PDA

Zobacz pełną wersję : Pokażcie swoje dachy!!!!!!!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15

P&D
29-10-2013, 18:03
Witam ponownie!
Zapytam tym razem czy komin jest obrobiony odpowiednio???

Jan P.
29-10-2013, 18:09
Przy nadbitce cegła za wysoko. Będzie mostek. Ocieplenie ściany powinno łączyć się z ociepleniem dachu. Chyba ten sam błąd z boku lukarny.Okap do poprawy - folia ulegnie degradacji . Koniecznie spinki na gąsiory, przy wichurze staną dęba. Sprawdzić czy przy płotku jest dodatkowa łata bo coś mi tu nie gra.Czy jest kołnierz foliowy przy oknach. Jak ktoś obrabia komin taśmą to wystawia świadectwo swojej fachowości. Jan.

P&D
29-10-2013, 18:12
Witam!
Dach jeszcze nie skończony ale proszę o uwagi jeżeli należałoby poprawić już coś na tym etapie.
Dachówka Meyer Holsen, pełne deskowanie ,membrana Corotop red strong 180,obróbki blacha plannja.

Dla mnie jest ok ale może uda się zasięgnąć opinii Jana i Andrzeja ;)




Zapytam jeszcze czy jak będzie zamontowana kratka wentylacyjna to dachówka nie powinna być lekko uniesiona a nie jak jest teraz na styk z pasem nadrynnowym. I rozumiem,że powinna być też lekko przesunięta w stronę rynny minimalnie poza pas nadrynnowy?
Andrzeju jeżeli rynna jest za nisko to ile brakuje do idealnego ułożenia ?

Dziękuję za cenne uwagi.

Jan P.
29-10-2013, 18:13
Aż się prosi żeby obrobić nokami . Taśma -patrz poprzednią wypowiedż. Jan.

milek892
29-10-2013, 18:30
Przy nadbitce cegła za wysoko. Będzie mostek. Ocieplenie ściany powinno łączyć się z ociepleniem dachu. Chyba ten sam błąd z boku lukarny.Okap do poprawy - folia ulegnie degradacji . Koniecznie spinki na gąsiory, przy wichurze staną dęba. Sprawdzić czy przy płotku jest dodatkowa łata bo coś mi tu nie gra.Czy jest kołnierz foliowy przy oknach. Jak ktoś obrabia komin taśmą to wystawia świadectwo swojej fachowości. Jan.

Witam, przy oknach brak kołnierza, wszystkie swoje uwagi wypisałem kilka postów wcześniej. Jak poprawic okap? Proszę o ogólną ocenę dachu czy sie nadaje czy trzeba rozebrać, ewentualnie na które błedy można przymknąc oko, a które są karygodne? Pozdrawiam

P&D
29-10-2013, 18:31
Na czym dokładniej polega wspomniana obróbka nokami?

Jan P.
29-10-2013, 19:02
Każda dachówka jest osobno obrabiana blachą. Jan.

tomraider
29-10-2013, 21:49
Aż się prosi żeby obrobić nokami . Taśma -patrz poprzednią wypowiedż. Jan.

Oczywiście że porządny dekarz zrobi płaską dachówkę na nokach , można też obrobić blachą lub ołowiem na butylu. Wszysko kwestia ile czasu i kasy się na to poświęci i jak świadomy jest inwestor , w sensie:czy wie co chce i co może chcieć mieć ;)

P&D
30-10-2013, 21:18
Okap będzie poprawiony ale zapytam jeszcze czy prowadzenie membrany( jak na zdjęciu )do rynny pod pasem nadrynnowym jest zasadne czy membrana powinna być zakończona na pasie nadrynnowym i na to kratka wentylacyjna.

Dziękuję za informację

piotrek0m
31-10-2013, 06:24
Jestem na etapie szukania firmy do budowy dachu, więźba + deskowanie + pokrycie. Mój dach jest dwuspadowy 275 m2 + dwa daszki + dwie lukarny + 3 wyłazy + 4-5 okien dachowych + 3 kominy. Jest więc sporo obróbek i wydaje się, że dach nie jest najprostszy w wykonaniu. Do wyboru ekipy podchodzę bardzo ostrożnie, ponieważ zdobywane własne doświadczenia każe mi bardzo krytycznie patrzeć na stosunek cena / jakość + umiejętności "fachowców". Lektura tego wątku jeszcze bardziej mnie przeraziła, a ogląd dachów w sąsiedztwie również nie powalił na kolana...

Pierwszą ekipę w cenie 70 zł/m2 - poleconą przez majstra murarza - nie wpuściłem na dach po rozpisce drewna zrobionej byle jak, z błędami, zupełnie niepasującej do zestawienia projektowego. Ekipa nie uznaje np. stosowania mieczy "panie, po co panu miecze przy słupach, będą przeszkadzać ... a... kierownik chce tak jak w projekcie... to zmień pan kierownika... "

Z rozmów z kolejnymi ekipami wyłania mi się zadziwiający obraz branży dachowej. Dotyczy rynku Wrocławia i okolic. Średnia cena za dobrze wykonany dach powinna wynosić ok 120 - 130 zł/m2... Taką cenę zaoferowały mi dwie firmy, zrzeszone w Dolnośląskim Stowarzyszeniu Dekarzy. Te firmy mają referencje, pilnują siebie nawzajem, wykluczają nierzetelnych członków i najczęściej poprawiają dachy po innych wykonawcach. Pozostałe firmy oferują cenę 60-70 zł i są to w większości firmy z dalszych okolic i przyjezdne. Jedna z firm wrocławskich powiedziała mi wprost - maksymalna cena jaką proponuję ludziom to 90 zł. Więcej nie mogę, bo żaden inwestor nie zleciłby mi roboty za taką cenę...

Pytanie jest takie - czy rzeczywiście, żeby mieć dach zrobiony zgodnie ze sztuką i estetycznie trzeba wydać aż 120 zł ! Czy rynek jest zepsuty ? Zdaję sobie sprawę, że droga firma może zrobić źle, a tania może zrobić dobrze... tylko, że ja mam jedną szansę, żeby trafić na tą właściwą!

tomraider
31-10-2013, 09:04
Pytanie jest takie - czy rzeczywiście, żeby mieć dach zrobiony zgodnie ze sztuką i estetycznie trzeba wydać aż 120 zł ! Czy rynek jest zepsuty ? Zdaję sobie sprawę, że droga firma może zrobić źle, a tania może zrobić dobrze... tylko, że ja mam jedną szansę, żeby trafić na tą właściwą!

Dlaczego rynek jest zepsuty?Wcale nie jest zepsuty, po prostu wielu nygusów przęzwyciężyło swój lęk wysokości i postanowili robić dachy tak jak umieję, a że umieją niewiele to też niewiele im dobrze wychodzi, właśnie wyjaśniłeś że jest wybór w cenach za robociznę. Jeżeli przyjmiemy że gwarancja kosztuje około 40% to wszystko się zgadza. 120 z gwarancją i renomą , 70 bez gwarancji i z ryzykiem. Cena za metr dachu nie odzwierciedla czasu jaki trzeba i jaki ktoś poświęci na wykonanie taj pracy, wykonaj jakąś pracę w 5 godzin a potem zrób to samo w godzinę i zobaczysz jaki to ma wpływ na jakość. Ja u siebie zatrudniłem cieśli. wcześniej pojechałem na budowę gdzie stawiali więżbę, od razu widać jak kto pracuje. mieli rusztowania, profesjonalne narzędzia,przedłużacze słowem wszystko co trzeba ,było ich trzech i każdy wiedział co robić, nikt się nie szwędał ,nie pił piwa itp. więżba była równo i dokładnie wycięta na zamkach i dobrze zmontowana, ludzie zatrudnieni legalnie , z telefonem który odbierali, z samochodem którym przyjeżdzali punktualnie , więc czego chciałbym więcej oczekiwać. zapłaciłem tyle ile chcieli i jeszcze na koniec dałem po bonusie procentowym dla każdego.Nie przyszło mi do głowy szukać o połowę tańszych bo to mój dom a nie kurnik na parę lat. By odnieść sukces trzeba się intensywnie edukować by umieć oceniać jakość robót , by umieć zadać pytanie i zrozumieć odpowiedż, zrobić samemu albo jak nie ma czasu oglądając wykonane już pokrycia wybrać ekipę i wziąść urlop i stać i patrzeć na ręce. Trzeba też trochę szczęścia by trafić na odpowiednią firmę w odpowiednim czasie by nasz dach trafił w dobre ręce.

tomraider
31-10-2013, 09:14
Okap będzie poprawiony ale zapytam jeszcze czy prowadzenie membrany( jak na zdjęciu )do rynny pod pasem nadrynnowym jest zasadne czy membrana powinna być zakończona na pasie nadrynnowym i na to kratka wentylacyjna.

Dziękuję za informację

Jeżeli zamontujesz membranę na pasie nadrynnowym to powstanie kieszeń w której będzie stała woda. lepiej już ją zostawić tak jak jest , zrobić test wodą czy napewno wszystko ścieka do rynny, pas nadrynnowy zdemontować , obniżyć i wstawić kratkę wentylacyjną.

milek892
31-10-2013, 10:42
Witam,

Zgodnie z zaleceniami był u mnie inny dekarz, nie wiem czy dobry, i powiedział, tak jak myślałem ze gąsiory do poprawy, kosze, okapy, i dodatkowy kołnierz na oknach plus rynienka, nic nie mówił o kominach. Chciałem jeszcze zapytać, bo w trakcie nabijania łat mój "fachowiec" się pomylił i później musiał łaty przebijać, i teraz moje pytanie jaki to ma wpływ na membranę? bo wiadomo że w kontrłacie została dziura po gwoździu. Pozdrawiam i dziękuje za dotychczasowe porady

tomraider
31-10-2013, 10:53
"fachowiec" się pomylił i później musiał łaty przebijać, i teraz moje pytanie jaki to ma wpływ na membranę? bo wiadomo że w kontrłacie została dziura po gwoździu.

Jakim cudem wyjął gwożdzia? Pierścieniowy jest nie do wyjęcia , rozwiercasz łeb lub przecinasz szlifierką , ściągasz łatę obcinasz to co zostało i dobijasz by nie wystawał , nowy bijesz np.obok i żadna dziura nie zostaje. Skoro je wyjął to chyba były to zwykłe proste gwożdzie, do łat lepiej użyć pierścieniowe lub kręcone.
ps.dokładnie wypytaj i opisz tu na FM sposób jaki ma nowy dekarz na poprawienie fuszerki , może się jeszcze coś dowiesz z korzyściom dla siebie. Często pstrykaj foty i od razu zamieszczaj na FM a nie dopiero jak będzie za póżno na podpowiedzi.

milek892
31-10-2013, 11:05
Były to zwykłe gwoździe 15 cm. Więc dziury w kontrłatach pozostały. Czy w takiej sytuacji ta membrana się nadaję? Dekarz powiedział po mojej propozycji żeby łepki obcinać szlifierką że nie chcę poniszyć membrany. Cięcie metalu na dachu jest karygodne powiedział. Czy trzeba zdejmować całe pokrycie łącznie z ołatowaniem i membraną ( to byłby koszmar ). Nowy dekarz, mówił ze zdemontuje okno i wstawi dodatkowy kołnierz z membrany +rynienki, okap zdemontuje, prawidłowo założy membranę, dachówki które były przycinane dodatkowo wzmocni chyba przykręcajac. Okap zdemontuje i membrane założy na pas nadrynnowy. i przykręci gąsiory na spinki. To tyle co mi powiedział

tomraider
31-10-2013, 11:16
Cięcie metalu na dachu jest karygodne powiedział.
A to dobre, metal nie można( pewnie jak się nie zasłoni membrany przed iskrami), a dachówki ceramiczne to na dachu ten sam kolega już ciął bez skrupułów.
Mógł łeb przewiercić wiertarką , jak tak zrobiłem z powodzeniem jak mi łata pękła, trudno doradzić czy zdejmować całe kontry i membranę , nie masz uszczelek pod kontrłatami , może przeciekać ale nie musi,może się inni wypowiedzą. do poprawy masz jeszcze wszystkie obróbki kominów bo wzywają o pomstwę do boga, przyklejenie taśmy kalenicowej ( być może z podklejeniem butylem z tuby ) , dołożenie dodatkowego pasa membrany w koszach, demontaż kontrłat wzdłuż kosza (jeżeli takie są) oraz przerobienie okapu tak by nie było kieszeni z wodą, Wszystkie wióry i trociny trzeba wydmuchać sprężonym powietrzem i będzie pan zadowolony ;)

P&D
01-11-2013, 13:07
Okap w trakcie poprawek, zrobiłem test z wodą i mimo tego że membrana jest na pasie nadrynnowym nie zauważyłem,żeby została tam woda i tworzyła się kieszeń z wodą.
Myślę,że teraz będzie ok.

Dziękuję za opinie i pomoc w tym ważnym detalu dachu.

Andrzej Wilhelmi
01-11-2013, 20:26
... czy rzeczywiście, żeby mieć dach zrobiony zgodnie ze sztuką i estetycznie trzeba wydać aż 120 zł ! Czy rynek jest zepsuty ? Zdaję sobie sprawę, że droga firma może zrobić źle, a tania może zrobić dobrze... tylko, że ja mam jedną szansę, żeby trafić na tą właściwą!

Co masz na myśli pisząc "zepsuty rynek"? Masz wybór! Musisz tylko wybrać pomiędzy układaczem pokryć dachowych a dekarzem. To oczywiste, że dobre, profesjonalne wykonanie musi kosztować. Kryję teraz dach w Borowej po Wrocławiem, zapraszam. Pozdrawiam.

Nowy25
01-11-2013, 21:19
Witam,
Proszę o ocenę wykonania aktualnego etapu prac, co trzeba poprawiać ?
Pozdrawiam

Nowy25
01-11-2013, 21:23
II cześć zdjęć

Andrzej Wilhelmi
01-11-2013, 21:54
Ta druga część zdjęć dość ciekawa??? Natomiast w tej pierwszej trochę dużo gwoździ w koszu, niektóre dość blisko kiepskiej uszczelki klinowej. Będą głosy, że to nie zgodne ze sztuką. Są za uszczelką więc od biedy mogą zostać ale radziłbym pokryć ich łebki warstwą silikonu dekarskiego. Natomiast wkręt na końcu wróblówki dziurawiący kosz niedopuszczalny i zbyteczny. Wydaje mi się, że folia w okolicy kosza wyprowadzona "pod spadek". Jak wygląda układ łat pod blachą koszową? Co zastosowano do połączenia elementów rynny? Czy dachówki cięte dochodzące do kosza są mocowane? Pozdrawiam.

Nowy25
01-11-2013, 22:34
II część

piotrek0m
02-11-2013, 12:41
Co masz na myśli pisząc "zepsuty rynek"? Masz wybór! Musisz tylko wybrać pomiędzy układaczem pokryć dachowych a dekarzem. To oczywiste, że dobre, profesjonalne wykonanie musi kosztować. Kryję teraz dach w Borowej po Wrocławiem, zapraszam. Pozdrawiam.

Mam wybór... ale 90 % inwestorów wybiera ekipy w cenie 70 zł/m2 dachu. Jak już pisałem firmy nawet nie oferują wyższej ceny niż 90 zł/m2 dachu, bo nikt nie zatrudni takiej ekipy. Za droga.

Ja wybrałem ekipę z "górnej półki" cenowej... z polecenia, rekomendacje, gwarancja na dach 5 lat... itp... zobaczymy jaki dach mi zbudują... w dzienniku będę na bieżąco umieszczał fotki... sam jestem ciekaw.

