.
Co do wyników na cieplowlasciwie.pl jak wykończysz poddasze to niestety ale masz więcej powierzchni ścian zewnętrznych z częścią ogrzewaną.

minertu
14-11-2014, 05:03
Moim zdaniem 17kW ci wystarczy. Z eCoalem jest jeszcze RBR i EKR z dobrych kotłów. Jak chcesz dużo przepalać drewnem to raczej taki z dużą komorą spalania i rusztem żeliwnym. Tak więc Skam-P, Rbr-Ekouniwersal i Tilgner EKR będą dobrym wyborem.

Maher
14-11-2014, 07:17
Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym zapytać (wolałbym tych bardziej doświadczonych) o kilka rzeczy które rozwiałyby moje wątpliwości odnośnie zakupu kotła z podajnikiem. Chciałbym napomnieć że nie paliłem nigdy piecem więc doświadczenia za wiele w tym temacie nie mam aczkolwiek siedząc na necie od tygodnia mam już jakiś spory pogląd na to.
Zacznę może od przedstawienia domu który będzie ogrzewany. Jest to dom zbudowany w Krakowie w 1981 roku, ściana ma 50 cm grubości i jest wykonana z dwóch warstw pustaków żużlobetonowych z pustką powietrza miedzy nimi o szerokości ~5cm do tego trzeba dodać ocieplenie ze styropianu tylko 5cm. Dom nie jest podpiwniczony i raczej niczym specjalnym nie ocieplony od ziemi, posiada w sumie 3 kondygnacje (parter, pierwsze piętro i póki co strych (piszę ''póki co'' bo w planach jest tam zrobienie poddasza użytkowego ale kiedy? - nie wiadomo, w każdym razie strych jest nie ocieplony (dach - sama blacha) jedynie jest tam zrobiona wylewka a pod nią niecałe 5cm styropianu - tylko to ociepla strop na pierwszy pietrze). Okna zakładane 6 lat temu z 2 szybami zespolonymi, 2 pary drzwi zewnętrznych (nowe). Powierzchnia parteru to 125 m2 razem z garażem-tam będzie stał kocioł, I piętro też ma 125m2 a strych 110. Ogrzewać chciałbym parter bez garażu (bo chyba sam kocioł coś tam zagrzeje?) i pierwsze piętro czyli w sumie jakieś 230m2.Wszystko ogrzewane zwykłymi grzejnikami panelowymi. Kurcze mam nadzieję że wszystko napisałem, acha jeszcze wysokość wynosi 2,6.

I teraz pytanko jaka moc do tego bez c.w. bo sprawdzałem na ciepłowłaściwe.pl i nie jestem do końca przekonany czy dobrze to wszystko skonfigurowałem, bo pisze żeby podać ilość pięter (no niby mam 3) ale ten strych to w sumie jakby go nie było bo nie jest ocieplony czyli jakby dach był zaraz nad stropem pierwszego pietra, więc tak jak bym miał dać że w sumie posiadam 2 kondygnacje i jak tak daje to wychodzi mi ze potrzebuje piec 25KW a jak ustawiam na 3 kondygnacje to że 15KW i jak sadzicie której wersji mam się trzymać bo nie chce niepotrzebnie przewymiarować.

Drugie pytanko dotyczy samych kotłów. Na placu bitwy zostały juz tylko 2 kociołki OgniwoEkoPlus 16 lub 25 v Skam-P 17 lub 25 no może 3 bo jeszcze nie wiem czy Skam-P Premium czy plus. Dla ułatwienia jeśli chodzi o sterownik to przypomnę że dopiero raczkuje jeśli chodzi o palenie ekogroszkiem (co nie znaczy że będę miał problemy z obsługą samego sterownika) tak że szukam takiego który będzie posiadał funkcję automatyczną aczkolwiek z możliwością ręcznego nastawienia. Wyczytałem że z automatem dobrze sobie radzi ecoal ale czytając dalej doczytałem ze w tej chwili inne też posiadają taka funkcje i też nie są złe. Na pewno jedno jest pewne że dobre automatyczne sterowanie na początek to priorytet bo nie wiem czy będę miał czas się bawić w ustawianie ręczne. Dostęp do neta fajna sprawa ale priorytetem już nie jest . Jeśli chodzi o to czym będę palił to nie ukrywam że na jesień i wiosnę wolałbym przepalać drewnem dlatego będę często używał ruszto awaryjne, a w zimie palił będę ekogroszkiem. Miałem raczej nie ale dobrze by było żeby palnik był i do tego przygotowany jakby co. Kurcze jeśli chodzi o palniki to wiem jakie gdzie występują jaka maja zasadę działania ale kurcze który będzie odpowiedni dla mnie to już się nie mogę zdecydować.

Proszę poratujcie jakimś doświadczeniem bo jestem zielony

W opisie masz że jesteś z Krakowa, jak z samego miasta to nie boisz się że w końcu przeforsują zakaz palenia paliwami stałymi?
Po drugie może dla ciebie net nie jest priorytetem, ale pomyśl że jak ty sobie nie poradzisz z ustawieniem to jak będzie sterownik z netem to zawsze inny użytkownik na podstawie wykresów może ci coś doradzić lub ustawić po zezwoleniu przez ciebie całkowicie sterownik.

neovo
14-11-2014, 07:45
W opisie masz że jesteś z Krakowa, jak z samego miasta to nie boisz się że w końcu przeforsują zakaz palenia paliwami stałymi?
Po drugie może dla ciebie net nie jest priorytetem, ale pomyśl że jak ty sobie nie poradzisz z ustawieniem to jak będzie sterownik z netem to zawsze inny użytkownik na podstawie wykresów może ci coś doradzić lub ustawić po zezwoleniu przez ciebie całkowicie sterownik.

No właśnie jestem z samego miasta Krakowa i trochę się boję ale wcześniej niż za 5 lat ta ustawa chyba nie powinna wejść skoro ją niedawno wycofali a do tej pory powinien mi się raczej zwrócić. Jeśli chodzi o ten net to faktycznie dobrze mówisz , dużo prościej będzie zaczerpnąć fachowej porady jeśli będę wstanie bezpośrednio przekazać jakieś dane.

neovo
14-11-2014, 07:53
Palę w przewymiarowanym Ogniwo Eko po przeróbkach. Na ten nowy patrze tak nieco dziwnie. Niby nowy to lepszy a użytkownicy problemy też mają. Może tylko z przewymiarowania. Sterownik eCoal mogę z całym spokojem polecić tym bardzie na początek. Ja go zaliczam do regulatorów bo faktycznie na dawki paliwa wpływa to co się na palniku dzieje. Oprócz automatu masz jeszcze półautomat (grupowe) i ręczne. Aktualnie używam grupowego - najbardziej mi odpowiada. Na automacie zbytnio podbija moc po spadku temperatury. W mojej instalacji wolę dłuższą pracę z niższą mocą.
Co do wyników na cieplowlasciwie.pl jak wykończysz poddasze to niestety ale masz więcej powierzchni ścian zewnętrznych z częścią ogrzewaną.

Jak liczyłem z ocieplonym poddaszem (wełna na dachu 25cm) to wyszło mi zapotrzebowanie na te trzy kondygnacje około 15KW- nie za mało jak na 3 pietra?

animuss
14-11-2014, 08:50
No właśnie jestem z samego miasta Krakowa i trochę się boję ale wcześniej niż za 5 lat ta ustawa chyba nie powinna wejść skoro ją niedawno wycofali a do tej pory powinien mi się raczej zwrócić. Jeśli chodzi o ten net to faktycznie dobrze mówisz , dużo prościej będzie zaczerpnąć fachowej porady jeśli będę wstanie bezpośrednio przekazać jakieś dane.A może na pellet szkoda by było za rok dwa go sprzedawać jak ustawę znowu przepchną.

neovo
14-11-2014, 09:04
A może na pellet szkoda by było za rok dwa go sprzedawać jak ustawę znowu przepchną.

No ale pellet to juz nie ta cena co ekogroszek.
Słyszałem że podobno jest kiepsko z tymi dotacjami i w 2 lata raczej nie uda im się wymienić wszystkich pieców w całym Krakowie

sebsa
14-11-2014, 09:08
A może na pellet szkoda by było za rok dwa go sprzedawać jak ustawę znowu przepchną.

Ja napiszę nieco przekornie. Może dobrze żeby takie zakazy zaczęli wreszcie wprowadzać, skoro istnieje spore grono osób gotowych kupić piec z podajnikiem, by palić przez część sezonu drewnem i nie wiadomo czym jeszcze. Do drewna tylko kotły typu holzgas

grabpa58
14-11-2014, 10:34
A może na pellet szkoda by było za rok dwa go sprzedawać jak ustawę znowu przepchną.


