PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

bajcik
01-03-2015, 23:44
@miwok termometry poprawnie podłączone?
PS nie widzę wykresu.

miwok
02-03-2015, 17:18
adam_mk,
Lejek wygląda tak jak na fotce (http://i.imgur.com/6ndU9Kl.jpg), tylko że są w nim nacięte kątówką poziome szczeliny oddalone od siebie na górze lejka o ok. 15 cm, zagęszczające się w dolnej części lejka. Szczeliny mają ok. 5 mm szerokości. Nie wiem czy to nie za mało.

bajcik,
Zapomniałem wstawić wykres do postu. Dam tu jeszcze raz: link (http://i.imgur.com/Kq7Ylo8.png)

strusp
02-03-2015, 21:59
miwok
Podgrzana przez węzownicę woda będzie miała niższą temperaturę niż sam solar. Założyłbyś sondę w wylocie to przekonałbyś się.
Co do wykresu: grzeje mocno dolną część bufora, górna jest już gorąca. Potestowałbyś lejek na wychłodzonym buforze, wiedziałbyś lepiej co się dzieje.
Skoro masz więcej szczelin w dolnej części lejka to tam część wody wycieka i podgrzewa tamte warstwy. Do góry nie ma co lecieć, tam juz jest ciepło.
5mm to niewiele ,trochę kamienia kotłowego i zostanie włos.

strusp
02-03-2015, 22:34
laik7,
poprawność schematu jest w miarę dobra.
Mylące są strzałki przy zaworze 8, woda powinna iść w drugą stronę
lepszy od 3-drogowego byłby termostatyczny na 15.
Do palenia drewnem ustaw temperaturę wysoką w małym obiegu na czterodrogowym (80-90 st), ale w tego typu kotle cudów z drewnem nie uświadczysz.
Po zaistalowaniu bufora pompa 16 oraz połączenia do ogrzewacza cwu będą nadmiarowe.
Jak bufor się sprawdzi, to z czasem pewnie dostawisz mu braciszka z wężownicami :)
Co do poprawek w dziedzinie ograniczania zużycia opału.
Sam mam ocieplony dom częściowo podobnie jak ty, podobnej wielkości, a wiem że można zejść z 17,2 KW mocy i 31,3 Mwh/rok do 9kW mocy i 12,4 MWh/rok jak się pomyśli, zainwestuje i popracuje.
Wyzbądź się myślenia, że juz wszystko zrobione w jakiejś dziedzinie. To zawsze kończy się kiepsko. Wróć do tematu za pare-paręnaście lat i pomyśl.

laik7
03-03-2015, 14:56
[strusp - dzięki za sugestie.

Mylące są strzałki przy zaworze 8, woda powinna iść w drugą stronę

Jasne! moje przeoczenie.

lepszy od 3-drogowego byłby termostatyczny na 15.

1.Jeśli możesz, narysuj mi odręcznie połączenie bufora z instalacją c.o. przy zastosowaniu zaworu termostatycznego (napisz może jakiś konkretny model) i jak zamontować tam pompkę( jak nią sterować?).


Po zainstalowaniu bufora pompa 16 oraz połączenia do ogrzewacza cwu będą nadmiarowe.

2. Nie wiem jak rozumieć w powyższym zdaniu wyraz " nadmiarowe" - może napisz o tym coś jeszcze?

Jak bufor się sprawdzi, to z czasem pewnie dostawisz mu braciszka z wężownicami :)

3. Taki mam plan - zacząłem też zbierać info. na temat kotłów zgazowujących drewno.


Pozdrawiam - laik7

strusp
04-03-2015, 08:24
Czemu nadmiarowe? Podbierasz wodę z obiego kotłowego zaworu 4-drogowego by podgrzewać cwu. Trochę to dziwaczne.
Już lepiej, by tych rurek i pompki nie było, a podłączenie do zbiornika cwu szło z głownej arterii, a zawory odcinające dalej na nitkach do dalszych pionów. Wtedy będziesz miał możliwość grzania cwu albo kotłem albo buforem z możliwością odcięcia instalacji CO.
Jak założysz bufor wg dotychczasowego schematu, to nie będziesz miał możliwości grzania buforem tylko cwu.
Jaki zawór temostatyczny? Szukaj Afriso o wymaganym przepływie, średnicy i zakresie temperatur.
Schemat podłączenia buforu do zaworu i miejsce pompy jest naprawdę porządny.
Pompa może byc startowana na żądanie(moze być nawet gniazdko na pilot, hehe) a zatrzymywana np. stycznikiem umieszczonym u góry bufora, gdy temperatura tam spadnie poniżej zadanej

laik7
04-03-2015, 10:18
Czemu nadmiarowe? Podbierasz wodę z obiego kotłowego zaworu 4-drogowego by podgrzewać cwu. Trochę to dziwaczne.

Tak zamontował serwis żeby była możliwość grzania tylko cwu i była gwarancja na kocioł. Tutaj, w ich instrukcji jest właśnie takie podłączenie ogrzewania cwu dopuszczalne. ( na str. 12)
http://www.klimosz.pl/media/site/2015/01/13/Instrukcja_obslugi_kotla_Klimosz_2015.01.13%5B7%5D .pdf


Już lepiej, by tych rurek i pompki nie było, a podłączenie do zbiornika cwu szło z głownej arterii, a zawory odcinające dalej na nitkach do dalszych pionów. Wtedy będziesz miał możliwość grzania cwu albo kotłem albo buforem z możliwością odcięcia instalacji CO.
Jak założysz bufor wg dotychczasowego schematu, to nie będziesz miał możliwości grzania buforem tylko cwu.

Mogę bez problemu podciągnąć dodatkowe gałązki od zasilania wężownicy cwu ( okolice zaworów 11 i12 ) do zasilania między bufor a zawory 9 i 10.
Patrząc od bufora to wpinając je za pompką. Do tej pory nie brałem takiej możliwości grzania tylko cwu z bufora pod rozwagę.

Jaki zawór temostatyczny? Szukaj Afriso o wymaganym przepływie, średnicy i zakresie temperatur.

Znalazłem coś takiego: ( Największy jaki znalazłem - czy będzie dobry?)
[B] Termostatyczny zawór mieszający ATM 883, ARM 8831 1/4" GZ, zakres temperatury 35÷60°C, Kvs 4,2



]Pompa może byc startowana na żądanie(moze być nawet gniazdko na pilot, hehe) a zatrzymywana np. stycznikiem umieszczonym u góry bufora, gdy temperatura tam spadnie poniżej zadanej


Masz może przykład takiego stycznika umieszczonego na górze bufora?

Pozdrawiam -laik7

cruz
04-03-2015, 21:52
Czemu nadmiarowe? Podbierasz wodę z obiego kotłowego zaworu 4-drogowego by podgrzewać cwu. Trochę to dziwaczne.
Już lepiej, by tych rurek i pompki nie było, a podłączenie do zbiornika cwu szło z głownej arterii, a zawory odcinające dalej na nitkach do dalszych pionów. Wtedy będziesz miał możliwość grzania cwu albo kotłem albo buforem z możliwością odcięcia instalacji CO.
Jak założysz bufor wg dotychczasowego schematu, to nie będziesz miał możliwości grzania buforem tylko cwu.


Bufor i Bojler to działa, mam bo muszę mieć ale planuje bojlera nie mieć.
Bojler grzany z bufora to sztuka dla sztuki.
Bufor grzany z kotła po przez 4D to nie za dobre rozwiązanie.

Ja to robię tak: grzeje bojler ile mogę (ok 95 oC) potem grzeję bufor.

Tomek_82
06-03-2015, 14:41
Witam.
Proszę Was o pomoc w rozwiązaniu następującego dylematu.
Planuję połączyć w jeden system grzewczy kocioł na drewno (np. KALVIS K-2 16 kW lub kocioł KDS-RD 8-15 kW forumowego kolegi Przemka) i, docelowo, PC PW (np. Panasonic Aquarea). Oczywiście niezbędnym elementem takiego systemu będzie zbiornik buforowy z wężownicą (przewiduję 1000L). Kocioł podłączony do bufora bezpośrednio (układ c.o. otwarty), a pompa przez wężownicę... i tu mnożą się moje wątpliwości.
Proponowany przez przyszłego instalatora pompy bufor zbudowany jest ze stali czarnej, a jego producent zaleca napełnienie go wodą demineralizowaną lub roztworem glikolu (to samo mówi mój hydraulik). Odpowiedni wymiennik 1000L z pow. emaliowaną jest droższy o min. 2800-3000 zł.
Czym ryzykuję uzupełniając zbiornik ze stali czarnej wodą z wodociągu (dodam, że będzie ona "zmiękczona")?
Ile szacunkowo kosztowałoby napełnienie bufora i instalacji wodą demineralizowaną/roztworem glikolu?
Może jakieś alternatywne rozwiązania?
Kilka info o budynku: ozc ok. 55 kwh/m2*rok, podłogówka po całości- ok 175 m2 pow. ogrzewanej.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

romano78
06-03-2015, 18:12
Witam.
Proszę Was o pomoc w rozwiązaniu następującego dylematu.
Planuję połączyć w jeden system grzewczy kocioł na drewno (np. KALVIS K-2 16 kW lub kocioł KDS-RD 8-15 kW forumowego kolegi Przemka) i, docelowo, PC PW (np. Panasonic Aquarea). Oczywiście niezbędnym elementem takiego systemu będzie zbiornik buforowy z wężownicą (przewiduję 1000L). Kocioł podłączony do bufora bezpośrednio (układ c.o. otwarty), a pompa przez wężownicę... i tu mnożą się moje wątpliwości.
Proponowany przez przyszłego instalatora pompy bufor zbudowany jest ze stali czarnej, a jego producent zaleca napełnienie go wodą demineralizowaną lub roztworem glikolu (to samo mówi mój hydraulik). Odpowiedni wymiennik 1000L z pow. emaliowaną jest droższy o min. 2800-3000 zł.
Czym ryzykuję uzupełniając zbiornik ze stali czarnej wodą z wodociągu (dodam, że będzie ona "zmiękczona")?
Ile szacunkowo kosztowałoby napełnienie bufora i instalacji wodą demineralizowaną/roztworem glikolu?
Może jakieś alternatywne rozwiązania?
Kilka info o budynku: ozc ok. 55 kwh/m2*rok, podłogówka po całości- ok 175 m2 pow. ogrzewanej.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Napełnij instalacje deszczówką

BrodowskiG
06-03-2015, 19:04
Ja to robię tak: grzeje bojler ile mogę (ok 95 oC)
masakra, tam musi być pełno kamienia

Witam.
Proszę Was o pomoc w rozwiązaniu następującego dylematu.
Planuję połączyć w jeden system grzewczy kocioł na drewno (np. KALVIS K-2 16 kW lub kocioł KDS-RD 8-15 kW forumowego kolegi Przemka) i, docelowo, PC PW (np. Panasonic Aquarea). Oczywiście niezbędnym elementem takiego systemu będzie zbiornik buforowy z wężownicą (przewiduję 1000L). Kocioł podłączony do bufora bezpośrednio (układ c.o. otwarty), a pompa przez wężownicę... i tu mnożą się moje wątpliwości.
Proponowany przez przyszłego instalatora pompy bufor zbudowany jest ze stali czarnej, a jego producent zaleca napełnienie go wodą demineralizowaną lub roztworem glikolu (to samo mówi mój hydraulik). Odpowiedni wymiennik 1000L z pow. emaliowaną jest droższy o min. 2800-3000 zł.
Czym ryzykuję uzupełniając zbiornik ze stali czarnej wodą z wodociągu (dodam, że będzie ona "zmiękczona")?
Ile szacunkowo kosztowałoby napełnienie bufora i instalacji wodą demineralizowaną/roztworem glikolu?
Może jakieś alternatywne rozwiązania?
Kilka info o budynku: ozc ok. 55 kwh/m2*rok, podłogówka po całości- ok 175 m2 pow. ogrzewanej.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
po co dwa systemy? pompa działałaby w zamkniętym bez bufora.
zmiękcza się tylko twardą wodę
wlej srodek antykorozyjny albo koncentrat płynu do chlodnic

cruz
06-03-2015, 21:52
masakra, tam musi być pełno kamienia


Doskonała w swojej prostocie analiza mojej wody wodociągowej. Nie wiem czy wiesz że twardość wody nie wyraża się w oC tylko są do tego (dwie) inne jednostki.



po co dwa systemy? pompa działałaby w zamkniętym bez bufora.
zmiękcza się tylko twardą wodę
wlej srodek antykorozyjny albo koncentrat płynu do chlodnic

Znaczy się ma minie (powszechny środek antykorozyjny do stali czarnej) wlać bo ma bufor z stali czarnej?

BrodowskiG
06-03-2015, 22:22
Doskonała w swojej prostocie analiza mojej wody wodociągowej. Nie wiem czy wiesz że twardość wody nie wyraża się w oC tylko są do tego (dwie) inne jednostki.

Znaczy się ma minie (powszechny środek antykorozyjny do stali czarnej) wlać bo ma bufor z stali czarnej?

o inhibitorach korozji słyszał czy tylko rżnie głupa?

cruz
07-03-2015, 07:44
o inhibitorach korozji słyszał czy tylko rżnie głupa?

A słyszał że nie każdy środek antykorozyjny jest inhibitorem, czy tylko rżnie głupa?
Gogle zna? jak zna to wpisze "środek antykorozyjny" i się może czego nauczy.

I jeszcze nich się pochyli nad potrzebą stosowania inhibitorów w buforach.

BrodowskiG
07-03-2015, 12:18
z takim filozofem to nie ma sensu dyskutować, zamiast napisać coś mądrego to zaraz będziesz się czepiał przecinków, żeby grać inteligenta, jesteś koło 60-tki? niektórzy zakompleksieni w tym wieku tak się zachowują, muszą wszystkim udowadniać swoją wyższość.

piotrszym80
08-03-2015, 11:15
Witam
nawinąłem wężownicę do CWU fi 15 CU 2 szt po 25mb. Jedna w lewo druga w prawo.
W jaki sposób je połączyliście? Wkręcaliście jedną w drugą czy też z boku.

fachman19
08-03-2015, 11:23
Witam
nawinąłem wężownicę do CWU fi 15 CU 2 szt po 25mb. Jedna w lewo druga w prawo.
W jaki sposób je połączyliście? Wkręcaliście jedną w drugą czy też z boku.

Jak znaczenie ma czy w lewo czy w prawo??

wężownica ma dwa końce jeden do zasilania drugi do powrotu innej wersji niema

adam_mk
08-03-2015, 20:43
Trójnik 15 - 22 - 15.
Góra i dół.
Trójnik w zewnętrznej wężownicy tak na 1/2 jej wysokości do cyrkulacji.
Tu 15 - 15 - 15.
Wężownica w wężownicy.
Połapane co kawałek twardym lutem do siebie dla usztywnienia konstrukcji.

Adam M.

piotrszym80
10-03-2015, 06:10
Zgadza się robię to na trójnikach 15-22-15 i tutaj wszystko do siebie pasuje góra i dół. Położyłem 1 wężownicę na ziemi i drugą do niej włożyłem z boku. Kiepsko to wygląda. Czy wkręcaliście jedną wężownicę w drugą z góry czy wkładaliście ją z boku?

adam_mk
10-03-2015, 07:20
Odpowiednio dobrana beczka, gar...
Owijasz CIASNO, zwój do zwoja pierwszą wężownicę.
Układasz ją poziomo i rozciągasz CZĘŚĆ na odpowiedni wymiar.
To, co będzie w najcieplejszym miejscu bufora, u góry, ma zagęszczone zwoje. To około 3/4 długości rury.
Wzdłuż tak ukształtowanej węzownicy układasz pręty fi 4 (ja stosuję mosiężne) i mocujesz je, 3 sztuki co 120 st starczają.
Ustawiasz ją pionowo, zagęszczonymi zwojami do ziemi.
Owijasz na niej tę drugą wężownicę, wstępnie LUŹNO ukształtowaną na beczce i mocujesz zwój do zwoja co kawałek.
Masz praktycznie monolit.

Mam nadzieję , że rada nie jest spóźniona...

Adam M.

piotrszym80
10-03-2015, 08:36
Zdemontuje wężownice i ponownie to zrobię. Na szczęście pospinałem ją paskami na próbę. Dziękuję za radę.

adam_mk
10-03-2015, 11:42
"Owijasz na niej tę drugą wężownicę, wstępnie LUŹNO ukształtowaną na beczce i mocujesz zwój do zwoja co kawałek."

Na stojącą pierwszą wężownicę nakładasz tę drugą, nieco większą..
Zaczynasz od luźnych zwojów, od "góry" , tak jak stoi (która tak naprawdę jest dołem).
Tak jest najłatwiej

Adam M.

misiowy
10-03-2015, 20:16
Adam jest jakaś szansa na odświeżenie fotek z początku tego tematu jak i 100 buforów?
badzo by mi to pomogło bo zamówiłem już dwa baniaki po 1m3 jak przyjdą trzeba będzie się brać
za cięcie wiercenie spawanaie i ustawianie w kotłowni a jak wiadomo 1 rysunek więcej wyjasnia jak 1000słów

adam_mk
10-03-2015, 22:55
Teraz, przez jaki tydzień, nie ma szansy...
Przenoszę się o 40km dalej.
Pożar w bur...
Potem to nawet fotki mogę porobić, bo akurat jeden baniak robię.

Adam M.

romano78
12-03-2015, 19:25
Witam znajomy rozgląda sie za piecem pod bufor który będe robił 1000l ,opał głównie drewno jaki wybrac ?

U siebie też pale obecnie drewnem i mam taki problem że gotuje się woda piec defro optima komfort plus prawdopodobnie gotuje się na pierwszej półce jest tosekundowe bulgotanie co kilkanaście sekund i tak się zastanawiam czy nie lepszy byłby piec z pionowymi płaszczami druga sprawa czy przez takie chwilowe gotowanie wody moze w układzie pojawiac sie powietrze ,na górze bufora niby są dwa automatyczne odpowietrzniki ale nie ma do nich dostępu i nie wiem czy po tym czasie działają cały bufor ocieplony paskami styroduru 12cm po sam sufit i zapiankowany .

Gnębi mnie jeszcze jeden problem pompka którą trzeba wyłączac po nabiciu bufora bo jeśli ustawie start na np.55stopni to pompka nigdy się nie wyłączy po wygaśnięciu w piecu trzeba jej podwyższyc start do np.75stopni dla mnie idealne było by sterowanie pompki za pomocą temp zasilania i temp.spalin czyli np ustawiam start pompki na 55stopni ale aby się załączyła spaliny musza miec np100st.czy znajde gdzieś taki sterownik?

cruz
12-03-2015, 22:02
na górze bufora niby są dwa automatyczne odpowietrzniki ale nie ma do nich dostępu i nie wiem czy po tym czasie działają cały bufor ocieplony paskami styroduru 12cm po sam sufit i zapiankowany .


A ten styrodur to do jakiej temperatury jest?
Wełnę daj, znaczy się owiń baniak a potem już możesz się bawić innymi materiałami. No chyba że tylko perlit lub aertożel dasz.

misiowy
12-03-2015, 22:23
idealne było by sterowanie pompki za pomocą temp zasilania i temp.spalin czyli np ustawiam start pompki na 55stopni ale aby się załączyła spaliny musza miec np100st.czy znajde gdzieś taki sterownik?

a nie da sie tego sterownika przestawić na 75'C?

albo daj dwa termostaty szeregowo pierwszy na zasilaniu drugi na czopuch
(tu czujnik musi być specjalny pewnie z 500'C musi wytrzymać)
i dopiero na pompe

nie musisz kupować specjalizowanego sterownika moga być dwa osobne odpowiednio połączone

trzeba by tylko się zastanowić czy to będzie bezpieczne
(co będzie jak w piecu będzie sie spalac paliwo a czopuch nie będzie miał wystarczającej temp by poma pracowała, wszystko zalezy od pieca i opału)

romano78
13-03-2015, 08:34
A ten styrodur to do jakiej temperatury jest?
Wełnę daj, znaczy się owiń baniak a potem już możesz się bawić innymi materiałami. No chyba że tylko perlit lub aertożel dasz.
Tak właśnie mam zrobione narpierw wełna potem specjalna folia bąbelkowa srebrna styrodur i na sam wierzch chyba alufox się to nazywa a i tak przez 12 godzin jakieś 5 stopni ucieka ale niewiem czy na zewnątrz czy w dół baniaka bo czujnik mam u góry .

yaroo
16-03-2015, 22:44
Witam bardzo serdecznie wszystkich! Jestem nowy na forum. Przylaczylem sie do tematu, gdyz planuje usprawnic swoja instalacje o "eliminacje zimnych porankow". Moja isntalacja to smieciuch, zawor 4d, osobne rozdzielacze kaloryferow na pietrze i parterze i tak samo osobne rozdzielacze z pompami na parterze i pietrze dla podlogowki. Rozdzielacze podlogowki polaczone ze soba z zalozonym mieszaczem termostatycznymi. Tak samo kaloryfery. Osobno bojler dwuplaszczowy.
Bufor mialby za zadanie podniesc temperature w domu rano - na noc wystarcza mi naturalny spadek temperatury po wypaleniu paliwa.
Nie planuje PC ani solarow. Stad wyeliminowalem zakup bufora z wezownicami.
Od poczatku czytania watku nurtuje mnie pytanie: czy jest jakis prosty sposob podlaczenia bufora eliminujacy koniecznosc oczekiwania na wygrzanie sie czynnika w buforze i proste przekierowanie ciepla bezposrednio na uklady podlogowki, grzejnikow i CWU? Jesli zakladam, ze elektronika wepchnie caly zlad z bufora powiedzmy od godziny 5 rano (wstaje o 6:30) to bede mial fajnie cieplutko rano. Nastepnie trzeba napalic. Zakladam, ze do wygrzania porannego zuzyje cale cieplo bufora. Chcac utrzymac rowna temperature zasilania ukladu najlepiej byloby dac czynnik z pieca prosto na uklady. Jak powroty oznajmia, ze jest cieplo, kociol rozpocznie ladowanie bufora. Na forum jednak forsowane jest proste rozwiazanie grzanie najpierw bufora a nastepnie ukladow. Prosze o wyrozumialosc, ale poza prostota ukladu nie znajduje zadnych innych zalet. Jasne, ze wstawienie trzech zaworow rozdzielajacych z silownikami do tanich nie nalezy (umozliwiajace pobieranie ciepla na uklady grzejnikow, podlogowki i cw zamiennie z bufora badz kotla), ale dziwie sie, ze podczas przegladania ponad 500 stron watku nikt o tym nie wspomnial (chyba, ze cos przeoczylem, ale za to z gory przepraszam).

adam_mk
16-03-2015, 23:49
" poza prostota ukladu nie znajduje zadnych innych zalet."
Zacznij czytać jeszcze raz od początku.
Zastanów się co znaczy BUFOR, który mylisz z AKUMULATOREM.
Ta konstrukcja spełnia OBIE te funkcje, ale tego nie widzisz.
"Chcac utrzymac rowna temperature zasilania ukladu najlepiej byloby dac czynnik z pieca prosto na uklady."
Ale to właśnie TAK działa!!!

