PDA

Zobacz pełną wersję : Pokażcie swoje dachy!!!!!!!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15

Andrzej Wilhelmi
04-04-2012, 20:53
... Byłabym wdzięczna gdyby ktoś mógł swoje foto dachu z podbitką prostopadłą do dachu pokazać bo jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić.

Bardzo proszę w dwóch wersjach z moich realizacji. Pozdrawiam.

pumpaluna
04-04-2012, 21:47
Dzięki wielkie za zdjęcia. Masz może jeszcze jakieś robione bardziej z oddali żeby było więcej widać? jeśli nie chcesz tutaj wrzucić to będę wdzięczna za wiad. prywatną.
Jak już wspomniałąm jestem za opcją równolegle z dachem a mój mąż za tą prezentowaną na pierwszym ujęciu. Czy faktycznie jest aż tak duża różnica cenowa w materiale przy opcji równolegle z połacią vs prostopadle do elewacji? Nam powiedzieli że nawet 30% więcej materiału idzie w 1 opcji.
I jeszcze pytanie czy robiłeś i polecasz bądź odradzasz opcję wykończenia tego trójkąta powstałego z brzegu (połać dachu - front domu) zamiast podbitką to elewacja? Mąż gdzieś widział takie rozwiązanie i mówi że nieźle to wyglądało ale nie mogę online znaleźć takich realizacji.

kupiecjudex
05-04-2012, 18:09
Andrzej ta podbitka na dwóch pierwszych zdjęciach to modrzew??

Andrzej Wilhelmi
05-04-2012, 21:44
Świerk. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
05-04-2012, 21:58
Czy faktycznie jest aż tak duża różnica cenowa w materiale przy opcji równolegle z połacią vs prostopadle do elewacji? Nam powiedzieli że nawet 30% więcej materiału idzie w 1 opcji.


W przypadku montażu na tak zwaną mijankę praktycznie nie ma żadnej różnicy. Kto powiedział, że jest obowiązek łączenia na krokwiach? Jest natomiast inne zagrożenie. W przypadku gdy okap nie jest równoległy do ściany wyjdą kliny. Trójkąt można deklować tak jak się komu podoba bo to rzecz gustu. Nie mam zbyt dużo zdjęć dachów dwuspadowych bo takich dachów robię bardzo mało a do tego część zdjęć nie "wchodzi" na Forum. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
05-04-2012, 22:37
Tu jeszcze inne realizacje gdzie dwa pierwsze zdjęcia pokazują, że równoległy montaż jest praktycznie nie możliwy a deklowanie wykonaliśmy blachą.
Trzecie zdjęcie pokazuje podbitki na lukarenkach. Na tej bliżej zadeklowaliśmy blachą na tej dalej wykonaliśmy tynkiem tak jak bok lukarny.

Zet77
07-04-2012, 21:19
Dzięki, ale ta natura trochę mnie przestraszyła, wyobrazilem sobie jak ta część przed szpilką odpada pod naporem krokwi : )
Mam jeszcze niektóre krokwie spękane, zrobię jutro zdjęcia.

Pozdrawiam

Zrobiłem fotkę tej krokwi, która najbardziej spękała. Mam jeszcze pytanie do obróbek komina, mam z cegły klinkierowej i po zimie dekarz chce skończyć to co zaczął ale nie wiem, czy w nietypowy sposób. Chce użyć taśmy ołowianej, gdzieś ją zakładać jakby pojedynczo z zakładkami na każdą dachówkę ( mam płaską ) pewnie wyciągnąć to na komin, a na to dopiero obróbka blacharska z blachy aluminiowej, oczywiście w bruździe wyciętej w kominie, silikon dekarski itd. Spotkał się ktoś z takim "podwójnym" zabezpieczeniem, rozwiązaniem ?

Pozdrawiam Świątecznie : )

Andrzej Wilhelmi
07-04-2012, 22:31
Nic groźnego przynajmniej na podstawie tych zdjęć. Zakrywaj folię od spodu. Twój dekarz dobrze sugeruje tak się robi. Pozdrawiam.

domi5
08-04-2012, 08:41
Witam, jestem zainteresowana odkupieniem dachówki creaton domino łupek angoba. Jeśli komuś zostało z krycia i chce sprzedać proszę o kontakt, tel. 694 219 231,mail:[email protected]. pozdrawiam

Zet77
09-04-2012, 16:07
Nic groźnego przynajmniej na podstawie tych zdjęć. Zakrywaj folię od spodu. Twój dekarz dobrze sugeruje tak się robi. Pozdrawiam.

O ...
Myślałem, że wymyślił znowu coś nowego, bo trochę z nim przebojów już miałem ; ).
Dziękuję.

Zet77
09-04-2012, 16:11
Nic groźnego przynajmniej na podstawie tych zdjęć. Zakrywaj folię od spodu. Twój dekarz dobrze sugeruje tak się robi. Pozdrawiam.

Co do zakrycia folii to nie wystarczy między murlatą, a podbitką. Tak zrobiłem. Dach już dawno przykryty dachówką, światło nie pada przez inne otwory, okna dachowe zabezpieczone. Muszę zakrywać całość od spodu ?

Andrzej Wilhelmi
09-04-2012, 22:59
A na co tu czekać? Gdyby coś się zaczęło dziać to z tego co piszesz już straciłeś gwarancję. Pozdrawiam.

Kasia1984
10-04-2012, 12:27
Pojęcie solidny jest pojęciem względnym natomiast jeden i drugi może być solidnie wykonany. Z całą pewnością komin obłożony płytką włóknocementową, łupkiem czy płytką miedzianą przy profesjonalnym wykonaniu będzie na 100% szczelny. Kilka moich realizacji w załączeniu. Pozdrawiam.

Dziękuję Panie Andrzeju za odp. Mam jeszcze prośbę, czy mógłby Pan opisać jak wyglądają etapy obkładania komina łupkiem, tzn. co po kolei (jakie materiały) trzeba montować, żeby to dobrze zrobić. Proszę o taki szczegółowy opis dlatego, że pan który będzie nam robił taki komin ma małe doświadczenie w obkładaniu łupkiem i boję się, że może popełnić jakiś błąd.
Pozdrawiam
Kasia

Andrzej Wilhelmi
10-04-2012, 20:26
Jak nie wykonywał takiego komina choćby płytką włóknocementową to może mieć problemy i mój opis nic nie pomoże. Stelaż z łat drewnianych, pełne deskowanie, folia wysokoparoprzepuszczlna i łupek mocowany gwoździami miedzianymi lub cynkowanymi ogniowo. Od góry czapa blaszana. Pozdrawiam.

ewa i wojtek
10-04-2012, 22:56
Witam. Proszę o pomoc w wyborze koloru dachówki Braas - Bałtycka w kolorze kasztan czy Celtycka w kolorze brązowym? Okna są w kolorze orzech, elewacja będzie w tonacji ecri.
Pozdrawiam.

Zet77
12-04-2012, 22:26
Nic groźnego przynajmniej na podstawie tych zdjęć. Zakrywaj folię od spodu. Twój dekarz dobrze sugeruje tak się robi. Pozdrawiam.

No i zrobił, tylko czy poprawnie ? Pomijam estetykę, z dołu wygląda całkiem przyjemnie z bliska już trochę gorzej ale na dachu nie będę mieszkał. Blacha aluminiowa w wydrze uszczelniona klejem szczeliwem dekarskim wurtha. taśma ołowiana "nabierze "koloru dopiero po opadach deszczu jak zmyje kurz z roboty.

Jan P.
13-04-2012, 12:42
Nie ma za bardzo do czegoś się przyczepić:o. Tylko jedno mnie ciekawi ; Dlaczego górna warstwa cegieł na kominie jest cofnięta do środka ? Jan.

Andrzej Wilhelmi
13-04-2012, 17:33
Napiszę tak: karbowany ołów do płaskiego pokrycia nie ma żadnego uzasadnienia. Właśnie ze względu na walory estetyczne go nie używam ale zobacz co się dzieje za kominem te karby utrudniają wypływ wody do puki się nie zapełnią szlamem. Może wystąpić porastanie. Gładki ołów byłby idealnym rozwiązaniem. Rozumiem, że za kominem pod dachówką ołów ma sztywne podparcie aż do następnej łaty czyli drugiej za kominem. Z reguły za kominem ołów wykłada się na dachówkę podchodząc nim pod następną dachówkę. Co do komina to podzielam zdziwienie Jan bo to cofnięcie górnej warstwy cegieł nie ma żadnych walorów estetycznych gdyż jest przykryte czapą, z której będzie kapać na wystającą warstwę cegieł. To wszystko nic w porównaniu z zasadniczymi błędami w murowaniu tego komina a mianowicie otwory wentylacyjne za nisko otwarte a ten otwór z tyłu komina to już zupełne kuriozum bo bardzo nisko i nie na przestrzał. Śnieg zsuwający się z połaci po mimo zainstalowania kratki będzie wdzierał się do otworu a przy dużych opadach zasłoni twór. Na 100% wentylacja grawitacyjna nie bezie sprawna, może następować zawiewanie do pomieszczeń. Murarz był niskich lotów. Czy kierownik budowy odebrał te kominy? W moim przekonaniu domin do poprawy dolna krawędź otworu wentylacyjnego minimum 60 cm od połaci. Pozdrawiam.

Zet77
13-04-2012, 19:50
Nie ma za bardzo do czegoś się przyczepić:o. Tylko jedno mnie ciekawi ; Dlaczego górna warstwa cegieł na kominie jest cofnięta do środka ? Jan.

Niezrozumienie z murarzem ...

Zet77
13-04-2012, 20:09
Napiszę tak: karbowany ołów do płaskiego pokrycia nie ma żadnego uzasadnienia. Właśnie ze względu na walory estetyczne go nie używam ale zobacz co się dzieje za kominem te karby utrudniają wypływ wody do puki się nie zapełnią szlamem. Może wystąpić porastanie. Gładki ołów byłby idealnym rozwiązaniem. Rozumiem, że za kominem pod dachówką ołów ma sztywne podparcie aż do następnej łaty czyli drugiej za kominem. Z reguły za kominem ołów wykłada się na dachówkę podchodząc nim pod następną dachówkę. Co do komina to podzielam zdziwienie Jan bo to cofnięcie górnej warstwy cegieł nie ma żadnych walorów estetycznych gdyż jest przykryte czapą, z której będzie kapać na wystającą warstwę cegieł. To wszystko nic w porównaniu z zasadniczymi błędami w murowaniu tego komina a mianowicie otwory wentylacyjne za nisko otwarte a ten otwór z tyłu komina to już zupełne kuriozum bo bardzo nisko i nie na przestrzał. Śnieg zsuwający się z połaci po mimo zainstalowania kratki będzie wdzierał się do otworu a przy dużych opadach zasłoni twór. Na 100% wentylacja grawitacyjna nie bezie sprawna, może następować zawiewanie do pomieszczeń. Murarz był niskich lotów. Czy kierownik budowy odebrał te kominy? W moim przekonaniu domin do poprawy dolna krawędź otworu wentylacyjnego minimum 60 cm od połaci. Pozdrawiam.
Będzie rekuperacja, więc kwestia wysokości posadowienia kratki wentylacyjnej w moim przypadku nie ma najmniejszego znaczenia. Co do kuriozum to zamieściłem zdjęcia dwóch kominów - "moja wina" i dlatego tak to może z pozoru wyglądać, a wrzeczywistości jest na przestrzal, chociaż przy wentylacji mechanicznej tak jak pisałem nie ma to żadnego znaczenia. Co do cofnięcia ostatniej warstwy cegieł miałoby jak by dekarz nie przesadził z czapą, prawdopodobnie pojdzie do poprawki. Jezeli będą jakieś problemy z karbowanym olowiem za kominem to mam 5 lat gwarancji - będzie poprawka. Pozdrawiam i dzięki za Wasze spostrzeżenia

komtur II
15-04-2012, 20:19
Szanowny Panie Andrzeju i Drogi Mistrzu Janie
Czy poprawnym rozwiązaniem będzie położenie na krokwie płyt izolacyjnych ze sztywnej pianki poliuretanowej Brass DivoDamm Top na to kontrłaty i łaty pod pokrycie panelami dachowymi Rukki. płyty miałyby zastąpić pełne deskowanie i jednocześnie izolację.Pomijając aspekt ekonomiczny - czy jest to prawidłowe rozwiązanie techniczne bo mam dwie przeciwstawne opinie dekarzy.

Jan P.
15-04-2012, 21:56
Rzadko coś polecam z materiałów ale to jest dobre. Pod kontry taśma lub uszczelniacz. Jan.

