PDA

Zobacz pełną wersję : Pokażcie swoje dachy!!!!!!!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15

animuss
02-06-2013, 20:33
Witam.
Mam prośbę, w szczególności do Pana Andrzeja W. i Mistrza Jana o ocenę jakości wykonania dachu.
Podstawowy błąd murarzy to zamurowywanie szczytów do desek lub foli wstępnego krycia jak teraz Pan połączy izolację cieplną dachu z izolacją cieplną ścian?
http://img52.imageshack.us/img52/209/75e86596f250db85to.jpg

zapraszam tu żeby zrozumieć :
http://forum.budujemydom.pl/Najczestrze-bledy-przy-budowie-domu-t10805.html



Patrząc na ściany budynku ,widać gołe wieńce ,czyli dom będzie obkładany izolacją cieplną ,kto teraz po ociepleniu dokończy obróbki i rozbierze niepotrzebne dachówki dochodzące do ścian.

CAPSLOCK
02-06-2013, 21:10
Ocieplenie boku lukarny powinno łączyć się z ociepleniem połaci- teraz nie ma możliwości. .
Ten dom nie ma lukarny, ale wiem o który bok chodzi (łączenie budynku z garażem) - do poprawki. Skosów ścian poprawic się już chyba nie da.


Zakończenie gąsiorów poziomych - cud smaku, podobnie komin. Te taśmy się odklejają skutki wiadome , robią tak ci co nie potrafią obrobić blachą. Kratka wentylacyjna powinna być z żaluzją i porządnie zamontowana.
Kazać wywalić taśmę i zrobić ponownie z blachą?


Nie jestem pewien , ale wydaje mi się, że ława jest zamontowana do tej samej łaty co dachówka . Ciekawe jak zrobiono okap . Trzeba by podsunąć dachówkę i zobaczyć. Jan.
Można trochę jaśniej? bo nie wiem do końca na co zwrócić uwagę wykonawcy?
Chodzi o ławę kominiarską? Powinna być do niej nabita osobna łata?
Co jest nie tak z okapem?

Bardzo dziękuję za uwagi, czy są jakieś elementy które zostały wykonane poprawnie?
Ułożenie dachówek, kosze, podbitka ok.? :rolleyes:

CAPSLOCK
02-06-2013, 21:42
Podstawowy błąd murarzy to zamurowywanie szczytów do desek lub foli wstępnego krycia jak teraz Pan połączy izolację cieplną dachu z izolacją cieplną ścian?

Tak ściany będą ocieplane. Rozumiem że ta przerwa między ściana skośną a dachem umożliwiałaby połączenie obu izolacji, tylko co miałoby izolować te skośne ściany od góry?
Wełna którą będzie ocieplany dach (dać szerzej aby naszła na ściany) czy styropian którym będą ocieplane ściany (musiałby na nie jakoś nachodzić).

Pozdrawiam.
CAPSLOCK

Andrzej Wilhelmi
02-06-2013, 21:45
Niejako zostałem wywołany do tablicy więc napiszę tak: nie ważne co my o tym sądzimy ważne czy Tobie się Twój dach podoba? Generalnie można by rzec, że wykonanie dość przyzwoite i z pewnością nie będzie przecieków ale miałbym uwagi co do estetyki wykonania. Szanowni przedmówcy już kilka kwestii poruszyli. Po pierwsze to kolejność robót a tak dokładnie to brak elewacji w związku z czym dach nie jest skończony. Tu akurat nie ma winy dekarza. Mogą wystąpić problemy z zachowaniem ciągłości izolacji cieplnej. Natomiast przechodząc do samego krycia to połacie nie zostały rozmierzone co widać na okapach, dachówki kończą się na pasie nadrynnowym raz bliżej krawędzi a raz dalej a powinny delikatnie ~2 cm przestawać za pas. Brak rozmierzenia dachu widać również na dachówkach szczytowych gdyż odstępy pomiędzy nimi nie są równe. To powoduje, że niezachowane są linie skośne na połaci. Dachówki przy oknie nie leżą w płaszczyźnie dachu. Wydaje się, że dachówki pod dolnym kołnierzem nie mają zeszlifowanych fal. Podobnie rzecz się ma przy wyłazie. Dachówki nad wyłazem opadają, wygląda na to, że nie zastosowano specjalnej blaszki podpierającej. Użycie karbowanej taśmy uszczelniającej mało estetyczne a wyprowadzenie jej w okolicy komina na gąsiory to nieporozumienie. Podobnie z obłożeniem tą taśmą gąsiora niższej kalenicy i wprowadzenie na dachówkę połaci zasadniczej. Obłożenie komina płytką włóknocementową w taki sposób świadczy o braku wiedzy o zasadach jej montażu a do tego tworzy możliwość zawiewania śniegu przez powstałe szpary. Prawdopodobnie do obłożenia komina użyto za dużych płytek (powinny być 20x20 cm). Brak blaszanej czapy na kominie może powodować podciekanie wody po betonowej czapie pod elewację komina wykonaną z tych płytek. Denko gąsiora wysunięte poza obrys dachówek skrajnych a wystarczyło lekko unieść łatę kalenicową lub końcówkę ostatniego gąsiora a denko skomponowałoby się z ostatnimi dachówkami. Jest nadbitka to w jakim celu tak szeroka deska okapowa? Skoro deska nie jest obrobiona blachą to nie ma żadnego uzasadnienia aby obróbka taśmą karbowaną na nią zachodziła w miejscu przenikania połaci. Należało tam podciąć tą deskę i przepuścić pod nią dachówkę. Też mnie ciekawi jak został wykonany okap gdyż wyprowadzenie wody z krycia wstępnego na nieosłoniętą (choć impregnowaną) deskę okapową będzie skutkować brzydkimi zaciekami. Reasumując nie jest najgorzej. Pozdrawiam.
P.S.
W załączeniu komin obrobiony płytkami.

animuss
02-06-2013, 22:41
Tak ściany będą ocieplane. Rozumiem że ta przerwa między ściana skośną a dachem umożliwiałaby połączenie obu izolacji, tylko co miałoby izolować te skośne ściany od góry?
Wełna którą będzie ocieplany dach (dać szerzej aby naszła na ściany) czy styropian którym będą ocieplane ściany (musiałby na nie jakoś nachodzić).

Pozdrawiam.
CAPSLOCKWełnę którą będzie ocieplane poddasze trzeba dać szerzej aby doszła aż do styropianu ,ale żeby tak zrobić trzeba teraz skuwać -obcinać szczyty z dolną krawędzią krokwi .
W trakcie izolowania, styropianem ścian zewnętrznych właśnie zamyka się tą szczelinę od zewnątrz dosuwając styropian w pionie aż do połaci dachu a izolując poddasze układa się wełnę od wewnątrz tak aby wełna doszła aż do styropianu .Żeby zamakając ścianę szczytu z każdej strony cześć ściany stryszku ponad jętkami obkłada się styropianem z obu stron taką samą grubością a paski wełny leżą na ścianie szczytu w ten sposób zamykamy całą ścianę szczytu a wełna umożliwia odparowanie wilgoci ze ściany.

Mnie się wydaje ze to rynny miniaturki na altanę ale to może złudzenie ,a ta rynna na wykuszu to będzie ciągle przelewać przy takiej srednicy (powstał lejek) .
http://s22.postimg.org/r8xd05rdt/DSC_0008.jpg

CAPSLOCK
03-06-2013, 01:16
OK.
Dziekuję wszystkim za cenne uwagi.
Co do rynien to jest to system rynnowy RUKKI 125mm, link: http://www.ruukki.pl/Produkty-i-rozwiazania/Rozwiazania-dla-budownictwa/Dachy-stalowe-i-systemy-rynnowe/Rynny/System-rynnowy-125-mm
Być może wyglądają na małe przez tak duże deski okapowe, albo faktycznie są za małe?
Efekt lejka na wykuszu faktycznie jest.

animuss
03-06-2013, 10:19
OK.
Dziekuję wszystkim za cenne uwagi.
Co do rynien to jest to system rynnowy RUKKI 125mm, link: http://www.ruukki.pl/Produkty-i-rozwiazania/Rozwiazania-dla-budownictwa/Dachy-stalowe-i-systemy-rynnowe/Rynny/System-rynnowy-125-mm
Być może wyglądają na małe przez tak duże deski okapowe, albo faktycznie są za małe?
Efekt lejka na wykuszu faktycznie jest.
Nie chcę obsmarowywać producenta a ,czy zwróciłeś uwagę na te rynny ,one są płytkie niby mają 125mm na górze ale jak złożysz dwie do siebie to nie uzyskasz okręgu ,tylko jajo -elipsę ,dlaczego? bo producenci myślą zużywa się w ten sposób mniej blachy a szerokość rynny pozostaje ,pocienia się też blachy na obróbki z 0,55mm na 0,45mm ,haki przetłacza się żeby usztywnić cieńsza blaszkę tak się dzieje też z innymi materiałami budowlanymi ,zanika materiał w materiale ;)

turalyon
03-06-2013, 15:34
Ładnie sie ten dach wizualnie prezentuje, tylko te deski okapowe psują efekt ;/. Powinny być na wysokość krokwi

Edit:
Własnie zauważyłem że są na wysokość krokwi. To ile te krokwie mają? 22cm?

rodii
03-06-2013, 23:54
Witam, czy na podstawie zdjec jestescie w stanie rozpoznac jaka dachowka lezy na tym dachu?
Za okolo miesiac bede musial podjac decyzje co bede mial na dachu, i akurat zobaczylem ten dach. Sek w tym ze nie mam pojecia jaka to dachowka.
Dzieki
Rafal

http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/DSCF3830_zpsa7db52ac.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/DSCF3830_zpsa7db52ac.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/DSCF3832_zpse39474fe.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/DSCF3832_zpse39474fe.jpg.html)

animuss
04-06-2013, 09:52
Dachówka ceramiczna zakładkowa firmy ROBEN typ MonzaPLUS (9,8 szt/m2) kolor Tobago czarnobrązowa Glazura.
KOMINEK ODPOWIETRZAJĄCY "Standard" firmy ROBEN

rodii
04-06-2013, 10:45
Dzieki za informacje,
myslalem ze to czysto czarny kolor.
A jak jest z jakoscia Monza Plus? Czy to dobry wybor? A moze jest cos podobnego ale lepszej jakosci?
Dzieki
Rafal

turalyon
04-06-2013, 11:36
Wg niekturych lepszy jest brass rubin 13v.

rodii
04-06-2013, 14:04
Sprawdzilem, i niestety Brass nie robi glazurowanej. A to niestety warunek ktory musi byc spelniony
dzieki
Rafal

turalyon
04-06-2013, 20:16
W brasie glazurowana nazywa sie angobowana

ANKAg
04-06-2013, 20:31
Witam!

prosze Was o porade
Chce na dach polozych dachowke plaska domino ale wykonawca mi powiedzial ze tartaki w okolicy ( legnica Doly Slask) robia krzywe drzewo na dachy i odradza mi taka dachowke, czy to jest wystarczajacy powod zeby zrezygnowac z domino?
Czy szukac tartaku ktory oferuje juz wysuszone drzewo
Nie znam sie na tym wiec pytam Ekspertow:)
dziekuje

rodii
04-06-2013, 20:50
W brasie glazurowana nazywa sie angobowana

Ale to info na 100%? Bo ja myslalem ze angoba to jest pomiedzy zwykla powierzchnia a glazurowana.

Andrzej Wilhelmi
04-06-2013, 22:23
Są dwa rodzaje angoby zwykła matowa i szlachetna błyszcząca. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
04-06-2013, 22:25
...czy to jest wystarczajacy powod zeby zrezygnowac z domino?

Nie! Natomiast jest to wystarczający powód aby zmieć wykonawcę bo ten nie potrafi wyprowadzić płaszczyzny połaci. Pozdrawiam.

turalyon
04-06-2013, 22:27
Dokładnie. Ja mam rubin 13v glazura tekowa, jest też w kolorze czarnym

stibdom
05-06-2013, 17:55
Monza Plus ma większą fale, tak samo wygląda Piemont tobago czarnobrązowa Glazura.

modena
10-06-2013, 19:53
Podstawowy błąd murarzy to zamurowywanie szczytów do desek lub foli wstępnego krycia jak teraz Pan połączy izolację cieplną dachu z izolacją cieplną ścian?
http://img52.imageshack.us/img52/209/75e86596f250db85to.jpg

zapraszam tu żeby zrozumieć :
http://forum.budujemydom.pl/Najczestrze-bledy-przy-budowie-domu-t10805.html


.
Panowie proszę o poradę . Czy w przypadku poddasza nieużytkowego ( dach z wiązarów ,bez strychu) również pilnować żeby budowlańcy nie murowali ścian szczytowych aż do desek ?
Mają tam od góry zostawić miejsce na styropian?

Andrzej Wilhelmi
10-06-2013, 20:25
Zdecydowanie tak! Styropianem trzeba będzie również obkleić te szczyty od strony strychu ewentualną ściankę kolankową i kominy też. Pozdrawiam.

modena
11-06-2013, 19:11
Zdecydowanie tak! Styropianem trzeba będzie również obkleić te szczyty od strony strychu ewentualną ściankę kolankową i kominy też. Pozdrawiam.
Jaka grubość od góry na szczytach? ( na ścianie będzie 20cm)

Andrzej Wilhelmi
11-06-2013, 20:33
Wystarczy grubość odpowiadająca wysokości krokwi. Pozdrawiam.

fotohobby
11-06-2013, 21:16
A ja zapytam jeszcze o wentylację takiego poddasza (110m2) przez otwory w scianach szczytowych.
Jak duże powinny być i jak zlokalizowane ( na jakiej wysokości)

modena
12-06-2013, 16:42
A ja zapytam jeszcze o wentylację takiego poddasza (110m2) przez otwory w scianach szczytowych.
Jak duże powinny być i jak zlokalizowane ( na jakiej wysokości)
Ja również się podpinam do tego pytania :)

Andrzej Wilhelmi
14-06-2013, 02:30
To zależy jaka jest długość budynku (odległość pomiędzy ścianami szczytowymi). Natomiast generalnie należy przyjąć, że są to otwory wlotowe a wylot w kalenicy. Pozdrawiam.

modena
14-06-2013, 15:20
To zależy jaka jest długość budynku (odległość pomiędzy ścianami szczytowymi). Natomiast generalnie należy przyjąć, że są to otwory wlotowe a wylot w kalenicy. Pozdrawiam.
To znaczy że w poddaszu nieużytkowym też powinien być wylot w formie kilku centymetrowej szczeliny na samym szczycie ? (pod gąsiorami)

Andrzej Wilhelmi
15-06-2013, 17:06
Też! Pozdrawiam.

liszew
18-06-2013, 10:04
I wspominany wcześniej Creaton Domino kolor łupek prosto z dachu pontypendy.
http://img244.imageshack.us/img244/3720/cimg1104hk0.jpg
i jeszcze w promieniach zachodzącego słońca:
http://img86.imageshack.us/img86/4824/cimg1102vb3.jpg
malmuc, ale dlaczego, aż zawrót głowy ?

