PDA

Zobacz pełną wersję : projekt DOM W RODODENDRONACH 6 pracownia ARCHON



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Konto usunięte na żądanie
12-03-2012, 15:09
Ewelka- napisałem ci PRIVa o namiary na ekipę...

Ancyk
12-03-2012, 15:16
Dzięki Ewelka może ktoś się wypowie na temat drzwi wejściowych drewno czy PCV a jak po zimie czy komuś coś się nie podziało z drewnianymi drzwiami? Pozdrowienia

Konto usunięte na żądanie
12-03-2012, 17:58
Wejściowe PCV?- jakoś tak lipnie brzmi i wydaje mi się, że plastik będzie bardziej podatny na odkształcenia.
Znajomy ostatnio robił drzwi zew. z drewna- podobały mu się bardzo drzwi Gerdowskie tyle, że były b. drogie. Poszedł do stolarza i gość mu takie zrobił- wyszło sporo taniej- może nie wyglądają idealnie tak samo ale są ładnie zrobione.

oskarek
12-03-2012, 18:52
Witam
jeśli drzwi zewnętrzne to najlepiej drewniane
my mamy firmy WIATRAK cena około 2.800 zł
tylko mamy problem bo mamy te drzwi otwierane do środka do wiatrołapu i chcemy je odwrócić tak aby otwierały się na zewnątrz czy da radę?może ktoś coś wie na ten temat?
Pozdrawiam:cool:

ada1984
13-03-2012, 06:07
Mam do was pytanie, może niektórym wyda sie śmieszne:)
Chodzi mi o wymiary okien. Czytając forum(powoli mi to idzie,bo dopiero mijam 50 stronę:( widziałam, że wiele osob zmienia wymary okien. Nie mam projektu przed sobą bo wszystko mamy złozone u projektanta adaptujacego. Czy one są jakieś niewymiarowe (tzn.drogi będzie koszt zakupu?) czy na jakiej podstawie zmienialiście wymiary?by były większe?
Wiem, że jeżeli sama będę zmieniała wymiary to musze to podać na poczatku budowy. Czyli najpierw obejść firmy i zobaczyć jakie wymiary mają? Czy wszedzie są standardowe?


No i jeszcze jedno, domyślam się że pewnie już za pozno na to:( Skladajac projekt do projektanta adaptujacego nie zglosilam ze chcialabm zrezygnowac z tego malego pokoju na dole. Wydawalo mi sie ze salon jest wystarczajaco duzy. teraz jak ogladam wasze zdjecia powiekszonego salonu to jestem zachwycona i mogę mieć tylko pretensje do siebie:0
Czy myślicie że jest jeszcze szansa pozniej z kierownikiem budowy wprowadzic zmiany i zlikwidowac ten pokoj? Czy to tylko projektant mogl zrobic? A ogolnie taka zmiana wiaze sie ze zmiana konstrukcji? czy to nie jest ściana nośna? Pytania może głupie, ale nie mam nawet kogo zapytać o to:)
Będę wdzięczna za każdą wypowiedz!!!

ewelka-sochaczew
13-03-2012, 07:42
ada1984 - w moim przypadku wyglądało to tak: w trakcie budowy czyli po adaptacji projektu wprowadziłam wiele zmian : zmiana wielkości okien, przesunięcie ścianek działowych, zlikwidowałam balkon później go jednak zrobiłam itd. za każdym razem zgłaszałam to projektance która jest również nadzorcą budowy i nie było problemu. Z likwidacją pokoju na dole też nie było problemu ale ja zostawiłam dwa słupy. Wiecej zachodu było by gdybym chciała z nich zrezygnować ( wiecej podciagów itd) . Musisz dogadać się z kimś kto prowadzi ci budowę i pamiętaj że oni pracują dla ciebie a nie ty dla nich. Być może będziesz musiała zapłacić za nowe zmiany, ale t abyś czyła się idealnie w swoim domu jest tego warte.
A pamiętam jak kiedyś nadzorczyni mi powiedziała: dopóki pierwsza łopata w ziemie nie wbita, zmieniaj co chcesz.
Oczywiście po konsultacji z nią. A co do okien to ja zmieniałam prawie wszystkie, frontowe 150x150 bo takie mi się podobają. Jak będziesz zainteresowana to prześle ci wszystkie wymiary i zdjęcia.

TAR
13-03-2012, 07:54
Ada, u mnie zmiany okien wynikaly z checi wiekszej funkcjonalnosci pomieszczeń, prowadzenia instalacji itp.czesc okien zmniejszalam, czesc drzwi balkonowych zmienialam na okna itp.
W trakcie budowy odwidzial nam sie pokoj na dole, zrezygnowalismy z komina przechodzacego przez lazienki (mamy wentylacje mechaniczna). wszystkie zmiany ustalalismy z kierbudem i on naniosl zmiany na projekcie. poniewaz nie byly one istotne nie bylo potrzeby korzystania z uslug architekta, a co za tym idzie placenia wiekszej kasy. nie ingerowalismy w konstrukcje. zmiany okien , pokoju na dole nie musisz zglaszac przy wniosku o PNB, dopiero kiedy robisz odbior domu skaldasz projekt z zaznaczonymi na czerwono zmianami, ktore poczynilas w trakcie budowy.

michur
13-03-2012, 07:56
Witam
jeśli drzwi zewnętrzne to najlepiej drewniane
my mamy firmy WIATRAK cena około 2.800 zł
tylko mamy problem bo mamy te drzwi otwierane do środka do wiatrołapu i chcemy je odwrócić tak aby otwierały się na zewnątrz czy da radę?może ktoś coś wie na ten temat?
Pozdrawiam:cool:

Możesz bez problemu przełożyć razem z ościeżnicą - tylko, że będą oczywiście mieć klamkę po przeciwnej stronie. Z "lewych" nie zrobisz "prawych" estetycznie (zostanie dziura po wkładce czy zamku listwowym).

TAR
13-03-2012, 08:14
Witam
jeśli drzwi zewnętrzne to najlepiej drewniane
my mamy firmy WIATRAK cena około 2.800 zł
tylko mamy problem bo mamy te drzwi otwierane do środka do wiatrołapu i chcemy je odwrócić tak aby otwierały się na zewnątrz czy da radę?może ktoś coś wie na ten temat?
Pozdrawiam:cool:

a nie mozecie od razu zamowic w wersji otwieranej na zewnatrz z okresleniem prawe/lewe? kazda szanujaca sie firma drzwiowa daje taka opcje. my mamy drzwi Gerdy i nie bylo z tym zadnego problemu. Jesli wiarak nie daje takich mozliwosci to moze lepiej poszukac drzwi innej firmy, rownie ladnych a nie nastreczajacych problemow.

michur
13-03-2012, 08:17
a nie mozecie od razu zamowic w wersji otwieranej na zewnatrz z okresleniem prawe/lewe? kazda szanujaca sie firma drzwiowa daje taka opcje. my mamy drzwi Gerdy i nie bylo z tym zadnego problemu. Jesli wiarak nie daje takich mozliwosci to moze lepiej poszukac drzwi innej firmy, rownie ladnych a nie nastreczajacych problemow.

Ja zrozumiałem, że te drzwi są zamontowane. A takie chyba już nie tak łatwo wymienić u producenta.
Ale może niech autor się odezwie :)

TAR
13-03-2012, 08:20
Ja zrozumiałem, że te drzwi są zamontowane. A takie chyba już nie tak łatwo wymienić u producenta.
Ale może niech autor się odezwie :)


aaa rzeczywiscie, nie doczytalam, drzwi chyba kupione. no to teraz juz tylko pozostaje kombinacja z ustawieniami.

Konto usunięte na żądanie
13-03-2012, 08:59
W kwestii okien i innych cennych uwag:
1. szerokość okien i drzwi balkonowych na piętrze jest za duża i większość producentów okien to kwestionowała
2. wysokość drzwi wejściowych jest niestandardowa przez co same drzwi będą droższe o ok 30-40%
3. okno w kuchni to po stronie wykuszu- jeśli zamierzasz je robić odsuń je od ściany z salonem- zmieścisz tu lodówkę.
4. jak będziesz lać strop wezwij jakiegoś hydraulika niech powie gdzie będą piony - zrobisz sobie w tych miejsca dziury (ja nie zrobiłem i będę kuć)
5. Kominek - proponuję takie rozwiązanie jak u nas- komin od piętra- na dole sama ściana działowa= sporo miejsca gratis.
6. Jeśli nie podnosisz ścianki kolankowej zwróć uwagę cieślom aby podnieśli belkę (płatew) bo wg projektu jest za nisko i będziesz miała ładną dekorację wenątrz pomieszczeń.
7. Jeśli likwidujesz pokój na dole zlikwiduj też jeden słup- zostaw ten przy schodach. Kolega z forum mWilQ na folderze publicznym ma projekt stropu terriva, który takie rozwiązanie przewiduje.

To tyle.
Powodzenia.

mWilQ
13-03-2012, 09:11
Oczywiście podpisuję się pod radami lokmena. Potwierdzam również, że wszystkie zmiany istotne - konstrukcyjne najlepiej zgłosić przy adaptacji projektu. Tutaj jeszcze podpowiem, że dobrze mieć z projektantem adaptującym ustalone gdzie będą utwardzenia gruntu i np wkopana oczyszczalnia. Mapka zagospodarowania terenu musi zgadzać się z mapą geodezyjną powykonawczą. U nas było to praktycznie najbardziej sprawdzane.

Otwory na okna i drzwi najlepiej przygotowywać pod standardowe wymiary. Zaoszczędzona kasa i większy wybór ofert. Drzwi rzeczywiście w projekcie jakieś wysokie. Ja się skapnąłem jak już miałem wstawione. Górę zabudowałem z tatą i jakoś to wyszło. Na górze na pewno marudzili mi, że w projekcie okna są za szerokie i miałem wybór albo zamawiać wzmacniane profile, albo zmniejszać otwór.

Resztę zmian akceptował mój kierownik. Nie miałem ich naniesionych w projekcie, tylko zostały wypisane na oświadczeniu kierownika przy odbiorze budynku.

oskarek
13-03-2012, 10:17
Witam drzwi mam zakupione tylko nie zamontowane czekam na tynki:no:

oskarek
13-03-2012, 10:18
a wy jak macie zamontowane do środka?

mWilQ
13-03-2012, 10:43
a wy jak macie zamontowane do środka?

na zewnątrz, szkoda mi było miejsca we wiatrołapie

P.S. ja mam jakiś klasyczny model KMT i najpierw zamontowali mi je do środka i jak im przypomniałem ustalenia, to przemienili je na zewnątrz

80mariusz80
13-03-2012, 10:55
Ja bym przy drugiej budowie zlikwidował dwa małe balkony i zastąpił je oknami/lukarną. Więcej miejsca byłoby w pokojach, można by wstawić pod okno np. biurko. Na początku nam się jednak te balkony podobały, wizja ukwieconej balustrady, wiklinowego fotela i chłodnego wermuciku przy zachodzącym letnim słońcu sprawiła, że zostaliśmy jednak przy nich. Teraz - czy ja wiem... Na pewno taniej bez balkonów.
@oskarek - drzwi główne będziemy mieć otwierane do środka. Nie spotkałem się dotychczas nigdzie w domach, aby były otwierane na zewnątrz.

TAR
13-03-2012, 11:10
80mariusz80 ja akurat mam na zewnatrz i z mojego pkt. widzenia byla to dobra decyzja. a na temat drzwi otwieranych na zewnatrz czy do srodka jest nawet oddzielny watek na forumie.

balkon bym zlikwidowala ten nad tarasem i zrobila dzis zadaszenie tarasu.

michur
13-03-2012, 11:16
a wy jak macie zamontowane do środka?

My mamy otwierane na zewnątrz. Otwierają się na stronę zachodnią, z której najczęściej wieje wiatr - nie powinien wyrywać drzwi z rąk ;-)
Drzwi drewniane, nic się z nimi nie dzieje ale dopiero pół roku mieszkamy.

JANET 13
13-03-2012, 11:33
a wy jak macie zamontowane do środka?

My mamy drzwi otwierane na zewnątrz i naszym zdaniem to bardzo trafiona decyzja :).

http://images40.fotosik.pl/1419/01a4822fa477349em.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/01a4822fa477349e.html)

monia19
13-03-2012, 13:24
My mamy drzwi wejsciowe otwierane na zewnątrz z prostych powodów - żeby nie zrzucić gości ze schodów. Przesunęliśmy natomiast ściankę do kuchni żeby było miejsce na otwieranie drzwi bo projektant zapomniał o tym fakcie.

mWilQ
13-03-2012, 13:49
My mamy drzwi wejsciowe otwierane na zewnątrz z prostych powodów - żeby nie zrzucić gości ze schodów. Przesunęliśmy natomiast ściankę do kuchni żeby było miejsce na otwieranie drzwi bo projektant zapomniał o tym fakcie.

to raczej masz drzwi otwierane do wewnątrz, chyba że we wiatrołapie masz schody :P

TAR
13-03-2012, 14:02
nam sie jeszcze nie zdarzylo zrzucic nikogo ze schodow :rolleyes:, choc czasem mialabym ochote przepedzic listonosza z rachunkami ;) zanim goscie przejda od furtki do domu, to drzwi juz sa otwarte. i uprzedajac: drzwiami od lazienki gornej (mamy otwierane na zewnatrz) tez jezcze nikogo ze schodow nie zepchnelismy :lol2:

pawel2210
13-03-2012, 16:43
witam wszystkich:) mam pytanie robił ktoś z was samodzielnie strop terive? jak tak to ile czasu wam to zajęło i czy było ciężko? a jak długo robiły to firmy?

artek-
13-03-2012, 17:04
nie ingerowalismy w konstrukcje. zmiany okien , pokoju na dole nie musisz zglaszac przy wniosku o PNB, dopiero kiedy robisz odbior domu skaldasz projekt z zaznaczonymi na czerwono zmianami, ktore poczynilas w trakcie budowy.

Hmm, u mnie (powiat krakowski) do pozwolenia na uzytkowanie nie trzeba bylo skladac projektu. Tylko pozwolenie na budowe, oswiadczenie kierownika, papiery od przylaczy, oswiadczenie kominiarza, elektryka, swiadectwo energetyczne - ale sam projekt nie.

ada1984
13-03-2012, 18:23
ada1984 - w moim przypadku wyglądało to tak: w trakcie budowy czyli po adaptacji projektu wprowadziłam wiele zmian : zmiana wielkości okien, przesunięcie ścianek działowych, zlikwidowałam balkon później go jednak zrobiłam itd. za każdym razem zgłaszałam to projektance która jest również nadzorcą budowy i nie było problemu. Z likwidacją pokoju na dole też nie było problemu ale ja zostawiłam dwa słupy. Wiecej zachodu było by gdybym chciała z nich zrezygnować ( wiecej podciagów itd) . Musisz dogadać się z kimś kto prowadzi ci budowę i pamiętaj że oni pracują dla ciebie a nie ty dla nich. Być może będziesz musiała zapłacić za nowe zmiany, ale t abyś czyła się idealnie w swoim domu jest tego warte.
A pamiętam jak kiedyś nadzorczyni mi powiedziała: dopóki pierwsza łopata w ziemie nie wbita, zmieniaj co chcesz.
Oczywiście po konsultacji z nią. A co do okien to ja zmieniałam prawie wszystkie, frontowe 150x150 bo takie mi się podobają. Jak będziesz zainteresowana to prześle ci wszystkie wymiary i zdjęcia.

W takim razie bardzo proszę,abyś przesłała mi zdjęcia i wymiary okien:):)
Mój email [email protected]

mWilQ
13-03-2012, 19:42
Hmm, u mnie (powiat krakowski) do pozwolenia na uzytkowanie nie trzeba bylo skladac projektu. Tylko pozwolenie na budowe, oswiadczenie kierownika, papiery od przylaczy, oswiadczenie kominiarza, elektryka, swiadectwo energetyczne - ale sam projekt nie.

Pewnie dlatego, że PINB ma do niego dostęp, bo dwa egzemplarze leżą w Starostwie, a tylko dwa posiada inwestor.
Z tego co wiem inspektorat w większości powiatów nie rusza tyłka na budowy, chyba, że to jakiś publiczne inwestycje lub duży przemysł, wiec bez projektu, co oni mieliby sprawdzać? Błędy ortograficzne kierownika? :D

monia19
14-03-2012, 08:21
mWilQ
"to raczej masz drzwi otwierane do wewnątrz, chyba że we wiatrołapie masz schody "

Oczywiście że mam do wewnątrz to było przejęzyczenie. i nie musisz mi pokazywać jezyka z tego powodu, że sie pomyliłam :).

mWilQ
14-03-2012, 08:41
mWilQ
"to raczej masz drzwi otwierane do wewnątrz, chyba że we wiatrołapie masz schody "

Oczywiście że mam do wewnątrz to było przejęzyczenie. i nie musisz mi pokazywać jezyka z tego powodu, że sie pomyliłam :).

...ale on się tak fajnie merda na tej emotoikonce :P :D

Konto usunięte na żądanie
14-03-2012, 10:25
mWilQ :D



pawel2210
witam wszystkich mam pytanie robił ktoś z was samodzielnie strop terive? jak tak to ile czasu wam to zajęło i czy było ciężko? a jak długo robiły to firmy?

U nas majster rozkładał w ok 3 dni (2 osoby). Wbrew pozorom to szybko idzie- najwięcej czasu schodzi się na ustawianiu belek i stemplowaniu ich. Potem to już leci jeden podaje pustaki drugi układa.

TAR
14-03-2012, 11:28
Hmm, u mnie (powiat krakowski) do pozwolenia na uzytkowanie nie trzeba bylo skladac projektu. Tylko pozwolenie na budowe, oswiadczenie kierownika, papiery od przylaczy, oswiadczenie kominiarza, elektryka, swiadectwo energetyczne - ale sam projekt nie.

u nas trzeba bylo dac do wgladu . razem z pozwoleniem zwrocili projekt. mi to bylo ryba, najwazniejsze, ze odbior domu dostalam :) ale z tego co przejrzalam rozne stronki gmin to co gmina to inne dokumenty - raz z projektem, raz bez projektu. nie bede walczyc z wiatrakami.

mWilQ
14-03-2012, 11:28
mWilQ :D




U nas majster rozkładał w ok 3 dni (2 osoby). Wbrew pozorom to szybko idzie- najwięcej czasu schodzi się na ustawianiu belek i stemplowaniu ich. Potem to już leci jeden podaje pustaki drugi układa.

Stemplowanie to ważna sprawa. Jak bawiłem się w kozę na swojej działce, to akurat stałem się naocznym świadkiem jak na budowie obok strop spada do salonu, bo majstry zapomnieli w jednym miejscu o podparciu. Mina gościa, który stał na dole przed wejściem do domu wyrażała wszystko. Okazało się również, że ekipa która do tej pory większość czasu grzała tyłki przy ognisku, potrafiła działać w błyskawicznym tempie. Jeden biegł ze stemplami, drugi nie wiadomo skąd znalazł OSB na dziurę, a trzeci już zbierał do wiaderek beton i wnosił na górę. Więc jak planujecie to robić we własnym zakresie, to na dole ma być las stemplowy. Żadnego oszczędzania w tej kwestii.

mWilQ
14-03-2012, 11:32
...najwazniejsze, ze odbior domu dostalam :)....