Andrzej Wilhelmi
15-04-2012, 23:14
Jan w zasadzie załatwił sprawę. Pozwolę sobie jednak troszeczkę rozszerzyć temat. Nie ma nic lepszego jak izolacja cieplna montowana nakrokwiowo. Należy jednak zadbać o odpowiedni rozstaw i montaż krokwi tak aby górna ich górne krawędzie znalazły się w jednej płaszczyźnie. W przypadku gdy płyty gwarantują wodoszczelność kontrłata (dobrze, żeby była uszczelniona tak jak wspomniał Jan), łata i dachówka. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni czy płyty dają gwarancję szczelności na płyty kontrłata folia dachowa i łata lub kontrłata deski/OSB, papa, kontrłata i łata. Nakrokwiowa izolacja powoduje jedno utrudnienie ze względu na podniesienie powierzchni dachu należy przemyśleć rozwiązanie okapu. Zadbać należy o zachowanie ciągłości izolacji cieplnej ściany z izolacją dachu. Natomiast nakrokwiowa izolacja pozwala pokazać krokwie (strugane), można również również wykonać sufit z desek, które staną się podwaliną dla izolacji cieplnej a wówczas rozstaw krokwi może być w miarę dowolny. Pozdrawiam.

komtur II
16-04-2012, 11:44
Dziękuję MISTRZOWIE -pozdrawiam.

Jan P.
16-04-2012, 15:48
Komturze , dlaczego Andrzej jest " szanowny " a ja "drogi" ?. Ja nie jestem taki drogi ;) Jan.

Andrzej Wilhelmi
16-04-2012, 16:11
Janie Ty jesteś drogocenny czyli skarb a pisząc drogi "komturII" miał zapewne na myśli bliski czyli dostępny na Forum. Natomiast pisząc o mnie szanowny po prostu się przejęzyczył (popełnił mały błąd) gdyż zapewne powinno być "szalony". Pozdrawiam.

komtur II
16-04-2012, 18:45
Panowie, za to co robicie na tym forum OBAJ JESTEŚCIE WIELCY!

kedod
23-04-2012, 17:03
Mam pytanie do specjalistów- mój dom czeka na dach. Chcę wykorzystać całą wysokość krokwi na ocieplenie wełną. Myślę o rozwiązaniu patrząc od poddasza- paroizolacja, ocieplenie, na krokwiach wysokoparoprzepuszczalna folia przybita do wierzchu krokwi,kontrłaty żeby dały wentylację, na to deskowanie (deski lub OSB) na to folia do deskowań, łaty i na to blachodachówka. Czy na kalenicy daje się taśmę kalenicową tak jak pod dachówkę, czy jest to błąd? Dach jest dwuspadowy z 1 lukarną na każdej połaci. Dach planuję ocieplić cały a nie tylko do poziomu jętek (poddasze użytkowe i na nieużytkowym strych z rurami wentylacji mechanicznej i rekuperatorem). Czy folię na kalenicy rozcinać? Czy przy deskowaniu dachu można zrezygnować z podbitki?

Andrzej Wilhelmi
23-04-2012, 17:57
Folia nad wełną niepotrzebna. Skoro pokrycie imituje dachówkę to wszystko musi być wykonane tak jak pod dachówkę czyli łata kalenicowa i taśma pod gąsiory też. W kalenicy deski nie powinny się ze sobą stykać szczelina 5 cm. Folia na deskowaniu to niezbyt dobre rozwiązanie i radzę się nad nim zastanowić. Stosując deskowanie nie ma potrzeby montować podbitki ale warto by przesortować deski przed montażem gdyż oflis powinien być zawsze montowany do spodu. Podobnie rzecz się ma z krokwiami. Pozdrawiam.

kedod
23-04-2012, 18:12
Ta folia nad wełną ma ułatwić prace, bo i tak trzeba zostawić wentylację- wełna nie powinna dotykać do deskowania- prawda? W projekcie nie ma łaty kalenicowej.
Na deski nie chcę dawać papy a właśnie folię, którą można stosować na deski. Co przemawia za niestosowaniem folii? co innego niż papa?

Andrzej Wilhelmi
23-04-2012, 21:42
W jakim sensie folia ma ułatwić pracę? W projekcie nie ma łaty kalenicowej bo to jest drobny szczegół. W wielu projektach gdzie zakrywamy dachówką nie ma co nie znaczy, że nie powinna być. Jak nie zastosujesz łaty to taśma pod gąsiorem się zapadnie i będą przecieki. Folia na deskowaniu to możliwość przecieku. A w zasadzie to po co deskowanie? Jak folia to nie deski jak deski to papa. Nie ma innej alternatywy. Pozdrawiam.

kedod
23-04-2012, 22:01
folia położona na na krokwiach w czasie budowy jest łatwiejsza do wykonania niż potem podbijanie jej na krokwiach od strony poddasza czy też rozciąganie drutu i wtedy "traci się" trochę na grubości ocieplenia bo i tak trzeba zostawić szczelinę , albo dobijać kontrłaty od strony poddasza i ocieplać pod krokwiami, a to obniża poddasze.
A jaką papę radzisz na deski? Czy folia Doerkena delta foxx na deski nie nadaje się?

Andrzej Wilhelmi
23-04-2012, 22:34
Ja napisałem, że ta folia jest niepotrzebna i sznurki też. Wełnę się układa a nie upycha. Skoro masz krokwie np. wysokości 18 cm to możesz pomiędzy nie włożyć wełnę grubości maksymalnie 18 cm a nie 20 cm. Dorken Delta czy DuPont Tyvek to bardzo dobre produkty i pod blachodachówkę mogą być stosowane bo dorównują jej trwałością. Radzę je zamontować jednak bez deskowania. Na deski papa podkładowa termozgrzewalna grubości minimum 3 mm, stabilizowana SBS. Pozdrawiam.

HankaBe
30-04-2012, 18:44
Witam,
chciałam zapytać ekspertów bo od dekarzy mam dwie różne informacje, czy membranę w kalenicy mam zakładać na siebie czy rozciąć?
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
30-04-2012, 19:37
Możesz założyć na siebie gdyż jest to folia wysokoparoprzepuszczalna. Pozdrawiam.

Jan P.
01-05-2012, 07:19
I dla pewności , cięcie 10 cm w każdym polu międzykrokwiowym. Jan.

HankaBe
07-05-2012, 11:29
Witam,
dziękuję za odpowiedzi dotyczące membrany.
Mam jeszcze jedno pytanko:
czy ktoś obrabiał komin blachą? Co o tym myślicie? Może ktoś ma zdjęcia już zrealizowanych kominów?
Klinkier i struktonit nam się nie podoba, bonie są ładne ale ponoć zacieki się robią, miał być sam tynk to nas straszą, że będzie odpadał a teraz małż znalazł gdzieś rozwiązanie z tą blachą i ponoć mu się to podoba, tylko ja nie wiem o czym mowa i czy to dobre rozwiązanie. Kominy są na tylnej połaci, nie frontowej więc może odstraszać nie będą. Będę wdzięczna za opinie i zdjęcia. Z góry dziękuję

Andrzej Wilhelmi
07-05-2012, 14:32
Te akurat obrobione płytkami miedzianymi ale może być tytancynk albo aluminium. W załączeniu zdjęcia z mojej realizacji. Pozdrawiam.

interona
07-05-2012, 16:49
HankaBe, prześlij mi mail, podeślę Ci zdjęcie mojego komina. Pozdrawiam

andrek
09-05-2012, 12:12
Witam,czy komi można obłożyć płytkami włókno cementowymi przed pokryciem dachu czy po,dachówka płaska.dzięki za pomoc

andrek
09-05-2012, 12:14
komin oczywiście:D

Jan P.
09-05-2012, 13:10
Płytka powinna iść na obróbkę ( z wodą) , czyli po lub w trakcie krycia. Chyba , że będzie dobry fachura i zrobi teraz górną część wydry i póżniej podsunie noki. Jan.

andrek
09-05-2012, 14:48
dzięki mistrzu,mam jeszcze pytanko odnośnie papy ponieważ dach będzie deskowany i majster cieśla każe papować a sprzedawca dachówki radzi uważać z papą bo trzeba dobrze wentylować nad i pod papą bo będzie ciekło po gipsach o co chodzi?dodam że cieśla to fachura starej daty ciosał dachy jeszcze toporem:D

Jan P.
09-05-2012, 16:01
Poszukaj, wałkowaliśmy do znudzenia. Jan.

Andrzej Wilhelmi
09-05-2012, 20:43
Skoro masz tak dobrego cieślę i uda Ci się znaleźć równie dobrego dekarza to nie powinno być żadnych problemów. Otwarta kalenica i loty powietrza przy okapach. Pozdrawiam.

Zet77
21-05-2012, 22:44
Witam,

Mam pytanie a'propos krokwi, kilka z nich dziwnie się "pochyla" na całości długości ( wichruje ) i koszowa krótka i długa w innym rejonie konstrukcji i nie wiem czy to normalne zjawisko nie zagrażające bezpieczeństwu, czy coś jest nie tak. Zastanawiam się także nad osadzeniem okna połaciowego, które nie jest rownolegle do obydwu krokwi między którymi jest zamontowane. Zmierzyłem odległości na kilku odcinkach krokwi i stąd chyba różnica. Czy zabudowa karton gipsem to zgubi ?

Pozdrawiam.

Jan P.
22-05-2012, 15:26
A może krokwie nie są prostopadle do okapu. Miałem takie przypadki. Jan.

Andrzej Wilhelmi
22-05-2012, 18:01
Ta jak stwierdził Jan nie jest wina okna, że krokwie nie są prostopadłe do okapu. Poprawność zamontowania okna sprawdzisz kładąc po otworzeniu skrzydła poziomicę na dolnej krawędzi ościeża. Ma być poziomo. Z tych zdjęć nie wiele wynika poza tym, że drewno było mokre i dość szybko schnie w tych temperaturach więc kręci. Jak długo masz nie zakrytą folię? Pozdrawiam.

Przemo1977
22-05-2012, 21:24
To i ja się pochwale i pokaże jak wyszło czy dobrze sami oceńcie:)
Dachówka Meyer-Holsen tandem w kolorze czerń nocy.
117183

Andrzej Wilhelmi
23-05-2012, 18:17
Wzorowo ale nie masz nowszych zdjęć. Pozdrawiam.

Przemo1977
23-05-2012, 20:12
To nowe zdjęcie tylko aparat miałem pożyczony i data była nie ustawiona :)

To wrzucę trochę starsza fotkę, robiłem jakoś w listopadzie:)

Dachówka wkońcu mniej typowa i rzadko wybierana więc może komuś niezdecydowanemu pomoże w podjęciu decyzji.
117297

Kasia1984
24-05-2012, 21:43
To i ja pokażę dach swojego domku. Dach przykryty dachówką Meyer-Holsen Piano Graphit, komin obłożony łupkiem.

Andrzej Wilhelmi
25-05-2012, 18:47
Do obłożenia komina stosuje się płytki prawe i lewe. Bok komina masz obłożony "po włos". Pozdrawiam

vega1
26-05-2012, 15:35
czy przy deskowaniu dachu trzeba naciągać krokwie jeśli je "nieco" powyginało? Czy przybijać tak jak się ułożyły?

Andrzej Wilhelmi
27-05-2012, 07:55
Tak jak się ułożyły. Prostujemy wyłącznie skrajne oraz pola, w których są okna. Pozdrawiam.

ccone
30-05-2012, 21:48
Mój dach: Creaton Domino łupek angoba + opierzenia i rynny Prefa

Zet77
01-06-2012, 21:07
Ta jak stwierdził Jan nie jest wina okna, że krokwie nie są prostopadłe do okapu. Poprawność zamontowania okna sprawdzisz kładąc po otworzeniu skrzydła poziomicę na dolnej krawędzi ościeża. Ma być poziomo. Z tych zdjęć nie wiele wynika poza tym, że drewno było mokre i dość szybko schnie w tych temperaturach więc kręci. Jak długo masz nie zakrytą folię? Pozdrawiam.

No i akurat z tym jednym oknem do końca poziomo nie jest - do małej poprawki. Folia jest zakryta od spodu pomiędzy murłatą, a podbitką i od tej strony nic nie dociera, okna połaciowe też ale zastanawiam się po co i czy to jest potrzebne. Producenci nic o takich zabiegach nie piszą, a dzisiaj miałem członka Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, którego porosiłem o ocenę dachu pod kątem poprawnosci wykonania dachu i który stwierdził, że nie trzeba zakrywać membrany od spodu dlatego, że warstwa polimerów wrażliwa na uv jest od "góry" i tą część trzeba chronić przed promieniami.

Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
02-06-2012, 08:04
A to dość ciekawa teoria. Z całym szacunkiem dla tego kolegi dekarza ale myślę, że delikatnie mówiąc mija z prawdą. Skoro tak by było wszyscy kładliby folię odwrotnie! Warto skontaktować się z doradcą technicznym producenta. Z racji swojego zawodu oglądam wiele dachów i widzę jakie są skutki niezakrywania folii. Oczywiście zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam.

mechu
03-06-2012, 10:08
ZET77 - również zastanawiamy się nad jasną klienkierką przy obudowie komina, nie wiem jednak jak wygląda sytuacja z jej brudzeniem się?

