PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92

kamihi
31-10-2016, 12:09
To wszystko? A udźwignie te 100 m2, oddaloną kotłownię i bojler 140l? Podpowiadano mi, by kocioł posiadał także awaryjny ruszt wodny, gdzie będę mógł spalić węgiel i drzewo. Jakie palniki i sterowniki są sprawdzone i polecane? Znajomy hydraulik w ostatnim czasie zakładał u klientów SKAM-P. Czy te kotły są dobre i mają ruszt w niższych wersjach? Jak dobrać osprzęt, czy tylko fabryczna konfiguracja wchodzi w grę?
Damian

U mnie skam 12kw spokojnie ''ciągnie bojler i 140m2 po podłodzę " a stoi około 25m od domu

rafcioa4
31-10-2016, 18:41
Ja ogrzewam dom 300m2 kotłem 17KW, również kotłownie mam 25m od domu. Fakt jest taki, że dom mam troszeczkę ocieplony

Maher
31-10-2016, 20:46
witam. Jestem tu nowy. Obecnie posiadam piec "śmieciak". Palę w nim kostką dużą, raz po raz groszkiem. Powierzchnia do ogrzania to dom nieocieplony 120m2. Chciałbym kupić piec na ekogroszek z podajnikiem etc. Jakie polecacie na taki metraż? Wiem, że jest tych postów sporo, ale co roku wychodzą jakies inne kotły.
Lepiej jak tę pieniądze wydasz na ocieplenie domu i po ociepleniu jak coś odłożysz to wtedy dobierzesz kocioł do ocieplonego domu.

Arturo72
31-10-2016, 21:40
Lepiej jak tę pieniądze wydasz na ocieplenie domu i po ociepleniu jak coś odłożysz to wtedy dobierzesz kocioł do ocieplonego domu.
czyżby to była wigilia a nie halołin ? ;)

zawijan
01-11-2016, 07:11
Ja ogrzewam dom 300m2 kotłem 17KW, również kotłownie mam 25m od domu. Fakt jest taki, że dom mam troszeczkę ocieplony
Nie podałeś marki i modelu kotła. A kocioł kotłowi nierówny. Są kotły nazywane 17kW (taką mają podaną moc nominalną), które mają moc maksymalną tylko 17kW, a są też i takie, które mają moc maksymalną 25kW.

Jurgonka
01-11-2016, 09:15
Nie podałeś marki i modelu kotła. A kocioł kotłowi nierówny. Są kotły nazywane 17kW (taką mają podaną moc nominalną), które mają moc maksymalną tylko 17kW, a są też i takie, które mają moc maksymalną 25kW.

Kłania się badanie w instytucie, gdzie najważniejsza jest moc podana przez producenta. Badacze mają w nosie co badają - liczy się tylko, czy dopasujemy kocioł do dokumentów - normy. Nie zmieniamy kotła zmieniamy jego dane, gdy uda się je dopasować do normy jest OK. Do kotła dołączymy atest, a reszta to nieumiejętny palacz zły opał i wadliwa instalacja.

konieczko76
01-11-2016, 09:48
Lepiej jak tę pieniądze wydasz na ocieplenie domu i po ociepleniu jak coś odłożysz to wtedy dobierzesz kocioł do ocieplonego domu.

Może i tak. Jednak najpierw chce zmienić kocioł, z takiego powodu, że mam małe dziecko i nie mogę co chwilę "latać" do piwnicy zamykać, otwierać dosypywać. Nie mam na to teraz czasu i jednak chce najpierw zmienić piec. Proszę zatem o rady :)

karoka65
01-11-2016, 10:33
Nie podałeś marki i modelu kotła. A kocioł kotłowi nierówny. Są kotły nazywane 17kW (taką mają podaną moc nominalną), które mają moc maksymalną tylko 17kW, a są też i takie, które mają moc maksymalną 25kW.
Tak to prawda że kocioł kotłowi nie równy.
Szkoda że nie napisałeś jak może mieć to miejsce w drugą stronę z tymi mocami :)
ale ja się już powstrzymam.

zawijan
01-11-2016, 12:46
Kłania się badanie w instytucie, gdzie najważniejsza jest moc podana przez producenta. Badacze mają w nosie co badają - liczy się tylko, czy dopasujemy kocioł do dokumentów - normy. Nie zmieniamy kotła zmieniamy jego dane, gdy uda się je dopasować do normy jest OK. Do kotła dołączymy atest, a reszta to nieumiejętny palacz zły opał i wadliwa instalacja.
Kolego
Trzeba wiedzieć, o czym się pisze.
Obowiązująca norma stanowi, że to producent, zgłaszając kocioł do badań atestacyjnych, określa jaka jest jego moc nominalna, tzn. moc, na której jednostka badawcza ma wykonać badania atestacyjne tego kotła. Jednostka badawcza wykonuje badania, weryfikując tę podaną przez producenta moc, przy czym ustala moc kotła w czasie badań tak, aby moc średnia zmieściła się w zakresie +/- 8% od podanej przez producenta. Wykonuje badania kotła na tej mocy nominalnej oraz na tzw. mocy minimalnej, czyli maksimum 30% zadeklarowanej mocy nominalnej. Tak stanowi norma.
Owszem, Producent może zlecić instytutowi wcześniej badania eksploatacyjne kotła, aby poznać charakterystyki pracy kotła w szerokim zakresie mocy, ale któremu producentowi chce się, skoro nie musi.
A Wy czepiacie się instytutów. Tak jakby to one były winne temu wszystkiemu, co się w tym temacie dzieje. Zapominając o roli producentów oraz o roli Was samych, użytkowników. Tak, użytkowników, bo to Wasze chęci są motorem do takich czy innych działań producentów.

zawijan
01-11-2016, 12:47
Tak to prawda że kocioł kotłowi nie równy.
Szkoda że nie napisałeś jak może mieć to miejsce w drugą stronę z tymi mocami :)
ale ja się już powstrzymam.
Pisałem o tym setki razy :no:

boluslolusj23
01-11-2016, 13:15
Kłania się badanie w instytucie, gdzie najważniejsza jest moc podana przez producenta. Badacze mają w nosie co badają - liczy się tylko, czy dopasujemy kocioł do dokumentów - normy. Nie zmieniamy kotła zmieniamy jego dane, gdy uda się je dopasować do normy jest OK. Do kotła dołączymy atest, a reszta to nieumiejętny palacz zły opał i wadliwa instalacja.

No bo gdyby się Wejherowo zapoznało z wymaganiami normy na która kocioł jest badany, to by wiedziało, że to producent zlecający badania określa moce nominalną i wg takiej kocioł jest badany. Badaczom nie wolno dzialać tak, jak "samorobkom". Biale to czarne, albo na odwrot.
Zmienia przepisy, to będzie robione wg nowych obowiązujących.
Wszystko i na temat.

QIM
01-11-2016, 13:17
Może i tak. Jednak najpierw chce zmienić kocioł, z takiego powodu, że mam małe dziecko i nie mogę co chwilę "latać" do piwnicy zamykać, otwierać dosypywać. Nie mam na to teraz czasu i jednak chce najpierw zmienić piec. Proszę zatem o rady :)

Zanim uzbierasz kasę na podajnikowca, zajrzyj tu czysteogrzewanie.pl może znajdziesz jakieś pomysły, aby ucywilizować obecny sposób ogrzewania, a w międzyczasie prowadzić poszukiwania.

Jurgonka
01-11-2016, 16:03
Szanowni Panowie badacz, nie kwestionuje waszych umiejętności. Kwestionuje sens badań w których najważniejszy parametr podaje producent. Wy badacie czy w/g danych producenta kocioł "zmieści" się w normie. Moim zdaniem niestety pomijanym przez ustawodawce:no: należy badać kocioł bez względu na producenta i w wyniku podawać moc maksymalną, gdy spełnia wymogi i moc minimalną gdy spełnia wymogi. Oczywistością będzie, że pokarze to nie tyko kotły mieszczące się w wymogach ale i pokarze różnice w zakresie mocy - gdy praca jest zgodna z normą. Na dzień dzisiejszy badanie na 30% jest potrzebne tylko na Wasze potrzeby. Użytkownik chce wiedzieć w zakresie jakich mocy kocioł jest OK. Wasze badania nie odpowiadają na to pytanie. Ale niech żyją normy, dają prace i nie zmuszają do myślenia. Pozdrowienia z Wejherowa - przeprowadziłem dziś dwugodzinną głodówkę w proteście - gdyż nie zgadzam się z zapisami norm.

zawijan
01-11-2016, 16:53
...Użytkownik chce wiedzieć w zakresie jakich mocy kocioł jest OK. Wasze badania nie odpowiadają na to pytanie. Ale niech żyją normy, dają prace i nie zmuszają do myślenia. Pozdrowienia z Wejherowa - przeprowadziłem dziś dwugodzinną głodówkę w proteście - gdyż nie zgadzam się z zapisami norm.
Użytkownik chce wiedzieć...:rolleyes: tyle tylko, że dla każdego użytkownika to "OK" znaczy co innego.
P.S.
Głodowałem dzisiaj przez 4 godziny. Bez żadnego protestu.

boluslolusj23
02-11-2016, 09:24
Szanowni Panowie badacz, nie kwestionuje waszych umiejętności. Kwestionuje sens badań w których najważniejszy parametr podaje producent. Wy badacie czy w/g danych producenta kocioł "zmieści" się w normie. Moim zdaniem niestety pomijanym przez ustawodawce:no: należy badać kocioł bez względu na producenta i w wyniku podawać moc maksymalną, gdy spełnia wymogi i moc minimalną gdy spełnia wymogi. Oczywistością będzie, że pokarze to nie tyko kotły mieszczące się w wymogach ale i pokarze różnice w zakresie mocy - gdy praca jest zgodna z normą. Na dzień dzisiejszy badanie na 30% jest potrzebne tylko na Wasze potrzeby. Użytkownik chce wiedzieć w zakresie jakich mocy kocioł jest OK. Wasze badania nie odpowiadają na to pytanie. Ale niech żyją normy, dają prace i nie zmuszają do myślenia. Pozdrowienia z Wejherowa - przeprowadziłem dziś dwugodzinną głodówkę w proteście - gdyż nie zgadzam się z zapisami norm.

Szanowny Panie,
Jako ze jestem po całonocnej głodówce (nie liczę biopaliwa ze zbóż uczynionego i zatankowanego przed snem dla lepszego samopoczucia) przeto moge odpowiedzieć na Waszmości treści.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby producent zlecił przeprowadzenie mu badan tzw. eksploatacyjnych - przed tym, jak zleci badania atestacyjne.
Nie my wydumaliśmy zapisy w obowiązującej normie (PN-EN303-5:2012) dotyczące metodyki badania kotłów na paliwa stałe o mocy do 500kW.
To zrobiły te one "durne unioki", co się na niczym nie znają. Tyle, że oni twardo egzekwują to, co ustalili i oddychają czyściejszym powietrzem, niż my w naszym ukochanym kraju.
Zechciej waszmość przyjąć do wiadomości, że ta norma podaje również parametry paliw handlowych, jakie mają być użyte do badania. Dlatego jeśli np. p.X. zleci badania eksploatacyjne na "jego" paliwie, to tak samo w sprawozdaniu umieszczona jest informacja i świadectwo z badań tego paliwa. Zresztą w raporcie z badań atestacyjnych jest tak samo.
Badanie eksploatacyjne może sobie zlecić każdy i wymagać ich np. na 12,7%, 33,3%, 57,8%, 87,3%, 100,5% a nawet na 135,98% mocy deklarowanej lub zażyczyć sobie jazdy jego kociołkiem do poziomu aż się zagotuje lub stopi. Na jego paliwie dodatkowo np. nasączonym palnym węglowodorem ciekłym, tak, że wartość opałowa pod 40MJ/kg wyjdzie.
Klient nasz pan. Płaci, żąda. Tyle, że wyniki (WSZYSTKIE) będą umieszczone w sprawozdaniu. A jest w nim również klauzula, że badanie dotyczyło tego, co zostało dostarczone do badan i sprawozdanie można upubliczniać jedynie w całości. W Umowie o badaniu też są konkretne zapisy, które (przynajmniej w teorii) zabezpieczają przed powoływaniem się na to jedynie, co pozytywne dla zlecającego. Dlatego też kopia sprawozdania i pliki z badań leżą w bezpiecznym miejscu w jednostce badającej i są dostępne uprawnionym organom kontrolnym.
Jeśli Szanowny Pan sobie życzy i stać go na to, to istnieje nawet taka możliwość, że aparatura badawcza będzie zainstalowana u szanownego Pana na stałe. Wraz z rezydentem ją obsługującym.
Tyle, że niestety nie za frico. Ot panie życie. Nikt nie mówił, że będzie łatwe.

p.s. Jako, że po całonocnej głodówce jeszcze jej de facto nie przerwałem, to trzymam ją dalej. W zamian idę dotankować, bo coś tam jeszcze w magazynie z wczoraj zostało, a szkoda aby traciło wartość opalowa, bo zapomniałem zakręcić pojemnika z tym drogocennym surowcem energetycznym rozjaśniającym umysł i grzejącym mięśnie.:p:o:p:no::bye:

blachaxxx
02-11-2016, 20:58
To wszystko? A udźwignie te 100 m2, oddaloną kotłownię i bojler 140l? Podpowiadano mi, by kocioł posiadał także awaryjny ruszt wodny, gdzie będę mógł spalić węgiel i drzewo. Jakie palniki i sterowniki są sprawdzone i polecane? Znajomy hydraulik w ostatnim czasie zakładał u klientów SKAM-P. Czy te kotły są dobre i mają ruszt w niższych wersjach? Jak dobrać osprzęt, czy tylko fabryczna konfiguracja wchodzi w grę?
Damian
U mnie przy podobnym metrazu srednio wychodzilo 5KW(statystyki ecoal) a mam kociol 18KW tez na przylaczu chyba 12m od domu
Dlatego ten proponowany itak bedzie przewymiarowany ale mniejszch juz chyba nie ma wszystkie kotly maja najlepsza sprawnosc przy mocy nominalnej
Dobrze ze teraz producenci dostosowuja juz kotly do rynku bo dawniej to,tylko szlo 25KW

karoka65
02-11-2016, 21:43
Dobrze ze teraz producenci dostosowuja juz kotly do rynku bo dawniej to,tylko szlo 25KW
I co z tego że producenci?
Uwierz mi na słowo że instalatorzy i tak dalej dzielą po równo czyli te 25kW nawet na nowe domy po 120m.

blachaxxx
02-11-2016, 22:03
Ale teraz sa chociaz kotly "mini" jak jak instalowalem to najmniejszy byl 18KW i raczej peoducent i instalator nie byl nastawiony zbyt entuzjastycznie, kociol nigdy nie osiagnal(pracowal) mocy nominalnej. Zreszta teraz przy cenie i jakosci wegla kociol na ekogroszek to nieporozumienie.

karoka65
04-11-2016, 22:11
Zreszta teraz przy cenie i jakosci wegla kociol na ekogroszek to nieporozumienie.
Hmmm? nie wiem czy to porozumienie czy nieporozumienie ale stwierdzam fakt że mamy dzisiaj 4 listopada a sprzedałem już więcej tych gniotów niż za poprzedni cały rok a mamy jeszcze dwa miesiące do końca obecnego.
I nic nie zmieni faktu że jak na dzisiaj to i tak są najczęściej wybieranym źródłem ciepła niż cała reszta do kupy wzięta.

minertu
05-11-2016, 05:28
No o dziwo ten rok jest o wiele lepszy od poprzedniego . Co ciekawe to już trzeba na nie czekać.

Konto usunięte_1*
05-11-2016, 09:39
a żeby tak jeszcze między tymi kotłami z piątą klasą zrobić ranking dodatkowy ile każdy z nich spala w danych tych samych warunkach , bo znając życie postawię pięć kotłów różnych producentów tej samej mocy w tych samych warunkach i daję głowę że rozbieżność będzie pewnie 2 tony na sezon

boluslolusj23
05-11-2016, 10:01
a żeby tak jeszcze między tymi kotłami z piątą klasą zrobić ranking dodatkowy ile każdy z nich spala w danych tych samych warunkach , bo znając życie postawię pięć kotłów różnych producentów tej samej mocy w tych samych warunkach i daję głowę że rozbieżność będzie pewnie 2 tony na sezon

To dodaj jeszcze, że zasilanych dokładnie tym samym paliwem w tych samych warunkach fizycznych tj, wilgotności powietrza i jego temperatury oraz kierunku i siły wiatru mającego wpływ na ciąg kominowy.
Wówczas okaże się, czy twoja teza jest prawdziwa.

Konto usunięte_1*
05-11-2016, 14:55
To dodaj jeszcze, że zasilanych dokładnie tym samym paliwem w tych samych warunkach fizycznych tj, wilgotności powietrza i jego temperatury oraz kierunku i siły wiatru mającego wpływ na ciąg kominowy.
Wówczas okaże się, czy twoja teza jest prawdziwa.
No właśnie to byłby idealny wybór zanleść takiego lidera co spala ileś tam paliwa mniej , myślę że większość producentów by się mocno napociła i bynajmniej nie z nadmiaru ciepła :lol2:

boluslolusj23
05-11-2016, 16:51
No właśnie to byłby idealny wybór zanleść takiego lidera co spala ileś tam paliwa mniej , myślę że większość producentów by się mocno napociła i bynajmniej nie z nadmiaru ciepła :lol2:

A znasz sposob jak to zrobić?

Bo ja tylko znam EN-PN303-5:2012 ale to wielu uwiera, niczym ...

SUSPENSER
06-11-2016, 19:37
a żeby tak jeszcze między tymi kotłami z piątą klasą zrobić ranking dodatkowy ile każdy z nich spala w danych tych samych warunkach , bo znając życie postawię pięć kotłów różnych producentów tej samej mocy w tych samych warunkach i daję głowę że rozbieżność będzie pewnie 2 tony na sezon

2 tony na sezon spalają w nowszych domach, więc raczej liczyłbym na różnice poniżej 500 kg / sezon co powinno dać do myślenia czy to istotna różnica i czy miałoby sens takie badanie ?