Bardzo wpadła w mój gust ile mniej więcej kosztuję 1m2?

ANKAg
23-06-2013, 13:29
Prosze podpowiedzcie na czym wspiera sie cegle klinkierowa zeby oblozyc komin systemowy?

Andrzej Wilhelmi
23-06-2013, 23:50
Na płycie wylanej z betonu. Twój murarz z pewnością to wie. Pozdrawiam.

Konto usunięte na żądanie
24-06-2013, 21:10
Witam.

Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć w temacie obróbki blacharskiej tzw. "przyściennej" na styku mur dach w przypadku dachówki.
Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem miejsce dosyć newralgiczne, w którym mi przecieka dach bo mój dekarz to ciemniak i tylko potrafi taśmą ołowianą kleić- szkoda gadać.
Problem polega na tym, że przy ścianie jest komin i jest wypust na 15cm. Ten baran podejrzewam dał rynienkę pod dachówką po całej długości ściany i woda, która leci po dachówce napiera na wypust- tam jest rynienka więc woda się przez nią przelewa i dostaje się pod obróbkę. Jak to obrobić żeby miało ręce i nogi. Pytam bo przyjeżdżają w sobotę poprawiać i chciałbym w ten dzień zobaczyć ich po raz ostatni w swoim życiu.

Taka obróbka jest:

http://www.maxdach.com.pl/images/ak_dach/obrobka_przyscienna_pod_blache.jpg

Andrzej Wilhelmi
24-06-2013, 21:51
Taki system obróbki jest OK choć sama obróbka powinna składać się z dwóch niezależnych części: dolna związana z dachem a górna ze ścianą. Natomiast wykonanie przejścia tego uskoku jest prostą sprawą wymaga jedynie staranności i dokładności. Pomiędzy dachówką a obróbką powinna być zastosowana uszczelka najlepiej puchnąca. Natomiast najważniejsze jest szczelne wykonanie krycia wstępnego i to właśnie z tym u Ciebie jest największy problem. Czym jest wykonane krycie wstępne? Pozdrawiam.

Konto usunięte na żądanie
24-06-2013, 22:08
papa.
W tym miejscu osobiście ocieplałem ścianę jak i komin. Papę odwinąłem żeby nie zjadła styropianu i mogę się założyć że te.... ucięli ją zamiast ją wywinąć na ścianę pod obróbkę.

Andrzej Wilhelmi
24-06-2013, 22:32
Skoro masz papę to uzyskanie szczelności w tym miejscu jest dziecinnie proste. Będzie jednak wymagało demontażu dachówek i obróbek. Pozdrawiam.

Deysi
26-06-2013, 08:03
Mam do wyboru Brass Bałtycka S bądź Euronit Duratop S grafitowy kolor. Zastanawiam się ktore wybrać -cenowo podobnie moze 500 zł tańszy Euronit ale która lepsza? Moze macie jakies doswiadczenia po latach i cos mozecie doradzić

kori
26-06-2013, 09:09
Informacyjnie już pokryty dach:
Dachówka betonowa Euronit Duratop S kolor mokka

http://imageshack.us/a/img38/673/d4s6.jpg
http://imageshack.us/a/img94/2710/w946.jpg
http://imageshack.us/a/img109/7209/mvy.jpg
http://imageshack.us/a/img580/2184/9kl3.jpg

modena
26-06-2013, 13:14
Kori bardzo ładnie wygląda:)

Deysi a wycenialiście sobie jakąś dachówkę ceramiczną ? ( braliście taką pod uwagę? )

Pyxis
26-06-2013, 13:26
Zeby nie wywazac otwartych (jak mniemam) drzwi, podpowiedzcie prosze jak sobie poradzic z przelewajaca sie woda rozpedzajaca sie w tym dlugim koszu? Sa na to jakies "patenty"?

http://szkut.com/dom/Dom83.jpg

Jan P.
26-06-2013, 13:37
Można zamontować "łapacz" na rynnie. Ale wtedy trzeba montować płotki , żeby śnieg tego nie urwał. Jan.

Deysi
26-06-2013, 14:36
Nie biorę pod uwagę ceramiki bo cena dobrej dachówki ceramicznej zaczyna się od 35 zł/m a z dolnej półki nie chce-nie bede wymieniac jakie bo rozpetam wojne sa gorsze jakosciowo od betonowej. Podoba mi sie ceramiczna Ruppceramika ale wychodzi drozej. Robena i ... nie biore pod uwage , ktory cenowo jest zblizony do wymienionych betonowych. Ze zdjec podoba mi sie Brass Cisar Bałtycka i ten Euronit Duratop. Handlowców nie pytam bo chwalą to czym handlują. Postaram sie jutro jeszcze na żywo poogladac w okolicy. Chyba ,ze ktos jeszcze ma jakies doswiadczenia

Pyxis
26-06-2013, 15:15
Można zamontować "łapacz" na rynnie. Ale wtedy trzeba montować płotki , żeby śnieg tego nie urwał. Jan.

A jakies konkretne rozwiazanie takiego lapacza?

Nad plotkami zastanawialem sie niezaleznie od tego, tylko nikt w okolicy na nowych domach ich nie instaluje. Nie wiem dlaczego i sam tez sie waham. Dopiero jedna zime przemieszkalem i snieg sie zsuwal z dachu, Nie wiem co lepsze. Czy jak zjedzie, czy jak zaostanie na dachu i tam sie roztopi?

ewa72_krakow
26-06-2013, 22:05
Pyxis, my swiadomie nie instalowalismy plotkow czy tym podobnych z tej to przyczyny, ze chodzac w zimie pod domami z dachami stromymi czy "plaskimi", z plotkami czy bez i tak mozna dostac kupa sniegu spadajacego z dachu...takie bylo nasze spostrzezenie i pozniejsza decyzja.

Jan P.
26-06-2013, 22:06
Aby nie zjechał na głowę lub na samochód. Kawałek powyginanej blachy, dekarz powinien zrobić. Jan.

Pyxis
26-06-2013, 22:11
Pyxis, my swiadomie nie instalowalismy plotkow czy tym podobnych z tej to przyczyny, ze chodzac w zimie pod domami z dachami stromymi czy "plaskimi", z plotkami czy bez i tak mozna dostac kupa sniegu spadajacego z dachu...takie bylo nasze spostrzezenie i pozniejsza decyzja.

No wlasnie nie mam nikogo w okolicy, kto by mial je zalozone i opisal swoje wrazenia. Dlatego chyba warto tutaj na forum szukac opinii i czekac az ktos "otworzy dusze" :)

ewa72_krakow
26-06-2013, 22:24
No wlasnie nie mam nikogo w okolicy, kto by mial je zalozone i opisal swoje wrazenia. Dlatego chyba warto tutaj na forum szukac opinii i czekac az ktos "otworzy dusze" :)

Zawsze jak lezy snieg na dachach w domach, gdzie nie pojdziemy - wszyscy mowia: tedy nie chodzcie, tutaj uwazajcie, tutaj nie stojcie...czyli cos w tym jest.

mest
21-07-2013, 13:26
U mnie ekipa położyła już prawie cały dach, ale widzę, że przy kominie chyba im się spieszyło bo jest jak dla mnie do dupy. Proszę o wypowiedź zanwców tematu. Chodzi o miejsce między wyłazem a kominem.
201745

Jan P.
21-07-2013, 15:30
Tam chyba dobrze. Ale okap masz żle . Skropliny będą namaczały deskę czołową i podbitkę. Jan.

mest
21-07-2013, 18:21
Okap jest niedokończony, brakuje jeszcze jednego rzędu dachówek. Pytałem o tamto, dla mnie tam jest krzywo.

jandom
21-07-2013, 18:37
Jest w porządku wygląda dobrze

mest
21-07-2013, 18:57
To ja chyba jestem niewidomy:( dla mnie to po pierwsze blacha odstaje od komina, po drugie dachówki są nierówno przycięte.

Andrzej Wilhelmi
21-07-2013, 20:55
Akurat blacha jest w porządku odstaje dolne odchylenie obróbki i tak ma być! Jedna dachówka trochę krzywo przycięta i jaki to problem? Lekka korekta (5 minut) i po sprawie. Natomiast tak jak wspomniał Jan okap jest źle wykonany i nie chodzi tu o brak dachówek a o wyprowadzenie krycia wstępnego. Pozdrawiam.

mest
21-07-2013, 23:32
Ahhh:( napisał człowiek o jednym wyszło co innego:( teraz to już raczej nic nie da się zrobić. Kurcze ekipa z polecenia, naprawdę mnóstwo dachów zrobili i wszystkim takim samym systemem, nawet artix1 u mnie w dzienniku mi fajnie zobrazował jak ja będę miał. Napisał także to samo co powiedzieli majstrowie, że woda będzie spadała na ziemię. Między końcem wiązara a końcem blachy jest jeszcze trochę miejsca na podbitkę poziomą, blachę czy coś innego i blacha będzie wystawać jeszcze poza ten obręb. Nie wiem czy dobrze piszę. Wstawię jeszcze inne zdjęcie
201919

Andrzej Wilhelmi
22-07-2013, 00:27
Skoro będzie tak to OK. Skoro podbitka poziomo to co z końcami krokwi? Pozdrawiam.

ania2013
31-07-2013, 22:20
Ma ktos z was dachówke Monza Plus Maduro?

Ladybird76
31-07-2013, 22:46
Chciałabym serdecznie podziękować tutaj Panu Andrzejowi za jego chęć pomocy i wyjaśnienia wielu wątpliwości... oraz czas jaki potrafi poświęcić. DZIĘKUJĘ!

Mój dach został pokryty dachówką Winerbergera Allegra 9 w kolorze antracyt angoba... Kominy obłożyłam tzw. "marmulitem" do tego rynny, obróbka blacharska przy rynnach czy kominach w kolorze czarnym.. ( zdjęcia wstawię niebawem jak zgram )

doklajam zdjęcia dachu mojego i czekam na krytykę :)
203849203850203851203852

guteczka
01-08-2013, 10:45
Niedługo pokaże mój dach. Pokryty 16 lat temu blachodachówką PLANNJA ROYAL. Całymi płatami poschodziła wierzchnia warstwa /kolor/ pokrycia.
Przy kupnie od przedstawiciela Plannji zapewniano ,że blacha szwedzka ma 30-letnia gwarancję. Obecnie muszę połowę dachu wymienić, gdyż wygląda bardzo nieestetycznie. Napisałam reklamację do Przedstawicielstwa w Polsce , ale Pani odpowiedzialna za reklamacje nawet na nią nie odpisała.
Nigdy nie polecę nikomu pokrycia dachu blachodachówką PLANNJA . Nowe pokrycie wykonam bklachodachówka innego producenta.

vega1
01-08-2013, 16:15
a ja nigdy nie polecę blachodachówki bez względu na producenta. Blacha jest dobra ale na... budę dla psa.

lockter
06-08-2013, 22:48
Mój dach już gotowy, jest jednak problem z oknami. Wg mnie jest kilka błędów montazu okien dachowych do poprawy. Może ktoś fachowy się wypowiedzieć czy mam rację? I poradzić co zrobić? Widać moja ekipa akurat przy oknach nie dała sobie rady.

204782204783204784204785204786

Dachówka to Roben Monza Kasztanowa.

Ladybird76
07-08-2013, 08:23
Miałam też źle przycięte ale chłopcy poprawili. Niestety robili do późna i chyba pośpiech i zmęczenie u mnie to spowodowało, że i tak musieli zmieniać ale obecnie jest ogólnie OK...

P.S.
u mnie też dachówka odstaje przy obróbce blachą... też mnie to złości :(

Andrzej Wilhelmi
11-08-2013, 17:17
... moja ekipa akurat przy oknach nie dała sobie rady.

204782204783204784204785204786

Dachówka to Roben Monza Kasztanowa.

Masz rację! Coś jest nie tak. Wydaje się, że okna są za głęboko posadowione albo kołnierz źle dobrany. Boczna obróbka dolegająca do ramy okna najprawdopodobniej przestaje nad ramę i unosi obróbkę osłaniającą powodując jej przekrzywienie. Dachówki pod dolną obróbką powinny być krótsze i mieć zeszlifowane fale. Nad oknem powinna być specjalna blaszka (jest w każdym zestawie) podpierająca dachówki. Reszta to tylko trochę cierpliwości w doszlifowaniu dachówek i wyprofilowaniu dolnego kołnierza. Do poziomego poruszania się po dachu służą ławy a nie stopnie! Ława przy wyłazie za krótka, druga ława za nisko gdyby była wyżej tworzyłaby ciągłość korespondencji. Do obróbki komina należało zastosować taśmę ołowianą w kolorze kasztanowym, która idealnie zgrałaby się z cegłą komina i z dachówką. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
11-08-2013, 17:31
Chciałabym serdecznie podziękować tutaj Panu Andrzejowi za jego chęć pomocy i wyjaśnienia wielu wątpliwości... oraz czas jaki potrafi poświęcić. DZIĘKUJĘ!
...czekam na krytykę :)
203849203850203851203852

Jest mi miło gdy czasami moje uwagi czy rady stają się pomocne.
Skoro wchodzimy na dach z zewnątrz radziłbym zamiast pierwszego stopnia zamontować małą ławę kominiarską ale o jeden rząd niżej co pozwoli na oparcie o nią drabiny. Wówczas przy wchodzeniu nie uszkodzimy rynny ani pierwszego rzędu dachówek. Trochę inaczej poprowadziłbym korespondencję a w poziomie zamiast stopni ława! Pozdrawiam.

luk32
13-08-2013, 23:25
Witam
Mamy do końca tygodnia podjąć decyzję dotyczącą wyboru dachówki. Myśleliśmy o dachówce ceramicznej BRASS Turmalin kolor antracyt. Wykonawca dachu zaproponował nam dachówkę cementową BRASS Tegalit lub Teviva. Sugeruje nam dachówkę cementowa ponieważ jak twierdzi jest prosta w przeciwieństwie do dachówki Turmalin. Co o tym sądzicie? Dodatkowo dachówka Tagalit i Teviva nie występuje w kolorze antracyt.

