PDA

Zobacz pełną wersję : Trawy ozdobne - pomysł na ogród



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7

delor
02-02-2012, 11:43
Wielki szacun dla Twojej wiedzy Mariusz:-)

Wielokrotnie spacerując z psem po okolicznych łąkach zachwycałam się dzikimi trawami.
Zastanawiałam się, czy może dobrze wyglądałyby w moim ogrodzie.
W głowie robiłam już projekty z kostrzewą oraz innymi cudnymi trawkami.

Twój artykuł spadł mi więc z nieba.
Zaraz na wiosnę zasuwam z łopatką.
Tylko czy tak wolno?

Pozdrawiam Dorota

Tatarak
02-02-2012, 11:44
Zaraz na wiosnę zasuwam z łopatką.
Tylko czy tak wolno?

nie wiem, jak jest na łąkach. na pewno nie wolno niczego wykopywać z lasu.

M_Surowinski
02-02-2012, 16:20
Dziewczyny, podejdźcie do tego rozsądnie :) Jestem byłym leśnikiem... Jak coś wykopiecie to specjalnej szkody z tego nie będzie. Takich jak Wy tabunu nie będzie. Oczywiście nie ruszać chronionych! Ale jakś trzęślica... Tego jest multum.
Co do sklepu - część jest, zazwyczaj w odmianach. Z rzadszych Avemnula planiculmis. Poa chaixii i oczywiście popularniejsze - trzęślice, śmiałki, perłówka orzęsiona, drżączka, mietlica, perz, manna zielona, tymotki - pewnie jeszcze więcej ale nie pamietam :) I sporo turzyc ale o nich będzie jeszcze... Stoja sobie grzecznie, zazwyczaj w ilosciach niewielkich bo i popytu nie ma :(
Fotki będą... jak dopracuję całość. Teraz turzyce musze poprawić trochę...
Taki artykuł będzie miał dopiero sens jak pojawią się opisy i zdjęcia w encyklopedii a to sporo pracy. Więc teraz to taka "zajawka"...

pestka56
02-02-2012, 16:58
Dzięki, Mariuszu za info o sklepie. Spróbuję przewidzieć jakieś polskie trawki u siebie. Ciekawa jestem czy mi się to uda. Mam śmiałki darniowe i drżączkę średnią nawet mam, ale jedną kępkę, bo była kupiona na próbę. :)

Też bym się nie przejmowała czy wolno wykopać. Pytałam zaprzyjaźnioną leśniczkę z Chojnowskiego (mazowieckiego) Parku Krajobrazowego, co o tym sądzi. Powiedziała to samo co Ty Mariuszu.
Poza tym w końcu, jak przeniesiemy te roślinki do ogrodu i o nie zadbamy, to też jest udział w ochronie gatunków :)

Trochę jak z kretami. Zamordować nie wolno nawet na własnym, choć drań bruździ. No, to co zrobić – sąsiadka mówi „pokochać”. Więc latamy z taczkami, zbieram ziemię z kopców i sypiemy tam, gdzie potrzeba. Chociaż ostatnio posiłkuję się „Pożegnaniem z kretem”. Podlaliśmy ogród wiosną tym specyfikiem tam, gdzie krecik najwięcej grasował i zadziałało. Mój mówi, że „krecik najpierw się upija, potem dostaje rozwolnienia” i wynosi się. Może się wytresuje i będzie psocił tylko w dzikiej części ogrodu :)

Tatarak
02-02-2012, 20:32
ja tam mam na krety broń biologiczną - taką samą jak na nornice - dwie kocice ;)

pestka56
02-02-2012, 22:26
ja tam mam na krety broń biologiczną - taką samą jak na nornice - dwie kocice ;)

No, u mnie ryjówki i nornice też życia nie mają. Dziś przyniesiono i podrzucono mi w salonie 3 sztuki, bo tego przyzwoity kot nie jada ;).
Moja broń biologiczna, Cizia i Spinoza, już jest sławna u sąsiadów – „niech pani nie zabrania kotom do nas przychodzić, one takie łowne” :) :)
Ale krety to insza inszość. Dobre są na nie yorki, ale łobuzy potrafią rozkopać cały ogród w szale polowania.

delor
03-02-2012, 17:06
Wracając do darmowych traw leśnych, to dzięki za pocieszenie.

No nie wiem czy tabunu na łące nie będzie...
Pomysłem podzieliłam się z dwiema sąsiadkami i są też chętne :-)
Ale jak pisze Pestka , przecież pięknie zaopiekujemy się nimi.
Może u nas na wsi zapoczątkujemy modę na nasze " polskie trawki".

jata
03-02-2012, 19:23
Elfir przeczytałam właśnie co piszesz o doborze gatunków do siedliska i dbałości o to żeby dało radę bez maxymalnego nawożenia i nawadniania. Wiesz ze też tak mam? Dla mnie takie ogrodnictwo w poprzek natury, poza tym że drogie, nie ma sensu. W takich przypadkach mam przed oczami Wielki napis- ogród toksyczny, a do takiego nie chcę ręki przykładać.

O to chyba temat na odrębny wątek ! Ja nie jestem specjalistką, a jedynie od jakiś 2-3 lat próbuję stworzyć u siebie coś co będzie ogrodem, jednak już na wstępie swej ogrodniczej przygody zorientowałam się, że są 2 szkoły- sadzić w zgodzie z naturą (do gliny rośliny gliniastolubne, do suchej sucholubne itp) i druga sadź co chcesz- głęboki i szeroki dół zaprawiony kompostem, odpowiednią ziemią plus nawadnianie wszystko załatwi . Przyznam, że mnie się bardziej podoba Wasze -Magnolii i Elfir podejście do sprawy. A bliżej tematu wątku dodam, że u Mariusza cenię, że widzi piękno w tym co zwyczajne. I choć pewnie u mnie znajdzie się miejsce na spektakularne trawy, to jednak postawię na trawy "piękne w swej prostocie".

M_Surowinski
03-02-2012, 20:03
Powinniśmy zachwycać się tym co nasze. Zobaczcie ile jest amerykańskich czy brytyjskich szkółek z roślinami "native". Pokażcie mi choć taką jedną w Polsce. Nie jesteśmy najmniejszym krajem, powiedzmy jakaś Słowacją, by nie było skąd tego bogactwa czerpać i gdzie je eksponować. W ubiegłym roku przywędrowała do mnie np. Carex pilosa o ładnych kuleczkowatrych kwiatostanach. Oczywiście z Holandii, choć jest rodzima. W Polsce jest specjalna placówka zajmująca się trawami - IHAiR. Napisze z nazwiska, kto tym "dowodzi" - Pan (już chyba) prof. Majtkowski. Od lat, za nasze wspólne pieniądze. Co on zrobił dla popularyzacji traw? Niewiele. Napisał książkę z błędami, marna zresztą. Może jestem megalomanem ale uważam, że za swoje pieniądze, zrobiłem "w tym temacie" dużo dużo więcej.

M_Surowinski
03-02-2012, 21:51
zagadka :) ile tu jest błędów? źródło: poważny serwis ogrodniczy :)

O turzycach niby to jest - poniżej skopiowana treść:

Gatunki i odmiany W uprawie występuje wiele ozdobnych gatunków i odmian ogrodowych turzyc. Turzyca trwała (C.elata) 'Aurea' - liście jaskrawo żółte o wąskich, zielonych brzegach, tworzą gęste kopuły. Kłosy ciemnobrązowe. Wysokość 40 cm. Turzyca zwisła (C.pendula) - liście wąskie, łukowato zwisające, ciemnozielone i zimozielone. Kłosy kotkowate, zielonkawo-brązowe. Kwitnie V-VII. Wysokość 60- 100 cm. Turzyca włosista (C.comans) - formy bladozielone lub miedziano-brązowe, liście wąskie, włosowate i opadające, wiecznie zielone. Kłosy palczaste, zielonkawo-brązowe. Kwitnie IV-VI, wysokość 30 cm. 'Bronze Form' - liście brązowe, matowe. Turzyca brzegowa (C. riparia) 'Variegata' - zimozielona i zimotrwała, liście łukowato wygięte, białe, potem zielone. Kłosy szczeciniaste, ciemnobrązowe, pojawiają się wiosną. Turzyca kłączowa, bardzo ekspansywna. Wysokość 60 - 100 cm. C. siderosticha 'Variegata' - liście jasnozielone o szerokich, białych paskach, z różowym odcieniem wiosną, kłosy ciemnobrązowe. Wysokość 25 cm. Turzyca Buchanana (C. buchanani) - liście i źdźbła cienkie, zwieszające się, czerwonobrązowe. Kwitnie V-VI, wysokość 40 cm. Turzyca Graya (C. grayi) - liście soczyście zielone, gęste, trawiaste i zwieszające się, kłosy efektowne -gwiazdkowate, na suche bukiety, kwitnie VI-VIII. Wysokość 40-75 cm. Turzyca Morrowa (C. morrowii) - zimozielone, ciemnozielone liście o szerokim, kremowym pasie. Lubi półcień i cień. Kwitnie IV-VI. Wysokość 30-40 cm. Turzyca muskegońska (C. muskingumensis) - liście wąskie, rynnowe, zielono-złote, w gęstych kępach, kwitnie VI-VIII, wysokość 50-70 cm. 'Ice Fountains' - liście o układzie palmowym. Turzyca 'ptasie łapki' (C. ornithopoda 'Variegata') - liście intensywnie zielone z białym paskiem, kwitnie IV-V, wysokość 15-20 cm.

pestka56
03-02-2012, 22:20
Mariusz, a Ty książki nie zamierzasz napisać przypadkiem.
Czytam Twoje posty, przeczytałam teksty z poradnika i myślę, że mogłoby Ci się to nieźle udać. A Twoja żona robi dobre zdjęcia :)
Jakbyś się kiedyś zdecydował, służę pomocą i podpowiedziami. Takie skromne odwdzięczenie się za całą Twoja życzliwość i wiedzę, którą się dzielisz.

M_Surowinski
03-02-2012, 22:29
Napiszę, kiedyś napiszę :) to nie jest problem :) problem - kto zapłaci za jej wydanie :) bo broszurka mnie nie interesuje, raczej albumowe wydanie z dużymi zdjęciami :)
Niewykluczone, że nast. zimę spędzę na przerabianiu tego co stworzyłem i zrobię (zrobimy) książke na CD. To na razie pomysł, przyznam, że mnie kusi :)

pestka56
03-02-2012, 22:59
Zrób e-booka :D
Podrzucam Ci ten pomysł bo rośnie zainteresowanie taką „książką”. Ostatnio zebrałam na ten temat sporą wiedzę, bo dostałam propozycje wzięcia udziału w takim przedsięwzięciu. Moja koleżanka po fachu (ale archeologicznym, nie graficznym), która pisze naprawdę dobre teksty dla różnych redakcji, postanowiła zdyskontować tę swoją umiejętności i zrobić e-booka na temat patchworku. Takiego solidnego z historią, dzieleniem się wiedzą i poradnictwem. Odziedziczyła te pasję po swojej babci. Robi piękne patchworki, tematyczne i trochę ich sprzedaje. W zeszłym roku jej patchwork pokazało Victoria and Albert Muzeum. Też go pokaże, bo ma się dziewczyna czym pochwalić.

99084

No więc namawiam na e-booka, bo tu nawet sam dasz sobie radę. Ty dobrze piszesz, a Twoja żona robi dobre zdjęcia.
Z wydawnictwami trudno. Wolą robić przedruki. Kupują licencję, dostają cały materiał i tylko tłumaczenie kosztuje. :)
Jako grafik boleję nad tym bardzo ;)

M_Surowinski
03-02-2012, 23:23
Zobaczymy :) Podobno chcieć to móc :)
Muszę jeszcze stworzyć trochę artykułów. Bo np. w tym roku napisałem o dużych i małych trawach, nie ma o średnich, tzn. trochę było przy okazji okrywowych. Czyli wielki artykuł o przedziałach 0,5 -1 m i 1 - 1,5 m. Chciany przez Was o kwaśnolubnych. Rozwinąć artykuły o miskantach. Bo ostatnio było o późnych (w kontekście zimy) musi być jeszcze o wczesnych (wcześnie kwitnących). O paskowanych poprzecznie i podłużnie było, czekają miskanty przebarwiające się na jesień.
I cała gama zastosowań, których unikałem :) Był tylko taki ogólny artykuł... na pewno będzie o trawach w żwirze, bo lubię... coś o podstawowych zestawieniach... A mam tylko miesiąc... Coś będe "rzeźbił" :) w sezonie ale to problem...

Więc do książki jeszcze daleko... :) ale myślę :)

pestka56
03-02-2012, 23:43
Jeśli będziesz potrzebował, z przyjemnością podzielę się wiedzą graficzno-wydawniczą. Też chciałabym taką księgę zobaczyć i mieć. :)
Chyba przydałoby się coś jak katalog-album. Związek szkółkarzy wydał 3 katalogi: bylinowy, rośliny ogólnie i róże.
O każdej roślinie jest podstawowa informacja. Jest łacińska i polska nazwa, a w opisie rośliny: najważniejsze cechy, wymagania, pielęgnacja, sugerowane zastosowanie. Fajne są sylwetki roślin w odniesieniu do sylwetki człowieka. Każda roślina ma 1–2 fotografie. Są też zestawienia w tabelach i rozdział z inspiracjami.
Mam je i korzystam, ale dla mnie jest tam trochę zbyt skromnie z informacjami.