Pellet to jest z pewnością jakaś alternatywa dla użytkowników z Krakowa i nie tylko.
Obawiam się,że dla kol. @neovo skończyła by się finansową porażką dla domu prawie nie docieplonego.
Pellet drogi ok 1tyś/tona,nie najlepsza jakość,sypią nawet żwir jako jeden z podstawowych składników(wiadomo zysk wagowy);)
Do kotła na pellet dobrze jest podłączyć odpowiedni bufor(dodatkowy koszt) i moim zdaniem najlepiej sprawdza się w takim układzie podłogówka.

sebsa
14-11-2014, 11:04
Pellet to jest z pewnością jakaś alternatywa dla użytkowników z Krakowa i nie tylko.
Obawiam się,że dla kol. @neovo skończyła by się finansową porażką dla domu prawie nie docieplonego.
Pellet drogi ok 1tyś/tona,nie najlepsza jakość,sypią nawet żwir jako jeden z podstawowych składników(wiadomo zysk wagowy);)
Do kotła na pellet dobrze jest podłączyć odpowiedni bufor(dodatkowy koszt) i moim zdaniem najlepiej sprawdza się w takim układzie podłogówka.

Po co bufor do kotła na pellet?. One są reklamowane jako mogące pracować cyklami on-off w zasadzie bez straty na sprawności.

sruba014
14-11-2014, 11:37
Zapytanie o ten wymiennik http://www.biawar.com.pl/pl/ogrzewacze-wody/zasobniki-c-w-u-i-wymienniki-pionowe/wymienniki-quattro-stojace BIAWAR Quattro stojący o pojemności 150l. Podobno grzeję wodę w 20 minut, ma już grzałkę ceramiczną w zestawie, długą wężownicę. Producent pisze, że hitowy jest. No i super energooszczędny - wiadomo :)

Co myślicie o tym konkretnym modelu?

Jarecki79
14-11-2014, 11:55
Po co bufor do kotła na pellet?. One są reklamowane jako mogące pracować cyklami on-off w zasadzie bez straty na sprawności.

Po to,że grzałka swoje ciągnie i ma określoną żywotność, bardzo tania też nie jest, wymiana do przyjemności nie należy.
Stąd do peleciaków warto dawać bufor, aby grzałka posłużyła i aby nie wyszło tak,że peleciak wyjdzie sporo drożej niż retorta na węgiel w trybie podtrzymania....

Cykl odpalenia pelletu trwa ok.2-3minuty.
Po dojściu podobny okres to oczyszczenie paleniska i jego wygaszanie- przedmuchanie....

map78
14-11-2014, 11:58
Zapytanie o ten wymiennik http://www.biawar.com.pl/pl/ogrzewacze-wody/zasobniki-c-w-u-i-wymienniki-pionowe/wymienniki-quattro-stojace BIAWAR Quattro stojący o pojemności 150l. Podobno grzeję wodę w 20 minut, ma już grzałkę ceramiczną w zestawie, długą wężownicę. Producent pisze, że hitowy jest. No i super energooszczędny - wiadomo :)

Co myślicie o tym konkretnym modelu?


Oj sruba, sruba;) Tobie na tacy podać a Ty dalej kombinujesz;) Taki zasobnik oczywiście, że będzie dobry do kotła na ekogroszek, bo każdy będzie dobry, ale już znacznie gorzej będzie z grzaniem grzałką w taniej taryfie, bo to jest Twoim celem jak wcześniej pisałeś. Do tego jest za mały i będziesz musiał podgrzewać w drogiej, a to szybko Ci bokiem wyjdzie.
Poza tym zwróć uwagę, że to 20 min to przy zasilaniu 70st - a kto normalny taką temp trzyma na kotle ekogroszkowym:confused: Dla Ciebie sruba ten parametr jest kompletnie pomijalny, bo zimą gdy zasobnik będzie zasilany z kotła czas nagrzewania nie ma znaczenia, bo kocioł i tak go cały czas będzie dogrzewał, natomiast latem przy grzałce na czas nagrzewania wpływa wielkość grzałki, a na komfort i koszta eksploatacji odpowiednia wielkość tego zasobnika.
Reasumując, jeśli zamierzasz grzać CWU zimą i latem przy pomocy kotła na ekogroszek to ten zasobnik będzie dobry, ale gdy będziesz chciał latem wygasić kocioł i grzać zasobnik grzałką w taniej taryfie to będzie za mały:)

sruba014
14-11-2014, 12:06
Spoko. W takim razie kupię co najmniej 200l zasobnik. W lecie dopiero będę miał możliwość sprawdzenia czym lepiej grzać CWU, jednak wstępnie myślę, że prądem (chociaż Kobra, suspenser i kilku innych użytkowników pisze, że z powodzeniem grzeją CWU latem przy pomocy kotła ekogroszkowego - także może i dla mnie nie będzie to "utrudnienie").

Reasumując przy zakupie zwrócić uwagę na pojemność zasobnika (co najmniej 200l gdybym chciał podgrzewać wodę prądem w lecie), to żeby miał 1 wężownicę i grzałkę z 2kw zgadza się i to główne parametry, na które zwracać uwagę?

Jeszcze jedna kwestia. Kocioł będzie działał w układzie zamkniętym, czy ma znaczenie położenie zasobnika tzn czy będzie stojący czy wiszący?

Dzięki za cierpliwość do mnie :)

sebsa
14-11-2014, 12:23
Spoko. W takim razie kupię co najmniej 200l zasobnik. W lecie dopiero będę miał możliwość sprawdzenia czym lepiej grzać CWU, jednak wstępnie myślę, że prądem (chociaż Kobra, suspenser i kilku innych użytkowników pisze, że z powodzeniem grzeją CWU latem przy pomocy kotła ekogroszkowego - także może i dla mnie nie będzie to "utrudnienie").

Reasumując przy zakupie zwrócić uwagę na pojemność zasobnika (co najmniej 200l gdybym chciał podgrzewać wodę prądem w lecie), to żeby miał 1 wężownicę i grzałkę z 2kw zgadza się i to główne parametry, na które zwracać uwagę?

Jeszcze jedna kwestia. Kocioł będzie działał w układzie zamkniętym, czy ma znaczenie położenie zasobnika tzn czy będzie stojący czy wiszący?

Dzięki za cierpliwość do mnie :)
Mam kocioł pracujący w układzie zamkniętym . Zasobnik CWU wiszący o pojemność 140L. I tak sobie pracuje już 5 rok. Jeśli już decydujesz się na kocioł z podajnikiem i chciałbyś ogrzewać CWU w lecie prądem to zrób wszystko by zmniejszyć jak najbardziej wilgoć w Twojej kotłowni.

neovo
14-11-2014, 12:57
To jak da mi ktoś jeszcze jakieś wskazówki z doborem tego kotła bo zima tuż, tuż
Orientujecie się może czy jest gdzieś jakiś bezpośredni dostawca w Krakowie lub okolicy aby zapytać o cenę Ogniwo Eko Plus i Skam-P oraz żeby się coś więcej dowiedzieć.

timon120777
14-11-2014, 13:56
neovo
jak nie wiesz kiedy ten strych zaadaptujesz to kupuj wełnę i folię i odizoluj go porządnie. dwie warstwy po 15cm układane w przeciwnych kierunkach i masz spokojnie ogarnięte wszystko okolicami 15KW. jak przyjdzie chęć robić poddasze to wełnę zwiniesz i wsadzisz w skosy.
chłopaki napisali czego szukać. jak nie miałeś do czynienia z węglem to ster z netem (eCoal/Bruli/SPP)
kotły moim zdaniem RBR albo Skam od Jareciego

grabpa58
14-11-2014, 14:06
Po co bufor do kotła na pellet?. One są reklamowane jako mogące pracować cyklami on-off w zasadzie bez straty na sprawności.

Kol. Jarecki79 praktycznie odpowiedział za mnie dodam tylko,że praca cyklami jak najbardziej wskazana ale z pełną mocą,powrót na kotle powinien mieć ok 60*.
Kocioł najlepiej jak pracuje z temp. 80*,taką też temp. należy załadować bufor i korzystać z zapasu energii przez kilka-kilkanaście godz.
Oszczędzamy opał i zapalarkę.
Dlatego podłogówka w całym domu moim zdaniem najlepiej się do tego nadaje.

