PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepłaStrony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

Egon2000
20-05-2012, 21:45
Mam pytanie tak troche z innej beczki.
Szykuje sie do zrobienia bolera, sam, rure juz mam (fi 91cm, h=2m), troche tam spawalem ale nic na "serio". Chcialbym kupic spawarke, gdzies tam przewinela sie nazwa Dedra ale szukajac trafilem na spawarke 3w1 (trzy w jednym) znaczy spawarka inwenterowa na zwykle elektrody, TIG i plasma cutter. Do samego boilera przyda sie zwykla spawarka ale czy nie lepiej dolozyc troche i miec i przecinarke? Znaczy te "troche" to tak dwa razy wiecej ale do boilera mozna dociac wszystko samemu a i w przyszlosci cos tam mam w planach majsterkowac. Oczywiscie z palnow moze wyjsc wielkie nic, ale... Do przecinarki plazmowej potrzeba kompresora (taki maly za 400 zl chyba by wystarczyl) ale mam dom w budowie to i moze kompresor by sie kiedys tam przydal np do malowania. Wszystkie te narzedzia sa produkcji chinskiej ale daja 24 miesiace gwarancji, co myslicie warto? Tak troche szkoda wydawac pieniadze na narzedzia ktore uzyje sie moze pare razy ale jak sobie przypomne ile zaplacilem za zony "wymarzony" dach to od razu mi mniej "szkoda". Doradzcie cos dobrzy ludzie.

mrTomo
20-05-2012, 21:56
Muszę sie pochwalić!!!! - wczoraj pojechałem sprzedać makulaturę i uwidziałem ocynkowany buforek fi 650 długi 2900 który przede mną wjechał na przyczepce na złomowiec ;-D Zakupiłem go od razu z dowozem za 150PLN !!!! Nawet się nie targowałem!!!! - ....chociaż raz los się do mnie uśmiechnął ;-D
Teraz leży na budowie i czeka na operację wszczepienia organów.

pozdr.

Masz zamiar to spawać?
Uważaj - bo to prawdziwe skur_f_ysyństwo.
Jeśli już to na świeżym powietrzu, najlepiej żeby wiało i dobrze zedrzyj ocynk szlifierką.

zbynek001
22-05-2012, 07:24
Czy jesteście w stanie przedstawić mi schemat bufora włączonego typowo pod mój przypadek. Otóż przypomnę bufor jako narzędzie do przeniesienia taryfy II na resztę dnia. Bufor grzany grzałkami w II taryfie, podłogówka po całości, wykorzystanie bufora do CWU również poza sezonem grzewczym. Szukam jakiegoś gotowca, ale nie mogę nic znaleźć. ( Zapotrzebowanie 30kWh/m2 ) Chodzi mi gdzie powinienem podłączyć zasilanie podłogówki, gdzie powrót, gdzie grzałki i ile 2 -3 szt. jak rozwiązać CWU, czy musi być naczynie wyrównawcze czy może być układ zamknięty, jakie powinnobyć sterownie podłogówką i buforem itd. Dzięki z góry za porady

ravbc
22-05-2012, 07:44
Zbynek: zasadnicze pyanie - ile CWU "na raz" potrzebujesz? Czyli jak duzy strumień (w litrach na minutę) i ile w sumie tej ciepłej wody byś chciał mieć? Jeśli mało, to można się zastanowić nad grzaniem przepływowym w buforze. Jeśli sporo, to powieś ogrzewacz przepływowy (albo w ostateczności większy pojemnościowy) i zapomnij o buforze.

zbynek001
22-05-2012, 15:05
ile nie wiem, jest nas czwórka, z czego trzech facetów :) zapotrzebowanie raczej standardowe, na zwykłe potrzeby bytowe bez szaleństw...

cruz
22-05-2012, 15:07
Jeśli mało, to można się zastanowić nad grzaniem przepływowym w buforze. Jeśli sporo, to powieś ogrzewacz przepływowy (albo w ostateczności większy pojemnościowy) i zapomnij o buforze.

Ciekawe to. Czyli twierdzisz od jakiego przepływu się bufor nie sprawdza? Bo dla jednego mało to 1 szybki prysznic na tydzień, a dla drugiego mało to 4 długie kąpiele w wannie na dzień.
A i widzę że rozmawiam z praktykiem, wiec jaki byś polecił przepływowy podgrzewacz? Taki wiesz żeby było "dużo".

ravbc
22-05-2012, 15:54
Bufor się sprawdza nawet dla dużych przepływów, tylko musi być odpowiednio duży (zapas energii) i mieć odpowiednio długą wężownicę do CWU (szybkość pobierania tej energii). Niestety pożenienie dużego bufora (a przynajmniej z dużym zapasem energii) z grzaniem prądem raczej mija się z celem, bo bufor to także straty. I niestety w przypadku grzania prądem o ile zyski z buforowania czasem są (jak się uda z taniej taryfy coś zaoszczędzić na drogą), a czasem ich nie ma (jak się ten zapas wyczerpie w trakcie trwania drogiej taryfy), o tyle straty są zawsze (chyba, że bufora nie używamy i osiągnie on temperaturę otoczenia).
A podgrzewacz przepływowy polecam dopasowany do wymagań właściciela ;)

Bogusław_58
22-05-2012, 20:27
Ale wymyślasz bajki.
Bufor grzany elektrycznie ma straty a grzany piecem nie ma ? bufor grzany piecem to jest za darmo ? skoro toleruje się jego straty ?
Prądem można nagrzać dowolną wielkość bufora.
Na świecie sobie troche uprościli i kupją do pomieszczeń skrzynki ceramiczne(ciężkie) grzane prądem w taryfie nocnej i za dnia w tej taniej porze. Skrzynki mają izolację która wypuszcza ciepło powoli (strata kontrolowana) a do tych ceramicznych buforków dołączony jest wentylator, który przepuszcza przez nie powietrze rozładowując buforki powoli w ciągu dnia. Wychodzi na to, ze można grzać prądem i buforować nie tylko w wodzie ale i w ceramice. Oczywiście jeśli komuś odpowiadają związane z tym koszty.

ravbc
22-05-2012, 21:07
Bogusław, zanim zaczniesz bajdurzyć, pomyśl o czym piszesz. Bo ja pisałem o buforze do CWU. Piece akumulacyjne używane są do ogrzewania. To jakby nieco inna funkcja. W przypadku CWU strata przez izolację jest tylko i wyłącznie stratą (nie zmniejszy późniejszych potrzeb grzewczych jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania, a są nawet takie okresy w roku kiedy na dodatek może zwiększyć koszty klimatyzacji). A bufor do kotłów stałopalnych stosuje się po to, żeby zapewnić im optymalne warunki pracy, czyli podnieść ich wydajność (albo inaczej modną ostatnio skuteczność grzewczą). Niestety w przypadku grzałek elektrycznych jakakolwiek akumulacja wytworzonego ciepła powoduje tylko i wyłącznie spadek wydajności (skuteczności grzewczej). Dlatego uważam, że nie warto magazynować zbyt wiele CWU grzanej elektrycznie, bo zarobić można tylko na "przeniesieniu taniej taryfy", ale jednocześnie traci się nieco (ile zależy od konkretnego układu) na stratach z tytułu przechowywania.

adam_mk
22-05-2012, 22:22
Generalnie - MASZ RACJĘ, ale...
Termoizolacja baniaka, która pozwala na WIDOCZNE i ODCZUWALNE straty ciepła to jakiś badziew a nie termoizolacja!
Np. termoizolowanie wełną (samą) to kompletne nieporozumienie!

Adam M.

ravbc
22-05-2012, 23:47
Oczywiście, że da się ten baniak zaizolować zdecydowanie lepiej. Ale czy warto dla samej CWU tak bardzo walczyć? Jak zużycie małe, to i baniak może być mały i koszty niewielkie, ale też oszczędności na taniej taryfie nie drastyczne. Zwłaszcza, że baniak zamiast przepływówki przy kranie oznacza albo spadek komfortu, albo powstanie cyrkulacji, czyli jak sam to Adamie nazwałeś "worka bez dna". Z kolei jeśli zuzycie duże, to oszczędności na taniej taryfie będą większe, ale też koszty skutecznej izolacji całej instalacji niemałe. Chyba jednak prościej założyć tą przepływówkę...

adam_mk
23-05-2012, 00:37
Jak zwykle - gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania!
:lol:
Da się DOBRZE termoizolowac każdy baniak!
I mały i duży.
Nie musi być kosztownie, jak wiadomo co się robi!
Ale to, co podnosisz ma sporo sensu!
Trzeba naprawdę dobrze to skalkulować, aby bez potrzeby roboty i kosztów nie wkładać dla konkretnego efektu.
Dla jednych spory baniak to kłopot a dla innych - wybawienie!

Adam M.

Bogusław_58
23-05-2012, 06:54
Chyba nie doczytałes ravbc, że ten bubor grzany elektrycznie ma jeszcze napędzać podłogówkę.

ravbc
23-05-2012, 07:18
Tylko że podłogówce ten bufor nie jest do niczego potrzebny. Jak już koniecznie chcemy zwiekszyć akumulację to szybciej/taniej/prościej będzie wylać 1cm więcej posadzki...

Teves
23-05-2012, 07:48
Tylko że podłogówce ten bufor nie jest do niczego potrzebny. Jak już koniecznie chcemy zwiekszyć akumulację to szybciej/taniej/prościej będzie wylać 1cm więcej posadzki...

Bufor pozwala pompować ciepło w podłogę przez cały czas a nie tylko wtedy gdy jest tani prąd. Ale duża akumulacja całego domu ( nie tylko podłogówki) może spowodować, że nawet grzanie tylko w "tanim prądzie" nie będzie powodowało dyskomfortu.

Bogusław_58
23-05-2012, 09:11
Tylko że podłogówce ten bufor nie jest do niczego potrzebny. Jak już koniecznie chcemy zwiekszyć akumulację to szybciej/taniej/prościej będzie wylać 1cm więcej posadzki...
Zwiększona grubość posadzki, czyli wysokość nad rurkami ogrzewania podłogowego wprawdzie zwiększy możliwość akumulacji tej wylewki, ale obniży jej sterowność. Wprawdzie dłużej będzie oddawać ciepło po wyłączeniu zasilania ale i dłużej będzie się nagrzewać. Dlatego zrezygnowano z kaloryferów o dużej pojemności(dawnych żeliwniaków) na rzecz rurkowych, by podawać ciepło do pomieszczeń zgodnie z chwilowym zapotrzebowaniem. A jakie to zapotrzebowanie ? do domu wejdzie kilku odwiedzających lub błyśnie słońce przez okna i już temperatura w domu wzrasta (itp). Można więc się spotkać z podłogówką, gdzie rurki podłogowe nie są przykryte wylewką, ale lezą na wylewce.

ravbc
23-05-2012, 09:20
Dobra, wszystko można zepsuć. Tylko po co? ;)

Bogusław_58
23-05-2012, 09:26
Jesteśmy na temacie technicznym a nie humanistycznym i tu posługujmy się argumentami ukazującymi wady, zalety i osiągi, a nie korzystajmy z okrzyków typu "łapać złodzieja".

ravbc
23-05-2012, 10:18
No to podałem zady i walety, a Tyś mnie wyśmiał. Mi nie wolno? ;)
A tak bardziej technicznie: wszystko można zrobić na wiele sposóbów. Część z tych rozwiązań będzie prostsza, a cześć trudniejsza, część tańsza, a cześć droższa, część bardziej "bajerancka", a cześć nie, wreszcie część będzie działać, a część tylko udawać. Jeśli coś można zrobić prost, tanio i szybko, a na dodatek to będzie działać jak powinno, to nie widzę powodu by robić drogo, skomplikowanie i uzyskać ten sam efekt (no może ciut tańszą eksloatację, ale to też dyskusyjne).
A kaloryfery są fuj. Zrobienie podłogówki tak, żeby zachowywała się jak kaloryfery, to jej psucie. ;)

Bogusław_58
23-05-2012, 10:26
No tak, ale po co grzać podłogę jeśli np. od 7- 16 w domu nie ma nikogo a na dodatek jest słoneczny dzień ?

ravbc
23-05-2012, 11:28
No to jest tak:
1) bezwładność podłogówki powoduje, że podgrzanie wylewek w trakcie taniej taryfy (u mnie od 13 do 15) w dobrze izolowanym domu daje efekt "podtrzymania" temperatury, a nie jej drastycznej zmiany. Oczywiście stopień tego podgrzania musi być sensownie "dopasowany" do potrzeb domu.
2) Jeśli budynek łatwo i intensywnie reaguje na nasłonecznienie, to z tego może być większy problem niż czegokolwiek innego (w tym i podłogówki), bo nasłoneczniem znacznie trudniej sterować
3) osobiście wolę stabilizację temperatury w domu, niż udawane oszczędności z obniżenia temperatury na 6 godzin (żeby to cokolwiek dawało, to dom musi mieć bardzo małą akumulacyjność, a wtedy wystarczy zimą na dłużej drzwi otworzyć, żeby cały dom wyziębić, albo w podobny sposób latem przegrzać).
Co kto woli... ;)

Bogusław_58
23-05-2012, 12:27
Podłogówka z grubą wylewką jest niesterowna, a bez zasilania odda ciepło w okreslonym czasie, czyli nie da się go spowolnić, chyba że rozwiniesz na parę godzin dodatkowe dywany, a potem zwiniesz.
Podłogówka na wylewce jest łatwa do sterowania a zasilana ciepłem z bufora wydatkuje ciepło precyzyjnie.
Oczywiście co kto woli...

ravbc
23-05-2012, 14:34
Tylko po co komu kalaryfer na podłodze? No kot się pewnie ucieszy... ;) A poważniej: nie prościej (bo taniej na pewno) postawić w takiej sytuacji farelkę? Mamy zupełnie przeciwne oczekiwania co do ogrzewania, więc się raczej nie dogadamy. Szczęśliwie zboczyliśmy już z tematu tego wątku na tyle, że spokojnie możemy się uciszyć i wszyscy się tylko ucieszą ;)

bajcik
23-05-2012, 15:11
Beton ma akumulacyjność 0.5kWh/(m^3*K) <- taka jednostka bo łatwo nią operować :)

200m^2 wylewek grubości 10cm ma objętość 20m^3 czyli gromadzi 10kWh w każdym dodatkowym kelwinie.
Ile kWh zużyje w mrozy domek przez 7 godzin droższej taryfy? Byśmy wiedzieli jak się taka podłogówka rozgrzewa.

"Gruba" wylewka to ile ma cm?

REKINRW
23-05-2012, 15:30
Ja planuje np 30 cm "wylewki" ... i to jest chyba "gruba" wylewka


zbynek001, jakbyś miał już wyrysowany taki schemat to proszę podeślij mi bo planuje prawie identyczny układ ...

cruz
23-05-2012, 15:40
Ja planuje np 30 cm "wylewki" ... i to jest chyba "gruba" wylewka

O ile te twoje 24 cm ponadwymiarowe (30-6) + grubsze ściany by ten tonaż wytrzymać jest bardziej sprawne od takiej samej ilości wody zgromadzonej w buforze?
A może o ile jest droższe i o ile mniej wydajne?

REKINRW
23-05-2012, 15:49
Dom będzie posadowiony na płycie fundamentowej dlatego całość będzie miała ok 30 cm.

Bufor chce zrobić ze względu na to że alternatywnym źródłem ogrzewania poza prądem będzie kocioł na paliwo stałe.

Bogusław_58
23-05-2012, 16:47
Panowie od wylewek.
Gromadzenie ciepła w wodzie to dobry pomyśł. 1 l wody podgrzanej do 95*C zgromadzi tyle ciepła co 4 kg wylewki podgrzanej do 95*C. Jak wiemy wylewki nie grzejemy do tak wysokiej temperatury ale maksymalnie do 30 *C, więc na każdy 1l wody przypadnie 12-15 kg wylewki.
Chociaż ta wylewka będzie miała dużą ogólną masę, to jednak nie zgromadzi dużo ciepła, gdyż można ją rozładować do ok 18*C a ciepło będzie z niej uciekać z prędkością 1.5 cm na godzinę.Ciepła starczy na ok 20 godzin. Nawet jesli wytrzyma 30 godzin, to ciepło te bedzie nierówne, a żeby ją ponownie zagrzać to też minie prawie doba.
Inny efekt można uzyskać jesli np. zrobi się wylewkę o takiej grubości i np położy rury grzewcze pod i nad wylewkę. Rury pod wylewką do akumulacji a nad do regulacji ciepła na jednym poziomie.

michal_mlody
23-05-2012, 19:02
Panowie czym traktujecie rurę na bufor od środka. Mam na myśli tutaj rdzę.
Próbowałem piaskować myjką ciśnieniową ale słabo to idzie:)
Może jakiś odrdzewiacz. Może ktoś coś poleci.

cruz
23-05-2012, 19:44
Panowie czym traktujecie rurę na bufor od środka. Mam na myśli tutaj rdzę.

Młotkiem, a jak Ci się znudzi to znaczy że już jest dobrze. Czyste to nie musi być, wystarczy, że to co na tym żelastwie jest nie odpadnie. Ale w sumie jak odpadnie to tragedii na miarę naszych klęsk narodowych nie będzie.

adam_mk
23-05-2012, 20:26
:lol:
BINGO!
:lol:
Jak masz SSO (stan surowy otwarty) to można się (po skarceniu urządzenia młotkiem) jaką raszplą podeprzeć (inaczej szpachelką).
Potem jest raczej trudno ją zastosować....
:lol:

Adam M.

mxxxx
24-05-2012, 05:46
Ile kWh zużyje w mrozy domek przez 7 godzin droższej taryfy?
w wielkie mrozy mały energooszczędny jakieś 5KW*7h=35kWh
duży energooszczędny jakieś 8KW*7h=56kWh

PS domek poza wylewką ma jeszcze ściany i sufity, to też jest masa akumulacyjna i to całkiem spora, w okolicach 100Mg, a jeśli ktoś od początku planuje grzanie tylko prądem to wybuduje sobie domek w wersji ciężkiej masywnej specjalnie do akumulacji ciepła i bez problemu osiągnie masę 150Mg, czyli w buforze sobie schowa 50kWh, w wylewce 30kWh i w ścianach i sufitach kolejne 50kWh i ma zapas na 3 doby naprzód a nie tylko na 7h drogiej taryfy

waflos
24-05-2012, 14:44
Również planuję budowę buforka grzanego grzałkami. Myślałem by na dole umieścić wężownicę solarną do doładowywania buforka słoneczkiem. Może lepiej zastosować dodatkowy buforek (taki max 120l) by w nim wstępnie podgrzewać CO bufora głównego - to powinno sprawniej odbierać ciepełko ze słoneczka nawet zimą. Pytanie gdzie wprowadzić zasilanie do bufora? - w 1/3 wysokości czy może bezpośrednio do wężownicy solarnej w lejku? A może na czas zimowy podgrzewać wstępnie CWU w tym małym zasobniku i puszczać dalej przez węzownicę CWU w buforze głównym?

