PDA

Zobacz pełną wersję : Trawy ozdobne - pomysł na ogród



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7

zenewos
28-06-2012, 21:14
Zenewos, z takiej maleńkiej fotki nikt nie rozpozna.

Niestety nie umiem powiększyć zdjęcia, ale Elfir ma rację. Sprawdziłam i zgadza się. Szczotlicha siwa. Całkiem fajnie wygląda na skalniaku. Szczególnie przed kwitnieniem. Dzięki za pomoc.

pestka56
28-06-2012, 21:35
Pilnuj, żeby sie nie rozsiewała, bo się nie pozbierasz :D

DorciaIQ
29-06-2012, 19:27
Uff, przeczytałam cały wątek :wiggle: i wiem tylko tyle że wiem za mało...

Czy ktoś wie czemu ostatnie posty na forum Mariusza są z 2009 roku? Ono już nie jest prowadzone czy przeniosło się gdzieś indziej?

pestka56
29-06-2012, 21:38
Mariusz Surowiński, założył swoje forum, raczej po to, żeby umieszczać na im opisy traw. Z tego co wiem wynika, że zmienił w pewnym momencie zamysł :yes:

DorciaIQ
02-07-2012, 19:29
A tego ebooka będzie pisał, wiesz może?

pestka56
02-07-2012, 20:40
DorciaQ, ja dokładnie Ci nie powtórzę co pisał Mariusz, ale przetrzep wcześniejsze posty. Chodziło mu o to, żeby wykorzystywać forum do spisania wiedzy o trawach i stworzyć stronę. Nawet oferowałam mu pomoc, bo wydawnictwa drukowane i netowe to moja praca, ale e-book troche mniej go interesował.

mirela99
19-07-2012, 10:21
Kilka razy widziałam piękne, wysokie (nawet do metra) trawy rosnące w donicach. Bardzo mi się podobają. Chciałabym aby donice stanęły przed domem, strona północno-zachodnia.
Czy do takich doniczek można dobrać jakieś piękne trawy? Jakie, jak o nie dbać (czy codziennie będą wymagały podlewania?) :
http://dikel.pl/allegro/15490_34.jpg

pestka56
19-07-2012, 11:02
Mirela, spróbuję Ci odpowiedzieć, a raczej podpowiedzieć, ponieważ Mariusz Surowiński w sezonie raczej tu nie zajrzy, a Elfir niekoniecznie, bo też zajęta. Do niej możesz się zresztą zgłosić z tym pytaniem na jej wątek.

Niemal każdą trawę ozdobną możesz uprawiać w pojemniku, samą albo w kompozycjach z innymi roślinami.
W Ogrody Traw znajdziesz i encyklopedię traw, i poradnik w postaci tekstów w pdf. Jest plik „Trawy do pojemników”. Zajrzyj do wcześniejszych postów jest link do poradnika. Jeśli chcesz, podaj maila na priv, to prześlę (mam zapisane na kompie). Fm niestety nie pozwala wklejać pdfów.

Kompozycje możesz znaleźć w archiwum konkursów Poradnika Ogrodniczego – wklejałam je tutaj we wcześniejszych postach – http://forum.poradnikogrodniczy.pl/konkurs-projekt-kompozycji-z-trawami-ozdobnymi-t7011.html Są tam kompozycje Sankali, Tadka, Maminy.

We wcześniejszym poście 528, strona 28 wkleiłam fajne kompozycje z opisami z Better Homes and Gardens (http://www.bhg.com (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.bhg.com)) Angielskie, więc może coś trzeba podmienić, ale... polecam.

Mam nadzieję, że pomogłam :D

mirela99
19-07-2012, 12:31
o fuck ... już czytam i się wracam
maila na pw wyślę jeśli można :).

Elfir
19-07-2012, 14:44
W cieniu małe turzyce. Z większych smiałek darniowy.

magnolia
24-07-2012, 11:24
na pn- zach jeszcze z wyższych proso rózgowate, Chasmatium latofolium- świetne, ładny kolor zieleni, i molinia careulea lub arundinacea.
Tylko większość z traw budzi się dośc późno, do końca maja mają spokojnie prawo spać. Do tego niektóre mogą wymarznąć w donicy, szczególnie nieocieplanej ( w takiej to wszystko ma prawo wymarznąć). Dlatego radzę Ci na zimę je wkopywać do gruntu, wiosna możesz wsadzać w donicę np cebulowe w koszyczku ( tez zimowanym w gruncie), a po ich przekwitnięciu koszyczek gdzieś w ustronne miejsce, a do donicy trawy.
Chyba że nie szkoda Ci donic , to możesz je wkopywać w grunt całe, z trawą ( ale brudzą się , zachodzą różnymi osadami często)

magnolia
24-07-2012, 11:28
acha- to dokładnie takie donice jak na zdjęciu? To można wkopywać sam wkład może do ziemi.
Przy trawach trzeba pamiętać że większość nie lubi zalewania, lepiej znoszą za sucho niż za mokro ( oczywiście poza gatunkami bagiennymi i nadwodnymi). W donicach w każdej hodowli ważne jest żeby donica miała odpływ i żeby na dnie była spora warstwa drenująca, np z keramzytu. Spokojnie może to być 20-25 % objetości donicy. I sama ziemia nie może być zbita, raczej przepuszczalna.

anula302
16-08-2012, 09:06
Witam
Szukam trawy jako dominanty na sucholubną rabatę. CZy ktoś z Was orientuje się przypadkiem czy tka trawa " Trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster'
Calamagrostis x acutiflora 'Karl Foerster'" nie jest zbyt ekspansywna? Zależy mi aby to był pionowy akcent na rabacie.

Elfir
16-08-2012, 09:43
nie jest. Ale wysoka ona jest dopiero z kwatostanem, liście sa niższe.

Elfir
21-08-2012, 20:00
Zdjęcie dla pasjonatów traw ozdobnych:
http://www.pauldejongtuinen.nl/foto/Natuur/4.jpg
Zdjęcie oryginalne:
http://www.pauldejongtuinen.nl/foto/Natuur/4.jpg
mozna powiększyć.

dudka
12-09-2012, 20:01
Witam!!!! Czy komuś zakwitł juz Miskant Gigant???????????????

pestka56
13-09-2012, 23:43
Zaproszenie od Ogrodów Traw
W nadchodzący weekend, czyli 15-16 września, zapraszamy na stoisko z trawami podczas tegorocznego Święta Kwiatów w Skierniewicach.
Organizator ulokował nas gdzieś przy ul. Reymonta, w bliskim sąsiedztwie karuzeli.

Dostałam na maila, więc wklejam

rasia
15-09-2012, 21:07
Zaproszenie od Ogrodów Traw
W nadchodzący weekend, czyli 15-16 września, zapraszamy na stoisko z trawami podczas tegorocznego Święta Kwiatów w Skierniewicach.
Organizator ulokował nas gdzieś przy ul. Reymonta, w bliskim sąsiedztwie karuzeli.

Dostałam na maila, więc wklejam

Ktoś był dzisiaj?:rolleyes: Warto tam jechać???

M_Surowinski
15-10-2012, 18:04
A tego ebooka będzie pisał, wiesz może?

Wracam... :) Nie wiem czy moje "dzieło" :) będzie e-bookiem, na pewno ksiąźką (jak się znajdzie wydawaca) i czymś interaktywnym, bo to mnie pociąga:). Linkowanie wielokrotne itd. Całość ma liczyć 62 teksty (rozdzialy), do napisania jeszcze 11. Pisanie planuję zakończyć do końca listopada, potem poprawki. Wersje wstepne tekstów będę zamieszczał na różnych forach, m.in. tutaj. Dzisiaj tekst z kategorii "grupy traw" - turzycowate.

M_Surowinski
15-10-2012, 18:38
Wersja wstępna nowego tekstu. Proszę o uwagi.

Cyperaceae - turzycowate

Rodzina Cyperaceae czyli turzycowate jest jedną z grup umownie zaliczanych do traw ozdobnych. Główną ich ozdobą są liście choć tych o intrygujących kwiatostanach też jest sporo. Niemniej te interesująco kwitnące nie moga równać się z często olbrzymimi wiechami traw (Poaceae). Nie są raczej predysponowane do roli soliterów, ich urok potęguje występowanie w masie.
Wzięciem cieszą się głównie turzyce (Carex), zwłaszcza te o paskowanych liściach.
Pomijane w nasadzeniach są inne rośliny z tej rodziny, niekiedy bardzo atrakcyjne i na dodatek w wiekszości rodzime. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy, niniejsza publikacja ma na celu wypełnienie tej luki.
Rodzaj Cyperus (Cibora) w założeniach ogrodowych pełni role ciekawostki. W wiekszości gromadzi wilgociolubne rośliny, bardzo urokliwe, które niestety nie przetrwają w gruncie do wiosny. Mogą więc pełnić rolę traw sezonowych, które na zimę trzeba przenieść do pomieszczeń z temperaturą zdecydowanie powyżej zera. Szkoda ich na ozdoby garaży czy korytarzy. Są tak niezwykłe, zwłaszcza w fazie kwitnienia (charakterystyczne parasolki), że powinny pełnić pierwszoplanową rolę roślin pokojowych (doniczkowych). Podstawowym gatunkiem jest 2-3 m Cyperus papirus, znany z historycznej roli poprzednika papieru. Przeszłość to jedno a jego wartość użytkowa drugie. Przępiekny choć niełatwy w utrzymaniu. Bez problemu można zdobyć kilka mniejszych, też bardzo ładnych roślin z tego rodzaju. Najpopularniejsze to Cyperus involucratus i Cyperus haspan.
W gruncie mozna spróbowac uprawy dwóch: Cyperus longus i Cyperus eragrostis. Pierwszy, wilgociolubny, to najciekawszy europejski gatunek "papirusa". Osiąga około 1 m, jego parasolki ustepują wizualnie tym afrykańskim czy azjatyckim, co nie znaczy, że nie są interesujące. Zimuje też w kratkę.
Południowoamerykański Cyperus eragrostis, jest nieduży (ok. 60 cm), chętniejszy do przetrwania naszych zim i nie wymaga aż takiej dawki wilgoci. Zielonożółtawa kolorystyka i ciekawe kwiatostany – skupione główki podkreślone długimi "promieniami" wyróźniają go z innych roślin.
Oczerety (Schoenoplectuctus) to najokazalsze z zimujących. Niesamowicie intrygujące swoją odmiennością – wysokie bezlistne rurki (1,5-2 m) zakończone drobnymi kwiatostanami. Uprawia sie głównie dwa – oczeret jeziorny (Schoenoplectus lacustris) i nieco mniejszy oczeret Tabernaemontana (Schoenoplectus tabernaemontani) oraz ich kolorowe odmiany – 'Albescens' i 'Zebrinus'. Pierwsza jest prawie biała a druga poprzecznie paskowana na żółto (?). Ponieważ pod taką samą nazwą odmianową występuje popularny miskant trzeba uważać by kupując nie pomylić ich. Niekiedy można się natknąć na zupełnie inny oczeret sztyletowaty (Schoenoplectus mucronatus) o ostro zakończonej ale trójkątnej łodydze.
Sitowie leśne (Scirpus sylvaticus) jest nastepne wg wielkości. Nie przekracza 1,5 m, jest ekspansywne, wilgociolubne. Wygladem, w fazie kwitnienia, chyba mu najbliżej do "papirusów". Prezentuje sie bardzo oryginalnie i.. nikt sie nim nie interesuje :(
Około metrowy hołoszeń główkowaty (Scirpoides holoschoenus) przypomina (gdy nie kwitnie) sita. W przeciwieństwie do niego kwiatostany ma bardzo ciekawe, w formie "główek" a łodygi mają rowki (żłobienia). Teoretycznie wilgociolubny, świetnie sobie daje radę na przeciętnie wilgotnej glebie. Kolejna pozycja z cyklu "bardzo ładne i niechciane":(
U przygiełek (Rhynchospora), tak jak cibor (Cyperus), wszystkie ładniejsze gatunki wymagają cały czas ciepła i nie przetrwają w gruncie. Nieprzypadkowo wspomniałem o "papirusach" bo one troche je przypominają, choc ich "liście - promienie" pod "główkami" są bardziej widoczne bo białe u nasady. Rośliny bardzo ładne choć ekscentryczne. Warto spróbować uprawy Rhynchospora colarata, Rhynchospora latifolia czy Rhyschospora nervosa. Sadzonki są trudne do nabycia ale można kupić nasiona. Mniej ekstrawagancka choć urokliwa jest krajowa przygiełka biała (Rhynchospora alba) o śnieżnobiałych choć drobnych kwiatostanach.
Wełnianki (Eleocharis) muszą się podobać ale także rzadko można je dostrzec w sztucznych założeniach. To, że są wilgociolubne niczego nie tłumaczy, bo oczka wodne to bardzo modne elementy wystroju ogrodów. Kwitną wiosną "kuleczkami" śnieżnobiałej "waty". W większej ilości wygląda to niesamowicie!
W naszej florze występuje kilka gatunków. Najłatwiejsza do rozpoznania jest wełnianka pochwowata (Eriophorum vaginatum) bo kwiatostan składa się z jednej "waty". Trudniej wełniankę wąskolistna (Eriophorum angustifolium) i wełniankę szerokolistna (Eriophorum latifolium) bo obie mają po kilka "watek" na szypułkach, z tym, że ta pierwsza ma szypułki gładkie. Wełnianka delikatna (Eriophorum gracile) ma "watek" mniej, są prawie wzniesione i o połowe mniejsze. Niekiedy w kolekcjach spotyka sie Eriophorum scheuchzeri, "jednowatkową", też kwitnącą na biało, ale latem i jesienią. Uzupełnieniem (lub kolorowym akcentem) może też być wełnianka czerwonawa (Eriophorum russeolum).
Ponikła (Eleocharis) są mniejsze, nie przekraczają 30 cm. W ogrodach uprawia się dwa gatunki. Ponikło błotne (Eleocharis palustris) przypomina szczyporek (mniturka oczeretu). Ponikło igłowate ma łodygi cieńsze, włosowate. Można je porównać wizualnie do jakiegoś wyprostowanego, delikatnego mchu. Sprawdza sie w miejscach z niedoborem światła. Obie rośliny, mimo, że pochodzące ze środowiska wodnego, doskonale sobie radzą z przeciętnie wilgotną glebą.
Sitniczka (Isolepis cernua) to popularna roślina "parapetowa". Może też sezonowo zawitać na zewnątrz. Jest łatwa w uprawie, rośnie bardzo szybko. Składa się z kępy cieniutkich łodyżek zwisających w fantazyjny sposób. Amerykańska nazwa "trawa światłowodowa" dość wienie oddaje jej niecodzienność.
Moda na trawy ozdobne koncentruje się głównie na nielicznej grupie gatunków i odmian. W rezulatacie nowo zakładane lub przebudowywane ogrody zaczynają sie upodabniać. Warto szukać, odmienności, oryginalności. Propozycje autora to po pierwsze indywidualizm a po drugie naturalność. Przedstawiony "zestaw" idealnie spełnia te założenia.

pestka56
15-10-2012, 19:00
Witaj Mariuszu po przerwie :bye:
Tekst sobie skopiowałam i muszę go przełamać po swojemu, bo w formie jaką daje się jednym ruchem zamieścić na fm jest ciężki do przeczytania ze zrozumieniem.

Jeśli mogę sobie pozwolić na bardziej ogólną ocenę, to Twoje wszystkie teksty są wypełnione informacjami w tak dużym stopniu, że trudno jest laikowi przeczytać, od razu zrozumieć i zapamiętać w stopniu umożliwiającym wykorzystanie wiedzy.
To dotyczy także tego tekstu – za gęsto od informacji.

Łatwiej jest czytać te teksty, gdzie zamieszczasz zdjęcia. Pomagają na chwilkę się oderwać, a równocześnie są dużą podpowiedzią.

M_Surowinski
15-10-2012, 22:33
To jest wersja wstępna, napisałem to 2 dni temu. Nigdy nie jest tak, że po "dojrzeniu" nie zmieniam tekstu. Więc to jest bez fotek, sama treść. Do "konsultacji" :). Może ktoś coś podpowie, może wytknie... Nie oczekuję laurek :) Bo coś co dla mnie jest zrozumiałe niekoniecznie musi dla innych.

Tak dla uzupełnienia - całe turzycowate to 3 teksty: 2 x turzyce (zielone i paskowane) oraz to co dziś zaproponowałem.

Elfir
15-10-2012, 22:38
Mnie brakuje warunków uprawy (gleba, słońce) + informacje o tym jak wcześnie zaczynają wegetację, jak wyglądają po zimie.

Elfir
15-10-2012, 22:49
Mariusz - chciałbyś do encyklopedi zdjęcia z poznańskiego OB?

