PDA

Zobacz pełną wersję : C.O. UKŁAD ZAMKNIETY - KOCIOŁ EKO-GR MĘTLIK :(



kaczorek.
17-11-2006, 23:44
kurcze jakiejś porady potrzebuje szukałem po forum staralem sie przebic przez tematy ale jakos brak info.

o so chosi....
jestem po rozmowie z instalatorem co...
instalacja :
kociol na eko groszek + część grzejnikow + podłogówka + cwo i to wszystko w ukladzie zamknietym ... :-?
instalator powiedział ze zasadniczo tego typu instalacje zgodnie z przepisami powinny byc wykonane w ukladzie otwartym ale...
uklad otwarty i podłogówka = obnizenie sprawnosci układu c.o.
i mozliwosc nie dogrzewania do odpowiedniej tem.
kotły retorowe nie bardzo nadaja sie do podlogowki dlatego
zaznaczyl ze musi byc zawor 3 drozny obnizajacy temp, na podlogowce do 25 sc przy stalej temp na kotle w okolicach 58 sc
zamiast naczynia wzbiorczego zawor bezpieczenstwa ktory w pewien sposob zabezpieczy uklad przed zagotowaniem i explozja :)

jezeli chodzi o zagotowanie wody bo o to głownie chodzi i dlatego powinien byc uklad otwarty - powiedział ze a i owszem w starych piecach moglo dojsc do takiej sytuacji ale w nowych piecach z podajnikiem takie sytuacja jest praktycznie wykluczona
sterownik pracuje praca kotla i jest zbyt wiele czynnikow ktore musily by sie zlozyc na to zeby taki kociol zagotowal wode...

ale decyzje pozostawim panu ;)

CO WY NA TO ... ???

mariobros35
18-11-2006, 00:30
można pogodzić uykład otwarty z układem zamkniętym wtedy piec byłby zainstalowany w układzie otwartym i poprzez płytowy wymiennik ciepła energia cieplna była by przekazywana do układu zamkniętego ciśnieniowego 8)

kaczorek.
18-11-2006, 10:59
można pogodzić uykład otwarty z układem zamkniętym wtedy piec byłby zainstalowany w układzie otwartym i poprzez płytowy wymiennik ciepła energia cieplna była by przekazywana do układu zamkniętego ciśnieniowego 8)

tak wiem bo instalator o tym mowil ale zaznaczyl ze na wymmienniku sa rowniez straty a dobry wymiennik kosztuje w granicach 3 tys :o

ghostt
18-11-2006, 11:32
3 tys??? :o no dobra to moze zacznijmy od podstaw
jaka powierzchnia domu jakiej mocy piec

straty na wymienniku ? no cuz pewnie i owszem trochę w powietrze ucieka
ale z niezaizolowanych rur tez troche ogrzewa kotlownie no i jeszcze bedzie musiala dzialac 2 pompa ale zato spac bedziesz mogl spokojnie
fakt przy piecu z podajnikiem ryzyko zagotowania wody jest znikome ale jednak jest, fakt sa tez zawory bezpieczenstwa ale one lubia zarastac
no i pozostaje jeszcze jedna kwestia taka instalacja jest niezgodna z przepisami

sSiwy12
18-11-2006, 11:39
To mówią przepisy:
7. Zabrania się zasilania z kotła na paliwo stałe instalacji ogrzewczych wodnych systemu zamkniętego, wyposażonych w przeponowe naczynia wzbiorcze.

Polimet
18-11-2006, 12:38
można pogodzić uykład otwarty z układem zamkniętym wtedy piec byłby zainstalowany w układzie otwartym i poprzez płytowy wymiennik ciepła energia cieplna była by przekazywana do układu zamkniętego ciśnieniowego 8)

tak wiem bo instalator o tym mowil ale zaznaczyl ze na wymmienniku sa rowniez straty a dobry wymiennik kosztuje w granicach 3 tys :o

Dobry wymiennik kosztuje poniżej tysiąca złotych.



www.polimet.pl

marcin714
18-11-2006, 18:06
A ja myślę, że stosowne przepisy poprostu nie nadążają za postępem technicznym. Kiedyś przy zwykłych kotłach i żeliwnych grzejnikach bardzo dobrze się sprawdzały. W końcu w innych krajach jakoś można stosować kotły na węgiel z przeponowym naczyniem wzbiorczym . Można dodatkowo montować wężownice z wodą schładzającą wrazie wzrostu temperatury wody. Można zastosować układ dopuszczania zimnej wody do instalacji wrazie czego. A unas jakoś się przyjęło ,że nie wolno i już i nikt z tym nic nie robi.

Polimet
18-11-2006, 18:22
A ja myślę, że stosowne przepisy poprostu nie nadążają za postępem technicznym. Kiedyś przy zwykłych kotłach i żeliwnych grzejnikach bardzo dobrze się sprawdzały. W końcu w innych krajach jakoś można stosować kotły na węgiel z przeponowym naczyniem wzbiorczym . Można dodatkowo montować wężownice z wodą schładzającą wrazie wzrostu temperatury wody. Można zastosować układ dopuszczania zimnej wody do instalacji wrazie czego. A unas jakoś się przyjęło ,że nie wolno i już i nikt z tym nic nie robi.

Takie są przepisy.....


www.polimet.pl

kaczorek.
18-11-2006, 18:23
3 tys??? :o no dobra to moze zacznijmy od podstaw
jaka powierzchnia domu jakiej mocy piec

straty na wymienniku ? no cuz pewnie i owszem trochę w powietrze ucieka
ale z niezaizolowanych rur tez troche ogrzewa kotlownie no i jeszcze bedzie musiala dzialac 2 pompa ale zato spac bedziesz mogl spokojnie
fakt przy piecu z podajnikiem ryzyko zagotowania wody jest znikome ale jednak jest, fakt sa tez zawory bezpieczenstwa ale one lubia zarastac
no i pozostaje jeszcze jedna kwestia taka instalacja jest niezgodna z przepisami

wiec tak dom pow. calkowita z garazem to 197 m2 piec ma byc 25kw (poprawka na garaz wolnostojacy w przyszlosci ) co do przepisow to wiem ze niezgodne sam instalator mi to powiedzial ... :-?
wydaje mi sie ze marcin dobrze napisal ze przepisy sa stare a technika gna do przodu to tak jak z ograniczeniem do 20 km na godzine ... :)

plamiak
18-11-2006, 19:18
To chyba nie do końca tak jest z tymi przepisami. To ograniczenie wprowadzono dlatego że zawsze istnieje teoretycznie możliwość awarii wszystkich zabezpieczeń. W tej sytacji nie można by kontrolować reakcji spalania. Oczywiście spotkałem wiele instalacji wykonanych "nowocześnie" czyli kotłów węglowych podłączonych do przeponowych naczyń wzbiorczych w instalacji zamkniętej. Co prawda żaden z fachowców nie słyszał o jakimś nieszczęściu, ale dopóki jest ono możliwe ja nie będę ryzykował.