Póki co zastanawia mnie tyko upieranie się nawet tych rekomendowanych ekip przy membranie na pełne deskowanie... i to nie jest tylko jedna opinia, ale kilka, że membrana zapewnia wentylację dachu... i trzeba iść z postępem w tej dziadzinie.

tomraider
02-11-2013, 13:05
zastanawia mnie tyko upieranie się nawet tych rekomendowanych ekip przy membranie na pełne deskowanie... i to nie jest tylko jedna opinia, ale kilka, że membrana zapewnia wentylację dachu... i trzeba iść z postępem w tej dziadzinie.

Nie kieruj się opinią firmy ,maja zrobić tak jak TY chcesz i kropka. deski i membrana to nieporozumienie, nie bądż kolejnym który dopiero na własnym dachu przekona się że jednak doradzający papę doświadczeni dekarze mają rację. W ich interesie jest promować membrany, łatwiej robić i w przyszłości rynek napraw , skoro piszą uczciwie wbrew swoim interesom to czyni ich bardziej wiarygodnymi.

Nowy25
02-11-2013, 17:46
Panie Andrzeju :
1) Jak wygląda układ łat pod blachą koszową?
Sprawdzę ale według mojej wiedzy układ łat jest kontynuacją łat wprowadzanych pod blachę koszową, w załączeniu zdjęcie płatew z "nadbitką" na której spoczywa kosz.
2) Co zastosowano do połączenia elementów rynny?
Rynny są lutowane i są również dylatacje
3) Czy dachówki cięte dochodzące do kosza są mocowane?
Tak za pomocą spinek do dachówek ciętych

bracki88
02-11-2013, 20:32
Aż się prosi żeby obrobić nokami . Taśma -patrz poprzednią wypowiedż. Jan.

Macie Panowie może jakieś zdjęcia jak taka obróbka wygląda?

Andrzej Wilhelmi
02-11-2013, 21:09
Tak za pomocą spinek do dachówek ciętych

Rozumiem, że te bez zaczepów. A te z jednym zaczepem?
Niepokoi mnie ta kontłata w koszu. Obawiam się że do niej są montowane łaty. Jak gwoździe czy wkręty przebiją folię w tym miejscu to przeciek na 100%. Pozdrawiam.

piotrek0m
06-11-2013, 07:01
Póki co uczę się na cudzych dachach, poniżej parę fotek z "zaprzyjaźnionego" dachu. Proszę o ocenę i odrobinę wiedzy.

Poniżej mocowanie rynien, pomijając estetykę montażu zaczepów, czy technicznie jest to poprawne wykonanie (np. brak grzebienia okapowego i wyprowadzenie membrany pod rynnę)?

222706

222707

Poniżej, po prawej stronie zdjęcia widać zawiniętą membranę, włożoną pomiędzy łączenie kontrłat, będzie się tam zbierała woda ze skroplin. Myślę też, że wióry już dawno powinny być zdmuchnięte na tym etapie układania dachówek.

222705

Element przy ścianie bocznej lukarny. Absolutnie nie wiem na co zwracać uwagę.

222704

Ogólny widok na dach, czy np. membrana powinna być bardziej napięta?

222711

Czy są tu błędy i jak bardzo poważne, czym skutkujące w kolejnych latach?

piotrek0m
06-11-2013, 07:16
Ciąg dalszy, tym razem z wnętrza...

Ogólny widok lukarny

222717

Parę szczegółów z wnętrza lukarny, absolutnie nie wiem na co zwracać uwagę?

222713

222715

222716

I jeszcze widok na więźbę.

222714

Jedyne co ja zauważyłem, to płatwie oparte bezpośrednio na bloczku i owinięte tylko papą. Mi majster sugeruje ułożyć co najmniej cegły i poduszkę betonową, a kierownik budowy wręcz wykonanie zbrojonego wieńca pod płatew. Słyszałem też o drewnianej poprzecznej belce pod płatwią rozkładającej nacisk na kilka bloczków. Czym grozi ułożenie płatwi bezpośrednio na kruchym bloczku?

Dziękuję za opinie.

genezyp
06-11-2013, 08:47
Sposób podparcia płatwi powinien przewidzieć projekt. U mnie np był tam wieniec.

bracki88
06-11-2013, 12:39
Czy są tu błędy i jak bardzo poważne, czym skutkujące w kolejnych latach?

Są błedy niestety :( Rynna źle zamontowana (nalezy wyfrezowac gniazda, blacha okapowa, wróblówka), brak kratki przeciwko owadom, ptakom ,kosz farmerski na lukarnie dziwnej konstrukcji, Krokiew zaraz przy murowanej ścianie uniemożliwia dobre docieplenie. Nie uważasz że okap lukarny jest za duży w stosunku do jej szerokości? Teraz wg. mnie wygląda ona jakby zaraz miała odlecieć :) Rynne da się poprawić, natomiast cała reszta to juz za duzy koszt. Jakieś okienka dachowe są ?:)

Lumiere
06-11-2013, 19:24
U mnie dach już skończony (prawie, bo zabrakło 4 krawędziowych i czekamy na dostawę), więc pokażę swoje zdjęcia. Dachówka Nelskamp Nibra G10 - metalik. Niestety, nie mam fotek z etapu kładzenia folii, bo dziecko dorwało się do aparatu.

http://img24.imageshack.us/img24/7280/4g62.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/24/4g62.jpg/)

http://img707.imageshack.us/img707/9144/i7qd.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/707/i7qd.jpg/)

http://img4.imageshack.us/img4/3179/rxv5.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/4/rxv5.jpg/)

http://img577.imageshack.us/img577/1521/85he.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/577/85he.jpg/)

Pod i nad oknami połaciowymi są dachówki wentylacyjne
http://img31.imageshack.us/img31/4822/smup.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/31/smup.jpg/)

Zdecydowałam się też na drabinki przeciwśnieżne.
http://img41.imageshack.us/img41/6662/jlqo.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/41/jlqo.jpg/)

Styk dachu nad garażem ze ścianą domu. Wykończone na gotowo - jeszcze tylko farba, ale to juz wiosną.
http://img819.imageshack.us/img819/2311/f5sy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/819/f5sy.jpg/)

I od strony ogrodu - widać kominek wentylacji kanalizacji.
http://img202.imageshack.us/img202/2906/6ve7.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/202/6ve7.jpg/)

Okno nad schodami - z tej strony, od ogrodu są większe - 140cm. Widać też, że zabrakło kawałka drabinki :-/ Trzeba domówić.
http://img823.imageshack.us/img823/2452/h3us.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/823/h3us.jpg/)

http://img62.imageshack.us/img62/7783/95xs.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/62/95xs.jpg/)

bracki88
06-11-2013, 20:28
@Lumiere

W planie płatwie były tak wysoko? Raz że ich zadanie konstrukcyjne jest naciągane, to dwa jętki wyszły chyba bardzo wysoko. W dzienniku budowy widzę wizualizację w ogóle bez płatwi :) Wizualnie dach prezentuje się bardzo ładnie:)

Lumiere
06-11-2013, 20:43
Płatwie zostały dodane, ale są przewymiarowane - miały to być małe płatewki 10x10, aby spinały cały układ, a jak dojechały na budowę to okazało się, że są 14x14 :mad: Nie pełnią funkcji konstrukcyjnej, leżą na jętkach. Jętki z założenia są wysoko, bo pomiędzy nimi a sufitem podwieszanym z gk będzie instalacja rekuperacji - niech sobie w ciepełku siedzi :-)

Pyxis
06-11-2013, 20:46
Zdecydowałam się też na drabinki przeciwśnieżne.


No wlasnie, potrzebne toto? Tez stoje przed wyborem/dylematem, czy je instalowac na czterospadowym dachu.
Panowe z branzy co o tym mysla?

bracki88
06-11-2013, 21:05
No wlasnie, potrzebne toto?

Jeśli dom z obrazka w opisie jest Pański, to nad założeniem płotków nad drzwiami garażowymi można się zastanowić :)

Pyxis
06-11-2013, 21:08
Jeśli dom z obrazka w opisie jest Pański, to nad założeniem płotków nad drzwiami garażowymi można się zastanowić :)

Tak, to moj (daruj sobie to "Panowanie" ;)).
Boje sie opcji zalegania sniegu w koszu, ktory ma "ujscie" po lewej stronie bramy garazowej. Nie wiem co gorsze.

bracki88
06-11-2013, 21:21
daruj sobie to "Panowanie" ;)

Wódki razem nie piliśmy ;)

Lumiere
06-11-2013, 21:27
Ja się zdecydowałam, choć koledzy odradzali, że to niepotrzebny wydatek. W sumie nie tak duży, bo ok. 600 zł za całość. Wolę jednak w strefie wejściowej nie mieć zasp, choć u Ciebie @Pyxis nad wejściem jest daszek, więc tu nie będzie potrzeby stosować płotków. Nad garażem - raczej też nie - połaci nad tą częścią stosunkowo nie masz dużej, śniegu więc nie będzie dużo. Od ogrodu znów zimą na taras się nie wychodzi za często. Ja dałam z rozpędu, bo tam mam południe i śnieg szybko by zjeżdżał.

elmagra
06-11-2013, 22:45
Mam pytanie, czy dachówki wentylacyjne mogą być zamontowane zaraz w pierwszym rzędzie od gąsiorów kalenicowych? Czy to będzie dobrze działało?

tomraider
07-11-2013, 11:01
Mam pytanie, czy dachówki wentylacyjne mogą być zamontowane zaraz w pierwszym rzędzie od gąsiorów kalenicowych? Czy to będzie dobrze działało?

Miejsce zamocowania dachówki wentylacyjnej zależy od rodzaju samej dachówki, od położenia przestrzeni jaką zamierzamy wentylować. Montowanie dachówki w pierwszym rzędzie po gąsiorach nie ma sensu, dachówki są drogie a w tym miejscu zupełnie nie potrzebne bo kalenicę wentylujemy taśmą kalenicową montowaną pod gąsiorem. zwykle w domkach jednorodzinnych gdy jest połać dłuższa niż 6 m daje się grubsze kontrłaty i dachówki wentylacyjne w 3 lub 4 rzędzie.

elmagra
07-11-2013, 16:00
Miejsce zamocowania dachówki wentylacyjnej zależy od rodzaju samej dachówki, od położenia przestrzeni jaką zamierzamy wentylować. Montowanie dachówki w pierwszym rzędzie po gąsiorach nie ma sensu, dachówki są drogie a w tym miejscu zupełnie nie potrzebne bo kalenicę wentylujemy taśmą kalenicową montowaną pod gąsiorem. zwykle w domkach jednorodzinnych gdy jest połać dłuższa niż 6 m daje się grubsze kontrłaty i dachówki wentylacyjne w 3 lub 4 rzędzie.

No, to oznacza, że jak mi tak dekarze zrobili, to powinni to zmienić? Czy to zaszkodzi dachowi? Czy zostawić tak jak jest? (dachówka roben piemont)

tomraider
07-11-2013, 16:17
No, to oznacza, że jak mi tak dekarze zrobili, to powinni to zmienić? Czy to zaszkodzi dachowi? Czy zostawić tak jak jest? (dachówka roben piemont)

Jeżeli pod gąsiorami jest taśma kalenicowa to dachówki wentylacyjne w pierwszym rzędzie za gąsiorami to pieniądze wyrzucone w błoto. zamieść zdjęcia i opis dachu może się dowiemy ,,co chciał powiedzieć poeta''. dachówki wentylacyjne nie zaszkodzą i mogą tam zostać, ale skoro dekarz był tak wybitnym fachowcem od wentylacji połaci to może z kolei zapomniał je dać gdzieś indziej gdzie tym razem powinny być. zamieść zdjęcia z realizacji i po wykonaniu dachu: kalenica ,okap,kosze, okna połaciowe,komin itp.

elmagra
07-11-2013, 16:50
223059
223060
Mam takie zdjęcia. Dach prosty, może coś tam zobaczycie.

tomraider
07-11-2013, 17:09
223059
223060
Mam takie zdjęcia. Dach prosty, może coś tam zobaczycie.

Na pierwszy rzut oka z daleka ,ściana szczytowa nieocieplona, brak płotka przeciwśniegowego nad drzwiami tarasu, 4 lub 5 dachówek wentylacyjnych w kalenicy a mogły by być nad i pod oknami. brak ławy kominiarskiej, raczej tandetna obróbka komina taśmą.Wygląda jakby ostatni najniższy rząd dachówek w okapie,, piał do góry''. Więcej nie widać

Jan P.
07-11-2013, 17:10
Czy do płotków jest dodana dodatkowa łata? Bo cosik mi się wydaje ,że nie.Rynna wygląda jakby była wcięta w dachówkę. Jan.

tomraider
07-11-2013, 17:25
Czy do płotków jest dodana dodatkowa łata? Bo cosik mi się wydaje ,że nie. Jan.

Po czym to poznajesz Mistrzu że nie ma dodatkowej łaty ? czy tylko podejrzewasz że tak jest?

Jan P.
07-11-2013, 17:37
Wspornik leżący na dachówce za dużo wystaje:confused: Jan.

elmagra
07-11-2013, 17:48
Na pierwszy rzut oka z daleka ,ściana szczytowa nieocieplona, brak płotka przeciwśniegowego nad drzwiami tarasu, 4 lub 5 dachówek wentylacyjnych w kalenicy a mogły by być nad i pod oknami. brak ławy kominiarskiej, raczej tandetna obróbka komina taśmą.Wygląda jakby ostatni najniższy rząd dachówek w okapie,, piał do góry''. Więcej nie widać

no tak, wiedziałam, że jak się pokazuje dach na forum, to od razu się okaże, że mnóstwo rzeczy jest źle. Ciekawa jestem, czy zdarzają się tutaj wg was dobrze zrobione dachy. :/
Fakt, szczyt może i nieocieplony, ale pytałam o dachówki wentylacyjne, nie o szczyt, świadomie z tego zrezygnowaliśmy, nie dało rady tego zrobić po prostu. Dom mi się przecież z tego powodu nie zawali... :D ławy kominiarskiej nie ma, bo wyłaz jest nad kominem to i ławy nie potrzeba, żeby się do niego dostać, konsultowaliśmy z kominiarzem. Czemu komin tandetnie obrobiony? Pytam bardzo szczerze, bo chciałabym mieć to dobrze zrobione.
Płotek przeciwśniegowy nie jest przecież wymagany, tak?
Ten ostatni rząd dachówek przy okapie jest w porządku, to tylko takie złudzenie, zdjęcie zrobione telefonem. :)

Podsumowując, co z tymi wentylacyjnymi? Może tak w ostateczności być, czy to trzeba koniecznie poprawić? No i co nie tak z tym kominem jest?

tomraider
07-11-2013, 18:05
Ciekawa jestem, czy zdarzają się tutaj wg was dobrze zrobione dachy. :/

Widać że oceniasz chęć pomocy jako złośliwość, nie zamierzam Cię więcej denerwować, inni też umieją pisać. pozdrawiam.

genezyp
07-11-2013, 18:05
Podsumowując, co z tymi wentylacyjnymi? Może tak w ostateczności być, czy to trzeba koniecznie poprawić? No i co nie tak z tym kominem jest?


nie zaszkodzą, ani nie pomogą ;)

piotrek0m
07-11-2013, 18:11
Widać że oceniasz chęć pomocy jako złośliwość, nie zamierzam Cię więcej denerwować, inni też umieją pisać. pozdrawiam.

