PDA

Zobacz pełną wersję : Strop z płyt żerańskich



Damro
11-10-2006, 09:46
Witam kochani forumowicze,mam pytanie,mój wykonawca zaproponował mi zrobienie stropu z płyt żerańskich,w jego pojęciu jest to tańszy i mocniejszy przyczym bezpieczniejszy strop jaki jest obecnie w użyciu montaż takiego stropu to ok 15zł za m2,co wy o tym sądzicie czy naprawdę warto go posłuchać?
Pozdrawiam
Damro

P.S.
W projekcie polecany jest filigramowy Teriva

aru
11-10-2006, 11:04
1. mocny jak każdy inny (dla takiej chałupki)
2. bezpieczny jak każdy inny
3. co do ceny to nie wiem, zależy od warunków lokalnych

P.S.
albo filigran - defacto żelbet
albo terriva - gęstożebrowy, popularny

Geno
11-10-2006, 11:09
Może być teraz trochęc cięzko zamówić prefabrykat - producenci mocno obłozeni.

Marzin
11-10-2006, 12:14
Witam kochani forumowicze,mam pytanie,mój wykonawca zaproponował mi zrobienie stropu z płyt żerańskich,w jego pojęciu jest to tańszy i mocniejszy przyczym bezpieczniejszy strop jaki jest obecnie w użyciu montaż takiego stropu to ok 15zł za m2,co wy o tym sądzicie czy naprawdę warto go posłuchać?
Pozdrawiam
Damro

P.S.
W projekcie polecany jest filigramowy Teriva

Ja robię strop z tzw płyt żerańskich. Tylko nie bardzo kumam ten montaż. Ceny płyt to ok 40-50zł/m2 więc cena całego stropu jest konkurencyjna. Ważne jest też to, że dużo szybciej niz w tych układanych można rozpocząc następne prace. Negatywna sprawa to sprzęt ciężki taki jak ciężarówka czy dźwig.
Terminy realizacji: wczoraj rozmawiałem z producentem u którego będę zamawiał. Czas realizacji ok 2 tygodnie, więc jest OK.

Damro
11-10-2006, 18:48
Dzięki Marzin :P

Damro

acca5
11-10-2006, 19:12
ja mam i nie narzekam, polożony w 2 godziny- i dalej mozna robić- i tak trzeba wylac wieniec i zalać z gruchy szpary między płytami- mi na wieniec i te male szpary poszło 10 kubików- KOSZT, ale mam rozległy dom bo parterowy.
http://images3.fotosik.pl/166/32a082dc8cbfd58em.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/32a082dc8cbfd58e.html)
Ta dziura po srodku to schody- tu był lany na dlugości monolit, stad wieksza ilośc betonu, ponadto w kilku miejscach tez był paskami monolit. zawsze trzeba do ceny płyt i montazu- u mnie 2 godziny pracy dźwigu, doliczyć jeszcze troche betonu z gruchy- podajnik-pompa, tez kosztuje

aru
11-10-2006, 20:25
a "agrafki" dałeś?

acca5
16-10-2006, 15:51
Jesli agrafki to do mnie to czy to ma być zbrojenie w wieńcu -to tak. DAŁAM. tez koszt dodatkowy

alex1976
24-11-2006, 23:42
co do stropu to musi byc dobrze polozony czli na zaprawe bo w przeciwnym razie moga wystapic pekniecia na stykach albo przy tynkowaniu dac siatke u mnie w pokojach pekniecia i jeszcze raz pekniecia

ZakWr
27-11-2006, 23:13
Czy możecie narysować, najlepiej z wymiarami jak maja wyglądać "agrafki" i inne specyficzne zbrojenie?

Damro
28-11-2006, 08:38
co do stropu to musi byc dobrze polozony czli na zaprawe bo w przeciwnym razie moga wystapic pekniecia na stykach albo przy tynkowaniu dac siatke u mnie w pokojach pekniecia i jeszcze raz pekniecia
Przede wszystkim nie chodzi tu o zaprawę lecz pozostawienie odstępów pomiędzy płytami wtedy nie będzie pękać

beno11
28-11-2006, 08:58
co do stropu to musi byc dobrze polozony czli na zaprawe bo w przeciwnym razie moga wystapic pekniecia na stykach albo przy tynkowaniu dac siatke u mnie w pokojach pekniecia i jeszcze raz pekniecia
Przede wszystkim nie chodzi tu o zaprawę lecz pozostawienie odstępów pomiędzy płytami wtedy nie będzie pękać
Witam
Właśnie chodzi o zaprawę -trzeba pod żerań wylać mały wieniec-poduszke żeby płyty nie leżały bezpośrednio na cegłach lub pustakach w czasie montażu dajesz znowu świeżą zaprawę pod płyty żeby sie ułożyły,po za tym trzeba zostawić ok 5 cm przerwy miedzy płytami, w które sie wkłada "agrafki" i potem zalewa betonem szczeliny od dołu szalujesz wcześniej,sufit- żerań prawidłowo położony nie pęka, ale wiadomo sa fachowcy i "fachowcy"