vanderbobo
18-11-2006, 19:37
przepisy nie są stare, tak po prostu jest bezpiecznie, w każdej instrukcji od peca na ekogroszek jest taki zapis. ja mam instalację zgodną z przepisami OTWARTĄ.

Polimet
18-11-2006, 19:51
przepisy nie są stare, tak po prostu jest bezpiecznie, w każdej instrukcji od peca na ekogroszek jest taki zapis. ja mam instalację zgodną z przepisami OTWARTĄ.

Naprawdę niepotrzebne ryzyko.Jakiś czas temu na pomorzu był przypadek rozerwania pieca co(zwykły dolnego spalania) w instalacji z naczyniem przeponowym.Właścicielowi eksplodował w twarz i gość się ugotował żywcem.
:( :(

Gomezz
18-11-2006, 20:01
Witam:
Osobiście uważam że przepis co do zakazu montowania kotłów na paliwo stałe w układzie zamkniętym jest jednym z przepisów na temat których nawet nie powinno się dyskutować.Bo w takim układzie naczynie przeponowe które pełni role akumulatora zwyżki ciśnienia w układzie pracuje bezawaryjnie góra 6-8lat a miałem zdarzenie że owe naczynie miało dziurawą przepone po 2-latach(kocioł gazowy).Natomiast zawór bezpieczeństwa to ustrojstwo które przy nagłym przejściu cieczy w stan gazowy czyli pary może nie zadziałć oczywiście jest to skrajny przypadek ale prawdopodobny,i trzeba oczywiście pamiętać o co miesięcznej kontroli reakcji owego zaworu.Co do zmiany przepisów to zgodził bym się ale tylko wtedy gdyby się zmieniły prawa fizyki :D .

Dziękuje.

ghostt
18-11-2006, 21:50
wiecie niema co sie opierac na przepisach w innych krajach
np w chinach dopuszczone do użytku byly kaski slomiane :o
a jeszcze w innym kraju (niepamietam jakim) dopuszczone jest instalowanie
kotlow gazowych w piwnicy umieszczonej ponizej gruntu przy zasilaniu propanem :o
a jeszcze w innym kraju napiecie bezpieczne to 48V (rosja) kiedy reszta swiata uwaza ze napieciem bezpiecznym jest 24V
nasze polskie przepisy bezpieczenstwa sa bardzo dobre tylko z ich przestrzeganiem jakos ciezko
wiem jedno mam nowoczesna instalacje w miedzi z nowymi stalowymi grzejnikami mam piec na ekogroszek i mam instalacje otwarta
chociaz moglbym bardzo prosto zrobic zamkneta i wstawic pikla zaworow bepieczenstwa tylko ze te zawory jak nie pykasz nimi regularnie lubia zarosnac a kazda elektronika moze sie popsuc
wyobrazcie sobie taka sytuacje psuje sie czesc sterownika i nie dosc ze zle wskazuje temp pieca to jeszcze nie wlacza pompy
co sie dzieje piec osiaga 95C i wtedy powinien zadzialac wylacznik STB
jak zadziala pol biedy jak nie zadziala mozemy liczyc juz tylko na zawor bezpieczenstwa jak zadziala dobrze jak nie zadziala bum
teraz rozpaczmy sytuacje kiedy wylacznik STB zadziala
w nowoczesnych instalacjach jest bardzo malo wody i nie dziala ona grawitacyjnie wiec mimo ze wylacznik STB wylaczyl nam elektronike pieca
temp dalej idzie w gore i moze spokojnie przekroczyc 120C i tu znowu musimy liczyc na zawor bezpieczenstwa

czy stwarzanie takiego ryzyka jest warte 1000zł ?
bo tyle zregoly kosztuje wymiennik z montazem
ja twierdze ze nie bo majac instalacje otwarta woda w poiecu sie wygotuje i tyle co najwyzej piec sie zniszczy ale nie stracicie zdrowia lub zycia
te 1000zł moze wam ocalic zycie zastanowcie sie

wiem ze nie wszystkich przekonam no bo przeciez tyle rzeczy musi zawiesc zeby stalo sie nieszczescie ale niestety takie rzeczy sie zdazaja
i tak patrzac na wiekszosc katastrof czlowiek nie moze wyjsc z podziwu
ile rzeczy musialo pojsc nie tak zeby doszlo do katastrofy
a jednak tak sie stalo - polecam cykle o katastrofach na discovery i national geographic

Polimet
18-11-2006, 22:03
wiecie niema co sie opierac na przepisach w innych krajach
np w chinach dopuszczone do użytku byly kaski slomiane :o
a jeszcze w innym kraju (niepamietam jakim) dopuszczone jest instalowanie
kotlow gazowych w piwnicy umieszczonej ponizej gruntu przy zasilaniu propanem :o
a jeszcze w innym kraju napiecie bezpieczne to 48V (rosja) kiedy reszta swiata uwaza ze napieciem bezpiecznym jest 24V
nasze polskie przepisy bezpieczenstwa sa bardzo dobre tylko z ich przestrzeganiem jakos ciezko
wiem jedno mam nowoczesna instalacje w miedzi z nowymi stalowymi grzejnikami mam piec na ekogroszek i mam instalacje otwarta
chociaz moglbym bardzo prosto zrobic zamkneta i wstawic pikla zaworow bepieczenstwa tylko ze te zawory jak nie pykasz nimi regularnie lubia zarosnac a kazda elektronika moze sie popsuc
wyobrascie sobie taka sytuacje psuje sie czesc sterownika i nie dosc ze zle wskazuje temp pieca to jeszcze nie wlacza pompy
co sie dzieje piec osiaga 95C i wtedy powinien zadzialac wylacznik STB
jak zadziala pol biedy jak nie zadziala mozemy liczyc juz tylko na zawor bezpieczenstwa jak zadziala dobrze jak nie zadziala bum
teraz rozpaczmy sytuacje kiedy wylacznik STB zadziala
w nowoczesnych instalacjach jest bardzo malo wody i nie dziala ona grawitacyjnie wiec mimo ze wylacznik STB wylaczyl nam elektronike pieca
temp dalej idzie w gore i moze spokojnie przekroczyc 120C i tu znowu musimy liczyc na zawor bezpieczenstwa