M_Surowinski
04-02-2012, 00:29
Ja chcę połączyć to co do tej chwili zrobiłem czyli encyklopedię i artykuły jakoś przerobione na rozdziały. Czyli tradycyjny układ książki ale każda nazwa byłaby linkiem do encyklopedii, która też byłaby jakby osobno do korzystania. Oprócz tego wielokrotne linkowanie między rozdziałami. Spistreści i indeks roślin z linkami. Do tego wyszukiwarka - np. niska trawa na wilgotne do cienia i na dodatek paskowana. To mnie kręci - możliwości które daje komputer. Do tego naśladownictwo książki tradycyjnej ale albumowej czyli co strona czy dwie piekne, duże zdjęcie. Mniej więcej wiem co chcę ale jeszcze nie bardzo :).
Na pewno brakuje mi jeszcze sporo treści - bo jak napisałem trawy polskie to przydałyby się i europejskie i azjatyckie i amerykańskie i afrykańskie i australijskie :) Apetyt rośnie w miarę jedzenia :) a jak już wiecie ja "po łebkach" pisać nie lubię. Czyli multum pracy :)
Starczy marzeń, czas brać się do roboty!

pestka56
04-02-2012, 00:46
Pomysł super :) Ale bardzo ambitny
Musisz mieć dobrze napisaną bazę danych - potrzebujesz programistę od baz danych i to nie jakiegoś technika, ale pasjonata.
Radziłabym spróbować na kawałku, poznasz wtedy stopień skomplikowania i jakie możesz mieć oczekiwania. Co da się zrealizować.
Zdjęcia też muszą być odpowiednio przygotowane, bo inaczej swoim ciężarem będą blokować i spowalniać działanie. a jeśli się za bardzo pozmniejsza i pokompresuje to szlag trafi ich jakość.
Projekt graficzny też jest ważny, jak ma to wyglądać jak tradycyjna książka.
Bardzo ambitnie :D

M_Surowinski
04-02-2012, 01:01
W tamtym roku (wiosna) poradnik opisywał w sumie ponad 600 gatunków i odmian. Trzeba przyjąć, że będzie ich około 700 a może i 800. Zakładając, że do każdej rośliny są tylko 3 fotki to daje 2100 zdjęć niezłej jakości, w tym część bardzo dobrej. Do tego co najmniej kilkadziesiąt, jeśli nie więcej, rysunków z projektami. I zdjęcia założeń, nie konkretnych gatunków/odmian. Czyli lekko licząc 3000 szt. "grafiki". Ale to przyszłość. Najpierw musze wszystko napisać a potem będe to przerabiał. Plan jest :)

pestka56
04-02-2012, 01:17
No, nieźle. :D
A te 2100 fotek trzeba będzie opracować kolorystycznie. Wow! Ale najważnieszy będzie program powiązany z bazą danych.
Pisz, nie wiadomo co jeszcze się po drodze „wylęgnie”.
Podtrzymuję, jakbyś potrzebował podpowiedzi, albo jakiejkolwiek pomocy, daj znać. :)

Elfir
04-02-2012, 14:22
Cóż podajesz, że serwis robi błędy, ale czasopismo "Ogrody" wali byki za bykami. Obi tam w redakcji chyba ani jednego ogrodnika lub botanika nie mają. W ostatnim numerze pod zdjęciem brzóz w łanie liriope był tekst, że to są szafirki.

M_Surowinski
04-02-2012, 15:02
Czyli kompromitacja :( Pewno tylko kasa się liczy...

pestka56
04-02-2012, 15:06
Elfir, Ogrody były dobrym i starannie prowadzonym pismem gdy wydawał je Prószyński. Nie było ani jednego nie fachowca, a większość praktykowała też na własnej skórze, we własnych ogródkach. Prószyński trzymał wszystkie redakcje (chyba było ich 11) żelazną ręką, ale w miękkiej rękawiczce. Dopóki nie nabrał zaufania to co tydzień do zespołu, przychodził i czytał wszystkie artykuły. Bez litości wytykał błędy językowe i żądał wyjaśnień w kwestiach merytorycznych. Pamiętam jak Bimon pierwszy raz stanął mi za plecami i powiedział: „Oglądamy, pokazuj co masz gotowe”. Pytał nawet czemu taki tytuł (on jest świetny z polskiego). Do nas, do Ogrodów przychodził raz w miesiącu 3-4 dni przed drukiem i rzadko coś kategorycznie kazał zmieniać. Doglądał, znał wszystkich swoich pracowników i zawsze był dla nas dostępny. Ludzie lubili u niego pracować i każdy się starał. Atmosfera, wymiana wiedzy - było super i to przekładało się na artykuły. To było 1999–2001.
Potem, kiedy pisma Prószyńskiego sprzedano Agorze, zrobiła się równia pochyła. Wielu wartościowych ludzi i prawdziwych ogrodników odeszło. I teraz prychają jak mowa o Ogrodach i Agorze. Ja też uciekłam, jak wyszło na jaw, że nas (Ogrody) sprzedają. Ze znanych mi osób pracuje tam tylko dwie. Poza tym są oczywiście współpracownicy np. z Warszawskiego ogrodu botanicznego PAN, Arboretum w Rogowie. Mówię o tych, których znam. Ci z całą pewnością błędów nie robią. A reszta... ? no, cóż to jest teraz taka sama redakcja-FABRYKA jak inne i doskonale wiem w jaki sposób tworzy się (właśnie tworzy, a nie pisze) artykuły. Smutne. Tu kawałeczek się skopiuje, tam kawałeczek i wychodzą bzdury.

Elfir
04-02-2012, 21:46
tutaj też ciekawy przykład trawiastego ogrodu:
http://truetonaturedesign.com/portfolio/mountain-view/#http://truetonaturedesign.com/wp-content/themes/ttn/mv/1.jpg

pestka56
05-02-2012, 00:12
Piękny, ale dla mnie zbyt geometryczny. Lubię troszkę bałaganu :)

M_Surowinski
05-02-2012, 22:58
Przerobiłem http://trawyforum.eu/index.php na spis treści przyszłej interaktywnej książki. Ono będzie jakby porządkować to co tworzę wg tego szablonu. W sklepie dodawane artykuły nie mają żadnego logicznego ciągu i nie jest to możliwe. Poza tym część nowszych artykułów jest również w innych serwisach ogrodniczych i nie ma ich jeszcze w formie pdf-ów. Tam będa linki do artykułów i do sklepu i do innych miejsc, gdzie one są oraz wersje robocze nie zamieszczonych artykułów w formie postów.
Bardzo prosze o uwagi osób zainteresowanych tematem.

pestka56
09-02-2012, 22:25
No :) nikt się nie odezwał ? Zamarliście kochani „Trawiarze” ?

Mariuszu, przeczytałam Twój post od razu, ale czas to mój przeciwnik ostatnio. Zajrzałam na forum i zarejestrowałam się od razu. Myślę, że pomysł jest dobry. Teraz czekam na wpisy :)

P Y T A N I E – Zoysia japonica ?
Wpadła mi w oko. Ślicznie się zachowuje na kamieniach i nierównym podłożu.
Co o niej wiesz ? Wiem, że jest powszechnie używana na greenach pól golfowych. Musi więc rosnąć wolno. Jak wolno – podobno mniej niż 2 cm tygodniowo ?

99926 99927

M_Surowinski
10-02-2012, 00:52
Zoysia - nie pomogę, wiem o niej tylko z książek i netu.
Forum - ma być na razie tylko "spisem treści" porządkującym to co stworzyłem. Eksperckie fora, wąskie, niszowe nie mają chyba racji bytu :( Przyglądam się temu i zastanawiam co zmienić. Jeszcze kilka dni i bnęde dodawał linki. Teksty są w poradniku o trawach ozdobnych (w sklepie) tyle, że chaotycznie ułożone.
Napisałem wersje wstępne 2 kolejnych opracowań - trawy kolumnowe i trawy fontannowe. Dostępne na @. Na @ jest także dostępna szersza wersja traw polskich, traw do założeń publicznych i paskowanych turzyc.
Ukazał się taki drobny tekst http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/56,113408,11109300,Trawy_ozdobne_piekne_zima.html

wiosna coraz bliżej :)

pestka56
10-02-2012, 02:04
No, to Cię niechcący zagięłam :) . A Ciebie ta Zoysia nie interesowała?
A może podzielisz się tym co wiesz z zastrzeżeniem, że to nie sprawdzone przez Ciebie, albo podpowiedz gdzie znaleźć informacje. Jestem zwyczajnie ciekawa tej roślinki, nie żebym zaraz ją chciała u siebie mieć. Ładnie wygląda taka „mchowato-poduszeczkowata”. Lubię mchy i próbuję zaprowadzić je moim „lasku”, ale tam jeszcze chyba za dużo słońca - za młody.

Myślę, że nie masz racji co do tego, że eksperckie fora nie mają racji bytu. Po pierwsze promują tematy, informują. Po drugie fachowcy się porozumiewają, wymieniają wiedzą. Jedni mniej inni są bardziej otwarci. A przy okazji właściciele ogrodów mogą się troszkę podkształcić, no i znaleźć budzącego zaufanie projektanta-ogrodnika.

Przeczytałam i ściągnęłam sobie Twój tekst z e-ogrody. Bardzo fajny, zwarty informacyjny tekst i piękne, prawdziwe zdjęcia.
Pozostałe Twoje teksty z poradnika też mam :)

U mnie ciągle mroźno, szczególnie nocą, ale kociska w końcu zaczęły wychodzić, czyli ciepło idzie :)
Nie mogę się doczekać pierwszego śniadania w ogrodzie. Nie wiem co mogło wymarznąć, a co przetrwało. Żadnej roślinki w tym roku nie okryłam. Jak przeżyły ten test, to świetnie. Jeśli nie – to widać złe posadziłam ;)

M_Surowinski
10-02-2012, 02:33
O Zoysia japonica wiem tyle co google :)
Poważnie - tutaj nie ma fajerwerków ale najważniejsze informacje : http://plants.usda.gov/java/charProfile?symbol=ZOJA
Łażąca - jak kiedyś wpadnie mi w ręce to przetestuję ale żeby specjalnie... :) W USA popularne są niekoszone trawniki. Takie badania prowadził np. tamtejszy fachman od traw John Greenlee.Mnie też to się podoba ale brak zainteresowanych :) Raz mi się kiedyś zdrzyło coś takiego zrobić z Carex 'The Beatles'.

M_Surowinski
10-02-2012, 02:47
Ta baza USDA powinna zainteresowac Elfir i innych projektantów, bo tam są np. informacje o tolerowanym ph gleby. Teoretycznie dotyczy to gatunków amerykańskich ale dużo innych było naturalizowanych i też są ujęte. Np. popularne amerykańskie Panicum virgatum (proso rózgowate) 4,5 do 8 czyli może się "nadać" na wrzosowiska :) Tak samo Miscanthus sinensis (miskant chiński) - 4,6 do 7,5.

Tatarak
10-02-2012, 11:32
Zdjecie w linkowanym artykule wygląda pięknie :) niestety mój miskant (z tych wielkich, nie paskowany) jakoś na początku prawdziwej zimy zgubił te swoje pióropusze i teraz "straszy" łysymi dwumetrowymi patykami. mnie to akurat bardzo nie przeszkadza, tylko zastanawiam się, czy miesjce dla niego zbyt wietrzne? raczej nie, osłania go duża czereśnia, obok rosnie krzak róży, który jeszcze nawet nie zgubił liści. ciekawostka.

pestka56
10-02-2012, 13:22
Dzięki Mariuszu, ja sobie potłumaczę to co w tej bazie USDA jest. Zobaczymy co zrozumiem. Mam jeszcze taki pomysł, żeby odpytać Greenkeeperów od pól golfowych. Może coś będą wiedzieli. Dam znać jak się cokolwiek dowiem. Może ta trawka fajnie by zagrała na brzegach trawiastych rabat jeśli trzeba ją ciąć rzadko, albo wcale.

Łany niekoszonej trawy :) Pytałam Cię w zeszłym roku o takie zdjęcie z domem obsadzonym trawą.
99999 99998 99997
Na tym trzecim jest Brachypodium Sylvaticum i to jak radziłeś chcę do mojego „dzikiego lasu”.

Ciągle bym chciała posadzić przy domu łan niekoszony, tylko przeraża mnie finansowo ilość tego co bym chciała i powinnam posadzić w ogrodzie, żeby wykonać zamiary. Myślę ;) Ta Carex mogłaby ładnie wyglądać.

Nie wiem, czemu przy nowoczesnych bryłach domów tego się nie robi. PASUJE.
Za czasów mojej pracy w Ogrodach było kilka artykułów ze wspaniałymi zdjęciami z ogrodów w Paryżu i innych. Mam całe roczniki – muszę poszukać. :)

Tatarak, a moje miskanty – chwalę się :) – ciągle mają wiechy, choć wiatr hula.

Elfir
10-02-2012, 22:24
Ja zrobiłam klientowi obsadzenie turzycą jakiś 35 m2, bo nie chciał kosić trawnika. Ciekawe czy przejdzie w realizacji? Bo, niestety będzie bardzo drogie :(
Jest tam tańszy zamiennik w razie czego, ale wolałabym turzycę.

pestka56
10-02-2012, 22:45
Elfir, Ty mówisz o Carex 'The Beatles' ? A zkupy hurtowe, nie masz takiej możliwości ?

