PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

waflos
14-10-2013, 23:00
wężownica do CWU 50 m fi 18

Do CWU wystarczyło by 25m wężownicy z miedzi - ta nagrzewa bez problemu wodociągową wodę do temp mniejszej od 2-3 stopnie pod szczytem bufora.... ;-)

ravbc
15-10-2013, 09:26
Do CWU wystarczyło by 25m wężownicy z miedzi - ta nagrzewa bez problemu wodociągową wodę do temp mniejszej od 2-3 stopnie pod szczytem bufora.... ;-)

Zależy jaką masz temperaturę w całej reszcie bufora (i jak rozmieszczoną w nim wężownicę CWU) oraz co równie ważne, jaki masz przepływ CWU. Dla jednego kranu wystarczy te 25m, dla przysznica może też, ale przy dużym poborze będzie za mało. Liczyliśmy to już tutaj, a co ważniejsze sprawdzaliśmy także empirycznie. Więc nie, 25m wężownicy dla CWU wcale nie zawsze wystarcza... ;-)

PS. Na prawdę musiałeś zacytować cały post razem ze zdjęciami, żeby dopisać jedno zdanie komentarza?

waflos
15-10-2013, 15:10
PS. Na prawdę musiałeś zacytować cały post razem ze zdjęciami, żeby dopisać jedno zdanie komentarza?

Oj sorki nie widziałem że się całość załączyła ;-) - już poprawiłem ;-)

Carpenter78
15-10-2013, 17:48
Wolę dmuchać na ciepłą wodę niż na zimną...

Wychodzę z założenia jak ravbc.

Pozdrawiam!

bajcik
16-10-2013, 23:22
Wlazłem na jakiś durny portal i nagle "o, bufor!". Ciekawe co to za izolacja.
http://terriblerealestateagentphotos.com/image/63580083649

adam_mk
16-10-2013, 23:36
Mnie przypomina pianę PUR krytą płytą pilśniową...
Straszna rzeźba...
MOŻE działać DOBRZE!

Adam M.

Carpenter78
17-10-2013, 20:19
Wklejam może bardziej przejrzysty schemat

https://lh4.googleusercontent.com/-WCIyjp2JN_Q/UmAl4kbKyHI/AAAAAAAABPA/kJog6EFBFgg/w737-h553-no/IMG_1360.JPG


Pytania;
1. Co lepiej w powyższym układzie do podłogówki, 3 małe pompki czy 1 duża, jak wy macie?
2.Czy nie jest potrzebny zawór zwrotny klapkowy na powrocie z grzejników by woda nie szła grawitacyjnie na wyłączonej pompce grzejnikowej?
3. Czy czasem nie można by zrezygnować z pompki grzejnikowej a ruch wody wymusi pompa z powrotu bufora z obiegu piec-bufor?
4. Wasze sugestie...

Oczywiście zaworki, filtry i inne elementy instalacji będą jak trzeba.

tomekfu
18-10-2013, 20:43
Witam wszystkich
jestem tu nowy, z racji próby zbudowania /przebudowania bufora.
Oczywiście 474 stron forum przeczytałem( miesiąc mi to zajęło po nocach) prawie z całkowitym zrozumieniem.
Kurcze , że takich rzeczy w szkole nie uczą ::)

moja sytuacja:
posiadam bufor reflex ph800- odkupiłem go od szefa za bardzoo małe pieniądze( bufor jak laleczka, pracował 3 sezony, ale zmienili mu koncepcje kotłowni- bufor był dwukrotnie za mały do powierzchni chaty:)
pojemność zbiornika 750 l, golas w środku
chciałbym wstawić do niego 2 wężownice: solar ok 25 fi 15 podwójny stożek i CWU 50 mb fi 18 z miękkiej miedzi( o "kominie" nie wspomnę)
wiąże się to z odcięciem i pospawaniem od nowa czapki
i tumój problem
bufor z blachy 2 mm, a ja jeszcze chciałem go podwyższyć do poj 1000ltr ( firmowce maja tą sama budowę nózek i blache)

Czy jest możliwe i bezpieczne dostawienie 35 cm walca z blachy 2 mm i zaspawanie czapki??, (nóżki oczywiście dołożę extra)

Oczywiście w karcie zbiornika napisano co napisano( kategorycznie nie wolno rozcinac .. itd) w końcu żyją z budowy nowych zbiorników

Jednak może Forum wypowie się ( bez udzielania gwarancji:) na temat możliwości i jakotakiego bezpieczeństwa późniejszego użytkowania. System będzie otwarty, wys słupa 6,5 m.
Widziałem przeróbkę gotowca w postach Piotrmati, może kolega się pochwali jak sobie poradził z niezagrubą raczej blachą, a może jakiś spawacz lub praktyk coś mi mądrego na wątpliwości podrzuci.

pozdrawiam
TF

p55
19-10-2013, 18:36
Dzień dobry ja też jestem ,,nowy,, choć temat drążę od kilku miesięcy. nie udało misie przeczytać całego postu ale strony do 1 do ok 50, potem ok 150-180 itd. trochę skacze bo chce znaleźć szybko odpowiedź na pare konkretnych pytań a tu i tematy się ,,powtarzają,, i dochodzi di często tych samych zbędnych nie na temat - dyskusji.
Jestem od 4 lat ,, palaczem kominkowym,, :):):). o dziwo nie znudziło mi się
mam co prawda warunki do tego by kotłownię mieć w ,,salonie,,
komin jest elementem nośnym umieszczonym centralnie w dużej otwartej ok 70m2 przestrzeni parteru,
oczywiście podłogówka.
Niezabudowane ścianami schody na piętro , wspierające się o tył komina
powodowały że pierwotnie stojący nieobudowany wkład kominkowy bez płaszcza wytwarzał podczas pracy swoisty ,, bufor,, powietrzny który magazynując ciepełko oddawał je powoli na 1 piętro. No ale budynek ma ok 20 lat instalacja CO była zrobiona jak to ,,kiedyś,, więc remont i przeróbki
2 lata temu wymiana na wkład z płaszczem o mocy ok 24 kW, zabudowa itd.
No i się zaczęło na razie wpięte wszystko bezpośrednio w podłogówkę i dodatkowe 2 grzejniki na parterze
Nauczyliśmy się palić po jednym kawałku drewna. Szukalismy rozwiązania jakby tu zwiększyć max pojemność wodną układu
żeby się nie gotowało i nie trzeba było ciagle dokładać. choć duża kłoda dołożona ok 23-24 wieczorem potrafi rano ok 7 jeszcze się żarzyc :):)
No i trafiłem zupełnie przypadkowo 8-10 miesięcy temu na a.... na bufor, a wiosną na ten post.
tak więc należę do zwolenników tego ustrojstwa choć dopiero instaluję swój pierwszy (na razie bez wężownic) 1000l baniaczek
dlatego kilka pytań:
1. Na czym postawić wiem ze temp. ma dole będzie niska ale zawsze trochę wyższa od temp. nieizolowanej podłogi w piwnicy,
a jestem od lat maniakiem wykrywania i ,,likwidowania,, wszelkich mostków termicznych.
bufor gotowiec ma spod w kształcie okręgu.

2. gdzie zainstalować dodatkową grzałkę 12 kW teoretycznie jak najniżej czyli w moim przypadku ok 15cm nad dennicą, ale ??
grzała ma dodatkowe zabezpieczeni na 85 st Celsjusza czy nie wystąpi taka sytuacja, ze pod deklem będzie około 100 ,a na dole jeszcze nie zadziała zabezpieczenie ?? czyli jak rośnie temperatura zładu (grzanego nie tylko ,,awaryjnie,, grzałką, ale i w II taryfie) z wysokośćią,

Ze względu na ww opis pomieszczeń na parterze na razie układ jest otwarty mogłem z instalacjami zejść tylko do piwnicy a naczynie wzbiorcze umieścić w najwyżej położonym miejscu klatki schodowej schodzącej do piwnicy- tak działa to od 2 lat.
po zainstalowaniu w piwnicy bufora i docelowym podpięciu grzejników na piętrze muszę układ przerobić na zamknięty :(:(:(

ciechan
19-10-2013, 19:11
Witam
Czy ktos z uzytkownikow tego forum ma zrobiony kociol na paliwo stale z miarkownikiem ciagu+bufor ktory posiada wezownice 25m fi 15 na cwu +ogrzewanie podlogowe,Niechce montowac dmuchawy do pieca stad ten miarkownik ciagu,Prosze o jakis schemat rady wszystkich uzytkownikow.DZIEKUJE

yaiba83
19-10-2013, 19:31
Ja posiadam bufor połączony z piecem na paliwo stałe z miarkownikiem ciągu.
U mnie idzie "bezpośrednio" w kaloryfery, nie mam wężownicy, więc bufor w pewnym sensie pełni rolę sprzęgła hydraulicznego.
Miarkownik lepiej mi się spisuje niż bracholowi dmuchawa (bez bufora). Co prawda jedno i drugie działa, ale on ma piec oklejony a ja czyściutki. Oboje palimy 100% drewnem.

byry007
20-10-2013, 19:28
Ja mam bufor 1000l miarkownik ciągu wężownice 25mb do cwu chodz narazie pale drewnem i wole lub tak sie nauczyłem ze otwieram dolne drzwiki i dzieki temu ładuje bufor 2,5 -3 ale najlepiej pali mi sie jak jestem na podwórku i doglądam a jak jestem w domu to czesto wychodze zobaczyć czy wszystko oki czy temp nie urosła za dużo . Zastanawiam się co zamontować żeby bez wychodzenia z domu wiedzieć czy z piecem wszystko oki , doradźcie czy jak bym zamontował sobie http://sklep.avt.pl/p/pl/488275/8-kanalowy+system+pomiaru+temperaturyz+usb.html i dał 8 termometrów i kabelkiem USB do salonu kotłownie mam obok to czy mi to sie sprawdzi , bym dał termometry 2 na zasilanie i powrót pieca 2 na podłogówkę 3 na bufor i jeden na dwór jak by było podłączone pod kompa to nawet przez tel i neta bym mógł sprawdzać jak temp jest na buforze .

malachio
20-10-2013, 20:30
Ja palę bez miarkownika, mam stały uchył klapki większy dla drewna mniejszy dla węgla (dobierany na oko, tak żeby po paleniu piec był czysty). Pompka z termostatem (włącza się przy 60' przy węglu, i 80' przy paleniu drewnem).
i tak chodzi o to żeby spalić tyle by bufor osiągnął jak najbliżej tych 90'.

bajcik
21-10-2013, 09:36
U mnie kocioł bez miarkownika i dmuchawy, stały nastaw. Dopiero trenuję nastawy klapki, powietrza wtórnego i czopucha podług ilości i rodzaju paliwa. Trochę produkuje sadzy, więc muszę więc udać się po radę do maniaków z forum.info-ogrzewanie.pl którzy chyba mieszkają w swoich kotłowniach :)

cruz
21-10-2013, 11:06
U mnie kocioł bez miarkownika i dmuchawy, stały nastaw. Dopiero trenuję nastawy klapki, powietrza wtórnego i czopucha podług ilości i rodzaju paliwa. Trochę produkuje sadzy, więc muszę więc udać się po radę do maniaków z forum.info-ogrzewanie.pl którzy chyba mieszkają w swoich kotłowniach :)

Za bardzo wychładzasz kocioł. Zwiększ moc kotła (nastawy klapki/drzwiczek) i/lub zwiększ temperaturę wody wchodzącej do kotła i/lub zmniejsz prędkość wody wchodzącej do kotła.

Ja też tylko uchylam drzwiczki popielnika.

Edit. No chyba że kocioł to dolniak i smoli (delikatnie) w komorze załadunkowej. Tam zawsze będzie smolić, ten typ tak ma.

bajcik
21-10-2013, 11:26
Ja posiadam bufor połączony z piecem na paliwo stałe z miarkownikiem ciągu.
U mnie idzie "bezpośrednio" w kaloryfery, nie mam wężownicy, więc bufor w pewnym sensie pełni rolę sprzęgła hydraulicznego.


Nie przypominam sobie opisu twojego bufora. Napiszesz co to za konstrukcjai jak się sprawuje? Zdjęcia mile widziane.

byry007
21-10-2013, 21:31
Możecie coś więcej napisać jak palecie drewnem a jak węglem? Mam defro 30 kw ale jak pale drewnem to ciężko na miarkownik na węglu to jedynie jak się rozkręci na otwartych dzwikach to wtedy zamykam i na miarkowniku

nommo
24-10-2013, 14:53
No i mam problem dziś przyszła rurka w kręgu 22mm do CWU i niestety są na niej przygięcia na długości.
Rurka jest w paru miejscach spłaszczona coś w ten deseń 0 przełamań brak.
I teraz co robić :
1. wyginać wężownicę i się nie przejmować
2. wygiąć obejrzeć i jak lipa wlutować na twardo złączki. Tlen i acetylen mam.


Problemem jest że zamierzam zaspawać zbiornik na stałe a cięcie go to mordęga grubość 12mm.

Wężownica wygięta wrzucam parę fotek.

http://imageshack.us/scaled/thumb/20/927x.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/20/927x.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/811/ii1s.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/811/ii1s.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/9/dlnm.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/9/dlnm.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/543/wns5.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/543/wns5.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/266/pp6r.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/266/pp6r.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/542/v3eo.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/v3eo.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/32/4xiy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/32/4xiy.jpg/)

byry007
25-10-2013, 21:29
Fajny zbiornik mam ten sam pozdrawiam.

olorider
25-10-2013, 22:01
Też tak miałem, nawet bardziej, rzucają tym w transporcie najlepiej byłoby zareklamować, od razu przy kurierze trzeba sprawdzić. Ja tak nie zrobiłem, bo tylko trochę rozpakowałem i podpisałem kurierowi, dopiero za kilka tygodni się okazało że spłaszczona w kilku miejscach. Ścisnąłem żabką żeby "odplaszczyć" i miejscami rurkę miałem kwadratową w przekroju. Wydaje mi się że nie ma się czym przejmować. Wężownica działa i mam nadzieję, że tak będzie przez następne pół wieku :)

nommo
25-10-2013, 22:45
Dzięki panowie za potrzymanie na duchu :) Otwornica z Yato padła po pierwszym otworze więc przerzuciłem się na palnik.
Zastanawiam się czy mufy calowe wystarczą do podłączenia kominka z pw. obieg wymuszony. Na grzałki mam mufy 6/4 będą 2 szt.

p55
27-10-2013, 10:26
Dzień dobry
jakoś nikt nie odpowiedział na zadane tydzień temu pytania :(:(:(
przeczytałem już ok 250 str wątku ale dalej nie znajduję odpowiedzi na wiele pytań.
poza pierwszymi 60 stronami sporo ciekawych info na stronach 295-320.
ponieważ oprócz tego wątku mam sporo własnych przemyśleń to zasygnalizuje problemy buforowe :):):)
1. nie wszyscy budują dom od początku, a ci co remontują nie zawsze maja możliwość techniczną żeby wynieść naczynie wzbiorcze ponad ostatnią kondygnację i muszą decydować się na system zamknięty. ale bufor dalej pozostaje buforem !!!
2 . nie wszyscy mogą zrobić tylko podłogówkę często tak jak u mnie parter podłogówka, piętro grzejniki
z tym wiąże się następny problem. obwód grzejnikowy (cieplejszy) powinien wychodzić z bufora wyżej, a podłogówka dużo niżej ale jest jedno ale :):):)
ta jesień jest tego dobitnym przykładem tzn . podłogówka na parterze grzeje na ,,pół gwizdka,, od końca sierpnia (jak zimny) do połowy lub końca maja.
Grzejników na piętrze jeszcze w tym roku nie włączałem. i tak co roku chodzą od października do kwietnia czyli w sumie 2-3 mieś krócej.
czyli ok 1/3 bufora przez 2-3 mies. magazynuje niewykorzystywane ciepło :(:(:(
w takim wypadku chyba trzeba czerpać ciepełko z góry poprzez zawory termostatyczne, to na razie stwierdzenie retoryczne bufor dopiero ustawiam.

Acha pytanko czy ktoś słyszał o super taniej taryfie elektrycznej - w godzinach 24 - 4, podobno mocno dotowanej. W Niemczech i Beneluksie można ją stosować. U nas koncerny energetyczne podobno też znają temat . ?????

p55
27-10-2013, 11:01
mam taki mniej więcej układ jak opisał piotrmati i planował grand72 w 2012r.
w Skandynawii wykorzystanie KP jest dość powszechne i nikt nie robi z tego problemu,
chodzą w układach otwartych ale i zamkniętych co prawda w takich sytuacjach muszą być spełnione wszystkie wymogi dotyczące zabezpieczeń.
jak pisałem wyżej od 4 lat palę w kominku nie znudziło mi się ale na razie zasilam podłogówkę na parterze w systemie otwartym. wiem co oznacza zagotowanie wody :):):) dzieciaki już się o to postarały.
na piętrze mam przewymiarowane grzejniki. ALE połaczenie wszystkiego w jeden system oznacza zamknięcie układu.

animuss
27-10-2013, 11:03
Dzień dobry
2 . nie wszyscy mogą zrobić tylko podłogówkę często tak jak u mnie parter podłogówka, piętro grzejniki
z tym wiąże się następny problem. obwód grzejnikowy (cieplejszy) powinien wychodzić z bufora wyżej, a podłogówka dużo niżej ale jest jedno ale :):):)
ta jesień jest tego dobitnym przykładem tzn . podłogówka na parterze grzeje na ,,pół gwizdka,, od końca sierpnia (jak zimny) do połowy lub końca maja.
Grzejników na piętrze jeszcze w tym roku nie włączałem. U mnie przeciwnie podłogówkę włączam dopiero w sezonie ,a grzejniki w okresach przejściowych,przeważnie wieczorami. ;)

p55
27-10-2013, 11:25
Moje Panie to by nawet w lipcu chciały ciepłe podłogi w łazienkach :):):):)

Jak pisałem tydzień temu mam otwartą przestrzeń parteru i ciepełko z podłogówki ale i szyby kominkowej swobodnie wędruje na piętro a w sypialnich od południa duże , bardzo duże okna idealnie zbierają ciepło w jesienne dni. dodatkowo żeby nie puszczać w komin 300 st c z kominka proste dwa nawiewy zrobiłem akurat z góry obudowy kominkowej nad podłogę piętra (korytarz) Obudowa kominka nie posiada nawiewów ( widziałem często brudne smugi u znajomych) na parterze tylko regulowane podejście powietrza poprzez strop z piwnicy pod palenisko

szaryb
27-10-2013, 21:41
Dzień dobry
Acha pytanko czy ktoś słyszał o super taniej taryfie elektrycznej - w godzinach 24 - 4, podobno mocno dotowanej. W Niemczech i Beneluksie można ją stosować. U nas koncerny energetyczne podobno też znają temat . ?????Ja słyszałem coś przeciwnego na falach radiowej jedynki (ostrzegam, uważam ten ..a właściwie wszystkie media, łącznie z RM,Republica itd. za narzędzia sterowania, "jedynka" jest wzorcowa) - słyszałem (niestety urywki tylko) że teraz taryfa nocna ma być w cenie dotychczasowej/(niższej?), ale w dzień ma być o wiele droże. Na prąd bym się chyba jednak nie nastawiał zbyt mocno.

adam_mk
27-10-2013, 21:46
Wystarczyło, żeby mnie tylko trochę "nie było" i już się narozrabiało...

"Czy jest możliwe i bezpieczne dostawienie 35 cm walca z blachy 2 mm i zaspawanie czapki??,"
Można.
Robi się tak, jak blacha jest "za krótka". Spawanie z obu stron tej wstawki.
Dobry spawacz potrzebny.

Bufor o takiej pojemności powinien pracować raczej w układzie otwartym
"Zamknąć" przez jaki wymiennik płytowy można to, co MUSI być PONAD naczyniem wzbiorczym-bezpieczeństwa.

Do stabilizowania temperatury kotła można zastosować laddomat albo.... duży termostat!
Przy ustawieniu mocy kotła "na styk" miarkownikiem trochę "taktuje". Po podniesieniu mocy - idzie ciągle.
W obu przypadkach chodzi POPRAWNIE a bufor napełniany jest od góry wodą o temperaturze 80-90stC.

Bufor stawia się na czymś w rodzaju styroduru (10cm jest dobre)

Z tą grzałką...
Problem odrobinę złożony.
POWINIEN być nad nią lejek (z otworami).
Osobno kontroluje się grzałkę a osobno kocioł/kominek.
Tak jest wygodniej.

Ta minimalnie przypłaszczona miedź nie jest problemem.
Wody "starczy".
Łączenie równolegle rurek CWU to rozwijanie powierzchni, zwiększenie czasu wymiany ciepła przez zmniejszenie prędkości potrzebnej strugi i prowadzi do tego, że gdy w buforze jest 45stC to w kranie 44,5.