Chociaż jeśli masz zbędne pieniądze do wydania możesz takie porównanie zrobić i pochwalić się wynikami.

compnet
12-11-2016, 12:32
Podłączę się pod temat.

Mam stary nieocieplony dom z kamienia, pow. ok. 80 m2, (część z tego oddalona w drugim budynku, rura ok. 12-15 m. zakopana dobrze ponad 120 cm.) plus dwa boilery (140 i 100l). Razem do kupy zamontowane 65 żeberek w grzejnikach alu i dwie drabinki w łazienkach (jedna 600W, druga ciut większa, ale mocy nie pamiętam).
Właśnie dogorywa u mnie piec po równo 10 latach - Ogniwo S8WC 20. Dodatkowo waląc wodą w wydech wykańcza mi komin - na poddaszu atmosfera jak na bagnach i piękne wykwity :(

Wybrałem sobie piece mocy ok 14-15 kW (wydaje się, że wystarczy, jeśli nie - proszę mnie poprawić) - KBO KMG DUO EKO-LUX 15 (wiem, wiem - ruszt wodny), KAMEN Multi 14 lub DEFRO EKR 14.
Który z nich będzie najlepszy jakościowo ? Na jeden z nich mam dobrą cenę, ale nie chce sugerować doradcom :)
A może coś innego - dobrego jakościowe ale w przystępnej cenie ?

Z góry dzięki za pomoc.
Michał

klaudiusz_x
13-11-2016, 17:26
Podaj w jaki sposób paliłeś + ilość opału na dobę przy największych mrozach.

compnet
13-11-2016, 19:56
W jaki sposób - rozumiem, że chodzi Ci o przyczynę zeżarcia pieca :) ?
No niestety moja wina - tylko w sezonie, całe lato stał (zamknięty), brak zaworu na powrocie a woda wracała zimna. Co do reszty - temp. między 54 a 60, nigdy nie przegrzany. Instalację robiłem sam i takich oczywistości nie znałem.
Co do ilości - nie przekroczyłem worka na dobę, poza przypadkiem gdy kupiłem wczesną wiosną parę worków z OBI - wtedy szły nawet dwa !

Michał

plesiu89
14-11-2016, 06:06
Witam!
Wybudowałem dom i jestem na etapie wyboru kotła. Z tego co piszecie i z tego co sam wywnioskowałem mając 270m2 (z garażem i kotłownią ok50m2) powinienem założyć kocioł 12-15kW, dobrze rozumiem?
Wszystkie przeliczniki mocy kotłów są ponoć przeliczane w zakresie zapotrzebowania na ciepło rzędu 80-100W/m2 a ja mam zapotrzebowanie maksymalne w projekcie wyliczone rzędu 47,2W/m2.
Czy dobrze celuję w kocioł 12-15kW?

Arturo72
14-11-2016, 07:30
Witam!Wybudowałem dom i jestem na etapie wyboru kotła. Z tego co piszecie i z tego co sam wywnioskowałem mając 270m2 (z garażem i kotłownią ok50m2)Koszt tych 270m2 wyniósł ok.600-700tys.zł ?Żal Ci wydać 4% tego na to,żebyś był normalnym człowiekiem i nie babrał się w syfie codziennie czy powiedzmy jest to jakaś choroba z dzieciństwa ?

grisza76
14-11-2016, 07:44
Koszt tych 270m2 wyniósł ok.600-700tys.zł ?Żal Ci
Czy leci z nami moderator? Znoszę ten bełkot w wątkach "o niczym" i o wyższości świąt BN nad Wlk. Ale po co tu się wcinasz? Ego Ci nie urośnie jak kogoś nie obrazisz?
Nie spamuj i nie offtopuj.

Arturo72
14-11-2016, 07:50
Czy leci z nami moderator? Znoszę ten bełkot w wątkach "o niczym" i o wyższości świąt BN nad Wlk. Ale po co tu się wcinasz? Ego Ci nie urośnie jak kogoś nie obrazisz? Nie spamuj i nie offtopuj.Zwykłe pytanie z ciekawości co takimi ludźmi kieruje kupujac np.maybacha wrzucają do niego silnik z Wołgi GAZ :D

asolt
14-11-2016, 08:10
... czy powiedzmy jest to jakaś choroba z dzieciństwa ?

Minąłes sie z powołaniem, moze powinienes byc psychologiem, psychiatrą lub w specjalnosci pokrewnej. Tropił bys rózne odchylenia psychiczne związane z systemami grzewczymi.

animuss
14-11-2016, 08:51
Witam!
Wybudowałem dom i jestem na etapie wyboru kotła.
Byle nie na ekogroszek, sam mam ale to już ostatni taki kocioł kupilem, jak padnie to wyjazd, nie polecam, może coś na pellet byś wybrał.

plesiu89
14-11-2016, 08:57
Koszt tych 270m2 wyniósł ok.600-700tys.zł ?Żal Ci wydać 4% tego na to,żebyś był normalnym człowiekiem i nie babrał się w syfie codziennie czy powiedzmy jest to jakaś choroba z dzieciństwa ?
Nie ośmieszaj się ...
Dom wybudowałem za 300tyś i mam w tym - całą murarkę, dach, ocieplenie, tynki zewnętrzne, elewację, pełną elektrykę, hydraulikę (100m2 podłogowego), tynki wewnętrzne, posadzki i zakupione wszystkie podłogi (kafelki, panele itp)

Wracając do tematu:
Zastanawiałem się nad kotłem KOSTRZEWA 12kW TWIN BIO NE na pellet z dodatkowym awaryjnym paleniskiem lub nad kotłem DEFRO DUO UNI 15kW z dodatkowym rusztem i palnikiem rynnowym.
Co poradzicie w tej kwestii?

Arturo72
14-11-2016, 09:24
(100m2 podłogowego)No jakże by inaczej w domu na węgiel instalacja mieszana to podstawa i świętość :D :D :D Łapy opadają ale ludzką mentalność można wyczuć.

lolson28
14-11-2016, 09:45
No jakże by inaczej w domu na węgiel instalacja mieszana to podstawa i świętość :D :D :D Łapy opadają ale ludzką mentalność można wyczuć.

Arturo sam widzisz , za podobne pieniądze do Ciebie ma dwa razy tyle powierzchni. Zobacz teraz ile tak naprawdę musiałeś dopłacić do swojego domu aby osiągnąć niskie rachunki na ogrzewanie (chyba najniższe koszta na forum)
Te dodatkowe kilka m3 styropianu, ten tani system WM + rekuperacja , to wszystko po kosztach i po załatwieniu. Wynika prawda że wcale nie jest to takie tanie.

Zauważyłem też że na forum jest kilku kolesi co wszystko ma za pół ceny a resztę potrafią zrobić sami. Stąd biorą się późniejsze kalkulacje , nieosiągalne dla przeciętnego Kowalskiego.

plesiu89
14-11-2016, 11:03
Arturo sam widzisz , za podobne pieniądze do Ciebie ma dwa razy tyle powierzchni. Zobacz teraz ile tak naprawdę musiałeś dopłacić do swojego domu aby osiągnąć niskie rachunki na ogrzewanie (chyba najniższe koszta na forum)
Te dodatkowe kilka m3 styropianu, ten tani system WM + rekuperacja , to wszystko po kosztach i po załatwieniu. Wynika prawda że wcale nie jest to takie tanie..
To wszystko o czym napisałem to robiła mi ekipa. Rzeczy jakie sam zrobiłem to pomalowałem deski elewacyjne, rozłożyłem styropian pod wylewki i położyłem kable elektrykowi bo on zajmował się rozdzielnią.
Jeżeli chodzi o typ ogrzewania to mam mieszany z tego tytuły, że podłogowe mam w kuchni, łazienkach, salonie i przedpokoju a kaloryfery w częściach sypialnych ze względu na niekorzystne spanie.

Chyba jednak zdecyduje się na kocioł KOSTRZEWA TWIN BIO 12kW. Dobry wybór?

Arturo72
14-11-2016, 11:57
kaloryfery w częściach sypialnych ze względu na niekorzystne spanie.Dlatego napisałem,że głownie wśród posiadajacych lub mających wegiel panują takie bzdurne i idiotyczne teorie rodem z "zamachu" Macierewicza ale jak to "suweren" :D
Arturo sam widzisz , za podobne pieniądze do Ciebie ma dwa razy tyle powierzchni. Zobacz teraz ile tak naprawdę musiałeś dopłacić do swojego domu aby osiągnąć niskie rachunki na ogrzewanie (chyba najniższe koszta na forum)Chyba se jaja robisz,facetowi pójdzie drugie tyle na wykończenie bo narazie ma SSZ bez tarasów,zieleniny,podjazdów,mebli,oświetlenia głupich gniazdek itp :)

lolson28
14-11-2016, 12:56
Dlatego napisałem,że głownie wśród posiadajacych lub mających wegiel panują takie bzdurne i idiotyczne teorie rodem z "zamachu" Macierewicza ale jak to "suweren" :DChyba se jaja robisz,facetowi pójdzie drugie tyle na wykończenie bo narazie ma SSZ bez tarasów,zieleniny,podjazdów,mebli,oświetlenia głupich gniazdek itp :)

Spokojnie , kupi parę gratów , reszta po kosztach albo własnoręcznie :p

pawelo_pl
14-11-2016, 13:57
Chyba jednak zdecyduje się na kocioł KOSTRZEWA TWIN BIO 12kW. Dobry wybór?
W wątku: RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK nie pytaj czy piec na pelet to dobry wybór bo ktoś kto ma piec na ekogroszek z skąd ma to wiedzieć - no może poza @Arturo72 bo on wie wszystko o kotłach - choć sam używa do grzania brudnego prądu z węgla .

Arturo72
14-11-2016, 19:01
no może poza @Arturo72 bo on wie wszystko o kotłach - choć sam używa do grzania brudnego prądu z węgla .
To lepsze niż brudnego węgla z prądu :D
Na pewno podlogowka w sypialni mi zaszkodzila na myślenie i liczenie bo uważam że węgiel i grzejniki scienne to dla... ;)

klaudiusz_x
18-11-2016, 19:34
no może poza @Arturo72 bo on wie wszystko o kotłach - choć sam używa do grzania brudnego prądu z węgla .
Przejdź się przez osiedle domków jednorodzinnych, albo jedź do Rybnika lub Żywca.
Może zrozumiesz.
Także powinieneś dostać warna za wprowadzanie użytkowników w błąd.

boluslolusj23
19-11-2016, 11:13
Qrde,
gdy ktoś pisze o brudnym prądzie, bo z węgla, to niech się choć przez chwilę zastanowi nad tym, ile dziadostwa jest wyłapywane i udoopiane w energetyce zawodowej na instalacjach i jak tam jest prowadzony proces spalania, a jak w milionach kopciuchów i nie tylko. Spaliny odsiarczone, odpylone wyciskają wysokaśnie w górę i zanim gdzieś resztki siądą, to ulegają ogromnemu rozproszeniu. A z kociołków domowych dym śmierdzący wyleci na kilkanaście metrów nad poziom gruntu i z całym zawartym syfem ląduje u sąsiadów oraz najbliższej okolicy. Gdyby polityka państwa była mądra i rozsądna, to by już dawno żaden palant kopciuchem nie kopcił. A za samą próbę spalania liści na kupie w ogródku powinien dostac taką karę finansową, że by mu na wieki odechcialo się tego dzialania.

Ale się q.rde rozmarzyłem.

Jarecki79
19-11-2016, 11:22
Wiesz Bolus, Ty rozróżniasz co jest co

przeciętny Kowalski czytając słowo kopciuch zawsze skojarzy to ze wszystkim co jest węglowe


Ogólnie dążyć do tego, aby były podajnikowce w kwestii spalania groszku

boluslolusj23
19-11-2016, 13:26
Wiesz Bolus, Ty rozróżniasz co jest co

przeciętny Kowalski czytając słowo kopciuch zawsze skojarzy to ze wszystkim co jest węglowe


Ogólnie dążyć do tego, aby były podajnikowce w kwestii spalania groszku

Ale wytłumacz to tym, którzy stawiają nową chatę i "dla zdrowotności" montują zasypowca, bo będzie tanio. I pampersa da się zutylizować, i deski z budowy i wszystko inne, bo przecież wywóz odpadków kosztuje. Na dodatek grzeją cwu cały rok smokiem i japią, że im szlag kotły trafia, że zasyfione. Tylko niech sobie powiedzą wprost: chcialeś cioolu, to masz. Dla takich powinien byc wyjątek: możesz palić w czym chcesz i co chcesz, ale spaliny wypuszczasz do pomieszczenia, przy obowiązkowo zamkniętych oknach i drzwiach. Nie truj innych, bo powietrze jest wspólną własnością.
Oczywiście, że weglowe tylko automaty i to z 5 kl.

piejar
11-12-2016, 09:23
Nie znalazłem samego rankingu ale po 10 latach eksploatacji kotła Malejka 25kW kilka informacji:
- podajnik ślimakowy,
- palony cały rok (oprócz urlopów 2-3 tygodnie), CWU latem
- temperatury na piecu 56-57 deg C,
- jest dogrzewanie powrotu wody,
- woda w obiegu nigdy nie wymieniana (raz czyściłem filtry skośne)
- w czasie użytkowania wymieniłem: 2 ślimaki (uzytkuję trzeci), jedną fajkę żeliwną za ślimakiem (w 8 lub 9 roku) , rurę osłonową ślimaka w(w tym roku), sterownik zepsuł się chyba w pierwszym roku, naprawiony na gwarancji.
- spalanie <5 ton na rok przeciętnego węgla ok 25MJ, dom 200 m2 (całkowita 290) przeciętnie ocieplony

-

grisza76
11-12-2016, 11:01
sam używa do grzania brudnego prądu z węgla .
Akurat to głupi argument - węgiel jest spalany w elektrowniach w sposób maksymalnie "czysty".
Nie podkładaj się głupią argumentacją trollom forumowym.

jojoro
13-12-2016, 13:57
Który z obecnych na rynku kotłów uważacie za najnowocześniejszy?
Załóżmy, że cena jest nieistotna i klient chciałby mieć (oprócz nienagannego spalania) kocioł "na wypasie". Czyli super sterownik z bajerami, ciepłomierzem, obsługą pierdyliarda pomp, sterownika 3d/4d, internetem, apką na telefon itp. Kocioł z automatycznym oczyszczaniem, odpopielaniem. Elektroniczna zawleczka, motoreduktor z cofaniem ślimaka, osuszanie podajnika opału, czujniki pogodowe... no wszytko co przyjdzie wam do głowy.

darase
13-12-2016, 14:05
He he to prowokacja? Niech dołoży do pompy ciepła :)
Chyba że chałupa słabo ocieplona to jak najbardziej polecam swoje Ogniwo 15Kw. 6 lat bez problemu :D

jojoro
13-12-2016, 14:11
Nie, nie prowokacja.
Widziałem kotły na eko z odpopielaniem (chyba SEKO), wiem, że jest jakiś sterownik z opcja ciepłomierza, Jarecki sprzedaje dosuszanie opału itp.
Są sterowniki z bajerami. Ale to są rozwiazani różnych producentów w różnych kotłach.
Zastanawiam sie czy ktoś produkuje All-In-one. Albo czy nawet na zamówienie może poskładać taki wypas.

darase
13-12-2016, 14:32
Taak mój kociołek to już zabytek ale działa dalej. Chociaż jak olej okaże się zbyt drogi to też będę szukał kotła na pelet zrobiony z własnej słomy własną peleciarką i jeszcze żeby własny prąd był :)

Jarecki79
13-12-2016, 15:43
Który z obecnych na rynku kotłów uważacie za najnowocześniejszy?
Załóżmy, że cena jest nieistotna i klient chciałby mieć (oprócz nienagannego spalania) kocioł "na wypasie". Czyli super sterownik z bajerami, ciepłomierzem, obsługą pierdyliarda pomp, sterownika 3d/4d, internetem, apką na telefon itp. Kocioł z automatycznym oczyszczaniem, odpopielaniem. Elektroniczna zawleczka, motoreduktor z cofaniem ślimaka, osuszanie podajnika opału, czujniki pogodowe... no wszytko co przyjdzie wam do głowy.

