PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

romano78
10-10-2016, 22:08
Dzięki za rady. Znowu się nauczyłem czegoś nowego. Z tym zaworem,to świetny pomysł i tańszy. Poprawiłem projekt.
Czy teraz mogę się brać do pracy, czy jeszcze coś powinienem poprawić?369799

A jak się sprawuje taki mały zbiorniczek cwu w takim układzie powiedzmy że idę brać kapiel i leje sobie całą wannę wody W zbiorniczku pomału się kończy ciepła wodą a w buforze mamy pod dostatkiem tu pewnie jakiś sterownik z dwoma czujnikami potrzebny i jak to wygląda w praktyce gdy np.5 oś.W domu czy nie trzeba czekać na wodę i czy zawor mieszkający który puszcza na grzejniki czy podlogowke też nie lepiej dac termostatyczny.

PliP
10-10-2016, 23:50
A jak się sprawuje taki mały zbiorniczek cwu w takim układzie powiedzmy że idę brać kapiel i leje sobie całą wannę wody W zbiorniczku pomału się kończy ciepła wodą a w buforze mamy pod dostatkiem tu pewnie jakiś sterownik z dwoma czujnikami potrzebny i jak to wygląda w praktyce gdy np.5 oś.W domu czy nie trzeba czekać na wodę i czy zawor mieszkający który puszcza na grzejniki czy podlogowke też nie lepiej dac termostatyczny.
W kwestii zbiornika wody CWU sie nie wypowiem, gdyż mam to zupełnie inaczej rozwiązane.
Jednak w kwestii zasilania grzejników już coś mogę powiedzieć.
Otóż można dać zawór termostatyczny i sterować zaworami na grzejnikach - bowiem woda na zasilaniu będzie miała zawsze jednakową temperaturę.
Jak damy zawór 3D z siłownikiem i sterownikiem oraz czujnikami temperatur to już mamy pełną automatyczna obsługę zależna np od temp. pomieszczenia lub temp. na zewnątrz lub od tego i od tego itp itd. Możemy różna tem zasilania ustawić na różne dni tygodnia oraz na różne godziny w ciągu doby.
Jeśli będzie termostatyczny to będzie zawsze jednakowa temp. Amen

Jędruś87
11-10-2016, 11:33
PliP a jak się sprawuje u Ciebie wężownica do C.W.U. Bufor masz Austria Email ??:)

PliP
11-10-2016, 12:01
...Bufor masz Austria Email ??:)
Dokładnie taki bufor z 2 wężownicami. Jak się one sprawują to nie powiem gdyż mam je połączone i podłączone w układzie zamkniętym do podłogówki na poddaszu. Ta natomiast nie została jeszcze uruchomiona. Myślę, że na początku przyszłego roku zacznie działać. Ale jak to będzie w praktyce to fiu fiu... bo jeszcze mam tam sporo pracy do zrobienia :/

PliP
11-10-2016, 12:02
CWU mam z osobnego bojlera który ma 3 niezależne źródła zasilania i nie będzie nigdy podłączony do bufora.

Jędruś87
11-10-2016, 13:09
Wielkie Dzięki :)

romano78
11-10-2016, 14:16
W kwestii zbiornika wody CWU sie nie wypowiem, gdyż mam to zupełnie inaczej rozwiązane.
Jednak w kwestii zasilania grzejników już coś mogę powiedzieć.
Otóż można dać zawór termostatyczny i sterować zaworami na grzejnikach - bowiem woda na zasilaniu będzie miała zawsze jednakową temperaturę.
Jak damy zawór 3D z siłownikiem i sterownikiem oraz czujnikami temperatur to już mamy pełną automatyczna obsługę zależna np od temp. pomieszczenia lub temp. na zewnątrz lub od tego i od tego itp itd. Możemy różna tem zasilania ustawić na różne dni tygodnia oraz na różne godziny w ciągu doby.
Jeśli będzie termostatyczny to będzie zawsze jednakowa temp. Amen
Ale po co zmieniać temp.na zasilaniu ja mam termostatyczny ustawiony na 30stopni a jedynie pompka jest sterowana zwykłym termostatem pokojowym i na dodatek mam 100procent podlogowki mam ustawione na termostacie 21stopni jeśli temperatura zostanie osiągnięta termostat wyłącza pompke zawsze mam w domu 21 stopni proste sterowanie i efekt moim zdaniem mam ten sam co u Ciebie takie coś to by sprawdziło się Ale w starej nie ocieplone kamienicy a w takich domach jak teraz się buduje to moim zdaniem takie coś jest wogole nie potrzebne bo temperatura zewnętrzna nie ma aż tak wielkiego wplywu na temperaturę wewnętrzną moim zdaniem troszkę nie potrzebnie przekombinowane.

Jędruś87
11-10-2016, 16:53
Ale po co zmieniać temp.na zasilaniu ja mam termostatyczny ustawiony na 30stopni a jedynie pompka jest sterowana zwykłym termostatem pokojowym i na dodatek mam 100procent podlogowki mam ustawione na termostacie 21stopni jeśli temperatura zostanie osiągnięta termostat wyłącza pompke zawsze mam w domu 21 stopni proste sterowanie i efekt moim zdaniem mam ten sam co u Ciebie takie coś to by sprawdziło się Ale w starej nie ocieplone kamienicy a w takich domach jak teraz się buduje to moim zdaniem takie coś jest wogole nie potrzebne bo temperatura zewnętrzna nie ma aż tak wielkiego wplywu na temperaturę wewnętrzną moim zdaniem troszkę nie potrzebnie przekombinowane.

Jakie masz sterownik do pompki C.O :):)

PliP
11-10-2016, 18:03
jakie masz sterownik do pompki c.o :):)
tatarek - aneta

romano78
11-10-2016, 20:15
Jakie masz sterownik do pompki C.O :):)

Euroster nie pamietam dokładnej nazwy ale mozna programowac sobie rozne temp.na poszczególne dni ale ja akurat nie korzystam z tego kosztował ok 120zł

Jędruś87
11-10-2016, 20:30
Ten Euroster to jes regulator pokojowy czy urządzenie które jes zainstalowane przy pompce??

romano78
11-10-2016, 20:54
Ten Euroster to jes regulator pokojowy czy urządzenie które jes zainstalowane przy pompce??
No co ty jak przy pompce oczywiście ze pokojowy wisi w salonie i do niego jest podpieta pompka która jest w piwnicy.

Jędruś87
11-10-2016, 21:25
Jak będziesz miała chwile to zobacz jaki model tego ster.

Jędruś87
11-10-2016, 21:32
No co ty jak przy pompce oczywiście ze pokojowy wisi w salonie i do niego jest podpieta pompka która jest w piwnicy.

A przy pompie w piwnicy jest jakis ster.?

romano78
11-10-2016, 22:29
A przy pompie w piwnicy jest jakis ster.?

Nic nie mam bo nie ma takiej potrzeby bo mam dodatkowo wpięty w bufor piec gazowy i jesli nie na palę w piecu to gazowy ładuje mi pół buforu od góry ale gdyby nie gazowy przydałby się jeszcze termostat taki przylgowy np.za 30zł przyczepiony na rurze wychodzącej z bufora spięty szeregowo z termostatem pokojowym w takim celu że gdy nie napalimy w piecu na czas i skończy sie woda w buforze pompka nie musiała nie potrzebnie chodzic gdy na sterowniku pokojowym temperatura spadnie poniżej zadanej.

romano78
11-10-2016, 22:33
Jak będziesz miała chwile to zobacz jaki model tego ster.

Na razie nie będe miał możliwości bo mnie nie ma w domu ale takich sterowników jest mnóstwo wpisz sobie w gogle termostat sterownik pokojowy.

Jędruś87
12-10-2016, 07:20
Ok dzięki za info

spinkamidi
13-10-2016, 21:36
Dzień dobry wszystkim buforowiczom :)
W ubiegłym roku nie udało nam sie wyspawać bufora i chcemy wrócić do tematu przed tą zimą.
Mamy zbiornik z nierdzewki 1500l - od razu mowię, że kupione ze złomu. Żeby ktoś nie mówił, że ile to kasy itp.
Mysimy wyspawać wężownice i w związku z tym mamy pytania :
-- wężownica CUW miedziana czy z nierdzewki. Różnica przenikalności cieplnej jest spora (na korzyśc miedzi). Niestety korozja w przypadku miedzi :/
Czytałem, że można wykonać z rury karbowanej, jednak to dość delikatny materiał.
Czy zamiast wężownicy miedzianej zrobić z nierdzewki odpowiednio dłuższą ? Jak przeliczyć jej pojemność.
Czytałęm, że najlepiej zrobić wężownicę ze zwojami, ktore zagęszczają się ku gorze. Od jakiej odległości pomiedzy zwojami zacząć i na jakiej skończyć ?


- zastanawiamy sie czy na "zaś" zrobić drugą wężownicę (teoretycznie miały być solary ale zrezygnujemy z tego pomysłu na korzyść grzałki elektrycznej zasilanej z fotowoltaniki ( http://www.selfa-pv.com/produkty/2015-08-03-19-56-38/pvcwu-3 ).
Z związku z tym czy warto wg Was iśc w koszty i robić węzownicę stożkową i lejek na zaś.

- przyłącza - czy są z nierdzewki ? Patrze na allegro i nie moge znalesc (heh jak to inaczej nazywa )
- termometr na buforze - jak do tego podejsc (czy trzeba planować na etapie spawania ) ?
- anoda - czy będzie konieczna

- ocieplenie bufora. JAk czytałem najlepiej zasypać perlitem. Udało mi się zdobyć troche styropiany o grubosci 30cm i chce z nich zbudować sciane oddzielającą bufor od grazu. Pytanie - jaka odległość od bufora jest bezpieczna dla styropianu ? Przestrzeń pomiedzy będe chciał zasypać perlitem.
Chyba, że są już lepsze sposoby ocieplenia ?

Z góry dziekujemy
PS - wszystkie krytyczne opinie mile widziane (oczywiscie te konstruktywne)

PliP
13-10-2016, 21:47
....:)
W ubiegłym roku nie udało nam sie wyspawać bufora i chcemy wrócić do tematu przed tą zimą....

- Anoda magnezowa zbędna bo to woda kotłowa raz nalana nie będzie nachodziła nowa i nie będzie kamienia
- Czujniki temperatury obowiązkowo - najlepiej wspawac rurki i to ze 4 szt. Wiem to po sobie. Dzięki temu idealnie widać ja bufor napełnia się gorącą wodą.
Ja mam 4 czujniki dla 1000l i 2 m wysokości i moim zdaniem to jest niezbędne minimum.
- zasilani rób u góry od boku
- odbiór ciepła rób od samej góry od szczytu.
- wejście zimnej wody jak najniżej najlepiej na dnie- wtedy wykorzystasz cały skład wody.
Przyłącza z nierdzewki - hmmm Ocynk chyba

romano78
13-10-2016, 22:22
A ja się zastanawiam czy robic kolejny bufor teraz dla znajomego czy kupic gotowca, mam za jakieś 4000zł 1000l z dwoma wężownicami górna z nierdzewki karbowanej o pojemności ok 50l i powierzchni wymiany ok.7m2 jakiegoś szwajcarskiego producenta.Swój robiłem pare lat temu i troche się pozmieniało od tamtego czasu i miedz jest sporo droższa ile teraz wyjdzie zrobienie takiego bufora 1000l ale cena chyba zależy za ile uda się kupic jakiś zbiornik hydroforowy czy buforowy z odzysku szukam po necie ale na razie nic nie ma jutro może objadę lokalne złomy.
Jeśli chodzi o wężownice solarną to ja bym teraz nie robił moja jest do niczego nie podpięta a solara mam wpiętego narazie bezpośrednio w góre bufora chodzi na wodzie kotłowej ale w planie mam puścić przez wymiennik ciepła na zewnątrz bufora i zalac glikolem i też wpiąć zasilanie w samą góre baniaka dzięki czemu mamy od razu ciepłą wode na wężownicy cwu.

_John
13-10-2016, 22:56
Mysimy wyspawać wężownice i w związku z tym mamy pytania :
-- wężownica CUW miedziana czy z nierdzewki. Różnica przenikalności cieplnej jest spora (na korzyśc miedzi). Niestety korozja w przypadku miedzi :/
Czytałem, że można wykonać z rury karbowanej, jednak to dość delikatny materiał.
Czy zamiast wężownicy miedzianej zrobić z nierdzewki odpowiednio dłuższą ? Jak przeliczyć jej pojemność.
Czytałęm, że najlepiej zrobić wężownicę ze zwojami, ktore zagęszczają się ku gorze. Od jakiej odległości pomiedzy zwojami zacząć i na jakiej skończyć ?


- zastanawiamy sie czy na "zaś" zrobić drugą wężownicę (teoretycznie miały być solary ale zrezygnujemy z tego pomysłu na korzyść grzałki elektrycznej zasilanej z fotowoltaniki ( http://www.selfa-pv.com/produkty/2015-08-03-19-56-38/pvcwu-3 ).
Z związku z tym czy warto wg Was iśc w koszty i robić węzownicę stożkową i lejek na zaś.

- przyłącza - czy są z nierdzewki ? Patrze na allegro i nie moge znalesc (heh jak to inaczej nazywa )
- termometr na buforze - jak do tego podejsc (czy trzeba planować na etapie spawania ) ?
- anoda - czy będzie konieczna

- ocieplenie bufora. JAk czytałem najlepiej zasypać perlitem. Udało mi się zdobyć troche styropiany o grubosci 30cm i chce z nich zbudować sciane oddzielającą bufor od grazu. Pytanie - jaka odległość od bufora jest bezpieczna dla styropianu ? Przestrzeń pomiedzy będe chciał zasypać perlitem.
Chyba, że są już lepsze sposoby ocieplenia ?

Z góry dziekujemy
PS - wszystkie krytyczne opinie mile widziane (oczywiscie te konstruktywne)
Parametry rury karbowanej znajdziesz tutaj:
http://minox.net.pl/UserFiles/Minox%20tabela%20rur.pdf
Niezależnie od producenta mają one zbliżone parametry.
Raczej nie znajdziesz śmiałka, który ci taką wężownicę wspawa.
Trzeba się nastawić na złącza skręcane + solidny uszczelniacz teflonowy.

To czy jest to lepsze od wlutowanej srebrem wężownicy miedzianej.
Kwestia dyskusyjna.
Na pewno są producenci, którzy z takich wężownic korzystają.

Przyłącza najlepiej wspawać również nierdzewne.
Szukaj pod hasłami "mufa nierdzewna", "nypel jednostronnie gwintowany nierdzewny" jest tego sporo.

romano78
13-10-2016, 23:13
U mnie nierdzewka jest już pare lat skręcana na uszczelke gumową od czoła, w zbiorniku mówki wspawane zwykłe stalowe z gwintem wewnętrznym z obydwóch końców, w mówki wkręcone nypeleki mosięzne z ładnym płaskim czółkiem ja akurat wziąłem je razem z rura karbowana w zestawie, montaż bardzo prosty i przyjemny jakby co to górny dekiel mam odkręcany zawsze można dodatkowo posmarowac gwint specjalnym klejem do tych celów ja dałem silikon chyba do silników.
Należy jeszcze wziąć pod uwage że nierdzewka nadrabia słabszą przewodność bardzo cienką ścianka i turbulentnym przepływem pamiętam jak mnie straszono że zarośnie kamieniem i proponowano aby wstawic trójniki i zawory aby można było odciąc wężownice od reszty i zalac jakimś odkamieniaczem jak narazie to przepływ jest taki jaki był chyba mineło 5 lat.

romano78
14-10-2016, 22:11
Udało mi sie załatwic taki baniaczek za 200zł firmy reflex 800l hydroforowy przeponowy przepona jest w 1/3 wysokosci od dołu czyli powyżej przepony było powietrze i zbiornik jest zdrowy i szczelny przy wicinaniu górnego dekla nawet nie przyszło mi do głowy ze może byc szczelny i ze jest nabity powietrzem jak pierdzielło to nie wiedziałem co się dzieje ,po niżej przepony gdzie była woda jest mała dziurka i dla tego ktoś go oddał na złom obstukałem młotkiem reszta niby ok. początkowo miałem wyciąc przepone wyczyścić baniak na tej 1/3 wysokości gdzie była woda i wymalować jakimś czarnidłem czy farba epoksydową i zaspawać tą dziurke ale skoro zbiornik jest szczelny to może zostawić tą przepone ale problem jest taki że powrót z pieca należy zrobic na samym dole więc wpadłem na pomysł aby mufke do powrotu wspawac powyżej membrany a wśrodku baniaka zejśc rurką w dół aby woda była pobierana z samego dna .tylko co zrobić aby rdzewienie w tej dolnej części nie postępowało wlac tam cos przez tą dziurke czy przez króciec i oba te otwory zaslepić?
Na zbiorniku pisze że membrana wytrzyma do 75stopni troszkę chyba mało chociaż na dole zbiornika to mało kiedy będzie więcej.Blacha ma 2mm nie za cienka,bedzie chyba ciężko spawać?

PliP
16-10-2016, 18:01
To teraz jeszcze jeden problem, który już był wcześniej omawiany:
Sterowanie pompą CO pomiędzy piecem, a buforem tak aby woda z pieca nie wychładzała bufora szczególnie podczas wygaszania.
Coś na zasadzie działanie pompy CWU.
kilkadziesiąt stron wcześniej była mowa o czymś takim:
http://allegro.pl/termostat-roznicowy-pompa-solarny-sterownik-modul-i6541277169.html
Czy znacie coś innego, czy ten sterownik jest nadal aktualny?
370344

romano78
16-10-2016, 18:43
Też dzisiaj na tym myslalem i chyba najlepsze to było by coś takiego jakies dwa termostaty spięte szeregowo czyli aby pompka się załaczyła muszą być spełnione dwa warunki temperatura na czopuchu np.musiała by osiągnąć 100stopni i np na piecu 50stopni.Ale taki termostat czy czujnik który by wytrzymał temperatury dochodzące nawet do 600stopni będzie ciężko dostać.

PliP
16-10-2016, 19:20
Też dzisiaj na tym myslalem.
Chyba temp czopucha nie jest aż tak istotna- zaczyna pompować jak temp. na piecu będzie wyższa niż w buforze i skończy pompować jak będzie temp. taka sama na piecu jak i na buforze.
Zabieg trwa około 2-3 godziny konkretnego palenia i koniec zabawy.
Potem to jest jeszcze inny myk jaki miałbym do zrobienia.
Jak dolny termometr na buforze pokaże 85*C to załączy się grzanie CWU i tym samym wychładzanie-wygaszanie kotła.

baltazar
16-10-2016, 21:23
Dzień dobry wszystkim buforowiczom :)
na korzyść grzałki elektrycznej zasilanej z fotowoltaniki ( http://www.selfa-pv.com/produkty/2015-08-03-19-56-38/pvcwu-3 ).

Ile takie coś kosztuje?

marcin_ale
16-10-2016, 22:04
Witam!
Mam pytanie. Polecacie żeby wszystkie połączenia lutowane przy wężownicy CWU wykonać lutem twardym jednak gdzieś przeczytałem że wysoka temp. konieczna do lutowania na twardo powoduje przegrzanie miedzi i podatność na korozję wżerową i że lutów na twardo nie powinno się stosować w przypadku rur niewielkiej średnicy przeznaczonych do wody użytkowej. Jest to prawda czy są to kompletne bzdury?

Drugie pytanie (na pewno odpowiedź już na to pytanie była)
to czy zbiornik o średnicy ok 80cm i wysokości ok 2,5m może mieć płaskie dno i wieczko czy muszą być dennice? Bufor oczywiście w układzie otwartym więc ciśnienia wielkiego nie będzie...

