PDA

Zobacz pełną wersję : projekt DOM W RODODENDRONACH 6 pracownia ARCHON



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

lasci
13-04-2013, 17:41
Dzisiaj był gośc od tynków,obliczył 780m2 sciany i sufity z piwnicą (całość podpiwniczona łacznie z miejscem pod garażem )lecz nie liczył garażu,garaż mam juz wytynkowane.Cena 19zł /m2 LOKMEN SPROSTOWANIE CO DO CENY ZA POSADZKI cena miała byc 24zł,zszedł na 23zł gdyz okazało sie ze faktycznie ma to być bez styropianu,musiałem go jakos zle zrozumieć.

lasci
13-04-2013, 17:41
Macie jakiś pomysł na dobrą izolację piwnicy?

janek8205
13-04-2013, 19:11
Macie jakiś pomysł na dobrą izolację piwnicy?

Chodzi ci o izolację poziomą?
U mnie też wyliczyli coś około 780m2
Ekipa od tynków wchodzi mi po weekendzie majowym
Tynki cementowo wapienne 22 z materiałem.
A dzisiaj miałem faceta od wylewek i sprawa wygląda następująco:
Powierzchnie
- parter 60m2
-garaż 42,5m2
-poddasze 69m2
-piwnica 65m2
- półpiętro 43m2
Razem 280m2
Materiały
-styropian 5cm - 280m2
-styropian 2cm - 100m2
-folia czarna 0,3 - 400m2
-taśma dylatacyjna 5x50mb
-piasek - 19m3
-cement - 3900kg
-siatka zbrojeniowa 310m2
-plastyfikator do betonu 10litrów
Robocizna:
12zł m2
Co o tym sądzicie?:)

mWilQ
13-04-2013, 21:06
A jak macie wykończony komin systemowy w częsci strychowej? Otynkowany czy wykończony styropianem i klejem na siatce?

U mnie na strychu wylano opaskę, na której zaczyna piąć się w górę komin z cegły klinkierowej. Część jest "surowa", ale nawet nie przyszło mi do głowy, żeby to siatkować/tynkować.

janek8205
13-04-2013, 21:10
U mnie na strychu wylano opaskę, na której zaczyna piąć się w górę komin z cegły klinkierowej. Część jest "surowa", ale nawet nie przyszło mi do głowy, żeby to siatkować/tynkować.
ponoć to wymagane do odbioru

lasci
13-04-2013, 21:15
Chodzi ci o izolację poziomą?
U mnie też wyliczyli coś około 780m2
Ekipa od tynków wchodzi mi po weekendzie majowym
Tynki cementowo wapienne 22 z materiałem.
A dzisiaj miałem faceta od wylewek i sprawa wygląda następująco:
Powierzchnie
- parter 60m2
-garaż 42,5m2
-poddasze 69m2
-piwnica 65m2
- półpiętro 43m2
Razem 280m2
Materiały
-styropian 5cm - 280m2
-styropian 2cm - 100m2
-folia czarna 0,3 - 400m2
-taśma dylatacyjna 5x50mb
-piasek - 19m3
-cement - 3900kg
-siatka zbrojeniowa 310m2
-plastyfikator do betonu 10litrów
Robocizna:
12zł m2
Co o tym sądzicie?:)

Dzięki za info względem metrów posadzek,u mnie bedzie robic ten sam gosc co od dynków i cena 23zl/m2 z materiałem +styropian w wlasnym zakresie .wymiary bede znał po polozeniu tynków,nie pytalem dzis o nie. tak chodzi mi o izolację poziomą .

Konto usunięte na żądanie
13-04-2013, 22:15
Witam.

Mam prośbę jak podajecie cenę z materiałem podawajcie od razu rodzaj materiału. Ponieważ to znacząca różnica gdy jedni liczą towar na podstawie własnych przeliczeń w oparciu o towar z górnej półki (tak jak u nas) oraz jak się to ma do wskazań "waszych majstrów" którzy dają 22zł/m2 z materiałem w oparciu o towar "no name- będzie Pan zadowolony" czy też "made in china":...

Ktoś pytał o koszty tynków:
Robocizna 5500
Materiał: tynki, kątowniki, i listwy przyokienne: 5400
RAZEM 10900
Czas: 3 dni ROBOCZE- szok jak szybko. Ekipę mogę polecić SUPER !!!

mWilQ
14-04-2013, 00:18
ponoć to wymagane do odbioru

pierwsze słyszę... jakiś artykuł prawa budowlanego o tym mówi?

lasci
14-04-2013, 19:49
Witam.

Mam prośbę jak podajecie cenę z materiałem podawajcie od razu rodzaj materiału. Ponieważ to znacząca różnica gdy jedni liczą towar na podstawie własnych przeliczeń w oparciu o towar z górnej półki (tak jak u nas) oraz jak się to ma do wskazań "waszych majstrów" którzy dają 22zł/m2 z materiałem w oparciu o towar "no name- będzie Pan zadowolony" czy też "made in china":...

Ktoś pytał o koszty tynków:
Robocizna 5500
Materiał: tynki, kątowniki, i listwy przyokienne: 5400
RAZEM 10900
Czas: 3 dni ROBOCZE- szok jak szybko. Ekipę mogę polecić SUPER !!!
Rozumiem ze ten materiał i ta cena, to towar z wyższej półki jaki ponoc zakładasz? Na ale nadal nie wiemy jaki to materiał bądź też jakiej firmy. A sam prosisz by pisać . Wydaje mi się ze z tym towarem i kosztem jego zakupu jest różnie. Ceny napewno na pomorzu są inne niż w np.Warszawie.

lasci
14-04-2013, 19:55
Ja kupując piec do domu nie będę się kierował renoma jakiejś firmy z południa polski z X letnim doświadczeniem (bo kupie moze tysiąc drożej ) i jako jeden na milion klientów będę miał pecha i piec się popsuje (defekt fabryczny) i wtedy będę kombinował na własny koszt z reklamacja. A tak kupię tysiąc taniej od lokalnego producenta o którym nawet nie słyszałeś i piec będzie chodził około 20lat a jak się popsuje to ok,nie ma klopotu z reklamacja ;)

lasci
14-04-2013, 20:01
A co do tynków to nie masz wrażenia ze pachnie w domu samym gipsem? Bo poznałem dzis rodzinke która chce sprzedać dom bo 5 lat temu robili tynki gipsowe i teraz w domu pachnie samym gipsem. Być moze przyczyna jest to ze maja zła wentylacje w domu? Ale myślę ze pierw trzeba troszkę pomieszkać wtedy sie wymienimy opiniami na temat tynków ;)

Konto usunięte na żądanie
14-04-2013, 20:35
w sumie racja nie podałem :)
Tynk gipsowy Knauf MP 75 w cenie po 16,80zł / worek
Cementowy: Caparol

Co do zapachu to nie czuć "gipsu". Powiem szczerze, że jeden jak i drugi szwagier ma tynki gipsowe i też w domu nie śmierdzi gipsem.

janek8205
14-04-2013, 20:52
Macie jakiś pomysł na dobrą izolację piwnicy?

Brałem pod uwagę dysperbit potem papę zgrzewaną (taką jakiej użyłem na ściany piwnicy) i następnie folię aby oddzielić styropian. Następnie 2 x5cm styropian i wylewka. Taka izolacja jest bodajże w projekcie.
w garażu jestem zmuszony dać samą papę termo zgrzewalną gdyż za wysoko wylałem chudziaka i nie puszczają mnie schody. Czy to wystarczy?
Ja bez rozmyślania za i przeciw tynkom gipsowym wybrałem tradycyjne cementowo wapienne. Ekipa która będzie mi to wykonywać robi tynki pod malowanie (oglądałem wykonanie). Cena jak już wcześniej wspominałem 21 zł z materiałami. Ale jak LOKMEN wspominał nie pytałem czy to materiał z górnej półki:) Co do mojej nieszczęsnej murłaty to zabieram się za nią jutro. I jednak cegła jak to polecił LOKMEN. Poczytałem wymieniłem opinie i jednak murłata powinna zostać nie zależna od kolankowej bo potem pęka wiec lepiej zamurować. Lasci masz doświetlacze okien piwnicznych?

janek8205
14-04-2013, 20:57
pierwsze słyszę... jakiś artykuł prawa budowlanego o tym mówi?
Nie wiem czy mówi:)
Mój kierownik tak twierdzi:)
Cytuję ,,wytynkuj lub oklej styropianem na kleju zatapiając siatę komin w części strychowej bo kominiarz nie odbierze'' :)
Przypominam że to kominy systemowe schiedela.

janek8205
14-04-2013, 21:04
LOKMEN LASCI jaki macie styropian na elewacji i jaka cena za m3 ile wychodzi metrów???
Nie wie ktoś czy będzie jeszcze można coś odliczyć z materiałów budowlanych za rok 2013r. bo nie wiem czy robić grubsze zakupy już teraz i dorzucić to do rozliczenia za rok 2012?

Konto usunięte na żądanie
14-04-2013, 21:24
Ocieplenie mam 15cm KNAUF THERM EXPERT XTHERM - 0,031 - płaciłem ok 220 zł/m3
Ogólnie poszło ok 38m3 Kupiłem na 250m2 elewacji i w sumie zwróciłem jakieś 6 paczek.

Rozliczać możesz przez 5 lat od momentu, w którym złożyłeś 1 wniosek. Jeśli jeszcze nie składałeś tu musisz do końca tego roku złożyć wniosek i wtedy przez kolejne 5 lat możesz składać wnioski.

mWilQ
15-04-2013, 07:08
Nie wiem czy mówi:)
Mój kierownik tak twierdzi:)
Cytuję ,,wytynkuj lub oklej styropianem na kleju zatapiając siatę komin w części strychowej bo kominiarz nie odbierze'' :)
Przypominam że to kominy systemowe schiedela.

To zapytaj kierownika o przepisy. U mnie ani kierownik, ani kominiarz nie zwrócili na to uwagi. Kominy też mam systemowe Schiedel.

michalc
15-04-2013, 07:47
u nas w piątek zalali już wieńce, a właściwie wieniec. ekpia - o czym nie wiedziałem przy pisaniu umowy - spina cały dom jednym wieńcem. nie widziałem, żeby jakiś rododendron był tak robiony (może u TAR bo miała tą samą ekipę?) ale skoro to jest w cenie to czemu nie ;) wydaje mi się to fajnym i solidnym rozwiązaniem. co o tym myślicie?

183750

mC

michalc
15-04-2013, 07:56
Ocieplenie mam 15cm KNAUF THERM EXPERT XTHERM - 0,031 - płaciłem ok 220 zł/m3
Ogólnie poszło ok 38m3 Kupiłem na 250m2 elewacji i w sumie zwróciłem jakieś 6 paczek.


my chyba do ocieplenia kupimy styropian 0,032 bo ponoć ma najlepszy stosuenk cena/jakość. co do firmy to pewnie będziemy się raczej kierować najniższą ceną u lokalnych dystrybutorów/producentów... pytanie tylko czy te deklarowane przenikalności cieplne u każdego producenta są zachowane...?

mC

ewelka-sochaczew
15-04-2013, 10:55
Hej, wstawiam kilka zdjęć kuchni z oknem o wymiarach 150x150.
od ściany do okna mieści mi się szafka narożna "60" i jakaś mała ścięta i po drugiej stronie to samo
183774
183777
183780
a to ściana boczna z drugim oknem
183781
w chwili obecnej ocieplamy poddasze
183782

Konto usunięte na żądanie
15-04-2013, 18:33
Ewelka co tak szybko z tą kuchnią :) My startujemy dalej z robotami po weekendzie majowym- wchodzi gość też ocieplać poddasze i kłaść płyty k/g. Kuchnię planuję na końcu- jednak syf się niesie wszędzie. Ogólnie gratuluję postępów. Kiedy planujesz przeprowadzkę?

slavex17
15-04-2013, 18:41
u nas w piątek zalali już wieńce, a właściwie wieniec. ekpia - o czym nie wiedziałem przy pisaniu umowy - spina cały dom jednym wieńcem. nie widziałem, żeby jakiś rododendron był tak robiony (może u TAR bo miała tą samą ekipę?) ale skoro to jest w cenie to czemu nie ;) wydaje mi się to fajnym i solidnym rozwiązaniem. co o tym myślicie?

183750

mC

Gratuluje postępów. To jest Rodos 6 czy jakiś inny bo wykusz jakiś szeroki.

A oto moj stan. Fotki z dzisiaj
183849
183850183851183852

Powiększyliśmy 2 przednie okna z 120x130 na 150x130

przemas791
15-04-2013, 19:41
Witam,
Zazdroszczę i gratuluje Waszych postępów....ja zaczynam 29 kwietnia - i tak sie zastanawiam o czym zapomniałem na ten pierwszy etap budowy...

michalc
15-04-2013, 19:56
Gratuluje postępów. To jest Rodos 6 czy jakiś inny bo wykusz jakiś szeroki.


tak, mamy rodo 6 g2 ale główne zmiany to powiększony wykusz (2x szersze onko niż normalnie) i garaż dłuższy o 0,5m. w tym wykuszu będzie nasz salon, kuchnie mamy zamienioną miejscami z gabinetem, więc cały układ się trochę pozmieniał - jak dla nas na korzyść, ale oczywiście każdy ma swoją wizję ;)

fron z większymi oknami wygląda fajnie - tak jak u Ewelki, ale ponieważ my tam mamy gabinet/pokój gościnny a nie kuchnię a zamiast spiżarki wnękę na szafę od strony wiatrołapu to zostaliśm przy standardzie.

pozdro
mC

michalc
15-04-2013, 19:57
Witam,
Zazdroszczę i gratuluje Waszych postępów....ja zaczynam 29 kwietnia - i tak sie zastanawiam o czym zapomniałem na ten pierwszy etap budowy...

spokojnie, wyjdzie w praniu ;) a w składach niczego nie brakuje ;)
jak się ruszy to idzie szybko (dopóki jest kaska... ;) ) :)

mC

ewelka-sochaczew
16-04-2013, 08:21
Ewelka co tak szybko z tą kuchnią :) My startujemy dalej z robotami po weekendzie majowym- wchodzi gość też ocieplać poddasze i kłaść płyty k/g. Kuchnię planuję na końcu- jednak syf się niesie wszędzie. Ogólnie gratuluję postępów. Kiedy planujesz przeprowadzkę?

Mieliśmy przeprowadzić się na początku roku i dla tego meble do kuchni już stoją, ale się nie wyrobiliśmy. Daliśmy sobie spokój z ociepleniem poddasza itd.
Meble obecnie są ofoliowane i stoją w garażu, mimo to kurz oraz cały ten syf tam się dostanie.
Czekamy na hydraulika aby podłączył piec i grzejniki i jedziemy z płytkami i podłogami. Planujemy przeprowadzkę w wakację ale to wstępny termin bo pieniądze z kredytu się kończą a wykończeniówka kosztuje

michalc
16-04-2013, 09:43
mamy wyceny drzwi i bramy garażowej:
1. wejsćiowe 100x210, z przeszkleniem KMT Plus 2120PLN
2. do garażu 90x210 podobne tłoczenie bez przeszkleń 1600PLN
3. brama BEDITOM 5000x2150 4990PLN
4. napęd do bramy Somfa 1000PLN, zalecane wzmocnienia przy brami powyżej 4750mm 300PLN

wszystko orzech, z montażem i podatkiem. montaż jednego dnia z oknami (kusząca propozycja).
co myślicie o tych cenach? te wzmocnienia brany mnie zastanawiają... niby zalecane, ale nie konieczne. i na razie chyba będziemy musieli odpuścić automat do bramy choć jest w promocji... :-/

Konto usunięte na żądanie
16-04-2013, 18:48
Kurcze śnieg stopniał, a na działce wygląda jakby bomba wybuchła- wszystko wszędzie porozwalane... :)

Dziś zauważyłem niestety, że pękł tynk na ścianie, na której jest słup pomiędzy sypialnią z balkonem nad wykuszem, a małym pokojem vis'a'vis łazienki. Daliśmy siatkę ale najwyraźniej ten słup ostro pracuje.

mWilQ
16-04-2013, 19:07
Kurcze śnieg stopniał, a na działce wygląda jakby bomba wybuchła- wszystko wszędzie porozwalane... :)

Dziś zauważyłem niestety, że pękł tynk na ścianie, na której jest słup pomiędzy sypialnią z balkonem nad wykuszem, a małym pokojem vis'a'vis łazienki. Daliśmy siatkę ale najwyraźniej ten słup ostro pracuje.

dlatego ja w sypialni, żeby się nie denerwować na tej ścianie położyłem ozdobną tapetę :D Z drugiej strony zabudowywałem słup regipsami.

Konto usunięte na żądanie
16-04-2013, 19:23
I też tak zrobię bo podejrzewam, że walka z tym jest z góry skazana na porażkę. Kolejny bubel, który funduje Archon swoim klientom,...

slavex17
16-04-2013, 19:50
Jeden z kominów w rodosie 6 jest 6 kanałowy, czy ktoś z Was zmniejszał ilośc kanałów np do 4 i połączył 2 pomieszczenia (1 z parteru i 1 z poddasza)? Czy można np jechać od parteru 4 kanałami a na poddaszu dodac 2 kanały? Pozdrawiam

Konto usunięte na żądanie
16-04-2013, 20:26
Jak mam być szczery to z kominami walczyłem, walczyłem- a teraz będą po to żeby bocian miał gdzie gniazdo zrobić. Czyli będą nieużywane... ale 6 kanałowego nie mam.

Ale 1 komin mam w całości od 1go piętra więc jak 2 kanały dasz od 1go to nic się nie stanie.

michalc
16-04-2013, 20:32
Jeden z kominów w rodosie 6 jest 6 kanałowy, czy ktoś z Was zmniejszał ilośc kanałów np do 4 i połączył 2 pomieszczenia (1 z parteru i 1 z poddasza)? Czy można np jechać od parteru 4 kanałami a na poddaszu dodac 2 kanały? Pozdrawiam

u mnie murarz mówił, że nierealna jest wentylacja dwóch łazienek na jednym kanale (tak jak w rodo 6 łazienka jedna nad drugą). nietety u nas ten duży komin został bez zmian, jedynie trochę pozmieniane będziemy mieli kanały miejscami.
można by się zastanowić nad kanałami, które wentylują garaż pewnie da się to jakoś inaczej rozwiązać i komin zmieniejszyć do 4 kanałów...

pozdro
mC

lasci
16-04-2013, 20:38
LOKMEN LASCI jaki macie styropian na elewacji i jaka cena za m3 ile wychodzi metrów???
Nie wie ktoś czy będzie jeszcze można coś odliczyć z materiałów budowlanych za rok 2013r. bo nie wiem czy robić grubsze zakupy już teraz i dorzucić to do rozliczenia za rok 2012?

