PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

bajcik
03-03-2014, 23:39
bkolumb, a niemyślałeś o kotle z podajnikiem?

marcinbbb
04-03-2014, 12:42
Mam takie pytanko chcemy bufor ładować najwyższą temperaturą powiedzmy 80-85 stopni ( bufor niewielki 400l ).
Problem zaczyna się po osiągnięciu przez kocioł około 65-70 stopni, piec zaczyna "pogwizdywać i delikatnie bulgotać" czyli zaczyna się miejscowe gotowanie wody pytanie jak zniwelować taką przypadłość kotła?
Kocioł bez żadnych dmuchaw, miarkowników sterowanie powietrzem przez dolne drzwiczki. Sterownik to pompy obiegowej to najprostszy sterownik oparty tylko na jednym czujniku temperatury przytwierdzonym na górze kotła ( na rurce wychodzącej ) po osiągnięciu zadanej potencjometrem temperatury podaje prąd na pompę obiegową.
Pytanie co zrobić z tym miejscowym gotowaniem wody i pogwizdywaniem pieca?

Przemek Kardyś
04-03-2014, 18:21
Witam wszystkich i na wstępie przepraszam, bo najprawdopodobniej odpowiedź już padła, ale po przeczytaniu 120 stron jakoś mi się chwilowo odechciało przelecenia całego wątku, więc po prostu z dziecinną bezpośredniością zapytam.

Czy pobieranie wody do podłogówki z górnej części bufora na zawór 3 drożny i odkładanie zimnej w dolną część nie spowoduje zbyt szybkiego wymieszania zawartości tak, że nie będzie możliwe nagrzanie CWU? Ja się obawiam, że jeżeli temp na wyjściu z bufora będzie się zmieniać w zakresie 95-45C, a na wejściu podłogówki będzie stale ok 25stC, to do bufora będzie trafiać bardzo zimna woda i całość będzie mocno "konwektować", co uniemnożliwi pobieranie CWU.

zbiegulec
04-03-2014, 19:13
Słabo poczytałeś.
Bojler i kaloryfery sprawiają, że Ci ten bufor nie jest potrzebny.
Po co wywalać kasę na dublowanie funkcji?
Może zacznij czytać raz jeszcze i od początku?

Adam M.

Nie czytaj od początku, bo naczytasz sie .....
szkoda gadać:)
Włącz myślenie.
Mogę trochę powiedzieć jako użytkownik domu z piecem stałopalym od 30 lat i z kilkoma modyfikacjami układu ogrzewania.
Bojler jest do bani. Wymieniałem chyba 4, a w międzyczasie każdy z nich kilka razy spawałem. Upierdliwe i wkurzające. Spuszczanie wody, zdejmowanie termoizolacji, demontaz itd. Nawet jeśli masz nowy to go wywal, przerób na podstawkę pod kwiatki choć może później uda się go wykorzystać do solarów ale inaczej niż zamierzasz.
Od 8 lat mam w układzie bufor 1500 l i przepływowe ogrzewanie CWU w wężownicy zamontowanei w najwyższej części bufora. Pow wężownicy miedzianej to chyba 3,5 m2. Ameryka i święty spokój.
Czy bufor jest potrzebny przy kaloryferach? Tak właśnie mam bo kaloryfery już były i bufor w takim układzie jest jak najbardziej ok.
cyt Adam_mk: Bufor idealnie współpracuje z podłogówką.
Kaloryfery bardzo go "skracają".
Z 1000 litrów robią ze 300.
W sporej części bajka.
U mnie w chałupie dość starej i żrącej ciepło jak koń owies temperatura podawana na grzejniki dzisiaj to 45 stopni. W duże mrozy to ok 60 stopni. Mrozy są średnio przez 2 miesiące w sezonie grzewczym trwającym 7 do 8 miesięcy. A poza tym jeśli nawet dzisiaj temperatura wody podawanej na grzejniki spadnie do 40 stopni to temperatura w domu zmienia się praktycznie nieodczuwalnie a przy 30 nadal jest nieźle.
W zamian bufor pozwala mi palić w kotle tak jak zamierzasz czyli wieczorem po pracy i co ważniejsze palę w kotle z pełną mocą. Kociołek czyszczę bardziej dla formalności niż z potrzeby a zwykły komin z czerwonej cegły znosi to bez problemu.
Ostatnio zbudowaliśmy podobny układ w nowym BIEDADOMKU moich dzieci. Też są grzejniki i dwa małe pola podłogówki. Mieszkamy na zadupiu a podstawowoą zaletą tego układu jest to, że awaryjnie może działać bez prądu:), a w obsłudze jest prostszy od cepa, bezawaryjny i tani.
Schemat który przedstawiasz ma błędy, które wytkną Ci tu 100 razy.
Może być dużo prostszy. Jeżeli możesz ustaw bufor powyżej kotła. To eliminuje pompę ładującą bufor albo inne sztuki z zaworami, syfonami itp. Wystarczy podmurówka wys. 80 do 100 cm. Wodę na grzejniki daj przez zawór trójdrogowy termostatyczny. Na nim ustawisz temperaturę zasilania grzejników. Ja zmieniam ją 2 razy w sezonie kiedy jest bardzo zimno i w okresach przejściowych. Temperaturą w domu steruje termostat pokojowy włączający pompę obiegową. W całym układzie jest tylko ta jedna pompa.
Można by tu jeszcze wiele pisać ale chyba i tak przegiąłem:).
Pozdrawiam:).

zbiegulec
04-03-2014, 19:31
Mam takie pytanko chcemy bufor ładować najwyższą temperaturą powiedzmy 80-85 stopni ( bufor niewielki 400l ).
Problem zaczyna się po osiągnięciu przez kocioł około 65-70 stopni, piec zaczyna "pogwizdywać i delikatnie bulgotać" czyli zaczyna się miejscowe gotowanie wody pytanie jak zniwelować taką przypadłość kotła?
Kocioł bez żadnych dmuchaw, miarkowników sterowanie powietrzem przez dolne drzwiczki. Sterownik to pompy obiegowej to najprostszy sterownik oparty tylko na jednym czujniku temperatury przytwierdzonym na górze kotła ( na rurce wychodzącej ) po osiągnięciu zadanej potencjometrem temperatury podaje prąd na pompę obiegową.
Pytanie co zrobić z tym miejscowym gotowaniem wody i pogwizdywaniem pieca?

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że sprawę załatwia zwykły miarkownik ciągu odpowiednio zestrojony z termostatem pompy na rurze wyjściowej z kotła.
Pozdrawiam:).
I żadnych dmuchaw:).

bkolumb
04-03-2014, 22:01
bkolumb, a niemyślałeś o kotle z podajnikiem?
nie nie myślałem! ponieważ to co jest na schemacie już posiadam czyli kocioł stało-paliwowy 25kw, bufor 1000l, zasobnik cwu200l. poprosiłem o ewentualną poprawę schematu a wy mi kocioł z podajnikiem proponujecie, gdybym taki chciał to bym taki kupił.
jeśli zbyt dużo wymagam to przepraszam poszukam gdzieś indziej.

camel998
04-03-2014, 23:12
Hej
Ja mam pytanie do was czy ktoś posiada bufor 1000l jeśli tak to jaki piec ma i ile musi grzać w tym piecu (jeden załadunek 2 ) aby naładować go do 90 st. Głównie chodzi mi o drewno.

miwok
05-03-2014, 10:29
zbiegulec
mpoplaw

Po przeczytaniu Waszych wypowiedzi na temat grzejników współpracujących z buforem nie mogę nie odpowiedzieć.Choć mój staż eksploatacji bufora o pojemności około 1800 l jest nieporównywalnie krótszy od zbiegulca, w pełni zgadzam się że nie jest warunkiem sine qua non jego współpraca z podłogówką. Jedyne kryterium to przewymiarowanie grzejników. W moim przypadku są one przewymiarowane około 300 procent ( np. w salonie o powierzchni 32 m mam dwa grzejniki Purmo C22 z ożebrowaniem nie pamiętam o jakiej mocy, ale o wymiarach 80 na 220 cm. Pozwala mi to zasilać je z bufora przez zawór termostatyczny wodą o temperaturze poniżej 40 stopni co widać na wykresie( proszę o zobaczenie rejestracji w poście #9928 ). Dodam że przez dwa sezony zimowe, a zwłaszcza nie w tym a ubiegłym sezonie kiedy temperatura na zewnątrz spadała poniżej minus 20 stopni NIGDY nie miałem potrzeby puszczać w instalację wody o temperaturze wyższej niż 42 stopnie.
W obecnej chwili, przy prawie wiosennych temperaturach na instalację idzie 35 stopni. Pracą pompy (Wilo Yonos Pico na najmniejszej mocy, moc pobierana i pokazywana na jej wyświetlaczu 4 waty), steruje regulator Auraton 2030, temperatura w mieszkaniu 22,2 stopnia, histereza 0,2 stopnia tak że temp. nigdy nie spadła poniżej 22 stopni. Po wielokrotnych rejestracjach całodobowych temperatur tej zimy zauważyłem, że nawet w czasie kilku mroźnych dób Auraton włączał pompę w cyklach 1,5 godziny praca i około 2 godzin postój. W obecnej temperaturze zewnętrznej pompa pracuje około godziny a postój trwa około 2 godzin.
Konkludując:
Budujcie bufory,
a jeżeli nie macie chęci albo możliwości wykonania podłogówki przewymiarowane grzejniki sprawią że z pewnością będziecie zadowoleni

zbiegulec
05-03-2014, 21:42
uściślijmy: bufor doskonale działa z podłogówką, ale potrafi też działać z kaloryferami jeśli są 3 razy przewymiarowane tak że na zasilaniu 40/35/20 wyciągają co najmniej 40W/m2 to przy temperaturze zewnętrznej +5 faktycznie dadzą sobie radę, ale jeżeli mamy kaloryfery dobrane na zasilanie 75/55/20 z mocą 40W/m2 to nie ma żadnej fizycznej możliwości żeby bufor tam zaskoczył przy mrozach -20.
Trochę prawda a trochę nie:).
Ogrzewanie domu nie działa w układzie zero jedynkowym (zimno, ciepło). Przy mrozach mam na zasilaniu ok 60 stopni. Na powrocie nie mierzę ale powiedzmy 50. W domu ok 22. Grzejniki żeliwne, trudno powiedzieć czy przewymiarowane. To zależy od założeń. W mrozy 1500 litrowy bufor daje mi swobodę manewru ok 8 do 10 godzin. To mi wystarcza. w okresach takich jak teraz (a to ok 5 miesięcy w sezonie) mam zapas w buforze na ok 15 do 20 godzin. Latem CWU na 4 do 5 dni nie siląc sie na maksymalne naładowanie bufora. Rodzinka spora:).
I co bardzo ważne: Czyste spalanie, żadnej smoły w kotle czy w kominie, prostota i nezawodność układu.
Pozdrawiam:).

marcinbbb
06-03-2014, 14:52
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że sprawę załatwia zwykły miarkownik ciągu odpowiednio zestrojony z termostatem pompy na rurze wyjściowej z kotła.
Pozdrawiam:).
I żadnych dmuchaw:).
Miarkownik odpada kocioł robiony przez lokalnego rzemieślnika i miarkownika nie dopasuję. U mnie problem zaczyna się w momencie kiedy pompa przestaje pracować a kocioł ma pogrzać wodę która się w nim znajduje, w tym czasie zaczyna się pogwizdywanie i bulgotanie.
Dopiero jak kocioł podgrzeje zastałą w nim wodę pompa rusza i tu zaczyna się koncert pompy tak jakby powietrze chciała pompować dopiero po 2-3 sek zaczyna pracować normalnie i tłoczyć wodę do bufora.

zbiegulec
06-03-2014, 19:33
cyt. mpoplaw:

"to nie jest nic oszałamiającego, 1500L + podłogówka = 24h swobody manewru"

Ech teoretycy:).
Mistrzowie odpowiadają jeszcze przed przeczytaniem postu.
To nie ma oszałamiać. To ma grzać i nie sprawiać kłopotów. Ma być proste, tanie i skuteczne.
Tak na marginesie w BIEDADOMKU moich dzieci 1500L + grzejniki żeliwne nieco przewymiarowane + 2 małe pola podłogówki=30 godzin swobody działania:).
A u mnie pisałem: dość stary, energożerny dom i zastana instalacja CO do której dodałem bufor więc opisany poniżej "eksperyment" mogę sobie odpuścić. To co napisałeś to tak zwana oczywista oczywistość:)

cyt. mpoplaw: "tytułem eksperymentu możesz celowo i świadomie wprowadzić do układu CO powietrze tak żeby w pokoju np:10m2 grzały maksymalnie 4 żeberka (ok 40W/m2 70/55/20°C), stawiam dolary przeciwko orzechom że nie będziesz zadowolony z takiego pomysłu i stało-palność spadnie ci na 4-5h"

I coś jeszcze. Dobrze wymyślony układ nie da się zapowietrzyć:).
Pozdrawiam grzejących pod prąd:).

zbiegulec
06-03-2014, 19:39
Jeżeli faktycznie wspawanie mufki pod miarkownik nie jest możliwe to kombinował bym następująco:
- obniżyć temperaturę na czujniku na wyjściu z kotła tak aby włączał pompę przed wystąpieniem podgotowań
- dodać termostat kominowy na czopuchu tak aby włączył pompę kedy kocioł dogasa.
Nie przejmuj sie teoriami o zaburzeniu uwarstwienia w buforze przez pompę:).
Pozdrawiam.

kopar
07-03-2014, 17:40
mam pytanie - p2ar robi wężownicę dolną do solarów z rury nierdzewnej karbowanej
podobno nie ma potrzeby instalowania tam miedzianej - czy tak będzie poprawnie ?

camel998
07-03-2014, 18:32
Witam serdecznie potrzebuje skonsultować się odnośnie dopasowania bufora do potzreb. Jestem przy montażu kotłowni i zastanawiam się jakie rozwiązanie było by lepsze czy bufor + atmos, czy piec z podajnikiem 10 kW. Obecnie z OZC wyszła mi moc kotła 7,2 kW. Ogólnie jestem bardziej przekonany do bufora ale w jaki sposób zasilać CO ( 136m podłogówki i 2 grzejniki drabinkowe przewymiarowane 100%), czy bezpośrednio z bufora czy przez wężownice umieszczoną w buforze? Obecnie schemat mam zrobiny na wężownice i nie wiem co zrobić:bash: Pomoże ktoś, coś doradzi. Ogólnie drewna mi nie brakuje dlatego wolał bym bufor. Moge zalączyć schemat ale nie wiem jak:bash: jest w PDF.

zbiegulec
07-03-2014, 19:49
ile konkretnie dałeś żeberek na m2 ??

Nigdy tego jakoś specjalnie nie liczyłem. Nie korzystałem z żadnych OZC. Kierowałem się wcześniejszymi doświadczeniami i intuicją. Średnio pewnie około 1 na m kwadratowy. W łazienkach więcej nieco. Ale to bez znaczenia. Nie można mówić o przewymiarowaniu grzejników czy tam innego źródła ciepła w oderwaniu od właściwości termicznych budynku. Przypominam BIEDADOMEK co wedle niejakiego Adama_mk równoznaczne jest z.....
Szkoda gadać:)

Pozdrawiam:).

camel998
08-03-2014, 07:56
[QUOTE=mpoplaw;6398169]dlaczego tak masz ?? masz jakieś mocne wskazania na komplikowanie systemu czyli układ otwarty dla bufora + zamknięty dla podłogówki ??

Nie wiem to lepiej podłączyć podłogówkę bezpośrednio pod bufor?

G69
08-03-2014, 14:44
]camel998/ Oglądałeś ten schemat?
Ja pompę nr 2 połączył bym przez termostat pokojowy,a na powrocie podłogówki przy samym buforze dałbym zawór zwrotny.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147321-Piec-100-bufor%C3%B3w-i-grawitacyjne-zabezpieczenie&p=3635902&viewfull=1#post3635902

camel998
08-03-2014, 16:09
247016 Zobacz w tym miejscu ten zawór zwrotby ? czy tak lepiej podłączyć podłogówkę niż przez wężownice? Ten zawór ma służyć aby woda z buforu nie mieszała się z zasilaniem ?

zbiegulec
08-03-2014, 19:19
dlaczego tak masz ?? masz jakieś mocne wskazania na komplikowanie systemu czyli układ otwarty dla bufora + zamknięty dla podłogówki ??

tak podejrzewałem, teraz rozumiem czemu prowadzisz wojnę z adam_MK, po prostu nie rozumiesz o czym on pisze i dlaczego tak pisze

Możesz to sobie nazywać wojną. Może pan Adam pisze niezrozumiale a może ja jestem za głupi żeby go pojąć.
Wybieram tą drugą opcję:).
Zresztą wielcy często byli niedoceniani za życia.
A wracając do sedna jeśli coś tu napiszę to tylko w oparciu o własne doświadczenia i dokonania. Zbudowałem i wiem jak działa. Wiem co jest dobrze a co do du..y. Nie snuję przedziwnych teorii.
Jeśli chodzi o wymyślenie układu CO, CWU i OZC itp. to są tysiące doświadczeń wokół i można się nimi kierować. Moja żona doskonale gotuje i nie używa do tego tabel dietetycznych, programów komputerowych. Jest wielowiekowe doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie i odpowiedni modyfikowane, intuicja i własne pomysły:).
Pozdrawiam tych, którzy nie lubią iść w stadzie:)

zbiegulec
08-03-2014, 19:57
[QUOTE=mpoplaw;6398169]dlaczego tak masz ?? masz jakieś mocne wskazania na komplikowanie systemu czyli układ otwarty dla bufora + zamknięty dla podłogówki ??

Nie wiem to lepiej podłączyć podłogówkę bezpośrednio pod bufor?
No i masz odpowiedź. A pościk nabity:). Jakbym czytał Mistrza Adama.
Moim zdaniem, podkreślam MOIM:
bezwzględnie bufor, fajnie gdyby z wężownicą CWU. Inne można sobie odpuścić albo dodać.
Spory kociołek stałopalny. Atmos jest ok. Nie wiem jak duży bufor masz na myśli ale kocioł 25 do 32 kW
Laddomat jest fajny jeśli bufor masz na poziomie kotła. Jeśli dasz go wyżej to laddomat jest niepotrzebny.
Zasilanie podłogówki z bufora. Nie komplikuj układu:). Drabinki jeśli masz przewymiarowane i służą raczej do suszenia ręczników itp podłączył bym tak jak podłogówkę.
Do napędu całości potrzebna jest jeszcze pompa i zawór mieszający. Pompę włączył bym na powrocie z obiegów.
Schemat który pokazałeś jest raczej do bani:).
Pozdrawiam:).

camel998
08-03-2014, 20:25
Kociołek planuje 15 kW nie wiem jak długo się pali ale załadować można 60kg to wychodzi jakieś 10 godzin palenia i tera 10x15kW=150kW. Odbiór ciepła 7kW na instalacje to 70kW i zostaje 70kW właśnie w buforze (1000l) żle myśle? Tylko co teraz jak odbiór zmniejszy się do 2kW Bufor będzie miał wysokość 2m kocioł nie wiem 1m to chyba nie potrzebny zaleca producent kotła aby stosować laddomat. Tak właśnie drabinki pójdą z rozdzielacza ta sama temp. Nie wiem ale pompa jest umieszczona chyba na powrocie, powrót wody miesza się z zasilaniem i potem pompa tloczy na rozdzielacze pomarańczowy kolor, to jest żle? Chyba musze to lepiej rozrysować. Albo zmienić gościa co mi robił ten schemat

camel998
08-03-2014, 20:38
247054 o wreszcie mi się udało wrzucić schemat :rolleyes: I teraz niech mi ktoś powie że ten schemat jest dobrze wykonany

zbiegulec
08-03-2014, 21:42
Kociołek planuje 15 kW nie wiem jak długo się pali ale załadować można 60kg to wychodzi jakieś 10 godzin palenia i tera 10x15kW=150kW. Odbiór ciepła 7kW na instalacje to 70kW i zostaje 70kW właśnie w buforze (1000l) żle myśle? Tylko co teraz jak odbiór zmniejszy się do 2kW Bufor będzie miał wysokość 2m kocioł nie wiem 1m to chyba nie potrzebny zaleca producent kotła aby stosować laddomat. Tak właśnie drabinki pójdą z rozdzielacza ta sama temp. Nie wiem ale pompa jest umieszczona chyba na powrocie, powrót wody miesza się z zasilaniem i potem pompa tloczy na rozdzielacze pomarańczowy kolor, to jest żle? Chyba musze to lepiej rozrysować. Albo zmienić gościa co mi robił ten schemat

