PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

bodek.
01-12-2010, 10:26
Darase. Nie chcę żebyś to źle odebrał ale myślę że mocno zaczynasz na forum wprowadzać jakby to powiedzieć PiSowskie metody.Z tego co przypuszczam jesteś młodym facetem.Zastanów się więc może trochę co Ty piszesz.W pierwszej kolejności proponuję żebyś przeczytał swoje wątki od deski do deski.Jeżeli jesteś inteligentny to chyba zrozumiesz.Forum służy do pomocy a nie do wiecznej krytyki.Czytam te wątki i twierdzę ,że Twoje pisanie prawie nic nie wnosi.Przecież Ty chłopie tylko jazgarz.Często nie mając zresztą racji.Uważasz jednak ,że pozjadałeś wszystkie rozumy.
Od zwracania uwagi na każdym forum jest moderator a nie darase.Jeżeli uważasz ,że ktoś robi tu prywatę zgłoś to adminowi lub moderatorowi i po krzyku.
A żeby mój post był chociaż troszkę merytoryczny to Twoje ustawienie kotła ni jak się ma do teorii i praktyki spalania w takich kotłach.W każdej instrukcji mądrzy ludzie piszą że woda w kotle powinna mieć minimum 50 oC.Po to między innymi zakłada się zawory 3d lub 4d żeby tą temperaturę podnieść.Jeżeli Ty masz na piecu 48 to ile masz Na powrocie?Poczytaj trochę o punkcie rosy i o żywotności kotłów przy tak niskich temperaturach.
No ale nic.Piec masz najlepszy jak i opał oraz ustawienia.Tona groszku to pewnie starczy Ci na 3 lata.GRATULUJĘ i "zazdroszczę"

laspalmas
01-12-2010, 14:53
darase w ubiegły weekend widziałem jak pięknie spala się suchy Jaret Plus oryginalnie pakowany w workach (jedyne 740zł/tona), fakt kalorii ma 24tys, ale tyle samo ma też Retopal, który trochę mocniej szlakuje, ale również pali się dobrze. To są tzw miękkie opały i z nimi kłopotów nie ma.

Laspalmas
Płomień ma być intensywnie żółty.
Retorty obrotowe mają kłopot z powietrzem, przez ten obrót szczelinami wychodzi fałszywe powietrze. Obrót z jednej strony daje zrywanie spieków paliw miałowych i popiół wygląda fajnie, ale z drugiej dystrybucja powietrza nie jest idealna. Przy obrotowym palniku trzeba pilnować, aby kopczyk był zawsze lekko wypukły, aby przykrył talerz obrotowy.

Opis sadzy mało precyzyjny. Jak są takie szarawe naloty, to ok, przy ruszcie wodnym wymiennik szybciej się brudzi, trzeba czyścić co ok. 4-5dni. Pytanie jeszcze jak wysoko nad palnikiem są te ruszta wodne. To jednak ruszt wodny generalnie odpowiada za częstsze czyszczenie. Jest wygodny pod względem obsługi, bo jest na stałe, nikt nie brudzi sobie rąk przy jego montażu czy demontażu, na bieżąco podczas pracy automatu można na niego wrzucić jakies drewno, ale jego słabym punktem jest konieczność częstszego czyszczenia wymiennika. Coś za coś.

Możesz podać jaki masz typ tej retorty obrotowej?
tj. czy obraca się żeliwna koronka wewnątrz palnika? - tutaj łatwiej zapanować nad spalaniem i po przykryciu paleniska wszystko jest dobrze
czy obraca się koronka zewnętrzna stalowa? - tutaj trochę gorzej, bo przy obrocie zewn, i tak część powietrza ucieka spodem. Plus to z kolei wygodne czyszczenie strefy napowietrzania w postaci mechanizmu pod koszem.

Zwiększyłem bieg nadmuchu z 3 na 4, czekam na rozwój wypadków.
Mam wewnętrzną żeliwną koronę obrotową (taki cylindrt żeliwny). Hydraulik przy montażu kotła obsmarował wewnątrz (nie pamiętam jaki element) silikonem, więc widać jak powietrze idzie przez węgiel, nie widać żeby uciekało bokiem.

Jarecki79
01-12-2010, 15:35
Laspalmas pozazdrościć mądrego instalatora.

Od tygodnia zmieniliśmy politykę produkcji, bo mimo,że w DTR kotła jak BYK jest napisane,że palenisko należy uszczelnić siliconem i opisane sa krok po kroku procedury montażu palnika z kotłem, to 90%instalatorów tego nie czyta i ma to w d.....

Ponieważ palnik Ekoenergia w przeciwieństwie do Brucera można rozebrać w połowie do transportu, umożliwiło nam to wprowadzenie uszczelniania paleniska na produkcji.

Jeżeli chodzi o Twój model obrotowy, to na 90% masz Pancerpola typ PPSM lub nowa nazwa DUO. Tutaj sa takie śruby centrujące na bokach, których nie ruszamy. Sam jednak talerz paleniska (nieruchomy), jak to określam "mexican hut", powinien byc od spodu doszczelniony czarnym siliconem, dla Pancerpola trzeba dość sporo tego czarnego nawalić. Pod żadnym jednak pozorem nie doszczelniać tej koronki obrotowej. W jakiejś serii był pod spodem wspawywany taki pierścień centrujący.

Musisz utrafic z powietrzem, aby kolor płomienia przy lekkim uchyleniu drzwiczek był żółty, taki jak słoneczko. Biały- za dużo, czerwony z czarnym dymkiem- za mało.

Dla palnika obrotowego Pancerpol bardzo ważne, aby stale kopiec był lekko wypukły, jak dojdzie do płaskiego, to dostaje się lewe powietrze przez szczeline koronki obrotowej.

Co ok. 2 miesiące trzeba tez w tym palniku odkręcić pod spodem talerz, wygląda jak pokrywka do garnka, uszczelniany jest sznurem, śruba jest na środku, kolor czarny.
Tam dostaje się najdrobniejszy osad z wypalonego na palniku paliwa, z czasem zaczyna wpływać to na pracę palnika.

Regularnie czyszczony i konserwowany w/g instrukcji palnika nie sprawia kłopotów.

darase
01-12-2010, 16:12
Bodek napisał-''Od zwracania uwagi
na każdym forum
jest moderator'' tzn. jesteś moderatorem? Jak tak to dziękuję za wszelkie uwagi, postaram się poprawić. Tak na marginesie rozwiązałeś już problem ze swoim piecem? Czytałeś ale nie zrozumiałeś tego co pisałem. Nigdzie nie piszę że mój piec jest najlepszy, za głupi żart przeprosiłem i go skasowałem. Przeczytaj poradnik pana Zawijana jak to ''rdza puka do moich drzwi'' :D temperaturę powrotu przy tem. c.o. 48st mam powyżej 40st. Im gorsza blacha w piecu tym wymogi pewnie większe. Stary mam piec 13 lat działa dalej, myślisz że tam miałem problem z roszeniem? Producenci teraz dają krótkie gwarancje i stawiają takie wymagania że jakby się uparli to i tak wina będzie po stronie użytkownika. Pisałem również że zgadzam się z panem Jareckim odnośnie kanałów poziomych jeśli chodzi o łatwość w czyszczeniu, nie wiem jak to ma się do sprawności. Widzisz chłopie wcale nie jestem najmądrzejszy. Myślę że najbardziej podpadłem z tym PO.
P. S. Nie należę i nie należałem do żadnej partii, nie popieram PiS-u.

hubi27
01-12-2010, 20:59
Darase ja mam kocioł HEF wymiennik pionowy rurowy, czyszcze go co dwa miesiace.Po zmianie na PUME to pewno będzie rzadziej . Co do sprawności to racja wymienniki rurowe chyba są najlepsze sprawność kotła 90,1% .

SUSPENSER
01-12-2010, 21:14
Gdzie widziałeś kocioł RBR Ekouniwersal ze sterownikiem PUMA?

Jak sobie klient zażyczy to mu sprzedadzą z PUMĄ.

zawijan
01-12-2010, 21:29
Jak sobie klient zażyczy to mu sprzedadzą z PUMĄ.

A ha.
A na którym miejscu stawiasz RBR Ekouniwersal z eCoalem? Bo takie chyba mają w swojej ofercie?
A dobry handlarz sprzeda Ci nawet kocioł posmarowany masłem i miodem - jeśli będziesz chciał.

kamil777
01-12-2010, 22:08
A ha.
A na którym miejscu stawiasz RBR Ekouniwersal z eCoalem? Bo takie chyba mają w swojej ofercie?
A dobry handlarz sprzeda Ci nawet kocioł posmarowany masłem i miodem - jeśli będziesz chciał.
Zawijan a Ty co myslisz o tym zestawie bo tez jestem zainteresowany zakupem tego kotla

darase
01-12-2010, 22:22
Budowniczy- ''A co Zawijan ma
mysleć jak jest jego
współautorem'' to najlepiej niech odpowie Zawijan a nie mister Budowniczy :) żeby nie przeginać. ;)

Jarecki79
01-12-2010, 22:47
Darase ja mam kocioł HEF wymiennik pionowy rurowy, czyszcze go co dwa miesiace.Po zmianie na PUME to pewno będzie rzadziej . Co do sprawności to racja wymienniki rurowe chyba są najlepsze sprawność kotła 90,1% .

Tak, ale z tego, co kojarzę Ty masz rury nad paleniskiem pionowo w górę, to też czyścić raz na 2miechy. Jak spaliny będą jednak schodzić w dół i ponownie w górę to max. przy dobrym groszku miesiąc do czyszczenia. A najlepiej nie rzadziej jak co 2tygodnie.

darase
01-12-2010, 23:06
Budowniczy- jasna jasność, oczywista oczywistość, obiektywna obiektywność, stosuj tą zasadę do wszystkich promujących swoje wyroby to będzie oki :D Czyszczenie pieca to ważna sprawa. Im więcej zostaje na wymienniku tym mniej przez komin idzie do atmosfery. Piec bardziej ekologiczny. U mnie raz w tygodniu to czyszczenie obowiązkowe. Kurcze i znowu chwalę swój piec mimo tego, że szybko się syfi. U nas tem. -20 ciekawe ile ''zje'' opału. Zasypałem 162.8kg w sobotę. Dobrej nocy.

TomiAyomi
01-12-2010, 23:14
nie tylko okresowe czyszczenie kotla na szczescie decyduje o zakupie
sadze ze jareckiemu ecoal sni sie po nocach :)
moze bedzie dane skampowi pracowac na ecoalu
mielibyscie z glowy problem sterownika
jaki widac sie pojawia po lekturze watkow
moze jakis gwiazdkowy prezent od zawijana dla jareckiego ?

Jarecki79
01-12-2010, 23:35
nie tylko okresowe czyszczenie kotla na szczescie decyduje o zakupie
sadze ze jareckiemu ecoal sni sie po nocach :)
moze bedzie dane skampowi pracowac na ecoalu
mielibyscie z glowy problem sterownika
jaki widac sie pojawia po lekturze watkow
moze jakis gwiazdkowy prezent od zawijana dla jareckiego ?

Jeżeli chodzi o stabilizację temp PUMA jest lepsza, nie wiem o czym zatem mówisz...
Nie przeciąga nastawy o takie wartości jak eCoal na dzień dzisiejszy. Im wyższe przeciągniecie nastawy - tym więcej opału spalane ponad zapotrzebowanie.
Ilość problemów z eCoalem także jest widoczna po lekturze wątku.

Nie podoba mi się np.,że eCoal jest tak duży gabarytowo, każdy widzi tylko na fotce mały panel wykonawczy a w istocie sterownik to duża, czarna skrzynka schowana za kotłem lub za koszem, jej zdjęcia próżno szukać na stronach internetowych. Sądzisz,że jest to wygodne w montażu albo np. w transporcie do kotłowni, jak ktoś ma drzwi 70-ki a sterownik przykręcony jest do kosza.....

Jest więcej produktów na dość dobrym poziomie jak tylko eCoal i PUMA.
Jeden z produktów z FL do pellet bardzo chwaliło ostatnio laboratorium w Łodzi (i nie mam tu na myśli Plum-a).

Sen mam spokojny, nie musisz się martwić.

Sprawą producenta eCoal jest to, jak chce sobie rynek budować. Pracują nad swoim wyrobem, poprawiają go, poprawiają jego soft, zatem idealny nie jest.
Co od początku powtarzam, podobnie jak puma i cały szereg innych wyrobów. Każdy producent spokojnie pracuje nad rozwojem wyrobu i stara się, aby był jak najlepszy.

Spokojna praca i każdy może znaleźć coś dla siebie.
Dla mnie obsługa mechaniczna z czyszczeniem jest bardzo ważna, dla kogoś innego nie musi tak być.
Jak ktoś lubi gimnastykę, jego sprawa.
Gabaryty transportowe, możliwość rozbiórki palnika w połowie (choćby mniejszy ciężar do przenoszenia), dająca opcję doszczelniania paleniska już w procesie produkcji, lepsze mocowanie dmuchawy itd.
Dla mnie to istotne czynniki, dla kogoś takie być nie muszą.

O to przecież chodzi, po to jest rynek i wybór, aby każdy znalazł coś dla siebie.

TomiAyomi
01-12-2010, 23:42
Sprawą producenta eCoal jest to, jak chce sobie rynek budować. Pracują nad swoim wyrobem, poprawiają go, poprawiają jego soft, zatem idealny nie jest.

.
tak jak mowisz :)
czyli maja wsparcie
widziales jakas nowoczesna elektronike bez wsparcia, poprawek, udoskonalen ?
faktem natomiast jest ze patrzac na ecoal i pume mozna ocenic
wiele po zaangazowaniu w prace a nie tylko w sprzedaz de fakto
puma, tygrys, kojot, cobra :) jak go nie nazwiecie i tak bedzie tylko wzorowaniem na ecoalu

Jarecki79
02-12-2010, 00:00
a tu akurat guzik prawda.
To pierwszy artykuł o eCoalu był w sporej części kopią artykułu o Ogniku PID

Zacytować?????

I to co chce zrobić producent eCoala, czyli m.in. licznik podawania paliwa jest wzorowaniem się na Ogniku (tak Ogniku a nie PUMIE), taki licznik podawania paliwa jest w Ogniku gdzieś od 2007r....

Nie wie m po co szukasz wojny, masz produkt z którego jestes zadowolony, niech tak zostanie

Nie widziałem produktu bez wsparcia, dlatego piszę, że są błedy a z tym była wcześniej polemika, że produkt jest jednak idealny.
To tak na koniec, dobrej nocy życzę.

bodek.
02-12-2010, 00:27
Darase
Żeby być moderatorem na forum to raczej powinno się mieć trochę wiedzy w temacie.Ja jej niestety nie posiadam i na forum zaglądam prawie codziennie żeby się podszkolić.Wiele czytam mało piszę bo jeszcze nie bardzo mam o czym.Jak zdobędę trochę wiedzy na temat swojego kociołka to na pewno się podzielę.
Z piecykiem się trochę uporałem ale nie na tyle żeby powiedzieć ,że go rozszyfrowałem.Od czasu do czasu robi mi jeszcze kawały.Np dziś sobie wygasł.Powód? Nie wina Kotła a opału.Zachciało mi się próby z miałem.Pali się zajefajnie.Niby suchawy ale jednak nie do końca.Nie ma chęci się obsypywać i robi się lej.A dziś długo nie było nikogo w domu i zrobił się taki ,że wyświetlił komunikat BRAK OPAŁU.Jest -11 oC.Wczoraj było -15.Spalanie na poziomie 18 kg miału.W chacie temperatura równo 22.Przed chwilą dosypałem ekogroszku do miału żeby lepiej podawało.Kociołek niby fajny.Czyszczenie zajmuje 3 minuty.Są jednak mankamenty.Na razie jeszcze za dużo mi syfi.Coraz mniej ale jednak.No i najważniejsze to POPIELNIK.Projektant tego kotła tu na pewno sprawy nie przemyślał.Przy paleniu miałem tzw. MIX (odpad po ekogroszku) 27MJ nie mieści się w popielniku popiół ze 100kg miału i trzeba go w miedzy czasie 2 razy opróżnić.Przy EKO było dużo lepiej ale też nie starczało na pełen zasyp.Plusy to na pewno to ,że nie trzeba worków wysoko dźwigać bo kosz jest nisko.Wolałbym jednak jakby było 20cm wyżej ale kosztem większego popielnika.Jak miałem na początku problem to dzwoniłem do firmy Grobelny.Odesłali mnie do speca od ustawień.Zadzwoniłem a ten powiedział mi to co jest w DTR-ce zresztą bardzo biednej.Jednym słowem zlał mnie i tyle.Kociołek wykonany bardzo estetycznie ale jak service będzie działać tak jak porady przez telefon to masakra.Mógłby tu ktoś od Grobelnego też zaglądać doradzić.Na pewno zwiększyłoby to im sprzedaż.A tak to ja mogę powiedzieć że na dzień dzisiejszy nie poleciłbym tego kociołka z czystym sumieniem innym użytkownikom.Jak go sam rozpracuję to może zmienię zdanie bo widziałem kilka kotłów wykonanych bardziej badziewsko.Niestety nie wiem czy nie pracują lepiej.
Od kilku dni zwiększyłem nadmuch na 80% i syfi niby trochę mniej ale to i tak za wiele.Niestety przyczyną na pewno jest ruszt wodny.Fajna rzecz ale ta sadza.Zastanawiam się nad zmianą deflektora z żeliwnego na szamotowy.Nie wiem tylko czy to coś pomoże.
Będę z nim walczył dalej.Bo niby co mi zostało.Jestem już dużo mądrzejszy niż na początku.Czy jednak będę mógł kiedyś z czystym sumieniem napisać że rozszyfrowałem mój kociołek w 100% i polecam go innym poszukującym?Nie wiem.

darase
02-12-2010, 02:57
Bodek z pewnością sobie poradzisz, jak Ktoś wcześniej powiedział kupić kocioł dobry to pestka ale kupić dobre paliwo to sztuka, może Twoja maszyna lubi tylko dobre paliwo, swojego na miale nie testowałem, jak pomyślę o tym kurzu :) Mimo słabego paliwa spalanie masz b.dobre i oto w tym chyba biega na ''moje kumanie''. Pozdrawiam.

bodek.
02-12-2010, 07:31
Ja kupiłem miał workowany i z kurzem nie mam specjalnie kłopotów.Pewnie dlatego że nie jest tak suchy jak eko które posiadam.Paliłem w nim już kilkoma rodzajami eko i dwoma rodzajami miału.Zwykły miał nie palił się dobrze.Było wiele czarniej sadzy jak i zresztą po jednym pseudo ekogroszku.Ten mix jest rewelka ale za wilgotny i się zawiesza.Spalanie też zaobserwowałem ,że wzrosło.Pewnie przez ten cholerny wiatr.U mnie z reguły wieje nawet jak nie wieje.Ale od wczoraj jest masakra.Moja dziś rano otwiera garaż żeby do pracy pojechać i zaraz mi zrobiła pobudkę.Zaspa miała powyżej metra.Rozgrzałem się nieźle.Są plusy i minusy mieszkania na wsi.Na szczęście tych pierwszych jest dużo więcej.
Przed wczoraj podłączyłem zasilanie awaryjne bo wyłączanie prądu u mnie to norma.Jeden z minusów:).Przetwornica 12V na 230 300/600W,akumulator 90 AH i coś jak UPS roboty mojego kumpla.Załącza automatycznie przy zaniku prądu przetwornicę i dodatkowo ładuje akumulator 1 amperem pulsacyjnie.Kominek na tym śmigał kiedyś 28 godzin.Zastanawiałem się tylko czy taka mała moc przetwornicy uciągnie kocioł.No i czy niepełna sinusoida w ogóle uruchomi sterownik.Wszystko pracuje poprawnie.:wave:

Michal1507
02-12-2010, 08:23
Witam,
wczoraj dotarł do nowego domku SKAM-P Premium 17 KW i czarna puma , w sobotę montaż. Instalator twierdzi, że bardzo dobrze się prezentuje ten kociołek, :yes:
Przy porównaniu z kotłem galmet, bo taki mama ja również twierdze, że niebo a ziemia.
Ewidentne różnice np. podajnik Skam-p masywny niczym wiertnica do kamienia, a galmet to niczym mikser do ciasta itp.
Do Pana Jareckiego kieruje pytanko??
Który schemat wybrać do podłączenia kotła z instalacją. Instalator twierdzi, że ten na dwie pompy ( najprostszy )
Pan co proponuje???.
Zaznaczę że mam 3 rozdzielacze. Pierwszy z pompką na podłogówkę, podłogówki ok. 20 m2 Drugi rozdzielacz bez pompki do grzejników na dole, trzeci bez pompki na piętrze do grzejników.
Jeśli ktoś ma wiedzę w tym temacie również proszę o propozycję ...

zawijan
02-12-2010, 08:28
Lubie, jak wszystko jest na swoim miejscu :) jak sie coś promuje to niech to będzie jasne dla wszystkich ;)

Ja też.
Dlatego już wiele razy - zarówno na tym wątku, jak i na innych - pisałem wyraźnie, a teraz to powtórzę jeszcze raz:
Jestem współtwórcą palników BRUCER i BURNER-S, sterownika eCoal.pl oraz kotłów OGNIWO EKO, OGNIWO EKO PLUS, PONAR EKO i RBR EKOUNIWERSAL.
Dlatego piszę o nich, a to, co piszę, wynika z długotrwałych badań z wykorzystaniem nowoczesnej specjalistycznej aparatury badawczej (w tym wielo-dobowych badań eksploatacyjnych). Dzielę się z Wami wynikami tych badań.
Dobrze byłoby, aby wszyscy, którzy piszą o kotłach, pisali o tym, kogo reprezentują oraz o swoich badaniach i doświadczeniach, a nie o swoich wyobrażeniach.
I dobrze byłoby, aby nie pisali o urządzeniach, których nie widzieli, nie eksploatowali, o których pojęcie mają raczej mikre.
Jak widzicie, ja nie piszę o urządzeniach, których nie badałem.

Jarecki79
02-12-2010, 08:57
Trochę żałuję, że dałem się znowu wciągnąc w wymiane zdań.

Uważam,że produktów eC-PUMA nie mozna porównywać bezpośrednio, bo przeznaczone są do innych celów.

Tutaj jak ktoś chce samodzielnie znaleźć różnice czy podobieństwa:
Ognik PID, artykuł z grudnia 2007roku:
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi12%28112%29/41.pdf

Tutaj pierwsze wzmianki,. mocniej rozbudowany artykuł o eC w roku 2009 lipiec, sierpień.:
http://www.instalator.pl/archi/2009/mi6%28130%29/38.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2009/mi6%28130%29/39.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2009/mi6%28130%29/40.pdf

Prosze się samodzielnie zabawić w porównania.

Nie widze sensu porównywania sterownika dedykowanego do konkretnego kotła i palnika ze sterowaniem, które steruje:- ślimakami róznych producentów, tłokami, kotłami na pellet.
Tego porównać nie można.

PUMA- procesor 32bit, - czym ma się wzorować z produktów z procesorami 8bit??
wyświetlacz- kolorowy 240x480pikseli - znowu pytanie czym ma się wzorować od innych sterowań na rynku, które takich wyświetlaczy nie mają?
łączenie z komputerem- gniazdo USB dostępne praktycznie w każdym kompie...., do czego się cofać?
Wymiary gabarytowe całego, gotowego do pracy sterownika: 158 x 78 x 32mm, masa 0,3kg - czym ma się wzorowac? To jest przewaga technologiczna
przy biomasie- czujnik t.spalin PT-1000, - zejść w dół do PT-100??
przy biomasie steruje pobieraniem paliwa z zasobnika, drugi system podaje te paliwa na palnik a trzeci wybiera popiół... czym się tutaj ma wzorować?

Kompletnie automatyczna praca pomp, nie wybiera się trybu lato, priorytetu CWU, bo to dobierane jest samodzielnie tylko na podstawie zadanej temperatury
Co więcej PUMA jest pierwszym sterownikiem (podobnie Ognik), który zmienia regulację przepływu wody przez pompę C.O., gdy na bojler mamy wyższa nastawę. Moduluje moca pompy!! Znowu prosze podać czym się ma tutaj wzorować?

Co trzeba zrobić, aby dobrze pracowała z danym kotłem i palnikiem- kodem dobrac czasy wyjściowe (2parametry - to praca dla producenta kotła lub instalatora), jak użytkownik uważa, że źle pracuje- ma menu korekcji, gdzie może funkcją obniżenie, podniesienie kopca poprawić palenisko, ograniczyć max. wydatek powietrza i zmienić minimalna moc kotła, aby przy danym paliwie nie doszło do wygaśnięcia. Łącznie 4parametry, którymi coś poprawiam, z czego klient ma dostęp do 3.

Problemem jest właściwe sterowanie tłokiem, tutaj każdy sterownik trafia na barierę, gdzie wystąpi kłopot.

Jeżeli mowa o korekcjach nocnych czy ekonomicznych- tutaj mocno atakował Elster, gdyż to ich pomysł, to oni wykorzystali te funkcje w modelach Perfekt pid oraz Expert pid prędzej od reszty konkurencji.

Nie widzę potrzeby ani sensu stawiania 2sterowań na 2 skrajnych biegunach.
Jest tego typu sterowań cała masa, Plum, Estyma, Tech, Recalart, Elster, Elektro-Miz, Tatarek, rynek jest na dzień dzisiejszy nasycony tego typu rozwiązaniami z tzw modulacja mocy. Dodac można jeszcze modulację mocy wymyślona przez PW Key.

Każdy ma prawo wyboru tego, co mu bardziej z jakiś względów odpowiada.

Jarecki79
02-12-2010, 09:00
Witam,
wczoraj dotarł do nowego domku SKAM-P Premium 17 KW i czarna puma , w sobotę montaż. Instalator twierdzi, że bardzo dobrze się prezentuje ten kociołek, :yes:
Przy porównaniu z kotłem galmet, bo taki mama ja również twierdze, że niebo a ziemia.
Ewidentne różnice np. podajnik Skam-p masywny niczym wiertnica do kamienia, a galmet to niczym mikser do ciasta itp.
Do Pana Jareckiego kieruje pytanko??
Który schemat wybrać do podłączenia kotła z instalacją. Instalator twierdzi, że ten na dwie pompy ( najprostszy )
Pan co proponuje???.
Zaznaczę że mam 3 rozdzielacze. Pierwszy z pompką na podłogówkę, podłogówki ok. 20 m2 Drugi rozdzielacz bez pompki do grzejników na dole, trzeci bez pompki na piętrze do grzejników.
Jeśli ktoś ma wiedzę w tym temacie również proszę o propozycję ...

Najczęściej jest tak,że proste rozwiązania sprawdzają się najlepiej

czarnyziutek
02-12-2010, 10:32
Widzę, że kolega Jarecki79 opisał pumę więc pozwolę sobie odpowiedzieć jako posiadacz sterownika bruli.pl

To jest sterownik podobny do ecoala, tylko pozbawiony algorytmu - parametry spalania ustawiamy ręcznie co dla mnie jest plusem bo mogłem go sobie przystosować do swojego kotła, dla innych może być minusem.

Chciałem kupić sterownik ale warunek był jeden - dostęp przez internet taki jak w ecoalu. Jest mi to potrzebne bo czasem nie ma mnie w domu przez kilka dni i chce wiedzieć co dzieje się z kotłem. Już chciałem kupić pumę, pytałem o możliwość dostępu w pumie przez net, ale okazało się że potrzebny jest dodatkowy moduł (chyba buran) i razem z instalacją i skonfigurowaniem tego wyszłoby mnie ponad 2000zł.

Zakupiłem sterownik bruli na allegro i według mnie to był wybór trafiony w dziesiątkę.
Co mi po tym ze puma ma malutki wyświetlacz kolorowy skoro ja u siebie mogę teraz postawić ekran i 19 cali jak będę chciał i obsługiwać przez przeglądarkę - jak dla to jest wygoda. I co kogo obchodzi jaką sterownik ma obudowę skoro i tak jest zamontowana z tyłu kotła. Panel jak panel - i tak niewiele z niego korzystam a wyświetla wszystko to co potrzeba.

Nie wiem jaka jest różnica w procesorze jaki posiada sterownik? Bruli działa mi bardzo szybko a nie wiem jaki ma procesor, dla mnie ważniejsze że ma w sobie stronę www.

Konfiguracja połączenia przez internet jest prosta, niedawno wypuścili portal esterownik.pl który to jeszcze bardziej ułatwia. Ważne jest, że wypuszczają aktualizacje, nowe funkcjonalności, widać że producent rozwija ciągle sterownik i dba o użytkowników.

zawijan
02-12-2010, 11:15
Kurcze dawno sie tak nie usmiałem....... to sie pewnie producent ecola zmartwi..... podobny...ale nie ma Pid-a... jak ja kocham te posty jednopostowsów:)

O co chodzi?
Bo coś nie chwytam.

Jarecki79
02-12-2010, 11:19
Bruli jest produkowany przez tego samego producenta.

Powtarzam przecież,że co jest dla jednego dobre dla innego takie byc nie musi.
Po to jest właśnie wybór róznego rodzaju sterowań oraz kotlów, aby to sobie skonfigurowac w/g życzeń.

Odegree ma PW Key RK2006 z modulacja mocy
Pierwek mial Ognika PID, ktos od Karoki ma Ognika PID, bo miało być jak najprościej, Budowniczy czy suspenser mają RT09pid, kilka osób też, bo chcieli miec dostęp do pogrzebania, strefy czasowe itd. Inni wybiora PUMĘ a jeszcze inni Experta, Pluma czy eC.
Z tego trzeba się cieszyć i dobrac sobie produkt w/g własnych potrzeb.

ps. jedna osoba na innym forum tez pisała o sterownik z opcja obsługi przez internet ze względu na dziadków w domu do podajnika tłokowego, wysłałem ja do producenta modelu Bruli, podałem namiary. Także nie rozumiem o co chodzi.

tokas
02-12-2010, 14:03
Zgodnie z sugestią Jareckiego aby piec dopalał eko-groszek wydłużam czas przerwy. Dla przypomniemia - sterownik Menuet + slimak
Obecne ustawienia
Podawanie 9 s
przerwa 56 s
Dmuchawa 5 (zakres 1-24)
Krotność 1
Dmuchawa w podtrzymaniu 15 s
Dmuchawa w podtrzymaniu 5(zakres 1-24)

Piec ustawiony na 55 st.
Groszek dopala się bardziej. Lecz nadal piec oscyluje między 50 a 59 st.
Wchodzi także na krótko w czas oczekiwania około 15-20 min.