Z pewnością nie wszyscy zgodzą się ze mną ale to jest tylko moje zdanie na temat kotłów na pellet.:)

neovo
14-11-2014, 15:55
neovo
jak nie wiesz kiedy ten strych zaadaptujesz to kupuj wełnę i folię i odizoluj go porządnie. dwie warstwy po 15cm układane w przeciwnych kierunkach i masz spokojnie ogarnięte wszystko okolicami 15KW. jak przyjdzie chęć robić poddasze to wełnę zwiniesz i wsadzisz w skosy.
chłopaki napisali czego szukać. jak nie miałeś do czynienia z węglem to ster z netem (eCoal/Bruli/SPP)
kotły moim zdaniem RBR albo Skam od Jareciego

Jak mi radzisz 15KW to jeśli dobrze pamiętam to chyba Jarecki się wypowiadał ze do takiej mocy to lepiej palnik mała ekoenergia, czy ewmarowski APPM-1 . Pisał żeby nie brać brucerowatych ale przecież ekoenergia to krewniak brucera, więc jak to z tym jest do końca.

timon120777
14-11-2014, 16:17
Jarecki wie co pisze bo w tym siedzi już trochę
myślę że dobrze dobierze Ci zestaw jeśli się na jego kocioł zdecydujesz
jak nie to masz tu chłopaków którzy sprzedają inne dobre kociołki i też mają pojęcie o tym

karoka65
14-11-2014, 17:01
neovo, jak chcesz odezwij się na PW, znajdę Ci coś w Krakowie do obejrzenia, może Ci się spodoba.
Kupić nie kupić, obejrzeć przecież możesz.

Maher
14-11-2014, 19:15
A może na pellet szkoda by było za rok dwa go sprzedawać jak ustawę znowu przepchną.

Jakby przepchnęli ustawę, to i pellet też nie wejdzie bo chcą zakazu całkowicie paliw stałych, także były pomysły aby okazjonalnie palenie w kominku też było zakazane, jak wszystko to wszystko. NEOVO jak coś chcesz kupić to patrz na badania/certyfikaty bo może się okazać ze zrobią jakieś normy i dobrze mieć wtedy taki papierek. Możesz się odezwać do Jareckiego bo wiem że w samym Krakowie coś sprzedał, jeżeli zdecydujesz się na ecoal/bruli to możesz tez popytać bo Defro też coś ma wypuścić z przerobionym ecoal/bruli.

animuss
14-11-2014, 19:35
Jakby przepchnęli ustawę, to i pellet też nie wejdzie bo chcą zakazu całkowicie paliw stałych, także były pomysły aby okazjonalnie palenie w kominku też było zakazane, jak wszystko to wszystko. NEOVO jak coś chcesz kupić to patrz na badania/certyfikaty bo może się okazać ze zrobią jakieś normy i dobrze mieć wtedy taki papierek. Możesz się odezwać do Jareckiego bo wiem że w samym Krakowie coś sprzedał, jeżeli zdecydujesz się na ecoal/bruli to możesz tez popytać bo Defro też coś ma wypuścić z przerobionym ecoal/bruli.Nie jestem tego taki pewien ,pellet to jedyna alternatywa dla Krakowa.

Komisja Europejska opublikowała coroczne podsumowanie europejskiego rynku biomasy. Według raportu Unii Europejskiej Biopaliwa 2014, produkcja energii grzewczej i elektrycznej z biomasy ma w 2020 roku osiągnąć 45% energii uzyskiwanej z odnawialnych źródeł. Zdaniem autorów sprawozdania, zapotrzebowanie na pellet drzewny w 2015 roku ma osiągnąć 21 milionów ton. Szacuje się, że wartość koniecznego importu pelletu, tylko ze Stanów Zjednoczonych, w roku 2020 przekroczy miliard dolarów.
http://gramwzielone.pl/bioenergia/12573/popyt-na-pellet-w-ue-w-2015-r-siegnie-21-mln-ton

malina321
16-11-2014, 08:12
Witam Proszę o ostatnia rade na palcu boju pozostaly praktycznie 3 piece Sas 17 kw eco ewentualnie 14 kw slim lazar 16kw unikmmort oraz defro 15kw komfort pz co za lazarem przemawilo by to ze mam blisko do nich i jest ruszt stalowy suchy wkładany z kolei defro ma ruszt żeliwny i deflektor panowie czy ktoś ma jakies doświadczenia ewentualnie wiedze którą może pomóc przy wyborze Na żywo widziałem tylko Lazara i ma bardzo mała komore do spalania awaryjnego praktyczne nie istnieje chyba to normalne przy tak małych mocach nie wiem jak u sasa i defro. Pozdrawiam serdecznie proszę o rady

minertu
16-11-2014, 08:36
Witam Proszę o ostatnia rade na palcu boju pozostaly praktycznie 3 piece Sas 17 kw eco ewentualnie 14 kw slim lazar 16kw unikmmort oraz defro 15kw komfort pz co za lazarem przemawilo by to ze mam blisko do nich i jest ruszt stalowy suchy wkładany z kolei defro ma ruszt żeliwny i deflektor panowie czy ktoś ma jakies doświadczenia ewentualnie wiedze którą może pomóc przy wyborze Na żywo widziałem tylko Lazara i ma bardzo mała komore do spalania awaryjnego praktyczne nie istnieje chyba to normalne przy tak małych mocach nie wiem jak u sasa i defro. Pozdrawiam serdecznie proszę o rady
A jak duża wg Ciebie miała by być ta komora w kotle średnio 15 kW?
I po co ona Ci jest w ogóle potrzebna? Po 1 sezonie odechce ci się latania do kotłowni i dziennego rozpalania.

animuss
16-11-2014, 14:01
Witam Proszę o ostatnia rade na palcu boju pozostaly praktycznie 3 piece Sas 17 kw eco ewentualnie 14 kw slim lazar 16kw unikmmort oraz defro 15kw komfort pz co za lazarem przemawilo by to ze mam blisko do nich i jest ruszt stalowy suchy wkładany z kolei defro ma ruszt żeliwny i deflektor panowie czy ktoś ma jakies doświadczenia ewentualnie wiedze którą może pomóc przy wyborze Na żywo widziałem tylko Lazara i ma bardzo mała komore do spalania awaryjnego praktyczne nie istnieje chyba to normalne przy tak małych mocach nie wiem jak u sasa i defro. Pozdrawiam serdecznie proszę o radySas 17 kw eco ma płomiennice .

bobasxx
16-11-2014, 15:04
A jak duża wg Ciebie miała by być ta komora w kotle średnio 15 kW?
I po co ona Ci jest w ogóle potrzebna? Po 1 sezonie odechce ci się latania do kotłowni i dziennego rozpalania.

Chyba po jednym dniu ;)

krzy27
16-11-2014, 18:21
Witam Proszę o ostatnia rade na palcu boju pozostaly praktycznie 3 piece Sas 17 kw eco ewentualnie 14 kw slim lazar 16kw unikmmort oraz defro 15kw komfort pz

Maliny wybrane - złote.

silver_stas
16-11-2014, 18:29
Witam Proszę o ostatnia rade na palcu boju pozostaly praktycznie 3 piece Sas 17 kw eco ewentualnie 14 kw slim lazar 16kw unikmmort oraz defro 15kw komfort pz co za lazarem przemawilo by to ze mam blisko do nich i jest ruszt stalowy suchy wkładany z kolei defro ma ruszt żeliwny i deflektor panowie czy ktoś ma jakies doświadczenia ewentualnie wiedze którą może pomóc przy wyborze Na żywo widziałem tylko Lazara i ma bardzo mała komore do spalania awaryjnego praktyczne nie istnieje chyba to normalne przy tak małych mocach nie wiem jak u sasa i defro. Pozdrawiam serdecznie proszę o rady Mam od już prawie rok Defro 12 kW na dom ok. 160 m2 użytkowej . Od początku ,jak został ustawiony , chodzi do tej pory bez żadnych problemów . Latem ze 2 razy wołał mnie alarm , bo zapomniałem o piecu i brakło opału ( jeden zasyp wystarcza na ponad miesiąc ). Od początku roku zużył ok. 2-2,5 tony groszku . Ruszt nie jest Ci do niczego potrzebny i to najmniej istotna rzecz przy wyborze kotła .

neovo
16-11-2014, 23:40
Czy ktoś się może orientuje gdzie w Krakowie bądź okolicach jest jakiś sklep z kotłami w którym mógłbym obejrzeć na własne oczy RBR Ekouniwersal i Skam-p plus?

minertu
17-11-2014, 03:52
Czy ktoś się może orientuje gdzie w Krakowie bądź okolicach jest jakiś sklep z kotłami w którym mógłbym obejrzeć na własne oczy RBR Ekouniwersal i Skam-p plus?
Sklepu nie ma napisz na PW gdzie dokładniej mieszkasz to podrzucę Ci kontakt.

sruba014
17-11-2014, 12:17
Takie zapytanie na szybko ponieważ dziś/jutro chciałbym zamówić bojler. Znalazłem te 3:

http://www.bojlery.pl/bojler-dwuplaszczowy-w-obudowie-lemet-150l.html
http://www.bojlery.pl/bojler-dwuplaszczowy-kospel-wp-termohit-140l-polistyren.html
http://www.biawar.com.pl/pl/ogrzewacze-wody/zasobniki-c-w-u-i-wymienniki-poziome/wymienniki-24k

Który model byście polecili? Lub może zupełnie jakaś inna alternatywa?