Masz np. Skam-P Premium, tzw potocznie dosuszanie w standardzie
motoreduktor z obrotami prawo/lewo
dorzucasz układ elektronicznej zawleczki montowany osobno z własnym procesorem i wpinany między podajnik a gniazdo sterownika (w razie awarii wypinasz i chodzi tradycyjnie)
do tego wybierasz SPPv2 (5pomp, siłownik zaworu, czujnik spalin, czujnik wewn, czujnik zewn, czujnik zaworu)
internet na pokładzie
do tego dorzucasz firmowy ciepłomierz i wraz z nim dochodzi czujnik powrotu
do tego możesz jeszcze dobrać czujnik otwarcia klapy kosza
do tego dorzucasz jeszcze panel domowy jak chcesz z pełnym dostępem do stera

jest sterowanie przez www jest jedna z pierwszych opcji apki na androida

chcesz ciut nowocześniej - model Skamp-PV w piątej klasie z półautomatycznymi czyszczakami (i do niego cała reszta o której wyżej mowa)

darase
13-12-2016, 17:55
Kolego Jarecki Twój kocioł nie spełnia wymagań, do tego dorzucasz to, do tego tamto i lipa. ;)

Jarecki79
13-12-2016, 18:46
Wiesz, kolega ma naprawdę dobry sterownik i myślę,że pytał raczej z ciekawości
Ma czas i jest dobrym obserwatorem, bardzo ładnie go sobie wyprowadził i potrafi z nim pracować

W zależności od tego czy ten co posiada jest z literką S czy literka K to większość z tych udogodnień może do niego wpakować
Jak ma literkę S, to bez przeróbki u producenta nie podepnie czujnika otwarcia klapy kosza

Na płycie ma dodatkowe wyjścia na inne elementy

Może jednak podpiąc do tego elektroniczną zawleczkę, wepnie ją w gniazdo z opisem podajnik w swoim sterze a kabel podajnika, tutaj jednak warto wiedzieć, czy producent jego kotła na czas zakupu wyposażył palnik w przełącznik obrotów, bo jak go brak, to szkoda zachodu z el.zawleczką. Ona kosztuje 100zł

Dosuszanie mogę mu sam dosłać, zestaw do palnika żeliwnego, który posiada to 35zł + przesyłka

Ciepłomierz może zakupic na allegro, taki ze swoim ekranem i wsio tam przeczyta

karoka65
13-12-2016, 19:51
Jeśli chodzi o odpopielanie to już chyba od 3 lat robi je na zamówienie Instalco w swoich RBR, dosuszanie paliwa jest odkąd je sprzedaję choć niektórzy wtedy się z tego podśmiechiwali, całą resztę oprócz ciepłomierza zapewnia eCoal.pl

animuss
13-12-2016, 21:00
Który z obecnych na rynku kotłów uważacie za najnowocześniejszy?
Załóżmy, że cena jest nieistotna i klient chciałby mieć (oprócz nienagannego spalania) kocioł "na wypasie". Czyli super sterownik z bajerami, ciepłomierzem, obsługą pierdyliarda pomp, sterownika 3d/4d, internetem, apką na telefon itp. Kocioł z automatycznym oczyszczaniem, odpopielaniem. Elektroniczna zawleczka, motoreduktor z cofaniem ślimaka, osuszanie podajnika opału, czujniki pogodowe... no wszytko co przyjdzie wam do głowy.
Może jeszcze z zapalarką i podajnikiem zasypującym zasobnik kotła hehehe.
Na węglu czegoś takiego nie znajdziesz, ale jakby się uparł to by zrobił, tylko kto to kupi jak tańsza będzie pompka.
Nie trzeba worów nosić do kotłowni, czochrać wymiennika, i zaginać z popiołem, nie kurzy się. :D

KC57
13-01-2017, 21:30
Witam serdecznie wszystkich znawców tematu kotłów podajnikowych na ekogroszek !
Otóż zgłosiłem się do programu , nagłośnionego w mojej Gminie , wymiany starych pieców węglowych na m.in. nowe podajnikowe spełniające wymogi 5 klasy. Program oczywiście ma korzystać z dofinansowania unijnego w związku z czym postawiono warunki. Jednym z nich jest aby kocioł oprócz zaliczenia do 5 klasy spełniał również wymogi jakiejś tam normy unijnej. Z mojego OZC wychodzi , że najbardziej pasuje mi kocioł o mocy 14kW. Okazuje się , że na liście z pośród wielu kotłów 5 klasy akceptowalny do dofinansowania jest tylko jeden na ekogroszek o mocy 14kW mianowicie DREW-MET MJ-EKONOMIK. Czy macie jakieś doświadczenia z tym kotłem? Jak wysoko lokuje się w waszym rankingu?
Nawiasem mówiąc dziwi mnie to dlaczego inni producenci kotłów 5 klasy nie zabiegają o potwierdzenie spełniania wymogów rozporządzenia unijnego. Przecież wpis na taką listę :
http://powietrze.malopolska.pl/kotly/ daje szanse na pozyskanie wielu nowych klientów.
Pozdrawiam!

ofik
14-01-2017, 08:55
Nie znalazłem samego rankingu ale po 10 latach eksploatacji kotła Malejka 25kW kilka informacji:
- podajnik ślimakowy,
- palony cały rok (oprócz urlopów 2-3 tygodnie), CWU latem
- temperatury na piecu 56-57 deg C,
- jest dogrzewanie powrotu wody,
- woda w obiegu nigdy nie wymieniana (raz czyściłem filtry skośne)
- w czasie użytkowania wymieniłem: 2 ślimaki (uzytkuję trzeci), jedną fajkę żeliwną za ślimakiem (w 8 lub 9 roku) , rurę osłonową ślimaka w(w tym roku), sterownik zepsuł się chyba w pierwszym roku, naprawiony na gwarancji.
- spalanie <5 ton na rok przeciętnego węgla ok 25MJ, dom 200 m2 (całkowita 290) przeciętnie ocieplony

-
Dom 220 m2, spalanie <5 ton ekogroszku "ruskiego" / rok po 600 zł z grzaniem ciepłej wody w lecie. Mój piec to 25 kW Walendowscy jakiś SGR z podajnikiem ślimakowym z obrotową retortą ARDEO. Palę w nim 9 zimę i nie wymieniałem jeszcze ślimaka ani nic w podajniku, nawet zawleczka przez 9 lat się nie zerwała ani razu. Musisz chyba wrzucać mokry ekogroszek do podajnika, że ci tak te ślimaki "padają"? Mam oczywiście zawór 4D, temp. na wyjściu 55-60 stopni, na powrocie 40-45.

Jarecki79
14-01-2017, 10:09
ofik, bo ten kolega mógł mieć inny palnik

Słuszna jest tez uwaga,że długoletnia eksploatacja będzie możliwa bez przygód, jak paliwo będzie suche a palnik czyszczony.
Plus warunki pracy.

Ardeo robi bardzo dobre palniki obrotowe, obrót jest zewnętrzny i w związku z tym bardzo mało problematyczny. Wersje stalowe nieodpowiednim paleniem idzie upalić (choć aby było śmiesznie stal się łatwiej chłodzi), bardziej odporne na błędy i paliwa koksujące są modele Ardeo z paleniskiem żeliwnym

zawijan
14-01-2017, 11:41
Witam serdecznie wszystkich znawców tematu kotłów podajnikowych na ekogroszek !
Otóż zgłosiłem się do programu , nagłośnionego w mojej Gminie , wymiany starych pieców węglowych na m.in. nowe podajnikowe spełniające wymogi 5 klasy. Program oczywiście ma korzystać z dofinansowania unijnego w związku z czym postawiono warunki. Jednym z nich jest aby kocioł oprócz zaliczenia do 5 klasy spełniał również wymogi jakiejś tam normy unijnej. Z mojego OZC wychodzi , że najbardziej pasuje mi kocioł o mocy 14kW. Okazuje się , że na liście z pośród wielu kotłów 5 klasy akceptowalny do dofinansowania jest tylko jeden na ekogroszek o mocy 14kW mianowicie DREW-MET MJ-EKONOMIK. Czy macie jakieś doświadczenia z tym kotłem? Jak wysoko lokuje się w waszym rankingu?
Nawiasem mówiąc dziwi mnie to dlaczego inni producenci kotłów 5 klasy nie zabiegają o potwierdzenie spełniania wymogów rozporządzenia unijnego. Przecież wpis na taką listę :
http://powietrze.malopolska.pl/kotly/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpowietrze.malopols ka.pl%2Fkotly%2F) daje szanse na pozyskanie wielu nowych klientów.
Pozdrawiam!
Dlaczego tylko ten jeden?
Przecież kotłów o mocy 14kW, spełniających wymogi klasy 5 wg normy EN 303-5:2013 jest więcej. Choćby na tej liście z małopolski, którą linkujesz.
Czyżby Twoja gmina miała jakąś specjalną listę?

karoka65
14-01-2017, 18:35
Wiesz Zawijan że przepisy to nie moja mocna strona, ale coś tam z plotek słyszałem sama 5-ta klasa to już nie ma być wszystko a nawet za mało, nic po kotłach w 5-ej klasie gdzie moce 20 kW czy więcej ale pażyjom, uwidim.

KC57
14-01-2017, 18:39
Owszem kotłów spełniających wymogi klasy 5 jest , jak słusznie zauważyłeś , więcej , ale te które wg tej listy nie spełniają warunków unijnych czyt. nie są "odfajkowane" na końcu nie kwalifikują się do programu .Podobno pieniądze Unia daje tylko na kotły spełniające ich kryteria. Dlatego nie dostaje się dofinansowania za wymianę starego pieca zasypowego na dowolny nowy podajnikowy pomimo spełniania wymogów 5 klasy . Taką informację dostałem od urzędnika w mojej Gminie i dodatkowo , że nie jest to tylko lista gminna ale obowiązująca w całym województwie małopolskim.
Wręcz powiedział mi :musisz zastosować kocioł spełniający wymagania ekoprojektu w zakresie sprawności i emisji zanieczyszczeń określone w rozporządzeniu do dyrektywy 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r

karoka65
14-01-2017, 19:03
W każdej plotce widać jest coś prawdy :)
Mimo 5-ej klasy nie sprzeda się kotłów na dopłaty.

kobra64
14-01-2017, 19:43
Może jednak urzędasy zaczynają się co nieco orientować, albo unijny przepis cwańszy od naszego. No bo skoro na przykład taki kocioł bada się na półautomacie prowadzonym przez modyfikowany na potrzeby badań soft którego nikt z klientów nigdy w swoim sterowniku nie zobaczy? I już piąteczka myk gotowa. A później tak czy tak ów kocioł jako default i fabrycznie ma ustawione syfiąco śmierdzący " najlepszy " automat świata tego i tamtego też? I tak z 80% użytkowników i ze 70% instalatorów jest przekonane że skoro tak ustawione to tak ma być i tak to będzie u klienta chodzić? To za co tu dofinansowanie gmina ma wypłacić?

KC57
14-01-2017, 20:41
Moim zdaniem trzeba być naiwnym , żeby liczyć na dociekliwość urzędników w temacie wiarygodności badań klasy kotłów . Raczej chodzi tu o zabezpieczenie przed odrzuceniem wniosków o dofinansowanie. Nawiasem mówiąc wymagania unijne co do emisji szkodliwych substancji są takie same jak 5 klasy , a co do sprawności nawet niższe. Pytanie więc w czym rzecz? Podejrzewam , że chodzi o potwierdzenie - certyfikat która pewnie niewiele instytucji może wydać i które słono kosztuje. Czyli jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Pewnie firmy produkujące kotły analizują czy warto tą kasę wydać , żeby zwiększyć sprzedaż. Mam nadzieję , że zanim program u mnie będzie realizowany wybór będzie większy niż teraz. A wracając do mojego pytania wie ktoś coś o tym kotle f-my DREW-MET ?

minertu
16-01-2017, 05:56
Który z obecnych na rynku kotłów uważacie za najnowocześniejszy?
Załóżmy, że cena jest nieistotna i klient chciałby mieć (oprócz nienagannego spalania) kocioł "na wypasie". Czyli super sterownik z bajerami, ciepłomierzem, obsługą pierdyliarda pomp, sterownika 3d/4d, internetem, apką na telefon itp. Kocioł z automatycznym oczyszczaniem, odpopielaniem. Elektroniczna zawleczka, motoreduktor z cofaniem ślimaka, osuszanie podajnika opału, czujniki pogodowe... no wszytko co przyjdzie wam do głowy.

Pewnie na zamówienie każdy jest w stanie taki kocioł zbudować.

poltowski2000
16-01-2017, 06:49
Tylko po co? wegiel ma byc tani.

marcus312
17-01-2017, 17:37
To moze odrazu do kotła dobudowac pompe ciepła dla uzyskania jeszcze lepszego COP . Przy okazji jaki byscie polecili kocioł podajnikowy w 5 klasie moc gdzies w okolicy 30kW znajomy mnie pytał co mu polecic jest cos w tej mocy budynek nie ocieplony :D

animuss
18-01-2017, 12:13
jaki byscie polecili kocioł podajnikowy w 5 klasie moc gdzies w okolicy 30kW Co ma spalać pellety, węgiel czy miał.

marcus312
18-01-2017, 16:40
Ekogroszek miał tez moze byc musze jeszcze podpytac ile tam w tej chwili sie spala wegla ,wiem ze jest tam teraz kocioł zasypowy cos 30kW i pali sie typem 34,2 :rolleyes:

animuss
19-01-2017, 17:10
Ekogroszek miał tez moze byc musze jeszcze podpytac ile tam w tej chwili sie spala wegla ,wiem ze jest tam teraz kocioł zasypowy cos 30kW i pali sie typem 34,2 :rolleyes:

To nie znaczy że trzeba kupić w to miejsce kocioł 30kW

280m
24-01-2017, 15:47
często jest tak że jak miał 30kW śmieciucha to z podajnikiem wystarczy mu ok. połowa ale na to składa się wiele czynników trzeba by zapotrzebowanie na ciepło znać. Na pewno nie 30kW no chyba że jak animus 440m2 do ogrzania.

RadomRobert
28-01-2017, 12:39
Sa takie piece z tak zwanym rusztem awaryjnym - z własnego doświadczenia jak coś jest do wszystkiego - to jest do niczego -.
Paląc na ruszcie awaryjnym komputer nigdy nie dobierze idealnych warunków i część węgla zamieni się w sadze osadzając na wymienniku i tworzy izolator w postaci sadzi lub mazi . - dodatkowe czyszczenie i zwiększenie spalania ekogroszku - nieopłacalne R.B

RadomRobert
28-01-2017, 12:56
Proponuję popracować nad parametrami spalania - skoro jestes czarny - piec nie spala wegla dokladnie i odkłada sie czarna sadza - scianki wymiennika powinny być siwe , jasno brązowe pomaranczowe a płyty ceramiczne białe . Wymiennik pionowy jest pod względem czyszczenia rewelacyjny - jak ciągniesz wycior do góry to nawet jeśli wyciągniesz syf to za chwilę spadnie on z powrotem do pieca . pozdrawiam R.B

frygnowiaki
02-02-2017, 15:23
Witam, polecam film w którym pokazana jest obsługa, ustawienia,czyszczenie i spalanie pieca na ekogroszek firmy komiz sztoker 25 kw. Ciekawy piec z podajnikiem taśmowym. Mam taki i jestem zadowolony. https://youtu.be/GgfqyPBmI40

SUSPENSER
03-02-2017, 08:42
Witam, polecam film w którym pokazana jest obsługa, ustawienia,czyszczenie i spalanie pieca na ekogroszek firmy komiz sztoker 25 kw. Ciekawy piec z podajnikiem taśmowym. Mam taki i jestem zadowolony. https://youtu.be/GgfqyPBmI40 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fyoutu.be%2FGgfqyP BmI40)

Po co to czyszczenie prętem skoro jest czyszczak - wystarczy oskrobać z grubsza i to wszystko - nie ma sensu się zdzierać i czyścić do gołej blachy.

Kiedy sprawdzałem u siebie jak gruby musi być nalot, żeby miał znaczący wpływ na sprawność i dopiero przy 2-3 mm powoli zaczyna ona spadać więc szkoda czasu na dokładne i częste czyszczenie - to nie auto, żeby je myć co tydzień.

Szczotkę w ogóle bym sobie odpuścił bo tylko nabrudzić można i się narobić a efekt będzie znikomy - oczywiście jak ktoś lubi i ma za dużo czasu to może nawet szczoteczką drucianą rozmiaru szczoteczki do zębów szorować, albo np. polerować kamienie jak "detektyw Monk" ;)

animuss
03-02-2017, 08:58
Witam, polecam film w którym pokazana jest obsługa, ustawienia,czyszczenie i spalanie pieca na ekogroszek firmy komiz sztoker 25 kw. Ciekawy piec z podajnikiem taśmowym. Mam taki i jestem zadowolony. https://youtu.be/GgfqyPBmI40

Tragedia kupa sadzy i smoły, proces spalania na niskim poziomie, a czyszczenie kupa roboty. :lol2:

Tommyle
03-02-2017, 09:05
Witam, polecam film w którym pokazana jest obsługa, ustawienia,czyszczenie i spalanie pieca na ekogroszek firmy komiz sztoker 25 kw. Ciekawy piec z podajnikiem taśmowym. Mam taki i jestem zadowolony. https://youtu.be/GgfqyPBmI40 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fyoutu.be%2FGgfqyP BmI40)

Załamka. Jak ktoś już napisał, proces spalania na niskim poziomie.
Po co kupować taki kocioł przy którym jest tyle roboty. Porażka:x

czp01
03-02-2017, 09:22
Witam, polecam film w którym pokazana jest obsługa, ustawienia,czyszczenie i spalanie pieca na ekogroszek firmy komiz sztoker 25 kw. Ciekawy piec z podajnikiem taśmowym. Mam taki i jestem zadowolony. https://youtu.be/GgfqyPBmI40

Normalnie katastrofa - co to za badziewie !

simko1
19-03-2017, 07:26
Witam.
Mam pytanie odnośnie pieca.
Do ogrzania około 160 mkw plus jakieś tam podgrzewanie piwnicy i garażu. Dom z lat 70 z zuzlobetonu w sierpniu będzie ocieplony styropian 10 cm. Na strychu na podłodze folia żółta plus około 25-40cm wełny rozłożone. Drzwi do domu nowe brama garażowa nowa ocieplona okna z 2007 czyli w miarę nowe. Fundament ocieplony styrodur em 3cm.
Instalacja nówka grzejniki nówki KFA.
CWU 140l dla 5 osób przez cały rok.
I teraz jaki piec wziąść .
Najbardziej kieruje się w stronę ogniwo eko plus 16kw. Ma ktoś? Jak z paleniem w nim? Gorszy mial w lato łyknie? Lub jakie inne kotły polecacie?
Podobno 10 kw by dał radę ale w domu lubimy ciepło a 3 kobiety w domu to cwu troche pójdzie.
Jak z paleniem w lato w tym kotle. Na ile starcza zasobnik?

minertu
19-03-2017, 10:32
Też mam dom z lat 70 ale ocieplenie 15cm.Strop troche słabo ale w tym roku będzie docieplony. 320m2 ogrzewa RBR-K 12kW z palnikiem Batory 10 (obecnie z palnikiem na pellet) zamontowany w drzwiczkach.Palę pelletem z łusek słonecznika. Ten kocioł ma być też produkowany z podejściem pod palnik pelletowy (na zamówienie) wtedy mamy kocioł na 2 różne paliwa. Na Twój dom zastanowił bym się nad dociepleniem 15cm styropianu i kotłem na pellet.

simko1
19-03-2017, 11:40
Myślałem o kotle na pellet ale pellet jest jeszcze drogi a piece typowe pod pellet są drogie. Mieszkam w okolicy kilku kopalni m.in. brzeszcz bieruń czechowice także dostęp do węgla lepszego i gorszego mam bez problemu.
Jakbym wiedział ze Spale 3 t pelletu to bym wziął taki kocioł ale ile Spale po ociepleniu to nie wie nikt.

simko1
19-03-2017, 11:42
W ogniwie tez mogę palić pellet. Tylko że typowy piec na pellet działa na innej zasadzie. Przede wszystkim musi być zapalarka.