Adam M.

bajcik
17-03-2015, 10:34
@yaro
Czemu nie podajnikowiec? U ciebie byłoby najprostsze do wdrożenia, szczególnie że masz 4D.

Co do "bezpośredniego wpięcia" do bufora to bym sie nie przejmował - u mnie wejście z kotła jest na szczycie, a wyjście na CO 30cm niżej (pomiędzy jest "rezerwacja dla CWU"). Jak mam całkowicie wyssaną wodę dla CO (tzn: 30cm i niżej od szczytu 23st, a powyżej troche ciepła dla kranówy), to po rozpaleniu czekam max 20 minut aż CO wróci do pełnej mocy. Przy podłogówce to ~27st, przy kaloryferach trzebaby nieco więcej.

farmkam
22-03-2015, 16:06
Witam i pozdrawiam wszystkich wyznawców sekty wielkiego bufora a w szczególności naszego guru Adama. Jestem Kamil to mój pierwszy post w wątku ale czytam go juz z 3 lata (a właściwie już przeczytałem). Tematem zainteresowałem się robiąc remont mojego pierwszego własnego domku o powierzchni 100m2 w tym 20 pomieszczenia gospodarcze. Podgłówka w kuchni z salonem wiatrołapie i łazience do tego grzejniki w kuchni korytarzu sypialni i suszarka w łazience. Domek postawiony w 1969 sciany pustak pianowy + cegła dziurawka ustawiana pionowo(chyba materiału brakowało) strop akermany. Ocieplenie styropianem- ściany 15cm na połowie reszta nieocieplona, 12cm pod podłogą i na stropie 10cm Stolarka jakaś standardowa. Na początku sprawa wyglądała prosto, gaz i pozamiatane, no ale jako że za przyłącz krzykneli mi chyba 3 koła (a rurka idzie z 10m od domu) do tego plany, instalacja, komin, piec - ja podziękowałem. Następnym źródłem ciepła miał być kminek pw+ bufor ale jako że zakup został odłożony na sam koniec remontu to niestety brakło kasy i całe ogrzewanie oparło się na starym piecu ds 10kw napędzanym zrąbką co wiązało się z częstymi pielgrzymkami do kotłowni, i tak przez rok. W międzyczasie rodzina się powiększyła a jako że musiałem czasem wyjechać na kilka dni kupiłem podajnikowa 15kw na rynnie, w sumie miało być fajnie ale szybko czar prysł, piec okazał się o dużo za duży na mój domek co wiązało się z ciągłą pracą w podtrzymaniu i produkcją dużych ilości kondensatu. Beznadziejnym pomysłem jest też wykorzystywanie go do grzania cwu latem. Na szczęście trafiła się okazja i sprzedałem go bez większej straty (teraz obrabia 250m2) Następnym krokiem i najlepszym ze wszystkich do tej pory był montaż kominka z pw 12kw (taki niby lepsiejszy na ‘K’) oraz bufora 1000l. Bufor puściusieńki w środku pierwotnie był zbiornikiem na olej opałowy, wystarczyło dać właścicielowi 400zł przywieść do domu wymyć, powkręcać redukcję i zaślepki w wolne króćce wstawić do kotłowni podłączyć ocieplić i cieszyć się niespotykanym dotąd komfortem. Trochę się rozpisałem ale obiecałem sobie kiedyś że jak jakimś cudem przeczytam cały wątek to opiszę moją drogę krzyżową co by inni nią nie musieli iść. Jeśli będzie ktoś zainteresowany to mogę was jeszcze pomęczyć opisem samego podłączenia bufora z kominkiem bo jest rozwiązany trochę inaczej niż się zazwyczaj tutaj proponuje. Pozdrawiam.

romano78
22-03-2015, 16:49
No to dawaj jak podpiąłeś ten bufor ?

farmkam
22-03-2015, 22:57
Więc po kolei. Jako że moją kotłownie przerabiałem 3 razy (a wystarczyło przeczytać wątek a nie słuchać hydraulików) to opiszę najnowszą wersję. Instalacja w układzie otwartym na rurach miedzianych 28 i ocynku (tak wiem już ze niezbyt dobry) zasilanie z kominka schodzi do kotłowni następnie jest pompka, zawór zwrotny, trójnik z dawnym wejściem na podajnikowca, zawór 3d do podmieszania powrotu który przy moim kominku jest w zasadzie zbędny i ustawiony na 0 podmieszania. Za zaworem idzie już rurka do bufora z której odchodzą pompki do cwu i podłogowa, czyli gorąca woda zanim trafi do bufora jest na wyciągnięcie ręki dla pompki cwu i podłogowej a gdy one jej nie potrzebują woda trafia do bufora i tam czeka aż w kminku zgaśnie i gdy jest zapotrzebowanie na nią płynie tą samą rurką z powrotem do tej pompy która jej potrzebuje. Oczywiście w układzie jest bezpośrednie wyjście rury bezpieczeństwa z kominka i masę innych szczegółów ale to już na schemacie wrzucę przy okazji kolejnej choroby. Przy takim podłączeniu mamy tą zaletę że bufor możemy całkowicie odciąć od układu jednym ruchem zaworu co jest wybawieniem dla niedowiarków (takich jak ja) którzy myślą że bufor skradnie im połowę energi, poza tym do podłączenia buforu potrzebujemy tylko dwóch rurek. Wadą rozwiązania jest natomiast konieczność oparcia wszystkiego na pompkach co u mnie i tak było koniecznością z racji ze bufor stoi poniżej kominka. Sterowaniem pompami zajmuje się sterownik kominka, tylko podłogowa chodzi w sezonie cały czas a w okresach przejściowych jakieś 15h na dobę ustawiana na prostym programatorze za 20zł. Jeszcze dodam że mój sterownik kominka jest taki sprytny że posiada opcję bufora i po włączeniu jej pilnuje żeby na bufor nie szła woda chłodniejsza niż się aktualnie w nim znajduje. Bufor przy temp. 0’c wystarcza na dobę przy 22 w domu a na jego nabicie potrzeba dwóch załadunków kominka, zazwyczaj palę od 19 do 22 i na noc kolejny załadunek.
To stan obecny jednak w planach jest wymiana na 2000 z wężownicą do cwu.

Amorphis
29-03-2015, 12:51
Mam fizyczny problem, prosze pomozcie

W buforze prostopadloscianie (3m wysoki, 1m szeroki i gleboki) licze parcie na scianki:

Wzór na parcie dla ściany pionowej:

N – parcie (napór) hydrostatyczne (N)
ρ – gęstość cieczy (kg/m3)
g - przyspieszenie ziemskie (m/s2)
h0 – głębokość środka geometrycznego ściany
S – powierzchnia ściany (m2)

N = ρ * g *ho * S

dla wody:

N = 1000 (kg/m3) * 9,80665 (m/s2) * 3 (m) * 3 (m2) = 88259,85 Niutonow

Mamy materialy o roznych parametrach wytrzymalosciowych np:

Zginanie statyczne (z symbolem II "rownolegle") (MPa) = 65
Zginanie statyczne (z symbolem _I_ "prostopadle") (MPa) = 60
Modul sprezystosci (z symbolem II "rownolegle") (MPa) = 6500
Zginanie statyczne (z symbolem _I_ "prostopadle") (MPa) = 6000

Jak te niecale 90 tysiecy niutonow "rozlozyc" na wytrzymalosc w MPa i stwierdzic, ze sie zlamie, ugnie lub cokolwiek? Po prostu czy matematycznie material wytrzyma?

romano78
29-03-2015, 22:31
Więc po kolei. Jako że moją kotłownie przerabiałem 3 razy (a wystarczyło przeczytać wątek a nie słuchać hydraulików) to opiszę najnowszą wersję. Instalacja w układzie otwartym na rurach miedzianych 28 i ocynku (tak wiem już ze niezbyt dobry) zasilanie z kominka schodzi do kotłowni następnie jest pompka, zawór zwrotny, trójnik z dawnym wejściem na podajnikowca, zawór 3d do podmieszania powrotu który przy moim kominku jest w zasadzie zbędny i ustawiony na 0 podmieszania. Za zaworem idzie już rurka do bufora z której odchodzą pompki do cwu i podłogowa, czyli gorąca woda zanim trafi do bufora jest na wyciągnięcie ręki dla pompki cwu i podłogowej a gdy one jej nie potrzebują woda trafia do bufora i tam czeka aż w kminku zgaśnie i gdy jest zapotrzebowanie na nią płynie tą samą rurką z powrotem do tej pompy która jej potrzebuje. Oczywiście w układzie jest bezpośrednie wyjście rury bezpieczeństwa z kominka i masę innych szczegółów ale to już na schemacie wrzucę przy okazji kolejnej choroby. Przy takim podłączeniu mamy tą zaletę że bufor możemy całkowicie odciąć od układu jednym ruchem zaworu co jest wybawieniem dla niedowiarków (takich jak ja) którzy myślą że bufor skradnie im połowę energi, poza tym do podłączenia buforu potrzebujemy tylko dwóch rurek. Wadą rozwiązania jest natomiast konieczność oparcia wszystkiego na pompkach co u mnie i tak było koniecznością z racji ze bufor stoi poniżej kominka. Sterowaniem pompami zajmuje się sterownik kominka, tylko podłogowa chodzi w sezonie cały czas a w okresach przejściowych jakieś 15h na dobę ustawiana na prostym programatorze za 20zł. Jeszcze dodam że mój sterownik kominka jest taki sprytny że posiada opcję bufora i po włączeniu jej pilnuje żeby na bufor nie szła woda chłodniejsza niż się aktualnie w nim znajduje. Bufor przy temp. 0’c wystarcza na dobę przy 22 w domu a na jego nabicie potrzeba dwóch załadunków kominka, zazwyczaj palę od 19 do 22 i na noc kolejny załadunek.
To stan obecny jednak w planach jest wymiana na 2000 z wężownicą do cwu.

Szukam jakiś zalet tego twojego systemu domyslam sie że masz jakiś zbiornik cwu dwupłaszczowy lub z podkową lub wężownica

Jeśli chodzi o mój układ to mam bufor i cwu grzane w buforze przepływowo przez wężownice którą mam tak skonstruowaną że gdy rozpale w piecu i załączy się pompka ładująca bufor od razu mogę napełniac wanne dla mnie jest to piorytet bo już kilka razy się zdażyło że chcemy się kąpac lub dzieciaki a tu nie ma ciepłej wody wystarczy 5 10min i mam ciepłej wody do woli czy u ciebie też tak jest?
a na C.O. muszę poczekac z 5 min ponieważ zasilanie C.O mam trochę poniżej zasilania bufora
a jeśli chodzi o twój układ to największa zaleta to pewnie w lecie grzanie cwu grzejesz mały baniaczek a mały baniak to mniejsze straty a z drugiej strony minus musisz częściej ale to chyba nie problem u mnie to wygląda tak że laduje troche kartonów na wierzch troche drobniejszego drewna podpalam palnikiem odrazu załadowuje całą komorę drzewem zamykam i koniec mojego może 2min.pobytu w kotłowni aż do nastepnego wieczoru

DYWI
30-03-2015, 16:07
Witam.

Posiadam kocioł Defro 20 kw górnego spalania na węgiel w którym moj stary utylizuje deba którego ma za 60 zl za mp z transportem do domu.
Wielkosc domu około 150m2 . kocioł jest za duzy na mieszkanie to oczywiste .
ale bedzie idealny gdyż mam zamiar przypiać do niego conajmnie 3 pomieszaczenia gospodarczo-hodowlane wymagajace stalej temperatury okolo 15-20st.C o powiezchni : pierwsze 30 m2 drugie okolo 60m2 przy czym w drugim temperatura moze byc niższa o okolo 10 stopni max.
dodatkowo w kazdej chwili mam dostęp do węgla prasowanego z niemiec w cenie kolo 400 za tone ten z diabełkami .

Nie jestem obyty z ogrzewaniem jednak planuje wstawic do kotłowni przynajmniej jeden badz 2 zbiorniki po 1 m3 kazdy
jeden w pionie 2 w poziomie majace spelniac funkcje bezpiecznika i akumulatora ciepła gdyz palenie debem na pelnej mocy powoduje ze po zasypaniu i odpaleniu od dolu woda niemal wrze po wypaleniu sie jednego zasypu a podłożenie drugiego wiaże sie z mozliwoscia uszkodzenia instalacji. Instalacja w miedzi.
A wiec jak zabrac sie do tego jakie koszty poniesc by zlikwidowac efekt zimnych poranków ustabilizowac temperature we wszystkich pomieszczeniach domu i gospodarstwa i nie latac co 2 godziny do pieca podkladajac i duszac doskonalej jakosci drewno nisczac komin smola
????
Spawać pospawam nie bedzie pieknie moze ale będzie trzymać.
Efektywnosc nie musi bys oszalamiajaca wystarczy ze mi dzieciak nie bedzie rano marzł w zime.
Termin jest na wrzesień w kwietniu wybywam na "grabienie norwegów z koron " wiec mam malo czasu przed zimą.

farmkam
31-03-2015, 21:42
Żeby była jasność to nie chce nikogo przekonywać do mojego układu bo realizuje te same funkcje co np. u ciebie z tą różnicą ze możemy przez zakręcenie jednego zaworu przejść na pracę bez bufora. Poza tym jeśli już miałbym szukać zalet to u mnie nie musze czekać nawet minuty żeby mieć ciepłą wodę na ZASILANIU CO lub CWU. Co do zbiornika cwu to mam dwu płaszczowy taki wiszący ale jak już pisałem chcę z nim raz na zawsze skończyć i będę zmieniał mój obecny bufor 1000l na 2000l z wężownicą do grzania cwu przepływowo. Tylko się jeszcze zastanawiam bo podobnie jak ty chciałbym sobie w buforze zrobić rezerwę tylko na potrzeby cwu ale zasilanie i odbiór idzie tą samą rurą i tu się trochę komplikuje bo jedyne co mogę zrobić to dać tą rurę 20 cm od góry i w zasadzie ciepła woda powinna juz sama uciec na górę i tam być tylko do dyspozycji cwu. Co sądzicie?

misiowy
06-04-2015, 11:36
Potem to nawet fotki mogę porobić, bo akurat jeden baniak robię.
a
Adam M.

Jak tam Adam ogarnołęś sie już z przeprowadzką?

Nieśmiało przypominam tylko o mojej proźbie o jakiś reupload rysunków do tego tematu.
Najbadziej interesują mnie szczegóły dotyczące wymiarów wew lejka i komina, syfonu na zasilaniu pieca, i połączenia dwóch baniek

piotrszym80
07-04-2015, 06:27
Witam,
otrzymałem ofertę na grzałki firmy Selfa grzałki P-1606 – brutto 185. Są to grzałki 3x 2000W trójfazowe 400V łączone w trójkąt., Gwint 6/4". U mnie będą grzały 1600l bufor w II taryfie więc moc może i być. Czy macie jakieś zamienniki które są tańsze?

Znalazłem firmę Eliko mają grzałkę GRB 3x 2,0 U6/4. Koszt około 60 zł na all..
Jest to grzałka w rurce miedzianej i myślę, ze nadaje się w zupełności. Grzałka jest fabrycznie pod 3x 230V ale po podłączeniu w trójkąt można podłączyć tylko 400V.

Grzałka Selfa P-1606 to grzałka w rurce AISI 316L Incoloy 825 jest stopem niklu, żelaza i chromu z dodatkami molibdenu i miedzi. Takie info otrzymałem od producenta.

Różnica jest trzykrotna w cenie i wybiorę raczej tańszą.
Czy macie jeszcze jakieś firmy?

Myjk
07-04-2015, 17:32
Panie i Panowie, mam kotłownię do ogarnięcia. Stoi w niej piec zasypowy 21kW, podczas gdy zapotrzebowanie budynku na ciepło to około 8kW (a przeważnie to jednak mniej -- jak tej zimy, nie było potrzeba więcej jak 4kW). Obecnie radzę sobie poprzez zmniejszanie paleniska w kotle i palenie od góry, ale jest to upierdliwe i mimo tego czuję, że sporo strat wychodzi. Był plan aby wymienić piec na ekogroch, ale taniej będzie dodać bufor (zwłaszcza że piec w piwniczce, mało tam miejsca na składowanie, zsyp jest przystosowany do dużego węgla). W zasadzie wiem co chcę, poszukuję jedynie kogoś do wykonania (przebudowy) instalacji CO w kotłowni. Jeśli ktoś może polecić jakiegoś wykonawcę z okolic Wawra/Wesołej/Sulejówka to chętnie przyjmę namiary.

bajcik
07-04-2015, 23:44
@myjk?
skąd wiadomo że taniej?

Myjk
08-04-2015, 08:51
@myjk?
skąd wiadomo że taniej?
No jakby w samej podstawie taniej -- bufor maks. 3 tys. zł, nowy piec na ekogroch min. 6,5 tys. zł. Do tego przy nowym piecu konieczność wyniesienia starego z piwnicy i wniesienia nowego. O zdewastowanej podczas tego procesu terakocie, jak 10-12 lat temu gdy stary trup, kocioł w sensie, był wymieniany na ten obecny i dokładnie pamiętam co się wtedy działo -- że o mały włos nieostrożny człowiek nie stracił życia -- nie wspomnę. Druga sprawa, jest do piwnicy zsyp węglowy z zewnątrz, nie ma natomiast nigdzie miejsca na składowanie worków z ekogrochem. Machanie łopatą ze zsypu przy luźnym grochu odpada -- szwagier ma taki styl u siebie w domu i to co się dzieje w kotłowni i jak szwagier wygląda po załadunku przechodzi ludzkie pojęcie. Po trzecie, chcę zainwestować jak najmniej, bo nowy dom w niedalekich planach, ale ponieważ będzie budowany na tip-top, to jeszcze ze 2-3 lata muszę się tu pomęczyć. Jeśli bufor, przy moim 21kW smoku w piwnicy, pozwoli czysto rozpalać raz na dzień (przy największych mrozach), a niewykluczone że raz na dwa dni (przy takiej zimie jak ostatnio), to spokojnie wystarczy. Obecnie palenie nie jest bardzo upierdliwe, najbardziej brakuje mi możliwości popędzenia pieca na wyższych temperaturach, co za tym idzie właśnie punktu gdzie nadmiarowa wyprodukowana energia (zamiast iść do domu i robić w nim saunę), mogłaby zostać zrzucona i oddana w późniejszym czasie.

misiowy
08-04-2015, 21:23
na moje bardzo sluszne założenia
ja naprzykład według powyższych mam zamiar ogrzewać całe pietro
robie 100% podłogówki, kupuje nowego śmieciucha na ruski węgiel bo z cenami eko grochu to w tym kraju
na łby chyba poupadali

BrodowskiG
09-04-2015, 18:07
jakie sterowniki używacie do ładowania bufora, przeglądam różnicowe i tam temp. sie kończy na 80 stopni
bo bez takiego sterownika to trzeba dac zawór termostatyczny z wkładką na wysoką temp.

saturnv
09-04-2015, 19:46
Ja kiedyś kupiłęm na allegro za 250zł taki Solarcomp 951 (występuje pod różnymi nazwami).
http://www.compit.pl/katalog/12-regulatory-ukladow-solarnych/produkty/sterownik-kolektora-slonecznego/solarcomp-951_100.html

asolt
09-04-2015, 19:57
jakie sterowniki używacie do ładowania bufora, przeglądam różnicowe i tam temp. sie kończy na 80 stopni
bo bez takiego sterownika to trzeba dac zawór termostatyczny z wkładką na wysoką temp.

Słabo szukałes, ale pomogę
http://termoplus.pl/produkt/regulatory/dc20d-na-szyne-din/

Sprawdzony w praktyce, zadnych zawieszeń, ma wersje 12V, mozna zasilic z zasilacza buforowego, aby uzyskac pewnosc działania i niezaleznosc od zasilania sieciowego

BrodowskiG
09-04-2015, 20:23
dzięki, w wolnym czasie dokładniej sie z nimi zapoznam

mamad00
12-04-2015, 23:12
Witam wszystkich. Mój pierwszy post ale czytania już kupe. Zacznę od początku. Budujemy z małżowiną dom około 160 m2 dół podłogówka łazienka drabinka góra podłoga łazienka i przedpokój pokoje grzejniki. Podłogówka po przeczytaniu wątku o niej. Szkoda że o buforach dopiero teraz bo niestety w piwnicy już nie wejdę nim i trzeba go umieścić na parterze w garderobie. Po przemyśleniach naszkicowałem wstępnie schemat co planuje zrobić. Proszę oceńcie sami i wskażcie błędy.

