PDA

Zobacz pełną wersję : We?na na poddasze



08-05-2003, 10:55
Przygotowuję się do ocieplenia poddasza. Mam zamiar kupić wełnę i znalazłem dosyć dobrą ofertę na zakup wełny rozprężnej ISOVER. Chciałbym się dowiedzieć odnośnie spostrezeżeń na jej temat, jakie są z nią problemy bądż jakie ma ona zalety podczeas układania i później w eksploatacji

08-05-2003, 16:44
jest dobra pod warunkiem rze bedzie odpowiednio gruba ,17cm ifolia paroszczelna.

09-05-2003, 10:10
Przepraszam ale nie mogę. Proszę popraw to "rze".

09-05-2003, 10:31
On 2003-05-09 11:10, Anonymous wrote:
Przepraszam ale nie mogę. Proszę popraw to "rze".

No to ja też nie mogę, ale też popraw to "spostrezeżeń ".
Chociaż? - w końcu to nie klasówka z polskiego?
No, a na temat: ocieplasz na poddaszu strop czy dach?

09-05-2003, 14:34
Ocieplam poddaasze mieszkalne. wełnę myślę dać miedzy krokwie (14 cm) i pod krokwie (5 cm). Z tego co słyszałem powinno to wystarczyć. Pierwotnie planowałem dać tylko 14 ale przekonano mnie, aby jednak położyć większą warstwę wełny.
Ale w swoim pytaniu bardziej chciałem się dowiedzieć o to czy ktoś tą wełną robił i ma jakies spostrzeżenia i uwagi co do jej układania międzuy krokwiami (np jest b. krucha, łamie się sypie się itp.) oraz ewentualnie wskazać inny produkt godny polecenia

haczyk
05-06-2003, 08:50
ja układałam sama wełnę mineralną ( to był chyba toprock rockwoola) 18 cm pomiędzy krokwiami, bardzo dobrze się układało- przycinałam zawsze 1cm szerzej niż odstęp między krokwiami - trzyma się doskonale ( bo jeszcze nie wykończyłam od środka więc widzę). dojdzie jeszcze 5cm wełny więdzy profile pod płyty GK, ale to już bedą robić fachowcy

Krzys1
05-06-2003, 15:26
Ocieplam właśnie poddasze wełną ISOVER. Sypie się trochę (ale która wełna się nie sypie) trzeba pracować w rękawiczkach i masce bo kaszle się w tym pyle. Kupiłem 15 cm rozprężną i rozprężała się do 20 cm. Dodatkowo daję jeszcze 5 lub 6 cm na krokwie.

Greg_pu
16-06-2003, 19:10
Układałem Isovera 15cm między krokwiami. Rozwijanego z rolki.Potwierdzam - po docięciu o 1cm szerzej trzymie się nieżle. Wiedziałem że będę miał przerwę w wykańczaniu więc co 0,5m wbiłem w krokwię gwoździk i po przekatnej rozciągnołem dratewkę ( widziałem gdzieś w Muratorze) wytrzymało tak 2 lata i jest O.K

Jasiu
17-06-2003, 07:33
A co słyszeliście o wełnach URSA ?

Bo jak na razie nikt o nich na forum nie pisał :(

23-06-2003, 13:38
Układałem urse - robi się nią całkiem całkiem - ale sypie się podobno jak każda wełna. Jak będzie się sprawować w zimie mogę powiedzeć w przyszłym roku

tczarek
23-06-2003, 14:16
Maty ISOVER są dobrej jakości. U mnie były układane w tym roku. Wykonawca mówił, że to dobry wybór. Przestrzegał przed kupowaniem produktów w marketach tak zwanych "Firmowanych".
Np pojawiła się wełna o nazwie ECO formowana przez ISOVER. Ma gorsze parametry. Jej zaleta jest tania.
Pozdr,

Piotr_PA
24-06-2003, 09:57
Ja ocieplałem URSĄ DF 40 18 cm i w poprzek 5 cm, Jeżeli chodzi o układanie to najważniejsze musisz do rozstawu krokwi dodać po 1-2 cm z każdej strony. A i jeszcze jedno 5 w poprzek nigdy w macie - tylko płyty.
Przy tej grubości dużo lepiej wykonuje się z płyt

Marbo
25-06-2003, 09:01
Pytanie do Haczyk

Jaką szacunkowo część robocizny uda się zaoszczędzić kładąc samej
warstwę wełny między krokwiami. I czy można to wykonać w jedną osobę?