Ja chętnie przyjmę krytykę, parę fotek dachu umieściłem kilka postów niżej !

część 1
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?67295-Poka%C5%BCcie-swoje-dachy!!!!!!!!&p=6207462&viewfull=1#post6207462

część 2
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?67295-Poka%C5%BCcie-swoje-dachy!!!!!!!!&p=6207484&viewfull=1#post6207484

elmagra
07-11-2013, 18:17
Widać że oceniasz chęć pomocy jako złośliwość, nie zamierzam Cię więcej denerwować, inni też umieją pisać. pozdrawiam.

Nie, wcale nie oceniam twojej chęci pomocy jako złośliwość, po prostu po miłym "oczarowaniu" nowo wykonanym dachem, teraz powoli czuję rozczarowanie. Tak napisałeś, jakby np płotek przeciwśniegowy i ława kominiarska były obowiązkowe na 100% dachów. A tak chyba nie jest...
Nadal nie wiem co nie tak z kominem. Że źle zrobiony, bo będzie np ciekło, czy po prostu "brzydko" wygląda? Jeśli to drugie, to jest to kwestia gustu, mnie się podoba. :)

tomraider
07-11-2013, 18:40
Nie, wcale nie oceniam twojej chęci pomocy jako złośliwość, po prostu po miłym "oczarowaniu" nowo wykonanym dachem, teraz powoli czuję rozczarowanie.

Dach wygląda ślicznie , sporo zapłaciłaś więc powinien być możliwie idealny prawda? To więcej niż pewne że z nieobowiązkową ławą i z płotkiem przeciwśniegowym jeszcze się ,,przeprosisz'' tylko to musi widocznie potrwać jakiś czas. dachówki wentylacyjne w kalenicy niepotrzebne a pod i nad oknem połaciowym by się przydały, komin obrobiony taśmą u mojego sąsiada wytrzymał aż trzy lata ( w nowym domu) i już wymagał uszczelnienia, bo lało się po suficie w nowiutkiej drogiej łazience akurat, dekarz w ramach poprawki nawalił mu silikonu i sąsiad ma spokój.... na rok. Prawidłowa i trwała na lata obróbka komina jest z blachy tytan-cynk lub alu.

elmagra
07-11-2013, 18:56
Dach wygląda ślicznie , sporo zapłaciłaś więc powinien być możliwie idealny prawda? To więcej niż pewne że z nieobowiązkową ławą i z płotkiem przeciwśniegowym jeszcze się ,,przeprosisz'' tylko to musi widocznie potrwać jakiś czas. dachówki wentylacyjne w kalenicy niepotrzebne a pod i nad oknem połaciowym by się przydały, komin obrobiony taśmą u mojego sąsiada wytrzymał aż trzy lata ( w nowym domu) i już wymagał uszczelnienia, bo lało się po suficie w nowiutkiej drogiej łazience akurat, dekarz w ramach poprawki nawalił mu silikonu i sąsiad ma spokój.... na rok. Prawidłowa i trwała na lata obróbka komina jest z blachy tytan-cynk lub alu.

Trochę ironią zajechało twoje pierwsze zdanie... Ale dziękuję za wyjaśnienie pozostałych spraw. Być może, że zamontuję te płotki czy nawet i ławę, jeśli się kiedyś okaże taka konieczność.... Nie wiem. Szkoda, że dekarz, (a był fajny gość i ekipa porządnie pracowała) nie powiedział, że lepsza do obróbki komina jest ta blacha, przecież bym kupiła. A w hurtowni nam dano taką taśmę. :/ Czy można teraz np poprawić ten komin jeszcze? Tzn dorobić to z tej blachy, żeby było dobrze? A dachówki wentylacyjne kupiliśmy nie po to, żeby byly w kalenicy, ale trochę niżej. (mądry Polak po szkodzie... )

tomraider
07-11-2013, 19:14
Szkoda, że dekarz, (a był fajny gość i ekipa porządnie pracowała) nie powiedział, że lepsza do obróbki komina jest ta blacha, przecież bym kupiła. A w hurtowni nam dano taką taśmę. :/ Czy można teraz np poprawić ten komin jeszcze? Tzn dorobić to z tej blachy, żeby było dobrze?

Może nie umiał, może mu się nie chciało, na pewno z taśmą mniej roboty, a jak będzie cieknąć za parę lat , no cóż on tam nie mieszka. oczywiście że można w każdej chwili zmienić tą obróbkę na blaszaną. W hurtowni dali ci to co mieli na półce. Na koniec wyszło na to że jestem złośliwy i ironiczny , i to niby ja - biedny miś ;) Dach mi się podoba bo jest podobny kształtem i kolorem do mojego.

elmagra
07-11-2013, 19:38
Może nie umiał, może mu się nie chciało, na pewno z taśmą mniej roboty, a jak będzie cieknąć za parę lat , no cóż on tam nie mieszka. oczywiście że można w każdej chwili zmienić tą obróbkę na blaszaną. W hurtowni dali ci to co mieli na półce. Na koniec wyszło na to że jestem złośliwy i ironiczny , i to niby ja - biedny miś ;) Dach mi się podoba bo jest podobny kształtem i kolorem do mojego.
.
Serio, nie sądzę, żeby nie umiał, albo żeby mu się nie chciało. Pewnie założył, że my tak chcieliśmy i nie pytał o nic. On w ogóle mało o co pytał, taki góral małomówny. Jak coś chciałam się dowiedzieć, to za nim z godzinę łaziłam i męczyłam pytaniami o każdą najmniejszą pierdołkę. A co do gościa w hurtowni, to nie chodzi o to, że dał co miał, pewnie by i dał blachę, ale MY po prostu nie zdawaliśmy sobie sprawy, że trzeba było wziąć blachę. Inne rzeczy z blachy panowie sami sobie wyginali, nie chcieli gotowych pasów nadrynnowych np, woleli sami je zrobić. To mi się wydawało, że się roboty nie boją. :/ Wszystko inne na budowie było 10 razy przedyskutowane i przemyślane, to była druga ekipa na budowie (pierwsza robiła strop monolit), resztę robimy z mężem z pomocą 1 pana murarza. WSZYSTKO do tej pory przechodziło "przeze mnie", a co do dachu.... dobry fachowiec przyjechał, rozsądnie rozmawiał ze mną, prawdziwy dekarz, a nie dekarz-górnik emeryt... Cóż, co mam teraz powiedzieć...
I nie martw się, biedny miś nie może być ironiczny i złośliwy, bo misie takie nie są.

Madzikk
18-11-2013, 20:52
Dobry Wieczór
Czy ktoś dysponuje zdjęciami dachu z Creaton Terra Optima?
Kolorystyka dowolna, ale najlepiej kolorystyka ciemnobrązowa mile widziana.
I czy w okolicach Krk moze takie dachy obejrzec?

bea_woj
19-11-2013, 12:00
Odsprzedam dachówkę Koramica Actua 10 czerwona angoba. Dachówka podstawowa, krawędziowa, gąsiory. Sklep nie chce jej przyjąć:( Taniej sprzedam

piotrek0m
23-11-2013, 19:58
Więźba się montuje, tylko, że:

Słup lukarny oparty tak jak na zdjęciu? Niektórzy twierdzą, że powinien mieć zacios, a cieśle że wystarczą kątowniki ?

226203

226219

Krokiew zbyt blisko komina, nie zmieści się cegła klinkierowa, nie mówiąc już o 15 cm odległości p.pożarowej konieczne będą wymiany - niestety, jest tak jak w projekcie..

226204

I następna smutna rzecz - przerwana płatew, bo wchodzi prosto w komin - to jest kolejny błąd w projekcie...

226205

Nie wiem czego oczekiwać od biura projektowego za te błędy ?

Andrzej Wilhelmi
23-11-2013, 20:20
Po pierwsze ten słupek powinien stać na murłacie a krokiew powinna być po jego zewnętrznej stronie.
Po drugie w przypadku komina systemowego, który ma dodatkowy wklad i w dodatku izolowany wełną nie ma żadnego zagrożenia pożarowego. Nie widzę takiej potrzeby ale dla świętego spokoju można bok krokwi osłonić blachą. Klinkier startuje nad dachem więc też nie ma problemu a dobry murarz sobie poradzi.
Po trzecie przerwanie platwi na kominie to dość typowa sprawa a wynika z usytuowania komina czasami dość trudnego do przesunięcia. Dla wytrawnego cieśli nie będzie problemu ze zrobieniem obejścia. Twój cieśla jak widać nie jest dość wytrawny więc mogą być problemy. Warto zasięgnąć rady konstruktora (tego możesz oczekiwać od biura projektowego) lub kierownika budowy. Pozdrawiam.

piotrek0m
23-11-2013, 21:52
Po pierwsze ten słupek powinien stać na murłacie a krokiew powinna być po jego zewnętrznej stronie.
Ekipa robi dokładnie jak w projekcie i w projekcie słup stoi na krokwi.



Po drugie w przypadku komina systemowego, który ma dodatkowy wklad i w dodatku izolowany wełną nie ma żadnego zagrożenia pożarowego. Nie widzę takiej potrzeby ale dla świętego spokoju można bok krokwi osłonić blachą. Klinkier startuje nad dachem więc też nie ma problemu a dobry murarz sobie poradzi.

Z tego wynika, że to raczej murarz marudzi i sobie nie poradzi.




Po trzecie przerwanie platwi na kominie to dość typowa sprawa a wynika z usytuowania komina czasami dość trudnego do przesunięcia. Dla wytrawnego cieśli nie będzie problemu ze zrobieniem obejścia. Twój cieśla jak widać nie jest dość wytrawny więc mogą być problemy. Warto zasięgnąć rady konstruktora (tego możesz oczekiwać od biura projektowego) lub kierownika budowy. Pozdrawiam.

Cieśla położy podwalinę i postawi dodatkową belkę przed kominem. Zaraz za kominem jest belka w projekcie i ta zostanie na swoim miejscu.


Dziękuję za odpowiedź,

Andrzej Wilhelmi
23-11-2013, 23:10
Jak z tego widać jest piewszy budynek zaprojektowany przez Twojego projektanta bo doświadczenie ma ogędnie mówiąc mizerne. Pozdrawiam.

Madzikk
24-11-2013, 18:09
moze ktos wrzuci cos pomocnego dla mnie
dla tego domu jaka dobrac dachówkę
typujemy firmę creatona, ale który model to juz ciagle mamy zgryz
: czy dobrac optimę, a moze marysylkę ratio ?

http://www.lk-projekt.pl/projektydomow/440/0022/4da488276e828620_a.jpg

Andrzej Wilhelmi
24-11-2013, 18:36
Sugerowałbym płaską czyli Domino. Pozdrawiam.

bracki88
24-11-2013, 19:47
z Creatona to Optima. Podobny krój ma Brass Topas 13V. Odradzam dachówki z garbem, z uwagi na to że na narożach różnie się to układa pod gąsiorem. Zrobić się da, ale sama taśma kalenicowa brzydko wygląda, a "szczotki: słabo uszczelniają :(

piotrek0m
24-11-2013, 20:53
Do takiego domku, kolor dachówek czerwony:
Meyer-Housen Tandem ...
lub Brass Rubin 9V...
ewentualnie Tondach Holenderka 11...
jeszcze Bogen Inovo
paradoksalnie zamki w Meter-Holsenie i w Tondachu są podwójne... materiał musi być inny stąd ta rozbieżność w cenie :)

http://www.dobredomy.pl/projekt/planetaII

226651
głowa pęka od wyboru - za duży wybór ;)

piotrek0m
27-11-2013, 06:39
Dalsze elementy więźby:

Tu jeszcze przyjdzie śruba:

227046

Daszek nad wejściem, oczywiście dlugośc okapów do korekcji, choć wszędzie są wysunięte dalej niż miały byc w projekcie, w projekcie było 60 cm porobione na 75 cm...

227047

Mocowanie belki daszku w wykutej cegle, fajnie, że oparcie wypadło na stropie, to murarz dobrze wyliczył.

227048

I mocowanie belki daszku na kątownikach, bo niestety ale wypadło na lanym słupku wieńca... szkoda

227049

Ponoć z gwoździami jest tak, że im starszy i bardziej zardzerwiały tym trudniej go wyjąć?
Ponoć prędzej skruszy się spróchniała deska ze starej stodoły niż da się wyciągnąć zardzerwiałego gwoździa - prawda to ?

_unnamed
27-11-2013, 08:38
piotrek0m - pewnie o tym wiesz ale jeśli nie, to ściany szczytowe będzie trzeba podciąć tak aby nie wchodziły między krokwie.

Adam626
27-11-2013, 20:52
Creaton Domino niedostępne od końca września do nowego roku

piotrek0m
29-11-2013, 06:18
Uwaga kierownika budowy co do murłat Murłaty mają wymiar 20 x 14 i są położone pionowo. Kierownik twierdzi, że wyższa krawędź powinna być oparta na murze, bo murłata będzie skręcana i konieczne jest dodanie szpilek - przewiercenie murłaty i wwiercenie sie w wieniec + kotwy mechaniczne tulejowe wbijane i szpilki gwintowane... Szpilki są rozmieszczone co około 1.0 - 1.2 metra. Serio murłata będzie skręcana ?

Andrzej Wilhelmi
30-11-2013, 15:01
Bez względu jaką powierzchnią będzie leżała na wieńcu to będą siły starające się ją obrócić. Przy takim rozstawie kotew nie ma żadnego znaczenia. Chyba kierownik chce się wykazać? Bez obaw. W przypadku gdyby jednak teoretycznie miało się coś dziać to będą wyginane kotwy czyli to je należy zabezpieczyć stosując stalowy kątąwnik mocowany do wieńca. Pozdrawiam.

house1
30-11-2013, 16:02
Mam do was pytanie umówiłem sie z firmą która ma mi układać dachówkę Robem Monza na konkretną kwotę lecz zmieniłem zdanie na dachówkę płaską Brass Turmalin i zostałem poinformowany ze cena z m2 wzrośnie. Proszę o informacje czy trudność ułożenia ww dachówek jest taki sam? czy dachówkę płaską kładzie sie trudniej i dłużej. bo wydaje mi sie ze firma chce mnie naciągnąć na dodatkowe koszta.

bracki88
30-11-2013, 16:13
Płaska nie wybacza błedów, ale tak nawiasem, to dlaczego mają dać taką samą cenę skoro materiał został zmieniony na taki o 50% droższy ? :) Przyrównując do znanej nam branży motoryzacyjnej z tematu o okuciu komina - wymiana sprzęgła w Audi Q7 kosztuje wiecej niż w "dużym Fiacie" :D

Pozdrawiam

house1
30-11-2013, 16:43
to ze jest o 5% czy 50% 90% droższa to sprawa inwestora
ja płace za dachówkę nikt mi jej za darmo nie da
więc jeśli roboty jest tyle samo to na pewno nie przepłacę wole sobie kupić paliwa do Q7 :P

piotrek0m
30-11-2013, 16:52
Bez względu jaką powierzchnią będzie leżała na wieńcu to będą siły starające się ją obrócić. Przy takim rozstawie kotew nie ma żadnego znaczenia. Chyba kierownik chce się wykazać? Bez obaw. W przypadku gdyby jednak teoretycznie miało się coś dziać to będą wyginane kotwy czyli to je należy zabezpieczyć stosując stalowy kątąwnik mocowany do wieńca. Pozdrawiam.

Dzięki, odnoszę podobne wrażenie, że kierownik bardzo dba o mój dach... trochę za bardzo...

