PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92

Arturo72
14-02-2015, 14:19
Piszesz to na poważnie czy tylko prowokujesz ?

Przecież wiesz że pompa ciepła czy kocioł 12 kW o którym piszesz mają modulację mocy i jej używają, i tylko w przypadku zablokowania na pełnej mocy trybu dwustanowego byłoby jak piszesz, a w praktyce takie przypadki występują bardzo rzadko.

to:

Pytanie nie ma sensu, bo moc kotła zależy od jego trybu pracy.
Jeśli ktoś używa termostatu, a kocioł ma sterownik z histerezą,
kocioł pracuje zawsze na mocy znamionowej (czyli na 100% mocy!),
albo nie pracuje - jest w podtrzymaniu ognia

lub

Pracując z mocą nominalną czyli +/- 8kW uzyskuje najwyższa sprawność.
Pracując na niższych mocach sprawność spada i może wynosić nawet mniej niż 60% mocy szczytowej.

malina321
14-02-2015, 14:20
Witam Z tego co wiem to nie jest wymagana ochrona powrotu jak sie to ma do tych 4mm czy tam nie nastąpi rozszczelnienie ze względu na kondensacje i czy trzeba zaznaczac przy zakupie że chce sie kociołek z blacha 6mm

Jarecki79
14-02-2015, 14:36
Głupoty i na tym zakończę. Jakie rozszczelnienie? Chyba,że wodę zagotujesz (w układzie zamkniętym bez zabezpieczeń) i zrobisz ciśnienie grubo powyżej 4atm. To wówczas kocioł rozerwie i tyle.

Co i na co ma wpływ napisałem raptem post wcześniej.
Ważna jest konstrukcja, dobór, warunki pracy.

Kocioł to nie są 2kawałki blachy i są w nim jeszcze elementy gięte, są różne techniki spawania i materiały spawalnicze, stosuje się także np. stal P235TR2 itd, nikt się nie będzie rozwodził i laikowi tłumaczył dlaczego..... krótka odpowiedź, bo tak i już.

animuss
14-02-2015, 14:37
Chyba zrobię OZC, znalazlem firmę ktora to wykona.
A jeśli nie to wybór padnie na RBR 12Kw bo 7Kw Skampa wydaje mi się być mały. Producent podał że max do 100m2.OZC to podstawa ,mógłbyś jeszcze napisać czy do tej podłogówki masz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła ?

12kW to na 2 takie domy ten 7Kw już ma zapas mocy :rolleyes:

ześląska
14-02-2015, 15:36
Czytam i jakos wierzyć mi sie nie chce rozumiem wszystkie inne przodujące firmy to zbieranina baranów która wymyśliła sobie ochronę powrotu dla jaj jeżeli tak to niech Pan da 5lat gwarancji na swój kociołek Panie Jarecki

Mietekpan
14-02-2015, 15:59
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, zrobię ozc i będzie git :)
Niestety mam zwykłą wentylację grawitacyjną :(
Może bym coś zmienił z tą wentylacją ale totalnie nic nie wiem na ten temat...
W swoim rodzinnym domku miałem taką wentylację i taką też zrobiłem, chociaż wiem że to szit.
Pzdr

Jarecki79
14-02-2015, 16:10
Czytam i jakos wierzyć mi sie nie chce rozumiem wszystkie inne przodujące firmy to zbieranina baranów która wymyśliła sobie ochronę powrotu dla jaj

?? nie wiem o co chodzi.
Niech sobie robią "tyłkochrony" jak chcą (może im kotły po 4latach padają jak muchy i tak chcą sobie z tym radzić?), pytanie czy słusznie.. i wczytaj się dobrze w taką gwarancję i zastanów, czy spełnisz jej wymogi.... takie wiesz... konkretne pH wody, 55 na powrocie... płatne przeglądy i wiele tzw gwiazdek... autoryzowane podłączenie i bla bla bla. Każdy robi jak chce i jak mu bardziej odpowiada.

Zamiast pisać takie "dziwne rzeczy" chyba lepiej dobrać nieprzewymiarowany kocioł, warto pisać np. na tego typu forum i pytać innych o radę n/t palenia, warto posiadać suchy węgiel, dbać o to, aby nie wykraplało się z takich czy innych powodów w koszu... jak coś widzisz niepokojącego, to rozmawiasz i zmieniasz węgiel albo podnosisz nastawę itp.,
krótko mówiąc warto palić "z głową", bo zarżnąć idzie wszystko i głupie zapisy tego nie zmienią. Wybrać coś, odszukać wątek o takim wyrobie i tam po odpaleniu wymieniać poglądy i uwagi.

lestek27
14-02-2015, 16:16
I tak się to normalnie kończy pewnie 99% przypadków albo pali się raz z ciekawości i na tym koniec :)

Też mi przeszło przez myśl awaryjne palenie drewnem ale mi odradzono i słusznie. Nie wyobrażam sobie teraz żebym miał zakładał ruszt i palił drewnem. Nie po to kupiłem kocioł z podajnikiem. Szkoda się babrać:)

animuss
14-02-2015, 16:40
Może bym coś zmienił z tą wentylacją ale totalnie nic nie wiem na ten temat...
Pzdr
Jak masz już wybudowane kominy wentylacyjne i zabudowane poddasze to trochę za późno .

timon120777
14-02-2015, 17:15
Czytam i jakos wierzyć mi sie nie chce rozumiem wszystkie inne przodujące firmy to zbieranina baranów która wymyśliła sobie ochronę powrotu dla jaj jeżeli tak to niech Pan da 5lat gwarancji na swój kociołek Panie Jarecki

mam propozycję dla Ciebie
weź w dłoń instrukcję kotła firmy defro i wypisz wszystkie jej warunki które musisz spełnić aby utrzymać warunki gwarancji. potem weź instrukcję krzaczka, zębca, heitztechnik czy innych.
kazdy z nich zaleca 60st na wyjściu, zawory 4d suchy opał konkretnych parametrów i inne tego typu cuda. jak coś Ci nawali to uwierz mi zrobią wszystko żeby Ci gwarancji nie uznać i zwalić na Ciebie winę- bo nie taki opał, za niska temperatura albo jeszcze inne bzdety typu pierwszy rozruch przez autoryzowanego instalatora, pieczątki srątki i inne duperele.
jak już zrobisz zestawienie warunków to zastanów się czy bez labolatorium jesteś w stanie je spełnić.

.
na korozję ma wpływ wiele czynników nie tylko poziom temperatury powrotu. zawijan pisał o tym na swoim blogu. nie będe cytował dokładnie ale kwasowy punkt rosy jest zalezny od wielu czynników i np w bezruchu będzie wyżej niż gdy media są "ruchome"
ja w swojej marketowej bestii mam temperaturę zadaną na poziomie 40stC na początku sezonu i wzrasta ona niewiele pod wpływem działania podogówki gdzieś do około 50st w najwyższe mrozy, poziom powrotu waha się od około 34 do około 45stC mam wymiennik pionowy z króćcem powrotu za komorą spalania czyli mocniej narażony na kondensację i nie widzę w jego okolicy nawet mokrych nalotów nie mówiąc o jakiejś rdzy. moze mnie zaskoczy jakoś nagle ale na razie nic na to nie wskazuje
można kocioł zajechać w 3 sezony trzymając 60st na zasilaniu - wytarczy zasiarczony brunatny syf mocno zawilgocony, nieprawidłowe nastawy, nieodpowiednia wentylacja kotłowni, przewymiarowanie kotła i zadne ochrony powrotu nie pomogą na ruda jędzę

animuss
14-02-2015, 17:34
kazdy z nich zaleca 60st na wyjściu, zawory 4d suchy opał konkretnych parametrów i inne tego typu cuda
KGS zaleca 40*C na zasilaniu.
http://www.ekoenergia.eu/?kociol-kgs-ceramik,6

karoka65
14-02-2015, 17:41
No patrz pan :) następni "zaizolowali" kocioł od środka ceramiką.
Ech.

timon120777
14-02-2015, 20:14
KGS zaleca 40*C na zasilaniu.
http://www.ekoenergia.eu/?kociol-kgs-ceramik,6 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ekoenergia.eu% 2F%3Fkociol-kgs-ceramik%2C6)
dobry przykład że nie trzeba gotować wody w kotle by nie stracić gwarancj:D

animuss
14-02-2015, 21:33
No patrz pan :) następni "zaizolowali" kocioł od środka ceramiką.
Ech.Ja też mam komorę ceramiczną i ją doceniam .
Tak wygląda mój wymiennik przed czyszczeniem raz na 3 m-ce.
http://i.imgur.com/XEJnEC0.jpg
To coś co się odkłada to jakby rodzaj piasku z nad morza .

Alessandro
14-02-2015, 22:43
Czytam i jakos wierzyć mi sie nie chce rozumiem wszystkie inne przodujące firmy to zbieranina baranów która wymyśliła sobie ochronę powrotu dla jaj jeżeli tak to niech Pan da 5lat gwarancji na swój kociołek Panie Jarecki

Jeśli producent blach udziela 4 lata gwarancji, to Jarecki nie może dać 5 lat gwarancji na kociołek. Dzisiejsze blachy, to nie te same, co 10-15 lat temu. :)

Alessandro
14-02-2015, 22:45
Ja też mam komorę ceramiczną i ją doceniam .

Zdjęcie z góry?

animuss
14-02-2015, 23:03
Tak, a ten prostokąt to położona blacha na pionowych grodziach na niej usypuje się ten proszek ,na grodziach praktycznie wszystko się obrywa obsypuje w dół pod ciężarem tego proszku .

truskawek36
16-02-2015, 19:51
Witam,posiadam kociołek skam plus 12kw,jestem na etapie dogrzewania nowego domu,pale ekoroszkiem Jaret,na kotle temperatura 55stopni,pompy od podłogówki na 1 biegu,jak przełączę pompy na 3 bieg kocioł nie może utrzymać zadanej temperatury ,temperatura kotła spada i nie może dobić co może być przyczyna.

bobasxx
16-02-2015, 19:53
Jaki masz sterownik ? Zwiększ moc, tj. więcej podawaj i więcej dmuchaj ;)

poltowski2000
16-02-2015, 20:17
Tak, a ten prostokąt to położona blacha na pionowych grodziach na niej usypuje się ten proszek ,na grodziach praktycznie wszystko się obrywa obsypuje w dół pod ciężarem tego proszku .

czy wyłożenie kociołka ceramiką/szamotem podniosło ci sprawność ? rozumiem że to głównie chodzi o efektywne dopalenie

truskawek36
16-02-2015, 21:17
Sterownik Spp,jakie powinienem mieć nastawy,ekogroszek Jaret.

truskawek36
16-02-2015, 21:23
powrót od podłogówki zimny co może być przyczyna.

Alessandro
16-02-2015, 21:24
Sterownik Spp,jakie powinienem mieć nastawy,ekogroszek Jaret.

http://forum.bolecki.pl/

animuss
16-02-2015, 22:38
czy wyłożenie kociołka ceramiką/szamotem podniosło ci sprawność ? rozumiem że to głównie chodzi o efektywne dopalenieNie sądzę że podniosło mi sprawność,ale może wymiennik jak mniej się brudzi to lepiej odbiera ciepło , za to spalam każdy opał jak na razie nie miałem problematycznego opalu którego bym nie sfajczył .

minertu
17-02-2015, 09:28
Nie sądzę że podniosło mi sprawność,ale może wymiennik jak mniej się brudzi to lepiej odbiera ciepło , za to spalam każdy opał jak na razie nie miałem problematycznego opalu którego bym nie sfajczył .

Czyli możesz powiedzieć, że to jest zaletą a nie wadą?

sebsa
17-02-2015, 13:30
Timon - widziałeś te 2 nowości od producenta Twojego kotła. Certyfikat z Brna na klasę 4. Ciekawe propozycje.

animuss
17-02-2015, 14:13
Czyli możesz powiedzieć, że to jest zaletą a nie wadą?
W moim przypadku jak najbardziej dzięki ceramice ,bez problemu schodzę z mocą dobową kotła 38kW w dół w okresie letnim dogrzewając tylko ciepłą wodę.
Kocioł się nie poci , ceramika może wydłużać o pasę lat "życie" kotła .

timon120777
17-02-2015, 15:36
Timon - widziałeś te 2 nowości od producenta Twojego kotła. Certyfikat z Brna na klasę 4. Ciekawe propozycje.

ida w dobrym kierunku tylko z mocą trochę nie halo:(
powinni zacząć od 8KW a nie od 18:(
taki klamot to na 350m2 a kto takie chałupy teraz stawia???

ważne jednak ze jest postęp
niestety dalej jest już lipa- wystarczy przeczytac porady o doborze mocy kotła i wracamy do średniowiecza:mad:

karoka65
17-02-2015, 16:03
ida w dobrym kierunku tylko z mocą trochę nie halo:(
powinni zacząć od 8KW a nie od 18:(
taki klamot to na 350m2 a kto takie chałupy teraz stawia???


Timon wczoraj instalatorzy montowali 12-tkę na ponad 300m2.
Będę zaraz dzwonił do klienta czy mnie aby nie wyklina :)

pablo1006
17-02-2015, 18:12
Witam, Czy w sterowniku ElektroMiz NEON w kotlach Grobelny to jest chyba Skorpion u producenta można zwiększyć histeteze pompy CO?

sebsa
17-02-2015, 18:17
ida w dobrym kierunku tylko z mocą trochę nie halo:(
powinni zacząć od 8KW a nie od 18:(
taki klamot to na 350m2 a kto takie chałupy teraz stawia???

ważne jednak ze jest postęp
niestety dalej jest już lipa- wystarczy przeczytac porady o doborze mocy kotła i wracamy do średniowiecza:mad:

Bo widzisz - to pochodna nowej normy. Nakazuje ona badanie kotła na 100% mocy nominalnej oraz 30%. Badanie trwa bodajże 6H bez możliwości ingerencji w pracę takiego zestawu. Zaostrzono kryteria emisyjne. Wiadomo też, ze po odstawieniu się kotła parametry emisji szybują w kosmos. Zakres 7-8kW to dolna granica modulacji palnika, poniżej robi się kiszka. Sam wiesz. Stąd takie moce nie inne. Sęk w tym, że jak zauważyłeś u 95% osób praca 3-4kW to max i wtedy te wszystkie parametry z badań biorą w łeb. Rozwiązaniem problemu mogą być elektrofiltry montowane w kotłach. Może to mieć wpływ na ceny a co za tym idzie skieruje nowych klientów w inne sposoby ogrzewania.

timon120777
17-02-2015, 21:23
trochę szkoda bo mogliby zrobić coś w okolicy 12KW chociaż a tak lipa- już ich kotła nie kupię.
z tego co mam zadowolony jestem bo solidnie zrobiony. niestety przewymiarowany a kolejny ma byc lepiej do potrzeb dobrany więc niestety STĄPORKÓW nie trafi na moją listę do potencjalnego wyboru

kow33
19-02-2015, 11:21
Piszę po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość :-)
Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie. Różni fachowcy, różnie doradzają jeśli chodzi o wybór pieca-jego moc. Jeden mów, że co najmniej 22kW bo przecież dochodzi jeszcze bojler ok.140l, drugi, że spokojnie i z zapasem da radę 15kW. Proponują np.Defro Komfort Eko. Proszę o rady:-)

pawelo_pl
19-02-2015, 11:37
Jako użytkownik użytkujący piec 25 Kw na powierzchni około 200 m2 i nie związany z branżą kotlarską zaryzykuję stwierdzenie że 15 kW wystarczy. Z tym drzewem to tak nie koniecznie - sam od czasu do czasu pale - ale to jest kłopotliwe . Generalnie piec na ekogroszek ma palić ekogroszek .

kow33
19-02-2015, 11:49
A jakie jest zużycie ekogroszku na taki dom jak pana czyli 200m2 ? Jaki piec mógłby pan polecić? Ja kompletnie się na tym nie znam. Czytam, czytam i opinie są różne:-) Tak samo jak są różne jeśli chodzi o ruszt wodny.

pawelo_pl
19-02-2015, 12:37
Od sierpnia zeszłego roku - 1,85 T ekogroszku ( plus całą sobotę i niedzielę do południa kominek - wtedy piec wyłączony ) . Przy temperaturach takich jak obecnie - spalanie 15 kg / dobę . Piec z firmy Tilgner ze sterownikiem SPP z rusztem wodnym. Niestety paląc drewnem w takim piecu ciężko zapanować nad temperaturą pieca - gdyż trzeba regulować przepływ powietrza drzwiczkami a nie dmuchawą - zwłaszcza jak chcemy sobie w lato np podgrzać samo CWU . No i zresztą nie po to kupujemy sobie piec na Ekogroszek by do niego co chwila latać i go doglądać , lub dorzucać drzewa - zwlaszcza że komora spalania dla drewna jest mała .
PS na forum nie panujemy sobie .

Liwko
19-02-2015, 12:37
Piszę po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość :-)
Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie. Różni fachowcy, różnie doradzają jeśli chodzi o wybór pieca-jego moc. Jeden mów, że co najmniej 22kW bo przecież dochodzi jeszcze bojler ok.140l, drugi, że spokojnie i z zapasem da radę 15kW. Proponują np.Defro Komfort Eko. Proszę o rady:-)

Wyrozumiałość? Jesteś kolejnym, który najpierw buduje a dopiero później myśli. Gdzie byłeś zanim projekt wybrałeś?

kow33
19-02-2015, 12:53
A co ma projekt do wyboru pieca. Nie wybierałam projektu pod piec, ani pieca pod projekt. Teraz jak wybudowałam to szukam pieca i po to pytałam na forum, w końcu od tego ono jest. Wyrozumiałość nie dotyczyła mojego pytania tylko nie wiedziałam jak wejść w wątek tematyczny gdyż nigdy nie korzystałam z żadnego forum! A tak na marginesie to myślę i może lepiej i intensywniej od ciebie .

Liwko
19-02-2015, 12:57
A co ma projekt do wyboru pieca. Nie wybierałam projektu pod piec, ani pieca pod projekt. Teraz jak wybudowałam to szukam pieca i po to pytałam na forum, w końcu od tego ono jest. Wyrozumiałość nie dotyczyła mojego pytania tylko nie wiedziałam jak wejść w wątek tematyczny gdyż nigdy nie korzystałam z żadnego forum! A tak na marginesie to myślę i może lepiej i intensywniej od ciebie .

Polak głupi po szkodzie.
Gdybyś myślał o tym przed budową, może obyło by się bez węgla w swoim nowym, pięknym i czystym domu. To tak jakbyś kupił samochód, a później dobierał silnik. Trzeba wcześniej o tym myśleć.

kow33
19-02-2015, 13:27
Nie czytasz dobrze bo nie "myślał" tylko MYŚLAŁA, a nie GŁUPIA PO SZKODZIE bo wcale nie myślałam do tej pory o węglu tylko o drzewie. Tu gdzie się wybudowałam nie ma gazu więc miał być piec na drzewo(może i będzie, kto wie, na razie się rozglądam , pytam), bo wyszłoby nawet taniej, ale trzeba przy tym trochę się nachodzić. Teraz ZASTANAWIAM się tylko nad ekogroszkiem bo zasypię raz na kilka dni i mam spokój.
Jesteś cwaniakiem, czy tylko za takiego chcesz uchodzić? Nie odpowiadasz na zadane przeze mnie pytanie tylko cały czas mnie oczerniasz-"Polak głupi po szkodzie","Jesteś kolejnym, który najpierw buduje a dopiero później myśli. " Może pomyliłeś forum. Ja mimo, że jestem tu pierwszy raz nikogo nie oczerniałam tylko miałam nadzieję, że ktoś wypowie się na konkretny temat!

Liwko
19-02-2015, 13:35
wcale nie myślałam do tej pory o węglu tylko o drzewie. Tu gdzie się wybudowałam nie ma gazu więc miał być piec na drzewo(może i będzie, kto wie, na razie się rozglądam , pytam), bo wyszłoby nawet taniej, ale trzeba przy tym trochę się nachodzić. Teraz ZASTANAWIAM się tylko nad ekogroszkiem bo zasypię raz na kilka dni i mam spokój.


Czyli nadal nie wiesz czego chcesz. I tak to właśnie najczęściej u nas wygląda, najpierw budowa, później grzania metoda.

Gdybyś wybudowała stary dom to węgiel bym zrozumiał, ale w nowym? Teraz idź do sklepu, wybierz ładniejszy 12kW i hajcuj ku uciesze swojej i okolicznych sasiadów.

grabpa58
19-02-2015, 13:36
Wejdz na stronę poniżej i obliczysz w miarę dokładnie jakiej mocy kocioł będziesz potrzebować:

http://cieplowlasciwie.pl/

Liwko
19-02-2015, 13:40
tak, jeszcze go pomaluję na RÓŻOWO, obwieszę cudeńkami i hulaj dusza....bla, bla, bla dla takich doradców jak ty

Dobra, chcesz węgiel czy drewno?

kaszpir007
19-02-2015, 13:51
Piszę po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość :-)
Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie. Różni fachowcy, różnie doradzają jeśli chodzi o wybór pieca-jego moc. Jeden mów, że co najmniej 22kW bo przecież dochodzi jeszcze bojler ok.140l, drugi, że spokojnie i z zapasem da radę 15kW. Proponują np.Defro Komfort Eko. Proszę o rady:-)

Nie bierz NIC większego niż 12KW ...