Jeden z dostawców proponuje nam również dachówkę firmy CREATON model Domino.

Która z tych firm jest lepsza?
Za udzielone odpowiedzi z góry dziękuję.

andrek
14-08-2013, 10:22
Witam
Mamy do końca tygodnia podjąć decyzję dotyczącą wyboru dachówki. Myśleliśmy o dachówce ceramicznej BRASS Turmalin kolor antracyt. Wykonawca dachu zaproponował nam dachówkę cementową BRASS Tegalit lub Teviva. Sugeruje nam dachówkę cementowa ponieważ jak twierdzi jest prosta w przeciwieństwie do dachówki Turmalin. Co o tym sądzicie? Dodatkowo dachówka Tagalit i Teviva nie występuje w kolorze antracyt.

Jeden z dostawców proponuje nam również dachówkę firmy CREATON model Domino.

Która z tych firm jest lepsza?
Za udzielone odpowiedzi z góry dziękuję.

ja mam płaską dachówkę nibre g10 stara czerń angoba nie jest może tak równa jak erlus no ale sporo tańsza,nibra na dachu prezętuje sie super też bralem pod uwagę turmalina ale wychodziło drożej natomiast tegalita odrazu odrzuciłem bo nie ciekawy kolor apropo równości dachowki plaskiej to niespotkałem idealnie prostej a przejrzalem chyba wszystkie dostępne na naszym rynku dach ogląda się i tak z kilkunastu metrów a wtedy wszystkie plaskie dachówki wyglądają ok.Dachówka antracyt kominy obłożone płytką włókno cemętową w kolorze grafit okna kolor antracyt naprawde domek wygląda ok

mrozin
14-08-2013, 12:56
My wybraliśmy dachówkę ceramiczną Brass Granat 13V miedziana angoba (marsylka). Dachówka bardzo szczelna, dobrze dopasowana. Powłoka nieco matowa, nie szkli się nadmiernie na słońcu. Bardzo ciekawy kolor, w zależności od naświetlenia waha się od cegły po ciemno-krwisty - generalnie polecamy! Rynny stalowe Lindab cegła - kolor bardzo zbliżony do dachówki.

azizi
19-08-2013, 20:42
Witam. Dach domu mojego brata. Blacha to Finko-Stal model Arad, powłoka yogodawa. W mojej opinii bardzo fajna blacha, która prezentuje się bardzo dobrze. Prosiłbym o ocenę tego dachu, bo muszę na dniach się zdecydować czy ten sam wykonawca będzie robił i u mnie pokrycie z tego samego materiału.

http://img854.imageshack.us/img854/7658/0cgk.jpg

http://img35.imageshack.us/img35/4065/39u3.jpg

Czy obróbka komina, okna oraz inne są wykonane prawidłowo (np widoczna deska między obróbką szczytu)?

http://img189.imageshack.us/img189/8171/3o9n.jpg

http://img268.imageshack.us/img268/2205/5t62.jpg

http://img42.imageshack.us/img42/7448/j0zw.jpg

więcej fotek tu
https://picasaweb.google.com/117011029962225513515/19Sierpnia2013?authkey=Gv1sRgCJDulN_Q9taFzgE

Andrzej Wilhelmi
21-08-2013, 15:34
Cieśla się nie popisał. Zastosowanie kolan 45* powoduje bardzo długie zejście do pionu. Pozdrawiam.

jezior85
24-08-2013, 09:37
Witam,
Proszę o ocenę dachu, który jest w trakcie realizacji. Dzięki Wam będę wstanie jeszcze zgłosić uwagi wykonawcy.
208140208141208142208143208144

jezior85
24-08-2013, 09:39
Ciąg dalszy zdjęć:
208145208146208147208148208149

jezior85
24-08-2013, 09:40
... i już ostatnia paczka:208150208151208152208153208154

Andrzej Wilhelmi
24-08-2013, 16:40
Elementy drewniane nieosłonięte. Dość duże otwory w okolicach zejścia koszy na połać główną nie osłonięte umożliwią dostęp ptakom. Rynienka odprowadzająca na oknem niedrożna. Dachówka nad powinna być przycięta, pod oknem fale dachówki nie zeszlifowane. Pozdrawiam.

jezior85
25-08-2013, 09:43
Dziękuję za komentarz. Rozumiem, że szlifowana powinna być dachówka (od góry), która znajduje się pod taśmą uszczelniającą pod oknem? Ta rynienka, o której wspominasz to ta tuż przy papie gdzie jest dużo nieczystości? Możesz jeszcze zerknąć na okna kombi - są to te same okna co w innych miejscach tylko połączone kołnierzem kombi - czy one są poprawnie obsadzone (tzn. wysokość - bo inne tak nie wystają z dachu jak te). Czy dysponujesz jakimiś zdjęciami jak powinna być wykonana taka lukarna w dachu (tzn. chodzi o końcówki koszy, które powinny być szczelne).

208315208316208317208318208319

Andrzej Wilhelmi
25-08-2013, 15:37
Należy dopracować karbowane fragmenty kołnierza (powinny dolegać do dachówek). Kołnierze mają pod spodem pasek specjalnego kleju osłonięty taśmą. Należy zerwać tą taśmę, oczyścić dachówkę z kurzu i przykleić kołnierz, wcześniej go dokładnie uformować. Na pojedynczym oknie odstaje blaszana osłona ramy należy to poprawić. Natomiast przejścia kosza na połać to sprawa indywidualna na każdym dachu. W tych miejscach pod koszem nie może być żadnych otworów. Można te miejsca osłonić taśmą ołowianą w odpowiednim kolorze. Pozdrawiam.

julo23
25-08-2013, 18:07
208418


nelskamp nibra


Postaram się zrobić bardziej szczegółowe zdjęcia aby móc dostrzeć szczegóły.

Andrzej Wilhelmi
26-08-2013, 19:16
U Was już zima???! Pozdrawiam.

julo23
27-08-2013, 09:01
Jeszcze nie ;) tylko że nie dysponuje aktualnym zdjęciem.

Agnieszka i Michał
27-08-2013, 13:12
Pytanie do osławionych tu znawców tematów z branży ciesielsko-dekarsko-blacharskiej. Co powiecie na następujący układ warstw w dachu:
- więźba,
- membrana paroprzepuszczalna Dorken Delta Maxx na krokwiach
- kontrłata i szczelina wentylacyjna pomiędzy membraną a deskami o grubości kontry,
- deskowanie pełne,
- wstępne krycie (papa Dorken Delta Bituxx),
- łacenie,
- dachówka ceramiczna.
Wylot powietrza ze szczeliny pomiędzy membraną a deskami za pośrednictwem wywietrzników Vent'X Icopal w przestrzeń pod dachówkę.

Jan P.
27-08-2013, 16:29
Czyli kopertówka. Membrana niekoniecznie. Wywietrzniki - po co koszty?. Jan.

Andrzej Wilhelmi
27-08-2013, 22:57
A od kiedy to Dorken produkuje papy? Tak jak wspomniał Jan folia nad izolacją cieplną zbyteczna (nie ma tam żadnego uzasadnienia). Na deskach papa i poprawnie wykonana wentylacja. Pozdrawiam.

Agnieszka i Michał
28-08-2013, 09:46
Dokładna nazwa tego wyrobu to: Membrana asfaltowa na osnowie z włókniny poliestrowej z posypką mineralną przeznaczona do układania jako zamknięta dyfuzyjnie warstwa wstępnego krycia na dachach deskowanych. Wygląda jak papa podkładowa, jest tam bitum i posypka. Zresztą jest to już wbudowane właśnie w takim układzie jaki opisałem w moim poprzednim wpisie. Dach w realizacji, kilka foto poniżej
208918208919208920208921208922

Andrzej Wilhelmi
28-08-2013, 21:03
Skoro wbudowane to po sprawie. Wszystko wygląda dość profesjonalnie jedynie rynna bardzo wysoko. Konieczne płotki bo będzie urwana przez zsuwający się śnieg. Pozdrawiam.

animuss
28-08-2013, 23:34
Dach w realizacji, kilka foto poniżej
208920
Jak wysoko jest wymurowany szczyt ? dalekie zdjęcia .

mest
29-08-2013, 07:52
U mnie dach ostatecznie skończony jednak jeśli chodzi o ułożenie dachówek krawędziowych to jest dla mnie nierówno z jednej strony. Może ja już jestem przewrażliwiony ale od 5 dachówki w dól jest dla mnie źle.

209104

Agnieszka i Michał
29-08-2013, 08:53
Szczyt wymurowany pod krokwie, no może 3 cm wyżej tak więc na ścianę szczytową zmieści się jakieś 15 cm ocieplenia. Mur nie dotyka desek. A dlaczego pytasz?

animuss
29-08-2013, 09:18
U mnie dach ostatecznie skończony jednak jeśli chodzi o ułożenie dachówek krawędziowych to jest dla mnie nierówno z jednej strony. Może ja już jestem przewrażliwiony ale od 5 dachówki w dól jest dla mnie źle.

209104
Skrajne zostały nierówno przykręcone , nierówność się powieliła w kilku następnych rzędach.


Szczyt wymurowany pod krokwie, no może 3 cm wyżej tak więc na ścianę szczytową zmieści się jakieś 15 cm ocieplenia. Mur nie dotyka desek. A dlaczego pytasz?
To dobrze że wejdzie ocieplenie ,a gdzie w szczycie nad drzwiami balkonowymi są nadproża ?

Agnieszka i Michał
29-08-2013, 13:03
Skrajne zostały nierówno przykręcone , nierówność się powieliła w kilku następnych rzędach.


To dobrze że wejdzie ocieplenie ,a gdzie w szczycie nad drzwiami balkonowymi są nadproża ?

Nadproża niewidoczne od zewnątrz(obmurowane minimaxem 9 cm a od wewnątrz wylana belka żelbetowa na 2-oma oknami oparta na słupkach żelbetowych biegnących po zewnętrznej krawędzi drzwi i dodatkowo wszystko połączone z wieńcem ścianki kolankowej, który zachodzi na boczne ściany). Taki ruszt/rama żelbetowa omurowana od zewnątrz.

mest
29-08-2013, 20:07
Skrajne zostały nierówno przykręcone , nierówność się powieliła w kilku następnych rzędach.

O widzisz a mi się rzucił w oczy tylko rząd z dachówkami krawędziowymi, dalej wydawało mi się, że jest dobrze. CO można zrobić teraz? Rozebrać dachówki i na nowo przykręcić?

animuss
29-08-2013, 21:03
O widzisz a mi się rzucił w oczy tylko rząd z dachówkami krawędziowymi, dalej wydawało mi się, że jest dobrze. CO można zrobić teraz? Rozebrać dachówki i na nowo przykręcić?

Tak ,trzeba by jednak zdjąć gąsiory ,musisz sprawdzić .A dachówka skrajna akurat jest 2-garbna :) to można odkręcić same skrajne z rusztowania i rozciągnąć resztę pod sznurek na koniec przykręcić ponownie . Prawdopodobnie ostatnia krokiew na zewnątrz dachu była krzywa i dekarz powielił błędy cieśli .

animuss
29-08-2013, 21:11
Nadproża niewidoczne od zewnątrz(obmurowane minimaxem 9 cm a od wewnątrz wylana belka żelbetowa na 2-oma oknami oparta na słupkach żelbetowych biegnących po zewnętrznej krawędzi drzwi i dodatkowo wszystko połączone z wieńcem ścianki kolankowej, który zachodzi na boczne ściany). Taki ruszt/rama żelbetowa omurowana od zewnątrz.
No to prawdopodobnie wzorcowo zrobiłeś .Gdybyś jeszcze powyżej stropu poddasza włożył przekładkę termiczną w szczyt to nie musiał byś go obkładać z obu stron i góry .

http://www.bastki.mojabudowa.pl/pliki/bastki/image/isomur_1278.jpeg
http://img268.imageshack.us/img268/2245/inpz.png

mest
29-08-2013, 21:32
Tak ,trzeba by jednak zdjąć gąsiory ,musisz sprawdzić .A dachówka skrajna akurat jest 2-garbna :) to można odkręcić same skrajne z rusztowania i rozciągnąć resztę pod sznurek na koniec przykręcić ponownie . Prawdopodobnie ostatnia krokiew na zewnątrz dachu była krzywa i dekarz powielił błędy cieśli .

I zawsze coś. Teraz nie wiem czy ścigać tych co to robili i maja poprawić czy zawołać kogoś innego i zapłacić bo jeśli tamci nie będą potrafili tego naprawić bo już raz poprawiali i efekty słabe.

animuss
29-08-2013, 21:52
I zawsze coś. Teraz nie wiem czy ścigać tych co to robili i maja poprawić czy zawołać kogoś innego i zapłacić bo jeśli tamci nie będą potrafili tego naprawić bo już raz poprawiali i efekty słabe.Jezeli masz dopłacić to zapomnij o tym i zajmij się następnym etapem budowy domu :bye:

mest
29-08-2013, 21:53
Sam nie wiem ja jestem strasznie pedantyczny w takich sprawach bo przez lata bede wchodzil i bedzie mnie kulo w oczy ze jest tak a nie inaczej.

animuss
29-08-2013, 22:10
Sam nie wiem ja jestem strasznie pedantyczny w takich sprawach bo przez lata bede wchodzil i bedzie mnie kulo w oczy ze jest tak a nie inaczej.
To zawsze można poprawić może znajdzie się okazja ,np docieplanie domu ,albo coś wyskoczy innego masz takie 4 boki oglądaj te trzy .:)

Andrzej Wilhelmi
29-08-2013, 22:16
Po prostu jest źle zrobione i należy to poprawić podobnie jak instalację odgromową w tym fragmencie dachu. Pozdrawiam.

mest
29-08-2013, 22:42
Po prostu jest źle zrobione i należy to poprawić podobnie jak instalację odgromową w tym fragmencie dachu. Pozdrawiam.

A w instalacji chodzi o to, że jest nierówno czy o coś innego?

Agnieszka i Michał
30-08-2013, 08:51
No to prawdopodobnie wzorcowo zrobiłeś .Gdybyś jeszcze powyżej stropu poddasza włożył przekładkę termiczną w szczyt to nie musiał byś go obkładać z obu stron i góry .

http://www.bastki.mojabudowa.pl/pliki/bastki/image/isomur_1278.jpeg
http://img268.imageshack.us/img268/2245/inpz.png

Tak wygląda układ elementów żelbetowych w ścianach szczytowych
209319

Agnieszka i Michał
01-09-2013, 22:54
Nasz prawie gotowy dach. Prawie, bo przywieźli nam za mało dachówki. Czekamy na dostawę i rozkoszujemy się widokiem tego co jest już na dachu. Co sądzicie?
209792209793209794209795209796

fotohobby
02-09-2013, 00:31
Wygląda ladnie. Co to za dachówka ? Erlus Karat ?

