PDA

Zobacz pełną wersję : projekt DOM W RODODENDRONACH 6 pracownia ARCHON



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

ArKaMa
25-01-2012, 23:13
...Czy wszyscy podnosiliście wysokość domu o 1 pustak? Patrząc na projekt wydaje mi się strasznie niskie poddasze.

Ja podniosłem o jeden pustak, ale nad garażem zostawiłem wysokość oryginalną - zwiększyłem za to wysokośc garażu. Wchodzi teraz bez problemu ocieplenie i napęd bramy.

ada1984
26-01-2012, 06:55
Witajcie! Bardzo was proszę o kosztorys do banku pilnie potrzebuję na piątek podaję maila [email protected] Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
Ania

JA również prosiłąbym o przesłanie tego kosztorysu ciągle nie możemy się doliczyć ile kredytu nam potrzeba:( (email [email protected]) Z góry bardzo dziękuję wszystkim pomocnym osobom:):)

ada1984
26-01-2012, 06:59
I jeszcze jedno mnie zastanawia. Jak z kuchnią? Robiliście na zamowienie? JAki koszt? Mi się marzyła całkiem inna kuchnia, (ale mąż uparł się na ten projekt:( Chciałam wyspę na środku i większą przestrzeń, ale niestety trzeba zadowolić się tym co jest. Obecnie moja kuchnia ma 8 metrów i jest strasznie ciasno, a ta niestety nie jest dużo większa:(

ada1984
26-01-2012, 07:00
Ja podniosłem o jeden pustak, ale nad garażem zostawiłem wysokość oryginalną - zwiększyłem za to wysokośc garażu. Wchodzi teraz bez problemu ocieplenie i napęd bramy.

Czy mógłbyś w wolnym czasie wrzucić jakieś zdjęcia twojego domu z zewnątrz?

mWilQ
26-01-2012, 07:28
Witam.

A ja dalej z oknami- mam wycenę na okna na profilu ALUPLAST i z montażem jest to 13 000 profil 5o komorowy okna 2 szybowe. Jest jedno ale Pan twierdzi, że okna balkonowe powinne mieć poprzeczki gdyż mogą się wypaczać. Czy ktoś ma jakąś wiedzę na/t tego profilu?

Jak 2 lata temu szukałem okien, to kilku sprzedawców mówiło mi, że aluplast jest słaby. Ostatecznie wziąłem profile schuco, bo miałem na nie dobrą ofertę. Czy jest to produkowane przez jedne ręce, albo czy jakościowo jest gorzej lub lepiej to pojęcia nie mam. Z tego co pamiętam to wycena była zbliżona do Twoich 13 tyś., ale z uwzględnieniem rabatu przy zakupie z roletami.

ArKaMa
26-01-2012, 09:38
Czy mógłbyś w wolnym czasie wrzucić jakieś zdjęcia twojego domu z zewnątrz?

W stopce jest link do skromniutkiego albumu. :)

Konto usunięte na żądanie
26-01-2012, 10:59
Co myślicie o pokryciu dachu blachodachówką? Czy domek dużo straci wizualnie? Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem , ponieważ różnica w cenie pewnie jest spora.
Czy wszyscy podnosiliście wysokość domu o 1 pustak? Patrząc na projekt wydaje mi się strasznie niskie poddasze.

Ada my najprawdopodobnie będziemy kryć blachą firmy Ruukki Finnera bardzo ładnie wygląda.
Co do pustaka to całyparter podnieśliśmy o 1 szt. i jest dużo lepiej :) minusem są schody ale daliśmy sobie radę.

Ancyk
26-01-2012, 11:02
Witajcie! Bardzo was proszę o kosztorys do banku pilnie potrzebuję na jutro!!!!(piątek) podaję maila [email protected] Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
Ania

Nutka_
26-01-2012, 11:30
Powiedźcie mi proszę, czy udało się komuś z Was zrobić tynki w taki sposób żeby nie robić w ogóle gładzi?
Czy jednak potem przed malowaniem gładziowaliście?

Po długiejjjj analizie stwierdzamy że jednak chcemy tynki c-w niż gipsowe.

michur
26-01-2012, 11:36
Powiedźcie mi proszę, czy udało się komuś z Was zrobić tynki w taki sposób żeby nie robić w ogóle gładzi?
Czy jednak potem przed malowaniem gładziowaliście?

Po długiejjjj analizie stwierdzamy że jednak chcemy tynki c-w niż gipsowe.

Tak, nam się udało :] Tak jak pisałem Ci na priva - trochę pracy jednak jeszcze było przed malowaniem ale efekt jest zadowalający. Z tym, że jednak mamy tego Diamanta położonego. Sąsiad ma c-w, jakoś niby specjalnie szlifowane/zacierane pod malowanie - wygląda to raczej kiepsko. M.in. widać różnice w fakturze ściany - gdzieniegdzie jest gładko, gdzie indziej chropowato.
Jak coś, to do nas daleko chyba nie macie ;-)

aroz75
26-01-2012, 13:16
Powiedźcie mi proszę, czy udało się komuś z Was zrobić tynki w taki sposób żeby nie robić w ogóle gładzi?
Czy jednak potem przed malowaniem gładziowaliście?

Po długiejjjj analizie stwierdzamy że jednak chcemy tynki c-w niż gipsowe.

Ja powiem tak: dałem tynki gipsowe, mnie ten efekt nie zadowalał,niby robione na gładko itd,ale gdy zobaczyłem u sąsiada zaciąagniętą gładź na taki tynk to różnica rzeczywiście była kolosalna. Dlatego jestem w trakcie zaciągania gładzi, materiał to SheetRock czy jakoś tak,dobrze położony i wyszlifowany daje ogromną różnicę. Powiem jeszcze,że moja siostra położyła sobie tynki c-w,ale one nawet się nie umywają do gładzi, źle wyglądają, a przy janym świetle sa beznadziejne,chociaż jak twierdzi wielu położone są dobrze.

Radzio_s
26-01-2012, 21:13
Tak, nam się udało :] Tak jak pisałem Ci na priva - trochę pracy jednak jeszcze było przed malowaniem ale efekt jest zadowalający. Z tym, że jednak mamy tego Diamanta położonego. Sąsiad ma c-w, jakoś niby specjalnie szlifowane/zacierane pod malowanie - wygląda to raczej kiepsko. M.in. widać różnice w fakturze ściany - gdzieniegdzie jest gładko, gdzie indziej chropowato.
Jak coś, to do nas daleko chyba nie macie ;-)
Ja też mam gipsowe i myślałem że nie będę kładł gładzi.Jednak po zrobieniu jednej ściany gładzią różnica jest ogromna.Tynki mam zrobione dobrze.
Jednak gładź to inna bajka.więc kolejny koszt którego nie było w budżecie się szykuje

Agnieze
26-01-2012, 22:13
Witam serdecznie,

poszukuje osób które wybudowały lub są w trakcie budowy rodo6 w okolicach Krakowa lub w woj. małopolskim. Właśnie razem z mężem zastanawiamy się nad kupnem tego projektu domu. Mamy działkę w okolicach Krakowa.Bylibyśmy bardzo wdzięczni za jakiekolwiek wskazówki lub możliwość zobaczenia domu w realu. Jesteśmy nowicjuszami w tych sprawach więc każda jakakolwiek informacja i podpowiedź dla nas będzie cenna na wagę złota.
Bardzo bardzo prosimy o jakiekolwiek opinie na temat tego projektu.

z góry bardzo dziękuje pozdrawiam

Agnieszka

ada1984
27-01-2012, 07:40
Michur mam pytanie do Ciebie:) Przegladałam twój dziennik budowy, zdjęcia z wewnątrz. Bardzo podoba mi sie rozwiązanie co do kuchni, szerokie drzwi. Rozumiem ze one są rozsuwane. A czy na bocznej ścianie też masz drzwi do kuchni(z korytarza?) bo na tych zdjęciach nie mogę tego dostrzec. Ile kosztowały te przesuwane drzwi? I jakiej to firmy? Lub jesli jestes w stanie podac ile zaplaciles za wszystkie drzwi do tego domu, bo są rewelacyjne:):)Wejściowe również!!!

No i coś z innego tematu. Masz wąski wjazd do garażu(będziemy mieli takie same rozwiązanie) czy nie jest ci trudno skręcić na tym wąskim podjezdzie i wjechac do garazu? My rowniez mamy dzialke waska i wjazd od boku. Jeszcze nie zaczelismy budowy(czekamy na adaptację) ale mam pewne obawy czy do garazu uda sie latwo wjechac:):):)

Ancyk
27-01-2012, 08:11
Hello Hello czy mi ktoś pomoże? Bardzo was proszę o kosztorys pilnie potrzebuję dziś mam spotkanie w banku podaję maila [email protected] Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
Ania

michur
27-01-2012, 08:24
Michur mam pytanie do Ciebie:) Przegladałam twój dziennik budowy, zdjęcia z wewnątrz. Bardzo podoba mi sie rozwiązanie co do kuchni, szerokie drzwi. Rozumiem ze one są rozsuwane. A czy na bocznej ścianie też masz drzwi do kuchni(z korytarza?) bo na tych zdjęciach nie mogę tego dostrzec. Ile kosztowały te przesuwane drzwi? I jakiej to firmy? Lub jesli jestes w stanie podac ile zaplaciles za wszystkie drzwi do tego domu, bo są rewelacyjne:):)Wejściowe również!!!

No i coś z innego tematu. Masz wąski wjazd do garażu(będziemy mieli takie same rozwiązanie) czy nie jest ci trudno skręcić na tym wąskim podjezdzie i wjechac do garazu? My rowniez mamy dzialke waska i wjazd od boku. Jeszcze nie zaczelismy budowy(czekamy na adaptację) ale mam pewne obawy czy do garazu uda sie latwo wjechac:):):)

Tak, do kuchni mamy drzwi przesuwne 120cm. I to jest jedyne wejście do niej. Przejście z przedpokoju jest zamurowane i całą tą ścianę mamy w kuchni zabudowaną meblami. Drzwi wewnętrzne w domu mamy z firmy Dre, model Scala w kolorze "złoty dąb, ryfla". Ta firma nie robi niestety skrzydeł szerszych od 110cm, więc te do kuchni zleciliśmy do zrobienia naszym specom od schodów. Kosztowały coś około 2tys (drewno jesionu). Do tego jeszcze zabudowa z płyt GK od strony kuchni.
Pozostałe drzwi wewnętrzne (9 kompletów, ościeżnice regulowane) kosztowały 7800zł łącznie z montażem. Drzwi zewnętrzne to Stol07 firmy Stolpaw. Kosztowały 3000zł z montażem.

Co do wjazdu - działkę mamy przyzwoitą (30x34m) ale postanowiliśmy zmaksymalizować ogród i w związku z tym przysunęliśmy się dość blisko granicy (6m od frontu i 6m od boku) i to był błąd, z którego zdaliśmy sobie sprawę po otrzymaniu PNB :) Błąd właśnie ze względu na wjazd do garażu. Dodatkową niedogodnością, jest fakt, że mamy jeszcze z górki ten wjazd (zasługa budowlańców łącznie z koparkowym...). W niepewności żyliśmy aż do listopada zeszłego roku, kiedy to po raz pierwszy wjechałem do garażu samochodem ;-) Udało się bez najmniejszych problemów, "na raz". Samochód jednak póki co niewielki 1.7x3.9m, a i garaż został zmodyfikowany - poszerzony i dostał bramę o szerokości 3.15m by właśnie maksymalnie ułatwić wjazd.

Namtar
27-01-2012, 09:43
michur w Twoim dzienniku na fotce przedstawiajaca skrzynke z ogrzewania dolu oprocz "szyny" z TECE co to jest za urzadzonko to czarne, sterownik jakis?

michur
27-01-2012, 09:57
michur w Twoim dzienniku na fotce przedstawiajaca skrzynke z ogrzewania dolu oprocz "szyny" z TECE co to jest za urzadzonko to czarne, sterownik jakis?

Tak, to jest taki prosty sterownik pompy mieszającej do podłogówki - jeśli temperatura wody na zasilaniu jest niska to odcina zasilanie (http://tech-controllers.com/tech-st19antystop-produkty). To tak, żeby nie musieć ręcznie wyłączać pompki, np. latem ;-) Docelowo podepnę chyba tę pompę do sterownika kotła.

Nutka_
27-01-2012, 10:17
Witam serdecznie,

poszukuje osób które wybudowały lub są w trakcie budowy rodo6 w okolicach Krakowa lub w woj. małopolskim. Właśnie razem z mężem zastanawiamy się nad kupnem tego projektu domu. Mamy działkę w okolicach Krakowa....
Agnieszka

Hej, napisałam na priv do Ciebie

Nutka_
27-01-2012, 10:20
Tak,
Co do wjazdu - działkę mamy przyzwoitą (30x34m) ale postanowiliśmy zmaksymalizować ogród i w związku z tym przysunęliśmy się dość blisko granicy (6m od frontu i 6m od boku) i to był błąd, z którego zdaliśmy sobie sprawę po otrzymaniu PNB :) Błąd właśnie ze względu na wjazd do garażu. Dodatkową niedogodnością, jest fakt, że mamy jeszcze z górki ten wjazd (zasługa budowlańców łącznie z koparkowym...). W niepewności żyliśmy aż do listopada zeszłego roku, kiedy to po raz pierwszy wjechałem do garażu samochodem ;-) Udało się bez najmniejszych problemów, "na raz". Samochód jednak póki co niewielki 1.7x3.9m, a i garaż został zmodyfikowany - poszerzony i dostał bramę o szerokości 3.15m by właśnie maksymalnie ułatwić wjazd.

Michur a my mamy na odwrót:) Mamy podobną działke do Twojej - 31x31 i z przodu i z tyłu domu mamy tak po 12 metrów i żałujemy że nie zmaksymalizowaliśmy sobie ogrodu z tyłu:)
Nie przejmuj się tym, to są rzeczy których się nie zmeini a po chwili mieszkania po prostu się człowiek przyzwyczaja i tyle. Ja myślę jak tu zrobić łady ogród teraz i z przodu gdzie się wchodzi i z tyłu gdzie będzie taras. Tylko trochę na kostkę na pójdzie dużo i na ten wjazd do garażu- dużo kostki:)
Pozdrowienia!

michur
27-01-2012, 10:25
Michur a my mamy na odwrót:) Mamy podobną działke do Twojej - 31x31 i z przodu i z tyłu domu mamy tak po 12 metrów i żałujemy że nie zmaksymalizowaliśmy sobie ogrodu z tyłu:)
Nie przejmuj się tym, to są rzeczy których się nie zmeini a po chwili mieszkania po prostu się człowiek przyzwyczaja i tyle. Ja myślę jak tu zrobić łady ogród teraz i z przodu gdzie się wchodzi i z tyłu gdzie będzie taras. Tylko trochę na kostkę na pójdzie dużo i na ten wjazd do garażu- dużo kostki:)
Pozdrowienia!

Nie przejmuję się odkąd udało mi się wjechać do garażu ;) Jest jeszcze zapas, zatem jak sobie kiedyś kupimy kombi to też nie powinno być problemu.
A ogród jest zdecydowanie przestronniejszy :D

Nutka_
27-01-2012, 10:30
Michur - popatrzyłam jeszcze na zdjęcia z Twojego dziennika, schody sa naprawde super, kuchnia tez mi się podoba. Fajnie to dobrałeś kolorystycznie wszystko - okna, schody, podłogę, kuchnie, drzwi wew, widać że przemyślana całość i dom ma swój charakter. Całość jest w jednym stylu - to mi się bardzo podoba.

My jeszcze przed tynkami ale jak widzisz moje myśli krążą wokół wykończeniówki:)

michur
27-01-2012, 10:38
Michur - popatrzyłam jeszcze na zdjęcia z Twojego dziennika, schody sa naprawde super, kuchnia tez mi się podoba. Fajnie to dobrałeś kolorystycznie wszystko - okna, schody, podłogę, kuchnie, drzwi wew, widać że przemyślana całość i dom ma swój charakter. Całość jest w jednym stylu - to mi się bardzo podoba.

My jeszcze przed tynkami ale jak widzisz moje myśli krążą wokół wykończeniówki:)

Dziękujemy za uznanie :) Jakoś tak niechcący wyszło, że wszystko co drewniane (-nopodobne) w domu poza dolną podłogą wpada w "złoty dąb" ;)

A za kuchenną inspirację dziękujemy forumowemu Alienowi :)

ada1984
28-01-2012, 07:09
Czy zamiana na piętrze drzwi balkonowych na okno wymaga wprowadzenia takich zmian przez architekta adaptujacego czy mozna to zrobic juz po uzyskaniu pozwolenia na budowe, nie zglaszajac tego wczesniej? Tak samo jesli chodzi o likwidacje okna dachowego, musze to wczesniej zglosic?
Wizyte u architekta mamy w poniedzialek, zdenerwowal nas troszke, bo jest bardzo zdziwiony ze w ogole chcemy jakies zmiany(pomimo ze zglaszalismy mu to wczesniej).Czekalismy na jego telefon by porozmawiac o zmianach a on prawie skonczyl adaptacje. I teraz nie wiem czy jakiekolwiek zmiany bedziemy mogli zrobic:(Moze we wlasnym zakresie to sie uda:(

ArKaMa
28-01-2012, 07:21
Czy zamiana na piętrze drzwi balkonowych na okno wymaga wprowadzenia takich zmian przez architekta adaptujacego czy mozna to zrobic juz po uzyskaniu pozwolenia na budowe, nie zglaszajac tego wczesniej? Tak samo jesli chodzi o likwidacje okna dachowego, musze to wczesniej zglosic?
Wizyte u architekta mamy w poniedzialek, zdenerwowal nas troszke, bo jest bardzo zdziwiony ze w ogole chcemy jakies zmiany(pomimo ze zglaszalismy mu to wczesniej).Czekalismy na jego telefon by porozmawiac o zmianach a on prawie skonczyl adaptacje. I teraz nie wiem czy jakiekolwiek zmiany bedziemy mogli zrobic:(Moze we wlasnym zakresie to sie uda:(

Klient płaci - klient wymaga. Mnie dziwi zdziwienie architekta :)
Zmiany wymiarów okien można dokonać w trakcie budowy, kierbud wpisze to w dzieniik, jako zmiany nieistotne. Zmiany położenia okien są "istotniejsze" :)
BTW które z dachowych chcecie zlikwidować?

ada1984
28-01-2012, 07:31
Klient płaci - klient wymaga. Mnie dziwi zdziwienie architekta :)
Zmiany wymiarów okien można dokonać w trakcie budowy, kierbud wpisze to w dzieniik, jako zmiany nieistotne. Zmiany położenia okien są "istotniejsze" :)
BTW które z dachowych chcecie zlikwidować?

Mysle o usunieciu okna dachowego w pokoju naprzeciwko łazienki oraz zamianie w tym pokoju drzwi balkonowych na okno. Chcialabym zrobic tam duza garderobe. Wydaje mi sie ze w takim miejscu okno dachowe to niepotrzebny koszt.

ArKaMa
28-01-2012, 07:50
Mysle o usunieciu okna dachowego w pokoju naprzeciwko łazienki oraz zamianie w tym pokoju drzwi balkonowych na okno. Chcialabym zrobic tam duza garderobe. Wydaje mi sie ze w takim miejscu okno dachowe to niepotrzebny koszt.

Jeśli ma tam być garderoba to rzeczywiście okno dachowe jest zbędne. Co do drzwi balkonowych - ja "wyrzuciłem" dwa balkony: frontowy i właśnie ten od strony ogrodu. Oczywiście drzwi balkonowe zamienione na okna.

Blacky
28-01-2012, 15:07
Arkama, wszystkie zdjęcia, które wstawiłeś są od strony ogrodu, a mnie ciekawi jak rozwiązałeś "problem" daszku nad drzwiami wejściowymi. My też zlikwidowaliśmy balkon od strony frontowej, a nawet całą jaskółkę, tylko teraz trzeba coś wykombinować na zadaszenie wejściowe.

ArKaMa
28-01-2012, 15:58
Arkama, wszystkie zdjęcia, które wstawiłeś są od strony ogrodu, a mnie ciekawi jak rozwiązałeś "problem" daszku nad drzwiami wejściowymi. My też zlikwidowaliśmy balkon od strony frontowej, a nawet całą jaskółkę, tylko teraz trzeba coś wykombinować na zadaszenie wejściowe.

Od frontu wygląda podobnie:
97961

TAR
28-01-2012, 18:08
Mysle o usunieciu okna dachowego w pokoju naprzeciwko łazienki oraz zamianie w tym pokoju drzwi balkonowych na okno. Chcialabym zrobic tam duza garderobe. Wydaje mi sie ze w takim miejscu okno dachowe to niepotrzebny koszt.

nie robcie tego, pokoj naprzeciwko lazienki jest kiepsko doswietlony, my mamy i balkon i okno dachowe i po zabudowaniu sufitow k-g jest to najciemniejszy pokoj w domu. wy jak zrobicie tylko samo okno to bedzie tam ciemno, a w garderobie okno dachowe ladnie doswietli, mozna tez latem przewietrzyc.
my w garderobie tez mamy okno dachowe i jest super. a moze kiedys z garderoby zrobicie pokoj i wtedy bedzie taka ciemna "norka"

Nutka_
29-01-2012, 01:14
Od frontu wygląda podobnie:
97961

O, ładnie też tak jest. A my wypuściliśmy tam dłuższe krokwie i wysuneliśmy daszek o 2 dachówki. O jedną by chyba wystarczyło ale wydawało nam się że będzie na drzwi deszcz zacinał. Daszek na szerokość jaskółki zrobiliśmy.

ada1984
31-01-2012, 07:28
Michur o ile centymetrów powiększyłes garaz? Jak bedziesz mial chwilke to napisz ile kosztowala twoja brama garazowa, jakiej jest firmy i jakie ma wymiary?

ada1984
31-01-2012, 07:51
Jak u was wygląda wiatrołap? Zmienialiscie cos? Ja sie zastanawiam jak tam w ogole wcisnąć jakąkolwiek szafę, bo jest bardzo mało miejsca. My przenosimy kotłownie za garaz, wiec bedziemy mieli z wiatrołapu wejscie do pomieszczenia gospodarczego. Pomyslalam nawet zeby te pozmieszczenie polaczyc z wiatrolapem, ale jak tak sie zastanawiam dluzej nad tym, to jest tam tak nieustawnie ze i tak szafa nie wejdzie. Jak wy rozwiazaliscie ten problem?

michur
31-01-2012, 08:07
Michur o ile centymetrów powiększyłes garaz? Jak bedziesz mial chwilke to napisz ile kosztowala twoja brama garazowa, jakiej jest firmy i jakie ma wymiary?

Garaż mamy szeroki w środku na 3.80m, jeśli dobrze pamiętam. Brama ma wymiary 315x210cm, ale światło wjazdu to około 310x190cm. Jest to brama Wiśniowskiego, a kosztowała z montażem 4400zł. Ponad rok temu.

