PDA

Zobacz pełną wersję : projekt DOM W RODODENDRONACH 6 pracownia ARCHON



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

mery_25
09-12-2011, 17:05
63736
63737
63738
63739
63740
Witam serdecznie!! Mam ogromną prośbę do SOLSKJER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jestem zauroczona waszym wykończeniem, mam pytanie w sprawie schodów i tej pięknej podłogi w salonie i górnym przedpokoju. czy to jest taka sama podłoga na dole i na górze, z czego zrobiona i jaki kolor. I oczywiście kwestia dotyczy też schodów. proszę się nie obawiać wszystkiego nie odmałpuję, do salonu mamy zakupione już kafle. Bardzo proszę o odp. pozdrawiam. Marta

aniak25
09-12-2011, 21:52
Solskjer to i ja się podłączę pod pytanie Marty, ale mnie interesuje stół i krzesła, błagam powiedz gdzie to kupiłeś i za ile, czy ten stół sie rozkłada?

Ania

aniak25
09-12-2011, 22:06
A tak w ogóle to witam wszystkich ponownie po dłuższej przerwie. Niestety skradziono mi komputer i nie bardzo miałam dostęp bo w pracy nie mogę a nie chciałam nadużywać życzliwości tych u których sprawdzałam pocztę bo jak bym siadła to wieczór z głowy. No w każdym razie laptopa już mam wiec znów będę częściej bo muszę uzupełnić chociażby galerię. Powoli się wykańczamy, bardzo powoli ..... bo kasy brak :) Aż zazdroszczę tym którzy zaczęli później niż my a już mieszkają. Postaram się wrzucić jak najszybciej zdjęcia nowości, może komuś pomogę w podjęciu decyzji.

Tak na biegu mogę podpowiedzieć do toczących się dyskusji, że łazienki nie przenosiłam na drugą stronę domu, bo wcale nie jest mała (a na dole jeszcze druga będzie), pokój w tym miejscu nie zdałby egzaminu tak sądzę, a szkoda przy najmniej u mnie robić tu pralni czy garderoby bo to wschodnia część więc łazienka jest ładnie doświetlona przez okno dachowe. Druga rzecz to garderoba i pralnia, zaplanowałam je w pomieszczeniach na półpiętrze nad garażem. Będzie całkiem fajna garderoba (choć przez dobudowany komin trochę się nakombinuję z meblami) i wystarczającej wielkości pralnia. Jak wykończę oba pomieszczenia to pokażę oczywiście. Dodam, że garaż mam podwójny więc został całkiem pokaźny pokój.

pozdrawiam

greg123456
10-12-2011, 21:28
Wtrącając się do dyskusji na temat płyt kg nalezy:
-nalezy robic stelaz poddasza na podwójnym stelazu,bardzo wazne, gdyz wiezba(drewno)caly czas pracuje, na parterze nie ma potrzeby
-w rogach nie wolno niczego wklejac ,tylko akryl
-unikac uzywac maluch skrawkow plyt (widzialem duzy pokoj zrobiony z odpadow, skrawkow)
-siatka szklana jest wystarczajaca na laczeniach i dobry gips np uniflot a nie jakies tanie badziewie(gipsar)
-naciaganie plyt klejem i siatka po calosci -bez sensu(bez urazy)
-nie robic laczen przy oknach dachowych w rogach tylko przesunac np min 15 cm, mozna otwory na okna wycinac z calej plyty na srodku
(to zalezy jak kto woli wiecej odpadow, wieksze koszty)
-po calosci mozna zaciagnac gipsem albo specjalna masa (nie ma koniecznosci)

Konto usunięte na żądanie
11-12-2011, 22:28
Przyznać się kto buduje rodoska 6 G2 na granicy Międzyborowia i Żyrardowa działka przy trasie w lesie :) aktualnie cieśla robi swoje?

Konto usunięte na żądanie
12-12-2011, 16:48
TAR- To nie jest czasem Twój Okruch? :D

http://www.youtube.com/watch?v=eCoj_NXpBQU&feature=related

TAR
13-12-2011, 08:34
ten akurat nie, bo to chyba bichonek jest i to zarosniety. ale same zachowanie podobne, zwlaszcza wariackie biegi, wygladajace jakby scigal sie sam z soba :D tylko moj kota by szybciej przepedzil:lol2:

magdakol
13-12-2011, 13:07
Witam
Mam prośbę czy któryś z rododendrowiczów mógłby przesłać kosztorys,potrzebny mi jest do banku.Mój mail to [email protected] góry dziękuję

mWilQ
13-12-2011, 13:15
Witam
Mam prośbę czy któryś z rododendrowiczów mógłby przesłać kosztorys,potrzebny mi jest do banku.Mój mail to [email protected] góry dziękuję

Potrzebujecie kosztorys, czy musicie zrobić harmonogram prac z uwzględnionymi kwotami?

magdakol
13-12-2011, 14:09
Witam
tak jak mówisz.To ma być harmonogram prac budowlanych z poniesionymi kosztami.

mWilQ
13-12-2011, 14:32
Witam
tak jak mówisz.To ma być harmonogram prac budowlanych z poniesionymi kosztami.

To proponuję zrobić go rzetelnie, bo później bank, a dokładniej pracujący w nim analitycy mogą się czepiać i to każdego szczegółu, który odbiega czasowo i kwotowo od harmonogramu. Osobiście w pierwszym banku popełniłem spory błąd, bo uzupełniałem ten formularz z żoną na kolenie, siedząc u pośrednika. Wpisywaliśmy różne kwoty częściowo z głowy, częściowo po konsultacji telefonicznej ze znajomymi, którzy jakiś czas temu zakończyli budowę. Niestety wyszła z tego przysłowiowa kupa, analityk pokroił ją na części według swojego uznania, a później wymagał ode mnie instalacji elektrycznej i co przed montażem okien. W tej kwestii jeszcze jakoś udało mi się obronić, ale przy następnej transzy już musiałem się mocno napocić.

Z mojego doświadczenia:
1. sprawdź czy dostałaś najświeższy formularz z banku
2. zapoznaj się z jego pozycjami (mogą być bardzo ogólne, często oderwane granatem od rzeczywistości, albo szczegółowe, ale również niekoniecznie kompletne)
3. zrób rachunek sumienia, wyważ swoje możliwości finansowe pod swoje plany i od początku rzetelnie przygotuj sobie zestawienie wydatków (oczywiście nikt nie zrobi tego idealnie co do złotówki, więc jak nie czujesz się w tym pewnie to dołóż ok 30% kwoty zapasu), bo dobrze przygotowany plan to połowa sukcesu i prawie gwarancja, że nie będziesz cofać się w realizacji
4. sprawdź kilka hurtowni, popytaj o ceny materiałów budowlanych (bloczki, cement, stal, pustaki, strop, dach, ocieplenie) / (okna, rolety, drzwi) / (instalacje elektryczne, instalacje co, wodne) / (tynki, posadzki) / (regipsy, płytki, podłogi) / (armatura, sprzęt agd) / (malowanie i inne pierdoły - niekoniecznie tanie (oświetlenie, osprzęt do elektryki) ... oczywiście to nie jest kompletna lista, dojdzie architektura, jakaś oczyszczalnie, może podpięcie do mediów itd.
5. jak już uświadomisz sobie jakie to mniej więcej wydatki (procentowa zależność), to będzie Ci zdecydowanie łatwiej przy harmonogramie i później przy budowaniu / wykańczaniu
6. wykorzystujcie projekt, w nim jest naprawdę sporo informacji
7. pytajcie znajomych, sprawdzajcie ceny na forach - może to być często mylące, ale przy rozsądnych analizach możecie sporo zyskać mając taką wiedzę
8. pilnujcie swojej budowy (realizacji zleconych prac, materiału)
9. w moim przypadku nie wystarczyło być kilka kroków do przodu, teraz wiem, że trzeba myśleć o efekcie końcowym - praktycznie na każdym etapie budowy.
10. nie zrażajcie się jak coś nie pójdzie po Waszej myśli... u mnie prawie wszystko tak wyglądało, a jednak mieszkam :D tzn nie wszystko skończone, nie ze wszystkiego jestem zadowolony, ale przynajmniej mam co robić

Dobra bo wyszło, że z formularza bankowego powstał poradnik. Jak będziesz miała jakieś pytania co do kwoty konkretnych pozycji to pisz.. na pewno ktoś pomoże.

Konto usunięte na żądanie
13-12-2011, 21:05
mWiLQ kurcze jak tak patrze to mi się odechciewa kredytów. Pierwotnie planowałem przez tą zimę poszukać banku i zaciągnąć się ale na tą chwilę plan na przyszły rok to zaciąganie pasa a pod koniec roku dach za cash. Zastanawiam się czy jest sens zrobić ocieplenie jak jeszcze nie ma okien- czy tak można- bo szkoda mi czasu, żeby przez wiosnę i lato nic robota do przodu nie szła.

Brygida i Jarek- czy jeszcze tu zaglądacie bo chciałbym się zapytać o wasze rozprowadzenie ciepła z kominka w kanałach w posadzce na piętrze. Dajcie znać czy takie rozwiązanie nie brudzi ścian oraz czy te kanały są jakoś odizolowane od styropianu w posadzce.

mWilQ
14-12-2011, 09:12
mWiLQ kurcze jak tak patrze to mi się odechciewa kredytów. Pierwotnie planowałem przez tą zimę poszukać banku i zaciągnąć się ale na tą chwilę plan na przyszły rok to zaciąganie pasa a pod koniec roku dach za cash. Zastanawiam się czy jest sens zrobić ocieplenie jak jeszcze nie ma okien- czy tak można- bo szkoda mi czasu, żeby przez wiosnę i lato nic robota do przodu nie szła.

Brygida i Jarek- czy jeszcze tu zaglądacie bo chciałbym się zapytać o wasze rozprowadzenie ciepła z kominka w kanałach w posadzce na piętrze. Dajcie znać czy takie rozwiązanie nie brudzi ścian oraz czy te kanały są jakoś odizolowane od styropianu w posadzce.

Według mnie zarówno ocieplenie zewnętrzne jak i ocieplenie poddasza, czy też posadzek nie ma sensu. Wilgoć z powietrza, a później mróz zniszczą materiał. Co do zewnętrznego, to musiałbyś chyba dobrze zaplanować obrabianie okien i drzwi tarasowych, ale nie wiem czy chcesz kłaść go samemu.

Co do kredytów to niestety jest tak, że jak powiesz biorę, to później nie ma opcji żeby się wycofać. W tych chorych czasach nawet spłata całkowita kredytu przy obecnych wahaniach kursów i często nałożonych prowizjach (tutaj warto negocjować przy umowie, żeby odstąpić od takich praktyk) po prostu się nie opłaca. Niektórzy wśród naszych znajomych wybudowali się za kredyt, mając jeszcze mieszkanie jako zaplecze finansowe, mieszkanie sprzedali za gotówkę wystarczającą na kredyt... i jakoś nie planują tego kredytu spłacać od razu w całości. Kasa na koncie, a z bieżących zarobków spłacają zadłużenie. U nas ze względu na kredyt łączony (działka i od razu start na dom), była opcja refinansowania jednego kredytu innym przez drugi bank. Staliśmy przed decyzją, albo wykańczamy domek za gotówkę (a to wiadomo ile czasu pochłania), albo bierzemy duży kredyt pokrywający obecny tak żeby z reszty zostało na wykończenie. Niestety przez zmianę kursów trzeba by było dopłacić do interesu 170tyś zł (tyle więcej policzyli za franka). Po blisko pół roku walki z bankami, udało się pominąć ten koszmar i dobrać osobny kredyt tylko na wykończenie. Do tego wszystkiego dochodzą różnice w cenach nieruchomości, które są pokryciem kredytów hipotecznych i tak naprawdę od tego wszystko zależy. Każdy przed wzięciem kredytu myśli, że zdolność finansowa jest najważniejsza, a to guzik prawda. Jak wystartowaliśmy z budową w 2009 roku to na rynku podobne domki do rodo6, na działce 10-15 arów miały ceny bliskie miliona złotych. Na przełomie 2010/2011 już wyceniali je na 450tyś z działkami. Niestety to jest taka sinusoida, więc raz jest wysoko, a raz nisko, a my trafiliśmy akurat na sam dołek. Dodatkowo każdego rzeczoznawce, lub inspektora, który się u nas pojawił miałem ochotę zdzielić po pysku. Dowiedziałem się rzeczy tak mało logicznych, że aż strach. Według banku dom ma wartość xxx zł za m2 powierzchni bez znaczenia czy jest budowany z krowiej kupy, czy z marmuru pokrytego złotem. Nie ma również znaczenia, że ogrzewany jest pompą i ma powiedzmy inne technologiczne rozwiązanie... dla banku jest to równoznaczne np z ogniskiem na środku salonu. Ich wyceny są debilne (biorą kod pocztowy według którego określają atrakcyjność lokalizacji, sprawdzają ile metrów ma chata i już jest jej wartość). Nawet gościowi z jednego banku próbowałem przybliżyć przykład na aucie. Idziesz do salony, stoją dwa pasaty (z zewnątrz identyczne), jeden kosztuje 110 tyś drugi 280 tyś... dla banku to by nie miało znaczenia. Biorąc to wszystko pod uwagę, jeśli ktoś ma możliwość nie brać kredytu niech nie bierze - szkoda nerwów na instytucje żerujące na ludziach.

TAR
14-12-2011, 09:35
lokmen, o ociepleniu wlasnie mialam to pisac. nie ma sensu tego robic przed oknami i tynkami wewnatrz. cala wilgoc pojdzie ci w sciany, nie odparuje. a tak przez zime domek sie wysuszy i przewietrzy. na wiosne zaczniesz dalej :)
co do bankow nie mialam az takich stresow jak mWilQ, po prostu napisalam harmonogram rzeczowo-finansowy w oparciu o wczesniej sciagniete oferty z hurtowni, oferty i rozmowy z poszczegolnymi wykonawcami, ktorzy pewne etapy zasugerowali, pomoc moze takze kierbud. rzeczoznawca z banku byl z listy "bankowej" sensowny facet pomogl nam i napisal akceptowalny przez nas i przez bank operat. problemow z otrzymaniem kredytu nie bylo, chociaz bralismy go w "czasach" po upadku lb, gdzie banki mocno sie spinaly, zeby w ogole kredytow nie udzielac. wysokosc kredytu bardziej dopasowywalismy do naszych potrzeb i mozliwosci pozniejszych splat. nie sztuka jest wziac ale splacic. w domu mamy "srednia polke" nie jest to krowia kupa ale tez nie zlote marmury ;) pozdr.

mWilQ
14-12-2011, 10:25
lokmen, o ociepleniu wlasnie mialam to pisac. nie ma sensu tego robic przed oknami i tynkami wewnatrz. cala wilgoc pojdzie ci w sciany, nie odparuje. a tak przez zime domek sie wysuszy i przewietrzy. na wiosne zaczniesz dalej :)
co do bankow nie mialam az takich stresow jak mWilQ, po prostu napisalam harmonogram rzeczowo-finansowy w oparciu o wczesniej sciagniete oferty z hurtowni, oferty i rozmowy z poszczegolnymi wykonawcami, ktorzy pewne etapy zasugerowali, pomoc moze takze kierbud. rzeczoznawca z banku byl z listy "bankowej" sensowny facet pomogl nam i napisal akceptowalny przez nas i przez bank operat. problemow z otrzymaniem kredytu nie bylo, chociaz bralismy go w "czasach" po upadku lb, gdzie banki mocno sie spinaly, zeby w ogole kredytow nie udzielac. wysokosc kredytu bardziej dopasowywalismy do naszych potrzeb i mozliwosci pozniejszych splat. nie sztuka jest wziac ale splacic. w domu mamy "srednia polke" nie jest to krowia kupa ale tez nie zlote marmury ;) pozdr.

Nie miałbym takich stresów, gdyby nie moja naiwność przy podpisywaniu umowy pierwszego kredytu. Byłem przekonany, że jak zwiększy mi się zdolność finansowa, to pójdę do banku i dostanę pieniądzę na wykończenie domu. W dużej mierze zawinili analitycy, którzy celowo zaniżyli wartość poszczególnych etapów budowy, żeby zmieścić się w określonej kwocie kredytu, a później kwestionowali mój wkład własny wynikający z dołożenia do lepszych (średniej półki) rozwiązań. Na całe szczęście przebrnąłem i przez to, mieszkam, cieszę się domem, czekam do wiosny, aby cieszyć się ogrodem i lasem ... a kredyt, no cóż spłacamy z bólem :)

niunieq
15-12-2011, 10:18
Witam,

Czy ktoś mógłby przesłać projekt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem do rodka 6 z podwójnym garażem.
Będę wdzięczny :)
Jakieś wskazówki,podpowiedzi ? Planuję zrobić ją samemu :)

TAR
15-12-2011, 10:28
Witam,

Czy ktoś mógłby przesłać projekt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem do rodka 6 z podwójnym garażem.
Będę wdzięczny :)
Jakieś wskazówki,podpowiedzi ? Planuję zrobić ją samemu :)


teraz na stronie archonu projekt wentylacji mozna kupic z 50% rabatem za 125 zł.

abakadabra
15-12-2011, 10:54
pytanie czy warto.... czytałam opinie osób, które zakupiły projekt wentylacji z archonu a potem i tak zamieniały drogę przewodów - z tego co się orientuję archon proponuje centralę rekuperatora w garażu, a wiele osób woli umieścić ją na poddaszu w okolicy kominka... sama raczej się nie zdecyduję na zakup tego projektu... ale to tylko moje zdanie...
znalazłam na forum osobę. która zaprojektuje i wykona taką instalację + gwc w rozsądnej cenie... bo sprawdza taką instalację od kilku lat więc wie jak to działa....
pozdrawiam

TAR
15-12-2011, 11:08
ja kupilam w pakiecie za 1 , ten ktory dostalam nie warto bylo brac. ale teraz chyba jest inna wersja projektu wentylacji. ja i tak zrobilam po swojemu. i dla niektorych projekt archonu moze byc ulatwieniem w samodzielnym wykonaniu.

niunieq
15-12-2011, 12:19
Niestety promocja jest tylko dla kupujących projekt :(
abakadabra,
ja tak samo chcę umieścić centralę na poddaszu.
Z chęcią się dorzucę do tego projektu, jak będzie taka możliwość :)

eniac
15-12-2011, 17:45
do solskjer

Czy mogę zapytać Cię o to co masz w oknach wykuszu???
Kurcze ja myslę nad czymś podobnym tzn brak typowej firanki i zsłon a raczej jakies rolety....-ale napotykam tylko takie rozwiązania przy których okno nie otwiera się do końca lub mozna je tylko uchylic do góry. Zakładając że planuje wychodzenie na taras prosto z wykuszu - to wszelkie rolety odpadają....
pozdrawiam Mariola

michur
16-12-2011, 08:13
do solskjer

Czy mogę zapytać Cię o to co masz w oknach wykuszu???
Kurcze ja myslę nad czymś podobnym tzn brak typowej firanki i zsłon a raczej jakies rolety....-ale napotykam tylko takie rozwiązania przy których okno nie otwiera się do końca lub mozna je tylko uchylic do góry. Zakładając że planuje wychodzenie na taras prosto z wykuszu - to wszelkie rolety odpadają....
pozdrawiam Mariola

Zbadaj temat "żaluzje plisowane" - one pozwalają na otwarcie w 100% okna. Nie ma również problemu z uchylaniem okna, na którym są zamontowane. Poza tym można je rozsuwać z góry lub dołu. Zamontowaliśmy sobie takie w oknach wykuszowych i póki co jest ok.
To co ma solskjer to chyba rolety "dzień - noc" - takie mamy z kolei w kuchni i łazience. One posiadają kasetkę, która uniemożliwia otwarcie okna na 100% (ale tragedii też nie ma).

eniac
16-12-2011, 19:07
do michur

dzięki za podpowiedź:))) widziałam te pliski - fajna sprawa tylko jedna wada- dziurki w oknach trzeba wiercic a na to mąż narazie sie nie godzi... ale popracujemy nad tym:))))

pozdrawiam wszystkich

P.S Jako że juz mieszkamy podziele sie kilkoma uwagami bo z tego co czytam forum zawsze były pytania o rachunek za gaz - u nas jest to 300zł misiecznie (dodam że nie mamy drzwi wewnętrznych i mamy "puste" przejscie do garazu i wiatrołapu... ale mimo to wydaje mie się że jest to dobra cena jak za 100% komfortu. Ustawilismy czujnik na poszczególne okresy tak zeby było ciepło jak wstajemy a równoczesnie zeby sie nie grzało jak nas nie ma... Działa to super - i co najważniejsze - wsajesz i masz cieplutka podłoge pod bosymi nogami- wypas:))) Nie wyobrażam sobie biegania do pieca palenia i czekania az sie zagrzeje....BRRRRRR

Dodam jeszcze że mamy podłogówkę prawie na całym dole oprócz wiatrołapu i pokoju dolnego - salon w panelach kuchnia i reszta podłóg w płytkach. I powiem tylko że płytki a panele to jakby 2 różne światy przy podłogówce. Płytki sa wiecznie cieplutkie a krok dalej panel i już ciepła nie wyczuwasz pod nogami... Ale nie żałauję wyboru bo płytki w salonie to zdecydowanie nam nie pasowało..
Dodam jeszcze jedna ważną rzecz przy planowaniu ogrzewania - czujnik temperatury!!!!
Widziałam u kogoś na zdjęciach że czujnik jest w salonie obok schodów i uważam że to doskonałe miejsce. Ja mam w pokoju na dole - za namową montera tam zrobiliśmy bo podobno nie sprawdza sie on w pomieszczeniach gdzie jest podłogóka... Więc jako ze tam jest tradycyjny grzejnik jest i czujnik - tylko uwaga!! W tym pomieszczeniu jest też nawiew z kominka i jak tylko zapalimy kominek - w tym pokoju robi się jak w saunie.... Niestety duże otwarte przestrzenie salonu, kuchni, korytarza, wiatrołapu - to za dużo dla nawiewu kominka tego z salonu - i trzeba iśc przestawic czujnik ręcznie... Poczekamy aż zamontujemy drzwi - może wtedy kominek lepiej sobie poradzi z ogrzaniem dołu...
Ale myślę że czujnik i tak trzeba będzie zamontowac w innym miejscu...

pozdrawiamy wszystkich MAriola i Jerzyk

eniac
16-12-2011, 19:30
Czy ktos pamięta ile metrów2 materiału (planuje blachę w kolorze okein) trzeba kupć na podbitkę???? Mój majster wyliczył ponad 90 co pomnożone przez 32zł plus robota daje jakieś 5000zł........załamało mnie... Może sie ktos wypowie o kosztach podbitki???

pozdrawiam Mariola

aniak25
16-12-2011, 20:19
Mariola ja już rozmawiałam ze znajomym nt podbitki bo okazało się ze jest dekarzem i będzie robił u nas na wiosnę. Co do metrów to nie pamiętam ile wyszło ale wydaje mi się że podobnie jak u ciebie ale ze wszystkimi materiałami czyli deskami a'la boazeria i dodatkami potrzebnymi do montażu i wykończenia i do tego robota i wyszło ok 7000, tak więc twoja cena jest jak najbardziej ok jeśli masz dobry materiał i dobrą ekipę :) bo u nas niby lekko po znajomości a i tak więcej wyszło
pozdrówki

michur
16-12-2011, 21:15
do michur

dzięki za podpowiedź:))) widziałam te pliski - fajna sprawa tylko jedna wada- dziurki w oknach trzeba wiercic a na to mąż narazie sie nie godzi... ale popracujemy nad tym:))))

pozdrawiamy wszystkich MAriola i Jerzyk

Dziurki są niewielkie i tylko 4 na skrzydło. Poza tym robi się je w listwach przyszybowych (czyli elementach łatwo wymiennych) co nie niesie za sobą utraty gwarancji (przynajmniej w Oknoplusie).


Co do ogrzewania: napisz proszę jeszcze coś o temperaturach jakie macie w domu oraz rodzaju wentylacji.
W zamian za 300 złotowe rachunki to ja z miejsca wywalam naszego brudasa :)

Pozdrowienia,
Michał

80mariusz80
17-12-2011, 14:50
Czy ktos pamięta ile metrów2 materiału (planuje blachę w kolorze okein) trzeba kupć na podbitkę???? Mój majster wyliczył ponad 90 co pomnożone przez 32zł plus robota daje jakieś 5000zł........załamało mnie... Może sie ktos wypowie o kosztach podbitki???
pozdrawiam Mariola
Mnie wyszło coś 80-90m2, nie pamiętam dokładnie ile. Za całą nadbitkę (nie podbitkę) dałem 1330 PLN (materiał), przy czym sami ją sobie impregnowaliśmy i pokrywaliśmy lakierobejcą 2x. Dekarz tylko ułożył. Nie pamiętam teraz ile wziął za robociznę. Było chyba coś około 20 PLN za m2, ale nie jestem pewien na 100%.