312835

Wiec tak bufor średnica 1 m wysoki na 2 m walec. Pojemność według moich obliczeń 1570 l. Zasilanie z kotła na paliwo stałe wejście z kotła 10 cm od góry powrót do kotła 10 cm od dołu zawór 3D ustawiony na 55 stopni. U góry stożek na szczycie odpowietrznik. Obok zasilanie grzejników z zaworem 3D na około 50 stopni oraz podłogówki z zaworem 3D max 30 stopni. Powrót grzejników na wysokości 30 cm od dołu a podłogówki 10 cm od dołu. Od pieca w górę zbiornik wyrównawczy 100 l. Wejście wężownicy CWU na wysokości 50 cm od dołu a wyjście tak jak zasilanie ogrzewania. Weżownica planowana w dwóch wersjach albo fi 22 miedz 25 m albo coś takiego
http://www.sklep.tokmet.pl/rura_karbowana_nierdzewna_34_dn16__aisi_316-4057i
może z 30 do 50 m. Nie ukrywam że CWU troszke mnie martwi bo z żoną lubimy raz w tygodniu brać gorącą kąpiel w wielkiej wannie:rolleyes: Co sądzicie jak lepiej i ogólnie co myślicie o moich planach.:confused:

Dodam że mam zamiar kupić rurę o średnicy fi 1000 leży u mnie na złomie chce za nią znajomy 400 zł. Reszta będzie dorobiona:o

bajcik
13-04-2015, 01:31
Wstępnie wygląda OK. Tylko po co te grzejniki? (w opisie brakuje przecinków, i nie wiadomo gdzie podłogówka a gdzie grzejniki).
NIe zmieściłby się wyższy niż 2m?
Na wyjściu CWU wskazany zawór termostatyczny mieszający

Jak lubicie kąpiele we wielkie wannie, to do rozważenia są:
* podwójna wężownica - teoretycznie większa moc wężownicy pozwoli wykorzystać wodę letnią i ciepłą z dołu i środka bufora (ale nikt nie sprawdzał ani nie liczył jak duża będzie to różnica)
* polecam (chociaż adam_mk nie poleca) dać wyjście na CO niżej, i mieć trochę ciepła zarezerwowane dla CWU. Jak się skończy ciepło na ogrzewanie, dom tego dłuższy czas nie zauważy, ale brak CWU boli od razu.

mamad00
13-04-2015, 07:26
Wiec tak. Podłogówka na całym parterze oraz na górze przedpokój i łazienka. Grzejniki w 4 pokojach u góry i w dwóch łazienkach. Po co grzejniki bo w pokojach i sypialni bedzie na podłogach dywanik niejeden wiec wole już te grzejniki. Na wyjściu CWU będzie zawór termostatyczny mieszający ustawiony na 55 stopni zapomniałem napisać. Pompa na grzejniki będzie chodziła do spadku temperatury na buforze u góry 55 stopni i wyłączana. Podłogówka wyłączać się będzie przy temperaturze 35 stopni. Takie założenia. W sumie to nie problem dla CWU trzymać do 50 na buforze w lecie byle by prysznic można było brać. Kąpiele raczej tylko w sobotę bo szkoda czasu wiec bufor śmiało można dogrzać do pełna. Chodzi mi o to by CWU była ciepła na prysznic przy temperaturze 50 stopni gorąca do kąpieli potrzebna w sobotę ale bufor śmiało można załadować byle by była gorąca. Co sądzicie o tych stalowych rurkach z linku może 30 m jej śmiało się nada?? Wyższy hmm dało by rade gdybym pod buforem dał z 5 cm xps i wylewkę wtedy mógłby być wyższy o 15 cm.

bajcik
13-04-2015, 11:40
Co do podłogówki - dywany nie uważane są za przeszkodę. U mnie jest i wykładzina dywanowa, i panele na pianomacie, i w domu ciepło mimo niskiej temperatury zasilania 25-30st.

Co do nierdzewki karbowanej - 4 ludzi się przyznało do takiej kombinacji, możesz ich popytać
http://domkopedia.pl/index.php?title=Bufory

bajcik
13-04-2015, 16:59
Czy ktoś palił koksem?
Piszą że nadaje się tylko na duże moce, ale u nas to bez różnicy.
Cena tylko zniechęca (chociaż może efektywność będzie większa niż na gazującym węglu?)

o_c
13-04-2015, 20:19
bajcik, jeśli stworzyć warunki do spalenia tych gazów to koks nie ma uzasadnienia.

misiowy
14-04-2015, 20:00
Co do podłogówki - dywany nie uważane są za przeszkodę. U mnie jest i wykładzina dywanowa, i panele na pianomacie, i w domu ciepło mimo niskiej temperatury zasilania 25-30st.
http://domkopedia.pl/index.php?title=Bufory

siedze i kombinuje nad podłogówką włąśnie
Liczyłeś rozstawy rurek dla takich warunków(panele+dywan i 30'C zasilanie) dla każdego pomieszczenia?
Czy celowe jest zagęszczać specjalnie rurki podłogówki do leprzej współpracy z buforem?
A może polecieć po prostu co 15cm całe 100m tylko łazienka ile wlezie + drabinka w osobnej pętli

bajcik
14-04-2015, 21:03
@misiowy [ troche offtopicznie, ale co tam ;) ]
OZC nie liczyłem, bo mi czasu brakło. Podobno błąd to straszny. :rolleyes:
Z tym zagęszczaniem nie ma co przesadzać, w dzisiejszych domach moc grzewcza wystarczy mała, ci co liczą OZC różnymi programami to im wychodzą rozstawy 30-40cm. W praktyce to za dużo, bo na podłodze czuć gdzie są rurki. Ja dawałem wszędzie 15-20cm. Tylko w łazience małej ok 7cm, bo podłogi mało i pętla i tak długa nie wyszła.
Za gęsto źle, to może wyjść za długa pętla. Pamiętam że moc pompy CO będzie zależała od najdłuższej pętli. Jak jedna pętla krótka, to ją można przykręcić na rozdzielaczu żeby nie "kradła" ciśnienia. A jak jedna za długa, to trzeba przykręcić wszystkie pozostałe i podkręcić pompę.
W praktyce pętle 66m (1/3 200metrowego zwoju) wydają się OK.
Drabinki w łazienkach też mam zasilane z podłogówki, ale przydają się tylko poza sezonem grzewczym, jak się wbudowaną grzałkę załączy.

U siebie krzywą grzewczą mam ustawioną:
- przy -20st zasilanie 33st
- przy +20 zasilanie 22st

misiowy
14-04-2015, 21:46
Dzięki za rzeczową odp.
włosy rwę nad tym OZC i bzdury mi wychodzą a czasu coraz mniej...
Zamierzam właśnie przez wzgląd na bufor dać wszędzie co 15 w miarę krótkich pętlach
żeby max wykorzystać niską temp i wydłużyć czas miedzy ładowaniami

przy 25'c na zasilaniu nie czuć chłodu paneli jak się boso stanie?

asolt
15-04-2015, 07:38
@misiowy [ troche offtopicznie, ale co tam ;) ]
OZC nie liczyłem, bo mi czasu brakło. Podobno błąd to straszny. :rolleyes:
Z tym zagęszczaniem nie ma co przesadzać, w dzisiejszych domach moc grzewcza wystarczy mała, ci co liczą OZC różnymi programami to im wychodzą rozstawy 30-40cm. W praktyce to za dużo, bo na podłodze czuć gdzie są rurki.

Jak ja liczę to takie rozstawy daję w garażu, w pomieszczeniach mieszkalnych nigdy mi nie wyszło 40 cm, rozstaw graniczny to 30 cm. Liczę aby uzyskac najmniejszą mozliwą temperaturę zasilania.
Jest to szczegolnie waznie dla parkietu i pompy ciepła. To ze petle wychodzą dłuzsze lub jest ich wiecej to nie problem dla pompy, nowoczesne pompy nie pobierają zbyt wiele energii.
Co do ozc to jego brak nie jest strasznym błedem. Nikt jeszcze nie narzuca ze dom ma byc wybudowany optymalnie, kazdy buduje jak chce. Jeden lepiej, drugi trochę gorzej.

bajcik
15-04-2015, 10:35
Po czym poznajesz w domu że nie było OZC, a więc był gorzej zbudowany?

rjarek
15-04-2015, 11:38
Witam. To mój pierwszy wpis. planuję przebudowę kotłowni i muszę wykonać bufor w piwnicy to znaczy tam go pospawać . Musi to być bufor prostokątny o wymiarach mniej więcej :podstawa 70x150 wysokość 180 . planuje do tego kocioł kalvis 2-20 powierzchnia do grzania to ok 200 m2 przy ok 50 w/m2 .
Bufor bez wężownic . Podłączony będzie zasobnik cwu z wymiennikiem płaszczowym . Czy ktoś ma podobne rozwiązanie , szczególnie chodzi mi o doradzenie jak taki bufor wykonać aby go nie rozerwało przy ciśnieniu 1,5 bara , w jakich miejscach wspawać króćce przyłączeniowe . Zakładam blachę 3 mm . Czy tai bufor działa równie dobrze jak okrągły , bo raczej ruch wirowy wody będzie szczątkowy . Pozdrawiam Jarek .

BrodowskiG
15-04-2015, 11:51
a nie dasz rady wsadzić 2 okrąglych?

asolt
15-04-2015, 12:10
Po czym poznajesz w domu że nie było OZC, a więc był gorzej zbudowany?

Po niczym, nie bawię w rozpoznawanie który dom miał ozc, który nie mial. Spotykam sie wieloma przypadkami gdy liczę ozc dla okreslonego budynku błedów w doborze izolacji, okien, instalacji, błedów konstrukcyjnych i innych, błedów których by nie było gdyby ozc było wykonane na wczesniejszym etepie budowy. Powtórze jeszcze raz, nie ma obowiązku budowy swojego domu optymalnie pod względem własciwosci cieplnych i fnansowych. Kazdy sobie sam ustala budzet i kosztorys. Bardzo czesto fundusze przeznaczone na ocieplenie mozna by było tak spozytkowac aby elekty izolacyjne, a tym samym pozniejsze koszty ogrzewania były jak najmniejsze.
Jezeli ktos moze przeprowadzic taką optymalizację bez jakichkolwiek obliczeń poprawnie to czapka z głowy. Na ogół na tzw oko ciezko jest to zrobic. Jezeli Ty taką optymalizację zrobiłes bez obliczeń i wiesz ze obliczenia by nie zmieniły (nie wiem skad mozna miec taką pewność) to faktycznie one nie były potrzebne. Jednak inni nie są tak zdolni/ nie mają czasu/ itp. to zlecają innym.

rjarek
15-04-2015, 12:18
No jest wielki problem aby dwa okrągłe wstawić . Jak nie będzie wyjścia to będę walił ściany w piwnicy .

strusp
16-04-2015, 08:01
rjajek: nie przeczytałeś tematu. Zajrzyj do spisu treści bajcika.
Kłopotów z walcami będzie znacznie mniej niz prostopadłościanem. O ściance 3mm dla prospopadłościanu to zapomnij
Możesz pociąć rury na pasy i pospawać na miejscu. Zawsze też możesz wstawić drugi zbiornik do innego pomieszczenia za ścianą. Minusem jest to, że wtedy wyjdzie więcej izolacji. Musisz liczyc minimum 20cm klasowej.

farmkam
16-04-2015, 21:14
rjarek: Przemyśl jeszcze sprawę z tym zbiornikiem osobnym na cwu. Ja tak teraz mam i nie mam o tym rzwiązaniu dobrego zdania. Będe zmieniał na węzownice.

BrodowskiG
16-04-2015, 21:50
a może coś ze zbiorników paliwa z ciężarówek?

mamad00
17-04-2015, 07:52
Tylko jedna osoba wypowiedziała się na temat mojego schematu. Może ktoś jeszcze napisze jakieś uwagi jeśli takie są. Kolega wpadł na pomysł czym zastąpić wężownice CWU. Zadał pytanie czemu by nie umieścić z dołu do góry kilku chłodnic samochodowych które idealnie wymieniają ciepło a nie bawić się z wężownicami. Co sądzicie o takim pomyśle??

rjarek
17-04-2015, 14:18
rjarek: Przemyśl jeszcze sprawę z tym zbiornikiem osobnym na cwu. Ja tak teraz mam i nie mam o tym rzwiązaniu dobrego zdania. Będe zmieniał na węzownice. zbiornik osobny jest mi potrzebny ponieważ planuję w nim zamontować grzałkę elektryczną i grzać z fotowoltaiki latem reszta grzania czego nie da fotowoltaika to dogrzanie energią elektryczną . Latem nie planuje palić w piecu

cruz
17-04-2015, 14:49
zbiornik osobny jest mi potrzebny ponieważ planuję w nim zamontować grzałkę elektryczną i grzać z fotowoltaiki latem reszta grzania czego nie da fotowoltaika to dogrzanie energią elektryczną . Latem nie planuje palić w piecu

Solary zwykłe daj, będzie taniej i pewniej.

BrodowskiG
17-04-2015, 15:03
Solary zwykłe daj, będzie taniej i pewniej.

a do garażu trabanta

rjarek
17-04-2015, 16:02
solary wymagają obsługi : czynnik roboczy wymienniki , wężownice , pompki sterowniki itp itd ,, przy fotowoltaice tylko przewód elektryczny od inwertera do zwykłej grzałki elektrycznej w zasobniku , panele fotowoltaiczne postawie w dowolnym miejscu aby nie w cieniu , żadnych rurek i kłopotów z tym związanych

romano78
17-04-2015, 21:35
Tylko jedna osoba wypowiedziała się na temat mojego schematu. Może ktoś jeszcze napisze jakieś uwagi jeśli takie są. Kolega wpadł na pomysł czym zastąpić wężownice CWU. Zadał pytanie czemu by nie umieścić z dołu do góry kilku chłodnic samochodowych które idealnie wymieniają ciepło a nie bawić się z wężownicami. Co sądzicie o takim pomyśle?? Z tymi chłodnicami to dopiero by było zabawy i musiały by byc z pięte szeregowo jesli od dołu do góry a to juz spore opory i jak szybko zajdą kamieniem ?

Myjk
17-04-2015, 22:20
Witam ponownie, jednak z prośbą o poradę, w końcu im więcej głów to nie trzy. ;) Mam taką oto sytuację. Rysunek nie jest "pro", ale starałem się jak najlepiej oddać jak jest obecnie "zbudowana" instalacja (myślę, że tak to mniej więcej wygląda). Od razu uprzedzam, taką instalację zastałem, nie miałem kompletnie wpływu na jej powstawanie etc. i będę próbował coś z nią zrobić żeby nieco poprawić komfort dla pieca (pomimo palenia od góry i tak się syfi, bo go muszę dusić albo mniej kłaść -- inaczej robi się sauna albo się smoli) i dla domu.

http://emide.pl/instalacja-las.gif

Szary obszar to połączenia i urządzenia znajdujące się w kotłowni. Wszelakie przerabianie chciałbym ograniczyć do minimum, jednocześnie dostawiając bufor do mojego "smoka". Kaloryfery w pomieszczeniach posiadają jedynie zawory kulkowe. Żadnych termostatów nie ma i nic takiego nie chcę (a racze nie mogę bez dewastacji) instalować. Pytanie, w którym miejscu wpiąć najlepiej bufor i jak instalację wysterować? Chciałbym oprzeć sterowanie temperaturą kalafiorów na "pogodynce" (znaczy krzywej pogodowej) -- dobre wyjście? Jakieś dodatkowe uwagi może?

cruz
17-04-2015, 22:59
a do garażu trabanta

A w czym ten trabant w garażu pomoże? Myśl zanim coś napiszesz:P

cruz
17-04-2015, 23:07
solary wymagają obsługi : czynnik roboczy wymienniki , wężownice , pompki sterowniki itp itd ,, przy fotowoltaice tylko przewód elektryczny od inwertera do zwykłej grzałki elektrycznej w zasobniku , panele fotowoltaiczne postawie w dowolnym miejscu aby nie w cieniu , żadnych rurek i kłopotów z tym związanych

Najpierw policz ile wydasz na zwykłe solary, potem policz ile wydasz na analogiczny układ fotowoltaiczny. Bo jeden panel foto nie daje tyle uzysku ciepła co jeden solar. Potem zobacz ile kosztuje inwerter i pomyśl jak wieczny on jest. "tylko przewód elektryczny od inwertera" to nie wystarczy bo trzeba jeszcze inne pierdołki a i ten zwykły kabelek to nie ydyp z marketu w promocji.

cruz
17-04-2015, 23:24
Jakieś dodatkowe uwagi może?

Bufor przy kaloryferach jest mniejszym akumulatorem niż przy podłogówce, można to skompensować jego wielkością ale trzeba mieć miejsce. Można by też dążyć do codziennego rozpalania i palenia z pełną mocą wtedy ten bufor może być mniejszy ale też będzie duży .Ale to i tak gdybanie bo nie wiemy ile ten dom chłonie ciepła. OZC + moc obecnych + oczekiwania po buforze = wielkość bufora.

Ja mam (jeszcze) w jednym pokoju 40 żeberek aluminiowych i nie dają takiego komfortu cieplnego jak podłogówka w analogicznym pokoju obok.

Myjk
18-04-2015, 09:20
Można by też dążyć do codziennego rozpalania i palenia z pełną mocą wtedy ten bufor może być mniejszy ale też będzie duży .Ale to i tak gdybanie bo nie wiemy ile ten dom chłonie ciepła. OZC + moc obecnych + oczekiwania po buforze = wielkość bufora.
Takie jest właśnie założenie. Bufor ma przejąć energię, którą produkuje kocioł tak, abym nie musiał go "dusić" na małej mocy -- co obecnie, pomimo zmniejszenia komory spalania i palenia "od góry" dzieje się notorycznie. Z OZC będzie ciężko w przypadku tego domu -- to jest straszny paździerz. Niby docieplony, ale... Obecnie zużywam około 15-18kg węgla (22-24) na dobę pędząc piec na ~55 stopni (przy ~0sC na zewnątrz). Jednak piec w takich warunkach się brudzi, a przestaje dopiero przy >65. Więc niech sobie piec "biegnie" ile fabryka dała, acz krócej, ładując bufor. Pytanie tylko gdzie go wpiąć najlepiej i jak wysterować pracę -- bo jak wielki będzie, to zależy od kotłowni -- a tam jest miejsce na 500.

rjarek
18-04-2015, 09:30
z kosztami się liczę .Wiem jaką sprawność
maja fotoogniwa , inwerter tylko do grzałki ( grzałka standardowa 2000W 230V) bez mojej robocizny za moc obliczoną z paneli ( bez strat, sprawności ,słonecznych dni itd) w fotoogniwach 1880W wydam ok 5500 zł . Jak to będzie działać się okaże . Ci co cos takiego mają piszą ze sa zadowoleni :)

wojciecha
18-04-2015, 10:04
Po wejściu w życie ustawy OZE masz kolejny bonus, bo nie będzie Ci się opłacać czerpać energi wytworzonej, tylko lepiej oddać ją w całości do energetyki, a wziąć od nich taniej I

o_c
19-04-2015, 18:56
Może ktoś podpowie.
Jakie podłączenie solarów z buforem może być praktyczniejsze. Tak jak większość czyli wężownica, czy może pompy, wymiennik i pchać ciepłą wodę od góry jak z kotła?

strusp
20-04-2015, 10:21
rjarek: poszukaj "skrzyneczka na grzałki" i łąduj wężownicę do bufora.
Pamietaj, żę są inwertery wyspowe i sieciowe. Jak kupisz wyspowy, to się do sieci nie podłączysz, a sieciowy musi byc zsychronizowany z siecią. Jak juz chcesz grzać fotowoltaniką, to rozważ temat: kontroler ładowania + sterownik do zestawu grzałek.

o_c: solary z buforem tylko przez wężownicę, przecież w solarach masz glikol, a w buforze on ci niepotrzebny ;)
Wymiennik tylko pogorszy sprawność , i do tego dodatkowa pompka, br...

bajcik
20-04-2015, 11:07
Grzać bufor fotowoltaiką? W tej samej cenie co solar cieczowy będzie chyba sporo mniejsza moc.
A solar bez wężownicy - chyba by działał, tylko na zimę trzeba spuszczać wodę bo zamarźnie.

cruz
20-04-2015, 21:56
Grzać bufor fotowoltaiką? W tej samej cenie co solar cieczowy będzie chyba sporo mniejsza moc.


No dokładnie. Ale przecież te zwykłe solary to drogo wychodzą, trzeba je jeszcze rurami do bufora/bojlera podłączyć.

Jak komuś wychodziły 2 (słownie dwa) solary to fotowoltaicznych paneli musi dać 10 (słownie dziesięć) by mieć taką samą moc. A jak kupi 12v panele to by je połączyć do inwentera który pewnie będzie w kotłowni zastosuje odpowiednie grube (drogie) kabelki. No ale miało być tak tanio i bezobsługowo - dobra burza i inwerter odejdzie do krainy wiecznych łowów o miskę ryżu.

o_c
20-04-2015, 22:09
Chodziło mi o to, czy aby nie można było oddzielić obieg solarów z obiegiem CO poprzez wymiennik i w ten sposób pchać ciepłą wodę od góry.
Puszczanie wody, która może posiadać resztki kamienia w kolektory nie uważam za najlepszy pomysł, chociaż najtańszy;)

adam_mk
21-04-2015, 07:34
"Puszczanie wody, która może posiadać resztki kamienia w kolektory ..."

Możesz nam wyjaśnić, co masz na rozumie?
Podważasz mą wiarę w siły Natury.

Adam M.