Arundinaria hirta
http://images44.fotosik.pl/449/436e600c0e17f672.jpg

Cynodon dactylon
http://images37.fotosik.pl/1814/e905be38b89ef163gen.jpg


Coix lacryma
http://images42.fotosik.pl/621/7884632131a270a9.jpg
http://images43.fotosik.pl/1587/03173f693a0a72c3gen.jpg

I jakaś palczatka mi się zaplątała:
http://images42.fotosik.pl/621/a061e37b88d71a07.jpg

M_Surowinski
16-10-2012, 09:04
Dzięki, za uwagi. Problem w tym, że nie mogę w jednym miejscu zebrać wszystkiego, bo to będzie olbrzymie. Ten tekst jest malutki akurat. Kolejnym problemem jest to, że rośliny występuja wielokrotnie w różnych tekstach. Np. wełnianki - wilgociolubne, średniej wysokości, kwaśne, zasadowe, ubogie, żyzne, krajowe, turzycowate i niewykluczone, że gdzieś jeszcze. Cos o nich tam też musi być. Do tego nazwa będzie linkiem do encyklopedii, gdzie wszystkie informacje będą. Tutaj np. napisałem o rozpoznawaniu ich. Oczywiście brakuje informacji, że jedne są na torfowiskach wysokich (kwaśnych) a inne na niskich (zasadowych). Czyli ich w praktyce wszystkich spotkać sie razem nie da. Ale są teksty o zasadowych i kwaśnych. Do tego w całości będzie indeks nazw.
Sam nie wiem jeszcze jakie oblicze to przyjmie jak będą wszystkie teksty. Na razie te starsze przerabiam wg jednlitego wzorca omawiania - od najwyższych do najniższych bo raczej wysokość jest głównym kryterium wyboru. Inne cechy chyba później się liczą.


Wszystkie uwagi mile widziane :)

Fotki - chetnię ale do tematu wróce zimą. Na razie pisanie... czym szybciej napisze tym więcej czasu na korekty:)

Arundinella się przyda, bo ona mi sie podoba i musze ją dopisac do któregoś tekstu. Kwitnie później niż trzcinniki ale kwiatostan podobny. Mogłaby byc z nimi mieszana jako element przedłuzający kwitnienie całości założenia.

Elfir, a z zdjęć z palmiarni czasami nie masz? Potrzebuję np. fotki "papirusów" a w Poznaniu mają ich kilka...

M_Surowinski
16-10-2012, 09:13
Calamagrostis 'Karl Foerster' jest jedyna wysoka trawą wcześnie atrakcyjną w naszym klimacie. Tutaj wyboru nie ma. Żadnego. Efekt późniejszy i "słupowaty" - polecam palczatki (Andropogon gerardii). One nie mają oszałamiających kwiatostanów, choc moim zdaniem są bardzo oryginalne, więc jest przewaga, tak jak u trzcinnika, "formy", kształtu.

pestka56
16-10-2012, 12:34
Mariuszu, mogę służyć moją wiedzą grafika wydawniczego i odpowiem na każde zadanie pytanie. Poza tym oczywiście chętnie będę czytać i recenzować z punktu widzenia czytelnika poszukującego wiedzy.
Jeśli oczywiście taka pomoc Cię interesuje.

Reszta na priv

Elfir
16-10-2012, 16:31
Nie mam z palmiarni - gdybym wiedziała, tobym cykła, bo byłam kilka tygodni temu. Mieszkam koło palmiarni.

M_Surowinski
18-10-2012, 18:34
Obiecywałem opracowania na temat traw tolerujących gleby zasadowe i kwaśne. Dziś część pierwsza. Prosze o uwagi. Zestaw gatunków został opracowany na podst. danych źródłowych o siedliskach. Niestety w stosunku do traw azjatyckich brak materiałów. Dlatego praktycznie ich nie ma.

Trawy ozdobne tolerujące gleby zasadowe (alkaliczne)

Kreowanie ogrodu nie jest czynnością czysto teoretyczną. Nie wystarcza kartka papieru, wyobraźnia i encyklopedia roślin. Trzeba zejść na ziemię – w przenośni i rzeczywistości. Bo to ona w połączeniu z uwarunkowaniami klimatycznymi stwarza możliwości i jednocześnie stawia ograniczenia.
Gleba to podstawa jakiegokolwiek planowania. Trzeba co nieco o niej wiedzieć nim przystąpi się do jakichkolwiek działań – rysunkowych czy praktycznych. Określenie żyzność i odczynu gleby jest po prostu niezbędne.
Znacznie prostsze jest oznaczenie tej drugiej właściwości, która jest stosunkiem stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH- w fazie stałej gleby i jej roztworze. Nie wdając się bliżej w chemiczne dywagacje – jest to sposób określenia kwasowości lub zasadowości gleby. Pomiar jest mało skomplikowany i niezbyt kosztowny. Na rynku jest masa urządzeń służących do tego celu, zwanych pehametrami (od pH - jednostki w której mierzony jest odczyn).
Odczyn jest bardzo ważną cechą, wpływająca bezpośrednio na możliwości wzrostu roślin oraz kierunki i szybkość różnych procesów biologicznych i fizykochemicznych.
Częstym błędem jest poprzestanie tylko na tym badaniu. Założenie, że gleby zasadowe są „dobre” a kwaśne „złe” pokutuje u wielu ogrodników. Tymczasem podłoża alkaliczne mogą być zarówno ubogie jak i żyzne, tak samo jak i kwaśne.


Istnieją różne klasyfikacje gleb w zależności od pH. Osobne dla dla terenów rolnych i leśnych, różniące się mniej więcej o pół jednostki. Autor przyjął podział będący kompilacją obu skal.
gleby kwaśne, pH < 6,1
gleby obojętne, pH 6,1- 7,2
gleby zasadowe (alkaliczne), pH > 7,2

Ten podział można jeszcze uszczegółowić, w zależności od lokalizacji, na:słabo alkaliczne (uprawne), pH 6,6-7,0średnio alkaliczne (uprawne), pH 7,1-7,5alkaliczne (uprawne), pH > 7,5 lubsłabo alkaliczne (leśne), pH 7,3-8,0alkaliczne (leśne). pH > 8,0
Zmiana odczynu gleby nie jest czynnością skomplikowaną. Najprostszą metoda podniesienia pH jest wapnowanie. Opracowane są specjalne tabele na podstawie których można oszacować niezbędna ilość składników na jednostkę powierzchni. Poprzez dodanie do podłoża fragmentów skał wapiennych (w pobliże korzeni wybranych roślin) możliwa jest miejscowa korekta odczynu.
Gleby alkaliczne nie dominują na terenie Polski. Takie specyficzne warunki zdarzają się lokalnie. Niemniej,w ogrodach, tworach często sztucznych, mogą zaistnieć, np. na skalniakach czy oczkach wodnych zbudowanych z kamieni zawierających węglan wapnia. Nierzadko zdarzają się też rabaty wysypane grysem pochodzącym z takich skał.

Przegląd gatunków i odmian tolerujących gleby zasadowe:

W relatywnie niedużej grupie wysokich traw ozdobnych wybór jest szeroki. Zwłaszcza za sprawą Miskantów (Miscanthus). Większość odmian osiąga około 1,5 m ale wyższe też nie są rzadkością. Wybierając spośród nich można się kierować dodatkowo np. terminem kwitnienia (wczesne np. 'Lenda', późne - 'Silberspinne') czy kolorystyką liści (jesienią czerwone - 'Rudy', paskowane podłużnie – 'Variegatus', paskowane poprzecznie – Strictus).Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) bywa obiektem zachwytu i zawodu. Jej przepiękne majestatyczne kwiatostany nieodparcie przyciągają. Niestety zimuje w gruncie bardzo słabo. Zmienna, wyselekcjonowano z niej ponad 50 odmian, niskich i olbrzymich, o liściach zielonych i paskowanych, kwitnących na biało i różowo.Amerykańska palczatka Gerarda (Andropogon gerardii) nie jest tak płodna w kultywary. Wąska, słupowata, często się przebarwia jesienią w odcieniach fioletu, różu, pomarańczu i czerwieni. Intensywnie purpurowe barwy to zaleta np. 'Great Tower'. Andropogon halli posiada bardziej niebieskawe ulistnienie, jesienią prezentuje się raczej różach i fioletach. Proso rózgowate jest bardziej cenione. Wysokie ale też i lżejsze za sprawą delikatnego chmurowatego kwiatostanu. Uzyskano z niego masę odmian. Można je systematyzować wielorako, zdaniem autora najsensowniejszy jest podział na zielonolistne (np. 'Squaw') i niebieskawolistne (np. 'Prairie Sky'). Ma on odzwierciedlenie w jesiennej kolorystyce – te pierwsze czerwienieją a drugie żółkną.Elymus canadensis warto uprawiać ze względu na dziwaczne kwiatostany - ościste, łukowate, dość długie. Jakieś częściowe podobieństwo można dostrzec między tym gatunkiem a zbożami, najbardziej żytem. Kolejne, o finezyjnych kwiatostanach, to np. trawa indiańska (Sorghastrum nutans) czy Tripsacum dactyloides.Spartyna sercowata (Sparina pectinata) czaruje pokrojem. Jej długie liście na wysokości około 1,5 m zaczynają się malowniczo przewieszać. Sadzona jest wyłącznie paskowana na żółto odmiana 'Aureomarginata'. Znosi stanowiska podmokłe. W takich warunkach najlepiej uprawiać również oczerety (Schoenoplectus). Oryginalne rośliny składające się z bezlistnych, długich rurkowatych, wyprostowanych łodyg. Polecany jest zwłaszcza oczeret Tabernamontana (Schoenoplectus tabernaemontani), zarówno w zielonej postaci jak i jego kolorowe odmiany ('Albescens', 'Zebrinus'). W miejscach stale wilgotnych (i mokrych) także i turzyca prosowa (Carex paniculata) osiąga pełnię swojego piękna. Majestatyczna, 1,5 m, kępa fontannowo ułożonych liści musi się podobać!

Kolejna grupa jest niższa, oscylując w przedziale 0,5 - 1 m, niekiedy lekko przekraczając tę granicę.Palczatka miotlasta to jedna z roślin, której szczyt piękna przypada na późne lato i jesień. W tym czasie jej ładna fontanna zielonkawych lub niebieskawych liści przebarwia się na różowo, fioletowo czy czerwono. Niejednokrotnie są to bardzo ostre kolory. Z grona tych „spokojniejszych”, czerwonawych można wyróżnić 'Red Dragon' a bardziej kłujących w oczy, fioletowawych – 'Blue Fog'.Proso skryte (Panicum clandestinum) czy Bothriochloa bladhii to następne trawy urzekające czerwienią w końcówce sezonu.W podobnym czasie, choć głównie nie kolorem liści a drobnymi perełkami tworzącymi chmurowate woalki nad kępami, zachwycają Sporobolus heterolepis i miłki (Eragrostis). Najbardziej spektakularną, bo o dodatkowo przebarwionych na czerwono liściach, jest Eragrostis spectabilis. Ale niczego nie można odmówić Eragrostis trichodes czy Eragrostis airoides. Eragrostis curvula jest z nich najwyższą ale ma problemy z zimowaniem. Kompletnie innymi kwiatostanami, bo złożonymi z długich poskręcanych ości czarują ostnice. Zdecydowanie trzeba pokusić się o nasze chronione perełki – ostnicę włosowatą (Stipa capillata), ostnicę Jana (Stipa joannis), ostnicę powabną (Stipa pulcherrima) czy ostnicę piaskową (Stipa borystchenica). Są sucholubne. Dwa pierwsze gatunki tolerują gleby ubogie, więc na przeważających w Polsce piaskach, po dodaniu np. fragmentów skał z CaCO3 (wapienie, dolomity itp.), dodadzą rabatom niepowtarzalnego kolorytu.W trakcie kwitnienia urzekają również perłówki (Melica) – perłówka zwisła (Melica ciliata) i perłówka siedmiogrodzka (Melica transsilvanica). Różni je głównie kolorystyka. Pierwsza kwitnie kremowo biało a druga na różowawo. Także, jak poprzedniczki, będą rosły na glebach z deficytem wody. Tymotka łąkowa (Phleum pratense) wymaga zdecydowanie więcej wilgoci. Nie jest doceniana, rzadko gości w ogrodach. Jej dość długie, cylindryczne wiechy są bardzo urokliwe.Turzyca leśna (Carex sylvatica) sprawdzi się w nasadzeniach dywanowych w miejscach pozbawionych pełnego oświetlenia. Nie ma w niej nic spektakularnego. Zimozielona, niewiele przekraczająca 0,5 m. Niekiedy takich zwykłych też potrzeba. Turzyca Graya (Carex grayi), też tolerująca lekkie ocienienie, wizualnie bardziej się wyróżnia. Jej kształtna zielona kępa jest przyozdobiona dużymi, gwiazdkowatymi kwiatostanami. Kolejna, która słońca nie musi oglądać to kostrzewa leśna (Festuca gigantea). Bardzo ładna, o fontannowych, błyszczących, zielonych liściach.Wełnianka szerokolistna (Eriophorum latifolium), o oryginalnych białych „watkach” na szczytach łodyg, zwraca na siebie uwagę, zwłaszcza kiedy jest jej dużo. Lubi gleby wilgotne. Takie same potrzeby ma turzyca nibyciborowataa (Carex psudocyperus) charakteryzująca się ładną zielenią liści i cylindrycznymi, zwisającymi kwiatostanami.

Trawy niskie działają masą, ilością. Mają atrakcyjne ulistnienie, niekiedy połączone z oryginalnymi kwiatostanami. Nie jest to jednak reguła.Kształtnymi kępami zdobią prawie wszystkie turzyce (Carex). Turzyca mocna (Carex firma) jest z nich najmniejszą. Nie przekracza 10 cm, liście ma stosunkowo szerokie, ostre, tworzące najeżoną poduchę. Turzycę pagórkową (Carex humilis), turzycę wczesną (Carex humilis) czy turzycę Davala (Carex Davaliana) wyróżniają długie liście. Mniej spektakularne, drobniejsze są turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda) i turzyca palczasta (Carex digitata). Ta pierwsza jest bardzo znana ale pod postacią paskowanej na biało odmiany 'Variegata'. Lekko wyższa turzyca żółta (Carex flava) ma nieduże ale ładne gwiazdkowate kwiatostany.Turzyca biała (Carex alba), turzyca wiosenna (Carex caryophyllea) 'The Beatles', turzyca sina (Carex flacca) czy Carex aurea są rozłogowe. Tworzą „dywaniki”, lepiej ich nie stosować w nasadzeniach mieszanych bo mogą przerosnąć inne rośliny.Seslerie (Sesleria) to idealne rośliny okrywowe. Szybko rosnące, zimozielone, wcześnie i atrakcyjnie kwitnące. Wielbicielom niebieskości podobać się powinna sesleria błotna (Sesleria caerulea). Bardziej stosowana, bo szarawa jest sesleria Sadlera (sesleria Sadlerana), żywozielona - sesleria tatrzańska (Sesleria tatrae), ciemnozielona - sesleria Heflera (Sesleria heufleriana).Jeżowate kostrzewy (Festuca) to ogrodowy standard. Są bardzo tolerancyjne, prawie na każde warunki. Cenione są zwłaszcza odmiany niebieskawe. Z tego punktu widzenia warto wspomnieć o mniej znanej, krajowej, kostrzewie walezyjskiej (Festuca valesiaca), której odmiany tę kolorystykę utrzymują także w ograniczonym oświetleniu.Amerykańskie Bouteloua gracilis i Bouteloua curtipendula są traktowane jako ciekawostki. Mają bardzo oryginalne kwiatostany i to one przynoszą im splendor. Także krajowa tymotka Boehmera (Phleum phleoides) zwraca uwagę tylko podczas kwitnienia – długimi cylindrycznymi wiechami. Palczatka kosmata (Bothriochloa ischaemum) ma jej całkowicie inne, bardzo nietypowe bo palczaste. Wszystkie 4 gatunki są odporne na niedobór wody.Więcej wilgoci potrzebuje rajgras wyniosły (Arrchenantherum elatius subsp. bulbosum) 'Variegatum' o prawie całych białych, delikatnych liściach. Dłużej zdobi w mrocznych zakątkach. W słońcu, w połowie lata, zaczyna przysychać i wtedy raczej szpeci.Miejsca wilgotne i mokre są wręcz stworzone dla ponikła (Eleocharis). W pełnym oświetleniu właściwsze będzie szczypiorkowate ponikło błotne (Eleocharis palustris), tam gdzie cienia więcej – delikatniejsze ponikło igłowate (Eleocharis accicularis).

Trawy ozdobne są roślinami bardzo plastycznymi, dostosowującymi się także do szerokiego zakresu odczynu gleby. Jest to na tyle duża grupa, że trudno mówić o tendencjach, niemniej gros tych, nawet teoretycznie pochodzących z siedlisk kwaśnych rośnie nieźle na alkalicznych. Autor w swojej szkółce traw nie zauważył jakichkolwiek objawów świadczących o nietolerancji na pH 7,5 u np. piórkówek (Pennisetum), śmiałków (Deschampsia), trzcinników (Calamagrostis) czy kosmatek (Luzula). Warto prowadzić eksperymenty, często przynoszą zaskakujące efekty. Niemniej lepiej robić je z głową, unikać mogących sporo kosztować (nasadzenia masowe). W takich sytuacjach rozsądniej jest wykorzystywać rośliny zgodnie z ich naturalnymi uwarunkowaniami. Temu służą powyższe podpowiedzi...

