PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

adam_mk
24-01-2017, 00:26
No, poprowadzić go trochę...
:lol:

kudlaty69
MOŻNA jedną z wężownic potraktować jako SKRAPLACZ dla PC.
Pomysł nie jest nowy.
Z 10 lat temu ERA (producent sprężarek lodówkowych) coś takiego produkowała w małych ilościach.
"Macałem" taką sztukę na jakimś złomie...

Opisywałem jak można w prosty sposób przejść przez płaszcz baniaka lutami twardymi.
Robimy w płaszczu otwór taki, aby mieściło się w nim mosiężne złącze z gwintem wewnętrznym.
Kontówką czyścimy jego brzegi i pobielamy lutem srebrowym OTULONYM.
(Można wziąć goły i boraks, ale po co się męczyć?)
Wstawiamy wężownicę tak, aby koniec rury wylazł przez otwór.
Lutujemy ten mosiądz do rury a potem wpasowujemy go do pobielonego otworu w płaszczu.
Lutujemy mosiądz do płaszcza.
MUSI trzymać!

agusia59
Napisz, proszę, PO CO CI TEN ZAPAS NA CWU?
Po co Ci CWU w nieogrzanym domu?
Piszesz - kocioł na węgiel i drewno, czyli - nie podajnikowiec.
KAŻDY bufor ułatwi Tobie życie z takim kotłem.

Adam M.

adam_mk
24-01-2017, 00:30
berthold61

Poczytaj dzisiejszą prasę.
Podobno wystarczy założyć filtr na komin i można dalej palić w takim kotle/kominku.
Piszą, że takie filtry są dostępne.
(nie drążyłem tematu jak narazie)

Adam M.

agusia59
24-01-2017, 08:56
Adamie, chodziło mi o to, że część ciepła z bufora przejdzie na ogrzanie cwu, a reszta na ogrzewanie domu. CZyli nie całe 100% ciepła z bufora na grzanie domu zimą, bo latem to całe 100% na cwu. Zastanawiam się tylko dalej nad tym, czy nie zrobić bufora bez wezownicy na co a do cwu osobny zbiornik i do niego grzałkę.

adam_mk
24-01-2017, 14:12
Ja rozumiem CO chciałabyś zrobić.
Ja nie rozumiem - PO CO?
Twoje podejście komplikuje układ, podraża go i wcale nie zmienia jego przydatności.

Potraktuj bufor jako AKUMULATOR ciepła. Zbiornik, z którego będziesz czerpała na takie potrzeby, jakie wynikną.
Jak woda w kranie zamiast być ciepła stanie się letnia - to znak, ze należałoby pójść odpalić kocioł.
W tym samym czasie, dla podłogowego ogrzewania DOBRZE zrobionego jest jeszcze spory zapas w tym buforze.
(Ten zbiornik jest BUFOREM dla kotła a AKUMULATOREM dla domu)

Tak jak w samochodzie...
MOŻNA z akumulatora zasilić światła albo... radio. Lub naładować komórkę.
To, co w danej chwili jest potrzebne.
Można też wszystko naraz, ale wtedy trzeba szybciej zacząć ładować ten akumulator.

Osobnego zbiornika (bojlera) z MIEDZI nie zrobisz, bo za drogi.
WCALE go nie będziesz robiła, bo są dostępne powszechnie stalowe i są tanie.
Ale... tak co 6 lat trzeba go będzie wymienić na nowy.
Wiesz o tym?
A miedzianej wężownicy w baniaku się nie wymienia. Nie ma potrzeby.

Adam M.

Okta
24-01-2017, 14:51
...że część ciepła z bufora przejdzie na ogrzanie cwu, a reszta na ogrzewanie domu. CZyli nie całe 100% ciepła z bufora na grzanie domu zimą, bo latem to całe 100% na cwu.

Zauważ, że woda w zbiorniku ani sam zbiornik nie wie, która woda jest do czego.

Oddzielny zbiornik dla CO 1000l plus zbiornik CWU 150l to niby łącznie 1150l i ani deka więcej.

Zbiornik 1000l z wężownicą to 1000l dla CO i 1000l dla CWU... :D hmmm pomyłka jakaś czy jak przecież to 2000l w sumie.
Żadna pomyłka bo owszem 1000l dla CO i aż 1000l dla CWU ale nie jednocześnie. To my użytkownicy decydujemy gdzie ma przechodzić ta wirtualna płaszczyzna podziału i co lepsze w każdej chwili, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, możemy tę płaszczyznę przesunąć. Od dołu do góry, gdzie nam się podoba. To daje dużo możliwości zaprzęgnięcia różnych rozwiązań i to możliwych do zmiany bez "orania" zbiornika. Dobrze wykonana wężownica wymaga niewiele bo ok 10% maksymalnej różnicy energii zgromadzonej w wodzie dla stanu w pełni naładowanego od stanu w pełni rozładowanego bufora.