Konto usunięte na żądanie
18-12-2011, 07:48
Może ktoś napisać jaki jest mniej więcej-miesięczny koszt pracy rekuperatora?

ejama
18-12-2011, 20:17
Może ktoś napisać jaki jest mniej więcej-miesięczny koszt pracy rekuperatora?
Przed chwilą mąż wyliczył, że teoretycznie prąd do zasilenia rekuperacji powinien kosztować ok 65 zł miesięcznie. Może nawet mniej. Jednak to tylko teoria :-) Niech się wypowie ktoś kto ma i korzysta. My na razie planujemy :)

TAR
19-12-2011, 09:03
ja mam ale nie liczylam :) chyba zalezy od producenta centrali i mocy wentylatorow. katalogowo moja centrala ma pobór pradu: max.115W śr. 100W min. 85W
ale jak to u mnie przeklada sie na zuzycie to nie wiem. rachunki za prad za ostatnie 2 m-ce to 110 zł/pazdz. i 136 / listopad (rozl. rzeczywiste) centrala pracuje 24 h zwykle na minimum. Acha i bardzo malo gotujemy (plyta elektr.). oswietlenie mamy strefowe wiec swiatlo pali sie tylko tam gdzie w danym miejscu przebywamy.

Radzio_s
19-12-2011, 10:11
Przed chwilą mąż wyliczył, że teoretycznie prąd do zasilenia rekuperacji powinien kosztować ok 65 zł miesięcznie. Może nawet mniej. Jednak to tylko teoria :-) Niech się wypowie ktoś kto ma i korzysta. My na razie planujemy :)
A ile taka rekuperacja jest w stanie zaoszczędzić energii ?
Bo coś mi się zdaje że średnio to się opłaca jeżeli roczny koszt 65 x12 a zyski tylko w okresie grzewczym.

mWilQ
19-12-2011, 10:27
A ile taka rekuperacja jest w stanie zaoszczędzić energii ?
Bo coś mi się zdaje że średnio to się opłaca jeżeli roczny koszt 65 x12 a zyski tylko w okresie grzewczym.

...przypuszczam, że nie chodzi tylko o oszczędności energii.

TAR
19-12-2011, 10:39
mWilQ ma racje, nam nie chodzilo o oszczednosc a o komfort. oszczednosci z reku sa znikome, predzej zepsuje sie centrala niz sie zwróci zainwestowana w nia kasa.

Namtar
20-12-2011, 00:07
Masz racje bo to nie chodzi o oszczednosc, jesli myslicie ze rekuperator to kolejne urzadzenie do oszczedzania energii to sie mylicie, aby zaoszczedzic energie ludzie zamykaja kratki wentylacyjne i calymi dniami nie otwieraja okien w ten sposob eliminuja strate ciepla do otoczenia. Reku nie "podgrzeje" ci powietrza z minus 10 do 20 stopni, zawsze bedzie to powietrze chlodniejsze od tego w pomieszczeniu, o ile chlodniejsze??? to zalezy od tego jak wykonasz instalacje, jaki reku kupisz, jaka izolacje przewodow zastosujesz po i z jakim wydatkiem reku bedzie pracowalo.
reku wykonuje sie dla komfortu posiadania "wladzy" nad iloscia powietrza naplywajacego i wyrzucanego z domu (choc podczas ostatnich wichurach dalo sie zaobserwowac ze mino iz wentylacja byla OFF, przeplyw powietrza wystepowal)
U mnie nie chodzi wentylacja przez 24 godziny, nie czuje takiej potrzeby, za to niezapomniane sa chwile gdzy w przeciagu 5 minut po zalaczeniu reku czujesz w pokoju swierze powietrze, przydaje sie to glownie w nocy.
ogolnie rzecz biorac na 100% wydacie wiecej kaski na prad i CO w porownaniu do osob twz "beztlenowcow", czy warto??? decyzja na szczescie nie nalezy do mnie

80mariusz80
20-12-2011, 11:50
Dzień Dobry,
ja zacznę trochę z innej beczki.
Jak macie zaizolowaną posadzkę w piwnicy, tj. co kolejno kładliście na chudziaku?
Pozdrowienia.

ewelka-sochaczew
21-12-2011, 13:46
Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Jakoś pusto się zrobiło na forum, może wszyscy zajęci wykańczaniem wnętrz???
albo dalszą częścią budowy. U mnie stan surowy zamkniety, hydraulika, kanalizacja, częściowo elektryka. Materiały na wiosnę się zbierają, no i dowiedziałam się dziś że moje meble kuchenne są już do odbioru miały być za 6- 8 tygodni, a po 2 już gotowe. I co ja z nimi teraz zrobię? I tak zamówiłam je wczesniej bo po nowym roku maja byc droższe, ale meble przed tynkami, tego sie nie spodziewałam. No cóż postoją w pokoju i poczekają, a przez ten czas będe na nie patrzeć i poatrzeć.
Napiszcie co u was, lokmen ty chyba najbliżej mnie, pozdrawiam

mWilQ
21-12-2011, 13:56
Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Jakoś pusto się zrobiło na forum, może wszyscy zajęci wykańczaniem wnętrz???
albo dalszą częścią budowy. U mnie stan surowy zamkniety, hydraulika, kanalizacja, częściowo elektryka. Materiały na wiosnę się zbierają, no i dowiedziałam się dziś że moje meble kuchenne są już do odbioru miały być za 6- 8 tygodni, a po 2 już gotowe. I co ja z nimi teraz zrobię? I tak zamówiłam je wczesniej bo po nowym roku maja byc droższe, ale meble przed tynkami, tego sie nie spodziewałam. No cóż postoją w pokoju i poczekają, a przez ten czas będe na nie patrzeć i poatrzeć.
Napiszcie co u was, lokmen ty chyba najbliżej mnie, pozdrawiam

Po co je brać przed ustalonym terminem? Niepotrzebne problemy z noszeniem i przestawianiem, a już na pewno niepotrzebne ryzyko uszkodzenia. Ja wczoraj kontynuowałem biały montaż elektryki. Taka pierdoła, a ciszy i mocno zbliża do normalnych domowych warunków :D

TAR
21-12-2011, 14:10
ewelka nie bierz jeszcze mebli, skoro mialy byc za 8 tygodni niech je przetrzymaja. jak wstawisz do domu przy wykonczeniowce, na bank ryzykujesz uszkodzeniem. wykonawcy nie zwracaja uwagi na nic (czasem nawet nieswiadomie) klada narzedzia i pierdoly tam gdzie popadnie. ja sie strasznie wkurzalam na elektryka, ktory w kazdym wolnym miescu zostawial koncowki z kabelkow , srubokrety i inne duperele. inni wykonawcy to samo. efekt: porysowany lakier na meblach lazienkowych i uszkodzone parapety i schody (bo cos spadlo) :mad: a juz mnie najbardziej wpienialo, kiedy polozylam styro na wszelkie blaty, parapety i inne poziome powierzchnie to oni go sciagali, bo niewygodnie bylo im narzedzia trzymac wrrrrrr

mWilQ
21-12-2011, 14:37
ewelka nie bierz jeszcze mebli, skoro mialy byc za 8 tygodni niech je przetrzymaja. jak wstawisz do domu przy wykonczeniowce, na bank ryzykujesz uszkodzeniem. wykonawcy nie zwracaja uwagi na nic (czasem nawet nieswiadomie) klada narzedzia i pierdoly tam gdzie popadnie. ja sie strasznie wkurzalam na elektryka, ktory w kazdym wolnym miescu zostawial koncowki z kabelkow , srubokrety i inne duperele. inni wykonawcy to samo. efekt: porysowany lakier na meblach lazienkowych i uszkodzone parapety i schody (bo cos spadlo) :mad: a juz mnie najbardziej wpienialo, kiedy polozylam styro na wszelkie blaty, parapety i inne poziome powierzchnie to oni go sciagali, bo niewygodnie bylo im narzedzia trzymac wrrrrrr

Ja się pod tym podpisuję rękami i nogami i czymkolwiek jeszcze się da... Najlepsi są wykonawcy, którzy na okrągło gadają, że to inni nie szanują ich pracy, a sami są totalnymi ignorantami i niszczą wszystko. Parapety to najlepszy stolik, u mnie się nagadałem, a to i tak nic nie dało. Ściągałem z nich wszystko przy każdej wizycie - pojawiało się ponownie. Szczytem było jak zwróciłem uwagę, że coś jest spieprzone i usłyszałem... "no cóż trzeba będzie się przyzwyczaić". To są sytuacje kiedy uwielbiam być przed rozliczeniem. Wtedy też mówię, no cóż naprawa bubli będzie kosztowała wynagrodzenie "DO WIDZENIA".

Konto usunięte na żądanie
21-12-2011, 14:42
Ewelka mi pozostaje Ci tylko kibocować. Zakończyliśmy SSO-okna zabite i tak postoi bona tą chwilę pozostajemy przy opcji bez kredytu. W przyszłym roku zrobimy dach i może wstawimy okna.

TAR znalazłem coś dla Ciebie :)

http://archon.pl/images/products/m4b443cc869c95/289.jpg

ewelka-sochaczew
21-12-2011, 14:52
no tak, ale chodziło mi o dom w którym aktualnie mieszkam (naprzeciwko budowy), mam wolne pomieszczenie więc mogłyby stać spokojnie.
W sklepie mogą jeszcze stać, ale 4 tygodnie mnie nie zbawią, bo tynki dopiero w marcu. i tak wiedziałam, ze będą wcześniej niż mi potrzebne, ale cóż.
http://images43.fotosik.pl/1223/1a0ee2da25d49bfcgen.jpg
http://images43.fotosik.pl/1223/1a0ee2da25d49bfcgen.jpg

TAR
21-12-2011, 15:52
lokmen dzieks :) gdybym miala jeszcze wyjscie z wykuszu to by pasowalo, a tak to ciezko oknem wychodzic ;) no ale moze sie pokusza o zrobienie projektu zadaszenia nad druga czescia tarasu - bo ja tam tylko chce zrobic. sciane wykuszowa zostawie jak jest.
ewelka to zmienia postać rzeczy, bo z wypowiedzi wynikalo ze na budowie macie zamiar trzymać.

RozAnia
22-12-2011, 19:43
ewelka proszę możesz się pochwalić ile was kosztowała hydraulika i jaki sposób ogrzewania gaz czy węgiel. ile podłogówki i gdzie

renata400
23-12-2011, 14:17
Pierwsza gwiazdka

Już pierwsza gwiazdka, drżąc dobrą nowiną,
oczekiwaniem upływ czasu mierzy,
i by pojednań magią w dusze spłynąć,
do wigilijnej zaprasza wieczerzy.

Spróbuj ją znaleźć w ten wieczór na niebie,
a kiedy ujrzysz jej srebrzyste lśnienia,
poczuj, jak z blaskiem tym płyną do Ciebie,
Świąt najszczęśliwszych, serdeczne życzenia.

Wszystkiego Najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich Forumowiczów życzy Renata z rodzinką;)

Konto usunięte na żądanie
23-12-2011, 22:48
Wesołych Świąt w zdrowiu i pozytywnym nastroju dla wszystkich!!! :)

Mam prośbę- potrzebuję wymiar okna od kogoś kto z 3 drzwi nad wiatrołapem zrobił po środku drzwi, a po bokach 2 okna - o wymiar tych właśnie okien mi chodzi :)

http://www.umysl.pl/astrolog/ikony_5_pod_1/war_pkn_choinka.jpg

JANET 13
24-12-2011, 00:05
Kiedy Boże Narodzenie nadchodzi,
przesłać życzenia się godzi.
Przyjmijcie zatem z rąk naszych garść życzeń najlepszych
zdrowia, spokoju, radości,
a w Nowym Roku - olbrzymich Obfitości

http://images49.fotosik.pl/1232/faa16e6a0d0a4febm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/faa16e6a0d0a4feb.html)


http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3234

ArKaMa
24-12-2011, 11:44
Zdrowych wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
91547

Cierpliwości, uśmiechu i zdrowia, wszystkiego najlepszego.
Artur

ArKaMa
24-12-2011, 11:49
Wesołych Świąt w zdrowiu i pozytywnym nastroju dla wszystkich!!! :)

Mam prośbę- potrzebuję wymiar okna od kogoś kto z 3 drzwi nad wiatrołapem zrobił po środku drzwi, a po bokach 2 okna - o wymiar tych właśnie okien mi chodzi :)



Nad wykuszem? Ja mam tak zrobione. Drzwi 100/210, a okna miały mieć 100/140. Ostatecznie z powodu wbudowanych rolet mają 100/120.

bozenm
25-12-2011, 21:49
My mamy okna 120/150 i drzwi 110na 220, ale myślę że mniejsze też spełniły by role.... na stronie archonu już jest modyfikacja projektu tam też są wymiary.... Pozdrawiamy i życzymy spokojnych świąt ....

magdakol
27-12-2011, 14:57
Witam,
my co prawda mamy tylko jedno okno nad wykuszem i ma ono wymiar 110/120.Reszta to 2x drzwi balkonowe po 110/210.
Pozdrowionka i wszystkiego najlepszego w nadchodzącym 2012 roku.

JANET 13
27-12-2011, 23:15
[QUOTE=Damian4848;4999533]Witam,

Może ktos z Was buduje ten dom i zna juz jakie sa koszty, ma jakies podpowiedzi, ja bede zaczynal od Lutego, Marca.

Pozdrawiam


witam proszę zobaczyć to forum może się przyda,pozdrawiam
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?73624-DOM-W-RODODENDRONACH-6

klopsik33
28-12-2011, 09:41
Ja coraz poważniej rozważam budowę tego domu. Z przyjemnością będe śledził oba wątki ;)

Konto usunięte na żądanie
28-12-2011, 22:06
Witam po Świętach.

Zapewne się powtórzę ale w sobotę się spotykam z gościem od dachu. Będziemy robić pomiar i wycenę samej robocizny- może mi ktoś podać jakiej kwoty się spodziewać? ( rodos 6 G2) Będę brał wycenę roboty na blachodachówkę na 99% Ruukki finera kolor grafit lub też na dachówkę grafitową - tu wybór jeszcze nie padł.

Ogólnie będę chyba chciał dachówkę tyle że chcę zobaczyć różnicę cenową.

TAR
29-12-2011, 08:42
my za robocizne zaplacilismy 8 tys. w tym ulozenie dachowki, osadzenie i obrobka 3 okien dachowych i 1 wylazu dachowego, obrobka komina, montaz i obrobka ramy pod kolektory sloneczne, orynnowanie, montaz plotkow sniegowych, schodkow dachowych, wszystkie obrobki blacharskie itp. po prostu wszystkie elementy zwiazane z dachem. wiem, ze to sporo i mozna to zrobic taniej ale fachowiec byl dobry i z niego jestesmy zadowoleni. pozdr.

mWilQ
29-12-2011, 09:56
my za robocizne zaplacilismy 8 tys. w tym ulozenie dachowki, osadzenie i obrobka 3 okien dachowych i 1 wylazu dachowego, obrobka komina, montaz i obrobka ramy pod kolektory sloneczne, orynnowanie, montaz plotkow sniegowych, schodkow dachowych, wszystkie obrobki blacharskie itp. po prostu wszystkie elementy zwiazane z dachem. wiem, ze to sporo i mozna to zrobic taniej ale fachowiec byl dobry i z niego jestesmy zadowoleni. pozdr.

...to wcale nie są złe ceny. U nas dekarze często poniżej 50zł/m2 nie chcą rozmawiać o pracy, a rodo z pojedynczym garażem ma coś koło 200m2, więc kwota 8 tyś nie jest kwotą jakąś strasznie wysoką, tym bardziej, że fachowiec sprawdzony i dobry.

TAR
29-12-2011, 10:18
dokladnie tak oszacowal 40 zl/m2 (wszystkie prace). dach kladziony przelom grudzień 2009/styczeń 2010

TAR
29-12-2011, 10:53
Mam prośbę- potrzebuję wymiar okna od kogoś kto z 3 drzwi nad wiatrołapem zrobił po środku drzwi, a po bokach 2 okna - o wymiar tych właśnie okien mi chodzi :)

u mnie wszystkie zmieniane czyli nad wykuszem i nad tarasem maja 110x145 - kombinowalam tak zeby pod oknem zmiescil sie grzejnik o wys min. 50-60 cm. dzis nie zaluje ze zmienilismy wymiary okien, to byla dobra decyzja, pokoje sa ustawne a grzejniki nie przeszkadzaja.

mWilQ
29-12-2011, 10:54
Chciałbym również dodać, tak ze swojego doświadczenia, że skąpy dwa razy traci i to na budowie ma swoje odniesienie przy kwotach za robociznę. Są oczywiście wyjątki i też mnie one dotyczą, gdzie za tynki wybrałem najdroższą ekipę i mocno się na niej zawiodłem. Dlatego kierujcie się rozsądkiem... ceny najwyższe zazwyczaj większość z nas odrzuci, a do tych najniższych należy podchodzić bardzo ostrożnie. Trzymam kciuki za tych co cały czas walczą. Dla motywacji dodam, że mieszka się bardzo przyjemnie, co prawda śpię jeszcze w salonie, ale i to niedługo się zmieni. Baliśmy się przeprowadzki na zimę, ale na szczęście pogoda jest w tym roku bardzo łaskawa.

TAR
29-12-2011, 11:02
ja żaluje wielu swoich wyborów zarowno wykonawcow jak i materialow. a najbardziej żaluje wyboru projektu. moze przy nastepnym domu nie popelnie tylu bledow. choc sa tez elementy ktore wyszly mi nadzwyczaj dobrze. moze troche marudze ale po prostu marzy mi sie inny dom, parterowka z plaskim dachem :D te schody mnie dobijaja...

agazaw
29-12-2011, 13:48
witam wszystkich po dłuższej nie obecności. Z mężem mamy SSZ i zastanawiamy sie nad elektryką. jakie są koszty. budujemy sie w okolicach żywca.
pozdrawiam

mWilQ
29-12-2011, 14:08
witam wszystkich po dłuższej nie obecności. Z mężem mamy SSZ i zastanawiamy sie nad elektryką. jakie są koszty. budujemy sie w okolicach żywca.
pozdrawiam

Zależy czy tradycyjna elektryka, czy instalacja pod automatykę, czy z alarmową, komputerową, rtv/audio. Pewnie każdy elektryk inaczej to sobie liczy. Z tego jak ja się orientowałem to punkty wahały się w okolicach Wrocławia od 25-50zł. Punktem jest każde gniazdo, oświetlenie itd. Często podłączenie rozdzielni liczone jest osobno. Przejdź się po pomieszczeniach z kredą w ręku i narysuj sobie miejsca gdzie chcesz światło i gniazda, gdzie będzie stał sprzęt AGD i RTV. Zweryfikuj to później z projektem, bo tam również masz rozmieszczenie punktów i policz ile tego wyszło. Przemnóż przez średnio te 30zł i wyjdzie Ci kwota za robociznę. Materiału będzie adekwatnie do ilości punktów. Jego ceny są zależne od jakości i rabatów w hurtowniach. Na kable elektrycy mają nawet po 75%, na osprzęt w granicach 40%. Jeśli uda Ci się takie kwoty wynegocjować to bierz na siebie, będziesz miała pewność co do jakości. Ceny nie będę uogólniał, jedni za robociznę płacili ok 2 tyś, inni np ja blisko 10 tyś.

magdakol
29-12-2011, 15:20
Witam,
8 tys. za robociznę to chyba nie jest tak dużo.My (rodo 6n) za dach z dachówki tegalit braasa z obróbką blacharską,okienną ,komina płacimy 75zł/m2.To jest chyba dość sporo ale nasza dachówka jest mało popularna i żeby była dobrze położona to musi ją kłaść dobry fachowiec.Podobne ceny dają fachowcy którzy kryją dach blachą na rąbek stojący.Nasz fachowiec ma dobrą opinię i myślę że warto tyle mu zapłacić.Nie chciałabym później wzywać następnego żeby mi poprawiał, a przecież dach to najważniejsza część domu.
Pozdrawiam wszystkich.

aga-gaga
29-12-2011, 21:46
ja żaluje wielu swoich wyborów zarowno wykonawcow jak i materialow. a najbardziej żaluje wyboru projektu. moze przy nastepnym domu nie popelnie tylu bledow. choc sa tez elementy ktore wyszly mi nadzwyczaj dobrze. moze troche marudze ale po prostu marzy mi sie inny dom, parterowka z plaskim dachem :D te schody mnie dobijaja...

Może nie doceniasz tego co masz. Jakbyś miał domek parterowy to byś chcial wybudować wtedy piętrowy. Moim zdaniem projekt nie jest taki zły i z kupy projektów które przepatrzyliśmy ten właśnie i orion wydawaly nam się najfajniejsze. Nikt nie ma domu idealnego.

aga-gaga
29-12-2011, 21:52
U nas robota posuwa się do przodu mamy zrobione sufity podwieszane (nie przesadzaliśmy z bajerami za bardzo jedynie jest w salonie i klatce schodowej), gładzie zrobione, centralne ,parapety obstawione ;)

mWilQ
30-12-2011, 08:53
Może nie doceniasz tego co masz. Jakbyś miał domek parterowy to byś chcial wybudować wtedy piętrowy. Moim zdaniem projekt nie jest taki zły i z kupy projektów które przepatrzyliśmy ten właśnie i orion wydawaly nam się najfajniejsze. Nikt nie ma domu idealnego.

Być może jak ktoś ma na tyle możliwości, żeby budować jeden dom za drugim w końcu trafi na taki idealny :) Mój budowniczy opowiadał mi o swoim znajomym z branży, który po x latach doświadczenia stwierdził, że wybuduje dom według własnego projektu, bo dokładnie wie czego chce. Dom oczywiście postawił, ale lista niezadowolenia mimo wszystko była długa. My też mając już za sobą prawie wszystkie etapy wiemy, że teraz byłby to inny projekt (ale nie wykluczam, że gdybym miał to co teraz mi się podoba, to bym nie chciał znowu takiego rodo i kółko się zamyka). Jeżdżąc po wioskach strasznie spodobał nam się prosty wiejski domek, bez lukarn i balkonów, ze ślicznymi drewnianymi okiennicami i z pociągniętym dachem z tyły domu nad taras. Nie wiem tylko jak w środku, ale z zewnątrz to właśnie takiego projektu teraz bym szukał :)

TAR
30-12-2011, 08:54
Może nie doceniasz tego co masz. Jakbyś miał domek parterowy to byś chcial wybudować wtedy piętrowy. Moim zdaniem projekt nie jest taki zły i z kupy projektów które przepatrzyliśmy ten właśnie i orion wydawaly nam się najfajniejsze. Nikt nie ma domu idealnego.