M_Surowinski
04-11-2012, 00:27
Zakończyłem pisanie poradnika o trawach. Znalazł swoje docelowe miejsce na www.trawyozdobne.com (http://www.trawyozdobne.com). Jestem na etapie poprawek w tekstach. Na obecną chwile edycja została zakończona w 3 blokach tekstów - rozmiary traw, wymagania środowiska i i żywotność traw. Około 20 listopada wszystkie teksty powinny zostać poprawione i umieszczone na stronie. Potem zacznie sie etap linkowania i dodawania grafiki. Zapraszam do korzystania z tej ułomnej jeszcze formy...

duduś
20-11-2012, 18:08
Witam , czy jesienią posadzone trawy ( gł. Penisetum) trzeba okrywać na zimę ?

pestka56
20-11-2012, 19:05
A którą masz, bo one nie wszystkie wytrzymują nasz klimat? Ta o czerwonych liściach pennisetum rubrum na 100% przemarznie.
Natomiast pennisetum alopecuroides da sobie spokojnie radę bez okrywania. Nie lubi tylko zbytniego zawilgocenia.

Duduś, jeśli znasz łacińskie nazwy swoich trawek, poszukaj informacji w opisach traw u Surowińskich http://trawy.eu/encyklopedia/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftrawy.eu%2Fencyklo pedia%2F) Tam są podane strefy mrozoodporności.
Albo poczytaj tu http://www.trawyozdobne.com/index.php/piorkowki/124-piorkowki.html

M_Surowinski
20-11-2012, 23:16
Na zabezpieczanie Pennisetum setaceum 'Rubrum' już chyba za późno. Inne wrażliwe można jeszcze wykopać - tutaj tekst o wrażliwych : http://trawyozdobne.com/index.php/zywotnosc-traw/80-trawy-trudno-zimujace.html
Z innymi trzeba czekać na rozwój sytuacji. Generalnie piórkówki dobrze zimują. Chyba, że zdarzy się coś podobnego jak w ub. roku...

Przepraszam, nadal są to tylko teksty. Kończę obrabianie "bloku" grupy traw i dopiero zacznie się wklejanie fotek, linkowanie itp. Tak czy inaczej treść już prawie jest...

pestka56
05-01-2013, 14:18
Zima w ogrodzie i to bardziej jesienna niż zimowa, więc ogólnie paskudnie.
Od końca listopada w moich skrzyniach warzywnikowych czeka przykrytych stroiszem masa sadzonek fiołka wonnego i gajownika. Zadołowałam też 20 pokaźnych, a więc do podzielenia, kęp traw ozdobnych, głównie miskantów. To prezenty od zaprzyjaźnionego właściciela ogrodu, który przy okazji rozluźniania i zmian na rabatach hojnie mnie obdarował.

Wątek śpi więc wklejam inspiracje do ogrodu żwirowego z trawami w roli głównej
158446 158447 158448 158449 158450

M_Surowinski
14-01-2013, 12:21
Zaprosiło mnie Ogólnopolski Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Poniżej link do konspektu z wykładu. Tam nie ma nic odkrywczego, istotne jest tylko podkreślnie pewnych "rzeczy" ważnych z punktu widzenia zawodowców (w mojej opinii).

http://www.trawyozdobne.com/index.php/z-zycia/8.html?view=blog

pestka56
14-01-2013, 12:47
13 styczeń 2013 – miskanty w śniegu
161083 161084 161085 161086 161087

Elfir
14-01-2013, 14:43
róże + rozplenica
http://photobotanic.photoshelter.com/image/I0000JFlhYzi6MTI

pestka56
14-01-2013, 15:15
róże + rozplenica
http://photobotanic.photoshelter.com/image/I0000JFlhYzi6MTI (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fphotobotanic.photo shelter.com%2Fimage%2FI0000JFlhYzi6MTI)

161132
Piękne :)
Na tej stronie sporo takich piękności.

Elfir, myślisz, że tę rozplenicę można by posadzić wśród młodych róż pomarszczonych?

ave!
14-01-2013, 16:17
dołaczę moje piórkówki w różach the fairy ;)
http://images40.fotosik.pl/1910/5b7bfd3a3eb07f15m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5b7bfd3a3eb07f15.html)
tu także z szałwiami. pażdziernikowe - dlatego jeszcze w kolorze teraz są bardziej zasypane sniegiem
http://images36.fotosik.pl/342/4d7a839ea3b8577em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4d7a839ea3b8577e)

Elfir
14-01-2013, 16:18
róża pomarszczona jest duża i ekspansywna. Poza tym lubi piaszczyste, kwaśne gleby. Trzeba by popytać Mariusza czy rozplenica też to zniesie. Chyba, że masz na myśli jakieś ogrodowe odmiany tej róży, które są bardziej tolerancyjne i mniej się rozrastają?

Ja polecam do takiej kompozycji róże "Sweet Haze" lub "Fil des Saisons". Kwiatki mają pojedyncze, delikatne - w dzikim stylu.
Tej odmiany z obrazka nie znalazłam w Polsce.

Elfir
14-01-2013, 16:28
A tu jedna z traw preriowych z ogrodu klienta (Schizachyrium scoparium):
http://images37.fotosik.pl/1925/ee50e49871c6ef80.jpg

M_Surowinski
14-01-2013, 16:51
róża pomarszczona jest duża i ekspansywna. Poza tym lubi piaszczyste, kwaśne gleby. Trzeba by popytać Mariusza czy rozplenica też to zniesie. Chyba, że masz na myśli jakieś ogrodowe odmiany tej róży, które są bardziej tolerancyjne i mniej się rozrastają?

Ja polecam do takiej kompozycji róże "Sweet Haze" lub "Fil des Saisons". Kwiatki mają pojedyncze, delikatne - w dzikim stylu.
Tej odmiany z obrazka nie znalazłam w Polsce.

Wg USDA Pennisetum alopecuroides toleruje pH 5. Na wrzosowiskach widziałem czyli się to potwierdza. Natomiast jak będzie miało za sucho to moze marnie kwitnąć.

M_Surowinski
14-01-2013, 16:53
A tu jedna z traw preriowych z ogrodu klienta (Schizachyrium scoparium):
http://images37.fotosik.pl/1925/ee50e49871c6ef80.jpg

To coś bliskie mojemu sercu :) Dałaś marna glebę, że się nie pokłada a przebarwione?

pestka56
14-01-2013, 17:08
U mnie raczej gliniasto i z suchością bywa różnie, a gleba średnio kwaśna. Mam róże pomarszczone ogrodowe, ale nie wiem jakie. Rozrastają się krzaczasto i dosyć wolno. Może się uda.

Elfir
14-01-2013, 18:58
To coś bliskie mojemu sercu :) Dałaś marna glebę, że się nie pokłada a przebarwione?

Naturalnie tam sa słabe piaski. Ale to jakieś dwa-trzy miesiące po założeniu ogrodu. Niestety, mam kiepskie zdjęcia :(

http://images38.fotosik.pl/1909/16b83566512fae51gen.jpg

Szkoda, że realizacja nie była firmy, z którą współpracuję, bo podmienili niektóre gatunki. Na przykład nie ma Sporobolus heterolepsis.
A żwirek jest do czasu, kiedy podrosną krzewy, bo korę wywiewało.

nazwa12
14-01-2013, 19:21
Świetny wątek,trawy cudne od zawsze mi się podobały,przeczytam sobie na spokojnie od początku o tych trawach,bo sobie tak myślę :confused:jak ja mam taką olbrzymią działkę wiecznie kosić,to nasadzę sobie takich traw,piękne naprawdę piękne.

pestka56
14-01-2013, 20:28
Super, Nazwa12, ale trawki też trzeba ciąć, tyle, że raz na wiosnę :bye:

magnolia
15-01-2013, 07:57
pestko wydaje mi się że warto oddzielić przegrodą w ziemi róże pomarszczone od rozplenicy. Inaczej róże przerosną obszary przeznaczone na trawy i będą je suszyć i wyjaławiać ziemię. Tylko dla róż ta przegroda musi być solidna i głęboko. Z ta przegroda malownicze mogłoby być takie zestawienie, np plama czy pas rozplenicy przed różami

pestka56
15-01-2013, 14:59
Dzięki Magnolia, wiem, że one się rozrastają. Na razie są jeszcze dość małe, więc spokojnie mogę pomyśleć o wkopaniu przegród.
Myślę też, że trawy można obronić sadząc je we wkopanych dużych pojemnikach. Tak potraktowałam miskanta cukrowego nie chcąc go całkiem wyrzucać z ogrodu. Rośnie sobie w donicy i na razie nie narzeka, a nie może się rozrastać w niekontrolowany sposób.

Elfir
15-01-2013, 20:18
Rozplenica nie rozrasta się jak miskant cukrowy

pestka56
15-01-2013, 20:25
Magnolii chodziło o róże. Pomyślałam, że łatwiej rozplenice posadzić w „ochraniaczach” niż walczyć z różami, które już rosną.

demon D.
10-02-2013, 18:32
Witam się.
Jeszcze wszystkiego nie przeczytałam, a już kręci mi się w głowie :D
Mam laickie pytanie. Takie trawy jak na pierwszej stronie to można kupić i zasadzić czy muszę na taki efekt czekać latami ?

ave!
10-02-2013, 18:59
.

. Takie trawy jak na pierwszej stronie to można kupić i zasadzić czy muszę na taki efekt czekać latami ?
aż zajrzałam na pierwszą stronę.....
tam są trawy jak np. pampasowa, która w naszych warunkach jest trudna do utrzymania - nie jest w pełni mrozoodporna.
Raczej kieruj się w kierunku miskantów i innych - u Surowińskich sobie poczytaj.

A na taki efekt jednak trzeba trochę poczekac nawet jeśli zakupisz duże kępki - poogladaj raczej te realne ogrody w naszej strefie klimatycznej

Elfir
10-02-2013, 19:03
Trawy na pierwszej stronie, w pierwszym poście, to głównie trawa pampasowa oraz kilka miskantów.
Te trawy znajdziesz wszędzie - od allegro po sklepy internetowe i centra ogrodnicze.

demon D.
10-02-2013, 19:58
Dzięki za odpowiedz ;)
A jak kupię sadzonki np. miskantów lub trawy pompasowej 70 cm to ile zajmie im czasu dobicie do 160 cm. Jakoś nie mogę tych informacji znaleźć. Wszędzie jest napisane - szybko rosną, ale co to dokładnie znaczy ? Kilka miesięcy i mam 160 cm + piękny pióropusz z tej sadzonki 70 cm ? :rolleyes:

Elfir
10-02-2013, 21:04
w ciągu jednego roku urosną niemal do docelowej wielkości, tylko kępa nie będzie gęsta. Na zagęszczenie będzie jej potrzeba klika lat.
To w końcu trawa - co roku ścinasz przy ziemi i co roku wybija do docelowej wysokości.
Pamiętaj jednak, że miskanty wypuszczaja pierwsze zdźbła dopiero w połowie maja (jeśli marzy ci się ogrodzenie z traw)

demon D.
10-02-2013, 21:33
Bardzo dziękuje Elfir za odpowiedz. To tempo wzrostu satysfakcjonuje mnie w zupełności .
Pozdrawiam

rasia
10-02-2013, 22:08
Echhhh.... zapachniało wiosną...:cool:.

pestka56
10-02-2013, 22:10
Bardzo dziękuje Elfir za odpowiedz. To tempo wzrostu satysfakcjonuje mnie w zupełności .
Pozdrawiam

Na pampasowej polegniesz prawie na pewno. A z miskantów omijaj cukrowego :yes:

pestka56
10-02-2013, 22:11
Echhhh.... zapachniało wiosną...:cool:.

Rasia, u mnie oczar zabiera się za kwitnienie :D

Elfir
10-02-2013, 22:32
w Poznaniu w najlepsze kwitną ciemierniki białe.

rasia
10-02-2013, 23:07
w Poznaniu w najlepsze kwitną ciemierniki białe.
Popatrz, a ja dwa dni temu zazdrościłam paryżanom, że już u nich kwitną:lol2:.

pestka56
10-02-2013, 23:40
Ostatni śnieg połamał u mnie miskanty i przygniótł wszystko co się dało. Iglaste otrząsałam, bo pewnie też by jałowce powyłamywał. A traw nie zdążyłam.

rasia
10-02-2013, 23:55
Ostatni śnieg połamał u mnie miskanty i przygniótł wszystko co się dało. Iglaste otrząsałam, bo pewnie też by jałowce powyłamywał. A traw nie zdążyłam.
Nie martw nic i tak za chwilę byś je przycinała;).

pestka56
11-02-2013, 00:56
Mam ich troszkę do przycięcia. Całkiem nieźle się rozrosły, a chcę jeszcze dosadzić. Mam kilka dużych kęp do podzielenia zadołowanych w warzywniku.

Zdzicha5
03-03-2013, 08:13
Też jestem uczulony, m.in na trawy. I kolekcjonuję je :lol:
Pyłki moich traw ozdobnych to nawet nie promil tego co jest w powietrzu w sezonie, więc nie ma się czym przejmować. I tak problemu nie uniknę.

Witam,
Proszę poradźcie mi jakie trawy nadają się na ziemię gliniastą, stanowisko bardzo słoneczne i wietrzne. Dobrze, żeby były to gatunki mrozoodporne. :)

niktspecjalny
03-03-2013, 08:29
W zeszłym roku Panie z firmy x zrobiły nam łąkę kwietną.Ile czasu potrzeba by ta mieszanka kwitnących traw pokazała się z jak najlepszej strony???

pestka56
03-03-2013, 15:40
W zeszłym roku Panie z firmy x zrobiły nam łąkę kwietną.Ile czasu potrzeba by ta mieszanka kwitnących traw pokazała się z jak najlepszej strony???

Jest polski spec od łąki kwietnej. Z tego co wiem, nikt poza Łukaszem Łuczajem nie zajmuje się tak dogłębnie i kompleksowo tym tematem. Może wejdź na jego stronę i poczytaj. Na pewno też odpowie na pytania

http://www.luczaj.com/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.luczaj.com%2F)

Ja powiem Ci tylko tyle, że łąka kwietna każdego roku zakwita innym zestawem roślin. Jedne kwitną mocniej inne słabiej, to się co roku zmienia. Nie ma tak, że trzeba ileś tam sezonów czekać. Ona się raczej zmienia na niekorzyść, o ile tak w ogóle można powiedzieć, w stosunku do założeń. Niektóre rośliny mogą w ogóle zaniknąć. Dlatego Ci, którzy chcą się cieszyć pięknem takiej łąki nie tylko wysiewają kwitnące rośliny łąkowe, ale też sadzą różne byliny i trawy ozdobne.

Łąka kwietna w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie pod Warszawą tak wyglądała 26 czerwca 2011:
174130

Elfir
03-03-2013, 17:16
Witam,
Proszę poradźcie mi jakie trawy nadają się na ziemię gliniastą, stanowisko bardzo słoneczne i wietrzne. Dobrze, żeby były to gatunki mrozoodporne. :)


Miskanty. Ale potrzebują podelwania.

dudka
03-03-2013, 20:11
Witam! Tak jak napisała Elfir wszystkie miskanty. U mnie tez gliniasto i wietrznie a miskanty (mam ok 30 odmian)rosną nieźle!!!!!Nawet specjalnie duzo ich nie podlewam!!!!

dudka
03-03-2013, 20:14
Czy ktoś zabrał się juz za przycinke traw? U nas w zachodniopomorskim całkiem niezła pogoda i mnie juz nosi:yes:

pestka56
03-03-2013, 22:16
Nie przycinałam jeszcze. Ale takie mają kity wywiane po zimie i część połamał ostatni mokry śnieg, że już się zastanawiałam, czy nie ciąć.

magnolia
05-03-2013, 09:47
ja wyciełam już molinie, trzcinniki piaskowe, wyrwałam stare liscie z seslerii heuflera.
Rozplenice, imperata,carexy wg mnie jeszcze za wcześnie, niech je chroni sianko od góry
jak tylko się cieplej zrobi wyczyszczę kostrzewy owcze z uschłych

pestka56
05-03-2013, 09:58
Kłopot z pogodą. W dzień bardzo ciepło. Wczoraj pracowałam w cienkim polarku. W nocy było -5.
Magnolia, miskanty cięłaś?

mirela99
05-03-2013, 10:36
Ja na razie gigantusowi przycięłam złamane pędy. Wygląda teraz ładnie. Widzę, że choc wykopałam przed zimą red barona (chyba mi go nornice zjadły bo cału suchy) to zdążył się nieźle rozrosnąć obok tarasu (ma teraz ciemno- zielonkawe listki). Zastanawiam się, czy nie zostawic w gigantusie suchych badyli (podoba mi się taki nieład).

pestka56
05-03-2013, 10:43
Nie zostawiaj, będzie się ładniej rozrastał, bo będzie miał miejsce. Zresztą te suche zaraz zaczną się same wyłamywać.