Witam ilości styropianu nie pamietam,znalazłem jakis zapis w notatniku to płaciłem 810zł za 50m2,sugerowałem sie cena nie firmą a grubośc 15cm,jak sie pytałem wczoraj w sklepie to metr szescienny kosztuje 125zł netto ale nie żadnej markowej firmy. Co do rozliczen to kupowałem wszystko jak najtaniej czyli tam gdzie sie dało to były ceny netto jak np.ten styropian.

lasci
16-04-2013, 20:43
u nas w piątek zalali już wieńce, a właściwie wieniec. ekpia - o czym nie wiedziałem przy pisaniu umowy - spina cały dom jednym wieńcem. nie widziałem, żeby jakiś rododendron był tak robiony (może u TAR bo miała tą samą ekipę?) ale skoro to jest w cenie to czemu nie ;) wydaje mi się to fajnym i solidnym rozwiązaniem. co o tym myślicie?

183750

mC
Gratuluje postępów,powiem Ci ze dziś jak bym budował to dałbym takie same okna nad wykuszem,a nie jak w planie 3 duże balkonowe,rana od kolegi przypilnuj majstrów by doliczyli grubość ocieplenia do balkonów ,mój o tym zapomniał i miał dodatkową fuchę jak zaczęli kłaść ocieplenie to dopiero wszystko wyszło w praniu.

ulka76
16-04-2013, 20:47
witam ...
u nas zakończone tynki cementowo wapienne:wave:
ekipa spisała się na medal - godna polecenia
nasz rodek6 po małych przeróbkach ma 666m
Gdyby ktoś potrzebował orientacyjnej ceny to robota z materiałem wyniosła nas 12000tys)

Pozdrawiam wszystkich :bye:

michalc
16-04-2013, 20:49
I też tak zrobię bo podejrzewam, że walka z tym jest z góry skazana na porażkę. Kolejny bubel, który funduje Archon swoim klientom,...

u mnie konstruktor mocno odchudził więźbę i między innymi wywalił te słupy ale już mam sygnały, że cieśla i tak zrobi swoje ;) w tym tygodniu się okaże co dokłądnie, ale będziemy się starali uniknąć tych słupów...

przy okazji mamy wycenę dachówki na tondach stodo na ok 13tyś, 7 okien velux (5x GGL 78x140 i 2 łazienkowe ale 78x118), blachy, rynny itp kolejne 14,5tyś i ułożenie około 8tyś. czekamy jeszcze na inną wycenę licząc, że będzie trochę taniej, może zejdziemy z oknami do podstawowych, a może fakro taniej wyjdą...?

mC

lasci
16-04-2013, 20:58
mamy wyceny drzwi i bramy garażowej:
1. wejsćiowe 100x210, z przeszkleniem KMT Plus 2120PLN
2. do garażu 90x210 podobne tłoczenie bez przeszkleń 1600PLN
3. brama BEDITOM 5000x2150 4990PLN
4. napęd do bramy Somfa 1000PLN, zalecane wzmocnienia przy brami powyżej 4750mm 300PLN

wszystko orzech, z montażem i podatkiem. montaż jednego dnia z oknami (kusząca propozycja).
co myślicie o tych cenach? te wzmocnienia brany mnie zastanawiają... niby zalecane, ale nie konieczne. i na razie chyba będziemy musieli odpuścić automat do bramy choć jest w promocji... :-/

O tych drzwiach słyszałem i oglądałem katalogi sam nie wiem jakiej firmy mam musiałbym poszukac faktórę bo akurat na to brałem fak.i na bramę i okna ,może nawet mam tej samej firmy ,co do bramy powiem szczerze że nigdy nie słyszałem o tej firmie ,byc może gdybym wpisał nazwę tej bramy w wyszukiwarke google dowiedziałbym sie wiecej,ja kupując bramę kupiłbym wisniowskiego lub hormanna ,sam mam hormanna wymiery takie jak w projekcie gdyż nic nie zmieniałem,garaz jedno stanowiskowy z tym tańszym silnikiem bo są do wyboru 2 płaciłem 4.300zł kolor złoty dąb.Ale wiadomo każdy wie na co go stać ;)

lasci
16-04-2013, 21:06
u mnie konstruktor mocno odchudził więźbę i między innymi wywalił te słupy ale już mam sygnały, że cieśla i tak zrobi swoje ;) w tym tygodniu się okaże co dokłądnie, ale będziemy się starali uniknąć tych słupów...

przy okazji mamy wycenę dachówki na tondach stodo na ok 13tyś, 7 okien velux (5x GGL 78x140 i 2 łazienkowe ale 78x118), blachy, rynny itp kolejne 14,5tyś i ułożenie około 8tyś. czekamy jeszcze na inną wycenę licząc, że będzie trochę taniej, może zejdziemy z oknami do podstawowych, a może fakro taniej wyjdą...?

mC

Powiem Ci szczerze że sam mam okna dachowe velux a mieszkając u teściów mają fakro i są chyba praktyczniejsze i napewno tańsze,a jak majster zakładał mi dach to też mówił ze fakro sa lepsze ,sklepy wciskają veluxa bo ponoc wiecej zarabiaja na nich ale ile w tym prawdy to nie wiem.

michalc
16-04-2013, 21:25
Gratuluje postępów,powiem Ci ze dziś jak bym budował to dałbym takie same okna nad wykuszem,a nie jak w planie 3 duże balkonowe,rana od kolegi przypilnuj majstrów by doliczyli grubość ocieplenia do balkonów ,mój o tym zapomniał i miał dodatkową fuchę jak zaczęli kłaść ocieplenie to dopiero wszystko wyszło w praniu.

u nas te okna są tak w projekcie, archon pozmieniał. a to ocieplenie balkonów to masz na myśli te 20cm styroduru w balkonie nad wykuszem między płytą stropu a wylewką czy co innego?

mC

michalc
16-04-2013, 21:34
Powiem Ci szczerze że sam mam okna dachowe velux a mieszkając u teściów mają fakro i są chyba praktyczniejsze i napewno tańsze,a jak majster zakładał mi dach to też mówił ze fakro sa lepsze ,sklepy wciskają veluxa bo ponoc wiecej zarabiaja na nich ale ile w tym prawdy to nie wiem.

będziemy przeliczać, żeby nie przepłacić ale ponoć w czerwcu ma być jakaś promocja w ambicie na okna velux, będą tańsze ok 100zł na sztuce dla okien podstawowych i 150 dla wyższych modeli.

mC

Konto usunięte na żądanie
16-04-2013, 22:26
michal daj sobie siana z tym tondachem (hurtownie mają sporą kasę na tej dachówce i wciskają to komu popadnie)... lepiej juz brać robena albo dobrą blachę np. rukki finnera. Co do okien to po obejżeniu okien fakro, które działają od 5 lat - dla siebie wziąłem veluxy.

Tu masz moją wycenę dla tej dachówki swojsko brzmiącej STODO :)

https://docs.google.com/folder/d/0B9P7UmNKZ8x1d0FQUW5UY0h3V2c/edit?docId=0B9P7UmNKZ8x1d3hBdXY2MTZiMFk

18 700, a u Ciebie 14 000 z czego ta różnica?

U nas za Creatona premion + 6 okien dachowych + wyałaz, , rynny i inne pierdoły wyszło ok 24 000 zł z 8%VAT - tak więc szukaj dalej :)

kristos07
16-04-2013, 22:43
witam chciał bym sie zorientować ile ma rodek m2 wylewek rodo z dwustanowiskowy garaż i jaka cena z materiałem.
pozdrawiam

Konto usunięte na żądanie
16-04-2013, 22:48
220m2
robocizna 12zł/m2
w sumie z materiałem wyszło: 9510zł w tym styropian i styrodur pod całym garażem.
Cement: ożarów I poszło 3 palety + 10 worków
Styropian Knauf EPS 100
Piochu poszło ok 34t

michalc
17-04-2013, 07:41
michal daj sobie siana z tym tondachem (hurtownie mają sporą kasę na tej dachówce i wciskają to komu popadnie)... lepiej juz brać robena albo dobrą blachę np. rukki finnera. Co do okien to po obejżeniu okien fakro, które działają od 5 lat - dla siebie wziąłem veluxy.

Tu masz moją wycenę dla tej dachówki swojsko brzmiącej STODO :)

https://docs.google.com/folder/d/0B9P7UmNKZ8x1d0FQUW5UY0h3V2c/edit?docId=0B9P7UmNKZ8x1d3hBdXY2MTZiMFk

18 700, a u Ciebie 14 000 z czego ta różnica?

U nas za Creatona premion + 6 okien dachowych + wyałaz, , rynny i inne pierdoły wyszło ok 24 000 zł z 8%VAT - tak więc szukaj dalej :)

to STODO pomimo swojskiej nazwy jakoś nam się podobała ;) a ogólnie tondacha polecał dekarz, który robił kosztorys... druga wycena będzie na dachówkę creaton Harmonie z innej firmy. 24000 za materiały to jest cena jakiej oczekiwałem, a niestety dostałem o 10tyś większą :-o (przypominam, że u nas nie ma jednej lukarny, ale dach na garażu szerszy o pół metra).

(wszystkie ceny też są z 8% vat)

mC

lasci
17-04-2013, 08:14
u nas te okna są tak w projekcie, archon pozmieniał. a to ocieplenie balkonów to masz na myśli te 20cm styroduru w balkonie nad wykuszem między płytą stropu a wylewką czy co innego?

mC

nie chodziło mi o długość balkonów by nie były zbyt krutkie jak położysz zewnetrzna elewacje na ściany.

mWilQ
17-04-2013, 09:40
nie chodziło mi o długość balkonów by nie były zbyt krutkie jak położysz zewnetrzna elewacje na ściany.

Potwierdzę, że warto na to zwrócić uwagę murarzom, bo jeśli sami nie robią ocieplenia, to jakoś o tym nie myślą.

michalc
17-04-2013, 11:53
Potwierdzę, że warto na to zwrócić uwagę murarzom, bo jeśli sami nie robią ocieplenia, to jakoś o tym nie myślą.

no to u nas jest już po wszystkim bo balkony wylane ze stropami. nie wydają się za szerokie a faktycznie jeszcze 15cm odejdzie na ocieplenie... z ciekawości zmierzę je przy okazji, ale liczę, że ekipa zrobiła zgodnie z projektem ;)

mC

mWilQ
17-04-2013, 12:08
no to u nas jest już po wszystkim bo balkony wylane ze stropami. nie wydają się za szerokie a faktycznie jeszcze 15cm odejdzie na ocieplenie... z ciekawości zmierzę je przy okazji, ale liczę, że ekipa zrobiła zgodnie z projektem ;)

mC

Na surowo balkony wydłużałem chyba o 50%, odeszło 15 cm na ocieplenie i wydają mi się w sam raz. Tzn tylko konstrukcyjnie, bo tak ogólnie to je przeklinam i żałuję, że w ogóle są.

lasci
17-04-2013, 14:56
Na surowo balkony wydłużałem chyba o 50%, odeszło 15 cm na ocieplenie i wydają mi się w sam raz. Tzn tylko konstrukcyjnie, bo tak ogólnie to je przeklinam i żałuję, że w ogóle są.

U mnie zauważyłem jak kładłem ocieplenie na dom to styropian w miejscu gdzie jest wykusz zachodził dalej niż balkon to była masakra,zaraz dzwoniłem do murarza i przyznał ze zapomniał dodać tą różnice ciekawe ile jeszcze innych rzeczy ma zle zrobione,wszystko wyjdzie w praniu

lasci
17-04-2013, 15:07
to STODO pomimo swojskiej nazwy jakoś nam się podobała ;) a ogólnie tondacha polecał dekarz, który robił kosztorys... druga wycena będzie na dachówkę creaton Harmonie z innej firmy. 24000 za materiały to jest cena jakiej oczekiwałem, a niestety dostałem o 10tyś większą :-o (przypominam, że u nas nie ma jednej lukarny, ale dach na garażu szerszy o pół metra).

(wszystkie ceny też są z 8% vat)

mC

Ja kładłem dachówkę ROBEN PLUS kasztan cena 26tyś(komplet wszystko) ,sugerowałem się tym że tescie też ją maja z jakieś 8 lat ale inny kolor a wygląda jakby była wczoraj zakładana.Gdybym szukał oszczędności to załozyłbym tak jak LOKMEN proponuje RUKKI FINNERA taką założył mój brat kolor czarny wyszło go to około 18tyś dokładnie nie pamiętam,tylko nie wiem co z nia bedzie za 10lat ale po roku leżenia na dachu wygląda jak nowa i wygląda jak dachówka a to blachodachówka. Też ja polecam.

Konto usunięte na żądanie
18-04-2013, 08:07
No kurcze po 2 latach 10 miesiącach i paru dniach ZACZELI KLASC KABEL. No to w weekend impreza :-)

mWilQ
18-04-2013, 08:15
No kurcze po 2 latach 10 miesiącach i paru dniach ZACZELI KLASC KABEL. No to w weekend impreza :-)

Tylko w trakcie imprezy, a nawet po, nie zbliżaj się do kabla :)

michalc
18-04-2013, 10:32
No kurcze po 2 latach 10 miesiącach i paru dniach ZACZELI KLASC KABEL. No to w weekend impreza :-)

Jak dobrze pójdzie w 3 latach się zamkną ;)
ale się naczekaliście... masakra!!!

mC

michalc
18-04-2013, 10:33
pytanie o rynny: jakie wybraliście (pcv czy metalowe)? jak się sprawują po kilku sezonach?

mC

mWilQ
18-04-2013, 10:43
pytanie o rynny: jakie wybraliście (pcv czy metalowe)? jak się sprawują po kilku sezonach?

mC

Czarne Marleya PCV. Strasznie się rysują, co nie wygląda estetycznie. W czasie budowy myślałem jeszcze nad Rheinzinkami, ale dostałem informacje od sprzedawcy, że tylko firma z autoryzacją może to spawać, w przeciwnym wypadku gwarancja papa.

Konto usunięte na żądanie
18-04-2013, 11:47
My mamy metalowe Galeco

ewelka-sochaczew
18-04-2013, 12:03
rynny metalowe, ale jakiej firmy nie pamiętam

80mariusz80
18-04-2013, 14:14
pytanie o rynny: jakie wybraliście (pcv czy metalowe)? jak się sprawują po kilku sezonach?

mC
Galeco, PCV, kolor złota miedź. Ładnie się mienią. Po 3 sezonach wyskoczył jeden feler - na rynnach (nie rurach spustowych), tam gdzie są wywinięte na zewnątrz, to na tym zagięciu wypłowiał (wybielił się) ten kolor. Sprawdzałem pozostałe odcinki, na szczęście są w porządku - w przeciwnym wypadku bym to wszystko reklamował i wymieniał. Ogólnie jestem zadowolony, choć pozostał jakiś niesmak po tym wybarwieniu.

ada1984
18-04-2013, 16:50
Witam.
Czy ktos z was pamięta ile m3 poszlo wam styropianu na ocieplenie domu? Lub ile m2 ma dom w rododendronach 6 z pojedynczym garazem? Będę wam wdzięczna za odpowiedz!!! Musze szybko zamówić styropian na ocieplenie a jakos mi obliczenia nie wychodza:(:(

I jeszcze jedno czy ktos z was w ostatnim czasie zamawial okna do domu? Myslicie ze jest sens zamawiac okna 3szybowe lub okna z ciepla ramka? Kompletnie sie na tym nie znam. Odwiedzilam kilka sklepow, oczywiscie kazdy zachwalal okna przez siebie sprzedawane. Nie mam zielonego pojecia jaka firme wybrac, poniewa cena miedzy nimi jest naprawde maleńka. Proponuja mi Plastimet, Aluplast RL,Brugmann Arte, Gealan. Czekam jeszcze na wycene z Oknoplastu, ale domyslam sie ze u nich bedzie najdrozej. Czy ktos z was ma moze okna z ktores z wyzej wymienionych firm?

ada1984
18-04-2013, 16:53
pytanie o rynny: jakie wybraliście (pcv czy metalowe)? jak się sprawują po kilku sezonach?

mC

Niestety nie pomogę. Rynny zamowilismy metalowe w kolorze brązu. Jutro maja je nam dostarczyć. Mają pasować do blachodachowki Pruszyńskiego.

gosik102
18-04-2013, 16:58
Witam wszystkich budujących! Dziś podpisaliśmy umowę kredytową w Banku Spółdzielczym i ruszamy po majówce!!! :) Pozdrawiam! Gosia

gosik102
18-04-2013, 17:19
Dziś otrzymaliśmy wycenę dachu, okien, drzwi i bramy garazowej:
Dachówka Roben MONZA plus Antracytowa Angobowana- cena 8% VAT ze wszystkimi dodatkami (łącznie z gwoździami, łatami, kontrłatami, oknami Roto- 2 szt, rynnami itd.) 26 600zł.
Robocizna 6 800 zł.

Okna:
Firma DOMEL, profil Synergic Round (GEALAN), białe obustronne, pakiet 3-szybowy, ciepła ramka Swisspacer biała, klamki "na przycisk"
Cena: 12 000 zł. z montażem

Drzwi wejściowe KMT: 2 200zł. z montażem
Brama wejściowa- 3 000zł. z napędem, ale niestety ta wycena została w pracy i firmy oraz parametrów nie pamiętam ;)

Co myślicie o tej wycenie?
Pozdrawiam wszystkich
Gosia

michalc
18-04-2013, 18:01
Dziś otrzymaliśmy wycenę dachu, okien, drzwi i bramy garazowej:
Dachówka Roben MONZA plus Antracytowa Angobowana- cena 8% VAT ze wszystkimi dodatkami (łącznie z gwoździami, łatami, kontrłatami, oknami Roto- 2 szt, rynnami itd.) 26 600zł.
Robocizna 6 800 zł.