Agnieszka i Michał
02-09-2013, 00:47
Wygląda ladnie. Co to za dachówka ? Erlus Karat ?

Tak to Erlus Karat XXL tytanowe srebro szlachetna angoba

Dorka&Łukasz
08-09-2013, 09:34
Oto mój dach, jeszcze nie skończony ale już coś widać.
Dachówka BOGEN INNOVO 10 czerwona angoba:
210826210827210828210829210830

Jan P.
08-09-2013, 09:48
Robią tak , żeby sobie utrudnić. Teraz będą zdejmowali przy okapie , żeby założyć obróbki. Na 90 % okap będzie niefachowo zrobiony. Widać ,że tworzy się "kieszeń " przy dolnej łacie. Jan.

tomraider
08-09-2013, 11:22
Robią tak , żeby sobie utrudnić. Teraz będą zdejmowali przy okapie , żeby założyć obróbki.

Myślenie jest w cenie , wiadomo najpierw obróbki i rynny na gotowo a dopiero potem dachówka.


Na 90 % okap będzie niefachowo zrobiony. Widać ,że tworzy się "kieszeń " przy dolnej łacie. Jan.

Chciałoby się napisać ,,klasyka rozwiązania okapu w Polsce'' , na szczęście nieliczni potrafią zrobić okap prawidłowo. Dla dekarzy oznacza to sporą kasę zarobienia w nieodległej przyszłości przy naprawach błędnie wykonanych pokryć. Wałkowanie setki razy tematów rozwiązania okapu, wentylacji połaci i warstwy ocieplenia, opierzenia kominów i okien dachowych odnosi niewielki skutek .
pozdrawiam mistrza Jana.

Andrzej Wilhelmi
08-09-2013, 11:40
Też się zastanawiam i nie mogę zrozumieć? Kosz powinien wychodzić na pas nadrynnowy a tu jest kosz a pasa nie ma. Podobnie z narożem. No ale ile razy można o tym pisać. Pozdrawiam.

Jan P.
08-09-2013, 17:27
Pozdrawiam Toma. Masz rację. 80 % tego co robię to poprawki okapów , kominów, tarasów i balkonów. Trzeba mniej doradzać ;). Jan.

azizi
09-09-2013, 22:38
Cieśla się nie popisał. Zastosowanie kolan 45* powoduje bardzo długie zejście do pionu. Pozdrawiam.
Panie Andrzeju dopiero teraz zauważyłem Pana odpowiedz. Chodzi o kolanka rur spustowych? Jakie ma to znaczenie poza wizualnym? Czemu cieśla się nie popisał?
fotki dla przypomnienia
https://plus.google.com/photos/117011029962225513515/albums/5913899652582638929?banner=pwa&authkey=CJDulN_Q9taFzgE

Andrzej Wilhelmi
10-09-2013, 22:33
Skoro sprawy wizulne nie mają dla Ciebie znaczenia to wszystkoi jest OK. Zobacz jak wygląda szczyt? krokwie szczytowe nie są prostopadłe do okapu czylo nie sa w pionie. Do tego folia na deskowaniu. Natomiast samo krycie dachu w porządku choć okap chyba nie (oczywiście to czego nie widać). Pozdrawiam.

Crisiano
12-09-2013, 19:15
To znaczy że w poddaszu nieużytkowym też powinien być wylot w formie kilku centymetrowej szczeliny na samym szczycie ? (pod gąsiorami)

w czyim zakresie jest wykonanie takiej wentylacji na samym szczycie? cieśli czy dekarza?

Crisiano
12-09-2013, 19:18
czy ta szczelina ma być odkryta pod gasiorami czy zakryta folia paroprzepuszczalna? zakładając ze dach jest odeskowany i z papa.

Andrzej Wilhelmi
12-09-2013, 19:27
Wykonanie szczeliny należy do tego kto deskuje dach i kryje go papą o ile dostanie takie zlecenie. Wówczas dekarz wykonując krycie docelowe wycina papę a powstały otwór odp[owiednio zabezpiecza. Natomiast jak niema tego to dekarz powinien to zrobić taką szczeline za dodatkową opłatą. Pozdrawiam.

Crisiano
12-09-2013, 19:53
wielkie dzieki

kates
15-09-2013, 22:04
Witam proszę ekspertów o poradę jak fachowo wzmocnić krokwie na całej długości.

Rok po wykonaniu więźby dachowej i przykryciu dachu dachówką ceramiczną dopatrzyłem się że krokwie mają przekrój 6,0 x 17, a nie jak przewidywał projekt 6,3 x 18. Nie mam pojęcia jak do tego doszło.
Niepokoi mnie to, że jak dojdzie wełna i płyta karton/gips to krokwie mogą się ugiąć. W celu wzmocnienia więźby postanowiłem podobijać z jednej strony każdej krokwi wzmocnienia o przekroju 4.0 x 17 na całej długości.

I tu mam moje pytanie, jak fachowo wykonać przybicie tych wzmocnień, aby nie osłabić krokwi dachowych. Słyszałem że są jakieś normy co do rozmieszczenia gwoździ, i że konieczne jest nawiercanie mniejszym wiertłem a dopiero później dobicie gwoździ?

Dodam jeszcze że dach został wykonany dwa lata temu , zimą było na nim sporo śniegu i nie działo się z nim nic niepokojącego.

vega1
15-09-2013, 22:32
drewno wyschło i zmniejszyło swoje wymiary. U mnie było tak samo. Potraciło po dwóch latach od 0,5 do 1 cm.

animuss
15-09-2013, 22:47
Witam proszę ekspertów o poradę jak fachowo wzmocnić krokwie na całej długości.

Rok po wykonaniu więźby dachowej i przykryciu dachu dachówką ceramiczną dopatrzyłem się że krokwie mają przekrój 6,0 x 17, a nie jak przewidywał projekt 6,3 x 18. Nie mam pojęcia jak do tego doszło.
Niepokoi mnie to, że jak dojdzie wełna i płyta karton/gips to krokwie mogą się ugiąć. W celu wzmocnienia więźby postanowiłem podobijać z jednej strony każdej krokwi wzmocnienia o przekroju 4.0 x 17 na całej długości.

I tu mam moje pytanie, jak fachowo wykonać przybicie tych wzmocnień, aby nie osłabić krokwi dachowych. Słyszałem że są jakieś normy co do rozmieszczenia gwoździ, i że konieczne jest nawiercanie mniejszym wiertłem a dopiero później dobicie gwoździ?

Dodam jeszcze że dach został wykonany dwa lata temu , zimą było na nim sporo śniegu i nie działo się z nim nic niepokojącego.

Dach nie jest na 2-3 lata tylko na dłużej i konstrukcja tak jak człowiek słabnie z wiekiem ,a dachówka traci swoje właściwości i coraz więcej magazynuje zimą w sobie wody ,jej ciężar się zwiększa ,obciążenie wiatrem i śniegiem nieustannie testuje wytrzymałość konstrukcji .Weź projekt idź do projektanta podaj jakie masz średnice ,rodzaj dachówki ,niech przeliczy się wypowie może wystarczy to co jest ,jak nie to policzy jakie wzmocnienie i gdzie zastosować .
Nie warto uskuteczniać partyzantki .

Adam626
21-09-2013, 00:38
Jak zrobić taki okap? Okap 1 - tzn aby był "długi" i zadaszał np taras pod nim.

A jak zrobić taki okap jak na obrazku 2 - tzn okap jest jakby pod dachem a dach jest wyżej i na górze jest rynna, okap nie posiada rynny. Czy w grę wchodzi tylko wylewanie czegoś w rodzaju stropu, czy taka konstrukcja moze byc wykonana np z drewna

Andrzej Wilhelmi
21-09-2013, 09:57
Takie okapy należy przewidzieć na etapie projektowania. Rozwiązania konstrukcyjne zależne od kąta nachylenia połaci. Pozdrawiam.

Adam626
21-09-2013, 21:30
Andrzej, dach 21 stopni

jwidelec
23-09-2013, 14:51
Witam,

Mam pytanie czy ktoś z Forumowiczów z okolic Warszawy lub Krakowa przykrywał dach dachówką creaton optima w kolorze łupka angobowanego lub glazurowanego? Czy ewentualnie istaniałaby możliwość obejrzenia dachu?

Pozdrawiam

darkob
23-09-2013, 22:41
Mam pytanie...czy tego typu wkręcenie pod ukosem przy połączeniu dwóch blach można uznać za prawidlowe pod warunkiem że nie została zdarta farba?przyjżałem sie ostatnio dachom i na niektórych dostrzeglem właśnie tak wkręcone .




I jeszcze jedno...
http://images45.fotosik.pl/1816/67fb175305199908.jpg

Andrzej Wilhelmi
24-09-2013, 22:58
Takie ulokowanie wkręta jest tylko dlatego, że blachy się nie schodzą a wkręt je dociągnie czyli jest spowodowane walorami estetycznymi. Przy prawidłowym przenoszeniu oraz podawaniu blach na dach (przy długich blachach praktycznie nie możliwe) teoretycznie blachy powinny się nakładać i wkręt zbyteczny. Natomiast jego wkręcenie nie jest błędem. Z ziemi nie będzie widoczny. Pozdrawiam.

samboman
25-09-2013, 14:43
Czy możecie spojrzeć na ten dach i określić co to za model dachówki?

214533

Dzięki

fuxszyk
25-09-2013, 17:10
jak dla mnie to blacha

samboman
25-09-2013, 18:19
Bardzo możliwe - więc poprawiam pytanie: jaki to model dachówki/blachodachówki?

animuss
25-09-2013, 23:01
Czy możecie spojrzeć na ten dach i określić co to za model dachówki?

214533

Dzięki

To jest na pewno blachodachówka .

jwidelec
26-09-2013, 13:10
Witam,

Ma ktoś może zdjęcia gotowego dachu z creatonem optima koloru łupka glazurowanego.

Pozdrawiam

samboman
28-09-2013, 20:32
Dach nie mój, ale mam prośbę o ocenę wykonania:

215195215196215197215198215199

Pozostałe zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/u/samboman/album/1510821

Dzięki

lockter
29-09-2013, 10:07
Dach nie mój, ale mam prośbę o ocenę wykonania:


Pozostałe zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/u/samboman/album/1510821

Dzięki

Co do dachu to nie wiem ale na pewno jest za wysoko ściana kolankowa. Nie ma jak ocieplić od góry.

Bracianka
29-09-2013, 11:02
Nie wiem, czy dobrze zauważyłam, ale nad szczytami już chyba jest styropian. Wygląda ładnie, i tyle jestem w stanie powiedzieć. Specjaliści chyba mają weekend ;) Mnie razi tylko to, że gąsior leży na rozpoczynającym się module.

genezyp
29-09-2013, 13:49
Witam,
Prosze o ocene mojego dachu, który jest jeszcze w trakcie realizacji.

http://perfumarket.pl/dom/28.jpg
http://perfumarket.pl/dom/29.jpg
http://perfumarket.pl/dom/30.jpg
http://perfumarket.pl/dom/31.jpg
http://perfumarket.pl/dom/32.jpg
http://perfumarket.pl/dom/33.jpg
http://perfumarket.pl/dom/34.jpg
http://perfumarket.pl/dom/35.jpg
http://perfumarket.pl/dom/36.jpg

snipes
03-10-2013, 18:36
Witam, mogę prosić o rzucenie okiem na mój dach. Nie skończony jeszcze. Irytuje mnie że dachówki nie wszędzie trzymają linię np. wokół komina (lewa i górna obróbka), wyłaz dachowy tez jakoś nie leży. No i rynny chyba mają za duże spadki w okolicach sztucerów (odpływów)?

z góry dziękuję za ewentualne uwagi

http://imageshack.us/photo/my-images/268/3e0i.jpg/
http://img855.imageshack.us/img855/4599/gbu4.jpg
http://img513.imageshack.us/img513/2851/nxh.jpg
http://img513.imageshack.us/img513/2851/nxh.jpg

http://img197.imageshack.us/img197/1609/sduv.jpg
http://img585.imageshack.us/img585/8131/chgv.jpg

Jan P.
03-10-2013, 20:03
W/g mnie bardzo porządnie zrobione. Z adaptacją strychu to mała szansa.Jan

snipes
04-10-2013, 00:48
Ale Janie - chyba górny rząd nad kominem da się ułożyć bez tych garbów? Rynny muszą mieć tak duże spadki? (działka jak widać zalesiona, muszę się liczyć ze sporymi ilościami igieł w rynnach).
Dach rzeczywiście nie do zagospodarowania ale takie było architektoniczne dictum.
r.

Jan P.
04-10-2013, 08:23
To nad kominem trzeba poprawić . Jestem zwolennikiem porządnych spadków w rynnie. Niech woda "rwie" i wypłukuje nieczystości. Ze strychem to do Kirra .Jan.

samboman
04-10-2013, 11:04
Dach nie mój, ale mam prośbę o ocenę wykonania:

215195215196215197215198215199

Pozostałe zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/u/samboman/album/1510821

Dzięki


Poproszę jeszcze raz o spojrzenie na wykonanie tego dachu.
Co do poprzedniej uwagi, to faktycznie jest tam styropian pomiędzy ścianą szczytową a deskowaniem.

Andrzej Wilhelmi
05-10-2013, 22:20
... Rynny muszą mieć tak duże spadki?

0,5 % czyli 5 mm na 1 m. Tak jak napisał Jan dach masz wykonany poprawnie ale nie finezyjnie. Opuszczone rynny są wynikiem takiego rozwiązania okapu, w którym krycie wstępne jest wyprowadzone na pas podrynnowy i stąd te widoczne na nim zacieki. Za kominem należało zastosować listwę podpierającą taką jaką stosuje się nad górnym kołnierzem okien połaciowych. Pozdrawiam.