Konto usunięte na żądanie
31-01-2012, 09:22
Jak u was wygląda wiatrołap? Zmienialiscie cos? Ja sie zastanawiam jak tam w ogole wcisnąć jakąkolwiek szafę, bo jest bardzo mało miejsca. My przenosimy kotłownie za garaz, wiec bedziemy mieli z wiatrołapu wejscie do pomieszczenia gospodarczego. Pomyslalam nawet zeby te pozmieszczenie polaczyc z wiatrolapem, ale jak tak sie zastanawiam dluzej nad tym, to jest tam tak nieustawnie ze i tak szafa nie wejdzie. Jak wy rozwiazaliscie ten problem?

Miałem te same obawy co do jego wielkości i powiększyliśmu go o przestrzeń łazienki- czyli drzwi do łazienki będą po stronie wiatrołapu.

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/wiatrolap2.jpg

mWilQ
31-01-2012, 10:06
Miałem te same obawy co do jego wielkości i powiększyliśmu go o przestrzeń łazienki- czyli drzwi do łazienki będą po stronie wiatrołapu.

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/wiatrolap2.jpg

Ja jeszcze zapytam o ustawienie narożnika. Osobiście mam spore obawy, że po 1 nie będzie to dobrze wyglądało od strony wejścia do salonu z wiatrołapu, po 2 przejście między schodami, a narożnikiem będzie strasznie wąskie. Mam bardzo zbliżony układ ścian, tylko, że ja nie rezygnowałem z dużej łazienki i nie mam wejścia do niej z salonu, tylko jak u Ciebie z wiatrołapu. Stoły zamówiłem dwa, jeden mały do wiatrołapu i drugi większy do wnęki po gabinecie. Narożnik jakoś mi nigdzie nie pasował, to wymyśliłem zestaw krótka osoba 3 osobowa i dwa fotele ustawione tak aby z jednej strony widzieć ogród przez drzwi tarasowe, a z drugiej kominek. W narożniku koło wykusza chciałbym kredens, ale jeszcze mnie nie stać :/ Obawiam się u siebie, że między fotelami i sofą wypadałoby postawić jakiś mały stolik, ale 3 w jednym pomieszczeniu to już przegięcie.

TAR
31-01-2012, 10:21
ja zamiast naroznika mam 2 sofki, uklad sofa+ fotele byl na poczatku, nie pasowalo mi to, ten kto siedzial na fotelu zawsze byl pokrzywdzony :D wieczorkiem czasem milo sie rozlozyc na kanapie przed tv. do mnie nalezal fotel, boszsz jak ja wtedy zazdroscilam mezowi kanapy :rolleyes:. u mnie uklad trudniejszy z powodu slupa. ale 2 sofki daja rade kazda o szer. 160 cm. jedna ustawiona tak jak u lokmena prostopadle do drzwi tarasowych, druga wzdłuz sciany "schodowej".

wiatrolap mam niepowiekszony, szafa z pawlaczem sie miesci, jest bardzo pakowna tak 5 w 1, pomysl szafy zaczerpnelam od kogos z naszego forum.

TAR
31-01-2012, 10:23
Obawiam się u siebie, że między fotelami i sofą wypadałoby postawić jakiś mały stolik, ale 3 w jednym pomieszczeniu to już przegięcie.

hehe, a ja mam 2 male + stol w jadalni :D w sumie 3 :D:D:D

mWilQ
31-01-2012, 10:51
hehe, a ja mam 2 male + stol w jadalni :D w sumie 3 :D:D:D

TAR wrzuciłabyś na prv albo tutaj zdjęcie, lub jakiś szkic Twoich sof?

TAR
31-01-2012, 10:52
to seven 2 brw, obicie wybralismy sobie sami.

TAR
31-01-2012, 11:09
jeszcze tylko powiem czemu akurat te sofy wybralismy:
1. wyglad (dosc lekkie nie masywne, na stopkach)
2. wymiar
3. niskie podlokietniki
4. sa dosc niskie dzieki czemu nasz kolana sa ulzone pod odpowiednim katem i nie bola
5. na tyle niskie ze Okruszek bez problemu na nie wskoczy jak chce pokimac ;)
6. wystarczajaco twardo/miekkio pod pupa
7. dosc szerokie siedzisko i wygodne oparcia
8. dosc pakowne 3 szt. zmieszcza sie na jednej
9. na tyle szerokie i glebokie ze mozna pokimac
10.mozliwosc pomacania i wyprobowania na miejscu tudziez wybrania dpowiedniej tkaniny z wzornika (lacznie z wypozyczeniem do domu by upewnic sie z kolorem)
11. cena i termin oczekiwania

mWilQ
31-01-2012, 11:09
to seven 2 brw, obicie wybralismy sobie sami.

Troszkę kiepsko sprecyzowałem. Nie chodziło mi o model sof, tylko o to jak wyglądają w Twoim układzie "...u mnie uklad trudniejszy z powodu slupa. ale 2 sofki daja rade kazda o szer. 160 cm. jedna ustawiona tak jak u lokmena prostopadle do drzwi tarasowych, druga wzdłuz sciany "schodowej"." Ja jestem skłonny porobić sobie plansze z papieru o rozmiarze sof, ale zawsze w przestrzeni inaczej to wygląda.

TAR
31-01-2012, 11:16
wkleje na chwile, cykniete podczas sprzatnia wiec prosze o wybaczenie, szmaty w oknach , kolor scian i meble - tymczasowka



nie widac przejscia ale jest wygodnie, nie obijamy sie ani o slup ani o sofy.
nie mamy tez zabudowanej cianki schodowej przez co wizualnie dosc lekko jest.

TAR
31-01-2012, 11:19
za 2 lata robimy odbicie lustrzane i tv idzie na przeciwlegla sciane, sofy tez, mamy tam odbita instalacje rtv. natomiast w miejsce sofek przestawimy jadalnie. lubie kombinowac z ukladem, wiec nie przywiazuje sie za bardzo do mebli. kolor, zmienialam zawsze co 2 lata.

mWilQ
31-01-2012, 11:46
wkleje na chwile.

nie zdążyłem :(

TAR
31-01-2012, 11:50
o jesoooo:rolleyes:

mWilQ
31-01-2012, 11:53
o jesoooo:rolleyes:

No wiem, wiem marudzę :P Ale teraz już widziałem, wielkie dzięki. W sumie nie ma tragedii z tą różnicą, że Ty masz otwarte schody i to już inaczej wygląda wizualnie. Najwyżej kupię to co się znajdzie w dobrej cenie i później będę szurał po salonie, żeby znaleźć idealny dla nas układ.

aLien01
31-01-2012, 12:05
Nie polecam narożnika lepiej dać sofę 3 osobową + ewentualną duża pufę (ja ma 120cm x 60cm). Też miałem dylemat jak rozstawić wypoczynek szczególnie, że lubię sobie leżeć do późna przed TV. Wypoczynek ma szerokość 270cm tak więc 3 osoby wchodzą bez problemu a i na pufie zmieszczą się 2 osoby. Miejsce z tyło za wypoczynkiem często służy jako parkiet do tańczenia na imprezkach :)
U mnie jest tak:
https://lh3.googleusercontent.com/-PfNf_EkT1oY/TwcYQiJN4wI/AAAAAAAACEE/cZl7qsCdAd8/s800/P1020537.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-JgoTsXYBGyw/TnXB4oS4NDI/AAAAAAAAAD0/npu3vxe8l4c/s640/P1010957.JPG

TAR
31-01-2012, 12:08
dzieki :D ja wiem, ze moje sofki beda sie rownie wygodnie prezentowac po drugiej stronie. dlatego ustrzegam sie naroznikow, choc zawsze mi sie podobaly. sa na tyle male ze mozna nimi szurac i na tyle duze, ze sie da na nich wypoczac.

jesli bym miala inny dom z wiekszym, ustawniejszym salonem tez bym kupila 2 sofy moze wieksze ale na pewno 2 a nie naroznik. jestem za praktyczna :rolleyes:

TAR
31-01-2012, 12:10
Alien, u nas miejsce za sofa sluzy Okruchowi do zabawy i urzadzania pokazow wysigowo/skaczaco/jezdzaco dywanowych. tancow jeszcze u nas nie uprawialismy :D nie bylo okazji

u ciebie ustawniej, bo nie masz slupow i grzejnika.

ada1984
01-02-2012, 07:05
Nie polecam narożnika lepiej dać sofę 3 osobową + ewentualną duża pufę (ja ma 120cm x 60cm). Też miałem dylemat jak rozstawić wypoczynek szczególnie, że lubię sobie leżeć do późna przed TV. Wypoczynek ma szerokość 270cm tak więc 3 osoby wchodzą bez problemu a i na pufie zmieszczą się 2 osoby. Miejsce z tyło za wypoczynkiem często służy jako parkiet do tańczenia na imprezkach :)
U mnie jest tak:
https://lh3.googleusercontent.com/-PfNf_EkT1oY/TwcYQiJN4wI/AAAAAAAACEE/cZl7qsCdAd8/s800/P1020537.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-JgoTsXYBGyw/TnXB4oS4NDI/AAAAAAAAAD0/npu3vxe8l4c/s640/P1010957.JPG

Na schodach masz kafelki? Ciekawie to wyglada.
Jak mozesz to wrzuc jakies zdjecia swojej kuchni i wiatrolapu:) Masz super pomysly co do uradzania wnetrz i nie tylko:)!!!

aLien01
01-02-2012, 07:56
ada1984 dzięki za miłe słowa.

Kuchnia:
https://lh4.googleusercontent.com/-oXtMkowtKAM/TnXACED6fJI/AAAAAAAAADE/doVcSCuSTX0/s640/P1010939.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-gackKPWNjWI/TnW_n0FTJwI/AAAAAAAAAC4/ikOhkIXzBXs/s640/P1010934.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-rnjkM0U_FRw/TnW_Zr7MMjI/AAAAAAAAACw/Ef62mVr8Y0k/s640/P1010935.JPG

Wiatrołap:
https://lh4.googleusercontent.com/-wv-xhYtiwQ4/TnXDjZJh9cI/AAAAAAAAAEg/rQpovxJW9z0/s640/P1010981.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-bsxQDRD-OzQ/TnXDkw3MfDI/AAAAAAAAAEk/fz5r0zgYWVw/s640/P1010977.JPG

Tak na schodach mam gres matowy

Nutka_
01-02-2012, 09:59
Ooooo! aLien - właśnie tak trochę przesuneliśmy tą ścianę między wiatrołapem a kuchnią żeby taką zrobić szafeczkę niską jak Ty masz :)
Dzięki za zdjęcie bo mogłam zobaczyć jak to wygląda :)
No, tak może odrobinę więcej tam zostawiłam, o jakieś 10 cm, może 15, także w sumie jest ze 40 cm na taką szafeczkę. Siadacie na niej ubierając buty? Ja mam taki właśnie plan.

ada1984
01-02-2012, 19:41
Alien mogłabys wrzucic jeszcze zdjecia kuchni,kominka i wiatrolapu robione od salonu,tak od konca.Nie widzialam Rodo6 na zywo a dzieki twoim zdjeciom mam calkiem inne spojrzenie na ten dom.Wydaje mi sie wiekszy niz normalnie.
Ja chcialam zostawic tak jak ty 2 pary drzwi z kuchni. te od holu zostawic tak jak u ciebie,a drugie chcialam zrobic podwójne rozsuwane drzwi do salonu-tak by kuchnia mogła byc otwarta i zamknieta zarazem.Tylko jakos tak mi sie wydaje ze dziwnie bedzie jak z jednej strony beda drzwi a z drugiej tylko przejscie bez drzwi.Co myslisz?

aLien01
01-02-2012, 20:45
Nuta dobry pomysł z tym cofnięciem jeszcze o około 15cm, teraz bym pewnie tak zrobił. Osobiście nie siadam na te szafki ale moja córka owszem.

ada1984 chyba nie mam teraz takich zdjęć jakie potrzebujesz ale może Ci te wystarczą:
https://lh6.googleusercontent.com/-_Kmma2QK9go/TnXBVAS8n8I/AAAAAAAAADk/2R-4QHk2cxw/s640/P1010953.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-Pr1mdEN6Ick/TnXDGWnuvWI/AAAAAAAAAEU/l0oT-PGwHe0/s640/P1010974.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-WEdxEZtiG1A/TnXCz9CNYZI/AAAAAAAAAEQ/plI9LboW24o/s640/P1010973.JPG

i jeszcze garaż:
https://lh3.googleusercontent.com/-vC1jTAd3JkE/TnXFfqFfhNI/AAAAAAAAAFQ/CLr9gB_GQCE/s640/P1010896.JPG

ada1984
02-02-2012, 07:26
Alien po prostu rewelacja!!!!

Namtar
02-02-2012, 09:27
aLien01 gratulacje, super domek, bardzo mi sie podoba ten porzadek w garazu :)

Czy Wam tez sie tak leje z okien dachowych, po prostu irytacja na maxa !!!

aLien01
02-02-2012, 09:34
aLien01 gratulacje, super domek, bardzo mi sie podoba ten porzadek w garazu :)

Czy Wam tez sie tak leje z okien dachowych, po prostu irytacja na maxa !!!

Co do okien połaciowych to w pokojach nie leje mi się pewnie dlatego, że mam pod nimi grzejniki, natomiast w łazience szczególnie po kąpieli okno jest mokre ale to chyba normalne. Wtedy okno te wycieramy i wietrzymy łazienkę.

ArKaMa
02-02-2012, 10:11
Zrobiło się zimno - mam w związku z tym pytanie: jakie ilości opału idą Wam dziennie?
Wszyscy mamy ten sam projekt, do pełni wiedzy proszę o info o grubości ocieplenia i temp zewnętrznej.

Artur

Namtar
02-02-2012, 10:19
w lazience fakt normalka, po intensywnym wietrzeniu da rade. grzejniki mam pod wszystkimi oknami dachowymi ale specyfika ogrzewania domu gazem jest taka ze nie sa one cieple caly czas tylko okresowo, zbyt rzadko aby osuszyc veluxa. w pokojach dochodzi do tego ze w rogach okien polaciowych mam lod, co ciekawe nie wydaje mi sie zebym w domu mial duza wilgotnosc powietrza (brak higrometru).
Nawet ci sie nie zarosza wokol ramy okiennej?

michur
02-02-2012, 10:47
Zrobiło się zimno - mam w związku z tym pytanie: jakie ilości opału idą Wam dziennie?
Wszyscy mamy ten sam projekt, do pełni wiedzy proszę o info o grubości ocieplenia i temp zewnętrznej.

Artur

Też jestem bardzo ciekaw jak to u Was wychodzi.

U nas teraz schodzi około 40kg ekogroszku na dobę ~ 25zł plus prąd na zasilanie dmuchawy, podajnika i 3 pomp.
Temperatura wewnątrz wszędzie w części mieszkalnej 22.5st, na zewnątrz w nocy -16 w dzień -11.
W piwnicy chłodniej, najzimniej w garażu (chociaż grzejnik na full ale jednak brama robi swoje)
Ocieplenie 15cm styro, na piwnicy 10cm, nie mamy nawet jeszcze kleju na siatce, więc mogą być nieszczelności
Skosy 25cm wełny, sufity 30cm wełny.

Można nas podglądać ;-) na https://esterownik.pl/remote/974 "Archiwum > Wykresy", a w "Archiwum > Alarmy" są daty zasypów - jeden zasyp to około 130kg węgla.

TAR
02-02-2012, 13:23
Czy Wam tez sie tak leje z okien dachowych, po prostu irytacja na maxa !!!

w pierwsza zime od zamieszkania tak mialam ale tylko w łazience. teraz nie mam juz tego problemu. nawet w pokoju "malym" na górze, z ktorego zima robie suszarnie.

mWilQ
02-02-2012, 13:36
Też jestem bardzo ciekaw jak to u Was wychodzi.

U nas teraz schodzi około 40kg ekogroszku na dobę ~ 25zł plus prąd na zasilanie dmuchawy, podajnika i 3 pomp.
Temperatura wewnątrz wszędzie w części mieszkalnej 22.5st, na zewnątrz w nocy -16 w dzień -11.
W piwnicy chłodniej, najzimniej w garażu (chociaż grzejnik na full ale jednak brama robi swoje)
Ocieplenie 15cm styro, na piwnicy 10cm, nie mamy nawet jeszcze kleju na siatce, więc mogą być nieszczelności
Skosy 25cm wełny, sufity 30cm wełny.

Można nas podglądać ;-) na https://esterownik.pl/remote/974 "Archiwum > Wykresy", a w "Archiwum > Alarmy" są daty zasypów - jeden zasyp to około 130kg węgla.

Zmiany ustawień też są dla nas dostępne? :P Już widzę tylko do odczytu :D
Pewnie znajomym wysyłacie przed wizytą, żeby dostosowali odpowiednio swój ubiór.
Ogólnie ciekawie zaprezentowany schemat.

michur
02-02-2012, 13:37
Zmiany ustawień też są dla nas dostępne? :P

Może lepiej nie :P

paulina123
02-02-2012, 16:49
aLien 01
Mnie również bardzo podoba się wnętrze Twojego domu i muszę przyznać, że chętnie obejrzałabym jeszcze inne pomieszczenia np łazienki. Ja niestety nie mogę sie jeszcze pochwalić takimi zdjeciami, bo mamy stan surowy otwarty.
Zachęcam innych do "pochwalenia się" wystrojem domu zwłaszcza salon, kuchnia, łazienki
Z gory dziękuję

michur
03-02-2012, 09:56
Zrobiło się zimno - mam w związku z tym pytanie: jakie ilości opału idą Wam dziennie?
Wszyscy mamy ten sam projekt, do pełni wiedzy proszę o info o grubości ocieplenia i temp zewnętrznej.

Artur


Nikt więcej się nie pochwali? :(

ArKaMa
03-02-2012, 10:03
Nikt więcej się nie pochwali? :(

Może jeszcze ktoś :)
aLien 01, a jak u ciebie na gazie?

aLien01
03-02-2012, 10:09
Nikt więcej się nie pochwali? :(

Ja obecnie grzeje się tylko komikiem z płaszczem wodnym. W zeszłym roku zeszło mi około 9mp drewna w tym zejdzie około 10mp. Grzejemy od 16 do 22, temperatura w domu 22C-23C. Jak wracamy z prac przed rozpalaniem jest około 19C.
Dom ocieplony 15cm styropiany lambda = 031, dach 2x15cm lamda = 039 i 033. Co prawda mam już gaz jednak lubię palić w kominku i z piecem jeszcze sobie poczekam :) Sam jestem ciekawy ile w praktyce idzie gazu aby ogrzać RODO. Przy obecnych cenach drewna trzeba liczyć, że ogrzanie domu wyniesie około 2000zł
P.S. Artur a co tam słychać u Ciebie coś działasz w środku?

aLien01
03-02-2012, 10:19
paulina123 specjalnie dla ciebie ;)

Łazienka dolna:
https://lh3.googleusercontent.com/-vuJ7P9pkECA/TnXAgVoc0FI/AAAAAAAAADU/DaP4DapYg0c/s640/P1010943.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-665qlunRvGI/TnXA6HI5iOI/AAAAAAAAADc/rw2FZ_4eojU/s640/P1010946.JPG

Łazienka górna:
https://lh4.googleusercontent.com/-82egG234Dls/Tn7hqik_UQI/AAAAAAAAARI/JQqbNy9R9f8/s640/P1020082.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-1Wef1piGaXk/Tn7hufUKX5I/AAAAAAAAARI/jUA6dCFK33M/s640/P1020083.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-s7Z5Sq7fzVo/Tn7h4aTJHSI/AAAAAAAAARI/akHv8xGljYc/s640/P1020084.JPG

Pokój córki:
https://lh5.googleusercontent.com/-gFiy4IK6a20/Tn7fqDdS1DI/AAAAAAAAARI/3EDXHV-T2k4/s640/P1020047.JPG

ArKaMa
03-02-2012, 10:29
...
P.S. Artur a co tam słychać u Ciebie coś działasz w środku?

Działam - stąd pytanie o koszty ogrzewania. Zbliżam sie do stanu deweloperskiego :bash:Od półtora tygodnia działa gazowe ogrzewanie. Tyle, że nie mam jeszcze ocieplonego dachu - czekam na doschnięcie tynków (posadzki robiłem w listopadzie). Na dole temp 10C, u góry 6 gazu idzie 20m3 na dobę.

artek-
03-02-2012, 10:42
Może jeszcze ktoś :)
aLien 01, a jak u ciebie na gazie?


U mnie ogrzewanie gazowe. Obecnie idzie ok 16m3 gazu/dobe, z tym ze na dole jest bardzo cieplo (nawet 25 stopni), u gory nieco chlodniej, wieczorem przed snem dogrzewamy lekko farelka.
Ocieplenie 15cm styropianu, 20cm skosy i sufity, dodatkowo ocieplone sciany kolankowe od wewnatrz styropianem.

aLien01
03-02-2012, 11:52
U mnie ogrzewanie gazowe. Obecnie idzie ok 16m3 gazu/dobe, z tym ze na dole jest bardzo cieplo (nawet 25 stopni), u gory nieco chlodniej, wieczorem przed snem dogrzewamy lekko farelka.
Ocieplenie 15cm styropianu, 20cm skosy i sufity, dodatkowo ocieplone sciany kolankowe od wewnatrz styropianem.

Dużo to jakie macie rachunki za gaz - 1000zł/1m-c?. Jak dobrze pamiętam cena gazu za 1m3 to 2zł a do tego dochodzą jeszcze opłaty stałe.