Dokładnie, byle z głowy, byle nikt nie truł po jakimś czasie. Dziw mnie bierze, że są osoby, które w ogóle tych dokumentów nie składają. Mam wśród znajomych takich co 7 lat mieszkają już bez odbioru. Dla mnie głupota. Niech tam się coś stanie, to żadne płacze wtedy nie pomogą.

TAR
14-03-2012, 11:42
mnie do tego obligowala umowa z bankiem i obnizka oprocentowania kredytu- po co zwlekac, zawsze to pare zlociszy w portfelu.

pawel2210
14-03-2012, 15:57
mWilQ :D




U nas majster rozkładał w ok 3 dni (2 osoby). Wbrew pozorom to szybko idzie- najwięcej czasu schodzi się na ustawianiu belek i stemplowaniu ich. Potem to już leci jeden podaje pustaki drugi układa.

to bardzo szybko... ale w rodo jest troche prostrzy strop niz u mnie(mam projekt indywidualny podobny do rodo)

kojak139
14-03-2012, 16:16
Witam
Jak poradziliście sobie z rozmieszczeniem tych wszystkich gniazdek włączników, lamp itd., chodzi mi o instalacje elektryczną. Czy robić tak jak w projekcie czy po swojemu? Dla mnie to jest straszny dylemat bo ciężko przewidzieć na etapie stanu surowego ostateczne umeblowanie domu. Czekam na jakieś porady, a może ktoś przedstawi swój projekt rozmieszczenia punktów w rodo6 g2?

TAR
14-03-2012, 16:37
Witam
Jak poradziliście sobie z rozmieszczeniem tych wszystkich gniazdek włączników, lamp itd., chodzi mi o instalacje elektryczną. Czy robić tak jak w projekcie czy po swojemu? Dla mnie to jest straszny dylemat bo ciężko przewidzieć na etapie stanu surowego ostateczne umeblowanie domu. Czekam na jakieś porady, a może ktoś przedstawi swój projekt rozmieszczenia punktów w rodo6 g2?

niestety trzeba uzyc wyobrazni i pomyslec wczesniej co i gdzie chce sie miec. dodatkowo w razie czego pomyslec o ekstra wlacznikach i oswietleniu. co rodek to inny pomysl. chyba mwilq w folderze rodkowym wstawil pomysl na elektryke.

mWilQ
14-03-2012, 20:50
Witam
Jak poradziliście sobie z rozmieszczeniem tych wszystkich gniazdek włączników, lamp itd., chodzi mi o instalacje elektryczną. Czy robić tak jak w projekcie czy po swojemu? Dla mnie to jest straszny dylemat bo ciężko przewidzieć na etapie stanu surowego ostateczne umeblowanie domu. Czekam na jakieś porady, a może ktoś przedstawi swój projekt rozmieszczenia punktów w rodo6 g2?

zerknij do folderu publicznego w mojej sygnaturze; pass: mwirodo

kojak139
15-03-2012, 13:14
Dzieki TAR dzięki mWilQ.
Mam jeszcze pytanie odnośnie bramy garażowej, a mianowicie czy możliwe jest zamontowanie bramy jeśli garaż nie jest otynkowany. I czy bramę z napędem elektrycznym da się otworzyć ręcznie ( nie mam jeszcze prądu). Dodam, że brama będzie szeroka około 5 metrów - myślę o HORMANN-ie.

mWilQ
15-03-2012, 13:19
Dzieki TAR dzięki mWilQ.
Mam jeszcze pytanie odnośnie bramy garażowej, a mianowicie czy możliwe jest zamontowanie bramy jeśli garaż nie jest otynkowany. I czy bramę z napędem elektrycznym da się otworzyć ręcznie ( nie mam jeszcze prądu). Dodam, że brama będzie szeroka około 5 metrów - myślę o HORMANN-ie.

Na tym etapie tynkowałem ścianę z bramą (mała ilość powierzchni) i sufit, żeby później nie martwić się o mechanizm (u mnie i tak do odkurzenia i mycia). Wyszedłem z założenia, że to garaż i tynki były robione ręcznie. Wyszły i tak bardzo dobrze :). Brama elektryczna z napędem na pewno będzie miała możliwość otwarcia ręcznego.

iza&rafał
17-03-2012, 09:38
Witam wszystkich.
Pilnie potrzebuję kosztorysu. Bardzo proszę o pomoc, mój email [email protected]
Życzę udanego i wiosennego weekendu:)

ejama
17-03-2012, 18:36
Dawno się nie odzywałam, bo też nic się nie działo i jeszcze chwilę będziemy trwać w przedbudowlanej stagnacji. W lutym złożyliśmy papierki do urzędu i czekamy na pozwolenie na budowę. Im bliżej rozpoczęcia całego zamieszania, tym bardziej się niepokoję tym, co nasz czeka w niedalekiej (mam nadzieję) przyszłości.
Na forum zaglądamy i w planach uwzględniamy sugestie pojawiające się to tu, to tam. Widzę, że chyba jestem pierwszą osobą, która nie zrezygnuje ze spiżarki w kuchni. Szukając odpowiedniego dla siebie projektu, uznałam to pomieszczenie za niezbędne :-)
Mąż "studiuje" Muratora, oblicza, przelicza, rozrysowuje i zgrubną wizję naszego przyszłego domu już mamy. W teorii buduje się łatwo ;-)
Dzisiaj byliśmy obejrzeć efekt prac naszego (prawdopodobnie) majstra od stawiania ścian. Mąż uważa, że widać staranne podejcie do wykonywanej pracy. Oby tak było i na naszej budowie.
Do przeczytania wkrótce. Na pewno odezwę się jak coś ruszy.

Konto usunięte na żądanie
17-03-2012, 20:11
W kwestii spiżarki w oryginalnym kształcie powiem jedno- TO JEST BEZ SENSU.

ejama
17-03-2012, 20:17
W kwestii spiżarki w oryginalnym kształcie powiem jedno- TO JEST BEZ SENSU.

Dlaczego tak uważasz?

Konto usunięte na żądanie
18-03-2012, 09:00
Ponieważ kuchnia nawet bez niej jest mała.

mWilQ
18-03-2012, 13:52
Ponieważ kuchnia nawet bez niej jest mała.

Nie przesadzajmy, aż taka mała nie jest. Ja mam zajętą przestrzeń jak w projekcie ze spiżarką i uważam, że kuchnia jest w zupełności wystarczająca. Zmieściła się odpowiednia dla mnie ilość mebli, cały sprzęt AGD, mam dwa okna, więc jest ok. Brakuje mi tylko małego stolika z dwoma krzesełkami. Ale to akurat mam w wykuszu.

ejama
18-03-2012, 17:10
Jestem tego samego zdania co mWilQ. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to duża kuchnia, ale na potrzeby naszej rodziny przypuszczam, że będzie wystarczająca. Im większa kuchnia, tym więcej się trzeba nachodzić przy przyrządzaniu posiłków :-)

Konto usunięte na żądanie
19-03-2012, 07:22
My jednak zlikwidowaliśmy tą spiżarkę bo bardzo nam zależy aby w kuchni był jakiś stolik na szybkie śniadanie. Spiżarkę zrobiliśmy pod schodami i części dolnej łazienki bo mamy sam kibelek. W sumie wyszła ładna i wiekla spiżara- jedyny minus, że nie przy kuchni.

oskarek
19-03-2012, 17:03
witam
czy tynki dawaliscie po wodzie,c.o i kanalizacji czy przed ?

mWilQ
19-03-2012, 18:01
witam
czy tynki dawaliscie po wodzie,c.o i kanalizacji czy przed ?

poważnie pytasz? jak chcesz wyeksponować rurki to przed, albo jak chcesz kuć w nowych tynkach to też przed

oskarek
19-03-2012, 23:11
poważnie pytasz? jak chcesz wyeksponować rurki to przed, albo jak chcesz kuć w nowych tynkach to też przed

poważnie bo słyszałem że robią całą instalacje wod-kan po tynkach.
ja jednak zrobie po.

mWilQ
20-03-2012, 06:27
poważnie bo słyszałem że robią całą instalacje wod-kan po tynkach.
ja jednak zrobie po.

Dla mnie poroniony pomysł, ale jak ktoś lubi, to i pewnie elektrykę mógłby zrobić po tynkach. Wystarczy dobra bruzdownica.
Napisz jeszcze jakie to tynki i czy później będzie gładzenie.

80mariusz80
20-03-2012, 07:44
@oskarek: u mnie rurki na wodę i rury kanalizacyjne przed tynkami, a po tynkach były robione bruzdy w ścianach na kaloryfery. Właśnie wczoraj te bruzdy instalatorzy zatynkowali. Tynki c/w, częściowo (nie wszystkie pomieszczenia) przejedziemy jeszcze gładzią.
Ja się pytałem instalatorów przed robotami, czy będą robić przed czy po tynkach, bo są dwie szkoły. Oni mieli akurat taki sposób. Uzgodniłem wcześniej, że jak po tynach, to dziury za sobą zaklejają :) Po roku musiałem im przypomnieć te słowa, ale zrobili to bez ociągania. Zostawiłem sobie wcześniej od tynkarzy parę worków mieszanki. Jak będziesz robił po, zostaw sobie paręnaście worków 25kilowych, bo trochę tam idzie tego na łatanie dziur wokół rur kanalizacyjnych (chyba że będziesz miał na tynku). U mnie na te bruzdy na grzejnikach poszło chyba 4-5 worków. Zdziwiłem się, bo na oko nie było dużo do zaklejania. Instalator powiedział, że na workach pisze jednak, że w przypadku użycia nie-maszynowego, wydajność jest mniejsza. Nie chciało mi się tego już sprawdzać :)
Powodzenia.

JANET 13
20-03-2012, 12:22
Hejka:)
A ja pytanie nieco z innej beczki:
Jak macie zrobiony taras tzn. kostka, płytki, a może coś innego? Bardzo proszę o porady,opinie i fotki jeśli ktoś takowe posiada.
Przyszła wiosna więc czas na taras,odwodnienie,chodnik i porządki w ogrodzie:)
pozdrawiam Aneta:)

PS. oskarek u nas cała hydraulika i elektryka była robiona przed tynkami.

mWilQ
20-03-2012, 12:54
Hejka:)
A ja pytanie nieco z innej beczki:
Jak macie zrobiony taras tzn. kostka, płytki, a może coś innego? Bardzo proszę o porady,opinie i fotki jeśli ktoś takowe posiada.
Przyszła wiosna więc czas na taras,odwodnienie,chodnik i porządki w ogrodzie:)
pozdrawiam Aneta:)

Taras zmienialiśmy względem projektu. Zdecydowanie bardziej odpowiadała nam wersja prostokątna na długość domu. Szerokość tarasu ustaliłem na ok 3,5 m. Całość była murowana z bloczka betonowego. Boki chcę zrobić z mozaiki żywicznej tak samo jak dół elewacji, a górę mam już wyłożoną płytkami. W przyszłości planuję drobną zabudowę.

JANET 13
20-03-2012, 12:57
a jeszcze sobie przypomniałam czy ktoś może wrzucić fotki swoich schodów wewnętrznych wraz z poręczami i opisać z czego były wykonane i przede wszystkim ile kosztowały, z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich:)

JANET 13
20-03-2012, 12:58
Taras zmienialiśmy względem projektu. Zdecydowanie bardziej odpowiadała nam wersja prostokątna na długość domu. Szerokość tarasu ustaliłem na ok 3,5 m. Całość była murowana z bloczka betonowego. Boki chcę zrobić z mozaiki żywicznej tak samo jak dół elewacji, a górę mam już wyłożoną płytkami. W przyszłości planuję drobną zabudowę.

:) bardzo dziękuję za błyskawiczną i pomocną odpowiedź,pozdrawiam :)
a mogłabym prosić fotkę tarasu?

mWilQ
20-03-2012, 13:39
:) bardzo dziękuję za błyskawiczną i pomocną odpowiedź,pozdrawiam :)
a mogłabym prosić fotkę tarasu?

nie robiłem jeszcze zdjęć tarasu

JANET 13
20-03-2012, 13:49
nie robiłem jeszcze zdjęć tarasu

Aha , ale jakbyś przypadkiem miał już zrobioną takową fotkę tarasu to proszę wrzuć ją na forum a będę bardzo wdzięczna, pozdrawiam :)

TAR
20-03-2012, 13:50
ja mam schody bukowe bielone, balustrada bukowa bielona +stal nierdzewna , taras jak w projekcie betonowy na to gres. schody i taras widac w albumie okruszkowym wiec nie wklejam :) i chyba taras sie przewija w watku ogrodowym

JANET 13
20-03-2012, 13:58
ja mam schody bukowe bielone, balustrada bukowa bielona +stal nierdzewna , taras jak w projekcie betonowy na to gres. schody i taras widac w albumie okruszkowym wiec nie wklejam :) i chyba taras sie przewija w watku ogrodowym

Bardzo dziękuję za odpowiedź:) schody rewelacyjne a Okruszek pięknie się na nich prezentuje i taras też ok ,pozdrawiam:)

Konto usunięte na żądanie
20-03-2012, 14:33
U nas też taras zmieniony i dany po długości domu i szeroki na 4m

https://lh4.googleusercontent.com/-l6-lVcux6O4/TqWu8xtX0DI/AAAAAAAAByQ/8sNH6fb7sOQ/s1024/IMG062.jpg

Jak widać jest na nim pierdzielnik na razie bo zostało sporo betonu ze stropu to chłopaki wylali częściowo. W kwestii wykończenia to bardzo nam się podoba drewno- tyle że dobre drewno np. Teak kosztuje duuużo kasy. Ostatnio będąc u znajomych odpatrzyliśmy imitację desek drewnianych zrobioną z kostki brukowej- rewelacja. Tyle że oni z tego mieli zrobiony parapet- ciekawe jak to wygląda na tarasie.
Dokładnie tak to wygląda:

http://www.pref-bet.pl/obrazki/deska/deska-duza-profil.jpg

michur
20-03-2012, 14:39
Zazdroszczę Wam tych ziemnych tarasów :)

U nas będzie drewniany 3x7m, na słupach.

mWilQ
20-03-2012, 14:50
U nas też taras zmieniony i dany po długości domu i szeroki na 4m

https://lh4.googleusercontent.com/-l6-lVcux6O4/TqWu8xtX0DI/AAAAAAAAByQ/8sNH6fb7sOQ/s1024/IMG062.jpg

Jak widać jest na nim pierdzielnik na razie bo zostało sporo betonu ze stropu to chłopaki wylali częściowo. W kwestii wykończenia to bardzo nam się podoba drewno- tyle że dobre drewno np. Teak kosztuje duuużo kasy. Ostatnio będąc u znajomych odpatrzyliśmy imitację desek drewnianych zrobioną z kostki brukowej- rewelacja. Tyle że oni z tego mieli zrobiony parapet- ciekawe jak to wygląda na tarasie.
Dokładnie tak to wygląda:

http://www.pref-bet.pl/obrazki/deska/deska-duza-profil.jpg

Wygląda świetnie, chciałbym to zobaczyć na żywo.

TAR
20-03-2012, 14:52
widzialam, fajnie to wyglada i moze tez sluzyc do tworzenia sciezek ogrodowych lub np. stopni w trawie

Konto usunięte na żądanie
20-03-2012, 15:38
Minusem tego jest to, że te owe deski są dosyć krótkie (ok 1m).
Drugi minus tego to to, że w nasłonecznionych miejscach taras może się sporo nagrzewać.
Od razu powiem, że to coś też nie jest tanie :) ale nie trzeba tego konserwować etc.
Sprawdziłem: deska o dł. 90cm x 22,5cm kosztuje 34 zł :) czyli 1 m2 ok 120 zł

TAR
20-03-2012, 16:19
Minusem tego jest to, że te owe deski są dosyć krótkie (ok 1m).
Drugi minus tego to to, że w nasłonecznionych miejscach taras może się sporo nagrzewać.
Od razu powiem, że to coś też nie jest tanie :) ale nie trzeba tego konserwować etc.
Sprawdziłem: deska o dł. 90cm x 22,5cm kosztuje 34 zł :) czyli 1 m2 ok 120 zł

ladne to jest. tyle, ze dla mnie minusem jest cena i to, ze nie sa one gladkie jak deska/kostka/kafle tylko lekko falowane (takie cos widzialam), gdy postawic na tym stol, krzesla to beda sie kiwac.

JANET 13
20-03-2012, 17:03
U nas też taras zmieniony i dany po długości domu i szeroki na 4m

https://lh4.googleusercontent.com/-l6-lVcux6O4/TqWu8xtX0DI/AAAAAAAAByQ/8sNH6fb7sOQ/s1024/IMG062.jpg

Jak widać jest na nim pierdzielnik na razie bo zostało sporo betonu ze stropu to chłopaki wylali częściowo. W kwestii wykończenia to bardzo nam się podoba drewno- tyle że dobre drewno np. Teak kosztuje duuużo kasy. Ostatnio będąc u znajomych odpatrzyliśmy imitację desek drewnianych zrobioną z kostki brukowej- rewelacja. Tyle że oni z tego mieli zrobiony parapet- ciekawe jak to wygląda na tarasie.
Dokładnie tak to wygląda:

http://www.pref-bet.pl/obrazki/deska/deska-duza-profil.jpg

lokmen fajna inspiracja tarasowa !! :)
chociaż ja bardziej bym się skłaniała do ułożenia na tarasie kostki i tak się nad tym zastanawiam i mętlik powstaje w głowie........

JANET 13
20-03-2012, 17:08
Zazdroszczę Wam tych ziemnych tarasów :)

U nas będzie drewniany 3x7m, na słupach.

Nie ma czego zazdrościć zapewne Wasz taras też będzie super okazały i co niektórzy to Wam będą zazdrościć wspaniałego tarasu jak będzie gotowy proszę się nim pochwalić :)

JANET 13
20-03-2012, 19:20
..... i kolejne nurtujące mnie pytanie:( czy w wiatrołapie zmieści się jakaś szafa ?? czy może tylko zwykły wieszak i szafka na buty??? jestem otwarta na różne propozycje :) bardzo proszę o fotki jak to możliwe ( fotki dają dużo do myślenia i bardzo dużo pomagają!!!!) pozdrawiam:)

mWilQ
20-03-2012, 19:34
..... i kolejne nurtujące mnie pytanie:( czy w wiatrołapie zmieści się jakaś szafa ?? czy może tylko zwykły wieszak i szafka na buty??? jestem otwarta na różne propozycje :) bardzo proszę o fotki jak to możliwe ( fotki dają dużo do myślenia i bardzo dużo pomagają!!!!) pozdrawiam:)

Ja co prawda mam powiększony wiatrołap i szafę wnękową na powierzchni kuchni, ale zrobiłem również szafkę obok drzwi wejściowych, która składa się z wysokiego słupka, podwójnej szafki na buty nad którą są wieszaki na odzież. W tym miejscu spokojnie można zrobić nawet całkiem pojemną zamkniętą szafę.