Adam M.

p55
28-10-2013, 07:35
Dzięki. o styrodurze było już w paru miejscach tylko bufory robione samemu mają prawie zawsze dennicę płaską i nic poza tym
więc powierzchnia podstawy to koło. Gotowce mają albo nóżki albo jak w moim przypadku okrąg czyli postawione na styrodurze wytną ładne kółeczko :):):),
w międzyczasie wymyśliłem, że postawię na 5-6 kawałkach odwróconego c-ownika i trysnę pianę wytrzymującą 100*. Nie wiem czy odp dotycząca grzałki jest dla mnie. Na razie stawiam pusty 1000l bufor bufor, który chcę oprócz kominka ogrzewać prądem na 2 taryfie. Wymiennik ( z wężownicami) dostawię później - kasa ale i wiedza co do potrzeb mojego układu po sezonie będzie większa.
z grzałką pojawia się jeszcze jeden problem. dostarczenie wystarczająco zimnej wody do zaworu termostatycznego na zasilaniu CO. Chyba nikt nie zauważył że podpięcie powrotu z układu schłodzi zasilanie o 10*-15*. Przy ładowaniu kominkiem lub grzałką (ma zabezpieczenie na 85*) spokojnie pod deklem będzie często 90*. zasilanie przewymiarowanych grzejników max 60*-65*, podłogówki (u mnie idzie przez 2 grzejniki) zakładam 40*-45* ( takie zasilanie mam teraz bezpośrednio z kominka i jest ok). W przypadku bufora z wężownicami - szczególnie do CWU problemu nie ma dajemy rozbiór niżej ale w przypadku pustego bufora gdzie priorytetem jest CO problem jest :(:(:(:. Dlatego myślę grzałę 12kWh dać wyżej żeby mieć zapas chłodniejszego zładu,
poza tym po dostawieniu drugiego bufora z wężownicami pojemność wzrośnie do 1,6t (może 2t - mało miejsca) i tak powinna być trochę wyżej (zasilanie prądem w przeciwieństwie do innych źródeł powinno wystarczać od 2 taryfy do 2 taryfy na zapas większy nie ma sensu)

p55
28-10-2013, 07:52
Dzięki adam_mk . dopiero teraz odpaliłem poczte czyli dobrze zakładam że grzałka trochę wyżej niż samo dno !!!!!:):):):)

mrTomo
05-11-2013, 21:51
Witam
Czy ktos z uzytkownikow tego forum ma zrobiony kociol na paliwo stale z miarkownikiem ciagu+bufor ktory posiada wezownice 25m fi 15 na cwu +ogrzewanie podlogowe,Niechce montowac dmuchawy do pieca stad ten miarkownik ciagu,Prosze o jakis schemat rady wszystkich uzytkownikow.DZIEKUJE

Oto mój kociołek z usprawnionym miarkownikiem.


222671

ciechan
06-11-2013, 23:52
Witam.
Wlasnie dostalem od instalatora schemat instalacji,prosze o opinie.dziekje

mrTomo
07-11-2013, 09:06
Moim zdaniem niepotrzebnie tyle udziwnień.
Dlaczego bufor nie grzany grawitacyjnie?
Dlaczego CWU nie zasilane zza bufora?
Masz dwa źródła CWU? Nie rozumiem do końca.
Daj sobie spokój z cyrkulacją (chyba, że zaizolujesz NAPRAWDĘ porządnie)
Z perspektywy czasu - daj sobie spokój z zasilaniem powrotnym kotła
Zrób syfon
Przejrzałeś dobrze schematy, które były tu forum?

herakles
07-11-2013, 09:12
Moim zdaniem niepotrzebnie tyle udziwnień.
Dlaczego bufor nie grzany grawitacyjnie?
Dlaczego CWU nie zasilane zza bufora?
Masz dwa źródła CWU? Nie rozumiem do końca.
Daj sobie spokój z cyrkulacją (chyba, że zaizolujesz NAPRAWDĘ porządnie)
Z perspektywy czasu - daj sobie spokój z zasilaniem powrotnym kotła
Zrób syfon
Przejrzałeś dobrze schematy, które były tu forum?

Dobrze prawi! Ta instalacja oprócz ceny nic zajebistego nie ma. Prosta musi być! Zacznij od wywalenia tego bojlera na CWU. Jest zupełnie niepotrzebny.

mrTomo
07-11-2013, 09:23
O tak - PROSTOTA.
To podstawa.

webi
07-11-2013, 12:53
Prosta musi być!

Mnie do podobnego schematu doradzono wymiennik płytowy między buforem a podłogówką, argumentując to zapowietrzaniem podłogówki, przez otwartą instalację kotła

herakles
07-11-2013, 14:18
jeśli coś się robi SAMO w instalacji to ma jedną podstawową zaletę:, nie zepsuje się bo i nie ma co. Dlatego im prostszą instalację się robi, tym bardziej jest ona niezawodna. Trudność w tym "samo" jest taka, że trzeba pomyśleć. Ale po mału, nie jest tak źle, wszystko w tym wątku jest opisane, każdy jeden element. Masa rysunków poglądowych, może warto przeczytać zanim zainwestujecie grube pieniądze w awaryjną instalację z którą nie daj bóg potem całe życie będziecie się bujać.

Co rad, kto ci ten wymiennik sprzedaje? Kto weźmie marżę za jego zakup? Kto weźmie kasę za jego wstawienie?

ciechan
07-11-2013, 19:31
WITAM.
Dziekuje za wskazowki i bojler 140 litrow bedzie wyrzucony z tego schematu,Co do grawitacji to piec bedzie o 30cm wyrzej niz bufor,mam za mala kotlownie i bufor bedzie w garazu gdzie po prostu jest nizej.Co do cwu to sobie pomyslalem ze niech szybko grzeje wode do bojlera 14o litry i jakims tam zaworem po zadanej temperaturze zamyka.Cyrkulacje zawsze chcialem miec bez wzgledu na wychlodzenie choc mam wszystko zaizolowane.Pokazalem schemat od ,,piczmana,,ale moi hydraulicy niewiedzieli co i jak.Kase wzieli,(za podlogowke i cwu) i teraz mowia ze niewiedza jak to zrobic i tyle w temacie radz se sam chlopie.SZukalem schematu gdzie jest piec na miarkownik w instalacji otwartej,podlogowka,bufor i to jest zbyt pogladowe jak dlamnie i dla moich hydraulikow.Po prostu chcialbym prosic o sprawdzony schemat krok po kroku gdzie jaka pompka gdzie jakis zawor gdzie srednica rur itp.Co do forum ze schematami jest ich ale tu jest a tu jest tam a u ciebie tego niebedzie,glowa boli i niewiem co mam robic.Zima idzie i jestem w czarnej d....ie.Nawet niewiem gdzie tu isc by zaplacic za schemat,bo mowie ludziom o co mi chodzi to sie patrza spod byka.Taki stan jest na dzien dzisiejszy.

ciechan
07-11-2013, 19:39
To jest link do schematu od kolegi ,,piczmana,,DZIEKUJE BARDZO.POKAZALEM TO FACHOWCA ALE DLA NICH MUSI BYC SZCZEGOLOWY BO NIEWIEDZA Gdzie i jakie zawory zamontowac .pozdr

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/schematy/co-5.png

mrTomo
07-11-2013, 19:53
Ja pier..le, co to za hydraulicy?
Trzeba im policzyć zawory, mufki i co jeszcze?
Powinni zakumać tylko ideę. Generalnie wszystko jest na tym schemacie

mrTomo
07-11-2013, 19:59
Masz jakiś gotowy bufor, czy robiony?
Masz tylko podłogówkę czy kaloryfery też?

Skąd jesteś? Jak gdzieś z południa to zapraszam do siebie.
Pooglądasz sobie to zakumasz prędzej co i jak.

ciechan
07-11-2013, 21:01
Witam.Jestem z Lubska woj lubuskie,bufor kupilem uzywany i przecielem go by wstawic wezownice 25m fi 15,wszedzie w domu mam ogrzewanie podlogowe.TO wlasnie pisze Wam ze patrza sie na mnie jak z innej planety.

herakles
07-11-2013, 21:01
WITAM.
Dziekuje za wskazowki i bojler 140 litrow bedzie wyrzucony z tego schematu,Co do grawitacji to piec bedzie o 30cm wyrzej niz bufor,mam za mala kotlownie i bufor bedzie w garazu gdzie po prostu jest nizej.Co do cwu to sobie pomyslalem ze niech szybko grzeje wode do bojlera 14o litry i jakims tam zaworem po zadanej temperaturze zamyka.Cyrkulacje zawsze chcialem miec bez wzgledu na wychlodzenie choc mam wszystko zaizolowane.Pokazalem schemat od ,,piczmana,,ale moi hydraulicy niewiedzieli co i jak.Kase wzieli,(za podlogowke i cwu) i teraz mowia ze niewiedza jak to zrobic i tyle w temacie radz se sam chlopie.SZukalem schematu gdzie jest piec na miarkownik w instalacji otwartej,podlogowka,bufor i to jest zbyt pogladowe jak dlamnie i dla moich hydraulikow.Po prostu chcialbym prosic o sprawdzony schemat krok po kroku gdzie jaka pompka gdzie jakis zawor gdzie srednica rur itp.Co do forum ze schematami jest ich ale tu jest a tu jest tam a u ciebie tego niebedzie,glowa boli i niewiem co mam robic.Zima idzie i jestem w czarnej d....ie.Nawet niewiem gdzie tu isc by zaplacic za schemat,bo mowie ludziom o co mi chodzi to sie patrza spod byka.Taki stan jest na dzien dzisiejszy.

Jak dobrze wykonasz bufor to właśnie tak będzie. Nie licz na hydraulików, niestety większość z nich nadaje się tylko do tego żeby polutować instalację i to na miękko, bo na twardo to "tego się tak nie robi", choć są nieliczne wyjątki. Jak już będziesz wszystko wiedział sam, to im po prostu powiedz co mają i jak robić, no i przypilnuj, żeby było dobrze.


To jest link do schematu od kolegi ,,piczmana,,DZIEKUJE BARDZO.POKAZALEM TO FACHOWCA ALE DLA NICH MUSI BYC SZCZEGOLOWY BO NIEWIEDZA Gdzie i jakie zawory zamontowac .pozdr

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/schematy/co-5.png

Idealnie!!!
A jak kolega chce cyrkulacje to niech w ramach treningu ją tu dorysuje i nam pokaże, to ocenimy.


Ja pier..le, co to za hydraulicy?
Trzeba im policzyć zawory, mufki i co jeszcze?
Powinni zakumać tylko ideę. Generalnie wszystko jest na tym schemacie

Ciekawe jak rozwijali rury do podłogówki......

mrTomo
07-11-2013, 21:05
Może mają jeden schemat i jak coś nie pasuje to już nie wiedzą co zrobić..?

mrTomo
07-11-2013, 21:10
Dokładnie jak pisze herakles.
Musisz wiedzieć i rozumieć swoją instalację tak jak większość z nas, którzy robili ją sami.
Jak nie będziesz jej rozumiał i zlecisz to komuś, może Ci wstawić "babola" i lub kilka niepotrzebnych a kosztownych rzeczy.
--
Bufor masz już skończony tylko podłączać?

mrTomo
07-11-2013, 21:13
Lubuskie to trochę daleko.
Może któryś z forumowiczów jest bliżej?
Warto sobie u kogoś podejrzeć, "pomacać" - jakby powiedział Adam_mk

ciechan
07-11-2013, 23:19
Bufor nieskonczony,przy podlogowce bylem jak ukladali,wszystko ladnie pieknie rowno.

szwedii
08-11-2013, 19:41
223229

ciechan masz tu schemat do cyrkulacji cwu, chyba piczman ma podobnie z tego co pamiętam, ja tak zapodałem u siebie( na schemacie jest akurat zasobnik CWU ale to samo bez problemu można analogicznie zastosować do wężownicy CWU).

a C.O mam tak

223238

wyjście z bufora na C.O i dalej po kolei za zasilaniu: bufor-----zawór odcinający-----zawór 3d-----filtr skośny-----pompa------zawór odcinający-----trójnik do rozdzielaczy (mam trzy rozdzielacze jeden na parterze a dwa na piętrze)

powrót z podłogówki: trójnik----zawór odcinający-----trójnik do bypasa z zaworu 3d -----zawór odcinający-----bufor

A kocioł ma spięty w ten sposób.

223241



Między buforem i laddomatem zapodałem jeszcze filtr siatkowy z zaworem odcinającym. Można się obejść bez laddomatu Adam to kiedyś opisywał.

Jeżeli chodzi o zawór 3D do podłogówki to musisz zdecydować jak będziesz sterował podłogówką, jak pogodowo to zawór 3D z siłownikiem, jeżeli termostatami pokojowymi to bez siłownika, ja mam tak termostaty-----siłowniki------listwa------moduł-------pompa. Od razu napiszę że to indywidualna sprawa jak każdy z nas to rozwiąże, ja akurat zrobiłem tak co nie oznacza że to jedyne poprawne i najlepsze rozwiązanie. Wiem że są tańsze jeżeli chodzi o sterowanie. Pozdro

ciechan
09-11-2013, 08:19
Witam,
Wkoncu jakies dobre wiadomosci,Ciekawe co powiedza fachmani jak im to pokaze.Mysle ze bede robil wersje bez loddomatu(duzy koszt 11oozl)Czas mnie goni dom prawie gotowy tylko mebli brakuje a centralnego niema a zima sie zbliza.Poszukam jeszcze tej tanszej wersji Adama-mk i ekipa przystapi do montazu.DZiekuje

mariobros35
09-11-2013, 09:42
ciechan nie wszyscy fachmani jak ich nazywasz są ciemni jak tabaka w rogu ja np. też jestem fachmanem, a od 5 lat wykonuję takie instalacje łącznie z automatyką kturą musiałem sam przysposobić do moich rozwiązań i moje instalacje działają poprawnie i bezawaryjnie a są wykonane w różnych częściach polski bo i w Warszawie i w Ostrowcu Świętokszyskim I w Wrocławiu czy w Szczecinie

mrTomo
09-11-2013, 09:52
NO - to może się dagadajcie :)

szwedii
09-11-2013, 10:28
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147321-Piec-100-bufor%C3%B3w-i-grawitacyjne-zabezpieczenie

ciechan masz tu linka do rozwiązania Adama, trochę taniej wychodzi niż laddomat.
Taka mała rada, jak będziesz kupował zawory zwrotne kup zawory z mosiężną zapadką w środku, są droższe ale nie do ruszenia.

ciechan
10-11-2013, 14:24
Dziekuje wszystkim za cenne wskazowki w szczegolnosci dla,,szwedii,,Rysunki dostarczone do hydraulika,wiec w przeciagu 2 dni bede wiedzial cos wiecej.pozdr,dziekuje jeszcze raz.

herakles
10-11-2013, 18:04
Dziekuje wszystkim za cenne wskazowki w szczegolnosci dla,,szwedii,,Rysunki dostarczone do hydraulika,wiec w przeciagu 2 dni bede wiedzial cos wiecej.pozdr,dziekuje jeszcze raz.

Nie zrozumiełeś istoty sprawy. Często wpadają tu ludzie, którym "nie działa" i nikt nie jest w stanie im pomóc, z hydraulikami którzy to robili włącznie (z różnych przyczyn). Powodem dla którego to nie działa jest oczywiście niewiedza inwestora, bo dał sobie wcisnąć jakieś badziewie i nie chciało mu się "zrozumieć" ich instalacji. Oczywiście w momencie jak im nie działa zostają zmuszeni do "zrozumienia" i wtedy przeglądają na oczy jakie to badziewie dali sobie wcisnąć. No i oczywiście od razu kumają co jest źle i co trzeba poprawić. Okazuję się, że wydali kupę forsy niepotrzebnie, a żeby to poprawić muszą wydać kolejne pieniądze. Więc stoisz przed własnym lenistwem, bo Ci się nie chce teraz zrozumieć, jak coś pójdzie nie tak i tak będziesz musiał, więc czemu nie teraz? Możeś bardzo bardzo bogaty?! Cóż jeśli już nie możesz się z tym pogodzić że trzeba przeczytać 500 stron wątku to może pokaż ostateczny projekt przed wykonaniem.

o_c
10-11-2013, 18:28
Mam pytanie dla tych co ładują bufor grawitacyjnie czyli bez użycia pompek.
W ramach walki o prostotę chciałbym podnieść bufor ponad kocioł.
Kocioł który planuję ma króćce - 1 1/4" i niby 17kW i nie wiem czy nie będzie problemu z grawitacją.
Teraz pytanie jakie macie warunki u siebie w kotłowni i czy nie ma problemów z miejscowym gotowaniem się wody w kotle?

szwedii
10-11-2013, 19:09
Nie zrozumiełeś istoty sprawy. Często wpadają tu ludzie, którym "nie działa" i nikt nie jest w stanie im pomóc, z hydraulikami którzy to robili włącznie (z różnych przyczyn). Powodem dla którego to nie działa jest oczywiście niewiedza inwestora, bo dał sobie wcisnąć jakieś badziewie i nie chciało mu się "zrozumieć" ich instalacji. Oczywiście w momencie jak im nie działa zostają zmuszeni do "zrozumienia" i wtedy przeglądają na oczy jakie to badziewie dali sobie wcisnąć. No i oczywiście od razu kumają co jest źle i co trzeba poprawić. Okazuję się, że wydali kupę forsy niepotrzebnie, a żeby to poprawić muszą wydać kolejne pieniądze. Więc stoisz przed własnym lenistwem, bo Ci się nie chce teraz zrozumieć, jak coś pójdzie nie tak i tak będziesz musiał, więc czemu nie teraz? Możeś bardzo bardzo bogaty?! Cóż jeśli już nie możesz się z tym pogodzić że trzeba przeczytać 500 stron wątku to może pokaż ostateczny projekt przed wykonaniem.

Jestem podobnego zdania, przydał by się jednak schemacik przed wykonaniem co Ci tam Twoi fachmani proponują.
Co do zrozumienia jak i gdzie co działa fajnie by było kumać sprawę jak pisze herakles, ale pamiętam sam siebie ile czasu zajęło mi czytanie forum i składanie wszystkiego kawałek po kawałku do kupy. Teraz jestem trochę mądrzejszy i bardzo się cieszę ale niestety nie każdy jest w stanie poświęcić kupę czasu na przejrzenie całego wątku, a często bywa tak że człowiek ogarnia kilka tematów na raz na budowie. Sam byłem nie raz w sytuacji że potrzebuję czegoś na wczoraj a tu nie bardzo da się coś na szybko znaleźć, więc myślę że czasami pomoc w postaci rysunków ze strony bardziej doświadczonych forumowiczów się przydaje, a inwestor powoli składa wszystko do kupy. Oczywiście nie musi oznaczać że np. jakieś rozwiązanie sprawdza się w każdym przypadku ale może pomóc w podobnym i dlaczego nie pomóc jak można a inwestor jak ma zacięcie to i tak będzie dążył co by temat zgłębić jak najbardziej. Pozdro

mrTomo
10-11-2013, 19:15
Mam pytanie dla tych co ładują bufor grawitacyjnie czyli bez użycia pompek.
W ramach walki o prostotę chciałbym podnieść bufor ponad kocioł.
Kocioł który planuję ma króćce - 1 1/4" i niby 17kW i nie wiem czy nie będzie problemu z grawitacją.
Teraz pytanie jakie macie warunki u siebie w kotłowni i czy nie ma problemów z miejscowym gotowaniem się wody w kotle?

A czemu miałby być problem?
"Teraz pytanie jakie macie warunki u siebie w kotłowni" - o co ci chodzi? o wymiary kotłowni?
"czy nie ma problemów z miejscowym gotowaniem się wody w kotle" - Uchowaj Boże...
A jak duży masz swój bufor?

PS
Rury do bufora prowadź 1 i 1/2".

mrTomo
10-11-2013, 19:25
W tym schemacie (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147321-Piec-100-bufor%C3%B3w-i-grawitacyjne-zabezpieczenie), który jest w tamtym wątku nie ma syfonu.
Nie zapomnij o nim.
Zasilanie na powrót (pompa 1) nie jest konieczny.

o_c
10-11-2013, 19:50
A czemu miałby być problem?
"Teraz pytanie jakie macie warunki u siebie w kotłowni" - o co ci chodzi? o wymiary kotłowni?
"czy nie ma problemów z miejscowym gotowaniem się wody w kotle" - Uchowaj Boże...
A jak duży masz swój bufor?

PS
Rury do bufora prowadź 1 i 1/2".
Warunki tj. jaki rurociąg pomiędzy kotłem i buforem, średnice rur, króćców, różnice poziomów, odległości i wnioski powykonawcze.