Zatem aby spalać groszek ekonomicznie należy doprowadzić piec, aby jego temp. oscylowała nalbliżej zadanej temp. pieca.
Dobrze rozumiem?

Jarecki79
02-12-2010, 14:46
Najlepiej jest dobrać taką przerwę podawania i na tyle mały wydatek powietrza, aby utrzymując żółty kolor płomienia ledwo dochodzić do temp. zadanej.
Pamiętając, aby palenisko było minimalnie wypukłe.

Tym sposobem dobiera Pan moc kotła do swojego zapotrzebowania na ciepło, jak się zrobi cieplej na dworze, to kocioł będzie dłużej w przedmuchach, ale jak będzie Pan chciał podnieść nastawę lub temp. spadnie o 10st.C, wówczas kocioł może nie osiągać nastawy.

Aby spalać dobrze - najlepiej podawać stale z odpowiednim doborem powietrza (raczej niskim)

Przy sterowniku dwustanowym takie wahania, jak Pan opisuje sa już bardzo poprawne.
Zjawisko polega na tym,że :
po osiągnięciu t.zadanej odłączany jest nadmuch, kocioł jednak jeszcze z rozpędu ma nadmiar mocy i trochę to przeciągnie, to 4-5st.C jest bardzo dobrą granicą dla zwykłego sterownika.
Przy spadku temp. poniżej histerezy (nastawa 55, histereza 1st.C oznacza,że nadmuch startuje od 53,9st.C) w pierwszej chwili obroty dmuchawy powodują wychładzanie kotła, stąd dalszy spadek a po chwili po rozgrzaniu płomienia wracamy na temp. zadaną.

Moim zdaniem masz teraz bardzo przyzwoite odchyłki temp.

tokas
02-12-2010, 14:54
Obecnie mam histerezę 2 st. Jeśli zrobię ją na 1 st. to kocioł szybciej sie uruchomi, dzieki temu możliwy spadek temp. bedzie mniejszy ( nie o 5 st, jak obecnie - może o 3 st.) i kocioł szybciej osiagnie zadaną temp. i bedzie jeszcze bardziej ekomonicznie.

SUSPENSER
02-12-2010, 18:01
A ha.
A na którym miejscu stawiasz RBR Ekouniwersal z eCoalem? Bo takie chyba mają w swojej ofercie?
A dobry handlarz sprzeda Ci nawet kocioł posmarowany masłem i miodem - jeśli będziesz chciał.

Hmm nie wiedziałem, że RBR Ekouniwersal występuje z eCOAL - skoro tak to świetnie (PUMĘ można zastosować do niego na pewne dlatego tylko o niej napisałem).

Z tego co napisałeś jesteś współtwórcą tego kotła, więc najlepiej wiesz czy jest lepszy od Ogniwo Eko - napisz proszę czy jest lepszy/gorszy i dlaczego.

Czy są jakieś powody z których polecasz Ogniwo a o RBR wcześniej się nie wypowiadałeś ?

marekwu
02-12-2010, 18:01
Być może moje pytanie odbiega nieco od tematu, ale będe wdzieczny za pomoc i rady Wasze....

otóż dzisiaj własnie miałem pierwsze uzgodnienia z instalatorem - hydraulikiem. Będe oczywiście mieć kpp duo 18 kw Zębca. Ale zdziwiła mnie jedna informacja instalatora.....Otóż on chce mi założyc jedna wspólną pompe do CO i CWU....Wyraziłem lekki sprzeciw w tym zakresie....Ponadto, zapytałem, czy będzie zawór 3D lub 4D...Stwierdził, że raczej tego nie instaluje. Ja jednak troche poczytałem i uważam, że to dobre rozwiązanie. Prosze o rady.
Jaki zawór jest bardziej właściwy? 3D czy 4D?,
W którym miejscu go zamontować? na zasilaniu czy powrocie?
Ile pomp.? Czy rzeczywiście jedna na CO i CWU?
Czy na podłogówke odrębna pompa (trzecia)?


Pozdrawiam
m.

SUSPENSER
02-12-2010, 18:07
Obecnie mam histerezę 2 st. Jeśli zrobię ją na 1 st. to kocioł szybciej sie uruchomi, dzieki temu możliwy spadek temp. bedzie mniejszy ( nie o 5 st, jak obecnie - może o 3 st.) i kocioł szybciej osiagnie zadaną temp. i bedzie jeszcze bardziej ekomonicznie.

tokas - to wątek pt ranking kotłów - co do nastaw lepiej byłoby dyskutować np. tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!/page194

To tylko moja delikatna sugestia, bo wątek tak się rozrasta, że szukający polecanych kotłów muszą wertować 10 stron zanim dotrą co i dlaczego ktoś poleca.

marekwu - Ciebie też zapraszam do tamtego wątku - ok ?

zawijan
02-12-2010, 20:21
Hmm nie wiedziałem, że RBR Ekouniwersal występuje z eCOAL - skoro tak to świetnie (PUMĘ można zastosować do niego na pewne dlatego tylko o niej napisałem).

Z tego co napisałeś jesteś współtwórcą tego kotła, więc najlepiej wiesz czy jest lepszy od Ogniwo Eko - napisz proszę czy jest lepszy/gorszy i dlaczego.

Czy są jakieś powody z których polecasz Ogniwo a o RBR wcześniej się nie wypowiadałeś ?

Wystarczyło popatrzeć do oferty producenta, a nie pisać co ślina na język przyniesie - zobaczyłbyś jaki sterownik oferuje firma INSTALCO.

To Ty jesteś ekspertem od rankingu kotłów. Ja - jak możesz z pewnością wywnioskować z moich wpisów - nie polecam żadnego z kotłów, jako lepszego od innych. Opisuję jedynie te kotły, które zbadałem i podaję ich charakterystyki oraz wyniki badań. Reszta należy do Was.
Tyle, że ja nie piszę o kotłach, których nie badałem - w przeciwieństwie do innych, którzy oceniają nawet kotły, które znają tylko z nazwy.

O RBR EKOUNIWERSAL pisałem nie jeden raz - być może jednak nie na tym wątku, gdzie nie jestem mile widziany przez grono osób, które ten wątek traktują jako forum reklamowe jednego z wyrobów i którym nie w smak są opinie nie służące temu celowi - ale skoro zacząłeś...
Firma INSTALCO z Łaszczowa (niedaleko Zamościa) jest niewielkim przedsiębiorstwem produkcyjno-instalatorskim, które spokojnie znajduje zbyt na całą produkcję wynikającą z jej mocy wytwórczych. Opinie użytkowników ich wyrobów są pozytywne. Kotły z INSTALCO są konstrukcją własną firmy. RBR został zgłoszony do nas do badań atestacyjnych, w trakcie których stwierdziliśmy pewne błędy konstrukcyjne (kocioł RBR powstał na bazie kotła zasypowego) i przedstawiliśmy producentowi projekt jego udoskonalenia. Gdzieś na innym wątku pisałem o tym szczegółowo (łącznie z wynikami badań) - bardzo możliwe, że nawet na tym forum, w wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal/page69&
Trzeba tylko trochę poszukać.
OGNIWO z Biecza jest firmą odlewniczo-metalową mającą kilkudziesięcioletnią historię, która sprzedaje corocznie kilkanaście tysięcy kotłów o mocach do 35kW, w tym kotłów OGNIWO EKO w bieżącym roku - sporo ponad tysiąc. Możecie mi wierzyć, że również nie potrzebuje ona specjalnej reklamy. Każdy kto choć trochę wie o branży kotlarskiej - zna ją doskonale.
Nie powiem Ci, który z tych kotłów jest lepszy, bo:
po pierwsze - jak już napisałem wiele razy - nie wydaję takich opinii,
po drugie - to są kotły różne pod względem konstrukcyjnym, więc nie powinno się ich porównywać.
Kocioł RBR EKOUNIWERSAL jest konstrukcyjnie podobny do SKAMPa i może być jego poważnym konkurentem w oczach tych, którzy preferują czopuch z góry kotła i czyszczenie od przodu. Ale po co ja to piszę? Przecież z pewnością doskonale o tym wiesz, skoro wstawiasz ten kocioł do swojego rankingu.
A o kotle OGNIWO EKO piszę więcej, bo to jest kocioł mojego współautorstwa i - w związku z tym - dysponuje największą ilością badań wykonanych na tym kotle.

zawijan
02-12-2010, 21:00
...puma, tygrys, kojot, cobra :) jak go nie nazwiecie i tak bedzie tylko wzorowaniem na ecoalu

a tu akurat guzik prawda.
To pierwszy artykuł o eCoalu był w sporej części kopią artykułu o Ogniku PID
Zacytować?????
I to co chce zrobić producent eCoala, czyli m.in. licznik podawania paliwa jest wzorowaniem się na Ogniku (tak Ogniku a nie PUMIE), taki licznik podawania paliwa jest w Ogniku gdzieś od 2007r....
Nie wie m po co szukasz wojny, masz produkt z którego jestes zadowolony, niech tak zostanie

Obaj nie macie racji.
PUMA nie wzoruje się na eCoalu. PUMA nie potrafi zrobić tego, co robi eCoal. Ma całkiem inną filozofię, inny algorytm i inne przeznaczenie. Jest to całkowicie coś innego.
Pierwszy artykuł o eCoalu nie był - ani w sporej, ani w żadnej części - kopią artykułu o Ogniku PID A już z pewnością eCoal nie wzorował się na Ogniku. eCoal - jak dotąd - nie ma żadnego odpowiednika wśród sterowników. I chyba jeszcze długo nie będzie miał.

A skąd Ty Jarecki wiesz, że to, co chce zrobić producent eCoala jest wzorowaniem się na Ogniku? A skąd Ty możesz wiedzieć, co chce zrobić producent eCoala? Siedzisz w jego głowie?

Jarecki79
02-12-2010, 21:45
Właśnie z tego powodu wkleiłem linki do artykułów, aby każdy samodzielnie ocenił, czy oba artykuły zawierają podobne treści.
Puma nie zrobi tego co eCoal, eCola nie zrobi tego co PUMA (choćby automatyczny dobór priorytetów pracy pomp, czy regulacja wydajności przepływu pompy C.O. unikalna na skalę całego rynku przy grzaniu C.O. poniżej nastawy CWU)

Nie komentuję dalej, bo nie ma sensu.

ECoal jest inny od reszty
Puma jest inna od reszty
Ognik jest inny od reszty
RT09pid jest inny od reszty
Plum i ecoMAX jest inny od reszty
Perfekt czy Expert również

Każdy z producentów ma swój pomysł i go rozwija.
Każdy ma wybór i dobiera w/g wlasnego pomysłu.

darase
02-12-2010, 21:50
Bomba- teraz wiem dlaczego zaatakowano mnie gdy zacząłem chwalić swoje Ogniwo z rewelacyjnym st. eCoal.
Pan Jarecki ostro promuje st. Pumę. Czy wie Pan czym różni się pt100 od pt1000, ceną napewno, jakby tak pan pomyślał że sterownikowi eCoal w zupełności wystarczy pt100 to by pan nie dawał takich porównań. Dam przykład zapala pan w pokoju żarówkę 3000w a mi wystarczy 100w jest sens przepłacać? Tak samo ma się sprawa z procesorem 32bitowym czemu nie 64bitowym? Kolorowy wyświetlacz to 'banał' ale są tacy co się na to łapią :D 3em urzytkownikom puma przesypywała niespalone paliwo do popielnika, czy to zasługa tego szybkiego procesora? ;)

Jarecki79
02-12-2010, 21:55
Nie odpowiadam na zaczepki, podstawą dobrej pracy jest szczelne palenisko.

Porównanie PT-100 i PT-1000 do żarówki nie warte nawet komentarza,

Zobacz jak chodzi puma u Hubi27 +,-1st.C

Do pomiaru t.spalin PT-100wystarczy, korzysta z niego m.in. Geco czy Tech i pewnie jeszcze kilku.
Ich sprawa.

Jak nie doczytałeś wysyłałem klienta z konkretną prośba do producenta eCoala w sprawie Bruli ze względu na jego pomysł na sterowanie.

Każdy wybiera, co mu odpowiada i tyle.
ps do chwalenia Ogniwa i eCoala masz przecież osobny wątek, nie rozumiem zatem pretensji.

Jarecki79
02-12-2010, 22:10
Obecnie mam histerezę 2 st. Jeśli zrobię ją na 1 st. to kocioł szybciej sie uruchomi, dzieki temu możliwy spadek temp. bedzie mniejszy ( nie o 5 st, jak obecnie - może o 3 st.) i kocioł szybciej osiagnie zadaną temp. i bedzie jeszcze bardziej ekomonicznie.

Przy kotle z podajnikiem i przy stabilnej pracy układu grzewczego (brak termostatu pokojowego, nie na wszystkich grzejnikach nagle zamykające się termostaty)
warto ustawić histerezę na 1st.C. Kwestia próby, jak to się sprawdzi u Ciebie. Powinno być bardziej stabilnie.

Jarecki79
02-12-2010, 22:12
Bobek_Budowniczy firma Defro reklamując w 2009 roku swój kocioł wyposazony w sterownik PID firmy Tech pewnie nie zdawała sobie nawet sprawy,że żywcem zerżnęli sporą część pierwszej instrukcji sterownika Ognik PID, nawet słowa nie zmienili.

darase
02-12-2010, 22:12
Mister Jarecki nie mam pretensji, tak mi się zdaje że puma też ma oddzielny wątek,a nawet Sekom. Prawda jest taka że dobry piec sam się obroni, niech Pan porówna ilość sprzedanych kotłów Sekom, Ogniwo i wtedy pogadamy.

Jarecki79
02-12-2010, 22:17
Markety też sprzedają dużo towaru..
tym optymistycznym stwierdzeniem kończę dyskusję i życzę miłej nocy,
Ja chcę komuś pomóc a pieniactwa zwyczajnie nie znoszę.

darase
02-12-2010, 23:49
-Tak tak,dzisiaj to Pan Jarecki napadł w elegancki sposób na sterownik eCoal, wyśmiewając pt100, słaby procesor itp. Jako użytkownik mam prawo pobronić pieca i sterownika którego użytkuję i pewnie wiem trochę o nim więcej niż ''imć'' pan Jarecki. Teraz takie pytanie czy st. Puma ma wbudowany programator pokojowy, programator pogodowy, programator dobowy(pewnie ma), czy nie wymaga ingerencji w ustawienia przy zmianie opału różnie kalorycznym, czy ma w standardzie dostęp do internetu (jeśli tak czy powiadamia na email o awariach?), te wszystkie zalety ma sterownik eCoal w moim Ogniwie. Najnowszy upgrade ma powiadamiać sms-em na telefon o zdarzeniach w kotle. Być może nawet o kończącym się opale. Jeśli ktoś szuka bezobsługowego sterownika to jest nim eCoal. W marketach nie znalazłem Ogniwa.
P. S. Budowniczy znowu się z Tobą zgadzam :) , dopóki żyją rodzice to się jest dzieckiem i ja nim jestem.

darase
02-12-2010, 23:58
Nie porównuję pt100 do żarówki, porównuję PRZYDATNOŚĆ danej rzeczy. Czy we wszystkich piecach Skamp jest czujnik pt1000? Nie ma, bo po co? Chyba, że dla bajeru.

ElFi
03-12-2010, 00:12
Kolorowy wyświetlacz to 'banał' ale są tacy co się na to łapią :D 3em urzytkownikom puma przesypywała niespalone paliwo do popielnika, czy to zasługa tego szybkiego procesora? ;)
Kolego, czasami jesteś jak dziecko. Dwie strony temu ktoś tłumaczył o co chodzi, a Ty wciąż swoje. Wyklaruję Ci jeszcze raz: PUMA przesypie paliwo w dwóch przypadkach: kiedy ustawienie częstości podawania opału jest nieadekwatne do mocy odbieranej i kiedy za bardzo zjedzie się z maksymalnymi obrotami dmuchawy. Wstępne ustawienie podawania powinien wykonać instalator ("zaprogramować moc", mówiąc językiem zwykłego zjadacza chleba. Dmuchawką możesz sobie sterować sam jednak pamiętaj, aby zmniejszając obroty zmniejszyć dawkę paliwa i na odwrót - to wynika z praw fizyki. eCoall jest dobrany do konkretnego palnika i _MUSI_ chodzić dobrze. MUSI pasować jak klucz do zamka. PUMA to sterownik uniwersalny i pewne rzeczy trzeba ustawić - czy tak trudno to zrozumieć?

Kolorowy wyświetlacz na pewno nie jest banałem - pozwala wyświetlić wykresy, sterować poprzez wybieranie ikon, masz ładne wyraźne literki i cyferki w przeciwieństwie do koślawych napisów na wyświetlaczach alfanumerycznych. Coraz więcej urządzeń posiada kolorowe wyświetlacze bo są wygodne w przekazie treści. Nic na to nie poradzisz - a już na pewno nie przez nazywanie tego banałem.

darase
03-12-2010, 00:54
ELFI, ELFI, ELFI- To było pytanie ironiczne(Budowniczy jako osoba bezstronna pewnie je zrozumie) pan Jarecki chwali procesor 32 bitowy, dlatego pytałem czy jest tak szybki, że paliwo się nie spali a już ląduje w popielniku. Wtedy 2 bity trzeba odjąć i dać do st. eCoal niech ma na zapas. Jak Ktoś lubi siedzieć w kotłowni i ''wlepiać gały'' w mały ekranik kolorowy(pewnie niedługo będzie 3d)to jego sprawa. Kolega ze sterownikiem bruli lub eCoal ma to na monitorze lub w laptopie i to w kolorze 32bitowym :D. I jakie duże wykresy w dużej rozdzielczości. Pan Jarecki wysyła mnie do wątku brucer+ecoal. Ranking kotłów trzeba zmienić na Pan Jarecki, Skamp i Puma.

ElFi
03-12-2010, 06:34
ELFI, ELFI, ELFI- To było pytanie ironiczne(Budowniczy jako osoba bezstronna pewnie je zrozumie) pan Jarecki chwali procesor 32 bitowy, dlatego pytałem czy jest tak szybki, że paliwo się nie spali a już ląduje w popielniku. Wtedy 2 bity trzeba odjąć i dać do st. eCoal niech ma na zapas. Jak Ktoś lubi siedzieć w kotłowni i ''wlepiać gały'' w mały ekranik kolorowy(pewnie niedługo będzie 3d)to jego sprawa. Kolega ze sterownikiem bruli lub eCoal ma to na monitorze lub w laptopie i to w kolorze 32bitowym :D. I jakie duże wykresy w dużej rozdzielczości. Pan Jarecki wysyła mnie do wątku brucer+ecoal. Ranking kotłów trzeba zmienić na Pan Jarecki, Skamp i Puma.
Czyli do ceny sterownika/kotła trzeba jeszcze dodać cenę laptopa? Wykresy na samym sterowniku też mają swoje zalety - nic nie potrzeba robić aby je obejrzeć.

Pytanie było retoryczne - jakby co;) Pan Jarecki tak samo często zachwala swoje wyroby jak ty na nie zrzędzisz - być może dlatego tak się dzieje...

ppietrz
03-12-2010, 07:18
Kolego, czasami jesteś jak dziecko. Dwie strony temu ktoś tłumaczył o co chodzi, a Ty wciąż swoje. Wyklaruję Ci jeszcze raz.

ElFi nie ma po co, bo darase i tak nie zrozumie... Proste stwierdzenie, że jeden i drugi sterownik jest dobry, ale działają inaczej i NIE MA SENSU ich porównywać jest za skomplikowane, żeby je zrozumiał. A szkoda bo forum czyta wiele "ukrytych" osób i chce konkretów a nie ataków na drugą stronę.

czarnyziutek
03-12-2010, 08:18
Chciałem nawiązać do wpisu p. Jareckiego dotyczącego czujników temperatury spalin:
cyt: czujnik t.spalin PT-1000, - zejść w dół do PT-100??

Jeśli pan Jarecki jest takim ekspertem za jakiego się uważa, i głosi takie tezy jak powyżej, to śmiem wątpić w jego wiedzę, a twierdzę, że to tylko papka marketingowa. Otóż zadałem sobie trochę trudu, aby przeszukać internet w odpowiedzi na pytanie jakie są różnice pomiędzy czujnikami PT100 i PT1000.

Odpowiedź jest prosta:

cyt:
Czujniki temperaturowe Pt100, sondy do pomiaru temperatury oporowe 100 ohm / 0°C.
Pt100 jest elementem platynowym, z dodatnim współczynnikiem temperatury. Gdy temperatura wzrasta, wartość oporności również wzrasta. Nominalna rezystancja czujników wynosi 100 Ω / 0 °C, dokładność ±0.3 °C / 0 °C odpowiada standardom EN60751 B. Rezystancja elementów czujnika wynosi w przybliżeniu 0.385 Ω / 1 °C.

cyt:
Czujniki temperaturowe Pt1000, sondy do pomiaru temperatury oporowe 1000 ohm / 0°C.
Pt1000 jest elementem platynowym, z dodatnim współczynnikiem temperatury. Gdy temperatura wzrasta, wartość oporności również wzrasta. Nominalna rezystancja czujników wynosi 1000 Ω / 0 °C, dokładność ±0.3 °C / 0 °C odpowiada standardom EN60751 B. Rezystancja elementów czujnika wynosi w przybliżeniu 3.85 Ω / 1 °C.

Co to oznacza dla użytkownika, dokładnie nic. Jeden i drugi mierzy z taką samą dokładnością. Różnica jest tylko taka, że dla PT100 na każdy stopień przybywa 0.385deg a dla PT1000 3.85deg. Oznacza to tylko, że przy prądzie w pętli np 1mA, trudniej zbudować układ pomiarowy dla czujnika PT100 niż PT1000 - oznacza to iż dla czujnika PT100 układ pomiarowy musi być lepiej zaprojektowany i zbudowany, ponieważ występują tam mniejsze przyrosty prądu na każdy 1 deg., łatwiej o zakłócenia.

Teza Pana Jareckiego, że zastosowanie PT100 zamiast PT1000 to jest zejście w dół jest śmieszna i w ogóle nie zna sprzętu, którym handluje.


Jeśli chodzi o procesor 32-bitowy, w takim urządzeniu jak regulator kotła to jest on tam potrzebny chyba tylko z powodu tego wyświetlacza LCD, którego możliwe że procesor 8-bitowy by nie pociągnął. Bo jeśli chodzi o same algorytmy zastosowane w sterowniku to nie wierzę w to, że jest do tego potrzebna taka moc obliczeniowa. Proszę zauważyć, że procesory 32-bitowe mamy w komputerach, komórkach, tabletach itp, a te urządzenia robią troszkę więcej niż wspomniany regulator kotła. Samo zastosowanie procesora 32-bitowego nie robi z urządzenia produktu high-end, a producent namiętnie chwali się tym rozwiązaniem, jakby samo 32-bity było wyznacznikiem tego lepszego.

Zarzuty, wysuwane przez pana Jareckiego mówiące o tym, że jeden sterownik wzoruje się na innym są absurdalne. Jak sobie wyobrażacie to, ze np. wchodzi nowy producent sterowników, albo inaczej - samochodów, i zaczyna produkować swoje wyroby? Czy w przypadku nowej marki samochodów, które będą miały 4 koła, kierownice, silnik taki "Jarecki" będzie stawiał zarzuty, że firma wzoruje się na innej marce - ABSURD!

Nie chce mi się kontynuować tematu, ale chciałem zwrócić uwagę czytających, że Nasi eksperci na forum i ich wiedza nie zawsze jest rzetelna i trzeba brać na to poprawkę. Lepiej szukajcie wiedzy w rzetelnych źródłach i sprawdzajcie tą głoszoną na forum.

Jarecki79
03-12-2010, 09:29
ELFI, ELFI, ELFI- To było pytanie ironiczne(Budowniczy jako osoba bezstronna pewnie je zrozumie) pan Jarecki chwali procesor 32 bitowy, dlatego pytałem czy jest tak szybki, że paliwo się nie spali a już ląduje w popielniku. Wtedy 2 bity trzeba odjąć i dać do st. eCoal niech ma na zapas. Jak Ktoś lubi siedzieć w kotłowni i ''wlepiać gały'' w mały ekranik kolorowy(pewnie niedługo będzie 3d)to jego sprawa. Kolega ze sterownikiem bruli lub eCoal ma to na monitorze lub w laptopie i to w kolorze 32bitowym :D. I jakie duże wykresy w dużej rozdzielczości. Pan Jarecki wysyła mnie do wątku brucer+ecoal. Ranking kotłów trzeba zmienić na Pan Jarecki, Skamp i Puma.

Jesteś zwykły pieniacz.
Pokaż mi ostatnich moich chociaż 10postów, gdzie wspomniałwem chociaż o kotle Skam-P.

Ja pomagam a Ty się sadzisz i śmiecisz.

Jarecki79
03-12-2010, 09:34
Czujnik PT-100 w większości sterowników (choćby Geco) zakończony jest tylko króciutkim kabelkiem, dalej zwykły przewód
Poszukać można po forach jak często klęka w kilku innych sterowaniach.

PT-1000 stosowany w Multi-Ster czy PUMIE dla biomasy jest cały odporny na wyższe temp.

Po co ta rozmowa, co zmienia?
O przydatności procesorów 32 i 8 nie ma sensu mówić. Na dzień dzisiejszy takie ma Plum i PUMA.
Zobaczymy za 2-3lata, czy bez sensu.

Jarecki79
03-12-2010, 09:37
Powtarzam dla tych, co nie potrafią zrozumieć prostej rzeczy:
ECoal jest inny od reszty
Puma jest inna od reszty
Ognik jest inny od reszty
RT09pid jest inny od reszty
Plum i ecoMAX jest inny od reszty
Perfekt czy Expert również

Każdy z producentów ma swój pomysł i go rozwija.
Każdy ma wybór i dobiera w/g wlasnego pomysłu.

Czemu stawiany na dwóch biegunach jest tylko eC i PUMA jak tego typu sterowań jest dużo więcej, każde oferuje inne mozliwości.

zawijan
03-12-2010, 09:46
Chciałbym jeszcze napisać kilka słów do członków Wielce Szacownej Akademii „BobJarSus”, którym kiedyś (28.IX.2010 – wpisem na tym wątku) obiecałem, że nie będę pisał na tym wątku i psuł im ich kampanii reklamowej pewnych wyrobów. Napisałem wtedy tak: „Piszcie dalej te swoje prywatne teorie i myśli złociste – nie będę przeszkadzał, niech kwitną. Może uda się Wam sprzedać – dzięki temu – cztery kotły rocznie więcej, lub znaleźć trzech dodatkowych zleceniodawców, nieświadomych, co ich czeka.
Kto zechce technicznej fachowej opinii – wie, gdzie mnie szukać.
P.S.
Choć nie ręczę, czy czasem nie wytrzymam i znowu przywalę niektórym mądralom, jeśli będą się czuli zbytnio bezkarni i popuszczą wodze swym fantazjom. Bądźcie więc czujni.”
Tę pierwszą obietnicę spełniłem i omijałem ten wątek. Dzisiaj jednak spełnię tę drugą obietnicę (tę z P.S.) i coś napiszę.

Nie - nie będę krytykował wykorzystywania przez Was tego wątku do celów reklamowych. Wiele razy już pisałem, że nie widzę nic złego w reklamie na forum konkretnych wyrobów, pod warunkiem oczywiście, że oparte są na prawdziwych przesłankach technicznych. I dalej jestem tego zdania.
Nie mam też pobudek konkurencyjnych, bo jakąż konkurencję może stanowić np. firma SEKAM ze swoim SKAMPem dla OGNIWA – chodzi mi tu wyłącznie o skalę zdolności produkcyjnych.
Nie mam także pretensji, że krytykujecie „moje” produkty, choć nie znacie ich, nie eksploatujecie i nie macie z nimi żadnych doświadczeń. Taka jest już Wasza natura i szkoda mi trudu na próby jej zmiany.
Nie podoba mi się jednak, że w ferworze reklamy obśmiewacie i pokrzykujecie na gości, którzy opisują wyroby przez siebie użytkowane i chwalą je, choć nie są to wyroby „z obszaru Waszych zainteresowań”. Mam tu na myśli Wasze komentarze do wypowiedzi np. piszących pod nickami „czarnyziutek”, „darase”, czy „TomiAyomi”.
Mam do Was także zaległą zadrę, że doprowadziliście do tego, że administratorzy zablokowali wstęp na to forum „małemu_energetykowi”, którego oceniam jako jednego z najlepszych fachowców spośród spotkanych przeze mnie na różnych forach – formalnie pod pretekstem „niekulturalnych komentarzy”, a tak naprawdę z powodu niewygodnych dla Was komentarzy, obnażających Waszą niewiedzę w pewnych dziedzinach, w których pomimo tego doradzacie ludziom.