Namtar
03-02-2012, 12:07
Ok to i ja powiem cos niecos na temat ocieplenia i ogrzewania.
mam oczywiscie Rodoska z pojedynczym garazem, sciany z pustaka ceramicznego 25cm ocieplonego 20 cm welny mineralnej Rockwoola, okna 3 szybowe + rolety zewnetrzne, sciany fundamentu ocieplone 10 cm styropianu, na posadzkach na parterze (oprocz garazu bo tam nie mam nic - ze wzgledy na popelniony blad fachmana) mam od 18-24cm styropianu, w skosach dachu mam 25 cm welny az po sam szczyt (stryszek rowniez), nad sufitem mam 30 cm welny. Wentylacja mechaniczna z rekuperacja, niestety bez wstepnej nagrzewnicy elektrycznej ani GWC i teraz po pary dniach mrozow mi zamarzla :(
kominek jest ale bez rozprowadzenia ciepla, palimy nim 3-4 razy w miesiacu (pomijalny wplyw na srednie zuzycie gazu)
w domu sa 2 osoby dorosle i 2 dzieci, temperatura w dzien oscyluje wokolo 20,5 w nocy przy tych mrozach spada do ok 19,3. System ogrzewania to piec WOLF, podlogowka na parterze, na poddaszu grzejniki (lazienka grzejniki + podlogowka). Piec pracuje na funkcji uwzglednienia temperatury pomieszczenia, czyli srednio pracuje przez 8-10 godzin potem sie wylacza a mimo tego temp gwaltownie nis spada (izolacja i podlogowka robi swoje)
Przy temperatutrach jakie byly jeszcze ok 2-3 tygodni temu czyli w okolicy 0 stC (w nicy nieznacznie ponizej 0) piec spalal okolo 6 kubikow, przy temp -5 (-7)stC w dzien i -10 stC w nocy spalal ok 8 m3, przy obecnych temoperaturach w dzien -15 i w nocy -23 (tak mialem wczoraj i tej nocy) poszlo mi jakiec 10-11 kubikow gazu.
Oczywiscie wloczone jest w to CWU.
Na przyklad za grudzien placilem 360 zeta za gaz, a za styczen 401 PLN (184 m3). Przewiduje koszty za CO i CWU za rok przy obecnych stawkach na ok 2500 PLNow.
Najzimniejszy jest pokoj nad garazem i garderoba, mocno sie wychladza od garazu mimo iz na podlodze mam 8 cm styropianu - chyba przykleje jeszcze w lecie z 2-3 cm na suficie w garazu i przeciagne klejem.
Czy moja wypowiedz jest wystarczajaca?

aLien01
03-02-2012, 12:29
Namtar i to są normalne rachunki za gaz. Trzeba jednak zauważyć, że inni trzymają wyższą temperaturę. Ja optymalnie czuję się w temp. 22C ale to jest kwestia indywidualna.
Co do pokoju nad garażem to fakt wychładza się najszybciej. Dałem dlatego tam 2 grzejniki i plus jest taki, że szybko się nagrzewa. Ogólnie żałuję, że zrobiłem tam pokój córki.

ArKaMa
03-02-2012, 18:27
Ok to i ja powiem cos niecos na temat ocieplenia i ogrzewania.
...
Najzimniejszy jest pokoj nad garazem i garderoba, mocno sie wychladza od garazu mimo iz na podlodze mam 8 cm styropianu - chyba przykleje jeszcze w lecie z 2-3 cm na suficie w garazu i przeciagne klejem.
Czy moja wypowiedz jest wystarczajaca?
Ten pokój nad garażem faktycznie jest najzimniejszy. Mam w calym domu podłogówkę, ale nad garażem wyprowadziłem podejście pod grzejnik, zobaczymy czy sie przyda.

TAR
03-02-2012, 18:33
a u mnie wbrew pozorom najzimniej jest w tym najmniejszym pokoiku, pokoj nad garazem calkiem przyzwoicie trzyma tempe. mam 3 grzejniki - 1 garderoba, 1 przy dachowym i 1 duzy pod oknem, mam tez 5 cm styro na suficie w garazu.

artek-
03-02-2012, 19:26
Dużo to jakie macie rachunki za gaz - 1000zł/1m-c?. Jak dobrze pamiętam cena gazu za 1m3 to 2zł a do tego dochodzą jeszcze opłaty stałe.

Gdyby bylo caly miesiac bylo po -20 stopni to pewnie tyle by sie uzbieralo. Na razie od 15 pazdziernika do dzis poszlo 1060m3 gazu czyli dobrze ponad 2000 PLN. Nie moge dogadac sie ze sterownikiem. Przy trybie "korekta" (czyli z pogodowka) mimo ustawionych 20,5 stopni temperatura na czujniku jest 23,5 stopnia i spalanie 16m3/dobe. Przy 0 stopni bylo ok 8m3/dobe, czyli mniej wiecej 0,4m3/dobe na kazdy stopien roznicy temperatur.

Jeszcze jedna ciekawa rzecz - skracanie "okienek" czasowych generalnie niewiele daje - zuzycie raczej bylo nawet wieksze.

Aha. Robilem badanie termowizyjne domu i nie wyszlo wcale tak zle. Poprawki wymaga jedno okno polaciowe i bok kapliczki z przodu domu. Szyby wyszly rewelacyjnie, za to ramy okien (czyli stolarka PCV) nie za dobrze. Czekam na ostateczne wyliczenia, jesli wyjdzie duzo gorzej niz deklarowal producent bede reklamowal.

Konto usunięte na żądanie
03-02-2012, 22:09
Jak jesteśmy przy ociepleniu to mam prośbę:
Jakiś czas temu poruszaliśmy temat nieocieplonej ściany na styku muru i dachu- czy ktoś kto nie ma ocieplonej tej przestrzeni może zerknąć co w tym czasie się tam dzieje?

paulina123
04-02-2012, 17:14
aLien01!
Dziekuję bardzo, łazienki śliczne. Widać,żewystrój domku był solidnie przemyślany. Pozdrawiam!

Namtar
04-02-2012, 18:02
TAR
z tego co kojarze to Ty masz nagrzewnice w inst reku, jak czesto sie teraz zalacza i ile czy orietujesz sie jakie koszty generuje - zastanawiam sie miedzy rozwiazaniami: nagrzewnica wstepna przed reku a GWC glikolowy, obecnie nie wiem jak szybko splacilby sie wiekszy wydatek na glikolowy w porownaniu do nagrzewnicy.

TAR
04-02-2012, 20:13
mam, ale zmodyfikowalam system, nagrzewnica nie zalacza sie z automatu (tak mialam w zeszlym roku i centrala nie wykorzystywala wszelkich swoich mozliwosci przy odzysku) oczywiscie moglabym modyfikowac czujniki temperatury powietrza ale dalam sobie spokoj. teraz nagrzewnice mam na osobnym obiegu i moge ja wlaczac z reki, w tym sezonie pracowala tylko 5 dni i glownie w ostatnim tygodniu. nie wiem jakie koszty generuje, moc mojej nagrzewnicy to albo 1,6 albo 2 kW , juz nie pamietam dokladnie. nie mam doswiadczenia z GWC, nie wchodzimy w ten temat.

edit: dzis jest wylaczona, reku daje rade nawet sie nie wylacza na odszranianie.

superelmirka
05-02-2012, 19:14
W końcu chyba mamy ekipę i przymierzamy się do budowy. Pojawiają się pierwsze pytania. W projekcie mamy fundament lany ale wykonawca proponuje fundament z bloczków. Które rozwiązanie uważacie za lepsze?

margaret2011
06-02-2012, 12:35
Witam.
Dostałam wycenę montażu wraz z materiałem instalacji wod-kan, co i cw w rodo6.
Proszę o sugestie co do ceny, ewentualnie o co dopytać wykonawcę. Z góry dziękuję za opinie.



1 INSTALACJA WOD-KAN MATERIAŁ +ROBOCIZNA 4.800,00
2 STELAŻE WC 5W1 2szt.x620 1.240,00
RAZEM 6.040,00
OGRZEWANIE
1 OGRZEWANIE PODŁOGOWE OKOŁO 48M2X80 3.840,00
2 PION GRZEWCZY+SZAFKI ROZDZIELACZOWE 1.800,00
3 GRZEJNIKI ŁAZIENKOWE STANDARD 2X550 1.100,00
4 GRZEJNIKI STANDARD 8SZT. 4.900,00
5 PION GRZEWCZY DO GRZEJNIKÓW 1.200,00
6 ORUROWANIE DO GRZEJNIKÓW 1.600,00
7 MODUŁY GŁOWICE ZACISKI DO GRZEJNIKÓW 1.100,00
8 MIESZACZ DO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO 1.500,00
9 ROBOCIZNA 1.900,00
RAZEM 18.940,00
KOTŁOWNIA
1 KOCIOŁ DE DIETRCH MCR 3.240,00 lub
2 KOCIOŁ DE DIETRICH MCA 7.100,00
3 ZASOBNIK 150L 1.700,00
4 POMPA CYRKULACYJNA ZAWORY NACZYNIA 1.700,00
5 SYSTEM-POWIETRZNO-SPALINOWY 1.500,00
6 ROBOCIZNA 1.800,00


UWAGI:KOSZTORYS NIE OBEJMUJE ROBÓT BUDOWLANYCH

WYLEWKI CEMENTOWEJ,DODATKOWEJ WARSTWY STYROPI.

PRZYŁĄCZY ZEWNĘTRZNYCH ORAZ ZAKUPU I MONTAŻU

ARMATURY SANITARNEJ,ODKURZACZA CENTRALNEGO.

TAR
06-02-2012, 13:08
Witam.
Dostałam wycenę montażu wraz z materiałem instalacji wod-kan, co i cw w rodo6.
Proszę o sugestie co do ceny, ewentualnie o co dopytać wykonawcę. Z góry dziękuję za opinie.



1 INSTALACJA WOD-KAN MATERIAŁ +ROBOCIZNA 4.800,00
2 STELAŻE WC 5W1 2szt.x620 1.240,00
RAZEM 6.040,00
OGRZEWANIE
1 OGRZEWANIE PODŁOGOWE OKOŁO 48M2X80 3.840,00
2 PION GRZEWCZY+SZAFKI ROZDZIELACZOWE 1.800,00
3 GRZEJNIKI ŁAZIENKOWE STANDARD 2X550 1.100,00
4 GRZEJNIKI STANDARD 8SZT. 4.900,00
5 PION GRZEWCZY DO GRZEJNIKÓW 1.200,00
6 ORUROWANIE DO GRZEJNIKÓW 1.600,00
7 MODUŁY GŁOWICE ZACISKI DO GRZEJNIKÓW 1.100,00
8 MIESZACZ DO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO 1.500,00
9 ROBOCIZNA 1.900,00
RAZEM 18.940,00
KOTŁOWNIA
1 KOCIOŁ DE DIETRCH MCR 3.240,00 lub
2 KOCIOŁ DE DIETRICH MCA 7.100,00
3 ZASOBNIK 150L 1.700,00
4 POMPA CYRKULACYJNA ZAWORY NACZYNIA 1.700,00
5 SYSTEM-POWIETRZNO-SPALINOWY 1.500,00
6 ROBOCIZNA 1.800,00


UWAGI:KOSZTORYS NIE OBEJMUJE ROBÓT BUDOWLANYCH

WYLEWKI CEMENTOWEJ,DODATKOWEJ WARSTWY STYROPI.

PRZYŁĄCZY ZEWNĘTRZNYCH ORAZ ZAKUPU I MONTAŻU

ARMATURY SANITARNEJ,ODKURZACZA CENTRALNEGO.

margaret, ciezko mi sie ustosunkowac do ceny (robilam dawno i pamiec szwankuje, dwa - nie mam podlogowki) natomiast w ofercie niech instalator dokladnie Ci okresli typy i rodzaje materiałów w tej cenie np. grzejniki - jakiej firmy, jakie moce, jakie typy, jedno-dwurzedowe itp. okreslenie "standard" wiele nie mowi, to samo stelaże wc, jakiej marki rury do podlogowki, zeby nie byla to jakas chinszczyzna "no name" itp. szczegoły.

RozAnia
06-02-2012, 13:56
Witam.
Nadal zmagam się z wyborem wykonawcy do C.O i C.U.W. Zastrzelili mnie stwierdzeniem że grzejniki muszę mieć pod oknami dachowymi, bo jak nie to będą mi zamarzać przy aktualnych temperaturach i że nie powinienem dawać wanny pod oknem dachowym bo będzie mi zimno jak w zimie będę się kąpał. Czy wam powstaje lód na oknach dachowych i jak z tym kąpaniem w zimie (trochę mnie wystraszyli ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć). Proszę o opinię od mieszkających np. aLien01, też masz wannę pod oknem

TAR
06-02-2012, 14:13
Witam.
Nadal zmagam się z wyborem wykonawcy do C.O i C.U.W. Zastrzelili mnie stwierdzeniem że grzejniki muszę mieć pod oknami dachowymi, bo jak nie to będą mi zamarzać przy aktualnych temperaturach i że nie powinienem dawać wanny pod oknem dachowym bo będzie mi zimno jak w zimie będę się kąpał. Czy wam powstaje lód na oknach dachowych i jak z tym kąpaniem w zimie (trochę mnie wystraszyli ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć). Proszę o opinię od mieszkających np. aLien01, też masz wannę pod oknem

jak najbardziej pod oknami dachowymi powinny byc grzejniki , niestety zrobilam blad i nie dalam w lazience, my mamy tylko grzejnik rurkowy na scianie przy wejsciu i mamy ciepla podloge cieplo od instalacji c.o (caly wezel przechodzi nam przez lazienke), Ale przyznaje - w lazience jest za zimno, dodatkowo chodzi w czasie kapieli grzejnik termowentylatorowy i wtedy jest ok. Nie dawanie wanny pod oknem - instalator przesadza

edit: mi lod czasem osadza sie w lazience ale chyba Namtar ma ten problem we wszystkich oknach (mimo grzejników)
faktem jest, ze okna dachowe sa beznadziejnej jakosci - niezaleznie od marki - wychodzi w uzytkowaniu - u siebie mam velux i fakro i oba to jeden badziew.

Nutka_
06-02-2012, 15:06
Witam.
Nadal zmagam się z wyborem wykonawcy do C.O i C.U.W. Zastrzelili mnie stwierdzeniem że grzejniki muszę mieć pod oknami dachowymi, bo jak nie to będą mi zamarzać przy aktualnych temperaturach i że nie powinienem dawać wanny pod oknem dachowym bo będzie mi zimno jak w zimie będę się kąpał. Czy wam powstaje lód na oknach dachowych i jak z tym kąpaniem w zimie (trochę mnie wystraszyli ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć). Proszę o opinię od mieszkających np. aLien01, też masz wannę pod oknem

Ja się z tym zgadzam, czytałam sporo opini o problemach z cieknącymi oknami dachowymi pod którymi nie ma grzejnika, nawet tu na tym forum.
Dlatego też własciwie pod każdym oknem dachowym planujemy przynajmniej nieduży grzejnik. Nie wiemy jeszcze właśnie tylko jak z łazienką ale chyba też zrobimy.

Z tą wanną...no ja bym nie chciała żeby mi od okna wiało i też wanny tam nie daje alemoże lepiej niech wypowie się aLien który z takiego rozwiązaia korzysta.

80mariusz80
06-02-2012, 17:28
Witam.
Dostałam wycenę montażu wraz z materiałem instalacji wod-kan, co i cw w rodo6.
Proszę o sugestie co do ceny, ewentualnie o co dopytać wykonawcę. Z góry dziękuję za opinie.



1 INSTALACJA WOD-KAN MATERIAŁ +ROBOCIZNA 4.800,00
2 STELAŻE WC 5W1 2szt.x620 1.240,00
RAZEM 6.040,00
OGRZEWANIE
1 OGRZEWANIE PODŁOGOWE OKOŁO 48M2X80 3.840,00
2 PION GRZEWCZY+SZAFKI ROZDZIELACZOWE 1.800,00
3 GRZEJNIKI ŁAZIENKOWE STANDARD 2X550 1.100,00
4 GRZEJNIKI STANDARD 8SZT. 4.900,00
5 PION GRZEWCZY DO GRZEJNIKÓW 1.200,00
6 ORUROWANIE DO GRZEJNIKÓW 1.600,00
7 MODUŁY GŁOWICE ZACISKI DO GRZEJNIKÓW 1.100,00
8 MIESZACZ DO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO 1.500,00
9 ROBOCIZNA 1.900,00
RAZEM 18.940,00
KOTŁOWNIA
1 KOCIOŁ DE DIETRCH MCR 3.240,00 lub
2 KOCIOŁ DE DIETRICH MCA 7.100,00
3 ZASOBNIK 150L 1.700,00
4 POMPA CYRKULACYJNA ZAWORY NACZYNIA 1.700,00
5 SYSTEM-POWIETRZNO-SPALINOWY 1.500,00
6 ROBOCIZNA 1.800,00


UWAGI:KOSZTORYS NIE OBEJMUJE ROBÓT BUDOWLANYCH

WYLEWKI CEMENTOWEJ,DODATKOWEJ WARSTWY STYROPI.

PRZYŁĄCZY ZEWNĘTRZNYCH ORAZ ZAKUPU I MONTAŻU

ARMATURY SANITARNEJ,ODKURZACZA CENTRALNEGO.

Szczegóły, szczegóły i jeszcze raz szczegóły. A najlepiej, jeśli koleżanka ma ochotę, to samemu załatwić materiał. Zasobnik 150L za 1700 PLN? Do siebie kupiłem z Galmetu 300-litrowy z dwiema wężownicami za niecałe 2100 (brutto). Na Allegro chodzą z Biawaru (dla mnie lepsza firma od Galmetu) 150-litrowe za 1200-1300 PLN; jak się dogadasz z oferującym, to poza Allegro da Ci jeszcze niższą cenę, a jak znajdziesz kogoś taniej i ostrzelasz ogniem krzyżowym :D to Ci jeszcze trochę zejdzie albo kuriera da taniej. Minuta roboty na kompie i masz już conajmniej 400 PLN taniej. U mnie wod-kan, c.o., c.w.u. materiał + robocizna niecałe 40.000 PLN (mam w pełni podpiwniczony, wychodzi trochę więcej jak bez podpiwniczenia; materiał załatwiałem sam). W tej cenie nie są wliczone umywalki, muszle, czyli tzw. "biały montaż".
Grzejniki drabinkowe - ze 100 PLN wykonawca na tym będzie miał, u mnie większy rozmiar z Purmo typ Santorini C jeśli dobrze pamiętam, 2 szt. za 1200 PLN. Grzejniki "standard" 8 szt. za 4900 PLN - co to ma być, stalowe, żeliwne, aluminiowe? Jak aluminiowe to ja dałem za wszystkie (w tym piwnica+wykusz) 3724 PLN (brutto) z dowozem (bez głowic termostatycznych). Jak będziesz mieć piec na węgiel to instalacja najprawdopodobniej w układzie otwartym (zbiornik przelewowy) - zatem w grę wchodzą tylko grzejniki aluminiowe, bo na stalowe producenci nie dają gwarancji (musi być układ zamknięty), a żeliwne są za ciężkie na te porothermy (przynajmniej ja bym się bał je wieszać, zwłaszcza na ściankach 11,5cm).
Rurki do wody - z czego, jaki materiał, producent, itd, itp.

gewe
06-02-2012, 17:44
W końcu chyba mamy ekipę i przymierzamy się do budowy. Pojawiają się pierwsze pytania. W projekcie mamy fundament lany ale wykonawca proponuje fundament z bloczków. Które rozwiązanie uważacie za lepsze?
Ja u siebie zmieniłem na bloczki. tz. stopa 50x50 była zbrojona i zalewana gruszka a resztę już wyciągałem bloczkami. Jest to bardziej pracochłonne ale potem jest czystsza robota, jeśli chodzi o gruntowanie dysperbite czy ocieplanie styropianem fundamentów i łatwe rozprowadzenie kanalizacji.
Uważam, że jest to chyba najlepsze rozwiązanie gdybym miał robić jeszcze raz fundamenty to napewno zrobiłbym tak samo.
Pozdrawiam

80mariusz80
06-02-2012, 19:36
PS. Przy co i wodkan ostrzegam przed firmą Diamond - nie kupuj tego chińskiego badziewia, od zaślepki, przez zawory po grzejniki, i Bóg sam jeden wie co tam jeszcze trzaskają. Logo to taka uśmiechnięta buźka z przymkniętym jednym okiem.

Namtar
07-02-2012, 08:23
Witam.
Nadal zmagam się z wyborem wykonawcy do C.O i C.U.W. Zastrzelili mnie stwierdzeniem że grzejniki muszę mieć pod oknami dachowymi, bo jak nie to będą mi zamarzać przy aktualnych temperaturach i że nie powinienem dawać wanny pod oknem dachowym bo będzie mi zimno jak w zimie będę się kąpał. Czy wam powstaje lód na oknach dachowych i jak z tym kąpaniem w zimie (trochę mnie wystraszyli ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć). Proszę o opinię od mieszkających np. aLien01, też masz wannę pod oknem

Polecam grzejniki pod oknami dachowymi, ja mam pod trzema oknami grzejnik V21 600x500 i gdy piec pracuje nie jest tak zle, choc przy mrozach -13 i wiekszych mam w dolnych rogach oblodzone. Niech mi nikt nie mowi ze to zalezy od ocieplenia ramy okiennej, bo to bzdura, sam robilem ocieplenie poddasza wiec zwracalem uwage na ewentualne mostki termiczne. W lazience mam dwa grzejniki i podlogowke, niestety wieczorami jest w niej dosc chlodno (jak na lazienke) ale to wina charakteru ogrzewania. Okna mam z Veluxa, nie te z najnizszej polki, myslalem ze jak kupie troszke lepsze to moze bedzie OK, ale ... mialo byc dobrze a jest jak zwykle.
Co do wanny natomiast, hmmm ja bym jej nie dawal pod oknem, raz ze czuc wiekszy chlod od okna dachowego, dwa zwiekszasz ilosc pary ktora osiada i wykrapla sie na oknie, trzy nie ma mozliwosci szybkiego osuszenia okna. O wanne najlepiej zapytac aLiena

konkluzje mam jedna
Chron Nas Panie od glodu, zarazy i okien dachowych !!!!!
Ogolnie rzecz ujmujac

TAR
07-02-2012, 08:26
Chron Nas Panie od glodu, zarazy i okien dachowych !!!!!

Amen :D
dlatego dzis bym budowala z plaskim dachem, wiecej miejsca, mniej problemow, bez dachowych i dobrze doswietlony.

michur
07-02-2012, 08:32
Polecam grzejniki pod oknami dachowymi, ja mam pod trzema oknami grzejnik V21 600x500 i gdy piec pracuje nie jest tak zle, choc przy mrozach -13 i wiekszych mam w dolnych rogach oblodzone. Niech mi nikt nie mowi ze to zalezy od ocieplenia ramy okiennej, bo to bzdura, sam robilem ocieplenie poddasza wiec zwracalem uwage na ewentualne mostki termiczne. W lazience mam dwa grzejniki i podlogowke, niestety wieczorami jest w niej dosc chlodno (jak na lazienke) ale to wina charakteru ogrzewania. Okna mam z Veluxa, nie te z najnizszej polki, myslalem ze jak kupie troszke lepsze to moze bedzie OK, ale ... mialo byc dobrze a jest jak zwykle.
Co do wanny natomiast, hmmm ja bym jej nie dawal pod oknem, raz ze czuc wiekszy chlod od okna dachowego, dwa zwiekszasz ilosc pary ktora osiada i wykrapla sie na oknie, trzy nie ma mozliwosci szybkiego osuszenia okna. O wanne najlepiej zapytac aLiena

konkluzje mam jedna
Chron Nas Panie od glodu, zarazy i okien dachowych !!!!!
Ogolnie rzecz ujmujac


A ja póki co nie narzekam ale nie użytkujemy jeszcze górnej łazienki. Natomiast ani lodu ani skraplania nie zauważyłem, a mamy chyba wszystkie możliwe kombinacje pod oknami: tylko podłogówka, grzejnik, grzejnik zakręcony (czyli defacto brak grzania). Okna Roto z blokiem termoizolacyjnym.

michur
07-02-2012, 08:34
PS. Przy co i wodkan ostrzegam przed firmą Diamond - nie kupuj tego chińskiego badziewia, od zaślepki, przez zawory po grzejniki, i Bóg sam jeden wie co tam jeszcze trzaskają. Logo to taka uśmiechnięta buźka z przymkniętym jednym okiem.