Taki stan bufora pojawia się sporadycznie w normalnym użytkowaniu, albo z lenistwa :) i można się przed spadkiem stanu bufora poniżej takiego zabezpieczyć wstawiając do baniaka grzałki. Po co w drugim zbiorniku wstawiać grzałki skoro można do tego jednego wspólnego (grzałki zużyją tyle samo energii do zagrzania wody dla CWU)?

pozdro

adam_mk
24-01-2017, 15:26
Doczytałem, że rozważasz panele PV do... no właśnie!
DO CZEGO?
Do grzania?
SOLARY plus bufor dadzą chyba więcej energii cieplnej jak PV.
Tańsze są i TWOJE od samego początku.

Adam M.

romano78
24-01-2017, 21:29
Ja będę dokladal kolejne dwa hewalexy KS 2000 za 300 zl sztuka mam mieć i chyba pospinam to tak jak na załączonym obrazku poczatkowo planowałem tylko przez wymiennik ale te 30plyt powierzchnia wymiany niby 0,69m2 ma słabą sprawnosc.

Oczywiście przez taras glikol płynął by tylko w lato

agusia59
25-01-2017, 08:42
Fotowoltaika i do uzytkowania urzadzen domowych i do mozliwosci podgrzania wody na potrzeby cwu, jesli nie bedZie mi sie chciało odpalac pieca i naładowac bufora. Czyli rozumiem, ze podgrzac taki bufor 1000 litrowy, zeby móc wziasc prysznic nie musze do 100% grzałką tylko, zeby woda uzytkowa miała około 40-50 stopni?

rjarek
25-01-2017, 09:06
Fotowoltaika dział praktycznie tylko troche lepiej jak pół roku , mam taki zestaw 2 sezony

Okta
25-01-2017, 10:59
Czyli rozumiem, ze podgrzac taki bufor 1000 litrowy, zeby móc wziasc prysznic nie musze do 100% grzałką tylko, zeby woda uzytkowa miała około 40-50 stopni?

Prawda. Ale też prawda będzie, że jesli odpowiednio wykonasz wężownicę, będa warunki do zachowania układu warstwowego temperatur wody w buforze to wystarczy jak będziesz miała nagrzane te 200-300l OD GÓRY zbiornika do tych 50-60*C aby cieszuć się bardzo dużą ilościa gorącej CWU. Inna sprawa, że aby zagrzać tylko górną warstwę bufora grzałkami trzeba do nich wykonac "kierownicę", jak to adam_mk napisał na początku wątku (ten lejek). Innym sposobem jest umieszczenie grzałki na wysokości 40-60cm od góry zbiornika z boku płaszcza i ta grzałka będzie zagrzewac tylko warstwy wody powyżej.

pozdro

Tofik482
25-01-2017, 11:40
Dawno mnie tu nie było, a widzę że rozmowa zbacza na interesujące mnie tory.

Też mam panele PV i też chcę zamontować sobie grzałkę elektryczną. Z tym, że planuje wstawić dwa komplety grzałek 2x4-5kW jako dodatkowy element na rurze pomiędzy piecem a buforem. U mnie bufor 2000l znajduje się na poddaszu nad kotłownią i połączony jest z piecem grawitacyjnie rurami 6/4 cala.

Grzałki miałyby podgrzewać bufor latem kiedy prądu mam dużo a nie chce się palić w piecu, lub stanowić dodatkowe źródło ciepła kiedy np. zimą wyjeżdżamy na urlop. Do tego oczywiście muszę dorzeźbić jakieś i sterowanie temperaturą i czasowe żeby się zimą w drugiej taryfie mieścić.

Dom przy T obliczeniowej -17 stopni potrzebuje 7 kW, a u nas nad morzem w ostatnich 15 latach trafiła się jedna taka noc więc powinno pociągnąć bez problemu.

adam_mk
25-01-2017, 12:01
Wyraźnie widzę, że przydałoby się małe zmodyfikowanie tego bufora tak, aby można było wykorzystywać CHWILOWE warunki dostępu do energii np. z PV.
Grzałki pod lejkiem to sposób na PRZESUNIĘCIE W CZASIE godzin "tanich" na te "drogie".
Załączanie ich od czasu do czasu na chwilkę wiele nie zmienia w skuteczności działania układu, choć , oczywiście, sprawność posiada.

Adam M.

bajcik
25-01-2017, 20:18
Czy leci z nami admin?
Chciałbym się dowiedzieć, o możliwość wydzielenia na forum dodatkowych katalogów:


Ogrzewanie/Pompa ciepła
Ogrzewanie/Bufor ciepła
Ogrzewanie/gaz
Ogrzewanie/...


Bo w jednym wątku troszke nam ciasno - rozmawiamy i o grawitacji, i o sterowaniu, i o fotowoltaice, solarach, lutowaniu, omawiamy nasze bufory i nasze instalacje.
No chyba że uważacie że nie ma potrzeby.

kudlaty69
26-01-2017, 07:51
To tak jest jak się czyta po łebkach. Baniak 1500 l wysokość 2,4 m, Górną wężownicę mam zrobioną i wstawioną gdzie dolne wejście jest na wysokości 80 procent bufora, nie mam kilu luźnych zwojów schodzących na dół. Rozumiem że po upuszczeniu wody temperatura w buforze się będzie uśredniać. Co proponujecie. Czy może dodać kilka zwojów z Alupexa na zewnątrz baniaka przed ociepleniem aby uniknąć uśredniania temperatury. Pex dopuszczony do 95 stopni pracy stałej.