A i trzecie sprawa może ktoś przypomnieć jak prawidłowo wykonuje się przejście wężownicy przez bufor

romano78
16-10-2016, 22:08
Chyba temp czopucha nie jest aż tak istotna- zaczyna pompować jak temp. na piecu będzie wyższa niż w buforze i skończy pompować jak będzie temp. taka sama na piecu jak i na buforze.
Zabieg trwa około 2-3 godziny konkretnego palenia i koniec zabawy.
Potem to jest jeszcze inny myk jaki miałbym do zrobienia.
Jak dolny termometr na buforze pokaże 85*C to załączy się grzanie CWU i tym samym wychładzanie-wygaszanie kotła.

No ale jest taki problem ze jeśli bufor nie jest wyżej pieca i nie zakrece zaworu to na piecu mam jeszcze długo taka temp. jak w buforze i nici ze sterownika różnicowego, gdybym ja tylko palił to nie było by problemu zakręce zawór i po problemie ale jak mnie nie ma pali ktoś inny kto akurat jest w domu dlatego wole nie zakręcac zaworu zawsze jest otwarty a te straty to olewam bo na ruszcie jest popiół tak więc przepływu powietrza prawie nie ma.
Jest jakiś sposób aby baniak nie grzał pieca i jednoczesnie ładnie hulał na grawitacji przy posadowieniu pieca i baniaka na jednym poziomie bo podnieś baniaka się nie da.

romano78
16-10-2016, 22:17
[QUOTE=marcin_

Drugie pytanie (na pewno odpowiedź już na to pytanie była)
to czy zbiornik o średnicy ok 80cm i wysokości ok 2,5m może mieć płaskie dno i wieczko czy muszą być dennice? Bufor oczywiście w układzie otwartym więc ciśnienia wielkiego nie będzie...



Może mieć płaskie tylko ja bym radził przyspawać jakieś płaskowniki na sztorc bo wybuli denka i pewnie blacha na denka min 5mm.

A jeśli chodzi o lut miekki to w moim buforze jest złączek lutowanych od cholery bo mam tam tez wężownice miedziana według Semira czyli równoległe ślimaki po 5latach wszystko o.k na lut miękki to chyba najgorzej działaja glikole.

PliP
16-10-2016, 23:01
No ale jest taki problem ze jeśli bufor nie jest wyżej pieca...
Ja ma hufor na grawitacji zamontowany - jest 2 metry idealnie prosto nad piecem.
Ale jak dam dobrze w palnik to te rurki miedziane 28mm nie są w stanie zrobić roboty na grawitacji- no chyba, że przymknę dopływ powietrza i piec będzie wolniej hulał- to wtedy grawitacja działa. Jednak wolę na pompce przynajmniej mam ochronę pieca i na powrocie min. 60*C.

romano78
17-10-2016, 00:01
Ja będę chciał dac zasilanie z buforem z rur stalowych gwintowanych 1.5cala a może nawet 2cale jeśli to ma pomóc w grawitacji u siebie tez mam miedź fi28 i grawitacji prawie nie ma może to przez zawor klapkowy na zasilaniu musiałem go dac bo gdy mi się gazowy zalaczal to wypychal mi wodę gorącą z bufora piec węglowy.

Jędruś87
17-10-2016, 08:33
Witam. Ile potrzeba węgla żeby naładować bufor 1000l od 30 do 90 Stopni i ile czasu

drozdii
17-10-2016, 13:16
Jędruś87 -> jaka moc kotła? Podniesienie temperatury 1000l wody o 60 st.c wymaga około 70kWH energii. Jak masz kocioł 10kW to zajmie to ~8h. Jeśli moc kotła wynosi 23kW to będzie to ~4h. Oczywiście w przybliżeniu, bo samo nagrzanie kotła od "zera" i osiągnięcie mocy nominalnej może zająć nawet 1h. Ja mam kocioł 17kW (podobno) ale bufor o takiej właśnie pojemności ładuje się ~5h

PliP
17-10-2016, 14:52
Jędruś87 -> jaka moc kotła? Podniesienie temperatury 1000l wody o 60 st.c wymaga około 70kWH energii. Jak masz kocioł 10kW to zajmie to ~8h. Jeśli moc kotła wynosi 23kW to będzie to ~4h. Oczywiście w przybliżeniu, bo samo nagrzanie kotła od "zera" i osiągnięcie mocy nominalnej może zająć nawet 1h. Ja mam kocioł 17kW (podobno) ale bufor o takiej właśnie pojemności ładuje się ~5h

Dobre cyferki:
Teraz zejdźmy na moje:
bufor ma faktycznie 900l wody i grzeje go od 30*C do ok 85*C. Czyli ładuje w niego około 58kWh
Piec mam o mocy 20kW i palę suchym drewnem brzozowym. Czas rozpalania to około pół godziny i potem ciągłego palenia około 2,5-3h. Zależnie czy w porę mu dołożę. Bo muszę go raz doładować. Potem nadwyżka energii przy wygaszaniu idzie na CWU.
Znakiem tego sprawność kotła wynosi:
3 godziny palenia = 58kWh = 96,5%
lub 3,5h z rozpalaniem = 59kWh = 82,8%
Wiem tylko, że grzanie ponad 85*C jest małoekonomiczne lub coś słabo obserwowałem :/

drozdii
17-10-2016, 23:47
PliP -> nie sądzę żeby była potrzeba cytowania poprzedniego postu, w sensie mojego na który odpowiadasz. Grzanie do jak najwyższych temperatur niestety jest związane ze stratami, ale bufor pozwala dużo więcej zaoszczędzić jeśli nie kisisz opału z 30% sprawnością tylko działa na mocy nominalnej ze sprawnością w granicach 70-75%.
Tak w ogóle to ciekawe sprawności Ci wyszły. Jak to policzyłeś?

Xesxpox
18-10-2016, 20:14
[QUOTE=marcin_

Drugie pytanie (na pewno odpowiedź już na to pytanie była)
to czy zbiornik o średnicy ok 80cm i wysokości ok 2,5m może mieć płaskie dno i wieczko czy muszą być dennice? Bufor oczywiście w układzie otwartym więc ciśnienia wielkiego nie będzie...



Może mieć płaskie tylko ja bym radził przyspawać jakieś płaskowniki na sztorc bo wybuli denka i pewnie blacha na denka min 5mm.

A jeśli chodzi o lut miekki to w moim buforze jest złączek lutowanych od cholery bo mam tam tez wężownice miedziana według Semira czyli równoległe ślimaki po 5latach wszystko o.k na lut miękki to chyba najgorzej działaja glikole.

Nie wiem czy proste denka są dobrym pomysłem. Byłem w dwóch zakładach robiących zbiorniki w mojej okolicy i nikt nie polecał mi prostych denek tylko dennice. Twierdzili że są zbyt duże naprężenia na to denko tworzące ze ścianką kąt 90* i zawsze po czasie coś gdzieś pęknie. Nie dawali żadnej gwarancji na takie wykonanie bufora.

adam_mk
18-10-2016, 20:59
"Bufor oczywiście w układzie otwartym więc ciśnienia wielkiego nie będzie..."

Problemem jest PARCIE a nie ciśnienie.
Dolne denko się nie odkształca.
Górne bardzo mało. Tym mniej im grubsze.

Adam M.

PliP
18-10-2016, 21:14
Tak w ogóle to ciekawe sprawności Ci wyszły. Jak to policzyłeś?
Liczenie bardzo proste:
Skoro podgrzanie 1000l wody o 60 st.c wymaga około 70kWH energii
tzn, że aby podgrzać 1 litr wody o 60*C potrzeba 0,07kWh i tym samym ażeby 1 litr wody podgrzać o 1*C potrzeba 0,001166kWh.
Skoro podgrzewam 900litrów wody od temp 30*C do temp 85*C tzn, że podgrzewam o 55*C.
Czyli: 900l wody x 0,001166kWh = 1,0494kWh x 55*C = 57,72kWh
Tyle energii zmagazynował bufor.
Skoro palę w piecu 2,5-3h + rozpalanie ok. 0,5h tzn, że w ciągu średnio 3h wyprodukowałem 57,72kWh w piecu o mocy 20kW
Jaka jest sprawność pieca?
57,72Kwh/3h = 19,24kW
Teraz z proporcji: skoro 20kW to 100% sprawności, to 19,24kW = 96,19% sprawności
Jeżeli jednak całe palenie z rozpaleniem będzie trwało 3,5 godziny tzn, że:
57,72kWh/3,5h = 16,49kW. i tzn, że sprawność pieca wynosi: 82,45%.

romano78
18-10-2016, 21:23
A jeśli ja jednym zaladunkiem drewna podnoszę temperaturę w moim buforze 600l z 30do 60stopni i trwa to jedną godzinę to jaką mam sprawność mojego defro optima comfort20kw taki załadunek wystarcza na 24hprzy takich temperaturach utrzymuje 21stopni powierzchnia 160m2

PliP
18-10-2016, 21:37
600lx0,001166kWh = 0,699x30 = 20,99kWh
sprawność pieca 104,95%


P.S.
Mam podobny piec do twojego

bajcik
18-10-2016, 21:46
Gotować się nie powinno, po to będzie bufor.
Jedno nie wyklucza drugiego ;) Bo może się coś zaciąć, popsuć, jakiś brak zasilania, -> słaby odbiór mocy i jest gotowanie.

romano78
18-10-2016, 21:54
Udało mi sie załatwic taki baniaczek za 200zł firmy reflex 800l hydroforowy przeponowy przepona jest w 1/3 wysokosci od dołu czyli powyżej przepony było powietrze i zbiornik jest zdrowy i szczelny przy wicinaniu górnego dekla nawet nie przyszło mi do głowy ze może byc szczelny i ze jest nabity powietrzem jak pierdzielło to nie wiedziałem co się dzieje ,po niżej przepony gdzie była woda jest mała dziurka i dla tego ktoś go oddał na złom obstukałem młotkiem reszta niby ok. początkowo miałem wyciąc przepone wyczyścić baniak na tej 1/3 wysokości gdzie była woda i wymalować jakimś czarnidłem czy farba epoksydową i zaspawać tą dziurke ale skoro zbiornik jest szczelny to może zostawić tą przepone ale problem jest taki że powrót z pieca należy zrobic na samym dole więc wpadłem na pomysł aby mufke do powrotu wspawac powyżej membrany a wśrodku baniaka zejśc rurką w dół aby woda była pobierana z samego dna .tylko co zrobić aby rdzewienie w tej dolnej części nie postępowało wlac tam cos przez tą dziurke czy przez króciec i oba te otwory zaslepić?
Na zbiorniku pisze że membrana wytrzyma do 75stopni troszkę chyba mało chociaż na dole zbiornika to mało kiedy będzie więcej.Blacha ma 2mm nie za cienka,bedzie chyba ciężko spawać?

Jedak usunąłem membrane wystarczyło przeciąć obręcz która dociskała gume do ścianki hydroforu, ta cześć gdzie była woda jest dosyć skorodowana ale stukając dużym młotkiem wszystko sie trzyma jutro będę czyścił do czystego metalu i się zastanawiam co zrobić potem jeśli blachy w tym miejscu z 2mm zrobiło się 1mm , najprościej odciąc ta całą słabszą cześć i przyspawac płaskie dno z blachy 5mm nadal zostaje jakieś 600l powierzchnia do ogrzania bedzie ok 130m2 lub wzmocnić to słabszą cześć czymś co jest odporne na temperature a może ocynkować baniak ma ktos jakiś pomysł?

bajcik
18-10-2016, 21:55
Sterowanie pompą CO pomiędzy piecem, a buforem tak aby woda z pieca nie wychładzała bufora szczególnie podczas wygaszania.

Jest podmieszanie? Bo bez niego nie da rady. U siebie planuję "może kiedyś", przy okazji fajniej tym będzie sterować.


zaczyna pompować jak temp. na piecu będzie wyższa niż w buforze i skończy pompować jak będzie temp. taka sama na piecu jak i na buforze.
No nie wiem. I gdzie w buforze to mierzyć? Jak w buforze 40st to by pompowało zimne. A jak w buforze 90st na górze to by gotowało i nie pompowało.
Może nie brać po uwagę temperatury bufora?

bajcik
18-10-2016, 22:00
Polecacie żeby wszystkie połączenia lutowane przy wężownicy CWU wykonać lutem twardym jednak gdzieś przeczytałem że wysoka temp. konieczna do lutowania na twardo powoduje przegrzanie miedzi i podatność na korozję wżerową i że lutów na twardo nie powinno się stosować w przypadku rur niewielkiej średnicy przeznaczonych do wody użytkowej. Jest to prawda czy są to kompletne bzdury?

Było tutaj rozważane lutowanie twarde do CWU
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=7124841&viewfull=1#post7124841



to czy zbiornik o średnicy ok 80cm i wysokości ok 2,5m może mieć płaskie dno i wieczko czy muszą być dennice? Bufor oczywiście w układzie otwartym więc ciśnienia wielkiego nie będzie...
Ja mam płaskie 120cm, tylko ze dodatkowa nóżka na spodzie.
Nie zapomnij o https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_hydrostatyczny

bajcik
18-10-2016, 22:04
Witam. Ile potrzeba węgla żeby naładować bufor 1000l od 30 do 90 Stopni i ile czasu

Szacuję że u siebie dwa razy taką objętość wody 30st (reszta bufora cieplejsza) grzeję do 80st jakieś 8h spalając chyba ze 4 węglarki węgla. (w tym sezonie na razie tylko drewno, to mogę pamiętać nie dokładnie)

romano78
18-10-2016, 22:07
600lx0,001166kWh = 0,699x30 = 20,99kWh
sprawność pieca 104,95%


P.S.
Mam podobny piec do twojego

No to pewnie błąd w pomiarach temperature mierzy jeden czujnik od pieca gazowego umieszczony na samej górze bufora przed rozpalaniem pokazywał 33stopnie ale na dole było pewnie dużo mniej dlatego zaokrągliłem do 30 po godzinie pokazywał prawie 60 dotykałem powrót i był tak samo gorący jak zasilanie.ale jednak przydały by się jakieś dokładniejsze termometry.

PliP
18-10-2016, 22:08
Jest podmieszanie?

Tak tak jest termostatyczny zawór 3D ustawiony na około 60*C
Tak więc piec nie odda ciepła na bufor póki na powrocie nie przekroczy tych ustawionych na 3D 60*C
Zanim faktycznie pójdzie ciepła woda na bufor to od włożenia zapałki do pieca schodzi 20-30 minut.

byry007
18-10-2016, 23:03
Witam . Pozdrawiam Pana Adama ze jeszcze tłumaczy ludziom jak to tłumaczył 3 lata temu , tez po 3 czy 4 sezonach stwierdzam ze ładowanie do 90 C jest nie ekonomiczne, czy ktoś ma podłaczony bufor 1000l pod piec gazowy ?? jakie są koszty ładowania bufora z 30 do 90 C ??

romano78
18-10-2016, 23:14
Tak tak jest termostatyczny zawór 3D ustawiony na około 60*C
Tak więc piec nie odda ciepła na bufor póki na powrocie nie przekroczy tych ustawionych na 3D 60*C
Zanim faktycznie pójdzie ciepła woda na bufor to od włożenia zapałki do pieca schodzi 20-30 minut.

Ja mam start pompki ustawiony na 60stopni raz dziennie ide do kotłowni wrzucam kartony które składam przez lato zapalam przy otwartych dzwiczkach popielnikowych ładuje drewno ile wlezie zamykam dzwiczki pale na miarkowniku prawie ile fabryka dała schodzi mi to góra 5min i to wszystko nie zaglądam do kotłowni przez 24 godziny ten załadunek starcza na podgrzanie prawie całego bufora do 60 stopni temperatura spadnie do 59 pompka się wyłącza gdybym miał start pompki ustawiony na 50stopni to przy tym pełnym załadynku mimo że w piecu wygasło to pompka napierdziela jeszcze długo niepotrzebnie az wychłodzi cześćwody o 10stopni tak więc wyjscia są dwa albo ustawic odpowiednio wysoko start pompki,albo czujnik na czopuchu i na piecu albo nie nabijac buforów do 90stopni i przez pare godzin pilnować i dokładac do pieca a palic raz dziennie im niższa temp.na buforze to i mniejsze straty postojowe.

romano78
18-10-2016, 23:20
Witam . Pozdrawiam Pana Adama ze jeszcze tłumaczy ludziom jak to tłumaczył 3 lata temu , tez po 3 czy 4 sezonach stwierdzam ze ładowanie do 90 C jest nie ekonomiczne, czy ktoś ma podłaczony bufor 1000l pod piec gazowy ?? jakie są koszty ładowania bufora z 30 do 90 C ??

Ja mam podłączony ale mogę tylko grzać połowe i grzeje do 45stopni całą góre zwłaszcza w lecie do 90stopni nigdy nie grzałem bo niby po co? a koszty pewnie podobne w porównaniu z węglem ale ja przepalam czasami w śmieciuchu tylko dlatego że mam swoje drzewo.

A i nie mogę zakumac o co chodzi z tym podmieszaniem na powrocie co taki zawór daje prócz ochrony przed zbyt zimną wodą ja miałem ale zdemontowałem po demontażu duzo szybciej bufor się nabija.

Okta
18-10-2016, 23:20
Liczenie bardzo proste:...
Teraz z proporcji: skoro 20kW to 100% sprawności, to 19,24kW = 96,19% sprawności

achhhh teraz rozumiem dlaczego nie mogłem się dogadać z Tobą na temat sprawności.
Nie za bardzo wiem o jaką sprawność Tobie dokładnie chodzi ale w większości jeśli chodzi o kotły to wygooglowałem jakiś wydaje się sensowny artykuł:
https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/sprawnosc-cieplna/
W moim zapytaniu do Ciebie o różne parametry przed i po paleniu chodziło o wyliczenie sprawności procesu kocioł-bufor przy spalaniu drewna w Twoim kotle - stosunek przekazanej energii wodzie w buforze do energii chemicznej zawartej w drewnie brzozowym, które u siebie spalasz.

W tym artykule zapodanym powyżej ciekawa jest temperatura spalin - te 190*C. Już to ktoś kiedyś poruszył tutaj na forum. Nadmiaru powietrza było by bardzo trudno dopilnować szczególnie w kotle z miarkownikiem.


...Grzanie do jak najwyższych temperatur niestety jest związane ze stratami...

Może wykaże się niewiedzą w tym temacie zadając to pytanie ale: o jakich stratach mówisz, gdzie one powstają?
Swoją drogą w buforach przeznaczonych do współpracy z kotłami na paliwo stałe ładowanie do jak największych, bezpiecznych parametrów temperaturowych wody w buforze pozwala potem na dłuższą przerwę pomiędzy paleniami czyli na większą wygodę, dlatego jakby się dało bez szczególnych nakładów naładować wodę w buforze do 150*C to tak bym robił.

@byry007 możesz podesłać linka do postów Adama, w których tłumaczy dlaczego jest nie ekonomiczne ładowanie bufora do 90*C?


pozdro

adam_mk
18-10-2016, 23:33
"dlaczego jest nie ekonomiczne ładowanie bufora do 90*C"

Sam już nie pamiętam - czemu...
Było to liczone.
Chodzi o straty/zyski/akumulację
To nie jest "funkcja liniowa".
Trzeba sobie "przegięcie funkcji"znaleźć i się go trzymać.

Adam M.