My mamy grzejniki Diamond Wulkan :x - co ma być z nimi nie tak? Oprócz tego, że dochodzi nam w instalce do elektrolizy :(

margaret2011
07-02-2012, 20:35
Grzejniki stalowe mają być firmy Kermi, możecie coś o tej firmie powiedzieć?

TAR
07-02-2012, 20:38
Grzejniki stalowe mają być firmy Kermi, możecie coś o tej firmie powiedzieć?

mialam w poprzednim mieszkaniu i teraz tez je mam. jestem bardzo zadowolona :)

metii
08-02-2012, 09:14
Witam!
Śledzę wątek Domu w Rododendronach od ponad dwóch lat. Znalazłam tu kilka ciekawych rozwiązań które zastosowałam w swoim domu.
Między innymi rezygnowaliśmy z gabinetu na dole, nie mamy przejścia z wiatrołapu do kuchni,
Mieszkamy już od 6 miesięcy i dom jest na prawdę przyjazny i dobrze się w nim mieszka.
Wklejam kilka zdjęć salonu i kuchni.(mam nadzieję, że się uda, wcześniej tego nie robiłam :)

superelmirka
08-02-2012, 09:35
Dzieki gewe, co odpowiedz :)

pozdrawiam,


Ja u siebie zmieniłem na bloczki. tz. stopa 50x50 była zbrojona i zalewana gruszka a resztę już wyciągałem bloczkami. Jest to bardziej pracochłonne ale potem jest czystsza robota, jeśli chodzi o gruntowanie dysperbite czy ocieplanie styropianem fundamentów i łatwe rozprowadzenie kanalizacji.
Uważam, że jest to chyba najlepsze rozwiązanie gdybym miał robić jeszcze raz fundamenty to napewno zrobiłbym tak samo.
Pozdrawiam

superelmirka
08-02-2012, 09:43
Metii bardzo ładne wnętrza! Bardzi mi sie podobaja:)
Czy w wolnej chwili mogłabyś proszę wstawić zdjęcia łazienek, bo powoli zaczynamy się zastanawiać jak wszystko rozstawić tam.. dzięki :)

metii
08-02-2012, 10:24
Metii bardzo ładne wnętrza! Bardzi mi sie podobaja:)
Czy w wolnej chwili mogłabyś proszę wstawić zdjęcia łazienek, bo powoli zaczynamy się zastanawiać jak wszystko rozstawić tam.. dzięki :)

Witam!
mamy zrobiona na razie tylko dolną łazienkę, postaram się wieczorem zrobić zdjęcia i wstawić je rano.
Budowaliśmy systemem gospodarczym, prawie wszystkie rzeczy robiliśmy sami, więc w miarę możliwości finansowych będziemy wykańczać inne wnętrza
Do tej pory mamy gotowy dół (chociaż wciąż brakuje sporo drobiazgów i nowych mebli) pokój córeczki (na przeciwko łazienki) oraz pokój nad garażem.

margaret2011
08-02-2012, 13:51
Mam prośbę do wszystkich posiadających kocioł gazowy kondensacyjny. Podajcie moc swojego pieca.

TAR
08-02-2012, 14:38
Mam prośbę do wszystkich posiadających kocioł gazowy kondensacyjny. Podajcie moc swojego pieca.

junkers cerapur smart ZSB-22-3c moc 21,8 kW -i uprzedzajac pytanie- tak jestem zadowolona (moj najlepszy zakup w domu oprocz kolektorow i reku) :)

superelmirka
08-02-2012, 14:49
Rozmawialam ostatnio z budowlańcami ktorzy zasugerowali żeby zamienić porotherm na inne np poroten, twierdził że tak się bardziej opłaca cenowo a jakość taka sama. Czy ktoś z Was o tym slyszał, a może zamieniliście porotherm na inne materiały? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie :)

margaret2011
08-02-2012, 20:08
Ja zmieniłam Poroterm na Maxa.

80mariusz80
08-02-2012, 20:50
Rozmawialam ostatnio z budowlańcami ktorzy zasugerowali żeby zamienić porotherm na inne np poroten, twierdził że tak się bardziej opłaca cenowo a jakość taka sama. Czy ktoś z Was o tym slyszał, a może zamieniliście porotherm na inne materiały? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie :)
Tutaj jest małe niedomówienie. Porotherm to nazwa zastrzeżona dla pustaka ceramicznego firmy Wienerberger. Ja miałem Wienerbergera z Niemiec, z cegielni w Zwickau, bo wtedy był dobry kurs euro i opłacało się je ściągać w dobrej cenie. I teraz najlepsze: słynne u nas Porothermy (Wienerbergera) w Niemczech nazywają się "Poroton" i właściwie to jest oryginalna nazwa dla tego sztandardowego produktu Wienerbergera. Jednakże wchodząc na rynek polski, Wienerberger nie mógł wprowadzić swoich pustaków pod nazwą "Poroton", gdyż tą nazwę zastrzegł sobie już w naszym kraju Roeben. Dlatego pustaki z Wienerbergera w Polsce nazywają się "Porotherm".
Ja zbudowałem na Porotonie z Wienerbergera, przed budową prześledzałem opinie w internecie, sprawdzałem współczynniki przenikalności cieplnej no i ceny. Z tego co pamiętam, to utkwiły mi takie hasła:
1) Roeben - nastawiony na produkcję masową, produkcja pod inwestycje wielkogabarytowe, niższa jakość, niższa cena.
2) Leier - po przeczytaniu artykułu w paru miejscach nt. ciekawej reklamacji (http://www.e-debica.pl/?id=/publicystyka/show&pub=180) odechciało mi się tej firmy. Poza tym te pustaki od nich są takie jakieś blade, "niedopieczone". Firma tłumaczyła się, że mają inną glinę do wypiekania, ale to mnie nie przekonuje. Pracowałem kiedyś przy rozbiórce domu z lat 30-tych ub. wieku, zresztą nie trzeba przy tym wcale pracować żeby zobaczyć że te stare cegły są czerwoniutkie i ciemnoczerwone. 100% gliny. Wystarczy też wagowo porównać starą i nową cegłę. Rozmawiałem z kierowcą ciężarówki, który woził m.in. cegły - twierdził że te stare z rozbiórek jak wysypywał to nie pękały, a nowe, lekkie często gęsto zamieniały się w gruz.
3) Jopek - ze swoimi Poromurami, czy jakoś tak, z regionalnego sentymentu chciałem z nimi ubić interes, ale nie przekonali mnie, ani wyrobem, ani doświadczeniem w produkcji cegieł.

Z perspektywy czasu, choć jeszcze nie mieszkam, a gdybym budował drugi raz (i miał więcej pieniędzy) to bym budował w tradycyjnym systemie, tj. z cegły pełnej a nie z "lekkiej" dziurawki. Nie ma to jak wbić gwóźdź albo kołek w twarde podłoże a nie w te pustki powietrzne.

Aha, jeśli będziesz zwracać uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej lambda przy wyborze cegieł, to zwróć uwagę u producentów, w jakim położeniu są te komory powietrzne względem ścianek pustaka. Porównaj sobie lambda przy Porothermie 25 a 38 i te komory powietrzne. 25-tka ma gorszą lambda, 38-ka ma lepszą lambda (tj. ucieka mniej ciepła) m.in. ze względu na ukształtowanie tych komór powietrznych. Kiedyś liczyłem sobie przenikalność cieplną dla rodka (ściana 25 + styro 14 + tynk cieńkowarstwowy) i wyszło mi tak jak w projekcie, choć projektanci go zaokrąglili na swoją korzyść. Kombinowałem potem z różnymi grubościami muru a styro, co wyjdzie bardziej ekonomiczniej (różne "maksy" mają różne zużycie na metr kwadratowy). Jeśli jesteś zainteresowana, mogę podesłać skany obliczeń i możesz sobie sama popróbować :)

Powodzenia.

80mariusz80
08-02-2012, 20:59
Info dla budujących powiat pszczyński, tyski, mikołowski (G.Śląsk) z serii "cynk":
Na wiosnę będę izolował posadzkę w piwnicy lepikiem na zimno, wodoszczelnym na bazie wody. Nazwa handlowa Izoplast Dysperbent. Udało mi się znaleźć osobę, której zostało 20 opakowań i sprzedaje za 50% ceny. Wziąłem od niego 10 pojemników 20-litrowych. Cena u producenta 53 PLN brutto do 20.01.12 (potem była zmiana cen), przy większej ilości zeszli na 48 brutto. Gostek chciał 33 PLN, zeszedł na 28 PLN :) Jak ktoś jest zainteresowany, to proszę o kontakt na PW. Dam namiary. Uprzedzając złośliwe myśli, nie mam w tym żadnego grantu :)

Nutka_
09-02-2012, 10:18
Tutaj jest małe niedomówienie. Porotherm to nazwa zastrzeżona dla pustaka ceramicznego firmy Wienerberger. Ja miałem Wienerbergera z Niemiec, z cegielni w Zwickau, bo wtedy był dobry kurs euro i opłacało się je ściągać w dobrej cenie. I teraz najlepsze: słynne u nas Porothermy (Wienerbergera) w Niemczech nazywają się "Poroton" i właściwie to jest oryginalna nazwa dla tego sztandardowego produktu Wienerbergera. Jednakże wchodząc na rynek polski, Wienerberger nie mógł wprowadzić swoich pustaków pod nazwą "Poroton", gdyż tą nazwę zastrzegł sobie już w naszym kraju Roeben. Dlatego pustaki z Wienerbergera w Polsce nazywają się "Porotherm".
Ja zbudowałem na Porotonie z Wienerbergera, przed budową prześledzałem opinie w internecie, sprawdzałem współczynniki przenikalności cieplnej no i ceny. Z tego co pamiętam, to utkwiły mi takie hasła:
1) Roeben - nastawiony na produkcję masową, produkcja pod inwestycje wielkogabarytowe, niższa jakość, niższa cena.
2) Leier - po przeczytaniu artykułu w paru miejscach nt. ciekawej reklamacji (http://www.e-debica.pl/?id=/publicystyka/show&pub=180) odechciało mi się tej firmy. Poza tym te pustaki od nich są takie jakieś blade, "niedopieczone". Firma tłumaczyła się, że mają inną glinę do wypiekania, ale to mnie nie przekonuje. Pracowałem kiedyś przy rozbiórce domu z lat 30-tych ub. wieku, zresztą nie trzeba przy tym wcale pracować żeby zobaczyć że te stare cegły są czerwoniutkie i ciemnoczerwone. 100% gliny. Wystarczy też wagowo porównać starą i nową cegłę. Rozmawiałem z kierowcą ciężarówki, który woził m.in. cegły - twierdził że te stare z rozbiórek jak wysypywał to nie pękały, a nowe, lekkie często gęsto zamieniały się w gruz.
3) Jopek - ze swoimi Poromurami, czy jakoś tak, z regionalnego sentymentu chciałem z nimi ubić interes, ale nie przekonali mnie, ani wyrobem, ani doświadczeniem w produkcji cegieł.

Z perspektywy czasu, choć jeszcze nie mieszkam, a gdybym budował drugi raz (i miał więcej pieniędzy) to bym budował w tradycyjnym systemie, tj. z cegły pełnej a nie z "lekkiej" dziurawki. Nie ma to jak wbić gwóźdź albo kołek w twarde podłoże a nie w te pustki powietrzne.

Aha, jeśli będziesz zwracać uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej lambda przy wyborze cegieł, to zwróć uwagę u producentów, w jakim położeniu są te komory powietrzne względem ścianek pustaka. Porównaj sobie lambda przy Porothermie 25 a 38 i te komory powietrzne. 25-tka ma gorszą lambda, 38-ka ma lepszą lambda (tj. ucieka mniej ciepła) m.in. ze względu na ukształtowanie tych komór powietrznych. Kiedyś liczyłem sobie przenikalność cieplną dla rodka (ściana 25 + styro 14 + tynk cieńkowarstwowy) i wyszło mi tak jak w projekcie, choć projektanci go zaokrąglili na swoją korzyść. Kombinowałem potem z różnymi grubościami muru a styro, co wyjdzie bardziej ekonomiczniej (różne "maksy" mają różne zużycie na metr kwadratowy). Jeśli jesteś zainteresowana, mogę podesłać skany obliczeń i możesz sobie sama popróbować :)

Powodzenia.

Właśnie za to uwielbiam to forum :)
To się nazywa odpowiedź:) Fajnie, że są ludzie którym chce się odpisywać w taki sposób:)

Brygida i Jarek
10-02-2012, 01:19
Witam.
Nadal zmagam się z wyborem wykonawcy do C.O i C.U.W. Zastrzelili mnie stwierdzeniem że grzejniki muszę mieć pod oknami dachowymi, bo jak nie to będą mi zamarzać przy aktualnych temperaturach i że nie powinienem dawać wanny pod oknem dachowym bo będzie mi zimno jak w zimie będę się kąpał. Czy wam powstaje lód na oknach dachowych i jak z tym kąpaniem w zimie (trochę mnie wystraszyli ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć). Proszę o opinię od mieszkających np. aLien01, też masz wannę pod oknem

Witamy Wszystkich ciepło ;)
Nawiązując do pełnej watpliwości wypowiedzi RozAni ... mamy w łazience wanne rogową pod oknem dachowym , podobnie jak aLien , żadnych problemów nie mamy, żadnej nadmiernej wilgoci czy zamarzajacej wody. Co do temperatury mamy jak wiekszość podłogówke i drabinkę, dogrzewamy kominkiem. Okna dachowe roto sprawdzają się dobrze, choć w innych pomieszczeniach mamy pod nimi grzejniki. A do tego jak przyjemnie kapać się i spogladać w niebo. Okno dachowe nad wanną w niczym nie przeszkadza.

Pozdrawiamy

ravo77
10-02-2012, 12:01
Cześć,

Znalazłem dość ciekawe porównanie jak przedstawiają się koszty dachu projektu W rododendronach 6 w zależności od modelu i koloru dachówki:

http://www.wycenadachu.pl/wycena/dom-w-rododendronach-6

Może kogoś zainteresuje. Nie wiem tylko, czy te ceny są aktualne.

Nutka_
10-02-2012, 12:59
Cześć,

Znalazłem dość ciekawe porównanie jak przedstawiają się koszty dachu projektu W rododendronach 6 w zależności od modelu i koloru dachówki:

http://www.wycenadachu.pl/wycena/dom-w-rododendronach-6

Może kogoś zainteresuje. Nie wiem tylko, czy te ceny są aktualne.

Co wchodzi w te ceny na tej stronce? Bo my za Roben Moza płaciliśmy końcem lata koło 13 tyś za cąłość (i to dokupywaliśmy trochę gąsiorów i bocznych dachówek bo kilka się zbiło nabudowie) a tam jest kwota podana 28 tysięcy....:-?
I to jeszcze mamy podwójny garaż więc jeszcze większy dach.
Chyba że ta wycena zawiera też jakies inne akcesoria jak wróblówki, uszczelnienia, szczotki kalenicowe, blachę na okucia....ale to i tak nie wyjdzie taka wysoka kwota jak tam jest podana.

Edit:
A dobra, przeglądnełam Twoje posty i widze że wszstkim wciskasz drogie dachy.

Konto usunięte na żądanie
10-02-2012, 21:52
mam wycenę na monza plus antracyt ze wszystkimi obróbkami + 6 okien dachowych + 1 wyłaz na 24 000 zł garaż 2 stanowiskowy.

Wycena tego gościa dot. 1 stanowiskowego garażu i obejmuje tylko 3 okna fakro- czyli jest droższa od tej wyceny co posiadam o jakieś 5 tysi - czyli drożyzna...

80mariusz80
11-02-2012, 11:17
To zakamuflowana reklama firmy http://www.apk.com.pl/. Normalnie chyba musieli by płacić za reklamę na forum.

arekdm
11-02-2012, 12:38
Nikt więcej się nie pochwali? :(

Witam wszystkich, wieki nic nie pisałem, ale czasami zaglądam

No to może ja się pochwalę, no to w WIELKIM skrócie:
Mieszkamy od roku, rodek z garażem 2-stanowiskowym, niemiecki porothon 24 + 15cm styropian, skosy wełna 15 między krokwiami + 5 poprzecznie, cały dół podłogówka grzejnik drabinka tylko w łazience ale nie chodzi bo nie ma potrzeby, góra grzejniki Kermi (bardzo sobie chwalę) + podłogówka tylko w łazience, pod oknami dachowymi nie mam wogóle grzejników i nic nie cieknie nie szroni i nie skrapla się (okna Fakro uchylno obrotowe, fakt że montowali serwisanci Fakro) i też jestem z nich bardzo zadowolony. Grzejemy kotłem na ekogroszek Hef 25 KW z systemem PID, CO + CWU, czasami dogrzewamy kominkiem Joutul I600 panorama z rozprowadzeniem na całą górę (7 pomieszczeń). Bez kominka temp w domu (mówimy o tych dniach ostatnich mroźnych) ok 23C z kominkiem 25-26C. Na tydzień w mrozach idzie około 7-8 wiader 16 kgramowych, bez mrozu 5-6 wiader. Tona kosztuje 750pln. To jak dla mnie b.dobry wynik i jak widzicie jesteśmy dosyć ciepłolubni. No i ten pokój nad garażem czytałem kilka opini że jest zimny, u mnie rzekłbym jest bardzo ciepły mimo że jest od strony północnej. Trzymajcie się ciepło, ponoć od środy moniec mrozów w dzień

Pozdr, Arek

80mariusz80
11-02-2012, 13:58
@arekdm
Jeśli pamiętasz, to opisz mi szczegółowo ten pokój nad garażem: ile grzejników?, podłogówka?, są okna dachowe?, ile i jaki styro na podłodze?, czy garaż na suficie też ocieplony poniżej?, wełna pod dachem i w suficie? jakie grubości?
W tym roku będę ocieplał dom od wewnątrz i martwi mnie ten pokój nad garażem z relacji innych użytkowników. Na razie kupiłem do niego styro z lepszą lambda, 4+3 cm; ale waham się co do grubości wełny nad nim.

TAR
11-02-2012, 14:01
mariusz80 u mnie ten pokoj tez jest dosc cieply, mimo ze nad garazem i od najbardziej wietrznej strony. najzimniejszym pokojem w domu jest ten najmniejszy.

Namtar
11-02-2012, 22:23
80mariusz80
widzisz a u mnie wrecz przeciwnie, w pokoju nad garazem jest najzimniej mimo iz na podlodze jest 8 cm styro o najlepszej lambdzie jaka znalazlem wsrod tym na podlogi, ocieplony jesli chodzi o skosy tez jest solidnie (30 cm welny), mam w nim 3 grzejniki (2 pod oknami dachowymi i jeden duzy) a mimo tego w nocy sie mocno wychladza.

TAR
11-02-2012, 22:26
a na suficie w garazu masz tez styro? i na scianie wewnetrznej pomiedzy salonem a garazem?

Namtar
12-02-2012, 00:13
no wlasnie nie i to chce tego lata naprawic, na100% daje styro na sufit garazu ale czy na sciane tez ???? nie wiem czy warto mi zaciesniac i tak maly garaz

TAR
12-02-2012, 00:20
jesli sie nie myle to w projekcie jest styro na tej scianie

Konto usunięte na żądanie
12-02-2012, 00:35
i temu m.in. podniosłem parter o 1 pustak do góry :)

aga-gaga
12-02-2012, 11:42
Jak powinna wyglądać wylewka pod kominkiem- grubsza czy cieńsza. Czy dawaliście styropian?

TAR
12-02-2012, 13:53
my dawalismy, wylewka taka sama jak wszedzie w salonie, jak nie dasz styro to masz dodatkowy mostek termiczny na posadzce.

misiowiec
12-02-2012, 16:55
Witam

Jestem na etapie układania izolacji z wełny pomiędzy stryszkiem a pokojami na poddaszu.
Pomiędzy jętki wcisnąłem 15cm wełny z rolki i na to od strony stryszku sklejka na podłogę.
Połać dachową na stryszku też mam wypełnioną wełną 15cm i na to folia potem sklejka.

I mam dylemat czy dokładać jeszcze izolacji pomiędzy pokojami a stryszkiem?
Jak patrzyłem na temperatury to na stryszku mam jakieś dwa -trzy stopnie mniej(13 stopni) niż w pokojach na poddaszu(15-16stopni).
Co prawda nie mam jeszcze zamontowanych schodów ale wejście jest zasłonięte sklejka więc powietrze nie przepływa swobodnie.
Jak u Was jest z temperaturą na stryszku?
Bo mi się wydaje ,że gdzieś mi to ciepła ucieka :/


Darek

gobi
12-02-2012, 18:08
Mam pytanie do osob które mają piec na eko groszek, o jakiej mocy (KW) macie swoje piece? Bo zakupiliśmy piec ogniwo 16KW ale teraz obawia, sie czy przy takich mroźnych zimach jaką teraz mamy on da rade dogrzac odpowiednio mieszkanie i baniak na wodę 300 l. Czy ktoś z Was ma piec o takiej mkocy ?

80mariusz80
12-02-2012, 21:50
Jak powinna wyglądać wylewka pod kominkiem- grubsza czy cieńsza. Czy dawaliście styropian?
U mnie co prawda jeszcze przed wylewkami, ale zaprosiłem do siebie fachowca od stawiania kominków, właśnie m.in. z pytaniem czy dawać styropian pod kominek. Odpowiedź zdecydowanie brzmiała: "nie", przy czym w naszym wypadku trzeba wziąść pod uwagę dwa aspekty: pod spodem mamy piwnice i będziemy stawiać piecokominek (popularny kiedyś na Śląsku "kachlok"), zatem coś przeciwnego niż tak popularne (jeszcze?) obecnie kominki z tzw. "zimną obudową".
Miej również na uwadze, żeby do kominka było doprowadzone świeże powietrze z zewnątrz. U mnie będzie rura fi160, ale dla osób bez piwnicy są produkowane płaskie rury (o przekroju prostokąta), które można zamaskować we wylewce i wyprowadzić na zewnątrz (minusem tego rozwiązania są straty ciepła podłogi). Parę razy miałem już gdzieś tę rurę, ale to naprawdę ważna rzecz i muszę ją zrobić. Ogień potrzebuje tlenu do spalania i będzie Ci go zasysał z otoczenia, kiedyś nie było z tym problemu, okna były mało szczelne, jednakże dzisiaj będzie Ci się tworzyć podciśnienie w mieszkaniu. Dodatkowo brak tego kanału może być w przyszłości źródłem tlenku węgla - mało medialny epitet, ale po wejściu na tą stronę i przeczytaniu paru informacji medialnych z wielu, włos się jeży na głowie:
http://www.kominypolskie.com.pl/
To tzw. "czarny raport". Polecam ku przestrodze.