Szadam
29-06-2003, 22:13
Sam ułożylem wełnę na poddaszu. Między krokwiami 15 rokwoola, a na krokwiach 5 między stalażem ( też sam robię 8). Polecam pistolet na zszywki do łapania sznurka. Bardzo się sprawdził.
Miłwj zabawy :wink:

Kiebo
07-07-2003, 10:08
Czy ktoś wie - w jakim numerze "Muratora" jest opis ocieplenia poddasza welną mineralną?

ozy
17-07-2003, 07:20
Ja również mam pytanie.
Poddasze użytkowe, krokwie - 14 cm, zamierzam dać dwie warstwy wełny, 12 cm między krokwiami i ok. 10 cm między stelażem.
Ponieważ nię będę od razu wykańczał tzn. kładł stelaża i płyt gk. mam w związku z tym pytanie:
Czy można położyć najpierw warstwę wełny między krokwiami, zabezpieczyć to sznureczkami lub żyłką w formie kratownicy i resztę zrobić np. po 1-2 latach. Jak się to będzie zachowywało, czy nie będzie się sypać ?
Jak ułożyć wełnę - czy kłaść ją aż do samego szczytu, czy też dojść do sufitu i ułożyć między elementami konstrukcyjnymi sufitu. Nie jest to nowy dom, nie mam projektu więc nie wiem jak to się zwykle robi.
Prosze o pomoc.

Szadam
17-07-2003, 19:16
Ja również mam pytanie.
Poddasze użytkowe, krokwie - 14 cm, zamierzam dać dwie warstwy wełny, 12 cm między krokwiami i ok. 10 cm między stelażem.
Ponieważ nię będę od razu wykańczał tzn. kładł stelaża i płyt gk. mam w związku z tym pytanie:
Czy można położyć najpierw warstwę wełny między krokwiami, zabezpieczyć to sznureczkami lub żyłką w formie kratownicy i resztę zrobić np. po 1-2 latach. Jak się to będzie zachowywało, czy nie będzie się sypać ?
Jak ułożyć wełnę - czy kłaść ją aż do samego szczytu, czy też dojść do sufitu i ułożyć między elementami konstrukcyjnymi sufitu. Nie jest to nowy dom, nie mam projektu więc nie wiem jak to się zwykle robi.
Prosze o pomoc.
Myślę, że nie ma problemu z położeniem tylko wełny między krokwiami. Jeżeli chodzi o sznurki to ja stosowałem te do snopowiązałki - tanie i mocne. Pytasz czy będzie się pylić - TAK będzie. Na twoim miejscu na krokwiach rozpiołbym geowłókninie ( takią ogrodniczą bo jest stosunkowo tania) oczywiście po sznurku. Polecam takera do szczelania zszywek.
Jeżeli masz zamiar użytkować poddasze do samego szczytu to go ocieplaj, a jak nie to do sufitu.
Osobnym problemem jest twoje poszycie dachu. Chodzi o możliwość wykraplania się wody w wełnie. Jeżeli to jest stary dom to raczej nie masz foli paroprzepuszczelnej. Ale o tym to ja nie mam pojęcia. Uff. :wink:

Jarecky
17-07-2003, 20:08
Hey
Jeśli chodzi o membranę paroprzepuszczalną, a raczej o jej brak "awaryjnie" można rozpinać ją pomiędzy krokwiami (nie owijająć krokwi). Oczywiście musi to być membrana wysokoparoprzepuszczalna co najmniej 1000g/m2/24h, nie zapominając o szczelinie 3-4cm pomiedzy pokryciem dachu a membraną. Izolacja termiczna w przypadku zastosowania tej membrany może do niej przylegać. Napisałem "awaryjnie" gdyż nie jest to typowe zastosowanie tych folii (sposób układania). Pojawia się automatycznie problem z odprowadzeniem na zewnątrz wykroplonej wody z powierzchni membrany, dlatego jest to rozwiazanie nie do końca załatwiające sprawę, ale chyba jedyne w przypadku gdy pokrycie zostało już ułożone. Wychodząc z założenia, że pokrycie dachu powinno być szczelne, tak iż ewentulne podwiewanie deszczu, śniegu lub wykroplenie się wody z wnetrza nie powinny zawilgocić znacząco konstrukcji budynku (murów, krokwi) choć ryzyko takie istnieje. Pozostawiajac szczelinę, woda zostanie naturalnie odparowana z membrany.
Pozdrawiam

