PDA

Zobacz pełną wersję : projekt DOM W RODODENDRONACH 6 pracownia ARCHON



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

TAR
07-03-2013, 17:48
ja nie mam garażu poszerzonego, mam jak w projekcie, można normalnie funkcjonować, faktem jest ze po zaparkowaniu pasażer nie wysiadzie :D, gdyby nie było wzdłuż sciany regalow to bez problemu byłoby to możliwe.
o materiałach nie napisze, bo po prostu nie pamiętam, to było tak dawno, cala dokumentacja już dawno spakowana w kartonach, upchnięta gdzies w garazu :rolleyes:

michalc
07-03-2013, 18:44
ja nie mam garażu poszerzonego, mam jak w projekcie, można normalnie funkcjonować, faktem jest ze po zaparkowaniu pasażer nie wysiadzie :D, gdyby nie było wzdłuż sciany regalow to bez problemu byłoby to możliwe.
o materiałach nie napisze, bo po prostu nie pamiętam, to było tak dawno, cala dokumentacja już dawno spakowana w kartonach, upchnięta gdzies w garazu :rolleyes:

jak garaż jest tylko do parkowania to spoko, ja chcę poza autami wjechać tam z moim migomatem i mieć miejsce żeby go użyć, nie mówiąc o stole warsztatowym i tysiącu innych gratów z czego część już zawala garaż rodziców... ;)

co do bloczków to u nas są na wierzchu, ale trochę sporo liczenia (zamawiali budowlańcy więc nie znam liczby)...

mC

TAR
07-03-2013, 18:47
garaz jak sama nazwa wskazuje jest do garażowania:lol2::rotfl: u nas robi tez w części za salon obuwniczy (ponieważ to moje autko parkuje to buty zmieniam w garażu, wiec mój prawie caly obuw tam przeniesiony) a w części za przechowalnie, spizarnie, narzedziownie. pomieszczenie za garażem miało być spizarnia ale tam od momentu przeprowadzki jest graciarnia:oops:

przemas791
07-03-2013, 19:30
acha jeszce jedno szukam wspólników do zakupu Pompy ciepła...planuję kupno PCi Buderus o mocy 7,3 KW

Konto usunięte na żądanie
07-03-2013, 20:41
Przemas liczyłeś koszty instalacji? :)
Zainteresuj się jeszcze PC Nibe

kayleigh
07-03-2013, 20:42
To ja sypnę trochę wykończeniówką :) Wersja 6W z piwnicą, powiększonym wykuszem, zmienionymi oknami i układem schodów.
175046

kayleigh
07-03-2013, 20:51
175053
175054
175055
175056
175057

kayleigh
07-03-2013, 20:54
175060
175061,
175063
175064

TAR
08-03-2013, 07:46
pomysl z oknem na klatce schodowej super, ale garazu nie ma to mozliwe do zrealizowania. jednak nic nie przebije lososiowej torebki :D skad ja to znam :D:D:D

Konto usunięte na żądanie
08-03-2013, 08:03
u mnie dzis pojawili sie paszadzkaze i wychodzą kwiatki :)
A to schody na półpiętrze żle zaczęte, a to okno balkonowe na parterze za wysoko za montowane... a to cement za daleko od piachu :)
Czy jeśli między oknem balkonowym a wylewką będę miał ok 2,5cm to jak położę terakotę nie będzie za dużej szpary?

radian
08-03-2013, 14:53
Witam, obserwuję to forum od ponad pół roku, odkąd to zdecydowaliśmy się z żoną wybudować Dom w Rododendronach 6. Uzyskaliśmy tutaj wiele cennych informacji, za co serdecznie dziękujemy użytkownikom forum :). W tym momencie mamy SSO i część instalacji. Mamy już mniej więcej zaplanowane wykończenie wnętrza, ale mamy problem z wyborem obudowy kominka pasującej do wnętrza.
W związku z tym mam prośbę, czy mógłby ktoś podzielić się zdjęciami zabudowy kominka. Bylibyśmy ogromnie wdzięczni. Z góry dziękuję :)

Konto usunięte na żądanie
08-03-2013, 17:22
http://www.kominkipopowczak.pl/
To jest strona naszego wykonawcy wejdź w galerie zdjęć jest sporo propozycji.

radian
10-03-2013, 18:36
lokmen: dzięki

michalc
11-03-2013, 10:39
no i u nas znów zima......

fundamenty już są, nawet zaizolowane. w tym tygodniu miało być zasypywanie i wylewka "0" ale szczególnie to ostatnie chyba poczeka do przyszłego tygodnia bo mrozy spore.

mC

slavex17
11-03-2013, 22:40
Właśnie do jakich temperatur ujemnych można murować z plastyfikatorem żeby wszystko porządnie wiązało?

Konto usunięte na żądanie
12-03-2013, 08:25
do -5 można murować (są preparaty do -8 ale nie zaryzykowałbym). Poczekaj tydzień i muruj bo ma być na +

slavex17
12-03-2013, 15:24
Poczekam poczekam, tak tylko wczoraj na próbe palete wymurowalismy:P Nie wiem czy zwiazało czy nie bo było w nocy -8 hehe, dobrze że maxy suche to może zdążyło do nocy związać:P Dzisiaj z nudów cały dzień robiłem strzemiona.

michalc
13-03-2013, 10:14
Poczekam poczekam, tak tylko wczoraj na próbe palete wymurowalismy:P Nie wiem czy zwiazało czy nie bo było w nocy -8 hehe, dobrze że maxy suche to może zdążyło do nocy związać:P Dzisiaj z nudów cały dzień robiłem strzemiona.

czyli fundamenty juz macie?

u nas nad ranem niby miejscami było -20 :-o ale jak ja wychodziłem z domu to było koło -5. miejmy nadzieję, że po weekendzie będzie lepiej...

mC

slavex17
13-03-2013, 14:43
czyli fundamenty juz macie?


mC

U mnie to wygląda tak:
176375
176376176377
To są zdjęcia z wczoraj, Póki co przestaliśmy po kilku godzinach murować bo zimno było, ruszymy jak tylko bedą pogody. Założyłem w między czasie wodę, która mi zamarzła (pod styropianem)

michalc
13-03-2013, 15:01
U mnie to wygląda tak:
176375
176376176377
To są zdjęcia z wczoraj, Póki co przestaliśmy po kilku godzinach murować bo zimno było, ruszymy jak tylko bedą pogody. Założyłem w między czasie wodę, która mi zamarzła (pod styropianem)

fajnie, teren macie bardziej ogarnięty niż u nas - ale jak zasypią fundament to może resztę rozgarną jakoś...
widzę, że zrezygnowałeś ze słupa koło schodów?
a wodę masz ze studni czy z wodociągu?

mC

slavex17
13-03-2013, 15:05
Słupek koło schodów jeszcze nie jest wylany, ale będzie, do zasypywania weszło mi 100 ton żwiru + ten żwir co przy wykopywaniu fundamentów dał się odzyskać. Wodę mam z wodociągu, ledwo co założone już zamarzło:P Nie umiem założyć dziennika bo bym wrzucił około 150 zdjęć z każdego etapu do tej pory to byś miał porównanie.

michalc
13-03-2013, 15:12
Słupek koło schodów jeszcze nie jest wylany, ale będzie, do zasypywania weszło mi 100 ton żwiru + ten żwir co przy wykopywaniu fundamentów dał się odzyskać. Wodę mam z wodociągu, ledwo co założone już zamarzło:P Nie umiem założyć dziennika bo bym wrzucił około 150 zdjęć z każdego etapu do tej pory to byś miał porównanie.

u nas nic się nie wykorzysta z wykopu bo samą glinę mamy a doliczając podwójny garaż to "trochę" tego żwiru pójdzie, ehh...
zdjęcia też staram się robić na bieżąco, ale do 150 to mi daleko ;)

mC

slavex17
13-03-2013, 16:11
Udało mi się ustawić dziennik budowy, Zdjęcia są w podpisie, Pozdrawiam

przemas791
13-03-2013, 18:04
Witam Kolegów i Koleżanki
Melduję posłusznie, że własnie jestem po wizycie u Architekta i decyzje związane z adaptacja projektu mam za sobą. Przypominam, że budujemy Rodka 6 A . Wprowadziliśmy nw zmiany w projekcie:
- fundament z bloczka betonowego 36x 14 x 25
- strop terriva
- zmiana kształtu wykusza na prostokatny 300 x 96
- powiekszenie wiatrołapu
- likwidacja spiżarki
-dodatkowe okno dachowe
-CWU i Co - pompa ciepła
- poszerzenie garazu o 70 cm

Wstępnie dostałem wycenę na bloczki na fundament 3,00 /szt. i Porotherm 25 -4,5/szt. - taniej w okolicach Wrocławia nie znalazłem.

Teraz potrzebuje wyliczyć i le materiału ( porotherm i bloczki)
w zw z czym mam prośbe do Was o określenie jakie ilości zużyliście Bloczków ( i info ile układaliście warstw) i ile porothermu.
z góry dziękuję i pozdrawiam

Konto usunięte na żądanie
13-03-2013, 19:00
Przemas jak wysoko zamierzasz murować bloczkami?- jeśli 7 warstw w domu i 4 w garażu to bierz całego TIRa bloczków. Cegła Porotherm na początek cały TIR i powinno styknąć ew. dobierzesz ze 2-3 palety. ok 5 palet porothermu połówki. Cegła pełna 2000 szt. - kominy i podmurówka.

Jeśli mam być szczery rezygnuj z kominów i rób wentylację mechaniczną z rekuperacją.

przemas791
13-03-2013, 20:15
Witam Kolegów i Koleżanki
Melduję posłusznie, że własnie jestem po wizycie u Architekta i decyzje związane z adaptacja projektu mam za sobą. Przypominam, że budujemy Rodka 6 A . Wprowadziliśmy nw zmiany w projekcie:
- fundament z bloczka betonowego 36x 14 x 25
- strop terriva
- zmiana kształtu wykusza na prostokatny 300 x 96
- powiekszenie wiatrołapu
- likwidacja spiżarki
-dodatkowe okno dachowe
-CWU i Co - pompa ciepła
- poszerzenie garazu o 70 cm

Wstępnie dostałem wycenę na bloczki na fundament 3,00 /szt. i Porotherm 25 -4,5/szt. - taniej w okolicach Wrocławia nie znalazłem.


Teraz potrzebuje wyliczyć i le materiału ( porotherm i bloczki)
w zw z czym mam prośbe do Was o określenie jakie ilości zużyliście Bloczków ( i info ile układaliście warstw) i ile porothermu.
z góry dziękuję i pozdrawiam

acha i oczywiście zrezygnowałem z jednego komina - zostawiam tylko jeden na potrzeby kominka

przemas791
13-03-2013, 20:17
Przemas jak wysoko zamierzasz murować bloczkami?- jeśli 7 warstw w domu i 4 w garażu to bierz całego TIRa bloczków. Cegła Porotherm na początek cały TIR i powinno styknąć ew. dobierzesz ze 2-3 palety. ok 5 palet porothermu połówki. Cegła pełna 2000 szt. - kominy i podmurówka.

Jeśli mam być szczery rezygnuj z kominów i rób wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Podpowiedz Kolego gdzie moge wyczytać w projekcie ile warstw bloczków powinienem układać - ewentualnie podpowiedz co poza projektem decyduje o ilości warstw.

Konto usunięte na żądanie
13-03-2013, 21:03
Wysokość gruntu rzecz jasna. Jeśli masz teren podmokły lub też budujesz dom w zagłębieniu to ostro do góry.
Ja zrobiłem (dom) 2 bloczki powyżej drogi. Do domu będą 2 stopnie- ale ze strażackiego punktu widzenia powiem Ci że to jest bezpieczne. Osobiście pompowałem wodę z domów, które ludzie budowali na równi z terenem bo ładnie- a działka w zagłębieniu i w domu do kolana wody :)

Warto też przeznaczyć parę złotych na wyrównanie i podniesienie działk
- poszło ok 600 ton ziemii :) i- przykład:

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/plantba.jpg

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/plantbb.jpg

przemas791
13-03-2013, 21:43
Wysokość gruntu rzecz jasna. Jeśli masz teren podmokły lub też budujesz dom w zagłębieniu to ostro do góry.
Ja zrobiłem (dom) 2 bloczki powyżej drogi. Do domu będą 2 stopnie- ale ze strażackiego punktu widzenia powiem Ci że to jest bezpieczne. Osobiście pompowałem wodę z domów, które ludzie budowali na równi z terenem bo ładnie- a działka w zagłębieniu i w domu do kolana wody :)

Warto też przeznaczyć parę złotych na wyrównanie i podniesienie działk
- poszło ok 600 ton ziemii :) i- przykład:

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/plantba.jpg

http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/plantbb.jpg

dzięki Kolego a te tiry z ziemią to kiedy ?

przemas791
13-03-2013, 21:46
Przemas jak wysoko zamierzasz murować bloczkami?- jeśli 7 warstw w domu i 4 w garażu to bierz całego TIRa bloczków. Cegła Porotherm na początek cały TIR i powinno styknąć ew. dobierzesz ze 2-3 palety. ok 5 palet porothermu połówki. Cegła pełna 2000 szt. - kominy i podmurówka.

Jeśli mam być szczery rezygnuj z kominów i rób wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Tir bloczków to ile??
Tir Porothermu to ile?
proszę o dookreślenie
Paleta Porothermu to ile?
pozdrawiam

slavex17
13-03-2013, 21:46
Ja mam 6 warstw bloczków pod domem i 3 warstwy pod garażem. Bloczki u mnie w okolicach Częstochowy są po 2.20zł jakoś bardzo dobra z firmy kost-bet. Na cały rodek 6 weszło mi coś koło 700 bloczków. (72na palecie) Co do kominów to będę miał 3, bo zamieniliśmy pomieszczenie gospodarcze z kotłownią.

Konto usunięte na żądanie
13-03-2013, 21:52
Przemas pisałem już:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?73624-projekt-DOM-W-RODODENDRONACH-6-pracownia-ARCHON&p=5850587&viewfull=1#post5850587

slavex- też mamy 3 kominy tyle że używany będzie 1 :(

przemas791
13-03-2013, 21:54
Ja mam 6 warstw bloczków pod domem i 3 warstwy pod garażem. Bloczki u mnie w okolicach Częstochowy są po 2.20zł jakoś bardzo dobra z firmy kost-bet. Na cały rodek 6 weszło mi coś koło 700 bloczków. (72na palecie) Co do kominów to będę miał 3, bo zamieniliśmy pomieszczenie gospodarcze z kotłownią.
mało Ci tych bloczków wyszło no i cena super. Mi udało sie załatwić bloczek za 3 zł.- i to super oferta

przemas791
13-03-2013, 21:56
Może ktos z Was przerabiał jak korzystniej kupować mat. bud. - chodzi o zwrot Vat. Lepiej dogadać sie ze swoim budowlańcem co by on kupował na swoja firmę i później wystawił na Fakturę czy lepiej brać na siebie i rozliczać Vat?
Może ktoś zderzył sie z ta kwestią...?

slavex17
13-03-2013, 21:59
mało Ci tych bloczków wyszło no i cena super. Mi udało sie załatwić bloczek za 3 zł.- i to super oferta

Przelicz sobie transport ile by kosztował do Ciebie z Częstochowy, na 1 bloczku masz 80gr różnicy, na 100 80zł na 1000 to 800zł

mWilQ
13-03-2013, 23:39
Może ktos z Was przerabiał jak korzystniej kupować mat. bud. - chodzi o zwrot Vat. Lepiej dogadać sie ze swoim budowlańcem co by on kupował na swoja firmę i później wystawił na Fakturę czy lepiej brać na siebie i rozliczać Vat?
Może ktoś zderzył sie z ta kwestią...?

Wszystko zależy od kwot jakie zaproponuje Ci wykonawca i jakie jesteś w stanie osobiście uzyskać w hurtowniach. Druga opcja wiąże się oczywiście z poświęconym czasem i kosztami związanymi z wizytami w hurtowni, lub kilku hurtowniach. Dla niektórych ten argument jest przeważający i wybierają wygodę lub po prostu wykorzystują czas na zarabianie pieniędzy.

Jeśli masz możliwość uzyskania od wykonawcy zestawienia materiału z uwzględnieniem producentów i cen jakie może Ci zaoferować, to skorzystaj i porównaj je z cenami w najbliższych polecanych hurtowniach. Jeśli się okaże, że na wejściu oferują Ci podobne kwoty, to miej świadomość, że możesz negocjować i uzyskać lepsze warunki zakupu.

Oczywiście nie kwestionuję, że wykonawca chce zarobić na pośrednictwie przy zakupie materiałów, większość tak robi i jest to akceptowalne. Wszystko zależy od wagi korzyści zarówno po stronie Twojej jak i firmy budującej.

Według mnie, jeśli od kwot, które jesteś w stanie wynegocjować w hurtowniach wykonawca dorzuci choćby kilka % i ten rabat będzie uwzględniał wszystkie materiały, to bym się nie zastanawiał. Z Urzędem Skarbowym możesz się rozliczyć z części poniesionych kosztów na materiały określone w ich zestawieniu. Rozliczyć możesz się sam poświęcając temu troszkę czasu. Zebranie wszystkich faktur do kupy, skanowanie, drukowanie kopii (kserowanie), zapoznanie się z zasadami rozliczeń, czas na dojazdy do US (w moim przypadku 2 razy po 2 wizyty) i później okres oczekiwania (teraz skrócony z 6 do chyba 4 miesięcy) musi być uwzględniony.

Zwrot podatku będzie się wahał w okolicach 10-15 tysięcy za całość materiałów. Oszacuj ile zyskasz z rabatu od wykonawcy i podejmij decyzję, co się bardziej opłaca.

Konto usunięte na żądanie
14-03-2013, 19:10
A pro po murowania w mrozie- wylałem posadzki, przyszedł mróz. Paliłem w kozie i niestety w pokoju nad garażem jako, że mam wyciągnięte skrzydła okien dachowych (ale jest przykryte) napadał śnieg. Się odparzyło i będzie kicha. Posadzka w tym miejscu się łuszczy- niestety będę musiał wyskrobać i dolać samopoziomującej.
Może jakiś inny pomysł?

michalc
14-03-2013, 19:44
co do bloczków to u nas między garażem a domem jest różnica 2 bloczków i przekłada się to na te 41 cm które są w projekcie (6 warstw dom i 4 garaż). robiliście wyższy garaż czy jeszcze jakieś inne kombinacje?

mC

lasci
14-03-2013, 20:15
Witam wszystkich jestem tu nowy,ma ktoś może jakieś pomysly jak urządzić kuchnie ,może ma ktoś jakies juz doswiadczenia,nie bede sie zagłembiał w forum bo jest tu troszkę do czytania,zycze powodzenia w budowie Wszystkim

mWilQ
14-03-2013, 20:27
Witam wszystkich jestem tu nowy,ma ktoś może jakieś pomysly jak urządzić kuchnie ,może ma ktoś jakies juz doswiadczenia,nie bede sie zagłembiał w forum bo jest tu troszkę do czytania,zycze powodzenia w budowie Wszystkim

Nie musisz się zagłębiać w cały wątek, chociaż osobiście uważam, że warto. Popróbuj forumowej wyszukiwarki, jest bardzo pomocna w wyszukiwaniu konkretnych postów np. o kuchni.

Kuchnia w rodo występuje w kilku wersjach (pozmienianych).
- jak w projekcie
- zamieniona z gabinetem
- bez przejścia z wiatrołapu
- bez okna obok wykusza
- z przejściem i pomniejszona o szafę z wiatrołapu
- z pomniejszonym otworem drzwiowym
- zamknięta na salon / otwarta

W zależności na coś się zdecydowaliście, warunkuje to ułożenie mebli i całą aranżację.

lasci
15-03-2013, 21:22
Nie musisz się zagłębiać w cały wątek, chociaż osobiście uważam, że warto. Popróbuj forumowej wyszukiwarki, jest bardzo pomocna w wyszukiwaniu konkretnych postów np. o kuchni.

Kuchnia w rodo występuje w kilku wersjach (pozmienianych).
- jak w projekcie
- zamieniona z gabinetem
- bez przejścia z wiatrołapu
- bez okna obok wykusza
- z przejściem i pomniejszona o szafę z wiatrołapu
- z pomniejszonym otworem drzwiowym
- zamknięta na salon / otwarta

W zależności na coś się zdecydowaliście, warunkuje to ułożenie mebli i całą aranżację.

Witam te zmiany znam i wiem o nich ,moze wyraziłem sie zle z moim pytaniem,chodzilo mi bardziej o umieszczenie mebli ,lodówki ,kuchenki itp,osobiscie mam przejscie z korytarza i z salonu i zrezygnowałem z spiżarki w projekcie Dom w rododendronach 6 (P) ,okna tez pozostawilem 2 i teraz okazuje sie ze kuchnia jest malo obstawna,dzieki za podpowiedz.Pozdrawiam.

mWilQ
16-03-2013, 11:13
Witam te zmiany znam i wiem o nich ,moze wyraziłem sie zle z moim pytaniem,chodzilo mi bardziej o umieszczenie mebli ,lodówki ,kuchenki itp,osobiscie mam przejscie z korytarza i z salonu i zrezygnowałem z spiżarki w projekcie Dom w rododendronach 6 (P) ,okna tez pozostawilem 2 i teraz okazuje sie ze kuchnia jest malo obstawna,dzieki za podpowiedz.Pozdrawiam.

Zadając pytanie powinieneś wspomnieć chociażby o tym, że nie masz spiżarki. Dlatego napisałem o zmianach, żeby podkreślić, że każde odstępstwo od oryginalnego projektu powoduje inny układ mebli.