A teraz konkretnie…

Jarecki
Dlaczego ciągle nie potrafisz (a może nie chcesz) zrozumieć, że NAJISTOTNIEJSZĄ CECHĄ odróżniającą między sobą różne sterowniki kotłów jest SPOSÓB W JAKI STERUJĄ ONE PROCESEM SPALANIA PALIWA W KOTLE, a nie wymiary skrzynki, rodzaj procesora, kolor wyświetlacza, czy ilość dodatkowych bajerów, bardziej lub mniej przydatnych? Nie jest nią nawet dokładność stabilizacji temperatury z dokładnością kilku dziesiętnych stopnia, która jest w rzeczy samej „kwiatkiem do kożucha” wobec ogromnej bezwładności cieplnej kotła wraz z układem wodnym i jeszcze ogromniejszej bezwładności cieplnej ogrzewanego budynku. I nie jest nią także (nie jest najistotniejszą) różnica w przeznaczeniu sterownika do jednego, czy do wielu typów kotłów. Także wszystko to, co sterownik robi w układzie wodnym c.o. nie jest jego cechą istotną – całkiem jak w samochodzie, gdzie automatyczna klimatyzacja, podgrzewane lusterka sterowane elektrycznie, czy ergonomiczne schowki na różne dupsy nie mają wpływu na jego osiągi.
Optymalizację układu wodnego c.o. można osiągać na co najmniej kilkanaście różnych sposobów, natomiast jeśli nie potrafisz dobrze ustawić palnika (nie potrafisz jeździć samochodem) – nawet najlepsze rozwiązanie układu wodnego nie poprawi Ci sprawności kotła.
I tu jest podstawowa różnica pomiędzy sterownikiem eCoal.pl a sterownikami, o których piszecie. Sterownik eCoal SAM rozpoznaje rodzaj paliwa podawanego do palnika i SAM dobiera odpowiednie dla niego i dla aktualnego zapotrzebowania ciepła parametry technologiczne spalania (podawanie, przerwę i nadmuch) – nie wymagając absolutnie żadnej ingerencji użytkownika czy serwisanta lub instalatora. Jest to sterownik dla ludzi, którzy nie umieją ustawić parametrów palnika i nie potrafią lub nie chcą się tego uczyć. A takich jest – wydaje mi się – większość. Sterownik eCoal ich w tym wyręcza, zwalniając ich z konieczności spędzania życia w kotłowni. I spełnia tę funkcję doskonale, o czym świadczą liczne opinie użytkowników eCoala.
A co trzeba zrobić np. w PUMIE, która stoi – według Ciebie – na czele sterowników kotła? Cytuję Ciebie – Jarecki (z jednego z Twoich najnowszych wpisów): „Co trzeba zrobić, aby dobrze pracowała z danym kotłem i palnikiem- kodem dobrać czasy wyjściowe (2parametry - to praca dla producenta kotła lub instalatora), jak użytkownik uważa, że źle pracuje- ma menu korekcji, gdzie może funkcją obniżenie, podniesienie kopca poprawić palenisko, ograniczyć max. wydatek powietrza i zmienić minimalną moc kotła, aby przy danym paliwie nie doszło do wygaśnięcia. Łącznie 4parametry, którymi coś poprawiam, z czego klient ma dostęp do 3.”

Czy teraz widzisz już tę najistotniejszą różnicę? Czy może nadal nie będziesz chciał jej dostrzec? Te inne sterowniki, o których piszecie, są dla ludzi potrafiących radzić sobie z kotłem. Jest grono ludzi, którzy myślą, że to potrafią, ale tylko część spośród nich rzeczywiście to potrafi.

SUSPENSER
Jako niedoścignionemu mistrzowi w ustalaniu rankingu kotłów – nie śmiem nic doradzać, czy krytykować. Nieśmiało jednak proszę - Jeśli szeregujesz kotły, to podaj uczciwie, które z nich znasz z własnych doświadczeń (eksploatacji), a które znasz tylko z opisów, czy oglądu itp. To bardzo ważna informacja – bez niej sugerujesz ludziom, że wszystkie te kotły eksploatowałeś, sprawdziłeś itp. A ja przecież wiem (z Twoich innych wpisów), że ani OGNIWA, ani RBR EKOUNIWERSAL, ani nawet SKAMPa nie eksploatowałeś i nie eksploatujesz. A jeśli znasz kotły nie z własnych doświadczeń, to podaj – proszę – jakie masz kwalifikacje do oceny kotłów, których nie sprawdziłeś doświadczalnie. To tylko tyle.

Bobek Budowniczy
Obśmiałeś gościa o nicku „czarnyziutek” (który – nawiasem mówiąc – bardzo ciekawie napisał o swoich doświadczeniach ze sterownikiem „bruli”) pisząc – cytuję: „Kurcze dawno sie tak nie usmiałem....... to sie pewnie producent ecola zmartwi..... podobny...ale nie ma Pid-a... jak ja kocham te posty jednopostowsów”
Odpowiem Ci tylko tyle:
A ja jakoś nie mogę pokochać tych, którzy mają tysiące wpisów o wartości takiej, jak ten cytowany powyżej. Kiedyś – chyba na tym wątku – próbowałem z Tobą dyskutować fachowo na temat procesów zachodzących w kotle. Pamiętasz? To było moje najgorsze przeżycie, które dotąd śni mi się po nocach. Jednakże pozwala mi ono zrozumieć, skąd się biorą takie Twoje komentarze.

To tyle. Znikam. Ale wrócę, jak będzie taka potrzeba. Bądźcie więc czujni!

ElFi
03-12-2010, 10:17
A co trzeba zrobić np. w PUMIE, która..... Łącznie 4parametry, którymi coś poprawiam, z czego klient ma dostęp do 3.... Czy teraz widzisz już tę najistotniejszą różnicę? Czy może nadal nie będziesz chciał jej dostrzec? Te inne sterowniki, o których piszecie, są dla ludzi potrafiących radzić sobie z kotłem. Jest grono ludzi, którzy myślą, że to potrafią, ale tylko część spośród nich rzeczywiście to potrafi.
Proszę pana o odpowiedź na jedno pytanie. Czy nastawy wyjściowe podawania paliwa (podawanie/pauza) w sterowniku eCoal są takie same dla kotłów Ogniwo EKO 15kW i 35kW?

zawijan
03-12-2010, 10:29
Proszę pana o odpowiedź na jedno pytanie. Czy nastawy wyjściowe podawania paliwa (podawanie/pauza) w sterowniku eCoal są takie same dla kotłów Ogniwo EKO 15kW i 35kW?

Jeśli pod pojeciem "nastawy wyjściowe" rozumiesz nastawy, których musi dokonać producent, lub instalator, lub serwisant, lub użytkownik - to takich nastaw w eCoalu po prostu nie ma.
Po instalacji i uruchomieniu kotla (rozpaleniu węgla w palniku) włączasz tryb automatyczny - i to wszystko, co musisz zrobić.

zawijan
03-12-2010, 10:38
no i jak zwykle duzo tekstu mało treści....sorry zawijan ale twoje teksty to nic innego jak papka marketingowa...typowe teksty teoretyka który siedzi sobie w białym kitlu i z kotłami ma do czynienia w pracy, jak są nowe,przy okreslonych parametrach opału, laboratorium i tyle a tu chodzi o REALNE warunki pracy kotłów
Ps
co jest na dzisiaj wart sterownik bez Pida??

O nie. Jest tam dużo tekstu i dużo treści. A że nie każdy potrafi ją zrozumieć - to nie moja wina.
Jeśli pod pojęciem "REALNE warunki pracy kotłów" masz na myśli popieprzone warunki, jakie tworzą kotłom użytkownicy o umiejętnościach podobnych do Twoich - to rzeczywiście takiej praktyki nie mam. I tylko w tym jednym masz rację.
P.S.
A w Twoim wpisie jest rzeczywiście ogromnie dużo mądrej treści. Podziwiam.
A co jest wart sterownik z PIDem bez ingerencji użytkownika, serwisanta, lub instalatora?
A czy Ty wiesz, co to jest PID? Bo ja wątpię, czy wiesz.

Jarecki79
03-12-2010, 10:42
W tym miejscu powinieneś dodać, że do 15kW wgrywany jest inny soft jak do 35kW.
Zatem są to inne nastawy wyjściowe, tyle,że zablokowane i bez dostępu.

Powtarzam,że stawianie na 2 krańcach PUMY i tylko eC to zwykłe pieniactwo.
Sterowników nowej generacji w/g różnych koncepcji jest więcej.

ElFi po dobraniu nastaw wyjściowych pod swój kocioł zarzucił kosz miałem i go spala, po doszczelnieniu paleniska spalanie się unormowało.

Jarecki79
03-12-2010, 10:45
Zawijan co do czepiania się Suspensera- zapewniam Cię,że zna kocioł Skam-P w eksploatacji, co już Ci zresztą kilka razy pisałem.

zawijan
03-12-2010, 10:55
W tym miejscu powinieneś dodać, że do 15kW wgrywany jest inny soft jak do 35kW.
Zatem są to inne nastawy wyjściowe, tyle,że zablokowane i bez dostępu.

Jak nie wiesz, o co chodzi - to nie pisz. A wiem, że nie wiesz.

radams
03-12-2010, 11:00
Kurcze, gdyby temperaturę tej dyskusji przenieść do mojej kotłowni, to miałbym w domu saunę.
Uważnie (codziennie) śledzę wątki poświęcone kotłom na ekogroszek, sterownikom itd. Nie odzywam się, bo nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, doświadczenia z użytkowania kotła z podajnikiem automatycznym mam krótkie, bo używam go dopiero od maja tego roku. Siedzę więc cicho i się uczę.
Bawi mnie przerzucanie się czasem argumentami, że np. kocioł xxx i sterownik yyy jest najlepszy bo... ja go mam od dwóch tygodni :) Jeśli ktoś śledzi też fora motoryzacyjne to chyba nieźle to zjawisko poznał.
Ktoś robi rankingi kotłów, ktoś inny ten ranking krytykuje, bo z założenia ranking taki będzie kontrowersyjny. Prawda, ale postawcie się w sytuacji Kowalskiego, który jest świeżynką w temacie ogrzewnictwa i nie ma czasu na przekopywanie się przez stosy papki informacyjnej w Internecie i świadom jest tego, że sprzedawca w sklepie nie zawsze zechce mu doradzić to, co najlepsze. Jeśli kupi kocioł z pierwszych miejsc tego rankingu, powinien byc chyba zadowolony, prawda? Ja byłem w takiej sytuacji, poczytałem forum muratora i inne, dzięki temu kupiłem dobry kocioł, choć żaden z tych, które tutaj są polecane.
Ktoś na forum zajmuje się zawodowo konstruowaniem, produkcją i sprzedażą kotłów, z postów widać, że jest to także jego hobby. To dobrze, dzięki zaangażowaniu w pracę wytwarza lepsze kotły, poświęca swój czas aby pomóc użytkownikom w sprawniejszej eksploatacji kotłów, nie tylko swojej produkcji, chwała mu za to. Jest młodym człowiekiem (wiem bo go poznałem osobiście), czasem go "ponosi" i zapędza się w obszary wiedzy, gdzie nie jest nieomylny, choć i tak wie dużo. Po to jest formuła forum, aby go "wyprostować", facet ma na tyle rozumu, że się przyzna, że czegoś nie doczytał. Wciąż jest dla mnie skarbnicą wiedzy.
Jest na forum drugi specjalista, który również mocno się udziela, również poprzez bloga. Przekazuje mnóstwo wiedzy, wszystko przeczytałem i dużo się nauczyłem, również nie ukrywa, że bierze udział w konstruowaniu kotłów i czerpie z tego zyski. Razi mnie tylko, że czasem z góry traktuje innych użytkowników forum, często koronnym argumentem jest to, że jest pracownikiem pewnego instytutu i zawodowo zajmuje się badaniem kotłów. Nie podoba mi się też jego postępowanie typu: bawcie się chłopcy w tej piaskownicy odtąd sami, ale jeśli za bardzo będziecie piach rozsypywać, to ja tu wrócę i zrobię z wami porządek. Szanuję go jednak, za to co wie i że chce się tym z nami dzielić.
Po co to piszę? a po to, żeby na naszym forum było więcej wątków i postów merytorycznych, dających użytkownikowi możliwość porównania różnych rozwiązań technicznych aby mógł wybrać sobie to, co dla niego najlepsze. Raczkujących palaczy (takich jak ja), namawiam do większej powściągliwości w formułowaniu wypowiedzi.
Panowie, szanujmy siebie nawzajem i tych, którzy czytają te wątki.
Pozdrawiam Koleżanki i Kolegów i życzę Wam i sobie dalszych owocnych dyskusji.
PS. Podobieństwo przytoczonych wyżej postaci do prawdziwych forumowiczów jest w pełni zamierzone i z pokorą przyjmę gromy, które być może posypią się na mą głowę.

zawijan
03-12-2010, 11:02
No cóż.... nic dodać nic ująć .....poprostu uzytkowinicy kotłów robią złe warunki dla pracy kotłów....acha to kotły od dzis mają stać w laboratoriach bo tam mają stworzone dobre warunki...gdzies już słyszałem podobny tekst ... że ''społeczeństwo w polsce jest przypadkowe''

Bobek - nie pintol. To nie wszyscy użytkownicy, tylko niektórzy.
A "w Polsce" pisze się z dużej litery.
Poza tym - nic nie jest przypadkowe. Bałwany rodzą się wtedy, kiedy kobiety jedzą za dużo śniegu.

zawijan
03-12-2010, 11:13
...Podobieństwo przytoczonych wyżej postaci do prawdziwych forumowiczów jest w pełni zamierzone i z pokorą przyjmę gromy, które być może posypią się na mą głowę.

Nic takiego. Twój tekst jest bardzo mądry. Tak - najważniejsze są informacje merytoryczne. Literatury n/t małych kotłów nie ma. To my wszyscy wspólnie (także użytkownicy) dopiero ją tworzymy. Ważne - a może nawet NAJWAŻNIEJSZE - jest, aby nie było w niej błędów, wynikających z niewiedzy, lub złej woli.
Zapewniam Was, że nie kłócę się dla przyjemności. Nie mam takiego zboczenia.

zawijan
03-12-2010, 11:26
..wiesz zawijan czasem twoje posty doprowadzaja mnie do szewskiej pasji...

Wiem.
Ale ciekawi mnie, skąd Ty wiesz, co robię i jak to robię. Twoje wyobrażenie o pracy ludzi mojego pokroju jest raczej - nazwę to łagodnie - błędne. Zapewniam Cię.

czarnyziutek
03-12-2010, 11:54
Chciałbym pociągnąć jeszcze temat czujników PT100, PT1000. Zacząłem drążyć temat aby zdobyć wiedzę w tej dziedzinie i nie liczyć na teorie ekspertów, ale faktycznie dowiedzieć się prawdy.

Dla tych może co nie wiedzą oznaczenie pt100, pt1000:
- pt - platyna
- 100 lub 1000 - to rezystancja takiego czujnika w temperaturze 0 deg

Samo oznaczenie nie mówi nam nic o maksymalnej temperaturze pracy takiego czujnika, gdyż zależy ona od obudowy czujnika, sposobu łączenia czujnika z przewodem, max temperatury pracy przewodu itp.

Sam czujnik pt100 czy pt1000 posiada zakres pracy od -50 deg do +650 deg.

I to co napisałem powyżej uznaję, że jest rzetelnym przedstawieniem informacji nt. spornych czujników pt100, pt1000. A twierdzenie cyt: czujnik t.spalin PT-1000, - zejść w dół do PT-100?? świadczy tylko o posiadanej wiedzy piszącego.

Do tej pory nie miałem bliższego kontaktu i wiedzy nt. powyższych czujników, ale po kilku godzinach studiowania internetu i zaznajomienia się z tematem śmiem twierdzić iż w dziedzinie czujników pt100, pt1000 jestem lepszym ekspertem od p. Jareckiego (mimo, że mam tylko kilka postów na tym forum).

Pozdrawiam.

zawijan
03-12-2010, 12:00
Moja praca obliguje mnie do korzystania z wyników laboratoryjnych...

Tyle tylko, że ja nie jestem laborantem, lecz technologiem i większość czasu spędzam (spędziłem) na eksploatowanych instalacjach technologicznych, wcale nie tylko na "nowych".
Co do reszty tego Twojego wpisu - zgadzam się w pełni.
Skończymy to już? Co? Masz jeszcze prawo do jednej odpowiedzi. Ja nie mam już do żadnej. Dobra?

Jarecki79
03-12-2010, 12:27
Jak nie wiesz, o co chodzi - to nie pisz. A wiem, że nie wiesz.

Pierd.. bo byłem na prezentacji, gdzie wyraźnie było mówione przez właściciela firmy Elektro-system, producenta sterowania eC,że do kotłów większych mocy wgrywany jest inny soft jak do kotłów poniżej 25kW

Skoro tak chcesz prowadzić rozmowy, to powiem,że źle przeprowadzacie badania, jak zamierzasz z tym polemizować, możemy to publicznie rozwinąc i udowodnić,

Powtarzam też,że nic nie mam do eC i powtarzam,że tego typu sterowań jest więcej a nie tylko2.
Podoba mi się opcja wglądu przez neta do eC, podobne podejście do drugiego produktu tej firmy jest natomiast niebezpieczne.

Nie stawiaj mnie w roli wroga tego sterowania. Pisze tylko,że nie jest doskonałe i nic więcej, reszta tego typu sterowań równiez taka nie jest.

darase
03-12-2010, 12:29
Czarny szacuneczek dla Ciebie, dużo się naszukałeś. Teraz wiemy jaka jest różnica pt100 i pt1000. Dziś ekspert to człowiek szukający i znajdujący potrzebne informacje. Czarny jesteś ''ekspert'' :)

zawijan
03-12-2010, 12:31
.. jak nie bedziemy mieli wyników z prac kilkuletnich kotłów...

To nie odpowiedź dla Ciebie, tylko informacja dla wszystkich.
W tej chwili mamy pod stałą obserwacją 4 kotły, zainstalowane u czterech różnych użytkowników (jeden już od roku 2007). Za kilka lat poinformuję Was o wynikach.

zawijan
03-12-2010, 14:26
..bo byłem na prezentacji, gdzie wyraźnie było mówione przez właściciela firmy Elektro-system, producenta sterowania eC,że do kotłów większych mocy wgrywany jest inny soft jak do kotłów poniżej 25kW

Tyle tylko, że to wcale nie znaczy, że są inne parametry wyjściowe.
A co jest inne? Nieważne. To jest sterownik dla ludzi, którzy nie chcą lub nie muszą tego wiedzieć.

Jarecki79
03-12-2010, 15:14
Można zakończyć temat sterowników?
Nie wystarczy,że do eC pod konkretny kocioł wgrany jest konkretny soft a tylko sprawą klienta jest zabawa ze strefami, korekcjami, priorytetami pracy ciepłej wody?
Dodatkowy bajer- internet.

RT09pid- tutaj mamy całą masę parametrów serwisowych, jak ktoś takie sprawy lubi i się na nich zna.

Ognik PID- prosto, bez zbędnej zabawy przez instalatora lub producenta parametry wyjściowe, dalej tylko nastawa C.O., CWU bez stref, korekcji, wyboru priorytetów CWU
Tutaj coś może powiedzieć Karoka... czy obsługa była skomplikowana. To typowo sterownik dla osób o zerowej wręcz wiedzy.

PUMA- bardziej rozbudowana, po 24strefy na C.O., CWU itd. itp.

Expert- dośc sporo zabawy, choć są softy z wyjściowymi nastawami pod daną moc palnika konkretnego producenta (pancerpol), obsługa modułów zaworów 3d, 4d
Rozbudowany, dla entuzjastów, instalatorów, osób mających pojęcie o automatyce kotłowej.

Perfekt- trochę łatwiej jak w Expercie, ale dalej korekcje nocne, ekonomiczne, czujnik pogodowy.... - też trzeba mieć jakieś pojęcie.
Zaletą dwóch ostatnich jest dobrze prowadzone forum producenta z pomoca dla użytkowników.

RK2006 - dość prosta modulacja mocy, ułatwiona obsługa przez sprytną gałeczkę - tutaj więcej może powiedzieć Odegree

Nie wiem nic o Recalart, ale też mają jakąś forme modulacji, podobnie jak Plum z serią ecoMAX czy Estyma.

Apeluję ostatni raz, aby nie skupiać się na tym wątku tylko na pumie i eC. Od tego są osobne wątki.

karoka65
03-12-2010, 23:05
Ognik PID- prosto, bez zbędnej zabawy przez instalatora lub producenta parametry wyjściowe, dalej tylko nastawa C.O., CWU bez stref, korekcji, wyboru priorytetów CWU
Tutaj coś może powiedzieć Karoka... czy obsługa była skomplikowana. To typowo sterownik dla osób o zerowej wręcz wiedzy.


I tutaj mogę tylko potwierdzić słowa kolegi Jareckiego. Kociołek rozpalony chyba pod koniec września i do tej pory żadnego telefonu od kuzynki że coś nie tak. Wiedza w dziedzinie ogrzewania mojej kuzynki żadna bo całe życie mieszkała w bloku. Praca przy kotle ogranicza się do dosypywania paliwa i wysypywania pyłu, podkreślam PYŁU po spalonym ekogroszku ( ekores). Powiedziałem im żeby co drugi zasobnik obmietli kocioł z pozostałości, bo jak kocioł jest czysty to szybciej się nagrzewa i spala mniej węgla, najprościej i zrozumiale. I tak jak pisałem już kiedyś skrócona instrukcja do odpalenia którą otrzymałem od Jareckiego zmieściła się na połowie kartki A4 i nie trzeba było wertować całej książki żeby znaleźć to co było potrzebne.

darase
04-12-2010, 11:01
Swoje Ogniwo uruchamiałem bez instrukcji. Dla chcących zapoznać się ze skróconą moją instrukcją ogniwa eko 15kw oto ona:
ważne: pytamy instalatora czy nam silikonem uszczelnił koronę palnika
1.sypiemy paliwo do kosza,
2.przechodzimy w tryb ręczny,
3.uruchamiamy podajnik do momentu pojawienia się groszku w palniku,
4.zapalamy podpałką od grila paliwo,
5.włączamy dmuchawę,
6.po rozpaleniu paliwa zmieniamy tryb na automatyczny.
7.przytrzymujemy strzałkę w lewo do momentu pojawienia się tem. C.O. strzałką w górę lub dół ustawiamy jaką chcemy temperaturę.
Też zmieściłem się na połowie połowy A4. Instrukcja tak prosta jak konstrukcja cepa.

karoka65
04-12-2010, 11:15
Swoje Ogniwo uruchamiałem bez instrukcji. Dla chcących zapoznać się ze skróconą moją instrukcją ogniwa eko 15kw oto ona:
ważne: pytamy instalatora czy nam silikonem uszczelnił koronę palnika
1.sypiemy paliwo do kosza,
2.przechodzimy w tryb ręczny,
3.uruchamiamy podajnik do momentu pojawienia się groszku w palniku,
4.zapalamy podpałką od grila paliwo,
5.włączamy dmuchawę,
6.po rozpaleniu paliwa zmieniamy tryb na automatyczny.
7.przytrzymujemy strzałkę w lewo do momentu pojawienia się tem. C.O. strzałką w górę lub dół ustawiamy jaką chcemy temperaturę.
Też zmieściłem się na połowie połowy A4. Instrukcja tak prosta jak konstrukcja cepa.
Mniej, więcej wygląda to tak samo w Ogniku.

darase
04-12-2010, 12:06
karoka dla Ciebie instrukcja c.d. : zmieniamy paliwo, chcemy sprawdzić jak się pali miał, ekogroszek z 3 innych źródeł,żyto i co robię? Zmieniam tylko paliwo, resztą się nie przejmuję, resztę ustawia sterownik :)

Jarecki79
04-12-2010, 12:14
Zmieniasz na takie paliwo jak opisuje jeden użytkownik:
"Z groszku którym palę (czeski) jest tyle zanieczyszczeń że piec po kilku dniach zaczyna nieprawidłowo pracować."

"kwestia 2.
Co może być powodem słabego dopalania ekogroszku.
Mam wrążenie (oczywiście subiektywne), że w popiele znajduję się za dużo niespalonych fragmentów ekogroszku.
Temperaturę utrzymuje ok, jest ciepło, natomiast trochę denerwuję mnie fakt ...że nie mogę np. zmniejszyć częstotliwości podawania paliwa...bo myślę ,że to by rozwiązało kwestię dopalania paliwa."

i jesteś w ciemnej d...

a w Ogniku korekcja wysokości kopca i spalamy...,
W Ogniku z FBS można zmienić paliwo różniące się od siebie o ok.15% bez żadnych korekcji, dostosuje się.

Kwestia gustu i tego, co kto chce mieć i nic więcej.
Wracamy do punktu wyjścia, co jest dobre dla jednego, niekoniecznie jest dobre dla drugiego.

darase
04-12-2010, 12:42
Dlatego Panie Jarecki napisałem co jest dobre dla mnie, karoka napisał co jest dobre dla niego. Nie wiem jaki ma Pan sterownik, może jakiś ''full'' wypas, sterowany telepatycznie,to żart :D

zawijan
04-12-2010, 18:41
Zmieniasz na takie paliwo jak opisuje jeden użytkownik:
"Z groszku którym palę (czeski) jest tyle zanieczyszczeń że piec po kilku dniach zaczyna nieprawidłowo pracować."

"kwestia 2.
Co może być powodem słabego dopalania ekogroszku.
Mam wrążenie (oczywiście subiektywne), że w popiele znajduję się za dużo niespalonych fragmentów ekogroszku.
Temperaturę utrzymuje ok, jest ciepło, natomiast trochę denerwuję mnie fakt ...że nie mogę np. zmniejszyć częstotliwości podawania paliwa...bo myślę ,że to by rozwiązało kwestię dopalania paliwa."

i jesteś w ciemnej d...

a w Ogniku korekcja wysokości kopca i spalamy...,
W Ogniku z FBS można zmienić paliwo różniące się od siebie o ok.15% bez żadnych korekcji, dostosuje się.

Kwestia gustu i tego, co kto chce mieć i nic więcej.
Wracamy do punktu wyjścia, co jest dobre dla jednego, niekoniecznie jest dobre dla drugiego.

Jarecki
Nie fantazjuj. Zastanów się trochę, bo znów będziesz narzekał, że Cię jacyś chorzy prześladują.
A to Ty bzdurzysz, bo w Twojej głowie nie mieści się, że COŚ (w tym przypadku eCoal) może działać inaczej, niż się Tobie wydaje.

darase
04-12-2010, 19:17
Budowniczy czy Ty zawsze musisz upominać wszystkich :D myślących inaczej niż pan Jarecki. Moją instrukcję i działanie eCoala zripostował 'mister' Jarecki, to Panu Jareckiemu bardzo dobitnie wyjaśnił Pan Zawijan że nawet nie ma pan J. zielonego pojęcia jak taki sterownik działa i w oparciu o jaki algorytm.
P. S. Ciesz się, że możesz być dzieckiem dla swoich rodziców, chyba że czekasz na spadek ;)

zawijan
04-12-2010, 19:30
zawijan czy ty zawsze musisz robic zadyme na forum?? czy w waszym rejonie nie istnieje słowo kultura.....o netykiecie nie będę pisać bo i tak pewnie nie wiesz co to znaczy...

A Ty zawsze musisz się wtrącać do wszystkiego? A czy objawem kultury bądź netykiety jest wtrącanie się do dyskusji, która Ciebie nie dotyczy?
Ja wtrącam się tylko wtedy, kiedy ktoś pisze nieprawdę.
A nieprawdą jest to, że eCoal nie da sobie rady z brunatnym czeskim bez pomocy użytkownika.
A Ty może też sądzisz, że nie da sobie rady? Napisz więc to i uzasadnij.

Jak już pisałem dziesiątki (a może setki?) razy - zwracam Wam uwagę tylko wtedy, kiedy piszecie rzeczy błędne. Nie wiem, które z nich wynikają z niewiedzy, a które ze złej woli, niemniej jednak uważam, że czytelnicy nie powinni otrzymywać informacji błędnych.
I nie ma się co obrażać, tylko trzeba się zastanawiać, co się pisze.

Ja wiem, że konkurencja jest zdrowa, bo działa na korzyść konsumenta. Ale jest także konkurencja nieuczciwa, działająca na niekorzyść producenta. Ta może być nawet karalna. A na czele tej nieuczciwej konkurencji stoi pisanie nieprawdy o wyrobach konkurencyjnych w celu szkodzenia ich producentom.
Nad tym też warto się zastanowić!

I warto jeszcze się zastanowić nad tym, że moja cierpliwość nie musi być nieograniczona i może się kiedyś skończyć. A ja przecież dokładnie wiem, kto występuje pod nickiem "Jarecki79", więc radzę - unikajcie raczej prowokacji pod moim adresem.
Jeśli nie będziecie pisać rzeczy nieprawdziwych lub błędnych - z pewnością nie będę z Wami dyskutował. Nie czerpię bowiem żadnej przyjemności z tej dyskusji. To jest najprostsza droga, aby nie mieć ze mną żadnego konfliktu.

karoka65
04-12-2010, 19:40
Moją instrukcję i działanie eCoala zripostował 'mister' Jarecki, to Panu Jareckiemu bardzo dobitnie wyjaśnił Pan Zawijan że nawet nie ma pan J. zielonego pojęcia jak taki sterownik działa i w oparciu o jaki algorytm.

A ty usilnie temu wierzysz. Upierdliwy z ciebie człowiek. Taki typ forumowego awanturnika, aby tylko komuś dopiec ale nie o to tu chodzi kolego.

Jarecki79
04-12-2010, 19:43
Zacytowałem tylko wpis użytkownika tego sterownika.
..Ze spotkania w/s eC - działa w oparciu o Fuzzy Logic..

Ten wątek zszedł na psy, durne, nic nie wnoszące wypociny.
10razy można się prosić o zaprzestanie pier... o tylko 2 sterowaniach to i tak jak przekupy wciskane jest po 1groszu od siebie.

Odpisz człowiekowi na swoim wątku i się wreszcie odczep.

Nikomu nie można pomóc bo jak Darase jakiś prowokacji nie pociśnie to Zawijan zaczyna swoje bzdetne wywody.

Powtarzam Ci po raz ostatni,że nie porównuję eC, nie ma nic przeciwko temu sterownikowi, część rozwiązań mi się podoba.
Ty na jego temat już dość kitów powciskałeś samodzielnie, bez niczyjej pomocy (choćby o sprzedaży razem z brucerem).

karoka65
04-12-2010, 19:54
Nie przejmuj się i rób co robisz dobrze. Są ludzie i ....

zawijan
04-12-2010, 19:59
Nie przejmuj się i rób co robisz dobrze. Są ludzie i ....

Zgadzam się i popieram.
Rób, co robisz dobrze.
Już to chyba kiedyś pisałem...?

zawijan
04-12-2010, 20:03
To może inaczej.... uzasadnij ze da sobie rade....

Przecież sobie daje...
W rzeczywistej rzeczywistości...

darase
04-12-2010, 20:10
karoka- ''Upierdliwy
z ciebie człowiek.
Taki typ
forumowego
awanturnika, aby
tylko komuś dopiec
ale nie o to tu chodzi..'' piszesz kolego o sobie.

Panie Jarecki nie mam nic do Twojej pomocy, nawet ją chwalę. Tylko właśnie sam wiesz co, to Twoje hobby...

SUSPENSER
04-12-2010, 20:10
Kto zechce technicznej fachowej opinii – wie, gdzie mnie szukać. ...

P.S.
Choć nie ręczę, czy czasem nie wytrzymam i znowu przywalę niektórym mądralom, jeśli będą się czuli zbytnio bezkarni i popuszczą wodze swym fantazjom. Bądźcie więc czujni.”
Tę pierwszą obietnicę spełniłem i omijałem ten wątek. Dzisiaj jednak spełnię tę drugą obietnicę (tę z P.S.) i coś napiszę.