Adik50
21-04-2015, 09:45
:Ludzie [niektórzy ] mają taką naturę że zamiast budowac coś prostego aby było jak najmniej do popsucia to budują sobie petlę na szyje - coś bardzo skomplikowanego łatwego do popsucia drogiego czasami do góry nogam i:bash: Przecież tylłem też można jechać do przodu:) Mam wrażenie że niektorzy koledzy nie mają zielonego pojęcia a chcą zbudować ,, samolot '' z napędem strumieniowym :jawdrop:

camel998
21-04-2015, 13:28
Witam wszystkich chciałbym się zapytać czy wykonanie bufora w formie prostopadłościanu będzie dobrym rozwiązaniem? Oczywiście wzmocniony dookoła kątownikami. Załączam rysunek jak chce to wykonać. Czy wężownica z miedzi karbowanej umieszczona na samej górze przez całą szerokość to dobre rozwiązanie i czy te 4,5 m jest wystarczające? Bardzo proszę o pomoc dziękuje za wszystkie posty.313984

o_c
21-04-2015, 15:55
Adamie wybacz mi skrót myślowy, ale jestem pewien, że możesz sobie wyobrazić solary w obiegu wodnym bufora, z których spuszczamy wodę kiedy mają przyjść dni zimniejsze, a napełniamy kranówą kiedy przychodzą miesiące cieplejsze. Te parę litrów, które wymieniamy to właśnie te "resztki kamienia".

romano78
21-04-2015, 21:11
Chodziło mi o to, czy aby nie można było oddzielić obieg solarów z obiegiem CO poprzez wymiennik i w ten sposób pchać ciepłą wodę od góry.
Puszczanie wody, która może posiadać resztki kamienia w kolektory nie uważam za najlepszy pomysł, chociaż najtańszy;)
Oczywiście że mozna przez wymiennik tyle tylko że wymiennik nie przekaze ci całej temperatury z solara u znajomego jest róznica ok 10 stopni na wymienniku do którego jest podłączony kominek sam miałem puszczac przez wymiennik poniewaz mam ogromny solar ale niskotemperaturowy i przez wężownice na dole wiele nie nagrzeje bo za mała delta i ciepło wraca z powrotem dlatego podłączam bezpośrednio od góry i na zime będe spuszczał a raczej przedmuchiwał go a w twoim przypadku jeśli masz tradycyjny solar wysokotemperaturowy to dawaj przez wymiennik a jesli nie chcesz przez wymiennik tylko bezpośrednio i przy dobijaniu wody na wiosne obawiasz sie tego kamienia to dajesz jakis króciec ze zwykłym zaworem i zaworem zwrotnym i ładujesz deszczówke pompą lub jeśli układ otwarty dolewasz w naczynie.

o_c
21-04-2015, 22:45
I to jest konkretna odpowiedź
Chociaż martwi mnie, że przewymiarowany wymiennik może nie dać rady efektywnie odebrać uzysku z instalacji solarnej.

rjarek
21-04-2015, 22:50
Nie będę grzał buforu tylko dodatkowy zbiornik 140l , to zbiornik dwupłaszczowy , zimą grzany wodą z co . Tak mam teraz, sprawdza się doskonale . Przy łączeniu fotoogniw szeregowo uzyskujemy spore napięcia , a to daje małe straty przesyłu . Inwerter planuję wyspowy . za inwerterem 230v więc normalne przewody . http://www.arco.pl/inv.html planuję taki inwerter , jest tam napisane jak to działa .

strusp
22-04-2015, 08:37
Jak ktoś chce ochronić inwwerter, to w tym wypadku przeciwprzepięciówka typu C od strony paneli powinna wystarczyć. Koszt porządnej ~500zł.
2 kolektory solarne to ok 1800kWh rocznie, czyli ok 1,8kWp mocy fotowoltanicznej. 8 paneli 245W albo 13 paneli 135W

piotrszym80
22-04-2015, 16:16
Aby chronić inwerter, to nie wystarczy przepięciówka typ C. Powinien to być zestaw np. b+c plus specjalistyczne zabezpieczenie do paneli fotowoltaicznych lub przepięciówka D

romano78
22-04-2015, 21:25
I to jest konkretna odpowiedź
Chociaż martwi mnie, że przewymiarowany wymiennik może nie dać rady efektywnie odebrać uzysku z instalacji solarnej.
Ale z wężownicą jest jeszcze gorzej bo jak wężownica na dole i bufor z 1000l to zanim ciepło się dostanie na góre to trza kupe czasu i ciepła woda jest tam gdzie nie trza napewno najefektowniej będzie ładowac bezpośrednio na góre ,tylko to spuszczanie wody,jesli solar pionowy to nie ma problemy odkręcamy zawór i po sprawie jeśli poziomy jak u mnie pod płytkami na tarasie to już wiekszy problem bo trza przedmuchac sprężarką.

bajcik
23-04-2015, 10:32
@romano78
Zastanawia mnie czy rzeczywiście to taki problem. Mam wężownicę do solarów, i do tego bez lejka. Solarów jeszcze brak.
Wyobrażam sobie że w praktyce solary będą podnosiły temperaturę na dole, coraz cieplej coraz wyżej, dzięki temu wężownica CWU lepiej grzeje w niższych partiach i mniej bierze ciepła z wyższych, aż po czasie (zależy od pogody/zużycia) ustabilizuje się całość gdzieś powyżej tych 40st że już można się myć.

Ktoś "obsolarowany" mógłby się wypowiedzieć jak to rzeczywiście wygląda. Najlepiej niemający lejka, bo te - jak się okazało - bywają problematyczne.

cruz
23-04-2015, 13:18
Witam wszystkich chciałbym się zapytać czy wykonanie bufora w formie prostopadłościanu będzie dobrym rozwiązaniem? 313984

Nie będzie dobrym rozwiązaniem, było nie raz. Co nie znaczy że nie można takiego bufora zrobić. Walcowy bufor zrobisz z bylejakiej rury. Prostopadłośianowy z dobrej blachy, dobrze pospawanej i dobrze przemyślanymi (obliczonymi) podciągami.

karolek75
23-04-2015, 13:30
Ale z wężownicą jest jeszcze gorzej bo jak wężownica na dole i bufor z 1000l to zanim ciepło się dostanie na góre to trza kupe czasu i ciepła woda jest tam gdzie nie trza napewno najefektowniej będzie ładowac bezpośrednio na góre ,tylko to spuszczanie wody,jesli solar pionowy to nie ma problemy odkręcamy zawór i po sprawie jeśli poziomy jak u mnie pod płytkami na tarasie to już wiekszy problem bo trza przedmuchac sprężarką.

Romano, odeslij mnie w miejsce gdzie moge poczytac o twojej "konfiguracji" ? Bo tez chce robic pod plytkami solar nieskotemperaturowy.

romano78
23-04-2015, 20:56
Romano, odeslij mnie w miejsce gdzie moge poczytac o twojej "konfiguracji" ? Bo tez chce robic pod plytkami solar nieskotemperaturowy.A co tu czytac 100mb alupexa zalane pod samym wierzchem pod płytkami płytki parę dni temu ułożyłem,jeszcze nie podłączone dzisiaj czujnik pod płytkami pokazał 39 stopni ale było by więcej gdybym przy wylewaniu tarasu wiedział że coś takiego będe robił to bym pod płyta solidnie rozłozył styropian ale niestety nie było mnie przy tym i fachowcy podobno porzucali odpady styropianu z budowy w takim celu aby mróz nie podniósł płyty.

karolek75
23-04-2015, 21:03
bardziej chodzi mi o to jak to chcesz wykorzystać potem czyli jak podpiac do instalacji CWU

romano78
23-04-2015, 21:31
bardziej chodzi mi o to jak to chcesz wykorzystać potem czyli jak podpiac do instalacji CWU
Chyba nie czytałes uważnie postów wyżej woda z tarasu bedzie puszczana w bufor z 50cm od góry za pomoca pompki i zwykłego sterownika do c.o i w tarasie bedzie płynąc woda kotłowa z bufora weżownice cwu mam w całości na samej górze bufora wiec w moim przypadku to najlepsze rozwiązanie

camel998
24-04-2015, 08:47
Nie będzie dobrym rozwiązaniem, było nie raz. Co nie znaczy że nie można takiego bufora zrobić. Walcowy bufor zrobisz z bylejakiej rury. Prostopadłośianowy z dobrej blachy, dobrze pospawanej i dobrze przemyślanymi (obliczonymi) podciągami.
Właśnie chodzi o wyporność takiego zbiornika rozumiem? Czytam na tym forum żeby drutami wzmacnić od ściany do ściany ale dla mnie to nie za dobre rozwiązanie wolałbym opasać ten zbiornik kątownikami 40mm o gr. 4mm. większa powierzchnia a drut się trzyma na kawałeczku spawu. Nie chodzi mi o to czy ten zbiornik wytrzyma parcie tylko czy będzie spełniał swoją funkcje jako bufor? A także czy wężownica ułożona na samej górze ok. 30cm od góry z rury miedzianej 18mm 25m długości wystarczy czy zamontować tam wężownice z rury karbowanej o pow. 4,5m. Bufor spawany przez zawodowego spawacza i on uważa że druty mogą nie wytrzymać.

strusp
24-04-2015, 10:09
Nie druty, tylko pręty. Parcie będzia chciało zrobić z tego prostopadłościanu kulkę, zapobiezenie temu nie jest łatwe. Bufor prostopadłościenny będzie buforem, jeśli tylko będzie znacznie wyższy niż pozostałe jego 2 wymiary.
Jak dasz 25mb 18-k miedzi na wężownicę, to jest w miarę ok. Jak dasz jeszcze więcej-najlepiej równolegle- to będzie wypas. Tylko zrób tę wężownicę jak należy, by była przeciwprądowo. Neri tylko na samej górze, ale schodzące z góly do dołu( większość zwojów na górze). Jak sie uprzesz i zrobisz bufor prostopadłoscienny, to wężownica tez nie będzie na planie walca, lecz owalu/elipsy.

adam_mk
24-04-2015, 10:20
To niech ten zawodowy spawacz Ci to wszystko ładnie policzy...

O powierzchni wężownic jest kilka stron na początku wątku.
Daj tak, jak uważasz a potem opisz co Ci wyszło.
Wzbogacisz naszą wiedzę.
Albo o to - ze tak nie należy, albo o to - ze tak też można...
A "nie wyjdzie" - to przerobisz na inne.

Można jeszcze spróbować innego podejścia do problemu.
Siadamy, uruchamiamy rozum i przypominamy sobie co na fizyce gadali o przepływie/transporcie ciepła...
Potem po prostu DOBRZE to stosujemy.

Osobiście popełniłem DWA bufory prostopadłościenne, bo na upartych rady nie ma...
Działają poprawnie.
Byłem obecny przy trzech innych konstrukcjach (też działają).
NADAL twierdzę, że są to trudne konstrukcje, jak mają być trwałe i niezawodne.
Dużo łatwiej, prościej, tworzy się kształty obłe.

Wybacz dosadność, ale....
ILE RAZY trzeba powtórzyć, że Natura ma W D.U.P.I.E. to, co Tobie jest wygodniejsze?
I tak ZAWSZE postąpi według WŁASNYCH zasad a nie według Twojego chciejstwa...

Adam M.

adam_mk
24-04-2015, 10:27
Budowa wielofunkcyjnych buforów (pracujących jako akumulator, bufor, sprzęgło, zbiornik WARSTWOWY, kocioł elektryczny, zbiornik zładu kominka z PW czy PC, wytwornicę przepływową CWU ze wsparciem solarnym.PV - JEDNOCZEŚNIE) jest tylko dla tych, którzy DOBRZE zrozumieli mechanizmy tych procesów.
Tu nie ma pola dla chciejstwa...
Albo robi się to zgodnie ze sztuką, albo zalicza porażkę...
I o tym jest tu już 570 stron...
Wystarczy je przeczytać ze zrozumieniem tekstu...

No, można sobie za jaki dwadzieścia parę tysiaków zamówić gotowca w jakiej renomowanej firmie...
Są takie.

Adam M.

bajcik
24-04-2015, 11:33
@camel996
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_hydrostatyczny

camel998
24-04-2015, 15:25
To niech ten zawodowy spawacz Ci to wszystko ładnie policzy...

O powierzchni wężownic jest kilka stron na początku wątku.
Daj tak, jak uważasz a potem opisz co Ci wyszło.
Wzbogacisz naszą wiedzę.
Albo o to - ze tak nie należy, albo o to - ze tak też można...
A "nie wyjdzie" - to przerobisz na inne.

Można jeszcze spróbować innego podejścia do problemu.
Siadamy, uruchamiamy rozum i przypominamy sobie co na fizyce gadali o przepływie/transporcie ciepła...
Potem po prostu DOBRZE to stosujemy.

Osobiście popełniłem DWA bufory prostopadłościenne, bo na upartych rady nie ma...
Działają poprawnie.
Byłem obecny przy trzech innych konstrukcjach (też działają).
NADAL twierdzę, że są to trudne konstrukcje, jak mają być trwałe i niezawodne.
Dużo łatwiej, prościej, tworzy się kształty obłe.

Wybacz dosadność, ale....
ILE RAZY trzeba powtórzyć, że Natura ma W D.U.P.I.E. to, co Tobie jest wygodniejsze?
I tak ZAWSZE postąpi według WŁASNYCH zasad a nie według Twojego chciejstwa...

Adam M.

Widzisz Adamie jak bym posiadał taką wiedzę i doświadczenie w budowie tych zbiorników jak Ty też z chęcią pomagałbym takim lajkom jak ja aby mogli uniknąć jak najwięcej błędów w wykonaniu, chociaż cierpliwość też się kiedyś kończy bo ileż można wałkować w kółko to samo ja to rozumiem. Nie ukrywam przeczytałem trochę tego forum już ale nie mogę otworzyć rysunków które są umieszczane przez Ciebie i innych, orłem z fizyki też nie byłem niestety. Zaproponowałem jak chciałem wykonać ten bufor ponieważ takie mam warunki i możliwości, nie każdego stać na wydanie 6000 zł. Chciałem tylko żeby ktoś z tego forum mi pomógł coś podpowiedział. Pozdrawiam wszystkich

adam_mk
24-04-2015, 23:57
Chętnie pomogę, ale...
Czasem trzeba mieć kilka narzędzi i odrobinę wprawy w ich używaniu, aby coś zrobić...
Można to kupić, ale nie jest tanio.
Można zrobić "tymi ręcami", ale trwa i też kosztuje...
Można też... wiedzieć, ze jest i... nie mieć...
Coś wybrać trzeba...

Rozumiem, że nie zawsze można sobie "zlecić i poczekać":.
Choć akurat tak jest najwygodniej...
Napisz - czego nie jesteś pewny. Czego nie czujesz/rozumiesz.
Postaramy się wyjaśnić.

Adam M.

tatanka
25-04-2015, 11:18
Fotowoltanike zawsze beda zachwalac Ci co wydali kupe kasy a zyski z tego w naszych warunkach sa mizerne.

Kazda konwersja energi niesie za soba straty.
Podobnie jak magazynowanie.
Konwersja 12V na 230 po to aby zasilac nia grzałki wody jest totalna bzdura.
Sprawnosc fotowoltaniki przy tej samej powierchni co solara.
PV ok 15%
solar 60% - 80%

Czyli jakies 4-5x

Nie mowiac o kosztach budowy konwerterow.

camel998
26-04-2015, 06:18
Dziękuje za cierpliwość i wyrozumiałość tak naprawdę to już zacząłem spawać ten zbiornik:yes: wkleję zdjęcia na forum. Największe wątpliwości dotyczą wężownicy CWU tak jak wcześniej Strups napisał że musi być 314576ułożona przeciwprądowo a jak ułożę ją pod samą górą jak na tym rysunku poziomo czy pionowo ta wężownica ma 79cm długości 18cm średnicy podwójna rura. Króćce wychodzące do ładowania oraz podłogówki muszą być po przeciwnych stronach czy w jednej linii?

camel998
26-04-2015, 06:24
Jeżeli chodzi o fotowoltaike to ja planuje montaż na allegro po 30 zł panel 50W da się kupić z certifikatem TUV wyjdzie 3 tysie za 5 kWp:) + inwerter jakiś. Pokaż mi teraz gdzie dostaniesz solar w takiej kasie, jest tylko jedna wada powierzchnia panel ma 1200x620:eek:

adam_mk
26-04-2015, 08:19
camel998

Możesz opisać nieco jaśniej co planujesz z tą wężownicą?
80cm długości i 18cm średnicy nieco poraża...

Adam M.

camel998
26-04-2015, 11:17
Taką wężownice chce wstawić http://allegro.pl/wezownica-miedziana-karbowana-ocynkowana-4-5m2-i5284795791.html tylko że ona powinna być montowana w pionie chyba a ja chce ją w poziomie zamontować u samej góry aby przechodziła przez całą szerokość zbiornika a zasilanie podłogówki dać tak 30cm od góry aby zabezpieczyć wodę dla cwu poprwnie myślę?

adam_mk
26-04-2015, 16:58
Obawiam się, że wcale nie myślisz - wnioskując z tego co tu czytam...

Wstawić można, tylko po co?
Aby TA zadziałała tak, jak się spodziewasz, potrzebny byłby naprawdę duży gradient.
Skąd go weźmiesz?

JAK ma pracować to, co konstruujesz?
Na 10 litrach z tony?
To czemu baniak tonowy robisz?
Wiadro da się przystosować do tej wężownicy. Tańsze jest...

Adam M.

camel998
26-04-2015, 17:22
No więc bufor to do podłogówki głównie chce ponieważ palić będę drewnem którego mam znaczną ilość a cwu przy okazji. To ja już nic nie rozumiem 1mkw. pow. wężownicy to jakieś 13-15 kW i żeby mieć wodę 10 litrów na min. to potrzeba ze 2m kw. a ta wężownica ma 4,5 to chyba powinno wystarczyć, nie wiem woda się nie zdąży ogrzać w tej wężownicy czy co?

romano78
26-04-2015, 22:07
No więc bufor to do podłogówki głównie chce ponieważ palić będę drewnem którego mam znaczną ilość a cwu przy okazji. To ja już nic nie rozumiem 1mkw. pow. wężownicy to jakieś 13-15 kW i żeby mieć wodę 10 litrów na min. to potrzeba ze 2m kw. a ta wężownica ma 4,5 to chyba powinno wystarczyć, nie wiem woda się nie zdąży ogrzać w tej wężownicy czy co?
Kolego nie zawracaj sobie głowy tą wężownicą bo nic z tego nie będzie jeszcze za taką kase moze gdybys ja rozwinął i puścił z góry na dół to by cos z tego było ale w takim stanie jak jest to możesz co najwyżej ładowac bufor czymś wysokotemperaturowym solar piec gazowy ale do cwu napewno się nie nada

cruz
26-04-2015, 23:06
Jeżeli chodzi o fotowoltaike to ja planuje montaż na allegro po 30 zł panel 50W da się kupić z certifikatem TUV wyjdzie 3 tysie za 5 kWp:) + inwerter jakiś. Pokaż mi teraz gdzie dostaniesz solar w takiej kasie, jest tylko jedna wada powierzchnia panel ma 1200x620:eek:


Ja (solar) planuje kupić 4 x 1926 W = 7704 W za 4400 zł powierzchnia łączna 10,26 m2.
Ty (PV) 100 x 50 W = 5000 W za 3000 zł (ja raczej widzę takie urywane panele po 47 zł więc cena 4700 zł) powierzchnia łączna 74,4 m2.

By połączyć 100 PV paneli potrzeba trochę kilo miedzi.

Edit:
Nie żebym był przeciwnikiem PV. Bo jestem wielkim orędownikiem Pv ale nie w tych cenach i nie do tych zastosowań. No i trzeba sobie zadać pytanie dlaczego ten Niemiec po paru latach panele warte ~ 300 zł sprzedaje pośrednikowi który je oferuje za 47 zł.

Mocowanie (konstrukcja) 4 paneli solarnych jest znacząco tańsze niż 100 paneli PV.

camel998
27-04-2015, 07:18
Poddaje się to jak tą wężownice zamontować kupić 50m rury zwinąć w koło i włożyć tak aby wychodziła z dołu do góry? dostarczanie z dołu pobieranie u góry dlaczego tamta wężownica się nie nada?

strusp
27-04-2015, 11:14
Tamta wężownica nie nada się, bo jest bardzo gęsto zwinięta na małej przestrzeni. Może zadziałać jako grzałka, ale nie w drugą stronę!
Odszukaj posty Adama, w nich są wszelkie instrukcje. Odstępy miedzy pętlami małe u góry a coraz większe u dołu. Trzeba usztywnić prętami.rurkami wężownicę ,bo inaczej się poskłada. Zrobić uchwyty z drutów np fi 4( by szło je zgiąć, przyspawać do ścianek nałożyc na nie koszulki termokurczliwe i zagrzać. Wężownicę powiesić na tych uchwytach. Zalecane jest też postawienie jej na dnie za pomocą tych usztywniających prętów.