Marzin
28-11-2006, 09:24
Właśnie chodzi o zaprawę -trzeba pod żerań wylać mały wieniec-poduszke żeby płyty nie leżały bezpośrednio na cegłach lub pustakach w czasie montażu dajesz znowu świeżą zaprawę pod płyty żeby sie ułożyły,po za tym trzeba zostawić ok 5 cm przerwy miedzy płytami, w które sie wkłada "agrafki" i potem zalewa betonem szczeliny od dołu szalujesz wcześniej,sufit- żerań prawidłowo położony nie pęka, ale wiadomo sa fachowcy i "fachowcy"
No to ładnie, u mnie położyli płyty bezpośrednio na cegłach. Zapytałem majstra dlaczego, przecież wcześniej mówił, że trzeba ułozyć warstwę zaprawy. Powiedział, ze rozeznał się w temacie i nie trzeba. :-?

A tak to wygląda:

http://img154.imageshack.us/img154/7448/hpim6218ii5.jpg

http://img245.imageshack.us/img245/9240/hpim6219bf5.jpg

http://img86.imageshack.us/img86/5261/hpim6220io6.jpg

http://img245.imageshack.us/img245/8831/hpim6231qr2.jpg

http://img86.imageshack.us/img86/2098/hpim6232ml6.jpg

http://img245.imageshack.us/img245/9093/hpim6236jf4.jpg

Damro
28-11-2006, 09:37
co do stropu to musi byc dobrze polozony czli na zaprawe bo w przeciwnym razie moga wystapic pekniecia na stykach albo przy tynkowaniu dac siatke u mnie w pokojach pekniecia i jeszcze raz pekniecia
Przede wszystkim nie chodzi tu o zaprawę lecz pozostawienie odstępów pomiędzy płytami wtedy nie będzie pękać
Witam
Właśnie chodzi o zaprawę -trzeba pod żerań wylać mały wieniec-poduszke żeby płyty nie leżały bezpośrednio na cegłach lub pustakach w czasie montażu dajesz znowu świeżą zaprawę pod płyty żeby sie ułożyły,po za tym trzeba zostawić ok 5 cm przerwy miedzy płytami, w które sie wkłada "agrafki" i potem zalewa betonem szczeliny od dołu szalujesz wcześniej,sufit- żerań prawidłowo położony nie pęka, ale wiadomo sa fachowcy i "fachowcy"
Jedno z drugim idzie w parze ale jeśli nie dasz przerw gdzie czasami tak się dzieje to żadna zaprawa ci tu nie pomoże

ZakWr
28-11-2006, 10:42
Byłem w firmie Betard, jednym z dużych producentów płyt, z resztą w Muratorze jest to jedna z firm która pokazuje płyty żerańskie w bazie produktów. No i otrzymałem następujące rady:

Podparcie płyt na silikatach, cegłach powinno nie być mniejsze niż 8cm. Teoretyczne minimalne oparcie płyt 5,5cm jest możliwe na konstrukcjach stalowych, czasem żelbetowych o ile jest to żelbet wystarczająco dojrzały. (xella w swoich zeszytach rysuje podparcie 11cm.

Poduszki z zaprawy zrobionej z cementu i pasku (tu mam 2 wersje: jedna stosunek cementu do piasku 1:1 druga 1:2) można nie stosować gdy układa sie płyty na cegłach pełnych, silikatach, żelbecie czy stali. Obowiązkowo poduszkę robi się na ceramice poryzowanej. Jest to związane z tym że wytrzymałość lamelek może być nie wystarczająca i trzeba ciężar płyty bardziej równomiernie rozłożyć, inaczej ceramika moze się kruszyć. Zalecana grubość warstwy 5cm i konieczne jest wtedy stosowanie podpór monatażowych. Nie zaleca sie układania płyt bezpośrednio na betonie komórkowym. W takim przypadku najlepiej jest wymurować ostatnią warstwę z cegły.
W zeszytach Xelli poduszki nie ma.