Grzaniem CWU się nie przejmuj , bo nawet jakby cała moc miała pójść na chwilę grzania CWU to nic to nie zmieni w komforcie ogrzewania.

Ja kotłem 12KW grzeję powierzchnie 165m2 i mam jeszcze sporooory zapas mocy ...

Kocioł ?

Sądzę że dobrym wyborem byłby Skam-P 12KW z palnikiem Ardeo i ze sterownikiem SPP.
Ale może być tez np. Ogniwo Eko Plus 10KW

finlandia
19-02-2015, 13:56
Wyrozumiałość? Jesteś kolejnym, który najpierw buduje a dopiero później myśli. Gdzie byłeś zanim projekt wybrałeś?

No i zabrakło wyrozumiałości, a kow33 prosiła o nią chyba w odniesieniu do swoich pierwszych postów na forum. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem. Tak mają nowi użytkownicy, że nie są pewni, czy dobrze zadają pytania (bo może odpowiedź była chwilę wcześniej lub jest bardziej odpowiedni ku temu wątek. Taka wyrozumiałość oznacza także prośbę o powstrzymanie się od wszechobecnego hejtu (nienawiści). I co? słusznie prosiła, ale nie do wszystkich to przemawia. Przykro się czyta taką dyskusję :(
Ps. Sorry za offtop, możecie mnie zgłosić do moderacji. Będzie czyściej..

Liwko
19-02-2015, 14:20
No i zabrakło wyrozumiałości, a kow33 prosiła o nią chyba w odniesieniu do swoich pierwszych postów na forum. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem. Tak mają nowi użytkownicy, że nie są pewni, czy dobrze zadają pytania (bo może odpowiedź była chwilę wcześniej lub jest bardziej odpowiedni ku temu wątek. Taka wyrozumiałość oznacza także prośbę o powstrzymanie się od wszechobecnego hejtu (nienawiści). I co? słusznie prosiła, ale nie do wszystkich to przemawia. Przykro się czyta taką dyskusję :(
Ps. Sorry za offtop, możecie mnie zgłosić do moderacji. Będzie czyściej..

Prosiła i owszem, ale łapy opadają skoro do dzisiaj nie wie czym chce ogrzewać. Gdzie była wcześniej skoro teraz szuka pomocy? Jak była taka mądra to po co tu przychodzi?
Gdzie miałem ją znaleźć wcześniej finlandia???
Może choć jeden przed budową przeczyta ten mój post i pójdzie po rozum do głowy. A może ty finlandia wiesz jak do nich trafić?

Koniec tematu, możecie te moje posty też wywalić, szkoda gadki :P

map78
19-02-2015, 14:35
Piszę po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość :-)
Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie. Różni fachowcy, różnie doradzają jeśli chodzi o wybór pieca-jego moc. Jeden mów, że co najmniej 22kW bo przecież dochodzi jeszcze bojler ok.140l, drugi, że spokojnie i z zapasem da radę 15kW. Proponują np.Defro Komfort Eko. Proszę o rady:-)

Hej,
Mam podobnej wielkości, podobnie ocieplony i z podobnie niestety spierdzieleloną instalacją;) dom do Twojego.
U mnie wysokiej klasy specjaliści dobrali kocioł na ekogroszek o mocy 25kW, w myśl zasady "będzie Pan zadowolony".
Byłem na tyle niezadowolony, że po trzech latach postanowiłem kotła się pozbyć i powiem tylko tyle, że obecnie Ten sam dom, bez żadnej termomodernizacji zasila urządzenie grzewcze o mocy 9kW i doskonale sobie radzi. Także jeżeli jesteś już zdecydowana na ten kocioł to nie bierz większego niż 12kW, bo i ten pewnie będzie za duży. Pozdrawiam

kow33
19-02-2015, 14:51
Dzięki.
Właściwie to mój wujek specjalista w tej dziedzinie od 40 lat :-)założył, że piec nie mniejszy niż 22kW, a inny spec, że wystarczy właśnie 15kW. Dlatego weszłam na to forum, poczytałam i stwierdziłam, że faktycznie 15 wystarczy. Oprócz tego wykonałam analizę potrzeb grzewczych na ciepłowłaściwie i tam wyszło mi 8,2kW w największy mróz(nawet -25,-30 w moim rejonie)

pawelo_pl
19-02-2015, 15:01
Bierz @kow33 piec na ekogroszek - nie bądź więżniem własnego pieca na drzewo - nie wyjedziesz nigdzie na dłużej bo trzeba do pieca dołożyć , wigilia u rodziny - człowiek by posiedział ale się nie da bo piec zgaśnie - a tak zapakujesz raz na tydzień i masz z głowy .

Liwko
19-02-2015, 15:19
Bierz @kow33 piec na ekogroszek - nie bądź więżniem własnego pieca na drzewo - nie wyjedziesz nigdzie na dłużej bo trzeba do pieca dołożyć , wigilia u rodziny - człowiek by posiedział ale się nie da bo piec zgaśnie - a tak zapakujesz raz na tydzień i masz z głowy .

A dlaczego nie pellet, przecież jest o wiele czystszym paliwem od węgla, no i w pełni odnawialnym? i nawet roboty przy nim mniej.

finlandia
19-02-2015, 15:32
..
Wejdz na stronę poniżej i obliczysz w miarę dokładnie jakiej mocy kocioł będziesz potrzebować:

http://cieplowlasciwie.pl/
http://cieplowlasciwie.pl/
Poszedłem za tym linkiem by sprawdzić czy to nie reklama.. i co? Na szybkim, ogólny przeglądzie spędziłem dwie godziny. A i tak mógłbym więcej bo bardzo ciekawie.
Polecam go w 100%. Czytelnie nakreślone zasady doboru mocy pieca, pokazane zależności wynikające z samego budynku, nie zauważyłem faworyzowania żadnego rozwiązania.
I po lekturze tego tematu wiem, że w moim nowym domu (jeśli kiedyś zbudujęł) myślałbym o innym nośniku energii niż węgiel. Bardziej mnie to przekonało niż krucjata prowadzona przez Liwko. Po tej lekturze już wiem, o co mógłbym dalej pytać by na forum nie wyjśc na kompletnego ignoranta :D

Tak już mamy, że wszystkim zaczynamy się interesować dopiero na ostatni gwizdek, bez przemyśleń, sensownych planów. Celem większości jest "jakoś się wybudować" a nie postawić przemyślany dom, bo na to potrzeba więcej wysiłku.

timon120777
19-02-2015, 15:39
A dlaczego nie pellet, przecież jest o wiele czystszym paliwem od węgla, no i w pełni odnawialnym? i nawet roboty przy nim mniej.
tylko pozornie mniej
zalety- wymieniłeś - ekologiczne i odnawialne
wady
droższy kocioł
droższy opal
niższa wartość opałowa
wyższe zużycie co za tym idzie częstsze wizyty w kotłowni ponieważ trzeba częściej dosypać, rzadziej wybrac popiół jesli kupimy dobry pellet ale jak ścierwo jakoweś to syfu i kłopotów więcej niż z węglem

Liwko
19-02-2015, 15:54
droższy opal


Napisała że gazu nie brała pod uwagę bo u niej go niema, czyli chyba nie o kasę tu chodzi.

A odnośnie reszty, znam kilka osób, które przeszły z "eko"groszka na pellet i mówią, że nigdy do węgla nie wrócą. O odwrotnym przypadku nie słyszałem.

jack18
19-02-2015, 16:08
Piszę po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość :-)
Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie. Różni fachowcy, różnie doradzają jeśli chodzi o wybór pieca-jego moc. Jeden mów, że co najmniej 22kW bo przecież dochodzi jeszcze bojler ok.140l, drugi, że spokojnie i z zapasem da radę 15kW. Proponują np.Defro Komfort Eko. Proszę o rady:-)

Witaj. Ja proponuje coś pomiędzy 10-12 kW Więcej jest nie potrzebne jeśli chodzi o kociołek to ten sam zestaw co kolega kaszpir007 . Ten kociołek 10kW tez spokojnie jest w stanie pracować na wyższej mocy , wiec tak na prawdę oba się nadają. 15ka jest już przesadzona aczkolwiek działało to będzie -ale po co?

kaszpir007
19-02-2015, 17:02
Dzięki.
Właściwie to mój wujek specjalista w tej dziedzinie od 40 lat :-)założył, że piec nie mniejszy niż 22kW, a inny spec, że wystarczy właśnie 15kW. Dlatego weszłam na to forum, poczytałam i stwierdziłam, że faktycznie 15 wystarczy. Oprócz tego wykonałam analizę potrzeb grzewczych na ciepłowłaściwie i tam wyszło mi 8,2kW w największy mróz(nawet -25,-30 w moim rejonie)

Serio ...

Nie bierz niczego większego niż 10-12KW. Naprawdę nie ma sensu i nie ma co kupować "na zapas" , bo nawet to 10-12KW to już jest na zapas ...
Czym większej mocy kocioł , tym większej mocy palnik i tym większe straty ...

CWU się nie przejmuj , bo nawet jakby te kilka KW mocy miało pójść na ogrzanie wody , to przeciez te ogrzanie wody CWU nie zajmie jakoś wiele czasu a po chwilę moc kocioł odzyska , a nie ma to żadnego wpływu na komfort cieplny , a uwierz że przy tych nawet 12KW będziesz miała zapas mocy ...

Kupując przewymiarowany zbyt mocno kocioł będziesz MARNOWAŁA opał i tyle. Dodatkowo wyższej mocy kocioł jest droższy ...

U mnie za sezon grzewczy (średnio od końca września do prawie maja) zużyłem w zeszłym sezonie 2,05 tony opału za kwotę około 1500zł (CO + CWU) i 0 drewna. W domu 22-23 stopnie ...

Elfir
19-02-2015, 19:15
Właściwie to mój wujek specjalista w tej dziedzinie od 40 lat

Albo przez 40 lat nie nauczył się niczego nowego.

kaszpir007
19-02-2015, 19:49
Kilka godzin mnie nie bylo , a podobno rozpętała sie tu jakaś wojna i nawet admin do mnie pisał ;)

Jako że prowadzę "dziennik" zużycia opału od 2 sezonów to mam dokładnie wypisane kiedy był zasyp, na ile starczył , kiedy sezon rozpoczęty i kiedy ostatni zasyp i ile zużyłem opału.

Sezon 2013/2014 (CO+CWU)

1. Tona miału (niby Piasta 24Mj za 600zł (pakowany)
2. 1,05 tony ekogroszku niny Chwalowice po 800zł za tonę

Sezon rozpoczety pod koniec września , zakończony pod koniec kwietnia

305206

Sezon 2014/2015 (CO+CWU)

Kupiony tylko miał (niby Piast) po 570zł
Dodatkowo teraz kupione 100kg ekogroszku czeskiego na "test"

Sezon rozpoczety pod koniec września.

305207

karoka65
19-02-2015, 19:55
Kiedy Wy macie czas na prowadzenie takiej szeroko pojętej buchalterii ? :)
Niektórych naprawdę podziwiam.
Tu też wojna ? :)

Liwko
19-02-2015, 19:58
kaszpir po co palisz miałem?

kaszpir007
19-02-2015, 21:34
kaszpir po co palisz miałem?

A czemu mialbym nie palić ? Mam palnik stworzony do spalania miału.
Jest tańszy w zakupie niż ekogroszek ...

Ostatnio płaciłem 570zł za pakowany a najtańszy ekogroszek z tego samego składu - 800zł.

kaszpir007
19-02-2015, 22:35
Mam swoje sposoby na załadunek opału aby zminimalizować syf do minimum i nawet z miałem można sobie poradzić ...
Ale oczywiście jest trochę więcej syfu i popiołu , a i sam wymiennik się trochę mocniej brudzi.

Z komina ? Nie widzę różnicy ...
Z komina jak nie widać dymu , tak nie widać ...

Dym z komina "tworzy" się w wyniku złego procesu spalania. Albo zbyt dużej ilości paliwa , albo ze zbyt małego nadmuchu.

Co do miału , to nie wiem czy dalej będę kupował , bo przy obecnej cenie za nie dużo wyższą cenę można mieć ruski ekogroszek ...
Choć mam zamiar kupić kilka róznych miałów i potestować ...

Choć ostatnio wziąłem na testy ekogroszek czeski (po 560zł) i sam jestem ciekawy jakie wyjdzie realne spalania , bo to co pokazuje sterownik to niestety bzdury , bo jest tam wbita waga miału , a czech jednak inaczej waży ...

Z czecha mi się lekko kopciło z komina , ale zauważyłem że działo się to po cyklu pracy dmuchawy. Wlączyłem więc tło (czyli dodatkowe "podtrzymanie" obrotów dmuchawy) i przestało sie poddymiać i lekki dymek zniknał ...

minertu
19-02-2015, 22:52
Miał to produkt węglowy przemysłowy,że tak się wyrażę.
Granulacja większa od miału to produkt uboczny.Dlatego groszek i ekogroszek są droższe od miału.
Co do czystości węgla w sortymancie jest znowu odwrotnie.Miał zawiera więcej nieczystości niż groszek czy węgiel.I nie pytaj dlaczego.Po prostu tak jest.

SUSPENSER
19-02-2015, 22:56
Piszę po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość :-)
Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie. Różni fachowcy, różnie doradzają jeśli chodzi o wybór pieca-jego moc. Jeden mów, że co najmniej 22kW bo przecież dochodzi jeszcze bojler ok.140l, drugi, że spokojnie i z zapasem da radę 15kW. Proponują np.Defro Komfort Eko. Proszę o rady:-)

Wg mnie kocioł 12 kW [mają moc maks 15 kW] spokojnie da radę i nie ma sensu brać większego.


Co do rusztu wodnego to porządni producenci nie robią go w ogóle bo to tylko pogarsza spalanie i produkuje sadzę.


"Oprócz tego wykonałam analizę potrzeb grzewczych na ciepłowłaściwie i tam wyszło mi 8,2kW w największy mróz(nawet -25,-30 w moim rejonie)"

Dlatego doliczając 0,5 kW na osobę na CWU najlepszy będzie kocioł 12 kW [ma moc maksymalną 15 kW] i nie ma sensu brać większego.


Uważam, że najlepszym wyborem będzie Skam-P 12KW z palnikiem Ardeo i ze sterownikiem SPP lub RBR Ekouniwersal 12 kW ze sterownikiem eCOAL.

asolt
19-02-2015, 23:17
http://cieplowlasciwie.pl/
Poszedłem za tym linkiem by sprawdzić czy to nie reklama.. i co? Na szybkim, ogólny przeglądzie spędziłem dwie godziny. A i tak mógłbym więcej bo bardzo ciekawie.
Polecam go w 100%. Czytelnie nakreślone zasady doboru mocy pieca, pokazane zależności wynikające z samego budynku, nie zauważyłem faworyzowania żadnego rozwiązania.


Reklama to to nie jest, ale to tylko kalkulator a wyniki uzyskane za jego pomocą to tylko szacunki i to zgrubne. Diagram strat na poszczegolne przegody calkowicie niewiarygodny, zapotrzebowanie na ciepło znacznie przeszacowane tak jak projektowe obciązenie cieplne. Im dom jest lepiej ocieplony tym obliczenia są mniej dokładne a przez to nie mogą byc jedyną wskazówka do doboru systemy grzewczego, o podziale strat na poszczegolne pomieszczenia nie wspomnę. Na początek wystarczy.

marcinbbb
19-02-2015, 23:47
Panowie eko groch jest OK pali się nieźle spieki są bo być muszą. Dymu z komina żadnego spalanie 16kg doba, czego oczekiwać więcej chyba tylko tego że sam się popiół wyniesie, wyczyści kocioł, i załaduje podajnik klikając zasyp paliwa do statystyk:
Nie prowadzę statystyk kocioł robi to za mnie nie oszukuje nie kombinuje tylko pokazuje:
https://esterownik.pl/statystyki/6959

pawelo_pl
20-02-2015, 07:34
Co do rusztu wodnego to porządni producenci nie robią go w ogóle bo to tylko pogarsza spalanie i produkuje sadzę.

Ożesz pojechał - wg Ciebie Tilgner to nie porządny producent bo robi ruszt wodny ? Zburzyłeś moje ideały tym stwierdzeniem . ....

sebsa
20-02-2015, 10:47
Sam dosypuję w tym sezonie miał do groszku 1:2. Co do jakości miału, zauważcie, że producenci badają swoje zestawy tylko na kwalifikowanych ekogroszkach - to musi o czymś świadczyć. Większość też ekogroszki zaleca jako podstawa bezproblemowej pracy kotła.
Miał z uwagi na mniejszą gramaturę oznacza konieczność większego nadmuchu przy paleniu w kotłach z podajnikami. Pewnie nikt tego nie badał ale przekłada się to na większy % substancji lotnych wydmuchiwanych kominem.

pierwek
20-02-2015, 11:59
Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie.

Mam bardzo podobną powierzchnie użytkową, też 15cm styro, 80m2 podłogówki . czyli w sumie dość podobne warunki (okna mam gorsze bo 2 szyby). mam kocioł HEF eko plus 20kW i jest on zdecydowanie za mocny. W projekcie miałem 24kW ale na szczęście fachowcy doradzili mi słabszy. TZN doradzali jeszcze słabszy ale nie wierzyłem im że 20kW będzie też za mocny.
Na twoim miejscu wziąłbym 15kW i nadal będziesz miał najprawdopodobniej zapas. Sam jak będę wymieniał kocioł to albo przejdę na ogrzewanie prądem (może PC) albo kupię kociołek 12kW (ewentualnei 15kW bo jest 200zł droższy a bardziej będzie mi pasowało podejście do komina). BTW jestem mega zadowolony ze swego kotła chodzi praktycznie bezobsługowo (sterownik Ognik - to jego zasługa - był w standardzie jako nowość - rok 2008 ). Nic nie ustawiam (żadnych nadmuchów itp) sypię ekogroszek, wybieram popiół i czyszczę kocioł. Kocioł gaśnie mi jak zapomnę dosypać węgla do zasobnika bo faktycznie pozwala o sobie zapomnieć. Aha mój kocioł jest tylko na ekogroszek nie ma dodatkowego rusztu.

karoka65
20-02-2015, 17:02
Aha mój kocioł jest tylko na ekogroszek nie ma dodatkowego rusztu.
Gdybym miał taką władzę dawno bym wprowadził zakaz montowania takiego "dobrodziejstwa" w kotłach z podajnikiem.
To jest tylko haczyk na odłowienie klienta przez producenta kotła.
Niech się obrażają producenci na mnie jak chcą :)

btc
20-02-2015, 17:58
Dobrze, ze nie masz.

karoka65
20-02-2015, 18:13
Czyli pewnie producent :)
Jeśli nie to podaj proszę zalety tego "dobrodziejstwa" ?
Ja takich nie widzę poza "lepem na muchy"
Przepraszam za porównanie.

mark3k
20-02-2015, 18:59
Czyli pewnie producent :)
Jeśli nie to podaj proszę zalety tego "dobrodziejstwa" ?
Ja takich nie widzę poza "lepem na muchy"
Przepraszam za porównanie.