Przerwana płatew. To może być błąd w projekcie ? Generalnie z jednej strony komina słup + 1 miecz / z drugiej strony komina drugi słup + jeden miecz. Ten drugi słup będzie leżał na podwalinie. Podwalina obejmie sąsiednie belki stropu terriva. Tak fajnie wyszło, że po jednej stronie komina i po drugiej idą po dwie belki obok siebie... podwalinę można zrobić jeszcze dłuższą, żeby objeła kolejne belki stropu.... kierownik chce żeby to przeliczyć, może dodatkowymi krokwiami wzmocnić dach ? Twierdzi, że słup nie może mieć jednego miecza - lepiej w ogóle zrezygnować z miecza niż dawać tylko jeden ? Kurcze, mam zlecać liczenie, to kosztuje ?

A tutaj pomiędzy słupkami powinien być ściąg stalowy lub belka inaczej słupy się rozjadą ?
227573

Andrzej Wilhelmi
30-11-2013, 16:56
Masz dość dziwne podejście do czyjejś pracy. Dobrze choć, że piszesz "wydaje mi się". Dekarz uczciwie Cię uprzedził, że będziesz musiał zapłacić więcej bo układanie płaskiej dachówki to zupełnie inna robota. Dobrze to świadczy o Twoim dekarzu bo wie o co chodzi. Pozdrawiam.

bracki88
30-11-2013, 17:06
A tutaj pomiędzy słupkami powinien być ściąg stalowy lub belka inaczej słupy się rozjadą ?
227573

Przewiązania na płatwiach z kantówki 16x8 z wrębami na 2,5cm na płatwi wystarczą. Jeden przy ścianie a drugi za pierwszymi krokwiami.

Andrzej Wilhelmi
30-11-2013, 17:09
Przerwana płatew. To może być błąd w projekcie ?... kierownik chce żeby to przeliczyć, może dodatkowymi krokwiami wzmocnić dach ? Twierdzi, że słup nie może mieć jednego miecza...

Jak widać Twój kierownik ma nieuporządkowaną wiedzę. Znowu chce się wykazać tam gdzie to jest zbyteczne. Przerwana płatew to nic złego i zdarza się dość często. Skrajne słupy mają właśnie po jednym mieczu bo nie mogą mieć drugiego! Jak Twojemu kierownikowi coś nie pasuje to niech sam przeliczy. Można pomyśleć nad wykonaniem obejścia komina elementem stalowym co pozwoli utzymać ciągłość płatwi i ewentualnie tym powinien się zająć Twój kierownik o ile to potrafi. Pozdrawiam.

house1
30-11-2013, 17:38
Masz dość dziwne podejście do czyjejś pracy. Dobrze choć, że piszesz "wydaje mi się". Dekarz uczciwie Cię uprzedził, że będziesz musiał zapłacić więcej bo układanie płaskiej dachówki to zupełnie inna robota. Dobrze to świadczy o Twoim dekarzu bo wie o co chodzi. Pozdrawiam.

Ok rozumiem, czy mógłbyś powiedzieć mi ile może podnieść na 1m2 ?

Andrzej Wilhelmi
30-11-2013, 17:50
Tyle ile uzna za stosowne. Te sprawy ustala się przed rozpoczęciem robót. Jak się nie dogadasz to będziesz musiał poszukać innego dekarza. U mnie byto wzrosło o minimum 20,- za 1 m2. Do tego trochę drożej naroża i kalenice. Pozdrawiam.

house1
30-11-2013, 18:11
Tyle ile uzna za stosowne. Te sprawy ustala się przed rozpoczęciem robót. Jak się nie dogadasz to będziesz musiał poszukać innego dekarza. U mnie byto wzrosło o minimum 20,- za 1 m2. Do tego trochę drożej naroża i kalenice. Pozdrawiam.


jak by mi podniósł o 20zł na metrze to raczej żadnej współpracy by nie było miedzy nami
ale dzięki za odpowiedz

piotrek0m
30-11-2013, 21:04
Można pomyśleć nad wykonaniem obejścia komina elementem stalowym co pozwoli utzymać ciągłość płatwi i ewentualnie tym powinien się zająć Twój kierownik o ile to potrafi. Pozdrawiam.

Nie potrafi, nad czym ubolewam... wpisze takie uwagi jak poniżej do dziennika budowy i jestem pozamiatany :

- Słupy drewniane podtrzymujące płatwie są wyższe o ok. 30 - 40 cm od projektowanych - konieczna zgoda projektanta. (przekrój 16 x 16)
- Niewłaściwa wysokość mocowania mieczy na wysokości słupów: nad garażem za wysoko o ok. 25 cm; nad cz. mieszkalną - część mieczy za wysoko o ok. 30 cm;
- Na daszkach wejść/wyjść i lukarn brak deski kalenicowej.
- Połączenie krokwi i płatwi dla daszków nad wejściem frontowym i nad tarasem wykonać jako nieprzesuwne - nie zapewnia nam tego gwóźdź krokwiowy. Wymagane połączenie na płytki perforowane kątowe lub krokwiowe BMF.

Kolizja płatwi z kominem. Rozwiązanie zamienne należy uzyskać od uprawnionego projektanta konstrukcji budowlanych. Nie wyrażam zgody na oparcie dodatkowego słupa na stropie i zastosowania pojedynczych niesymetrycznych mieczy! Znaczne zwiększenie wysokości słupów głównych więźby - należy uzyskać zgodę od uprawnionego projektanta konstrukcji budowlanych na zastosowane rozwiązanie, szczególnie że dociążamy dach pełnym deskowaniem i papą. NALEŻY O TYM POINFORMOWAĆ PROJEKTANTA ABY DO OBLICZEŃ PRZYJĄŁ PRAWIDŁOWE ZESTAWIENIE OBCIĄŻEŃ.

lukarna / dach:

227651

_olo_
30-11-2013, 21:49
hehe, czyli co, kręci kierownik bata na siebie bo to on zdaje się nie dopilnował tego, aby roboty były wykonane zgodnie z projektem technicznym, przez co teraz są te problemy z wykonaniem więźby zgodnie z projektem ?

Andrzej Wilhelmi
01-12-2013, 09:33
No właśnie! A gdzie był kierownik jak stawiano więźbę? Kto zdecydował o zmianach? Kto zdecydował o przesunięciu komina lub o podwyższeniu płatwi (dłuższe słupy) co zmieniło jej lokalizację. Wygląda na to, że jest to samowola budowlana. Kierownik poczuł strach u dupy i zaczyna się bronić ale jest trochę za późno. Mogę tylko przypuszczać, że akceptował zmiany nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Kolejne pytanie to na jakiej podstawie cieśla wykonał tą więźbę (ma obowiązek zgodnie z projektem). Widać z tego, że możesz mieć poważne klopoty. Rozwiązania są dwa: pierwsze to doprowadzenie wszystkiego do stanu zgodnie projektem a drugie to zlecenie projektantowi naniesienia zmian lub wykonania projektu powykonawczego. Pozdrawiam.

piotrek0m
02-12-2013, 06:47
Chodzi o to, że więźba jest zgodnie z projektem wykonana... komin na miejscu... stawiam na błąd w projekcie... wyjście będzie takie, że pewno wynajmę projektanta, sprawdzi on stan w naturze, sprawdzi projekt i zawyrokuje co jest przyczyną... jak biuro projektowe, to zwrócę się o zwrot poniesionych kosztów... jak cieśla... to samo... jak murarz - to pewno nic nie zrobię, bo akceptowałem te zmiany ;) No a obejscie komina się przeliczy... projekt zamienny się wykona.

Andrzej Wilhelmi
02-12-2013, 23:32
Skoro więźba jest zgodnie z projektem to kierownik budowy nie może mieć uwag. Dlaczego nie chce odebrać więźby? Pozdrawiam.

hokejgk1
03-12-2013, 07:25
Czegoś nie kumam, a na rzucie konstrukcji więźby była ta kolizja ???
Wklej Pan rzut więźby ...

piotrek0m
03-12-2013, 08:35
Po kolei, kierownik dupa... jak przejrzał po raz kolejny projekt, to okazało się, że nie ma kolizji, projekt jest poprawnie wykonany. Kolizja powstała najpewniej w wyniku dalszych prac - jeszcze nie wiem na jakim etapie, ale teraz to nie ma znaczenia. Trzeba opracować rozwiązanie:


Tak wygląda stan obecny:

228153

Cieśle chcą postawić slup na podwalinie, strop od spodu wygląda tak:

228154

Po bokach komina są po 2 belki stropowe, aczkolwiek podwalinę można wydłużyc, żeby obejmowała jeszcze dalsze belki... nie... dla kierownika to niedopuszczalne i trzeba liczyć i zastosować jakieś wzmacniane konstruckję, że chyba taniej będzie zlikwidowac komin... serio serio !

house1
03-12-2013, 10:10
Potrzebuję fachowej porady która dachówka będzie lepsza Creaton Domino czy Braas Turmalin
cena taka sama i nie wiem co brać?

fotohobby
03-12-2013, 15:09
Co to znaczy "lepsze" ?
Swoją funkcję obydwie będą pełnić...
To nie sa takie same dachowki i dają trochę inny efekt końcowy.
Piszac, że sa w takiej samej cenie masz na myśli kompletna wycenę Twojego dachu ? To trochę dziwne, bo Turmalin wychodził trochę taniej, kiedy ja prosiłem o wyceny.
Oobiście jeśli cena byłaby taka sama, wybrałbym Domino.

markoz86
05-12-2013, 23:04
Witam mam kilka pytań dot. dachówki ostatnio byliśmy z mężem oglądać i w przyszłym tyg. chcemy zamówić.
zastanawiamy się między dachówką Brass Rubin 9V antracyt,a Creaton titania czarna mat angoba cenowo podobnie wychodzi a jak jakością? Creaton to podobno cały ma jednolitą barwę i po cięciu lub uszkodzeniu nie trzeba malować, a Brass jest tylko malowany z zewnątrz? i jak coś odpryśnie to trzreba to pomalować czy ktoś się z tym spotkał jak to wygląda takie malowanie dachówki? nie ma potem różnicy ? dla mnie trochę śmieszne rozwiązanie . Proszę o wypowiedź użytkujących :)

markoz86
05-12-2013, 23:14
POMYŁKA jeśli chodzi o Creatona to chodziło mi o PREMION

house1
06-12-2013, 17:10
Ostatnio oglądałem kilka dachów z dach. płaską jedna zrobiła na mnie kolosalne wrażenie :D dachówka Meyer Holsen Piano
czy ktoś może mi coś powiedzieć o tej dachówce?

Nowy25
06-12-2013, 20:49
markoz86
Ja wybrałem Creatona Premion czarna matowa angoba - dach wygląda super, ale to oczywiście rzecz gustu.
Przy wyborze brałem jeszcze pod uwagę Bogen Innovo 10, wyceniali trochę taniej ale gąsiory które proponowali mniej podobały się mojej żonie :)

wesola9
07-12-2013, 04:41
Na razie prace wstrzymane, ale mi tutaj już coś nie pasuje 228910
(mam nadzieję że zdjęcie weszło "problem pierwszego razu")
do momentu membrany wszystko było ok, ale wczoraj byłem z wizytą niezapowiedzianą i nakryłem majstra jak z gwinta pobierał, a pomocnicy sobie coś tam robili. efekty niedopilnowania widoczne na zdjęciu. folia chyba nie powinna być nałożona na łatach, a jest jak widać różnie, na pierwszym planie na łatach, a nad wysuniętym zadaszeniem pod łatami. dzięki temu mam możliwość wyboru (może o to chodzi? :-)) wczoraj im podziękowałem i chyba zrezygnuje całkowicie z ich usług. alkohol w pracy hmm...
czy jest to jeszcze do uratowania? tym bardziej że śnieg przykrył to wszystko.
pozdrawiam
Artur
i jeszcze zaproponowali mi że dachówka krańcowa będzie wystawała za krokwie 19cm! (trochę dużo?)
pytanie - dlaczego?
odpowiedź - bo tak wyszło
228911228911

bracki88
07-12-2013, 08:05
Inna ekipa robiła więźbe a inna ma kłaść dachówkę ?

wesola9
07-12-2013, 08:55
Ta sama ekipa od humusu po sam dach miała być (ale chyba coś się zmieni)
co do pozostałej części pracy żadnych zastrzeżeń, ściany proste że aż pan od okien nie mógł się nadziwić.
domów postawionych kilka w okolicy, widziałem, byłem kilka razy na innej budowie podpatrzeć jak robią.
A tu jak przychodzi do dachu to jakoś dziwnie się zaczynaja zachowywać. Już wcześniej były symptomy ale mając na uwadze ich wcześniejszą pracę nie przyłożyłem do tego dostatecznej uwagi.
Jednym z objawów było to że chcieli 7metrowe krokwie wciągać i montować na pietrze.(3osoby) dopiero po interwencji/propozycji przygotowanie odbyło się na dole a montaż przeprowadzono przy pomocy dźwigu (chyba tak łatwiej, lepiej i bezpiecznej) tylko że do tego został zaangażowany ojciec obecnego majstra, który w pociągną robotę jak należy.
Coś mi się wydaje że ojciec mu zawsze pomagał, a na mojej budowie został sam (wypchnięte z gniazda pisklę się chyba nie umie wznieść :-/) SZKODA ŻE NA MOJEJ BUDOWIE

Andrzej Wilhelmi
07-12-2013, 09:35
Nie bardzo rozumiem czy z każdej strony ma wytawać po 19 cm? Skoro tak to daje 38 cm. Wystarczy zatem odjąć jedną dachówkę i po sprawie. Skoro robiła więźbę ta sama ekipa to na etapie więźby powinna odpowiednio wystawić skrajne krokwie. Podobnie rzecz się ma z przedłużoną częścią dachu. Dachówki skrajne powinny idealnie przejść w podstawowe. Natomiast gdyby się nie udało to takie wysunięcie może też przynieść ciekawy choć nie zamierzony efekt. Zabrakknie natomiast w kilku miejscach krycia wstępnego na tym wysunięciu (koniecznie należy to uzupełnić). Na łatach można bezpiecznie wysunąć do 40 cm. W załączeniu zdjęcia z wybranych moich realizacji gdzie wysunięcie było zamierzone.
Pozdrawiam.

markoz86
07-12-2013, 21:41
Tak tylko boję się tych malowanych tylko po zewnętrznej stronie, że będzie odpryskiwać, a te koloryzowane w masie trochę droższe ale chyba zostanę przy Creaton Titania, cenowo w miarę ok. a za to spokój na długie lata. W poniedziałek zakupy :)

house1
07-12-2013, 21:51
Mam zamiar zakupić Meyer Holsen Piano sprzedawca zadał mi pytanie jak będzie układana dachówka czy w rzędzie czy na mijano
majster chce na mijano to sie mu nie dziwie bo nie będzie tak widać ewentualnych błędów
proszę o jakieś sugestie

bracki88
07-12-2013, 23:27
Do "na mijano" trzeba kupić połówki naroży. Dziwie się majstrowi, bo więcej roboty z "na mijano" :D

Andrzej Wilhelmi
08-12-2013, 08:46
Oba sposoby montażu poprawne. Natomiast Twój majster jak widać ma trochę doświadczenia w tego rodzaju pokryciach skoro taki spsób proponuje. Sposób na mijankę nie ukrywa błędów montażowych, ukrywa naromiast niedoskonałości (krzywizny) dachówki. W celu uzyskania porządanego efektu przy układaniu linia w linię każdy pionowy rząd musi być idealnie ustawiony a czasami trzeba selekcjonować dachówki. Szczególnie to widać na dachówkach glazurowanych. Akurat Mayer-Holsen ma jedne z najprostszych. Oczywiście wybierz sposób który Tobie się bardziej podoba. Pozdrawiam.

house1
08-12-2013, 09:17
Do "na mijano" trzeba kupić połówki naroży. Dziwie się majstrowi, bo więcej roboty z "na mijano" :D

owszem trzeba dokupić połówki lecz cena taka sama
dla przykładu dla dachówki w rzedzi musze mieć np 100 szt dach szczytowej lewej i prawej
dla na mijano 50 dach szczytowej lewej i prawej i 50 szt połówek dach szczytowej lewej i prawej

house1
08-12-2013, 09:38
Oba sposoby montażu poprawne. Natomiast Twój majster jak widać ma trochę doświadczenia w tego rodzaju pokryciach skoro taki spsób proponuje. Sposób na mijankę nie ukrywa błędów montażowych, ukrywa naromiast niedoskonałości (krzywizny) dachówki. W celu uzyskania porządanego efektu przy układaniu linia w linię każdy pionowy rząd musi być idealnie ustawiony a czasami trzeba selekcjonować dachówki. Szczególnie to widać na dachówkach glazurowanych. Akurat Mayer-Holsen ma jedne z najprostszych. Oczywiście wybierz sposób który Tobie się bardziej podoba. Pozdrawiam.