Okta
19-10-2016, 07:15
@Adam

Mogę się tylko domyślać, że:
1. chodzi o rosnące straty przez izolację bufora/rur łączących - ale te można minimalizować a jak umieszczony w domu to co najwyżej dom dostanie dodatkową porcję ciepła z kotłowni,
2. malejące przekazywanie ciepła przez spaliny do wody na wymienniku wraz ze wzrostem temperatury wody - tutaj można było by starać się wyregulować tak instalację ładującą bufor aby na powrocie kotła mieć te 50-60*C a na zasilaniu 90-95*C. Czy te straty rosną tak drastycznie dla parametrów wody powrotnej/zasilającej 50-80*C vs. 60-95*C jeśli to o nie chodzi.


pozdro

Jędruś87
19-10-2016, 09:23
Jakie sterowniki pompki polecacie miedzy kotłem a buforem,

bajcik
19-10-2016, 10:50
Jakie sterowniki pompki polecacie miedzy kotłem a buforem,

mam tego typu komplet:
http://allegro.pl/termostat-bimetaliczny-no-60c-5a-250v-ksd9700-i5564617250.html
http://allegro.pl/przelacznik-podswietlany-ac-15a-250v-3poz-czerwon-i5088494260.html

co w praktyce daje automatykę plus ręczne sterowanie.

Jędruś87
19-10-2016, 13:13
rozumiem ze ten termostat jest zamontowany na wyjściu z kotła??

bajcik
19-10-2016, 15:23
@Jędruś87 no dokładnie. Byle nie za daleko od samego kotła, musi poczuć ten gorąc. Swój przykleiłem taśmą aluminiową na kruciec blisko płaszcza i zawełnowałem.

PliP
19-10-2016, 16:03
Ja mam start pompki ustawiony na 60stopni raz dziennie ide do kotłowni wrzucam kartony ... drewno ile wlezie ... pale na miarkowniku prawie ile fabryka dała ... nie zaglądam do kotłowni przez 24 godziny ten załadunek starcza na podgrzanie prawie całego bufora do 60 stopni temperatura spadnie do 59 pompka się wyłącza

Qr.. przecież to takie logiczne i w pełni automatyczne.
Musze to przerobić w przyszłym tygodniu :)

asolt
19-10-2016, 16:40
Qr.. przecież to takie logiczne i w pełni automatyczne.
Musze to przerobić w przyszłym tygodniu :)

Logiczne nie za bardzo, aby w całosci wykorzystac ciepło z kotła powinien byc zastosowany regulator termperatury róznicowy tak by pompa załączała sie jedynie przy temperaturze wyzszej kotła niz bufora, przy czym start mozna, a nawet powinno sie ograniczyc ponizej okreslone temperatury np 40 oC. Dodatkowo trzyba by zapezpieczyc powrót kotła poprzez dodanie kolejnej pompy sterowanej termostatem lub regulatorem mierzącym temp. powrótu. Nie ma sensu aby pompa ładująca bufor pracowała wtedy gdy jest nizsza temp. na kotłe niz w buforze.

PliP
19-10-2016, 17:10
Logiczne nie za bardzo,

W moim przypadku 900l jak wystartuję z 30*C na buforze to na jednym załdunku dojadę do max60*C i będzie ciemno w piecu i pompka nie będzie już działałą bo temp, załączania to chyba 59*C.

bajcik
19-10-2016, 17:14
Logiczne nie za bardzo, aby w całosci wykorzystac ciepło z kotła powinien byc zastosowany regulator termperatury róznicowy tak by pompa załączała sie jedynie przy temperaturze wyzszej kotła niz bufora, przy czym start mozna, a nawet powinno sie ograniczyc ponizej okreslone temperatury np 40 oC. Dodatkowo trzyba by zapezpieczyc powrót kotła poprzez dodanie kolejnej pompy sterowanej termostatem lub regulatorem mierzącym temp. powrótu. Nie ma sensu aby pompa ładująca bufor pracowała wtedy gdy jest nizsza temp. na kotłe niz w buforze.

O którą temperaturę bufora chodzi? tą na górze czy tą na dole?
Rozkminiam jeszcze tą hipotezę "ładowania przy jak najniższej temperaturze" (ale nie zanadto niskiej, bo źle dla kotła).
Czemu nie ustawić pompy na tą najniższą temperaturę po prostu? Naładuje cały bufor tą temperaturą od góry do dołu, a potem, jak starczy paliwa (i już będzie zaciągać powrotem wodę z dołu bufora o tej temperaturze), to dopchnie do wyższych temperatur.
Jak ciepło "zrobi kółko przez cacły bufor" to pompa będzie załączona cały czas - co jest korzystne, bo przy wysokim ładowaniu większa szansa zagotowania (przynajmniej u mnie - kocioł 28kW, bieg pompy najniższy, stycznik 80 albo 85st)

Może czegoś nie rozumiem, to proszę wyjaśnijcie :)

asolt
19-10-2016, 17:40
O którą temperaturę bufora chodzi? tą na górze czy tą na dole?
Rozkminiam jeszcze tą hipotezę "ładowania przy jak najniższej temperaturze" (ale nie zanadto niskiej, bo źle dla kotła).
Czemu nie ustawić pompy na tą najniższą temperaturę po prostu? Naładuje cały bufor tą temperaturą od góry do dołu, a potem, jak starczy paliwa (i już będzie zaciągać powrotem wodę z dołu bufora o tej temperaturze), to dopchnie do wyższych temperatur.
Jak ciepło "zrobi kółko przez cacły bufor" to pompa będzie załączona cały czas - co jest korzystne, bo przy wysokim ładowaniu większa szansa zagotowania (przynajmniej u mnie - kocioł 28kW, bieg pompy najniższy, stycznik 80 albo 85st)

Może czegoś nie rozumiem, to proszę wyjaśnijcie :)

Jezeli caly bufor ma byc naładowany to na dole.
Jak sie "ciepło zrobi przez cały bufor" to traktowanie tego jako zabezpieczenia przed zagotowaniem jest dosc specyficzne, kocioł az tak duzo ciepła do komina czy kotłowni nie odda, ale zawsze zmiejszy pare stoponi temp na buforze. Ekonomiczne to za bardzo nie jest, ale ciezko ustalic ile w danym momencie ma byc opału. To czy dołozyc mnej aby taka systuacja nie miała miejsca czy troche za duzo i czekac az kocioł będzie wyjscem awaryjnym to kwestia dyskusyjna, ze wzgledu na ekonomie lepiej jest tego opała załadowac mniej.

byry007
19-10-2016, 18:48
Mi chodzi o to ze nie jest ekonomiczne ze start bufora góra 35 C dół to już nie cale 30 a nawet 25 C przy załadowanym piecu całym to wyda mi do 50 C cały ale żeby nabić go do 90 C prawie całego to musze dołożyć może 2 razy jeszcze mowie tu o paliwie drzewo nie w pełni wysezonowale, każdy może sprawić ile jest w stanie naładować bufor jednym zaladowanym piece na max , jak coś to najlepiej wychodzi brykiet drzewny ale nie te castoramy tylko od ludzi co go pasują go w takie batony okrągłe. Możecie mi opisać jak to wygląda cenowo ładowanie bufora gazem ? Chciałbym mieć gaz jako awaryjne zasilanie lub jak mi się nie chce iść na palić w tym moim smieciuchu 30 kw , mam grzałki 2 po 1.5 kw ale drogo to wychodzi i ciężko będzie naładować w mrozy w 2 taryfie przy moim zapotrzebowaniu .

asolt
19-10-2016, 18:55
Możecie mi opisać jak to wygląda cenowo ładowanie bufora gazem ? Chciałbym mieć gaz jako awaryjne zasilanie lub jak mi się nie chce iść na palić w tym moim smieciuchu 30 kw , mam grzałki 2 po 1.5 kw ale drogo to wychodzi i ciężko będzie naładować w mrozy w 2 taryfie przy moim zapotrzebowaniu .

Nie przesadzaj, po co ładowac bufor gazem, ok jezeli nie chcesz palic a masz wezownicę cwu w buforze który w tym przypadku jest zasobnikiem (duzym) cwu. Jezeli grzac gazem to bezposrednio, a nie przez bufor. Nie obraz sie ale pomyslowosc forumowiczów jest wprost niewyczerpana, a Twój pomysł to jedna z takich perełek

bajcik
19-10-2016, 19:03
I jakie zalety ma nam dać termostat różnicowy + czujnik na dole bufora? Wciąż tego nie widzę. Widzę minusy
- koszt i komplikacja
- zbędne włączanie pompy gdy na dole jest 25st. Wyziębianie kotła i ochłodzenie ciepłej warstwy na górze bufora
- pompa się nie włączy gdy temp na dole bufora przekroczy 100-deltaT(+-histereza)

Na razie głosuję za jednym termostatem na kotle, ale jestem otwarty na argumenty :cool:



Jak sie "ciepło zrobi przez cały bufor" to traktowanie tego jako zabezpieczenia przed zagotowaniem jest dosc specyficzne, kocioł az tak duzo ciepła do komina czy kotłowni nie odda, ale zawsze zmiejszy pare stoponi temp na buforze. Ekonomiczne to za bardzo nie jest, ale ciezko ustalic ile w danym momencie ma byc opału. To czy dołozyc mnej aby taka systuacja nie miała miejsca czy troche za duzo i czekac az kocioł będzie wyjscem awaryjnym to kwestia dyskusyjna, ze wzgledu na ekonomie lepiej jest tego opała załadowac mniej.


Opisywałem odmienny scenariusz - gdzie ciepło "zrobi kółko" i na powrocie do kotła jest już 50-60-70 a w buforze ciągle się jeszcze energia zmieści. I wtedy ciągła paca pompy ma sens. Po zrobieniu przerwy czasowej, jak się włączy pompa to jeszcze temperatura rośnie, bo schładzanie (wodą 70st) jest od dołu kotła.

Po wygaszeniu należy wyłączyć pompę ręcznie. I tu widzę (na razie jedyną) przewagę potencjalnego termostatu różnicowego.

bajcik
19-10-2016, 19:09
Nie przesadzaj, po co ładowac bufor gazem, ok jezeli nie chcesz palic a masz wezownicę cwu w buforze który w tym przypadku jest zasobnikiem (duzym) cwu. Jezeli grzac gazem to bezposrednio, a nie przez bufor

Jeśli zależy na cwu+co to najprościej chyba pod bufor podłączyć. Bo dlaczego nie?
Ktoś już chyba robił bufor+gaz, ale nie pamiętam czy opisał instalację.


Nie obraz sie ale pomyslowosc forumowiczów jest wprost niewyczerpana, a Twój pomysł to jedna z takich perełek

I za to kocham to forum :D Dużo kreatywnych pomysłów, a "ilość przechodzi w jakość".

asolt
19-10-2016, 19:14
I jakie zalety ma nam dać termostat różnicowy + czujnik na dole bufora? Wciąż tego nie widzę. Widzę minusy
- koszt i komplikacja
- zbędne włączanie pompy gdy na dole jest 25st. Wyziębianie kotła i ochłodzenie ciepłej warstwy na górze bufora
- pompa się nie włączy gdy temp na dole bufora przekroczy 100-deltaT(+-histereza)

Na razie głosuję za jednym termostatem na kotle, ale jestem otwarty na argumenty :cool:


Przy pełnym etacie palacza domowego termostat tez jest zbedny, niepotrzebne koszty wystarczy najtanszy termometr, mozna jeszcze taniej bo recznie sprawdzac temperature i odpowiednio załaczac i wyłaczac pompę. Te godziny spedzone w kotłowni to takie niezapomniane chwile. Jak tanio to tanio, a jak dojdzie do zagotowania to miec przygotowaną łopatę i wiaderko piachu do zagaszenia awaryjnego. Jak atrakcje to aktrakcje. Kazdy sam ustala w jaki sposób spędza czas, pobyt w kotłowni tez nalezych do takich sposobów. Wracajac do zbednego załaczania pompy przy 25 oC, to przeciez mozna ustawic na regulatorze róznicowym próg zadziałania pompy, jaki problem ustawic 30-40-50 oC lub jakąkolwiek inna wartosc.
Pompa wyłaczy sie przy 100 oC gdy w kotle bedzie mniej, jezeli wiecej to mozna ustawic alarm przy dowolnej temperaturze, a wtedy interwencja palacza domowego nieunikniona.

romano78
19-10-2016, 19:16
Nie przesadzaj, po co ładowac bufor gazem, ok jezeli nie chcesz palic a masz wezownicę cwu w buforze który w tym przypadku jest zasobnikiem (duzym) cwu. Jezeli grzac gazem to bezposrednio, a nie przez bufor. Nie obraz sie ale pomyslowosc forumowiczów jest wprost niewyczerpana, a Twój pomysł to jedna z takich perełek

Dokładnie ja tak właśnie mam ogrzewanie domugazem ma z ominieciem bufora a tylko dla potrzeb cwu grzane ok 300l bufora od góry do 45 stopni gdzie jest większość wezownicy cwu.

asolt
19-10-2016, 19:18
Jeśli zależy na cwu+co to najprościej chyba pod bufor podłączyć. Bo dlaczego nie?
Ktoś już chyba robił bufor+gaz, ale nie pamiętam czy opisał instalację.



I za to kocham to forum :D Dużo kreatywnych pomysłów, a "ilość przechodzi w jakość".


Jezeli mam grzac bufor z cwu gazem to po co, to samo dadzą mi grzałki w II taryfie (dotyczy Tauronu).
Jezeli chodzi o to ze ilosc przechodzi w jakosc, to raczej w bylejakosc

asolt
19-10-2016, 19:18
Dokładnie ja tak właśnie mam ogrzewanie domugazem ma z ominieciem bufora a tylko dla potrzeb cwu grzane ok 300l bufora od góry do 45 stopni gdzie jest większość wezownicy cwu.

I to jest prawidłowe rozwiązanie na czas korzystania z gazu.

bajcik
19-10-2016, 19:38
Wracajac do zbednego załaczania pompy przy 25 oC, to przeciez mozna ustawic na regulatorze róznicowym próg zadziałania pompy, jaki problem ustawic 30-40-50 oC lub jakąkolwiek inna wartosc.

Czyli termostat różnicowy musi mieć jeszcze funkcję termostatu zwykłego.


Pompa wyłaczy sie przy 100 oC gdy w kotle bedzie mniej

Albo wcześniej, gdy temeratura na dole bufora przekroczy 100-deltaT.


jezeli wiecej to mozna ustawic alarm przy dowolnej temperaturze, a wtedy interwencja palacza domowego nieunikniona.

Nie to co przy zwykłym termostacie ;)

byry007
19-10-2016, 19:45
Jak mowiecie ze cenowo jest to samo co w drugiej taryfie to więcej mi nie trzeba ale musze jakieś rozwiązanie znaleźć bo po 4 sezonach bycia palaczem troszkę mi się znudziło lub zmienić tryb palenia z palenia ostro przez 3 do 4 h na palenie spokojne przez 8 h w nocy .

asolt
19-10-2016, 19:56
Czyli termostat różnicowy musi mieć jeszcze funkcję termostatu zwykłego.



Sa takie które mają, wystarczy poszukac.
Ja rozumiem ze kazdy tnie koszty, ale jest przeciez granica przy ktorej warto zainstalowc troche automatyki ( a nie jest ot wielki koszt) tak aby uciązliwosc i czasochłonnosc obsługii kotła zmniejszyc do niezbednego minimum. Czy warto ciagle uczestniczyc w nieustajacym konkursie "kto zrobi taniej"?

romano78
19-10-2016, 20:17
A czy rura wzrosna do naczynia alupex fi20mm przejdzie .do przelewu jest fi16 tak fachowiec zrobił nie ma już za bardzo jak zmienić na miedz fi 22mm

Zastanawiam się nad wezownica cwu albo 50mb nierdzewna fi20 lub równolegle miedz fi 15 dwa razy 25mb

bajcik
19-10-2016, 20:17
No dobra kolego asolt - to po co użytkownik miałby się intersować termostatem różnicowym (tym droższym), skoro - jak widzimy - będzie z niego więcej szkody niż pożytku?

asolt
19-10-2016, 20:30
No dobra kolego asolt - to po co użytkownik miałby się intersować termostatem różnicowym (tym droższym), skoro - jak widzimy - będzie z niego więcej szkody niż pożytku?

Jakiej szkody???masz taki zainstalowany czy tylko przypuszczasz,dziwne ze najwiecej do powiedzenia na temat konkretnych rozwiazan mają ci którzy ich nie posiadają. Taki forumowy paradoks. Oczywiscie nie ma obowiązku instalacji jakiejkolwiek automatyki ułatwiającej korzystanie z danych urządzen, jezeli ktos chce miec proste rozwiazania to je moze miec.
Nawet nie wiesz ile kosztuje ow regulator ale jak sie liczy kazdy grosz juz nie złotówka to róznica kosztu termostatu przylgowego a regulatora roznicowego ok 150 zł jest kwotą wielką. Nie wnikam w czyjes finanse, kazdy robi jak chce, ale mówienie o szkodzie powstałej w wyniku zastosowania tego regulatora to nieporozumienie. To nie jest tylko teoria, takie układy działają juz dobrych kilka lat i o zadnej szkodzie od ich uzytkowników nie slyszałem.

Jędruś87
19-10-2016, 20:38
A jak wychodzi z BRYKIETEM ile potrzeba na 1000l żeby nagrzać do tych 80stopni

byry007
19-10-2016, 21:29
Od 20 do 25 kg miałem w tamtym sezonie worek 20 kg za 10 zł a u innego producenta 25 za 12.5

romano78
19-10-2016, 23:59
W takim razie montujemy napowietrzacz co by nam nie wyssało całej wody.
362988

czy zawór różnicowy nr 8 jest tu potrzebny?
Rury łączące bufor z piecem chce dac 2cale aby w razie braku pradu szło grawitacyjnie czy musza iść jakoś ze spadkami i czy dla zabezpieczenia grzania kotła przez bufor po wygaśnięciu w piecu pomógł by jakiś zawór klapkowy mniejszej średnicy np 1cal na rurze zasilającej , przewężenie za pomocą dwóch redukcji, taki mniejszy może grawitacja by łatwiej podniosła?
Krócce chce dać wszystkie z jednej strony zawsze to łatwiej opatulić bufor i mniej rur i krótsze, ewentualnie w środku bufora oddalić je od siebie chociaż chyba nie ma potrzeby bo gdy woda powrotna z ogrzewania domu będzie zaciągana prosto w powrót pieca to chyba nie problem?
A zasilanie z pieca i zasilanie co. zaraz koło siebie to chyba jeszcze lepiej bo możemy szybciej zaczac ogrzewac dom .?
Zaworu na podmieszanie powrotu nie będe dawał.

Okta
20-10-2016, 00:00
...wykorzystac ciepło z kotła powinien byc zastosowany regulator termperatury róznicowy tak by pompa załączała sie jedynie przy temperaturze wyzszej kotła niz bufora, przy czym start mozna, a nawet powinno sie ograniczyc ponizej okreslone temperatury np 40 oC. Dodatkowo trzyba by zapezpieczyc powrót kotła poprzez dodanie kolejnej pompy sterowanej termostatem lub regulatorem mierzącym temp. powrótu. Nie ma sensu aby pompa ładująca bufor pracowała wtedy gdy jest nizsza temp. na kotłe niz w buforze.

Jeśli w kotle jest paliwo i się spala albo nawet dopala część koksowa czy też węgiel drzewny (końcówka palenia) to tego czego można być pewnym to "jakaś" różnica temperatur zasilani-powrót>0*C. Nawet różnica 2*C oznacza, że nadal w kotle coś się spala, dopala czyli, że można z tego korzystać.