Przy konstrukcji stropu nalezy przestrzegać pewnych ograniczeń które pozwolą na zmniejszenie pękania sufitów, choc do konca nigdy nie jest to do uniknęcia.
- nie należy dawać koło siebie płyt o szerokości 90 i 150 bo one inaczej pracują. Przy takim położeniu może dojść do spekań na styku płyt w środku długości płyt

-płyty instalacyjne czyli z podcięciami, raczej nalezy unikać używania płyt o szerokości 120cm, wyszystkie należy wykonywać z płyt o szerokości 150cm z tym ze zalecane wycięcie nie powinno być głębsze niż 30cm mimo że norma pozwala na trochę więcej
Jezeli potrzebne jest wycięcie szersze nalezy dwie płyty instalacyjen dać koło siebie i odpowiednio zaprojektować wycięcia

- nie oszczędzać na nośności płyt. Zazwyczaj projektanci rysują płyty o nośności 3.6kn co wystarcza ze sporym zapasem ale takie płyty mocniej pracują. Płyty o nośnosci 4.5 lub 6 pracują mniej a kosztują po kilkanaście plz/płytę więcej i to przy rozpiętości 600cm

No ale agrafki nikt mi jeszcze nie rozrysował

lider67
02-12-2006, 21:56
g.prawda żerań zawsze peka,to kwestia czasu i żadne tam "zabiegi" tu nie pomogą szczególnie przy kominku na 100% pęknie po kilku latach.Więc ciesz się tymi kilkuma latami :P

rafałek
03-12-2006, 12:40
g.prawda żerań zawsze peka,to kwestia czasu i żadne tam "zabiegi" tu nie pomogą szczególnie przy kominku na 100% pęknie po kilku latach.Więc ciesz się tymi kilkuma latami :P

Pękać możę ale że zawsze... :roll:

Warto dać siatkę na łączeniach przy tynkowaniu.

Ktoś powyżej pisał czy układać na zaprawie. Odpowiem, że warto. Chodzi tu głównie o przypadki gdy mamy podejrzenie, że poduszka betonowa nie jest idealnie głaka lub gdy płyty mogą być minimalnie krzywe. Chodzi o wyeliminowanie możliwości "kolebania" się płyty.

beton44
03-12-2006, 14:53
no i jeżeli chcesz żeby na pewno popękał tynk na sufitach:


to zamiast podszalować /np deska przywiązana kawałkami drutu wiązałkowego/ i zalać spoinę betonem /nie powinny się płyty stykać jak na zdjęciach powyżej tylko parę cm odstępu powinno być między nimi/


to ja radzę płyty podopychać jedna do drugiej i /koniecznie!!!/ szczeliny między płytami pozatykać przed betonowaniem workami po cemencie, kawałkami styropianu itp środkami podręcznymi "żeby beton nie przeciekał"...

efekt gwarantowany :-?

NOTO
04-09-2010, 15:01
Szkoda że wątek umarł ....
Zdjęcia wiele pokazują. Dzięki.
Ile obecnie kosztuje płyta - ktoś wie ?

slawas86
30-11-2011, 09:32
To i ja się podłącze pod wątek.
Jak się teraz kształtują ceny takich stropów? I gdzie w Wielkopolsce można taki strop zamówić?

majkot
30-11-2011, 12:01
My robiliśmy strop z płyt żerańskich.Dom parterowy 120m ,koszt płyt 11,500 z tym,że w płytach od razu były robione podciągi.Woj lubuskie .Termin oczekiwania wyniósł 2 tyg.Wcześniej mąż wylał poduszkę. Można użyć cegieł , ale poduszka wychodzi taniej.

plusfoto
30-11-2011, 13:24
Za te pieniądze to praktycznie mam strop strunobetonowy. http://www.konbet.com.pl
Ktoś pytał o wielkopolskę - to w jego stronach

slawas86
01-12-2011, 11:48
Ja pytałem. dzięki:)
Dostałem dziś odp od firmy z woj. Pomorskiego. 68 zł/m2 + transport (za 300 km w jedną str 1750) 3500zł

ElwoodWroclaw
04-02-2012, 17:44
Ktoś z was zastosował u siebie strop strunobetonowy, albo konkretnie ten z Konbetu: Panelowy SMART 60?
Jakie wrażenia, jeśli moglibyście się podzielić no i ceny? Ytong to kosmos cenowy, a te stropy wyglądają na bardzo fajne rozwiązanie! i Cenowe i jakościowe.

plusfoto
04-02-2012, 19:54
Nie zastosowałem ale na pewno zastosuję. Rozmawiałem z nimi w cztery oczy na tegorocznej Budmie. Jedyny problem to koszt transportu ale można transport załatwić ze spedycją - wyjdzie mniej niż połowa. Zresztą obojętnie z którym transportem i tak wyjdzie taniej i szybciej razem z robocizną niż za strop terivy. Szkoda że mają tylko jedną fabrykę, na pewno więcej by sprzedawali. Na strop żerański pomimo jeszcze niższej ceny na pewno się nie zdecyduję.