Konto usunięte na żądanie
20-03-2012, 21:09
U nas wiatrołap powiększony jest do ściany z kominkiem.

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/wiatrolap2.jpg

oskarek
20-03-2012, 21:46
Dla mnie poroniony pomysł, ale jak ktoś lubi, to i pewnie elektrykę mógłby zrobić po tynkach. Wystarczy dobra bruzdownica.
Napisz jeszcze jakie to tynki i czy później będzie gładzenie.


Tynki c/w, częściowo (nie wszystkie pomieszczenia) przejedziemy jeszcze gładzią.

ada1984
21-03-2012, 05:58
Czy moglibyscie napisać jakie zmiany wymiarów okien wprowadziliście w projekcie? Chodzi mi głównie o okna na parterze,o ich wymiary i wysokość na której zostały wstawione.
Powiększaliście te główne okno kuchenne czy zostało w takich wymiarach jak w projekcie? A takze okna w wykuszu,zmianialiście cos?Wysokość?
Interesuje mnie tez drzwi wyjściowe na taras. Myślicie że lepsze są rozsuwane czy może otwierane? JAkoś nie moge sie zdecydowac:(

JANET 13
21-03-2012, 07:18
Czy moglibyscie napisać jakie zmiany wymiarów okien wprowadziliście w projekcie? Chodzi mi głównie o okna na parterze,o ich wymiary i wysokość na której zostały wstawione.
Powiększaliście te główne okno kuchenne czy zostało w takich wymiarach jak w projekcie? A takze okna w wykuszu,zmianialiście cos?Wysokość?
Interesuje mnie tez drzwi wyjściowe na taras. Myślicie że lepsze są rozsuwane czy może otwierane? JAkoś nie moge sie zdecydowac:(

hej, u nas zmienione zostały okna frontowe ( kuchnia i kotłownia) i mają teraz wymiar 150x140 , natomiast zostały zmniejszone pojedyncze balkony na poddaszu na ciut mniejsze (niestety nie pamiętam wymiarów) pozostałe okna zostały bez zmian:)
Jak dla mnie to lepsze jest otwierane okno - wyjście na taras. A okna w wykuszu mają super wysokość chociaż zastanawiałam się aby ją zmniejszyć jednak tego nie zrobiłam i bardzo się z tego cieszę że zostały tak jak w projekcie i wyglądają extra!!!!!

JANET 13
21-03-2012, 07:21
Bardzo dziękuję wszystkim którzy wypowiedzieli się na temat tarasu, schodów wewnętrznych z poręczami i wiatrołapu Wasze opinie są bezcenne jeszcze raz wielkie dzięki i proszę o jeszcze.....pozdrawiam:)

ewelka-sochaczew
21-03-2012, 07:36
ada1984 okna frontowe zmieniliśmy na 150 x 150 (łazienka i kuchnia) z dwóch powodóch dla mnie standardowy rozmiar był za mały i ta zmieniona wielkość okien pozwoli mi w kuchni na połączenie blatu kuchennego z parapetem ( tzn parapetu nie będzie tylko blat.) Drugie okno w kuchni bez zmian, okna w wykuszu wydłużyliśmy na 170 szerokość została tylko długość zmieniona. Okno balkonowe na górze od frontu bez zmian, pozostałe okna balkonowe zmieniona szerokość na 90, okno w pokoju nad garażem 150x150.
Mam nadzieję że pomogłam:)
za chwilę wkleje zdjęcia

TAR
21-03-2012, 07:43
Czy moglibyscie napisać jakie zmiany wymiarów okien wprowadziliście w projekcie? Chodzi mi głównie o okna na parterze,o ich wymiary i wysokość na której zostały wstawione.
Powiększaliście te główne okno kuchenne czy zostało w takich wymiarach jak w projekcie? A takze okna w wykuszu,zmianialiście cos?Wysokość?
Interesuje mnie tez drzwi wyjściowe na taras. Myślicie że lepsze są rozsuwane czy może otwierane? JAkoś nie moge sie zdecydowac:(

ja zmienilam okna w kuchni i kotłowni do wymiaru mniejszego okna w kuchni bodajze 90x140 - jest super, ładnie wyglada, kuchnia jest ustawniejsza a te 30 cm na szerokosci nie zmienilo zbytnio w doswietleniu. Okno boczne przesuniete chyba o 20-30 cm - zeby zmiescic lodówke., scianka pomiedzy wykuszem a kuchnia wydluzona - zmniejszony otwór przejscia do szer. 110 cm (kiedys zrobimy tam drzwi przesuwne szklane), okno w salonie zmniejszone 150x150 i zmienione 4 okna balkonowe na zwykle okna (kazdy pokoj ma swoj balkon - nie ma wyjsc z jednego pokoju na 2 balkony). wielkosci pozostałych okien balkonowych nie zmienialam - sa super a nie takie popierdolki waskie gardla jak w blokach, dzieki temu tez pokoje sa ladnie doswietlone. okien wykuszowych i tarasowych nie zmienialam.

ewelka-sochaczew
21-03-2012, 07:55
a to schody i taras:
http://images35.fotosik.pl/1015/71672f766ec4d080gen.jpg
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3e7889c4066cb89d.html#
http://images41.fotosik.pl/1169/a2ee6bfd68a90fd9gen.jpg
http://images37.fotosik.pl/1385/b249e480f397e8a5gen.jpg
taras z tyłu mniej widoczny, ale dla zainteresowanych prześle fotki.
http://images45.fotosik.pl/1423/0cf833674941e8b1gen.jpg

JANET 13
21-03-2012, 08:08
a to schody i taras:
http://images35.fotosik.pl/1015/71672f766ec4d080gen.jpg
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3e7889c4066cb89d.html#
http://images41.fotosik.pl/1169/a2ee6bfd68a90fd9gen.jpg
http://images37.fotosik.pl/1385/b249e480f397e8a5gen.jpg
taras z tyłu mniej widoczny, ale dla zainteresowanych prześle fotki.
http://images45.fotosik.pl/1423/0cf833674941e8b1gen.jpg

Hejka, schody rewelacyjne!!! jaki jest ich koszt? ile kosztuje taka jedna zakończeniowa palisada? Tak ja poproszę więcej fotek tarasu - a adres maila znasz:) pozdrawiam:)

ewelka-sochaczew
21-03-2012, 08:19
Janet13
zestawienie kosztów: schody z kostki materiał i robocizna : kostka 7 m2- 518zł, robocizna 420 zł palisada 133 szt. -780 zł robocizna 520 zł piach i cement 400 zł razem materiał 1700 zł + robocizna 940 zł = 2640 zł
taras kostka 18 m - 720 zł, robocizna - 700 zł krawężniki po 12 zł nie pamiętam ile + piach i cement razem wyszło około 2500zł.

palisada 1 szt- 6 zł i jej wstawienie 4 zł

JANET 13
21-03-2012, 08:21
Janet13
zestawienie kosztów: schody z kostki materiał i robocizna : kostka 7 m2- 518zł, robocizna 420 zł palisada 133 szt. -780 zł robocizna 520 zł piach i cement 400 zł razem materiał 1700 zł + robocizna 940 zł = 2640 zł
taras kostka 18 m - 720 zł, robocizna - 700 zł krawężniki po 12 zł nie pamiętam ile + piach i cement razem wyszło około 2500zł.

Dzięki :) i jeszcze jedno pytanko jak wysoka jest ta palisada?

ewelka-sochaczew
21-03-2012, 08:43
Palisada ma wysokość 40 cm, po wkopaniu czyli na gotowo schodek ma wysokość 15cm

JANET 13
21-03-2012, 08:45
Palisada ma wysokość 40 cm, po wkopaniu czyli na gotowo schodek ma wysokość 15cm

dzięki:)

80mariusz80
21-03-2012, 10:06
Czy moglibyscie napisać jakie zmiany wymiarów okien wprowadziliście w projekcie? Chodzi mi głównie o okna na parterze,o ich wymiary i wysokość na której zostały wstawione.
Powiększaliście te główne okno kuchenne czy zostało w takich wymiarach jak w projekcie? A takze okna w wykuszu,zmianialiście cos?Wysokość?
Interesuje mnie tez drzwi wyjściowe na taras. Myślicie że lepsze są rozsuwane czy może otwierane? JAkoś nie moge sie zdecydowac:(
Parter: kuchnia - okno przy wykuszu zlikwidowane, gabinet - wymiar okna zmniejszony na kuchenny, wykusz - podwyższenie okien (wstawiłem pod nimi grzejniki), reszta bez zmian.
Piętro: potrójne drzwi balkonowe nad wykuszem - boczne zamienione na okna, środkowe drzwi bez zmian.
Garaż: likwidacja bocznego okna, drugie okno zamienione na luksfery.
Dachowe: likwidacja wszystkich prócz łazienkowego.
Wyłazowe: sztuk 2.
Przy czym u mnie rodek z piwnicą, nie wiem czy wymiarowo się nie różni od podstawowej wersji.

margaret2011
21-03-2012, 18:21
Hej. Mam pytanie do wszystkich, którzy wykańczają. Napiszcie z czego macie parapety wewn. i ile kosztowały?
Dzięki

mWilQ
21-03-2012, 18:33
Hej. Mam pytanie do wszystkich, którzy wykańczają. Napiszcie z czego macie parapety wewn. i ile kosztowały?
Dzięki

Czarny granit na zewnątrz i w środku (2600zł za komplet)

maverikt
21-03-2012, 20:23
Witam
Jestem na etapie wyboru projektu obejrzałem wielem z różnych pracowni i natrafiłem na domy w rododendronach przymierzałem się na początku n 2,6 i 15 i chyba najbardziej się skłaniam nad 6 tylko zastanawiam się czy są szanse wprowadzić takie zmiany co wy o tym sądzicie i jakie to mogą być koszty:
- ścianę kolankową podnieść o jakieś 100-120cm tak by skosy zaczynały się na 180-200cm
- strop nad 1 piętrem zrobić żelbetonowy tak jak nad parterem. Tutaj nie wiem czy konstrukcja ścian by wytrzymała?
- garaż z pomieszczeniem gospodarczym wyrównać z ścianami domu tak by powiększyć to pomieszczenie gospodarcze i zrobić z niego kotłownie na paliwo stałe co wiąże się z budową dodatkowego komina
- wykusz zlikwidować albo rozciągnąć domek o te 90cm i zrównać z wykuszem wtedy powiększyłby się salon i kuchnia

Czy są jakieś szanse na takie zmiany czy to wiąże się z dużymi kosztami? Czy ktoś z was dokonał jakiś podobnych zmian? Przeglądałem forum postów jest ogrom i jak na razie nie doczytałem się by ktoś coś podobnego robił?

Z góry dzięki za pomoc i radę!
Pozdrawiam

mWilQ
21-03-2012, 20:53
Witam
Jestem na etapie wyboru projektu obejrzałem wielem z różnych pracowni i natrafiłem na domy w rododendronach przymierzałem się na początku n 2,6 i 15 i chyba najbardziej się skłaniam nad 6 tylko zastanawiam się czy są szanse wprowadzić takie zmiany co wy o tym sądzicie i jakie to mogą być koszty:
- ścianę kolankową podnieść o jakieś 100-120cm tak by skosy zaczynały się na 180-200cm
- strop nad 1 piętrem zrobić żelbetonowy tak jak nad parterem. Tutaj nie wiem czy konstrukcja ścian by wytrzymała?
- garaż z pomieszczeniem gospodarczym wyrównać z ścianami domu tak by powiększyć to pomieszczenie gospodarcze i zrobić z niego kotłownie na paliwo stałe co wiąże się z budową dodatkowego komina
- wykusz zlikwidować albo rozciągnąć domek o te 90cm i zrównać z wykuszem wtedy powiększyłby się salon i kuchnia

Czy są jakieś szanse na takie zmiany czy to wiąże się z dużymi kosztami? Czy ktoś z was dokonał jakiś podobnych zmian? Przeglądałem forum postów jest ogrom i jak na razie nie doczytałem się by ktoś coś podobnego robił?

Z góry dzięki za pomoc i radę!
Pozdrawiam

Przy tylu projektach dostępnych w sieci, nie wierzę, że nie ma bardziej odpowiedniego pod Wasze wymagania. Zmieniać rodo6 aż tak bardzo to troszkę profanacja. Pamiętaj, że to co robisz ze ścianami nośnymi jest znaczące konstrukcyjnie i to wymaga przeprojektowania. Lepiej poszukać czegoś konstrukcyjnie zbliżonego opisowi, nawet z innym wnętrzem i podziałać z układem ścianek działowych. Tak z ciekawości, po co Ci kolankowa ściana na 1,8m? Wyobrażasz sobie jak domek dwuspadowy będzie wyglądał z zewnątrz?

maverikt
21-03-2012, 21:02
Przeszukiwałem projekty w rodo 6 mam prostokątny obrys domu poza tym powierzchniowo jest taki jakbym chciał oraz rozmieszczenie pomieszczeń w środku pasuje do działki. Wiem że to właśnie poważne zmiany i dlatego zastanawiam się nad kosztami? a wysokość ściany kolankowej bo jak widzę w domach po 80-100cm to strasznie nie ustawne i małe pomieszczenia. Aż tak źle by to wyglądało?

Konto usunięte na żądanie
21-03-2012, 21:46
Zmiany, które chcesz zrobić są raczej tak istotne, że powinieneś pomyśleć o projekcie indywidualnym.
Co do ścianki kolankowej o wys ok 2m uważam to za profanacje. Zrobiłbys z tego domu karykature a dokładnie stodołe na siano.
Może powinieneś poszukać domu z płaskim dachem?

JANET 13
21-03-2012, 21:49
Hej. Mam pytanie do wszystkich, którzy wykańczają. Napiszcie z czego macie parapety wewn. i ile kosztowały?
Dzięki

A nasze parapety wewnętrzne są z konglomeratu BOTTICINO (3szt.wykusz+1szt.gabinet+1szt.pokój nad garażem) i kosztowały nas około 400 zł
http://images35.fotosik.pl/1258/9fff1cee4d6f0da8m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9fff1cee4d6f0da8.html)
coś takiego jak na fotce

maverikt
21-03-2012, 22:38
Właśnie zastanawiam się nad projektem indywidualnym, musiałbym zobaczyć jak by taki dach wyglądał to tylko metr wyżej dach i nie wiem jak zmieni wygląd domu, co do płaskiego dachu u mnie w zagospodarowaniu przestrzennym możliwe są 30-45 stopni tylko dachy, tzn fajnie by było podnieść tak do 200cm ściane kolankową bo się robią większe pomieszczenia na górze ale 2-3 pustaki do 140cm już i tak nie było by źle. A co myślicie o pomyśle płyty żelbetonowej na górze? zamiast wybijać rygipsem i docieplać?

aga-gaga
21-03-2012, 22:42
A nasze parapety wewnętrzne są z konglomeratu BOTTICINO (3szt.wykusz+1szt.gabinet+1szt.pokój nad garażem) i kosztowały nas około 400 zł
http://images35.fotosik.pl/1258/9fff1cee4d6f0da8m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9fff1cee4d6f0da8.html)
coś takiego jak na fotce

Też mamy w swoim rodku takie parapety. Wyglądają bardzo fajnie.

JANET 13
21-03-2012, 23:05
Też mamy w swoim rodku takie parapety. Wyglądają bardzo fajnie.

super że i Wam się takie parapety podobają jak i nam:)

Konto usunięte na żądanie
21-03-2012, 23:05
Są tu na forum osoby, które mają lane skosy i strop nad 1pietrem. Gdybym w chwili budowy miał wiecej kasy sam bym chętnie to zrobił.
W dalszym ciagu uważam ze nawet 1,5 metrowa ścianka kolankowa wyglada niezbyt zgrabnie. Powiedzmy ze częściowo ta różnice zniwelujesz przedłużając krokwy. Większość z tutaj budujących podnosi tą ściankę o 1 pustak czyli 25cm jest chyba osoba co powiększyła o 3. Musisz poszukać fotek i ocenić czy będzie Ci to odpowiadało.
Co do kotłowni za garażem to my ją tam umieściliśmy. Nie trzeba było równać ściany domu z garażem.

Janet - ładnie wyglądają- do czasy kiedy się nie porysują :-) a o to w tym towarze nie trudno.

JANET 13
21-03-2012, 23:27
Są tu na forum osoby, które mają lane skosy i strop nad 1pietrem. Gdybym w chwili budowy miał wiecej kasy sam bym chętnie to zrobił.
W dalszym ciagu uważam ze nawet 1,5 metrowa ścianka kolankowa wyglada niezbyt zgrabnie. Powiedzmy ze częściowo ta różnice zniwelujesz przedłużając krokwy. Większość z tutaj budujących podnosi tą ściankę o 1 pustak czyli 25cm jest chyba osoba co powiększyła o 3. Musisz poszukać fotek i ocenić czy będzie Ci to odpowiadało.
Co do kotłowni za garażem to my ją tam umieściliśmy. Nie trzeba było równać ściany domu z garażem.

Janet - ładnie wyglądają- do czasy kiedy się nie porysują :-) a o to w tym towarze nie trudno.

lokmen ja takie same parapety mam w obecnym domku i jakoś ładnie wyglądają i się nie porysowały a mają już troszkę lat,
wiem że o porysowanie nie jest trudno ale jak się uważa to i ładnie parapety wyglądają długo:)

ewelka-sochaczew
22-03-2012, 07:29
Ja zastanawiam się nad parapetami z konglomeratu napoleon
http://www.gusia-damian.mojabudowa.pl/pliki/gusia-damian/image/parapet-napoleon2.jpg
Koszt około 1000 zł, dziś zamawiam, a od wtorku u nas tynki:)))))))))))))
http://www.oknall.pl/img/gallery_gallery_picture/parapetywewn/marmurowe/napoleon%20web.JPG

TAR
22-03-2012, 07:42
mialam parapety z takiego konglomeratu w poprzednim mieszkaniu - trzeba je koniecznie zaipregnowac zanim wpuscisz wykonawcow (maja glupie zwyczaje kladzenia wszystkiego na parapetach, jak wyleje sie np. kawa, sok czy herbata - slad zostanie na zawsze) niestety sa tez dosc kruche, nam wykonawca opierajac poziomice wyszczerbil 2 szt.
w rodku mam klasyczne biale chyba z mdf, na zewnatrz metalowe w kolorze okien - za wewnetrzne i zewnetrzne zaplacilismy ok. 1600 zl. Parapetow mam wiecej przez rezygnacje z okien balkonowych (+3 wew + 3 zew). pozdr. A.

mWilQ
22-03-2012, 07:55
Właśnie zastanawiam się nad projektem indywidualnym, musiałbym zobaczyć jak by taki dach wyglądał to tylko metr wyżej dach i nie wiem jak zmieni wygląd domu, co do płaskiego dachu u mnie w zagospodarowaniu przestrzennym możliwe są 30-45 stopni tylko dachy, tzn fajnie by było podnieść tak do 200cm ściane kolankową bo się robią większe pomieszczenia na górze ale 2-3 pustaki do 140cm już i tak nie było by źle. A co myślicie o pomyśle płyty żelbetonowej na górze? zamiast wybijać rygipsem i docieplać?