I masz rację. U kolegi w DEFRO są zamontowane ruszta wodne. Fabryka sadzy w kotle, a dodatkowo gdy jest dość ciepło to pali drewnem. Tak zasyfionego kotła z podajnikiem to ja jeszcze w życiu nie widziałem. :)

karoka65
20-02-2015, 19:11
I masz rację. U kolegi w DEFRO są zamontowane ruszta wodne. Fabryka sadzy w kotle, a dodatkowo gdy jest dość ciepło to pali drewnem. Tak zasyfionego kotła z podajnikiem to ja jeszcze w życiu nie widziałem. :)
Marku każdemu to mówię że to tylko "lep na muchy" jednak ludzie te brednie z opisów łykają jak pelikany.

karoka65
20-02-2015, 22:44
Dobra Mariusz bo śmiecimy wątek Rankingu kotłów na ekogroszek.
Znajdziesz sobie tu pewnie coś do roboty na tym forum bo ludzi potrzebujących porad, tych wiesz praktycznych a nie poetyckich :) jest tu bez liku.
Musisz przyzwyczaić się do trolli pompowych lae widzę że ostanio admini wzięli sie do roboty i ukrócili trollowanie.
Chwała im za to.
jest tyle wątków tematycznych na forum że każdemu wystarczy a było nie dawno tak że zrobiło się to forum pompowe.
Dobranoc.

finlandia
21-02-2015, 09:26
Reklama to to nie jest, ale to tylko kalkulator a wyniki uzyskane za jego pomocą to tylko szacunki i to zgrubne. Diagram strat na poszczegolne przegody calkowicie niewiarygodny, zapotrzebowanie na ciepło znacznie przeszacowane tak jak projektowe obciązenie cieplne. Im dom jest lepiej ocieplony tym obliczenia są mniej dokładne a przez to nie mogą byc jedyną wskazówka do doboru systemy grzewczego, o podziale strat na poszczegolne pomieszczenia nie wspomnę. Na początek wystarczy.
Dla początkujących użytkowników wystarczy.Po przetrawieniu tego można pytać dalej.
Żałuję że nie trafiłem tam przed awarią pieca u siebie. I wiem, że stałem się ofiarą starego hydraulika + sprzedawcy i mam wg Was za duży piec ( a i tak o niebo mniejszy niż stary:) ). Myślę że problemem w przypadku takich użytkowników jak i tak będą przyzwyczajenia i ograniczenia bo pewnych rzeczy sobie nie wyobrażam.
I faktycznie - zwróciłem uwagę na przerysowane niektóre straty ciepła, ale dla laika wystarczy.

Aha, Panowie. I Panie jeśli tu są?
Wkurzacie się za "spam" pompowy, który pojawia się w wątku. Sami wczoraj zrobiliście nie mniejszy. Jego kasowanie jest syzyfową pracą, dlatego całą wczorajszą dyskusję przerzuciłem do nowego tematu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235383-Dyskusje-pasjonat%C3%B3w-w-dziale-ogrzewanie

Jeśli dacie radę się pilnować, to tam możecie sobie pogadać bez drażnienia "konkurencji" ale przede wszystkim nie zniechęcając potencjalnych czytelników. Bo faktycznych informacji po przesianiu zostałby tu naprawdę mała cząstka.

Ps. Koledze świętemu polecam zmianę przeglądarki internetowej. Moja nie tylko pokazuje dobrą godzinę, ale i podkreśla błędy:)

SUSPENSER
21-02-2015, 21:05
Ożesz pojechał - wg Ciebie Tilgner to nie porządny producent bo robi ruszt wodny ? Zburzyłeś moje ideały tym stwierdzeniem . ....

Pewnie ulega modzie i wymaganiom klientów, którym ktoś skutecznie wmówił, że to jakieś dodatkowe dobrodziejstwo jest.

karoka65
22-02-2015, 11:44
Ruszt wodny w kotłach p. Tilgnera jest w opcji, chcesz wodny, zamawiasz z wodnym nie chcesz masz awaryjny wkładany.

minertu
28-02-2015, 19:26
Powiedział bym ,że wodny jest w standardzie a suchy (żeliwny) jako opcja.

Kolanin
04-03-2015, 08:36
Ten wpis wraz z linkiem kieruję do pewnego miłośnika kotłów Lazar i nie tylko;)

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19274-pomocy-nie-daj%C4%99-ju%C5%BC-rady/

ale za to jak pomalowany :lol2:

klaudiusz_x
05-03-2015, 16:55
Napisz coś więcej o wadach Lazara.

Kolanin
05-03-2015, 20:22
Napisz coś więcej o wadach Lazara.


Wystarczy przejrzeć ich stronę i porównać z tymi,które są tutaj proponowane.

Brak w ofercie Lazara kotłów w przedziale mocy chociażby 8-12kW.
Najmniejszy 16kW ze sprawnością ok.81% z przeciętnym wymiennikiem.
Oprócz wymienionego wszystkie są z wodnym rusztem i moc kotłów zaczyna się od 20-22kW
Kotły żeliwne gorzej czyścic,sprawność pozostałych 84-86%(przeciętna jak na obecne wymagania)
Ceny powyżej 10 tyś,za taką sprawność kotłów?,dodatkowo płatne pierwsze uruchomienia i przeglądy gwarancyjne(obowiązkowe)
No ale za zachowanie feng shui w wyglądzie i barwach kotła trzeba słono płacić.

soupie2
06-03-2015, 14:36
Witam,
potrzebuję porady w wyborze kotła do mojego domu. Jestem właśnie na etapie przygotowywania się pod instalację CO+CWU. Budynek pod agroturystykę nie będzie użytkowany cały rok- zależy wszystko od obłożenia. Ja będę bywał tam raz na tydzień.
Co do samego budynku:
powierzchnia użytkowa ok 380m2,
maksymalna ilość osób: 30
podłogowe ogrzewanie na części budynku, kolektory słoneczne.
Proszę o pomoc w doborze kotła grzewczego, firma której dałem projekt do analizy zaproponowała mi kocioł: Kocioł Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 2 40KW , niestety jest zbyt dużo negatywnych opinii o tym kotle więc proszę was o pomoc.
Zależy mi na kotle, w którym będę mógł palić zarówno eko-groszkiem jak i drewnem, gdyż mam go pod dostatkiem.

timon120777
06-03-2015, 14:55
40KW?
a to ten dom będzie miał dziury zamiast okien i drzwi? po kiego taki klamot???
jeśli to nowy dom budowany zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem to potrzebujesz nie więcej niz 17-20KW zakładając większy zapas na dość duże zużycie i konieczność szybkiego przygotowania CWU

soupie2
06-03-2015, 15:19
jak najbardziej nowy dom, powierzchnia użytkowa nie 300 czy 380m2 bo jeszcze jest poddasze gdzie też będą grzejniki,
również zależy mi na podgrzewie CWU.

karoka65
06-03-2015, 16:39
jak najbardziej nowy dom, powierzchnia użytkowa nie 300 czy 380m2 bo jeszcze jest poddasze gdzie też będą grzejniki,
również zależy mi na podgrzewie CWU.
Z miesiąc temu instalatorzy montowali klientowi kocioł 12kW na 314m2, i nie był to nowy dom, także odpuść sobie te 40kW podobnie jak opowiadania producentów o wszystkopalnych kotłach z podajnikiem a ludzie łykają to jak pelikany a później wielkie rozczarowanie.
Albo kocioł z podajnikiem albo śmiechuch czy zgazowujący na drewno, jeśli chcesz palić drewnem na ruszcie w kotle z podajnikiem to zatrudnij sobie palaczy na 3 zmiany, będzie siedzieć 24/24 i podrzucać non-stop na ruszt, tak to będzie wyglądać w realu, możesz mi wierzyć na słowo i mówi Ci to sprzedawca kotłów CO, użytkownik kotła z podajnikiem od kilku lat, także chyba wiarygodne źródło.

Jarecki79
06-03-2015, 16:50
No super...

Odpowiedzi od tyłka strony za przeproszeniem.

35-40kw nie będzie np. błędem, jak nie będzie bufora a obiekt przyjmuje owe 30osób zimą.... wówczas te 30-35kW może być potrzebne.
Szacując (nie licząc) straty ciepła na poziomie 50W/m2 mamy 380m2.. czyli pi razy drzwi 19kW..... woda użytkowa, której się nie docenia to także problem a jak te 30gości w jednym czasie wejdzie pod prysznic, to taki kocioł 12 czy 17kw się usra na amen.... za przeproszeniem ponownie..... 30osób przy prysznicu x 0,25kw to jest pi razy oko dodatkowe 7,5kW (zakładając uzupełnianie), czyli już jesteśmy przy kotle deko powyżej 25kW.....

Teraz pytanie do Was, jak jesteście na wakacjach, to oszczędzacie wodę, czy idzie wanna lub długi prysznic, bo tak jest fajnie...)


Prawidłowo to sie powinno zacząć od pytania:
- gdzie ten obiekt jest (morze, mazury czy góry?)
- max. liczba gości przewidywana jest latem czy zimą?
- jaka liczba gości szacowana jest w sezonie zimowym?
- czy zima przewiduje się wyłączenie części pokoi poprzez zakręcenie termostatów na taki poziom, aby grzejnik nie zamarzł? Ile takich pokoi będzie prawdopodobnie tak zamykanych zimą?

Na koniec do takiego obiektu doradziłbym dobranie odpowiedniej wielkości bufora i wówczas można dobrać być może mniejszy kocioł.....
Właściwy dobór i przeliczenie wykonać można samodzielnie, jeżeli się potrafi, albo zlecić audytorowi (byle nie z allegro za grosze).
tutaj na forum z takim doborem można się zwrócić do kolegi Asolta.

karoka65
06-03-2015, 17:31
Lokalizację podaje kolega jako Kraków.
Tak usra się jak piszesz ale jak wstawi sobie jakieś badziewie.
Mam kocioł 17kW w Stegnie nad morzem chyba trzeci rok gościu grzeje pensjonat 550m2 do tego CWU, tam też ludzie chyba się myją ?
Pamiętam jak mówił że przy obłożeniu schodzi nawet po 4 tony wody na dobę.
Na jesień wysłałem pod pensjonat do Szczawnicy RBRa 25kW o powierzchni 650m2, do tego podłączone kaskadowe 3 zasobniki CWU po 500L każdy.
Jakoś ludzie korzystali z wody i nie pozamarzali.

Jarecki79
06-03-2015, 18:04
Jak podajesz jakieś info, rób to rzetelnie
W pierwszym przykładzie zapomniało Ci sie o buforze

W drugim Ci się zapomniało,że ten user swego czasu pisał,że zimą większość pokoi nie jest grzana...
Nad morzem sezon wczasowy jest głównie latem i w tym okresie jest pełne obciążenie.
Nie wspominając o tym,że ten człowiek ma w zapasie podłączony zapasowy kocioł na inne paliwo...

ale po co o tym pisać, jak takie info fajnie wygląda.... i 3grosze muszą być na wierzchu

Ja Ci podam z drugiego końca pewien kocioł... 25kW, 280m2 i problem z uzyskaniem i utrzymaniem temp. 53st.C, jak dojdzie, chwile postoi i spada na 41-42 a zimy ni ma i to tez nie hotel... a pomp naćpane,że jedna druga pogania... chyba z 6szt. i co?

Zamiast doradzić człowiekowi, aby dobrze policzył to się daje przykłady ni z gruszki ni z pietruszki.

karoka65
06-03-2015, 18:15
W pierwszym przypadku w Stegnie niema bufora, czy olejak do tej pory nie został wyrzucony na złom nie wiem ale zaraz mogę wiedzieć, w każdym bądź razie Chris, taki ma nick na forum pisał po pierwszym sezonie że nie wspomagał się olejakiem.
Drugi przypadek gdzie 12kW jest na 314m2 jest bufor 2000L.
Trzeci przypadek gdzie 25kW jest na 650m2 + te 3 zasobniki też niema bufora.
Tak żeby było dokładnie, jak sobie życzysz.
Nie neguję obliczeń OZC, kontakt można znaleźć na mojej stronie, majątku to nie kosztuje z tego co wiem.

Jarecki79
06-03-2015, 18:21
Nie przekręcaj, najpierw pisałeś o 12kW i >300m i nie zająknąłeś się o buforze.
Stegna- wiadomo. Na co miał się wspomagać jak nad morzem zimą pełnego obłożenia nie ma a sam swego czasu wspominał,że wówczas grzejniki przykręcone...

Też wysyłałem choćby ostatnio 25kW na duży pensjonat, ale to było dobrane z głową a nie na łapu-capu, bo taki przykład się rzuci z kosmosu.
Trochę trzeba myśleć a nie walić bez żadnej chwili zastanowienia.
Podałem wyżej, że 25kW pewnego producenta ma problem na nowym budynku 280m2 czy 260m2, gdzie ja starą budę grzeję swoją 25kW bez żadnego problemu i co?

karoka65
06-03-2015, 18:39
Nie przekręcaj, najpierw pisałeś o 12kW i >300m i nie zająknąłeś się o buforze.
Stegna- wiadomo. Na co miał się wspomagać jak nad morzem zimą pełnego obłożenia nie ma a sam swego czasu wspominał,że wówczas grzejniki przykręcone...

Też wysyłałem choćby ostatnio 25kW na duży pensjonat w Łagowie, ale to było dobrane z głową a nie na łapu-capu, bo taki przykład się rzuci z kosmosu.
Trochę trzeba myśleć a nie walić bez żadnej chwili zastanowienia.
Podałem wyżej, że 25kW pewnego producenta ma problem na nowym budynku 280m2 czy 260m2, gdzie ja starą budę grzeję swoją 25kW bez żadnego problemu i co?
A co jak jest bufor to kocioł musi wyprodukować mniej energii ?
W Stegnie choć mad morzem i może niema pełnego obłożenia zimą ale nie da się tego wcale niegrzać, pewnie termostaty są przykręcone na niższy zakres ale na pewno pomieszczenia się dogrzewa żeby wilgocią nie śmierdziało.
Szczawnica ? tam są zimy i to takie że Ty ani ja nie widzieliśmy od dwóch lat i tam obłożenie jest właśnie zimą.
I nie czepiaj się gruszek, pietruszek bo napisałem że obliczenia warto zrobić i na pewno kolega się zdziwi jak je zrobi.
Jak 25kW nie może pociągnąć 280m to albo ta chałpa jest taka dziurawa albo ten kocioł wypieprzyć na złom.

Jarecki79
06-03-2015, 18:52
Ta chałpa jest nowa a kocioł jest przebadany i wiadomo,że taką moc uzyskuje.
Instalator jednak dokonał wesołego tworzenia i naćpał pompek, zaworów i innych rzeczy, miałem okazję oglądać zdjęcia tej twórczości... ale to nieważne.

Dobra, bo Ty zawsze musisz być najmądrzejszy a reszta to wały, Zawijan się nie zna, minertu z ogniwem nie ma racji, suspenser tez guzik wie i ja baran jestem
Tyś jeden oświecony.

Przepraszam,że zwróciłem uwagę, już więcej nie będę. Obiecuję.

karoka65
06-03-2015, 19:17
A co Ty mi tu o zawijanie, Minertu czy suspenserze ?
Pisałem z Minertu o układzie zamkniętym przy Ogniwie, gdybym tam nie dzwonił nie zabierałbym głosu nie będąc pewnym, zaznaczyłem że możliwe że zmienili zdanie w tej sprawie ale dwa lata temu jak Grzesiek pisał takiej możliwości nie było.
Z suspenserem wymieniliśmy poglądy na temat wykresów, czy Tobie też wykres temp. zewnętrznej jest potrzebny do ustawienia parametrów spalania ?
Mi nie jest potrzebny, i kocioł nie spali mniej kiedy będę znał tą temperaturę, spali dokładnie tyle ile strat wygeneruje budynek przy jakiejś tam temperaturze.
To moje zdanie, Ty żeby być solidarnym możesz napisać co innego.
Wiem że Wam brużdżę ale ja ludzi w ciu..a nie mam zamiaru robić przyklaskując jeden drugiemu.
Nigdzie Ci nie napisałem że baran jesteś, nie lubię właśnie tego nachalnego poklaskiwania.
I może faktycznie zakończmy tutaj tą dyskusję bo jeden i drugi możemy za dużo sobie napisać.

SUSPENSER
06-03-2015, 20:37
Witam,
potrzebuję porady w wyborze kotła do mojego domu. Jestem właśnie na etapie przygotowywania się pod instalację CO+CWU. Budynek pod agroturystykę nie będzie użytkowany cały rok- zależy wszystko od obłożenia. Ja będę bywał tam raz na tydzień.
Co do samego budynku:
powierzchnia użytkowa ok 380m2,
maksymalna ilość osób: 30
podłogowe ogrzewanie na części budynku, kolektory słoneczne.
Proszę o pomoc w doborze kotła grzewczego, firma której dałem projekt do analizy zaproponowała mi kocioł: Kocioł Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 2 40KW , niestety jest zbyt dużo negatywnych opinii o tym kotle więc proszę was o pomoc.
Zależy mi na kotle, w którym będę mógł palić zarówno eko-groszkiem jak i drewnem, gdyż mam go pod dostatkiem.


Tak jak koledzy napisali najlepiej zlecić obliczenie OZC.

Kotła na pellety nie polecam bo pellety są bardzo drogie, a porządny na ekogroszek także może je spalać [nie polecam w takim palenia 100% pelletami choć ostatnio ustawiałem jeden w którym tak robią, lepiej w domieszce pół na pół z węglem].

Drewno TYLKO SUCHE, SEZONOWANE możesz współspalać z ekogroszkiem wrzucając je bezpośrednio na palnik albo na rusztodeflektor, nie ma potrzeby palenia samym drewnem co jest uciążliwe i czasochłonne.

timon120777
07-03-2015, 08:22
Jarek
nowy dom nie będzie potrzebował więcej niż 50W/m2
obłożenie nie będzie zawsze 100% podobnie jak 100% powierzchni nie będzie grzane cały sezon.
dodatkowo dom piętrowy więc rozkład strat nieco mniejszy niż w przypadku parterówki.
podejrzewam również że w łazienkach raczej prysznice niż wanny się znajdą a więc i zużycie wody nie będzie tragicznie duże
zakładam również odpowiednio duże zbiorniki CWU oraz właściwie zaprojektowaną i działającą cyrkulacje, która nie będzie generować zbyt dużych strat.
poprawnie zaprojektowana instalacja pozwalająca sterować się tak aby np grzać piętrami i tylko wtedy kiedy trzeba równiez będzie miała znaczenie.
skoro jednak kolega zmienił powierzchnię z 300 n 380m to przyznam że szacunek o 20KW był złym szacunkiem i podniósłbym moc do 25-27KW przy takiej powierzchni oczywiście z uwzględnionym już zapasem na CWU
oczywiście jesli inwestor zadba ab dom spełniał wymagania nie tylko na papierze,
jeśli tego nie zrobi to może się okazać że i 40KW będzie za mało

imrahil
07-03-2015, 09:49
przy większym kotle większa marża :). dlatego pytający niech zrobi OZC, określi czy tam są wanny, czy może prysznice. im większy budynek, tym mniejsze obciążenie cieplne na 1 m2

SUSPENSER
07-03-2015, 11:32
:lol2:

Dla każdej osoby będzie osobny, czy pójdą wszystkie razem?

Niby małe prawdopodobieństwo, ale jednak istnieje gdy każde "mieszkanko" jest z łazienką dlatego bufor jest wskazany.

SUSPENSER
07-03-2015, 11:36
poprawnie zaprojektowana instalacja pozwalająca sterować się tak aby np grzać piętrami i tylko wtedy kiedy trzeba równiez będzie miała znaczenie.
skoro jednak kolega zmienił powierzchnię z 300 n 380m to przyznam że szacunek o 20KW był złym szacunkiem i podniósłbym moc do 25-27KW przy takiej powierzchni oczywiście z uwzględnionym już zapasem na CWU

Ja także obstawiam 25 kW z buforem.

Jarecki79
07-03-2015, 11:42
Jarek
podniósłbym moc do 25-27KW przy takiej powierzchni oczywiście z uwzględnionym już zapasem na CWU
oczywiście jesli inwestor zadba ab dom spełniał wymagania nie tylko na papierze,
jeśli tego nie zrobi to może się okazać że i 40KW będzie za mało

O to właśnie chodzi.
By nie dawać dziwnych przykładów z kosmosu, tylko policzyć i dopiero dobrać.
Nie jest dobrze dać za duży np. 40kW, ale jeszcze gorzej będzie za mały np. 10kW w obiekcie pełniącym funkcje hotelowe, gdzie goście potrzebują ciepłej wody.
Nie popadać z jednej skrajności w drugą.

- czyli miejsce budowy obiektu
- sposób jego obłożenia w zależności od pory roku
- czy zimą grzany cały, czy raczej spora część pokoi wówczas nieczynna i grzejniki na "gwiazdkę"

Policzyć po takim wywiadzie i mądrze dobrać, do obiektu o charakterze hotelowym uważam,że wskazane jest stosowanie bufora. To jednak moje zdanie.

SUSPENSER
07-03-2015, 11:45
Z suspenserem wymieniliśmy poglądy na temat wykresów, czy Tobie też wykres temp. zewnętrznej jest potrzebny do ustawienia parametrów spalania ?
Mi nie jest potrzebny, i kocioł nie spali mniej kiedy będę znał tą temperaturę, spali dokładnie tyle ile strat wygeneruje budynek przy jakiejś tam temperaturze.

Pomijasz tu dopasowanie maksymalnej mocy nastawionej na sterowniku do faktycznego zapotrzebowania w danych warunkach, a ma to istotny wpływ na zużycie węgla.

W każdym razie mi także ta dana się przydaje i wolę ją mieć niż nie mieć.

Liwko
07-03-2015, 11:45
Niby małe prawdopodobieństwo, ale jednak istnieje gdy każde "mieszkanko" jest z łazienką dlatego bufor jest wskazany.