Zet77
03-06-2012, 21:06
ZET77 - również zastanawiamy się nad jasną klienkierką przy obudowie komina, nie wiem jednak jak wygląda sytuacja z jej brudzeniem się?

Przy kotle gazowym pewnie bez znaczenia, ale przy paleniu w kominku lub ogrzewaniu węglem różnie może być. Klinkier dobrze jest zabezpieczyć przed wodą dobrym środkiem, a tym samym i sadza może trudniej siada. Jak będzie u mnie czas pokaże, bo jeszcze nie mieszkam ale cudów raczej się nie spodziewam i po jakimś czasie na pewno zabrudzenia będa.

Zet77
03-06-2012, 21:24
A to dość ciekawa teoria. Z całym szacunkiem dla tego kolegi dekarza ale myślę, że delikatnie mówiąc mija z prawdą. Skoro tak by było wszyscy kładliby folię odwrotnie! Warto skontaktować się z doradcą technicznym producenta. Z racji swojego zawodu oglądam wiele dachów i widzę jakie są skutki niezakrywania folii. Oczywiście zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam.


Z tym odwrotnym kładzeniem to trochę przewrotna "teoria" : ) Wiemy, że tutaj ma znaczenie gdzie góra, a gdzie dół, nie bez kozery producenci podają jak ma być kładziona. Jezeli paroprzepuszcalność byłaby zachowana w takim przypadku to wtedy rzeczywiście do góry nogami i święty spokój ale myślę, że struktura materiału jest tak skonstruowana, że jest i góra i dół, a czy firmy kładą polimer od spodu i ile by to więcej kosztowało( czy kosztuje ) i w jakim celu to już inna kwestia.
U mnie w okolicy stoi dom, którego ktoś nie skończył i tyvek na dachu w ogóle nie zakryty koło 5 lat. Folia przeżyła wiele i nie widać żeby miała się za chwilę rozlecieć itd. Oczywiście nie jestem zwolennikiem postępowania wbrew zaleceniom producentów czegokolwiek ale z tym zakrywaniem od spodu to rzeczywiście skontaktuje się z doradcą technicznym.
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
04-06-2012, 15:27
Przepływ pary wodnej w obie strony jest identyczny. Folia wody nie przepuszcza w obie strony a zatem teoretycznie rzecz biorąc, którą stroną kładziemy nie ma żadnego znaczenia. Folie Tyvek'a to najwyższa światowa półka natomiast sam fakt, że ją widzisz nie oznacza iż posiada swoje właściwości. Folia traci swoją podstawową właściwość czyli hydroizolacyjność. Pozdrawiam.

andrek
05-06-2012, 12:50
witam,pomóżcie w sprawie kołnierzy do okien dachowych bo idzie zgłupieć ,jeden sprzedawca mówi że do dachówki typu nibra g10 lub turmalin to idzie kołnierz do pokryć falistych a kołnierz do płaskich to tylko do papy i gontów bitumicznych i inny fachura że do tych dachówek to tylko kołnierz do pokryć płaskich i tu jest dylemat ponieważ nie chciałbym żeby dachówki przy oknach unosiły się do góry.Dzięki za radę

Jan P.
05-06-2012, 13:15
Najlepiej dachówkę płaską obrobić nokami. Jest pewność , że nic nie będzie ' wyło" , odstawało. Jan.

Moorela
06-06-2012, 15:28
Nasz dach:

Nelskamp Nibra G10 w kolorze czerń stara angobowana.
Rynny Kloeber.
Okna Roto.

https://lh5.googleusercontent.com/-WhfX1A6KjcI/T89oAN3lsCI/AAAAAAAAPts/iVXAt5Nz-5o/s800/DSC03410.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-1BMsRUphuJk/T89oCCiyvwI/AAAAAAAAPt8/RvZxe8XU9-E/s800/DSC03413.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-aOnpbkpTw_M/T89oDRvT3AI/AAAAAAAAPuE/sw3JGmgwNbY/s800/DSC03414.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-QLYRinspiEk/T89oLaaRw7I/AAAAAAAAPvQ/1NQKsET1OEA/s800/DSC03435.JPG

Jan P.
06-06-2012, 15:37
Okap jakaś wesoła twórczość . Rynna za wysoko.Tak jakby uchwyty były na łatach .Co z wystającymi krokwiami ?:eek: Jan.

Moorela
06-06-2012, 16:10
Dach docelowo ma być bezokapowy, krokwie mają wejść w całości w ocieplenie. Co dokładnie z okapem jest nie tak? Dzięki za komentarz. Załączam jeszcze zbliżenie na montaż rynny.
https://lh4.googleusercontent.com/-6RWYOUoQXr0/T74F4gtfzOI/AAAAAAAAPaI/QSU_8WNRAZ4/s640/DSC03108.JPG

Andrzej Wilhelmi
06-06-2012, 17:25
Dla płaskiej dachówki wróblówka zbyteczna. Bardziej przydatna byłaby kratka wentylacyjna okapu tym bardziej, że jak piszesz nie będzie okapu. Pozdrawiam.

Moorela
06-06-2012, 17:38
Dzięki Andrzej Wilhelmi. Kratkę wentylacyjną mamy pod rynną, jak poniżej na zdjęciu. Czy jeszcze jakieś spostrzeżenia?
https://lh6.googleusercontent.com/-sKlZDNPNmPE/T74F5nBNEPI/AAAAAAAAPaM/68V6cML2ZGQ/s640/DSC03109.JPG

Andrzej Wilhelmi
06-06-2012, 21:00
Tą perforowaną taśmę się stosuje gdy nie ma deski okapowej. Haki masz nakrokwiowe, zastosowano deskę okapową częściowo osłoniętą blachą, na którą wyprowadzono perforowaną taśmę osłaniającą jakiś wlot tylko, że przez tą taśmę tego wlotu nie widać. Widać natomiast zaimpregnowaną deskę. Pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem co nie oznacza, że ono jest złe czy źle wykonane. Z pewnością wykonawca miał jakieś przemyślenia w tej kwestii. Chętnie poznałbym wyjaśnienia czy przesłanki tego rozwiązania. Pozdrawiam.

erdixo
08-06-2012, 19:20
Zdjecie przedstawia bezspornie ze membrana jest wyciagnieta na pas nadrynnowy ,wiec jedyne co moze wentylowc siatka okapu to przestrzen pod membrana.Tutaj zdala by sie pierwsza lata na lezaka i choc nie jest konieczna dla plaskiej dachowki wroblowka to zamontowal bym wersje z dodatkowa wentylacja ,uzyskalo by sie wtedy wymagany wlot powietrza w obrebie okapu ktory jest odpowiedzialny za wentylowanie polaci pod pokryciem.Zastanawiam sie co to za moda na maksymalne zanizanie wysokosci opierzenia komina,przeciez zimą bedzie za kominem zalegac spora ilosc sniegu.Pozdrawiam

erdixo
08-06-2012, 19:30
P.Andrzeju ze zdjecia mozna wywnioskowac ze kolejnosc jest nastepujaca : krokiew,pas podrynnpowy,kontrlata, lata na sztorc,pas nadrynnowy,membrana,wroblowka.Jednoznaczny brak wlotu powietrza w obrebie okapu.Wykonawca mogl chociaz ta zielona late oraz przody kontrlat pomalowac byloby znacznie estetyczniej.

Moorela
08-06-2012, 19:50
Dzięki za komentarze. Faktycznie jest tak, że siatka w zamyśle wykonawcy miała wentylować przestrzeń pod membraną. Czy to jest błąd? Czy tylko brak estetyki?

erdixo
08-06-2012, 20:03
Trzeba pytac naszych mistrzow P.Andrzeja i P.Jana bo nie jestem zbyt doswiadczony w doradzaniu:D Ja widze to tak ze jezeli zostala zastosowana wysokoparopszepuszczalna membrana to warstwa izolacji cieplnej zostanie ulozone w sposob by jej dotykala bez szczeliny ktora mogla by byc wentylowana poprzez rozwiazanie okapu twojego wykonawcy,wtedy tez musiala by zostac otwarta kalenica by byl zachowany ruch powietrza.Tak jak zostalo to wykonane powietrze naplywajace przez siatke okapu natrafi na warstwe izolacji i tyle po wentylowaniu.Pozdrawiam.

DACxxxAZ
08-06-2012, 21:00
haki rwą fwk. reszta moich uwag już poruszona.

Andrzej Wilhelmi
08-06-2012, 23:46
Ty to masz oko!
A wracając do pytania "Mooreli" tak to jest błąd. Nie masz skutecznej wentylacji połaci. Brak wiedzy dotyczącej wykonania okapu daje się zauważyć u wielu dekarzy. Pozdrawiam.

dusiaka
09-06-2012, 08:16
Bardzo proszę oceńcie wykonanie mojego dachu. Dekarz zapewniał, że zrobi wszystko zgodnie ze sztuką, tylko czy tak faktycznie zrobił? Nie jestem w stanie sama na to pytanie odpowiedzieć. Obróbki kominów... dziwnie wyglądają.
Dachówka Nelskamp, Nibra F7, stara czerń angobowana, rynny PCV.
http://img337.imageshack.us/img337/9362/nadgaraemzmienrozmiary.jpg
http://img825.imageshack.us/img825/6016/odfrontu1zmienrozmiary.jpg
http://img99.imageshack.us/img99/3815/obrbkakominazmienrozmia.jpg
http://img860.imageshack.us/img860/3038/zrynnamizmienrozmiary.jpg

erdixo
10-06-2012, 18:53
Dusiaka twierdzisz ze obrobki kominow dziwnie wygladaja.Nie dziwnie tylko nieprofesjonalnie:D To jakiegos typu tasma do obrobki kominow,wygoda i szybkosc obrobki przez wykonawce gwarantowana.Przy tradycyjnej obrobce blachą wystepuje podwiewanie sniegu w obrebie komina dlatego wstepne krycie wywiniete na komin musi byc idealnie.Ale skoro estetyka wykonania dla Ciebie do przyjecia i brak przecieku to wszystko jest ok,gwarancje szczelnosci daje wykonawca wiec mozesz spac spokojnie.Pozdrawiam.

Moorela
10-06-2012, 21:09
Ty to masz oko!
A wracając do pytania "Mooreli" tak to jest błąd. Nie masz skutecznej wentylacji połaci. Brak wiedzy dotyczącej wykonania okapu daje się zauważyć u wielu dekarzy. Pozdrawiam.

Andrzeju Wilhelmi, co radzisz z tym zrobić? Do głowy przychodzą dwa rozwiązania:

1. Zgodnie z zamysłem naszego KierBuda, wentylacja miała zostać poprowadzona pod membraną. Przy tej opcji powinniśmy pozostawić obecne rozwiązanie przy okapie, przeciąć membranę przy kalenicy, a przy ocieplaniu poddasza zachować dystans do membrany na jakieś 2-3 cm;
2. Inna opcja wymyślona przez nas jest taka, że poprawiamy obecny okap, tak, aby dach wentylować nad membraną - co wiązałoby się chyba tylko z tym, że musielibyśmy dokupić grzebień okapu z kratką wentylacyjną i zamontować ją w miejscu, gdzie obecnie jest wróblownica. Tylko tutaj pojawia się wątpliwość, czy przez to nie trzeba będzie również podnosić rynien?

Z góry dziękuję.

erdixo
10-06-2012, 21:20
Wroblowka z kratka to jakies 2 cm wyzej czyli pierwszy rzad dachowki bedzie pial!Zdjac dachowe,wroblowke,delikatnie membrane,pas nadrynnowy,rynny,siatke okapu, pierwsza late polozyc na plask (4 cm) teraz jest na sztorc (6 cm) pomalowac late i przody konter i zlozyc pamietajac o obcieciu hakow gdyz jak zauwazyl jeden z wypowiadajacych sie rwa membrane.Pozdrawiam.

Jan P.
10-06-2012, 22:31
To już lepiej zostawić jak jest. Tylko przeciąć kalenicę. Nie całą tylko z 10 cm w każdym polu. Jan.