Red Baron lubi „chodzić”, więc jeśli nie chcesz go mieć tam gdzie Ci się nie podoba, to lepiej go ogrodź, a resztę zabij smarując listki Roundapem.

mirela99
05-03-2013, 11:15
wiedziałam, że lubi -ale żeby aż tak ??
a to nie wiedziałąm, że zostawiając stare pędy będę go ograniczać. To faktycznie je muszę wyciąć. Ale zaczkema jeszcze.

pestka56
05-03-2013, 11:32
Wydziel mu przestrzeń. Jest taka zielona taśma do wkopywania w ziemię. A resztę poza taśmą zabij, bo samo wyrywanie nic nie da.
I faktycznie poczekaj z decyzją i usuwaniem nadmiaru, aż wyrośnie trochę.

ave!
05-03-2013, 15:48
jak tylko się cieplej zrobi wyczyszczę kostrzewy owcze z uschłych
czytałam,ze kostrzewy się wyczesuje z zeschłych trawek moja wygląda jak przyprószona siwizną ;) tzn jak czyścisz? czym?

dudka
05-03-2013, 19:23
Pestka!!!! Ale mnie wystraszylaś. Dzisiaj ścielam część swoich miskantów i rozplenic:eek: Mam nadzieje ze nie przemarzną??? Jutro lece przysypać je warstwą kory:) Ja swoje kostrzewy zawsze ścinam jakos do wyczesywania nie mam cierpliwości

ave!
05-03-2013, 20:22
pewnie jak przysypiesz je warstwą kory, to bedzie to samo ;) jak pod kołderką. Ja jeszcze nie cięłam , bo brak czasu o przyzwoitej - jasnej porze - może w sobotę mimo kiepskich prognoz.... A co do kostrzew - to szkoda mi ich ciąć bo niektóre sa całkiem całkiem zielone :)
to poprosze o dalsze doświadczenia wzgledem skubania kostrzew czy golenia 8)

Elfir
05-03-2013, 20:52
tym trawom zostawia się liście głównie dla dekoracji. Nie przesadzajcie tak z tymi mrozami. One bardzo późno wybijają, więc nie grożą im wiosenne przymrozki.

pestka56
05-03-2013, 21:07
Pestka!!!! Ale mnie wystraszylaś. Dzisiaj ścielam część swoich miskantów i rozplenic:eek: Mam nadzieje ze nie przemarzną??? Jutro lece przysypać je warstwą kory:) Ja swoje kostrzewy zawsze ścinam jakos do wyczesywania nie mam cierpliwości

No, co Ty, Dudka, „nic chrobokom nie bandzie”.
Ja też nie mam cierpliwości. Jednego roku wyskubywałam kostrzewy i miłki. Myślałam, że mnie drobne mrówki zagryzą. Teraz biorę nożyce do żywopłotu i tnę.

A Ty jesteś mazowiecka, czy pomorska? Bo te mroziki nocne to pod Warszawą :yes:

magnolia
06-03-2013, 07:24
czytałam,ze kostrzewy się wyczesuje z zeschłych trawek moja wygląda jak przyprószona siwizną ;) tzn jak czyścisz? czym?

jeszcze poczekaj bo teraz będę im sie mjeszcze pojawiały suchelce.
Jak przyprószona siwizną- tzn że ma duzo suchych i przez to wiecej jasnego niż zielonego, czy jakoś inaczej?
Jak tak to za 2-3 tygodnie,weż skrzynke czy wiadro na suchelce i wyrywaj z czupryny suche- martwe będa się wyrywać, a żywe nie . Rób to dość energicznie, tylko nie szarp za całą rosline, tylko za częśc. Nie przejmuj się tym że wyrwiesz zieloneych troszkę. Po tym zabiegu kostzrewa szybko ruszy i zaraz będzie piekna. Możesz też ja tak oczyścić i ściąć na jeża całą, ale ja ja tak scinam kiedy za jakiś czas zacznie wypuszczać pędy kwiatowe. Po tygodniu znów jest sliczna.

magnolia
06-03-2013, 07:25
pewnie jak przysypiesz je warstwą kory, to bedzie to samo ;) jak pod kołderką. Ja jeszcze nie cięłam , bo brak czasu o przyzwoitej - jasnej porze - może w sobotę mimo kiepskich prognoz.... A co do kostrzew - to szkoda mi ich ciąć bo niektóre sa całkiem całkiem zielone :)
to poprosze o dalsze doświadczenia wzgledem skubania kostrzew czy golenia 8)

pierwsza zasada- nie przejmować się, raczej podchodzić do tej roboty energicznie niż ostroznie. Nawet lekko brutalnie

magnolia
06-03-2013, 07:28
Miskantom ścietym i rozplenicom nic nie będzie- raczej nie będzie już mrozów - 20.

Pestko - po zeszłej zimie został mi jeden miskant. A że miałam wątpliwości czy , choć piękny , pasuje mi do koncepcji, oddałam go sąsiadce.
Staram się być radykalna u siebie. Ale w poprzednich sezonach ścinałam o tej porze już miskanty.

dudka
06-03-2013, 19:10
U mnie prace trawiaste zakończone!!:wave: Dzisiaj ściełam swój żywopłot ze 100 M. Gigantus. Oprócz tego że nabawiłam się pęcherzy od sekatora to narobiłam troche tyczek bambusowych dla hortensji. A później wielkie ognisko z suchej trawy. Dobrze że sąsiadów jeszcze nie mam!!!

Elfir
06-03-2013, 19:40
dudka - sekatorem? Kup sobie kosę elektryczną.

pestka56
06-03-2013, 21:00
Dudka, chciałaś samobójstwo popełnić, czy tylko nabawić się piętrowych odcisków :( Ja tnę elektrycznymi nożycami do żywopłotu (taka trochę mniejsza piła raczej), a nie mam tyle co Ty.

dudka
06-03-2013, 21:21
W nastepnym roku bez kosy elektrycznej nawet nie zabieram się do cięcia. Pierwszy i ostatni raz!!! Sadzonki mają tylko 2 lata i nie przypuszczałam ze to będzie taka "mordownia". Nie wspomne juz o tych 4 letnich:bash:

ave!
06-03-2013, 21:38
to do krzewów i trawek lepsza bedzie kosa, czy nożyce? Jakich używacie? znalazłam pierwsze z brzegu: http://www.pajm.eu/produkt_p_4639.html
cos takiego czy większego? (ale wieksze, to z kolei niewygodne do noszenia i używania?)

pestka56
06-03-2013, 22:19
Doświadczenie, Dudka, zbieramy boleśnie :lol2:
Uprzedzę Cie, że z kosą spalinową wcale nie jest łatwo. Ja mam 158 cm wzrostu i nie cierpię koszenia tą maszyną. Mimo wielokrotnych ćwiczeń i prób z ustawieniem i zamocowaniem szelek, na których kosę się nosi. To nie jest coś co lubię robić. Poza tym ona nie wszystko tnie jednakowo sprawnie. Mówię o kosie z tarczą tnącą.
Natomiast „nożyce” do żywopłotu dla mnie są OK.
Jak możesz, to wypróbuj zanim kupisz.

pestka56
06-03-2013, 22:27
to do krzewów i trawek lepsza bedzie kosa, czy nożyce? Jakich używacie? znalazłam pierwsze z brzegu: http://www.pajm.eu/produkt_p_4639.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.pajm.eu%2Fprod ukt_p_4639.html)
cos takiego czy większego? (ale wieksze, to z kolei niewygodne do noszenia i używania?)

Ave, te nadają się wlaściwie tylko do zwykłej trawy i możesz młode przyrosty np. bukszpanów ścinać. Odradzam też akumulatorowe, jeśli ogród większy. Akumulator pracuje 20 minut i potem koniec. Mam podobne Gardeny i przestałam używać. Wolę ciągnąć przedłużacz za sobą i nie zastanawiać się czy zdążę zanim się rozładuje akumulator. Poza tym one są słabe i nagrubszych kępach trawy zacinają się.
Mam Sterwinsa http://www.leroymerlin.pl/maszyny-ogrodnicze/nozyce-ogrodowe/nozyce-do-zywoplotu/nozyce-elektryczne-do-zywoplotu-650-ht-2-sterwins,p157974,l1578.html

ave!
07-03-2013, 07:30
Mam Sterwinsa http://www.leroymerlin.pl/maszyny-ogrodnicze/nozyce-ogrodowe/nozyce-do-zywoplotu/nozyce-elektryczne-do-zywoplotu-650-ht-2-sterwins,p157974,l1578.html

Dzieki, chyba już wiem, w jakim kierunku powinnam iść, nie mówiąc o tym, że "dizajn" całkiem całkiem ;)

dudka
07-03-2013, 20:57
Czym nawozicie swoje Miskanty?? Ostatnio w Castoramie wpadł mi w oku "obornik granulowany" oraz nawóz do traw z "guana ptasiego" Czy ktos to stosował???

pestka56
07-03-2013, 21:47
Dotąd dawałam na rabaty przekompostowany obornik jesienią i azofoskę wiosną. W tym roku wszystko co na rabatach po raz pierwszy dostanie mój własny kompost.

magnolia
08-03-2013, 07:30
dawałam kompost albo obornik granulowany

Cegielka1
10-03-2013, 11:48
A ja mam pytanie jaka trawa jest najlepsza na teren gliniasty ?

Elfir
10-03-2013, 12:12
proso rózgowate

magnolia
11-03-2013, 07:57
na glinę jak zadbasz o to żeby nie sadzić w dołku ( bo zagniją), i dodasz np. piasku dla rozluźnienia, to i miskanty chińskie, molinie będą dobre. Także carexy ( tylko patrz które do słońca a które do cienia), seslerie, obiedki.

duduś
11-04-2013, 18:06
witam




Dałam to pytanie już w innym wątku ale tam zagląda mniej osób więc ponawiam


Witam proszę o podpowiedż czy te trawki żyją , co mam z nimi teraz robić

http://img197.imageshack.us/img197/6788/img2286.JPG (http://imageshack.us/photo/my-images/197/img2286.JPG/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img197.imageshack.us/img197/7471/img2285f.JPG (http://imageshack.us/photo/my-images/197/img2285f.JPG/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

pestka56
11-04-2013, 18:21
One ruszą dopiero w maju. Przytnij je :)

Izulek
12-04-2013, 13:13
Czy miskanta malepartus mogę teraz przyciąć? posadzony w ub. roku, na zimę nie wiązałam, jest na rabacie pokrytej kamieniami

pestka56
12-04-2013, 13:34
Tnij :) Wszystkie trawy ozdobne się tnie na wiosnę zanim ruszą. on ma jeszcze czas, ale pewnie już taki sam brzydal jak moje

Izulek
12-04-2013, 13:39
Tak pytam, bo pogoda wiosenna nie jest u mnie.... chociaż dzisiaj pierwsza noc bez mrozu była, ale śniegu jeszcze w ogródku mam mnóstwo i to nie tylko od strony północnej.

pestka56
12-04-2013, 13:44
Poczekaj, aż będziesz mogła nie upaćkać się po łokcie w ogrodzie :lol2: Tylko tyle. Trawki ruszą późno, więc zdążysz. A nawet jak nie, to po prostu więcej pracy. Już mi się zdarzyło wycinać po ździebełku, bo zaczęły zielone wypuszczać.

Elfir
12-04-2013, 19:38
Częśc nadziemna i tak jest martwa, wiec roślinie to obojętne.

chopinetka
12-04-2013, 23:14
Witam
Dzisiaj dokładnie obejrzałam swoją pampasówkę i niestety znów będzie walka o życie... Trudna roślina do utrzymania ale jak zakwitnie to ach...
pozdrawiam

pestka56
13-04-2013, 00:23
Witam
Dzisiaj dokładnie obejrzałam swoją pampasówkę i niestety znów będzie walka o życie... Trudna roślina do utrzymania ale jak zakwitnie to ach...
pozdrawiam

Chopinetka, a tyje z roku na rok? :D Znaczy, czy rozrasta się. Masz jakieś fotki z kwitnącą.

M_Surowinski
13-04-2013, 04:38
na glinę jak zadbasz o to żeby nie sadzić w dołku ( bo zagniją), i dodasz np. piasku dla rozluźnienia, to i miskanty chińskie, molinie będą dobre. Także carexy ( tylko patrz które do słońca a które do cienia), seslerie, obiedki.

Nie ma traw które ewidentnie nie nadają się na gliny. Nawet te sucholubne rosną szybko. Trawy są niesamowicie plastyczne jesli chodzi o przystosowywanie się do warunków środowiska.
Niestety słowo glina nie jest wytrychem bo gliny są różne. Oczywiście zagrożeniem dla niektórych gatunków może byc zagniwanie ale nie należy tego demonizować. Polemizowałbym z pomysłem rozluźnienia gleby, zwłaszcza miejscowego bo w ten sposób tworzy się zagłębienia gdzie woda może się zbierać. Jeśli już to na całej rabacie.

magnolia
15-04-2013, 07:35
rzeczywiście, dobry argument Mariuszu,dzięki.

M_Surowinski
15-04-2013, 11:09
Praktyka. Widziałem takie ogrody na litej glinie. Oczywiście w takim wypadku bezpieczniejsze są skarpy. Rozsądek nakazuje też nie sadzenie sucholubnych traw w zagłębieniach, gdzie może się zbierać woda.

magnolia
16-04-2013, 09:50
No właśnie ja w takich ogrodach zwykle stosuje różnicowanie poziomu terenu, to bezpieczniejsze.

jak Cię dopadłam, to skorzystam- czy miłka okazała jest łatwa? Zawsze za taka ja miałam, ale spotkałam ostatnio kogoś , kto narzekał że brzydnie bardzo szybko, nie jest wcale różowa, tylko rozwala się szybko. Ta osoba miała żyzny, wilgotny ogród. Czy to warunki- żyźnie i mokro?
Moje miłki od Ciebie mam dopiero od jesieni, własnych doświadczeń jeszcze nie mam.

wapiszon
13-05-2013, 16:11
Witam :yes:
Dopiero zarejestrowałam się na forum.
Mam ochotę zrobić rabatę z traw. Co polecacie?
Ziemia u mnie to przede wszystkim gliny. Miejsca mam dużo miejsca.
Ogrodnik ze mnie kiepski:(

pestka56
13-05-2013, 16:36
No właśnie ja w takich ogrodach zwykle stosuje różnicowanie poziomu terenu, to bezpieczniejsze.

jak Cię dopadłam, to skorzystam- czy miłka okazała jest łatwa? Zawsze za taka ja miałam, ale spotkałam ostatnio kogoś , kto narzekał że brzydnie bardzo szybko, nie jest wcale różowa, tylko rozwala się szybko. Ta osoba miała żyzny, wilgotny ogród. Czy to warunki- żyźnie i mokro?
Moje miłki od Ciebie mam dopiero od jesieni, własnych doświadczeń jeszcze nie mam.

Magnolia, ja mam miłki już kilka lat. U mnie glina na 30-40 cm. Rosną nad rozsączaniem z oczyszczalni. Tam wiosną jest bardzo mokro.
Słabo o nie dbam, bo tylko wiosną wyskubuję co większe skupiska suchelców. Pędy z kwiatostanami po zimie i tak połamane. Tym czasem one jakby zadowolone co roku mają większe kępy i co roku świetnie kwitną. W tle mają liliowce i miskanty.
Nie narzekam, to po prostu trawa o delikatnej rudo-brązowej chmurce kwiatów nad zwartą kępą liści. Jak dla mnie to „samograje”. :D

ave!
13-05-2013, 18:27
ooo dziewczyny kochane, dobrze, że juz wewątek trawiasty ożył ;) - kostrzewy mi kwitną te siwe i te zielone- nawet ładnie wyglądają ale strasznie się przez to powiększyły! Ciąć kwiatostany, czy same odpadną czy jeszcze coś im zrobić? Bo w zamierzeniu miały być ładne niewysokie jeże 8)

do Magnolii: chasmantium pięknie mi rosnie i jest śliczne :D (bo miałam wątpliwości, czy aby na pewno są śliczne ;) )

pestka56
13-05-2013, 20:58
Jak kwitną, to się rozmnożą. Ja swoich miedzy liliowcami nie tnę i co roku mam nowe. :D

ocia79
30-05-2013, 07:53
Witam,

mam ok 16 Gracillimusow i nie wszystkie się obudziły( 5 jeszcze śpi a mamy koniec maja).Rosną wszystkie w jednym miejscu i zostały kupione od jednego sprzedawcy.

Czy jest jeszcze szansa, że one ruszą?

Wygląda to tak :

http://img94.imageshack.us/img94/5641/img4227d.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/img4227d.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Betsi2006
30-05-2013, 10:42
Witam

Mam pytanie odnośnie traw, co poleciłybyście do dużej donicy ( ok. 50cmx50cm) i dosyć głębokiej. Stoli na bardzo słonecznym tarasie.
Potrzebuje coś wyższego-na nizszy taras oraz cos niższego w połaczeniu z jakimiś jednorocznymi kwiatkami ( może begonie) na wyższy taras.

Czy trawy które rosna dziko na łace ( male niebieskawo-srebrne kepki) można posadzic w donicy i czy się przyjmą?

Pozdrawiam
Betsi

pestka56
30-05-2013, 14:17
Witam,

mam ok 16 Gracillimusow i nie wszystkie się obudziły( 5 jeszcze śpi a mamy koniec maja).Rosną wszystkie w jednym miejscu i zostały kupione od jednego sprzedawcy.

Czy jest jeszcze szansa, że one ruszą?