Szadam
17-07-2003, 20:42
Ozy no to już wiesz wszystko- do roboty :D

ozy
18-07-2003, 07:06
Jarecky, Szadam - bardzo Wam dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
Co do folii - o czym nie pisałem - fakt, dom jest stary, ale zmieniłem pokrycie dachu - jest blachodachówka, łata, kontrłata i folia wysokoparoprzepuszczalna. Póżniej będzie tak jak pisałem - przerwa powietrzna ok. 2 cm, 2 x wata, razem ok. 22 cm, folia i płyta g.k.
Pozwolę sobie jeszcze zapytać:
Jeżeli zdecyduję się na rozwiązanie, że będę docieplał do szczytu dachu to o ile w części "mieszkalnej" będzie stelaż i płyty to nie bardzo wiem co zrobić w części szczytowej. Czy też należy to wykończyć jakimś stelażem (no bo tą drugą warstwę wełny też trzeba jakoś zamocować) i płytami g.k. ???

Szadam
18-07-2003, 10:48
Ozy, trochę mnie rozumiem ostatniego twojego pytania. Jeżeli chcesz dosieplać po krokwiacz do samego szczytu i do tego płyty GK to policz : stelaż poziomy ( prostopadły do krokwi) co 40cm. Podobnie sufit. Liczy się powierzchnia. Sam szczyt i i tak trzeba jakoś zakończyć poziomym sufitem.

Jarecky
19-07-2003, 09:49
Hey :)
Jeśli dobrze rozumiem (sufit ma być podwieszany G-K ale nie ocieplony), to wystarczy w części nieużytkowej, patrząc od wewnątrz założyć paroizolacje, chroniąc w ten sposób wełnę przed zawilgoceniem przenikającym z pomieszczeń.
Pozdrawiam
Ps...
Jeśli nie o to chodzi to pytaj śmiało..co dwie głowy to nie jedna ;)

ozy
21-07-2003, 09:48
Jarecky - trafiłeś w sedno - o to dokładnie mi chodziło.
Wielkie dzieki za info.

Bogston
03-10-2003, 10:40
Folia paroizolacyjna ma być pomiędzy płytą KG i wełną. Folia powinna być szczelna ( czytałem,że należy mocować ją taśmą dwustronną- to jak przymocować płyty GK aby jej nie dziurawić ?
Czy to przesada !

Teska
03-10-2003, 19:29
Ja ocieplam strop wełna Ursa miedzy belki a płyty gk 10 cm pozniej 15 cm miedzy belki stropowe.
Razem ocieplenie 25 cm

Feft
01-11-2003, 10:54
Ja mam następujący problem: chcę dać wełnę między krokwie i do tego sznurek, ale później (za jakieś pół roku) będzie jeszcze sufit podwieszany i na nim też ma być trochę wełny. W ten sposób powstanie taki mały strych (ok. 0,5 m wysokości w najwyższym punkcie). Nie wiem, czy tej wełny między krokwiami nie powinienem czymś zasłonić z powodu jej sypania (wykluczam folię, bo będzie się po niej skraplała woda i moczyła warstwę wełny na suficie). Czy wełna już powieszona na suficie będzie się sypać i po pewnym czasie może jej większość spaść? Przestrzeń "strychu" będzie oczywiście wentylowana.

02-11-2003, 19:28
a co sadzicie o takim rozwiazaniu:
miedzy krokwie welna 18 cm nastepnie stelaz z drew a pomiedzy to styropian 2 cm i na koniec plyty g-k?

DarekRz
02-11-2003, 21:30
Styropian jako ocieplenie połaci raczej odpada, ze względu na swoją znacznie mniejszą przepuszczalność pary wodnej.
DarekRz

Jasiu
03-11-2003, 07:09
Na poddasza styropianu raczej się nie daje, bo:

1. Łatwiej wpasować między belki elastyczną wełnę niż sztywny styropian.
2. Sam styropian jest samogasnący, ale w połączeniu z drewnianą konstrukcją dachu stanowijużpewne zagrożenie w przypadku pożaru.

Wełne fajnie przytrzymuje się za pomocą cienkiego drutu stalowego przypinanego do belek za pomocą takkera.

Co do wykruszania to nie wiem. Aż tak strasznie to się nie sypie ?