80mariusz80
12-02-2012, 22:14
Mam pytanie do osob które mają piec na eko groszek, o jakiej mocy (KW) macie swoje piece? Bo zakupiliśmy piec ogniwo 16KW ale teraz obawia, sie czy przy takich mroźnych zimach jaką teraz mamy on da rade dogrzac odpowiednio mieszkanie i baniak na wodę 300 l. Czy ktoś z Was ma piec o takiej mkocy ?
U mnie 25 kW, a ja się martwiłem czy aby nie przepłaciłem i przewymiarowałem piec... Z tego co pamiętam, to zgodnie z projektem zapotrzebowanie mocy jest ok. 12 kW, więc myślę że 16 kW da sobie radę. A że bojler 300l ? Bez problemu! Jak dasz zawór mieszalnikowy albo trójdrożny, to kiedy w lato go przesterujesz (nie potrzebujesz ogrzewać domu), na ogrzewanie bojlera starczy łopata węgla (i tak za dużo), aby Ci ta woda w bojlerze syczała z gorąca. O to się nie martw. To jest właśnie dla mnie argumentem za ogrzewaniem bojlera wodą z pieca na węgiel, a nie z solarów. Rozumiem, że inwestycja ekologiczna, ale mnie interesuje kiedy ta inwestycja mi się zwróci - a porównując energię cieplną jaką uzyskam z całodniowego nagrzania cieczy grzewczej, a megadżuli uzyskanych z łopaty węgla, to zdecydowanie taniej wychodzi mi ogrzać tą wodę tradycyjnym kosztem (nie biorę już pod uwagę, że w zimie wydajność solarów jest dużo mniejsza). Dla mnie pompy ciepła, solary są inwestycją, ale długofalową, która zwróci mi się jak będę na emeryturze, albo moim dzieciom. Wtedy to zacznie zarabiać na siebie. Dzisiaj mnie interesuje tylko to, żeby szybko się wprowadzić do domu, bo budujemy z tego co uciułamy i nie wchodzę w zielone inwestycje (które nie są tanie). Jak za 20-30 lat będzie to standardem, to sobie założę (albo moje dzieci) solary, pompy ciepła, ogródkową elektrownię wiatrową i co tam jeszcze da radę przetworzyć.
Jedyne na co się skusiłem, to zbieranie deszczówki do podziemnych zbiorników :) Obliczyłem koszt inwestycji (własny pomysł) na ok. 1800-2000 PLN i jej zwrot najpóźniej za 8 lat (przy założeniu, że ceny wody za kubik nie będą rosły). Po tym okresie, każdy kubik wody z nieba idzie do mojej kieszeni (umycie auta, podlewanie ogrodu/ogródka). Jak się uda, zamieszczę fotorelację i sprzedam darmowo pomysł wykonania.

michur
13-02-2012, 08:33
Mam pytanie do osob które mają piec na eko groszek, o jakiej mocy (KW) macie swoje piece? Bo zakupiliśmy piec ogniwo 16KW ale teraz obawia, sie czy przy takich mroźnych zimach jaką teraz mamy on da rade dogrzac odpowiednio mieszkanie i baniak na wodę 300 l. Czy ktoś z Was ma piec o takiej mkocy ?

My mamy Ogniwo Eko Plus 25kW i jest zdecydowanie przewymiarowany :( A grzejemy także piwnicę i zbiornik CWU 200l. Chętnie bym się wymienił na tego słabszego.

ania_andrzej
13-02-2012, 09:21
Witam Wszystkich. Od wiosny jak tylko śniegi puszczą i załatwimy wszystkie papierki, zamierzamy ruszac z budową. Wybraliśmy projekt "Dom-w-rododendronach-6-g2p". Mam prośbę do wszystkich, którzy posiadają takie domki, co warto zmienic i co zmieniliście w projekcie.

80mariusz80
13-02-2012, 10:10
Witam Wszystkich. Od wiosny jak tylko śniegi puszczą i załatwimy wszystkie papierki, zamierzamy ruszac z budową. Wybraliśmy projekt "Dom-w-rododendronach-6-g2p". Mam prośbę do wszystkich, którzy posiadają takie domki, co warto zmienic i co zmieniliście w projekcie.
Pomysłów jest bardzo dużo. Warto poświęcić czas i przeczytać ten wątek od początku, cały. Zwłaszcza teraz, w mroźne i długie wieczory ;)

ania_andrzej
13-02-2012, 11:03
Pomysłów jest bardzo dużo. Warto poświęcić czas i przeczytać ten wątek od początku, cały. Zwłaszcza teraz, w mroźne i długie wieczory ;)

Czytam! Czytam! Trochę dużo tego. Chciałem dowiedziec się czy są jakieś "błędy" w projekcie, które warto poprawic.

TAR
13-02-2012, 11:06
chyba najszybciej bedzie przez "przeszukaj temat" , wpisz zmiany, bledy itp. hasla. Ten temat byl juz tyle razy walkowany, ze wystepuje kilkakrotnie. rozumiem, że starym wyjadaczom po prostu chyba juz sie nie chce pisac i powielac na ten sam temat ;)

80mariusz80
13-02-2012, 11:45
@TAR
Noooo... Pytania pojawiają się regularnie te same, koszt dachu, koszt SSO/SSZ, ile za okna, kosztorys do kredytu, etc. itd. itp. Kiedyś się wysiliłem i opisałem dokładnie chyba co do grosza ile mi wyszedł dach, z jakich materiałów i akcesoriów. Jak potem się ludziska pytali ile kosztuje dach, to jeszcze mi się chciało odszukiwać mój post i podklejać linka, teraz już macham na to ręką.

Nutka_
13-02-2012, 11:57
Witam Wszystkich. Od wiosny jak tylko śniegi puszczą i załatwimy wszystkie papierki, zamierzamy ruszac z budową. Wybraliśmy projekt "Dom-w-rododendronach-6-g2p". Mam prośbę do wszystkich, którzy posiadają takie domki, co warto zmienic i co zmieniliście w projekcie.

O, tak jak Mariusz napisał - warto przeczytać forum, sporo razy ten temat był poruszany.
Częśc rzeczy to rzecz gustu czy potrzeb (pokój na dole czy jego brak czy podniesienie ścianki kolankowej), część to cięcie kosztów (np ilość okien dachowych czy ilość balkonów) a część poprawa mankamentów w projekcie ( u nas to była zmiana schodów).
Chyba trzeba się wysilić i poczytać całość.

pozdrowienia!

TAR
13-02-2012, 11:59
Kazdy z nas byl tu nowy, tez mi sie juz nie chce pisac i czasem dywagowac na rozne tematy co by bylo gdyby, zwlaszcza ze juz mieszkam od 1,5 r. i jest jak jest.
No ale czasem trzeba pomoc, chociaz uwierzcie narzedzie do przeszukiwania watku jest naprawde sporym ulatwieniem dla nowicjuszy.

ps. na miejscu "nowych" nie chcialoby mi sie czytac wszystkiego, zwlaszcza, ze duzo tu rozmow o potocznie zwanej d... Maryny :lol2:
ale ja zaczynalam wczesniej i stanowczo mniej stron bylo nastukane.

ania_andrzej
13-02-2012, 12:28
ps. na miejscu "nowych" nie chcialoby mi sie czytac wszystkiego, zwlaszcza, ze duzo tu rozmow o potocznie zwanej d... Maryny :lol2:
ale ja zaczynalam wczesniej i stanowczo mniej stron bylo nastukane.

i właśnie o to chodzi, wy zaczynaliście to było kilka stron, a teraz jest 380 do przestudiowania :bash:

michur
13-02-2012, 12:38
i właśnie o to chodzi, wy zaczynaliście to było kilka stron, a teraz jest 380 do przestudiowania :bash:

Do tego w nich masa informacji nieistotnych (taka jak np. ten mój wpis :)) oraz posty, w których poznikały obrazki, przez co treść jest nie do końca zrozumiała.
Z drugiej strony kolejne powtórki spowodują, że za rok ktoś przyjdzie i będzie marudził, że ma 580 stron do przeczytania ;-)
Takie niestety błędne koło.
Przydałoby się zgromadzić wszystkie pomocne informacje (rozwiązania, statystyki, ceny, itp.) w jednym miejscu (vide: folder publiczny mWilqa) ALE: komu się będzie chciało? Na pewno nie tym co już mieszkają :)
Trzeba więc brać ten tema z dobrodziejstwem inwentarza ;-)

TAR
13-02-2012, 13:38
i właśnie o to chodzi, wy zaczynaliście to było kilka stron, a teraz jest 380 do przestudiowania :bash:

jak sie zalogujesz to tylko 191, ponownie odsylam do wyszukiwarki watku lub do folderu mWilQ-a

gobi
13-02-2012, 20:37
michur i 80mariusz80 dzieki za odpowiedz :)

sister_2
14-02-2012, 16:19
Witam Wszystkich. Od wiosny jak tylko śniegi puszczą i załatwimy wszystkie papierki, zamierzamy ruszac z budową. Wybraliśmy projekt "Dom-w-rododendronach-6-g2p". Mam prośbę do wszystkich, którzy posiadają takie domki, co warto zmienic i co zmieniliście w projekcie.

Najlepiej odpowie na to pytanie ten kto już mieszka co by zmienił jeszcze. My dopiero mamy stan zamknięty. Mogę powiedzieć co zmieniliśmy. Podnieśliśmy poddasze o 1 pustak a można było podnieść np o 2 pustaki. W kuchni są 2 okna więc jedno mogliśmy zlikwidować, wtedy łatwiej będzie dopasować meble. Wybraliśmy projekt z jednym garażem. W garażu nic nie zmieniliśmy. Kotłownię powiększyliśmy tym samym zmniejszając łazienkę. To tyle zmian jakie wprowadziliśmy. Jak się wprowadzimy to pewnie przyjdzie nam więcej pomysłów do głowy co można było jeszcze zmienić :)
Pozdrawiam

aga-gaga
14-02-2012, 18:22
80mariusz80 i tar dzięki za informacje

aga-gaga
14-02-2012, 18:34
Witam Wszystkich. Od wiosny jak tylko śniegi puszczą i załatwimy wszystkie papierki, zamierzamy ruszac z budową. Wybraliśmy projekt "Dom-w-rododendronach-6-g2p". Mam prośbę do wszystkich, którzy posiadają takie domki, co warto zmienic i co zmieniliście w projekcie.

My podnieśliśmy ściane kolankową o 1 pustak. Zmieniliśmy schody zabiegowe na ze spocznikiem i teraz będąc u znajomych którzy tego nie uczynili w swoim rodku i widząc jakie schody zabiegowe są niewygodne jesteśmy zadowoleni ze zmiany a znajomi widząc nasze plują sobie w brodę że tego u siebie nie zmienili.
Zmieniliśmy wejście do górnej łazienki, zmienił się trochę pokój koło łazienki ale było warto. To wejście z projektu jest nieprzemyślane.
Zostawiliśmy pokój na dole i jesteśmy zadowoleni tak nam się podobało. W kuchnii zostawiliśmy 2 okna i 2 wejścia.

ArKaMa
14-02-2012, 18:39
Witam Wszystkich. ..., co warto zmienic i co zmieniliście w projekcie.

Wydłuzyłem dom o 1,8m, a garaz o 0,5m. Kotłownia wylądowała za garażem, w jej miejscu jest pralnia. Okno w kuchni od strony wykuszu zlikwidowane.
Podniesiona ścianka kolankowa o jeden pustak. Z balkonów został tylko ten nad wykuszem, pozostałe dwa podzieliły los okna kuchni :)
Zmieniłem rozkład pomieszczen na piętrze.jeden z pokoi rozparcelowałem na garderoby i powiększenia łazienki. To zmieniłem, a co warto? Okaże się w życiu.:)

aga-gaga
14-02-2012, 19:10
ania_andrzej żałujemy że nie zrezygnowaliśmy z jednego balkonu od strony tarasu. W zupełności 2 balkony by wystarczyły. Okno dachowe mamy tylko w górnej łazience. W małym pokoiku na piętrze bez okna dachowego jest ciemno moim zdaniem. Tam bez okna dachowego pokój wygląda jak ciemna nora, dobrze że bedę miała tam tylko garderobę. Balkon od strony wykusza został zmniejszony i jest tylko na wykuszu dlatego po tej stronie nie mamy układu okien jak w projekcie. Jeden pokój od tej strony ma małe okienko a drugi wąskie drzwi balkonowe z okienkiem.Kotłownia jest w piwnicy. To tyle

Nutka_
15-02-2012, 12:49
My balkony wyrzuciliśmy dwa i z tego jesteśmy bardzo zadowoleni. Jak myślę o izolowaniu tego nad wykuszem i kupnem barierki to mi wystarczy.
Mieszkamy też teraz w domu jednorodzinnym i jak raz na rok wyjdę na balkon to już sukces - nie przydają sie na nic choć oczywiście ozdabiają elewację. Przede wszystkim siedzi się na tarasie, nie na balkonie.
O schodach już pisałam pare razy - tak jak powyżej pisze aga-gaga to świetny ruch. Jak będziemy mieli elektrykę i będzie się dało zrobić tam sensowne zdjęcie to wkleję tutaj.

U nas kotłownia została na miejscu (będzie piec gazowy) a pralnie zrobilismy nad garażem (jest podwójny) w miejscu garderoby przylegającej do łazienki górnej. Jest tam jedno dachowe okno, miejsce na pralkę, suszenie rzeczy, deskę do prasowania, itd. Chyba dodatkowe wc tam wstawimy.

Co do kuchni.

Drzwi od strony holu zostawiliśmy bo uparł się mój mąż (ja chciałam zamurować) i to był jednak dobry pomysł żeby zostawić przejście. W pokoju będzie parkiet a w kuchni i holu płytki więc jednak cieszę się że będzie można wejść w butach do kuchni, co pewnie się będzie często robić.

Okno zamurowaliśmy to małe w kuchni i szczerze mówiąc teraz bym tego nie zrobiła. Oczywiście zaprojektowaną mam tam teraz lodówkę i obok piecyk i kuchenke w słupku i dodatkowe szafki (trochę podobnie jak aLien tylko on ma większą lodówkę) ale jednak kuchnia nie jest już taka jasna i gdyby mogła cofnąć czas to zostawiłabym to okno tak jak jest w projekcie. No ale pewnie zawsze coś takiego się ma co by sie inaczej zrobiło:)

TAR
15-02-2012, 13:23
zaluje: ze mam schody zabiegowe, ze nie wyrzucilam balkonu nad tarasem (choc moj ojciec jak przyjezdza uwielbia w nocy siedzieć i papierochy kurzyc), balkony mi sie przydaja do suszena prania wiosna i latem, ze drzwi tarasowych nie zrobilam potrójnych i suwanych, ze zostawilam slup w salonie, ze nie poszerzylam garazu o co najmniej metr, ze inaczej nie rozplanowalam komina - zamiast w kwadrat zrobilabym szachty w rzędzie, ale najbardziej zaluje, ze wybralam ten projekt:mad: i ze brakuje mi kasy na calkowite wyposazenie ;)
nie zaluje: zmiany wiekszosci drzwi balkonowych na okna, poniesionych inwestycji na rekuperacje i kolektory. ze kotłownia zostala jak w projekcie, mam tez tam pralnie, wygospodarowania czesci garazu na pom. gosp., ze z tylu domu od strony garazu sa drzwi, latem nie trzeba tyle chodzic, ze wypuscilam na zewnątrz 2 krany z woda i 4 dodatkowe gniazdka el. zewnetrzne, ze zrobilam odeskowanie pelne i dachowke ceramiczna, ze nie powiekszalam wiatrolapu, ze mam zamkniety wiatrolap, ze zlikwidowalam spizarke w kuchni, ze zrobilam dwa okna (mniejsze) i dwa wejscia do kuchni, ze podnioslam scianke kolankowa o 1 pustak, ze zrobilam tzw. cieple progi przy balkonach i niz mi nie przemarza.

mWilQ
15-02-2012, 13:42
Kurczę coś mi subskrypcja nawala, bo dostałem maila dopiero po kilku zapisanych stronach.
Wracam powoli do normalnego funkcjonowania, więc i tutaj będę aktywniejszy. U nas zima. Na schodach powiło się tyle śniegu, że dzisiaj miałem problem z zamknięciem drzwi. Przy oknach dachowych nie zarejestrowałem żadnych problemów, ale to może dlatego, że tak często przy nich przebywam ;) Gdyby nie kwestie doświetlenia, to też uznałbym je za zbędne. Grzejników i podłogówki na górze nie mam. Powietrze dmucha mi z sufitów. Średnio podoba mi się to rozwiązanie i teraz zrobiłbym wszędzie podłogówkę. U mnie podobnie jak u niektórych pokój nad garażem jest najzimniejszy, ale mam tam jeden punkt nadmuchowy tyle, że większej średnicy. Powiem więcej, na tym etapie jak jeszcze nie mam automatów to nawet w garażu mam cieplej niż w tym pokoju. Zresztą garaż jest jednym z najcieplejszych pomieszczeń. Przy takiej pogodzie i mrozach po - 15 pompa bez sterowników i automatów i bez kominka (bo jeszcze nie paliłem) zjada mi sporo energii (razem z całym AGD i oświetleniem) za miesiąc może być ok 700zł.

80mariusz80
15-02-2012, 14:11
zaluje: (...) ale najbardziej zaluje, ze wybralam ten projekt:mad:
Dlaczego? Nie podoba Ci się projekt rodka?

TAR
15-02-2012, 14:31
nie, nie podoba mi sie juz ale to stwierdzilam po zamieszkaniu, zaluje ze nie szukalam wsrod innych projektow nie tylko archonowych. a z archonowych najblizej mi do tego "dom w kiwi"(spelniajacy moje WZ)
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kiwi-n/m4dc3fc099895b,2598

bo najbardziej podobaja mi sie nowoczesne z plaskim dachem, lub domy w stylu willi nadmorskich z lat miedzywojennych np. projekt Slodki z MG

i chcialam dopisac ze zaluje iz drzwi nie maja bocznych oslon

Nutka_
15-02-2012, 14:51
TAR, ale wiesz że....wszędzie dobrze gdzie nas nie ma? ;)

TAR
15-02-2012, 16:32
TAR, ale wiesz że....wszędzie dobrze gdzie nas nie ma? ;)

Wiem ale teraz mam wieksza swiadomosc co tak naprawde potrzebuje i przede wszystkim funkcjonalnosc :D

Konto usunięte na żądanie
15-02-2012, 22:38
TAR dla nas po przeprowadzce z bloku dom o kształcie trojkatu będzie THE BEST :-)

Napisz coś wiecej o kominach- why kwadratowy a nie rzedowy?

TAR
15-02-2012, 22:45
w projekcie jest przciez kwadratowy 4 szachty nie obok siebie tylko 2x2. (3 wentylacyjne+1 spalinowy) u mnie dzieki reku wystarczylyby 3: spalinowy, wentylacyjny i do okapu i bym je dala w rzedzie, kominek nie bylby taka kolubryna na pol salonu i pokoj nad kuchnia tez by inaczej wygladal. w lazienkach komina nie stawialam, dzieki czemu powierzchnia wieksza.

gosik102
16-02-2012, 03:26
Co do kosztów to widzę,że jest duża rozbieżność. My zamierzamy budować w woj.warmińsko-mazurskim, więc jestem ciekawa jak to u nas wyjdzie. Staram się wierzyć, że nie bedzie tak źle:):)
Witajcie!!! Gdzie dokładnie budujecie?? My również w warmińsko- mazurskim, nie ma u nas zbyt wielu Rodosków. Pozdrawiam ciepło :) Gosia

gosik102
16-02-2012, 03:34
Ja się do Ciebie jeszcze będę przymilać wiosną jak będę projektować ogród. Podpatruję Twój ogrodowy blog - jest super, wyszukuje już roślinki i zastanawiam się jak to wszystko ułożyć. Mam w ogrodzie też małą skarpę do zagospodarowania (jest spadek terenu) więc szukam co i jak się tam sadzi. Chcę posadzić też jakieś drzewa bo jesteśmy na gorce i woda nam nie grozi ale za to jak wicher zawieje...:) to głwoę urywa - ani jednego drzewa na horyzoncie:)

Niestety nie zacznę się w to bawić przed zrobieniem ogrodzenia - mamy do ogrodzenia 128 metrów i długo rozkminialiśmy jak nie wydać na to kupę kasy, jakoś nie wyobrażam sobie wydania 30 tysięcy na zwykłe ogrodzenie takiej małej działki a takie wyceny dostawaliśmy od różnych ekip. Ostatecznie wymyślilismy chyba jakiś fajny sposób - jak nam się to uda zrealizować za jakieś 2 - 3 miesiące to opiszę dokładnie koszty i co i jak zrobiliśmy.

Gosik 102 Architekt krajobrazu do usług :) W razie pytań służę pomocą. Dzięki Waszym radom nasz Rodosek świętuje ukończenie SSO :)

ada1984
16-02-2012, 06:50
Witajcie!!! Gdzie dokładnie budujecie?? My również w warmińsko- mazurskim, nie ma u nas zbyt wielu Rodosków. Pozdrawiam ciepło :) Gosia


Zamierzamy wybudowac się pod Ostródą. Zamierzamy , bo jestesmy na etapie adaptacji projektu. Chcieliśmy zacząć w kwietniu,ale nie ma szans że się uda. Na razie stoimi pod znakiem zapytania co z wodą(niestety problemy z podłączeniem-duży koszt)Ale na razie jestem dobrej myśli.
Masz racje, że w naszej okolicy jest mało Rodo6- żadnego nie widzieliśmy na żywo:(
A wy skąd jesteście? Gdzie zamierzacie się budować?

Konto usunięte na żądanie
16-02-2012, 09:47
w projekcie jest przciez kwadratowy 4 szachty nie obok siebie tylko 2x2. (3 wentylacyjne+1 spalinowy) u mnie dzieki reku wystarczylyby 3: spalinowy, wentylacyjny i do okapu i bym je dala w rzedzie, kominek nie bylby taka kolubryna na pol salonu i pokoj nad kuchnia tez by inaczej wygladal. w lazienkach komina nie stawialam, dzieki czemu powierzchnia wieksza.

No właśnie te kwadratowe to tyle że ładne są. My zrobiliśmy je w rzędzie. Jeśli chodzi o salon to w salonie komina do kominka nie ma bo zaczyna się od stropu nad salonem- przez strop jest tylko dziura do podłączenia kominka.

Nutka_
16-02-2012, 10:01
No właśnie te kwadratowe to tyle że ładne są. My zrobiliśmy je w rzędzie. Jeśli chodzi o salon to w salonie komina do kominka nie ma bo zaczyna się od stropu nad salonem- przez strop jest tylko dziura do podłączenia kominka.

No własnie my o tym nie pomyśleliśmy wcześniej, żeby komin zrobić od piętra, no a teraz zastanawiamy się jak ładnie zrobić kominek - przede wszystkim jak zrobić żeby nie wyglądał zbyt ciężko.