Ależ skad, po prostu minela euforia pobudowlana, mieszkamy juz jakis czas i obiektywnie z mezem wypunktowalismy wszystko co dzisiaj bysmy zmienili. tych zmian wyszlo tyle, ze kwalifikuje sie na nowy dom :D

eniac
30-12-2011, 17:26
DO MICHUR

Po 3 miesiącach grzania mogę potwiedzić rachunki za gaz średnio 300zł miesięcznie.
Brak wszystkich drzwi wewnętrznych nawet tych garaż/dom napewno robi swoje, ale cóż...
Jako że jesteśmy zachwyceni kominkiem - lubimy w nim pailić - choć bez przesady - raczej jest to dla efektu salonu a nie ściśle do ogrzewania domu.
CO do temperatur - pojój nad garażem to mój strych= wyłaczone grzejnik, na górze sypialnia - wolę tam chłód więc grzejnik na minimum ustawiony, mały pokój na górze nie używany = wyłaczony grzejnik i pokój syna = otwarty na full grzejnik = zawsze ciepło...
Ponieważ nzasze życie domowe skupia się głównie na dole tam utrzymujemy jakieś 22-23 stopnie. Przy czym ogrzewnie jest ściśle dopasowane do naszych godzin przebywania w domu. Tzn nic (nawet woda) nie grzeje się jak jesteśmy w pracy (ustawione praktycznie tygodniami bo pracujemy na zmiany:))), w weekendy grzeje się cały czas żeby ciepło. Po 22 też wszystko przestaje grzać i to chyba tyle...
Ogólnie trochę czasu zajęło nam dopasowanie czujnika do naszego trybu życia:))) Najpierw było zaaaaaaaaa gorąco o każdej porze dnia i nocy - potem znów zapomnieliśmy że w tym tygodniu mamy inne zmiany i śpimy dłużej:wstajemy a tu piec nie chodzi już.....))) potem że w niedzilę trzeba by grzać cały dzień itp....
Po 3 miesiącach mieszkania mamy to już przerobione i jest fajnie.

pozdrawiamy wszystkich MAriola&Jerzyk

eniac
30-12-2011, 17:54
Wiem że forum czyta sie głownie w poszukiwaniu dobrych rozwiązań - wiec zdradzę wam to z czego my jestesmy najbardziej zadowoleni.
KOMINEK!!!!!!!!! Mój mąż przy budowie nie chciał słyszeć o kominku = zbędny wydatek, zajmuje miejsce, piec w pokoju itp...
Ale teraz sam przyznaje że to jedna z najlepszych rzeczy a naszym domu:))) Moje rady odnośnie wykonania kominka: ABSOLUTNIE NIE ROBIĆ JAK W PROJEKCIE czyli nie rozpoczynać budowania komina od samego dołu - tylko zacząć budowę komina na stropie!!!!!!! Pozwala to zaoszczędić potem miejsce w salonie i wybrac taką obudowę jak Ci sie podoba a nie do jakij zmusi cię sytaucja. Jeżeli budowac od dołu komin to tylko w ściane wmurowany - czego nas majster nie polecał bo powiedział że mogą potem powstać pęknięcia tam gdzie cegl a łączy się z pustakiem itp...
Druga ważna rzecz przy kominku - wybór wkładu!!!!!!! My mamy odlewaną Tarnawę która bardzo długo może miec nie gaszony ogień - ale nie chodzi mi o firmę tylko o sposób ciągu powietrza. Nie wiem jak to działa ale u nas najgrubsze drzewo układa sie na spodzie, potem do góry zcraz cieńsze i podpałka praktycznie na samej górze. Jest to super rozwiązanie!!!!! Nie potrzebujemy dzięki temu ciągu powietrza od dołu jak w tradycyjnym kominku!!!! Daje to tyle że nie musimy sprzątać kominka po każdym użyciu. Nawet wskazane jest nie wybieranie popiołu do zera - tylko przejedziemy patykiem po ruszcie żeby z grubsza odchylić wloty na dole i troche popiłu przelatuje do wyjmowanej "szufladki" . Palenie w tym kominku to prawdziwa przyjemność. Zero problemów z dymem, wybieraniem popiołu, smrodem i tp... Zakupiony do kominka specjany odkuracz - to z kolei jeden z naszych najmniej potrzebnych wydatków:)))) gdyz okazało się ze wcale nie trzeba sprzątac po kazdym rozpaleniu - wręcz przeciwnie!!! Najczęściej myjemy w kominku szybę - ale to wina drzewa którym w tej chwili palimy...
Dodam jeszcze iż wybór wkładu i montaż to zasługa sprawdzonej u nas firmy specjalizującej sie w kominkach - i mimo iż zrobić to samemu pewnie wyszłoby taniej - nigdy nie żałowaliśmy wyboru!!!

Pozdrawiam - Mariola

Konto usunięte na żądanie
30-12-2011, 18:44
Poniżej fotki jak zrobić komin od piętra- my tak mamy :) cieszę się, że wreszcie ktoś ten mankament zauważył.

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/komin.jpg

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/komin1.jpg

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/komin2.jpg

artek-
30-12-2011, 19:32
DO MICHUR

Po 3 miesiącach grzania mogę potwiedzić rachunki za gaz średnio 300zł miesięcznie.
Brak wszystkich drzwi wewnętrznych nawet tych garaż/dom napewno robi swoje, ale cóż...


Hmm, a ja sie zastanawiam jak udalo Wam sie osiagnac tak niski wynik. 300 PLN oznacza przy obecnych cenach gazu ok 150m3 gazu/miesiac, czyli ok. 5m3/dzien. Ja od jakichs dwoch tygodni zapisuje codziennie rano wskazania licznika i o ile na poczatku zuzycie oscylowalo w ok 9-10m3/dzien, w tym tygodniu oscyluje w okolicach 8m3. Rekord to 6m3 (troche zmienilem program) ale bylo tego dnia dosc chlodno i zonka mocno narzekala.
Zastanawiam sie co jest przyczyna, rachunek bede mial kolo 600 PLN/mc. Tak jak Wy ogrzewam dol i sypialnie na gorze. Walcze z tym i na razie w 100% nie wiem co jest tego przyczyna. Uszczelnilem szczeliny miedzy parapetami a oknem - montazysci parapetow sie nie popisali. Nie wiem, moze to wina tego ze dom jest na odkrytym terenie, a najblizsze drzewo jest 200m od domu :), przewazaja wiatry zachodnie czyli od strony frontowej. Drzwi wejsciowe rowniez sa lekko nieszczelne - na razie nic z nimi nie wywalcze - poczekam do wiosny, na razie doraznie uszczelniam uszczelkami samoprzylepnymi, nie mam rowniez wiatrolapu. Na calym dole mam podlogowke, ale mimo ze podlogowka jest rowniez w czesci powiatrolapowej do wysokosci kominka podloga jest zimna. Nie wiem co ja tak wychladza...
Na dole jest cieplo, temperatura oscyluje w okolicach 23-24 stopni. Mam rekuperator, z ciekawosci zamontowalem termometr w jednym z nawiewow. Temperatura powietrza nawiewanego kiedy dziala rekuperator przy temperaturze na zewnatrz ok 0stopni a wewnatrz 23stopnie oscyluje w okolicach 14stopni czyli w zasadzie tyle ile powinna teoretycznie wynoscic przy ponad 90% odzysku. Przy wylaczonym rekuperatorze jest tam nawet 26 stopni. Rekuperator wlaczamy raz na jakis czas, bo przy przeplywie 100m3 na godzine jednak dosc mocno wychladza.
Na gorze w zasadzie rowniez teoretycznie z termometrem jest dosc cieplo - 21,5 stopnia, jednak subiektywne odczucie jest jednak ze jest tam chlodno. Zona mowi ze to kwestia wilgotnosci, ale sam nie wiem. Moze przyzwyczajenia, albo tego ze na dole jednak z podlogowka jest bardzo bardzo fajnie - cieplo w gole stopy jest bardzo przyjemne. Dziecko nawet w zlobku chce zdejmowac skarpetki :) Ceramiczna podloga bez podlogowki na dole to raczej nie byloby dobre rozwiazanie.

Moze zdradzicie program ktorego uzywacie. Piece sa inne, ale sterowniki w zasadzie maja te same funkcje: dni tygodnia, ustawienie okien czasowych w ktorych piec ma grzac i temperatury + okreslenie jak ma dzialac czy wzgledem krzywej grzewczej (jakiej) czy termostatu w sterowniku czy gdzies indziej. Moze podzielilibyscie sie programem jako punktem wyjscia dla innych?

A co do tego co jest fajne w domu - na razie mnie najbardziej podoba sie centralny odkurzacz. Nienawidzilem zwyklego, centralny bardzo bardzo lubie. Do tego stopnia ze odkurzam prawie codziennie i naprawde mnie to relaksuje. Polecam zrobienie instalacji kazdemu - jednostke mozna zawsze dokupic pozniej. Naprawde fajna sprawa - moze poza 9m wezem, ale to naprawde jedyna wada (moze poza cena jednostki)

Poza walka z ogrzewaniem - walcze z myszami. Ale to inna historia. Nie zapomne widoku zdechlej myszy na srodku salonu po przyjsciu ze zlobka i dziecka ktore juz juz chce zlapac myszke za ogon z pytaniem "Cio to?". Albo myszy ktora weszla do subwoofera :)
Wiem gdzie maja gniazdo (pod schodami, w szczelinie wylewki) - jutro wypowiadam im ostateczna bitwe.

michur
30-12-2011, 21:44
Napisał eniac Zobacz post
DO MICHUR

Po 3 miesiącach grzania mogę potwiedzić rachunki za gaz średnio 300zł miesięcznie.
Brak wszystkich drzwi wewnętrznych nawet tych garaż/dom napewno robi swoje, ale cóż... Hmm, a ja sie zastanawiam jak udalo Wam sie osiagnac tak niski wynik.

Dzięki za odpowiedzi.
Jakby kogoś interesowało rozwiązanie z kotłem na ekogroszek to podaje dane:

- Rodo6p
- grzejniki we wszystkich pomieszczeniach w piwnicy, w gabinecie, garażu, pokoju nad garażem i pokojach na poddaszu
- podłogówka na całym parterze pomijając gabinet, na holu poddasza, w górnej łazience
- zasobnik CWU 200l
- grzejniki w pomieszczeniach gospodarczych otwarte na minimum
- w pomieszczeniach użytkowych utrzymujemy 22-23stopnie praktycznie całą dobę (nad garażem chłodniej)
- CWU grzane na 45stopni
- dom ocieplony 15cm styropianem (białym) - piętro i poddasze, 10cm piwnica; poddasze: skosy 25cm wełny, sufity 30cm wełny
- garaż wyklejony od środka (sufit i ściana od łazienki/gabinetu) styropianem 5cm (docelowo również sufity w piwnicy)
- okna dwuszybowe plastikowe, drzwi zewnętrzne drewniane
- koszt zakupu opału 700zł za tonę
- kocioł o zakresie mocy 5-25kW (za mocny - teraz to wiem) uruchomiony non-stop ze sterowaniem pogodowo-pokojowym

Przy obecnych temperaturach (średnio +2stopnie) schodzi nam około 150kg opału na tydzień czyli coś około 400zł miesięcznie. Kocioł jest teoretycznie bezobsługowy w trakcie jednego cyklu zasobnika, jednak ciągle coś tam kombinuję z ustawieniami. Samo opróżnianie popiołu to natomiast makabra - wszystko brudne dookoła. Podobnie z czyszczeniem kotła z sadzy (aktualnie raz na miesiąc, bo strasznie mi obrasta na niskich mocach - mrozu nie ma).
Podsumowując: oszczędniej chyba jednak jest w porównaniu z gazem. Natomiast obsługa wymaga pracy fizycznej i częstego pobrudzenia się. No i specjalne, odseparowane pomieszczenie na kocioł i opał to konieczność. I szczerze mówiąc chyba za drugim razem jednak wybrałbym gaz (i mniej grzejników w piwnicy) :]

TAR
31-12-2011, 11:01
Artek, to dziwne ze az takie duze macie zuzycie gazu. moj program ogrzewania jest taki: 24/h grzejemy bez oszczednosci, temperatury w salonie i sypialni ok. 23 s-24 stopni, bo tam zwykle skupia sie nasze zyie rodzinne. w pozostalych pomieszczeniach utrzymujemy temp. ok. 21st. w garazu i kotlowni grzejniki sa wylaczone. temperatury utrzymujemy stale glownie ze wzgledu na okrucha, ktory jest stworzeniem cieplolubnym :D za to najwiecej oszczednosci wprowadzamy na ogrzewaniu wody. program jest ustawiony podobnie jak u eniac. woda w zasobniku podgrzewa sie tylko w tym czasie kiedy jestesmy w domu i korzystamy tj. 6-9 podgrzanie wody do 40 st, 9-18 utrzymanie na minimum tj. 25 st 18-24 podgrzanie znowu do temp. 50 st. od 24 do 6 rano - 25 st. w weekendy caly dzien 50st. raz na 2 tygodnie robimy termiczna dezynfekcje kotła. duzo nam daja kolektory, dzieki ktorym od kwietnia do wrzenia praktycznie nie podgrzewamy wody kotłem. zuzycie za okres maj-sierpien to 9m3 gazu. w okresie letnim temperatura w zasobniku srednio 70 st. byloby wiecej ale mamy blokade zeby nie przesadzic z temperatura i zeby nam rury nie popekaly. mamy kociol kondensacyjny junkersa cerapur smart 21 kW (jest troche za duzy).

edit. tez mieszkamy na wygwizdowku polnym, na szczescie problemow z myszami nie mamy. za to byl z kretami - juz nie ma :D

TAR
31-12-2011, 11:10
rowniez w czesci powiatrolapowej do wysokosci kominka podloga jest zimna. Nie wiem co ja tak wychladza....

moze obwod jest nieszczelny albo dziurawy. u mnie w pracy tak jest, w moim pokoju , wykonawcy przewiercili rurke od podlogowki i w rezultacie trzeba bylo odlaczyc obieg, wiec nie grzeje.

Konto usunięte na żądanie
31-12-2011, 19:17
No i wszystko jasne z dachem i majstrem.
Ceny jakie zaproponował dla nas to:
zwykła blachodachówka - 7000
Blacha Ruukki - Finnera - 9000
Dachówka 50zł/m - 12 500

Dziś oglądałem dach z blachą Ruukki Finnera grafit- bajeczka :) więc wybórł już na 99% padł- majstra umówię na listopad jak za 8 000 się zgodzi to będzie robił.

Szczęśliwego Nowego Roku 2012 Dla Was. Pozdrawiam.

aroz75
02-01-2012, 08:42
Artek - rzeczywiście masz trochę wg mnie zbyt duże zużycie gazu. Może źle jest zamontowany kocioł,tzn. jakies nieszczelności w wyprowadzeniu rur pieca do komina,może zaciąga "lewe" powietrze przez co wydajność pieca jest znacznie mniejsza. Nie wiem czy rozruch pieca wykonywał u Ciebie fachowiec, ale powinien ten ktoś sprawdzić sprawność pieca po rozruchu specjalnym przyrządem

TAR - mam ten sam piec, jakie masz zużycie gazu? jakie wprowadziłaś zmiany w programach względem tego oryginalnego fabrycznego? Pytam,bo będę musiał pomyśleć za jakiś czas pewnie o zmianach ustawień i trochę piec potestować. Póki co mam ustawiony program "przeciwzamrożeniowy" (chyba na +12 stopni) , nie mieszkam jeszcze i na zimę się nie wprowadzę. Dom mam ocieplony styropianem 18cm ,poddasze też zrobione,więc powoli wykańczam wnętrza

TAR
02-01-2012, 10:30
aroz75 o zuzyciu pisalam w poscie 7133 (zbiorcze zestawienie za 12 m-cy) a o ustawieniach pare postow powyzej post 72496. ustawienie p.zamr +3st. , na pewno zmienialam krzywa grzewcza i jakies inne parametry (dzis juz nie pamietam, musialabym wejsc w ustawienia serwisowe). teraz jedynie musze zmienic ustawienie pompy w kotle - zmniejszyc obroty ze 100 na 75% o ile sie da. mam za duzy przeplyw wody w grzejnikach i czasem szum jest strasznie wkurzajacy. na razie sprobuje to ustawic na piecu a jak sie nie da, to chyba bedzie koniecznosc zamontowania dodatkowej pompy albo jakiegos regulatora przeplywu - o ile cos takiego istnieje ;)

Nutka_
02-01-2012, 10:45
Hmm, a ja sie zastanawiam jak udalo Wam sie osiagnac tak niski wynik. 300 PLN oznacza przy obecnych cenach gazu ok 150m3 gazu/miesiac.....

Artek, obok naszego rodo wybudował się znajomy z większym domem i osobnym garażem, ocieplił się styropianem 15, okna dwuszbowe, garaż osobny.
W poprzedniej zimie (znacznie chłodniejszej) w najzimniejszych miesiącach miał rachunki 380 zł za miesiąc a było znacznie zimniej bo po minus 20 nawet, kominka używa bardzo sporadycznie w weekendy.
Dlatego cena podana przez Eniac wydaje mi się prawdopodobna.

Pozdrowienia!

TAR
02-01-2012, 11:24
tez mi sie zdaje, ze u Artka cos jest nie tak. moze ma takie duze straty ciepla. robiles badanie kamera termowizyjna albo chociaż pirometrem? sprawdz tez okna w dachu, bo my ostatnio zastanawiajac sie dlaczego "podwiewa" nam z gory odkrylismy zle obrobiony wylaz dachowy, znajomi w starszym domu ok. 12 letnim, z kiepska izolacja - 10 cm i piecykiem "ze świeczka" zuzywaja 600 zl miesiecznie. moze tez program fabryczny kotla jest przekombinowany (bardzo czesto z poziomu uzytkownika nie da sie tego ustawic, trzeba z poziomu serwisanta) my na szczescie mamy dosc sensownego serwisanta, ktory dba o interes rowniez klienta i podpowiedzial nam co nieco na temat ustawien.

Namtar
02-01-2012, 11:36
TAR
a jak pozbylas sie kretow, ja dalem im wypowiedzenie ale nie sluchaja, poprosu masakruja trawnik (nie jest wyasiony ale zawsze to cos)?

TAR
02-01-2012, 12:01
poniewaz nie chcial dac sie przepedzic ani urzadzeniom ani domowym srodkom dostal ostatecznosc - specjalne jedzonko do norki, podzialalo jak widac. profilaktycznie mamy porozstawiane butelki / puszki na pretach i elektroniczne odstraszacze gdyby jakis inny osobnik chcial sie zadomowic. na szczescie u nas krecik dzialal tylko w jednym zakatku ogrodu, choc szkod narobil. szkoda mi bylo krecika ale probowalam wszystkiego a przywyczaic sie nie potrafie jesli ktos mi rujnuje moja prace :(

Nutka_
02-01-2012, 12:25
TAR
a jak pozbylas sie kretow, ja dalem im wypowiedzenie ale nie sluchaja, poprosu masakruja trawnik (nie jest wyasiony ale zawsze to cos)?

Natmar, nam nornice i krety zryły pół ogrodu ale zastosowaliśmy takie urządzonko (link poniżej) i okazało się super skuteczne.
Wydaje tylko taki śmieszny dzwięk:) One chyba tego się boją:)


http://www.mediasklep.pl/solarny-odstraszcz-kretow-nornic-itp-800-m2.html

Pozdrowienia!

Konto usunięte na żądanie
02-01-2012, 13:09
Najlepszy środek na krety to Polytanol jednakże aby gokupić trzeba posiadać świadectwo jakieśtam na zakup środków trujących I.kat. Tyle że to się ciska do nory zamyka otwór i ucieka bo wrze jak karbit i jest bardzo toksyczny. Ale kret nie ma szans.

Z drugiej strony jak nie chcesz mieć później problemów, a nie masz jeszcze trawy polecam sietkę na krety (nie polecam siatki do styropianu bo szkoda kasy).Taką siatkę układa się ok 5 cm pod powierzchnią trawy i masz spokój z kretem.

80mariusz80
02-01-2012, 13:18
Dzień Dobry,
ja zacznę trochę z innej beczki.
Jak macie zaizolowaną posadzkę w piwnicy, tj. co kolejno kładliście na chudziaku?
Pozdrowienia.
Nikt nie wie co ma pod jastrychem ;) ?
Jeszcze jedna prośba - proszę o podanie szacunkowych kosztów za ocieplenie poddasza i sufitów podwieszanych na piętrze i półpiętrze; robocizna + materiał, tj. wszystkie wełny, folie, płyty GK, OSB, stelaże. Jestem ciekawy jaki mniej więcej to zakres finansowy, 5-10 tys., 10-15 tys., 15-20. tys?
Pozdrawiam
Mariusz

TAR
02-01-2012, 13:31
Natmar, nam nornice i krety zryły pół ogrodu ale zastosowaliśmy takie urządzonko (link poniżej) i okazało się super skuteczne.
Wydaje tylko taki śmieszny dzwięk:) One chyba tego się boją:)


http://www.mediasklep.pl/solarny-odstraszcz-kretow-nornic-itp-800-m2.html

Pozdrowienia!

nutka, nam one nic nie daly, kasa wyrzucona w bloto, do tego te piski doprowadzaja mnie do szalu. my uzylismy saszetek Insekt 2 na krety i nornice. granulatu sie balismy ze wzgledu na psa. saszetki latwiej nam bylo kontrolowac gdyby krecik je wypchnal. przez tydzien byla akcja, najpierw sprawdzenie a potem wypuszczanie psa.
mariusz ze wstydem wyznam, ze nie pamietam, na pewno styro, a na to mielismy siatke wzmacnianą przed wylewka. moge popatrzec na starych zdjeciach

Nutka_
02-01-2012, 15:22
Czy Wy tez mieliście tyle wątpliwości przy projekcie kuchni i dolnej łazienki?

Do nas w styczniu przychodzi Pan od Wod-Kan i chce juz miec zaplanowane te pomieszczenia żeby potem nie trzeba było czegoś przekuwać od nowa po tynkach....:)

W dolnej łazience kombinujemy z ustawienień WC i umywalki, tylko miejsce na prysznic jest dla nas oczywiste. Nie wiemy tez jeszcze jak zrobić drzwiczki do schowka pod schodami....
W kuchni nie mamy jednego okna więc jakies pole manewru jest ale próbuje zrobić tak żeby było sporo blatów....hmmm no nie za duża ta kuchnia jest trzeba przyznać:)

mWilQ
02-01-2012, 15:37
Czy Wy tez mieliście tyle wątpliwości przy projekcie kuchni i dolnej łazienki?

Do nas w styczniu przychodzi Pan od Wod-Kan i chce juz miec zaplanowane te pomieszczenia żeby potem nie trzeba było czegoś przekuwać od nowa po tynkach....:)

W dolnej łazience kombinujemy z ustawienień WC i umywalki, tylko miejsce na prysznic jest dla nas oczywiste. Nie wiemy tez jeszcze jak zrobić drzwiczki do schowka pod schodami....
W kuchni nie mamy jednego okna więc jakies pole manewru jest ale próbuje zrobić tak żeby było sporo blatów....hmmm no nie za duża ta kuchnia jest trzeba przyznać:)

E tam, wiele osób narzeka na kuchnie, a w rzeczywistości jest ona i ustawna i wystarczająco duża. Bez usuwania okna (bo moim zdaniem dom lepiej się z tym oknem prezentuje i kuchnia jest ładnie doświetlona), pomieścił mi się cały sprzęt AGD (w słupku1: szafka, mikrofala, piekarnik, szafka, szafka2: wisząca z dodatkową szufladą, zmywarka w zabudowie, podwójna szafka ze zlewem, szafka wisząca narożna potrójna, szafka obok zlewu, szafka narożna łamana, 3 spore szuflady, dwa cargo, lodówka, i szafka z 7 małymi szufladkami, 3 dużymi pod płytą i kolejnym cargo). Mała kuchnia? Ktoś planuje zakupy przed jakimś stanem wojennym? A może ktoś ma cały możliwy sprzęt kucharski? Ja tam pomieściłem wszystko, zrobiłem zapasy i miejsca jeszcze zostało. Blatów kuchennych wystarczy, a zazwyczaj robimy posiłki wspólnie.

TAR
02-01-2012, 15:57
ja tez z wielkosci kuchni jestem zadowolona, no chyba ze ktos chciałby wyspe, to na to jest za mala. ale mnie wyspy nie kreca ;) wazne zeby blatow roboczych bylo duzo, czasem, jak robie impreze i musze przygotowac wiecej jedzenia to nogi bola od chodzenia w te i we wte. kuchnia jest spora a mam 2 okna, duzo szafek i szuflad, oczywiscie tez sprzet (ale nie w slupku). czego mi brakuje to spizarni w poblizu.

Nutka_
02-01-2012, 16:07
[QUOTE=mWilQ;5094676]E tam, wiele osób narzeka na kuchnie, a w rzeczywistości jest ona i ustawna i wystarczająco duża QUOTE]

mWilQ a chciałoby Ci się wstawić zdjęcie kuchni?

Ja dużo gotuję i sprzętów tez w sumie mam sporo - sokowirówka, ekspres do kawy....może dlatego tak narzekam. A dodatkowo bardzo mi zależy żeby kuchnia wyglądała ładnie.
Chciałam zrobić pikarnik taki na ścianie jak teraz się robi ale boję się że całośc będzie wyglądała zbyt ciężko.