Co do używanych paneli, bez mikrofalowników do nich nie podchodź. Wystarczy jeden uszkodzony i cała instalacja da tyle co nic. A mikroinwertery są przystosowane raczej do paneli o mocy 215- 275 W.

camel998
27-04-2015, 22:32
OK a jak zrobię takie cóś dwie wężownice 25m fi 18 połą314815czone ze sobą jedna koło drugiej średnicy 34cm w poprzek zbiornika jedna nad drugą jak na tym rysunku już by było lepiej :wiggle:

romano78
28-04-2015, 07:05
OK a jak zrobię takie cóś dwie wężownice 25m fi 18 połą314815czone ze sobą jedna koło drugiej średnicy 34cm w poprzek zbiornika jedna nad drugą jak na tym rysunku już by było lepiej :wiggle:
O co tobie chodzi robisz tak bo chcesz miec inaczej ?

camel998
28-04-2015, 08:43
Nie chce mieć inaczej, chodzi mi o to że ten zbiornik to prostopadłościan i dlatego wężownice chce rozmieścić we wszystkich rogach bo o to chyba chodzi? A jak tak by zrobić tą wężownice 314848 Albo może tak w elipse pierwszą a drugą u samej góry w poprzek 314849

bajcik
28-04-2015, 09:54
canel998 - najprościej to zrób elipsę. od dołu do góry. Albo dwie elipsy od dołu do góry,.

szwedii
28-04-2015, 12:09
Nie chce mieć inaczej, chodzi mi o to że ten zbiornik to prostopadłościan i dlatego wężownice chce rozmieścić we wszystkich rogach bo o to chyba chodzi? A jak tak by zrobić tą wężownice 314848 Albo może tak w elipse pierwszą a drugą u samej góry w poprzek 314849

Poczytaj trochę o moim, ja mam prostopadłościan, wcale nie mały, małe problemy były ale dało rade kloka poskładać. Wężownice zrób jak Ci radzą, normalnie jak ojciec prowadzący przykazał z dołu do góry, z zagęszczeniem zwojów u góry, dwie wężownice przeciwprądowo i wszystko będzie hulać. Ja mam tak u siebie, wężownica 2 razy 25mb fi15 przeciwprądowo i śmiga bez problemu. Uwarstwienie bufora też bez problemy działa jak należy. Adam był i widział klocka na własne oczy. Nie kombinuj z wężownicą według twojego pomysłu bo spieprzysz sprawę. Pozdro

http://domkopedia.pl/index.php?title=Lista_bufor%C3%B3w#szwedii
poszukaj tam mojego, są linki do opisu, zdjęć itp.

bajcik
28-04-2015, 13:10
Właściwie to czemu wężownice mają być przeciwprądowo [somyślam się że chodzi tu o lewo- i prawoskrętność]
To spore utrudnienie, a nie widzę zysków.

rjarek
01-05-2015, 00:19
Kupiłem kalwis 25kW warzy 450 kg wody wchodzi do niego ok 100 l , to sam w sobie spory bufor. Czy ktoś już wymyślił jakie zawory i automatykę zastosować aby wychłodzić piec ogrzewając wodę w grzejnikach , a po jego wychłodzeniu płynie przejść na wodę z bufora , w moim przypadku planuję 2 tyś litr bez wężownic .

romano78
01-05-2015, 18:27
Kupiłem kalwis 25kW warzy 450 kg wody wchodzi do niego ok 100 l , to sam w sobie spory bufor. Czy ktoś już wymyślił jakie zawory i automatykę zastosować aby wychłodzić piec ogrzewając wodę w grzejnikach , a po jego wychłodzeniu płynie przejść na wodę z bufora , w moim przypadku planuję 2 tyś litr bez wężownic .
Nie wiem czy jest sens komplikowac sobie instalacje im prostsza tym lepiej ale jeśli chcesz wydusic jak najwiecej tych KW to np. nie ładuj do spodu bufora ja mam 80l w piecu i mam to gdzieś że cos tam zostaje a mógłbym np w czasie ładowania wyłączyc ogrzewanie domu aby woda w instalacji ostygła i po skończeniu ładowania bufora dopiero załączyc pompke od c.o wtedy chłodna woda z instalacji c.o trafia prawie bezpośrednio do pieca ponieważ króciec od powrotu c.o mam wspawany kilka cm powyzej krócca powrotnego do pieca .

rjarek
01-05-2015, 23:03
Nie zawsze najprostsze jest najlepsze , gdyby tak było to silniki spalinowe nie miały by wtrysków, sond ,miliona czujników tylko pracowały by na gaźnikach z jedna dyszą bo to jest najprostsze , ale czy najlepsze ?

cruz
01-05-2015, 23:12
Kupiłem kalwis 25kW warzy 450 kg wody wchodzi do niego ok 100 l , to sam w sobie spory bufor. Czy ktoś już wymyślił jakie zawory i automatykę zastosować aby wychłodzić piec ogrzewając wodę w grzejnikach , a po jego wychłodzeniu płynie przejść na wodę z bufora , w moim przypadku planuję 2 tyś litr bez wężownic .

Pomysł dobry. najlepiej zastosuj osobny układ CO który by chłodził _kocioł_ do akceptowalnej temperatury. Zaoszczędzone 2 zł pozwolą szybko zwrócić poniesione nakłady.

Ta temperatura z kotła po skończeniu ładowania gdzie wyparuje?
Czy ta temperatura która z kotła powoli będzie ogrzewać dom będzie wpisana na straty czy zysk?

rjarek
01-05-2015, 23:30
Po co grzać piwnicę , idąc tym tokiem rozumowania że wytworzona energia w kotle grzeje pomieszczenia użytkowe można by nie izolować , albo bardzo słabo izolować bufory bo przecież ciepło ogrzewa dom . Wg mnie większość ciepła z kotła po jego wygaszeniu ucieka przez komin ,bo przecież miarkownik klapkę otwiera na maksa . Może się mylę .

romano78
02-05-2015, 08:09
Po co grzać piwnicę , idąc tym tokiem rozumowania że wytworzona energia w kotle grzeje pomieszczenia użytkowe można by nie izolować , albo bardzo słabo izolować bufory bo przecież ciepło ogrzewa dom . Wg mnie większość ciepła z kotła po jego wygaszeniu ucieka przez komin ,bo przecież miarkownik klapkę otwiera na maksa . Może się mylę . U mnie tez miarkownik otwiera się na maksa ale popiół z całego wsadu blokuje przepływ powietrza .

cruz
02-05-2015, 08:58
Po co grzać piwnicę , idąc tym tokiem rozumowania że wytworzona energia w kotle grzeje pomieszczenia użytkowe można by nie izolować , albo bardzo słabo izolować bufory bo przecież ciepło ogrzewa dom . Wg mnie większość ciepła z kotła po jego wygaszeniu ucieka przez komin ,bo przecież miarkownik klapkę otwiera na maksa . Może się mylę .

A ten pracujący kocioł to co będzie grzać? Może też piwnice?
Więc poco grzać piwnice bo to strata, lepiej kocioł umieścić w salonie.

Ja miarkownika nie mam bo i po co jak ustalam pełną moc kotła wyregulowanego wielkością szamotowego palnika. Gdy w testach nie pale pełną mocą kotła to palę dłużej ale nie uzyskuje tyle samo energii.

romano78
02-05-2015, 13:20
A ten pracujący kocioł to co będzie grzać? Może też piwnice?
Więc poco grzać piwnice bo to strata, lepiej kocioł umieścić w salonie.

Ja miarkownika nie mam bo i po co jak ustalam pełną moc kotła wyregulowanego wielkością szamotowego palnika. Gdy w testach nie pale pełną mocą kotła to palę dłużej ale nie uzyskuje tyle samo energii.
A jaką masz temp. spalin bo u mnie musi byc ok.400 do 500 aby szło z 60 stopni w bufor ale to normalne bo przecież w piec cały czas idzie chłodna woda,chyba że mój piec defro optimal comfort plus ma małą sprawnosc i wymiennik nie odbiera odpowiedniej ilości ciepła bo za krótki i dużo ulatuje w atmosfere.

romano78
02-05-2015, 13:37
RJarek
A ile dałes za ten piec bo ja najnizsza cene jaka znalazłem to 7500 tys i sie zastanawiam z czego ten piec jest zrobiony i co on takiego ma że tyle kosztuje piece o podobnej budowie z blachy 6mm mozna kupic za 4tys a jesli nawet efektywniej spala drewno to po jakim czasie zwróci sie to nadpłacone 3tys po 10lat?wtedy to juz może trzeba będzie sie rozglądac za nowym piecem

rjarek
02-05-2015, 21:07
[
A ile dałes za ten piec bo ja najnizsza cene jaka znalazłem to 7500 tys i sie zastanawiam z czego ten piec jest zrobiony i co on takiego ma że tyle kosztuje piece o podobnej budowie z blachy 6mm mozna kupic za 4tys a jesli nawet efektywniej spala drewno to po jakim czasie zwróci sie to nadpłacone 3tys po 10lat?wtedy to juz może trzeba będzie sie rozglądac za nowym piecem[/QUOTE]
na Litwie to nie tajemnica piec Kalvis 2-25u kosztuje w przeliczeniu po kursie 4 zł za euro 5320 zł to oczywiście z ichnym VAT w Polsce nie znalazłem pieca o podobnej budowie , na 25 kW ma bardzo dużą komorę załadowczą , wielkie drzwiczki , palnik z żaroodpornego materiału .

Carpenter78
04-05-2015, 19:42
na Litwie to nie tajemnica piec Kalvis 2-25u kosztuje w przeliczeniu po kursie 4 zł za euro 5320 zł to oczywiście z ichnym VAT w Polsce nie znalazłem pieca o podobnej budowie , na 25 kW ma bardzo dużą komorę załadowczą , wielkie drzwiczki , palnik z żaroodpornego materiału .

jest już podobny

http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2015/03/mpm-ds-przekroj-5-7.jpg

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html

Pozdrawiam!

romano78
04-05-2015, 20:10
jest już podobny

http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2015/03/mpm-ds-przekroj-5-7.jpg

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html

Pozdrawiam!
Za 22kw cena ok.3800zł moim zdaniem wart tych pieniędzy ale trza by zobaczyc na żywo.

rjarek
05-05-2015, 18:50
Absolutnie nie nakłaniam do kupowania obcych wyrobów . Podobny nie znaczy taki sam ,te kotły mają zupełnie inne parametry techniczne . Np wielkość komory załadowczej . Co kupiłem napisałem tylko po to aby uzyskać ewentualne porady czy warto 500 kg nagrzanej masy wykorzystać do ogrzewania domu zanim zacznę korzystać z energii zgromadzonej w buforze . Myślę że warto i będę kombinował jak to zrobić , mam już jakiś wstępny pomysł . Cyba będzie to dwa zawory mieszające jeden za drugim , sterowane elektronicznie . Koszty to tylko dodatkowy jeden zawór mieszający plus siłownik elektryczny i trochę czarnej rury . Myślę nad tym , o przemyśleniach napiszę . Może coś ktoś jeszcze doradzi .

bajcik
07-05-2015, 00:10
@rjarek
Co ty kombinujesz? Jak kocioł duży, to po paleniu można z niego resztkę wody wepchnąć do baniaka, w zamian za zimną z dołu.

Przy okazji ciekawostka: ja tak robię i efekt jest taki że jak wpompuję wodę 60st a na górze jest 85st, to temperatura na górze spadnie ... ale za chwilę wróci. Ciekawe czy ta chłodniejsza woda po prostu nie spłynie po ściance na właściwą wysokość :)

adam_mk
07-05-2015, 09:44
" Ciekawe czy ta chłodniejsza woda po prostu nie spłynie po ściance na właściwą wysokość "

Tak się dzieje, jak zład się wolno obraca a wloty/wyloty mają kolana układające strugę przy ściance baniaka.
Wtedy woda "wkręca się na swoją wysokość" w baniaku.
To jedna z zalet tej konstrukcji.
Drobiazg, a działa.

Adam M.

rjarek
07-05-2015, 15:56
Jak kocioł duży, to po paleniu można z niego resztkę wody wepchnąć do baniaka, w zamian za zimną z dołu.

Przy okazji ciekawostka: ja tak robię i efekt jest taki że jak wpompuję wodę 60st a na górze jest 85st, to temperatura na górze spadnie ...

Czyli pompka obiegu kotłowego mimo temperatury na buforze np 85 st pompuje aż temperatura na kotle spadnie np do 50 st ?i woda chłodniejsza opadnie nie mieszając się z gorącom na górze bufora ?

adam_mk
08-05-2015, 09:35
"woda chłodniejsza opadnie nie mieszając się z gorącom na górze bufora ? "

Jak baniak zrobiony jest DOBRZE, to tak to działa.

Adam M.

rjarek
08-05-2015, 11:23
Dzięki za wskazówki . Planuję zbiornik fi 120 wysokość ok 200 cm bez wężownic stożków itp .Jedyne wewnątrz króćce przyłączeniowe pod kontem 90 st wprowadzające lewoskrętny ruch wirowy wody . To chyba dobra konstrukcja aby warstwy wody nie mieszały się . Wkleiłem schemat ideowy mojej planowanej instalacji . Niem ma tam zaworów kulowych , filtrów itp . Tak to sobie wymyśliłem . Oczywiście chce aby kocioł wychłodzić po wypaleniu wsady , wodą która zasili grzejniki . Proszę o zerknięcie czy będzie ok . 316329[PHP]

adam_mk
08-05-2015, 12:05
To jest rozwiązanie tylko jednego problemu - ogrzewania.
Co z CWU?
Jak już się w to babrać, to rozwiązałbym i ten problem.
Wtedy wężownice...

Adam M.

rjarek
08-05-2015, 12:42
CWU będzie w oddzielnym zbiorniku dwupłaszczowym , jest narysowany na górze mojego schematu . W tym zbiorniku jest zamontowana grzałka elektryczna do ogrzewania CWU z paneli fotowoltaicznych , właśnie kończę ich montaż i może jeszcze w tym tygodniu wypróbuję . Zainstalowałem 8 paneli po 250W każdy .

adam_mk
08-05-2015, 13:32
Oczywiście, WIESZ, że ciepłą wodą gromadzoną w zbiorniku można się skrzywdzić?
Rozumiem, że planujesz to zrobić DOBRZE!

Adam M.

bajcik
08-05-2015, 16:49
@rjarek Pompa kotła dziwnie podłączona. A wężownic szkoda nie dać :(

rjarek
08-05-2015, 21:58
wiem że wodę trzeba co jakiś czas podgrzać powyżej 60 st , czy to o to chodzi z tą krzywda ?, a pompa kotła dlaczego dziwnie ? wydaje mi się ze to taki laddomat tyle że z zaworem klapowym i zaworem trójdrożnym mieszającym sterowanym elektronicznie

adam_mk
08-05-2015, 22:27
Mało wiesz...
75 conajmniej i na dobę!
Ale...
To Twój problem...

Adam M.

rjarek
08-05-2015, 23:17
Wydaje mi się że to trochę przesadzone z tymi bakteriami . W Polsce są zapewne setki tysięcy jak nie miliony zasobników na ciepła wodę , tylko sporadycznie są z tym problemy . U mnie w zasobniku cwu ma zazwyczaj 60 st a to za wiele dla tej bakterii . Dziękuję jednak bardzo za zwrócenie uwagi na ten problem , bo jak się okazuje walka o niską temperaturę nie jest dobra . Myślałem żeby za zasobnikiem zastosować termostat aby cwu miała niższa temperaturę bo po co niby ok 60 st w kranie . Teraz tego nie zrobię , to znaczy nie zastosuje termostatu . Co jej sprzyja? Najszybciej rozwija się w temperaturze pomiędzy 25ºC a 48ºC (idealne jest 37ºC).
W wyższej temperaturze ginie w 90%:

w 50ºC: w czasie 2 godzin,
w 60ºC: w 2 minut,
w 80ºC: w 1 minuty.

adam_mk
08-05-2015, 23:28
Są bardziej parszywe...
Są takie, co im idealnie w 55-60stC.

Jest tu watek o CWU i jak się nią nie skrzywdzić.
CZEMU bronisz się przed wężownicą jak i tak bufor planujesz?

Adam M.

rjarek
09-05-2015, 00:07
Bronię się przed wężownicami ponieważ przez pól roku nie były by używane . Latem nie planuję palić w piecu . CWU latem w większości z fotowoltaiki , zimą z co , ale dodatkowym dwupłaszczowym zbiornikiem z grzałką elektryczna zasilaną z paneli pv. Latem z paneli pv nie ogrzeje wody w buforze ,a w zbiorniku 140 l jest szansa . Nie planuję też montażu systemu solarnego z rurkami pompami ,wężownicami itp . Za mało zużywam ciepłej wody aby było mi to potrzebne . Te panele pv to raczej eksperyment niż to że będzie to opłacalne . Większość da się policzyć i jak by nie liczył to w moim przypadku nie jest to opłacalne biorąc pod uwagę długość czasu zwrotu . A w przypadku jakieś poważniejszej naprawy np wymiana choćby 2 paneli to już nigdy sie to nie zwróci .

adam_mk
09-05-2015, 09:02
" Latem z paneli pv nie ogrzeje wody w buforze "

To zrób sobie DOBRY bufor...

" Za mało zużywam ciepłej wody aby..."

W takim właśnie przypadku ABSOLUTNIE bym jej nie magazynował!
Nie tylko złotówki są cenne...

Adam M.

rjarek
09-05-2015, 11:25
316520 Tak mam teraz , dwa zbiorniki szeregowo włączone drugi elektryczny 100 l dodatkowo zaizolowany , grzałka dogrzewa tylko różnice do 60 st w nocnej taryfie , pierwszy z płaszczem oraz grzałką z paneli pv . Woda gorąca przepływa do elektrycznego i w miarę potrzeby sie dogrzewa . Zbiornik dwupłaszczowy już mam działa bardzo dobrze . Już nie będę kombinował z przerabianiem wszystkiego od nowa , ani dodatkowymi wężownicami . Zainstaluję tylko bufor z myślą o co . Poza tym nie chce "wyłączać" części bufora z obiegu co . Dom mam ok 200 m kw z hakiem , sporo energii ucieka sobie np wentylacja , piwnicą słabo ocieplonym dachem ,więc zmniejszanie bufora skróci mi czas jego rozładunku . Za jakiś czas pomyśle może wstawię jako dodatkowy bufor 500 l właśnie z wężownicami grzałkami itp . Sporo się dowiedziałem na tym forum o zaletach takich systemów .

cruz
09-05-2015, 21:30
Wydaje mi się że to trochę przesadzone z tymi bakteriami . W Polsce są zapewne setki tysięcy jak nie miliony zasobników na ciepła wodę , tylko sporadycznie są z tym problemy.

Poczytaj jak wykryto ten problem, poczytaj kiedy ten problem jest istotny (komu i kiedy szkodzi).

rjarek
10-05-2015, 12:25
316635Namieszaliście mi w głowie z tymi wężownicami , bakteriami itp , wiec mam nowy pomysł proszę sprawdźcie czy to zadziała . Dwa bufory 2 tyś litrów tylko do co i drugi 500 l do cwu w nim wężownica cwu niżej na poziomie ok 100 l od góry grzałka 230 V w razie czego dogrzewająca a może niżej ? poziom ok 150 l od góry grzałka 230V z paneli pv może niżej ?, poziom ok 100 l od dołu wejście gorącej wody co , przy dnie wyjście co . Pytania:
- czy ogrzana woda z grzałek powędruje do góry zbiornika bez lejka ( smukły zbiornik ) i jak z uwarstwieniem temperaturowym wody ogrzanej od grzałek
- czy woda z co gorąca podana przy dnie zbiornika powędruje do góry zbiornika a zimna zostanie wypchnięta powrotem co , i czy tam ta ciepła zostanie mino krążącej wody z co, chłodniejszej od tej w górnych warstwach . Wydają mi sie te pytania pytaniami retorycznymi , ale wole się upewnić . Dziękuję za odpowiedzi . Jarek

adam_mk
10-05-2015, 17:14
" czy ogrzana woda ..."

Będzie chciała, ale jej się to nie uda przy tak zaprojektowanej konstrukcji.
Wydaje mi się, że KOMPLETNIE nie rozumiesz jak to działa i CZEMU AKURAT TAK.
Mniemasz, tworzysz jakieś wydumanki zamiast zabrać się do roboty i postudiować problem.
A w tym wątku już chyba wszystko zostało opisane....

Chyba powinieneś zabrać się do lektury.
Najlepiej - od samego początku...

Adam M.

rjarek
10-05-2015, 19:50
Dzięki za odpowiedzi . Problem zgłębiam od wielu dni . Pomysłów tu jest wiele i różnie to działa . Generalnie co kotłownia to jest inaczej . Chyba dlatego forum żyje ,bo chyba jednak nie wszystko zostało opisane , sprawdzone , a jeśli nawet to do tego nie dotarłem . Jak widzę Kolega jest tu już dość długo i ma wielkie doświadczenie , ja od niedawna , a do jesieni muszę kotłownie zmodernizować . Stary kocioł juz na złomie , nowy w piwnicy , elementy na bufor sie walcują . Myślałem że sprawę modernizacji mam przemyślaną ,a tu coś nowego wpadło z cwu . Każdy swoją kotłownie użytkuje inaczej i ma inne oczekiwania , jakieś przemyślenia .
Pozdrawiam

adam_mk
11-05-2015, 14:33
rjarek

CIEPŁA po prostu... nie widać...
Trzeba odrobinę zmusić szarą komórkę do pracy, a jak się je RAZ zobaczy, to reszta, jak piszesz, jest tylko wariacją na temat niego dostosowaną do SWOJEJ kotłowni, niszy w ścianie, kotła czy kieszeni.

Weź szklankę gorącej wody i postaw na stole.
Wrzuć do niej CENTRALNIE odrobinę nadmanganianu potasu (apteka, kali do płukania gardła, koszt ze 2zł.) albo wkład z KOPIOWEGO ołówka (jak gdzieś taki znajdziesz).
Uważnie patrz na to, co się będzie działo.
Potem... pamiętając co widziałeś...
Zrób sobie tą swoją 2 tonową szklaneczkę tak, aby Ci pasowała do zbudowanego wnętrza.
:lol:

"Pomysłów tu jest wiele i różnie to działa "

NIE!
To zawsze działa TAK SAMO!

Adam M.

rjarek
13-05-2015, 10:37
Wymyśliłem coś jeszcze , ktoś pisał na forum o dodatkowej rurze wewnątrz bufora . Ma ona za zadanie przyspieszenia opadania schłodzonej przez wężownicę wody co poprawia skuteczność wymiany ciepła . Na dole zbiornika dwie grzałki w zależności od potrzeb jedna 230 v z sieci druga 230v z paneli pv .Kominek w celu uwarstwienia od góry , w ten sposób będę mógł wyregulować na "na jakiej wysokości" przestać grzać prądem , aby uzyskać odpowiednia dla mnie ilość zgromadzonej energii . Kominek też chyba zapewni, taki mam pomysł , gorącą wodę u góry i jej warstwowe rozgrzewanie ku dołowi . Wężownica to dwie rury 15 każda po 25 m . Jarek 316914

adam_mk
13-05-2015, 10:47
"Ma ona za zadanie ..."

To tylko skutek uboczny jej obecności (pozytywny).
Coś zaczyna Ci dzwonić, ale jeszcze (jak czytam) nie bardzo wiesz - gdzie...

Adam M.

rjarek
13-05-2015, 11:34
to mam jeszcze jeden pomysł , z małym zbiorniczkiem zewnętrznym na grzałki . Obieg grawitacyjny i całkowicie warstwowe ładowanie zasobnika cwu , tylko pewnie temperaturę ładowania ustalało by się prędkością przepływu wody przez dławienie ,a wysokość ładowania przez umieszczenie na odpowiedniej wysokości króćca zasilania tego dodatkowego naczynka . Chyba pójdę w tę stronę, bo to ma też taką zaletę że można by np wymienić grzałkę bez spuszczania wody z zasobnika .316936

adam_mk
13-05-2015, 12:33
Jak masz na to miejsce - zadziała.
Możesz dorobić drugie takie grzane solarem cieczowym, też poza baniakiem.
Możesz dorobić i trzecie, grzane małą PC.

Wywlekasz na zewnątrz funkcje opisanego baniaka...
Zostaje z niego beczka pusta jak bęben i maleje ilość miejsca wokół niej.
:lol:
Decyzja - co wewnątrz a co na zewnątrz jest Twoja.

Grzałka zalana wodą zładu, odkamienioną po pierwszym zagrzaniu i odgazowaną, jest wiecznotrwała!
Ostro myli Ci się grzałka w baniaku z grzałką w bojlerze!