מרכבה
05-10-2013, 22:29
I czy ściana szczytowa jest poprowadzona do końca ... i zakończona wieńcem ? jak tak ... do źle ... szkoda że izolacja była by ciągła :(

Flisaczek
05-10-2013, 23:49
Witajcie,
mam prośbę o ocenę nabicia kontrłat i łat:

Na mój gust kontrłaty powinny być niżej lub dłuższe. Powód istniejącej sytuacji: pięknie rozciągnięty sznurek, ma być równo. Problem w tym że łata została nabita nie z tej strony sznurka - powinna być nabita od dołu, została nabita nad sznurkiem. Oczywiście jak przełożyli to kontrłaty okazały się za krótkie. Zostawiać czy kazać im poprawiać? To druga łata od dołu.

http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/1.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/1) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/2.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/2) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/3.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/3) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/4.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/4) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/5.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/5) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/6.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/6) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/7.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/7) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/8.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/8) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/9.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/9) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/10.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/10) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/11.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/11) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/12.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/12) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/13.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/13) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/14.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/14) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/15.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/15) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/16.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/16) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/17.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/17) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/18.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/18) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/19.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/19) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2495840/middle/20.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/laty/2495840/20) http://www.galerieallegro.pl/views/2495840/1.jpg galeria allegro (http://www.galerieallegro.pl/)

tomraider
06-10-2013, 12:18
Problem w tym że łata została nabita nie z tej strony sznurka - powinna być nabita od dołu, została nabita nad sznurkiem. Oczywiście jak przełożyli to kontrłaty okazały się za krótkie. Zostawiać czy kazać im poprawiać? To druga łata od dołu.

Ty się zapytaj : zostawić i dać szansę paprokom czy ich pogonić. jak się machnęli o 6 cm i już widać kieszeń w którym bedzie stała woda to co będzie póżniej? Takie przybicie łaty ( gwożdziem na ukoś) i podparcie na połowie szerokości żle nabitą kontrą jest wystarczające by paproków pogonić. Jeżeli tego nie możesz zrobić to weż urlop i stój cały dzień i pilnuj bo będziesz miał lipę , a wieczorami sprawdzaj na FM co i jak ma być. Oczywiście ta robota jest do poprawy od nowa i trzeba użyć właściwych gwożdzi (np, pierścieniowych), przemyśl zastosowanie uszczelek pod kontłaty które powinno się stosować przy użyciu membrany.

animuss
06-10-2013, 13:13
Witajcie,
mam prośbę o ocenę nabicia kontrłat i łat:
Na mój gust kontrłaty powinny być niżej lub dłuższe.
A nie powinno być czasem tak że na pozostałą część krokwi trzeba nabić deseczki o tej samej grubości co nadbitka ,pod membranę, żeby zniwelować uskok, który powstał po nabiciu na krokwie nadbitki. , a dopiero następne kontrłaty na membranę i na nie łaty .

Flisaczek
06-10-2013, 16:22
Ty się zapytaj : zostawić i dać szansę paprokom czy ich pogonić. jak się machnęli o 6 cm i już widać kieszeń w którym bedzie stała woda to co będzie póżniej? Takie przybicie łaty ( gwożdziem na ukoś) i podparcie na połowie szerokości żle nabitą kontrą jest wystarczające by paproków pogonić. Jeżeli tego nie możesz zrobić to weż urlop i stój cały dzień i pilnuj bo będziesz miał lipę , a wieczorami sprawdzaj na FM co i jak ma być. Oczywiście ta robota jest do poprawy od nowa i trzeba użyć właściwych gwożdzi (np, pierścieniowych), przemyśl zastosowanie uszczelek pod kontłaty które powinno się stosować przy użyciu membrany.

Urlopu musiałbym mieć już 2 m-ce plus to co jeszcze przed nami. I to na żądanie, bo nigdy nie wiem kiedy łaskawie przyjdzie moja kolej w grafiku ekipy, mimo że termin ustalony od 5.08 do 30.09 w pisemnej umowie.

Kieszeń jest głównie dlatego że folia jeszcze nie jest podklejona do obróbek. Uszczelki pod kontrłaty są, jednak co z tego jeśli już są przebite źle umocowaną łatą, a teraz ponownie będą puste miejsca po gwoździach. Na mój gust do zdjęcia i położenia od nowa jest cały pas membrany. Boję się że jak przełożą kontłaty i łatę w kolejne miejsce, to w miejscach starego mocowania może przeciekać. Ale pytam Was, bo może się czepiam. Jak coś próbuję podpowiadać, to słyszę 'nie, tak się nie robi, my robimy zgodnie ze sztuką budowlaną'.

Przy okazji: czy ściany szczytowe powinny być podciągnięte do samej membrany, czy raczej do dolnej płaszczyzny krokwi? U mnie podciągnęli do membrany, ale jak wtedy z ociepleniem? Nie będzie przemarzać? Co mówi 'sztuka budowlana'? :)

Dodałem kilka fotek dla zobrazowania "Sztuki Budowlanej" Czy ja naprawdę się czepiam???

genezyp
06-10-2013, 17:11
Sztuka budowlana mówi, żeby ściany szczytowe ocieplić od góry. Z tego co obserwuje to bardzo powszechny błąd (murowanie do górnej krawędzi krokwii).

tomraider
06-10-2013, 17:51
kilka fotek dla zobrazowania "Sztuki Budowlanej" Czy ja naprawdę się czepiam???

Cieśle nie odpowiadają za żle zatopione w wieńcu i za krótkie szpilki chyba że są jednocześnie murarzami i jedna firma robi całość. Porozdzierana przy kominie membrana świadczy że to paproki , na dodatek żle rozmierzyli krokwie i jedna prawie dotyka komina systemowego co jest niedopuszczalne i niebezpieczne. Ty kolego się nie czepiaj tylko mów im jak mają zrobić bo jak nie to nie zapłacisz ,to jest argument nie do podważenia, pod warunkiem że sam się znasz, jak nie to szybko się edukuj na FM. Coś mi się wydaje ze jeszcze dużo będziesz tu na dziale dachy pisał , a to że komin cieknie, a w okapie stoi woda itp. Pańskie oko konia tuczy , wierzyć dobrze,kontrolować lepiej. ściany szczytowe murujesz do dolnej krawędzi krokwi i na to ocieplenie tak jak napisał genezyp inaczej przemarzanie i rozrywanie membrany o ostre krawędzie cegieł jak membrana łomocze się na wietrze , na nadbitce ściągnij pas membrany i daj pas papy, tam najczęściej nawiewany jest śnieg i papa będzie szczelniejsza i łatwiej uniknąć kieszeni bo jest sztywniejsza ,powodzenia.

Flisaczek
06-10-2013, 18:12
Jeszcze kilka 'kwiatków'...

http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/1.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/1) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/2.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/2) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/3.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/3) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/4.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/4) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/5.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/5) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/6.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/6) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/7.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/7) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/8.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/8) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/9.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/9) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/10.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/10) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/11.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/11) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/12.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/12) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/13.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/13) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/14.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/14) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/15.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/15) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/16.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/16) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/17.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/17) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/18.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/18) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/19.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/19) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/20.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/20) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/21.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/21) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/22.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/22) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/23.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/23) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/24.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/24) http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z249/2497993/middle/25.jpg (http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/25) http://www.galerieallegro.pl/views/2497993/1.jpg
darmowe galerie (http://www.galerieallegro.pl/)

Flisaczek
06-10-2013, 18:17
Cieśle nie odpowiadają za żle zatopione w wieńcu i za krótkie szpilki chyba że są jednocześnie murarzami i jedna firma robi całość. Porozdzierana przy kominie membrana świadczy że to paproki , na dodatek żle rozmierzyli krokwie i jedna prawie dotyka komina systemowego co jest niedopuszczalne i niebezpieczne. Ty kolego się nie czepiaj tylko mów im jak mają zrobić bo jak nie to nie zapłacisz ,to jest argument nie do podważenia, pod warunkiem że sam się znasz, jak nie to szybko się edukuj na FM. Coś mi się wydaje ze jeszcze dużo będziesz tu na dziale dachy pisał , a to że komin cieknie, a w okapie stoi woda itp. Pańskie oko konia tuczy , wierzyć dobrze,kontrolować lepiej. ściany szczytowe murujesz do dolnej krawędzi krokwi i na to ocieplenie tak jak napisał genezyp inaczej przemarzanie i rozrywanie membrany o ostre krawędzie cegieł jak membrana łomocze się na wietrze , na nadbitce ściągnij pas membrany i daj pas papy, tam najczęściej nawiewany jest śnieg i papa będzie szczelniejsza i łatwiej uniknąć kieszeni bo jest sztywniejsza ,powodzenia.

Całość robi jedna firma, z wyjątkiem komina, ten stawialiśmy sami, więc tu się nie czepiam, aczkolwiek od początku wiedzieli że komin ma być. Fakt że w projekcie był przeoczony, więc tu mieli prawo tak rozmierzyć.

Jan P.
06-10-2013, 18:35
Fajne te podkładki pod murłatą:o. Jeśli nadbitka to tak jak radzi Tom daj papę. Sprawdż wymiary budynku. Jan.

tomraider
06-10-2013, 19:43
Całość robi jedna firma

Właśnie, znają się na wszystkim trochę , w temacie dachu ,,trochę'' to zdecydowanie za mało . dam ci dobrą radę : weż jakiegoś dobrego cieślę i dobrego dekarza , zapłać im za ocenę dotychczasowej twórczości zatrudnionej firmy , niech na żywo zobaczą , ocenią i zalecą poprawki.uwierz że to będą najlepiej wydane pieniądze na tej budowie. im szybciej to zrobisz tym lepiej dla twojej kieszeni.
podkładki pod murłatą dobitnie świadczą o braku wiedzy,doświadczenia i umiejętności firmy budującej twój dom, przecież sami wylewali ten wieniec, a teraz nie pasuje? dlaczego nie dali po prostu grubszej murłaty lub nie dali deski pod murłatą na całej długości. Odwalają lipę i to dość bezmyślnie i bezczelnie. Albo są śmiesznie tani albo to jakaś twoja rodzina , jeżeli tak to w obu przypadkach masz pecha,

animuss
06-10-2013, 19:56
To wielka lipa http://www.cytrusy.net.pl/images/smiles/zalamka.gif tu nie ma co komentować ,a te szpilki od murłat nie są w osi i podkładki pod nimi to już tragedia .

rodii
06-10-2013, 21:27
No to i ja wrzuce pare fotek mojego dachu z wczesniejszych etapow i teraz juz prawie gotowego.
Tu zdjecia okapow i obrobek
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4421_zpsc60d17a7.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4421_zpsc60d17a7.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4422_zpsa0f1256d.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4422_zpsa0f1256d.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4425_zps1bbb3997.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4425_zps1bbb3997.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4430_zps7e7d5bed.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4430_zps7e7d5bed.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4432_zpsddfea464.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4432_zpsddfea464.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4434_zpsfcd46d4e.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4434_zpsfcd46d4e.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4435_zps430495a1.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4435_zps430495a1.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4440_zps0efcd6cb.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4440_zps0efcd6cb.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4446_zpsffc314b6.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4446_zpsffc314b6.jpg.html)

a tu juz prawie ukonczony

http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4476_zps92e4163f.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4476_zps92e4163f.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4477_zpsac590663.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4477_zpsac590663.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4478_zps71876793.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4478_zps71876793.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4479_zps7f0b59d7.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4479_zps7f0b59d7.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4480_zps412421d0.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4480_zps412421d0.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4482_zpsd6385613.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4482_zpsd6385613.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/dach/DSCF4484_zps2de775ab.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/dach/DSCF4484_zps2de775ab.jpg.html)

Flisaczek
06-10-2013, 22:08
Właśnie, znają się na wszystkim trochę , w temacie dachu ,,trochę'' to zdecydowanie za mało . dam ci dobrą radę : weż jakiegoś dobrego cieślę i dobrego dekarza , zapłać im za ocenę dotychczasowej twórczości zatrudnionej firmy , niech na żywo zobaczą , ocenią i zalecą poprawki.uwierz że to będą najlepiej wydane pieniądze na tej budowie. im szybciej to zrobisz tym lepiej dla twojej kieszeni.
podkładki pod murłatą dobitnie świadczą o braku wiedzy,doświadczenia i umiejętności firmy budującej twój dom, przecież sami wylewali ten wieniec, a teraz nie pasuje? dlaczego nie dali po prostu grubszej murłaty lub nie dali deski pod murłatą na całej długości. Odwalają lipę i to dość bezmyślnie i bezczelnie. Albo są śmiesznie tani albo to jakaś twoja rodzina , jeżeli tak to w obu przypadkach masz pecha,

Obawiam się że zalecenie poprawek niewiele tutaj pomoże...

Wieńce są ponoć krzywe bo deski szalunkowe były krzywe... "Tory były złe i... iii... i podwozie też było złe...". Więźba stała przez 3 tygodnie na murłatach wiszących w powietrzu, gdybym nie kazał podklinować to zapewne by tak zostało. A przez 3 tygodnie w miejscach opierania się krokwi murłata już zdążyła się powykręcać.

Naczelna zasada ekipy brzmi "3 cm w budownictwie to jest nic". I tak dokładnie 3 cm położona pierwsza para krokwi spowodowała przesunięcie kalenicy o 15 cm względem sąsiada... (nawiązujemy się do wcześniej podniesionego dachu w drugiej części 'bliźniaka')

Póki co dzięki za ocenę tego co widać, ostatnio usłyszałem że szukam dziury w całym, więc już sam się zacząłem się zastanawiać. Ale jak widać chyba niekoniecznie.

מרכבה
06-10-2013, 22:35
Sztuka budowlana mówi, żeby ściany szczytowe ocieplić od góry. Z tego co obserwuje to bardzo powszechny błąd (murowanie do górnej krawędzi krokwii). bo to robią genialni fachowcy od wina w kartonie ! w sposób bez kosztowy można zlikwidować mostek termiczny ...który po przeliczeniu ..zje z 20-30m^2 elewacji jak by nie była wcale ocieplona taka jest to strata ... ludzie ! bić czereśniactwo ...
jedyny słuszny mianownik dla ekip ze wsi i miasta ... czereśniak !


http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/2497993/19 ja bym się tego choo zapytał czy wie że pod gwóźdź wierci się otwór fi 0,8 średnicy gwoździa począwszy od gwoździ fi 6 !
http://www.sukces-zamocowania.pl/aktualnosci/wkret-do-drewna-torx lub wkręty z przodkiem wiercącym !

Stąd właśnie wolę siedzieć po nocy i robić sam lub kogoś do pomocy ! a qrfa ich mać była ! a kysz !

tomraider
06-10-2013, 23:03
wolę siedzieć po nocy i robić sam lub kogoś do pomocy ! a qrfa ich mać była ! a kysz !

Nie ty jeden, dokładnie mam takie samo podejście , najlepiej zrobię sam a jak sam nie dam rady to stoję i patrzę się na ręce i mówię co mają robić bo już od pół roku czytam na ten temat i wiem przynajmniej tyle samo lub więcej niż ten co robi.