Teves
25-05-2012, 07:58
Również planuję budowę buforka grzanego grzałkami.

Powątpiewam w sensowność budowy ukladu prąd+bufor+wodna podłogówka. Chyba, że przewidujesz inne żródło ciepła (pompa cipeła, kocioł stałopalny), a grzałki to etap przejsciowy.. Solary to chyba tylko do ciepłej wody w lecie a nie do zysków zimie.

waflos
25-05-2012, 10:17
Powątpiewam w sensowność budowy ukladu prąd+bufor+wodna podłogówka. Chyba, że przewidujesz inne żródło ciepła (pompa cipeła, kocioł stałopalny), a grzałki to etap przejsciowy.. Solary to chyba tylko do ciepłej wody w lecie a nie do zysków zimie.

Dlaczego??? Oczywiste że chcę grzać w nocnej taryfie a do tego potrzebny buforek i przy wodnej podłogówce nie uzależniam się od jednego zródła ciepła. Pompa ciepła do buforka to dopiero nieporozumienie... ;-D

Teves
25-05-2012, 12:39
Dlaczego??? Oczywiste że chcę grzać w nocnej taryfie a do tego potrzebny buforek i przy wodnej podłogówce nie uzależniam się od jednego zródła ciepła. Pompa ciepła do buforka to dopiero nieporozumienie... ;-D

Dlatego, że na tym forum są opisane układy grzane prądem w taryfir nocnej bez bufora i wszystko działa poprawnie. Jak chcesz inne zródło to oczywiscie bufor jest o.k. PC nagół jest urządzeniem o małej mocy i i spokojnie produkuje sobie ciepło do bufora, trudno jest grzać PC tylko w taryfie nocnej bez bufora. No chyba, że PC z inwertorem ostatnio tak modne.

waflos
26-05-2012, 15:42
Dlatego, że na tym forum są opisane układy grzane prądem w taryfir nocnej bez bufora i wszystko działa poprawnie. Jak chcesz inne zródło to oczywiscie bufor jest o.k. PC nagół jest urządzeniem o małej mocy i i spokojnie produkuje sobie ciepło do bufora, trudno jest grzać PC tylko w taryfie nocnej bez bufora. No chyba, że PC z inwertorem ostatnio tak modne.

No i sobie odpowiedziałeś... ;-D

witek68
27-05-2012, 19:57
Witam

Czytam jeszcze raz cały wątek - przymierzam się od pewnego czasu do zrobienia bufora - w kształcie prostopadłościanu. Jakoś tak nie mam pomysłu na wężownicę do solarów na dole bufora i do CWU - na górze. Może zamiast wężownic dać bojler/wymiennik dwupłaszczowy? Taki o pojemności 80 l. kosztuje ok. 500 zł, moc wymiennika od 10 do 16 kW. Do solarów - w płaszczu glikol, w zbiorniku wewnętrznym - woda kotłowa, ta samo co w buforze. Do CWU - w szereg przed zasadniczym zbiornikiem do CWU. Co o tym sądzicie?

Witek

bajcik
27-05-2012, 20:36
niektórzy mieli już takie pomysły
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=4578198&viewfull=1#post4578198

cruz
27-05-2012, 21:03
Czytam jeszcze raz cały wątek - przymierzam się od pewnego czasu do zrobienia bufora - w kształcie prostopadłościanu....... Co o tym sądzicie?

To co opisałeś można zrobić taniej i lepiej (np można zrobić klocka (drożej i gorzej) albo walec (taniej i lepiej) itp. To co trzeba zrobić by było dobrze jest tu opisane. Oczywiście eksperymenty też są fajne. Ja gdy czytałem Sękowskiego to też se eksperymentowałem.

witek68
28-05-2012, 08:20
Zgadzam się, że można lepiej i gorzej - prostopadłościenne bufory produkuje się - http://i.st-firmy.net/c/217/2178483/files/instalator.pdf
ja niestety nie mam miejsca na wysoki bufor w piwnicy - mam jedynie 1,8 m - dlatego prostopadłościan

pytałem, czy dwupłaszczowy wymiennik ciepła może zastąpić wężownicę w buforze, może?

pozdrawiam

Witek

cruz
28-05-2012, 10:45
ja niestety nie mam miejsca na wysoki bufor w piwnicy - mam jedynie 1,8 m - dlatego prostopadłościan

Mój bufor ma 1,83 m wysokości a pomieścił 2,7 tony wody. Więc nie jest to tak że bufor z rury działa dobrze od 4 m wysokości. Oczywiście gdybym budował chałupę do bym miał fi 1,4 m x 10 m, no ale jak się ma już dom wybudowany a w nim niską piwnicę to trzeba sobie jakoś radzić.

jkr80
28-05-2012, 22:44
Witam

oto kilka fotek mojego bufora (fi=1020mm, h=2850 mm, g=10mm, wężownice po 25mb fi 18 (na cwu) i fi 15 (solar))

http://img189.imageshack.us/img189/5298/img5259q.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/189/img5259q.jpg/)
http://img819.imageshack.us/img819/9898/img5269h.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/819/img5269h.jpg/)
http://img706.imageshack.us/img706/9206/img5271x.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/706/img5271x.jpg/)
http://img18.imageshack.us/img18/4983/img5289h.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/img5289h.jpg/)
http://img196.imageshack.us/img196/7110/img5295ui.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/196/img5295ui.jpg/)
http://img831.imageshack.us/img831/4523/img5315e.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/831/img5315e.jpg/)

Niestety wężownica cwu 25m fi 18 traciła 0,2 bara na 15 minut (jest już zamontowana) Zobaczymy jak będzie rano
Ciśnienie jakimi wężownice są testowane to 6 bar.

Martwi mnie tylko co będzie jak okaże się, że z tej wężownicy jest za duży ubytek ciśnienia (nieszczelność)

adam_mk
28-05-2012, 23:29
Kładłeś do niej sprężarą koło 6 bar.
Nie ma cudów - gorące powietrze!
Stygło - to ciśnienie nieco spadało.
(Oby to było to!)
Znam ten efekt z testów szczelności, które ja prowadzę.
Napchasz, poczekasz, ciśnienie przysiada a potem "staje" i "trzyma".
Dekli nie masz...
"Psik do szyb" w łapę i polać mydlinami jakimi wszystkie złączki.

Adam M.

Adam M.

jkr80
29-05-2012, 05:22
Zobaczymy dziś rano

Ok 8 zadzwonię do kolesia u którego stoi buforek

Z tymi mydlinami to wiem tylko jak jest juz wężownice i lejek zamontowane to trochę już gorzej tam dotrzeć. Zwłaszcza jeżeli chodzi o złącza tuż nad lejkiem (zasilanie cwu) i w środku (recyrkulacja cwu).

No ale zobaczymy

jkr80
29-05-2012, 07:21
Pomiar z 8-ej rano wężownica solar - 6 bar,
wężownica CWU - 2,5 bara
ładowane wczoraj o 20:30 - 6 bar
Może jakieś pomysły jak sobie poradzić z tą wężownicą nie demontując jej??

adam_mk
29-05-2012, 10:23
Napchać ze 6 bar i popsikać.
Wylezie gdzieś piana.
Potem pokiwać się - jak tam z palnikiem dojść.
Nie powinno być sporych problemów.
Lutować, oczywiście, na odprężonym.

Adam M.

jkr80
29-05-2012, 18:48
Dzięki Adam

Jutro będę z tym walczył. A w ostateczności to bebechy wyciągnę.

adam_mk
29-05-2012, 19:46
Weźmiesz lut srebrowy, otulony, zagrzejesz chore miejsce, dotkniesz lutem - i naprawa skończona!
Nie przewiduję problemów!

Adam M.

carinus
29-05-2012, 20:47
W sobotę wspawałem dno do swojego bufora i zdążyłem przerobić stary bojler na grzanie wody w wężownicy zamiast wężownicą.Tempo ogrzania zładu po przerobieniu jest nieporównywalne.Bojler ma pojemność 160l i 16m.b. wężownicy z rury stalowej 3/4".Próba wypadła dobrze więc nie będę wstawiał miedzi.Woda z bufora będzie sukcesywnie pompowana do bojlera i tak zwiekszę latem pojemność cieplną bojlera,a zimą moge opróżniać bufor do końca bez utraty ciepłej wody.

adam_mk
29-05-2012, 21:35
Ocet sobie gdzieś zamów...
(do corocznego odkamieniania instalacji stalowej)

Adam M.

witek68
30-05-2012, 00:25
Witam

Co sądzicie o moim "projekcie"?http://img823.imageshack.us/img823/753/schematkotowni001.jpg

Witek

REKINRW
30-05-2012, 06:49
witek68, masz tu chyba wszystko co się da. dla mnie trochę przerost formy . 3 zbiorniki na wodę , cztery źródła zasilania... Uprościłbym cały układ.

witek68
30-05-2012, 08:19
No tak, pełno jest. Część urządzeń już mam - np bojler 80 l. był pierwszy :-), kiedyś grzałem tylko kominkami.

Później dołączyłem piec z podajnikiem i bojler 140 l. - grzany tylko piecem, czyli jak w piecu się nie pali tak, jak teraz, to grzeję tylko 80 l, prądem. Przedtem, gdy w lecie pracował piec z podajnikiem, na CWU wydawałem dziennie od 6 do 10 zł, teraz - przy grzaniu prądem - 1 do 2,5 zł. Jednak wody z tych dwóch bojlerów czasami brakowało, dlatego to przepływowe grzanie w buforze. Na razie do bojlera 140 l. wsadzę grzałkę 2 kW i zobaczę co z kosztami i ilością wody. Jednak już teraz widać, że grzanie CWU w lecie piecem na ekogroszek zupełnie się nie opłaca!
Poza tym mały bojler robił za "uśredniacz" temperatury wody w łazience - czasami w dużym potrafi mieć nawet nieco ponad 60 st. C, w małym to się fajnie miesza, a w kuchni jest w sam raz.

Co do źródeł ciepła. Faktycznie, pompa ciepła chyba jest niepotrzebna - mają być kolektory słoneczne i to dużo - tak z 10, 15 sztuk, ale zacznę od 2, 4. Z programu "Kolektorek" wyszło mi, że przy 20 mam CWU za darmo cały rok, i dogrzewa mi CO przez 4 miesiące w sezonie grzewczym :-) Kolektory płaskie Hewalex po 1100 zł sztuka, czy coś koło tego - robić samemu się nie opłaca :-)

Ale PC jest tania (3500 zł z Hewalexu) - nie wiem, może faktycznie jest niepotrzebna? Pompa powietrze - woda, dolne źródło w zimie albo pod kalenicą, gdzie będą wyloty wentylacji z pokojów - kominek będzie grzał również przez DGP, albo przez GWC rurowy, pod posadzką garażu - pow. dla rur 6 x 10 m.

Kominek mam z dawnych czasów, teraz stoi na klatce schodowej i przeszkadza. Wsadzę go do piwnicy i podłączę do bufora.

Schemat wysłałem forum, bo liczę na kostruktywną krytykę ;-)

Witek

Teves
30-05-2012, 13:06
No tak, pełno jest.

Witek

Ale kombinat!!!! To się kiedykolwiek zwróci ?

Qter
30-05-2012, 13:13
No tak, pełno jest. Część urządzeń już mam - np bojler 80 l. był pierwszy :-), kiedyś grzałem tylko kominkami.

Witek

to jest składanie bateryjek zamiast postawienie jednego optymalnego systemu... dorzuć jeszcze kilka innyc wynalazków dających po garści enrgii..

aby krytyka była napisz lepiej do jakich źródeł energii masz dostęp (gaz, prąd, opał) jaki masz budynek, co chcesz uzyskać (ile CWU i ile CO - jak teraz masz rozwiązane orzewanie - podłogówka, grzejniki, piece akumulacyjne itp.) i wtedy łatwiej będzie doradzić...

PZDR

Qter

witek68
30-05-2012, 15:14
Witam

Wszystko jest opisane w moim poście. Gazu nie mam, mam prąd i opał (cokolwiek to znaczy) - jest to opisane. Nie pytam ile energii wymaga mój budynek, bo to wiem. Chciałby tylko poznać Waszą opinię na temat schematu, który zamieściłem. Co do bateryjek - tak, składam system, nie każdego stać na wynajęcie profesjonalnego projektanta i kupno najlepszych urządzeń. Chciałbym na początek mieć plan, który będę realizował. Plan jest po to, żeby wiedzieć na przykład gdzie co ma stać w piwnicy, lub gdzie dać rurkę - do wykorzystania w przyszłości.

Komentarze typu "ale kombinat, kiedy to się zwróci" nic nie wnoszą do tematu - fajnie byłoby, gdyby w dalszej części pojawiło się na przykład coś takiego: "weź wywal tę pompę ciepła - jest niepotrzebna, jak masz solary" albo "dlaczego ograniczasz temperaturę wody kotłowej podawane z bufora do pieca CO" albo "dlaczego piec nie ogrzewa bufora najpierw tylko kaloryfery i CWU a nie na odwrót" itp

Na razie grzeję piecem z podajnikiem, CWU prąd w lecie, ale dom jest w remoncie, więc mogę zaplanować wszystko, a czy to zrealizuję to inna sprawa.

Qter
30-05-2012, 15:19
[QUOTE=witek68;5397572]Witam

Wszystko jest opisane w moim poście. Gazu nie mam, mam prąd i opał (cokolwiek to znaczy) - jest to opisane. Nie pytam ile energii wymaga mój budynek, bo to wiem. Chciałby tylko poznać Waszą opinię na temat schematu, który zamieściłem. Co do bateryjek - tak, składam system, nie każdego stać na wynajęcie profesjonalnego projektanta i kupno najlepszych urządzeń. Chciałbym na początek mieć plan, który będę realizował. Plan jest po to, żeby wiedzieć na przykład gdzie co ma stać w piwnicy, lub gdzie dać rurkę - do wykorzystania w przyszłości.

CUT!

QUOTE]

a gdzie jest info na temat ilosci m2 do ogrzania i tego czy masz grzejniki czy podłogówkę czy np. DGP? Mamy zgdaywać? Inaczej się robi dla kaloryferów a inaczej dla podłogówki...

takich baboli jest wiecej..

jak wiesz ile twoja chata potrzebuje energii tez napisz - po co składać na wyrost?

co Ty myslisz? że tu sami wróżbici siedzą?

joda jest jeden ;)

PZDR

Qter

witek68
30-05-2012, 15:40
właśnie liczyłem, że Yoda się odezwie :-)

na razie grzeję 100 m kw kaloryferami, docelowo ma być 250 - planowałem w każdym pomieszczeniu kaloryfery, chyba, że się nie da - to same kaloryfery - wyliczone wg zapotrzebowana 110 W/m2 i na powrocie mini podłogówkę - aby wykorzystać niską temperaturę w buforze, kominek ma stać w piwnicy (kino domowe) i grzać bufor oraz poprzez DGP dom (kanały już mam zrobione)

adam_mk
30-05-2012, 18:19
Jestem...
Dochodzę do siebie po tym, co wyczytałem...

Chyba zabrałeś się za problem nie z tej strony!
110W/m2 to horror!
Nad tym trzeba by popracować ostro.
Wtedy cała reszta fabryki będzie nadmiarowa.
Fabryka bardzo rozbudowana, ale zasadniczych błędów nie widzę.
(nie dyskutuję ze stanowiskiem - czemu akurat tak!).

Przewiduję co najmniej trzy turnusy akcji szkoleniowej dla rodziny.
Powinni wiedzieć który kurek jest od czego i czego JEDNOCZEŚNIE nie zakręcać!

Adam M.

adam_mk
30-05-2012, 18:28
Rozumiem, ze masz ograniczenia.
Nie wszystko da się zrobić bez poważnej rujnacji tego, co tam masz...
NAPRAWDĘ nie da się tych kaloryferów (poza piwnicą - przyziemiem) wyeliminować?
W połączeniu z solidnym opatuleniem ścian zyskałbyś najwięcej.
Kładzenie pionów (nowych rozprowadzeń) to nie tragedia!
Wsadzisz kasę (po kawałku) i sporo dłubania i powstanie niezły system do energożernego domu...
Popracuj nad sposobem zmniejszenia zapotrzebowania na energię to ogólnie - wyjdzie lepiej cały ten remont.

Adam M.

herakles
30-05-2012, 19:50
Witam

Co sądzicie o moim "projekcie"?http://img823.imageshack.us/img823/753/schematkotowni001.jpg

Witek

Sory za szczerość, ale masakra!!!

Nie jest sztuką zrobić skomplikowany układ, sztuką jest go uprościć.

Zrób 2 rysunki, jeden zasilanie bufora ciepłem, a drugi odprowadzanie ciepła. A tak ode mnie polecam solar grawitacyjny, zaleta jest taka, że działa SAM.

witek68
30-05-2012, 20:44
Dzięki o Wielki :-)

110 W/m2 dobierałem dość dawno - to chyba był standard dla domów nieocieplonych, gdzieś to wyczytałem. Ale jedynie grzejniki na parterze mam trochę przewymiarowane (choć na to nie wyglądają) - w sam raz na niskie zasilanie. Na pewno będę ocieplał elewację i robił od nowa dach - jest do wymiany. Zrobię to wszystko jak najlepiej się da. To co zrobiłem już - wydaje mi się że jest ok. Na parterze nowe wylewki z dobrym ociepleniem są odkąd się wprowadziłem, ale stropy nad parterem są gołe - dalej nieogrzewane 1 piętro i strych - same dachówki.