Elfir
10-02-2012, 22:51
ja nie będę realizować.
Ale sama rozumiesz - 4 jałowce na m2 to nie 12 turzyc na m2 :D

inny przykład: palczatkę Gerarda ma tylko Mariusz w ofercie, ale za 60 zł
Nawet nie proponuję klientom tego gatunku :)

M_Surowinski
10-02-2012, 23:41
Elfir, ekspansywne możesz dawać rzadziej, co 40 cm. One szybko rosną.
Palczatki od nast roku wdrożę, bo te w ofercie to wielkie kepy - cena powinna spaść do 7 jesienią w p9. Zobaczymy jakie jest tempo wzrostu w doniczkach.
Może tak jak prosa czyli szybko.
Zamiast Carex 'The Beatles możeż próbować Carex alba o jaśniejszych liściach albo Carex aurea o złotawych kuleczkach owocostanów. Albo wyższą 'Ice Dance'

pestka56
10-02-2012, 23:42
UPS, powoli wpadam w przerażenie. Jak ja na te moje ogrodowe marzenia zarobię, uf ;)
Nic to, na razie wykrystalizowało mi się co chcę zmienić i jak rozplanować resztę przestrzeni. A moja córka z narzeczonym kupują 1,5 ha (!), z czego 1/3 to ma być ogród ! Co tam moje 2000 m (- dom) :)

dudka
12-02-2012, 23:00
Witam!
Mam pytanie do Pana Mariusza! Od kiedy mozna skladac u Panstwa zamowienia na trawki? I jak duze sa sadzonki? Bo jesli chodzi o realizacje zamowien to napewno zaleza one od pogody?
W tamtym roku w polowie lata zakupilam kilka sztuk u Pana. Chociaz sadzonki byly malutkie (bo tylko 4 zdzbla) to trawka zakwitla dosc obficie co bylo dla mnie zaskoczeniem. Pozdrawiam

M_Surowinski
13-02-2012, 10:48
Witam!
Mam pytanie do Pana Mariusza! Od kiedy mozna skladac u Panstwa zamowienia na trawki? I jak duze sa sadzonki? Bo jesli chodzi o realizacje zamowien to napewno zaleza one od pogody?
W tamtym roku w polowie lata zakupilam kilka sztuk u Pana. Chociaz sadzonki byly malutkie (bo tylko 4 zdzbla) to trawka zakwitla dosc obficie co bylo dla mnie zaskoczeniem. Pozdrawiam

Zamówienia już przyjmujemy, wielkość sadzonek jest zróżnicowana i zależy od gatunku/odmiany. Wszystko jest do uzgodnienia przez maila lub pw.

M_Surowinski
13-02-2012, 10:50
Poniżej link do biuletynu zima 2012 z artykułem o trawach kolumnowych.
http://trawyforum.eu/download/file.php?id=20

malkul
16-02-2012, 17:09
a ja coś znalazłam i się podzielę http://forum.poradnikogrodniczy.pl/konkurs-projekt-kompozycji-z-trawami-ozdobnymi-t7011-15.html

pestka56
16-02-2012, 17:16
Malkul, spróbujesz ? :D

malkul
16-02-2012, 17:19
Malkul, spróbujesz ? :D

:yes::lol2:

pestka56
16-02-2012, 17:24
:yes::lol2:

Odważna jesteś. Ja się boję ;)

duduś
16-02-2012, 20:02
oj mam następne chciejstwo : Pennisetum setaceum Rubrum i starzec oczywiście ( Panie Surowiński - zadanie dla Pana :))

malkul
16-02-2012, 20:07
pestka56 no co Ty ja żartowałam kobietko, cóż mogłaby skomponowac taka minimalistka jak ja , dwie trawy to góra :cool:

pestka56
16-02-2012, 20:23
pestka56 no co Ty ja żartowałam kobietko, cóż mogłaby skomponowac taka minimalistka jak ja , dwie trawy to góra :cool:

ECH, a ja już chciałam też spróbować ;)

M_Surowinski
20-02-2012, 08:01
Pennisetum setaceum będzie. Tylko, że ono nie zimuje w gruncie...

seblo
26-02-2012, 07:29
Witam wszystkich,
mam do was pytanie, chodzi mi o system korzeniowy traw. Planuję nasadzenie różnych gatunków traw na jednej rabacie.
W miejscu tym na głębokości około 1 pod powierzchnią gruntu na etapie zagospodarowywania terenu wysypana została warstwa gruzu. Później miejsce to zasypałem ziemią. Początkowo miał być tam tylko trawnik, ale plany się zmieniły i teraz ma być rabata. Wykopywanie gruzu nie wchodzi w grę, chyba że miejscowo pod daną rośliną.
Chcę posadzić tam m.in. miskanty, rozplenice i kilka niskich gatunków traw. Czy korzeniom może to przeszkadzać, czy trawy raczej korzenią się płytko?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

dudka
26-02-2012, 17:56
Witam!!!

Wedlug mnie spokojnie mozesz sadzic trawy. Maja dosc plytki system korzeniowy wiec powinny sobie poradzic. W najgorszym wypadku korzenie zmienia kurs na boczny:). Moj paro letni miskant po wykopaniu mial ok 0,5 m dlugosci korzena wiec twoje przy glebokosci 1m powinny spokojnie dac sobie rade. Najlepiej poradzic sie jeszcze Pana Mariusza bo on jest ekspertem od traw. Ciekawe czy Pan Mariusz byl na Targach Poznanskich? Mnie jak na zlosc rozchorowal sie synek i nie dotarlam:bash: Pozdrawiam

pestka56
26-02-2012, 18:10
Moim zdaniem 1 metr trawom wystarczy, ale faktycznie lepiej po poradę w tej kwestii do Ogrodów Traw.

Dutka, w którymś wcześniejszym poście Mariusz Surowiński pisał, że można niektóre trawy sadzić na wrzosowisku, bo ich system korzeniowy sięga głebiej niż wrzosowatych (one mają płytko), więc poradzą sobie mimo kwaśnej gleby.

dudka
26-02-2012, 19:47
Ciekawe czy w przypadku seblo taka warstwa gruzu bylaby czyms pomocnym przy uprawie trawy pampasowej? Cos w rodzaju warstwy drenujacej? Moze wtedy nie bylaby narazona na nadmiar wody zalegajacej a jej korzenie nie ulegalyby przegniciu? Pare razy podchodzilam do tej trawy ale zawsze "trup":( a taka jest piekna!!!!!:)

pestka56
26-02-2012, 20:05
Ja też w pewnym sensie poległam. Mimo, że rośnie na górce (prawie1 m nad terenem), nie kwitnie i słabo rośnie ;)

Mnie się też ten pomysł z gruzem jako warstwą drenująca podoba. Poczekajmy aż Mariusz zajrzy na forum.

Tatarak
26-02-2012, 20:31
Ciekawe czy w przypadku seblo taka warstwa gruzu bylaby czyms pomocnym przy uprawie trawy pampasowej? Cos w rodzaju warstwy drenujacej? Moze wtedy nie bylaby narazona na nadmiar wody zalegajacej a jej korzenie nie ulegalyby przegniciu? Pare razy podchodzilam do tej trawy ale zawsze "trup":( a taka jest piekna!!!!!:)

a mnie przeżyła dwie zimy i trzeciej padła, mimo że była okryta :( ale nie zakwitła ani razu, więc chyba nie dam jej następnej szansy.

pestka56
26-02-2012, 21:19
W połowie lutego na forum Poradnika Ogrodniczego rozstrzygnięto konkurs na Projekt kompozycji z trawami ozdobnymi.
Jurorem i fundatorem nagród był Mariusz Surowiński. Najlepiej zostały ocenione kompozycje Petrusa (I miejsce), Sankali (II miejsce) i Lanka (II miejsce).

Na stronie Better Homes and Gardens (http://www.bhg.com) znalazłam inspirujące kompozycje pojemnikowe, w których wykorzystano m.in. z trawy. Pewnie nie wszystkie rośliny są w Polsce dostępne, inne nie zniosą naszego klimatu, ale... popatrzcie, bo są fajną inspiracją:

103304
Kompozycja najlepiej rośnie w lekkim słońcu, a główną rolę gra tu purpurowy len nowozelandzki.
A. sitowie (Scirpus cernuus) - 1
B. żurawka (Heuchera 'Amethyst Mist') - 1
C. len nowozelandzki (Phormium tenax) - 1
D. geranium (Pelargonium 'Happy Thought') - 1
E. kalamondin (Citrofortunella microcarpa) - 1

103305
Pozbawiona kwiatów kompozycja oparta o rośliny o ciekawym ulistnieniu najlepiej rośnie w półcieniu.
A. len nowozelandzki (Phormium tenax)*-*1
B. Plectranthus 'Easy Gold'*-*2
C. czosnek (Tulbaghia violacea)*-*2
D. tymianek (Thymus 'Argenteus')*-*1
E. Sansevieria trifasciata*-*1
F. Philodendron 'Prince of Orange'*-*1

103307
Fantastyczne liście, nie potrzebują kwiatowej dekoracji. Ta kompozycja najlepiej rośnie w półcieniu.
A. Coleus (Solenostemon 'Black Dragon') - 3
B. Coleus (Solenostemon 'Jade Wizard') - 3
C. Coleus (Solenostemon 'Dress Me Up') - 3
D. petunia meksykańska (Ruellia brittoniana) - 1

103303
Trawy ozdobne dały tej kompozycji wysokość i strukturę. To sadzenie najlepiej rośnie w półcieniu.
A. purpurowa trawa fontannowa (Pennisetum setaceum 'Rubrum ') - 2
B. Coleus (Solenostemon 'SunVelvet Red ') - 3
C. Plectranthus 'Variegatus' - 2
D. Impatiens 'Dazzler Pink' - 2
E. Lukrecja (Helichrysum petiolare) - 2

103306
Kompozycja o śmiałych kolorach najlepiej rosnie w pełnym słońcu. Rośliny tropikalne i „drzewko” hibiskusa dodają jej atrakcyjności.
A. Hibiscus rosa-sinensis - 1
B. Imperata cylindrica 'Rubra' - 3
C. szałwia (Salvia splendens) - 3
D. niecierpek ( Impatiens 'Celebration Deep Red') - 3

dudka
26-02-2012, 21:52
Kompozycje przepiekne!!!!!!!!!! Mnie najbardziej podoba sie ta z trawa purpurowa w roli glownej:) Zdecydowanie wole trawy wieksze rzucajace sie w oczy i wlasnie cos takiego jak ta kompozycja zrobie sobie w tym roku na taras. Czy ktos kombinowal z trawami w donicach? Jakie trawki? Wieksze okazy ktore dobrze znosza warunki doniczkowe? W tamtym roku polaczylam wiszace biale pelargonie z niebieska trawka na parapety. Wyszlo calkiem calkiem...........

dudka
26-02-2012, 21:55
Acha pestka!!!!!!!! Dzieki za inspiracje!!!!!!!!!!!!!!

pestka56
26-02-2012, 23:15
Dutka, Mariusz Surowiński pewnie teraz zajęty, bo Ogrody Traw już w handlowym ogniu. Na maila jednak odpowie. Pisz do niego po rady, a przy okazji to w końcu najlepszy sklep z trawami :)

To czerwone co Ci się podoba to len nowozelandzki. Czerwona jest też Imperata cylindrica 'Red Baron'.

seblo
27-02-2012, 15:53
Witam!!!

Wedlug mnie spokojnie mozesz sadzic trawy. Maja dosc plytki system korzeniowy wiec powinny sobie poradzic. W najgorszym wypadku korzenie zmienia kurs na boczny:). Moj paro letni miskant po wykopaniu mial ok 0,5 m dlugosci korzena wiec twoje przy glebokosci 1m powinny spokojnie dac sobie rade. Najlepiej poradzic sie jeszcze Pana Mariusza bo on jest ekspertem od traw. Ciekawe czy Pan Mariusz byl na Targach Poznanskich? Mnie jak na zlosc rozchorowal sie synek i nie dotarlam:bash: Pozdrawiam

Piękne dzięki za konkretną informację.

Poproszę jeszcze Pana Mariusza o wypowiedź, zwłaszcza, że moje zamówienie czeka u niego na biurku do realizacji ;)

pestka56
27-02-2012, 16:08
Koniecznie powiedz mu, gdzie te trawki będziesz sadzić :)

M_Surowinski
28-02-2012, 10:29
Spokojnie wytrzymają, u mnie gruz jest w niektórych miejscach na 40 cm... Minus - szybsze przesychanie gleby i problemy z podsiąkaniem...
Na Gardenii byłem, teraz za 2 tygodnie Rzeszów :)
Dzieki za stronkę z kompozycjami, nie widziałem wcześniej...
Będe dostepny i na forach i na mailu ale raczej nie w weekendy :(

Elfir
29-02-2012, 18:46
Z ciekawych pomysłów na aranzację trawiastą:
http://4.bp.blogspot.com/-LkN4w9QOB00/TrNDAa9-S0I/AAAAAAAANbs/r6dA1yguXZQ/s640/Mendoza+to+Uruguay+395.JPG

Co prawda to Urugwaj, ale w naszym klimacie da się coś podobnego uzyskać.

dudka
29-02-2012, 23:04
A ja mam dylemat i wielkie zmartwienie:confused: Moj domek stoi na ponad 30 arowej dzialce ktora obsadzona jest wkolo zywoplotem tuja szmaragd ok 400szt. Ze wzgledu na dosc duza ilosc tych drzewek zeby nie przezyc szoku cenowego sadzonki zostaly zakupione dosc male. Wokol tylko pola, zadnych drzew i wiecznie wietrznie. Jak do tej pory zagospodarowany mam tylko jeden bok dzialki ok 50m dlugosci (wiekszosc trawy, troche iglakow, hortensje i rododendrony). W tym roku planuje obsadzic ta czesc (50 m) od ktorej najbardziej wieje. Czy ktos moze mi doradzic jakie trawy moglabym posadzic aby jeszcze w tym roku byl jakis efekt i aby byly odporne na silne podmuchy wiatrow? Przegladam te wszystkie galerie z trawami i sklepik u Pana Mariusza i mam juz metlik w glowie!!!!!!! Z gory dziekuje

Elfir
01-03-2012, 00:25
w zasadzie każde, które pasują ci do gleby.

M_Surowinski
01-03-2012, 00:47
Doprecyzuję wypowiedź Elfir :) Odmiany - nie gatunki. Czyli rośliny rozmnażane wegetatywnie i już nazwane. Bo jedna z cech przyzwoitej odmiany jest względna sztywność. Do tego - umiarkowane nawożenie lub jego brak aby miedzywęźla nie były wyciągniete i łamliwe lub skłonnne do pokładania się. Roślina w specyficznych warunkach przystosowuje się. Jeszcze jedno - lepiej sadzić wiosną niską rośline niż jesienia dużą, zawyczaj w pojemniku wyciągnietą z uwagi na obfite nawożenie.