Flisaczek
06-10-2013, 23:04
ja bym się tego choo zapytał czy wie że pod gwóźdź wierci się otwór fi 0,8 średnicy gwoździa począwszy od gwoździ fi 6 !


Cytat z projektu: " Krokwie należy mocować gwoździami fi 7mm o długości 250mm w uprzednio nawiercone otwory

Pytałem, cytowałem, usłyszałem że nie trzeba. Wtedy jeszcze nie wiedziałem że to jedna z rzeczy które ponoć 'nie trzeba' a jednak trzeba...

tomraider
06-10-2013, 23:08
Naczelna zasada ekipy brzmi "3 cm w budownictwie to jest nic".

To ty wprowadż swoją zasadę '' obniżenie zapłaty za pracę o jakieś 30 % lub więcej z powodu błędów i niskiej jakości w budownictwie to jest nic. Jeśli tobie nie zależy to komu ma zależeć . Chyba się wpakowałeś w jakiś nieciekawy układ z firmą która buduje twój dom i nie masz jak się z tego teraz wycofać, współczuję .

מרכבה
06-10-2013, 23:44
Pytałem, cytowałem, usłyszałem że nie trzeba. Wtedy jeszcze nie wiedziałem że to jedna z rzeczy które ponoć 'nie trzeba' a jednak trzeba..
a kierownik budowy co ? wino pije?

Flisaczek
06-10-2013, 23:51
Jak można zmuszać wykonawcę do wiercenia otworu pod gwoździe krokwiaki, skoro otwory pod śruby które łączą krokwie z jętkami zostały nawiercone nie do końca ("bo mam za krótkie wiertło") a potem "cieśla" wbija na siłę śruby. Efekt takiego działania widoczny na zdjęciach.

מרכבה
07-10-2013, 00:01
Widać że jak by się chciało budować ekipami dom ... to trzeba kurs psychologi i resocjalizacji przejść ...
Matko Bosko Elektryczno ! no troszkę obiad po musztardzie ... :(
To jest pół biedy ... cała bieda będzie jak zaczną się brać za wykończenie i izolację poddasza ... jak bym takich choo i ... nie brał do tego ..

Andrzej Wilhelmi
07-10-2013, 00:24
"Flisaczek" Pogratulować ekipy no i kierownika budowy!
Nie źle się zaczyna;). Ciekawe jak się skończy?:rolleyes::confused: Na szóstym zdjęciu gwóźdź przebija folię, na jednym z kolejnych załatana dziura. Taśma odchodzi od folii. Jak widać łaty już były przebijane, kotrłata zmasakrowana, łaty mają niestabilne podparcie. Tworzy się kieszeń ale to można wyprowadzić. Masz dwa rodzaje folii? Na szczęście dach prosty bo nie widać żadnych podkładek ani podebrań. Murłata w powietrzu. Powinna być podbita betonem. Gdyby podkładki były pod papą byłoby to możliwe a podkładki na papie skutecznie to uniemożliwiają. Cegła na komin niskiej klasy. "Oj będzie się działo, będzie zabawa" Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
07-10-2013, 00:57
"rodii" prawie dobrze. Bardzo dziwna obróbka komina, wszystkie blachy nad dachówką:confused:. W koszu brakuje jednej (pierwszej) dachówki (kawałka dachówki). Obróbki falują. wróblówka nie przymocowana. Skośna kontłata w koszu będzie blokować swobodny spływ skroplin. Dolny fragment kołnierza wyłazu do dopracowania. Pozdrawiam.

rodii
07-10-2013, 01:23
"rodii" prawie dobrze. Bardzo dziwna obróbka komina, wszystkie blachy nad dachówką:confused:. W koszu brakuje jednej (pierwszej) dachówki (kawałka dachówki). Obróbki falują. wróblówka nie przymocowana. Skośna kontłata w koszu będzie blokować swobodny spływ skroplin. Dolny fragment kołnierza wyłazu do dopracowania. Pozdrawiam.
Jesli chodzi o komin, to jest on obrobiony tasma do kominow i z gory przykryty obrobka blaszana. Jesli chodzi o wroblowki to jest to zdjecie ktore mi wyslal jako podglad sytuacji, nawet dachowka jest miedziana bo nie mieli jeszcze czarnej. W ostatecznej wersji wroblowki sa przykrecone.Kosz jeszcze bedzie poprawiany tak jak i wylaz. Opoznienie spowodowane zla pogoda i niestety majster musial pojechac na inne zlecenie. Wracaja pod koniec pazdziernika zeby pokryc budynek gospodarzczy i wtedy juz skoncza wszystko jak trzeba.

Dzieki za fachowe spojrzenie

Andrzej Wilhelmi
07-10-2013, 02:37
Nie bardzo rozumiem sens takiej obróbki ale skoro Tobie się takie coś podoba? Od góry będzie zalegał śnieg i lód a jesienią liście. Poprawienie kontrłat w koszu wymaga demontażu dachówek w obrębie kosza i blach koszowych. Pozdrawiam.

rodii
07-10-2013, 09:55
A ma Pan moze jakies zdejcie zeby zoobrazowac jak powinny byc ulozone kontrlaty w koszu?
Jesli chodzi o komin to jesli nie bedzie przeciekal to mi taka obrobka pasuje.

Dzieki i pozdrawiam
Rafal

Jan P.
07-10-2013, 13:20
Weż na logikę ,przecież ta kontrłata równoległa do kosza będzie blokowała skropliny i gniła. I to jest wykładnik fachowości Twojej ekipy. Jan.

Andrzej Wilhelmi
07-10-2013, 22:16
Do tego kapilarne podciąganie i możliwy przeciek po gwoździach. Pozdrawiam.

lockter
09-10-2013, 12:49
Panowie trochę wątków temu pokazywałem swój dach. Po ostatnich deszczach zauważyłem problem przeciekawnia przez otwory wentylacyjne w kominach. Te otwory mają z dołu cegłę "dziurawkę". Przy mocnym deszczu woda potrafi się w takiej ilości "wlać" do tych dziurek, że aż wycieka dołem przy "wieńcu" podpierającym komin - tam już dokładnie wykonawca nie zadbał o fugi - może to i dobrze bo by ta woda tam po prostu stała.

Popatrzcie na zdjęcie - chodzi o wskazane otwory, pytanie czy coś zostało zrobione źle? tzn czy powinna być tam cegła pełna? A może jakoś zafugować te dziurki w cegle lub przesłonić otwory taką kratką jaka jedna już jest? Ta co jest to do komina gazowego, kratka była w komplecie z kominem dlatego tam się znalazała.


217480

Pyxis
09-10-2013, 13:06
U mnie zrobili takie "slizgi" z plytki w tych otworach ze spadkiem i malutkim okapem na zewnatrz.

A skad pewnosc, ze to wlasnie przyczyna podciekania komina?

lockter
09-10-2013, 13:17
U mnie zrobili takie "slizgi" z plytki w tych otworach ze spadkiem i malutkim okapem na zewnatrz.

A skad pewnosc, ze to wlasnie przyczyna podciekania komina?

Sprawdzałem jak było jeszcze mokre, woda pojawiała się u dołu. W miejscach gdzie fuga była kiepsko ułożona. A wyżej komin były suche więc to musiało wyjść gdzieś właśnie "z wnętrza komina"

Jegart
09-10-2013, 13:26
Witam
Wkrótce zaprezentuję mój dach po deskowaniu, papowaniu i przybiciu kontrłat z łatami.
Mam jedno pytanie. Czy przed zrobieniem okapu i położeniem dachówki należy dokładnie oczyścić papę z masy wiórów jakie pozostały po docinaniu łat i kontrłat? Czy ich pozostawienie może stworzyć jakieś komplikacje?

aleksander_a
09-10-2013, 13:53
Witam,

Mam problem z mniejszym dachem nad garażem - według mnie 'coś' jest krzywo.

Na 1-szym zdjęciu wygląda mi to na krzywo położną łatę i przez to dachówki idą pod górkę.
Na 2-gim zdjęciu wygląda mi to na źle położone dachówki - idą falą od prawej do lewej (z prawej zupełnie wyżej, potem niżej - bardziej wysunięte, potem znowu im bliżej lewej tym wyżej) - wykonawca twierdzi że to przez fakt, że orynnowanie musi mieć spadek do rury spustowej, która jest na lewym boku, dlatego tak 'się wydaje'.

217488217489

Co Wy o tym sądzicie?
jak mozna to poprawić, aby dobrze wyglądało - jest to dach nad garażem, nisko osadzony i bardzo widoczny od strony ulicy, więc nie chcę, aby przechodząc mówiono, że 'o jaki krzywy dach' :-)

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Olek

Pyxis
09-10-2013, 13:54
Sprawdzałem jak było jeszcze mokre, woda pojawiała się u dołu. W miejscach gdzie fuga była kiepsko ułożona. A wyżej komin były suche więc to musiało wyjść gdzieś właśnie "z wnętrza komina"

U mnie fugi podciagaly wode do wnetrza. Tez pojawialo sie na dole a wyzej sucho. Wsadz jakis aparat do kanalu i zrob fotke wnetrza po deszczu.

Jegart
10-10-2013, 20:06
Witam
Co sądzicie o wykonaniu tego okapu?
Papa jest wypuszczona do rynny i jest do niej dociśnięta pasem nadrynnowym do rynny. Na pasie nadrynnowym ma być montowana wróblówka z kratkami wentylacyjnymi. Zatem wentylacja pomiędzy dachówką a papą jest. Wyczytałem, że może być problem z sytuacją gdy masy śniegu zalegające w rynnie i na dachu. Wówczas wentylacja jest bardzo poważnie ograniczona ponieważ kratka jest przysłonięta śniegiem oraz nie ma dodatkowego przejścia powietrza pomiędzy rynną a pasem podrynnowym. Zdjęcie przesyłam w załączeniu. Czy w związku z tym domagać się poprawienia tego przez dekarzy, tzn. na pas nadrynnowy i deski przybić narożną blachę i na nią wyprowadzić papę i obciąć aby woda ściekała po pasie podrynnowym a nie do rynny? Jeżeli tak to ile powinna zachodzić ta narożna blacha na deski i następnie ile na nią powinna zachodzić papa?

http://img21.imageshack.us/img21/2128/wdpz.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/21/wdpz.jpg/)

http://img21.imageshack.us/img21/300/sg8y.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/21/sg8y.jpg/)

tomraider
10-10-2013, 21:50
WitamCo sądzicie o wykonaniu tego okapu?

Zamocuj wróblówkę i załóż ze trzy rzędy dachówek i wtedy zamieść zdjęcia , coś mi się wydaję że ostatni rząd będzie piał , zobaczymy jak położona jest rynna w stosunku do dachówki , rozwiązanie dziwne można prościej sprowadzić skropliny papą do rynny.

genezyp
11-10-2013, 18:10
ciekawe czy te skropliny faktycznie do Rynny trafią? Robiłeś test?

tomraider
11-10-2013, 18:53
ciekawe czy te skropliny faktycznie do Rynny trafią? Robiłeś test?

Właśnie nasypie się piachu z posypki ,przytka się i będzie stała tam woda a przynajmniej wilgotny piasek, i nawet tego nie zobaczysz ani nie wyczyścisz

Adam626
11-10-2013, 23:17
Czy tu widać jakieś błędy?
http://img.galerkiwnetrz.pl/g/0_1293676772_dach.jpg

Andrzej Wilhelmi
12-10-2013, 00:02
217480[/ATTACH]

Sam sobie odpowiedziałeś. Dziurawka nie nadaje się na kominy!!!! Twój komin może wszędzie przeciekać! Do tego nie ma czapy na kominie a wysuniętą przedostatnią warstwę. To wątpliwa ozdoba a dodatkowa półka umożliwiająca przeciek. Komin należy obudować. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
12-10-2013, 00:06
... domagać się poprawienia tego przez dekarzy?

http://img21.imageshack.us/img21/2128/wdpz.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F21%2Fwdpz.jpg%2F)

http://img21.imageshack.us/img21/300/sg8y.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F21%2Fsg8y.jpg%2F)

Tak domagać się bo okap jest źle wykonany. Pozdrawiam.

Pyxis
12-10-2013, 00:11
Sam sobie odpowiedziałeś. Dziurawka nie nadaje się na kominy!!!! Twój komin może wszędzie przeciekać! Do tego nie ma czapy na kominie a wysuniętą przedostatnią warstwę. To wątpliwa ozdoba a dodatkowa półka umożliwiająca przeciek. Komin należy obudować. Pozdrawiam.

Te 2 gorne warstwy mozna zrobic z pelnej cegly. Na wierzchu porzadnie zafugowane i dodatkowo warstwa papy termozgrzewalnej. Nie mozna przy dziurawce zrobic sobie fug z zaprawy do klinkieru.
Z tym obudowywaniem to chyba jednak toszke przesadzone.

lockter
12-10-2013, 08:02
górne warstwy sa zrobione z pełnej cegły, są też czapy ale moze za małe. jeszcze na to popatrzę z góry.

pelnej cegly natomiast nie ma we wskazanych wnękach

aleksander_a
14-10-2013, 12:17
Witam,

Mam problem z mniejszym dachem nad garażem - według mnie 'coś' jest krzywo.

Na 1-szym zdjęciu wygląda mi to na krzywo położną łatę i przez to dachówki idą pod górkę.
Na 2-gim zdjęciu wygląda mi to na źle położone dachówki - idą falą od prawej do lewej (z prawej zupełnie wyżej, potem niżej - bardziej wysunięte, potem znowu im bliżej lewej tym wyżej) - wykonawca twierdzi że to przez fakt, że orynnowanie musi mieć spadek do rury spustowej, która jest na lewym boku, dlatego tak 'się wydaje'.

217488217489

Co Wy o tym sądzicie?
jak mozna to poprawić, aby dobrze wyglądało - jest to dach nad garażem, nisko osadzony i bardzo widoczny od strony ulicy, więc nie chcę, aby przechodząc mówiono, że 'o jaki krzywy dach' :-)

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Olek

Czy mógłbym prosić o jakieś opinie nt załączonych zdjęć?

Wykonawca ma wejśc jutro i zacząć poprawki - chciałbym wiedzieć, czy to jest również coś, o co mógłbym ich ścigać...

Dziękuję z góry!