Druga sprawa to etap ładowania bufora.
Przy końcowej fazie ładowania bufora kiedy mogą występować na nim temperatury w miarę równomierne 80*C dół, 90*C góra dopóki różnica temp na kotle wynosi minimum ileśtam (przykładowo 2*C) jest sens aby pompa stale pracowała.
Następnie jak pobory na obiegi CO zaczną oddawać w dolne warstwy chłodną wodę, przykładowo 30*C to jak dotrze ona do zaworu 3D zacznie on "dobierać" sobie coraz więcej wody z zasilania stopniowo wymieniając wodę w kotle o temp 90-95* na wodę o temp. nastawy na zaworze 3D (np: teplomix 55*C). Jak pompa już wypchnie prawie całą gorącą wodę o temp 90-95*C z kotła i wymieni ją w dolnych i środkowych warstwach kotła na tę z nastawy zaworu 3D np.: 55*C to zawór zacznie się przestawiać na "krótki obieg" doładowując bufor coraz niższymi temperaturami aż osiągnie ona na zasilaniu 55*C i z braku paliwa nie będzie chciała się już podnieść. Nastąpi to dopiero po tym jak straty ciepła na kotle przekroczą ciepło przekazane wodzie w kotle poprzez dopalające się resztki paliwa. Potem już tylko sam kocioł będzie się wychładzał poprzez zawór 3D aż na wyjściu osiągnie przykładowo 40*C co spowoduje wyłączenie pompy obiegowej poprzez termostat na zasilaniu kotła.

Teraz nie potrafię wymyślić przykładu, który mógłby uzasadniać wprowadzenie termostatu różnicowego mając już jeden termostat na zasilaniu włączający pompę kiedy temp>40*C.

pozdro

Jędruś87
20-10-2016, 09:23
Czyli tak w skrócie jaki jest złoty środek na STEROWANIE między buforem a kotłem, Zaczynam kompletować sprzęt i jestem w kropce :rolleyes:

mac_612
20-10-2016, 09:56
Czyli tak w skrócie jaki jest złoty środek na STEROWANIE między buforem a kotłem, Zaczynam kompletować sprzęt i jestem w kropce :rolleyes:

370627
Z kapilarą przyklejoną do czopucha.

neokuba22
20-10-2016, 12:34
Witam, mam instalacje solarna podłączoną do bufora, ciekawie jest to sterowane przez TDC2, działa jak termostat różnicowy, co najlepsze reguluje obrotami pompki aby zoptymalizowac wydajność systemu. Co myslicie o tym aby taki sterownik zastosowac analogicznie do kotła? Powinno byc dobrze.

Okta
20-10-2016, 12:54
@mac_612
Cos z załącznikiem jest nie tak. Mógłbyś wkleić jeszcze raz.

pozdro

Jędruś87
20-10-2016, 13:39
A może cos w tym stylu ST-21 firmy Tech ??
Ma ktoś takie owe rozwiązanie
http://allegro.pl/tech-sterownik-do-pompy-obiegowej-kotla-st-21-cwu-i6445957845.html

nedzarz
20-10-2016, 16:27
Witam Panowie,chciałbym się Was poradzić, moje pytanie padało pewnie wiele razy, jednak niestety nie mam tyle czasu (czeka mnie cała wykończeniówka), aby zgłębić temat/tematy okołobuforowe na tyle dogłębnie, żeby sam dojść do jednoznacznych wniosków. A skoro ten imponujący wątek jest ciągle żywy, mam nadzieję że pomożecie. Słowo wstępu - na dniach stanę się posiadaczem domu 140 mkw powierzchni użytkowej, stan powiedzmy deweloperski, nie ma podłogówki są wszędzie grzejniki i kocioł Zębiec KWP 15 (czyli 15kw) i bojler 140 litrów. Kominek będzie bez płaszcza, solarów nie będzie dom ocieplony. Taki stan zastałem, w planach była budowa i na 90% ekogroszek, ale wyszło jak wyszło. I stoję przed dylematem - zostawić ten piec i dołożyć bufor, czy wyrzucić ten piec i wstawić nowy na ekogroszek. Ten Zębiec jest prawie nowy i szkoda mi go wyrzucać, sporo czytałem o buforach ale są grzejniki i nie wiem czy nie będzie skórka za wyprawkę. Podoba mi się w buforze, że miałbym ciepła wodę latem za jednym rozpaleniem na sporo czasu no i to, że pracując na zmiany, ale będąc codziennie w domu mógłbym rozpalić tak, żeby w domu mieli komfort cieplny bez ingerencji z ich strony (palenie nie jest dla mnie problemem, wychowałem się w domu ze śmieciuchem i w większości paliliśmy drewnem). Każda rada mile widziana. Pozdrawiam

mac_612
20-10-2016, 16:41
@mac_612
Cos z załącznikiem jest nie tak. Mógłbyś wkleić jeszcze raz.

pozdro

http://elfiko.pasaz24.pl/product/Termostat-50-320-st-C-2-styki-piekarnik-uniwersaln-487316


370657

mac_612
20-10-2016, 17:00
...


W nowym, dobrze ocieplonym domu bufor przy kotle stałego spalania jest zawsze wskazany, nawet jeśli jest to kocioł podajnikowi. Grzejniki trochę ograniczają zdolność do gromadzenia ciepła, a o ile to zależy od strat ciepła domu i temperatury wody na jaką są projektowane. Dla przykładu przy 0'C na zewnątrz wystarczy w grzejniki puszczać wodę o temperaturze 40'C. Taka regulacja temperatury grzejnika (jakościowa) jest dużo przyjemniejsza dla człowieka jak sterowanie za pomocą zaworów termostatycznych (ilościowa). dt 90'C-40'C = 50'C ->ok 50kWh dla tonowego zbiornika co w zależności od budynku zapewni od ok10h do 20h utrzymywania stałej komfortowej temperatury po zakończeniu palenia.

Oczywiści są inne zalety takiego zbiornika (np problem legionelli, możliwość stosowania nisko kalorycznego paliwa ) jak i wady (straty ciepła, zajmowane miejsce, koszt) o których jest cały ten temat .

neokuba22
20-10-2016, 20:05
A może cos w tym stylu ST-21 firmy Tech ??
Ma ktoś takie owe rozwiązanie
http://allegro.pl/tech-sterownik-do-pompy-obiegowej-kotla-st-21-cwu-i6445957845.html

niezle rozwiazanie ale raczej do cwu bo po osiagnieciu zadanej temp wylacza sie pompa a w buforze raczej laduje sie bez ograniczen po drugie co bedzie z rozpedzonym kotlem gdy bojler (bufor)osiagnie ustawiony parametr? chyba ze ma w ustawieniu bez wylacania sie, jedynie gdy kociol zacznie wygasac

Łukasz,
21-10-2016, 17:06
Witam to mój pierwszy post w tym temacie dopiero zacząłem go czytać. Pierwsze moje pytanie jaką minimalną grubość ścianki powinien mieć bufor taki około 1m3 cylindryczny?

adam_mk
21-10-2016, 18:58
Około 3-4mm wystarcza.

Adam M.

romano78
21-10-2016, 20:46
Mój bedzie miał 2mm orginalny baniak reflex sam dół był tylko przerdzewiały odciąłem tą cześć i będzie dospawane płaskie dno z blachy 3mm bo taka akurat mam jeśli to będzie stało bez nóżek płasko na równej powierzchni na podwyzszeniu z bloczków i na 3cm styroduru to raczej na to dno nie będą działały żadne siły?

adam_mk
21-10-2016, 22:00
Ależ - BĘDĄ!
Tylko... Będą się też RÓWNOWAŻYĆ.
Patrząc z zewnątrz - nic się nie będzie działo.
O to Ci chodzi?

Zład zagrzany ponad 54stC zrzuci kamień, odgazuje się i stanie się nieaktywny. Te 2mm wytrzyma i 100 lat.
Byle go kto kilofem nie kuł...

Adam M.

romano78
21-10-2016, 22:16
Wpadłem jeszcze na pomysł aby zasilanie zimnej wody do wężownicy zrobic od góry zejsc na dół wewnątrz w otulinie kałczukowej do solarów nie chce mi się dołem podpinac bo tam na dole jest dosyć ciasno a u góru spokojnie sobie oba przyłącza polutuje
Zastanawiam sie jeszcze jak polutować to wszystko chyba na razie polutuje bez konopi a potem przetnę tą 15 po obu stronach tak z 10cm od trójnika skręce na konopie i wstawie dwie mufki podobnie robiłem w moim pierwszym buforze ale tam była zupełnie inna wężownica prawie cała na samej górze zbiornika. czy te 10 cm od trójnika wystarczy żeby nie wypalić konopi?

Ze zwijaniem wężownicy poszło nieżle ale na końcu gdy wpadłem na pomysł zeby zasilanie weżownicy zrobic na górze odwinołem jeden zwój i przy ponownym wyginaniu i puszczaniu go na góre delikatnie się przygiął w dwóch miejscach mam nadzieje ze przez ta petle woda nie będzie płyneła wolniej.w razie czego górny dekiel ma być odkręcany jak przy pierwym buforze.

Okta
22-10-2016, 00:00
Witam to mój pierwszy post w tym temacie dopiero zacząłem go czytać. Pierwsze moje pytanie jaką minimalną grubość ścianki powinien mieć bufor taki około 1m3 cylindryczny?

U mnie 3 mm z blachy konstrukcyjnej. Wybrałem 3mm bo jednak ze spawaczami różnie bywa :). Dennice z 5mm. Przy spawaniu dennic zażyczyłem sobie szew pachwinowy czyli dennica większa od cylindra o ok 12mm i spaw na zewnątrz. Spowodowało to wyoblenie dennic na ok 15mm w płaszczyźnie. W sumie wyszło to na dobre bo centralnie na górnej umieściłem odpowietrzenie :) Próba zrobiona na 7 bar - dennice dodatkowo wyobliły się na jakieś 30mm łącznie.

pozdro

romano78
22-10-2016, 22:53
Mamka gotowa

romano78
23-10-2016, 22:30
[QUOTE=chris1;7289577]Nie wiem czy dobrze zrozumiałem przeróbkę układu nilsana. 369227


A czy po przerobieniu układu Nilsana wstawiając zawór termostatyczny trójdrożny nie będzie tak że nie będzie chodziło na grawitacji tak jak trzeba bo woda będzie sobie krążyła na krótkim obiegu do czasu załączenia pompki?.Ja dokładnie dak bym chciał wykonac instalacjie ale mam watpliwości czy np w przypadku braku prądu woda będzie szła w bufor.

Ijeszcze jedno powrót w buforze do koła mam wyżej jakieś 20cm którą opcie wybrac z kolankami 90 stopni czy pokombinowac coś że 45stopni czy to ma wogóle jakieś znaczenie i czy jak jest powrót wyżej to jest lepiej jak by były na jednym poziomie?
Naczynie chce zrobić z kega akurat posiadam takiego całe 50l czy wystarczy. bufor ok.700l 50m2podłogówka 8 grzejników 60na100cm. i piec ok.chyba 60l.

מרכבה
23-10-2016, 22:58
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/71033bc777e5.png (https://naforum.zapodaj.net/71033bc777e5.png.html) szkic ideowy podłączenia buforu.
Bufor 1300L
Knuje tak, krótki obieg pieca, aby ciągle kocioł chodził na tych np 80 st, i 3 drogowym zaworem rozdzielenie -ładowanie, powrót na piec.
Z buforu 3 drogowy zawór z siłownikiem i wyjście na grzejniki np temperatury +45
i krótkim obejściem powrót w bufor. Najbardziej nurtuje mnie zatrzymanie obiegu wody, po naładowaniu zbiornika.

misiowy
23-10-2016, 23:31
Mnie nurtują natomiast pytania:
1. Jaki zawór termostatyczny 3D kupić ?
2. Dla ochrony temp. powrotu musi być o takim przekroju jak reszta instalacji?
ewentualnie w drugiej opcji według tego rysunku nilsana jaki DN powinien mieć układ baypasu z pompą i zaworem termostatycznym?
przyłącza kotła i bufora mam 6/4, kocioł ma 25KW bufor na razie 1m3 będą na tym samym poziomie około 2m od siebie
zamierzałem połączyć je rurą 6/4 ale w hurtowni za rogiem nie ma czarnej jest tylko ocynk jeszcze gorzej ze zdobyciem trójników itd....
da się to kupić wysyłkowo ale zawsze to problem jak coś braknie
3. Koniecznie muszą być czarne?

מרכבה
23-10-2016, 23:39
To mamy podobny układ :) do podłączenia. Czarne tylko jeśli chcesz spawać układ.
Zawory potrzeba dwa, jedne na obieg pieca, drugi na obieg grzejników.
U mnie problemów nie ma z zakupem 6/4 czy 2" rur czarnych, trójników ..
http://allegro.pl/zawor-3-dr-trojdrozny-6-4-afriso-i5916471271.html jeden taki - drugi z siłownikiem..
bo jeden będzie tylko ustawiony na 80st i tych nastaw nikt raczej zmieniał nie będzie ciągle ..
A drugi grzejnikowy wypada mieć możliwość regulacji zdalnej .. aby móc puścić więcej temp ..
do tego głowice na grzejniki.

misiowy
23-10-2016, 23:55
To mamy podobny układ :) do podłączenia. Czarne tylko jeśli chcesz spawać układ.
Zawory potrzeba dwa, jedne na obieg pieca, drugi na obieg grzejników.
U mnie problemów nie ma z zakupem 6/4 czy 2" rur czarnych, trójników ..
http://allegro.pl/zawor-3-dr-trojdrozny-6-4-afriso-i5916471271.html....

Wszędzie mam podłogówkę i odpowiedni zawór mieszający już mam ESBE520 jeśli dobrze pamiętam do Cwu też tylko mniejszy
raczej chciałbym termostatyczny tylko z jaką wkładką 77' 56'C? no i przy 6/4 to już się robi wydatek
o tu sobie oglądam https://kotly.com.pl/kategoria-trojdrogowe-termostatyczne-104.html?l=pl

Z tą czarną to ktoś kiedyś wspominał że ocynk się nie nadaje do gorącej wody a ja zamierzam
mieć tam najgorętszą jak tyko się da bo mam za mały bufor....

מרכבה
24-10-2016, 00:13
Planuje prostą regulację - jedyny wodotrysk to chęć nie chodzenia do piwnicy i przestawiania na większą / mniejsza temperaturę.
Upust z bufora tak aby puszczać od +25 np na grzejniki do +90 i tu chciało by się mieć automat.
Aby nie ustawiać manualnie np 3 zaworów kulowych .. bo do tego się układ sprowadza ;)

da bo mam za mały bufor.... zobaczysz - dołożysz drugi.
Też rozważam taką ewentualność - choć jest 1300 L + jakieś 300L w C.O. i może baniaczek na 160 L.

Okta
24-10-2016, 12:44
1. Jaki zawór termostatyczny 3D kupić ?
2. Dla ochrony temp. powrotu musi być o takim przekroju jak reszta instalacji?
3. Koniecznie muszą być czarne?

W "zmodyfikowanym" układzie na podstawie układu nilsena zawór 3D chroni powrót kotła poprzez obieg wymuszony pompą. Przy kotłach ~25kW z zakładaną deltąT 20*C beda to przepływy na poziomie 1m3 wody. W/g mnie 1" w zupełności wystarczy a zawór już tutaj wymieniany na forum to teplomix HERZ http://www.herz.com.pl/grafiki/kt_7766_teplomix.pdf. Jeśli wybierzemy DN25 to wtedy cały "bypass" jest na 1".

Pozostaje ta część instalacji, która miała by pracować ewentualnie na grawitacji czyli połączenie zasilania kotła z góra bufora oraz dołu bufora z powrotem kotła poprzez zawór klapowy.

W moim przypadku kocioł i bufor mają dolne częsci na tych samych poziomach więc grawitacja będzie tylko jako awaryjna z tego tez powodu mimo, że mam wyjście z kotła i króciec na buforze 2" to samo połączenie będzie 5/4".

Odległości sa u mnie nie duże więc kilka metrów 1" i kilka 5/4" to w zupełności może być miedź.


...chciałbym termostatyczny tylko z jaką wkładką 77' 56'C?

Jeśli ten termostatyczny chroniłby powrót to drugą sprawe, którą trzeba było by wziąśc pod uwagę to zakładane deltaT na kotle przy mocy nominalnej.

Przykładowo przy mocy nominalnej 25kW i zakładanym przepływie 0,5m3/h wymuszonym przez pompę deltaT będzie na poziomie 43*C co przy wkładce 77*C mogło by spowodowac wieczne gotowanie. Z wkładką 77*C przepływ przez kocioł 25kW musiałby być w granicach 1,5m3/h a i tak woda podgrzewała by się na ok 92*C.
Wkładka 60*C pozwala przy przepływie 1,5m3/h dla kotła 25kW na podgrzewanie góry bufora do temp. początkowo 75*C a jak dół osiągnie taką temperature to na "doładowanie" bufora do 90*C (dodatkowe 18kWh dla bufora 1000l) albo i wyżej jak ktoś ma doświadczenie ile, czego dołożyc do kotła aby w końcowej fazie ładowania bufowa nie spowodować zagotowania wody.
Jak dla mnie jesli udało by się osiągnąc przepływ 2m3/h to i lepiej bo wtedy ładujemy bufor do ok 71*C a potem już tylko go doładowujemy.
Zaleca się stosowanie wkładki 72*C dla kotłów zgazowujacych drewno więc w takim przypadku warto było by tak podobierać przekroje i pompę aby ewentualnie mieć możliwosć zwiększenia przepływu wody przez kocioł.

pozdro

misiowy
24-10-2016, 19:27
W "zmodyfikowanym" układzie na podstawie układu nilsena zawór 3D chroni powrót kotła poprzez obieg wymuszony pompą. Przy kotłach ~25kW z zakładaną deltąT 20*C beda to przepływy na poziomie 1m3 wody. W/g mnie 1" w zupełności wystarczy a zawór już tutaj wymieniany na forum to teplomix HERZ http://www.herz.com.pl/grafiki/kt_7766_teplomix.pdf. Jeśli wybierzemy DN25 to wtedy cały "bypass" jest na 1".

Pozostaje ta część instalacji, która miała by pracować ewentualnie na grawitacji czyli połączenie zasilania kotła z góra bufora oraz dołu bufora z powrotem kotła poprzez zawór klapowy.

W moim przypadku kocioł i bufor mają dolne częsci na tych samych poziomach więc grawitacja będzie tylko jako awaryjna z tego tez powodu mimo, że mam wyjście z kotła i króciec na buforze 2" to samo połączenie będzie 5/4".

Odległości sa u mnie nie duże więc kilka metrów 1" i kilka 5/4" to w zupełności może być miedź.

pozdro

Dzięki za rzeczową odpowiedź
więc zawór mam już wybrany będzie Dn25 i cały bajpas zrobię na na 1".

Tak dzisiaj w kotłowni siedziałem i myślałem jak to spiąć razem i wpadł mi do głowy pomysł
że mogę przecież podnieść baniak o jakieś 50cm ponad powrót od kotła
musiałbym dospawać jakieś 3 solidne nogi do istniejących uchwytów da się to zrobić ale czy warto?
Dużo zyskam w ten sposób na obiegu grawitacyjnym? powrót z bufora i tak wyjdzie niżej od zasilania kotła.
Na pewno stracę na stabilności konstrukcji- środek ciężkości będzie wyżej i 1200kg by miało stać na nóżkach zrobionych np z rury 2"

Co z tym ocynkiem? chyba Adam przestrzegał przed wkładaniem ocynku w kontakcie z miedzią i stalą węglową

מרכבה
24-10-2016, 19:37
Cynk nie jest problemem ! to miedź powoduje korozję ! a nie cynk.