Co do okna to masz rację - ja je usunełam ale teraz chyba zrobiłabym inaczej:) choć wtedy jeszcze bardzej marudziłabym z ustawieniem kuchni:)

artek-
02-01-2012, 20:48
tez mi sie zdaje, ze u Artka cos jest nie tak. moze ma takie duze straty ciepla. robiles badanie kamera termowizyjna albo chociaż pirometrem? sprawdz tez okna w dachu, bo my ostatnio zastanawiajac sie dlaczego "podwiewa" nam z gory odkrylismy zle obrobiony wylaz dachowy, znajomi w starszym domu ok. 12 letnim, z kiepska izolacja - 10 cm i piecykiem "ze świeczka" zuzywaja 600 zl miesiecznie. moze tez program fabryczny kotla jest przekombinowany (bardzo czesto z poziomu uzytkownika nie da sie tego ustawic, trzeba z poziomu serwisanta) my na szczescie mamy dosc sensownego serwisanta, ktory dba o interes rowniez klienta i podpowiedzial nam co nieco na temat ustawien.

Nie robilem na razie. Zastanawialem sie mocno nad badaniem termowizyjnym, dostalem kiedys nawet oferte z Groupona za pol ceny ale na razie sie nie zdecydowalem. Dom teoretycznie mam dobrze zaizolowany. Okna z potrojna szyba i ciepla ramka z bardzo dobrym wspolczynnikiem, styropian 15cm w te przereklamowane cieple kropki, 15+5cm welny na poddaszu, 15cm na stryszku, styropian na suficie w garazu, styropian od wewnatrz w sciankach kolankowych, na podlodze na dole rowniez bodaj 18cm styropianu. Piec jak grzeje rowniez nie przekracza temperatury kondensacji. Piec uruchamial serwisant i robil badanie spalin w kominie.
Zastanawiam sie jeszcze nad tym czy nie wydluzyc programu grzania na nizszej temperaturze. Obecnie mam ustawione 1,5h grzania rano i 6h wieczorem.

Gdzies cos musi byc nie tak. Nie mam jeszcze wszystkich gniazdek, a tam gdzie sa jeszcze niezalozone w puszkach jest uczucie powiewu chlodu.

superelmirka
03-01-2012, 09:25
Szczesliwego Nowego Roku,
od jakiegos czasu czytam forum ale ciezko przebrnac przez ponad 360 stron:) Wlasnie dostalismy pozwolenie na budowe i szukamy firmy budowlanej, moze ktos moze kogos polecic w okolicach Bielska -Bialej? stad moje pytanie, czy ktos pamieta ile wynosza koszty robocizny i materialow to stanu surowego otwartego.

mWilQ
03-01-2012, 10:13
mWilQ a chciałoby Ci się wstawić zdjęcie kuchni?

Ja dużo gotuję i sprzętów tez w sumie mam sporo - sokowirówka, ekspres do kawy....może dlatego tak narzekam. A dodatkowo bardzo mi zależy żeby kuchnia wyglądała ładnie.
Chciałam zrobić pikarnik taki na ścianie jak teraz się robi ale boję się że całośc będzie wyglądała zbyt ciężko.

Co do okna to masz rację - ja je usunełam ale teraz chyba zrobiłabym inaczej:) choć wtedy jeszcze bardzej marudziłabym z ustawieniem kuchni:)

Przy sobie mam tylko wizualizację remle, na której bazowałem. U mnie lodówka zamieniona względem słupka z piekarnikiem. Zmywarkę mam zaraz przy pierwszym słupku i narożnik dolnych szafek mam prosty.

Nutka_
03-01-2012, 10:23
Szczesliwego Nowego Roku,
od jakiegos czasu czytam forum ale ciezko przebrnac przez ponad 360 stron:) Wlasnie dostalismy pozwolenie na budowe i szukamy firmy budowlanej, moze ktos moze kogos polecic w okolicach Bielska -Bialej? stad moje pytanie, czy ktos pamieta ile wynosza koszty robocizny i materialow to stanu surowego otwartego.

Superelmirka, za robiciznę dla SSO (dom z podwójnym garażem, dachówka na dachu, kominy systemowe, podbitka drewniana) płaciliśmy w 2011 45 tyś. Materiały kupowaliśmy sami.

Co do kosztów materiałów to są one uzależnione od tego z czego będziecie budować. - Jaki strop, jaki dach, z czego ściany, z czego izolacje, itd - Jakoś materiałów ma spore znaczenie.
U nas SSZ nie licząc papierów kosztował około 160 tyś (ściany z porothermu, dachówka roben, okna oknoplus, okna dachowe fakro, strop lany).

Pozdrowienia!

Nutka_
03-01-2012, 11:45
Przy sobie mam tylko wizualizację remle, na której bazowałem. U mnie lodówka zamieniona względem słupka z piekarnikiem. Zmywarkę mam zaraz przy pierwszym słupku i narożnik dolnych szafek mam prosty.

Okay, dziękuję.
U mnie to jednak będzie wyglądać zupełnie inaczej, choć piekarnik z mikrofalą chce zrobić w słupku - koło lodówki, zlew pod oknem, płyta po drugiej stronie...
Będę to projektować w najbliższych dniach to się pochwalę.


Jeszcze pytanie do osób które już mieszkają - gdzie macie wc w dolnej łazience? Czy tam pod skosem ktoś wciskał czy tak jak jest w projekcie na tej ściance z kominem?

Pozdrowienia!

TAR
03-01-2012, 11:56
Jeszcze pytanie do osób które już mieszkają - gdzie macie wc w dolnej łazience? Czy tam pod skosem ktoś wciskał czy tak jak jest w projekcie na tej ściance z kominem?

Pozdrowienia!

ja mam na sciance z kominem (tylko ja nie mam komina wiec tak nie wystaje), na prawo od wejscia mam prysznic a na scianie pomiedzy łaz/kotł szafke z umywalka nablatowa. jak dla mnie dobra funkcjonalnosc.
i pod schodami skladzik + pod wyzszym skosem pralka nr2

bozenm
03-01-2012, 21:50
Szczesliwego Nowego Roku,
od jakiegos czasu czytam forum ale ciezko przebrnac przez ponad 360 stron:) Wlasnie dostalismy pozwolenie na budowe i szukamy firmy budowlanej, moze ktos moze kogos polecic w okolicach Bielska -Bialej? stad moje pytanie, czy ktos pamieta ile wynosza koszty robocizny i materialow to stanu surowego otwartego.

Hej... Ja polecam ekipe z Wilamowic. My budujemy w Oświęcimiu... Jesteśmy bardzo zadowoleni, jeśli jesteś zainteresowana to proszę info na priv.

80mariusz80
04-01-2012, 08:20
@superelmirka
U nas stan SSO ok. 180 tys. PLN, SSZ (ze stolarką) ok. 198 tys. PLN - to są kwoty robocizny i materiału.
Sama robocizna za SSO (włącznie z dachem) to ok. 60-70 tys. PLN. Ekipa sprawdzona, ze średniej półki, byliśmy i jesteśmy generalnie zadowoleni.
Uwaga: u nas rodek 100% podpiwniczony.
To są szacunkowe kwoty, płaciłem za robociznę, wszystkie materiały i logistykę załatwiałem sam. Dużo zależy od tego kogo wybierzesz i z jakich materiałów będziesz budować. Ja starałem się unikać chińszczyzny i masówki, kupowałem materiały lepszej klasy. Dużo czytałem na internecie i filtrowałem lokalny i ościenny rynek, udało mi się nawet policzyć współczynnik przenikalności cieplnej dla domu (wyszedł mi ten sam co w projekcie, choć trochę mniejszy, w projekcie architekt go zaokrąglił), potem bawiłem się z różnymi materiałami i grubością przegród, kombinowałem z cenami (cegła 25,38,wełna,styropian różnej grubości, etc).
Jestem z tej kategorii co wolą zapłacić trochę więcej i spać spokojnie. Budujemy bez kredytu i mamy (jeszcze) cierpliwość, choć mieszkamy z teściami ;)
Powodzenia.

superelmirka
04-01-2012, 09:35
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Wlasnie mamy upragnione pozwolenie i zaczynam meczyc firmy budowlane o wycene wiec chcialam miec odniesnie no i znac koszty, zeby sie psychicznie przygotowac :) Niestety nie mieszkamy w Pl tymczasowo, bo jakos trzeba zarobic na ten dom :) no i w zwiazku z tym poszukujemy firmy ktora kupilaby rowniez materialy, bo my nie mamy jak sie tym zajac.

Konto usunięte na żądanie
04-01-2012, 10:05
Co do kupna materiału to my robiliśmy tak: Załatwiłem w naszej lokalnej hurtowni, że nasz majster zamawia towar na WZ a raz na koniec tygodnia dzwoniłem jakie jest saldo i przelewałem kasę na konto. Dzięki temu, że kupowałem wszystko u nich dostałem też ładny upust.

JANET 13
04-01-2012, 11:20
Witam a ja mam pytania do tych osób które juz maja kominek:
Czy możecie udostępnić - wstawić zdjęcia swoich kominków?
Jakich firm macie wkłady kominkowe , co polecacie?
pozdrawiam:)

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3234

mWilQ
04-01-2012, 11:42
Witam a ja mam pytania do tych osób które juz maja kominek:
Czy możecie udostępnić - wstawić zdjęcia swoich kominków?
Jakich firm macie wkłady kominkowe , co polecacie?
pozdrawiam:)

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3234

Ja jak się dowiedziałem ile kosztują wkłady to mnie zmroziło... Ostatecznie w cenie która mnie interesowała (czyli maks 6 tyś z zabudową) i w rozmiarach które mi pasowały (czyli maks 60cm), wybrałem Maję LUX z krateki.pl. Wziąłem do niej moduł z doprowadzeniem powietrza. Nie wiem jak się spisuje, bo mimo, że od 2 miesięcy jesteśmy na swoim, to nie było czasu rozpalić w kominku - to tak nawiązując do osób, które sporadycznie palą :D

paulina123
04-01-2012, 16:33
Witam a ja mam pytania do tych osób które juz maja kominek:
Czy możecie udostępnić - wstawić zdjęcia swoich kominków?
Jakich firm macie wkłady kominkowe , co polecacie?
pozdrawiam:)

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3234

Janet 13
Masz bardzo ładny dom z zewnątrz (nie widziałam jeszcze takiego rodka). Jesteś na etapie wykończeniówki, więc mam prośbę o zdjęcia z wnętrza domu.
Z resztą proszę o to wszystkich, którzy mają już gotowe wnętrza zwłasza umeblowane gł. kuchnia, salon, łazienki.
Ja jestem na etapie SSZ, ale już myślę o wykończeniu.

JANET 13
04-01-2012, 22:11
Ja jak się dowiedziałem ile kosztują wkłady to mnie zmroziło... Ostatecznie w cenie która mnie interesowała (czyli maks 6 tyś z zabudową) i w rozmiarach które mi pasowały (czyli maks 60cm), wybrałem Maję LUX z krateki.pl. Wziąłem do niej moduł z doprowadzeniem powietrza. Nie wiem jak się spisuje, bo mimo, że od 2 miesięcy jesteśmy na swoim, to nie było czasu rozpalić w kominku - to tak nawiązując do osób, które sporadycznie palą :D

Witam,dzięki za szybką odpowiedź:)
mWilQ czy mógłbyś wrzucić zdjęcia swojego kominka na forum(jeśli nie chcesz na forum to może na priv) ,bo ja jakoś nie mam co do niego koncepcji.
Innych obecnych na forum też poproszę o opinie,sugestie,zdjęcia na temat kominka.
Ja chciałabym aby nasz kominek był panoramiczny,miał 14kw i żeby można było do niego podłączyć turbinę i dogrzewać całą górę tym kominkiem.
pozdrawiam:)

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3234

JANET 13
04-01-2012, 22:20
Janet 13
Masz bardzo ładny dom z zewnątrz (nie widziałam jeszcze takiego rodka). Jesteś na etapie wykończeniówki, więc mam prośbę o zdjęcia z wnętrza domu.
Z resztą proszę o to wszystkich, którzy mają już gotowe wnętrza zwłasza umeblowane gł. kuchnia, salon, łazienki.
Ja jestem na etapie SSZ, ale już myślę o wykończeniu.

Witam, paulina123 dzięki za opinie mojego rodka :wiggle:, tak jestem na etapie wykończeniówki domu i wykańczania siebie też...
jak na razie to nie mam sprecyzowanej koncepcji kuchni i salonu no i kominka:( fachowcy kończą mi robić gładź na górze...,
do łazienek glazura i terakota jest - układa się jak będą skończone łazienki to wrzucę fotki....
dołączam się do prośby paulina123 o fotki wnętrz...
pozdrawiam:)


http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3234

80mariusz80
04-01-2012, 23:21
Kretyny z Archonu zaprojektowali w rodku drzwi zewnętrzne o wymiarach w świetle muru 230x100 . To jest wymiar nietypowy i słono zapłacicie! Radzę budującym zmienić otwór póki mają czas na typowy. W zamyśle idiotów-projektantów, wymiar ten miał wyrównać poziom z oknami na tej samej ścianie, ale w nowych już projektach udało się jakoś wstawić drzwi typowe. Teraz będę musiał kombinować albo z naświetlem, albo z wycinanką-klejanką g/k albo płacić drożej (Urzędowski ponoć +30% za nietypowy wymiar, co przy kwocie ok. 3000 PLN za drzwi...). Co za fuszera!

TAR
05-01-2012, 08:40
mariusz, kilka razy byla o tym mowa, my od razu nastawilismy sie na typowke, no i fakt drzwi nie sa w linii z oknami, ale mnie to jakos specjalnie nie razi.

JANET 13
05-01-2012, 08:48
mariusz, kilka razy byla o tym mowa, my od razu nastawilismy sie na typowke, no i fakt drzwi nie sa w linii z oknami, ale mnie to jakos specjalnie nie razi.

całkowicie zgadzam się z TAR my tez zrobiliśmy od razu drzwi typowe i nam także nie przeszkadza że nie są na równym poziomie z oknami,moim zdaniem nawet lepiej wyglądają jak są niżej okien.


http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3234

mWilQ
05-01-2012, 09:45
Kretyny z Archonu zaprojektowali w rodku drzwi zewnętrzne o wymiarach w świetle muru 230x100 . To jest wymiar nietypowy i słono zapłacicie! Radzę budującym zmienić otwór póki mają czas na typowy. W zamyśle idiotów-projektantów, wymiar ten miał wyrównać poziom z oknami na tej samej ścianie, ale w nowych już projektach udało się jakoś wstawić drzwi typowe. Teraz będę musiał kombinować albo z naświetlem, albo z wycinanką-klejanką g/k albo płacić drożej (Urzędowski ponoć +30% za nietypowy wymiar, co przy kwocie ok. 3000 PLN za drzwi...). Co za fuszera!

...a ja za późno dotarłem na forum i już miałem otwór zrobiony. Samemu go zabudowałem i zaizolowałem. Mam nadzieje, że nic złego nie będzie się tam działo. W przypadku jednej linii okien z drzwiami, to ja nawet na to nie zwróciłem uwagi... to pewnie przez nadmiar obowiązków ;)

80mariusz80
05-01-2012, 09:54
Faktycznie, ten obniżony wymiar lepiej wygląda, niż gdybym tam wstawił naświetle albo drzwi-wielkoludy.
Wkurzyłem się, człowiek lata, sprawdza, czyta, filtruje i jeszcze trzeba sprawdzać projektantów >:-@
W rzeczywistości mam wysokość 243 cm (bez wylewek). Prawie 2,5m. Wykombinowałem sobie już jednak rozwiązanie tego problemu.
Drzwi typowe potrzebują wys. max. 210 cm. Zatem 243 cm - 9 cm wylewek = 234 cm - 210 cm = 24 cm.Czyli 24 cm zostaje do nadrobienia.
Znalazłem nadproże z Ytonga, typ YN-130/24 o wymiarach: szerok. 24 cm x wys. 24,9 cm x dłg. 129 cm. I to wsadzę pod nadproże nad otworem.
Szerokość 24 cm w sam raz pod moje Porothermy, wysokość 24,9 cm również pasi, będzie w świetle muru wys. ok. ~209 cm a na długości się skróci. Podkuję pod nadprożem istniejącym obustronnie siedzenie pod nowe nadproże, parę centymetrów, i wsadzę ten z Ytonga.
Koszt: nadproże ok. 120-160 brutto + zaprawa klejowa do betonu komórkowego ok. 15 PLN + własny czas, robota z ojcem (nadproże waży 67 kg) i nerwy. Tyle kosztuje lekkomyślność projektantów Archonu >:@

michur
05-01-2012, 09:55
Kretyny z Archonu zaprojektowali w rodku drzwi zewnętrzne o wymiarach w świetle muru 230x100 . To jest wymiar nietypowy i słono zapłacicie! Radzę budującym zmienić otwór póki mają czas na typowy. W zamyśle idiotów-projektantów, wymiar ten miał wyrównać poziom z oknami na tej samej ścianie, ale w nowych już projektach udało się jakoś wstawić drzwi typowe. Teraz będę musiał kombinować albo z naświetlem, albo z wycinanką-klejanką g/k albo płacić drożej (Urzędowski ponoć +30% za nietypowy wymiar, co przy kwocie ok. 3000 PLN za drzwi...). Co za fuszera!

To może ja stanę tym razem w obronie projektantów.
Myślę, że się kolega zagalopował z tymi obelgami. A trzeba było może wnikliwiej przeanalizować rysunki i sprawdzić ceny stolarki? Inna sprawa, że to jest projekt gotowy i nikt nie zmusza do kupna.

80mariusz80
05-01-2012, 09:58
Nikt nie wie co ma pod jastrychem ;) ?
Jeszcze jedna prośba - proszę o podanie szacunkowych kosztów za ocieplenie poddasza i sufitów podwieszanych na piętrze i półpiętrze; robocizna + materiał, tj. wszystkie wełny, folie, płyty GK, OSB, stelaże. Jestem ciekawy jaki mniej więcej to zakres finansowy, 5-10 tys., 10-15 tys., 15-20. tys?
Pozdrawiam
Mariusz
Podbijam

michur
05-01-2012, 10:00
Faktycznie, ten obniżony wymiar lepiej wygląda, niż gdybym tam wstawił naświetle albo drzwi-wielkoludy.
Wkurzyłem się, człowiek lata, sprawdza, czyta, filtruje i jeszcze trzeba sprawdzać projektantów >:-@
W rzeczywistości mam wysokość 243 cm (bez wylewek). Prawie 2,5m. Wykombinowałem sobie już jednak rozwiązanie tego problemu.
Drzwi typowe potrzebują wys. max. 210 cm. Zatem 243 cm - 9 cm wylewek = 234 cm - 210 cm = 24 cm.Czyli 24 cm zostaje do nadrobienia.
Znalazłem nadproże z Ytonga, typ YN-130/24 o wymiarach: szerok. 24 cm x wys. 24,9 cm x dłg. 129 cm. I to wsadzę pod nadproże nad otworem.
Szerokość 24 cm w sam raz pod moje Porothermy, wysokość 24,9 cm również pasi, będzie w świetle muru wys. ok. ~209 cm a na długości się skróci. Podkuję pod nadprożem istniejącym obustronnie siedzenie pod nowe nadproże, parę centymetrów, i wsadzę ten z Ytonga.
Koszt: nadproże ok. 120-160 brutto + zaprawa klejowa do betonu komórkowego ok. 15 PLN + własny czas, robota z ojcem (nadproże waży 67 kg) i nerwy. Tyle kosztuje lekkomyślność projektantów Archonu >:@

Wklej sobie kawałek twardszego styropianu, na to tynk zbrojony siatką i "będzie pan zadowolony" W dodatku częściowo montaż w warstwie ocieplenia wyjdzie ;-)

80mariusz80
05-01-2012, 10:05
@michur
Jeśli wymiar pod wszystkie otwory okienne i drzwiowe jest typowy, a drzwi zewnętrzne nie - to jest to niedoróbstwo (w nowych projektach już jest to poprawione) albo lenistwo. Nie chciało się komuś tego poprawić to wsadził drzwi nietypowe, g... go to obchodzi. Drzwi 3000-4000 PLN +30% to na dzień dobry inwestor traci 1000 PLN, kiedy każde 5 PLN się liczy. Inwestor nie jest od sprawdzania wymiarów na rysunku. Projekt ma być zrobiony dobrze.
Tak samo wyłaz dachowy - w projekcie umiejscowiony jest na jednej połaci dachu, a komin - na innej połaci dachu. To jest niezgodne z przepisami - wyłaz i komin mają być po tej samej stronie, jednakże wg projektantów z Archonu inwestor albo kominiarz ma sobie skakać przez kalenicę.
To są fuszerki i tyle.

TAR
05-01-2012, 10:05
Podbijam

przelecialam na szybko fotki i wyglada na to ze na chudziaku mam folia, styropian, siatke zbrojona i wylewkę na to farba do betonu.

michur
05-01-2012, 10:10
Nikt nie wie co ma pod jastrychem ?
Jeszcze jedna prośba - proszę o podanie szacunkowych kosztów za ocieplenie poddasza i sufitów podwieszanych na piętrze i półpiętrze; robocizna + materiał, tj. wszystkie wełny, folie, płyty GK, OSB, stelaże. Jestem ciekawy jaki mniej więcej to zakres finansowy, 5-10 tys., 10-15 tys., 15-20. tys?
Pozdrawiam
Mariusz

Na podłodze w piwnicy: rury drenażowe położone przy ścianach oraz przez środki pomieszczeń "gwieździście", zasypane otoczakami i żwirem; chudy beton, 2x folia budowlana, 5-10cm styropianu (zależy jak fachurom wyszedł chudy beton) 6cm wylewki zbrojonej mikrowłóknami. U mnie wody gruntowe zdecydowanie pod poziomem ław - nie wiem dokładnie ile m. Wilgoć jak dotąd się nie pojawiła.

Na poddasze łącznie z gładzią na całości i deskowaniem podłogi stryszku wyszło około 7tys za materiał. Robota własna w 100%

TAR
05-01-2012, 10:13
@michur
Jeśli wymiar pod wszystkie otwory okienne i drzwiowe jest typowy, a drzwi zewnętrzne nie - to jest to niedoróbstwo (w nowych projektach już jest to poprawione) albo lenistwo. Nie chciało się komuś tego poprawić to wsadził drzwi nietypowe, g... go to obchodzi. Drzwi 3000-4000 PLN +30% to na dzień dobry inwestor traci 1000 PLN, kiedy każde 5 PLN się liczy. Inwestor nie jest od sprawdzania wymiarów na rysunku. Projekt ma być zrobiony dobrze.
Tak samo wyłaz dachowy - w projekcie umiejscowiony jest na jednej połaci dachu, a komin - na innej połaci dachu. To jest niezgodne z przepisami - wyłaz i komin mają być po tej samej stronie, jednakże wg projektantów z Archonu inwestor albo kominiarz ma sobie skakać przez kalenicę.
To są fuszerki i tyle.


z tym sie zgodze, to nie my powinnismy sprawdzac projekt pod wzgledem prawidlowosci i zgodnosci. nie kazdy zna sie na tym. projekt powinien byc wykonany dobrze i tyle, w koncu projektant/ Archon wzial za to konkretne pieniadze. michur co z tego, ze to projekt gotowy, czy to znaczy ze w takim gotowcu dopuszcza sie nieprawidlowosci, albo ma byc sfuszerowany? na szczescie dla nas dobrze, ze jest to forum, gdzie mozna podzielic sie spostrzezeniami. zauważcie jednak ze z naszych pomyslow i rozwiazan czerpie zyski Archon, spojrzcie na nowe projekty rodosow. nie dziwi mnie ze coraz mniej osob nie chce sie chwalic swoimi domami.

TAR
05-01-2012, 10:14
Na podłodze w piwnicy: rury drenażowe położone przy ścianach oraz przez środki pomieszczeń "gwieździście", zasypane otoczakami i żwirem; chudy beton, 2x folia budowlana, 5-10cm styropianu (zależy jak fachurom wyszedł chudy beton) 6cm wylewki zbrojonej mikrowłóknami. U mnie wody gruntowe zdecydowanie pod poziomem ław - nie wiem dokładnie ile m. Wilgoć jak dotąd się nie pojawiła.

Na poddasze łącznie z gładzią na całości i deskowaniem podłogi stryszku wyszło około 7tys za materiał. Robota własna w 100%

ja w garazu zdecydowalam sie na siatke, w pozostalej czesci domu mam mikrowlokna.

michur
05-01-2012, 10:16
@michur
Jeśli wymiar pod wszystkie otwory okienne i drzwiowe jest typowy, a drzwi zewnętrzne nie - to jest to niedoróbstwo (w nowych projektach już jest to poprawione) albo lenistwo. Nie chciało się komuś tego poprawić to wsadził drzwi nietypowe, g... go to obchodzi. Drzwi 3000-4000 PLN +30% to na dzień dobry inwestor traci 1000 PLN, kiedy każde 5 PLN się liczy. Inwestor nie jest od sprawdzania wymiarów na rysunku. Projekt ma być zrobiony dobrze.
Tak samo wyłaz dachowy - w projekcie umiejscowiony jest na jednej połaci dachu, a komin - na innej połaci dachu. To jest niezgodne z przepisami - wyłaz i komin mają być po tej samej stronie, jednakże wg projektantów z Archonu inwestor albo kominiarz ma sobie skakać przez kalenicę.
To są fuszerki i tyle.