ElwoodWroclaw
05-02-2012, 11:04
Rozmawiałem z nimi w cztery oczy na tegorocznej Budmie.

A możesz więcej szczegółów? Co dokładnie wybrałeś, co Cię zainteresowało, plusy minusy.
Osobiście myślę o takim stropie z kilku względów:
1. prostota montażu.
2. Niski koszt
3. Nie muszę wywalać kupy kasy na ekipę od szalunków, zbrojarzy itp.
4. Czas, pół dnia i strop gotowy.
Jak dla mnie, przymierzającego się do gospodarczego budowania, to same plusy.

No i może jeszcze trochę przekory ;-) bo wkurza mnie, że wszędzie gdzie nie rozmawiam to tylko Teriva albo Ytong. Głównie Teriva, bo marketing zrobił swoje.

plusfoto
05-02-2012, 15:23
Niewątpliwym plusem jest prostota montażu. Ale wziąłem jeszcze pod uwagę ciężar (około 190kg/m2) czyli możesz to zrobić praktycznie bezpośrednio z samochodu zwykłym HDS bo płyta nawet najdłuższa waży około 1T, nizłą izolacyjność dźwiękową jak i cieplną - lepszą jak w gęsto żebrowym, brak możliwości klawiszowania aczkolwiek przy dobrze położonym gęsto żebrowym to też powinno być zminimalizowane do minimum, grubość ( 20cm a nie 30cm), stal - zamiast co najmniej 0,5T wystarczy gdziś 150kg na wieńce, no i beton zamiast 8-9m3 wystarczy niecały metr na wieńce i wypełnienia między płytami. Montaż jak sam zauważyłeś - góra pół dnia i zrobią to ludzie nie koniecznie wykwalifikowani. Wysyłasz do nich projekt wraz ze wszystkimi otworami technologicznymi jak np. pod reku, kominy czy inne przepusty i otrzymujesz gotowe ponumerowane płyty do położenia. Jedyny ból to transport, aczkolwiek ja zdecyduję się raczej na spedycję bo będzie dużo taniej. Ponadto jak rozmawiałem z nimi z tego też względu przygotowują się do tego aby wypożyczać na czas niezbędny do transportu i położenia płyt ten specjalny wieszak do nich aczkolwiek z tego co się orientowałem niektóre firmy budowlane takimi wieszakami dysponują. Oczywiście wszystko dotyczy smarta.

ElwoodWroclaw
05-02-2012, 17:10
Fajnie, a rozmawiałeś coś o cenie za m2 Smarta?

plusfoto
05-02-2012, 17:59
Koszt to 120 -140 netto, wszystko zależy od projektu. U mnie wstępnie wyszło 126 netto, ale był problem z klatką schodową i trzeba było coś kombinować z płytami. Teraz zmieniłem nieco w projekcie i myślę że problem zniknie i cena nieco spadnie.

ElwoodWroclaw
06-02-2012, 11:51
I jestes pewien że bierzesz Smarta, a nie klasyczny stunobetonowy?

plusfoto
06-02-2012, 12:28
Na sto procent - SMART to też strunobetonowy tylko nowsza technologia - jest również tańszy i lżejszy

ElwoodWroclaw
06-02-2012, 22:52
Ja chyba też się zdecydowałem. Dzisiaj kupiłem projekt i jak go dostanę, zrobię skany i wysyłam do Konbetu. Ciekaw jestem wyceny... Swoją drogą mam nadzieję coś 'utrącić' cenowo, bo zamawiam strop na dwa domy :-) sumarycznie jakieś 300m2, wiec może zrobią promocję :)

Januszek1
17-02-2012, 10:25
Czołem,

jestem tu nowy, zaczynam budowę w początkiem kwietnia i jedna rzecz, która spędza mi sen z powiek to właśnie strop. Projektant namawia mnie na Smarta albo na Żerań, czy ktoś może mi podpowiedzieć gdzie w okolicach Góry Kalwarii/Warszawy mogę się w niego zaopatrzyć? Gdzie można liczyć na tańsze oferty?
Będę wdzięczny za pomoc.. :)

Pozdrawiam wszystkich!

plusfoto
17-02-2012, 10:51
Konbet ma oddział w Warszawie więc smarta będziesz miał praktycznie bez kosztów transportu

Januszek1
17-02-2012, 10:55
O Konbecie wiem, czekam na ofertę od nich, nie mają niestety żerańskich, nie wiesz kto w okolicy ma?

plusfoto
17-02-2012, 11:18
Niestety żerańskich ze względu na wagę i parametry nigdy nie brałem pod uwagę. Ale z tego co się orientuję to spora część betoniarni ma te płyty w swojej ofercie.