Bufor na razie jest jeszcze zbiornikiem do hydrofora (~800l), natomiast w związku z vzm-1 będę chciał kupić kocioł w tym roku i mocno zastanawiam się czy brnąć na siłę w grawitację.

szwedii
10-11-2013, 20:19
223538

Ja mam u siebie w ten sposób, o grawitacji mogłem pomarzyć kotłownia kompletnie nie była przewidziana pod bufor, a klocek z niego jest konkretny. Pompa musi u mnie być pierwsze z powodu usytuowania króćców powrotnych z bufora oraz kotła są prawie na jednym poziomie a drugie to myślę że ładowanie takiego kloka jak u mnie na grawitacji z syfonem zajęło by wieki i rury musiały by być minimum 2cale. Co na razie zaobserwowałem, układ działa jak powinien, paliłem w sumie tylko raz ale wszystko śmignęło bez problemów, bufor ładował się jak należy, kocioł szybko śmignoł do 80*C, Laddomat zrobił co trzeba, podmieszał powrót do kotła na 50*C a pompa fajnie pchała gorącą wodę do bufora. Jedna rzecz mnie trochę zmartwiła, a mianowicie przez przypadek wyciągnąłem wtyczkę o Laddomatu z prundu co spowodowało szybki wzrost temp. w kotle do 110*C, trochę się zesrałem. Okazuje się że Laddomat działa bez prundu na grawitracji bo jaki i przed tak i za Laddomatem termometr wskazywał 10*C(temp. wody na dnie bufora) i tyle wracało do kotła ale to bardzo wolno działa i temp. w kotle spadała strasznie powoli. Dopiero gdy pompa znów ruszyła sytuacja się ustabilizowała temp. w kotle spadła do 80*C. Tak sobie wnioskuję że jednak większe średnice w takim przypadku mogły by pomóc. W sumie mam 6/4cala ale same zawory od Laddomatu są na 5/4cala i tu już się pojawia mały problem. Pozdro

mrTomo
10-11-2013, 20:34
Warunki tj. jaki rurociąg pomiędzy kotłem i buforem, średnice rur, króćców, różnice poziomów, odległości i wnioski powykonawcze.

Bufor na razie jest jeszcze zbiornikiem do hydrofora (~800l), natomiast w związku z vzm-1 będę chciał kupić kocioł w tym roku i mocno zastanawiam się czy brnąć na siłę w grawitację.

U mnie od trzech lat bufory na grawitacji.
Rury 1 i 1/2 ". Długość do bufora około 4m.
Różnica poziomów: Zasilanie bufora około 30cm ponad kotłem.
Powrót z bufora około 10 cm powyżej powrotu do kotła.
Do zbiornika wyrównawczego 1"
Wnioski:
Nie pchaj się w rury 2" bo wykończą Cię koszty zaworów, kolanek, króćców itp.
Zresztą po co 2" skoro z kotła wychodzi Ci 1 i 1/4 (jesteś pewnien?)

szwedii
10-11-2013, 20:55
mrTomo ma 100% racji te wszystkie pierdolniki do dużych średnic tanie nie są, dlatego jak można dawaj bufor wyżej od kotła, jak Adam kiedyś pisał tu każdy centymetr pomaga. Ja miałem możliwość podnieś bufor o 15cm, nie zrobiłem tego i teraz żałuje, wystarczyło jedno palenie co by się o tym przekonać. Pozdro

bajcik
10-11-2013, 20:55
U siebie planowałem wyłącznie obieg wymuszony, bez grawitacji. Rury 1" (oraz Cu fi28 ). Ale byłem zdziwiony jak grawitacja ruszyła :)

mrTomo
10-11-2013, 21:05
U siebie planowałem wyłącznie obieg wymuszony, bez grawitacji. Rury 1" (oraz Cu fi28 ). Ale byłem zdziwiony jak grawitacja ruszyła :)
A dlaczego miałaby nie ruszyć, skoro są warunki?

bajcik
10-11-2013, 21:13
Bo rurki cienkie, zakręty, syfon, pompa i filtr po drodze.

mrTomo
10-11-2013, 21:22
Pompa po drodze? A nie zawór kulowy zwrotny?

mrTomo
10-11-2013, 21:24
Szwedii,
Jak nie masz grawitacji to kombinuj lepiej jakieś zasilanie awaryjne, bo nie daj Bóg jak Ci wyłączą prąd na jakąś godzinę, a Ty właśnie dołożysz do kotła ...

szwedii
10-11-2013, 21:44
No mam pociągniętą siłę pod agregat ale problem w tym że chwile zejdzie jak śmignę na dwór i załączę ustrojstwo, chyba zapodam małego upsa tylko na pompy w kotłowni co by się automatycznie włączał i pociągną tylko pompy w kotłowni. Problem w tym że nic o ups-ach nie wiem i znów posiedzę kilka nocek na forum zanim coś zakumam. Chyba że macie jakiś sprytny mały sprawdzony.

mrTomo
10-11-2013, 22:01
Z UPS uważaj, żeby miał czystą sinusoidę.

szwedii
10-11-2013, 22:05
Z UPS uważaj, żeby miał czystą sinusoidę.

ehe no wiem że nic nie wiem ale spoko jak będę szukał to zwrócę na to uwagę cokolwiek to znaczy.

bajcik
10-11-2013, 22:15
@szwedii

Odnośnie zasilania awaryjnego - są dwa sensowne rozwiązania
1.) UPS. Można kupić używany, wymienić akumulatory, a niektóre modele pozwalają się przekonfigurować na większą pojemność aku.
2.) przetwornica z możliwością doładowania z sieci.Praca (nomen omen) buforowa. Raczej wybierałbym taką robiącą sinusa a nie prostokąt.

Na dłuższe zaniki prądu (drzewa pod ciężarem śniegu pozrywały linie?) - agregat, najlepiej z AVR. Sam myślę nad agregatem opartym o alternator(y) samochodowy doładowujący bezpośrednio akumulatory. Niewiem jednak czy nie jest to ślepa uliczka.

szwedii
10-11-2013, 22:18
@szwedii

Odnośnie zasilania awaryjnego - są dwa sensowne rozwiązania
1.) UPS. Można kupić używany, wymienić akumulatory, a niektóre modele pozwalają się przekonfigurować na większą pojemność aku.
2.) przetwornica z możliwością doładowania z sieci.Praca (nomen omen) buforowa. Raczej wybierałbym taką robiącą sinusa a nie prostokąt.

Na dłuższe zaniki prądu (drzewa pod ciężarem śniegu pozrywały linie?) - agregat, najlepiej z AVR. Sam myślę nad agregatem opartym o alternator(y) samochodowy doładowujący bezpośrednio akumulatory. Niewiem jednak czy nie jest to ślepa uliczka.

No też właśnie siła pod agregat bo nie raz u mnie prundu nie było przez dłuższy czas, a jak była ta zima co tak drzewa przemarzły i je połamało nie było prundu przez tydzień, także tu nie ma problema, ale ta grawitacja u mnie nie bardzo więc coś trza zapodać pod same pompy. Już chwile poczytałem i zakumałem o co biega z tą sinusoidą. Coś znajdę. Pozdro

p55
10-11-2013, 22:23
ups - iki na alledrogo zaczynają się od 350-400zł - to chyba taniej niż agregat. można też zastosować dodatkowo przełącznik międzyfazowy. ja pod przełącznik podłączyłem upsa, a potem za nim całą instalację do sterownika obsługującego 3 pompki i oświetlenie na małe ledy (w sumie wszystkie ledy to ok 2-3wat) w piwnicy nawet w dzień bywa ciemno :):):) Zdaża się, że pada tylko jedna faza. Acha można zastanawiać się nad ogólną opłacalnością pompek ze sterowaniem elektronicznym. ale zakładam, że jak wszystkie fazy padną na trochę dłużej, to ma znaczenie czy pompka ciągnie 9-11watt ( tak ustawia się u mnie na obiegu grzejnikowym a druga na podłogówce po 10-20 minutach pracy) czy jak zwykła pompka 30-50 watt.

szwedii
10-11-2013, 22:40
no ja bym potrzebował coś co pociągnie pompę od laddoamtu, nie pamiętam dokładnie ale na 3 biegu bierze chyba 90W lub 60W i do tego pompę od podlogówki Alpha 2 na razie ustawiła się na 18W ale na pewno zejdzie niżej, w każdym bądź razie potrzebuje pociągnąć góra 150W. Macie coś godnego do polecenia, no oczywiście co bu cena z butów nie wyrwała.

ciechan
10-11-2013, 23:52
Nie zrozumiełeś istoty sprawy. Często wpadają tu ludzie, którym "nie działa" i nikt nie jest w stanie im pomóc, z hydraulikami którzy to robili włącznie (z różnych przyczyn). Powodem dla którego to nie działa jest oczywiście niewiedza inwestora, bo dał sobie wcisnąć jakieś badziewie i nie chciało mu się "zrozumieć" ich instalacji. Oczywiście w momencie jak im nie działa zostają zmuszeni do "zrozumienia" i wtedy przeglądają na oczy jakie to badziewie dali sobie wcisnąć. No i oczywiście od razu kumają co jest źle i co trzeba poprawić. Okazuję się, że wydali kupę forsy niepotrzebnie, a żeby to poprawić muszą wydać kolejne pieniądze. Więc stoisz przed własnym lenistwem, bo Ci się nie chce teraz zrozumieć, jak coś pójdzie nie tak i tak będziesz musiał, więc czemu nie teraz? Możeś bardzo bardzo bogaty?! Cóż jeśli już nie możesz się z tym pogodzić że trzeba przeczytać 500 stron wątku to może pokaż ostateczny projekt przed wykonaniem.

Mieszkam i pracuje za granica swoje wnioski i spostrzezenia musze konsultowac z fachmanem w Polsce by zrozumial o co mi chodzi.Jak takis madry to czekam na twoj schemat,kociol z miarkownikiem,cwu z cyrkulacja,podlogowka?Taka mala uwaga -nieosadzaj ludzi z gory.PS.nie jestem bogaty.

p55
11-11-2013, 09:38
600 wattowy ups podobno pełna sinusoida (tak ma w dokumentacji):):):) kupiłem za ok 380zł. na razie mam kominek z płaszczem który bezpośrednio zasila obwody grzejne właśnie ustawiam swój pierwszy bufor 1000l. ,,gotowiec,, mój Laddomat weźmie na 3 biegu 95 w, ale tego nie uniknę bo do buforka będę miał ok 10 m i w dół do piwnicy. Na razie UPS zadziałał tylko raz i to przez moment myślę że po podłączeniu buforka z laddomatem też nie będzie problemu.
znajomy elektryk powiedział, że te 600w starczy nawet na ,,awaryjne,, zamknięcie drzwi garażowych.

mrTomo
11-11-2013, 11:10
Mieszkam i pracuje za granica swoje wnioski i spostrzezenia musze konsultowac z fachmanem w Polsce by zrozumial o co mi chodzi.Jak takis madry to czekam na twoj schemat,kociol z miarkownikiem,cwu z cyrkulacja,podlogowka?Taka mala uwaga -nieosadzaj ludzi z gory.PS.nie jestem bogaty.
Coś się tak uparł na ten "kocioł z miarkownikiem". To nie istotne czy ma miarkownik, wentylator czy nic.
Schematów w tym wątku tyle, że wystarczy dla Ciebie na pewno na kilka domów.
Chciałbyś wszystko na tacy. Poszukaj, wybierz coś co Ci będzie odpowiadać i wtyedy jak będziesz miał jakieś pytania do łatwiej się ustosunkować do konkretnego układu. Nikt przecież nie wymyśli Ci ogrzewania.

mrTomo
11-11-2013, 11:25
Ups ups-owi nie równy. Zależy od baterii, jakie masz w środku.
Dla przykładu UPS Smart 1000VA z bateriami 12V/17Ah i obciążeniem około 150W wytrzyma około 1godz 30min
(w zależności od stanu zużycia baterii)

p55
11-11-2013, 12:30
do mojego ups-a mam podpięty akumlator 72amperogodziny z samochodu

szwedii
11-11-2013, 16:00
Szanowni państwo,
przepraszam, że tak z buciorami ale też mam zamiar instalować bufor ciepła. Kocioł 24KKW na paliwo stałe. Zbiornik ma około 1000l i niestety nie zmieści się w pionie więc raczej dam w poziomie lub coś pomiędzy czyli ukośnie - czy to dobry pomysł? Zbiornik ma tylko magazynować ciepło i nie będzie włączony w obieg bo nie jest to zbiornik ciśnieniowy. Tak w ogóle to nie wiem czy ten zbiornik się nadaje - cylinder z blachy ocynkowanej 600x3000 mm o grubości blachy około 1,5mm? Do środka chciałem włożyć wymiennik ciepła 20 lub 30 płytowy ale myślę tez nad włożeniem zwykłej rury miedzianej 2" bez żadnych wężownic (!?) i grawitacyjnym grzaniu zbiornika. Do całości dorzuciłbym jeszcze zawór mieszający i wszystko chciałbym dopiąć do istniejącego obiegu pompki.
Chciałbym to zrobić jak najtaniej - tylko czy to będzie tańsze i czy to w ogóle ma sens?
Tom.
W miarę czasu przeglądam historię tego forum ale jest tego sporo.. Może ktoś podzielić się schematem swojego rozwiązania?


To tak nie w celu szukania zwady tylko przypomnienia, jak jako nowi pojawiamy się na forum zazwyczaj to tak wygląda że człowiek by chciał mieć wytłumaczone jak krowie na rowie wiec bez sensu dla mnie jest ganienie kogoś non stop za to że potrzebuje pomocy bo sam nie wie co i jak. Pomóżmy chłopakowi co by babola w kotłowni nie zapodał.
mrTomo jak masz jakiś swój schemacik po swoich wcześniejszych bojach na forum zapodaj może się chłopu przyda. Pozdro

b2211
11-11-2013, 18:44
Szwedii twoja odpowiedź mi się bardzo spodobała. Nie zawsze ktoś ma czas lub umiejętność wyszukania odpowiednich rzeczy potrzebnych dla siebie. pzdr

mrTomo
11-11-2013, 20:12
To tak nie w celu szukania zwady tylko przypomnienia, jak jako nowi pojawiamy się na forum zazwyczaj to tak wygląda że człowiek by chciał mieć wytłumaczone jak krowie na rowie wiec bez sensu dla mnie jest ganienie kogoś non stop za to że potrzebuje pomocy bo sam nie wie co i jak. Pomóżmy chłopakowi co by babola w kotłowni nie zapodał.
mrTomo jak masz jakiś swój schemacik po swoich wcześniejszych bojach na forum zapodaj może się chłopu przyda. Pozdro

Dzięĸuję za odgrzebanie pierwszego mojego postu, ubawił mnie strasznie :) Poszedłem inną drogą.
Mój schemat: Robiłem wg.tego http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147321-Piec-100-bufor%C3%B3w-i-grawitacyjne-zabezpieczenie
Wszystkie problemy opisywałem po drodze.
Dopisałem też to, co uważałem za konieczne jako dopełnienie treści.
(patrz #9514 i #9517)
Też nie wiedziałem wszystkiego od razu, ale też przeczytałem prawie cały wątek od początku.
Taka kolej rzeczy. A przecież wiele nie trzeba, tak naprawdę wystarczy kilkanaście pierwszych stron i to, co jest w tym drugim wątku.
Wszystko tam jest.
Jeśli kolega będzie miał narysowany jakiś inny schemat i będzie miał jakiś problem to chętnie pomogę o ile oczywiście będę w stanie.

szwedii
11-11-2013, 20:59
Jestem tego samego zdania, znam to z autopsji, przerobiłem to tak jak Ty krok po kroku, a i tak walnąłem babola z wysokością bufora i teraz już po ptokach za dużo przeróbek by było, może kiedyś. Zobaczymy co ciechan wymyśli, schematy ma do wglądu, czekamy może coś zapoda. Dzięki za pomoc z UPS już cosik wynalazłem, zapodam chyba troche mocniejszego co bym miał możliwość podłączenia wentyli od wentylacji mechanicznej i może w razie potrzeby pompy cyrkulacji CWU http://www.mse.pl/awaryjne-zasilanie/44-orvaldi-inverter-inv-12v-500w-sinus-z-funkcja-ups-3104.html. Drogie to ustrojstwo ale najważniejsze że wiem czego szukać. Napisz jak ociepliłeś baniaki i jak się sprawują, stoję przed wyborem perlit czy wełna i sam nie wiem. Perlit spoko tylko problematyczny jak by trzeba było coś robić przy buforze i obudowę rozbierać. Myślałem o 15cm + kartongips czy to wełny czy to perlitu. Jak masz u siebie. Pozdro

mrTomo
11-11-2013, 21:21
Ocieplałem perlitem. Patrz #5056, str 253
Zrobiłem ruszt drewniany, na to karton gips.
Z perspektywy czasu - dałbym chyba zamiast płyt gipsowych cienkie płyty osb.
Nic się z tymi gipsowymi nie dzieje, ale jakąś taką obawę mam, że w razie jakiejś awarii rozmokną.
Perlitu mam miejscami 11-12 cm, bo obudowa nie jest dokładnie okrągła. Wełny musiałbyś dać ze 30 cm...
Baniaczki sprawują się bez zarzutu.

szwedii
11-11-2013, 21:33
Dzięki, przyznam szczerze pamiętam że opisywałeś swoje ocieplenie ale poszedłem na lenia liczyłem że jak już gadamy to zapodasz co i jak :p. Gdzie kupowałeś perlit. A swoją drogą to jak piszesz że spoko starcza 11centów to jestem happy, u siebie przewidziałem minimum 15 do 20centów miejsca tak na max ale już widzę że będzie git. Nad osb się zastanowię zobaczę jak cenowo wyjdzie.

mrTomo
11-11-2013, 21:51
Perlit kupowałem na składzie budowlanym. Workowany.
Za bardzo chyba nie wiedzieli do czego im był potrzebny, leżał i chętnie się go pozbyli.
Dostałem jeszcze rabat :lol:
Niestety nie licz na to, że odliczysz go w VZM-e :(

PS
Kupiłem 12 worków perlitu Epa-180 za 400PLN. (To też z postu #5056)

mrTomo
11-11-2013, 21:57
Wybacz - niestety nie wiem jak dodać link do postu.

mrTomo
11-11-2013, 22:00
Z innej beki - widzę, że masz gwc rurowe. Powietrzne?
Masz to gdzieś udokumentowane - chętnie bym popatrzył.

szwedii
11-11-2013, 22:25
poszukam u siebie na składach perlitu może maja , jak nie trza będzie szukać dalej. GWC rurowe jeszcze nie w pełni skończone, na razie mam zakopane w garażu 25mb rury w układzie TICHELMANA na głębokości 1,5m docelowo będzie 50-60m całości resztę dołożę na placu. Na tą chwilę nie używane więc nie mogę nic powiedzieć. Małego OFF TOPA zapodaliśmy ale mam nadzieje że ADAM się nie obrazi.

bajcik
11-11-2013, 22:39
do mojego ups-a mam podpięty akumlator 72amperogodziny z samochodu
Co to za UPS? Fabrycznie obsługuje taki duży akumulator, czy trzeba było przy nim pomajstrować?

mrTomo
11-11-2013, 22:47
Myślę, że kolega p55 po prostu wpakował taki akumulator do ups-a
Co najwyżej wydłużył się czas ładowania.

bajcik
11-11-2013, 23:06
Perlitu mam miejscami 11-12 cm, bo obudowa nie jest dokładnie okrągła. Wełny musiałbyś dać ze 30 cm...

Jak policzyłeś grubość wełny?

mrTomo
11-11-2013, 23:14
Adam_mk gdzieś to opisywał na początku.
Przyznaję - mogłem się pomylić, ale kojarzę, że zalecał 2x grubiej wełny od perlitu.

Adam zalecał też, żeby wełnę potem "zagipsować" szczelnie i zamalować. To w celu zatrzymania powietrza.
A perlitu im dasz więcej, tym oczywiście lepiej (dłużej utrzyma ciepło)

mrTomo
11-11-2013, 23:36
Przy okazji (bo tak mi się skojarzyło jaz zobaczyłem Bajcika) warto też pamiętać - co szczególnie przyda się "nowym" kolegom i koleżankom - o tym co Bajcik zebrał co po drodze było.
http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/domek/Bufor.html
http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/domek/Bufory.html

Bajcik - nie mógłbyś tych linków trzymać gdzieś w stopce?

p55
12-11-2013, 19:28
Przepraszam za pomyłkę w nazewnictwie to przetwornica a dokładnie ,,Awaryjne źródło zasilania z przebiegiem sinusoidalnym i funkcją ładowania. Czyli dla laika taki UPS tylko akumulator nie w środku, a stoi sobie obok:):):) i może być dowolny 12V, byle sprawny

p55
12-11-2013, 19:32
Dla mnie istotne że zadziałał jak w zeszłym roku przez kilka minut nie było 1 fazy akurat na obwodzie gdzie chodziły pompki

byry007
12-11-2013, 22:20
Bajcik przy mnie możesz troche odświeżyć dane
wężownica
CWU 25mb fi 18
Solarna jest 15mb fi 15 nie pamiętam dokładnie
Ładowane jest Defro 30km moge naładować bufor w 2,5 h z dół 25 C a góra z 30 C do 90C
Układ otwarty
Grzałki 3 sztuki jeszcze nie odpalane

kalio
13-11-2013, 09:31
Adam_mk gdzieś to opisywał na początku.
Przyznaję - mogłem się pomylić, ale kojarzę, że zalecał 2x grubiej wełny od perlitu.