Wydaje mi sie że bardziej efektywniej wygląda dachówka na mijano nie widać tak lini gdzie dachówki sie łączą

bracki88
08-12-2013, 09:48
Turmalin "na mijanke"
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/545fee6e4f3b.jpg (http://naforum.zapodaj.net/545fee6e4f3b.jpg.html)

Andrzej Wilhelmi
08-12-2013, 10:01
Domino glazura montowana bez przesunięcia. Pozdrawiam.

bracki88
08-12-2013, 10:44
I jeszcze daszek na altance na mijanke
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/876f3ba06f70.jpg (http://naforum.zapodaj.net/876f3ba06f70.jpg.html)

house1
08-12-2013, 15:16
dzieki bracki88 i Andrzej Wilhelmi

nie wiem czemu ale na altance bardziej mi sie ta dachówka podoba tzn na mijano
albo to złudzenie ale na mijano nie widać tak przerw miedzy dachówkami

sabina1388
09-12-2013, 20:28
witam znalazłam w sieci zdjęcie domku i mega podoba mi się dachówka czy wie ktoś jaki to kolor producent??? błagam odpiszcie pozdrawiam serdecznie Sabina i Marek

bracki88
09-12-2013, 20:44
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/e8f16834f21a.jpg (http://naforum.zapodaj.net/e8f16834f21a.jpg.html)

Wygląda podobnie jak to :) Na moje oko wygląda jak Roben Monza Plus :)

hokejgk1
09-12-2013, 22:14
POTWIERDZAM:
Patrząc na wygląd gąsiora podstawowego, na denko gąsiora kalenicy, oraz na początek gąsiora pół okręgłego naroży na 99.99% ROBEN MONZA PLUS CZARNOBRĄZOWA :D

wesola9
10-12-2013, 12:53
Pokazuję wam swój dach (ale powinienem się wstydzić? czy....?)

Czy dobrze robię kończąc współpracę z wykonawcą?
pozdrawiam
Artur

229408
229409
229410
229411
229412

house1
10-12-2013, 13:21
może ktoś z was mi poleci dobra membranę w składach budowlanych polecili mi : Membrana dachowa VENTIA GOLG / 75m2
dobra? bo sie w tym temacie nie znam

wesola9
10-12-2013, 13:33
może ktoś z was mi poleci dobra membranę w składach budowlanych polecili mi : Membrana dachowa VENTIA GOLG / 75m2
dobra? bo sie w tym temacie nie znam

Kupiłem DORKEN'a DELTA®-MAXX
Była chyba promocja bo za rolkę (75m2) dałem niecałe 570zł
mówią że jest dobra, a czasem słyszę że b.dobra.
Przetrzymała w każdym razie KSAWEREGO (śnieg, deszcz, wiatr)

Pozdr Artur

house1
10-12-2013, 13:51
Kupiłem DORKEN'a DELTA®-MAXX
Była chyba promocja bo za rolkę (75m2) dałem niecałe 570zł
mówią że jest dobra, a czasem słyszę że b.dobra.
Przetrzymała w każdym razie KSAWEREGO (śnieg, deszcz, wiatr)

Pozdr Artur


ja dostałem za rolkę niecałe 270zł za 75m2
szukam w necie informacji ale nie ma....
może ktoś by rzucił okiem na parametry:

Parametry techniczne membrany VENTIA GOLD :




gramatura [g/m2]


150

ilość warstw


3

paroprzepuszczalność [g/m2/24h]


3200 g/m2/24h
38°C/85%RH
Lyssy

współczynnik paroprzepuszczalności Sd [m]


0,02

klasa odporności na przesiąkanie
przed i po starzeniu sztucznym


KLASA W1

wytrzymałość na rozrywanie
wzdłuż [N/5cm]
w poprzek [N/5cm]



150

165

maksymalna siła rozciągająca
wzdłuż [N/5cm]
w poprzek [N/5cm]






350

210



Grubość [mm]


0,70

materiał


Włókniny polipropylenowe połączone z polipropylenowym filmem mikroporowatym

Reakcja na ogień


E

wymiary rolki [m]


1,5 x 50

możliwość zastosowania na pełne deskowanie


TAK

tomraider
10-12-2013, 14:03
Czy dobrze robię kończąc współpracę z wykonawcą?

Bardzo dobra decyzja , spóżniona ale jeszcze nie ma tragedii.

wesola9
10-12-2013, 14:20
Ano spóźniona, bo nie wlazłem wcześniej na dach, to po pierwsze a po drugie to za późno się zacząłem tematem interesować, więc po części to moja wina.
Ale tak jak pisałem wcześniej czujność została uśpiona przy wykonywaniu prac murarskich, było dobrze (na 4/4+) to muszę przyznać.
Dach jednak to dziedzina w której nic mi nie doradził, i jak widać nie wyszło mu za dobrze.
Jutro jeszcze czeka mnie wizyta inspektora/kierownika/nowego wykonawcy (któremu współczuje poprawek) i decyzja jak to naprawić.

pozdr
Artur

bracki88
10-12-2013, 18:03
może ktoś z was mi poleci dobra membranę w składach budowlanych polecili mi : Membrana dachowa VENTIA GOLG / 75m2
dobra? bo sie w tym temacie nie znam

Tyvek Solid. Rolka za 330.

markoz86
10-12-2013, 18:15
markoz86
Ja wybrałem Creatona Premion czarna matowa angoba - dach wygląda super, ale to oczywiście rzecz gustu.
Przy wyborze brałem jeszcze pod uwagę Bogen Innovo 10, wyceniali trochę taniej ale gąsiory które proponowali mniej podobały się mojej żonie :)

A mogę spytać o cenę jaką Pan otrzymał za m2 Premiona i jaki metraż dachu?

bracki88
10-12-2013, 18:21
Zastanawiałem się jak dekarz pracuje na dachu, jak ma tak zagracone dachówka... a teraz będzie ją jeszcze musiał zdjąć z dachu :( Więźba też bez szału :( Zaciosy wycinane na oko :) Jeśli załacone jest prosto (równolegle do okapu), to pozostaje tylko klinowanie, bo jeśli murłaty są tak położone jak na zdjęciu to różnica wysokości jest na pewno. Warto też sprawdzić poziom płatwi, bo podniesieniem słupa tez można podrównać. Szkoda materiału :(

wesola9
10-12-2013, 19:21
No w tym sęk że to nie był dekarz chyba, (choć i on i ojciec to już domów nastawiali że cho cho.... i stoją, a ja to się czepiam bo nie chcę zapłacić za wykonaną pracę).
Dekarz to teraz wchodzi i dachówka będzie zdjęta. Mam nadzieję że coś się z tego jeszcze poskłada.
Na marginesie to gość jeszcze chce żebym mu za to zapłacił. masakra jakaś, do sądu chce iść i inspektora nasłać, chyba tylko żeby potwierdził moją decyzję.

Nowy25
10-12-2013, 19:35
markoz86
wysłałem na priva

bracki88
10-12-2013, 19:57
Nie uważam sie za nie wiadomo jakiego fachowca, ale tutaj widać brak podstaw, choćby ciesielstwa. Tak upadnięte łaty na końcach nie wynikają z krzywego drzewa, tylko niskiej staranności wykonania. Krańcowa krokiew tam przymocowana kątownikiem i płytką perforowana nie ma prawa bytu. Jak to okuć blachą? Na okuciu widać za bardzo docisniętego farmera, a co dopiero taki kwiatek pod blachą. Tak zbita murłata to prowizorka. Wystraczyło kupić tubkę kotwy chemicznej albo zwykłą kotew i wiertarka. Niestety to zajmuje czas i więźbę będą stawiać w tydzień a nie w 3 dni. Czasy są jakie są i każdy chce zrobić tanio i szybko. Owszem da się tak robić, ale z pewnością nie dachy :(

wesola9
10-12-2013, 20:53
Właśnie dostałem info że powinienem być zadowolony bo dach się nie przewrócił jak KSAWERY szalał.
wiec dach jest dobrze zrobiony i mam zapłacić !!!!!
ŁOŁ...
Normalnie relacja na żywo nie będe już zaśmiecał forum (albo jakiś wątek specjalny założę nowy)
chyba z kierownikiem też pojadę (jestem tutaj delikatny), był i mówił że jest dobrze, będzie bezpiecznie ładnie.
ale mi się duet trafił.

a i jeszcze jedno 45 tys za postawienie 83m2 razem z dachem + garaż 30m2 to mało? chyba nie aż tak. i nie żałowałem na materiały kupowałem co sobie jegomość życzył. Mam tam w końcu mieszkać.
pozdr

Andrzej Wilhelmi
11-12-2013, 00:31
Tak się dzieje jak murarz do tego kiepski co widać po wieńcu bierze się za dach. Tak jak wspomniał "bracki88" to partackie i nie profesjonalne wykonanie. Fatalnie wykona więźba i niewyprowadzony dach. Łaty cięte piłą łańcuchową co skutkuje zachlapaniem folii olejem. Czy kierownik odebrał więźbę i potwierdził to stosownym wpisem w dziennik budowy? Tak to już jest, że takie miernoty mają uprawnienia. Gdy wykonawca miernota i kierownik miernota to taka wspólnota stworzy takiego knota! Jak masz pisemną umowę to odmów zapłaty na piśmie i zagróź, że wystąpisz o zwrot za zniszczony materiał i koszty przeróbki. Kierownika spytaj czy jest ubezpieczony bo w drastycznym przypadku może się okazać, że więźbę trzeba będzie rozebrać i postawić jeszcze raz. Może jestem trochę złośliwy ale nie toleruję takich partaczy. Pozdrawiam.

house1
11-12-2013, 13:36
mam pytanie odnośnie papy ICOPAL W/PET-SBS papa wierzchniego krycia
dużo osób ją zachwala cena też nie mała warto? czy lepiej zwykłą
jestem na etapie jednak wyboru papy czemu?
90% znanych mi dekarzy tylko chce pape, sprzedawcy handlowcy -100% membrane :bash:
wiec posłucham sie kogoś kto dachy kładzie :)

Adam626
11-12-2013, 19:51
Będę wdzięczny za ocenę tego co widać na obrazkach.

Przy okazji do :"house1" - na moich obrazkach własnie papa W-Pet SBS Icopal. Podobno jest ok.


http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_7104.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_7111.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_7113.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_7114.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_71161.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_71171.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_71181.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_71190.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_71191.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_71212.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_71232.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_7124.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_7125.jpg
http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/img/IMG_7127.jpg

Andrzej Wilhelmi
11-12-2013, 22:00
Przy takim wykonaniu okapu rynna jest opuszczona i pojawia się bardzo szeroki pas nadrynnowy. Nie wiem czemu służy postawienie do góry tylnej części pasa nadrynnowego? Być może w mniemaniu Twojego dekarza zabezpiecza przed nawiewaniem śniegu natomiast bardzo skutecznie zablokuje (zdławi) przepływ powietrza pod pokryciem. Utrudni to poprawną wentylację co może skutkować skróceniem żywotności dachówki. Jest to złe rozwiązanie. Druga łata faluje nie zanosi się na to że płaszczyzna dachu będzie wyprowadzona. Pozdrawiam.

Adam626
11-12-2013, 23:31
Andrzej, czyli nie wyginać tej blachy?

Jak powinny być wyprowadzone te łaty? poziomowane i mocowane np na kliny do wyrównania poziomów?

Jak poza tym, jesli chodzi o odprowadzenie skroplin z wstępnego krycia?

Andrzej Wilhelmi
12-12-2013, 00:53
Nie wyginać!
Jak się rozciągnie żyłką po całej długości połaci na łacie to wyjdą wszystkie wybrzuszenia i zapadnięcia. Tak samo trzeba zrobić na łacie tuż przy kalenicy. Na podkładki najlepiej użyć cienkiej sklejki wodoodpornej (ja stosuję sklejkę grubości 4 mm). Są również miejsca gdzie należy podebrać kontrłatę. Do tak wyprowadzonych łat bazowych równa się całą połać. Skropliny sobie spłyną na kapinos wierzchniego pasa nadrynnowego. Pozdrawiam.

Jan P.
12-12-2013, 15:15
To zagięcie przy tym spadku jest niezbędne. Krycie dachówka nie jest szczelne , podwiew zawsze będzie , no chyba ,że położysz na wapno.Pozdrawiam Jan.

Andrzej Wilhelmi
12-12-2013, 17:30
Mamy tutaj różny pogląd w tej sprawie. Przy tak płaskim dachu wentylacja jest bardzo ograniczona a nawiewanie śniegu niezbyt duże i będzie bez względu na to czy zrobimy to odgięcie czy nie. Skoro zostało zastosowane takie odgięcie to w jakim celu jest kratka z grzebieniem? Wystarczyło postawić pierwszą łatę na sztorc i zastosować sam grzebień? Pozdrawiam.

Jan P.
12-12-2013, 17:41
Tu nie chodzi o nawiewanie śniegu. Gdy rynna jest zablokowana lodem i przychodzi odwilż to woda "płynie" po pasie i wtedy odbój nie pozwala na przeskoczenie . Kratka może być lub nie. Jan.

Andrzej Wilhelmi
12-12-2013, 17:57
A jak woda przeskoczy to co się stanie??? Spłynie tak jak ta z topniejącego śniegu. Do tego w tm konkretnym przypadku rynna jest bardzo nisko i zjawisko, o którym piszesz jest tylko hipotetyczne. Serdecznie Cię pozdrawiam.

Adam626
12-12-2013, 19:38
Fajna dyskusja Panowie, a wnioskuję z niej ze obróbki mam zrobione dobrze:)

Jan P.
12-12-2013, 19:46
Fakt , że zjawisko "cofki " zdarza się rzadko ale .... na wszelki wypadek to i ksiądz nosi:) Pozdrawiam Cię .Jan.

house1
12-12-2013, 22:42
jaka spinka pasuje do dachówki Meyer holsen piano
uniwersalna J czy moze jakas "specjalna?

piotrek0m
13-12-2013, 12:37
Mi do Meyera-Holsena sprzedali spinki w "zestawie" do zamawianej dachówki. Nie wnikalem czy specjalna czy zwykla, a specjalna to tylko cena była ?

house1
13-12-2013, 13:06
Mi do Meyera-Holsena sprzedali spinki w "zestawie" do zamawianej dachówki. Nie wnikalem czy specjalna czy zwykla, a specjalna to tylko cena była ?

Dokładnie cena specjalna, ponad 2 więcej niż za zwykłą spinke

a masz dachówke M-H Piano?