Andrzej Wilhelmi
11-06-2012, 21:28
Są dwa obszary wentylacji: jeden to wentylacja izolacji cieplnej a drugi to wentylacja pokrycia dachowego. Ten drugi odbywa się pomiędzy kryciem wstępnym a pokryciem. Przy zastosowaniu folii wysokoparoprzepuszczalnej oba obszary są wentylowane w jednej przestrzeni nad folią. W tym przypadku żaden obszar nie jest wentylowany. Są dwie możliwości tak jak podali szanowni przedmówcy. Rozwiązanie Jana to taki półśrodek ale znacznie tańszy i może przynieść pożądany efekt. Sugerowałbym jednak przeciąć całą kalenicę aby ten wylot był dość skuteczny. Zakres prac zależy od tego jaką taśmę zastosowano pod gąsiory. W przypadku gdy gwarantuje ona 100% szczelności przecięcie można wykonać od wewnątrz, natomiast gdy takiej gwarancji nie ma należałoby zdemontować gąsiory wraz z taśmą a po przecięciu wykonać dodatkowe przekrycie gwarantujące szczelność. Pozdrawiam.

dusiaka
11-06-2012, 21:35
Dusiaka twierdzisz ze obrobki kominow dziwnie wygladaja.Nie dziwnie tylko nieprofesjonalnie:D To jakiegos typu tasma do obrobki kominow,wygoda i szybkosc obrobki przez wykonawce gwarantowana.Przy tradycyjnej obrobce blachą wystepuje podwiewanie sniegu w obrebie komina dlatego wstepne krycie wywiniete na komin musi byc idealnie.Ale skoro estetyka wykonania dla Ciebie do przyjecia i brak przecieku to wszystko jest ok,gwarancje szczelnosci daje wykonawca wiec mozesz spac spokojnie.Pozdrawiam.erdixo -dziękuję za opinię. Jeśli o mnie chodzi te taśmy "wizualnie" ujdą. Kilka dni u nas padało i póki co nie zauważyliśmy przecieków.

Moorela
11-06-2012, 21:46
Panowie, serdeczne dzięki za poradę.
Chyba faktycznie zaproszę jeszcze konkurencyjnego dekarza z prośbą o opinię i ew. wycenę poprawki okapu...
Pozdrowienia!

gallero
21-06-2012, 10:56
Witam Was i prosze o Wasze opinie. Na naszym domu bedziemy mieli juz za miesiac dach kopertowy z duzym wykuszem na kazdej stronie dachu. Generalnie bardzo podoba nam sie dachowka PLASKA. Ogladalismy takie dachy na zywo ale byly glownie dwuspadowe, ewentualnie z jednym malym wykuszem.
Czy dach jak nasz bedzie dobrze wygladal z dachowka plaska? Dodam ze dach ma prawie 400m2 wiec znajda sie na nim tez polacie bez wykuszow:)

Moze ktos z Was polozyl juz dachowke plaska na dachu z koszami i wykuszami? Wklejcie prosze zdjecia.

Pozdrawiam

gallero

Aleksandryta
22-06-2012, 16:45
NIe podales w jakim stylu bedzie twoj dom.
Płaska dachówka generalnie została zaprojektowana przez kogoś tam :D na nowoczesne dachy nowoczesnych domów. A na taki klasyczny, jak twoj..... to juz kwestia gustu i... kasy ^^ Mnie osobiscie nie podobaja sie dachowki plaskie na dachach wielospadowych, ze wzgledu wlasnie na ilosc koszy i wykuszow. Prosty dach ---> prosta dachowka. Ale co kto lubi....:D

BreSsoN
22-06-2012, 22:32
Moze ja i swoj pokaze

http://inlinethumb24.webshots.com/47191/2608453550102981182S600x600Q85.jpg
http://inlinethumb39.webshots.com/48422/2836680900102981182S600x600Q85.jpg

gallero
23-06-2012, 21:20
Witaj Brosson,

Widze ze budujesz dom w znanych mi okolicach. Jaka to dokladnie dachowka? a moze gont? trudno wywnioskowac na 100% ze zdjecia.

BreSsoN
24-06-2012, 21:58
Witam, milo ze bywasz w tamtych stronach. Na pokrycie dachu wybralem blachodachowke z posypka w kolorze ciemnego brazu, wyglada jak gont, goralski styl. Poza tym zalezalo mi na trwalosci i w pewnym sensie na wygodzie. W Pieninach praktycznie caly okres zimowy mamy snieg a dzieki posypce zostaje on na dachu i nie ma problemu z odsniezaniem.

http://image81.webshots.com/81/4/53/55/2608453550102981182gbAmFZ_fs.jpg

Gosiaczek_S
06-07-2012, 19:36
Witam wszystkich!
A oto nasz daszek :rolleyes:. Dachówka ceramiczna firmy Roben wzór Piemont kolor antracyt. Prezentuje się bardzo fajnie, jeszcze trochę brudna, podobno w miarę prosta i dobrze się układała, tak mówili fachowcy...

http://images41.fotosik.pl/1645/90840c0aff65c4fbgen.jpg

http://images46.fotosik.pl/1657/4fc9f57f9154f7fegen.jpg

http://images40.fotosik.pl/1692/f098cbdf5a775656gen.jpg

http://images46.fotosik.pl/1657/80278494f349f1a4gen.jpg

http://images38.fotosik.pl/1691/cbfd4ca84dab0443gen.jpg

Pozdrawiam:bye:

Andrzej Wilhelmi
06-07-2012, 21:47
Ściany szczytowe za wysoko podmurowane. Pozdrawiam.

Michał30
06-07-2012, 22:19
No to ja też pokażę kawałek dachu dachówka ceramiczna CREATON FUTURA miedziana angobowana na końcach gąsior ozdobny z muszlą.

Jan P.
07-07-2012, 06:46
A te końcówki krokwi to tak zostaną ?. Okno chyba obsadzone na wys krokwi. To błąd. Jan.

Michał30
07-07-2012, 15:28
A te końcówki krokwi to tak zostaną ?. Okno chyba obsadzone na wys krokwi. To błąd. Jan.

Końcówki krokwi zostaną odpowiednio przycięte gdy będzie robiona podbitka! Co do obsadzenia okien to wiem że były w odpowiednich do tego typu pokrycia dachowego kołnierzach... Wstawię jeszcze jedno zdjęcie może ono więcej pokarze..

minki
08-07-2012, 08:38
witam, proszę o ocenę wykonania pokrycia z blachodachówki (jeszcze nie skończone i nie wypłacone ;) ) Zastanawiają mnie niezbyt estetyczne obróbki okien, no i komin- bez wcinki. Cieśla twierdzi, że blacha na wcinkę możę się krzywić, bo budynek będzie osiadał, pracował. A przy takim wykonaniu, jak zrobił "nic się nie będzie działo". Te plamy, to błotko.

http://s1.pokazywarka.pl/bigImages/1188295/4065679.jpg

poniżej linki do zdjęć lepszej jakości:
1. https://dl.dropbox.com/u/15540017/dach/IMG_8791.JPG
2. https://dl.dropbox.com/u/15540017/dach/IMG_8774.JPG
3. https://dl.dropbox.com/u/15540017/dach/IMG_8775.JPG
4. https://dl.dropbox.com/u/15540017/dach/IMG_8776.JPG
5. https://dl.dropbox.com/u/15540017/dach/IMG_8779.JPG
6. https://dl.dropbox.com/u/15540017/dach/IMG_8783.JPG
7. https://dl.dropbox.com/u/15540017/dach/IMG_8784.JPG
8. https://dl.dropbox.com/u/15540017/dach/IMG_8786.JPG

surgi22
08-07-2012, 10:11
Moim skromny zdaniem obróbka kominowa bezwzględnie do poprawki - nie ma fizycznej możliwośći aby było to szczelne.

Jan P.
08-07-2012, 10:22
Ręce opadają. Okna, kominy , okap .jakby się uczyli na Twoim dachu . Jan.

minki
08-07-2012, 10:35
da się to poprawić bez zrywania całego dachu? Panie Janie, co jest nie tak z okapem?

Jan P.
08-07-2012, 11:59
Blacha podrynnowa powinna być POD folią z 10 cm zagięta na połać dachową i na nią przyklejona folia. Jak ten fachura podsunie blachę , gdy jest przybita łata. Na pewno zaplanował dać tylko blachę pionową a skropliny - niech sobie lecą gdzie chcą . Po prostu niewiedza. Jan.

ElMisteriozo
08-07-2012, 15:59
Witam serdecznie,
Proszę o wstępną ocenę niedokończonego dachu.
Z góry dziękuje za komentarze i uwagi124306

ElMisteriozo
08-07-2012, 16:00
Witam serdecznie,
Proszę o wstępną ocenę niedokończonego dachu.
Z góry dziękuje za komentarze i uwagi
124306

pawko_
09-07-2012, 21:59
Proszę o ocenę obróbek komina i wykonanie dachu. Z góry dziękuję.

124405
124406
124407
124408
124409

pawko_
09-07-2012, 22:01
124411
124412
124414
124415
124417

the one
09-07-2012, 22:15
witam
przejde do sedna sprawy
problem i pytanie

dom stawiany na jesien u.r.

124420


wiezba lezala ok miesiaca zanim zostala polozona na dach,ani razu nie zmokla(sucha jesien ubieglego roku)
choc nie byla sucha -zamiast zalecanych 20% wilgotnosci mogla miec powiedzmy 50%

teraz juz praktycznie wyschla(dokrecalem luzne sruby wiezby dachowej)
-czy nastepstwem wysychania jest fakt ze obrobka blacharska,ktora jeszcze w zimie wygladala ladnie teraz wyglada jak poobijana i pofalowana?("mokra" deska okapowa/podrynnowa)
-czy bledem dekarskim jest laczenie wkretem dwoch blach jednoczesnie na laczeniach?
czy to prawda ze blacha pracuje na goracu wiec powinna miec mozliwosc "ruchu"-
->skoro tak,to jak powinno byc to wykonane?



124410

124413

124416

124418

prosze o wyjasnienie

pozdrawiam


brak polskiej czcionki za co przepraszam

Batman-Brzesko
10-07-2012, 21:25
Proszę o ocenę wykonania dachu , dachówka CREATON DOMINO - czarny mat , mam wrażenie że wszystko jest do du... łącznie z dachówką . Na dachówce mam przetarte kropki które powstały podczas transportu i magazynowania od braku przekładek miedzy warstwami dachówki - przetarcia te są tak głebokie że niestety zniszczyły powłokę. Dachówki leżą krzywo , dekarz mówi że ta dachówka jest nic nie warta , ponieważ jest zwichrowana i krzywa , twierdzi że inaczej ułozyć jej się nie da.

Zdjecia w dużej rozdzielczości...

http://miniprice.pl/allegro/1.JPG
http://miniprice.pl/allegro/2.JPG
http://miniprice.pl/allegro/DSC03351.JPG
http://miniprice.pl/allegro/DSC03336.JPG
http://miniprice.pl/allegro/DSC03335.JPG
http://miniprice.pl/allegro/DSC03342.JPG
http://miniprice.pl/allegro/DSC03345.JPG
http://miniprice.pl/allegro/DSC03343.JPG
http://miniprice.pl/allegro/DSC03319.JPG
http://miniprice.pl/allegro/DSC03325.JPG

pawko_
12-07-2012, 18:05
Witam ponownie, czy mogę liczyć na ocenę od forumowych fachmanów mojego pokrycia z postów #1608 i #1609 ?
Z góry dziękuję.

Jan P.
12-07-2012, 18:14
Chyba okno na krokwiach. Ale z takiej odległości to i moja teściowa wygląda dobrze. Jan.

Jan P.
12-07-2012, 18:18
Batman. Ułóż na ziemi kilka dachówek na prostych łatach i będzie wiadomo co tak klawiszuje. Jan.

Andrzej Wilhelmi
12-07-2012, 18:44
Nierówność dachówki to jedno ale to urok dachówki a niewyprowadzenie połaci (pofalowane łaty) to drugie. Uniesienie dachówek przy oknach, zapadnięcie nad oknami itp. Ciekawe jak jest wykonany okap. Wykonanie na przeciętnym poziomie. Dekarz nie powinien zasłaniać się krzywizną dachówek. Mógł o tym poinformować przed robotą. Pozdrawiam.

Batman-Brzesko
12-07-2012, 20:35
Dziś był u mnie przedstawiciel z CREATONA , stwierdził że krzywizny w normie , dach powinno sie oglądać z odległosci nie mniejszej niż 12 metrów - wtedy nie bedzie widać tych drobnych niedociagnieć przezemnie zgłaszanych
Składam reklamację ...zobaczymy...

Poniżej jeszcze kilka fotek , przetarcia jak zapewnia przedstawiciel zniknął po kilku miesiącach , ale po samodzielnej próbie szorowania szczotką nie znikneły...


http://miniprice.pl/allegro/DSC03245.JPG - obróbka komina
http://miniprice.pl/allegro/DSC03158.JPG - łaty
http://miniprice.pl/allegro/DSC03244.JPG - rynny/folia
http://miniprice.pl/allegro/DSC03337.JPG - róznica koloru dachówki krawędziowej
http://miniprice.pl/allegro/DSC03331.JPG - krzywe końcówki dachówki
http://miniprice.pl/allegro/DSC03327.JPG - przetarcia (rudawe kropki)
http://miniprice.pl/allegro/DSC03332JPG (http://miniprice.pl/allegro/DSC03332.JPG) - uśmiechnięte dachówki :) (łukowate)

fuxszyk
12-07-2012, 20:48
Dziś był u mnie przedstawiciel z CREATONA , stwierdził że krzywizny w normie , dach powinno sie oglądać z odległosci nie mniejszej niż 12 metrów - wtedy nie bedzie widać tych drobnych niedociagnieć przezemnie zgłaszanych
Składam reklamację ...zobaczymy...