Adam zalecał też, żeby wełnę potem "zagipsować" szczelnie i zamalować. To w celu zatrzymania powietrza.
A perlitu im dasz więcej, tym oczywiście lepiej (dłużej utrzyma ciepło)

a nie na odwrót ??? welna ma nizsza Lambde od perlitu

adam_mk
13-11-2013, 21:04
Tyle, że nie o lambdę tu chodzi a o to, aby ciepełko w baniaczku było i było i było - jak nie jest pobierane.
Ma się samowolnie z niego nie oddalać!

Adam M.

bajcik
13-11-2013, 21:20
Czyż lambda nie jest miarą tempa tego oddalania?

szwedii
13-11-2013, 21:38
Czyż lambda nie jest miarą tempa tego oddalania?


Sama lambda to nie wszystko, trza zamknąć furtkę ucieczki ciepełku na drodze przewodnictwa, promieniowania i konwekcji.

adam_mk
13-11-2013, 23:00
Dokładnie o to mi chodziło.

Jaka jest lambda tego, co jest pomiędzy nami a Słoneczkiem? (i ile tego jest? mało czy dużo?)
A Ono jednak nas grzeje i podobno - coraz bardziej!
:lol:

Adam M.

Carpenter78
14-11-2013, 23:23
Panowie!

Szybkie pytanie i proszę o szybkie odpowiedzi.

1. Macie w waszych buforach zawory trójdrożne termostatyczne przy pompce do ładowania bufora? Czy może oblatujecie bez?

2. Zawór zwrotny klapkowy na powrocie z bufora do pieca, dajecie? Spełnia swoje zadanie?


Podzielcie się doświadczeniem, bo już miesza mi się wszystko.

Pozdrawiam!

cruz
15-11-2013, 07:37
Panowie!

Szybkie pytanie i proszę o szybkie odpowiedzi.

1. Macie w waszych buforach zawory trójdrożne termostatyczne przy pompce do ładowania bufora? Czy może oblatujecie bez?

2. Zawór zwrotny klapkowy na powrocie z bufora do pieca, dajecie? Spełnia swoje zadanie?


Podzielcie się doświadczeniem, bo już miesza mi się wszystko.

Pozdrawiam!

1. Nie mamy, ale tak myślimy że może kiedyś damy. Bo z dotychczasowego rozwiązania jesteśmy tylko zadowoleni na 91%.
2. Zawór klapowy na powrocie z bufora do pieca jest niepotrzebny bo nie ma możliwości go podpięcia. Do kotła natomiast jest możliwość podpięcia ale bufor generuje za mały przepływ by go dobrze zamknąć. No chyba że rurki małe a bufor duży.

pekaesik
15-11-2013, 15:20
Witam forumowiczów. Chciałbym się powchwalić początkami mojej roboty. Kupiłem stary hydrofor, odżelaźniacz, czy coś w tym stylu z zamiarem przekształcenia go w bufor. Beczka ma trochę ponad 2000 litrów i co ważne, ma otwór o średnicy 38cm przez który można wejść do środka. Dzięki temu nie trzeba odcinać dennic żeby włożyć bebechy. Beczka ma podwójne dno, to płaskie które widać na zdjęciu zamierzam wyciąć. Zbiornik miał ważyć około 400 kg, ale w sześciu chłopa nawet go nie ruszyliśmy, więc szacuje że waży bliko tonę. Zamierzam mu przedłużyć nogi, tak żeby góra zbiornika była 30 cm pod sufitem w kotłowni. W ten sposób dół będzie na wysokości około 1m (będe miał wysoką kotłownie). Piec będzie stał tuż obok, więc licze że bufor będzie napełniany wyłącznie grawitacją. Na wiosnę ruszamy ze stanem surowym, wiec bufor do tego czasu musi już stać na swoim docelowym miejscu. Nie będzie później możliwości włożenia go przez wąskie drzwi. Bebechy mam zamiar zrobić z przepisu Adama. Mam 58m rury miedzianej 15-stki którą przeznaczę na wężownicę cwu, oraz 25m rury karbowanej nierdzewnej fi16 z przeznaczeniem na wężownicę solarną. Warto zauważyć że nierdzewka ma bardzo cienką ściankę - około 0,1mm więc powinna mieć lepszą wymianę ciepła od miedzi, która co prawda lepiej przewodzi ciepło, ale jej ścianka jest 10 razy grubsza. W układzie kolektorów krąży cały czas ten sam glikol, więc nic tam się nie powinno odkładać. Do tego jeszcze zwielokrotnienie powierzchni wymiany przez karby. Wiem że miedź nie powinna się stykać ze stalą, ale czy są jakieś przeciwskazania żeby nierdzewka dotykała zwykłej stali? I jescze jedno pytanie. W całym domu ma być podłogówka, ale żona zarzyczyła sobie dwa grzejniki drabinkowe, po jednym w łazienkach na górze i na dole. Liczę że ich zasilanie pójdzie na grawitacji z samego szczytu wypukłej dennicy. Czy wystarczy wyjście 1" dla tych dwóch grzejników? Wejście i wyjście z podłogówki również planuje na 1". Podłączenie pieca 2". Będzie dobrze?

224726224727224728224729

adam_mk
15-11-2013, 15:41
Będzie dobrze.
Grzejniczki daj elektryczne, z grzałką i termostatem - zamiast całą fabrykę robić.
Grzać nie mają tylko suszyć a do tego - tylko czasem.
Ich utrzymanie miesięczne to jak kupić pakę fajek. Tych ... tańszych...
Rury calowej darmo nie dadzą.
A poza tym...
Poza sezonem grzewczym też zadziałają, a tak to pamiętaj o dodatkowym układzie, zamykaj, otwieraj, odpowietrzaj i rób za "konserwatora".
Nie lepiej posiedzieć z browarkiem i popatrzyć na jaki meczyk?
:lol:

Nierdzewka z rdzewką się nie żre.

Adam M.

Carpenter78
15-11-2013, 20:44
1. Nie mamy, ale tak myślimy że może kiedyś damy. Bo z dotychczasowego rozwiązania jesteśmy tylko zadowoleni na 91%.
2. Zawór klapowy na powrocie z bufora do pieca jest niepotrzebny bo nie ma możliwości go podpięcia. Do kotła natomiast jest możliwość podpięcia ale bufor generuje za mały przepływ by go dobrze zamknąć. No chyba że rurki małe a bufor duży.

To znaczy że w poziomie nie spełni swojej roli?
Jak bronicie się praktycznie przed wychładzaniem bufora?

Migdał
15-11-2013, 21:22
jestem i czytam jest co pozdro adam

mrTomo
16-11-2013, 12:17
To znaczy że w poziomie nie spełni swojej roli?
Jak bronicie się praktycznie przed wychładzaniem bufora?

Zrób syfon.
Poza tym po skończeniu palenia zamknij przepustnicę do komina.

olorider
17-11-2013, 01:16
Kilka spostrzeżeń z działania mojej instalacji, i co można by poprawić:

- zasilanie grzejników drabinkowych wystarczy zrobić jako "dodatkowa pętla podłogówki", u mnie naprawdę to wystarcza, ręczniki schną szybko, jak ktoś chciałby gorący grzejnik, to może zrobić po prostu wyjście u góry bufora i rurka alupex 20, grawitacyjnie, myślę że wystarczy, tyko żeby cały czas miała pod górkę
- zawór klapowy zwrotny nie ogranicza całkowicie przepływu gorącej wody z bufora do kotła, może powinno się go zainstalować na kawałku pionowej rury zasilającej bufor? albo zamiast klapowego użyć zaworu różnicowego, takiego jaki stosuje się w "krótkim obiegu pompy" ?
- powrót podłogówki następnym razem zrobiłbym na samym dole bufora, nie w 1/3 od dołu, gdzie temperatura długo utrzymuje się wyższa niż powrót z podłogówki
- miarkownik ciągu nie przydaje się przy ładowaniu bufora, no bo jak go nastawić, na 90 *C?

p55
17-11-2013, 08:57
Dzień dobry.
Pytanko czy naczynie przeponowe może pracować w dowolnym położeniu - wydaje mi się że może ale może się mylę ??? mam mało miejsca, a zmieściłoby się nad buforem - leżąc nie stojąc ( 80l fabrycznie zaopatrzone w nóżki).
2. pytanko czy w układzie zamkniętym w sytuacji gdy nie będą działać pompki będą występować ruchy zładu analogiczne lub podobne do grawitacyjnych tzn czy ciepła woda będzie przemieszczać się do góry, ogrzewając samoczynnie bojler umieszczony powyżej bufora.
w lecie mogę odłączyć obwód kaloryferów na piętrze i nie będzie parcia.

Herbatniczek
17-11-2013, 09:20
Czyż lambda nie jest miarą tempa tego oddalania?


Czekajcie Panowie. Czy wy chcecie powiedzeć, że np ściana obłożona/zasypana perlitem a potem nałożona np płyta gipsowa ma mniejszą przepuszczalność cieplną od ściany obłożonej wełną mineralną o tej samej grubości i potem znow płyta gipsowa ?

Powiem szczerze że nie mam pojęcia dlaczego tak miało by być. Może mi to ktoś wyjaśni ? Przecież to przeczy prawom fizyki.

mrTomo
17-11-2013, 09:27
- zasilanie grzejników drabinkowych wystarczy zrobić jako "dodatkowa pętla podłogówki", u mnie naprawdę to wystarcza, ręczniki schną szybko, jak ktoś chciałby gorący grzejnik, to może zrobić po prostu wyjście u góry bufora i rurka alupex 20, grawitacyjnie, myślę że wystarczy, tyko żeby cały czas miała pod górkę


I mieć na grzejniku pod 100stC ??
Jak długo wytrzyma ten grzejnik?
Czy to jest wg. Ciebie bezpieczne, żeby ktoś zbliżał się do tak nagrzanego urządzenia?



- zawór klapowy zwrotny nie ogranicza całkowicie przepływu gorącej wody z bufora do kotła, może powinno się go zainstalować na kawałku pionowej rury zasilającej bufor? albo zamiast klapowego użyć zaworu różnicowego, takiego jaki stosuje się w "krótkim obiegu pompy" ?


Po co Ci ten zawór klapowy? Jeszcze na zasilaniu bufora ??



- miarkownik ciągu nie przydaje się przy ładowaniu bufora, no bo jak go nastawić, na 90 *C?


Jakoś korzystam z miarkownika

Nie obraź się, ale wg. mnie głupoty jakieś wypisujesz.

mrTomo
17-11-2013, 09:37
p55
Ładujesz bufor w układzie zamkniętym?
Nie mogę znaleźć nigdzie jakiegoś schematu Twojej instalacji

mrTomo
17-11-2013, 09:48
Perlit ma gorszą lambdę, ale w wełnie powstaje problem konwekcji i ucieczka przez promieniowanie podczerwone.

Herbatniczek
17-11-2013, 10:20
uceczka przez konwersje nie działa jeśli dołożysz płytę gipsową na zewnątrz a ucieczka przez promieniowanie dotyczy wszystkich...wełna jest w tym przypadku lepsza. Nadal nie rozumiem i śmiem twierdzić, że ściana złożona z : 1-blacha 2-izolator 3-plyta gipsowa
będzie lepsza w przypadku wełny niż w przypadku perlitu.

mrTomo
17-11-2013, 12:32
uceczka przez konwersje nie działa jeśli dołożysz płytę gipsową na zewnątrz a ucieczka przez promieniowanie dotyczy wszystkich...wełna jest w tym przypadku lepsza. Nadal nie rozumiem i śmiem twierdzić, że ściana złożona z : 1-blacha 2-izolator 3-plyta gipsowa
będzie lepsza w przypadku wełny niż w przypadku perlitu.
OK. Twój baniak. Ociepl go tak.
Ja mam inne zdanie.

Carpenter78
17-11-2013, 12:56
Może inaczej...

Wątek czytam systematycznie od kilku lat. Ale jak wiadomo przy takim tasiemcu powstaje wiele sprzecznych tez które można obalić tylko organoleptycznie...
Tylko nieliczni opisują swoje doświadczenia z buforem, reszta milknie bez analizy po rozruchowej...

Wzywam zatem użytkowników bufora, dajcie upust swoim wrażeniom;

1.U rurka -macie?, jak się sprawdza?
2.Zawór zwrotny -macie?, jak się sprawdza?
3.Zawór trójdrożny na obiegu piec-bufor -macie?, jak się sprawdza?
4.Może czegoś nie macie a widzicie potrzebę zamontowania -co?, gdzie? itp.


Potrzebuję tych odpowiedzi do tego schematu instalacji

https://lh5.googleusercontent.com/-iqNeqZv5NLc/UoioSgG6kYI/AAAAAAAABQI/nXlEOclVIJo/s640/schemat%2520instalacji%2520Piaskowa%2520jpg.jpg


Dzięki cruz i mrTomo za podpowiedzi.

mrTomo
17-11-2013, 14:08
1.U rurka -macie?, jak się sprawdza?
Nie mam - trochę żałuję. Przy następnej okazji dołożę.

2.Zawór zwrotny -macie?, jak się sprawdza?
Nie mam (o ile chodzi Ci o jakiś zawór na zasilaniu bufora lub powrocie z bufora)

3.Zawór trójdrożny na obiegu piec-bufor -macie?, jak się sprawdza?
Nie mam. Mam domieszanie ciepłej wody z zasilana na powrót w początkowej fazie grzania poprzez sterowaną pompkę

PeZet
17-11-2013, 16:41
Mam problem z brakiem dodatkowego króćca na dole, bowiem jeden króciec potrzebny jest jako powrót z ogrzewania niskotemperaturowego, a drugi jako powrót do kotła / kominka.

Wpadły mi do głowy dwa pomysły, jak rozwiązać problem:

225099

POMYSŁ 1
postawić zasobnik do góry nogami. Wówczas miejsce montażu anody magnezowej byłby króćcem. Lub wykorzystałbym dziurę przeznaczoną do montażu termometru (na obrazku po lewej u góry)
Powstaje pytanie, czy toto ustoi - wszak zasobnik stałby jak jajko otulone pianką.
Jakieś wsporniki? Czy może niepotrzebne?

POMYSŁ 2
Odkręciłem klapę rewizyjną - na rysunku jest ona z lewej strony na dole.
Jest to blacha grubości około 6mm lub żeliwo lub blacha ocynkowana i emaliowana (nie rozróżniam)
Zaniósłbym ją do człowieka ze spawarką i niech mi wywierci dziurę, a potem przyspawa mufę stalową 1-calową.

mrTomo
17-11-2013, 17:16
Mam problem z brakiem dodatkowego króćca na dole, bowiem jeden króciec potrzebny jest jako powrót z ogrzewania niskotemperaturowego, a drugi jako powrót do kotła / kominka.

Wpadły mi do głowy dwa pomysły, jak rozwiązać problem:
...


Chodzi Ci jak się domyślam o króciec powrotu do kotła.
Bo jeśli powrót z układu, to chyba za nisko?

Ja zrobiłbym wg. pomysłu 2, tyle że wziąłbym kawał blachy (jeśli Twoja to nie jest blacha, którą można spawać),
wypalił w nim dziurę na króciec, wspawał króciec i zaspawał ten otwór rewizyjny tą blachą na stałe.

PS
Powrót do kotła 1" ?? Dałbym minimum 6/4"

p55
17-11-2013, 20:13
dobry wieczór.
odp dla mrTomo
pisałem ok 19.10.13r na tym forum, że od ponad dwu lat bezpośrednio zasilam
parter czyli obwody podłogówki i dwa grzejniki z kominka z płaszczem. instalacja chodzi w systemie otwartym
właśnie wczoraj ustawiłem swój pierwszy bufor - gotowiec 1000l bez wężownic i dziś zacząłem skręcać podejścia.
niestety jestem zmuszony przerobić instalację na zamkniętą - opisywałem to wcześniej chyba str 474??
zastanawiam się czy nie zrobić tak ze od jesieni do wiosny system zamknięty a w lecie otwarty.
można to łatwo zrobić nie likwidując istniejącego naczynia przelewowego tylko wstawiając zawory + zawór bezpieczeństwa. tylko czy warto??

pytanka głównie do p. Adama te wyżej i dwa następne
będę miał niepotrzebne 2 króćce mogę je zaślepić lub wkręcić np. anodę magnezową ???? jest tania niewiele droższa od korka. czy to ma sens w sytuacji gdy zakładam w przyszłości częste grzanie na nocnej taryfie - grzała 12kWh. (na pewno będę co najmniej raz zrzucał zład w momencie podłączania 2 bufora - wymiennika)
w drugi wkręciłbym 2 grzałkę bez osprzętu też kosztuje ok 40-80zł, ale w przyszłości może dała by się wykorzystać pod panele fotowoltaniczne lub wiatraczek tylko te grzały chodzą na 24wolt więc jak dobrać lub jaki przelicznik 240 na 24 (8 paneli lub mały wiatrak to max 2kWh) to raczej inwestycja w dalszą przyszłość ale za te kilkadziesiąt zł można uniknąć kłopotliwego zrzucania zładu ???.
następne pytanko Piętro - same grzejniki pójdzie z góry bufora poprzez zawór mieszający. pompkę dać na zasilaniu czyli wyjściu z mieszacza czy na powrocie do bufora.
powrót będzie bezpośredni do bufora na wysokości 1/2 lub 1/3
zimna woda do mieszacza z samego dołu bufora

mrTomo
17-11-2013, 20:47
p55
Robisz jakąś dziwną hybrydę. Układ otwarty, innym razem zamknięty.
Układ musi być prosty i bezpieczny. Chcesz zamknięty - można.
Ja nie jestem zwolennikiem.
Musisz się liczyć z odpowiednimi zabezpieczeniami i zasilaniem awaryjnym.
Coś, co spełnia rolę kotła musi mieć odpowiednie certyfikaty do pracy w układzie zamkniętym.
Bo z tego co zrozumiałem chcesz palić w kominku a bufor jest poniżej - tak?
Łatwiej by było gdybyś narysował cały swój układ, bo trudno domyślać się wszystkiego.
Jeśli różne elementy znajdują się na różnych poziomach fajnie jakby było to widoczne.
Poza tym, obawiam się, że Twoje istniejące naczynia przelewowe będzie za małe.
1000L bufor będzie potrzebował jakiegoś przynajmniej 60 litrowego naczynia.
Chyba, że ten bufor będziesz chcesz odłączać na ten czas z układu?
--
Narysuj co Ci w głowie siedzi i co chcesz odłączać od czego - bo nie rozumiem.

olorider
17-11-2013, 22:00
I mieć na grzejniku pod 100stC ??
Jak długo wytrzyma ten grzejnik?
Czy to jest wg. Ciebie bezpieczne, żeby ktoś zbliżał się do tak nagrzanego urządzenia?

Grzejnik wytrzyma długo. Do regulacji temperatury można założyć zawór grzejnikowy.



Po co Ci ten zawór klapowy? Jeszcze na zasilaniu bufora ??

Do ograniczenia wychładzania bufora przez kocioł. A gdzie według ciebie powinienem go zainstalować?




Jakoś korzystam z miarkownika

Nie obraź się, ale wg. mnie głupoty jakieś wypisujesz.

Przy jakiej temperaturze na kotle miarkownik zamyka ci dopływ powietrza?

malachio
17-11-2013, 23:31
1.U rurka -macie?, jak się sprawdza?
2.Zawór zwrotny -macie?, jak się sprawdza?
3.Zawór trójdrożny na obiegu piec-bufor -macie?, jak się sprawdza?
4.Może czegoś nie macie a widzicie potrzebę zamontowania -co?, gdzie? itp.

.

1. nie mam
2. mam kulkowy (był ze sprężynką, ale hydraulik ją wyrzucił) jest ustawiony w pionie na zasilaniu (bezpośrednio nad kotłem)
3. nie mam, do pieca mi idzie taka woda jaka jest na dnie bufora (zazwyczaj nie mniej niż 20`C, w sezonie grzewczym około 30`C), palę na maksa i temperatura na piecu oscyluje pomiędzy 60-80`C (przy 80 termostat włącza pompkę, przy 60 wyłącza, termostat przylgowy na zasilaniu) piec żeliwny i jak na razie nic się złego nie dzieje.
4. Grzałki w buforze :D nie mam i żałuję

p55
18-11-2013, 06:59
mrTomo
przeczytaj uważnie moje wpisy jest ich zaledwie kilka: o zabezpieczeniach, naczyniu przeponowym itd.
nie buduję skomplikowanej hybrydy po prostu w wolne króćce mogę wkręcić zawory bądź je zaślepić lub dodać inne tanie elementy.
jak spinałem ponad dwa lata temu podłogówkę, 2 grzejniki i kominek w jedną całość miałem do wyboru różne połączenia, a ponieważ nikt nie umiał mi podpowiedzieć jak będzie prawidłowo (większość ,,fachowców,, twierdziła że to nie pójdzie :):):) sam przerobiłem cztery różne ustawienia pompy względem mieszaczy, obserwowałem termometry oraz zachowanie całego układu i wybrałem rozwiązanie optymalne. Ale znam trochę przyjemniejsze zajęcia niż ciągłe przeróbki więc teraz liczę że uniknę części prac (dzięki forumowiczom).
I tak problemem jest to, ze robię ,,na raty,, tzn za rok bufor wymiennik z wężownicą pod solar i cwu, a to oznacza konieczność przewidzenia pewnych połączeń

p55
18-11-2013, 07:00
acha to jest moje pierwsze forum i nie wiem jak się wkleja zdjęcia rysunki itd

cruz
18-11-2013, 08:02
Zrób syfon.
Poza tym po skończeniu palenia zamknij przepustnicę do komina.