Jesli ktoś ma taką spinkę to poproszę o zdjęcie lub ewentualnie link internetowy

house1
13-12-2013, 13:38
Już wiem jaka R32 i jest droższa od J

młotek
13-12-2013, 19:32
Jeśli masz na myśli spinka uniwersalną do dachówki MDR32 to nie można przy jej pomocy ułożyć " Piano" na mijankę.

house1
16-12-2013, 14:21
Jeśli masz na myśli spinka uniwersalną do dachówki MDR32 to nie można przy jej pomocy ułożyć " Piano" na mijankę.

dziwne bo ww spinka ponoć pasuje i na mijanke i w rzędzie ale taką informacje otrzymałem od handlowcy M-H

bracki88
16-12-2013, 16:10
Nie robiłem z Piano, ale w Turmalinie spinki, te zapinane na rynienki, najzwyklej podnoszą dachówkę zakładaną na nie. Próbowaliśmy wyginać pod innym kątem itd, ale to nic nie daje :(

młotek
16-12-2013, 19:27
dziwne bo ww spinka ponoć pasuje i na mijanke i w rzędzie ale taką informacje otrzymałem od handlowcy M-H

Daj link do tej spinki.

house1
18-12-2013, 21:42
http://allegro.pl/folnet-spinka-uni-do-dachowki-ceramicznej-md-r32-i3811399479.html

młotek
19-12-2013, 19:14
A więc na pewno nie pasuje na mijankę. A w rzędzie- wszystko zależy od jej długości. Nie pamiętam w tej chwili, jaka długość jest odpowiednia.

lockter
21-12-2013, 08:53
Potrzebuję porady ws jak najlepiej wykończyć daszek wychodzący ze ściany. Tak aby nie zaciekało i wyglądało dobrze. Jest to daszek na drewno, przykryty dachówką wchodzącą w warstwy ocieplenia. Można uszczelnić to pianą i normalnie otynkować ale wtedy ewentualna wymiana dachówki to rozwalenie tynku, był pomysł aby nie uszczelniać i zostawić jak jest a tylko dać ołowianą taśmę kominową ale jakoś mi to nie pasuje - bedzie kiepsko wyglądać.

Macie jakiś pomysł jak to zrobić aby nie zaciekało i wyglądało dobrze?

231221231222

bracki88
21-12-2013, 11:34
obróbka blacharska + kołki fido

Andrzej Wilhelmi
21-12-2013, 19:58
Taka przybudówka nie powinna być związana z budynkiem. Masz mostki na krokwiach i nie potrzebnie wpuszczone w izolację dachówki. Do tego jakaś dziwna blaszana obróbka okapu po co? Tak mały daszek nie wiele ochroni choć zawsze. Jak by była szpara pomiędzy dachówką a ścianą to tam nic nie przeleci a jak coś po ścianie to żaden problem. Zrobiłbym to tak: obróbkę okapu bym wywalił a dachówki przy ścianie zaciął skośnie na styk ze ścianą. Po otynkowaniu ściany jak już bardzo chcesz styk tynku z dachówką można uszczelnić bezbarwnym silikonem dekarskim. Pozdrawiam.

lockter
21-12-2013, 20:31
Taka przybudówka nie powinna być związana z budynkiem. Masz mostki na krokwiach i nie potrzebnie wpuszczone w izolację dachówki. Do tego jakaś dziwna blaszana obróbka okapu po co? Tak mały daszek nie wiele ochroni choć zawsze. Jak by była szpara pomiędzy dachówką a ścianą to tam nic nie przeleci a jak coś po ścianie to żaden problem. Zrobiłbym to tak: obróbkę okapu bym wywalił a dachówki przy ścianie zaciął skośnie na styk ze ścianą. Po otynkowaniu ściany jak już bardzo chcesz styk tynku z dachówką można uszczelnić bezbarwnym silikonem dekarskim. Pozdrawiam.

Mostki akurat tutaj mi nie przeszkadzają bo to ściana garażu, który i tak będzie prawie lub wcale nieogrzewany.

Co do blachy to w zasadzie nie wiem po co ona, ale podejrzewam że dla zabezpieczenia podbitki, która i tam miała być. Żeby jej nie podciekało od czoła bo brak tam będzie i rynny. A na pewno po prostu blacha została z dachu więc dali i tam.

Ale pomysł z pozostawieniem pustki od ściany jest niezły, musieliby przenieść łaty niżej i przesunąć niżej dachówki ale to jest jeszcze do zrobienia. Wtedy też i sens tej blachy na okapie byłby żaden nawet jeśli od czoła tez miałaby być jakaś deska okapowa. Wystająca dachówka by ją chroniła od góry prawda?

A może głupie pytanie ale nie wiem - czym ciąć dachówki tak aby za bardzo nie poniszczyć? Flexem i jakąś tarczą do kamienia?

Andrzej Wilhelmi
21-12-2013, 21:06
Dachówki tniemy tarczą diamentową (miękką do bardzo twardej dachówki, twardą do miękkiej i cementowej). Oczywiście dachówki należy wysunąć tak jak wysuwa się je do rynny. Powstanie wówczas naturalny okap. Natomiast ostatni rząd dachówek należy uciąć pod skosem całkowicie usuwając górny poprzeczny zamek. Będzie ładniej (to oczywiście rzecz gustu) i nie będzie zastoin wody oraz zalegania różnych śmieci. Konieczne będzie wywiercenie otworów w dachówkach pod wkręty mocujące. Łebki wkrętów należy uszczelnić bezbarwnym silikonem dekarskim. Pozdrawiam.

lockter
21-12-2013, 21:19
Dachówki tniemy tarczą diamentową (miękką do bardzo twardej dachówki, twardą do miękkiej i cementowej). Oczywiście dachówki należy wysunąć tak jak wysuwa się je do rynny. Powstanie wówczas naturalny okap. Natomiast ostatni rząd dachówek należy uciąć pod skosem całkowicie usuwając górny poprzeczny zamek. Będzie ładniej (to oczywiście rzecz gustu) i nie będzie zastoin wody oraz zalegania różnych śmieci. Konieczne będzie wywiercenie otworów w dachówkach pod wkręty mocujące. Łebki wkrętów należy uszczelnić bezbarwnym silikonem dekarskim. Pozdrawiam.

Bardzo dziękuję za porady, teraz czas na przetrawienie i realizację :)

piotrmason
26-12-2013, 12:46
To ja pochwalę się moim dachem. Dachówka Wienerberger actua angoba szlachetna kolor grafit, deska szczytowa pomalowana 4 warstwami: 1: sadolin base, 2: sadolin classic jasny dąb, 3 i 4 sadolin TINOVA dąb, efekt miał być taki, jak na foto, czyli idealnie dopasowany po okna i rolety w kolorze złoty dąb plus podobno gwarancja 12 lat na farbę tinova, ale w to raczej nie wierzę ;P Opierzenia z blachy anthracynk firmy VMZinc.

231873 231874

bracki88
26-12-2013, 13:04
Jeśli któryś ze szczytów jest w ekspozycji na południe, to nawet 40 lat gwarancji nie pomoże :( ładny domek

piotrek0m
27-12-2013, 16:39
Jeśli któryś ze szczytów jest w ekspozycji na południe, to nawet 40 lat gwarancji nie pomoże :( ładny domek

Proszę rozwinąć tę myśl, co to znaczy, że jak szczyt jest na południe to co ???

bracki88
27-12-2013, 17:06
Chodzi o to, że nie ma środka który zabezpieczy drewno w 100% przed UV i warunkami atmosferycznymi. Taka deska szczytowa, w zwykłym cyklu letnim, caly dzień palona jest słońcem, później się chłodzi, drewno pęka. Następnie wchodzi tam woda (bo deszcz lubi czasem popadać, nawet w lecie),bo tak naprawdę one nie są wcale osłonięte... . Ja daje tym szczytom 2 lata, i będzie trzeba je malować na nowo. Proszę zrobić test - kupić najlepsze drewniane meble ogrodowe, i spróbować zostawić je 2 sezony na zewnątrz i nie przykrywać :)

piotrmason
27-12-2013, 18:06
Jeśli któryś ze szczytów jest w ekspozycji na południe, to nawet 40 lat gwarancji nie pomoże :( ładny domek Zgadzam się, miałem świadomość tego nawet przed dokonaniem wyboru w jaki sposób wykończyć szczyty. Dlatego starałem się znaleźć jak najlepszą farbę, no i TINOVA wydawała się taką być. Deski z tartaku kosztowały 400zł, farby na powierzchnie szczytów w sumie też coś około 400zł, robocizna moja i kuzyna, szlifowanie, malowanie. Za parę lub parenaście lat, kupię nowe deski, pomaluję i wymienię. Koszt dachówek szczytowych z modelu actua na mój dach to dodatkowo około 6000 - 7000zł. Wstępnie wzorowałem się na tym projekcie. (http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/domy-nowoczesne/S-GL-617-Agawa,713.html)

GrasshopperXTR
28-12-2013, 20:32
To i ja się pochwalę moim dachem - dzisiaj dekarze postawili kropkę nad "i" i zamontowali długo wyczekiwane gąsiory. Na wiosnę dojdą jeszcze okna połaciowe.

Dachówka to Braas Turmalin antracyt + rynny Galeco. Będę wdzięczny za krytyczne głosy :).

232176232177232173232174232175

tomraider
28-12-2013, 22:44
Będę wdzięczny za krytyczne głosy

Nasiałbyś sobie trawy i podwórko zaraz wyładnieje .Napisałem o podwórku bo akurat dobrze je widać na zdjęciach ...............dachu ;)

GrasshopperXTR
29-12-2013, 10:33
Nasiałbyś sobie trawy i podwórko zaraz wyładnieje .Napisałem o podwórku bo akurat dobrze je widać na zdjęciach ...............dachu ;)

Niestety sprzęt nie pozwala mi za zrobienie dokładniejszych zdjęć, więc uznajmy te załączone za materiał poglądowy dla osób planujących Turmalin na dach. Co do ogródka to oczywiście dziękuję za radę - zabiorę się do roboty jak tylko elewacja będzie skończona. :)

tomraider
29-12-2013, 12:27
Niestety sprzęt nie pozwala mi za zrobienie dokładniejszych zdjęć, więc uznajmy te załączone za materiał poglądowy dla osób planujących Turmalin na dach. Co do ogródka to oczywiście dziękuję za radę - zabiorę się do roboty jak tylko elewacja będzie skończona. :)

Witam. z ciekawości zapytam: jak wysoka jest ściana kolankowa , jaka długość połaci i jaka jest szerokość/rozpiętość miedzy murłatami?

GrasshopperXTR
29-12-2013, 13:33
Witam. z ciekawości zapytam: jak wysoka jest ściana kolankowa , jaka długość połaci i jaka jest szerokość/rozpiętość miedzy murłatami?

Wysokość ścinaki kolankowej licząc od górnej krawędzi stropu do górnej krawędzi wieńca to 1,4 m, połać ma 6,05 m długości, rozpiętość między murłatami licząc od osi do osi murłaty to 7,63 m.

tomraider
29-12-2013, 20:38
Masz otwartą kalenicę dla wentylacji warstwy ocieplenia,(zakładam że na deski poszła papa) jak będą wykonane,czy w ogóle, stężenia więżby?

GrasshopperXTR
29-12-2013, 21:50
Masz otwartą kalenicę dla wentylacji warstwy ocieplenia,(zakładam że na deski poszła papa) jak będą wykonane,czy w ogóle, stężenia więżby?

Na deskach jest papa i kalenica rzeczywiście otwarta, ale nie rozumiem co masz na myśli mówiąc o stężeniach więźby. Będę wdzięczny za wyjaśnienie :).

tomraider
29-12-2013, 22:01
poczytaj http://www.fachowydekarz.pl/index.php/warsztat/1511-systemy-stezen-wiatrowych.html po oskarze warto przemysleć

Andrzej Wilhelmi
29-12-2013, 22:29
Takie stężenia bezwzględnie konieczne przy kryciu wstępnym wykonanym folią. Przy pełnym deskowaniu lub płycie OSB zbyteczne. Pozdrawiam.

amglad1
30-12-2013, 09:04
Hej konik;)
znawcą dachów nie jestem, ale chciałam powiedzieć rzuciwszy moim niefachowym okiem, że masz śliczny domek i cudny dach:D
z ciekawości, jaki to projekt?
pozdrawiam

GrasshopperXTR
30-12-2013, 20:57
Takie stężenia bezwzględnie konieczne przy kryciu wstępnym wykonanym folią. Przy pełnym deskowaniu lub płycie OSB zbyteczne. Pozdrawiam.

Dziękuję za uspokojenie, bo po wcześniejszym pytaniu miałem poważne wątpliwości co do konieczności wykonania takich "wzmocnień".


Hej konik;)
znawcą dachów nie jestem, ale chciałam powiedzieć rzuciwszy moim niefachowym okiem, że masz śliczny domek i cudny dach:D
z ciekawości, jaki to projekt?


Bardzo miło to słyszeć - dziękuję :). Projekt jest indywidualny, ale nie ukrywam, że trochę w nim z Patryka G1 z pracowni Archipelag. Zajrzałem też do Twojego dziennika budowy - chciałbym być już na takim etapie...

PS. Te duże okna i antresola robią super wrażenie :).

amglad1
31-12-2013, 09:29
się zdublowałam, przepraszam

amglad1
31-12-2013, 17:17
Bardzo miło to słyszeć - dziękuję :). Projekt jest indywidualny, ale nie ukrywam, że trochę w nim z Patryka G1 z pracowni Archipelag. Zajrzałem też do Twojego dziennika budowy - chciałbym być już na takim etapie...

PS. Te duże okna i antresola robią super wrażenie :).

ani się obejrzysz, a juz będziesz walczył z płytkami, meblami, kolejne dylematy zwiazane ze sprzętem kuchennym...ech, wszystko przed Toba;) czasem chciałabym się zamienić, a kiedy indziej jestem szczęśliwa, że to już za mną.... bo budowa była cała na mojej głowie, jak jedna osoba sie z tym boryka, to cięzko jest...ale ja już drugie lato w domku i w zyciu nie zamieniłabym tego komfortu (wylanych łez, potu, trudu i kasy!!!) na nic innego:D

bardzo podobają mi sie płaskie dachówki do nowoczesnych, prostych brył domów. ja mam dachówki ułozone jak kostki czekolady i jak zobaczyłam to pierwszy raz to mało nie padłam z wrażenia - tak mi sie podobało. sąsiedzi mają zwykłą dachówkę w nowoczesnym domu i powiem - wg mnie oczywiście- brakuje im pieknego dachu:p
pisałeś o rynnach - ja na zdjęciach ich nie widziałam, sama mam tytan cynk i czekam, kiedy zmienią kolor z wiadra podwórkowego na jakiś lepsiejszy;)
pozdrawiam i życzę dobrych wyborów i szczęścia w nowym domku i Nowym Roku:D[/QUOTE]
a żeby nie być gołosłowną;) wrzucam garaż, bo domkowi nie zrobiłam zdjęć z tak bliska.
oto moja tabliczka czekolady

http://img842.imageshack.us/img842/5429/20112011273.jpg

Andrzej Wilhelmi
31-12-2013, 17:39
Przyjemnie popatrzeć na takie wykonanie. Pozdrawiam.

lockter
31-12-2013, 19:21
a żeby nie być gołosłowną;) wrzucam garaż, bo domkowi nie zrobiłam zdjęć z tak bliska.
oto moja tabliczka czekolady

bardzo ładnie :yes:

amglad1
02-01-2014, 14:06
Andrzej, lockter

Serdecznie dziękuję:bye: przekażę Panom Dachowcom:D
pozdrawiam

Daniel__
02-01-2014, 17:05
To ja pochwalę się moim dachem. Dachówka Wienerberger actua angoba szlachetna kolor grafit, deska szczytowa pomalowana 4 warstwami: 1: sadolin base, 2: sadolin classic jasny dąb, 3 i 4 sadolin TINOVA dąb, efekt miał być taki, jak na foto, czyli idealnie dopasowany po okna i rolety w kolorze złoty dąb plus podobno gwarancja 12 lat na farbę tinova, ale w to raczej nie wierzę ;P Opierzenia z blachy anthracynk firmy VMZinc.