Piszesz, że nie wszystko da się zrobić bez poważnej rujnacji - ależ da się! Nie krępuj się, jak trzeba to przekuję się tam gdzie trzeba. Piwnicę właśnie doprowadzam do porządku - własnymi siłami, dlatego powoli - teraz jest czas, aby to wszystko zaplanować i to tak, aby pasowało do domu ocieplonego i dużego.

Mam stary dom, z cegły, 50 cm mury, podpiwniczony, piętrowy, ze strychem i dachem 45 st. Parter mam zrobiony, tutaj mieszkam z rodziną. W ścianie południowej (dom stoi dłuższym bokiem w linii pn-pd) zrobiłem duże tarasowe okno - pięknie grzeje zimą, latem, jak drzewka rosnące na tarasie mają liście - jest ocienione.

7 lat temu wyszło mi zapotrzebowanie na 31366 W, dom w sumie ma 285 m kw. (razem z klatką schodową, bez piwnic), piec kupiłem 25 kW, w salonie mam kominek do dogrzewania ewentualnego - ale był niepotrzebny, na razie grzeję około 150 m kw.

W przyszłym roku mam zamiar zrobić dach - to będzie robiła oczywiście firma, w kolejnym roku elewacja z porządnym ociepleniem, później wykańczam górę - czyli mam jeszcze trochę czasu. Ale teraz wykańczam piwnicę, robię tam mi.n pralnię (żona nie cierpi prasowania, a suszarki podobno same prasują :-)), i kino domowe - żona nie lubi basów :-) muszę ze sprzętem wynieść się jak najdalej od sypialni :-) Poza tym trzeba zrobić jakieś regały, schowki na przetwory itp.
Dlatego pytanie do Was. Jak zaplanować kotłownię z buforem już teraz - potem to będzie rujnacja, teraz jeszcze nie.

Zrobię dom pasywny :-) 20 cm lub więcej izolacji na ściany :-) 30 a może i 40 cm w dachu - miejsca mam sporo :-) Wtedy piec 25 kW na ekogroszek będzie przewymiarowany. Może będzie opłacało się bardziej grzać pompą ciepła? Może kolektory? Na kolektory mam doskonałe miejsce na dachu garażu - skierowany na południe, 45 st. nachylenia, wymiary 6 x 10 - można wcisnąć i 20 kolektorów - tak, jak pisałem Hewalex ma fajne, aluminiowe (nie dopuszczają miedzi w instalacji) i tanie - na razie kupię 5 szt., później kolejne.

A może sama pompa ciepła? A może to i to? Jak kupię i zainstaluję to ma działać samo. Żadne zawory, pokrętła i regulowanie tego ręczne. Dlatego planuję teraz i Pytam Was.

Kaloryferów nie będę eliminował - prawie na pewno - podłogówka ma dużą bezwładność. Praktycznie nie da się szybko wyłączyć ogrzewania w pomieszczeniu, w którym nikogo przez tydzień nie będzie. W domu na poddaszu będę miał firmę - niema sensu grzać tam całą dobę. Będę miał kaloryfery i na powrocie podłogówkę sterowaną RTL-em - chyba tak będzie najlepiej... Zyskam dobrą sterowalność oraz możliwość zasilania czynnikiem o niskiej temperaturze (kaloryfery na 110 W/m kw :-)

Każde takie pomieszczenie będzie odcinane elektrozaworem, jak osiągnie zadaną temperaturę. Jak będzie za zimno - termostat daje do pieca sygnał - grzać! i się grzeje. Nie mówcie mi, że sterowanie impulsowe jest złe. Mam teraz i działa! Na pewno precyzyjniej i lepiej niż termostaty prze grzejnikach. Tak samo, ale taniej (i chyba jednak lepiej) niż elektrozawory grzejnikowe sterowane centralnym termostatem pokojowym. Piec na ekogroszek da się fajnie wysterować - pracuje praktycznie jak kocioł gazowy. Po 6 sezonach w układzie - grzejniki, termostat pokojowy (wł/wył) i piec na ekogroszek powiem Wam, że jestem bardzo zadowolony - wahania temperatury ok. 0,5 - 0,7 stopnia, histereza na termostacie 0,25 st. (i wbrew pozorom piec nie szaleje - stabilnie czeka na spadek temperatury, czasami godzinę, czasami kilka godzin). A to dlatego, że termostat jest w miejscu osłoniętym, nikt tam nie chodzi, czasami - jak żona wietrzy za bardzo to się włącza szybciej, ale wystarczy wtedy przestawić na "noc" i jest ok. Dom ma dużą akumulacyjność - grube mury.

Ale to jest dobre na teraz. Parter praktycznie składa się z dwóch dużych pomieszczeń, prawie otwartych. Dlatego jeden termostat jest OK, choć nie zawsze. Czasami w salonie wieczorem, jak termostat zada temp. nocną (19 st. C) to jest chłodno, a w kominku nie chce się rozpalać... Wtedy jak znalazł byłoby podejść do ściany i nacisnąć guziczek... Wtedy piecyk rozpoczyna cykl grzania, pozostałe pomieszczenia są odcięte. Zaciąga wodę z bufora (patrz mój rysunek) nagrzaną czym tylko się da do tych 90 st. C., widzi, że ma dość temperatury i nie uruchamia podajnika i wentylatora tylko sobie pompuje wodę do kaloryferów. System ma tak działać - samoczynnie.

Po remoncie w domu będę miał chyba z 10 pomieszczeń - nie mam zamiaru w każdym z nich grzać na full. Rozumiem, że ciepło i tak się rozejdzie. Ale nie tak łatwo - specjalnie na piętrze, jak stawiałem działówki to zrobiłem je z pustaków ceramicznych poryzowanych (?) a nie tak, jak mi radzili z karton-gipsu. Na ścianach też mam tradycyjne tynki, a nie papierowo gipsowe okładziny - wiecie jak trudno jest znaleźć dobrego tynkarza, który potrafi zrobić tradycyjny tynk cementowo-wapienny, a nie z jakimiś domieszkami zamiast wapna? Pukali się w głowę. Ale ja za to teraz nie martwię się o grzyba na ścianach - nawet jak synowie zatkają mi odpływ z brodzika pod prysznicem i zaleją cały parter - bo robili basen w łazience.

Rozpisałem się, przepraszam. Ale wydaje mi się, że na forum, na których jest tak wiele fajnych osób (Adamie, pamiętasz ? byłem u Ciebie kiedyś w Sosnowcu, rozmawialiśmy na temat mojego domu, a szklanki pękały od gorącej kawy :-)) do nowych powinno się podchodzić z szacunkiem i uwagą. Przynajmniej ja tak robię na innych listach - staram się zrozumieć o co im chodzi i po prostu podzielić się swoją wiedzą - bo mnie to pasjonuje.

Witek

Teves
30-05-2012, 21:09
Dzięki o Wielki :-)

[...]
Rozpisałem się, przepraszam. Ale wydaje mi się, że na forum, na których jest tak wiele fajnych osób (Adamie, pamiętasz ? byłem u Ciebie kiedyś w Sosnowcu, rozmawialiśmy na temat mojego domu, a szklanki pękały od gorącej kawy :-)) do nowych powinno się podchodzić z szacunkiem i uwagą. Przynajmniej ja tak robię na innych listach - staram się zrozumieć o co im chodzi i po prostu podzielić się swoją wiedzą - bo mnie to pasjonuje.

Witek

No dobra rozpisałeś się fakt, tylko powiedz w końcu na jaki grzyb Ci ta wytwórnia ciepła bo, że nie z powodów ekonomicznych to już wiemy.

witek68
30-05-2012, 21:30
Sory za szczerość, ale masakra!!!

Nie jest sztuką zrobić skomplikowany układ, sztuką jest go uprościć.

Zrób 2 rysunki, jeden zasilanie bufora ciepłem, a drugi odprowadzanie ciepła. A tak ode mnie polecam solar grawitacyjny, zaleta jest taka, że działa SAM.

Zrobienie 2 rysunków uprości mi układ?
Wszystko jest narysowane - bufor nabijamy:
1. Solarami
2. Pompą ciepła
3. Kominkiem
4. Piecem węglowym - wodą z powrotu CWU :-)

które źródło wyrzucić i dlaczego?

Ciepło odbiera:

piec CO na ekogroszek, z podajnikiem i sterownikiem

piec rozpalony (zima, jesień, wiosna)

Piec Co pobiera to ciepło gdy:
a) trzeba grzać mieszkanie (rozpoczyna tryb grzania - z podtrzymania 55 st. C, stara się podnieść temp. do 60, 70 st. C (?) - włącza pompę CO, która pompuje wodę na kaloryfery pobierając jednocześnie ciepłą wodę z bufora (ograniczenie temp. do max 70, 80 (?) - piec ma zabezpieczenie przed przegrzaniem i wyłączy się, gdy ma temp. powyżej 90 czy 95 st. C), nie włącza wentylatora i podajnika węgla - z bufora dostaje te 60 st, które wystarczą mu do osiągnięcia zadanej temperatury pracy i tylko steruje pompką, dopóki nie nagrzeje pomieszczeń)
działa sterowanie pogodowe - tak ustawiane, aby osiągnąć efekt minimalną możliwą temperaturą - nieco przewymiarowane kaloryfery, podłogówka
jeżeli w buforze jest zimno - włącza podajnik i wentylator i grzeje węglem, tradycyjnie

b) trzeba grzać CWU - włącza pompę CWU, gdy temp. na bojlerze spadnie poniżej 50 st. C., sam ma 55 (tak ma ustawioną temp. podtrzymania), jak bojler odbierze mu to ciepło, to zacznie się dogrzewać - włączy tryb grzania - patrz 2 część ppk. a)
możliwe jest, że wcale nie będzie brał udziału w ogrzewaniu CWU - w buforze u samej góry jest duży zbiornik/wężownica/"płaszczownica" o poj 115 l., z niej CWU leci przez bojler do kranów

c) piec stracił temperaturę podtrzymania 55 st. C, stara się dogrzać - i tu jest problem - włącza podajnik i wentylator, nie włącza żadnej pompki, nie korzysta z bufora, kurcze, teraz to zauważyłem
trudno - pompa ciepła daje tańsze ciepło, ale dobije do max 50 (55?) - na granicy, pozostaje kominek - jak będzie mi się chciało w nim palić, to zagrzeje trochę bufora, na kolektory zimą trudno liczyć...
można sprzęgnąć pompkę do CWU z rozpoczęciem trybu dogrzewania w podtrzymaniu, wtedy pompka zacznie działać, piec będzie zaciągał wodę z bufora, jednocześnie pchając ją (o temp. ok 53 st. C - bo przy takiej się "obudził") do bojlera
trzeba by zrobić prosty sterownik, który włączałby pompkę od CWU jedynie w przypadku- gdy w buforze u góry byłaby woda o temp. pow. 60 st. C
a może nic nie kombinować i pozwolić piecu trochę samodzielnie popracować?


piec wygaszamy (jesień, lato, wiosna)

a) kaloryfery czasami chcą ciepła - piec steruje pompą CO i pobiera ciepło z bufora, bufor jest pusty? - wtedy kłopot, piec przy aktualnym sterowniku wyłączy się, jak temp. spadnie w nim poniżej zadanej temp. (obecnie chyba 30 st. C) - z grzania nici, ale może ta letnia woda w buforze dostarczy tyle ciepła pomieszczeniom, że termostat się wyłączy?, zakładam, że buforze coś ciepła jednak będzie, wszak słońce już grzeje
ew. można tak ustawić pompę ciepła tak, aby coś tam dawała - max 50 st C będzie u góry, trzeba pomyśleć, czy to coś da
b) bojler CWU chce ciepła? Piec steruje pompą CWU i dalej jak wyżej - można ustawić grzałkę w bojlerze, że się włączy, jak temp. wody spadnie poniżej np. 40 st C - w tym momencie piec powinien wyjść z trybu grzania CWU bo będzie odbierał to ciepło i przekazywał do bufora - tu potrzebne jest jakieś sterowanie


Solar grawitacyjny na dachu garażu? Gdzie górny rząd ma do szczytu dachu 50 cm? Gdzie ten zbiornik? A nawet jakby się dało, to co - grzejemy glikol w zbiorniku i co dalej? Odbieramy przez wymiennik ciepełko i pchamy go do bufora? Tak jest lepiej niż bezpośrednio pchać temperaturę do wymiennika w buforze? Boisz się braku prądu? U mnie w ciągu ostatnich 5 lat prądu nie było chyba trzy razy i to najdłużej przez 1,5 h.

Sory za szczerość, ale masakra!!! ;-)

Witek

jkr80
30-05-2012, 21:52
Hej

A ja zwalczyłem dziś nieszczelność wężownicy cwu. Była na trójniku recyrkulacji. Nie obyło się bez wyciągnięcia wężownicy solara i lejka.

witek68
30-05-2012, 22:02
No dobra rozpisałeś się fakt, tylko powiedz w końcu na jaki grzyb Ci ta wytwórnia ciepła bo, że nie z powodów ekonomicznych to już wiemy.

kurcze, rozpisałem się i wszystko mi zniknęło...

to jeszcze raz:

mam już :

piec 25 kW, bojler 140 l, bojler 80l - to działa
kominek - stoi i kurzy się

kanały powietrzne do DGP z piwnicy do domu

trzeba jakoś skonfigurować te rzeczy aby
wykorzystać kominek - do ładowania bufora?

taniej grzać? solary, PC?
taniej grzać CWU - pompa ciepła? solary?

nie chce mi się pisać jeszcze raz, tego co przedtem - kurcze skasowało mi się...

pozdrawiam

Witek

Teves
31-05-2012, 05:29
kurcze, rozpisałem się i wszystko mi zniknęło...

to jeszcze raz:

mam już :

piec 25 kW, bojler 140 l, bojler 80l - to działa
kominek - stoi i kurzy się

kanały powietrzne do DGP z piwnicy do domu

trzeba jakoś skonfigurować te rzeczy aby
wykorzystać kominek - do ładowania bufora?

taniej grzać? solary, PC?
taniej grzać CWU - pompa ciepła? solary?

nie chce mi się pisać jeszcze raz, tego co przedtem - kurcze skasowało mi się...

pozdrawiam

Witek

Jednak ekonomia. Układ, który proponujesz jest zgrubsza nieuzasadniony ekonomicznie zarówno w obszarze, produkcji jak i dystrybucji ciepła. Owszem masz swoją logikę tyle, że nie niespójną. Dostałeś dobrą radę od Adam - zainwestuj w izolacje.
Ja dodam tylko, że kominek nie będzie tańszy niż kocił węglowy (chyba że masz drewno za darmo, i nie wnikam w aspekt rekreacyjny kominka). Pytanie jest nie jak to spiąć ale po co?

Podstawowa zasada: wszystko co wytwarza ciepło jest źródłem ciepła i ładuje bufor - reszta to odbiorniki. Kocioł jako odbiornik? No niby można sobie skomplikować życie przy czym "taniej" to nie będzie.

Błąd nr. 1
Wszystkie źródła ciepła powinny być zabezpieczone naczyniem wzbiorczym bezpośrednio.


Pytanie nr.1:
Skoro miesięczny koszt CWU nie przekracza 100 PLN to w jakich oszczędności oczekujesz po zastosowaniu PC lub solarów i kiedy się zwróci ?

witek68
31-05-2012, 08:33
>Jednak ekonomia. Układ, który proponujesz jest zgrubsza nieuzasadniony ekonomicznie zarówno w obszarze, produkcji jak i dystrybucji ciepła. Owszem masz swoją logikę tyle, że nie niespójną. Dostałeś dobrą radę od Adam - zainwestuj w izolacje.
--------------------------------------

będzie izolacja - to podstawa, jak ją zrobić - to wiadomo
nigdy bym nie inwestował poważnych w pieniędzy w kotłownię bez zrobienia izolacji, na razie mówimy o moich planach...
to nie jest wątek "co zrobić, aby dom zużywał jak najmniej energii" ale o buforze...

>Ja dodam tylko, że kominek nie będzie tańszy niż kocił węglowy (chyba że masz drewno >za darmo, i nie wnikam w aspekt rekreacyjny kominka). Pytanie jest nie jak to spiąć ale po co?
--------------------------------------

tu bym się z tobą kłócił, ceny ekogroszku szaleją, drewno można czasami kupić w dobrej cenie a i z ogrodu czasami tego się nazbiera
gdzieś w internecie znalazłem wykaz cen kW z różnych paliw - wg mnie bardzo realny - wynika z niego, że 1 kW z ekogroszku kosztuje 0,14 zł, a z drewna - 0,12 zł, PV w taryfie nocnej ma 0,10 zł za kW przy COP 2,6
poza tym - kominek z DGP jest tańszy niż kocioł na ekogroszek - przynajmniej u mnie - sprawdziłem to, nawet jak palę brykietami z drewna

i fakt jest taki - kominek będzie, tam gdzie ma być - jeżeli założenie jest takie - to wypadałoby go wpiąć w CO i CWU, żeby go jeszcze lepiej wykorzystać

powiem CI jedno - po 6 latach grzania kotłem na ekogroszek stwierdzam, że jest to drogie i bardzo uciążliwe

> Podstawowa zasada: wszystko co wytwarza ciepło jest źródłem ciepła i ładuje bufor - reszta to odbiorniki. Kocioł jako odbiornik? No niby można sobie skomplikować życie przy czym "taniej" to nie będzie.
--------------------------------------

masz rację - kocioł węglowy powinien dobić bufor na mocy maksymalnej i się wyłączyć (czyli wygasić)
jednak na razie w zimie nie będę go wygaszał - nie chce mi się go rozpalać, czyli będzie generował straty na podtrzymanie płomienia
moim celem nie jest postawienie bufora bo będzie taniej - przy kotle na ekogroszek o wiele taniej nie będzie

chciałby wykorzystać w pewien sposób sterownik kotła - do tej pory sprawdza się, czyli kocioł będzie zasilany przez bufor i ma pracować jak do tej pory

czy to się sprawdzi - nie wiem, sprawdzi się?

ale bufor w celu lepszego wykorzystania kominka (który i tak będzie) oraz wykorzystania
a) kolektorów słonecznych
b) pompy ciepła

i właśnie z tymi dwoma elementami mam problem - czy oba? bo, że do bufora to chyba niema dyskusji?