czy stwarzanie takiego ryzyka jest warte 1000zł ?
bo tyle zregoly kosztuje wymiennik z montazem
ja twierdze ze nie bo majac instalacje otwarta woda w poiecu sie wygotuje i tyle co najwyzej piec sie zniszczy ale nie stracicie zdrowia lub zycia
te 1000zł moze wam ocalic zycie zastanowcie sie

wiem ze nie wszystkich przekonam no bo przeciez tyle rzeczy musi zawiesc zeby stalo sie nieszczescie ale niestety takie rzeczy sie zdazaja
i tak patrzac na wiekszosc katastrof czlowiek nie moze wyjsc z podziwu
ile rzeczy musialo pojsc nie tak zeby doszlo do katastrofy
a jednak tak sie stalo - polecam cykle o katastrofach na discowery i national geografic


Popieram!!!!!
Poza tym widziałem wiele instalacji z podłogówką działającą poprawnie w systemie otwartym.

kaczorek.
18-11-2006, 22:15
bardzo sensowne wypowiedzi ! macie racje bezpieczenstwo jet najwazniejsze!
a teraz konkretnie ... jak to wszystko pogodzic zeby za 4 lata wsztsko nie zgnilo :( przy ukladzie otwartym - jak to wyglada u was
chce ogrzewac cwu , podlogowke i kaloryfery

Polimet
18-11-2006, 22:19
bardzo sensowne wypowiedzi ! macie racje bezpieczenstwo jet najwazniejsze!
a teraz konkretnie ... jak to wszystko pogodzic zeby za 4 lata wsztsko nie zgnilo :( przy ukladzie otwartym - jak to wyglada u was
chce ogrzewac cwu , podlogowke i kaloryfery


Zamontować naczynie wzbiorcze jak najwyżej, każdy metr to 0,1bara

ghostt
18-11-2006, 22:29
co zrobic ? aby nie zgniło ?
nie wymieniac wody w ukladzie to wszystko
jesli nasz gdzie i zastosujesz spore naczynie wzbiorcze nie będziesz musiał dopuszczac wody przez kilka sezonow
ja sie nie obawiam korozji pieca i grzejników bo tylko to moze zgic
tu istnieje jeszcze 1 aspekt sprawy o jakim nikt nie mówi
zastanówmy się nad taką sytuacją
psuje ci się piec przyjeżdża serwis i co widzi ? naczynie przeponowe
czyli piec w układzie zamkniętym i co się dzieje ? z miejsca tracisz gwarancje na piec
bo chyba każdy producent pieca na paliwo stale pisze w gwarancji ze piec musi działać w instalacji otwartej

Mały
18-11-2006, 22:36
przepisy nie są stare, tak po prostu jest bezpiecznie, w każdej instrukcji od peca na ekogroszek jest taki zapis. ja mam instalację zgodną z przepisami OTWARTĄ.

Naprawdę niepotrzebne ryzyko.Jakiś czas temu na pomorzu był przypadek rozerwania pieca co(zwykły dolnego spalania) w instalacji z naczyniem przeponowym.Właścicielowi eksplodował w twarz i gość się ugotował żywcem.
:( :(
W zeszłym roku był niejeden wypadek na Pomorzu w tym dwa w samym Wejherowie. Cudem nikomu nic sie nie stało.
Ale jak napisałem kiedyś - skoro ktoś jest na tyle głupi żeby ryzykować życie i zdrowie swoich bliskich... to jego sprawa.
Nie zdarzy sie 1000 razy a zdarzy się 1001 raz.
Swoją drogą ciekawy tekst wyżej "Można zastosować układ dopuszczania zimnej wody do instalacji wrazie czego" zwłaszcza na gotujący się kocioł.

kaczorek.
19-11-2006, 01:07
dobra... nie rozpisujcie się juz ze tak nie powino byc bo ta kwestia jest juz zamknieta - MA BYC BEZPIECZNIE - czyli uklad otwarty i co dalej ...

greg98
19-11-2006, 09:41
można pogodzić uykład otwarty z układem zamkniętym wtedy piec byłby zainstalowany w układzie otwartym i poprzez płytowy wymiennik ciepła energia cieplna była by przekazywana do układu zamkniętego ciśnieniowego 8)

tak wiem bo instalator o tym mowil ale zaznaczyl ze na wymmienniku sa rowniez straty a dobry wymiennik kosztuje w granicach 3 tys :o

Wymiennik na ok 30 kW można kupić na allegro za ok 500zł:
http://www.allegro.pl/item140702503_alfa_laval_wymiennik_ciepla_typ_cb26 _24h.html

ghostt
19-11-2006, 10:29
dobra... nie rozpisujcie się juz ze tak nie powino byc bo ta kwestia jest juz zamknieta - MA BYC BEZPIECZNIE - czyli uklad otwarty i co dalej ...

co dalej ? dalej to musisz sie zastanowic czy robisz uklad utwarto zamkniety z wymiennikiem plytowym
czy ktos bedzie ci umial zrobic i ustawic instalacje otwarta z podlogowka
ja np w przyszlym roku zamiezam zrobic remont kuchni i lazienki i chce tam dac podlogowke uklad zostawie otwarty i nie przewiduje zadnych problemow 8)

kaczorek.
19-11-2006, 12:25
dac podlogowke uklad zostawie otwarty i nie przewiduje zadnych problemow 8)

hmm a ja slyszalem ze podlogówka w układzie otwartym nie ma sensu :-? ale czy tak jest ... dobrze by bylo jak by sie wypowiedzial jakis instalator

ewoo
19-11-2006, 13:03
dac podlogowke uklad zostawie otwarty i nie przewiduje zadnych problemow 8)

hmm a ja slyszalem ze podlogówka w układzie otwartym nie ma sensu :-? ale czy tak jest ... dobrze by bylo jak by sie wypowiedzial jakis instalator