No nie wiem czy te wymiary są typowe. Drzwi balkonowe również są typowe? W dzisiejszych czasach zresztą nie ma to chyba tak dużego znaczenia.

michur
05-01-2012, 10:17
ja w garazu zdecydowalam sie na siatke, w pozostalej czesci domu mam mikrowlokna.

W garażu też mam siatkę i styrodur zamiast styropianu. Styrodur również w kotłowni.

michur
05-01-2012, 10:19
z tym sie zgodze, to nie my powinnismy sprawdzac projekt pod wzgledem prawidlowosci i zgodnosci. nie kazdy zna sie na tym. projekt powinien byc wykonany dobrze i tyle, w koncu projektant/ Archon wzial za to konkretne pieniadze. michur co z tego, ze to projekt gotowy, czy to znaczy ze w takim gotowcu dopuszcza sie nieprawidlowosci, albo ma byc sfuszerowany? na szczescie dla nas dobrze, ze jest to forum, gdzie mozna podzielic sie spostrzezeniami. zauważcie jednak ze z naszych pomyslow i rozwiazan czerpie zyski Archon, spojrzcie na nowe projekty rodosow. nie dziwi mnie ze coraz mniej osob nie chce sie chwalic swoimi domami.

Dla mnie rozmiar drzwi nie jest nieprawidłowością. Takie są i godzę się na to tak samo jak na niską ściankę kolankową czy inne bolączki projektu. To nie znaczy, że nie mogę tego zmienić. Oraz nie zamierzam nikogo wyzywać od idiotów i kretynów. :)

A co masz na myśli przez ostatnie zdanie?

TAR
05-01-2012, 10:33
koledze mariuszowi puscily nerwy, zdarza sie. a co do ostaniego zdania to chyba ostatnio widac, ze na fm tylko nieliczni pokazuja dom. kiedy zaczynalam tu bytnosc prawie kazdy w tym i ja cos tam pokazywali. po czasie nastapila pewna prawidlowosc, kiedy ktos dzielil sie swoimi rozwiazaniami, zaczely sie zmieniac tez projekty rodkow w archonie. m.in. przeniesienie kotlowni, pralnia u gory, zamiana lazienki z pokojem u gory, zmiana dot. kominka, zabudowa wiatrolapu i wiele innych. nie sa to pomysly projektantow archonowych tylko nasze, tych ktorzy buduja, a archon je po prostu bezczelnie kopiuje i sprzedaje. oczywiscie jest to tylko moje zdanie wynikajace z obserwacji.

80mariusz80
05-01-2012, 11:37
No nie wiem czy te wymiary są typowe. Drzwi balkonowe również są typowe? W dzisiejszych czasach zresztą nie ma to chyba tak dużego znaczenia.
Tak, drzwi balkonowe również są typowe. Szerokość w świetle muru 1100 mm to maksymalna szerokość dla wysokości tych drzwi. Jest to na granicy wytrzymałości ale dopuszczalne. Jeśli jest problem ze znalezienem wykonawcy takich drzwi, to tylko dlatego że robią drzwi (mam na myśli PCV) na g.... profilach które by się wypaczyły po paru latach nawet gdyby była szerokość w świetle muru 1000. Nie będę wymieniał chińskich profili i niektórych polskich, bo mogę obrazić kogoś kto kupował od tych firm, a mnie guzik do gustów inwestorów. Dlatego przy drzwiach balkonowych zazwyczaj słyszysz że zrobią Ci albo dzielone, albo z belką poprzeczną albo zmniejsz (zwęź) Pan otwór. U mnie akurat murarz się pomylił - zrobił mi szerokość 1200 (myślał że 1100 to szerokość ościeżnicy i dodał na futrynę :) ), ale w efekcie wyszło mi to na dobrze, bo mam drzwi dwuskrzydłowe które wyglądają całkiem zgrabnie i można przejść przez jedno skrzydło.

80mariusz80
05-01-2012, 11:44
koledze mariuszowi puscily nerwy, zdarza sie. a co do ostaniego zdania to chyba ostatnio widac, ze na fm tylko nieliczni pokazuja dom. kiedy zaczynalam tu bytnosc prawie kazdy w tym i ja cos tam pokazywali. po czasie nastapila pewna prawidlowosc, kiedy ktos dzielil sie swoimi rozwiazaniami, zaczely sie zmieniac tez projekty rodkow w archonie. m.in. przeniesienie kotlowni, pralnia u gory, zamiana lazienki z pokojem u gory, zmiana dot. kominka, zabudowa wiatrolapu i wiele innych. nie sa to pomysly projektantow archonowych tylko nasze, tych ktorzy buduja, a archon je po prostu bezczelnie kopiuje i sprzedaje. oczywiscie jest to tylko moje zdanie wynikajace z obserwacji.
Tak, puściły mi nerwy, wczoraj przyjechałem późno z budowy i miałem już dość.
Zgadzam się też, że projektanci Archonu szkolą swój warsztat na forach takich jak to - jest to dla nich darmowa wylęgarnia pomysłów.
Dodam do tego jeszcze jeden grosz, mój osobisty, jestem powściągliwy w pokazywaniu wnętrz mojego domu ze względu na bezpieczeństwo. Nie jest tajemnicą, że fora są obserwowane przez szajki złodziei - jeśli ktoś sobie w profilu dopisze jeszcze w jakiej wsi buduje i pochwali się zdjęciem jakie ładne grzejniki mu właśnie zamontowali na ścianach, a we wcześniejszych postach chwalił się jeszcze, jakie to urocze, sielankowe miejsce pod lasem :D to równie dobrze mógłby sobie postawić neon na dachu "ZAPRASZAM".

80mariusz80
05-01-2012, 11:48
Na podłodze w piwnicy: rury drenażowe położone przy ścianach oraz przez środki pomieszczeń "gwieździście", zasypane otoczakami i żwirem; chudy beton, 2x folia budowlana, 5-10cm styropianu (zależy jak fachurom wyszedł chudy beton) 6cm wylewki zbrojonej mikrowłóknami. U mnie wody gruntowe zdecydowanie pod poziomem ław - nie wiem dokładnie ile m. Wilgoć jak dotąd się nie pojawiła. Na poddasze łącznie z gładzią na całości i deskowaniem podłogi stryszku wyszło około 7tys za materiał. Robota własna w 100%
Dziękuję. TAR - również dziękuję.
Teraz mam mnie więcej rozeznanie. alien01 czy mWilq wcześniej podał metraż zabudowy poddasza ~150 m2 (nie wiem tylko czy podłogi na strychu też w to były wliczone); mWilq czy ktoś inny podał szacunkową listę zakupów wełny, OSB, g/k F - teraz mam pełne rozeznanie.

80mariusz80
05-01-2012, 11:53
Wklej sobie kawałek twardszego styropianu, na to tynk zbrojony siatką i "będzie pan zadowolony" W dodatku częściowo montaż w warstwie ocieplenia wyjdzie ;-)
Dziękuję za poradę, zostanę przy tym moim nadprożu. Nie chciałbym kotwić drzwi do styropianu, choćby to był XPS. Pozdrowienia.

RozAnia
05-01-2012, 12:00
Mariusz:
jak chodzi o drzwi wejściowe w projekcie wyjaśnił mi kierownik że jest to otwór na drzwi z naświetlem. Podobno chodzi o to że jak drzwi są pełne to tym górnym przeszkleniem wpada światło naturalne do ciemnego wiatrołapu. Nasze projekty są z ok 2007 roku i widocznie wtedy nie było takiego wyboru w drzwiach zewnętrznych z przeszkleniami i projektant w ten sposób postanowił zapewnić światło naturalne w wiatrołapie.
Mnie kierownik to pokazał, wyjaśnił cel i poradził rozwiązanie - wybrałem drzwi bez naświetla i zmniejszyłem otwór.

michur
05-01-2012, 12:10
Dziękuję za poradę, zostanę przy tym moim nadprożu. Nie chciałbym kotwić drzwi do styropianu, choćby to był XPS. Pozdrowienia.

I tak Ci je osadzą na piance. A czy się kotwi od góry? Ja drewniane wejściowe mam mocowane tylko w pionie, podobnie stalowe w piwnicy. Ewentualnie zawsze możesz dać dłuższą kotwę przez styro ;]
To rozwiązanie zastosowałem u siebie - tylko, że najpierw miałem za niski otwór (długa historia z wylewkami), a potem go za bardzo podkułem :] Obawiałem się o pęknięcia na styku styro - beton ale jak do tej pory (~4 miesiące) nic się nie dzieje. Styropian przyklejony pianką montażową niskoprężną. Na miejsce styku oraz cały styropian położyłem tynk gipsowy z zatopioną siatką elewacyjną. Na to przyszła jeszcze delikatna gładź.

Oczywiście zrobisz jak chcesz ale moim skromnym zdaniem dokładanie nadproża to strzelanie z armaty do muchy. Może są jeszcze inne lżejsze rozwiązania?
pzdr.

mWilQ
05-01-2012, 12:13
Dziękuję. TAR - również dziękuję.
Teraz mam mnie więcej rozeznanie. alien01 czy mWilq wcześniej podał metraż zabudowy poddasza ~150 m2 (nie wiem tylko czy podłogi na strychu też w to były wliczone); mWilq czy ktoś inny podał szacunkową listę zakupów wełny, OSB, g/k F - teraz mam pełne rozeznanie.

Szczerze to nie pamiętam już. Ostatnio tyle się dzieje, że moja głowa strzeliła focha i zwolniła obroty :P Aliena zestawienie mam cały czas w publicznym. Ja chyba coś też wcześniej pisałem, ale nie wiem jak bardzo było to szczegółowe. Jak trzeba będzie to sprawdzę... Mam sporo zapisów z różnych etapów, wszystkie wyliczenia metrów, ilości materiałów i ich ceny. W wersji elektronicznej mam zestawienie wszystkich pozycji z FV ale żeby coś takiego udostępnić musiałbym to mocno okroić (zabezpieczyć), a na to ostatnio czasu nie mam w ogóle.

80mariusz80
05-01-2012, 12:15
Czesc RozAnia,
można wstawić naświetle jako uzupełnienie tej szczeliny i dokoptować typowe drzwi, tylko że w zamyśle projektantów Archonu tam nie miało być naświetla tylko wyższe drzwi żeby dorównać do poziomu okien: łazienkowych i kuchennych (to nie mój wymysł tylko odpowiedź projektanta z Archonu, którego nazwiska nie będę cytował). Można się ratować tym przeszkleniem, sprawdzałem ceny: 400-600 PLN czyli się zgadza z Twoją informację. Zrezygnuję jednak z tego naświetla, gdyż 1) to dodatkowy koszt, taniej mi będzie wstawić te nadproże z Ytonga, 2) kwestie czyszczenia, żona będzie musiała wyłazić na drabinę aby po obu stronach umyć ten prostokąt (nie uśmiechnęła się na tą myśl), 3) światła dziennego w wiatrołapie nie potrzebuję bo tam nie będę przebywał, jak już to wystarczy mi światło wpadające przez drzwi a na wieczór jak będę żegnał gości to oświecę lampę ;) 4) spodobało mi się zdjęcie rodka z drzwiami typowymi, wcale nie traci dla mnie uroku kiedy te drzwi są niższe od górnej płaszczyzny okien; wręcz przeciwnie, mam wrażenie że kiedy są niższe, są bardziej wyeksponowane na środku tej ściany (jak się kupi ładne drzwi, to będą ładną wizytówką).
To tylko moje osobiste przemyślenia nt. naświetla, oczywiście nie chcę nikomu nic narzucać w kwestii zakupu czy nie tego "akcesorium".
Pozdrawiam

michur
05-01-2012, 12:24
Żeby nie było, że się nie dzielę obrazkami ;-)

Nasze drzwi - "fachowy" montaż firmy:

https://lh4.googleusercontent.com/-pPalqqD7v54/TlQYyCP_YRI/AAAAAAAAEOA/6m6Q49IXqi8/s800/IMG_2484.JPG

I moja obróbka w środku, jeszcze przed gładzią:

https://lh3.googleusercontent.com/-gn5hW4Bl5xQ/TlQYztM8-VI/AAAAAAAAEOI/BlN-qfgmPUg/s576/IMG_2486.JPG

Było jednak tylko około 10cm nadproża do uzupełnienia.

80mariusz80
05-01-2012, 12:40
Na 10 cm jeszcze bym się skusił na płyty g/k; na 24 cm uprzę się na tego Ytonga. Wrzucę też potem zdjęcia jak to zrobię, najprawdopodobniej w czerwcu.

RozAnia
05-01-2012, 18:13
jak już o te zdjęcia idzie sprawa :) to nasza galeria publiczna z budowy. my również obserwujemy postępy (fotorelacje) wielu z was i za tą możliwość bardzo dziękujemy. podobnie jak poprzednicy my również kilka razy ją modyfikowaliśmy, z podobnych powodów jak przedmówcy. z żoną strasznie żałujemy że TAR ma już tylko okruszka :) w swojej galerii - ale oczywiście rozumiemy i szanujemy te decyzje, przede wszystkim jak chodzi o prezentacje wykończeniowe.

Nasze Marzenie (https://picasaweb.google.com/105253502485870789625)

kayleigh
05-01-2012, 21:25
Piękne te Wasze domki. My wciąż na żadnym etapie, ale kredyt mamy, a to już połowa sukcesu ;) Mam pytanka:
Janet, jakie macie wymiary okien frontowych na parterze?
RozAnia, jaka to dachówka?
:)

JANET 13
06-01-2012, 11:43
Piękne te Wasze domki. My wciąż na żadnym etapie, ale kredyt mamy, a to już połowa sukcesu ;) Mam pytanka:
Janet, jakie macie wymiary okien frontowych na parterze?
RozAnia, jaka to dachówka?
:)

witam
kayleigh nasze okna frontowe na parterze mają wymiary: szer.150/wys.140 :)

TAR
06-01-2012, 16:40
jak już o te zdjęcia idzie sprawa :) to nasza galeria publiczna z budowy. my również obserwujemy postępy (fotorelacje) wielu z was i za tą możliwość bardzo dziękujemy. podobnie jak poprzednicy my również kilka razy ją modyfikowaliśmy, z podobnych powodów jak przedmówcy. z żoną strasznie żałujemy że TAR ma już tylko okruszka :) w swojej galerii - ale oczywiście rozumiemy i szanujemy te decyzje, przede wszystkim jak chodzi o prezentacje wykończeniowe.

Nasze Marzenie (https://picasaweb.google.com/105253502485870789625)

no nie, mam przeciez jeszcze ogrod :rotfl:a wiekszosc zdjec z budowy i wykonczeniowki, kosztorysy, wyliczenia, projekty stracilam kiedy przenosny dysk mi padl i nie zdazylam backupa zrobic - wszystkie dokumenty z 12 m-cy stracone - dostalam nauczke ;) teraz robie co tydzien kopie zapasowe.

Konto usunięte na żądanie
06-01-2012, 22:29
A u nas niestety odkryłem babola w robocie.
Ten babol zmusi mnie chyba do ucięcia części balkonu z przodu.
W pewnym momencie majster zapytał mnie czy szerokość słupków "jaskółki" przedniej ma być taka jak z tyłu- i się niestety zgodziłem.
W efekcie krokwy zamiast minąć balkon sterczą nad nim i teraz trzeba będzie obciąć po 15 cm balkonu. Plusem jest że mamy większą o 15 cm łazienkę :)

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/babol.jpg

RozAnia
08-01-2012, 11:13
Witam

Czy możecie podać orientacyjne ceny (zaokrąglone do pełnych tysięcy w górę :) ) jaki koszt instalacji CO CWU z konfiguracją:

Dół:
salon podlogówka i jeden kaloryfer
gabinet kaloryfer
łazienka podłogówka + drabinka
przedpokój i wiatrołap podłogówka
kotłownia (pralnia) kaloryfer

Góra:
łazienka podłogówka + drabinka
nad garażem 3 kaloryfery
reszta po jednym kaloryferze (czyli 5 kaloryferów)

Kotłownia:
piec gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny + zasobnik CWU ok 150 l

Woda:
kuchnia zlew zmywarka
łazienki, pralnia (kotłownia) zlew pralka,
garaż zlew wyjście na zewnątrz

Gaz - podłączenie w granicy działki

Czytałem wątki ale trudno z nich oszacować. Jeżeli to możliwe proszę pisać w stylu:
robocizna, materiał
lub
cena za wszystko kompleksowo

Prosił bym również o zdjęcia waszych rozdzielaczy. chodzi mi o to czy w jednej skrzynce można wsadzić i podłogówkę i kaloryfery i jak to fizycznie wygląda. Instalatorzy są wspaniali i mają dużo do powiedzenia jak chodzi o cenę, za to nic jak chodzi o szczegóły techniczne, a ceny mam w propozycjach od 25000 za samą robociznę (do tego jeszcze podłączenie do studni) do 75 000 za kompleks. Powiem szczerze że teraz nie mam pojęcia co wybrać.

Dziękuję za ew informacje - jak ktoś nie chce zdjęć umieszczać tutaj a chce się nimi ze mną podzielić proszę wysłać na maila [email protected]

80mariusz80
08-01-2012, 19:11
U mnie wyszło niecałe 38.000 PLN, w tym 5700 PLN robocizny + 1950 PLN przyłączenie wody (rurociąg - dom/wodomierz). Bez białego montażu.
Składniki za materiał: grzejniki aluminiowe Ferroli 24,50 PLN za żeberko, w piwnicy x2, garaż x1, salon x4, półpiętro x1, piętro x4 - ogółem 3724 PLN brutto. Podłogówka: kuchnia, wiatrołap, częściowo salon, łazienka dół + góra. Piec na ekogroszek i tradycyjny Seko Eko2w1 - 6800 PLN brutto, bojler z Galmetu 300l, z dwoma wężownicami pod solary, u nas jednak solarów nie będzie a wężownice sobie zmostkowaliśmy dla szybszego podgrzania wody - bojler 2496 PLN brutto z akcesoriami (zawór bezpieczeństwa, anoda magnezowa x2, grzała elektryczna, zbiornik przelewowy, ogółem sam bojler coś ok. 2100,-). Grzejniki drabinkowe Purmo Santorini, łazienka dół i góra, szt. 2 = 620 PLN brutto. Geberity szt. 2 = 1300 PLN brutto. Reszta materiału to rury, złączki, peszle, uchwyty, etc. Jak ktoś jest zainteresowany porównaniem konkretnej pozycji, to proszę pytać.

80mariusz80
08-01-2012, 19:54
Prosił bym również o zdjęcia waszych rozdzielaczy. chodzi mi o to czy w jednej skrzynce można wsadzić i podłogówkę i kaloryfery i jak to fizycznie wygląda.
My mamy 3 rozdzielacze. 1 na podłogówkę, 1 na grzejniki parter, 1 na grzejniki piętro. Rozdzielacze 6-cioobwodowe, tj. np. podłogówkę mamy podzielone na 5 obwodów i odpowietrzenie. Każdy obwód jest osobno sterowany w rozdzielaczu.

RozAnia
08-01-2012, 23:04
Bardzo dziękuję Mariusz. Już widzę że chyba mnie trochę wkręcają instalatorzy, muszę mocniej ponegocjować. Eniac nie mam z wami kontaktu proszę o twoją wypowiedz, w końcu jesteśmy sąsiadami zza miedzy. Oczywiście informacje od pozostałych forumowiczów również będą bezcenne.

superelmirka
09-01-2012, 00:31
Udało się, w końcu przeczytałam całe forum :) Dzięki za wcześniejsze informacje odnośnie kosztów, trzeba będzie zacząć negocjować ceny..
Bozenm wspominałeś o sprawdzonej ekipie, czy mogłabym prosić o namiary? Jeśli ktoś ma sprawdzoną ekipę z okolic Andrychowa/Wadowic to chętnie przyjmę namiary.
Bardzo fajnie że jest to forum, Wasze porady i pomysły są pomocne.
Czy ktoś zna może jakiś darmowy program w którym można zaprojektować wnętrze pomieszczeń - chyba na pierwszy ogień pójdzie kuchnia, chociaż mam kilka pomysłów z forum chciałabym zobaczyć jakby to mogło wyglądać

mWilQ
09-01-2012, 09:25
no nie, mam przeciez jeszcze ogrod :rotfl:a wiekszosc zdjec z budowy i wykonczeniowki, kosztorysy, wyliczenia, projekty stracilam kiedy przenosny dysk mi padl i nie zdazylam backupa zrobic - wszystkie dokumenty z 12 m-cy stracone - dostalam nauczke ;) teraz robie co tydzien kopie zapasowe.

Nie próbowałaś odzyskiwać danych? Z całkowicie niedziałającego dysku również można, tylko że to nieco bardziej kosztowne, a nie wiem jaką wartość miały dla Ciebie dane.


A u nas niestety odkryłem babola w robocie.
Ten babol zmusi mnie chyba do ucięcia części balkonu z przodu.
W pewnym momencie majster zapytał mnie czy szerokość słupków "jaskółki" przedniej ma być taka jak z tyłu- i się niestety zgodziłem.
W efekcie krokwy zamiast minąć balkon sterczą nad nim i teraz trzeba będzie obciąć po 15 cm balkonu. Plusem jest że mamy większą o 15 cm łazienkę :)

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/babol.jpg

U nas też krokwie z przodu lekko nachodzą na balkon. Nie ucinaliśmy go (nawet nikt o tym nie myślał), a balustradę delikatnie cofnęliśmy z obu stron ku środkowi. Z dołu praktycznie nic nie widać.

Konto usunięte na żądanie
09-01-2012, 09:52
Dzięki za słowa otuchy :) bo powiem szczerze, że z tego powodu ostatnio chodzę taki poddenerwowany. Najwyżej da się mniej wylewki na balkonie.

Do projektowania wnętrz polecam program PRO100
http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/aranzacja_wnetrz_i_ogrodow/PRO100.html

TAR
09-01-2012, 09:55
mWilQ oczywiscie ze probowalam, ale niestety tylko lab mogloby odzyskac te dane, a na to mnie nie stac.

aga-gaga
09-01-2012, 11:43
lokmen u nas też była taka sytuacja z tymi krokwiami w przednim balkonie,dobrze że mąż w porę zauważył to że dało się to zmienić i jest ok. Za to jak szolowali balkony to majster do mojego m powiedział że po co taki duży balkon nad wykuszem jak można go zmniejszyć a mój chłop to się tak zgodził bez namysłu. Jak przyjechałam na działkę na drugi dzień to dostałam szału jak to zobaczyłam. Łacina leciała nieziemska. Bo oczywiście balkon bez problemu skrócili ale nikt się nie zastanawiał jak potem będzie z wejściem na balkon. Trzeba było potem się głowić bo tam gdzie miało być wejście na balkon nad kuchnią jest okno teraz ale nie wiem czy nie będzie problemów z barierka.
Mam takie pytanie kiedy montowaliśćie stelaże pod geberit przed wylewką czy po?

TAR
09-01-2012, 11:50
po

mWilQ
09-01-2012, 11:55
u nas przed

TAR
09-01-2012, 12:37
mozna i przed, uwzgledniajac styro+wylewke. jednak wydaje mi sie ze lepiej zrobic po, z kilku powodow: mniejszy klopot w przypadku babola z wylewka i gwarancja (po montazu juz biegnie) my montowalismy dopiero przy samej wykonczeniowce tydzien po zakupie.

80mariusz80
09-01-2012, 12:57
U nas geberity montowane przed wylewką. Są dwie szkoły - jedni montują przed, drudzy po wylewce.

mWilQ
09-01-2012, 13:17
U nas geberity montowane przed wylewką. Są dwie szkoły - jedni montują przed, drudzy po wylewce.