M_Surowinski
01-03-2012, 00:49
Z ciekawych pomysłów na aranzację trawiastą:
http://4.bp.blogspot.com/-LkN4w9QOB00/TrNDAa9-S0I/AAAAAAAANbs/r6dA1yguXZQ/s640/Mendoza+to+Uruguay+395.JPG

Co prawda to Urugwaj, ale w naszym klimacie da się coś podobnego uzyskać.

Trudno przekonać kogokolwiek do drewnianej scieżki czy specyficznego pomostu. Szkoda :(

Tatarak
01-03-2012, 09:36
a mnie się tak te pomosty podobają (Elfir już kiedyś pokazywała fotki z podobnym pomysłem), że normalnie zastanawiam się, czy tam, gdzie byłaby ewentualnie konieczność nawożenia działki lub robienia ścieżek, nie zainwestować w pomościki. czy to się robi od strony technicznej tak samo jak taras drewniany? czyli punktowe fundamenty, legary i deski? efekt jest niewiarygodnie piękny :)

M_Surowinski
01-03-2012, 13:13
Tak samo. Jeśli chcesz mieć coś takiego na równi z trawnikiem to musisz konstrukcje "wpuścić" w głab a z boku zrobić jakąś wymurowaną podwyższona opaskę aby deski nie miały bezpośredniego kontaktu z podłożem.

Elfir
01-03-2012, 13:36
ja chciałam do takich pomostów z kompozytu przekonać inwestora, który miał podmokłą działkę w lesie, a wokół posadzić mu rośliny na podmokłe stanowiska - sit, kaczeńce, pełniki, pierwiosnki, obrazki, wilgociolubne trawy i turzyce.
Poszedł na tańsze rozwiązanie i nawiózł ziemi, wbrew moim radom, przez co uschły mu drzewa. Bo chciał mieć trawniczek :(

kondoria
01-03-2012, 13:47
Bardzo proszę o podpowiedź jakie trawy są na tym zdjęciu ? Chodzi mi o tą wyższą z lewej strony pomostu, tą naprzeciwko oraz tą niższą między deskami.
Ewentualnie jaką można zastosować, która ładnie by zasłoniła pomost i mogła być w płytkiej wodzie ?

Elfir
01-03-2012, 13:57
kondoria - wklej te zdjęcie normalnie, będzie większe, bo na tej miniaturce to ja jedynie żurawkę rozpoznaję.

z lewej jest pałka wodna - widać kolby.

kondoria
01-03-2012, 15:36
Elfir, po kliknięciu pokazuje się większe zdjęcie. Ale i tak jest niestety dość małe. Nie dysponuję niestety większym.

Tak mi się wydawało, że to pałka. Tylko ze pałek jest kilka odmian. Ta ma wyjątkowo ładne wąskie liście i jest wysoka. Ja znam odmianę pałki delikatnej, która ma takie wąskie liście, ale za to jest niższa. I znam także zwykłą pałkę, ale ta z kolei ma szersze liście. Więc czy jest u nas dostępna w sprzedaży taka wąska i wysoka ? Lub ewentualnie jakie podobnie wąskie i wysokie trawy można zastosować przy oczku wodnym.

Elfir
01-03-2012, 15:51
sądząc po wielkości żurawki ta pałka jest mała, ma max 100 cm
To może być pałka wąskolistna Typha angustifolia

zdjęcie robione jest w maju/czerwcu, sądząc po kwitnieniu kosaćca żółtego - trawy przy pomoście to młode okazy - nie potrafię określić, brakuje mi kwiatostanu lub przynajmniej wyraźniejszego kształtu kępy.

M_Surowinski
01-03-2012, 15:54
Elfir, po kliknięciu pokazuje się większe zdjęcie. Ale i tak jest niestety dość małe. Nie dysponuję niestety większym.

Tak mi się wydawało, że to pałka. Tylko ze pałek jest kilka odmian. Ta ma wyjątkowo ładne wąskie liście i jest wysoka. Ja znam odmianę pałki delikatnej, która ma takie wąskie liście, ale za to jest niższa. I znam także zwykłą pałkę, ale ta z kolei ma szersze liście. Więc czy jest u nas dostępna w sprzedaży taka wąska i wysoka ? Lub ewentualnie jakie podobnie wąskie i wysokie trawy można zastosować przy oczku wodnym.

Najpopularniejsza to Carex riparia.

pestka56
01-03-2012, 22:49
ja chciałam do takich pomostów z kompozytu przekonać inwestora, który miał podmokłą działkę w lesie, a wokół posadzić mu rośliny na podmokłe stanowiska - sit, kaczeńce, pełniki, pierwiosnki, obrazki, wilgociolubne trawy i turzyce.
Poszedł na tańsze rozwiązanie i nawiózł ziemi, wbrew moim radom, przez co uschły mu drzewa. Bo chciał mieć trawniczek :(

A ja bym chciała taki drewniany od wejścia do domu do furtki (28 mb), a między nim a dojazdem do garażu... TRAWY, TRAWY i TRAWY :)

Elfir
01-03-2012, 23:06
pestka - to nie jest dobry pomysł. Drewno jest śliskie jak jest wilgotne, a na dodatek ciężko będzie odśnieżać. Drewniane deski mają między sobą szpary - będzie ci się blokować szufla do śniegu.

Te pomosty to raczej rozwiązanie w ogrodzie a nie w miejscu stałej komunikacji.

pestka56
01-03-2012, 23:46
Sprowadzasz mnie na ziemię :) ECH...

Elfir
02-03-2012, 00:13
teoretycznie możesz się bawić w zamiatanie szczotką drewna i posmarowanie drewna jakimś środkiem przeciwko glonom i bakteriom (bo to one tworzą śliski film na powierzchni)

Może zrobisz to ekscentrycznie - przejście z kratek pomostowych ze stali poprzerastane niskimi trawami.

pestka56
02-03-2012, 00:53
Jestem maniaczka olejowania drewna, albo – w domu – woskowania. Zaolejuję deskę tarasową i położę w ogrodzie na podpórkach. Niech poleży, zobaczymy jak się zachowa. Może leżeć cały rok, bo w tym roku na pewno ścieżki nie zrobię.
Po Tarasie zimą nie chodzę, więc nie wiem. Ale nie zaglonił się.

magnolia
02-03-2012, 09:41
Pestka 'sprzedam' Ci pomysł mojego męża na zabezpieczanie drewna do ogrodu. Najpierw malujesz kupraflungiem- to jest preparat do impregnacji przeciwko grzybom. Potem pokostem lnianym- to daje ładny kolor, mocno 'wchłania się' w deski i jest tanie. Na to olej. Wychodzi ładny kolor- głęboki, miodowy a bez pigmentów.
W ten sposób masz dodatkowe zabezpieczenie przeciwko grzybom.
U nas są deski przed wejściem do domu. Odśnieżałam je bez problemu, śnieg wpadał miedzy deski, ale to nie był problem. Tylko uważałam żeby nie drzeć łopata po gołej desce, czasem wolałam wziąć zwykłą miotłę. Też się bałam że będę bardzo śliskie, ale były lepsze niż płytki gresowe zewnętrzne obok.
Takie ścieżki w roślinach też mi się marzą

pestka56
02-03-2012, 12:06
Dzięki Magnolia :) jak to miło, że też lubisz drewno.
Też mam ryflowane deski ze zwyczajnej sosny przed wejściem do domu (6,8 m2) i 24 m2 przy oknach salonu.
Robię to tak samo jak Twój mąż, ale używam kompletu preparatów Altax. Do usuwania śniegu mam optymistycznie zieloną miotłę z długim „włosem”. Otwieram drzwi i odmiatam zanim wyjdę za próg – poranna gimnastyka przed śniadankiem.
Deski nie są śliskie, tylko nie wolno przydeptać śniegu albo dopuścić, żeby rozpuścił się i przymarzł.
Tarasik wejściowy jest mały i w zagłębieniu ścian domu, więc może tu drewno zachowuje się inaczej. Dlatego sprawdzę deskę, żeby obalić zdanie Elfir :)
Na niczym nie osłoniętym tarasie przy salonie nie odśnieżałam, bo zimą używają go tylko moje koty, a i to tylko tam gdzie nie ma śniegu.

summer78
05-03-2012, 10:02
Witajcie,
chciałabym zapytać was jak przyciąć na wiosnę trawę pampasową? tzn. całą kępę na krótko, czy pojedyncze źdźbła? wiem, że ciąć trzeba, bo pytałam o to Elfir w jej wątku o poradach, ale zanim zapytałam o szczegóły wątek został zamknięty. Z góry dziękuję ;-)

Elfir
05-03-2012, 11:47
czy jakiekolwiek źdźbło jest zielone?

kondoria
05-03-2012, 11:49
Witajcie,
chciałabym zapytać was jak przyciąć na wiosnę trawę pampasową? tzn. całą kępę na krótko, czy pojedyncze źdźbła? wiem, że ciąć trzeba, bo pytałam o to Elfir w jej wątku o poradach, ale zanim zapytałam o szczegóły wątek został zamknięty. Z góry dziękuję ;-)

Całość, na krótko.

summer78
05-03-2012, 13:21
czy jakiekolwiek źdźbło jest zielone?

soczyście zielone to żadne ;-) niektóre tak bladozielone inne zółte całe
i jeszcze pytanie kiedy ciąć, czy już?

Elfir
05-03-2012, 13:28
skoro nie było źdźbeł zielonych to jaka byłaby różnica czy ciachnąć od razu wszystko czy po kolei, pojedyncze? :D

Ja bym poczekała do momentu kiedy trawa zacznie wypuszczać młode kiełki

summer78
05-03-2012, 13:42
skoro nie było źdźbeł zielonych to jaka byłaby różnica czy ciachnąć od razu wszystko czy po kolei, pojedyncze? :D

Ja bym poczekała do momentu kiedy trawa zacznie wypuszczać młode kiełki

No fakt ;-) tylko tak się człek boi ciachnąć taką wielką kępę na krótko, ona ma prawie 2 metry wysokości ;-) dziękuję, teraz już wiem co robić.

pestka56
05-03-2012, 13:48
Elfir, Twój wątek poradniczy jest zamknięty ?

summer78
05-03-2012, 15:27
Elfir, Twój wątek poradniczy jest zamknięty ?

to ja chyba narobiłam zamieszania, bo rano jak chciałam tam zapytać to był zamknięty, ale teraz widzę, że dalej idzie ;-)

pestka56
05-03-2012, 16:14
:D
Summer, nie bój się. Moje doświadczenie ogrodnicze wprawdzie nie wielkie, ale trawa jak to trawa lubi cięcie. Jak pierwszego roku cięłam swoje miskanty, pampasową i inne, poprzycinałam m niechcący i te zielone źdźbła, bo zbyt późno się do tego zabrałam. Martwiłam się okropnie, a one jakby tego nie zauważyły i kępy w widoczny sposób się rozrosły.

Elfir
05-03-2012, 17:17
był zaknięty - porządkowałam wczoraj wieczorem tematy o trawnikach i chyba przez przypadek zamknęłam :)

summer78
06-03-2012, 08:46
:D
Summer, nie bój się. Moje doświadczenie ogrodnicze wprawdzie nie wielkie, ale trawa jak to trawa lubi cięcie. Jak pierwszego roku cięłam swoje miskanty, pampasową i inne, poprzycinałam m niechcący i te zielone źdźbła, bo zbyt późno się do tego zabrałam. Martwiłam się okropnie, a one jakby tego nie zauważyły i kępy w widoczny sposób się rozrosły.
Teraz już bez obaw ciachnę i ja ;-)

Elfir
09-03-2012, 15:20
Z ciekawych traw:
Carex appalachica:
http://williamcullina.com/files/Download/carex_appalachica_with_betula_whitespire_DS3_8854. jpg
za http://williamcullina.com
http://sunfarm.com/images/lg/carexappalachica4-l.jpg
za http://sunfarm.com

pestka56
09-03-2012, 15:22
Proponowałaś albo sadziłaś tę carex kiedyś ?

Elfir
09-03-2012, 15:23
Carex pensylvanica:
http://williamcullina.com/files/Download/carex%20pensylvanica%20with%20dicentra%20formosa%2 01.JPG
za http://williamcullina.com
http://www.pleasantrunnursery.com/_ccLib/image/plants/DETA-557.jpg
za http://www.pleasantrunnursery.com

http://www.newfs.org/images/grow/Carexpennsylvanica.jpg/image_preview
http://www.newfs.org

Elfir
09-03-2012, 15:24
pestka - obydwie sa u nas niedostępne :(

Teoretycznie, sądząc po mapce występowania rosną na tej samej wysokości geograficznej co Polska, ale to nie przekłada się tak dosłownie.

Szukam właśnie jakieś trawy okrywowej, którą można obsadzić rów odsączający (odpływ wody opadowej z nawierzchni brukowanej) na gliniastej glebie i wpadło mi w oko.

pestka56
09-03-2012, 15:26
Takie mi się podoba:

105541
http://rslandscapedesign2.blogspot.com/2010/09/carex.html

pestka56
09-03-2012, 15:34
pestka - obydwie sa u nas niedostępne :(

Teoretycznie, sądząc po mapce występowania rosną na tej samej wysokości geograficznej co Polska, ale to nie przekłada się tak dosłownie.

Szukam właśnie jakieś trawy okrywowej, którą można obsadzić rów odsączający (odpływ wody opadowej z nawierzchni brukowanej) na gliniastej glebie i wpadło mi w oko.

Może Mariusz się zainteresuje, albo wie o jakiejś podobnej.