0sk1
19-03-2017, 21:16
Witam serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum i liczę na sensowną pomoc. Jestem właścicielem kamienicy z przybudowaną do niej hala (która słuzy obecnie jako sala bankietowa i restauracja). Obecnie ogrzewam to wszystko dwoma kotłami Logiterm ekoMAX 38kW i ekoMAX 75kW na ekogroszek z podajnikiem (latem działa tylko mniejszy do cwu). Sterownik GECO G-403-P02. Z obliczeń ze strony cieplowlasciwe.pl wynika, że kotły są "przewymiarowane" o ok. 20kW (powinienem miec ok. 93 kW - juz z zapasem ok 5kW). Ogólnie piece wysłuzyły już swoje lata (montaż w 2006 roku - firma, która je montowała być może naciągnęła moją mame - nie wiem miałem wtedy 20 lat i byłem na 1 roku studiów ;) więc nadszedł czas, abym powoli rozgladał sie za wymianą na inne nowoczesniejsze. Piece chodzą praktycznie nieprzerwanie cały rok (zwłaszcza mniejszy z przerwami na czyszczenie) Obsługa pieca to katorga. Ustawienia trzeba zmieniać często. Jak tylko zmienia sie choc troche pogoda czy spada zużycie wody piec "zasmala" się szybko, albo powstają spieki, albo od sadzy i popiołu zatykają się kanały górne -płomienie odbiją się od deflektora i uchodzą drugim pierścieniem. Do czyszczenia potrzeba 2 osób (do zdjęcia pokrywy górnej i wewnętrznej). Najpierw szablą wszystkie pionowe kanały między pierścieniami potem czyszczenie szczotą, które trwa z 2 godziny dla kazdego pieca (niski sufit trzeba najpierw czyscic na przedłużeniu dół po czym na krótkim góre pieca). Wychodze czarniejszy niz górnik i pomimo maski pluje sadzą cały nastepny dzień nie wspominając o syfie w piwnicy. Temat pomp ciepła już mam za sobą- ogrzewanie grzejnikowe musiałbym zastąpić podłogowym w całym budynku - finansowo nierealne. Poszukuje piecy, których czyszczenie nie bedzie zabierać mi kilku godzin, a dostęp do niego będzie łatwiejszy + jakaś sensowna automatyka sieciowa. Większy może zostać 75kW mniejszy ok 20kW głównie do cwu (wymiennik mam 560l- duzy pobór ze względu na restauracje i pokoje gościnne) -chyba, że proponujecie inne proporcje mocy. Proszę o polecenie jakiejś sprawdzonej konstrukcji i firmy. Czy SAS z czujnikiem żaru to jedyna firma takowy oferująca? Jest to faktycznie tak pomocne i "rewolucyjne"? Interesują mnie piece na ekogroszek z podajnikami ślimakowymi, garażówki odpadają. Piece mają byc porządne, ale znowu nie chce przepłacać za jakieś "japońskie wynalazki", w moim przypadku raczej dodatkowy ruszt nie będzie wykorzystywany (chyba, że zaczałbym palic w nim kartony:) ale jak jest to w jakmiś stopniu funkcjonalne to może być. Za konkretne odpowiedzi, będę szczegolnie wdzięczy.
Pozdrawiam

animuss
19-03-2017, 23:26
Witam. Do czyszczenia potrzeba 2 osób Wychodze czarniejszy niz górnik i pomimo maski pluje sadzą cały nastepny dzień nie wspominając o syfie w piwnicy.
PozdrawiamCzy to musi być nadal węgiel?
Kup sobie tą maskę 3M™ + filtry 6035 ta nie przepości pyłu.
https://4.allegroimg.com/s400/010f2f/bfcfcb764206b9acd9fd9a5d4144

pawelo_pl
20-03-2017, 11:51
Jeżeli chodzi o łatwość czyszczenia i jakość to zainteresuj sie może piecem Tilgnera EKR ma płomieniówki w poziomie co łatwo się czyści.

0sk1
23-03-2017, 02:46
Czy to musi być nadal węgiel?
Kup sobie tą maskę 3M™ + filtry 6035 ta nie przepości pyłu.
https://4.allegroimg.com/s400/010f2f/bfcfcb764206b9acd9fd9a5d4144

A jest coś tańszego niż węgiel bez konieczności przerabiania instalacji całych powierzchni za setki tysięcy złotych?

SUSPENSER
23-03-2017, 10:22
Witam serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum i liczę na sensowną pomoc. Jestem właścicielem kamienicy z przybudowaną do niej hala (która słuzy obecnie jako sala bankietowa i restauracja). Obecnie ogrzewam to wszystko dwoma kotłami Logiterm ekoMAX 38kW i ekoMAX 75kW na ekogroszek z podajnikiem (latem działa tylko mniejszy do cwu). Sterownik GECO G-403-P02....

Obsługa pieca to katorga. Ustawienia trzeba zmieniać często.

Jeśli paliwo jest takie samo [rodzaj węgla] to porządny sterownik internetowy załatwiłby kwestię zmian nastaw i dałby możliwość podglądu pracy oraz jej optymalizacji zdalnej.



Jak tylko zmienia sie choc troche pogoda czy spada zużycie wody piec "zasmala" się szybko, albo powstają spieki, albo od sadzy i popiołu zatykają się kanały górne -płomienie odbiją się od deflektora i uchodzą drugim pierścieniem. Do czyszczenia potrzeba 2 osób (do zdjęcia pokrywy górnej i wewnętrznej). Najpierw szablą wszystkie pionowe kanały między pierścieniami potem czyszczenie szczotą, które trwa z 2 godziny dla kazdego pieca (niski sufit trzeba najpierw czyscic na przedłużeniu dół po czym na krótkim góre pieca). Wychodze czarniejszy niz górnik i pomimo maski pluje sadzą cały nastepny dzień nie wspominając o syfie w piwnicy.

Kwestia budowy kotła - są znacznie łatwiejsze w obsłudze konstrukcje np. RBR-Ekouniwersal.


Temat pomp ciepła już mam za sobą- ogrzewanie grzejnikowe musiałbym zastąpić podłogowym w całym budynku - finansowo nierealne.


Przy pompach typu HT pewnie grzejniki by mogły zostać, ale cena takich pomp byłaby wysoka.


Poszukuje piecy, których czyszczenie nie bedzie zabierać mi kilku godzin, a dostęp do niego będzie łatwiejszy + jakaś sensowna automatyka sieciowa. Większy może zostać 75kW mniejszy ok 20kW głównie do cwu (wymiennik mam 560l- duzy pobór ze względu na restauracje i pokoje gościnne) -chyba, że proponujecie inne proporcje mocy. Proszę o polecenie jakiejś sprawdzonej konstrukcji i firmy..

Jak już napisałem RBR wg mnie spełnia te warunki.



Czy SAS z czujnikiem żaru to jedyna firma takowy oferująca? Jest to faktycznie tak pomocne i "rewolucyjne"?.


Rozwiązanie znane od lat z którym jego producent latał po producentach kotłów i jakoś specjalnie się nie sprawdziło - póki co SAS w nie ostatnio wszedł - jak podziała na dłuższą metę się okaże - jakiś powód jest, że nikt wcześniej z tego nie skorzystał.

karoka65
23-03-2017, 21:21
Piece chodzą praktycznie nieprzerwanie cały rok (zwłaszcza mniejszy z przerwami na czyszczenie) Obsługa pieca to katorga. Ustawienia trzeba zmieniać często. Jak tylko zmienia sie choc troche pogoda czy spada zużycie wody piec "zasmala" się szybko, albo powstają spieki, albo od sadzy i popiołu zatykają się kanały górne -płomienie odbiją się od deflektora i uchodzą drugim pierścieniem. Do czyszczenia potrzeba 2 osób (do zdjęcia pokrywy górnej i wewnętrznej). Najpierw szablą wszystkie pionowe kanały między pierścieniami potem czyszczenie szczotą, które trwa z 2 godziny dla kazdego pieca (niski sufit trzeba najpierw czyscic na przedłużeniu dół po czym na krótkim góre pieca). Wychodze czarniejszy niz górnik i pomimo maski pluje sadzą cały nastepny dzień nie wspominając o syfie w piwnicy. Temat pomp ciepła już mam za sobą- ogrzewanie grzejnikowe musiałbym zastąpić podłogowym w całym budynku - finansowo nierealne. Poszukuje piecy, których czyszczenie nie bedzie zabierać mi kilku godzin, a dostęp do niego będzie łatwiejszy + jakaś sensowna automatyka sieciowa. Większy może zostać 75kW mniejszy ok 20kW głównie do cwu (wymiennik mam 560l- duzy pobór ze względu na restauracje i pokoje gościnne) -chyba, że proponujecie inne proporcje mocy. Proszę o polecenie jakiejś sprawdzonej konstrukcji i firmy.
Wstawiłbym 75kW na zimę i 17kW do bojlera. Można by oczywiście rozważyć jeden kocioł do wszystkiego ale pobór tej wody musiałby być naprawdę spory bo utrzymywanie przy "życiu" klocka 75kW latem tylko do wody nie za bardzo ekonomiczne będzie.
Zobacz w moją stopkę pod postem masz link do podglądu kotła RBR który ogrzewa mój domek, tak wygląda podgląd i dostęp do kotła w sterowniku internetowym eCoal, na tym sterowniku mógłby być mniejszy kocioł, większy zaś na sterowniku tej samej firmy z identycznym dostępem o nazwie Bruli.
Dostęp do kotłów masz wszędzie gdzie tylko jest dostęp do internetu, masz pełny dostęp z komputera, tabletu czy nawet z telefonu komórkowego z systemem Android.

anaana
30-04-2017, 21:18
Witam wszystkich.
Jaki polecicie kocioł na ekogroszek.
W tej chwili jest kocioł olejowy ale od 5 stycznia poszło oleju za 3tyś.
Mieszka w nim jedna starsza osoba, dom ok. 150m2 góra podgrzewana tylko minimalnie.
Ktoś doradził zastosować palnik na pellet w miejsce olejowego ale nie wiem czy to dobry pomysł.
Znam sterownik eCoal i może coś z tym sprzętem. Komin jest bardzo niski to może klasa 5 jeśli jest duża różnica w czystości spalania. Proszę o pomoc :)

minertu
01-05-2017, 05:27
Jeżeli w nim mieszka starsza osoba to nie pchał bym jej węgla do domu. Można przerobić kocioł na pelet dokładając palnik , zbiornik i sterowanie lub kupić gotowca.

anaana
01-05-2017, 08:34
Kocioł nie będzie w domu ale ok. 15m w pomieszczeniu gospodarczym. Babcia 85 lat nie będzie obsługiwać kotła.
Pellet jest dość drogi a słaby kalorycznie. Najlepiej jak będą dwa kotły. Jeden na okres zimowy drugi letni.

minertu
01-05-2017, 18:34
A dwa da radę?

anaana
01-05-2017, 19:23
Co dwa da radę?
Olejowy zostanie a na mrozy będzie kocioł na ekogroszek.

anaana
01-05-2017, 20:13
Czyli jedyny sensowny kocioł klasy 5 ze sterownikiem eCoal to Ogniwo 14KW.

minertu
01-05-2017, 20:33
Innego nie ma z tym sterownikiem

anaana
01-05-2017, 20:50
Metal-tech kusi zapalarką ale reszta taka sobie.
Defro ma eCoal tylko pod inną nazwą chyba.

anaana
01-05-2017, 20:52
Minertu jak zwykle na posterunku, tylko Karoka na majówce :D

zawijan
02-05-2017, 08:35
Czyli jedyny sensowny kocioł klasy 5 ze sterownikiem eCoal to Ogniwo 14KW.
Ogniwo Eko PlusM 14 kW. Zwracam uwagę na to "M" :)

Jarecki79
02-05-2017, 15:14
Ktoś doradził zastosować palnik na pellet w miejsce olejowego ale nie wiem czy to dobry pomysł.


To całkiem dobry pomysł, często praktykowany

marcus312
02-05-2017, 16:35
Jest to pewnego rodzaju rozwiązanie zastosowanie palnika peletowego w kotle na olej opałowy ,należy jednak pamiętać że budowa takiego kotła nieco się różni i może nie każdemu odpowiadać obsługa czyszczenia.Można by też zastosować do tego kotła palnik na muti-olej na tzw olej przepracowany ,też by to zmniejszyło koszty ogrzewania .Jednak chyba wcale nie najgorszym rozwiązaniem będzie kocioł na ekogroszek 5 klasy :rolleyes:

anaana
02-05-2017, 19:34
Palnik na pellet- dobry palnik koszt ok. 5tyś do tego zbiornik to jest zbyt drogo jak na przeróbkę. Lepiej trochę dołożyć i mieć dwa kotły. Jeżeli czujnik wewnętrzny radiowy ma kosztować ok. 250 zł to lepiej kabelek przebunkrować.
Pellet niby taniej niż olej ale niestety drożej niż Ekogroszek.

karoka65
03-05-2017, 09:19
Defro ma eCoal tylko pod inną nazwą chyba.
Nieaktualne i to nie był eCoal a raczej eCoalo-Brulo podobny :)

anaana
03-05-2017, 10:33
Karoka jeszcze majówka przeca :D

anaana
03-05-2017, 12:45
Jest, znalazł się jeden rodzynek tylko ta cena księżycowa.
https://poseidon-laziska.pl/ogniwo-eko-kociol-co-z-podajnikiem-weglowy-piec-na-paliwa-stale-15-kw-p6912

Wie Ktoś jaka jest ròżnica Ogniwo 14kw wersja tzw.czeska?

minertu
03-05-2017, 21:01
Gdyby nie świstek brał bym go od szlagu. To jeden z pierwszych automatów ogniwa z eCoal.pl.

darase
03-05-2017, 21:43
Hello, 15kw jeszcze u mnie działa i ma się dobrze wszystko łyka tylko z ekoretem bez wapna sadzę produkował. Teraz jakieś groszki z Kaukazu zajada.
Palnik wielki ale od jakiegoś czasu cegła leży na połowie palnika i pali miodzio, zero dymu. Można czyścić gdy dmuchawa pracuje :D
Cena jakaś to racja kosmiczna :D

karoka65
08-05-2017, 18:01
Jest, znalazł się jeden rodzynek tylko ta cena księżycowa.
https://poseidon-laziska.pl/ogniwo-eko-kociol-co-z-podajnikiem-weglowy-piec-na-paliwa-stale-15-kw-p6912

Wie Ktoś jaka jest ròżnica Ogniwo 14kw wersja tzw.czeska?
Strasznie mieszasz :)
W linku masz starszą wersję Ogniwo eko 15kW nie mylić z Ogniwo Eko Plus gdzie masz moce 10,16 i 25kW ani z Ogniwo Eko PlusM gdzie masz moce 14,20 i 26kW.
Kocioł musiał gdzieś puścić "korzenie" na długo bo nie ma go już nawet w oficjalnym cenniku Ogniwa, byłby konkurencją Eko Plusów i Eko PlusM.
Pewnie jest jeszcze ze starym eColem.
Obecnie w cenniku pozostał jedynie Ogniwo Eko 35kW z najstarszej serii podajników.

darase
08-05-2017, 18:33
Eko plus M to ciekawy kocioł,ma komorę nawrotną spalania, i jest najtańszy ze wszystkich 5 klasy, z takimi bajerami, jeśli ma kiepski palnik to można zamienić na brucera :D

darase
08-05-2017, 18:36
Ma ktoś takie cudo?

http://kotly.es24.pl/opis/6066575/inteligentna-zawleczka.html

darase
08-05-2017, 18:38
Aaaa i takie cosik?

https://sterowniki.co/?48,fx10-sterownik-cofania-podajnika-(slimaka)-kotla

SUSPENSER
09-05-2017, 18:52
Eko plus M to ciekawy kocioł,ma komorę nawrotną spalania, i jest najtańszy ze wszystkich 5 klasy, z takimi bajerami, jeśli ma kiepski palnik to można zamienić na brucera :D

Skam-PV z SPPV2 jest tańszy i ma świetny palnik najnowszej generacji SV-200.

minertu
09-05-2017, 20:41
Skam-PV z SPPV2 jest tańszy i ma świetny palnik najnowszej generacji SV-200.

Potwierdzam.

zawijan
09-05-2017, 20:56
Skam-PV z SPPV2 jest tańszy i ma świetny palnik najnowszej generacji SV-200.

Potwierdzam.
To może powiedzcie coś więcej o tym palniku. Konkretnego. Nie tylko takie zdawkowe ble ble ble, jak to Wy zwykle :yes:
Szczególnie poproszę o sprecyzowanie:
- co cechuje tę najnowszą generację palników,
- czym się różni ona od dotychczasowych starych generacji,
- i może jakieś ciekawe wyniki z badań.
Tylko błagam - konkretnie, Panowie Eksperci. Dobra?

darase
09-05-2017, 21:33
Ale Skamp to potwór 20KW :D jeśli jest mniejszy Skamp 5 klasy to przepraszam :D

anaana
09-05-2017, 21:41
Skam pv? dlaczego tak późno? Są mniejsze niż 20KW? Chyba że to kociołk 6KW który na max osiąga 21KW.