Kotły takie jak atmos znam tylko z opisów. Masz dwie możliwości. Albo jeśli to możliwe dostosowywać załadunek do potrzeb, albo dobrać bufor tak żeby przejął całą energię nawet jeśli nie ma odbioru. Laddomat możesz pominąć jeżeli podstawa bufora jest powyżej górnej krawędzi kotła. Jeśli tak nie jest to laddomat jest dobrym patentem ale są też inne możliwości. Pompa umieszczona tak aby wodę z powrotu tłoczyła do dołu bufora i do rury zaworu mieszającego, tej na której na schemacie umieściłeś pompę, czyli pompa na rurze powrotnej, przed rurą do zaworu mieszającego.
Pozdrawiam.

migoo
08-03-2014, 23:21
Witam.
Panowie przyznam - nie przeczytałem całego tematu (dużo tego :)) ale od kilku lat myślę nad skonstruowaniem bufora. Problem w tym, że nakręciłem się na spięcie go z dużym kolektorem powietrznym (np z puszek). Zastanawia mnie jak taki kolektor powiedzmy 15m2 podłączyć do bufora - prostopadłościan o pojemności 2m3. Chodzi o to jak przekazać ciepło niesione przez powietrze do bufora wodnego.
Mariusz

gentoonx
08-03-2014, 23:50
Witam.
Panowie przyznam - nie przeczytałem całego tematu (dużo tego :)) ale od kilku lat myślę nad skonstruowaniem bufora. Problem w tym, że nakręciłem się na spięcie go z dużym kolektorem powietrznym (np z puszek). Zastanawia mnie jak taki kolektor powiedzmy 15m2 podłączyć do bufora - prostopadłościan o pojemności 2m3. Chodzi o to jak przekazać ciepło niesione przez powietrze do bufora wodnego.
Mariusz

Planujesz podobny do mojego układ.

najrozsądniej chyba nagrzewnica i woda bezpośrednio z bufora pompeczką taką zasilaną z panela PV , tylko trzeba sporą nagrzewnicę, bo takie pompki na ogół małe przepływy mają

migoo
09-03-2014, 00:04
Jeśli będą większe problemy z przekazaniem energii to pozostaje cieczowy. Masz może jakieś dane porównawcze kolektora powietrznego z płaskim cieczowym?
I pytanie czy 3mm blacha na ścianki bufora wystarczy? Wymiary 1m x 1m x 1,8m (wysokość). Całość połapana stężeniami 10mm.

gentoonx
09-03-2014, 00:25
nie znalazłem takich danych

mxxxx
09-03-2014, 06:57
Kociołek planuje 15 kW nie wiem jak długo się pali ale załadować można 60kg to wychodzi jakieś 10 godzin palenia i tera 10x15kW=150kW
30 kg x 28.000 kJ/kg = 840.000 kJ * 80% = 672.000 kJ / 3.600 s = 186,7 kWh

przeczytaj ten wątek od początku, bardzo dokładnie ze zrozumieniem, bo piszesz sam nie wiesz co

A wracając do sedna jeśli coś tu napiszę to tylko w oparciu o własne doświadczenia i dokonania
bardzo dobry pomysł, najpierw spróbuj wyjaśnić jak camel998 do malutkiego kociołka 15KW zamierza w praktyce wsypać jednorazowo cały worek węgla 60kg

jak ci się to uda to wyjaśnij pod jakim ciśnieniem roboczym będzie pracował bufor migoo ze ściankami 3mm, bo ja osobiście nie wiem jak mu to liczyć wytrzymałość skoro nie podał najważniejszych danych

a potem podrzucę ci kolejną podobną zagadkę, jestem ciekaw po której takiej bzdurze zaczniesz pisać dokładnie tak samo jak my

G69
09-03-2014, 08:13
247087
247054 o wreszcie mi się udało wrzucić schemat :rolleyes: I teraz niech mi ktoś powie że ten schemat jest dobrze wykonany
Tylko po co tak komplikować?Ja u siebie zrobię tak:
248658

Zawór mieszający np taki
247088
Zwór zwrotny taki:
247089
Zawór zwrotny dałbym,żeby gorąca woda z bufora nie pchała się w powrót podłogówki ,kiedy np. termostat pokojowy wyłączy pompę,lub ,gdy bufor grzejemy tylko na potrzeby cwu.

cruz
09-03-2014, 09:47
Zawór zwrotny dałbym,żeby gorąca woda z bufora nie pchała się w powrót podłogówki ,kiedy np. termostat pokojowy wyłączy pompę,lub ,gdy bufor grzejemy tylko na potrzeby cwu.

Tylko po co termostat pokojowy ma wyłączać pompę.

herakles
09-03-2014, 10:08
Tylko po co tak komplikować?

Tak to nieuczciwe tak komplikować układ, żeby zedrzeć kasę z nieświadomego klienta.
Czytając ten wątek od początku do końca niech sam sobie zaprojektuje i oszczędzi 70% kosztów.

Co więcej nie widzę tam rury bezpieczeństwa, więc instalacja zdeczko wybuchowa mnie się zdaje. Ale co tam, zaworków i układzików niepotrzebnych nasadzone że o ja pie....le.

Przemek Kardyś
09-03-2014, 13:15
Już o to pytałem, ale zapytam raz jeszcze. Ktoś pisał chyba żebym się nie przejmował, ale zapytam dla pewności.
Czy pobieranie gorącej wody z bufora, mieszanie jej dla potrzeb podłogówki z zimną do temp. 25-30stC i wlewanie tej zimnej do bufora to aby nie marnotrawstwo? Pytam o sytuację z CWU przepływowo, więc wysoka temp. musi być cały czas.
Widziałem, że powrót z kaloryferów był na rysunku Adama podłączony na wysokości 1/3 do 1/4 od dołu zbiornika, w zależności od jego kształtu. Jaka to zależność i czy tak samo jest dla podłogówki?
I ostatnie: Czy zrobienie kilku króćców wyprowadzających wodę na różnych wysokościach, oraz kilku króćców doprowadzających w ten sposób, spięcie ich razem, dodanie zaworów sterowanych z jakiegoś mikrokontrolera i wybieranie odpowiedniego króćca wejściowego i wyjściowego (dla CO) to tylko strata kasy i przerost formy nad treścią, czy to cokolwiek da?
Te zawory to spory koszt, a reszta tania. Króćce trzeba by wspawać od razu. Pytanie czy jest sens.

camel998
09-03-2014, 14:20
Bardzo dziękuje za zainteresowanie do G69 : no masz racie od razu to lepiej wygląda ale czy nie lepiej jeszcze tą pompe dać przed zaworem mieszającym na pionowej rurce. dzięki czy można tu jeszcze coś poprawić. Do mpoplaw: nie zrozumieliśmy się ja liczyłem to dla drewna 30kgx 15.000kjx80%/3,6=100kW w sumie to te 60 kg to i tak za dużo, teoretycznie ciekawe jak w praktyce?Czy ktoś tu pali drewnem tak że rzeczywiście tyle mu pali ? Ogólnie to bardzo dziękuje za wszystkie porady. A tak w ogóle moje zapotrzebowanie z OZC wyszło 176 Mj/m 47 kW 34.000.00 Mj/rok/15 MJ=2266 kg drewna:jawdrop: dla CO i staram się wszystko tak zrobić aby to osiągnąć ale nie wiem czy to jest realne. Najbardziej realne chyba z buforem bo podajnik to ile wsypiesz tyle zeżre; Jeśli mi si to nie uda to OZC w dupe można se wsadzić a w domy pasywne to nigdy nie uwierze:rolleyes:

herakles
09-03-2014, 15:13
Już o to pytałem, ale zapytam raz jeszcze. Ktoś pisał chyba żebym się nie przejmował, ale zapytam dla pewności.
Czy pobieranie gorącej wody z bufora, mieszanie jej dla potrzeb podłogówki z zimną do temp. 25-30stC i wlewanie tej zimnej do bufora to aby nie marnotrawstwo?

NIE!!! Zapomnij na chwilę o buforze. Pompa w podłogówce kręci w kółko tę samą wodę. Czyli nie pobiera z bufora nic. Teraz dodajemy do pętelki zawór termostatyczny i trujnik. I teraz ten zawór powoduje, że do naszej pętli dostaje się dokładnie tyle wody z bufora ile trzeba do osiągnięcia temperatury. Woda zwrócona w zamian do bufora jest zwrócona na dół, na górze cały czas jest gorąco i możemy korzystać z CWU.

zbiegulec
09-03-2014, 15:33
30 kg x 28.000 kJ/kg = 840.000 kJ * 80% = 672.000 kJ / 3.600 s = 186,7 kWh

przeczytaj ten wątek od początku, bardzo dokładnie ze zrozumieniem, bo piszesz sam nie wiesz co

bardzo dobry pomysł, najpierw spróbuj wyjaśnić jak camel998 do malutkiego kociołka 15KW zamierza w praktyce wsypać jednorazowo cały worek węgla 60kg

jak ci się to uda to wyjaśnij pod jakim ciśnieniem roboczym będzie pracował bufor migoo ze ściankami 3mm, bo ja osobiście nie wiem jak mu to liczyć wytrzymałość skoro nie podał najważniejszych danych

a potem podrzucę ci kolejną podobną zagadkę, jestem ciekaw po której takiej bzdurze zaczniesz pisać dokładnie tak samo jak my

I w tym właśnie problem. Kilopostowcy czują się w obowiązku każdego pouczyć, każdemu odpowiedzieć choćby byle co:).
Camel 998 napisał Ci powyżej ale przecie to było w jego pierwszym poście. Chce palić drewnem w kotle zgazowującym. Nie odpowiadać przed przeczytaniem postu. Ze zrozumieniem oczywiście:). Te kotły mają z natury dużą komorę. Czy akurat taką? Nie wiem i nie mam zamiaru szukać. Z postów wynika, że kuma o co chodzi i sobie poradzi.

A bufor Migoo ze ściankami 3 mm. Jeśli nie wiesz albo ci się nie chce to wystarczy milczeć:). Ciśnienie będzie pewnie rzędu 0,6 bara. migo wspomina o stężeniach więc zdaje sobie sprawę z parcia na ściany i zapewne wymyśli jak to zrobić. To nie wybuchnie a jak parcie mu baniak rozpruje to coś ulepszy. To nie najlepsze rozwiązanie ale wykonalne. Nie można każdego pytającego traktować jak idioty i o to głównie chodzi:).
Pozdrawiam wszystkich rozsądnych:).

zbiegulec
09-03-2014, 15:55
Do camel998
Masz sporo racji ale pompę daj tak jak jest na schemacie:).
Nie widzi mi sie spinanie pól podłogówki przez grzejnik. Ja bym go zasilił osobnymi rurkami.
Pozdrawiam:).

Przemek Kardyś
09-03-2014, 19:24
Czyli mam się nie przejmować. OK.
Co do zasilania, to rozumiem, że można wziąć wodę najgorętszą i podmieszać na ESBE, ale powrót to chyba w zależności od temperatury. W nowym bardzo dobrze izolowanym domku (30-30-50cm styro) temperatura na wejściu podłogówki będzie chyba ~25st, więc na wyjściu raczej pokojowa. Przy takiej temperaturze chyba wskazane byłoby odkładanie jej na samo dno. Adam rysował powrót wyżej i chyba niezależnie od temp. powrotu.
Czy ktoś ma taki bufor w domku ~25-30 kWh/m2*rok? Naczytałem się postów TB co mnie trochę zbiło z tropu, ale już mi lepiej. Proszę tylko o radę jak to zrobić dobrze, bo na pewno się da.

camel998
09-03-2014, 21:55
No właśnie czy się da:eek: u mnie już jest 35 cm styro w podłodze 30cm wełny w skosach i 50cm wełny poddaszu w ścianach oscyluje miedzy grafitem 15cm a 20cm o wentylacji nie wspominam, i weź zrób tak aby on rzeczywiście spalin te 4 m drewna. Chociaż odbiegamy od tematu i myślę że jeśli kocioł na paliwo stałe to tylko z buforem może się sprawdzić. A ogólnie chciałem zapytać czy ktoś ma dom niskoenergetyczny i instalacje z buforem ?

herakles
09-03-2014, 21:58
Pomyśl chwilę o CWU w tym buforze.

camel998
09-03-2014, 23:21
No właśnie myślałem i ze względu na koszt odpuszcze sobie chyba że sam ją wykonam. Na oku mam taki bufor http://allegro.pl/bufor-zbiornik-1000l-metalowy-i4020868018.html co myslicie warto zaryzykować większy nie wejdzie niestety.

bajcik
09-03-2014, 23:59
I ostatnie: Czy zrobienie kilku króćców wyprowadzających wodę na różnych wysokościach, oraz kilku króćców doprowadzających w ten sposób, spięcie ich razem, dodanie zaworów sterowanych z jakiegoś mikrokontrolera i wybieranie odpowiedniego króćca wejściowego i wyjściowego (dla CO) to tylko strata kasy i przerost formy nad treścią, czy to cokolwiek da?
Te zawory to spory koszt, a reszta tania. Króćce trzeba by wspawać od razu. Pytanie czy jest sens.

Kiedyś zastanawiałem się nad tym problemem: po co pobierać do podłogówki 70st skoro można niżej 40st.
Kilka krućców chciałem spiąć jednym zaworem "wielomieszającym". Chyba rynek takich nie oferuje, znajomy by mi na CNC zrobił.
Wydaje mi się że nie byłoby z tego dużego pożytku.

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/schematy/.lowres/wielomieszacz.jpg (http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/schematy/wielomieszacz.jpg)

herakles
10-03-2014, 07:26
No właśnie myślałem i ze względu na koszt odpuszcze sobie chyba że sam ją wykonam. Na oku mam taki bufor http://allegro.pl/bufor-zbiornik-1000l-metalowy-i4020868018.html co myslicie warto zaryzykować większy nie wejdzie niestety.

Chyba lepiej oszczędzać na czymś innym.


Kiedyś zastanawiałem się nad tym problemem: po co pobierać do podłogówki 70st skoro można niżej 40st.
Kilka krućców chciałem spiąć jednym zaworem "wielomieszającym". Chyba rynek takich nie oferuje, znajomy by mi na CNC zrobił.
Wydaje mi się że nie byłoby z tego dużego pożytku.

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/schematy/.lowres/wielomieszacz.jpg (http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/schematy/wielomieszacz.jpg)

A może to wcale nie jest takie skomplikowane. Spójrz na to z tej strony. Jakby na każdym z trójników co widać dać zawór termostatyczny:
247243

asolt
10-03-2014, 07:53
Czyli mam się nie przejmować. OK.
Co do zasilania, to rozumiem, że można wziąć wodę najgorętszą i podmieszać na ESBE, ale powrót to chyba w zależności od temperatury. W nowym bardzo dobrze izolowanym domku (30-30-50cm styro) temperatura na wejściu podłogówki będzie chyba ~25st, więc na wyjściu raczej pokojowa.

Nie ma takiej mozliwości aby w lazience dla 24 oC dać temperaturę zasilania 25 oC, chyba ze dla +5 oC na zewnątrz.

herakles
10-03-2014, 08:38
to pierwszy zawór termostatyczny będzie robił dokładnie to samo co 2 3 4 i 5
czyli będzie to dokładnie to samo co 5 6 7 i 8 koło u woza

Oj chyba jesteś w błędzie. Pochyl się nad rozwiązaniem dokładnie i wskaż błędy jeśli takie są. Proste stwierdzenie że mamy wóz na 8 kół mi nie wystarczy.

Mamy 4 sztuki.
Idźmy od góry.
Pierwszy: Jeśli z dołu będzie cieplej niż powiedzmy 40 stopni to poleci z dołu w przeciwnym przypadku leci z wylotu na jego poziomie.
Drugi: Jeśli z dołu będzie cieplej niż powiedzmy 40 stopni to poleci z dołu w przeciwnym przypadku leci z wylotu na jego poziomie.
Trzeci: Jeśli z dołu będzie cieplej niż powiedzmy 40 stopni to poleci z dołu w przeciwnym przypadku leci z wylotu na jego poziomie.
Czwarty: Jeśli z dołu będzie cieplej niż powiedzmy 40 stopni to poleci z dołu w przeciwnym przypadku leci z wylotu na jego poziomie.

Układ dostosowuje się do uwarstwienia bufora i ciągnie ciepełko stąd skąd trzeba.

bajcik
10-03-2014, 09:28
@herakles
Układ dobry, ale nie tak dobry jak mój :D
Tam był tylko jeden zawór, dodatkowo zastępujący też zawór mieszający podłogówki, i uwarstwienie było nie 40st ale tyle ile trzeba w podłogę.
[ Czy to sensowne czy nie, trudno powiedzieć. Był tu na forum pokazywany fabryczny bufor który coś takiego realizował, niestety link wygasł ]

herakles
10-03-2014, 10:26
No tak, ale zawór musisz stworzyć, ile podziała? A oklepane zaworki są i do tego wcale nie drogie. Zwróć uwagę, że w moim układzie też możesz ustawić temperaturę tylko musisz to zrobić na 4 zaworach jednocześnie. Do podmieszania potrzebny jest kolejny zawór.

Przyszedł mi do głowy natomiast inny problem. Jeśli weźmiemy wodę z dołu, to przepływ będzie dużo większy niż w przypadku poboru wrzątku z góry prawda!? Chodzi mi o przepływ wody z i do bufora. Czy to nie wprowadzi dużych turbulencji a w konsekwencji rozwarstwienia zładu?

adam_mk
10-03-2014, 18:54
Mamy 1 l wody o temperaturze 25stC (powrót podłogówki).
ILE wody o temp. 80stC (góra baniaka) trzeba dodać do niego (wymienić w tym litrze), aby miał 35stC (zasilanie podłogówki).

Mamy kocioł, który grzeje wodę zładu do 80stC.
Ta woda trafia pod sam szczyt baniaka.
"Spycha" tę nieco chłodniejszą w dół...
JAKA jest odległość w pionie, po ściance baniaka licząc, od wody o temp 80stC i wody o temp 25stC ?
Jest ktoś, kto sprawdzał?

Adam M.

Przemek Kardyś
10-03-2014, 19:27
No trzeba wymienić 20-25% wody w tym litrze przy takich założeniach. Ale to teoria.
Co do drugiego, to chyba zależy od stopnia naładowania bufora.
Co nam to daje?

adam_mk
10-03-2014, 19:43
Znaczy - jesteś jeszcze "teoretyk"...

Spróbuj zagotować szklankę wody palnikiem acetylenowym grzejąc ją "od góry"!
Nobla dostaniesz, jak Ci się uda!
"Co do drugiego, to chyba zależy od stopnia naładowania bufora.
Co nam to daje? "
Wiedzę, która pozwala zrobić ten układa DOBRZE?

Adam M.

adam_mk
10-03-2014, 19:50
Dla wyjaśnienia problemu...
Ta odległość pomiędzy wodą o temperaturze 80stC a tą o temperaturze 25stC licząc po wysokości na ściance bufora zrobionego i uruchomionego DOBRZE wynosi od 15 do 20cm!!!

Adam M.

zbiegulec
10-03-2014, 19:58
coś ci się teraz mocno pomerdało, nigdzie nie pisał o kotłach zgazowywujacych
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=6382508&viewfull=1#post6382508
przeczytaj sobie jego pierwszy post ze 3 razy, Ze zrozumieniem oczywiście:), może się coś wyjaśni

w połowie tego wątku masz filmik z instrukcją jak przerobić bojler na rakietę która jest w stanie rozwalić domek
słowa kluczowe to: Mythbusters: Exploding Water Heater

PS w temacie zdrowego rozsądku można by też przytoczyć twoje słowa o rdzewieniu cienkościennych zbiorników CWU, i kłopotach z ich częstą wymianą, oraz twoje zapewnienia jak to dobrze jest mieć grubościenny zbiornik który przerdzewieje dopiero jak domek się rozleci ze starości

Ech jak ja to lubię:).
Przeczytaj ten post z osiem razy a i tak będziesz uparcie bronił twierdzy z piasku.
Napisał, że chce kocioł Atmos i chce palić drewnem prawda?
napisał, że niewielki 15 kW prawda?
Napisał że stałopalność 10 godzin prawda?
Napisał że załadunek (wyszło, że drewna) 60 kg prawda?
Otóż Mistrzu szanowny do takiego opisu pasuje tylko Atmos zgazowujący drewno. Doszedłem do tego metodą dedukcji (czytając bez zrozumienia).
Ale ja wogóle czytam posty a kilopostowcy warczą po przeczytaniu trzech pierwszych słów c.n.d:).
Dalej już tylko gorzej bo tendencyjnie. Choć żem wieśniak to interneta cienkiego mam i coś czasem zobaczę:).
W tej zabawie to był bojler ciepłej wody użytkowej prawda?
Pozbawiony wyłącznika termostatycznego prawda?
Pozbawiony zaworu bezpieczeństwa prawda?
W takich warunkach musiał eksplodować prawda?:)
Podejrzewam ponadto, a nawt się założę, że aby uzyskać spektakularny efekt nie był pełen wody a raczej było jej tam niewiele. U mnie na wsi wszyscy wiedzą jak eksplodują zbiorniki wypełnione praktycznie nieściśliwą cieczą a jak te z gazem (czytaj parą wodną).
Otóż bufor jeśli nie konstruowała go jaka straszna mądrala nigdy się w takich warunkach nie znajdzie prawda?:).
No i jeszcze korozja zbiornika. Kończ Waść ....
Tamte korodujące zbiorniki to były bojlery CWU. Napełniane ciągle nową natlenioną wodą i dlatego korodują aż słychać. W układzie CO i buforze woda jest odgazowana. U mnie to nastąpiło po prawie trzech miesiącach. W niej stal praktycznie nie koroduje (Jeśli nie wierzysz spytaj Pana Adama). Znam układ CO mający prawie 100 lat. Rury stalowe. Ścianka pewnie nie więcej niż 3 mm i całość ma się świetnie i nadal działa:).
Dzisiaj pozdrawiam kilopostowców, życzę im dużo cierpliwości i przypominam, że milczenie często jest złotem:).