Po 2 latach mokrych rozważaliśmy wykopanie rowu odwadniającego wokół dwóch boków działki (wzdłuż drogi). Nawet z sąsiadami to omawialiśmy i urodziło się, że możemy wspólnie wzdłuż całej wspólnej drogi wykopać i doprowadzić do miejsca skąd jest melioracyjne odprowadzenie. Sprawdzeniem czy możemy to zrobić miał się zająć sąsiad-architekt. Muszę odpytać czy już coś wie.
Odrzucała mnie od tego rowu generalna brzydota takiego czegoś, a to jest ładny pomysł z obsadzeniem trawą. Poza tym wzmocni też brzegi.

pestka56
09-03-2012, 15:37
„Szukam właśnie jakieś trawy okrywowej, którą można obsadzić rów odsączający (odpływ wody opadowej z nawierzchni brukowanej) na gliniastej glebie”

A rozważałaś wysianie trawy przeznaczonej do takiego celu. Barenbrug http://www.barenbrug.pl/polska/PL/home_3170.php
Oni chyba coś takiego mają

Elfir
09-03-2012, 15:40
carex divulsa
odmiana: Berkeley Sedge
http://www.anniesannuals.com/signs/b%20-%20c/images/carex_divulsa_mass.jpg
http://www.anniesannuals.com

dzika forma
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/Carex_divulsa_subsp._leersii_Habitat_2011-6-23_SierraMadrona.jpg
za wikipedia.org

Elfir
09-03-2012, 15:41
A rozważałaś wysianie trawy przeznaczonej do takiego celu. Barenbrug http://www.barenbrug.pl/polska/PL/home_3170.php
Oni chyba coś takiego mają

Ale to nie ma byc trawnik :) To jest wstęga przez rabatę z krzewami

Elfir
09-03-2012, 15:46
Myślałam o Carex dolichostachya 'Kaga Nishiki', ale to duża powierzchnia jak na cenę 8 zł/szt :(

Myslałam też o Carex elata, tylko obawiam się dużego, uschniętego pustego placu zimą - to jest pas na froncie domu

Chyba, że "Kaga Nishiki" wymieszam z liliowcem...

pestka56
09-03-2012, 15:47
Super, ale ja myślę też o swoim ogrodzie. Te carexy to taki miły potargany widok.
Ta pensylvanica jeszcze ładniejsza :D

Może to dałoby się wysiać ??? W końcu rośnie sobie dziko gdzieś tam

pestka56
09-03-2012, 15:50
Mnie by się taka wstęga „trawiasta” podobała na przełaj przez strzyżony trawnik.
W starych ,z pierwszych dwóch lat, „Ogrodach” był artykuł o Angielskim ogrodzie, w który jest strzyżony trawnik na różnych wysokościach. Piękne zdjęcia były. Chyba pójdę poszukać i zeskanuję fotki :)

pestka56
09-03-2012, 15:53
Ta pensylvatica to nie jest raczej na suche ? mnfi.anr.msu.edu/communities/community.cfm?id=10698

pestka56
09-03-2012, 15:55
Myślałam o Carex dolichostachya 'Kaga Nishiki', ale to duża powierzchnia jak na cenę 8 zł/szt :(

Myslałam też o Carex elata, tylko obawiam się dużego, uschniętego pustego placu zimą - to jest pas na froncie domu

Chyba, że "Kaga Nishiki" wymieszam z liliowcem...

Znasz tę stronę http://www.gerbera.com.pl/pl/trawy_ceny.html

A liliowce świetne ma http://www.liliowce.cba.pl/index.html
kupowalam i przysłam mi takie kłacza, że od razu z każdego można było zrobić 4–6. Tylko zielona byłam kompletnie więc rozsadziłam dopiero w zeszłym sezonie.

Elfir
09-03-2012, 15:58
nie znałam.
Ale zastanawiam się czy klient- osoba fizyczna z Poznania będzie w stanie sam to zamówić.

pestka56
09-03-2012, 16:09
No, fakt. To która z nas wysyła zapytanie TY czy ja :)

Elfir
09-03-2012, 16:25
teoretycznie wysyłają kurierem

pestka56
09-03-2012, 16:32
Czemu teoretycznie. Jest jakaś granica ilościowa?
A te sadzonki to można od razu do gruntu? Bo oni podają, że wspólpracują z dużymi firmami i szkółkami. Może trzeba je najpierw pohodować jeszcze w doniczkach?

Jacek Wolski, np. sprzedaje wrzosy b. tanio, ale tylko w paletach, jako sadzonki do podhodowania.

Elfir
09-03-2012, 16:50
z in vitro są maleńkie, więc pewnie trzeba je podhodować, bo inaczej przez pomyłkę wypielisz.

pestka56
09-03-2012, 17:00
A jak myślisz, jeśli sadzisz większy spłacheć i zastosować agrotkaninę, a jak podrosną wyciąć spomiędzy roślinek tę wyściółkę ? No bo inaczej trzeba mieć miejsce żeby podhodować :(

Elfir
09-03-2012, 17:06
najlepiej zrobić sobie rozsadnik i potraktować jak z siewu.

pestka56
09-03-2012, 17:16
To mogę, w skrzyni warzywnikowej. :) Pogadamy jak przyjdzie czas u Ciebie na moje pomysły. Chyba, że polecisz mi wcześniej coś z tych in vitro do obsadzenia pod brzozami i między dereniami. Wtedy można by mieć już gotowe na przyszłą wiosnę do wysadzenia do gruntu.
Na tym planie, który Ci posłałam są zaznaczone przestrzenie z drzewami, gdzie nie koszę. Tam chcę mieć trawy, turzyce i może potem dosadziłabym jakieś okrywowe byliny pomiędzy nimi, żeby troszkę urozmaicić. Choć bardziej chyba podoba mi się pomysł wykorzystania tylko trawiastych.

Elfir
09-03-2012, 17:28
mówiąc szczerze, nie oglądałam planu, nie miałam czasu :(.

pestka56
09-03-2012, 17:29
Domyślam się. Poczekam :)

andulka
10-03-2012, 21:15
No, fakt. To która z nas wysyła zapytanie TY czy ja :)
Dacie znać jak się dowiecie czy wysyłają prywatnym osobom?

pestka56
10-03-2012, 22:27
Oglądamy trawy w ogrodach :D

http://www.ogrodynaturalne.pl/ogrody.php?m=6

A tu nowocześnie http://www.designgrounded.com/
105674 105675
(klik żeby powiększyć)

Pytanie do Mariusza Surowińskiego.
Mariuszu, czy uda Ci się na podstawie tego zdjęcia zidentyfikować ten niziutki zielony dywanik rosnący między płytami ? :)

pestka56
10-03-2012, 22:35
A tu
http://www.oudolf.com/piet-oudolf/gardens/private-gardens/
przepiękne naturalistyczne kompozycje z trawami :D
105682 105683 105684 105685 105686
(klik, żeby powiększyć)

M_Surowinski
13-03-2012, 00:11
Dziewczyny, cudze chwalicie - swego nie znacie... Ja kiedyś sięgne po Carex appalachica i inne i je przetestuję ale są nasze, sprawdzone - np. Carex montana czy Carex humilis. Na wilgotne też się znajdzie np. Carex appropinquata, niższe też np. Carex echinata... Po co szukać za oceanem...

Pytajcie zamiast marnować czas na zastanawianie się czy turzyca "x" wytrzyma u nas. Zawsze znajdzie się jakiś substytut.

Foszczkę odradzam bo kradnie zdjęcia!

pestka56
13-03-2012, 00:43
Dziewczyny, cudze chwalicie - swego nie znacie... Ja kiedyś sięgne po Carex appalachica i inne i je przetestuję ale są nasze, sprawdzone - np. Carex montana czy Carex humilis. Na wilgotne też się znajdzie np. Carex appropinquata, niższe też np. Carex echinata... Po co szukać za oceanem...

Pytajcie zamiast marnować czas na zastanawianie się czy turzyca "x" wytrzyma u nas. Zawsze znajdzie się jakiś substytut.

Foszczkę odradzam bo kradnie zdjęcia!

Jesteś wielki. Już sobie zapisuję te Carexy.
A tak w ogóle to myśmy te amerykanki podziwiały, bo ładne. :)

Mariuszu, a to maleństwo rosnęce między płytami (we wcześniejszym poście), to co? Ja z ciekawości pytam, bo ładniutkie.

KRADZIEŻ ZDJĘĆ – Mariuszu, a zwracałeś jej uwagę? Pytam, bo wiele osób robi to z nieświadomości. W końcu wystarczyłoby, gdyby podała skąd pochodzą.
Pracuję głównie jako grafik prasowy, ale robię też projekty do internetu i ten problem to moja codzienność. Nawet (a może przede wszystkim) specjaliści od PR myślą, że ochrona praw autorskich dotyczy tylko zdjęć z agencji foto. To co pojawia się w internecie uważane jest za własność publiczną. Wiele razy muszę odmawiać wykorzystywania fotek z powodu braku wiedzy o ich pochodzeniu. Spotykam się wtedy z dużym zdziwieniem.

M_Surowinski
13-03-2012, 18:21
1. Maleństwo między płytami - Nie wiem
Fotki...

Carex humilis
http://ogrodytraw.eu/galerie/c/carex-humilis-turzyca_2582.jpg

Carex montana
http://ogrodytraw.eu/galerie/c/carex-montana-turzyca_2362.jpg

Elfir
13-03-2012, 18:27
Mariusz - jak już jesteś, to pomóż dobrać trawę:
- gleba glina
- rów odwadniający, czyli czasem zalewane a czasem przesychające
- słońce
- najlepiej zimozielona i zielona
- wysokośc ok 40-60 cm
- zadarniająca ale nie bardzo ekspansywna

Bardzo proszę

lidialip
13-03-2012, 18:41
Witam

A jakie trawy na piaski, suchą przepuszczalną ziemię, da się coś utrzymać przy zwykłym podlewaniu?

lidialip
13-03-2012, 18:41
Witam

A jakie trawy na piaski, suchą przepuszczalną ziemię, da się coś utrzymać przy zwykłym podlewaniu?

Elfir
13-03-2012, 18:50
kostrzewy, owsica, sorobolus heterolepsis, trzcinnik, na zasadowej glebie perłówki,

M_Surowinski
13-03-2012, 19:54
Mariusz - jak już jesteś, to pomóż dobrać trawę:
- gleba glina
- rów odwadniający, czyli czasem zalewane a czasem przesychające
- słońce
- najlepiej zimozielona i zielona
- wysokośc ok 40-60 cm
- zadarniająca ale nie bardzo ekspansywna

Bardzo proszę

np. Carex pseudocyperus. W Poznańskim OB rosła w zwykłej glebie więc odporna na przesychanie :)
Niższa - Carex echinata... Krajowe, szybko rosną, raczej 100 % przeżywalności...
Jakby Cię to nie zadawalało to daj znać na maila lub pw, posiedzę nad tym wnikliwiej. Ale pierwszą to bym polecał ...

dudka
15-03-2012, 21:29
A ja dzisiaj zrobilam pierwsze nasadzenia miskanta!!!!!!!! Miskant Gigant co 60cm jakies 100szt. Chce uzyskac efekt sciany chroniacej przynajmniej w malym stopniu od wiatrow, ale nie wiem co z tego wyjdzie. Mialam szczescie bo znajomy likwidowal swoja mala plantacje miskanta (mial byc jako surowiec energetyczny;)).Teraz czekam na efekt!!!!!!!:wave:

dudka
18-03-2012, 11:58
106767106766Czy ktos moglby mi pomoc okreslic z jakiej trawy jest ten kwiatostan????? Znajomy obstawia na miskanta giganta ale cos mi tu nie pasuje. Kupil dosc duza ilosc sadzonek jako gigant ale ten kwiatostan jest jakis inny. Prosze o pomoc!!!!!!!!!!!!

pestka56
18-03-2012, 12:42
106767106766Czy ktos moglby mi pomoc okreslic z jakiej trawy jest ten kwiatostan????? Znajomy obstawia na miskanta giganta ale cos mi tu nie pasuje. Kupil dosc duza ilosc sadzonek jako gigant ale ten kwiatostan jest jakis inny. Prosze o pomoc!!!!!!!!!!!!

Dudka napisz od razu do Mariusza na [email protected] . On teraz nie ma pewnie czasu, ale tu zagląda z pewnością. Prędzej będziesz mieć odpowiedź :)

rasia
18-03-2012, 12:43
Moim skromnym zdaniem może być to kwiatostan jednego z wielu... miskantów olbrzymich lub sinensis, ale żeby stwierdzić cokolwiek potrzbujesz jeszcze wiedzieć jakie ma liście, do jakiej wysokości dorasta, czy rośnie zwarty, czy się rozłazi, jaki kolor i rozmiar ma kwiatostan... itd itp...;)

dudka
18-03-2012, 12:57
Dziekuje za odpowiedz! Zaraz wysle zapytanie do Pana Mariusza i zrobie jeszcze zdjecie lisci. Niestety nie wiem do jakiej wysokosci rosnie bo sadzonki w gruncie sa dopiero od roku. Mam nadzieje ze to nie jest ten miskant ktory sie rozlazi po calej dzialce bo sama go zasadzilam jako giganta w ilosc 100 sztuk i nie mam najmniejszej ochoty go wykopywac!!!!!!

dudka
18-03-2012, 13:10
106768106769106770Tak wygladaja sadzonki teraz ale niestety nie wiem nic o ich kolorze poniewaz dostalam je tydzien temu

pestka56
18-03-2012, 19:54
Dutka, miskant jako żywo, ale który? Jaki by nie był i tak będzie całkiem pokaźnego wzrostu.
Naprawdę posadziłaś 100 sztuk ??? Kobieto, ale rozpęd! Chcesz żeby Cię zasłoniły? Sadziłas co ile? I wiesz, że późno ruszą, a teraz musisz je uciąć dość nisko nad ziemią :)

dudka
18-03-2012, 20:15
Kazda trawa jest piekna to fakt ale martwie sie tylko o to aby ta moja nie byla np miskantem ekspansywnym ktory zacznie sie rozlazic. I oczywiscie zalezalo mi na jej pokaznej wysokosci. Tak pestka posadzilam 100 szt co ok 60 cm a do tego dostalam dosc duze karpy.Wczoraj mialam zabrac sie za obcinanie i w oko wpadl mi dziwny wyglad ich kwiatostanu. Nie zalezalo mi na jako takim oslonieciu sie od sasiadow bo jeszcze ich nie mam ale bardziej od wiatru. Widzialam zdjecie Pana Mariusza na forum ogrodniczym gdzie taka sciana z giganta byla zrobiona i stad moja taka inspiracja. Wygladalo to cudnie. No coz..............