Tak jak lookmen napisał, przy podniesieniu ścianki kolankowej o powiedzmy 2 pustaki, można jeszcze ratować proporcje wydłużając krokwie. W przypadku podniesienia o jeszcze większą ilość pustaków moim zdaniem ratunku dla "zgrabności" tego projektu nie ma. Można kosztem tego uzyskać funkcjonalność jakiej się potrzebuje, chociaż według mnie pod tymi skosami wystarczy miejsca, żeby sensownie je zagospodarować. Przy zbyt wysokiej ściance kolankowej nawet patrząc z zewnątrz na okna (przy ich projektowej wysokości) ma się wrażenie, że ktoś coś po drodze zrąbał. U mnie tak wyszło, że po wybraniu projektu i wybudowaniu domu oglądałem więcej gotowców w internecie i niestety znalazłem kilka domków, które bardziej mi się podobają niż rodo. Widziałem mnóstwo projektów z podwyższoną ścianką, więc proponuję przysiąść, poświęcić kilka dni i znaleźć coś niewymagającego tych wszystkich zmian.

maverikt
22-03-2012, 09:33
Dziękuje za poradę bo faktycznie taka ściana kolankowa 180cm mogłaby nie wyglądać fajnie muszę przeglądnąć ten wątek prawie 400stron może znajdę fotki jakieś. Czyli wylewać strop żelbetonowy nad 1 piętrem polecacie?

Lokmen - w pomieszczeniu za garażem zmieściła się kotłownia na paliwo stałe? A robiliście jakąś ściankę tam działową? czy to już całe pomieszczenie zamknięte wykorzystane na kotłownie?

mWilQ
22-03-2012, 10:45
Dziękuje za poradę bo faktycznie taka ściana kolankowa 180cm mogłaby nie wyglądać fajnie muszę przeglądnąć ten wątek prawie 400stron może znajdę fotki jakieś. Czyli wylewać strop żelbetonowy nad 1 piętrem polecacie?

Lokmen - w pomieszczeniu za garażem zmieściła się kotłownia na paliwo stałe? A robiliście jakąś ściankę tam działową? czy to już całe pomieszczenie zamknięte wykorzystane na kotłownie?

Co do pierwszej kwestii, to większość pewnie trzymała się projektu i zrobiła podłogę drewnianą na jętkach. Po co tam robić lany beton? Chcesz tam jakieś pomieszczenia użytku codziennego?

maverikt
22-03-2012, 10:54
Od wielu osób słyszałem że po prostu dając rygips i ocieplając że po jakimś czasie robią się zacieki itd, a po drugie łatwiej wytynkować wchodzi ekipa i całość tynkuje no i po trzecie właśnie z myślą o pomieszczeniu by mieć możliwość zrobienia na samym poddaszu jakiegoś pomieszczenia w przyszłości. Tylko się zastanawiam jak wyglądają koszty tego przedsięwzięcia oraz czy konstrukcja domu to wytrzyma?

nawojka
22-03-2012, 18:15
Ja stryszek cały obiłam płytą osb. Zrobiłam tam też okno. I teraz mam tam skład rzeczy "potrzebnych" później.
Niestety nie jest tam za wysoko.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e46
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8ab

nawojka
22-03-2012, 18:17
Oj coś mi nie wyszło :(

nawojka
22-03-2012, 18:22
Może teraz będzie dobrze
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8ab11673f3c01ffa.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e46cbe3b6c22bc63.html

nawojka
22-03-2012, 18:58
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e46cbe3b6c22bc63.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8ab11673f3c01ffa.html

:)

nawojka
22-03-2012, 19:08
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/091d3a968bd4747d.html

nawojka
22-03-2012, 19:42
Nie umiem wkleić od razu widocznego zdjęcia. A chciałabym pokazać moją kuchnie ze spiżarką . Jestem z niej bardzo zadowolona. nie muszę już na kolanach wyciągać z szafek miksery, sokowirówki, frytkownice, do gotowania na parze itp. Garnki i patelnie też tam mam. Moje koleżanki ( z bloków) zazdroszczą mi tej spiżarki. Ponieważ nikt dotychczas nie pokazał tu swoją spiżarkę, to j a pierwsza to zrobię. :)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/503b2f0f0f012427.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1d8fb7faa32ccd42.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e7e249464816ecd.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/486abd54ad7a6a92.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/24e5a52def6b09fa.html

nawojka
22-03-2012, 19:50
A cała kuchnia tak wygląda :)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e1aef4c0dfb0739.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cf65827228af7a78.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8058f513082ff1ea.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c75538b45b86d121.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bd6a5e36d02acc34.html

mWilQ
22-03-2012, 19:54
Nie umiem wkleić od razu widocznego zdjęcia. A chciałabym pokazać moją kuchnie ze spiżarką . Jestem z niej bardzo zadowolona. nie muszę już na kolanach wyciągać z szafek miksery, sokowirówki, frytkownice, do gotowania na parze itp. Garnki i patelnie też tam mam. Moje koleżanki ( z bloków) zazdroszczą mi tej spiżarki. Ponieważ nikt dotychczas nie pokazał tu swoją spiżarkę, to j a pierwsza to zrobię. :)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/503b2f0f0f012427.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1d8fb7faa32ccd42.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e7e249464816ecd.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/486abd54ad7a6a92.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/24e5a52def6b09fa.html

Niewątpliwie spiżarka jest świetnym rozwiązaniem, ale np. dla mnie istotniejsza była szafa wnękowa we wiatrołapie. Jak widać na zdjęciach jest na tyle przestronna, że zmieści się w niej cała kuchenna "graciarnia". Ja do takich celów będę miał szafkę w projektowej kotłowni. Myślę, że też się sprawdzi, tym bardziej, że od drzwi z kuchni mam tam 2m.

Zdjęcia słusznie wrzuciłaś na serwer fotosika. Są widoczne dla innych pod danym linkiem. Żeby były widoczne na forum, musisz je umieścić we właściwym tagu. Można pisać z palca, albo można skorzystać z opcji forum. Nad ramką tekstową klikach na symbol grafiki (obok koperty), wklejasz we wskazanym miejscu adres obrazka i zatwierdzasz - ot cała filozofia :)

nawojka
22-03-2012, 21:04
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c88d6fe5451fb7a4.html

nawojka
22-03-2012, 21:18
Coś mi nie wychodzi .:( Chyba tępa jestem. http://images40.fotosik.pl/1439/c88d6fe5451fb7a4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c88d6fe5451fb7a4.html)http://http:/

piniaS
22-03-2012, 23:58
maverikt- ja mam zalany strop nad 1 piętrem i na dodatek ze schodami, tez podnieśliśmy ścianę- kolankową 0 50cm dom stracił na zewnątrz,ale za to jest ustawniejszy:)
nowojka- bardzo mi się podoba u Ciebie,też zostawiłam sobie taką dziurę od kuchni do salonu(Mam nadzieje że tego nie żałujesz?)

https://picasaweb.google.com/111604530212538739847/DomWRododendronach6P?authkey=Gv1sRgCMzn96COpZDCggE #5700739230854842786

mWilQ
23-03-2012, 06:55
Coś mi nie wychodzi .:( Chyba tępa jestem. http://images40.fotosik.pl/1439/c88d6fe5451fb7a4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c88d6fe5451fb7a4.html)http://http:/

Już jesteś blisko, zauważ, że adres który kopiujesz zaczyna się od http:// i w okienku dodawania zdjęcia również ramka jest uzupełniona o http:// - pamiętaj, aby po wklejeniu było tam tylko jedno.

Teraz jeszcze słów kilka o salonie i kuchni. Przyjemnie patrzy się na wnętrza. Widać, że to co było zaplanowane, zostało zrealizowane. Otwór w kuchni ciekawy, salon przez to zrobił się nawet bardziej ustawny w okolicach wykusza. Jak ktoś ma wejście do kuchni zaraz za kominkiem od strony salonu to ok, ale jak już ktoś powiększał wiatrołap i zamykał go w linii z kominkiem to wejście przy wykuszu musi pozostać. Gratuluję wykończenia.

nawojka
23-03-2012, 07:31
Oczywiście że nie żałuję. Ten barek jest bardzo pomocny. Jak przychodzi sąsiadka , a ja coś gotuję, to się tam przysiada. Szybkie posiłki lub kawę to też tam. A jak przyjdą goście to służy jako stolik pomocniczy. Jest na nim blat drewniany 45 cm,taki jak parapety. Okna mam też drewniane . W kolorze teak. Z zewnątrz są w kolorze dachówki,tak jak parapety i podmurówka.Brama garażowa jest też (pomalowana) w tym kolorze. Elewacja ecru, beż, kremowa. W środku na dole mam też wszędzie beż (firanko-zasłonki też). Od środka okna są dla mnie za ciemne :( niestety. Trzeba by mi było wybrać o ton jaśniejsze. :(
http://images40.fotosik.pl/1439/c88d6fe5451fb7a4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c88d6fe5451fb7a4.html)
http://images35.fotosik.pl/1260/21994117032f9b09m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/21994117032f9b09.html)
http://images38.fotosik.pl/1438/0c7ea9702ef01f4em.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0c7ea9702ef01f4e.html)
http://images50.fotosik.pl/1457/60b5dc8d8445946dm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/60b5dc8d8445946d.html)
http://images42.fotosik.pl/233/a52512111ff28336m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a52512111ff28336.html)
http://images50.fotosik.pl/1457/60b5dc8d8445946dm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/60b5dc8d8445946d.html)

nawojka
23-03-2012, 07:37
Ojej ten ostatni to miał być inny.http://images42.fotosik.pl/233/204fc4b722b48836m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/204fc4b722b48836.html)

JANET 13
23-03-2012, 08:32
Oczywiście że nie żałuję. Ten barek jest bardzo pomocny. Jak przychodzi sąsiadka , a ja coś gotuję, to się tam przysiada. Szybkie posiłki lub kawę to też tam. A jak przyjdą goście to służy jako stolik pomocniczy. Jest na nim blat drewniany 45 cm,taki jak parapety. Okna mam też drewniane . W kolorze teak. Z zewnątrz są w kolorze dachówki,tak jak parapety i podmurówka.Brama garażowa jest też (pomalowana) w tym kolorze. Elewacja ecru, beż, kremowa. W środku na dole mam też wszędzie beż (firanko-zasłonki też). Od środka okna są dla mnie za ciemne :( niestety. Trzeba by mi było wybrać o ton jaśniejsze. :(
http://images40.fotosik.pl/1439/c88d6fe5451fb7a4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c88d6fe5451fb7a4.html)
http://images35.fotosik.pl/1260/21994117032f9b09m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/21994117032f9b09.html)
http://images38.fotosik.pl/1438/0c7ea9702ef01f4em.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0c7ea9702ef01f4e.html)
http://images50.fotosik.pl/1457/60b5dc8d8445946dm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/60b5dc8d8445946d.html)
http://images42.fotosik.pl/233/a52512111ff28336m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a52512111ff28336.html)
http://images50.fotosik.pl/1457/60b5dc8d8445946dm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/60b5dc8d8445946d.html)

brawo nawojka a jednak nauczyłaś się wstawiać zdjęcia -super:) w końcu pokażesz na forum swój śliczny domek i ogród:) pozdrawiam aneta
PS. jeszcze raz dzięki za fotki które mi przesłałaś na maila:)

nawojka
23-03-2012, 19:00
Dziękuję mWilQ i JANET 13 za miłe słowa i pomoc przy wklejaniu zdjęć. Myślę że wszystkie Rodki są piękne. Przecież dla tego je wybraliśmy. :)http://images35.fotosik.pl/1260/e8b319afd63a3a95m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e8b319afd63a3a95)

nawojka
23-03-2012, 19:19
Teraz zdjęcia mojej sypialni.
http://images38.fotosik.pl/1438/69956a60994ab188m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=69956a60994ab188)
http://images39.fotosik.pl/1393/d1a0d86141bb29a8m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d1a0d86141bb29a8)
http://images37.fotosik.pl/1410/e50d7af0e44adb0em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e50d7af0e44adb0e)
http://images38.fotosik.pl/1438/0ca62b65203ee1dcm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0ca62b65203ee1dc)

nawojka
23-03-2012, 19:32
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e131b233560e14c2.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2c6f1ff6f93eb0d4.html.
garderoba w pokoju nad garażem

nawojka
23-03-2012, 19:37
http://images46.fotosik.pl/1405/e131b233560e14c2m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e131b233560e14c2.html)
http://images40.fotosik.pl/1439/2c6f1ff6f93eb0d4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2c6f1ff6f93eb0d4.html)

nawojka
23-03-2012, 19:49
http://images50.fotosik.pl/1457/888239b285b7d415m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=888239b285b7d415)
http://images39.fotosik.pl/1393/143f476254bdb02cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=143f476254bdb02c)
pokój nad garażem. Jedno okno, powiększone do 180cm szer.

nawojka
24-03-2012, 15:39
http://images39.fotosik.pl/1393/e87327fc1e4b4ca2.jpg elewacja od strony garażu
http://images37.fotosik.pl/1410/b7a150421579ed25.jpg elewacja od tyłu
http://images40.fotosik.pl/1439/091d3a968bd4747d.jpg elewacja od frontu

TAR
24-03-2012, 17:24
nawojka fajne regaly biblioteczne, poprosze o namiar (jesli gotowce)

maverikt
24-03-2012, 19:11
Witam

Chciałem się zapytać osób budujących rodo 6 czy za stan surowy zamknięty jest się wstanie zbudować za kwotę 120-150 tysięcy?

Pozdrawiam

kojak139
24-03-2012, 19:55
Witam
Dzisiaj zauważyłem szczeline(prześwit) pod ścianą działową na piętrze ok.2-3mm. Co to może oznaczać?

kojak139
24-03-2012, 20:30
Witam

Chciałem się zapytać osób budujących rodo 6 czy za stan surowy zamknięty jest się wstanie zbudować za kwotę 120-150 tysięcy?

Pozdrawiam

Ja wydałem 150tys. ale nie mam jeszcze drzwi frontowych i garazowych, lekko licząc jeszcze 10tys.

nawojka
24-03-2012, 20:36
Oczywiście że gotowce. Ikea . Nawet były wtedy na promocji. :) Chciałam kupić tam też kanapę i fotel do salonu, ale się nie wymiarowo nie mieściły. W salonie zostały "stare" meble z mieszkania ,tylko rozrzucone. :) Tylko dokupiłam 3 dywany,bo było jakoś łyso. W ogóle większość rzeczy kupionych to były promocje.

TAR
24-03-2012, 20:40
Oczywiście że gotowce. Ikea .

tak tez sadzilam ale wolalam sie upewnic, bardzo fajnie sie prezentuja :)

Konto usunięte na żądanie
24-03-2012, 22:53
Witam
Dzisiaj zauważyłem szczeline(prześwit) pod ścianą działową na piętrze ok.2-3mm. Co to może oznaczać?

Możesz jaśniej? - na jakim odcinku tej ściany masz tą "szparę"?

JANET 13
25-03-2012, 08:00
http://images46.fotosik.pl/1405/e131b233560e14c2m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e131b233560e14c2.html)
http://images40.fotosik.pl/1439/2c6f1ff6f93eb0d4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2c6f1ff6f93eb0d4.html)

nawojka czy możesz wrzucić fotki swojej garderoby ze środka? - interesują mnie półki i po jednej i po drugiej stronie z góry dziękuję i pozdrawiam :)

nawojka
25-03-2012, 09:25
Garderoba jest obecnie " wypełniona po brzegi". To zdjęcie jest z przed 1,5 roku. Coś nieco widać.
http://images40.fotosik.pl/1445/9bdf695e5e03b354.jpg

nawojka
25-03-2012, 09:29
Ojej zapomniałam wrzucić przez drzewkohttp://images40.fotosik.pl/1445/9bdf695e5e03b354.jpg

JANET 13
25-03-2012, 12:14
Ojej zapomniałam wrzucić przez drzewkohttp://images40.fotosik.pl/1445/9bdf695e5e03b354.jpg

bardzo dziękuję oto mi chodziło :)
( tu w zbliżeniu lepiej widać i to drugą stronę super)

margaret2011
26-03-2012, 11:17
Witam.
Mam pytanie do wszystkich, którzy już mieszkają. Robiliście kratkę ściekową w kotłowni i garażu tak jak jest w projekcie??
Jeżeli tak, to czy po dłuższej nieobecności w domu wydobywa się "zapach" z tych kratek?
Z góry dzięki.
Pozdrawiam

TAR
26-03-2012, 11:28
Witam.
Mam pytanie do wszystkich, którzy już mieszkają. Robiliście kratkę ściekową w kotłowni i garażu tak jak jest w projekcie??
Jeżeli tak, to czy po dłuższej nieobecności w domu wydobywa się "zapach" z tych kratek?
Z góry dzięki.
Pozdrawiam

tak (na jedno i drugie pytanie) raz w tygodniu lub co 1,5 tygodnia uzupelniamy syfon woda i srodkiem biologicznym do szamb.

mWilQ
26-03-2012, 11:39
Witam.
Mam pytanie do wszystkich, którzy już mieszkają. Robiliście kratkę ściekową w kotłowni i garażu tak jak jest w projekcie??
Jeżeli tak, to czy po dłuższej nieobecności w domu wydobywa się "zapach" z tych kratek?
Z góry dzięki.
Pozdrawiam

Tylko w garażu, teraz zrobiłbym w kotłowni, bo tam częściej wylewali mi wodę. Z garażu jeszcze nie korzystam, na kratce stoi sterta drewna na ogrodzenie. Mam tam podłogówkę, wali niemiłosiernie (nie ma wody w syfonie). Przede wszystkim jak się zdecydujesz, to sprawdź dobrze uszczelnienie syfonu w takim odpływie, a po drugie pamiętaj, że trzeba raz na jakiś czas dolewać do niego wody.

TAR
26-03-2012, 12:01
u mnie w kotlowni obowiazkowo byc musiala: zbiornik na wode 300 l., rozdzielacze c.o., pralka, dodatkowy zlew - caly wezel wody i c.o. juz raz nam wywalil zawor bezpieczenstwa na siecowce jak remontowali droge i nagle wlaczali/wylaczali wode. poza tym jak wczesniej pisalam na biezaco uzupelniamy syfony i wtedy nie smierdzi.

margaret2011
26-03-2012, 12:07
TAR czyli rozumiem, że więcej kłopotu niż korzyści z tymi kratkami, o ile w ogóle są jakieś korzyści?

mWilQ
26-03-2012, 12:22
TAR czyli rozumiem, że więcej kłopotu niż korzyści z tymi kratkami, o ile w ogóle są jakieś korzyści?

Raczej więcej korzyści, bo przy sytuacji jaką opisała Tar, woda miała odejście, a tak to szukałaby miejsca gdzie wypłynąć, albo gorzej stałaby w zamkniętym pomieszczeniu i wsiąkała np w ściany. To że śmierdzi to nic dziwnego. Miska wc też jest swojego rodzaju syfonem. Wypuść z niej wodę, to poczujesz problem. Z odpływami jest podobnie. One są podłączone do kanalizacji. Jeśli nie będzie wody, to smród bez problemów przedostanie się do pomieszczeń. Woda w tym przypadku jest izolatorem.

margaret2011
26-03-2012, 12:28
mWilQ
W kotłowni jest niższy poziom niż w części mieszkalnej, zawsze można zrobić lekki spad i woda spłynie do garażu.
Myślisz, że w razie awarii to nie wystarczy?