Przemek Kardyś
10-03-2014, 20:35
Znaczy - jesteś jeszcze "teoretyk"...

Spróbuj zagotować szklankę wody palnikiem acetylenowym grzejąc ją "od góry"!
Nobla dostaniesz, jak Ci się uda!
"Co do drugiego, to chyba zależy od stopnia naładowania bufora.
Co nam to daje? "
Wiedzę, która pozwala zrobić ten układa DOBRZE?

Adam M.


Dla wyjaśnienia problemu...
Ta odległość pomiędzy wodą o temperaturze 80stC a tą o temperaturze 25stC licząc po wysokości na ściance bufora zrobionego i uruchomionego DOBRZE wynosi od 15 do 20cm!!!

Adam M.

Teoretyk Mistrzu jestem zaiste! Praktyki nabyć muszę!

Kocioł wodę produkuje gorącą i na górę bufora nie mieszając całości odkłada.
Podłogówka powolutku gorącą, z góry bufora wodę pobiera.
Chłodną na spód wodę odkłada.
Jedno i drugie z jednakową prędkością czas cały się dzieje.
Olać zatem Mistrzu te dodatkowe zawory muszę!

Ale czy dobrze myślę, że podłogówki w domu energooszczędnym powrót na dole samym bufora być musi?

olorider
10-03-2014, 23:53
...Ale czy dobrze myślę, że podłogówki w domu energooszczędnym powrót na dole samym bufora być musi?

Ja robiąc drugi raz bufor dałbym powrót podłogówki na samym dole. Dałem w 1/3 od dołu
Dzisiaj po 24 godzinach od zakończenia ładowania bufora do temp. góra 81 dół 76 *C jest góra 71 dół 36*C.
Jutro po 48 godzinach będzie (z doświadczenia wiem) góra 50 - 60 *C dół 25 *C.
Przy obecnych temperaturach na zewnątrz w granicach 0 - 10 *C w podłogę idzie od 25 - 27 *C cały czas. Oprócz tego CWU, pralka, zmywarka.
Powrót z podłogówki o ok. 4 *C niższy niż zasilanie. czyli np. 22 *C.
Wynik z tego że cały czas powrót z podłogówki wraca w buforze do miejsca gdzie jest na pewno cieplejsza woda.
Raczej mi to w niczym nie przeszkadza ale jak można lepiej to kto robi bufor niech wyciągnie wnioski.

A tak poza tym to zachęcam do bufora. Przy takiej zimie jak w tym roku to palę w piecu co drugi dzień, tylko w styczniu kilka dni mroźnych paliłem co wieczór.
Dla przypomnienia bufor 1000l. Pojemność dla podłogówki ograniczona do ok 850l (zasilanie 25cm od góry bufora - zabezpieczenie CWU).
Na razie ogrzewam parter. Dom o wymiarach 9x9m. Piwnica się nagrzewa od pieca i bufora tak że jest tam stale ok 20 *C, nie mam jeszcze drzwi w poszczególnych pomieszczeniach piwnicy i bufor owinięty tylko wełną 10 cm. Na parterze stale 22-23 *C, na poddaszu od 10 - 15 *C.
Może się komuś przyda :) pozdrawiam

bajcik
11-03-2014, 07:45
to korzystając z okazji przypomnij od razu czym się różni twoja 750L dukla z emaliowaną stalową wężownicą do CWU, od emaliowanych stalowych bojlerów CWU

PS jak myślisz jak wygląda w środku twoja wężownica CWU teraz po 5 latach użytkowania ?? jak będzie wyglądać po 10 latach ??


Tak z ciekawości zapytam: z której strony jest emaliowana ta stalowa wężownica?

herakles
11-03-2014, 08:25
Ja robiąc drugi raz bufor dałbym powrót podłogówki na samym dole. Dałem w 1/3 od dołu
Dzisiaj po 24 godzinach od zakończenia ładowania bufora do temp. góra 81 dół 76 *C jest góra 71 dół 36*C.
Jutro po 48 godzinach będzie (z doświadczenia wiem) góra 50 - 60 *C dół 25 *C.
Przy obecnych temperaturach na zewnątrz w granicach 0 - 10 *C w podłogę idzie od 25 - 27 *C cały czas. Oprócz tego CWU, pralka, zmywarka.
Powrót z podłogówki o ok. 4 *C niższy niż zasilanie. czyli np. 22 *C.
Wynik z tego że cały czas powrót z podłogówki wraca w buforze do miejsca gdzie jest na pewno cieplejsza woda.
Raczej mi to w niczym nie przeszkadza ale jak można lepiej to kto robi bufor niech wyciągnie wnioski.

A tak poza tym to zachęcam do bufora. Przy takiej zimie jak w tym roku to palę w piecu co drugi dzień, tylko w styczniu kilka dni mroźnych paliłem co wieczór.
Dla przypomnienia bufor 1000l. Pojemność dla podłogówki ograniczona do ok 850l (zasilanie 25cm od góry bufora - zabezpieczenie CWU).
Na razie ogrzewam parter. Dom o wymiarach 9x9m. Piwnica się nagrzewa od pieca i bufora tak że jest tam stale ok 20 *C, nie mam jeszcze drzwi w poszczególnych pomieszczeniach piwnicy i bufor owinięty tylko wełną 10 cm. Na parterze stale 22-23 *C, na poddaszu od 10 - 15 *C.
Może się komuś przyda :) pozdrawiam

Ale czy to nie chodzi o to, z tym powrotem podłogówki, że poniżej tego wlotu ma być jeszcze zimniej od CWU?

adam_mk
11-03-2014, 10:16
Piszecie, że palicie w swoich kotłach - to znaczy, że w kotłowni BYWACIE!
Zwróćcie uwagę na panującą tam ŚREDNIO temperaturę.
Cudów nie ma!
Ściany, podłoga i... bufor dążą do osiągnięcia tej średniej temperatury.
Bufor - pomimo grubego ocieplenia.
TAKĄ WŁAŚNIE TEMPERATURĘ OSIĄGNIE PO JAKIMŚ CZASIE DÓŁ BUFORA.
Mam prawo przypuszczać, że pomiędzy 15 a 20stC.
To temperatura warstwy leżącej najniżej a jednocześnie - bardzo skuteczna termoizolacja od podłoża (ta szklanka wody grzana od góry).
Postawienie bufora na płacie styroduru ma na celu równomierne rozłożenie nacisku baniaka na podłoże (dno bywa nierówne) i zmniejszenie dynamiki ucieczki ciepła w drodze przewodnictwa cieplnego PO ŚCIANCE BUFORA (bywają grube a są metalowe).
To efekt marginalny, ale występujący - taki pionowy mostek cieplny, który ograniczamy tym sposobem.
Woda powracająca z podłogówki ma temperaturę porównywalna z tą w okolicy dna baniaka i DLATEGO właśnie tam ją kierujemy.
Dodatkowo...
Te łuki wprowadzające/wyprowadzające wodę z baniaka mają na celu "klejenie" strugi do ścianki baniaka - aby płynąc po ściance mogła się "wkręcić" na właściwy dla niej "poziom". Poziom zmienny, zależny od stopnia naładowania baniaka, bo zład w baniaku przecież wiruje!
CELOWO wymuszamy wirowanie zładu, aby maksymalnie ograniczyć turbulencje i niszczenie układu warstwowego.
Wielkie zdziwienie budzi w ludziach zjawisko, gdy ładujemy baniak z kotła "prawie wrzątkiem".
Dotykamy baniaka i... u góry (na granicy wody ciepłej i zimnej) parzy a z 10cm niżej wręcz ZIĘBI rękę!
:lol:
Ale właśnie TAKI był nasz cel!

Adam M.

Przemek Kardyś
11-03-2014, 11:05
Czyli nie na dole bufora samym, tylko od dna odległy nieco, aby turbulencji uniknąć zbytecznych krócieć ów umieszczony być powinien.

herakles
11-03-2014, 11:43
Nie aby turbulencji nie wywołać, a ku temu by tę wodę od spodu jako ocieplenie wykorzystać.

Przemek Kardyś
11-03-2014, 12:17
Zatem ponad podłogówki wyjściem CWU zabezpieczyć rzecz zacna, a zimny powrót 20cm powyżej zbiornika dna zrobić mądrze?

zbiegulec
11-03-2014, 16:38
gratuluję dedukcji, DC 15 E ma komorę załadunkową w okolicach 55L, twoja dedukcja wsadziła tam jednorazowo 140L drewna, tak jakoś 3 razy więcej niż w najlepszym możliwym układzie się da
http://www.atmos.cz/poland/images/kotle-001-kotle-na-drevo/kotle-001-05.png
pozostańmy lepiej przy wersji że kotły atmos znasz tylko z opisu i po prostu nie bardzo wiesz co gadasz

to korzystając z okazji przypomnij od razu czym się różni twoja 750L dukla z emaliowaną stalową wężownicą do CWU, od emaliowanych stalowych bojlerów CWU

PS jak myślisz jak wygląda w środku twoja wężownica CWU teraz po 5 latach użytkowania ?? jak będzie wyglądać po 10 latach ??

to dobrze że dotarło że zbiornik ciśnieniowy oprócz pufff i syyyyyy, potrafi też zrobić BummmM, jeszcze 1000 postów i zaczniesz ogarniać temat ogrzewnictwa

Oj chopie! Lecz się z zadufania:). To jednak ja zgadłem o jaki kocioł może chodzić. Autor nie napisał, że chodzi o DC 15 E. A zbliżone parametry może mieć tylko kocioł zgazowujący tej marki. O 60 kg węgla wogóle nie było mowy:). Ile tam można włożyć to napisał autor postu a ja wspomniałem, że nie chce mi się tego sprawdzać i szukać bo nie mam zamiaru niczego autorowi wytykać. A kotły te znam faktycznie tylko z opisu ale to i tak więcej niż TY:).
O żadnej dukli nigdzie nie pisałem. W jednym układzie mam dwa zbiorniki z czarnej stali po 750 litrów a w drugim 1 zbiornik 1500 l. oba ze stali 3 mm. Wężownica nie emaliowana jeno z rury miedzianej karbowanej o pow 3,5 m kwadratowego. I Ty mnie gonisz do czytania postów???. Pisałem o tym kilka postów wcześniej a Ty byłeś łaskaw nawet coś tam odpowiedzieć. NIe czytasz, kiepska pamięć czy coś bierzesz?:).
No i wreszcie mistrz który ogarnął temat ogrzewnictwa pisze o buforze jako zbiorniku ciśnieniowym. Jeśli mądrze zrobiony to jest tam tylko ciśnienie słupa wody zależne od wysokości budynku. Pewnie średnio 0,6 do 0,7 bara. Otwarte do atmosfery.
Ogarnij się mistrzu:).

zbiegulec
11-03-2014, 16:40
Bajcik.
Poczytaj posty mistrza i nie pytaj:).
Siara jak smok. Tak mówią moje wnuki:).

jerzyka51
11-03-2014, 18:47
Witam ,mam tydzień wolnego więc pojechałem odebrać zbiorniki ,Kupiłem dwa i z tansportem kosztowały mnie mniej niż 2000 zł. Zbiorniki mają pojemność po 926l .Jeden ma ściankę 7,7 mm i waży 465 kg ,drugi ścianka 5,1 waży 315 kg .Teraz mam problem który przeciąć by umieścić w nim wężownicę .Wężownice będą 3 ,do wody ,solara i pompy ciepła .Ale tu czekam na Pana Adama jak ruszy z tematem tych pomp.247746247747247748

adam_mk
11-03-2014, 22:37
Rozciąłbym ten z cieńszą ścianką.
Łatwiejsza robota przy nim będzie.

Adam M.

olorider
11-03-2014, 22:45
Kurcze!
Jak podłogówka chodzi to znaczy że jest sezon grzewczy, napalić trzeba co dzień bądź co dwa dni, u mnie co dwa dni.
Przez cały sezon grzewczy temperatura dna bufora nie spadła poniżej 20 *C. Przeważnie jest to 25 *C, gdzie powrót z podłogówki jest w 1/3 wysokości bufora od dołu a wężownica CWU zaczyna się od samego dołu.
To gdzie ten powrót podłogówki z temperaturą np. 25 *C powinien być podłączony?
Grzejniki owszem, można dać w 1/3 od dołu.

jerzyka51
12-03-2014, 07:02
Witam
Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem przejścia miedzi przez ścianki bufora. Chciałbym w tym miejscu zrezygnować z lutowania srebrem żelaza. Mały palnik może być za słaby aby je dobrze nagrzać.Wymyśliłem coś takiego. W buforze robimy dziurę ,wspawujemy mufę .W mufę żelazną wkręcamy na pakuły nypel mosiężny z wlutowaną rurką miedzianą o jeden wymiar większą od wymiaru rury wężownicy. Rurki lutejemy z sobą i nyplem w pewnej odległości od bufora aby nie spalić pakuł.Do doświadczonych spawaczy pytanie ,jaka to odległość.W czasie lutowania drugiego nypla, pakuły można dodatkowo zabezpieczyć mokrą szmatą.247825

gentoonx
12-03-2014, 20:55
jak już chcesz skręcać są prostsze sposoby - np złączki JEVCO (j500) od Comap'a

zbiegulec
12-03-2014, 22:22
raczej w swoim zadufaniu na siłę próbujesz wymyśleć coś co nigdy nie istniało, bo twoja lekko krzywa dedukcja sprowadziła ciebie na manowce, camel998 napisał kilka postów kompletnie bez ładu i składu o kotłach o mocy nominalnej 15KW które są w stanie wyprodukować jednorazowo energię 260kWh, każdy w tym wątku natychmiast zauważył że to kompletna bzdura, ty jako jedyny brniesz w ten ślepy zaułek bo wiedzy zabrakło, a twoje doświadczenie okazało się za krótkie

gratulacje, właśnie po raz kolejny udowodniłeś jak krótkie masz doświadczenie, i jak mało wiedzy, podpowiem ci tylko że są na tym świecie bufory pracujące z dużo większym ciśnieniem roboczym niż 0,6 bara

zanim następnym razem zaczniesz pouczać kilopostówców doucz się trochę

w temacie demencji starczej twój własny cytat z 2009

Przyłapałeś mnie Mistrzu (manipulacji). Popatrz. Tak dawno uruchomiłem swój pierwszy bufor, że zapomniałem już z czego się składa. Nie chce mi się grzebać w postach żeby zobaczyć jakie wtedy miałeś pojęcie o buforach:). Chciałem tylko nieśmiało przypomnieć, że nie chodzi o to czy baniak jest firmy Dukla czy srukla. To nadal zbiornik z czarnej stali gr 3 mm i z miedzianą wężownicą CWU. A może pisałem też o emaliowanych wężownicach?:).
Na świecie jest dużo rzeczy pracujących z ciśnieniem dużo, dużo większym niż 0,6 bara ale raczej nie w układach CO domków jednorodzinnych Mistrzu (manipulacji):).
A do tych którzy martwią się uwarstwieniem i temperaturą na dole bufora. Jeżeli po zakończeniu palenia w kotle temp na dnie zbiornika jest ok 70 stopni to po kilku pobraniach ciepłej wody na dnie jest 15 od 17 stopni a granica między zimną i gorącą wodą jest nadal ostra. W srodku musi powstawać niezły wodospad zimnej wody. Tak więc powrót na sam dół bufora. Jeśli nawet czasem trafi tam cieplejsza woda to i tak powędruje do góry i tylko trochę się przy tym przemiesza.
Tak mi wychodzi z doświadczenia.
Pozdrawiam.

jerzyka51
13-03-2014, 03:51
Witam
gentoonx W moim pomyśle sama rurka wężownicy jest tylko lutowana ,,wkręcany byłby tylko nypel z dolutowaną rurką miedzianą "osłonową". Adam ,jednak mnie przekonał ,aby nie komplikować sprawy i lutować bezpośrednio do żelaza .Ja trochę tego się bałem ,nigdy nie lutowałem na twardo,więc taki inny pomysł .
Wczoraj długo rozmawiałem z Adamem na temat pompy ciepła powietrze -woda.Ja o takim rozwiązaniu myślałem cały czas odkąd przeczytałem o nim na forum.Niestety Pan Adam ten wątek tylko zaczął ,jak twierdzi było małe zainteresowanie dlatego go nie kontynuował.Jest to jednak chyba lepsza opcja niż solary ,żeby to poprawnie działało nie musi być koniecznie słońca ,wystarczy że będzie ciepło. A koszt chyba wyjdzie mniejszy niż solary. Prosiłem Pana Adama aby to wszystko co mi powiedział przez telefon opisał .Część tych wiadomości jest już opisana na forum w różnych tematach, ale dużo jeszcze brakuje.
Po konsultacji nie będę robił wężownicy do solara ,a tylko wężownicę do pompy według ,wskazówek Adama . Już zamówiłem rurkę Cu 10 na nią.
Dzisiaj zaczynam pracę przy buforach ,mam jeszcze trzy dni urlopu to trochę popchnę to do przodu .Miedż będzie w piątek ,ale chyba poczeka do mojego następnego przyjazdu do domu.

Miłego dnia J.Korona

zbiegulec
13-03-2014, 16:55
w tym wątku jest opisany bufor 1000L który już przy +86 pluje wodą z ciśnieniowego zaworu bezpieczeństwa, udaj się tam i napisz chłopakowi że oszust i kłamca, wszak twoja wiedza przekreśla takie przypadki w ogóle

i co tu się dziwić że nasz fachura o buforach z mamką z stali nierdzewnej nie słyszał, przecież jego świat się dawno temu skończył na miedzianej wężownicy

PS poniżej zdjęcia rozprutych zbiorników DUKLA i zagadka: ile miedzi jest w środku, i jednocześnie odpowiedź dla Bajcik z której strony lakierowali węzownicę CWU
248132248133248134

Aleś Ty mistrzu nieudolnie upierdliwy:). Czy ja pisałem, że nie może się polać z zaworu bezp.?. Pisałem tylko, że w domkowych instalacjach CO nie ma kosmicznych ciśnień. Jestem zwolennikiem układów otwartych przy kotle stałopalnym (pisałem przecie otwarty do atmosfery) ale i zamknięty się da. Chłopak dał za małe naczynie wzbiorcze i to cała filozofia mistrzu:).
Jeżeli np. początkowe ciśnienie 0,7atm, po nagrzaniu wzrost nie powinien być większy niż 0,4 lub 0,5 atm bo kotły na ogół więcej nie lubią, zawór bezpieczeństwa 1,5 atm. Aby tak było przeponowe naczynie wzbiorcze musi mieć conajmniej 100 litrów a lepiej więcej przy baniaku 1000 litrów. Cała filozofia mistrzu. To nie chłopak kłamie tylko Ty manipulujesz.
O stali nierdzewnej oczywiście nie słyszałem ale nikt kto nie ma 10 000 postów nie słyszał:).
A te wężownice to miały być emaliowane czy lakierowane?:).
Wbrew lansowanym na forum tezom moje wężownice wyglądają mniej więcej tak.
Trzba być bardzo nadętym kilopostowcem, żeby o wszystkich innych myśleć, że nie odróżniają wężownicy stalowej od miedzianej, że nie słyszeli jak mówią "fachowcy" o mamce z nierdzewki itp.
Pozdrawiam:).

o_c
13-03-2014, 17:14
Panie zbiegulec, nie lubię strzępić języka, a lubię być na bieżąco z wątkiem. Rozumie, że za przyjął Pan sobie za punkt honoru pitoląc 3po3 dojść do tysiąca postów żeby nie czuć się gorszy, ale dlaczego w przedostatnim wątku, który subskrybuję?

zbiegulec
13-03-2014, 19:52
Panie zbiegulec, nie lubię strzępić języka, a lubię być na bieżąco z wątkiem. Rozumie, że za przyjął Pan sobie za punkt honoru pitoląc 3po3 dojść do tysiąca postów żeby nie czuć się gorszy, ale dlaczego w przedostatnim wątku, który subskrybuję?