Robosek
17-11-2014, 12:25
Takie zapytanie na szybko ponieważ dziś/jutro chciałbym zamówić bojler. Znalazłem te 3:

http://www.bojlery.pl/bojler-dwuplaszczowy-w-obudowie-lemet-150l.html
http://www.bojlery.pl/bojler-dwuplaszczowy-kospel-wp-termohit-140l-polistyren.html
http://www.biawar.com.pl/pl/ogrzewacze-wody/zasobniki-c-w-u-i-wymienniki-poziome/wymienniki-24k

Który model byście polecili? Lub może zupełnie jakaś inna alternatywa?
Ja zamontowalem taki http://www.bojlery.pl/bojler-pionowy-dwuplaszczowy-ermet-200l.html

czechu77
17-11-2014, 13:26
Ja zamontowalem taki http://www.bojlery.pl/bojler-pionowy-dwuplaszczowy-ermet-200l.html

Ja też taki mam i polecam. Dwupłaszczowy bardzo szybko potrafi nagrzać wodę i bez problemu "chodzi " na grawitacji.

sruba014
17-11-2014, 13:52
Widziałem te ERMETY - także dobra opcja. Dopiero teraz wyczytałem, że przy takich zasobnikach trzeba co roku wymieniać anodę tak? Wyczytałem gdzieś tu na forum, że Karoka zajechał już 6 takich zasobników... Czego jest to wina?

Rozumiem, że w takim wypadku "lepiej" jest zainwestować w zasobnik ze stali nierdzewnej, w którym nie trzeba wymieniać anody a jego żywotność będzie dłuższa?

Znalazłem taki model:
http://www.bojlery.pl/bojler-dwuplaszczowy-termica-w2p-140l-stal-nierdzewna.html
http://www.bojlery.pl/bojler-dwuplaszczowy-termica-w2p-140l-stal-nierdzewna-obudowa.html

Wiem, że jest to to ten sam model, jednak różniący się obudową. Rozumiem, że zaizolowane są w ten sam sposób tak? różnią się jedynie walorami estetycznymi i stąd różnica 200zł?

malina321
17-11-2014, 16:16
Panowie zostało mi bardzo dużo drzewa myslałem że chociaz w okresie przejsciowym bede mógł palic na ruszcie awaryjnym Pozdrawiam

minertu
17-11-2014, 16:23
Panowie zostało mi bardzo dużo drzewa myslałem że chociaz w okresie przejsciowym bede mógł palic na ruszcie awaryjnym Pozdrawiam
Sprzedaj no chyba,że starczy ci go na co najmniej 5 lat.

animuss
17-11-2014, 17:15
Widziałem te ERMETY - także dobra opcja. Dopiero teraz wyczytałem, że przy takich zasobnikach trzeba co roku wymieniać anodę tak? Wyczytałem gdzieś tu na forum, że Karoka zajechał już 6 takich zasobników... Czego jest to wina?

Rozumiem, że w takim wypadku "lepiej" jest zainwestować w zasobnik ze stali nierdzewnej, w którym nie trzeba wymieniać anody a jego żywotność będzie dłuższa?

Znalazłem taki model:
http://www.bojlery.pl/bojler-dwuplaszczowy-termica-w2p-140l-stal-nierdzewna.html
http://www.bojlery.pl/bojler-dwuplaszczowy-termica-w2p-140l-stal-nierdzewna-obudowa.html

Wiem, że jest to to ten sam model, jednak różniący się obudową. Rozumiem, że zaizolowane są w ten sam sposób tak? różnią się jedynie walorami estetycznymi i stąd różnica 200zł?Nie bierz poziomego .

animuss
17-11-2014, 17:18
Panowie zostało mi bardzo dużo drzewa myslałem że chociaz w okresie przejsciowym bede mógł palic na ruszcie awaryjnym PozdrawiamWypożycz rębak i zmiel całość wsyp w wory , będziesz mieszał z ekogroszkiem .

sruba014
18-11-2014, 06:23
Nie bierz poziomego .

Dlaczego nie poziomy? Stojące dwupłaszczowe działają tak samo jak poziome?Tzn rozkład temperatur jest podobny? W czym poziomy jest "gorszy" od stojącego?

No i co z zasobnikiem ze stali nierdzewnej, np tym termica? Czy jest to lepsze rozwiązanie niżeli zasobnik z anodą?

Maher
18-11-2014, 07:15
Dlaczego nie poziomy? Stojące dwupłaszczowe działają tak samo jak poziome?Tzn rozkład temperatur jest podobny? W czym poziomy jest "gorszy" od stojącego?



Miałem kilka rodzai i najlepszy jest pionowy z wężownicą spiralną, spokojnie wystarczy nawet taki 140L na rodzinę 2+2, gdy już w połowie jest temperatura 20C to u góry jest jeszcze 40C i zanim spadnie całkowicie wężownica zdąży go dogrzać . Poziomy szybko mieszał wodę i nawet podobna pojemność nie wystarczała na jedną kąpiel, znowu dwupłaszczowy nie dość że szybko wychładzał wodę od zimnego płaszcza to jest też duże prawdopodobieństwo uszkodzenia się płaszcza zewnętrznego w stosunku do grubej wężownicy spiralnej.

schutters
18-11-2014, 07:55
Chłopaki ja już zamówiłem kociołek zdecydowałem się na Tilgner EKR 18kW. Mam jeszcze dylemat bo do tego kotła dają dużą Ekoenergie chyba jest do 38kW. Pytanie czy do takiego kotła nie wystarczy mała Ekoenergia 15-25 kW Jak pytałem u producenta to dowiedziałem się, że nie gwarantują działania gdyż nie były robione takie testy czy jakoś tak. Nie wiem teraz czy im dalej marudzić czy już tak zostawić jak dają w standardzie.

CooleR`ek
18-11-2014, 08:17
Chłopaki ja już zamówiłem kociołek zdecydowałem się na Tilgner EKR 18kW. Mam jeszcze dylemat bo do tego kotła dają dużą Ekoenergie chyba jest do 38kW. Pytanie czy do takiego kotła nie wystarczy mała Ekoenergia 15-25 kW Jak pytałem u producenta to dowiedziałem się, że nie gwarantują działania gdyż nie były robione takie testy czy jakoś tak. Nie wiem teraz czy im dalej marudzić czy już tak zostawić jak dają w standardzie.

Jeśli możesz to zrezygnuj z produktu od tego producenta skoro tego nie wiedzą. Po co komuś palnik którego nie obsłuży wymiennik, a ty będziesz grzał atmosferę

julo23
18-11-2014, 09:16
Wypożycz rębak i zmiel całość wsyp w wory , będziesz mieszał z ekogroszkiem .


Kolego, ciekawe rozwiązanie. Praktykował już ktoś?
Gdzie taki rębak można dostać, a może da się zamówic taką usługę ? :D

grabpa58
18-11-2014, 10:13
Chłopaki ja już zamówiłem kociołek zdecydowałem się na Tilgner EKR 18kW. Mam jeszcze dylemat bo do tego kotła dają dużą Ekoenergie chyba jest do 38kW. Pytanie czy do takiego kotła nie wystarczy mała Ekoenergia 15-25 kW Jak pytałem u producenta to dowiedziałem się, że nie gwarantują działania gdyż nie były robione takie testy czy jakoś tak. Nie wiem teraz czy im dalej marudzić czy już tak zostawić jak dają w standardzie.

Zamów z małą ekoenergią,ja mam dużą i po tej zimie zamieniam na mała,a mój kocioł ma 25kW.
Ten EKR ma ruszt wodny?
Jeśli tak, szybko z niego rezygnuj,mam z tym ustrojstwem więc trochę wiem o czym piszę i przestrzegam.

schutters
18-11-2014, 10:24
Zamów z małą ekoenergią,ja mam dużą i po tej zimie zamieniam na mała,a mój kocioł ma 25kW.
Ten EKR ma ruszt wodny?
Jeśli tak, szybko z niego rezygnuj,mam z tym ustrojstwem więc trochę wiem o czym piszę i przestrzegam.


Ruszt oczywiście żeliwny. Co do zmiany palnika to raczej próbowano mnie od tego odwieść ale spróbuje to zmienić.
Co więcej typowo kotły sprzedawane są w mocach 15 i 20 kW mi udało się zamówić 18kW.

sebsa
18-11-2014, 10:34
Ruszt oczywiście żeliwny. Co do zmiany palnika to raczej próbowano mnie od tego odwieść ale spróbuje to zmienić.
Co więcej typowo kotły sprzedawane są w mocach 15 i 20 kW mi udało się zamówić 18kW.

Stanowczo upieraj się przy małej Ekoenergii.
Edit - Ewentualnie rezygnuj z tego producenta i zainteresuj się SKAM-em Jareckiego, który ma w swoim portfolio większą gamę palników i sterowników.

schutters
18-11-2014, 10:50
Stanowczo upieraj się przy małej Ekoenergii.
Edit - Ewentualnie rezygnuj z tego producenta i zainteresuj się SKAM-em Jareckiego, który ma w swoim portfolio większą gamę palników i sterowników.