Pozdrawiam,
Olek

splatch
14-10-2013, 20:08
Mam pytanko odnośnie montażu rynien. W moim przypadku rynna jest mocowana do podwyższonej deski okapowej, która jest z kolei przymocowana do właściwej deski okapowej. Powoduje to, że rynna jest nieco wyżej. Z góry w rynnę*normalnie wchodzi już blacha spod dachówki:
http://new.tinygrab.com/b261b9985e4a9bc292457bac83b5c035f9cfb315b4.JPG

Moje pytanie - czy taki sposób wyprowadzenia papy jest prawidłowy (?):
http://new.tinygrab.com/b261b9985e50df927ff96d4d163d5ee59eab3b1e01.JPG

Widać na tym zdjęciu dwie deski okapowe oraz papa która jest między jedną*a drugą..

genezyp
14-10-2013, 21:27
Jak dla mnie wszystko z papy poleci na deske czołową, która szybko zgnije. Nie dało sie zawinąć papy do rynny? Wg mnie rozwiązanie kiepskie.

tomraider
14-10-2013, 22:14
Wg mnie rozwiązanie kiepskie.

Łaskawca ;). Okap jest do rozebrania i zrobienia prawidłowo od nowa. Żle rozmierzyli dach i rynna nie wyszła tam gdzie powinna, zresztą tak jak teraz też jest za nisko. Był tu kiedyś na FM temat ,,okap dachu- detal'' tam jest zalecane i prawidłowe rozwiązanie okapu ze sprowadzeniem skroplin z papy do rynny. daj zdjęcia obróbki papą komina, też nieciekawie wygląda

splatch
15-10-2013, 00:22
Zarówno deska czołowa oraz papa była przybita przez cieśli, ponieważ dekarze nie wchodzili od razu po nich. Do pierwszej deski czołowej jest teraz przybita druga, która podnosi rynnę wyżej. Jako laik nie za bardzo rozumiem w jakim celu dachówka musi schodzić do rynny, jeśli już tam jest pas nadrynnowy. Dobrze będzie to wiedzieć aby móc omówić ten detal z dekarzem. Inaczej sprowadzi się to do "mojszości" prawd. ;-) Przyznam szczerze, że poza wywinięciem papy jako laik nie widziałem innych wad.

Co do komina, który jest na zdjęciach to papa jest po cieślach, bo sam komin był murowany już po deskowaniu i papowaniu po wycięciu dziury w dachu. Dekarze chyba mają zrobić wydrę, której jeszcze nie zaczęli. Czy mają zrobić jeszcze coś z papą przed tym? Drugi, większy komin z jednej strony ma połać o mniejszym nachyleniu (11 st), która jest pokryta termozgrzewalką wywiniętą do wysokości łat (foto niżej). Z drugiej strony połać ma 40 stopni.
http://new.tinygrab.com/b261b9985e5cedf03965bf0a7ffff3cd1a44880e00.png
http://new.tinygrab.com/b261b9985e0d052016a74f5e5dc454820c2ea8b1ab.png

Nie wiem co z tym kawałkiem. Jest to za kominem, gdzie zmienia się załamanie połaci z wspomnianych 40 na 11 stopni.
http://new.tinygrab.com/b261b9985e3a1dc42186db253c359cca5710493f20.png

Edit: dotakowe pytanie - jak przy takim wywinięciu papy uniknąć*później powstania załamania i "basenu" przed wyprowadzeniem jej do rynny?

splatch
15-10-2013, 01:42
Kolejny detal - czy w koszu kontrłaty mogą być inaczej niż prostopadle? Jak wówczas wesprzeć blachę.

animuss
15-10-2013, 08:31
Dlaczego do obróbki komina przy kryciu wstępnym nie użyto kawałka papy termozgrzewalnej ?

splatch
15-10-2013, 12:58
Dlaczego do obróbki komina przy kryciu wstępnym nie użyto kawałka papy termozgrzewalnej ?

Nikt wówczas o tym nie pomyślał. Dzisiaj będę impregnował komin, zweryfikuję*jeszcze czy jest chociaż dobrze wywinięta.

Dzikol
15-10-2013, 22:16
Witam. Czy Ktoś widział tak spieprzoną robotę Pana Dekarza? Proszę o opinie.
https://picasaweb.google.com/Wiesiek63/DachOPISANE?authuser=0&authkey=Gv1sRgCP7WtfminK6aFA&feat=directlink

modena
15-10-2013, 23:35
Witam
Czy rozcięcie w kalenicy ( wentylacja dla poddasza nieużytkowego) powinno być jakoś zabezpieczone przed owadami i jak to zrobić ?
Czy przy poddaszu nieużytkowym można jakoś inaczej rozwiązać kwestię wentylacji ( niż rozcięcie w kalenicy)?
Pozdrawiam:)

genezyp
16-10-2013, 08:41
Ja dalem w kalenicy pasek membrany paroprzepuszczalnej

Jan P.
16-10-2013, 11:15
Kratki wentylacyjne na przestrzał . Jan.

CityMatic
16-10-2013, 11:30
Kratki wentylacyjne na przestrzał . Jan.

To źle czy dobrze?
http://www.wentylacyjny.pl/1335-49-234-jaki-komin-wentylacyjny-najlepszy.html
Uważam, że dobrze więc po co to stwierdzenie?

tomraider
16-10-2013, 17:38
To źle czy dobrze?,Uważam, że dobrze więc po co to stwierdzenie?

Oczywiście że dobrze, Janowi chyba chodziło o komin ze zdjęć splatch, z jednej strony ma 3 kanały , z drugiej dwa , więc chyba na przestrzał nie jest.

Jan P.
16-10-2013, 18:12
Nieporozumienie. Chodziło o pytanie o wentylacji na strychu nieużytkowym. Jan

Pyxis
16-10-2013, 18:29
Nieporozumienie. Chodziło o pytanie o wentylacji na strychu nieużytkowym. Jan

Mam nad poddaszem uzytkowym taki stryszek "czolgany". Lezy tam glazura zapasowa, dachowki i pare pudelek. Tez nalezy go jakos specjalnie wentylowac? Samam infiltracja tego nie zalatwi?

modena
16-10-2013, 21:59
Kratki wentylacyjne na przestrzał . Jan.

Witam.
Panie Janie na dachu mam mieć deski , papę , dachówkę a w ścianach szczytowych właśnie kratki wentylacyjne na przestrzał . Czy to wystarczy czy jest konieczne robić jeszcze rozcięcie w kalenicy ?
Na pewno trzeba jeszcze zrobić wlot powietrza w podbitce , prawda?

Czy przez to rozcięcie w kalenicy nie wlatuje woda do środka?
Pozdrawiam:)

splatch
16-10-2013, 23:46
Schemat (nie w skali) jak wygląda okap po poprawkach (fioletowe blachy, czerwona papa):
http://new.tinygrab.com/b261b9985e2ae16ac2c66721835825a7bec75055ba.png
I jak wychodzi rynna i dachówka z góry i z boku.
http://new.tinygrab.com/b261b9985eb54d1176acc96504506c4fa8d05e2992.jpg
http://new.tinygrab.com/b261b9985ef7e8a57d31ad9f99be4b50271b2a0f9a.jpg

splatch
16-10-2013, 23:52
Oczywiście że dobrze, Janowi chyba chodziło o komin ze zdjęć splatch, z jednej strony ma 3 kanały , z drugiej dwa , więc chyba na przestrzał nie jest.

Trzecia kratka nie jest wentylacyjna tylko do komina gazowego dwukanałowego tzn. spaliny + powietrze, stąd nie ma przelotu żeby ciąg nie był odwrócony. Od wentylacji są 4 kanały w 2 pustakach i tu jest na przelot.

splatch
16-10-2013, 23:58
Oczywiście że dobrze, Janowi chyba chodziło o komin ze zdjęć splatch, z jednej strony ma 3 kanały , z drugiej dwa , więc chyba na przestrzał nie jest.

Trzecia kratka jest od komina spalinowo-powietrznego, dlatego nie jest na przelot.

turalyon
17-10-2013, 08:04
Wg mnie żle jest zrobiony ten okap - obróbka blacharska spod papy powinna wpadać do rynny a nie przed nią - bedzie ci kapało po desce. Wczesniej by kapało po wewnętrznej stronie, teraz bedzie po zewnętrznej

tomraider
17-10-2013, 09:18
Wg mnie żle jest zrobiony ten okap - obróbka blacharska spod papy powinna wpadać do rynny a nie przed nią - będzie ci kapało po desce. Wczesniej by kapało po wewnętrznej stronie, teraz bedzie po zewnętrznej

Zgadzam się , na dodatek brak wentylacji połaci bo ostatni rząd leży na pasie nadrynnowym a nie na kratce wentylacyjnej, Kosmetyczne poprawki dadzą kosmetyczne efekty, ten okap i tak rozbierzesz , za parę czy parenaście lat, tylko już wtedy za ekstra pieniądze i przy braku wentylacji może się więcej złego porobić.
ps.przewód spalinowo-powietrzny kotła wyprowadza się ponad komin.

splatch
17-10-2013, 10:09
Zgadzam się , na dodatek brak wentylacji połaci bo ostatni rząd leży na pasie nadrynnowym a nie na kratce wentylacyjnej, Kosmetyczne poprawki dadzą kosmetyczne efekty, ten okap i tak rozbierzesz , za parę czy parenaście lat, tylko już wtedy za ekstra pieniądze i przy braku wentylacji może się więcej złego porobić.
ps.przewód spalinowo-powietrzny kotła wyprowadza się ponad komin.
Przewód spalinowy jest wyprowadzony ponad komin. Powietrzny jest zakończony wcześniej.

Od zewnątrz deski czołowe są*obrobione blachą. Samo rozwiązanie jest spójne z tym, co proponuje doradca BRAAS w artykule Anatomia okapu (http://www.dachy.info.pl/technika/anatomia-okapu-cz-1-dwa-rozwiazania/). Nie rozumiem jak przy dachówce płaskiej miałaby wyglądać*kratka wentylacyjna.
http://www.dachy.info.pl/imgs_upload/photo/Dachy%202013/Dachy_6_2013/spych/2.jpg

Jan P.
17-10-2013, 11:06
Jeśli deska czołowa jest obrobiona blachą to ok. Co to za blacha jest widoczna na papie ?. Jan.

Dzikol
17-10-2013, 11:40
Witam, ponawiam pytanie.
Czy uważacie, że ten dach jest dobrze wykonany?
Zdjęcia dachu pod tym linkiem.
https://picasaweb.google.com/Wiesiek63/DachOPISANE?authuser=0&authkey=Gv1sRgCP7WtfminK6aFA&feat=directlink

hokejgk1
17-10-2013, 16:05
A oni te SPAX-y to na trzeźwo wkręcali ?

Bracianka
17-10-2013, 18:50
Może to nie cały dach, ale czy ten komin jest dobrze obrobiony? Chodzi mi o względy techniczne, bo wizualnie i tak nam się raczej nie podoba, obróbka jest strasznie szeroka. Podobno tak zrobiona obróbka ma "zminimalizować ryzyko podciekania". My laicy jesteśmy, nie znamy się.

https://lh5.googleusercontent.com/-I1Qc1i264hw/UmAR76OFWyI/AAAAAAAABX4/NN7GuvDX1q4/s800/PA170188.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-OxaxBR97ByA/UmASisvdUcI/AAAAAAAABXs/Hz_iumBykTs/s800/PA170201.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-I1Qc1i264hw/UmAR76OFWyI/AAAAAAAABX4/NN7GuvDX1q4/s800/PA170188.JPG

turalyon
17-10-2013, 18:59
Daj lepsze zdjecia. Wizualne żeczywiscie za duża ta obróbka

Bracianka
17-10-2013, 19:20
Na razie tylko takie mogę zdjęcia wstawić.

tomraider
17-10-2013, 19:24
Czy uważacie, że ten dach jest dobrze wykonany?

Ten dach nadaje się już tylko do rozbiórki. Szkoda pisać , kaszana na maxa.

meticho
17-10-2013, 20:57
Witam, ja tez z prośbą
Czy uważacie, że ten dach jest dobrze wykonany?
Zdjęcia dachu pod tym linkiem

Bracianka
17-10-2013, 21:05
Hop hop, podbijam moje pytanie.

Jan P.
17-10-2013, 21:12
Górna blacha powinna być cięta do końca arkuszy i zrobiony zakład . Zrobili wcinkę i z wydry po obu stronach będzie ciekło. Jan.

Bracianka
17-10-2013, 21:19
A teraz poproszę po polsku ;-)

pawko_
18-10-2013, 09:49
Dzikol nie trzeba znać się na dachach żeby Ci udzielić opdowiedzi. Co to ku..a jest ? Jakby to był mój dach to chyba rozpłakałbym się.

Jan P.
18-10-2013, 10:16
Picasa nie otwiera zdjęć jest error 500:( Jan.

Bracianka
18-10-2013, 10:33
https://picasaweb.google.com/lh/photo/dcRv05bri7Hbk126H_vgRVBAzxQA4abOTE0Q1N2SQ-k?feat=directlink

https://picasaweb.google.com/lh/photo/hGDCI45Qrd4szs2DPrDeBVBAzxQA4abOTE0Q1N2SQ-k?feat=directlink

To linki do zdjęć.

modena
18-10-2013, 14:07
Czy ta taśma kalenicowa będzie dobra ? Chciałabym aluminium , bez szmaty poliestrowej
Czy możecie to polecić ?
http://www.dodachu.pl/sklep/index.php/produkt/tasma-kalenicowa-microroll-300mm-ivt

P.S. Nie kupię dopóki mi tu Panowie fachowcy nie potwierdzicie :D :rolleyes:

Andrzej Wilhelmi
19-10-2013, 00:12
Czy uważacie, że ten dach jest dobrze wykonany?

Masz zniszczony materiał a do tego przy kryciu wstępnym wykonanym folią cały dach (oczywiście pokrycie) jest do rozebrania a folia i część blachodachówki do wymiany. Współczuję. Pozdrawiam.

animuss
19-10-2013, 00:47
Czy ta taśma kalenicowa będzie dobra ? Chciałabym aluminium , bez szmaty poliestrowej

Z otworami ,których nie można przyciskając dłonią zamknąć w trakcie montażu.
http://www.niuwsky.pl/product-pol-52-Tasma-kalenicowa-metalowa-z-duzymi-otworami-DELTA-VENT-ROLL-METALL-310-Dorken-Delta-Folie.html

modena
19-10-2013, 10:19
Z otworami ,których nie można przyciskając dłonią zamknąć w trakcie montażu.


Duże otwory lepsze?
Mój pan od dachu coś mówił że przez te otwory wpada śnieg do środka ( on by wolał z poliestrem:sick:), ale przy papie to chyba nie ma znaczenia że wpada tam śnieg?