pestka56
18-03-2012, 20:36
Te kwiatostany są już wytrzepane przez wiatr, więc wyglądają nieszczególnie.
Co do rozłażącego się miskanta, to ja strzeliłam sobie takiego gola. Kupiłam zanim znalazłam Ogrody Traw. Jesienią przesadziłam co się dało – ciężka harówa :( Zobaczymy z jakim skutkiem. Ewentualnie będę mordować to co zostało np. roundapem przy pomocy pędzelka, bo rośnie między liliowcami.

dudka
18-03-2012, 20:49
No wlasnie!!!!!!!! Wiec rozumiesz skad moja panika. Ciezka harowa przy jednym a co dopiero przy setce? Dlatego z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz Pana Mariusza. Jesli to ekspansywny to dlugo u mnie miejsca nie zagrzeje:no:

pestka56
18-03-2012, 20:53
Zawsze możesz go ogrodzić. U mnie już niestety się nie dało.
Jest taka całkiem fajna taśma TrimBord http://www.galaprodukt.pl/pl/index9-2-7.php
Widziałam ostatnio na Allegro :)

Ooo, w Gala... mają jeszcze SlimBord

malkul
19-03-2012, 17:59
Izulek :yes: proponuję założyć swój wątek i tam to dalej omawiać , bo troszkę tu bałaganicie

malkul
21-03-2012, 19:11
Przynoszę coś
http://ifrancepics.com/wp-content/uploads/jardin_atlantique_grasses_600x.jpg
Źródło:http://ifrancepics.com

malkul
21-03-2012, 19:14
I jeszcze jedno :
http://4.bp.blogspot.com/_JeHf4pM74os/TLOBR6Mvz1I/AAAAAAAADBs/3kvcyOQUFPY/s1600/purple-fountain-grass-1109-l.jpg
Źródło: http://kzinteriorz.blogspot.com

Elfir
25-03-2012, 22:52
kolejna inspiracja:
http://1.bp.blogspot.com/-C6gnoCcQIGU/TqcDhNYB6iI/AAAAAAAABn0/DLFO5RUh62w/s1600/DSC_0267.JPG
stąd: http://noels-garden.blogspot.com/2011/10/cold-ndry-lean-nmean.html

pestka56
25-03-2012, 23:40
W Keukenhof sadzą tulipany, szafirki, krokusy robiąc z nich kolorowe wstęgi biegnące przez trawniki i między drzewami. A tu pokazujesz dywany z traw. Piękne :)

Elfir
30-03-2012, 23:35
kolejna inspiracja trawiasta:
http://4.bp.blogspot.com/_PVsgqPyZ-W8/TFjqzVX0BxI/AAAAAAAAgp0/hEKmskqQO5I/s1600/Silas+Mountsier+garden+ribbon+grass.jpg
stąd:
http://66squarefeet.blogspot.com/2010/08/new-jersey-garden.html

pestka56
31-03-2012, 01:02
Sierpień 2010, New Jersey :D reszta zdjęć też jest kapitalna.

mazo
07-05-2012, 19:33
Poradźcie proszę, jaką trawę można zasadzić w tym miejscu:

https://lh5.googleusercontent.com/-Sfnol-4ngnI/T6gEjhLusOI/AAAAAAAAIbY/0j68UpNbVwc/s512/IMGP9526.JPG?gl=PL

https://lh6.googleusercontent.com/-RCjEccQxIpQ/T6gEwERZJtI/AAAAAAAAIbo/rpsNlGjqe0s/s512/IMGP9534.JPG?gl=PL

Strona zachodnia, gleba gliniasta, myślałam o czymś wysokim, ale niezbyt gęstym, żeby za bardzo nie zasłaniać sobie widoku i nie zasłaniać słońca (to okno doświetla korytarz). W projekcie ogrodu jest tu bambus, ale przeczytałam w tym wątku, że bambusy w nasym klimacie to nie bardzo. Czy może trawa w tym miejscu to zły pomysł?

pestka56
07-05-2012, 19:49
Poradźcie proszę, jaką trawę można zasadzić w tym miejscu:
Strona zachodnia, gleba gliniasta, myślałam o czymś wysokim, ale niezbyt gęstym, żeby za bardzo nie zasłaniać sobie widoku i nie zasłaniać słońca (to okno doświetla korytarz). W projekcie ogrodu jest tu bambus, ale przeczytałam w tym wątku, że bambusy w nasym klimacie to nie bardzo. Czy może trawa w tym miejscu to zły pomysł?

Mazo, czyli slońce tu masz przez mniej więcej 1/3 dnia ?

O bambusach wiem, że są takie z rodziny fargesia :) Poczytaj tu http://www.fargesia.pl/bambusy/bambusy.html

mazo
07-05-2012, 19:53
Słońce jest tam gdzieś od 15?

Elfir
07-05-2012, 21:47
zdecydowanie Fragesia nitida

mazo
08-05-2012, 08:08
Sprawdziłam, jak to wygląda - jak się rozrośnie, zasłoni cały ten łącznik...

magnolia
08-05-2012, 09:31
wg mnie molinia. Może być nie za wysoka- molinia careulea ( ma kilka odmian), albo wysoka- molinia arundinacea- ale liście ma do ok 45 cm, a reszta to bardzo ażurowe, długaśne pędy z mglista wiechą.
A jak chcesz niżej to sesleria heufleriana- ok 40 cm, zimozielone , krągłe kępy. Tylko sadź je nie za gęsto, co ok 45 cm, wtedy kępy dotkną się docelowo, ale nie zrosną i będzie ładna kępkowa powierzchnia

mirela99
08-05-2012, 09:37
Pewnie gdzieś już to było, ale od kilku dni szukam i nie potrafię znaleźć :( :
miskant gigantyczny - wiem, że nie jest ekspansywny (jak cukrowy) ale w szkółkach (dwóch) w moim mieście uważają, że należy zabezpieczyć bo i tak się bardzo rozrasta. Mówią coś o foli zakopanej na metr głębokości ... matko, czy oni nie mają w tym pojęcia, czy mi się wszystko pomieszało ?

pestka56
08-05-2012, 10:41
Pewnie gdzieś już to było, ale od kilku dni szukam i nie potrafię znaleźć :( :
miskant gigantyczny - wiem, że nie jest ekspansywny (jak cukrowy) ale w szkółkach (dwóch) w moim mieście uważają, że należy zabezpieczyć bo i tak się bardzo rozrasta. Mówią coś o foli zakopanej na metr głębokości ... matko, czy oni nie mają w tym pojęcia, czy mi się wszystko pomieszało ?

Mirela, pomykaj biegusiem po informacje i zakupy na stronę do Mariusza Surowińskiego Przypominam post wyżej nr 667 ogrodytraw.eu

Giganteusa nie trzeba ograniczać, rośnie kępowo. Tylko miskant cukrowy jest ekspansywny, ale rozłazi się rozłogami do 0,5 m głębokości przynajmniej u mnie. Wystarczy posadzić we wkopanej wielkiej plastikowej donicy z wybitym dnem.

pestka56
08-05-2012, 10:42
Sprawdziłam, jak to wygląda - jak się rozrośnie, zasłoni cały ten łącznik...

Wiem i dlatego zajrzyj na tę stronę, którą Ci podeslałam :)

mirela99
08-05-2012, 12:00
dzięki. Dziwi mnie, że ludzie handlują a nie mają pojęcia o roślinie ... to przykre.

pestka56
08-05-2012, 13:00
To jest typowo handlowe. W końcu muszą sprzedać. Poza tym szkółki sprzedające zatrudniają nie fachowców tylko robotników.

Elfir
08-05-2012, 15:29
Sprawdziłam, jak to wygląda - jak się rozrośnie, zasłoni cały ten łącznik...

nie. Nie rośnie ani taka duża ( najwyżej 1,7 m) ani jakoś ekspansywnie. Poza tym, masz sekator, to sobie przytniesz częśc pędów.

mazo
08-05-2012, 17:29
No racja... Dzięki!

Elfir
08-05-2012, 19:07
mazo - a może nie trawa tylko jakiś miniaturowy klon (dla palmowego trzeba by usypać mają górkę, by woda stojąca w glinie nie zalewała mu korzeni)?
Albo inny gatunek bambusa niż Fragesia? Jest np. Sasa - w Poznańskim OB uschły tej zimy części nadziemne, ale intensywnie puszcza młode pędy, które mają już pół metra wysokości. W OB osiągał jakieś 1-1,5 m

Albo wiem! Skrzyp zimowy. Robisz coś w rodzaju płytkiego oczka wodnego-błotka i w tym sadzisz. Można także w jakimś zakopanym plastikowym zbiorniku, tylko trzeba tam nawadnianie doprowadzić.

http://www.smgrowers.com/imagedb/Equisetum_hyemale.JPG
http://modfrugal.com/wp-content/uploads/2009/11/Equisetum-hyemale-grow-where-youre-planted-1024x768.jpg

ashca
10-05-2012, 13:33
Mam pytanie techniczne co do sadzenia traw. Trawy przewidziane w rabacie żwirowej. Kamienia będzie około 5-10 cm na agrowłókninie. Jak trawy powinny być posadzone? Czy teraz wsadzając małą sadzonkę i przysypując żwirem to ona sobie poradzi, żeby się rozrosnąć?

pestka56
10-05-2012, 14:05
Ashka, porozsuwaj trochę ten żwir. Grubo chcesz tego kamienia. Zostaw bliżej 5 niż 10 :)
Co do agrowłókniny na rabacie żwirowej z trawami, to też zostaw sporą dziurę, żeby mogły te trawki ładnie się rozrastać. Agro poza tym nieco wstrzymuje dopływ wody, więc lepiej będzie zostawić miejsce wokół kępek traw bez włókniny.
Miałam spory kawał rabaty z miskantami m.in. pokryte agrowłókniną. Teraz to tylko poszarpaniec, który pracowicie usuwam, bo miskanty poprzebijały się, porozdzierały. Poza tym po 2 sezonach straciło sens – nie ma chwastów. Trawy dały sobie radę.

ashca
10-05-2012, 14:27
To pewnie lepiej byłoby te trawy posadzić w pojemnikach np. w wiadrze bez dna po farbie i wynieś je trochę do góry a dookoła wiadro obsypać kamieniem?

pestka56
10-05-2012, 16:18
To chyba nie będzie ładnie.
Poza Miskantem cukrowym i Imperata Cylindrica trawy nie są ekspansywne. No może niektóre są troszkę, ale nie w stopniu, który by przeszkadzał. Nie ma sensu ich ograniczać.
Chodziło mi raczej o to, że takie młode świeżo sadzone powinny mieć trochę przestrzeni i dobry dostęp wody. Niech się umocnią. Potem dadzą sobie radę i z kamieniami i z agrowłókniną.

Tatarak
10-05-2012, 17:51
nie zapominajmy o wydmuchrzycy piaskowej :) to jest tak ekspansywne jak diabli, ale i tak ją lubię i zabiorę do nowego ogrodu :D

pestka56
10-05-2012, 19:25
Ja ją wykreśliłam z ogrodniczego słownika :D Cukrowego też powinnam, ale na razie chyba go spacyfikowałam. Przesadziłam w wielgachne donice i odbija. A na starym miejscu po mordowaniu roundapem jakoś nie widzę odrostów, ha :)

duduś
17-05-2012, 22:06
Witam ,mam pytanie czy w tej chwili można sadzić festuca ovina ? Czy to jest trawka która szybko zakwita ? Jakie warunki są dla niej najkorzystniejsze ? Jak gęsto sadzić ? tzn. czy ona się rozrasta rozłogami?

magnolia
18-05-2012, 11:21
to trawka bez wymagań, poza słońcem. Lubi słonecznie i nawet sucho.
Szybko się rozrasta, ale rośnie kępa, nie rozłogami.
Zakwita szybko, teraz o tej porze roku, jednak ja jej te kwity ścinam, wtedy robi się krągła i śliczna na cały sezon, a jak zostaną kwity to po kwitnieniu jest bardziej brązowa, trochę 'zużyta'
Sadź ja co ok 35-40 cm, wtedy kępy ładnie się prezentują, nie włażą na siebie.
jedeyny z nia kłopot to to że jak się dobrze ma, to co ok 2 sezony tzreba ja wyjąć i podzielić, bo robi sie dziurawa w srodku. Jednak to jest bardzo łatwe zajecie.

duduś
18-05-2012, 20:11
czyli mogę dać pod nią geowłókninę?

pestka56
18-05-2012, 23:52
Duduś, Elfir radzi unikać geowłókniny = agrowłókniny. Też uważam, że roślinom może przeszkadzać pobierać wodę i rozrastać się. Trudno też nawozić.

Elfir
18-05-2012, 23:57
akurat kostrzew nie powinno się nawozić. :)

pestka56
19-05-2012, 00:02
Ja tak ogólnie do tej agro... :)

duduś
23-05-2012, 10:05
aha czyli między te trawki dać tylko korę ? ( już czuję to plewienie - a tak nie lubię tego robić - :( )


http://img221.imageshack.us/img221/4079/img0018hhf.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/221/img0018hhf.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

pestka56
23-05-2012, 11:24
Duduś, spoko. Daj tylko korę. Onę się tak rozkępią przez ten sezon, że chwasty będą się pojawiać tylko okazyjnie. Właśnie oczyściłam swoje kępowisko trawiaste i na prawdę nie jest to jakiś problem.

dudka
23-05-2012, 20:18
Z tą agrowłókniną to nie jest tak do końca........... chwasty, trawa a nawet skrzyp polny przechodzą sobie przez nią bez problemu. Masakra!!!

pestka56
23-05-2012, 20:55
Masz rację Dudka, ale ja stosuję ją pod ścieżkami, opaską żwirową wokół domu i podjazdem do garażu jako dodatkowe zabezpieczenie. I tu jest dobrze. Poza tym używałam w tych miejscach, które sobie odchwaściłam i czekały na rośliny. 2 lata wytrzymuje. Potem chwasty ją drą.