Napisz czy odsunąłeś troszkę okno od wykusza. Gdybyś przeczytał wątek, to dowiedziałbyś się, że większość osób na ścianie z wykuszem gdy pozostaje okno, ustawia lodówkę. Od niej idzie blat roboczy pod oknem, zakręcający na dłuższą ścianę. Ja mam na wysokości większego okno zlew i sobie to rozwiązanie chwalę, Za zlewem mam jeszcze kawałek blatu roboczego na potrawy, które robię w piekarniku. U mnie nie ma spiżarki, a wejście do kuchni jest w jej miejscu, więc w linii prostej kończę z meblami. Ostatni element to słupek z piekarnikiem i mirofalą. Z wiszących szafek mam jedną obok piekarnika i narożnikową pomiędzy oknami. W moim przypadku kuchnia jest pomniejszona o szafę w wiatrołapie. Na plecach szafy mam szafkę z indukcją i nad nią okap. Drzwi mam pomniejszone, żeby zasłonić ten mebel.

Konto usunięte na żądanie
16-03-2013, 18:41
U nas wspomniane okno zostało najpierw przesunięte żeby zmieściła się lodówka, później komisyjnie zlikwidowane :)

lasci
17-03-2013, 08:33
Zadając pytanie powinieneś wspomnieć chociażby o tym, że nie masz spiżarki. Dlatego napisałem o zmianach, żeby podkreślić, że każde odstępstwo od oryginalnego projektu powoduje inny układ mebli.

Napisz czy odsunąłeś troszkę okno od wykusza. Gdybyś przeczytał wątek, to dowiedziałbyś się, że większość osób na ścianie z wykuszem gdy pozostaje okno, ustawia lodówkę. Od niej idzie blat roboczy pod oknem, zakręcający na dłuższą ścianę. Ja mam na wysokości większego okno zlew i sobie to rozwiązanie chwalę, Za zlewem mam jeszcze kawałek blatu roboczego na potrawy, które robię w piekarniku. U mnie nie ma spiżarki, a wejście do kuchni jest w jej miejscu, więc w linii prostej kończę z meblami. Ostatni element to słupek z piekarnikiem i mirofalą. Z wiszących szafek mam jedną obok piekarnika i narożnikową pomiędzy oknami. W moim przypadku kuchnia jest pomniejszona o szafę w wiatrołapie. Na plecach szafy mam szafkę z indukcją i nad nią okap. Drzwi mam pomniejszone, żeby zasłonić ten mebel.

Dziekuje za odpowiec.Tak zgadza sie zle sformułowałem swoje pytanie za co przepraszam ;) tez myślałem nad podobym rozwiazaniem ,z oknami nic nie robiłem gdyz człowiek nie zastanawiał się wtedy nad tym gdzie bedą meble stały a teraz powoli robi sie kłopot :( tez myslimy nad zlewem nad duzym oknem chociaz zona nie jest do konca przekonana do tego pomysłu. Jesli nie byłby to jakis kłopot to może wysłałbyś mi z 2 lub 3 zdjecia by zobaczyc jak to wyglada,jesli to nie kłopot ale wstawił na forum? Moj e-mail [email protected] z góry dziękuje . My zastanawiamy sie czy wchodzac z korytaza po prawej stronie (gdzie miała byc spizarka)dac pierwsza kuchenke jakis blat i w rogu dać zlew a nie nad samym duzym oknem no a lodówke własnie po lewej stronie małego okna tylko nie mierzyłem czy sie zmiesci ,ewentualnie przesunac okno to trogi koszt taniej wyjdzie chyba podkuc scianke ktora dzieli kuchnie i salon mam z pustaka 24 takze mysle ze nie żuci sie za bardzo w oczy jak od kominka pójdzie 24scianka o koło okna(lodówki)bedzie np.12 scianka tak by lodówka weszła. Chciałem zaznaczyc ze mam lustrzane odbicie gdyż zapomniałem wspomniec ,pozdrawiam.

mWilQ
17-03-2013, 08:56
Dziekuje za odpowiec.Tak zgadza sie zle sformułowałem swoje pytanie za co przepraszam ;) tez myślałem nad podobym rozwiazaniem ,z oknami nic nie robiłem gdyz człowiek nie zastanawiał się wtedy nad tym gdzie bedą meble stały a teraz powoli robi sie kłopot :( tez myslimy nad zlewem nad duzym oknem chociaz zona nie jest do konca przekonana do tego pomysłu. Jesli nie byłby to jakis kłopot to może wysłałbyś mi z 2 lub 3 zdjecia by zobaczyc jak to wyglada,jesli to nie kłopot ale wstawił na forum? Moj e-mail [email protected] z góry dziękuje . My zastanawiamy sie czy wchodzac z korytaza po prawej stronie (gdzie miała byc spizarka)dac pierwsza kuchenke jakis blat i w rogu dać zlew a nie nad samym duzym oknem no a lodówke własnie po lewej stronie małego okna tylko nie mierzyłem czy sie zmiesci ,ewentualnie przesunac okno to trogi koszt taniej wyjdzie chyba podkuc scianke ktora dzieli kuchnie i salon mam z pustaka 24 takze mysle ze nie żuci sie za bardzo w oczy jak od kominka pójdzie 24scianka o koło okna(lodówki)bedzie np.12 scianka tak by lodówka weszła. Chciałem zaznaczyc ze mam lustrzane odbicie gdyż zapomniałem wspomniec ,pozdrawiam.

To jest ściana nośna i nie powinno się jej odchudzać. Jeśli nie jesteś w stanie przesunąć okna na obecnym etapie to lodówkę przerzuciłbym na ścianę z wiatrołapem i od niej bym zaczynał. Jeśli byłoby miejsce, to obok zrobiłbym słupek z piekarnikiem i mikrofalą (nie wiem czy teraz piekarnik ze swoimi zabezpieczeniami może być obok lodówki, ale kilka takich rozwiązań już widziałem. Nie mam też w głowie wymiarów i nie wiem czy za lodówką i słupkiem z piekarnikiem mieści się pełnowymiarowy blat, jeśli tak, to pociągnął bym zabudowie aż do ściany frontowej (widziałem u niektórych ciekawą żaluzję podnoszoną do góry) Kolejno blat roboczy, zlew, w narożniku płyta z okapem i następny blat roboczy. Jeśli nie masz wymagań co do ilości szafek, to przy drugim blacie można zrobić wnękę na krzesełko i traktować to jako mały stolik do pracy lub do posiłków.

P.S. moje zmiany mocno odbiegają od oryginalnego projektu i raczej tutaj nie pomogą. Kiedyś wysyłałem projekt mebli, ale nie wiem gdzie go mam.

piniaS
18-03-2013, 11:01
Witam!Moja kuchnia wyszła tak:177397177398177399

margaret2011
18-03-2013, 19:30
PiniaS ja tez mam taki układ płyta - zlew:)
Zamieść więcej zdjęć wnętrz domu, np. slon..

lasci
18-03-2013, 20:54
Witam!Moja kuchnia wyszła tak:177397177398177399

Czesc miło Cie tu spotkac i dzieki za wstawke zdjec ,my własnie identycznie myslimy nad rozmieszczeniem mebli w kuchni ;)gdyz kuchenka musi byc blisko komina ,tylko nie wiem jak z ta lodówka bedzie czy sie zmiesci ale mysle ze tak,bardzo ładna kuchnia.

lasci
18-03-2013, 21:01
Własnie myslałem o identycznym rozwiazaniu jak kolezanka piniaS wstawiła zdjecia.

michalc
19-03-2013, 09:18
Witam!Moja kuchnia wyszła tak:177397177398177399

fajna kuchnia, chociaż my myślimy o bardziej tradycyjnym wyglądzie :) za to mam pytanie jak się sprawdza blat połączony z oknem? nie wiemy na którą wersję się zdecydować a jak tylko zima odpuści :( trzeba będzie w dzień dwa ostatecznie zadecydować.

mC

asiakrzys
19-03-2013, 09:29
Witam,
Kuchnia ładna chociaż ja wybrałam troszeczkę inne rozwiązanie. Blat nie jest połaczony z parapetem, zlew w oknie, słupek z piekarnikiem i mikrofalą miedzy przejsciem z salonu a oknem , lodówka we wnęce przy kominie, płyta grzewcza po prawej stronie przy wejściu do kuchni od strony wiatrołapu ( oczywiście zrezygnowaliśmy ze spiżarki), szafki wiszące tylko dwie ( nie chciałam na siłę zawalać kuchni) ...... jak tylko znajdę chwilkę i zeskanuje projekt to go wrzucę :)

Zuckero
19-03-2013, 16:47
witam. Zaczynamy budowę domku i czy mógłby nam ktoś podesłać kosztorys lub napisać ile was wyniósł stan surowy otwarty? ceny się troszkę zmieniły. Dzięki

lasci
19-03-2013, 17:23
Witam,
Kuchnia ładna chociaż ja wybrałam troszeczkę inne rozwiązanie. Blat nie jest połaczony z parapetem, zlew w oknie, słupek z piekarnikiem i mikrofalą miedzy przejsciem z salonu a oknem , lodówka we wnęce przy kominie, płyta grzewcza po prawej stronie przy wejściu do kuchni od strony wiatrołapu ( oczywiście zrezygnowaliśmy ze spiżarki), szafki wiszące tylko dwie ( nie chciałam na siłę zawalać kuchni) ...... jak tylko znajdę chwilkę i zeskanuje projekt to go wrzucę :)



Witam tez ciekawe rozwiazenie,tylko jakoś nie widze tej lodówki w tym miejscu a ten słupek z piekarnikem itp.to drogi koszt bo jeszcze sie nie orientowałem.

Konto usunięte na żądanie
20-03-2013, 08:02
Czesc miło Cie tu spotkac i dzieki za wstawke zdjec ,my własnie identycznie myslimy nad rozmieszczeniem mebli w kuchni ;)gdyz kuchenka musi byc blisko komina ,tylko nie wiem jak z ta lodówka bedzie czy sie zmiesci ale mysle ze tak,bardzo ładna kuchnia.

Czemu kuchenka musi być blisko komina?

lasci
20-03-2013, 19:30
Nie dosłowie,że blisko .wiadomo ze są wentylatory i mozna poprowadzic odprowadzenia do komina tak mi sie jakos powiedziało,jakoś utrwaliło mi się by kuchenka była na scianie gdzie miała być spizarka i tak już pisałem ;)

lasci
20-03-2013, 19:46
witam. Zaczynamy budowę domku i czy mógłby nam ktoś podesłać kosztorys lub napisać ile was wyniósł stan surowy otwarty? ceny się troszkę zmieniły. Dzięki

Jest tu troszke do pisania ;) może nie bedzie to prawidłowa kolejnośc ale cena koncowa bedzie ta sama .
1)Wykop +geodeta 3 wizyty 4tyś.
2)gruszka beton na wszystko 9.600zł
3)gotowy komin i kanały wentylacyjne 6tyś
4}drzewo (deski,stęple itp)około 3tyś
5)materiał (beton,farby gwożdzie,pustaki itp.)40tyś
6)murarz +pomocnik i inne fuchy których nie mogłem zrobic sam ok.23tyś.
7)drzewo konstrukcja dachu niecałe 8tyś.
8)cieśla (szkielet +obicie deskami i papą )4tyś.
9)zbrojenie na ławy i tu nie jestem pewien czy tylko ławy czy na ławy i stropy 2.500zł
10)bloczki cementowe (piwnica)4tyś
Zycze powodzenia w budowie,zastanówcie sie nad oknami czy oby napewno chcecie tyle takich duzych okien no i w kuchni małe okno przesuńcie sobie troszkę by kuchnia była bardziej obstawna w meble.

aga-gaga
20-03-2013, 19:57
Witam!Moja kuchnia wyszła tak:177397177398177399

piniaS śliczna kuchnia ;-) Co to są za płytki na ścianie? Jakie macie na podłodze ?

Konto usunięte na żądanie
20-03-2013, 20:07
Jeśli mowa o oknach to dziś zastanowiłbym się nad poszerzeniem okien z przodu domu bo oryginalne jakoś są małe względem przedniej ściany. Różnice widać na fotce:
1. Oryginał:

https://lh5.googleusercontent.com/-V0EZtT9ZknA/UTjJQqX-mvI/AAAAAAAAH48/IaeDjCmAn3M/s1024/20130307_155831.jpg

2. z poszerzonymi oknami:

https://lh3.googleusercontent.com/-KA14bJ0MSsI/UUoWlUivPrI/AAAAAAAAH6g/kP-gkwO3dLM/s912/20130307_155831.jpg

mWilQ
21-03-2013, 07:22
lokmen: według mnie wyglądają dobrze, proporcje są zachowane. Uwzględniaj też pomieszczenia z tymi oknami. W moim przypadku poszerzone okno w kuchni uniemożliwiłoby montaż szafek wiszących.

kayleigh
21-03-2013, 09:59
Nie mam dobrego ujęcia z zewnątrz. Tak wygląda kuchnia z oknem 140x150, jeszcze czeka na meble. Małe okno zlikwidowane. Osobiście żałuję, że nie dopilnowaliśmy murarzy i okna są za nisko (mieliśmy problem ze styropianem, posadzką).178039

piniaS
21-03-2013, 14:03
aga-gaga jest to Gres Milo Strom Krem na podłodze 60x60, a na ścianie 30x60;)

michalc
21-03-2013, 15:15
lokmen: my wzięliśmy okna w jednej tafli, wg mnie to trochę małe okno żeby dawać jeszcze słupek - on je dodatkowo pomniejsza...

oczywiście jak to wyjdzie to dopiero się okaże ;)

mC

nat883
21-03-2013, 15:54
Witam, razem z mężem przymierzamy się właśnie do zakupu projektu domu w rododendronach 6, zastanawiamy się jednak nad tym jak on wygląda na żywo więc jeśli ktoś z forumowiczów buduje lub już mieszka w tym domku w okolicy Rzeszowa i zgodziłby się na to abyśmy mogli obejrzeć chociażby z zewnątrz to bardzo proszę o kontakt [email protected]

aga-gaga
21-03-2013, 19:42
aga-gaga jest to Gres Milo Strom Krem na podłodze 60x60, a na ścianie 30x60;)

Te płytki to półpoler ? A i co to za listwa na ścianie między płytkami?

piniaS
22-03-2013, 10:58
Te płytki to półpoler ? A i co to za listwa na ścianie między płytkami?

Tak półpoler a listwa to: http://top-lazienka.pl/sensitive-stone/2714-listwa-scienna-steel-5-25x60.html

Konto usunięte na żądanie
22-03-2013, 18:31
Dla nowobudujących mam radę dot. kominka, jako, że zabudowa sięga 70cm wgłąb mieszkania można tą odległość znacząco ograniczyć. My zrobiliśmy komin od 1 piętra. Jak się okazuje można było zrobić więcej:
Kominek umieścić w ścianie nośnej. W tym celu trzeba albo wylać dwa słupy (jeden przy kuchni drugi przy wejściu do salonu i pomiędzy nimi dać kominek) albo 2 tregry. Ten wraz z zabudową wejdzie nam raptem 45 cm w salon. W stosunku do oryginału zyskujemy ok 50 cm. Warunek - komin od 1-go piętra a wyczystka prosto do wkładu.

alienmc
23-03-2013, 18:19
Witam,
właśnie zakupiliśmy z żoną projekt ;) ( wersja 6N ), głównie przekonał nas film promocyjny: http://www.youtube.com/watch?v=QRwncu9sr7E - ,chcieli byśmy wybudować dom z dokładnie takimi zmianami tj:
- okno narożne w kuchni
- suszarnia (prasowalnia) w części pokoju nad garażem
- garderoba w 1 z sypialni

Chciałbym zapytać, Was inwestorów :)
- czy powiększać salon kosztem gabinetu, jeśli tak to czy likwidować go całkowicie czy może maksymalnie zwęzić ?
( generalnie na tym pokoju nie zależy nam w ogóle, ale również zależy nam aby w salonie było jak najbardziej
"przytulnie" czyli zestaw wypoczynkowy w niedalekiej odległości od kominka a nie gdzieś tam z boku)
- czy mały tarasik nad jadalnią jest kłopotliwy w zabezpieczeniu przed wodą, ociepleniem?
- czy ktoś budował domek z bloczków betonowych ( chciałbym budować z suporexu )

W końcu jaki wyszedł wam koszt za SSO, SSZ ?

Czy ktoś z Was budował / buduje w woj. Śląskim ( Katowice, Częstochowa, jura krk-czest ) i były na tyle dobry
aby podzielić się swoimi doświadczeniami na miejscu ? ;))

slavex17
24-03-2013, 12:09
Cześć, ja buduje Rodo 6 w okolicy Częstochowy, mam wystawiony poziom zero i kawałek muru, od świąt jedziemy na ostro bo dach już na czerwiec jest zamówiony. Budowałem z bloczków. Fotki w podpisie.

mWilQ
24-03-2013, 14:44
Witam,
właśnie zakupiliśmy z żoną projekt ;) ( wersja 6N ), głównie przekonał nas film promocyjny: http://www.youtube.com/watch?v=QRwncu9sr7E (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3DQRwncu9sr7E) - ,chcieli byśmy wybudować dom z dokładnie takimi zmianami tj:
- okno narożne w kuchni
- suszarnia (prasowalnia) w części pokoju nad garażem
- garderoba w 1 z sypialni

Chciałbym zapytać, Was inwestorów :)
- czy powiększać salon kosztem gabinetu, jeśli tak to czy likwidować go całkowicie czy może maksymalnie zwęzić ?
( generalnie na tym pokoju nie zależy nam w ogóle, ale również zależy nam aby w salonie było jak najbardziej
"przytulnie" czyli zestaw wypoczynkowy w niedalekiej odległości od kominka a nie gdzieś tam z boku)
- czy mały tarasik nad jadalnią jest kłopotliwy w zabezpieczeniu przed wodą, ociepleniem?
- czy ktoś budował domek z bloczków betonowych ( chciałbym budować z suporexu )

W końcu jaki wyszedł wam koszt za SSO, SSZ ?

Czy ktoś z Was budował / buduje w woj. Śląskim ( Katowice, Częstochowa, jura krk-czest ) i były na tyle dobry
aby podzielić się swoimi doświadczeniami na miejscu ? ;))

Jak nie jest Ci potrzebny gabinet to powiększaj salon. Jeśli zlikwidujesz całkowicie to zamień miejscami drzwi tarasowe z oknem. Będziesz mógł wypoczynek postawić vis a vis kominka.
Z tym tarasem powiadają, ze kłopotliwy, ważne żeby go dobrze zabezpieczyć i ocieplić, i będzie ok. Zastanów się czy potrzebujesz trzy balkony. Ja psioczę na siebie, że zostawiłem wszystkie. Spokojnie z tego z tyłu teraz bym zrezygnował. Łatwiej zrobić zadaszenie tarasu.

alienmc
24-03-2013, 17:37
z tylnego balkonu rezygnuję to pewne ;) zostawiam tylko przedni oraz dodaję do niego dwie kolumny po bokach o długości umożliwiającej zostawienie szpary między ocieplonym murem zew. a kolumną około 35-40 cm ( na kinkiet ) tak aby nie było widać bezpośrednio źródła światła.

michalc
24-03-2013, 18:07
Witam,
właśnie zakupiliśmy z żoną projekt ;) ( wersja 6N ), głównie przekonał nas film promocyjny: http://www.youtube.com/watch?v=QRwncu9sr7E - ,chcieli byśmy wybudować dom z dokładnie takimi zmianami tj:
- okno narożne w kuchni
- suszarnia (prasowalnia) w części pokoju nad garażem
- garderoba w 1 z sypialni

Chciałbym zapytać, Was inwestorów :)
- czy powiększać salon kosztem gabinetu, jeśli tak to czy likwidować go całkowicie czy może maksymalnie zwęzić ?
( generalnie na tym pokoju nie zależy nam w ogóle, ale również zależy nam aby w salonie było jak najbardziej
"przytulnie" czyli zestaw wypoczynkowy w niedalekiej odległości od kominka a nie gdzieś tam z boku)
- czy mały tarasik nad jadalnią jest kłopotliwy w zabezpieczeniu przed wodą, ociepleniem?
- czy ktoś budował domek z bloczków betonowych ( chciałbym budować z suporexu )

W końcu jaki wyszedł wam koszt za SSO, SSZ ?