03-11-2003, 18:25
Pierwszy punkt Jasiu raczej odpada, chyba jednak łatwiej przyciąć i dopasować sztywny styropian niż wełnę :-)
Drugi to święta racja...
DarekRz

marekd
03-11-2003, 22:31
witajcie
zamierzam dać wełnę dwuwarstwowo t.zn.16cm między krokwie a później 5cm między stelaż do mocowania płyt g-k .rozumiem że folia ma osłaniać wełnę przed zawilgoceniem więc powinna być położona na wełnie 5cm leżącej w stelażu. Powiedzcie jak założyć folię i do czego i czym ją przymocować,jakoś sobie tego nie wyobrażam aby folia trzymała się aluminiowego stelażu ... a może gdzieś o czyms zapomniałem..?
pozdrawiam
Marek

Jasiu
04-11-2003, 07:30
są taśmy dwustronnie klejące
można też takerem do profilu
w sumie to długo trzymać się nie musi - parę minut od przyłożenia do przykręcenia płyty GK

Teska
08-11-2003, 20:36
u mnie folie paroszczelna aluminiowa z jednej strony jest folia, z drugiej aluminium.. przyklejali tasma obustroonie klejona, a płyty gk mocowano do stelaza....

09-11-2003, 08:35
Witam, mam detaliczne pytanko w sprawie welny. Jesli ulozyc np. 15 cm miedzy krokwiami oraz 5 cm poprzecznie miedzy stelazem dla plyt gk to gdzie i w jaki sposob umiescic folie paroszczelna. Jesli umieszcze ja na stelazu to bedzie przylegac do plyt gk, a to chyba niedobrze.

Sylwek

Jasiu
10-11-2003, 11:51
Dlaczego źle ?

Ta folia ma tylko chronić wełnę przed wilgocią bytową z wnętrza budynku. Nie musi być w żaden sposób oddylatowana od płyt GK. Zbieranie wilgoci nie grozi bo 1,2 cm płyta GK bez problemu odparuje nadmiar wilgoci do wnętrza (no chyba ,że zrobimy permanentną łaźnie turecką ;))

Wg.zaleceń producentów folia konieczna jest w pomieszczeniach mokrych (łazienki, itp...), a w pozostałych opcjonalna - tzn można dać ale nie trzeba.

13-11-2003, 12:46
Dzieki Jasiu za info, juz wszystko jasne.

Sylwek

21-11-2003, 14:33
witajcie,mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wełny między krokwiami a mianowicie : czy kładąc wełne szerokości 20 cm między krokwie o grubości również 20 cm mogę zachować szczelinę 2cm odpowiednio ściskając wełnę?
I oczywiście później kolejną warstwe 5 cm zakrywającą krokwie ..

pozdr.
Marek

21-11-2003, 14:34
sorki nie mogę się zalogować to ja czyli marekd
pozdr.

Jasiu
24-11-2003, 07:57
Jeśli zastosujesz membrane wysokoparoprzepuszczalną (np.: corotop > 1300 g/m2) to nie musisz zostawiać szczeliny mędzy membraną a wełną. Powyższa rada pochodzi z jakiejś ulotki informacyjnej.

marekd
24-11-2003, 09:49
dzięki Jasiu

Griszka
24-11-2003, 10:41
ja też nie dawałem szczeliny. Mam folię Tyvek (z centkami).
Szczelina jest oczywiście porządana,ale moim zdaniem umożliwia rozwój robali w wełnie (jak się dostaną) lub myszy (miałem u siebie pomiędzy wełną a paroizolacją) ale (na szczęscie) szlag ją trafił.

pzdr

drummer
27-11-2003, 11:51
Hej

A co powiecie na 20 cm wełny między krokwie 24x4 cm - zostaje do deskowania szczelina 4 cm na wentylowanie. Moze stworzą się mostki termiczne ale grubość drewna 24 cm to też przecież niezła izolacja. Nie planuje dawać wełny w poprzek krokwi - robią tak w Kanadzie dość długo i jest OK no i taniej dla mnie.
Słyszałem ze myszy robią gniazda w wełnie mineralnej a w szklanej raczej nie - bo ostrzejsza - drobinki szkła. Co Wy na to

11-12-2003, 12:52
Skorzystam i ja z waszych porad. Mam dach pokryty blachodachówką, pod nią jest papa, natomiast pod papą deski 2cm. Moje pytanie, czy muszę położyć jakąś folię paraizolacyjną, bo zamierzam ocieplić poddasze i później je użytkować. Do ocieplenia chcę zastosować wełnę mineralną URSA-DF-40, o grubości 10 cm, czy to wystarczy
Lord Vader :evil: :evil:

Lord Vader
11-12-2003, 12:57
Skorzystam i ja z waszych porad. Mam dach pokryty blachodachówką, pod nią jest papa, natomiast pod papą deski 2cm. Moje pytanie, czy muszę położyć jakąś folię paraizolacyjną, bo zamierzam ocieplić poddasze i później je użytkować. Do ocieplenia chcę zastosować wełnę mineralną URSA-DF-40, o grubości 10 cm, czy to wystarczy
Lord Vader :evil: :evil:

Jasiu
11-12-2003, 13:41
10 cm wełny to mało - rozsądne minimu to 15, średnia to 20, a są i tacy co dają 25 (gdzieś, ktoś pisał nawet o 30).