Bufor ok, ale czy w tamtym domu każde "mieszkanko" jest jednoosobowe, że istnieje takie prawdopodobieństwo? Jak żyje takiego nie spotkałem.

SUSPENSER
07-03-2015, 11:54
Podam jeszcze jeden przykład pensjonatu nad morzem:

- zastosowano 2 duże PPC Dimplex z zasobnikami po 300 litrów każda - okazało się, że często zbyt wiele osób chce jednocześnie korzystać z prysznica i jest problem, do tego czasem bywa tam zimno nad ranem wiosną i trzeba trochę dogrzać domki a na to już w ogóle nie ma co liczyć z tych PPC, więc właściciel musiał dokupić kocioł na ekogroszek.

Tak się niestety kończy nie doszacowanie potrzebnej mocy, dlatego najlepiej zrobić OZC żeby płacić raz i mieć z głowy.

Druga sprawa - lepiej mieć lekki zapas mocy, bo palenie kotłem dobranym na styk uda się tylko przy niewielu rodzajach węgla o niskiej spiekalności którymi palenie jest drogie, lub dają sporo popiołu, przy innych będzie przy okazji spalania spora produkcja koksu.

SUSPENSER
07-03-2015, 11:59
Bufor ok, ale czy w tamtym domu każde "mieszkanko" jest jednoosobowe, że istnieje takie prawdopodobieństwo? Jak żyje takiego nie spotkałem.

Pewnie nie, raczej bym szacował 3 osobowe więc 10 pryszniców jednocześnie maksymalnie i w krótkim okresie czasu będzie kąpać się np. 20-30 osób bo jedna po drugiej [np. wieczorami i rano gdy kobitki okupują łazienki przez niezrozumiałą dla chłopaków ilość czasu] ;)

soupie2
07-03-2015, 12:10
Co do lokalizacji do Góry , okolice Gorlice - Beskid Niski, budynek położony na południowym stoku :)

Co do samego budynku to:

10mx14m,
położony na zboczu, sutereny, poziom 0, poziom 1 i poddasze użytkowe
7 łazienek- w każdej prysznic, brak wanny.
budynek ocieplony będzie styropianem 15 cm ,ściany z pustataka termopor 25
budynek podzielony na 3 oddzielne apartamenty.

karoka65
07-03-2015, 12:57
Jak zrobi OZC to zobaczymy kto strzela z sufitu i podaje przykłady z kosmosu :)
Jarek to nie są przykłady z kosmosu a z życia, tu i teraz.
Pozdrawiam weekendowo.

animuss
07-03-2015, 18:02
Witam,
potrzebuję porady w wyborze kotła do mojego domu. Jestem właśnie na etapie przygotowywania się pod instalację CO+CWU. Budynek pod agroturystykę nie będzie użytkowany cały rok- zależy wszystko od obłożenia. Ja będę bywał tam raz na tydzień.
Co do samego budynku:
powierzchnia użytkowa ok 380m2,
maksymalna ilość osób: 30
podłogowe ogrzewanie na części budynku, kolektory słoneczne.
Proszę o pomoc w doborze kotła grzewczego, firma której dałem projekt do analizy zaproponowała mi kocioł: Kocioł Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 2 40KW , niestety jest zbyt dużo negatywnych opinii o tym kotle więc proszę was o pomoc.
Zależy mi na kotle, w którym będę mógł palić zarówno eko-groszkiem jak i drewnem, gdyż mam go pod dostatkiem.

Ja bym proponował ,kocioł na drewno z komorą szamotową dolniak i do tego spory buforek,
albo dwa kotły mniejszej mocy jeden z podajnikiem węglowym drugi na drewno
Jeżeli drewna jest pod dostatkiem to kocioł zagazowujący drewno będzie najtańszym rozwiązaniem ,bufor i tak jest potrzebny do kolektorów a zimą będzie stal praktycznie bezczynnie .
Co do mocy kotła to OZC ze specyficznym zapotrzebowaniem CWU dla gości,są same prysznice? czy jacuzzi itd.......
Spalając drewno szybciej można zareagować na większe chwilowe zapotrzebowanie na moc .
Kocioł z podajnikiem węglowym nie nadaje się do palenia drewna zwłaszcza na takie powierzchnie .

Wojtek_mazury
07-03-2015, 18:15
Ja bym proponował ,kocioł na drewno z komorą szamotową dolniak i do tego spory buforek,
albo dwa kotły mniejszej mocy jeden z podajnikiem węglowym drugi na drewno
Jeżeli drewna jest pod dostatkiem to kocioł zagazowujący drewno będzie najtańszym rozwiązaniem ,bufor i tak jest potrzebny do kolektorów a zimą będzie stal praktycznie bezczynnie .
Co do mocy kotła to OZC ze specyficznym zapotrzebowaniem CWU dla gości,są same prysznice? czy jacuzzi itd.......
Spalając drewno szybciej można zareagować na większe chwilowe zapotrzebowanie na moc .
Kocioł z podajnikiem węglowym nie nadaje się do palenia drewna zwłaszcza na takie powierzchnie .

Uważam, że jeśli spalać drewno to tylko w kotle zgazowujacym z dużym buforem. Doskonałe kotły produkuje Atmos. Do tego duży bufor (spalania drewna nie należy zatrzymywać) i .......nastawic się na częste podkładanie do kotła.

Arturo72
07-03-2015, 20:48
Uważam, że jeśli spalać drewno to tylko w kotle zgazowujacym z dużym buforem.
Aż normalnie jestem w szoku,że coś takiego piszę ale zgadzam się z tym.
Jeśli ktoś chce,to ekosyfem niech se pali na zadupiach,gdzie psy dupami szczekają a tam gdzie ludzie i cywilizacja niech będzie kultura i brak sadzy i syfu na parapetach sąsiadów.

minertu
08-03-2015, 06:41
Aż normalnie jestem w szoku,że coś takiego piszę ale zgadzam się z tym.
Jeśli ktoś chce,to ekosyfem niech se pali na zadupiach,gdzie psy dupami szczekają a tam gdzie ludzie i cywilizacja niech będzie kultura i brak sadzy i syfu na parapetach sąsiadów.

Ty z tymi ambicjami naprawdę daleko zajdziesz. Szkoda ,że nie zrobiłem fotki jak byłem na nartach w Szklarskiej Porębie. Tam na Hali właściciel schroniska w samo południe nieźle czymś z łopaty dołożył. Co lepsze wcale się tym nie przejmował zbytnio. Zapewne nie był to kocioł z podajnikiem. No chyba ,że źle ustawiona szuflada.

Liwko
08-03-2015, 07:37
Ty z tymi ambicjami naprawdę daleko zajdziesz. Szkoda ,że nie zrobiłem fotki jak byłem na nartach w Szklarskiej Porębie. Tam na Hali właściciel schroniska w samo południe nieźle czymś z łopaty dołożył. Co lepsze wcale się tym nie przejmował zbytnio. Zapewne nie był to kocioł z podajnikiem. No chyba ,że źle ustawiona szuflada.

Widziałem to kilka razy, to samo widziałem w Wiśle. Raz tylko się zdziwiłem. W Rokietnicy jedziesz kanapą dokładnie nad kominem (można do niego napluć) i nigdy nie widziałem, żeby z niego wydobywał się jakiś syf. Czesi są o pięć kroków przed nami. Smutne ale prawdziwe.

Kolanin
08-03-2015, 08:57
Widziałem to kilka razy, to samo widziałem w Wiśle. Raz tylko się zdziwiłem. W Rokietnicy jedziesz kanapą dokładnie nad kominem (można do niego napluć) i nigdy nie widziałem, żeby z niego wydobywał się jakiś syf. Czesi są o pięć kroków przed nami. Smutne ale prawdziwe.

Widocznie właściciel kupił kocioł z podajnikiem od Witkowskiego:)

Liwko
08-03-2015, 09:07
Widocznie właściciel kupił kocioł z podajnikiem od Witkowskiego:)

Ta... A wyrzucił od Jareckiego :D

imrahil
08-03-2015, 09:46
w Czechach są jakieś konkretne wymagania dotyczące klasy kotła. chyba koniec sprzedaży kotłów III klasy do 2016 r, wymiana kotłów III klasy do 2022 r.

a plany unijne wyglądają tak:

Najważniejszą zmianą będzie wycofanie ze sprzedaży urządzeń grzewczych 3 i 4 klasy do roku 2020. Na tę zmianę będą musieli przygotować się rodzimi producenci. Dyrektywa wejdzie w życie tylko po przyjęciu jej przez wszystkie kraje członkowskie UE.

Ciekawe które kraje się na to nie zgodzą? zawijan przecież gdzieś w sąsiednim wątku podnieca się, że wyprodukowali kocioł czwartej klasy. Gdyby jakiekolwiek normy wprowadzić w Polsce 10-15 lat temu, to powietrze dzisiaj wyglądałoby zupełnie inaczej. Dodatkowo:

W niektórych krajach Europy Zachodniej każdy właściciel instalacji grzewczej na paliwo stałe musi podpisać umowę z zakładem kominiarskim, a kominiarze oprócz czyszczenia i kontrolowania stanu instalacji kominowej, sprawdzają również świadectwa jakości stosowanego paliwa. W naszym kraju – zgodnie z obowiązującą ustawą – kominy dymowe muszą być kontrolowane 4 razy do roku, w przypadku kotłów gazowych i olejowych – dwa razy. Jednak te przepisy są właściwie martwe, bo nikt ich nie egzekwuje. Przysłowiowy Kowalski jest bardzo często zdania, że sam sobie najlepiej wyczyści komin we własnym domu.

Liwko
08-03-2015, 10:10
Znam 1, słownie jedną rodzinę, która wzywa kominiarza 4 razy do roku. Sam byłem w szoku jak się dowiedziałem, że są tacy.

animuss
08-03-2015, 11:35
– zgodnie z obowiązującą ustawą – kominy dymowe muszą być kontrolowane 4 razy do roku,
A te przepisy to stare nie było wtedy kotłów z podajnikiem ,co można tam czyścic jak raz do roku nic nie ma ,raz na 4 lata to może by co znalazł .

Kejt_R
09-03-2015, 13:44
Witam, chciałabym zasięgnąć języka w sprawie kotła z podajnikiem. Zdecydowana jestem na Skam P plus 12 KW. Znalazłam instalatora do całej instalacji co, cwu + podłogówka i cała kotłownia. Niestety instalator się upiera, że lepszy będzie kocioł Defro Duo Mini 14 KW. Pan twierdzi, że jest to piec profesjonalny, cokolwiek to oznacza. Przyznam, że trochę zgłupiałam. Chciałabym prosić o ocenę pieca, sytuacji a nawet instalatora ;) Nie wiem czy ma rację, nie chciałabym się wpakować w kłopoty. Nie mam pojęcia czym się charakteryzuje "profesjonalizm" pieca na ekogroszek, a czym jego brak.

bobasxx
09-03-2015, 14:18
I zapewne ten drugi kociołek "zalatwi" Ci wspomniany instalator ?

rübezahl
09-03-2015, 14:25
I zapewne ten drugi kociołek "zalatwi" Ci wspomniany instalator ?

Też sobie tak od razu pomyślałem.....

Kolanin
09-03-2015, 14:53
Defro duo mini sprawność kotła ok.87% i w dodatku ruszt wodny,co niekorzystnie wpływa na całkowite dopalenie gazów.
Powoduje ich schłodzenie i wtedy zachodzi zwiększone osadzanie się sadzy wewnątrz kotła(częściej trzeba czyścić)

Skam P plus sprawność powyżej 90% bez wodnego rusztu.

Profesjonalizm kotła Defro i instalatora to zwykła ściema pod kątem zysku.
Zawsze możesz zrezygnować z usług obłudnika i zatrudnić innego.

karoka65
09-03-2015, 15:50
Witam, chciałabym zasięgnąć języka w sprawie kotła z podajnikiem. Zdecydowana jestem na Skam P plus 12 KW. Znalazłam instalatora do całej instalacji co, cwu + podłogówka i cała kotłownia. Niestety instalator się upiera, że lepszy będzie kocioł Defro Duo Mini 14 KW. Pan twierdzi, że jest to piec profesjonalny, cokolwiek to oznacza. Przyznam, że trochę zgłupiałam. Chciałabym prosić o ocenę pieca, sytuacji a nawet instalatora ;) Nie wiem czy ma rację, nie chciałabym się wpakować w kłopoty. Nie mam pojęcia czym się charakteryzuje "profesjonalizm" pieca na ekogroszek, a czym jego brak.
A wie kolega jakiej mocy kotła potrzebuję, było liczone OZC, może chociaż jakiś kalkulator, np. http://cieplowlasciwie.pl/ ?
Napisz może co chcesz grzać.

bobasxx
09-03-2015, 15:55
A wie kolega jakiej mocy kotła potrzebuję, było liczone OZC, może chociaż jakiś kalkulator, np. http://cieplowlasciwie.pl/ ?
Napisz może co chcesz grzać.

Hehe Wiesiek, coś dzisiaj wzrok szwankuje, to koleżanka. ;)

karoka65
09-03-2015, 15:57
Hehe Wiesiek, coś dzisiaj wzrok szwankuje, to koleżanka. ;)
Starość Krzyś, starość :)

bobasxx
09-03-2015, 16:19
Nie przesadzaj, 50-tka to nie starość.

karoka65
09-03-2015, 16:26
To wiesz czego w przyszłości się spodziewać :)
Coś nie dowidzisz, coś nie doczytasz a tu rodzynek się nam trafił :)
Powiem że czasem to z kobitką szybciej się dogada jak z chłopem :)
Pytam, panie a jaki tam styropian macie naklejony, jaką wełnę ?
Gościu krzyczy, ania a jaki ten styropian był ? :)
W końcu, czekaj pan dam żonę :)
No niestety tak jest, chłopisko za granica zapierdziela a budowa na kobity głowie.

SUSPENSER
09-03-2015, 18:04
Witam, chciałabym zasięgnąć języka w sprawie kotła z podajnikiem. Zdecydowana jestem na Skam P plus 12 KW. Znalazłam instalatora do całej instalacji co, cwu + podłogówka i cała kotłownia. Niestety instalator się upiera, że lepszy będzie kocioł Defro Duo Mini 14 KW. Pan twierdzi, że jest to piec profesjonalny, cokolwiek to oznacza. Przyznam, że trochę zgłupiałam. Chciałabym prosić o ocenę pieca, sytuacji a nawet instalatora ;) Nie wiem czy ma rację, nie chciałabym się wpakować w kłopoty. Nie mam pojęcia czym się charakteryzuje "profesjonalizm" pieca na ekogroszek, a czym jego brak.

Spytaj jak planuje zrobić instalację - ile pomp, czy chce dać zawór 4 drożny sterowany, układ zamknięty czy otwarty, podłogówka na zaworze trójdrożnym mieszającym, rozdzielacz z pompą bo może tu mieć plany równie "profesjonalne" a to Ty za to zapłacisz.

Kejt_R
09-03-2015, 19:18
Hmm, dzięki kolegom :D
Podejrzewałam, że to jakieś żarty, ale nie myślałam że tak ze mnie można kpić! (mam na myśli instalatora)
Karoka, spoko, my już rozmawialiśmy nawet telefonicznie :P
Jednak zrezygnuję z gamonia, bo patrzę na wycenę wstępną - są wymienione rury pex, rozdzielacze, szafki, zawory, pompy itd, bezimienne i niepoliczalne. Mam jeszcze drugiego magika "na oku", bardziej dokładnego w wycenianiu, tylko tak zajęty, że już dwa tygodnie czekam na poprawioną wycenę. Nie wiem, czy czasem nie powinnam szukać trzeciego :D
Pozdrawiam wszystkich pomocnych!

karoka65
09-03-2015, 19:28
Karoka, spoko, my już rozmawialiśmy nawet telefonicznie :P

To Ciebie mąż prosił do telefonu ? :)
Mam gościa bodajże z Gdańska, dawno z nim nie rozmawiałem, jak się skontaktuję to dam znać.
Oj wybredna jesteś :) lubisz w facetach wybierać, hehe
Ale to dobrze.

Kejt_R
09-03-2015, 19:35
To Ciebie mąż prosił do telefonu ? :)
Mam gościa bodajże z Gdańska, dawno z nim nie rozmawiałem, jak się skontaktuję to dam znać.
Oj wybredna jesteś :) lubisz w facetach wybierać, hehe
Ale to dobrze.

No masz! Lubię jak się mężczyźni starają :D
Ok, dzięki wielkie :)

karoka65
09-03-2015, 19:37
Wyleciało mi trochę rzeczy z fona, napisałem do niego na gg, może się odezwie.

animuss
25-04-2015, 21:37
Trzeba odświeżyć temat
Po Defro Duo 15 kW w 4 klasie powstał nowy produkt
bardziej ekologiczny !

Zapomnijcie o pylących badziewiakch zacznijcie oddychać lepszym powietrzem w sezonie
grzewczym i szanujcie sąsiadów ,szukajcie kotła 5 klasy!

np. ze stajni Defro Sigma Uni i Sigma Uni NZ
tu: http://www.defro.pl/kotly-p-sigma-uni-nz.html


http://www.defro.pl/images/kotly/sigma_uni_3d.png
Kocioł 16 kW ma palnik z modulacją mocy 4,8-16 kW
Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń do 160 m2 oszacowana dla
jednostkowego zapotrzebowania na ciepło q=100 W/m²


http://i.hizliresim.com/a5BNBd.png
Jeżeli ktoś może czekać do przyszłego sezonu ,to niech się nie spieszy,
" szarych" kotłów powinno przybywać czerwone i inne będą na szczęście wycofywane ,takie firmy jak Defro mają kapitał robią badania mogą się szybciej rozwijać.

animuss
25-04-2015, 21:50
A tu innowacyjna konstrukcja kotła z podajnikiem OSIEK PELLET .
Kocioł z miedzianym wymiennikiem ciepła zanurzonym w spalinach a nie w wodzie .Kocioł posiada również zewnętrzny płaszcz ,wodny wymiennik stalowy.
http://kotly-plonka.pl/wp-content/uploads/2013/05/osiek-pellet-przekroj-360x240.png
http://kotly-plonka.pl/wp-content/uploads/2013/09/osiek-pellet-360x240.png
http://kotly-plonka.pl/oferta/kotly-grzewcze/osiek-pellet/

henry-x
26-04-2015, 12:38
Witam !
Sprzedam duży kocioł 23 kW

http://olx.pl/oferta/rbr-ekouniwersa...8-ID8pwzf.html
POZDRAWIAM

animuss
22-05-2015, 23:26
Rankingum !

To lista kotłów z klasą .
ekogroszkowe ,miałowe
kotły posiadające certyfikat laboratorium co do wymagań klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012

DEFRO (kocioł Sigma UNI) (http://www.defro.pl/kotly-p-sigma-uni.html)
SAS (kocioł SAS SOLID) (http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-solid.html)
PROTECH (kocioł Protech EP V) (http://www.protech-wkg.pl/kotly-grzewcze.html)
ZGODA WIEPRZ (kocioł Iskra Eko) (http://www.zgoda-wieprz.pl/126-kotly-grzewcze).

Klasa 5 kotła oznacza, że spełniają on następujące wymagania w zakresie emisji i sprawności:
emisja pyłu: do 40 mg/m³
emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³
emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC): do 20 mg/m³,
sprawność cieplna: od 87%,

darase
23-05-2015, 07:32
Defro pojemność wodna, czy to nie pomyłka?

poltowski2000
23-05-2015, 08:48
galmet eko-gt też ma 5

Jarecki79
23-05-2015, 09:37
Komentarz:
Poltowski papier Galmetu na dobrą sprawę jest wystawiony przez nich samych, tzw laboratorium GIG-u no cóż, ich stanowisko badawcze zostało "postawione" w galmecie.
Już wcześniej o innym produkcie pisałem,że nie podoba mi się wystawianie papierów samemu sobie i takie są dla mnie niewiarygodne. Rodzi się też pytanie, czy to jest gdzies honorowane czy ma tylko wydźwięk marketingowy

Defro - a widział ktoś ten papier lub wie, przez kogo wystawiony?

SAS ma papier wydany przez laboratorium notyfikowane w EU, jedno z dwóch w Polsce z taką notyfikacja i to jest dla mnie prawdziwy papier.
Zwracam uwagę na zapis z pierwszej strony atestu o tym, jakie kotły wchodzą w typoszereg (badanie 1:2) takie rzeczy należy wyszczególniać w ateście.
Tutaj jednak widac jedynie świadectwo, pierwszą jego część, druga część to powinna być tabela z wynikami badań.