Mi to było obojętne kiedy (jeśli odpowiedzialność za ustalenie wysokości brali na siebie instalatorzy). Zresztą było przed wylewką bo to instalatorzy podłączali wodę i wykonywali montaż przy okazji całej instalacji co i cwu. Z drugiej strony mając na uwadze podejście tynkarzy (u mnie prawie nic nie zabezpieczyli, wszystko co się dało upieprzyli, a na koniec zwiali mi z budowy po pierwszym etapie i pierwszym rozliczeniu, to może i warto po tynkach i wylewkach. Chociaż i tak wszystko idzie w zabudowę i później się na to nie patrz :)

JACEK&MONIA
09-01-2012, 16:47
Witam
Czy jest to właściwa ilość na rodo z jednym garażem i podniesioną ścianką kolankową o 1 pustak?
porotherm 25 - 1680szt- 28 palet
porotherm 11 8 palet - 768szt

Z góry dziękuje :)
Pozdrawiam

Konto usunięte na żądanie
09-01-2012, 17:03
Przybliżona ilość.
U nas z podówjnym garażem poszło na pierwszy rzut 24 palety 25 oraz 3 palety 11. Potem jeszcze dobieraliśmy 5 palet 11 i niestety nie pamiętam ile 25 ale 4 przynajmniej.

Skoro zaczynasz to zwróć uwagę na drzwi wejściowe bo mają niestandardowy wymiar- przez co są droższe o ok 30% jak pisał Mariusz, a także na Płatew tyle że ty podnosisz ściankę kolankową to problem z głowy. Bo bez podniesienia tej ścianki płatew jest na 2,1m na gotowo- za nisko.

mWiLQ jakie jest hasło do folderu? - masło trzasło? :)

80mariusz80
09-01-2012, 17:24
Witam
Czy jest to właściwa ilość na rodo z jednym garażem i podniesioną ścianką kolankową o 1 pustak?
porotherm 25 - 1680szt- 28 palet
porotherm 11 8 palet - 768szt

Z góry dziękuje :)
Pozdrawiam
U mnie poszło 2405 szt. Porothermów 25; tj. 40 palet. Ścianka kolankowa podniesiona o dwa pustaki. HMB wyliczyła mi pierwotnie 1980 szt. (33 palety), okazało się to za mało.

Namtar
09-01-2012, 21:30
Mam chwilke wiec i ja pochwale sie troszke tym co wyszlo z mojej (i nie tylko ) pracy
kominek i widok na drzwi do wiatrolapu
http://images43.fotosik.pl/1303/9fe4ee78329e45b3med.jpg (http://www.fotosik.pl)
gorna lazienka
http://images46.fotosik.pl/1260/d802be98b9778661med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images45.fotosik.pl/1304/7de465b8cc33f23dmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images39.fotosik.pl/1249/535ab71e65759596med.jpg (http://www.fotosik.pl)

pokoj na wprost gornaj lazienki tzw. maly pokoik - od syna
http://images45.fotosik.pl/1304/22b177d8b783c2a7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images50.fotosik.pl/1312/b3104455d27ec19cmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

widok na garderobe w pokoju nad garazem
http://images50.fotosik.pl/1312/f6656af6e55f39efmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

schody
http://images50.fotosik.pl/1312/4c64e34c6fc66ec8med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images45.fotosik.pl/1304/7fd86b8a0c2741bbmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

drzwi wejsciowe
http://images45.fotosik.pl/1304/156fcf789e60e6e3med.jpg (http://www.fotosik.pl)

lazienka dolna (przerobka wzgledem projektu)
http://images45.fotosik.pl/1304/490375a75a7588e7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images37.fotosik.pl/1265/35c50db520789002med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images40.fotosik.pl/1294/d404db3f5a0c1d30med.jpg (http://www.fotosik.pl)

a tak wyglada "po cimoku" :)
http://images45.fotosik.pl/1304/7358df3b1c568370med.jpg (http://www.fotosik.pl)

kuchnia
http://images50.fotosik.pl/1312/bcf49ac9f245ddd1med.jpg (http://www.fotosik.pl)

przepraszam ze nie posprzatalem :)

JANET 13
09-01-2012, 23:05
Mam chwilke wiec i ja pochwale sie troszke tym co wyszlo z mojej (i nie tylko ) pracy
kominek i widok na drzwi do wiatrolapu
http://images43.fotosik.pl/1303/9fe4ee78329e45b3med.jpg (http://www.fotosik.pl)
gorna lazienka
http://images46.fotosik.pl/1260/d802be98b9778661med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images45.fotosik.pl/1304/7de465b8cc33f23dmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images39.fotosik.pl/1249/535ab71e65759596med.jpg (http://www.fotosik.pl)

pokoj na wprost gornaj lazienki tzw. maly pokoik - od syna
http://images45.fotosik.pl/1304/22b177d8b783c2a7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images50.fotosik.pl/1312/b3104455d27ec19cmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

widok na garderobe w pokoju nad garazem
http://images50.fotosik.pl/1312/f6656af6e55f39efmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

schody
http://images50.fotosik.pl/1312/4c64e34c6fc66ec8med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images45.fotosik.pl/1304/7fd86b8a0c2741bbmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

drzwi wejsciowe
http://images45.fotosik.pl/1304/156fcf789e60e6e3med.jpg (http://www.fotosik.pl)

lazienka dolna (przerobka wzgledem projektu)
http://images45.fotosik.pl/1304/490375a75a7588e7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images37.fotosik.pl/1265/35c50db520789002med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images40.fotosik.pl/1294/d404db3f5a0c1d30med.jpg (http://www.fotosik.pl)

a tak wyglada "po cimoku" :)
http://images45.fotosik.pl/1304/7358df3b1c568370med.jpg (http://www.fotosik.pl)

kuchnia
http://images50.fotosik.pl/1312/bcf49ac9f245ddd1med.jpg (http://www.fotosik.pl)

przepraszam ze nie posprzatalem :)

Gratuluję ślicznego domku - fotki rewelka, o i pomysł na kominek super :)

TAR
10-01-2012, 09:16
Namtar, skądś znam te soczystą zielen, lazienka dolna energetyczna :D

RozAnia
10-01-2012, 13:15
Namtar rewelacja. U nas bardzo daleko do tego momentu. Korzystając z okazji kilka pytań:


lampki przy schodach - co to jest (producent, LED, czy halogen, własna konstrukcja czy gotowe) i jak są obsługiwane (automatycznie, jakiś czujnik czy razem z głównym światłem czy tylko w określonych godzinach). Mnie chodzi pogłowie taki systemik z czujkami ruchu lub fotokomórkami że zapala się jak wejdzie się w strefę, ale tylko jak na zewnątrz jest ciemno lub w określonych godzinach i dodatkowo główne oswietlenie jak komuś za mało światła
to samo w łazience jak to się zapala, czy świeci się zawsze czy jest jakś automatyka jak tak to jaka

śliczne dzięki za zdjęcia

TAR
10-01-2012, 13:45
Namtar rewelacja. U nas bardzo daleko do tego momentu. Korzystając z okazji kilka pytań:


lampki przy schodach - co to jest (producent, LED, czy halogen, własna konstrukcja czy gotowe) i jak są obsługiwane (automatycznie, jakiś czujnik czy razem z głównym światłem czy tylko w określonych godzinach). Mnie chodzi pogłowie taki systemik z czujkami ruchu lub fotokomórkami że zapala się jak wejdzie się w strefę, ale tylko jak na zewnątrz jest ciemno lub w określonych godzinach i dodatkowo główne oswietlenie jak komuś za mało światła
to samo w łazience jak to się zapala, czy świeci się zawsze czy jest jakś automatyka jak tak to jaka

śliczne dzięki za zdjęcia

wygladaja na oprawy tango, ale moze sie myle.

mWilQ
10-01-2012, 13:51
Przybliżona ilość.
U nas z podówjnym garażem poszło na pierwszy rzut 24 palety 25 oraz 3 palety 11. Potem jeszcze dobieraliśmy 5 palet 11 i niestety nie pamiętam ile 25 ale 4 przynajmniej.

Skoro zaczynasz to zwróć uwagę na drzwi wejściowe bo mają niestandardowy wymiar- przez co są droższe o ok 30% jak pisał Mariusz, a także na Płatew tyle że ty podnosisz ściankę kolankową to problem z głowy. Bo bez podniesienia tej ścianki płatew jest na 2,1m na gotowo- za nisko.

mWiLQ jakie jest hasło do folderu? - masło trzasło? :)

mwirodo

aga-gaga
10-01-2012, 16:05
Namtar fajne wnętrza. Jakiej firmy są te meble kuchenne.

Namtar
10-01-2012, 20:18
wiec tak,
te oprawy to faktycznie tango mini, mamy zrobione je na czujke ktora zalacza sie gdzy na zewnatrz robi sie ciemno (typowa), czyjka jest w suficie i lapie dosc dobrze ruch na klatce, wystarczajaco dobrze aby wylapac synka jak idzie do nas nad ranem albo do lazienki.
w dolnej lazience sa 3 ledy i 2 tasmy ledowe ktore zalaczamy na pstryczku, jest wystarczajaco jasno od nich aby zalatwic potrzeby, jesli bierzemy kapel mamy do dyspozycji jeszcze 6 ledow w suficie.
Meble kuchenne od lokalnego produceta mebli kuchennych.

eniac
11-01-2012, 18:49
do NATMAR

możesz zdradzic z czego masz schody i ile kosztowały???
Z wnetrz gratuluje bardzo dolnej łazienki - szkoda że juz mam ją skończona bo ten pomysł w pólkami z tyłu za "wc" to extra pomysł. Widze to szczególnie to pom jak sam mam tylko dolną łązienkę czynna i miejsca na szampony, płyny ipt to mam raczej mało. .....
Gratuluje pomysłu:))))

pozdrawiam Mariola

Namtar
12-01-2012, 08:39
Nad schodami dlugo sie zastanawialismy, wiekszosc cen poprostu zbijala z nog. Rowniez rodzaj drewna nie dawal nam spokoju, wreszcie postanowilismy zaryzykowac i mamy schody z czeresni - moze nie jest to najtwardsze drewno ale kolorystyke ma naprawde imponujaca. Skala barw schodow to od delikatnego odcienia zieleni poprzez jakis tam pomarancz az po delikatna czerwien, to wszystko z wyraznie zarysowanymi slojami.
Koszt wydaje mi sie nie jest duzy, o ile dobrze pamietam to cos ok 10-12 tys. (musze zaznaczyc ze rowniez podest gorny wykonany jest z tego drewna)

Oliwkowo
12-01-2012, 11:47
Nad schodami dlugo sie zastanawialismy, wiekszosc cen poprostu zbijala z nog. Rowniez rodzaj drewna nie dawal nam spokoju, wreszcie postanowilismy zaryzykowac i mamy schody z czeresni - moze nie jest to najtwardsze drewno ale kolorystyke ma naprawde imponujaca. Skala barw schodow to od delikatnego odcienia zieleni poprzez jakis tam pomarancz az po delikatna czerwien, to wszystko z wyraznie zarysowanymi slojami.
Koszt wydaje mi sie nie jest duzy, o ile dobrze pamietam to cos ok 10-12 tys. (musze zaznaczyc ze rowniez podest gorny wykonany jest z tego drewna)

Witam,
dawno nas nie było na forum :-(
Namtar, jeśli chodzi o schody to nie wiem czy to był nie duży koszt, my zapłaciliśmy za schody 10 tys, mamy schody jesionowe + balustradę ze stali nierdzewnej

Namtar
12-01-2012, 11:59
W mojej okolicy za schody trzeba tyle dac i koniec. Ceny niestety zaleza w duzej mierze od lokalizacji. Na poczatku szukania gosci od schodow slyszalem ceny 16 tysiakow za calosc, wiec te 10 wydaje mi sie Ok.

TAR
12-01-2012, 13:06
W mojej okolicy za schody trzeba tyle dac i koniec. Ceny niestety zaleza w duzej mierze od lokalizacji. Na poczatku szukania gosci od schodow slyszalem ceny 16 tysiakow za calosc, wiec te 10 wydaje mi sie Ok.

to prawda, nasze schody, balustrady + balustrady balkonowe wyszly ok. 18 tys z czego polowa to schody i balustrada. ale schody mamy bukowe, za jesion lub dab doplata +30, 40% i nie mamy podstopnic ani cokolow. drewniany jest tylko spocznik przy pokoju nad garazem, gorny spocznik jest z paneli (tak nam bardziej pasowało). tak wiec jakbym miala to wszystko w drewnie robic + jesion lub dąb to schody kosztowalyby nas 14-16 tysiecy i na tyle wlasnie mielismy oferty. wiec jesli komus udalo sie zrobic schody taniej to gratuluje. Wam sie udało :)

Oliwkowo
12-01-2012, 14:05
to prawda, nasze schody, balustrady + balustrady balkonowe wyszly ok. 18 tys z czego polowa to schody i balustrada. ale schody mamy bukowe, za jesion lub dab doplata +30, 40% i nie mamy podstopnic ani cokolow. drewniany jest tylko spocznik przy pokoju nad garazem, gorny spocznik jest z paneli (tak nam bardziej pasowało). tak wiec jakbym miala to wszystko w drewnie robic + jesion lub dąb to schody kosztowalyby nas 14-16 tysiecy i na tyle wlasnie mielismy oferty. wiec jesli komus udalo sie zrobic schody taniej to gratuluje. Wam sie udało :)

Nam się udało, jesteśmy z mazowieckiego, więc u nas ceny są też wysokie, jednak firma która robiła nam schody była z Wielkopolski, jak kogoś interesuje mogę dać namiary (działa na terenie całej Polski).
Oto fotki naszych schodów

Oliwkowo
12-01-2012, 14:18
Nikt ostatnio nie umieszcza zdjęć, więc może i my się pochwalimy. Mieszkamy od lipca:-)
To nasza kuchnia:

Oliwkowo
12-01-2012, 14:20
Nasza dolna łazienka:

TAR
12-01-2012, 14:28
Oliwkowo, ja o firmie od schodow wolalabym zapomniec, a wasze schody ladne, ja chyba jako jedna z nielicznych na forum mam schody bielone (akurat tego nie żaluje). prawda jest taka, ze w uzytkowaniu dopiero wyjdzie jak, ktore materialy sie sprawuja. plusem jest ze nasze schody po 1,5 roku na pewno sie nie rozeschły, nie sa tez uszkodzone przez nas (poza jednym wyjatkiem przez wykonczeniowcow) a lakier nie jest porysowany. nic dobrego wiecej o firmie od schodow nie jestem w stanie napisac, popeliniarze i tyle.

Oliwkowo
12-01-2012, 14:28
A tu dwa pokoiki naszej 2 letniej córci:

Oliwkowo
12-01-2012, 14:33
I na koniec łazienka górna:


Pozdrawiam wszystkich i życzę szybkiej przeprowadzki :-)

Konto usunięte na żądanie
12-01-2012, 20:45
Oliwkowo bardzo ładne wnętrza.

My dostaliśmy wycenę dachówki. Zarówno Roben Monza Plus antracyt jak i Roben Piemont Antracyt kształtują się w cenie 23 500 zł za materiał ((w tym rynny obróbki wyłaz i 5 okien dachowych 74/140) + robocizna 12 500 do tego łaty, kontrłaty browar dla majstrów to wyjdzie 40 000 zł za dachówkę- czekam na wycenę Finnery firmy Ruukki.

Jakby kogoś interesowała szczegółowa wycena w rozbiciu na elementy- mogę wysłać na maila.

eniac
12-01-2012, 21:17
NATMAR - u mnie wachania co do schodów były identyczne - cena/drzewo:))) Również wybralismy czereśnie:)))) Cena to 7000 (cały materiał+robota) i czekamy jeszcze na górny "przedpokój" ma to byc 1000zł z tego samego drzewa. Czyli 8.000 - z tego co pisza ludzie to taniość u siebie widzę
:)))))))) a wykonanie jak najbardzij ok!
Wydaje mie sie że wasze schody mają ciemniejszy (bardziej rudy) kolor - czy malowaliście je bajcą czy same tak ściemniały???? i jaki macie lakier matowy czy błyszczący??? My wybralismy pół mat i nie wiem czy dobrze - podobno mnie zarysowania widać....
Oto nasze schody

Pozdrawiam MAriola

piniaS
12-01-2012, 21:22
Lokmen my właśnie robimy dach tą Finnerą Purex materiał już wyszedł 16.500 + kontrłaty i łaty 1.650 a robota 7.500zł. Jutro mają kończyć mam nadzieje ze nic nie zabraknie!!

Oliwkowo bardzo ładnie,czy możesz jeszcze pochwalić się barierkami?

Konto usunięte na żądanie
12-01-2012, 21:29
piniaS możesz podesłać foto tego dachu plisss oraz napisz ile cię wyszła ta blacha za m2, a także czy w tych 16500 są jakieś okna?

piniaS
12-01-2012, 21:51
My płaciliśmy za arkusz 28złx300 szt okien dachowych nie mamy tylko właz na strych, nasz majster za obróbkę okna bierze 150zł


https://picasaweb.google.com/111604530212538739847/DomWRododendronach6P?authkey=Gv1sRgCMzn96COpZDCggE #5696855027919074114

JANET 13
13-01-2012, 08:40
Oliwkowo piękne wszystkie wnętrza gratulacje :) a może uchylicie rąbka tajemnicy i wrzucicie kilka fotek salonu ?
Jaki kolor macie paneli w miejscu gdzie stoi stół czyli wykusz-salon ( oglądałam Waszą galerię i kolorek paneli mi się spodobał) pozdrawiam serdecznie.....:)

Kiedy ja się doczekam swoich ? wiele czasu upłynie....

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3234

Oliwkowo
13-01-2012, 09:14
Oliwkowo piękne wszystkie wnętrza gratulacje :) a może uchylicie rąbka tajemnicy i wrzucicie kilka fotek salonu ?
Jaki kolor macie paneli w miejscu gdzie stoi stół czyli wykusz-salon ( oglądałam Waszą galerię i kolorek paneli mi się spodobał) pozdrawiam serdecznie.....:)

Kiedy ja się doczekam swoich ? wiele czasu upłynie....

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3234

Wielkie dzięki za miłe słowa :-)
Jeśli chodzi o salon to nie mamy co pokazywać, nic się nie zmieniło stoi tylko stół. Panele są z komfortu DĄB BELFORD, ale jesteśmy z nich średnio zadowoleni, słabo się układały i widać na nich wszystkie nierówności (plus taki, że są łatwe w utrzymaniu)

Pozdrawiam

Namtar
13-01-2012, 11:28
eniac schody byly jasniejsze, z czasem troszke pociemnialy ale mnie osobiscie teraz sie bardziej podobaja. Lakier mamy polmat, jakiej firmy nie wiem, ale juz widze ze w w polowie roku bede musial poprawic i naniesc kolejna warstwe bo poprzednie jakos slabo chwycily. Schody niestety maja to do siebie ze sie rysuja, rowniez charakter drewna jest taki ze widac na nim mocniejsze uderzenia, co coz trudno dom jest do uzytkowania nie do patrzenia.

ArKaMa
13-01-2012, 11:59
eniac ... co coz trudno dom jest do uzytkowania nie do patrzenia.

Najbardziej boli pierwsza rysa, obojętnie na czym. Potem to juz z górki. :)

TAR
13-01-2012, 12:30
u mnie najgorzej wyglada słup, nie dosc ze najpierw byl malowany, potem maz odrywal listwy razem z farba, to slup jest wylizany przez psa, listwy pociamkane i pogryzione. czekam do wiosny zeby salon pomalowac na nowo i przy okazji pouzupelniac jakies ubytki, rysy itp. schody mam w polmacie (mleczny biały) rys nie widac - przewaga schodow jasnych nad ciemnymi :yes:

mWilQ
13-01-2012, 12:56
Temat schodów w naszym domku był chyba najczęściej poruszany. Bez dłuższego zastanawiania się wiedzieliśmy, że to będą schody lane jak w projekcie, później zmieniliśmy układ na pierwszym spoczniku i od tego miejsca lawina ruszyła. Zmiana rozmiaru schodów, spocznik prosty itd. Od początku założenie było, że na schody pójdzie płytka (taka jak w salonie na stopień) i dekor w stylu portugalskim na podstopnicę. Miało to wyglądać dość nietypowo i w sumie cały czas miałem wrażenie, że ciekawie. Problem się pojawił jak ruszyliśmy na etapie wykończeniowym po płytki do salonu, a ich już nie było :P Zdecydowaliśmy się jednak na zupełnie inne płytki do których schody wg pierwszego planu po prostu by nie pasowały. Zaczęliśmy myśleć o drewnianych stopniach i tynkowanej podstopnicy. Tylko nie pomyśleliśmy o fakcie, że nasze schody są zmienione (niestety na niekorzyść przy chodzeniu po nich). Zaobserwowałem, że każde wejście kończyło się kopnięciem w ścianę podstopnicy przynajmniej na kilku schodach w ciągu. Dało nam to do myślenia, żeby jednak zakryć też podstopnicę drewnem. Okazało się, że taki interes u naszego wykonawcy kosztowałbym 1200zł więcej. Bez dramatu, zagryźliśmy zęby i zrobione. Mamy schody dębowe, pomalowane na ciemny brąz. Oczywiście z ekipy nie jestem zadowolony, ale w tej cenie cudów nie oczekiwałem. Próbowaliśmy się zamknąć w cenie 5000zł za schody i wewnętrzną balustradę. Przy płytkach coś by zostało, przy samych stopniach też bym się zamknął w kwocie, a przy pełnym pokryciu zapłaciliśmy ostatecznie 6800zł. Kolor nam pasuje wizualnie, ale tyle ile jest przy nim pracy, to jakaś porażka. U nas jeszcze są miejsca gorzej wyczyszczone np garaż i kotłownie, do których jak wejdę w klapkach, to później zostawiam ślady. Mam już odruch ściągania ich przed wejściem na górę ;) Co do samego wykonania, to balustrady ok (chociaż można było je lepiej pomalować i polakierować, schody w niektórych miejscach widać rysy, a w niektórych ewidentnie nie przyłożyli się przy szlifowaniu. Koniec końców można było zrobić to lepiej, ale pewnie więcej by to kosztowało. Na pewno nie żałujemy, że mamy drewno a nie płytki. Zdjęcie mam tylko z telefonu, przerzucam je na kompa.

edit:
https://lh5.googleusercontent.com/-6E2nG-8CPnY/TxAb5KigvzI/AAAAAAAAACU/J60ZDtWxqkM/s576/2012-01-13.jpg

Konto usunięte na żądanie
13-01-2012, 15:55
Lokmen my właśnie robimy dach tą Finnerą Purex materiał już wyszedł 16.500 + kontrłaty i łaty 1.650 a robota 7.500zł. Jutro mają kończyć mam nadzieje ze nic nie zabraknie!!

Oliwkowo bardzo ładnie,czy możesz jeszcze pochwalić się barierkami?

Powiem szczerze, że w/g wyceny materiałowej dachu z dachówką - którą otrzymałem- to po odjęciu kosztów okien dachowych to całość wychodzi 18500 zł. Więc różnica mała, która przemawia do mnie za kupnem dachówki. Nie wiem jak się ma taka wycena do rzeczywistych ilości zużytych materiałów.- Zobaczymy jak przyjdzie wycena z Ruukki.

OLIWKOWO
Czy możesz zrobić zdjęcie tak aby było widać schody - konretnie ich pierwsze stopnie- oraz drzwi do łazienki? - będę wdzięczny.

aga-gaga
13-01-2012, 17:24
Oliwkowo fajnie urządzone wnętrza. Tez już bym chciała być na takim etapie

eniac
13-01-2012, 18:17
POTWIERDZAM wpis NATMARA - schody czereśniowe po 3 miesiącach użytkowania posiadaja już drobne rysy na półmatowym lakierze - i już myśle o tym jak je wyczyścic i pomalować - ale pewnie się przezwyczaję... Nie rozczulam się nad ryskami bo prawda jest taka że jak sie wprowadzlismy to nie wszystko było wykończone i dużo śmieci się wnosiło z garażu np.. więc mogły się poryoswać. Poza tym też za długo nie czekaliśmy aż wyschną......
Głównym naszym kryteruim była cena - dąb był droższy o podad 3.000 więc sobie odpuściliśmy na konto zakupu wypoczynku:)))) Ale jeżeli ktoś ma jeszcze na tym etapie kasę to podpowiadam dębowe - bo są twardsze i mnie "rysopodatne".

Co do ciemnego kloru schodów - to napewno są bardzo ładne i mozna sobie dobrac drzwi identyczne:))))) ale z praktycznością napewno nie mają wiele wspólnego - co kto woli:)))
Pozdrawiam MAriola

Oliwkowo
14-01-2012, 08:34
OLIWKOWO
Czy możesz zrobić zdjęcie tak aby było widać schody - konretnie ich pierwsze stopnie- oraz drzwi do łazienki? - będę wdzięczny.