Elfir
23-05-2012, 22:04
pod ścieżki zastosowałabym normalną geowłókninę drogową o dużej gęstości.

dudka
31-05-2012, 21:28
Jak Wasze trawki po zimie? Poczytałam różne fora na temat traw i u dużej ilości osób wiekszośc traw wymarzła. Przynajmniej tych mniej odpornych. Niby zima była krótka ale widocznie konkretna. U mnie podły dwa zebrinusy ale za to żywoplot z 100 szt giganta ma sie swietnie. Padł tylko jeden:wiggle:

Tatarak
31-05-2012, 21:55
u mnie padły dwie trawy (nie pamiętam teraz nazwy) w których mrówki zbudowały mrowiska, mróz nie zaszkodził na szczęście.

pestka56
31-05-2012, 22:45
Tataraczku, mrówki nie powinny zaszkodzić :)

Ja straciłam kilka trawek, ale kilka innych, które myślałam, że zmarzły, teraz odbija :)

Miskanty są bardzo odporne. U mnie są w dość dobrej formie nawet te, które przesadzałam i dzieliłam jesienią. Zebrinusy dopiero ruszają, choć słabo.

Tatarak
01-06-2012, 09:42
a jednak zaszkodziły, ale kopce w trawach były niemal tak duże jak kępy :(

RAMILA
01-06-2012, 11:31
Jak Wasze trawki po zimie? Poczytałam różne fora na temat traw i u dużej ilości osób wiekszośc traw wymarzła. Przynajmniej tych mniej odpornych. Niby zima była krótka ale widocznie konkretna. U mnie podły dwa zebrinusy ale za to żywoplot z 100 szt giganta ma sie swietnie. Padł tylko jeden:wiggle:

dudka wstaw proszę jakieś fotki Twojego żywopłotu z giganta bo zastanawiam się nad takim żywopłotem a nie wiem jak się to prezentuje.

pestka56
01-06-2012, 12:29
Ramila, u Dutki jeszcze ten żywopłot zaledwie ma ze 30-50 cm wzrostu. Ty wiesz oczywiście, że trawy ozdobne na wiosną się ścina i potem jest goło, aż wyrosną :)

pestka56
01-06-2012, 12:32
a jednak zaszkodziły, ale kopce w trawach były niemal tak duże jak kępy :(

Tatarak, rozejrzyj się w necie za „Pożegnaniem z mrówką” – preparat w płynie do spryskiwania-polewania powierzchni. Broń trawki jak masz takie wredne mrówy :)
Ja sypałam dotąd granulki, ale tym opryskiem można większą powierzchnię potraktować

RAMILA
01-06-2012, 13:05
Ty wiesz oczywiście, że trawy ozdobne na wiosną się ścina i potem jest goło, aż wyrosną :)

Oczywiście wiem :) bo trawkami interesuję się od dłuższego czaasu

pestka56
01-06-2012, 13:49
Ramila, Dudka sadziła miskanty jesienią, więc jeszcze w tym roku nie zarosną jak należy. Popatrz na stronie OgrodyTraw.eu u p. Surowińskich. Tam jest Poradnik z PDFami do ściągnięcia (są w nich zdjęcia) www.ogrodytraw.eu/index.php?p853,poradnik-o-trawach-ozdobnych

Ale pewnie już tam byłaś :)

dudka
01-06-2012, 20:59
Pestka ma racje! Moje giganty jeszcze mizerne ok 30 cm. Wykopałam je z pola znajomego w marcu tego roku i wsadziłam u siebie ale jutro zrobie zdjecie i wkleje chociaż efektu żadnego jeszcze nie ma. Ja ten żywopłot widziałam na zdjęciach pana Mariusza i bardzo mi sie spodobał. CUDO!

dudka
02-06-2012, 20:25
Przesyłam zdjęcia moich gigantów. Niestety jeszcze bardzo małe:(




118774118775118776

dudka
02-06-2012, 20:30
A to też gigant ale sadzonka trzy letnia!!!:yes:


118777118778

dudka
02-06-2012, 20:41
Zebrinus, arabeska, gracilimus i kostrzewy które przyciełam teraz (tzn pędy z kwiatostanem)bo podobno to dobry sposób aby bardziej sie rozrosły:D


118779118780118781118782118783

RAMILA
04-06-2012, 11:18
pestka56 dzięki za linka do trawek, zaskoczę Cię ale jeszcze tam nie byłam:) a Tobie dudka dziękuję za zdjęcia giganta, faktycznie jest jeszcze niewielki, myślałąm że 3-letna sadzonka jest większa a ona jest chyba wielkości mojej rocznej trawy pampasowej, tak mi się przynajmniej wydaje.

pestka56
04-06-2012, 13:51
Ramila, masz pampasową? a kwitnie ?

dudka
04-06-2012, 16:23
Trawa Erianthus ravennae? Czy ktoś coś wie o niej więcej? Jakie ma wymagania itp? Tak jakby miała coś z trawy pampasowej!!!!!!!!!!! Nawet ciekawie wygląda.

pestka56
04-06-2012, 16:40
Dudka, odrabiam „lekcje” za Ciebie :D
Tu masz skopiowane info z encyklopedii traw OgrodyTraw.eu Zdjęcie też tam jest. Mnie pampasowej nic a nic nie przypomina.
Poczytaj zanim spytasz :) chyba, że chcesz pogadać
Saccharum ravennae
synonim: Erianthus ravennae (L.) P. Beauvois
opisujący: (L.) Murr.
rodzina: Poaceae
kultywary: Saccharum ravennae 'Purpurascens'
nazwa polska: trzcina raweńska
synonimy łacińskie: Andropogon ravennae (L.), Erianthus ravennae ((L.) P. Beauvois), Saccharum ravennae ( (L.) L.)
synonimy w innych językach: Ravenna, plume grass, Italian sugarcane, ravena grass (ang.), Yu zhe mao (chin.)
pochodzenie: Afryka: północna (Algeria, Libia, Maroko, Tunezja), tropikalna (Somalia)
Azja: Półwysep Arabski (Arabia Saudyjska), zachodnia (Afganistan, Cypr, Iran, Irak, Izrael, Jordania, Liban, Syria, Turcja), dawna Rosyjska Azja Środkowa (Turkmenia), tropikalna (Indie, Pakistan)
Europa: południowo-wschodnia (Albania, Bułgaria, dawna Jugosławia, Grecja, Włochy), południowo-zachodnia (Francja, Hiszpania)
strefa mrozoodporności: VI
WYMAGANIA
stanowiska: nasłoneczniona
gleby: przeciętne, przepuszczalne
wilgotność: umiarkowanie wilgotne
inne: odporna na suszę, źle znosi zimową wilgoć
WYGLAD
pokrój: wyprostowany łukowaty
wysokość: wysokość kępy: 1-1,5 m
wysokość z kwiatostanem: 3,5-4,2 m
liść: szaro-zielony, przebarwia się na pomarańczowo i purpurowo, z wyraźnym białym żebrem, 100x2,5 cm, łukowato wygięty, szorstki, twardy
kwiatostan: purpurowo-brązowa wiecha, przebarwia się do srebrzysto szarej, 25-60 cm dł., pierzasta
łodyga sztywna, staje się wyraźnie czerwona późnym latem, ulistniona, wyprostowana, masywna
kwiatostany tworzą wachlarz nad kępą, są podobne do Cortaderia sp., ale dłuższe
inne: zakwita w regionach o długim i ciepłym sezonie, w Polsce nie zakwita
wizualnie przypomina krzyżówkę trawy pampasowej z miskantem
inne:
pielęgnacja: przyciąć na wiosnę
zastosowanie: roślina architektoniczna

Elfir
04-06-2012, 16:54
tyle, że u nas raczej nie zakwita

pestka56
04-06-2012, 16:58
Jak wiele z ciepłolubnych traw, niestety. Ale i tak ciekawa jest. tyle, że z utrzymaniem jej w formie mogą być te same kłopoty co z pampasową

dudka
04-06-2012, 18:06
Dzięki Pestka za informacje! Przed napisaniem mojego pytania czytałam o tej trawie bo natknełam się na nia na allegro. Chodziło mi bardziej o informacje z "własnego doświadczenia" dotyczące akurat tej odmiany. Czy ktos ją ma u siebie itp. tak jak napisałaś w swoim poście: źle znosi wilgoć, trudna w utrzymaniu jak pampasowa i jak napisała Elfir nie zakwita. O takie podobieństwo do pampasowej mi chodziło.To mi wystarczy aby dać sobie z nia spokój!!! dzięki jeszcze raz!!!!

pestka56
04-06-2012, 18:17
Ale ona efektowna jest nawet bez kwiatków. Może warto spróbować. Posadzić na lekkim podniesieniu terenu jak radził kiedyś w sprawie pampasowej Mariusz Surowiński. Wtedy wiosenne roztopy nie straszne.

Elfir podpowiesz coś ?

RAMILA
04-06-2012, 18:25
Ramila, masz pampasową? a kwitnie ?

Mam kilka sadzonek pampasowych białych i różowych i byłam bardzo zdziwiona jak jedna już zakwitła, wydawało mi się że będę musiała poczekać kilka lat, a tu taka niespodzianka, tylko nie wiem która to bo nie opisałam a pióropusze to raczej są zielone.
Oto moja kolekcja :)
http://img689.imageshack.us/img689/5772/p1100310l.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/689/p1100310l.jpg/)

A to ta kwitnąca :)

http://img171.imageshack.us/img171/7282/p1100311d.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/171/p1100311d.jpg/)

pestka56
04-06-2012, 18:28
A zamierzasz wsadzić do gruntu, czy też będziesz uprawiać tylko w donicy ?

RAMILA
04-06-2012, 18:35
A zamierzasz wsadzić do gruntu, czy też będziesz uprawiać tylko w donicy ?

Chyba będę uprawiać w donicy bo podobno ta trawa przemarza. Wysiałam ją w tamtym roku we wrześniu i tak sobie rośnie, zimowała w piwnicy przy oknie i tak już chyba zostanie że na zimę będzie zabierana do domu.

pestka56
04-06-2012, 19:17
Mariusz Surowiński pisał, że to nie chodzi o przemarzanie. Ona jest wrażliwa na zbyt dużo wilgoci po zimie.

dorota.k
04-06-2012, 19:24
Mam kilka sadzonek pampasowych białych i różowych i byłam bardzo zdziwiona jak jedna już zakwitła, wydawało mi się że będę musiała poczekać kilka lat, a tu taka niespodzianka,

Nie chcę osłabiać Twego entuzjazmu, ale czy to raczej nie wiechlina się wsiała i kwitnie?
http://rostliny.nikde.cz/images/820.jpg
http://rostliny.nikde.cz/rostliny-evropy/179/poa-trivialis-l-lipnice-obecna

RAMILA
04-06-2012, 20:09
Nie chcę osłabiać Twego entuzjazmu, ale czy to raczej nie wiechlina się wsiała i kwitnie?
Nie sądzę aby to była wiechlina bo źdźbełka wyrastają z kilku miejsc sadzonki i nie widać aby tam rosło coś niepożądanego.

Elfir
04-06-2012, 20:21
Elfir podpowiesz coś ?


Nie pomogę, bo nie miałam z nią do czynienia. O tym, że nie kwitnie (długi okres wegetacji) pisał Mariusz.

dorota.k
04-06-2012, 20:22
Nie sądzę aby to była wiechlina bo źdźbełka wyrastają z kilku miejsc sadzonki i nie widać aby tam rosło coś niepożądanego.

Zwróć uwagę, że pampasowa ma zupełnie inne kwiatostany.
Dla mnie to nawet z daleka na kępę wiechliny wygląda (na pierwszym zdjęciu, prawy rząd, środkowa doniczka). Przejdź się po ogrodzie i okolicy, czy podobnych kłosów nie zauważysz. Być też może, że pampasowa padła i została sama wiechlina, albo wiechlina przerosła przez pampasową.

Elfir
04-06-2012, 20:22
Nie sądzę aby to była wiechlina bo źdźbełka wyrastają z kilku miejsc sadzonki i nie widać aby tam rosło coś niepożądanego.

Ale to nie jest kwiatostan pampasowej. liście też. Ani pora kwitnienia :)

to jakaś rodzima trawa ci się wysiała.

chopinetka
04-06-2012, 21:07
Witam
To na pewno nie jest pampasowa. Ta trawa , tak jak napisała Elfir kwitnie nie w tej chwili, tylko w drugiej połowie lata aż do mrozów. Moja pampasówka dostała w kość po zeszłej zimie i do tej pory nie może się zebrać. Co prawda ładnie zaczęła rosnąć, ale czy zakwitnie - wydaje mi się, że nie. Ona rzeczywiście nie lubi nadmiaru wody zwłaszcza po zimie ale jest wrażliwa na zimno. Ja ją zawsze mocno okrywam, w zasadzie to jedyna roślina, której poświęcam na jesieni sporo uwagi i czasu. Mam nadzieję, że jeszcze raz ujrzę ją kwitnącą, bo jest wtedy przepiękna.
pozdrawiam

RAMILA
04-06-2012, 21:12
Ale to nie jest kwiatostan pampasowej. liście też. Ani pora kwitnienia :)

to jakaś rodzima trawa ci się wysiała.
A czy choć reszte tych trawek wygląda na pampasówkę? chyba się załamię, skaczę koło tych traw bo niby takie wymagające a tu jakieś chwasty mi rosną :(

pestka56
04-06-2012, 21:12
Nie pomogę, bo nie miałam z nią do czynienia. O tym, że nie kwitnie (długi okres wegetacji) pisał Mariusz.