Okna:
Firma DOMEL, profil Synergic Round (GEALAN), białe obustronne, pakiet 3-szybowy, ciepła ramka Swisspacer biała, klamki "na przycisk"
Cena: 12 000 zł. z montażem

Drzwi wejściowe KMT: 2 200zł. z montażem
Brama wejściowa- 3 000zł. z napędem, ale niestety ta wycena została w pracy i firmy oraz parametrów nie pamiętam ;)

Co myślicie o tej wycenie?
Pozdrawiam wszystkich
Gosia

co do dachówki to jednak sporo, bo my koło 30tyś mamy wyceny na rodo 6 g2 + powiększony garaż i w tym 7 okien dachowych (i to velux ggl z kołnierzami izolującymi)

wycene drzwi KMT Plus, tłoczenie Vds (z przeszkleniem) z montażem w systemie jesdnego klucza mamy na 2120 z montażem.

bramę mamy długości 5m i ceny od ok 5,5tyś do 7tyś z napędem i montażem. najtańszy okazuje się wiśniowski! a sprzedawca co ma też na stanie Hormana mówi że wiśniowski już przeskoczył jakością konkurenta z niemiec... prawda to?

co do okien to mało danych ;) my przy suwanym balkonie daliśmy sporo więcej bo poand 17tyś. za vetrex optimal black w kolorze obustronnym, też 3 szybowe.

mC

80mariusz80
18-04-2013, 19:57
I jeszcze jedno czy ktos z was w ostatnim czasie zamawial okna do domu? Myslicie ze jest sens zamawiac okna 3szybowe lub okna z ciepla ramka? Kompletnie sie na tym nie znam. Odwiedzilam kilka sklepow, oczywiscie kazdy zachwalal okna przez siebie sprzedawane. Nie mam zielonego pojecia jaka firme wybrac, poniewa cena miedzy nimi jest naprawde maleńka. Proponuja mi Plastimet, Aluplast RL,Brugmann Arte, Gealan. Czekam jeszcze na wycene z Oknoplastu, ale domyslam sie ze u nich bedzie najdrozej. Czy ktos z was ma moze okna z ktores z wyzej wymienionych firm?
Na temat styropianu nie pomogę, bo jeszcze przede mną : ) Ale można spojrzeć na stronę www Archonu, tam bodajże przy rodku jest podana powierzchnia ścian zewnętrznych (w projekcie też powinno to być wymienione). Okna - producenci różni, ważne na jakich profilach robią. Ja się kierowałem walorami montażowymi, że to tak nazwę, tj. wyszłem z założenia że najlepsze okna można spie...p....rzyć przez montaż. Punktem wyjścia dla mnie była sprzedaż okna przez firmę, która miała własną ekipę montażową. Własną, to jest własnych pracowników na etat, nie wynajmowaną z zewnątrz ekipę czy nawet jakąś firmę na umowę zlecenie. Obawiam się, że u takich podwykonawców decydującym kryterium wyboru była cena i bałem się o doświadczenie tych ludzi. Dla przykładu - drzwi metalowe, które kupiłem do piwnicy, zamontowane przez jakiś kretynów, o ich fantazji niech świadczy fakt że podczas montowania szyldów z klamkami, ponawiercali otwory za duże w stosunku do blachowkrętów, przez co po naciśnięciu klamki śruby same wyskakiwały z szyldów (jeden z kilku "kwiatków" zaserwowanych przez tychże "F"achowców). Kupowałem okna 2 lata temu, unikałem profilu z Dobroplastu, Drutexu (z szacunkiem dla użytkowników tych okien) i w ogóle jakiś no name. Profile z Chin grożą samoczynnym paczeniem się okien po iluś latach. Z tego co pamiętam, to 70% firm w Polsce jedzie na Aluplaście. Jest to niemiecka firma, jednakże profile są produkowane w Polsce, chyba gdzieś w Pyrlandii :) Co do Gealana trudno mi się wypowiadać, na tym profilu robią okna na Śląsku w Tychach (Tyskie Okna), kolega ma ich okna od kilku lat i nie narzeka. Ja też chciałem kupić te same okna, niejako z polecenia, ale obsługa to było kompletne dno a może nawet i głębiej (pozdrawiam zdezorganizowane biuro na Mikołowskiej w Tychach) i trafiłem w końcu do firmy która robiła okna na profilu z Bruegmanna. Chwalę sobie te okna, obsługę, montaż i serwis. Napisawszy szczerze, to ludziska przechodzą przez budowę i się mnie pytają dlaczego dałem drewniane okna :D Dotychczas naliczyłem 4 takie pomyłki :)
Ja polecam Bruegmanna, jest droższy, ale to jest moja osobista i subiektywna ocena. Na ciepłą ramkę się skusiłem, nie wiem ile w tym PijaRu, marketingu a ile fachowej wiedzy, ponoć redukuje to utratę ciepła o ok. 10%. Może dałem się nabić z tym w butelkę, no ale mam to w tych oknach. Sprawdzić i tak nie sprawdzę ile w tym prawdy... Gdybym kupował 2x, to bym to odpuścił.
Jeszcze odnośnie okien polecam okna rozwierno-uchylne, tzw. RU albo UR, wtedy możesz sobie przesunąć klamkę na mikrouchył a i przy przewietrzaniu nie potrzebujesz otwierać całego skrzydła. Na balkony weź sobie klamki z kluczykiem albo z przyciskiem, jeśli masz/będziesz mieć dzieci to warto w to zainwestować. Zawsze jakaś przeszkoda dla szkraba. I jeszcze jedna uwaga: jak zamontują Ci drzwi tarasowe, to niech Ci zamontują albo przełożą klamkę z przyciskiem/kluczem. U kolegi włamali się do domu właśnie przez zwykłą klamkę. Jak? Ano drzwi tarasowe były podniesione od parteru o grubość izolacji+wylewki i opiankowane. Złodziej wyskrobał piankę, przełożył rękę najprawdopodobniej z jakimś żelastwem czy innym przedłużeniem pod drzwiami, wycelował w klamkę, do góry i .... kable elektryczne poooooszły : )
Pozdrawiam.

ada1984
19-04-2013, 05:58
Na temat styropianu nie pomogę, bo jeszcze przede mną : ) Ale można spojrzeć na stronę www Archonu, tam bodajże przy rodku jest podana powierzchnia ścian zewnętrznych (w projekcie też powinno to być wymienione). Okna - producenci różni, ważne na jakich profilach robią. Ja się kierowałem walorami montażowymi, że to tak nazwę, tj. wyszłem z założenia że najlepsze okna można spie...p....rzyć przez montaż. Punktem wyjścia dla mnie była sprzedaż okna przez firmę, która miała własną ekipę montażową. Własną, to jest własnych pracowników na etat, nie wynajmowaną z zewnątrz ekipę czy nawet jakąś firmę na umowę zlecenie. Obawiam się, że u takich podwykonawców decydującym kryterium wyboru była cena i bałem się o doświadczenie tych ludzi. Dla przykładu - drzwi metalowe, które kupiłem do piwnicy, zamontowane przez jakiś kretynów, o ich fantazji niech świadczy fakt że podczas montowania szyldów z klamkami, ponawiercali otwory za duże w stosunku do blachowkrętów, przez co po naciśnięciu klamki śruby same wyskakiwały z szyldów (jeden z kilku "kwiatków" zaserwowanych przez tychże "F"achowców). Kupowałem okna 2 lata temu, unikałem profilu z Dobroplastu, Drutexu (z szacunkiem dla użytkowników tych okien) i w ogóle jakiś no name. Profile z Chin grożą samoczynnym paczeniem się okien po iluś latach. Z tego co pamiętam, to 70% firm w Polsce jedzie na Aluplaście. Jest to niemiecka firma, jednakże profile są produkowane w Polsce, chyba gdzieś w Pyrlandii :) Co do Gealana trudno mi się wypowiadać, na tym profilu robią okna na Śląsku w Tychach (Tyskie Okna), kolega ma ich okna od kilku lat i nie narzeka. Ja też chciałem kupić te same okna, niejako z polecenia, ale obsługa to było kompletne dno a może nawet i głębiej (pozdrawiam zdezorganizowane biuro na Mikołowskiej w Tychach) i trafiłem w końcu do firmy która robiła okna na profilu z Bruegmanna. Chwalę sobie te okna, obsługę, montaż i serwis. Napisawszy szczerze, to ludziska przechodzą przez budowę i się mnie pytają dlaczego dałem drewniane okna :D Dotychczas naliczyłem 4 takie pomyłki :)
Ja polecam Bruegmanna, jest droższy, ale to jest moja osobista i subiektywna ocena. Na ciepłą ramkę się skusiłem, nie wiem ile w tym PijaRu, marketingu a ile fachowej wiedzy, ponoć redukuje to utratę ciepła o ok. 10%. Może dałem się nabić z tym w butelkę, no ale mam to w tych oknach. Sprawdzić i tak nie sprawdzę ile w tym prawdy... Gdybym kupował 2x, to bym to odpuścił.
Jeszcze odnośnie okien polecam okna rozwierno-uchylne, tzw. RU albo UR, wtedy możesz sobie przesunąć klamkę na mikrouchył a i przy przewietrzaniu nie potrzebujesz otwierać całego skrzydła. Na balkony weź sobie klamki z kluczykiem albo z przyciskiem, jeśli masz/będziesz mieć dzieci to warto w to zainwestować. Zawsze jakaś przeszkoda dla szkraba. I jeszcze jedna uwaga: jak zamontują Ci drzwi tarasowe, to niech Ci zamontują albo przełożą klamkę z przyciskiem/kluczem. U kolegi włamali się do domu właśnie przez zwykłą klamkę. Jak? Ano drzwi tarasowe były podniesione od parteru o grubość izolacji+wylewki i opiankowane. Złodziej wyskrobał piankę, przełożył rękę najprawdopodobniej z jakimś żelastwem czy innym przedłużeniem pod drzwiami, wycelował w klamkę, do góry i .... kable elektryczne poooooszły : )
Pozdrawiam.


Dziekuje za przydatne informacje!!!!

Konto usunięte na żądanie
19-04-2013, 07:55
Gosik mamy te okna z tej fabryki. Są naprawdę porządnie zrobione. Jeszcze jakby miały okucia winkhaus miałabyś rozwierno-uchylne co przyznam szczerze jest wygodne.

Styropian. Na podwójny garaż zamówiłem na 250m2 powierzchni (zostało ok 5 paczek i zwróciłem do hurtowni) Jak zamówisz na 220m2 będzie dobrze. Ilość m3 zależy od grubości ocieplenia jakie planujesz.

I jeszcze jedno czy ktos z was w ostatnim czasie zamawial okna do domu? Myslicie ze jest sens zamawiac okna 3szybowe lub okna z ciepla ramka? Kompletnie sie na tym nie znam. Odwiedzilam kilka sklepow, oczywiscie kazdy zachwalal okna przez siebie sprzedawane. Nie mam zielonego pojecia jaka firme wybrac, poniewa cena miedzy nimi jest naprawde maleńka. Proponuja mi Plastimet, Aluplast RL,Brugmann Arte, Gealan.

Ciepła ramka w oknie to podstawa (chodzi o tą ramkę w środku szyby)- jeśli jest metalowa dochodzi do przemarzania w tym miejscu- efektem np. są parujące szyby.
Okna 3 szybowe- moim zdaniem warto

Pytanie o wełnę. Ile metrów poszło?

alienmc
19-04-2013, 09:31
W dniu dzisiejszym oddałem projekt do adaptacji :)) Zmiany które chcieliśmy wprowadzić zostały zaakceptowane niemniej jednak jedna z nich niestety nie. Chodzi o poszerzenie wykusza ( w wersji 6N - o prostych kształtach) w stronę kuchni tak aby zajmował on cały balkon ( a nie z tym dodatkowym daszkiem ) - takie własnie rozwiązanie widnieje w realizacji dostępnej na filmie archonu (http://www.youtube.com/watch?v=QRwncu9sr7E) - niestety projektant adaptujący stwierdził iż od wykusza idzie ściana i belka nośna i musiał by zostawić ściankę ( co oznacza że wykusz na szerokości tego daszku byłby "schowany" za ścianą w kuchni ). Zastanawiam się jak to rozwiązać ?? Czy wykonanie stropu w technologii terriva a nie żelbetu wyeliminuje ten problem ??
Chodzi o ściankę i wykusz jak na rysunku:
184550

michalc
19-04-2013, 09:58
Pytanie o wełnę. Ile metrów poszło?

ja mam jakieś zapiski ściągnięte z forum, że ok 160m kw ale trzeba by to potwierdzić.

mC

michalc
19-04-2013, 10:01
W dniu dzisiejszym oddałem projekt do adaptacji :)) Zmiany które chcieliśmy wprowadzić zostały zaakceptowane niemniej jednak jedna z nich niestety nie. Chodzi o poszerzenie wykusza ( w wersji 6N - o prostych kształtach) w stronę kuchni tak aby zajmował on cały balkon ( a nie z tym dodatkowym daszkiem ) - takie własnie rozwiązanie widnieje w realizacji dostępnej na filmie archonu (http://www.youtube.com/watch?v=QRwncu9sr7E) - niestety projektant adaptujący stwierdził iż od wykusza idzie ściana i belka nośna i musiał by zostawić ściankę ( co oznacza że wykusz na szerokości tego daszku byłby "schowany" za ścianą w kuchni ). Zastanawiam się jak to rozwiązać ?? Czy wykonanie stropu w technologii terriva a nie żelbetu wyeliminuje ten problem ??
Chodzi o ściankę i wykusz jak na rysunku:
184550

wg mnie na filmie tylk balkon jest krótszy, a nie wykusz dłuższy, ale może się mylę...?

mC

mWilQ
19-04-2013, 10:11
W dniu dzisiejszym oddałem projekt do adaptacji :)) Zmiany które chcieliśmy wprowadzić zostały zaakceptowane niemniej jednak jedna z nich niestety nie. Chodzi o poszerzenie wykusza ( w wersji 6N - o prostych kształtach) w stronę kuchni tak aby zajmował on cały balkon ( a nie z tym dodatkowym daszkiem ) - takie własnie rozwiązanie widnieje w realizacji dostępnej na filmie archonu (http://www.youtube.com/watch?v=QRwncu9sr7E (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3DQRwncu9sr7E)) - niestety projektant adaptujący stwierdził iż od wykusza idzie ściana i belka nośna i musiał by zostawić ściankę ( co oznacza że wykusz na szerokości tego daszku byłby "schowany" za ścianą w kuchni ). Zastanawiam się jak to rozwiązać ?? Czy wykonanie stropu w technologii terriva a nie żelbetu wyeliminuje ten problem ??
Chodzi o ściankę i wykusz jak na rysunku:


Rzeczywiście dość problematyczne, bo ta ściana nośna ma swoją funkcję.
Terriva też musi się na czymś oprzeć i jak zdjęcia konstrukcyjne pokazują są to belki ~5,5 w salonie i ~3,5 w kuchni i nie sądzę, żeby można było zastosować dłuższe, chociaż się nie znam, bo to nie moja branża. Jedyne co mi przychodzi do głowy to podciąg oparty na ścianach nośnych lub na słupach jak na rysunku. Nie wiem jak długi może być, ale wydaje mi się, że do wykonania. Podpytaj kierownika budowy, lub tego projektanta.

184562

alienmc
19-04-2013, 10:55
wg mnie na filmie tylk balkon jest krótszy, a nie wykusz dłuższy, ale może się mylę...?

mC

Balkon nie jest krótszy - widać to jak na dłoni po górnych otworach drzwiowych. Zrezygnowano w projekcie z 2 wyjść z jednej z sypialni ( nad salonem ) Dzięki czemu zyskano miejsce na kaloryfer i mebelki ( chcę zrobić tak samo )

gosik102
19-04-2013, 11:40
Gosik mamy te okna z tej fabryki. Są naprawdę porządnie zrobione. Jeszcze jakby miały okucia winkhaus miałabyś rozwierno-uchylne co przyznam szczerze jest wygodne.


Okna są RU- myślę, że cena przyzwoita. A co sądzisz o wycenie dachówki? Bardziej o to się martwię, jak mam być szczera. Najkorzystniejsza jaką w Szczytnie znalazłam :( Drzwi i brama są ok.

michalc
19-04-2013, 13:23
Balkon nie jest krótszy - widać to jak na dłoni po górnych otworach drzwiowych. Zrezygnowano w projekcie z 2 wyjść z jednej z sypialni ( nad salonem ) Dzięki czemu zyskano miejsce na kaloryfer i mebelki ( chcę zrobić tak samo )

sprawdziłem jeszcze raz i się nie zgadzam ;) wg mnie co najwyżej przesunęli wyjście balkonowe. zresztą w tym domu jest bardzo wiele zmian i w co drugim pomieszczeniu pani mówi że powiększyli jakieś pomieszczenie a nie mówi kosztem czego ;-0

mC

alienmc
19-04-2013, 17:23
sprawdziłem jeszcze raz i się nie zgadzam ;) wg mnie co najwyżej przesunęli wyjście balkonowe. zresztą w tym domu jest bardzo wiele zmian i w co drugim pomieszczeniu pani mówi że powiększyli jakieś pomieszczenie a nie mówi kosztem czego ;-0

mC

sprawdziłem raz jeszcze - masz rację ;) została przesunięta ściana na górze w sypialni od frontu na środek budynku oraz przesunięto drzwi balkonowe. Moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie - też tak zrobię ;)

Konto usunięte na żądanie
19-04-2013, 20:24
Rzeczywiście dość problematyczne, bo ta ściana nośna ma swoją funkcję.
Terriva też musi się na czymś oprzeć i jak zdjęcia konstrukcyjne pokazują są to belki ~5,5 w salonie i ~3,5 w kuchni i nie sądzę, żeby można było zastosować dłuższe, chociaż się nie znam, bo to nie moja branża. Jedyne co mi przychodzi do głowy to podciąg oparty na ścianach nośnych lub na słupach jak na rysunku. Nie wiem jak długi może być, ale wydaje mi się, że do wykonania. Podpytaj kierownika budowy, lub tego projektanta.

184562

Lepiej moim zdaniem jest dać wylewkę nad wykuszem jako monolit natomiast wzdłuż dać belkę na której oprzemy podciąg idący od komina. Tylko czy to da rade musi przeliczyć jakiś inżynier.

Gosik weź jeszcze ofertę na dachówkę Creaton- jeśli dostaniesz w podobnej cenie to będzie super. A dachówka lepsza.

przemas791
19-04-2013, 21:28
witam,
Melduję posłusznie, że 29 kwietnia br. wbijamy pierwszą łopatę ( taki plan - zobaczymy czy uda się zrealizować).
Jestem przed zakupem Izolacji poziomej i pionowej fundamentu i prosiłbym o podpowiedź jaką izolacje zrobiliście u siebie.
Zastanawiam się ile cm dać styrodur czy 6 cz8 a może 10 . Teren absolutnie nie podmokły.