Proszę bardzo :-)

paulina123
14-01-2012, 18:42
Witam
Mnie nurtuje teraz sprawa ogrzewania. Czy ktoś z Was ma, albo planuje ogrzewanie kanałowe (zastanawiam sie czy nie zrobic takiego przy wykuszu i balkonie, projekt Rodo 6n z mocno przeszklonym wykuszem). Jaki jest tego koszt i czy to się sprawdza. Planuję wtedy dac zwykły kaloryfer pod okno w salonie (salon powiększony o gabinet), a w kuchni podłogówka. Czy to wystarczy? A jesli zwykłe grzejniki, to jak je rozmieścić, żeby wizualnie było fajnie ( nie wchodzić na kaloryfer), ale i żeby bylo ciepło - chodzi o miejsce od balkonu do kuchni łacznie z wykuszem.

Konto usunięte na żądanie
15-01-2012, 12:39
OLIWKOWO - dzięki bałdzo. Browarek się należy- jak będę jechał do Wilgi imprezować to do skrzynki wrzucę :)

Paulina co do ogrzewania kanałowego- jeśli planujesz przy drzwiach balkonowych to szykuj się na to, że po sezonie letnim z takiego kanału wyciągniesz ze 2 wiadra piachu. Jeśli w domu będą przebywały jakieś zwierzaki typu kot czy pies będzie się tam zbierało sporo sierści.
Takie ogrzewanie trzeba dosyć wcześnie zaplanować gdyż kanał powinien mieć głębokość ok 40 cm pod poziomem podłogi co za tym idzie w tym miejscu wylewka i ocieplenie powinno być dużo wcześniej zrobione.

Najlepszym - uważam - rowiązaniem dla naszych rodosków jest ogrzewanie podłogowe na parterze- ew. grzejnik w wiatrołapie i drabinka w łazience.

pawel2210
16-01-2012, 16:19
witam wszystkich budujących dom w rododendronach6:rolleyes:
ja buduje projekt indywidualny ale bardzo podobny do rodo... narazie jestem na etapie stropów ale trzeba się już powoli zacząć zastanawiać nad wykończeniówka. problem w tym ze nie mam żadnych pomysłów:confused: może wiecie gdzie mogę obejrzeć zdjęcia już wykończonych domków? z góry wielkie dzięki POZDRAWIAM

Konto usunięte na żądanie
16-01-2012, 17:53
Zawsze szukam tu:
http://www.google.com/search?hl=pl&q=salon&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=1lUUT43pB9CAtQaA6uwm&biw=1024&bih=684&sei=11UUT7LtJMaVswavvNRF

bozenm
16-01-2012, 22:11
Witam wszystkich ...
Gratuluje pięknych wnętrz i postępów w pracach....My rozkładamy kabelki instalacji elektrycznej i powiem szczerze to jest jakaś masakra... jak przewidzieć każdą lampę, żeby dawała dobre światłooooo i te wszystkie wyłączniki (gdzie co załączyć, gdzie wyłączyć:)) I stąd moje pytanie i prośba... Widzimy, że wielu z Was ma oprawy ledowe przy schodach... czy takie oświetlenie schodow jest wystarczające czy macie jeszcze jakieś kinkiety???(mile widziane zdjęcia :))
Drugi problem mamy z przejściem od wiatrołapu miedzy kuchnią-salonem. tam w projekcie jest żyrandol ale my planujemy tam jakieś halogenki...
wiem , że tematy się powtarzają, ale wykańczających przybywa a z nimi nowych pomysłów:)

Ancyk
16-01-2012, 22:25
Witam wszystkich.Ponawiam pytanie co do pompy ciepła. Mamy wycene na 30000zł netto bufor,pompa ciepła, zbiornik cwu z grzałką osprzęt dolnego i górnego źródła a gdzie robocizna odwiert ....itp.Proszę o wypowiedzi w tej kwesti tych którzy już użytkują taką pompę dziękuję i pozdrawiam

Nutka_
17-01-2012, 12:41
Oliwkowo, piękna kuchnia:)
Ja własnie projektuje swoją i zlew i płyte umieścilam w tym samym miejscu.
Jedna róznic jest taka że nie mam tego małego okna więc piekarnik zaplanowałam w słupku koło lodówki razem z mikrofalą.

Tez chce zrobić kuchnię w dwóch kolorach podobnie jak Ty:) Tylko ja ma ciemniejsze okna - taki czekoladowy kolor (orzech z oknoplus) i chce żeby kuchnia była jasna, taka kremowa a ten ciemny to dodatek przy wykończeniu elementów.

Najbardziej zastanawiam sie nad okapem bo pasuje mi w projekcie zrobić taki teleskopowy zabudowany w szafce...ale boje się że będzie mało wydajny. Jaki jest Twój i czy się sprawdza?

TAR
17-01-2012, 12:53
Oliwkowo, piękna kuchnia:)
Ja własnie projektuje swoją i zlew i płyte umieścilam w tym samym miejscu.
Jedna róznic jest taka że nie mam tego małego okna więc piekarnik zaplanowałam w słupku koło lodówki razem z mikrofalą.

Tez chce zrobić kuchnię w dwóch kolorach podobnie jak Ty:) Tylko ja ma ciemniejsze okna - taki czekoladowy kolor (orzech z oknoplus) i chce żeby kuchnia była jasna, taka kremowa a ten ciemny to dodatek przy wykończeniu elementów.

Najbardziej zastanawiam sie nad okapem bo pasuje mi w projekcie zrobić taki teleskopowy zabudowany w szafce...ale boje się że będzie mało wydajny. Jaki jest Twój i czy się sprawdza?


sie tak wtrace :) ja mam wydajnosc okapu 475 -650 m3/h i to jest wg. mnie minimum jakie powinno byc w naszej kuchni. okap zwykle uzywam na 1 lub 2 biegu (ciche) a na 3 biegu zwykle jak robie imprezke i mam duzo gotowania. Okap skosny (podobny do Oliwkowo) Ciarko typ black pearl, bardzo wygodny w uzytkowaniu i myciu, ta firma rowniez ma w ofercie okapy teleskopowe o wydajnoci max 700m3/h. Dodam, ze oprocz okapu w kuchni mam wentylacje wyciagowa reku. a tu link do ich sklepu internetowego (tez zamawialam przez neta i realizacja byla w porzadku)
http://www.twojeokapy.pl/p/pl/146/sl_t.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.twojeokapy.pl% 2Fp%2Fpl%2F146%2Fsl_t.html)
no chyba ze chcesz jaka super wypasiona i droga wloszczyzne :D pozdrawiam A.

Nutka_
17-01-2012, 14:33
Dzięki serdeczne TAR.

Ja sporo gotuje więc jednak musze mieć porządny ten okap.....w projekcie najładniej wygląda mi taki zabudowany w szafce, dlatego myślę o teleskopowym żeby tam była taka jedna linia z szafkami....zobacze jeszcze jak to zrobię, popatrze na Twoją stronę z okapami:)
Droga włoszczyzna odpada ;)

TAR
17-01-2012, 15:22
Dzięki serdeczne TAR.

Ja sporo gotuje więc jednak musze mieć porządny ten okap.....w projekcie najładniej wygląda mi taki zabudowany w szafce, dlatego myślę o teleskopowym żeby tam była taka jedna linia z szafkami....zobacze jeszcze jak to zrobię, popatrze na Twoją stronę z okapami:)
Droga włoszczyzna odpada ;)

sprawdz dokladnie wydajnosci, bo teleskopowce maja 100-300 m3/h, ciezko znalezc takie z wieksza wydajnoscia a jak juz gdzies znajdziesz to albo glosne, albo sie psuja. ten ciarko mam sprawdzony u siebie i jeszcze paru miejscach.

edit: jeszcze dodam, ze gdyby ten konkretny okap teleskopowy (tej wydajnosci) byl dostepny kiedy robilismy projekt kuchni to chyba tez bym go zamowila i troszke inaczej zrobila szafki gorne.

Ancyk
17-01-2012, 21:57
Witajcie bardzo was proszę o pomoc w wyborze pompy ciepła. Mamy dylemat eko groszek czy pompa, która jest niestety bardzo kosztowna, ale wygoda i oszczędność to podstawa. Napiszczie proszę jakie macie pompy i czy jesteście zadowoleni jakie są koszty ogrzewania i czy warto a co z rach. za prąd obawiam się ,źle dobranej bądź żle zainstalowanej pompy, która pochłąnia prąd i ma problemy z ogrzaniem domu przy -30 st. Dom budujemy na Podhalu więc zimy są bardzo srogie. Z góry dziękuję
Ania

mWilQ
18-01-2012, 10:37
Witajcie bardzo was proszę o pomoc w wyborze pompy ciepła. Mamy dylemat eko groszek czy pompa, która jest niestety bardzo kosztowna, ale wygoda i oszczędność to podstawa. Napiszczie proszę jakie macie pompy i czy jesteście zadowoleni jakie są koszty ogrzewania i czy warto a co z rach. za prąd obawiam się ,źle dobranej bądź żle zainstalowanej pompy, która pochłąnia prąd i ma problemy z ogrzaniem domu przy -30 st. Dom budujemy na Podhalu więc zimy są bardzo srogie. Z góry dziękuję
Ania

U nas i u jeszcze jednej pary na forum pojawiła się pompa powietrzna Daikina (Altherma). Problemów z grzaniem jeszcze nie doświadczyłem (minimalna temperatura od założenia pompy to -19stopni). Oczywiście w module wewnętrznym są grzałki elektryczne (3 i 6kW), które wspierają układ podczas mrozów.
Urządzenie jest na pewno wygodne, bo bezobsługowe. Niestety w moim rejonie kuleje wsparcie. Firma sprzedająca i montująca (de facto znajomy) mnie wyrolowała i nie mogłem znaleźć zastępstwa. Jak się okazało pomoc ze strony Daikina jest minimalna, bo oni nie mogą się wpychać między umowę cywilno prawną między sprzedającym i kupującym. Wracając do sedna sprawy... pompa owszem jeśli masz pewności, że serwis jest pod ręką i ludzie w nim pracujący znają się na rzeczy. Koszt pompy powietrznej jest mniejszy o nawierty. Efektywność mniejsza, bo i temperatura źródła zazwyczaj niższa. Z drugiej strony pompa z wymiennikiem w gruncie, bez względu na temperaturę na dworze musi pompować glikol przez całą instalację, a to pochłania energię. Chciałbym się wypowiedzieć na temat rzeczywistych kosztów, ale się wstrzymam, bo jesteśmy świeżo po przeprowadzce i dopiero przeszliśmy na prąd docelowy. W chwili obecnej szukam jeszcze podlicznika na szynę, żeby wyliczyć sobie ile tak naprawdę mnie to wszystko kosztuje.

Co do ekogroszku, to również mogę się wypowiedzieć, bo wspieram swojego sąsiada, który się buduje i nie zawsze ma możliwość podjechać żeby zająć się piecem. Ceny materiały z tego co mówił są różne, głównie zależne od jakości. Podajnik powiedzmy jest wygodny, bo wystarcza na kilka dni, ale znowu pojawia się problem wyczyszczenia pieca z popiołu. Mała tacka z tego co zauważyłem przyjmuje mniej niż wytworzy cały podajnik. Sąsiad mi mówił, że w takiej sytuacji jeśli nie zostanie ona opróżniona to piec się wygasi. To jednak dla mnie nie jest największy problem. Zdecydowanie piec przekreśla pył, który pojawia się w całej kotłowni po wsypaniu kilku worków lub po opróżnianiu tacki z popiołu. Przy pompie takich atrakcji nie ma. Na koniec jeszcze cecha wspólna - przy odciętym zasilaniu i tak i tak oba urządzenia przestają działać i pozostaje tylko kominek :)

Namtar
18-01-2012, 11:58
Wiam
Kto z Was ma ogrzewanie gazowe, mozecie napisac ile zuzuliscie gazu w grudniu i przy jakich temperaturach w pomieszczeniu, jakie kotly macie oraz ile H2O "idzie" Wam na miesiac? Dom dobrze ocieplony?

Chcialbym porownac to z moim piecem i zuzyciem gazu, wydaje mi sie ze nie jest taki maly, w grudniu poszlo ok 180 m3 gazu tylko na CWU i CO (woda to jakies 11m3)

Blacky
18-01-2012, 12:17
A kto z Was ma prąd budowlany? Właśnie dostaliśmy pierwszy rachunek za prąd budowlany - od 1 grudnia do 13 stycznia czyli 1,5 miesiąca i wyszło 364zł. Przecież to masakra jakaś. Jesteśmy na etapie wykańczania i nie mieszkamy tam jeszcze. Czy to normalna wysokość rachunku?... Jak jest u Was?

TAR
18-01-2012, 12:30
A kto z Was ma prąd budowlany? Właśnie dostaliśmy pierwszy rachunek za prąd budowlany - od 1 grudnia do 13 stycznia czyli 1,5 miesiąca i wyszło 364zł. Przecież to masakra jakaś. Jesteśmy na etapie wykańczania i nie mieszkamy tam jeszcze. Czy to normalna wysokość rachunku?... Jak jest u Was?
tak, na etapie budowania tez bylo podobne zuzycie, ale na wykonczeniowke mielismy juz prad docelowy - czemu nie zrobicie zmiany, wystarczy ze zasilanie glowne bedzie juz doprowadzone, wypisuje sie oswiadczenie i taryfe zmieniaja.

ArKaMa
18-01-2012, 12:33
A kto z Was ma prąd budowlany? Właśnie dostaliśmy pierwszy rachunek za prąd budowlany - od 1 grudnia do 13 stycznia czyli 1,5 miesiąca i wyszło 364zł. Przecież to masakra jakaś. Jesteśmy na etapie wykańczania i nie mieszkamy tam jeszcze. Czy to normalna wysokość rachunku?... Jak jest u Was?

Między 200, a 300 złotych. Ostatni 222zl, a wydawalo mi się, że tylko ładowarka chodzi :bash:

kojak139
18-01-2012, 12:42
witam wszystkich
Potrzebuje informację do wniosku o wydanie warunków technicznych przyłącza prądu, a mianowicie zapotrzebowanie na prąd w rodo6G2

TAR
18-01-2012, 12:44
Wiam
Kto z Was ma ogrzewanie gazowe, mozecie napisac ile zuzuliscie gazu w grudniu i przy jakich temperaturach w pomieszczeniu, jakie kotly macie oraz ile H2O "idzie" Wam na miesiac? Dom dobrze ocieplony?

Chcialbym porownac to z moim piecem i zuzyciem gazu, wydaje mi sie ze nie jest taki maly, w grudniu poszlo ok 180 m3 gazu tylko na CWU i CO (woda to jakies 11m3)


ja mam zuzycie za 2 m-ce (listopad, grudzień) wysokosc faktury 576 zł. nie wiem ile to w m3 nie mam przy sobie f-ry , temperatury w domu 22-24 st., garaz wylaczony, pozostale grzejniki ustawienia na glowicy st. 3 na piecu st. 3, woda na piecu st. 6 tzw. economic. o ustawieniach pieca i zasobnika pisalam pare stron wczesniej. zuzycie mam o polowe nizsze niz w roku poprzednim za analogiczny okres. z pieca i instalacji jestem niezmiernie zadowolona (chyba jedynie to mi w domu wyszło ;)

TAR
18-01-2012, 12:49
zuzycie pradu: Taryfa g12W rozliczenia rzeczywiste:
pazdziernik - 101 zł
listopad 137 zł
grudzien 201 zł
(w grudniu zwiekszenie z powodu: wiecej gotowania, bo swieta - plyta elektryczna+piekarnik, czesciej i dluzej palilismy oswietlenie ogrodowe, i chcielismy sprawdzic o ile wzrosnie nam rachunek kiedy wszystkie lampy w salonie beda zapalone :D mamy: 2 lampy z 4 zarówkami + 4 lampy po 3 zarowki i 5 kinkietow w sumie 25 żarowek :D. za styczeń za prad na pewno zaplacimy mniej :D )

TAR
18-01-2012, 12:49
witam wszystkich
Potrzebuje informację do wniosku o wydanie warunków technicznych przyłącza prądu, a mianowicie zapotrzebowanie na prąd w rodo6G2

w projekcie masz te informacje

aLien01
18-01-2012, 13:14
zuzycie pradu: Taryfa g12W rozliczenia rzeczywiste:
pazdziernik - 101 zł
listopad 137 zł
grudzien 201 zł
(w grudniu zwiekszenie z powodu: wiecej gotowania, bo swieta - plyta elektryczna+piekarnik, czesciej i dluzej palilismy oswietlenie ogrodowe, i chcielismy sprawdzic o ile wzrosnie nam rachunek kiedy wszystkie lampy w salonie beda zapalone :D mamy: 2 lampy z 4 zarówkami + 4 lampy po 3 zarowki i 5 kinkietow w sumie 25 żarowek :D. za styczeń za prad na pewno zaplacimy mniej :D )

Witam

Gratuluje tak niskich rachunków za prąd ja co prawda grzeje czasami wodę prądem i mam prąd 2 taryfowy ale najniższy rachunek jak dotychczas dostałem to 460zł (listopad grudzień) za 2 miesiące. Nawet mieszkając w mieszkaniu płaciłem średnio 280zł/2-m-ce. Mam nadzieje, że teraz będzie jeszcze mniej gdyż od niedawna jestem na nowej taryfie i już widzę duże oszczędności a wiadomo grudzień zżera duuużo prądu.

TAR
18-01-2012, 13:26
dzieki Alien, wybor odpowiedniej taryfy to polowa sukcesu. wszelkie pradozerne prace typu pranie, zmywanie, wykonuje w taryfie 2, warto podkreslic ze nas jest tylko 2 osoby wiec światło pali sie max w 2 pomieszczeniach jednoczesnie + schody, gotujemy najczesciej tez tylko w weekendy - wiec tu jest nizsze zuzycie, za to mamy reku z dodatkowa nagrzewnica el. a tv jest wlaczone nawet wtedy gdy nikt nie oglada + dodatkowy termo_grzejnik elektryczny w łazience o mocy 2 kW wlaczany podczas mycia. wszelkie oswietlenia sufitow, schodow mamy ledowe, pozostale zarowki normalne. a na ogrodzie energooszczedne + ledy.
w mieszkaniu placilam wiecej niz teraz w domu ale mialam grzanie z klimy a latem chlodzenie - i tu duzo mi nabijalo.
podsumowujac, gdyby bylo nas wiecej + codzienne gotowanie prad bylby pewnie tez na poziomie 300 zł / m-c

mWilQ
18-01-2012, 13:51
Z przejściem na prąd docelowy z prądu budowlanego nie wszędzie jest tak kolorowo. W mojej okolicy, gdzie dostawcą jest Touron nie było mowy o przejściu na prąd docelowy jeśli nie posiadało się zaświadczenia z PINB o odbiorze budynku lub zaświadczenia o meldunku w domku. Podobnie z tego co pamiętam, nie było tak kolorowo z wyborem taryfy. Jeśli się komuś opłacała taryfa nocna to można ją było wybrać, ale już jakaś opcja z taryfą weekendową była oferowana dla osób, które mają zużycie powyżej 3k kW.

Do wniosku również nie wiedziałem jakie wartości powpisywać, a projektu nie miałem wówczas przy sobie. Na miejscu zaproponowano mi 13kW i tyle mi na razie wystarcza. Opłata jednorazowa jest zależna od tej wartości (zapłaciliśmy ponad 2 tyś zł za te 13kW). Następnie miesiąc w miesiąc któraś z opłat stałych również jest tą wartością generowana. Warto o tym pamiętać. Na etapie budowy domu, jeśli ktoś będzie miał również problemy z uzyskaniem prądu docelowego, to może warto wnioskować np o 5kW i płacić mniej, a dopiero przy wprowadzeniu kiedy zapotrzebowanie będzie większe zmienić warunki.

Co do gazu, teraz pytam z ciekawości, tak pod kątem rodziców, którzy ostatnio zrobili centralne w starej kamienicy, napiszcie jaki wpływ na zużycie ma piec, wielkość grzejników itd. Hydraulik mówił nam, że spore - w sensie im droższy piec tym oszczędności przy eksploatacji mogą być większe i im bardziej przewymiarowane grzejniki tym mniejszą zadyszkę ma gorszy piec, a tym samym w pokojach jest cieplej przy mniejszym zużyciu gazu. Herezja, czy prawda?

Blacky
18-01-2012, 17:22
Dzięki za informacje o kosztach prądu, tylko, że my mamy prąd budowlany i jeszcze nie mieszkamy a rachunek na 364zł nawet nie za 1,5 miesiąca tylko za miesiąc i 7 dni (rozliczenie rzeczywiste, więc sami spisujemy licznik, zużyliśmy 246 kwh, oczywiście większość kwoty faktury to opłaty stałe). Dla mnie to jakaś porażka. Chciałam więc porównać z tymi, którzy też jeszcze nie mieszkają a mają prąd budowlany, lub mieszkają z prądem budowlanym.
Na zwykły prąd będziemy mogli przejść dopiero po odbiorze budynku:(

TAR
18-01-2012, 20:38
w naszym rejonie wystarczy oswiadczenie ze "prad" jest juz podlaczony w budynku i zmieniaja taryfe. odbior budynku zrobilam po roku od zamieszkania, moze wystarczy oswiadczenie elektryka nt. instalacji i wtedy przejdzie sie te glupie wymogi u was.

ada1984
19-01-2012, 07:25
Witam.Dziś po raz pierwszy zalogowałam się na waszym forum. Miło poznać inne osoby budujace dom w rododendronach 6, wasze pomysły,porady itp. My z mężem dopiero co zakupiliśmy działkę, jesteśmy na etapie adaptacji projektu. Chcielibyśmy zaczą budowe pod koniec marca lub na poczatku kwietnia, o ile pogoda na to pozwoli. Może wyda wam się to śmieszne,ale oprócz pustaków nie mamy jeszcze żadnych materiałów:( Czy może nam ktoś pomóc, wyjaśnić czy już wszystko powinniśmy kupywać, co jest najważniejsze? Myślimy, że chyba najwcześniej to można kupić stal zbrojeniową. Pomoże ktoś?

aLien01
19-01-2012, 07:58
Witam.Dziś po raz pierwszy zalogowałam się na waszym forum. Miło poznać inne osoby budujace dom w rododendronach 6, wasze pomysły,porady itp. My z mężem dopiero co zakupiliśmy działkę, jesteśmy na etapie adaptacji projektu. Chcielibyśmy zaczą budowe pod koniec marca lub na poczatku kwietnia, o ile pogoda na to pozwoli. Może wyda wam się to śmieszne,ale oprócz pustaków nie mamy jeszcze żadnych materiałów:( Czy może nam ktoś pomóc, wyjaśnić czy już wszystko powinniśmy kupywać, co jest najważniejsze? Myślimy, że chyba najwcześniej to można kupić stal zbrojeniową. Pomoże ktoś?

Spokojnie nie ma co pędzić z kupowaniem materiałów to nie rok 2006 - 2007 teraz na ogół wszystko jest od ręki jedynie na okna, bramę, drzwi trzeba czekać ale to jest towar typowo na zamówienie. Ja pustaki kupowałem jak zaczęli kopać ławy. Jak ekipa mówiła mi kilka dni wcześniej co będą potrzebować to dopiero wtedy zamawiałem.
A tak poza tym powodzenia w budowie naprawdę warto i nie ma co się stresować :)

ewelka-sochaczew
19-01-2012, 08:49
Witam po dłuższej przerwie, u nas prawie nic się nie dziej, taka nuda budowlana zimowa,
Kolejnym krokiem u nas jest dach, tynki, poddasze w chwili obecnej hydraulika i elektryka,
Tynki cementowo-wapienne z agregatu cena za 1 m2 14zł (po znajomości) chyba nie drogo. Kasa powoli się kończy.
a co u was Nutka dawno się nie odzywałaś.
Myśle również o schodach dokładnie o stopniach które można zamontować samemu na piankę i kołki fishera. jeden stopień dąb 85zł.

michur
19-01-2012, 09:04
A kto z Was ma prąd budowlany? Właśnie dostaliśmy pierwszy rachunek za prąd budowlany - od 1 grudnia do 13 stycznia czyli 1,5 miesiąca i wyszło 364zł. Przecież to masakra jakaś. Jesteśmy na etapie wykańczania i nie mieszkamy tam jeszcze. Czy to normalna wysokość rachunku?... Jak jest u Was?