231873 231874
Bardzo ładnie wyszedł ten dach.
Zainteresowało mnie to rozwiązanie.
Można prosić zbliżenie na deskę szczytową? Deska od góry obrobiona jest blachą?

280m
02-01-2014, 22:11
Wygląda fajnie. mam takie pytanie czy dachówki płaskie nie powinny być układane na przemian?

GrasshopperXTR
02-01-2014, 22:42
Braas zaleca takie ułożenie w przypadku Turmalina. W przypadku układania bez przesunięcia w zamkach gromadzi się o wiele więcej wody niż układając z przesunięciem.

280m
03-01-2014, 19:15
czyli bez przesunięcia to nieco ryzykowne ułożenie?

bracki88
03-01-2014, 21:06
Braas zaleca takie ułożenie w przypadku Turmalina. W przypadku układania bez przesunięcia w zamkach gromadzi się o wiele więcej wody niż układając z przesunięciem.

To po co robi dachówki połówkowe, skoro nie zaleca ich kładzenia?

GrasshopperXTR
03-01-2014, 21:33
czyli bez przesunięcia to nieco ryzykowne ułożenie?

Z punktu widzenia prawdopodobieństwa przeciekania warstwy wierzchniego krycia bardziej ryzykowne - uważam jednak że to ryzyko jest do zaakceptowania jeżeli krycie wstępne jest porządnie (szczelnie) wykonane.


To po co robi dachówki połówkowe, skoro nie zaleca ich kładzenia?

Zawsze myślałem, że dachówki szczytowe dlatego są produkowane jako pełne i połówkowe, aby możliwe było właśnie kładzenie ich z przesunięciem w kolejnych rzędach, ale widzę że to nie ja tutaj jestem ekspertem...

bracki88
03-01-2014, 21:40
ohhhh, źle przeczytałem:P

Andrzej Wilhelmi
03-01-2014, 23:38
Nie ma to żadnego znaczenia jak będą ułożone dachówki bo wody zawsze będzie tyle samo! Niby z jakiej przyczyny przy ułożeniu bez przesunięcia miałoby jej być więcej?? Szczytowe połówkowe mają dwa zadania: pierwsze to oczywiste umożliwiają ułożenie z przesunięciem a drugie umożliwiają zakrycie praktycznie każdej szerokości dachu. Natomiast nie ma żadnych problemów gdy nie stosujemy dachówek szczytowych. Możliwe jest wówczas nawet układanie na "dziko". Pozdrawiam.

GrasshopperXTR
04-01-2014, 14:30
Nie ma to żadnego znaczenia jak będą ułożone dachówki bo wody zawsze będzie tyle samo! Niby z jakiej przyczyny przy ułożeniu bez przesunięcia miałoby jej być więcej??

Dlaczego w takim razie zarówno Creaton jak i Braas zaleca ułożenie z przesunięciem? Czy nie jest tak, że w przypadku ułożenia bez przesunięcia woda spływająca po zamku wyższej dachówki spływa do zamka dachówki poniżej i tak musi przepłynąć całą połać, aby trafić do rynny? Przy zastosowanie układu z przesunięciem woda z wyższej dachówki spływa na środek dachówki poniżej, a nie nad łączeniem i tym samym moim zdaniem zmniejsza się ryzyko przecieku na zamku. Jeżeli się mylę to będę wdzięczny za wyprowadzenie z błędu :).

Pozdrawiam

bracki88
04-01-2014, 14:48
Zamki w dachówkach sie nie łączą. Woda z zamka dachówki powyżej wypływa na dachówkę pod nią, po lewej stronie.

280m
04-01-2014, 15:40
nie wiem czy się zamki łączą ale w domino patrząc od doły to pomiędzy dachówkami jest taki rowek od samej góry do samego dołu a jak są ułożone z przesunięciem to go jednak nie ma.

GrasshopperXTR
04-01-2014, 15:41
Zamki w dachówkach sie nie łączą. Woda z zamka dachówki powyżej wypływa na dachówkę pod nią, po lewej stronie.

Zdaję sobie sprawę z tego, że zamki się nie łączą. Chodziło mi o to, że jeżeli mamy je ułożone bez przesunięcia to większe jest prawdopodobieństwo, że woda z zamka dachówki powyżej wpłynie do zamka dachówki w niższym rzędzie.

Andrzej Wilhelmi
04-01-2014, 16:07
Po pierwsze jak sam wspomniałeś nie nakazują a zalecają a to zupełnie co innego. Oczywiście rodzi się pytanie: dlaczego zalecają? Gdybyś ułożył choć jeden dach to byś wiedział. Te dachówki są tylko teoretycznie płaskimi równymi o idealnych bokach prostokątami. W rzeczywistości są to nierówne dachówki. Te nierówności widać układając bez przesunięcia a praktycznie nie widać przy układaniu z przesunięciem. Po prostu oko zostaje oszukane. Jaki zatem argument użyć do zachęcenia układania z przesunięciem? Woda będzie przelewać się przez zamki! Skoro naprawdę tak by było należało zaprojektować wyższe zamki. Przecież gdy pada deszcz wąskim zamkiem na całej długości dachu płynie praktycznie tyle samo wody. W przypadku gdy montujemy z przesunięciem płynąca zamkiem woda trafia na dachówkę a z niej znowu do zamka czyli w sumie płynie tyle samo. Cały czas powtarzam za szczelność dachu odpowiada krycie wstępne więc nawet gdyby teoretycznie się przelało to po to jest krycie wstępne żeby odprowadziło. Pozdrawiam.

GrasshopperXTR
04-01-2014, 16:31
Dziękuję za wyjaśnienie - człowiek uczy się całe życie :). Pozdrawiam.

Adam626
06-01-2014, 17:02
Czy moglibyscie spojrzeć na dach z linka , czy widać tu jakieś nieprawidłowości które warto poprawić? zdjęcia dachu (http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/dom/)

Andrzej Wilhelmi
06-01-2014, 17:50
Coś trzeba poprawić skoro dach pokryty papą przecieka. Tak wykonany kosz będzie przeciekał. Jak są mocowane dachówki w narożu? Pozdrawiam.

Adam626
06-01-2014, 18:40
Mam nadzieję, że nie przecieka. Woda stojąca na stropie z tego co pamiętam to z czasu gdy dach jeszcze nie był pokryty. Ale faktycznie zrobię test lejąc wodę ze szlaucha.

Dachówki cięte mają być mocowane spinkami do ciętej dachówki takimi z linką, a dachówki normalne co któraś spinkami do łat - takimi sprężystymi
Co z koszem jest nie tak? Widziałem blachę wyciętą na kosz. Troche mnie dziwi że taki szeroki ten kosz, chyba że będą coś jeszcze przekładać

Andrzej Wilhelmi
06-01-2014, 20:43
Kontrłaty biegną wzdłuż linii kosza a do tego bardzo blisko linii kosza. Pisząc, że Ci dach przecieka nie miałem na myśli wody na stropie tylko zacieki na krokwiach. Pozdrawiam.

Adam626
06-01-2014, 20:58
dziękuję Andrzej. Sprawie przecieku przy krokwiach przyjrzę się.
Czy ten kosz to warto przerabiać? Czy chodzi o to że szczelina między kontrłatami jest wąska - i w zw z tym woda będzie miała wąską rynnę + gwoździe kontr i to umożliwi przeciekanie?

Andrzej Wilhelmi
06-01-2014, 21:10
O to chodzi, że woda tam nie dopłynie bo będzie jej spływanie blokowała kątrłata! Woda będzie płynęła wzdłuż kontrłaty i wpływała pod nią powodując przecieki po gwoździach. Natomiast czy to przerobić czy nie niech zdecyduje Twój dekarz bo to on powinien udzielić Ci stosownej gwarancji. Pozdrawiam.

Adam626
06-01-2014, 21:33
Teraz czaję. A jak powinno byc to zrobione - w ogole nie powinno byc tych kontr skośnych, tylko te wzdłuż linii kosza? Czy też powinny być krótsze i powinna być np szczelina 5cm a nie na styk tak aby woda przepłynęła

http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/dom/img/IMG_7498.jpg

Jan P.
06-01-2014, 21:40
Tą kontrę w koszu trzeba poprzecinać i podpierające odcinki ustawić równolegle do spływu wody. Czy gwoździe dziurawią kosz?. Jeśli tak to trzeba unieść kontrę i wpuścić uszczelniacz ( najlepiej bezbarwny dekarski- przekonałem się ,że najlepszy) Papę przykleić do komina. Ciekawa szer, kosza, pewność,że nic nie zablokuje:). Jan.

Andrzej Wilhelmi
06-01-2014, 21:49
Janie to nie jest szerokość kosza to po prostu sprytne ułożenie i cięcie dachówki przed zamontowaniem kosza. Na tak małych połaciach możliwe. Gdyby był szczyt nie byłoby możliwe. Teraz zamontują blachy koszowe i "przysuną" ucięte dachówki. Połacie będą kryte od kosza. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
06-01-2014, 21:52
...jak powinno byc to zrobione http://galerkiwnetrz.pl/obrazki/dom/img/IMG_7498.jpg
Jan przedstawił wykładnię poprawienia tego wykonania.
W koszu widać fragment papy zamontowany "pod spadek". Warto to połączenia zasmarować lepikiem na zimno. Pozdrawiam.

Jan P.
06-01-2014, 21:57
Andrzej - sokole oko. Faktycznie "pod wodę" Jan.

Adam626
06-01-2014, 22:11
Jest kilka miejsc na koszu gdzie papa jest pod spadek, zwracalem na to majstrom uwagę, ale powiedzieli ze w samym koszu jest papa z przeciwległego położenia i ona w koszu też zachodzi na drugą stronę i ze nawet jak podcieknie "pod włos" to druga papa powstrzyma. Chyba zabardzo wypuścili ją, powinni przyciąć przy koszu?

Jan P.
06-01-2014, 22:20
Jak tam się woda dostanie to łatwo nie odparuje i będzie gnić . Powinni ciąć po linii kosza. Lepiej przesmarować. Jan.

Adam626
06-01-2014, 22:21
Dziękuję Janie i Andrzeju!

DanielRomian
07-01-2014, 22:22
Witam. Mam pytanie dotyczące mieczy. Które połączenie mieczy jest "lepsze" to z czopem czy łączone na wręb ze śrubą.? Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
07-01-2014, 22:40
Nie ma jak tradycja czyli z czopem (dodatkowo może być klej). Precyzyjnie wykonane wygląda elegancko. Ocxzywiście drugie rozwiązanie też dobre. Pozdrawiam.

DanielRomian
07-01-2014, 22:45
Nie ma jak tradycja czyli z czopem (dodatkowo może być klej). Precyzyjnie wykonane wygląda elegancko. Ocxzywiście drugie rozwiązanie też dobre. Pozdrawiam.

Dziękuję za odpowiedź. Planuje zrobić wiatę i zastanawiam się nad różnymi rozwiązaniami.

karolek75
08-01-2014, 10:03
Witam,

Temat dachu to jeszcze dla mnie czarna magia. Jakie drewno mozna stosowac na wieźbę: mokre prosto z tartaku, przesuszone ?

Czy moglbym poprosic o wskazanie wartosciowych wątków?

bracki88
08-01-2014, 11:00
Drewno stosujemy takiej klasy jaką przewiduje projekt. Drewno konstrukcyjne powinno być wilgotne w około 20%. Szczerze powiedziawszy, to chyba tylko pojedyncze sztuki dostawałem do roboty tak sezonowanego drewna :) Zazwyczaj inwestor serwuje mi drewno które wczoraj rosło na pniu:). Certyfikowane drewno o takiej wilgotności kosztuje. Najlepiej, jak o drewno zadba cieśla, bo później jeśli coś będzie nie tak, to powie że to TY zamawiałeś. Jeszcze wyprzedze pytanie o impregnacje. Najlepsza jest impregnacja ciśnieniowa. Jeśli wydaje się za drogo zawsze można samemu pomalować. Impregnacja nie zależy od tego czy drewno jest bardziej zielone, czy mniej - impregnat jest bezbarwny a kolor znacznikiem. Kiedyś robiliśmy dach u Pana który pracował w kopalni i impregnował czymś czym malują słupy szalunkowe na dole. Rąk nie mogłem domyć przez tydzień :) Im drewno bardziej mokre, tym impregnacja staje się mniej efektywna.

karolek75
08-01-2014, 14:06
Dzieki.
Jeden z potencjalnych wykonawcow powiedzial zeby kupic drewno w tartaku i od razu robic dach. I wszystko sie pod dachowka "ułoży".
Z innej beczki, czy z drewna suszonego komorowa to robi sie tylko wiezby prefabrykowane ?

bracki88
08-01-2014, 14:31
Zrobić można wszystko, tylko cena za m^3 przestrasza większość inwestorów. Rozmawiałem z Panem, który stawia domy drewniane z drewna KVH i pyta dlaczego nie robimy z tego więźb. Odpowiedziałem, że jakby średnio zamożny inwestor chciał robić z takiego drewna, to ja bym musiał pracować za darmo:)

http://sklepy.allegro.pl/drewno-konstrukcyjne-kvh-suszone-komorowo-strugane-i3864440081.html

karolek75
09-01-2014, 05:17
Normalnie CCC.
Jaka roznica dla dachu jest pomiedzy drewnem prosto z tartaku a KVH? 50 vs 100 lat?
Ile dodatkowo latek daje impregnacja ?
Czy "stwierdzenie" ze mokre sie to ulozy juz pod dachowka jest prawdziwe ?

Andrzej Wilhelmi
10-01-2014, 22:01
I to i to pożyje tyle samo. Impregnacja nie przedłuża żywotności tylko chroni drewno przed szkodnikami. To zależy co się rozumie pod stwierdzeniem "ułoży". Może się ugiąć. Natomiast dociążone pokryciem schnąc na dachu z dużym prawdopodobieństwem się nie pokręci. Pozdrawiam.

lockter
10-01-2014, 22:26
A ja mam takie pytanie, dach jak na zdjęciu, konstrukcja tez dołączona. Pasowałoby mi zdjąć te 2 jętki zewnętrzne z obu stron. Dlaczego? bo nie pomyslalem o ich przygotowaniu a teraz nie bardzo widze jak to ładnie i trwale wykończyć, mozna zdjac i ostrugac ale czy za pare lat nie bedzie trzeba tego robic drugi raz? Przeciez nawet najlepsza lakierobejca czy cos innego na dlugo nie starczy. Poza tym ptaki... podobno przy takich belkach moze to byc niezly problem. Dlatego jest pomysl ich zdjęcia. Ale czy mozna? Wg projektanta i kierownika budowy mozna - nawet jesli bedzie jakis wplyw na konstrukcję to znikomy i nie bedzie problemu. Co Wy na to?

A moze ktos da pomysl co zrobic z tymi jętkami zeby bylo ladnie i bezproblemowo? Dodam ze lubie drewno i takie ladnie obrobione bardzo mi sie podoba ale nie widzi mi sie co kilka lat sciagac podnośnika i ciagle malowac, czyscic itp.