Z mojego doświadczenia wynika, że już nie ruszą. Tym bardziej, że te co ruszyły, to też bardzo słabo. Powinny już mieć co najmniej ze 30-50 cm wysokości.
Nie podobają mi się też te kępy. Na ogół jak kupujesz to kępki są dość małe i luźne, bo młode. Te są gęsto przerośnięte. Wyglądają na kilkuletnie rośliny, które już należałoby podzielić. To że puściły tylko trochę ździebełek na obrzeżach to też jest charakterystyczne dla starych kęp, które często przestają rosnąć po środku. i jeszcze jedno - jesteś pewna, że to przyrosty miskanta, a nie jakiegoś chwasta typy perz? Miskant powinien mieć grube żdźbła i do tego wyrastające ze środka tych uschniętych.

pestka56
30-05-2013, 14:36
Witam

Mam pytanie odnośnie traw, co poleciłybyście do dużej donicy ( ok. 50cmx50cm) i dosyć głębokiej. Stoli na bardzo słonecznym tarasie.
Potrzebuje coś wyższego-na nizszy taras oraz cos niższego w połaczeniu z jakimiś jednorocznymi kwiatkami ( może begonie) na wyższy taras.

Czy trawy które rosna dziko na łace ( male niebieskawo-srebrne kepki) można posadzic w donicy i czy się przyjmą?

Pozdrawiam
Betsi

Każda trawa będzie rosła w donicy. Te przytargane z łąki też się zadomowią. Możesz je komponować z jednorocznymi, ale tęz np. pięknie będą pasować żurawki. Śliczne są kompozycje z dwóch gatunków traw – wysoka z niską. Są też takie jak np. turzyca The Beatles, która samodzielnie posadzona w szczupłej wysokiej donicy będzie się prezentowała wspaniale. W donicy możesz sobie pozwolić nawet na takie, które w gruncie się nie utrzymają bo przemarzają.

Pamiętaj o zrobieniu drenażu na dnie, bo nie lubią jak im korzenie podmakają.

Ozdobne trawy do pojemników (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.florini.pl%2Fb log%2Fozdobne-trawy-do-pojemnikow%2F)
Zespół Florini.pl Pomysły na ogród (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.florini.pl%2Fb log%2Fkategoria%2Fpomysly-na-ogrod%2F), Rozmaitości (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.florini.pl%2Fb log%2Fkategoria%2Fogrodowe-rozmaitosci%2F) | 12-02-2011

Trawy ozdobne cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Można je sadzić w ogrodach, nasadzeniach miejskich, a także w pojemnikach wystawianych na taras czy balkon.
Wykorzystywane są w kompozycjach z bylinami, nadają lekkości i rozluźniają kompozycję. Nie są trudne w uprawie, a potrafią zaskoczyć urokiem o każdej porze roku.
Najogólniej możemy podzielić je na 2 grupy:


Gatunki i odmiany o dekoracyjnych liściach ozdobnych przez cały rok
Gatunki i odmiany o ozdobnych kwiatach (a często także i liściach)

Poniżej przedstawiamy przykłady gatunków i odmian o ozdobnych liściach, które sprawdzają się w uprawie pojemnikowej:


turzyca Buchananna (Carex buchananii) – 50-80 cm, liście czerwono-brunatne.
turzyca włosista (Carex comans) ‘Bronze Form’ – 50 cm, liście brązowe
imperata ‘Red Baron’ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.florini.pl%2Fi mperata-red-baron-div-classlat-imperata-div-p1758.html) (Imperata cylindrica)– niezwykle ozdobna trawa, której liście przebarwiają się w drugiej połowie lata na ciemnoczerwono
hakonechlowa smukła (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.florini.pl%2Fi ndex.php%3Fsearch_query%3Dhakonechloa%26do_search% 3D1) (Hakonechloa macra) – piękny kształt liści, dzięki któremu zyskała przydomek ‘japońska trawa bambusowa’. Tworzący kępy wysokości 30-40 cm i szerokości 60 cm. Ciekawe odmiany to ‘Aureola’ o złotych liściach z zielonymi paskami, ‘Allgold’ o pięknych grubych złotych liściach, ‘Albostriata’ – liście z białymi paskami.

Największą grupą traw i turzyc stanowią odmiany o liściach
bardzo ładnie komponują się z kwitnącymi bylinami.
Oto propozycje:


turzyca ‘ptasie łapki’ (Carex ornithopoda Variegata)
turzyca rzędowa ‘Variegata’ (Carex siderosticha)
turzyca morrowa ‘Variegata’ (Carex morrowii)
turzyca morrowa ‘Ice Dance’ (Carex morrowii)
miskant chiński (Miscanthus sinensis) np. odmiany ‘Giraffe (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.florini.pl%2Fm iskant-chinski-giraffe-div-classlat-miscanthus-sinensis-div-p1740.html)‘ (mocno paskowana poprzeczne złote paski), ‘Zebrinus’ (poprzeczne złote paski), ‘Variegata’ (białe paski wzdłuż liści)


Liście z białymi lub żółto-białymi pasami mają także:


trzęślica modra ‘Variegata’ (Molinia caerulea)
spartyna grzebieniasta ‘Aureomarginata’ (Spartina pectinata)
trawa pampasowa ‘Cool Ice’ (Cortaderia selloana ‘Cool ice’)
trawa pampasowa ‘Splendid Star’ (Cortaderia selloana ‘Splendid Star’)


Pięknie wyglądają w pojemnikach odmiany traw o żółtych lub srebrzystych liściach:


prosownica rozpierzchła ‘Aureum’ (Milium effusum)
kostrzewa (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.florini.pl%2Fi ndex.php%3Fsearch_query%3Dkostrzewa%26do_search%3D 1)popielata (Festuca cinerea)

Ostatni wymieniony gatunek reprezentują głównie odmiany o srebrzystych liściach z niebieską domieszką np. ‘Auslese’
Wyjątkowo dekoracyjna jest mietlica rozłogowa ‘Bamboo Green’ (Agrostis stolonifera). Jej pędy się przewieszają, liście przypominają ulistnienie bambusa.
Do grupy traw o ozdobnych kwiatach zaliczamy np.:


Miskant chiński – ma bardzo dekoracyjne wąskie lub szerokie liście i ładny pokrój, rośnie szybko. Można go wykorzystać jako zielony żywopłot lub posadzić w pojemniku. Odmiany godne uwagi:

- ‘Silberspine’ – kwiatostany srebrzyste
- ‘Rotsilber’ – kwiaty czerwone
- ‘Gracillimus’ – wąski liść, srebrny kwiat


Piórkówka spłaszczona, rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) kwitnąca od sierpnia do października, występująca w odmianach:

- ‘Hameln’ – osiągająca 50-100 cm, szczotkowate liczne kwiatostany
- ‘Little Bunny’ – niższa od Hameln, osiąga 25 cm wysokości.


Piórkówka zwisła (Pennisetum flaccidum) – kwiaty bardzo dekoracyjne, pojawiają się wcześniej niż u rozplenicy japońskiej, bo już w czerwcu. Polecana wyłącznie do uprawy pojemnikowej ze względu na niską mrozoodporność.
Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) – ma długie bardzo wąskie liście, a latem obficie kwitnie (kwiaty to nitkowate białawe wiechy)
Obiedka szerokolistna ‘River Mist’ (Chasmanthium latifolium) – łączy ze sobą zarówno urodę liści, jak i kwiatów. To pierwsza pstrolistna odmiana tego gatunku nazywanego ‘owsem Morza Północnego’. Liście ma zielono-białe, pędy czerwone oraz kremowe Nie ma tendencji do pokładania się. Tolerancyjna na ostre słońce, może też rosnąć w półcieniu. Toleruje nadmiat wilgoci w glebie.

ave!
30-05-2013, 15:21
Jak kwitną, to się rozmnożą. Ja swoich miedzy liliowcami nie tnę i co roku mam nowe. :D

Dopiero teraz zauważyłam Twoją odpowiedź!!!!
To poproszę o mniej subtelne wypowiedzi ;)))
kiedy powinnam je ciąć? teraz gdy kwitną - obstrzyc - jedną wystrzygłam, to wygląda ... yyyyyy.. tak sobie.
Pewnie za mało obstrzygłam wiosną?

pestka56
30-05-2013, 17:06
Dopiero teraz zauważyłam Twoją odpowiedź!!!!
To poproszę o mniej subtelne wypowiedzi ;)))
kiedy powinnam je ciąć? teraz gdy kwitną - obstrzyc - jedną wystrzygłam, to wygląda ... yyyyyy.. tak sobie.
Pewnie za mało obstrzygłam wiosną?

Elfir kiedyś pisała coś o wyskubywaniu. Tylko już nie pamiętam dokładnie. Zdaje się, że chodziło o zeszłoroczne źdźbła.

Jeśli chodzi o Kostrzewy, to ja moje puściłam na żywioł. Dobrze sobie radzą. Teraz akurat kwitną i mam chmurkę nad liśćmi liliowców.

Te jeże mnie niepokoją. Zawsze wiedziałam, że to się robi z niedźwiedziego futra, 192735 czyli z kostrzewy miotlastej (Festuca scoparia, lub Festuca eskia). Miotlasta też zakwita, ale dość mizernie 192731

Pozostałe kostrzewy są raczej luźniejszego pokroju, mają długie źdźbła i są trochę „rozbałaganione”.
Z tego co piszesz wynika, że masz raczej Festuca glauca. Te, jeśli ciąć, to ciąć wiosną zanim ruszą.
skoro kwitną, a nie chcesz, żeby się wysiały, to powycinaj te źdźbła na których są kwiatostany. Można je też pracowicie po sztuce wyciągnąć z kępek.
Te 3 fotki to różne festuca glauca 192732192733192734 Sa też takie bardziej zielone, a nawet prawie żółte. Czy takie masz?

rasia
30-05-2013, 17:28
Witam,

mam ok 16 Gracillimusow i nie wszystkie się obudziły( 5 jeszcze śpi a mamy koniec maja).Rosną wszystkie w jednym miejscu i zostały kupione od jednego sprzedawcy.

Czy jest jeszcze szansa, że one ruszą?

Wygląda to tak :

http://img94.imageshack.us/img94/5641/img4227d.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F94%2Fimg4227d.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
Tak jak Pestka uważam, że przemarzły.
Jeśli chcesz ratować, wykop, podziel kępy na dwie części, obejrzyj każdą czy przy starych obciętych łodygach kiełkują nowe źdźbła, posadź w urodzajnej ale bardzo przepuszczalnej ziemi i nie dopuść do całkowitego przesuszenia... ja tak miałam kiedyś z miskantem i rozplenicą... udało się część uratować:).

ave!
30-05-2013, 18:08
te, które wolałabym , aby zostały niekwitnące to http://www.ogrodytraw.eu/festuca-amethystina-aprilgruen-kostrzewa.html
i niebieską też mam - ale ta jest młoda i ma kępki dość małe i nawet ładnie teraz to wygląda, natomiast amethystina ma spore kępy i zrobiła się taka miotlasta i brzydka - dużo tych ździebełek będzie do wyciągania.... i tak wyciągam do bukietów - ale mam tych kopek z 5 i są duże - jak nie przymierzając kopciuszek, będę siedzieć na rabacie i wyciagać te ździebełka ;D
Z tego wniosek, że za rok muszę albo kępki podzielić albo radykalnie przyciąć. Zapodam fotki - jak deszcze przejdą.

Te niedźwiedzie futra też mam ale nie kwitną, i takie jak na zapodanej przez Ciebie fotce - ostatniej też.
a gracilllki u mnie są juz tak do kolan, nawet piórkówki już widoczne i nie straszą ;) - więc Ocia 79 - pewnie juz się nie obudzą

pestka56
30-05-2013, 18:16
Niedźwiadki zakwitły u mnie dopiero w 3-cim roku po posadzeniu, a potem zaczęły robić sie brzydkie. Nie wywaliłam, ale serce straciłam. może im u mnie nie najlepiej i dlatego. Za to kostrzewy, miskanty, miłki mnie lubią.

ocia79
30-05-2013, 21:50
Dzięki dziewczyny za szybki odzew.

Jutro wyjeżdżam, ale w niedziele zrobie aktualne zdjęcie miskantów i będe dzielić.

pestka56
30-05-2013, 22:18
Ocia, czekamy.

ocia79
31-05-2013, 12:37
Może dziś mi się uda. Chyba,że jak wrócę to będzie już ciemno :)

pestka56
31-05-2013, 12:48
Ocia, u kogo kupowałaś te trawki? Pytam, bo to coś nie tak, żeby tyle posadzić i taki wynik :confused:

ocia79
31-05-2013, 13:36
z allegro...

ale w zeszłym roku jak kupiłam je i posadziłam to ładnie rosły i kępy w porównaniu do tego roku mocno się rozrosły

może to mróz

pestka56
31-05-2013, 13:48
One częściej giną, bo podmiękają im korzenie. Na mróz nie są takie wrażliwe, a w każdym razie miskanty.

Na allegro sprzedaje Smal. Ja mam od niego kilka i zawsze było ok.

ocia79
31-05-2013, 21:05
Nie pamiętam sprzedawcy. Musze sprawdzić.

Zrobiłam zdjęcia. Tak to wygląda
http://img690.imageshack.us/img690/9580/img4299s.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/690/img4299s.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img16.imageshack.us/img16/2323/img4300ez.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/img4300ez.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img716.imageshack.us/img716/2200/img4303j.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/716/img4303j.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img843.imageshack.us/img843/4672/img4304xi.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/843/img4304xi.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img16.imageshack.us/img16/2323/img4300ez.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/img4300ez.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

pestka56
31-05-2013, 21:12
Ocia, najlepiej poradziłby Ci Mariusz Surowiński, ale on dawno tu nie zaglądał. Może wejdź na wątek „pytania do Elfir...” ona na pewno doradzi Ci dobrze i szybko.

ocia79
31-05-2013, 21:23
Ok.Zaraz wejde i zapytam.

jata
31-05-2013, 21:26
Ocia, wg mnie źle to wygląda, te co ruszyły to ruszyły, w lipcu będą ładne, ale to śpiochy, to chyba jednak nie śpią... Odeszły. Ja mam ponad 20 miskantów gracimilus sadzonych w ubiegłym roku w maju i czerwcu, wszystkie są już piękne, tak 5 razy takie jak te Twoje. Jak były kupowane, to żadne wielkoludy, ot sadzonki. Moje rosną w w wapiennej glinie, ściółkowanej korą. Teren u mnie to wygwizdów, zawsze mi coś podmarza, ale miskanty i rozplenice lekko okopczykowałam. Rozplenice i miskanty budziły się już pod koniec kwietnia, co uznałam za wielki sukces, zważywszy, że 10 kwietnia były śniegi. Może kamyczki i ta folia, brak okrycia, spowodowały, że przemarzły, mimo w sumie łagodnej zimy (choć długiej)

ocia79
31-05-2013, 21:36
jata a swoje masz w szpalerze posadzone?

pestka56
31-05-2013, 21:55
Właściwie to nie powinny przemarznąć nawet nie okryte. Ja swoich nie okrywam.

Ocia, a próbowałaś podkopać korzenie i zobaczyć w jakim są stanie?

jata
31-05-2013, 21:57
nie mam w szpalerze, podsadziłam nimi 4 glediczije sunburst, zainspirowana tą fotką http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164556-klub-przekszta%C5%82caj%C4%85cych-TRAWNIKI-w-pi%C4%99kne-ogrody-czyli-ogr%C3%B3d-nowoczesny/page13 (u dołu strony), w sumie to nie pamiętam ile ich mam, muszę policzyć. Takim zygazakiem 3, czy cztery rzędy. Może za gęsto, ale uznałam, że jakby co to wysadzę na inną rabatę. Wyglądają już teraz tak jak pod koniec ubiegłego sezonu, czyli rosną.

ocia79
31-05-2013, 21:59
pestka jutro wykopię bo i tak chcę im ziemie zmienić i wywalić włókninę i zrobię zdjęcie korzeniom bo ja tam laik jestem

jata
31-05-2013, 22:08
Jeśli pestka ma rację, że podmiękają korzenie, to widzę, że tam na jednego rynna wychodzi, a zima w tym roku obfitowała w śniegi, czyli wodę. Ale z kolei ten pod rynną akurat puścił...

pestka56
31-05-2013, 22:09
Zoriętujesz się od razu. To widać czy korzenie zdrowe, czy coś im zaszkodziło. A u Elfir napisałaś?

pestka56
31-05-2013, 22:16
Wiecie, ja piszę o tym podmakaniu, bo Mariusz Surowiński kiedyś pisał, że to może szkodzić. Zresztą stojąca dłużej woda zaszkodzi każdej roślinie, chyba, że ona bagienna. A z kolei ja żadnych nie okrywam i żyją bdb.
Może podłoże nie przepuszczalne.

Eh, gdybanie

Jeszcze pomyślałam o jednej rzeczy.
Ocia, kiedy je przycinałaś? Na wiosnę, czy, nie daj Bóg, jesienią?
Trawy zostawia się na zimę i dla urody i dlatego, że to chroni przed przemarzaniem.

ocia79
31-05-2013, 22:26
Ciełam je na wiosne.Zimą miałam pieknie podwiązane w snobki.

Mówię wam dziewczyny zagadka.

A miał być piękny efekt tego lata.

Napisałam u Elfir żeby zajrzała tu link zostawiłam.

Elfir
01-06-2013, 22:24
Ja nie zgadnę dlaczego nie ruszyły.
Równie dobrze mogą mieć szkodnika w korzeniach.