>Błąd nr. 1
Wszystkie źródła ciepła powinny być zabezpieczone naczyniem wzbiorczym bezpośrednio.
--------------------------------------

zgadza się

kominek i piec CO mają rurki do wspólnego naczynia
solary mają osobny obieg i też wiadomo jak to zrobić
pompa ciepła? tutaj nie wiem - ma mieć? przecież nie zagotuje wody ;-)

>Pytanie nr.1:
Skoro miesięczny koszt CWU nie przekracza 100 PLN to w jakich oszczędności >oczekujesz po zastosowaniu PC lub solarów i kiedy się zwróci ?
--------------------------------------

przy obecnych moich wydatkach nawet mniej 45 - 60 zł, ale to jest nierealne na dłuższą metę, przez ostatnich kilka dni grzeję tylko w bojlerze 80 l. - wody jest stanowczo za mało, zobaczę jak koszty się ukształtują, gdy włączę bojler 140 l. do prądu

grzeję jedynie w taryfie nocnej - koszt 1 kW - 0,29 zł, PC wychodzi 3 x taniej, czyli ma szansę zwrócić się już po 5 latach na samej CWU :-)
grzanie CWU kotłem węglowym kosztowało 200 - 300 zł miesięcznie w sezonie letnim

jednak chciałbym ograniczyć bieżące wydatki nawet za cenę wydatków inwestycyjnych, poza tym nie wiadomo jak ceny energii będą się kształtowały w przyszłości - może się okazać, że gaz będzie najtańszy :-) ale gazu niestety nie mam...

Qter
31-05-2012, 12:33
kurcze, rozpisałem się i wszystko mi zniknęło...

to jeszcze raz:

mam już :

piec 25 kW, bojler 140 l, bojler 80l - to działa
kominek - stoi i kurzy się

kanały powietrzne do DGP z piwnicy do domu

trzeba jakoś skonfigurować te rzeczy aby
wykorzystać kominek - do ładowania bufora?

taniej grzać? solary, PC?
taniej grzać CWU - pompa ciepła? solary?

nie chce mi się pisać jeszcze raz, tego co przedtem - kurcze skasowało mi się...

pozdrawiam

Witek

bufor i kaloryfery działa "tak sobie"

jak sie upierasz na bufor to wywal bojlery zepnij piec 25kW z buforem a w kominku (z DGP) pal dla przyjemnosci....

do bufora wrzuc wezwnice solarna/pc na wszelki wypadek i jakies grzaly a pieniadze przeznacz na poprawną izolacje chałupy...

PZDR

Qter

cruz
31-05-2012, 13:05
a w kominku (z DGP) pal dla przyjemnosci....


Lepszym pomysłem jest kupienie grilla żeliwnego za ca 60 zł, w nim można dla przyjemności palić. Wentylacja odpowiednia a i pifka się można napić.

carinus
01-06-2012, 20:11
Panowie powiedzcie jak najprościej obliczyć przyrost objetości 1000l wody przy deltaT=60*.Pojawiła sie nadzieja ze uda się zrobić układ otwarty jeżeli odpowiedni zbiornik zmiesci sie na ścianie.

mrTomo
01-06-2012, 20:19
Panowie powiedzcie jak najprościej obliczyć przyrost objetości 1000l wody przy deltaT=60*.Pojawiła sie nadzieja ze uda się zrobić układ otwarty jeżeli odpowiedni zbiornik zmiesci sie na ścianie.
Musisz liczyć min. 4,5% - co daje 45L.
Dałbym 50L.

efka3
02-06-2012, 08:03
Witam,

Własnie zaczeliśmy składanie naszego buforka.

O to pierwsze działania.

https://lh3.googleusercontent.com/-f32J7eZFk_o/T7NfkfEy9AI/AAAAAAAAAn0/fB3hFUS5AYo/s128/DSC00861.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-1lKE87vDEa4/T8ca5MUiqRI/AAAAAAAAAsI/cGIK1LuAOP4/s640/DSC00955.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-69QgLWbD9lQ/T8mybDJsqXI/AAAAAAAAAtU/MBpWTDyZHm4/s512/DSC00967.JPG

Bufor 1000 l. będzie głównie zasilany przez komniek z płaszczem (24kW). Czyli jednak robimy kotlownie w salonie. Miał być gaz, ale zakład napotkał na opór jenego z sasiadów i tak naprawdę nie wiadomo kiedy bedziemy mogli sie podłąć do sieci. Robimy wężownicę solarną i awaryjnie grzałki. Powierzchnia do ogrznia 112 m2, na całosci podlogówka.

Będziemy łączyć miedź na mosiądz (mam nadzieję, że dobrze sie wyraziłam) - teść jest spawaczem , mamy sprzęt więc uznali, że to dobre rozwiązanie - dobre?
Jesteśmy jeszcze przed zakupem grzałek i tu pytanie 3 x "3x 1500" na 230V czy 3 x "3 x 2000" na 400V tak po basku pytając, lepiej podlączyć do normalnego gniazdka czy na siłę? Chłopaki (mąz i teść) działają praktycznie ja staram sie wspierać ich merytorycznie, więc jeśli czasem głupio zapytam wybaczcie.

Pozdrawiam

adam_mk
02-06-2012, 08:10
"Będziemy łączyć miedź na mosiądz (mam nadzieję, że dobrze sie wyraziłam) - teść jest spawaczem , mamy sprzęt więc uznali, że to dobre rozwiązanie - dobre?
Jesteśmy jeszcze przed zakupem grzałek i tu pytanie 3 x "3x 1500" na 230V czy 3 x "3 x 2000" na 400V tak po basku pytając, lepiej podlączyć do normalnego gniazdka czy na siłę?"

Twarde lutowanie lutem do miedzi i mosiądzu (lut fosforowy).
A grzałki?
Zależnie od kabla, jaki tam podciągnięto.
Większe napięcie to mniejszy prąd (średnica drutu).
Cieńszymi drutami - siła.
Grubszymi - zasilanie 230V.
Elektryk, który Wam instalację robił podpowie co lepsze.

Adam M.

Bogusław_58
02-06-2012, 09:33
Panowie od wylewek...
Inny efekt można uzyskać jesli np. zrobi się wylewkę o takiej grubości i np położy rury grzewcze pod i nad wylewkę. Rury pod wylewką do akumulacji a nad do regulacji ciepła na jednym poziomie.
Jak wiemy powietrze się warstwuje i przy podłodze jest nazimniejsze, wiec jeśli podłoga ma choć kilka stopni więcej od najnizszej warstwy , to będzie je ogrzewać.
Jeśli rury pod wylewką byłyby zasilane solarami w miesiącach "zimniejszych", to mogłoby to mieć sens. Wtedy wylewka mogłaby mieć nawet 60 cm grubości, a nawet mógłby to być gruby żwir w różnych frakcjach, by zminimalizowac przerwy między kamyczkami.
Niestety to tylko gdybanie , bo chyba jeszcze nikt tego nie robił.

adam_mk
02-06-2012, 09:48
Bo dużego sensu w tym nie ma...

Wsparcie solarne w tych chudych miesiącach na pożądanym poziomie masz jedynie przez kilka godzin. Tak ze trzy na dzień...
Zastosowanie żwiru do tego to nieporozumienie.

Cały czas myli Wam się przewodzenie ciepła z pojemnością cieplna materiałów!
Beton pojemności nie ma!
Drewno dębowe ma sporą!

Rozważ dębinę zamiast żwiru to uzyskasz efekt jakieś 300% lepszy.

Adam M.

Bogusław_58
02-06-2012, 10:53
Fajna sprawa z tym dębem, szkoda ze nie kosztuje tyle co drobne kamyki :)... chyba że 100 lat temu już posadziłeś dęby ?

adam_mk
02-06-2012, 10:59
Nie musiałem!
:lol:
Do szkół mnie wygnali!
TAM mi do łba wbili kilka prostych praw fizyki i to mi jakoś pomaga w życiu.
Żyjemy w hydrosferze. Woda jest wszędzie...
Do TEGO celu (akumulacji ciepła) przyroda zastosowała właśnie wodę - i to ze wspaniałym rezultatem!

Wystarczy świadomie ją ponaśladować.
:lol:

Adam M.

Bogusław_58
02-06-2012, 11:24
W takim razie kojarzysz, że w zimnych miesiącach weżownica solarna jest bezrobotna a grzejąc kamyki pod podłogą moze mieć sporo pracy.

ravbc
02-06-2012, 11:33
Przecież to czy z solarów coś da się wyciągnąć nie zależy od tego jaki materiał grzejesz, tylko jaką ma on temperaturę. A dokładniej jaka jest różnica temperatur między solarami, a odbiornikiem ciepła, cokolwiek by nim nie było. Kamyki są IMHO zdecydowanie kiepskim pomysłem na ten odbiornik...

Bogusław_58
02-06-2012, 12:50
Kamyki różnią się od wylewki tylko dodatkiem cementu. Jak nie szkoda kasy to można do nich go dodać. Już zrobili solary grzejące... ale nie żwir, tylko kamienie układane luźno i nie zastosowano solarów wodnych tylko solary powietrzne. Podpowiem, że z dobrym skutkiem.

ravbc
02-06-2012, 13:31
Skoro solar był powietrzny, to i kamienie musiały być "luźno" ułożone, żeby czynnik grzewczy (czyli powietrze) mógł je opływać... Ale my chyba mówiliśmy o rurkach z wodą w te kamienie wciśniętych, a w tej sytuacji powietrze między tymi kamieniami będzie robiło za izolator...

Bogusław_58
02-06-2012, 14:45
Żebyś był usatysfakcjonowany, to możesz te rurki zalać betonem grubosci 5-10 cm, następnie nasypać 50 cm kamieni o różnej frakcji i położyć na to właściwą wylewkę.

ravbc
02-06-2012, 16:16
I nadal to uwięzione tam powietrze będzie izolatorem. kompletnie zbędnym, a nawet szkodliwym...
PS. Co Ci nie pasuje w zwykłej pospółce zamiast tych nieszczęsnych kamieni?

Bogusław_58
02-06-2012, 19:05
Chyba przeoczyłeś słowo "frakcje".
Frakcje są po to, by wypełniały te właśnie szczeliny. Do nich możesz dorzucić również trochę pospółki.

ravbc
02-06-2012, 20:19
A po grzyba w ogóle robić te szczeliny? Tj. bawić się w jakiekolwiek grusze frakcje? Pomijam już kwestię, po co w ogóle tak cudować, zamiast postawić większy baniak z wodą, albo po prostu wetknąć te rury pod budynek...

witek68
02-06-2012, 23:15
Witam,

Własnie zaczeliśmy składanie naszego buforka.

O to pierwsze działania.

https://lh3.googleusercontent.com/-f32J7eZFk_o/T7NfkfEy9AI/AAAAAAAAAn0/fB3hFUS5AYo/s128/DSC00861.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-1lKE87vDEa4/T8ca5MUiqRI/AAAAAAAAAsI/cGIK1LuAOP4/s640/DSC00955.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-69QgLWbD9lQ/T8mybDJsqXI/AAAAAAAAAtU/MBpWTDyZHm4/s512/DSC00967.JPG

Bufor 1000 l. będzie głównie zasilany przez komniek z płaszczem (24kW). Czyli jednak robimy kotlownie w salonie. Miał być gaz, ale zakład napotkał na opór jenego z sasiadów i tak naprawdę nie wiadomo kiedy bedziemy mogli sie podłąć do sieci. Robimy wężownicę solarną i awaryjnie grzałki. Powierzchnia do ogrznia 112 m2, na całosci podlogówka.

Będziemy łączyć miedź na mosiądz (mam nadzieję, że dobrze sie wyraziłam) - teść jest spawaczem , mamy sprzęt więc uznali, że to dobre rozwiązanie - dobre?
Jesteśmy jeszcze przed zakupem grzałek i tu pytanie 3 x "3x 1500" na 230V czy 3 x "3 x 2000" na 400V tak po basku pytając, lepiej podlączyć do normalnego gniazdka czy na siłę? Chłopaki (mąz i teść) działają praktycznie ja staram sie wspierać ich merytorycznie, więc jeśli czasem głupio zapytam wybaczcie.

Pozdrawiam

Witam

Akurat temat grzałek przećwiczyłem, wczoraj montowałem do mojego bojlera 2 kW. Generalnie wszystko w domu jest na 230 V, grzałka 3 x 1500 czy 3 x 2000 zawsze będą podłączane do 3 faz, czyli trzech przewodów po 230, przewodu zerowego i uziemienia. No chyba, że są grzałki 4,5 kW na jedną fazę, nie spotkałem, ale nie jestem fachowcem.

Z grzałkami do 2 kW niema problemów, podłączasz ją do normalnego gniazda, ew. przez wyłącznik czasowy - takie z Castoramy po 30 zł mają przekaźnik do 3 kW i 9 A.

Grzałki trójfazowe trzeba przełączać stycznikami - to takie lepsze przekaźniki, ostatnio oglądałem LG, łącznie na 7,5 kW za 90 zł, do tego wyłącznik czasowy jeśli ktoś chce, nawet ten najtańszy - po stronie sterowania będzie OK. Styczniki są przeważnie do montażu na szynie, czyli trzeba kupić pudełko do powieszenia na ścianie.

Jeżeli chodzi o to, czy instalacja wytrzyma. Teoretycznie przewód z kablami w ścianie (pod tynkiem) o przekroju 1,5 mm kw może uciągnąć nawet 9 kW przy 13 A,
tak podają chociażby w instrukcji do grzałek EJK na stronie elektromet.pl
zobacz również tu: http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/obciazalnosc.htm - piszą tu, że 1,5 mm kw przeniesie bezpiecznie do 18 A, przy temperaturze żyły w ścianie 70 st. C :-) - ja bym się bał...

właśnie - przewody poprowadzone na ścianie zwykle mają niższą wytrzymałość na obciążenie niż te w ścianie, ważna jest również to, jaką mają izolację (za jkiego tworzywa), czy są blisko siebie, ile ich jest w wiązce - dlatego dla spokoju lepiej dać co najmniej 2,5 mm kw i to jakieś lepsze...

lepsze są dobre kostki do połączeń niż złe :-) kwestia czy połączenia będzie robił w kostkach, czy skręcał, skręcał, lutował i do kostek - jest otwarta - ludzie na liście dyskusyjnej na ten temat nie doszli do tego co jest lepsze

nie pamiętam dokładnie, ale do gniazdek chyba się ciągnie 2,5 mm kw czyli spoko

kwestia zabezpieczenia bezpiecznikiem - ja mam na 16 A i wg sąsiada - Głównego Energetyka na kopalni jest OK, no ale on przy 6 kW zalecał mi przewód 4 mm kw. :-) dobrze jest mieć jeszcze przeciwporażeniówkę, ale to chyba obecnie jest standard...

sprawdź czy masz uziemienie, nie kabelek, tylko czy to działa - czasami kabelek uziemiający potrafi odczepić się od uziomu... i w domu niema uziemienia

uziemienie do bojlera koniecznie

pozostaje jeszcze kwestia przydziału mocy do domu - energetyka określa ile max jednorazowo możesz ciągnąć prądu z ich sieci, również to czy masz trzy fazy też chyba nie jest automatyczne - ja chyba musiałem o to specjalnie pisać - musisz się dowiedzieć w zakładzie energetycznym

Jednak chyba każdy nowy dom ma trzy fazy i odpowiednią moc - większość płyt grzewczych ma chyba koło 4, 5 kW i musi być na 3 fazach, frytkownica - 2 kW, czajnik do wody - 2 kW itd

Planowałem grzałkę 6 kW, ale trochę to kosztowne i sporo grzebania. Miałem to zrobić tak: z puszki z trzema fazami (mam kilka takich w domu) wyprowadzam przewód z 5 kablami 2,5 mm kw (takie jak w puszce) i w odpowiednim miejscu montuję gniazdo siłowe - ważne jest, aby to było na bezpośrednim kablu. Podpinam do tego stycznik, do stycznika grzałka, wszystko sterowane zegarem.

Grzałki 6 kW specjalne do bojlerów emaliowanych są dość drogie, ale posiadają kilka zalet:
1. mają budowę separującą grzałki od bojlera - co jest ważne, z tego powodu, że mogą neutralizować działanie anody - co przy bojlerach emaliowanych skutkuje korozją
2. posiadają termostat sterowany czujnikiem który jest zamontowany jest pomiędzy grzałkami
3. najważniejsze - posiadają wyłącznik mechaniczny, który odcina prąd do grzałki w przypadku przekroczenia temp. 90 st C

gołe grzałki 6 kW (czyli właśnie 3 x 2 kW) można spokojnie dostać już za 120 zł, do tego regulator temperatury (czyli czujnik temp. i układ sterujący z wyświetlaczem i przekaźnik) ok. 130 zł, osobny stycznik - ponieważ przekaźnik w regulatorze - przynajmniej w takim, który oglądałem w NowymElektroniku - jest na 1 fazę i maks 3 kW, zegar sterujący oraz - ważne - jakieś dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem grzałki i zagotowaniem wody - ja myślałem o termistorze - w którym bimetal rozłącza styki przy zadanej temperaturze - oglądałem takie na 70 st C i 90 st C - po 12 zł

Ale, tak jak pisałem - nie chciało mi się bawić, nie mam czasu i kupiłem grzałkę dedykowaną do mojego bojlera, zobaczę jak się będzie sprawdzać, na razie nie jest dobrze - wody jest za mało

niestety - w bojlerze dwupłaszczowym 140 l Elektrometu jest tak naprawdę około 90 l. CWU, reszta to płaszcz wodny, poza tym w zasobniku wiszącym poziomo osiowo umieszczona grzałka porządnie grzeje chyba tylko górną połowę zasobnika - czyli mamy 45 l. wody, zobaczą jeszcze - podniosłem temperaturę, może zamontuję na wyjściu zawór mieszający, ale też nie chcę tak grzać bo straty ciepła są dość spore wtedy

zwiększanie mocy grzałki nic mi nie da, bo i tak chcę grzać w taryfie II, czyli pozostaje - bufor ciepła.

pozdrawiam

Witem

PS - wszystkie dane dotyczące instalacji el. powinieneś zweryfikować, najlepiej u fachowca elektryka, przy takiej mocy - łatwo o awarię i pożar, albo porażenie prądem

Bogusław_58
03-06-2012, 08:44
... albo po prostu wetknąć te rury pod budynek...
No wlaśnie, prosta sprawa: ze szwagrem można podnieść budynek, teść szybko rozwinie rurki i sprawa odhaczona.:)

efka3
03-06-2012, 11:26
Witam

Akurat temat grzałek przećwiczyłem...