Robiłem instalacje z kotłami węglowymi z grzejnikami i podłogówką Dziąłają bardzo dobrze nie ma problemów a jest to zrobione tak.
Kocioł węglowy w układzie TYLKO OTWARTYM pompa obiegowa do tego zrobiony mieszacz składający się z pompy zaworu termostatycznego z kapilarą i termostatu zabezpieczającego przed przegrzaniem podłogówki. Zaletą tego systemu jest to że przy zmianie temperatury na kotle temp na podłogówkę jest cały czas jednakowa a dodatkowo przy niespodziewanym wzroście temp. na kotle nie ma niebezpieczeństwa przegrzania podłogi. Mozna to zrobić też jak radzą koledzy przez wymiennik wtedy instalacja będzie zabezpieczona przed dostępem tlenu, ale co do tego mam swoje zdanie bo często wycinam nawet ponad 30 letnie inst z rur stalowych i nie widzę tam żadnych śladów korozji. I pamiętaj węglówka w ukł zamkniętym to brak gwarancji.a i jeszcze jedno 25 stopni na podłogówke to nie za mało? :wink:

vanderbobo
19-11-2006, 18:05
dac podlogowke uklad zostawie otwarty i nie przewiduje zadnych problemow 8)

hmm a ja slyszalem ze podlogówka w układzie otwartym nie ma sensu :-? ale czy tak jest ... dobrze by bylo jak by sie wypowiedzial jakis instalator


ja mam podłogówkę na układzie otwartym i nie mam żadnych problemów. mój instalator nawet nie wspomiał że mogą jakieś byc. Myślę że to kwestia umiejętności instalatora żeby wszystko działało ok

Mały
19-11-2006, 20:27
można pogodzić uykład otwarty z układem zamkniętym wtedy piec byłby zainstalowany w układzie otwartym i poprzez płytowy wymiennik ciepła energia cieplna była by przekazywana do układu zamkniętego ciśnieniowego 8)

tak wiem bo instalator o tym mowil ale zaznaczyl ze na wymmienniku sa rowniez straty a dobry wymiennik kosztuje w granicach 3 tys :o

Wymiennik na ok 30 kW można kupić na allegro za ok 500zł:
http://www.allegro.pl/item140702503_alfa_laval_wymiennik_ciepla_typ_cb26 _24h.html
Z tym akurat bym się dobrze zastanowił...brak informacji ile płyt, zdjęcie naklejki informacyjnej niewyraźne...
Dobrany wymiennik to koszt ok. 600-650 zł, do tego śrubunki, pompa itp 1000-1500zł w zależności od dodatków.Włącznie ze sterownikiem.

Mały
19-11-2006, 20:29
dac podlogowke uklad zostawie otwarty i nie przewiduje zadnych problemow 8)

hmm a ja slyszalem ze podlogówka w układzie otwartym nie ma sensu :-? ale czy tak jest ... dobrze by bylo jak by sie wypowiedzial jakis instalator
Jeśli ktoś Ci tak powie zapytaj "dlaczego"? i nie dla odpowiedzi" bo nie", tylko konkrety...

1950
19-11-2006, 20:47
zmień instalatora

kaczorek.
19-11-2006, 23:25
ale jak to ma wygladać do calej instalacji co ma byc wymiennik czy tylko do podlogowki ??? a kaloryfery ???

Mały
19-11-2006, 23:27
ale jak to ma wygladać do calej instalacji co ma byc wymiennik czy tylko do podlogowki ??? a kaloryfery ???
Jeśli uprzesz się na układ zamknięty, to po jednej stronie :kocioł, naczynie przelewowe, pompa, zawory automatyka kotła.
A po drugiej cała reszta.

kaczorek.
19-11-2006, 23:38
Jeśli uprzesz się na układ zamknięty, to po jednej stronie :kocioł, naczynie przelewowe, pompa, zawory automatyka kotła.
A po drugiej cała reszta.

nie no... juz napisalem ze uklad bedzie otwarty.
rozumeim ze podlogówke trzeba podlaczyc w ukladzie zamknietym poprzez wymiennik.
pytanie teraz co z kaloryferami czy tez w ukladzie zamknietym za wymiennikiem czy w ukladzie otwartym pieca i czy jak podlaczy sie to w ten sposob czy tego nie trafi za 3 lata ...

ghostt
20-11-2006, 07:27
nie nie rozumiesz
albo cała instalacja przez wymiennik albo cała otwarta
nie ma sesu oddzielac tylko podlogowke przez wymiennik
z tego co wiem cala checa z podlogowka polega na tym ze nie moze miec za wysokiej temp a tak pozatym podlogowka to taki wielki grzejnik tylko lezacy poziomo - zadne czary
trzeba prawidlowo zaprojektowac instalacje odpowiednio dobrac przekroje i tyle - jak niemasz o tym pojecia to znajdz instalatora ktory podejmie sie tego albo doedukuj sie sam i szczerze odradzam instalatora ktory sam proponuje uklad zamkniety bez wymiennika a za wymiennik zada 3000zł
jesli bedziesz mial watpliwosci co do instalatora popros o schemat instalacji jaki chce zalozyc i wklej go na forum
jest tu kilku naprawde swietnych fachowcow i sprzawdza ci to co chce ci zalozyc instalator

kaczorek.
20-11-2006, 08:41
a no widzisz wystarczy jasno napisac ze wszystko albo na otwartym ukladzie albo wszystko za wymiennikeim 8) przyznaje ze w tych sprawach ciemny jestem :roll:

piejar
20-11-2006, 10:23
U siebie robię podłogówke i grzejniki na układzie otwartym. Nie boję się o korozję - w końcu można dodać jakiegoś tam inhibtora i to powinno ją ograniczyć. Jak zrobisz zamknięty i zobaczy to serwis kotła to masz po gwarancji. Przedstawiciel producenta kotłów mówił że dla niego ważne są 2 rzeczy: układ otwarty i zawór 3 lub 4 drożny do ochrony przed zimnym powrotem. Jak to jest to nie ma problemów z gwarancją. Nie rozumiem dlaczego podłogówka ma być nieskuteczna na układzie otwartym. No chyba że dajesz 25 deg C na zasilaniu - wtedy z pewnością nie dogrzejesz. Zakłada się, że max temperatura na powierzchni podłogówki to 29 degC a żeby ją uzyskać to trzeba zasilić raczej wyższą temperaturą. Teoria mówi, że nie należy puszczać wody cieplejszej niż 50-55 degC.

greg98
20-11-2006, 21:01
Z tym akurat bym się dobrze zastanowił...brak informacji ile płyt, zdjęcie naklejki informacyjnej niewyraźne...
Dobrany wymiennik to koszt ok. 600-650 zł, do tego śrubunki, pompa itp 1000-1500zł w zależności od dodatków.Włącznie ze sterownikiem.