EPV protechu - nic o tym nie wiadomo ani gdzie zbadany ani na jakie jest paliwo

ostatni to tłok, tutaj Zawijana pytać można... na ateście widać,że były z elektrofiltrem

poltowski2000
23-05-2015, 11:34
też mi się tak wydaje z tymi badaniami. 83% sprawności i klasa 5 - coś jest nie tak. jeszcze dodam że nie zauważyłem w swoim kotle jakiejś szczególnie technologi. co prawda bardzo poprawny wymiennik , no ale kosmosu tam nie ma.

animuss
23-05-2015, 20:07
Defro pojemność wodna, czy to nie pomyłka?
Pomyłka to jest ciężar, powinno być 97 litrów , 114 litrów.

klaudiusz_x
23-05-2015, 22:41
Wnioski proszę.
Wszystko jest ok. Palimy śmieciami, mamy 5 klasę. Tak to rozumiem :(

animuss
23-05-2015, 22:44
Wnioski proszę.
Wszystko jest ok. Palimy śmieciami, mamy 5 klasę. Tak to rozumiem :(

Kociole w klasie 5 nie jest przystosowany do spalania tradycyjnego nad deflektorem.:D

QIM
24-05-2015, 10:01
Pewnie tej przestrzeni nad rusztodeflektorem się nie czyści,
co? Nie można więc otworzyć wyczystki i załadować badziewiem tylko wzywać serwis, żeby to wyczyścił? A no tak, przecież to 5 klasa, to się przecież nie brudzi.

Tu info dla tych, którzy wierzą w czyste "ekologiczne" intencje promotorów "kotłów z klasą"...
forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19554-dobór-kotła-podajnikowego-i-jego-montaż/page-2#entry217540

animuss
24-05-2015, 15:53
Pewnie tej przestrzeni nad rusztodeflektorem się nie czyści,
co? Nie można więc otworzyć wyczystki i załadować badziewiem tylko wzywać serwis, żeby to wyczyścił? A no tak, przecież to 5 klasa, to się przecież nie brudzi.

Tu info dla tych, którzy wierzą w czyste "ekologiczne" intencje promotorów "kotłów z klasą"...
forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19554-dobór-kotła-podajnikowego-i-jego-montaż/page-2#entry217540
Co boli Cię ? to że są nowe kotły w 5 klasie. :lol2:

W kotle nie można nic przerabiać ani używać w inny sposób bo można stracić gwarancję.

QIM
24-05-2015, 16:05
No popatrz, wcześniej byliśmy MY a teraz jestem już tylko JA. Powoli zaczynasz kojarzyć fakty. Myśl intensywnie, może wpadniesz wreszcie na pomysł, aby przeprosić za pomówienia. Szkoda tylko, że dopiero po mojej interwencji zacząłeś wymieniać inne kotły, niż tylko produkcji defro. O czym to świadczy? Ano o tym, że za wszelką cenę próbujesz się wybielić. Wstyd panie, wstyd.

animuss
24-05-2015, 16:34
No popatrz, wcześniej byliśmy MY a teraz jestem już tylko JA. Powoli zaczynasz kojarzyć fakty. Myśl intensywnie, może wpadniesz wreszcie na pomysł, aby przeprosić za pomówienia. Szkoda tylko, że dopiero po mojej interwencji zacząłeś wymieniać inne kotły, niż tylko produkcji defro. O czym to świadczy? Ano o tym, że za wszelką cenę próbujesz się wybielić. Wstyd panie, wstyd.

Zmień Doctora :p,po twojej interwencji :lol2: pierwszy kocioł w 5 klasie do ekogroszku nie mylić z pelletem ,wyszedł z Defro ,przynajmniej ja Sigmę namierzyłem jako pierwszą ,jak trafiłem na inne to je podaję ,Ty gryziesz rękę "ekologa".

Andrzej_M_
24-05-2015, 18:05
galmet eko-gt też ma 5

Ciekawa sprawa, u naszych południowych sąsiadów, ten sam kocioł posiada třída kotle 3.

ps.
Może być i tak, że nie potrafię prawidłowo zadać pytania wyszukiwarce.

QIM
24-05-2015, 21:58
Zmień Doctora :p,po twojej interwencji :lol2: pierwszy kocioł w 5 klasie do ekogroszku nie mylić z pelletem ,wyszedł z Defro ,przynajmniej ja Sigmę namierzyłem jako pierwszą ,jak trafiłem na inne to je podaję ,Ty gryziesz rękę "ekologa".

No to lecimy:

Trzeba odświeżyć temat
Po Defro Duo 15 kW w 4 klasie powstał nowy produkt
bardziej ekologiczny !

Zapomnijcie o pylących badziewiakch zacznijcie oddychać lepszym powietrzem w sezonie
grzewczym i szanujcie sąsiadów ,szukajcie kotła 5 klasy!

np. ze stajni Defro Sigma Uni i Sigma Uni NZ
tu: http://www.defro.pl/kotly-p-sigma-uni-nz.html


http://www.defro.pl/images/kotly/sigma_uni_3d.png
Kocioł 16 kW ma palnik z modulacją mocy 4,8-16 kW
Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń do 160 m2 oszacowana dla
jednostkowego zapotrzebowania na ciepło q=100 W/m²


http://i.hizliresim.com/a5BNBd.png
Jeżeli ktoś może czekać do przyszłego sezonu ,to niech się nie spieszy,
" szarych" kotłów powinno przybywać czerwone i inne będą na szczęście wycofywane ,takie firmy jak Defro mają kapitał robią badania mogą się szybciej rozwijać.


Zapomnij o pylących badziewiakch zacznij oddychać lepszym powietrzem w sezonie
grzewczym i szanuj sąsiadów ,szukaj kotła 5 klasy

np. ze stajni Defro Sigma Uni i Sigma Uni NZ
tu: http://www.defro.pl/kotly-p-sigma-uni-nz.html


http://www.defro.pl/images/kotly/sigma_uni_3d.png



A poco Ci kopciuchy?
Sigma Defro w 5 klasie ma palnik ,który pracuje z mocą od 4,8kW spokojnie pokryje zapotrzebowanie na teraz i w przyszłości .
[img=http://www.defro.pl/images/kotly/sigma_uni.png]
http://www.defro.pl/kotly-p-sigma-uni.html
*
Dlaczego promuję ten kocioł ,bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem ,mając kocioł nisko-emisyjny w kotłowni *,twoje dzieci oddychają lepszym powietrzem bawiąc się na zewnątrz i wdomu, chcę zmusić nieudaczników żeby podnieśli standardy *kotłów które sprzedają .
(http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19554-dobór-kotła-podajnikowego-i-jego-montaż/?p=217465)

Patrzymy na daty... A teraz, po rozmowie http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19554-dobór-kotła-podajnikowego-i-jego-montaż/
od 22 maj 2015 - około godz 22.30 Animus śpiewa tak:
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18834-indeks-kotłów-z-podajnikiem/?p=217506
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19554-dobór-kotła-podajnikowego-i-jego-montaż/?p=217503
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=6868372&viewfull=1#post6868372
No i teraz niech każdy osądzi, komu doktora potrzeba, a kto się wybielić próbuje.

animuss
24-05-2015, 23:59
No to lecimy:




(http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19554-dobór-kotła-podajnikowego-i-jego-montaż/?p=217465)

Patrzymy na daty... A teraz, po rozmowie http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19554-dobór-kotła-podajnikowego-i-jego-montaż/
od 22 maj 2015 - około godz 22.30 Animus śpiewa tak:
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18834-indeks-kotłów-z-podajnikiem/?p=217506
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19554-dobór-kotła-podajnikowego-i-jego-montaż/?p=217503
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=6868372&viewfull=1#post6868372
No i teraz niech każdy osądzi, komu doktora potrzeba, a kto się wybielić próbuje.
Naprawdę szukaj ortopedy .:rolleyes:

QIM
25-05-2015, 05:13
Nie martw się, inni też widzą ten kryptoekologiczny marketing.

zawijan
25-05-2015, 09:19
Najlepszy argumentem jest zawsze pokazanie oryginalnych wyników z badań.
Wtedy wszelkie dyskusje, najczęściej głupowate, stają się zbędne.

Ale czasami, niektóre wyniki z badań są tajne :)

poltowski2000
25-05-2015, 09:36
Najlepszy argumentem jest zawsze pokazanie oryginalnych wyników z badań.
Wtedy wszelkie dyskusje, najczęściej głupowate, stają się zbędne.

Ale czasami, niektóre wyniki z badań są tajne :)

tajno tajne chlup , siup i jest piątka

Jarecki79
25-05-2015, 10:31
Nie wie nikt gdzie badania ma robione defro, wielce interesujące jest zastosowanie rynny i uzyskanie wyniku w takiej klasie. Pisać każdy może.
Papieru nikt nie widział, posty sie za to regularnie powtarzają.

Dla mnie z wymienionych warto wymienić tylko Sas-a z badaniami w IE OTGiS i tłoka z elektrofiltrem z IChPW (bez elektrofiltra nie uwierzę w żaden tłok zbliżający się chociaż do klasy IV)
o GIG-u już pisałem, Andrzej dokopał się dalej.... dla mnie papier marketingowy, ale jest i wyniki widać... i coś się jednak całości nie trzyma...

poltowski2000
25-05-2015, 12:49
czy taki deflektor może faktycznie poprawić sprawność kotła? kształt fajny--czy to coś da? no ale ta cena.....

https://anoda-m.pl/produkty/280-deflektor-do-kotlow-podajnikowych-eco-save-system-elektromet

Jarecki79
25-05-2015, 16:16
czy taki deflektor może faktycznie poprawić sprawność kotła? kształt fajny--czy to coś da? no ale ta cena.....

https://anoda-m.pl/produkty/280-deflektor-do-kotlow-podajnikowych-eco-save-system-elektromet

Z ta ceną swędzą ich cycki i upadli na głowy... za co te prawie 400zł ? z cząstkami złota to jest?
Nic odkrywczego, od ok.2006r tego typu deflektory sa do palników ardeo....
i nie kosztują takich kosmicznych pieniążków a nawet był o nich swego czasu artykuł w prasie fachowej pisany m.in. przez p.dr Kubicę

dawno dawno temu wklejałem takie oto zdjęcia
318415318416318417

żeliwny, prostokątny - będziesz uboższy o jakies 70-75zł
ceramiczny, wklęsły ok. 45zł
plus przesyłka.....

animuss
25-05-2015, 17:37
Najlepszy argumentem jest zawsze pokazanie oryginalnych wyników z badań.
Wtedy wszelkie dyskusje, najczęściej głupowate, stają się zbędne.

Ale czasami, niektóre wyniki z badań są tajne :)
Kociołki świeżynka dlatego w internecie jeszcze mało jest informacji,opinii o nich ,z czasem to się zmieni ale faktycznie niektóre wyniki badań będą dalej tajne.

poltowski2000
25-05-2015, 21:30
Z ta ceną swędzą ich cycki i upadli na głowy... za co te prawie 400zł ? z cząstkami złota to jest?
Nic odkrywczego, od ok.2006r tego typu deflektory sa do palników ardeo....
i nie kosztują takich kosmicznych pieniążków a nawet był o nich swego czasu artykuł w prasie fachowej pisany m.in. przez p.dr Kubicę

dawno dawno temu wklejałem takie oto zdjęcia
318415318416318417

żeliwny, prostokątny - będziesz uboższy o jakies 70-75zł
ceramiczny, wklęsły ok. 45zł
plus przesyłka.....

warte są montażu w moim kotle. galmet 12kw

TwojPan
25-05-2015, 21:32
Najlepszy argumentem jest zawsze pokazanie oryginalnych wyników z badań.

Albo....zrobienie badań za granicą.Do tego ,aż się prosi zacząć (za granicami kraju) -"kolportaż" takiej przebadanej tam jednostki.Wtedy jest ok.
Brawo.

zawijan
25-05-2015, 21:39
Albo....zrobienie badań za granicą.Do tego ,aż się prosi zacząć (za granicami kraju) -"kolportaż" takiej przebadanej tam jednostki.Wtedy jest ok.
Brawo.
Spokojnie...
OGNIWO EKO PlusM ma także badania krajowe.
A Ty nie ciskaj sie tak, bo Ci żyłka pęknie...

poltowski2000
25-05-2015, 21:40
Albo....zrobienie badań za granicą.Do tego ,aż się prosi zacząć (za granicami kraju) -"kolportaż" takiej przebadanej tam jednostki.Wtedy jest ok.
Brawo.

dużo jest myków, np: co jest badane i ile z tego jest finalnie w sklepie. ironia jest taka ,że ci co wiedzą nie mogą a ci co nie wiedzą piszą aż za dużo, prawda?

TwojPan
25-05-2015, 23:14
Spokojnie...
OGNIWO EKO PlusM ma także badania krajowe.
A Ty nie ciskaj sie tak, bo Ci żyłka pęknie...

Żyłka już pękła.Teraz to już chyba sentencja Napoleona się ciska na me usta - "Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych".
I niech tam wam Bozia daje Zawijanie.Z węgla -złoto róbta.
Ja mam Wasze kotły w tyłku.
Pozdrawiam.

bizslawek
26-05-2015, 07:06
Defro komfort eko 12 KW, czy z tej pułki mocy warty zakupu. Sprzedawca zaproponował mi również Ogniwo i krzaczka o podobnej mocy ale czy defro brdzie najlepszym wyborem. Opinie w internetach są raczej pozytywne.

zawijan
26-05-2015, 09:04
Żyłka już pękła.Teraz to już chyba sentencja Napoleona się ciska na me usta - "Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych".
I niech tam wam Bozia daje Zawijanie.Z węgla -złoto róbta.
Ja mam Wasze kotły w tyłku.
Pozdrawiam.

A musisz tak pokazywać ten tyłek wszystkim...?
I tak nic z tego nie będzie...:no:

minertu
26-05-2015, 12:14
Dla mnie jest tylko ładne.

wuwok
26-05-2015, 12:47
Jakie to są normy??? PN-EN 303-5:2002 oraz EN 303-5-2010 ??? Czy według tych norm OepM ma 4 klasę??Czy te normy dalej obowiązują? Czy wyszły nowe i tamte są o.. Pytam z ciekawości.

Co to jest ta "Fundacja Mała Energetyka"?

Jarecki79
26-05-2015, 13:27
Jakie to są normy??? PN-EN 303-5:2002 oraz EN 303-5-2010 ??? Czy według tych norm OepM ma 4 klasę??Czy te normy dalej obowiązują? Czy wyszły nowe i tamte są o.. Pytam z ciekawości.

Co to jest ta "Fundacja Mała Energetyka"?

Wcześniej było 2002, tam III klasa była najwyższą
Teraz obowiązuje 2012 i Vklasa jest najwyższa

W instytucie niezależnym , jak było podawane nowy OEM miał jak pamiętam IVklasę...

Mała energetyka zajmowała się badaniami kotłow, od wielu lat, zakończyła swoją działalność w lutym 2015 (zlikwidowana)

Michał Molęda
26-05-2015, 13:47
Witam,

Mam dom, dosyć stary bo ma jakieś 50 lat ;) w części ocieplony, sufity ocieplone wełną, powierzchnia do ogrzania nie całe 200m2. Czy kocioł 25kW będzie dobry ?

Który z tych 3 kotłów będzie lepszy i czym się one różnią (poza producentem), proszę nie mówić że tanie itd - na inny mnie nie stać a kupić muszę.
Jeśli macie inne propozycje w podobnej kwocie to dajcie znać.

http://allegro.pl/kotly-co-kociol-co-piece-co-ekogroszek-piec-25kw-i5381844635.html

http://allegro.pl/kociol-piec-z-podajnikiem-25kw-pellet-ekogroszek-i5354856182.html

http://allegro.pl/kociol-z-podajnikiem-piec-na-ekogroszek-mial-25kw-i5372141261.html

zawijan
26-05-2015, 13:54
Wcześniej było 2002, tam III klasa była najwyższą
Teraz obowiązuje 2012 i Vklasa jest najwyższa

W instytucie niezależnym , jak było podawane nowy OEM miał jak pamiętam IVklasę...

Mała energetyka zajmowała się badaniami kotłow, od wielu lat, zakończyła swoją działalność w lutym 2015 (zlikwidowana)

Co to jest "instytut niezależny"?

Badania kotłów liczą się, jeżeli były wykonane przez "instytut akredytowany" - "instytut niezależny", jeśli nie ma akredytacji, znaczy NIC. Tyle samo, co "instytut zależny" bez akredytacji. WAŻNA JEST AKREDYTACJA!

"Mała Energetyka" - o ile dobrze pamiętam - nigdy nie miała żadnej akredytacji. Kiedyś posiłkowała się w swoich pracach zleconych badaniami akredytowanymi podzlecanymi do IChPW.

poltowski2000
26-05-2015, 16:01
Witam,

Mam dom, dosyć stary bo ma jakieś 50 lat ;) w części ocieplony, sufity ocieplone wełną, powierzchnia do ogrzania nie całe 200m2. Czy kocioł 25kW będzie dobry ?

Który z tych 3 kotłów będzie lepszy i czym się one różnią (poza producentem), proszę nie mówić że tanie itd - na inny mnie nie stać a kupić muszę.
Jeśli macie inne propozycje w podobnej kwocie to dajcie znać.

http://allegro.pl/kotly-co-kociol-co-piece-co-ekogroszek-piec-25kw-i5381844635.html

http://allegro.pl/kociol-piec-z-podajnikiem-25kw-pellet-ekogroszek-i5354856182.html

http://allegro.pl/kociol-z-podajnikiem-piec-na-ekogroszek-mial-25kw-i5372141261.html

te kociolki raczej nie są w rankingu na wysokim miejscu.

zainteresuj się takimi jakie mają forumowicze, pozdr

Jarecki79
26-05-2015, 18:07
Co to jest "instytut niezależny"?

Badania kotłów liczą się, jeżeli były wykonane przez "instytut akredytowany" - "instytut niezależny", jeśli nie ma akredytacji, znaczy NIC. Tyle samo, co "instytut zależny" bez akredytacji. WAŻNA JEST AKREDYTACJA!

"Mała Energetyka" - o ile dobrze pamiętam - nigdy nie miała żadnej akredytacji. Kiedyś posiłkowała się w swoich pracach zleconych badaniami akredytowanymi podzlecanymi do IChPW.

Widzę,że zaczyna Pan znowu "palić głupa"

Spieszę z wyjaśnieniem.
Niezależny, czyli jak dana osoba nie maczała paluchów w produkcie i na koniec na to wystawia papier - w tym wypadku akredytacje moim zdaniem możesz sobie schować w buty
To dotyczy w/g mnie wcześniejszych kotłów ogniwo z coalą i brucerowatymi, to dotyczy obecnie tego, co mamy w gal... z GIG-iem.
Te dwie sytuacje sa dla mnie niewiarygodne. Wiarygodne dla mnie byłoby gdyby np. tamto ogniwo zbadane zostało w tym np. Gig-u a ich produkt u Was.

To dla mnie oznacza niezależny.
Tutaj gratuluję,że taki ruch został popełniony z nowym wyrobem i przebadaliście to w Brnie, tam "niezależnie" wyszła klasa IV

a na pierwszym miejscu jest dla mnie notyfikacja, na drugim akredytacja PCA
Mała energetyka podzlecała u Was, widocznie się im znudziło w związku z pewnymi osobami i dalej to robią z kimś innym posiadającym akredytacje a w zasadzie robili.
Rozumiem zatem,że tutaj boli.

Nie mniej badania robić można, tyle,że już pod innym szyldem.

zawijan
26-05-2015, 19:23
Widzę,że zaczyna Pan znowu "palić głupa"

Spieszę z wyjaśnieniem.
Niezależny, czyli jak dana osoba nie maczała paluchów w produkcie i na koniec na to wystawia papier - w tym wypadku akredytacje moim zdaniem możesz sobie schować w buty
To dotyczy w/g mnie wcześniejszych kotłów ogniwo z coalą i brucerowatymi, to dotyczy obecnie tego, co mamy w gal... z GIG-iem.
Te dwie sytuacje sa dla mnie niewiarygodne. Wiarygodne dla mnie byłoby gdyby np. tamto ogniwo zbadane zostało w tym np. Gig-u a ich produkt u Was.

To dla mnie oznacza niezależny.
Tutaj gratuluję,że taki ruch został popełniony z nowym wyrobem i przebadaliście to w Brnie, tam "niezależnie" wyszła klasa IV

a na pierwszym miejscu jest dla mnie notyfikacja, na drugim akredytacja PCA
Mała energetyka podzlecała u Was, widocznie się im znudziło w związku z pewnymi osobami i dalej to robią z kimś innym posiadającym akredytacje a w zasadzie robili.
Rozumiem zatem,że tutaj boli.

Nie mniej badania robić można, tyle,że już pod innym szyldem.

Akredytacja i notyfikacja to są dwie różne sprawy. Trzeba to rozumieć. Jeśli się tego nie rozumie, to lepiej nie pchać się na afisz, panie Jarecki, bo potem wypada się nijako.
A tak a propos - czy pan posiadasz na swoje kotły jakieś certyfikaty robione przez jednostkę notyfikowaną, a jakże, ale według normy PN EN 303-5:2012?