TAR
26-03-2012, 12:33
TAR czyli rozumiem, że więcej kłopotu niż korzyści z tymi kratkami, o ile w ogóle są jakieś korzyści?

glownie korzysci, minus ze trzeba pamietac o zalaniu syfonu, jesli uzywa sie do tego plyn to w ogole nie smierdzi.

TAR
26-03-2012, 12:38
mWilQ
W kotłowni jest niższy poziom niż w części mieszkalnej, zawsze można zrobić lekki spad i woda spłynie do garażu.
Myślisz, że w razie awarii to nie wystarczy?

ja mam kotlownie na tym samym poziomie co reszta domu (nie przenosilam za garaz) podloga jest ze spadkiem do kratki. jesli zalaloby mi garaz to myslisz, ze sa to mniejsze szkody? w zyciu, zamieszkasz to zobaczysz co sie trzyma w garazu, wykorzystuje sie kazdy cm2 powierzchni, ja np. w garazu mam szafy na moje buty (a troche ich mam :D ) bo tam mi najwygodniej a wiatrolapie nie mam miejsca na takie ilosci obuwia. plus jeszcze mase innych rzeczy, regalow, narzedzi itp.

margaret2011
26-03-2012, 12:44
Ja też nie przenosiłam kotłowni za garaż, a w projekcie jest niższy poziom o kilkanaście centymetrów i tak właśnie mam. Pytam o to wszystko, bo hydraulik powiedział mi że w domach nie robi się teraz kratek, raczej w budynkach przemysłowych.

TAR
26-03-2012, 12:48
no to mam zle dom zbudowany albo inny projekt, bo ja nie mam kotlowni nizej. mam na tym samym poziomie. w kwestii hydraulika sie nie wypowiem, bo nie wiem. ja kratke mam tak jak w projekcie, nie zaluje.

TAR
26-03-2012, 13:36
juz teraz zglupialam, czy Wy tez macie kotlownie nizej kilkanascie cm od reszty domu jak margaret?

margaret2011
26-03-2012, 14:11
W projekcie mam dokładnie 19cm niżej

TAR
26-03-2012, 14:15
i masz prog pomiedzy wiatrołapem a kotłownia?, ja mam spadki tylko do kratki w podlodze a z kotlowni 2 schodki do garazu., nie wyobrazam sobie kotłowni nizej o 19 cm.

mWilQ
26-03-2012, 14:26
i masz prog pomiedzy wiatrołapem a kotłownia?, ja mam spadki tylko do kratki w podlodze a z kotlowni 2 schodki do garazu., nie wyobrazam sobie kotłowni nizej o 19 cm.

W projekcie nie sprawdzałem, ale w rzeczywistości mam wiatrołap i kotłownię w jednej płaszczyźnie, a później dwa schodki do garażu. Też sobie nie wyobrażam tam progu.

margaret2011
26-03-2012, 14:26
Tak, mam próg z wiatrołapu do kotłowni i z kotłowni do garaży.
TAR, dlaczego sobie nie wyobrażasz?

ejama
26-03-2012, 14:36
juz teraz zglupialam, czy Wy tez macie kotlownie nizej kilkanascie cm od reszty domu jak margaret?

Wygląda na to, że w projekcie kotłownia jest nieco niżej od reszty domu. Nawet widać to na schematycznym rzucie parteru, zamieszczonym na stronie z projektem :-)

ejama
26-03-2012, 14:51
Dziękuję mWilQ i JANET 13 za miłe słowa i pomoc przy wklejaniu zdjęć. Myślę że wszystkie Rodki są piękne. Przecież dla tego je wybraliśmy. :)http://images35.fotosik.pl/1260/e8b319afd63a3a95m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e8b319afd63a3a95)

Wielkie dzięki za fotki poglądowe :-) Obejrzałam cały Twój dom, prezentowany na zdjęciach. Cieszę się, że ujawnił się ktoś, kto ma spiżarkę tam, gdzie ją zaplanowano w projekcie. Wczoraj mierzyłam pakowność swoich obecnych szafek kuchennych (a mam ich sporo) oraz objętość planowanych szafek w nowym domu i okazało się, że ze spiżarkowymi półkami będę miała o nieco ponad metr sześcienny więcej przestrzeni magazynowej :-)
(2,3 m3 - obecna kuchnia)
(3,4 m3 - w rodku)

Blacky
26-03-2012, 14:54
W projekcie "6N" pomieszczenie kotłowni jest planowo niżej niż część mieszkalna. Nie wiem jak w "czystym" Rodku 6.
U nas jednak to zostało zrównane przez co przejście do garażu ma 2 schodki.
A kratkę podłogową mamy i w garażu i w tzw. kotłowni którą zamieniliśmy na pralnię (kotłownia gazowa jest za garażem).

TAR
26-03-2012, 15:03
Tak, mam próg z wiatrołapu do kotłowni i z kotłowni do garaży.
TAR, dlaczego sobie nie wyobrażasz?

non stop bym miala zęby wymieniane:lol2:ciag kuchnia-wiatrolap-kotlownia-garaz najczesciej w biegu. niewygodne i bez sensu. jedyny plus ze nie podwiewa z kotłowni(u nas jest dodatkowy otwor w scianie do wentylacji grawitacyjnej kotlowni - nie mamy kominow wentylacyjnych murowanych)

margaret2011
26-03-2012, 16:56
Hmmm. Ja póki co jeszcze nie mieszkam, ale na tym etapie nie widzę niedogodności w komunikacji. Może później.

mWilQ
26-03-2012, 17:30
Hmmm. Ja póki co jeszcze nie mieszkam, ale na tym etapie nie widzę niedogodności w komunikacji. Może później.

Generalnie każdy próg w domu to niedogodność. Dla jednych większa, dla innych mniejsza, a dla jeszcze innych może żadna. Tak czy inaczej lepiej jak progów nie ma.

TAR
26-03-2012, 19:09
Hmmm. Ja póki co jeszcze nie mieszkam, ale na tym etapie nie widzę niedogodności w komunikacji. Może później.

wygodniej jak nie ma progow, przekonasz sie z autopsji, mi nawet ten w drzwiach wejsciowych przeszkadza. poza tym jedna powierzchnia plaska, latwiej kafle ulozyc , i prosze cie, ale prog 19 cm to juz schodek nie prog, na kija ten problem, i kombinacje z otworem okiennym zeby byly na tym samym poziomie. u ciebie parapet w kotlowni bedzie wyzej niz standardowa wysokosc. drzwi z wiatrolapu otwierasz i od razu lecisz w dol. bez sensu. jak dla mnie same minusy. a kratka jest po prostu bezproblemowa. ciesze sie ze nie zauwazylam tego wczesniej :D

Konto usunięte na żądanie
26-03-2012, 21:45
W rodo 6 G2 w pierwotnej kotłowni jest też uskok- oczywiście nie robiliśmy go-mamy 2 stopnie w garażu.

ewelka-sochaczew
27-03-2012, 11:26
zmieniając temat:)
od wczoraj działa u mnie ekipa tynkowa. Tynki cementowo-wapienne z agregatu 13 zł za metr.
Wiecie ile jest tak m/w powierzchni tynkowej w rodku z pojedyńczym i podwójnym garażem? Sama mam garaż pojedyńczy poszerzony o metr dlatego takie pytanie.
Wiem, że zmiana ścianek oraz jakieś zakamarki zmieniają liczbę ale tak mniej więcej.

Nutka_
27-03-2012, 11:46
O, Ewelka - podpinam się pod Twoje pytanie:)

U nas po długiej analizie też tynki cementowo wapienne będą, takie z piasku, cementu, wapna.
A na razie skończyliśmy elektrykę i jesteśmy zadowoleni z ekipy (Kallula - dziękuję za polecenie wykonawcy :) )
Wyszło w rodku 6 G2 (bez piwnicy) około 140 punktów.

Kupiłam też trawę (10 kilo mieszanki nasion:D) ale tylko za domem na razie posieję bo z przodu jeszcze się będzie dużo działo a na razie leżą dwie kupki piasku na tynki.
No i wszyscy mi kraczą że jest za wcześnie na sianie trawy i będzie jeszcze zimno....więc czekam na porządną wiosnę.

oskarek
27-03-2012, 15:53
zmieniając temat:)
od wczoraj działa u mnie ekipa tynkowa. Tynki cementowo-wapienne z agregatu 13 zł za metr.
Wiecie ile jest tak m/w powierzchni tynkowej w rodku z pojedyńczym i podwójnym garażem? Sama mam garaż pojedyńczy poszerzony o metr dlatego takie pytanie.
Wiem, że zmiana ścianek oraz jakieś zakamarki zmieniają liczbę ale tak mniej więcej.
witam ja też jestem na etapie szukania ekipy tynkarskiej podzwoniłem troszkę i znalazłem za 12zł za metr cem.wap z agregatu + gotowa zaprawa w workach trochę drogo to wychodzi z gotowca .
a nie wiecie ile jest może metrów w RODO 6P ?

piniaS
27-03-2012, 21:58
Nam w Rodo 6P z zalanymi skosami wyszło 840m2.

ToSz01
27-03-2012, 22:18
Witam
To ja też się odezwę w temacie tynków. Od dzisiaj działa u mnie ekipa tynkarska, po pierwszych obmiarach wyszło ok 720 m2 tynków w Rodku 6P bez sufitów w salonie, łazience bo będą podwieszone. W pomieszczeniach "mieszkalnych" robimy tynk gipsowy Knauf Diamant (26zł/m2), w łazienkach, garażu, piwnicy cem-wap (23zł/m2) a sufity tynk gipsowy baumit (23zł/m2), ekipa polecona przez Michura.

JANET 13
28-03-2012, 07:08
zmieniając temat:)
od wczoraj działa u mnie ekipa tynkowa. Tynki cementowo-wapienne z agregatu 13 zł za metr.
Wiecie ile jest tak m/w powierzchni tynkowej w rodku z pojedyńczym i podwójnym garażem? Sama mam garaż pojedyńczy poszerzony o metr dlatego takie pytanie.
Wiem, że zmiana ścianek oraz jakieś zakamarki zmieniają liczbę ale tak mniej więcej.


Witam:) u nas o ile dobrze pamiętam wyszło ok.540 m2 w rodku z jednym garażem(garaż powiększony ok 50cm) tynki mamy cementowo-wapienne(Dolina Nidy) robione maszynowo

80mariusz80
28-03-2012, 07:16
a nie wiecie ile jest może metrów w RODO 6P ?
U mnie tynk c/w wszystkie ściany, włącznie z piwnicą,strychem i garażem - 650 m2.
Tynk gipsowy - wszystkie sufity, włącznie z piwnicą i garażem - 100m2.
Cena materiał z robocizną 24,50 PLN/m2; z tego co zaobserwowałem na Śląsku dość drogo w porównaniu z innymi regionami. Ile u Was za m2 z materiałem na gotowo?
W cenie wliczone były wszystkie listy przyokienne, kątowniki alu, zabezpieczenia okien i puszek elektrycznych.

JANET 13
28-03-2012, 08:04
U mnie tynk c/w wszystkie ściany, włącznie z piwnicą,strychem i garażem - 650 m2.
Tynk gipsowy - wszystkie sufity, włącznie z piwnicą i garażem - 100m2.
Cena materiał z robocizną 24,50 PLN/m2; z tego co zaobserwowałem na Śląsku dość drogo w porównaniu z innymi regionami. Ile u Was za m2 z materiałem na gotowo?
W cenie wliczone były wszystkie listy przyokienne, kątowniki alu, zabezpieczenia okien i puszek elektrycznych.

U nas tynki cementowo wapienne 12zł m2+materiał w workach+zabezpieczenie okien+obsadzenie puszek elektrycznych+sprzątanie po sobie(można to tak nazwać) to były zadania tynkarzy(wszystko w tej cenie podanej wyżej), narożniki aluminiowe i listwy przyokienne już w naszym zakresie były kupowane (za ich obsadzanie nic nie doliczali)

80mariusz80
28-03-2012, 08:33
@Janet13
Mam rozumieć że 12 PLN z materiałem i robocizną za m2 ?

JANET 13
28-03-2012, 08:38
@Janet13
Mam rozumieć że 12 PLN z materiałem i robocizną za m2 ?

tak ale to po znajomości praktycznie robocizna gratis(przysługa za przysługę) ale normalnie takie tynki jak u nas były robione to ci tynkarze biorą po 18-22 zł m2 z materiałem przepraszam za wprowadzenie w błąd

Nutka_
28-03-2012, 08:56
Janet jesteś pewna?

Ja obdzwoniłam chyba z 12 ekip tynkarskich w małopolsce i większość podawała cenę 12 - 15 złotych za samą robociznę. Najtańszych jakiś znalazłam to cena 11 zł za robociznę ale nie byli chyba zbyt godni zaufania. 12 zł za mateirał i robotę to jakaś mega-super cena - a dobrze zrobili Ci te tynki? Zadowolona jesteś?

JANET 13
28-03-2012, 08:58
Janet jesteś pewna?

Ja obdzwoniłam chyba z 12 ekip tynkarskich w małopolsce i większość podawała cenę 12 - 15 złotych za samą robociznę. Najtańszych jakiś znalazłam to cena 11 zł za robociznę ale nie byli chyba zbyt godni zaufania. 12 zł za mateirał i robotę to jakaś mega-super cena - a dobrze zrobili Ci te tynki? Zadowolona jesteś?

tak- post powyżej poprawiony trochę poplątałam ale już jest ok przepraszam za wprowadzenie w błąd
a z tynków jestem zadowolona:)

slawkopi
28-03-2012, 08:59
725 metrów - rodo 2G, skosy lane

Nutka_
28-03-2012, 10:30
tak- post powyżej poprawiony trochę poplątałam ale już jest ok przepraszam za wprowadzenie w błąd
a z tynków jestem zadowolona:)

A to wszytsko jasne :yes:
Myślałam że takie złe ceny w małopolsce mamy:) he he

JANET 13
28-03-2012, 12:11
hejka, mam pytanie:
Czy ktoś na forum posiada wzór umowy do podpisania osobą wykonującą meble kuchenne? - Bardzo proszę o pomoc!

mWilQ
28-03-2012, 12:50
hejka, mam pytanie:
Czy ktoś na forum posiada wzór umowy do podpisania osobą wykonującą meble kuchenne? - Bardzo proszę o pomoc!

Znajdź umowę na usługę, dopisz to co Cię interesuje. Albo stwórz prostą i czytelną umowę zawierającą wszystkie ustalenia, jakąś gwarację/rękojmie. Ja jak korzystałem z umów gotowców to ludzie na mnie patrzyli jak na wariata. Za dużo tam zapisów, których się wszyscy boją, albo inaczej mówiąc nie rozumieją.

greg123456
28-03-2012, 21:30
Witam po zimowej przerwie.
Na temat kratki to rzeczywiscie jest czasami uciazliwe dolewanie wody. Mialem niedawno taka sytuację w wynajetym mieszkaniu, rano wstawilem pranie a gdy wrocilem z pracy zastalem powodz na klatce schodowej. Pekl przewod, cale mieszkanie zalane. Ja robie pralnie nad garazem i tez tam kratka bedzie zamontowana. Tynkarze przychodza po swietach cem-wap.

JANET 13
28-03-2012, 22:02
Znajdź umowę na usługę, dopisz to co Cię interesuje. Albo stwórz prostą i czytelną umowę zawierającą wszystkie ustalenia, jakąś gwarację/rękojmie. Ja jak korzystałem z umów gotowców to ludzie na mnie patrzyli jak na wariata. Za dużo tam zapisów, których się wszyscy boją, albo inaczej mówiąc nie rozumieją.

dzięki za informację:)

margaret2011
29-03-2012, 09:21
Dzięki za wszystkie informacje w sprawie kratki. A co do mojego niższego poziomu w kotłowni to cóż już tego nie zmienię. Może macie rację że to większy problem, ale zobaczymy, do wszystkiego można się przyzwyczaić.
Mam jeszcze jedno pytanie do wszystkich na forum. Czy ktoś może zdecydował się na taras z desek kompozytowych, ewentualnie czy macie jakieś uwagi na ten temat.
Pozdrawiam

mery_25
30-03-2012, 12:17
Witam wszystkich, długo mnie tu nie było ale mam słabe dojście do neta. Mam pytanie do tych którzy już wykańczają domek. Mam problem z narożnikami w wykuszu!!!! założone na dole mamy listwy panelowe takie proste i nie bardzo wiem co wykombinować w tych niestandardowych narożnikach w wykusz, kupiłam w castoramie jakieś narożniki o rozwartym koncie ale nie pasują do moich listew a mają tylko jeden wzór. Próbowałam podglądnąć na forum na zdjęciach u osób które już zamieszkują ale niestety niestety nie najlepiej widać te miejsca. Prosiłabym o jakąś podpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam
P.S. Zastanawiam się jak wyglądają tynki wapienno-cementowe już na pomalowanych ścianach. Bo u nas dopóki nie było koloru było super, po malowaniu jest nie najlepiej, widać nierówności i każdą łataną dziurkę np. po hydrauliku. Za jakiś czas chyba trzeba położyć gładź

kojak139
30-03-2012, 12:19
Witam
Jaki sposób wykonania instalacji elektrycznej wybrać?
Poprowadzić kable po ścianie i potem je zatynkować, czy wycinać, wykuwać rowki w ścianach i układać przewody w peszlach.
Czekam na jakieś podpowiedzi.