Trzeba wykopać, oczyścić z suchego i posadzić na nowo.

duduś
02-06-2013, 09:20
Witam moje trawki b. przerosły ( czasami chyba leżą tam koty ) , czy powinnam je obciąć , na jaką wysokość ?


http://img600.imageshack.us/img600/7098/img2330wf.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/600/img2330wf.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)


http://img96.imageshack.us/img96/8777/img2331w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/96/img2331w.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img843.imageshack.us/img843/3601/img2332ia.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/843/img2332ia.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

pestka56
02-06-2013, 10:56
Duduś, obetnij tylko kwiatostany – wzmocnią się kępy.

ocia79
03-06-2013, 11:54
Wykopałam.

I całe szczęście, że to zrobiłam. Okazało się, że chyba wiem czemu tak słabo rosły. One tam nie miały miejsca. W zeszłym roku jak je sadziłam to były miniaturki z malutkimi korzeniami. Teraz kępa jest ok 5 x większa i jak je wykopałam okazało się, że warstwa betonu podtrzymująca kostkę jest tak gruba i szeroka, że bidule moim zdaniem dusiły się tam.
Więc wykopałam wszystkie trawy, wycięliśmy nadmiar betonu, wymieniłam całą ziemię na nową, usunęłam włókninę,posadziłam je na nowo i będę czekać.

Jestem w szoku w jakim tempie one rosną. Te 5 szt. co nic nie wypuściły wyrzuciłam, 2 kępy podzieliłam na pół i nie będę dokupywać. Poczekam w przyszłym roku spokojnie większość kęp będę mogła podzielić.

malkul
03-06-2013, 12:04
ocia znalazłaś gdzie kupowałaś?

ocia79
03-06-2013, 12:07
malkul na ogrod. odpisałam

pestka56
03-06-2013, 12:09
Ocia, super.
Trawy rosną zabójczo szybko, szczególnie miskanty.
Powodzenia i daj znać jak będzie dalej :)

ocia79
03-06-2013, 13:28
Dzięki Pestka za Twoją pomoc.

Za miesiąc wstawię zdjęcia i zobaczę czy pomogło :):):)

ocia79
04-06-2013, 11:43
Mam jeszcze pytanie.

Chciałabym podsadzić te moje szpalery z Gracillimusami czymś białym. Jakąś byliną, sklaniakiem co ma białe kwiatki i kwitnie przez całe lato.

Znacie coś takiego? ( laikiem ogrodowym jestem)

pestka56
04-06-2013, 12:27
Mam jeszcze pytanie.

Chciałabym podsadzić te moje szpalery z Gracillimusami czymś białym. Jakąś byliną, sklaniakiem co ma białe kwiatki i kwitnie przez całe lato.

Znacie coś takiego? ( laikiem ogrodowym jestem)

Ocia, a może taką jasną niewysoką trawkę podsadź jako zadarniacz, kłosówkę Holcus Mollis. Jest bardzo ładna, niska i szybko się rozrosnie
193620
fotka z ogrodytraw.eu

Możesz kupić albo u Mariusza Surowińskiego, albo u Tadeusza Smala:
http://ogrodytraw.eu/holcus-mollis-white-fog-klosowka.html
http://trawki.pl/?305,holcus-mollis-albovariegatus&PHPSESSID=bbbaa738a4619e6f13c2f0b077bcbc6c

ave!
04-06-2013, 14:09
Mam jeszcze pytanie.

Chciałabym podsadzić te moje szpalery z Gracillimusami czymś białym. Jakąś byliną, sklaniakiem co ma białe kwiatki i kwitnie przez całe lato.

Znacie coś takiego? ( laikiem ogrodowym jestem)

ja w zasadzie też laik ;)
te trawki Pestki cudne są ale ja podsadzilabym czymś odmiennym "liściowo" np. funkią - są takie na słońce albo i cień - co prawda niekwitnące, albo właśnie mi rozkwitły bodziszki o białych kwiatkach - chyba sanguineum, może zdążę między deszczami to "obfocę" :D
dodaję: w kolejności (chyba: bodziszki białe małe, bodziszek większy korzeniasty splisz-splasz, i brunery.
http://images45.fotosik.pl/1841/3091c2fae8162fb7m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3091c2fae8162fb7)
http://images44.fotosik.pl/716/5edb53ee40ad01bem.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5edb53ee40ad01be)
http://images41.fotosik.pl/2062/2901105df050b50cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=2901105df050b50c)

pestka56
04-06-2013, 14:46
Bodziszki byłyby dobre. Mogą być fiołki wonne biało kwitnące też.
Ja podrzuciłam tę trawkę, bo ona szybko zadarni i jest okrągły sezon atrakcyjna, a z kwitnącymi to różnie bywa.
Kompozycje z samych traw są bardzo eleganckie poza tym i nowoczesne w wyglądzie.

O funkiach i innych liściastych nie myślałam, bo one dość wolno się wiosną rozpędzają i giną na zimę. Trzmieliny fortunea, te biało obrzeżone, też są fajne, ale lubią przemarzać.
Myślałam o czymś co również zimą będzie ozdobne.

ocia79
04-06-2013, 17:38
o dziewczyny dzięki za expresowy odzew (jak zawsze)

kurcze ja to jednak słabość mam do traw, choć na razie same problemy z nimi ;) ( w zeszłym roku zabiłam roundapem 20 rozplenic :) )

zdecyduję się na H.Mollisa, muszę tylko napisać do nich ile posadzić na mb, bo trochę ich potrzebuję

magnolia
05-06-2013, 09:16
oj Ocia nie!- zatrzymaj się jeszcze. Nie zanm osoby która jednak po czasie nie rozczarowała się holcuse. Już tez jej nie lubię. Paskuda jedna- piękna od wiosny, po kwitnieniu robi się koszmarnie brzydka, sucha, z dziurami w kępie. Potem się regeneruje, ale w dużej ilości bedzie Cie wkurzać jak sądzę, bo w środku sezonu będzie szpecić.
Można próbowac nie dawać jej zakwitnąć, ale nie wiem z jakim skutkiem

Ja polecam Ci do miskantów białe jeżówki- kwitną od czerwca do jesieni, i wzmocnią wertykalną kompozycję z traw.
Biały bodziszek sanguineum tez fajny, Jeszcze bodziszek laura też się nadaje- wyższy jest ( choć nie wiem jak jest odporny, dopiero mam go od miesiąca).
Jak masz wilgotno to nadaje się też tojeść orszelinowata- śliczna, okazała ( ale jak suszej, musi mieć półcień/cień)
Jeszcze nadaje się biała szałwia omszona- da super efekt, choć po kwitnieniu zbyrzdnie troche, jednak po ścięciu zakwitnie znowu
Z traw z białym może być- carex morrovi Ice dance, Variegata ( tylko żeby sucho bardzo nie było)

Przyjrzyj się jeżówkom- w masie wyglądaja obłędnie i siedzą na nich motyle ( na tojeści też )

Ave- śliczne te Twoje byliny. W bodziszkach łatwo sie zakochać ( szczególnie w sanguineum)

magnolia
05-06-2013, 09:18
tak patrzę na zdjęcie Ave- ten drugi to sanguineum, a pierwszy raczej nie- wiesz jaki to jest?

ave!
05-06-2013, 10:19
tak patrzę na zdjęcie Ave- ten drugi to sanguineum, a pierwszy raczej nie- wiesz jaki to jest?
Witaj M :) ogród rośnie i sie rozwija - jesli pamietasz Twój projekt ;) lubię szczególnie rabatę "suchelców" czyli trawa duże rozchodniki, krwawniki,
hortensjowe,
różanka i koło różanki... no, w zasadzie wszystkie lubię :D i chasmantium strrrasznie lubię i bodziszki też i żurawki i funkie.

a co do bodziszków - wydaje (wydawało 80 mi się , że ten pierwszy spilsz-splasz jest korzeniasty? - a nie jest? to w takim razie ten drugi jest. Mam takie o podobnych listkach, kupione - ale jeszcze nie kwitną i na razie marnie rosną - a ten jest wzięty z rabaty ogrodnika - przy kupowaniu jakichś krzaków, dostałam w "gratisie" - rosły jako wypełniacz na rabatach. (w bodziszkach sie pogubiłam - juz nie wiem, który sanguineum, a który korzeniasty....)
a i jeżówki białe są piękne - bo też mam - ale jeszcze nie kwitną

pestka56
05-06-2013, 10:50
Magnolia, a te białe jeżówki to wysokie, czy standard jak inne?
Nie wiedziałam, że holcus taka niemiła, a przymierzałam się na podsadzenie rabat. Carexy fajne, ale ta ma takie szersze liście.

ocia79
05-06-2013, 12:23
Dzi.ęki Magnolia za szybka reakcje.

Idę wygooglować. U mnie patelnia na tarasie.

malkul
05-06-2013, 20:58
Trawiaste natchnienie http://www.weranda.pl/ogrody/14506-pioropusze-traw
http://www.weranda.pl/images/articles/big/14506_1352802234.jpg

ocia79
06-06-2013, 11:10
a może podsadzić kocimiętką białą? lub ewentualnie niebieską

pestka56
06-06-2013, 14:25
A co chcesz osiągnąć?
Jeśli zależy Ci, żeby było ładnie również zimą, to raczej wybieraj rośliny, które nie zamierają jesienią.

ocia79
07-06-2013, 10:03
u mnie bardzo zielono jest na tarasie

- trawy (które są ale jakby ich jeszcze nie było :) )

- świerki conica (2 stozki, 2 na pniu )

-miskant olbrzymi który jak Gracillimusy, jest ale mało rzucający się na razie ;)

Myślałam żeby dodać jakiś kolor i tu padło na biały, zimą nie musi wyglądać ;););)

pestka56
07-06-2013, 10:47
Ocia, zatęsknisz za ogrodem atrakcyjnie wyglądającym w zimie, zobaczysz.
Elfir doklejała do wątku ogrodowego wątki specjalne z informacjami o roślinach na konkretne warunki. Poszukaj, czy tam nie znajdziesz tego co Ci odpowiada.

ocia79
08-06-2013, 06:30
pewnie masz racje Pestko

ja to początkujący ogrodnik jestem

zobacze zaraz w tych wątkach

:)

Elfir
08-06-2013, 17:25
w półcieniu może na pierwszy plan dac bergenie, turzycę Morrowa, ciemierniki

magnolia
13-06-2013, 09:45
Magnolia, a te białe jeżówki to wysokie, czy standard jak inne?
Nie wiedziałam, że holcus taka niemiła, a przymierzałam się na podsadzenie rabat. Carexy fajne, ale ta ma takie szersze liście.

Pestko jest kilka odmian jeżówki białej- standartowa i niska, cos chyba do 50 cm.

magnolia
13-06-2013, 09:47
Ocia, zatęsknisz za ogrodem atrakcyjnie wyglądającym w zimie, zobaczysz.
Elfir doklejała do wątku ogrodowego wątki specjalne z informacjami o roślinach na konkretne warunki. Poszukaj, czy tam nie znajdziesz tego co Ci odpowiada.

ja akurat tak nie myślę- na zimę zostawiam sobie drzewa do podziwiana przez okno- gołe, ciemne konary, czarem oszronione. I trawy w pierwszej połowie zimy- np. miskanty póki ich nie połamie

magnolia
13-06-2013, 09:55
Witaj M :) ogród rośnie i sie rozwija - jesli pamietasz Twój projekt ;) lubię szczególnie rabatę "suchelców" czyli trawa duże rozchodniki, krwawniki,
hortensjowe,
różanka i koło różanki... no, w zasadzie wszystkie lubię :D i chasmantium strrrasznie lubię i bodziszki też i żurawki i funkie.

a co do bodziszków - wydaje (wydawało 80 mi się , że ten pierwszy spilsz-splasz jest korzeniasty? - a nie jest? to w takim razie ten drugi jest. Mam takie o podobnych listkach, kupione - ale jeszcze nie kwitną i na razie marnie rosną - a ten jest wzięty z rabaty ogrodnika - przy kupowaniu jakichś krzaków, dostałam w "gratisie" - rosły jako wypełniacz na rabatach. (w bodziszkach sie pogubiłam - juz nie wiem, który sanguineum, a który korzeniasty....)
a i jeżówki białe są piękne - bo też mam - ale jeszcze nie kwitną

Pewnie że pamiętam Twój ogród i projekt- choć szczegóły zacierają mi się troszkę niestety.
Super że lubisz swój ogród, to znaczy że robota nam się udała.

Bodziszek Splisz Splasz to bodziszek łąkowy. Drugi może być sanguineum.
Korzeniasty- on ma inne listki
popatrz:
https://www.google.pl/search?q=bodziszek+korzeniasty&safe=off&client=firefox-a&hs=vl4&rls=org.mozilla:pl:official&channel=np&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=0oi5Ua3EOcvntQbE3ICgBQ&ved=0CC4QsAQ&biw=1252&bih=584#facrc=_

magnolia
13-06-2013, 09:59
a może podsadzić kocimiętką białą? lub ewentualnie niebieską

może być, ale raczej niebieską- biała wg mnie ma za mały kontrast liści do kwiatów.
Jak białe , to ja namolnie namawiam Cię na jeżówki. Możesz tez domieszać zielonych jeżówek- np Green Jewel.
Albo wysokich czosnków- np Purple Sensation, czy Gladiator. U Ciebie jest nowocześnie, więc pasują nasadzenia o kształtach wertykalnych.
Ale oczywiście nie trzeba się tego kurczowo trzymać

pestka56
13-06-2013, 12:18
ja akurat tak nie myślę- na zimę zostawiam sobie drzewa do podziwiana przez okno- gołe, ciemne konary, czarem oszronione. I trawy w pierwszej połowie zimy- np. miskanty póki ich nie połamie

Właśnie o te trawy mi chodziło. Pewnie widziałaś moje zimowe zdjęcia. Jeszcze nie za dużo kit kwiatowych było, ale w tym roku powinno wybuchnąć, bo kępy miskantów już grubaśne.
Też lubię szron i śnieżek na gałęziach, byle nie mokry. Otrząsanie iglastych to ciężka i mokra praca:D

M_Surowinski
20-06-2013, 08:49
Ocia, a może taką jasną niewysoką trawkę podsadź jako zadarniacz, kłosówkę Holcus Mollis. Jest bardzo ładna, niska i szybko się rozrosnie
193620
fotka z ogrodytraw.eu

Możesz kupić albo u Mariusza Surowińskiego, albo u Tadeusza Smala:
http://ogrodytraw.eu/holcus-mollis-white-fog-klosowka.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fogrodytraw.eu%2Fho lcus-mollis-white-fog-klosowka.html)
http://trawki.pl/?305,holcus-mollis-albovariegatus&PHPSESSID=bbbaa738a4619e6f13c2f0b077bcbc6c (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftrawki.pl%2F%3F305 %2Cholcus-mollis-albovariegatus%26PHPSESSID%3Dbbbaa738a4619e6f13c2f 0b077bcbc6c)

Mariusz Surowiński prosi by nie łączyć go już z firma Ogrody Traw. Ma swoją, też z trawami ozdobnymi. Oferta jest na stronie - link w stopce.

Co do Holcus - a - świetny na dywany ale w ocienieniu i z wilgocią w glebie. W słońcu łady wiosną i jesienią. Latem zazwyczaj paskudny.

Co do łączenia go z Gracillimus-em to pomysł mi się podoba ale musiałoby go być (Holcus-a) bardzo dużo i w półcieniu (np. przy ścianie budynku).


Napisałem nowe opracowanie związane z projektowaniem z traw http://trawyozdobne.com/poradnik-o-ogrodach/83-projektowanie/170-projektowanie-z-zastosowaniem-traw-ozdobnych-proste-i-latwe.html

pestka56
20-06-2013, 09:48
Mariusz Surowiński prosi by nie łączyć go już z firma Ogrody Traw. Ma swoją, też z trawami ozdobnymi. Oferta jest na stronie - link w stopce.

Co do Holcus - a - świetny na dywany ale w ocienieniu i z wilgocią w glebie. W słońcu łady wiosną i jesienią. Latem zazwyczaj paskudny.

Co do łączenia go z Gracillimus-em to pomysł mi się podoba ale musiałoby go być (Holcus-a) bardzo dużo i w półcieniu (np. przy ścianie budynku).


Napisałem nowe opracowanie związane z projektowaniem z traw http://trawyozdobne.com/poradnik-o-ogrodach/83-projektowanie/170-projektowanie-z-zastosowaniem-traw-ozdobnych-proste-i-latwe.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftrawyozdobne.com%2 Fporadnik-o-ogrodach%2F83-projektowanie%2F170-projektowanie-z-zastosowaniem-traw-ozdobnych-proste-i-latwe.html)


Mariuszu, przepraszam. Coś pokręciłam w pośpiechu. Weszłam na tę stronę i pomyślałam „o, p. Surowińscy zmienili layout”.
Przepraszam serdecznie.


Przy okazji prośba do Twojego webmastera - odkąd założyłeś dostaję od Ciebie zaproszenia z linkiem. Niestety, gdy próbuję posłużyć się nim pojawia się TO 196497 i koniec, bo sam wiesz, że nie ruszę dalej.