Adam M.

rjarek
13-05-2015, 13:00
Wiem że grzałka nie zachodzi kamieniem , ale grzałki przestają działać nie tylko z powodu kamienia :)

adam_mk
13-05-2015, 15:04
No, fakt.
Czasem jaką czołg przejedzie...
:lol:

Adam M.

farmkam
13-05-2015, 22:11
Witam Panowie i Panie. Zmontowałem mojego drugiego buforka więc wypada się pochwalić. Obecna wersja ma pojemność ok 1800l jest to zbiornik po oleju napędowym taki prostokąt z zaokrąglonymi krutszymi bokami, jak tu ktoś fachowo określił "mydelniczka". W środku 50m rurki karbowanej 16mm troche na wyrost ale wolałem uniknąć awantury z żoną. Teraz z kranu leci 2"C chłodniejsza. Ocieplenie się robi, do okoła 5cm wełny owiniętej folią strecz i 30cm wolnej przestrzeni do zasypania perlitem. Perlit kupowałem po 220zł. Jeszcze pytanie czy można troche domieszać granulatu styropianu do perlityu, czy to coś znieni czy bez znaczenia.

adam_mk
13-05-2015, 22:32
Jak na buforze jest ta wata, to granulki styro "nie zobaczą" za wysokich temperatur i się nie będą mazać.
Czyli - można.
Coś drogawy ten perlit.

Adam M.

farmkam
13-05-2015, 23:31
Drogawy ale blisko, więc już nie kombinowałem.Problem wystąpił przy zasypywaniu bo to nie takie hop siup. Ale w 5 min skonstruowałem specjalistyczną maszynę do napełniania, przydał się kompresor z końcówką do przedmóchiwania, i wąż ogrodowy o dużej średnicy.Jednakże mankamętem wynalazku był krótki czas pracy który wynosił jakieś 30 sek. (dłużej nie potrafiłem wstrzymać oddechu).

adam_mk
14-05-2015, 00:00
Trza było pistolet do piaskowania, z marketu za jakie 2 dychy, zatrudnić...
:lol:
Wiem...
Czasem pyli jak w młynie...

Adam M.

romano78
14-05-2015, 08:49
Witam Panowie i Panie. Zmontowałem mojego drugiego buforka więc wypada się pochwalić. Obecna wersja ma pojemność ok 1800l jest to zbiornik po oleju napędowym taki prostokąt z zaokrąglonymi krutszymi bokami, jak tu ktoś fachowo określił "mydelniczka". W środku 50m rurki karbowanej 16mm troche na wyrost ale wolałem uniknąć awantury z żoną. Teraz z kranu leci 2"C chłodniejsza. Ocieplenie się robi, do okoła 5cm wełny owiniętej folią strecz i 30cm wolnej przestrzeni do zasypania perlitem. Perlit kupowałem po 220zł. Jeszcze pytanie czy można troche domieszać granulatu styropianu do perlityu, czy to coś znieni czy bez znaczenia.

A czy ta rurka 50mb fi 16 w jednym kawałku nie ogranicza zbytnio przepływu nie liczyłeś ile Lna min. było wcześniej ? i ile leci z kranu przy 40stopniach w buforze i przy jakim przepływie L na min.

rjarek
14-05-2015, 18:33
Pewnie nie w tym miejscu i pewnie banalnie proste , ale nie wiem jak to prosto policzyć . Mam materiał izolacyjny lambdaD to np 0,038W/mK grubość materiału izolacyjnego to załóżmy 8 cm , różnica temperatur to 25 st , pytanie jaka będzie strata czy przenikanie ciepła na powierzchni 1m2 w watach
dzięki za odpowiedź .

rjarek
14-05-2015, 18:47
Pewnie nie w tym miejscu i pewnie banalnie proste , ale nie wiem jak to prosto policzyć . Mam materiał izolacyjny lambdaD to np 0,038W/mK grubość materiału izolacyjnego to załóżmy 8 cm , różnica temperatur to 25 st , pytanie jaka będzie strata czy przenikanie ciepła na powierzchni 1m2 w watach
dzięki za odpowiedź .

BrodowskiG
14-05-2015, 20:21
U=l/d
U=0,038/0,08=0,475 W/(m2*K)
tyle na jeden stopień różnicy

rjarek
14-05-2015, 20:53
dzięki :)

farmkam
14-05-2015, 22:55
A czy ta rurka 50mb fi 16 w jednym kawałku nie ogranicza zbytnio przepływu nie liczyłeś ile Lna min. było wcześniej ? i ile leci z kranu przy 40stopniach w buforze i przy jakim przepływie L na min.

Nie zauważyłem żadnej różnicy w ciśnieniu z tym że dałem zasilanie wężownicy z wodociągu na pex 20 , dalej gorąca idzie plastikiem tym do zgrzewania też 20mm ,dalej jest zawór termostatyczny 3/4" i dalej już pex 16 na instalacje. Też się trochę bałem tego spadku ciśnienia ale u mnie wszystko ok. Spadek temp. to zawsze 2-3*C mierzone przy odkręconych wszystkich odbiornikach, czyli 2 krany i deszczownica.

spinkamidi
15-05-2015, 22:27
Ma wielką prośbę o udostępnienie zdjęć bufora, który tworzył Adam.
Zainteresowaliśmy sie ideom bufora ciepła i chcemy ja teraz wdrożyć w życie. 2 lata temu przeczytaliśmy praktycznie cały wątek poświęcony buforom, jednak w tym momencie przebrnięcie przez blisko 600 stron nie jest raczej możliwe. W wielu postach ze względu na upływ czasu zdjęcia nie są już dostępne.

Krótko o tym co mamy i chcemy pospinać.
W tym momencie funkcjonuje :
- kocioł Zębiec 25KW
- ogrzewanie podłogowe na powierzchni ok. 160m2 liczone po podłodze (114 m2 użytkowych +30 m3 garaż)
- grzejnik łazienkowy
- zbiornik CUW 80l

Do zrobienia :
- zbiornik z nierdzewki 1500l - juz posiadamy, chcemy wspawać weżownice i
- opcjonalnie solary
- zbiornik CUW 200l

Dom :
- ocieplony styropianem 20m
- dach 35cm
- okna 3 szybowe od południa 2 szyby
- koza do romantyzmu i podgrzania atmosfery

Ostatnio zainteresowała nas fotowoltanika - w porownaniu do solarów plusem jest to, ze jest bezobsługowa.
Dopuszczamy myśl o grzałce w buforze - czy może ktoś z Was posiada takie rozwiązanie albo się z nim spotkał ?

Mam 2 pytania techniczne :
1) solary. Czy jest sens brac zbiornik CUW z 2 wezownicami i 2 wezownice wstawiac do bufora. Jak zrobić to najbardziej optymalnie
2) czy jest mozliwe grawitacyjne podgrzewanie CUW bez pompek ( aby woda CUW byla zawsze goraca)

Prosze o rzeczową dyskusję, poniewaz w okolicy nie trafilismy na hudraulika z którym można porozmawiać nt. buforów ciepła.

Monia i Paweł

adam_mk
15-05-2015, 23:20
Wyrzućcie ten zbiornik CWU.
Zapomnijcie o nim, jak macie w planach bufor!
PO CO Wam grzejnik łazienkowy za 1000 czy 1500 zł?
Po jakiego diabła przepłacacie za nierdzewkę, jak tu czarna stal 50 lat wytrzymuje?

Koza dla romantyzmu...
Rozumiem, ze traktujecie kręcenie SOBIE bata na du.. jako czyn romantyczny...
Bo:
"Dom :
- ocieplony styropianem 20m
- dach 35cm
- okna 3 szybowe od południa 2 szyby"
(Policz ile "to" traci a ile "daje" koza i to do JEDNEGO pomieszczenia)

Jak w okolicy nie ma kogoś, kto podepnie bufor poprawnie to trzeba znaleźć kogoś, kto DOJEDZIE i to zrobi.

Adam M.

romano78
16-05-2015, 00:30
Bufor 1500l z nierdzewki tego chyba jeszcze nie było jak dla mnie to najwiekszy bezsens chyba że ze złomu i za pół darmo .

strusp
16-05-2015, 19:44
spinkamidi- w załączniku schemat bufora Adama+ schemat instalacji. Prawie dobry.
Wywal pomysł zbiornka CWU, po co ci byłyby wężownice w takim razie?
ad 1- najrozsądniej zrobić wężownicę + lejek i do niej podpiąc solary
Ad 2- cyrkulacja w takim wypadku to mus. Ocieplić równie troskliwie jak bufor

Co to południe gorsze, że daliście 2 szyby? Wiecie, że są różne rodzaje szyb, takie co lepiej lub gorzej: przepuszczają swiatło, przepuszczają ciepło, tłumią hałas itd itp?

Z fotowoltaniką : lepiej wykorzystać ten prąd w domu, a resztę ładować w grzałki tylko wtedy, jak sprzedaż będzie za mniej niż karmienie bufora innymi środkami.
Iśc w Prosumenta teraz, a jeszcze lepiej zaliczyć taryfę FIT w przyszłym roku. Jak mało wiesz w temacie, to sporo zapłacisz za taką zabawkę.

Bufor z stali nierdzwnej. Łomatko, ile to kosztowało???
A jak bedą przeróbki ,to dopiero przyjdą koszta.

Po co wam taki mocny kocioł do takiego domu? Na oko przynajmniej 2x za duży jak wam domu nie spaprali niemożebnie. Podaj wynik OZC, bo inaczej można tylko zgadywać.
Tak samo, dlaczego szliście w kotłownię i kocioł węgłowy, gdy robiliście podłogówkę po całości.
Aż się prosiło o powietrzną pompę ciepła...

spinkamidi
17-05-2015, 11:54
strusp - dzieki za schematy, jestesmy bardzo wdzieczni.

Padlo kilka pytan, wiec postaramy sie odpowiedziec na nie wszystkie

Co do zbiornika CWU 80l - jest to zbiornik tymczasowy. Jestesmy swiadomi, ze nalezy bedzie go wymienic. Kupilem go za 100zl (nowy z wezownica :) ), wiec zal bylo nie brac. NA nas dwoje na razie starcza ale w domysle wymiana na wiekszy.

Jesli chodzi o bufor z nierdzewki - tak, kupiony na zlomie za 1400zł z dostawa do domu. Cena moim zdaniem byla okazyjna, wiec sie zdecydowalem na takie rozwiazanie.

Szyby - w domysle mialy byc wszedzie 2 ale najmniej naswietlonych stronach dalismy 3 szyby.

Co do grzejnika w lazience (za 300zł a nie 1000 czy 1500) to uwazamy, ze byl to traf w 10. W okresach przejsciowych nie musimy grzac calego domu zeby w lazience(gdzie wyzsza temperatura daje wiekszy komfort) bylo cieplej. Poza tym zawsze mozna go zakrecic :)

Piec 25KW - nie byl specjalnie dobierany (moze to blad), udalo nam sie kupic roczny piec, ktory przez kupujacego byl podlaczony do komina fi 100 i praktycznie sie w nim nie palilo.
Zalozeniem bylo kupno duzego pieca w celu szybkiego ogrzania bufora.

Koza - jest na dole domu na otwartej przestrzeni ( nie mamy zadnych drzwi ) zaraz przy schodach, wiec cieplo nie kumuluje sie w jednym pomieszczeniu i troche sie roznosi po budynku. Faktycznie daje cieplo i czuc roznice jak sie wchodzi na gore ale nie placzemy z tego powodu :)

Niestety nie jestemy krezusami i jak wiekszosc osob dopuszczamy alternatywne rozwiazania przy ktorych mozna nie nie tyle zoszczedzic ale miec lepsza opcje przy tych samych kosztach.

adam_mk - mamy pytanie.
Co rozumiesz przez rezygnacje ze zbiornika CUW - chodzi Ci o calkowita rezygnacje ze zbiornika hmm ?
Masz racje jesli chodzi i znalezienie kogos kto dojedzie i podlaczy. Mamy w rodzinie hydraulika ale nie ma zadnego doswiadczenia z buforami, wiec bardziej zalezy nam zeby znalesc kogos kto zaprojektuje calu uklad. Oczuwiscie nie mamy na mysli bezplatnej porady, bo wiemy ze za dziekuje sie chleba nie kupi.

Pozdrawiamy i dziekujemy za uwagi oraz sugestie.
Monia i Pawel

adam_mk
17-05-2015, 17:37
Zbiornik CWU WYRZUCIĆ!
Jak macie wroga - obdarować go...
Bo?
Ciepłą wodą NAPRAWDĘ można się skrzywdzić!
Ludzie ten problem bagatelizują, pomijają, a on JEST!
http://forum.budujemydom.pl/CWU-and8211-Jak-ja-zrobic-aby-sie-nie-skrzywdzic-t24580.html&pid=438498#entry438498

Masz baniak.
Wstaw do niego wężownicę i CWU grzej w nim przepływowo.
Ta wężownica ma ze sześć litrów pojemności wodnej a oferuje do TRZECH ton CWU.
(Przy tym zbiorniku, jaki kupiliście).

"Co do grzejnika w lazience (za 300zł a nie 1000 czy 1500) to uwazamy, ze byl to traf w 10."

No to policzmy...
Instalacja do niego - dolot i powrót, jej ocieplenie i wkucie gdzie trzeba...
Układ mieszajacy z pompką, ESBE czy AFRIZO i byle jaka pompka.
Grzejnik i zawór termostatyczny.

RAZEM, jak liczycie, 300zł.
- No to ja po prostu - nie wierzę!
Nie raz kupowałem, instalowałem...
Nawet z MOIMI upustami w hurtowniach tyle nie wyjdzie!
:lol:
Strzał w kolano.
A można elektryczny drabinkowy za grosze powiesić i zrobi to samo, a potrzebny bywa tylko czasem.

"Piec 25KW - nie byl specjalnie dobierany (moze to blad),"

To nie jest błąd!
Jak jest BUFOR, to moc kotła dużego znaczenia nie ma bo KAŻDY działa dobrze!
Niektóre, te mniejsze, muszą działać dłużej - i tyle.

Mój emilek jest pod każą moją wypowiedzią.
Jak by były trudności z instalację, zaprojektowaniem czy wątpliwości techniczne - pisz.
W wątku jest dużo informacji - jak wykonać ten czy tamten szczegół, ale bywa, że trafi się na jakieś mało opisane.

Adam M.

rjarek
19-05-2015, 18:49
Dziś ok 10 zainstalowałem najnowszej generacji "inwerter " :) , dzień ok 50 % słońca , zbiornik 140 l , temperatura początkowa w zbiorniku 13 st , teraz tj ok 18,
50 st , panele pv zainstalowane 2kW , grzałka 230 V 2 kW . Te wyniki przeszły moje najśmielsze oczekiwania . A co będzie jak będę miał normalny inwerter :) ?.
Z mojego dzisiejszego eksperymentu wynika że chyba nie tylko solary to jedyna słuszna droga . Teraz już wiem że w buforze 500 l, tylko do cwu,317695317695317697 http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=317696&d=1432054100 grzałkę od paneli pv zainstaluję na dole bez żadnych stożków , kominów . Jarekhttp://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=317696&d=1432054100

mac_612
19-05-2015, 21:30
Zbiornik CWU WYRZUCIĆ!


"Co do grzejnika w lazience (za 300zł a nie 1000 czy 1500) to uwazamy, ze byl to traf w 10."

No to policzmy...
Instalacja do niego - dolot i powrót, jej ocieplenie i wkucie gdzie trzeba...
Układ mieszajacy z pompką, ESBE czy AFRIZO i byle jaka pompka.
Grzejnik i zawór termostatyczny.

RAZEM, jak liczycie, 300zł.
- No to ja po prostu - nie wierzę!
Nie raz kupowałem, instalowałem...
Nawet z MOIMI upustami w hurtowniach tyle nie wyjdzie!
:lol:
Strzał w kolano.
A można elektryczny drabinkowy za grosze powiesić i zrobi to samo, a potrzebny bywa tylko czasem.
...
Adam M.
Można tak jak ja dać grzejnik jako kolejny obwód podłogówki, ale ma to wadę - nie grzeje gdy nie grzeję:) Będę przerabiał - pompka i zasilanie bezpośrednio z buforka, do tego czasówka na pół godzinki w nocy...

adam_mk
20-05-2015, 00:03
No, dobra...
Ale CO w ten sposób budujesz?

Podłogówkę Ci spier... ?
W grzejnik przecież 26stC nie będziesz pakował, bo będzie zimny...

Rozumiem!
Szukasz uzasadnienia dla tego grzejnika!
No, wodą grzanego, bo rurki już pewnie są...
W tych 300zł się mieścisz?!

Adam M.

cruz
20-05-2015, 08:21
No, dobra...
Ale CO w ten sposób budujesz?

Podłogówkę Ci spier... ?
W grzejnik przecież 26stC nie będziesz pakował, bo będzie zimny...

Rozumiem!
Szukasz uzasadnienia dla tego grzejnika!
No, wodą grzanego, bo rurki już pewnie są...
W tych 300zł się mieścisz?!

Adam M.

Nie będzie "zimny" tylko "nie będzie zimny" (lekko ciepły) bo czy on musi być gorący by ręczniki schły?

Ja mam (drabinkę łazienkową) wpiętą w obwód podłogówkowy i w zimie zastrzeżeń do tego nie mam. Natomiast teraz lubię by było w łazience trochę cieplej niż w pokojach więc drabinka jest cały czas grzana z bufora. I nie wyobrażam sobie by ją napędzać grzałką prądową.
Koncepcja by drabinka lub w moim przypadku 3 drabinki napędzać osobną (niezależną) pętlą z bufora jest też dobra (tylko dla mnie?). Bo ciepło w buforze będę gromadził prawie za darmo (węgiel/PC) lub za darmo (solary). Teraz mnie stać na grzanie prądem ale czy za 10 lat mnie będzie stać? Teraz mnie stać by zrobić sobie dom w którym będę w stanie (tanio) komfortowo mieszkać gdy dostanę 700 zł emerytury by mój sąsiad mógł już od 45 roku życia pobierać ponad 4000 zł emerytury + 2 tony węgla co roku.

animuss
20-05-2015, 08:56
Nie będzie "zimny" tylko "nie będzie zimny" (lekko ciepły) bo czy on musi być gorący by ręczniki schły?
.
To powieś ręcznik zamiast na grzejniku drabinkowym napędzanym wodą z podłogówki, na klamce w łazience efekt będzie taki sam . :lol2:

adam_mk
20-05-2015, 09:30
Ja nie mam nic przeciwko drabinkom.
Drażni mnie tylko, jak ktoś opowiada, ze to koszt około 300zł.

Wpinanie drabinki w obieg DOBRZE zrobionej podłogówki to bezsens.

Adam M.

DrKubus
20-05-2015, 10:14
@adam_mk, planuje właśnie kwestie związane z ogrzewaniem i c.w.u. do tej pory przekonany byłem że PC będzie bezpośrednio ogrzewać podłogówkę i ładować zbiornik c.w.u. Kilka dni temu ktoś rzucił mi hasło bufor. Czy dobrze rozumiem, że mając 150 m2 podłogówki, przyzwoicie ocieplony domek i 2+2 użytkowników, mogę PC podpiąć pod bufor i wężownicą (przepływowo) podgrzewać c.w.u?

Jak duży powinien być to bufor, z iloma wężownicami żeby korzystać z P.C. wyłącznie w 2 taryfie. Ew. w razie mrozów dogrzać bufor jakąś grzałką, czy może grzałka nie będzie potrzebna jeśli PC będzie chodzić 24h?

bajcik
20-05-2015, 10:22
Mam taką drabinkę w łazience. Odczuwalnie ciepła tylko w mróz. Ma grzałkę, to przy małym dziecku można podgrzać pomieszczenie.
Ogólnie - można się obyć. Może w drugiej łazience taki dam, a w pralni pozaślepiam pexa.

asolt
20-05-2015, 11:17
@adam_mk, planuje właśnie kwestie związane z ogrzewaniem i c.w.u. do tej pory przekonany byłem że PC będzie bezpośrednio ogrzewać podłogówkę i ładować zbiornik c.w.u. Kilka dni temu ktoś rzucił mi hasło bufor. Czy dobrze rozumiem, że mając 150 m2 podłogówki, przyzwoicie ocieplony domek i 2+2 użytkowników, mogę PC podpiąć pod bufor i wężownicą (przepływowo) podgrzewać c.w.u?

Jak duży powinien być to bufor, z iloma wężownicami żeby korzystać z P.C. wyłącznie w 2 taryfie. Ew. w razie mrozów dogrzać bufor jakąś grzałką, czy może grzałka nie będzie potrzebna jeśli PC będzie chodzić 24h?

Tak mozesz, bufor/zasobnik cwu z węzownicą przepływową cwu jest rozwiązaniem duzo lepszym do typowego zasobnika cwu z powodu:
1) braku legionelli
2) mozliwosci grzania do nizszej temp w przypadku zasobnika o wiekszej pojemnosci (wiekszy COP)
3) nieporównywalnie dłuzszej trwałosci zasobnika w stosunku do typowego zasobnika
4) mozliwosci ogrzewania c.o. oraz cwu w przypadku awarii pompy ciepła (konieczna instalacja zestawu grzałek ok 12 kW)

Są tez wady takiego rozwiązania a własciwie tylko jedna: troche wiekszy koszt.
W takim buforze wystarczy tylko jedna węzownica, wezownica cwu, aktualnie są bufory z wezownicami z rury karbowanej nierdzewnej 1' o powierzchni wymiany 8 m2 (najwieksza dostepna)

BrodowskiG
20-05-2015, 15:35
ale zamiast puszczać w podłogę np. 35 stopni i cwu grzać do np. 48 stopni to będzie musiał bufor grzać do minimum 55 stopni. bo chyba mowa o buforze CO?

asolt
20-05-2015, 16:05
ale zamiast puszczać w podłogę np. 35 stopni i cwu grzać do np. 48 stopni to będzie musiał bufor grzać do minimum 55 stopni. bo chyba mowa o buforze CO?