Zastanawiamy sie nad taką bryłą jak poniżej na zdjęciu. Co myślicie?
Tylko bez tej półki czarnej na dole bo nie ma tam na nią miejsce i oczywiście wykończenie pewnie trochę inne ale chodzi mi o sam kształt bryły kominka i miejsce na drewno.

Jakie macie kominki w swoim rodku? Jesteście zadowoleni?
My planujemy z nawiewem, bez płaszcza wodnego.

Czy uda nam się z całośćią (wkład, obudowa, rozprowadzenie powietrza) zamknąć w kwocie 10 tyś?

https://lh3.googleusercontent.com/-R8MQFxo7zpI/TzzE3TDZKrI/AAAAAAAAB70/1NTGseNfgnw/s128/Kominek.png

Blacky
16-02-2012, 14:49
Witajcie!!! Gdzie dokładnie budujecie?? My również w warmińsko- mazurskim, nie ma u nas zbyt wielu Rodosków. Pozdrawiam ciepło :) Gosia

My również z warmińsko-mazurskiego;)

renata400
16-02-2012, 15:22
Nutka mnie podoba się podobny kominek ale co do kosztów to jeszcze nie jestem zorientowana. U nas jak na razie SSO:(

http://kominki.net/images/produkty/small/S10_V2.jpg

Nutka_
16-02-2012, 17:36
Renia, Witaj - wydaje mi się że ten który wkleiłaś jest zupełnie inny, tylko miejsce na drewno podobne.

Mnie chodzi o narożną szybę i o to że ten kominek jest tak podzielony - to są takie jakby dwie bryły, nie jest to wtedy taki jeden duży klocek tylko osobno jakby wkład a osobno ta część pod którą jest komin i tam też miejsce na drewno. Nie wiem czy tu ktoś coś takiego robił....

Zdjęcia takich kominków w linkach poniżej:

http://www.konieczko.mojabudowa.pl/pliki/konieczko/image/narozny.jpg

http://www.gracjan2.mojabudowa.pl/pliki/gracjan2/image/kominek4.jpg

http://www.sylwia1234.mojabudowa.pl/pliki/sylwia1234/image/11_232.jpg

Na tym ostatnim trochę za dużo gratów, figurek ktoś poustawiał ale chodzi mi o kształt:)

renata400
16-02-2012, 22:41
"jeden duży klocek"-fajnie to ujęłaś Nutka:D
Te,które wkleiłaś też są bardzo fajne,ale wydaje mi się że będą zabierały dużo więcej miejsca. Za to super będzie widać palący się ogień i z jadalni i z salonu:yes:

Kurcze w Polsce ponoć nie za fajna pogoda, to pewnie wszyscy zbierają energię i czekają na wiosnę.Pozdrawiam Renata

ArKaMa
16-02-2012, 23:25
Wiem ale teraz mam wieksza swiadomosc co tak naprawde potrzebuje i przede wszystkim funkcjonalnosc :D

I dlatego świat ciągle się rozwija :D Po rocznym mieszkaniu w kolejnym byłby pomysł na następny :)

gosik102
17-02-2012, 04:07
Masz racje, że w naszej okolicy jest mało Rodo6- żadnego nie widzieliśmy na żywo:(
A wy skąd jesteście? Gdzie zamierzacie się budować?[/QUOTE]

Przy drodze krajowej z Olsztyna do Szczytna- między Pasymiem a Gromem :) Jeśli kiedyś będziecie w okolicy podam dokładniejszą lokalizację. My dotychczas mamy SSO- zbieramy pieniądze, aby ruszyć dalej- mam nadzieję, że na wiosnę lub lato :) Pozdrawiam

ada1984
17-02-2012, 07:15
Masz racje, że w naszej okolicy jest mało Rodo6- żadnego nie widzieliśmy na żywo:(
A wy skąd jesteście? Gdzie zamierzacie się budować?

Przy drodze krajowej z Olsztyna do Szczytna- między Pasymiem a Gromem :) Jeśli kiedyś będziecie w okolicy podam dokładniejszą lokalizację. My dotychczas mamy SSO- zbieramy pieniądze, aby ruszyć dalej- mam nadzieję, że na wiosnę lub lato :) Pozdrawiam[/QUOTE]

Super.Bardzo chcielibyśmy zobaczyć dom na zywo zanim zaczniemy budowe. Może jakies zmiany w srodku jeszcze sie narzucą:) Będziemy w kontakcie:)

TAR
17-02-2012, 08:09
I dlatego świat ciągle się rozwija :D Po rocznym mieszkaniu w kolejnym byłby pomysł na następny :)

masz racje, my sie zastanawiamy nad kolejnym, nawet mamy dzialke upatrzona :)

Konto usunięte na żądanie
17-02-2012, 16:40
Siemka

Mam wycenę dachu i na dachówkę Roben monza plus antracyt i na blachę Finnera z Ruukki niestety obie wyceny są praktycznie równe - co mnie zdziwiło.

Mam jeszcze pytanie o okna- rozmawiałem dziś z potencjalnym sprzedawcą i kwestionuje okna balkonowe, że nie radzi robić szerokości 110 cm (balkon od strony tarasu i nad wykuszem) owszem zrobi ale przy 3 szybach może być tak, że po okresie ok 5-6 lat drzwi zaczną trzeć o framugę (profil VEKA Profiline) Proponuje zmniejszyć otwór do szerokości 95cm.

Jak u was z tym jest?

ArKaMa
17-02-2012, 17:04
Siemka

...
Mam jeszcze pytanie o okna- rozmawiałem dziś z potencjalnym sprzedawcą i kwestionuje okna balkonowe, że nie radzi robić szerokości 110 cm (balkon od strony tarasu i nad wykuszem) owszem zrobi ale przy 3 szybach może być tak, że po okresie ok 5-6 lat drzwi zaczną trzeć o framugę (profil VEKA Profiline) Proponuje zmniejszyć otwór do szerokości 95cm.

Jak u was z tym jest?

Po wcześniejszej lekturze forum, zmieniłem wszystkie na szer 100cm.

piniaS
17-02-2012, 17:25
Siemka

Mam wycenę dachu i na dachówkę Roben monza plus antracyt i na blachę Finnera z Ruukki niestety obie wyceny są praktycznie równe - co mnie zdziwiło.

Mam jeszcze pytanie o okna- rozmawiałem dziś z potencjalnym sprzedawcą i kwestionuje okna balkonowe, że nie radzi robić szerokości 110 cm (balkon od strony tarasu i nad wykuszem) owszem zrobi ale przy 3 szybach może być tak, że po okresie ok 5-6 lat drzwi zaczną trzeć o framugę (profil VEKA Profiline) Proponuje zmniejszyć otwór do szerokości 95cm.

Jak u was z tym jest?

Witam!
Ja mam tylko jedne drzwi balkonowe nad wykuszem i mam zmniejszone na 100 cm, a okna 120 dwu skrzydłowe. Od strony tarasu mam okna 110, bo bałam się, że nie zmieści się karnisz i teraz żałuje bo te 10cm to by się zmieściło.I teraz bym zmniejszyła te drzwi balkonowe nad wejściem!
Pozdrawiam;)
https://picasaweb.google.com/111604530212538739847/DomWRododendronach6P?authkey=Gv1sRgCMzn96COpZDCggE

Radzio_s
17-02-2012, 21:47
Po obejrzeniu zdjęć PiniaS ciesze się że nie podniosłem ścianki kolankowej o 2 pustaki tylko o jeden.
Może scianka jest niższa ale dom wygląda proporcjonalnie.

Nutka_
20-02-2012, 13:21
Cóż, to rzecz gustu, nie ma co komentować - jeden woli wygodę i podnosi ściankę, inny wygląd i nei podnosi.

Mnie np w ogóle się nie podobała podniesiona ścianka i nie podnosiliśmy wcale i też jestem zadowolona teraz chodząc po pokojach na górze:)

michur
20-02-2012, 13:32
U nas podnieśliśmy gdzieś z 1.5 pustaka ale na gotowo wyszło około 20cm - grubsza warstwa ocieplenia skosów niż zakładał projekt.
I dobrze, że jest ten w sumie 1m, bo się przynajmniej łóżko zmieściło swobodnie :)

Nutka_: macie już zabudowę poddasza i wylewki?

Nutka_
20-02-2012, 13:51
Michur - wiem, wiem że to jeszcze wylewka podniesie a zabudowane poddasze obniży. U nas to jest tak, że nad domem jest ta ścianka jak w projekcie a nad podwójnym garażem jest trochę wyższa bo obniżyliśmy fundament garażu w stosunku do domu.

Widząc że wszyscy równo podnoszą ściankę przez budową odwiedziliśm Gosik21, która też nie podnosiła i po tej wizycie podstanowiliśmy nie podnosić, zostawić tak jak jest w projekcie:)

80mariusz80
21-02-2012, 12:29
Tutaj jest małe niedomówienie. Porotherm to nazwa zastrzeżona dla pustaka ceramicznego firmy Wienerberger. Ja miałem Wienerbergera z Niemiec, z cegielni w Zwickau, bo wtedy był dobry kurs euro i opłacało się je ściągać w dobrej cenie. I teraz najlepsze: słynne u nas Porothermy (Wienerbergera) w Niemczech nazywają się "Poroton" i właściwie to jest oryginalna nazwa dla tego sztandardowego produktu Wienerbergera. Jednakże wchodząc na rynek polski, Wienerberger nie mógł wprowadzić swoich pustaków pod nazwą "Poroton", gdyż tą nazwę zastrzegł sobie już w naszym kraju Roeben. Dlatego pustaki z Wienerbergera w Polsce nazywają się "Porotherm".
Ja zbudowałem na Porotonie z Wienerbergera, przed budową prześledzałem opinie w internecie, sprawdzałem współczynniki przenikalności cieplnej no i ceny. Z tego co pamiętam, to utkwiły mi takie hasła:
1) Roeben - nastawiony na produkcję masową, produkcja pod inwestycje wielkogabarytowe, niższa jakość, niższa cena.
2) Leier - po przeczytaniu artykułu w paru miejscach nt. ciekawej reklamacji (http://www.e-debica.pl/?id=/publicystyka/show&pub=180) odechciało mi się tej firmy. Poza tym te pustaki od nich są takie jakieś blade, "niedopieczone". Firma tłumaczyła się, że mają inną glinę do wypiekania, ale to mnie nie przekonuje. Pracowałem kiedyś przy rozbiórce domu z lat 30-tych ub. wieku, zresztą nie trzeba przy tym wcale pracować żeby zobaczyć że te stare cegły są czerwoniutkie i ciemnoczerwone. 100% gliny. Wystarczy też wagowo porównać starą i nową cegłę. Rozmawiałem z kierowcą ciężarówki, który woził m.in. cegły - twierdził że te stare z rozbiórek jak wysypywał to nie pękały, a nowe, lekkie często gęsto zamieniały się w gruz.
3) Jopek - ze swoimi Poromurami, czy jakoś tak, z regionalnego sentymentu chciałem z nimi ubić interes, ale nie przekonali mnie, ani wyrobem, ani doświadczeniem w produkcji cegieł.

Z perspektywy czasu, choć jeszcze nie mieszkam, a gdybym budował drugi raz (i miał więcej pieniędzy) to bym budował w tradycyjnym systemie, tj. z cegły pełnej a nie z "lekkiej" dziurawki. Nie ma to jak wbić gwóźdź albo kołek w twarde podłoże a nie w te pustki powietrzne.

Aha, jeśli będziesz zwracać uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej lambda przy wyborze cegieł, to zwróć uwagę u producentów, w jakim położeniu są te komory powietrzne względem ścianek pustaka. Porównaj sobie lambda przy Porothermie 25 a 38 i te komory powietrzne. 25-tka ma gorszą lambda, 38-ka ma lepszą lambda (tj. ucieka mniej ciepła) m.in. ze względu na ukształtowanie tych komór powietrznych. Kiedyś liczyłem sobie przenikalność cieplną dla rodka (ściana 25 + styro 14 + tynk cieńkowarstwowy) i wyszło mi tak jak w projekcie, choć projektanci go zaokrąglili na swoją korzyść. Kombinowałem potem z różnymi grubościami muru a styro, co wyjdzie bardziej ekonomiczniej (różne "maksy" mają różne zużycie na metr kwadratowy). Jeśli jesteś zainteresowana, mogę podesłać skany obliczeń i możesz sobie sama popróbować :)

Powodzenia.

Jedna z użytkowniczek forum poprosiła mnie o skany tych obliczeń, zdecydowałem się to udostępnić wraz z moją odpowiedzią - może się to przydać komuś.
http://www.sendspace.pl/file/f4b21a887f79fc78d7da9e9
http://www.sendspace.pl/file/0d0d46c4b2a3175ad5523ab
"Cześć,
W załączeniu życzone skany obliczeń utraty ciepła w zależności od zastosowanych przegród termoizolacyjnych. Trochę nabazgrane, ale jak się poświęci trochę czasu na to, to można załapać. Na forum napomknąłem Ci, abyś zwróciła uwagę na ukształtowanie komór powietrznych w maksach.
Na jednym ze skanów narysowałem strzałki, symbolizujące przepływ powietrza, tak jak ją murarze ustawią w murze. Porotherm 30 P+W (to skrót od pióro + wpust, te cegły muruje się nakładając częściowo na siebie) ma współczynnik przenikania ciepła U = 0,68 W/m2K. Oczywiście im niższy współczynnik, tym mniej ciepła ucieka z domu. Pustak 25 p+w ma współczynnik U = 1,03 W/m2K, czyli gorszy. Jak spojrzysz sobie na te maksy i ukształtowanie komór powietrznych, to znajdziesz różnicę w ich ustawieniu. Dla maksa 30-tki komory są ustawione jakby prostopadle do kierunku utraty ciepła, a zamknięta bańka powietrza jest swoistym izolatorem (tak jak w oknach PCV - między szybami jest argon), czyli odpływ ciepła jest utrudniony (U jest lepsze). Dla maksa 25-tki te komory są ułożone jakby wzdłuż kierunku odpływu ciepła, a więc ciepło ma łatwiejszą drogę aby uciec z pokoju (U jest gorsze, czyli wyższe).
Na razie wszystko wydaje się proste, ale Wienerberger to nie Caritas i coś za coś : ) Pod kątem przenikalności cieplnej, 25tki są gorsze i droższe od 30tek, które mają lepsze U i są tańsze (przynajmniej katalogowo). Trzeba wziąść jeszcze pod uwagę zużycie na m2. 25tek idzie ok. 11 szt. na m2, a tych 30tek 16 szt. na m2, czyli 5 szt. więcej. Trzeba to sobie wszystko policzyć i wziąść na chłopski rozum, czy się opłaci coś kupić drożej, czy mi się to zwróci, czy ma to w ogóle sens.
Rodek ma policzony współczynnik U = 0,22; mi wyszło 0,23-0,24. Projektanci Archonu naciągnęli go trochę na swoja korzyść (niektórzy producenci styropianu podają dwa współczynniki przenikania ciepła lambda - jeden jaki im wychodzi w laboratoriach, najczęściej lepszy, a drugi - tzw. zadeklarowany, czyli oficjalny; prawdopodobnie stąd ta rozbieżność). Na internecie jest fajny wykres, dla domów w Polsce budowanych po wojnie do dziś; słupki schodzą w dół, pokazane jest jak z upływem lat domy były coraz bardziej cieplejsze i energooszczędne:
http://termo24.pl/docieplenia/256-wsp%C3%B3%C5%82czynnik-przenikania-ciep%C5%82a-u-historia.html
Przypomniało mi się jeszcze, że mogłem mieć współczynnik U = 0,20 dla całego domu jakimś trochę dodatkowym kosztem (już nie pamiętam czy lepszy pustak, czy grubszy styro) ale zrezygnowałem z tego, bo różnica 0,02-0,03 W/m2K do mnie nie przemawiała i zostawiłem w efekcie rozwiązanie jak w projekcie (ewentualnie dam styro 15 zamiast 14). Kolega, który się zbudował, brał na poważnie dom energooszczędny i wybudował go ze współczynnikiem U = 0,18; czyli wg obowiązujących przepisów ma dom energooszczędny (poniżej > 0,20) i może się ubiegać o certyfikat (może w przyszłości jakieś granty z tego będą, nie wiem).
Pozdrawiam."

mWilQ
21-02-2012, 14:09
Bawi mnie temat współczynników przenikalności, specyfikacji materiałów i wychwalania tego co energooszczędne. W tych ogłupiających czasach naiwność ludzka jest szczególnie podatna. Co z tego, że kupiłem wełnę z jakimś super współczynnikiem ciepła jak później nie wiem jak została ułożona (kto sam to robił to wie), albo styropian "w kropki, groszki i orzeczki, extra platinum power", jak później ułożenie go na ścianie jest niewłaściwe. Można oczywiście to wszystko opanować - potrzebny czas na sprawdzanie ekip i pieniądze na ich kwalifikacje. Pytanie tylko po ilu latach ta nadwyżka się zwróci. Zawsze mnie interesowało jakie straty ma dom przy zastosowaniu normalnych materiałów i tych o lepszym współczynniku. Albo np. jaki stosunek tej straty można opisać względem otwarciu bramy garażowej/drzwi wejściowych na 5 minut lub np uchylenia okna. Oczywiście jeśli dom dzięki zastosowaniu droższych/lepszych materiałów miałby być kwalifikowany do innych grup np z niższym podatkiem lub jego właściciele uzyskają z tego tytułu coś dla siebie, to w jestem za. W innym przypadku zaczynam wracać na ziemie i powoli wyplątuję się z tego marketingowego szaleństwa.

michur
21-02-2012, 14:27
Bawi mnie temat współczynników przenikalności, specyfikacji materiałów i wychwalania tego co energooszczędne. W tych ogłupiających czasach naiwność ludzka jest szczególnie podatna. Co z tego, że kupiłem wełnę z jakimś super współczynnikiem ciepła jak później nie wiem jak została ułożona (kto sam to robił to wie), albo styropian "w kropki, groszki i orzeczki, extra platinum power", jak później ułożenie go na ścianie jest niewłaściwe. Można oczywiście to wszystko opanować - potrzebny czas na sprawdzanie ekip i pieniądze na ich kwalifikacje. Pytanie tylko po ilu latach ta nadwyżka się zwróci. Zawsze mnie interesowało jakie straty ma dom przy zastosowaniu normalnych materiałów i tych o lepszym współczynniku. Albo np. jaki stosunek tej straty można opisać względem otwarciu bramy garażowej/drzwi wejściowych na 5 minut lub np uchylenia okna. Oczywiście jeśli dom dzięki zastosowaniu droższych/lepszych materiałów miałby być kwalifikowany do innych grup np z niższym podatkiem lub jego właściciele uzyskają z tego tytułu coś dla siebie, to w jestem za. W innym przypadku zaczynam wracać na ziemie i powoli wyplątuję się z tego marketingowego szaleństwa.

http://nicey.freeforum.ca/images/smilies/thumbs%20up.gif

Nie dajmy się zwariować już na samym początku budowy (wybierając materiał na ściany ;)).

Sosnów
21-02-2012, 15:28
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,
obecnie jestem na etapie oczekiwania na pozwolenie na budowę i w związku z tym,że w chwili obecnej nie mam dostępu do projektu to miałbym ogromną prośbę do budujących Rodoska 6P,potrzebowałbym kopię opisu instalacji wewnętrznych(bez rysunków).Jeśli byłby ktoś tak uprzejmy to proszę o przesłanie na priv.Z góry dziekuję

Już udało mi się załatwić kopie,temat zamknięty.

80mariusz80
21-02-2012, 18:48
Czuję się niejako wywołany do tablicy przez kolegę mWilq, więc naprędko spieszę z odpowiedzią:

"Bawi mnie temat współczynników przenikalności, specyfikacji materiałów i wychwalania tego co energooszczędne."
Mnie również bawi, po przekroczeniu ustawionej przeze mnie granicy. Przed nią jednakże interesuje mnie czy buduję z betonu czy trytonu.

"Co z tego, że kupiłem wełnę z jakimś super współczynnikiem ciepła jak później nie wiem jak została ułożona (kto sam to robił to wie), albo styropian "w kropki, groszki i orzeczki, extra platinum power", jak później ułożenie go na ścianie jest niewłaściwe."
Zgadzam się z kolegą.

"Można oczywiście to wszystko opanować - potrzebny czas na sprawdzanie ekip i pieniądze na ich kwalifikacje. "
Oczywiście, coś za coś. Jeśli weźmiemy do budowy domów ekipy składającej się z fachowców z pod przysłowiowej budki z piwem, to w myśl powiedzonka „tanie mięso psi żerą” są duże szanse że zapłacimy podwójnie (dla przykładu firma Gromar z Piekar Śląskich, wątek której cieszył się na tym forum dużym „wzięciem”). Osobiście staram się wybierać firmy ze średniej półki cenowej i w miarę specjalizujących się w konkretnych zakresach robót, nie fachowców od wszystkiego bo takim nie ufam.

"Pytanie tylko po ilu latach ta nadwyżka się zwróci. "
Na to gdybanie nikt koledze nie odpowie. Bo niby co z czym porównywać, jak to ująć, policzyć? Jak w ogóle zakwalifikować słowo „nadwyżkę”? Wszystkie ekipy, które biorą od metra2 ocieplonego poddasza powyżej 30 PLN? Jak w Polsce są firmy które biorą i powyżej 100 PLN za metr2… Ktoś sobie wybierze ekipę za 50 PLN i będzie zadowolony, ale dla innego przepłacił a jeszcze dla innego miał super cenę. Te słowo „nadwyżka” w tym przypadku wydaje mi się bardzo względne.

"Zawsze mnie interesowało jakie straty ma dom przy zastosowaniu normalnych materiałów i tych o lepszym współczynniku. "
Straty ciepła określa się właśnie poprzez współczynnik przenikalności cieplnej, który na początku postu tak kolegi rozbawił, więc nie rozumiem tutaj tej sprzeczności. Ten współczynnik podają producenci okien, drzwi, szyb, bram garażowych, wełny, PIRu w który chyba kolega zainwestował (albo mylę forumowiczów), itd. itp. ... Wzorki do obliczenia (przegrody stałej) są w załącznikach, więc można sobie spróbować policzyć. Uprzedzając myśli, wzorów na partactwo ekip (chyba że teorie prawdopodobieństwa) nie ma a architekci muszą mieć jakieś podstawy żeby projektować domy.