Folia nad ociepleniem ma chronić ocieplenie przed przedostawaniem się wody przez poszycie, a jednocześnie umożliwiać odparowanie wody z ocieplenia. Tą rolę spełnia u ciebie papa na deskach (wiekszośc daje teraz membranę wysokoparoprzepuszczalną bez deskowania).

Folie daje się pod ocieplenie (między ocieplenie a płyty GK).
Ta warstwa ma z kolei chronić przed przedostawaniem się "wilgoci bytowej" do ocieplenia (mokra wełna traci wiele ze swoich właściwości). Na stronach producentów systemów GK przykazane jest aby dawać tą folię w pomieszczeniach mokrych. W pozostałych jest to zalecane ale niekonieczne.

luterq
05-01-2004, 00:38
odnośnie układania, jaką metodę stosujecie?? układacie z dociętej na szerokość rolki czy przycinacie gotowe pasy ?? Bedę robił właśnie dość spadziste i wysokie poddasze isoverem 15






Pozdrawiam

Szadam
05-01-2004, 07:47
Docinałem w poprzek pasów. Wszystkie ścinki i tak wykorzystasz.

Jasiu
05-01-2004, 08:16
Docinałem w poprzek pasów. Wszystkie ścinki i tak wykorzystasz.

Ano :)

Szadam
06-01-2004, 12:34
Mogę się pochwalić, że ocieplenie jest skuteczne. 20cm wełny i śnieg już od ladnych kilku dni leży na całym dachu równiuteńko. A mam blachę o nachyleniu 40stopni. W domciu jest 22stopnie.

krzyssztof
24-01-2004, 22:12
dlaczego nie ożna dać steropianu miedzyg/k a wełnę mineralną przecież i tak tam ma iść folia

Jasiu
26-01-2004, 07:41
Bo:

a) folie niekoniecznie trzeba kłaść wszędzie (trzeba w pomieszczeniach mokrych - pozostałe jak wolisz - przynajmniej wg.instrukcji producentów systemów GK

b) styropian jakkolwiek samogasnący jednak jest palny - w połączeniu z kilkoma kubikami drewna z więźby dachowej stwarza już spore zagrożenie p.poż

Lakis
28-01-2004, 06:14
[quote="Jasiu"]polecam stronkę www.ursa.pl, w zakładce filmy ładnie przedstawiono sposób samodzielnego ocieplenia poddasza użytkowego :P :P

Artur_071
28-01-2004, 08:56
Styropian jako ocieplenie połaci raczej odpada, ze względu na swoją znacznie mniejszą przepuszczalność pary wodnej.
DarekRz
Moi mili, a co ma to tego przepuszczalność pary wodnej ?????
po to się daje folię paroszczelną aby była paroizolacja i szczelna ochrona wełny przed zailgoceniem. Styropian pod tym wzgledem bedzie poprawnie się zachowywał. Nie bardzo rozumiem ten argument ?

Olsen
13-02-2004, 19:16
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=21480

07-03-2004, 09:42
Witajcie. Już niedługo zacznę ocieplanie u siebie. Wymyśłiłem, że zamiast gwoździków i rozpinania sznurka pomiędzy krokwie nalepię szeroką taśmę (np taką do pakowania. Bardzo tania, łatwo. chyba można ją wzmocnić wstrzeliwując zszywki w krokwie. Co o tym myślicie. Wytrzyma?

tomek1950
07-03-2004, 09:49
Oj, chyba nie wytrzyma. Taśma łatwo się rwie w miejscu przeciecia (zszywki) a ponadto po kilku latach może pękać samoistnie. Radzę gwoździki i drut. Trochę z tym roboty, ale masz pewność.