Tylko po co zamykać czopuch kotła (którego zamknięcie szczelne nie jest) jak niby syfon ma działać.

cruz
18-11-2013, 08:30
1.U rurka -macie?, jak się sprawdza?
2.Zawór zwrotny -macie?, jak się sprawdza?
3.Zawór trójdrożny na obiegu piec-bufor -macie?, jak się sprawdza?
4.Może czegoś nie macie a widzicie potrzebę zamontowania -co?, gdzie? itp.



1. Mamy, nie sprawdza się.
2. Ni mamy bo i po co, nie sprawdza się.
4. zaworu odcinającego kocioł od bufora w dostępnym miejscu nie mamy. I po i przed paleniem musimy się za bufor przeciskać by zaworek zamknąć.

bajcik
18-11-2013, 16:52
OK. Twój baniak. Ociepl go tak.
Ja mam inne zdanie.

Każdy ma prawo do swojego prywatnego zdania, ale nikt nie ma prawa do swoich prywatnych faktów.
Skoro to są rzeczy które można obiektywnie zmierzyć Może by tak eksperyment? Ze 2 beczki ocieplić identycznią grubością wełny i perlitu, zalać wodą i patrzeć jak stygną?
Jest chętny? ;)



1. nie mam
2. mam kulkowy (był ze sprężynką, ale hydraulik ją wyrzucił) jest ustawiony w pionie na zasilaniu (bezpośrednio nad kotłem)
3. nie mam, do pieca mi idzie taka woda jaka jest na dnie bufora (zazwyczaj nie mniej niż 20`C, w sezonie grzewczym około 30`C), palę na maksa i temperatura na piecu oscyluje pomiędzy 60-80`C (przy 80 termostat włącza pompkę, przy 60 wyłącza, termostat przylgowy na zasilaniu) piec żeliwny i jak na razie nic się złego nie dzieje.
4. Grzałki w buforze :D nie mam i żałuję

U mnie identyczna konfiguracja, tylko kulowy przed pompą. Grzałek też nie żałuję ... bo ich póki co nie używam.

mrTomo
18-11-2013, 17:22
Grzejnik wytrzyma długo. Do regulacji temperatury można założyć zawór grzejnikowy.

Alupex na pewno wytrzymałby bardzo długo...

a to cytat z Ciebie:
"jak ktoś chciałby gorący grzejnik, to może zrobić po prostu wyjście u góry bufora i rurka alupex 20, grawitacyjnie, myślę że wystarczy, tyko żeby cały czas miała pod górkę"

- wybacz ale nie ma tu nic o regulacji temperatury.



Do ograniczenia wychładzania bufora przez kocioł. A gdzie według ciebie powinienem go zainstalować?
Na pewno nie na pionowej nitce przed naczyniem wzbiorczym.
Jeśli już to dałbym na powrocie. Poszukaj opinii ludzi, którzy instalowali go.



Przy jakiej temperaturze na kotle miarkownik zamyka ci dopływ powietrza?
Przy takiej jaką ustawię, najczęściej 80 lub 85 stC.

skarek
18-11-2013, 17:23
Przeczesałem ten wątek ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie.

Mam kociołek Hefa i planuję podłączyć bufor który będzie stał obok.
Króćce przyłączeniowe 6/4 cala.
Zamierzam ładować bufor grawitacyjnie.
Zasilanie bufora jest jest jakieś 90cm wyżej niż wyjście z pieca.

Czy mogę zastosować zawór trójdrożny na powrocie z pieca by temperatura powrotu była podwyższona?
Zamierzałem użyć zaworu HERZ TEPLOMIX ustawionego fabrycznie na temperaturę 61C
Domyślam się że obieg grawitacyjny będzie miał opory w przepływie, ale zastanawiam się czy jest szansa by to działało.

Pozdrawiam,
Paweł

mrTomo
18-11-2013, 18:22
Każdy ma prawo do swojego prywatnego zdania, ale nikt nie ma prawa do swoich prywatnych faktów.
Skoro to są rzeczy które można obiektywnie zmierzyć Może by tak eksperyment? Ze 2 beczki ocieplić identycznią grubością wełny i perlitu, zalać wodą i patrzeć jak stygną?
Jest chętny? ;)


Mam perlit.
Mam wełnę 10cm.
Mam kawał rury fi 250 pcv
Mam elektroniczny pomiar

Mogę zrobić taki eksperyment w skali mikro.
Wziąłbym butelkę PET, zalał wodą 90st, zakręcił i wsadził w tą rurę pcv opatulone raz w wełnę , raz w perlit.

Jeśli ma to sens - mogę coś takiego w wolnej chwili wykonać.

Carpenter78
18-11-2013, 21:37
Przeczesałem ten wątek ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie.

Mam kociołek Hefa i planuję podłączyć bufor który będzie stał obok.
Króćce przyłączeniowe 6/4 cala.
Zamierzam ładować bufor grawitacyjnie.
Czy mogę zastosować zawór trójdrożny na powrocie z pieca by temperatura powrotu była podwyższona, ale zastanawiam się czy jest szansa by to działało.

Pozdrawiam,
Paweł


Chyba widziałeś mój schemat...wydaje mi się że trójdrożny bez pompy słabo zadziała...

mac_612
18-11-2013, 21:55
mrTomo Jeśli miałbyś wolną chwile ;)

olorider
18-11-2013, 22:03
Alupex na pewno wytrzymałby bardzo długo...
a to cytat z Ciebie:
"jak ktoś chciałby gorący grzejnik, to może zrobić po prostu wyjście u góry bufora i rurka alupex 20, grawitacyjnie, myślę że wystarczy, tyko żeby cały czas miała pod górkę"
- wybacz ale nie ma tu nic o regulacji temperatury.

Alupex jest dostosowany do pracy w temperaturze do 95*C, chwilowo nawet 110. To był tylko ogólny pomysł, bez wszystkich szczegółów jak to zrobić. Ale zostawmy to bez sensu się o pierdoły kłucić.


Na pewno nie na pionowej nitce przed naczyniem wzbiorczym.
Jeśli już to dałbym na powrocie. Poszukaj opinii ludzi, którzy instalowali go.

Mam go na poziomej nitce niestety, za odejściem do naczynia wzbiorczego. Na powrocie mam pompkę z małym obiegiem i zawór różniocwy i tamtędy ciepło mi nie ucieka.


Przy takiej jaką ustawię, najczęściej 80 lub 85 stC.

U mnie wygląda to tak, że miarkownik tylko psuje mi robotę. Palę drewnem w taki sposób, żeby dymu nie było. Ładuję cały kocioł i odpalam od góry. W drzwiczkach zasypowych mam klapkę i to tamtędy podaję najwięcej powietrza. Jak miarkownik otwierał mi za bardzo dolną klapkę to z komina dym leciał.
Teraz palę tak, że ustawiam ręcznie klapkę dolną i górną. Dolna w popielniku tyko kilka milimetrów, górna w drzwiczkach zasypowych więcej. Z komina dym nie leci.

P.S. Głupot staram się nie pisać tylko opisywać to co u mnie działa, a co nie działa :)

olorider
18-11-2013, 22:07
mam kulkowy (był ze sprężynką, ale hydraulik ją wyrzucił) jest ustawiony w pionie na zasilaniu (bezpośrednio nad kotłem)


I jak działa?

papi240
19-11-2013, 01:14
Witam
temat 480 stron jest nie do przebicia
przeczytałem ok 60 i nie znalazłem odpowiedzi na pewne pytanie
czy konieczny jest ten odwrócony lejek w buforze ? jakie są płynące z niego (wokół niego) korzyści no i jak z czego go zrobic :confused:

kalio
19-11-2013, 09:28
Mam perlit.
Mam wełnę 10cm.
Mam kawał rury fi 250 pcv
Mam elektroniczny pomiar

Mogę zrobić taki eksperyment w skali mikro.
Wziąłbym butelkę PET, zalał wodą 90st, zakręcił i wsadził w tą rurę pcv opatulone raz w wełnę , raz w perlit.


Jeśli ma to sens - mogę coś takiego w wolnej chwili wykonać.

Tylko nie zapomnij zamknąć od góry tej rury - musi byc zaślepiona

kalio
19-11-2013, 09:36
Witam
temat 480 stron jest nie do przebicia
przeczytałem ok 60 i nie znalazłem odpowiedzi na pewne pytanie
czy konieczny jest ten odwrócony lejek w buforze ? jakie są płynące z niego (wokół niego) korzyści no i jak z czego go zrobic :confused:

Lejek jest do grzałak i solarów aby się zład uwarstwiał - ja mam i stwierdzam że to patent do bani - z solarami to nie działa z grzałkami 12kw trochę lepiej, ale też przemieszczanie zładu z dołu do góru trwało cały dzień.

tak w skrócie ciepła woda podgrzana na dole ma isc lejkiem do góry lub poprzez otwory ma wypływać do wody od tej samej temperzturze.

mrTomo
19-11-2013, 16:44
Tylko nie zapomnij zamknąć od góry tej rury - musi byc zaślepiona
Jasne.
Od góry zakryję warstwą wełny/perlitu i nakryję płytą GK. Co wy na to?
Od dołu dam styrodur (dół nie ma właściwie znaczenia)

Może w niedzielę uda się wyszarpać trochę czasu.

sainons
19-11-2013, 19:33
Witam, postanowiłem rozbudować kotłownię, w tej chwili mam piec na pellet firmy fu-wi 22kW.(pełen automat sam się rozpala jak potrzeba) powierzchnia to ok 90m2 dom będzie rozbudowywany więc dlatego taki zapas mocy.

mam już kupiony kocioł zrębiec 25kW a bufor 1000l bez wężownic jest w drodze.
mam zrobiony schemat który pokazuje jak planuje to wszystko podłączyć. proszę o uwagi od doświadczonych instalatorów i użytkowników takich systemów.




225527

po bródce opisze jaki efekt chce uzyskać

jeśli nie pali się w śmieciuchu to piec na pellet działa automatycznie i steruje grzaniem pompom CO oraz CWU
nie chce żeby piec na pellet grzał bufor.

w momencie rozpalenia w śmieciuchu i nagrzaniu górnej części bufora uruchomi się pompa bufora(otworzy się elektrozawór) która będzie przepuszczała ciepłą wodę przez piec na pellet w celu oszukania go iż nie musi grzać wody a nadal będzie sterował grzaniem CO i CWU.

w okresie letnim aby zapewnić możliwość grzania CWU zrębcem są dwa zawory jeden żeby odciąć bufor drugi żeby otworzyć obieg drugiej wężownicy. w bojlerze.

przy zrębcu planuję montaż zaworu trójdrożnego z siłownikiem.


czy takie połączenie jak na załączonym schemacie ma sens i czy jest poprawne. prosze o podpiwiedzi co można jeszcze tutaj ulepszyć ew. poprawić, jakieś elementy zbędne czegoś brakuje??

Pozdrawiam AK.

adam_mk
19-11-2013, 22:16
" jakieś elementy zbędne czegoś brakuje??"

Brakuje..
Solarów
Grzałek
Pompy ciepła
Kominka z płaszczem
Miejsca na ognisko z gazet pod baniakiem...

Układ tym bardziej zawodny im bardziej skomplikowany.
Nie da się tak, że jeden baniak i jeden kocioł i wszystkie funkcje?
Szczególnie "udany" wydaje mi się pomysł ze "zbiornikiem CWU z dwoma wężownicami".

Czy wiesz jak trudno jest trzymać zapas CIEPŁEJ wody w sposób ZGODNY ZE SZTUKĄ?
Nie wiesz...

Adam M.

malachio
19-11-2013, 22:26
I jak działa?

chyba nijak :D bo na piecu mam temperaturę zbliżoną do tego co w buforze, dopiero jak połowa bufora mi się wychłodzi to i na piecu temperatura spada, gdyby bufor był powyżej pieca to nie byłoby problemu, ale mnie to nie przeszkadza, kotłownię też muszę grzać bo sąsiaduje z dwoma łazienkami.

papi240
19-11-2013, 22:45
Lejek jest do grzałak i solarów aby się zład uwarstwiał - ja mam i stwierdzam że to patent do bani - z solarami to nie działa z grzałkami 12kw trochę lepiej, ale też przemieszczanie zładu z dołu do góru trwało cały dzień.

tak w skrócie ciepła woda podgrzana na dole ma isc lejkiem do góry lub poprzez otwory ma wypływać do wody od tej samej temperzturze.

OK to rozumem
dlaczego patent do bani ? czy mogę zrobić bufor z wężownicą do solarów bez tego lejka ?
jeżeli miał bym zrobić lejek to z czego ?

adam_mk
19-11-2013, 23:00
"dlaczego patent do bani ? czy mogę zrobić bufor z wężownicą do solarów bez tego lejka ?
jeżeli miał bym zrobić lejek to z czego ? "

Lejka z kartonu klejonego klejem biurowym białym - nie polecam!
Lejka z żaroodpornej, żarowytrzymałej chromoniklówki - także!
Trzeba wybrać coś "pomiędzy"
Blacha czarna 0,5 do 1mm czy zwykły ocynk... - sprawdza się.

Każdy mało wprawnie zastosowany patent jest do bani...

Można zrobić bufor bez tego lejka.
Można też bez wężownic.
Nie można bez płaszcza (ścianek).
Tylko - po co?

Adam M.

sainons
20-11-2013, 00:09
" jakieś elementy zbędne czegoś brakuje??"

Brakuje..
Solarów
Grzałek
Pompy ciepła
Kominka z płaszczem
Miejsca na ognisko z gazet pod baniakiem...

Układ tym bardziej zawodny im bardziej skomplikowany.
Nie da się tak, że jeden baniak i jeden kocioł i wszystkie funkcje?
Szczególnie "udany" wydaje mi się pomysł ze "zbiornikiem CWU z dwoma wężownicami".

Czy wiesz jak trudno jest trzymać zapas CIEPŁEJ wody w sposób ZGODNY ZE SZTUKĄ?
Nie wiesz...

Adam M.

tego co według ciebie brakuje nie chce montować.
jak trzymać zapas troszkę wiem po resztę wiedzy zwracam się zwłaszcza do ciebie bo po przeczytaniu sporej części tego tematu wiem że dużo wiesz w tym temacie.

zależy mi zwłaszcza na informacji jak podłączyć piec z buforem do reszty instalacji, w taki sposób aby działał maksymalnie automatycznie, już widziałem konstrukcję z kilkoma źródłami ciepła i milionem zaworów i rozpiską jak wszystko ustawić. bufor z piecem w sezonie grzewczym chce traktować jako jedno czy takie podejście do tematu ma sens. natomiast w sezonie letnim nie chce grzać całego bufora a tylko raz dziennie nagrzać śmieciuchem CWU a jak nie nagrzeje to żeby pellet sam to zrobił.

puki co jest to w fazie projektu i dlatego zwracam się do was o pomoc
pozdrawiam AK.

adam_mk
20-11-2013, 00:22
CZEMU boli Cię posiadanie sporego ZAPASU ciepła we WŁASNYM baniaczku?

Piszesz - NIE CHCĘ mieć na koncie w BANKU tyle, ile konto "wytrzyma"
Chcę mieć tam tylko "troszkę"...

Dziwne...

IDEAŁ TO:
W układzie CWU mieć co najwyżej JEDEN litr wody!
Pobierać z niego w układzie grzania przepływowego całe TONY CWU!!!


Automatycznie to działają grzałki elektryczne...
Płacisz, płaczesz, masz...
Nieco mniej automatycznie - kocioł gazowy
TANIO, ale nie bezobsługowo - paleniska stałopalne.

Coś wybrać trzeba...

Adam M.

sainons
20-11-2013, 00:56
nie chce bo to duże koszty instalacji lub nie mam gdzie lub jak zainstalować, no może poza ogniskiem ale to też problematyczne bo izolację bufora też spale i więcej z tego strat będzie niż pożytku. Zbiornik CWU to 140 litrów.

piec na pellet który mam jest prawie automatyczny, tzn: trzeba nasypać paliwa do zasobnika, wyjąć popiół, i od czasu do czasu wyczyścić. kocioł sam potrafi się rozpalić a gdy nagrzeje się do zadanej temperatury wygasi się. i w razie potrzeby znowu rozpali. więc można go porównać z piecem gazowym.

grzanie piecem na pellet całego bufora według mnie jest zbędne bo magazynowanie ciepłej wody jest trudne i występują straty, a piec na pellet jak ugrzeje to co ma do ugrzania wygasza się więc nie ma nadprodukcji energii więc nie ma co magazynować. no chyba że jesteś zwolennikiem gromadzenia dla samego gromadzenia. natomiast śmieciuch nie jest automatyczny i ma spory zapas mocy więc szybko i sprawnie nagrzeje bufor który mam nadzieję wystarczy na dobę ogrzewania. a jak nie starczy to chciałbym aby po skończeniu ciepłej wody z bufora piec na pellet znowu zabrał się za grzanie

to wszystko.

jeśli chodzi o grzanie latem całego bufora i potem grzanie CWU to wytłumacz mi sens. bo 140 litrów starczy mi na całą dobe, a jaki spadek temperatury będę miał na buforze w ciągu doby?? myślę że nie wystarczy na ugrzanie ponowne na kolejne 140 litrów więc wydaje mi się że grzanie poto żeby zagrzać to się mija z celem. a z razie czego gdyby był nagły spadek temperatury CWU to zawsze odpali się piec na pellet i ugrzeje CWU, piec ma tryb lato(w którym nie używa pompy CO) jest to naprawdę zaawansowany piec.

pozdrawiam AK.

szwedii
20-11-2013, 01:33
225580

Witam, czy można zamontować w taki sposób zawór różnicowy, nadal jest równolegle do pompy tylko zamienione są miejscami. Będzie to działać jak zawsze czy lipa z tego będzie.

cruz
20-11-2013, 08:18
225580

Witam, czy można zamontować w taki sposób zawór różnicowy, nadal jest równolegle do pompy tylko zamienione są miejscami. Będzie to działać jak zawsze czy lipa z tego będzie.

Można ale pompka jest zawsze obok bo ona sobie po łukach da rade które często są mniejsze średnicowo niż obieg główny. Bo lepiej żeby grawitacyjnemu obiegowi nie przeszkadzać. No i niby nie poleca się by różnicowy kulowy leżał na boku. Chociaż ja tak mam (leżący zawór różnicowy) i nie ma problemu.

kalio
20-11-2013, 11:14
OK to rozumem
dlaczego patent do bani ? czy mogę zrobić bufor z wężownicą do solarów bez tego lejka ?
jeżeli miał bym zrobić lejek to z czego ?

zrob sobie test wez garnek lejek nalej wody , postaw garnek na gazie i powiedz czy ciepla woda wyplenac bedzie tylko z lejka czy cala powiezchnia bedzie ciepla.

jeszcze jedno tu bedziesz mial malo wody i duzy palnik wiec efekt powinien byc mocno widiczny - a jak nic nie zaobserwujesz znaczy ze nie warto tego montowac.

Adamie z szacunkiem tez sobie zrob taki eksperyment. niezawsze teoria idze z praktyka

ps lejek dodatkowo w zbiorniku jest z blachy a wiec jest przewodnikiem czyli woda ciepła która miała by nim płynąć musi ogrzać lejek a lejek ogrzewa wode otaczająca.

No chyba że nowa fizyka jakaś

cruz
20-11-2013, 14:01
zrob sobie test wez garnek lejek nalej wody , postaw garnek na gazie i powiedz czy ciepla woda wyplenac bedzie tylko z lejka czy cala powiezchnia bedzie ciepla.

jeszcze jedno tu bedziesz mial malo wody i duzy palnik wiec efekt powinien byc mocno widiczny - a jak nic nie zaobserwujesz znaczy ze nie warto tego montowac.


Tylko, że w tym doświadczeniu średnica lejka powinna być dobrana do mocy grzejnika (palnika).

szwedii
20-11-2013, 14:31
zrob sobie test wez garnek lejek nalej wody , postaw garnek na gazie i powiedz czy ciepla woda wyplenac bedzie tylko z lejka czy cala powiezchnia bedzie ciepla.

jeszcze jedno tu bedziesz mial malo wody i duzy palnik wiec efekt powinien byc mocno widiczny - a jak nic nie zaobserwujesz znaczy ze nie warto tego montowac.