TAR
30-03-2012, 12:30
Witam wszystkich, długo mnie tu nie było ale mam słabe dojście do neta. Mam pytanie do tych którzy już wykańczają domek. Mam problem z narożnikami w wykuszu!!!! założone na dole mamy listwy panelowe takie proste i nie bardzo wiem co wykombinować w tych niestandardowych narożnikach w wykusz, kupiłam w castoramie jakieś narożniki o rozwartym koncie ale nie pasują do moich listew a mają tylko jeden wzór. Próbowałam podglądnąć na forum na zdjęciach u osób które już zamieszkują ale niestety niestety nie najlepiej widać te miejsca. Prosiłabym o jakąś podpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam
P.S. Zastanawiam się jak wyglądają tynki wapienno-cementowe już na pomalowanych ścianach. Bo u nas dopóki nie było koloru było super, po malowaniu jest nie najlepiej, widać nierówności i każdą łataną dziurkę np. po hydrauliku. Za jakiś czas chyba trzeba położyć gładź

listwy panelowe mamy docinane przez wykonczeniowcow pod odpowiednim katem i laczone listwa do listwy - bez stosowania lacznikow naroznych, listwy nie sa klejone tylko montowane na zatrzaski za listwą.
tynki cem-wap mamy pokryte gladzia jest nienajgorzej choc tez nie mistrzostwo w wykonaniu. juz sie przyzwyczailam, a teraz jak jeszcze zmienimy kolor w salonie w ogole nie bedzie widoczne, mocno widac natomiast w kuchni, gdzie mamy ciemnofioletowa sciane, pomalowana farba satynowa a nie matowa, widac kazde niedociagniecie, ale tez juz przywyklam


Witam
Jaki sposób wykonania instalacji elektrycznej wybrać?
Poprowadzić kable po ścianie i potem je zatynkować, czy wycinać, wykuwać rowki w ścianach i układać przewody w peszlach.
Czekam na jakieś podpowiedzi.

kable na podłodze mam w peszlach ognioodpornych, glupoodpornych ;) , na scianach sa w bruzdach na to tynki, na suficie bez bruzd - na to tynki, u gory poza scianami wszystkie kable ida w peszlach m.in. ze wzgledow bezpieczenstwa i łatwości rozbudowy instalacji, przepusty pionowe oczywiscie w peszlach.

mWilQ
30-03-2012, 12:58
Witam wszystkich, długo mnie tu nie było ale mam słabe dojście do neta. Mam pytanie do tych którzy już wykańczają domek. Mam problem z narożnikami w wykuszu!!!! założone na dole mamy listwy panelowe takie proste i nie bardzo wiem co wykombinować w tych niestandardowych narożnikach w wykusz, kupiłam w castoramie jakieś narożniki o rozwartym koncie ale nie pasują do moich listew a mają tylko jeden wzór. Próbowałam podglądnąć na forum na zdjęciach u osób które już zamieszkują ale niestety niestety nie najlepiej widać te miejsca. Prosiłabym o jakąś podpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam
P.S. Zastanawiam się jak wyglądają tynki wapienno-cementowe już na pomalowanych ścianach. Bo u nas dopóki nie było koloru było super, po malowaniu jest nie najlepiej, widać nierówności i każdą łataną dziurkę np. po hydrauliku. Za jakiś czas chyba trzeba położyć gładź

Dlatego ja się długo zastanawiałem, czy nie położyć listew mdfowych, które można ładnie pod kątem. Jednak mdf źle mi się kojarzył w połączeniu z mopem na płytkach, wiec wziąłem listwy z PCV. W castoramie są uniwersalne elastyczne narożniki wewnętrzne i zewnętrzne. Produkuje je tylko jedna firma na naszym rynku - chyba Salag. Na ich stronie (http://www.salag.com/site/listwy/16,Offer/) jest całe zestawienie kolorów. Ja do swoich listewek odpowiedniego nie dobrałem, ale wziąłem podobny. Co więcej jeden ma w ogóle jakiś inny i się do tego przyzwyczaiłem.


Witam
Jaki sposób wykonania instalacji elektrycznej wybrać?
Poprowadzić kable po ścianie i potem je zatynkować, czy wycinać, wykuwać rowki w ścianach i układać przewody w peszlach.
Czekam na jakieś podpowiedzi.

U mnie położone na ścianach i zatynkowane. Na ziemi były w peszlach. Pamiętaj tylko o dobrej dokumentacji fotograficznej przed zatynkowaniem.

kojak139
30-03-2012, 13:46
Słyszałem opinie, że lepiej bruzdować i wpuścić peszel w ściany- w razie awarii łatwo coś wymienić???

michur
30-03-2012, 13:50
Słyszałem opinie, że lepiej bruzdować i wpuścić peszel w ściany- w razie awarii łatwo coś wymienić???

Oczywiście że łatwiej potem coś wymienić.

W następnym domu tak zrobię ;-)

Koszt peszla znikomy, tylko roboty trochę więcej.

mWilQ
30-03-2012, 13:59
Słyszałem opinie, że lepiej bruzdować i wpuścić peszel w ściany- w razie awarii łatwo coś wymienić???

Tylko co tu wymieniać? U mnie to na pewno by przeszło jak wszystko w gwiazdę idzie do rozdzielni :/
Kable z same z siebie mogą się popsuć? Niech ktoś coś mądrego na ten temat napisze.

TAR
30-03-2012, 14:05
jak dla mnie umieszczanie peszli w scianach to przerost formy nad trescia, przy przemyslanej i umiejetnie zrobionej instalacji nie ma sensu przekladac kabli. ja profilaktycznie puscilam na gorze 2 kable wiecej a na dole mam do dyspozycji az 3 (w razie czegos).

mWilQ
30-03-2012, 14:26
jak dla mnie umieszczanie peszli w scianach to przerost formy nad trescia, przy przemyslanej i umiejetnie zrobionej instalacji nie ma sensu przekladac kabli. ja profilaktycznie puscilam na gorze 2 kable wiecej a na dole mam do dyspozycji az 3 (w razie czegos).

No właśnie, ja nawet jak umiejętnie przewierciłem kabel i zrobiłem disco relax w salonie to z niewielkim nakładem pracy poradziłem sobie z problemem. Na pewno zajęło mi to mniej czasu niż przeciąganie kabla po peszlach, które de facto nie wiem jaką by musiały mieć średnice, żeby swobodnie szły w nich kilometry kabli i jak bardzo musiałyby być przykotwione w bruzdach, żeby przy przeciąganiu nie wyrwać ich ze ściany. Dla mnie też to przerost formy nad treścią.

michur
30-03-2012, 14:26
Tylko co tu wymieniać? U mnie to na pewno by przeszło jak wszystko w gwiazdę idzie do rozdzielni :/
Kable z same z siebie mogą się popsuć? Niech ktoś coś mądrego na ten temat napisze.

No same z siebie się pewnie za naszego życia nie popsują. Ale przewiercić już mi się zdarzyło - mimo zrobionej fotodokumentacji. Kable mam w taką niby gwiazdę - każdy pokój ma osobno doprowadzone zasilanie lamp i gniazdek (w kuchni kilka obwodów) ale w obrębie pomieszczenia już łączenie gniazdko-do-gniazdka i w tych przypadkach jest jakieś pole manewru. W sumie nie wiem czy kiedykolwiek będę miał potrzebę wymiany czy dołożenia jakichś przewodów (może RTV, bo te się ponoć starzeją i tracą właściwości). Jednakowoż i tak chowałem kable w bruzdach (przestraszyłem się, że gdy będą za płytko w tynku, zaczną "przyciągać" kurz - pojawią się na ścianach małoestetyczne ciemniejsze linie) i trochę żałuję, że nie pokusiłem się o użycie peszla - zawsze to jakaś dodatkowa ochrona, a koszt znikomy.
Przerostem nad treścią natomiast wydaje mi się pchanie kabla od każdego pojedynczego gniazdka do rozdzielni ale może to jakaś instalatorska herezja ;-)

A tak poza wszystkim to jest zdecydowanie off topic. Są odpowiednie działy tu na forum przecież.

michur
30-03-2012, 14:35
Witam wszystkich, długo mnie tu nie było ale mam słabe dojście do neta. Mam pytanie do tych którzy już wykańczają domek. Mam problem z narożnikami w wykuszu!!!! założone na dole mamy listwy panelowe takie proste i nie bardzo wiem co wykombinować w tych niestandardowych narożnikach w wykusz, kupiłam w castoramie jakieś narożniki o rozwartym koncie ale nie pasują do moich listew a mają tylko jeden wzór. Próbowałam podglądnąć na forum na zdjęciach u osób które już zamieszkują ale niestety niestety nie najlepiej widać te miejsca. Prosiłabym o jakąś podpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam
P.S. Zastanawiam się jak wyglądają tynki wapienno-cementowe już na pomalowanych ścianach. Bo u nas dopóki nie było koloru było super, po malowaniu jest nie najlepiej, widać nierówności i każdą łataną dziurkę np. po hydrauliku. Za jakiś czas chyba trzeba położyć gładź

Mamy podobnie jak TAR - docięte w tych miejscach pod odpowiednim kątem. Wygląda to średnio w naszym przypadku - głównie dlatego, że jest niespójnie - 90st narożniki są systemowe, a te w wykuszu takie docinane. Przy wymianie podłogi kiedyś tam pewnie złożymy listwy drewniane albo MDF jeśli znajdziemy odpowiednio kanciaste ;-)

mWilQ
30-03-2012, 14:51
No same z siebie się pewnie za naszego życia nie popsują. Ale przewiercić już mi się zdarzyło - mimo zrobionej fotodokumentacji. Kable mam w taką niby gwiazdę - każdy pokój ma osobno doprowadzone zasilanie lamp i gniazdek (w kuchni kilka obwodów) ale w obrębie pomieszczenia już łączenie gniazdko-do-gniazdka i w tych przypadkach jest jakieś pole manewru. W sumie nie wiem czy kiedykolwiek będę miał potrzebę wymiany czy dołożenia jakichś przewodów (może RTV, bo te się ponoć starzeją i tracą właściwości). Jednakowoż i tak chowałem kable w bruzdach (przestraszyłem się, że gdy będą za płytko w tynku, zaczną "przyciągać" kurz - pojawią się na ścianach małoestetyczne ciemniejsze linie) i trochę żałuję, że nie pokusiłem się o użycie peszla - zawsze to jakaś dodatkowa ochrona, a koszt znikomy.
Przerostem nad treścią natomiast wydaje mi się pchanie kabla od każdego pojedynczego gniazdka do rozdzielni ale może to jakaś instalatorska herezja ;-)

A tak poza wszystkim to jest zdecydowanie off topic. Są odpowiednie działy tu na forum przecież.

To pod kątem pełnej scentralizowanej automatyki.

michur
30-03-2012, 14:55
To pod kątem pełnej scentralizowanej automatyki.

To już abstrahując od peszli - możesz coś więcej opowiedzieć o swoich rozwiązaniach? Jakie bajery planujesz? :) Chyba że to tajemnica.

TAR
30-03-2012, 14:57
Mamy podobnie jak TAR - docięte w tych miejscach pod odpowiednim kątem. Wygląda to średnio w naszym przypadku - głównie dlatego, że jest niespójnie - 90st narożniki są systemowe, a te w wykuszu takie docinane. Przy wymianie podłogi kiedyś tam pewnie złożymy listwy drewniane albo MDF jeśli znajdziemy odpowiednio kanciaste ;-)

u mnie wyglada nawet dobrze ale ja mam wszystkie listwy docinane, nie tylko w wykuszu. natomiast strasznie wpienili mnie wykonawcy, ktorzy najpierw przykleili listwy do sciany namiast skorzystac z kupionych zatrzaskow montazowych. mam uraz do przyklejanych listew, ktore predzej czy pozniej i tak odpadna oraz przyklejania kiedy dom jest nie do konca wysuszony (moze wystapic problem z grzybem) . wg. mojej obserwacji listwy powinno sie montowac dopiero po pierwszym sezonie grzewczym.

michur
30-03-2012, 15:00
u mnie wyglada nawet dobrze ale ja mam wszystkie listwy docinane, nie tylko w wykuszu. natomiast strasznie wpienili mnie wykonawcy, ktorzy najpierw przykleili listwy do sciany namiast skorzystac z kupionych zatrzaskow montazowych. mam uraz do przyklejanych listew, ktore predzej czy pozniej i tak odpadna oraz przyklejania kiedy dom jest nie do konca wysuszony (moze wystapic problem z grzybem) . wg. mojej obserwacji listwy powinno sie montowac dopiero po pierwszym sezonie grzewczym.

My mamy przykołkowane bezpośrednio do ścian (uwaga na kable podczas wiercenia, hehe)

TAR
30-03-2012, 15:03
My mamy przykołkowane bezpośrednio do ścian (uwaga na kable podczas wiercenia, hehe)

tak mielismy ten problem, zostal przewiercony kabel od kontaktronow, ale elektryk mial przyrzad do znajdowania w scianach przerwanych kabli (taki rtg-nik) :D
hydraulik tez nam przecial cala wiache kabli na gorze - zdarza sie.

mery_25
30-03-2012, 17:20
Bardzo dziękuję za tak szybkie odp., naprawdę jestem wdzięczna. Na pewno skorzystamy z waszych sugestii, fajnie, że można liczyć na pomoc forumowiczów.
A co do ścian to chyba im ciemniejszy kolor to bardziej widać te wszystkie niedoskonałości, ciemno fioletową ścianę mam w sypialni i chyba tam najgorzej widać, ale jak inni pomału przyzwyczajam się do tych ścian i odpuszczam, bo na głowie wiele ważniejszych spraw. Z chęcią pooglądałabym wszystkie wykończone rodki, bo każdy ma inne pomysły i super wykończenia





ścianę mam

mWilQ
30-03-2012, 17:21
To już abstrahując od peszli - możesz coś więcej opowiedzieć o swoich rozwiązaniach? Jakie bajery planujesz? :) Chyba że to tajemnica.

Plany planami, a rzeczywistość jest okrutna :) Wstępnie wybrałem system automatyki (zamknięty), który ma obsłużyć ogrzewanie, oświetlenie, alarm i ogród. Sam system ma sporo więcej możliwości, ale też im więcej się chce, tym więcej kosztuje instalacja i później urządzenia. U mnie instalacja jest uniwersalna, więc jak na etapie automatyki zachce mi się czegoś innego, to wielce prawdopodobne jest to, że będę mógł bez modyfikacji to zastosować.

Automatyka to głównie bardziej rozbudowana instalacja, rozdzielnia wypełniona modułami i sterowanie z paneli i urządzeń mobilnych. Od strony użytkowej, to dowolność w konfiguracji (w tym to się nawet pod kątem własnej inwestycji wyszkoliłem), a za tym komfort i jeśli dobrze się to rozplanuje to oszczędności (oczywiście ciężko mówić o kwotach które zwróciłyby się za inwestycje, ale w parze z wygodą są miłych akcentem).

Dla mnie najważniejsze było, aby po wykonaniu takiej instalacji móc wykonać tradycyjne oświetlenie sterowane z ściennych przełączników (przewidywałem, że z kasą będzie ciężko). Mam to zrobione na stycznikach i wszystko działa jak należy.

Konto usunięte na żądanie
30-03-2012, 19:26
mWilQ ale robiłeś tak, że wszystkie kable od wyłączników zbiegają się do rozdzielni i sterowane są za pomocą wyłączników bistabilnych?
Ogólnie taka automatyka w połączeniu z dobrą centralą jest fajna- można zdalnie wszystko- włączać nawodnienie, przeglądać monitoring, zapalać światła gdy nas nie ma (takie markowanie, że ktoś się po domu kręci)- tyle, że jest droooga o czym, się przekonałeś.

Co do robienia bruzd- robi się je praktycznie tylko na ytongu bo jest za cienka warstwa tynku żeby przykryć kabel.

Jeśli idzie o stosowanie peszli z myślą, o tym że wymieni się w nich kabel "w razie czego"- zapewniam, że na długości powyżej 3-4m jest to mało możliwe.

mWilQ
30-03-2012, 19:50
@lookmen do każdego włącznika w pomieszczeniu doprowadzona jest skrętka i za pomocą przekaźnika bistabilnego załącza wybrany punkt świetlny. Oczywiście docelowo również będą zwykłe przełączniki, ale oprócz nich pojawią się dwa małe panele (przy drzwiach i w sypialni) oraz jeden główny w salonie (teraz szukam obrazka na ścianę żeby zakryć otwór :P Oczywiście oprócz paneli można korzystać z dobrodziejstw takich jak smarfony i tablety i rzecz jasna z każdego kompa podpiętego do sieci.

ToSz01
30-03-2012, 21:34
mWilQ a możesz napisać jakiej firmy masz system zamknięty.
Jestem na etapie wyboru rozwiązanie więc będzie to dla mnie bardzo cenna informacja.
Mam rozciągnięte kable w tzw. "gwiazdę" wszystko schodzi się do rozdzielni.
Początkowo plan był taki żeby automatykę zrobić na Satelu rozbudowanym o przekaźniki ale teraz zastanawiam się czy dam radę połaczyć wszystko w jeden system. Nie mam zbyt wygórowanych ambicji, chciałbym sterować ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu niezależnie za pomocą termostatów i siłowników na listwach, chciałbym mieć możliwość sterowania oświetleniem, uruchamiania scen oświetlenia, planuję włączniki monostabilne. Wszystkie okna i drzwi mam wyposażone w kontraktrony, mam satela 128 z ETHMem i modułem GPRS, oczywiście rozciągnięte okablowanie, macie jakąś sugestię ?

mWilQ
01-04-2012, 11:20
mWilQ a możesz napisać jakiej firmy masz system zamknięty.
Jestem na etapie wyboru rozwiązanie więc będzie to dla mnie bardzo cenna informacja.
Mam rozciągnięte kable w tzw. "gwiazdę" wszystko schodzi się do rozdzielni.
Początkowo plan był taki żeby automatykę zrobić na Satelu rozbudowanym o przekaźniki ale teraz zastanawiam się czy dam radę połaczyć wszystko w jeden system. Nie mam zbyt wygórowanych ambicji, chciałbym sterować ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu niezależnie za pomocą termostatów i siłowników na listwach, chciałbym mieć możliwość sterowania oświetleniem, uruchamiania scen oświetlenia, planuję włączniki monostabilne. Wszystkie okna i drzwi mam wyposażone w kontraktrony, mam satela 128 z ETHMem i modułem GPRS, oczywiście rozciągnięte okablowanie, macie jakąś sugestię ?

Tak jak wcześniej pisałem, nie mam systemu, bo mnie teraz na niego nie stać i zamknąłem temat na instalacji, która obsługuje także typowe rozwiązania (przełączniki). A wycenę i szkolenie mam z firmy Koher. Podobne oczekiwania do Twoich z 2 małymi panelami i jednym dużym w salonie to koszt ok 25tyś netto.

Konto usunięte na żądanie
01-04-2012, 20:58
25 tysi za bajery, bez których życie bywa prostsze bo się nie będą psuły :) - jak dla mnie przerost formy nad treścią zwłaszcza przy budowie na krechę.

misiowiec
01-04-2012, 22:09
Witam
Wtrącę się w dyskusję na temat inteligentnej instalacji:)
Otóż ja u siebie też powoli instaluję podobny twór:) kilometry kabli upchnięte w dom.Wszystkie kabelki schodzą się do rozdzielnicy w piwnicy.
Całością mam zamiar sterować poprzez sterownik przemysłowy PLC. a dlaczego? Ano dlatego ,że wszystkie dedykowane systemy sterowania inteligentnego domu są strasznie drogie i nie do końca pewne.
Ja decydując się na wybór sterownika PLC myślałem o systemach dedykowanych i raz ,że odstraszyła mnie cena a dwa jaką mamy pewność ,że za 5-10lat dany system będzie nadal produkowany? ,że uda się dokupić uszkodzony moduł,sterownik itp... otóż nie mamy żadnej pewności a raczej mamy pewność ,że nie dostaniemy części zamiennych a jeżeli dostaniemy to w takiej cenie ,że nam kopara opadnie :/

Ja wykonałem instalacje sterującą przewodem komputerowym czyli najzwyklejszą skrętką, przewodziki lecą do rozdzielnicy i tam dalej do sterownika PLC a plc wysterowuje odpowiednie przekaźniki/styczniki. Jaka jest zaleta takiego rozwiązania? ano przede wszystkim cena bo za sterownik z dodatkowymi modułami we/wy zapłaciłem 2500 zł a całość instalacji elektrycznej (kable,zabudowa rozdzielnicy ,uchwyty peszle ,itp..) zamknie mi się w 19000,00

Dodatkową zaletą sterownika PLC jest to ,że jak za parę lat będę chciał rozbudować układ to moduły rozszerzeń uda się kupić a jeżeli nawet nie uda się to można poprostu wstawić sterownik PLC innej firmy.System będzie na tyle otwarty ,że w każdej chwili będzie można go rozbudować.