My mamy taryfę C11 (prąd budowlany) za czasów budowy i wykończeniówki rachunki za okresy dwumiesięczne oscylowały w granicach 220zł.
Teraz mieszkamy ale nie zmieniliśmy jeszcze taryfy - ostatnia faktura za październik/listopad była na kwotę 514zł... Nie mamy gazu, CO i CWU zasilane kotłem na ekogroszek (wykorzystuje 3 pompy obiegowe, dmuchawę i podajnik).

ArKaMa
19-01-2012, 11:10
Witam.Dziś po raz pierwszy zalogowałam się na waszym forum. Miło poznać inne osoby budujace dom w rododendronach 6, wasze pomysły,porady itp. My z mężem dopiero co zakupiliśmy działkę, jesteśmy na etapie adaptacji projektu. Chcielibyśmy zaczą budowe pod koniec marca lub na poczatku kwietnia, o ile pogoda na to pozwoli. Może wyda wam się to śmieszne,ale oprócz pustaków nie mamy jeszcze żadnych materiałów:( Czy może nam ktoś pomóc, wyjaśnić czy już wszystko powinniśmy kupywać, co jest najważniejsze? Myślimy, że chyba najwcześniej to można kupić stal zbrojeniową. Pomoże ktoś?

TAk jak napisal aLien01 na zapas nie ma co kupować, choc można i trzeba sprawdzic ceny i ewntualnie zarezerwować materiały w niższych cenach - na wiosne przeważnie sa podwyzki.

kayleigh
19-01-2012, 19:57
A ja tak z innej beczki trochę :) ArKaMA, jakie masz okna/ dachówkę/ kolor elewacji? Bardzo mi się podoba :]

ArKaMa
19-01-2012, 21:53
A ja tak z innej beczki trochę :) ArKaMA, jakie masz okna/ dachówkę/ kolor elewacji? Bardzo mi się podoba :]

MI też się podoba. ;) Dachowka to Creaton Premion czarny mat, okna AVANTE ciemny braz i brązowe rolety. Elewacja na razie pokryta gruntem, ale w kolorze docelowym WEBER 10 II - taki siaki żółty

ada1984
20-01-2012, 07:29
Spokojnie nie ma co pędzić z kupowaniem materiałów to nie rok 2006 - 2007 teraz na ogół wszystko jest od ręki jedynie na okna, bramę, drzwi trzeba czekać ale to jest towar typowo na zamówienie. Ja pustaki kupowałem jak zaczęli kopać ławy. Jak ekipa mówiła mi kilka dni wcześniej co będą potrzebować to dopiero wtedy zamawiałem.
A tak poza tym powodzenia w budowie naprawdę warto i nie ma co się stresować :)

Dzieki za miłe słowa. Jeszcze dobrze nie zaczeliśmy,a już się martwimy jak to będzie. Najgorsza jest ta niewiedza w zakresie budowy. Powoli czytam całe forum i szukam najlepszych rozwiązań dla siebie. Już mam kilka zmian na oku:)


Mam jeszcze jedno pytanie: Myślicie że jest taka możliwość by pod schodami zrobić mały schowek z wejściem od garażu? Nawet tam nie muszą być drzwi, po prostu mała przestrzeń. Chciałabym tam mieć maleńką spiżarnie, bo z tej w kuchni chciałabym zrezygnować.Da rady coś takiego zrobic?

ArKaMa
20-01-2012, 08:40
Mam jeszcze jedno pytanie: Myślicie że jest taka możliwość by pod schodami zrobić mały schowek z wejściem od garażu? Nawet tam nie muszą być drzwi, po prostu mała przestrzeń. Chciałabym tam mieć maleńką spiżarnie, bo z tej w kuchni chciałabym zrezygnować.Da rady coś takiego zrobic?

Jak najbardziej mozliwe - nie pamiętam kto tak zrobił, ale na naszym forum czytalem o tym rozwiązaniu.

ewelka-sochaczew
20-01-2012, 13:28
Dzieki za miłe słowa. Jeszcze dobrze nie zaczeliśmy,a już się martwimy jak to będzie. Najgorsza jest ta niewiedza w zakresie budowy. Powoli czytam całe forum i szukam najlepszych rozwiązań dla siebie. Już mam kilka zmian na oku:)


Mam jeszcze jedno pytanie: Myślicie że jest taka możliwość by pod schodami zrobić mały schowek z wejściem od garażu? Nawet tam nie muszą być drzwi, po prostu mała przestrzeń. Chciałabym tam mieć maleńką spiżarnie, bo z tej w kuchni chciałabym zrezygnować.Da rady coś takiego zrobic?

ada ja mam szpiżarkę pod schodami wejście przez salon i garaż,

ada1984
20-01-2012, 19:54
Czy jest ktoś z was w stanie napisać ile kosztował stan surowy otwarty, zamkniety i ogolnie stan pod klucz.Domyslam sie ze w kazdym regionie ceny są inne, no i oczywiście wiekszosc buduje systemem gospodarczym, ale to zawsze jakas skala porównawcza. Zastanawiamy sie z mężem ile nam kredytu bedzie trzeba dobrac:(:(

aLien01
20-01-2012, 20:06
Czy jest ktoś z was w stanie napisać ile kosztował stan surowy otwarty, zamkniety i ogolnie stan pod klucz.Domyslam sie ze w kazdym regionie ceny są inne, no i oczywiście wiekszosc buduje systemem gospodarczym, ale to zawsze jakas skala porównawcza. Zastanawiamy sie z mężem ile nam kredytu bedzie trzeba dobrac:(:(

Co prawda już dokładnie nie pamiętam ale to było tak: :)
SSO - około 175tys. zł
SSZ - około 200tys. zł
Pod klucz z zagospodarowaniem terenu (ogród, polbruk, ogrodzenie) - około 470tys zł
Rejon Szczecin czytaj drogo

misiowiec
20-01-2012, 21:29
Czy jest ktoś z was w stanie napisać ile kosztował stan surowy otwarty, zamkniety i ogolnie stan pod klucz.Domyslam sie ze w kazdym regionie ceny są inne, no i oczywiście wiekszosc buduje systemem gospodarczym, ale to zawsze jakas skala porównawcza. Zastanawiamy sie z mężem ile nam kredytu bedzie trzeba dobrac:(:(

Witam
Co do kosztów to nasz domek w wersji 6p na razie kosztował nas jakieś 265 tys.
a zrobione mamy:
-stan surowy zamknięty (brak drzwi wejściowych)
-wykonana instalacja elektryczna na parterze i poddaszu(zakupione materiały na instalacje do piwnicy i garażu)
-wykonane ocieplenie połaci dachowych wełną 15cm (ale zakupiona jest już na dokładkę wełna gr 5cm)
-zamontowane ok 70% stelaży pod regipsy na poddaszu i parterze
-poddasze i parter (bez garażu) wykonane tynki
-zakupione grzejniki ,piec na paliwo stałe cichewicza i kominek (bez płaszcza wodnego)
-z wydatków ekstra to solar + zasobnik ok 6000
-prace murarskie i instalacyjne oraz ocieplenie połaci dachu własnymi siłami :)
i to ak po krótce

TAR
20-01-2012, 21:33
moje koszty podobne do Alienowych, bez ogrodu - tu wydatek ponad 30 tys. , z dodatkow mamy solary i reku, kamerki zew,rozbudowane instalacje elektr i siec komputerowa. za to nie mamy jeszcze calego umeblowania :D

Konto usunięte na żądanie
20-01-2012, 22:45
U nas stan surowy otwarty (ach pokryty papą) pochłonął ok 130 000 tyś.
Pokrycie dachu mamy wycenę na 42 000 zł dachówka + robota
Okna 15 500 z montażem tyle że jakiś kijowy europlast- czekam na wycenę MS okna oraz okna na proilu Veka i Brugmann
Czyli SSZ wyjdzie 200 000 jak nic :(
Ile płaciliście za okna i jakiego producenta?

80mariusz80
21-01-2012, 10:22
potwierdzam, ~198 tys. SSZ, 100% podpiwniczony

kojak139
21-01-2012, 10:39
Ja wydałem 130 tys. + 20 tys. okna OKNOPLUS pakiet trzyszybowy, nie mam jeszcze drzwi frontowych, garażowych i z tyłu garażu. Mam piwnice pod prawie całym domem(bez garażu). Dachówka Creaton premion pięć okien dachowych ROTO, acha i jeszcze mam kupione 11 metrów sześciennych steropianu 15cm Austrotherm. Nie wliczam w to papierologii. RODO 6G2.

TAR
21-01-2012, 12:47
U nas stan surowy otwarty (ach pokryty papą) pochłonął ok 130 000 tyś.
Pokrycie dachu mamy wycenę na 42 000 zł dachówka + robota
Okna 15 500 z montażem tyle że jakiś kijowy europlast- czekam na wycenę MS okna oraz okna na proilu Veka i Brugmann
Czyli SSZ wyjdzie 200 000 jak nic :(
Ile płaciliście za okna i jakiego producenta?

okna Avante koszt 16 lub 18 tys (juz nie pamietam) okna zmienione wzgledem projektu glownie za sprawa reygnacji z 2 balkonowtch w sypialni nad wykuszem i 1 balkonowego w sypialni nad wejsciem, kolor jednostronny orzech, jestesmy bardzo zadowoleni z okien, montazu i serwisu.

RozAnia
21-01-2012, 13:55
ada1984
Mam jeszcze jedno pytanie: Myślicie że jest taka możliwość by pod schodami zrobić mały schowek z wejściem od garażu? Nawet tam nie muszą być drzwi, po prostu mała przestrzeń. Chciałabym tam mieć maleńką spiżarnie, bo z tej w kuchni chciałabym zrezygnować.Da rady coś takiego zrobic?

Oczywiście że jest taka możliwość. My zrobiliśmy taką spiżarkę z wejściem od garażu. podłoga spiżarki jest ok 3 schodki poniżej garażu. Poszukam zdjęć to wkleję.

ada1984
22-01-2012, 15:27
Oczywiście że jest taka możliwość. My zrobiliśmy taką spiżarkę z wejściem od garażu. podłoga spiżarki jest ok 3 schodki poniżej garażu. Poszukam zdjęć to wkleję.


Super.Bedę wdzięczna, bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić,jak to ma wyglądać:):)

ada1984
22-01-2012, 15:32
Co do kosztów to widzę,że jest duża rozbieżność. My zamierzamy budować w woj.warmińsko-mazurskim, więc jestem ciekawa jak to u nas wyjdzie. Staram się wierzyć, że nie bedzie tak źle:):)

oskarek
22-01-2012, 17:21
my budujemy w świętokrzyskiem rodo 6p SSZ 155.000 pln. właśnie jesteśmy na etapie elektryki, mam pytanko w sprawie ogrzewania
: czy na dole podłogówka wystarczy tj:wiatrołap,kuchnia,łazienka i salon. czy dawaliście jakieś grzejniki na dole oprócz pokoju ?
aha a piec 25 kW wystarczy ?

80mariusz80
22-01-2012, 20:57
@oskarek
U mnie podłogówka obie łazienki, kuchnia, wiatrołap, kawałek salonu (1/3). Dałem grzejniki alu w salonie, jeden wielki "600" w zlikwidowanym gabinecie i 3 małe "350" pod oknami pod wykuszem. Piec 25kW. Powinno starczyć.

TAR
22-01-2012, 21:08
na pewno wystarczy, wrecz mocno przewymiaowany taki 16 kw juz by starczyl, ja mam 21,8 i jest za duzy.

ada1984
23-01-2012, 08:04
Co myślicie o pokryciu dachu blachodachówką? Czy domek dużo straci wizualnie? Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem , ponieważ różnica w cenie pewnie jest spora.
Czy wszyscy podnosiliście wysokość domu o 1 pustak? Patrząc na projekt wydaje mi się strasznie niskie poddasze.

80mariusz80
23-01-2012, 09:03
Co myślicie o pokryciu dachu blachodachówką? Czy domek dużo straci wizualnie? Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem , ponieważ różnica w cenie pewnie jest spora.
Czy wszyscy podnosiliście wysokość domu o 1 pustak? Patrząc na projekt wydaje mi się strasznie niskie poddasze.
Ja podniosłem o 2 pustaki (0,5m), niektórzy twierdzą że domek wtedy traci wizualnie. Może faktycznie będzie wyższy jak szerszy, ale nie dbam o to... Ma być dla nas praktyczny i wygodny.
Co do blachodachówki, wybrałem dachówki tradycyjne, tj. ceramiczne. Na początku rozważałem blachodachówkę ale po przeanalizowaniu sytuacji wykreśliłem ją z listy. Wszystko ma swoje plusy i minusy, z tego co pamiętam, akustyka na poddaszu będzie dość głośna (dudnienie deszczu o blachę), wizja skorodowanego dachu za x lat i jego wymiana, ostrożny montaż (tj. uszkodzenie arkusza blachy i zniszczenie powłoki cynkowej może skutkować ogniskiem rdzy), mało przyjazne warunki gwarancji (konkretnie z pracownikiem firmy Blachotrapez, materiały organiczne pod blachą, jak liście, mech wykluczają gwarancję czy też szkody montażowe uszkadzające warstwę przeciwkorozyjną), duża powierzchnia nośna dla wiatru w przypadku poluzowania jakiegoś arkusza, więcej odpadów przy układaniu dachu. Na drugim biegunie - relatywnie dobra cena na tle innych poszyć dachowych, szybki montaż, atrakcyjny wygląd (naśladownictwo dachówek ceramicznych), bogata paleta kolorów do wyboru.
Na tym forum jest chyba dość sporo amatorów blachodachówek, myślę że Ci też pomogą z punktu widzenia użytkownika.

TAR
23-01-2012, 09:16
temat pokrycia dachowego chyba ostatnio przerabial lookmen, ze dwie strony wczesniej i z tego co pamietam to za materialy wychodzilo mu podobnie blachodachowka / dachowka. roznica w robociznie.

Nutka_
23-01-2012, 13:48
Witam po dłuższej przerwie, u nas prawie nic się nie dziej, taka nuda budowlana zimowa,
Kolejnym krokiem u nas jest dach, tynki, poddasze w chwili obecnej hydraulika i elektryka,
Tynki cementowo-wapienne z agregatu cena za 1 m2 14zł (po znajomości) chyba nie drogo. Kasa powoli się kończy.
a co u was Nutka dawno się nie odzywałaś.
.



Witaj Ewelka,

Jesteśmy na tym samym etapie co Wy. Skończyliśmy właśnie wod - kan (etap pod tynki, wyszło nawet tanio o dziwo ;) ). Teraz własnie robiłam ćwiczenie polegające na sprawdzeniu kolejnych ekip od tynków - ceny, terminy, itd
Wciąż nie możemy się zdecydować między gispowymi cementowo-wapiennymi.
Nie chcemy gładziować potem więc skłaniamy się teraz do gipsowych (plus c-w w łazienkach i pralni), wczesniej myśleliśmy, żeby robić cementowo-wapienne - że bardziej suche i twarde...teraz wróciliśmy do punktu wyjścia i nie wiemy na co się zdecydować. Kosztowo wychodzi to podobnie - najczęściej podaja nam cenę 23 zł za metr z materiałem i 12 zł za metr bez materiału. To 23 za gipspwe to niby ma być tak na gładko że można od razu malować, zobaczymy :) Terminy raczej tynkarze mają czyli chyba dalej trochę kryzysowo jest i ludzie budują mniej.

Z kasą oczywiście też jest coraz słabiej, znam Twój ból:)

Elektrykę planujemy na luty, też tu wszystko rozkminiamy, żeby było fajnie i nie bardzo drogo. - Myślałam że to prosty temat będzie a tu tyle możliwości i opcji poprowadzenia kabelków:) Kupiliśmy już trochę materiałów w sieci, ostatecznie mamy elektyka z którym nie umówieliśmy się od punktu tylko za całość - mamy trochę takich pomysłów jak ledy na schodach, w kuchni, dodatkowe klawiaturki do alarmu i takie tam:) Mąż chce mieć to fajnie zrobione, bez kabli na podłodze potem i innych przedłużaczy.

Trzymam za Was kciuki i życze powodzenia ! :)
Acha - i mam już projekt kuchni i myślę powoli o ogrodzeniu które ostatecznie będziemy robić sami (żeby móc w lecie już coś dziąłać w ogrodzie:) - nie mogę się doczekać! )

W ogóle to czekam na WIOSNĘ :D


TAR - bardzo dziękuje Ci za ten okap. Pasuje mi bardzo, ma fajna moc i pozwali mi zrobić kuchnię taką jak chcę. Pozdrowienia!

kojak139
23-01-2012, 15:22
witam
Nutka my kupiliśmy okna OKNOPLUS i mamy też orzech, miał być złoty dąb ale po obejrzeniu twoich okien na forum zmieniliśmy zdanie. Zobaczymy jak będą wyglądać po zamontowaniu, już niedługo 08.02.2012
Pozdrawiam

TAR
23-01-2012, 15:40
nutka, do uslug :)

Konto usunięte na żądanie
23-01-2012, 16:22
Temat dachu przerabiałem i przerabiami przerabiał długo będę :) Na dzień dzisiejszy mam w głowie 3 rozwiązania
1. Dachówka roben monza plus antracyt gdzie całkowity koszt wynosi ok 42 000 zł z robocizną
2. Blachodachówka Ruukki finnera- czekam na wycenę
3. Blachodachówka Ruukki Classic Premium na rąbek stojący- cena podobna jak dachówka ale dla nas opcja najbardziej przyjazna pod kątem mchu-działkę mamy mocno zadrzewioną.

Dostałem wycenę okien firmy MS i jestem mile zaskoczony:
*)Okucia MACO Multi-Matic, w każdym skrzydle UR mikrowentylacja, narożnik antywyważeniowy, mechanizm podnośnika palcowego ułatwiający zamykanie okna, blokada niewłaściwej obsługi klamki, klamka Hoppe Secustic z zabezpieczeniem antywłamaniowym, ciepła stalowa ramka międzyszybowa w standardzie.

Okna w profilu TYTANowym, szklenie szybą Supertermo u=0,5/06 , w promocji za 1zł + szara uszczelka

16550zł - płatność 40%+50%+10% lub 15850zł – płatność 90%+10%

Nutka_
23-01-2012, 17:22
witam
Nutka my kupiliśmy okna OKNOPLUS i mamy też orzech, miał być złoty dąb ale po obejrzeniu twoich okien na forum zmieniliśmy zdanie. Zobaczymy jak będą wyglądać po zamontowaniu, już niedługo 08.02.2012
Pozdrawiam

Kojak, kolor okien wbrew pozorom sporo determinuje:)
Ja wymyśliłam że z zewnątrz ten orzechowy kolor będzie pasował do orzechowej podbitki i dobrze będzie wyglądał z jasną elewacją. Ogrodzenie chcemy zrobić z przodu z deseczek i pomalować też w takim kolorze orzechowym.

W środku z koleji (gdzie jest swoja drogą sporo do dobierania) założyłam że dwa główne kolory to będzie jasny, taki śmietankowy kolor (ecri jak to się fachowo nazywa) i własnie dodatki w kolorze orzechowym, ciemnym. Na wizualkach całość pomieszceń wychodzi jasna (np w salonie jasna podłoga, jasne ściany) no a dodatki takie jak lampy są w kolorze ciemnym. Chciałabym żeby cały dół był w jednym spójnym charakterze zrobiony (od wiatrolapu przez kuchnię do salonu), żeby całość pasowała do siebie a nie żey w każdym pomieszczeniu był inny styl i inne kolory. W kuchni sporo się musiałam nagłowić żeby była jasnym pomieszczeniem, ale żeby całość pasowała do tej ciemnej oprawy okna.

Mam nadzieję że będziesz zadowolony z okien :) - My jesteśmy z wyglądu zadowoleni. Oczywiście gdzieś może byśmy okno powiększyli a gdzieś zmniejszyli ale to już inna kwestia:)

Wcześniej też po zamontowaniu końcem października wydawało mi się ze w domku jest ciemno przez te 3 szyby ale to raczej efekt tego że nie ma tynków ani elektrtyki a na polu zrobiło się szaro, jesiennie. Teraz jak spadł śnieg, na polu biało to w domu znowu jest jasno i już się tym nie przejmuję :)

Nutka_
23-01-2012, 17:28
nutka, do uslug :)

Ja się do Ciebie jeszcze będę przymilać wiosną jak będę projektować ogród. Podpatruję Twój ogrodowy blog - jest super, wyszukuje już roślinki i zastanawiam się jak to wszystko ułożyć. Mam w ogrodzie też małą skarpę do zagospodarowania (jest spadek terenu) więc szukam co i jak się tam sadzi. Chcę posadzić też jakieś drzewa bo jesteśmy na gorce i woda nam nie grozi ale za to jak wicher zawieje...:) to głwoę urywa - ani jednego drzewa na horyzoncie:)

Niestety nie zacznę się w to bawić przed zrobieniem ogrodzenia - mamy do ogrodzenia 128 metrów i długo rozkminialiśmy jak nie wydać na to kupę kasy, jakoś nie wyobrażam sobie wydania 30 tysięcy na zwykłe ogrodzenie takiej małej działki a takie wyceny dostawaliśmy od różnych ekip. Ostatecznie wymyślilismy chyba jakiś fajny sposób - jak nam się to uda zrealizować za jakieś 2 - 3 miesiące to opiszę dokładnie koszty i co i jak zrobiliśmy.

Konto usunięte na żądanie
24-01-2012, 09:45
Nutka co do ogrodzenia to tak jak Ci pisałem wcześniej nas zrobienie tyłu i boków z tych paneli wyniosło ok 7 tysięcy ale przód hm... jak liczę biorąc pod uwagę słupki z cegły która jest na kominie z betonami na podmurówkę, sztachetami, bramą i furtką to z 15 tysi się uzbiera więc te 30 000 nie jest takie wielkie :)

kojak139
24-01-2012, 10:14
Lokmen
a propos to ciepła stalowa ramka międzyszybowa nie powinna być stalowa bo stal przewodzi niską temperaturę z zewnątrz. Oknoplus ma ciepła ramkę ale plastikową, dopytaj sprzedawce o to.
http://www.starglass.pl/dok/sgg_swisspacer.pdf

Konto usunięte na żądanie
24-01-2012, 13:17
Trzymałem ją w ręku- jest zrobiona z tworzywa, a z zewnątrz pokryta folią stalową - dla koloru?- nie wiem po co :)

Ancyk
25-01-2012, 21:01
Witajcie! Bardzo was proszę o kosztorys do banku pilnie potrzebuję na piątek podaję maila [email protected] Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
Ania

Konto usunięte na żądanie
25-01-2012, 22:34
Witam.

A ja dalej z oknami- mam wycenę na okna na profilu ALUPLAST i z montażem jest to 13 000 profil 5o komorowy okna 2 szybowe. Jest jedno ale Pan twierdzi, że okna balkonowe powinne mieć poprzeczki gdyż mogą się wypaczać. Czy ktoś ma jakąś wiedzę na/t tego profilu?

80mariusz80
25-01-2012, 23:02
Tak, drzwi balkonowe również są typowe. Szerokość w świetle muru 1100 mm to maksymalna szerokość dla wysokości tych drzwi. Jest to na granicy wytrzymałości ale dopuszczalne. Jeśli jest problem ze znalezienem wykonawcy takich drzwi, to tylko dlatego że robią drzwi (mam na myśli PCV) na g.... profilach które by się wypaczyły po paru latach nawet gdyby była szerokość w świetle muru 1000. Nie będę wymieniał chińskich profili i niektórych polskich, bo mogę obrazić kogoś kto kupował od tych firm, a mnie guzik do gustów inwestorów. Dlatego przy drzwiach balkonowych zazwyczaj słyszysz że zrobią Ci albo dzielone, albo z belką poprzeczną albo zmniejsz (zwęź) Pan otwór. U mnie akurat murarz się pomylił - zrobił mi szerokość 1200 (myślał że 1100 to szerokość ościeżnicy i dodał na futrynę :) ), ale w efekcie wyszło mi to na dobrze, bo mam drzwi dwuskrzydłowe które wyglądają całkiem zgrabnie i można przejść przez jedno skrzydło.
Większość okien PCV w Polsce jest robionych na Aluplaście, ponoć ok. 3/4. Niby niemiecka jakość, produkowana w Polsce. Nie są mi znane walory użytkowe tego profilu po x-latach użytkowania, więc nie osądzam. W każdym razie obecnie najpopularniejszy profil w Polsce.