Konto usunięte na żądanie
19-04-2013, 22:04
o ile podnosisz poziom zero ponad grunt?

lasci
20-04-2013, 12:15
No własnie warto o tym pomyślec ,chociażby troszke podnieść ,ja gdybym dzis kopał piwnice np.to bym co najmniej szedł 0,5m.do góry i nie patrzał na przepisy a nie teraz mam problemy z woda chociaż ten rok jest suchy jak narazie,chyba pompa sie w studni jeszcze nie popsuła ;)no ale niedługo beda robic tą drogę jak wcześniej wspomniałem wiec wtedy już bede wiedział na czym stoję. Pozdrawiam.

gosik102
20-04-2013, 16:49
Mam pytanie do doświadczonych forumowiczów :) stoimy przed decyzją- schody murowane czy drewniane (ażurowe). Czy możecie się podzielić swoimi doświadczeniami odnośnie ceny jednych i drugich? Ile kosztowały Was schody w Waszych Rodoskach? Pozdrawiam cieplutko :)

Ratki
20-04-2013, 19:41
witam,
Melduję posłusznie, że 29 kwietnia br. wbijamy pierwszą łopatę ( taki plan - zobaczymy czy uda się zrealizować).
Jestem przed zakupem Izolacji poziomej i pionowej fundamentu i prosiłbym o podpowiedź jaką izolacje zrobiliście u siebie.
Zastanawiam się ile cm dać styrodur czy 6 cz8 a może 10 . Teren absolutnie nie podmokły.

My zdecydowaliśmy się na 10 cm na fundamentach, koszty nie są ogromne a kilka cm więcej nie zaszkodzi.

ToSz01
20-04-2013, 19:49
Mam pytanie do doświadczonych forumowiczów :) stoimy przed decyzją- schody murowane czy drewniane (ażurowe). Czy możecie się podzielić swoimi doświadczeniami odnośnie ceny jednych i drugich? Ile kosztowały Was schody w Waszych Rodoskach? Pozdrawiam cieplutko :)

nasze schody na beton kosztowały 10 tyś

michur
20-04-2013, 19:51
Dzień dobry po dłuższej nieobecności. Przedstawiam Państwu nasz salon (niektórzy byli ciekawi).

https://lh4.googleusercontent.com/-FD78IrQ5acM/UXLcujujMLI/AAAAAAAAEvQ/ziL2dvg-9ps/s640/IMG_4510.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-2fk35w5v4gk/UXLcvRfYRFI/AAAAAAAAEvU/XEOa-ZhjEEE/s640/IMG_4511.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-Nh1OLGo73vE/UXLcw8C4TNI/AAAAAAAAEu0/a9BBrChMa0M/s640/IMG_4512.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-H63aVax22cE/UXLcxcMotgI/AAAAAAAAEvA/ZNUnvCf43U8/s640/IMG_4513.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-5A-gajqXSn4/UXLcx5AViMI/AAAAAAAAEvY/GW2lLPav9Ic/s640/IMG_4514.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-xtRmWIFiv60/UXLcyYR_ERI/AAAAAAAAEvc/rlY_e7iZGrU/s640/IMG_4515.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-DHK-MK_0yxo/UXLc0fyo8CI/AAAAAAAAEvM/pA09re-1EdA/s640/IMG_4516.JPG

Jak widać - posiadamy gabinet. I chyba jesteśmy w mniejszości tu na forum :) Salon nie jest jakoś makabrycznie mały choć jednak mocno zawęża pole manewru jeśli chodzi o wybór mebli ale obecność dodatkowe pokoju na dole przy posiadaniu małego brzdąca (+ drugiego w drodze) jest nie do przecenienia.
Pozdrowienia,
Michał

Ratki
20-04-2013, 19:55
Cześć, mam kilka pytań co do posadzki. Ile metrów taśmy dylatacyjnej przy wykonaniu posadzki zużyliście. Jestem przed tym etapem i muszę zamówić ,a nie pamiętam żeby było to wymienione. Przy okazji ile cementu i żwiru zamawialiście? Zdecydowaliście się na siatkę zbrojeniową czy na włókna polipropylenowe? Najprawdopodobniej zdecydujemy się na ekipę gdzie materiał będzie po naszej stronie. Koszt za robociznę 11zł/m2.

Konto usunięte na żądanie
20-04-2013, 20:01
michur - bardzo ładnie.

Gosik my ze schodami planujemy taki inny myk bo uważam, że fachowcy z nas za dużo zdzierają- żeby za 20 stopni bulić 10 koła to trochę sporo moim zdaniem.
Plan jest taki- obok mojej pracy jest taka firma DLH handlują szeroko pojętym drewnem. Mam za miar kupić u nich duży blat. Kolega stolarz potnie mi ten blat na stopnie, obrobi i polakieruje. Ze wstępnych wyliczeń wychodzi, że przy blacie dębowym zamknę się w 150zł/ stopień- a jak rzeczywiście wyjdzie?- czas pokaże :)

Ratki: rodos 6 G2- poszło 3 palety + 10 worków cementu "jedynki".
Piach płukany 0,2 - 1 pełna wywrotka 26t + ok 6t
Nie wylewaliśmy balkonów bo pogoda nie pozwoliła.
ogólnie 220m2
Dylatacji coś ok 5 rolek.

Ratki
20-04-2013, 21:11
Ratki: rodos 6 G2- poszło 3 palety + 10 worków cementu "jedynki".
Piach płukany 0,2 - 1 pełna wywrotka 26t + ok 6t
Nie wylewaliśmy balkonów bo pogoda nie pozwoliła.
ogólnie 220m2
Dylatacji coś ok 5 rolek.

Rolki 10mm x 20cm x50m??
To jest już z poddaszem? czy na poddaszu dałeś innych wymiarów ze względu na wysokość posadzki?

gosik102
20-04-2013, 21:26
Lokmen- jak zawsze można na Ciebie liczyć, ToSz01 super fotki :) - bardzo Wam dziękuję :) U nas póki co z parteru na piętro można dostać się jedynie po sosnowej drabinie :(

Michur- my również zostawiliśmy gabinet! Bardzo podoba mi się Wasza lampa nad stołem w salonie- gdzie kupiona i ile kosztowała jeśli mogę spytać|?
Gosik pozdrawia

Konto usunięte na żądanie
20-04-2013, 22:40
Ratki nie mam rozmiaru bo to kupował hydraulik jak układał podłogówkę.

Gosik w temacie dachu masz tu link do mich ofert będziesz miałą przysłowiowego bata na potencjalne hurtownie:)

https://docs.google.com/folder/d/0B9P7UmNKZ8x1d0FQUW5UY0h3V2c/edit?pli=1

gosik102
20-04-2013, 22:50
Gosik w temacie dachu masz tu link do mich ofert będziesz miałą przysłowiowego bata na potencjalne hurtownie:)

https://docs.google.com/folder/d/0B9P7UmNKZ8x1d0FQUW5UY0h3V2c/edit?pli=1

Oglądam właśnie wycenę na naszą Monzę- masz tylko 1 wyłaz, mi powiedzieli, że muszę mieć dwa :( Oszukiści?

Konto usunięte na żądanie
20-04-2013, 22:52
i naciągacze :) - a tak na serio to po co 2? jak z jednego wyjdziesz do obu kominów.

gosik102
20-04-2013, 23:05
i naciągacze :) - a tak na serio to po co 2? jak z jednego wyjdziesz do obu kominów.
Wiesz co, prześlę Ci skanem na e-maila w poniedziałek tą moją wycenę. Porównałam nasze wyceny- masz więcej okien dachowych, ale u mnie w wycenie mam np. łaty, kontrłaty, deskę koszową, deskę okapową, płytę OSB na wiatrownicę, struktonit (sami chcieliśmy). ogólnie sama dachówka, gąsiory, itp. (cena jednostkowa) u mnie jest ciut niższa, ale te pozostałe elementy?
Dzięki za odpowiedź. G.

gosik102
20-04-2013, 23:13
Podejrzewam, że wycenił dwa, bo tak jest chyba w projekcie :)

Marcin i Agata
21-04-2013, 08:59
Rozważał ktoś z was wyłożenie podłoża w garażu kostką?

Konto usunięte na żądanie
21-04-2013, 09:23
Hm wydaje mi się to nieekonomiczne oraz kłopotliwe w użytkowaniu. Wiecznie będziesz wnosił piach do domu.

margaret2011
21-04-2013, 09:34
Michur.
Salon bardzo ładny, w moim stylu, tylko ten kamień na kominie chyba nie pasuje, ale to kwestia gustu.
Przy okazji mam pytanie do Ciebie, z czego masz zrobione balustrady na tarasie, a może masz jakieś zdjęcia?
Z góry dzieki.

abakadabra
21-04-2013, 13:11
michur


no śliczniutki ten Twój salon

:)

michur
21-04-2013, 13:18
Michur- my również zostawiliśmy gabinet! Bardzo podoba mi się Wasza lampa nad stołem w salonie- gdzie kupiona i ile kosztowała jeśli mogę spytać|?
Gosik pozdrawia

To Italux Sferio, kosztowałą około 550zł, kupiona w necie.
Generalnie nie polecam firmy Italux - jakość wykonania tych lamp jest marna.

michur
21-04-2013, 13:28
Michur.
Salon bardzo ładny, w moim stylu, tylko ten kamień na kominie chyba nie pasuje, ale to kwestia gustu.
Przy okazji mam pytanie do Ciebie, z czego masz zrobione balustrady na tarasie, a może masz jakieś zdjęcia?
Z góry dzieki.

Ten kamień do w rzeczywistości odlewy gipsowe - na pewno nie wysokiej klasy materiał :) W rzeczywistości wygląda ciut lepiej - ładnie kontrastuje z szarymi ścianami. W założeniu miał być tłem dla kozy, która tam chyba nigdy nie postanie. No i ostatnia kwestia - ponownie na pewno byśmy go nie zamontowali, głównie ze względu na jakość.
Balustrady są zrobione z desek i profili stalowych pomalowanych na szaro.
https://lh6.googleusercontent.com/-_-iYnYlci_I/UE49DpSljpI/AAAAAAAAEok/SwYLPj0paAY/s640/IMG_3757.JPG

lasci
21-04-2013, 14:44
MICHUR ---tylko pozazdrościc ;)jak możesz to wstaw jeszcze zdjecia łazienek i kuchni jestem ciekaw jak macie rozmieszczone meble itp.My również gabinet zostawiamy co prawda gdybym wiedział o tym forum zanim zacząłem budowę to dzis bym dużo rzeczy pozmieniał

gosik102
21-04-2013, 19:15
MICHUR ---tylko pozazdrościc ;)jak możesz to wstaw jeszcze zdjecia łazienek i kuchni jestem ciekaw jak macie rozmieszczone meble itp.My również gabinet zostawiamy co prawda gdybym wiedział o tym forum zanim zacząłem budowę to dzis bym dużo rzeczy pozmieniał

Dołączam się do próśb o zdjęcia pozostałych pomieszczeń w domku :) Zwłaszcza kuchni (planujemy rozmieszczenie mebli) i łazienek. Pozdrawiam!

michur
21-04-2013, 20:15
MICHUR ---tylko pozazdrościc ;)jak możesz to wstaw jeszcze zdjecia łazienek i kuchni jestem ciekaw jak macie rozmieszczone meble itp.My również gabinet zostawiamy co prawda gdybym wiedział o tym forum zanim zacząłem budowę to dzis bym dużo rzeczy pozmieniał

Zdjęcia kuchni są tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?56188-Pochwalcie-si%C4%99-swoimi-kuchniami&p=4888514#post4888514

Łazienki dolnej nie umiem sfocić za bardzo - za mała jest :)

Taki był plan:
https://lh5.googleusercontent.com/-mVAC17MfGas/Tcb7BkmoqjI/AAAAAAAAD8A/1cHWmzGRGlE/s640/r1_0004.jpg

I mniej więcej tak wyszło.
https://lh5.googleusercontent.com/-JQ6KHSFk_dc/Tqcj8izHPYI/AAAAAAAAEZE/BxuS3fvkBCQ/s512/IMG_2744.JPG

Łazienka górna jest w stanie developerskim - przygotowana do płytkowania ;-)

michur
21-04-2013, 20:21
Oglądam właśnie wycenę na naszą Monzę- masz tylko 1 wyłaz, mi powiedzieli, że muszę mieć dwa :( Oszukiści?

My mamy jeden wyłaz zaraz za kominem z kotłowni. Do drugiego komina nie da się przejść bezpiecznie bez ław kominiarskich. Ław nie chcemy montować, więc rozwiązaniem jest drugi wyłaz za drugim kominem.

gosik102
21-04-2013, 21:52
My mamy jeden wyłaz zaraz za kominem z kotłowni. Do drugiego komina nie da się przejść bezpiecznie bez ław kominiarskich. Ław nie chcemy montować, więc rozwiązaniem jest drugi wyłaz za drugim kominem.

michur- bardzo dziękuję :)

michalc
22-04-2013, 10:13
Łazienka górna jest w stanie developerskim - przygotowana do płytkowania ;-)

bardzo fajny salon! w łazience najbardziej podoba mi się drewno - półki i blat pod umywalkę!

a górna łazienka u nas zapewne też swoje odstoi w kolejce do wykończenia ;)

pozdro
mC

margaret2011
22-04-2013, 12:41
Odnośnie posiadania lub braku gabinetu na dole to ja należe do grupy posiadającej gabinet i zdecydowanie jestem zadowolona z tej opcji.

Michur, możesz coś więcej napisać odnośnie złej jakości Twojej imitacji kamienia na ścianie?
I jeszcze jedno, czyli rozumiem, że Twoja balustrada nie jest z nierdzewki.
Możesz podać koszt, ile Cie to wyniosło i czy robiłeś sam.
Pytam, bo planuję coś w tym stylu na ogrodzenie.

michur
22-04-2013, 13:01
Odnośnie posiadania lub braku gabinetu na dole to ja należe do grupy posiadającej gabinet i zdecydowanie jestem zadowolona z tej opcji.

Michur, możesz coś więcej napisać odnośnie złej jakości Twojej imitacji kamienia na ścianie?
I jeszcze jedno, czyli rozumiem, że Twoja balustrada nie jest z nierdzewki.
Możesz podać koszt, ile Cie to wyniosło i czy robiłeś sam.
Pytam, bo planuję coś w tym stylu na ogrodzenie.


Ten gipso-kamień to taka tandeta po prostu :) Sporo się trzeba nagimnastykować, że by jako tako położyć go na ścianie - żeby nie było za bardzo widać łączeń, i żeby na narożnikach nie było widać przekroju (narożnikowych płytek chyba nie ma). W tym celu szlifowałem i dopasowywałem krawędzie każdej płytki z osobna.

Co do balustrady - w naszym przypadku potrzebowaliśmy 30 metrów bieżących - koszt nierdzewki niestety przerasta nasze obecne możliwości - są inne ważniejsze rzeczy do zakupienia.
Elementy stalowe zostały zespawane przez ślusarza. W sumie z materiałem kosztowało to około 1700zł. Do tego trzeba doliczyć farby, drewno, śruby i wkręty oraz własną pracę przy montażu całości. Myślę, że zamknęło się to w kwocie 3tys zł czyli 100zł/mb.

margaret2011
22-04-2013, 13:18
Ten gipso-kamień to taka tandeta po prostu :) Sporo się trzeba nagimnastykować, że by jako tako położyć go na ścianie - żeby nie było za bardzo widać łączeń, i żeby na narożnikach nie było widać przekroju (narożnikowych płytek chyba nie ma). W tym celu szlifowałem i dopasowywałem krawędzie każdej płytki z osobna.

Ale jak już się położy to chyba jest ok? Czy się mylę?

michur
22-04-2013, 13:22
Ale jak już się położy to chyba jest ok? Czy się mylę?

Tak jak pisałaś - kwestia gustu. Ja jestem - powiedzmy - umiarkowanie zadowolony z efektu ;-)

slavex17
22-04-2013, 18:12
Gdzie puściliście rure odpływu z górnej łazienki do dolnej w ścianie czy jakoś w rogi zabudowaliście? Musze o tym pomyśleć bo w przyszłym tygodniu chcemy zalewać strop a chciałbym jakąś rurke dać żeby później się nie pocić:P

przemas791
22-04-2013, 19:33
o ile podnosisz poziom zero ponad grunt?
nie wiem jeszcze - geodeta będzie wytyczał bezpośrednio przed niwelacja terenu

lasci
22-04-2013, 19:56
Gdzie puściliście rure odpływu z górnej łazienki do dolnej w ścianie czy jakoś w rogi zabudowaliście? Musze o tym pomyśleć bo w przyszłym tygodniu chcemy zalewać strop a chciałbym jakąś rurke dać żeby później się nie pocić:P

My np.daliśmy w scianie czołowej od domu ale równie dobrze jest ja dać na scianie sasiadującej z garażem ,chociaż moj hydraulik mówił ze jak już jest to ok to się podczepi pod nią ,ale mało kto ją ma jak zakłada kanalizę ,robi to sam za pewne koszt jest też wtedy inny ale w to już nie wnikałem. Podstawą jest by sobie rozplanować gdzie co ma stać.

Konto usunięte na żądanie
22-04-2013, 20:29
Odpływ od wanny ii umywalki idzie tu:

https://lh4.googleusercontent.com/-Q0Z-qmIBMUM/USUEPtZQY7I/AAAAAAAAHrg/BJdYTYL-jiA/s640/20130220_165043.jpg

Natomiast od kibelkma i prysznica idzie tu:

https://lh4.googleusercontent.com/-e1b8HUfu-rA/UTY6izDOBSI/AAAAAAAAH4U/AostvI_bBxo/s512/20130215_163235.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-GVd-AnCIZnU/UWQphN0WsUI/AAAAAAAAIUc/m0a7VesI9wY/s512/20130408_150126.jpg

michalc
22-04-2013, 21:13
mam jeszcze pytanko czy podawane tu wyceny za dachówkę wliczają łaty i kontrałty?

bo ja tu w jednej wycenie mam impregnowane ciśnieniowo za 2800 netto. całość przy 7 oknach velux ggl wychodzi 28500 z 8% vat na creaton harmonie i ok 2 tyś mniej przy koramic marsylka, wszystko w naturze ;) chociaż myślimy o angobie, bo te naturalne patrząc na różne dachy to syfem szybko zachodzą... tylko czasem czerwona angoba za daleko odbiega kolorem od naturalnej i tu cały kłopot...

mC

lasci
22-04-2013, 21:57
Odpływ od wanny ii umywalki idzie tu:

https://lh4.googleusercontent.com/-Q0Z-qmIBMUM/USUEPtZQY7I/AAAAAAAAHrg/BJdYTYL-jiA/s640/20130220_165043.jpg

Natomiast od kibelkma i prysznica idzie tu:

https://lh4.googleusercontent.com/-e1b8HUfu-rA/UTY6izDOBSI/AAAAAAAAH4U/AostvI_bBxo/s512/20130215_163235.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-GVd-AnCIZnU/UWQphN0WsUI/AAAAAAAAIUc/m0a7VesI9wY/s512/20130408_150126.jpg

Lokmen na jakiej wysokości robisz gniazdka od prądu po zalaniu posadzki,bo ja myślę nad 30cm.juz na gotowo i zastanawiam się czy nie dać na 20cm.? Światło mam juz założone takze jeszcze gniazda 230v ,kable do anteny ,myślę nad kablem do kamery przed domem i nad alarmem ale z tego ostatniego chyba zrezygnuje.
Pozdrawiam

Konto usunięte na żądanie
23-04-2013, 06:47
Gniazda mam zrobione na 30 cm środek puszki na gotowo. Włączniki są na 110 cm.