Adamie z szacunkiem tez sobie zrob taki eksperyment. niezawsze teoria idze z praktyka

ps lejek dodatkowo w zbiorniku jest z blachy a wiec jest przewodnikiem czyli woda ciepła która miała by nim płynąć musi ogrzać lejek a lejek ogrzewa wode otaczająca.

No chyba że nowa fizyka jakaś


Tylko że moim zdaniem taki test nic nie da, bo w takim przypadku grzejesz całe dno i wiadomo że woda będzie się ogrzewać na całej powierzchni i lejek może rzeczywiście dużo nie pomóc, a w przypadku rozwiązania Adama źródło ciepła nie jest pod dnem baniaka ale w środku patrz wężownica solarna lub i grzały i do tego są bez pośrednio pod lejkiem i to robi różnicę, woda cieplejsza będzie owszem nagrzewać się dookoła wężownicy lub grzałek ale na pewno duża jej cześć śmignie rurą od lejka do góry. Pozdro

cruz dzieki za pomoc Pozdro

spinkamidi
20-11-2013, 22:40
Witam, Mam pytanie, czy ktoś może mi pomóc w doborze wielkości pieca i bufora ciepła? budujemy domek o pow. użytkowej 114m2 + garaż ok 32m2,4 osoby, prosta zwarta bryła. Chcemy piec na paliwo stałe - węgiel/ drewno, ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu użytkowym, ewentualnie grzejnik w łazience i może na korytarzu koło schodów. Aby zmniejszyć częstotliwość obsługi pieca chcemy zainstalować bufor ciepła może 1000l?. Do tego chcielibyśmy solary, które miałyby grzać wodę w okresie letnim, ewentualnie w okresie zimowym wspierać co . Zależy mi na dość szybkiej i fachowej poradzie, niedługo kładziemy hydraulikę i chcemy cała instalację zakupić jeszcze w tym roku.

szwedii
20-11-2013, 23:21
Witam, Mam pytanie, czy ktoś może mi pomóc w doborze wielkości pieca i bufora ciepła? budujemy domek o pow. użytkowej 114m2 + garaż ok 32m2,4 osoby, prosta zwarta bryła. Chcemy piec na paliwo stałe - węgiel/ drewno, ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu użytkowym, ewentualnie grzejnik w łazience i może na korytarzu koło schodów. Aby zmniejszyć częstotliwość obsługi pieca chcemy zainstalować bufor ciepła może 1000l?. Do tego chcielibyśmy solary, które miałyby grzać wodę w okresie letnim, ewentualnie w okresie zimowym wspierać co . Zależy mi na dość szybkiej i fachowej poradzie, niedługo kładziemy hydraulikę i chcemy cała instalację zakupić jeszcze w tym roku.



Witam nie będzie takie hop-siup, najlepiej jak byś wiedział zapotrzebowanie swojego domku na ciepło w czym pomocne było by OZC, to pozwoliło by Ci oszacować objętość bufora i dało odpowiedź mniej więcej co do mocy kotła. Z kotłem w połączeniu z buforem przy paleniu cyklicznym nie ma już takiego problemu nie trzeba dobierać go dokładnie co do zapotrzebowania domu tylko do tego jak szybko chcesz naładować bufor, tutaj można pozwolić sobie na większe moce przy kociołkach. Pozdro

papi240
20-11-2013, 23:42
czy dużym błędem było by zrobienie buofra z dwoma wężownicami (cwu+solar) bez lejka ?
adam_mk w swoim projekcie zrobił jedną wężownicę nad lejkiem cwu a drugą pod, czy zamiast lejka mógł bym zrobić 2 nagrzewnice u góry ?
np ta od CWU bardziej do środka a solarna po zewnątrz ?
jeszcze jedno, czy ten lejek - załóżmy że zrobił bym go z blachy nierdzewki, musi dołu dolegać do ścian bocznych bufora ?
możliwe że zadaje pytanie na które odpowiedź już padła w tym temacie, ale niestety przebicie się przez 480 stron jest trudne
do piczmana mam kilkadziesiąt kilometrów może kiedyś uśmiechnę się do niego z 4 pakiem to dał by mi dotkąć swojej kotłowni, pewnie do głowy przyszły by mi nowe pytania :wiggle:

szwedii
21-11-2013, 00:01
czy dużym błędem było by zrobienie buofra z dwoma wężownicami (cwu+solar) bez lejka ?
adam_mk w swoim projekcie zrobił jedną wężownicę nad lejkiem cwu a drugą pod, czy zamiast lejka mógł bym zrobić 2 nagrzewnice u góry ?
np ta od CWU bardziej do środka a solarna po zewnątrz ?
jeszcze jedno, czy ten lejek - załóżmy że zrobił bym go z blachy nierdzewki, musi dołu dolegać do ścian bocznych bufora ?
możliwe że zadaje pytanie na które odpowiedź już padła w tym temacie, ale niestety przebicie się przez 480 stron jest trudne
do piczmana mam kilkadziesiąt kilometrów może kiedyś uśmiechnę się do niego z 4 pakiem to dał by mi dotkąć swojej kotłowni, pewnie do głowy przyszły by mi nowe pytania :wiggle:

wsiadaj do fury i smigaj do piczmana wszystko Ci się rozjaśni.

gentoonx
21-11-2013, 00:08
Witam, Mam pytanie, czy ktoś może mi pomóc w doborze wielkości pieca i bufora ciepła? budujemy domek o pow. użytkowej 114m2 + garaż ok 32m2,4 osoby, prosta zwarta bryła. Chcemy piec na paliwo stałe - węgiel/ drewno, ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu użytkowym, ewentualnie grzejnik w łazience i może na korytarzu koło schodów. Aby zmniejszyć częstotliwość obsługi pieca chcemy zainstalować bufor ciepła może 1000l?. Do tego chcielibyśmy solary, które miałyby grzać wodę w okresie letnim, ewentualnie w okresie zimowym wspierać co . Zależy mi na dość szybkiej i fachowej poradzie, niedługo kładziemy hydraulikę i chcemy cała instalację zakupić jeszcze w tym roku.

szybko i fachowo to możemy ewentualnie doradzić jak potomka wyprodukować w nieogrzewanej chałupie. Albo dwóch. To o co prosisz jest mało realne :)

o_c
21-11-2013, 08:11
... jednak gwarancji na płeć też nikt nie da....

malachio
21-11-2013, 08:36
czy dużym błędem było by zrobienie buofra z dwoma wężownicami (cwu+solar) bez lejka ?
Nie, tylko podgrzanie będzie miej efektywne (niższa uśredniona temperatura zładu) i żeby podgrzać całość do znośnej temperatury (45' przy odpowiednio dobranej wężownicy cwu wystarczy) to jednak sporo m2 solara będzie potrzebnych i długo słoneczko będzie musiało świecić. (tzn przy buforze o objętości >1000l)


adam_mk w swoim projekcie zrobił jedną wężownicę nad lejkiem cwu a drugą pod, czy zamiast lejka mógł bym zrobić 2 nagrzewnice u góry ?
np ta od CWU bardziej do środka a solarna po zewnątrz ?
Można, ale wężownice odwrotnie:solarna do środka i najlepiej niech się obie rozciągają przez całą wysokość bufora, no może solarna niech się zacznie ciut niżej (1/4 lub 1/3 wysokości bufora),w przeciwnym razie nie nagrzejesz całego bufora. Wciąż jednak nie pozwoli to na np podgrzewanie wody w buforze zimowym słoneczkiem bo może się okazać że na tej wysokości w buforze jest cieplejsza woda niż to co wychodzi z solara (chyba że jakieś prózniówki założysz)


jeszcze jedno, czy ten lejek - załóżmy że zrobił bym go z blachy nierdzewki, musi dołu dolegać do ścian bocznych bufora ?
Nie, musisz zostawić miejsce na ruch wody (zimna powinna opadać przy ściankach bufora( w czym pomaga wężownica cwu), ciepła wznosi się środkiem

I z moich obserwacji i z tego co ludzie piszą to wynika że średnica rury wznoszącej powinna być dosyć spora (20cm?) otwory w dużej ilości i dużej średnicy dałbym ze 2-3cm (5mm całkowicie zarosnąć może kamieniem, miałem takie u mnie na lejku i po roku już ich nie było :D ) niżej można otwory dać w mniejszej ilości ale wciąż o dużej średnicy.

mrTomo
21-11-2013, 09:28
Witam, Mam pytanie, czy ktoś może mi pomóc w doborze wielkości pieca i bufora ciepła? budujemy domek o pow. użytkowej 114m2 + garaż ok 32m2,4 osoby, prosta zwarta bryła. Chcemy piec na paliwo stałe - węgiel/ drewno, ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu użytkowym, ewentualnie grzejnik w łazience i może na korytarzu koło schodów. Aby zmniejszyć częstotliwość obsługi pieca chcemy zainstalować bufor ciepła może 1000l?. Do tego chcielibyśmy solary, które miałyby grzać wodę w okresie letnim, ewentualnie w okresie zimowym wspierać co . Zależy mi na dość szybkiej i fachowej poradzie, niedługo kładziemy hydraulikę i chcemy cała instalację zakupić jeszcze w tym roku.
Im większy bufor tym lepiej.
1000L wydaje się być niezbędnym minimum.
Ja mam 2x1000L i przymierzam się do trzeciego - ostatniego.
Ja swoje 2000L rzeję kotłem 25KW (bo taki miałem), ale tez spokojnie zagrzałbym kotłem 21KW czy 17KW.
Grzanie grawitacyjne to grube średnie rur i zaworów.
Musisz sobie wszystko przedtem zaprojektować i przemyśleć, żeby zliczyć co potrzebujesz kupić.
Powodzenia.

papi240
21-11-2013, 12:35
musisz zostawić miejsce na ruch wody (zimna powinna opadać przy ściankach bufora( w czym pomaga wężownica cwu), ciepła wznosi się środkiem

I z moich obserwacji i z tego co ludzie piszą to wynika że średnica rury wznoszącej powinna być dosyć spora (20cm?) otwory w dużej ilości i dużej średnicy dałbym ze 2-3cm (5mm całkowicie zarosnąć może kamieniem, miałem takie u mnie na lejku i po roku już ich nie było :D ) niżej można otwory dać w mniejszej ilości ale wciąż o dużej średnicy.

z czego masz zrobiony ten lejek ?
rozumiem że jak bym go zrobił z blachy, to lejek może dolegać do ścian bufora tylko musiał bym zrobić w nim otwory tak ?
pomyślałem że mógł bym rure do lejka zrobić z rury pcv a dół z blachy np na nity czy klej

szwedii
21-11-2013, 14:40
z czego masz zrobiony ten lejek ?
rozumiem że jak bym go zrobił z blachy, to lejek może dolegać do ścian bufora tylko musiał bym zrobić w nim otwory tak ?
pomyślałem że mógł bym rure do lejka zrobić z rury pcv a dół z blachy np na nity czy klej

Zrób lejek z byle blachy, musisz zostawić miejsce między lejkiem a ścianami bufora na co już pisał kolega wcześniej co by chłodniejsza woda miała możliwość przemieszczania się w dól bufora po ściankach. Od ściany bufora do lejka zostaw z 5-10cm, rurę lejka trzeba podziurawić na całej wysokości.225813

byry007
21-11-2013, 20:50
mrTomo ile godzin ładujesz bufor 2 tys ?? ile paliwa tracisz na nabicie bufora ?? jaki duzy masz dom ?? jakie ogrzewanie , jak masz połączone bufory ??

papi240
21-11-2013, 22:18
ok
jak mam zamocować ten lejek w środku ? czego ma się trzymać ?
scicanek bufora czy może przyspawać tą blachę górą ?
zakładając że mój bufor będzie miał 1000litrów ile solarów porzebuję żeby chociaż w lato
np ten sprzedawca
http://allegro.pl/kolektor-sloneczny-kolektory-sloneczne-solary-hit-i3716623425.html
deklaruję że jego solar ogrzeję 150litrów wody do 45-75 stopni
ile takich kolektorów będę potrzebował żeby przedsięwzięcie miało jakiś sens ?

malachio
21-11-2013, 23:18
ok
jak mam zamocować ten lejek w środku ? czego ma się trzymać ?
mój stoi na nóżkach na dnie bufora jest z blachy, ale nie spełnia swojej roli i już raczej nie będzie (gmina nie dostały kasy na solary więc porzuciłem temat)obecnie mam na nim wspartą wężownicę do cwu.


zakładając że mój bufor będzie miał 1000litrów ile solarów porzebuję

Zależy co chcesz osiągnąć,ja bym się nastawił na nagrzanie bufora w letni dzień do temperatury ok 60-40'C (góra dół) zimę bym odpuścił zupełnie, wiosna/jesień traktował bym jako bonus, ale to moje założenia były :D w programie kolektorek wychodziły 2-3 panele skierowane na południe pod kątem 45' (taki mam dach i ułożenie chałupy), ale to tylko teoria.

bajcik
22-11-2013, 11:01
ok
jak mam zamocować ten lejek w środku ? czego ma się trzymać ?
scicanek bufora czy może przyspawać tą blachę górą ?

poszukaj frazy "lejek" - dużo przykładów
http://domkopedia.pl/index.php/Bufory



zakładając że mój bufor będzie miał 1000litrów ile solarów porzebuję żeby chociaż w lato


Czy solarów nie powinno się dobierać do zużycia, zamiast do pojemności zbiornika? W końcu pobieramy kWh to i musimy dostarczyć kWh.
Instalatorzy mają swoje tabelki których nie rozumieją. Jeden polecił mi pokryć cały dach solarami "dla takiego wielkiego zbiornika".

Obstawiam "na czuja" że w przypadku bufora powierzchnia solarów będzie taka sama. Plus korzyść taka że bufor lepiej przyjmie ciepło z krótkiego okresu upałów i zatrzyma je "na potem".



np ten sprzedawca
http://allegro.pl/kolektor-sloneczny-kolektory-sloneczne-solary-hit-i3716623425.html
deklaruję że jego solar ogrzeję 150litrów wody do 45-75 stopni
ile takich kolektorów będę potrzebował żeby przedsięwzięcie miało jakiś sens ?

Chodzi o podgrzanie w ciągu dnia pod warunkiem że te 150l byłoby zużyte w ciągu nocy?
Standardowe 5m^2 solarów nie nagrzeje bufora z 25st do 45st. Oczywiste. Jednak jak bufor nagrzany to mieszkańcy nie wychłodzą go od razu do zera i nazajutrz solar startuje z wyższą temperaturą.

Tyle teorii. Jak się dorobię solarów to dam znać jak się je użytkuje.

byry007
22-11-2013, 11:18
Przeliczał ktoś wogóle czy opłaca sie kupowanie kolektorów plus glikol sterowanie i pierdoły , latem paliłem raz na tydzień teraz pale brykietem 25kg koszyuje mnie 12,5zł czyli latem pale gdzieś około 20 razy na CWU czyli wychodzi 250zł a zimą nie mam korzyści z kolektorów czy jest sens je montować ??lepiej elektrownie wiatrową 12 miesiecy w roku mozna korzystać

malachio
22-11-2013, 12:27
Przeliczał ktoś wogóle czy opłaca sie kupowanie kolektorów plus glikol sterowanie i pierdoły , latem paliłem raz na tydzień teraz pale brykietem 25kg koszyuje mnie 12,5zł czyli latem pale gdzieś około 20 razy na CWU czyli wychodzi 250zł a zimą nie mam korzyści z kolektorów czy jest sens je montować ??lepiej elektrownie wiatrową 12 miesiecy w roku mozna korzystać

Mam podobnie, u mnie opłacalność montowania solarów upadła wraz upadkiem gminnego wniosku o dotacje. Na cwu palę drewnem, metr drewna kosztuje mnie poniżej 100zł (dużo tartaków i producentów stolarki w okolicy) i jest to prawie że metr sześcienny (sam sobie układam na przyczepkę) wiec koszt cwu znikomy i ten jeden raz w tygodniu to mogę sobie popalić :D

Jak będę miał więcej czasu to sobie zrobię drewutnie i drewna na cały sezon nawiozę to z kosztami ogrzewania powinienem się w 1200 zł zmieścić (nie licząc mojej pracy)

papi240
22-11-2013, 12:45
same kolektory, mając już zasobnik nie są aż takim dużym kosztem, co prawda nie liczyłem jeszcze bo nie wiem ile ich potrzebuję ale mam nadzieję że kiedyś się tam zwrócą
skłaniam się ku solarom dla wygody w lato, bo pewnie co 2 dni musiał bym palić w piecu na CWU i to penwnie nie wystarczy wypalić jednego pieca np takiego który by miał 20KW żeby ogrzać wodę np z 35 do 60 stopni
- takie moje domysły proszę o poprawienie jeżeli się myle :cool:

malachio
22-11-2013, 13:03
Mylisz się, 1000l wystarczy ci spokojnie na 3-4dni w zależności od zużycia i rozbudowania wężownicy cwu, i jeśli będziesz palił węglem to spokojnie jeden wsad wystarczy (a może nawet mniej - nie mam rozbioru ciepła na co więc idzie szybko i sprawnie). U mnie starcza na tydzień, ale mi wystarcza że mam na górze bufora 45'C i tyle mi leci z kranu (przy małym poborze oczywiście, dla mnie wystarcza żona marudzi :D ).
Zanim przerobiłem wężownicę to paliłem 2-3razy na tydzień (zależy jak wysoko grzałem bufor, a także od temperatury na zewnątrz), tak więc nie jest to jakieś strasznie uciążliwe. Mam piec 25kw zasyp węgla pozwala mi nagrzać bufor do 90` przy włączonym ogrzewaniu gdy na zewnątrz temperatura nie spada poniżej zera (od0-5stopni).
Latem to bym zagotował bufor.

papi240
22-11-2013, 15:13
mógł byś napisać jak przerobiłeś wężownicę ? co z nią było nie tak przed przeróbką ?

byry007
22-11-2013, 21:01
malachio powiem CI szczerze ze daj sobie spokój z drewutnią ja jest po budowie 2 na 4,5 m blacha mnie kosztowała 580zł kupiłem taką samą jak na dach bo myślałem ze bedzie widać ją a tu dupa nie widać mogła byc tania zostały mi deski z stropu obudowałem z 4 stron deska do deski bo u mnie z kazdej strony wieje i pada jak bym deski policzył i drzewo to spokojnie wydałem 1000zł a z palenia drzewem nie jestem tak bardzo zadowolony i jednym załadowaniem nie naładuje bufora(fakt ze jeden rok sezonowane) a o paleniu na miarkowniku to juz zapomniałem teraz tez pale drzewem i brykietem taniej sie nie da :) a drzewem tak tanio nie wychodzi kupić w lesie przywieź pociąć i porąbać i sezonowanie . Takie moje zdanie . Pozdrawiam

o_c
24-11-2013, 21:32
Robił już ktoś dolną wężownicę pod freon?
Jak ktoś ma jakieś przemyślenia to chętnie poczytam bo życie jest za krótkie żeby za każdym razem wymyślać od nowa koło.

adam_mk
24-11-2013, 21:50
Robił.
Bardzo dawno...
Niejaka EDA, co sprężarki do lodówek w socrealu wykonywała...
Wtedy żaden hit to nie był.... niszowe było...

Robi się normalnie. Jak skraplacz wodny.
To znaczy - liczy się powierzchnię jak dla skraplacza wodnego.
(wsadza się pod lejek)

Adam M.

malachio
24-11-2013, 22:04
mógł byś napisać jak przerobiłeś wężownicę ? co z nią było nie tak przed przeróbką ?

ogólnie to mam teraz około 40m fi22 w dwóch równoległych odcinkach, przed nimi mam ponad 20m fi18 a na samej górze jeszcze kilka metrów fi 18, całość od dołu bufora z tym że te dwie równoległe fi22są od połowy zbiornika w górę i są ze sobą spleciona o tak ( ( ) ) [Jak dwa kółka olimpijskie] na górze łączą się i przechodzą w fi 18 i to mi wychodzi ze zbiornika i idzie do zaworu mieszającego (przeciwoparzeniowy) i dalej do kranów.