Czy ktoś z Was budował / buduje w woj. Śląskim ( Katowice, Częstochowa, jura krk-czest ) i były na tyle dobry
aby podzielić się swoimi doświadczeniami na miejscu ? ;))

hej,

we wspomnianej prezentacji wg mnie jaciekawszy myk to górna łazienka. poniważ oni nie mają tego największego komina na ścianie z drzwiami mieści się im wc, bidet i prysznic... zastanawiam się czy oni jeszcze jakoś tej łązienki nie powiększyli, bo z projektu nawet po wywaleniu komina miejsca trchę mało... inna sprawa to np pięć czy sześć schodków z pokoju nad garażem na piętro - mają pokombinowane... ;)

my budujemy pod Gdańskiem, też powoli dobijamy do stanu zero (beton B20 na chudziaka i mrozy nie straszne... ;) ). SSO z tego co tu można wyczytać to od 100 do prawie 200 tyś, aż dziwne, że taka rozpiętość, ale jedni robią sami wszystko, inni wliczają w to prace i materiały dodatkowe i tak to wychodzi... my nie licząc dodatków jak droga, studnia wody itp zapłacimy niecałe 150tyś.
dalej okna pewnie od 10 do 20 tyś i dach ze 40tyś z ułożeniem i oknami dachowymi... brama + drzwi kolejne 10... tak wychodzi z moich wycen i kosztorysów.

co do przytulnego salony koło kominka to my włąśnie taki planujemy. w związku z tym przenieśliśmy kuchnię do gabinetu i od kominka do wykusza będzie ściana (miejsce na jakieś audio i tv). wykusz jest powiększony, żeby tam właśnie upchąć wypoczynek - patrząc po ściankach fund. wygląda to fajnie :)

pozdro
mC

alienmc
24-03-2013, 18:56
hej,

we wspomnianej prezentacji wg mnie jaciekawszy myk to górna łazienka. poniważ oni nie mają tego największego komina na ścianie z drzwiami mieści się im wc, bidet i prysznic... zastanawiam się czy oni jeszcze jakoś tej łązienki nie powiększyli, bo z projektu nawet po wywaleniu komina miejsca trchę mało... inna sprawa to np pięć czy sześć schodków z pokoju nad garażem na piętro - mają pokombinowane... ;)

my budujemy pod Gdańskiem, też powoli dobijamy do stanu zero (beton B20 na chudziaka i mrozy nie straszne... ;) ). SSO z tego co tu można wyczytać to od 100 do prawie 200 tyś, aż dziwne, że taka rozpiętość, ale jedni robią sami wszystko, inni wliczają w to prace i materiały dodatkowe i tak to wychodzi... my nie licząc dodatków jak droga, studnia wody itp zapłacimy niecałe 150tyś.
dalej okna pewnie od 10 do 20 tyś i dach ze 40tyś z ułożeniem i oknami dachowymi... brama + drzwi kolejne 10... tak wychodzi z moich wycen i kosztorysów.

co do przytulnego salony koło kominka to my włąśnie taki planujemy. w związku z tym przenieśliśmy kuchnię do gabinetu i od kominka do wykusza będzie ściana (miejsce na jakieś audio i tv). wykusz jest powiększony, żeby tam właśnie upchąć wypoczynek - patrząc po ściankach fund. wygląda to fajnie :)

pozdro
mC
Również będziemy montować wentylację mechaniczną więc komin jedynie dla kominka, z kotłowni ( przeniesienie na tył garażu pieca gazowego ) albo komin systemowy w górę albo "rura przez ścianę" co wg. Was jest lepszym rozwiązaniem ? Jeśli chodzi o schody - przecież to normalne w tym projekcie -> pomieszczenie nad garażem znajduje się na pół piętrze.

michalc
24-03-2013, 21:13
Jeśli chodzi o schody - przecież to normalne w tym projekcie -> pomieszczenie nad garażem znajduje się na pół piętrze.

nie na półpiętrze tylko 70 cm niżej od pozostałej części co daje 4 schody ;) pewnie podwyższyli pomieszczenia na dole. do tego ściankę kolankową podnieśli o co najmniej 1 pustak.

mC

Konto usunięte na żądanie
24-03-2013, 22:08
my mamy schody podobnie rozwiązane.
Trzeba klatką sch. częściowo wejść w pokój nad garażem. Ogólnie wyszło spoko- zyskało pomieszczenie pod schodami i drzwi od górnej łazienki nie wychodzą prosto w schody.

michalc
24-03-2013, 22:16
a my tez tak zrobilismy korzystajac z doswiadczen forumowych, mysle ze to b dobry pomysl - kwestia tylko ze u nich wieksza roznica poziomow wyszla...

Konto usunięte na żądanie
25-03-2013, 09:31
wyszła większa bo -przynajmniej u nas- parter jest podniesiony o 1 pustak
W sumie wyszły 4 stopnie z pokoju n/garażem na piętro

michalc
25-03-2013, 10:11
byłem dziś na budowie i korzystając z pięknego słońca i temperatur koło 0 chłopaki zaczęli murować sćiany. wielkości otworów drzwiowych i okien doprecyzowane i mogą jechać z koksem ;)

trochę się "podłamałem" tym, że komin od kominka chociaż zmiejszony do 2 kanałów będzie wystawać jednak ze ściany na salon (ok 15cm). wychodzi na to, że lookmen najlepiej kombinuje ;)

mC

Konto usunięte na żądanie
25-03-2013, 11:10
To zrób tak samo póki nie jest za późno.- rozwiązanie sprawdzone.
Dobrze by było też od razu wsadzić rurę kwasówkę fi200- bo niestety mnie teraz czeka latanie z rurą po dachu.

michalc
25-03-2013, 12:11
niestety u nas komin musi stać na stopie wylanej specjalnie pod niego, kierbud nie pójdzie na taki komin.....

a do kominka potrzebna jest kwasówka? czy styknie komin z cegly?

mC

janek8205
25-03-2013, 21:28
Witam :)
sledze to forum od dłuższego i muszę przyznać że wasze rady są bardzo cenne
Obecnie jestem na etapie instalacji.
Przesyłam przykładowy kosztorys prac instalacyjnych
Komentujcie :)
Pozdrawiam

Kosztorys szacunkowy cena

bojler 200 L 1 400 zł
pompa ciepła 9 300 zł
kolektory słoneczne HEWALEX pakiet 14 000 zł
kocioł węglowy żel.25KW 4 300 zł
rura fi26 pex 480 zł
rura fi20 pex 378 zł
rura fi16 pex 284 zł
2x geberit 1 300 zł
kształtki do wody 1 800 zł
armatura zabezpieczająca bojlera 500 zł
armatura zabezp. Do pieca pieca + kształtki 600 zł
zawory do pieca 200 zł
pompy do pieca 580 zł
pompa cyrkulacyjna 350 zł
3x grzejnik drabinkowy 990 zł
3x zawory do drabinek 390 zł
grzejniki panelowe , zawory 2 400 zł
rozdzielacz pompowy-szt.2 3 800 zł
zaciski do rozdzielacza-szt 34 221 zł
4xzawór ze śr. 1" 140 zł
szafka na rozdzielacz-szt 2 480 zł
kolano 1" stalowe-szt 4 20 zł
rura do podłogówki 5 400 zł
folia do podłogówki 540 zł
zszywki do podłogówki 200 zł
rury do grzejników 500 zł
2x sterownik pokojowy 480 zł
naczynie zbiorcze i uzbrojenie 110 zł
rura fi 28 miedziana 700 zł
kanalizacja (rury i kształtki) 1 800 zł


ROBOCIZNA
woda i kanalizacja 2 400 zł
podłoga 35zł /m2
kotłownia 1 800 zł

janek8205
25-03-2013, 21:36
A jeszcze co do tynków
tynkarze wyliczyli
723 m2 dom w rododendronach 6g2p
nie wliczony sufit w piwnicy oraz ściana i sufit w garażu. Tynki cementowo wapienne cena 22 żlm2 z materiałem.
Ps może pora dodać zdjęcie rodoska :)179143

michalc
26-03-2013, 15:38
A jeszcze co do tynków
tynkarze wyliczyli
723 m2 dom w rododendronach 6g2p
nie wliczony sufit w piwnicy oraz ściana i sufit w garażu. Tynki cementowo wapienne cena 22 żlm2 z materiałem.
Ps może pora dodać zdjęcie rodoska :)179143

gartuluję fajnego rodosa :)

u nas tynki z robocizna+materiał to ok 18zł/m2.

co do hydrauliki to mamy na razie tylko zgrubne oszacowania, ale i specyficzną konfigurację:
- cały dom podłogówka (bez garażu), 4 grzejniki
- piec gazowy kondensat
- hydrofor

wyceny mieliśmy dwie robocizna + materiały na ok 40tyś...

mC

janek8205
26-03-2013, 15:45
gartuluję fajnego rodosa :)

u nas tynki z robocizna+materiał to ok 18zł/m2.

co do hydrauliki to mamy na razie tylko zgrubne oszacowania, ale i specyficzną konfigurację:
- cały dom podłogówka (bez garażu), 4 grzejniki
- piec gazowy kondensat
- hydrofor

wyceny mieliśmy dwie robocizna + materiały na ok 40tyś...

mC
dzięki :)
planujesz w całym domu płytki pod tą podłogówkę?

Konto usunięte na żądanie
26-03-2013, 18:44
Podliczyłem Twoje wydatki i wychodzi mi drogo.
Dopiero co zakończyłem robić hydraulikę i materiał z robocizną (same instalacje) zamknąłem w 20 000 w tym podłogówka cały dom, odkurzacz centralnyi instalacja wod-kan.
pozycja "pompa ciepła 9 300 zł" możesz napisać cuś więcej bo za taniość widzę :)
Jeśli to nie pomyłka i będziesz miał pompę ciepła to wydawanie na kolektory słoneczne 14 tysi jest bez sensu w dodatku będą Ci działały od kwietnia do może października. Moim zdaniem tańszym i lepszym rozwiązaniem grzania wódy będzie pompa-ciepła powietrzna.

Michalc zastanów się nad tymi grzejnikami w garażu. Jeśli w całym domu będziesz miał podłogówkę to temp. pracy cieczy ustawisz sobie na piecu i w cały układ idzie taka sama temp- nie musisz stosować mieszaczy i dodatkowych pomp w szafach etc. Jak dasz te grzejniki to na grzejnik temp. z układu podłogówki nie wystarczy bo będzie za niska i wówczas będziesz musiał kombinować.

janek8205
26-03-2013, 18:58
Podliczyłem Twoje wydatki i wychodzi mi drogo.
Dopiero co zakończyłem robić hydraulikę i materiał z robocizną (same instalacje) zamknąłem w 20 000 w tym podłogówka cały dom, odkurzacz centralnyi instalacja wod-kan.
pozycja "pompa ciepła 9 300 zł" możesz napisać cuś więcej bo za taniość widzę :)
Jeśli to nie pomyłka i będziesz miał pompę ciepła to wydawanie na kolektory słoneczne 14 tysi jest bez sensu w dodatku będą Ci działały od kwietnia do może października. Moim zdaniem tańszym i lepszym rozwiązaniem grzania wódy będzie pompa-ciepła powietrzna.

Michalc zastanów się nad tymi grzejnikami w garażu. Jeśli w całym domu będziesz miał podłogówkę to temp. pracy cieczy ustawisz sobie na piecu i w cały układ idzie taka sama temp- nie musisz stosować mieszaczy i dodatkowych pomp w szafach etc. Jak dasz te grzejniki to na grzejnik temp. z układu podłogówki nie wystarczy bo będzie za niska i wówczas będziesz musiał kombinować.

Lokmen
Pompa o której mowa to pompa ciepła powietrzna do podgrzewania wody użytkowej
kosztorys który przedstawiłem jest troszkę nie czytelny bo nie jest rozdzielona opcja ogrzewania grzejnikowego a podłogowego. Podłogówka jest wyceniona na cały dom plus jedno pomieszczenie w piwnicy (pralnia).
Domek mam z piwnicą więc też materiału wychodzi więcej.
Wycena którą przedstawiłem jest pierwszą jaką dostałem.

Wspomniałeś że cały dom masz w podłogówce masz zatem wszędzie płytki?
Gratuluję postępu prac:)

Konto usunięte na żądanie
26-03-2013, 19:10
na parterze płytki a na piętrze i w pokoju n/garażem panele- uprzedzając pytanie - odpowiadam, że nie będzie to przeszkadzało podłogówce.

michalc
26-03-2013, 19:12
dzięki :)
planujesz w całym domu płytki pod tą podłogówkę?

nie, w salonie deska np barlinecka czyli 3 warstwowa albo inne panele podłogowe. kumpel np ma fajną podłogę z bambusa prasowanego (czy jakoś tak ;) )
z koeli na piętrze wykłądziny. kiedyś trzeba było dobierać odpowiednie wykładziny ale ostatnio w komforcie sprzedawca mi powiedział, że każda z ich wykładzin się nadaje do podłogówki :)

płytka lepiej przewodzi ciepło ale obecnie jest cała gama możliwości ;)

mC

michalc
26-03-2013, 19:22
Michalc zastanów się nad tymi grzejnikami w garażu. Jeśli w całym domu będziesz miał podłogówkę to temp. pracy cieczy ustawisz sobie na piecu i w cały układ idzie taka sama temp- nie musisz stosować mieszaczy i dodatkowych pomp w szafach etc. Jak dasz te grzejniki to na grzejnik temp. z układu podłogówki nie wystarczy bo będzie za niska i wówczas będziesz musiał kombinować.

jest to pewien problem... garaż to w końcu garaż i grzejnik na temperaturze podłogówki powinien wystarczyć. poza tym grzejniki drabinki do łazienek z grzałkami - no ale w zimie chodziłyby też na temp podłogówki. ponoć ręcznik wysuszy....
z kolei się naczytałem że ciepła podłoga w garażu wspomaga postępowanie korozji w aucie jak się z solą w zimie wjedzie.
podsumowując: tak źle i tak nie dobrze ;)

mC

Konto usunięte na żądanie
26-03-2013, 19:27
Ale garaż suchy migiem w zimie :) a samochód i tak zeżre rdza...
Z tymi wykładzinami to michale nie byłbym taki pewny, że nie będą blokowały podłogówki.

michalc
26-03-2013, 19:30
u nas poza tym "chwila nieuwagi" i parter jest :)
wszystko wygląda bardzo fajnie, tylko panowie zrobili drzwi z garażu do łazienki (w naszych planach wprost pod prysznic) zamiast do schowku pod schody ;)
a w szystko przez to, że schody mają dwa biegi a w naszym projekcie jest 1000 rysunków zastępczych a decyzja o dostępie pod schody zapadła już na budowie. jak będzie strop do się drzwi "przesunie" ;)
179352179353179354

michalc
26-03-2013, 19:37
Ale garaż suchy migiem w zimie :) a samochód i tak zeżre rdza...
Z tymi wykładzinami to michale nie byłbym taki pewny, że nie będą blokowały podłogówki.

w domu u rodziny w pokojach dzieci jest wykłądzina przy podłogówce już kilka łądnych lat. zimno nie mają, pytanie jak rachunki za gaz ;) zobaczymy, zanim na górę będziemy kupować wykładzinę to jeszcze sporo czasu minie ;)

mC

lasci
26-03-2013, 19:54
--michalc--- Chyba pochodzimy z tych samych stron ;)bo z tego co sie dowiaduje to u mnie tez tynki+robocizna i materiał to 18zł posadzki 22ł bede brał ekipę z Żukowa robili u brata i było ok,nawet duzo doradzili jeszcze przed pracami co warto poprawić.

michalc
26-03-2013, 21:31
--michalc--- Chyba pochodzimy z tych samych stron ;)bo z tego co sie dowiaduje to u mnie tez tynki+robocizna i materiał to 18zł posadzki 22ł bede brał ekipę z Żukowa robili u brata i było ok,nawet duzo doradzili jeszcze przed pracami co warto poprawić.

tak, te same rejony :)

my jeszcze szukamy ekip tych po SSO - będziemy lawirować między jakością i ceną ;) może zdradzisz skąd brałeś pokrycie dachu, kto układał i ile to kosztowało?

mC

lasci
27-03-2013, 19:47
tak, te same rejony :)

my jeszcze szukamy ekip tych po SSO - będziemy lawirować między jakością i ceną ;) może zdradzisz skąd brałeś pokrycie dachu, kto układał i ile to kosztowało?

mC


Dachówke kupowałem w Koscierzynie jutro dam znać od kogo i ile kosztowało gdyż nie pamiętam jak firma się nazywa i ile to kosztowało materiał i robocizna ,ale ekipa była z polecenia szefą sklepu ,tak jakby podwykonawcy tego sklepy. Po mnie brał ich moj brat to wynegocjowaliśmy lepszą cenę za robociznę bo rozmawialismy bezpośrednio z nimi a nie przez własciciela sklepu.Można chłopaków polecić jesli jesteś z okolic Koscierzyny. Do brata dojeżdzali około 20km codziennie ale czy jeżdzą dalej to nie wiem ,ceny za materiał są różne każdy miał inna cene ale robocizna to każdy miał podobna cene .Jutro dam znać.

przemas791
27-03-2013, 20:58
witajcie......mój wniosek o PNB juz złożony - zakładany start budowy k- kwietnia poczatek maja......Ekipa do budowy rodosa 6A do SSZ juz jest. Pierwsza FVat za Porotherm już też czeka na mnie - udało mi sie kupić Porotherm 25 Winenbergera za 4,40 PLn. Bloczki negocjuje - planuje zakup Bloczków betonowych z Betard-u. Mam pytanie do Szanownych Koleżanek i KOlegów w zakresie ilośći i specyfikacji stali do zbrojenia fundamentów - ewentualnie jakas rada co do spposobu zakupu stali itp.
acha jeszcze u mnie się waży kwestia co do wyboru POMPY CIEPŁA ( glikol-woda czy bezpośredniego parowania)
Kolejna kwestia : może ktoś z Was robił przeglą obecnych ofert banków w zakresie Kredytó hipotecznych
Pozdrawiam iprzy okazjiŚwiąt Wielkiej Nocy - Wszystkiego najlepszego

mWilQ
28-03-2013, 07:37
witajcie......mój wniosek o PNB juz złożony - zakładany start budowy k- kwietnia poczatek maja......Ekipa do budowy rodosa 6A do SSZ juz jest. Pierwsza FVat za Porotherm już też czeka na mnie - udało mi sie kupić Porotherm 25 Winenbergera za 4,40 PLn. Bloczki negocjuje - planuje zakup Bloczków betonowych z Betard-u. Mam pytanie do Szanownych Koleżanek i KOlegów w zakresie ilośći i specyfikacji stali do zbrojenia fundamentów - ewentualnie jakas rada co do spposobu zakupu stali itp.
acha jeszcze u mnie się waży kwestia co do wyboru POMPY CIEPŁA ( glikol-woda czy bezpośredniego parowania)
Kolejna kwestia : może ktoś z Was robił przeglą obecnych ofert banków w zakresie Kredytó hipotecznych
Pozdrawiam iprzy okazjiŚwiąt Wielkiej Nocy - Wszystkiego najlepszego

Bloczki wyceń sobie zarówno w Betardzie (chociaż nie wiem czy teraz obsługują detalistów), jak i przez hurtownie, która w Betardzie będzie miała większy próg rabatowy. Ilości stali w głowie nie mam, ale polecę BSK Return SA ze Swojczyckiej. Kilka lat temu nikt we Wrocławiu nie był w stanie przebić ich cen. Transportu własnego nie mają, ale dają numer do kierowcy, który się pod nich podłączył.

Jak będziesz robił obchód po bankach to:
- zweryfikuj czy nie masz jakiś głupich zaległości typu niespłacona rata za szczoteczkę do zębów
- sprawdź, które banki w obecnej chwili w ogóle udzielają kredytu hipotecznego (pośrednicy często mają taką wiedzę)
- przygotuj 3-4 komplety dokumentów i uderz do kilku placówek jednocześnie
- pamiętaj, że każde odpytanie banku o zdolności klienta, obniża Twoją wiarygodność
- każdą ofertę możesz negocjować i od tego dużo zależy, nie bój się mówić o konkurencji, niech im też zależy na pozyskaniu klienta
- szczególną uwagę zwróć na zapisy informujące o wcześniejszej spłacie kredytu (czy nie ma opłat)
- dopytaj czy są wizytacje na budowie przed wypłatą transzy i czy są płatne
- dopytaj czy aneksy do umowy są płatne i ile kosztują
- przemyśl kwestię waluty, sprawdź po jakim kursie i w jakiej walucie będziesz później spłacał dług
- dopytaj o obowiązkowe ubezpieczenie, które przepisujesz na bank
- dopytaj o wszystkie koszta poboczne (np. taki DB ma dobrą ofertę, ale dodaje kartę za 25zł miesięcznie)
- przelicz wszystkie oferty poboczne, związane z programami oszczędnościowymi, które obniżają marżę
- jeśli będą wymagane operaty szacunkowe, to ustal kto za nie płaci (po podpisaniu umowy, niech bank pokrywa koszta)
- pamiętaj, że informacja od konsultanta w banku jest nic nie warta, może Ci wmawiać, że masz zdolność, że dokumenty są kompletne itd, ale decyzja zawsze należy do analityka (bo to on bierze odpowiedzialność). Jeśli zaczną Cię zwodzić, to odpuść, znam sytuację, że wszystko było idealnie, do momentu, aż analitycy placówek jednego z banków otrzymali informacje z góry "blokujemy wszystkie hipoteki" - wtedy zaczyna się tragedio komedia.

ogólnie to powodzenia życzę :)

michalc
28-03-2013, 11:38
mam pytanie czy ktoś prowadził kanał ciepłego powietrza od kominka do pokoju nad garażem? jeśli tak to którędy?

czy obecnie korzysta się z tych kanałów w posadzce czy jakieś inne rozwiązania?

mC

Marcin i Agata
28-03-2013, 12:50
Kto z was niedawno wykonywał hydraulikę w raz z instalacja wodno kanalizacyjna w rodku i może podzielić się kosztami będę wdzięczny.

michalc
28-03-2013, 13:22
Kto z was niedawno wykonywał hydraulikę w raz z instalacja wodno kanalizacyjna w rodku i może podzielić się kosztami będę wdzięczny.

ja dostałem taką wycenę, robić będę koło lipca:

Instalacja cieplej i zimnej wody, kanalizacja 17szt
(materiały + montaż) wykonana w systemie zgrzewanym PP 6460zł.-

mC

Konto usunięte na żądanie
28-03-2013, 18:53
Kto z was niedawno wykonywał hydraulikę w raz z instalacja wodno kanalizacyjna w rodku i może podzielić się kosztami będę wdzięczny.

Zakończyłem 2tyg temu.