KONBET
20-02-2012, 14:59
Witam!

Witam kochani forumowicze,mam pytanie,mój wykonawca zaproponował mi zrobienie stropu z płyt żerańskich,w jego pojęciu jest to tańszy i mocniejszy przyczym bezpieczniejszy strop jaki jest obecnie w użyciu montaż takiego stropu to ok 15zł za m2,co wy o tym sądzicie czy naprawdę warto go posłuchać?

Jeśli rozważa Pan zastosowanie płyt stropowych, to lepiej zastosować nowsze rozwiązanie w postaci płyt strunobetonowych. Zalet jest wiele, ale przede wszystkim wyklucza się w ich przypadku zjawisko "klawiszowania" (do czego mają tendencję płyty żerańskie) oraz dużo większe rozpiętości i nośności.

Pozdrawiam
Płyty żerańskie to technologia ubiegłego wieku posiadająca swoje liczne wady.

amstrong89
11-12-2012, 21:31
Płyty stropowe żerańskie mają kilka wad ale tez i zalety - cena no i łatwa dostępność;)

skrabi
04-06-2013, 00:02
czy producenci docinają płyty żerańskie lub typu S jeśli wymiar modułowy jest dla mnie trochę za duży?

skrabi
04-06-2013, 12:35
dzwoniłem do betardu i okazuje się, że płyty typu S robią w module 10cm :)

Redakcja
13-08-2014, 12:43
Zapraszamy do obejrzenia filmu o stropie budowanym w 2 godziny - stropie z lekkich płyt panelowych strunobetonowych SMART:

1025

Zobaczcie inne filmy poradnikowe na murator.tv - to Telewizja Budowlana dla Was! (http://tv.muratordom.pl/)

Barnela
02-11-2016, 23:03
Polecam zeran - tanio i przy dobrym wykonaniu trwaly i nie klawiszuje - nie polecam smarta - drogo 36 k za.200m2 i jak.zostanie.zle.polozony to bedzie klawiszowal . To jest.lzejszy zeran. Konbet marketingiem nadrabia.

leberski 87
14-01-2017, 21:27
Mnie kusi smart 15cm. 112 m2 stropu wycenił mi w konbecie na 17000 zł. z transportem i montażem.cena obejmuje również zaślepki i zaprawę do wypełnienia zamków

wg39070
14-01-2017, 22:05
Mnie kusi smart 15cm. 112 m2 stropu wycenił mi w konbecie na 17000 zł. z transportem i montażem.cena obejmuje również zaślepki i zaprawę do wypełnienia zamkó
w

Klawiszowanie masz gratis.

leberski 87
16-01-2017, 07:42
Gratis? Jak za darmo to biorę :) a teraz na poważnie, mówisz to na podstawie doświadczeń czy tego co "gdzieś przeczytałeś"? Bo z tego co ja czytam to smart podobnie jak terive jedni zachwalają inni wprost przeciwnie. Efekt jest taki że im się człowiek bardziej zagłębia w temacie stropów tym jest bardziej wygłupiony :/

wg39070
16-01-2017, 21:08
Gratis? Jak za darmo to biorę :) a teraz na poważnie, mówisz to na podstawie doświadczeń czy tego co "gdzieś przeczytałeś"? Bo z tego co ja czytam to smart podobnie
jak terive jedni zachwalają inni wprost przeciwnie. Efekt jest taki że im się człowiek bardziej zagłębia w temacie stropów tym jest bardziej wygłupiony :/

Widziałem. Zrobiłem u siebie ceramiczny, wszak Smart był brany pod uwagę.

mayek
16-01-2017, 22:32
Widziałem. Zrobiłem u siebie ceramiczny, wszak Smart był brany pod uwagę.

Czyli nie masz a się wypowiadasz.
Ja mam smarta i sobie chwalę. Nic nie klawiszuje.

wg39070
16-01-2017, 22:35
Czyli nie masz a się wypowiadasz.
Ja mam smarta i sobie chwalę. Nic nie klawiszuje.

No to fajnie, że wszystko w porządku. Ale widziałem efekt klawiszowania w takim i zrobiłem Porotherm.

leberski 87
17-01-2017, 20:12
Dziękuję panowie za cenne wypowiedzi. Fajnie by było gdyby użytkownicy smarta ożywili temat i wypowiedzieli się czy żałują decyzji czy są zadowoleni z wyboru.