Będzie naprawdę wspaniale gdy zamiast kpić, wbijać szpile i dowalać tym, którzy ośmielają się dyskutować będziesz z nimi kulturalnie rozmawiać i przekonywać ich argumentami.



Nie podoba mi się jednak, że w ferworze reklamy obśmiewacie i pokrzykujecie na gości, którzy opisują wyroby przez siebie użytkowane i chwalą je, choć nie są to wyroby „z obszaru Waszych zainteresowań”. Mam tu na myśli Wasze komentarze do wypowiedzi np. piszących pod nickami „czarnyziutek”, „darase”, czy „TomiAyomi”.

Oskarżasz mnie o coś, więc proszę o dowody - np. cytaty lub linki - bez zamieszczenia ich nie życzę sobie obrażania mnie - jasne ?



Mam do Was także zaległą zadrę, że doprowadziliście do tego, że administratorzy zablokowali wstęp na to forum „małemu_energetykowi”, którego oceniam jako jednego z najlepszych fachowców spośród spotkanych przeze mnie na różnych forach – formalnie pod pretekstem „niekulturalnych komentarzy”, a tak naprawdę z powodu niewygodnych dla Was komentarzy, obnażających Waszą niewiedzę w pewnych dziedzinach, w których pomimo tego doradzacie ludziom.

Tu także czekam na dowody jak wyżej ...


... – całkiem jak w samochodzie, gdzie automatyczna klimatyzacja, podgrzewane lusterka sterowane elektrycznie, czy ergonomiczne schowki na różne dupsy nie mają wpływu na jego osiągi.

Mają natomiast wpływ na to czy kupię go żonie (dla niej osiągi są mniej istotne) - zrozum, że ludzie mają różne potrzeby i to co dla jednego jest niepotrzebnym gadżetem dla innego jest bardzo istotne.



SUSPENSER
Jako niedoścignionemu mistrzowi w ustalaniu rankingu kotłów – nie śmiem nic doradzać, czy krytykować.

Przecież krytykujesz i to nawet bardziej mnie niż moje argumenty i wybory.




Nieśmiało jednak proszę - Jeśli szeregujesz kotły, to podaj uczciwie, które z nich znasz z własnych doświadczeń (eksploatacji), a które znasz tylko z opisów, czy oglądu itp. To bardzo ważna informacja – bez niej sugerujesz ludziom, że wszystkie te kotły eksploatowałeś, sprawdziłeś itp.

Bzdura, nie sugerowałem tego co sugerujesz, a swoje kryteria dokładnie opisałem.

Gdybyś Ty lub inny fachowiec sporządził taki ranking chętnie bym się do niego odniósł (do rankingu, nie do zamieszczającego - wyobrażasz to sobie, że tak można ?)

Zawsze gdy podaję własną klasyfikację proszę, żeby jeśli ktoś ma inne zdanie, to żeby zamieścił swoje argumenty i mnie nimi przekonał (polecam kotły kolejnym znajomym budującym domy i chcę im polecać jak najlepiej).

Jarecki79
04-12-2010, 20:21
Przecież sobie daje...
W rzeczywistej rzeczywistości...

To kolejny cytat i nie wmawiaj,że to moje słowa:
"Miałem wersje sterownika 1.76, przeszedłem na 2.0 i zaczął mi więcej palić i więcej spiekać. Dlaczego? Czy mogę wrócić do starej wersji? Jak Wy macie? "

Tak samo "daje sobie radę" Ognik czy PUMA bez ruszania parametrów, zresztą w sporym zakresie także RT09 i pewnie reszta sterowań również.

Nie dociera do Ciebie, że WSZYSCY producenci sterowań chcą zaoferować wyrób automatyczny, ale każdy ma jeszcze jakieś niedociągnięcia, łącznie z Twoim.
Każdy producent pracuje nad ich eliminacją i dba o swoich klientów (łącznie z producentem eC)

Ty natomiast idziesz w zaparte i wmawiasz, zresztą od początku wątku, że produkt jest bez wad, idealny i z każdym opałem działający.

karoka65
04-12-2010, 20:24
karoka- ''Upierdliwy
z ciebie człowiek.
Taki typ
forumowego
awanturnika, aby
tylko komuś dopiec
ale nie o to tu chodzi..'' piszesz kolego o sobie.



Myślałem że jesteś na tyle inteligentny że się domyślisz do kogo, bo napisałem prosto jak zwykle. A inni to osądzą kto kim jest. Odpowiadam gdy ktoś o coś pyta. Krótko i na temat wg. skromnej wiedzy jaką posiadam a nie czepiam się każdego w każdym temacie.

SUSPENSER
04-12-2010, 20:47
To Ty jesteś ekspertem od rankingu kotłów. Ja - jak możesz z pewnością wywnioskować z moich wpisów - nie polecam żadnego z kotłów, jako lepszego od innych.

Hahahahaha rozbawiłaś mnie - naprawdę nie polecasz żadnego czy tylko żartowałeś ?



Opisuję jedynie te kotły, które zbadałem i podaję ich charakterystyki oraz wyniki badań. Reszta należy do Was.
Tyle, że ja nie piszę o kotłach, których nie badałem - w przeciwieństwie do innych, którzy oceniają nawet kotły, które znają tylko z nazwy.

Przecież piszesz wciąż o Ogniwie- czy to znaczy, że innych nie badałeś ?




Nie powiem Ci, który z tych kotłów jest lepszy, bo:
po pierwsze - jak już napisałem wiele razy - nie wydaję takich opinii,
po drugie - to są kotły różne pod względem konstrukcyjnym, więc nie powinno się ich porównywać.

Wymień więc ich zalety i wady - wtedy każdy sam oceni który lepszy.

Czy samochodów, pralek, central wentylacyjnych itd. różnych pod względem konstrukcyjnym też nie powinno się porównywać ?
Wyjaśnij proszę dlaczego i jaki to będzie miało skutek.



A o kotle OGNIWO EKO piszę więcej, bo to jest kocioł mojego współautorstwa i - w związku z tym - dysponuje największą ilością badań wykonanych na tym kotle.

A co z tymi o których napisałeś niedawno:


Ja też.
Dlatego już wiele razy - zarówno na tym wątku, jak i na innych - pisałem wyraźnie, a teraz to powtórzę jeszcze raz:
Jestem współtwórcą palników BRUCER i BURNER-S, sterownika eCoal.pl oraz kotłów OGNIWO EKO, OGNIWO EKO PLUS, PONAR EKO i RBR EKOUNIWERSAL.


Dlaczego o nich nie wspominasz w rankingu skoro tak dobrze je znasz ?

zawijan
04-12-2010, 20:55
Nie dociera do Ciebie, że WSZYSCY producenci sterowań chcą zaoferować wyrób automatyczny, ale każdy ma jeszcze jakieś niedociągnięcia, łącznie z Twoim.
Każdy producent pracuje nad ich eliminacją i dba o swoich klientów (łącznie z producentem eC)
Ty natomiast idziesz w zaparte i wmawiasz, zresztą od początku wątku, że produkt jest bez wad, idealny i z każdym opałem działający.

Dociera to do mnie.
Nigdy nie napisałem, że sterownik eCoal.pl jest bez wad, ani że jest idealny. Natomiast napisałem, że daje sobie radę (daje sobie radę, a nie działa, bo działać można dobrze lub źle) z groszkiem i miałem węgla kamiennego, groszkiem węgla brunatnego i peletem drzewnym (nigdy nie napisałem, że z każdym opałem, bo znam się na "opałach"). Przedstawiłem nawet wykresy z takich testów.
Zauważ, że w przeciwieństwie do Ciebie nie krytykuję wyrobów innych twórców bądź producentów, jeśli oni nie zwrócili się do mnie o ocenę (nie mówiąc już o tym, że nie odważyłbym się krytykować wyrobu, którego nie znam z własnych doświadczeń). A o niektórych z nich (np. o Ogniku i Pumie, z którymi miałem okazję się zapoznać) wyraziłem opinie pozytywne.
Zauważ również, że ja nie prowadzę "sterownikowej" walki konkurencyjnej. Sterowniki eCoal.pl nie są sprzedawane na rynku detalicznym. Stosują je tylko producenci, którzy zapoznali się z ich działaniem i możliwościami i którzy wzięli na siebie odpowiedzialność gwarancyjną za te wyroby wobec klientów.
P.S.
Jeszcze trochę cierpliwości mam, ale już niewiele.

darase
04-12-2010, 21:18
Tylko dodam dla zainteresowanych eCoal świetnie radził sobie z żytem. Zasiałem, będę palił ekologicznie. Dla ciekawości dziś miałem klientkę,która stwierdziła że piece na ekogroszek to oszustwo bo miało się sypać i wybierać popiół a oni co 3 dni muszą go czyścić. Dla kogoś kto się przesiadł ze zwykłego pieca na taki z podajnikiem to plus ale jak ona przesiadła się z pieca olejowego to duży minus. Dziś ma poczytać to forum i nasze spory też :D

darase
04-12-2010, 21:37
Tak panie Budowniczy, piec ma robiony z podajnikiem tłokowym przez lokalnego przedsiębiorcę. A Twój ma automatyczne czyszczenie przez komin? ;) żart, bez obrazy.

Jarecki79
04-12-2010, 21:39
Dociera to do mnie.
Nigdy nie napisałem, że sterownik eCoal.pl jest bez wad, ani że jest idealny. Natomiast napisałem, że daje sobie radę (daje sobie radę, a nie działa, bo działać można dobrze lub źle) z groszkiem i miałem węgla kamiennego, groszkiem węgla brunatnego i peletem drzewnym (nigdy nie napisałem, że z każdym opałem, bo znam się na "opałach"). Przedstawiłem nawet wykresy z takich testów.
Zauważ, że w przeciwieństwie do Ciebie nie krytykuję wyrobów innych twórców bądź producentów, jeśli oni nie zwrócili się do mnie o ocenę (nie mówiąc już o tym, że nie odważyłbym się krytykować wyrobu, którego nie znam z własnych doświadczeń). A o niektórych z nich (np. o Ogniku i Pumie, z którymi miałem okazję się zapoznać) wyraziłem opinie pozytywne.
Zauważ również, że ja nie prowadzę "sterownikowej" walki konkurencyjnej. Sterowniki eCoal.pl nie są sprzedawane na rynku detalicznym. Stosują je tylko producenci, którzy zapoznali się z ich działaniem i możliwościami i którzy wzięli na siebie odpowiedzialność gwarancyjną za te wyroby wobec klientów.
P.S.
Jeszcze trochę cierpliwości mam, ale już niewiele.

PUMA i Ognik też "daje sobie radę" z groszkiem, miałem węgla kamiennego i groszkiem węgla brunatnego, z miksem 40%pellet do 60%groszku lub miału.
Tylko po co 128raz wracamy do tego samego???????????


Już takie farmazony zaczynasz pociskać,że normalny człowiek zwyczajnie tego zostawić nie może.

Sam się w swoich kłamstwach plączesz.

Napisałeś 17.09.2010 na tym forum np.:
"Jak już gdzieś napisałem - od tego sezonu palnik BRUCER (ulepszony) może być kupowany łącznie z eCoalem. Każdy producent kotłów może kupić ten zestaw. "

Pokaż mi gdzie każdy producent może ten zestaw kupić.

18.09.2010:
"Namówcie Jareckiego, niech kupują do SKAMP-ów BRUCER-y z eCoalem"

Jak się chciałem zapoznać i zbadać zestaw w obiektywnym instytucie, to storpedowałeś całość wciskając kity, że Ty w tym temacie nic do gadania nie masz.
A wyszło zupełnie co innego.

Twój wpis oceniający kotły z 20.09.2010
"RBR Instalco jest niewiele gorszy od Ogniwa.
Też nie powinieneś żałować.
Tilgner też nie jest zły."

Skończ zatem te wywody i wojny podjazdowe, bo tylko się plączesz.
Co więcej Twoje wojny nic ale to absolutnie nic nie wnoszą i nikomu nie pomagają. Wyśmienicie natomiast wyprowadzają ludzi z równowagi.

Nie możesz do jasnej cholery zostać przy zdaniu,że eC jest dla pewnego grona klientów a reszta sterowań do innego.
Czemu do jasnej cholery nie przyjmujesz do wiadomości,że nic ale to absolutnie nic nie mam do eC.

darase
04-12-2010, 21:52
U mnie to nie sadza jest problemem w czyszczeniu ale ten popiół wydmuchiwany i osiadający gdzie popadnie. Chyba sitko założę :D
P. S. Pora na kolację .

TomiAyomi
04-12-2010, 21:56
czy jarecki pamieta swoje pierwsze wpisy na wątku Palnik Brucer plus sterownik ecoal ?

a między innymi taki cytat ? ? ?
"O ekoenergii napisałem palnik typu BRUCER a nie Brucer. Wiem,że ekoenergia nie może używać nazwy BRUCER. Jest to jednak palnik posiadający dużo tych samych rozwiązań. BRUCER ma dokładniejszy odlew, jest moim zdaniem lepszy."
ogólnie to poczatki na tym temacie jak pan jarecki sie wkrecal ze swoim produktem byly jakies takie lagodne
teraz czas na atak panie jarecki ? ? ?
nie mozesz kupic ecoala ? to moze zrob sam ?
lepszy i tanszy . . .
programistow brak czy algorytmow ?

darase
04-12-2010, 22:01
Pan JARECKI napisał ''Nie możesz do jasnej
cholery zostać przy
zdaniu,że eC jest dla
pewnego grona
klientów a reszta
sterowań do innego.
Czemu do jasnej
cholery nie
przyjmujesz do
wiadomości ,że nic
ale to absolutnie nic
nie mam do eC.''- Polak głodny to zły :) proszę nie rzucać mięsem, bo nie ma 23.

Jarecki79
04-12-2010, 22:06
TomiAyomi
Pana wypowiedzi to już kompletnie nie rozumiem.
Szanowałem Pana wybór i bardzo mi się podobało,że otwarcie było powiedziane o jakim kotle Pan myślał.

Pana ataków nie rozumiem kompletnie.

Właściciel Ekoenergii jest także współtwórcą Brucera wpisanym zresztą przy zgłoszeniu patentowym.

Jest Pan zadowolony ze swojego produktu - i bardzo dobrze.
Ile razy można powtarzać,żę jestem wrogiem jednego, jedynie słusznego rozwiązania.

Tak pamiętam ten wpis, odlewnia została zmieniona, odlewy są lepsze, produkt również, co więcej całkowicie wypchnął już Brucera z lokalnego rynku.

Cieszę się jednak,że jest Pan zadowolony ze swojego wyboru. Brucer to bardzo dobry palnik.
Wielokrotnie pisałem, dlaczego wolę Ekoenergię, co nie zmienia jednak faktu,że Brucer jest dobrym wyrobem.

Nie rozumiem po co mam go atakować, skoro okresowo z niego korzystam?

Co się z Wami ludzie dzieje?
Ja mam ochotę komus pomóc a nie debatować bezproduktywnie na linii puma-eC.

darase
04-12-2010, 22:08
Pan Jarecki już myślał o sprzedawaniu st. eCoal i do modułu internetowego proponował dopłatę. Mój Ojciec twierdzi że pan J. jest bardzo dobrym handlowcem :)

TomiAyomi
04-12-2010, 22:10
po co wam w takim razie ecoal ? ? ? tak kiepski produkt gorszy od pumy i reszty waszych PID-ów ? ? ? po jaką cholere
były wam w takim razie badania z ecoalem skoro puma ognik itp itd sa porownywalne albo lepsze
? ? ? dziwny atak na zawijana

darase
04-12-2010, 22:12
Budowniczy nie wiem czemu w słupku idzie, zawsze piszę z tela, teraz też jest słupek?

karoka65
04-12-2010, 22:13
Pan JARECKI napisał ''Nie możesz do jasnej
cholery zostać przy
zdaniu,że eC jest dla
pewnego grona
klientów a reszta
sterowań do innego.
Czemu do jasnej
cholery nie
przyjmujesz do
wiadomości ,że nic
ale to absolutnie nic
nie mam do eC.''- Polak głodny to zły :) proszę nie rzucać mięsem, bo nie ma 23.

I powiedz, komu pomoże ten post i w czym ? Nie będę więcej już reagował na to co piszesz ale jak piszesz po to żeby tylko coś napisać to nie pisz wcale.
Myślę że ten wątek powinieneś częściej odwiedzać:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169179-Og%C3%B3lnoforumowa-pysk%C3%B3wka-%28na-tematy-zwi%C4%85zane-z-domem%29

zawijan
04-12-2010, 22:15
TY zawijan jaja sobie robisz???
no fakt przez dzień się nauczą........ dla mnie brzmi to tak...zapłacicie za szkolenie ..sprzedamy wam sterownik.

I znowu nie jest tak, jak piszesz.
Nie pisz - jak nie wiesz.
Bo i po co?

TomiAyomi
04-12-2010, 22:18
slupka niet :) pozatym bez przesady z tym slupkiem mi nie przeszkadza

Jarecki79
04-12-2010, 22:18
Nadal nie rozumiem Pana postawy.

To Zawijan napisał:

18.09.2010:
"Namówcie Jareckiego, niech kupują do SKAMP-ów BRUCER-y z eCoalem"

Z mojego punktu widzenia nie ma problemu, jakby ktoś chciał zestaw Brucer-eC, mógłbym go oferować.
chciałem go sprawdzić, nie pozwolono na to,to niby jak go sprzedawać, nic o nim nie wiedząc?

byłem na prezentacji, producent Brucera informował o 2 opcjach, zatem Pana wpisu nie rozumiem.

Czemu kiepski produkt? Piszę,że nie jest doskonały a to różnica. Wymaga poprawek, które producent robi.

Dlaczego sprowadzas wszystko do opozycji na linii eC-Puma, Ognik, przecież co kilka wpisów powtarzam,że tego typu rozwiązań jest więcej.

TomiAyomi
04-12-2010, 22:19
bo o tych sam piszesz najwiecej o reszcie tylko wspomniales , wymieniajac je.
caly watek sie skupia na w/w

Jarecki79
04-12-2010, 22:26
Jeżeli ktoś pyta - odpowiadam, prowokacje rozpoczął Darase, do czego się przyznał, później Pan rozpoczął wywody.
Od ładnych nastu postów proszę, aby zakończyć temat eC-puma, bo to nikomu nic nie daje ani też niczego pozytywnego nie wnosi.

Ależ pisze o innych, m.in. o RT09pid, pomagałem w jego obsłudze wielu osobom na tym forum, także Budowniczemu, Suspenserowi i zapewniam Cię,że żaden z nich nie ma ani kotła od mojej osoby ani też sterownika.

Wcześniej pomagałem też w sprawie Experta, także spokojnie.

Opinie wymieniałem choćby z Odegree, który ma RK2006 z modulacja mocy.

Czy możemy już temat zakończyć, uszanujmy jednak czytelników, bo te dyskusje są naprawdę jałowe.

zawijan
04-12-2010, 22:27
Przecież piszesz wciąż o Ogniwie- czy to znaczy, że innych nie badałeś ?

Wymień więc ich zalety i wady - wtedy każdy sam oceni który lepszy.

Dlaczego o nich nie wspominasz w rankingu skoro tak dobrze je znasz ?

Badałem tylko (pod względem eksploatacyjnym, a nie krótkim badaniem "testowym") OGNIWO EKO, PONAR EKO i OGNIWO EKO PLUS. I o nich pisałem już w wielu miejscach.
Rankingu nie robię, bo nie jestem taki mądry, jak Ty.
Zresztą, gdybym chciał go robić, to - zgodnie ze swoja zasadą nie pisania o kotłach nie badanych - musiałbym pisać tylko o tych wymienionych powyżej.

TomiAyomi
04-12-2010, 22:27
a postawa bierze sie z prostej przyczyny . . . kupilem produkt nie bez wad to oczywiste , kazdy kto czytal ten watek o tym wie
nie bez powodu powstalo przeciez eko plus, moja postawa to protest przeciwko wmawianiu przez ciebie ze twoje kotly tych wad nie maja
ciagle piszesz ze ecoal powinno sie poprawic
ze tu i owdzie poprawic palnik brucer, że kanaly poziome to bajka
skoro masz produkt bez wad to jestes nie potrzebny na tym forum, za ciebie wystarczy dobra reklama
i sprzedaz ruszy z kopyta

Jarecki79
04-12-2010, 22:34
Nadal nie rozumiem tonu atakującego z Twojej strony.

Powtarzam, dla mnie ważna jest wygoda obsługi, ja wolę kanały poziome, bo czyści się je wygodniej i szybciej.
Masz prawo do innego zdania - wybrałeś inny produkt i bardzo dobrze.

Nie ma kotła na paliwo stałe, który jest bezobsługowy i bez wad.
Tak, uważam,że palnik Brucer można trochę poprawić, aby był łatwiejszy w montażu, rozbieralny w połowie. Czy to zbrodnia?
Korzystam z obu i widzę jakie to ma zalety.

Tak eC będzie poprawiany, puma także, ognik także, RT09pid także (ps.Budowniczy, suspenser, jorgensen szykowany jest soft 5.14)
To naturalna sprawa, nie żadna złośliwość i dotyczy wszystkich sterowań tego typu.

zawijan
04-12-2010, 22:35
Czemu do jasnej cholery nie przyjmujesz do wiadomości,że nic ale to absolutnie nic nie mam do eC.

Przyjmę, jeśli przestaniesz krytykować eCoal pomimo, że go nie stosowałeś.
Jeśli go poznasz doświadczalnie - będziesz mógł go krytykować do woli - bez mojego sprzeciwu. Oczywiście jeśli będzie to obiektywne i zgodne z prawdą.

darase
04-12-2010, 22:36
i taka prawda Budowniczy to jest spoko gościu :) karoka- szkoda że już mi nie odpiszesz, tyle mądrości było w Twoich postach, wbrew pozorom cenię 'mister' Jareckiego. Gdyby nie atakował st. eCoal to nawet bym się nie odezwał. Na forum puma sekom nie zaglądam i nie przeszkadzm. Jestem na rankingu dla równowagi bo mam taki znak zodiaku.

Jarecki79
04-12-2010, 22:42
Przyjmę, jeśli przestaniesz krytykować eCoal pomimo, że go nie stosowałeś.
Jeśli go poznasz doświadczalnie - będziesz mógł go krytykować do woli - bez mojego sprzeciwu. Oczywiście jeśli będzie to obiektywne i zgodne z prawdą.

Gdzie krytykuję?

Piszę tylko,że nie jest doskonały, podobnie jak reszta podobnych rozwiązań.
Wymaga poprawek, które sa robione, ile razy mozna to samo powtarzać.

Na Twój wpis,że jest ok wkleiłem tylko cytaty jego uzytkowników.

Kolejny raz prosze, aby nie stawiać mnie w roli wroga tego sterownika.
Czekam na odpowiedź na cytaty a w zasadzie na jeden cytat:
Napisałeś 17.09.2010 na tym forum np.:
"Jak już gdzieś napisałem - od tego sezonu palnik BRUCER (ulepszony) może być kupowany łącznie z eCoalem. Każdy producent kotłów może kupić ten zestaw. "

Pokaż mi gdzie każdy producent może ten zestaw kupić?

Chciałem go porównać doświadczalnie, to storpedowałeś całość.

zawijan
04-12-2010, 22:46
...moj ma czyszczenie poziome.....ale komu by tam się chciało czyscić ..... przychodzi ciemna noc...... ze 4-5 łyżek sadpalu na retorte i fiuuuu nie ma sadzy :)

A co z pyłem?
No - chyba, że masz palnik, który nie emituje pyłu. Zazdroszczę Ci.

Jarecki79
04-12-2010, 22:49
Taka to oto dyskusja z Tobą, mącenie, atakowanie i same bzdety.
Z pyłem w jego Ence jest to samo co z pyłem w Ogniwie i każdym innym kotle.

zawijan
04-12-2010, 22:53
Zarzucasz mi zawijan kłamstwo??? to jest jest cytat ze strony ecola, jezeli Ty masz racje chociaż nawet nie napisałes czy masz??? to znaczy że producent sterownika kłamie....

To nie ja robię te przeszkolenia, tylko producent eCoala. I jest to jego pomysł. A mnie nic do tego.

darase
04-12-2010, 22:59
Na pył trzeba znaleźć rozwiązanie, tęgie głowy to i pomysł będzie, siatka chyba się nie nadaje, zbyt szybko się zabrudzi a 2 siatki wyłapujące ten pył?

Jarecki79
04-12-2010, 23:02
To nie ja robię te przeszkolenia, tylko producent eCoala. I jest to jego pomysł. A mnie nic do tego.

To akurat uważam za bardzo dobre rozwiązanie, innego sobie nie wyobrażam.
Z tego też powodu byłem na krótkiej prezentacji eC

Podobnie było decydując się na Ognika, RT09pid czy rozpoczynajac pracę nad Protonem PID, gdzie jestem wpisany jako współtwórca.

Nie wyobrażam sobie sprzedaży sterownika nie znając zasady jego działania. Tę zasadę stosuję od lat zaczynając już od klasycznych sterowań.

Jarecki79
04-12-2010, 23:06
Dzięki temu mogę Wam tutaj w wielu kwestiach pomóc.

Jarecki79
04-12-2010, 23:07
Na pył trzeba znaleźć rozwiązanie, tęgie głowy to i pomysł będzie, siatka chyba się nie nadaje, zbyt szybko się zabrudzi a 2 siatki wyłapujące ten pył?

Filtr spalin, już takie rozwiązania istnieją, sami takie badaliśmy.
Po akceptacji nowych wymogów PN-EN 303-5 przez Państwa członkowskie mają być nowe klasy 3,4,5, do 5ej bez filtra chyba się nie wskoczy.

darase
04-12-2010, 23:11
O i to jest Panie Jarecki dobre rozwiązanie, czyli przez taki filtr przejdą spaliny a pył zostanie, można go już gdzieś dostać?

Jarecki79
04-12-2010, 23:24
O i to jest Panie Jarecki dobre rozwiązanie, czyli przez taki filtr przejdą spaliny a pył zostanie, można go już gdzieś dostać?

Filtr jest integralną częścią kotła o nazwie RetKlaster Premium i objęty jest zgłoszeniem patentowym.

Kocioł z filtrem powstał przy współpracy Politechniki Śląskiej, Pleszewskiego Klastra Kotlarskiego, Urzędu Dozoru Technicznego, design opracował p.Piorek projektant m.in. firmy Bosh.

Działanie jednak polega już tylko na ciągu wymuszonym, jest dmuchawa wyciągowa a czopuch ma wymiar 100mm.
Filtr w postaci złoża koksiku całkowicie wyłapuje wszystkie pyły.

Sterowanie zarządza pracą retorty z odzyskiem ciepła w dwóch wariantach tj klasyczny palnik i obrotowy na miał-groszek., pracą dmuchawy, która obraca powietrze i odzyskuje je ze spalin. Dokładnie polegało to na tym,że mieliśmy wymiennik wodny z paleniskiem i płytami ceramicznymi, drugi moduł to filt, był bez wody, płaszcz tworzyło powietrze, które odbierało ciepło, wentylator tłocząc powietrze przez płaszcz cofał je już podgrzane do paleniska. Po drugiej stronie filtra był wentylator wyciągowy zapewniający odpowiedni ciąg.

Projekt był skomplikowany i drogi.

Myślę jednak, że wkrótce do tego zamysłu wrócimy.

zawijan
04-12-2010, 23:40
Czekam na odpowiedź na cytaty a w zasadzie na jeden cytat:
Napisałeś 17.09.2010 na tym forum np.:
"Jak już gdzieś napisałem - od tego sezonu palnik BRUCER (ulepszony) może być kupowany łącznie z eCoalem. Każdy producent kotłów może kupić ten zestaw. "
Pokaż mi gdzie każdy producent może ten zestaw kupić?
Chciałem go porównać doświadczalnie, to storpedowałeś całość.

Po pierwszym sezonie grzewczym, w którym pracowało u klientów kilkaset sterowników eCoal (2008/2009), stwierdziliśmy wspólnie z producentem sterownika, że sterowniki pracowały na tyle dobrze, że nie ma już obawy o to, aby powody złej pracy kotła leżały po stronie sterownika. Uzgodniliśmy więc, ze mogą być one sprzedawane do kotłów z palnikiem BRUCER, nawet tych nie sprawdzanych przez nas. I tyle.
Reszta jest po stronie producenta. To on wybiera partnerów i on decyduje o swoich przecież interesach. Uwzględnia wprawdzie moje rekomendacje fachowe, ale decyzje podejmuje samodzielnie. Widocznie z jakichś powodów nie uznał Ciebie za odpowiedniego partnera. A ja na to nic nie poradzę. I nie zdziwisz się chyba, że Tobie rekomendacji nie udzielę.
Nie wierzę w Twoja fachowość w zakresie problemów sterowania kotłem, choć jestem przekonany o Twojej doskonałej znajomości zasad obsługi tych wszystkich sterowników, o których piszesz (za wyjątkiem eCoala). NIGDY nie skrytykowałem rad w tym zakresie udzielanych przez Ciebie czytelnikom.
Nie oczekuję od Ciebie oceny porównawczej eCoala z innymi sterownikami, bo takiej oceny potrafię dokonać sam. A biorąc pod uwagę Twój stosunek do moich uwag (wydaje mi się - obiektywnych i merytorycznych), nie mam ochoty pomagać Ci w czymkolwiek.
Wydaje mi się, ze przedstawiłem swoje stanowisko jasno i zrozumiale.

darase
04-12-2010, 23:41
Kurczaki, jak drogie to nie dla mnie, taki filtr widziałbym w miejscu wejścia dymu do kanałów, żeby ten pył nie syfił wymiennika. Może część pieca przerobić na odkurzacz ale najgorsz ta temperatura? Pył powstający ze spalania jest wydmuchiwany przez dmuchawę i jest unoszony przez dym, dobrze myślę?

zawijan
04-12-2010, 23:42
twoje słowa

czyli kłamiesz....z premedytacja...


a to producenta..

Nie zobaczyłem tu żadnej sprzeczności.

zawijan
04-12-2010, 23:53
Kurczaki, jak drogie to nie dla mnie, taki filtr widziałbym w miejscu wejścia dymu do kanałów, żeby ten pył nie syfił wymiennika. Może część pieca przerobić na odkurzacz ale najgorsz ta temperatura? Pył powstający ze spalania jest wydmuchiwany przez dmuchawę i jest unoszony przez dym, dobrze myślę?