Poniżej jeszcze kilka fotek , przetarcia jak zapewnia przedstawiciel zniknął po kilku miesiącach , ale po samodzielnej próbie szorowania szczotką nie znikneły...


http://miniprice.pl/allegro/DSC03245.JPG - obróbka komina
http://miniprice.pl/allegro/DSC03158.JPG - łaty
http://miniprice.pl/allegro/DSC03244.JPG - rynny/folia
http://miniprice.pl/allegro/DSC03337.JPG - róznica koloru dachówki krawędziowej
http://miniprice.pl/allegro/DSC03331.JPG - krzywe końcówki dachówki
http://miniprice.pl/allegro/DSC03327.JPG - przetarcia (rudawe kropki)
http://miniprice.pl/allegro/DSC03332JPG (http://miniprice.pl/allegro/DSC03332.JPG) - uśmiechnięte dachówki :) (łukowate)

Daj znać co odpowie przedstawiciel CREATONA. Domino nie należy do tanich produktów i za tą cenę należy wymagać by dachówki były proste i niepoobijane.
Pozdrawiam i trzymam kciuki

Andrzej Wilhelmi
12-07-2012, 21:07
Na zdjęciu "rynny/folia" nie widać ani jednej podkładki pod żadną łatą czyżby taka idealna więźba? Właśnie dlatego masz pofalowania. Wydaje się, że przy okapie powstała kieszeń z folii. Mycie nie usunie przetarć bo to nie są zabrudzenia. Przestaną być widoczne z czasem w wyniku naturalnego zakurzenia dachu. Dyskretna różnica w kolorze dachówek szczytowych wynika stąd, że wytwarzane są w innym zakładzie (inny skład gliny). Krzywizny dachówek z pewnością zgodne z normą. Pozdrawiam.

minki
13-07-2012, 18:52
u mnie panowie poprawili. Wyciągali ościeżnice, poprawiali kosze, kominy. Kupili nowe kołnierze i trochę blachodachówki. Tak to teraz wygląda -- cudów nie ma, ale myślę, że jest lepiej niż było...

http://s1.pokazywarka.pl/bigImages/1199546/4107918.jpg

moniar105
15-07-2012, 13:08
Witam. Proszę o ocenę naszego dachu jeszcze nie skończony. Dachówka Roben Monza antracyt.
Pozdrawiam

domkaz
17-07-2012, 17:52
Witam.

Jestem po montażu pokrycia i orynnowania. Dachówka to Creaton DOMINO miedziany, rynny tytanowo-cynkowe Rheinzink. I jestem delikatnie mówiąc lekko załamany tym co wyszło. Bardzo proszę o fachową opinię położenia dachówki, montażu okien dachowych, obróbki komina i montażu rynien. Brak jest dachówek wentylacyjnych, zamontowany jest element wentylacyjny z wróblownicą w części okapu. Obróbka komina wykonana jest z taśmy ołowianej. Jest szczelna i praktyczna, ale wygląda okropnie. Czy można ją jakoś poprawić lub ukryć? Czy mam się powoli do niej przyzwyczajać.

Wszystkie zdjęcia umieściłem pod poniższym linkiem:

http://www.flickr.com/photos/domkaz1/

Z góry dziękuję za pomoc i cenne rady.

Andrzej Wilhelmi
17-07-2012, 21:25
Czasami z płaską dachówką trudno sobie poradzić. Twój wykonawca nie do końca sobie poradził. Z całą pewnością wyprowadził płaszczyznę połaci natomiast źle rozmierzył łaty (dachówki skrajne montowane są na "styk"). Co dalej z okapem? Będzie zaciekało na podbitkę. Dachówki przy oknach niedopracowane. Obróbka komina teoretycznie poprawna ale estetyka do bani. Można to było wykonać na nokach lub ostatecznie gładkim ołowiem. Przy płaskiej dachówce w okapie wystarczy kratka wentylacyjna (grzebień zbyteczny). Szczyty za wysoko podmurowane. Będzie przemarzanie i folia może ulec uszkodzeniu. Pozdrawiam.

Jan P.
17-07-2012, 21:37
Taka piękna dachówka. Weż dobrego blacharza i zrób noki przy kominach i oknach . Najlepiej z miedzi . Będzie znakomity efekt. Jan.

ElMisteriozo
19-07-2012, 07:08
Domyślnie

Witam serdecznie,
Proszę o wstępną ocenę niedokończonego dachu .126014
Z góry dziękuje za komentarze i uwagi

Andrzej Wilhelmi
20-07-2012, 20:51
A co tu oceniać kiedy najistotniejsze rzeczy nie zrobione. Z tego co widać okap źle. Pozdrawiam.

ElMisteriozo
21-07-2012, 16:30
A co tu oceniać kiedy najistotniejsze rzeczy nie zrobione. Z tego co widać okap źle. Pozdrawiam.


Andrzeju,
A co jest źle z okapem na moim dachu?
Jak powinien być wyonany?

Andrzej Wilhelmi
21-07-2012, 19:50
Nie widać gdzie kończy się krycie wstępne. Gdzie zatem popłyną skropliny? Twój dekarz powinien to wyjaśnić. Łatwo to sprawdzić lejąc wodę na krycie wstępne. Obróbka krycia wstępnego na kominie też nie ciekawie wygląda. Pozdrawiam.

ElMisteriozo
22-07-2012, 20:01
Nie widać gdzie kończy się krycie wstępne. Gdzie zatem popłyną skropliny? Twój dekarz powinien to wyjaśnić. Łatwo to sprawdzić lejąc wodę na krycie wstępne. Obróbka krycia wstępnego na kominie też nie ciekawie wygląda. Pozdrawiam.



Dziękuje bardzo za opinie.
Krycie wstępne kończy się na pasie podrynnowym. Komin rozumiem, że do poprawki?

Andrzej Wilhelmi
22-07-2012, 20:35
Na zdjęciu tego nie widać. Pas podrynnowy powinien być zatem wprowadzony na polać. Czy tak jest? Pozdrawiam.

ElMisteriozo
24-07-2012, 12:06
Na zdjęciu tego nie widać. Pas podrynnowy powinien być zatem wprowadzony na polać. Czy tak jest? Pozdrawiam.

Tak jest. Pas podrynnowy wprowadzony jest pod krycie wstępne
Pozdrawiam,

Andrzej Wilhelmi
24-07-2012, 17:43
No to OK. Pozdrawiam.

Justyna P
24-07-2012, 19:54
Nie potrafie wkleić zdjęcia. Dachówka to braas turmalin jasnoszara. Pomimo faktu, że nie widzieliśmy jej "na żywo" jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/83025806a5379fcb.html

Andrzej Wilhelmi
25-07-2012, 18:20
No bo wyszło bardzo ładnie. Mam tylko jedną uwagę te rozcinacze nie zablokują śniegu. Tak się czasami zastanawiam co skłania projektantów do projektowania połaci dachowych tak blisko siebie. To galernicza robota dla dekarza. Gdyby choć raz projektant miał wykonać taki dach to by się zastanowił. Pozdrawiam.

Justyna P
25-07-2012, 18:28
Dziękuje Panie Andrzeju. Co do śniegołapów też mnie to zastanowiało i dekarzy równierz - ale ponoć to są właśnie śniegołapy do dachówki płaskiej - tylko takie proponowali i tłumaczyli, że to są do karpiówki i do dachówki płaskiej. Ale nawet na pierwszy rzut oka zastanawia jak to może powstrzymać śnieg.
Co do bliskości połaci dachu wyszło faktycznie bardzo blisko, Panowie się naprawdę namęczyli żeby to ładnie wykończyć i przede wszystkim zabezpieczyć styk ściany i tego niższego dachu.
Pozdrawiam, cieszy mnie pozytywna opinia z ust fachowca.

Jan P.
25-07-2012, 18:38
Okno obsadzone chyba na krokwiach. Jan.

Andrzej Wilhelmi
25-07-2012, 20:06
Janie to tylko takie złudzenie. Pozdrawiam.

Justyna P
26-07-2012, 06:04
Jeśli chodzi o nasze okna to są między krokwiami. Pozdrawiam

Jan P.
26-07-2012, 15:36
Ja już dawno jestem pozbawiony złudzeń. ;) Warto je obsadzić na łatach, Jan.

domkaz
26-07-2012, 19:24
Czasami z płaską dachówką trudno sobie poradzić. Twój wykonawca nie do końca sobie poradził. Z całą pewnością wyprowadził płaszczyznę połaci natomiast źle rozmierzył łaty (dachówki skrajne montowane są na "styk"). Co dalej z okapem? Będzie zaciekało na podbitkę. Dachówki przy oknach niedopracowane. Obróbka komina teoretycznie poprawna ale estetyka do bani. Można to było wykonać na nokach lub ostatecznie gładkim ołowiem. Przy płaskiej dachówce w okapie wystarczy kratka wentylacyjna (grzebień zbyteczny). Szczyty za wysoko podmurowane. Będzie przemarzanie i folia może ulec uszkodzeniu. Pozdrawiam.

Witam.

Ostatnio mam dużo zajęć więc dopiero teraz mogę odpowiedzieć. Z góry dziękuję za konstruktywną krytykę i proszę o rady co dalej robić. Dopiero teraz do mnie dotarło że nie mam miejsca na deskę która jest montowana na skrajne krokwie. I jestem zmuszony robić obróbkę z blachy. Co do obróbki komina i okien to czy to prawda że przy rynnach tytanowo-cynkowych nie można używać obróbek z blachy miedzianej? Pasowała by mi do obróbki komina i okien jak zasugerował MistrzJan, oczywiście jak już znajdę ekipę koło Wrocławia która mi to fajnie zrobi. Wydawało mi się że okap jest dobrze zrobiony. Dlaczego będzie ciekło na podbitkę? I nie wiem co teraz robić ze szczytami? Membrana praktycznie leży na murze. Od strony domu krokiew jest od muru 1 cm, od zewnątrz od muru do krokwi jest 15 cm. Czy jest możliwość docięcia teraz muru, ile musiałbym ciąć i czym to można zrobić. Mur to pustak ceramiczny o szer. 25 cm. Rozumiem że ta przerwa która powstanie po docięciu pustaka musi być wypełniona materiałem izolacyjnym ze względu na ciągłość izolacji. Przyznam się że dachówka od początku mi się bardzo podobała ale jak bym wiedział że takie z nią kłopoty to bym się drugi raz nie zdecydował. Chociażby dlatego że mogłem kupić jedynie pełne palety i po zakończeniu prac zostało mi 200 sztuk których teraz nie mogę zwrócić. Taka polityka firmy Creaton. Jeszcze raz proszę o cenne rady. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Moorela
26-07-2012, 19:28
Witam, mam pytanie do ekspertów, czy co do zasady kominy powinny wystawać ponad kalenicę?

Andrzej Wilhelmi
27-07-2012, 21:32
Nie musi. Natomiast musi wystawać na dach minimum 60 cm. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
27-07-2012, 21:37
... czy to prawda że przy rynnach tytanowo-cynkowych nie można używać obróbek z blachy miedzianej?

Prawda. A co do szczytów to niech się teraz murarz martwi. Dekarz też powinien na to zwrócić uwagę. Niestety żadnemu z nich nie starczyło wiedzy. Tera to tylko od strony dachu albo wyciąć pod krokwiami. Pozdrawiam.

mechu
07-08-2012, 18:45
Witam,
Poniżej zdjęcia naszego dachu, dachówka to nelskamp f10 stara czerń.
Nie podoba nam się ten rowek na pierwszym zdjęciu, a może tak powinno to być wykonane? Proszę o opinie.

129725129726129727

kedod
14-08-2012, 22:42
Witam!
Mam prośbę o ocenę tej pracy. Dzięki za wszelkie uwagi

Andrzej Wilhelmi
15-08-2012, 09:25
Jak widać dekarz zastosował oryginalną technologię mocowania blachodachówki nad falą a nie pod falą. Źle rozmierzył łaty. Pomiędzy pierwszą a drugą łatą powinien być mniejszy odstęp niż pomiędzy pozostałymi. Na wykuszu brakuje kawałka pasa nadrynnowego, który powinien podchodzić pod blachę koszową. Pozdrawiam.

moniar105
15-08-2012, 12:16
Witam. Czy mogę prosić o ocenę naszego dachu. Pisałam już wcześniej na stronie 81 ale nie uzyskałam odpowiedzi. Odświeżam temat jeszcze raz.
Pozdrawiam Monika

Jan P.
15-08-2012, 13:39
Jak pisałem kiedyś ; z daleka to i moja teściowa wyglada dobrze. Jan.

moniar105
15-08-2012, 15:57
Jak pisałem kiedyś ; z daleka to i moja teściowa wyglada dobrze. Jan.