234362234363234364

bracki88
10-01-2014, 22:32
Ja bym ściągnął, choćby z tego względu, że brzydko wyglądają tak blisko siebie. Czemu mają służyć nie obcięte koncówki krokwi poniżej pasa podrynnowego?

lockter
10-01-2014, 22:42
Ja bym ściągnął, choćby z tego względu, że brzydko wyglądają tak blisko siebie. Czemu mają służyć nie obcięte koncówki krokwi poniżej pasa podrynnowego?

to zostanie ścięte przy robieniu podbitki

Andrzej Wilhelmi
10-01-2014, 22:48
Można zdemontować bo są płatwie i szybko zakrywać szczyty oraz okapy bo stracisz gwarancję na folię. Pozdrawiam.

karolek75
11-01-2014, 06:19
I to i to pożyje tyle samo. Impregnacja nie przedłuża żywotności tylko chroni drewno przed szkodnikami. To zależy co się rozumie pod stwierdzeniem "ułoży". Może się ugiąć. Natomiast dociążone pokryciem schnąc na dachu z dużym prawdopodobieństwem się nie pokręci. Pozdrawiam.

Czyli impregnacja jednak wydluza w sytuacji ataku szkodnikow :)
Co do "ułożenia" - zgadza sie tak to wykonawca rozwinal ze sie nie pokreci. Ale o uginaniu nic nie mowil. Czy zatem taki sposob robienia dachu jest poprawny ?

house1
11-01-2014, 17:16
Mam pytanie gdyż mam odeskowany dach na nim papa łaty kontrłaty za pare dni bedzie położona dachówka lecz zauważyłem że po deszczu przedostaje sie woda deski są nasiąknięte ogólnie jest dużo zacieków. Dekarz mówi mi ze to normalne?? Czyżby??

tomraider
11-01-2014, 18:37
Mam pytanie gdyż mam odeskowany dach na nim papa łaty kontrłaty za pare dni bedzie położona dachówka lecz zauważyłem że po deszczu przedostaje sie woda deski są nasiąknięte ogólnie jest dużo zacieków. Dekarz mówi mi ze to normalne?? Czyżby??

Bzdura, właśnie jest po to krycie wstepne papa by było szczelnie, trzeba poprawić,uszczelnić , ostatnia ku temu okazja, potem bedzie drogo i nieprzyjemnie.

_olo_
11-01-2014, 18:45
Już teraz będzie nieprzyjemnie skoro łaty nabite ale da się zrobić, sam właśnie skończyłem uszczelniać całą jedną cieknącą połać.

piotrek0m
11-01-2014, 19:49
Dobrze... teraz pełno wiatrołomów mamy w Tatrach. Jak przeciętny inwestor ma się upewnić, że drewno nie pochodzi z połamanych drzew? I dlaczego niby nie może pochodzić ze złamanych drzew. Nie piszmy tylko o certyfikatach i papierach - ten wszystko przyjmie...

house1
11-01-2014, 19:50
Dekarz powiedział mi że wszystko się uszczelni samo jak lepik rozpuści się w lato i będzie Ok
Nie wiem ile w tym prawdy ale jak będzie ciekło to poprawi na swój koszt..

tomraider
11-01-2014, 20:05
Dekarz powiedział mi że wszystko się uszczelni samo jak lepik rozpuści się w lato i będzie Ok
Nie wiem ile w tym prawdy ale jak będzie ciekło to poprawi na swój koszt..

Tak się samo uszczelni jak mniej więcej przebite koło w samochodzie, weżmie kasę i tyle go będziesz widział , jesteś bardzo naiwny jeśli wierzysz że przyjdzie na poprawki za free, będzie opowiadał przez telefon że zawalony robotą a po jakimś czasie przestanie odbierać rozmowy od ciebie , a następny grubo cię skasuje za poprawki .Póki nie zapłaciłeś rozdajesz karty , i żądasz . Jak zapłacisz to możesz co najwyżej prosić.

tomraider
11-01-2014, 20:10
Dobrze... teraz pełno wiatrołomów mamy w Tatrach. Jak przeciętny inwestor ma się upewnić, że drewno nie pochodzi z połamanych drzew? I dlaczego niby nie może pochodzić ze złamanych drzew. Nie piszmy tylko o certyfikatach i papierach - ten wszystko przyjmie...

Dlatego: ,,że drewno z wiatrołomów absolutnie nie może być uznane za pełnowartościowe, gdyż praktycznie zawsze posiada wewnętrzne spękania i rozwarstwienia, nawet jeśli nie są one widoczne gołym okiem. Dyskwalifikują one ten surowiec jako materiał do wszelkich zastosowań konstrukcyjnych, produkcji mebli, podłóg itd. Jest to drewno w najlepszym razie kwalifikujące się do klasy WD, ale generalnie musi być uznane za papierówkę, lub drewno opałowe. Produkcja tartaczna nie może na nim bazować.''

house1
11-01-2014, 20:14
Tak się samo uszczelni jak mniej więcej przebite koło w samochodzie, weżmie kasę i tyle go będziesz widział , jesteś bardzo naiwny jeśli wierzysz że przyjdzie na poprawki za free, będzie opowiadał przez telefon że zawalony robotą a po jakimś czasie przestanie odbierać rozmowy od ciebie , a następny grubo cię skasuje za poprawki .Póki nie zapłaciłeś rozdajesz karty , i żądasz . Jak zapłacisz to możesz co najwyżej prosić.

Dzięki, Pogadam z nim póki dachówka nie jest położona. A możesz mi powiedzieć jak teraz to można uszczelnić?
lepik na zimno wystarczy?

tomraider
11-01-2014, 20:18
Dzięki, Pogadam z nim póki dachówka nie jest położona. A możesz mi powiedzieć jak teraz to można uszczelnić?
lepik na zimno wystarczy?

Lepik do podklejania gontów będzie lepszy. w tych temperaturach papę trzeba osyszyć i podgrzać palnikiem by ,,chyciło''. Zamieść zdjęcia , może jest więcej błądów, teraz ostatni gwizdek na poprawki.

house1
11-01-2014, 20:23
Lepik do podklejania gontów będzie lepszy. w tych temperaturach papę trzeba osyszyć i podgrzać palnikiem by ,,chyciło''. Zamieść zdjęcia , może jest więcej błądów, teraz ostatni gwizdek na poprawki.


Jutro wrzucę zdjęcia

Andrzej Wilhelmi
11-01-2014, 22:43
Trudno zrozumieć dekarza, który ma wszystko jak na dłoni i może w prosty sposób uszczelnić przecieki. Skoro twierdzi, że samo się uszczelni to nie rozumie funkcji dachu i tak na prawdę nie jest dekarzem a monterem pokrycia zewnętrznego. Jak dach będzie zakryty pokryciem docelowym to ilość wody pod tym pokryciem będzie znikoma a pojawi się dopiero po pierwszej zimie jak zacznie się topić nawiany śnieg. W przypadku gdy będzie wykonana izolacja cieplna poddasza i osłonięta folią paroizolacyjną to ewentualny przeciek pojawi się na ściance kolankowej i będzie praktycznie nie możliwy do zlokalizowania. Wyegzekwuj uszczelnienie a krycie docelowe pozwól montować jak będziesz w 100% pewny że jest szczelnie. Pozdrawiam.

jedrek188
12-01-2014, 04:50
witam forumowiczow,proszę o ocenę jakości wykonania,z góry dziękuję

jedrek188
12-01-2014, 05:10
witam forumowiczow,proszę o ocenę jakości wykonania,z góry dziękuję

plus jeszcze jedno zdjęcie

_olo_
12-01-2014, 12:30
Nie znam się ale ładnie to wygląda. Tak z ciekawości - czy w kalenicy lukarny miałeś przycinane dachówki bo takie to sprawia wrażenie. Czym masz obłożone te zewnętrzne krokwie w lukarnie i końcówki murłat ?

jedrek188
12-01-2014, 13:27
co do przycinania to jutro będę wiedział,po prostu nie zwróciłem uwagi,a zewnętrzne krokwie obłożone są blachą płaską,to samą z której robiona wenecja

bracki88
12-01-2014, 13:38
Nie znam się ale ładnie to wygląda. Tak z ciekawości - czy w kalenicy lukarny miałeś przycinane dachówki bo takie to sprawia wrażenie. Czym masz obłożone te zewnętrzne krokwie w lukarnie i końcówki murłat ?

Toć to przecież blachodachówka:)

_olo_
12-01-2014, 14:41
Toć to przecież blachodachówka:)

Hehe, dałem się nabrać, mimo to ładnie to wygląda...a patrzyłem na ten fragment co na podwórku leży :)

_olo_
12-01-2014, 14:50
234651


234652

Miałem podobnie, objechałem obie strony kontr masą bitumiczną, taką którą można nakładać na zawilgocone powierzchnie, bardzo mozolna praca. Przecieki zapewne na gwoździach łacenia, tak na oko to największe szanse na podcieknięcie wody występują w miejscu gdzie kontra przechodzi przez zakładkę pasów pap - tam jest na kilkunastu cm (w zależności od grubości papy) szczelina pod kontrami + ewentualnie miejsca gdzie kontry mają przerwę w ciągłości i od góry woda łatwiej się może dostać.

Andrzej Wilhelmi
12-01-2014, 16:56
Skoro masz papę to to są bardzo duże przecieki. Nie wiem czy wykonawca nie popełnił jakiś błędów i dziwię się, że nie jest zainteresowany uszczelnieniem. Pozdrawiam.

house1
12-01-2014, 17:21
Skoro masz papę to to są bardzo duże przecieki. Nie wiem czy wykonawca nie popełnił jakiś błędów i dziwię się, że nie jest zainteresowany uszczelnieniem. Pozdrawiam.

A możesz mi podpowiedzieć jak to teraz można uszczelnić? bo za dwa dni mają mi położyć dachówkę.....

Andrzej Wilhelmi
12-01-2014, 17:44
Należy sprawdzić czy w okolicach przecieków nie ma uszkodzeń papy. Uszkodzenia należy uszczelnić łatkami z papy termozgrzewalnej natomiast boki kontrłat (ich styk z papą) należy uszczelnić lepikiem na zimno (taka masą bitumiczną do podklejania gontów bitumicznych). Najlepiej się to robi małą kielenką. Warto poczekać aby się upewnić czy przecieki ustały a jak nie to dalej trzeba szukać przyczyny. Ja nie odważyłbym się zakrywać dachu, który przecieka. Pozdrawiam.

_olo_
12-01-2014, 18:28
Andrzeju, to Ty zdaje się polecałeś bitumiczny preparat do uszczelniania kontrłat, przypomnij bo nie pamiętam marki, cement bitumiczny czy coś w tym rodzaju :D, mając też inne pod ręką ten się w odróżnieniu od innych doskonale sprawdził, chwyta na wilgotne podłoża i powinien być dostępny w marketach budowlanych bo tam kupowałem.

jedrek188
12-01-2014, 18:32
witam,a na temat mojej wenecji cos można powiedzieć

winiu1
12-01-2014, 19:03
Miałem podobnie, objechałem obie strony kontr masą bitumiczną, taką którą można nakładać na zawilgocone powierzchnie, bardzo mozolna praca. Przecieki zapewne na gwoździach łacenia, tak na oko to największe szanse na podcieknięcie wody występują w miejscu gdzie kontra przechodzi przez zakładkę pasów pap - tam jest na kilkunastu cm (w zależności od grubości papy) szczelina pod kontrami + ewentualnie miejsca gdzie kontry mają przerwę w ciągłości i od góry woda łatwiej się może dostać.

Jak nie było cię stać na porządną ekipę to sam smaruj kontry. Komin już zrobiłeś?

_olo_
12-01-2014, 19:17
Hehe, aleś Ty prześmiewny. Specjalistyczny dekarski uszczelniacz do kontrłat na bazie pianki rozprężnej okazał się kiepsko uszczelniać, drewno przesuszone, pogoda też była sucha i nie rozprężał się jak należy, druga połać szczelna bo zamiast uszczelniacza zastosowałem pod kontry tą masę bitumiczną co ją Andrzej polecał.

A co do stać czy nie stać - może i było może i nie, uwierz, chętnie bym dopłacił za pewność wykonania dobrze roboty ale skąd masz wiedzieć jak robi ta lub inna ekipa dopóki nie zacznie robić ? Wiesz, ta akurat polecana ale co warte polecenia kogoś kto nie ma pojęcia i się nie interesuje - patrzy z dołu na dach i mówi - fajnie wyszło ?

winiu1
12-01-2014, 19:31
Hehe, aleś Ty prześmiewny. Specjalistyczny dekarski uszczelniacz do kontrłat na bazie pianki rozprężnej okazał się kiepsko uszczelniać, drewno przesuszone, pogoda też była sucha i nie rozprężał się jak należy, druga połać szczelna bo zamiast uszczelniacza zastosowałem pod kontry tą masę bitumiczną co ją Andrzej polecał.

A co do stać czy nie stać - może i było może i nie, uwierz, chętnie bym dopłacił za pewność wykonania dobrze roboty ale skąd masz wiedzieć jak robi ta lub inna ekipa dopóki nie zacznie robić ? Wiesz, ta akurat polecana ale co warte polecenia kogoś kto nie ma pojęcia i się nie interesuje - patrzy z dołu na dach i mówi - fajnie wyszło ?

Zasuwasz na dachu, a podobno urlop Ci się skończył.

_olo_
12-01-2014, 19:32
I jaki pamiętliwy ? Czym sobie na to zasłużyłem winiu1 ?

Jan P.
12-01-2014, 20:09
House; coś mi się wydaje, że okap masz skopany. Jan.

house1
12-01-2014, 20:49
House; coś mi się wydaje, że okap masz skopany. Jan.

Tzn.???Okap nie rozumiem, możesz jaśniej?

bracki88
12-01-2014, 22:00
witam,a na temat mojej wenecji cos można powiedzieć

Zrób zdjęcia z bliska, bo ktoś tu kiedyś powiedział, że z daleka to i jego teściowa ładnie wygląda :D W szczególności zrób zdjęcia więźby, docięć kulawek przy koszowych i narożnych. Później zrób zdjęcia kosza równolegle do linii spadu. Następnie wykonaj zdjęcia gąsiorów narożnych, czy są w prostej linii. Wejdz na balkon i zrób zdjęcie okapu, tam gdzie nie ma blachy jeszcze zamontowanej.
Od siebie mogę powiedzieć, że okucia kominów bardzo brzydkie :(

Andrzej Wilhelmi
12-01-2014, 23:13
A tak wygląda dach

Z takie odległości wygląda dobrze i nie powinien przeciekać. Jak jest tyle dachówki to może być trudno (niewygodnie) uszczelnić. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
12-01-2014, 23:21
Andrzeju, ...bitumiczny preparat do uszczelniania... ... przypomnij....

Prosisz i masz:yes:. Bitumiczny uszczelniacz dachowy "Wer-R-Dri" Plastic Roof Cement. Pozdrawiam:bye:.

house1
13-01-2014, 13:53
Z takie odległości wygląda dobrze i nie powinien przeciekać. Jak jest tyle dachówki to może być trudno (niewygodnie) uszczelnić. Pozdrawiam.

Dach uszczelniony tam gdzie były duże przecieki dołożono dodatkową warstwę papy, gdzieniegdzie papa była naderwana z powodu sęków na deskach.
tak sobie myślę czy wszystkie przecieki zostały wyeliminowane ;) gdyby nie niska temp to bym wężem na dach wodę zaczął lać....

jedrek188
13-01-2014, 17:06
witam ponownie,na temat swojego dachu żadnych konkretnych info nie uzyskałem,czy taka nierówność pod oknem dachowym to normalne?chodzi mi o ta szpare pod oscieznica z prawej strony,pozdrawiam