Częściowo dobrze. Jak dotąd kotły konstruuje się tak, żeby w wymiennikach osadziła się taka ilość pyłu, aby w spalinach wylotowych nie było ich więcej niż 125mg/m3 (dla kotłów w najwyższej klasie). Tak, tak - wymienniki ciepła spełniają NIESTETY rolę odpylaczy spalin.
I jako ciekawostka - zwykłe kotły zasypowe (bez podajników automatycznych) mają zdecydowanie mniejszą emisję pyłu, zarówno do wymiennika, jak i do komina (do atmosfery). Ale żeby nie było za dobrze - mają za to zdecydowanie większe emisje substancji smołowych.
Na Świecie nie ma ideałów.

ppietrz
05-12-2010, 01:29
Panowie trochę zwolnijcie, przez ostatnie 3 strony zaśmiecacie wątek waśniami przez co go niszczycie. Szczerze mówiąc sam jego tytuł jest beznadziejny, bo o żadnym rankingu mowy być nie może, bo nie ma osoby / instytucji badającej kotły na tym samym obiekcie, w tych samych warunkach.... ;)

eh... szkoda, że nikt nie moderuje tego forum

zawijan
05-12-2010, 10:33
...o żadnym rankingu mowy być nie może, bo nie ma osoby / instytucji badającej kotły na tym samym obiekcie, w tych samych warunkach.... ;)

Mylisz się, Kolego.
Są takie osoby/instytucje - i to nie jedna. Wyposażenie techniczne tych instytucji pozwala symulować dowolne warunki badań - nawet tak rygorystyczne, jak narzuca norma europejska PN-EN 303-5 dla porównawczych badań atestacyjnych kotłów.
Problem jednak w tym, że producenci kotłów nie kwapią się do zlecania takich badań. Wiele razy już pisałem na tym forum (nie wiem jak daleko wstecz czytałeś tutejsze wątki) i w wielu innych miejscach o propozycji wykonywania długoterminowych badań eksploatacyjnych kotłów w warunkach symulujących rzeczywiste warunki eksploatacyjne. Myślisz może, że ktoś z nich wyraził zainteresowanie?
Na blogu http://zawijan.wordpress.com/ znajdziesz wyniki testów wykonanych na takiej aparaturze oraz jej opis.


eh... szkoda, że nikt nie moderuje tego forum

A co chciałbyś tu moderować. Przecież te - jak je nazywasz - waśnie mają charakter merytoryczny. Przecież można z nich dowiedzieć się wielu innych rzeczy, niż z prostych odpowiedzi na proste pytania. Myślę, że wielu byłoby zawiedzionych, gdyby TO zniknęło.
A moderatorzy są. I działają. Tylko czy oni muszą się znać na kotłach? Kilka miesięcy temu zablokowali - po takich wpisach, jak Twój - dostęp na to forum małemu_energetykowi, jednemu z najlepszych fachowców, jakich spotkałem na różnych forach. Być może rzeczywiście używał on zbyt ostrego języka, ale wielu innych na tym forum potrafi znacznie gorzej ubliżyć ludziom w sposób "wyszukanie kulturalny". I są tu nadal.
Nie - nie masz racji.
A poza tym - bezmyślna moderacja zabije każde forum. Czy tego chcesz?

Jarecki79
05-12-2010, 11:19
Zawijan, jesteś jakiś chory z nienawiści, ale to Twój problem.

Aby badania były zrobione w zgodzie z PN-EN 303-5 muszą być przeprowadzone na 100% oraz 30%mocy, czego nie robicie wydając atest. To raz.
Aby badania można było porównać, należy je prowadzić w porównywalnych warunkach, co robil OTGiS a czego Wy nie robicie. Mam tu chociaż na myśli prowadzenia na identycznych temp. zasilenia i powrotu dla 100% oraz 30%mocy. U Was kocioł na 100%mocy za każdym razem prowadzony jest w innych warunkach- tego porównać się nie da.
Zleciliśmy (jak się okazało nie jedyni) analizę Waszego raportu z badań i okazało się,że popełniacie błędy w wyznaczeniu mocy kotła (tutaj błąd niewielki) a także w wyznaczeniu sprawności kotła (tutaj błąd jest duży), prowadzicie badania z wysokim nadmiarem powietrza.
Nie bierzecie udziału w badaniach wymiennych, ponieważ OTGiS a także ITC mają akredytację wyrywkowo zamiennie badają produkty, aby być pewnym standardów, nie wnikam czy tego wymaga akredytacja, ale postępowanie wydaje się słuszne.

To tylko moja opinia

zawijan
05-12-2010, 12:30
Aby badania były zrobione w zgodzie z PN-EN 303-5 muszą być przeprowadzone na 100% oraz 30%mocy, czego nie robicie wydając atest. To raz.
Aby badania można było porównać, należy je prowadzić w porównywalnych warunkach, co robil OTGiS a czego Wy nie robicie. Mam tu chociaż na myśli prowadzenia na identycznych temp. zasilenia i powrotu dla 100% oraz 30%mocy. U Was kocioł na 100%mocy za każdym razem prowadzony jest w innych warunkach- tego porównać się nie da.
Zleciliśmy (jak się okazało nie jedyni) analizę Waszego raportu z badań i okazało się,że popełniacie błędy w wyznaczeniu mocy kotła (tutaj błąd niewielki) a także w wyznaczeniu sprawności kotła (tutaj błąd jest duży), prowadzicie badania z wysokim nadmiarem powietrza.
Nie bierzecie udziału w badaniach wymiennych, ponieważ OTGiS a także ITC mają akredytację wyrywkowo zamiennie badają produkty, aby być pewnym standardów, nie wnikam czy tego wymaga akredytacja, ale postępowanie wydaje się słuszne.
To tylko moja opinia

Proponuję, aby ten zleceniodawca (czy ci zleceniodawcy) zrobili użytek formalny z tych analiz, drogą formalną. Wtedy będziemy o tym rozmawiać.
Na razie jest to tylko Twoja opinia. A wiesz, co myślę o Twoich opiniach.
A skoro macie pieniądze na takie analizy, to może znajdziecie jeszcze trochę na badania eksploatacyjne (niekoniecznie u nas) i pochwalicie się ich wynikami. Jak na razie nie macie czym się chwalić.

zawijan
05-12-2010, 12:33
Zawijan, jesteś jakiś chory z nienawiści

Ciekawe, co na to moderatorzy.
To przecież bezpośrednia obraza.
To ohydne.
Czy to forum ma służyć obrażaniu ludzi.

darase
05-12-2010, 13:06
No to Pan Jarecki dał poważne zarzuty, tzn.moje 15kw nie ma 15kw, sprawność to nie ta sprawność, jeśli tak jest to jest to towar niezgodny z umową i mogę go oddać. Same ciekawości.

Jarecki79
05-12-2010, 13:51
Normalna osoba zapytała by dlaczego tak myślę i zaproponowałaby policzenie wszystkiego, aby udowodnić, czy jest dobrze czy źle.

Przeciez to można spokojnie policzyć bez zbędnych emocji.

Jarecki79
05-12-2010, 14:06
Tutaj jako przykład podaję temp w jakich prowadzony jest dany kocioł:
t.zasilenia 62,3
t.powrotu 46,5
delta= 15,8
t.otoczenia 13,9 (fajne warunki pracy...)

Teraz co wymaga norma:
t.zasilania+t.powrotu dzielona przez 2 ma być >= 40st.C + t.otoczenia
62,3+46,5 = 108,8 / 2 = 54,4 teraz to ma być >= 40+13,9 = 53,9 (oj na styku, na styku)

Dla porównania z drugiego laboratorium:
t.zasilenia 80,8
t.powrotu 60,2
delta 20,6
t.otoczenia 19,6

80,8+60,2 = 141/2 = 70,5 to ma być >= 40+19,6 = 59,6

Dodam,że wszystkie kotły tu badane niezależnie od producenta sa badane dla 100% mocy przy różnicy zasilenie-powrót 20st.C i na takich temp. i to mozna porównywać względem siebie.

darase
05-12-2010, 14:08
Uważasz mnie za nienormalnego? Umiesz obrażać ludzi chłopie, skąd mam wiedzieć jak obliczyć moc i sprawność?

Jarecki79
05-12-2010, 14:21
To nie był zarzut do Ciebie.

tylko propozycja dla Zawijana, aby coś spokojnie policzyć bez nerwów, bo tak też można.
Może wyjdzie z tego coś pozytywnego.

darase
05-12-2010, 14:26
Wyjaśniłeś to oki, policzę jak to jest u mnie.

darase
05-12-2010, 19:08
Tak mam {(47.5+43.2):2}=45.35>={40+(-5)=}35 z tego czytam że mam moc pieca wystarczającą. Zapas ok. 10st. Co jeśli miałbym instalację grawitacyjną, tam powrót jest poniżej 30st, wtedy piec zbyt mały?

ElFi
06-12-2010, 08:41
Niezbyt mądre pytanie.
Jeżeli przy grawitacji masz niższą temperaturę powrotu to znaczy, że odbiór jest słabszy, a z tego wynika, że temperatura na kotle musi polecieć w górę (zwiekszyć się). Więc wzór nadal zachowa ważność.

darase
06-12-2010, 08:48
Czyli do grawitacji panie mądralo potrzebny większy piec. Bez uszczypliwości nie można?

ppietrz
06-12-2010, 08:50
Czyli do grawitacji panie mądralo potrzebny większy piec. Bez uszczypliwości nie można?

Jak zwracasz komuś uwagę to chociaż sam taki nie bądź ;)

ElFi
06-12-2010, 11:02
Czyli do grawitacji panie mądralo potrzebny większy piec.
Nie. Chodzi o to, że nie utrzymasz dotychczasowej temperatury zasilania jeżeli wyłączysz pompę (przechodząc na obieg grawitacyjny), temparatura kotła siłą rzeczy wzrośnie, więc wzór nadal zachowa ważność. A jeszcze prościej tłumacząc jak obniżysz na powrocie to wzrośnie na zasileniu i wyjdzie na to samo.

Jeżeli, ktoś pyta o rzeczy oczywiste to jestem uszczypliwy;)

Jarecki79
06-12-2010, 11:10
Moc się liczy innym wzorem.
To tylko wzór z normy 303-5 jak należy badac kocioł dla 100%mocy.

Tutaj jest ranking, gdzie porównuje sie kotły. Łatwiej pisac o czyms obcym jak o czyms dotyczącym siebie.

Porównałem dwa sposoby badania kotła w dwóch osobnych laboratoriach, w jednym patrząc na raport z drugiego powiedziano,że jest pomyłka o 0,5kW w obliczeniu mocy kotła na podstawie zmierzonych danych i sporo większa w wyznaczeniu sprawności.

Wniosek jest taki,że któras strona robi błąd lub sa dwie metody liczenia, które mogą być uznane za poprawne, przy czym w drugiej wychodzi to na korzyść kotła.

Chciałem prosić, aby podano dane, które mam podać do wyliczenia mocy kotła (dane sa prawdziwe, zmierzone w laboratorium), wyjdzie wówczas jak to jest obliczane.

wolanty
06-12-2010, 12:54
Tutaj jako przykład podaję temp w jakich prowadzony jest dany kocioł:
t.zasilenia 62,3
t.powrotu 46,5
delta= 15,8
t.otoczenia 13,9 (fajne warunki pracy...)

Teraz co wymaga norma:
t.zasilania+t.powrotu dzielona przez 2 ma być >= 40st.C + t.otoczenia
62,3+46,5 = 108,8 / 2 = 54,4 teraz to ma być >= 40+13,9 = 53,9 (oj na styku, na styku)

Dla porównania z drugiego laboratorium:
t.zasilenia 80,8
t.powrotu 60,2
delta 20,6
t.otoczenia 19,6

80,8+60,2 = 141/2 = 70,5 to ma być >= 40+19,6 = 59,6

Dodam,że wszystkie kotły tu badane niezależnie od producenta sa badane dla 100% mocy przy różnicy zasilenie-powrót 20st.C i na takich temp. i to mozna porównywać względem siebie.

Proszę Pana
Mam takie pytanie, czy po tych wynikach można określić, który kocioł jest lepszy z tych dwóch. Jeden i drugi spełnia ten wzór, ale czy ten co ma wiekszy wynik jest lepszy czy nie.

Jarecki79
06-12-2010, 15:46
Nie można, tego nawet porównać nie można zgodnie ze słowami pracowników OTGiS

To są tylko temp., na których powinno się prowadzić badanie dla 100%mocy.
To nie są wyniki.

Ośrodek o nazwie OTGiS tłumaczy,że zawsze prowadzi badania dla 100%mocy przy delcie 20st.C i takich temp. zasilenia w okolicy 80st.C właśnie ze względu na możliwość porównania. Wszystkie kotły tam badane muszą być badane w tych samych warunkach. To słowa pracowników instytutu.

darase
06-12-2010, 16:12
Nie łapię, jeśli nie można porównać, nie wiadomo który lepszy to po co to wszystko?

ElFi
06-12-2010, 17:21
Nie łapię, jeśli nie można porównać, nie wiadomo który lepszy to po co to wszystko?


To są tylko temp., na których powinno się prowadzić badanie dla 100%mocy.
To nie są wyniki.

Porównać można z wyników badania, jednak aby badanie spełniło normę (303-5 coś tam) trzeba spełnić podany wcześniej wzór na temperatury. Temperatury swojego kotła, które gdzieś wcześniej podałeś oznaczają, że mógłbyś przeprowadzić badanie kotła (spełniają normę 303-5). Problem jest taki, że jeden (instytut) bada przy takich temperaturach, drugi przy innych (ale też spełniających normę) i przez to wyniki mogą się nieznacznie różnić.

wolanty
06-12-2010, 18:43
Nie można, tego nawet porównać nie można zgodnie ze słowami pracowników OTGiS

To są tylko temp., na których powinno się prowadzić badanie dla 100%mocy.
To nie są wyniki.

Ośrodek o nazwie OTGiS tłumaczy,że zawsze prowadzi badania dla 100%mocy przy delcie 20st.C i takich temp. zasilenia w okolicy 80st.C właśnie ze względu na możliwość porównania. Wszystkie kotły tam badane muszą być badane w tych samych warunkach. To słowa pracowników instytutu.

No to nie rozumiem. Myślałem, że to są badania tego samego kotla, ale w różnych miejscach i że w jednym wyszedł lepiej a w drugim gorzej. A teraz to już nie wiem o co chodzi w tej informacji. Przepraszam ale nie mam za dużego doświadczenia w tym temacie. Może mi ktoś wyjaśnić bliżej.

Jarecki79
06-12-2010, 19:06
Chodzi o sposób badania i jego wyniki.

Jeden instytut mówi,że prowadzą zawsze przy delcie 20st.C i nastawie na 80, aby wyniki badania można porównywac z innymi kotłami.
Drugi instytut każdorazowo ustawia to inaczej, aby badania wyszły dobrze dla danego kotła zachowując granice wymagane normą.

Jeden instytut biorąc dane z raportu badań drugiego (bo pytałem, dlaczego tak jest badane a nie inaczej) stwierdził,że popełniono błąd przy wyliczeniu mocy a także źle obliczono sprawność. Policzono mi na podstawie danych z drugiego instytutu jak wygląda moc i sprawność, po czym stwierdzono, że sprawność napisana na tym raporcie jest chyba liczona od strony komina, bo tej wartości przy tych danych się nie osiągnie. Jedyna prawidłowość potwierdzenia sprawności była przy liczeniu od końca, od strony komina. Po czym dodano,że nie jesteśmy jedyną firmą, która tak ma to liczone, bo tego typu przypadków mieli więcej z innych firm.

Chcę zatem spokojnie bez emocji dojść która strona jest w błędzie.

Podałbym dane, które sa potrzebne do wyliczenia mocy i zapytałbym po tym wyliczeniu dlaczego druga strona liczy to inaczej...

wolanty
06-12-2010, 19:31
Panie Jarecki79
Czyli to był badany ten sam kocioł. To jaka wyszła różnica między tymi instytutami?

Jarecki79
06-12-2010, 19:58
To były tylko przykłady jak sa kotły prowadzone. Takie same konstrukcje, ale inne moce (o jeden numer)


Mi natomiast chodzi o interpretację wyników badań tego samego kotła na podstawie tych samych danych zmierzonych przez aparaturę badawczą.
Analizując ten sam raport wyszło,że pomylono lub źle obliczono moc z błędem 0,5kW a także przypuszcza się,że źle wykonano obliczenie sprawności, stwierdzono,że dla takiej mocy przepływ wody stanowczo za wysoki (z takim można podobno badać kotły bliżej 100kW), stwierdzono,że palnik prowadzony z nadmiarem powietrza, stwierdzono,że popełniono błąd wyliczenia sprawności, pomylono się o kilka procent.

tomcar11
06-12-2010, 20:00
Witam.
Zamierzam kupić kocioł wielopaliwowy, miszkanie 100m, + podgrzewanie c.w.u boler 150l czyli myslę że 15kw wystarczy. Jakiej firmy kupić kocioł aby nie było z nim większych problemów przy spalaniu np. owsa, mialu czy eko groszku, na co zwrucić szczególną uwagę chodzi mi głównie o palni i podajnik ślimakowy. Jeszcze jedno czy w kotłach wielopaliwowych darady palić zwykłym węglem o małym granulacie typu groszek? Jeszcze jedno czy te kotły posiadaja ałtomatyczne zapalanie?
Pozdrawiam.

Jarecki79
06-12-2010, 20:22
Zapalarka sprawdza się przy kotlach na pellet, to paliwo odpala się szybko.
Przy węglu jest problematyczna i szybciej a także częściej się psuje. Węgiel odpala się dużo dłużej.


Palniki uniwersalne:
1. Obrotowe np. Pancerpol PPSM czy Trio, spalają miały i groszki. Model TRIO spala ekogroszki, miały oraz pellet. Koronka obrotowa zrywa spieki paliw miałowych, popiół wygląda zatem fajnie.
Minus- więcej zabawy z konserwacją, czyszczeniem. Problem, jakby wygięło lub zerwało zawleczkę po stronie mechanizmu obrotowego. Idzie naprawić, bo instrukcja jest wzorowa.
2. II-ej generacji typu Brucer, Ekoenergia. Te palniki spalają groszki-miały w granulacji 0-31,5mm, ze względu na prostsza budowę są mniej kłopotliwe w obsłudze choć i tu zdarzają się przypadki zerwania zawleczki. Możesz w nich spalać zwykły, drobny groszek, poradzą sobie z takim opałem
3. Retorty korytowe czy też łyżkowe czy też tzw samoczyszczące. Spalają miały, groszki, pellet. Jakość spalania w sensie emisji gorsza jak wymienionych wyżej, ale pod względem obsługi mechanicznej bardzo proste w obsłudze, najmniejsze ryzyko zerwania zawleczki ze wszystkich typów palników na rynku. W zasadzie ich spalanie można porównywać do palników tłokowych, z tym,że podawane są mniejsze porcje, dzięki czemu spalanie jest dużo lepsze jak na tłokach. Tutaj jednak trzeba uważać ze sterowaniem, należy dbać o to, aby żar nie cofał się w strone kosza, można bowiem upalić końcówkę ślimaka.

wolanty
06-12-2010, 20:35
To były tylko przykłady jak sa kotły prowadzone. Takie same konstrukcje, ale inne moce (o jeden numer)


Mi natomiast chodzi o interpretację wyników badań tego samego kotła na podstawie tych samych danych zmierzonych przez aparaturę badawczą.
Analizując ten sam raport wyszło,że pomylono lub źle obliczono moc z błędem 0,5kW a także przypuszcza się,że źle wykonano obliczenie sprawności, stwierdzono,że dla takiej mocy przepływ wody stanowczo za wysoki (z takim można podobno badać kotły bliżej 100kW), stwierdzono,że palnik prowadzony z nadmiarem powietrza, stwierdzono,że popełniono błąd wyliczenia sprawności, pomylono się o kilka procent.

Jakoś to takie pokręcone. Dlaczego Pan nie napisze jaki to instytut, jaki raport, jak to jest w normie a jak w tym raporcie i co to żle obliczono. Nie rozumiem co to znaczy przypuszcza się. Jak jest raport to można przecież sprawdzić jak jest obliczone.. Nie rozumiem co to znaczy, że podobno można badać kotły z jakimś pzrepływem, to co norma nie podaje z jakim. Nie rozumiem co jest złego, że palnik prowadzi się z nadmiarem powietrza, przecież uczono mnie, że tak właśnie się prowadzi. Nie rozumiem jak to jest, że się przypuszcza, że źle wykonano obliczenie sprawności a zaraz potem pisze Pan, że popełniono błąd o kilka procent. To co jest, przupuszcza się, czy stwiredzono że popełńiono.
Nie znam się na eksploatacji kotłów tak jak Pan, ale mamy w domu kocioł którym zajmuje sie ojciec. Ja chcę się w to wdrożyć bo trzeba mu pomóc i dlatego czytam te różne fora i poradniki żeby się coś nauczyć. Już dość długo czytam i coś tam czasem rozumiem. Jestem studentem i uczyłem się jak obliczać moc i sprawność kotła i dlatego coś mi tu nie gra z tym co czytam.
Może Pan napisać jaśniej i konkretnie, bo te podejrzenia i przypuszczenia to są takie bardziej polityczne niż techniczne. A także jeśli rozumiem to głupio to też niech Pan to napisze i mi wyjaśni. Ja się nie obrażę, bo wiem ze mogę jeszcze wiedzieć zbyt mało. Proszę uprzejmie o wyjaśnienie moich wątpliwości.

Jarecki79
06-12-2010, 21:01
Jakby Pan łaskawie poczekał na odpowiedź Pana z instytutu, to wszystko byłoby jasne.

Ile razy można pisać,że chodzi o ten sam kocioł oraz raport.
Czekam, bo któraś strona się myli, pytanie która.
Po co to Pan tak rozciąga?, przeciez wyraźnie napisałem o co mi chodzi.

Przepływ wody nalezy dobrać, aby kocioł pracował z dana mocą przy danych nastawach zasilenia i powrotu. Wówczas można dokonywac jakiś pomiarów.

Czekam, czy jest chęć przeanalizowania i przeliczenia mocy z podanych danych zmierzonych w laboratorium, dalej przedstawię jak to liczy drugie laboratorium i chciałbym usłyszeć skąd te różnice. Podobnie chciałbym zrobić ze sprawnością.


Prowadząc kocioł z nadmiarem powietrza odbywa się to kosztem jego sprawności, bo takie prowadzenie zaniży zawartość procentową CO2 a to akurat jedyny gaz, który promieniuje. Z opinii OTGiS wynika, że większość poprawnie konstruowanych palników retortowych na ekogroszek spokojnie może pracować w przedziale min.12 a raczej 14-16% CO2. Dzięki temu t.spalin może być niższa, co za tym idzie spalanie mniejsze, co za tym idzie sprawność większa.

wolanty
07-12-2010, 07:45
Panie Jarecki
Coś Pan kręci, zamiast odpowiadać. Jakiś Pan z instytutu co ma Panu dać odpowiedź, jakiś ktoś co przypuszcza że źle obliczono sprawności, jakiś ktoś co stwierdził że przepływ za wysoki, jakiś ktoś co stwierdził nadmiar powietrza, jakiś ktoś co stwierdził że popełniono błąd wyliczenia sprawności o kilka procent. Same Ktosie. Proszę napisać co, kto i jak skoro Pan to wie. Zrozumiałem, że ma Pan te raporty, to niech Pan to sprawdzi i wyliczy. Przecież Pan to wie, jak się liczy. To na co Pan czeka. Jak ktoś coś stwierdził, to rozumiem że wyliczył. To z kolei nie rozumiem co tu dalej sprawdzać.
Z tego co się nauczyłem wynika, że moc i sprawność wylicza się bardzo prosto. Mierzy się ilość ciepła wychodzącą z kotła, czyli przepływ wody pomnożony przez różnicę temperatur między wylotem i powrotem i pomnożony przez ciepło właściwe wody w tym zakresie temperatur. Mierzy się ilość ciepła doprowadzoną z węglem, czyli ilość węgla pomnożoną przez jego wartość opałową. Same proste operacje.
Moc to jest ilość ciepła wyprowadzona z kotła z wodą na jednostkę czasu.
Sprawność jest to stosunek ilości ciepła wyprowadzonej z kotła z wodą do ilości ciepła dostarczonej do kotła z węglem.
Sam mógłbym to wyliczyć. To instytuty tego nie potrafią, czy co. Chyba że mnie źle uczyli na studiach. To proszę mnie sprostować.
Dlatego bardzo przepraszam, ale ciągle nie rozumiem o co Panu chodzi.

czp01
07-12-2010, 08:46
Witam.

Skoro ranking kotłów na ekogroszek to może mój Kielar ECO2 35 kw ma jeszcze jakieś szanse na miejsce w pierwszej 10-tce pomimo tego, że zaliczam go do reliktów minionej epoki.
Do zalet kotła zaliczam:
- robi pozytywne, bardzo stabilne i estetyczne wrażenie, w sumie ładnie wygląda,
- jest żeliwny a więc szybko nie zardzewieje,
- ma 10 lat gwarancji na żeliwny wymiennik,
- serwis w mojej ocenie jest w porządku,
- w sumie jest mało awaryjny (palę trzeci sezon, i wymieniłem jedynie sterownik na gwarancji i ostatnio padł kondensator silnika w cenie 10 zł),
- nigdy jeszcze ślimak nie zerwał mi zawleczki.
- ma drugie stałe palenisko, gdzie można palić różnymi paliwami.

((no wady kotła oczywiście przemilczam))

Piszę o tym dlatego, że w ub. roku chciałem w swoim Kielarze wymienić jeszcze palnik na obrotowy aby mu usprawnić proces spalania, ale w końcu doszedłem do wniosku, że wymienię stałą retortę dopiero wtedy na inną jak się zużyje i padnie. Co prawda martwi mnie fakt, że firma jakoś nie unowocześnia tych kotłów i nie rozwija - no w tym roku pokazali Kielara z mniejszym zasobnikiem na ekogroszek 130 litrowy i sterowniki Eco max i to wszystko.
Dowiedziałem się ostatnio od partnera handlowego Kielara z Rybnika, że może jest nadzieja na jakiś rozwój bo Kielar testuje od paru miesięcy do tych kotłów palniki II generacji no Brucera czy też Ekoenergię czyli chcą iść z duchem czasu - niestety coś im ten palnik nie pasuje za bardzo do kotła i podobno się poddają - a szkoda bo jakby mój kocioł dostał w przyszłości nowe serce II generacji to kto wie - może jego osiągi byłyby jeszcze lepsze.

Reasumując uważam Kielara ECO2 35 kw za wystawionego do rankingu.

ElFi
07-12-2010, 08:57
Panie Jarecki
Coś Pan kręci, zamiast odpowiadać. Jakiś Pan z instytutu co ma Panu dać odpowiedź, jakiś ktoś co przypuszcza że źle obliczono sprawności, jakiś ktoś co stwierdził że przepływ za wysoki, jakiś ktoś co stwierdził nadmiar powietrza, jakiś ktoś co stwierdził że popełniono błąd wyliczenia sprawności o kilka procent. Same Ktosie. Proszę napisać co, kto i jak skoro Pan to wie. Zrozumiałem, że ma Pan te raporty, to niech Pan to sprawdzi i wyliczy. Przecież Pan to wie, jak się liczy. To na co Pan czeka. Jak ktoś coś stwierdził, to rozumiem że wyliczył. To z kolei nie rozumiem co tu dalej sprawdzać.
Z tego co się nauczyłem wynika, że moc i sprawność wylicza się bardzo prosto. Mierzy się ilość ciepła wychodzącą z kotła, czyli przepływ wody pomnożony przez różnicę temperatur między wylotem i powrotem i pomnożony przez ciepło właściwe wody w tym zakresie temperatur. Mierzy się ilość ciepła doprowadzoną z węglem, czyli ilość węgla pomnożoną przez jego wartość opałową. Same proste operacje.
Moc to jest ilość ciepła wyprowadzona z kotła z wodą na jednostkę czasu.
Sprawność jest to stosunek ilości ciepła wyprowadzonej z kotła z wodą do ilości ciepła dostarczonej do kotła z węglem.
Sam mógłbym to wyliczyć. To instytuty tego nie potrafią, czy co. Chyba że mnie źle uczyli na studiach. To proszę mnie sprostować.
Dlatego bardzo przepraszam, ale ciągle nie rozumiem o co Panu chodzi.
Cofnij się kilka stron wstecz, przeczytaj do tego miejsca a będziesz wiedział o co chodzi.

tomcar11
07-12-2010, 09:29
Witam ponownie.
Diękuję panu Jareckiemu za informację dotyczącą zasady działania palników.
Napewno się zdecyduje na kocioł z palnikiem TRIO lub BRUCER II-generacji.( czy w tych dwóch palnikach darady palić zboże?)
Teraz wracając do tematu forum i przerywając Wam sprzeczki o instytutach, czy może mi ktos pomóc w wyborze kotła.
Chodzi mi o ranking kotłów czy taki istnieje? Kilka firm chociaz 5 -kotłów które polecacie Jakoś na niego nie wpadłem przeglądając forum jedyne co mi utkwiło to rozmowy na temat Sekom SKAM-P i Ogniwo eko Plus.

wolanty
07-12-2010, 09:49
Cofnij się kilka stron wstecz, przeczytaj do tego miejsca a będziesz wiedział o co chodzi.

Proszę Pana.
Czytałem ten watek od kilkudziesiąt stron wstecz. Czytałem także inne wątki na tym forum n/t kotłów. Czytałem także poradnik zawijana. Starałem się czytać to dokładnie bo taki mam charakter. Dlatego nie rozumiem o co chodzi Panu Jareckiemu w tym wypadku. Jeżeli to jest takie oczywiste to może Pan mi to wytłumaczy jak on nie chce.
Sprawa wydaje mi się że jest ważna, bo dotyczy użytkowników kotłów, którym także zaczynam być. Pan Jarecki bardzo dobrze tłumaczy wiele rzeczy, ale czemu nie chce mi wytłumaczyć tej. Postawił jakieś zarzuty, ale nie bardzo wiem komu i nie bardzo rozumiem jakie konkretnie. Może ktoś inny potrafi mi to wytłumaczyć.

radams
07-12-2010, 09:54
Panie Jarecki
Coś Pan kręci, zamiast odpowiadać. Jakiś Pan z instytutu co ma Panu dać odpowiedź, ....
Koledzy, niech ktoś bieglejszy ode mnie sprawdzi IP tego użytkownika i porówna z innymi aktywnymi w tym wątku forumowiczami. Coś mi się wydaje, że ktoś założył to konto tylko po to by siać dalszy zamęt na forum. Mam dość tych pyskówek i podpuszczań.

darase
07-12-2010, 10:35
radams węszysz spisek,dla informacji: ip jest zmienne, jest nawet taki program do ukrywania obecności w internecie, za każdym razem generuje różne ip, są też programy do sprawdzania ip i jak sprawdziłem swoje ip to było np. z USA.

darase
07-12-2010, 11:12
tomcar11- jak czytałeś to wiesz, że mam ogniwo z brucerem i spalanie żyta nawet chwaliłem. Koś spalał 50kg żyta na 24h przy -15st.