Witek dzięki za wyczerpująca odpowiedź. Trochę mi w glowie rozjaśniłeś, być może na watku było coś na ten temat, ale ciężko się teraz przekopać.

Teraz wiem co i jak omowić z elektrykiem. (zo zresztą zasugerował adam_mk). Bedzie okazja w tym tygodniu.

Pozdrawiam

witek68
03-06-2012, 12:37
hej, cieszę się, że moja odpowiedź Ci pomogła :-)

jeżeli już kupujesz grzałki na siłę (3 fazy) to kup 3 x 2000 W, o ile instalacja Ci wytrzyma - będziesz mógł awaryjnie grzać dom ;-)

Witek

efka3
03-06-2012, 19:42
.... będziesz mógł awaryjnie grzać dom ;-)

Witek


...mogła, ale rozumiem zapewne przejęzyczenie, wkońcu większość udzielających sie na tym wątku to mężczyźni;)

cruz
03-06-2012, 20:52
właśnie - przewody poprowadzone na ścianie zwykle mają niższą wytrzymałość na obciążenie niż te w ścianie, ważna jest również to, jaką mają izolację (za jkiego tworzywa), czy są blisko siebie, ile ich jest w wiązce - dlatego dla spokoju lepiej dać co najmniej 2,5 mm kw i to jakieś lepsze...


Tylko czy ścianę poprowadzisz aż do grzałek, by kabelki cały czas w rzeczonej ścianie były.

witek68
03-06-2012, 20:59
tak, później się zorientowałem, sorry

witek68
03-06-2012, 21:00
tak, później się zorientowałem, sorry

chodzi oczywiście o to, że potraktowałem efkę3 jak faceta ;-)

witek68
03-06-2012, 21:04
Tylko czy ścianę poprowadzisz aż do grzałek, by kabelki cały czas w rzeczonej ścianie były.

:-) nie da się, ale do gniazda siłowego się już da,

napisałem o kablach w ścianie, w powietrzu itp rzeczy, żeby naświetlić obraz, zwrócić uwagę na to, że kabel kablowi nierówny
i jako ciekawostkę - kilka dni temu ja szukałem informacji w internecie, przyznam, że zaskoczyło mnie to ile jest niuansów w prostym wydawałoby się poprowadzeniu kilku kabelków...

jak będzie 2,5 mm kw to na pewni wytrzyma, nawet w powietrzu :-)

sebanseban
03-06-2012, 21:51
SZanowni koledzy.

Zabieram się za składanie bufora za jakiś miesiąc. Chce zdążyć przed początiem najbliższego okresu grzewczego.
Instalacja oparta jest o piec kondensacyjny DD MCR 24 (CO + CWU), kominek a PW do układu otwartego Acquatondo Sfera 22, bufor 1000l i w przyszłości solar.
Projekt oparłem o wiedze z tego wątku choć pewnie niejedno przeoczyłem.
Proszę o wskazanie słabych punktów projektu.
Adam proponował przeróbke pieca kondensacyjnego ale do końca jego gwaracji nie chciałbym iść w tę stronę.
Moż ektoś ma jeszcze jakiś inny pomysł? Chętnie posłucham.

Głównie mi chodzi o bufor, żeby zrobić go pod ten projekt i już po tym nie poprawiać do końca świata.

http://img41.imageshack.us/img41/7779/42312103.jpg

adam_mk
03-06-2012, 23:14
Pod górnym deklem bufora masz rurki wymiennika.
Ślimaka.
Zrezygnuj z niego. Zostaw tylko to, co jest przy ściankach bocznych.
Zaburzałoby konwekcję w baniaku.

Po jaką cholerę komu kaloryfery w dobrze ocieplonym domu?
Podłogowe po całości to najlepsze rozwiązanie.

Adam M.

Teves
03-06-2012, 23:19
SZanowni koledzy.

Adam proponował przeróbke pieca kondensacyjnego ale do końca jego gwaracji nie chciałbym iść w tę stronę.
Moż ektoś ma jeszcze jakiś inny pomysł? Chętnie posłucham.

Głównie mi chodzi o bufor, żeby zrobić go pod ten projekt i już po tym nie poprawiać do końca świata.

http://img41.imageshack.us/img41/7779/42312103.jpg

Czyli kocioł kondensacyjny ma zabezpieczenie ciśnieniowe i jak za małe ciśnienie to się wyłączy? Ja mam podobny układ ale zamknięty w całości z kominkiem.
Może być kłopot z tą wężownicą kominkową. W Twoim przypadku starałbym się zrobić cały układ otwarty i ładować kotłem bufor. Nie wiem jaki masz dom ale jeśli umiarkowanie wielki to taki układ zmniejszyłby taktowanie kotła.

sebanseban
03-06-2012, 23:23
Adamie,
Dzięki za uwagę.
Kaloryfery już zastałem w nowowybudowanym przez "deweloperów" domu.
Trudno teraz przerabiac całość na podłogówki.
A co myślisz o tym podwójnym lejku? Lepiej tak, czy w połowie baniaka walcową wężownicę do kominka a w lejku do kolektora słonecznego.
Nie mam jeszcze pewności co do zaworw zwrotnych i zabezpieczeń w tym systemie. Wiadomo na kominku zabezpieczneie temperaturowe i ciśnieniowe. Cos jeszcze istotnego?

sebanseban
03-06-2012, 23:28
Teves,

Planowałem blokowac kominek sygnałem sterownika przy odpowiednio dużej temperaturze na buforze (np 60 C).
Dom mam ok 180m kw.
prawie połowa podłogówki (dół) i góra i łazienki na kaloryferach.
Kłopot z wężownicą kominkową????

adam_mk
04-06-2012, 03:50
Wężownica w lejku odda znacznie większą moc niż walcowa poza nim.
To też kwestia kierunku konwekcji, jaka wymusisz w baniaku.
Tak jak jest - koncepcja jest spójna.
Z wężownica walcową - sprzeczna.

NAPRAWDĘ nie da się tego zrobić w układzie otwartym?
Prościej, taniej, bezpieczniej...

Adam M.

sebanseban
04-06-2012, 07:55
Adamie, czy się da czy nie? Pewnie się da. Szczególnie jak się ma Twoją wiedzę.
Rozumiem że wtedy trzeba kocioł gazowy przerobić, a kominek będzie dmuchał w układzie otwartym prosto do bufora bez pośrednictwa wężownicy?
Wężownica do kolektora słonecznego i CWU pozostałaby tak jak jest?
Jakby to wtedy miało wyglądać?

adam_mk
04-06-2012, 09:08
Dokładnie tak, jak opisałeś.
Przeróbka kotła gazowego polega na zwarciu czujnika ciśnienia wody, jak na tym ciśnieniu, które będzie nie lubi pracować.

Adam M.

Teves
04-06-2012, 11:10
Ten dodatkowy zasobnik niezbity pasuje do koncepcji. Połączyć to wszystko w ukł. otwartym, a kocioł bezpośrednio na bufor, bo z tym ukł. podmieszania 55C to chyba będzie problem napchać ciepła z gazowego do bufora. Kocioł ustawiony na 60C powinien poprawnie kondensować. Termostat do sterowania kotłem w połowie bufora, żeby dól bufora był "wolny" dla ciepła z soalara. A jak się planuje "kominkowanie" to trochę wcześniej kocioł OFF, żeby było gdzie buforować kominek. U mnie tak działa.

sebanseban
04-06-2012, 12:39
A po zwarciu tego czujnika, dla kotła warunki pracu nie zmienią się na jakies nietypowe na tyle, że skróci to jego żywotnośc lub cos podobnego?

A czy kondensacja nie zachodzi tylko poniżej 57C w "zwykłym" ciśnieniu atm?

adam_mk
04-06-2012, 14:43
Układ zamknięty (ciśnieniowy) wymyślono dla ochrony kotłów gazowych i TYLKO DLATEGO!
Kocioł taki, choć w pełni sterowalny (najczęściej temperaturą powrotu) dysponuje spore moce.
Jeżeli wody chłodzącej wymiennik braknie (np. z powodu usterki, rozszczelnienia układu) to w ciągu kilku sekund szlag go trafia!
DLATEGO ten czujnik zatrzymuje kocioł jak ciśnienie wody spadnie poniżej pewnej wartości (fabrycznie nastawionej).
W układzie z buforem jest stale około TONA wody!
Prawdopodobieństwo, aby brakło wody w kotle jest ZEROWE.

Oczywiście, ZAWSZE da się to spieprzyć.
Niezależnie od tego czy układ jest ciśnieniowy czy nie!
Wystarczy zamknąć zawór powrotu do kotła....
W każdym przypadku da się go tak "załatwić".

Kocioł gazowy jest dla ludzi myślących!
Choćby na tyle, aby nie kombinować z tym - co działa dobrze, jak nie znają zasad budowy układu w którym pracuje.
Zablokowanie tego czujnika nic nie niszczy i nie powoduje żadnych problemów w układzie poprawnie zbudowanym.

Adam M.

sebanseban
04-06-2012, 15:10
Adamie,

to dlatego proponowałes zamienić czujnik ciśnieniowy na inny. Zeby takim sytuacjom zapobiec?

adam_mk
04-06-2012, 15:16
Dla osoby myślącej ten czujnik potrzebny jest jak psu piata noga.
Ale...
Można zamienić go na czujnik przepływu.
Jest przepływ - grzejemy (do nastawianej temperatury).
Nie ma przepływu - kocioł stop!

Adam M.

herakles
04-06-2012, 19:37
Po co tak komplikować? Ładujesz bufor ciepłem, raz. Odprowadzasz z bufora ciepło dwa. Z wężownicy w buforze ciągniesz ciepłą wodę trzy.

Tłucze wam to Adam na tym wątku parę lat układ taki jest idealny bo działa prawierze sam. Ja jeszcze obstawiam solar grawitacyjny cztery.

sebanseban
04-06-2012, 23:39
Łatwo powiedzieć ładujesz....odprowadzasz. Jak jest taki rozrzut w ciśnieniach roboczych czy temperatur optymalnych w których pracują poszczególne składniki systemu to trudno jest to dobrze pospinać. Nie mówię że się nie da.
Opcji podłaczneia jest dużo, od wymiennika (jak dla mnei nie jest to opcja) po bufor z milionem wężownic.

Mam prośbę jeszcze o wyjaśnienie.
Spięcie kominka przez bufor jest nieefektywne bo..? Wynika z badań empirycznych?

A jeszcze opcja użycia bufora jako pojemnego wymiennika, czyli ładowania bufora kominkiem bezpośrednio i użyciem dużej wężownicy, podobnej do tej do CWU jako wyprowadzenie ciepła do układów podmieszania na grzejniki i podłogówkę? Tak równolegle do pieca gazowego?
No i wszelkie sterowania typu, jesli bufor ciepły to gaz stop? Jakie sa minusy takiego rozwiązania?

adam_mk
05-06-2012, 07:44
"Jakie sa minusy takiego rozwiązania? "

Takie, że nad jego konstrukcją trzeba pomyśleć!
Że trzeba wyzbyć się powszechnie panujących "mniemań" na ten temat.
że trzeba "zapomnieć" wszystkie marketingowe bełkoty, których nam nawciskano i składać to wszystko spokojnie i zgodnie ze sztuką.

"Łatwo powiedzieć ładujesz....odprowadzasz. Jak jest taki rozrzut w ciśnieniach roboczych czy temperatur optymalnych w których pracują poszczególne składniki systemu to trudno jest to dobrze pospinać."

Rozrzutu w ciśnieniach wcale nie musi być! (Wspólny układ otwarty na ciśnienie atmosferyczne, poza CWU)
JEŻELI gromadzimy bardzo skondensowaną energię w postaci GORĄCEJ wody, TO uzyskanie tej letniej przez podmieszanie (zimnej, powrotnej) nie jest trudne i realizowane jest bez prądu, komputerów czy sterowników!

Adam M.

Teves
05-06-2012, 14:44
Mam prośbę jeszcze o wyjaśnienie.
Spięcie kominka przez bufor jest nieefektywne bo..? Wynika z badań empirycznych?Kominek z płaszczem jest nieefektywny, pomimo deklarowanych przez producentów sprawności na poziomie 80%, trudno uzyskać 60% w rzeczywistych warunkach. Sam bufor poprawi sprawność kominka, ale też generuje pewne straty. Jeśli masz możliwość wyboru to szukaj kominka z możliwie małą pojemnością wodną. Mój ma pojemność blisko 100l co w efekcie powoduje, że ciepło z tych 100l o ucieka kominem a nie idzie do wnętrza (kominek wyizolowany wełną).

sebanseban
05-06-2012, 15:20
Kominek już mam. 70 litrów płaszcza. Ale nadal nie rozumiem nieefektywności spięcia kominka z buforem przez wężownicę. Z czego to wynika?

Bogusław_58
05-06-2012, 16:33
Domyślam się, że jeśli powrót do płaszcza będzie zbyt mało zimny, to za ciepłe spaliny wskoczą do komina. Nie jest to więc wina podłączenia z buforem, tylko niewłaściwe dobranie płaszcza. Jeśli taki efekt występuje, to można dla spalin dobudować dodatkowy odbiornik ceglany itp.

herakles
05-06-2012, 17:54
Jaki rozrzut? Jakie temperatury? To się ma ułożyć SAMO! Po to jest ten baniak, tam się wszystko robi samo, trzeba tylko dostarczyć ciepło i je odebrać. Z różnych źródeł można je dostarczać niezależnie. Również niezależnie można to ciepło z tamtąd odbierać, czy to podłogówka, kaloryfery czy cwu. SAMO ma się robić i już.

Teves
05-06-2012, 20:56
Kominek już mam. 70 litrów płaszcza. Ale nadal nie rozumiem nieefektywności spięcia kominka z buforem przez wężownicę. Z czego to wynika?
Co to jest w/g Ciebie "nieefektywności spięcia kominka z buforem przez wężownicę", transmisja ciepła z wężownicy do bufora, sprawność spalania samego kominka, czy praca w tandemie ?
Jak to pierwsze, to biega o to ze przy małym gradiencie temp. woda "nie zdąży" oddać ciepła podczas wizyty w buforze i wciąż ciepła wróci do kominka.


Domyślam się, że jeśli powrót do płaszcza będzie zbyt mało zimny, to za ciepłe spaliny wskoczą do komina. Nie jest to więc wina podłączenia z buforem, tylko niewłaściwe dobranie płaszcza. Jeśli taki efekt występuje, to można dla spalin dobudować dodatkowy odbiornik ceglany itp.

Jak powrót z płaszcza będzie mało zimny to się w kominku zrobi za ciepło i w salonie zrobi się sauna parowa. Problem niskiej sprawności to warunki spalania w takim kominku z PW, problem nie jest w odbieraniu ciepła.

Dzieci`
06-06-2012, 20:50
Witam wszystkich. Mam kilka pytań odnośnie bufora i ogrzewania.
Jestem w trakcie budowy domu z poddaszem użytkowym pow użytkowa 113 m. Dom ogrzewać planuję piecem na węgiel, drzewo. Na parterze planuje ogrzewanie podłogowe i jeden grzejnik w garażu zaś na poddaszu podłogówkę oraz grzejniki. Grzejniki na poddaszu awaryjnie przygotuje tylko rurki. Pytanie czy przy tym co planuje bufor spełni swoja rolę. Na chwilę obecną szukam kogoś z Podkarpacia kto by mi to pomógł zrobić.

Teves
07-06-2012, 06:51
Witam wszystkich. Mam kilka pytań odnośnie bufora i ogrzewania.
Jestem w trakcie budowy domu z poddaszem użytkowym pow użytkowa 113 m. Dom ogrzewać planuję piecem na węgiel, drzewo. Na parterze planuje ogrzewanie podłogowe i jeden grzejnik w garażu zaś na poddaszu podłogówkę oraz grzejniki. Grzejniki na poddaszu awaryjnie przygotuje tylko rurki. Pytanie czy przy tym co planuje bufor spełni swoja rolę. Na chwilę obecną szukam kogoś z Podkarpacia kto by mi to pomógł zrobić.

Ty to masz szczęście - nie dość, że dokładnie to co Ci potrzeba to jeszcze na Podkarpaciu. Sprawdź dziennik PICZMANA!!

Bogusław_58
07-06-2012, 10:29
...Jak powrót z płaszcza będzie mało zimny to się w kominku zrobi za ciepło i w salonie zrobi się sauna parowa. Problem niskiej sprawności to warunki spalania w takim kominku z PW, problem nie jest w odbieraniu ciepła.
Jesli nagrzewa Ci się salon od szyby, to w takim wypadku trzeba zastosowac "zimną szybę".

Teves
07-06-2012, 12:53
Jesli nagrzewa Ci się salon od szyby, to w takim wypadku trzeba zastosowac "zimną szybę".

Słońce za mocno grzało na procesji? Co masz szyba (tym bardziej moja) do przegrzania płaszcza? Jak będzie za ciepły powrót, to koledze z tego naczynka w salonie popłynie para w ilości skłaniającej do szybkiego wykonania remontu.

Bogusław_58
07-06-2012, 13:19
Kominek z płaszczem traktuję jako odmianę kotła co. Można więc tak to porobić, by grzał bufor a nie salon.

Rototrol
08-06-2012, 21:35
Bufor gotowy. W środku podwójna wężownica CWU 2x25 m fi 18. Wyprowadzona "conexami" i połączona trójnikami na zewnątrz.
Na dole 3 grzałki 3x2 kW. Gorąca woda z bufora trafia na 2 zawory 3D. Jeden dla podłogówki a drugi dla grzejników. Grzejniki (miedziano-aluminiowe) są mocno przewymiarowane, co mam nadzieje pozwoli mi na zasilanie ich niską temperaturą. Tymczasowe ładowanie bufora oparte wyłącznie o zalety 2 taryfy.
119603119601119602

waflos
08-06-2012, 21:48
Trochę z innej beczki...: a jakby zamiast solarów zainwestować w fotoogniwa??? Taki panel 240W można dostać już za 1100zł. Czyli za 15000 mielibyśmy 3kW... Ciekawe jaka jest tego sprawność zimą i czy te 3kW wystarczyło by do grzałek by nieco podgrzać buforek 900litrów???

adam_mk
08-06-2012, 22:14
Świat nie jest "sprawiedliwy"!
Spiski dziejowe, kartele....
Dają nam po dupie gdzie się da!
Jesteśmy jedynie "dojnymi krowami" dla wielkich tego świata...
Ale też....
Jesteśmy ofiarami NAS SAMYCH!!!
Pogoogluj : spisek żarówkowy i projektowane skrócenie żywotności towarów....