Przed przeróbką to miałem skopaną po całości :D 2x20m fi 22 buło połączone równolegle w taki sposób że była jedna wężownica w drugiej co było kompletnie bez sensu, a 18 miała być do solara, jednak gmina nie dostała kasy na dopłaty, wiec przerobiłem i teraz to mam ciepłej wody od groma (właściwie to nie ma opcji żeby leciała zimna jak się puści z kranu ciepłą to w najgorszym razie mam letnią wodę :D

No ja to jednak drewutnię zrobię bo mam dostęp do taniego drewna (również na drewutnię :) z racji zawodu współpracuję czasem z tartakiem), puki co to brykiet u mnie chyba drożej niż węgiel wychodzi, a węgla nie lubię bo strasznie brudzi.

o_c
24-11-2013, 22:12
To, że dawno to wiem. Widziałem taką co starsza ode mnie była!
Mi chodziło czy tu i teraz:D
czytać gotowiec podany na tacy obok jakiegoś IPA albo lepiej AIPA:cool:
Adamie skoro jesteś na posterunku to powiedz czy nie mając zaplecza aby wszystko "tymi ręcami" zrobić warto się babrać z klimatyzatorem z demobilu i całą resztą szmelcu nie tylko dla sportu?

adam_mk
24-11-2013, 22:34
Warto!
BARDZO!!!

Wiedzę zdobędziesz "tymi ręcami"
:lol:

Znajdź na złomie sprężarkę od lodówki z czynnikiem R600.
Poskładaj całość, polutuj i napełnij czynnikiem CARE30.

Przetłumaczyć?
:lol: :lol: :lol:

Znajdź sprężarkę na izobutan (butan).
Poskładaj całość i napełnij LPG (CARE30 to pół na pół propan z butanem)
Koszt rzędu 25zł wiec?
DOŚWIADCZENIE zdobywasz - bezcenne!

Adam M.

szwedii
24-11-2013, 22:46
Witam, pytanko w różnicy w perlicie.
http://www.icmarket.pl/perlipol-perlit-worek-p-10627.html(do zapraw, tynków)
http://www.icmarket.pl/perlit-polska-perlit-ekspandowany-ep180-worek-p-10500.html(do ociepleń)
czy i jeden i drugi nadaje się do izolacji bufora, czy jednak trzeba brać ten droższy który ma w opisie że jest do ociepleń. Pozdro

veracious
25-11-2013, 11:03
Poprawne linki

Witam, pytanko w różnicy w perlicie.
http://www.icmarket.pl/perlipol-perlit-worek-p-10627.html zapraw, tynków)
http://www.icmarket.pl/perlit-polska-perlit-ekspandowany-ep180-worek-p-10500.html ociepleń)

veracious
25-11-2013, 11:18
Zastanawiam się nad zbiornikiem http://sdrv.ms/1cKZA5b zdjęcie poglądowe

Pojemność zacna: 2000l, wymiary mi pasują bo będzie robił za ściankę działową jak go ocieplę 210 x 75 x 175

Pomijając problemy z włożeniem wężownicy (trzeba będzie od góry?, może nawet częściowo lutować wsadzając ręce do środka, trzeba poszukać zbiornika z możliwie dużym wejściem), pomijając że raczej wszystkie króćce będą od góry, to jak z mechaniką płynu w takim zbiorniku? Dużo gorzej w porównaniu z walcem?

bajcik
25-11-2013, 11:29
@veracious -z czego on jest zrobiony? Ciekawe jak się zachowa mając wodę >80st i ciśnienie słupa wody >0.5bar - czy nie zrobi się z niego kula

veracious
25-11-2013, 13:22
@bajcik Można by bo jeszcze przepasać taśmą stalową dodatkowo w pionie, robiąc kratownicę. Jeśli chodzi o wysoką temperaturę najbardziej może ucierpieć dolna część zbiornika która może ulec "rozlaniu". Zatem kratownicę może zrobić z kształtek.

Nie wiem z czego jest zrobiony, jako laik mówię na to plastyk. Na olej, szambo, wodę http://allegro.pl/listing/listing.php?string=zbiornik+2000l

macin a
25-11-2013, 17:03
Jak zamontować termometry w buforze,takie tarczowe tylne?
w buforze wspawalem trzy krućce 3/4 cala ,na górze ,środku i na dole jednak ze względu na ocieplenie musze je wydłużyć o jakieś 30 centymetrów.
pytanie brzmi czy termometr wkręcony w taką ślepą rurkę bedzie pokazywał wartosci zbliżone do prawdy?

bajcik
25-11-2013, 17:50
@bajcik Można by bo jeszcze przepasać taśmą stalową dodatkowo w pionie, robiąc kratownicę. Jeśli chodzi o wysoką temperaturę najbardziej może ucierpieć dolna część zbiornika która może ulec "rozlaniu". Zatem kratownicę może zrobić z kształtek.


szwedii świadom jak duże jest parcie na ścianki zrobił takie oto żebrowanie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=5970575&viewfull=1#post5970575


Jak zamontować termometry w buforze,takie tarczowe tylne?
w buforze wspawalem trzy krućce 3/4 cala ,na górze ,środku i na dole jednak ze względu na ocieplenie musze je wydłużyć o jakieś 30 centymetrów.
pytanie brzmi czy termometr wkręcony w taką ślepą rurkę bedzie pokazywał wartosci zbliżone do prawdy?

Może termometr z kapilarą? Ocieplenie nie jest problemem, dodatkowo termometry można sobie przenieść we wygodne miejsce.

szwedii
25-11-2013, 19:13
[QUOTE=bajcik;6238195]szwedii świadom jak duże jest parcie na ścianki zrobił takie oto żebrowanie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=5970575&viewfull=1#post5970575

No dokładnie, można znaleźć opis mojego klocka. Dodam jeszcze ku przestrodze że nawet takie użebrowanie to trochę mało, znam z autopsji, a dokładniej jak napełniłem instalacje bufor wydęło mi na szerszych ściankach tak ze 4cm na boki co kosztowało mnie 2200l wody i przeróbkę instalacji bo bufor jest spięty z kotłem na krótko i naprężenia rozwaliły mi filtr skośny. Musiałem dodatkowo opasać bufor 3 profilami na szpilkach, to go utrzymało w ryzach, wtedy go napełniłem ponownie i dopiero skręciłem z kotłem. Najpewniejszym rozwiązaniem przy takich konstrukcjach jest kratownica jak u mnie i dodatkowo ze 3 szpilki wspawane na przestrzał w ścianach bufora. To na pewno utrzyma kształt podczas napełniania. Ja byłem pewien że u mnie tak jest zrobione, okazało się że nie i mały zonk się pojawił. SZPILKI NA PRZESTRZAŁ PODSTAWA!!!!! Pozdro

veracious
25-11-2013, 20:00
Czegoś nie rozumiem. Sprzedawany jest gotowy zbiornik. O nominalnej pojemności P litrów. Dlaczego ma się coś z nim dziać? Dajmy na to w dodatku że będzie z polipropylenu i spokojnie wytrzyma nawet 80 stopni C. Niech nawet lekko się odgina, wężownica będzie wprowadzona od góry i na ścianach które będą pracować nie będzie stałych punktów podpory.

Oczywiście to są rozważania a nie upierania się :)

Zostaje kwestia ocieplenia, musi być to materiał elastyczny.

Kloc szwedii robi wrażenie, porządna nasza robota a nie jakiś chińczyk.

szwedii
25-11-2013, 20:18
Heh nom porządna robota ale jednak troszkę stersa było, da się zrobić ale jednak z okrągłym mniej problemów. U mnie musiał być jaki jest i jestem mega zadowolony nawet po małych przejściach.

macin a
25-11-2013, 21:00
szwedii świadom jak duże jest parcie na ścianki zrobił takie oto żebrowanie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=5970575&viewfull=1#post5970575



Może termometr z kapilarą? Ocieplenie nie jest problemem, dodatkowo termometry można sobie przenieść we wygodne miejsce.

no tak ale różnica w kosztach znaczna,a jakby połączyć wszystkie trzy krućce ze sobą poza ociepleniem (taka pionowa rura powiedzmy ok 3/4) i w to dopiero powkręcać termometry?

cruz
26-11-2013, 10:39
@bajcik Można by bo jeszcze przepasać taśmą stalową dodatkowo w pionie, robiąc kratownicę. Jeśli chodzi o wysoką temperaturę najbardziej może ucierpieć dolna część zbiornika która może ulec "rozlaniu". Zatem kratownicę może zrobić z kształtek.

Nie wiem z czego jest zrobiony, jako laik mówię na to plastyk. Na olej, szambo, wodę http://allegro.pl/listing/listing.php?string=zbiornik+2000l

Można go od razu całego obuwać stalą, tylko po co.
Nawet jak się dziedzica pruskiego przepasa szarfą biało-czerwoną to się z niego nie zrobi Wawrzyńca Pruskiego.

adam_mk
26-11-2013, 12:10
Poczytalibyście czasem co nieco...
Takie choćby, bo dotyczy problemu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_hydrostatyczny

I byłoby miło, aby ci, którzy twierdzą - a ja w to nie wierzę, i tak zrobię jak zechcę, przeczytali ZE DWA razy.

Rurkę od termometrów wspawuje się lekko skośnie.
Zalewa się ją olejem i wkłada termometr.
Wtedy jest bardzo dobry termiczny styk końcówki z mierzoną cieczą.
No, tak w socjalizmie robili i działało...
Socjalizmu już nie ma to nie wiem jak to teraz zrobić inaczej a DOBRZE.

Adam M.

veracious
26-11-2013, 13:38
Biorąc zbiornik (wys/szer/gł) 1,75/2,1/0,75

Parcie (pghS) = 1000 * 10 * 1,75 * 0,75 * 2,1 ~= 27500N = 2,7t
Ciśnienie = 27500N / (0,75 * 2,1) ~= 17500Pa

Dobrze?

ravbc
26-11-2013, 13:39
Rurkę od termometrów wspawuje się lekko skośnie.
Zalewa się ją olejem i wkłada termometr.
Wtedy jest bardzo dobry termiczny styk końcówki z mierzoną cieczą.

Z ciekawości: czemu akurat olejem? Bo ma niższe ciepło właściwe niż woda? i słabiej odparowuje? I nie wrze tak szybko? i nie zmienia objętości tak bardzo jak woda? czy to coś prostszego? ;)


No, tak w socjalizmie robili i działało...
Socjalizmu już nie ma to nie wiem jak to teraz zrobić inaczej a DOBRZE.

Socjalizm jako ustrój polityczno gospodarczy to dno, ale ówczesne "braki zaopatrzeniowe" wymagały od ludzi rozsądnego konstruowania urządzeń i oszczędzania materiałów - w obecnie nam panującym eurosocjaliźmie zupełnie nieznane idee... :(

adam_mk
26-11-2013, 13:58
Odpowiedziałeś sobie.

Wtedy spisków żarówkowych nie było a np. stare lodówki po 40 lat pracowały - do kompletnego przerdzewienia obudowy i odpadnięcia zawiasów...
Teraz - do 3 dni po gwarancji, ale chyba tak ma być...

Adam M.

bajcik
26-11-2013, 14:23
Biorąc zbiornik (wys/szer/gł) 1,75/2,1/0,75

Parcie (pghS) = 1000 * 10 * 1,75 * 0,75 * 2,1 ~= 27500N = 2,7t
Ciśnienie = 27500N / (0,75 * 2,1) ~= 17500Pa

Dobrze?

Jak dobrze pamiętam: tona na każdy metr kwadratowy na każdy metr wysokości słupa wody (od dna bufora do naczynia wzbiorczego na strychu).

Dlatego robiąc próby szczelności pompujemy w zbiornik 1 bar albo i więcej. To całkiem sporo.

herakles
26-11-2013, 15:07
mierzymy wysokość od poziomu wody w naczyniu wzbiorczym do dna bufora(albo jego środka jeśli chcemy uśredniać). Każdy metr to parcie jednej TONy na m2. Co więcej każdy bar to parcie 10 TON/m2. Czyli jak mamy dom wysokości 10 metrów i układ otwarty do tego ścianę bufora o powierzchni 2m2 to parcie na tę ścianę jest tak duże jakby stał tam autobus.

byry007
30-11-2013, 22:40
Tak zastanawiam się że mam wężownice solarną która powinna być podłączona do solarów ale z tego ze solary działają najbardziej wydajnie latem a latem pale raz na tydzień to jest to interes jak Dla mnie nie opłacalny a że mam już weżownice zamontowaną w buforze to myślę jak ją wykorzystać i zastanawiam czy jak bym ją podłączył do drugiego bufora na zasadzie bufora ciepła PCMX i ładowania dwóch buforów piecem 30kw :) lub może zamontowanie pieca na gaz i podczepić go pod wężownicę i będę miał ładowanie awaryjne jak mnie nie bedzie w domu lub dla leniwych jak mi sie nie bedzie chciało iść napalić w piecu co o taki dziwnych pomysłach sadzicie ?

adam_mk
30-11-2013, 22:56
Wyobraźnia mi siadła...
Możesz jaśniej?
Bufory się łączy. Wiem.
Zwykle - równolegle...
Myślisz o szeregowym łączeniu?

PO CO?

Adam M.

byry007
30-11-2013, 23:31
Jak bym miał dwa bufory to moje dążenie jest do jednego żebym przedłużył okres miedzy ładowaniem bufora lub do tego żebym wykluczył rozpalenie w piecu

adam_mk
01-12-2013, 13:03
Dalej nie łapię...
Wykluczyć rozpalanie w piecu (kotle)?
Fakt, byłoby najtaniej, ale skąd brać wtedy ciepło?

Problem wygląda tak:
Jest dom. Bryła z zwartością...
Ma określoną pojemność cieplną.
Jak ze styropianu (termomur) - to małą.
Jak z cegły pełnej i kamienia polnego (silki) - to dużą.
Ma też jakieś ocieplenie (lub go nie ma).
Na ten przykład: Dla ściany z cegły pełnej empirycznie stwierdzono, ze MOŻNA wygodnie (w cieple) przeżyć zimowe chłody, jak SUCHA ściana ma co najmniej 45cm grubości a system grzewczy oferuje co najmniej 120W/m2.
Jeżeli na taką ścianę z zewnątrz nałoży się "sweterek" z jakiegoś ocieplenia, SKUTECZNIE nałoży - co oznacza ocieplenie bezspoinowe - to ucieczka ciepła przez ścianę się wydatnie zmniejsza.
O ile?
- O tyle, na ile skuteczne (grube) jest to ocieplenie.
Teraz wyliczone minimum to nieco ponad 12cm styropianu, aby zmniejszyć utratę ciepła do około 0,3W/ m2 x stK
Dają różnie...
Od 10 d0 30cm grubości i w różnych kolorkach. Od białego przez łaciaty do szarego...

Daj tak z 50cm, zrób to super szczelnie nie zapominając o najwyższym suficie i najniższej podłodze.
Zrobisz termos, który praktycznie ciepła nie będzie tracił wcale!
Wtedy...
JEDEN bufor o pojemności około 500 litrów pozwoli zgromadzić ciepełko (dla uzupełniania ubytków) na jakie kilka dni. Trzy do pięciu - w zależności od temperatury zaokiennej.
Nie daj wcale - bufor o pojemności około 5000 litrów na dwa dni nie starczy...
(myślę o takich zagrzanych do około 80stC)

Nie jest też obojętne CZYM grzejesz!
Jak kaloryferem - wykorzystujesz od 80stC do około 45stC to jest raptem 35stC
Czyli MALUTKO!!!
Jak płytą grzewczą podłogówki - to od 80stC do około 25stC czyli 60stC.
To już jest jakiś ZAPAS...

Im większy bufor (zagrzany!) tym większy zapas.
W każdym przypadku.
Ale bez rozpalania pod kotłem, myślę, że będzie trudno...
Pocierać go? Tarcie też uwalnia ciepło...

Adam M.

byry007
01-12-2013, 20:42
Źle mnie zrozumiałeś lub ja źle napisałem o przedłużenie okresu jak bym korzystał z buforów dwóch a żebym wykluczył rozpalanie to miałem na myśli coś z wężownicą i piecem na gaz jak juz mam wydaną kasę na wężownice solarną to żeby z niej korzystać jakoś ,przepraszam nie jasno napisałem

olorider
01-12-2013, 23:23
Źle mnie zrozumiałeś lub ja źle napisałem o przedłużenie okresu jak bym korzystał z buforów dwóch a żebym wykluczył rozpalanie to miałem na myśli coś z wężownicą i piecem na gaz jak juz mam wydaną kasę na wężownice solarną to żeby z niej korzystać jakoś ,przepraszam nie jasno napisałem

Kórcze byry, tak cię swędzi ta wężownica :)
Ja mam podobnie zrobione, ale wężownica spokojnie czeka na swoją kolej. Pewnie już czytałeś gdzieś w sieci o własnoręcznie robionych kolektorach.
Ja planuję zrobić kolektory ze starych grzejników płaskich ze złomu. Zaglądając od czasu do czasu na złom, skompletowałem osiem sztuk o łącznej powierzchni ok 8 m2.
Szyby jakieś z odzysku też czekają w garażu. Rurka alupex 20 puszczona w miejsce planowanego posadowienia kolektorów, wszystko czeka tylko je zrobić.
Może i wystarczy raz na 5 dni rozpalić w lecie na ciepłą wodę, ale tak się tych "paleń" przez kilka lat uzbiera że pewnie zimę lub ze dwie byś ogrzał chałupę tym opałem.
A ile czasu na te palenia stracisz. Może tę energię, czas i kasę lepiej przeznaczyć na właśnie takie samoróbki kolektory? :)

gentoonx
02-12-2013, 00:17
pomysł do realizacji - uczulam tylko że przy alupexie trzeba corocznie sprawdzać połączenia jeśli układ jest glikolowy, bo się rozszczelniają - dziwne, na wodnych sezonowych nie ma problemu.
Piszę z doświadczenia kilku takich instalacji u znajomych - wszystkie na glikolu się rozszczelniają rok do roku

byry007
02-12-2013, 11:57
Nie to że swędzi tylko by trzeba ją wykorzystać jak już jest , też zastanawiałem się nad samoróbkami daj znać jak coś będziesz majstrował .

ProMyst
02-12-2013, 13:48
Witam,
Ja w kwestii ocieplenia.
Na domkopedii znalazłem taki zapis w dziale Tipsy: "Pierwsza warstwa ocieplenia z wełny mineralnej"
Co to oznacza? Owinąć go wełną a potem resztę zasypać perlitem? Czy to ma sens? Czy wełna nie bd wilgotnieć?
Myślałem żeby pomiędzy stelaż pod płyty g-k powsadzać płyty styropianowe a resztę tzn przestrzeń pomiędzy styropianem a buforem i pomiędzy styropianem a płytą gk zasypać perlitem. Co o tym sądzicie? Wszystko dla zminimalizowania kosztów perlitu. Czy są jakieś przeciwwskazania dla styropianu+perlit czy lepiej wełna+perlit?

olorider
02-12-2013, 14:23
pomysł do realizacji - uczulam tylko że przy alupexie trzeba corocznie sprawdzać połączenia jeśli układ jest glikolowy, bo się rozszczelniają - dziwne, na wodnych sezonowych nie ma problemu.
Piszę z doświadczenia kilku takich instalacji u znajomych - wszystkie na glikolu się rozszczelniają rok do roku


A mógłbyś zapytać, co konkretnie się rozszczelnia? Oringi w złączkach się psują, czy coś innego?
W domu mam wszędzie złączki skręcane do alupex, wydaje mi się że to bardzo szczelne połączenie.

gentoonx
02-12-2013, 15:00
A mógłbyś zapytać, co konkretnie się rozszczelnia? Oringi w złączkach się psują, czy coś innego?
W domu mam wszędzie złączki skręcane do alupex, wydaje mi się że to bardzo szczelne połączenie.

dokładnie ci nie odpowiem, bo znajomi sami to naprawiają, ale to pewne bo rok do roku trzech co mają instalacje na glikolu pożyczają ręczną pompkę ode mnie, jak pytałem czemu to zawsze mówili że rozszczelniło się na złączu i wyciekło trochę i trza dobić, i tak co roku..

papi240
03-12-2013, 00:27
ma ktoś może pod ręką schemat podłączenia kotła na pliwo stałe z buforem + kocioł gazowy ?
pomyślałem że można by grzać bufor gazem poprzez dolną wężownicę, a może da się prościej i ekonomiczniej ?

ProMyst
03-12-2013, 08:11
Witam,
Ja w kwestii ocieplenia.
Na domkopedii znalazłem taki zapis w dziale Tipsy: "Pierwsza warstwa ocieplenia z wełny mineralnej"
Co to oznacza? Owinąć go wełną a potem resztę zasypać perlitem? Czy to ma sens? Czy wełna nie bd wilgotnieć?
Myślałem żeby pomiędzy stelaż pod płyty g-k powsadzać płyty styropianowe a resztę tzn przestrzeń pomiędzy styropianem a buforem i pomiędzy styropianem a płytą gk zasypać perlitem. Co o tym sądzicie? Wszystko dla zminimalizowania kosztów perlitu. Czy są jakieś przeciwwskazania dla styropianu+perlit czy lepiej wełna+perlit?

Pomoże ktoś?

malachio
03-12-2013, 09:49
Pomoże ktoś?

możesz zrobić wersję ze styropianem na zewnątrz a do środka perlit, ważne żeby osłona dla perlitu była szczelna, bo strasznie się sypie.