Sory.
Tak jakoś wyszło.
przez pięć lat mam koło 80 postów więc nie martw się o moje tysiące:).
A gorszy niby od kogo?:).
Pozdrawiam

jerzyka51
13-03-2014, 21:08
248213248214248215248216
Witam
Odrobiłem pracę domową ,powierciłem prawie wszystkie otwory w buforach.Zostały mi jeszcze na czujniki temperatury ,ale muszę poszukać cienkościennej rurki stalowej którą wspawam w zbiorniki .Jeden zbiornik już został przecięty i obu odciąłem niepotrzebne kołnierze górne.
Miedż już zamówiona 22 -50mb i 10 -25mb ,będzie juto ale musi poczekać do mojego następnego wolnego .
Ma jeszcze jedno pytanie .Bufory będą połączone między sobą rurą 2'' . Czy jest sens montować dla tego połączenia w rozciętym zbiorniku połączone kolanka hamburskie skierowane w obydwie strony / z 2 szt zrobione jedno / ?
Taka uwaga dla tych co może będą korzystać z takich zbiorników.W miejscu spawu dekli od środka jest dodatkowe wzmocnienie w postaci paska blachy
szerokości ok 4cm i gruości ok 4mm.

samuel76
14-03-2014, 06:14
Kol jerzyka51
Akurat też jestem szczęśliwym posiadaczem tegoż samego zbiornika z Poznania Transport do Radomia udało mi się fuksiarsko załatwić za 200PLN Dzięki za wskazówki

Taka uwaga dla tych co może będą korzystać z takich zbiorników.W miejscu spawu dekli od środka jest dodatkowe wzmocnienie w postaci paska blachy szerokości ok 4cm i gruości ok 4mm.
Możesz sprawdzić grubość ścianki tego zbiornika bo ja mam nacechowane że mój ma ściankę 5,1 mm i waży ok 318 kg Wiadomo na allegro piszą że ma 8mm ale przy moich 5mm nie będę płakał. Ja za swój ze szwagrem biorę się w maju jak skończę instalacje TV alarmowe i wszelakie el. na parterze. Pozdrawiam

camel998
14-03-2014, 08:22
Do mpoplaw i zbiegulec bardzo mi przykro ale wasze kłutnie w niczym mi nie pomogły. Tak jak już zauważyliście nie jestem praktykiem, jakimś wyspecjalizowanym mistrzem w ogrzewnictwie, jak bym był to bym doradzał nie prosił o pomoc. Myślalem że ktoś mi tu pomoże zrobić ten system dobrze coś doradzi lub poprowadzi na właściwą drogę.

zbiegulec
14-03-2014, 17:10
Do mpoplaw:
Kończę trolowanie:). Było 0,6 bara czyli ok 0,06 MPa. żaden domowy kociołek nie zniesie 6 barów. A takie wężownice wstawiałem do kupionych baniaków bez wężownic.


Do camel998
Masz rację. Trochę mnie poniosło:). Pora spadać na jakiś czas.
A wracając do sedna. Zbudowałem dwa takie układy. Jeden z buforem na poziomie kotła i laddomatem a drugi z buforem nad kotłem. Pierwszy użytkuję od pewnie 8 lat a drugi dwa sezony. Parę doświadczeń mam.
Kol G69 narysował Ci schemat. Jest on dobry, prosty i oczywisty. Naczynie wzbiorcze powinno być włączone inaczej, ale to opisują normy.
Kocioł o którym pisałeś. Wybierz taki jaki ci pasuje i do którego masz przekonanie. Zgazowujący atmos jeśli będziesz miał suchutkie drewno to fajny wynalazek. Przypuszczam, że odczytałeś objętość komory spalania, która wynosi ok 60 litrów jako załadunek 60 kg drewna. Faktycznie zmieści się w niej ok 20 kg zależnie od gatunku drewna. Przy buforze 1000 l sugeruję kocioł o mocy 21 a jeszcze lepiej 25 kW żeby zachować rozsądny czas ładowania bufora a super by było gdyby jednym załadunkiem kotła. Ja mam zwykły Zębiec KWK 25 ale do drewna nie polecam.
Koniec trolowania
Pozdrawiam:).
Zapomniałem dopisać. To tylko moje osobiste zdanie:).

jerzyka51
14-03-2014, 19:00
Witam
samuel76 Jak pisałem wcześniej kupiłem dwa baniaki.Jeden taki jak Ty masz 318 kg i ścianka 5,1 mm i w tym będą wężownice ,jedna do wody a druga do pompy ciepła powietrze woda.Adam poradził mi jak ją zrobić.Napisał mi ,że zacznie nowy temat ,bojler i pompa ciepła. Właśnie dojechała do mnie miedż na wężownice.Drugi mam z grubszej blachy 7,7 ,Jak pytałem się to oni mają różne te baniaki ,my mamy te mniejsze ,bo są jeszcze z dużo grubszymi ściankami.Do wiercenia otworów kupiłem otwornice ,wiercenie poszło dużo lepiej niż myślałem. W niedziele jadę do pracy i na razie przerwa w robieniu bojlera,Ale wszystko już mam i następnym razem zabiorę się za wężownice.
Miłego wieczoru J.Korona

papi240
14-03-2014, 20:24
Panie Adamie prosimy o ten temat z pompą PW
od początku planowałem zrobić dolną wężownicę w buforze właśnie do pompy

trafia mi się zbiornik fi 105, wysoki na ok 2m - to będzie jakieś 1700 litrów
planowałem zrobić fi 80, wys ok 2m - taki ok 1000l z dwoma wężownicami
w przyszłości chciałem do dolnej wężownicy pomę PW taką ok 7-10KW która z 1000litrów powinna sobie poradzić, teraz nie bardzo wiem co robić bo 1700litrów to i dla solarów i dla pompy o max mocy cieplnej 10KW będzie sporym wyzwaniem

bajcik
14-03-2014, 22:06
@papi240
sugerujesz że większy znaczy gorszy?

jerzyka51
15-03-2014, 07:51
Witam
Ja również zastanawiałem się nad wielkością bufora.Z jednej strony im większy tym lepiej ,jednak trzeba go w rozsądnym czasie doładować.Dlatego wybrałem kompromis. Jeden będzie pracował ciągle .Będzie grzany prądem ,kominkiem ,dogrzewamy solarem dachowym. Jak słoneczka dużo ,będzie ciepło to ładuje dwa ,solarm dachowym i pompą ciepła powietrze woda.

papi240
15-03-2014, 11:40
dokładnie, trzeba znaleźć jakiś kompromis. Nie twierdze że większy gorszy
chodzi mi tylko o to że duży bufor będzie trudniej naładować źródłem o mocy ok 10KW (solary, pompa PW)

bajcik
15-03-2014, 17:04
doładowanie dużego bufora o 100kWh małym kotłem trwa tyle samo co małego :)

Nie trzeba czekać aż się ciepło wyssa do cna, można ładować wcześniej. Przy większym buforze łatwiej jest to osiągnąć.

Nawet jak się wyssie, to po rozpaleniu CWU pojawia się bardzo szybko (dzięki uwarstwieniu)

Pozostaje kwestia ładowania solarami czy PC poprzez wężownicę na dole. Przy lejku (lepiej) lub jego braku (gorzej). Brak mi doświadczeń, ale zgaduję że i tu z większym będzie prościej bo ma większą bezwładność, szczególnie przy solarach. Jeśli mamy dwa bufory mały i duży, z uśrednioną temperaturą 60st, to przy takim samym poborze duży się mniej schłodzi. Łatwiej też przewymiarować solary i przesuwać uzysk z ciepłych dni do chłodniejszych, jesli się ma większy.

Minus jaki widzę to taki że większy ma większą powierzchnię boczną i nieco większe straty.

CodeSnipper
15-03-2014, 19:02
A jak ładowac bufor z kociolka zgazowującego drewno i jaśkowego solara dachowego? Z solara radzili podłączyć bezpośrednio do bufora, z kociołka tez raczej tak by pasowało, wtedy nie muszę się martwić o wężownicę i lejek.

jerzyka51
16-03-2014, 07:50
Witam
CodeSnipper Ja myślę ,że i w takim przypadku coś na kształt lejka jest potrzebne. Temperatury wody z Jaśkowego solara mogą być bardzo różne .
Będziesz przecież grzał nim, gdy temperatura powietrza pod blachą będzie wyższa od temperatury wody na dole bufora i może to być np 25-30 oC, Będziesz grzał i wtedy gdy woda z solara będzie miała 50-60oC . Na jakiej wysokości wprowadzić rurkę z wymiennika Jaśkowego aby nie spowodować zawirowań w buforze . Wprowadzisz rurkę pod coś typu lejka, to ta ogrzana woda sama znajdzie dla siebie miejsce na odpowiedniej wysokości .
Miłego dnia J.Korona

CodeSnipper
16-03-2014, 17:43
W sumie to faktycznie brzmi sensownie. Dzięki.

iskra99
17-03-2014, 00:46
Witam mam kocioł cichewicz logica 27kW i jestem z niego zadowolony. Jednak jest on troche za duży na mój metraż. Dlatego zdecydowałem się na montaż buforów ciepła. Jako że w kotle pale w sposób ciągły i martwi mnie trochę te ciągle rozpala nie. Wiem jednak ze warto bo wiadomo jakie plusy są z montażu buforów. Jak u was wpłynęło montowanie buforów na obsługę kotła zwłaszcza dolnego spalania.
Czy widać ta prace kotła z mocą nominalną - jak smołowanie np. komory załadunkowej? Dziekuje za informacje

songoku_xxx
17-03-2014, 12:26
cześć,

Mam serdeczną prośbę o poradę w kwestii ogrzewania domu.
Waham się między tradycyjnym rozwiązaniem z kotłem buderus GB162 a alternatywnym rozwiązaniem problemu.

Został mi podsunięty pewien pomysł (obrazek w załączeniu)
Czy moglibyście na to spojrzeć krytycznym okiem?
Ewentualnie dodatkowo poza schematem można podłączyć kominek z płaszczem wodnym

Wg mnie zalety:
- prosto - podgrzewacz jedynie pilnuje temperatury w buforze (powiedzmy 60 st) - do tego się chyba nadaje znakomicie
- taniej (w wykonawstwie, nie wiem jak w eksploatacji)
- brak skomplikowanej elektroniki, krzywych grzewczych itp (bo i po co - ja chce mieć wyjście na podłogówkę zawsze 30 stopni - powiedzmy)
- gdyby padł podgrzewacz to nowy kosztuje 1000 PLN a nie jak kocioł 8000 PLN czy więcej
- brak problemów z kamieniem itp (obieg grzewczy jest obiegiem zamkniętym - coś tam się może wytrącić, ale tylko raz)
- CWU w rurkach miedzianych, nie ma bezpośredniego kontaktu z "wodą grzewczą"
- możliwość sterowania temperatura każdego pomieszczenia indywidualnie poprzez termostaty naścienne połączone przewodami z elektrozaworami w listwie rozdzielczej. Jak jest zimno w pokoju to się otwierają, jak ciepło to się zamykają - proste jak budowa cepa.

Wady:
- jak nie ma prądu to nie działa (bo trzeba wytworzyć przepływ w podgrzewaczu), ale to chyba dotyczy wszystkich kotłow, hmm?
- więcej miejsca (zbiornik 300L)
- więcej nie znalazłem - będę wdzięczny za pomoc



248902

asolt
17-03-2014, 12:54
cześć,

Mam serdeczną prośbę o poradę w kwestii ogrzewania domu.
Waham się między tradycyjnym rozwiązaniem z kotłem buderus GB162 a alternatywnym rozwiązaniem problemu.

Został mi podsunięty pewien pomysł (obrazek w załączeniu)
Czy moglibyście na to spojrzeć krytycznym okiem?
Ewentualnie dodatkowo poza schematem można podłączyć kominek z płaszczem wodnym

Wg mnie zalety:
- prosto - podgrzewacz jedynie pilnuje temperatury w buforze (powiedzmy 60 st) - do tego się chyba nadaje znakomicie
- taniej (w wykonawstwie, nie wiem jak w eksploatacji)
- brak skomplikowanej elektroniki, krzywych grzewczych itp (bo i po co - ja chce mieć wyjście na podłogówkę zawsze 30 stopni - powiedzmy)
- gdyby padł podgrzewacz to nowy kosztuje 1000 PLN a nie jak kocioł 8000 PLN czy więcej
- brak problemów z kamieniem itp (obieg grzewczy jest obiegiem zamkniętym - coś tam się może wytrącić, ale tylko raz)
- CWU w rurkach miedzianych, nie ma bezpośredniego kontaktu z "wodą grzewczą"
- możliwość sterowania temperatura każdego pomieszczenia indywidualnie poprzez termostaty naścienne połączone przewodami z elektrozaworami w listwie rozdzielczej. Jak jest zimno w pokoju to się otwierają, jak ciepło to się zamykają - proste jak budowa cepa.

Wady:
- jak nie ma prądu to nie działa (bo trzeba wytworzyć przepływ w podgrzewaczu), ale to chyba dotyczy wszystkich kotłow, hmm?
- więcej miejsca (zbiornik 300L)
- więcej nie znalazłem - będę wdzięczny za pomoc



248902

Pojemnosc bufora za mała na ogrzewanie i cwu, oddzielny podgrzewacz zbedny, grzałki 6kW (3x2 kW) za 100 zł szt. (allegro) mozna zamontowac w buforze.

bajcik
17-03-2014, 13:05
- prosto - podgrzewacz jedynie pilnuje temperatury w buforze (powiedzmy 60 st) - do tego się chyba nadaje znakomicie
- taniej (w wykonawstwie, nie wiem jak w eksploatacji)

Chwila, zamieniasz kocioł gazowy na bufor i grzałę wodną? Koszt inwestycji może dużo się nie zmniejszyć (baniak też kosztuje). Nie wiem jaki koszt założenia gazu.
Co do eksploatacji, to prąd w taniej taryfie jest chyba droższy od CNG.


- brak skomplikowanej elektroniki, krzywych grzewczych itp (bo i po co - ja chce mieć wyjście na podłogówkę zawsze 30 stopni - powiedzmy)


- możliwość sterowania temperatura każdego pomieszczenia indywidualnie poprzez termostaty naścienne połączone przewodami z elektrozaworami w listwie rozdzielczej. Jak jest zimno w pokoju to się otwierają, jak ciepło to się zamykają - proste jak budowa cepa.

Sterowanie krzywą grzewczą powstało właśnie dlatego żę stała temperatura w podłogę nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bufor nie ma tu nic do rzeczy. Widzę że przewidujesz skomplikowane sterowanie zaworami na rozdzielaczu :)

Tylko żeby czasem nie wyszło tak: zimno, zawór się otwiera, woda się leje, pogłoda się nagrzeeeewa, powietrze się nagrzeewa, temperatura ok, zawór się zamyka a podłoga dalej się nagrzeeeewa, temperatura się podnoosi i jest za ciepło. Do czasu aż wszystko ostygnie, i będzie przez jakiś czas za znimno zanim sterownik zareaguje.





- gdyby padł podgrzewacz to nowy kosztuje 1000 PLN a nie jak kocioł 8000 PLN czy więcej

Zamiast grzania przepływowego można dać bufor z wbudowaną grzałką - dużo taniej.


Wady:

- jak nie ma prądu to nie działa (bo trzeba wytworzyć przepływ w podgrzewaczu), ale to chyba dotyczy wszystkich kotłow, hmm?

Z wyjątkiem grzania elektrycznego i PC można zaradzić jakimś UPSem.


- więcej miejsca (zbiornik 300L)

Nie liczyłem tego, ale chyba mały na grzanie prądem w nocnej taryfie.


- więcej nie znalazłem - będę wdzięczny za pomoc

Jak jesteś szczęściarzem i masz linię gazową, to może zostaw tego buderusa? Instalacja nie skomplikowana, prosta, bezobsługowa (bezkominkowa) i tańsza od prądu.

Jeszcze trzeba zapyatć: tych paneli PV to dużo byś planował? Palenie w kominku nie znudzi ci się po 2 latach? Taczka z drewnem wjedzie do salonu? ;)

asolt
17-03-2014, 13:13
Tylko żeby czasem nie wyszło tak: zimno, zawór się otwiera, woda się leje, pogłoda się nagrzeeeewa, powietrze się nagrzeewa, temperatura ok, zawór się zamyka a podłoga dalej się nagrzeeeewa, temperatura się podnoosi i jest za ciepło. Do czasu aż wszystko ostygnie, i będzie przez jakiś czas za znimno zanim sterownik zareaguje.



Spokojnie, są sterowniki PWM dostosowane do podłogówki, wahania temperatury nieznaczne, przetestowane w realu, bezwładnosc podobna jak przy kabelkach a tam są stoswane powszechnie regulatory pomieszczeniowe i działają dobrze.

songoku_xxx
17-03-2014, 13:23
Pojemnosc bufora za mała na ogrzewanie i cwu, oddzielny podgrzewacz zbedny, grzałki 6kW (3x2 kW) za 100 zł szt. (allegro) mozna zamontowac w buforze.


Poważnie za mały? A jaki powinien być? Nie rozumiem też co jest zbędne? Przepływowy podgrzewacz? Raczej coś grzejącego być musi - on jest ZAMIAST kotła :) W tym układzie nie ma tradycyjnego kotła tylko ten podgrzewacz przepływowy za 1000 PLN.

Ok, nie napisałem wszystkiego. Mam gaz - podgrzewacz planowałbym gazowy (nie elektryczny).
Do buderusa potrzebuję jakiś niepotrzebnych termostatów zewnętrznych i całej logiki z tymi krzywymi mocy.
Dlaczego uważasz, że potrzebujesz zmienną temperaturę do podłogówki? Tam powinno być w miarę stała i chłodna woda.

Pakuję kupe kasy w bardzo mądry piec a koniec końców i tak o temperaturze decyduje pompka mieszająca za 300 PLN...

adam_mk
17-03-2014, 16:53
Wiele razy pisałem, że jak ktoś zabiera się za budowę domu - powinien rozważyć - JAK MA DZIAŁAĆ.

Jak na "kotłownię" zostawiamy sobie w bryle tyle miejsca, co na sporą szafę to nie doradzajcie BUFORA!
Bo?
Albo dobuduje się kotłownię na zewnątrz, osobną, wolnostojącą, albo bufor wstawiamy do salonu!
Albo go nie ma...

Jakoś nikt z Was nie zapytał - a masz miejsce na bufor?
Bo jak go nie ma - to co? Spychacz wzywać?

Adam M.

jasiek71
17-03-2014, 17:05
pytanko...
jak leje się smoła z komina to przyczyną jest za mały odbiór energii przez instalację czy sam komin jest do doopy ...?
kocioł SAS 17kw ze sterowaniem ( jakiś wiatraczek itp. )
komin z klinkieru z wkładem także z klinkieru czy jakiejś tam ceramiki ...

jak dla mnie to ten kocioł tylko się tli a nie pali a przez to ma za niską temp. spalin, miszczowie doradzają zrobić nowy komin z kwasówki ( ocieplony )i dać po zewnątrz bo tamtego nie da się wykorzystać ...

jakaś rada ...?

adam_mk
17-03-2014, 17:07
Dobrze ocieplony dom potrzebuje małego strumienia ciepła dla utrzymania w nim odpowiedniej temperatury.
Można rozłożyć maty grzejne - i kotłownia staje się niepotrzebna. Nie budujemy jej wcale!
Można grzać podłogówkę wodną kotłem elektrycznym - wtedy cała kotłownia mieści się w szafce pod zlewem.
Można postawić dla podłogówki wodnej kocioł kondensacyjny z kilkoma czujnikami - wtedy wystarczy ściana w kuchni czy spora szafa na kotłownię.
Albo...
Ma być tanio i niezależnie od tego co Ruskie z kurkiem wyczyniają...
To budujemy klasyczną kotłownię z kotłem, buforem i CAŁY zapas potrzebnego ciepła jeszcze PRZED sezonem gromadzimy w drewutni/składziku.

Coś trzeba wybrać PRZED budową domu, bo zmiany później czasem nie są możliwe, a zawsze są trudne.

Adam M.

adam_mk
17-03-2014, 17:11
jak leje się smoła z komina to przyczyną jest za mały odbiór energii przez instalację czy sam komin jest do doopy ...?

Brak dopasowania wielkości kotła do poboru ciepła przez bryłę domu.
Bździ się a nie pali...
Trzeba zbudować kociołek wielkości pudełka po butach, palić w nim "ostro" a wrzątek z niego wychodzący "dopasować" do posiadanego systemu grzewczego.
Albo... bufor wstawić.

Adam M.

jasiek71
17-03-2014, 17:17
jak leje się smoła z komina to przyczyną jest za mały odbiór energii przez instalację czy sam komin jest do doopy ...?

Brak dopasowania wielkości kotła do poboru ciepła przez bryłę domu.
Bździ się a nie pali...
Trzeba zbudować kociołek wielkości pudełka po butach, palić w nim "ostro" a wrzątek z niego wychodzący "dopasować" do posiadanego systemu grzewczego.
Albo... bufor wstawić.