Podaj pan może przykład tej osoby, która maczała paluchy w produkcie, a potem wystawiała papier. Skoro już pan zacząłeś - to dalej, śmiało.

karoka65
26-05-2015, 19:34
Zawijan jedni chcieli zrobić z tego forum typowe forum pompowe, Ty próbujesz zrobić certyfikatowe.
Przypomnę Ci że to forum ogólnobudowlane, na Twojego certyfikatowego bloga już zapraszałeś w kliku wątkach pewnie kto będzie chciał posiąść taką wiedzę trafi tam bez problemu.
Przeproszę ale na razie będę sobie tylko czytał.
Jarek pamiętasz co Ci nie dawno mówiłem ?
Niech się tylko zacznie kampania :)

Jarecki79
26-05-2015, 19:44
Panie Jacku, prosze mnie nie uczyć co jest co.
Głupich przepychanek z dziwnym marketingiem w Pana wydaniu nie mam zamiaru komentowac ani się w takie bzdury pchać.


Notyfikacja EU hmm co daje w praktyce- ano np. to,że bez problemu takie badania sa honorowane nie tylko na rynku krajowym...
Czego dotyczy, ano nieco tez innych zagadnień niż sama emisja,ale komu ja to....

Mi na rynku krajowym wystarczają akredytacje PCA, w tym Wasza

Nieetycznym jest wystawianie papierka samemu sobie, z tym zawsze walczyłem i zawsze to wytykac będę

Pochwalam długie prace u siebie a ostateczną weryfikacje np. w Brnie, za to plus.

zawijan
26-05-2015, 19:52
Mi na rynku krajowym wystarczają akredytacje PCA, w tym Wasza

Nieetycznym jest wystawianie papierka samemu sobie, z tym zawsze walczyłem i zawsze to wytykac będę

Pochwalam długie prace u siebie a ostateczną weryfikacje np. w Brnie, za to plus.

Jak już pan o tym mówisz, to mów pan wyraźnie... kto to wystawił papierek samemu sobie? Śmiało, proszę.

Jarecki79
26-05-2015, 20:00
Prosze nie rżnąć głupa
w UP sprawdzić, kto tam był w autorach brucera, sprawdzić kto sie przyznawał,że jego dzieckiem jest ecoal i kocioł ogniwo, skonfrontowac to z atestem i listą pracowników instytutu.

Nie ujmuje wiedzy, umiejętności, powtarzam jednak,że prace rozwojowe i badawcze rozumiem, ale "swoje" nalezy badać niezależnie w jednostce zewn., tak jak to zrobiliście z nowym wyrobem, co pochwalam i czemu bije brawo.

Podobnie pisałem wyżej o innym papierze, produkcie i jego badaniach i nie miało to nic wspólnego z Toba czy ichpw, podobna jedynie sytuacja, chodziło o GIG i kocioł opisywany oraz używany przez kol. poltowskiego.

zawijan
26-05-2015, 20:12
Prosze nie rżnąć głupa
w UP sprawdzić, kto tam był w autorach brucera, sprawdzić kto sie przyznawał,że jego dzieckiem jest ecoal i kocioł ogniwo, skonfrontowac to z atestem i listą pracowników instytutu.

Nie ujmuje wiedzy, umiejętności, powtarzam jednak,że prace rozwojowe i badawcze rozumiem, ale "swoje" nalezy badać niezależnie w jednostce zewn., tak jak to zrobiliście z nowym wyrobem, co pochwalam i czemu bije brawo.

Podobnie pisałem wyżej o innym papierze, produkcie i jego badaniach i nie miało to nic wspólnego z Toba czy ichpw, podobna jedynie sytuacja, chodziło o GIG i kocioł opisywany oraz używany przez kol. poltowskiego.

Kotły OGNIWO EKO nie są produktem IChPW, tylko produktem firmy OGNIWO.

Akredytowane są nie tylko metody badań, ale także procedury wykonania takich akredytowanych badań oraz instalacje, na których te badania się wykonuje.

Cóż, ludzie zwykle mówią, że oszust wszędzie widzi oszustów. To nie o panu, panie Jarecki. Stwierdzam wyraźnie, że nie uważam pana za oszusta. Pan tylko zbyt często zapędza się w swoich wnioskach w ślepy zaułek.

Piotrek42
26-05-2015, 22:32
Kotły OGNIWO EKO nie są produktem IChPW, tylko produktem firmy OGNIWO.



Eeee Zawijan.... nie przeginaj !!! każdy wie kto był konstruktorem palnika ,( nie chodzi mi o wskazanie personalene ale firme) kto wystawiał ceryfikację na ogniwo (jaka firma) i komu ogniwo płaci za patent ( jakiej firmie)! wiec nie rob z ludzi idiotów.

zawijan
27-05-2015, 09:12
Eeee Zawijan.... nie przeginaj !!! każdy wie kto był konstruktorem palnika ,( nie chodzi mi o wskazanie personalene ale firme) kto wystawiał ceryfikację na ogniwo (jaka firma) i komu ogniwo płaci za patent ( jakiej firmie)! wiec nie rob z ludzi idiotów.

No i co z tego?
Uważasz może, że to jest jednoznaczne z fałszowaniem wyników?
Bo przecież to sugerujesz... Ty a wcześniej Jarecki.
Czy Wy wiecie, ile osób jest zaangażowanych w wykonanie takich akredytowanych badań? Uważacie, że to są sami oszuści?
Ja, konkretnie, od połowy 2009r. nie nadzoruję pracy laboratorium akredytowanego, moich podpisów nie uświadczysz na świadectwach dla kotłów OGNIWO EKO Plus, a badania akredytowane kotłów wykonywane są w dwu różnych centrach badawczych, nadzorowanych przez dwóch różnych dyrektorów, ze skrupulatnym dokumentowaniem i archiwizacją wyników poszczególnych badań.
Zresztą badania w Czechach potwierdziły wyniki badań dla kotłów OGNIWO EKO Plus.

A zresztą, możecie sobie myśleć i sugerować co tam chcecie. To i tak nie ma żadnego znaczenia.

minertu
27-05-2015, 11:48
No i co z tego?
Uważasz może, że to jest jednoznaczne z fałszowaniem wyników?
Bo przecież to sugerujesz... Ty a wcześniej Jarecki.
Czy Wy wiecie, ile osób jest zaangażowanych w wykonanie takich akredytowanych badań? Uważacie, że to są sami oszuści?
Ja, konkretnie, od połowy 2009r. nie nadzoruję pracy laboratorium akredytowanego, moich podpisów nie uświadczysz na świadectwach dla kotłów OGNIWO EKO Plus, a badania akredytowane kotłów wykonywane są w dwu różnych centrach badawczych, nadzorowanych przez dwóch różnych dyrektorów, ze skrupulatnym dokumentowaniem i archiwizacją wyników poszczególnych badań.
Zresztą badania w Czechach potwierdziły wyniki badań dla kotłów OGNIWO EKO Plus.

A zresztą, możecie sobie myśleć i sugerować co tam chcecie. To i tak nie ma żadnego znaczenia.

Panie Jacku ,ale chyba nie do końca bo OE PLUS nie pamiętam mocy wyszło w CZECHACH w 3 klasie co chyba nie odpowiada klasie A z ICHPWZZ.

zawijan
27-05-2015, 15:28
Panie Jacku ,ale chyba nie do końca bo OE PLUS nie pamiętam mocy wyszło w CZECHACH w 3 klasie co chyba nie odpowiada klasie A z ICHPWZZ.
Możesz konkretniej?

Jarecki79
27-05-2015, 16:11
No i co z tego?
Uważasz może, że to jest jednoznaczne z fałszowaniem wyników?
Bo przecież to sugerujesz... Ty a wcześniej Jarecki.
.

Nie wiem co myśli o tym Piotrek

Mi jednak proszę takich słów nie wsadzać.

Kilka razy pisałem,że tego typu sprawy sa dla mnie nieetyczne, nie zabieram przy tym Panu umiejętności badania kotła, podobnie jak nie zabieram ich osobom, od których kociołek ma Poltowski. Moim zdaniem jednak tak się nie robi i nie powinno robić.

Nie podoba mi się, jak osoba związana z powstawaniem produktu i będąca pracownikiem danego labo na koniec ten produkt bada u siebie. Takie zachowanie jest dla mnie pozbawione etyki i ja takich badań nie uznaję. Uważam,że ceniony pracownik danego instytutu sam powinien zaprotestować dbając o imię własne i renomę instytutu i zasugerować producentowi kotła badanie w innej jednostce, właśnie z tego względu,że wszędzie widnieje lub pisze,że jest współtwórcą. Do takich działań powinna daną osobę kierować etyka zawodowa.

Pochwalam krok ostatni, czyli prace rozwojowe z udziałem sprzętu, ale końcowa weryfikacja w jednostce zewnętrznej. To jest dla mnie właściwa droga.
Tutaj wszyscy włożyli trud, wiedzę w powstanie, rozwój, prace i badania i zweryfikowali to na koniec zewnętrznie.

zawijan
27-05-2015, 16:34
Nie wiem co myśli o tym Piotrek

Mi jednak proszę takich słów nie wsadzać.

Kilka razy pisałem,że tego typu sprawy sa dla mnie nieetyczne, nie zabieram przy tym Panu umiejętności badania kotła, podobnie jak nie zabieram ich osobom, od których kociołek ma Poltowski. Moim zdaniem jednak tak się nie robi i nie powinno robić.

Nie podoba mi się, jak osoba związana z powstawaniem produktu i będąca pracownikiem danego labo na koniec ten produkt bada u siebie. Takie zachowanie jest dla mnie pozbawione etyki i ja takich badań nie uznaję. Uważam,że ceniony pracownik danego instytutu sam powinien zaprotestować dbając o imię własne i renomę instytutu i zasugerować producentowi kotła badanie w innej jednostce, właśnie z tego względu,że wszędzie widnieje lub pisze,że jest współtwórcą. Do takich działań powinna daną osobę kierować etyka zawodowa.

Pochwalam krok ostatni, czyli prace rozwojowe z udziałem sprzętu, ale końcowa weryfikacja w jednostce zewnętrznej. To jest dla mnie właściwa droga.
Tutaj wszyscy włożyli trud, wiedzę w powstanie, rozwój, prace i badania i zweryfikowali to na koniec zewnętrznie.
Masz prawo mieć własne zdanie. Tego Ci nie odbieram. Ale...
-ja nigdy nie byłem pracownikiem labo, które robiło te badania,
-nie widzę powodu, dla którego instytut oceniany jako najlepszy w kraju w tym zakresie, miałby kazać zlecać producentowi badania w innym instytucie,
-dla producenta nasz instytut też jest "jednostką zewnętrzną".
Pozostaniemy obaj przy swoich zdaniach.

Jarecki79
27-05-2015, 16:39
uuułłaaa
OK niezłe zaklinanie rzeczywistości, ktoś uwierzył?

aż sobie zacytuję, bo może post Pan poprawi i dowody znikną


-ja nigdy nie byłem pracownikiem labo, które robiło te badania,

-dla producenta nasz instytut.....

:) :) :)

zawijan
27-05-2015, 17:03
uuułłaaa
OK niezłe zaklinanie rzeczywistości, ktoś uwierzył?

aż sobie zacytuję, bo może post Pan poprawi i dowody znikną

:) :) :)
Widzę, Kolego, że wyraźnie nie rozróżniasz, co to jest instytut, a co to jest laboratorium akredytowane.
A mądrzysz się tak, jakbyś wiedział.

Jarecki79
27-05-2015, 18:48
Akredytowane są nie tylko metody badań, ale także procedury wykonania takich akredytowanych badań oraz instalacje, na których te badania się wykonuje.
.

Skoro Pan zaczyna z ciskaniem...

Wasz instytut robi także badania u producentów, chyba nie chce mi Pan wmówić,że jest to instalacja budowana przez Was i akredytowana... a sam zlecając badania w roku 2013 w ICHPW byłem pytany, czy kocioł dojedzie do labo, czy pracownicy labo mają dojechać do mnie, zatem proszę nie pitolić farmazonów
co więcej znam spora grupę kotlarzy do których jeździliście na badania,a u jednego pracuje Wasz były pracownik... i od czasu do czasu mam okazję z nim porozmawiać.

Badając jakiś kocioł tu czy tam oczywiście pracownik musi mieć do tego uprawnienia, doświadczenie a sprzęty do badania powinny mieć akredytację z podaną datą jej ważności i świadoma osoba zwraca na to uwagę.

Tutaj wydaje mi się, że pije Pan do pewnej fundacji... Nie mniej na podstawie ich atestu były wcześniej zwroty do kotłów Sztoker a skoro tak, to znaczy,że ich badania są honorowane a reszta to jest paplanina zazdrosnego pracownika innego instytutu, takie nieczyste zagryweczki, jak nie zrobili u mnie tylko w X czy Y, to trzeba objechać z góry na dół

zawijan
27-05-2015, 19:02
Skoro Pan zaczyna z ciskaniem...

Wasz instytut robi także badania u producentów, chyba nie chce mi Pan wmówić,że jest to instalacja budowana przez Was i akredytowana... a sam zlecając badania w roku 2013 w ICHPW byłem pytany, czy kocioł dojedzie do labo, czy pracownicy labo mają dojechać do mnie, zatem proszę nie pitolić farmazonów
co więcej znam spora grupę kotlarzy do których jeździliście na badania,a u jednego pracuje Wasz były pracownik... i od czasu do czasu mam okazję z nim porozmawiać.

Badając jakiś kocioł tu czy tam oczywiście pracownik musi mieć do tego uprawnienia, doświadczenie a sprzęty do badania powinny mieć akredytację z podaną datą jej ważności i świadoma osoba zwraca na to uwagę.

Tutaj wydaje mi się, że pije Pan do pewnej fundacji... Nie mniej na podstawie ich atestu były wcześniej zwroty do kotłów Sztoker a skoro tak, to znaczy,że ich badania są honorowane a reszta to jest paplanina zazdrosnego pracownika innego instytutu, takie nieczyste zagryweczki, jak nie zrobili u mnie tylko w X czy Y, to trzeba objechać z góry na dół
A Ty ciągle swoje...
O tym, czy będzie dofinansowanie, czy go nie będzie, decyduje wyłącznie urzędnik ze strony dawcy pieniędzy. To dysponent środków finansowych ustala regulamin dofinansowania a w nim kryteria oceny. Ustala je tak, jak sobie chce. Nie pamiętasz już, że w łódzkiem swego czasu dofinansowywano tylko kotły badane przez instytut z Łodzi? Kto daje pieniądze - tego decyzja. Po prostu. Czy to się komuś wyda etyczne, czy nie.

Ja mówię o czym innym. Mówię mianowicie o tym, że wielu producentów unika badań, jak ognia, bo się ich boją, jak ognia. I nie w smak im jakieś laboratoria akredytowane, które mają procedury i nadzór, wynikający z reguł akredytacji. Wolą takie badania od jakiegoś...

Wlodek_PID
27-05-2015, 19:29
A może warto założyć wątek "badania kotłów"? Chyba, że już jest?
Będzie lepszy porządek.

zawijan
27-05-2015, 19:32
A może warto założyć wątek "badania kotłów"? Chyba, że już jest?
Będzie lepszy porządek.
Porządek? Tutaj? No co Ty?

Andrzej_M_
27-05-2015, 21:36
Lubie cytować, to co znajdę ciekawego w sieci.

" Właściwej drogi rozwoju nie odkrywa się nagle, lecz wytycza się ją podejmując kolejne decyzje ".

poltowski2000
28-05-2015, 18:47
Witam. Zastanawiam sie nad nowym kotlem. Bylam już na roznych stronach, ale nie wiem, co zamowic. Ogladalam duzo kotłów z Gamletu. Myślałam o takim typie: GT KWRUZ - opinie sa na tak. Co radzicie?

ja mam galmet eko-gt i nie narzekam. przyzwoity stosunek ceny do jakości akurat w moim przypadku.

poltowski2000
28-05-2015, 19:05
Witam. Zastanawiam sie nad nowym kotlem. Bylam już na roznych stronach, ale nie wiem, co zamowic. Ogladalam duzo kotłów z Gamletu. Myślałam o takim typie: GT KWRUZ - opinie sa na tak. Co radzicie?

przed kupnem kotła polecam lekturę :

http://cieplowlasciwie.pl/
http://czysteogrzewanie.pl/
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybiera%C4%87-kocio%C5%82-na-ekogroszek/ -- w przypadku kotła na ekogroszek

darase
28-05-2015, 19:09
Poltowski a jakie masz spalanie w sezonie zimowym np. od 1-10 do 31-03 tj. 6miesięcy, więcej niż 3t ?

poltowski2000
28-05-2015, 19:11
od wrzesnia 2,7t

asolt
28-05-2015, 19:12
Witam. Zastanawiam sie nad nowym kotlem. Bylam już na roznych stronach, ale nie wiem, co zamowic. Ogladalam duzo kotłów z Gamletu. Myślałam o takim typie: GT KWRUZ - opinie sa na tak. Co radzicie?

Radzimy zebys przestał(a) spamować, kilka minut wczesniej pochwaliłe(a)s sie pompą ciepła w wątku pompiarskim: "Ja mam pompe NewMiniLand GT i jestem bardzo zadowolony. Zaoszczedzilem dopiero po jakims czasie, ale teraz mi się to bardzo opłaca."

animuss
28-05-2015, 20:16
Witam. Zastanawiam sie nad nowym kotlem. ale nie wiem, co zamowic. Myślałam o takim typie: GT KWRUZ - Co radzicie?
Olać kotły zasypowe :yes:

Ja mam pompe NewMiniLand GT i jestem bardzo zadowolony. Zaoszczedzilem dopiero po jakims czasie, ale teraz mi się to bardzo opłaca.
Jeżeli chcesz wspomóc pompę węglem to nie takim kotłem.

mn268
29-05-2015, 15:15
Z ta ceną swędzą ich cycki i upadli na głowy... za co te prawie 400zł ? z cząstkami złota to jest?
Nic odkrywczego, od ok.2006r tego typu deflektory sa do palników ardeo....
i nie kosztują takich kosmicznych pieniążków a nawet był o nich swego czasu artykuł w prasie fachowej pisany m.in. przez p.dr Kubicę

dawno dawno temu wklejałem takie oto zdjęcia
318415318416318417

żeliwny, prostokątny - będziesz uboższy o jakies 70-75zł
ceramiczny, wklęsły ok. 45zł
plus przesyłka.....


Może jakieś opinie praktyczne? Czy warto zmieniać stary żeliwny na nowy? Porównywał ktoś ?

minertu
29-05-2015, 22:17
Jak jest dobry to po co?

animuss
29-05-2015, 22:35
Może jakieś opinie praktyczne? Czy warto zmieniać stary żeliwny na nowy? Porównywał ktoś ?