Przewody na kamery mam w 4 rogach budynku-sprzęt już kupiony i czeka na prąd.

michalc
23-04-2013, 15:51
Gniazda mam zrobione na 30 cm środek puszki na gotowo. Włączniki są na 110 cm.

Przewody na kamery mam w 4 rogach budynku-sprzęt już kupiony i czeka na prąd.

włączniki na wysokości ok 100cm to fajny pomysł. widziałem w paru domach i uważam, że są wygodniejsze niż tradycyjne - też takie będziemy robić.

mC

lasci
23-04-2013, 21:35
Ja mam juz zainstalowane na wysokośc 140cm. Także nic już nie bede zmieniał,zastanawiam sie tylko czy o niczym nie zapomniałem przed położeniem tynków,by pózniej nie bylo problemu albo jakichś kabli na wierzchu .(kabel tv,kamera,gniazdo 230v na balkon,gniazdo 230v na taras )macie jeszcze jakieś podpowiedzi ? Pozdrawiam.

Konto usunięte na żądanie
23-04-2013, 21:57
domofon? wyjścia na zewnątrz budynku typu oświetlenie w ogrodzie,zasilenie bramy, domofonu, telefonu. Telewizyjne na dach.
Jak masz gniazdka na balkonach to dobrze jest je dać przez wyłącznik (jak sobie w święta założysz oświetlenie "choinkowe" nie będziesz musiał codziennie wychodzić na balkon i wtykać kabla tylko pstryk :) i się świeci.

przemas791
23-04-2013, 22:19
podpowiedzcie kiedy potrzebny/niezbedny jest geodeta.
Niwelację terenu/zdjęcie humusu mam zaplanowany na piątek 26.04. i w tym samym dniu( bezposrednio przed koparką) wytyczy obrys/posadowienie budynku. I tutaj naszła mnie wątpliwośc w zakresie czy geodeta czeka do zdjęcia humusu i następnie przystępuje do wytyczenia punkty wysokościowe określające poziom posadowienia.

Konto usunięte na żądanie
23-04-2013, 22:35
U mnie był zdjęty humus następnie majster ponabijał dechy o 1m szerzej jak budynek (patrz foto):
http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/lawy1.jpg

Potem przyjechał geodeta i na te dechy naniósł punkty osi fondamentów. Ale wysokości posadowienia ławy nie nanosił- ta była lana na równi z terenem po odjęciu humusu- potem wychodziliśmy dalej bloczkami na wysokość, którą ja wytyczyłem... palcem :)

Dodam jeszcze, że majster przed zalaniem betonu wbijał szpilki kilku miejscach w ławach i niwelatorem wytyczył poziom górnej warstwy ław. Do wysokości szpilki lał beton i wyszło ładnie w poziomie.

michalc
24-04-2013, 08:03
u mnie było trochę inaczej. najpierw wpadł geodeta i wytyczył 4 punkty (w rogach budynku, ale tak, jakby garaż był tej samej szerokości co dom). potem majstrzy wbili dechy szeroko (pewnie jeszcze szerzej niż u lookmena) i nabili gwoździe tak, że jak puścili sznurek na tych gwoździach to się przecinały linki dokładnie w miejscach tych 4 punktów. geodeta się zapakował i tyle. potem wjechała koparka, ja ustaliłem z majstrem gdzie chcę mieć poziom zero i dalej poszło. u nas też było kopane głębiej i ławy były szalowane, ale przy glinie i topniejącym śniegu to było jedyne rozsądne wyjście ;)

poziom zero z projektu to trochę fikcja, bo często i mapy odbiegają od rzeczywistości i sporo osób sobie dopasowuje ten poziom wg uznań. u nas jest lekki spadek i sam nie wiem jak to powinno być a jak jest. z jednej strony mamy nisko z drugie lekko wyżej.

pozdro
mC

przemas791
24-04-2013, 08:15
U mnie był zdjęty humus następnie majster ponabijał dechy o 1m szerzej jak budynek (patrz foto):
http://www.republika.pl/ospskorcz/dzialka/lawy1.jpg

Potem przyjechał geodeta i na te dechy naniósł punkty osi fondamentów. Ale wysokości posadowienia ławy nie nanosił- ta była lana na równi z terenem po odjęciu humusu- potem wychodziliśmy dalej bloczkami na wysokość, którą ja wytyczyłem... palcem :)

Dodam jeszcze, że majster przed zalaniem betonu wbijał szpilki kilku miejscach w ławach i niwelatorem wytyczył poziom górnej warstwy ław. Do wysokości szpilki lał beton i wyszło ładnie w poziomie.

ale przed zdjeciem humusu - wytyczyłeś obrys budynku sam czy z geodetą?. Mi cos mój majster powiedział co by wytyczyć obrys budynku odpowiednio szerzej at aby operator swobodnie operował koparką i do przodu....i zastanawiam sie kiedy ten geodeta jest konieczny??

michalc
24-04-2013, 08:33
ale przed zdjeciem humusu - wytyczyłeś obrys budynku sam czy z geodetą?. Mi cos mój majster powiedział co by wytyczyć obrys budynku odpowiednio szerzej at aby operator swobodnie operował koparką i do przodu....i zastanawiam sie kiedy ten geodeta jest konieczny??

no właśnie geodeta jest potrzebny tylko na samym początku (i potem do papierów przy odbiorze). u mnie wbili dechy tylko w narożnikach + te gwoździe pod sznurek. potem koparka wybierała wewnątrz a budowlańcy dzięki tym dechom i sznurkom, które zawsze mogli sobie założyć już wiedzieli gdzie ma być budynek, więc i geodeta nie był już potrzebny.

mC185420

mWilQ
24-04-2013, 09:00
1. Wyznaczyłem uwzględniając plany zabudowy obszar dla budynku (4 słupki tworzące prostokąt z marginesem 1-2m poza budynek).
2. Koparka ściągnęła humus według mojego wytyczenia.
3. Geodeta wytyczył budynek, wszystkie narożniki, załamania itd oraz stan zero
4. Wykonawca rozciągnął linki i zaczął kopać

Geodeta na podstawie map i projektu sam wytyczał stan zero. Nie wiem dokładnie jak to zrobił, ale wyszło w sam raz :)

michalc
24-04-2013, 09:34
Geodeta na podstawie map i projektu sam wytyczał stan zero. Nie wiem dokładnie jak to zrobił, ale wyszło w sam raz :)

i teoretycznie właśnie tak powinno być - bo wysokość posadowienia budynku jest jasno określona w projekcie. ale jak pisałem, czasem dane wysokościowe są niedokładne i trzeba to zmienić a czasem jak widać po prostu można się dogadać z wykonawcą.... nie wiem jak przy odbiorach. u nas dom nie mógł być za wysoko bo musimy się zmieścić w 8 metrach.

mC

przemas791
24-04-2013, 10:04
dzieki serdeczne za pomoc...jestem po telefonie do geodety i u mnie będzie w ten sposób, że jutro biorę geodetę, siebie i sprzęt na pokład i jedziemy wytyczyc budynek i nabic ławy - i zastanawiam się tylko czy to nie bedzie przeszkadzało operatorowiu koparki przy zbieraniu humusu? Dlatego napisałem do Was jako doświaczonych kolegów.

mWilQ
24-04-2013, 10:34
dzieki serdeczne za pomoc...jestem po telefonie do geodety i u mnie będzie w ten sposób, że jutro biorę geodetę, siebie i sprzęt na pokład i jedziemy wytyczyc budynek i nabic ławy - i zastanawiam się tylko czy to nie bedzie przeszkadzało operatorowiu koparki przy zbieraniu humusu? Dlatego napisałem do Was jako doświaczonych kolegów.

Troszkę od d*py strony, ale jak najbardziej do wykonania. Tylko nie wiem czy to ma sens, bo geodeta chyba będzie dwa razy niepotrzebnie jeździł na budowę, a jeśli nie jest to znajomy, to pewnie za dojazd sobie policzy. Koparkowy też się napoci, jeśli będzie miał spory sprzęt. Jak będzie to mała popierdółka, to pewnie będzie mu łatwiej, ale też dłużej będzie kopał, a to znowu są koszta. U mnie operator przyjechał czymś pokroju fadromy. Łychę miał szeroką i z tego co pamiętam robił trzy jej długości. Pracy miał na 30 minut i sobie pojechał, ale nie wyobrażam sobie, że takim sprzętem jeździłby wokół wytyczonych ław. Każde jego zahaczenie powoduje, że geodeta musi nanieść znowu pomiar - bez sensu. U mnie też geodeta na piasku wbijał kołki w miejscach narożników żeby ułatwić murarzom życie. Jeśli u Ciebie geodeta wpadnie przed ściągnięciem humusy, to czegoś takiego nie zrobi. Przemyśl to dwa razy, zrób według właściwej kolejności, żeby każdemu kolejnemu pracowało się lekko (nie dawaj argumentów do lamentu i wyciągania kasy :) )

michalc
24-04-2013, 11:52
Troszkę od d*py strony, ale jak najbardziej do wykonania. Tylko nie wiem czy to ma sens, bo geodeta chyba będzie dwa razy niepotrzebnie jeździł na budowę, a jeśli nie jest to znajomy, to pewnie za dojazd sobie policzy. Koparkowy też się napoci, jeśli będzie miał spory sprzęt. Jak będzie to mała popierdółka, to pewnie będzie mu łatwiej, ale też dłużej będzie kopał, a to znowu są koszta. U mnie operator przyjechał czymś pokroju fadromy. Łychę miał szeroką i z tego co pamiętam robił trzy jej długości. Pracy miał na 30 minut i sobie pojechał, ale nie wyobrażam sobie, że takim sprzętem jeździłby wokół wytyczonych ław. Każde jego zahaczenie powoduje, że geodeta musi nanieść znowu pomiar - bez sensu. U mnie też geodeta na piasku wbijał kołki w miejscach narożników żeby ułatwić murarzom życie. Jeśli u Ciebie geodeta wpadnie przed ściągnięciem humusy, to czegoś takiego nie zrobi. Przemyśl to dwa razy, zrób według właściwej kolejności, żeby każdemu kolejnemu pracowało się lekko (nie dawaj argumentów do lamentu i wyciągania kasy :) )

u mnie geodeta był najpierw i był talko raz. deski w rogach nabite szeroko z zapasem i gościu sporą koparką miał dosyć miejsca na wszystko. a te słupki były w ziemi na początku ale potem nabite na deski były gwoździe a linki przecinały się w miejscach gdzie wcześniej były słupki. geodeta dwa razy nie jeździł, koparkowy sobie poradził i nie wziął więcej więc da się. a jak nie geodeta to koparka będzie musiała jeździć kilka razy ;)

mC

mWilQ
24-04-2013, 12:06
Ja wolę dmuchać na zimne. Koparkowy trafiłby w wytyczenie geodety i trzeba by było ponownie wytyczać. Robienie sobie, albo komuś trudności nigdy według mnie nie miało sensu.

michalc
24-04-2013, 13:10
Ja wolę dmuchać na zimne. Koparkowy trafiłby w wytyczenie geodety i trzeba by było ponownie wytyczać. Robienie sobie, albo komuś trudności nigdy według mnie nie miało sensu.

no ale po wytyczeniu i tak koparka musi przyjechać i kopać i i tak musi uważać. a u nas taka kolejność a nie inna została wybrana przez wykonawcę więc jak widać sami sobie zrobili pod górkę... poza tym przy działkach z dużym spadkiem pewnie trzeba ostrożniej do tematu podejść....


mC

mWilQ
24-04-2013, 13:44
no ale po wytyczeniu i tak koparka musi przyjechać i kopać i i tak musi uważać. a u nas taka kolejność a nie inna została wybrana przez wykonawcę więc jak widać sami sobie zrobili pod górkę... poza tym przy działkach z dużym spadkiem pewnie trzeba ostrożniej do tematu podejść....


mC

Jeśli kaparka potrzebna jest do wykopania ław, to tak. Chociaż biorąc pod uwagę zapas ziemi wybrany spod domu, to słupki wbite przez geodetę są bezpieczniejsze przy kopaniu ław niż przy wybieraniu humusu.

Konto usunięte na żądanie
24-04-2013, 13:45
MWilQ dobrze mówi najpierw humus potem geodeta.

michur
24-04-2013, 13:53
U nas najpierw była dziura pod piwnicę (sam wytyczyłem obrys budynku + 1 - 2m zapasu), a potem geodeta w wykopie wyznaczył osie ścian (trochę truchlałem czy dziura została wykopana w dobrym miejscu ;-).

michalc
24-04-2013, 14:13
Jeśli kaparka potrzebna jest do wykopania ław, to tak. Chociaż biorąc pod uwagę zapas ziemi wybrany spod domu, to słupki wbite przez geodetę są bezpieczniejsze przy kopaniu ław niż przy wybieraniu humusu.

u nas ławy były szalowane, czyli zakres pracy był taki sam co przy humusie a tylko głębokość różna ;) geodeta sam ustalał kiedy ma się pojawić z wykonawcą i wszyscy byli zadowoleni, ale podejście wasze jest bezpieczniejsze, szczególnie jak się robi samemu.

mC

przemas791
24-04-2013, 19:58
u mnie geodeta był najpierw i był talko raz. deski w rogach nabite szeroko z zapasem i gościu sporą koparką miał dosyć miejsca na wszystko. a te słupki były w ziemi na początku ale potem nabite na deski były gwoździe a linki przecinały się w miejscach gdzie wcześniej były słupki. geodeta dwa razy nie jeździł, koparkowy sobie poradził i nie wziął więcej więc da się. a jak nie geodeta to koparka będzie musiała jeździć kilka razy ;)

mC

właśnie tak to zamierzam zrobić po konsultacji ze swoim majstrem. Geodeta wytyczy z dystansem. Koparka wjeżdża i zdejmuje humus a ja mam nadzieję, strzelam fotkę i umieszczam je na forum.

lasci
24-04-2013, 20:14
i teoretycznie właśnie tak powinno być - bo wysokość posadowienia budynku jest jasno określona w projekcie. ale jak pisałem, czasem dane wysokościowe są niedokładne i trzeba to zmienić a czasem jak widać po prostu można się dogadać z wykonawcą.... nie wiem jak przy odbiorach. u nas dom nie mógł być za wysoko bo musimy się zmieścić w 8 metrach.

mC

MICHALC -sam wspomiałeś że masz działke z pod skosu czyli poziom zero nie jest róny między przodem a tyłem domu ,za tym czy zachowałeś wysokość 8m.? To według mnie jest głupi wymysł urzedników,a co za problem jest podsypac sobie ziemie przed odbiorem domu,po drugie komu z FORUMOWICZÓW ROBIONO ODBIÓR DOMU?????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????????? Jest ktoś taki że z starostwa bądz też z gminy był ktoś odebrać budynek (chodzi o dom jednorodzinny)także ja jak bym dziś budował to poszedłbym w góre co najmniej metr a w realu mam tylko 0.6m wyżej i też mam działkę z skosu schody bede miał na conajmniej 4 stopnie a z tyłu domu wyjśćie na tasar 10cm niżej ,i teraz od czego wyznaczyć 8m wysokości bo też musze tyle zachować. Chyba ze od punktu zero wytyczonego przez geodetę . ;)

Konto usunięte na żądanie
24-04-2013, 21:50
lasci powiem więcej :) w ubiegłym roku miałem kontrolę budowy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. A starostwo u nas tak odbiera, że aż wiory lecą jak się coś nie zgadza...

lasci
24-04-2013, 22:00
No coś Ty ,żartujesz? U nas to nawet nikt nie słyszy o odbiorach,to nie zazdroszczę Wam :(

lasci
24-04-2013, 22:09
A tak to u mnie wyglądało
185586

185587

185588

michalc
24-04-2013, 22:16
MICHALC -sam wspomiałeś że masz działke z pod skosu czyli poziom zero nie jest róny między przodem a tyłem domu ,za tym czy zachowałeś wysokość 8m.? To według mnie jest głupi wymysł urzedników,a co za problem jest podsypac sobie ziemie przed odbiorem domu,po drugie komu z FORUMOWICZÓW ROBIONO ODBIÓR DOMU?????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????????? Jest ktoś taki że z starostwa bądz też z gminy był ktoś odebrać budynek (chodzi o dom jednorodzinny)także ja jak bym dziś budował to poszedłbym w góre co najmniej metr a w realu mam tylko 0.6m wyżej i też mam działkę z skosu schody bede miał na conajmniej 4 stopnie a z tyłu domu wyjśćie na tasar 10cm niżej ,i teraz od czego wyznaczyć 8m wysokości bo też musze tyle zachować. Chyba ze od punktu zero wytyczonego przez geodetę . ;)

też słyszałem że odbiory to raczej fikcja... ale jednak inspektorzy z Kartuz 2 razy w tygodniu w teren jeżdżą - pytanie gdzie i po co ;p

a te 8m to jak rozumiem od punktu który określa projektant na mapie zagospodarowania terenu - nie wiem na jakiej zasadzie on to określa. czy musi wybrać punkt najwyższy czy najniższy z tych co są na mapie do celów projektowych nie mam pojęcia (u nas nanieśli kilkanaście rzędnych jak robili mapkę). ja chciałem mieć dom nie za wysoko ale żeby mi się deszczyk nie wlewał przez próg i tak mam a do tego tak powinienem mieć ;) (piwnicy nie mam). poza tym okolica pochyła i o zalaniu nie ma mowy. spadek na naszej działce pod domem to ok 0.5m a na całości dochodzi do 1m-1.5m. w sam raz tam gdzie garaż mam niżej :)

mC

michalc
25-04-2013, 13:40
lokmen czy dobrze pamiętam, że pod posadzką garażu dałeś styrodur? ile kosztuje m3 styroduru?

u nas były pomiary z natury do okien i trzeba podjąć decyzję ile styroduru pójdzie na wykusz, ale damy chyba te 20cm styroduru tak jak w projekcie, choć balkon wykuszowy będzie gruuuby.

mC

Konto usunięte na żądanie
25-04-2013, 19:48
Styrodur kosztuje ok 500zl/m3

-------------

U nas jadą z kablem ostro i od razu pierwszy spór na lini ja i oni :)
Jakiś cymbał zaprojektował złącze nie w ogrodzeniu tylko 1,5m przed nim. Chyba projektant zasugerował się moim płotem, a nie sprawdził na mapach, że ten płot mam 1,5m przed rzeczywistą linią tego właściwego. Nie wyobrażacie sobie ile to zachodu i roboty żeby przesunąć skrzynkę o 1m i 30cm...


https://lh3.googleusercontent.com/-K2cQFs80_ts/UXpSlO6MniI/AAAAAAAAIfI/sGGznopRMjM/s576/20130425_121412.jpg

lasci
26-04-2013, 21:00
U mnie była podobna sytuacja ,tyle ze skrzynka juz była bo kupiłem działkę z mediami .Lecz jak sie pozniej okazało skrz.stoi w wjezdzie do garażu.Energia zamiast ja postawic na rogu działki to dali ja 3m.do srodka ,wiec przesunięcie kosztowało mnie 700zł.Niby nie dużo ale mało to też nie jest. i ile biegania i załatwiania.

przemas791
28-04-2013, 08:58
witam,
juz pierwszy dzien na budowie mam za sobą. Spaliłem sie na heban a wynik prac to wielka diura w ziemi i westchnienia sasiadów, że juz nie będą mieli widoków na nasza górę Ślezę (Sobótka). Pomimo fachowości operatora kopanie trwało 8 h. - humus ok. 30 cm - miejscami skalna zwietrzlina i trzeba było łupać......Mój majster doszedł do wniosku, że bedziemy ławę fund. szalować.
Potrzebuję informacji w zakresie przyłaczy:
1. woda
2. ścieki/kanaliza
3. Pompa ciepła
4. prąd
co do wody to gdzies w necie wypatrzyłem, że przyłaczę powinno iśc pod ławą? Dodam, że na obecnym etapie jestem w trakcie rozmów z sąsiadem w zakresie kosztów wykonania instalacji wodnej (warunki określone w ZWiK) i jeszce nie wiem gdzie ta rura z woda miałaby iść.
pozdrawiam

przemas791
28-04-2013, 08:59
acha i jeszce do posta powyżej - to może ktoś z Was dysponuje fotkami to poprosze o przesłanie.

lasci
28-04-2013, 11:28
acha i jeszce do posta powyżej - to może ktoś z Was dysponuje fotkami to poprosze o przesłanie.