Adam M.
czy ten nowy komin coś polepszy ...?

z gadania o buforze to już mnie gęba boli, zawodnik ma zakuty łeb i swoich "doradców": ...:yes:

adam_mk
17-03-2014, 17:28
Pozwól więc, aby ONI go uszczęśliwili!

HGW czy ten komin zalany smołą jeszcze się do czegokolwiek nadaje...
Podpalenie go spowoduje jego zniszczenie i oby chałupa nie spłonęła przy tym.
Nowy będzie bardzo szybko wyglądał tak, jak ten stary, bo nie komin tu winny.

Ja bym odpuścił problem, jak "pacjent wie lepiej" i przemyśleć ponownie układu nie chce.

Adam M.

jasiek71
17-03-2014, 17:36
Pozwól więc, aby ONI go uszczęśliwili!

HGW czy ten komin zalany smołą jeszcze się do czegokolwiek nadaje...
Podpalenie go spowoduje jego zniszczenie i oby chałupa nie spłonęła przy tym.
Nowy będzie bardzo szybko wyglądał tak, jak ten stary, bo nie komin tu winny.

Ja bym odpuścił problem, jak "pacjent wie lepiej" i przemyśleć ponownie układu nie chce.

Adam M.
che che ...
podpalić ten komin to już zdążyli, skończyło się na wymianie części okładziny z k-G w części przylegającej do tego komina ...:cool:
a ten "pacjent" to mój ojciec więc jakoś trudno odpuścić ...:D
najgorsze jest to że jak wywali kolejne kilka klocków na ulepszenia to przyzna mi rację ...:(

adam_mk
17-03-2014, 17:49
No, to masz przerąbane!!!

Szlamowanie tego co z niego zostało lub stawianie nowego...
Nowa okładzina z G-K to pudrowanie trupa. Teraz to nie komin a sito.

Nie wiem...
Chyba tylko czekać aż zmądrzeje...
Trudne, wiem...

Pamiętasz destylację miału węglowego robioną w probówce, w szkole?
Może trzeba mu to pokazać?

Adam M.

asolt
17-03-2014, 17:50
Można grzać podłogówkę wodną kotłem elektrycznym - wtedy cała kotłownia mieści się w szafce pod zlewem.

Adam M.

Mozna ale jak mamy miejsce na bufor to dlaczego nie wykorzystac 100% taryfy przy okazji załatwiając cwu 100% taryfy, chyba warto wygorpodarowac 1,5 m2

adam_mk
17-03-2014, 17:55
No...
JAK MAMY to miejsce na bufor....
A jak nie mamy - to bufor - gdzie (wstawić)?

Adam M.

songoku_xxx
17-03-2014, 18:43
no to co z tym buforem 300 L mały czy nie mały?

mam pomieszczenie gospodarcze o wielkości 3,8 m2 gdzie chciałbym też zmieścić odkurzacz centralny i filtr do wody (taki baniak z solą - nie wiem jak to się nazywa :p )

adam_mk
17-03-2014, 19:13
300 litrów to nie bufor, tylko rodzaj sprzęgła wodnego.
Na bufor, to Cię nie stać, bo sobie zbudowałeś dom nie dla takich rozwiązań.
Baniak 300 litrów, jak spory bojler, zmieści się w tej "szafie" co ma niecałe 4m2.
Zapewni grzanie podłogówki i CWU przy zastosowaniu kotła jednofunkcyjnego/podgrzewacza.

"mały czy nie mały?"
Jako bufor - pomijalnie mały!
Jako urządzenie grzewcze łączące CWU i ogrzewanie domu - wystarczający i mógłby być nawet mniejszy, tylko trudno by było odpowiednią wężownicę do niego wykrępować.

Adam M.

bajcik
18-03-2014, 09:22
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15636858,Darmowy_prad_przez_10h_dziennie_ _Bedzie_trzesienie.html
A od 2015r 13gr/kWh (+przesy +vat?ł).

adam_mk
18-03-2014, 11:14
A pisałem - wstawiać grzałki, bo może zaczną za darmo prąd dawać?
:lol: :lol: :lol:

Adam M.

asolt
18-03-2014, 11:52
A pisałem - wstawiać grzałki, bo może zaczną za darmo prąd dawać?
:lol: :lol: :lol:

Adam M.

Dystrybutor za darmo pradu nigdy nie przesle i pomocji robił nie bedzie

herakles
18-03-2014, 12:07
Dystrybutor za darmo pradu nigdy nie przesle i pomocji robił nie bedzie

Niekoniecznie dystrybutor. Niekoniecznie całkiem darmo.

asolt
18-03-2014, 12:11
Niekoniecznie dystrybutor. Niekoniecznie całkiem darmo.

Jezeli kupujesz energię elektryczną dystrybutor być musi. Jezeli ją sam produkujesz dla siebie to dystrybucji nie ma. Nie znam innych przypadków.

herakles
18-03-2014, 12:15
Jezeli kupujesz energię elektryczną dystrybutor być musi. Jezeli ją sam produkujesz dla siebie to dystrybucji nie ma. Nie znam innych przypadków.

Niekoniecznie dziś.

asolt
18-03-2014, 12:23
Niekoniecznie dziś.

Rozgadałes sie jak widzę, same mądre rzeczy, moze cos konkretnie bo z tego słowotoku nic nie wynika.

bajcik
18-03-2014, 12:35
Temat omawiany też na usenecie: https://groups.google.com/forum/?hl=pl#!topic/pl.misc.budowanie/snXIrGhRWVk

herakles
18-03-2014, 12:40
Rozgadałes sie jak widzę, same mądre rzeczy, moze cos konkretnie bo z tego słowotoku nic nie wynika.

1) Ceny paneli PV mogą spaść do cen śmiesznych.
2) Jeśli się zawiatrakuje cały kraj to przy dużym wietrze cena energii może być na prawdę śmieszna.
3) Ceny w nocnej taryfie mogą mocno spadać w najbliższym czasie.
4) Zrobisz se kominek produkujący holtzgas i podłączysz agregat.

Jarecki79
18-03-2014, 12:42
pytanko...
jak leje się smoła z komina to przyczyną jest za mały odbiór energii przez instalację czy sam komin jest do doopy ...?
kocioł SAS 17kw ze sterowaniem ( jakiś wiatraczek itp. )
komin z klinkieru z wkładem także z klinkieru czy jakiejś tam ceramiki ...

jak dla mnie to ten kocioł tylko się tli a nie pali a przez to ma za niską temp. spalin, miszczowie doradzają zrobić nowy komin z kwasówki ( ocieplony )i dać po zewnątrz bo tamtego nie da się wykorzystać ...

jakaś rada ...?

Jak palisz? Czym palisz?
To też wyjaśni, czemu tak wygląda komin....
Daj też odnośnik do strony SASa o którym konkretnie kotle rozmawiamy....

Jak palisz miałem, to ma być możliwe suchy (jedynie wilgotny), nie robić błota w wanienkach!!
Jak palisz węglem, to kup jakiś groszek GK.I i pal z miarkownikiem zamiast dmuchawy...... czy jak jest to orzech, to też miarkownik zamiast dmuchawy, może być elelktroniczny podłączany do sterownika w miejsce dmuchawy np. MCIv3
Jak palisz drewnem, to musisz z tego zrezygnować.....

asolt
18-03-2014, 12:44
Temat omawiany też na usenecie: https://groups.google.com/forum/?hl=pl#!topic/pl.misc.budowanie/snXIrGhRWVk

Toz o tym samym piszę, nie ma mozliwosci unikniecia opłaty dystrybucyjnej. Niestety kazdy odbiorca jest przypisany do okreslonej spólki dystrybucyjnej, tu wyboru nie ma, scislej to dla drobnych odbiorcówe nie ma. Wielkie zakłady mając zasilanie z sieci WN moga podpisywac umowy o dostarczanie energii za pomocą PSE który w taki wypadku tez jest dystrybutorem. Tak czy inaczej bez dystrybucji ani rusz.

asolt
18-03-2014, 12:46
1) Ceny paneli PV mogą spaść do cen śmiesznych.
2) Jeśli się zawiatrakuje cały kraj to przy dużym wietrze cena energii może być na prawdę śmieszna.
3) Ceny w nocnej taryfie mogą mocno spadać w najbliższym czasie.
4) Zrobisz se kominek produkujący holtzgas i podłączysz agregat.

Czytaj dokładnie, przeciez stwierdziłem ze jezeli produkujesz na własne potrzeby nie płacisz, jezeli kupujesz to opłata dystrybucyjna byc musi, niezaleznie czy wiatrak jest za płotem czy 1000 km dalej.
To ze cena II taryfy spadnie nie oznacza ze spadnie opłata dystrybucyjna za przesył w II taryfie, mało tego sądze ze wzrosnie, gdyz sieci wymagaja inwestycji i biezacej konserwacji
Agregat to własne zródło zasilania, czyli opłaty nie ma, o czym pisałem wczesniej

grzes124
18-03-2014, 13:32
300 litrów to nie bufor, tylko rodzaj sprzęgła wodnego.
Na bufor, to Cię nie stać, bo sobie zbudowałeś dom nie dla takich rozwiązań.
Baniak 300 litrów, jak spory bojler, zmieści się w tej "szafie" co ma niecałe 4m2.


Szafa 4m2 to całkiem spora szafa.
Zależy co w kotłowni się znajduje jeśli tylko bufor (ok 1000l) plus ewentualnie reku, to 4m2 spokojnie powinno starczyć.

herakles
18-03-2014, 13:58
No właśnie 2x2x2 odjąć 25cm ocieplenia daje 1.5x1.5x1.5 => 3,375 m3 mało?

bajcik
18-03-2014, 14:31
Jak by w czasie budowy wstawić bufor prostopadłościenny, obudować ścianami zostawiając miejsce na ocieplenie i tam trysnąć pianki. Nawet stężeń by nie trzeba było robić. Wyszłoby tylko takie "ukryte pomieszczenie" bez drzwi.

grzes124
18-03-2014, 14:34
W mocno energooszczędnym bufor 1000l to aż za głowę, a zajmie ok. 1,5m2.
Jak ktoś potrzebuje bufora 3m3 to musi o odpowiednią przestrzeń zadbać.

jasiek71
18-03-2014, 16:16
Jak palisz? Czym palisz?
To też wyjaśni, czemu tak wygląda komin....
Daj też odnośnik do strony SASa o którym konkretnie kotle rozmawiamy....

Jak palisz miałem, to ma być możliwe suchy (jedynie wilgotny), nie robić błota w wanienkach!!
Jak palisz węglem, to kup jakiś groszek GK.I i pal z miarkownikiem zamiast dmuchawy...... czy jak jest to orzech, to też miarkownik zamiast dmuchawy, może być elelktroniczny podłączany do sterownika w miejsce dmuchawy np. MCIv3
Jak palisz drewnem, to musisz z tego zrezygnować.....
napchają cały drewna, ustawione 60* i się pali ...:yes:
w tym kotle nie palić drewnem ...???
wygląda podobnie do tego tylko wentylator z drugiej strony i sterownik na wsporniku, nie ma też tego łańcucha ...
http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-mi.html
ten u ojca też ma oznaczenie MI 17kw

jerzyka51
18-03-2014, 22:12
Witam
Tum ,którzy nastawiają się ślepo na energię elektryczną ,życzę powodzenia. Przypominam tylko ,że w tym bełkocie o energii z wiatru i słońca to jest niewiele prawdy, Solary w naszych warunkach nie zwrócą się nigdy .Jeden dobry solar kosztuje 500-700 e ,chińczyki są tańsze ,ale sam pracowałem na dachu ,gdzie w czasie gwarancji wymieniono 30% solarów ze znaczkiem BP .W Niemczech jeszcze dwa lata temu ,gdy państwo praktycznie finansowało solary zakładali je wszyscy na potęgę ,teraz jest to rzadkość. Ile dni w roku one pracują z jako taką mocą, można sobie policzyć sprawdzając ile mamy w roku dni bezchmurnych ,w nocy też nie bardzo chcą pracować.Te wiatraki też pracują dobrze gdy jest huragan. Jeszcze cieszymy się stosunkowo tanim prądem bo pracują elektrownie węglowe. Ale to się zaczyna zmieniać ,bo niektórzy wielcy właściciele zaczynają je zamykać.Prąd z energii słońca i wiatru jest dla nas tani ,bo państwa dokładają producentom wiele miliardów euro,Co będzie jak nie będą miały z czego dokładać .A w rzeczy samej to dokładanie to też z naszych pieniędzy ,podatków,Czyli już płacisz za prąd więcej niż myślisz .Gdy upadną elektrownie węglowe,pozamykają też atomowe ,to co wtedy.Okaże się ,że tego prądu w nocy nie ma ,gdy nie wieje też go brakuje. Prądu na zapas nie da się zebrać w wiaderku.,zostaną na długie wieczory świeczki.
Miłego wieczoru J.Korona

jasiek71
19-03-2014, 08:11
echhhh...
jak ja lubię taki czarnowidztwo ...:stirthepot:

songoku_xxx
19-03-2014, 09:16
ale w tym jest dużo prawdy... kwestia dotowania "zielonej energii" to fakt.

RST
19-03-2014, 09:35
racja, nasi zachodni sąsiedzi juz się przekonali ile kosztuje "zielony prąd".
odchodzą od atomu i budują nowe bloki węglowe a nam się wmawia że trujemy Europę....

Nie zmienia to faktu, że (moim skromnym zdaniem) warto inwestować w dobrą izolację domu,
oraz proste i oszczędne instalacje CO/CWU
a wtedy rachunki nie będą boleć jak w domach budowanych na zasadzie "Panie, Ja zawsze tak robię i działa"

RAPczyn
19-03-2014, 09:55
Witam
Tum ,którzy nastawiają się ślepo na energię elektryczną ,życzę powodzenia. Przypominam tylko ,że w tym bełkocie o energii z wiatru i słońca to jest niewiele prawdy, Solary w naszych warunkach nie zwrócą się nigdy .Jeden dobry solar kosztuje 500-700 e ,chińczyki są tańsze ,ale sam pracowałem na dachu ,gdzie w czasie gwarancji wymieniono 30% solarów ze znaczkiem BP .W Niemczech jeszcze dwa lata temu ,gdy państwo praktycznie finansowało solary zakładali je wszyscy na potęgę ,teraz jest to rzadkość. Ile dni w roku one pracują z jako taką mocą, można sobie policzyć sprawdzając ile mamy w roku dni bezchmurnych ,w nocy też nie bardzo chcą pracować.Te wiatraki też pracują dobrze gdy jest huragan. Jeszcze cieszymy się stosunkowo tanim prądem bo pracują elektrownie węglowe. Ale to się zaczyna zmieniać ,bo niektórzy wielcy właściciele zaczynają je zamykać.Prąd z energii słońca i wiatru jest dla nas tani ,bo państwa dokładają producentom wiele miliardów euro,Co będzie jak nie będą miały z czego dokładać .A w rzeczy samej to dokładanie to też z naszych pieniędzy ,podatków,Czyli już płacisz za prąd więcej niż myślisz .Gdy upadną elektrownie węglowe,pozamykają też atomowe ,to co wtedy.Okaże się ,że tego prądu w nocy nie ma ,gdy nie wieje też go brakuje. Prądu na zapas nie da się zebrać w wiaderku.,zostaną na długie wieczory świeczki.
Miłego wieczoru J.Korona

500-700€/m^2 ;-)
Obecnie w Niemczech dofinansowane są instalacje do wspomagania centralnego ogrzewania lub częściowego ogrzewania - przypuszczam, że lobby producentów zbiorników buforowych o bardzo dużej pojemności maczało palce w wytycznych dofinansowania - http://www.paradigma.de/bafa-neue-foerdersaetze/
Ciekawe podejście do tematu mają Duńczycy - mają najdroższy prąd w Europie ale są niezależni energetycznie, budują pola kolektorów po kilka, kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych pracujących na sieci cieplne.

songoku_xxx
19-03-2014, 10:03
to akurat święta racja dlatego rozważam nietypowe rozwiązanie, tylko jakoś niewiele info mogę o tym znaleźć.

Czy ktoś użytkuje coś takiego z gazowym podgrzewaczem przepływowym? Chciałbym pogadać i pomacać



248902[/QUOTE]

herakles
19-03-2014, 10:22
racja, nasi zachodni sąsiedzi juz się przekonali ile kosztuje "zielony prąd".
odchodzą od atomu i budują nowe bloki węglowe a nam się wmawia że trujemy Europę....

Nie zmienia to faktu, że (moim skromnym zdaniem) warto inwestować w dobrą izolację domu,
oraz proste i oszczędne instalacje CO/CWU
a wtedy rachunki nie będą boleć jak w domach budowanych na zasadzie "Panie, Ja zawsze tak robię i działa"

I racja i nie racja.

Dość spory koszt tej zieleniny to koszt czyjegoś myślenia oraz czyjejś pracy. Jeśli utniesz te koszty, a w przypadku małych instalacji można spokojnie je uciąć, to zaczyna się opłacać. W skali globalnej już raczej nie.
Polecam wątek na ten temat: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213133-O-%C5%82%C4%85czeniu-%C5%BAr%C3%B3de%C5%82-mocy-elektrycznej-w-panelach-PV-drzemi%C4%85cej-s%C5%82%C3%B3w-kilka

herakles
19-03-2014, 10:24
to akurat święta racja dlatego rozważam nietypowe rozwiązanie, tylko jakoś niewiele info mogę o tym znaleźć.

Czy ktoś użytkuje coś takiego z gazowym podgrzewaczem przepływowym? Chciałbym pogadać i pomacać



248902[/QUOTE]

Zagotujesz to.

songoku_xxx
19-03-2014, 10:34
tzn?

termostat na baniaku, który uruchamia pompkę, która goni wodę przez podgrzewacz.... temperatura za wysoka pompka nie działa, temperatura spada pompka się włącza... jak to można zagotować???

herakles
19-03-2014, 11:55
Solarami.

songoku_xxx
19-03-2014, 12:04
nie planuję solaró bosa nieekonomiczne, jeśli już to ogniwa fotowoltaniczne a z tym jest prosty temat. Wystarczy zastosować wyłącznik termostatyczny.

generalnie drugie źródło ciepła jest fakultatywne (będzie, albo nie będzie - zależy od kasy).
Bardziej mnie interesuje czy taki układ z przepływowym podgrzewaczem gazowym zamiast kotła ma sens.
To znaczy w teorii ma sens (takie moje zdanie), ale chcę usłyszeć Wasze opinie. Może ktoś ma coś takiego :)

Jarecki79
19-03-2014, 20:51
napchają cały drewna, ustawione 60* i się pali ...:yes:
w tym kotle nie palić drewnem ...???
wygląda podobnie do tego tylko wentylator z drugiej strony i sterownik na wsporniku, nie ma też tego łańcucha ...
http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-mi.html
ten u ojca też ma oznaczenie MI 17kw
MI to taki skrót od miał, to paliwo jest podstawowe i na nim uzyskacie najlepsze efekty
Taka konstrukcja do spalania drewna.. długiego żywota mu nie wróżę... to się do drewna nie nadaje

Jak już bierzesz inne paliwa pod uwagę, to grubszy węgiel.. ale wówczas to już z miarkownikiem....
Drewno też powinieneś na miarkowniku spalać, ale powtarzam,że nie w takiej konstrukcji kotła...

Zasypujesz miałem po górną krawędź drzwiczek załadowczych i odpalasz od góry, start na sterowniku i dmuchawa się kręci...
Chcesz wykorzystac drewno - zasypujesz na ruszt warstwę miału, na to deka drewna, zasypujesz miałem i znowu trochę drewna, przysypac miałem itd.
Odpalasz od góry i nic nie dosypujesz, jak się wypali, przeczyścić ruszt i rozpalanie od nowa

DannyBuy
19-03-2014, 21:36
HeJka wyznawcy wielkiego Big Bufora!