Całkowity koszt instalacji wod-kan, centralnego odkurzacza i 100 % podłogówka w całym domu kosztowało wraz z materiałem 20 000
Rurki zgrzewane.

przemas791
28-03-2013, 19:02
Bloczki wyceń sobie zarówno w Betardzie (chociaż nie wiem czy teraz obsługują detalistów), jak i przez hurtownie, która w Betardzie będzie miała większy próg rabatowy. Ilości stali w głowie nie mam, ale polecę BSK Return SA ze Swojczyckiej. Kilka lat temu nikt we Wrocławiu nie był w stanie przebić ich cen. Transportu własnego nie mają, ale dają numer do kierowcy, który się pod nich podłączył.

Jak będziesz robił obchód po bankach to:
- zweryfikuj czy nie masz jakiś głupich zaległości typu niespłacona rata za szczoteczkę do zębów
- sprawdź, które banki w obecnej chwili w ogóle udzielają kredytu hipotecznego (pośrednicy często mają taką wiedzę)
- przygotuj 3-4 komplety dokumentów i uderz do kilku placówek jednocześnie
- pamiętaj, że każde odpytanie banku o zdolności klienta, obniża Twoją wiarygodność
- każdą ofertę możesz negocjować i od tego dużo zależy, nie bój się mówić o konkurencji, niech im też zależy na pozyskaniu klienta
- szczególną uwagę zwróć na zapisy informujące o wcześniejszej spłacie kredytu (czy nie ma opłat)
- dopytaj czy są wizytacje na budowie przed wypłatą transzy i czy są płatne
- dopytaj czy aneksy do umowy są płatne i ile kosztują
- przemyśl kwestię waluty, sprawdź po jakim kursie i w jakiej walucie będziesz później spłacał dług
- dopytaj o obowiązkowe ubezpieczenie, które przepisujesz na bank
- dopytaj o wszystkie koszta poboczne (np. taki DB ma dobrą ofertę, ale dodaje kartę za 25zł miesięcznie)
- przelicz wszystkie oferty poboczne, związane z programami oszczędnościowymi, które obniżają marżę
- jeśli będą wymagane operaty szacunkowe, to ustal kto za nie płaci (po podpisaniu umowy, niech bank pokrywa koszta)
- pamiętaj, że informacja od konsultanta w banku jest nic nie warta, może Ci wmawiać, że masz zdolność, że dokumenty są kompletne itd, ale decyzja zawsze należy do analityka (bo to on bierze odpowiedzialność). Jeśli zaczną Cię zwodzić, to odpuść, znam sytuację, że wszystko było idealnie, do momentu, aż analitycy placówek jednego z banków otrzymali informacje z góry "blokujemy wszystkie hipoteki" - wtedy zaczyna się tragedio komedia.

ogólnie to powodzenia życzę :)

Serdecznie dziękuję za cenne rady - wezmę je po uwagę.....Ale już pierwszy problem architekta, który twierdzi, ze strop terriva nie bedzie najlepszym rozwiązaniem bo trzeba doplanowac podciągi itp. POmocy!!!!Może ktoś cosik podpowie....Nadmieniam, że ten architekt to kolega,.......

Konto usunięte na żądanie
28-03-2013, 19:11
Kolejna kwestia : może ktoś z Was robił przeglą obecnych ofert banków w zakresie Kredytó hipotecznych


Braliśmy kredyt na przełomie listopada/grudnia. Zacząłem od internetu jest taka strona http://www.forum-kredytowe.pl/f133/
Dalej idąc tropem kredytów spotkałem się z doradcą kredytowym. W zasadzie spotkanie może i merytoryczne ale powiem szczerze wszystkie oferowane propozycje zawierały okołokredytowe opłaty typu ubezpieczenia, prowizje etc. krótko mówiąc bierzesz 200 000 i zanim je dostaniesz zabierają Ci ok 8000 do nawet 10000 w zależności od banku. Przez przypadek poszedłem do pekao sa i zostałem. Warunki dostałem porównywalne z ofertami które miałem. Wycena nieruchomości kosztowała 160 zł i to jedyna opłata, którą ponieśliśmy- poza opłatą w księgach wieczystych i podatkiem od czynności prawnych. Czyli bierzesz 200 000 i tyle dostajesz. Trochę kłopotliwy był kosztorys z rozbiciem na transze gdyż trzeba to sobie dobrze rozplanować. Ale jak w naszym przypadku było zakończyliśmy 2 transzę i nie była dokończona 1 pozycja to w zamian zrobiliśmy coś z 3 transzy w podobnych pieniądzach. Na tą chwilę zero problemów, spotkania z Panią z banku miłe i przyjemne- w dodatku cały czas w kontakcie. Ze swojej strony polecam.

Terriva

wydrukuj i daj koledze.

https://lh3.googleusercontent.com/-sew4Etq9JqI/TXuZcFTP0kI/AAAAAAAAA60/6MXCq2msrk4/s640/DSC_1474_.jpg
Nadmienię że to nie moje, a należy do założycielki tego tematu Remle.

przemas791
28-03-2013, 19:34
Braliśmy kredyt na przełomie listopada/grudnia. Zacząłem od internetu jest taka strona http://www.forum-kredytowe.pl/f133/
Dalej idąc tropem kredytów spotkałem się z doradcą kredytowym. W zasadzie spotkanie może i merytoryczne ale powiem szczerze wszystkie oferowane propozycje zawierały okołokredytowe opłaty typu ubezpieczenia, prowizje etc. krótko mówiąc bierzesz 200 000 i zanim je dostaniesz zabierają Ci ok 8000 do nawet 10000 w zależności od banku. Przez przypadek poszedłem do pekao sa i zostałem. Warunki dostałem porównywalne z ofertami które miałem. Wycena nieruchomości kosztowała 160 zł i to jedyna opłata, którą ponieśliśmy- poza opłatą w księgach wieczystych i podatkiem od czynności prawnych. Czyli bierzesz 200 000 i tyle dostajesz. Trochę kłopotliwy był kosztorys z rozbiciem na transze gdyż trzeba to sobie dobrze rozplanować. Ale jak w naszym przypadku było zakończyliśmy 2 transzę i nie była dokończona 1 pozycja to w zamian zrobiliśmy coś z 3 transzy w podobnych pieniądzach. Na tą chwilę zero problemów, spotkania z Panią z banku miłe i przyjemne- w dodatku cały czas w kontakcie. Ze swojej strony polecam.

Terriva

wydrukuj i daj koledze.

https://lh3.googleusercontent.com/-sew4Etq9JqI/TXuZcFTP0kI/AAAAAAAAA60/6MXCq2msrk4/s640/DSC_1474_.jpg
Nadmienię że to nie moje, a należy do założycielki tego tematu Remle.


Serdeczne dzięki Kolego - jak zawsze można na Ciebie liczyć

lasci
28-03-2013, 20:20
Braliśmy kredyt na przełomie listopada/grudnia. Zacząłem od internetu jest taka strona http://www.forum-kredytowe.pl/f133/
Dalej idąc tropem kredytów spotkałem się z doradcą kredytowym. W zasadzie spotkanie może i merytoryczne ale powiem szczerze wszystkie oferowane propozycje zawierały okołokredytowe opłaty typu ubezpieczenia, prowizje etc. krótko mówiąc bierzesz 200 000 i zanim je dostaniesz zabierają Ci ok 8000 do nawet 10000 w zależności od banku. Przez przypadek poszedłem do pekao sa i zostałem. Warunki dostałem porównywalne z ofertami które miałem. Wycena nieruchomości kosztowała 160 zł i to jedyna opłata, którą ponieśliśmy- poza opłatą w księgach wieczystych i podatkiem od czynności prawnych. Czyli bierzesz 200 000 i tyle dostajesz. Trochę kłopotliwy był kosztorys z rozbiciem na transze gdyż trzeba to sobie dobrze rozplanować. Ale jak w naszym przypadku było zakończyliśmy 2 transzę i nie była dokończona 1 pozycja to w zamian zrobiliśmy coś z 3 transzy w podobnych pieniądzach. Na tą chwilę zero problemów, spotkania z Panią z banku miłe i przyjemne- w dodatku cały czas w kontakcie. Ze swojej strony polecam.

Terriva

wydrukuj i daj koledze.

https://lh3.googleusercontent.com/-sew4Etq9JqI/TXuZcFTP0kI/AAAAAAAAA60/6MXCq2msrk4/s640/DSC_1474_.jpg
Nadmienię że to nie moje, a należy do założycielki tego tematu Remle.
Witam ja równiez ubiegam sie o kredyt na wykonczenie domu ,na 100tyś w PKO SA. porównywałem kilka banków i oni mają najmniejsze opłaty dodatkowe ,wiem że będe musiał załozyc u nich konto,mimo ze mam ok 15lat konto w Millenium to PKO daje lepszą oferte,tylko nie wiem jakie beda opłaty za prowadzenie konta (karty)nie pytałem nie pomyslałem o tym.Co ciekawe od kwoty 100tys mam im oddac 3,25% za STAWKA UBEZPIECZENIA OD SKUTKOW UTRATY PRACY co wychodzi 3,250zł +150zł za kontrolę (beda dwie ) i 200zł wycena nieruchomosci.Prowizji nie biorą.Ogólnie jest problem gdy sie nie ma zdolności kredytowej ale jest też współkredytobiorca i jeśli ma dobre zaplecze finansowe to można zrezygnować z tego ubezpieczenia o utrate pracy. Biore kredyt na 15 lat ,rata okolo 890-910zł zależy od stopy procentowej.W wtorek po Swietach składam wniosek.Po trzech latach mozna splacić szybciej kredyt jesli wygra sie w lotto i nie ma dodatkowych kosztów Do trzech lat 0,5% doliczają do reszty spłaty kredytu.Takie info udzielił mi doradca Banku .Nie brałem radcy by mi pomógł doradzić oni też biorą 1-1,5% od wartosci kredytu. Wesołych Świąt

Konto usunięte na żądanie
28-03-2013, 22:12
Konto jest bezpłatne jest opłata 5zł/ kartę ale jeśli zapłacisz nią 2x w miesiącu to bezpłatnie
Jeśli chodzi o ubezpieczenie od utraty pracy u nas nie było wymagane z uwagi na to że wartość nieruchomości znacznie przekraczała wartość kredytu.
Zapomniałem jeszcze dodać, że trzeba mieć ubezp. na życie i dom do wartości kredytu co najmniej.

przemas791
28-03-2013, 22:28
Kto podpowie ile i jakiej stali trzeba na zbrojenie fundamentu?? Dodam, że wstępnie jestem po wizycie w PKO BP i warunki są rzeczywiście dobre - po świętach składam wnioski do PKO BP, Credit Agriccole, Deutsche Bank , BNP

Konto usunięte na żądanie
28-03-2013, 22:41
pręt fi12 12mb - 45 szt
pręt fi 6 6mb - 70szt

michalc
28-03-2013, 23:04
przy okazji mam pytanie - dlaczego wg was warto zmienić strop na Terrive?

mC

Marcin i Agata
28-03-2013, 23:15
Zakończyłem 2tyg temu.

Całkowity koszt instalacji wod-kan, centralnego odkurzacza i 100 % podłogówka w całym domu kosztowało wraz z materiałem 20 000
Rurki zgrzewane.

Jestem po wycenie firmy, która proponuje mi wykończenie pod klucz. Hydraulika parter w podłogówce, góra grzejniki cały materiał wraz z piecem na eko groszek, instalacja wodno kanalizacyjna wycenili mi na 31 tyś. Co sądzicie o tej wycenie.

Marcin i Agata
28-03-2013, 23:19
Braliśmy kredyt na przełomie listopada/grudnia. Zacząłem od internetu jest taka strona http://www.forum-kredytowe.pl/f133/
Dalej idąc tropem kredytów spotkałem się z doradcą kredytowym. W zasadzie spotkanie może i merytoryczne ale powiem szczerze wszystkie oferowane propozycje zawierały okołokredytowe opłaty typu ubezpieczenia, prowizje etc. krótko mówiąc bierzesz 200 000 i zanim je dostaniesz zabierają Ci ok 8000 do nawet 10000 w zależności od banku. Przez przypadek poszedłem do pekao sa i zostałem. Warunki dostałem porównywalne z ofertami które miałem. Wycena nieruchomości kosztowała 160 zł i to jedyna opłata, którą ponieśliśmy- poza opłatą w księgach wieczystych i podatkiem od czynności prawnych. Czyli bierzesz 200 000 i tyle dostajesz. Trochę kłopotliwy był kosztorys z rozbiciem na transze gdyż trzeba to sobie dobrze rozplanować. Ale jak w naszym przypadku było zakończyliśmy 2 transzę i nie była dokończona 1 pozycja to w zamian zrobiliśmy coś z 3 transzy w podobnych pieniądzach. Na tą chwilę zero problemów, spotkania z Panią z banku miłe i przyjemne- w dodatku cały czas w kontakcie. Ze swojej strony polecam.

Terriva

wydrukuj i daj koledze.

https://lh3.googleusercontent.com/-sew4Etq9JqI/TXuZcFTP0kI/AAAAAAAAA60/6MXCq2msrk4/s640/DSC_1474_.jpg
Nadmienię że to nie moje, a należy do założycielki tego tematu Remle.
Odnośnie kredytu podpisaliśmy w tym tygodniu w BGŻ 150 tys. na 20 lat marża 1,1w zamian konto i karta oraz prowizja 2% rata ok 950 zł.

Konto usunięte na żądanie
28-03-2013, 23:35
Jestem po wycenie firmy, która proponuje mi wykończenie pod klucz. Hydraulika parter w podłogówce, góra grzejniki cały materiał wraz z piecem na eko groszek, instalacja wodno kanalizacyjna wycenili mi na 31 tyś. Co sądzicie o tej wycenie.

Jaki piec, jakie grzejniki - bo to co napisałeś to za ogólne informacje.
Przy okazji nakłoń tego gościa który Ci dał ofertę żeby jeszcze zjechał ze swoich rabatów w hurtowni. Bo oni nie dość że łupią cię na robocie to jeszcze dostają niezłą kasę w hurtownii.

michalc
29-03-2013, 10:17
Zakończyłem 2tyg temu.

Całkowity koszt instalacji wod-kan, centralnego odkurzacza i 100 % podłogówka w całym domu kosztowało wraz z materiałem 20 000
Rurki zgrzewane.

lokmen ile masz punktów tego odkurzacza? mi wychodzi przy wężu 9m, że wystarczą 3 (1 na dole i 2 na górze). zastanawiam się czy warto robić skoro i tak w najbliższej pięciolatce nie kupimy jednostki centralnej...

mC

Konto usunięte na żądanie
29-03-2013, 10:21
U mnie jest 6 punktów:
w garażu, na parterze , w pokoju nad garażem, i na piętrze są gniazda do rury
w kuchni i wiatrołapie jest zrobiona szufelka.
Pewnie też od razu nie kupię jednostki centralnej ale instalacja jest.

slavex17
29-03-2013, 12:19
A ile z ciekawości kosztuje instalacja + oprzyrządowanie tego odkurzacza na cały dom?
Ps. też liczyłem że 3 gniazda wystarczą.

michalc
29-03-2013, 12:51
U mnie jest 6 punktów:
w garażu, na parterze , w pokoju nad garażem, i na piętrze są gniazda do rury
w kuchni i wiatrołapie jest zrobiona szufelka.
Pewnie też od razu nie kupię jednostki centralnej ale instalacja jest.

a co to jest ta szufelka?

edit:
już widzę.. : http://www.youtube.com/watch?v=zQ201HiB5i4

mC

michalc
29-03-2013, 13:45
A ile z ciekawości kosztuje instalacja + oprzyrządowanie tego odkurzacza na cały dom?
Ps. też liczyłem że 3 gniazda wystarczą.

ja mam wycenę 300zł netto od punktu. w sumie można by dodać gniazdo w garażu, żeby auto odkurzyć...

mC

lasci
29-03-2013, 15:43
Jestem po wycenie firmy, która proponuje mi wykończenie pod klucz. Hydraulika parter w podłogówce, góra grzejniki cały materiał wraz z piecem na eko groszek, instalacja wodno kanalizacyjna wycenili mi na 31 tyś. Co sądzicie o tej wycenie.

Brat buduje podobny dom o tym samym metrażu i z piecem też płacił około 30tyś ja bede wiedział za miesiac co jak i za ile także na ta chwile nie wiem,sam obserwuje co inni piszą.

Marcin i Agata
29-03-2013, 17:10
Mam prośbę może mi ktoś przesłać skany hydrauliki i instalacji wodno-kanalizacyjnej będę wdzięczny. Lasci dzięki za info.

mWilQ
29-03-2013, 17:34
ja mam wycenę 300zł netto od punktu. w sumie można by dodać gniazdo w garażu, żeby auto odkurzyć...

mC

Jednostka zazwyczaj wisi w garażu lub w pobliżu i sama w sobie ma punkt do połączenia rury.

Konto usunięte na żądanie
29-03-2013, 20:47
mWilQ nie wszystkie mają. Beam ma.
Zresztą odkurzacz wisi w rogu garażu, a przy podwójnym garażu byłoby kłopotliwe podłączanie. Gniazdo mam na środku pomiędzy samochodami.

alienmc
30-03-2013, 07:42
czy zaznaczony na zdjęciu słup musi być w tym miejscu zgodnie z projektem? Chciałbym pomniejszyć gabinet tj. zrównać ścianę między salonem a gabinetem ze schodami ( przesunięcie około 90 cm ), jest to możliwe z zachowaniem wszystkich "nośności" ?180236

mWilQ
30-03-2013, 12:04
mWilQ nie wszystkie mają. Beam ma.
Zresztą odkurzacz wisi w rogu garażu, a przy podwójnym garażu byłoby kłopotliwe podłączanie. Gniazdo mam na środku pomiędzy samochodami.

Masz rozeznanie w innych firmach, coś godnego polecenia? U mnie instalacja obejmuje dwa punkty w domu (jeden na górze) i dwie szufelki.

mWilQ
30-03-2013, 12:04
czy zaznaczony na zdjęciu słup musi być w tym miejscu zgodnie z projektem? Chciałbym pomniejszyć gabinet tj. zrównać ścianę między salonem a gabinetem ze schodami ( przesunięcie około 90 cm ), jest to możliwe z zachowaniem wszystkich "nośności" ?180236
Przy zastosowaniu podciągu z tego słupa można całkowicie zrezygnować. Murarz powinien wiedzieć jak to wykonać.

Konto usunięte na żądanie
30-03-2013, 13:21
czy zaznaczony na zdjęciu słup musi być w tym miejscu zgodnie z projektem? Chciałbym pomniejszyć gabinet tj. zrównać ścianę między salonem a gabinetem ze schodami ( przesunięcie około 90 cm ), jest to możliwe z zachowaniem wszystkich "nośności" ?180236

https://lh5.googleusercontent.com/-7s-jJNB53TM/USUEcpTRD8I/AAAAAAAAHr4/AeJne3oqPNg/s720/20130220_165008.jpg

mWilQ we wtorek zapytam kolegi dam znac co i jak.

alienmc
30-03-2013, 13:50
zastanawiam się również nad przeniesieniem kotłowni na tył garażu ( komin na ścianie między garażem a gabinetem ) - co prawda w grę wchodzi ogrzewanie gazowe ale nigdy nie wiadomo co człowieka spotka - jeśli trzeba będzie zamontować piec węglowy - w obecnym miejscu jego użytkowanie będzie mocno kłopotliwe. Ciąg wentylacyjny w łazience nie jest potrzebny gdyż będę montował wentylację mechaniczną. W związku z tym podczas zmiany umiejscowienia komina jest wymaga zmiana w projekcie? Widzę na powyższym zdjęciu że właśnie na tej ścianie postawiony jest komin

alienmc
30-03-2013, 13:55
chciałem również zapytać o dach - czym kryliście swoje Rodo ? Zastanawiam się nad wyborem między dach ceramiczna, cementowa a blacho-dachówka. Po przestudiowaniu wielu artykułów oraz porównaniu cen u lokalnych dystrybutorów wraz z "oględzinami" na razie przychylamy się ku cementowej - boimy się jednak że po 10 latach będzie wyglądała koszmarnie ... może więc rukki ? http://www.ruukki.pl/Referencje/Budownictwo-mieszkaniowe-dachy/Finnera

mery_25
30-03-2013, 18:21
Do Przemas 791!! Witam odpisałam wczoraj do Państwa z muratora ale nie mam pewności czy wiadomość dotarła, myślałam, że będzie tu moja odp widoczna. Z chęcią udzielę Państwu wszelkich informacji i pokarzę dom, posiadamy jeszcze dużo braków, ale to zawsze łatwiej dokonać zmian jak zobaczy się wnętrze na żywo. Proszę o kontakt na adres [email protected]. pozdrawiam

gosik102
30-03-2013, 20:47
Życzę wszystkim Wspaniałym Forumowiczom zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych,
Aby w końcu nadeszła wiosna, a wraz z nią wymarzona, sprzyjająca budowie Rodosków pogoda!
Gosia

180376

Konto usunięte na żądanie
30-03-2013, 21:01
chciałem również zapytać o dach - czym kryliście swoje Rodo ? Zastanawiam się nad wyborem między dach ceramiczna, cementowa a blacho-dachówka. Po przestudiowaniu wielu artykułów oraz porównaniu cen u lokalnych dystrybutorów wraz z "oględzinami" na razie przychylamy się ku cementowej - boimy się jednak że po 10 latach będzie wyglądała koszmarnie ... może więc rukki ? http://www.ruukki.pl/Referencje/Budownictwo-mieszkaniowe-dachy/Finnera

Z tego co pamiętam to większość osób kryła dachówką i raczej ceramiczną (u nas jest Creaton Premion). Do betonu nie mam przekonania.
Ruukki Finnera też się nią interesowaliśmy. jest nawet nią przykryty Rodek w tym poście masz zdjęcia:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?73624-projekt-DOM-W-RODODENDRONACH-6-pracownia-ARCHON&p=5260268&viewfull=1#post5260268

Kotłownia za garażem fajna sprawa. Ale zapomnij o jakichś stołach warsztatowych w garażu. U nas po przeróbce passat wchodzi na styk - dosłownie :)

Zdrowych i wesołych Świąt!!