Ustawienie zaworu klapkowego -https://www.unisan.net.pl/images/fullfoto/zaw_zwr_kl_wym.gif →http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2015/03/bufor-schemat-antyladdomat-nilsan-1024x819.jpg w schemacie nilsan'a jest zawór ZZK w którym kierunku ma być zawór ?

romano78
24-10-2016, 21:52
Ja też obejście z pompką robię 1cal a zawór na podmieszanie powrotu miałem dać temostatyczny z regulacją esbe vrg 1cal dzisiaj zamówiłem przez telefon w lokalnym sklepie ale z tego co teraz przeczytałem to nie jest termostatyczny jutro miałem je odebrac i składac reszte instalacji a tu znowu kicha jeśli chodzi o taki zawór ze stałą nastawą to kiedys miałem u siebie taki chyba 60stopni ale wywaliłem bo więcej szło opału jak wcześniej, zresztą sam Nilsan gdzieś kiedys pisał że przy instalacji z buforem nawet 35 stopni na powrocie to nie problem bo bufor ładuje się na pełnym ciągu kominowym i zjawisko roszenia nie wystepuje jak przy zwykłej instalacji i w pełni się z tym zgadzam u siebie nigdy nie zauważyłem żadnego roszenia i piec jest czyściutki mimo że idzie na początku nawet 20stopni.

Rury łączące piec z buforem 6/4 cala powrót udało się poskładac z samych kształtek tak jest blisko nawet nie udało mi się zmieści drugiego zaworu na powrocie ale to dobrze bo moim zdaniem nie jest tam wogóle potrzebny jedynie gdyby trza wymienić zawór klapkowy trza by spuścić wode z pieca ale gdyby trzeba było kiedyś z jakiegoś odłączyć piec od bufora to na wszelki wypadek śrubunek daje pomiędzy zaworem klapkowym a zaworem przy buforze dzieki czemu wody z pieca nie trzeba będzie spuszczać bo zatrzyma ją zawór klapkowy
Rura zasilająca piec z buforem idzie z czarnej rury będe gwintował i łączył na kolana w sumie będzie jej ok. 1mb w trzech kawałkach .kolana ocynkowane
Cała reszta w kotłowni będzie już z miedzi fi 28 jedynie zasilanie wężownicy i połączenia z zaworem temostatycznymVta 3.4cala do cwu albo fi 22 lub 18

Okta
24-10-2016, 21:53
...podnieść baniak o jakieś 50cm ponad powrót od kotła
musiałbym dospawać jakieś 3 solidne nogi do istniejących uchwytów da się to zrobić ale czy warto?
Dużo zyskam w ten sposób na obiegu grawitacyjnym? ...

Wesprę się słowami już wielokrotnie tutaj powtarzanymi, że każdy centymetr wyżej dla bufora jest korzystny dla grawitacyjnego jego ładowania. Sam założyłem, że u mnie grawitacja ma być tylko awaryjna albo do wolnego doładowywania bufora w lato małą ilością paliwa tak aby połowa albo 3/4 zładu się naładowało. Z tym ładowaniem grawitacyjnym szczególnie przy starcie procesu kiedy na buforze są niskie temperatury 20-30*C nie chronimy powrotu i przez długi czas (aż nie "obróci" zładu) będzie wkraplanie na dolnych wymiennikach (pogadaj z neokuba22 na ten temat).



...w którym kierunku ma być zawór ?
Tak aby przepływająca grawitacyjnie woda otwierała klapkę zaworu czyli zgodnie ze strzałkami na rysunku - od bufora do kotła. Załączona pompa próbuje niejako "przepchnąć" wodę w odwrotnym kierunku przez ten zawór czyli w kierunku od kotła do bufora tym samym powodując zamknięcie zaworu klapowego. To samo będzie próbowała zrobić grawitacyjnie wychładzająca się woda w kotle po skończonym paleniu.

Mnie teraz czeka dobranie takiego zaworu. Z jednej strony pamiętam jak robiłem próby ładowania grawitacyjnego u siebie na "tym co miałem" i bufor z kotłem był połączony rurkami 20x2 gdzie najwęższe były dwie złączki gdzie średnica wewnętrzna ich była coś koło 12mm. Ładowanie grawitacyjne za pomocą takiej prowizorki z tego co pamiętam trwało ok 30cm warstwy bufora od góry na 2h czyli, że osiągane przepływy były na poziomie 75l/h. Tutaj przy ładowaniu grawitacyjnym każdy dodatkowy opór hydrauliczny spowalnia ten proces a zawór klapowy, niestety czym większy, tym klapa stawia większy opór. To powoduje, że zbyt mały zawór klapowy będzie pracował na 95-100% otwarcia powodując zbyt duży opór hydrauliczny na swojej za małej średnicy. Zbyt duży zawór klapowy, którego klapa będzie"za ciężka" będzie pracował na 2-5% otwarcia klapy i tu znowu opór hydrauliczny się kłania.

Niestety mam za małą wiedzę aby taki zawór dobrać do swojej instalacji dlatego może ktoś podzielił by się swoim doświadczeniem w tym temacie?
Jaka średnica zaworu klapowego była by odpowiednia dla układu kocioł 20-25kW i bufora ustawionego na tym samym poziomie co kocioł? W sumie to trochę determinuje średnice rurek łączących bufor z kotłem.


pozdro

romano78
24-10-2016, 21:55
[QUOTE w schemacie nilsan'a jest zawór ZZK w którym kierunku ma być zawór ?[/QUOTE]

Ty tak na poważnie ?

misiowy
24-10-2016, 21:58
Cynk nie jest problemem ! to miedź powoduje korozję ! a nie cynk.

Ustawienie zaworu klapkowego -

Odwrotnie niż na widocznym przekroju
zresztą każdy ma strzałkę jednoznacznie określającą kier. przepływu...

W tym sęk że nie potrzebuję korozji w mojej instalacji....
dobra kupuję czarne złączki...

romano78
24-10-2016, 22:03
Niestety mam za małą wiedzę aby taki zawór dobrać do swojej instalacji dlatego może ktoś podzielił by się swoim doświadczeniem w tym temacie?
Jaka średnica zaworu klapowego była by odpowiednia dla układu kocioł 20-25kW i bufora ustawionego na tym samym poziomie co kocioł? W sumie to trochę determinuje średnice rurek łączących bufor z kotłem.


pozdro

Ja klapkowy dałem taki sam jak rury czyli 6/4 .

מרכבה
24-10-2016, 22:30
https://kotly.com.pl/produkt-zawor-trojdrogowy-termostatyczny-11-100-r40mm-72c-4075.html?l=pl zawór chce taki dać ..
rury 6/4 - bo przyłącze z pieca takie i nie chcę zbytnio zmniejszać przekroju.


http://allegro.pl/afriso-silownik-343-zawor-3-drogowy-6-4-arv386-i6572967210.html coś takiego na sterowanie temperaturą
wyjściową na grzejniki

misiowy
24-10-2016, 22:34
trzy posty wyżej Okta pisał że powinien być na trochę mniejszą temp...

מרכבה
24-10-2016, 22:42
Czytam i czytam i nie doczytałem, czyli 72 st jest za wysoko ?
https://kotly.com.pl/produkt-zawor-trojdrogowy-termostatyczny-11-100-r40mm-63c-4074.html?l=pl to jest 63st

asolt
24-10-2016, 22:42
https://kotly.com.pl/produkt-zawor-trojdrogowy-termostatyczny-11-100-r40mm-72c-4075.html?l=pl zawór chce taki dać ..
rury 6/4 - bo przyłącze z pieca takie i nie chcę zbytnio zmniejszać przekroju.

coś takiego na sterowanie temperaturą
wyjściową na grzejniki

A regulator to tego siłownika to gdzie?

מרכבה
24-10-2016, 22:51
no jeszcze regulator pasuje dobrać :( http://promag-gaz.pl/produkt/silownik-zaworu-afriso-343-sterownik-tech-st-431/

mac_612
24-10-2016, 23:00
370968
Na czerwono zaznaczyłem rury które mają mieć jak największy przekrój dla obiegu grawitacyjnego (minimum dn40). Dla reszty wystarczy dn25 czyli odpowiednik 1".
Na zzk będzie strzałka.
Bufor im wyżej tym lepiej.
Ochrona powrotu.... Z założenia w kotle w zestawie z buforem palimy na pełnym uchyleniu przepustnicy. Przepływ powietrza nie pozwoli na powstanie kondensatu na ścianach kotła. Nawet jak woda na powrocie ma 15'C. To pod mieszanie to po to, aby jak najszybciej napełnić górę bufora gorącą wodą. I niestety tutaj zawór z kapilarą w układzie wyżej się nie sprawdza. Modyfikacja tego układu polega na usunięciu tego zaworu i w miejscu które zaznaczyłem na zielono zamontowaniu zaworu 3d z wkładką o temperaturze otwarcia co najmniej 60'C, albo dwu-zaworowego termostatu samochodowego. Pompkę krótkiego obiegu uruchamiamy termostatem z kapilarą umieszczoną na czopuchu.

מרכבה
24-10-2016, 23:05
Czyli zawór ZT out z tego układu? chciał bym dać zawór z otwarciem na 72 st ? dużo? drugi jest na 63 st.
Czyli pompka ma być włączona czujnikiem temp spalin ?
Wywalił bym jeszcze ZR pod pompką? nie wystarczy 3 biegi na pompce?
A wiecie skąd pytanie o zawór klapkowy? zmylił mnie opis :P bywa - stąd wolałem się upewnić.
Kasa- rozbija się układ o kasę, mnie by tu pasił elektrozawór .bez prądu - otwarty.

romano78
24-10-2016, 23:20
370968
Na czerwono zaznaczyłem rury które mają mieć jak największy przekrój dla obiegu grawitacyjnego (minimum dn40). Dla reszty wystarczy dn25 czyli odpowiednik 1".
Na zzk będzie strzałka.
Bufor im wyżej tym lepiej.
Ochrona powrotu.... Z założenia w kotle w zestawie z buforem palimy na pełnym uchyleniu przepustnicy. Przepływ powietrza nie pozwoli na powstanie kondensatu na ścianach kotła. Nawet jak woda na powrocie ma 15'C. To pod mieszanie to po to, aby jak najszybciej napełnić górę bufora gorącą wodą. I niestety tutaj zawór z kapilarą w układzie wyżej się nie sprawdza. Modyfikacja tego układu polega na usunięciu tego zaworu i w miejscu które zaznaczyłem na zielono zamontowaniu zaworu 3d z wkładką o temperaturze otwarcia co najmniej 60'C, albo dwu-zaworowego termostatu samochodowego. Pompkę krótkiego obiegu uruchamiamy termostatem z kapilarą umieszczoną na czopuchu.

Ja u siebie w odnodze łączącej baypas z rurą zasilającą mam zwykły zawór kulowy i przewaznie jest zamknięty ale jak będe chciał mieć wcześniej ciepła wode to mogę go trochę uchylić u znajomego chyba tez tak zrobię żeby w razie czego było jakieś podmieszanie.

misiowy
24-10-2016, 23:27
370968
.
Więc będą potrzebne:

4 x zwór odcinający kulowy 6/4
4 x śrubunki 6/4
4 x trójnik redukcyjny 6/4 x 1 (jeden do podłączenia naczynia wzbiorczego)
1x klapowy zawór zwrotny DN40
6 x kolan 6/4
6 x nyplowych 6/4
1x zawór termostatyczny Dn25
1 x zawór z filtrem 1
1 x pompa z śrubunkami na Dn25
1 x zawór dławiący grzybkowy Dn25
2 x termometry

No i rura czarna DN40 i 25

mac_612
24-10-2016, 23:33
Czyli zawór ZT out z tego układu? chciał bym dać zawór z otwarciem na 72 st ? dużo? drugi jest na 63 st.
Czyli pompka ma być włączona czujnikiem temp spalin ?
Wywalił bym jeszcze ZR pod pompką? nie wystarczy 3 biegi na pompce?
A wiecie skąd pytanie o zawór klapkowy? zmylił mnie opis :P bywa - stąd wolałem się upewnić.
72 może być ... 63 też... Pompka tak powinna być włączana, a zawór regulacyjny nie potrzebny. W 90% wystarczy pompka na pierwszym biegu.

Kasa- rozbija się układ o kasę, mnie by tu pasił elektrozawór .bez prądu - otwarty.
Właśnie....

nawet nie udało mi się zmieści drugiego zaworu na powrocie ale to dobrze bo moim zdaniem nie jest tam wogóle potrzebny

Ten zawór jest BARDZO potrzebny/przydatny. Dzięki niemu możemy BEZPIECZNIE odciąć bufor od kotła, a tym samym znacznie ograniczyć jego samo-rozładowywanie Gdyby były elektrozawory dużych średnic w rozsądnych pieniądzach...

מרכבה
24-10-2016, 23:41
Czyli optimum był by elektrozawór na powrocie z bufora do kotła ?
Zawór termostatyczny na 72 st w takim wypadku 6/4 chyba że taki grubas nie potrzebny.
Idzie to zrobić :) wiele rzeczy, ale czasu mało.
Różnego rodzaju maści silniki, siłowniki itp ..
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1786704.html

romano78
24-10-2016, 23:44
A zaworem przy buforze to nie mogę odciąć pieca od bufora? sa tam dwa na zasilaniu i powrocie

mac_612
24-10-2016, 23:50
Na czerwono zaznaczyłem rury które mają mieć jak największy przekrój dla obiegu grawitacyjnego (minimum dn40). Dla reszty wystarczy dn25 czyli odpowiednik 1"
rury - armatura czyli 3d dn25
romano78 Zwracam w takim razie honor - wystarczy zawór przy buforze
i tam idealnie byłoby mieć elektrozawór dn40...
Zrozumiałem, że nie masz zaworów na powrocie.

מרכבה
24-10-2016, 23:52
Opcja: niewolnik kot-łowni = sterowanie ręczne, zawory kulowe przestawiane aby uzyskać właściwe proporcje temperatury krótkiego obiegu.
Naładowanie bufora, siup do kotłowni i zamknięcie wyjścia z bufora w stronę kotła.

mac_612
25-10-2016, 01:41
370975 Jakoś tak to powinno wyglądać, oczywiście zalecam układ otwarty.

romano78
25-10-2016, 07:55
Dwa klapkowe to jednak grawitacjia moze miec ciezko.

מרכבה
25-10-2016, 08:59
370975 Jakoś tak to powinno wyglądać, oczywiście zalecam układ otwarty.

Nie wiem kto wymyślił zamknięte układy - przy kotłach na paliwo stałe ( za wyjątkiem peletu czy jakiegoś super grocha).
to powinna być kara chłosty :D

romano78
25-10-2016, 09:23
A pod taką wezownice fi15 50mb to jakie naczynko przeponowe czy może wogole obyłoby się bez niego.

מרכבה
25-10-2016, 09:40
Czemu robicie miedziane wężownice! korozja elektrolityczna itp... miedź w niczym nie pomaga .. różnica w faktycznej przewodności cieplnej
układu woda / wężownica/ woda jest na 3 -4 miejscu po przecinku w porównaniu ze stalą.

Dobra trzeba składać klocki do przyłączenia bufora.

adam_mk
25-10-2016, 14:16
"Czemu robicie ..."

Bo ceną nie zabija.
Bo łatwo się z nią pracuje.
B jest bakteriostatycczna.
Bo nie zarasta kamieniem jak stal.
Bo ma ładny kolorek? :lol:

Adam M.

Okta
25-10-2016, 16:14
370968
Pompkę krótkiego obiegu uruchamiamy termostatem z kapilarą umieszczoną na czopuchu.

@mac_612 podeślij linka do początku tej dyskusji z tak a nie inaczej zamontowana kapilara. Jestem ciekaw bo do dzisiaj przekonany byłem, że na zasilaniu kotła :)

pozdro

neokuba22
25-10-2016, 20:16
Dwa klapkowe to jednak grawitacjia moze miec ciezko.

Racja, po załozeniu 5/4 na zasilaniu przed samym buforem, w dodatku po skosie ok 60stopni od poziomu, zeby miał latwiej sie otwierac, okazalo sie ze kociol otwieral go dopiero gdy delta zasilanie powrot wynosila ok 50 st, mialem problem z doladowaniem dolnej czesci bufora, a jak na powrot szlo ok 60 to juz zasilanie mialo ponad 110st, pomoglo odchudzenie mosieznej klapki, szlifowalem do momentu az miala moze ok 0,7 mm, teraz otwiera przy roznicach nie cale 20st miedzy powrot a zasilanie, bufor ładowany tylko grawitacyjnie, jedynie co to ta klapka ogranicza przepływ

romano78
25-10-2016, 20:45
Racja, po załozeniu 5/4 na zasilaniu przed samym buforem, w dodatku po skosie ok 60stopni od poziomu, zeby miał latwiej sie otwierac, okazalo sie ze kociol otwieral go dopiero gdy delta zasilanie powrot wynosila ok 50 st, mialem problem z doladowaniem dolnej czesci bufora, a jak na powrot szlo ok 60 to juz zasilanie mialo ponad 110st, pomoglo odchudzenie mosieznej klapki, szlifowalem do momentu az miala moze ok 0,7 mm, teraz otwiera przy roznicach nie cale 20st miedzy powrot a zasilanie, bufor ładowany tylko grawitacyjnie, jedynie co to ta klapka ogranicza przepływ
I takich porad tu potrzebujemy praktyka a nie teoretyka ktory gdzies cos przeczyta i doradza innym.a nie wie jak zawor klapkowy zamontowac wystarczy palec wsadzic i sprawdzic w którą strone otwiera sie klapka jak się ma slaby wzrok.

מרכבה
25-10-2016, 20:55
Koleszko ! opis układu mnie zmylił czemu pijesz do mnie... nie chce pić tego zdrowia.
A myślisz, że skąd w książce jest napisane ? z rzopy? czy z opis praktyki.

palec wsadzic i sprawdzic w którą strone otwiera sie klapka jak się ma slaby wzrok. niech Ci Bozia da miłosierdzia trochę ..

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2b0ac41f500c.jpg (https://naforum.zapodaj.net/2b0ac41f500c.jpg.html) najważniejszy kawałek jest .. 72 st zobaczymy - aby nie dużo...
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/3f0360d685bb.jpg (https://naforum.zapodaj.net/3f0360d685bb.jpg.html) "układ sterowania na grzejniki"

sieno26
25-10-2016, 21:52
Mam dokładnie taki schemat jak podany ostatnio z dwoma klapami 40 i niestety puszczają po wygaśnięciu kotła i woda się cofa. Coś poradzicie bo już nie mam siły:/

מרכבה
25-10-2016, 21:59
"praktyk" przyjedzie i Ci zrobi ;) i będzie zupa romana ;)
Chyba potrzeba tu rozwiązania innego,
http://washservice.pl/pl/p/elektrozawor-2N40-DN40-1,5-cala-230V-24V-12V/72
i jeszcze jeden jeden element - przed brakiem prądu co by obieg się otworzył.

sieno26
25-10-2016, 22:12
Dzięki Twoja pomoc jest nieoceniona :/

מרכבה
25-10-2016, 22:20
Zawór podtrzymany prądowo, oraz termostat który otwiera się np przy +70 st w stronę kotła.
Czemu tak ? niczym w kotle się przestanie palić - to część bufora już mogła by być rozładowana .. że dół buforu
miał by mniej jak 70 st przez co po zamknięciu elektrozaworu .. ewentualna grawitacja poszła by przez termostat ..

sieno26
25-10-2016, 22:25
Kurde ale nie ma mniej budżefowego rozwiązania na ten problem?? Przecież większości osobom zawory się domykają. Na zasileniu klapa jest pod kątem zamontowana i powinna się jeszcze lepien domykać a jednak tak nie jest. Powrót z bufora do kotła mam praktycznie w poziomie.

מרכבה
25-10-2016, 22:32
Knuje bo - bo czeka mnie to samo :) za chwilę https://naforum.zapodaj.net/thumbs/ff0922ca7ea8.jpg (https://naforum.zapodaj.net/ff0922ca7ea8.jpg.html)

mac_612
25-10-2016, 22:38
Kurde ale nie ma mniej budżefowego rozwiązania na ten problem?? Przecież większości osobom zawory się domykają. Na zasileniu klapa jest pod kątem zamontowana i powinna się jeszcze lepien domykać a jednak tak nie jest. Powrót z bufora do kotła mam praktycznie w poziomie.