186165
Drenaż w koło domu i pod ławami zawinięty otuliną i obsypany kamieniami

186166
Drenaż poprowadzony do studni

186171
Kanaliza poprowadzona do kotłowni i do drugiego pomieszczenia gdzie ma być pralnia ( projekt odbicie lustrzane)

186173
Niebieski wąż to poprowadzona woda od głownej lini wodnej ,także woda już w domu jest ;)

186175
Pod folią poprowadzony prąd od skrzynki do domu.

Skrzynki z prądem i liczniki z wodą będe miał w garażu koło siebie,także z wodą wyszłem pod garażem.

gosik102
28-04-2013, 18:47
Witajcie :)
Chyba wszyscy w związku z nadejściem wiosny złapali wiatr w żagle i są na budowach :)
Dostaliśmy cenę na wylewki (miksokret) - 11 zł m2 lub 12 zł m2 z ułożeniem styropianu. Oczywiście jest to sama robocizna, materiał we własnym zakresie. Co sądzicie? Fachowcy sprawdzeni u kilku znajomych osób- wszyscy zadowoleni.
Pozdrawiam cieplutko!
Gosik :)

gosik102
28-04-2013, 18:56
I jeszcze jedno- ile kosztował Was materiał na wylewki (Rodek z garażem jednostanowiskowym)- planujemy styropian 15 cm.? Oj te planowanie kosztów... ;)

kojak139
28-04-2013, 19:27
około 5,5 tys rodo 6 g2

janek8205
28-04-2013, 20:09
Witajcie :)
Chyba wszyscy w związku z nadejściem wiosny złapali wiatr w żagle i są na budowach :)
Dostaliśmy cenę na wylewki (miksokret) - 11 zł m2 lub 12 zł m2 z ułożeniem styropianu. Oczywiście jest to sama robocizna, materiał we własnym zakresie. Co sądzicie? Fachowcy sprawdzeni u kilku znajomych osób- wszyscy zadowoleni.
Pozdrawiam cieplutko!
Gosik :)

Witam
Dostałem identyczną wycenę.
Jest to raczej normalna cena przynajmniej jak na okolice Krakowa.
Wykonywał ktoś bariery na balkony?
Dostałem następującą wycenę:
4 balkony wychodzi około 20m
cena za metr bariery z pomalowaniem na dowolny kolor oraz z montażem 195 zł.
całość 3900 zł
bariera wygląda następująco:186340

przemas791
29-04-2013, 07:23
186165
Drenaż w koło domu i pod ławami zawinięty otuliną i obsypany kamieniami

186166
Drenaż poprowadzony do studni

186171
Kanaliza poprowadzona do kotłowni i do drugiego pomieszczenia gdzie ma być pralnia ( projekt odbicie lustrzane)

186173
Niebieski wąż to poprowadzona woda od głownej lini wodnej ,także woda już w domu jest ;)

186175
Pod folią poprowadzony prąd od skrzynki do domu.

Skrzynki z prądem i liczniki z wodą będe miał w garażu koło siebie,także z wodą wyszłem pod garażem.


dzieki serdecznie!!
Może ktoś jeszce może podzielić się cennymi wskazówkami nt. instalacji (WOD-KAn, Prąd, Pompa ciepła) w momencie wykonywania fundamentów.
Pozdrawiam i lecę na budowę.
Inwestor- to brzmi dumnie...hehehehe

michalc
30-04-2013, 11:05
u nas od wczoraj działają z więźbą :) wczoraj za wiele się nie wydarzyło, ale elektrownia przeszkadzała wyłączając prąd, miejmy nadzieję, że dziś robota ruszy z kopyta.

przy okazji chciałem prosić was o radę ponieważ zauważyłem że w 2 mijscach siadła wylekwa "0". obawiam się, że to pokłosie niskich temperatur podczas zasypywania budynku... z wykonawcą dopiero będę rozmawiać, ale czy wg was np nalanie nowej wylewki wystarczy? a może powinni skuć starą i zagęścić piach jeszcze raz?

mC

slavex17
30-04-2013, 14:04
Dlatego u mnie nie mamy chudziaka a stemple do stropu stawiamy na deskach i jest git. Budynek zasypywałem jesienią, przez zimę wszystko siadło jakieś 5-10cm. Cały czas się chodzi i ubija:)
186766186767186768186769186770

michalc
30-04-2013, 14:23
Dlatego u mnie nie mamy chudziaka a stemple do stropu stawiamy na deskach i jest git. Budynek zasypywałem jesienią, przez zimę wszystko siadło jakieś 5-10cm. Cały czas się chodzi i ubija:)
186766186767186768186769186770

no tak, niegłupio, ale u nas była nawet zagęszczarka i warstwami było sypane i zagęszczane (bo całość musieliśmy zasypać piaskiem, grunt rodzimy się nie nadał) - ale widać nie pomogło.... wstępny plan to jak pisałem pierwsza opcja - nadlanie za kilka tygodni miejsc gdzie siadło.

gratuluję postępów ;)

mC

Konto usunięte na żądanie
30-04-2013, 16:54
A o ile Ci spadło?
U nas zasypywalem fundamenty późną jesienią w deszczu. Nic nie siadlo. Tyle że chudziak to B20 :-)

michalc
30-04-2013, 18:44
A o ile Ci spadło?
U nas zasypywalem fundamenty późną jesienią w deszczu. Nic nie siadlo. Tyle że chudziak to B20 :-)

u nas ze względu na temperatury też lali B20. siadło ok 5cm. jeśli raz siadło i koniec to spoko, ale jak mi znów siądzie jak będę miał zalaną posadzkę z podłogówką to będzie masakra....

mC

Konto usunięte na żądanie
30-04-2013, 19:53
To moim zdaniem trzeba tam gdzie siadło wykuć dziurę i zobaczyć jak mocno siadł piach- czy chudziak nie jest w powietrzu.

michalc
30-04-2013, 20:23
To moim zdaniem trzeba tam gdzie siadło wykuć dziurę i zobaczyć jak mocno siadł piach- czy chudziak nie jest w powietrzu.

dzwoniłem do kierbuda i mówi że będą nawiercać wylewkę i sprawdzać co jest pod spodem ;) jak będzie brakowało piachu to będą kuć...
dzięki!

mC

slavex17
01-05-2013, 18:52
Trochę ciężki temat jak będą dziury pod wylewką. Ciekawe jakby przez te nawiercone otwory jakoś wpuścić wodę z piachem i zamulić:P Tylko jak:/ To ciekawe jaki tam masz grunt jak ubijane było zagęszczarką a nadal siada. Ja mam szpadel czarnej, 2 szpadle żwiru i dalej glina ale taki spiek. Jak kopałem fundamenty ręcznie to kilof był aż czerwony. 4 chłopów i cały dzień kopania:P Myślę że przez ten spiek u mnie nic nie siądze, środek zasypany jesienią przez zimę pod naporem wody ze śniegu ładnie siadło.

michalc
02-05-2013, 10:20
Trochę ciężki temat jak będą dziury pod wylewką. Ciekawe jakby przez te nawiercone otwory jakoś wpuścić wodę z piachem i zamulić:P Tylko jak:/ To ciekawe jaki tam masz grunt jak ubijane było zagęszczarką a nadal siada. Ja mam szpadel czarnej, 2 szpadle żwiru i dalej glina ale taki spiek. Jak kopałem fundamenty ręcznie to kilof był aż czerwony. 4 chłopów i cały dzień kopania:P Myślę że przez ten spiek u mnie nic nie siądze, środek zasypany jesienią przez zimę pod naporem wody ze śniegu ładnie siadło.

grunt to glina/piasek, ale badania były i nośność wystarczająca. moim zdaniem to kwestia mrozu, który nocą musiał złapać wilgotny piasek/podłoże i poziom się podniósł. teraz jest ciepło to opadło... eh te goniące terminy ;-/ dam znać jak sprawdzą co i jak.

mC

przemas791
03-05-2013, 14:36
186165
Drenaż w koło domu i pod ławami zawinięty otuliną i obsypany kamieniami

186166
Drenaż poprowadzony do studni

186171
Kanaliza poprowadzona do kotłowni i do drugiego pomieszczenia gdzie ma być pralnia ( projekt odbicie lustrzane)

186173
Niebieski wąż to poprowadzona woda od głownej lini wodnej ,także woda już w domu jest ;)

186175
Pod folią poprowadzony prąd od skrzynki do domu.

Skrzynki z prądem i liczniki z wodą będe miał w garażu koło siebie,także z wodą wyszłem pod garażem.

dzięki serdecznie.
Może ktoś przypnie tutaj fotki rozłożenia kanalizy oraz przepustów pod pompę ciepła.

Konto usunięte na żądanie
03-05-2013, 18:40
Przepusty pod pompę ciepła niech wskaże Ci ten który będzie ją robił.

przemas791
03-05-2013, 20:40
Przepusty pod pompę ciepła niech wskaże Ci ten który będzie ją robił.

tyle tylko, że jeszcze waży się u mnie decyzja w zakresie czy wybrać Pompę ciepła Glikol-woda czy Pompę ciepła z bezpośrednim parowaniem, w zw. z czym zastanawałem się czy istnieje jakaś uniwesralna metoda wykonania przepustów pod PCi.
Pozdrawiam

Konto usunięte na żądanie
04-05-2013, 17:24
To radzę zrobić tak jak ja- w miejscu gdzie będą wchodziły rury nie zalałem posadzki- zostawiłem tak ok 50 cm na 30cm. W ubiegłym tygodniu hydraulik bez problemu w tym miejscu podkopał się pod fundamentem.

gosik102
06-05-2013, 19:01
około 5,5 tys rodo 6 g2

Dzięki ogromne :)

gosik102
06-05-2013, 20:04
Otrzymaliśmy dziś 2 wyceny hydrauliki:
1) 22 703 zł.- 8% VAT, w tym kocioł TQD 16 kW ekogroszek; kotłownia materiały instalacyjne; grzejniki aluminiowe 11 sztuk; materiały instalacyjne do c.o; mat. instalac. cwu, zw. oraz kanaliz. dla 9 punktów poboru, bojler 140 l. ogrzew. podłogowe 4 obwody i montaż. PCV stabilizow., miedź +20%.

2) 30 817 zł.- 8% VAT, w tym inny kocioł- Defro duo UNI 15 kW; kotłownia w miedzi, reszta PCV stab; grzejniki purmo, grzejniki łazienkowe; pompy grundfoss; naczynie przeponowe; naczynie przelewowe; filtr wody, filtr butelkowy; kolano segmentowe; zestaw różnicowy; zawór miesz. do podłogówki; belka 9 i 7 plus szafka; folia do podłogówki; zawór powrotny prosty; stelaże wc; zawory termostat; rura pex 19 purmo; mat. wod-kan; mat. kotłownia.

Druga była bardzo szczegółowa, pierwsza jak widać. Przy pierwszej szczegółowo opisaliśmy na czym nam zależy- powiedziano, że wszystko będzie uwzględnione.
Co o nich myślicie?
Z góry dziękuję za opinie- pomogą podjąć decyzję :)
Gosia

michalc
06-05-2013, 22:30
Otrzymaliśmy dziś 2 wyceny hydrauliki:
1) 22 703 zł.- 8% VAT, w tym kocioł TQD 16 kW ekogroszek; kotłownia materiały instalacyjne; grzejniki aluminiowe 11 sztuk; materiały instalacyjne do c.o; mat. instalac. cwu, zw. oraz kanaliz. dla 9 punktów poboru, bojler 140 l. ogrzew. podłogowe 4 obwody i montaż. PCV stabilizow., miedź +20%.

2) 30 817 zł.- 8% VAT, w tym inny kocioł- Defro duo UNI 15 kW; kotłownia w miedzi, reszta PCV stab; grzejniki purmo, grzejniki łazienkowe; pompy grundfoss; naczynie przeponowe; naczynie przelewowe; filtr wody, filtr butelkowy; kolano segmentowe; zestaw różnicowy; zawór miesz. do podłogówki; belka 9 i 7 plus szafka; folia do podłogówki; zawór powrotny prosty; stelaże wc; zawory termostat; rura pex 19 purmo; mat. wod-kan; mat. kotłownia.

Druga była bardzo szczegółowa, pierwsza jak widać. Przy pierwszej szczegółowo opisaliśmy na czym nam zależy- powiedziano, że wszystko będzie uwzględnione.
Co o nich myślicie?
Z góry dziękuję za opinie- pomogą podjąć decyzję :)
Gosia

nie wiem do końca ile kosztuje kocioł na ekogroszek, ale u nas przy całym domu w podłogówce + 4 grzejniki + piec gazowy + instalacja gazowa (reszta jak u was) wycena wychodziła na niecałe 40 tyś (pewnie do zbicia do ok 35 tyś) więc szczególnie ta wasza pierwsza wycena wydaje się bardzo atrakcyjna. druga też atrakcyjniejsza niż moja, ale u mnie kilka tyś to instalacja gazowa (wraz ze skrzynką pod licznik), której u was nie ma...

mC

gosik102
07-05-2013, 07:13
nie wiem do końca ile kosztuje kocioł na ekogroszek, ale u nas przy całym domu w podłogówce + 4 grzejniki + piec gazowy + instalacja gazowa (reszta jak u was) wycena wychodziła na niecałe 40 tyś (pewnie do zbicia do ok 35 tyś) więc szczególnie ta wasza pierwsza wycena wydaje się bardzo atrakcyjna. druga też atrakcyjniejsza niż moja, ale u mnie kilka tyś to instalacja gazowa (wraz ze skrzynką pod licznik), której u was nie ma...

mC
Dziękuję za odpowiedź :)
Kocioł na ekogroszek w pierwszej wycenie to 5900 zł, natomiast w drugiej 8600 zł. Podobno ten drugi jest dużo lepszy.
Aaa, zapomniałabym, do tego jeszcze doliczyć trzeba szambo ;)
Gosia

lasci
08-05-2013, 19:48
Witam po małej przerwie,kredyt załatwiony ;)kasa na kacie ,tylko że czekam na ekipę tynkującą ,maja wpaść pod koniec maja :( dopiero. no a wtedy to już reszta po kolei. a tak to małe poprawki na budowie i udoskonalenia z prądem po wyczytanych pomysłach na forum ;) Pozdrawiam .

gosik102
08-05-2013, 20:19
Witam ponownie Budujących :)
Czy zmierzył się ktoś z problemem, dylematem- szambo a przydomowa oczyszczalnia ścieków? Koszty montażu w przypadku szamba sporo niższe, jednak w eksploatacji zdecydowanie wygrywa oczyszczalnia (wywóz nieczystości wozem asenizacyjnym średnio 130 zł/mc). Jeszcze jest u nas problem z wysokim poziomem wód gruntowych, więc koszty założenia oczyszczalni rosną. Poczytałam trochę na forach- wszyscy zachwalają oczyszczalnie. Ot zagwostka ;)
Pozdrawiam!

gosik102
08-05-2013, 20:21
Witam po małej przerwie,kredyt załatwiony ;)kasa na kacie ,tylko że czekam na ekipę tynkującą ,maja wpaść pod koniec maja :( dopiero. no a wtedy to już reszta po kolei. a tak to małe poprawki na budowie i udoskonalenia z prądem po wyczytanych pomysłach na forum ;) Pozdrawiam .

Gratuluję otrzymania kredytu- nie ma jak to "dożywotni" związek z bankiem! :)

lasci
09-05-2013, 07:50
Gratuluję otrzymania kredytu- nie ma jak to "dożywotni" związek z bankiem! :)
Wszystko się zgadza co do kredytu ,ale z drugiej strony wynajmować i budować się jeszcze moze 5lat lub dłużej to też nic ciekawego . A tak to przy dobrych wiatrach na zimę się wprowadzam i mieszkam i splacam swoje ;) a 14 lat kredytowania to też nie taka załamka jak np.25lat.

gosik102
09-05-2013, 07:53
Wszystko się zgadza co do kredytu ,ale z drugiej strony wynajmować i budować się jeszcze moze 5lat lub dłużej to też nic ciekawego . A tak to przy dobrych wiatrach na zimę się wprowadzam i mieszkam i splacam swoje ;) a 14 lat kredytowania to też nie taka załamka jak np.25lat.