DannyBuy
19-03-2014, 22:05
Jestem tu nowy...wiem.. ale incognito jestem z wami juz ponad pol roku.. przeczytalem caly wątek od deski do deski i staralem się ze zrozumieniem.teraz troche wazeliny : Wielkie slowa uznania dla Adama mk. Tatusia zalożyciela i wielu aktywnych członków dzieki którym czyta się to forum jak dobrą powieść (Piczman , Teves , M popław Ravbc , Bajcik , Mr Tomo , Herakles i wielu innych zasłużonych członków Forum) dzięki Wam wszystkim temat jest cały czas gorący jak górna część Buforka :) Jestem w trakcie budowania swojego pierwszego i zarazem ostatniego domku w życiu...zapewne...pow użytkowa ok 180 m2...Bida domek , no cóż tak wyszło... dół cały podłogówka a góra sypialnie grzejniki....wiem juz ze to zle ale cóż ...tak wyszło....Człowiek całe życie sie uczy a z rególy po fakcie! Teraz wiem jedno! wiem że chcę bufor bo wiem co to i poco i jak on działa , max miejsce jakie posiadam w kotłowni ówzględniajac ocieplenie to 1,5m3. Troszke mało ale powinno byc dużą pomocą w całym systemie. Do tej pory ufałem Instalatorom ale dzięki Wam koniec!!! teraz to ja jestem SPRITE a oni pragnienie!! wkrótce przedstawie na forum moj własny projekt mojej instalacji. Wielka prośba do madrych głow o wielka krytyke i w miarę uprzejmości porzyteczne tipy! Z góry dzięki i do przeczytania!

o_c
19-03-2014, 22:35
Witaj DannyBuy (http://forum.muratordom.pl/member.php?199710-DannyBuy) w niedoli budowania domu.
Teraz mniej miło KUR...; ówzględniajac ?!
Może by tak słownik w przeglądarkę?

gentoonx
19-03-2014, 23:00
A po co? Przeca FM podkreśla błędnie wpisane słowa na czerwono. Jemu... wszystkim

wbijanie takich wypowiedzi niesprawdzonych świadczy o pośpiechu i niechlujstwie - a z takimi cechami buduje się gówno, nie domy

o_c
19-03-2014, 23:12
A to przepraszam, u mnie wszędzie podkreślai jak na trzeźwo jestem to zauważam,..

zuzg
20-03-2014, 15:12
Witam, proszę o opinię czy bufor 1000l grzany prądem tylko w II taryfie (ew. podłączenie kominka) da radę ogrzać domek o powierzchni użytkowej 160m2? Dom jest parterowy wybudowany z silikatu, ocieplony 20 cm grafit - ściany, 20 cm - podłoga, 40 cm wełny - strop. Całość ogrzewanie podłogowe w 9 cm betonowej wylewce. Jestem na etapie wyboru źródła ciepła i temat bufora zaczynam dopiero drążyć. Pozdrawiam

adam_mk
20-03-2014, 15:52
Wszystkie znaki na niebie i Ziemi wskazują - że tak.
Ale...
Bufor nie grzeje!
Grzeje kocioł/grzałka/kominek z PW.
Bufor dopasowuje te źródełka ciepła do tej podłogówki.
Np. Grzałka 1kW byłaby za mała....

Adam M.

DannyBuy
20-03-2014, 19:00
A to przepraszam, u mnie wszędzie podkreślai jak na trzeźwo jestem to zauważam,..

Powodów wiele ale nie będę się tłumaczył... błąd to błąd i tyle na temat.
Dzięki za wnikliwe zainteresowanie :)

DannyBuy
20-03-2014, 20:25
Witam ponownie
Postaram się wkleić mały schemat jaki udało mi się sklecić :
http://imageshack.com/a/img203/9555/kv3r.jpg


Założenia są proste :

- bufor chcę zasilać przede wszystkim kotłem stałopalnym
(grawitacja wspomagana pompką )
- po dokładniejszym zbadaniu tematu rozważam grzały w II taryfie
( 3 sztuki na dole bufora)
- przetestuję panele fotowoltaiczne jako małą alternatywę w dzień tylko dla grzałek,
bez akumulatorów bo właśnie w cieplej wodzie chcę tą energię przetrzymywać.
( czwarta grzałka wyżej dla CWU )
-rozważam też panele rórkowe ale z własnym wymiennikiem ( z racji dużej odległości od kotłowni )
chcę zbudować krótką instalację glikolową z ok 200 - 300l zbiornikiem ładowanym grawitacyjnie.
Z tego zbiornika będę pompował ciepłą wodę do bufora.

teraz pytania : ( od razu uprzedzam że nie mam nic wspólnego z hydrauliką..)

- czy syfon lepiej umieścić w ociepleniu czy poza? czy możne lepiej tą po prawej ocieplić a po lewej zostawić poza ociepleniem?
i czy to w ogóle jest istotne....
- planuję wstawić jedną grzałkę u góry dla CWU na już , wężownica solarna wędruje do innego baniaka , zatem czy potrzebuję lejek?
jeśli tak to zasilanie z solarów pod lejek a jeśli nie to jak najlepiej podłączyć się do bufora?
- czy bajpas dla pompy do kotła wykonany jest poprawnie? czy powinien być tam jeszcze jakiś zawór..
- i ogólnie czy pompki i zaworki zwrotne są w odpowiednich miejscach czy może w przypadku rozdzielaczy lepiej jest zakupić gotowce z
poskładanymi już gadżetami..?

Jeżeli zrobiłem coś bez sensu (albo znowu byka ) lub o to pytam to proszę o wyrozumiałość.

Z góry dzięki!

pozdro!

herakles
20-03-2014, 20:29
Na pierwszy rzut ka czwarta grzałka jest bez sensu. Woda podgrzana na dole przez 3 grzałki poleci do góry przez lejek, nie czujesz tego, przemyśl jeszcze raz.

DannyBuy
20-03-2014, 20:40
ta czwarta grzałka to jeżeli bez stożka....Stożek montuje się głównie do wężownicy od solara a skoro jej tam nie będzie to czy go w ogóle potrzebuję?

odi69
20-03-2014, 21:20
Cz czymś takim da się zrobić lut twardy? http://allegro.pl/hit-palnik-do-lutowania-z-3-dyszami-geko-tanio-i4037464988.html

DannyBuy
20-03-2014, 21:26
według mnie wężownice się da ze złączkami połączyć ale na przejście przez bufor to raczej bez tlenu się nie obejdzie...

DannyBuy
21-03-2014, 17:27
Czy ktoś zauważył jeszcze coś istotnego ?

Adamie mk jeżeli znajdziesz chwilkę popatrz też proszę fachowym okiem.

Dzięki :rolleyes:

jerzyka51
22-03-2014, 07:37
Witam
Moje wiadomości są oparte o wiedzę z tego forum.
1 .Rura 6/4 na grawitacji to chyba takie min ,dobrze aby była większa.
2 Jeżeli chcesz zastosować syfon ,pomysł Adama to zawór klapkowy jest już niepotrzebny.
3 Równolegle do pompy na powrocie musi być zawór różnicowy ,inaczej część wody tłoczonej przez pompkę będzie wracać na jej wejście.
4 Wejście z kotła do bufora dałbym na samej górze bufora
5 Cztery zawory między kotłem a buforem to chyba niepotrzebny koszt.Żeby wymienić kocioł ,lub coś przy nim zrobić wystarczą dwa. Jak będziesz chciał coś robić przy buforze i tak musisz spuścić wodę.Muszą też być dwa śrubunki bo inaczej nie połączysz kotła z buforem ,chyba że będą rury spawane. Ale i tak śrubunki przydadzą się jak będziesz wymieniał kiedyś kocioł.
6 Ja w swoim buforze będę wszystkie rurki z powrotów grzania ,/ u Ciebie dodatkowo z solarów /wprowadzał pod lejek .Ta woda może mieć bardzo różne temperatury i przy twoim sposobie ich wprowadzenia ,może to powodować zawirowania,co nie jest dobre dla pracy warstwowej bufora.Wprowadzenie ich pod lejek pozwoli wodzie na znalezienie sobie miejsce na odpowiedniej wysokości w zależności od jej temperatury.
Dodatkowo grzanie grzejnikami i bufor to nienajlepszy pomysł .Grzejniki wymagają dużych temperatur wody ,przez co tego ciepła z bufora niewiele odbierzesz a wtedy ,albo niedogrzane pomieszczenia z grzejnikami ,albo grzanie w kotle na okrągło ,Po co w takim przypadku bufor. Niektórzy obniżają wprawdzie temperaturę wody do grzejników przez stosowanie ich dużego przewymiarowania ,ale to dodatkowe koszty i taka bateria w pokojach to chyba nie najlepsze rozwiązanie.
Miłego dnia J.Korona

bajcik
22-03-2014, 10:17
@jerzyka51
Bardzo mi się podoba pomysł z punktu 6), czyli powrót CO pod lejek - :) Rurę kierusz w górę w środek rury czy zakręcasz wir pod lejkiem? W rurę - może za wysoko pójść strumeiń i zamieszać, a wir - ociepli okolicę wężownicy solarnej.

(Tak na chłopski rozum sobie gdybam)

herakles
22-03-2014, 11:02
Tej zimy w grzejniki rzadko kiedy szło więcej jak 40*C

DannyBuy
22-03-2014, 12:33
@jerzyka51

Dzięki za komentarz, a zastanawiałeś się może nad tematem syfonu? mianowicie czy powinien znajdować się blisko bufora w warstwie ocieplenia czy lepiej nieocieplony na zewnątrz żeby mógł się tam wytworzyć korek z zimnej wody po zakończeniu palenia. (może gadam od rzeczy ale na pewno nikt do tej pory na forum o to nie pytał )
Wiem że grzejniki to zło ale już za późno , na szczęście uparłem się na podłogówkę na całym parterze i docelowo będzie WM z rekuperkiem więc myślę że to również pomoże z rozprowadzeniem ciepełka po pomieszczeniach.
Bufor dlatego że nie przekonują mnie kotły z podajnikiem , idea fajna ale to eko dziadostwo które faktycznie dociera do malutkich prywatnych odbiorców nigdy faktycznej jakości nie będzie...a na pewno nie tańsze. Mam za to bardzo nasłonecznioną działkę więc troszkę tu..troszkę tam... a buforek mi to ładnie połączy i przechowa na potem.

@herakles

Zauważ jak się klimat na świecie zmienia.. może tak właśnie będą teraz zimy u nas wyglądać ? wtedy buforek jak najbardziej będzie dobrym pomocnikiem z kotłowni :)

jerzyka51
22-03-2014, 16:07
Witam
bajcik rura, którą wprowadzę powrót będzie w samym baniaku o jeden wymiar większa ,do baniaka 1" w baniaku 5/4 lub 6/4.Pozwoli to zmniejszyć szybkość wody wypływającej z rury pod lejkiem ,mniejsze zawirowania wody.Zakończenie tej rury to kolanko w górę ,w lejek.U mnie on będzie ,bo będę montował wężownicę do pompy ciepła powietrze woda.Naciskam w tej sprawie Adama ,żeby opisał taki bufor na forum.Obiecał ,że to zrobi ,ale teraz jest mocno zajęty.Telefonicznie podał mi sposób wykonania wężownicy do pompy.Już kupiłem wszystkie rurki, Jak przyjadę na kilka dni w kwietniu do domku ,to coś pchnę wtedy do przodu.To też tak na chłopski rozum wymyśliłem .Tą samą rurą będę wprowadzał też ciepłą wodę z Jaskowego solara.Może z wirem pod lejkiem to też niezły pomysł ,ale chyba wtedy trzeba by trochę zmienić kształt lejka ,aby ten wir ze środka nie zakłócał tego zewnętrznego. To już pytanie dla tych co trochę z buforami pracowali ,znają przepływy,może się wypowiedzą na ten temat.Czy może te przepływy tam pod lejkiem są na tyle małe ,że nie warto o co kopi kruszyć.
DannyBuy ja nie zastanawiałem się nad tym syfonem ,bo sam zastosuje zawór klapkowy.Ja myślę ,że ten lewar musi być za ociepleniem ,On musi szybko po skończonym grzaniu się wychłodzić ,bo inaczej będzie uciekało Ci ciepło grawitacyjnie, to zimna woda w nim blokuje przepływ grawitacyjny.

DannyBuy
22-03-2014, 18:32
@jerzyka51

Zgadzam się z Tobą , obawiam się tylko że sam zawór klapkowy może nie wystarczyć dlatego spróbuję syfon...tylko nie chcę z nim przekombinować...

iskra99
23-03-2014, 06:41
Witam czy jest opcja by ktoś napisal jaki czas będą teoretycznie ładowane 2 bufory po 500l każdy kotlem 27kW?

herakles
23-03-2014, 08:42
27kW => 27 000 J/s
Cw wody=> 4200J/kg/K
Czyli ogrzanie 1kg wody o 1K(1*C) wymaga 4200J
dalej policz sam.

DannyBuy
23-03-2014, 13:56
herakles

Może jakiś koment na drugi rzut oka ?

Carpenter78
23-03-2014, 14:57
Jak dla mnie to pompki za zaworami mieszającymi na zasilaniu rozdzielaczy.

Pozdrawiam!

DannyBuy
23-03-2014, 15:10
tyz prowda...chyba lepiej by było :)

cruz
23-03-2014, 16:17
@jerzyka51

Dzięki za komentarz, a zastanawiałeś się może nad tematem syfonu? mianowicie czy powinien znajdować się blisko bufora w warstwie ocieplenia czy lepiej nieocieplony na zewnątrz żeby mógł się tam wytworzyć korek z zimnej wody po zakończeniu palenia. (może gadam od rzeczy ale na pewno nikt do tej pory na forum o to nie pytał


Dobre pytanie, ja bym dał go w takim miejscu żeby jak najmniej zawadzał ale jednocześnie można by się nim pochwalić. (Nie)działać będzie w każdym miejscu tak samo.

bajcik
23-03-2014, 19:30
Jak dla mnie to pompki za zaworami mieszającymi na zasilaniu rozdzielaczy.
Też się nad tym zastanawiałem - różnica chyba taka że w razie nieszczelności będzie kapało zamiast zaciągać powietrze - więc łatwiej zlokalizować.
Nie wiem jak z podatnością na kawitacje przy pracy "ssącej".

Carpenter78
23-03-2014, 22:29
Może dokładniej:

- większość zaworów trójdrożnych wymaga pompy na zasilaniu na rozdzielacze (z tego co pamiętam)
-wydaje mi się, że na powrocie pompa pchając wodę do bufora w przypadku pracy tylko jednej pompy mimo woli pchała by wodę do wszystkich układów a do najlżejszego w pierwszej kolejności
- umiejscowienie ma wpływ na wysokość naczynia bezpieczeństwa

Tyle, co się mi tak przypomina.

Pozdrawiam!

nommo
26-03-2014, 09:21
Mała aktualizacja
Zbiornik zamknięty i postawiony na nogi.

http://i93.photobucket.com/albums/l43/nommo1980/th_CAM00028_zps203f5487.jpg (http://s93.photobucket.com/user/nommo1980/media/CAM00028_zps203f5487.jpg.html)
http://i93.photobucket.com/albums/l43/nommo1980/th_CAM00027_zps70811270.jpg (http://s93.photobucket.com/user/nommo1980/media/CAM00027_zps70811270.jpg.html)
http://i93.photobucket.com/albums/l43/nommo1980/th_CAM00026_zpsa5eb37be.jpg (http://s93.photobucket.com/user/nommo1980/media/CAM00026_zpsa5eb37be.jpg.html)
http://i93.photobucket.com/albums/l43/nommo1980/th_CAM00024_zps5269b545.jpg (http://s93.photobucket.com/user/nommo1980/media/CAM00024_zps5269b545.jpg.html)
http://i93.photobucket.com/albums/l43/nommo1980/th_CAM00022_zpseb5dc391.jpg (http://s93.photobucket.com/user/nommo1980/media/CAM00022_zpseb5dc391.jpg.html)
http://i93.photobucket.com/albums/l43/nommo1980/th_CAM00021_zpse066a0b4.jpg (http://s93.photobucket.com/user/nommo1980/media/CAM00021_zpse066a0b4.jpg.html)
http://i93.photobucket.com/albums/l43/nommo1980/th_CAM00020_zps74fa9c27.jpg (http://s93.photobucket.com/user/nommo1980/media/CAM00020_zps74fa9c27.jpg.html)
http://i93.photobucket.com/albums/l43/nommo1980/th_CAM00019_zpsfffd4636.jpg (http://s93.photobucket.com/user/nommo1980/media/CAM00019_zpsfffd4636.jpg.html)

ameryka
30-03-2014, 19:21
Dotują dużych producentów z naszych podatków! Ja wolę żeby dotowali prosumenta - Kowalskiego

gentoonx
30-03-2014, 22:10
Dotują dużych producentów z naszych podatków! Ja wolę żeby dotowali prosumenta - Kowalskiego

:jawdrop:
??? WTF

mac_612
31-03-2014, 21:55
- większość zaworów trójdrożnych wymaga pompy na zasilaniu na rozdzielacze (z tego co pamiętam)

Może być pompa na powrocie, tylko nalży uważać aby nie "odciąć pompy zaworem"


-wydaje mi się, że na powrocie pompa pchając wodę do bufora w przypadku pracy tylko jednej pompy mimo woli pchała by wodę do wszystkich układów a do najlżejszego w pierwszej kolejności

Nie jest to prawda


- umiejscowienie ma wpływ na wysokość naczynia bezpieczeństwa
W tym obwodzie (grzejnikowym, podłogówki z buforem) nie ma to wpływu.

Tyle, co się mi tak przypomina;)

papi240
04-04-2014, 23:23
czy wie ktoś może dlaczego nie działa legenda tego tematu :(
jaką jest
http://domkopedia.pl/index.php/Lista_bufor%C3%B3w

papi240
06-04-2014, 16:55
co macie pod buforem ?
tzn jak jest ocieplony od dołu?
w przyszłym tygodniu będę robił wylewkę pod piec i bufor i zastanawiam się jak ją zrobić, czy dawać styropian czy wylać sam beton
w końcu bufur 1100litrów wody + jego ciężar własny z dwoma wężownicami to z 1.5tony
będzie miał płaskie dekle i nie wiem czy robić jakieś "łapy" czy np postawić go na jakimś twardym styropianie czy czymś podobnym

Carpenter78
06-04-2014, 18:21
Mocniej zazbrojona wylewka bez styropianu.
Tak mam u siebie.

Pozdrawiam!

bajcik
06-04-2014, 22:02
czy wie ktoś może dlaczego nie działa legenda tego tematu :(
jaką jest
http://domkopedia.pl/index.php/Lista_bufor%C3%B3w

Przenosiny na inny serwerek. Wróci na początku tygodnia.

bajcik
06-04-2014, 22:08
co macie pod buforem ?
tzn jak jest ocieplony od dołu?
w przyszłym tygodniu będę robił wylewkę pod piec i bufor i zastanawiam się jak ją zrobić, czy dawać styropian czy wylać sam beton
w końcu bufur 1100litrów wody + jego ciężar własny z dwoma wężownicami to z 1.5tony

U mnie - stoi na wzmocnionym zbrojonym chudziaku, bez wylewki w tym miejscu.
Nóżki 10cm i taki styropian od spodu.


będzie miał płaskie dekle i nie wiem czy robić jakieś "łapy" czy np postawić go na jakimś twardym styropianie czy czymś podobnym

Sugerowano już w tym wątku że można postawić na samym styrodurze. Robił ktoś już tak? I czy po zrobieniu rur i napełnieniu wodą nie usiadła całość powodując naprężenia?

papi240
07-04-2014, 12:46
znalazłem firmę w mojej okolicy - Stalowa Wola
która zrobi mi walec fi 90 wysoki na 2m = 1271litrów
blacha 3mm i płaskie dekle do zaspawania za 950zł

jak by ktoś potrzebował to mam kontakt

miwok
07-04-2014, 17:49
Witam szanownych forumowiczów.

Sezon grzewczy dobiega końca. Jednak przed buforem kolejne zadanie – współpraca z coraz bardziej wydajnymi solarami. Mój bufor opisywałem już na forum. Rozpoczął trzeci rok "współpracy" ze mną. Jednak opomiarowanie uruchomiłem dopiero dwa – trzy miesiące temu. W ubiegłych sezonach nie posiadałem go więc myślałem że lejek działa prawidłowo – najcieplejsza woda układa się u szczytu bufora. Jednak wykres z niedzieli 6 kwietnia mówi co innego.
Tu wykres (http://i.imgur.com/Kq7Ylo8.png)
Jak widać na wykresie od godziny 8.00 ( uruchomienie pomiaru) do godziny 11.10 , kiedy to następuje start solarów, temperatura w całym buforze jest w zasadzie stała. Niewielki jej spadek spowodowany drobnym zużyciem CWU na potrzeby porannej toalety. Wraz ze startem solara na poziomach 1 i 2 spadek ( dlaczego nie wzrost ? ) temperatury jest stosunkowo niewielki. Natomiast na poziomach 3,4,5, jest bardzo duży ( na poziomie 3 do godziny 17.00 rzędu 15 – 18 stopni. ).Jak widać na wykresie temperatura płynu dostarczanego z solara na wężownicę od godziny 16.00 zbliżona do 100 stopni, a temperatura na najwyższych poziomach 1 i 2 – spada !!!
Pragnę więc zapytać mądrzejszych:
Czy to jest normalne ?
Czy z wykresu można wyciągnąć wniosek że lejek nie działa ?
Jeżeli nie działa, czy wogóle jest potrzebny?
Choć ewentualna przeróbka w tej chwili nie wchodzi w grę, dla własnej wiedzy chciałbym przekonać się czy to jest normalne, czy popełniłem jakiś błąd.
Będę wdzięczny za uwagi.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia.

mac_612
07-04-2014, 21:46
Będę wdzięczny za uwagi.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia.
Z jakiegoś powodu miesza się woda w buforze z dolnymi warstwami co powoduje uśrednienie temperatur, jedyne co mi przychodzi do głowy to "zator" w rurze od lejka uniemożliwiający unoszenie się ciepłej wody. Jak duże masz perforacje tej rury? Problem już był tu w temacie przedstawiony.
U mnie na 90% będzie podobnie (tak czuje). Drugi raz gdybym budował bufor zrezygnowałbym z tej rury, a zostawił sam lejek nad stożkiem solarnym.

adam_mk
07-04-2014, 21:50
Mierzysz TEMPERATURY!!!
Przelicz te pomiary na STRUMIENIE ciepła!