Eee... To tylko przykład był.
Co do ceny to strzał w dziesiątkę- właśnie tyle mnie to wyszło :-)

greg98
20-11-2006, 21:02
Przedstawiciel producenta kotłów mówił że dla niego ważne są 2 rzeczy: układ otwarty i zawór 3 lub 4 drożny do ochrony przed zimnym powrotem. Jak to jest to nie ma problemów z gwarancją.


Hmm.. A co jeśli ktoś ma wymiennik ?
Uzna gwarancje, czy nie ?

jacekaqua
20-11-2006, 21:14
powiem wam jaki jest problem z podłogówką i układem otwartym,poprostu opór podłogówki jest większy niż wysokość naczynia wzbiorczego i dzieje się tak że pompa nie jest w stanie przepchnąć obwodu rury ,należy odpowiednio połączyć naczynie :lol:

ghostt
20-11-2006, 21:33
Przedstawiciel producenta kotłów mówił że dla niego ważne są 2 rzeczy: układ otwarty i zawór 3 lub 4 drożny do ochrony przed zimnym powrotem. Jak to jest to nie ma problemów z gwarancją.


Hmm.. A co jeśli ktoś ma wymiennik ?
Uzna gwarancje, czy nie ?

oczywiscie ze uzna bo kociol pracuje w ukladzie otwartym :lol:

kaczorek.
20-11-2006, 23:59
powiem wam jaki jest problem z podłogówką i układem otwartym,poprostu opór podłogówki jest większy niż wysokość naczynia wzbiorczego i dzieje się tak że pompa nie jest w stanie przepchnąć obwodu rury ,należy odpowiednio połączyć naczynie :lol:
kolega się nie podśmiechuje :wink: (przepraszam) tylko napisze jak odpowiednio

ghostt
21-11-2006, 00:17
oo jeszcze ciekawa wypowiedz znalazlem na innym forum dotyczaca instalacji pieca na paliwa stale w ukladzie zamknietym

user sekom napisal


Witam, jestem również producentem takich kotłów.

Jeżeli chodzi o instalację, to musi być otwarta, tego wymagają Polskie Normy i bezpieczeństwo. Teoretycznie mogę powiedzieć, że kocioł z podajnikiem nie powinien zagotować wody, ale z doświadczenia z klientem (do dzisiaj nie wiem jakim cudem zagotował wodę, ale stało się, uszkodził sterownik) wiem, że jest to możliwe. Wytłumaczę Ci dlaczego należy instalować kocioł w instalację otwartą, nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Względy bezpieczeństwa pomijam całkowicie jak i wymogi Polskich Norm, bo do większości i tak to nie trafia.

Jeżeli zainstalujesz kocioł na paliwa stałe w układ zamknięty, licz się z tym, że kocioł szybciej skończy żywot. Dlaczego?? Otóż w instalacji otwartej kocioł pracuje pod naturalnym ciśnieniem, zależnym od wysokości słupa wody, z regoły około 0,5 - 0,8 bar, dzięki temu nie pracują spawy. W instalacji zamkniętej ciśnienie jest wyższe, a przy rozpalaniu przekracza 1 bar. Kotły są badane na 3 bary (lub jak wolisz atmosfery), mogą chodzić w domu do ciśnienia 1,5 bara. W instalacji zamkniętej ta wartość jest przekraczana, przez co spawy mocniej pracują, co za 8lat może spowodować rozciek, albo gdy zagotujesz wodę odrazu załatwisz kocioł. Inaczej mówiąc do instalacji zamkniętej teoretycznie nadaje się kocioł spawany na okrągło, bo w takim spawy pracują najmniej.

piejar
21-11-2006, 07:30
oczywiscie ze uzna bo kociol pracuje w ukladzie otwartym :lol:
Dokładnie tak.
Jeżeli chodzi o przepychanie wody przez podłogówkę to na moje wyczucie (a jestem zaledwie domorosłym fachowcem) pompka da sobie radę bo musi. Pompy obiegowe nie służą do podnoszenia wody ale do wymuszenia jej ruchu - to takie wiatraczki do wody. Te pompy nie są szczelne - dmuchnijcie sobie z jednej czy drugiej strony. Jednak przy projektowaniu podłogówki trzeba pamiętać żeby pętle nie były horrendalnie długie bo wtedy woda popłynie sobie tymi krótszymi pętelkami. Oczywiście można wyregulować przepływy ale to nie zawsze zapewni sukces tzn odpowiednie ciepełko.

greg98
21-11-2006, 17:35
oczywiscie ze uzna bo kociol pracuje w ukladzie otwartym :lol:
Dokładnie tak.


No, ale co z zaworem czterodrogowym ?
Ja przepraszam, że tak drążę, ale mnie ten temat trapi..
A swoją drogą, to chyba żaden z producentów nie przewidział takiego układu i sterowani nim. Chodzi mi o sterowanie pompami (dwiema) na obiegu pierwotnym (ukł. otwarty) i zamkniętym. Moim zdaniem ze sterownika kotłów powinny być trzy wyjścia na pompy:
1 na obieg pierwotny,
2 na co-obieg zamknięty,
3 na pompę cwu
U mnie to wygląda tak, że na przekaźniku jest spięta 1 z 2 i 1 z 3
Działa super, ale z kombinacjami a w zasadzie mogłoby być prościej

Vas
21-11-2006, 17:46
A czy ktoś po krótce mólby uściślić jakie korzyści płyną z układu zamkniętego? Wtedy będzie można wymiernie policzyć czy to wogóle ma ekonomiczne uzasadnienie?
Oczywiscie bezpieczeństwa zdrowia a nawet życia nie da się wycenić, ale np żywotnść pieca już tak.