Na 81 stronie zdjęcia były z bliska tylko jeszcze nie całkiem dach ukończony. To pierwsze też nie jest z daleka także nie rozumiem :-?
Pozdrawiam

kedod
15-08-2012, 20:32
Dzięki Panie Andrzeju. Czy to znaczy, że takie mocowanie będzie szkodziło blachodachówce? Dekarz mówi, że tak lepiej dla blachy bo nie będzie się wyginała przy ew. chodzeniu. Co do wykusza to mam nadzieję, że ta blacha będzie domontowana. Czyli to musi być pod koszem?
Ogólnie, mam zwolnić dekarza czy robota jest do przyjęcia i za ile lat będzie remont dachu??

Andrzej Wilhelmi
15-08-2012, 22:36
Tak jak napisałem mocowanie zostało zrobione nie zgodnie ze sztuką a argument o chodzeniu po dachu świadczy, że Twój dekarz nie ma merytorycznej wiedzy a błędy wykonawcze usprawiedliwia idiotycznymi argumentami. Mocowanie pod falą daje to, że większość wody płynącej po falach przelatuje na wkrętem. Jest jeszcze kwestia estetyki przy mocowaniu pod falą wkręty są w cieniu i ich praktycznie nie widać. Skontaktuj się z doradcą technicznym producenta i poproś o opinię na piśmie gdyż przy ewentualnych reklamacjach czego Ci nie życzę taki sposób mocowania może być podstawą do ich odrzucenia. Zażądaj od dekarza pisemnej gwarancji. Pozdrawiam.

robert1980
16-08-2012, 17:24
Witam!
Nasz dach wykonany jest na pełnym deskowaniu - dachówka Roben Monza Plus miedziana 140m2, rynny będą z wawina - Kanion
131578

Jan P.
16-08-2012, 17:41
Ocieplenie boków lukarny powinno łączyć się z ociepleniem połaci. Taka sama sytuacja ze skosami- ściana wymurowana aż do desek ( chyba ,że żle widzę). Jan.

robert1980
16-08-2012, 19:04
Przy lukarnie ocieplenie zaplanowałem zrobić (może nietypowo) od wewnątrz, co do skosów to nie bardzo rozumiem o czym mówisz mistrzu Janie:)
Jeśli możesz to chciałbym abyś zerknął też na mój komin w wątku, który dzisiaj założyłem, nie bardzo wiem czy moi dekarze wykonali swoją robotę jak należy...://?

kedod
16-08-2012, 19:05
Producent oczywiście otrzymał takie zapytanie i oto co pisze"Jeżeli opisany sposób montażu nie uszkadza produktu nie ma to wpływu na warunki gwarancji.

Tak jak pisałem wcześniej poszczególne ekipy dekarskie mają swoje sposoby montażu, które mogą nieznacznie odbiegać od instrukcji.

Gwarancja udzielana przez firmę Ruukki dotyczy produktu a nie sposobu montażu."
i co dalej? Co da mi gwarancja na 3 lata na wykonawstwo? Ręce opadają!! Poza tym i tak już jestem "upierdliwym inwestorem"

Andrzej Wilhelmi
16-08-2012, 22:21
Odpowiedź producenta dość lakoniczna bo zawsze wkręcenie wkręta uszkadza produkt. Producent powinien napisać wprost "akceptujemy taki sposób montażu". Zwróciłbym się do producenta z prośbą aby doradca techniczny podjechał na budowę i stwierdził czy wszytko jest OK. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
16-08-2012, 22:30
...ocieplenie zaplanowałem zrobić (może nietypowo) od wewnątrz ...

Bardzo nietypowo i bardzo źle! Czy aby na pewno tak masz w projekcie? Tak jak stwierdził Jan szczyty za wysoko podmurowane będzie przemarzanie. Jak ściany kolankowe też są tak podmurowane to będziesz miał kłopoty. Krawędzie dachu przy balkonie też powinny być zamknięte dachówkami szczytowymi. Dolne fartuchy opierzenia okien niedopracowane, grzbiety dachówek powinny być zeszlifowane. Ogólnie dach bardzo ładny a szczególnie drewniane elementy ozdobne. Pozdrawiam.

robert1980
17-08-2012, 06:07
Czy aby na pewno tak masz w projekcie? . No tak w projekcie faktycznie nie mam, to był pomysł dekarzy na taki rodzaj wykończenia w sumie.. ale z tego jeszcze można zrezygnować i zrobić tradycyjnie


Tak jak stwierdził Jan szczyty za wysoko podmurowane będzie przemarzanie. . Na to chyba już nic nie poradzę:// Mogę jakoś to skorygować? tzn.zniwelować od środka/zewnątrz?


Jak ściany kolankowe też są tak podmurowane to będziesz miał kłopoty. Krawędzie dachu przy balkonie też powinny być zamknięte dachówkami szczytowymi. . Ściany kolankowe mają zostawioną przestrzeń poniżej połaci. Dachówki zeszlifuję sam, bo też mi się to nie podoba, dachówki nad balkonikiem są dachówkami końcowymi chyba, że niedokładnie wiem o czym piszesz..:/

Andrzej Wilhelmi
17-08-2012, 20:53
Na skrajnym lewym brzegu dachu przy balkonie widać łaty i kontrłaty więc nie ma tam dachówek skrajnych (szczytowych). Twój kierownik budowy, Twój murarz i Twój dekarz mieli ograniczoną wiedzę. A dekarz skoro doradza ocieplenie od środka wręcz szkodliwą. Zwróć uwagę, że Twój cieśla zamontował dystanse na ozdobnych zastrzałach aby zmieściło się ocieplenie. Jak widać tylko cieśli można Ci gratulować. Masz dobry dostęp z zewnątrz więc bez większego problemu można podciąć szczyty i skuć. Powinien to zrobić murarz za darmo. Pozdrawiam.

robert1980
18-08-2012, 19:02
Na skrajnym lewym brzegu dachu przy balkonie widać łaty i kontrłaty więc nie ma tam dachówek skrajnych (szczytowych). Twój kierownik budowy, Twój murarz i Twój dekarz mieli ograniczoną wiedzę.
Zgadza się, że nie będzie tam dachówek krańcowych, będzie tam ozdobna listwa plus opierzenie (po ociepleniu) 131921


A dekarz skoro doradza ocieplenie od środka wręcz szkodliwą. Zwróć uwagę, że Twój cieśla zamontował dystanse na ozdobnych zastrzałach aby zmieściło się ocieplenie. Jak widać tylko cieśli można Ci gratulować. Masz dobry dostęp z zewnątrz więc bez większego problemu można podciąć szczyty i skuć. Powinien to zrobić murarz za darmo. Pozdrawiam.
Z tym podcinaniem szczytów to kierownik aż tak bardzo się nie upierał, ale w lukarnie rzeczywiście chyba zrobię ocieplenie tradycyjnie, tym bardziej, że jest to jeszcze możliwe, na marne pójdzie tylko moja robota i zabawa z tym docinaniem boazeryjki:):) Jeśli jednak ma to pomóc to czemu nie, tym bardziej, że zrobiłem pewną wizualizację, jakby wyglądała lukarna z boazerią i bez już po ociepleniu, oceńcie sami:)
131950

Andrzej Wilhelmi
19-08-2012, 13:31
Z tym podcinaniem szczytów to kierownik aż tak bardzo się nie upierał...

Podstawą poprawnego funkcjonowania jest ciągłość każdej izolacji. Zostawiając te ściany w takim stanie nigdy nie uzyskasz tej ciągłości. Nadal przy budowie domów popełnia się wiele błędów w mniemaniu niektórych kierowników mało istotnych Bo ich wiedza tak daleko nie sięga. Pozdrawiam.

andrek
25-08-2012, 11:19
Panie Andrzeju mam krótkie pytanko,dach deskowany dachówka płaska nibra g10 i czy zamiast papy można dać folie corotop red strong tak mi proponują na składzie budowlanym.Dzięki

Andrzej Wilhelmi
25-08-2012, 21:06
Folia na deskowaniu to nieporozumienie. Jak folia to po co deski jak deski to papa. Pozdrawiam.

kedod
27-08-2012, 21:47
witam ponownie! Mój "dach" ociąga się z wykończeniem. Pewnie ja się najpierw wykończę. Oto nowe zdjęcia. Mnie nie podoba się kosz- dekarz i kierownik twierdzą, że się czepiam. Kwestia wkrętów została zinterpretowana nawet prze Ruukki, że "każdy dekarz ma swoje metody" i to jest tzw. stara szkoła. Nie czepiam się tak strasznie wyglądu, ale nie chcę dopuścić do nieszczelności. A jak wygląda obróbka kominka do kanalizy? Dla mnie też dziwnie.

kedod
29-08-2012, 19:39
witam! proooszę o uwagi do nowych zdjęć mojego dachu

Jacek Kulik
08-09-2012, 16:51
Witam ponownie
Ja znowu pokazuje swój dach - tym razem po to, żeby zapytać czy ktoś oprócz mnie ma lub miał taki problem z dachówką? (roben piemont):

http://kornatka.strefa.pl/roben%20piemont/dachwkarobenpiemont5.jpg (http://kornatka.strefa.pl/roben%20piemont/dachwkarobenpiemont5.html)

Te typy tak mają...

mike608
09-09-2012, 12:23
Brass celtycka lumino
Jeszcze nie skończone ale myśle, że do oceny można pokazać, dachówkę kładziemy we dwie osoby (ja z kolegą).


135578135579135580

stanley79
09-09-2012, 19:55
Te typy tak mają...



Te na wystawie tuż przed zakupem były gładkie i nie miały żadnych defektów....

Jacek Kulik
09-09-2012, 20:10
Te na wystawie tuż przed zakupem były gładkie i nie miały żadnych defektów. Złożyłem reklamacje - opiszę jak się zakończy...

Może trafiłeś na handlowca który Ci powiedział że wszystko będzie idealnie i posortował sobie wystawkę aby była idealna , ale idealnie być nie powinno.
Jak się płaci za najtańszą dachówkę to nie powinno się od niej cudów wymagać . Na mojej ekspozycji ta dachówka nie jest idealna , ale nie uważam żeby było to złe.
Stosunek ceny do jakości w przypadku tej dachówki bardzo zadowalający...

Ciekaw jestem co na to przedstawiciel producenta , bo mi się nie wydaje żeby dachówka podlegała reklamacji

ElMisteriozo
10-09-2012, 18:40
Zwracam się do "DWÓCH WIELKICH" tego forum.
Panie Andrzeju i Mistrzu Janie proszę o ocenę wykonania mojego dachu.
Za nie najlepsza jakość zdjęć z góry przepraszam

dziękuje za wszelkie komentarze
Pozdrawiam serdecznie 135822135823

Andrzej Wilhelmi
10-09-2012, 21:40
Wzorowo! Dachówki wentylacyjne trochę fantazyjnie. Pozdrawiam.

kedod
10-09-2012, 22:29
Witam ponownie! Proszę o ocenę mojego dachu- zdjęcia parę postów wyżej. Baaaardzo proszę!

kedod
17-09-2012, 22:58
To znowu ja, Panowie Fachowcy- możecie spojrzeć i ocenić pracę "kolegów po fachu". Dokładam zdjęcie wyłazu- wg mnie fatalne wykonanie. Co Panowie na to?

Jan P.
18-09-2012, 13:05
Do El . Coś mi się zdaje , że te małe wiatrówki na balkonie powinny być obniżone o gr ocieplenia ,żeby zachować jego ciągłość. Jan.

Jan P.
18-09-2012, 13:12
Kedot.; żle rozmierzone łaty . Koniecznie trzeba usunąć tego farmera poniżej okna - jak ma wypływać woda z kołnierza?. Jan.

mike608
18-09-2012, 19:23
137238

tył skończony, łącznie z kominem jeszcze daszek nad wejściem został

kedod
18-09-2012, 20:39
Dzięki Mistrzu Janie! Niestety o łatach wiem i chyba muszę przełknąć "tą żabę" , było to dyskutowane z doradcą Ruukki. Wyłaz budzi jednak mój niepokój. Jak usunę tego farmera to blacha będzie łopotać, chyba że chodzi o wyciągnięcie ołowianego fartucha na wierzch. Mnie niepokoi ucięcie blachy przy rynience. Blacha jest ucięta "na górce" i nie zachodzi na rynienkę. Mam rację?

Andrzej Wilhelmi
18-09-2012, 21:22
Jest w porządku nic złego się nie będzie działo. Pozdrawiam.

kedod
18-09-2012, 21:26
To usuwać tego farmera czy nie?

Andrzej Wilhelmi
18-09-2012, 21:30
Ja bym zostawił tak jak jest. Ewentualne skropliny wypłyną w dołach karbowań kołnierza. Pozdrawiam.

kedod
18-09-2012, 23:03
A woda z opadów nie będzie wpływać pod blachę?