Nie wiem czy mowa o buforze do co, który jest bez sensu przy pompie, ja pisałem wyłacznie o zasobniku cwu.

mac_612
20-05-2015, 16:19
ale zamiast puszczać w podłogę np. 35 stopni i cwu grzać do np. 48 stopni to będzie musiał bufor grzać do minimum 55 stopni. bo chyba mowa o buforze CO?
Jeśli nie grzeje pompą ciepła to chyba żaden problem :rolleyes: ... przy 50m x 18mm cu wystarczy 48'C w zbiorniku
Wracając do drabinki, to zimą bez problemu wystarczy 28'C w obiegu podłogówki, Grzejnik spełnia swoje zadanie, niestety w pozostałej części roku gdy podłogówka nie grzeje, brakuje również grzejnika. Dlatego planuje przerobić grzejnik tak, by był zasilany przez osobną pompkę bezpośrednio z bufora. Tak jak Cruz pisał, prąd nie zawsze będzie tak tani...

BrodowskiG
20-05-2015, 16:39
no właśnie pisał, że planuje PC

spinkamidi
20-05-2015, 17:58
W temacie grzejnika lazienkowego to w tym momencie (bez bufora) mamy go podlaczonego go glownego obiegu pieca, wiec nie potrzebujemy dodatkowej pompy zeby w nim grzalo.
Po zamontowaniu bufora pokusimy sie pewnie o dodatkowa pompe, lub umiescimy grzalke (kwestia wyliczenia kosztow).
Faktycznie komfort w cieplejszej lazience jest duzo wiekszy, jednak uwazamy, ze grzejnik w lazience moze byc cieply w godzinach wieczornych tylko podczas mycia. W takim przypadku mozna pokusic sie o wysterowanie czasowe pompy lub grzalki. Naszym zdaniem nie ma sesnu grzac grzejnikiem caly dzien tylko wystarczy okresowo podnosic nim temperature.

adam_mk dzieki za link do Twojego tematu nt. podgrzewania CWU. Dla ciekawych
forum.budujemydom.pl/CWU-and8211-Jak-ja-zrobic-aby-sie-nie-skrzywdzic-t24580.html&pid=438498#entry438498

Monia i Paweł


Ktoregos razu przyszedl mi go glowy dosc specyficzny sposob odzyskiwania ciepla - mianowicie umieszczenie wezownicy w kominie, tak aby odbierać ciepło ze spalin. Co sądzicie o takim pomyśle ? Czy jest to wykonalne czy Waszym zdaniem raczej nietrafiony pomysł ? A może ktoś się spotkał z takim rozwiązaniem ?

adam_mk
20-05-2015, 18:33
Wykonalne.
Niecelowe!
Specyficzny sposób psucia komina...
Jak się uda DOBRZE to zrobić - niebezpieczne!!!!
:lol:
Zdaje się, ze coś chcesz zbudować...
Wiesz na pewno CO?
Wiesz JAK to ma działać?
Wiesz CZEMU akurat tak?

Tę wiedzę gromadzono i weryfikowano przez WIEKI!
Szanse, ze tu dokonasz przełomu są, łagodnie mówiąc, ... niewielkie...

Poczytaj co o kominach, ciągu kominowym, stracie kominowej...

Jak pisałem - nie mam nic przeciwko grzejnikom łazienkowym.
Uważam, że DOBRE ich zainstalowanie to nie 300 złotych a więcej.

Adam M.

adam_mk
20-05-2015, 18:44
"Jak duży powinien być to bufor, z iloma wężownicami żeby korzystać z P.C. wyłącznie w 2 taryfie. Ew. w razie mrozów dogrzać bufor jakąś grzałką, czy może grzałka nie będzie potrzebna jeśli PC będzie chodzić 24h? "

W dobrze ocieplonym domu bufor około tony się sprawdza nieźle.
Grzany kotłem stałopalnym czy kominkiem z PW/gazem.
Z pompą ciepła - zależnie od konfiguracji i priorytetów.
Dla PC PW - ciepło łatwiej jest dostępne w dzień - wtedy DA SIĘ je zgromadzić na noc, na czas, gdy taka PC już sobie "nie radzi".
Tu tona zwykle też starcza.
Wychodzi taniej jak grzałkami, ale to trzeba policzyć.
Taryfa dzienna, COP, taryfa nocna, grzałki, pobór prądu przez PC itp.
(Ja zwykle szacuję problem. Asolt zwykle go liczy)
:lol:

Adam M.

Oczywiście, najczęściej da się taka PC PW puscić w taniej taryfie, nocą, jak mrozów nie ma.
Piszę o sytuacji ekstremalnej.

A.M.

mac_612
20-05-2015, 20:03
Bufor Ciepła dla (samej) pompy ciepła Nie ma racji bytu. Za akumulator do przesunięcia dzień/noc służy wylewka nad podłogówką zasilaną BEZPOŚREDNIO z PC (wodnej czy z bezpośrednim skraplaniem). Dla CWU zbiornik z mamką lub lepiej z wężownicą, wielkość w zależności od zapotrzebowania. Bufor (amortyzator, kondensator) stosujemy wtedy gdy w naszej instalacji występują piki mocy.

romano78
20-05-2015, 22:59
Ktoregos razu przyszedl mi go glowy dosc specyficzny sposob odzyskiwania ciepla - mianowicie umieszczenie wezownicy w kominie, tak aby odbierać ciepło ze spalin. Co sądzicie o takim pomyśle ? Czy jest to wykonalne czy Waszym zdaniem raczej nietrafiony pomysł ? A może ktoś się spotkał z takim rozwiązaniem ?[/QUOTE]

Ja coś takiego planuje ale ciągle nie ma czasu a jak to zrobic to wiem oczywiście nie w kominie tylko w kotłowni zaraz za piecem nałożona rura w rurze, w zewnętrznej jest woda obieg tej wody podłączony do węzownicy solarnej bo stoi pusta ponieważ solar tarasowy podpłytkowy wpięty bezpośrednio od góry

DrKubus
20-05-2015, 23:12
no właśnie pisał, że planuje PC

Tak, pisałem o PC w dodatku PC PW, dlatego wnioskuję, że bufor w moim przypadku jest bezcelowy. Zostaje zbiorniczek 350 litrowy na c.w.u. do a podłogówka grzeje bezpośrednio z PC, niestety pewnie również w dzień - chociaż może by tak podgrzać chatę od 4 do 6, a później 13-15 i do wieczora pewnie utrzyma.

bajcik
20-05-2015, 23:32
Ktoregos razu przyszedl mi go glowy dosc specyficzny sposob odzyskiwania ciepla - mianowicie umieszczenie wezownicy w kominie, tak aby odbierać ciepło ze spalin. Co sądzicie o takim pomyśle ? Czy jest to wykonalne czy Waszym zdaniem raczej nietrafiony pomysł ? A może ktoś się spotkał z takim rozwiązaniem ?

Zasadniczo od odbierania ciepła ze spalin służy wymiennik kotła.
Jeśli chce się iść dalej - najprościej użyć patentu z piecyków gazowych - komin to rura w rurze, środkiem uchodzą spaliny a na zewnątrz przeciwprądowo idzie powietrze do spalania. Ta energia się nie marnuje, bo spalanie jest wtedy efektywniejsze.

"Kondensacyjny kocioł na paliwo stałe ze zamkniętą komorą spalania"? W gazie skrapla się woda, a tutaj byłyby jakieś smoły. Chłopaki z info-ogrzewanie.pl rozważali taki pomysł, ale chyba nikt eksperymentu nie zrobił.

BrodowskiG
21-05-2015, 00:52
jak się wystudzi spaliny to spadnie ciąg a jak się to wykona wewnątrz komina to już w ogóle będzie słabo

Kubus bufor na CO daje się jak pompa jest bez regulacji mocy, zazwyczaj starsze konstrukcje

romano78
21-05-2015, 06:09
Zasadniczo od odbierania ciepła ze spalin służy wymiennik kotła.
Jeśli chce się iść dalej - najprościej użyć patentu z piecyków gazowych - komin to rura w rurze, środkiem uchodzą spaliny a na zewnątrz przeciwprądowo idzie powietrze do spalania. Ta energia się nie marnuje, bo spalanie jest wtedy efektywniejsze.

"Kondensacyjny kocioł na paliwo stałe ze zamkniętą komorą spalania"? W gazie skrapla się woda, a tutaj byłyby jakieś smoły. Chłopaki z info-ogrzewanie.pl rozważali taki pomysł, ale chyba nikt eksperymentu nie zrobił.

Oczywiście takie coś odpada bo na pewno sie będzie wykraplało nalepiej to miec odpowiedni piec o odpowiedniej sprawności i odpowiedniej wielkości wymiennika i nie bawic się w takie cos ale jak się już piec ma to wymiennik można mu przedłużyc coś takiego nawet gdzieś widziałem kiedyś na allegro ,spalinowy absorber ciepła się chyba nazywało

romano78
21-05-2015, 06:47
jak się wystudzi spaliny to spadnie ciąg a jak się to wykona wewnątrz komina to już w ogóle będzie słabo

Kubus bufor na CO daje się jak pompa jest bez regulacji mocy, zazwyczaj starsze konstrukcje

Jak sie wystudzi nie za dużo to nie wiem czy to będzie miało jakiś negatywny wpływ moim zdaniem że dwa trzy metry rury w rurze za piecem bo na więcej to nie ma miejsca raczej szkody nie zrobi kominowi termostat załącza pompke powiedzmy gdy spaliny mają 200stopni u mnie przeważnie mają 400 500stopni przy paleniu drewnem, obieg spalinowy absorber ciepła moze tak to nazwijmy iwężownica solarna w układzie otwartym ,najwięcej roboty było by z wyspawaniem takiego absorbera dwie rury z bardzo dobrego materiału zwłaszcza ta w środku dwa dekle z otworami w srodku na mniejsza rure i dwa krócce zgwintem i to trza by zrobic chyba w dwóch kawałkach aby można było bez problemu ściągnąc i wyczyścic w środku chyba ze absorber zakończony dwoma kolanami 90stopni i w nich rewizja na włożenie okrągłej szczotki do czyszczenia kominów piec mam akurat w piwnicy i dom piętrowy tak wiec cug mam bardzo dobry.

BrodowskiG
21-05-2015, 07:57
to coś nie tak jak masz takie temp. spalin

rjarek
21-05-2015, 08:40
Izolacja bufora. Zastanawiam się co lepsze wełna granulowana czy perlit . Właściwości izolacyjne podobne . Perlit ok 160 zł m3. Wełna granulowana ok 90 zł m3. Na korzyść perlitu pewnie będzie to że dokładniej wypełni wszystkie wolne przestrzenie i chyba nie da się go ubić . Teraz jeszcze wyliczenia strat ciepła przez bufor. Założenia : grubość izolacji 0.2m lambda 0.04(podobne dla pelitu i wełny ) delta T 65 st , zbiornik fi 1,2 h 1,9 . Pole powierzchni zbiornika to 9,3 m2 *65*0,2*24h co daje ok 2,9kW/h na dobę . Jarek

romano78
21-05-2015, 08:53
to coś nie tak jak masz takie temp. spalin
Nie wiem czy coś nie tak piec defro optimal comfort plus 22KW bufor 650l palenie u mnie wygląda tak że zapalam od dołu ładuje całą komore drewnem miarkownik na 80stopni i jazda pali się ok. 1h i to wystarcza na 24h przy normalnych temperaturach ok 0 na początku palenia trochę gotuje się woda chyba w pierwszej poziomej półce ale odkąd pale do 80stopni jeszcze nigdy mi wody w kotłe nie zagrzało co dla mnie jest normalne i wystarczające bo przeciez w piec idzie cały czas zimna woda i nawet przy takich spalinach500stopni cięzko to zagrzac

romano78
21-05-2015, 09:01
Izolacja bufora. Zastanawiam się co lepsze wełna granulowana czy perlit . Właściwości izolacyjne podobne . Perlit ok 160 zł m3. Wełna granulowana ok 90 zł m3. Na korzyść perlitu pewnie będzie to że dokładniej wypełni wszystkie wolne przestrzenie i chyba nie da się go ubić . Teraz jeszcze wyliczenia strat ciepła przez bufor. Założenia : grubość izolacji 0.2m lambda 0.04(podobne dla pelitu i wełny ) delta T 65 st , zbiornik fi 1,2 h 1,9 . Pole powierzchni zbiornika to 9,3 m2 *65*0,2*24h co daje ok 2,9kW/h na dobę . Jarek
U mnie jest chyba ok.5stopni po 12h zbiornik owinięty wełna ze złotkiem chyba 2cm xps 12cm pocięty na pasy i łączenie zapiankowane na wierzchu materiał o nazwie alufox coś w rodzaju pianki taka jak pod panele że złotkiem i prawdę mówiąc spodziewałem się lepszych rezultatów swłaszcza po tym 12cm styrodurze

BrodowskiG
21-05-2015, 09:08
może kocioł pracuje ponad moc nominalną, spróbuj ograniczyć ciąg, żeby się paliło wolniej

romano78
21-05-2015, 10:32
może kocioł pracuje ponad moc nominalną, spróbuj ograniczyć ciąg, żeby się paliło wolniej
jak ogranicze ciąg to nie osiągne nawet 60stopni nie przeczytałes chyba dokładnie mojego postu piec dostaje zimna wode cały czas bo nie ma zaworu na ochrone powrotu

rjarek
21-05-2015, 10:59
Co myślicie o takiej kombinacji izolacji zbiornika , łatwo wykonać , a sreberka po doświadczeniach Kolegów są mało efektywne .
Jarek 317879

BrodowskiG
21-05-2015, 11:02
jeśli chodzi o ochronę przed roszeniem to się liczy temp. na wlocie, bo chyba zwracasz uwagę wyłącznie na wylot z kotła
po jakimś czasie chyba osiągnie te 60 stopni, chyba że masz źle wyregulowany miarkownik

BrodowskiG
21-05-2015, 11:07
Co myślicie o takiej kombinacji izolacji zbiornika , łatwo wykonać , a sreberka po doświadczeniach Kolegów są mało efektywne .
Jarek 317879

czy jest sens dawać styro na sciany jak i tak będzie tam sypał izolację? czy izolacja tyle kosztuję że nie opłaca się zabudować w kwadracie? może łatwiej będzie zpłyt gipsowo-kartonowych zrobić obudowę, ewentaulnie kształt jakby zbiornik otoczony ośmiokątem

rjarek
21-05-2015, 11:41
Ściankę ze styropianu postawię piorunem , w mojej piwnicy płyta nawet zielona tak sobie się sprawdzi , a faktycznie od muru chyba nie trzeba styropianu .I jeśli zdecyduję sie na perlit to będą spore oszczędności , bo lambda dla styro i perlitu podobne , a perlit dam tylko aby styropian nie był w temperaturze większej niż 80 st bo zacznie płynąć .

miedziannik
21-05-2015, 20:57
Witam.
Czytanie mistrza adama to poezja,szkoda że niektórzy nie chcą tego przyjąć do wiadomości.
Tak na marginesie baniak zasypać perlitem,a ścianę z drugiej strony obłożyć grubym styropianem,dobra rzecz(za perlitem dałbym to "złotko"=czyni cuda.
Pozdrawiam.

animuss
21-05-2015, 22:01
J
Wracając do drabinki, to zimą bez problemu wystarczy 28'C w obiegu podłogówki, Grzejnik spełnia swoje zadanie, Nacierasz go ręcznikiem do czerwoność. ;)

rjarek
21-05-2015, 23:30
hmmmm ze złotkiem pomyśle zdania są podzielone . Jarek

farmkam
22-05-2015, 00:15
Ja moją mydelniczkę owinąłem wełną 5cm a resztę zasypałem .Wyszło ok 30cm po bokach i 50 z góry Miał być sam perlit ale pomieszałem trochę z granulatem styropianowym własnej produkcji, taki recykling piwniczny. Obudowa z desek i starych drzwi wszystko uszczelnione pianą. Niezbyt estetycznie wygląda ale szybko i tanio do wykonania. Strat postojowych nie mierzyłem ale razem z cwu ubywa dziennie ok 4*C (mierzona średnia z góry i dołu). Mnie wynik zadowala.
Będę teraz robił jeszcze jeden buforek dla siostry i mam pewną zagwozdkę. Bufor planowałem postawić w rogu ,dobudować 2 ścianki z regipsu i zasypać ale w samym rogu na dole ściana jest delikatnie wilgotna i tak się zastanawiam co by tu zrobić żeby dobrze było.Jak myślicie ??

rjarek
22-05-2015, 09:20
Jak wilgotna to trzeba by porządną izolacje przeciwwilgociową zrobić , bo zbiornik zacznie korodować a i izolacja termiczna znacznie pogorszy swoje parametry.

strusp
22-05-2015, 13:36
rjarek,
ja planuje podobne ocieplenie. Od ściany grafitowy 5cm, od wewnatrz kg ,a srodek zasypać perlitem. Planuję top zrobić właśnie tak, by zbiorniki mogły stać trochę blizej ściany, a ten styropian, oddzielony 15cm perlitu od zbiornika, nigdy nie zobaczy nawet 40 st C.
Wełna granulowana to wyjątkowo marny erzac, jej rzeczywista lambda jest bliższa 0,06 niż 0,04. Do tego bardziej odstaje w wyższej temperaturze, a gdzie konwekcja i promieniowanie?

cruz
22-05-2015, 14:05
To powieś ręcznik zamiast na grzejniku drabinkowym napędzanym wodą z podłogówki, na klamce w łazience efekt będzie taki sam . :lol2:


Wybitnie dogłębna analiza problemu. Opatentuj ten genialny pomysł grzania łazienki klamką.
Ja taką temperaturę jaką wysyłam na drabinkę w łazience wysyłam też na kaloryfer w jednym pokoju ale widać mógłbym zastosować klamki. Te klamki to muszą być jakiegoś konkretnego producenta? i ile tych klamek kupić?

adam_mk
22-05-2015, 17:27
Nie zrozumiałeś!
:lol:
Tu chodzi nie o grzanie a o suszenie.
Jak suszysz ręczniki w pokoju (Dziurawa chałupa? Za mała wilgotność?) daj tyle klamek ile ręczników masz zamiar tam powiesić. Kup takie, jaki Ci się podobają. Firma bez znaczenia.
:lol:

Adam M.

rjarek
22-05-2015, 18:18
czyli coś ze sreberkiem trzeba zastosować może na zbiornik coś takiego http://www.caldo-izolacja.pl/produkt/paroc-hvac-lamella-mat-alucoat , no i wychodzi że do zasypu to perlit . Dziś drugi dzień testowania paneli pv z konwerterem do ogrzewania cwu , jak dla mnie bomba , myślę że już niedługo (niższa cena paneli i większa sprawność ) zastąpią one kolektory cieczowe , próżniowe itp . Teraz mam zbiornik cwu 140 l zainstalowane panele 2 kW .
Realnie teraz max z paneli to 1700 W, ale 1500 W to już przez kilka godzin . zaczynają grzać już od ok 9 o 17 było jeszcze 700 W . W ciągu dnia ich wydajność jest sporo większa niż możliwość pochłonięcia energii przez mój zbiornik cwu. W nowym zasobniku cwu ( wężownica miedziana 3x 25 mb fi 15 ) grzałke od paneli pv zamontuję przy dnie , jeszcze nie wiem na jakiej wysokości zamontować grzałkę 230V z sieci , aby dogrzewała w pochmurne dni .

rjarek
22-05-2015, 19:24
taki mam plan na kotłownię , pewnie coś by się dało uprości , ale cała automatykę posiadam , pompy, zawory itp . Zbiorniki sporo poniżej kotła , dlatego pewnie cyrkulacja grawitacyjna kocioł bufor odpada , ładowanie zasobnika cwu przez pompę sterowane jak dla zasobnika cwu , czujnik temperatury w zasobniku na powrocie , myślę że szybko naładuje się po rozpaleniu w kotle , kocioł kalvis k2-25u318091

romano78
22-05-2015, 19:57
taki mam plan na kotłownię , pewnie coś by się dało uprości , ale cała automatykę posiadam , pompy, zawory itp . Zbiorniki sporo poniżej kotła , dlatego pewnie cyrkulacja grawitacyjna kocioł bufor odpada , ładowanie zasobnika cwu przez pompę sterowane jak dla zasobnika cwu , czujnik temperatury w zasobniku na powrocie , myślę że szybko naładuje się po rozpaleniu w kotle , kocioł kalvis k2-25u318091Albo ja czegoś nie rozumiem albo ty się pomyliłeś bo mi sie zawsze wydawało że jednak ciepło idzie do góry i aby ciepło nie szło w piec zbiornik powinien byc wyżej od pieca.

rjarek
22-05-2015, 20:09
góra zbiornika jest oczywiście wyżej pieca jednak dół zbiornika jest niżej pieca ok 40 cm , mam bardzo niską piwnicę ok 190 cm , muszę jeszcze gdzieś zmieścić izolacje , pompka przepchnie ,mam też ups na kilka godzin , instalacja otwarta , planuje też w przypadku braku zasilania , albo awarii pompy całkowite zamknięcie miarkownika , myślę że grawitacji wystarczy na wychłodzenie pieca , okaże się po próbach :)

romano78
22-05-2015, 22:19
góra zbiornika jest oczywiście wyżej pieca jednak dół zbiornika jest niżej pieca ok 40 cm , mam bardzo niską piwnicę ok 190 cm , muszę jeszcze gdzieś zmieścić izolacje , pompka przepchnie ,mam też ups na kilka godzin , instalacja otwarta , planuje też w przypadku braku zasilania , albo awarii pompy całkowite zamknięcie miarkownika , myślę że grawitacji wystarczy na wychłodzenie pieca , okaże się po próbach :)
U mnie sprawe załatwił zawór zwrotny klapkowy mimo że piec stoi na tym samym poziomie to nic się nie wychładza teraz w piecu nie pale bo dogrzewam solarem i gazem góre zbiornika i rura zasilająca bufor jest zimna a zawory wszystkie odkręcone od czasu gdy raz przy rozpaleniu w piecu zapomniałem odkręcic ,na szczęście zawory bezpieczeństwa zadziałały

rjarek
22-05-2015, 22:38
takie zawory planuję zamontować, są na schemacie, planuję instalacje możliwie bezobsługową
\

cruz
22-05-2015, 23:11
Nie zrozumiałeś!