Polimet
21-11-2006, 18:07
oczywiscie ze uzna bo kociol pracuje w ukladzie otwartym :lol:
Dokładnie tak.


No, ale co z zaworem czterodrogowym ?
Ja przepraszam, że tak drążę, ale mnie ten temat trapi..
A swoją drogą, to chyba żaden z producentów nie przewidział takiego układu i sterowani nim. Chodzi mi o sterowanie pompami (dwiema) na obiegu pierwotnym (ukł. otwarty) i zamkniętym. Moim zdaniem ze sterownika kotłów powinny być trzy wyjścia na pompy:
1 na obieg pierwotny,
2 na co-obieg zamknięty,
3 na pompę cwu
U mnie to wygląda tak, że na przekaźniku jest spięta 1 z 2 i 1 z 3
Działa super, ale z kombinacjami a w zasadzie mogłoby być prościej


Obieg otwarty piec-wymiennik jest realizowany przez pompę która posiada własne sterowanie tylko temperaturą.Dopiero pompy CO i CW są sterowne ze sterownika kotła.

www.polimet.pl

Janussz
21-11-2006, 18:43
A czy ktoś po krótce mólby uściślić jakie korzyści płyną z układu zamkniętego? Wtedy będzie można wymiernie policzyć czy to wogóle ma ekonomiczne uzasadnienie?
Oczywiscie bezpieczeństwa zdrowia a nawet życia nie da się wycenić, ale np żywotnść pieca już tak.
Wg mnie korzyści na minus. Mogą być minusowe korzyści? :lol: :lol: :lol:
O życiu i zdrowiu wspomniałeś. Żywotność kotła w najlepszym wypadku skróci się trzykrotnie.
W najlepszym, bo już podczas pierwszego palenia może go trafić szlag nie wspominając o nas samych.

ewoo
21-11-2006, 20:53
A czy ktoś po krótce mólby uściślić jakie korzyści płyną z układu zamkniętego? Wtedy będzie można wymiernie policzyć czy to wogóle ma ekonomiczne uzasadnienie?
Oczywiscie bezpieczeństwa zdrowia a nawet życia nie da się wycenić, ale np żywotnść pieca już tak.

Jeśli kocioł w ukł. zamkniętym to korzyści takie jak pisze Janussz.
Jeśli kocioł w otwartym a inst. za wymiennikiem w zamkniętym to korzyścią jest to że trwałość inst wzrośnie przykładem może być to że woda nie ma kontaktu z atmosferą i nie ma zjawiska przenikania tlenu do instalacji a co za tym idzie zmniejszone niebezpieczeństwo korozji w instalacji, innym może być to że nie odparowuje woda z inst. i nie trzeba jej uzupełniać czyli nie doładowujesz kamienia kotłowego do inst. Czy są to korzyści finansowe przelicz sam.

greg98
21-11-2006, 20:55
Obieg otwarty piec-wymiennik jest realizowany przez pompę która posiada własne sterowanie tylko temperaturą.Dopiero pompy CO i CW są sterowne ze sterownika kotła.

www.polimet.pl

Nie widzę sensu.
Sterownik kotła pozwala mi ustawić temp załączenia pomp (co lub cwu).
To co Ty proponujesz, to dokupienie sterownika tylko dla pompy kocioł-wymiennik. Przykład:
Na sterowniku ustawiam sobie, że pompa (kocioł-wymiennik) ma się załączyć przy 60C (wiadomo dlaczego).
Po co wcześniej mam uruchamiać pompę co (we wtórnym układzie ustawioną np. na 45C) skoro i tak nie będzie czym grzać, bo wcześniej nie ruszyła pompa kocioł-wymiennik ?
Logicznym wydaje się takie połączenie pomp układu co i kocioł-wymiennik, żeby załączały się równocześnie według ustawień sterownika kotła.
Tylko, że wtedy na grzejnikach mamy coś około 60C. Zawsze.
Pytanie, jak zrobić tak, żeby na grzejniki szła temp. niższa.

greg98
21-11-2006, 21:01
Ja przepraszam, że tak nieco odbiegłem od tematu, chętnie bym się przeniósł z tymi pytaniami nie dotyczącymi wątku, tylko nie wiem gdzie :oops:

ewoo
21-11-2006, 21:10
Obieg otwarty piec-wymiennik jest realizowany przez pompę która posiada własne sterowanie tylko temperaturą.Dopiero pompy CO i CW są sterowne ze sterownika kotła.

www.polimet.pl

Nie widzę sensu.
Sterownik kotła pozwala mi ustawić temp załączenia pomp (co lub cwu).
To co Ty proponujesz, to dokupienie sterownika tylko dla pompy kocioł-wymiennik. Przykład:
Na sterowniku ustawiam sobie, że pompa (kocioł-wymiennik) ma się załączyć przy 60C (wiadomo dlaczego).
Po co wcześniej mam uruchamiać pompę co (we wtórnym układzie ustawioną np. na 45C) skoro i tak nie będzie czym grzać, bo wcześniej nie ruszyła pompa kocioł-wymiennik ?
Logicznym wydaje się takie połączenie pomp układu co i kocioł-wymiennik, żeby załączały się równocześnie według ustawień sterownika kotła.
Tylko, że wtedy na grzejnikach mamy coś około 60C. Zawsze.
Pytanie, jak zrobić tak, żeby na grzejniki szła temp. niższa.

Nie rozumiem czemu zawsze 60 st. przecierz temp. włączenia pompy można ustawić np. na 35 st.

greg98
21-11-2006, 21:17
Nie rozumiem czemu zawsze 60 st. przecierz temp. włączenia pompy można ustawić np. na 35 st.

Czyli dopuszczasz pracę kociołka od temp.35C ?
No tak, ale jak to się ma do temp. w jakiej powinien pracować kociołek -60C

Czyli tak- czekam aż woda w kotle będzie na 60C i dopiero wtedy mogę uruchomić pompę kocioł - wymiennik.

ewoo
21-11-2006, 21:38
Nie rozumiem czemu zawsze 60 st. przecierz temp. włączenia pompy można ustawić np. na 35 st.