Jarecki79
07-12-2010, 11:26
Witam ponownie.
Diękuję panu Jareckiemu za informację dotyczącą zasady działania palników.
Napewno się zdecyduje na kocioł z palnikiem TRIO lub BRUCER II-generacji.( czy w tych dwóch palnikach darady palić zboże?)
Teraz wracając do tematu forum i przerywając Wam sprzeczki o instytutach, czy może mi ktos pomóc w wyborze kotła.
Chodzi mi o ranking kotłów czy taki istnieje? Kilka firm chociaz 5 -kotłów które polecacie Jakoś na niego nie wpadłem przeglądając forum jedyne co mi utkwiło to rozmowy na temat Sekom SKAM-P i Ogniwo eko Plus.

Palnik TRIO może spalać (w ostatnim magazynie instalatora reklamowany jako palnik III-ej generacji):
- pellet, ekogroszek, mial węglowy. Zabezpieczony jest dodatkowym zbiornikiem zalewowym ze względu na pellet. Do niego dedykowany jest sterownik typ TRIO, w którym podane sa nastawy wyjściowe dla paliw: ekogroszek, miał, pellet. Parametry zostały zmierzone i przebadane przez producenta palnika- firme Pancerpol.
Nie mam bladego pojęcia, czy ten palnik może spalać sam owies. Proszę skontaktować się z firmą Pancerpol, z p. Witkiem Galewskim- z cała pewnością udzieli na to pytanie odpowiedzi. Palnik może być zamontowany do naszego kotła Skam-P 25kW, do tej pory montujemy palniki klasyczne oraz obrotowe typu PPSM - DUO na groszek i miał. Może się Pan powołać na firmę Sekom.

Palnik Ekoenergia w modelu Skam-P Premium sprawdzaliśmy na:
- ekogroszku
-miale węglowym
- miale mieszanym- z ziarnem owsa
- samym ziarnie owsa.

Próby odbyły się na modelu sterownika Titanic oraz Ognik PID

Tuta spróbuję wkleić fotki z tych prób (sam owies i popioł z tego owsa oraz owies mieszany z miałem):

wolanty
07-12-2010, 11:26
Koledzy, niech ktoś bieglejszy ode mnie sprawdzi IP tego użytkownika i porówna z innymi aktywnymi w tym wątku forumowiczami. Coś mi się wydaje, że ktoś założył to konto tylko po to by siać dalszy zamęt na forum. Mam dość tych pyskówek i podpuszczań.

Proszę Pana
Nie jestem żadnym spiskowcem i nie chcę siać zamętu. Po prostu chcę wiedzieć, a jestem studentem uczelni technicznej i nie uznaję autorytetów ustalanych drogą głosowania. Autorytet to dla mnie ten, który mi wytłumaczy i przekona. Myślę że moje pytania nie były głupie i bez sensu. Odpowiedzi na razie nie mam, za to na mnie krzyczycie. Nie wiem może robię coś złego, ale też nikt nie mówi mi co.
W moim domu jest kocioł Ogniwo Eko 35kW. Ojciec kupił go dwa lata temu i zrezygnował z ogrzewania gazowego. Interesuje mnie wszystko co pozwoli eksploatować ten kocioł jak najlepiej. Interesują mnie także wyniki badań, bo może nawet przyda mi się to na studiach. Liczę że znajde tu także pomoc.

tomcar11
07-12-2010, 11:29
Czytałem bodajże ok. 70 strony, tylko nikt więcej nic nie pisał dlatego pytam? dzięki za opowiedż.
Chodzi mi orankig jak w temacie forum, na które się natknełem podczas przeszukiwania intrnetu, czy on istnieje?

Jarecki79
07-12-2010, 11:35
Proszę Pana
Nie jestem żadnym spiskowcem i nie chcę siać zamętu. Po prostu chcę wiedzieć, a jestem studentem uczelni technicznej i nie uznaję autorytetów ustalanych drogą głosowania. Autorytet to dla mnie ten, który mi wytłumaczy i przekona. Myślę że moje pytania nie były głupie i bez sensu. Odpowiedzi na razie nie mam, za to na mnie krzyczycie. Nie wiem może robię coś złego, ale też nikt nie mówi mi co.
W moim domu jest kocioł Ogniwo Eko 35kW. Ojciec kupił go dwa lata temu i zrezygnował z ogrzewania gazowego. Interesuje mnie wszystko co pozwoli eksploatować ten kocioł jak najlepiej. Interesują mnie także wyniki badań, bo może nawet przyda mi się to na studiach. Liczę że znajde tu także pomoc.

Szanowny Panie po raz którys tłumaczę, że moim zamiarem jest sprawdzenie jak to jest liczone.
Zapłacilismy za badania w obu instytutach, jak się okazuje sa różnice wynikające z obliczeń.

Podając dane mam zamiar dowiedzieć się jak to liczy jedna strona, następnie podam jak to liczy druga i chciałbym uzyskac odpowiedź kto jest w błędzie lub ewentulanie, czy obie metody sa dopuszczalne, tylko jedna ma większy margines błędu.

Prosze nie rozciągac tego tematu, jeżeli nie ma chęci policzenia tego spokojnie, to temat zostawiam dla siebie.

Jarecki79
07-12-2010, 11:40
Czytałem bodajże ok. 70 strony, tylko nikt więcej nic nie pisał dlatego pytam? dzięki za opowiedż.
Chodzi mi orankig jak w temacie forum, na które się natknełem podczas przeszukiwania intrnetu, czy on istnieje?

Ja oprócz kotła Skam-P Premium widziałem jak pracuje (na badaniach) model kotła Klimosz o nazwie Ling, wyniki miał bardzo dobre. Zbudowany jest tak, jak preferuję, tj. dojście do wyczystek jest tylko od przodu, co moim zdaniem jest wygodniejsze.

Innym modelem, który widziałem w pracy i którego znam wyniki badań jest kocioł typ Sztoker, nowośc na rynku z paleniskiem klepsydrowym o bardzo małych oporach podawania, spala ekogroszek, eko mieszany z miałem lub miks do 40% z pellet.

Kolega Budowniczy ma model kotła Enka, który mu odpowiada.

Ja naturalnie bardziej polecam Skam-P Premium z ekoenergią bądź palnikiem TRIO, ale Klimosza, Sztokera czy też firme Hef uważam za produkty dobre.

wolanty
07-12-2010, 11:43
Szanowny Panie po raz którys tłumaczę, że moim zamiarem jest sprawdzenie jak to jest liczone.
Zapłacilismy za badania w obu instytutach, jak się okazuje sa różnice wynikające z obliczeń.

Podając dane mam zamiar dowiedzieć się jak to liczy jedna strona, następnie podam jak to liczy druga i chciałbym uzyskac odpowiedź kto jest w błędzie lub ewentulanie, czy obie metody sa dopuszczalne, tylko jedna ma większy margines błędu.

Prosze nie rozciągac tego tematu, jeżeli nie ma chęci policzenia tego spokojnie, to temat zostawiam dla siebie.

Jak Pan nie chce to trudno. A mogę Pana zapytać o inne interesujące mnie sprawy, czy może ma Pan mnie dosyć.

Jarecki79
07-12-2010, 11:50
Prosze pytać, tylko temat wyżej zostawmy juz na boku, co najwyżej mogę to wysłac na priva.

tomcar11
07-12-2010, 11:51
Dziękuj panu za wyczerpujące informacje i cierpliwość właśnie takiej odpowiedzi szukałem.
Proszę mi powiedzieć ile kosztuje Skam-P Premium 17kw z ekoenergią a ile z palnikiem Trio z dobrym regulatorem?
Ja oprócz kotła Skam-P Premium widziałem jak pracuje (na badaniach) model kotła Klimosz o nazwie Ling, wyniki miał bardzo dobre. Zbudowany jest tak, jak preferuję, tj. dojście do wyczystek jest tylko od przodu, co moim zdaniem jest wygodniejsze.

Innym modelem, który widziałem w pracy i którego znam wyniki badań jest kocioł typ Sztoker, nowośc na rynku z paleniskiem klepsydrowym o bardzo małych oporach podawania, spala ekogroszek, eko mieszany z miałem lub miks do 40% z pellet.

Kolega Budowniczy ma model kotła Enka, który mu odpowiada.

Ja naturalnie bardziej polecam Skam-P Premium z ekoenergią bądź palnikiem TRIO, ale Klimosza, Sztokera czy też firme Hef uważam za produkty dobre.

Jarecki79
07-12-2010, 11:55
Dziękuj panu za wyczerpujące informacje i cierpliwość właśnie takiej odpowiedzi szukałem.
Proszę mi powiedzieć ile kosztuje Skam-P Premium 17kw z ekoenergią a ile z palnikiem Trio z dobrym regulatorem?

W tej kwestii (bardziej szczegółowo o tym konkretnym kotle) zapraszam na inny wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page5

Wyślę Panu jakies informacje na priva.

wolanty
07-12-2010, 12:10
Filtr jest integralną częścią kotła o nazwie RetKlaster Premium i objęty jest zgłoszeniem patentowym.

Kocioł z filtrem powstał przy współpracy Politechniki Śląskiej, Pleszewskiego Klastra Kotlarskiego, Urzędu Dozoru Technicznego, design opracował p.Piorek projektant m.in. firmy Bosh.

Działanie jednak polega już tylko na ciągu wymuszonym, jest dmuchawa wyciągowa a czopuch ma wymiar 100mm.
Filtr w postaci złoża koksiku całkowicie wyłapuje wszystkie pyły.

Sterowanie zarządza pracą retorty z odzyskiem ciepła w dwóch wariantach tj klasyczny palnik i obrotowy na miał-groszek., pracą dmuchawy, która obraca powietrze i odzyskuje je ze spalin. Dokładnie polegało to na tym,że mieliśmy wymiennik wodny z paleniskiem i płytami ceramicznymi, drugi moduł to filt, był bez wody, płaszcz tworzyło powietrze, które odbierało ciepło, wentylator tłocząc powietrze przez płaszcz cofał je już podgrzane do paleniska. Po drugiej stronie filtra był wentylator wyciągowy zapewniający odpowiedni ciąg.

Projekt był skomplikowany i drogi.

Myślę jednak, że wkrótce do tego zamysłu wrócimy.

Zaciekawił mnie kocioł RetKlaster Premium, o którym Pan napisał. Bardzo ciekawy jest ten filtr koksikowy co wyłapuje wszystkie pyły. Interesowałem się trochę filtrami ze złożem koksowym i mam pytania do Pana. Napisał Pan że całkowicie wyłapuje wszystkie pyły, czy to znaczy że ma sprawność odpylania 100%, bo to byłaby rewelacja światowa. Może mógłby Pan podać jakie były opory przepływu na tym filtrze i czy można go zblokować z jakimś innym kotłem retortowym, np. Ogniwo Eko albo inny. Pytam czy to jest teoretycznie możliwe a nie o koszt. Rozumiem że w tym kotle są dwie dmuchawy, jedna tłocząca powietrze do palnika a druga wyciągowa z filtra, czy tak.
Zaskoczyło mnie że filtr jest wypełniony koksikiem, bo koksik to jest odsiew z koksu o ziarnie 0-10mm, czyli bardzo drobny i zawierający dużo pyłu. Czy może jest on przedtem jakoś czyszczony czy przedmuchiwany, bo inaczej co staje się z tym pyłem w koksiku.
Proszę też napisać jeśli to nie tajemnica, na czym polega to obracanie powietrza przez dmuchawę i odzysk powietrza ze spalin. Czy są jakieś płuczki, czy coś innego. Czy czystość takiego odzyskanego powietrza jest duża i jaka duża.

darase
07-12-2010, 12:17
Taki filtr spalin przydałby się w każdym kotle żeby pył wydmuchiwany z paleniska zostawał w popielniku.

radams
07-12-2010, 12:29
Do Wolantego:
Drogi Jacku, przepraszam jeśli Cię niesłusznie posądziłem.

darase
07-12-2010, 12:33
tomcar11 pamiętaj dobry piec to i dobry sterownik, te piece które wymieniał Jarecki pewnie są dobre, zapomniał tylko o OGNIWIE ze sterownikiem eCoal a to również jest dobry piec. Spala to co chcesz, masz dostęp do podglądu pracy pieca przez internet. Wystarczy podpiąć go do routera. Weź również pod uwagę długość gwarancji. Sprawdzona firma nie boi się o swoje piece, myślę że 4 lata to minimum.

ppietrz
07-12-2010, 12:44
Poza długością gwarancji należy brać pod uwagę pozostałe jej warunki. Np. obowiązkowe, płatne sprawdzenia instalacji co pewien okres, czy też obecność specjalnego płynu w układzie który należy uzupełniać będą ukrytymi dodatkowymi kosztami....

darase
07-12-2010, 13:36
ppietrz- słuszna uwaga, nie wiem jakie firmy stosują w/w praktyki, w mojej gwarancji 4-leniej nie mam żadnego ukrytego druczku, nawet powiedziano mi w Ogniwie, że mogę sam zainstalować piec i nie muszę mieć podbitej pieczątki instalatora. Tak też zrobiłem a za insalację kupiłem ekogroszek. Wszystko zależy ile chce się wydać ''kapusty'' :)

tomcar11
07-12-2010, 14:00
Dziękuje za zainteresowanie tematem rozważam zakup pieca Ogniwo eco plus, jak również Defro duo plus lub uni. W Ogniwie tylko ten dostęp do czyszczenia mnie przeraża poniewarz ma obecnie piec dolnego spalania Junkers Supraclass i tak samo trzeba górna pokrywe odkręcać do czyszczenia a to w moim przypatku wiąrze się z wygaszaniem pieca, dlatego wolałbym łatwiejszy dostęp do czyszczenia. Nie zamierzam też oszczędzać na piecu, ale nie chciałbym przekroczyć 10 tys.
tomcar11 pamiętaj dobry piec to i dobry sterownik, te piece które wymieniał Jarecki pewnie są dobre, zapomniał tylko o OGNIWIE ze sterownikiem eCoal a to również jest dobry piec. Spala to co chcesz, masz dostęp do podglądu pracy pieca przez internet. Wystarczy podpiąć go do routera. Weź również pod uwagę długość gwarancji. Sprawdzona firma nie boi się o swoje piece, myślę że 4 lata to minimum.

czp01
07-12-2010, 14:01
właśnie gwarancja - mój Kielar ECO2 ma 10 lat gwarancji na swój żeliwny wymiennik (pewnie wcześniej samo żeliwo i tak nie padnie)
ale pomimo to to taka gwarancja powinna go w rankingu kotłów na wyższe miejsce wypchnąć.

Jarecki79
07-12-2010, 19:09
Z góry przepraszam, ale mały off-top chcę wrzucić.

To forum przegląda dużo osób, są stali bywalcy.
Można zatem pomóc.

Jest taka akcja z dokarmianiem psiaków w schronisku.
Można sobie wrzucić stronę do ulubionych i raz dziennie kliknąć, aby jakiegoś psiaka nakarmić.
To nic nie kosztuje, a można pomóc.

Podaję linka:
http://szerlok.pl/nakarm_psa/

Jeszcze raz przepraszam za poboczną wiadomość, ale razem można zdziałać więcej ;-)

tomcar11
07-12-2010, 19:14
Przegladajc internet w dalszy poszukiwani trafiłem na Kostrzewa Pellets® Fuzzy Logic ciekawa oferta, możliwość palenia różnego rodzaju paliwa ciekawe jak to wygląda w praktyce, zastanawia mnie trwalość sondy. Czy ktoś posiada taki piec i może coś więcej napisać?

darase
07-12-2010, 21:38
tomcar- też o nim myślałem, widziałem go na targach, cena mnie ścieła z nóg, z tego co czytałem trzeba czyścić tą sondę żeby piec nie wariował.

SUSPENSER
07-12-2010, 21:56
Witam.

Skoro ranking kotłów na ekogroszek to może mój Kielar ECO2 35 kw ma jeszcze jakieś szanse na miejsce w pierwszej 10-tce pomimo tego, że zaliczam go do reliktów minionej epoki.
Do zalet kotła zaliczam:
- robi pozytywne, bardzo stabilne i estetyczne wrażenie, w sumie ładnie wygląda,
- jest żeliwny a więc szybko nie zardzewieje,
- ma 10 lat gwarancji na żeliwny wymiennik,
- serwis w mojej ocenie jest w porządku,
- w sumie jest mało awaryjny (palę trzeci sezon, i wymieniłem jedynie sterownik na gwarancji i ostatnio padł kondensator silnika w cenie 10 zł),
- nigdy jeszcze ślimak nie zerwał mi zawleczki.
- ma drugie stałe palenisko, gdzie można palić różnymi paliwami.

((no wady kotła oczywiście przemilczam))

Piszę o tym dlatego, że w ub. roku chciałem w swoim Kielarze wymienić jeszcze palnik na obrotowy aby mu usprawnić proces spalania, ale w końcu doszedłem do wniosku, że wymienię stałą retortę dopiero wtedy na inną jak się zużyje i padnie. Co prawda martwi mnie fakt, że firma jakoś nie unowocześnia tych kotłów i nie rozwija - no w tym roku pokazali Kielara z mniejszym zasobnikiem na ekogroszek 130 litrowy i sterowniki Eco max i to wszystko.
Dowiedziałem się ostatnio od partnera handlowego Kielara z Rybnika, że może jest nadzieja na jakiś rozwój bo Kielar testuje od paru miesięcy do tych kotłów palniki II generacji no Brucera czy też Ekoenergię czyli chcą iść z duchem czasu - niestety coś im ten palnik nie pasuje za bardzo do kotła i podobno się poddają - a szkoda bo jakby mój kocioł dostał w przyszłości nowe serce II generacji to kto wie - może jego osiągi byłyby jeszcze lepsze.

Reasumując uważam Kielara ECO2 35 kw za wystawionego do rankingu.

czp01 - zapomniałeś podać, że ogrzewasz nim dom 240 m2 i przy ostatnich mrozach gdy miałeś wewnątrz 22-22,5 st spalał średnio 26,6 kg ekogroszku - jestem pod wrażeniem wyniku.

Dopytałem o dokładne warunki w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!/page199

kamil777
07-12-2010, 22:01
. W Ogniwie tylko ten dostęp do czyszczenia mnie przeraża poniewarz ma obecnie piec dolnego spalania Junkers Supraclass i tak samo trzeba górna pokrywe odkręcać do czyszczenia a to w moim przypatku wiąrze się z wygaszaniem pieca..
Przy czyszczeniu ogniwa tez jest koniecznosc jego wygaszenia?

SUSPENSER
07-12-2010, 22:11
Badałem tylko (pod względem eksploatacyjnym, a nie krótkim badaniem "testowym") OGNIWO EKO, PONAR EKO i OGNIWO EKO PLUS. I o nich pisałem już w wielu miejscach.
Rankingu nie robię, bo nie jestem taki mądry, jak Ty.
Zresztą, gdybym chciał go robić, to - zgodnie ze swoja zasadą nie pisania o kotłach nie badanych - musiałbym pisać tylko o tych wymienionych powyżej.

Skoro odpowiedziałeś na część odpowiedz na resztę:

"Cytat Napisał zawijan Zobacz post
Nie podoba mi się jednak, że w ferworze reklamy obśmiewacie i pokrzykujecie na gości, którzy opisują wyroby przez siebie użytkowane i chwalą je, choć nie są to wyroby „z obszaru Waszych zainteresowań”. Mam tu na myśli Wasze komentarze do wypowiedzi np. piszących pod nickami „czarnyziutek”, „darase”, czy „TomiAyomi”.

Oskarżasz mnie o coś, więc proszę o dowody - np. cytaty lub linki - bez zamieszczenia ich nie życzę sobie obrażania mnie - jasne ?

Cytat Napisał zawijan Zobacz post
Mam do Was także zaległą zadrę, że doprowadziliście do tego, że administratorzy zablokowali wstęp na to forum „małemu_energetykowi”, którego oceniam jako jednego z najlepszych fachowców spośród spotkanych przeze mnie na różnych forach – formalnie pod pretekstem „niekulturalnych komentarzy”, a tak naprawdę z powodu niewygodnych dla Was komentarzy, obnażających Waszą niewiedzę w pewnych dziedzinach, w których pomimo tego doradzacie ludziom.

Tu także czekam na dowody jak wyżej ..."

Skoro potrafiłeś mnie o coś pomówić to albo podaj linki potwierdzające zarzut (dowody) albo przeproś i nie rób tego więcej - czekam na odpowiedź ...

tomcar11
07-12-2010, 22:17
darase, jak szukałem w necie to Kostrzewa Pellets® Fuzzy Logic 15 kw, darady kupić na wyprzedażach za 8300zł na allegro znalazłem za 8900zł, nie ma jeszcze tragedi patrząc na cene np. Skamp-P premium też kolo 8 tys., a chyba nie ma porównania. Poszukam opini w necie na temat tej sondy i się zastanowie się na zakupem.
tomcar- też o nim myślałem, widziałem go na targach, cena mnie ścieła z nóg, z tego co czytałem trzeba czyścić tą sondę żeby piec nie wariował.

darase
07-12-2010, 22:24
tomcar11 a patrzyłeś w firmie fuego na jego cenę? Faktycznie cena spadła. Kup ten piecyk i podziel się wrażeniami :) będzie kolejna sztuka do rankingu, wysłałem Ci wiadomość na priv doszła?

darase
07-12-2010, 22:54
KOSTRZEWA ktoś napisał- ''Byłem napalony od samego początku na kostrzewę no i jestem jej posiadaczem - Fuzzy Logic 25 kw. Piec chodzi od października . Piec fajny, mały wydawało się wszystko ok. Pierwszy problem wystąpił już na samym początku. Mianowicie aby mieć gwarancję piec musi uruchomić ich serwisant. Nie będę opowiadał całej historii, skończyło się w końcu na tym, że musiał przyjechać serwisant z centrali, który wiedział już co robi a nie jak ten pierwszy. Skasował 350 zł za 30 minut roboty. Tak na marginesie to połowa serwisantów z listy umieszczonej w internecie na stronie kostrzewy już dawno nie prowadzi dla nich serwisu bynajmniej w woj. pomorskim. Piec chodził dalej było wszystko ok. Do czasu. Spaliła się zapalarka i przewód doprowadzający powietrze od wentylatora. Żeby zgłosić awarię to trzeba wysłać do nich najlepiej to faks bo mailem to tak nie za bardzo. Czekając na serwisanta (miał być po dwóch dniach) zacząłem palić drzewem - no i co - spadł cały ruszt. Oderwała się po prostu blacha na której się opiera.'' gwarancję mają tylko 2 lata a na osprzęt rok. Piec dla bogatych.

jack18
07-12-2010, 23:00
darase, jak szukałem w necie to Kostrzewa Pellets® Fuzzy Logic 15 kw, darady kupić na wyprzedażach za 8300zł na allegro znalazłem za 8900zł, nie ma jeszcze tragedi patrząc na cene np. Skamp-P premium też kolo 8 tys., a chyba nie ma porównania. Poszukam opini w necie na temat tej sondy i się zastanowie się na zakupem.

A jeśli mogę , to przy okazji poczytaj o ich serwisie, bo na kilku forach internetowych znalazłem delikatnie mówiąc niepochlebne wpisy dotyczące awaryjności i serwisu. Oczywiście jeśli z jakichś powodów i tak go kupisz to mam nadzieje ze u Ciebie będzie działał bardzo sprawnie i podzielisz sie wrażeniami. Pozdrawiam

tomcar11
07-12-2010, 23:36
darse zanim sie zdecyduje to napewno jeszcze sporo poczytam. Nie chce sie napalać, a potem żałować chociaż oferta jest kuszaca, trudno kupić piec za 8 tys. tej klasy. Faktycznie czytałem na temat serwisu. Ale trudno wymagać od Mercedesa aby był tani w eksploatacji i przed zakupem trzba te koszty eksploatacj przekalkulować, czy sonda będzie na tyle lepsza i bardziej ekonomiczna od pieca z automatykom sterowana czujnikiem temperatury.
tomcar11 a patrzyłeś w firmie fuego na jego cenę? Faktycznie cena spadła. Kup ten piecyk i podziel się wrażeniami :) będzie kolejna sztuka do rankingu, wysłałem Ci wiadomość na priv doszła?

zawijan
08-12-2010, 11:10
Przy czyszczeniu ogniwa tez jest koniecznosc jego wygaszenia?

Przy czyszczeniu kotła OGNIWO EKO lub OGNIWO EKO PLUS nie ma takiej konieczności.

zawijan
08-12-2010, 11:15
Skoro odpowiedziałeś na część odpowiedz na resztę:

"Cytat Napisał zawijan Zobacz post
Nie podoba mi się jednak, że w ferworze reklamy obśmiewacie i pokrzykujecie na gości, którzy opisują wyroby przez siebie użytkowane i chwalą je, choć nie są to wyroby „z obszaru Waszych zainteresowań”. Mam tu na myśli Wasze komentarze do wypowiedzi np. piszących pod nickami „czarnyziutek”, „darase”, czy „TomiAyomi”.

Oskarżasz mnie o coś, więc proszę o dowody - np. cytaty lub linki - bez zamieszczenia ich nie życzę sobie obrażania mnie - jasne ?

Cytat Napisał zawijan Zobacz post
Mam do Was także zaległą zadrę, że doprowadziliście do tego, że administratorzy zablokowali wstęp na to forum „małemu_energetykowi”, którego oceniam jako jednego z najlepszych fachowców spośród spotkanych przeze mnie na różnych forach – formalnie pod pretekstem „niekulturalnych komentarzy”, a tak naprawdę z powodu niewygodnych dla Was komentarzy, obnażających Waszą niewiedzę w pewnych dziedzinach, w których pomimo tego doradzacie ludziom.

Tu także czekam na dowody jak wyżej ..."

Skoro potrafiłeś mnie o coś pomówić to albo podaj linki potwierdzające zarzut (dowody) albo przeproś i nie rób tego więcej - czekam na odpowiedź ...

Przepraszam Cię. To było adresowane tak do ogółu, w związku z tym, co działo się na tym wątku. Nie było to adresowane do Ciebie. Źle to wyszło. Jeszcze raz naprawdę serdecznie Cię przepraszam.

SUSPENSER
08-12-2010, 20:54
Przepraszam Cię. To było adresowane tak do ogółu, w związku z tym, co działo się na tym wątku. Nie było to adresowane do Ciebie. Źle to wyszło. Jeszcze raz naprawdę serdecznie Cię przepraszam.

Przeprosiny przyjęte.

Cieszę się, że się szanujemy i potrafimy ze sobą rozmawiać - dzięki temu nasze forum stoi na wysokim poziomie.

Pozdrawiam

karoka65
08-12-2010, 21:16
No i jak fajnie się zrobiło.

kamil777
08-12-2010, 21:38
No i jak fajnie się zrobiło.

nie dla wszystkich ,dla tych ktorzy szukaja a nie sa zdecydowani to prolem caly czas ten sam.

kamil777
08-12-2010, 21:54
w mojej okolicy znalazlem producenta takiego typu opalu http://www.bioterm.info.pl/oferta.html

EDZIA
08-12-2010, 23:09
Przeprosiny przyjęte.

Cieszę się, że się szanujemy i potrafimy ze sobą rozmawiać - dzięki temu nasze forum stoi na wysokim poziomie.

Pozdrawiam

I ja się cieszę.
Miałam ten wątek pod lupą i już miałam kilka razy interweniować, ale wiedziałam że tak się to spokojnie skończy.

jack18
08-12-2010, 23:25
I ja się cieszę.
Miałam ten wątek pod lupą i już miałam kilka razy interweniować, ale wiedziałam że tak się to spokojnie skończy.

I nawet jest Pani administrator...Pozdrawiamy...

ppietrz
09-12-2010, 10:11
Dobrze wiedzieć, że WIELKI BRAT czuwa ;)

chochla72
09-12-2010, 12:07
Przy czyszczeniu ogniwa tez jest koniecznosc jego wygaszenia?

Ustawiasz sterowanie na reczne, wylaczasz podajnik i dmuchawe i czekasz chwile, az spaliny sie nieco ochlodza. Po czyszczeniu wlaczasz tryb automatyczny i idziesz zrobic kawe (tzn idziesz sie umyc :)) Czyszczenie Ogniwa jest dosyc proste wiec raczej nie ma szans na to aby piec zdazyl wygasnac w tym czasie.

chochla72
09-12-2010, 12:32
W Ogniwie tylko ten dostęp do czyszczenia mnie przeraża
Tzn co Cie przeraza? Odkrecasz 4 sruby motylkowe (minuta), zdejmujesz pokrywe, zdejmujesz zaslepke kanalu spalinowego, wyciagasz 4 zawirowywacze strzasajac jednoczesnie z nich popiol (kolejna minuta, no moze dwie), czyscisz kanaly szczotka druciana (tutaj czas zalezy od tego czym palisz, ale przy suchym weglu zajmuje Ci to ~5 minut jesli masz skrzywienie na punkcie czystosci) i ponownie skladasz wszystko do kupy. Caly proces zajmuje Ci circa about 10minut. Raz na dwa, trzy czyszczenia oprozniasz wyczystke (5 minut). Co w tym takiego strasznego?
Z negatywow "porzadkowych" Ogniwa.
1) Nic wielkiego - dolaczona szczotka ma za mala srednice. Musze poszukac takiej ktora jest ciut wieksza niz szerokosc kanalow, przyspieszy to prace i pozwoli lepiej je wyczyscic.
2) To juz bardziej wkurzajace - pokrywy wyczystek. Sa dwie po obu stronach kotla - Ogniwo ma mozliwosc obustronnego montazu zasobnika - ale ta od jego strony niestety nie jest dostepna. Przynajmniej dla mnie bo jedna z dwoch srub, na ktorych pokrywa wisi jest na tyle dluga, ze praktycznie opiera sie na kolnierzu palnika, uniemozliwiajac i odkrecenie nakretki i zdjecie samej pokrywy. Byc moze da sie ja uciac na tyle, zeby problem zniknal, nie wiem, musze sprawdzic

chochla72
09-12-2010, 14:49
Przypadkiem znalazlem posty dotyczace czyszczenia wymiennikow pionowych i juz wiem skad to Twoje przerazenie. Powiem tak.