Lesek
09-03-2004, 13:07
W sobote dokończyłem ze szwagrem ocieplanie poddasza :D , zacząłem ocieplać płytami PAROC ale złodzieje ukradli mi kilka balotów :evil: i musiałem trochę dokupić, kupiłem rozprężną UNIMATĘ ISOVERa ponieważ mogłem przewieźć ją moim samochodem i tak: PAROC w płytach jest bardziej sztywny, lepiej sie go docina i przy docinaniu występują mniejsze straty, natomiast UNIMATA jest bardziej delikatna i trzeba uważać żeby sie nie rozrywała przy układaniu, za to bardziej wygodna przy transporcie. Wełnę zabezpieczyłem sznurkiem do snopowiązałek - jest mocny i co ważne się nie rozciąga -. Niestety jedna i druga pyli strasznie :cry:

Lesek

bunio
17-03-2004, 21:50
odnośnie układania, jaką metodę stosujecie?? układacie z dociętej na szerokość rolki czy przycinacie gotowe pasy ?? Bedę robił właśnie dość spadziste i wysokie poddasze isoverem 15

Pozdrawiam

Witaj. Ja właśnie zrobiłem matę pomiędzy krokwie 15 cm. ciąłem na szerokoś pomiędzy krokwie i układałem poziomymi pasami. Efekt zero odpadów.
Pozdrawiam Bunio

Andrzej_kiki
18-03-2004, 21:14
wanie dzisiaj zakonczylem ocieplac poddasze. uzylem welny URSA 20 cm w rolce. Ukladalo sie bardzo dobrze. miedzy krokwie poszlo 15 cm pozostale 5 cm pod krokwie. na krokwie nabilem 5 cm styropiany o szerokosci krokwi. pustke zostawilem 2 cm , oddzielilem ja kordem zamocowanym na gwozdzikach.

kris
11-04-2004, 07:51
Dopiero zaczynam (mam zamiar) ocieplać i stąd moje wątpliwości:
Ale od początku mój dach to -> blacha - łaty - membrana (corotop 1800g/m2) - kontrłaty - krokwie 18 cm

Chciałbym wykożystać całą przestrzeń między te krokwie 18 cm i zastanawiam się czy muszę kupić wełnę o grubości 18 cm czy też np Ursa w prasowanych rolkach o gubości 15cm (czytałęm że potrafi się rozprężyć nawet do 20cm - to prawda?)

W poprzek krokwi myślałem nabić jako ruszt łaty 4x5cm a pomiędzy wełnę w płytach gr 5cm i stąd pytanie jak gęsto (jaki rozstaw) ja myślałem by ciąć płyty na 2 części a łaty dawać w rozstawie jak wyjdzie

Co do folii to ja już nie wiem - dawać czy nie? Wszyscy piszą że dają a ja w katalogach Rocwoola czytam że powinno się dawać tylko w pomieszczeniach wilgotnych (łazienka, kuchnia). Jeśli jednak zdecydowałbym się na folię paroizolacyjną to znowu dylemat PVC czy aluminium? A może pójść na kompromis i dać folię paroprzepuszczalną ok. 110 g/m2 ???? Tak sobię kombinuję że 1800 od zewnątrz a 110 wewnątrz mogą "regulować" sobie wilgotność same??

Mam zamiar na jętkach ułożyć 2x15 cm wełny i zostawić tą przestrzeń nieużytkową (mam tamtakie małe okienko a właściwie ramę z rozpiętą drobną siątką przeciw robalom i ptakom - czytałem gdzieś że to dobre dla wentylacji dachu a ja zrobiłem bo mi się podobało - ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie) Czy muszę tą wełnę czymś przykryć? Jakaś folia? geowłóknina?

I jeszcze jedno czym wykończyć skosy i sufit : płyty GK czy deski podłogowe (na sufit :lol: ) bo nie wiem czy GK nie będą pękały na łączeniach

Jeśli komukolwiek chciało się czytać tego tasiemca to wielkie dzięki jeszcze tylko mądre rady i będzie GIT

adso
24-04-2004, 06:39
a co gdy chcemy zamontować oświetlenie halogenowe w ociepalnym poddasz??
jak z tego wybrnąć ?
czy można nacinać folię paraizola.?
czy folia sie nie przegrzeje od temp halogenów??
gdzie schowac transfo.??