U mnie akurat 20 lat :) Ale raty malejące i może uda się coś nadpłacić, zminimalizować odsetki...

mWilQ
09-05-2013, 08:08
To ja się wtrącę jeszcze w sprawie kredytów, bo z doświadczeń znajomych wiem, że nie bardzo opłaca się "nadpłacać kredyt". Lepiej pieniądze odkładać na rachunku oszczędzającym i dopiero jak uzbiera się cała suma, to zamykać temat długu. Banki widząc ruch na koncie zadłużonego, pogrywają z klientem i zmieniają warunki kredytowania, tak żeby zniwelować straty (potencjalne). Oczywiście wszystko ma swoje granice, ponieważ mamy jeszcze z bankiem umowę, ale kruczków jest tak dużo, a nieświadomych jeszcze więcej i zawsze znajdą się ofiary.

Też bym chciał mieć 15 lat do spłaty. U mnie 2 hipoteki na 30 lat :/ jedna - 7 lat męczarni finansowych. Może kiedyś potknę się o skrzynkę złota i starczy na wybite zęby i dług :)

michalc
09-05-2013, 08:38
Witam ponownie Budujących :)
Czy zmierzył się ktoś z problemem, dylematem- szambo a przydomowa oczyszczalnia ścieków? Koszty montażu w przypadku szamba sporo niższe, jednak w eksploatacji zdecydowanie wygrywa oczyszczalnia (wywóz nieczystości wozem asenizacyjnym średnio 130 zł/mc). Jeszcze jest u nas problem z wysokim poziomem wód gruntowych, więc koszty założenia oczyszczalni rosną. Poczytałam trochę na forach- wszyscy zachwalają oczyszczalnie. Ot zagwostka ;)
Pozdrawiam!

my chcemy robić przydomową oczyszczalnię, ale przy wysokich wodach gruntowych radził bym zrobić test sugerowany przez sprzedawców: wykopać dół, zalać wodą i zmierzyć czas jak szybko ona wsiąknie. najlepiej to robić w niesprzyjających okresach (czyli kiedy jest mokro). u nas problem podobny - wody gruntowe wysoko a do tego glina. z tego powodu myślimy o odporowadzeniu oczyszczonej wody do pobliskiego cieku wodnego.

własna studnia + oczyszczalnia i powiedzmy, że jesteśmy samowystarczalni ;) (dopóki jest prąd...)

mC

mWilQ
09-05-2013, 09:50
@michalc: no to agregat i masz komplet do surrvivalu :D

gosik102
09-05-2013, 10:15
To ja się wtrącę jeszcze w sprawie kredytów, bo z doświadczeń znajomych wiem, że nie bardzo opłaca się "nadpłacać kredyt". Lepiej pieniądze odkładać na rachunku oszczędzającym i dopiero jak uzbiera się cała suma, to zamykać temat długu.


Masz rację- to też jest rozwiązanie- chociaż pewnie przez pierwsze 2-3 lata będzie ciężko nadpłacać lub oszczędzać- już wiemy, że raczej nasze 200.000 zł. nie wystarczy i będziemy ciułać na urządzanie ;)

mWilQ
09-05-2013, 10:31
Masz rację- to też jest rozwiązanie- chociaż pewnie przez pierwsze 2-3 lata będzie ciężko nadpłacać lub oszczędzać- już wiemy, że raczej nasze 200.000 zł. nie wystarczy i będziemy ciułać na urządzanie ;)

Szara rzeczywistość, bez zapewnionego startu, gdzie problem własnego mieszkania lub domu jest tylko na Twojej głowie, trzeba ciułać na dług. Z długiem ciężko oszczędzać, tym bardziej jeśli ma się stałą pensję. Na pocieszenie w tle rachunków i opłat jest domek z ogrodem :D

michalc
09-05-2013, 10:37
@michalc: no to agregat i masz komplet do surrvivalu :D

i szyb naftowy ;) ale kto wie, jak będą często przerwy to pewnie będzie potrzebny... na razie na budowie z tego co wiem raz zabrakło prądu.

mC

gosik102
09-05-2013, 10:55
Na pocieszenie w tle rachunków i opłat jest domek z ogrodem :D o ogrodzie na razie nie myślę :D Chociaż jako Architekt Krajobrazu z wykształcenia wszystko zrobię sama i mam ciut łatwiej :) (w razie pytań służę pomocą) :)

mWilQ
09-05-2013, 12:34
o ogrodzie na razie nie myślę :D Chociaż jako Architekt Krajobrazu z wykształcenia wszystko zrobię sama i mam ciut łatwiej :) (w razie pytań służę pomocą) :)

Dobrze wiedzieć :) Co polecisz do małej rabaty przy budynku w miejscu gdzie wschodzące słońce jest maksymalnie do godziny dziennie. Ta rabata ma powiedzmy kształt ćwierćkoła, na łuku przyjęły się dwa berberysy i trzmielina między nimi. Berberysy chyba bordowe, ale na kolorach się nie znam. Zostało mi miejsce pod ścianą, na razie takie puste i myślałem tam o małym trejażu przy ścianie budynku, po którym coś cieniolubnego mogłoby się wspinać. Fajnie jeśli nie byłby to bluszcz, bo mam go na ścianie garażu i mi wystarczy :)

margaret2011
09-05-2013, 12:36
To ja się wtrącę jeszcze w sprawie kredytów, bo z doświadczeń znajomych wiem, że nie bardzo opłaca się "nadpłacać kredyt". Lepiej pieniądze odkładać na rachunku oszczędzającym i dopiero jak uzbiera się cała suma, to zamykać temat długu. Banki widząc ruch na koncie zadłużonego, pogrywają z klientem i zmieniają warunki kredytowania, tak żeby zniwelować straty (potencjalne). Oczywiście wszystko ma swoje granice, ponieważ mamy jeszcze z bankiem umowę, ale kruczków jest tak dużo, a nieświadomych jeszcze więcej i zawsze znajdą się ofiary.

Też bym chciał mieć 15 lat do spłaty. U mnie 2 hipoteki na 30 lat :/ jedna - 7 lat męczarni finansowych. Może kiedyś potknę się o skrzynkę złota i starczy na wybite zęby i dług :)

mWilQ nie zgodzę się z Twoją teorią.
Harmonogram spłaty kredytu jest tak skonstruowany że w początkowych ratach stosunek kapitału do odsetek jest niekorzystny. Spłacasz raty a z kapitału schodzi Ci niewielka kwota. Natomiast po nadpłąceniu większej kwoty schodzą właśnie te raty z początku i spłacach dalej ale już raty z lepszą proporcją. Wiem tyo ze swojego przykładu. Wzięłam kredyt na 30 lat a po nadpłaceniu po dwóch latach 30% wartości zaciągniętego kredytu okres kredytowania skrócił się do 12 lat. Poza tym warunki pozostały bez zmian.
I według mojej opinii to właśnie na początek najbatdziej opłaca się nadpłacać, chyba że czegoś nie rozumiem.

gosik102
09-05-2013, 13:19
mWilQ nie zgodzę się z Twoją teorią.
Harmonogram spłaty kredytu jest tak skonstruowany że w początkowych ratach stosunek kapitału do odsetek jest niekorzystny. Spłacasz raty a z kapitału schodzi Ci niewielka kwota. Natomiast po nadpłąceniu większej kwoty schodzą właśnie te raty z początku i spłacach dalej ale już raty z lepszą proporcją. Wiem tyo ze swojego przykładu. Wzięłam kredyt na 30 lat a po nadpłaceniu po dwóch latach 30% wartości zaciągniętego kredytu okres kredytowania skrócił się do 12 lat. Poza tym warunki pozostały bez zmian.
I według mojej opinii to właśnie na początek najbatdziej opłaca się nadpłacać, chyba że czegoś nie rozumiem.

Ja z kolei mam system rat malejących- zawsze, w każdej racie spłacam tyle samo kapitału, natomiast maleją odsetki (są jedynie od kapitału pozostałego do spłaty).

margaret2011
09-05-2013, 13:39
Ja z kolei mam system rat malejących- zawsze, w każdej racie spłacam tyle samo kapitału, natomiast maleją odsetki (są jedynie od kapitału pozostałego do spłaty).

W przypadku rat malejących nadpłata też jest korzystna. Jak sama piszesz odsetki maleją, więc po nadpłąceniu masz raty z niższymi odsetkami, tj. mniejsze raty.

mWilQ
09-05-2013, 13:55
mWilQ nie zgodzę się z Twoją teorią.
Harmonogram spłaty kredytu jest tak skonstruowany że w początkowych ratach stosunek kapitału do odsetek jest niekorzystny. Spłacasz raty a z kapitału schodzi Ci niewielka kwota. Natomiast po nadpłąceniu większej kwoty schodzą właśnie te raty z początku i spłacach dalej ale już raty z lepszą proporcją. Wiem tyo ze swojego przykładu. Wzięłam kredyt na 30 lat a po nadpłaceniu po dwóch latach 30% wartości zaciągniętego kredytu okres kredytowania skrócił się do 12 lat. Poza tym warunki pozostały bez zmian.
I według mojej opinii to właśnie na początek najbatdziej opłaca się nadpłacać, chyba że czegoś nie rozumiem.

Nie wszystkie umowy wyglądają identycznie i nie zawsze najpierw spłaca się odsetki. Poza tym ja to rozumiem inaczej.
Jeśli masz harmonogram, w którym załóżmy 50 pierwszych rat uwzględnia odsetki, a kolejne 50 rat to już tylko kapitał to co zyskujesz spłacając 50 pierwszych rat? Płacisz za nie dokładnie taką samą kwotę, tylko, że z góry. W tym czasie te pieniądze mogłyby pracować na dodatkowy zysk.

U mnie np oprocentowanie jest na poziomie 1,9%. Rachunek oszczędzający mam ma 4%, lokatę na dzień dzisiejszy mogę mieć na 5%, więc dla mnie korzystniejsze jest posiadanie rzeczywistego pieniądza niż długu, który tym pieniądzem spłacę pozostawiając sobie zysk z różnicy oprocentowania.

Dodatkowo widziałem umowy (według mnie mało prawnie poprawne), w których był zapis, że o oprocentowaniu może decydować zarząd banku. Nie mówię tu o ruchomych typu Libor, Eurolibor itd, tylko o oprocentowaniu, które każdy klient negocjuje indywidualnie bankiem. Dlatego napisałem wcześniej "z doświadczenia znajomych", bo pojawiła się sytuacja, że ktoś nadpłacał rocznie kredyt kwotami rzędu 50 tyś złotych. Bank wychwycił znaczący ruch na koncie, zauważył, że szybsza spłata jest dla nich niższym zyskiem, więc podbił oprocentowanie do góry. Stąd to ostrzeżenie i pokazanie, że przy dobrym oprocentowaniu nie opłaca się nadpłacanie.

gosik102
09-05-2013, 14:18
U mnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Jestem tym przypadkiem, w którym oprocentowanie było ustalane indywidualnie (dokładnie jeden jego składnik-marża) przez Zarząd Banku Spółdzielczego (to właśnie on decyduje DAĆ czy NIE DAĆ :)) otrzymaliśmy jej obniżenie - należało tylko ładnie i krasomówczo umotywować :) A zapis w umowie (specjalnie sprawdziłam) stanowi, że poza wiborem oprocentowanie przez cały okres kredytowania nie ulega zmianie. Ogólnie umowa skonstruowana jasno, czytelnie.
A czyniąc nadpłaty zawsze nadpłacamy kapitał. A mniejsze odsetki wynikają z tego, że mniej kapitału pozostało do spłaty :)

gosik102
09-05-2013, 14:20
Zaraz z Rodkowego zrobi nam się Forum Kredytowe :D

mWilQ
09-05-2013, 14:26
Wątek jest tak rozległy i zrobił się tak ogólny, że nawet jak ktoś zapyta o samopoczucie budujących to nikogo to nie zdziwi. :)
Morał z bajki taki, żeby spać spokojnie, 10 razy przeczytajcie umowy przed podpisaniem i w razie wątpliwości albo wyjaśniajcie albo uciekajcie :D

gosik102
09-05-2013, 14:33
mWilQ wysłałam Ci prywatną wiadomość, nie wiem, czy dostałeś? :) Dotyczy rabatki jakby co :)

mWilQ
09-05-2013, 14:52
mWilQ wysłałam Ci prywatną wiadomość, nie wiem, czy dostałeś? :) Dotyczy rabatki jakby co :)

Tak dziękuję, jak będę w domu to podeślę albo zdjęcie, albo jakiś szkic. Bardziej zamiast samej kompozycji zależy mi na propozycji roślin pnących (ewentualnie nie, ale jakiś wyższych), które są ozdobne i lubią cień :) Ale jak będę przy swoim komputerze, to odezwę się na prywatną skrzynkę.

margaret2011
10-05-2013, 06:51
Nie wszystkie umowy wyglądają identycznie i nie zawsze najpierw spłaca się odsetki. Poza tym ja to rozumiem inaczej.
Jeśli masz harmonogram, w którym załóżmy 50 pierwszych rat uwzględnia odsetki, a kolejne 50 rat to już tylko kapitał to co zyskujesz spłacając 50 pierwszych rat? Płacisz za nie dokładnie taką samą kwotę, tylko, że z góry. W tym czasie te pieniądze mogłyby pracować na dodatkowy zysk. .

mWilQ nie jest tak jak piszesz, zresztą gosik102 już Ci to wytłumaczyła, nadpłacasz tylko kapitał.
Więc przy Twoim założeniu jak wyżej nadpłacając kapitał z pierwszych 50 raz jednorazowo, odpada Ci spłacanie odsetek który musiałbyś zapłacić płacąc każdą ratę po kolei. Kończąc rzeczywiście ten wątek, faktycznie każda umowa jest inaczej skonstruowana, w moim przypadku ewidentnie nadpłata bardzo się opłaciła, więc nie można generalizować.

A przy okazji czy ja też mogłabym uzyskać jakąś poradę od gosik102??
Orientujesz się może jaka roślinność sprawdza się na glebach wapiennych. Mam działkę na Jurze więc wapień w podłożu na bogato.
Wiem że zawsze można zakwaszać itp, ale takie typowe egzemplarze na tę glebę?

TAR
10-05-2013, 07:44
Orientujesz się może jaka roślinność sprawdza się na glebach wapiennych. Mam działkę na Jurze więc wapień w podłożu na bogato.
Wiem że zawsze można zakwaszać itp, ale takie typowe egzemplarze na tę glebę?

tu jest watek elfir z zestawieniami roslin na rozne rodzaje gleby, warto zajrzec :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198593-Zestawienia-roślin-w-zależności-od-typu-gleby-wilgotności-i-odczynu

Konto usunięte na żądanie
10-05-2013, 08:51
mWilQ ja też mam możliwość nadpłaty kredytu (w pierwszych 5 latach mogę nadpłacać 20 000zł) po dokonaniu nadpłaty mogę zdecydować czy nadpłata ma zmniejszyć okres zadłużenia czy wysokość raty. Oczywiście nadpłacam kapitał.

TAR- gdzieś Ty się zagubiła na tyle czasu :)

TAR
10-05-2013, 08:55
wiecie ja juz z rodkiem niewiele mam wspolnego, zagladam tylko z sentymentu, niech paleczke przejma nowi :D , nasz domek wystawilismy na sprzedaz jest jak dotad spore zainteresowanie oby przelozylo sie na to finalne z dobra cena. teraz myslimy tylko o nowym domu i oczywiscie ogrod zajmuje mi lwia czesc czasu :)

margaret2011
10-05-2013, 09:09
tu jest watek elfir z zestawieniami roslin na rozne rodzaje gleby, warto zajrzec :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198593-Zestawienia-roślin-w-zależności-od-typu-gleby-wilgotności-i-odczynu

Dzięki TAR

alienmc
10-05-2013, 11:35
wiecie ja juz z rodkiem niewiele mam wspolnego, zagladam tylko z sentymentu, niech paleczke przejma nowi :D , nasz domek wystawilismy na sprzedaz jest jak dotad spore zainteresowanie oby przelozylo sie na to finalne z dobra cena. teraz myslimy tylko o nowym domu i oczywiscie ogrod zajmuje mi lwia czesc czasu :)

Dlaczego wystawiłeś Rodka na sprzedaż ??
Jesteś już 3 osobą z tego forum która zaczęła budowę na pierwszych stronach a teraz już się domu pozbywa..
Aż mnie ciary przechodzą na myśl że za dwa lata będę mój dom wystawiał na sprzedaż..

TAR
10-05-2013, 11:49
wczesniej juz pisalam, rodek to bardzo fajny domek ale nie dla mnie i mojej rodziny, chcemy parterowke budowac. zaluje ze nie znalam wczesniej tego forum, swiadomosc budowlana wlasnych potrzeb rosnie z dnia na dzien.
poza tym mam za mala dzialke na moje zapedy ogrodowe wiec zmienilismy na inna :lol2: a tam juz prosi sie o inny domek, na pewno bedzie oranzeria

alienmc
10-05-2013, 15:02
wczesniej juz pisalam, rodek to bardzo fajny domek ale nie dla mnie i mojej rodziny, chcemy parterowke budowac. zaluje ze nie znalam wczesniej tego forum, swiadomosc budowlana wlasnych potrzeb rosnie z dnia na dzien.
poza tym mam za mala dzialke na moje zapedy ogrodowe wiec zmienilismy na inna :lol2: a tam juz prosi sie o inny domek, na pewno bedzie oranzeria

Też się zastanawiałem z żoną nad parterówką... nawet już mieliśmy gotowy projekt, jednak po oględzinach "na żywo" wygrała opcja domku mniej " rozległego" o tej samej powierzchni ale jednak z piętrem. Mam nadzieję że dla rodziny 2+1 to będzie dobre rozwiązanie na całe lata

TAR
10-05-2013, 15:06
oczywiscie, nie mam zamiaru cie zniechecac :D

Konto usunięte na żądanie
10-05-2013, 22:24
Jak sobie pomyślę, że znowu musiałbym robić ogrodzenie, rozwalowywac tyle ziemi, i pierniczyć się z budową dochodzę do wniosku, że życie jest za krótkie na taką zabawę ...

gosik102
11-05-2013, 07:35
Jak sobie pomyślę, że znowu musiałbym robić ogrodzenie, rozwalowywac tyle ziemi, i pierniczyć się z budową dochodzę do wniosku, że życie jest za krótkie na taką zabawę ...
Mam identyczne odczucie :) U nas II etap nie ruszył jeszcze pełną parą, a ja już miewam dość ;)

Margaret2011- jasne, że pomogę, napiszę więcej jak będę miała dostęp do własnego komputera.
Pozdrawiam :)

gosik102
11-05-2013, 15:46
Uszczegółowiona wycena hydrauliki:
Poprzednia wycena, którą zamieszczałam (okołoo 22 tyś) nie zawierała wszystkich elementów. Po zmianach (piec, całość w miedzi, instalacja odkurzacza centralnego, 3 zestawy podtynkowe- Geberity) zdecydowaliśmy się na tę firmę:

1. Kotłownia- urządzenia
Kocioł Defro Duo Uni 8600 zł.
Bojler 140 l 641zł.
2. Kotłownia- materiały instalacyjne ; Czopuch z blachy ok.1650zł.
3. Grzejniki Immergas10 szt 3300zł.
Gł 1 – 1szt,Gł 2 – 1 szt 653zł.
4. Materiały instalacyjne do centralnego ogrzewania Cu ok.3300 zł.
5. Materiały instalacyjne cwu, zw oraz kanaliz. dla 9 punktów ok.1080zł.
Stelaże Geberit WC, bidet 890zł.
6.Ogrzewanie podłogowe 4 obwody ok. 1650zł.
7. Centralne odkurzanie/materiały/ ok.600zł.
8. Materiały pozostałe 300zł.
Materiały razem 22.664zł.
Montaż instalacji 4300zł.
Razem netto 26.964 zł.
Ogółem brutto z podatkiem VAT –8% 29.121zł.