Nie znam jeszcze nikogo, któremu te zawory zapobiegłyby samo rozładowaniu bufora.
Idealnie jest mieć zbiornik nad kotłem.
Jak są na jednym poziomie to po zakończeniu palenia zamykasz dolny zawór przy buforze. Problem stanowi jedynie tego automatyzacja.
מרכבה Elektrozawór IMO lepiej kulowy z serwo-napędem....

mac_612
25-10-2016, 22:45
Jeszcze odnośnie zzk.
Ten górny na schemacie który wkleiłem jest oczywiście zbędny. Potrzebny jest dolny, ale nie dlatego, aby zapobiec rozładowaniu bufora, bo ono i tak nastąpi, ale dlatego, aby przy obiegu wymuszonym pompką woda "wiedziała" gdzie ma płynąć;)
Równie dobrze zamiast zaworu klapowego może być kulowy (pingpong).
Na rysunku chciałem zobrazować sposób wykonania podmieszania... Przepraszam, za wprowadzony zamęt.

neokuba22
25-10-2016, 22:55
Kurde ale nie ma mniej budżefowego rozwiązania na ten problem?? Przecież większości osobom zawory się domykają. Na zasileniu klapa jest pod kątem zamontowana i powinna się jeszcze lepien domykać a jednak tak nie jest. Powrót z bufora do kotła mam praktycznie w poziomie.

moze cos z uszczelką? ja mam prawie pionowo i nie puszcza mimo ze odchudzona klapka, nie mialem zaufania wiec sprawdzalem wiele razy i juz prawie 2 mies dziala :rolleyes: a za kazdym razem jest ponad 110st

mac_612
25-10-2016, 23:35
Nie znam jeszcze nikogo, któremu te zawory zapobiegłyby samo rozładowaniu bufora

prawie 2 mies dziala
Jesteś pierwszy :)

agusia59
26-10-2016, 09:42
Witam! Zostalam tu odesłana, bo mam problem z doborem kotła i bufora. Otóż moja sytuacja wygląda tak:
Po pierwsze miejsce przyłaczenia kotła do komina mam za nisko zrobione. Jest to raptem 85 cm od posadzki do początku trójnika, w związku z tym problem z doborem pieca, który by nie zajmował całej kotłowni.Kotłownia ma wymiary 3,6m na 2,1m. Na dłuzszej scianie jest komin.
371080 Tak wygląda kotłownia od strony wejscia z garazu. Ruszac wkład ceramiczny to jest jednak ryzyko.
Sprawa druga: gdzie kupic czy moze ktos wykonuje bufory z jedna wezownica do cwu i grzałką ładowaną energią elektryczną (mysle nad fotowoltaiką kiedys w przyszłosci) w województwie swietokrzyskim, podkarpackim? Czy sa moze takie gotowe, o z tego co widziałam to maja raczej po dwie wezownice, a do solarów mi nie potrzebna? Poradźcie coś proszę, bo już śni mi się po nocach to wszystko.

Okta
26-10-2016, 12:03
moze cos z uszczelką? ja mam prawie pionowo i nie puszcza mimo ze odchudzona klapka, nie mialem zaufania wiec sprawdzalem wiele razy i juz prawie 2 mies dziala :rolleyes: a za kazdym razem jest ponad 110st

A mógłbys opisać jak masz ustawione warstwy w buforze wtedy kiedy "działa" zawór klapowy oraz jakiej wysokości jest kocioł, bufor i jaki jest poziom dna bufora względem dna kotła?

371081

Jeśli mamy dno bufora znacznie wyżej niż kotła to woda sama z siebie nie ma tendancji do cofania kiedy juz warstwy zimnej wody sie wyrównają - przypadek 1.

Jeżeli dna kotła i bufora sa na tym samym poziomie to woda będzie miała tendencję do cofania sie aż wyrównaja sie poziomy zimnej wody - przypadek 2.

W moim przypadku gdzie bufor i kocioł stoi na tym samym poziomie niestety nie mam możliwości w pełni wykorzystać tego zjawiska. Podniesienie dna bufora do górnych krawędzi płaszcza wodnego kotła likwidowało by całkowicie zjawisko cofania się gorącej wody do wychłodzonego kotła.

U mnie kocioł ma płaszcz wodny od 0-120cm a bufor 0-230cm. W naturalny sposób mógłbym się uchronić przed zjawiskiem cofania ładując bufor od góry do ok 110-120 od dołu czyli wykorzystując 1/2 objętości wodnej (wiosna/lato/jesień na potrzeby CWU).
Przy ładowaniu całej objętości bufora mógłbym poradzić sobie z tym problemem nie wyłączając pompy w zmodyfikowanym układzie nilsana z zaw. 3D. Jeśli mogła by ona chodzić na 1 biegu to była by to strata na poziomie 6-13W/h dla OMEGA 2 25/4 (pierwszy, ewentualnie drugi bieg). Zakładając rozładowanie bufora w 20-40h w cyklu zimowym będzie to strata ok. 0.1-0.5kWh na jeden cykl ładowania. To będzie strata w moim przypadku ok 0.1-0.5% energii dla jednego cyklu ładowania, jak dla mnie pomijalna.
Idąc tym tropem rozwiązuje sie problem termostatów bo... bo pompa stale pracuje. Oczywiście ZZK w układzie z nielsana zostaje bo ma on być obejściem dla grawitacji jakby prundu zabrakło :P

Co o tym sądzicie? Jakie plusy, minusy?

EDIT:
Patrzyłem na charakterystyke tej pompy i do przepływów max 1.2m3/h pobiera 6W. Wysokość podnoszenia dla powiedzmy 1m3/h to ok 1m. Opory hydrauliczne dla obwodu kilku metrów rurki 1", zaworu trójdrożnego, filtra będa mniejsze niz 10kPa więc spokojnie pompa uciągnie na 1 biegu. 6W/h w skali roku po odjeciu 240-stu 5-cio godzinnych cykli ładowania to łączna strata en. el. na poziomie 45kWh/rok czyli ok 25zł/rok.
Wpięcie "ssania" - podmieszania dla zaworu 3D musiało by być gdzieś zaraz za wyjściem z kotła jak najdalej od górnego wejścia do bufora aby stale chodzący obieg: zasilania kotła -> zawór 3D -> powrót kotła nie miał szansy "podbierać" nawet odrobinki wody z górnych warstw bufora.

EDIT2:
Sprawdziłem u producenta i Teplomix się nie nadaje bo nie ma uszczelnienia oringowego tylko metal do metalu z czego wynika jego przeciek co było by niepożądane :(
Zamiennie zapropono mi zawór trójdrożny Calis gdzie 1" ma kvs 6,27 czyli wystarczające i dodatkowo głowice termostatyczną z kapilara 40-70*C. W sumie to wyjdzie na dobre bo będe mógł poeksperymentować z róznymi nastawami temp. otwarcia :D

pozdro

מרכבה
26-10-2016, 12:11
Ja mam gorzej, dno bufora jest jakieś 20cm niżej niż powrót kotła :(
http://washservice.pl/pl/p/elektrozawor-2N40-DN40-1,5-cala-230V-24V-12V/72 taki zawór może ? i termostat na obejściu aby uruchomić grawitację.
https://agri-truck.pl/rolnicze-termostat-c-385-4-cyl-zetor-ur-ii,c569,p480,pl.html jest :)72 st :) a żeby zmieścić - to rozebrany zawór różnicowy :)

marcin_5
26-10-2016, 13:36
A propos zaworu różnicowego. Co będzie lepsze dla pracy na samej grawitacji zawór klapowy czy różnicowy? Wcześniej ktoś pisał, że musiał szlifować klapę w zaworze, żeby się otwierał w przypadku samej grawitacji.

מרכבה
26-10-2016, 13:47
Chyba się skłaniam ku kupieniu jeszcze jednego zaworu ESBE na 72 st .. i do tego elektro zawór .. który podtrzymany prądem będzie otwarty, obejście
przez termostat .. jak by chciało za dużo być temperatury..

Jaką siłę ma miarkownik ciągu?

romano78
26-10-2016, 20:42
Jeszcze odnośnie zzk.
Ten górny na schemacie który wkleiłem jest oczywiście zbędny. Potrzebny jest dolny, ale nie dlatego, aby zapobiec rozładowaniu bufora, bo ono i tak nastąpi, ale dlatego, aby przy obiegu wymuszonym pompką woda "wiedziała" gdzie ma płynąć;)
Równie dobrze zamiast zaworu klapowego może być kulowy (pingpong).
Na rysunku chciałem zobrazować sposób wykonania podmieszania... Przepraszam, za wprowadzony zamęt.

A czy pompka na powrocie ma być tylko dlatego ze ma tam chłodniej za diabła mi nie pasuje z tyłu za piecem taka fajna pompka elekroniczna która pokazuje nawet ile watt pobiera , na zasilaniu miałbym na wysokości oczu.podzwoniłem po znajomych hydraulikach wszyscy montują na zasilaniu i nikomu się nie zdażyło aby pompka wysiadła od gorąca moja wilo jest do 110stopni, zawór klapkowy na zasilaniu raczej też bardziej chroni przed ucieczką ciepła tym bardziej że ponad połowa bufora od góry jest powyzej górnego płaszcza pieca wystarczy np w lecie grzać tą połowe od góry gdzie jest wężownica cwu i nie będzie żadnego problemu z rozładowaniem bufora.
Chyba przy dzisiejszym składaniu klocków o czymś zapomniałem przydał by się pewnie filtr na tej gałęzi która dodaje wody z powrotu podłogówki do zaworu temostatycznego trójdrożnego sztrasznie mało miejsca miałem na to wszystko albo przełoże filtr pomiedzy pompke a zawór tródrożny bo zawór trójdrożny chyba nie musi byc chroniony filtrem?

neokuba22
26-10-2016, 21:06
A propos zaworu różnicowego. Co będzie lepsze dla pracy na samej grawitacji zawór klapowy czy różnicowy? Wcześniej ktoś pisał, że musiał szlifować klapę w zaworze, żeby się otwierał w przypadku samej grawitacji.

nie da rady na roznicowym, on nie przymyka na samej grawitacji (kulka pływa w wodzie) zamyka sie gdy pompa pracuje, u mnie pomogło obciazenie kulki i wszystko bylo ok dopoki kulka nie pekła i znow zaczela puszczac, dlatego teraz klapowy i to przy samym buforze. Wczesniej roznicowy byl przy kotle, przez to cała rura była goraca, na kociol nic nie szlo tylko wewnatrz rury 5/4 woda musiala krazyc poki w buforze bylo cieplo, teraz rura zimna i kociol tez :yes:
calosc smiga tylko na grawitacji i mimo ze dno bufora jest ok 20cm nizej od dna wymiennika to i tak udaje mi sie dobic dol do 90st

misiowy
26-10-2016, 21:10
taka fajna pompka elekroniczna która pokazuje nawet ile watt pobiera ,?
A po co ci tam taka wypasiona pompa?
Nie lepiej dać ją w obwód rozładowywania bufora--> moja Alpcha już miesza wodę w pętlach podłogówki zużywając sobie 6W cała dobę
Do kotła dam najtańszą pompę jaką zdołam kupić może nawet używkę ona będzie miała o wiele lżej na krótkim 6/4' obwodzie i będzie pracować max kilka h dziennie
podczas ładowania baniaka ciepłem

romano78
26-10-2016, 21:33
Dlatego taka wypasiona ze była w cenie pompki grandfos.A wilo jest zdecydowanie lepszą pompką.

romano78
26-10-2016, 21:36
nie da rady na roznicowym, on nie przymyka na samej grawitacji (kulka pływa w wodzie) zamyka sie gdy pompa pracuje, u mnie pomogło obciazenie kulki i wszystko bylo ok dopoki kulka nie pekła i znow zaczela puszczac, dlatego teraz klapowy i to przy samym buforze. Wczesniej roznicowy byl przy kotle, przez to cała rura była goraca, na kociol nic nie szlo tylko wewnatrz rury 5/4 woda musiala krazyc poki w buforze bylo cieplo, teraz rura zimna i kociol tez :yes:
calosc smiga tylko na grawitacji i mimo ze dno bufora jest ok 20cm nizej od dna wymiennika to i tak udaje mi sie dobic dol do 90st

Dokładnie u mnie z kulką było to samo rozumiem że na powrocie nie masz klapkowego i pompke masz na zasilaniu?

מרכבה
26-10-2016, 22:18
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=370975&d=1477352396 to w takim układzie różnicowy zamiast 14 klapowej.
A klapowy zawór na zasilaniu? pod samym buforem ?

neokuba22
26-10-2016, 22:29
na powrocie mam zawsze otwarte polaczenie bufor-kociol, wpiete sa tam naczynia, ktore musza miec stale polaczenie z kotlem i buforem jednoczesnie, NA GRAWITACJI czyli bez zadnych pompek, zaworkow itp...

OKTA jak bede miec czas to zrobie obserwacje jak sie ukladaja temp podczas grzania i otwarcia zaworu, do tego musze uzyc normalnego drewna a na chwile obecna pale stare zgnite z dachu wiec sie z roznym efektem spala

neokuba22
26-10-2016, 22:31
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=370975&d=1477352396 to w takim układzie różnicowy zamiast 14 klapowej.
A klapowy zawór na zasilaniu? pod samym buforem ?

dokladnie tak bym to zrobil gdybym ładowanie robil na pompce

מרכבה
26-10-2016, 22:33
A krótki obieg pieca ? tylko na termostacie? czy też nic, goły układ z zaworem klapowym na zasilaniu ?
Układ u mnie będzie otwarty, tak że przepon nie będzie.
Czyli zawory klapowe dać jak na schemacie z tego wynika.

Podejrzenie mam takie, że układ by działał bez niczego, tj na gołych rurach, bez krótkiego obiegu, tylko krótki obieg za buforem- na grzejniki.
Od strony pieca proste rury, ale pewnie tylko jeden warunek, ostre palenie, na sporym nadmiarze powietrza, co by się smoła nie zbierała w piecu ?
Czyż nie oto może chodzić ? Ale jak będzie układ z termostatem( co już jest kupiony)
Oraz z pompką, to dojechać kocioł będzie ciężko .. zwłaszcza że będzie ciągle miał min 72 st ..
za wyjątkiem startu. Ale dom jak na razie przy 0 st to jakieś ~10 kW mocy potrzebnej ..
to nie będzie wiele stygł.

Mnie ten zawór 12 nie pasuje, w moim wypadku powinien być jak najwyżej zasilania..72 st początek otwarcia, to nie przelewki? i danie go bliżej powrotu, mogło by się źle skończyć ?
dobrze knuje ?

mac_612
26-10-2016, 23:05
A krótki obieg pieca ? tylko na termostacie? czy też nic, goły układ z zaworem klapowym na zasilaniu ?
Układ u mnie będzie otwarty, tak że przepon nie będzie.
Czyli zawory klapowe dać jak na schemacie z tego wynika.

Podejrzenie mam takie, że układ by działał bez niczego, tj na gołych rurach, bez krótkiego obiegu, tylko krótki obieg za buforem- na grzejniki.
Od strony pieca proste rury, ale pewnie tylko jeden warunek, ostre palenie, na sporym nadmiarze powietrza, co by się smoła nie zbierała w piecu ?
Czyż nie oto może chodzić ? Ale jak będzie układ z termostatem( co już jest kupiony)
Oraz z pompką, to dojechać kocioł będzie ciężko .. zwłaszcza że będzie ciągle miał min 72 st ..
za wyjątkiem startu. Ale dom jak na razie przy 0 st to jakieś ~10 kW mocy potrzebnej ..
to nie będzie wiele stygł.

Mnie ten zawór 12 nie pasuje, w moim wypadku powinien być jak najwyżej zasilania..72 st początek otwarcia, to nie przelewki? i danie go bliżej powrotu, mogło by się źle skończyć ?
dobrze knuje ?

Zrób tak jak n rysunku wyżej. Pisałem, że to podmieszanie, to nie w celu ochrony kotła, tylko w celu jak najszybszego uzyskania ciepłej wody. Na gołych rurach też działa, ale bufor jest wtedy ładowany od razu cały ale niskimi temperaturami.
Zawór 12 to ten co kupiłeś na 72'C -> zamontuj go i będzie dobrze. Kocioł będzie pracował stabilnie na wysokiej temperaturze, komin będzie suchy, a Ty szybko uzyskasz wystarczającą moc wężownicy w buforze, lub np gorącą wode do zasilania grzejników.

mac_612
26-10-2016, 23:07
מרכבה krótki obieg na schemacie to właśnie ten z pompką i 3d. ;)

מרכבה
26-10-2016, 23:10
Nie mam wężownicy w buforze, miałem w planie samodiełkę bufor z wężownicami. Ale na szybko trzeba było coś kupić..
a że używka nierdzewna 1300 L
12 zawór nie przypadkiem wyżej ? kierując się dokładnie schematem - co bym chciał uczynić .. przychodzi mi myśl ..
że woda zasilająca będzie miała wyższą temperaturę?

Pisałem, że to podmieszanie, to nie w celu ochrony kotła, tylko w celu jak najszybszego uzyskania ciepłej wody pamiętam pamiętam ..
ale przy okazji i kocioł ma dobrze :)


מרכבה krótki obieg na schemacie to właśnie ten z pompką i 3d. tj 3d = termostatyczny - bo drugi 3d regulowany będzie wypuszczał pożądaną temperaturę na grzejniki - stąd 3 termometry, 13 zł jedne nie taka tragedia, kieszenie mają, to może kiedyś elektroniczne.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2b0ac41f500c.jpg to jest nasza 12 teraz 72 ma iść ku górze i zasilaniu bufora.

neokuba22
26-10-2016, 23:23
A krótki obieg pieca ? tylko na termostacie? czy też nic, goły układ z zaworem klapowym na zasilaniu ?

bez niczego, nawet odpowietrznika kotla, rury ze spadkiem wiec powietrze idzie w bufor a tam jest odpowietrznik

mac_612
26-10-2016, 23:45
bez niczego, nawet odpowietrznika kotla, rury ze spadkiem wiec powietrze idzie w bufor a tam jest odpowietrznik
To ma być w układzie otwartym, czyli z kotła rura bezpieczeństw/wznośna i dopiero za tym jakaś ewentualna armatura.

Wysokość umieszczenia tego 3d (termostatycznego) nie ma znaczenia, będzie odcinał duży obieg puki nie osiągnie temperatury na jaką jest wkładka.

mac_612
26-10-2016, 23:55
371190

מרכבה
27-10-2016, 00:00
Tam gdzie jest 15 będzie wyprowadzenie zasilania na grzejniki.
Oczywiście układ otwarty- stary + nowy zbiornik wyrównawczy w jedno , bo nie było jednego 80-100L.. to będą dwa ~40L+60L

mac_612
27-10-2016, 00:19
Tylko, że ten Twój ESBE to nie ten, który linkowałeś wcześniej...
Twój jest zaworem przełączającym i powinien być instalowany na zasilaniu bufora....

mac_612
27-10-2016, 00:25
371191 O takie CÓŚ....

מרכבה
27-10-2016, 00:26
mam dwa zawory tj: esebe termostatyczny i afriso regulacyjny ( do upuszczania ciepła na grzejniki).

i 12 to mój ESBE gdzie 72 ma iść w bufor tak jak by pod (12) i w prawo patrząc na obrazek :)
właśnie tak sobie wyobrażałem ten układ, miałem pytać ..
Obieg sobie chodzi na pompce, chodzi temp wzrasta - otwiera się termostat
i puszcza ciepło w kierunku bufora.

mac_612
27-10-2016, 00:33
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2b0ac41f500c.jpg TO powinno być zamontowane jak na tym drugim schemacie... to 12...