Dziś zamówiony Ogniwo eko plus 14KW. Będzie za tydzień bo jest składany na specjalne moje zamówienie. Myślę, że jak nie da rady to kocioł olejowy mu pomoże :)

animuss
09-05-2017, 22:25
Gdy kobieta długo przebiera...............

rafcioa4
10-05-2017, 08:07
Ale Skamp to potwór 20KW :D jeśli jest mniejszy Skamp 5 klasy to przepraszam :D

Oczywiście, że jest. Skam-PV 12. Mój brat ma go zamontowane jakieś 2 tygodnie temu z palnikiem SV-200

marcus312
10-05-2017, 10:38
Palnik SV200 jakby go ktoś jeszcze nie widział :D https://www.youtube.com/watch?v=wbN59q0tJMg

darase
10-05-2017, 13:20
Rafcioa Skam 12Kw ma 5 klasę emisji spalin??

darase
10-05-2017, 13:24
Marcus i w czym ta rewelacja? Taki popiół to mam na swoim Brucerze :D palenie w tym palniku sv200 przypmina odpalenie rakiety :D

Jarecki79
10-05-2017, 13:56
Rafcioa Skam 12Kw ma 5 klasę emisji spalin??


Tak, ma, mowa o nowym skamp-pv 12
Popiół, zależy jak "dygasz" jak nie gibiesz fest, to zaryzykuję stwierdzenie,że będzie go objętościowo ze 30%mniej jak z retorty
Może Ci Suspenser fotę wklei, po dwóch dniach się zastanawiał, czy mu ktoś popiół podkrada

Palnik ma silniejsze i słabsze strony jak każdy inny
słabsze, to jak w przypadku palników żeliwnych typu brucer i pochodnych mocne nagrzewanie korpusu żeliwnego palnika, trzeba dokładniej ustawić podtrzymanie, szczególnie do mocniejszych paliw
a tak to masz niższa krawędź zasypu paliwa, od 3,2kW w labo idzie z wynikami V-ej klasy i jakbyś miał swój analizator, to w domu bez wielkiego problemu od 4kW powinien tak pracować, nam się to udawało na groszko-miale, kombinowanym opale z lokalnego składu i tu powiem więcej bo na tym kombinowanym robiliśmy badanie wstępne ze sprzętem używanym przez udt poznań, taki ichni pyłomierz wohlera oraz przemysłowy analizator spalin mru industrial na tym dziadostwie z pyłami z pomiarem dokłądnym 30minut jak w cyklu badawczym mieściliśmy się przy górnym zakresie normy, ale poziomu 40mg nie przekroczylismy w przeliczeniu na 10%tlenu.

karoka65
10-05-2017, 15:22
Dziś zamówiony Ogniwo eko plus 14KW. Będzie za tydzień bo jest składany na specjalne moje zamówienie.)
Już pisałem że niema OEP 14kW :) zamówiłeś chyba M-kę?
Co ma być w tym specjalnym zamówieniu można wiedzieć?

anaana
10-05-2017, 15:57
Karoka będzie miał ten super palnik sv200 ;)
Czego się nie robi za odpowiednie pieniądze ;)

karoka65
10-05-2017, 16:16
Raczej ile można przepłacić za przeczytaną reklamę na forum :)
Ogniwo włoży inny palnik?

klaudiusz_x
10-05-2017, 16:22
W wątku rbr także reklamują od ponad roku wypasionego kotła, jednak nadal nie ma 5 klasy, a to w śląskim już minimum...
Więc zachowajcie zdrowy rozsądek... Dotyczy wszystkich kotłów...

marcus312
10-05-2017, 16:39
Marcus i w czym ta rewelacja? Taki popiół to mam na swoim Brucerze :D palenie w tym palniku sv200 przypmina odpalenie rakiety :D

Jak to w czym rewelacja nowość jak w Ameryce po siedmiu miesiącach produkt jest przestarzały i trzeba wymieniać na nowy ;):D

SUSPENSER
10-05-2017, 22:09
Może Ci Suspenser fotę wklei, po dwóch dniach się zastanawiał, czy mu ktoś popiół podkrada

Palnik ma silniejsze i słabsze strony jak każdy inny
słabsze, to jak w przypadku palników żeliwnych typu brucer i pochodnych mocne nagrzewanie korpusu żeliwnego palnika, trzeba dokładniej ustawić podtrzymanie, szczególnie do mocniejszych paliw.

Spoko, na razie nie ma za bardzo co ważyć bo po spaleniu 50 kg Wesołej jest tylko trochę na dnie w popielniku :), wypalę trzeci worek to zważę ile się tego procentowo zebrało.

Póki co przy pracy bardzo rzadkiej [ wyłącza się grzanie nawet na 2 dni bo mam ustawione autolato w sterowniku ] i kombinowaniu z wkładaniem i wyciąganiem zawirowywaczy i rusztów, żeby sprawdzić co i o ile zmienia temperatury spalin średnia sprawność wychodzi 72-78%.

Podtrzymanie w końcu ustawiłem przy Wesołej a skoro na niej się da to i na każdym innym węglu też.

Jak dla mnie trochę trudniejsze jest rozpalanie bo nie widać gdzie się pali, ale jak się już człowiek wdroży to po prostu odpali podpałkę, podsypie węglem, włoży drewienko, da minimalny nadmuch i wraca po 10 minutach zobaczyć czy "rakieta" już działa :)

zawijan
11-05-2017, 06:14
Spoko, na razie nie ma za bardzo co ważyć... :)
Co to znaczy? ...że spala nawet popiół? :)
Aleście wymyślili sposób reklamy :) ...zjada popiół :)

Ale... już na poważnie...
Widziałem ten palnik pracujący. Widziałem wyniki badań. Jeszcze za mało mam informacji, aby dać mu swoją opinię, ale... dla bardzo zainteresowanych, tych najbardziej... miałem go w bagażniku swojego samochodu :)
Z pewnością jeszcze usłyszycie o tym palniku...

A do informacji od SUSPENSERa podchodźcie z należytą rezerwą. To gostek z własnym laboratorium badawczym, w którym wychodzą najwyższe sprawności kotłów... taki talent samorodny :)

Jarecki79
11-05-2017, 06:53
oj Jacku
Byłeś, widziałeś, zabrałeś palnik.
Wiesz pewnie też od Grześka - producenta, ile z tym palnikiem kotłów przeszło badania.

Jak zabrałeś i masz dobry wymiennik, to nie ma bata, masz wyniki dobre i wiesz to doskonale.
Jak wymiennik masz zbabrany, to zbabrane będziesz miał pyły, ale emisje pozostałych z palcem wiadomo gdzie będą w klasie V-ej
Jak paliłeś tym dłużej na niskiej mocy, to popiół masz proszek i w małej ilości.
Tu w labo tez mi próbowali wydłubywać popiół z palnika, bo stwierdzili,że jest go za mało w popielniku do zbadania próbki.

Teraz napisałeś,że zamontowany ciepłomierz jest gorszy od metody oka, tez super. Ja wiem czy wyniki domowe rewelacyjne, jak w laboratorium na 3,9kW na okrągło 90%było ?

darase
11-05-2017, 07:06
Jarecki to prawy człowiek, napisał że ma zalety ale i pewne wady. Jak zdechnie moje Ogniwo to zapewne już będą kotły z palnikami i samymi zaletami. Poczekamy zobaczymy coś być musi do ...... za zakrętem :D
Tak humorystycznie, skoro palnik rakieta to popiół leci w kosmos :D i trzeba go szukać w ...

Jarecki79
11-05-2017, 07:20
Popiół nie leci w kosmos, on dłużej ze względu na konstrukcje palnika siedzi w środku. Dzięki temu lepiej się dopali, bo ma na to czas, nie będzie zrzucony na dół.
Palnik na niskich mocach się zapopiela tworząc górkę a spaliny wylatują tylko górą, dzięki temu cały czas tu, gdzie retorta leży i kwiczy na niskiej mocy z mega lambdą i wysoką emisją CO w tym palniku mamy jeszcze świat i doskonałe wyniki emisyjne, niższa lambdę i wyniki CO z mega zapasem do granicy V-ej klasy (mówię o obciążeniu ok. 3,6-4kW)

Wymiennik tez będziesz rzadko czyścił, nie sądzę, aby wypadało to przy tym palniku częściej jak raz na miesiąc jak jesteś nadgorliwy, te "syfy" wypluwane w inny sposób przez ten palnik zdychają i siadają w popielniku a retorta wypluwa je w górę i siadają w dużej ilości na całym wymienniku

W necie pokazywałem test tego palnika na starszym prototypowym skamie domowym, miesiąc nie czyściłem i co tydzień wklejałem fotki wymiennika.
Znajdziesz bez problemu

Zobacz w załącznikach masz:
zrzut ekranu z pyłomierza Wohler SM500 pomiar dokładny typ 60, sesja 30minut, to sa uśrednione wyniki z 30minut sesji pomiarowej, długość sesji, wyniki widac nad wykresem. Pik na początku pokazuje jak to wygląda po włożeniu sondy do zasysania pyłów, wzruszamy to, co w kominie. Tak niskie pyły jak 40mg, to musiałbyś widzieć o co chodzi, jakbyś palił papierosy i dmuchnął w popielnik podczas pobierania, wówczas byś zrozumiał czym jest 40mg/m3 i o co walczymy
Wynik emisji pyłu nad tabelą po lewej stronie na dole jest to średnia z 30minut w przeliczeniu na 10%tlenu w spalinach. Czas pomiaru nad tabelą masz w prawym rogu w dolnym wierszu

Wydruk jest z analizatora spalin MRU AIR Vario Plus Industrial, to urządzenie drukuje wyniki co 1h pracy na stanowisku, wydruk masz z godziny, gdzie pobierana była próbka pyłów

Te wyniki były robione na węglu no-name z lokalnego składu, gdzie właściciel potrafił jedynie wydukać,że kupuje dwa węgle i miesza, aby było dobrze.

Dodatkowo poza konkursem zdjęcie worka z opałem stosowanym w laboratorium, gdzie badaliśmy jednostkę skamp-pv 12
żadne specjalne paliwo rakietowe
388910388908388909

zawijan
11-05-2017, 11:18
Jarecki
Wymyśliłeś śmieszny sposób reklamy... i jeszcze bronisz go tak zawzięcie :)
Przeciętnie dobre palniki (podkreślam - przeciętnie dobre) wykazują zawartość części palnych w popiele (podkreślam - w popiele) na poziomie 10-15%. W stosunku do całego paliwa jest to 1-1,5%. Niechby nawet ten najlepszy miał 0% części palnych w popiele (podkreślam - niechby), to nie jest to różnica zauważalna gołym okiem :) I z tego sobie żartowałem. Przeczytaj sobie jeszcze raz: https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/sprawnosc-cieplna/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzawijan.wordpress .com%2Fporadnik-uzytkownika%2Fsprawnosc-cieplna%2F)

A gdzieś Ty u mnie wyczytał, że zamontowany ciepłomierz jest gorszy od metody oka ???

Jarecki79
11-05-2017, 12:11
Nie mówimy o tym, co w labo

Mówimy o spalaniu węgli w domu, najzwyczajniej w świecie
- masz kociołek ogniwo, czy tam hef-a - wsadźcie sobie retortę, niech się w tym kotle miesiąc popali na węglu handlowym z danej skłądnicy, możecie to robić na jakimś konkretnym, niskim odbiorze ciepła czy wyższym (w sensie stałego obciążenia). Zrób zdjęcia co tydzień, sprawdzaj popiół, waż tylko to, co spada do popielnika

Następnie zamień palnik na ten sv-200 w tym samym kotle, powtórz doświadczenie, tj. zrób podobny, stały odbiór ciepła, zastosój ten sam węgiel i niech się miesiąc pali, zrób zdjęcia co tydzień i porównaj co masz na wymienniku i ile jest popiołu.

dla jednego i drugiego palnika będziesz musiał dobrac podawanie i nadmuch, bo przesyp sv-200 jest inny jak retorty

Sam wówczas zobaczysz o czym mowa

zawijan
11-05-2017, 13:18
Nie mówimy o tym, co w labo

Mówimy o spalaniu węgli w domu, najzwyczajniej w świecie
- masz kociołek ogniwo, czy tam hef-a - wsadźcie sobie retortę, niech się w tym kotle miesiąc popali na węglu handlowym z danej skłądnicy, możecie to robić na jakimś konkretnym, niskim odbiorze ciepła czy wyższym (w sensie stałego obciążenia). Zrób zdjęcia co tydzień, sprawdzaj popiół, waż tylko to, co spada do popielnika

Następnie zamień palnik na ten sv-200 w tym samym kotle, powtórz doświadczenie, tj. zrób podobny, stały odbiór ciepła, zastosój ten sam węgiel i niech się miesiąc pali, zrób zdjęcia co tydzień i porównaj co masz na wymienniku i ile jest popiołu.

dla jednego i drugiego palnika będziesz musiał dobrac podawanie i nadmuch, bo przesyp sv-200 jest inny jak retorty

Sam wówczas zobaczysz o czym mowa
A Ty robiłeś to, co mnie sugerujesz zrobić? Jeśli to robiłeś - to podaj, co Ci wyszło. A jeśli nie robiłeś, to... wiesz co :D
A ja się nie śmieję z palnika SV-200, tylko z Ciebie i z SUSPENSERa... za ten absolutnie wyjątkowy sposób reklamy :D
A tak na marginesie... to jakie Ty stosowałeś dotąd palniki w swoich kotłach, skoro tak na oko widzisz teraz mniej popiołu z SV-200???

Jarecki79
11-05-2017, 15:48
To co starasz się zrobić, to już każdy, kto Cię zna widzi.
Nic nowego bym powiedział, prawda?

Napisałem jak byk robiłem takie porównanie, pokazywałem ponad miesiąc czasu zdjęcia tydzien po tygodniu z pracy w warunkach domowych, wypadło to jakoś tak,że weszły mrozy i w moim przypadku palnik był wówczas lekko za mały na potrzeby mojego domu i posiadany opał, dawał radę ogrzewać, ale produkował wówczas większe spieki. U mnie normalnie jest zamontowany palnik z głowicą 32kW. itd.

podałem to w poście 22383, kolegę Boleckiego znasz, jego stronę również, na jego stronie wisi wątek i sobie każdy łącznie z Tobą zobaczyć może
Nie kładę tam nacisku na popiół jako głównego bohatera, Ty się do tego mocniej przyczepiłeś, natomiast fakt jest taki,że wymiennik mniej się syfi i wymaga rzadziej czyszczenia, siada to wszystko w popielniku, uważam,że przy pracy na niższych obciążeniach popiół jest drobniejszy i jest go mniej (może dlatego,że drobniejszy), ważny jest jednak odpowiedni dobór mocy.

zawijan
11-05-2017, 16:56
Popiołu z węgla jest tyle, ile było go w węglu, plus niedopały, bo żaden palnik nie spali węgla do 0% zawartości części palnych w popiele. Aby jednak tę różnicę zauważyć gołym okiem, to niedopału musiałoby być ze 30%, a takie palniki to już dawno dawno temu wyszły z użycia.
Przestańcie się wygłupiać z takimi reklamami, które z ludzi mają zrobić idiotów i zacznijcie może trochę ich szanować. Co?

A palnik SV-200 jest bardzo dobrym palnikiem... i takim będzie także bez tych Waszych śmiesznych reklam :D

Jarecki79
11-05-2017, 17:29
O co Ci chodzi, czy musisz rozmówców sprowadzac do takiego poziomu, aby stali się handlarzami, marketingowcami etc. a Ty musisz być schodek wyżej?
Pisze się do Ciebie normalnie, możesz sobie zdjęcia zobaczyć,

baaa masz podaną propozycję wstaw do tego ogniwa, czy do hef-a, jak jeszcze masz tam kontrakt i sprawdź sobie wszystko. Zobacz choć przez 2tygodnie w tym samym wymienniku (byle nie dolniaku) i zobacz co się osadzi po takiej dłuższej eksploatacji na wymienniku, co ląduje przy niższych mocach w popielniku. Zapuść to sobie na obciążeniu w granicy 5-6kW i pyknij fotkę z analizatora na retorcie i na sv-200 albo wstaw taki wydruk z godziny badania, będziemy wówczas mieli jasność o co chodzi bez mataczenia. nie wiem jakie Ty masz wyobrażenie popiołu, najlepiej zasadź oba palniki w jeden kocioł i jak skończysz test, to pogadamy,

Suspenser Ci napisał,że poinformuje ile jest popiołu po spaleniu 3worków, bo teraz z wesołej nie ma co mierzyć. To chyba nie musi dziwić, bo wg papierów wesoła ma bodajże 3%popiołu a jak mu łagodnie pracuje to ją wypalisz w pył

zawijan
11-05-2017, 20:01
No tak. Rzeczywiście. Z węgla o zapopieleniu 3% jest z pewnością mniej popiołu, niż z węgla o zapopieleniu 10%. Na każdym palniku.
Dlaczego jednak tak usilnie namawiasz mnie do zrobienia tych wszystkich badań, skoro Ty je masz już zrobione. Pokaż te wyniki. Ja Ci z pewnością uwierzę.

Moje "wyobrażenie popiołu" jest takie, że w dobrym palniku ze 100 kg węgla o zapopieleniu 10% uzyska się 10,5-11,0 kg popiołu, a ze 100 kg węgla o zapopieleniu 3% uzyska się 3,15-3,30 kg popiołu. Jeśli tyle popiołu nie będzie w popielniku, to będzie znaczyć, że reszta jest w innych częściach kotła, w kominie i w spalinach wychodzących z komina do atmosfery. Jest tak, czy nie?

W Ogniwie nie będzie palnika SV-200, ani żadnego innego, poza Burnerem-SM. Burner - to palnik skonstruowany pod możliwości technologiczne własnej odlewni firmy OGNIWO. Jakiż byłby sens, gdyby firma posiadająca własną odlewnię kupowała palniki z innej odlewni. Zresztą kotły Ogniwo Eko PlusM mają stosowne atesty badawcze i nie muszą zmieniać swoich konstrukcji.