Wchodzę na stronkę z mojego linka w zakładkach, ale nie mogę się zalogować, by cokolwiek do Ciebie napisać w komentarzach.

grzegorz_si
28-06-2013, 20:05
Witam
Na zdjęciach jest trzcinnik avalanche. Zdjęcia są świeże. Jak widać po deszczach się przechylił, część kłosów jest połamana.
Po wyschnięciu większość się prostuje, ale te połamańce już psują efekt.
Co robicie w takich przypadkach? Po zakwitnięciu związujecie, czy też po prostu obciąć to teraz w pierony tak na 30-40 cm?
A może trzeba było je ładnie powiązać jak były całe?

M_Surowinski
29-06-2013, 19:11
Nie nawozić, nie sadzić w ocienieniu - najlepsza recepta na pokładające sie rośliny.

grzegorz_si
29-06-2013, 21:03
Nie nawozić, nie sadzić w ocienieniu - najlepsza recepta na pokładające sie rośliny.

Te akurat są w pełnym słońcu i bez szczególnego nawożenia. Ot odrobinę asofoski na wiosnę, ale dosłownie ODROBINA.
To ich pierwszy sezon po posadzeniu. Może to dlatego?
Co z tym teraz zrobić? Ściąć? Jeżeli tak to na jaką wysokość?

duduś
11-10-2013, 17:39
Witam czy jest gdzieś na forum zestawienie traw wg. terminów ruszania z wegetacją, chodzi mi np, o trawy póżno kwitnące

Elfir
11-10-2013, 18:53
nie. Ale jest na stronie Mariusza Surowińskiego poradnik, w którym są opisane trawy

duduś
11-10-2013, 21:04
jak dla mnie żle zrobiony bo są same opisy ale bez zdjęć , trzeba szukać w gogle ( jednak dla laików lepiej gdyby były odnośniki ze zdjęciami), chyba Trawki.pl są lepiej opracowane ( dla laika , z całym szacunkiem dla innych opracowań)

pestka56
11-10-2013, 21:19
Duduś, trafiłaś na nową stronę, a raczej jej część encyklopedyczną, którą Mariusz dopiero tworzy i stale uzupełnia.
Jednak w części poradnikowej są artykuły ilustrowane i tam możesz wszystko przeczytać Proszę to link do poradnika http://trawyozdobne.com/poradnik-o-trawach-2.html

Stara encyklopedia Mariusza Surowińskiego jest dostępna tutaj http://trawy.eu/encyklopedia/info.php?trawa_id=680&synonim=2

Trawki.pl, z całym szacunkiem dla p. Smala jako sprzedawcy, nie da się porównać ilości informacji i zdjęć do opracowania Surowińskiego.

duduś
12-10-2013, 16:34
Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z Miscanthus sinensis Blütenwunder?

M_Surowinski
12-10-2013, 17:56
jak dla mnie żle zrobiony bo są same opisy ale bez zdjęć , trzeba szukać w gogle ( jednak dla laików lepiej gdyby były odnośniki ze zdjęciami), chyba Trawki.pl są lepiej opracowane ( dla laika , z całym szacunkiem dla innych opracowań)

Wiem, że najlepiej jest dostać gotowca ale tak dobrze nie ma. I nie będzie. W poradnikach jest omówione około 800 traw ozdobnych. W przeciętnym artykule między 60 a 100. Nie da się ująć dużo i wyczerpująco w jednym opracowaniu. Jeśli chodzi o fotki - w tekście zdmieści się z 5 dużych, pod tekstem bedzie galeria z 20. Resztę po nazwach trzeba będzie znaleźć, wiekszość na stronie ale w różnych miejscach. I szczegółowe informacje o nich też. Pod tekstami będą (w części są - jako komentarze) spisy treści czyli wykaz omówionych gatunków i odmian. To jest podpowiedź. Bo trawy ozdobne atrakcyjne latem i trawy ozdobne atrakcyjne jesienią dadzą listę tego co kwitnie późno. Korzystając z odnośników w tekstach da się też znaleźć więcej - np. 5 opracowań o miskantach. A także prosa, piórkówki, trzęślice i inne atrakcyjne latem trawy...

Bardzo proszę nie traktowanie poradników jako alfabetycznej oferty sklepu internetowego.

Co do sklepu - prosze porównać układ mojego (z kategoriami, np. trawy letnie i jesienne) z innymi, w tym Tadeusza...

pestka56
13-10-2013, 13:31
Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z Miscanthus sinensis Blütenwunder?

Poczytałaś u Mariusza w encyklopedii ?
http://trawy.eu/encyklopedia/info.php?trawa_id=14388
Miskant jak inne, zero problemów. Posadź na słońcu i nie daj uschnąć, a odwdzięczy się piękną kępą. Możesz też posadzić więcej, będzie ciekawiej

pestka56
13-10-2013, 13:37
Wiem, że najlepiej jest dostać gotowca ale tak dobrze nie ma. I nie będzie. W poradnikach jest omówione około 800 traw ozdobnych. W przeciętnym artykule między 60 a 100. Nie da się ująć dużo i wyczerpująco w jednym opracowaniu. Jeśli chodzi o fotki - w tekście zdmieści się z 5 dużych, pod tekstem bedzie galeria z 20. Resztę po nazwach trzeba będzie znaleźć, wiekszość na stronie ale w różnych miejscach. I szczegółowe informacje o nich też. Pod tekstami będą (w części są - jako komentarze) spisy treści czyli wykaz omówionych gatunków i odmian. To jest podpowiedź. Bo trawy ozdobne atrakcyjne latem i trawy ozdobne atrakcyjne jesienią dadzą listę tego co kwitnie późno. Korzystając z odnośników w tekstach da się też znaleźć więcej - np. 5 opracowań o miskantach. A także prosa, piórkówki, trzęślice i inne atrakcyjne latem trawy...

Bardzo proszę nie traktowanie poradników jako alfabetycznej oferty sklepu internetowego.

Co do sklepu - prosze porównać układ mojego (z kategoriami, np. trawy letnie i jesienne) z innymi, w tym Tadeusza...

Mariuszu, bez wątpienia wiedza i praca jaką wkładasz w Twój portal nie da się porównać z podstawowymi informacjami na stronie sklepu Trawki.pl.
Problem polega na tym, że coraz więcej ludzi nie chce szukać wiedzy. Dlatego uważają, że p. Smal zaspokaja ich potrzeby lepiej. Tymczasem, to tylko sklep i nie dyskutując o wiedzy i chęci dzielenia się nią, nie da się tam podać wielu istotnych a ważnych informacji. Nie chcę rozwijać tematu, że typowy sklep musi przede wszystkim sprzedać, stąd niekiedy pojawią się problem z rzetelnością informacji.
Kibicuję Twojemu nowemu portalowi :yes:

grzegorz_si
14-10-2013, 12:41
Czy ktoś wie co to za trawy porastają zbocza np. Tatr Zachodnich? Chodzi mi o te trawska, które teraz są złoto-rude.
Mam zdjęcia, gdyby to miało pomóc.

pestka56
14-10-2013, 13:58
Czy ktoś wie co to za trawy porastają zbocza np. Tatr Zachodnich? Chodzi mi o te trawska, które teraz są złoto-rude.
Mam zdjęcia, gdyby to miało pomóc.

Wstaw zdjęcia i to możliwie najostrzejsze i koniecznie zbliżenia liści i kwiatostanów. Wtedy możesz liczyć na odpowiedź od Mariusza Surowińskiego. Może nawet od razu zapytaj u niego na stronie.

grzegorz_si
14-10-2013, 19:47
Mnie to wygląda na jakąś odmianę kostrzewy. Zawsze w październiku rozwala mnie widok tych wielkich połaci złotego trawska, zwłaszcza z plamami zielonej kosodrzewiny :)

pestka56
14-10-2013, 20:20
Piękne :) To czekamy na werdykt.

Myślę, że przy okazji przydałaby się informacja, które trawki ozdobne mogą dać taki efekt w ogrodzie.

grzegorz_si
15-10-2013, 11:46
Piękne :) To czekamy na werdykt.

Myślę, że przy okazji przydałaby się informacja, które trawki ozdobne mogą dać taki efekt w ogrodzie.

Dokładnie :)

pestka56
15-10-2013, 13:17
Niewątpliwie informacje jakie trawki posadzić w jakich warunkach i jaki efekt się osiągnie znajdziesz tutaj http://trawyozdobne.com/pochdozenie-traw-menu/99-trawy-krajowe.html

M_Surowinski
20-10-2013, 13:34
Mnie to wygląda na jakąś odmianę kostrzewy. Zawsze w październiku rozwala mnie widok tych wielkich połaci złotego trawska, zwłaszcza z plamami zielonej kosodrzewiny :)

Nie jestem fachowcem od przyrody tatrzańskiej, ale...myślę, że to któreś z trójcy: bliźniaczka psia trawka, boimka dwurzędowa i sit skucina.
Nie próbowałem nigdy wdrażać jako ozdobne i chyba zrobiłem błąd...
Bo można by było je strosować w "ogrodach preriowych" razem z przebarwiającymi się, wyższymi gatunkami amerykańskimi, np. palczatka Gerarda (Andropogon gerardii) czy palczatka miotlasta (Schizachyrium scoparium).
.

pestka56
20-10-2013, 14:16
Mariuszu, a co można zastosować, żeby uzyskać podobny efekt. najlepiej z naszych rodzimych oczywiście, ale „zagraniczne” też mile widziane :yes:

M_Surowinski
20-10-2013, 17:48
Wszystko zależy od wysokości. Z "niskich" polecałbym przede wszystkim Molinia caerulea i Carex montana.
Nie należy zapominać, że tutaj wrażenie robią rośliny w masie. 3 kępki będą ładne ale to nie jest to....
Na mojej stronie jest artykuł o trawach atrakcyjnych jesienią i o trawach czerwonych. W wersji wstępnej jest także opracowanie "ogrody preriowe". Tam można szukać inspiracji...

M_Surowinski
21-10-2013, 23:06
Prace nad portalem o trawach ruszyły pełną parą :)
Generalnie nie przewiduję tej zimy wysypu nowych treści - raczej będzie to poprawianie i uzupełnianie o grafikę. Niemniej nad kilkoma tekstami pracuję. Jednen z nich to...

PALCZATKI (wersja wstępna, w dużym zarysie)

Grupa traw do której wg polskiego nazewnictwa, zaliczyć można 3 rodzaje:
1. Andropogon
2. Bothriochloa
3. Schizachyrium
Pierwotnie były one zaliczane do wspólnego, szerokiego rodzaju Andropopogon (nazwa "wiodąca"). Niewielkie różnice w budowie kwiatostanów, bez znaczenia dla ogrodników - amatorów, zdecydowały o rozdzieleniu ich. Istnieje natomiast zestaw cech wskazujący na sensowność łączenia w jedna grupę i traktowania ich razem:
1. Nietypowe kwiatostany - oryginalne, w formie, palców czy też "łapek"
2. Światłolubność, niewybredność względem gleb, niezła tolerancja na zasolenie, sucholubność
3. Szybki wzrost
4. Znakomita mrozoodporność
3. Zwykle wzniesiony pokrój, często wybitnie kolumnowy
4. Średnie i duże rozmiary (1 - 2,5 m)
5. Zmienianie barw jesienią na ostre róże, fiolety, czerwienie i pomarańcze
Zestawienie to wskazuje na olbrzymie (potencjalnie) znaczenie tych roślin w ogrodnictwie ozdobnym. Zwłaszcza w nasadzeniach w zieleni publicznej, gdzie trawy zaczynają coraz cześciej gościć. Zdecydowanie powinny zastępować miskanty czy piórkówki tam gdzie warunki egzystencji nie są najłatwiejsze.
Są kosmopolityczne, choć raczej szersze znaczenie mogą mieć gatunki pochodzące z amerykańskich prerii. Nie wyklucza to innych kierunków, jak Azja (Bothriochloa bladhii) czy nawet rodzimych (Bothriochloa ischaemum).
W zależności od rozsądku i zdrowego myślenia decydentów i projektantów zieleni możliwe są dwa warianty:
1. W obrocie pozostanie kilka sztandarowych roślin i ich odmian
2. Zainteresowanie pozwoli na rozszerzanie ich gamy (w tym wdrażanie kolejnych gatunków).
Jako, że rozsądek i mody rzadko idą w parze autor pozostawia ten dylemat w sferze pobożnych życzeń...

Unikalne połączenie wybitnie wyprostowanego pokroju, sporej wysokości i jesiennych barw czyni z palczatki Gerarda (Andropogon gerardii) główny gatunek w tej grupie. Inne da się zastąpić, mniej lub bardziej, podobnymi. Jeśli uznać trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora 'Karl Foerster') za najważniejszą wertykalną trawę wiosennych i wczesnoletnich założeń, latem i jesienią "pałeczkę" zdecydowanie przejmują odmiany tej rośliny. Jej kwiatostany, choć oryginalne, nie zmieniają ogólnego wyrazu rośliny. Zawsze jest to jednoznaczny słup. Jako, że występuje na połowie obszaru Ameryki Północnej, jest szalenie zmienna. Poszczególne kultywary różnią się wysokością (1 - 3 m), barwą (liści, łodyg i kwiatostanów), czasem kwitnienia, terminem i kolorem przebarwiania się.
Roślina w Europie jest w niełasce, praktycznie oprócz autora nikt nie prowadzi prac selekcyjnych. Interesujące kultywary "znaleźli", co zrozumiałe, Amerykanie. Niemniej nie dotrały chyba jeszczea stary kontynent więc nie ma sensu ich wymieniać.
Wybór jest więc tylko między odmianami Mariusza Surowińskiego. Kilka zostało już nazwanych, kilkanaście jest w trakcie obsewacji.
Wdrożone, lub w trakcie tego procesu są:
- 'Great Tower'
- 'Small Tower'
- 'Fire'
- 'Pink'
- 'Isabelle'
- 'Princess Agnes'
- 'Green Column'
- 'Orange Beauty'
- 'Susanns Blush'
- 'Bloody Barbara'
cdn...

Elfir
22-10-2013, 02:04
ech, ja zawsze mam problem z wysokim, sucholubnym do cienia :(

M_Surowinski
23-10-2013, 07:00
Przede wszystki trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea). Także trzcinnik (Calamagrostis acutiflora). Próbować można również Spodipogon sibiricus.

Poniżej trzęślica "z lasu". Ta ma z 1,8 m. W tym roku wybrałem 11 na nowe odmiany. Tyle, że ja poszukuję interesujących średniaków, bo dużych kultywarów wyselekcjonowano już sporo. Jak je ponazywam to kiedyś coś napiszę. Ale trzęślicami zainteresować się warto, m.in z uwagi na znoszenie suszy, marnych gleb i ocienienia. Są do tego oczywiście urocze :)


http://www.trawyozdobne.com/images/phocagallery/Trawy/thumbs/phoca_thumb_l_molinia_arundinacea16.jpg

Elfir
23-10-2013, 20:41
co czytam o trzęslicach, to gleba żyzna, wilgotna lub przynajmniej umiarkowanie wilgotna.

ewalm
23-10-2013, 23:10
Ja tak samo czytam:)
ale Mariusz jest praktykiem.
To jak z tymi trzęslicami jest?

M_Surowinski
24-10-2013, 13:07
1. Trzęślice są dwie
2. Trzęślica modra (mniejsza) pochodzi z wilgotnych łąk. w przeciętnych warunkach rosnie bardzo dobrze, troche wolniej w półcieniu ale też daje sobie radę.
3. Trzęślica trzcinowata (wyższa) pochodzi z prześwietlonych, dość ubogich drzewostanów. Znosi ocienienie i jest odporna na suszę.
4. Nowe odmiany wybieram z trzęślicy trzcinowatej, m.in z uwagi na tolerancję na marne gleby, suszę i ocienienie.


Komu wierzycie to już Wasza sprawa...

pestka56
24-10-2013, 20:47
Moje trzęślice rosną dzielnie, a ja nawet nie wiem jakie mam. Posadzone w pełnym słońcu w najwilgotniejszym miejscu ogrodu, bo w zagłębieniu tuż obok rozsączania oczyszczalni.

rasia
25-10-2013, 12:24
1. Trzęślice są dwie
2. Trzęślica modra (mniejsza) pochodzi z wilgotnych łąk. w przeciętnych warunkach rosnie bardzo dobrze, troche wolniej w półcieniu ale też daje sobie radę.
3. Trzęślica trzcinowata (wyższa) pochodzi z prześwietlonych, dość ubogich drzewostanów. Znosi ocienienie i jest odporna na suszę.
4. Nowe odmiany wybieram z trzęślicy trzcinowatej, m.in z uwagi na tolerancję na marne gleby, suszę i ocienienie.


Komu wierzycie to już Wasza sprawa...

To ja mam w takim razie trzcinowatą... bo jest wyższa ode mnie, rośnie na marnej glinie i w półcieniu :lol:.
Sztuk mam kilka i różnią się przede wszystkim szerokością liści, jedne mają wąziutkie jak niteczki, drugie sporo szersze:).

rasia
25-10-2013, 16:21
Aaa ... i mam też trzcinnika ostrokwiatowego... rośnie w tych samych warunkach :).

duduś
25-10-2013, 19:31
zadałam już to pytanie na innym forum ale chciałabym też od Was dowiedzieć się czy moje trawki są w dobrym stanie jak na tą porę roku bo wydaje mi się że są za żółte ?
http://img19.imageshack.us/img19/7379/cttj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/19/cttj.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Elfir
25-10-2013, 20:33
pod koniec pażdziernika to normalny kolor. W błąd wprowadza cię ciepla pogoda.