tomek_2
26-12-2004, 13:09
Czytajac powyzsze posty rozumiem, ze welne lepiej jest ciac w poprzek anizeli wzdluz rolki by uniknac odpadow? Tzn jesli po rozlozeniu rolka welny ma szrokosc 120 cm i dlugosc 425 cm, a odstep miedzy krokwiami mam 90 cm, to z szerokosci 120 cm tne pasy o dlugosci ok. 95 cm (kilka cm wiecej niz odsteop miedzy krokwiami - by welna lepiej sie "trzymala"). Wtedy tez odcieta dlugosc 95 cm bedzie u mnie szerokoscia pasa ocieplenia, natomiast szerokosc rolki 120 cm bedzie u mnie skladala sie na dlugosc pasa ocieplenia (ostatni pas tylko trzeba bedzie dociac na inny wymiar). Czy dobrze rozumuje? I jeszcze jedno: czy welne tne na prostokaty (120 x 95 cm) czy tez skosnie na trojkaty prostokatne badz trapezy o podstawie trojkata prostokatnego (tak chyba kiedys pokazywal to jeden z n-row Muratora)? Czy ma to wplyw na szczelnosc warstwy dociepleniowej?

rafallogi
27-01-2005, 09:00
Jeśli stosujecie gwoździki, to tylko ocynkowane.
Jeśli stosujecie drut do podtrzymywania wełny, to tylko ocynkowany.
Jeśli stosujecie sznurek, np. taki stosowany w rolnictwie, to tylko biały- nylonowy.
Pamiętajcie, że folia paroizolacyjna stosowana jest po to, by dozować- przepuszczać określoną ilość wilgoci w określonym czasie a nie całkowicie ją zatrzymywać w pomieszceniu, choć wentylacja grawitacyjna pomieszczeń też jest tu bardzo ważna.
Stosując do ocieplenia wełnę należy znać jej parametry, i tak np. wełna firmy Ursa: całkowita grubość ocieplenia poddasza powinna wynosić 20 cm, ale przy zastosowaniu DF35 (0,035).
Stosując natomiast DF40 grubość całkowitą ocieplenia musimy zwiększyć do 22 cm ze względu na współczynnik (0,038).
Stosując inną paroizolację niż np. popularne żółte folie, tj, np. folie powlekane warstwami aluminium pamiętajmy o tym, że tworzymy termosy, które muszą mieć odpowiednią ilość kratek wentylacyjnych, czyli sprawną wentylncję pomieszczeń.
Aby uniknąć pęknięć i rys na płytach GK winno się je montować na ruszcie montowanym na wieszakach.
Może to coś komuś pomoże :wink:

JarL
03-03-2005, 22:49
Ponieważ mam u siebie krokwie 17,5 x 7,5 - na tym deskowanie i papę
przy ociepleniu powinienem zostawić szczelinę wentylacyjną 2-3 cm
między deskami a wełną.

Pytanie nr 1: Czy tę szczelinę zabezpieczać rozciągnięciem drucików
czy po prostu ułożyć wełnę 15 cm i ją oprzeć na drucie?

Dalej byłby ruszt na 5 cm. i druga warstwa wełny.
Czy można coś wykombinować aby było 10 cm?

Pozdrawiam

rafallogi
04-03-2005, 07:46
Proponuję Ci na deskowanie przybić teraz równolegle do krokwi np. po 3 paski styropianu gr. 3cm o szerokości 3-5 cm (ilość pasków ich rozstaw i szerokość zależy od rozstawu krokwi). Jest to bardzo fajny patent ZBYCHA- naszego forumowego specjalisty od alarmów. Paski te zapewnią Ci tę szczelinę i zabezpieczą wełnę przed przyleganiem do deskowania. Nie wyobrażam sobie bicia gwoździ i zawijania drutu w takich warunkach. Potem sznurek nylonowy biały lub drut ocynkowany. Dalej stelaż poprzeczny- drewniany o odpowiedniej grubości do kolejnej warstwy wełny (bity bezpośrednio na krokwie) lub metalowy podwieszany na wieszakach metalowych.
Powodzenia.

JarL
06-03-2005, 23:31
Dzięki - niezłe to!

JarL
06-03-2005, 23:33
Dzięki - niezłe to!

ahrek
01-03-2007, 20:42
co lepiej układać pod stelażem wełne gr.5cm w płytach czy z rolki??

rafallogi
08-03-2007, 07:38
według mnie płyty to lepsze rozwiązanie-lepiej się docina, lepiej się trzymają przy wciskaniu. Pamiętaj, że w stelaż też dajemy wełnę.

BORF
24-06-2007, 23:02
A może ktoś umieści zdjęcia z kolejnymi etapami ocieplania swojego poddasza.