Jarecki79
11-05-2017, 20:33
Mówię, abyś spróbował, wówczas łatwiej rozmawiać.
Z 75kg czy nawet ze 100kg nie musi być w kominie jak piszesz popiołu, bo najzwyczajniej w świecie siedzi on jeszcze w palniku i jeszcze z niego nie spadł do popielnika, np. w popielniku masz 2,9kg a w palniku resztę do tego 3,3
Jakbyś chciał to sobie wyobrazić, to pokażę Ci fotkę palnika od czoła i wyobraź sobie,że on się zapopieli i w uproszczeniu zbryli popiół do tego załamania na górze, tylko tą szczeliną na górze przelecą gazy, które swobodnie się odpalą i dopalą wszystkie badziewia, które na retorcie przy takim małym obciążeniu tak mocno windują emisje CO
388962

podjedź sobie do Bolka, zagadaj do niego, ma sv-200 i po konsultacjach przerobione napowietrzenie coś pod to, co miałem na badaniach i co ma u siebie suspenser. Zabierz analizator, ustawcie sobie z Bolkiem na 2-3h moc na 5kW i zobaczysz jak to fajnie pracuje.
Na sam bojler "przykopci" jak wsio inne,z tym jeszcze nie potrafimy sobie poradzić, ale broni nie składamy i pracujemy dalej

zawijan
12-05-2017, 06:46
Mówię, abyś spróbował, wówczas łatwiej rozmawiać.
Z 75kg czy nawet ze 100kg nie musi być w kominie jak piszesz popiołu, bo najzwyczajniej w świecie siedzi on jeszcze w palniku i jeszcze z niego nie spadł do popielnika, np. w popielniku masz 2,9kg a w palniku resztę do tego 3,3
Przekombinowujesz Jarecki.
Skąd, według Ciebie, popiół dostaje się do wymiennika kotła i do komina? Z popielnika? Dopiero z popielnika? To popiół z palnika jest wydmuchiwany (przez ciśnienie powietrza z dmuchawy) do popielnika, a dopiero z niego idzie dalej? Eee... coś chyba nie tak :)
To jeszcze zapytam... Po jakiej ilości spalonego węgla stwierdziliście, że z palnika SV-200 wychodzi mniej popiołu, niż z innych dobrych palników? Bo masz rację, do wysuwania takich wniosków trzeba spalić trochę więcej węgla, niż 2-3 worki. Dlatego pytałem o te ilości, które Wam wyszły w Waszych "badaniach" :)
Myśl rozsądnie i... pisz rozsądnie.

P.S.
A co z palnikiem Batory, którego tak bardzo ostatnio wychwalałeś? Jak ma się ten palnik Batory do palnika SV-200. Też miałem ten palnik Batory w bagażniku swego auta i też niedługo będę mógł coś o nim napisać. Tak samo jak o palniku SV-200.

czp01
12-05-2017, 07:18
Ciekawe czy taki SV-200 w moim żeliwnym monstrum, też potrafiłby zrobić czystszy wymiennik :)

SUSPENSER
12-05-2017, 07:37
Popiołu z węgla jest tyle, ile było go w węglu, plus niedopały, bo żaden palnik nie spali węgla do 0% zawartości części palnych w popiele. Aby jednak tę różnicę zauważyć gołym okiem, to niedopału musiałoby być ze 30%, a takie palniki to już dawno dawno temu wyszły z użycia.

Miałem nie odpisywać na zaczepki, ale jak widzę udajesz, że nie rozumiesz o co chodzi, wyjaśnię więc jednoznacznie: na razie jest bardzo mało popiołu OBJĘTOŚCIOWO bo tylko to mogę stwierdzić, jest mniej niż z palnika retortowego Pancerpol na którym dotąd spalałem Wesołą - po prostu popiół jest drobniejszy a z Pancerpola był grubszy.

Lada dzień powinien się skończyć ten trzeci worek to zważę ile go jest i wtedy podam ile wagowo wyszło popiołu.

zawijan
12-05-2017, 10:18
Panowie Eksperci
Przecież są już kotły z palnikiem SV-200, które uzyskały atest stosownej jednostki badawczej wg normy EN 303-5:2012. Wystarczy z raportu wziąć wynik z rubryki "zawartość części palnych w popiele" i porównać z wynikami dla innych palników. I wszystko będzie jasne i konkretne.

anaana
12-05-2017, 15:14
Kurier dojechał :)
Ogniwo eko plus M 14KW jest już w kotłowni ale w częściach :D
Jak się uda, to niedługo będzie odpalenie.
Jeszcze potrzebny dobry wymiennik płytowy.

Czasami większy objętościowo popiół jest lżejszy od tej drobnej frakcji. Tak, jedynie waga pokaże i... wymiecienie tej drobnej frakcji ze wszystkich kanałów bo z komina to już będzie ciężko. ;)

Jarecki79
12-05-2017, 16:22
P.S.
A co z palnikiem Batory, którego tak bardzo ostatnio wychwalałeś? Jak ma się ten palnik Batory do palnika SV-200. Też miałem ten palnik Batory w bagażniku swego auta i też niedługo będę mógł coś o nim napisać. Tak samo jak o palniku SV-200.

Batory normalnie montuję do skamów,
ten, który widziałeś u chłopaków na kotle deko powyżej 20kW V-ke w udt niedawno uzyskał, wiec można, trochę się trzeba napracować, ale nie sądzę, abyś na tym mniejszą moc zrobił.

flush
12-05-2017, 19:20
Miał być gaz, miał być pelet, a będzie ekogroszek.

Pytanie tylko jaki na 160 m2?

Trzy osoby dorosłe non-stop. Jedna z doskoku.

Trochę podłogówki, reszta grzejniki.

Dom drewniany docieplony 12 cm wełny.

Na poddaszu gdzie oprócz wełny z zewnątrz jest jeszcze wełna wewnątrz szybciej traci temperaturę - szczególnie przy wietrze.

Zasobnik ciepłej wody 150 litrów. Teraz latem grzeję prądem co wychodzi 100% więcej mojego dziennego zużycia. Przynajmniej na początku chciałbym ogrzewać kotłem.

minertu
12-05-2017, 20:00
Czy ma być na dofinansowanie?

flush
12-05-2017, 21:16
Szczerze? Nie wiem. Po kilku latach mieszkania w mieście sytuacja zmusiła do wyprowadzenia się na wieś.

Tam po remoncie poddasza z 75m zrobiło się 160 i piec 14,5 kW: [moderowano] jest za słaby.

Dopóki nie zamkną się głowice na dole ustawione na 22° mam problem by nabić temperaturę do 65° które skutecznie grzeją poddasze.

Takie dofinansowanie to z Gminy?

minertu
12-05-2017, 21:32
Z gminy lub wfoś.

flush
12-05-2017, 21:52
Pewnie będę się starał, ale z tego co widzę na stronie UG wnioski można było składać do października u.r. I były to wnioski na kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła, czyli OZE.

A z ochrony środowiska rozpatrywanie wniosku (o ile da się go złożyć) ile może trwać?

I czym musi charakteryzować się taki kocioł żeby można było uzyskać dofinansowanie?

minertu
13-05-2017, 07:35
Musi mieć 5 klasę. Wnioski od 16 do 26 mają trzeba złożyć.

minertu
13-05-2017, 07:38
http://www.wfosigw.katowice.pl

flush
13-05-2017, 07:59
A mnie wita takie info: http://wfosigw.bialystok.pl/wstrzymanie-naboru-wnioskow-o-dofinansowanie-w-formie-dotacji,a558

minertu
13-05-2017, 08:18
Jak to się mawia , każdego szkoda.

SUSPENSER
15-05-2017, 16:39
Miał być gaz, miał być pelet, a będzie ekogroszek.

Pytanie tylko jaki na 160 m2?

Trzy osoby dorosłe non-stop. Jedna z doskoku..

Podstaw dane domu pod linkiem

www.cieplowlasciwie.pl/start

i wklej link do strony z wynikiem to przejrzę co podstawiłeś i zaproponuję właściwą moc kotła.

SUSPENSER
15-05-2017, 16:41
Panowie Eksperci
Przecież są już kotły z palnikiem SV-200, które uzyskały atest stosownej jednostki badawczej wg normy EN 303-5:2012. Wystarczy z raportu wziąć wynik z rubryki "zawartość części palnych w popiele" i porównać z wynikami dla innych palników. I wszystko będzie jasne i konkretne.

Może w idealnym świecie to co w praktyce w domach pokrywa się z tym co było w laboratorium, póki co w obecnym nie do końca.

Poza tym nie widziałem wyników badań wykonanych przy spalaniu Wesołej ...

karoka65
15-05-2017, 18:38
W Ogniwie nie będzie palnika SV-200, ani żadnego innego, poza Burnerem-SM. Burner - to palnik skonstruowany pod możliwości technologiczne własnej odlewni firmy OGNIWO. Jakiż byłby sens, gdyby firma posiadająca własną odlewnię kupowała palniki z innej odlewni. Zresztą kotły Ogniwo Eko PlusM mają stosowne atesty badawcze i nie muszą zmieniać swoich konstrukcji.
Hmmm? Obecny tutaj kolega annana pisze że zamówił M-kę 14kW z SV 200, chyba że sobie jaja robi.

flush
17-05-2017, 10:43
...Podstaw dane domu pod linkiem...

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2gj4

Chociaż oczywiście tyle metrów do ogrzania nie mam.

Z linijką w rękach wychodzi 177,4125m2.

Reszta w linku raczej w porządku.

SUSPENSER
17-05-2017, 20:10
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2gj4 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcieplowlasciwie.pl %2Fwynik%2F2gj4)

Chociaż oczywiście tyle metrów do ogrzania nie mam.

Z linijką w rękach wychodzi 177,4125m2..

Czy grubość ściany całkowita razem z wełną to na pewno tylko 15 cm ?

"15cm, konstrukcja: drewno iglaste, izolacja: wełna mineralna 12cm"

Skoro dotąd zasypowiec 14 kW dawał radę to podajnikowy 12 kW Skam-P czy RBR dadzą radę na pewno zwłaszcza, że metraż wyszedł sporo za duży i po zmniejszeniu go o te 70 m2 wynik z cieplowlasciwie też będzie niższy.

flush
17-05-2017, 20:44
15 + 12 = 27 cm i to jest na parterze.

Tu wewnątrz jest suchy tynk na profilu odsuniętym bez docieplenia od wewnątrz.

Na piętrze i poddaszu jest tylko deska calowa.

Na zewnątrz 12 cm wełny.

Wewnątrz 15 cm wełny 0,33.

Także nie takie proste te liczenie jak mi się wydawało.

Według mnie obecny piec nie daje rady. Nabić na nim 60° da się tylko wtedy, gdy na dole zamkną się głowice.

Opału idzie porównywalnie do tych wyliczonych 240m2.

Gdy zamknę rozdzielacz którejś z kondygnacji to zaczyna pracować poprawnie.

Ale bez przesady jak przy 0 pół dnia spędzam w kotłowni (piwnica) to co będzie przy - 20?

karoka65
17-05-2017, 20:53
Flush, moje zdanie już znasz :)

SUSPENSER
25-05-2017, 14:16
Te podajnikowe 12 kW mają taki zapas, że na pewno dadzą radę.

Krzychuziom
30-05-2017, 22:13
Witam , chciałem zapytać o piece na pellet z Czeladzi Bud Mat Nocoń , aktualnie opalamy się węglem , mamy dom oraz warsztat ok 340 m2, na początku braliśmy pod uwagę piec na eko groszek , lecz wtedy przedstawiciel polecił piec na pellet , czy ktoś ma i może polecić ? Polecano nam piec właśnie z Bud Mat Nocoń Forest 38 KW , podobno jest to jeden z lepszych pieców , i warto dołożyć do niego , spalanie pelletu jest porównywalne do spalania węgla. dziękuje bardzo za podpowiedzi i sugestie :)

SUSPENSER
31-05-2017, 09:43
Witam , chciałem zapytać o piece na pellet z Czeladzi Bud Mat Nocoń , aktualnie opalamy się węglem , mamy dom oraz warsztat ok 340 m2, na początku braliśmy pod uwagę piec na eko groszek , lecz wtedy przedstawiciel polecił piec na pellet , czy ktoś ma i może polecić ? Polecano nam piec właśnie z Bud Mat Nocoń Forest 38 KW , podobno jest to jeden z lepszych pieców , i warto dołożyć do niego , spalanie pelletu jest porównywalne do spalania węgla. dziękuje bardzo za podpowiedzi i sugestie :)

Witam,

Nieźle ktoś bajeruje twierdząc, że "spalanie pelletu jest porównywalne do spalania węgla" bo najlepszy pellet ma wartość opałową 19 MJ/kg i kosztuje około 1000 zł / tonę a np. miał workowany z Piasta, który ma 23 MJ/kg płaci się około 580 zł / tonę, a za droższą Wesołą, która ma 29,5 MJ/kg około 900 zł / tonę.

Wystarczy to porównać i już widać tą "porównywalność".

Zaletą pelletów jest mała ilość popiołu - ok. 0,5%, dla porównania Wesoła ma 2-3%, miał z Piasta około 10%, wadą pelletów niski ciężar właściwy, czyli nie dość, że mniej kaloryczne to objętościowo tona pelletów zajmuje z 20% więcej.

Proponuję podstawić dane domu i warsztatu osobno jeśli to oddzielne budynki lub razem jeśli jeden do kalkulatora pod linkiem i wkleić link do strony z wynikiem to sprawdzę czy dane są dobrze podstawione i zobaczymy jakiej mocy kotła potrzeba

www.cieplowlasciwie.pl/start

Jarecki79
31-05-2017, 11:55
U nas taki do luftu pellet jak to mówią agropellet z roslin energetycznych od miejscowego producenta jest po 500zł.tona
ale jego spalanie to nie jest to samo, co spalanie barlinka czy stelmetu, spieki wielkości dłoni, zabawy w czyszczenie. Można pelletem taniej ale nie z taką sama jakością jak drogiego, dobrego pelletu drzewnego.

Pellet do składowania pod dachem w suchym pomieszczeniu, jak dostanie wilgoci, to albo się rozleci, albo zapleśnieje i straty gotowe

Nie mniej wszystko ma wady i zalety i każdy przetrawić temat samodzielnie musi.
W tym temacie powinniśmy rozmawiać o kotłach z podajnikiem na ekogroszek

Krzychuziom
31-05-2017, 19:41
a czy są piece na eko gorszek 5 klasy ? bo jeśli chodzi o dopłaty w grę wchodzi tylko 5 klasa.

minertu
31-05-2017, 20:00
Są.

Krzychuziom
31-05-2017, 20:19
a jakie polecacie ? mam do ogrzania gdzieś 340 m2 a więc sporo

SUSPENSER
01-06-2017, 07:11
a jakie polecacie ? mam do ogrzania gdzieś 340 m2 a więc sporo

m2 niewiele mówią - podstaw tu dane

www.cieplowlasciwie.pl/start (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cieplowlasciwi e.pl%2Fstart)

Krzychuziom
01-06-2017, 08:24
A jak uwzględnić w tym programie warsztat ? bo obok domu jest warsztat , dom to ok 200m2 a warsztat 140 m2 ale wysoki gdzieś ok 3,5 m gdzie chcielibyśmy dmuchawy założyć , teraz są zwykłe grzejniki.

minertu
04-06-2017, 19:30
Mam taki kociołek na ekogroszek chłodzony powietrzem. Idealny na taki warsztat.

SUSPENSER
04-06-2017, 20:05
A jak uwzględnić w tym programie warsztat ? bo obok domu jest warsztat , dom to ok 200m2 a warsztat 140 m2 ale wysoki gdzieś ok 3,5 m gdzie chcielibyśmy dmuchawy założyć , teraz są zwykłe grzejniki.

Obliczyć osobno dla domu i warsztatu i podać linki do obliczeń to sprawdzę czy są dobrze dane podstawione.

slav83
25-06-2017, 18:45
Jaki kociołek z podajnikiem polecacie najlepiej na miał i jakies groszki
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2iy2
Piec ma stać w gospodarczym obok domu ! jakies 18 m przewodu oczywiście zaizolowanego w rurze pcv 160 .
Skam 7KW czy 12 KW ?
A może coś z galmetu http://allegro.pl/kociol-piec-galmet-kwp-s-12-okazja-i6858754949.html
albo http://allegro.pl/pex-pl-kociol-z-podajnikiem-prime-setlans-9kw-i6626618994.html ,
http://allegro.pl/pex-pl-kociol-z-podajnikiem-setlans-prime-14kw-i6626619159.html

karoka65
25-06-2017, 19:43
Rura izolowana ale strat na przesyle nie unikniesz, wziąłbym Skama 12kW z Batorym.

slav83
25-06-2017, 20:52
a w skam premium 7 kw i 12 kw powierzchnia wymiennika jest taka sama ? Bo na stronie producenta jest 1.5 m2 w obu przypadkach ? Palnik też niby ten sam batory 10, to na czym polega róznica ?

Jarecki79
26-06-2017, 10:36
Na stronie nie ma danych 7kW, jest tylko informacja,że taki można wykonać na zamówienie
jego pow. to 1,2m2 a mimo takiego samego palnika jest inny typ dmuchawy (mniejsza)

ogólnie jak ma być tez na gorsze paliwo i biorąc pod uwagę ustawienie w gospodarczym 18m od domu a jeszcze cwu to lepiej 12-kę

slav83
26-06-2017, 16:48
Faktycznie nie ma danych pieca skam 7kw premium na stronie producenta , te błędne dane są na stronie http://suspenser.eu.
w takim razie bede szukać 12kw, dzieki

karoka65
26-06-2017, 18:59
Stoi u mnie jeszcze jedna wolna 12-tka z Batorym.