PawelWo
19-10-2013, 16:50
Tak robią dachy w UK. Codziennie się budzę i widzę to z okna mojej sypialni. Kosz jest wykonany wybitnie, brak dachówek krańcowych a o trzymaniu lini dachówek nie wspomnę. To są dopiero cuda. Anglicy z budownictwem sa daleko za murzynami ;)


219517

animuss
19-10-2013, 16:53
Duże otwory lepsze?
Mój pan od dachu coś mówił że przez te otwory wpada śnieg do środka ( on by wolał z poliestrem:sick:), ale przy papie to chyba nie ma znaczenia że wpada tam śnieg?Troszkę śniegu nawet jak wpadnie nie zaszkodzi udrożni obmyje otwory z pajęczyn, pyłu i kurzu .Przeważnie powietrze wchodzi dołem pod pokrycie wstępne ale suchy śnieg potrafi przenikać wszędzie,również pomiędzy dachówkami, dlatego krycie wstępne powinno być szczelne .Jeżeli krycie wstępne jest z papy to w trudnych miejscach do obrobienia ,kominy, okna dachowe,wyłazy,itd..najlepiej użyć cieńszej papy termozgrzewalnej i skleić .

Agnieszka i Michał
24-10-2013, 11:32
Tak wyszedł dach z dachówki Erlus Karat XXL:


220366220367

Jan P.
24-10-2013, 16:32
Z daleka to i moja teściowa wygląda w miarę dobrze. Jan.

tomraider
24-10-2013, 19:27
Z daleka to i moja teściowa wygląda w miarę dobrze. Jan.

Moja i z bliska i z daleka wygląda w miarę nieciekawie.

P&D
24-10-2013, 20:00
Witam!
Dach jeszcze nie skończony ale proszę o uwagi jeżeli należałoby poprawić już coś na tym etapie.
Dachówka Meyer Holsen, pełne deskowanie ,membrana Corotop red strong 180,obróbki blacha plannja.

Dla mnie jest ok ale może uda się zasięgnąć opinii Jana i Andrzeja ;)

zolka
24-10-2013, 21:09
:)

alvaroalvaro78
27-10-2013, 11:23
Wiem że trochę OT ale szukam domów pokrytych płaską dachówką w okolicy Malborka, Tczewa, Elbląga, Kwidzyna. Firmy handlujące dachówką nie kwapią się za bardzo do podania lokalizacji a jak wiecie dachówka w ręku a na dachu to prawie całkiem inna dachówka...

Andrzej Wilhelmi
27-10-2013, 21:47
...Dla mnie jest ok...

A dla mnie nie. Tradycyjnie okap źle wykonany. Folia prowadzona do rynny miejscami wystaje z pod pasa nadrynnowego. Rynna za nisko. Brak kratki wentylacyjnej okapu (wróblówki) ogranicza wentylację połaci. Pierwszy raz widzę żeby w ten sposób układać dachówki (poziomymi rzędami). Wydaje mi się, że dachówki przy oknie są uniesione. Pozdrawiam.

bracki88
28-10-2013, 18:53
Wiem że trochę OT ale szukam domów pokrytych płaską dachówką w okolicy Malborka, Tczewa, Elbląga, Kwidzyna. Firmy handlujące dachówką nie kwapią się za bardzo do podania lokalizacji a jak wiecie dachówka w ręku a na dachu to prawie całkiem inna dachówka...

Tak wyglądają kryte płaską w okolicy Krakowa :cool::cool: Na dachy położony jest antracytowy Creaton Domino.
http://img12.imageshack.us/img12/4986/e7lh.jpg
http://img600.imageshack.us/img600/3591/gj44.jpg
http://img35.imageshack.us/img35/8510/m51d.jpg

P&D
28-10-2013, 18:58
Witam!
Dziękuję za uwagi, wkrótce wkleję zdjęcia z dokończonego dachu.
Co do wróblówki to nawet w jednym z Pana postów przeczytałem ,że przy płaskiej dachówce jest zbyteczna. Jest natomiast przecięta membrana w kalenicy co powinno podobno wystarczyć. Z informacji od wykonawcy membrana poprowadzona do rynny ,żeby odprowadzić ewentualne skropliny.
Czy sposób układania dachówki poziomo jest błędem? ?Dziś dach jest już pociągnięty do samej góry i wygląda na bardzo równy.
Wkrótce zdjęcia zakończonego dachu.

bracki88
28-10-2013, 19:16
Witam!
Dziękuję za uwagi, wkrótce wkleję zdjęcia z dokończonego dachu.
Co do wróblówki to nawet w jednym z Pana postów przeczytałem ,że przy płaskiej dachówce jest zbyteczna. Jest natomiast przecięta membrana w kalenicy co powinno podobno wystarczyć. Z informacji od wykonawcy membrana poprowadzona do rynny ,żeby odprowadzić ewentualne skropliny.
Czy sposób układania dachówki poziomo jest błędem? ?Dziś dach jest już pociągnięty do samej góry i wygląda na bardzo równy.
Wkrótce zdjęcia zakończonego dachu.

Po co w takim razie przecinać u góry membranę skoro od dołu żadne powietrze nie może się dostać. Wróblówka powinna być zawsze stosowana, w przeciwnym razie jest kiszenie a nie wentylowanie. Pozdrawiam:)

tomraider
28-10-2013, 21:25
Co do wróblówki to nawet w jednym z Pana postów przeczytałem ,że przy płaskiej dachówce jest zbyteczna..

Mamy trzy różne rodzaje : 1. kratka wentylacyjna, 2.kratka wentylacyjna z grzebieniem okapu ( jako jeden element) .3 grzebień okapu(inaczej zwany wróblówką) . Andrzej pewnie napisał że przy płaskiej dachówce stosuje się 1.kratkę wentylacyjną ale bez grzebienia okapu czyli bez wróblówki. Wyjaśniłem ci? jak nie dodam zdjęcia.
Dachówkę łatwiej układać pionowymi pasami , łatwiej zakładać spinki i korygować położenie dachówek,łatwiej też sukcesywnie montować taśmę kalenicową i gąsiory.

P&D
28-10-2013, 21:37
Ok,rozumiem. Miałem zamówioną kratkę i wykonawca twierdził ,że nie ma potrzeby i tu był mój błąd,że nie zostałem przy swoim, bo koszt znikomy. Czy to można jeszcze teraz poprawić i zamontować kratkę skoro pierwsza łata jest na sztorc?

tomraider
28-10-2013, 21:55
Ok,rozumiem. Miałem zamówioną kratkę i wykonawca twierdził ,że nie ma potrzeby i tu był mój błąd,że nie zostałem przy swoim, bo koszt znikomy. Czy to można jeszcze teraz poprawić i zamontować kratkę skoro pierwsza łata jest na sztorc?

Oczywiście że trzeba to naprawić, brak kratki uniemożliwia prawidłową wentylację co będzie miało bardzo poważne konsekwencje w postaci znacznego obniżenia trwałości elementów drewnianych i samej dachówki która żle wentylowana będzie jako wilgotna poddawana wielu cyklom zamarzania i zaczną się nbp.odpryski. Niestety trzeba rozebrać okap, ściągnąć dachówki(najniższy rząd ), pas nadrynnowy i dobrać wysokość pierwszej łaty by zmieściła się kratka wentylacyjna, przy okazji podniesiesz rynny jak są za nisko. mam nadzieję że nie zrezygnowałeś z taśmy kalenicowej i wentylacja mająca wlot w okapie będzie miała wylot w kalenicy. Będzie okazja sprawdzić czy nie ma kieszeni z wodą.

P&D
28-10-2013, 22:11
Taśma kalenicowa jest i będzie zamontowana. Proszę jeszcze wytłumacz mi o co chodzi ze wspomnianą przez Ciebie "kieszeni z wodą"
Jutro będę rozmawiał z wykonawcą więc chciałbym wiedzieć na co jeszcze zwrócić uwagę i o czym mówię.
Dziękuję za pomoc.

Jan P.
28-10-2013, 23:07
Dodam jeszcze , że przecięcie membrany w kalenicy nie ma nic wspólnego z wentylacją połaciową. Jan.

milek892
29-10-2013, 11:39
Witam, jestem tu nowy i przeglądam temat dachów. Tydzień temu ekipa zrobiła mi dach. Dachówka robena piemont. Czytając forum, zauważyłem za mam sporo nie dociągnięć, chciałbym się dowiedzieć od fachowców wypowiadających się na forum jakie poniosę konsekwencje popełnionych błędów, czy da sie uniknąć rozbiórki i ponownego ułożenia dachu.
Problemy które zauważyłem to:
-Brak rynienek nad oknami, kominami, kominkiem odpowietrzającym
-Przy kominach,oknach membrana dachowa została tylko wywinięta na łaty, bez dodatkowego kołnierza
-dachówki w koszu, te które były przycinane nie są w żaden sposób dodatkowo wzmocnione, po prostu leżą na ząbku
-membrana dachowa w koszu jest zrobiona na duży zakład, bez dodatkowego pasa
-gąsiory zostały przykręcone tylko na jednej śrubie bez klamry
-w koszu nie wszystkie dachówki są podłożone klinem z gąbki
-i okap jest zrobiony kolejno warstwami: membrana wpuszczona w rynne, na to kontrłata,łata, pas okapowy i grzebien i dachówka. Niewiem czy to jest dobrze? Rynny jest przymocowana do deski czołowej.

To jest tyle co zauważyłem, proszę aby wypowiedział się ktoś kto mi pomoże, bo nie chce kontynuować dalszych prac, skoro niewiem czy te są wykonane w granicach błędu, czy trzeba rozebrać dach i na nowo ułożyć membranę. W razie czego mogę wrzucić zdjęcia

Pozdrawiam

tomraider
29-10-2013, 12:08
W razie czego mogę wrzucić zdjęcia

Wrzuć zdjęcia,im więcej tym lepiej dla ciebie, opisz na zdjęciach to co ci nie pasuje i to co nie widać, bez zdjęć możesz liczyć tylko na zgadywanie a na to szkoda czasu.

milek892
29-10-2013, 13:14
Pierwszy zestaw zdjęc

milek892
29-10-2013, 13:18
Drugi zestaw zdjęc

milek892
29-10-2013, 13:21
Trzeci zestaw

milek892
29-10-2013, 13:24
Czwarty zestaw

milek892
29-10-2013, 13:26
Piaty

milek892
29-10-2013, 13:29
Ostanie zdjęcia, czekam z niecierpliwością na uwagi. Pozdrawiam

tomraider
29-10-2013, 15:30
Problemy które zauważyłem to:
-Brak rynienek nad oknami, kominami, kominkiem odpowietrzającym
-Przy kominach,oknach membrana dachowa została tylko wywinięta na łaty, bez dodatkowego kołnierza
-dachówki w koszu, te które były przycinane nie są w żaden sposób dodatkowo wzmocnione, po prostu leżą na ząbku
-membrana dachowa w koszu jest zrobiona na duży zakład, bez dodatkowego pasa
-gąsiory zostały przykręcone tylko na jednej śrubie bez klamry
-w koszu nie wszystkie dachówki są podłożone klinem z gąbki
-i okap jest zrobiony kolejno warstwami: membrana wpuszczona w rynne, na to kontrłata,łata, pas okapowy i grzebien i dachówka. Niewiem czy to jest dobrze? Rynny jest przymocowana do deski czołowej.
Pozdrawiam

Szkoda pisać co jest żle bo łatwiej napisać chyba co jest dobrze. Ten kto to zrobił już ci tego nie naprawi ,poszukaj innego lepszego. Błędy są tak oczywiste że dziwię się jak mogłeś dopuścić by tak zniszczono ci dobry materiał. a Taki ładny dom.

milek892
29-10-2013, 15:51
możesz konkretniej, co jest dobrze a co źle? czy jest konieczność zdejmowania całego pokrycia? Pozdrawiam

tomraider
29-10-2013, 16:04
możesz konkretniej, co jest dobrze a co źle? czy jest konieczność zdejmowania całego pokrycia? Pozdrawiam

Szczelność dachu żle zrobiona ,kosze ,kominy,okna, gąsiory , taśma kalenicowa, wszystko w temacie montażu to kompletna lipa. Musisz znaleść nowego dekarza i ten oceni na miejscu co można uratować a co rozebrać. Jak zacznie padać to sam zrozumiesz jak ważne jest krycie wstępne i jak trudno je wykonać prawidłowo i trwale membraną .

milek892
29-10-2013, 16:09
Aż tak źle? Co jest nie tak z taśmą kalenicową? A jeśli chodzi o same pokrycie dachówką i obróbki czy są wykonane prawidłowo? czy problem tylko tkwi w kryciu wstępnym? Może jeszcze ktoś się wypowie. Pozdrawiam

tomraider
29-10-2013, 16:30
Aż tak źle? Co jest nie tak z taśmą kalenicową? A jeśli chodzi o same pokrycie dachówką i obróbki czy są wykonane prawidłowo? czy problem tylko tkwi w kryciu wstępnym? Może jeszcze ktoś się wypowie. Pozdrawiam

Taśma kalenicowa nie jest przyklejona i dociśnięta do dachówek.U siebie sam ją kładłem, dużo z tym roboty, wyczyścić każdą dachówkę ,przykręcić wkrętem, zamocować taśmę do łaty kalenicowej, skleić taśmę z dachówką tak by zasłonić łby wkrętów i dogiąć tą cholerną karbowaną sztywną folię alu, dużo pracy i pale bolą od tej roboty. Twojego dekarza raczej palce nie bolały. Potem każdy gąsior na klamrę i zaklepanie wąsów klamry , pierwszy i ostatni gąsior wiercony i montowany na dodatkowy wkręt z nierdzewki uszczelniony lepikiem . Twój problem to nie tylko dach, masz za wysoko wymurowane ściany szczytowe = przemarzanie tych ścian w simie+ rozdzieranie membrany o ostre krawędzie pustaków czy zaprawy. Komin systemowy oklejony bezpośrednio płytkami imitującymi kamień bez warstwy ze styropianu = odpadną ,to tylko kwestia czasu.
Problem tkwi nie tylko lecz aż w kryciu wstępnym, które ma być szczelne , u ciebie nie może być szczelne, nie ma szans przy takim wykonaniu

milek892
29-10-2013, 18:39
Na ścianach szczytowych jest wieniec, a na nim styropian, także wydaje mi się że jest prawidłowo. taśma była dociskana nie wiem czemu tak poodchodziła. Wiem ze problem tkwi w membranie i jej połączeniach w wszystkich obróbkach. A kolejny to że nie znam dobrego dekarza, każdego musiałbym brać w ciemno i boję się tego bo nie wiadomo co wymyśli. I czy będzie to rzeczywiście fachowiec. A co do tych płytek, to robiliśmy sami i nikt w markecie nie uprzedził o tym że trzeba styropian, a pytałem...