GDZIE chcesz sobie schować te 3kW - jak ich nie potrzebujesz a je masz?!
W ciepełko? (grzałki)
Można....
Ale to mało twórcze jest!

DLATEGO właśnie teraz myślę nad odtworzeniem naprawdę DOBREGO akumulatora energii elektrycznej!
(akumulatora Edisona)

Ceny, jakie podajesz, są paskudne....

Adam M.

Da się lepiej, jak się wie co się da!
A.M.

waflos
08-06-2012, 22:42
Świat nie jest "sprawiedliwy"!
Spiski dziejowe, kartele....
Dają nam po dupie gdzie się da!
Jesteśmy jedynie "dojnymi krowami" dla wielkich tego świata...
Ale też....
Jesteśmy ofiarami NAS SAMYCH!!!
Pogoogluj : spisek żarówkowy i projektowane skrócenie żywotności towarów....

GDZIE chcesz sobie schować te 3kW - jak ich nie potrzebujesz a je masz?!
W ciepełko? (grzałki)
Można....
Ale to mało twórcze jest!

DLATEGO właśnie teraz myślę nad odtworzeniem naprawdę DOBREGO akumulatora energii elektrycznej!
(akumulatora Edisona)

Ceny, jakie podajesz, są paskudne....

Adam M.

Da się lepiej, jak się wie co się da!
A.M.

Czyli solarek niech pędzi buforek latem do CWU a zimą co da to nagrzeje...?? Dobrze myślę??

herakles
09-06-2012, 21:51
A może by to ciepełko po prostu zamienić na energię mechaniczną: http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_Stirlinga
Silniczek ma klika wersji. W jednej z nich ma ciepły i zimny cylinderek.

Bogusław_58
10-06-2012, 08:46
Solarek latem napędza bufor, a w miesiącach zimnych może dogrzewać mury lub dom od dołu ale trzeba wykonać do tego dodatkową (niezależną) instalację i tu trzeba zadać pytanie ,czy tego ciepła o niskiej temperaturze jest dostatecznie dużo, żeby się innwestycja zwacała.

adam_mk
10-06-2012, 08:50
W KAŻDEJ wersji ma jeden ciepły a drugi zimny cylinderek!
To istota jego działania.

Wiesz...
Trochę trudno trzyma się wodór pod ciśnieniem 15 bar...
Wodór , ogólnie, źle się trzyma w każdym pojemniku!
Trzeba by go stale uzupełniać.
Kupa z tym roboty...
(w postaci podstawowej)

Adam M.

adam_mk
10-06-2012, 08:55
A dom Ci się zwraca?

Materiały stosowane do tych prac to zwykle grosze.
Reszta - albo masz dwie prawe łapy - albo płać i nie kombinuj czy się zwróci!
Trzeba było w młodości do szkół grzecznie chodzić, potrenować wbijanie gwoździ, jaką murarkę, ciesielkę czy poklepać blachę jaką na kawałku szyny...
:lol:
Inwestowanie we własne umiejętności zwraca się przez całe życie!

Adam M.

Rototrol
10-06-2012, 09:34
Adamie jak daleko posunąłeś pracy z odtworzeniem tego akumulatora? Jaka będzie jego pojemność?

Bogusław_58
10-06-2012, 10:12
A dom Ci się zwraca?

Materiały stosowane do tych prac to zwykle grosze.
Reszta - albo masz dwie prawe łapy - albo płać i nie kombinuj czy się zwróci!
Trzeba było w młodości do szkół grzecznie chodzić, potrenować wbijanie gwoździ, jaką murarkę, ciesielkę czy poklepać blachę jaką na kawałku szyny...
:lol:
Inwestowanie we własne umiejętności zwraca się przez całe życie!

Adam M.
Wymienione przez Ciebie prace wykonuje od wczesnej młodości, a na dodatek mam ukończone trzy szkoły o całkowicie innym profilu, które w rezultacie się uzupełniają.

adam_mk
10-06-2012, 10:24
W tej sytuacji - kompletnie Cię nie rozumiem!
Szukasz tu recepty na biznes?

Jeżeli potrafisz własnymi rękami modyfikować rzeczywistość wokół siebie - to masz same zyski.
Reszta to tylko materiały do tego potrzebne, a jak nie stosujesz specjalizowanych, kosmicznych, kompozytów (lub jak je robisz sam) to o zwracaniu się wogóle mowy nie ma!
Budujesz coś, uruchamiasz i zapominasz - a to sobie działa!

Adam M.

adam_mk
10-06-2012, 10:31
Rotorol

Celuję w akumulator o pojemności około 1000Ah.
Tyle wystarczy.
Łażę za komponentami, aby ich nie wytwarzać we własnym zakresie.
Proste są...
Tyle, że na każdym rogu nie leżą...
"Armco" potrzebne, na ten przykład...
Szklany słój odpowiedniej wielkości by się przydał... (jeden!)
Takie tam...

zaraz, zaraz!
Czy my o tym samym?
Bo tu jest o ciepełku...
Teraz zauważyłem!

Adam M.

Wodny akumulator ciepła w połowie mam już w piwnicy.
Resztę trzeba zwieźć ze spawalni.
Nie ma kiedy...

A.M.

Artur201
10-06-2012, 10:38
Jestem tylko technikiem samochodowym.Po latach doświadczeń śmiem twierdzić że naprawiam samochody.
Proszę nie nazywać mnie mechanikiem w związku z tym że po tych mechanikach jest najwięcej pracy(nie po wszystkich zaznaczam).
Jestem chyba jakiś dziwny lubię mieć satysfakcję z pracy.
Co do mojego domu już 20-paro letniego murarka dach i tynki wewnętrzne pomocnik.Reszta tymi ręcami.
Teraz remont przede mną ,zbieranie kasy na materiały.
Da się zrobić wszystko a jak się nie chce to gorzej jak by nie mógł.

Artur201
10-06-2012, 10:46
Adam jakiej pojemności planujesz akumulator

Artur201
10-06-2012, 10:54
Adam pytanie związane z twoją specjalizacją. Przy GWC i reku minusowe temperatury na zewnątrz jakie temperatury są na wyrzutni.

Rototrol
10-06-2012, 11:20
Przepraszam za off-topic

Ja budowę swojego bufora ciepła zakończyłem kilka postów wyżej. Nie ukrywam, że jest to adaptacja twojego pomysłu. I właśnie te nieszablonowe pomysły, które nie zaprzeczają prawom fizyki bardzo mnie intrygują. Były kruszarki lodu, były kolektory, był ko-generator, były akumulatory kwasowo-ołowiowe i przetwornice, a teraz na szybko wrzuciłeś akumulator Edisona. Interesują mnie wszystkie sposoby przechwycenia energii pierwotnej (kolektory, fotoogniwa, silnik sterlinga ), jej składowania (bufor ciepła, akumulator energii elektrycznej). Cieszę się, że znalazł się na forum taki fascynat, któremu się chce nie tylko teoretyzować ale przede wszystkim "uprawiać fizykę" w tak niekonwencjonalny sposób (tymi ręcami).

Pozdrawiam

adam_mk
10-06-2012, 11:24
"Adam jakiej pojemności planujesz akumulator "

Który?
Całą bandę "wiaderek na energię" planuję!
Pojemność?
Cieplny marzy mi się o pojemności 2325kWh.
Znalazłem baniaczek z kompozytu epoksydowego i zaczynam łazić koło niego jak pies koło jatki...
Elektryczny chcę zrobić o pojemności 576 kWh.
Łącznie jakieś prawie 3000kWh.

Tyle bym chciał!
Ale...
Łatwo nie jest!
Kupa roboty i myślenia.

Dla ułatwienia: w pełni naładowany akumulator elektryczny 12V i 100 Ah zawiera w sobie zmagazynowaną energię około 1,2 kWh.
A ma wady - samorozładowanie (czyli straty).
Moje planowane akumulatory ENERGII to jak 2500 akumulatorów elektrycznych 12V naładowanych na "full".

Obawiam się jednak, ze nie do końca się rozumiemy...
(odpowiadam na zadane pytanie!)

Adam M.

adam_mk
10-06-2012, 11:28
Artur201

Zwykle wyrzutnia ma w mrozy temperaturę wylotu z GWC (około +3 do +5).
Ślicznie obrasta szronem...
:lol:

Adam M.

Rototrol
10-06-2012, 11:44
576 kWh ;) toż to kupa żelaza i niklu jakiegoś.......... :)

adam_mk
10-06-2012, 11:46
DOKŁADNIE - TAK!
Pełna piwnica - akumulatorownia...

Adam M.

ProMyst
10-06-2012, 12:31
Witam,
przepraszam, że się wtrącam w wątek ale czy takie bufory z roku 1980 o pojemności 1600 litrów i jeśli dobrze przeczytałem ciśnieniu roboczym 0,6 MPa nadadzą się ? Da radę je jakoś połączyć i uzyskać 3200 litrów? Ktoś takie coś widział?

adam_mk
10-06-2012, 12:37
Wyglądają jak z systemów para-woda...
Widziałem takie i podobne...
Surowiec dobry, ale to bardzo grube.
(także - solidne i ciężkie).
Połączyć się da bardzo prosto.

Skalkuluj koszt i wkład pracy i podejmij decyzję.

Adam M.

Artur201
10-06-2012, 13:13
ProMyst materiał świetny ścianka bodaj 20mm trzeba już spawać warstwowo.Mam z czegoś takiego akumulator na powietrze.
Dawno temu z jednostki wojskowej kupiłem jako złom 3.5 kubika po naprawie bo było przerdzewiałe w jednym miejscu zostało 2.5
da się więc.Roboty masa ale coś mi się zdaje że satysfakcji będzie więcej.

Bogusław_58
10-06-2012, 13:30
W tej sytuacji - kompletnie Cię nie rozumiem!
Szukasz tu recepty na biznes?...
Szukam odpowiedzi ile tego ciepla jest w okresie zimnym, by wiedzieć czy warto budować dla niego instalację.

Artur201
10-06-2012, 13:32
Adam jestem w fazie ciepła co do fotowoltaniki itp.to temat następny.
Mój dom to ponad 300m kw mieszkalnej to bufora kawałek być musi i akumulatorki do tego mniejszy na bieżąco
duży do zbierania nadprodukcji.

Artur201
10-06-2012, 13:38
Przepraszam że nawiązuje do tematu nie związanego z buforem lecz Adamie tylko tutaj jesteś.
Czy jest możliwe uzyskać z gwc przewymiarowanego i dwa metry pod ziemią uzyskać 15 stopni w zimie
Tylko rurowy wchodzi w rachubę.

adam_mk
10-06-2012, 20:43
W sprzyjających okolicznościach masz moc rzędu 1000W/m2.
Jak masz dupiato postawiony dom - to ta moc idzie w dach i krzaki koło domu.
Jak dobrze - to na wielkopowierzchniowego solara.

Co wspólnego ma zima z mocą promieniowania Słonecznego?

Ma wiele wspólnego z CZASEM nasłonecznienia!
Dzień jest krótszy to ENERGII jest mniej.
MOC się nie zmienia!

Adam M.

adam_mk
10-06-2012, 20:47
Artur201
W Tychach i na podkarpaciu - miejscami- jest i ze 20stC
GENERALNIE jest od +10 (na płaskim) przez +11 (na południowych stokach) do +7 (na stokach zacienionych, północnych).
Chodzi o -2m ppt.
Anomalie jednak są spotykane.
Jest tu opis miejsca, gdzie nie przekracza się +5.

Adam M.

Bogusław_58
10-06-2012, 22:03
Nawet jesli moc promieniowania słonecznego w zimę jest taka sama, to jednak nie widziałem leżących na plażach turystów i opalających się. Może są niedoimformowani ? :).
Wiem też, że jak postawię w lato widro wody ze studni w cieniu, to za parę godzin jest ciepła. W zimę jak postawię tę samą wodę na słońcu, to zamarza. Może ta woda z mojej studni głupia jest ?:).
Wiem Adam że Słonce emituje tyle samo, tyle że na inne planety.

jasiek71
10-06-2012, 22:10
Czy jest możliwe uzyskać z gwc przewymiarowanego i dwa metry pod ziemią uzyskać 15 stopni w zimie
Tylko rurowy wchodzi w rachubę.
w październiku jak najbardziej ...
w marcu już niestety nie ...;)

nydar
10-06-2012, 22:24
Max.moc promieniowania słonecznego ,jaką udało się uzyskać w zimie na pionową przegrodę w Polsce to 0,95Kwh/m2.Problem polega na tym ,że w zimie jest na zewnątrz -10oC a w lecie +25oC.Straty wynikające z tej różnicy temp.powodują ,że zyski słoneczne w zimie są jakie są,czyli nędzne.Nie wspomnę o ilości słonecznych godzinach np.od listopada do początku lutego.

adam_mk
10-06-2012, 22:29
"jednak nie widziałem leżących na plażach turystów i opalających się. "
Sierotko Boża!
WTEDY te golasy leżą na Gubałówce!
(to kwestia kąta padania promieni słonecznych!)
Plaże są ZBYT płaskie w tę porę roku!

Chyba kompletnie tego problemu nie "kumasz".
O sublimacji lodu słyszałeś?
W opisanych warunkach cudownie sublimuje!

Adam M.

Artur201
10-06-2012, 22:30
Adam po prostu chodzi mi po głowie żeby to ciepło z gwc i po reku pod chodnikiem puścić i zobaczyć co z tego wyjdzie.
robił ktoś coś takiego bo nie słyszałem.
Co do bufora to najpierw pomieszczenia na to a to się wiąże z ogromną ilością pracy membranami itp.Przećwiczyłem na kanale jak
pogłębiałem.
Co do bufora to widzę w moim układzie minimum 3 m3 akumulator do tego 5m3 wzwyż.Te dwa zbiorniki muszę odseparować bo też
w planach może się uda wymłodzić do 100 m3 żeby z lata nazbierać. Solarków planuję 50 m2 więcej kulturalnie nie zmieszczę.

r7m8
10-06-2012, 22:30
Moc promieniowania słonecznego w zimie niestety nie jest taka sama co latem z powodu innego, mniej korzystnego kąta padania promieni.

adam_mk
10-06-2012, 22:34
nydar
Masz brzydkie przyzwyczajenie mylenia jednostek!
Brednie wychodzą!
Jeżeli zimą pobierasz jedynie 0,95Kwh/m2 to wyrzuć te badziewne solary na jaki śmietnik!

Moc to ilość energii w jednostce czasu równej 1 sekundzie!
Ilość energii to moc razy czas!

Adam M.

adam_mk
10-06-2012, 22:36
K>U>R>W>A>!!!
NIE!!!
Moc jest TAKA SAMA!

Zdolność jej pobierania jest mała z powodu niedoskonałości urządzeń pracujących w niskich temperaturach otoczenia!
Także z ich "ustawienia na lato".

Adam M.

adam_mk
10-06-2012, 22:40
Znowu zaczynam łazić w permanentnym szoku!
DLACZEGO ktoś, kto myli stopień Celsiusa z centymetrem i Pascalem bierze się za budowanie?

Uruchomcie rozum!
Nawet do sracza go nosicie - to nie gadajcie, ze się nie da!

Adam M.

Artur201
10-06-2012, 22:40
I dlatego solary powinny mieć możliwość zmiany kąta nad czym też myślę.

adam_mk
10-06-2012, 22:45
Po co Ci taka nadprodukcja latem?
Masz dla niej zastosowanie?

Adam M.

Artur201
10-06-2012, 22:47
Nie da się parasola w D.. rozłożyć chociaż to zależy od wielkości parasola lub D...
Często to słyszę nie da się a ja uważam że to kwestia czasu i pieniędzy.

Artur201
10-06-2012, 22:48
te 100 m3 na potem

jasiek71
10-06-2012, 22:49
Masz dla niej zastosowanie?będzie robił CWU dla wszystkich sąsiadów dookoła ...

Artur201
10-06-2012, 22:52
Albo dla studentek mieszkających na dwóch piętrach na demną w tych siedmiu pokojach

Artur201
10-06-2012, 22:55
Niczym ja emerytury doczekam to jeszcze ze trzy razy wiek podniosą sił coraz mniej z żyć z czegoś czeba

Artur201
10-06-2012, 23:00
no wiesz jasiek młodej sąsiadce kąpieli i mycia pleców nie odmówię

jasiek71
10-06-2012, 23:00
Problem polega na tym ,że w zimie jest na zewnątrz -10oC a w lecie +25oC.Straty wynikające z tej różnicy temp.powodują ,że zyski słoneczne w zimie są jakie są,czyli nędzne.Nie wspomnę o ilości słonecznych godzinach np.od listopada do początku lutego.
no chyba że plecami solara jest ściana ciepłego budynku a nie kilka cm nędznej izolacji ...

Artur201
10-06-2012, 23:14
Panowie wiadomo że zacznę od 10m2 to jest jakieś cztery duże solary trzeba to poobserwować i podjąć decyzję co dalej

adam_mk
11-06-2012, 08:17
Zaczynasz od 10m2 standardowego badziewia aby sprawdzić, czy pójdzie w układzie niestandardowym?
Po co?

Adam M.

Artur201
11-06-2012, 08:37
Pójść pójdzie kwestią jest ile z tego da się wyciągnąć w praktyce.Dom mam w mieście i ogranicza mnie ilość dostępnego terenu

jasiek71
11-06-2012, 08:43
Artur201
mamy taki fajny temat ...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?204220-Ca%C5%82oroczne-ogrzewanie-domu-S%C5%82o%C5%84cem
może lepiej tam się pobujamy ...
tutaj trochę śmiecimy

Artur201
11-06-2012, 09:16
Bufor jest podstawom urządzeniem które muszę zrobić bo da mi wymierne korzyści przy paliwach które używam.
Solary to już przy okazji stacja pompowa już jest trafiła się za grosze a 10 m2 wiem że to nic do obserwacji i na początek wystarczy.

bajcik
11-06-2012, 10:39
Celuję w akumulator o pojemności około 1000Ah.
Tyle wystarczy.
Łażę za komponentami, aby ich nie wytwarzać we własnym zakresie.
Proste są...
Tyle, że na każdym rogu nie leżą...
"Armco" potrzebne, na ten przykład...
Szklany słój odpowiedniej wielkości by się przydał... (jeden!)
Takie tam...