Jarecki79
26-06-2017, 20:06
Dzisiaj mi się już ktoś o nią dobijał, ale ponoć telefonu nie odbierałeś :-)
Zobacz nieodebrane i oddzwoń ;-)

SUSPENSER
26-06-2017, 21:04
Faktycznie nie ma danych pieca skam 7kw premium na stronie producenta , te błędne dane są na stronie http://suspenser.eu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsuspenser.eu).
w takim razie bede szukać 12kw, dzieki

Ja tam widzę 1,2 m2 w powierzchni wymiennika a to od wczoraj na pewno na stronie nie było zmieniane.

slav83
27-06-2017, 21:49
Ja tam widzę 1,2 m2 w powierzchni wymiennika a to od wczoraj na pewno na stronie nie było zmieniane.
plus 7 kw ma 1,2m2 ale w premium 7kw masz podane 1,5 m2 powierzchnia wymiennika.

karoka65
27-06-2017, 22:02
Oj tam, oj tam, o kawałeczek blachy Ci się rozchodzi :)

mn268
28-06-2017, 09:38
Co sądzicie o tym piecu ?
V klasa, palnik rynnowy.
http://serigstad-energy.com/boiler_pl.html
Widziałem go na wystawie.

Jarecki79
28-06-2017, 13:35
Odnoszę wrażenie,że duży może więcej a instytuty jakoś tak inaczej podchodzą.

Certyfikat wystawił UDT Poznań
wystawiony jest dla kotłów:
EKO-KWP V17
EKO-KWP V25
EKO-KWP V34

NA STRONIE ELEKTROMETU ten EKO-KWP ma retortę a nad nią układ deflektor-inżektor(kierownica)-deflektor i przelot do pionów za paleniskiem z zawirowaczami, na szkicu nie ma tutaj mowy o rynnie

zgodnie z wymogami normy musieli przebadać 2kotły (dla klasy V-ej lub wszystkie 3 dla ekoprojektu), czyli 17 oraz 34 dla V-ki albo wszystkie tsy dla ekoprojektu
a najciekawiej robi się dalej, bo pod te przebadane 2kotły z atestem na 3jednostki wypisana jest cała litania kotłów, które mają się tylko róznić nazwą handlową (zatem powinny miec identyczną konstrukcję, sterownik, palnik)
litania wymienia:
EKO KWP xxV, EKO-KWP V+xx, EKO-KWP xx V+,
EKO-BIO xx, EKO-BIO V xx, EKO-BIO xx V
SERIGSTAD-ELEKTROMET NES V xx, ELEKTROMET-SERGISTAD NES V xx,
NES Vxx, NES xxV, EKO-KWP-V xx R, EKO-KWP-V xx P, EKO-KWP-Vxx E

nie wiem czy znajdziemy druga firme, która badając dwa-trzy kotły ma atesty na ok.13-15kotłów x 3moce (39kotłów)
te średnio 13kotłów jest dla każdej mocy tj. 17, 25, 34
Fenomen prawdziwy, ale skoro w UDT podpisali, to papier jest

mastamari
28-06-2017, 18:50
Witajcie szukam kotła na ekogroszek do swojego domu moc jaka mi wyszła z wyliczenia to 16kw co w takim przedziale proponujecie ?

tutaj link do zestawienia http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2j2o (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcieplowlasciwie.pl %2Fwynik%2F2j2o)

znajomy ma piec z [moderowano] i jest zadowolony, macie jakieś doświadczenia z ta firma ?

minertu
28-06-2017, 20:19
RBR-K 15kW

SUSPENSER
28-06-2017, 21:41
plus 7 kw ma 1,2m2 ale w premium 7kw masz podane 1,5 m2 powierzchnia wymiennika.

Dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawiam :)

SUSPENSER
28-06-2017, 21:48
Witajcie szukam kotła na ekogroszek do swojego domu moc jaka mi wyszła z wyliczenia to 16kw co w takim przedziale proponujecie ?

tutaj link do zestawienia http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2j2o (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcieplowlasciwie.pl %2Fwynik%2F2j2o)

W zasadzie moc wyszła 10,9 kW plus 4 kW na CWU, gdzie wg mnie 2 kW wystarczyłoby doliczyć i to z zapasem.

Polecam do wyboru: RBR-K 15 kW, Skam-PV 20 - te dwa są w 5 klasie i można na nie dostać dotację do wymiany, a tańsze bez dotacji to RBR-Ekouniwersal 12 kW, Skam-P Plus 12 kW, Eko Retort Plus 15 kW.

zawijan
29-06-2017, 06:34
W 5 klasie (z papierami) jest również Ogniwo Eko PlusM 14kW, z interesująco rozwiązanym sposobem minimalizacji problemów z czyszczeniem kotła.
Niestety, nikt nie próbował jeszcze czyścić go w białej koszuli, więc na ten temat (tej koszuli) niewiele mogę powiedzieć :)

karoka65
29-06-2017, 08:13
W 5 klasie (z papierami) jest również Ogniwo Eko PlusM 14kW, z interesująco rozwiązanym sposobem minimalizacji problemów z czyszczeniem kotła.
Niestety, nikt nie próbował jeszcze czyścić go w białej koszuli, więc na ten temat (tej koszuli) niewiele mogę powiedzieć :)
Zawijan minimalizacja problemów a całkowity brak problemów to dwie różne rzeczy :)
Mogę Cię zapewnić że jeśli chodzi o czyszczenie to można w białej koszuli i pod krawatem, wiesz że pale w takim kotle już dobrze ponad rok.
Nie dotyczy uzupełnienia paliwa i usunięcia popiołu z szuflady choć tutaj można zminimalizować problem zamawiając kocioł z odpopielaniem, wtedy tylko odpiąć worek czy pojemnik i opróżnić do kubła.
Muszę przyznać Ci też rację że czyszczenie M-ki jest o wiele bardziej przemyślane jak Eko Plusa.

karoka65
29-06-2017, 08:31
Witajcie szukam kotła na ekogroszek do swojego domu moc jaka mi wyszła z wyliczenia to 16kw co w takim przedziale proponujecie ?
Szkoda że nie napisałeś szybciej, byłem w poniedziałek na serwisie w Pisarzowicach, mógłbym podjechać i obejrzeć domek i kotłownię.

Jarecki79
29-06-2017, 11:50
W zasadzie moc wyszła 10,9 kW plus 4 kW na CWU, gdzie wg mnie 2 kW wystarczyłoby doliczyć i to z zapasem.

Polecam do wyboru: RBR-K 15 kW, Skam-PV 20 - te dwa są w 5 klasie i można na nie dostać dotację do wymiany, a tańsze bez dotacji to RBR-Ekouniwersal 12 kW, Skam-P Plus 12 kW, Eko Retort Plus 15 kW.

Patrząc na link spokojnie by to objechał Skamp-PV 13 w klasie v-ej
w laboratorium podciągaliśmy go pod 14kW i wsio mieściło się w V-ej klasie

zawijan
29-06-2017, 13:30
Patrząc na link spokojnie by to objechał Skamp-PV 13 w klasie v-ej
w laboratorium podciągaliśmy go pod 14kW i wsio mieściło się w V-ej klasie

A co z białą koszulą?
Bo podobno teraz to jest najważniejsze :)

boluslolusj23
29-06-2017, 13:58
A co z białą koszulą?
Bo podobno teraz to jest najważniejsze :)

A ja każdy kocioł w białej koszuli wyczyszczę. tylko trzeba chcieć.

minertu
29-06-2017, 15:19
A ja każdy kocioł w białej koszuli wyczyszczę. tylko trzeba chcieć.

Ale się tą białą koszulą nakręcacie heh. Skampa też wyczyścisz w białej koszuli a co ze sasem?

minertu
29-06-2017, 15:31
A tak przy okazji Panie Jacku czy OEPM 26 ma 5 klasę?

mastamari
29-06-2017, 15:40
W zasadzie moc wyszła 10,9 kW plus 4 kW na CWU, gdzie wg mnie 2 kW wystarczyłoby doliczyć i to z zapasem.

Polecam do wyboru: RBR-K 15 kW, Skam-PV 20 - te dwa są w 5 klasie i można na nie dostać dotację do wymiany, a tańsze bez dotacji to RBR-Ekouniwersal 12 kW, Skam-P Plus 12 kW, Eko Retort Plus 15 kW.

Witajcie kwestia klasy 5 jest sporna bo temat dotacji u nas w okolicy coś ucichł i nie wiadomo czy będą jeszcze w tym roku a czy w późniejszym terminie z faktura wsteczna otrzymam dotacje nie wiem,

sama kwestia czy szukać klasy 4 czy to już nie ma zbytnio sensu ? bo budowa ta sama a chyba tylko ruszt wodny dochodzi do tego

kotłownia u nas to pomieszczenie około 3,5x3,5 wiec jest sporo miejsca

a czyszczenie kotła w białej koszuli nie jest wymagane ;p

alf323
29-06-2017, 15:57
Mam pytania odnośnie kotłów firmy Sekom:
1. Jak przewidujecie trwałość palnika kotła skam PV 13kW i jakie problemy mogą się pojawić. Wiem, że konstrukcja nie jest sprawdzona, ale może specjaliści z tego forum podzielą się spostrzeżeniami.
2. Który palnik jest najlepszy w kotle skam-P Premium 12kW?
Waham się między tymi dwoma kotłami PV po dofinansowaniu wyjdzie taniej jak ta nowa "5", ale jak to będzie się spisywać?
3. Trwałość, cena i przepisy: który z tych kotłów wygrywa?

alf323
29-06-2017, 16:11
Poprawiam, chodziło mi o to skam PV klasy 5 po dofinansowaniu wyjdzie mnie taniej niż skam-P Premium.

minertu
29-06-2017, 16:50
Kwestia jest taka , że nie będziesz musiał po 2026r wymieniać kotła klasy 5. Kocioł z niższą klasą niż 5 będzie musiał być wymieniony.

karoka65
29-06-2017, 18:15
Witajcie kwestia klasy 5 jest sporna bo temat dotacji u nas w okolicy coś ucichł i nie wiadomo czy będą jeszcze w tym roku a czy w późniejszym terminie z faktura wsteczna otrzymam dotacje nie wiem,

Wiem że mają coś dawać w gminie Olszanka, bodajże 3 tysie, miało być więcej ale słyszałeś chyba o aferze z odpadami toksycznymi w Pogorzeli, trzeba to zneutralizować a to kosztuje, w Brzegu nie wiem, trzeba pytać w Urzędzie.
Najpierw musisz załatwić cała papierologię i dopiero kupić kocioł, jeśli zrobisz odwrotnie kasiuty nie będzie.

karoka65
29-06-2017, 18:18
A ja każdy kocioł w białej koszuli wyczyszczę. tylko trzeba chcieć.
Pewnie że każdy panie Slawku, pozostaje tylko kwestia jakiego koloru będzie ta koszula po czyszczeniu :)

SUSPENSER
29-06-2017, 19:26
Witajcie kwestia klasy 5 jest sporna bo temat dotacji u nas w okolicy coś ucichł i nie wiadomo czy będą jeszcze w tym roku a czy w późniejszym terminie z faktura wsteczna otrzymam dotacje nie wiem,

sama kwestia czy szukać klasy 4 czy to już nie ma zbytnio sensu ? bo budowa ta sama a chyba tylko ruszt wodny dochodzi do tego ;p

Budowa Skama jest zupełnie inna, RBR-K też się trochę różni od Ekouniwersala a rusztów wodnych nie ma żaden z nich, pewnie chodziło Ci o rusz do palenia awaryjnego - to tak też to je różni.

Ta wymiana w 2026 to chyba z założeniem, że średnie zarobki w naszym kraju dogonią niemieckie.

minertu
29-06-2017, 19:39
W Małopolsce do 2023r a tu trochę info co planuje rząd http://m.gramwzielone.pl/trendy/25048/rzad-zapowiada-doplaty-do-80-proc-na-wymiane-piecow-weglowych

karoka65
29-06-2017, 19:42
Ja coś zaczynam planować jak mam na to kasę :)

minertu
29-06-2017, 19:53
Nie inaczej.

alf323
29-06-2017, 20:33
Kwestia jest taka , że nie będziesz musiał po 2026r wymieniać kotła klasy 5. Kocioł z niższą klasą niż 5 będzie musiał być wymieniony.
Chyba że kocioł klasy 5 nie przeżyje do 2026 i wtedy znowu będę wymieniał i stąd były moje pytania na które niestety jeszcze nikt nie odpowiedział.

minertu
29-06-2017, 20:45
Osobiście serwisuję 10 letniego RBR-a. To ile kocioł przeżyje zależy od tego w jakich warunkach pracuje.

karoka65
29-06-2017, 20:48
Chyba że kocioł klasy 5 nie przeżyje do 2026 i wtedy znowu będę wymieniał i stąd były moje pytania na które niestety jeszcze nikt nie odpowiedział.
To jest bardzo prawdopodobne, przez to ja wole te bezklasowe bo te klasy to tylko jeden wielki pic laboratoryjny :)
Zdania nie zmieniłem jak widać i nie zmienię.
Czarować klasami to można naiwnych na forach :)
Nie obrażając nikogo oczywiście ale takie jest moje zdanie od dawien dawna.
Jakaś kaska wpływa z dopłaty i nic więcej, większą część tej kaski i tak zawinie instalator bo przecież inwestor coś dostał to trzeba go zmłócić :) a cudowny kocioł 5-to klasowy może stać się w rękach użytkownika większym śmierdzielem jak zwykły kopciuch.
Dziękuję za uwagę, chociaż pewnie wielu się nie spodoba to co napisałem.
Taka już moja "uroda" :) tyle że nie dbam o nią, o tą "urodę" znaczy się :)
Możecie sobie teraz poużywać :)

karoka65
29-06-2017, 20:49
Osobiście serwisuję 10 letniego RBR-a. To ile kocioł przeżyje zależy od tego w jakich warunkach pracuje.
Dlatego tyle pracuje bo niema 5-ej klasy, hehe

minertu
29-06-2017, 20:59
Tak. To jest jeszcze kocioł bez czyszczaka pionowego i z podgrzewaczem CWU. Ten kocioł miał przej....e dopóki nie zajechałem na pierwszy serwis (padł czujnik spalin) trochę instrukcji palaczowi udzieliłem i śmiga aż miło.

czp01
29-06-2017, 21:04
.................

Polecam do wyboru: RBR-K 15 kW, ........w 5 klasie .............

Podaj jakiś link gdzie można obejrzeć lub poczytać o tym, modelu kotła RBR - K 15 KW w 5 klasie

minertu
29-06-2017, 21:17
Wszystko będzie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

zawijan
30-06-2017, 06:08
Wszystko będzie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Słyszeliśmy to już dziesiątki razy przez parę ładnych lat.
Powtórka z rozrywki? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Jarecki79
30-06-2017, 09:36
Mam pytania odnośnie kotłów firmy Sekom:
1. Jak przewidujecie trwałość palnika kotła skam PV 13kW i jakie problemy mogą się pojawić. Wiem, że konstrukcja nie jest sprawdzona, ale może specjaliści z tego forum podzielą się spostrzeżeniami.
2. Który palnik jest najlepszy w kotle skam-P Premium 12kW?
Waham się między tymi dwoma kotłami PV po dofinansowaniu wyjdzie taniej jak ta nowa "5", ale jak to będzie się spisywać?
3. Trwałość, cena i przepisy: który z tych kotłów wygrywa?

Nad serią PV pracowaliśmy od grudnia 2015
Jakoś tak mamy, że zaczynamy sprzedaż jak są w rękach papiery a nie odwrotnie

Skamp-Premium ma palnik batory i 3lata gwarancji

Skamp-PV ma palnik w klasie V-ej innej konstrukcji, są półautomatyczne czyszczaki
cały z blachy 6mm, gwarancja 5lat
Został skonstruowany w taki sposób, aby można było w nim wstawić (po zbadaniu i uzyskaniu atestu) także palnik pelletowy

Konstrukcja jest przemyślana i daje Tobie jako użytkownikowi możliwość wpływania na generowane temp. spalin, aby je podnieść np. latem albo ciepłą wiosną bądź jesienią możesz zdemontować dwie płyty deflektora separującego, podniesiesz generowane spaliny o jakieś 20-30st.C. Demontaż jest prosty, są one wsuwane w wyższe małe drzwiczki.

Jak chcesz jeszcze mocniej podnieść generowane temp. spalin to wyciągasz dwa autoczyszczaki pełniące jednocześnie funkcję zawirowaczy. Tym sposobem podbijesz spaliny o kolejne 20-30st.C

Masz zatem możliwość i realne narzędzie do dbania o kocioł oraz komin w zależności od zapotrzebowania oraz stosowanego opału.
Wymiary kompaktowe szer. korpusu 44cm, z palnikiem 115cm, wys. 112/113cm, głębokość 67cm plus ok.8cm wystająca rura czopucha fi.127mm
Wymagany ciąg kominowy 14Pa dla mocy znamionowej (to jest nisko)

Dolna część rury kominowej 87cm od posadzki (plus 35-60mm regulacja na nóżkach)

Opcje wyjścia spalin, wklejam taki prościusieńki szkic
Klasa efektywności energetycznej na węglu kamiennym sort.ekogroszek "B", klasa kotła V-ta wg PN-EN 303-5:2012
392168392169

karoka65
30-06-2017, 10:55
Konstrukcja jest przemyślana i daje Tobie jako użytkownikowi możliwość wpływania na generowane temp. spalin, aby je podnieść np. latem albo ciepłą wiosną bądź jesienią możesz zdemontować dwie płyty deflektora separującego, podniesiesz generowane spaliny o jakieś 20-30st.C. Demontaż jest prosty, są one wsuwane w wyższe małe drzwiczki.

Jak chcesz jeszcze mocniej podnieść generowane temp. spalin to wyciągasz dwa autoczyszczaki pełniące jednocześnie funkcję zawirowaczy. Tym sposobem podbijesz spaliny o kolejne 20-30st.C

Masz zatem możliwość i realne narzędzie do dbania o kocioł oraz komin w zależności od zapotrzebowania oraz stosowanego opału.