Gosik - fajna sprawa z tą akcją DKMS w Twoim blogu - z żonką już wysłaliśmy próbki-zachęcam innych :)

gosik102
30-03-2013, 22:13
Gosik - fajna sprawa z tą akcją DKMS w Twoim blogu - z żonką już wysłaliśmy próbki-zachęcam innych :)

Bardzo się cieszę, że ktoś do mnie zagląda- mam nadzieję, że już niedługo pojawi się więcej postów na temat budowy- wniosek złożony, za 2 tygodnie decyzja w sprawie kredytu. Trzymajcie kciukasy!

arekdm
31-03-2013, 17:11
czy zaznaczony na zdjęciu słup musi być w tym miejscu zgodnie z projektem? Chciałbym pomniejszyć gabinet tj. zrównać ścianę między salonem a gabinetem ze schodami ( przesunięcie około 90 cm ), jest to możliwe z zachowaniem wszystkich "nośności" ?180236

Witam,
na stronie 141 są moje zdjęcia tej części budynku, gdzie jest ładnie pokazane że słupa być nie musi,

Pozdr.,
Arek

arekdm
31-03-2013, 17:19
Witam wszystkich, niestety pogoda nam wszystkim nie pomaga, a ja już kompletnie dostałem deprechy pogodowej, na budowie nie wiele sie dzieje i do tego to bagno dookoła. Wracając do tematu dachówki zamieszczam link do mojej dachówki, może komuś się przyda http://www.bogener-dachziegel.de/index.php?id=153&L=4 , ja wybrałem o nazwie rubin szlachetny.
Dziś przyjechała do mnie więźba ale ze względu na CIĄGLE PADAJĄCY DESZCZ ekipa nie zrobiła za wiele. A oto zdjęcia z wczoraj.

Najpierw na zewnątrz

http://images39.fotosik.pl/148/74e3aa79fe43abefmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images46.fotosik.pl/152/80e37b7ff8e02ad2med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images44.fotosik.pl/153/7ed756fb9fd1dabamed.jpg (http://www.fotosik.pl)

I z wewnątrz

http://images46.fotosik.pl/152/854d92e17ca537bdmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images37.fotosik.pl/148/335ff07606136e6cmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Na ostatnim zdjęciu widać jak na dłoni element wielokrotnie poruszany na forum, słupów w salonie, jak widać ich nie ma za to jest podciąg i nie ma z tym wogóle problemów, tak więc wszyscy którzy zaczynacie się budować i nie chcecie mieć tych okropnych słupów nie dajcie się zwieść że się nie da.
Na koniec życzę Wszystkim i samemu sobie w końcu ładnej pogody i postępów na budowach.

Pozdrowionka, Arek :wink:

alienmc, ostatnie zdjęcie to odp. na Twoje pytanie :)
Ja właśnie tak zrobiłem że gabinet jest mniejszy, ścianka działowa jest na równi z tą od dolnego wc, salon się znacznie powiększył i stał się bardziej praktyczny.

Pozdr.,
Arek

alienmc
31-03-2013, 18:34
alienmc, ostatnie zdjęcie to odp. na Twoje pytanie :)
Ja właśnie tak zrobiłem że gabinet jest mniejszy, ścianka działowa jest na równi z tą od dolnego wc, salon się znacznie powiększył i stał się bardziej praktyczny.

Pozdr.,
Arek

Dzięki Arek :) Powiedz mi jakie zmiany naniosłeś w projekcie w związku z usunięciem tych słupów ?
Jak obecnie wygląda zaawansowanie budowy ? masz może jakieś "świeże" zdjęcia ? :)

Konto usunięte na żądanie
31-03-2013, 20:26
Arek wasz kierownik budowy to musi mieć "jaja" że pozwolił na likwidację tego słupa przy schodach.

U nas we wtorek wchodzą tynkarze. Jeśli dojadą :)

https://lh4.googleusercontent.com/-p2fVM85S5Tw/UViL4R1e6MI/AAAAAAAAILQ/qInEljMaxZE/s640/20130331_204944.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-d7ZC5pHNKmM/UViL17zlGFI/AAAAAAAAILI/NTMhOIDUOKs/s640/20130331_204256.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-S02b32Rl-Rk/UViLxqpE8iI/AAAAAAAAIK4/EzbpV161t-E/s640/20130331_202443.jpg

zdjęcia z 31.03.2013

lasci
01-04-2013, 08:12
chciałem również zapytać o dach - czym kryliście swoje Rodo ? Zastanawiam się nad wyborem między dach ceramiczna, cementowa a blacho-dachówka. Po przestudiowaniu wielu artykułów oraz porównaniu cen u lokalnych dystrybutorów wraz z "oględzinami" na razie przychylamy się ku cementowej - boimy się jednak że po 10 latach będzie wyglądała koszmarnie ... może więc rukki ? http://www.ruukki.pl/Referencje/Budownictwo-mieszkaniowe-dachy/Finnera

Ja mam dachówkę ale powiem Ci ze moj brat zastanawiał sie nad cementowa i wtedy polecono nam rukki i zdecydował sie na nia ,wrażenie ZAJEBSTE z bliska i daleka wyglada jak normalna dachowka ceramiczna,polecałbym Ci rukki bratu zakładali za 18zł/m2 ale po załozeniu powiedzieli ze ostatni raz robia za takie pieniadze bo trzeba ja dokładnie połozyc to nie to samo co zwykła blachodachowka.

arekdm
01-04-2013, 21:11
Dzięki Arek :) Powiedz mi jakie zmiany naniosłeś w projekcie w związku z usunięciem tych słupów ?
Jak obecnie wygląda zaawansowanie budowy ? masz może jakieś "świeże" zdjęcia ? :)

Witam,
Zmiany jakie naniosłem to jak pooglądasz zdjęcia z postu wyżej to poprzesuwałem okna w gabinecie i w salonie tak aby w gabinecie było m\w na środku pokoju a w salonie aby zmieścił się narożnik nie nachodząc na okno, resztę życzeń przedstawiłem mojemu "Kiero" a on poprzeliczał, przeliczał i uznał że się da (trochę więcej stali i betonu :) ). Nie robiłem tego na etapie adaptacji gdyż większość pomysłów rodzi się w trakcie budowy gdy widzisz coś na żywo niż wpatrując się w kartkę papieru, a jak "Kiero" się zgodzi i naniesie odpowiednie wpisy do dziennika budowy to jesteś kryty i nie ma z tym problemów. Poza tym poszeżyłem garaż (2 stanowiskowy) o 90 cm do rozpiętości belek Terriva 7,20 cm co pozwoliło mi na zamontowanie bramy 5m i nigdy bym tego nie zmienił gdyż parkując "na wprost" swobodnie otwieram drzwi samochodów nie obijając ich o siebie. A znam przykłady osób które mają bramę 4,5 m i muszą parkować pod kątem w garażu żeby wogóle otworzyć drzwi samochodu. Poza tym cały dół podniosłem o jeden pustak, a ściankę kolankową na górze również o jeden pustak, kotłownia na tył garażu i likwidacja 2 okien dachowych w garderobach (w/g mnie zbędne). M/w to wszystko. Co do dgrugiego pytania to mieszkam od ponad 2 lat więc zdjęcia jakieś mogę przesłać, ale lepiej by było filmik ale nie wiem jak to się robi ( może ktoś da cynk jak :) ) Chyba że chcesz wpaść na kawkę :), pooglądać :). Generalnie fajny domek ale warto coś pozmieniać na własne potrzeby przy budowie. Zawsze wpada coś do głowy jak już masz zrobione i nie bardzo jest wtedy jak pozmieniać. Także zapraszam.

Pozdr.,
Arek :)

arekdm
01-04-2013, 21:23
[QUOTE=lokmen;5905892]Arek wasz kierownik budowy to musi mieć "jaja" że pozwolił na likwidację tego słupa przy schodach.

lokmen, (patrz post wyżej),
dla chcącego nic trudnego, większość kierowników budów powie że się nie da gdyż to dla nich m/w 30 min więcej roboty na przeliczenia, i po co brać odpowiedzialność za to czego projektant nie przewidział. Mieszkam od 2 lat i nie widzę w tym miejscu żadnych większych przeciążeń, spękań, nic się nie dzieje. Więcej odwagi i "jaj" jak piszesz, ale dla Nas którzy wiemy jak chcemy mieszkać, a nie dla Kiero że się zdodził. Gorąco pozdrawiam,

Arek :)

arekdm
01-04-2013, 21:45
Ja mam dachówkę ale powiem Ci ze moj brat zastanawiał sie nad cementowa i wtedy polecono nam rukki i zdecydował sie na nia ,wrażenie ZAJEBSTE z bliska i daleka wyglada jak normalna dachowka ceramiczna,polecałbym Ci rukki bratu zakładali za 18zł/m2 ale po załozeniu powiedzieli ze ostatni raz robia za takie pieniadze bo trzeba ja dokładnie połozyc to nie to samo co zwykła blachodachowka.

Kurczę jak już tak się rozpisałem, jak od 4 lat nigdy to pozwolę sobie zabrać głos na temat dachówki. Patrząc na moich wszystkich sąsiadów którzy mają betonówkę (gdyż brali pod uwagę mocno koszty) a moją dachówkę ceramiczną szkliwioną, czy jak to tam się zwie, to poprostu niebo a ziemia, pewnie kasa zupełnie inna gdyż na samą dachówkę bez dodatków wydałem około 27 tyś, ale wygląd po 3 latach jest taki, u mnie wygląda tak jakby była położona wczoraj, a na betonówce mech, mech i jeszcze raz mech. Na moich dużo wcześniejszych postach znajdziecie moją dachówkę. Z góry pszepraszam użytkowników "betonówki" :).

Pozdr.,
Arek :)

alienmc
02-04-2013, 15:44
Witam,
Zmiany jakie naniosłem to jak pooglądasz zdjęcia z postu wyżej to poprzesuwałem okna w gabinecie i w salonie tak aby w gabinecie było m\w na środku pokoju a w salonie aby zmieścił się narożnik nie nachodząc na okno, resztę życzeń przedstawiłem mojemu "Kiero" a on poprzeliczał, przeliczał i uznał że się da (trochę więcej stali i betonu :) ). Nie robiłem tego na etapie adaptacji gdyż większość pomysłów rodzi się w trakcie budowy gdy widzisz coś na żywo niż wpatrując się w kartkę papieru, a jak "Kiero" się zgodzi i naniesie odpowiednie wpisy do dziennika budowy to jesteś kryty i nie ma z tym problemów. Poza tym poszeżyłem garaż (2 stanowiskowy) o 90 cm do rozpiętości belek Terriva 7,20 cm co pozwoliło mi na zamontowanie bramy 5m i nigdy bym tego nie zmienił gdyż parkując "na wprost" swobodnie otwieram drzwi samochodów nie obijając ich o siebie. A znam przykłady osób które mają bramę 4,5 m i muszą parkować pod kątem w garażu żeby wogóle otworzyć drzwi samochodu. Poza tym cały dół podniosłem o jeden pustak, a ściankę kolankową na górze również o jeden pustak, kotłownia na tył garażu i likwidacja 2 okien dachowych w garderobach (w/g mnie zbędne). M/w to wszystko. Co do dgrugiego pytania to mieszkam od ponad 2 lat więc zdjęcia jakieś mogę przesłać, ale lepiej by było filmik ale nie wiem jak to się robi ( może ktoś da cynk jak :) ) Chyba że chcesz wpaść na kawkę :), pooglądać :). Generalnie fajny domek ale warto coś pozmieniać na własne potrzeby przy budowie. Zawsze wpada coś do głowy jak już masz zrobione i nie bardzo jest wtedy jak pozmieniać. Także zapraszam.

Pozdr.,
Arek :)

A gdzie na tę kawkę ? :) chętnie się wybiorę w weekend byle nie na 2 koniec polski :)

arekdm
02-04-2013, 17:05
A gdzie na tę kawkę ? :) chętnie się wybiorę w weekend byle nie na 2 koniec polski :)

Jelenia Góra - Siedlęcin, nasze piękne góry, niestety autostrady brak :)

Konto usunięte na żądanie
03-04-2013, 09:17
Jak macie zrobione sufity w salonie- na jednym poziomie czy jakieś fikuśne wypusty etc. Nie mam w ogóle pomysłu, a muszę w części TV dać o 25cm w dół sufit. Niestety nie mogę o tyle dać w dół przy schodach bo się głową będzie walić w sufit. No i tu mam zagwozdkę. Jakieś foto mile widziane jakby ktoś posiadał :)

abakadabra
03-04-2013, 16:49
a ja prosiłabym o jakiś rysunek poglądowy instalacji odkurzacza centralnego... wprawdzie buduję inny projekt... ale różnice są naprawdę niewielkie...

mWilQ
03-04-2013, 17:11
a ja prosiłabym o jakiś rysunek poglądowy instalacji odkurzacza centralnego... wprawdzie buduję inny projekt... ale różnice są naprawdę niewielkie...

Rozwiń sobie 9 metrów kabla (chyba standardowe węże mają taką długość) i zobacz czy np z jednego punku na każdym poziomie dosięgniesz w każdy zakamarek. Wyznacz miejsce centralne, żeby wszędzie była optymalna odległość. Instalacja przynajmniej u mnie była nieco zależna od prac hydraulików. Kilka miejsc z kanalizą i wodą miałem zabudowywanych, więc i w tym samym miejscu szła rura od odkurzacza.

artek-
03-04-2013, 18:03
Odnosnie odkurzacza centralnego, jako ze go uzytkuje juz jakis czas mam pare spostrzezen:
- Sam w sobie jest genialny. Brak wydmuchu powietrza za odkurzaczem w odkurzanym pomieszczenu - bezcenny, brak halasu (slychac go nieco tylko z garazu), za to slychac tylko jak kurz i inne drobinki "plyna" rura odkuarzacza - dosyc ciekawe uczucie,
- Mam waz 9m, jednak jest on troche niewygodny do przenoszenia gora-dol. Na salon wystarczy wtedy w zupelnosci jeden wlot (mam kolo schodow, za slupem), na gore wystarczy jedno gniazdko na pietrze w korytarzu, drugie w pokoju nad garazem. Jednak teraz chyba zrobilbym wiecej gniazdek na gorze i krotszy waz (przydatny bylby takze do odkurzania kominka),
- Pare razy zdazylo mi sie ze sie zatkal. Zatykal sie zwykle tuz przed odkurzaczem (wystarczylo wyjac waz i wyjac to co zatkalo), jednak ostatnio zatkal sie inaczej. Nie pomagal nawet wsteczny ciag (wylot odkurzacza podlaczony do instalacji, a cala rodzina trzymala gniazdka zeby byly zamkniete) ktory wczesniej przetykal. Na szczescie mialem wlot w korytarzu pod automatyczna szufelke. Podlaczylem tam bezposrednio ciag odkurzacza i udalo sie wyciagnac jakies resztki papieru, folii, i wstazek ktore gdzies zatkaly instalacje. Przez gniazdka podtynkowe by nie przeszlo bo tuz przed gniazkiem przeswit rury zmniejsza sie gdzies o polowe i do tego do polkola.
Polecalbym wiec co najmniej jedna automatyczna szufelke gdzies na koncu instalacji - na takie wlasnie okazje.

Co do ceny instalacji i samego urzadzenia. Cena instalacji jest na tyle niewielka ze grzechem byloby jej nie robic, nawet jesli nie planuje sie zakupu odkurzacza w ciagu X kolejnych lat - pozniej sie tego juz nie da zrobic. Urzadzenie rowniez moze nie byc takie drogie. Beam owszem kosztuje ok 3tys PLN, ale ja kupilem za mniej niz polowe tego urzadzenie Profi z Rzeszowa (na allegro sprzedaja) i w zupelnosci wystarczy.

Konto usunięte na żądanie
03-04-2013, 19:44
Przez gniazdka podtynkowe by nie przeszlo bo tuz przed gniazkiem przeswit rury zmniejsza sie gdzies o polowe i do tego do polkola.

U mnie przekrój rury się nie zmienia. Może to jest powód tego, że się zapycha...
Do komnka są takie fajne separatory.

http://www.vacdom.pl/images/separator1_d.jpg

Narysowałem jak u nas idzie rura od odkurzacza.

lasci
03-04-2013, 22:00
Witam oserwuje to forum od moze 3tygodni,polecił mi je znajomy z extradom ,teraz loguje sie tu codziennie,przynajmniej staram sie. Ale nie mam tyle czasu by przeczytac wszystkie wypowiedzi i porady,wiec mam pytania. Buduje Dom w rododendronach 6 (P) LUSTRZANE ODBICIE interesuje mnie koszt ogrzewania z robocizna.Mysle by na dole dac na całosci podłogowke ,nie wiem gdzie i czy wogóle umiescic grzejnik/i w salonie no i co z piwnica ? czy dawac tez tam grzejniki,pomieszczenie pod kuchnia ma byc pralnia wiec tam raczej tak,pod łazienką z parteru bedzie w piwnicy kotłownia. Dajcie jakies wskazuwki,jutro jestem umowiony z hydraulikiem na wstepny ustny kosztorys, Odezwe sie wieczorem co i jak.

abakadabra
04-04-2013, 11:11
my rezygnujemy z grzejników w całym domu... wszędzie będzie podłogówka...

m@rio
04-04-2013, 14:56
pytanie czy warto.... czytałam opinie osób, które zakupiły projekt wentylacji z archonu a potem i tak zamieniały drogę przewodów - z tego co się orientuję archon proponuje centralę rekuperatora w garażu, a wiele osób woli umieścić ją na poddaszu w okolicy kominka... sama raczej się nie zdecyduję na zakup tego projektu... ale to tylko moje zdanie...
pozdrawiam


ja kupilam w pakiecie za 1 , ten ktory dostalam nie warto bylo brac. ale teraz chyba jest inna wersja projektu wentylacji. ja i tak zrobilam po swojemu. i dla niektorych projekt archonu moze byc ulatwieniem w samodzielnym wykonaniu.

Witam szanownych budujących dom w Rododendronach.
Ja buduję co prawda dom w kaliach 2 z garażem dwustanowiskowym (jak w awatarku) ale Was jest mnóstwo a z moim podobnym domem pustka.

Kupiłem projekt wentylacji mech z rekupuratorem ale on jest z reku na strychu a ja chcę zmienić na dole w kotłowni bo mam dużo miejsca obok garażu.
Dodatkowo poczyniłem sporo zmian wiec nie przyda mi się za bardzo.

Będę robił samodzielnie. Chciałbym podejrzeć jak rozwiązali poprowadzenie przewodów w posadce miedzy parterem a poddaszem i gdzie dali anemostaty.

Podzieli się ktoś info?

franek_80
04-04-2013, 17:00
Witam
Buduje dom w rododendronach 6 G2 i zastanawiam się nad kredytem na dokończenie budowy obecnie mam SSO, może ktoś z was również brał kredyt na tym etapie i ma kosztorys (ile jest potrzebne jeszcze pieniędzy na dokończenie budowy do stanu zamieszkania).
Buduję w Wielkopolsce
Pozdrawiam
Damian

mWilQ
04-04-2013, 17:38
Witam
Buduje dom w rododendronach 6 G2 i zastanawiam się nad kredytem na dokończenie budowy obecnie mam SSO, może ktoś z was również brał kredyt na tym etapie i ma kosztorys (ile jest potrzebne jeszcze pieniędzy na dokończenie budowy do stanu zamieszkania).
Buduję w Wielkopolsce
Pozdrawiam
Damian

Na takie pytanie nie da się odpowiedzieć.
Proponuję sprawdzić jaki kredyt jesteście w stanie wziąć i ile będzie on Was kosztował. Później z określonej kwoty łatwiej planować wydatki.
Wasze wykończenie od SSO do stanu zamieszkania może kosztować od 200-300 tyś do kilku milionów jak sobie wymyślisz złote klamki w środku.