A jakie masz problemy ze spalaniem ,jak wygląda wymiennik po 2 tygodniach?

poltowski2000
29-05-2015, 22:55
podpowie ktoś.
zastanawiam się nad umiejscowieniem zawirowaczy w galmecie eko-gt. co będzie najkorzystniejsze: górne wyloty czy środkowe półki? a może wszystko?

minertu
30-05-2015, 07:49
Daj na początek środkowe.

poltowski2000
30-05-2015, 08:13
Daj na początek środkowe.

ok, dzięki

timon120777
30-05-2015, 13:33
tylko poczekaj z tym do sezonu grzewczego
teraz jeśli grzejesz samo CWU temperatury spalin sa zazwyczaj niższe a jak jeszcze zapakujesz zawirowywacze to będziesz dmuchal z komina jak z kondensata i moze byc z tego więcej szkody niż pożytku. ja na okres letni rozbieram swój deflektor aby podnieść temp spalin i gdzieś mam ten niewielki spadek sprawności

poltowski2000
30-05-2015, 23:39
ok, spoko dzieki

poltowski2000
31-05-2015, 12:31
markowe kociołki często wykładane są szamotem. czy taki zabieg wart jest realizacji i czy faktycznie poprawia spalanie na tyle żeby wydać na to kaskę.

karoka65
31-05-2015, 12:38
markowe kociołki często wykładane są szamotem. czy taki zabieg wart jest realizacji i czy faktycznie poprawia spalanie na tyle żeby wydać na to kaskę.
Czy poprawia spalanie ? powiem Ci że na pewno jest czyściej w kotle i masz mniej roboty czy skrobania wymiennika.
Coraz więcej widać że producenci wstawiają elementy ceramiczne do kotłów, zresztą były już wstawiane lata temu.
Ostatnio nawet w nowym Kotle Ogniwo pojawiły się takie elementy.
Według jednego forumowego "wieszcza" w jednym kotle ceramika to izolator ale już w drugim to dokonanie rozwiązań rodem z laboratoriów NASA :)
Zależy kto tą ceramikę włoży i do jakiego kotła :)

zawijan
31-05-2015, 12:52
Czy poprawia spalanie ? powiem Ci że na pewno jest czyściej w kotle i masz mniej roboty czy skrobania wymiennika.
Coraz więcej widać że producenci wstawiają elementy ceramiczne do kotłów, zresztą były już wstawiane lata temu.
Ostatnio nawet w nowym Kotle Ogniwo pojawiły się takie elementy.
Według jednego forumowego "wieszcza" w jednym kotle ceramika to izolator ale już w drugim to dokonanie rozwiązań rodem z laboratoriów NASA :)
Zależy kto tą ceramikę włoży i do jakiego kotła :)

Zależy nie od tego, kto i w jaki kocioł ją włożył,
tylko od tego, w które miejsce w kotle ją włożył.
TAK -
w pewnych miejscach kotła ceramika jest izolatorem
a w innych może być "dopalaczem".

poltowski2000
31-05-2015, 12:53
Czy poprawia spalanie ? powiem Ci że na pewno jest czyściej w kotle i masz mniej roboty czy skrobania wymiennika.
Coraz więcej widać że producenci wstawiają elementy ceramiczne do kotłów, zresztą były już wstawiane lata temu.
Ostatnio nawet w nowym Kotle Ogniwo pojawiły się takie elementy.
Według jednego forumowego "wieszcza" w jednym kotle ceramika to izolator ale już w drugim to dokonanie rozwiązań rodem z laboratoriów NASA :)
Zależy kto tą ceramikę włoży i do jakiego kotła :)

w wiodących kociołkach na rynku to zaczyna być normą.teraz jak piszesz czy norma praktyczna czy taka polityka to jest dobre pytanie. wiadomo kawałek szamoty i wielka nowinka ,która punktuje i kosztuje zarazem. no ale z drugiej strony bodajże , animus sobie bardzo chwali. a ja żadnego problemu z skrobaniem nie mam , bo zawór 3dr z silownikiem na powrocie robi swoje a czyścić kocioł mogę nawet podczas jego pracy ,więc "no stess" i bardziej przymierzam się do tego z czystej ciekawości.

poltowski2000
31-05-2015, 12:55
Zależy nie od tego, kto i w jaki kocioł ją włożył,
tylko od tego, w które miejsce w kotle ją włożył.
TAK -
w pewnych miejscach kotła ceramika jest izolatorem
a w innych może być "dopalaczem".

czyli wyłożenia całej komory stanowczo odradzasz?

karoka65
31-05-2015, 12:56
Ja też sobie chwalę.
Zawsze można spróbować.

zawijan
31-05-2015, 13:51
...kawałek szamoty i wielka nowinka ,która punktuje i kosztuje zarazem...

Taki szamotowy dopalacz w Ogniwie Eko PlusM z pewnością nie kosztuje 600 zł, jak w RBRze.
Ale wylepianie powłoki wodnej kotła (czyli blachy omywanej z drugiej strony wodą) jest oczywistym bezsensem - logicznym i konstrukcyjnym.
A ponadto - bardzo drogim.

poltowski2000
31-05-2015, 14:00
ok, dzięki

karoka65
31-05-2015, 14:08
Taki szamotowy dopalacz w Ogniwie Eko PlusM z pewnością nie kosztuje 600 zł
Podajesz nieaktualne informacje.

animuss
31-05-2015, 14:59
w wiodących kociołkach na rynku to zaczyna być normą.teraz jak piszesz czy norma praktyczna czy taka polityka to jest dobre pytanie. wiadomo kawałek szamoty i wielka nowinka ,która punktuje i kosztuje zarazem. no ale z drugiej strony bodajże , animus sobie bardzo chwali. .

Poltowski2000 patrząc na te 2 przekroje sam będziesz wiedział gdzie i jak umieścić ceramikę.
http://www.sas.busko.pl/pl/plugins/content/multithumb/thumbs/b.351.0.16777215.0.stories.sas.produkty.przekroje. solid_przekroj_2015-05-20.jpg
http://www.defro.pl/images/kotly/sigma_uni_3d.png
tylko czy ty masz miejsce na to.

poltowski2000
31-05-2015, 16:44
jedna wejdzie, u mnie będzie tak jak ta górna w sasie

apap5
02-06-2015, 10:20
Skoro Pan zaczyna z ciskaniem...
Wasz instytut robi także badania u producentów, chyba nie chce mi Pan wmówić,że jest to instalacja budowana przez Was i akredytowana... a sam zlecając badania w roku 2013 w ICHPW byłem pytany, czy kocioł dojedzie do labo, czy pracownicy labo mają dojechać do mnie, zatem proszę nie pitolić farmazonów
co więcej znam spora grupę kotlarzy do których jeździliście na badania,a u jednego pracuje Wasz były pracownik... i od czasu do czasu mam okazję z nim porozmawiać.
Badając jakiś kocioł tu czy tam oczywiście pracownik musi mieć do tego uprawnienia, doświadczenie a sprzęty do badania powinny mieć akredytację z podaną datą jej ważności i świadoma osoba zwraca na to uwagę.
Tutaj wydaje mi się, że pije Pan do pewnej fundacji... Nie mniej na podstawie ich atestu były wcześniej zwroty do kotłów Sztoker a skoro tak, to znaczy,że ich badania są honorowane a reszta to jest paplanina zazdrosnego pracownika innego instytutu, takie nieczyste zagryweczki, jak nie zrobili u mnie tylko w X czy Y, to trzeba objechać z góry na dół
<cut>
Szanowny kolego, czytam ten wątek, bo chcę poznać opinie użytkowników i specjalistów przed zakupem kotła (obecnie z biedy palę w tradycyjnym kotle górnego spalania). Nie mam żadnych doświadczeń z kotłami, których dotyczy ten wątek, więc wszystko co tu napisane ma dla mnie wartość. Doszedłem do cytowanego tekstu i zaczynam się zastanawiać, czy cokolwiek z podanych tu opinii jest wiarygodne, skoro sugerujesz, że badania kotła firmy Ogniwo są delikatnie mówiąc podejrzane. Jeśli państwowy, akredytowany instytut może poprzez swojego zainteresowanego tym pracownika "wydrukować" korzystne wyniki, to jest to sprawa kryminalna. Jeśli się tak dzieje, a masz na to dowody, to powinieneś to zgłosić do organów ścigania, a nie bazgrolić w tym wątku.. Przecież jeśli kotły Ogniwo sprzedawane są z lipnymi papierami, to iluś klientów poniosło stratę, tak, czy nie? Jeśli natomiast nie masz dowodów, a Ci się tylko wydaje, to przestań o tym pisać, bo szargasz reputację tej konkretnej instytucji badawczej, a pośrednio wszelkiej atestacji i certyfikacji. Firma Ogniwo, też przy okazji może sprzedać tych kotłów mniej. Czekam co napiszesz, bo do zimy muszę wybrać kociołek. Swoją drogą, temat wątku znacznie odbiega od bieżącej dyskusji.

zawijan
02-06-2015, 11:22
Szanowny kolego, czytam ten wątek, bo chcę poznać opinie użytkowników i specjalistów przed zakupem kotła (obecnie z biedy palę w tradycyjnym kotle górnego spalania). Nie mam żadnych doświadczeń z kotłami, których dotyczy ten wątek, więc wszystko co tu napisane ma dla mnie wartość. Doszedłem do cytowanego tekstu i zaczynam się zastanawiać, czy cokolwiek z podanych tu opinii jest wiarygodne, skoro sugerujesz, że badania kotła firmy Ogniwo są delikatnie mówiąc podejrzane. Jeśli państwowy, akredytowany instytut może poprzez swojego zainteresowanego tym pracownika "wydrukować" korzystne wyniki, to jest to sprawa kryminalna. Jeśli się tak dzieje, a masz na to dowody, to powinieneś to zgłosić do organów ścigania, a nie bazgrolić w tym wątku.. Przecież jeśli kotły Ogniwo sprzedawane są z lipnymi papierami, to iluś klientów poniosło stratę, tak, czy nie? Jeśli natomiast nie masz dowodów, a Ci się tylko wydaje, to przestań o tym pisać, bo szargasz reputację tej konkretnej instytucji badawczej, a pośrednio wszelkiej atestacji i certyfikacji. Firma Ogniwo, też przy okazji może sprzedać tych kotłów mniej. Czekam co napiszesz, bo do zimy muszę wybrać kociołek. Swoją drogą, temat wątku znacznie odbiega od bieżącej dyskusji.
Niektórym o to właśnie chodzi, aby siać zamęt i mącić... wszak w mętnej wodzie lepiej łowi się ryby... i klientów.
A kotły OGNIWO EKO Plus oraz OGNIWO EKO PlusM mają certyfikaty wystawione przez instytut z Brna, który ma notyfikacje europejską... i w którym nie pracuje żaden z konstruktorów tych kotłów. Certyfikaty wystawione według normy EN 303-5:2012.
Ale Jarecki o tym doskonale wie... ale mimo to pisze, co pisze.
I tak już będzie chyba zawsze.

Jarecki79
02-06-2015, 12:05
Kolego Apap ja niczego nie sugeruję

Zawijan, pod nickiem jest p.Jacek Zawistowski, pracownik ICHPW Zabrze (wkrótce czy już emeryt, przestanie tam pracowac jak twierdzi.)
Zawijan, czyli Jacek Zawistowski na wątku o kotłach Ogniwo wielokrotnie wspominał,że jest współautorem palnika brucer i nowszego burner oraz czuję się współautorem rozwiązań kotła ogniwo, który opisuje na swoim blogu.
Twierdził,że czuje się też współautorem danych rozwiązań ecoala, coś tam w jego zakresie było też zgłaszane do urzędu patentowego, ecoala powstaje na licencji ICHPW

Kotły Ogniwo Eko oraz Ogniwo Eko Plus i pewnie najnowszy też były badane w ICHPW
podkreślałem i podkreślam, że chwalę ostatni krok, czyli badanie nowego kotła w Brnie a teraz jak widać podobno eko plus też tam przebadano

Zawijan w urzędzie patentowym RP jest tez wymieniany z nazwiska przy patencie palnika Brucer, palnika, który był badany w kotle Ogniwo Eko
http://grab.uprp.pl/PrzedmiotyChronione/Strony%20witryny/Wyszukiwanie%20proste.aspx
numer W 115990
Twórcy:
JABŁOŃSKI GRZEGORZ Poraj PL
JANISZEWSKI SŁAWOMIR Pszczyna PL (ICHPW - ZAwijan2 i inne nicki)
MORAWSKI KONRAD Częstochowa PL (aktualnie ekoenergia)
ŚCIĄŻKO MAREK Katowice PL (tutaj też zdaje sie ICHPW)
ZAWISTOWSKI JACEK Bytom PL (ICHPW - Zawijan)

319315

Kolego Apap wnioski wyciągaj Pan sam.
Przy czym podkreślam,że ja nie oskarżam Zawijana o nieuczciwy proces badań, twierdzę,że on jak też ICHPW na procesie badawczym się znają, co więcej byłem w tym laboratorium i wiem,że jest nowoczesne i odpowiednio wyposażone, ja twierdzę,że skoro pracownik ICHPW bierze udział w powstawaniu palnika, sterownika i kotła, który ma być w ICHPW badany, to wygląda to jak wygląda.

Tutaj ma Pan linki do tego, co podaje producent (w sensie atestów)
http://www.ogniwobiecz.com.pl/pliki/cer_pdf/se_eko.jpg
http://www.ogniwobiecz.com.pl/pliki/cer_pdf/se_ekoPlus10.jpg
http://www.ogniwobiecz.com.pl/pliki/cer_pdf/se_ekoplusb.jpg
http://www.ogniwobiecz.com.pl/pliki/cer_pdf/se_ekoPlus16.jpg
http://www.ogniwobiecz.com.pl/pliki/cer_pdf/se_ekoplusb.jpg
http://www.ogniwobiecz.com.pl/pliki/cer_pdf/se_ekoPlus25.jpg

Jeszcze cytat ze strony producenta:
http://www.ogniwobiecz.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=3
"Idea konstrukcyjna tego kotła powstała w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, który jest jej właścicielem i licencjodawcą. "

Teraz zacytujmy ze strony ecoal:
http://www.ecoal.pl/?pd=dzialanie
"ilość podawanego powietrza jest określana na podstawie pomiarów i analizy trendów temperatury spalin wylotowych a sposób sterowania procesem spalania w zależności od temperatury spalin jest przedmiotem zgłoszenia patentowego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla"

Jarecki79
02-06-2015, 12:40
Zatem wszyscy sobie sami oceniajcie czy to ja oczerniam czy to mnie teraz oczernia Zawijan
Macie czarno na białym

Odpowiadajcie sami, czy instytut, który jest autorem kotła,, sterownika, palnika powinien badać i wystawiać atest na ten produkt, czy etyczną drogą sa jednak prace badawcze i rozwojowe a ostateczna weryfikacja w jednostce niezależnej np. Brnie

O to mi chodziło i chodzi

zawijan
02-06-2015, 13:09
1. Nie pracuję już w IChPW. Dlatego mogę się teraz wypowiadać trochę swobodniej, niż wtedy, kiedy byłem jego pracownikiem.
2. Nie czuję się, ale JESTEM współautorem rozwiązań: palnik BRUCER, palnik BURNER, sterownik eCoal.pl oraz kotłów Ogniwo EKO, OGNIWO EKO Plus i OGNIWO EKO PlusM. Nigdy się z tym nie kryłem i nadal nie mam takiego zamiaru.
3. Jestem również założycielem i moderatorem bloga zawijan. wordpress.com, który poświęcony jest głównie kotłom OGNIWO EKO.

A Pan, Panie Jarecki, nie jesteś osobą, która ustala zasady badań kotłów, tylko jesteś Pan sprzedawcą i producentem (co do tego producenta nie mam pełnej pewności), który powinien te zasady przestrzegać. Ma Pan prawo mieć swoje zdanie w tej materii, ale to nie jest jednoznaczne z tym, że ma Pan rację.
Organizacja Laboratoriów Akredytowanych w instytutach badawczych też ma swoje zasady, ustalane przez stosowne organy i instytucje. Aby je zmienić, trzeba zwrócić się do nich.
Pańskie gadanie i biadolenie na forach jest tylko jednym z elementów marketingu jednego ze sprzedawców kotłów. Ubieranie tego w szaty "etyki" jest troszkę śmieszne.
Najprościej byłoby, ze strony jakiegokolwiek producenta, zrobić badania swoich produktów w jakimkolwiek Laboratorium Akredytowanym i przedstawiać na forach udokumentowane wyniki tych badań. Ale producenci, na ogół, wolą wytykać wady innym producentom, skrzętnie ukrywając swoje. Im poważniejsze są te wady, tym bardziej ochoczo szuka się wad konkurentów. Ale pokaz wad konkurentów nie eliminuje wad własnych. Choćby nie wiem jak głośno krzyczeć.

Nie oskarżam Pana, Panie Jarecki, o oczernianie mnie, ani nie sugeruję, że z Pana etyką jest coś nie tak. Wydaje mi się tylko, że podajesz Pan informacje niekompletne, okrojone pod własne potrzeby. Mogę się jednak mylić i Pan możesz rzeczywiście nie posiadać kompletnej wiedzy w tematach, w których się Pan wypowiadasz. To może być możliwe.

Jarecki79
02-06-2015, 15:19
Panie Jacku
Nie neguję i nie mam pretensji do wyników badań innych kotłów
Nie podważam też badań tego.
Pan jako autor bloga reklamuje to, co Pan tworzył przy okazji edukując w różnych tematach, nie mniej patrzę na to przez pryzmat Pana "dzieci" w postaci sterownika, palnika, kotła. To jest Pański marketing, jak widać po wpisach w UP Pan na tym zarabia końcowo, także proszę się tak nie wybielać, stoi Pan tutaj w równym rzędzie.

Nie mówię i nie twierdzę,że to zły kocioł, moim zdaniem OE+ jak na konstrukcję z pionowymi jest bardzo OK
Powtarzam,że Wasze laboratorium jest nowoczesne i dobrze wyposażone.

Mi chodzi i chodziło wyłącznie o Zawijan-ICHPW-kocioł-palnik-sterownik, ten układ powinien być weryfikowany zewn i nic więcej nie mówię.
Czyli tak, jak to obecnie wygląda przy ateście wydanym przez instytutu czeski z Brna

Sam Pan rozpętał taką dyskusję, jak widzę po tym wątku, po wątku o ogniwie i rbr celem była fundacja mała energetyka i badania prawdopodobnie tam zrobione kotła RBR
(prawdopodobnie, bo ja atestu nie widziałem)
Powiem tak, widocznie na takie badania mieli fundusze i uważam,że dobrze zrobili, bo używają sterownika ecoal sygnowanego przez ICHPW i palnika ekoenergia, gdzie jak widac po patencie mamy p.Konrada i trop też końcowo prowadzi do IChPW, zatem zweryfikowali to zewnętrznie i moim zdaniem niezależnie tam, gdzie mieli na to pieniążki.
Atestu i wyników nie widziałem i na tym zakończę.

Mój ranking jednostek badawczych wygląda tak:
IE-OTGiS Łódź, ICHPW (kolejność dowolna), tutaj ja osobiście badał bym zamiennie w perspektywie długoletniej, czyli iles w jednym, następnie weryfikacja ich sugestii i poprawek w drugim
równie wysoko stawiam UDT-CERT, tutaj na podstawie doświadczeń klastra z roku ubiegłego wiem także,że chcieli badanie czegoś, czego gdzie indziej się nie sprawdza tj. bezpieczeństwo oprogramowania sterownika (trzeba dostarczyć kod źródłowy sterownika do badania). To jako ciekawostka

a politechniki, fundację, gig zostawiam jako ośrodki pomocne w rozwoju ewentualnie jako pierwszy test nowego rozwiązania.
Moja pierwsza trójka jest wyżej.

zawijan
02-06-2015, 15:51
A Pan, Panie Jarecki, gdzie robiłeś badania swoich kotłów według normy EN 303-5:2012?

Jarecki79
02-06-2015, 17:54
Jakis facet na ateście z ICHPW napisał,że tam.
"wartości wskaźników energetyczno-emisyjnych wyznaczono zgodnie z normą PN-EN 303:5:2012, rozdz. 5.7-5.10 oraz itd..." widnieją tam podpisy Jarosław Zuwała i Marek Ściążko
Tak wiem, jakiś czas to jeszcze będzie ważne, ale trzeba się powoli przymierzać do ponowienia.

gringo5
03-06-2015, 09:18
witam, mam mieszkanie w starym budownictwie i chciałbym w nim zainstalować kocioł z podajnikiem na ekogroszek i podłączyć pod niego c.o. oraz bojler. generalnie to szukam instalatora który zająłby się doborem kociołka ,grzejników i bojlera. następnie po akceptacji kosztów wykonał instalację w domu. opis mieszkania: całość 70 m2, pokoje: 18,31m2 , 11m2 , 11m2 , łazienka 3,89m2 , kuchnia 14,71m2 , przedpokój 8,54. ponieważ jestem za granicą i wróce za miesiąc na około dwa tygodnie zależy mi aby do tego czasu coś uzgodnić. chciałbym uzyskać ewentualną wycenę i czas w którym można byłoby to wykonać. mieszkam w gdyni. proszę o kontakt na maila. pozdrawiam. [email protected]

apap5
03-06-2015, 10:36
Kolego Apap ja niczego nie sugeruję
...
Kolego Apap wnioski wyciągaj Pan sam.
...

Powinienem wyciągnąć następujący wniosek: Z kotłem Ogniwo wszystko jest OK, ale...
Na poważnie: nie przypuszczam, żeby ktoś z pracowników ICHPW odważył się podkręcać wyniki badań kotła z tego tytułu, że pracownicy instytutu są w znacznym zakresie autorami jego konstrukcji. Byłoby to szyte zbyt grubymi nićmi - konkretny typ kotła może być w każdej chwili przebadany przez krajową jednostkę konkurencyjną, ba - przez dowolną zagraniczną, jeśli tylko w rękach "życzliwych" pojawiłyby się namacalne dowody nieuczciwości. Co do strony etycznej, którą podkreślasz, nie mam zdania; kupując setki różnych produktów rocznie, nie sprawdzam (nie mam też takiego zamiaru) koligacji ich producenta z kontrolą jakości, czy instytucji dopuszczającej do obrotu.
Wracając do meritum: na którym miejscu w rankingu stoi ten najnowszy baniak firmy Ogniwo? Chodzi mi wyłącznie o numer miejsca.
Pozdrawiam

Jarecki79
03-06-2015, 10:50
apap5
Tego nowego w Polsce jeszcze nie ma. Oferowany jest od jakiegoś czasu w Czechach
Z tego co można przeczytać, jest wyprodukowany w mocy znamionowej 26kW.
Za pewnie 3-4lata jak go więcej osób kupi i będzie użytkować oraz opisywać uzyskasz opinię od nabywców, wyjdą lub nie wyjdą kwestie z eksploatacji produktu na instalacjach domowych w długim okresie czasu.