מרכבה
27-10-2016, 00:35
Tak dokładnie tak :) jeszcze przerysuje dokładnie :)
a zawór klapowy na zasilaniu ? bo go już nie ma na tym nowszym schemacie...
jest tylko na dole bufora.

mac_612
27-10-2016, 01:05
Na pewno nie ma? ;)
Powinien być oczywiście skierowany zgodnie z kierunkiem grawitacyjnego przepływu wody.

neokuba22
27-10-2016, 07:25
To ma być w układzie otwartym, czyli z kotła rura bezpieczeństw/wznośna i dopiero za tym jakaś ewentualna armatura.

Wysokość umieszczenia tego 3d (termostatycznego) nie ma znaczenia, będzie odcinał duży obieg puki nie osiągnie temperatury na jaką jest wkładka.

Ja pisałem jak jest u mnie, a co do ukl otwartego to sie zgadzam

neokuba22
27-10-2016, 08:44
tu jest cos na temat tego zaworu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171319-Termostatyczny-zaw%C3%B3r-tr%C3%B3jdrozny-rozczarowanie
tylko byl wpiety w powrot.

Do czego on jest w koncu przeznaczony? Ochrona powrotu czy zasilanie bufora?

מרכבה
27-10-2016, 09:40
371198

krótki obieg oznaczyłem kropami i ułożenie ESBE mieszacza z termostatem i wyjściem 72st
Układ wydaje się prosty :)


Do czego on jest w koncu przeznaczony? Ochrona powrotu czy zasilanie bufora? jedno i pewnie drugie rozwiązanie :) ale dobrze jak piec będzie prawie od razu ciepły, to przy drewnie jest chyba ok? Zresztą ...

robi721
27-10-2016, 13:16
Witam wszystkich użytkowników forum.
Śledząc wpisy pokusiłem się w zeszłym roku o uzupełnienie mojej instalacji o bufor /700L/.
Jest to prosta konstrukcja, bez wężownic do cwu i solara z której jestem bardzo zadowolony.
W najbliższym czasie planuję dołożyć drugi bufor o takiej samej pojemności jednak wyposażony będzie w wężownicę cwu oraz lejek i wężownicę solarną.
Preferowane przez Was jest połączenie buforów dwiema rurami tj. góra z górą i dół z dołem o dużej średnicy.
Żeby wykonać taki układ - muszę najpierw "zdemolować" to co już zrobiłem czyli obudowę i izolację /obudowa z płyt OSB zasypana perlitem/.
i tu pojawia się moje pytanie: jakie są różnice w funkcjonalności przy powyższym połączeniu a równoległym połączeniu buforów na rurach zasilającej i powrotnej 371232 wg załączonego rysunku?
z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
/Schemat oczywiście w mocnym uproszczeniu/

מרכבה
27-10-2016, 13:19
Szukaj używki nierdzewnej jak już :)
spinał bym jedne przez drugiego.

adam_mk
27-10-2016, 13:41
"jakie są różnice w funkcjonalności ..."
No, mogą być spore!
Zależnie od wykonania i układu połączeń.

CO ma robić ta dodatkowa beczułka?

Łączenie przy pomocy rur 2" blisko siebie stojących baniaków sprawia, że , realnie, mamy JEDEN baniak.
Narysowałeś układ dość "kapryśny", który będzie działał nieco nieprzewidywalnie.
Bo?
Przeanalizuj co się będzie działo, gdy ten z wężownicą będzie "pusty" a ten bez wężownicy "załadowany" a w kotle się pali.
"Przepychanka" strug w rurkach połączeniowych. Uśrednianie temperatur. Brak sterowalności.

MOŻNA te baniaki połączyć nawet rurką 1/2" tak, aby pracowały prawie jak jeden baniak.
Ale to połączenie MUSI być wydzielone!
Tylko baniak-baniak. Góra z górą a dół z dołem.
Im cieńsza rurka tym wolniej układ się ustabilizuje.
Połączenie 1" wystarczy dla dość wygodnej pracy układu.
Będzie poprawnie, choć nie idealnie.
Za to kupa roboty i dewastacji odpadnie.

I coś jeszcze...
NIE SZUKAJ nierdzewki.
Kasy szkoda a konieczności nie ma.
:lol:

Adam M.

מרכבה
27-10-2016, 13:50
Adamie - ale Jego wnuki jeszcze będę mieć ten baniak... kupiłem używkę 10lat .. pytali się czy to nówka :)
2" rury spięcie bufora z buforem tak jak "gadasz" i po sprawie.
U mnie może być tak .. że wystarczył by zawór termostatyczny i układ niech chodzi na "grawitacji" rury 6/4 bo takie przyłącze ma piec ..
stary miał 2" zresztą, widać w jakim stanie komin, dałem foto w temacie spalania paliw stałych.
Od dołu wygląda jak by nigdy nie był palony. Zobaczymy jak będzie z tym .. kusi mnie zwinąć jeszcze wężownicę na czopuch ..i zwiększyć pobór mocy z czopucha..
Układ jednak zrobię na pompie do tego falownik i cześć pieśni .. pompka będzie Mozarta grać na rurach :D
http://allegro.pl/bufor-nierdzewny-nierdzewka-dms-1300l-inox-ko-i6528064611.html#thumb/1 moje cudeńko :)
371233

adam_mk
27-10-2016, 14:02
I tak wnuki będą się tym baniakiem cieszyły, nawet jak z czarnej stali zrobiony.
Przecież woda kotłowa jest nieagresywna.
(jak jest - to ktoś coś spieprzył!)

Nie łączyć w jednym układzie stali, miedzi i aluminium.
Zwłaszcza miedzi i aluminium - i będzie dobrze!
MOŻNA układ napełnić wodą z baniaka (paletopojemnika) pod rynnę wstawionego. To destylatka jest...

Adam M.

מרכבה
27-10-2016, 14:07
Miedź do cynku szczególnie - to jak by dwa bieguny przeciwstawnych potencjałów .. i robi się ogniwo korozyjne.
stąd nie wiąże się miedzią stali zbrojeniowej np.
Adam nie było czasu knuć i spawać, bo by się jakiegoś zrobiło ..

adam_mk
27-10-2016, 14:13
A mnie się marzy baniaczek 30 000 literków.
Leży w krzakach od lat wielu bo... napić się za niego nie da, bo to szkłoepoxyd.
Rozwiązałby sto problemów i ciepełko z lata na zimę przeniósł.
Ino nie mam gdzie go wstawić, na razie... No to leży, czeka i nawet nie rdzewieje!
:lol:

Adam M.

robi721
27-10-2016, 14:53
wielkie dzięki za szybką odpowiedź:)
W takim razie - równoległe połączenie: góra z górą, dół z dołem.
Zbiornik już mam - czarna stal, całe 200 zł kosztował :D

מרכבה
27-10-2016, 15:02
Ale mojego na CWU przerobi śmiało :) i będzie trwały jak już :) ma potencjał :D
Zrób jak najkrótsze przejścia jak możesz, będzie mniejsza powierzchnia wymiany ciepła, jeśli zbiorniki będą przytulone ;)

romano78
27-10-2016, 21:40
Ja to jednak zrobie tak ze zawór różnicowy na wyjściu z pieca dla pompki i klapkowy przy buforze dla blokowania ucieczki ciepła po wygaśnięciu w piecu, niestety nie dało rady już zmieścic zaworu kulowego przy buforze na zasilaniu będzie tylko na powrocie ,gdyby była dostępna miedz fi42 i kształtki w moich okolicach na pewno zrobiłbym to z miedzi. podmieszanie powrotu robię za pomocą zaworu z kapilarą bo akurat leżą u mnie dwa które zdemontowałem z rozdzielaczy podłogówki.
Jak z tym naczyniem na wężownicy cwu czy może jakiś zawór bezpieczeństwa np.5bar. wystarczy?

מרכבה
27-10-2016, 21:46
I robisz układ zamknięty ? aby to otworzyć dokręcić wystarczy jeszcze jeden trójnik (ile 6/4 czy 5/4?) i wyprowadzić bez niczego do zbiornika wyrównawczego, chyba że masz gdzieś inaczej .. ale powinno być bezpośrednio z kotła - bez przeszkód. U mnie tak będzie, bez przeszkód aż na strych do naczynia wyrównawczego.
371290 wystarczy i przestajesz spać na bombie.
Ale Twój wybór.

romano78
27-10-2016, 22:04
I robisz układ zamknięty ? aby to otworzyć dokręcić wystarczy jeszcze jeden trójnik (ile 6/4 czy 5/4?) i wyprowadzić bez niczego do zbiornika wyrównawczego, chyba że masz gdzieś inaczej .. ale powinno być bezpośrednio z kotła - bez przeszkód. U mnie tak będzie, bez przeszkód aż na strych do naczynia wyrównawczego.
371290 wystarczy i przestajesz spać na bombie.
Ale Twój wybór.
A ten trójnik u samej góry to niby po co tam jest ?

byry007
27-10-2016, 22:20
A mnie się marzy baniaczek 30 000 literków.
Leży w krzakach od lat wielu bo... napić się za niego nie da, bo to szkłoepoxyd.
Rozwiązałby sto problemów i ciepełko z lata na zimę przeniósł.
Ino nie mam gdzie go wstawić, na razie... No to leży, czeka i nawet nie rdzewieje!
:lol:

Adam M.

Czy możesz rozwinąć swój pomysł, czym latem grzać taki buforek ? zimą ile m pod ziemią miał byc zakopany ? pytam z ciekawości ??:>

neokuba22
27-10-2016, 22:30
Ja to jednak zrobie tak ze zawór różnicowy na wyjściu z pieca dla pompki i klapkowy przy buforze dla blokowania ucieczki ciepła po wygaśnięciu w piecu, niestety nie dało rady już zmieścic zaworu kulowego przy buforze na zasilaniu będzie tylko na powrocie ,gdyby była dostępna miedz fi42 i kształtki w moich okolicach na pewno zrobiłbym to z miedzi. podmieszanie powrotu robię za pomocą zaworu z kapilarą bo akurat leżą u mnie dwa które zdemontowałem z rozdzielaczy podłogówki.
Jak z tym naczyniem na wężownicy cwu czy może jakiś zawór bezpieczeństwa np.5bar. wystarczy?

na zasilaniu daj zawor srubunkowy, nawet nie wiesz kiedy bedzie ci potrzebny, dla bezpieczenstwa wystarczy zdjac motylek

מרכבה
27-10-2016, 22:37
Niby tak, ale lubię czystą sprawę, przed różnicówką.. ale bo pomyślisz że się czepiam.

na zasilaniu daj zawor srubunkowy, nawet nie wiesz kiedy bedzie ci potrzebny, dla bezpieczenstwa wystarczy zdjac motylek
To może wypada dać co ważniejszy zawór taki ? w sensie "łatwości wymiany... tegoż zaworu?

romano78
27-10-2016, 22:48
na zasilaniu daj zawor srubunkowy, nawet nie wiesz kiedy bedzie ci potrzebny, dla bezpieczenstwa wystarczy zdjac motylek
Na zasilaniu wezownicy czyli na zimnej wodzie w kotłowni gdziekolwiek tak mi się wydaje i wkręcić zawór bezpieczenstwa.

mac_612
28-10-2016, 01:02
371232 /

Bez dużej komplikacji... połączyłbym górę "starego" zbiornika z dołem nowego. Dopiero w górę nowego podłączyłbym zasilanie z kotła. Analogicznie odbiorniki ciepła. W ten sposób powstały bufor będzie "wyższy" i zawsze najpierw będzie ładowany zbiornik z wężownicą.
Niestety wężownicę solarna grzała by taki układ "od połowy" i potrzebna by była pompka do mieszania.

adam_mk
28-10-2016, 07:57
byry007

Tego się pod ziemię nie pcha.
Stawia się do pionu i obudowuje domem.
Grzeje się to solarem. Może być wielkopowierzchniowy albo tylko dość spory.
Średnio po trzech latach (było liczone) bilans się zeruje i nie trzeba już dokładać ciepła z zakupów.

Adam M.

מרכבה
28-10-2016, 08:52
Adam :) nauka radziecka o tym rozważa :) ale z lata do zimy ... marna szanse.
Zresztą bez sensu :) mam nie co inny napad w tym względzie :) tylko odległość mi trochę psuje układ ?
ale to kwestia izolacji przewodów.

kubus9
28-10-2016, 09:47
Witam serdecznie. Po przeszukaniu forum nie znalazłem tematu, w którym uzyskałbym informacje związane z buforem ciepła a cyrkulacją cwu. Bufor będzie miał pojemność ok (2400l). Oczywiście cwu z wężownicy z bufora. Instalacja przygotowana pod cyrkulacje cwu. Czy ma ktoś takie rozwiązanie u siebie? Chciałbym to zrobić bez dodatkowego zbiornika na cwu do cyrkulacji. Z góry dziękuje za pomoc.

Bullineczka
28-10-2016, 14:35
"Czemu robicie miedziane wężownice ..."


Bo nie zarasta kamieniem jak stal.


Tutaj bym polemizował, może nie powinna zarastać ale w mega "zakamienionej" wodzie będzie zarastać tak jak w termie gazowej, wiem z autopsji. Tylko jak to mi odpowiedziano na to pytanie w buforze mamy skalę makro.
Odnośnie szlifowania klapki w zaworze klapowym ile ją zmniejszaliście? W moim 6/4 klapka mosiężna ma z 5-6mm grubości i faktycznie jest dość ciężka. Planuję zmniejszyć do 2mm.

neokuba22
28-10-2016, 18:48
Tutaj bym polemizował, może nie powinna zarastać ale w mega "zakamienionej" wodzie będzie zarastać tak jak w termie gazowej, wiem z autopsji. Tylko jak to mi odpowiedziano na to pytanie w buforze mamy skalę makro.
Odnośnie szlifowania klapki w zaworze klapowym ile ją zmniejszaliście? W moim 6/4 klapka mosiężna ma z 5-6mm grubości i faktycznie jest dość ciężka. Planuję zmniejszyć do 2mm.

Było wczesniej pisane, napewno miała nie wiecej jak 0,7 mm po zeszlifowaniu, zawor 5/4

romano78
28-10-2016, 22:06
Mam taki baniaczek na naczynie 50l mam nadzieje że wystarczy na bufor ok 700l od dołu ma już otwór tylko trzeba wspawac króciec z gwintem pewnie 3/4 cala pod rure wzbiorczą a przelew zrobić u samej góry bo jest otwór, nie chciałbym wiercic z boku otworu dałbym tam jakiś trójnik na odpowietrznik,

adam_mk
28-10-2016, 23:24
"Po przeszukaniu forum nie znalazłem tematu, w którym uzyskałbym informacje związane z buforem ciepła a cyrkulacją cwu."

Ależ było!
Słabo szukałeś...
Poszukaj "cyrkulacja wór bez dna"
Googlem najlepiej.

Adam M.

sieno26
29-10-2016, 18:51
Wrócę jeszcze do tematu cofającej się wody do kotła po wygaśnięciu. Czy ktoś próbował takie ustrojstwo a mianowicie zwrotny grzybkowy?? grawitacja idzie przez niego??
371436
371437

lub jak by wyciągnął z zaworu zwrotnego mosiężnego sprężynę i założył go w pionie??
lub wspominany wcześniej elektrozawór bezprądowo otwarty (w razie braku prądu by szła grawitacja) tylko jak nim zasterować? z czopucha??

kudlaty69
29-10-2016, 19:29
Fajny temat. Podjarałem się i szukam zbiornika na bufor i tu pytanie czy może być aluminiowy bo mam do takiego dostęp fajny bo 1500l.

miwok
29-10-2016, 20:47
lub jak by wyciągnął z zaworu zwrotnego mosiężnego sprężynę i założył go w pionie??


Polecam ten sposób. Mam tak właśnie zrobione na rurze 6/4. Od dwóch lat działa bez zarzutu.

sieno26
29-10-2016, 21:04
Masz założony na zasilaniu przy samym kotle?? Ja w tym miejscu mam miejsce, tylko martwi mnie ewentualna sytuacja przycięcia go i zamknięcia zasilania z kotła. Jest taka możliwość??
Masz instalację z buforem?

miwok
30-10-2016, 10:50
Masz założony na zasilaniu przy samym kotle?? Ja w tym miejscu mam miejsce, tylko martwi mnie ewentualna sytuacja przycięcia go i zamknięcia zasilania z kotła. Jest taka możliwość??
Masz instalację z buforem?

Wygląda to tak : z kotła wychodzi pionowo do góry mufa 5/4. Od razu redukuję na 1 cal.Daję calowy trójnik by z jego boku w otworach w korku dać czujniki temperatury. Dalej redukcja na 3/4 cala , ciepłomierz SENSUS ( o tym jeszcze za chwilę ), przechodzę z 3/4 na 1 cal, pompa , przechodzę na 5/4, w tym miejscu pionowo wspomnianyz5/4 zawór zwrotny mosiężny z usuniętą sprężynką, za nim jeszcze odcinek pionowej rury, kolano i na górę bufora. (już wiesz że mam instalację z buforem, zachęcam do lektury moich wcześniejszych postów ). Co do przycięcia się zaworu - nie ma takiej możliwości gdyż w środku po usunięciu sprężyny jest tylko bo cały grzybek z gumową uszczelką na obwodzie utrzymywany - co ważne - w centralnym położeniu przez pionową prowadnicę w samym jego środku, nie ma więc możliwości przekrzywić się na boki a chodzi idealnie lekko bez oporu umożliwiając pracę grawitacyjną.
Właśnie w nawiązaniu do ciepłomierza i grawitacji - obawiałem się nieco, że tak silne zredukowanie średnicy przepływu przez ciepłomierz uniemożliwi mi pracę na grawitacji. Prawdopodobnie bez niego szło by lepiej, ale nie narzekam. Oba te elementy tj. ciepłomierz i zawór zwrotny pozwalają na takie osiągi w grawitacji, że po ustawieniu startu pompy na 82 stopnie ( tak mam 3 sezon) i przy temperaturze 81,5 stopnia na kotle a na powrocie ok.30 stopni ciepłomierz pokazuje grawitacyjny przepływ 0,019 m3 /h i moc 8-9 kW, tak że grawitacja działa a w chwilę potem załącza się pompa.
Mam nadzieję że opis będzie pomocny. W razie wątpliwości mogę wstawić fotki - wiadomo, jeden obraz powie więcej niż tysiąc słów. Jednak w tej chwili nie mogę gdyż ja teg nie robiłem, a ten który to umie zrobić ( mój syn ). Jeszcze smacznie śpi. W razie czego proszę o pytania.
Pozdrawiam miwok Mirek W.

sieno26
30-10-2016, 11:37
Ok wszystko jasne. U mnie jest typowy schemat tzn na rurach 6/4 z pompą i zaworem termostatycznym 60'C na powrocie na 1' calowym bypassie. Na zasilaniu jedynie zawór klapowy który nie trzyma przy samym buforze. Czyli jak wywalę klapę a wstawię ten zwrotny bez sprężyny na samym wyjściu z kotła w miejscu śrubunku to powinno zadziałać...

https://s17.postimg.org/8es601auj/20160416_163821.jpg (https://postimg.org/image/8es601auj/)

מרכבה
30-10-2016, 11:41
Zaraz z kotła powinna iść rura do naczynia wyrównawczego ! później całe ustrojstwa zaworow- pompowe.
Za kolankiem daj ten zawór zwrotny bez spręży - a prosto wyprowadź rurę ..i zrób jak trzeba układ otwarty. 3 płyty wczoraj przebijałem, aby zrobić jak trzeba do naczynia wyrównawczego,
stary układ został by po stronie grzejnikowej, a prowadzenie przez 2 łazienki, wykończone się nie uśmiechało. Reszta niech ma nawet sms'sem strowanie ipt .. ale tego przaśnego zabezpieczenia kotła nie podaruję.

sieno26
30-10-2016, 11:54
Za kolankiem jak dam to będzie w poziomie a tak chyba nie zadziała??