Tak wiem wybór był pomiędzy Tilgnerem a SKAM-em.

neovo
18-11-2014, 12:05
Mógłby ktoś wrzucić jakieś fotki z wyczystki skam-p'a z czopuchem do tyłu i od góry . Please.

grabpa58
18-11-2014, 12:30
Tak wiem wybór był pomiędzy Tilgnerem a SKAM-em.

Tilgner jakie sterowniki proponuje?
Żeby pózniej nie wywalać dodatkowej kasy na dobry ster.,u kol. Jareckiego masz szeroki wybór palników i sterowników.
Najważniejsze,że w razie problemów będziesz miał wszechstronną pomoc.
Gdybym trafił na to forum ponad 3 lata temu,miałbym lepiej dobrany mocą kocioł i na pewno nie miałbym wodnego rusztu.

sebsa
18-11-2014, 13:25
Tilgner jakie sterowniki proponuje?....

Nie jest z nimi tak źle. Mają w ofercie sterowniki SIGNUM, Cobrę i Coalę oraz Bruli w opcji za dopłatą. Moim zdaniem to niezły kociołek w atrakcyjnej cenie - mam kilku znajomych, którzy używają EKR oraz KTM-a i są zadowoleni
PS. Na stronie wspominają, że w skład ich zestawu wchodzi Brucer. Nie wiem czy ten palnik jest jeszcze produkowany tym bardziej, że kolega schutters wspominał o Ekoenergii.

krzy27
18-11-2014, 13:34
Kolego, ciekawe rozwiązanie. Praktykował już ktoś?
Gdzie taki rębak można dostać, a może da się zamówic taką usługę ? :D

Mam mały rębak elektryczny. Rozwiązanie słuszne ale by nie mieć kłopotu z zawieszaniem jedynie w mieszance z węglem polecam.

grabpa58
18-11-2014, 13:38
@sebsa

Dawno nie zaglądałem na ich stronę,stąd moje pytanie.
Oczywiście nie krytykuję ich kotłów,tylko trochę dziwi mnie ich postawa w kwestii doboru mniejszego palnika.
Jeżeli kocioł ma rzekomo 18kW,to dlaczego proponują palnik 25-35 kW,zamiast 15-25 kW?
W takim razie nie robili prób i badań na tym palniku,skoro nie są pewni jak będzie się zachowywał kocioł.

animuss
18-11-2014, 14:04
Dlaczego nie poziomy? Stojące dwupłaszczowe działają tak samo jak poziome?Tzn rozkład temperatur jest podobny? W czym poziomy jest "gorszy" od stojącego?

No i co z zasobnikiem ze stali nierdzewnej, np tym termica? Czy jest to lepsze rozwiązanie niżeli zasobnik z anodą?

Nie działają tak samo ,w leżącym cześć wody nagrzanej "się marnuje" dochodzi do szybkiego przemieszania z napływającą wodą zimną ,bierz pionowy.
co do zasobnika ze stali nierdzewnej to nie jest on tak do końca nierdzewny, na styku innych metali użytych w centralnym dochodzi do korozji i anody tez trzeba stosować .

sebsa
18-11-2014, 14:13
@sebsa

Dawno nie zaglądałem na ich stronę,stąd moje pytanie.
Oczywiście nie krytykuję ich kotłów,tylko trochę dziwi mnie ich postawa w kwestii doboru mniejszego palnika.
Jeżeli kocioł ma rzekomo 18kW,to dlaczego proponują palnik 25-35 kW,zamiast 15-25 kW?
W takim razie nie robili prób i badań na tym palniku,skoro nie są pewni jak będzie się zachowywał kocioł.

Kiedyś duży Brucer był oferowany nawet w Ogniwie Eko 16kW i np moim Ponarze dla całego typoszeregu mocy. Także to nie jest postawa odosobniona.Oczywiście o zasadność takich decyzji należałoby spytać producentów.

animuss
18-11-2014, 14:16
Kolego, ciekawe rozwiązanie. Praktykował już ktoś?
Gdzie taki rębak można dostać, a może da się zamówic taką usługę ? :D
Jest tego do bólu,to urządzenia mobile trzeba szukać blisko domu .Zmielić można wszystko zaczynając od liści a kończąc na korzeniach drzewa .

https://www.youtube.com/watch?v=QVnEexuXqEg&list=PLAE5CB1BAC4F59604

sebsa
18-11-2014, 14:18
Nie działają tak samo ,w leżącym cześć wody nagrzanej "się marnuje" dochodzi do szybkiego przemieszania z napływającą wodą zimną ,bierz pionowy.
co do zasobnika ze stali nierdzewnej to nie jest on tak do końca nierdzewny, na styku innych metali użytych w centralnym dochodzi do korozji i anody tez trzeba stosować .

Jeśli dobrze pamiętam to kiedyś pisałeś, że masz zasobnik z miedzi lub miedziowany. Popraw mnie jeśli przekręciłem.

schutters
18-11-2014, 14:44
Kocioł Tilgner wybrałem bo był wspominany tu na forum jako jeden z lepszych. Nawet kolega Jarecki wspomniał o tej firmie. Do tego duży zasobnik piszą, że jest 230 kg pojemności. Palnik to na pewno Ekoenergia II generacji tak przynajmniej się dowiedziałem. Sterownik można wybrać sobie jaki się chce ja wybrałem Bruli.

karoka65
18-11-2014, 15:01
Tilgner to bardzo duży producent, porządna firma a nie jakiś klepigarnek, mają nawet swoje biuro projektowe jeśli jest jakiś problem przyjeżdżają, robią pomiary i pod układ pomieszczenia ( kotłowni ) projektowany jest kocioł.
Stosują w EKR palniki Ekoenergii, jako jedyni na rynku pleszewskim mają w ofercie eCoala oczywiście oprócz innych sterowników.
Tyle że zamów kocioł bez rusztu wodnego.

Jarecki79
18-11-2014, 15:06
Wątpię, że akurat taki jest zasyp, chyba to jest przedrukowane z wcześniejszych palników albo miało być dm3...
Do brucerowatych robili takie węższe a do nich tyle to nie wejdzie, chyba,że się wysoki silos zrobi, można jednak zapytać kolegę Pawelo, on ma od nich kociołek.
Przypuszczam,że max. standardowo ok.150-170kg w zalezności od granulacji. To i tak jest wystarczające.

W każdym razie zamawiaj

SUSPENSER
18-11-2014, 15:09
Tak wiem wybór był pomiędzy Tilgnerem a SKAM-em.

.

karoka65
18-11-2014, 15:21
Zasobniki grześ naprawdę mają imponującej pojemności.
Stała u mnie 25-tka, choć do cherlaków nie należę :) chyba bym się do niego zmieścił :)

minertu
18-11-2014, 16:19
Bierz go z małą ekoenergia i wymiennikiem półkowym z żeliwnym rusztem. Sterownik eCoal.pl bo jest lepszy od bruli.pl dzięki autoadapcji.

animuss
18-11-2014, 16:38
Jeśli dobrze pamiętam to kiedyś pisałeś, że masz zasobnik z miedzi lub miedziowany. Popraw mnie jeśli przekręciłem.Miedziowany wewnętrzny zbiornik ,tańszy będzie pewnie z wężownicą miedzianą .

dziubek23
18-11-2014, 16:42
Tak weź weź ;) ale jak się problem zrobi z eCoale to też nie problem bo ludzie tu chętnie odkupią od Ciebie ten sterownik. Jeden zdeklarowany nawet tu piszę ;)

dziubek23
18-11-2014, 16:46
A zasobnik u mnie wchodzilo w zeszzeszłym sezonie 140 kg suchego eko.

karoka65
18-11-2014, 17:20
Tak weź weź ;) ale jak się problem zrobi z eCoale to też nie problem bo ludzie tu chętnie odkupią od Ciebie ten sterownik. Jeden zdeklarowany nawet tu piszę ;)
A co masz ?
Chętnie też byś kupił.

karoka65
18-11-2014, 17:20
A zasobnik u mnie wchodzilo w zeszzeszłym sezonie 140 kg suchego eko.
A mokrego ?

dziubek23
18-11-2014, 17:31
A co masz ?
Chętnie też byś kupił.

Nie. :) Na moją mega prostą instalację aż taki wypas mi nie potrzebny. ;) Poza tym ten sterownik nie poradziłby sobie z moim brucerem tak jak mój obecny sprzęt.

kobra64
18-11-2014, 18:50
A co masz ?
Chętnie też byś kupił. Dziubek to pewnie nie, ale ja owszem. Potrzebny mi misiek do nabrania praktyki. Łyso tak klienta o instrukcję prosić, albo z lapka FAQ na ES -ie czytać podczas ustawiania. Nieprofesjonalnie... :( . 5 stówek jestem gotów zapłacić za używanego, kompletnego i sprawnego miśka z jakimś jeszcze kawałkiem gwarancji.

wuwok
18-11-2014, 18:54
Nie. :) Na moją mega prostą instalację aż taki wypas mi nie potrzebny. ;) Poza tym ten sterownik nie poradziłby sobie z moim brucerem tak jak mój obecny sprzęt.