Bardzo proszę, napiszcie jak to wg. Was wygląda?
Pozdrawiam i miłego weekendu :)

TAR
11-05-2013, 17:48
oj tam marudzicie:p ja już nowa budowę mam zaplanowana, wykonawca wybrany i pewny, będzie robil pod klucz. a ogrod to juz sama przyjemność :D już doczekać się nie mogę, nozkami przebieram :D

ada1984
14-05-2013, 07:34
Zastanawiam się nad mahoniowymi oknami do domu. Co myslicie o tym kolorze?
Bardzo mi sie podoba i wydaje mi się że do mojego dachu będą ładnie pasowały. Problem jest w tym że chciałabym mieć wewnatrz domu również okna w kolorze, a jakoś tak nie umiem sobie wyobrazić do czego ten mahoń by mi pasował:( Ma ktoś z was okna w tym kolorze??

Niestety dach jeszcze nie polożony, na pasach nadrynnowych widać jaki bedzie kolor. W słońcu ten brąz wpada w czekoladowy może mahoniowy. Może wy mi podsuniecie jakiś inny kolor okien które by tu pasowały? Podbitka jest w kolorze palisander, dosyć ciemna.Elewacja pewnie będzie jakaś jasna. Braliśmy też pod uwagę dąb bagienny ale te okna są strasznie ciemne, a już brama to w ogóle będzie czarna:(
Najgorsze jest gdy po zakupie materiału na dach kolor okaże się inny niz się zakładało:(:( Załamało mnie to lekko i niestety wszystkie plany trzeba zmienić. Wszystko daodatkowo komplikują ceglaste kominy:(:( Załamanie...
Będę wdzięczna za każdą pomoc.

189304

aga-gaga
14-05-2013, 08:11
Tar naprawdę cię podziwiam za decyzje o budowie kolejnego domu. Twierdze tak samo jak lokmen że życie jest za krótkie na kolejną budowe. My się z budową szarpiemy pięć lat i mam serdecznie dość. Jescze została nam wykończeniówka i zejdzie nam jeszcze rok. Chce się wkońcu wprowadzić i dychnąć od tego wszystkiego i nacieszyć się domkiem. Zresztą przed kupnem działki mieliśmy wszystko przemyślane jaki domek chcemy i ilu arową działkę bo to decyzja na całe życie.

Konto usunięte na żądanie
14-05-2013, 11:12
ada1984 a może kolor "orzech włoski" okna są ciemne ale nie czarne moim zdaniem ładnie by to wyglądało.

A tymczasem do nas przyjechał kominek i dziś gość zaczyna go składać :P

https://lh4.googleusercontent.com/-HyGagIk2oSg/UZExsSAFC9I/AAAAAAAAItY/Z3ukDqXIOes/s576/20130513_163945.jpg

alienmc
14-05-2013, 12:29
ada1984 a może kolor "orzech włoski" okna są ciemne ale nie czarne moim zdaniem ładnie by to wyglądało.

A tymczasem do nas przyjechał kominek i dziś gość zaczyna go składać :P
w nawiązaniu do postu:
Czy robiąc kominek uwzględnialiście dostęp "świeżego powietrza" do komory spalania z zewnątrz -> np. poprzez rurę pcv.
jeśli tak to na jakim etapie, przed chudziakiem czy na chudziak ?
czy ocieplaliście ?
Jeśli zastosowaliście takie rozwiązanie to czy na końcu wlotu powietrza zamontowaliście zamknięcie sterowane np, elektronicznie włączane
przy używaniu kominka ( tak aby nie wyziębić pomieszzcenia ? )

Konto usunięte na żądanie
14-05-2013, 15:26
Powietrze do kominka jest z zewnątrz. Wychodzi pod kominkiem. Było robione pod chudziakiem. Mamy rekuperator wiec kominek jest szczelny, a powietrze doprowadzone jest bezpośrednio do wkładu.

alienmc
14-05-2013, 16:29
Powietrze do kominka jest z zewnątrz. Wychodzi pod kominkiem. Było robione pod chudziakiem. Mamy rekuperator wiec kominek jest szczelny, a powietrze doprowadzone jest bezpośrednio do wkładu.

jakiego materiału użyliście ? jaka średnica rury ? czy była prowadzona pod wykusz? Czy montowane były dodatkowo jakieś zamknięcia z zewnątrz?'

Konto usunięte na żądanie
14-05-2013, 19:52
jakiego materiału użyliście ? jaka średnica rury ? czy była prowadzona pod wykusz? Czy montowane były dodatkowo jakieś zamknięcia z zewnątrz?'

Rura kanalizacyjna fi 110 wychodzi pod wykuszem. Na tą chwilę zaślepiona jest siatką co czła na styropian. Później będzie jakaś kratka.

mWilQ
14-05-2013, 20:38
Tylko tej rury nie róbcie jakoś strasznie głęboko w chudziaku. U mnie ziemia podsypana na zewnątrz, rabata zrobiona, kora dosypana, a kratka prawie w połowie zakryta. Na początku wydawało mi się, że będzie za wysoko, a wyszło, że mogło być z 5-10 cm wyżej.

rafaljezus
14-05-2013, 22:07
hej,

Pamiętacie ile wam poszło klinkieru na dwa kominy (wersja 6P), klinkier od krokwi do czapy ?

przemas791
15-05-2013, 20:03
podpowiedzcie jak wstawić fotki....

przemas791
15-05-2013, 20:18
Pilne!!!

mWilQ
15-05-2013, 20:31
podpowiedzcie jak wstawić fotki....
-odpowiednio pomniejszyć i wstawiać przez "dodaj zdjęcie" w menu edytora tekstu tutaj na forum
- uplooadować z komputera na serwery serwisów zdjęciowych np photobucket, imageshack, google picasa i adres bezpośredni do zdjęcia linkować w treści posta

Marcin i Agata
15-05-2013, 21:18
Mam pytanko. Na jakiej wysokości macie umieszczone klamki od okien w wykuszu?

lasci
16-05-2013, 20:33
hej,

Pamiętacie ile wam poszło klinkieru na dwa kominy (wersja 6P), klinkier od krokwi do czapy ?

Dużo nie pomogę w moich zapiskach w notesie nie mam ilosci tylko cene klej i fugę na te metry za 450zł klej jakiś lepszy z tego co pamietam .za metr położenia płytek płaciłem 35zł na kominie.

lasci
16-05-2013, 20:37
Dużo nie pomogę w moich zapiskach w notesie nie mam ilosci tylko cene klej i fugę na te metry za 450zł klej jakiś lepszy z tego co pamietam .za metr położenia płytek płaciłem 35zł na kominie.

189883

rafaljezus
17-05-2013, 12:24
ok, no szkoda :(

Konto usunięte na żądanie
19-05-2013, 00:16
Hey budujący- co taka cisza. Nikt nie melduje z postępów. A dziś taki ładny interwał - chyba każdy robi to samo :) pływa na łódce bols :P

slavex17
19-05-2013, 11:39
Dokładie pływamy:D Co prawda wczoraj balety a dzisiaj kacyk:)
A co do postępów to zdjęcia z piątku:
190306190307190308190309190310

michalc
19-05-2013, 21:52
No to my też meldujemy:

U nas cieśle długo się zbierali, bo pierwszy tydzień szlifowali/rzeźbili krowkie, za to jak już się z tym uporali to więźba sranęła raz dwa. teraz jeszcze deskowanie, wykończenie ścian szczytowych, postawienie działowych (będą z silki) no i będzie SSO. teoretycznie 31 maja mają montować okna, drzwi i bramę ale nie wiem czy nie będziemy musieli lekko tego terminu przesunąć. w czerwcu zaczniemy chyba instalacje elektryczną i wod-kan a w lipcu dachówka.

mC

190450190451

ewelka-sochaczew
20-05-2013, 11:51
Hej,
u nas w wczoraj mąż zakładał płytki w kotłowni (kotłownia przeniesiona na tył budynku) i wyszło całkiem całkiem. Fotki wrzucę później,
pod koniec tygodnia wstawiamy piec i zakładamy grzejniki, hura:)
Na poddaszu skończyli poziomować profile i jadą z drugą warstwą wełny

Konto usunięte na żądanie
20-05-2013, 15:32
Ewelka jesteśmy na podobnym etapie :)

U nas dziś przeszła chwilowa ale mocna ulewa- niestety pociekło po kominie w pokoju nad garażem.

przemas791
20-05-2013, 17:55
Hey budujący- co taka cisza. Nikt nie melduje z postępów. A dziś taki ładny interwał - chyba każdy robi to samo :) pływa na łódce bols :P


chcę się pochwalić, ale nie potrafię wstawić tutaj fotek....pomniejszyłem i szukam, szukam gdzie ta opcja dodaj zdjęcie...i nie mogę znaleźć.
Poproszę o szczegółowa innstriukcję....

alienmc
20-05-2013, 18:03
pytanko dla posiadaczy wersji 6N - jakie wymiary okna narożnego w kuchni zastosowaliście? Własnie jestem na etapie adaptacji, nie chciałbym ponieść dodatkowych kosztów tylko dlatego że mam otwór okienny o 10 cm za duży czy za mały.. architekt zaproponował wymiar 120x120 (szerokość) jednak wydaje mi się że raczej 90x90 będzie wystarczający...

Konto usunięte na żądanie
20-05-2013, 18:58
Przemek najprościej jak się dało tłumaczę na fotkach.

Jak masz kilka zdjęć operację "wskaż plik na dysku" następnie wgraj powtarzasz z każdym plikiem osobno. Na koniec zamykasz okno.
Wybierasz ZATWIERDŹ ODPOWIEDŹ i wszystko jasne.

przemas791
20-05-2013, 19:23
Przemek najprościej jak się dało tłumaczę na fotkach.

Jak masz kilka zdjęć operację "wskaż plik na dysku" następnie wgraj powtarzasz z każdym plikiem osobno. Na koniec zamykasz okno.
Wybierasz ZATWIERDŹ ODPOWIEDŹ i wszystko jasne.
dzięki....zabieram sie do pracy.....

przemas791
20-05-2013, 19:34
no to chwalę sie ławą fundamentową-jeszcze z szalunekiem, ale za chwilę już bez szalunku...hehhe
Pozdrawiam

przemas791
20-05-2013, 19:36
widzę, że przesadziłem z rozmiarem...zaraz poprawię.......

TAR
20-05-2013, 19:39
jest prostszy sposób :) na pasku narzedzi dolnym (w szybkiej odpowiedzi) masz ikonke obrazka (7 ikonka od lewej, dolny rzad) i po ptakach tam możesz dodac zdjecie z dysku lub z url (wpisujesz adres obrazka jeśli jest na serwerze zewn., adres znajdujesz klikając na zdjecie prawym klawiszem, właściwości, kopiujesz i wklejasz) i klikasz dodaj zdjecie)
z dysku można dodac 5 zdjęć z serwera zewnętrznego do bolu :)

przemas791
20-05-2013, 20:07
jest prostszy sposób :) na pasku narzedzi dolnym (w szybkiej odpowiedzi) masz ikonke obrazka (7 ikonka od lewej, dolny rzad) i po ptakach tam możesz dodac zdjecie z dysku lub z url (wpisujesz adres obrazka jeśli jest na serwerze zewn., adres znajdujesz klikając na zdjecie prawym klawiszem, właściwości, kopiujesz i wklejasz) i klikasz dodaj zdjecie)
z dysku można dodac 5 zdjęć z serwera zewnętrznego do bolu :)

dziękuję rzeczywiście prostszy sposób...tyle tylko, że muszę jeszce fotki pomniejszyć.....jaki rozmiar zdjęcia można dodać?

TAR
20-05-2013, 20:12
po wstawieniu zdjęcia klikasz na nie i zmieniasz wielkość foty (ale tego nie robiłam, na przeglądarce IE to nie chce cos dzialac, zresztą wole dodawać z serwera zewnętrznego) ewentulanie wrzuc jakie masz a forum automatycznie zmieni rozmiar, tak u mnie jest

gosik102
20-05-2013, 20:18
Hey budujący- co taka cisza. Nikt nie melduje z postępów. A dziś taki ładny interwał - chyba każdy robi to samo :) pływa na łódce bols :P

Wszyscy zapracowani :)
U nas "małe" poprawki przy dachu (podjęli się akcji ludzie, którzy będą kładli dachówkę), ściana garażowa od wew. wytynkowana, a 29 lub 31 maja wchodzą z oknami, drzwiami zew. i bramą garażową, później dachóweczka i 50 kawałków pooooszzzzzzłłłłoooo... ;)

przemas791
20-05-2013, 20:18
po wstawieniu zdjęcia klikasz na nie i zmieniasz wielkość foty (ale tego nie robiłam, na przeglądarce IE to nie chce cos dzialac, zresztą wole dodawać z serwera zewnętrznego) ewentulanie wrzuc jakie masz a forum automatycznie zmieni rozmiar, tak u mnie jest
niestety nie mogę wstawić fotek, z powodu rozmiaru- odrzuca je i pojawia się komunikat, że fota jest a duża. Może trzeba by bylo cosik w ustawieniach pogrzebać.....ale założyłem, że dzisiaj fotki wstawię i wstawię....

TAR
20-05-2013, 20:21
prościej zalozyc konto na serwerze zewn np. na picasie i od razu linka w podpisie do galerii zrobić i z picasy wstawiać foty, wtedy na pewno zmniejszy w automacie, ja dodaje nie większe niż 300-600 kb

Ratki
20-05-2013, 20:27
pytanko dla posiadaczy wersji 6N - jakie wymiary okna narożnego w kuchni zastosowaliście? Własnie jestem na etapie adaptacji, nie chciałbym ponieść dodatkowych kosztów tylko dlatego że mam otwór okienny o 10 cm za duży czy za mały.. architekt zaproponował wymiar 120x120 (szerokość) jednak wydaje mi się że raczej 90x90 będzie wystarczający...

Cześć
My budujemy rodo 6N i w kuchni wg projektu są daw okna 120x140 i 90x140
Z mniejszego zrezygnowaliśmy i pozostało tylko 120x 140

Ratki
20-05-2013, 20:31
Ewelka jesteśmy na podobnym etapie :)

U nas dziś przeszła chwilowa ale mocna ulewa- niestety pociekło po kominie w pokoju nad garażem.

To ja się przyłączam do tego etapu :)
W tym roku okna i brama garażowa, elektryka, hydraulika, tynki gipsowe, i poszadzki zrobione. Teraz czeka nas ocieplenie poddasza.
Prośba do Was czy możecie na priv wrzucić ilości materiałów na poddasze tzn wełny, stelaży i płyt

przemas791
20-05-2013, 20:58
190577

przemas791
20-05-2013, 20:59
no to się udało.....teraz powinno pójść gładko......
Powyżej oczywiście zaszalowane fundamenty ....

TAR
20-05-2013, 20:59
no i ok, jak się na nie kliknie to się powieksza

przemas791
20-05-2013, 21:17
190583

ława fundamentowa w pełnej krasie.....

Konto usunięte na żądanie
20-05-2013, 21:20
Ratki na tą chwilę zamówiłem:
5 paczek stelaża
3 paczki tego "do ściany" (nie wiem jak się nazywa) taki ceownik...
wełna 15 na 200m2
wełna 10 na 160m2
wkety, folia, sznurek, membrana (nie wiem jak Wy ale u nas od strony desek poszedł sznurek potem dodatkowo membrana)
Płyty KG na 160m2

Za całość wyjdzie ok 10 tysi :(

-------------------------------
Ile płaciliście za kuchnię bez AGD (szafki plus blat)
Pytam bo mam2 wyceny od których boli mnie d...a po tym jak padłem...
1 wycena to ok 18 000
2 wycena w przedziale 18 - 20 000

Fronty lakierowane, mechanizmy BLUM, blat laminat.

gosik102
21-05-2013, 08:15
-------------------------------
Ile płaciliście za kuchnię bez AGD (szafki plus blat)
Pytam bo mam2 wyceny od których boli mnie d...a po tym jak padłem...
1 wycena to ok 18 000
2 wycena w przedziale 18 - 20 000

Fronty lakierowane, mechanizmy BLUM, blat laminat.

Cena za kuchnię wydaje się wysoka, ale jako, że jeszcze ten etap przed nami... Chciałabym za meble zamknąć się w kwocie 10-12 tyś. zł.

mWilQ
21-05-2013, 08:28
Cena za kuchnię wydaje się wysoka, ale jako, że jeszcze ten etap przed nami... Chciałabym za meble zamknąć się w kwocie 10-12 tyś. zł.

W nieco wyższej kwocie (zamknąłem się w 14 tyś) zrobili mi meble z dębowymi frontami, wnętrzności płyta mdf. W tym blat i wszystko na blumie.

gosik102
21-05-2013, 08:48
W nieco wyższej kwocie (zamknąłem się w 14 tyś) zrobili mi meble z dębowymi frontami, wnętrzności płyta mdf. W tym blat i wszystko na blumie.
Czy jest gdzieś na forum dostępne zdjęcie Twojej kuchni? :) Nie mogę otworzyć Twojego folderu publicznego :(

mWilQ
21-05-2013, 09:34
Czy jest gdzieś na forum dostępne zdjęcie Twojej kuchni? :) Nie mogę otworzyć Twojego folderu publicznego :(

raczej nie było, a w folderze jest tylko kawałek salonu z widokiem na kuchnię

gosik102
21-05-2013, 09:38
raczej nie było, a w folderze jest tylko kawałek salonu z widokiem na kuchnię

To mógłbyś się pochwalić? :D

mWilQ
21-05-2013, 09:41
To mógłbyś się pochwalić? :D

Jak doczłapię się wieczorem do prywatnego komputera, to wyślę Ci na maila.

gosik102
21-05-2013, 09:46
Jak doczłapię się wieczorem do prywatnego komputera, to wyślę Ci na maila.
Dziękuję! :)