מרכבה
30-10-2016, 12:06
Dynów :) rzut beretem :)
Upieram się przy tym przaśnym rozwiązaniu, z jednego powodu grzanie bufora do 90-92-93 st .. pomykła i dołożenie opału = bul bul bul ssssssyk i trach.
Zrobił bym kolano z trójnika i znowu do pionu i kawałek 20cm 2 piony były by obok siebie.. w tym jeden otwarty do naczynia.
Wtedy wiem że jest ok + 2 wiadra piachu

miwok
30-10-2016, 12:21
Zaraz z kotła powinna iść rura do naczynia wyrównawczego ! później całe ustrojstwa zaworow- pompowe.
Oczywiście że tak. U mnie rura do naczynia wyrównawczego biegnie z rury 5/4 przed wejściem do bufora.


Za kolankiem jak dam to będzie w poziomie a tak chyba nie zadziała??
Rzecz jasna, grzybek wewnątrz zaworu jest bardzo lekki i nie ma mowy, by powrócił na położenie zamknięte gdy zawór jest pod kątem 45°, nie mówiąc już o poziomym położeniu zaworu.

sieno26
30-10-2016, 12:36
W tym sęk że mam układ zamknięty, oczywiście z potrzebnymi zabezpieczeniami itp także trójnik niepotrzebny i rozchodzi się o umiejscowienie zaworu zwrotnego bez sprężyny

Łukasz,
30-10-2016, 13:36
Ogólnie idea bufora bardzo mi się podoba. Miejsce w kotłowni jest ponad 10m2. Zapał do majsterkowania też posiadam tylko czy mógłbym prosić forumowiczów o jakieś schematy lub przekroje swoich buforów najlepiej na skrzynkę co by mi bardzo pomogło w ewentualnej realizacji takiego ustrojstwa. Dom powierzchnia użytkowa poniżej 100m2, rekuperator, piec na paliwo stałe, prawdopodobnie solar, jeśli bym się zdecydował na bufor to podłogówka w całym domu plus grzałka elektryczna w buforze.

מרכבה
30-10-2016, 13:49
371502 tak można by ustawić zawór i bezpośrednio rurę z kotła.

sieno26
30-10-2016, 13:54
No ale w jakim celu ten trójnik skoro mam układ zamknięty i wszytkie potrzebne zabezpieczenia do tego układu

miwok
30-10-2016, 14:12
W tym sęk że mam układ zamknięty, oczywiście z potrzebnymi zabezpieczeniami itp także trójnik niepotrzebny i rozchodzi się o umiejscowienie zaworu zwrotnego bez sprężyny

Zawór w dowolnym miejscu nad kotłem byle na PIONOWYM ODCINKU rurociągu. To wszystko.

מרכבה
30-10-2016, 15:19
No ale w jakim celu ten trójnik skoro mam układ zamknięty i wszytkie potrzebne zabezpieczenia do tego układu
To tylko propozycja, u siebie robię otwarty i tego się trzymam, bezpieczny, bo nie tylko jak będę palił, ale też Tato, Mama.
A nie mam wody z wodociągu, lub pod własnym ciśnieniem, aby dać wężownicę schładzającą.
Hydrofor jest też na prąd. Zwłaszcza że zjawisko gotowania wody w piecu z tego co wiem wystąpiło raz .. przez zakręcony zawór zaraz za piecem...
A tak nigdy nie doszło doszło go zagotowania, bo kocioł był wybrany przypadkiem (brało się to co było- takie czasy). i ten układ wyrobił pewne przyzwyczajenia.
Teraz będzie buchaj 25 kW z buforem oby nie za małym na 1300 L +300 L w instalacji.
Stąd układ najprościejszejszym zabezpieczeniem będzie zdiełąny.

neokuba22
30-10-2016, 18:04
Za kolankiem jak dam to będzie w poziomie a tak chyba nie zadziała??

moze dladego tez nie domyka ci klapowy, sprobuj najpierw zamontowac ten zawor pionowo, ja mam po skosie w dodatku odchudzony a domyka

sieno26
30-10-2016, 18:27
Tylko wszędzie pisze że działa on w poziomie a o pionie nie słyszałem żeby ktoś stosował klapę. Obecnie moja klapa jest też pod skosem w górę gdzie bez palenia powinna się samoczynnie zamknąć ale tak nie jest. Może wystarczy przerobić zawiesie klapy jak to zrobił rjarek któr nie raz ro opisywał ale sam niewiem czemu jeszcze tak nie zrobiłem

neokuba22
30-10-2016, 18:48
patrzyles na uszczelke? moze sie jej cos stalo albo cos podlecialo

sieno26
30-10-2016, 18:54
No nie patrzyłem. Niedziałała id pierwszego palenia więc domyślam się wgl coś z nią nie tak. Dodam że w sumie mam dwie klapy tzn jedna na zasilaniu przed buforem a druga na bypassie na powrocie w poziomie i żadna nie zatrzymuje cofającej się wody do bufora któr przez noc bez odbioru na instalację jest w stanie wychłodzić bufor z 110/95/90/80'C do 20'C po całości. Strasznie to uciążliwe

neokuba22
30-10-2016, 19:04
ja na poczatku czesto czyscilem sitko, tyle syfu bylo, ladnie temp wyciagasz, grawitacyjnie czy na pompie i innych ustrojstwach? jakie masz wzbiorcze i na jakich cisnieniach skacze uklad? jak masz dokladac grzybkowy bez sprezyny a w pionie to sprobuj najpierw klapowiec dac w pion

sieno26
30-10-2016, 21:07
Startuję z ciśnienia ok 1,1 bara i pali się ok 70'C aż temp wsrosnie w całości bufora powyżej tej temp. Wtedy temp kotła wzrasta wraz z ciśnieniem które przy temp bufora 100/95/85/80 ma ok 2,2 bara. Wiem że mam za mało przepony ale czeka na montaż następna o wielkości 35l. Mam nadzieję że ona załatwi sprawę. W sumie wtedy będzie ok 130l przepony na ok max 1300l wody CO

neokuba22
30-10-2016, 21:15
i to wszystko na grawitacji? bez zaworkow i pompki?

sieno26
30-10-2016, 21:19
Nie nie grawitacja ma ciężko ze względu na dwie klapy 6/4 i na niej samej nie ma palenia bo temp mocno wzrasta właśnie. Na powrocie na bypassie ma pompę która się włącza od 65'C na kotle i zawór 3d 60'C

marcza63
31-10-2016, 09:43
witam wszystkich mój bufor 750l pracuje w układzie zamkniętym od wielu lat , mam podłączone 2 naczynia przeponowe po 80 l ( drugiego nie widać jest za piecem ) nawet przy ostrych paleniach nigdy nie było więcej jak 1,7 bara bufor blacha 10 mm ,dno i dekiel z 12mm , miedzy kotłem a buforem nie posiadam żadnych zaworów zamykających , w kotle spokojnie pali moja żona i córki ,bo nie trzeba nic regulowac tylko rozpalić i wrzucić węgiel ,nie posiadam grawitacji tylko pompka i zawór klapowy, sterownik pompy ustawiony na 70 , instalacja jest po wielu zmianach co widać po plontaninie rur i przewodów ,jako że wszystko zrobiłem sam popełniłem błąd to pompka na zasilaniu ,miałem tak zamontowaną zwykłą 3 biegową po7 latach zdechła , kupiłem elektroniczną z leszna super oszczędna pobór kilka watów, zamontowana i lipa pompka ma zabezpieczenie termiczne na 90 stopni , powyżej się wyłącza ,znowu przeróbka instalacji pompka na powrót i śmiga do dziś to ta czarna .

neokuba22
31-10-2016, 18:24
OSTRE PALENIA to o jakich temp. mowisz?

marcza63
31-10-2016, 20:04
witam moje ostre palenie to 90stopni ale nie często bo zwykle to 70 ,na dzisiaj wygląda to tak o 16 wracam z pracy w buforze jest ok 33 stopni rozpalam w kotle i puszczam od razu ciepło przez bufor na grzejniki i podłogówkę , kiedy bufor osiągnie temperaturę 70 stopni koncze palenie,w domu jest już cieplutko, i małe zapotrzebowanie więc bufor rozładowuje się wolno do 36 potem sterownik wyłącza pompkę od grzejników ta czerwona alpina, teraz na grzejniki podaję wodę o temperaturze 40 stopni

neokuba22
31-10-2016, 20:28
371651 a u mnie tak jest na ostro :p uroki zamknietego ukladu, 1000l bufor, 165l wzbiorcze, cisnienie 0,3 do 1,1 gdy nabity. Grzeje tylko parter 90m kw grzejnikami 33st i wystarcza na 3 do 4 dni, mimo niskiej temp zasilania, malego przeplywu ok 7w na pierwszym biegu, to i tak czasem termostat pokojowy zamyka zawor 3D, oczywiscie izolacja bufora hybryda dochodzaca do 20cm

sieno26
31-10-2016, 20:49
hybryda tzn jakie jest to ocieplenie?? termostat pokojowy wyłącza pompę po osiągnięciu temp o to chodziło z tym 3d?? jakiej firmy przeponówki macie?? Varem jest warte uwagi poza niską ceną??

neokuba22
31-10-2016, 21:46
pianka pur, ekran (koc termiczny) i tak 4 razy, Termostat daje sygnał na sterownik zaworu a pompa chodzi caly czas. Przeponowke mam 25l Invena a drugie naczynie to boiler 140l w pionie, od dolu podejscie i w nim sie zbiera

romano78
31-10-2016, 23:35
Ja dzisiaj uruchomiłem kotłownie grawitacja działa już przy 40 stopniach pompke załączyłem na chwilke i z 80 spadło momentalnie na 40stopni tak więc pompka przy piecu nie będzie miała co robic rury 6/4 cala.

neokuba22
31-10-2016, 23:43
czyli ładujesz tylko grawitacyjnie?

romano78
31-10-2016, 23:53
czyli ładujesz tylko grawitacyjnie?

Po pierwszych obserwacjach stwierdzam że raczej tak będzie ładowany bufor a pompka pewnie start na 80stopni gdybym wiedział że to tak ładnie bedzie chodziło to założyłbym zwykłą pompke za 100zł omnigena czy Obi a nie wilo za 500zł
Dobrze że w nocy u mnie troche popadało to udało się w ostatniej chwili nałapac deszczówki na zalanie całej instalacji.

מרכבה
31-10-2016, 23:56
Tokarka zrobić gniazdo na termostat z 60'tki / 85'tki otwiera się na 72 st .. tokarki nie mam:(
ale idzie zrobić, aby kocioł ciągle miał płaszcz wodny na odpowiedniej temperaturze, 40 st ciut przymaławo.
Oczywiście to zależy do spalania, jeśli pali się ostro, z nadmiarem powietrza, to chyba problemu nie będzie?
Zobaczymy po jutrze wieczorem, co będzie tj w środę.

mobi42
01-11-2016, 00:15
A jak zawór klapowy, trzyma???

sieno26
01-11-2016, 01:16
No właśnie co z klapowym?? I jak u Ciebie wygląda powrót skoro pompa na zasilaniu?? Jakiś zawór termostatyczny do ochrony powrotu??

neokuba22
01-11-2016, 09:10
romano78 nie ma zadnego zaw ter bo musialby miec druga pompke, jesli sie ładuje grawitacyjnie to przepływ sam sie reguluje, a klapowy trzyma przy rozpaleniu poki kociol sie nie nagrzeje (tak u mnie to wyglada) ktos juz wczesniej pisal ze dawniej nie bylo zadnych OCHRON POWROTU, zaczeli montowac pompki to i ochrony trzeba bylo.

romano78 daj tą pompke na zasilanie co chybe ze tez juz masz

neokuba22
01-11-2016, 09:39
sieno26 Pianke mam z rozbiórki płyt warstwowych z drzwi garazowych, koc termiczny (ratunkowy) z allegro, srebrem do zródła ciepla, ostatnia warstwa to płyta warstwowa pur z ekranem z firmy GOR-STAL z Gorlic, jeszcze jedna sciana nie skonczona (od strony rur) brak czasu, ale trzymało mi te 1000 l przez 11 dni w lecie na CWU, teraz mam 4 solary to juz wcale nie bede musiał :lol2:

Sterownik to MTS8 z MTK, szkoda ze nie steruje pompka ale co zie spodziewac po sterowniku do zaworu za 140zl,

sieno26
01-11-2016, 10:08
neokuba22 ta pianka jest sztywna tak??czy da się nią "owinąć" baniaczek wkoło?? Sorry za mnigość pytań ale jak już pokonam tą cofającą się wodę do kotła to odrazu chce wszystko ocieplić porządnie

neokuba22
01-11-2016, 10:14
neokuba22 ta pianka jest sztywna tak??czy da się nią "owinąć" baniaczek wkoło?? Sorry za mnigość pytań ale jak już pokonam tą cofającą się wodę do kotła to odrazu chce wszystko ocieplić porządnie

sztywna jest, ja mam prostopadloscienny wiec latwo, szwagier ocieplal boiler 600l i ja nacinał, zrobił 8 kąt, a puste przestrzenie wypelnil pianka

po to jest forum zeby pytac

sieno26
01-11-2016, 10:49
Kurde martwi mnie ta pianka do wypełnienia pustych przestrzeni wkoło bufora w miejscu styku ze ścianką, tzn czy przy temp ok 110'C nie będzis się coś z nią działo bo wytrzymałość ma do 90'C. Chyba że pierwszą warstwę zrobić z wełny z ekranem np 20mm i dopiero potem pianka z płyt warstwowych i koc ratowniczy

marcza63
01-11-2016, 10:51
witam romano78 czasem nie likwiduj tej pompki bo jeszcze docenisz jej zalety nad grawitacją, jak przyjdą mrozy, zamontuj do niej porządny sterownik z histerezą max 1,5 stopnia ustaw sterownik na 70 lub więcej stopni a pompę na minimum i ciesz się gorącą wodą , jak będziesz rozbudowywał system a bedziesz to zamien ją na zwykłą podłącz zasilanie pod ściemniacz ( regulator napięcia )ustaw na minimum ma się delikatnie kręcić a zlikwidujesz problem szybkiego wychładzania kotła ( pompki do co mają za duży przepływ nawet na najmniejszym biegu , alpina na 3 watach daje 300l na godz co wychodzi 5 l na minutę i to też dla kotła za dużo ideał to 3l)

neokuba22
01-11-2016, 12:08
Kurde martwi mnie ta pianka do wypełnienia pustych przestrzeni wkoło bufora w miejscu styku ze ścianką, tzn czy przy temp ok 110'C nie będzis się coś z nią działo bo wytrzymałość ma do 90'C. Chyba że pierwszą warstwę zrobić z wełny z ekranem np 20mm i dopiero potem pianka z płyt warstwowych i koc ratowniczy

mozesz uzyc pianki ognioodpornej

wełna z ekranem dobra bedzie, tylko nie ekranem do zbiornika, jak zdobedziesz płyty z folią alu to koca nie musisz

racja, mozesz pompe wlaczac dopiero na 70st wtedy caly bufor dobijesz do 110 nawet, przy grawiracji zawsze bedzie roznica dół-góra

agusia59
01-11-2016, 14:02
Witam! Zostalam tu odesłana, bo mam problem z doborem kotła i bufora. Otóż moja sytuacja wygląda tak:
Po pierwsze miejsce przyłaczenia kotła do komina mam za nisko zrobione. Jest to raptem 85 cm od posadzki do początku trójnika, w związku z tym problem z doborem pieca, który by nie zajmował całej kotłowni.Kotłownia ma wymiary 3,6m na 2,1m. Na dłuzszej scianie jest komin.
371080 Tak wygląda kotłownia od strony wejscia z garazu. Ruszac wkład ceramiczny to jest jednak ryzyko.
Sprawa druga: gdzie kupic czy moze ktos wykonuje bufory z jedna wezownica do cwu i grzałką ładowaną energią elektryczną (mysle nad fotowoltaiką kiedys w przyszłosci) w województwie swietokrzyskim, podkarpackim? Czy sa moze takie gotowe, o z tego co widziałam to maja raczej po dwie wezownice, a do solarów mi nie potrzebna? Poradźcie coś proszę, bo już śni mi się po nocach to wszystko.
Podbijam

adam_mk
01-11-2016, 15:03
Są gotowce.
Relanium weź. Podwójne.
Potem pogoogluj - PARADIGMA.
Strzel kielicha i przelicz te euro na złotówki.

Ktoś wykonuje...np. ja...

Tu prawie wszyscy sobie to wykonali, jak mieli z czego, czym i gdzie.
Wychodzi sporo taniej jak gotowiec.

Adam M.

miedziannik
01-11-2016, 16:51
Witam.
Mam 1000 l. z wężownicą cwu,miedź 15 mm. 50 m.,niestety z braku czasu jeszcze nie zamontowany. :o
Koszt ok. 3500 PLN.,z nierdzewki karbowanej znacznie taniej,solidna firma,jedyny minus długie terminy.;)
Namiary
http://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/
Pozdrawiam.

byry007
01-11-2016, 17:08
Witam . Mam zrobienie oceplenie bufora z waty w granulacie plus na dole wate z rolki. I tak jest już 4 sezony kilka razy ocieplenie było ruszana i tak się zastanawiam czy nie poprawić tego lub zrobić od nowa lepiej tylko jak ? CO zastosować mam owalny zbiornik jest w rogu i z dwoch stron jest ścian i tylko 15 cm . Widzę że ładujecie powyżej 100 C czy to nie jest jakoś niebezpieczne ja mam układ otwarty i ładuje do 95 C może nie raz 100 C i jak naladuje do 95 C cały trzyma mi do dwóch dni mam podłogowe ogrzewanie 100 %
neokuba22 z grzejnikami trzyma Ci 3 do 4 dni ??

MD.
01-11-2016, 17:13
Są gotowce.
Relanium weź. Podwójne.
Potem pogoogluj - PARADIGMA.
Strzel kielicha i przelicz te euro na złotówki.

Ktoś wykonuje...np. ja...

Tu prawie wszyscy sobie to wykonali, jak mieli z czego, czym i gdzie.
Wychodzi sporo taniej jak gotowiec.

Adam M.

Ja mam bufora Paradigma. Rzeczywiście uwarstwienie takie, że woda ma 60 stopni, a 10 cm niżej ma już 15 stopni. Ale ja mam ich najprostszy bufor bez wężownic, który jest niewiele droższy od polskich odpowiedników. Te bardziej zaawansowane z wężownicami to rzeczywiście cena dość wysoka.

romano78
01-11-2016, 18:13
[QUOTE=neokuba22;7327359]romano78 nie ma zadnego zaw ter bo musialby miec druga pompke,
Jesteś tego pewien?

sieno26
01-11-2016, 18:39
romano78 możesz wstawić zdjęcie powrotu z bufora do kotła lub jakieś info jak to wygląda??

neokuba22
01-11-2016, 20:49
[QUOTE=neokuba22;7327359]romano78 nie ma zadnego zaw ter bo musialby miec druga pompke,
Jesteś tego pewien?

no niby da sie zawot ter na powrocie a jedna pompa tylko u gory, jednak bez pompy nie ma podmieszania, wydawało mi sie ze poszedłes całkowicie w prostote, bo planujesz ładowanie grawitacyjne

byry tak, trzyma mi 3 do 4 dni, na grzejniki idzie 33st, mam tylko ok 5m kw podlogowki wpiete w obieg grzejnikow i na powrocie RTL