80mariusz80
04-04-2013, 17:51
Witam oserwuje to forum od moze 3tygodni,polecił mi je znajomy z extradom ,teraz loguje sie tu codziennie,przynajmniej staram sie. Ale nie mam tyle czasu by przeczytac wszystkie wypowiedzi i porady,wiec mam pytania. Buduje Dom w rododendronach 6 (P) LUSTRZANE ODBICIE interesuje mnie koszt ogrzewania z robocizna.Mysle by na dole dac na całosci podłogowke ,nie wiem gdzie i czy wogóle umiescic grzejnik/i w salonie no i co z piwnica ? czy dawac tez tam grzejniki,pomieszczenie pod kuchnia ma byc pralnia wiec tam raczej tak,pod łazienką z parteru bedzie w piwnicy kotłownia. Dajcie jakies wskazuwki,jutro jestem umowiony z hydraulikiem na wstepny ustny kosztorys, Odezwe sie wieczorem co i jak.
Cześć!
Ja buduję 6(P) w LO. Koszt wodkan, co/cwu u mnie niecałe 40 tys. Szczegółową rozpiskę dałem chyba w ub. roku. Użyj wyszukiwarki dla tego wątku. Ceny są rozbieżne, wszystko zależy z czego robisz, materiałów, połączeń no i co podlega wycenie (gaz, węgiel, solary, pompy ciepła, itede itepe).
Podłogówkę dałem w ok. 1/3 salonu, poza tym kuchnia, wiatrołap, obie łazienki i ten kawałek na zejściu do piwnicy/garażu. Grzejniki alu dałem w salonie pod oknem w zlikwidowanym gabinecie oraz pod 3 oknami we wykuszu (mam trochę zmniejszoną wysokość okien we wykuszu). W łazienkach dałem jeszcze po grzejniku drabinkowym. Na półpiętrze 1 grzejnik, na górze w 2 pokojach po 1 grzejniku i w 1 pokoju (nad wyjściem zew.) po 2 grzejniki (jeden przy oknie, drugi przy drzwiach balkonowych na ścianie graniczącej z łazienką). W pomieszczeniach technicznych dałem 1 grzejnik w garażu, dwa w piwnicy - jeden w warsztacie (pomieszczenie pod salonem) i drugie w ciaperkuchni (pomieszczenie pod kuchnią). Jeśli się zastanawiasz nad celowością grzejników w piwnicy to musisz sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie co chcesz mieć i robić w tych pomieszczeniach.
Aha, ja podpiwniczyłem 100%, również garaż. Tam zrobiłem kotłownię i skład na węgiel (zsyp z podwórza pod garaż).
Nie chciałem być uzależniony w całości od podłogówki, dlatego dałem też grzejniki. Finanse też odegrały swoją rolę. Poza tym gdybym budował 2x to bym zrobił sobie na ogrzewaniu grawitacyjnym, bo jak nie ma prądu to wszystko stoi : / Planuję w przyszłości jeszcze postawić sobie kominek "kachlok" (akumulacyjny), jako niezależne źródło ciepła.
Mimo wszystko polecam przeczytanie całego wątku. Można dużo błędów uniknąć, wynotować sobie najważniejsze. Stałym bywalcom nie chce się odpisywać na jedne a te same pytania.
Pozdrawiam

gosik102
04-04-2013, 18:11
Witam
Buduje dom w rododendronach 6 G2 i zastanawiam się nad kredytem na dokończenie budowy obecnie mam SSO, może ktoś z was również brał kredyt na tym etapie i ma kosztorys (ile jest potrzebne jeszcze pieniędzy na dokończenie budowy do stanu zamieszkania).
Buduję w Wielkopolsce
Pozdrawiam
Damian
Witaj,
My również mamy SSO Rodoska, ale z jednym garażem, bez podpiwniczenia. Tak jak zaznaczył mWilQ trudno oszacować komuś wysokość kredytu. W naszym przypadku (czekamy na decyzję z Banku Spółdzielczego) chcemy wziąć 150 000 zł w ratach malejących, posiadając około 80 000 zł oszczędności. Te 230 000 zł. musi wystarczyć- z wykończeniówką nie będziemy "szaleć", sporo zrobimy własnymi siłami. Mamy też zakupiony materiał na ogrodzenie (działka 3200 mkw). Radzę przeczytać forum w wolnym czasie- jest kopalnią wiedzy ludzi doświadczonych w budowie naszego domku, wielu błędów pozwala uniknąć, choć trochę oszacować koszty. Sama mam pół zeszytu z notatkami :)
Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Gosik

przemas791
04-04-2013, 19:37
PONAWIAM PROŚBĘ O INFO NT. OKIEN I ROLET ZEW...
Mam w zw. z tym pytanie może podpowiecie/ poradzicie w zakresie wyboru okien i rolet. Może ktoś podpowie markę i na co szczególnie zwrócić uwagę. Nadmieniam, że również wysłucham cennych rad w zakresie wyboru Pompy ciepła. Biorę pod uwagę Danfoss, Buderuss, Zirius...

lasci
04-04-2013, 20:28
80mariusz80;5911636]Cześć!
Ja buduję 6(P) w LO. Koszt wodkan, co/cwu u mnie niecałe 40 tys. Szczegółową rozpiskę dałem chyba w ub. roku. Użyj wyszukiwarki dla tego wątku. Ceny są rozbieżne, wszystko zależy z czego robisz, materiałów, połączeń no i co podlega wycenie (gaz, węgiel, solary, pompy ciepła, itede itepe).
Podłogówkę dałem w ok. 1/3 salonu, poza tym kuchnia, wiatrołap, obie łazienki i ten kawałek na zejściu do piwnicy/garażu. Grzejniki alu dałem w salonie pod oknem w zlikwidowanym gabinecie oraz pod 3 oknami we wykuszu (mam trochę zmniejszoną wysokość okien we wykuszu). W łazienkach dałem jeszcze po grzejniku drabinkowym. Na półpiętrze 1 grzejnik, na górze w 2 pokojach po 1 grzejniku i w 1 pokoju (nad wyjściem zew.) po 2 grzejniki (jeden przy oknie, drugi przy drzwiach balkonowych na ścianie graniczącej z łazienką). W pomieszczeniach technicznych dałem 1 grzejnik w garażu, dwa w piwnicy - jeden w warsztacie (pomieszczenie pod salonem) i drugie w ciaperkuchni (pomieszczenie pod kuchnią). Jeśli się zastanawiasz nad celowością grzejników w piwnicy to musisz sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie co chcesz mieć i robić w tych pomieszczeniach.
Aha, ja podpiwniczyłem 100%, również garaż. Tam zrobiłem kotłownię i skład na węgiel (zsyp z podwórza pod garaż).
Nie chciałem być uzależniony w całości od podłogówki, dlatego dałem też grzejniki. Finanse też odegrały swoją rolę. Poza tym gdybym budował 2x to bym zrobił sobie na ogrzewaniu grawitacyjnym, bo jak nie ma prądu to wszystko stoi : / Planuję w przyszłości jeszcze postawić sobie kominek "kachlok" (akumulacyjny), jako niezależne źródło ciepła.
Mimo wszystko polecam przeczytanie całego wątku. Można dużo błędów uniknąć, wynotować sobie najważniejsze. Stałym bywalcom nie chce się odpisywać na jedne a te same pytania.
Pozdrawiam[/Q



80MARIUSZ80
Dziekuje za podpowiedz.Jestem po wstepnej rozmowie z hydraulikiem koszt intalacji wody i ogrzewania to granice miedzy 5.800-6.000 i nie wiecej niz 6tyś. :) ale to sama robocizna:(.Na dole podłogówka ,gabinet grzejnik pod oknem,w salonie grzejnik w wykuszu trzech okien,ogólnie proponował jeszcze mały grzejnik na sciance miedzy gabinetem a wyjsciem na taras z tyłu domu lecz tam zostawię zaślepki może sie przyda w łazience mały grzejnik lub ten drabinkowy . Pokój nad garażem 2 grzejniki pod oknami dachowymi, pokoje u góry po 1 grzejniku ,łazienka u góry podłogówka +drabinka ,proponuje też grzejnik w korytarzu u góry ,tylko jest problem grze go dać i też sie zastanawiem czy nie czasem na półpiętrze na spoczynku ,to jeszcze muszę ustalić.W pokoju nad garażem robimy garderobe ale podciągne ciepłą i zimną wodę i odpływ do pralki lecz będzie to zaslepione. Piwnice mam również całą podpiwniczoną ,kotłownia pod łazienką skład węgla i drzewa pod garażem ,mam tam podłogę zaniżoną o wysokość ławy więc można tam normalnie chodzić ,pomieszczenie pod kuchnią ma być w planach pralnia wiec ciepła i zimna woda i odpływ do pralki,wstawię też tam jakiś zlew,zastanawiam sie jeszcze nad jakims wc w piwnicy czy czasem nie umieścić jeszcze,pod salonem pomieszczenie nie jest sprecyzowane do czego bedzie wykorzystane lecz zainstaluję 1 grzejnik,pod gabinetem w tym pomieszczeniu nie daję grzejnika bedzie to taka spiżarka .także myśle ze chyba nie jest to taka wygórowana cena 6tyś.Piec na węgiel +ekogroszek czyli na wszystko koszt jak sie na dziś dzien dowiadywałem to około 5,5tyś od sasiada który produkuje piece. Dowiadywałem sie o pompy ciepła to proponowali mi 2 lata temu za 22tyś ,chcieli robic 2 odwierty na głembokośc około 80m. lecz wtedy wydawało mi sie to bardzo drogo,ale mam dziś znajomych i sobie to chwalą.

Konto usunięte na żądanie
04-04-2013, 20:50
My wzięliśmy 200 000 od SSZ i powiem szczerze że szału nie będzie :) obecnie czekamy na tynkarza i od SSZ do tego momentu wyparowało jakieś 70 000. Na kuchnię mam odłożone "na lewo" 30 000 więc pozostaje ok 120 000 z kredytu. mam nadzieję, że to wystarczy na ocieplenie poddasza, kominek, drzwi wew, tynki, płyty K/G, łazienki, podłogi.......

Franek daj na PW maila to wyślę Ci swój kosztorys

m@rio podaj maila też wyślę Ci projekt instalacji reku (rekuper. w garażu)

janek8205
04-04-2013, 21:35
lokmen jak możesz to podeślij mi też kosztorys na:
[email protected]
pozdrawiam :)

janek8205
04-04-2013, 21:41
Lasci
Rownież jestem na etapie instalacji wod can co dom mam podpiwniczony.
wstepny kosztorys jaki dostałem wyglada następujaco:

Kosztorys szacunkowy

bojler 200 L 1 400 zł
pompa ciepła 9 300 zł
kolektory słoneczne HEWALEX pakiet 14 000 zł
kocioł węglowy żel.25KW 4 300 zł
rura fi26 pex 480 zł
rura fi20 pex 378 zł
rura fi16 pex 284 zł
2x geberit 1 300 zł
kształtki do wody 1 800 zł
armatura zabezpieczająca bojlera 500 zł
armatura zabezp. Do pieca pieca + kształtki 600 zł
zawory do pieca 200 zł
pompy do pieca 580 zł
pompa cyrkulacyjna 350 zł
3x grzejnik drabinkowy 990 zł
3x zawory do drabinek 390 zł
grzejniki panelowe , zawory 2 400 zł
rozdzielacz pompowy-szt.2 3 800 zł
zaciski do rozdzielacza-szt 34 221 zł
4xzawór ze śr. 1" 140 zł
szafka na rozdzielacz-szt 2 480 zł
kolano 1" stalowe-szt 4 20 zł
rura do podłogówki 5 400 zł
folia do podłogówki 540 zł
zszywki do podłogówki 200 zł
rury do grzejników 500 zł
2x sterownik pokojowy 480 zł
naczynie zbiorcze i uzbrojenie 110 zł
rura fi 28 miedziana 700 zł
kanalizacja (rury i kształtki) 1 800 zł


ROBOCIZNA
woda i kanalizacja 2 400 zł
podłogówka 35zł /m2
kotłownia 1 800 zł
Pozdrawiam

80mariusz80
04-04-2013, 22:28
@lasci
U mnie też spiżarnia w piwnicy tam gdzie Wy zaplanowaliście : ) Będziesz miał przepompownię na ścieki w piwnicy czy jak to rozwiązałeś? Ja mam działkę ze spadem, szczęście w nieszczęściu że ten spad umożliwił mi takie umiejscowienie szamba, że odpływ z umywalek w piwnicy może grawitacyjnie spływac do zbiornika. Co do pieca, skoro też planujesz na węgiel, to mogę polecic (po 1.5 sezonie grzewczym) piec z Dębicy:
http://seko.pl/zespoly-grzewcze.html
Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że mogę palic tradycyjnie. W zimie odpalam automat na ekogroszek, a jak jest cieplej to w drugim tylko przepalam na ciepłą wodę i spalam resztki z budowy. Cena brutto z dowozem 3 lata temu: 6800 PLN.
Grzejnika na spoczniku nie polecam, po założeniu barierek, poręczy przy schodach zabiegowych - tam nie jest aż tak dużo miejsca. Kaloryfer na ścianie w tamtym miejscu mało komfortowa sytuacja. W ogóle założenie tam grzejnika dla mnie mija się z celem - klatka schodowa jest otwarta, połączona z salonem, po co ją dodatkowo ogrzewac? W starszych domach ciąg komunikacyjny jako osobno wydzielone miejsce w połączeniu ze ścianami zewnętrznymi (nośnymi) + grzejniki - to rozumiem, w rodku to jak kwiatek do kożucha.
Co do pomp ciepła to jestem sceptykiem; co prawda nie kwestionuję pomysłu i ekologii jako tako, ale ze wzg. finansowych. Ja porównuję wszystko z węglem, bo u mnie dom na węglu stoi (dosłownie i w przenośni) i kalkuluję kiedy zwróci mi się inwestycja i zacznie sama na siebie zarabiac. Gdybym miał mocne finanse, to pewnie bym zainwestował. Żeby ogrzac zbiornik 300l to wrzucam łopatę węgla, przekręcam zawór mieszalnikowy na cwu i w tym sezonie odkryłem że ta woda po 2-3 dniach jest jeszcze letnia/ciepła (zbiornik ocieplony). Ja sobie kalkuluję ile ton węgla mogę kupic za solary czy pompę ciepła, kiedy mi się to wyrówna i inwestycja zacznie zarabiac sama na siebie. Przy budowie bez kredytu ekologia to dla mnie luksus do którego muszę dopłacac...
Pozdrawiam.

Konto usunięte na żądanie
04-04-2013, 23:37
Mariusz coś za coś :) ja na swoją pompę ciepła wydam ok 17 000 ale, ale- nie muszę martwić się o węgiel, wywalać popiołu w niedzielę,,, etc, coś za coś. Dodatkowo nie muszę izolować kotłowni od reszty domu bo będzie czysta jak łza bez syfu z miału etc. Tak na serio to też planowałem eko-groszek ale te ww. argumenty wzięły górę.

janek8205
05-04-2013, 18:22
80mariusz80
zaciekawiłeś mnie tym piecem...
Ja niestety w piwnicy robię przepompownie własnej roboty. Scieki bedą pompowane pod sufit a dalej do przydomowej oczyszczalni ścieków.
A piwnicę rozplanowałem następująco:
pod zlikwidowanym gabinetem będzie spiżarka
pod kuchnią kotłownia
pod łazienką pralnia
a pod salonem pomieszczenie na opał.
Obecny stopień zaawansowania budowy to stan surowy zamknięty z instalacją elektryczną.
Koszt budowy 180 000
Zdecydowałem się na kredyt na wykończenie w wysokości 150 000
LOKMEN dzięki za kosztorys :)

mWilQ
05-04-2013, 18:31
PONAWIAM PROŚBĘ O INFO NT. OKIEN I ROLET ZEW...
Mam w zw. z tym pytanie może podpowiecie/ poradzicie w zakresie wyboru okien i rolet. Może ktoś podpowie markę i na co szczególnie zwrócić uwagę. Nadmieniam, że również wysłucham cennych rad w zakresie wyboru Pompy ciepła. Biorę pod uwagę Danfoss, Buderuss, Zirius...

Skromnie podpowiem: nie bierz rolet z rewizją od środka, mi takie wcisnęli i same z nimi problemy.

przemas791
05-04-2013, 19:53
Skromnie podpowiem: nie bierz rolet z rewizją od środka, mi takie wcisnęli i same z nimi problemy.

mnie tez takie wciskają....a możesz podpowiedzieć co z nimi nie tak. na marginesie poprosze o markę rolet i okien oraz spostrzeżenia......pozdrawiam

mWilQ
05-04-2013, 20:30
mnie tez takie wciskają....a możesz podpowiedzieć co z nimi nie tak. na marginesie poprosze o markę rolet i okien oraz spostrzeżenia......pozdrawiam

Tynkarze (dwie ekipy) średnio się do tego zabrali, przez co w niektórych miejscach gdzie jest więcej tynku ciężko je otworzyć. Mimo izolacji, mam wrażenie, że dmucha zimnem (w kasecie jest tylko mały kawałek styropianu); montaż czegoś przy oknach utrudniony; ściany mimo siatki pokryły się pajęczynami-pęknięciami; zwijanie hałasuje bardziej niż w takich na zewnątrz.

przemas791
06-04-2013, 07:30
Tynkarze (dwie ekipy) średnio się do tego zabrali, przez co w niektórych miejscach gdzie jest więcej tynku ciężko je otworzyć. Mimo izolacji, mam wrażenie, że dmucha zimnem (w kasecie jest tylko mały kawałek styropianu); montaż czegoś przy oknach utrudniony; ściany mimo siatki pokryły się pajęczynami-pęknięciami; zwijanie hałasuje bardziej niż w takich na zewnątrz.

dzięki za info - bedzie przydatna przy analizie rolet. Moze podpowiedzieć jakie okna wybrałeś i jaki był ich koszt - jeśli nie tutaj to b.proszę prześlij na priv. Jak narazie dostałem najbardziej atrakcyjne warunki zakupu okien -lokalny producent, który robi okna na profilu Rehau i działa na rynku od 1998r. Do tej pory przy wycenach zauważyłem duuże róznice np. przy silnikach elektrycznych na szt. to kwota ok.150 zł.

mWilQ
06-04-2013, 12:28
dzięki za info - bedzie przydatna przy analizie rolet. Moze podpowiedzieć jakie okna wybrałeś i jaki był ich koszt - jeśli nie tutaj to b.proszę prześlij na priv. Jak narazie dostałem najbardziej atrakcyjne warunki zakupu okien -lokalny producent, który robi okna na profilu Rehau i działa na rynku od 1998r. Do tej pory przy wycenach zauważyłem duuże róznice np. przy silnikach elektrycznych na szt. to kwota ok.150 zł.

U mnie okna na profilu Schuco, większość w kolorze bagienny dąb, dwa od środka białe. Same okna jako tako, teraz wymagają regulacji, a wykonawca ma mnie w dupie i muszę sam się za to zabrać - przy okazji poszukuję jakiś wskazówek jak się za to zabrać. Z roletami miałem spore przejścia, były wymieniane, bo wykonawca pomylił kolory. Na wiosnę będę miał z nimi sporo pracy. Musze je rozebrać wyczyścić i wyregulować, bo teraz źle działają, niektóre nawet nie chcę się rozwinąć. Płaciłem za wszystko kompleksowo: okna, rolety, brama i drzwi wejściowe, to koszt ok 22 tyś.

Co do silników to mam dwa w oknie tarasowym i tym obok, reszta na taśmach. Ceny silników w sklepach (kabel ok 100-150zł, radio 200-250zł).

gosik102
06-04-2013, 13:47
Płaciłem za wszystko kompleksowo: okna, rolety, brama i drzwi wejściowe, to koszt ok 22 tyś.

Mogę spytać jaka brama garażowa i drzwi oraz ich koszt. Czy jesteś z nich zadowolony?
Pozdrawiam
Gosia

przemas791
06-04-2013, 13:54
U mnie okna na profilu Schuco, większość w kolorze bagienny dąb, dwa od środka białe. Same okna jako tako, teraz wymagają regulacji, a wykonawca ma mnie w dupie i muszę sam się za to zabrać - przy okazji poszukuję jakiś wskazówek jak się za to zabrać. Z roletami miałem spore przejścia, były wymieniane, bo wykonawca pomylił kolory. Na wiosnę będę miał z nimi sporo pracy. Musze je rozebrać wyczyścić i wyregulować, bo teraz źle działają, niektóre nawet nie chcę się rozwinąć. Płaciłem za wszystko kompleksowo: okna, rolety, brama i drzwi wejściowe, to koszt ok 22 tyś.

Co do silników to mam dwa w oknie tarasowym i tym obok, reszta na taśmach. Ceny silników w sklepach (kabel ok 100-150zł, radio 200-250zł).

jeszcze nic nie wiem o tym profilu, ale biorąc pod uwagę kompleksowo cenę to korzystny zakup. Jeśli możesz to napisz proszę jakie wybrałeś rolety. Ja w chwili obecnej dostałem wycenę z OKNOPLAST Kraków - same okna ok. 20 000pln a rolety ok. 14 000 pln

przemas791
06-04-2013, 13:56
acha w miare przystępne ceny zaproponował mi lokalny producent, który produkuje okna na profilach firmy REHAU tylko musze sprawdzić jak one sie sprawują...a może ktoś z Was ma jakies doświadczenia w tym zakresie.

mWilQ
06-04-2013, 13:59
Mogę spytać jaka brama garażowa i drzwi oraz ich koszt. Czy jesteś z nich zadowolony?
Pozdrawiam
Gosia

Brama segmentowa Mirola z napędem Somfy, nie mam z nią problemów, ale nie mam też punktu odniesienia, czy jakaś inna byłaby lepsza itd. Zamawiałem u jednego sprzedawcy z oknami i nie było wyboru. Cena podobno do Hormanna. Drzwi mam stalowe KMT standardowy wymiar z przeszkleniem. Gdyby były dobrze zamontowane to byłbym w miarę zadowolony. Dodatkowo wykonawcy od tynków troszkę mi je "upiększyli". Jedynie co to zamki i wkładki maja do bani - musiałem naprawiać.