Dziubek my nie umiemy palić. Misiek tylko dla wytrawnych znawców ,którzy najlepiej jak palą na ręcznych ustawieniach :) Wtedy mają wypas:)

Pewnie Kobra chce przesiąść się na miśka :D

kobra64
18-11-2014, 19:00
A jak tylko mi się uda kupić za taką cenę - to oczywiście że czasowo się przesiądę. Poustawiam najlepiej jak potrafię do trybu retortowy - eCoal z uwzględnieniem możliwych korekt i popalę trochę tym miałem który mi obecnie SPP pali. I zdam relację. Później na grupowe pójdę - i znów poustawiam najlepiej jak potrafię. I zdam relację. No i na końcu jak już ES udostępni userom ten w Defro ćwiczony tryb grupowego automatu - to i tego spróbuję. I zdam relację. Wprawy przy tych okazjach nabiorę że hoho. A i zdjęcia będą. Tak że trzymajcie kciuki żeby transakcja do skutku doszła.

karoka65
18-11-2014, 19:04
Kobra, ja dałem ofertę na E-S że płacę cenę nowego SPP i wszystkie hurtem biorę ale coś cicho, a Ty chcesz za 500 ?
Chytrus, hehe

wuwok
18-11-2014, 19:09
bo sprzeda ci i zarobi 150 bez roboty :D

kobra64
18-11-2014, 19:24
Kobra, ja dałem ofertę na E-S że płacę cenę nowego SPP i wszystkie hurtem biorę ale coś cicho, a Ty chcesz za 500 ?
Chytrus, hehe Zaraz chytrus. Moim zdaniem więcej używka nie jest warta.

kobra64
18-11-2014, 19:35
Karoka może byś tak dał cynk, czy ten tryb auto grupowe będzie wkrótce dostępny? I czy na Brulich też będzie to działać? Myślę że to nie tylko dla klientów Defro zostało napisane?

karoka65
18-11-2014, 19:41
Karoka może byś tak dał cynk, czy ten tryb auto grupowe będzie wkrótce dostępny? I czy na Brulich też będzie to działać? Myślę że to nie tylko dla klientów Defro zostało napisane?
Nie mam pojęcia kolego a nie przyszło mi do głowy zapytać u źródła jakie są plany.
Za ciepły dom mi się chyba zrobił albo za ciepło na zewnątrz żeby to wyszło co z tego będzie, widać jakby było jakieś obciążenie trochę większe to chyba byłaby z tego pociecha.
Mam tylko płytkę z tym oprogramowaniem, podmieniłem w Bruli który leżał na strychu :)

karoka65
18-11-2014, 19:42
Zaraz chytrus. Moim zdaniem więcej używka nie jest warta.
To ja głupi chcę przepłacać ?
Ta firma to z torbami chyba pójdzie :)

karoka65
18-11-2014, 19:44
bo sprzeda ci i zarobi 150 bez roboty :D
To trzeba było Kobrze sprzedać, pozbył byś się gniota, on by zarobił na mnie nic nie robiąc a ja na Tobie na wiosnę X 2, hehe
Zobacz ilu będzie zadowolonych przez jeden głupi sterownik do pieca :)

kobra64
18-11-2014, 20:56
To ja głupi chcę przepłacać ?
Ta firma to z torbami chyba pójdzie :)
Nie wnikam w Twoje motywacje. Napisałem przecież jasno dla mnie używka nie jest więcej warta. Ale - propozycję mam. Jak już coś kupisz ( gdyby mnie się nie udało ) - wypożycz mi miśka na jakieś 5 - 6 tygodni. Uczciwy test przeprowadzę, uczciwie wyniki opiszę, podgląd w internecie stały będzie, jak ktoś ( no wiadomo - nie jakiś nowicjusz ) uzna że lepiej niż ja będzie go umiał prowadzić to i dostęp dam. Oddam w stanie nienaruszonym i jakąś wypiteczność sensowną i należytą postawię.

schutters
18-11-2014, 21:07
Do kolegi karoka65 kociołek zamówiony z wymiennikiem półkowym i rusztem żeliwnym. Sterownik Bruli dlatego bo większość używa spalania grupowego. Kolega Jarecki79 również uważa, że nawet ecoala lepiej używać ze spalaniem grupowym gdyż automat podbija temperaturę. Zanim zamówiłem to minęło ponad miesiąc czytania i przeglądania i już prawie zamówiłem SKAM-a ale wybór padł jednak na Tilgnera. Mam nadzieje, że kolega Jarecki79 się nie obrazi. Męczy mnie strasznie ten palnik ale dziś już napisałem, że jak jest możliwość to chce zamienić na małą Ekoenergię. Chyba mają już mnie tam dość.

Do kolegi Jarecki79 z tym zasobnikiem to specjalnie dzwoniłem i pytałem o niego potwierdzono, że jest 230 kg zasypu jak dla mnie możliwość większego zasobnika nie pozostała bez znaczenia.

karoka65
18-11-2014, 21:15
Widzisz szukałeś w pół polski a masz pod ręką :)
eCoala i Bruli serwisuję, może kiedyś się spotkamy po jakiejś burzy :) bo nikogo bliżej nie masz.

karoka65
18-11-2014, 21:17
Nie wnikam w Twoje motywacje. Napisałem przecież jasno dla mnie używka nie jest więcej warta. Ale - propozycję mam. Jak już coś kupisz ( gdyby mnie się nie udało ) - wypożycz mi miśka na jakieś 5 - 6 tygodni. Uczciwy test przeprowadzę, uczciwie wyniki opiszę, podgląd w internecie stały będzie, jak ktoś ( no wiadomo - nie jakiś nowicjusz ) uzna że lepiej niż ja będzie go umiał prowadzić to i dostęp dam. Oddam w stanie nienaruszonym i jakąś wypiteczność sensowną i należytą postawię.
Kobra nie masz kotła ani palnika pod koalę :)
Wiem że dałbyś sobie radę bo ja kiedyś na pancerku nim paliłem dość długo z dmuchawą WPA06 o prawie 2 razy większej wydajności do tej jaka jest dedykowana i pod obciążeniem szedł z odchyłkami 0,5 do 1 stopień.
Tak jest to możliwe :)

schutters
18-11-2014, 21:30
Widzisz szukałeś w pół polski a masz pod ręką :)
eCoala i Bruli serwisuję, może kiedyś się spotkamy po jakiejś burzy :) bo nikogo bliżej nie masz.

Jeśli o mnie chodzi to myślę, że z serwisem byłby najmniejszy problem szczególnie po burzy. A jak dobrze zabezpieczony to tylko warystor do wymiany no chyba, że piorun w samo urządzenie trachnie :D

karoka65
18-11-2014, 21:38
Niema dobrego zabezpieczenia :)

kobra64
18-11-2014, 21:39
Kobra nie masz kotła ani palnika pod koalę :)
Wiem że dałbyś sobie radę bo ja kiedyś na pancerku nim paliłem dość długo z dmuchawą WPA06 o prawie 2 razy większej wydajności do tej jaka jest dedykowana i pod obciążeniem szedł z odchyłkami 0,5 do 1 stopień.
Tak jest to możliwe :) To na retortowy - eCoal za długo go nie skatuję. Grupowy z Brulim pod wszystkie kotły idzie chyba? Ale zapewniam Cię - Ardeo ma potencjał. Trzeba chcieć spierdolić nastawy, żeby nie palił dobrze i czysto.

schutters
18-11-2014, 21:41
Też damy rade. Na szczęście u mnie jest mało burz, które przenoszą się do sieci a w nowym domku przy zmianie instalacji wprowadzę trochę usprawnień. Jednak dobrze wiedzieć, że w razie co można liczyć na pomoc.

krzy27
18-11-2014, 21:46
Jeśli o mnie chodzi to myślę, że z serwisem byłby najmniejszy problem szczególnie po burzy. A jak dobrze zabezpieczony to tylko warystor do wymiany no chyba, że piorun w samo urządzenie trachnie :D

Jak blisko uderzy to wystarczy że kabelki od czujników dobrze będą ustawione do fali. Mi koala nie padł ale spaliło mi 3 zasilacze wpięte do wypiętej z gniazdka listwy. Jakim cudem jak piorun uderzył tuż za sąsiadem?

karoka65
18-11-2014, 21:48
To na retortowy - eCoal za długo go nie skatuję. Grupowy z Brulim pod wszystkie kotły idzie chyba? Ale zapewniam Cię - Ardeo ma potencjał. Trzeba chcieć spierdolić nastawy, żeby nie palił dobrze i czysto.
Z koalą Ci nie pomogę, Bruli krążył po ludziach, niedawno do mnie wrócił i jest w nim płytka z softem od Smarta, drugi jest z DC, Cobra piorun wie gdzie się poniewiera, wysłałem Suspenserowi a gdzie teraz jest nie wiem :)

Maher
18-11-2014, 21:51
. Sterownik Bruli dlatego bo większość używa spalania grupowego. Kolega Jarecki79 również uważa, że nawet ecoala lepiej używać ze spalaniem grupowym gdyż automat podbija temperaturę. Zanim zamówiłem to minęło ponad miesiąc czytania i przeglądania i już prawie zamówiłem SKAM-a ale wybór padł jednak na Tilgnera. Mam nadzieje, że kolega Jarecki79 się nie obrazi. Męczy mnie strasznie ten palnik ale dziś już napisałem, że jak jest możliwość to chce zamienić na małą Ekoenergię. Chyba mają już mnie tam dość.
.