Czyli dopuszczasz pracę kociołka od temp.35C ?
No tak, ale jak to się ma do temp. w jakiej powinien pracować kociołek -60C

Czyli tak- czekam aż woda w kotle będzie na 60C i dopiero wtedy mogę uruchomić pompę kocioł - wymiennik.

Nie dokońca o to mi chodzi. bo jeśli rozgrzejesz kocioł do 60 st i włączysz pompę to na kocioł wpłynie zimna woda gwałtownie go schładzając a jest to niezdrowe dla kotła

ewoo
21-11-2006, 21:50
Jeśli chcesz aby kocioł był wygrzany na 60st. a na grzejniki chcesz mniej to za kotłem zawór czterodrożny i na wymiennik puścisz mniejszą temp.

Polimet
21-11-2006, 22:29
Obieg otwarty piec-wymiennik jest realizowany przez pompę która posiada własne sterowanie tylko temperaturą.Dopiero pompy CO i CW są sterowne ze sterownika kotła.

www.polimet.pl

Nie widzę sensu.
Sterownik kotła pozwala mi ustawić temp załączenia pomp (co lub cwu).
To co Ty proponujesz, to dokupienie sterownika tylko dla pompy kocioł-wymiennik. Przykład:
Na sterowniku ustawiam sobie, że pompa (kocioł-wymiennik) ma się załączyć przy 60C (wiadomo dlaczego).
Po co wcześniej mam uruchamiać pompę co (we wtórnym układzie ustawioną np. na 45C) skoro i tak nie będzie czym grzać, bo wcześniej nie ruszyła pompa kocioł-wymiennik ?
Logicznym wydaje się takie połączenie pomp układu co i kocioł-wymiennik, żeby załączały się równocześnie według ustawień sterownika kotła.
Tylko, że wtedy na grzejnikach mamy coś około 60C. Zawsze.
Pytanie, jak zrobić tak, żeby na grzejniki szła temp. niższa.

No tak ale gdy sterownik kotła realizuje program"priorytet CW" to pompa kocioł-wymiennik zatrzyma się....
W układzie elektrycznym który proponujesz układ CW musiał by działać jeszcze przed wymiennikiem i wtedy będzie ok.

minkiel
21-11-2006, 23:19
wlasnie dzis kupilem taki wymienik plytowy o mocy 11-18 kw , 15 plytowy piec ma jakies 10 kw. powino byc ok. koszt 600 . firma chyba z gdanska.
:D

niedzio
22-11-2006, 12:44
Ja dołączam się z takimi pytaniami.
Planuję również piec na ekogroszek, chcę żeby pracował w układzie otwartym z wymiennikiem (kami) płytowymi.
Rozumiem, że powinienem mieć 2 niezależne wymienniki płytowe do CO i CWU, czy tak ?
Jakiej mocy powinny być takie wymienniki, kocioł 25 kW, powierzchnia ogrzewana 160 m2 ?
I jeszcze jedno, czy przy układzie otwarto-zamkniętym (poprzez wymienniki) naczynie wzbiorcze do układu otwartego kotła powinno być też możliwie najwyżej, czy np. może być pod sufitem w kotłowni ?

ZakWr
22-11-2006, 17:47
A jakie grzejniki dać do takiego układu otwartego? Bo wiadomo że płytowe tracą najczęściej gwarancję. Co więc zostaje? aluminiowe? regulusy?

greg98
22-11-2006, 18:33
No tak ale gdy sterownik kotła realizuje program"priorytet CW" to pompa kocioł-wymiennik zatrzyma się....
W układzie elektrycznym który proponujesz układ CW musiał by działać jeszcze przed wymiennikiem i wtedy będzie ok.

No i ja tak sobie pozwoliłem za radą instalatora tak zrobić.
Pompa kocioł-wymiennik chodzi zawsze (od określonej temp.) czy to zapotrzebowanie jest na cwu, czy na co.
Ważna uwaga - zasilanie zbiornika cwu odbywa się poprzez układ co-zamknięty. Po prostu gdy jest zapotrzebowanie cwu, to załącza się pompa cwu, otwiera elektrozawór i oczywiście chodzi pompa kocioł- wymiennik.
W przypadku gdy jest zapotrzebowanie na co, elektrozawór na nitce do cwu jest zamknięty, pompa cwu wyłączona, a włączona zostaje pompa co i oczywiście pompa kocioł - wymiennik.
Problem mam jedynie w czasie startu -kociołek potrafi się "wychłodzić" do 48st i dopiero po czasie dochodzi do 66. No i oczywiście z temp. zasilania podawaną na grzejniki...

greg98
22-11-2006, 18:36
Ja dołączam się z takimi pytaniami.
Planuję również piec na ekogroszek, chcę żeby pracował w układzie otwartym z wymiennikiem (kami) płytowymi.
Rozumiem, że powinienem mieć 2 niezależne wymienniki płytowe do CO i CWU, czy tak ?
Jakiej mocy powinny być takie wymienniki, kocioł 25 kW, powierzchnia ogrzewana 160 m2 ?
I jeszcze jedno, czy przy układzie otwarto-zamkniętym (poprzez wymienniki) naczynie wzbiorcze do układu otwartego kotła powinno być też możliwie najwyżej, czy np. może być pod sufitem w kotłowni ?