Jan P.
19-09-2012, 08:12
Tak ucięli -trudno , mogli 2 cm dalej . Ale jest pewnie uszczelka. Andrzej - żółta kartka . Tego farmera bezwzględnie trzeba usunąć i blachę obciąć na skos. Gdybyśmy pozostawili tak jak jest to śmieci zablokują spływ i zaciek pewny. Jan

Andrzej Wilhelmi
19-09-2012, 20:03
Drogi Janie nie szafuj tak kartkami bo zaraz ktoś inny da mi czerwoną i wylecę z Forum. A tak poważnie to skąd te śmieci? Blacha jest przycięta dobrze bo równo z przetłoczeniem. Przekroczenie przetłoczenia o 1 czy 2 cm nic nie zmienia. Nie ma mowy o żadnym przecieku. Bardzo szanuję Twoje opinie ale pozwolę sobie zostać przy swoim zdaniu. Serdecznie Cię pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
19-09-2012, 20:08
A woda z opadów nie będzie wpływać pod blachę?

Będzie. Śnieg też się tam dostanie ale po to jest specjalna uszczelka żeby efekt ten zlikwidować. Do tego za uszczelka jest kawałek odgiętej do góry blachy, który odprowadzi ewentualne skropliny. Do tego jest krycie wstępne (jestem pewien że poprawnie wykonane) więc możesz spać spokojnie. Pozdrawiam.

nowa_i
23-09-2012, 10:37
I ja poproszę o ocenę naszego dachu. Najbardziej martwi nas schowany kołnierz pod blachodachówką (jest wypuszczony jedynie na szerokość okien dachowych). Czy nie powinien on być wystawiony także po bokach pod oknami dachowymi? Pod każdym z okien są przez to widoczne szczeliny, gdyż kołnierz uniemożliwia precyzyjne nałożenie na siebie fal blachodachówki.
http://images35.fotosik.pl/1627/c435d2831e54b965.jpg
http://images42.fotosik.pl/587/c20aa85e432106c3.jpg
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a36882ca2e4ee858.html
Pozdrawiam

Jan P.
23-09-2012, 15:25
Z tego co widać (a widać mało) wygląda,że jest bardzo żle. Jan.

nowa_i
23-09-2012, 15:49
A konkretnie co jest bardzo źle? Zdjęcie można powiększyć klikając w nie prawym przyciskiem myszy i dalej pokaż obrazek. Jak będę na budowie postaram się zrobić lepsze zdjęcie.
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
23-09-2012, 22:49
Wygląda, że wszystko jest OK. Nie podobają mi się tylko te płaskie blachy za kominami i nie jest to rzecz gustu tylko pójście na łatwiznę. Pozdrawiam.

nowa_i
24-09-2012, 05:15
Dziękuję. Nam też się płaska blacha za kominami nie podobała i zostało to już zmienione. Pozdrawiam

nowa_i
30-09-2012, 19:49
I tak to wygląda.
http://images44.fotosik.pl/426/fd42dc5f8aa85e06.jpg
http://images41.fotosik.pl/1773/68c2b332ebed6101.jpg

nowa_i
30-09-2012, 19:54
http://images44.fotosik.pl/426/30d2e289c87ac1f0.jpg

nowa_i
30-09-2012, 19:54
http://images43.fotosik.pl/1563/cbc84504019e2402.jpg
http://images37.fotosik.pl/1791/b9b3206ee587ea43.jpg
Pozdrawiam

Jan P.
01-10-2012, 08:55
I jak woda ma wychodzić z kołnierza?. Zapięte dokładnie i dla pewności farmer, bezmózgowie . Jan.

emi601
01-10-2012, 13:20
to nasz! robiony w to lato, dachówka Euronit.

pod dachowką papa na deskach, wentylowany pod dachówką i między deskowaniem a warstwą ocieplenia. Wełna bedzie z rockwoola, tylko nie wiem czy dawać folię paroizlacyjną pod płyty GK, bo co specjalista to inna wersja.

evelinka_p
01-10-2012, 17:34
czy mogłabym dowiedzieć się z czego jest zrobiony komin? cegła klinkierowa? jeśli tak to jaki kolor i firma.
Jestem w trakcie szukania cegły do bardzo podobnego koloru dachu i wszystkie wydają mi się zbyt ciemne, więc bardzo byś mi pomogła.
Z góry dzięki za odpowiedź.

evelinka_p
01-10-2012, 17:39
powyzsze pytanie do nowa_i :) bo cos chyba zle zrobilam

nowa_i
01-10-2012, 18:24
Cegła klinkierowa pełna CRH Tytan N
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
01-10-2012, 20:57
I tak to wygląda.

Wydaje mi się, że okno zostało za głęboko osadzone. Boczne obróbki dziwnie pieją tak jakby wypychały je boczne blachy kołnierza. Dolna obróbka okna opiera się o dolny element kołnierza. Coś jest nie tak. Pozdrawiam.

nowa_i
13-10-2012, 20:46
Panie Andrzeju i Mistrzu Janie bardzo dziękuję za opinie. Do tych 4 okienek udało się wezwać serwis Fakro, który stwierdził, że kołnierze nie były jednak prawidłowo zapięte. Są to okienka super energooszczędne FTT U6 ze stajni Fakro z kołnierzani dociepleniowymi EHV AT-Thermo i właśnie górna część dociepleń wypychała boczne obróbki okna. Dziś majster poprawił niedociągnięcia i całość wygląda już dużo lepiej. Przy czasie zrobię jeszcze raz fotki, myślę, ze teraz będzie wszystko ok.
Pozdrawiamy
Iwona i Artur

pawko_
19-10-2012, 15:40
Co myślicie ?

143074
143075
143076
143077
143078

pawko_
19-10-2012, 15:41
143079
143080
143081
143082
143083

Andrzej Wilhelmi
19-10-2012, 18:29
Prawda, że dachówka centowa ma urok a szczególnie przy takim wykonaniu. Pozdrawiam.

siwson
21-10-2012, 16:33
Proszę o ocenę wykonanego dachu!
143442143443143444143441

siwson
21-10-2012, 16:45
c.d.143447143448143449

Jan P.
21-10-2012, 16:48
Wygląda dobrze. Widać, że chłopcy mają pojęcie o robocie. Niewyrażnie widać dół kosza. Jan.

pawko_
22-10-2012, 22:37
Dziękuję serdecznie :)

andrek
24-10-2012, 11:37
Witam,jak zrobić konstrukcje na komin pod płytki struktonitu? komin jest wymurowany z czerwonej cegły.Dzięki za pomoc

Andrzej Wilhelmi
25-10-2012, 22:05
Normalnie. Łaty a nie nie deski. Przy małym kominie łaty nie muszą być mocowane do komina. Deski należy mocować wkrętami aby uniknąć drgań. Pozdrawiam.

kuba19853
30-10-2012, 09:20
Czy okno dachowe powinno wystawać trochę ponad dachówke ? Kilka dni temu zostały zamontowane okna dachowe i sa mniej więcej na równym poziomie z dachówka (dachówka betonowa brass bałtycka) Wszedzie widzialem ze okno jest sporo wyzej niz dachowka ale byc moze to zalezy od dachowki .Juz sam nie wiem Pomóżcie!!!

Andrzej Wilhelmi
30-10-2012, 17:55
Okno zawsze wystaje na pokrycie. Czy u Ciebie jest zamontowane poprawnie bez zdjęć nie można stwierdzić. Pozdrawiam.

kronos85
30-10-2012, 20:59
A czy moje okno jest zamontowane prawidłowo ? Wydaj mi się że jakoś dziwnie wystaje zprawej strony ?

https://lh6.googleusercontent.com/-1v45CNriKc0/UJA-4I-12sI/AAAAAAAAAEA/uUx133GrCHw/s640/SAM_1680.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-xUs3ibR04E0/UJA-686IICI/AAAAAAAAAEI/R_glXPMqJTA/s640/SAM_1681.JPG

przy okazji prosze o ocenę dachu :

https://lh5.googleusercontent.com/-Wl13ulu4HSE/UIbvMncM9NI/AAAAAAAAADg/96xhTNaKIl0/s640/SAM_1677.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-gW4OID-_TQk/UIbw_kOBGvI/AAAAAAAAADo/N4XtOmyYSY8/s640/SAM_1684.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-NK2MESVfwEg/UIbxrUD5TKI/AAAAAAAAADw/cgpB_6KHBRI/s640/SAM_1672.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-IKPYmPTgfeI/UIbu45yiVrI/AAAAAAAAADY/MgM5lx4qUwQ/s640/SAM_1666.JPG

ewa72_krakow
31-10-2012, 17:00
Flutebox, napisz prosze co to jest za dachowka i jaki masz kat nachylenia dachu?

jarek1982
02-11-2012, 22:33
Witam. Proszę o ocenę dachu (Dachówka rubin 11v(k)) Mam obawy co do kalenicy. Czy ta pierwsza dachówka może tak wystawać spod gąsiora?

kedod
04-11-2012, 22:51
Witam!
A to ostateczny widok dachu. Czy płotki śniegowe będą spełniały swoją funkcję?

Jan P.
05-11-2012, 16:06
W/g mnie to płotki za wysoko. Żle rozmierzone łaty . Farmer powinien być poniżej uskoku. Jan.

kedod
05-11-2012, 20:17
Dzięki Mistrzu Janie!
No to mam potwierdzenie, tylko jak przekonać o tym Kierownika i wykonawcę? Twierdzą, że wszystko jest wg " sztuki budowlanej"

Andrzej Wilhelmi
05-11-2012, 20:29
Twój wykonawca ma swoje racje. Od samego początku piszemy, że masz źle rozmierzony dach a Twój wykonawca odpowiada, że tak jest dobrze bo jak się chodzi po dachu to się dachówka nie ugina. Płotki mocuje się na na drugim rzędzie pokrycia a u Ciebie jest to piąty rząd czyli śnieg z czterech pierwszych zjedzie. Do tego jak dobrze widzę wspornik zamontowany na jednym wkręcie farmerskim choć mogę się mylić. Więc w/g jakiej sztuki jest to wykonane? Generalnie jest OK. Pozdrawiam.

awieuro
05-11-2012, 21:00
Płotki mocuje się na na drugim rzędzie pokrycia a u Ciebie jest to piąty rząd czyli śnieg z czterech pierwszych zjedzie.
Po mojemu na drugim rzędzie z lekka za nisko, chyba że mała powierzchnia, mniejszy kąt dachu i krótki okap. Montuję w okolicy murłaty, z wiadomych powodów...
Pozdrawiam

kedod
05-11-2012, 21:01
No więc właśnie. Od początku jest różnica zdań- wykonawca podpisał że wykona dach wg instrukcji producenta blach, a potem udowadnia że tak też jest dobrze. Płotki miały być na wysokości murłaty- dość szeroki okap. Śnieg i tak będzie zjeżdżał i to z całego dachu chyba,że będzie więcej niż 0,5 metra. Ile zazwyczaj kosztuje opinia eksperta o wykonaniu dachu? Gdzie szukać takowego? To generalnie mam "przełknąć tę żabę" też czy dalej "się czepiać"??

Andrzej Wilhelmi
05-11-2012, 21:23
Nie można przyjąć założenia, że płotki montuje się na wysokości murłaty. W przypadku gdy okap ma 1m (dość typowy) to śnieg z tego metra nie byłby zatrzymywany?! Płotek zatrzymuje śnieg który nadal ciśnie na dach. Płotek przejmuje tylko jedną składową wzdłuż krokwi co daje moment gnący i ścinanie na elementy mocujące (czyli wkręty i dalej na łatę) natomiast nie gnie krokwi. Pozdrawiam.

awieuro
05-11-2012, 21:52
Śnieg spod płotka nie stanowi praktycznie żadnego zagrożenia. Zatrzyma go rynna. Są jednak sytuacje w trakcie topnienia że zjeżdżający śnieg zatrzymuje się na płotku.W nocy zamarza i dalej zaczyna sypać. Teraz siły rozkładają się trochę inaczej a końcówki krokwi poddawane są sporym przeciążeniom.pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
05-11-2012, 23:33
Na płotek działają obciążenia statyczne a nie dynamiczne. Skoro jak piszesz, że ponownie zamarza to przymarza do pokrycia i nie obciąża płotka. Co by nie mówić są to dywagacje cysto akademickie. Przy dużej długości połaci stosuje się płotki pośrednie w celu rozłożenia obciążeń. Natomiast generalna zasada jest taka, że rynna nie jest łapaczem śniegu. Podstawowa zasada montażu rynien to takie umiejscowienie aby jej brzeg nie przekraczał linii dachu. Oczywiście ta zasada nie dotyczy dachów mansardowych. No ale tam śnieg nie utrzyma się na dachu. Pozdrawiam.

pawko_
06-11-2012, 12:40
Flutebox, napisz prosze co to jest za dachowka i jaki masz kat nachylenia dachu?

Dachówka Bałtycka BRASS grafitowa, kąt nachylenia dachu to 30 stopni.

ewa72_krakow
06-11-2012, 18:58
Dachówka Bałtycka BRASS grafitowa, kąt nachylenia dachu to 30 stopni.