Z tych 22 tysięcy brama chyba kosztowała ok 4, drzwi w cenniku ok 2,5 ale były za 50% ceny za płatność gotówką przed zamówieniem.

lasci
06-04-2013, 16:00
Lasci
Rownież jestem na etapie instalacji wod can co dom mam podpiwniczony.
wstepny kosztorys jaki dostałem wyglada następujaco:

Kosztorys szacunkowy

bojler 200 L 1 400 zł
pompa ciepła 9 300 zł
kolektory słoneczne HEWALEX pakiet 14 000 zł
kocioł węglowy żel.25KW 4 300 zł
rura fi26 pex 480 zł
rura fi20 pex 378 zł
rura fi16 pex 284 zł
2x geberit 1 300 zł
kształtki do wody 1 800 zł
armatura zabezpieczająca bojlera 500 zł
armatura zabezp. Do pieca pieca + kształtki 600 zł
zawory do pieca 200 zł
pompy do pieca 580 zł
pompa cyrkulacyjna 350 zł
3x grzejnik drabinkowy 990 zł
3x zawory do drabinek 390 zł
grzejniki panelowe , zawory 2 400 zł
rozdzielacz pompowy-szt.2 3 800 zł
zaciski do rozdzielacza-szt 34 221 zł
4xzawór ze śr. 1" 140 zł
szafka na rozdzielacz-szt 2 480 zł
kolano 1" stalowe-szt 4 20 zł
rura do podłogówki 5 400 zł
folia do podłogówki 540 zł
zszywki do podłogówki 200 zł
rury do grzejników 500 zł
2x sterownik pokojowy 480 zł
naczynie zbiorcze i uzbrojenie 110 zł
rura fi 28 miedziana 700 zł
kanalizacja (rury i kształtki) 1 800 zł


ROBOCIZNA
woda i kanalizacja 2 400 zł
podłogówka 35zł /m2
kotłownia 1 800 zł
Pozdrawiam

Dzięki za szczegółowy rozpis kosztów,ja pozostaję przy tradycyjnym piecu (na wszystko że tak powiem)+ tłok z zasypem na ekogroszek orientacyjna cena takiego pieca w moich stronach to około 6tyś,mamy tu na miejscu kilka firm co maja dobre renomy ,więc nie będe szukał z pod Warszawy bądz też Zakopanego ;)muszę sie też liczyć z wydatkami,mamy wydane z działka około 240tyś SSZ+elewacja zewnętrzna i elektryka.Teraz chcemy zaciag kredyt w PKO PB.100tyś na wykończenie i nie mamy w planach żadnych złotych klamek ;)po prostu sam wiele nie zrobię wiec dużo wydaję majstrów.Ale jakoś to sie juz da.Jak skoncze ogrzewanie dam znac ile co wyszło.

lasci
06-04-2013, 16:08
@lasci
U mnie też spiżarnia w piwnicy tam gdzie Wy zaplanowaliście : ) Będziesz miał przepompownię na ścieki w piwnicy czy jak to rozwiązałeś? Ja mam działkę ze spadem, szczęście w nieszczęściu że ten spad umożliwił mi takie umiejscowienie szamba, że odpływ z umywalek w piwnicy może grawitacyjnie spływac do zbiornika. Co do pieca, skoro też planujesz na węgiel, to mogę polecic (po 1.5 sezonie grzewczym) piec z Dębicy:
http://seko.pl/zespoly-grzewcze.html
Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że mogę palic tradycyjnie. W zimie odpalam automat na ekogroszek, a jak jest cieplej to w drugim tylko przepalam na ciepłą wodę i spalam resztki z budowy. Cena brutto z dowozem 3 lata temu: 6800 PLN.
Grzejnika na spoczniku nie polecam, po założeniu barierek, poręczy przy schodach zabiegowych - tam nie jest aż tak dużo miejsca. Kaloryfer na ścianie w tamtym miejscu mało komfortowa sytuacja. W ogóle założenie tam grzejnika dla mnie mija się z celem - klatka schodowa jest otwarta, połączona z salonem, po co ją dodatkowo ogrzewac? W starszych domach ciąg komunikacyjny jako osobno wydzielone miejsce w połączeniu ze ścianami zewnętrznymi (nośnymi) + grzejniki - to rozumiem, w rodku to jak kwiatek do kożucha.
Co do pomp ciepła to jestem sceptykiem; co prawda nie kwestionuję pomysłu i ekologii jako tako, ale ze wzg. finansowych. Ja porównuję wszystko z węglem, bo u mnie dom na węglu stoi (dosłownie i w przenośni) i kalkuluję kiedy zwróci mi się inwestycja i zacznie sama na siebie zarabiac. Gdybym miał mocne finanse, to pewnie bym zainwestował. Żeby ogrzac zbiornik 300l to wrzucam łopatę węgla, przekręcam zawór mieszalnikowy na cwu i w tym sezonie odkryłem że ta woda po 2-3 dniach jest jeszcze letnia/ciepła (zbiornik ocieplony). Ja sobie kalkuluję ile ton węgla mogę kupic za solary czy pompę ciepła, kiedy mi się to wyrówna i inwestycja zacznie zarabiac sama na siebie. Przy budowie bez kredytu ekologia to dla mnie luksus do którego muszę dopłacac...
Pozdrawiam.

U nas mamy kanalizę więc nie kombinowałem z szambem,co do pieca to w mojej okolicy jest kilka dobrych firm i jak sie wstepnie pytałem to taki piec koszt.ok 6tyś ale to też nic pewnego,bo rozmawiałem przez tel.Mysle ze jak zajade osobiscie to cena też ulegnie zmianie,przez tel.nikt specjalnie nie zaniża cen.Dzięki za rady co do grzejników,a co do pompy ciepła to teraz z checią bym zamontował bo faktycznie jest to wygoda ale kasa też robi swoje.

lasci
06-04-2013, 16:11
Mariusz coś za coś :) ja na swoją pompę ciepła wydam ok 17 000 ale, ale- nie muszę martwić się o węgiel, wywalać popiołu w niedzielę,,, etc, coś za coś. Dodatkowo nie muszę izolować kotłowni od reszty domu bo będzie czysta jak łza bez syfu z miału etc. Tak na serio to też planowałem eko-groszek ale te ww. argumenty wzięły górę.

Myśle ze warto w to zainwestowac ,teraz moich kilku znajomych to ma i chwala sobie za prąd płacą około 500-600zł za wszystko a co mają wygodę to mają.

lasci
06-04-2013, 16:17
80mariusz80
zaciekawiłeś mnie tym piecem...
Ja niestety w piwnicy robię przepompownie własnej roboty. Scieki bedą pompowane pod sufit a dalej do przydomowej oczyszczalni ścieków.
A piwnicę rozplanowałem następująco:
pod zlikwidowanym gabinetem będzie spiżarka
pod kuchnią kotłownia
pod łazienką pralnia
a pod salonem pomieszczenie na opał.
Obecny stopień zaawansowania budowy to stan surowy zamknięty z instalacją elektryczną.
Koszt budowy 180 000
Zdecydowałem się na kredyt na wykończenie w wysokości 150 000
LOKMEN dzięki za kosztorys :)

Czesc JANEK8205 Ja jestem na takim samym etapie SSZ +ELEW.ZEWNĘTRZNA I elektryka i wydałem 190tyś +działka 50tyś teraz biorę kredyt w PKO PB na 100tyś raty stałe zmienne od stopy % rata około 840zł miesięcznie +ubezpieczenie budowy rocznie 190zł.Myślałem też nad wyższym kredytem ale nie chciałem być aż tak uzależniony od spłaty ,kredyt biorę na 14lat.Czekam na decyzje która ma zapaśc na dniach,pozdrawiam.

lasci
06-04-2013, 16:31
181824
A to mój domek.

Konto usunięte na żądanie
06-04-2013, 18:27
Samo słowo Rehau nie wiele mówi profil dobry ale to tylko profil. Ważne kto to składa czy w garażu maszyną kupioną po taniości czy profesjonalnie. Jakie okucia, szyby. My kupiliśmy bramy Wiśniowskiego za 2 bramy z montażem wyszło ok 6 000. Przyznam, że 20 000zł za okna do rodoska to dużo- chyba, że masz jakieś przesuwne. Nas okna wyniosły 14 600 i naprawdę okna ze wszelkimi bajerami.

Przy okazji dostałem projekt górnej łazienki to i się pochwalę :)

lasci
07-04-2013, 08:33
Samo słowo Rehau nie wiele mówi profil dobry ale to tylko profil. Ważne kto to składa czy w garażu maszyną kupioną po taniości czy profesjonalnie. Jakie okucia, szyby. My kupiliśmy bramy Wiśniowskiego za 2 bramy z montażem wyszło ok 6 000. Przyznam, że 20 000zł za okna do rodoska to dużo- chyba, że masz jakieś przesuwne. Nas okna wyniosły 14 600 i naprawdę okna ze wszelkimi bajerami.

Przy okazji dostałem projekt górnej łazienki to i się pochwalę :)

CZESC LOKMEN
My daliśmy za okna VETREX firma z Tczewa (Pomorskie)3szybowe z szprosem 18,600zł ,brama Hormana z 4.300 i drzwi wejsciowe metalowe 2.600 oczywiscie brama i drzwi ocieplane ;)
co do łazienki to super wygląd ,mam prozbę jesli masz jakies inne zdjecia z wystrojem wnętrza kuchni i łazienek nawet i salonu to podeślij mi jeśli to nie kłopod [email protected] będe wdzięczny ,pozdrawiam.

przemas791
07-04-2013, 09:47
Samo słowo Rehau nie wiele mówi profil dobry ale to tylko profil. Ważne kto to składa czy w garażu maszyną kupioną po taniości czy profesjonalnie. Jakie okucia, szyby. My kupiliśmy bramy Wiśniowskiego za 2 bramy z montażem wyszło ok 6 000. Przyznam, że 20 000zł za okna do rodoska to dużo- chyba, że masz jakieś przesuwne. Nas okna wyniosły 14 600 i naprawdę okna ze wszelkimi bajerami.

Przy okazji dostałem projekt górnej łazienki to i się pochwalę :)

Tradycyjne dzięki za info ....Podpowiedz jakie Ty wybrałeś okna ( profil, okucia, szyby, itp.) - jeśli możesz to napisz na priv jaką firmę do okien wybrałeś to prześlę im materiał do wyceny i zobaczymy...a co do bramy wiśniowskiego to uważam- baardzo dobra cena.
pozdrawiam

Konto usunięte na żądanie
07-04-2013, 09:57
Tradycyjne dzięki za info ....Podpowiedz jakie Ty wybrałeś okna ( profil, okucia, szyby, itp.) - jeśli możesz to napisz na priv jaką firmę do okien wybrałeś to prześlę im materiał do wyceny i zobaczymy...a co do bramy wiśniowskiego to uważam- baardzo dobra cena.
pozdrawiam

Kupiliśmy na profilu Gealan z fabryki Domel

Tu masz kilka wycen jakie miałem na okna
https://docs.google.com/folder/d/0B9P7UmNKZ8x1THJ5N0poRlkzQTg/edit

przemas791
07-04-2013, 13:20
Samo słowo Rehau nie wiele mówi profil dobry ale to tylko profil. Ważne kto to składa czy w garażu maszyną kupioną po taniości czy profesjonalnie. Jakie okucia, szyby. My kupiliśmy bramy Wiśniowskiego za 2 bramy z montażem wyszło ok 6 000. Przyznam, że 20 000zł za okna do rodoska to dużo- chyba, że masz jakieś przesuwne. Nas okna wyniosły 14 600 i naprawdę okna ze wszelkimi bajerami.

Przy okazji dostałem projekt górnej łazienki to i się pochwalę :)

gratuluję gustu....projekt bardzo przestrzenny i atrkcyjny.....szczególnie zainteresowało mnie okno-sprawdzałeś/analizowałeś jak takie okno sprawdza się w praktyce?No i podpowiedz jaką wybrałeś PCi?.....I jejszcze jedno wybór profilu GELAN i Twoich okien poprzedziłeś analizą - podpowiedz jaki arkusz oceny zastosowałeś?.....jesuuuu, ale jestem pasożytem...przepraszam. Ale deklaruję gotowość jeśłi Będziesz miał potrzeby w zakresie porad prawnych to zgłaszam gotowość (oczywiście w miarę posiadanego czasu a podejrzewam, że jak zastartuje z budową to może być to towar deficytowy). Jeszce jedno co "podłożyłeś" pod zbrojenie ław fundamentowych?Zasanawiam się nad kostką brukową/betonową - poszukam jakiś okazji cenowych. Co Ty na to/?

janek8205
07-04-2013, 17:25
Ja zdecydowałem się na okna takie jak w projekcie tj Platinium z Oknoplast Kraków na profilu Veka.
Brałem pod uwagę Galen,Rehau.Kommerling ale w zimowej promocji Oknoplastu cena była najkorzystniejsza. Za 14 okien i 7 dużych drzwi balkonowych bez poprzeczek w całym przeszkleniu wyszło 17 400 z montażem. Przemas791 pod zbrojenie ław fundamentowych wystarczy nawet cegła tu chodzi tylko o to aby belki nie opadły podczas zalewania. Dostałem w końcu kredyt po 3 miesiącach udręki z bankiem. Załapałem się na Rodzinę Na Swoim. Po przeanalizowaniu cen bram jak i również opinii użytkowników wybieram Hormanna :) lokmen ile płaciłeś za m2 podłogówki pytam o robociznę. Pozdrawiam wszystkich budujących:)


182134182135182137

Konto usunięte na żądanie
07-04-2013, 20:03
ta cegła pod twoim zbrojeniem będzie jak to tzw "najsłabsze ogniwo" zamiast cegły która pęka lepiej dać bloczek betonowy.
Za całą robociznę hydraulika zapłaciłem 7 000

michalc
08-04-2013, 07:22
CZESC LOKMEN
My daliśmy za okna VETREX firma z Tczewa (Pomorskie)3szybowe z szprosem 18,600zł ,brama Hormana z 4.300 i drzwi wejsciowe metalowe 2.600 oczywiscie brama i drzwi ocieplane ;)
co do łazienki to super wygląd ,mam prozbę jesli masz jakies inne zdjecia z wystrojem wnętrza kuchni i łazienek nawet i salonu to podeślij mi jeśli to nie kłopod [email protected] będe wdzięczny ,pozdrawiam.

my też mamy okna vetrex (firmę podpowiedział nam lookmen ;) ). cena ~17500 w tym tarasowe suwanki 2,7m, które podnoszą cenę całości o ok 2tyś w porównaniu do zwykłych. v70 optimal black, profil veka, pakiet 3 szybowy, okleina dwustronna. bardzi dobrą cenę dostaliśmy też na topowe okna Krispol z megabudu - firma z bardzo dobrą opinią u nas w okolicach trójmiasta.

a co do bram to nam polecają BEDITOM - okleina identyczna jak na oknach, polski producent z Gdyni, solidnie i ponoć taniej niż Horman czy Wiśniowski...

mC

alienmc
08-04-2013, 17:34
Ja zdecydowałem się na okna takie jak w projekcie tj Platinium z Oknoplast Kraków na profilu Veka.
Brałem pod uwagę Galen,Rehau.Kommerling ale w zimowej promocji Oknoplastu cena była najkorzystniejsza. Za 14 okien i 7 dużych drzwi balkonowych bez poprzeczek w całym przeszkleniu wyszło 17 400 z montażem. Przemas791 pod zbrojenie ław fundamentowych wystarczy nawet cegła tu chodzi tylko o to aby belki nie opadły podczas zalewania. Dostałem w końcu kredyt po 3 miesiącach udręki z bankiem. Załapałem się na Rodzinę Na Swoim. Po przeanalizowaniu cen bram jak i również opinii użytkowników wybieram Hormanna :) lokmen ile płaciłeś za m2 podłogówki pytam o robociznę. Pozdrawiam wszystkich budujących:)


182134182135182137
Jak się załapałeś na kredyt rodzina na swoim ?? Myślałem że to już po wszystkiemu ...

lasci
08-04-2013, 18:26
my też mamy okna vetrex (firmę podpowiedział nam lookmen ;) ). cena ~17500 w tym tarasowe suwanki 2,7m, które podnoszą cenę całości o ok 2tyś w porównaniu do zwykłych. v70 optimal black, profil veka, pakiet 3 szybowy, okleina dwustronna. bardzi dobrą cenę dostaliśmy też na topowe okna Krispol z megabudu - firma z bardzo dobrą opinią u nas w okolicach trójmiasta.

a co do bram to nam polecają BEDITOM - okleina identyczna jak na oknach, polski producent z Gdyni, solidnie i ponoć taniej niż Horman czy Wiśniowski...

mC
Zatem mamy prawie te same okna ,juz nie pamietam dokładnie co i jak ale tez kolor z 2 stron złoty dąb ,mi duzo osób polecało brame Wisniowskiego Hormana nie polecali bo jest drogi a jakośc prawie bądz tez moze i nawet taka sama ,ale zdecydowaliśmy sie na hormanna ,do okien żona chciała te szprosy a to też było zaraz tysiac drozej,no ale raz sie tylko w życiu kupuje okna do swojego domu ;)

michalc
08-04-2013, 20:06
my też się załapaliśmy - wniosek zarejestrowany w banku po świętach Bożego Narodzenia a umowe podpisaliśmy dopiero w połowie marca no i jest RNS :)

teraz to już rzeczywiście po wszystkim.

mC

Konto usunięte na żądanie
08-04-2013, 20:50
U nas dziś porażka na całej linii. Przyjechali fachowcy tynkować. Niestety przedłużacz, który mam 200m kabla 4x2,5 jest za słaby i agregat na nim nie rusza. Przywiozłem agregat prądotwórczy 10KW- też mało. Załatwiłem kolejne 200m kabla 4x4 i jak jutro nie ruszy to będzie załamka- towar w bramie stoi a tu dupa...

michalc
08-04-2013, 21:12
i tak nieźle sobie radzicie bez tego prądu ;)

u nas dziś poszło dobrze - zalali strop :) naprawdę szybko śmigają nasi majstrzy!

mC

janek8205
09-04-2013, 09:27
Jak się załapałeś na kredyt rodzina na swoim ?? Myślałem że to już po wszystkiemu ...
Załapałem się bo wniosek złożyłem w grudniu 2012r.

ewelka-sochaczew
09-04-2013, 10:56
182469

182470

tak nasz domek wygląda w stanie obecnym

przemas791
09-04-2013, 14:49
Kupiliśmy na profilu Gealan z fabryki Domel

Tu masz kilka wycen jakie miałem na okna
https://docs.google.com/folder/d/0B9P7UmNKZ8x1THJ5N0poRlkzQTg/edit

podpowiedzcie czy profil GELAN montowany jest w oknach firmy VETREX????

michalc
09-04-2013, 14:56
182469

182470

tak nasz domek wygląda w stanie obecnym

jaką masz szerokość okien frontowych?

mC

michalc
09-04-2013, 15:29
podpowiedzcie czy profil GELAN montowany jest w oknach firmy VETREX????

Vetrex robi na profilu Veka - myślę, że ciężko się przyczepić tego profilu ;)

mC

Konto usunięte na żądanie
09-04-2013, 16:27
Dokładnie Vetrex to Veka.

Ewelka gdzieś Ty była tyle czasu :)

U nas dziś z prądem dalej walka była. Załatwiłem 200m kabla 4x4 i na nim też ten diabelski agregat nie poszedł. Wkurzyłem się i równolegle podłączyłem jeszcze ten swój 4x2,5 i... prace ruszyły :)- ale zakaz używania innych urządzeń podczas pracy agregatu.

https://lh3.googleusercontent.com/-CmJNrmZXz1o/UWQvy3pXvrI/AAAAAAAAIYc/1tGgjXC15b0/s640/20130409_150933.jpg

A i z rana przyleciały bociany :)

daro122
09-04-2013, 16:40
Lokmen , ile zapłaciłeś za metr tynku i jakiego. I ile metrów masz w domku?

Konto usunięte na żądanie
09-04-2013, 16:50
Ile wyszło powiem za tydzien
Umówione 12zl/m
Tynk Knauf gipsowy. W garażu i łazienkach cem/wap.

slavex17
09-04-2013, 18:21
jaką masz szerokość okien frontowych?

mC

Ja też jestem ciekaw i to bardzo, ponieważ jutro murujemy właśnie przednią ścianę.
Ps. Gratuluje stanu obecnego

michalc
09-04-2013, 18:43
Ile wyszło powiem za tydzien
Umówione 12zl/m
Tynk Knauf gipsowy. W garażu i łazienkach cem/wap.

ale to sama robocizna? u nas cem-wap pewnie będą szły wszędzie... i ceny to 17-19zł/mkw robota+materiał.

mC

daro122
09-04-2013, 19:05
A liczyli ile metrów jest w domku w wewnątrz?

Konto usunięte na żądanie
09-04-2013, 19:40
Jak liczyłem żeby zamówić towar to wychodziło mi ok 450m2 ale my nie tynkujemy sufitów na parterze (oprócz części salonu)
Oczywiście 12zl to bez materiału. Materiał jak wstępnie liczyłem wyjdzie ok 10zl/m

przemas791
09-04-2013, 21:31
Jestem na etapie zamawiania mat. do fundamentu. Potrzebuje info:
1. co najlepiej "podłożyć" pomiędzy bloczkiem fund. a pierwszą warstwą ściany?
2. Izolacja pionowa i pozioma - co najlepiej?
i wogóle dobre rady przy etapie - FUNDAMENTY

michalc
09-04-2013, 21:52
Jestem na etapie zamawiania mat. do fundamentu. Potrzebuje info:
1. co najlepiej "podłożyć" pomiędzy bloczkiem fund. a pierwszą warstwą ściany?
2. Izolacja pionowa i pozioma - co najlepiej?
i wogóle dobre rady przy etapie - FUNDAMENTY

1. papę na ciepło i to jak rozumiem jest izolacja pionowa.
2. pozioma to folia kubełkowa, którą z zewnątrz zabezpieczona jest sciana fundamentowa, po ociepleniu styrodurem.


mC

przemas791
09-04-2013, 22:24
1. papę na ciepło i to jak rozumiem jest izolacja pionowa.
2. pozioma to folia kubełkowa, którą z zewnątrz zabezpieczona jest sciana fundamentowa, po ociepleniu styrodurem.


mC
dzieki ...a styrodur to jakiej firmy?
Do izolacji poziomej jeszcze jakies smarowidło np. dysperbit - potwierdzasz?

mWilQ
10-04-2013, 07:22
1. papę na ciepło i to jak rozumiem jest izolacja pionowa.
2. pozioma to folia kubełkowa, którą z zewnątrz zabezpieczona jest sciana fundamentowa, po ociepleniu styrodurem.


mC


Jak masz piaszczysty teren, to folię kubełkową możesz spokojnie odpuścić. Ważna jest dobrze wykonana izolacja między ławami, a ścianką fundamentową. Materiałów jest cała masa, od folii po nowe wynalazki, które teraz znajdziesz w każdej hurtowni - podpytaj sprzedawców co mają na stanie, w jakich cenach, sprawdź opinie w necie i działaj.

przemas791
10-04-2013, 09:42
Jak masz piaszczysty teren, to folię kubełkową możesz spokojnie odpuścić. Ważna jest dobrze wykonana izolacja między ławami, a ścianką fundamentową. Materiałów jest cała masa, od folii po nowe wynalazki, które teraz znajdziesz w każdej hurtowni - podpytaj sprzedawców co mają na stanie, w jakich cenach, sprawdź opinie w necie i działaj.


a Ty czym i jak izolowałeś między ławami, a ścianką fundamentową?

michalc
10-04-2013, 10:04
dzieki ...a styrodur to jakiej firmy?
Do izolacji poziomej jeszcze jakies smarowidło np. dysperbit - potwierdzasz?

firmy pewnie dowolnej ;) dysperbitem malowany były najpierw ławy (x2) a potem ścianki fund, też dwukrotnie (poza 2 warstwami bloczków od strony garażu, za to one od strony domu były dodatkowo zabezpieczone papą).

mC

mWilQ
10-04-2013, 10:06
a Ty czym i jak izolowałeś między ławami, a ścianką fundamentową?