Chciałem tylko przypomnieć że poniższy wątek leży odłogiem a przydałyby się jakieś szczegóły twojej instalacji, zdjęcia i inne ciekawostki
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168515-idea-domu-autonomicznego-(częściowo)

adam_mk
11-06-2012, 11:05
Dobrze, ze przypomniałeś wątek.
Porobię jakie fotki i wkleję.
Prace idą wolno, ale idą...

Adam M.

herakles
11-06-2012, 18:31
W KAŻDEJ wersji ma jeden ciepły a drugi zimny cylinderek!
To istota jego działania.


No są też wersje z jednym ciepło zimnym.

adam_mk
11-06-2012, 19:08
Daj linkę, bo coś go nie kojarzę.
Chyba, ze myślisz o tym dzielonym tłokiem.

Adam M.

herakles
11-06-2012, 19:24
Daj linkę, bo coś go nie kojarzę.
Chyba, ze myślisz o tym dzielonym tłokiem.

Adam M.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_Stirlinga

adam_mk
11-06-2012, 20:30
Też ma dwa cylindry, tylko połączone!
Są sprawniejsze konstrukcje.
Te z cylindrami ustawionymi pod katem 90st.

Adam M.

herakles
11-06-2012, 22:32
Też ma dwa cylindry, tylko połączone!
Są sprawniejsze konstrukcje.
Te z cylindrami ustawionymi pod katem 90st.

Adam M.

:) HA HA, niech Ci będzie HIE HIE HIE...

efka3
15-06-2012, 13:13
Mam pytanie odnośnie termometrów,

Widzę, że różnie są montowane tz. na buforze jak i na instalacjach na wejściach i wyjściach z bufora. Czy jeśli znajdują się termometry "na instalacji" to jest sens dawać je jeszcze na zbiorniku? Czy te rurach całkowicie wystarczą i dadzą pełny obraz funkcjonowania całego układu?

bajcik
15-06-2012, 13:18
Termometry na buforze działają nawet jak rurami nic nie płynie

efka3
15-06-2012, 13:29
.... no tak o tym nie pomyślałam ;)

dziękuję

Dzieci`
16-06-2012, 13:54
Witam serdecznie wszystkich
Mam pytanie planuję wykonać bufor 1600 l ogrzewany kotłem na paliwo stałe. Czy do niego wystarczy wężownica do CWU 25 mb fi 18 oraz do solarów 25 fi 15.

Dzieci`
16-06-2012, 14:06
Mam do was jeszcze pytanie czy lejek będzie potrzeby.

ravbc
16-06-2012, 14:23
To już było... ze dwadzieścia razy. Wysil się i przeczytaj choć 10 pierwszych (albo ostatnich, albo nawet prawie dowolnych ;) ) stron wątku...

yaiba83
16-06-2012, 19:13
A jaki masz mocny piec?
Ja do pieca 25kW mam fi28, głównie by w razie braku zasilania laddomatu jako tako odbierało grawitacyjnie jak już się klapka od pieca zamknie.

mattdl
17-06-2012, 09:00
1000l bufor mam jeszcze nie ocieplony.
Naładowałem go wczoraj do góra: 80st, dół: 55st po 3 godzinach palenia.Kocioł wygasł. Na buforze mam czujki temp i w kotle na płaszczu też.
Zauważyłem że w miarę upływu czasu temp na kotle i w buforze (góra) wyrównała się i po 6 godzinach od skończenia palenia wynosiła 50st.
Na zasilaniu pomiędzy buforem a kotłem mam pompkę i różnicowy, nie mam zaworu odcinającego. Zawór odcinający mam na powrocie zasilania i mimo zamknięcia tego zaworu sytuacja nie poprawiła się.
Czy można na zasilaniu wstawić zawór odcinający? Bo hydraulik twierdzi, że to niezgodne z przepisami i że nie wolno. Chodzi mi o to, że w przyszłości chcę też podłączyć o bufora solary a wygląda na to, że mimo zamknięcia zaworu na powrocie mam jakiś tam przepływ pomiędzy buforem a kotłem.

bajcik
17-06-2012, 22:38
mattdl - jeżeli rura bezpieczeństwa zacznie się przed tym zaworem, to przepis nie byłby łamany.

cruz
19-06-2012, 18:49
Uwierz mi każdy ma w domu saunę jak ma kominek i bufor. I teraz trudno niektórym nawet to napisać ze bufor przy kominku to nieporozumienie, bo sami się tu udzielali i pisali jakich to zalet nie ma zbiornik akumulacyjny, dopóki go nie zamontowali to byli nim podekscytowani, a gdy już go zamontowali przyszło rozczarowanie i wola się nie odzywać.

Wystarczy zmienić kocioł na bardziej wydajny z ocieplonymi drzwiczkami zamiast szyby. W salonie się zmieści bez problemu jakieś 30 kW dolnego spalania. Wydajność lepsza a klimat podobny.

cruz
19-06-2012, 20:53
Cieplny marzy mi się o pojemności 2325kWh.
Znalazłem baniaczek z kompozytu epoksydowego i zaczynam łazić koło niego jak pies koło jatki...

Ile to ma mieć litrów i czy to na wodę?

cruz
19-06-2012, 20:56
Zauważyłem że w miarę upływu czasu temp na kotle i w buforze (góra) wyrównała się i po 6 godzinach od skończenia palenia wynosiła 50st.
Na zasilaniu pomiędzy buforem a kotłem mam pompkę i różnicowy, nie mam zaworu odcinającego. Zawór odcinający mam na powrocie zasilania i mimo zamknięcia tego zaworu sytuacja nie poprawiła się.


Schemat instalacji jakiś masz?

nydar
19-06-2012, 21:10
Bufor nie jest jakimś cudownym rozwiązaniem dla każdego domu.Jeżeli dom jest energooszczędny,to wystarczy przepalić raz dziennie w kominku i dla CO wystarczy i dla CWU.W silne mrozy dwa razy.Dla leniwych pozostaje konwencjonalne dostarczanie energii,gazem lub prądem.Ale nawet dla tych drugich sezon grzewczy to 3,max 4-ry miesiące.Słyszałem gdzieś o ciekawym rozwiązaniu kominka,gdzie szyba jest od strony salonu,a załadunek drewna odbywa się w pomieszczeniu pomocniczym.I syfu w salonie nie ma i nastrój jest.A opinie o saunie jeśli ktoś ma kominek i bufor dotyczą domów energochłonnych,tylko po co im bufor i kominek jako źródło ciepła.Rozpalić, lampeczkę wypić to tak.

adam_mk
19-06-2012, 21:31
"


Cytat Napisał adam_mk
Cieplny marzy mi się o pojemności 2325kWh.
Znalazłem baniaczek z kompozytu epoksydowego i zaczynam łazić koło niego jak pies koło jatki...

Ile to ma mieć litrów i czy to na wodę? "

30 000 literków ma...
Może nieco więcej.
Szkłoepoksyd...
Dla mnie - na wodę by był.

Adam M.

adam_mk
19-06-2012, 21:38
Znowu odkrywane są stare prawdy i wyważane z trzaskiem otwarte drzwi?!
:lol:
Przecież budowa domu, jakiegokolwiek, się zupełnie NIE OPŁACA!!!

Dziś już kompletnie trudno być księciem z bajki, który wszelkie dobra pozyskuje jednym paluszkiem - pokazując je...
Albo wyrażeniem życzenia...

Przyjdą jakieś parszywce, krwiopijce, fahofce i zrobią, ale FAKTURĘ zaraz wręczą i na KASĘ czekają!!!!
No, to się NIC NIE OPŁACA!!!
:lol:
(a do tego wszystko się pieprzy nienaprawialnie w trzy dni po upływie gwarancji!!! )

Adam M.

szaryb
19-06-2012, 21:42
Witam serdecznie wszystkich
Mam pytanie planuję wykonać bufor 1600 l ogrzewany kotłem na paliwo stałe. Czy do niego wystarczy wężownica do CWU 25 mb fi 18 oraz do solarów 25 fi 15.
@ravbc - tak,to już było, chyba coś koło #3006 jak pamiętam swoje notatki, powodzenia w szukaniu.
@Dzieci - Ktoś tu dał 50m fi 18 (nie napisał czy w jednym kawałku i jak umieszczona, bufor bodaj 1000L był) - chwalił się, że mu b.dobrze działa.

nydar
19-06-2012, 22:11
adam mk.Nie bądź taki emocjonalny bo może żyłka pęknąć. Mam buforek 1500L i kominek co go napędza w grawitacji i kolektorek co to wszystko wspomaga i dwie grzałki na leniwe dni.A to co napisałem to wynik przemyśleń przy lampeczce i rozpalonym kominku.Może i niezbyt twórcze ,ale własne.A że przeżyłem w zeszłym sezonie grzewczym również ciężkie mrozy ,to wiem ile energii i kiedy potrzebuję.A typowej kotłowni z kominem nie mam, bo i po co.

adam_mk
19-06-2012, 22:25
"A typowej kotłowni z kominem nie mam, bo i po co. "....
Nie masz to Ci nic nie pęknie!
:lol:
LEPSZY JESTEŚ!
(Co nie od dziś pokazujesz...)
Przeżywasz to, co my wszyscy! Bardzo, jak czytam, to przeżywasz....

Popraw co potrzeba, zmniejsz zapotrzebowanie na energię, przemyśl raz jeszcze co da się zoptymalizować.
Może mniej dynamicznie trzeba będzie kominek pędzić i lampek mniej będzie potrzeba?
Zima coraz bliżej!
WSZYSCY mamy to samo!
(W tym zakresie - nie jesteś oryginalny...)

Adam M.

madric
20-06-2012, 06:26
Na zasilaniu pomiędzy buforem a kotłem mam pompkę i różnicowy, nie mam zaworu odcinającego. Zawór odcinający mam na powrocie zasilania i mimo zamknięcia tego zaworu sytuacja nie poprawiła się.
Czy można na zasilaniu wstawić zawór odcinający? Bo hydraulik twierdzi, że to niezgodne z przepisami i że nie wolno. Chodzi mi o to, że w przyszłości chcę też podłączyć o bufora solary a wygląda na to, że mimo zamknięcia zaworu na powrocie mam jakiś tam przepływ pomiędzy buforem a kotłem.

Jeszcze swojego nie testowalem buforka, ale swego czasu rozmyślaliśmy o takim zaworze. Moim zdaniem. Jeśli wstawisz coś takiego to
1. na 10000000% twoja żona/dziewczyna itd. narobi bałaganu przy rozpalaniu kiedy ciebie nie będzie. niby jest rura bezpieczeństwa, ale po co narażać instalacje na takie warunki.
2. mozna byłoby zastosowac elektrozawor z insbudu. Wydatek 250pln ale pewne i podlaczone do termostatu pompki ladujacej bufor. Pompa pracuje - zawór otwarty. Gorzej z grawitacją gdy nie będzie zasilania no ale najwyżej jakiś ups etc... lub drugi termostat.

szaryb
20-06-2012, 09:41
Dopiero w tym roku (bo ciągle czekam na PNB, 3 rok :/) zabrałem się za buforek i przypadkiem odkryłem, że kupiłem na alledrogo podrabiane conex-y (chciałem się dopytać na PW @Locost jak lutował ale na razie nie odpisał).
Conex to jest to: http://www.ibpgroup.com.pl/produkt.php?menu_id=32&lang=pl
A te z alledrogo co sprzedaje pswhydraulika to najwyraźniej podróbki (a obok na bannerze umieszczone logo firmy oryginalnej!).
I teraz się zastanawiam czy ciekną bo ten typ połączenia tak już ma czy ciekną bo to nie jest conex - tylko produkt czekoladopodobny.
@Locost - jakie masz?

Bogusław_58
20-06-2012, 10:08
...Słyszałem gdzieś o ciekawym rozwiązaniu kominka,gdzie szyba jest od strony salonu,a załadunek drewna odbywa się w pomieszczeniu pomocniczym.I syfu w salonie nie ma i nastrój jest.A opinie o saunie jeśli ktoś ma kominek i bufor dotyczą domów energochłonnych,tylko po co im bufor i kominek jako źródło ciepła.Rozpalić, lampeczkę wypić to tak.

A ja slyszałem o szybie w kominku, do której po rozpaleniu w kominku, można nawet przyłożyć goły tylek i nic nie poparzy. Zapomniałeś też, że mając ocieplony budynek i bufor, można wyjechać w zimę na tydzień z domu, a po powrocie będzie przytulnie ciepło. Chyba, że lubimy jak jest odwrotnie: zimno i grzybowe powietrze :).

herakles
20-06-2012, 12:14
Ja mam takie pytanko. Czy kominka to się przypadkiem nie ociepla jakąś wełną(tego z płaszczem)? No bo jak jest dobrze jakaś izolacja zrobiona, to ciepła tyle co przez szybę ucieknie i żadnej sauny nie będzie.

herakles
20-06-2012, 12:19
Przeczytałem natomiast o kominku ładowanym od tyłu. Przyznam, że zainspirowało mnie to. Tylko gdy normalnie na tylnej ścianie mamy płaszcz to odbiera nam on ciepło. A gdy jest tam zamiast tego druga szyba, to siłą rzeczy sprawność takiego kominka może być mniejsza. Ale o ile?!

Bogusław_58
20-06-2012, 14:15
Ocieplenie kominka z PW jak najbardziej, jeśli nie na ręke nam emitowane przez niego ciepło.

herakles
20-06-2012, 21:26
Ocieplenie kominka z PW jak najbardziej, jeśli nie na ręke nam emitowane przez niego ciepło.

Dlaczego od razu nie na rękę. Po prostu ciepełkiem w rurkach łatwiej sterować. Więcej - łatwiej zrobić to tak, żeby się robiło samo.

nydar
21-06-2012, 16:35
Przeczytałem natomiast o kominku ładowanym od tyłu. Przyznam, że zainspirowało mnie to. Tylko gdy normalnie na tylnej ścianie mamy płaszcz to odbiera nam on ciepło. A gdy jest tam zamiast tego druga szyba, to siłą rzeczy sprawność takiego kominka może być mniejsza. Ale o ile?!
Sprawność takiego kominka nie musi być mniejsza.Wystarczy odpowiednio rozbudować przestrzeń nad paleniskiem.Nie spotkałem jednak takiego rozwiązania u nas.Myślę ,że albo zrobić,albo sprowadzić z zagranicy.

Teves
22-06-2012, 06:24
Sprawność takiego kominka nie musi być mniejsza.Wystarczy odpowiednio rozbudować przestrzeń nad paleniskiem.Nie spotkałem jednak takiego rozwiązania u nas.Myślę ,że albo zrobić,albo sprowadzić z zagranicy.

Sprawność kominków z PW nie jest mniejsza z powodów słabego odbioru ciepła a z powodu warunków spalania. Kuriozalnie właśnie odbiór ciepła w zbyt wczesnej fazie spalania powoduje, że część gazów wylatuje kominem niespalona.
Zamieszczałem już link do przykładowej konstrukcji kominka ze zgazowywaniem drewna i IMHO jest to jedyna droga do osiągnięcia zadowalający efektów.

Co do wysokich temp. w pomieszczeniach kominkowych - większość szczęśliwy posiadaczy "niskoenegetycznych" domów zauważa, ze pojawienie się 4 gości w salonie podnosi temp. powietrza, a to tylko jakieś 300W. Co by nie robić to kominek jakiś 1 kW przez szybę wypromieniuje, no i coś z tym ciepłem trzeba zrobić. Najlepiej jakby w czymś ugrzęzło i powoli wróciło do pomieszczenia jak w kominku wygaśnie. U mnie grzęźnie w silikatowych ścianach. Trzeba czytać, co Yoda pisze i i książki do fizyki od dzieci z podstawówki też są pomocne.

szaryb
22-06-2012, 13:00
Prawdę mówiąc: Czy możecie przestać nadawać w wątku buforowym o kominkach? - nie widzę związku kilku ostatnich postów.
dziękuję

Bogusław_58
22-06-2012, 17:43
Kominek z PW traktujmy jako kocioł a salon jako kotłownię.
Nie ma wtedy sprzeczności z buforem.
Czym niby różni się taka kotłownia od tej w piwnicy ? miejscem położenia i dodatkowym problemem ucieczki ciepła przez szybę, co zbyt nagrzewa salon a za mało ciepla trafia do bufora. Pozostaje pytanie: jak zrobić zimną szybe ? a to jest oddzielny temat.

nydar
22-06-2012, 21:56
Bufor to nie tylko współdziałanie z konwencjonalnym piecem i kominkiem.To również współpraca z kolektorem słonecznym.Jeżeli jest zimno,to kominek nie przegrzeje domu.Jeżeli jest ciepło to wiąże się to z promieniowaniem słonecznym.Jeżeli to promieniowanie jest to bufor ma min.40-45oC.Kominek z tylnym załadunkiem paliwa z pomieszczenia gospodarczego ,jest alternatywą dla bojących się kotłowni w salonie.

bajcik
22-06-2012, 22:06
Ten tylny załadunek to fajna sprawa - nie tylko brak syfu w salonie, ale (jak jest z płaszczem) to niemal całe oprzyrządowanie jest łatwo dostępne od tyłu.

cruz
22-06-2012, 22:15
Kominek z tylnym załadunkiem paliwa z pomieszczenia gospodarczego ,jest alternatywą dla bojących się kotłowni w salonie.

Czyli podsumujmy.
1. Kominek daje klimat ale jest upierdliwy, niebezpieczny i za bardzo przegrzewa kotłownie zwaną salonem.
2. Kominek to syf w kotłowni.

Ad 1.Kominek można obudować by nie był uciążliwy (najlepiej szczelnie)
Ad 2. Syfu można się pozbyć przez kupno komina z tylnym załadunkiem z innego pokoju (np z sypialni).

Czyli najlepiej kupić sprawny obudowany kominek zwany kotłem. Kocioł zabudować kotłowni. Zapewnić mu odpowiednią wentylację. Domowników ochronić przez szczelnie zamykane drzwi w kotłowni.