Wielkie dzieki, piekny dach - super wyglada ta dachowka na tak "plaskich" dachach - ja bede miec kat nachylenia 25 stopni, wiec jak najbardziej jestem na tak dla tej dachowki :yes: (my ciagle nie mozemy sie zdecydowac).

ryzy
09-11-2012, 20:38
Euronit Profil-S grafitowy

146948146949146950146951146952

Jan P.
09-11-2012, 20:54
Koniecznie przedłóż blachę pod kominem. Jan.

ryzy
09-11-2012, 21:31
Koniecznie przedłóż blachę pod kominem. Jan.

Zwrócę uwagę wykonawcy.
Po powiększeniu zdjęcia widać, że pod blachą pod kominem jest coś jeszcze dopasowanego do dachówek - coś w stylu kołnierza.
Dach stoi od końca czerwca i nie zauważyłem do tej pory śladów wody. Możliwe, że jest to zrobione zgodnie ze sztuką?
Pzdr. Artur

DACxxxAZ
10-11-2012, 05:56
Ryzy, źle rozmierzone łaty pod dachówkę,świadczą o tym dachówki pod gąsiorami na głównym dachu jak i na garażu. Różnica wysokości rynny z dachu głównego i garażu jest niewielka a według projektu powinna być wyraźna,przyczyną może być za krótko przycięty okap na garażu,za wysoko wylany wieniec na garażu lub coś innego.

ryzy
10-11-2012, 07:25
Ryzy, źle rozmierzone łaty pod dachówkę,świadczą o tym dachówki pod gąsiorami na głównym dachu jak i na garażu. Różnica wysokości rynny z dachu głównego i garażu jest niewielka a według projektu powinna być wyraźna,przyczyną może być za krótko przycięty okap na garażu,za wysoko wylany wieniec na garażu lub coś innego.

Łaty faktycznie mogłyby być lepiej wymierzone :) Co do wysokości rynny, to akurat projekt jest delikatnie zmieniony. Po pierwsze dom i garaż mają podniesioną ściankę kolankową w stosunku do oryginalnego projektu oraz wydłużony okap. Długość okapu ustalana była z wykonawcą na budowie.

awieuro
10-11-2012, 07:41
No i wcinka opaski na kominie w dół...
Pozdrawiam

DACxxxAZ
10-11-2012, 21:05
skalista. komin jest nie skończony,brakuje wydry i fugi. Ocena estetyki całego dachu ze zdjęć to mierny lub niedostateczny. Opierzenie komina jest źle zrobione.

DACxxxAZ
10-11-2012, 21:09
Ryzy, jeśli tobie się podoba to ok. Dla mnie lipa jakich wiele :)

skalista
10-11-2012, 22:00
Witam proszę o szczegóły. Co z kominem, fuga jest ale cofnieta, co jest nie tak z opierzeniem? I dlaczego taka kiepska ocena, więcej szczegółów. I co można poprawić?

kedod
10-11-2012, 22:24
Witam ponownie!
To zdjęcia po 2 dniach deszczu. Czy to rzeczywiście dobrze zrobiony dach? Fachowiec nadal twierdzi,że tak.

Andrzej Wilhelmi
10-11-2012, 23:28
Bo to tylko fachowiec. Profesjonalista nie położyłby Ci folii. Co by nie mówić dach nie ma prawa przeciekać! Kontrłaty nie zostały uszczelnione. Skoro już użyto łączniki ciesielskie to należało również użyć odpowiednich gwoździ i w odpowiedniej ilości. Pozdrawiam.

kedod
10-11-2012, 23:31
Kontrłaty uszczelniono uszczelką w płynie (pianka) wg zaleceń producenta membrany. Jakie mają być gwoździe do tych łączników?

Andrzej Wilhelmi
10-11-2012, 23:39
... dlaczego taka kiepska ocena...

Jakie wykonanie taka ocena. Takie przesunie dachu garażu to ewidentny błąd wykonawczy i ciekawe co na to kierownik budowy nie mówiąc już o projektancie. Dachówki w koszu cięte na dachu i do tego nie równo. Gąsiory na na narożu też minimalnie falują. Rozumiem, że komin jest wykonany z pełnej cegły bo jak nie to dopiero zaczną się problemy. Materiał, którym obrobiono komin wklepany bardzo starannie brakuje tylko obróbki zamykającej tak jak pisał DACHOŁAZ. Tak naprawdę to ona nie musi być skoro Ci się tak podoba i jest szczelnie. Na kominie też by się przydała czapa ale też być nie musi. Generalnie jest OK a jak Tobie się podoba to nawet bardzo OK. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
11-11-2012, 00:00
Kontrłaty uszczelniono uszczelką w płynie (pianka) wg zaleceń producenta membrany. Jakie mają być gwoździe do tych łączników?

Jest to kolejny dowód na to, że folia nie nadaje się na deskowanie. Warto zapytać zatem producenta folii co z tym fantem zrobić. Tak z ciekawości zapytam co to za pianka w płynie? Odpowiednie gwoździe to gwoździe hankrowe (karbowane z łbem stożkowym i oczywiście ocynkowane). Pozdrawiam.

skalista
11-11-2012, 06:08
... przesunie dachu garażu to ewidentny błąd wykonawczy

a konkretnie o co chodzi i czy można to poprawić?
Komin jest z cegły pełnej i jest jeszcze nie skończony, czapa też będzie. Po takich opiniach to już mi się bardzo nie podoba. I jeszcze okna zostały do zamontowania...
Dziękuję za uwagi
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
11-11-2012, 07:29
Bardzo Cię przepraszam ale z tym garażem to moja wina gdyż ta uwaga nie dotyczy Twojego dachu a dachu "ryzy". Przepraszam! Tu na Forum jesteśmy dość ostrzy w ocenach no bo jak ktoś pyta to oceniamy tak jak by miało być idealnie. Idealnych dachów nie ma. U Ciebie jest naprawdę przyzwoicie wykonany dach. Dla inwestora najważniejsze jest żeby dach był szczelny i jemu się podobał. Nasze opinie dotyczące estetyki należy zawsze traktować z dystansem tym bardziej, że są one ferowane na podstawie nie do końca trafnie wykonanych zdjęć. Pozdrawiam.

vega1
11-11-2012, 13:02
bez przesady :)

DACxxxAZ
11-11-2012, 13:16
Witam proszę o szczegóły. Co z kominem, fuga jest ale cofnieta, co jest nie tak z opierzeniem? I dlaczego taka kiepska ocena, więcej szczegółów. I co można poprawić?

Tak nie powinno być,muszą zrobić pełną fuge i dodatkowe opierzenie tzw wydra. U Ciebie z tego co widzę to ta taśma jest przyklejona na jakiś uszczelniacz do komina.

Ocena mierna za komin, estetykę kosza i okapu. Zeby coś więcej powiedzieć o tym dachu to trzeba zobaczyć zdjęcia na etapie zbrojenia dachu jak jeszcze dachówki nie ma.

DACxxxAZ
11-11-2012, 13:24
Witam ponownie!
To zdjęcia po 2 dniach deszczu. Czy to rzeczywiście dobrze zrobiony dach? Fachowiec nadal twierdzi,że tak.

Kedod,czy ja dobrze widzę?

Wydaje mi się że u Ciebie brakuje krokwi koszowej.

darek-jg
11-11-2012, 16:16
Kedod,czy ja dobrze widzę?

Wydaje mi się że u Ciebie brakuje krokwi koszowej.

E tam - ja widzę deskę koszową .

kedod
11-11-2012, 16:37
No tak, krokiew koszowa została "położona" i wygląda jak "deska koszowa" tylko czy tak powinno być? Zapytam oczywiście producenta membrany- Doerken- mają taką uszczelkę w płynie w swojej ofercie i mówią, że nie ma znaczenia czy w płynie czy taśma rozprężna.

DACxxxAZ
11-11-2012, 17:44
No tak, krokiew koszowa została "położona" i wygląda jak "deska koszowa" tylko czy tak powinno być? Zapytam oczywiście producenta membrany- Doerken- mają taką uszczelkę w płynie w swojej ofercie i mówią, że nie ma znaczenia czy w płynie czy taśma rozprężna.

Taśma jest lepsza pod warunkiem że została dociśnięta między krokwią a kontrą. U ciebie jeszcze w tym wszystkim są deski klawiszujące i z odstępami co nie gwarantuje szczelności. Z tą krokwią koszową to widzę tam jakąś deskę koszową a czy tak powinno być to trzeba zerknąć do projektu.

kedod
11-11-2012, 18:32
kontynuując dyskusję, wygląda że tylko ja słyszę, że projekt jest tylko dla orientacji dla wykonawcy, a "wykonawca i Kier Bud będą wiedzieli jak to zrobić". Wykonawca miał spore trudności przy więźbie bo próbował zrobić po swojemu mimo że projekt był dokładny. Dach ma lukarny po obu stronach i obie strony są zrobione inaczej- chociaż na projekcie jest tak samo, ale wg wykonawcy i Kier Bud-a "tak się nie da". Deskowanie z przerwami wynika z tego, że chcę dać wełnę na całą wysokość krokwi i taki sposób był podany w Muratorze jakiś czas temu. Rozumiem,że to kłopotliwe, ale nie "niewykonalne". Konstrukcja dachu jest oparta na rysunkach na str Doerkena- sztywne deskowanie, bez wentylacji, ocieplona cała połać dachu. Gwoździe do łączników ciesielskich miały być "pierścieniowe" to chyba o takie chodziło w poście. Czy na zdjęciach wdać,że są inne?

Andrzej Wilhelmi
11-11-2012, 19:03
A tak konkretnie to po co Ci to deskowanie? Zrobiłeś wszystko zgodnie z zaleceniami a dach przecieka. Folia z pewnością bardzo dobra więc zalecenia do d.... Te gwoździe mają inne łby. Pozdrawiam.

slawas86
11-11-2012, 20:14
W piątek i u mnie zakończono prace na dachu.
Dachówka Monza Plus, kolor kasztanowy.
147532147533147534147535147536

skalista
12-11-2012, 11:00
Witam
Czy można o tej porze roku pomalować (pod kolor dachówki) brzegi ściętych dachówek, czy należy poczekać z tym do wiosny?

Andrzej Wilhelmi
12-11-2012, 17:08
Można. Pozdrawiam.

turalyon
14-11-2012, 19:16
Czarna dachówka nie barwiona w masie - ja bym się na takie coś nie odwazył ze względów estetycznych

Andrzej Wilhelmi
14-11-2012, 21:26
A te względy estetyczne to, w którym miejscu bo miejsca cięcia można zamalować? Pozdrawiam.

turalyon
15-11-2012, 17:48
Chodziło mi o tą przetarą farbe na wszystkich końcowych dachówkach przy rynnach. Przeswitywało czerwone

Andrzej Wilhelmi
15-11-2012, 22:02
A może był to pył z ciętej na dachu dachówki, który spływając z deszczem osiadł na krawędziach dachówek okapowych. Pozdrawiam.

DACxxxAZ
16-11-2012, 03:43
kontynuując dyskusję, wygląda że tylko ja słyszę, że projekt jest tylko dla orientacji dla wykonawcy, a "wykonawca i Kier Bud będą wiedzieli jak to zrobić". Wykonawca miał spore trudności przy więźbie bo próbował zrobić po swojemu mimo że projekt był dokładny. Dach ma lukarny po obu stronach i obie strony są zrobione inaczej- chociaż na projekcie jest tak samo, ale wg wykonawcy i Kier Bud-a "tak się nie da". Deskowanie z przerwami wynika z tego, że chcę dać wełnę na całą wysokość krokwi i taki sposób był podany w Muratorze jakiś czas temu. Rozumiem,że to kłopotliwe, ale nie "niewykonalne". Konstrukcja dachu jest oparta na rysunkach na str Doerkena- sztywne deskowanie, bez wentylacji, ocieplona cała połać dachu. Gwoździe do łączników ciesielskich miały być "pierścieniowe" to chyba o takie chodziło w poście. Czy na zdjęciach wdać,że są inne?

To wrzuć ten projekt do tematu,jestem ciekaw co zmienili i dlaczego się nie dało zrobić jak w projekcie

~~slonko~~
17-11-2012, 17:13
witam :)

jeszcze trochę pozostało do skończenia, ale nam już się podoba :) z ekipy jesteśmy zadowoleni, specjalistami nie jesteśmy i z tego co widzimy jest prawidłowo, ale proszę o ocenę (mam nadzieje, ze nasza nie będzie na wyrost ;) )

dachówka Creaton Harmonie antracyt angoba - dachówka jest piękna :) myślę, ze to był dobry wybór

http://imageshack.us/a/img713/4190/kopiadsc4768.jpg

http://imageshack.us/a/img27/9093/kopiadsc4770.jpg

kominy murowane z pełnej cegly czerwonej, obłożony blacha