1). Moze i niektorzy chodza po swojej kotlowni na wegiel w bialych skarpetkach. Ja tam wole do obslugi kotla zalozyc rekawice, ubranie robocze i buty. Tak jest wygodniej i bezpiecznieji taniej bo mniej proszku i wody zuzywam pozniej na pranie skarpet.

2) Obsluga kotla weglowego jest brudna i upierdliwa. Kazdego kotla. Z wymiennikiem pionowym, poziomym czy skosnym. Jesli ktos Cie probuje przekonac, ze jest inaczej, coz mozesz mu wierzyc lub nie. Ja nie wierze bo kociol weglowy obsluguje i wiem czym to sie je. Chcesz palic efektywnie musisz miec suchy wegiel. Owszem, mozesz kupic takowy ale uwierz mi, ze jest to trudne w naszym kraju. Wiec z duza doza prawdopodobienstwa kupisz wegiel przynajmniej zawilgocony. Musisz go wiec albo suszyc na suszarkach albo trzymac w workach jutowych -> wiekszy lub mniejszy ale jednak brud. Oproznianie popiolu - rzadko kiedy uda Ci sie to zrobic tak, zeby troche tego szajsu nie spadlo na podloge przy wyjmowaniu popielnika -> wiekszy lub mniejszy brud. No ale zyjemy w wolnym kraju i kazdemu wolno przy takich operacjach w bialych skarpetkach po kotlowni chodzic :)

3) Zakladajac, ze wlasnie przed chwila nie otwieralem pieca, zeby wyciagnac z niego popiol i nie robilem zasypu zasobnika, tylko pojechalem na mopie, wymylem podloge, zalozylem czyste, biale skarpetki i zabralem sie do czyszczenia wymiennika to powiem, ze jesli tylko nie bede rzucal zawirowywaczami i zaslepka po calym pomieszczeniu i zachowam minimalna uwage to w bialych skarpetkach po tej operacji z pomieszczenia wyjde. Bo kotlownia po tej operacji wbrew opiniom co poniektorych nie wyglada jak przedsionek piekla. Nie sile sie na twierdzenie, ze nie ma koltow z latwiejsza opcja czyszczenia bo innych kotlow niz Ogniwo nie uzytkowalem. Pewnie sa. Ale haslo, ze poniewaz ktos widzial jak inny ktos czysci w swoim kotle wymiennik pionowy i syfi cala kotlownie i w zwiazku z tym kazdy kociol z wymiennikiem pionowym musi powodowac zasyfienie kotlowni jest naduzyciem. I to duzym moim zdaniem. Taki syndrom Polaka co to jest i lekarzem i prawnikiem i inzynierem i bog wie kim jeszcze. Forum byloby duzo bardziej pomocne, gdby ludzie pisali o tym o czym faktycznie wiedza lub co faktycznie sami sprawdzili, a nie o tym co im sie wydaje ze wiedza. A jak by sie te watki przy okazji odchudzily.

hubi27
09-12-2010, 15:01
Tez mam wymiennik rurowy pionowy w kotle HEF EKO PLUS czyści się fajnie, rozwiazanie lepsze jak w OGNIWIE bo wyczystka jest z tyłu za popielnikiem nic nie trzeba rozkrecać tylko wygarnąć.Jeżeli wymienniki poziome czyści się podobnie jak w kotle GALMETA to ja wole wymiennik pionowy.

zawijan
09-12-2010, 18:38
2) To juz bardziej wkurzajace - pokrywy wyczystek. Sa dwie po obu stronach kotla - Ogniwo ma mozliwosc obustronnego montazu zasobnika - ale ta od jego strony niestety nie jest dostepna. Przynajmniej dla mnie bo jedna z dwoch srub, na ktorych pokrywa wisi jest na tyle dluga, ze praktycznie opiera sie na kolnierzu palnika, uniemozliwiajac i odkrecenie nakretki i zdjecie samej pokrywy. Byc moze da sie ja uciac na tyle, zeby problem zniknal, nie wiem, musze sprawdzic

A nie da się wyciągnąć tego całego pyłu przez jedną wyczystkę?

W OGNIWO EKO PLUS popiół będzie się wyciągać przez popielnik. Szkoda, że nie wpadliśmy na ten pomysł wcześniej. Ale - jak to w życiu - najprostsze najtrudniej znaleźć.

zawijan
09-12-2010, 18:44
...Forum byloby duzo bardziej pomocne, gdby ludzie pisali o tym o czym faktycznie wiedza lub co faktycznie sami sprawdzili, a nie o tym co im sie wydaje ze wiedza. A jak by sie te watki przy okazji odchudzily.

Tak!

darase
09-12-2010, 18:57
Spokojnie wszystko idzie przez jedną wyczystkę, można wyciągać raz na dwa kosze spalonego groszku lub nawet 3 jak jest dobry eko. Od góry to bym w ogniwie zamiast 4motylków zrobiłbym ocieplone drzwiczki i po sprawie. :)

jack18
09-12-2010, 19:03
A nie da się wyciągnąć tego całego pyłu przez jedną wyczystkę?

W OGNIWO EKO PLUS popiół będzie się wyciągać przez popielnik. Szkoda, że nie wpadliśmy na ten pomysł wcześniej. Ale - jak to w życiu - najprostsze najtrudniej znaleźć.

No właśnie ze sie da . Nie bardzo wiem po co otwierać obie? Dwie sa raczej tylko dlatego ze właśnie wymiennik może mieć kosz z lewej lub z prawej strony.

andrew01
09-12-2010, 19:14
A trudno ...poświeciłem się i zrobiłem dokumentacje fotograficzną jak się czysci kocioł przy wymienniku poziomym


A co ze ściankami bocznymi kotła i ścianką tylną? Ich nie trzeba czyścić? Mnie właśnie z tymi ściankami najwięcej czasu schodzi, ale może niepotrzebnie :)

Pozdrawiam
Andrzej

zawijan
09-12-2010, 19:52
No właśnie ze sie da . Nie bardzo wiem po co otwierać obie? Dwie sa raczej tylko dlatego ze właśnie wymiennik może mieć kosz z lewej lub z prawej strony.

Tak. Właśnie po to są dwie.

kamil777
09-12-2010, 21:01
A trudno ...poświeciłem się i zrobiłem dokumentacje fotograficzną jak się czysci kocioł przy wymienniku poziomym
witam
Moze ktos zrobi podobna dokumentacje z Ogniwem lub z innym kotlem z kanałami pionowymi ,wtedy kazdy sam sobie odpowie co dla niego jest bardziej lub mniej komfortowe

darase
09-12-2010, 21:10
budowniczy napisał ''zrobiłem dokumentacje fotograficzną jak się czysci kocioł przy wymienniku poziomym'' nie wiesz jaki masz wymiennik? Wymiennik masz pionowy a kanały poziome, tak mi się wydaje :D

SUSPENSER
10-12-2010, 08:03
chochla - odpowiem Ci jak jest przy kanałach poziomych (takich jak u Bobka):

1) wystarczają rękawice które zakładam na wszelki wypadek

2) "Obsluga kotla weglowego jest brudna i upierdliwa. Kazdego kotla. Z wymiennikiem pionowym, poziomym czy skosnym. Jesli ktos Cie probuje przekonac, ze jest inaczej, coz mozesz mu wierzyc lub nie. Ja nie wierze bo kociol weglowy obsluguje i wiem czym to sie je."

Nie wierzysz - zapraszam do mnie - zrobię prezentację "na żywo" - lub spytaj Trocia, który był u mnie w kotłowni.
Kiedyś podobnie myślałem, że "obsługa" kocich kuwet jest brudna i upierdliwa - pomyślałem, kupiłem odpowiednią łopatkę, wypraktykowałem najodpowiedniejszy żwirek i poprawiłem "technikę", i dzisiaj jest to szybkie i czyste ;-)

"Chcesz palic efektywnie musisz miec suchy wegiel. Owszem, mozesz kupic takowy ale uwierz mi, ze jest to trudne w naszym kraju. Wiec z duza doza prawdopodobienstwa kupisz wegiel przynajmniej zawilgocony. Musisz go wiec albo suszyc na suszarkach albo trzymac w workach jutowych -> wiekszy lub mniejszy ale jednak brud."

Najlepiej kupić go w foliowych workach z mikro perforacją (np. Ekores VIP jest w takich) wtedy nie musisz go suszyć - sam doschnie w garażu lub kotłowni, potem przy wsypywaniu nacinasz worek i wrzucasz do zasobnika z zawartością nacięciem do dołu i wyciągasz sam worek (nie nakurzysz wtedy przy wsypywaniu).
Jak nie ma mikro perforacji to leżące na wierzchu "perforuję" wkrętakiem ;-)

"Oproznianie popiolu - rzadko kiedy uda Ci sie to zrobic tak, zeby troche tego szajsu nie spadlo na podloge przy wyjmowaniu popielnika -> wiekszy lub mniejszy brud."

Przy wyciąganiu popielnika zawsze trochę wyleci na podłogę - wtedy trzeba użyć zmiotki i szufelki i po 30 sekundach masz czysto (o ile nie wszedłeś w mokrych butach i podłoga jest sucha, ale po co te buty w domu).

3) "Ale haslo, ze poniewaz ktos widzial jak inny ktos czysci w swoim kotle wymiennik pionowy i syfi cala kotlownie i w zwiazku z tym kazdy kociol z wymiennikiem pionowym musi powodowac zasyfienie kotlowni jest naduzyciem."

Ja to widziałem u znajomego i cały kłopot w tym, że przy czyszczeniu kanałów szczotką drucianą gdy wyciągał ją do góry wtedy się kurzyło.

andrew napisał: A co ze ściankami bocznymi kotła i ścianką tylną? Ich nie trzeba czyścić? Mnie właśnie z tymi ściankami najwięcej czasu schodzi, ale może niepotrzebnie

Przy każdym czyszczeniu oskrobuję je "sprzętem" takim jak u Bobka, który mnie zainspirował - chyba też zrobię dokumentację własnej techniki czyszczenia ;-)

Jestem ciekaw czy Zawijan, Jarecki lub inny forumowicz orientuje się jaki tak naprawdę wpływ ma zabrudzanie się ścianek wymiennika na sprawność kotła (np. spadek o 5% przy 3 mm warstwie osadu) ?

Tak przy okazji - Bobek masz u siebie "zimne drzwiczki" ?

Zaletą kanałów pionowych jest to, że są pionowe ;-) i dzięki temu zalega na nich cieńsza warstwa popiołu niż na poziomych, gdzie w sezonie po tygodniu jest 1-2 cm popiołu co pogarsza znacznie bardziej wymianę ciepła niż te 2-3 mm na ściankach pionowych.

SUSPENSER
10-12-2010, 10:14
mam zimne -enka sie postarała i zrobiła żeliwniaki..., no ,chyba że jest -20 i ostro palę to są lekko ciepłe.no moze wiecej jak lekko-ale spokojnie ręką można dotknąć.

aaa mi się tam białe skorpiony nie zabrudzą podczas czyszczenia kotła,proszę looknąc na podłogę,taka jest czysta przed czyszczeniem i po czyszczeniu... a jak nie jest- to mopem, ją mopem....żartuję nie chodze w białych skarpetkach...ubieram rózowe ;)

Ja mam też żeliwne, ale "zimne" to one zdecydowanie nie są - dlatego na próbę założyłem na nie kawałki wełny (zwłaszcza na te najwyższe przy wymienniku).
W kotłowni mam pomimo to 31 st i otwieram ją, żeby ciepło leciało do domu.

chochla72
10-12-2010, 10:35
A nie da się wyciągnąć tego całego pyłu przez jedną wyczystkę?

W OGNIWO EKO PLUS popiół będzie się wyciągać przez popielnik. Szkoda, że nie wpadliśmy na ten pomysł wcześniej. Ale - jak to w życiu - najprostsze najtrudniej znaleźć.

Oczywiscie sie da. Problem tylko w tym, ze po prostu przy moim rozmieszczeniu kotlowni mialbym duzo latwiejszy i wygodniejszy dostep do wyczystki od strony zasobnika i na to liczylem patrzac na zdjecia kotla. Pisze o tej niedogodniosci z tego wzgledu, ze jesli ktos planuje postawienie OGNIWO EKO bokiem przy samej scianie moze sie nieprzyjemnie zdziwic potem probujac zdjac pokrywe od strony palnika.

Co do drugiego zdania, zdecydowanie lepsze rozwiazanie. Troche mnie to rozwiazanie z osobnymi komorami zdziwilo, szczerze mowiac.

chochla72
10-12-2010, 10:42
No właśnie ze sie da . Nie bardzo wiem po co otwierać obie? Dwie sa raczej tylko dlatego ze właśnie wymiennik może mieć kosz z lewej lub z prawej strony.
Ja nie pisalem, ze musze otiwierac obie tylko, ze otworzenie tej od strony palnika jest albo niemozliwe albo wymaga poprawki przez uzytkownika (do zweryfikowania w najblizszy lykend)
Tak jak na pisalem w poscie wyzej. Jesli uzytkownik planuje postawienie kotla bokiem bez palnika blisko sciany, moze sie potem nieprzyjemnie zdziwic.

chochla72
10-12-2010, 10:51
A trudno ...poświeciłem się i zrobiłem dokumentacje fotograficzną jak się czysci kocioł przy kanałach poziomych ;)

Widzisz i gdybys do tego sie ograniczyl byloby super, bo to jest wiarygodna i rzetelna informacja, ktora moze ludziom pomoc w wyborze kotla. Ale z blizej nieznanych mi powodow wypowiadasz sie w temacie, w ktorym nie posiadasz doswiadczenie i piszesz to co Ci sie jedynie wydaje wprowadzajac ludzi w blad, patrz ponizej:


własnie przejrzałem sobie budowe tego kotła..... zainteresowało mnie dokładnie to i widze juz jak bedzie wygladać pomieszczenie po czyszczeniu kotła od góry..... u mnie w kotłowni mozna chodzić w białych skarpetkach.... nawet po czyszczeniu... a tu....bedzie jeden wielki syf...

Ja wielkiego syfu nie mam po tej operacji (wiekszy syf powoduje usuniecie popiolu z popielnika), sprawdzone kilkukrotnie. Odniesiesz sie teraz jakos do swojej wypowiedzi?

chochla72
10-12-2010, 10:54
witam
Moze ktos zrobi podobna dokumentacje z Ogniwem lub z innym kotlem z kanałami pionowymi ,wtedy kazdy sam sobie odpowie co dla niego jest bardziej lub mniej komfortowe

Postaram sie to zrobic dla Ogniwa przy najblizszej wizycie. Nie bede sie wypowiadal na temat innych kotlow z wymiennikiem pionowym bo fakt, ze dzialaja w/g tej samej zasady nie oznacza, ze ich obsluga jest identyczna. Tak samo jak silnik diesla z Fiata nie jest taki sam jak silnik diesla z Forda.

chochla72
10-12-2010, 12:28
chochla - odpowiem Ci jak jest przy kanałach poziomych (takich jak u Bobka):


1) wystarczają rękawice które zakładam na wszelki wypadek
Ale tak sie przewrotnie spytam, ale buty zakladasz czy jednak biegasz po kotlowni w bialych skarpetkach?



2) "Obsluga kotla weglowego jest brudna i upierdliwa."
Nie wierzysz - zapraszam do mnie - zrobię prezentację "na żywo" - lub spytaj Trocia, który był u mnie w kotłowni.

Suspenser, 'obsluga' to nie tylko czyszczenie. Obsluga to takze wyszukanie wegla, ktory jest oplacalny w zakupie. Obsluga to przeniesienie kilku ton wegla do skladu albo dodaktowy wydatek dla ludzi, zeby to zrobili za Ciebie. Obsluga to przewalenie w sezonie zimowym 170kg wegla i wyczyszczenie pieca raz na pare dni. Sorry ale ja tego nie traktuje jako czyste i nieupierdliwe.
To akurat troche OT bo nie jest to zalezne od producenta pieca, ale raz na jakis czas warto o tym mowic ludziom bo z tego co widze po sobie duza czesc nie zdaje sobie z tego sprawy na etapie wyboru typu ogrzewania, lykajac zapewnienia producentow/sprzedawcow o 'bezobslugowych' piecach na ekogroszek. Ja szczerze mowiac ciezko sie ostatnio zastanawiam czy nie popelnilem bledu wchodzac w wegiel a nie w pompe ciepla. Ale to temat na inna dyskusje.
Ale nawet jesli skupimy sie tylko na czyszczeniu to patrz ponizej.


Najlepiej kupić go w foliowych workach z mikro perforacją (np. Ekores VIP jest w takich)
Pewnie najlepiej. Ale czy najekonomiczniej? Ile placisz za tone takiego wegla?


"Przy wyciąganiu popielnika zawsze trochę wyleci na podłogę - wtedy trzeba użyć zmiotki i szufelki i po 30 sekundach masz czysto (o ile nie wszedłeś w mokrych butach i podłoga jest sucha, ale po co te buty w domu).
Jesli jedyne co pozostaje po weglu to popiol, OK zgadzam sie. Jesli jednak kocilek naprodukuje troche spiekow to juz sie to robi troche bardziej pracochlonne i brudne.

Zeby bylo jasne, doskonale wiem, ze wprowadzajac pewne schematy (np czestsze oproznianie popielnika) mozna ograniczyc syf w kotlowni do akceptowalnego minimum. Tyle, ze bardzo czesto powoduje to zwiekszenie kosztow. Jesli ktos zdaje sobie z tego sprawe i jest to w stanie zaakceptowac to OK.
Ale niezaleznie od powyzszego, nadal daleki jestem od wchodzenia do tego pomieszczenia w bialych skarpetkach.


Ja to widziałem u znajomego i cały kłopot w tym, że przy czyszczeniu kanałów szczotką drucianą gdy wyciągał ją do góry wtedy się kurzyło.

I to jest moje najwieksze zastrzezenie do Twojej wypowiedzi. Widziales u znajomego. Czyli slusznie domyslam sie, ze samodzielnie ani razu OGNIWA nie wyczysciles, tak? Ale nie powstrzymuje Cie to przed napisaniem:

Tak niestety zawsze jest przy pionowych kanałach

No wiec jako uzytkownik owego podtrzymuje swoja powyzsza opinie, ze przy minimalnej dozie ostroznosci, ktora trzeba jak sam Bobek_Budowniczy napisal stosowac nawet w przypadku kanalow poziomych, czyszczenie wymiennika OGNIWA nie powoduje rozpetania sie burzy pylowej w mojej kotlowni. Pyl ktory osiada na wymienniku w wiekszosci zlatuje do wyczystki w momencie wyjmowania zawirowywaczy. Jesli tylko nie machasz szczotka jak oszalaly to kurz ktory ulatuje z wymiennika jest praktycznie niezauwazalny. Z mojej obserwacji wynika, ze duzo bardziej brudzaca czynnoscia jest oproznianie popielnika niz czyszcznie wymiennika.


Zaletą kanałów pionowych jest to, że są pionowe ;-) i dzięki temu zalega na nich cieńsza warstwa popiołu niż na poziomych, gdzie w sezonie po tygodniu jest 1-2 cm popiołu co pogarsza znacznie bardziej wymianę ciepła niż te 2-3 mm na ściankach pionowych.

Zgadza sie. Dodam od siebie, ze gdyby nie moja wrodzona (i czasami przeklinana) sklonnosc do robienia wszystkiego w sposob nadmiernie szczegolowy to moglbym cotygodniowe czyszczenie wymiennika ograniczyc do opukania zawirowywaczy bo pierwszy ciag jest tym, ktory przechwytuje wiekszosc osadu , a samo w miare energiczne wyciagniecie i powtorne umiejscowienie tychze powoduje, ze zdecydowanie wieksza czesc popiolu laduje w wyczystce.

Jarecki79
10-12-2010, 13:05
Zgadzam się, nie ma kotła na paliwa stałe, który jest bezobsługowy.

Kotłownię Suspensera widziałem, jest bardzo czysta.

Sam mam kocioł z kanałami pionowymi i na dłuższą metę uważam, że jest to upierdliwe a ich czyszczenie to najgorsza kara (pale takim od 14lat)
Jest cała masa kotłów z kanałami pionowymi o podobnej budowie, nie przesadzajmy, że czyszczenie takiego z firmy X wielce się różni od takiego z firmy Y.
Ja muszę u siebie odkręcić wyczystkę na górze kotła (całe szczęście,że jeszcze nie muszę ściągac do tego izolacji jak w niektórych innych konstrukcjach), dalej skrobię 2kanały płaskie pionowe narzędziem, to co wyskrobię wybieram z boku kotła przez małą wyczystkę.

Jest z tym więcej zabawy i nie ma co ukrywać. Jak komuś to odpowiada, to w pełni to szanuję i akceptuję.
Jak mamy pionowe rury i ciasną szczotkę, to jak ją wyjmujemy w górę, to jakiś syf musi wzlecieć. Nie ma jednak co tragizować, szmatka, wytrzeć i tyle.

Szybciej, wygodniej robi się to przy kanałach poziomych.
Sterownik w stop, otwiera się drzwiczki od góry, zgarnia do dołu, zamykamy, otwieramy drzwiczki niżej, zgarniamy do dołu, po chwili opada to do popielnika, wynosimy na zewnątrz kotłowni i po zabawie.

Tak, czy inaczej dla podajnika obojętnie z jakiej firmy warto czyścić co ok.7dni niezależnie od budowy kanałów spalinowych. Nieważne czy pionowe czy poziome czyścić trzeba.

Dla mnie wygodniej przy poziomych, ale są osoby preferujące pionowe i też dobrze. Trzeba przy pionowych zwracać uwagę na wyczystkę boczną kanałów pionowych, duża część konstrukcji tego typu ma wyczystkę boczną na dole za koszem zasypowym. Jak brak miejsca w szerokości kotłowni, to mamy dodatkową pracę (wypalenie węgla z kosza,demontaż kosza, aby do tej wyczystki dojść).

chochla72
10-12-2010, 13:05
widziałem niedogodnosci włazenia i czyszczenia od góry,
Wlazenia gdzie? Na co? OGNIWO ma 1.1m wysokosci, ja mam 1.78m wzrostu i zapewniam Cie, ze nie musze nigdzie wlazic, zeby bez problemu dostac sie do pokrywy i kanalow wymiennika.


wyłanczanie kotła(bo jakby nie daj boze właczyła sie dmuchawa to -meksyk) generalnie masakra....
Ty w swoim kotle na czas czysczenia kanalow nie wylaczasz dmuchawy? Wytlumacz to prosze.

Tak na marginesie to Twoje wylaczanie kotla to w moim piecu nacisniecie na panelu sterujacym dwa razy strzalki w dol i raz w bok. Ach no i potwierdzenie klawiszem OK. Po oczyszczeniu procedura musi byc powtorzona. Masz zupelna racje. Generalna masakra. Ale zeby jej uniknac producent w swej laskawosci wprowadzil ulatwienie. Na panelu internetowym mozna to zrobic jednym kliknieciem myszki.


jak wspomniałem ja swój kociołek czyszcze w kapciach, .
Bede zlosliwy. Nie tak dawno pisales, ze mozesz to robic w bialych skarpetkach. Skad ta zmiana?


jak gosc mi demonstrował czyszczenie swojego kotła, kostrzewa pelet logic czy jakos tak.
:)))) Nawet nie jestes pewny na jakim kotle widziales ta prezentacje, a wypowiadasz sie w kontekscie OGNIWA. Pozostawie to bez komentarza, bo gdybym jednak mial to skomentowac to bym musial napisac, ze nie dosyc, ze jestes nierzetelny w swoich wypowiedziach to jeszcze smieszny przytaczajac takie argumenty jak te powyzej.

Jarecki79
10-12-2010, 13:29
chochla72, nie przesadzaj, to się zaczyna robic jak jakiś ring.

Czyszczenie naszego kotła przy kanałach pionowych tzw wersja niska jest na 105cm, model SEKOM33 na wys.132cm, pracy przy takich kanałach jest więcej.


W każdym kotle do czyszczenia trzeba wyłączyć dmuchawę. W RT09pid, takim jak ma Budowniczy jest to dłuższe przytrzymanie guzika MAN aby wejść w tryb ręczny, po czyszczeniu przycisk auto.

Twoja procedura trochę dłuższa, el to przecież drobiazgi porównanie do klikania myszką średnio szczęśliwe - jak komputer na górze, to mam gonić na piętro, po to aby zejść do kotłowni. To już wolę 2 czy 3razy nacisnąć guziczek na sterowniku,.

chochla72
10-12-2010, 13:52
Kotłownię Suspensera widziałem, jest bardzo czysta.
Jarecki, ja nie oceniam czy kotlownia jednego czy drugiego forumowicza jest czysta czy brudna. Jak ja swoja posprzatam po cotygodniowej obsludzie kotla to tez jest czysta. Polemizuje z haslem, ze mozna w trakcie obslugi koltla biegac w przyslowiowych bialych skarpetkach.


Sam mam kocioł z kanałami pionowymi i na dłuższą metę uważam, że jest to upierdliwe a ich czyszczenie to najgorsza kara (pale takim od 14lat)
I wszystko jest OK. Wypowiadasz swoja opinie na temat tego co uzytkujesz i to szanuje. Nie kazdemu musi sie podobac to co podoba sie mi. Ale jesli ktos wypowiada sie w bardzo pewnych slowach na temat produktu, ktorego nie uzytkowal to chyba cos jest nie w porzadku, prawda?


Jest cała masa kotłów z kanałami pionowymi o podobnej budowie, nie przesadzajmy, że czyszczenie takiego z firmy X wielce się różni od takiego z firmy Y.

Pozwole sie nie zgodzic z Toba. Dlaczego. Popatrz sobie na wypowiedz "widziałem niedogodnosci włazenia i czyszczenia od góry". Byc moze piec, ktory jest tymi slowami opisywany jest waski i wysoki. Sam wtedy przyznam, ze zastosowanie wymiennika pionowego w takiej konstrukcji moze spowodowac, ze czlowiekowi odchodzi ochota na zycie. Tylko czy to oznacza, ze kazdy piec z wymiennikiem pionowym ma 1.7m wysokosci i trzeba wchodzic na drabine, zeby go wyczyscic? Chyba nie. Dlatego powtarzam. Jesli chcemy byc rzetelni w stosunku do innych forumowiczow wypowiadajmy sie na tematy piecow, ktore dokladnie znamy. Bo w przeciwnym przypadku bedzie coraz wiecej takich jak tomcar11, ktorzy podejmujac decyzje o zakupie pieca beda sie kierowac domyslami lub wyobrazeniami innych a nie faktami.


Jest z tym więcej zabawy i nie ma co ukrywać. Jak komuś to odpowiada, to w pełni to szanuję i akceptuję.
Jak mamy pionowe rury i ciasną szczotkę, to jak ją wyjmujemy w górę, to jakiś syf musi wzlecieć. Nie ma jednak co tragizować, szmatka, wytrzeć i tyle.

Byc moze jest, nie wiem, nie czyscilem pieca z poziomymi. Tylko czy to jest masakrycznie wiecej zabawy? Masz jeden wielki syf w kotlowni po takiej operacji?


Dla mnie wygodniej przy poziomych, ale są osoby preferujące pionowe i też dobrze.
Oczywiscie, ze tak. Tylko powtorze raz jeszce. Chodzi mi tylko i wylacznie o to aby te preferencje byly wyrabiane na podstawie faktow. A nie czyichs domyslow.

chochla72
10-12-2010, 14:18
chochla72, nie przesadzaj, to się zaczyna robic jak jakiś ring.
Jarecki to nie ja odsadzam od czci i wiary jednego produktu bazujac na obserwacjach innego, ktory choc moze wykorzystujacy identyczne zalozenia techniczne moze byc po prostu nieudana konstukcja. Wydaje mi sie, ze dosyc rzetelnie opisuje swoj piec. Owszem chwale go w tych miejscach, w ktorych chwalic go warto i krytykuje gdzie rozwiazania mi sie nie podobaja. Tego samego oczekiwalbym od innych forumowiczow gdybym mial jeszcze raz podejmowac decyzje w kwestii wyboru pieca. Tak duzo oczekuje?


W każdym kotle do czyszczenia trzeba wyłączyć dmuchawę.
"widziałem niedogodnosci włazenia i czyszczenia od góry, wyłanczanie kotła(bo jakby nie daj boze właczyła sie dmuchawa to -meksyk) generalnie masakra...." - nie ja to pisalem.


To już wolę 2 czy 3razy nacisnąć guziczek na sterowniku,.
To byla ironia w kontekscie tej generalniej masakry w kwestii wylaczania pieca w cytacie powyzej.

ppietrz
10-12-2010, 14:19
zaskoczę cię, nie wyłanczam.... looknę tylko na sterownik ile mam czasu, mam ustawione 600s a uwierz ze to masa czasu....a nawet jak mi sie właczy 4s na podtrzymanie to tragedii nie ma..