Samurai_Jack
25-06-2007, 18:07
No to jedziemy (zestaw który mi był bardzo pomocny)

http://www.castorama.pl/porady/art-budowlane/izolacja-poddasza.html
http://www.e-izolacje.pl/41_1833.htm
http://www.isover.pl/cad_library.php?p=w&category_id=42&parent=5&level=2
http://www.miwo.pl/11_216_Poddasze%20u%C5%BCytkowe.html
http://www.rockwool.pl/sw51969.asp

Mam nadzieje, że pomoże ...

Dodatkowo z własnego doświadczenia:
- układać tylko w rękawiczkach i okularach (wełna wchodzi wszędzie)
- praca ze sznurkiem i elektrycznym pistoletem na zszywki (już ok 80 PLN w necie)

darqx
29-06-2007, 17:22
w przypadku konstrukcji poprzecznej bym się skłaniał ku profilom metalowym. u znajomego który zrobił drewniane strasznie pokręciło i zrobiły się pęknięcia na g-k i stwierdził iż to właśnie przez drewnianą konstrukcję.
nie wiem na ile jest w tym prawdy - właśnie stoję przez wyborem i sam nie wiem

BORF
30-06-2007, 05:11
Dzięki za materiały, rozjasniły mi w głowie.

Wito2008
03-05-2008, 10:06
Mogę się pochwalić, że ocieplenie jest skuteczne. 20cm wełny i śnieg już od ladnych kilku dni leży na całym dachu równiuteńko. A mam blachę o nachyleniu 40stopni. W domciu jest 22stopnie.

a jaka to była wełna?

pam
27-09-2008, 12:05
Czytałem dwie różne instrukcje ocieplania. Jeni mówią aby dawać folię paroziolacyjną na całym poddaszu a inni że tylko w łazienkach i kuchniach. Robił ktoś może ociplenie bez tej folii w pokojach?

rozen
19-02-2010, 12:23
witajcie
zamierzam dać wełnę dwuwarstwowo t.zn.16cm między krokwie a później 5cm między stelaż do mocowania płyt g-k .rozumiem że folia ma osłaniać wełnę przed zawilgoceniem więc powinna być położona na wełnie 5cm leżącej w stelażu. Powiedzcie jak założyć folię i do czego i czym ją przymocować,jakoś sobie tego nie wyobrażam aby folia trzymała się aluminiowego stelażu ... a może gdzieś o czyms zapomniałem..?
pozdrawiam
Marek

Witajcie,

mam podobny przypadek jak kolega. Właśnie układam wełnę pomiędzy krokwiami (15cm), docelowo mam zamiar dołożyć pomiędzy profile alu jeszcze 5cm warstwę, ale nie nastąpi to w najbliższym czasie. Zakupiłem już folię paroizolacyjną i jej dotyczy moje pytanie: czy mogę położyć folię na pierwszą warstwę i potem na nią położyć drugą warstwę wełny czy wstrzymać się z folią i położyć ją dopiero po ułożeniu całości izolacji?

mientus751
19-02-2010, 20:29
Witam wszystkich.Właśnie zaczynam zabawę w ocieplanie poddasza użytkowego.Związku z tym mam pytanie.Czy muszę zostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy pokryciem dachowym a wełną?Pokrycie dachowe mam blacha,łaty,kontrłaty,folia wysokoparoprzepuszczalna i pełne deskowanie.Za pomoc wszystkim dzięki.

kangaxx
24-03-2010, 22:52
pełne deskowanie utrudni cyrkulacje, daj

orfelis
25-03-2010, 16:03
tez mam pytanie, kupilismy stary, maly dom, dach to deski, nie malowane chyba niczym i na to papa, chcialabym to ocieplic,
jak sie do tego zabrac ? czy czyms te deski pomalowac ? pozniej folia i na folie welna na welne znowu folia? chyba beda polozone dechy od srodka na polowie domu a druga polowa (stryszek) plyty gipsowe, dodam ze w gorace dni ta papa sobie miejscami zaczyna kapac
chcialabym zeby bylo krokwie widac, ale chyba to pomieszczenie sie dosyc sporo obnizy jak dodamy ociepleniy. Zrobic nowe krokwie dla ozdoby? czy to ma sens?
http://i288.photobucket.com/albums/ll181/orfelis/inspiracje/porownanie.jpg (http://s288.photobucket.com/albums/ll181/orfelis/inspiracje/?action=view&current=porownanie.jpg)

kangaxx
25-03-2010, 21:32
krokwie utoną w izolacji niestety jeśli chcesz mieć ciepło, jesteś skazana na ich brak lub imitacje, pod papą szczelina wentylacyjna obowiązkowa, może zmień pokrycie na blachę co, ja nie jestem jakoś przekonany do papy na dachu