U mnie szła podwójna folia. Rolka z tego co pamiętam była nieco szersza niż pustak. Prawdopodobnie to najprostsze rozwiązanie. Na działce mam suszę, nigdy nie było kałuży. Nawet w tym roku roztopiony śnieg został pochłonięty przez grunt, na drugi dzień suchą stopą mogłem przejść po działce. Podejrzewam, że to też ma znaczenie i jeśli byłoby inaczej to myślałbym o innych izolacjach.

ewelka-sochaczew
10-04-2013, 12:38
Michalc okna frontowe mają wymiary 150x 150 i w kuchni spokojnie zmieszczą się szafki wiszące po obu stronach.
Mogę przesłać zdjęcia kuchni, meble już stoją , co prawda jeszcze nie wiszą bo czekamy na płytki.

Lokmen na forum zaglądałam ostatnio sporadycznie, bo tak naprawdę nic się z budową przez zimę nie działo, mąż kończy ocieplenie poddasza i dopiero jak będzie skończone to ruszymy pełną parą, bo chcemy się na wakację wprowadzić:) Ale jak już zajrzałam na forum, to zawsze doglądałam twoje etapy, bo jednak budujesz się niedaleko:)

ewelka-sochaczew
10-04-2013, 12:48
a tak na marginesie jakby kogoś interesowało. Tynki mam cementowo-wapienne z agregatu. Garaż jednostanowiskowy poszerzony o 1m, ścianka kolankowa podniesiona o dwie cegły. Łącznie wyszło 617 metrów, robocizna 8000zł, materiał 6000zł.

michalc
10-04-2013, 13:34
a tak na marginesie jakby kogoś interesowało. Tynki mam cementowo-wapienne z agregatu. Garaż jednostanowiskowy poszerzony o 1m, ścianka kolankowa podniesiona o dwie cegły. Łącznie wyszło 617 metrów, robocizna 8000zł, materiał 6000zł.

dużo miałaś szpachlowania/gładziowania po tych tynkach? u nas biorą jednak mniej za m/kw.

mC

netka&grzes
10-04-2013, 13:47
Witam zaglądam na forum ostatnio dość często, jesteśmy na etapie wykończeniówki przed mami teraz instalacja centralna i hydrauliczna.

michalc
10-04-2013, 14:06
Witam zaglądam na forum ostatnio dość często, jesteśmy na etapie wykończeniówki przed mami teraz instalacja centralna i hydrauliczna.

bardzo ładne wykończenia więźby! też chcemy mieć nadbitkę zamiast podbitki, ale obawiam się, że nie będziemy mogli sobie pozwolić na takie skomplikowane wzory rzeźbień...

mC

netka&grzes
10-04-2013, 14:58
Dziekuje :) U nas nie bylo problemu z wzorami fachowcy od dachu pokazali nam wzory z ktorych moglismy wybierac :)

slavex17
10-04-2013, 19:07
Witam, jakie macie wysokości pomieszczeń na parterze? czy góra wylewki ma wchodzić z 5cm nad bloczek? W projekcie bodajze jest 2,4m czyli jakieś 12 pustaków (MAX 288x188) w górę.
Mój obecny etap:D Zdjęcie robione dzisiaj:
182798182799
Dodam, że muruje 1 murarz i ja jako pomagier

lasci
10-04-2013, 20:04
Załapałem się bo wniosek złożyłem w grudniu 2012r.

Z tego co sie orientuje to zamiast tego miał wejsc jakis inny projekt przez Panstwo tyle że mniej korzystny ,ja dzis złozyłem ostatni podpis w PKO PB i czekam 10dni na decyzję jak bedzie ok to wtedy jeszcze 5 dni na $$$ ;) i nie pytałem sie o żaden program i tez nikt w banku mi nie proponował (w żadnym banku)

netka&grzes
10-04-2013, 20:16
My na parterze mamy 2,55 m.

lasci
10-04-2013, 20:29
ale to sama robocizna? u nas cem-wap pewnie będą szły wszędzie... i ceny to 17-19zł/mkw robota+materiał.

mC

No ja tez mam wstepnie ugadane 19zł/m2 sciany i 24zł/m2 posadzki z materiałem . Bede robił cem-wap. Gipsowe wołają 19-22zł jak sie pytałem ale znajomi odradzali mi gipsowe. Chociaż cem-wap. i tak trzeba bedzie poprawić .W sobotę przyjada policzyć metry także dam znac wieczorem co i jak . troszke tego bedzie z piwnicami :( Mam pytanie jaką robicie klatkę schodową u góry robicie otwarty korytarz (czyli jakas balustrada)czy dajecie u góry scianke działową??? ) bo hydraulik radzi mi zostawic tą scianę i założyć tam grzejnik bo może tam być zimno. A już zaczęli robic hydraulikę i teraz jestem w wielkiej niewiadomej co robic a decyzja musi szybko zapaśc,jak widzę na zdjęciach to mało kto ma ta sciankę .

EWELKA SOCHACZEW jesli masz jakieś zdjęcia kuchni to wstaw jeśli to możliwe,ładny domek macie :) pozdrawiam.

lasci
10-04-2013, 20:31
Witam, jakie macie wysokości pomieszczeń na parterze? czy góra wylewki ma wchodzić z 5cm nad bloczek? W projekcie bodajze jest 2,4m czyli jakieś 12 pustaków (MAX 288x188) w górę.
Mój obecny etap:D Zdjęcie robione dzisiaj:
182798182799
Dodam, że muruje 1 murarz i ja jako pomagier


teraz to już pójdzie szybko ;) ja też tak praktykowałem ;)1 murarz i ja jako pomocnik ;)pozdrawiam i powodzenia.

Konto usunięte na żądanie
10-04-2013, 21:34
24zł/m posadzki z materiałem to chyba bez styropianu :)
u nas posadzki kosztowały 9500 ze styropianem EPS 100 Knaufa .W sumie 220m2
Tynkarze wyliczyli 455 m2 (mi wyszło 450) w tym ok 100m2 cem/wap reszta gips. Wybrałem Knaufa ale tego niemieckiego bo jest też wersja polska. Powiem szczerze, że wygląda to suuuper. Nic tylko malować.
LASCI- napisz dlaczego znajomi odradzali Ci gipsowe (zgaduję, że pewnie gdzieś słyszeli, że...)

michalc
10-04-2013, 22:25
ja slyszalem i widzialem ze bardzo delikatny - w trakcie przeprowadzki zachaczysz i dziura. pozatym juz tylko slyszalem ze chlona wilgoc i moga uczulac... a jaka jest prawda? ;)

mC

Konto usunięte na żądanie
10-04-2013, 23:59
ja slyszalem i widzialem ze bardzo delikatny - w trakcie przeprowadzki zachaczysz i dziura. pozatym juz tylko slyszalem ze chlona wilgoc i moga uczulac... a jaka jest prawda? ;)

mC

Szczerze to żaden argument.

Trzeba się tak przeprowadzać, żeby po ścianie nie wadzić. A tak serio, to zrobisz tynki cem/wap na to dasz gładź żeby było gładko i teraz odpowiedz szczerze jak ta gładź spisze się w porównaniu do tynku gipsowego podczas wypadku przy przeprowadzce...
... odpowiem- głębokością rysy i nic więcej - tu i tu rysa- nawet na pomalowanej ścianie cem/wap będzie krecha lub obicie. Więc uważam to za bujdy nie argument.
Jeśli chodzi o to co chłonie wilgoć... to dobrze, że chłonie- odda kiedy będzie sucho... i tu moim zdaniem kolejny mit...
W większości teraz malujemy ściany farbami lateksowymi- i że niby przez latex wilgoć wejdzie? - wątpię...
No ale mogę się mylić.

lasci
11-04-2013, 08:01
24zł/m posadzki z materiałem to chyba bez styropianu :)
u nas posadzki kosztowały 9500 ze styropianem EPS 100 Knaufa .W sumie 220m2
Tynkarze wyliczyli 455 m2 (mi wyszło 450) w tym ok 100m2 cem/wap reszta gips. Wybrałem Knaufa ale tego niemieckiego bo jest też wersja polska. Powiem szczerze, że wygląda to suuuper. Nic tylko malować.
LASCI- napisz dlaczego znajomi odradzali Ci gipsowe (zgaduję, że pewnie gdzieś słyszeli, że...)

Głównie dla tego ze długo schnie, ale to kwestia gustu kto co woli,ja się na tym akurat nie znam . Co do posadzki to w zeszłym roku kładli u brata za 22zl materiał bez styropianu. W tym roku cena jest 24zl z styropianem ;) pozdrawiam.

lasci
11-04-2013, 08:07
Osobiście do tynków gipsowych nic nie mam ,tylko z kim nie gadam to każdy radzi cem-wap. I takie będę bal. A cena jak się pytałem jest taka sama(mowie o gotowym materiale z worka) a majstrom lepiej się kładzie i szybciej gipsowy wiec pewnie ten doradzają .

alienmc
11-04-2013, 09:04
Czy ktoś z Was budował rodosa z bloczków solbetu?? przekonuje mnie ekipa budowlana "dołączana" do produktu, przy zakupie materiału na cały dom koszty robocizny wynoszą nie wiele więcej niż poro + murarz a murarza sprawdzonego nie mam. Powinny być również cieplejsze, ściany równiejsze " gładkie" a samo schnięcie zajmie mniej czasu ( systemy nadproży etc )...

michalc
11-04-2013, 09:35
Czy ktoś z Was budował rodosa z bloczków solbetu?? przekonuje mnie ekipa budowlana "dołączana" do produktu, przy zakupie materiału na cały dom koszty robocizny wynoszą nie wiele więcej niż poro + murarz a murarza sprawdzonego nie mam. Powinny być również cieplejsze, ściany równiejsze " gładkie" a samo schnięcie zajmie mniej czasu ( systemy nadproży etc )...

ja chciałem zmienić na beton komórkowy a z kolei ekipa która robi u mnie wraz z materiałem przekonała mnie do ceramiki (porotherm) (nadproża gdzie się dało też systemowe). myślę, że jeżeli ekipa się na danej technologii zna a jakość materiału jest dobra to chyba nie ma większego znaczenia. decydują osobiste preferencje - jak np. w przypadku rodzaju tynku ;)

mC

michalc
11-04-2013, 10:44
Witam, jakie macie wysokości pomieszczeń na parterze? czy góra wylewki ma wchodzić z 5cm nad bloczek? W projekcie bodajze jest 2,4m czyli jakieś 12 pustaków (MAX 288x188) w górę.
Mój obecny etap:D Zdjęcie robione dzisiaj:
182798182799
Dodam, że muruje 1 murarz i ja jako pomagier

gratuluję postępów.
w projekcie słupki między oknami są całe z pełnej cegły, nie boisz się, że Max będzie za słaby na to nadproże + stopodach/taras?

mC

Ratki
11-04-2013, 18:03
My budowaliśmy i jesteśmy zadowoleni. Bloczki równe i niepopękane. My wybraliśmy 24 na pióro i wpust, murowane na klej biały. Tak jak wcześniej pisał lasci, wszystko zależy od ekipy.

Ratki
11-04-2013, 18:13
Już dawno mnie nie było to jeszcze krótko opisze postępy na budowie.
Okna wstawione w pierwszym mi jedynym ciepłym tygodniu marca :mad:
Elektryka rozłożona
Tylki zdecydowaliśmy że będą gipsowe poza garażem i kotłownią. koszt 23 zł za m2. Efekt spełnia nasze oczekiwania, ściany są ładne, gładkie, nic tylko malować. Jedynym problemem było ich wysychanie ale i z tym sobie poradziliśmy :) Jedyna strata to kurtka która miała bliskie spotkanie z piecykiem :D
Teraz czekamy na hydraulika miał być na początku kwietnia będzie za tydzień....183020

lasci
11-04-2013, 18:58
Mam pytanie jaką robicie klatkę schodową u góry robicie otwarty korytarz (czyli jakas balustrade)czy dajecie u góry scianke działową??? ) bo hydraulik radzi mi zostawic tą scianę i założyć tam grzejnik bo może tam być zimno. A już zaczęli robic hydraulikę i teraz jestem w wielkiej niewiadomej co robic a decyzja musi szybko zapaśc,jak widzę na zdjęciach to mało kto ma ta sciankę .

Konto usunięte na żądanie
11-04-2013, 20:20
Moim zdaniem grzejnik tam jest zbędny gdyż klatka schodowa jest tak usytuowana, że ciepło z salonu będzie tam leciało.

Ratki
11-04-2013, 20:27
Mam pytanie jaką robicie klatkę schodową u góry robicie otwarty korytarz (czyli jakas balustrade)czy dajecie u góry scianke działową??? ) bo hydraulik radzi mi zostawic tą scianę i założyć tam grzejnik bo może tam być zimno. A już zaczęli robic hydraulikę i teraz jestem w wielkiej niewiadomej co robic a decyzja musi szybko zapaśc,jak widzę na zdjęciach to mało kto ma ta sciankę .

Też wydaje mi się to chybionym pomysłem- przez pewien okres musieliśmy dogrzewać dom kozą stojącą w salonie i całe ciepło przede wszystkim uciekało do góry klatka schodową-tak pisze lokmen

lasci
11-04-2013, 20:35
ja tez tak mówiłem majstrowi i w planach nawet nie ma tam grzejnika ,myslałem albo zeby puścic tam ogrzewanie podłogowe z łazienki już by było inaczej,bo ta sciana też za nic mi sie tam nie podoba a jak dam tam balustradę to będzie bardziej przestrzenna . i chyba tak zrobię .Bo też mi się wydaje ze to ciepło z salonu bedzie uciekało do góry .

Ratki
12-04-2013, 07:10
W jaki sposób izolowaliście posadzki poziomo? Chodzi mi o izolacje pomiędzy chudziakiem a styropianem. Zastanawiam się czy papa termozgrzewalna wystarczy czy jeszcze pomalować to wcześniej dysperbentem. Co sądzicie?

michalc
12-04-2013, 10:42
W jaki sposób izolowaliście posadzki poziomo? Chodzi mi o izolacje pomiędzy chudziakiem a styropianem. Zastanawiam się czy papa termozgrzewalna wystarczy czy jeszcze pomalować to wcześniej dysperbentem. Co sądzicie?

też mnie to ostatnio zastanawiało. w projekcie jest tylko papa... a jak w praktyce? ;)

mC

Konto usunięte na żądanie
12-04-2013, 14:33
Ja dałem folie.

przemas791
12-04-2013, 15:15
jaką warstwę cm styroduru dawaliście na ścianę fundamentową?
Ile razy i czym "smarowaliście " ściany?

Konto usunięte na żądanie
12-04-2013, 15:42
Dwa razy dysperbitem i na to 10 styroduru potem folia kubelkowa. Jako że teren lekko podmokly to u pasadowienia fundamentu rura odwadniajaca.

przemas791
12-04-2013, 16:06
Dwa razy dysperbitem i na to 10 styroduru potem folia kubelkowa. Jako że teren lekko podmokly to u pasadowienia fundamentu rura odwadniajaca.
serdeczne dzieki LOOkMen

a jak to sie przedstawia w relacji zewnątrz/wewnątrz

Konto usunięte na żądanie
12-04-2013, 17:17
Od wewnątrz tez malowaniem i nic więcej.

No i powiem szczerze ze juz tynki zrobione. Wygląda super nic tylko malować. :-)

Ratki
12-04-2013, 17:24
Ja dałem folie.
ile dałeś warstw i jakiej grubości folia?

Konto usunięte na żądanie
12-04-2013, 19:48
1 warstwa gruba nie wiem ile. Ale taka grubsza. Tylko ze u mnie poziom parteru jest jakieś 0,5m nad poziomem gruntu.

lasci
12-04-2013, 20:27
Dwa razy dysperbitem i na to 10 styroduru potem folia kubelkowa. Jako że teren lekko podmokly to u pasadowienia fundamentu rura odwadniajaca.

U mnie jest dokładnie tak samo ,w koło domu i pod domem dałem drenaż z ujściem do studni na glembogosc 3 kręgów lub 4nie pamietam dokładnie. Mam kłopot z piwnica,gdyż za droga sąsiadująca z działka plynie sobie mały strumyk i jego poziom jest identyczny jak poziom wylanego chudziaka w piwnicy,w zeszłym roku zalało mi piwnice mimo ze jest drenaż to i tak woda w studni byla na wysokości posadzki i nie miała żadnego ujścia. Teraz mam pompę w studni cały rok i pompuje sobie wodę gdy jest jej za duzo w studni. Na razie jest ok. Będę w piwnicy wylewał posadzki z styropianem= 10cm na taka wysokość woda nie podejdzie ALE TEZ SZUKAM DOBREGO SRODKA NA IZOLACJE PIWNICY BY NIE BYLO WILGOCI ,moze słyszeliście o czymś dobrym. Bo folia lub papa to moze nie zdać rezultatu .

lasci
12-04-2013, 20:39
Po za tym w tym roku zaczęli robić ta drogę,poszerzać itp. Strumyk ma być zlikwidowany a raczej maja go pogłębić ,wstawić kręgi i chcą to zasypać by poszerzyć ta drogę wiec chce się jeszcze przez ten rok wstrzymać z posadzka w piwnicy i zobaczę co się będzie działo. Jeśli da rade to moze zrobię stały odpływ wody z studni do strumyka jeśli dostatecznie go pogłębia ale co dokładnie będą z nim robili to sam nie wiem,wiec muszę poczekać. LOKMEN gratuluje postępów w budowie ;) Mam pytanie wodę dawales w miedzi czy plastiku. Bo mój majster daje wodę w plastiku ,mówił ze w zupełności wystarczy,a CO w miedzi maja juz zrobione.

janek8205
12-04-2013, 20:55
Jak przygotowaliście murłatę do tynkowania???183287

Konto usunięte na żądanie
12-04-2013, 21:03
Wszystko z plastiku.

Murlate mam zabudowana cegłą. NATO siatka i tynk.

janek8205
12-04-2013, 21:31
A183289 co sądzisz o takim rozwiązaniu?

mWilQ
12-04-2013, 21:51
Jak przygotowaliście murłatę do tynkowania???183287

Ja uzupełniłem połać wełną, na murłatę dawałem styropian, na styropian zielony regips i na to tynk

janek8205
12-04-2013, 22:01
Ja uzupełniłem połać wełną, na murłatę dawałem styropian, na styropian zielony regips i na to tynk

Wydaje mi się że sama cegła lub bloczek ytonga nie zapewni w tym miejscu dostatecznej izolacji.
Chyba zastosuję tu styropian

janek8205
12-04-2013, 22:05
A jak macie wykończony komin systemowy w częsci strychowej? Otynkowany czy wykończony styropianem i klejem na siatce?

janek8205
13-04-2013, 06:57
Po za tym w tym roku zaczęli robić ta drogę,poszerzać itp. Strumyk ma być zlikwidowany a raczej maja go pogłębić ,wstawić kręgi i chcą to zasypać by poszerzyć ta drogę wiec chce się jeszcze przez ten rok wstrzymać z posadzka w piwnicy i zobaczę co się będzie działo. Jeśli da rade to moze zrobię stały odpływ wody z studni do strumyka jeśli dostatecznie go pogłębia ale co dokładnie będą z nim robili to sam nie wiem,wiec muszę poczekać. LOKMEN gratuluje postępów w budowie ;) Mam pytanie wodę dawales w miedzi czy plastiku. Bo mój majster daje wodę w plastiku ,mówił ze w zupełności wystarczy,a CO w miedzi maja juz zrobione.

Ja również wykonuję wodę w pex alu pex . LOKMEN ile ci wyszło styropianu na elewację? Jak możesz to przybliż kwotę za m3 i rodzaj styropianu.
Wiosna przyszła więc uciekam na budowę:)
Pozdrawiam Wszystkich

michalc
13-04-2013, 07:41
Wydaje mi się że sama cegła lub bloczek ytonga nie zapewni w tym miejscu dostatecznej izolacji.
Chyba zastosuję tu styropian

co do izolacji w tym miejscu to patrzac od srodka welna z krokwi powinna sie stykac ze styropianem elewacji za murlata - wiec to najwyzej jako dodatek...

mC