Wada tego systemu- ano to ,że nie ma pięknych paneli na ścianach po 4000 za sztukę;) - ale są inne wyjścia dla tego problemu :). Każdy sterownik PLC może być obsługiwany/sterowny przez system z panelem wizualnym (np oprogramowanie scada) a skoro oprogramowania typu scada i sterowniki PLC są instalowane w elektrowniach,rafineriach itp.... to w domu sobie też świetnie dadzą radę:) i wystarczy najzwyklejszy komputer bądź tablet i sterujemy czym chcemy.
Niestety rozwiązanie to wiąże się z nauką programowania sterownika PLC - ale możecie mi wierzyć ja nie miałem nigdy styczności z takimi urządzeniami ale poczytałem manuale dedykowane fora i udało mi się napisać program sterujący oświetleniem.

A co do przerostu formy nad treścią ? nie sądzę żeby tak było. To jest po prostu wygoda -choćby prosta automatyka do sterownia roletami i nie trzeba do tego nie wiadomo jakich urządzeń. Same się otworzą o określonej godzinie i tak samo zamkną. Mogą dostać sygnał z alarmu ,że mają się otworzyć lub zamknąć.Jakbym miał codziennie biegać do każdego okna żeby zamknąć roletę to pewnie bym ich nie zamykał :) warto zrobić chociaż sterownie grupowe i jednym włącznikiem zamykać całe piętro. Inna sprawa-wychodzimy z domu przyciskamy jeden przycisk i gasimy światło w całym domu lub gaśnie samo po zazbrojeniu alarmu i nie zastanawiamy się czy zgasiłem światło w łazience czy garderobie -wychodzę i już .

Takie proste rozwiązanie po prostu są wygodne i ułatwiają to nasze zabiegane życie :)
To tyle moich wywodów:)

Aha jeżeli ktoś się decyduje na te panele sterujące na ścianach niech pomyśli ,że czasem w tym domu będzie ktoś starszy i może nie umieć tego obsłużyć. Montujmy więc włączniki tradycyjne a te piękne panele sterownicze to tak troszkę potraktujmy z przymrużeniem oka bo to fajne i ładne ale czy aż takie potrzebne ;)

mWilQ
02-04-2012, 06:36
25 tysi za bajery, bez których życie bywa prostsze bo się nie będą psuły :) - jak dla mnie przerost formy nad treścią zwłaszcza przy budowie na krechę.

Cena w chwili obecnej zaporowa, dlatego ja nawet nie myślę o automatyce, bo mój budżet jest nadwyrężony ponad normę. Jednakże instalacja jest i tak jak misiowiec napisał, można zastosować albo otwarte systemy (nawet jakieś KNX), albo robić to na własną rękę. Taką propozycję też dostałem. Trzeba mieć jeszcze na uwadze, że automatyka z 5 lat temu nie była praktycznie dostępna dla zwykłego konsumenta. Kto miał kasę na wygodę instalował LCNa i płacił za niego 25% kwoty budynku. Czy to przerost formy? Dla wielu pewnie tak. Dla mnie np kupowanie płytek za ponad 200zł to sytuacja analogiczna, a kupują i po 2000zł za metr. Więc tutaj każdy wydaje kasę według swojego uznania. Ja liczę na to, że automatyka stanie się standardem w budynkach i mogę spokojnie poczekać jeszcze 5 lat, żeby za przyzwoite pieniądze zrealizować swoje projekty. Oczywiście instalacja niekoniecznie jest do tego potrzebna, bo jest radio i bezprzewodowo również można to wykonać, ale co do kabla mam większą pewność.


Witam
Wtrącę się w dyskusję na temat inteligentnej instalacji:)
Otóż ja u siebie też powoli instaluję podobny twór:) kilometry kabli upchnięte w dom.Wszystkie kabelki schodzą się do rozdzielnicy w piwnicy.
Całością mam zamiar sterować poprzez sterownik przemysłowy PLC. a dlaczego? Ano dlatego ,że wszystkie dedykowane systemy sterowania inteligentnego domu są strasznie drogie i nie do końca pewne.
Ja decydując się na wybór sterownika PLC myślałem o systemach dedykowanych i raz ,że odstraszyła mnie cena a dwa jaką mamy pewność ,że za 5-10lat dany system będzie nadal produkowany? ,że uda się dokupić uszkodzony moduł,sterownik itp... otóż nie mamy żadnej pewności a raczej mamy pewność ,że nie dostaniemy części zamiennych a jeżeli dostaniemy to w takiej cenie ,że nam kopara opadnie :/

Ja wykonałem instalacje sterującą przewodem komputerowym czyli najzwyklejszą skrętką, przewodziki lecą do rozdzielnicy i tam dalej do sterownika PLC a plc wysterowuje odpowiednie przekaźniki/styczniki. Jaka jest zaleta takiego rozwiązania? ano przede wszystkim cena bo za sterownik z dodatkowymi modułami we/wy zapłaciłem 2500 zł a całość instalacji elektrycznej (kable,zabudowa rozdzielnicy ,uchwyty peszle ,itp..) zamknie mi się w 19000,00

Dodatkową zaletą sterownika PLC jest to ,że jak za parę lat będę chciał rozbudować układ to moduły rozszerzeń uda się kupić a jeżeli nawet nie uda się to można poprostu wstawić sterownik PLC innej firmy.System będzie na tyle otwarty ,że w każdej chwili będzie można go rozbudować.

Wada tego systemu- ano to ,że nie ma pięknych paneli na ścianach po 4000 za sztukę;) - ale są inne wyjścia dla tego problemu :). Każdy sterownik PLC może być obsługiwany/sterowny przez system z panelem wizualnym (np oprogramowanie scada) a skoro oprogramowania typu scada i sterowniki PLC są instalowane w elektrowniach,rafineriach itp.... to w domu sobie też świetnie dadzą radę:) i wystarczy najzwyklejszy komputer bądź tablet i sterujemy czym chcemy.
Niestety rozwiązanie to wiąże się z nauką programowania sterownika PLC - ale możecie mi wierzyć ja nie miałem nigdy styczności z takimi urządzeniami ale poczytałem manuale dedykowane fora i udało mi się napisać program sterujący oświetleniem.

A co do przerostu formy nad treścią ? nie sądzę żeby tak było. To jest po prostu wygoda -choćby prosta automatyka do sterownia roletami i nie trzeba do tego nie wiadomo jakich urządzeń. Same się otworzą o określonej godzinie i tak samo zamkną. Mogą dostać sygnał z alarmu ,że mają się otworzyć lub zamknąć.Jakbym miał codziennie biegać do każdego okna żeby zamknąć roletę to pewnie bym ich nie zamykał :) warto zrobić chociaż sterownie grupowe i jednym włącznikiem zamykać całe piętro. Inna sprawa-wychodzimy z domu przyciskamy jeden przycisk i gasimy światło w całym domu lub gaśnie samo po zazbrojeniu alarmu i nie zastanawiamy się czy zgasiłem światło w łazience czy garderobie -wychodzę i już .

Takie proste rozwiązanie po prostu są wygodne i ułatwiają to nasze zabiegane życie :)
To tyle moich wywodów:)

Aha jeżeli ktoś się decyduje na te panele sterujące na ścianach niech pomyśli ,że czasem w tym domu będzie ktoś starszy i może nie umieć tego obsłużyć. Montujmy więc włączniki tradycyjne a te piękne panele sterownicze to tak troszkę potraktujmy z przymrużeniem oka bo to fajne i ładne ale czy aż takie potrzebne ;)

Niestety urządzenia nie są jedyne na liście płac, są jeszcze licencje za oprogramowanie. W tym przypadku program kosztuje ok 4 tysięcy, a wcale nie jest jakiś idealny. Za takie pieniądze bym go nie kupił - zdecydowanie. Przykładowo zaokrąglona kwota którą podałem to praktycznie 50/50 moduły / panele wraz z oprogramowaniem. Dalej dużo.

Mam znajomego, który zrobił automaty u siebie w mieszkaniu i napisał do tego swoje oprogramowanie (a programistą nie jest). Tak jak napisałeś, nie steruje panelami, a tabletami - być może dla niektórych wygodniejsze. Koszt urządzeń przy takim rozwiązaniu szacował na ok 3 tysiące (dla mojego rodo). Więc jak kiedyś się odkopię z dobrych prac wykończeniowych i zamknę temat robót na zewnątrz, to spróbuję przygotować to we własnym zakresie.

misiowiec
02-04-2012, 10:29
:)
Owszem oprogramowanie jest bardzo drogie ze względu na to ,że jest do typowo przemysłowego zastosowania. Oprogramowania typu SCADA występują też w wersjach darmowych lub z ograniczoną ilością funkcji ,które i tak jak na potrzeby domu powinny wystarczyć.

W układzie jaki zastosowałem jednak nie jest potrzebne oprogramowanie wizualizacyjne. Program zapisany w PLC ( zrobiony na darmowym oprogramowaniu udostępnianym przez producenta) działa bez żadnego oprogramowania, komputerów itp....

Będę obstawiał za PLC ze wzgledu na niezawodność działania i łatwość rozbudowy ( moduł z 24 wejściami lub 24 wyjściami kosztuje około 350 zł za sztukę ) wydaje mi się ,że nie jest to jeszcze tak źle :)

Osobiście nie jestem zwolennikiem rozwiązań ,które w całości obejmują automatykę budynkową (sterowanie ,alarm ,domofon , ogrzewanie)
Wolę żeby za sprawy bezpieczeństwa włamaniowego czy pożarowego odpowiadam system alarmowy specjalnie do tego przygotowany , ogrzewanie niech sie tym zajmie specjalnie stworzony do tego celu sterownik pogodowy , domofon podobnie. Można te poszczególne systemy przy odrobinie chęci spiąć w jedną całość i będzie jedna zaleta-jak padnie jedna rzecz to reszta będzie działała. Nie chciałbym mając w domu super system automatyki ,który steruje wszystkim doświadczyć awarii i być bez ogrzewania ,światła i alarmu. W wybranym przeze mnie rozwiązaniu jak padnie PLC to nie będę miał oświetlenia ale nadal będzie działało ogrzewanie , alarm czy rolety.

W chwili obecnej sam nie wiem jak to wszystko wyjdzie i jak będzie działało - wydaje mi sie ,że będę sie "bawił" tą instalacją przez dłuższy czas i po jakimś czasie dojdę do takiej funkcjonalności jak mi się marzy :)

ostatnio wpadło mi do głowy kilka nowych pomysłów:
-kontrola temperatury wody w zasobniku C.W.U. ładowanym z solarów i w przypadku przekroczenia temperatury automatyczne załączenie pompy i ogrzewanie pralni w piwnicy celem zbicia temp. w zasobniku
-automatyczne załączenie określonego oświetlenia w porze nocnej w wyniku naruszenia czujki alarmowej ( np. dziecko idzie w nocy do łazienki)
-automatyczne zmniejszenie wydajności wentylacji mechanicznej jeżeli nikogo nie ma w domu ( sygnał z alarmu)

ot to tylko 3 przykłady kiedy taka "inteligentna" istalacja moze się przydać i ułatwić życie

Mając chociaż porozciągane przewody w różne miejsca można praktycznie w każdej chwili dołożyć jakąś nową funkcję. Zrobienie takich funkcji jak powyżej w wykończonym budynku z tradycyjną instalacją wiąże się z pruciem ścian i dokładaniem przewodów a dopiero wtedy zaczynają sie koszty.

Jeżeli po roku stwierdzę ,że w kuchni chcę załączać światło w piwnicy - nie ma problemu -do programu dopisze się pare linijek i będzie można włączać lub poprosty koło istniejacego włącznika dostawię jeszcze jeden (oczywiście wiąże się to też z drobnymi pracami i brudem ale niewspółmiernym z pruciem ścian żeby dołożyć jeden przewód)

Dlatego warto mieć taką instalację w domu lub chociaż przygotować instalację pod możliwość podpięcia kiedyś jakiegoś sterownika bo wcześniej czy później zapragniemy takiej automatyki.

No dobra to tyle trzeba iść popracować na te kabelki trochę ;)

ToSz01
02-04-2012, 19:16
misiowiec

To widzę że przemyślenia mamy podobne, też nie chcę/nie stać mnie na system zamknięty i też myślałem o sterowniku PLC a konkretnie o sterboxsie http://www.sterbox.eu/index.php/zastosowania ten ma możliwość sterowania z smartfona czy przez internet i nie trzeba pisać na niego softu tylko konfiguruje się go okienkowo, mam w prawdzie mniej wejść/wyjść ale można go rozbudować.

A którego producenta masz ten sterownik PLC ?

misiowiec
02-04-2012, 21:20
Ja zastosowałem Fateka -dużo czytałem na ten temat i Fatek ma chyba najlepszy stosunek cena/jakość :) Co prawda programowanie bardziej upierdliwe bo w tzw. drabince ale jakoś się przebrnie ;) zresztą na necie można sporo ciekawych opisów wyszukać. Ja tam czytam i próbuje jak nie wiem to pytam :) jakoś się zrobi :) A ze sterowników jakie jeszcze rozpatrywałem to podobały mi się Telmatik Lub Telmatic nie pamiętam dokładnie nazwy.Program do pisania softu na ten sterownik wydaje mi się prostszy dla początkującego. Zrezygnowałem z niego na rzecz Fateka ponieważ funkcje Telmatika wydały mi się zbyt ubogie jak na późniejsze rozwinięcie systemu.I z tego co pamiętam to nie Telmatiki nie miały wbudowanego zegara RTC ,ktory jak dla mnie wydaję się potrzebny bo umożliwia zaprogramowanie włączenia jakiegoś urządzenia o dowolnej godzinie dowolnego dnia :) ja mam zamiar wykorzystać to do sterowania roletami i oświetleniem zewnętrznym. Źródło mojej inspiracji i kopalnia wiedzy o fateku i instalacjach inteligentnych na PLC na stronie http://www.plc-home.pl polecam bardzo zresztą na forum muratora też jest pokaźny wątek o inteligentnych instalacjach.

Jak ogarnę trochę szafę sterowniczą to wrzucę kilka fotek na forum :)

Co do monitorów sterujących jeszcze jedno -ostatnio wpadł mi w łapy ciekawy komputer dotykowy HP Touchsmart 25 " :) mam zamiar go wsadzić w ściankę i docelowo może będzie służył do sterowani jakimiś funkcjami sterowniczymi ale narzazie będzie służył jako :
-telefon Skype
-stacja pogodowa
-monitor do sprawdzenia temperatury w: instalacji C.O. , solarach ,ewentualnie w pomieszczeniach na zewnątrz budynku wszystko na czujnikach dalas DS18B20
-dodatkowo oprogramowanie dostarczone z komputerem pozwoli korzystać z komputera jako szafy grającej , notatnika video, itp...
-sam komputer też będzie takim małym domowym serwerem danych

Sam osobiście uważam ,że można śmiało bez takich monitorów funkcjonować ale nie mogłem nie skorzystać z okazji i nie kupić tego kompa :)

pozdrawiam wszystkich budujących rodoski :)

Ja od 2 dni kręcę stelaże w górnej łazience i mam nadziej ,że niebawem ruszy płytkarz z robotą :)

ewelka-sochaczew
03-04-2012, 07:26
Hej, u nas jutro skończą tynki i powoli myślę o farbach, kolorach, podłogach itd. Choć zostało jeszcze poddasze do ocieplenia:(

Konto usunięte na żądanie
04-04-2012, 12:17
Misiowiec- czy do wyłączników oprócz skrętki prowadziłeś też przewód zwykły np. ydyp 3 x 1,5.
pyt 2. Rozumiem, że wszystkie odbiorniki prądu (żarówka, tv, kinkiet, etc.) są na osobnych przewodach prowadzonych prosto z rozdzielni?

Ewelka z tym poddaszem się nie spiesz niech dobrze tynki wyschną.

TAR
04-04-2012, 12:33
lokmen dobrze mowi, u nas tynki byly robione w marcu a poddasze dopiero w czerwcu, trzeba bylo duzo wietrzyc (na szczescie byla wtedy ladna wiosna i lato). nie ma co sie spieszyc, bo wtedy wilgoc w welnie zostanie. ewelka a wylewki tez juz macie zrobione?

mWilQ
04-04-2012, 13:12
Misiowiec- czy do wyłączników oprócz skrętki prowadziłeś też przewód zwykły np. ydyp 3 x 1,5.
pyt 2. Rozumiem, że wszystkie odbiorniki prądu (żarówka, tv, kinkiet, etc.) są na osobnych przewodach prowadzonych prosto z rozdzielni?

Ewelka z tym poddaszem się nie spiesz niech dobrze tynki wyschną.

Do włącznika wystarczy skrętka, w rozdzielni montujesz przekaźniki. W przypadku punktów świetlnych jak masz 100% pewność, że np. dwa kinkiety będą zawsze uruchamiane razem to możesz je mostkować (w przyszłości nie będziesz mógł tego przekonfigurować). Analogicznie jest np z gniazdami. Jeśli automaty mają sterować np urządzeniami podłączonymi go prądu to do każdego takiego gniazda puszczasz osobny przewód.

Nutka_
04-04-2012, 13:18
lokmen dobrze mowi, u nas tynki byly robione w marcu a poddasze dopiero w czerwcu, trzeba bylo duzo wietrzyc (na szczescie byla wtedy ladna wiosna i lato). nie ma co sie spieszyc, bo wtedy wilgoc w welnie zostanie. ewelka a wylewki tez juz macie zrobione?

O, TAR - wezmę sobie to do serca bo też po Świętach z tynkami zaczynamy.
A wylewki (wcześniej podłogówka) w maju :cool:

Nie wiemy do końca jak z bramą garażową podziałać - teraz garaż zabity jest deskami...przy tynkach pewnie trzeba będzie to otworzyć. Czy bramę dopiero po wylewkach zamawialiście? Jak to zrobić? Długo czekaliście na montaż bramy? Garaż w międzyczasie był u Was otwarty?