"Albo np. jaki stosunek tej straty można opisać względem otwarciu bramy garażowej/drzwi wejściowych na 5 minut lub np uchylenia okna. "
Zapewne ktoś znający się bdb na termodynamicy, odpowiedziałby koledze. Potrzebna byłaby m.in. kubatura pomieszczenia, powierzchnia otworu, różnice temperatur. Coś zbliżonego było na termie na studiach…

"Oczywiście jeśli dom dzięki zastosowaniu droższych/lepszych materiałów miałby być kwalifikowany do innych grup np z niższym podatkiem lub jego właściciele uzyskają z tego tytułu coś dla siebie, to w jestem za. W innym przypadku zaczynam wracać na ziemie i powoli wyplątuję się z tego marketingowego szaleństwa."
Hmmm… Nie wiem właśnie czy coś za to jest… Z tego co wiem, to cały ten certyfikat energetyczny przydaje się przy sprzedaży domu – można wtedy sprzedać go po droższej cenie, mając w ręku świstek że został zbudowany z dobrej klasy („ciepłych”) materiałów. To chyba zainteresowałoby deweloperów ale i tak pewnie popyt żaden…

80mariusz80
21-02-2012, 18:57
Nie dajmy się zwariować już na samym początku budowy (wybierając materiał na ściany ;)).
Zapewne, można przecież sobie postawić ściany z klinkieru, pustaków a la PRL, keramzytu, betonu komórkowego, silikatów, drzewa ...
Jak się podchodzi do budowy domu, tak jak do kupna kila cukru w sklepie, to można sobie wciskać kity i brać to co HMB podsunie pod nos.
Jak kupuję samochód, to interesują mnie szczegóły - jaki silnik, spalanie, klima, itd. Tak samo przy budowie domu - interesują mnie szczegóły, z jakich powstanie :) Oczywiście, można sobie kupić zielone autko byle jakie, byleby było zielone. Tak samo można sobie wybudować dom z byle czego, choćby z trytonu ;).

mWilQ
21-02-2012, 21:01
@80mariusz80: O współczynnikach napisałem dość ironicznie i to pewnie dlatego, że mam już temat budowy za sobą i wiem jak to wyglądało w rzeczywistości. Oczywiście ja również należę do osób, które wnikliwie analizują szczegóły. Może chwilami moja wiedza, którą starałem się pozyskiwać z różnych źródeł była troszkę do tyłu względem danego etapu, ale cały czas wiedziałem co robię i na jakie materiały się decyduję. Niestety w moim przypadku zabrakło poleconych sprawdzonych ekip i tutaj rzeczywistość pokazała, że materiał to jedno, a jego prawidłowe zastosowanie to drugie - zdecydowanie ważniejsze. Nie mogłem też na wszystko narzekać od razu, bo o budowaniu domu nie miałem zielonego pojęcia i co gorsze nie miałem nikogo kto mógłby mi pomóc, więc niektóre "problemy" wychodziły na bieżąco po zakończonym etapie. Dokładnie sprawdziło się przysłowie "człowiek uczy się na błędach", szkoda, że ja musiałem na swoich.

Dobra bo się kieruję do innego tematu, a mówimy tutaj o współczynnikach.
Ludzie szukają godzinami informacji na forach, stronach internetowych czy też czasopismach tematycznych. Po obszernej lekturze wiedzą, że taki współczynnik to już materiał klasy wyższej i później szukają go w swoich hurtowniach. Ok, nie mówię, że nie należy stosować takich materiałów, tylko zauważam, że większość w tym i ja kupują materiał w przedziale np "średnim", czyli o konkretnych właściwościach, ale ostatecznie nie wiedząc jaki to ma wpływ na oszczędności, komfort funkcjonowania, czy nawet wartość budynku jako inwestycji. Takie realne.

Do tej pory spotkałem się tylko z dziwacznymi opiniami banków i rzeczoznawców, którzy wmawiali mi, że to wszystko nie ma znaczenia, bo wartość budynku jest określona według lokalizacji i metrów użytkowych. A to czy jest ja wsadziłem w skosy isover o najlepszym współczynniku, czy choćby owczą wełnę, bo akurat ogoliłem spore stado to nikogo nie interesuje. Nawet te śmieszne certyfikaty, które każdy teraz musi posiadać, nic nie znaczą. Wypełniłem ankietę, napisałem się o materiałach jakie zastosowałem, a i tak program zakwalifikował mnie do jakieś średniej, która dla domku wybudowanego z materiałów o współczynnikach znacznie gorszych będzie taka sama.

Dlatego napisałem również, żeby nie dać się zwariować. Wiedza o materiałach jest potrzebna, ale trzeba też pamiętać o papce marketingowej którą serwują nam producenci. Ty dałeś przykład z samochodem, ja dam z elektroniką np z monitorami albo telewizorami. Spójrz na parametry i wybierz według nich coś dla siebie. Zasugeruj się kontrastami, częstotliwościami odświeżania, czy jasnością. Co z tego wyniknie? Wybierzesz to co najlepsze, lub to na co Cię akurat stać, a w rzeczywistości mało kto pójdzie i zobaczy jak ten obraz wygląda. Naprawdę nie dajmy się zwariować.

80mariusz80
21-02-2012, 23:02
Na Śląsku mają takie powiedzenie: pierwszo chałpa budujesz do wroga, drugo do sąsiada a trzecio do sia :) Na początku założyłem, że wszystkiego nie uda mi się dopilnować, musiałbym chyba siedzieć 24h na dobę w necie, na budowie i mieć hotline z kierbudem. To se ne da, pane Majster. Niestety.
Ja zwracam uwagę na materiały, jakiej są jakości i jakiego producenta. Może dlatego, że nie mamy kredytu. Budujemy z oszczędności. Teraz mamy parę miesięcy przerwy (znaczy się oszczędzania), dlatego Was tu wpieniam :D. A inaczej wydaje się ciężko zarobione pieniądze, inaczej pożyczone. Inaczej z trudem odłożone 1500 PLN a inaczej 1500 PLN z puli x. Rozeznaję temat przed etapem prac, kalkuluję na co nas stać i czy to w ogóle jest potrzebne.
Jak już krążymy wokół termoizolacji, to na nasze piwnice dajemy lepik wodochronny zamiast - papy termozgrzewalnej (jak w projekcie). Nie dam się zwariować. Papa kosztuje (w naszym przypadku) ok. 2500 PLN za materiał (mamba ze swisspora), a gdzie robocizna albo wypożyczenie butli z palnikiem? Do tego styropian - nie zwykły, bo to piwnice, i nie styrodur (nie dam się zwariować) tylko twardszy i hydrofobiczny. Tym bardziej że działka na piasku stoi.
Pokój nad garażem - nie daję zwykłego styro pod wylewki, ale o zwiększonej odporności na ściskanie, gdyż będzie tam nasza biblioteka. Dużo książek, moje i żony, kącik RTV, znaczy się duży ciężar. Zanim zaleję betonem, chcę spać spokojnie do emerytury :)
Jestem przeczulony na punkcie styropianu, bo znam tych producentów poniekąd z mojej zawodowej pracy. Ważne jest dla mnie, czy firma ma własne zaplecze laboratoryjne i długoletnie doświadczenie w produkcji styropianu, czy powstała parę lat temu nie wiadomo skąd i nadrabia dobrymi cenami i marketingiem (np. Panaltech z Chorzowa). Prawda jest taka, że dla zwykłego zjadacza chleba styropian to styropian i nie widzi żadnej różnicy. Lambda? Ściskanie w kPa? A co to? Koncert życzeń :D ?
Ok. 8 lat temu, ocieplałem z ojcem mój pokój styropianem. Dom budowany w latach 50/60 ub. wieku. Mój pokój był na piętrze, 3 ściany miały bezpośredni kontakt z zimnem (sufit i dwie boczne). Przy mrozach spało się tam z zimnymi nogami. Do dzisiaj mam pierzynę z tamtych lat - wielką, ogromną, z kupą pierza w środku :) Położyliśmy, a właściwie przykleiliśmy styropian na suficie (od wewnątrz). Nie pamiętam co to za styro, wtedy się nie zastanawiałem i mój ojciec pewnie też. Styropian to styropian. Efekt? Przyszła zima i w środku było tak ciepło, że w nocy budziłem się bo nie można było czym oddychać. Musiałem otwierać okno. Ciepło z żeliwnych grzejników idąc do góry, nie miało gdzie uciekać i zatrzymywało się w pokoju. Zrobiła się istna szklarnia.
Co się stało po paru latach?
Zanim się wyprowadziłem do teściów, ze zdumieniem odkryłem, że w sezonie zimowym już się nie duszę w nocy. Ciepło gdzieś uciekało. Domniemywam że styropian stracił swoje właściwości (może wysokie temperatury w lecie, może klej, nie wiem) i ciepło mogło swobodnie gdzieś ulatywać. To mi dało do myślenia.

Chciałem napisać, że cegła cegle nie równa i każdy badziew ma szczegóły. Diabeł tkwi w szczegółach :) Kolega jest KAM w Michelinie i nie wiedziałem że zwykła opona może mieć tyle ciekawostek i niuansów. Tak samo z Porothermem. Gdzieś są różnice skoro robią 11,5; 25, 30, 38... I to nie tylko w grubości (a propo marketingu, przy cegłach akurat nie ma marketingu... producenci nie wymachują tymi danymi przed oczami).
I nie dam się też zwariować. Współczynnik przenikania ciepła dla rodka jest 0,22. Myślałem żeby zrobić 0,18... ale poniesiony koszt byłby na początkowym etapie inwestycji niewspółmierny do korzyści za x-lat. Zdecydowałem się nie obniżać współczynnika o 0,04 bo dla mnie to mało, certyfikatu nie potrzebuję a nakład chyba około parę tysięcy na materiały. To już wolę tą swoją łopatę węgla czy mułu za grosze i jestem niezależny od sieci i przy tej cenie węgla koszt zwróciłby mi się w odległych czasach. A czasy są niepewne...
Amen.

TAR
22-02-2012, 09:02
A inaczej wydaje się ciężko zarobione pieniądze, inaczej pożyczone. Inaczej z trudem odłożone 1500 PLN a inaczej 1500 PLN z puli x.

Stanowczo z ta teza sie nie zgadzam, liczylam kazda wydawana zlotowke, bo wiem ze kredyt latwo wziac trudniej splacic. Kredyt jedynie pomogl mi skrocic czas budowy. i tyle.

mWilQ
22-02-2012, 10:49
Stanowczo z ta teza sie nie zgadzam, liczylam kazda wydawana zlotowke, bo wiem ze kredyt latwo wziac trudniej splacic. Kredyt jedynie pomogl mi skrocic czas budowy. i tyle.

Potwierdzam, już wcześniej było z naszej strony troszkę postów o kredytach. W moim przypadku spłaca się ciężej niż oszczędza i miałem tego świadomość przed wzięciem kredytu. Wiem, że odkładając 3 tysiące miesięcznie (pomijam kwestie procentowe) dom wybudowałbym najwcześniej za 10-15lat. Do tego czasu musiałbym mieszkać z rodzicami, a tak jestem na "swoim".

martaigabi
22-02-2012, 22:50
Witam
Zamierzamy wybudować rodo w okolicy gdańska, gdzie dokładnie stoi wasz domek???

gewe
23-02-2012, 07:16
Witam
Potrzebuje projekt instalacji wewnętrznej domu w rododendronach 6 zeskanowany w pdf w dobrej jakości byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie na maila.
Pozdrawiam

TAR
23-02-2012, 08:38
Witam
Zamierzamy wybudować rodo w okolicy gdańska, gdzie dokładnie stoi wasz domek???

Do kogo to pytanie?

ArKaMa
23-02-2012, 08:44
Do kogo to pytanie?

Do grupy :wiggle:

TAR
23-02-2012, 09:04
Do grupy :wiggle:

nie sadze, bo by pytanie brzmialo gdzie stoja wasze domki :D:D:D a tu chyba ktos pyta o konkretny domek :)

ArKaMa
23-02-2012, 10:20
nie sadze, bo by pytanie brzmialo gdzie stoja wasze domki :D:D:D a tu chyba ktos pyta o konkretny domek :)

Oczywiście żartowałem :wiggle:choć może czas wybudowac domek modelowy?;)
każda ścian z innego materiału, dół z went grawutacyjną, góra z mechaniczną i klapą hi hi w podłodze. Możnaby porównywac do bólu.

Nutka_
23-02-2012, 10:30
Oczywiście żartowałem :wiggle:choć może czas wybudowac domek modelowy?;)
każda ścian z innego materiału, dół z went grawutacyjną, góra z mechaniczną i klapą hi hi w podłodze. Możnaby porównywac do bólu.

AeKaMa :lol2::D

ewelka-sochaczew
23-02-2012, 11:22
Witam wszystkich,
mam pytanie do tych co mieszkają, lub meblują dom. Czy w pokoju na górze z balkonem od frontu na ścianie drzwi-balkon lewa ściana jest na tyle miejsca by postawić biurko? Drzwi otwierają się do środka i zaraz drzwi balkonowe.
Pytam dlatego, żę mam hydraulika i nie wiem gdzie umieścić grzejnik, chciałam po prawej stronie tego balkonu frontowego, ale jak biurko mi nie wejdzie przy drzwiach to w miejsce grzejnika będe musiała je wstawić. Nie mam jeszce tynków a bez nich jakoś nie potrafię sobiw wyobrazić, powinno wejść ale żeby nie zagraciło wejścia i okna. Może macie jakieś zdjęcia, albo plan mebli . Ten pokój u nas jest dla dziecka.
Jak możecie to poradźcie, oglądam zdjęcia na forum wstecz, ale sporo jest pokasowanych.

TAR
23-02-2012, 11:31
ewelka, ja mam grzejnik wlasnie na prawej scianie, na biurko nie ma szans - bedzie problem z wesciem do pokoju. za to biurko (nazwijmy to tak - toaletka) mam po lewej stronie balkonu, miesci sie doskonale. docelowo u mnie, jak bede meblowac to biurko bedzie stało prawdopodobnie na scianie kominowej lub na tej z oknem (teraz tam stoi lozko).

edit: grzejnik po prawej stronie balkonu to dobry pomysl, pod skosem na sciance kolankowej mozesz zrobic jakies zabudowy regaly dla dziecka, biurko tak jak wczesniej pisalam.
pomiedzy kominem a scianka drzwiowa mam zabudowe (która nie może sie doczekać na drzwiczki ;) ) odradzam grzejnik pod skosem , wtedy pokoj kompletnie bedzie nieustawny.

Konto usunięte na żądanie
24-02-2012, 08:51
Grzejnik pod skosami będzie bardzo brudził powierzchnię nad nim. My jednak w tym pokoju zamiast wyjścia na balkon nad wykuszem robimy okno i tu się da grzejnik.


Gdyby ktoś szukał wycen okna i dachu to jestem z cenami na bierząco
I tak Okna dla Rodosa 6 G2 ona wg projektu ceny z montażem:
Na profilu Brugman 5 komorowy 2 szyby z fabryki Metalplast Kalisz- 12200
Na profilu Aluplast 5 komorowy 2 szyby - 13500
Na profilu Tytan bez pianki w środku 5 komorowy 3 szyby (tylę że dają szyby 3mm) z fabryki Ms Okna - 16500
Na profilu VEKA Profiline okucia Roto 5 komór 3 szyby po 4mm każda firma KASTER (kiedyś mieli okna Termoplast)- 15300
Na profilu GELAN Fussion Round Plus 6 komór (profil 83mm) 3 szyby okucia WikHaus firma KASTER - 16800
OknoPlast 2 szyby 5 komór i cena prawie 17 000 wiec słabo...

Na dzień dzisiejszy wybiorę chyba GELAN

Dach:
Dachówka Roben Monza Plus Antracyt wszystkie pierdoły, 6 okien dachowych, 1 wyłaz, rynny PCV cena 25800 (z VAT 23%)
Dachówka Roben Piemont Czarna wszystkie pierdoły, 6 okien dachowych, 1 wyłaz, rynny PCV cena 26000 (z VAT 23%)
Blachodachówka RUUKKI Finnera PureX wszystkie pierdoły, 6 okien dachowych, 1 wyłaz, rynny STALowe cena 27000 (z VAT 23%)
Robocizna za dachówkę 55zł/m2 (12 000)
Robocizna za Finnerę 8 000 zł.

Potrzebuję porady- planowałem zrobić w tym roku okna i dach jak widać potrzebuję na to ok 60 000 (masakra)
Teraz wpadł mi pomysł aby:
- wstawić okna,
-a zamiast dachu zrobić w środku instalacje elektryczne i hydrauliczne - te zrobie sam z pomocą fachowca kolegi
- wytynkować wewnątrz
- wylać posadzki
- jak da radę ocieplić z zewnątrz dom styropianem i zaciągnąć tylko klejem
Te operacje w/g moich wyliczeń powinny wynieść ok 70 tysięcy. Dzięki temu będę mógł wejść przez zimę do środka i coś działać.
Dach w roku następnym jak już się złamię i wezmę kredytttt...

mWilQ
24-02-2012, 10:18
...

Potrzebuję porady- planowałem zrobić w tym roku okna i dach jak widać potrzebuję na to ok 60 000 (masakra)
Teraz wpadł mi pomysł aby:
- wstawić okna,
-a zamiast dachu zrobić w środku instalacje elektryczne i hydrauliczne - te zrobie sam z pomocą fachowca kolegi
- wytynkować wewnątrz
- wylać posadzki
- jak da radę ocieplić z zewnątrz dom styropianem i zaciągnąć tylko klejem
Te operacje w/g moich wyliczeń powinny wynieść ok 70 tysięcy. Dzięki temu będę mógł wejść przez zimę do środka i coś działać.
Dach w roku następnym jak już się złamię i wezmę kredytttt...

Mówiąc zrobię dach masz na myśli całą konstrukcję, czy położenie dachówki na deskowaniu/papie? :)
Pamiętaj o tym, że formalności kredytowe w ostatnich czasach to jakieś nieporozumienie. No chyba, że masz na papierze wykazany dochód rzędu 10 tyś na rękę, wtedy jeszcze chcą rozmawiać. Powoli kredyty hipoteczne długoterminowe stają się wirtualną ofertą. Niby jest, ale nikt nie może jej dostać. Człowieka przeciągną po oddziałach, wywala się kasę na rzeczoznawców, ubezpieczenia, formy oszczędzania, a i tak guzik z tego wychodzi. Dlatego proponuję z kredytem, a przynajmniej z ofertą kredytową nie czekać do samego końca.

Jak będziesz miał okna to instalację w środku jak najbardziej można robić.

Konto usunięte na żądanie
24-02-2012, 12:30
Na dachu mam deski i papę.

Teraz nie dają ale jak im zyski spadną to znowu beda dawac nawet tym co na zasilkach są...

gomaszek85
25-02-2012, 12:15
Witam,piszę swój pierwszy komentarz tutaj czytałem od samego poczatku znalazzłem wiele wskazówek do swojego projektu i mam pytanie czy jest ktos kto buduje dom w okolicach Ostrowa Wlkp lub Kalisza??

ewelka-sochaczew
25-02-2012, 18:46
Mam pytanie do osób powiększających salon o pokój na dole. Jak macie rozplanowane oświetlenie salonu? Wg mnie jeden "żyrandol" w centrum wykuszu nad stołem drugi w miejscu dawnego pokoju na dole ( u mnie nad stolikiem kawowym przy tv), i zastanawiam się co zrobić przy wejściu do salonu. Jak wchodzi się do niego np z zewnątrz to mozna by coś zapalić aby nie włączyć jadalni lub tv, ta część jest ciemna, macie coś zaplanowane, bo trzeci żyrandol to chyba przesada albo nic nie robić, ale czy to wystarczy?

TAR
25-02-2012, 19:22
Mam pytanie do osób powiększających salon o pokój na dole. Jak macie rozplanowane oświetlenie salonu? Wg mnie jeden "żyrandol" w centrum wykuszu nad stołem drugi w miejscu dawnego pokoju na dole ( u mnie nad stolikiem kawowym przy tv), i zastanawiam się co zrobić przy wejściu do salonu. Jak wchodzi się do niego np z zewnątrz to mozna by coś zapalić aby nie włączyć jadalni lub tv, ta część jest ciemna, macie coś zaplanowane, bo trzeci żyrandol to chyba przesada albo nic nie robić, ale czy to wystarczy?

hehehe, ja mam 6, jeden (trzy punktowy) na wejsciu do salonu -przy lazience, drugi (3 pkt) rownolegly ze schodami, trzeci (4 pkt) w czesci dawnego pokoju, dwa (3 pkt) w czesci naprzeciwko kominka, prostopadle do drzwi tarasowych i jeden (4 pkt) w wykuszu nad stolem. plus 5 pojedynczych kinkietow, 5 halogenkow w suficie podwieszanym i 5 ledow podswietlajacych zabudowe - zaszalalam co nie? plusem jest to ze oswietlenie jest strefowe i palimy swiatlo tylko tam gdzie w danej chwili siedzimy, co ma odbicie w rach. za prad -nie sa wysokie, minus - kwota jaka przeznaczylismy na lampy, zarowki i wylaczniki. a bylabym zapomniala - mam jeszcze przewidziane swiatelka przy kominku - ale kabelki sa zabudowane, bo nie bylo potrzeby :D

artek-
25-02-2012, 22:23
Mam pytanie do osób powiększających salon o pokój na dole. Jak macie rozplanowane oświetlenie salonu? Wg mnie jeden "żyrandol" w centrum wykuszu nad stołem drugi w miejscu dawnego pokoju na dole ( u mnie nad stolikiem kawowym przy tv), i zastanawiam się co zrobić przy wejściu do salonu. Jak wchodzi się do niego np z zewnątrz to mozna by coś zapalić aby nie włączyć jadalni lub tv, ta część jest ciemna, macie coś zaplanowane, bo trzeci żyrandol to chyba przesada albo nic nie robić, ale czy to wystarczy?