SKula
29-10-2013, 15:28
proszę o pomoc w identyfikacji:

1.

221459

221460

2.

221461

221462

grzegorz_si
29-10-2013, 18:45
co czytam o trzęslicach, to gleba żyzna, wilgotna lub przynajmniej umiarkowanie wilgotna.

Ja mam Molinia arundinacea na suchych piaskach, przetrwała ostatnią suszę, spiekotę, bez podlewania i wyglądała nieźle.
Nie znam się na roślinach, ale wierz mi warunki miała masakryczne. Też się tym opisem wymagań martwiłem, ale okazało się, że niepotrzebnie.

pestka56
29-10-2013, 18:47
SKula, 1. to miskant, choć ja Ci nie powiem który. Trochę podejrzewam Miscanthus sacchariflorus, ale tylko dlatego, że najpopularniejszy w szkółkach.

SKula
29-10-2013, 19:00
SKula, 1. to miskant, choć ja Ci nie powiem który. Trochę podejrzewam Miscanthus sacchariflorus, ale tylko dlatego, że najpopularniejszy w szkółkach.

a mnie się wydaję że miskant , ale cukrowy ....

Elfir
29-10-2013, 19:18
A cukrowy to po łacinie jak? :)
SACCHARIFLORUS

pestka56
29-10-2013, 19:21
Elfir, czyli trafiłam ? On jest cukrowy ?

malkul
29-10-2013, 19:23
Przede wszystki trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea). Także trzcinnik (Calamagrostis acutiflora).
Witam Panie Mariuszu :D, akurat mam obie u siebie:lol2: Śliczne :yes:

SKula
29-10-2013, 19:33
A cukrowy to po łacinie jak? :)
SACCHARIFLORUS

a może i "SLEROZOFIKORUS" :)
fajnie że wiadomo juz że cukrowy bandyta - strasznie ekspansywny podobno....

a ta druga trawka?
skoro tak dobrze idzie?;)

Elfir
29-10-2013, 19:34
Elfir, czyli trafiłam ? On jest cukrowy ?

Tak wygląda, ale jest tyle odmian i mieszańców, że ręki uciac nie dam.

SKula - cięzko będzie bez kwiatostanów :( Może byc rozplenica

SKula
29-10-2013, 19:39
Tak wygląda, ale jest tyle odmian i mieszańców, że ręki uciac nie dam.

SKula - cięzko będzie bez kwiatostanów :( Może byc rozplenica

no wiem... ale kwiatostanów przez cały sezon trawa nie wytworzyła
tak to jest jak człowiek durny i nie zapisze od razu nazwy z doniczki

pestka56
29-10-2013, 19:39
SKula, swojego cukrowego okiełznałam sadząc w wielkich plastykowych donicach wkopanych w ziemię.

SKula
29-10-2013, 19:42
no właśnie mam takie po jakiś roślinkach ze szkółki
duże , dorodne "donice" z ażurowym dnem
mam zamiar na wiosnę podzielić trawę na dwie rośliny i wtedy wkopać w donicach
bo na wiosnę najlepiej będzie wykonać tą operację - prawda?

pestka56
29-10-2013, 19:47
One dadzą się podzielić nawet bardziej - na pojedyncze. Rozsadź je w ramach donic luźno. Szybką je zarosną. A dna donic wytnij prawie całkiem.
Na wiosnę przesadzaj, jak je w kwietniu utniesz.

SKula
29-10-2013, 19:57
dzięki wielkie
ja chcę już Wiosnę !
też tak macie?

SKula
29-10-2013, 19:58
czy zasilenie tej trawy podczas przesadzania kompostem - powiedzmy granulowanym będzie ok?

pestka56
29-10-2013, 20:20
dzięki wielkie
ja chcę już Wiosnę !
też tak macie?

Jeszcze nie.
U mnie jest jesień i jest masę pracy jesiennej. Potem będzie zima i oby było choć kilka tak pięknych dni jak rok temu. Za wiosną zacznę tęsknić w lutym :)

pestka56
29-10-2013, 20:22
czy zasilenie tej trawy podczas przesadzania kompostem - powiedzmy granulowanym będzie ok?

Możesz domieszać kompostu do rodzimej gleby, ale niedużo. Trawy nie są żarłoczne, a przekarmione stają się wiotkie i nawet sztywne miskanty zaczną się pokładać, gdy zmoczy je deszcz.

SKula
29-10-2013, 20:41
to nic nie będę dawał - bo tak naprawdę świetnie sobie radzi
i bardzo zdrowo i mocno rośnie
myślałem ,że po podziale trzeba ja odżywić

ave!
29-10-2013, 21:02
ooo to wreszcie trafiłam co za trawkę mam... czyli miskant cukrowy... a kupowany był w ogrodzie traw jako stipa calamagrostis.
dopiero w tym roku zakwitł, wygląda cudnie, ale nie bardzo pasuje do ogólnego założenia rabaty (ostnica jest jednak delikatniejsza i bardziej "rozwiana")
pozdrawiam "trawiarskich amatorów" :D

a molinę też mam - co prawda miała być windcoś...ale ....- jest teraz bardzo widowiskowa

pestka56
30-10-2013, 10:59
Ave, a ten „stipa-miskant” nie rozłazi Ci się rozłogami? Jak się nie rozłazi to z pewnością nie jest cukrowy. Tylko cukrowy się rozłazi i to bardzo ekspansywnie.
Jak to możliwe, że Ogrody Traw sprzedały Ci coś pod inną etykietą?

SKula
30-10-2013, 12:55
ja się właśnie wczoraj dowiedziałem ,że mój miskant to też właśnie "cukrzyk"
i będę musiał na wiosnę zabezpieczyć się przed ekspansją
chociaż jak na razie bardzo fajnie rośnie
no ale może się tylko cwaniaczek przyczaił;)?

M_Surowinski
30-10-2013, 15:00
Tak wygląda, ale jest tyle odmian i mieszańców, że ręki uciac nie dam.

SKula - cięzko będzie bez kwiatostanów :( Może byc rozplenica

Co do miskanta - niekoniecznie musi być to cukrowy, tym bardziej że kolorystyka jego o tej porze powinna być bardziej pomarańczowa.
To "drugie" przypomina mi sadzonki trawy pampasowej. Ale to tylko podejrzenia...

SKula
30-10-2013, 15:10
Co do miskanta - niekoniecznie musi być to cukrowy, tym bardziej że kolorystyka jego o tej porze powinna być bardziej pomarańczowa.
To "drugie" przypomina mi sadzonki trawy pampasowej. Ale to tylko podejrzenia...

pomarańczowy to on na pewno nie jest
liście zielone z jaśniejszym paskiem - teraz jest za ciemno już na dobre zdjęcie , ale jutro postaram się znaleźć jakiś liść nie uschnięty

SKula
30-10-2013, 15:16
o ile Miskant sprawia kłopoty identyfikacyjne
to drugą trawę rozpoznałeś bezbłędnie
trawa pampasowa biała
http://www.funkie.pl/zdjecia-roslin/zdjecie.php?file=../images/stories/sklep/trawy/trawa_pampasowa/biala/150-200/trawa_pampasowa_biala_sadz_150_180cm_sadzonka7.JPG&nazwa=trawa%20pampasowa%20bia%C5%82a%20sadz.%20100-120cm

jest identyczna - dzięki !

ave!
30-10-2013, 16:50
Ave, a ten „stipa-miskant” nie rozłazi Ci się rozłogami? Jak się nie rozłazi to z pewnością nie jest cukrowy. Tylko cukrowy się rozłazi i to bardzo ekspansywnie.
Jak to możliwe, że Ogrody Traw sprzedały Ci coś pod inną etykietą?http://images65.fotosik.pl/331/af12afd9a585f5fem.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=af12afd9a585f5fe)

to mój miskant:

tworzy rozłogi, ale jak pisałam mam go drugi rok, więc aż tak jeszcze się nie rozłazi, co do pomarańczowatości ;) - to bardziej pomarańczowe mają być liście?
czyli... raczej go w kubełek? i miejsce trzeba zmienić i zastąpić wreszcie ostnicą....

M_Surowinski
30-10-2013, 19:04
Typowy miskant cukrowy...pomarańcz czy też rdzawa żółć dotyczy liści...
Stipa calamagrostis mam...odezwij się...kiedyś...

pestka56
31-10-2013, 09:41
o ile Miskant sprawia kłopoty identyfikacyjne
to drugą trawę rozpoznałeś bezbłędnie
trawa pampasowa biała
http://www.funkie.pl/zdjecia-roslin/zdjecie.php?file=../images/stories/sklep/trawy/trawa_pampasowa/biala/150-200/trawa_pampasowa_biala_sadz_150_180cm_sadzonka7.JPG&nazwa=trawa%20pampasowa%20bia%C5%82a%20sadz.%20100-120cm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.funkie.pl%2Fzd jecia-roslin%2Fzdjecie.php%3Ffile%3D..%2Fimages%2Fstorie s%2Fsklep%2Ftrawy%2Ftrawa_pampasowa%2Fbiala%2F150-200%2Ftrawa_pampasowa_biala_sadz_150_180cm_sadzonk a7.JPG%26nazwa%3Dtrawa%2520pampasowa%2520bia%25C5% 2582a%2520sadz.%2520100-120cm)

jest identyczna - dzięki !

SKula, co się dziwisz, że Mariusz rozpoznał. To najlepszy fachowiec od traw ozdobnych w Polsce :) Nawet nie ma co podziwiać lub gratulować Mariusz po prostu wie co mówi.
(Nie podlizuję się. To jest tylko wyraz mojego szacunku do osób o prawdziwej wiedzy i pasji.)

Ja sobie mogę gdybać i domyślać się a takie osoby jak Mariusz, albo forumowa Elfir (i pewnie jeszcze kilka osób w dziedzinie ogrodniczej) wiedzą i ich podpowiedzi to pewniaki.

Jedna z kęp cukrowego u mnie w dniu dzisiejszym 221770
Drugą, w głębi zasłaniają już ogołocona z liści śliwa wiśniowa 'Pissardi' i wierzba Hakuro Nishiki.


PAMPASOWA – przeczytałam gdzieś wczoraj, że któraś szkółka przycina pampasowe przed zimą, okrywa folią (!!!) i dopiero na folię sypie korę lub kładzie stroisz. Podobno znakomicie to chroni przed zamakaniem karpy korzeniowej.
Mariuszu, co sądzisz o tym sposobie?

SKula
01-11-2013, 08:06
właśnie że jest co podziwiać - ba każdą wiedzę trzeba podziwiać i doceniać

i ja jestem bardzo ciekawy jak najlepiej zabezpieczyć trawki na zimę
miskant już sobie zimował w zeszłym roku
ale pampasowe to tegoroczny zakup i pewnie wymagają szczególnej ochrony

M_Surowinski
01-11-2013, 11:06
Dziękuję Wam za miłe słowa...

Co do pampasowej... na mój sposób rozumowania to pewna droga do zapleśnienia rośliny... ale wraz z latami przekonuję się że czym więcej wiem tym mniej wiem :( Trzeba spróbować... tyle, że eksperyment może być kosztowny...

SKula
01-11-2013, 12:44
ja wszędzie gdzie czytam - spotykam się ze zdaniem żeby związać liście w chochoła , potem okryć włókniną i na koniec obsypać liśćmi
szczerze mówiąc bardziej ten sposób działa na moją wyobraźnie niż "pakowanie" rośliny w folię
ograniczając jej dopływ powietrza

M_Surowinski
01-11-2013, 19:35
Mnie to wygląda na jakąś odmianę kostrzewy. Zawsze w październiku rozwala mnie widok tych wielkich połaci złotego trawska, zwłaszcza z plamami zielonej kosodrzewiny :)

Wracając do tej sprawy...
Jakby ktoś był teraz w górach to bardzo proszę o fotki. Na krystalicznych skałach powinno być czerwono. Sit skucina, bo on za to odpowiada, zaintersował mnie z uwagi na niski wzrost i czerwoną barwę (małych - czerwonych są mikroskopijne ilości). Ciekaw jestem czy na niżu też przechodzi taką metamorfozę... Jakby ktoś był w stanie ukopać kawałek i mi przesłać... :)

pestka56
02-11-2013, 18:02
ja wszędzie gdzie czytam - spotykam się ze zdaniem żeby związać liście w chochoła , potem okryć włókniną i na koniec obsypać liśćmi
szczerze mówiąc bardziej ten sposób działa na moją wyobraźnie niż "pakowanie" rośliny w folię
ograniczając jej dopływ powietrza

Myślę, że nie ma co opatulać włókniną, bo zimą nie będzie ładnie wyglądać. Ale nic Ci nie poradzę odnośnie pampasowej. Miałam jedną rok i poległam. Więcej nie próbowałam. Innych traw w ogóle nie okrywam. Uważam, że jeśli jakaś roślinka w warunkach mazowieckich nie przetrzymuje sezonu zimowego, to nie należy jej zmuszać.

Wklejam zimowe ogrody made by Piet Oudolf jako argument na tak, by nie opatulać.
222077 222078 222081 222082

pomtek
05-11-2013, 09:27
Też nie okrywam zimą - sadzę tylko te, które przetrzymają mrozy. Cudnie wyglądają zimą .

SKula
12-11-2013, 15:40
mój miskant nie daje mi spokoju
niby mówicie że to m. cukrowy
ale on się zupełnie nie przebarwia na czerwono i nie wytwarza rozłogów
a może to ta odmiana?:
Miscanthus sinensis 'Silberfeder'synonimy łac.: Miscanthus sinensis 'Silver Feather' - miscant chiński 'Silberfeder'

http://www.zszp.pl/?id=207&rco=Miscanthus%20sinensis%20'Silberfeder'&lang=1

Elfir , proszę rzuć okiem fachowca

Elfir
12-11-2013, 17:29
nie jestem w stanie na podstawie zdjeć. Musiałabym widzieć na żywo.

SKula
12-11-2013, 20:15
nie jestem w stanie na podstawie zdjeć. Musiałabym widzieć na żywo.

cholerka jasna ! na żywo to się nie da :)

no cóż - i tak dzięki !

magnolia
13-11-2013, 08:50
Mariuszu Mam do Ciebie pytanie o Stipę capilatę- lubie ja bardzo, wysiała sie u mnie obficie i od lata wreszcie daje efekt. Może masz jakieś sposoby na to żeby przezyła zimę? Sadzonki z poprzedniego roku nie obudziły sie wiosną. Rosną na małej skarpie, ziemie maja lekką, piaszczystą 4 klasa mineralna.
Miałam wrażenie że zaszkodził im ostatni śnieg, taki marcowo-kwietniowy- w tym miejscu utrzymywał się długo. Może wygniły od niego? Ale mogę sie mylić.
Są jakieś sposoby żeby ochronić stipy? Okryć gałązkami cisa?

M_Surowinski
13-11-2013, 21:44
Nic nie robić. U mnie zimowała w doniczkach bez przykrycia czyli niska temp. nie jest dla niej problemem. Co wydaje się zrozumiałe - on jest generalnie ze wschodu...
Z tego co napisałaś wynika, że stanowisko miała optymalne. Niemniej ostnice są kapryśne. Po prostu powtórz ją w tym samym miejscu. Dodaj do gleby jakieś fragmenty wapieni itp. Może coś było z sadzonką? Może gryzonie? A może po prostu zgniła... Na pewno odradzam przykrywanie.

magnolia
14-11-2013, 07:12
dzięki. Odpowiada mi takie podejście bo nie lubię ogrodu 'pozawijanego' na zimę. Do tego ta ostnica zimą jest śliczna.
Będę próbować dalej, w tym i w innym miejscu.

SKula
14-11-2013, 07:41
przeczytałem ostatnio wątek o trawach i chyba mam trawę pampasową
i z tego co się dowiedziałem nie daje ona rady przetrzymać zimy
dwie ładne , posadzone w tym roku trawki miałyby sobie nie poradzić ?

224369

224370

Mariusz - pytanie do Ciebie
w takim razie będzie trzeba je wykopać i przenieść w donicach do pomieszczenie gospodarczego
bo w garażu za ciepło
pytanie : czy po przesadzeniu do donic - trawy trzeba przyciąć czy mają "zimować" w takiej formie jak rosną ?

SKula
14-11-2013, 07:44
a tak naprawdę to jeśli to jest na prawdę trawa pampasowa to sprzedawcę pojadę lutnąć w tak zwany .....;)
sprzedał mi te roślinki jako trawy mrozoodporne
czy na wszystkim trzeba się znać profesjonalnie ? wychodzi na to że tak

Mariusz - jakie byś polecił trawy zamiast tej pampasowej - może trochę niższe - docelowo - no i mrozoodporne
żeby uniknąć zabawy z przesadzaniem

malkul
14-11-2013, 15:41
Ja też chciałam zapytać , Mariusz mam taki długi pas wzdłuż ogrodzenia Miskanta gracillimusa, mam je pierwszy rok od lata i to będzie ich pierwsza zima, nie wiem czy okrywać na zimę? jak tak to czym to okryć bo to pas ok 30 metrów.:o

SKula
14-11-2013, 17:14
Ja też chciałam zapytać ......

a co to się szanowna Koleżanka wepchła bez kolejki ;)??