A żeby nie było że OT to kocioł podłączyć do bufora.:P

nydar
22-06-2012, 22:19
Przy buforze kominek dobrze działa na grawitacji.Nie wymaga wyszukanego oprzyrządowania,jedynie 2''rur na zasilaniu i powrocie.Mam na myśli bufor z bezpośrednim zasilaniem z kominka bez udziału wężownicy i pompy.A kominek z tylnym załadunkiem to szyba na płaskiej ścianie z ogniem w środku.Dla nowoczesnych domów to niezła sprawa.

nydar
22-06-2012, 22:30
Ot niezrozumienie celu i efektu.

herakles
23-06-2012, 16:05
Okno z sypialni do pokoju to raczej kiepski pomysł.

sebanseban
24-06-2012, 19:51
Czy znacie jakiś wzór na moc cieplna wężownicy z rurki miedzianej o danej średnicy, grubości ścianki, znanej temperaturze wody otaczającej taką wężownicę, znanej temperaturze wody w rurce która ma byc podgrzana. Woda na zewnątrz wężownicy stoi, woda w rurce płynie ze znaną prędkością.

adam_mk
24-06-2012, 20:11
Bilans cieplny trzeba policzyć.
Woda na zewnątrz NIE STOI.

Adam M.

mxxxx
25-06-2012, 05:45
U=d/lamda miedzi
d- grubość ścianki
lambda można przyjąć 370

wynik to W/m*K czyli wystarczy przemnożyć przez dt oraz powierzchnię wężownicy w m2, ale dt będzie zmienna i różna w zależności od odległości od początku lub końca, czyli trzeba by najpierw bardzo dokładnie zmierzyć dt na każdym cm wężownicy a potem scałkować wynik żeby dostać rzetelny wynik

dużo prościej było by po prostu zmierzyć ilośc wody która pzrepływa pzrez tą węzownicę oraz rożnicę temperatury między wejściem do bufora a jego wyjściem, i mamy od razu wynik w J

adam_mk
25-06-2012, 07:42
Problem trzeba uprościć.
Pomiń wszystkie obliczenia związane z miedzią!
Miedź ma znacznie lepsze przewodnictwo cieplne od wody.
Dla procesu wymiany ciepła w tym przypadku jest "przeźroczysta"
Zrób uczciwy bilans ciepła dla wody chłodzącej i grzewczej.
Wtedy wyjdzie Ci sprawność i moc procesu.

Adam M.

sebanseban
25-06-2012, 16:26
Dzięki mpoplaw.
dużo prościej było by po prostu zmierzyć ilośc wody która pzrepływa pzrez tą węzownicę oraz rożnicę temperatury między wejściem do bufora a jego wyjściem, i mamy od razu wynik w J

Na etapie projektu trudno to będzie zrobić. Moge założyc temperature na wyjściu. A tu trzeba od drugiej strony: ile zwojów musi być, żeby przy średnio naładowanym buforze 1000l miec jeszcze z 50C na wyjściu.

MAx Ilość wody znam, to bedzie w przybliżeniu tyle co przez klasyczny piec gazowy przepływa czyli 1m^3/h tj około 17 litrów na minutę.
Temperatura zasilania wężownicy to około 20C, a na wyjściu to pewnie w zależności od jej długości/powierzchni, oraz temperatury otaczającej jej wody a właściwie zmieniającego się gradientu temperatury (bo woda w rurce płynąc w spiralnej wężownicy od dołu łapie też posrednie temperatury).

Empirycznie patrząc to mozna statystycznie ocenić na podstawie wężownic do CWU jakie tu ludzie robili. Że przy naładowanym buforze wystarczyło im 2x25metrów 18ki i spokojnie tego typu sprawnośc uzyskiwali.
Również podpatrując podawane moce przez producentów zbiorników z wężownicami przy złożeniu z podanymi ich długościami. Choć tamte sa często stalowe.
Z szacunków wynika, że gdyby nie było trzeba podmieszania na wyjściu to przy tym przepływie i 2x25m 18ki woda w rurce wymianiałaby się co około pół minuty. Czy to wystarczy?
Jako że przy pełnym buforze będzie konieczne podmieszanie do celów c.o. tej wody o wysokiej temperaturze będzie mniej potrzeba.

Dużo zmiennych..

Pytanie jedno: ile metrów i jakiej rurki miedzianej trzeba żeby przepływowo wyprowadzić z bufora ciepło za pośrednictwem wody do celów co (grzejnik i podłogówka)...

Uffff :)

adam_mk
25-06-2012, 17:38
Jeden ciepły kran to 10 litrów na minutę o temperaturze ok.55stC.
Tyle spokojnie robi 1 x 25mb fi 22 (co sprawdzono praktycznie).

Powrót z kaloryferów masz znacznie wyżej (w stC) jak podłogówka.

Adam M.

Teves
25-06-2012, 20:32
Pytanie jedno: ile metrów i jakiej rurki miedzianej trzeba żeby przepływowo wyprowadzić z bufora ciepło za pośrednictwem wody do celów co (grzejnik i podłogówka)...

Uffff :)

Dla podłogówki dT jest 5C a dla kaloryferów dT jest 15C - to pierwsze jest banalne do osiągnięcia to drugie może być trudne jak zostanie mała dT pomiędzy górą baniaka oczekiwana temp. zasilania grzejników.

cruz
25-06-2012, 21:08
Dla podłogówki dT jest 5C a dla kaloryferów dT jest 15C.

Dla każdej podłogówki i dla każdych kaloryferów?

sebanseban
25-06-2012, 21:25
Hmm...robienie kolejnej osobnej wezownicy dla podłogówki (niezależnej od "kaloryferowej") całkowicie mi sie nie uśmiecha i chyba się nie opłaca.
Czy takie coś jak na poniższym rysunku ma szanse efektywnie działać?
Założenia: głównie gazówka,(Auraton A na parterze steruje piecem i podłogówką, Auraton B na piętrze włącza tylko piec)
Jak przyciśnie mróz/bieda/ochota do działania/chęć zaimponowania gościom :p - palimy w kominku i wtedy:
Jak na buforze conajmniej 60 stopni przy deklu górnym, stop gazówka. Jeśli parter chce cieplej (Auraton A = ON) włącza sie pompa od wężownicy, i grzeje grzejniki, jeśli piętro chce cieplej (Auraton B) włącza się pompa od wężownicy i podłogówki.
122308
duzy tu:
http://img59.imageshack.us/img59/4439/sebancocwu.png

Uwagi mile widziane. :)

Teves
25-06-2012, 21:26
Dla każdej podłogówki i dla każdych kaloryferów?

Nie dla każdej, możesz zaprojektować zupełnie odwrotnie i pewnie też będzie grzało.

Qter
25-06-2012, 21:34
Hmm...robienie kolejnej osobnej wezownicy dla podłogówki (niezależnej od "kaloryferowej") całkowicie mi sie nie uśmiecha i chyba się nie opłaca.
Czy takie coś jak na poniższym rysunku ma szanse efektywnie działać?
Założenia: głównie gazówka,(Auraton A na parterze steruje piecem i podłogówką, Auraton B na piętrze włącza tylko piec)
Jak przyciśnie mróz/bieda/ochota do działania/chęć zaimponowania gościom :p - palimy w kominku i wtedy:
Jak na buforze conajmniej 60 stopni przy deklu górnym, stop gazówka. Jeśli parter chce cieplej (Auraton A = ON) włącza sie pompa od wężownicy, i grzeje grzejniki, jeśli piętro chce cieplej (Auraton B) włącza się pompa od wężownicy i podłogówki.
122308

Uwagi mile widziane. :)

strasznie rozrośnięty ten układ - tak jak w tym dowcipie:

- widzisz las?
- nie, drzewa mi zasłaniają

Napisz co chcesz uzyskać a forum doradzi...

W tym układzie na gazowcu nie widze sensu bufora za bardzo...

np. ile m2, osób, łazienek, m2 do ogrzania podłogówką, dlaczego kaloryfery, czy masz juz gaz itp...

PZDR

Qter

sebanseban
25-06-2012, 21:47
Ok:

140 mkw plus garaz 35mkw
4 osoby

Stan deweloperski:
Piec DieDietrich MCR24 II
garaz : grzejnik
parter : podłogówka ok. 65mkw +jeden pokój grzejnikowo plus w łazience drabinka
piętro 70 m grzejnikowo, łazienka podłogówka na RTLu plus drabinka

Na ten moment wszystko gazówką (na rysunku bez bufora). Kominek z płaszczem do otwartego kupiony i czeka na zainstalowanie.

Dla rozjaśnienia sytuacji wklejam tylko część CO na której głównie mi zależy:
http://img21.imageshack.us/img21/2829/sebanco.png

robdk
26-06-2012, 06:38
Do czego ci tutaj bufor potrzebny? Za dużo kasy masz?

Solar podepnij do zbiornika CWU, Kominek powietrzny dla klimatu i jaki prosty układ...

Co do podłogówki na RTL-u to nawet się nie wypowiem....

I nadal nie wiem czemu ciągle jest pęd, że grzejniki w domu muszą być, a one wręcz całość psują

sebanseban
26-06-2012, 08:30
robdk, może niezbyt dobitnie to wyraziłem:
grzejniki już są i działają....w zimie
RTL już jest...i różnie z nim bywa - bedzie ciężko to przerobić, chyba że ktoś ma pomysł
kominek z płaszczem już jest...nie działa bo nie jest podłaczony
bufor chcę miec dla spokoju duszy zeby sobie palić do woli bez nerwów, że znów wygotowałem wodę w wyrównawczym...
solar chce przy okazji mieć w opcji choć to (o ile w ogóle) śpiew przyszłości
Moje zagadnienie bardziej dotyczy : Jak to spiąć, niż jak to zrobić od początku.
NO CHYBA ŻE SIĘ NIE DA!

efka3
28-06-2012, 11:31
Grzałki w buforze

mam pytanie odnoście sposobu umieszczenia grzałek w buforze. Zanim zapytałam chciałam sama poszukać odpowiedzi, ale się nie udało. Jak powinno być to zrobione bo u nas jest tak122774

122776

Teść spawacz stwierdził, że nie wspawa ich bezpośrednio w ściankę bufora, bo istnieje ryzyko, że uszkodzi grzałki. Ścianka jest 12 mm... Zakupili więc mufy, niestety ocynkowane i wspawał je w bufor, żeby potem wkręcić grzałki oczywiście z uszczelnieniem pakułą i pastą. Jest spawaczem, więc wiedział, że te ocynkowane mufy kiepsko będą się spawać... ale ponoć czarnej rury o odpowiedniej średnicy i gwincie nie udał się kupić. Wspawał te mufy, wkręcił te grzałki i miało być super, ale niestety po napełnieniu zbiornika wodą, właśnie tam zaczęła sączyć się woda. Teraz szlifierką robi rowki dokoła wejść na grzałki i zalewa spawem rurę ocynkowaną. ma być dobrze. Dzisiaj się okaże. Pozostałe wejścia i wyjścia są mega szczelne.

robdk
28-06-2012, 13:01
Są mufy czarne spawalne 6/4" właśnie pasujące pod grzałki. Dostępne w każdym hydraulicznym.
Dodam, że na podstawie własnych doświadczeń grzałki umieszczone w dolnej części zbiornika służące tylko wyłącznie do celów CWU w okresie letnim to nie najlepsze rozwiązanie. A to dlatego, że grzejemy cały zład (pomimo lejka). A to się przenosi na wysokie koszty CWU. Jeśli by to miało być tylko dla CWU lepiej wstawić w 1/3 od góry w ściance bufora oraz mufkę na kapilarę czujnika temperatury do sterowania grzałką.

adam_mk
28-06-2012, 13:45
Kolejny posiadacz wieeeelkiego bufora, któremu bardzo przeszkadza, że jest wieeelki?

Po co było taki wielki budować?

Adam M.

efka3
28-06-2012, 13:50
Dzięki robdk,

a więc nie chciało im się poszukać.... to teraz się męczą.

robdk
28-06-2012, 13:50
Nooo, przeszkadza, no w lato przeszkadza bo tylko CWU idzie... za 230 zł miesięcznie a wody normalnie się zużywa, (rodzina 2+1). A że przepływowo się grzeje to i troszkę trzeba zagrzać. Mówię tu o grzaniu tylko i wyłącznie na cele CWU..., a powinienem się zmieścić w 50-80 zł m-c, więc duży teraz przeszkadza

adam_mk
28-06-2012, 13:58
Po co pozwoliłeś, aby ostygł po zimie?
Nie wiesz JAK to działa?
Spal czasem jakie remanenty po sprzątaniu ogródka!
Chyba, że masz totalnie niepraktyczny ekogroszkowiec...

Adam M.

bajcik
28-06-2012, 14:26
robodk, jakie masz ocieplenie bufora że ci 3/4 ciepła ucieka?

cruz
28-06-2012, 15:03
Teść spawacz stwierdził, że nie wspawa ich bezpośrednio w ściankę bufora, bo istnieje ryzyko, że uszkodzi grzałki. Ścianka jest 12 mm... Zakupili więc mufy, niestety ocynkowane i wspawał je w bufor,

żeliwo _jakoś_ można pospawać do stali
żeliwo ocynkowane też _jakoś_ można pospawać do stali ( po wyszlifowaniu)

Ale pytanie po co sobie utrudniać życie. Trzeba przeczytać ten wątek. Trzeba było kupić te mufki do spawania ze stali w sklepie albo na necie.

byry007
28-06-2012, 15:44
O takie coś chodzi :
http://infosant.pl/top-produkt/Mufki-stalowe-do-wspawania-COCEK,173

efka3
29-06-2012, 06:18
Cruz, wiem (teraz), że można kupić mufki na necie. Wątek... możesz mi nie uwierzyć ale czytałam (od stycznie po kawałku) ale mocowanie grzałek mi umknęło. Wszystkie mufki na wyjścia i wejścia do bufora mamy spawalnicze. Ale o tych do grzałek nie pomyślałam, potrzebne były na już i M wziął grzałkę i udało mu się dokupić tylko te cynkowane:( stwierdzili, że się da.... chodziło o czas... Stan na dzień dzisiejszy... cieknie już tylko jedna...

Ale wczoraj zakupiłam takowe - spawalnicze 6/4 " i co? 6/4" mają po zewnątrz i nie pasują.... Tak babie baba sprzedawała więc musiała wyjść z tego jakaś lipa...

robdk
29-06-2012, 06:20
robodk, jakie masz ocieplenie bufora że ci 3/4 ciepła ucieka?
No na razie to bardzo kiepskie ;) bo tylko 5 cm ściśniętej wełny stretchem...

robdk
29-06-2012, 06:23
...

Ale wczoraj zakupiłam takowe - spawalnicze 6/4 " i co? 6/4" mają po zewnątrz i nie pasują.... Tak babie baba sprzedawała więc musiała wyjść z tego jakaś lipa...

bo może sprzedała 5/4"
symbolika oznacza rodzaj średnicy gwintu
a 5/4 od 6/4 niewiele się różni, szczególnie jak nie ma się obydwu obok siebie

efka3
29-06-2012, 06:33
Sama jestem zła na siebie, że nie pojechałam tam z grzałką cóż człowiek uczy się na błędach, przy następnym buforze pójdzie z górki:D

Bogusław_58
29-06-2012, 07:04
Czasami Efka warto wyciąć "bubel" i zrobć jeszcze raz jak trzeba.

efka3
29-06-2012, 07:15
Taki był plan na wczoraj.... ale złe mufki przywiozłam... Szkoda mi tylko dziadka (teścia), bo się chłopina napracował już kolana go bolą od klęczenia przed tym baniakiem... I za każdym razem mówi... 'no teraz już będzie dobrze' Wszystko byłoby ok, gdyby to robił amator... a tak chłopy nie chcą się teraz poddać a jeszcze jak stoi nad nimi baba co się "muratora" naczytała" ...

Bogusław_58
29-06-2012, 07:43
Wiem, że tak w Polsce "mają", na każdym kroku...Osobiście przyjąłem zasadę poprawiania tyle razy aż się nie da lepiej. Nauczyłem się niestety nie od swoich.

tarasow
29-06-2012, 12:41
Witam, proszę o propozycje modyfikacji takiego układu:
Gazowy przepływowy z otwartą komorą spalania + zasobnik (CWU przepływowo w zasobniku)

Jaką automatykę potrzebuję do działania takiego układu?
Wystarczy termostat wyłączający pompę gdy temperatura w zasobniku np. >80'C?

123027

Następnie rozwiązania jak najlepiej wpiąć tu solary?

Pierwszy zasobnik samoróbka, podgrzewa przepływowo CWU.
Drugi to komercyjny zasobnik przeznaczony do CWU, z wężownicą od gazowego Junkersa.

To moje pomysły:
123037 lub 123038

Co myślicie? Który lepszy?

r7m8
29-06-2012, 14:37
Spal czasem jakie remanenty po sprzątaniu ogródka!
Chyba, że masz totalnie niepraktyczny ekogroszkowiec...


Jeżeli chodzi o przygotowanie tylko CWU w buforze to palenisko awaryjne ekogroszkowca daje radę.

Dzieci`
03-07-2012, 20:22
Witam szukam kogoś kto by mi wykonał stożek do wężownicy solarnej. 25 mb Fi 15.

krzys507
08-07-2012, 16:33
Gdybysmy mieli tańszy prąd. Obecnie przebywam w Szwecji i praktycznie wszyscy tutaj grzeja pradem(pompy ciepła). Sporadycznie spotykam kominki. Zima przy dużych mrozach nie czuć zapachu spalonego wegla, gdzieniegdzie unosi sie leniwie dymek z kominka.

Tofik482
08-07-2012, 22:55
HURRA!! :D :D

Wybaczcie radość, ale właśnie dobrnąłem do końca wątku - 365 stron i doskokami czytane przez 2 miesiące... A faktycznie najważniejsze sprawy w sumie w kółko wałkowane ;)

Nie wiem tylko, czy mi umknęło, czy może temat nie był poruszany - wężownica miedziana, a wykonana z karbowanej nierdzewki, jakie są plusy i minusy wykorzystania tych dwóch materiałów?

Chodzi mi głównie o stronę technologiczną montażu - która technika jest "łatwiejsza", a także o porównanie kosztów wykonania w obu metodach.

Czy ktoś może "ćwiczył" obie wersje i podzieli się wiedzą?