No, to poczekamy, aż Mariusz znów pojawi sie na forum

dorota.k
04-06-2012, 22:42
A czy choć reszte tych trawek wygląda na pampasówkę? chyba się załamię, skaczę koło tych traw bo niby takie wymagające a tu jakieś chwasty mi rosną :(
Nie znam się na rozmnażanych z nasion trawach pampasowych, ale wydaje mi się, ze te z łukowato wygietymi liśćmi to może być to.

pestka56
04-06-2012, 22:53
Ramila, daj im szansę. Może tylko się wsiało dodatkowo.

A przy okazji moje Miskanty dzisiaj.
Pierwsza fotka, to zaczątek rabaty na środku trawnika wizytowany przez kota Pasqala.
119041
Drugie zdjęcie – rabata na górce. Miskanty widać po lewej za łubinami. Liście po prawej od maków wschodnich, to liliowce.
119043

chopinetka
04-06-2012, 22:58
A możesz dać zdjęcie z bliska pierwszego rzędu? Pampasowa ma dość sztywne liście i bardzo niemiłe w dotyku, wręcz mogą pokaleczyć.
pozdrawiam

RAMILA
05-06-2012, 22:10
A możesz dać zdjęcie z bliska pierwszego rzędu? Pampasowa ma dość sztywne liście i bardzo niemiłe w dotyku, wręcz mogą pokaleczyć.
pozdrawiam

Tak zgadza się, reszta tych traw jest taka sztywna i ostra, oprócz tej jednej która kwitnie, że też ja wcześniej się nie zastanawiałam czemu ta jedna jest inna, bo różnicę widziałam ale myślałam że tak ma być i już.To mnie oświeciłyście że jakieś trawsko polne hoduję ;)

http://img52.imageshack.us/img52/6107/p1100323.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/52/p1100323.jpg/)

http://img252.imageshack.us/img252/3245/p1100324.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/252/p1100324.jpg/)

http://img254.imageshack.us/img254/9058/p1100325o.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/254/p1100325o.jpg/)

ave!
05-06-2012, 22:30
ale to "polne trawsko" tez jest ładne! Mam takie za płotem ;) i bardzo mi się podoba. Dziś dostałam transport trawek od P. Surowińskich - jak podrosną - trawki oczywiście ;) - pochwalę się :)

pestka56
05-06-2012, 23:25
Ramila, szykuj większe donice :)

chopinetka
06-06-2012, 00:23
Witam
Z bliska trawka wygląda obiecująco :)
pozdrawiam

RAMILA
06-06-2012, 07:59
Wiem że będę musiała je przsadzić do większych donic, już je raz w tym roku przesadzałam zaraz po zimie, z takich malutkich co były do nich wysiewane, nie wiedziałam że tak szybko urosną :) pozdrawiam Was i dzięki za wszystkie rady :)

dudka
06-06-2012, 17:19
AVE! Mogłabys zamieścic zdjęcie sadzonki od Pana Mariusza? Chodzi mi o jej wielkość! Mam zamiar też zamówic pare sadzonek a nie wiem jakie są wielkościowo? W tamtym roku zakupiłam pare. Ceny w sumie jak wszędzie ale sadzonke musiałam pod lupa szukać. Wczoraj dostałam dwie trawy zamawiane przez allegro. Sadzonka ledwo mieściła się w jednorazowej reklamówce. Spokojnie można by zrobić z niej 6szt. Cena 20zl,ale naprawde było warto!!!!

ave!
06-06-2012, 17:45
zdjęć nie robiłam - ale: sadzonki były różnej wielkości - b. ładne carexy, montany i morrovi do podzielenia tez się nadawały, molinia - też 15 zl ale calkiem duży garniec ;) - pewnie możnaby podzielić - ale zostawiłam całą kępę, pozostałe raczej małe (m.in. trzcinniki, chasmantium, proso - to b. małe)
Ale czy nie taka jest wegatacja "trawiasta", że one w ogóle o tej porze małe są?
jutro zrobię zdjecia, jeśli chcesz - teraz nie mogę.

dudka
06-06-2012, 20:51
Będe wdzięczna! Ja akurat swoje zakupiłam w sierpniu więc powinny być juz dość spore, a tam dokladnie trzy źdźbła;) Byc może Pan Mariusz ma różne wielkości sadzonek, które wczesniej mozna uzgodnić. A ja tego nie zrobiłam. Trudno!!!!!!!! Sadzonki zime przeżyły i to najważniejsze!!!

ave!
07-06-2012, 12:14
Dudka, nie da się wstawić zdjęć do fotosika - za wysoka rozdzielczość -a nie chce mi się każdego zdjęcia "obrabiać". Jesli chcesz - podaj privem adres mail - to Ci prześlę

rasia
07-06-2012, 13:43
Ave! Obrób kilka zdjęć proszę i wstaw tutaj... ten wątek zdjęć potrzebuje! Pliiiissss.... :lol:

ave!
07-06-2012, 15:31
Ave! Obrób kilka zdjęć proszę i wstaw tutaj... ten wątek zdjęć potrzebuje! Pliiiissss.... :lol:

http://www.fotosik.pl/u/ave8/album/1207324
ale się spracowałam :D

pestka56
07-06-2012, 16:26
Wiecie co... przeklęłam fotosik :( Nie znam drugiej witryny, ktora by tak reklamami przeszkadzała. Firefox nie dopuszcza normalnie, a tu jakby kto wiadro pomyj wylał. Koszmar !!!!

Rasia, chcesz fotki, proszę. „Podkradłam” Ave z fotosika i po mojemu wstawiam – 8 sztuk, więc będzie drugi post. Inaczej mi nie wychodzi, ale tak chyba lepiej niż grzebać w fotosiku.

fotki Ave!
119444 119445 119446 119447 119448

pestka56
07-06-2012, 16:28
Fotki Ave! cd.

119449 119450 119451

Ave, nie masz pretensji mam nadzieję :)

ave!
07-06-2012, 16:32
ooo, ale u Ciebie są moje fotki sprzed trzech lat (a swieże są "pochylone" goździki) i tylko jedna trawka 8) a chodziło - na razie - o to, aby Dudce pokazać wielkość trawek 8)
jeszcze popracuję nad opisem

PS.
drugi post Pestki:
1. to mietlica (do pojemnika - dostana w gratisie;) )
2. to molinia
3. chyba carex montana
a wyżej jest carex digitata - mała trawka okrywowa - mam jeszcze podobną the beatles.
trawek mam więcej - większość jeszcze niepozorna.
Mam nadzieję, że jesli nie tej to już następnej jesieni - dadzą mi wspaniały spektakl

a w albumie jest jeszcze niepozorne proso - te małe kiełki i trzcinnik Karl Foerest

pestka56
07-06-2012, 16:42
Wkurzył mnie ten fotosik, to i niedbale szukałam ;)

Ave, dawaj im pić i to nawet co wieczór jeśli sucho. Zobaczysz jak popędzą do góry.
:)

rasia
07-06-2012, 21:16
Noooo! Ave! Pestko! Braaaavoooo!!!:lol2:
Ja dzisiaj popieliłam moje miskanty i inne trawska, to może jutro trochę zdążę obfocić specjalnie dla Was:D.

pestka56
07-06-2012, 22:11
Caly dzien w ogrodzie i nawet połowy nie opieliłam. Ale musiałam wydać wojnę mszycom. Strasznie się rzuciły gdzie tylko mogły. Ciekawe, że traw ozdobnych nie ruszają, podczas gdy na sąsiednich roślinach są.

monik22
08-06-2012, 13:49
Witam!
Bardzo proszę o radę jaki rodzaj Miskantu wybrać, zajrzałam na stronę pana Surowińskiego i zgłupiałam, tyle ich jest.
Chciałabym , aby stworzyły ładną dużą kępę.

pestka56
08-06-2012, 15:58
Monik22, każde stworzą ładną dużą kępę. Mają różne wysokości, kolor, paski pziome lub pionowe. Jedne kwitną u nas inne nie. Dużo zależy od tego jak wiele miejsca przeznaczasz i jak wysokie mają być.

Odradzałabym tylko Miskanta cukrowego (miscanthus sacchariflorus), bo jest ekspansywny i to bardzo.

monik22
08-06-2012, 16:05
Dzięki wielkie.

pestka56
08-06-2012, 16:22
Monik, w Ogrodach Traw są artykuliki w PDFie z opisami traw. Jest tam kilka na temat wyłącznie miskantów. Poczytaj. Jak sobie coś wymyślisz, zajrzyj tu i powiedz. Bedziemy podpowiadać.
Popatrz na zdjęcia z ogrodu Amadyna. On sie pojawia tu na forum, ale zobaczysz też jego trawiaste kompozycje tutaj www.forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=32556

andulka
11-06-2012, 20:21
Pozdrawiam miłośników traw.
Moja dzisiejsza fotka z ogrodu. Wyszłam po ulewie, było super powietrze i cisza, tylko ptaki śpiewały. Uwielbiam takie chwile w ogrodzie.

pestka56
11-06-2012, 20:59
No Andulka to Ci obrodziło :D
Moje jeszcze nawet nie w połowie takie wysokie :( a wczoraj tęgo lało, aż podciężarem wody połamały się łubiny

ave!
11-06-2012, 21:30
dziewczyny, powiedzcie , proszę, ile czasu rosły wasze miskanty by uzyskac to co teraz u Was? Skoro teraz z korzonka wystają mi dwa 3 badylki, to kiedy będę miała kępkę, którą będzie widać ? Przed miskantami są hortensje, które mają " siedzieć " w nich. Hortensje juz widać :D ale miskanty....

pestka56
11-06-2012, 22:23
Ave! w pierwszym roku było mizernie. Mam tylko zdjęcia zimowe i jakieś jedno słabiutkie ze strasznie zachwaszczoną rabatą, ale patrz nie za wielkie te wiechy
119991 119989 119990

Sadziłam wiosną 2010 i to zielone zdjęcie pokazuje jak było w czerwcu (jedna kępa to Zebrinus). Zimowe są z lutego 2011.

ave!
12-06-2012, 08:38
to chyba u mnie nie ma szans na kępę - mam 5 - to trzeba pewnie razem je zebrać...
(http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=cd749303a3ee43c9)


[IMG]http://images39.fotosik.pl/1584/cd749303a3ee43c9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=cd749303a3ee43c9)

pestka56
12-06-2012, 10:24
Ave!, te miskanty kupowałam w trawki.pl i miały przy ziemi średnicę jakieś 12-15 cm. Więc spore. Przycięte były oczywiście po zimomowo.
W ciągu jednego sezony rozrosły się ze 3 razy, ale to był dobry rok dla nich. Jednak słabiutko zakwitły. Rosną na górce jakieś 50 cm nad poziomem ogrodu, a wtedy ostatnie 2 sezony były okropnie mokre.
Po prostu daj swoim czas i podlewaj, żeby nie przesychały. Będzie OK :)

qlka.
25-06-2012, 12:14
Witam. Mam nadzieję, że mi pomożecie w identyfikacji tych traw, bardzo mi się spodobały, ale nic nie mogę o nich znaleźć:(
122154

pestka56
25-06-2012, 12:35
Witam. Mam nadzieję, że mi pomożecie w identyfikacji tych traw, bardzo mi się spodobały, ale nic nie mogę o nich znaleźć:(
122154

Na 100% pomógłby Ci Mariusz Surowiński, ale musiałabyś poczekać aż sezon się skończy:(

Jest śliczna trawka ozdobna, którą znam i ma podobne kwiatostany – Pennisetum alopecuroides 'Little Bunny', czyli piórkówka.

Tu masz gdzie szukać u Mariusza www.ogrodytraw.eu/index.php?d=szukaj&szukaj=pi%C3%B3rk%C3%B3wka&x=0&y=0&szukaj_opis=1

A to link do poradnika http://www.ogrodytraw.eu/index.php?p853,poradnik-o-trawach-ozdobnych – możesz pobrać artykuły w PDFach o różnych trawach

I jeszcze fotka – Piórkówki na tle Miskantów
122156

qlka.
25-06-2012, 13:08
pestka56 Dziękuję za odpowiedź i poradę. Ta piórkówka ma trochę dłuższy kwiatostan niż to co pokazałam na zdjęciu. Będę szukać dalej jak coś znajdę to dam znać :)
Pozdrawiam.

pestka56
25-06-2012, 14:08
Qlka. ja wiem, ale posłałam Ci te informacje, bo piórkówki piękne są i podobnie kwitną :D
A skąd masz to zdjęcie, bo może to wcale nie jest taka trawka uznawana za ozdobną, tylko któraś dzikuska.

kondoria
25-06-2012, 17:51
To może być dmuszek jajowaty - trawka jednoroczna

Elfir
25-06-2012, 19:18
na pewno to dmuszek.

qlka.
26-06-2012, 20:54
Tak, to rzeczywiście Dmuszek jajowaty (fajna nazwa) Dziękuję wszystkim za pomoc w identyfikacji.

zenewos
28-06-2012, 19:53
Może ktoś wie, co to może być za trawa? http://images35.fotosik.pl/1493/0029d587151943cdmc.jpg. Rosła na nieużytkach koło lasu, na piaszczystej glebie. Wykopałam ją jeszcze zanim zakwitła. Miała takie szytywne niebieskawe źdźbła. Przed kwitnięciem były takie trochę różowawe.

pestka56
28-06-2012, 20:07
Zenewos, z takiej maleńkiej fotki nikt nie rozpozna.

Elfir
28-06-2012, 20:07
Na suchych nieużytkach dziko u nas rośnie szczotlicha, kostrzewa (Festuca rupicola)

Tatarak
28-06-2012, 21:24
:offtopic:a ja się wyżalę, dobra? była u mnie Mama jakiś czas temu i wskoczyła do ogródka, żeby mnie - zajętej budową - trochę pomóc i o niego zadbać. i.... wycięła mi do gołej ziemi piękną kępy trawy fontannowej oraz carex flagelifera i carex comans. pierwszą, bo "chyba jej się nie spodobała", a resztę "bo przecież i tak była sucha". a ja je tak pielęgnowałam, jesienią chciałam każdą podzielić na minimum 4-5 części i przenieść do nowego ogrodu, ech :(