Większe jest prawdopodobieństwo że jakbyś wybrał ecoala to byś włączył spalanie automatyczne niż wybierając bruli i ci wyrośnie w piecu podajnik tłokowy/rynnowy i go użyjesz, a tym się różnią. Co do palnika to nie wyobrażam sobie palenia na dużej ekoenergii jak w lecie miałem problem z małą (musiałem odpowiednio większą dawkę podawać aby nie wygasł w podczymaniu i przez to niepotrzebnie trochę kilogramów węgla straciłem).

karoka65
18-11-2014, 21:52
Jak blisko uderzy to wystarczy że kabelki od czujników dobrze będą ustawione do fali. Mi koala nie padł ale spaliło mi 3 zasilacze wpięte do wypiętej z gniazdka listwy. Jakim cudem jak piorun uderzył tuż za sąsiadem?
Pisałem już tu kiedyś, wtyczka od stera była wypięta z gniazda, leżała na zasobniku, szlak trafił płytę, moduł i jeszcze 3 czujniki.
Dlatego piszę że niema dobrych zabezpieczeń, nawet jak go pod poduszkę schowasz :)

kobra64
19-11-2014, 11:15
Kocioł Tilgner wybrałem bo był wspominany tu na forum jako jeden z lepszych. Nawet kolega Jarecki wspomniał o tej firmie. Do tego duży zasobnik piszą, że jest 230 kg pojemności. Palnik to na pewno Ekoenergia II generacji tak przynajmniej się dowiedziałem. Sterownik można wybrać sobie jaki się chce ja wybrałem Bruli. Jak eCoal bez dopłaty to ja bym miśka brał. Ma wszystko to co Bruli, a dodatkowo automat z którego przecież korzystać nie musisz. Zawsze jest jakaś nadzieja, że jednak zdecydują się to rozwijać i może i na jakiś dobry trop wpadną - wtedy tylko zaktualizujesz i naprzód w automacie. W każdym razie jeżeli za tą samą kasę można mieć coś więcej ( choćby i z tego nie korzystać ) - to ja bym brał to więcej.

dziubek23
19-11-2014, 12:19
Jak eCoal bez dopłaty to ja bym miśka brał. Ma wszystko to co Bruli, a dodatkowo automat z którego przecież korzystać nie musisz. Zawsze jest jakaś nadzieja, że jednak zdecydują się to rozwijać i może i na jakiś dobry trop wpadną - wtedy tylko zaktualizujesz i naprzód w automacie. W każdym razie jeżeli za tą samą kasę można mieć coś więcej ( choćby i z tego nie korzystać ) - to ja bym brał to więcej.

A jak to więcej nie pomoże to zawsze możesz się do Boleckiego na forum zapisać na testy SPP i zawsze Karoka chętnie od Ciebie odkupi eCoal po cenie nowego SPP a ty nic nie stracisz :bash::D

schutters
19-11-2014, 13:55
SPP za mało pomp obsługuje. Z tym eCoal-em chyba zrobię tak jak mówi kolega Kobra64. Zastanawiam się czy przypadkiem do Bruli nie dało by się wgrać oprogramowania z eCoal-a. Próbował już ktoś? Ta sama płyta główna przypuszczam, że ten sam bios... Ma ktoś może lepsze zdjęcia środka?

sebsa
19-11-2014, 14:49
SPP za mało pomp obsługuje. Z tym eCoal-em chyba zrobię tak jak mówi kolega Kobra64. Zastanawiam się czy przypadkiem do Bruli nie dało by się wgrać oprogramowania z eCoal-a. Próbował już ktoś? Ta sama płyta główna przypuszczam, że ten sam bios... Ma ktoś może lepsze zdjęcia środka?

Żeby zmienić Bruli na Ecoal lub odwrotnie musisz dokonać wymiany płytki. Podobnie jest w przypadku tego nowego stera do Defro. Nie ma możliwości zrobienia tego poprzez aktualizację oprogramowania. Dochodzą jakieś zabezpieczenia na bootloader

SUSPENSER
19-11-2014, 15:18
Z koalą Ci nie pomogę, Bruli krążył po ludziach, niedawno do mnie wrócił i jest w nim płytka z softem od Smarta, drugi jest z DC, Cobra piorun wie gdzie się poniewiera, wysłałem Suspenserowi a gdzie teraz jest nie wiem :)

Potwierdzam, że Cobra jest u mnie.

malina321
22-11-2014, 18:39
Panowie czy możecie skomentować piec defro komfort pz 20kw ale wolałbym tłokowca na rózne paliwo nie wiem czy maja z tego z tego co widze to slimak wydaje mi sie ze to dobra konstrukcja moze ktos ma ten kocioł lub go montował Pozdrawiam szanowne grono

krzy27
22-11-2014, 19:54
Tłokowce i rynny niestety dobrze się nie mają. Jak czujesz się na siłach poprawiać producentów lub po prostu tak lubisz to Cię z zakupem nie powstrzymam. Daruj sobie te kotły powyżej 15kW chyba że z sąsiadami zrzutkę robisz i będziecie wspólnie ogrzewać.

Jarecki79
22-11-2014, 20:21
Panowie czy możecie skomentować piec defro komfort pz 20kw ale wolałbym tłokowca na rózne paliwo nie wiem czy maja z tego z tego co widze to slimak wydaje mi sie ze to dobra konstrukcja moze ktos ma ten kocioł lub go montował Pozdrawiam szanowne grono

Zakładowy kocioł z ekoenergią idąc za hasłem Zawijana musi sobie radzić z trudnym opałem
Nie będzie miał w tym sezonie lekko...
Miał być groszek do 31,5mm tymczasem tak na oko jakieś 70-75% to bryłki 5-8cm, tych koło 3cm mało a miału w tym ni ma wcale.
Pali, grzeje i za jakiś czas do tego grochu dostanie jeszcze miału drobnego.

Fotka pokazuje typowy ekogroszek oraz bryłki groszku spalane na ekoenergii
290448

malina321
22-11-2014, 21:05
Nie stac mnie na dobry groszek bede palił miałem a do tego ślimak sie chyba nie nada Pozdrawiam

kobra64
22-11-2014, 22:07
Nie stac mnie na dobry groszek bede palił miałem a do tego ślimak sie chyba nie nada Pozdrawiam Ja w ślimaku palę miałem 19D z Janiny. Tylko przesuszyć go trzeba przed zasypem - inaczej w koszu się wiesza. Ale to i w tłoku też mokry się powiesi.

malina321
22-11-2014, 22:46
Tak tylko że ze ślimakiem ponoć więcej kłopotów a to zawleczka sie urwie a w piwnicy zostało mi trochę węgla i flotu nie wiem czy mi to weźmie a spalic tego w smieciuchu nie zdąże Pozdrawiam

krzy27
22-11-2014, 22:52
Palę tym co na lokalnym składzie odsieją z orzecha i kostki. Frakcja miałowa z groszkiem a i czasem kostka mi się trafi i ręcznie trzeba jej pomóc. Węgiel mają z Piasta. Taki zamawiają bo klienci najmniej narzekają. Miałem mało kto chce palić więc cena korzystna. A piec po przeróbkach dymu nie puszcza. Na około się zastanawiają czemu jeszcze dzieciakom nie grzeje.

kobra64
22-11-2014, 23:02
Tak tylko że ze ślimakiem ponoć więcej kłopotów a to zawleczka sie urwie a w piwnicy zostało mi trochę węgla i flotu nie wiem czy mi to weźmie a spalic tego w smieciuchu nie zdąże Pozdrawiam No Pańska sprawa i chłopa nie dotyczy. Jeżeli dla tony czy dwóch które Ci zostały masz chęć wiązać się na 10 lat z tłokiem - to jest Twój suwerenny wybór. Mnie do tego nic. Ale ja osobiście wolałbym toto sąsiadowi za pół ceny lunąć i wziąć ślimak spalający miał.