TAR
04-04-2012, 13:29
O, TAR - wezmę sobie to do serca bo też po Świętach z tynkami zaczynamy.
A wylewki (wcześniej podłogówka) w maju :cool:

Nie wiemy do końca jak z bramą garażową podziałać - teraz garaż zabity jest deskami...przy tynkach pewnie trzeba będzie to otworzyć. Czy bramę dopiero po wylewkach zamawialiście? Jak to zrobić? Długo czekaliście na montaż bramy? Garaż w międzyczasie był u Was otwarty?

musialam sobie przypomniec z dok. zdjeciowej :D, no wiec tak, tynki kladlismy w marcu a 2 tygodnie pozniej robilismy wylewki w miedzyczasie budowlancy ulozyli folie i styro hydraulik polozyl c.o.
na wejsciu i pomiedzy kotłownia a garażem mielismy drzwi tymczasowe (wypozyczone od firmy, w ktorej zamowilismy okna i drzwi) garaz na fula stal otwarty :D brama oraz drzwi docelowe zakladane byly tydzien po wylewkach. budowe mielismy ogrodzona.

edit. sama brame i drzwi wejsciowe zamawialismy w tym samym czasie co okna tj. pol roku wczesniej - firma zobligowana byla do jej przechowania do momentu montazu (chodzilo o dobry rabat na drzwi i okna, kupowalismy w jednej firmie- placilismy dopiero po montazu i gwarancja tez liczyla sie od daty montażu)

Konto usunięte na żądanie
04-04-2012, 15:26
W przypadku punktów świetlnych jak masz 100% pewność, że np. dwa kinkiety będą zawsze uruchamiane razem to możesz je mostkować (w przyszłości nie będziesz mógł tego przekonfigurować). Analogicznie jest np z gniazdami. Jeśli automaty mają sterować np urządzeniami podłączonymi go prądu to do każdego takiego gniazda puszczasz osobny przewód.

Pewnym wyjściem z sytuacji może być zastosowanie instalacji 4 żyłowej w obwodzie gniazdowym czy świetlnym- zawsze jest jedna żyła w zapasie którą można przesterować.
Hm.. zaintrygowało mnie to bo kable będę sam kładł i mam już centralę CA-64, która tylko czeka. Ale to strasznie dużo kabli pójdzie - na szybko licząc ok 2,5 - 3 km :)

maverikt
04-04-2012, 19:25
Witam
Byłem z projektem u jednego architekta by wycenił mniej więcej koszt naniesienia zmian do projektu :

- ścianę kolankową podnieść o jakieś 50cm tak by skosy zaczynały się na 160 cm (bo w projekcie jest ścianka co ma 110 czyli o 2-3 pustaki)
- strop nad 1 piętrem zrobić żelbetonowy tak jak nad parterem.
- garaż z pomieszczeniem gospodarczym wyrównać z ścianami domu tak by powiększyć to pomieszczenie gospodarcze i zrobić z niego kotłownie na paliwo stałe co wiąże się z budową dodatkowego komina
- wykusz zlikwidować albo rozciągnąć domek o te 90cm i zrównać z wykuszem wtedy powiększyłby się salon i kuchnia
- poszerzyć garaż o 50cm, wydłużając przy tym dom.

Takie zmiany z przeliczeniem czy fundamenty i ściany wytrzymają taki strop powiedział że wyjdzie około 4000-4500zł czy to dużo? Co poradzicie?
A czy do samej adaptacji na działce domu z projektu który zakupię wymagany jest architekt? czy to robi geodeta?

Dzięki z góry za cenne uwagi!

ArKaMa
04-04-2012, 19:56
Witam
Byłem z projektem u jednego architekta by wycenił mniej więcej koszt naniesienia zmian do projektu :

- ścianę kolankową podnieść o jakieś 50cm tak by skosy zaczynały się na 160 cm (bo w projekcie jest ścianka co ma 110 czyli o 2-3 pustaki)
- strop nad 1 piętrem zrobić żelbetonowy tak jak nad parterem.
- garaż z pomieszczeniem gospodarczym wyrównać z ścianami domu tak by powiększyć to pomieszczenie gospodarcze i zrobić z niego kotłownie na paliwo stałe co wiąże się z budową dodatkowego komina
- wykusz zlikwidować albo rozciągnąć domek o te 90cm i zrównać z wykuszem wtedy powiększyłby się salon i kuchnia
- poszerzyć garaż o 50cm, wydłużając przy tym dom.

Takie zmiany z przeliczeniem czy fundamenty i ściany wytrzymają taki strop powiedział że wyjdzie około 4000-4500zł czy to dużo? Co poradzicie?
A czy do samej adaptacji na działce domu z projektu który zakupię wymagany jest architekt? czy to robi geodeta?

Dzięki z góry za cenne uwagi!

Do zmian potrzebny jest archtekt/konstruktor, geodeta wytycza to co jest w projekcie. Koszt zalezy od cen w regionie, zapłaciłem więcej, a mówili , że tanio :):)

Co do istoty zmian: ja rozciągnąłem dom o 1,8m, ale zachowując wykusz oczywiście. Twoje zmiany -wybacz- zmierzaja do kształtu stodoły.
Wydłużenie garażu jest praktyczne, obok samochodu zmieści się graciarnia.

mWilQ
04-04-2012, 20:36
Pewnym wyjściem z sytuacji może być zastosowanie instalacji 4 żyłowej w obwodzie gniazdowym czy świetlnym- zawsze jest jedna żyła w zapasie którą można przesterować.
Hm.. zaintrygowało mnie to bo kable będę sam kładł i mam już centralę CA-64, która tylko czeka. Ale to strasznie dużo kabli pójdzie - na szybko licząc ok 2,5 - 3 km :)

Tak jest, 4 żyłki mam w wielu miejscach, zawsze to mniejszy koszt. U mnie wyszło ponad 3 km kabla.

misiowiec
04-04-2012, 20:47
Pewnym wyjściem z sytuacji może być zastosowanie instalacji 4 żyłowej w obwodzie gniazdowym czy świetlnym- zawsze jest jedna żyła w zapasie którą można przesterować.
Hm.. zaintrygowało mnie to bo kable będę sam kładł i mam już centralę CA-64, która tylko czeka. Ale to strasznie dużo kabli pójdzie - na szybko licząc ok 2,5 - 3 km :)

oj pójdzie pójdzie :)

Ja skrętki upchnąłem ze 4km ale szczerze to troszkę przesadziłem bo do niektórych włączników ciągnąłem po dwie skrętki -zupełnie niepotrzebnie.
Przewodu ydyp 3x1,5 i 3x2,5 też sporo nawet nie pamiętam :)

Przewody do gniazdek nie ciągnąłem każdego osobno z rozdzielnicy ,mam osobno pociągnięte do łazienki,kuchni,osobno salon ,gniazda na zewnątrz itd...
Do włączników ciągnąłem skrętki. Do niektórych włączników podciągałem także przewód omy 4x0,75 ale to tylko w te miejsca gdzie kiedyś przewiduje podłączenie jakiegoś sterownika/termostatu itp.. ale to niekoniecznie jest potrzebne :)

Dodatkowo do każdego puku ośw. na suficie (chodzi mi o lampę wiszącą nie halogen) pociągnąłem też skrętkę ,którą może kiedyś wykorzystam do podłączenia jakiegoś czujnika temp/wilgoci lub podłącze tam jakiegoś leda coby było ala ośw. awaryjne .Daje to też możliwość w razie czego upchnięcia tam przekaźnika i umożliwienie jakiegoś dodatkowego sterowania punktem świetlnym jakby się coś za parę lat wymyśliło.

ewelka-sochaczew
05-04-2012, 07:42
Oczywiście że z poddaszem czekamy aż wyschną tynki,
Jak podeschną to ma wkroczyć jeszcze hydraulik, zrobić podłogówkę, kotłownie itd związane z ogrzewaniem, po nim wylejemy posadzkę i dopiero jak ona wyschnie to zrobimy poddasze. Parapety założone jednak wybraliśmy marmurowe, jak się wyrobię to prześle kilka fotek wytynkowanych pomieszczeń i parapetów.

aLien01
05-04-2012, 07:48
ArKaMa co tam słychać na budowie? Co przejeżdżam to Ciebie nie ma :) Daj znać jak będziesz.

Nutka_
05-04-2012, 09:05
Ewelka - ile płaciliście za parapety?
My już tego nie zdążymy niestety przed tynkami....trzeba będzie później dorabiać niestety.

Widzę że na tym samym etapie w środku jesteście:)

TAR
05-04-2012, 09:21
Ewelka - ile płaciliście za parapety?
My już tego nie zdążymy niestety przed tynkami....trzeba będzie później dorabiać niestety.

Widzę że na tym samym etapie w środku jesteście:)

my parapety montowalismy po tynkach przy wykonczeniowce, wiec sie nie stresuj :)

mWilQ
05-04-2012, 09:44
my parapety montowalismy po tynkach przy wykonczeniowce, wiec sie nie stresuj :)

My też, montował je z obu stron wykonawca od elewacji. W środku konieczna była obróbka, niektóre okna robiłem sam, resztę zrobił mi wykonawca od wykończeń.

ewelka-sochaczew
05-04-2012, 10:57
Parapety były montowane w trakcie tynków tak by od razu ekipa mogła je obrobić,
Koszt 980 zł łącznie 6 sztuk.

mWilQ
05-04-2012, 11:40
U mnie wyszło 22szt (jeden parapet w pokoju frontowym mam ponad projekt). Akrobaci od tynków zawsze marudzą, że z parapetami to więcej kombinowania.

TAR
05-04-2012, 11:46
u mnie jest 10 wewnetrznych (w kotlowni i garazu mam zlicowane ze sciana dla wygody) w kuchni nie mam, bo jest szerszy blat zamiast parapetow - wewnetrzne robili chlopcy od wykonczeniowki, przed gladziami, parapety dobrze osadzone i co wazniejsze nie poniszczone
na zewnatrz mam 12 parapetow - te montowali chlopaki od elewacji - totalna porazka - niestety musieli wiekszosc wymieniac na nowe na swoj koszt.

ewelka-sochaczew
06-04-2012, 10:53
A więc tynki skończone metrów fachowiec policzył na 617, robocizna 8000 zł, materiał 6000 zł,
a oto efekty
http://images37.fotosik.pl/1446/10e690efd0fb1162gen.jpg
ten parapet jeszcze do obrobienia
http://images35.fotosik.pl/1296/923702cd39435c9fgen.jpg
http://images46.fotosik.pl/1441/e66c7857acf38488gen.jpg
w kuchni parapetu nie będzie tylko blat
http://images39.fotosik.pl/1429/e081ed3a5028e3aagen.jpg
http://images40.fotosik.pl/1476/1f7f838db7af3e09gen.jpg
http://images39.fotosik.pl/1429/3f35ae78511fc2b3gen.jpg
http://images41.fotosik.pl/1429/2721a9e804a6776fgen.jpg
http://images39.fotosik.pl/1429/9aa5f3c24b6eeb14gen.jpg

renata400
06-04-2012, 15:31
http://www.ezyczeniawielkanocne.pl/obrazki/7.gif

WESOŁYCH ŚWIĄT ŻYCZY RENATA Z RODZINĄ

Konto usunięte na żądanie
06-04-2012, 17:30
My również przyłączamy się do życzeń Świątecznych.
Pozdrawiamy.

fiona123
06-04-2012, 18:18
A więc tynki skończone metrów fachowiec policzył na 617, robocizna 8000 zł, materiał 6000 zł,


Ewelka, my też przymierzamy się do tynkowania i też spędziłam ostatnio trochę czasu na szacowaniu, ile metrów jest do zrobienia.

Czy możesz napisać, co wchodzi do tych 617 m? To chyba bez piwnicy?

JANET 13
06-04-2012, 19:01
http://images41.fotosik.pl/1430/143c237c8a05f0f8m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=143c237c8a05f0f8)

ewelka-sochaczew
07-04-2012, 14:07
Fiona do moich 617 metrów wchodzi: dom z pojedyńczym garaże poszerzonym o metr, wszystkie sufity, garaż, kotłownia, brak u mnie piwnicy,
a tu jeszcze kilka fotek
http://images40.fotosik.pl/1478/5f16fd82a177cb25gen.jpg
http://images37.fotosik.pl/1449/3714c1c2480f578fgen.jpg
http://images40.fotosik.pl/1478/5f16fd82a177cb25gen.jpg
http://images40.fotosik.pl/1478/783c5348ae9ea6a1gen.jpg
http://images50.fotosik.pl/1495/5f20af46c573c74fgen.jpg
http://images38.fotosik.pl/1476/5a33dd79f0237f6egen.jpg

fiona123
07-04-2012, 17:19
Dzięki Ewelka, u góry też macie sufity tynkowane? Już mi się pomału rozjaśnia w głowie.

My dziś byliśmy oglądać prace naszego instalatora, ale jeszcze sporo mu zostało do skończenia.

TAR
07-04-2012, 18:17
Ewelka zmienialiscie wykusz?

ewelka-sochaczew
07-04-2012, 18:33
fiona sufity na górze będą z płyt,
a co do wykusza to my sami nie zmienialiśmy murarzom "jakoś" poleciało i zrobił się płytszy

TAR
07-04-2012, 18:36
no wlasnie tak mi sie cos zdawalo, ze jest inny, moje okna sa zupelnie inaczej osadzone, u ciebie okno jest bardzo blisko scianki kuchennej u mnie jeszcze z 40 cm skosu wykusza i dopiero scianka z kuchnia. i zdaje mi sie ze okno srodkowe tez mam szersze.

JANET 13
08-04-2012, 18:47
Witam świątecznie:)
czy ktoś na forum ma może założony zmiękczacz wody? jeśli tak to jaki-poproszę o opis opinię?
A co sądzicie o zmiękczaczu wody "LOGA NICE 30"? mogę prosić o jakieś opinie.....

TadeuszK
08-04-2012, 19:00
Witam,
Zastanawiam się nad zakupem schodów strychowych nożycowych. Czy ktoś ma zamontowane takie schody i czy są wygodne w użytkowaniu (z jkiej firmy)?

mWilQ
09-04-2012, 09:53
Witam świątecznie:)
czy ktoś na forum ma może założony zmiękczacz wody? jeśli tak to jaki-poproszę o opis opinię?
A co sądzicie o zmiękczaczu wody "LOGA NICE 30"? mogę prosić o jakieś opinie.....

Ja mam, działa od pół roku, ale muszę go reklamować (Cosmowather, modelu w głowie nie mam). W instalacji jest nadmiar soli, na wszystkim co możliwe widoczne są białe osady. Była robiona wsteczna regeneracja, ale nie pomogła.

Oliwkowo
09-04-2012, 15:16
Witam,
Zastanawiam się nad zakupem schodów strychowych nożycowych. Czy ktoś ma zamontowane takie schody i czy są wygodne w użytkowaniu (z jkiej firmy)?

Witam,
my mamy schody nożycowe firmy Fakro, polecam. Są solidne i wygodne w użytkowaniu. Warto wydać parę groszy więcej niż kupić bubel z marketu, za 200-300 zł, o czym się sami przekonaliśmy. Na początku właśnie takie mieliśmy, po czym musieliśmy je po kilku wejściach na strych wymienić, bo schody się rozpadły.
Pozdrawiamy

Ratki
11-04-2012, 23:16
No i wreszcie ruszamy!!!!! :p W piątek garażyk, w sobotę geodeta i w poniedziałek o godz.8 zaczniemy kopać ...... i stopniowo wyzbywać się pieniędzy
I tak się cieszymy

oskarek
12-04-2012, 00:05
Pomóżcie mi chce sobie w salonie zamontować kominek
co mam kupić do niego bo w ogóle nie mam pojęcia ?
kominek najzwyklejszy od czasu do czasu napalić :no:

ewelka-sochaczew
12-04-2012, 07:23
No i wreszcie ruszamy!!!!! :p W piątek garażyk, w sobotę geodeta i w poniedziałek o godz.8 zaczniemy kopać ...... i stopniowo wyzbywać się pieniędzy
I tak się cieszymy

Gratuluję, wszyscy tu na forum pamiętamy wizytę geodety, pierwszą łopatę:)
To cudowne uczucie jak domek "rośnie"
Jeszcze raz gratuluję i życzę wytrwałości i stalowych nerw:)

Nutka_
12-04-2012, 08:05
Gratuluję, wszyscy tu na forum pamiętamy wizytę geodety, pierwszą łopatę:)
To cudowne uczucie jak domek "rośnie"
Jeszcze raz gratuluję i życzę wytrwałości i stalowych nerw:)

Tak, tak - początki są zawsze super, trzymam kciuki i życzę radości z budowy.

Konto usunięte na żądanie
12-04-2012, 08:18
Oskarek
Potrzebujesz wkład, rurę do podłączenia do komina, pustaki (chyba że kupisz wkład wolnostojący), płyty karton gips, stelaż i kasiorę :) pewnie tanim kosztem 10 tysi starczy.

Ratki- gratuluję.

mWilQ
12-04-2012, 10:11
Pomóżcie mi chce sobie w salonie zamontować kominek
co mam kupić do niego bo w ogóle nie mam pojęcia ?
kominek najzwyklejszy od czasu do czasu napalić :no:

Nie boisz się, że coś nie pójdzie podczas montażu? Do czynienia mamy z dość wysokimi temperaturami.
Zacznij od możliwości w salonie (pomierz miejsce wokół komina), narysuj sobie projekt, dobierz do niego wkład.
Osprzęt możesz zamówić razem z wkładem, albo w marketach budowlanych. Ile tego potrzebujesz? Zależy jaki projekt.
Potrzebujesz materiały odporne na wysokie temperatury. U mnie stosowali maty, różowe płyty i dużo folii.

Radzio_s
12-04-2012, 20:14
Ja wykonałem obudowę kominka z płyt silka .Robota banalna.
Tnie się nożykiem jak karton gips,skleja na klej.
Polecam ten system.
Na kominek zużyłem 12 płyt 60x100 po 65 zł sztuka i 2 opakowania kleju po 120 zł.
Karton-gips i wełna,profile na epoka kamienia łupanego.

mWilQ
12-04-2012, 21:01
Ja wykonałem obudowę kominka z płyt silka .Robota banalna.
Tnie się nożykiem jak karton gips,skleja na klej.
Polecam ten system.
Na kominek zużyłem 12 płyt 60x100 po 65 zł sztuka i 2 opakowania kleju po 120 zł.
Karton-gips i wełna,profile na epoka kamienia łupanego.

Proste kąty i ściany to pewnie można, ale jak ktoś ma bardziej wymyślny projekt to nie wiem czy z silki zrobisz. Chociaż w sumie jak kiedyś z budowlańcem rozmawiałem, to wspominał, że wszystkie dziwadła na ścianach to właśnie z tego robi, bo można to nożem przeciąć.

Ratki
12-04-2012, 23:29
Dziękujemy za miłe słowa !!! :*
Teraz na pewno będziemy się częściej odzywać :)

JANET 13
13-04-2012, 12:09
Ja mam, działa od pół roku, ale muszę go reklamować (Cosmowather, modelu w głowie nie mam). W instalacji jest nadmiar soli, na wszystkim co możliwe widoczne są białe osady. Była robiona wsteczna regeneracja, ale nie pomogła.

Dzięki, muszę jeszcze dokładnie kogoś podpytać na temat tych wszystkich zmiękczaczy wody. Pozdrawiam

rusztom
13-04-2012, 17:56
Witam wszystkich.
Jestem w trakcie budowy Rodoska 6 G2 w Kościerzycach koło Brzegu opolskiego.
Obecnie jestem na etapie stanu surowego otwartego. Budynek stoi na działce 51 arów.
Niestety zdecydowałem się wyjechać na stałe z całą rodziną za granicę.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany kupnem, to proszę o kontakt. Podam szegóły.
[email protected]