Adam M.

Adamie a może to była trochę głębsza myśl dotycząca trochę większej temperatury drabinki niż klamki. :P
Poza tym z kolegą twierdzisz że taka drabinka nic nie daje, a ja twierdzę, że suszy ręczniki i dogrzewa (zwiększa dodatkowo temperaturę) łazienkę. Jestem w stanie dla zmniejszenia zużycia prądu kupić te 5 m PEXa.

mac_612
23-05-2015, 09:42
Nacierasz go ręcznikiem do czerwoność. ;)
Teoretyzujesz czy uprawiasz taką formę ruchu? ;)


Adamie a może to była trochę głębsza myśl dotycząca trochę większej temperatury drabinki niż klamki. :P
Poza tym z kolegą twierdzisz że taka drabinka nic nie daje, a ja twierdzę, że suszy ręczniki i dogrzewa (zwiększa dodatkowo temperaturę) łazienkę. Jestem w stanie dla zmniejszenia zużycia prądu kupić te 5 m PEXa.
+1

Ręcznik na grzejniku przy nieodkręconym obwodzie znacznie dłużej schnie. Przy zasileniu go wodą z podłogówki brzydki zapach mokrego ręcznika znika. Wadą jest sezonowość takiego grzania i dlatego zainwestuje 150zł w pompkę i zasilę wprost z zbiornika.

rjarek Problemem by było obniżenie posadzki pod kotłem?

rjarek
23-05-2015, 12:16
pod kotłem nie ma mowy na obniżenie posadzki ( przy kotle przechodzi sie do innego pomieszczenia ) trzeba by przechodzić przez ten dół . Tak więc zostaje obieg wymuszony na bufor, jednak nie jestem pewien czy jakiegoś obiegu grawitacyjnego nie zostanie, jednak gorąca woda z kotła będzie miała pod górkę .

mamad00
23-05-2015, 13:06
Adamie jeszcze raz zamieszczę schemat i zależy mi na Twojej opinii proszę wypowiedz się jak to wygląda.

318182

Budujemy z małżowiną dom około 160 m2. Dół podłogówka w łazience dodatkowo drabinka. Poddasze podłogówka łazienka i przedpokój w pokojach grzejniki. Podłogówka po przeczytaniu wątku o niej. Szkoda że o buforach dopiero teraz bo niestety w piwnicy już nie wejdę nim i trzeba go umieścić na parterze w garderobie. Po przemyśleniach naszkicowałem wstępnie schemat co planuje zrobić. Proszę oceńcie sami i wskażcie błędy.
Wiec tak bufor średnica 1 m wysoki na 2 m walec. Pojemność według moich obliczeń 1570 l. Zasilanie z kotła na paliwo stałe wejście z kotła 10 cm od góry, powrót do kotła 10 cm od dołu. Zawór 3D ustawiony na 55 stopni. U góry stożek na szczycie odpowietrznik. Obok zasilanie grzejników z zaworem 3D na około 50 stopni oraz podłogówki z zaworem 3D max 30 stopni. Powrót grzejników na wysokości 30 cm od dołu a podłogówki 10 cm od dołu. Od pieca w górę zbiornik wyrównawczy 100 l. Wejście wężownicy CWU na wysokości 50 cm od dołu a wyjście tak jak zasilanie ogrzewania. Na wyjściu CWU zawór termostatyczny mieszający ustawiony na 45 stopni.Wężownica planowana w dwóch wersjach albo fi 22 miedz 25 m albo coś takiego:
http://www.sklep.tokmet.pl/rura_karb...aisi_316-4057i
może z 30 do 50 m. Nie ukrywam że CWU troszke mnie martwi.Pompa na grzejniki wyłączać się będzie przy spadku temperatury poniżej 55 stopni a na podłogówkę poniżej 30 stopni. Takie założenia czy to zadziała tak jak chce??

adam_mk
23-05-2015, 16:23
Opisałeś co masz zamiar zrobić i jak.
Nie piszesz - jaki jest tego cel...
Nie wiem więc, czy zadziała tak, jak chcesz.
:lol:
Napiszę, co da się tam osiągnąć...

Stosując tę stalową, karbowaną prowadzisz do sytuacji, w której za 5-7 lat zmuszony będziesz budować układ kąpieli odkamieniajacej, więc już teraz zostaw sobie odpowiednie króćce i zawory gdzie trzeba, aby ten fragment instalacji odciąć, przełączyć i czyścic ile trzeba (kilka dni?).
Stosując miedź omijasz ten problem.
Stosując dwie wężownice równoległe (fi 18 lub 22) zapewnisz ujęcie CWU w czterech kranach jednocześnie na full przy prawie rozładowanym buforze.
W jednej z nich, tej zewnętrznej, bo to układ "sprężynka w sprężynce", zrób wyjście dla cyrkulacji.

Kocioł w piwnicy a baniak na parterze to układ wręcz wymarzony dla napędu grawitacyjnego dla jego ładowania.
Wszystko robi się samo a jest tak bezpieczne i idiotoodporne, ze bardziej się chyba nie da.
Oczywiście, układ podmieszania dla kotła w celu jego ochrony przed kondensacja trzeba by dać.
Albo termostat na wylocie (jak tu kiedyś opisywałem).
Umieszczając ten baniak w miarę centralnie w bryle skracasz trasy i ułatwiasz montaż, upraszczasz regulacje...

Zawory 3D kojarzą mi się z tymi wyposażonymi w siłownik, sterownik, zasilanie...
Dałbym mieszkowe, termostatyczne-mieszajace AFRIZO/ESBE.

Robienie podłogówki i kaloryferów to strzał w kolano, obcięcie użyteczności baniaka o połowę i generalnie - pogorszenie wszystkiego, co da się osiągnąć, Wygody, bezobsługowosci, sprawności , pojemności (cieplnej, użytecznej) itd.
Ja zrobiłbym podłogówkę po całości i zrobiłbym ją DOBRZE (a nie SZYBKO i na spinkach do styro).
Ale to Twoje to rób jak lubisz.

Wyrównawczy 100l to dobry wybór.
W takim układzie rury bezpieczeństwa można nie robić metodą klasyczną, bo ten kocioł nigdy się nie zagotuje.
Chyba że go zaworami poodcinasz od reszty.
(rany! co ja tu piszę!)
Na wszelki wypadek jednak ja daj!
Diabli wiedzą jaki matoł kiedyś się do palenia zabierze...

"U góry stożek na szczycie odpowietrznik."
Odpowietrznik zastąpi rura do naczynia wzbiorczego.
Reszty nie rozumiem
Nie robisz WARSTWOWEGO magazynowania ciepła?!!!
CZEMU?
Dla mnie - strzał w oba kolana i stopę.

Adam M.

mac_612
23-05-2015, 16:26
Zasilanie CO i CWU wyprowadź jak najwyżej, bo tych 10cm (ok 70l) nigdy nie wykorzystasz. Wyłączenie pompek od CO ustaw na minimum 45'C 30cm od góry zbiornika - to zapewni ci zapas ciepłej wody do mycia. Szkoda, że nie masz wszędzie podłogówki ;)

mamad00
23-05-2015, 17:25
Opisałeś co masz zamiar zrobić i jak.
Nie piszesz - jaki jest tego cel...
Nie wiem więc, czy zadziała tak, jak chcesz.
:lol:
Adam M.



Zasilanie CO i CWU wyprowadź jak najwyżej, bo tych 10cm (ok 70l) nigdy nie wykorzystasz. Wyłączenie pompek od CO ustaw na minimum 45'C 30cm od góry zbiornika - to zapewni ci zapas ciepłej wody do mycia. Szkoda, że nie masz wszędzie podłogówki ;)

Cel by w zimę zapalić co drugi dzień wieczorkiem,a przynajmniej by cały dzień było ciepło gdy nikogo nie będzie i wygaśnie z nocy. W lecie może i raz w tygodniu dla CWU jakby się udało. Zamierzam mieć układ warstwowy. Oki CWU będzie wychodziła w szczycie a akurat nie zależy mi by zostawiać ciepło dla CWU i obniżać o 30 cm CO. Co do podłogówki to łamie się by robić w całym domu ale zastanawiam się jak zrobić drabinkę w łazience o odpowiedniej temperaturze. Radzisz by nie bawić się w pompki, a porostu zrobić grawitacyjny system ładowania tak?? Czyli rurę do zbiornika wyrównawczego nie ciągnąć z pieca a z bufora w szczycie tak to zrozumiałem czy dobrze??


Oczywiście, układ podmieszania dla kotła w celu jego ochrony przed kondensacja trzeba by dać.
Albo termostat na wylocie (jak tu kiedyś opisywałem).
Adam M.
Czy mógłbyś to rozwinąć bo ciężko będzie tu to znaleźć.


Reszty nie rozumiem
Nie robisz WARSTWOWEGO magazynowania ciepła?!!!
CZEMU?
Dla mnie - strzał w oba kolana i stopę.
Adam M.
Nie rozumiem czego nie rozumiesz:D Wskaż gdzie ten błąd który swiadczy o tym że nie chce warstwowego magazynowania:yes:
Z góry dzieki.
P.S. To już będzie miedź na pewno

adam_mk
23-05-2015, 18:58
Ten cel da się zrealizować najłatwiej tak, aby w baniaku zgromadzić największy "zapas" ciepła.
A to oznacza niskotemperaturową podłogówkę po całości.
Wpuszczasz do DOBRZE zrobionej podłogówki W MROZY około 26-30stC i biegasz po domu w krótkim rękawku.
Baniak grzejesz do około 80stC.

Chcesz to psuć dla jednej drabinki, która może być elektryczna?

Aby nie zaburzyć warstwowego układu ciepła to zład powinien się w baniaku kręcić wolniutko. Wirować.
Do tego służą te wloty/wyloty z kolankami wewnątrz.
Wpuszczasz ( z kotła) wodę ciepła tak, aby zład "pchała".
Zabierasz tak, aby go "ciągnąć".
Obrót przeciwny do ruchu wskazówek zegara.

Będą grzałki w baniaku?
Wężownica solarna?
Wtedy konieczny jest odwrócony lejek.
Pod lejkiem jest miejsce na to.
Woda tak grzana ma unosić się centralnie do góry baniaka na "swoją" wysokość.
Ten lejek (perforowany) jest kierownicą tej strugi.

Adam M.

mac_612
23-05-2015, 19:28
Zamierzam mieć układ warstwowy. Oki CWU będzie wychodziła w szczycie a akurat nie zależy mi by zostawiać ciepło dla CWU i obniżać o 30 cm CO
Wyjście CWU i CO na JEDNYM poziomie u szczytu. Tylko pompki od CO wyłączaj, gdy woda w górnej części baniaka spodnie poniżej 45'C,chyba, że będziesz miał system który do tego nie dopuści ;) Podłogówkę rób w całym domu, a w łazienkach, jak chcesz, to drabinki z czasowym załączaniem pompki zasilane bezpośrednio ze zbiornika (regulacja ilościowa).

mamad00
24-05-2015, 08:53
Adam i mam jeszcze jedną prośbę. Pewnie jak wielu prosiłbym Cie o zamieszczenie jeszcze raz schematów z pierwszej strony bo tamte przepadły niestety:sick:

karolek75
24-05-2015, 10:34
Gdzie koledzy kupuja perlit ?

karolek75
24-05-2015, 10:37
Ja zrobiłbym podłogówkę po całości i zrobiłbym ją DOBRZE (a nie SZYBKO i na spinkach do styro).
Ale to Twoje to rób jak lubisz.


Jesli dobrze kojarze, to zalecasz przypinanie PEX-a trytkami do siatki stalowej + umieszczanie rurek w polowie wysokosci wylewki. Pierwsze powoduje utrate gwarancji, np od Wavina ( temat weryfikowal jeden z robiacych PF), drugie - nie mam zielonwego pojecia jak to wykonac. A i znalezc ekipe ktora to zrobilaby dobrze to ze swieca.

adam_mk
24-05-2015, 11:12
Co za brednie!
Proponuję SYSTEM. Sprawdzony, dopracowany, pewny!
No, nieco bardziej pracochłonny.

PEX nie ma 'pamięci kształtu"
Jest zimnogięty.
PERT jest elastyczny.
Można po nim łazić a on wstanie i pozostanie tam, gdzie SYSTEMOWE spinki (a nie trytytki jakieś) mu każą.
Nie dziwię się, ze nie masz pojęcia jak to wykonać. Nie żyjesz z tego.
Ci, co z tego żyją tego systemu nie lubią.
Więcej pracy, z większą uwagą, jełop spod budki z piwem za 5zł/godz tego nie zrobi dla "pracodawcy"...
Żadna w tym kasa...
Kasa jest tam, gdzie wpadasz, odpier.. robotę w trzy godziny byle kim, faciem co raz zobaczył i zszywacz do spinek uniesie - i kasujesz.
Reklamacji nie będzie, bo jakoś to działa a inwestor wielkiego porównania nie ma, bo prawie wszędzie i prawie wszyscy robią tak samo...

"Adam i mam jeszcze jedną prośbę."
Chętnie, ale...

Pokażcie jakiś hosting, który "nie znika" za szybko.
Tamten był dobry, ale zmienili zasady to obrazki zjadły żaby...
A fotek czy rysunków do wklejenia trochę mam.
Choćby z jakiej podłogówki na spinkach do siatki.

Ja rozumiem, ze jak ktoś wsadził naprawdę spore PIENIĄDZE w produkcję, dystrybucję, szkolenia, marketing i promocję oraz PSEŁDOBADANIA i atesty - to MUSI udowadniać, ze tylko jego produkt i żaden inny!
Ten produkt Ci dowiozą, upust dostaniesz, gratisa - to go bierzesz zamiast pomyśleć jak OPTYMALNIE rozwiązać ten czy tamten problem przy budowie domu (na której najczęściej znasz się DOBRZE jak już ten TRZECI dom wybudujesz).
Przykład?
PEX i spinki.
MAX i porotermy...

Adam M.

adam_mk
24-05-2015, 11:20
Nie każdy może być "piękny młody i bogaty", a wszyscy by chcieli!
Jak zarobić?
POKAZAĆ TOBIE - że dzięki zastosowaniu MOJEGO produktu - NATYCHMIAST i Ty taki się staniesz!
Cała tajemnica marketingu.
A że marketing uprawiają wszyscy - to masz mętlik we łbie.
Jak się bronić?
- Stosować ROZUM ! Wiedzę opartą na nauce a nie marketingu.

Adam M.

karolek75
24-05-2015, 11:54
Rozum, chocby najsprawniejszy, bez WIEDZY goowno da. A wiedza wynikajaca z doswiadczenia, to juz SKARB, ktory sprawny rozum wie jak wykorzystac.
A mnie doswiadczenia, a zatem wiedzy brak, wiec oram jak moge. Sam podlogowki nie zrobie, szwagier hydraulik ma doswiadczenie z PEX-ami, gotow byl jednak robic jak ja bym chcial - ale oczekiwal scislych wytycznych - wroc do rozdzialu o wiedzy i doswiaczeniu. A ze lepsze wrogiem dobrego, zostane przy PEX-ie.

Jaki perlit nadaje sie do zasypywania buforu ?

karolek75
24-05-2015, 11:57
Co za brednie!

PEX nie ma 'pamięci kształtu"
Jest zimnogięty.

"Adam i mam jeszcze jedną prośbę."
Chętnie, ale...

Pokażcie jakiś hosting, który "nie znika" za szybko.
Tamten był dobry, ale zmienili zasady to obrazki zjadły żaby...
A fotek czy rysunków do wklejenia trochę mam.
Choćby z jakiej podłogówki na spinkach do siatki.

Adam M.

Zaloz sobie konto na google i tam udostepniaj.

karolek75
24-05-2015, 12:37
Co za brednie!
Proponuję SYSTEM. Sprawdzony, dopracowany, pewny!
No, nieco bardziej pracochłonny.

PEX nie ma 'pamięci kształtu"
Jest zimnogięty.
PERT jest elastyczny.
Można po nim łazić a on wstanie i pozostanie tam, gdzie SYSTEMOWE spinki (a nie trytytki jakieś) mu każą.


Mowisz o czyms takim ?
http://aquer.pl/28-thickbox_default/uchwyt-obm.jpg

Do PEX-a tez sie nadaja ?

adam_mk
24-05-2015, 14:38
"Mowisz o czyms takim ? "

Prawie...
Ten jest smętny.
KanTerm ma lepsze. Tego nie przekosisz na siatce (czasem trzeba) i nie zamocujesz naprawdę sztywno.
Do PEXa też się nada, tylko...
Nadepniesz PEX to zostanie "wbity w styro" i nie będzie w połowie wylewki.

Na Google, fejsie i w kilku podobnych miejscach konta nie mam i mieć nie będę!
Bardzo nie lubię, jak łażą za mną i wciskają "to co lubię".
Odpalisz kompa i myśleć nie musisz, bo za Ciebie to zrobią...

Adam M.

samuel76
24-05-2015, 16:10
Co do perlitu to ja kupowałem bezpośrednio u producenta Zakłady Górniczo - Metalowe "ZĘBIEC" w Zębcu jako że jestem z okolic z Radomia to mam tylko ze 45 km udałem się tam osobiście z przyczepką. Perlit zakupiłem w Big Bagu bo nasypowo jest taniej niż pakowany w worki 125 l. Wstępnie zamówiłem klasę II ale na miejscu pokazali mi że byłby zbyt miałki i zdecydowałem się na III klasę granulki coś ok 2 - 3 mm no i mniej mąki
http://www.zebiec.pl/oferta/produkcja-przerobcza/perlit-ekspandowany
Teraz Perlit stoi w garażu i wykonuję z niego różne wariacje a to wylewki pod progiem z perlitobetonu a to jakieś izolacje rury solarowej w ścianie . Kiedy nadejdzie czas zasypię mój bufor w zabudowie. Podobno na alle... sprzedaja też Perlit z Bełchatowa

romano78
27-05-2015, 21:11
[QUOTE=adam_mk;6868650]Opisałeś co masz zamiar zrobić i jak.
Nie piszesz - jaki jest tego cel...
Nie wiem więc, czy zadziała tak, jak chcesz.
:lol:
Napiszę, co da się tam osiągnąć...

Stosując tę stalową, karbowaną prowadzisz do sytuacji, w której za 5-7 lat zmuszony będziesz budować układ kąpieli odkamieniajacej, więc już teraz zostaw sobie odpowiednie króćce i zawory gdzie trzeba, aby ten fragment instalacji odciąć, przełączyć i czyścic ile trzeba (kilka dni?).
Stosując miedź omijasz ten problem.
Stosując dwie wężownice równoległe (fi 18 lub 22) zapewnisz ujęcie CWU w czterech kranach jednocześnie na full przy prawie rozładowanym buforze.
W jednej z nich, tej zewnętrznej, bo to układ "sprężynka w sprężynce", zrób wyjście dla cyrkulacji.

A to ciekawe że karbowana zarasta kamieniem a podobno kamień czyści się sam na bieżącą podczas rozszerzania i kurczenia pod wpływem różnicy temp.jak na razie to u mnie chyba jest już 4 lata w tym w pełni użytkowana prawie 2lata,
Za miedzią przemawia przewodnośc cieplna która jest lepsza ale z drugiej strony nierdzewka jest ciensza większa powierzchnia wymiany i turbulętny przepływ
miedz możemy sobie polutowac a nierdzewkę trzeba na uszczelki czołowo i trzeba dokręcic z czuciem aby nie przeciąc np.gumowych uszczelek
I jak przy nierdzewce zrobic cyrkulacje w połowie zbiornika i co nam daje takie rozwiązanie ,a to że jak pompka cyrkulacyjna obróci wode to ciepła woda nie trafia na dół zbiornika i nie miesza się z zimna ale na to tez jest rada zamiast bawic się z wlutowywaniem trójników gdzieś w połowie np dwóch sprężynek lepiej wpiąc się na zewnątrz w rure zimnej wody zasilającą wężownice ,pompke cyrkulacyjną podpinamy pod zwykły sterownik co.z przekażnikiem zwierno rozwiernym za 50zł czujnik jak najdalej od zbiornika na rurze zasilającej wężownice najlepiej jeśli jest to rura miedziana termostat ustawiony np. na 30stopni sterownik uruchamiany np osobnym włącznikiem w łazienkach lub włącznikiem zapalającym światło w łazience .

adam_mk
27-05-2015, 23:48
Czytałeś "cyrkulacja - wór bez dna"?

"np osobnym włącznikiem w łazienkach lub włącznikiem zapalającym światło w łazience . "
Nie takie cuda już wymyślali...

"a podobno kamień czyści się sam na bieżącą podczas rozszerzania i kurczenia pod wpływem różnicy temp"
No, PODOBNO tak jest...
Zobaczysz za klika lat czy to prawda czy chcieli sprzedać...
CO odpadnie od ścianki?
Płatki, pyłki?
Zostaną gdzieś na siatce filtra.
Zaglądałeś do filtra?
Co tam masz po 2 latach?
Pusto - to ... miejsce święte?
Pełno?
- Znaczy - działa!

Napisz, bom ciekawy!

Adam M.

karolek75
28-05-2015, 08:44
Co do perlitu to ja kupowałem bezpośrednio u producenta Zakłady Górniczo - Metalowe "ZĘBIEC" w Zębcu jako że jestem z okolic z Radomia to mam tylko ze 45 km udałem się tam osobiście z przyczepką. Perlit zakupiłem w Big Bagu bo nasypowo jest taniej niż pakowany w worki 125 l. Wstępnie zamówiłem klasę II ale na miejscu pokazali mi że byłby zbyt miałki i zdecydowałem się na III klasę granulki coś ok 2 - 3 mm no i mniej mąki
http://www.zebiec.pl/oferta/produkcja-przerobcza/perlit-ekspandowany

To odpowiednik jakiego EPxxx ? EP180?

samuel76
28-05-2015, 09:34
Tak wygląda to na EP180 to jest współczynnik wielkości granulek i u mnie takie są


Właściwości EP180

średnica ziarna: 1,00mm ÷ 2,00mm
ciężar nasypowy: 80 - 90 kg/m³
przewodnictwo cieplne: 0,04 ÷ 0,05 W/mK
klasyfikacja ogniowa: A1 - niepalny