Teraz masz od dłuższego czasu dostępne modele OE+, jest o nich osobny wątek.
Na forum znajdziesz też sporo użytkowników OE+, zadowolonym userem jest chociażby kolega wuwok, ale jest ich znacznie więcej.
Jak lubisz kotły z kanałami pionowymi, to moim zdaniem jest to dobra propozycja.

Dobierz moc kotła do swojego obiektu choćby korzystając ze strony www.cieplowlasciwie.pl
Wejdź na wątek o OE+ i zagadaj do chłopaków, są też użytkownicy modelu 10kW, będziesz miał info z pierwszej ręki

Janklos12 ma chyba model o mocy 10kW jak się nie mylę.

zawijan
03-06-2015, 11:10
Powinienem wyciągnąć następujący wniosek: Z kotłem Ogniwo wszystko jest OK, ale...
Na poważnie: nie przypuszczam, żeby ktoś z pracowników ICHPW odważył się podkręcać wyniki badań kotła z tego tytułu, że pracownicy instytutu są w znacznym zakresie autorami jego konstrukcji. Byłoby to szyte zbyt grubymi nićmi - konkretny typ kotła może być w każdej chwili przebadany przez krajową jednostkę konkurencyjną, ba - przez dowolną zagraniczną, jeśli tylko w rękach "życzliwych" pojawiłyby się namacalne dowody nieuczciwości. Co do strony etycznej, którą podkreślasz, nie mam zdania; kupując setki różnych produktów rocznie, nie sprawdzam (nie mam też takiego zamiaru) koligacji ich producenta z kontrolą jakości, czy instytucji dopuszczającej do obrotu.
Wracając do meritum: na którym miejscu w rankingu stoi ten najnowszy baniak firmy Ogniwo? Chodzi mi wyłącznie o numer miejsca.
Pozdrawiam
Podsumowując:
Wyniki badań kotłów OGNIWO EKO Plus zostały potwierdzone przez czeski instytut z Brna, posiadający notyfikację europejską.
Żeby nie było - nie wykonano tych badań w celu potwierdzenia wyników badań z IChPW, bo takiej potrzeby nie było. Badania w Czechach wykonano dlatego, że regulaminy czeskich programów, dofinansowujących proekologiczne modernizacje kotłowni węglowych, żądały badań wykonanych przez czeski instytut (dysponent środków finansowych ma takie prawo, wszędzie). A popyt na kotły OGNIWO EKO Plus jest w Czechach ogromny, tak gdzieś od 2 lat.
Dlatego też badania kotła OGNIWO EKO PlusM zostały najpierw wykonane w instytucie w Brnie. Sprzedawane są tam już od ubiegłego roku i dalej idą jak świeże bułeczki. W tym miesiącu OGNIWO EKO PlusM będzie już sprzedawane także w Polsce.
Wyniki badań - tych czeskich oraz późniejszych z IChPW - znajdziecie lada moment na blogu zawijana na wordpress.com

apap5
03-06-2015, 13:53
Podsumowując:
Wyniki badań kotłów OGNIWO EKO Plus zostały potwierdzone przez czeski instytut z Brna.
....
Sprzedawane są tam już od ubiegłego roku i dalej idą jak świeże bułeczki.

Ja się nie dziwię, są tam te kotły - u tych pepików - za darmo. Cena detaliczna to ok. 62500 Kc, a pod nią dopisek:
"Kotel je zapsán v seznamu kotlu pro dotaci pod kódem SVT6686.
Výše dotace 60 000Kč" (dotacja prawie 96% ceny!!!)
Jak myślisz, ile wyniesie dotacja do tego kotła u nas?

zawijan
03-06-2015, 15:07
Ja się nie dziwię, są tam te kotły - u tych pepików - za darmo. Cena detaliczna to ok. 62500 Kc, a pod nią dopisek:
"Kotel je zapsán v seznamu kotlu pro dotaci pod kódem SVT6686.
Výše dotace 60 000Kč" (dotacja prawie 96% ceny!!!)
Jak myślisz, ile wyniesie dotacja do tego kotła u nas?
U nas myślenie rzadko kiedy się sprawdza.

rübezahl
03-06-2015, 15:24
U nas myślenie rzadko kiedy się sprawdza.

A ja i tak myślę, że jest oczywisty związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy "Kotel je zapsán v seznamu kotlu pro dotaci pod kódem SVT6686.
Výše dotace 60 000Kč", a Sprzedawane są tam już od ubiegłego roku i dalej idą jak świeże bułeczki.
Oczywiście nie umniejsza to jakości kotła, który otrzymał dotację w takiej właśnie wysokości, z powodu spełnienia wymogów na czeskim rynku.

zawijan
03-06-2015, 15:34
A ja i tak myślę, że jest oczywisty związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy "Kotel je zapsán v seznamu kotlu pro dotaci pod kódem SVT6686.
Výše dotace 60 000Kč", a Sprzedawane są tam już od ubiegłego roku i dalej idą jak świeże bułeczki.
Oczywiście nie umniejsza to jakości kotła, który otrzymał dotację w takiej właśnie wysokości, z powodu spełnienia wymogów na czeskim rynku.
Oczywiście, że jest taki związek. Kocioł spełnia wymogi klasy 4 europejskiej normy EN 303-5:2012. Nie ma jeszcze zbyt wiele takich kotłów.

rübezahl
03-06-2015, 15:51
Oczywiście, że jest taki związek. Kocioł spełnia wymogi klasy 4 europejskiej normy EN 303-5:2012. Nie ma jeszcze zbyt wiele takich kotłów.

Niestety, wysoka sprzedaż nie wynika ze świadomości ekologicznej i waszych osiągnięc, ale z tak przyziemnego powodu jak niska cena. Sam robiłem rozeznanie jak ugryźc temat w Czechach, ale niestety nie udało się, pomimo, że mieszkam w odległości ok. 20km od granicy. Gdyby u nas istniały takie możliwości, Ogniwo także odnotowałoby takie "bułeczkowe" sukcesy.

zawijan
03-06-2015, 18:51
Niestety, wysoka sprzedaż nie wynika ze świadomości ekologicznej i waszych osiągnięc, ale z tak przyziemnego powodu jak niska cena. Sam robiłem rozeznanie jak ugryźc temat w Czechach, ale niestety nie udało się, pomimo, że mieszkam w odległości ok. 20km od granicy. Gdyby u nas istniały takie możliwości, Ogniwo także odnotowałoby takie "bułeczkowe" sukcesy.
U nas też były realizowane takie programy, w latach 2001-2007. Kotły automatyczne szły jak woda. Do tego stopnia, że kotlarze sprzedawali je "na zapisy" z kilkumiesięcznym okresem oczekiwania. To wtedy rodziły się kotlarskie fortuny. I nie były to kotły przesadnie wysokiej jakości. Nie takie, jak teraz klasa 4 lub 5.

rübezahl
03-06-2015, 19:06
Więc sam przyznajesz, że czeski sukces nie wynika bezpośrednio z jakości kotła, a jego ceny, jak wyglądał by czeski rynek bez dotacji. Myślę, ze i 5 klasa nie wpłynęła by znacząco na sprzedaż.


U nas też były realizowane takie programy, w latach 2001-2007. Kotły automatyczne szły jak woda
To może także wyjaśniac zagadkę wejścia polskiego producenta kotłów na obcy rynek z pominięciem własnego.
4 klasa kotła = dotacja w wysokości 90% ceny = gwarantowany sukces na rynku.

wuwok
03-06-2015, 19:50
Więc sam przyznajesz, że czeski sukces nie wynika bezpośrednio z jakości kotła, a jego ceny, jak wyglądał by czeski rynek bez dotacji. Myślę, ze i 5 klasa nie wpłynęła by znacząco na sprzedaż.


To może także wyjaśniac zagadkę wejścia polskiego producenta kotłów na obcy rynek z pominięciem własnego.
4 klasa kotła = dotacja w wysokości 90% ceny = gwarantowany sukces na rynku.

To dla czego producent koloru twojego kotła nie wyśle cuda na badania do Czech?kasy nie trzepie ?tak bogaty? Przecież to taka łatwa kasa... Ma już klasę 4 .. [buhahahahahaha] a znając tajemniczość kotła zdobędzie klasę 6-tą na 5 klas :)
Poczytaj co "spiskowiec" piszę na temat klas,badań..... Nie moje klocki,i mam gdzieś ale chłopie wybrałeś cudo to się ciesz i teraz na siłę nie udowadniaj że masz najlepszy wybór. Tu ma racje Spiskowiec,wcześniej czy później wypłyną przekręty i przeciętny Kowalski beknie. Tak ,urzędas się wybroni.

zawijan
03-06-2015, 20:36
Więc sam przyznajesz, że czeski sukces nie wynika bezpośrednio z jakości kotła, a jego ceny, jak wyglądał by czeski rynek bez dotacji. Myślę, ze i 5 klasa nie wpłynęła by znacząco na sprzedaż.

To może także wyjaśniac zagadkę wejścia polskiego producenta kotłów na obcy rynek z pominięciem własnego.
4 klasa kotła = dotacja w wysokości 90% ceny = gwarantowany sukces na rynku.
Masz całkowitą rację. Klasa 4, a jeszcze lepiej 5, to gwarantowany sukces na rynku. Trzeba tylko jeszcze umieć zrobić kocioł takiej klasy.
Nie rozumiem natomiast, co Cie tak dziwi. Kocioł, jak każdy inny produkt, produkuje się dla kasy. To przecież oczywiste. A dobra firma potrafi podejmować działania marketingowo-handlowe najkorzystniejsze z jej punktu widzenia. Czyż nie?

rübezahl
03-06-2015, 20:42
Gdymy mi trafiła się taka okazaj postąpiłbym dokładnie tak samo. Nie dziwię się, raczej rozmawiam.

rübezahl
03-06-2015, 21:00
Póki co jeszcze nie mam żadnego ;) i badam tzw rynek.
Wuwok skąd wynika twoje oburzenie??? Przecież nikogo do niczego nie namawiam, nie agituję - pytam we własnym dobrze pojętym interesie Prowadzę kulturalną i spokojną rozmowę z Zawijanem na temat OEP M bo byc moze to on bedzie moim wyborem, a może ani zielony ani niebieski, a różowy, któż to wie.
Sam chciałem skorzystac z czeskich promocji, ale niestety się nie udało, czego bardzo żałuję, bo miałbym bardzo dobry kocioł za 172zł, czego można chciec więcej - nie spojrzałbym nawet w inną stronę przez najbliższych 10 lat.

Mi dla zwykłego szaraka badanie i certyfikaty nie pomogą w paleniu i nie obniża kosztów eksploatacyjnych. Przydadzą się za do, jak ktoś się o nie upomni sprawdzając mnie czy produkuję energię cieplną w sposób dopuszczony prawem zarówno ogólnopolskim jak i lokalnym. Znam dokumenty obu kotłów i zakładam, że oba są prawdziwe. Toczący się spór nie interesuje mnie zupełnie, bo mnie nie dotyczy - mam zamiar zakupic kocioł na ekogroszek, z którego będę korzystał bez większych problemów, a jeżeli się takowe pojawią, to otrzymam szybką i skuteczną pomoc, a że lubię rozumiec cos, czym się zajmuję, to jestem dociekliwy w danym temacie

apap5
04-06-2015, 22:43
"Kotel je zapsán v seznamu kotlu pro dotaci pod kódem SVT6686.
Výše dotace 60 000Kč" (dotacja prawie 96% ceny!!!)
Jak myślisz, ile wyniesie dotacja do tego kotła u nas?

U nas myślenie rzadko kiedy się sprawdza.
Tu się z Tobą nie zgodzę, podaję nie wymyśloną, ale rzeczywistą i pewną kwotę naszej krajowej dotacji: wynosi ona 0,00 zł (zero przecinek zero zero) ogółem, a w kilku jednostkowych przypadkach przebogatej gminy może być nieco wyższa.
Nie napisałem o 96% dopłacie do każdego sprzedawanego w Czechach kociołka spełniającego wymogi konkretnej normy by dyskredytować piecyk Ogniwa, ale by pokazać, jak my - domowi palacze wyglądamy na tle pepików. Skąd oni biorą kasę na te dotacje i dlaczego to my z najgorszym powietrzem w Unii tej kasy nie mamy, to oczywiście jest sprawa polityczna - chociaż to my a nie oni jesteśmy Zieloną Wyspą. Jak pepik widzi w oknie wystawowym darmowy i na dodatek ekologiczny, prawie bezobsługowy piec, to przecież go kupi. Kupi też odpowiedni czeski przecież węgiel. Nie kupi mułu i byle jakiego badziewia, bo nie da rady tego w tym piecu spalić. Pepik ma ekologiczne ciepło, czyste powietrze i kasę w kieszeni. My mamy za to domorosłe wynalazki, z których powrót do miarkownika jest jeszcze jednym z sensowniejszych, ale lada chwila będziemy palić chrustem i obierzynami w rocket stovach i podobnych, dedykowanych 100 lat temu dla trzeciego świata wynalazkach. Nieco offtopic, ale tylko nieco.

zawijan
05-06-2015, 08:09
Tu się z Tobą nie zgodzę, podaję nie wymyśloną, ale rzeczywistą i pewną kwotę naszej krajowej dotacji: wynosi ona 0,00 zł (zero przecinek zero zero) ogółem, a w kilku jednostkowych przypadkach przebogatej gminy może być nieco wyższa.
Nie napisałem o 96% dopłacie do każdego sprzedawanego w Czechach kociołka spełniającego wymogi konkretnej normy by dyskredytować piecyk Ogniwa, ale by pokazać, jak my - domowi palacze wyglądamy na tle pepików. Skąd oni biorą kasę na te dotacje i dlaczego to my z najgorszym powietrzem w Unii tej kasy nie mamy, to oczywiście jest sprawa polityczna - chociaż to my a nie oni jesteśmy Zieloną Wyspą. Jak pepik widzi w oknie wystawowym darmowy i na dodatek ekologiczny, prawie bezobsługowy piec, to przecież go kupi. Kupi też odpowiedni czeski przecież węgiel. Nie kupi mułu i byle jakiego badziewia, bo nie da rady tego w tym piecu spalić. Pepik ma ekologiczne ciepło, czyste powietrze i kasę w kieszeni. My mamy za to domorosłe wynalazki, z których powrót do miarkownika jest jeszcze jednym z sensowniejszych, ale lada chwila będziemy palić chrustem i obierzynami w rocket stovach i podobnych, dedykowanych 100 lat temu dla trzeciego świata wynalazkach. Nieco offtopic, ale tylko nieco.
To smutne, ale być może masz rację.
Piszę w trybie warunkowym - "być może" - bo nie tak dawno premier Piechociński obiecał zająć się osobiście tym problemem. Obiecał...
Zobaczymy...

Kolanin
05-06-2015, 21:03
premier Piechociński....obiecał...:lol2::P

apap5
09-06-2015, 08:04
Tydzień temu napisałem:

na którym miejscu w rankingu stoi ten najnowszy baniak firmy Ogniwo? Chodzi mi wyłącznie o numer miejsca.
Pozdrawiam Otrzymałem jedną odpowiedź, że nie jest jeszcze w sprzedaży. OK, w takim razie jaka jest pozycja tego kotła bez litery M i jak generalnie wygląda pierwsza piątka w tym rankingu? Dla przypomnienia wklejam to co napisał kol. królik w pierwszym poście tego wątku (w 2006 roku!)
=======================
"Mam pytanie jakie są najlepsze kotły na rynku do 10tys 25 KW , słyszałem że Cichewicz,Hef, to kotły z górnej półkiiz dolnej Per-Eko Ogniwo .Zębiec to już nie ta firma co dawniej. Natomiast liderem EKO-CENTR z pod Pleszewa .Co sądzicie o kotłach Krzaczka.
---- R A K I N G ----
1. EKO-CENTR
2. CICHEWICZ
3. HEF
4.ZĘBIEC
5.OGNIWO
KRZACZEK ?
=======================

lukas24abc
09-06-2015, 09:01
Witam - ja mam piec z firmy Polspaw i jestem zadowolony bo po 8 latach użytkowania zero zużycia ślimaka który jest z żeliwa. Od sezonu 2014/2015 pale w nim peletem po wcześniejszej zmianie ustawień pieca

minertu
09-06-2015, 20:30
Tydzień temu napisałem:
Otrzymałem jedną odpowiedź, że nie jest jeszcze w sprzedaży. OK, w takim razie jaka jest pozycja tego kotła bez litery M i jak generalnie wygląda pierwsza piątka w tym rankingu? Dla przypomnienia wklejam to co napisał kol. królik w pierwszym poście tego wątku (w 2006 roku!)
=======================
"Mam pytanie jakie są najlepsze kotły na rynku do 10tys 25 KW , słyszałem że Cichewicz,Hef, to kotły z górnej półkiiz dolnej Per-Eko Ogniwo .Zębiec to już nie ta firma co dawniej. Natomiast liderem EKO-CENTR z pod Pleszewa .Co sądzicie o kotłach Krzaczka.
---- R A K I N G ----
1. EKO-CENTR
2. CICHEWICZ
3. HEF
4.ZĘBIEC
5.OGNIWO
KRZACZEK ?
=======================
Wg mojej oceny nie ma kotłów najlepszych.
Każdy może zopiniować go dobrze lub źle.

minertu
09-06-2015, 20:32
Witam - ja mam piec z firmy Polspaw i jestem zadowolony bo po 8 latach użytkowania zero zużycia ślimaka który jest z żeliwa. Od sezonu 2014/2015 pale w nim peletem po wcześniejszej zmianie ustawień pieca
Ja mam własny projekt i też jestem zadowolony.Też mam ślimak żeliwny i paliłem na nim pelletem.

minertu
09-06-2015, 20:38
Jakieś 8 lat do tyłu na Cichewicza mówiono,że to mercedes w śród kotłów.
Dziś już tak nie jest podobnie jak z Zębcem.
Krzaczek to znana mi firma ale szału nie widzę.Z mojej oceny eliminuje go ruszt wodny.

animuss
11-06-2015, 20:07
Rankingum !

Lista kotłów z klasą małej mocy do 20kW.
ekogroszkowe ,miałowe
kotły posiadające certyfikat laboratorium
co do wymagań klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012

DEFRO
1.(kocioł Sigma UNI 16kW (http://www.defro.pl/p,112,sigma-uni.html))
2.(kocioł Sigma 16 kW (http://www.defro.pl/p,118,sigma.html) )
SAS
1.(kocioł SAS SOLID 14kW (http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-solid.html))
2.(kocioł SAS SOLID 19kW (http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-solid.html))
PROTECH
1.(kocioł Protech EP V (http://www.protech-wkg.pl/kotly-grzewcze.html))
ZGODA WIEPRZ
1.(kocioł Iskra Eko 17kW (http://www.zgoda-wieprz.pl/126-kotly-grzewcze))

Klasa 5 kotła oznacza, że spełniają on następujące wymagania w zakresie emisji i sprawności:
emisja pyłu: do 40 mg/m³
emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³
emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC): do 20 mg/m³,
sprawność cieplna: od 87%,

W tej klasie jednak królują urządzenia przystosowane do spalania biomasy: kotły z palnikami pelletowymi oraz kotły zgazowujące drewno.

poltowski2000
11-06-2015, 22:04
10k. trochę kosztuje ta 5 klasa.
a tak z innej beczki potrzebuje ,
który kociołek około 75kw jest godny uwagi .

minertu
11-06-2015, 22:37
10k. trochę kosztuje ta 5 klasa.
a tak z innej beczki potrzebuje ,
który kociołek około 75kw jest godny uwagi .
A co on ma ogrzewać?

poltowski2000
11-06-2015, 22:46
ok 1200m. i więcej nie będę pisać co, gdzie i dlaczego bo nie będę się wdawał w niepotrzebne forumowe waśnie, których tu jest aż za dużo.
proszę kolegów o najlepsze typy kotłów ok 70 -75 kw.

minertu
11-06-2015, 22:54
ok 1200m. i więcej nie będę pisać co, gdzie i dlaczego bo nie będę się wdawał w niepotrzebne forumowe waśnie, których tu jest aż za dużo.
proszę kolegów o najlepsze typy kotłów ok 70 -75 kw.
Ja polecę RBR-a, EKR Tilgnera
W ubiegłym roku robiliśmy kotłownię kontenerową z RBR-em 100kW na powierzchnię hali prawie 2000m2 , poprzedni kocioł 150 kW nie dawał rady a tez z palcem w d....

poltowski2000
11-06-2015, 23:04
jaki palnik jest w 75

poltowski2000
11-06-2015, 23:13
próbuje znaleźć więcej info na temat tego kociołka i nic nie ma???