I dobrze że jest taka możliwość, tyle Jarku że po tych zabiegach kończy się magiczna 5 klasa bo pyłki dalej będą sobie furgać w atmosferę :)
Po coś te płyty i zawirowywacze zamontowałeś w swoim kotle do badań bo nie wierzę że tylko po to żeby zwiększyć wagę kotła :) i zmarnować niepotrzebnie materiał który za darmo nie jest.
Nie jest to na pewno złośliwość akurat w Twoją stronę a we "wszystkie" strony, papier jest, dopłata jest i syf dalej jest.
Czyli co? laboratoryjna fikcja :)
Nie będzie tak tylko u Ciebie bo zostaną wywalone te wszystkie "przeciwpyłowe" gadżety z kotłów po pierwszym czyszczeniu bo przecież bez nich tez będzie się palić :)
ba mnie syfu będzie zalegało na wymienniku.
Byłem ostatnio wymieniać palnik w jednym kotle ( Pruszków ), gdzie od razu instalator wyrzucił z niego zawirowywacze z płomienówek uznając że te "wstążki" nie są do niczego potrzebne, tyle że on wiedział że z tymi "wstążkami" za dwa miesiące będzie problem bo syfit kotłowni był niecałe 20cm wyżej niż góra kotła i nawet wyciągnąć by ich się nie dało do czyszczenia.
Kocioł poszedł kasa wzięta a zawirowywacze leżą gdzieś w stodole bo niepotrzebne :) i gdzie ta 4 klasa?
W stodole pod sianem :)

minertu
30-06-2017, 14:19
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Słyszeliśmy to już dziesiątki razy przez parę ładnych lat.
Powtórka z rozrywki? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Może i powtórka z rozrywki.
Zapytałem wcześniej o OEPM 26kW ma tę 5 klasę czy nie ma?

zawijan
30-06-2017, 14:53
Może i powtórka z rozrywki.
Zapytałem wcześniej o OEPM 26kW ma tę 5 klasę czy nie ma?
Na stronie firmowej http://www.ogniwobiecz.com.pl jest wszystko, co potrzeba.

minertu
30-06-2017, 15:04
Czyli ma tylko klasę A

SUSPENSER
30-06-2017, 15:30
W Małopolsce do 2023r a tu trochę info co planuje rząd http://m.gramwzielone.pl/trendy/25048/rzad-zapowiada-doplaty-do-80-proc-na-wymiane-piecow-weglowych (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fm.gramwzielone.pl% 2Ftrendy%2F25048%2Frzad-zapowiada-doplaty-do-80-proc-na-wymiane-piecow-weglowych)

Żeby rząd dał musi najpierw zabrać bo ze swoich nie da przecież [nadal posłowie mają kwotę wolną od podatku 10 razy wyższą od zwykłego obywatela z którego sobie jaja robią nazywając go przy obecnej ordynacji suwerenem].

"W ten sposób rząd chce zachęcić do wymiany tanich pieców węglowych, tzw. kopciuchów, których liczbę w Polsce resort rozwoju szacuje na około 5,5 mln.
TVP Info podaje, że koszt takich pieców to 1,2 tys. zł, podczas gdy pieców 5. klasy, których wykorzystanie chce promować rząd, to około 6-8 tys. zł."

Czyli optymistyczny wariant to 27 mld zł ...

Do 2023 może być też już całkiem inny rząd.

alf323
30-06-2017, 15:43
Szwagier obok mnie ma 12 letni kocioł podajnikowy bezklasowy. Porównując jego spaliny do moich to jest super ekologiczny. Przechodzimy z jednej skrajności w drugą.
Dziękuję panie Jarecki za odpowiedź i pytam dalej. Ile wytrzyma palnik i ile kosztuje palnik na wymianę do SV 13 kW? Co będzie​ cierpieć w kotle SV w porównaniu z skam-P z racji spełnienia wyśrubowanych norm w klasie 5?

Jarecki79
30-06-2017, 16:20
alf jadąc za samochodem nie poznasz na oko, czy spełnia EURO IV, EURO V czy EURO VI
podobnie z kotłem z podajnikiem, spaliny są czyste jak palnik pracuje mówiąc w skrócie

Palnik tj jego palenisko to gruby odlew żeliwny z obiegiem powietrza na około.
Jest to rozbierane i składa się z odlewu zewnętrznego obudowy oraz wewnętrznego obudowy. Elementy wymienne

Na zewnątrz jest rura stalowa z mocowaniem kosza (króciutka) - tutaj koszty można porównac pewnie do takiego elementu pancerpola (nie pytałem o wycenę), pancerpol wycenia to w detalu na 250zł
Ślimak podaje a w zasadzie przesuwa paliwo, ma mniejsze opory podawania, nawet mocniej zużyta końcówka nie zaklinuje. Jest krótszy jak w fajkach, więc będzie też tańszy
Przypuszczalnie to ślimak będzie za parę sezonów pierwszym elementem do wymiany.

Palnik robi emisję, wymiennik nie jest mega zakręcony, powiedziałbym takie połączenie innowacyjności z prostotą konstrukcji.
W 13-ce masz dwie dźwignie do czyszczenia grilla pionowego. Po sezonie od frontu wybierasz po podniesieniu klapki co się tam w sezonie uzbierało (z komory nawrotno-osadczej, ma sporą pojemność i wg konsultacji z IE powinna wystarczyć na sezon)

Jak nie przewymiarujesz, to będzie chodził normalnie.

karoka65
30-06-2017, 16:39
Yaro a tak z ciekawości zapytam, ile kosztuje SV 200 cały kompletny?

Jarecki79
30-06-2017, 16:41
On nie jest w normalnej sprzedaży
Oferowany jest tylko producentom, którzy chcą zrobić na nim badania i ma byc montowany w kotłach z klasą V-tą.


Ogólnie oferowany jest jako kompletny zestaw tj palnik,dmuchawa,sterownik

karoka65
30-06-2017, 16:46
Nie bardzo wierzę że ktoś zainwestował kupe kasiory i masę pracy żeby sprzedać kilka palników producentom którzy chcą zrobić badania ale jak tak piszesz.
Dla mnie trochę dziwne.
Aaa doczytałem teraz że ma być montowany w kotłach 5-ej klasy, czyli jednak jest w sprzedaży :)

mastamari
30-06-2017, 16:48
Wiem że mają coś dawać w gminie Olszanka, bodajże 3 tysie, miało być więcej ale słyszałeś chyba o aferze z odpadami toksycznymi w Pogorzeli, trzeba to zneutralizować a to kosztuje, w Brzegu nie wiem, trzeba pytać w Urzędzie.
Najpierw musisz załatwić cała papierologię i dopiero kupić kocioł, jeśli zrobisz odwrotnie kasiuty nie będzie.

tak i własnie przez te odpady temat ucichł badz będzie dopiero ruszał ;(

czy miasto Brzeg udzieli mi dofinansowania nie jestem pewien, muszę dopytać ;]

Jarecki79
30-06-2017, 16:48
Karoka - Zadzwoń i zapytaj
nie mówimy już w tej chwili o "paru"

karoka65
30-06-2017, 16:52
tak i własnie przez te odpady temat ucichł badz będzie dopiero ruszał ;(

czy miasto Brzeg udzieli mi dofinansowania nie jestem pewien, muszę dopytać ;]
I od tego zacznij :)

zawijan
30-06-2017, 17:00
Czyli ma tylko klasę A
Nie umiesz czytać?
MA KLASĘ 5

minertu
30-06-2017, 17:13
Nie umiesz czytać?
MA KLASĘ 5
Na świadectwie jak byk pisze , że jest w klasie A a nie 5

Jarecki79
30-06-2017, 17:19
Pomoge Wam
momento.... wejde na ogniwo i machniom linkiem

Minertu pewnie klika w cuś takiego:
http://www.ogniwobiecz.com.pl/wp-content/uploads/2015/06/swiadectwoKlasaAJCHPW.jpg

a Zawijan słusznie mówi o tym:
http://www.ogniwobiecz.com.pl/wp-content/uploads/2015/06/ZaswiadczenieKlasa5PN-EN303-52012.jpg

Jarecki79
30-06-2017, 17:21
w komentarzu można jedynie zauważyć,że brak jest podanej i zmierzonej emisji pyłu na 30%mocy

zawijan
30-06-2017, 17:38
w komentarzu można jedynie zauważyć,że brak jest podanej i zmierzonej emisji pyłu na 30%mocy

...bo przy tak niskiej mocy, prędkości spalin są zbyt małe, aby wykonać badanie zgodnie z wymogami normy na badanie zawartości pyłu w spalinach.
IChPW więc nie robi tego oznaczenia.
Inne instytuty widocznie olewają ten warunek i robią, choć nie w pełni zgodnie z normą.

Jarecki79
30-06-2017, 18:39
czekaj, czekaj, czyli ten jeden ok, a pozostałe 3 to nie ok?

Widzisz rozmawiałem z Twoim imiennikiem Jackiem z UDT-u, oni jakos podobnie śpiewają, że tak naprawdę to norma nie nakazuje badania pyłu na 30%mocy...

IE bada, bo wie,że tego wyniku żąda się poza naszymi granicami, ale na ateście jest ** a pod tabelą widnieje zapis:
" **wartości dla obniżonego obciążenia<=30% Qn, Norma PN-EN 303-5:2012 nie klasyfikuje granicznych emisji pyłu dla mocy obnizonej"

PWTK nie wchodzi w takie hocki-klocki i najzwyczajniej w świecie bada i tyle.

Zresztą Twoje ICHPW też to bada i podaje na ateście, tyle,że nie zawsze,
widocznie taką maja furteczkę, jak nie wychodzi - kryska, jak wychodzi - dane

karoka65
30-06-2017, 18:50
A pamiętasz Yaro jak już dawno, dawno temu pisałem, "że norma niby jedna a i tak każdy .... na swój strój" ? :)
Co niektórzy chcieli mnie za to poopą zjeść :)

zawijan
30-06-2017, 18:52
czekaj, czekaj, czyli ten jeden ok, a pozostałe 3 to nie ok?

Widzisz rozmawiałem z Twoim imiennikiem Jackiem z UDT-u, oni jakos podobnie śpiewają, że tak naprawdę to norma nie nakazuje badania pyłu na 30%mocy...

IE bada, bo wie,że tego wyniku żąda się poza naszymi granicami, ale na ateście jest ** a pod tabelą widnieje zapis:
" **wartości dla obniżonego obciążenia<=30% Qn, Norma PN-EN 303-5:2012 nie klasyfikuje granicznych emisji pyłu dla mocy obnizonej"

PWTK nie wchodzi w takie hocki-klocki i najzwyczajniej w świecie bada i tyle.

Zresztą Twoje ICHPW też to bada i podaje na ateście, tyle,że nie zawsze,
widocznie taką maja furteczkę, jak nie wychodzi - kryska, jak wychodzi - dane

Nie wiem, co jest OK a co nie jest.
Nie byłem specjalistą analitykiem, tylko technologiem. Nie moje podwórko :)

zawijan
30-06-2017, 18:56
A pamiętasz Yaro jak już dawno, dawno temu pisałem, "że norma niby jedna a i tak każdy .... na swój strój" ? :)
Co niektórzy chcieli mnie za to poopą zjeść :)
Nie matacz :)
Wszyscy wiemy, że Ty reprezentowałeś nurt anarchii - norma jest jedna, ale i tak do d... i ch... warta. :)

karoka65
30-06-2017, 19:26
Nie matacz :)
Oooo wypraszam sobie :), od mataczenia to nie ja tu byłem, byli lepsi, na to trzeba mieć tytuły i wykształcenie a ja ani jednego ani drugiego nie posiadam niestety

Wszyscy wiemy, że Ty reprezentowałeś nurt anarchii - norma jest jedna, ale i tak do d... i ch... warta. :)
Tutaj wszystko się zgadza poza tym że nie wiem dlaczego piszesz w czasie przeszłym? :)
Jak pisałem wyżej nic się nie zmieniło i po czasie utwierdza mnie w tym jeszcze bardziej, fikcja panie Jacku, fikcja.
Jeden coś pisze, drugi już niby nie musi albo żeby było jak ma wyjść nie chce napisać to do duu z taka normą.
Heh, w sumie teraz to już nawet nie wiem czy to ta norma czy Ci badacze :)

minertu
30-06-2017, 21:00
Pomoge Wam
momento.... wejde na ogniwo i machniom linkiem

Minertu pewnie klika w cuś takiego:
http://www.ogniwobiecz.com.pl/wp-content/uploads/2015/06/swiadectwoKlasaAJCHPW.jpg

a Zawijan słusznie mówi o tym:
http://www.ogniwobiecz.com.pl/wp-content/uploads/2015/06/ZaswiadczenieKlasa5PN-EN303-52012.jpg

No i wporzo.

zawijan
01-07-2017, 07:07
Słyszałem, że w tym sezonie, na wyposażeniu każdego RBR-a będzie biała koszula. W przypadku zabrudzenia się tej koszuli podczas czyszczenia kotła, będzie mogła być ona reklamowana.
Nie wiem tylko, czy będzie ona miała atest, ale to w tej grupie wyrobów jest normalka :)

minertu
02-07-2017, 10:19
Całkiem dobry pomysł,dołożymy do niej jeszcze dobrej jakości proszek i interes rozkwitnie.:yes:

boluslolusj23
02-07-2017, 11:43
w komentarzu można jedynie zauważyć,że brak jest podanej i zmierzonej emisji pyłu na 30%mocy

Kolego,
kuknij do normy PN-EN303-5:2012 str. 46 pkt. 5.9.3 uwaga.
I poszukaj później w załączniku C normy które to państwa wymagają pomiaru pyłu przy mocy obniżonej. Jedno. Austria.
A sądzę, że nawet tam polskie kotły nie idą.
A jeśli sobie życzysz, to doskonale wiesz, że mogą ci zrobić dodatkow badania na 43,7% mocy nominalnej czy 31,2. Na przykład. Płacisz, wymagasz.
Pozdro.

boluslolusj23
02-07-2017, 11:49
I dobrze że jest taka możliwość, tyle Jarku że po tych zabiegach kończy się magiczna 5 klasa bo pyłki dalej będą sobie furgać w atmosferę :)
Po coś te płyty i zawirowywacze zamontowałeś w swoim kotle do badań bo nie wierzę że tylko po to żeby zwiększyć wagę kotła :) i zmarnować niepotrzebnie materiał który za darmo nie jest.
Nie jest to na pewno złośliwość akurat w Twoją stronę a we "wszystkie" strony, papier jest, dopłata jest i syf dalej jest.
Czyli co? laboratoryjna fikcja :)
Nie będzie tak tylko u Ciebie bo zostaną wywalone te wszystkie "przeciwpyłowe" gadżety z kotłów po pierwszym czyszczeniu bo przecież bez nich tez będzie się palić :)
ba mnie syfu będzie zalegało na wymienniku.
Byłem ostatnio wymieniać palnik w jednym kotle ( Pruszków ), gdzie od razu instalator wyrzucił z niego zawirowywacze z płomienówek uznając że te "wstążki" nie są do niczego potrzebne, tyle że on wiedział że z tymi "wstążkami" za dwa miesiące będzie problem bo syfit kotłowni był niecałe 20cm wyżej niż góra kotła i nawet wyciągnąć by ich się nie dało do czyszczenia.
Kocioł poszedł kasa wzięta a zawirowywacze leżą gdzieś w stodole bo niepotrzebne :) i gdzie ta 4 klasa?
W stodole pod sianem :)

I oczywiście ten pan "ynsztalator" dla zysku olał obowiązujące przepisy, bo kotłownia musi mieć co najmniej 2,2 m wysokości. Ale dla ciebie to kolejny durny przepis. Że ty choć przestrzegasz niektórych przepisów prawa o ruchu drogowym to na cud zakrawa.

alf323
02-07-2017, 11:59
Panowie Specjaliści rzućcie proszę okiem na moje pytanie w temacie: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337320-Czy-tak-zbudowana-instalacja-CO-będzie-dobrze-pracować&p=7493644#post7493644 i dajcie jakąś radę bo potrzebuję zakupy zrobić.

karoka65
02-07-2017, 12:47
I oczywiście ten pan "ynsztalator" dla zysku olał obowiązujące przepisy, bo kotłownia musi mieć co najmniej 2,2 m wysokości. Ale dla ciebie to kolejny durny przepis.
Dla mnie? chyba bardziej dla tego "ynsztalatora"?
Polecony z resztą przez "molocha" a podobno one takie wyszkolone miały być.
Pominę 25kW na 140m domu ocieplonego.

boluslolusj23
02-07-2017, 15:22
Dla mnie? chyba bardziej dla tego "ynsztalatora"?
Polecony z resztą przez "molocha" a podobno one takie wyszkolone miały być.
Pominę 25kW na 140m domu ocieplonego.

Przecież napisałeś, że byłeś wymienić tam palnik. I co? Nie zwróciłeś uwagi właścicielowi, że kocioł stoi w niewłaściwym miejscu?
A wiesz co będzie, jeśli tam dojdzie do pożaru lub zatrucia? Zero odszkodowania, bo każdy biegły stwierdzi użytkowanie kotła niezgodnie z przepisami. Wszystko.

minertu
02-07-2017, 15:42
A gdzie ten kocioł miał stać jak nie w tej kotłowni?

karoka65
02-07-2017, 22:43
Przecież napisałeś, że byłeś wymienić tam palnik. I co? Nie zwróciłeś uwagi właścicielowi, że kocioł stoi w niewłaściwym miejscu?

Oczywiście że powiedziałem ale ten "mocno szkolony i polecany" nie powinien tego kotła tam zamontować, już nie wspomnę o tych klasowych wstążkach które usunął i powiedział właścicielowi że są niepotrzebne.
Górna pokrywa jest tylko ręcznie zarzucana na kocioł bo otworzyć jej się nie da, nie muszę chyba pisać dalej jak wygląda czyszczenie płomieniówek?
Kiedyś "ktoś" tu pisał że podobno kadry były takie "mocno" szkolone.