ProMyst
03-12-2013, 11:37
chcę zrobić coś pośredniego tzn zabudować płytami g-k ale od strony stelarza ustawiać płyty styropianowe np. gr. 10cm. Resztę przestrzeni ruszt - styro i styro - bufor zasypać perlitem.
Wełny mineralnej też mam dużo dlatego pytam o różne koncepcje.

malachio
03-12-2013, 11:40
chcę zrobić coś pośredniego tzn zabudować płytami g-k ale od strony stelarza ustawiać płyty styropianowe np. gr. 10cm. Resztę przestrzeni ruszt - styro i styro - bufor zasypać perlitem.
Wełny mineralnej też mam dużo dlatego pytam o różne koncepcje.

Podstawa to szczelne i dokładne ocieplenie baniaczka, dlatego perlit najlepszy.
Zostaw przy baniaku szczelinę (tak około 5cm) na perlit, a dlej to rób co chcesz, tylko starannie i szczelnie. Będzie dobrze.

ProMyst
03-12-2013, 11:53
a jak szczelnie zasypujecie perlit na górę baniaka? jakieś sposoby? bo ocieplenie będzie do samego stropu i nie wiem jak to tam "wdmuchać"

szwedii
03-12-2013, 17:41
a jak szczelnie zasypujecie perlit na górę baniaka? jakieś sposoby? bo ocieplenie będzie do samego stropu i nie wiem jak to tam "wdmuchać"


Ja to zrobię tak zasypuje klocka perlitem prawie pod sufit, do wysokości na jakiej uda mi się zasypać perlitem nad deklem polecę tym a resztę do sufitu zapodam albo wełnę bo trochę mi zostało albo styro i standardowo płyta KG lub OSB do sufitu. Najważniejsze że dekiel będzie obsypany perlitem a ta mała warstwa styro lub wełny na perlicie nic nie popsuje w całości. Pozdro.

Kdens
03-12-2013, 17:58
Witam,

mam małe pytanko.

Będę miał kocioł na paliwo stałe i kominek z płaszczem. Czy zasilenie i powrót bufora z kotła i kominka można zrobić na jednym króćcu? Czy trzeba oddzielne króćce dla kotła i kominka? Wszystko będzie pracowało w układzie otwartym.

A i czy grzeje ktoś może taki bufor około 1000 l z kominka? Długo się nagrzewa?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

mac_612
04-12-2013, 09:09
Witam,

mam małe pytanko.

Będę miał kocioł na paliwo stałe i kominek z płaszczem. Czy zasilenie i powrót bufora z kotła i kominka można zrobić na jednym króćcu? Czy trzeba oddzielne króćce dla kotła i kominka? Wszystko będzie pracowało w układzie otwartym.

A i czy grzeje ktoś może taki bufor około 1000 l z kominka? Długo się nagrzewa?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Ja grzeje z kominka o mocy wodnej 18kw bufor 1600l, ale na razie wyniki jakie otrzymuje są nieadekwatne, bo dom jeszcze nie ocieplony, a bufor zamiast ściany ma wielką dziurę przez którą został wstawiony, zabitą jedynie płytą pilśniową. Co zaobserwowałem, to, że kocioł dolnego spalania ze złomu tak na oko 15kW lepiej sobie radzi z nagrzewaniem. Ja mam króćce osobno, tak, że można palić jednocześnie w obu kotłach.

bajcik
04-12-2013, 09:40
Ja mam króćce osobno, tak, że można palić jednocześnie w obu kotłach.

Czy są jakieś przeciwskazania do używania na raz dwóch kotłów podłączonych pod te same krućce?

mac_612
04-12-2013, 09:47
Do głowy mi nic nie przychodzi :P Bufor IMO to sprzęgło co sugeruje łączenie na nim a nie przednim. Raczej chodzi o to, żeby nie wajchować zaworami, gdy się pali w jednym a nie w drugim.

Ot
Jak tam kadecik? ;)

adam_mk
04-12-2013, 12:22
"A i czy grzeje ktoś może taki bufor około 1000 l z kominka? Długo się nagrzewa?"

Jak gdzie, jak kiedy, jak komu...

Jak będziesz dokładał po zapałeczce - to długo...
Jak rozhajcujesz na maksa, to szybko, ale uciekniesz z dobrze ocieplonego domu i wrócisz jak wygaśnie.

Jakaś tajemnicza niemoc pada na umysły...
Jednych BOLI ładowanie CAŁEGO bufora, bo chyba NIE CHCĄ mieć sporego zapasu do dyspozycji, tylko "troszkę pod samym szczytem baniaka"...
Inni chcą, posiadając bufor, realizować to, co on umie POZA NIM... (co jest co najmniej - trudne!).
To po co zadawać sobie trud jego budowy?
Naprawdę nie da się rozwiązać grzania domu i CWU DOBRZE?
Czemu?

Adam M.

Kdens
04-12-2013, 13:23
"A i czy grzeje ktoś może taki bufor około 1000 l z kominka? Długo się nagrzewa?"

W sumie to raczej z ciekawości zapytałem, bo nie zależy mi żeby specjalnie z kominka bufor grzać. Po prostu żona się na kominek uparła, a jak już będzie, to pomyślałem, że warto go podłączyć.

"To po co zadawać sobie trud jego budowy? "

A no po to, że w będzie podłogówka w całym domu, kocioł na paliwo stałe też będzie, bo lasu trochę sporo posiadam ;)

A jeśli chodzi o ilość króćców do podłączenia, to faktycznie mój wybór czy mi się będzie chciało do kotłowni chodzić i przekręcać zawory jak będę palił w jednym a nie w drugim. W sumie parterówka, więc chyba będzie mi się chciało, bo wtedy na jednej pompce dwa obiegi załatwię.

Dobra zima się zbliża, wszystko chyba już wiem co chcę, to trzeba się będzie wieczorami za konstruowanie bufora zabrać :)

mac_612
04-12-2013, 14:13
A jeśli chodzi o ilość króćców do podłączenia, to faktycznie mój wybór czy mi się będzie chciało do kotłowni chodzić i przekręcać zawory jak będę palił w jednym a nie w drugim. W sumie parterówka, więc chyba będzie mi się chciało, bo wtedy na jednej pompce dwa obiegi załatwię.


Wszystko zależy jaki chcesz mieć obieg - jak grawitacyjny, to na etapie spawania bufora, dodaj równolegle dwa króćce z zaworami.. Na wypadek, gdyby znudziło Ci się "machanie zaworami". Jak wymuszony, to pewnie idzie sprawę załatwić za pomocą zaworów zwrotnych.
U mnie piec jest w piwnicy, a bufor stoi na parterze na 50cm nogach - dół kominka jest 10cm niżej. Praktycznie wszystko chodzi w grawitacji, mam tylko jedną pompkę w razie czego przy kominku.

adam_mk
04-12-2013, 15:49
"bo wtedy na jednej pompce dwa obiegi załatwię."

Ciekawe podejście...
Ja starałbym się raczej o układ jak najbardziej niezawodnie i bezpiecznie pracujący.

Adam M.

mac_612
04-12-2013, 16:30
"bo wtedy na jednej pompce dwa obiegi załatwię."

Ciekawe podejście...
Ja starałbym się raczej o układ jak najbardziej niezawodnie i bezpiecznie pracujący.

Adam M.

O tuż to, czasem żona zachce napalić w kominku, a tu (TFU TFU) zawór został zamknięty po ostatnim paleniu w kotle...
http://d.naszemiasto.pl/k/r/f4/f0/4f3278ba8213f_o.jpg
http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1271605,starogard-gd-wypadek-w-domu-przy-ul-malinowej-wybuchl,id,t.html?sesja_gratka=89ceccaaf7c0f720b91 c706a43385035

byry007
04-12-2013, 19:51
Zawory zwrotne załatwią sprawę żeby woda ogrzana z bufora nie ogrzewała kotła jak bedzie juz wygaszony?? bo ja mam kulowe i musze je zakręcać i odkręcać przy rozpaleniu i gaszeniu i

adam_mk
04-12-2013, 22:06
Poprawnie wstawione - tak!

Ładna demolka...
Dzieci szkoda!
A I TAK SĄ TU TACY, CO UPIERAJĄ SIĘ, ŻE WOLNO KOMINEK Z PW W UKŁADZIE ZAMKNIĘTYM BUDOWAĆ!!!
No, wolno niby....
Dobrze by było, żeby sobie ten obrazek obejrzeli.

Adam M.

Kdens
05-12-2013, 08:35
@ mac

przekonałeś mnie tym zdjęciem ;)

No i Adam też swoje dołożył

A najbardziej mnie przekonało to, że jak kobieta zobaczy piękny ogieńw kominku, to nie myśli o tym ,co siędzieje w kotłowni

Będzie bufor z oddzielnymi podłączeniami dla kotła i kominka,

Tylko jeszcze pytanie już później co do samej instalacji.
Czy jest jakaś różnica czy zawory zwrotne będąna zasileniu czy na powrocie?
Ja sięprzyznam, że przy oddzielnym podłączeniu obiegów nie widzę żadnej różnicy.

mac_612
05-12-2013, 10:09
Wydaje mi się, że zawory zwrotne mają na tyle duży opór, że uniemożliwią grawitacyjne nabijanie kotła... Gdy ktoś ma zamiar palić bez pompki, chyba jedyne wyjście, to zamykać przepustnice w kominku i pogodzić się z pewnymi stratami, być może pomógł by zawór różnicowy na zasilaniu, lub syfon sięgający poniżej dna kominka. U mnie niestety w kominku długo utrzymuje się temperatura, być może z powodu za małego syfonu.
W wypadku obiegu wymuszonego można sobie poradzić za pomocą ZZ, nawet wykorzystując te same króćce przyłączeniowe (odpowiedniej średnicy). Oczywiście stosując dwie oddzielne pompki. Pamiętać trzeba o prawidłowym połączeniu naczynia w wypadku dwóch kotłów ...

RobTek
05-12-2013, 12:53
Witam.
U mnie niestety zawory zwrotne, puszczają wodę grawitacyjnie. Zarówno zawór kulowy jak i sprężynowy. Ja u siebie planuje wstawić elektrozawory.

Ale mam inny problem może ktoś będzie umiał mi pomóc.

W instalacji c.o. mam zamontowany bufor ciepła 1500l a za nim filtr i pompę obiegową GRUNDFOS UPS 25-60. Problem jest taki że pompa na pierwszym biegu/ pierwszym zakresie pracy-kręci i wszystko jest w porządku, kaloryfery są ciepłe, woda rozprowadzana jest wszędzie gdzie trzeba.
Jednak chciałem zwiększyć moc pompy, przełączyłem na drugi zakres na pompie i zaczęły się problemy, rura była ciepła na odcinku mniej więcej 3 m.
Pompa słychać że pracuje na wyższych obrotach.
W pierwszej kolejności pompę odpowietrzyłem. Nie pomogło. Wykręciłem filtr - przeczyściłem nadal nie pomogło. Wymieniłem pompę na inny model LFP - problem taki sam.
Myślałem również że to może wina sterownika regulującego praca pompy, ale dzieje się tak również na podłączeniu bezpośrednio z gniazdka.
Dodam że instalacja jest nowa i to pierwszy sezon grzewczy.
Czy ktoś może wie co jest ta przyczyna i pomoże rozwiązać problem.

Kdens
05-12-2013, 14:04
Wydaje mi się, że zawory zwrotne mają na tyle duży opór, że uniemożliwią grawitacyjne nabijanie kotła... Gdy ktoś ma zamiar palić bez pompki, chyba jedyne wyjście, to zamykać przepustnice w kominku i pogodzić się z pewnymi stratami, być może pomógł by zawór różnicowy na zasilaniu, lub syfon sięgający poniżej dna kominka. U mnie niestety w kominku długo utrzymuje się temperatura, być może z powodu za małego syfonu.
W wypadku obiegu wymuszonego można sobie poradzić za pomocą ZZ, nawet wykorzystując te same króćce przyłączeniowe (odpowiedniej średnicy). Oczywiście stosując dwie oddzielne pompki. Pamiętać trzeba o prawidłowym połączeniu naczynia w wypadku dwóch kotłów ...

Właśnie jeszcze naczynie...

nie wiem czy dobrze to widzę, ale naczynie wtedy chyba trzeba będzie podłączyć za zaworami.
Czyli tak Kociuoł/kominek->zawory zwrotne->naczynie no idalej prosto do bufora

mac_612
05-12-2013, 16:52
Właśnie jeszcze naczynie...

nie wiem czy dobrze to widzę, ale naczynie wtedy chyba trzeba będzie podłączyć za zaworami.
Czyli tak Kociuoł/kominek->zawory zwrotne->naczynie no idalej prosto do bufora
Nie wolno na rurze prowadzącej do naczynia stosować żadnej armatury!!
228709
Wariant b.
RW -rura wzbiorcza
RB - rura bezpieczeństwa
RC - rura cyrkulacyjna
RO - rura odpowietrzająca
RS - rura sygnalizacyjna
RP - rura przelewowa

Od każdego kotła powinna iść osobna rura do naczynia!

Kdens
05-12-2013, 22:02
Nie wolno na rurze prowadzącej do naczynia stosować żadnej armatury!!

To wiem, na rurze prowadzącej do naczynia nie miało być żadnej armatury, te zawory to miały być na rurze zasilającej z kotła do bufora.


Od każdego kotła powinna iść osobna rura do naczynia!

Ale do samego końca muszą iść rury bezpieczeństwa (czyt. do naczynia) czy można to niżej połączyć i do naczynia doprowadzić jedną rurą?

adam_mk
05-12-2013, 23:03
Pomyślałeś, że to wcale łatwe nie jest?
:lol:
To jakbyś połączył rurą ten kocioł z tym kominkiem...

Tu bez półlitra nie razbieriosz...
Trza odsiedzieć i pomyśleć.

Adam M.

Kdens
06-12-2013, 07:42
Pomyślałeś, że to wcale łatwe nie jest?
:lol:
To jakbyś połączył rurą ten kocioł z tym kominkiem...

Tu bez półlitra nie razbieriosz...
Trza odsiedzieć i pomyśleć.

Adam M.

Chyba bez hydraulika w kotłowni się nie obejdzie

Chociaż do przyszłęgo lata jeszcze trochę czasu jest...
nie jedne półlitra pójdzie, to może jeszcze coś wymyślę ;)

mac_612
06-12-2013, 11:13
Właśnie nie bez znaczenia jest wejście rury bezpieczeństwa ponad poziom maksymalny w naczyniu. Jak zrobisz tak jak piszesz to:


To jakbyś połączył rurą ten kocioł z tym kominkiem...
Adam M.;)
Rury powinny być zasyfonowane, aby nie dochodziło do nieporządnych cyrkulacji. Sam się może trochę wymądrzam, ale przechodziłem niedawno przez te same problemy i jestem nijako "na bieżąco" :) . Jeszcze musiałem, ze względu na wielkość zładu, poradzić sobie z "problemem" (okazał się problemikiem;) ) łączenia dwóch naczyń w jednej instalacji. Poszedłem trochę na skróty i rurę bezpieczeństwa od pieca podłączyłem jako rurę bezpieczeństwa/wzbiorczą czyli połączyłem z dnem naczynia, a RB od kominka już z przestrzenią powietrzną w zbiorniku wyrównawczym. U mnie piec CO stanowi najniższy punkt w instalacji więc sobie na taki nieprzepisowy manewr pozwoliłem ;) U ciebie jak instalacja CO na jednym poziomie zrobiłbym zgodnie ze sztuką osobne dwie RB połączone z górą zbiornika i jedna wspólna RW połączona gdzieś na powrocie (np do dna bufora). Taki układ gwarantuje dobre odpowietrzenie i bardzo duży margines bezpieczeństwa.

mac_612
07-12-2013, 12:45
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/13/v40o.jpg (http://imageshack.com/i/0dv40oj)

waflos
07-12-2013, 18:20
O tuż to, czasem żona zachce napalić w kominku, a tu (TFU TFU) zawór został zamknięty po ostatnim paleniu w kotle...
http://d.naszemiasto.pl/k/r/f4/f0/4f3278ba8213f_o.jpg
http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1271605,starogard-gd-wypadek-w-domu-przy-ul-malinowej-wybuchl,id,t.html?sesja_gratka=89ceccaaf7c0f720b91 c706a43385035

To było u mnie w mieście....niestety.... a gościu ponoć nie ocieplił naczynia które miał zainstalowane na nieogrzewanym strychu i zamarzło.... :-(

adam_mk
07-12-2013, 20:01
Zwykle jest przytulone do komina.
Czasem w układzie "kaloryferowym"
Ale jak się je postawi "tam, gdzie ładnie wygląda" zamiast zgodnie ze sztuką to może się korek lodowy zrobić.
Korek czy nie korek i tak efekt spory.
Nie sam korek tu zawinił jak myślę...

Adam M.

herakles
09-12-2013, 16:38
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/nowy-odwiert-geotermalny-w-zakopanem,1971959

85 stopni na wylocie.

cruz
10-12-2013, 09:31
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/13/v40o.jpg (http://imageshack.com/i/0dv40oj)

Przy kotle w górnej kotłowni daj rewizje by to potem przerobić jak się już przekonasz, że to nie będzie działać tak jak Ty myślisz a inni Ci radzą. Bo pewnie podążysz za modą i zabudujesz kocioł w górnej kotłowni znajdującej się pewnie koło kuchni.

mac_612
10-12-2013, 13:50
Przy kotle w górnej kotłowni daj rewizje by to potem przerobić jak się już przekonasz, że to nie będzie działać tak jak Ty myślisz a inni Ci radzą. Bo pewnie podążysz za modą i zabudujesz kocioł w górnej kotłowni znajdującej się pewnie koło kuchni.
Nic nie zrozumiałem ;)

spalacz
10-12-2013, 22:17
Baniak pod rynnę podstaw...

Adam M.
Witam,przepraszam że tak całkiem nie w temacie,ale tak się zastanawiam, co się dzieje z deszczówką jak jest pozyskiwana z blaszanego ocynkowanego dachu? Czy to nadal jest deszczówka?

adam_mk
10-12-2013, 23:14
Tak.
Wzbogacona guanem gołębim i kawek/wron co i tak znaczenia większego nie ma.
:lol:

Jak puścisz ją przez warstwę koksu = staje się jak to górskie źródełko.

Adam M.

spalacz
11-12-2013, 14:17
Tak.
Wzbogacona guanem gołębim i kawek/wron co i tak znaczenia większego nie ma.
:lol:

Jak puścisz ją przez warstwę koksu = staje się jak to górskie źródełko.

Adam M.
To fajnie,tylko trzeba jeszcze tą wodę w coś złapać i przetransportować do bufora...

mac_612
11-12-2013, 17:32
To fajnie,tylko trzeba jeszcze tą wodę w coś złapać i przetransportować do bufora...

Beczka pod rynnę, z beczki wąż do paleto-pojemnika 1000l na zasadzie spuszczania wina ;) U mnie 2500l nazbierała jedna rynna w dwa miesiące. później również należy się uzbroić w cierpliwość, ze względu na wysokość podnoszenia pompy zanurzeniowej (KAŻDY centymetr robi różnice) Postępujemy odwrotni - paleto-pojemnik, wąż, beczka z wyciętym wiekiem pompa i do instalacji np przez naczynie wyrównawcze. I oszczędzamy całe 20zł za wodę ;)

o_c
11-12-2013, 18:08
Masz tańsza wodę od mojej;)

spalacz
13-12-2013, 20:00
Witam,ponieważ nie mam miejsca na duży bufor,wymyśliłem sobie,że dam dwa bufory o mniejszej średnicy i na dodatek w pozycji leżącej.
Jak myślicie,czy woda uwarstwi się tak że w dolnym zbiorniku będzie zimna a w górnym ciepła,czy też w każdym z osobna będzie uwarstwiona po połowie?
Po lewej zbiorniki połączone rurami , a po prawej zespawane ze sobą i zrobione otwory pomiędzy ściankami.
Myślę że to będzie lepszy sposób na ciśnienie wody aniżeli budować bufor prostopadłościenny.

macin a
14-12-2013, 07:47
mam prostopadłościenny,stoi, działa ,ma sie dobrze.

spalacz
14-12-2013, 09:02
No dobrze,ale tak teoretycznie to jakie będzie uwarstwienie w takim układzie zbiorników?

mac_612
14-12-2013, 09:04
Bufor tak zbudowany będzie działał poprawnie, Cieplejsza woda będzie w górnym zbiorniku. W drugim wariancie jest problem - jak to szczelnie pospawasz? Od środka?

spalacz
14-12-2013, 09:47
Kurde o tym to nie pomyślałem,pewnie trzeba by każdy otworzyć i faktycznie pospawać przelotki od środka.
Ale sporo mówicie że kańciak daje radę,to pewnie taki zrobię.
Wymiary jakie mi pasują to;
wys. 2m
szer. 150cm
gr.45cm
W środku nie będzie żadnej wężownicy,ładowanie kotła grawitacją,rozładowanie poprzez pompę na grzejniki i podłogówkę.