Dolanie szklanki wody o temperaturze około 100stC do wiadra wody zmieni temperaturę wiadra nieznacznie/pomijalnie mało.
Dodatkowo...
Temperatura wiadra MOŻE spaść, jak z niego jednocześnie pobierasz ciepło.
Zrób bilans ciepła dla układu.

Cyrkulacje CWU masz?
DOBRZE zrobioną?

Adam M.

mac_612
07-04-2014, 21:55
Zwróć Adam uwage, że spadki temperatur pokrywają się ze startem solara. IMHO to nie cyrkulacja tylko właśnie "korek temperaturowy" w rurce od lejka.

adam_mk
07-04-2014, 22:04
Może tak być.
Ale...
Chcesz mi powiedzieć, ze woda w rurze wznośnej fi 130 (około) grzeje się w okolicy wężownicy stożkowej (fi 15) do temperatury glikolu 100stC?
Wtedy MUSI wylądować pod szczytem baniaka, nawet, jak nie ma perforacji tej rury wznośnej.
Tak nie jest!
Działa bilans ciepła.

Adam M.

mac_612
07-04-2014, 22:09
Energia się zgadza temperatura nie musi - to wymiennik przeponowy. Wokół stożka temperatury nie są wcale tak wysokie.

adam_mk
07-04-2014, 22:14
Poobserwowałbym to kilka dni.
To wolnozmienne procesy.

Adam M.

mac_612
07-04-2014, 22:47
Doraźnie spróbowałbym zwiększyć przepływ glikolu przez stożek. Może otrzymamy mniej wody o wyższej temperaturze? Grzanie "o trochę" dużej ilości wody psuje trochę koncepcje warstw bufora.

papi240
07-04-2014, 22:55
brakuje mi tej domkopedii :(
jutro rano muszę zamówić bufor, zdecydowałem się na fi 90 wys 2m i płaskie dekle
bufor z blachy 3mm, czy dekle 3mm też "dadzą rade" ?
bajcik dawaj z tymi przenosinami bo się wykończe zanim coś znajde w tym temacie

mac_612
07-04-2014, 22:58
Trochę wiotkie, dałbym masywniejsze, lub jakieś wzmocnienie.

mac_612
08-04-2014, 07:39
Dokładnie, a niestety powoduje to uśrednianie temperatur w baniaku. Dlatego sprawniej by to działało przy samym lejku bez komina.

miwok
08-04-2014, 08:44
Dziękuję bardzo za odpowiedź, wiele dzięki temu zrozumiałem.

mac_612

Utwierdziłeś mnie w przekonaniu że mój lejek, a właściwie jego komin ma za mały przekrój. Przy średnicy bufora 85 cm i wysokości 200cm komin lejka ma wysokość około 140 cm. Jak widać na załączonym wcześniej zdjęciu, wykonałem go z dwu zlutowanych ze sobą profili do płyt g/k o kształcie "U"o wymiarach 5x10x5 cm co po złożeniu dało światło komina o wymiarach 10x10 cm czyli ledwie 100 cm2. Chyba to jednak za mało. Z pewnością część strumienia ciepła przechodzi, ale myślę że cały jego strumień się "nie mieści". Co do perforacji - w ściankach co około 10 - 15 cm nacięcia poprzeczne tarczą o szerokości około 6 mm. Może za mało ?

adam_mk

Cyrkulacji nie posiadam, więc ten powód wychłodzenia wody odpada. Uświadomiłeś mi że mimo iż na wężownicy od solara mam 100 stopni a wężownica otoczona jest wodą o temperaturze około 30 - 40stopni, to nigdy nie dojdzie do sytuacji że woda obok wężownicy zbliży się temperaturą do temperatury glikolu. Właśnie, a do jakiej temperatury się zbliży ?

mpoplaw

Przekonuje mnie także Twoja wypowiedź co do kierunku przepływu strug wody w czasie pracy wężownicy solara. ( przykład na filmie powala ). Co do zamontowania termometru wewnątrz bufora - w tej chwili nie mam takiej możliwości, bo raz że układ "żyje i pracuje", a dwa - wiązało by się to z totalną demolką, czego sobie nie wyobrażam.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odzew, pozdrawiam.

mac_612
08-04-2014, 09:13
woda obok wężownicy zbliży się temperaturą do temperatury glikolu.

Zbliży się w miare napełniania bufora Ciepłem;)

adam_mk
08-04-2014, 10:24
Jak pisałem...
Trochę to trwa.

"sprawniej by to działało przy samym lejku bez komina. "
Raczej nie.
Wstępująca struga "rozlazła by się" na boki jak w tej szklance.
Powinna dotrzeć na "swoją" wysokość w baniaku.
To przyspiesza jego nagrzewanie.

Adam M.

mac_612
08-04-2014, 10:47
Lejek ma ukierunkować strugę środkiem bufora ku górze. Komin tak samo. Jeden i drugi spełnia swoje zadanie, z tym że komin psuje uwarstwienie, powoduje uśrednianie temperatur. Utrudnia trafienie strugi w "swoje miejsce". Kiedyś pisałeś - po co dublować układy skoro jeden robi to dobrze?

bajcik
08-04-2014, 11:54
brakuje mi tej domkopedii :(
jutro rano muszę zamówić bufor, zdecydowałem się na fi 90 wys 2m i płaskie dekle
bufor z blachy 3mm, czy dekle 3mm też "dadzą rade" ?
bajcik dawaj z tymi przenosinami bo się wykończe zanim coś znajde w tym temacie


http://domkopedia.pl/index.php?title=Bufor
http://domkopedia.pl/index.php?title=Bufory

Powinno pomału ruszać

herakles
08-04-2014, 14:59
na filmiku wyżej mała szklanka wody podgrzewana jest sporawym palnikiem gazowym na całej szerokości dna, poniżej filmik gdzie źródło ciepła jest dużo mniejsze, bardziej punktowe więc konwekcja wolniejsza, i ładnie widać jak rośnie grzybek atomowy, oraz jak ciepła woda się ochładza i zaczyna pełzać w dół

https://www.youtube.com/watch?v=thh-3J3VKDU
takie zjawiska zmierzyć termometrem to kompletnie niemożliwe, do tego trzeba by użyć całej baterii termometrów zarówno w pionie jak i w poziomie i programu całkującego

No i właśnie widać na tym filmiku jaki się pieredolnik robi. Jak dasz lejek to to fioletowe grzecznie poleci lejeczkiem do góry.

ProMyst
15-04-2014, 08:46
Witam!
Mam 3 grzałki podwójne na dole bufora (3x2X1,4kW). Powiedzcie mi jaki termostat zastosować, żeby grzałki "pilnowały" mi temperatury w baniaku w określonych przeze mnie godzinach?

ProMyst
15-04-2014, 11:45
Dzięki pięknie za odpowiedź.
Czy mógłbyś mi jeszcze wyjaśnić jak to podłączyć?
Czy występują zegary dobowe 3F czy wystarczy zwykły?. Nie wiem również jak podłączyć stycznik z termostatem.
Może ktoś ma taki schemat zrobiony.
Pozdrawiam

ProMyst
15-04-2014, 13:15
Dzięki teraz wszystko jasne
Pozdrawiam!

romano78
16-04-2014, 00:01
Witam wszystkich po długiej nieobecności
Właśnie przymierzam się do zagospodarowania mojej wężownicy solarowejwymyśliłem sobie że na tarasie któryznajduje się od strony południowej umieszczę że 100mb alupexaw bruzdach wyciętych bruzdownicą na głębokośc jakieś2cmzaraz za ścianą znajduje się bufor 650l koszt całej instalacji to ok 400zł i dwa dni mojej roboty wiem że miedz była by lepsza ale pex tani jak barszcz wiec można nadrobic ilością zresztą w buforze tez mam pexa i wszystko działa jak nalezy, co o tym myślicie Pozdrawiam

gentoonx
16-04-2014, 02:26
...ale pex tani jak barszcz wiec ...

Chyba kolega pisze o alupexie ;P

ale jak ma kolega PEX-a za mniej jak 5zł/mb to chętnie nabędę parę kilometrów - proszę o namiary :)

bajcik
16-04-2014, 08:42
Betonowy solar?

jasiek71
16-04-2014, 08:52
Betonowy solar?
mam takiego prototypa na podwórku ale to jest "cienki bolek" nawet w pełnym słońcu bo ma za dużą bezwładność...

herakles
16-04-2014, 10:01
mam takiego prototypa na podwórku ale to jest "cienki bolek" nawet w pełnym słońcu bo ma za dużą bezwładność...

Jak gruby jest? Ile tam tego betonu?

romano78
16-04-2014, 10:55
mam takiego prototypa na podwórku ale to jest "cienki bolek" nawet w pełnym słońcu bo ma za dużą bezwładność...

Napisz coś więcej o tym twoim solarze ile metrów z czego zrobiony jak głęboko rurki
Moje będą pod samym wierzchem beton pomalowany na razie na czarno póżniej płytki brązowe ewentualnie czarne jeśli by miało to dużo pomóc , sterownik do pompy c.o. za 60 zł , czujnik przytulony na na tarasie do rury zasilającej wezownice solarną ,najtańsza pompka pexa mam po 2,6 za metr wavin

jasiek71
16-04-2014, 13:42
Napisz coś więcej o tym twoim solarze ile metrów z czego zrobiony jak głęboko rurki
Moje będą pod samym wierzchem beton pomalowany na razie na czarno póżniej płytki brązowe ewentualnie czarne jeśli by miało to dużo pomóc , sterownik do pompy c.o. za 60 zł , czujnik przytulony na na tarasie do rury zasilającej wezownice solarną ,najtańsza pompka pexa mam po 2,6 za metr wavin
zrobiłem takiego do testów ma 1m2 ,wewnątrz 8mb pexa w 3,5cm czarnego (barwionego ) betonu, wszystko wylane na 5cm styropianie.
wsadziłem czujnik do środka i jakiś czas obserwowałem temperatury, w pełnym słońcu co prawda łapie 50* ale to trwa bardzo długo więc uzysk z tego niewielki, jeżeli słońce jest "w kratkę" lub pochmurno to temperatura jest praktycznie taka sama jak otoczenie ( te kilka * jest pomijalne ...)

gentoonx
16-04-2014, 18:06
... pexa mam po 2,6 za metr wavin

aaaa, to alupex, to nie chcę :)

Pomyśl o pompce 12V pędzonej z jakiego panela PV, koszt całości jakieś 300-350zł i darmo lata, a działa tylko wtedy jak potrzeba

romano78
16-04-2014, 21:07
zrobiłem takiego do testów ma 1m2 ,wewnątrz 8mb pexa w 3,5cm czarnego (barwionego ) betonu, wszystko wylane na 5cm styropianie.
wsadziłem czujnik do środka i jakiś czas obserwowałem temperatury, w pełnym słońcu co prawda łapie 50* ale to trwa bardzo długo więc uzysk z tego niewielki, jeżeli słońce jest "w kratkę" lub pochmurno to temperatura jest praktycznie taka sama jak otoczenie ( te kilka * jest pomijalne ...)

jeśli w cały dzień słoneczny w leciebeton nagrzeje się do 50 stopni nawet dopiero póżnym popołudniem to mnie to zadowoli w końcu to solar za 4 stówki a nie za pare tysięcy kwestia tylko ile alupexa potrzeba aby nagrzac całe 600l np.z 40 stopni do 50 .

jasiek71
17-04-2014, 18:49
kwestia tylko ile alupexa potrzeba aby nagrzac całe 600l np.z 40 stopni do 50 .
nawet nie osiągniesz takiej temperatury na tarasie więc nie ma szans ...:no:
jeżeli już to znacznie lepszym i wydajniejszym rozwiązaniem jest czarny wąż ogrodowy rozłożony na dachu...:yes:

romano78
17-04-2014, 19:41
To może tym 100 metrowym alupexem na tarasie zasilic wężownice cwu a nie solarną zrobic proste przełączanie na tryb zimowy za pomocą dwóch zaworów i dwa do przedmuchania spęzarką.Tak chyba zrobie.

herakles
17-04-2014, 20:01
myślałem kiedyś o dachu płaskim, który byłby tarasem. W upalny dzień wspaniale nadawałby się na mega solar. Pytanie z czego go zrobić? Ładny musi być(gres, dobrze przewodzi ale i akumulacja duża albo kafelki ale co pod spód).

bajcik
17-04-2014, 21:21
<teoretyzowanie:>
Albo zatopić te rurki na południowej elewacji domu tuż pod klejem i zrobić z tego DZ dla PC. :)
Sam rozważałem kiedyś takie rurki tuż pod kartongipsami na poddaszu żeby ciepło latem odpompowywać, ale zrezygnowałem bo nie wiadomo jakie byłyby skutki uboczne, zawilgotniałe płyty albo coś.

Hanss
21-04-2014, 09:59
Chcę grzać prądem, a dokładniej buforem w taniej taryfie. Dom 125m2, dobrze ocieplony, zapotrzebowanie na EUco ok.35kWh/m2
Jakiej pojemności byłby najbardziej optymalny zbiornik, jakie grzałki? Proszę o jakieś wskazówki gdzie szukać dostawców takich zbiorników?

adam_mk
21-04-2014, 10:51
Hanss
To Twój dom. Ty znasz go najlepiej.
Usiądź i policz.
Potem zdecyduj co potrzebne.

Zażyj jakie relanium i pogoogluj.
Np. PARADIGMA...
Zarezerwuj na baniak tak od 22000 w górę.
Dzwonisz, wysyłasz emilka z zamówieniem i masz w trzy dni na swoim podwórku.

Jak Ci się wydaje?
CZEMU tu wszyscy zastanawiają się jak ZROBIĆ SAMEMU taki baniak?

Adam M.

bajcik
21-04-2014, 11:41
@adam
Hanss pytał chyba o pojemność wodną i moc grzałek.

Chodzi mi po głowie napisanie webowego kalkulatora do takich przypadków. Da się prosto przeliczyć "litrowość domu" na maksymalną moc strat w najmroźniejszy mróz? Ten parametr będzie bardziej potrzebny niż 35kWh/m^2/rok

asolt
21-04-2014, 11:43
Hanss
To Twój dom. Ty znasz go najlepiej.
Usiądź i policz.
Potem zdecyduj co potrzebne.

Zażyj jakie relanium i pogoogluj.
Np. PARADIGMA...
Zarezerwuj na baniak tak od 22000 w górę.
Dzwonisz, wysyłasz emilka z zamówieniem i masz w trzy dni na swoim podwórku.

Jak Ci się wydaje?
CZEMU tu wszyscy zastanawiają się jak ZROBIĆ SAMEMU taki baniak?

Adam M.

Jak by wszyscy wiedzieli jak policzyć to ilosc zapytan zmniejszyła by sie 10 krotnie i dotyczyła by bardzo szczegołowych problemów.
Nie kazdy ma scisły umysł, jest inzynierem ale kazdy chce mieszkac wygodnie i tanio w eksploatacji.

adam_mk
21-04-2014, 11:53
A wiesz, że ten kto ma miękkie serce musi mieć twardą du... ?
:lol:

Brak wiedzy szkodzi!
Jak kto nie ma ścisłego umysłu niech ZLECA budowanie tym, co go maja i PŁACI tyle - ile zażądają!
Albo...
Niech się kształci!

Sam wiesz, że WSZYSCY chcieliby tanio w inwestycji, tanio w utrzymaniu i bezobsługowo...
To co?
Proponować im wstawienie TRZECH systemów jednocześnie?
:lol:

Ludzie biorą się za budowanie domu.
Najczęściej - z dupy strony.
Zamiast zacząć od OZC, decyzji CZYM grzać a POTEM szukać czy rysować projekt to oni zaczynają od domu "ładnego" w który potem usiłują zmieścić energooszczędność czy bezobsługowość...
A do tego są pełni oburzenia, że to TYLE kosztuje!
A praca przecież kosztuje...

Adam M.

adam_mk
21-04-2014, 11:57
bajcik

Twój pomysł uważam za bardzo dobry.
Jest małe "ale"...
CO ZROBIĆ aby w realu wyszło tak, jak było planowane?
Np. te normowe 0,3W/m2 x stK ?

Adam M.

grzes124
21-04-2014, 12:05
bajcik

Twój pomysł uważam za bardzo dobry.
Jest małe "ale"...
CO ZROBIĆ aby w realu wyszło tak, jak było planowane?
Np. te normowe 0,3W/m2 x stK ?

Adam M.

No cóż, opór w materii dotyczącej budownictwa energooszczędnego wśród projektantów i wykonawców jest wciąż duży, ale jakiś postęp widać i to cieszy.

Hanss
21-04-2014, 12:24
Hanss
Zarezerwuj na baniak tak od 22000 w górę.
Adam M.

Co to jest te "22000":confused:
No właśnie mam rozumieć, że nie ma dostępnych zbiorników z grzałkami?
Tak na marginesie, Ja właśnie chcę zapłacić za taką wiedzę, bo nie mam o tym za dużo pojęcia.
Jeżeli nie znajdę odpowiedniego człowieka, to niestety będę musiał odpuścić bufor na rzecz PC p-w lub względnie samego kotła elektrycznego, ale kocioł to chyba jednak za duże koszty eksploatacji w I taryfie. Tak na marginesie rozumiem, że zamiast grzałek taki bufor może "napędzać" również jakiś tani kocioł elektryczny w nocnej taryfie?

Ja właśnie zacząłem od OZC, które miało max. wynosić 40kWh, znalazłem taki projekt, który przypadł mi jeszcze do gustu. Ale w nim jest ogrzewanie gazowe lub względnie paliwo stałe, które u mnie odpadło w pierwszych krokach....gazu nie mam na działce i nie chcę już go, bo się nie kalkuluje licząc koszt przyłącza i komina. Prąd już mam 16kW i tego się trzymam...dlatego w grę wchodzą tylko te trzy rozwiązania, na które mnie stać, ale oczywiście chcę wybrać te najkorzystniejsze.
A myślałem o buforze, ponieważ liczyłem na mniejsze koszty inwestycji i chyba najmniejsze problemy z eksploatacją - tzn. brak serwisowania i jakiś drogich części jak w przypadku PC.

grzes124
21-04-2014, 12:46
Co to jest te "22000":confused:
No właśnie mam rozumieć, że nie ma dostępnych zbiorników z grzałkami?
Tak na marginesie, Ja właśnie chcę zapłacić za taką wiedzę, bo nie mam o tym za dużo pojęcia.
Jeżeli nie znajdę odpowiedniego człowieka, to niestety będę musiał odpuścić bufor na rzecz PC p-w lub względnie kotła elektrycznego, ale kocioł to chyba jednak za duże koszty eksploatacji.


Na alledrogo można znaleźć bufory z wężownicami CWU i do solarów, różne konfiguracje w cenie od 5000 w górę.
Ciężko jednak znaleźć jakieś konkretne info o nich, bo w tym wątku powstają samoróbki, bo samemu można zrobić lepiej i taniej a wzorem jest wspomniana przez Adam paradigma.
Można też pewnie by komuś z tu obecnych zlecić wykonanie takiego zbiornika, który będzie lepszy niż te z alle, ale już nie koniecznie tańszy ;)

Hanss
21-04-2014, 13:01
Czyli mam rozumieć, że ta firma to coś konkretnego, aby zakupić to równowartość PC?
A konkretna "samoróbka" ile w przybliżeniu 6,8,10?

adam_mk
21-04-2014, 13:12
Dobra w okolicy 10...

Adam M.

grzes124
21-04-2014, 15:18
Mam trochę nietypowe pytanie, bo wiem, że tu wszyscy robią możliwie jak największe bufory. ;)
Jaka minimalna pojemność jest jeszcze sensowna dla bufora z wężownicą cwu, grzałką 12kW oraz wężownicą dolną na solary/pompy itp?
Czy w buforze 500l można to pomieścić i będzie to sprawnie funkcjonować, zakładając że ilość energii którą tam można zgromadzić jest wystarczająca?

adam_mk
21-04-2014, 16:00
Wystarczająca... do czego?
Wystarczająca... kiedy?

Wspominasz o solarach.
Mamy cztery pory roku, co Ci pewnie nieco umknęo.
Układ "dopasowany" na lato jest za mały na zimę.
I naabarot!