marcus312
22-11-2014, 23:45
Tak tylko że ze ślimakiem ponoć więcej kłopotów a to zawleczka sie urwie
W Tloku jest ta sama zawleczka co w slimaku , tak samo sie moze zarwac jak podejdzie kamien ,po to jest zawleczka zeby sie zerwala przy niekozystnym przeciazeniu .Pomyslec lepiej nalezaloby co by sie stalo gdyby jej nie bylo ,wiec nie bronmy sie przed zrywajacymi zawleczkami a dziekujmy ze sa i sie zrywaja;):p

grabpa58
23-11-2014, 08:14
Alergię na ślimaki bardzo trudno się leczy:D

timon120777
23-11-2014, 10:15
najlepiej takiego ślimaka zjeść i dopiero jak nie będzie smakował się wypowiedzieć:p

sugeruję poczytać wątki o problemach z tłokami zwłaszcza na niskich mocach i w lecie gdy grzane CWU z kotła
następnie poczytać jak często i ilu osobom się te zawleczki które są problemem nie do przeskoczenia zrywają( u mnie ostatnia poszła 4 lata temu)
potem zdecydować czy chce się związku z czymś co naprawdę trudno ujarzmić

Jarecki79
23-11-2014, 11:02
Pawelo_pl, odezwij się na priva
Wrócił do mnie mój SPP z aktualizacji, taki wcześniejszy model robiony przed wrześniem
Jak chcesz, to go mogę wysłać teraz do Ciebie na ok.3tygodnie, to sobie potestujesz.

Podeślij tylko na priva adres i nr telefonu.

karoka65
23-11-2014, 11:18
Przecież można od razu napisać na PW :)

Jarecki79
23-11-2014, 11:21
Przecież można od razu napisać na PW :)

Można, jak się dokopie do adresu i ma czas na kopanie
Nie mam ludzi zapisanych w pv i w niedzielę tez troche ciekawszych rzeczy do roboty od kopania w wątku

karoka65
23-11-2014, 11:44
Jarek klikasz na nick, wychodzi Ci takie okienko, w drugiej pozycji masz: "Prywatna wiadomość"
Piszesz, wysyłasz. Gościu dostaje powiadomienie o nadejściu wiadomości na forum i dodatkowo na maila jeśli by nie był zalogowany na forum :):):):):):)

malina321
23-11-2014, 15:35
Czyli co panowie wychodziło by z tego ze lepiej slimak i lepiej spalić 4 tony dobrego groszku niż 7 ton miału czy dobrz rozumuje jak nie to sprowadzcie mnie na ziemie Pozdrawiam

marcus312
23-11-2014, 16:04
Na slimaku tez da sie mial palic kto wie czy z nie lepszym efektem . Teraz tak przykladowo 7t mialu przezucic do zasobnika cz 4t chyba ze dla zdrowia no i sprawa popiolu tez sam sie nie wyniesie gdzie go bedzie wiecej , ;):p

zbigmaz01
23-11-2014, 16:15
Na ślimaku też możesz palić miałem.

Jarecki79
23-11-2014, 16:23
Chcesz tłoka - kupuj tłoka, bo później będzie,że Ci wszyscy źle radzili.
Biorąc tłoka musisz mieć świadomość tego, że:
- często mniejszy zasyp kosza
- kłopoty z sadzeniem i częstsze czyszczenie (są osoby, którym to nie przeszkadza, jak masz starsze budownictwo..)
- latem mega trudno to uprowadzić do grzania bojlera (chyba,że latem nie chcesz grzać tego kotłem)
- w tłoku możesz mieć albo zawleczkę albo przekładnię na wpust/klin, ale tez się nie ma z czego cieszyć, bo jak zablokuje, to wywala alarm pozycji tłoka i dalej procedura taka sama, wywalanie z kosza i rozbieranko.... (bywa mechanizm cofania, ale nie zawsze zadziała)
- ciężej ustawić sterownik

W ślimaku miał spalisz na brucerowatych, czyli na burnerze (niech się chłopaki odezwą, co miałem palą), ekoenergii (tutaj ktoś z rbr-em by się musiał wypowiedzieć), ewmarze (np. kolega czechu77 na skamie)
Spalisz tez na ardeo (np.Kobra takim miałem pali)

W ślimakach kosze mają większy zasyp, łatwiej prowadzić je w trybie letnim, zawleczkę zerwie jak trafi się kamień, śruba, drewno itp. ciała obce nie będące węglem
łatwiej ustawić dany sterownik

Nie ma tak,że paląc miałem kocioł będzie bezobsługowy. Coś zrobić będziesz musiał, pytanie jakie masz dla takiego kotła zadania.

krzy27
23-11-2014, 16:28
4 do 7 to raczej za duża dysproporcja. Słaby miał na pewno lepiej wyjdzie poza okresem grzewczym. Jak spalanie większe to i lepiej dobrym węglem - mniej pracy z popiołem.
Nie mniej mi za złe ale Twoje wypowiedzi brzmią jakby cię ostro nafaszerowali marketingowym bełkotem. Dużo niestety wyjdzie Ci w praniu. Piec węglowy nawet ten z podajnikiem to nie jest zabawka dla ludzi z lewymi rączkami. Warto byś świadomie pakował się w to. Jak widzisz to i zawleczkę trzeba czasem wymienić. Proś marketingowców by ci pokazali jak się ją wymienia - przy okazji zobaczysz na ile wiedzą co Ci wciskają.

zbigmaz01
23-11-2014, 16:46
Całe lato paliłem miałem a mam ekoenergię, zawleczkę zmieniałem prawie trzy lata temu i to z własnej przyczyny.

PS
Powinno być zawleczki 3szt w trzy dni.

karoka65
23-11-2014, 17:09
Nie mniej mi za złe ale Twoje wypowiedzi brzmią jakby cię ostro nafaszerowali marketingowym bełkotem.
Jakoś dziwnie podobne mam wrażenie :)
Jarecki ładnie to wypunktował bez upiększania czy jakiegoś przesadyzmu jednak decyzję zawsze podejmuje ten który płaci :)

grabpa58
23-11-2014, 18:22
Ja w tym sezonie palę miałem z Piasta 25MJ/kg na dużej ekoenergii i grubo przewymiarowanym kotle.(latem zawsze)
W tych warunkach spalam 20kg na dobę na nieocieplony dom 140m2 z CWU.
Ponad tonę Wesołej zostawiam na duże mrozy o ile będą.
Zawleczkę wymieniałem chyba 2 lata temu.

Malina,zwracam się do Ciebie ostatni raz,bierz ślimaka 15-17kW z palnikiem do miału i będziesz śmigał aż miło.:)
Możesz palić mixem 50% grochu np. retopal i 50% miału, nie pchaj się od razu w groszki wysokokaloryczne typu Pieklorz czy Wesoła bo polegniesz zanim nie zapoznasz się ze swoim kotłem.

W tym roku to jakaś plaga na spiekanie się opału,większość użytkowników nie może poradzić sobie z nastawami właśnie tego typu opału.
Nastawy też mają takie,jakby na zewnątrz było przynajmniej -25* (1:4;1:5), u mnie 1:10 i jest OK.:cool:

SUSPENSER
23-11-2014, 19:05
Ja w tym sezonie palę miałem z Piasta 25MJ/kg na dużej ekoenergii i grubo przewymiarowanym kotle.(latem zawsze)
W tych warunkach spalam 20kg na dobę na nieocieplony dom 140m2 z CWU.
Ponad tonę Wesołej zostawiam na duże mrozy o ile będą.
Zawleczkę wymieniałem chyba 2 lata temu.

Malina,zwracam się do Ciebie ostatni raz,bierz ślimaka 15-17kW z palnikiem do miału i będziesz śmigał aż miło.:)
Możesz palić mixem 50% grochu np. retopal i 50% miału, nie pchaj się od razu w groszki wysokokaloryczne typu Pieklorz czy Wesoła bo polegniesz zanim nie zapoznasz się ze swoim kotłem.

W tym roku to jakaś plaga na spiekanie się opału,większość użytkowników nie może poradzić sobie z nastawami właśnie tego typu opału.
Nastawy też mają takie,jakby na zewnątrz było przynajmniej -25* (1:4;1:5), u mnie 1:10 i jest OK.:cool:

Ja także nie mam problemu z zawleczkami - w ciągu 6 lat tylko raz tak niefortunnie się trafił i ustawił niewielki kamyk, że ją zerwało.

Co do nastaw mam obecnie 2/50 czyli 1:25 i zobaczę do jutra jak się kocioł będzie wyrabiał przy takiej mocy.

animuss
23-11-2014, 19:17
Co do nastaw mam obecnie 2/50 czyli 1:25 i zobaczę do jutra jak się kocioł będzie wyrabiał przy takiej mocy.U mnie 1:18 i pracuje około 20 minut i się odstawia na 10 min,grzeję tylko około 300m2 mieszanka miału z ekoruskiem 50/50