Ja ostatnio czyściłem kocioł z kanałami poziomymi przy włączonym sterowniku (co prawda dmuchawa nie działała na 100% mocy) i nie zauważyłem jakiegoś problemu. Samo wyłączenie sterownika nie jest zresztą wielkim problemem ;)

darase
10-12-2010, 14:41
Dla wszystkich zainteresowanych kupnem jakiegokolwiek pieca ze sterownikiem eCoal, sterownik zyskuje nową przydatną funkcję powiadamiania o kończącym się opale. Taką wiadomość możemy otrzymać na telefon :D

Budowniczy nakręciłbym film z czyszczenia swojego pieca ale wstyd mi bo nie mam płytek ;)

chochla72
10-12-2010, 14:55
kol chochla72 przypomnę tytuł wątku brzmi RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK wiec nie wypowiadam sie o TYLKO o ogniwie
Nie chodzi mi o to czy sie wypowiadasz TYLKO o Ogniwie, SKAMP'ie czy innym piecu. Chodzi mi o to, ze wypowiadasz sie autorytatywnie o obsludze kotla, ktorego nie obslugiwales, na podstawie obserwacji innego kotla, ktory choc wykorzystuje podobne rozwiazanie technicze jest, czytajac Twoje obserwacje, zupelnie inna konstrukcja jesli chodzi o detale.
A czepiam sie bo potem czytam innego forumowicza, ktory rozwazajac zakup konkretnego typu pieca jest PRZERAZONY rzecza, ktora w tym konkretnym typie nie wystepuje, bazujac na wpisach, ktore sa domyslami majacymi malo wspolnego z rzeczywistoscia. Tak ciezko Ci to pojac?



juz w szkole podstawowej ucza czegoś takiego jak ''przenosnia''... ( nie chodziło sie do szkoły?? czy nie było się na tej lekcji??)
Moglbym napisac, ze w podstawowce mialem srebrna tarcze a piszac slowo "wylaczam" permanentnie popelniasz blad ortograficzny. Tylko po co? Nie zamierzam sie wdawac w pyskowki. Napisze natomiast, zeby dotarlo to w koncu do Ciebie, ze i w przenosni i w rzeczywistosci tez moge wymiennik pionowy czyscic w bialych skarpetkach? Wbrew temu co dwa miesiace temu pisales w tym watku i co prawdopodobnie sklonilo forumowicza tomcar11 do myslenia, ze czyszczenie OGNIWA to jest cos na ksztalt 12 kregu piekla.


zaskoczę cię, nie wyłanczam.... looknę tylko na sterownik ile mam czasu, mam ustawione 600s a uwierz ze to masa czasu....a nawet jak mi sie właczy 4s na podtrzymanie to tragedii nie ma..

Fajnie. Mi przejscie w tryb reczny zajmuje circa about 3 sekundy. Gdzie ta generalna masakra o ktorej pisales wyzej? Pomine juz fakt, ze pewnie da sie czyscic piec tak jak Ty robisz ale zalecane jest jak to Jarecki wyzej pisal przechodzenie przy czyszczeniu w tryb manualny w celach bezpieczenstwa?


Na koniec sie zapytam, masz kolego jakies problemy?
Tak, mam problem. Moim problemem jest to, ze czytam tematy, ktore mnie interesuja i co rusz napotykam wpisy, ktore zamiast dac mi jakas wiarygodna informacje, ktorej poszukuje wprowadzaja tylko zamet. Tutaj jestem w tej komfortowej sytuacji, ze taki wpis moge skomentowac i go sprostowac bo jestem juz na etapie uzytkowania a nie wyboru. Ale za chwile moge w innej kwestii byc znowu na etapie wyboru i podjac decyzje na podstawie 'domyslow' ktore udaja rzetelna informacje. Tylko tyle i az tyle.

Z mojej strony koniec tej dyskusji.

darase
10-12-2010, 14:57
Dobra, szkoda mi kamery :D od tego pyłu jeszcze ''pylicy'' dostanie ;)
po primo nie mam płytek,
po drugie primo kapie woda z rur ;)
po trzecie primo wybite okno dla powietrza z zewnątrz ;)
- zwykła kotłownia nie ma co pokazywać :D

chochla72
10-12-2010, 15:14
Ja ostatnio czyściłem kocioł z kanałami poziomymi przy włączonym sterowniku (co prawda dmuchawa nie działała na 100% mocy) i nie zauważyłem jakiegoś problemu. Samo wyłączenie sterownika nie jest zresztą wielkim problemem ;)

Zapewniam Cie, ze wymiennik OGNIWA tez moglbym czyscic przy chodzacym wentylatorze nie powodujac wielkiego syfu w kotlowni (zakladajac wentylator chodzacy na rozsadnych obrotach bo przy wyzszych to niezaleznie od pieca bysmy szybko albo go wylaczali albo uszczelniali). Otwarcie pokrywy na gorze OGNIWA spowoduje, ze spaliny pojda gora a nie przez kanaly, wiec spokojnie mozesz machac tam szczotka. Tyle w teorii,bo w praktyce w przypadku ecoala nigdy nie wiesz z jaka moca i kiedy ruszy wentylator. Tak wiec ze wzgledow bezpieczenstwa w przypadku OGNIWA >musisz< przejsc w tryb reczny. I w zupelnosci sie z Toba zgodze, ze wylaczenie sterownika nie jest zadnym problemem.

chochla72
10-12-2010, 15:27
Dobra, szkoda mi kamery :D od tego pyłu jeszcze ''pylicy'' dostanie ;)
albo co gorsza nic nie bedzie widac na tym filmie przez ten wszechobecny syf i pyl w kotlowni :)

ppietrz
10-12-2010, 15:28
Z całej dyskusji jest jeden morał dla osób które poszukują kotła. Dowiadujcie się dokładnie od producentów w jaki sposób należy czyścić konkretny model kotła, bo jeśli się okaże, że trzeba zdejmować podajnik aby sięgnąć do wyczystki przy pewnych ustawieniach kotła w kotłowni lub sposób czyszczenia uniemożliwia pewne jego ustawienie (np. nad kotłem ma wisieć boiler) to będziecie sobie pluć w brodę po fakcie...

jack18
10-12-2010, 16:39
Z całej dyskusji jest jeden morał dla osób które poszukują kotła. Dowiadujcie się dokładnie od producentów w jaki sposób należy czyścić konkretny model kotła, bo jeśli się okaże, że trzeba zdejmować podajnik aby sięgnąć do wyczystki przy pewnych ustawieniach kotła w kotłowni lub sposób czyszczenia uniemożliwia pewne jego ustawienie (np. nad kotłem ma wisieć boiler) to będziecie sobie pluć w brodę po fakcie...

Zgadza się. Wielkość kotłowni tez na wpływ na wybór kotła i co za tym idzie jego wymiennika. Trzeba brać tez pod uwagę ze np w ogniwie nie ma potrzeby wybierania przez wyczystkę za każdym razem tego co spadło na dół po czyszczeniu kanałów.

ppietrz
10-12-2010, 16:55
Trzeba brać tez pod uwagę ze np w ogniwie nie ma potrzeby wybierania przez wyczystkę za każdym razem tego co spadło na dół po czyszczeniu kanałów.

hmmm trochę nie rozumiem... schemat / zdjęcia pewnie byłyby pomocne dla zainteresowanych ;)

darase
10-12-2010, 17:12
ppietrz npisał: ''jeśli się okaże, że trzeba zdejmować podajnik aby sięgnąć do wyczystki'' i żeby wynieść popiół trzeba wystawić piec na dwór. Mój 4-latek nazywa to po imieniu ''głupie głupoty''. Ppietrz powtarzasz takie głupoty za panem jareckim :D że głowa mała.

ppietrz
10-12-2010, 17:36
darase, ktoś napisał w powyższych postach, że ma kocioł którego nie można postawić do ściany bokiem po drugiej stronie podajnika, bo z tej strony jest wyczystka od kanałów pionowych. Ja mam u siebie tak postawiony kocioł i to była moja jedyna możliwość. Dlaczego twierdzisz, że to głupoty? Poproś o sprostowanie tego kto to napisał ;)

i żeby wynieść popiół trzeba wystawić piec na dwór.
Rozumiem, że zetknąłeś się z takim kotłem? Ja tego nie napisałem...

chochla72
10-12-2010, 17:36
no koledzy... z najlepszymi kotłami.... to teraz ja poczekam na dokumentacje fotograficzną z czyszczenia waszych kotłów, szczególnie na fotki kolchochla72, bo jak on tak dba o przyszłych użytkowników kotłów ... to niech pokaze czyszczenie swojego pieca... ja fotki zamiesciłem, a koledzy od kanałów pionowych narazie ,trzaskają dziobkami....
Daruj sobie z laski swojej te uszczypliwosci, OK? Nigdzie nie pisalem, ze kociol, ktory uzytkuje jest najlepszy. To juz Twoje konfabulacje Waszmosc a w tym widze dobry jestes. Poza tym nie czuje sie uprawniony do wystawiania takiej laurki zadnemu kotlowi - ani nie pracuje w branzy, ani nie mam doswiadczenia z innymi produktami. Zreszta co mialoby byc wyznacznikiem postawienia jednego pieca ponad innymi? Subiektywne wrazenia forumowiczow z uzytkowania? Chyba raczysz sobie zartowac.

Co nie zmienia faktu, ze uznaje OGNIWO EKO 15kW za konstrukcje udana i jestem zadowolony z jej pracy w warunkach w jakich przychodzi jej pracowac. Czy moglbym kupic lepsza? Byc moze (i zyczylbym sobie za kilka lat z podobnego watku dowiedziec sie co to moze byc za konstrukcja na podstawie wypowiedzi uzytkownikow, rzeczywistych uzytkownikow, nie wirtualnych) Czy jest w niej cos do poprawienia? Oczywiscie, ze jest i szczerze pisze o tym co mnie boli.
A forumowicze, mam nadzieje, sami ocenia, czy ja jestem bardziej wiarygodny w tej ocenie czy Ty.

Co do dowodow potwierdzajacych moje twierdzenia Jesli nic mi nie stanie na przeszkodzie postaram sie w lykend zrobic albo dokumentacje fotograficzna albo nakrecic film. I z niecierpliwoscia poczekam na Twoj komentarz. A moze na cisze, ktora wtedy zapadnie z Twojej strony w temacie czyszczenia OGNIWA?


tu kolega zapewne pisze o sobie....ja wiarygodnie i fotograficznie przedstawiłem czyszczenie kotła...
Kolega pisze o Tobie, no chyba, ze kolega nie zauwazyl wczesniej rownie wiarygodnego i fotograficznego przedstawienia tej Sodomy i Gomory jaka nastepuje w kotlowni przy czysczeniu wymiennika pionowego OGNIWA, zrobionego przez Ciebie na poparcie swoich slow sprzed dwoch miesiecy. Wtedy kolega przeprosi i odszczeka swoje poprzenie wypowiedzi.

jack18
10-12-2010, 17:48
hmmm trochę nie rozumiem... schemat / zdjęcia pewnie byłyby pomocne dla zainteresowanych ;)

Wien ze by były pomocne, ale niestety takowe mogę zrobić dopiero w okresie świątecznym bo nie przebywam w domu....

chochla72
10-12-2010, 17:51
ppietrz npisał: ''jeśli się okaże, że trzeba zdejmować podajnik aby sięgnąć do wyczystki''
Niestety nie Darase. Powtorze jeszcze raz. Pokrywy wyczystki od strony podajnika w moim egzemplarzu na dzien dzisiejszy sie zdjac nie da. Na 100% w tej chwili przeszkoda jest zbyt dluga sruba, na ktorej owa pokrywa wisi. Z tego powodu nie moglem ostatnio zdjac nakretki motylkowej i w konsekwencji zdjac rowniez samej pokrywy. W lykend sprawdze czy jest to wada tylko tego egzemplarza (producent zastosowal w moim piecu zbyt dluga srube, po skroceniu ktorej problem zniknie) czy tez to sposob mocowania palnika uniemozliwia tak operacje. Jest to o tyle istotne, ze jesli okaze sie ze to drugie to niestety nasze piece nie moga byc stawiane bokiem bez palnika w bezposredniej bliskosci sciany bo, zeby dostac sie do komory faktycznie musialbys zdejmowac palnik (dosyc kuriozalne rozwiazanie wiec mam szczera nadzieje, ze przyczyna jest tylko i wylacznie brak krotszych srub na magazynie w czasie produkcji mojego kotla. W poniedzialek dam znac, chyba, ze inny uzytkownik takiego kotla moze to na szybko sprawdzic.

chochla72
10-12-2010, 17:57
hmmm trochę nie rozumiem... schemat / zdjęcia pewnie byłyby pomocne dla zainteresowanych ;)

Po prostu komora wyczystki jest na tyle duza, ze pomiesci popiol z uzytkowania (i czyszczenia w miedzyczasie) w okresie dluzszym niz tydzien. Aczkolwiek na jak dluzszy czas trudno powiedziec bo to juz jest scisle zwiazane z typem wegla, ktory spalamy i oczywiscie temperatura na zewnatrz.

andrew01
10-12-2010, 18:18
Apropo czyszczenia kanałów poziomych - czy ścianki boczne kotła i ścianę tylną też trzeba czyścić? Z całego czyszczenia to najwięcej czasu schodzi mi właśnie ze ściankami, ale może niepotrzebnie?

Pozdrawiam
Andrzej

chochla72
10-12-2010, 18:48
Zlamie swoja obietnice i na ten list jeszcze odpowiem


Nie raczę sobie żartowac, kotły buduje się własnie dla ludzi jak i również dla forumowiczów!!

I CO Z TEGO?! To jest wystarczajacy powod aby ktos zrobil liste pod tytulem: na pierwszym miejscu kociol X, na drugim Y, na trzecim Z??? Sam zrobisz taka liste? Na jakiej podstawie? Zrobiles wyczerpujace testy tych wszystkich piecow z listy w identycznych warunkach? Sadze, ze watpie. Wiec pozostaja opinie uzytkownikow. Nie dosyc, ze subiektywne, to do tego z uzytkowania pieca w kompletnie roznych warunkach mieszkaniowych i klimatycznych. Wow, juz widze pozniej miny ludzi, ktorzy kupili piec z gory tej listy i sie potem okazuje, ze jest albo mocno przewymiarowany, albo nie pasuje im do kotlowni z powodow konstrukcyjnych, albo musza przebudowywac komin, zeby go podlaczyc. No ale kupili wszak piec najbardziej polecany na forum, nieprawdaz?
Czy zamiast robienia czegos co Amerykanie nazywaja pissing contest (bo do tego sprowadzaja sie rankingi robione na forach, nie tylko tym) nie lepiej by bylo sporzadzic liste typu: piec X wady... zalety, piec Y wady.. zalety itd itp? I aby te wady i zalety byly opisane przez, powtorze raz jeszcze, realnych uzytkownikow, ktorzy te piece obsluguja na codzien a nie ludzi, ktorzy slyszeli od pana Waldka, ze jego sasiad pan Heniek ma ten piec z firmy X i twierdzi, ze jest do d...? Odpowiedz mi szczerze co bardziej by Ci odpowiadalo gdybys jeszcze raz stanal przed wyborem pieca, nie majac zielonego pojecia o temacie?


darase podoba sie jego kocioł i czesć, co mu zrobisz:) mi się podoba moj,komuś innemu jeszcze inny...
Oswieciles mnie!!! Powaznie. Wreszcie zrozumialem! Wiec to nie jest ranking najlepszych kotlow, tylko ranking najbardziej ulubionych kotlow na ekogroszek. No tak, to zupelnie zmienia postac rzeczy!


trzeba jak najwiecej opini uzytkowników, i wtedy wybierze się srednią...

I taki sredni piec kupi sredni forumowicz. Tylko tak jak w tej reklamie, sredni forumowicz nie istnieje, bo kazdy ma swoje indywidualne potrzeby.


mi się nigdy nie podobał wymienik z kanałami pionowymi...tak samo jak nie lubie sterownika gdzie praktycznie nie mogę nic zrobic!!
Bobek, przypuszczam, ze wiekszosci ludzi szukajacych informacji na tym forum nie interesuje co Ty lub ja lubimy. Bo niby czemu ma ich to interesowac? Nie beda z nami mieszkac, wiec i nasze preferencje ich malo obchodza. Oczywiscie masz swieta prawo nie lubic takiego lub innego rozwiazania, ale sam ten fakt nie daje Ci zadnych podstaw do tego aby wypowiadac sie w kontekscie produktu, ktorego nie uzytkujesz , li tylko na podstawie obserwacji podobnego ale jednak zupelnie innego produktu. Bo to jest i nierzetelne i mylace dla innych. Tylko tyle i az tyle.


Poczekamy na fotki,ew filmik to zobaczymy i pewnie się wypowiem , bo jak mówiłem widziałem czyszczenie kotła z kanałami pionowymi i była masakra...
Z niecierpliwoscia czekam na fachowa opinie, z niecierpliwoscia.


narazie tylko piszesz jak to ładnie i pieknie-brak punku odniesienia... ja nie muszę czekać do wekendu... idę do kotłowni otwieram klapy robie fotki zamykam klapy... no...ale kolega ma trochę wiecej do roboty.. to poczekamy...
Juz raz napisalem, daruj sobie uszczypliwosci, bo slabo Ci wychodza. Nie mieszkam teraz w domu a dla Twojej przyjemnosci nie rzuce wszystkiego i nie bede jechal na drugi koniec miasta, zeby Ci udowodnic, ze nie jestem wielbladem.

Reszte forumowiczow przepraszam za ta dyskusje. Tym razem to juz naprawde ostatni mail w tym tonie. Milego lykendu wszystkim zycze.

chochla72
10-12-2010, 18:59
Apropo czyszczenia kanałów poziomych - czy ścianki boczne kotła i ścianę tylną też trzeba czyścić? Z całego czyszczenia to najwięcej czasu schodzi mi właśnie ze ściankami, ale może niepotrzebnie?

Jesli te sciany sa w Twoim kotle (niezalenie od typu) elementem plaszcza wodnego to zdecydowanie tak. Jesli nie, to moim zdaniem to tylko strata czasu - ja przynajmniej tego nie robie w trakcie czysczenia cotygodniowego.

chochla72
10-12-2010, 19:35
dzisas, znowu zlamalem obietnice ale nie wytrzymalem


I to byłoby na tyle na temat użytkowania kotła przez kol chochla72
Co by bylo na tyle??? Ty kupiles piec po to, zeby codziennie przy nim sobie posiedziec i sprawdzac czy dobrze pracuje? To siedz i patrz, milego spedzania zycia w kotlowni zycze. Ja mam inne, duzo bardziej przyjemne rzeczy do robienia niz spedzanie zimy w kotlowni. Dlatego wlasnie kupilem OGNIWO i ecoal'a. Piec pracuje non stop od dluzszego czasu, bo gdybys w swoim zacietrzewieniu tego nie zauwazyl to na zewnatrz jest zima a pozostawienie nieogrzewanego domu to smierc dla duzej czesci jego wyposazenia. Kontroluje parametry jego pracy przez internet (wyobrazasz to sobie, ze tak mozna?) Raz na tydzien jezdze uzupelnic zapas paliwa i zrobic czyszczenie. Jak na razie jedynym problemem bylo to, ze router stracil polaczenie i ale to wina ISP a nie pieca. Kolego Bobek, strzeliles sobie w stope tym komentarzem, i do tego z grubej rury, oj grubej.


ależ robimy taką liste ja uważam kanały pionowe za wadę
A ja nie. I jest remis. I co z tego wynika dla forumowiczow? Zero, NULL.


a widziałeś kiedys w aucie bagnet do oleju pod silnikiem?
Nie, nie widzialem. A nawet gdyby samochod marki X z takowym silnikiem posiadal moj sasiad pan Roman i twierdzil ze to do niczego, to bym sie na temat takiego rozwiazania w samochodzie Y nie wypowiadal, zanim tego sam bym nie sprawdzil, bo byc moze w samochodzie Y zostalo to rozwiazane w zupelnie bezbolesny sposob. A Ty wlasnie odsadziles samochod Y od czci i wiary. Widzisz roznice?


widzisz... ja kotła do siebie szukałem ok rok czasu.. czytałem również fora żeby dowiedziec się jakie są róznice i na co patrzeć..
I niewatpliwie domysly albo opinie wystawione przez ludzi nie majacych stycznosci z kotlem, ktory Cie interesowal byly niezwykle przydatne w Twoich poszukiwaniach, nieprawdaz?

EOT. definitywny.

karoka65
10-12-2010, 20:07
Darase był fajny chłop ale ostatnio się bardzo rozbrykał ale ty chochla72 przerosłeś wszystkich. Czepiasz się i wszystkiego i wszystkich. Jeszcze jeden co ma wszystko naj,naj, naj a reszta to same głupole. Uszczypliwość ? Ale z czyjej strony ? Nie łam tyle obietnic.

tomcar11
10-12-2010, 21:16
Witam
Kolega chochla72 ma rację czytam to foru bo zamierzam kupic piec, jak wcześniej pisałem, ale powiem szczerze lepszym rozwiazaniem było by stworzenie rankingu wad i zalet danych kotłów, niż ciągłe przekomażanie się z waszej strony. Z którego takai laik jak ja nie może nic wynieść

zawijan
10-12-2010, 21:52
Koledzy
Każda kotłownia jest inna, każdy kocioł jest inny, każdy użytkownik jest inny.
Nie wolno bezkrytycznie słuchać (czytać) tego, co inni mówią (piszą), bo rzeczywiście potrafią czasem pisać rzeczy przedziwne.
Przypomnę, co napisaliśmy na naszym blogu, w rozdziale o wyborze kotła:
"Wybór rodzaju kotła – bardzo ważna decyzja ekonomiczna – jest dopiero pierwszym krokiem. Kolejnym jest analiza konstrukcji dostępnych na rynku kotłów pod względem funkcjonalności obsługi. Każdy kocioł (także automatyczny – nazywany przez niektórych bezobsługowym) trzeba regulować, czyścić oraz zasilać paliwem i usuwać popiół. Ważne jest, aby czynności te można było wykonać w sposób prosty i nieuciążliwy. W przypadku niedostosowania wymiarów obsługiwanego urządzenia oraz przestrzeni wokół niego do możliwości fizycznych organizmu ludzkiego, czynności związane z obsługą mogą być bardzo uciążliwe, a czasem nawet niebezpieczne. Wskazane jest, aby sprawdzić łatwość wykonania tych czynności (tzn. zażądać zademonstrowania i samemu spróbować wykonać).

Rozpalanie i wygaszanie kotła oraz kontrola paleniska, załadunek paliwa do kotła, usuwanie popiołu z popielnika – sprawdź, czy drzwiczki łatwo się otwierają i zamykają, czy otwory manipulacyjne są dostatecznie duże i na dogodnej wysokości, czy uszczelnienia drzwiczek sprawiają wrażenie trwałych i skutecznych (jakość uszczelnień możesz zweryfikować dopiero w trakcie eksploatacji, ale będziesz mógł je reklamować), a w przypadku kotłów zasypowych sprawdź czy komora spalania posiada zabezpieczenie przed wypadaniem żaru po otwarciu drzwiczek.

Czyszczenie powierzchni wewnętrznych wymiennika ciepła – sprawdź, gdzie są zlokalizowane otwory wyczystkowe oraz czy będą one łatwo dostępne po ustawieniu kotła w Twojej kotłowni, sprawdź sposób otwierania i zamykania oraz uszczelnienia otworów wyczystkowych. Pamiętaj, że czystość wymiennika ma poważny wpływ nie tylko na efektywną sprawność eksploatacyjną kotła, ale także na żywotność kotła.

Sprawdź, czy kocioł posiada komplet narzędzi do obsługi i dowiedz się, jak się nimi posługiwać.

I nie traktuj tego co napisano powyżej jako mało ważne bzdury – pomyśl, że w okresie żywotności kotła wykonasz te czynności setki razy."

tomcar11
10-12-2010, 21:57
Chodzi mi oto Bobek że łatwiej by było dla przeglądających to forum jak pisał chochla72, gdyby więcej osób pisało o wadach i zaletach różnych kotów np: Defro, Kostrzewa, Kielar, Ling i wiele wiel innych w tym Ogniwo i Sekom bo jak na razie to można śmiał zmienić temat głowny z rankingu kotłow na porównanie kotłow Secom i Ogniwo.

darase
10-12-2010, 22:25
karoka z Ciebie też fajny człek, czasami żartuję i jest to źle odbierane, widzę że Budowniczy rozumie moje żarty i właśnie z tym gościem często się zgadzam. Czasami jak Ktoś krytykuje moje ''kotlisko bidne'' to muszę się wtrącić i jest wymiana zdań. Jeśli chodzi o wyczystkę od strony kosza to w moim Ogniwie eko 15kw można z niej korzystać i nic mi jej nie blokuje.

zawijan
10-12-2010, 22:31
A nie patrz na to;) widzisz to w sumie przeglad wszystkich kotłów, bo jak poczytasz o kotłach np sekom...to pozniej patrzysz na inne kotły w tej technologii i wiesz wszystko:) a jak poczytasz o ogniwie a pozniej zerkniesz na kotły wykonane w technologii ogniwa to też wiesz wszystko:) róznią się tylko sterownikami ,jakością wykonania,i wygladem :) wiec te 2 firmy to taki przekrój polskiego kotlarstwa ;)

Nie wiem, jak w SEKAMIE, ale "w technologii ogniwa" są tylko kotły OGNIWO. Wydaje mi się, że coś na ten temat chyba wiem.
I te dwie firmy to "na 100%" nie jest przekrój polskiego kotlarstwa. Wydaje mi się, że na ten temat też coś wiem.

A chochla ma 100% racji, żeby pisać tylko to, o czym się wie.
I nie kłóćcie się już tyle, bo stajecie się podobni do tego wstrętnego kłótnika zawijana.

darase
10-12-2010, 22:45
Budowniczy i mod ''zabiłby'' to forum a raczej ten wątek.

wolanty
11-12-2010, 10:29
Jeszcze trochę o czyszczeniu kotła Ogniwo Eko. Mój ojciec wraz z instalatorem nie przeczytali niestety poradnika zawijana, wiem bo zapytałem ojca. Kocioł ma podajnik z prawej strony i został ustawiony w kącie lewą stroną tuż przy ścianie, jak przestrzegał chochla. Toteż teraz aby wyczyścić wymiennik muszę prawie włazić na zasobnik węgla, bo to ja najczęściej go czyszczę. W dodatku zrobili jeszcze taki postument na 20cm wysoki i na nim postawili kocioł, pytałem czemu ale sami nie wiedzą czemu. Kocioł jest wyższy od tych które opisujecie, bo to 35kW i teraz jeszcze ten postument. Górę kotła mam powyżej nosa. Czyszczenie od strony zasobnika węgla jest dla mnie łatwiejsze, bo od strony drzwiczek kotła nie sięgam za dobrze do trzeciego ciągu wymiennika, musiałbym włazić na kocioł.
Poza tym nie widzę kłopotów z czyszczeniem tego kotła, czyszczenie góra 10 minut, pylenie do kotłowni prawie żadne, cięższy pył spada w dół a lżejszy wciąga do czopucha, na kotłownię nie leci nic. Wyczystka dolna ze strony podajnika otwiera się bez problemów, szkoda tylko że kocioł stoi także tyłem bardzo blisko ściany i muszę prawie wczołgać się pod zasobnik żeby ją otworzyć. Ojciec z instalatorem nie popisali się jak widać, piwnica jest bardzo duża a kocioł stoi ślicznie w kącie a mógł być wysunięty do przodu i w bok i byłoby OK. Ale może to poprawimy, tak żeby kocioł można było czyścić od lewej strony.
Mam jeszcze takie pytanie. Do lewego otworu na palnik nie ma teraz żadnego dostępu, tak jak pisał chochla. Po co jest ten drugi otwór, czy ma on jakieś ważne znaczenie i jak daleko powinien być od ściany.

zawijan
11-12-2010, 11:59
Mam jeszcze takie pytanie. Do lewego otworu na palnik nie ma teraz żadnego dostępu, tak jak pisał chochla. Po co jest ten drugi otwór, czy ma on jakieś ważne znaczenie i jak daleko powinien być od ściany.

Nie ma ważnego znaczenia. Ponieważ OGNIWO produkuje znaczne ilości kotłów, nie jest w stanie przewidzieć strukturę zapotrzebowania na kotły lewe i prawe. W zależności od zamówień montuje podajnik z określonej strony a drugą zaślepia. Z punktu widzenia użytkownika ten otwór nie spełnia żadnej funkcji użytkowej.
Kocioł należy więc ustawić tak daleko od ściany, aby mieć wygodny dostęp do czyszczenia wymiennika.

zawijan
11-12-2010, 12:02
Głupia sprawa....ale jakby mod przejechał się po tym wątku to zostałoby moze z 10% postów...

Ja chętnie też wyciąłbym prawdopodobnie tyle samo. Obawiam się jednak, że nie byłyby to te same wątki, który chciałbyś aby wycięto. Ale to mniej ważne.

Przejdźmy do tematu "ranking".

Ranking jest to klasyfikacja w kolejności wartości liczbowych, przyporządkowanych według określonych kryteriów. Ważne jest więc, żeby operować w nim cechami wymiernymi liczbowo – bo bez liczb nie ma rankingu. Taki ranking jest rankingiem obiektywnym.
Możliwe jest także robienie rankingów opartych na cechach niewymiernych liczbowo, jednak w takich przypadkach trzeba tym cechom przypisać tzw. „wagi”, czyli ilość punktów od „0” do „?”, którą to ilość w sposób subiektywny przyznają „rankingotwórcy”. Wyniki te sumuje się i uśrednia, tworząc w ten sposób rankingi w poszczególnych funkcjach użytkowych lub grupach funkcji o podobnym znaczeniu oraz ranking globalny. W ten sposób tworzą się rankingi subiektywne, np. rankingi oprogramowania komputerowego czy rankingi szkół wyższych, które także mogą być dużą pomocą przy dokonywaniu wyboru lub analizy trendów.
W przypadku rankingów subiektywnych niezmiernie ważne jest, aby tworzyła je jak największa grupa „rankingotwórców”, wystawiająca oceny wyłącznie na podstawie sprawdzonych przez nich walorów użytkowych – powtarzam: sprawdzonych, a nie wyobrażonych sobie.
I druga niezmiernie ważna cecha takiego rankingu – dobranie do poszczególnych funkcji użytkowych „wag” odpowiadających ich rzeczywistemu znaczeniu praktycznemu. Cecha najistotniejsza powinna mieć „wagę” najwyższą np. 0-50 czy 0-40, a cechy mniej istotne np. 0-5, o-10 czy 0-20, w zależności od ich znaczenia praktycznego. Takie ustalenie „wag” jest początkiem każdego rankingu. Od jakości tej operacji zależy wartość rankingu.
Jeśli rzeczywiście chcecie tworzyć taki ranking kotłów, a nie tylko pod przykrywką pojęcia „ranking” promować „swoje” wyroby, to zabierzcie się do ustalania „wag” cech użytkowych kotłów. A po ich ustaleniu załóżcie nowy wątek np. „RANKING KOTŁÓW RETORTOWYCH”, dobrze opiszcie te zasady i rozpocznijcie zbieranie danych. Ktoś to musi moderować i kierować, aby drogą konsultacji odrzucać „głupie” wpisy, których nie należy brać pod uwagę. Myślę, że SUSPENSER bardzo dobrze spełniłby tę rolę i chętnie ją przyjmie.
Reszta jest już stosunkowo prosta.