Adam M.

grzes124
21-04-2014, 16:21
Dopasowany na zimę, do zasilania podłogówki wodnej i cwu.

Bufor domyślnie ładowany grzałką w drugiej taryfie.
Wężownica do solarów bardziej jako opcja na przyszłość.

witastwosz
21-04-2014, 18:16
Co to jest te "22000":confused:
No właśnie mam rozumieć, że nie ma dostępnych zbiorników z grzałkami?
Tak na marginesie, Ja właśnie chcę zapłacić za taką wiedzę, bo nie mam o tym za dużo pojęcia.
Jeżeli nie znajdę odpowiedniego człowieka, to niestety będę musiał odpuścić bufor na rzecz PC p-w lub względnie samego kotła elektrycznego, ale kocioł to chyba jednak za duże koszty eksploatacji w I taryfie. Tak na marginesie rozumiem, że zamiast grzałek taki bufor może "napędzać" również jakiś tani kocioł elektryczny w nocnej taryfie?
Ja właśnie zacząłem od OZC, które miało max. wynosić 40kWh, znalazłem taki projekt, który przypadł mi jeszcze do gustu. Ale w nim jest ogrzewanie gazowe lub względnie paliwo stałe, które u mnie odpadło w pierwszych krokach....gazu nie mam na działce i nie chcę już go, bo się nie kalkuluje licząc koszt przyłącza i komina. Prąd już mam 16kW i tego się trzymam...dlatego w grę wchodzą tylko te trzy rozwiązania, na które mnie stać, ale oczywiście chcę wybrać te najkorzystniejsze.
A myślałem o buforze, ponieważ liczyłem na mniejsze koszty inwestycji i chyba najmniejsze problemy z eksploatacją - tzn. brak serwisowania i jakiś drogich części jak w przypadku PC.


dla hanss
A może pompa z kolektorem membranowym więcej w

akumulator ciepła, ciepło utajone, ciepło na potem

bajcik
21-04-2014, 18:50
@grzes124
@Hanss

Ten wątek może was zainteresować
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222406-II-taryfa-i-zbiornik-akumulacyjny

Co do cen samoróbek, to mój (2800l, 75m wężownic, 3 grzały) kosztował niemal 5tys. Ale dałoby się taniej. Robocizna własna.

grzes124
21-04-2014, 19:20
@grzes124
@Hanss

Ten wątek może was zainteresować
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222406-II-taryfa-i-zbiornik-akumulacyjny

Co do cen samoróbek, to mój (2800l, 75m wężownic, 3 grzały) kosztował niemal 5tys. Ale dałoby się taniej. Robocizna własna.

Dzięki za link.
To że energii do ogrzewania w zimie mi nie braknie to wiem, bo choć bufor 500l nie jest za duży, to jednak płyta fundamentowa o pow 160m2 swoje też zmagazynuje (jeśli dobrze liczę to ok 20kWh na każdy stopień).

Bardziej mnie nurtuje czy taki bufor nie jest za mały na sprawne działanie dwóch wężownic i grzałki.
Ale widzę że kolega Tomek ze wskazanego wątku ma trochę podobną sytuację (boiler 100/300l) i wszystko gra.

RAPczyn
22-04-2014, 08:53
Chcę grzać prądem, a dokładniej buforem w taniej taryfie. Dom 125m2, dobrze ocieplony, zapotrzebowanie na EUco ok.35kWh/m2
Jakiej pojemności byłby najbardziej optymalny zbiornik, jakie grzałki? Proszę o jakieś wskazówki gdzie szukać dostawców takich zbiorników?

Trochę na temat wielkości zbiorników można przeczytać w przetłumaczonym artykule Jak duży powinien być zbiornik buforowy? (http://www.paradigma-duel.pl/index.php/artykuly/wydarzenia/20-jak-duzy-powinien-byc-zbiornik-buforowy) w Sonne Wind und Wärme 12/2012 (http://ritter-xl-solar.com/uploads/media/Streitgespr%C3%A4ch_%C3%BCber_Sinn_und_Unsinn_von_ Solarspeichern_SWW_04_2013.pdf) oraz "Sens i nonsens zbiorników buforowych (http://www.duel.com.pl/frontpage/nowosci/archiwum-artykulow/137-sens-i-nonsens-zbiornikow-buforowych)" z czasopisma HEIZUNSJOURNAL (http://www.heizungsjournal.de/startseite.html) nr 9/2012.
Tematyka artykułów bardziej dotyczy kolektorów słonecznych niż grzałek elektrycznych.

RAPczyn
23-04-2014, 17:35
Jeszcze mi się przypomniało - idą w kierunku SonnenEnergie Haus:
Przykład:
Ogrzewanie z ciepła woda: - 6700kWh/a
Strata zbiornika i cyrkulacja: - 1500kWh/a
Odzysk z wentylacji: + ~2300kWh/a

Instalacja kolektorów 15m2 CPC Plasma: + ~5200kWh/a
(przy zbiorniku buforowym pojemności 1100 litrów)

Pozostaje 700kWh/a.

waflos
24-04-2014, 21:55
Witam,
Może komuś się przyda:
parterówka 110mkw. na ścianie 25styro, podłoga 22styro, strop 50 granulat wełny
wystarcza buforek 750l. li tylko w 2-giej taryfie, wężownica solarna nieużywana.... CWU latem 240kWh po 0,22zł brutto =53zł.... ;-)
Zuzycie II sezon: 4370kWh bez CWU
6050 kWh z CWU
Wychodzi że domek ma apetyt na max 4litra....

gentoonx
25-04-2014, 11:12
Witam,
Może komuś się przyda:
parterówka 110mkw. na ścianie 25styro, podłoga 22styro, strop 50 granulat wełny
...
Zuzycie II sezon: 4370kWh bez CWU
...
Wychodzi że domek ma apetyt na max 4litra....

Musisz chyba jakieś porządne oględziny zrobić, bo z taką izolacją (U=0,1-0,14) to albo kupa mostków cieplnych, albo chałupa jak sito
chyba że grawitacyjna W i stolarka słaba

ProMyst
28-04-2014, 08:13
Witam,
mam pytanie dotyczące wężownicy, na początku nie korzystałem z cyrkulacji (zawór był zakręcony). Obecnie po odkręceniu cyrkulacji (załączana czasowo) podczas otwierania kranu, a najczęściej podczas zamykania słychać uderzenie (to chyba się nazywa hydrauliczne) i słychać, że drga wężownica. Boję się o spawy i przejście przez bufor.
Czy naczynie kompensacyjne zlikwiduje ten problem? Jeśli tak jakiej wielkości. Wężownica 2x25m śr. 18.
Pozdrawiam

bajcik
28-04-2014, 10:01
teoria mówi: tak, pomoże. Im większe tym lepsze :)
Ma byc na wyjsciu czy moze na wejsciu?

ProMyst
28-04-2014, 10:13
teoria mówi: tak, pomoże. Im większe tym lepsze :)
Ma byc na wyjsciu czy moze na wejsciu?

A gdzie lepiej?
A reduktor też by pomógł? Czy to raczej nie zależy od tego?

trafal
29-04-2014, 19:07
Witam, zadam pytanie z innej beczki do znawców tematu: w jaki sposób sprawdzacie zużycie energii elektrycznej, czy ktoś montował sobie jakiś dodatkowy licznik w domu aby móc sobie w wygodny sposób sprawdzać? Jestem na etapie robienia elektryki i coś takiego planuje ale nie wiem jaki licznik wybrać. Znalazłem firmę orno OR-WE-506 i jest 3-fazowy z wyjściem rs-485 ale on ma tylko 10 A na fazę i nie wiem czy to nie za mało do domku w którym planuję bufor z 2 grzałkami około 6kW każda. Najlepiej jakby można się było podpiąć pod taki licznik i dokonać odczyt za pomocą jakiegoś portu Proszę o poradę.

adam_mk
29-04-2014, 23:39
Jak licznik się nadaje to daj mu przekładnik dla zwiększenia zakresu.

Adam M.

jerzyka51
03-05-2014, 07:22
Witam
Panie Adamie ,czy może już Pan coś napisał w temacie bufor + pompa ciepła ?
Dużo pracuje i nie mam czasu dokładnie śledzić forum.
Dzisiaj jadę do Niemiec zobaczyć ceny butli z argonem i tlenem ,a w przyszłym tygodniu chcę zacząć swoją przygodę z lutowaniem i spawaniem bufora.
Jedno pytanie do tych co już spawali swoje bufory tigiem ,ile argonu potrzeba do pospawania bufora,zastanawiam się jaką wielką butle kupić.
Miłego dnia J.Korona

adam_mk
03-05-2014, 09:16
Jeszcze nie zdążyłem.

Adam M.

jerzyka51
04-05-2014, 07:21
Witam
cena butli w Niemczech zaporowa.Może ktoś posiada już niepotrzebne butle do argonu i tlenu .
Miłego dnia J.Korona

fachman19
04-05-2014, 07:29
Kolego w każdym małym punkcie wymiany możesz kupić butle .
Ale możesz też wypożyczyć za kaucją .Jak kupisz gaz to butla będzie za darmo.Ja tak mam w Wawie

imrahil
04-05-2014, 09:31
Musisz chyba jakieś porządne oględziny zrobić, bo z taką izolacją (U=0,1-0,14) to albo kupa mostków cieplnych, albo chałupa jak sito
chyba że grawitacyjna W i stolarka słaba

Dlaczego? to chyba parterówka, więc całkiem dobrze wyszło. U mnie przy pełnym piętrze i trochę lepszej izolacji w ścianach wychodzi OZC na podobnym poziomie w przeliczeniu na m2 (temp wewn. 22*C). WM, okna założone o U=0,85. I nie wiem co zrobić, żeby było lepiej ;)

waflos
04-05-2014, 19:16
Witam,
Może komuś się przyda:
parterówka 110mkw. na ścianie 25styro, podłoga 22styro, strop 50 granulat wełny...
Zuzycie II sezon: 4370kWh bez CWU
...
Wychodzi że domek ma apetyt na max 4litra....


Musisz chyba jakieś porządne oględziny zrobić, bo z taką izolacją (U=0,1-0,14) to albo kupa mostków cieplnych, albo chałupa jak sito
chyba że grawitacyjna W i stolarka słaba

Wychodzi ok 40W/m2 chyba nie jest tragicznie... fakt wiem o jednym mostku i musze dokończyć ocieplenie stropu nad garażem....
PS. gentoonx Twoim zdaniem ile powinno wychodzić??
pozdr.

gentoonx
04-05-2014, 23:21
Wychodzi ok 40W/m2 chyba nie jest tragicznie... fakt wiem o jednym mostku i musze dokończyć ocieplenie stropu nad garażem....
PS. gentoonx Twoim zdaniem ile powinno wychodzić??
pozdr.

no nie wychodzi 40W/m2, tylko 40kWh/m2*rok
na moje oko bliżej 30kWh niż 40 powinno wyjść.
Ale to i tak dobry wynik co podałeś, są ludzie co zabiliby za takie coś w parterówce :lol:

a tak BTW, skoro CWU grzejesz przepływowo w buforku, to jak obliczyłeś to CO?

herakles
04-05-2014, 23:28
40kWh/m2*rok


jak już się czepiać to:
40kWh/m2/rok lub 40kWh/(m2*rok)

mdziuba
05-05-2014, 15:53
Czy ktoś ma pomysł jak podłączyć kominek z PW+bufor ciepła + piec gazowy kondensacyjny, ale tak aby nie grzać w lecie całego bufora ?

Ogrzewanie w domu w całości podłogowe plus 3 grzejniki ręcznikowe.
Założenie jest takie aby kominek wspomagał poprzez bufor ciepła instalacje CO i grzanie CWU, ale aby w okresie letnim piec CO grzał tylko zasobnik
wody CWU a nie cały bufor.
Kominek podłączony w układzie otwartym bezpośrednio z buforem ciepła.
W buforze zamontowane są dwie wężownice o powierzchni wymiany 2,4m2. Górna służy do ogrzania wody powracającej z instalacji do pieca CO.
Dolna wężownica jest narazi nie wykorzystana (może w przyszłości solary lub jaśkowe wynalazki ).

Opis jak ma to działać:
1. Sterownik zaworu 2 puszcza wode tylko wtedy gdy woda w kominku jest cieplejsza od wody w buforze.
2. Sterownik zaworu 8 porównuje temperaturę wody wracające do pieca CO z temperatura wody w górnej czesci bufora. Jeżeli bufo jest cieplejszy, to woda przed dojściem do pieca nagrzewa się się poprzez wymiennik 4.

Schemat instalacji:
258308


Pytania.
1. Czy to ma w ogóle sens.
2. Czy można kominek w PW podłączyć do bufora bez pompki. Bufor CWU ma wysokość 2,2m, czy będzie działać na grawitacji ?

Ktoś pomoże ?

bajcik
05-05-2014, 16:33
@mdziuba
Pomyślałbym o czymś prostszym, jak na załączonym schemacie.

http://zapodaj.net/images/7109ec3fa98a7.png

* Wymiennik #1 i #2 wykorzystać do CWU
* zrezygnować z bojlera
* obydwa kotły równolegle
* kocioł gazowy sterowany temperaturą na połowie bufora (czy gdzie tam chcesz, jeśli ma nie grzać całości)

jerzyka51
06-05-2014, 12:07
258482258483Witam
Zwinąłem wężownice do pompy ciepła,według wskazań Pana Adama ,prowizorycznie ułożyłem jej połówkę i teraz przed zlutowaniem tego mam pytanie czy taki kształt będzie dobry ,czy może trzeba zmniejszyć trochę stożek .Rurka miedziana 10 ,,zwoje po ok 12,5 mb.
Miłego dnia J.Korona

adam_mk
06-05-2014, 23:01
"jak podłączyć kominek z PW+bufor ciepła + piec gazowy kondensacyjny, ale tak aby nie grzać w lecie całego bufora ?"

Jak założyć konto w banku tak, aby NIGDY nie było pełne a ZAWSZE prawie puste?
Pełne przecież chyba się "męczy" wiec to niehumanitarnie mieć pełne konto...

Logika już chyba zupełnie umarła...

Adam M.

o_c
06-05-2014, 23:17
jerzyka51 wiesz już w jaki sposób sprawisz, że w tych rurach będzie czysto?
Miedź chłodnicza jest z reguły zaczopowana i raczej uważa się żeby syf się nie dostawał, człowiek zniesie więcej niż sprężarka:D

jerzyka51
07-05-2014, 05:57
Witam
Wężownica po sprawdzeniu szczelności ,będzie przedmuchana sprężonym powietrzem, a następnie końce zalutowane.Tak będzie czekała na pozostały układ .Adam obiecał ,że zacznie nowy temat ,jak zrobić pompę ciepła grzejącą bufor.
Miłego dnia J.Korona

Tomek B..
07-05-2014, 13:06
Dzięki za link.
To że energii do ogrzewania w zimie mi nie braknie to wiem, bo choć bufor 500l nie jest za duży, to jednak płyta fundamentowa o pow 160m2 swoje też zmagazynuje (jeśli dobrze liczę to ok 20kWh na każdy stopień).

Bardziej mnie nurtuje czy taki bufor nie jest za mały na sprawne działanie dwóch wężownic i grzałki.
Ale widzę że kolega Tomek ze wskazanego wątku ma trochę podobną sytuację (boiler 100/300l) i wszystko gra.

Potwierdzam, że 300l obiegu grzewczego wystarcza całkowicie. Jedyne co zmieniam to zdejmuję mechaniczny termostat z grzałki i zakładam elektroniczną głowicę, która stopniowo będzie załączała poszczególne kryzy.Praca mechanicznego termostsatu na 3-fazy to jak walenie młotkiem o kowadło.
Jeśli chodzi o zbiornik, który mam u siebie, to nie ma gwarancji, że sprawdzi się u każdego, ponieważ zaprojektowałem go sobie do warunków istniejących u mnie. Np u mnie nie ma wężownicy c.w.u., tylko zbiornik, który znajduje się w miejscu, gdzie występują najkorzystniejsze temperatury. Dodatkowo woda otaczająca zbiornik c.w.u. nie bierze udziału w podmieszaniu w takim stopniu jak poniżej zbiornika. Powrót z ogrzewania podłogowego znajduje się na samym dole zbiornika a zasilanie minimalnie poniżej poziomu grzałki elektrycznej. Zbyt duże podmieszanie blokuje także wężownica solarna, która znajduje się na tym samym poziomie co zasilanie oraz powrót ogrzewania podłogowego.

grzes124
07-05-2014, 13:16
Dzięki.
Możesz podrzucić link to takiej elektronicznej głowicy?

Tomek B..
07-05-2014, 14:25
Dzięki.
Możesz podrzucić link to takiej elektronicznej głowicy?
Zdobyłem głowicę od grzałki Galmet Elektronik 3x12A max.

mdziuba
07-05-2014, 16:20
"jak podłączyć kominek z PW+bufor ciepła + piec gazowy kondensacyjny, ale tak aby nie grzać w lecie całego bufora ?"

Jak założyć konto w banku tak, aby NIGDY nie było pełne a ZAWSZE prawie puste?
Pełne przecież chyba się "męczy" wiec to niehumanitarnie mieć pełne konto...

Logika już chyba zupełnie umarła...

Adam M.


Panie Adamie, dziękuje za wypowiedź ale chyba mój umysł nie ogarnia Pana wypowiedzi :)
Moja logika jest prosta: W okresie jesien-wiosna będę często korzystał z kominka (codziennie) i wtedy bufor jest jak najbardziej potrzebny. W lecie nie chce przy pomocy pieca gazowe podgrzewać całego bufora, szczególnie ze w domu będą mieszkać 3 osoby których częściej nie będzie niż będą w domu. Nie chce wtedy przy pomocy pieca gazowego grzać 750 L, jak mogę szybko podgrzać 120L tylko CWU. Uniknę wtedy sporych strat na buforze.

P.S. A banki niech Pan zostawi mi, Pa się zna na mechanice i fizyce, ja na bankach :)

adam_mk
07-05-2014, 20:56
Pewnie dlatego zadziałała jakaś inna logika...
:lol:

Zakładam, ze każdy, kto buduje bufor z PRZEPŁYWOWYM grzaniem w nim CWU chce zrobić to DOBRZE.
Im większy zapas ciepła - tym lepiej. Łatwiej je sobie dawkować, regulować i przechowywać.
PO CO KOMU BUFOR, jak z niego korzystać nie chce?
Nie starczy znacznie tańsze małe sprzęgło tak około 300l?

To miało działać tak, że:
Grzejemy go jakimś źródłem 10 minut i po odkręceniu kranu myjemy ręce w CIEPŁEJ wodzie.
Grzejemy dłużej - znacznie więcej ciepłej wody możemy wypuścić..
Wyjeżdżamy na tydzień zostawiając CIEPŁY bufor i po powrocie DALEJ mamy CIEPŁY bufor.
Jak nam szlag trafi coś w źródełku ciepła, to jeszcze dłuuugo mamy w nim zapas. Jest czas na reanimację źródełka.

Jak się kto uprze na termoizolowanie watą i spapranie konstrukcji, to może faktycznie grzać go tylko wtedy, gdy CWU potrzebna i bardzo malutko...

Adam M.

To "dużo wody" grzeje się tylko RAZ, a i to nie "bezpowrotnie"!
Potem tylko sie dogrzewa baniak o tyle, ile z kranu wypuścimy.
WCALE nie ma większego/dużego zużycia gazu!

A.M.

grzes124
08-05-2014, 09:06
Zdobyłem głowicę od grzałki Galmet Elektronik 3x12A max.
Jakieś bliższe info podasz?
Nie mogę znaleźć tego produktu na ich stronie.
Mają to normalnie w ofercie, czy tak na boku CI to załatwili?

misiowiec
08-05-2014, 11:48
Witam wszystkich.
Wątek czytam od jakiegoś czasu ponieważ przymierzam się do zbudowania buforka. Trafiła mi się okazja zakupu stalowego zbiornika po oleju opałowym o pojemności ok 2000l . Mam jednak wielkie obawy czy taki zbiornik po oleju można bez obaw rozcinać i potem spawać. Czy to nie pierdutnie :/ jeżeli ma ktoś doświadczenie w tych sprawach to proszę o informację czy warto się w to bawić czy dać sobie spokój. Zbiornik jest tradycyjną rurą z dennicami.

Tomek B..
08-05-2014, 12:22
Jakieś bliższe info podasz?
Nie mogę znaleźć tego produktu na ich stronie.
Mają to normalnie w ofercie, czy tak na boku CI to załatwili?
Mam tę głowicę z innego źródła. Sama grzałka Galmet Elektronik kosztuje około 600zł. Załączanie i wyłączanie grzałek sygnalizuje migająca dioda. Mechaniczny termostat 3f to koszt rzędu 200zł.
Ponieważ moja kotłownia znajduje się przy salonie, odgłosy termostatu mechanicznego określam jako przekraczające akceptowalne poziomy hałasu.