Ja mam jak napisałem wyżej- za wymiennikiem.
Z zasilania grzejnikowego dałem nitkę z pompą i elektrozaworem zasilanie zbiornika cwu. kwestia zgrania pomp co i cwu, tak żeby chodziła tylko jedna z nich -zależnie od zapotrzebowania. No i oczywiście zablokowanie przepływu na nitce cwu (elektrozawór) gdy nie chcemy podgrzewać zasobnika.

ghostt
22-11-2006, 21:54
greg98 wszystko fajnie tylko poco jak dales 2 pompe wsadziles elektrozawor ? to nieco przerost tresci nad forma
zregoly daje sie albo zawor albo 2 pompe

kaczorek.
22-11-2006, 22:04
no to juz zupełnie nic nie wiem :(

ale zauwazyłem pare fajnych pytań
1. czy grzanie cwu odbywa sie tez przez wymiennik ?
bo (sry) ktoś napisł ze ma w ukladzie zamknietym :o
2.czy w przypadku ukladu otwartego- pieca naczynie wzbiorcze moze być w kotłowni przy suficie ???

minkiel
22-11-2006, 23:35
ja tez poskladalem taka instalacie a czy dobrze ?
sterowanie rozwiazalem tak
1.uklad otwarty
-piec weglowy 10 kw
- pompa "a"naczynie wyrownawcze
-wymiennik 15 kw

2. uklad zamkniety
-piec gazowy 2 funkcie
-pompa "b"w piecu orginalna
-pompa "c" dodatkowa
-wymiennik w/w
-instalacia do co
pompa "a" i "c" pracuja jednoczesnie w momencie palenia w weglowym .piec gazowy wlaczona tylko funkcja cw
pompy a i c sterowane sa włacznikiem temperaturowym np. 30 sto.
w momencie uzywania wegluwki pompa "b" obsluguje tylko cw
mam nadzieje ze jest ok bo proba dopiero w sobote


'b





-

greg98
23-11-2006, 16:44
greg98 wszystko fajnie tylko poco jak dales 2 pompe wsadziles elektrozawor ? to nieco przerost tresci nad forma
zregoly daje sie albo zawor albo 2 pompe

Dlatego, że sama pompa nie stanowi oporu i póki nie było elektrozaworu, to woda skracała sobie obieg grzejąc mi w kółko cwu, a na grzejniki jak szła, to marna resztka.
Zresztą to się zgadza także u kolegi, który nie ma odcięcia nitki cwu woda w zbiorniku pulsuje mu od 40 do 60st, bez żadnego wpływu ustawień na kotle.

ewoo
23-11-2006, 21:51
greg98 wszystko fajnie tylko poco jak dales 2 pompe wsadziles elektrozawor ? to nieco przerost tresci nad forma
zregoly daje sie albo zawor albo 2 pompe

Dlatego, że sama pompa nie stanowi oporu i póki nie było elektrozaworu, to woda skracała sobie obieg grzejąc mi w kółko cwu, a na grzejniki jak szła, to marna resztka.
Zresztą to się zgadza także u kolegi, który nie ma odcięcia nitki cwu woda w zbiorniku pulsuje mu od 40 do 60st, bez żadnego wpływu ustawień na kotle.

Dwie pompy równolegle przy każdej zawór zwrotny i on da ci ten opór o którym piszesz

ghostt
24-11-2006, 08:27
a jak dasz jeszcze zawor zwrotny nie równolegle z pompa tylko w szereg za pompa :D a do tego jak zastosujesz sprężynowy zawor zwrotny to wychamujesz resztkowy obieg grawitacyjny :lol:

elektrozawor jest drogi i zawodny :cry: ale jak go juz dales to 2 pompa jest niepotrzebna

kaczorek.
24-11-2006, 12:00
się rozwineło ale nie w tą strone :-?

ghostt
24-11-2006, 12:05
no to juz zupełnie nic nie wiem :(

ale zauwazyłem pare fajnych pytań
1. czy grzanie cwu odbywa sie tez przez wymiennik ?
bo (sry) ktoś napisł ze ma w ukladzie zamknietym :o
2.czy w przypadku ukladu otwartego- pieca naczynie wzbiorcze moze być w kotłowni przy suficie ???

1.cwu mozesz se podlaczyc dowolnie albo przez wymiennik albo bezposrednio do pieca czyli w ukladzie otwartym

2.naczynie wzbiorcze powinno byc jak najwyzej ale moze byc w kotlowni w tym przypadku

kaczorek.
24-11-2006, 12:14
dzięki bardzo :)

ewoo
24-11-2006, 13:11
a jak dasz jeszcze zawor zwrotny nie równolegle z pompa tylko w szereg za pompa :D a do tego jak zastosujesz sprężynowy zawor zwrotny to wychamujesz resztkowy obieg grawitacyjny :lol:

elektrozawor jest drogi i zawodny :cry: ale jak go juz dales to 2 pompa jest niepotrzebna


. Chodziło mi o wyjaśnienie jak zrobić by nie stosować elektrozaworu a uniknąć odwrócenia obiegu przez pompę c.o. gdy włączy się pompa ładująca zasobnik to miałem na myśli. Oczywiście pompa na c.o. na obejściu z zaworem różnicowym.

greg98
24-11-2006, 19:33
Chodziło mi o wyjaśnienie jak zrobić by nie stosować elektrozaworu a uniknąć odwrócenia obiegu przez pompę c.o. gdy włączy się pompa ładująca zasobnik to miałem na myśli. Oczywiście pompa na c.o. na obejściu z zaworem różnicowym.

No, nie bardzo. Ja nie walczyłem z odwrotnością obiegu, tylko ze skróconym obiegiem (przez zbiornik). Po prostu mam w obieg co wpięty obieg do cwu. Woda grzewcza krążąc wybiera krótszą drogę i idzie przez cwu, bo sama pompa do ładowania zbiornika nie stanowi oporu. Stąd pojawił się pomysł elektrozaworu odcinającego (gdy nie ma zapotrzebowania cwu) krótszą pętlę cwu. W przypadku grzania co cała woda musi płynąć wtedy przez grzejniki.
Ot i tyle. Zawory zwrotne są oczywiście potrzebne, ale nie do całkowitego zamknięcia przepływu.
Układ wygląda tak:

http://image59.webshots.com/159/1/70/47/2721170470047373709ueoEFX_ph.jpg

ghostt
25-11-2006, 01:18
szkoda ze zdjęcie sie nie wkleiło
bo naprawde niewiem o co ci chodzi
prosta zasada stosujesz zawory sprezynowe za pompami i stosujesz 2 pompy
w ten sposob ze zasilanie z pieca podlaczasz przez trójnik na wejscia obu
pomp
jesli stosujesz elektrozawor to podlaczasz je za pompa i stosujesz 1 pompe

maniek-83
15-01-2012, 21:22
witam wszystkich serdecznie czy ktos tu jeszcze zaglada? bo ja planuje sam załozyc sobie instalacie powiedzcie z doswiadczenia czy laik da rade??