Ja mam dosyc gesto rozmieszczone halogeniki na dole. 8 w kuchni, 5 w wykuszu (+ kabelki pod zwis nad stolem), 2 w rogu pod naroznik, 8 w miejscu po pokoju (choc mogloby byc mniej), 5 nad kominkiem, 7 w samym salonie (+kabelki pod zyrandol na srodku), 8 w przedpokoju i wiatrolapie.
Zastanawialem sie gdy je rozplanowywalem czy nie za duzo, ale doszlem do wniosku ze lepiej zrobic wiecej niz mialoby byc niedoswietlone, a po to by nie bylo za duzo "watow" planowalem ze tam gdzie jest za jasno wymienie je na LEDy. Teraz - gdy juz mieszkam - sukcesywnie wszystkie zamieniam na LEDy (z uwagi na to ze LEDy jednak sa drozsze), a 3W LED swieci jak na moj gust jasniej niz halogen 20W tylko mniej kierunkowo

mWilQ
26-02-2012, 20:27
U mnie centralny żyrandol 5 pkt, plafon w wykuszu 3 pkt, plafon nad stołem w dawnym pokoju 3 pkt, kinkiet na ścianie ze schodami, kinkiet na ścianie obok drzwi tarasowych, podświetlenie przy kominku i na około (jeszcze do realizacji) jeden waż ledowy. Tutaj nie przesadzę mówiąc, że im więcej tym lepiej. Po pierwsze tak jak Tar napisała, masz strefy w których przebywasz, po drugie można pokombinować z klimatem w pokoju po trzecie lepiej się manewruje z meblami - jakby pierwsze koncepcje nie wypaliły.

martaigabi
26-02-2012, 21:10
Witam.
Faktycznie moja wypowiedż nie była zbyt fortunna :-)
TAk naprawdę chcieliśmy zapytać, czy jest na forum ktoś z okolic trójmiasta kto buduje lub wybudował taki dom.
Byłbym bardzo wdzięczny za mozliwość obejrzenia go "na żywo"
Z góry dziękuje za odpowiedź.

moto261
27-02-2012, 18:31
my jestesmy pobudowani niedaleko chwaszczyna- zapraszamy, kontakt na pw

Konto usunięte na żądanie
27-02-2012, 21:08
Moto261 :) od 2008 3 posty? :) hihi ciekawe ilu tu "kibiców" zagląda na to forum i tylko ściągają, a nic nie "udostępniają"...

ewelka-sochaczew
28-02-2012, 10:17
Hej, u mnie dziś zakładają dach!!!
w końcu ale się cieszę, dach firmy rukki finera!!! Oprócz tego na budowie jest jeszcze murarz, który stawia ściankę w wiatrołapie oraz luksfery, a także pan od ocieplenia budynku czyli zabiera się za lukarnie. Podobno za tydzień ma dach być skończony:)

SHEYK21
28-02-2012, 16:11
Witam.
Faktycznie moja wypowiedż nie była zbyt fortunna :-)
TAk naprawdę chcieliśmy zapytać, czy jest na forum ktoś z okolic trójmiasta kto buduje lub wybudował taki dom.
Byłbym bardzo wdzięczny za mozliwość obejrzenia go "na żywo"
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Witajcie. Buduję się w Borkowie koło Żukowa,w połowie marca wchodzi glazurnik. Serdecznie zapraszam

moto261
28-02-2012, 20:58
lokmen- udostepniam swoj dom, to malo? juz jednym pokazalam, takze prosze sobie darowac takie uwagi. a nie sciagam pomyslow, bo juz dawno jestem pobudowana i na moim etapie budowy to glownie remle pisala, a jej pomysly mi nie pasowaly. ale latwo sie ocenia, jak sie nie wie ;/

Konto usunięte na żądanie
28-02-2012, 22:20
nie stresuj się to był ŻART- jeśli Cię uraziłem to sorry...

JANET 13
01-03-2012, 18:38
Witam
oto efekty pracy nad naszą górną łazienką :)

przepraszam,ale musiałam usunąć zdjęcia

JANET 13
01-03-2012, 18:59
cd efektów naszej pracy - łazienka dolna ;)

przepraszam,ale musiałam usunąć zdjęcia

ArKaMa
01-03-2012, 19:38
Witam
oto efekty pracy nad naszą górną łazienką :)



Całkiem zgrabnie :):)
A co sie wam dzieje z oknem w rogu?

JANET 13
01-03-2012, 20:49
Całkiem zgrabnie :):)
A co sie wam dzieje z oknem w rogu?

Tam w rogu okna jest mokra plama która mi spędza sen z powiek :( a powstała w skutek zaparowania okna i skraplania się. Niestety na razie nic nie możemy z tym zrobić gdyż czekamy aż wyschnie(podsuszamy ją troszkę czasami grzejnikiem). Jak już miejsce pod oknem będzie całkowicie suche będziemy musieli jakoś to zabezpieczyć - mam nadzieję też że jak już dom będzie ogrzewany normalnie to problem zniknie. Jeśli ktoś na forum ma jakąś radę dotyczącą tej plamy chętnie wysłucham:) pozdrawiam Aneta
PS. łazienka nie jest jeszcze skończona.....

TAR
01-03-2012, 20:53
qrcze zaciek solidny, u nas tez odrobine sie wykrapla na szybie jak zaparowana ale takiego cuda jeszcze nie mielismy, to wyglada jakby okno bylo zle obrobione i gdzies przemarza. co bedzie jak zaczniecie normalnie uzytkowac lazienke.

JANET 13
01-03-2012, 21:28
qrcze zaciek solidny, u nas tez odrobine sie wykrapla na szybie jak zaparowana ale takiego cuda jeszcze nie mielismy, to wyglada jakby okno bylo zle obrobione i gdzies przemarza. co bedzie jak zaczniecie normalnie uzytkowac lazienke.


:(...no właśnie co będzie jak już będziemy użytkować łazienkę...? mam nadzieję że do tego czasu już tej plamy się pozbędziemy całkowicie i wszystko będzie ok:) jak się z tym problemem uporamy wrzucę fotkę już bez skazy......i wtedy moja głowa będzie już spokojniejsza .

monia19
02-03-2012, 11:57
Dla tych , którzy jeszcze nie mają obrobionych okien dachowych. Jeżeli okno dachowe nie jest prawidłowo obrobione tzn tak jak u Janet13 będzie sie skraplac woda. Pod oknem powinna być ścianka prostopadła do podłogi a nie pod kątem nie ma wtedy prawidłowego przepływu powietrza i gromadzi sie tam woda. Ja nie mam grzejników pod oknami dachowymi i nie wiem co to roszenie okna.

Caroca
02-03-2012, 12:10
Martaigabi - gdzie dokladnie bedziecie sie budowac?
My czerwiec/lipiec zaczynamy w Cedrach Malych.

Ancyk
02-03-2012, 13:18
Witajcie czytam posta na temat okien i aż mi się słabo zrobiło...porównuję wasze wyceny do mojej my zapłaciliśmy za okna 3 trzyszybowe z dodatkowym ociepleniem na niemieckich proflach firmy PAgEN 21.000zł!!!! ale mieszkamy niestety na Podhalu a tu kroją jak chcą inne firmy takie jak oknoplus i oknoplast wycenili na jeszcze większe kwoty o co tu chodzi??? Może dlatego że my mamy wersję ^N z tym dużym wykuszem( zrobiliśmy tam przesuwne drzwi)
Pozdrowienia

JANET 13
02-03-2012, 13:19
Dla tych , którzy jeszcze nie mają obrobionych okien dachowych. Jeżeli okno dachowe nie jest prawidłowo obrobione tzn tak jak u Janet13 będzie sie skraplac woda. Pod oknem powinna być ścianka prostopadła do podłogi a nie pod kątem nie ma wtedy prawidłowego przepływu powietrza i gromadzi sie tam woda. Ja nie mam grzejników pod oknami dachowymi i nie wiem co to roszenie okna.

.....Polak mądry po szkodzie.... tylko co z tym zrobić teraz? trochę trzeba się nagłówkować nad pomysłem....

michur
02-03-2012, 13:29
Dla tych , którzy jeszcze nie mają obrobionych okien dachowych. Jeżeli okno dachowe nie jest prawidłowo obrobione tzn tak jak u Janet13 będzie sie skraplac woda. Pod oknem powinna być ścianka prostopadła do podłogi a nie pod kątem nie ma wtedy prawidłowego przepływu powietrza i gromadzi sie tam woda. Ja nie mam grzejników pod oknami dachowymi i nie wiem co to roszenie okna.

Nie wiem czy to ma takie kolosalne znaczenie - u nas dwa okna są tak źle zrobione (pod jednym jest grzejnik) ale żadnych zacieków czy skraplania nie zauważyłem ale to już w czasie użytkowania. Wszystkie mokre prace budowlane wykonywaliśmy latem, przy intensywnym wietrzeniu - więc uniknęliśmy problemów z nadmierną wilgocią.
Taka zabudowa przy oknach była podyktowana niskim ich zamocowaniem - dolna krawędź okna wychodziła w połowie grubości muru - prostopadłej ścianki nie da się w takim miejscu zrobić. Trzeba wybrać - albo okno słabo dostępne, bo wysoko albo źle obudowane :)
Wysokość montażu okien to też w sumie taki drobny minus podnoszenia ścianki kolankowej.

JANET 13
02-03-2012, 13:37
Nie wiem czy to ma takie kolosalne znaczenie - u nas dwa okna są tak źle zrobione (pod jednym jest grzejnik) ale żadnych zacieków czy skraplania nie zauważyłem.
Taka zabudowa przy oknach była podyktowana niskim ich zamocowaniem - dolna krawędź okna wychodziła w połowie grubości muru - prostopadłej ścianki nie da się w takim miejscu zrobić. Trzeba wybrać - albo okno słabo dostępne, bo wysoko albo źle obudowane :)
Wysokość montażu okien to też w sumie taki drobny minus podnoszenia ścianki kolankowej.

Dzięki za słowa otuchy u nas też w garderobie pod oknem dachowym jest grzejnik( tak samo jest obrobione jak w łazience) i w pokoju nad gabinetem pod oknem dachowym także jest grzejnik i nic tam się nie dzieje:) tylko w tej nieszczęsnej łazience mamy taki problem:(

michur
02-03-2012, 13:46
Dzięki za słowa otuchy u nas też w garderobie pod oknem dachowym jest grzejnik( tak samo jest obrobione jak w łazience) i w pokoju nad gabinetem pod oknem dachowym także jest grzejnik i nic tam się nie dzieje:) tylko w tej nieszczęsnej łazience mamy taki problem:(

Nie chcę Cię dobijać ;-) ale trzecie okno mamy w łazience i tam jednak zrobiliśmy poprawną zabudowę. Poza tym mamy podłogówkę i nic zakłócającego cyrkulację powietrza nie będzie stało bezpośrednio pod oknem. Łazienka to jednak miejsce o podwyższonej wilgotności. Sorry :)

JANET 13
02-03-2012, 13:54
Nie chcę Cię dobijać ;-) ale trzecie okno mamy w łazience i tam jednak zrobiliśmy poprawną zabudowę. Poza tym mamy podłogówkę i nic zakłócającego cyrkulację powietrza nie będzie stało bezpośrednio pod oknem. Łazienka to jednak miejsce o podwyższonej wilgotności. Sorry :)


Spoko już mnie nic nie zdziwi:( u nas też podłogówka+grzejnik ale jak na razie to czekamy do wiosny i będziemy coś działać,co dokładnie to nie mam pojęcia się okaże pozdrawiam Aneta

michur
02-03-2012, 13:59
Spoko już mnie nic nie zdziwi:( u nas też podłogówka+grzejnik ale jak na razie to czekamy do wiosny i będziemy coś działać,co dokładnie to nie mam pojęcia się okaże pozdrawiam Aneta

Może wystarczy po wysuszeniu zabezpieczyć styk płyty i ramy okna jakimś uszczelniaczem akrylowym, a całą wnękę przemalować dobrą, wodoodporną farbą.
Chyba, że to Wam jakoś od zewnątrz podsiąka?

monia19
02-03-2012, 14:10
A tu trochę teorii ze strony producenta okien

http://www.velux.pl/Klienci/Zanimkupisz/Wykonczenie_wneki.aspx

michur
02-03-2012, 14:21
A tu trochę teorii ze strony producenta okien

http://www.velux.pl/Klienci/Zanimkupisz/Wykonczenie_wneki.aspx

O można też zrobić taki myk z parapetem kierującym powietrze na dolną część szyby.

http://static.e-okna.pl/articles/857_okna-zdjecia_1_gif_wneka-4.jpg

http://www.e-okna.pl/a/857,okna-na-poddaszu-krok-po-kroku

Nutka_
02-03-2012, 14:29
Spoko już mnie nic nie zdziwi:( u nas też podłogówka+grzejnik ale jak na razie to czekamy do wiosny i będziemy coś działać,co dokładnie to nie mam pojęcia się okaże pozdrawiam Aneta

JANET - bardzo ładne zdjęcia.
Śliczny masz cały domek, bardzo mi się podoba. Trzymam kciuki żeby coś udało się z tym oknem wymyslić, to tylko jedna rzecz - na pewno zaradzicie, niech Cię to nie smuci bo domek jest super a nie zawsze da się wszytsko zrobić idealnie od razu.

Pozdrowienia!

JANET 13
02-03-2012, 18:34
JANET - bardzo ładne zdjęcia.
Śliczny masz cały domek, bardzo mi się podoba. Trzymam kciuki żeby coś udało się z tym oknem wymyslić, to tylko jedna rzecz - na pewno zaradzicie, niech Cię to nie smuci bo domek jest super a nie zawsze da się wszytsko zrobić idealnie od razu.

Pozdrowienia!

Nutka bardzo dziękuję za miłe i ciepłe słowa :)
a z problemem na pewno sobie poradzimy :) wierzę w to!!!! Pozdrawiam Aneta

JANET 13
02-03-2012, 18:35
Może wystarczy po wysuszeniu zabezpieczyć styk płyty i ramy okna jakimś uszczelniaczem akrylowym, a całą wnękę przemalować dobrą, wodoodporną farbą.
Chyba, że to Wam jakoś od zewnątrz podsiąka?

bardzo dziękuję za radę,pozdrawiam:)
a od zewnątrz nam nie przesiąka bo już sprawdzaliśmy pod dachówką i tam jest suchutko:)

nawojka
04-03-2012, 19:57
Witam wszystkich Rodomaniaków.Mieszkam już od roku. Mój domek to Rodo 6.
Budowałam go od lipca 2008 do końca 2010.
W 2011 zmagałam się z ogrodem i z tym co zostawili mi budowlańcy.
Dzięki f o r u m udało mi się przetrwać w chwilach zwątpienia. A było ich wiele.
Budowałam sama a jestem "młoda" tylko duchem. Od rana byłam na budowie, a wieczorem wczytywałam się w forum.
Czytałam i uczyłam się budowlanki. I rano podbudowana wiedzą, ruszałam na "wojnę" z " fachowcami".
Dzięki , o dzięki w i e l k i e f o r u m. Przeżyłam i dom wybudowałam.
Dlatego mam dług wdzięczności i osoby zainteresowane domkiem na żywo- zapraszam.
Żałuję że nie widziałam go na żywo , mogłabym niektóre rzeczy zmienić. A teraz muszę polubić.
Jak nauczę się wklejać zdjęcia to też je pokaże. Mam ich chyba z tysiąc .
Pozdrawiam wszystkich, szczególnie tych którzy dopiero zaczynają (i trzymam za nich kciuki).
N

oskarek
05-03-2012, 17:18
witam
idzie wiosna powoli zaczynamy pracę w rodo 6p.
mam małe pytanko chodzi mi o wełne mineralną jaką kupić do ocieplenia poddasza
dokładnie chodzi mi o współczynnik chyba ciepła :na jednej jest 0,39 na drugiej 0,45
jaką wybrać ?
akurat jest w obi w promocji wełna URSA 0,45 cena 6,79 za metr kw. to chyba niezła cena
a taka sama wełna tylko 0,39 wychodzi 14 zł za metr kw, pomóżcie jaką wybrać?
Z góry wielkie dzięki

aLien01
05-03-2012, 18:05
witam
idzie wiosna powoli zaczynamy pracę w rodo 6p.
mam małe pytanko chodzi mi o wełne mineralną jaką kupić do ocieplenia poddasza
dokładnie chodzi mi o współczynnik chyba ciepła :na jednej jest 0,39 na drugiej 0,45
jaką wybrać ?
akurat jest w obi w promocji wełna URSA 0,45 cena 6,79 za metr kw. to chyba niezła cena
a taka sama wełna tylko 0,39 wychodzi 14 zł za metr kw, pomóżcie jaką wybrać?
Z góry wielkie dzięki

Ja polecam supermatę 0,33 pamiętaj, że ocieplasz raz na całe życie i nie warto oszczędzać na izolacji zarówno na styropianie jak i wełnie. Jeśli chcesz oszczędzić kup na pierwszą wartę unimatę 0,39 a na drugą warstwę supermatę 0,33 ja tak zrobiłem 2x15cm druga warstwa jest najbardziej istotna nią eliminujesz mostki termiczne przy krokwiach.

oskarek
05-03-2012, 18:12
Alien wielkie dzięki za pomoc !!!:rolleyes:

Konto usunięte na żądanie
05-03-2012, 18:16
i mniej tym lepiej. ta 0,039 jest dużo lepsza jeśli chodzi o izolację niż ta 0,045 i to bardzo dużo. Co do firmy to się nie wypowiem. Ale co jak co na wełnie nie oszczędzaj bo później będziesz tracić.
Istotne jest też to jak się układa wełnę w warstwach.
Poczytaj sobie tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175049-Współczynnik-izolacji-cieplnej-0-39-czy-0-45/page2

Namtar
06-03-2012, 14:20
Poszukuje natchnienia dla powierzchni brukowej przy domku, mozecie zamiescic zdjecia jak Wy macie "zagospodarowana" ta przestrzen?
dzieki

pawel2210
06-03-2012, 21:46
witam wszyskich:rolleyes: za trzy tygodnie będę robił strop i balkony i nie umiem się zdecydować czy od frontu pod balkonem dać slupy klinkierowe 37 na 37cm czy kolumny okrągłe...? dodam tez ze dach od wystawki będzie trochę przedłożony nad balkon i wsparty na dwóch drewnianych slupach. jak myślicie co będzie lepiej wyglądać? a może ktoś dawał już jakieś slupy pod balkon i mógłby wkleić zdjęcie lub podać link? był bym bardzo wdzięczny. pozdrawiam:D

Konto usunięte na żądanie
06-03-2012, 22:34
Pawel

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=w+rododendronach+6&ix=sea&ion=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1366&bih=653&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=04FWT52gA8fsOcWVhNgI

renata400
06-03-2012, 23:17
witam wszyskich:rolleyes: za trzy tygodnie będę robił strop i balkony i nie umiem się zdecydować czy od frontu pod balkonem dać slupy klinkierowe 37 na 37cm czy kolumny okrągłe...? dodam tez ze dach od wystawki będzie trochę przedłożony nad balkon i wsparty na dwóch drewnianych slupach. jak myślicie co będzie lepiej wyglądać? a może ktoś dawał już jakieś slupy pod balkon i mógłby wkleić zdjęcie lub podać link? był bym bardzo wdzięczny. pozdrawiam:D

Paweł u nas są okrągłe słupy:http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=63700&d=1309510274
reszta zdjęć w moim albumie.Pozdrawiam

pawel2210
07-03-2012, 16:01
Hej dziękuje za pomoc:rolleyes: Ale z klinkierem nie znalazłem... myślę ze zrobię okrągłe bo tańsze... jak przekonam dziewczynę na blacho dachówkę to może zmieszczę się z SSO w 100tys:rolleyes: POZDRAWIAM

renata400
07-03-2012, 16:46
O Paweł zazdroszczę takiej sumki:rolleyes: U nas niestety wyszło troszkę więcej (ok 50tyś), na dachu też blacho-dachówka, ale dom mamy w 50% podpiwniczony i mamy zrobione betonowe skosy. Więc gratuluję wyniku.

pawel2210
07-03-2012, 16:57
O Paweł zazdroszczę takiej sumki:rolleyes: U nas niestety wyszło troszkę więcej (ok 50tyś), na dachu też blacho-dachówka, ale dom mamy w 50% podpiwniczony i mamy zrobione betonowe skosy. Więc gratuluję wyniku.

betonowe skosy? gdzie? jak narazie wydałem 50tys i mam wymurowany parter i zakupiony materiał na strop ale większość robiłem sam... nie wiem czy starczy mi drugie 50 na resztę ale jak orientacyjnie liczyłem to może się uda:rolleyes: oczywiscie z moja praca bo z wynajeciem firmy to niema opcji...

renata400
08-03-2012, 08:48
A no tutaj np.:rolleyes:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=80797&d=1319441631
U nas też żadnej ekipy nie było. Wszystko robiliśmy "sami".

pawel2210
08-03-2012, 13:15
No to juz wiem o co chodzi w tych skosach:rolleyes: pierwszy raz się z takim rozwiązaniem spotkałem.... gratuluje będzie ładny domek i domyślam się ile kosztował wysiłku:rolleyes:

renata400
08-03-2012, 17:28
A dziękuję bardzo:rolleyes:

Konto usunięte na żądanie
10-03-2012, 11:00
Witam.

Mam pytanie do kogoś, kto używa pompy ciepła.

Mam okazję kupić PC firmy Veissmann Vitocal 200-G. Pompa może działać w systemie Solanka-woda lub woda-woda (u mnie szła by opcja 2)
Jak owe pompy się sprawdzają w naszym klimacie- mam na myśli ostatnie mrozy.
Jak z ciepłą wodą - dają radę podgrzać?

ewelka-sochaczew
11-03-2012, 12:22
a to nasz dach, został jeszce malutki kawałeczek do zrobienia:)
http://images45.fotosik.pl/1423/0cf833674941e8b1gen.jpg
http://images43.fotosik.pl/1422/b6d4da8907aea2f3gen.jpg
http://images37.fotosik.pl/1385/b249e480f397e8a5gen.jpg
http://images37.fotosik.pl/1385/92d4ee16a5280a2agen.jpg
http://images38.fotosik.pl/1413/36827608566ce233gen.jpg

pawel2210
11-03-2012, 17:41
''a to nasz dach, został jeszce malutki kawałeczek do zrobienia''

Witam jeśli mogę zapytaac ile wyniósł was dach bo zastanawiam się czy kłaść dachówkę czy blache a nie wiem czy finansowo podołam:D? pozdrawiam

ewelka-sochaczew
11-03-2012, 18:42
paweł2210,
blachodachówka, łaty, dwa okna plus wszystkie akcesoria dachowe( rynny itd) 20500zł robocizna 5500 zł razem 26000 zł.
gwarancja na blachę 40 lat.

Ancyk
11-03-2012, 20:13
Witaj Ewelka ładne drzwi wejściowe my jesteśmy na etapie zakupu zastanawiamy sie czy drewniane czy pcv. Napisz jaka to firma i jaki koszt? Pozdrawiamy

ewelka-sochaczew
11-03-2012, 20:24
Ancyk drzwi wejściowe firmy kmt, koszt 2400 zł, drzwi piękne mają refleks wypukły i...
i... przez refleks wypukły goście widzą cię w środku:( nie działają na zasadzie lustra weneckiego, więc mała "wpadka" gdy chcesz zajrzeć kto cie odwiedza, bo przez nie wszystko widać. Więc mały dylemat piękne czy praktyczne.

pawel2210
11-03-2012, 20:48
paweł2210,
blachodachówka, łaty, dwa okna plus wszystkie akcesoria dachowe( rynny itd) 20500zł robocizna 5500 zł razem 26000 zł.
gwarancja na blachę 40 lat.

dziekuje bardzo:)
do tego chyba jeszcze dochodzi wiezba?

ewelka-sochaczew
12-03-2012, 08:54
dziekuje bardzo:)
do tego chyba jeszcze dochodzi wiezba?

Wiesz no o tym ci nie pisałam,
krokwy 7800zł, ułożenie 3200zł, deski około 3000-3500zł, papa nie pamiętam.
Deskowanie i papowanie czyli robocizna- praca męża więc bez kosztów.

pawel2210
12-03-2012, 14:29
dziękuje za info:D teraz mniej więcej wiem jakie mnie czekają koszty...