I druga sprawa grzałki - na tą pojemność aby nagrzało w 2 taryfie (nocna 8 godz) o delta 50 stopni cały zbiornik to wystarczy grzałka 6 kw czy wstawić 2x6 kw, bo narózch stronach różnie piszą.

Okta
26-01-2017, 09:03
Czy może dodać kilka zwojów z Alupexa na zewnątrz baniaka

o delta 50 stopni cały zbiornik to wystarczy grzałka 6 kw czy wstawić 2x6 kw, bo narózch stronach różnie piszą.

Koncepcja z zewnętrznym alupexem ciekawa z tym, że tutaj problemem będzie prędkość przekazywania ciepła ze stykającego się na bardzo małej powierzchni alupexa z płaszczem wodnym bo tylko nam będzie się odbywać wymiana więc to nie było by kilka zwojów a sporo sporo więcej. Jak zostało Ci coś po budowie to łatwo wykonać próbę.


Te kilka zwojów miedzi idących na dół zbiornika raczej jest do wstępnego podgrzania wody o kilka-kilkanaście *C a nie do zachowania uwarstwienia w zbiorniku chociaż niewielki wpływ na to mają ale jednak niewielki. 1500l to na potrzeby CWU może "odciągasz" te 5-10% energii zgromadzonej w nagrzanym zbiorniku a że masz prawie wszystkie zwoje u góry to trochę się te temperatury uśredniają. W zamian masz pewność, że jak rozładujesz bufor do jakiegoś minimum (przy założeniu rozkładu warstwowego) to będziesz miał intensywniejszy proces wymiany ciepła na tych kilku zwojach, których nie umieściłeś z samego spodu.

Te kilka zwojów od spodu zbiornika ma na celu wykorzystać zimną wodę w częściowo rozładowanym zbiorniku i "zaoszczędzić" te 500-1000Wh energii ciepłej wody zgromadzonej w górze zbiornika pobierając ją z dolnych warstw. Tak czy siak te 500-1000Wh energii będzie pobrane z dolnych warstw.
Przy stanach mocno rozładowanych zbiorników każda kWh się liczy zaoszczędzonej energii w górnych warstwach stąd te kilka zwoi od dołu. Jednak nie mają one jakiegoś znaczącego wpływu na uśrednianie warstw kiedy zbiornik jest naładowany w 30-100%.

Delta 50*C dla 1500l to 87,5kWh czyli przez 8h będzie 11kW/h. stąd dwie grzałki po 6kW wystarczą ale to co polecam to wspawanie dodatkowej mufy na 3 grzałkę, zainstalowanie 3 grzałek z których każda ma 3 elementy grzejne przykładowo Eliko W060. Masz wtedy łącznie 9 elementów grzejnych po 1,4kW = 12,6kW. Wtedy modulujesz moc grzewczą jak chcesz. Stosując przekaźniki priorytetowe przynajmniej dla jednej grzałki będą one pilnować aby moc obciążeniowa kompletu grzałek nie przekroczyła 8,4kW - będą wyłączać pojedyńczo elementy grzejne 3 grzałki w zależności od obciążenia generowanego na innych urządzeniach w domu. Zagrożenie jest takie, że podczas grzania jednocześnie 3 grzałek (12,6kW) w trakcie tych 8h włączenie czajnika el. podczas gdy chodzi pralka, lodówka etc. może dojść do przeciążenia mocy przyłączeniowej na jednej fazie i zadziała zabezpieczenie przeciążeniowe dlatego polecam rozwiązanie z 3 grzałkami i kompletem przekaźników priorytetowych przynajmniej dla jednej grzałki.
Innym rozwiązaniem jest wystąpienie do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy przyłączeniowej powiedzmy do 20-22kW wtedy masz spory zapas dla innych urządzeń w domu podczas gdy pracują wszystkie 3 grzałki (lub dwie po 6kW) ale po pierwsze jest to kosztowne i może być związane ze zmianą okablowania przyłącza a niekiedy nawet i zmianą kabla doprowadzonego do najbliższego ZK a to już jest jeszcze bardziej kosztowne.

Proponuję abyś sprawdził w zakładzie en. do jakich mocy przyłączeniowych możesz zwiększyć dla siebie bez zmiany okablowania WLZ i do ZK bo to może determinować rozwiązanie z grzałkami.



pozdro

kudlaty69
26-01-2017, 09:45
Dzięki Okta za wyczerpującą wypowiedz :yes: - to mne uspokoiłeś chyba odpuszczę tę zew wężownicę.
A odnośnie przyłącza to mam siłowe zew zabezpieczenie 25A więc instalacja wytrzyma. Te grzałki to kombinuję przyszłościowo, bo liczę prąd w taniej taryfie i wychodzi ma prąd taniej niż gaz o 5% ale w taryfie g12r energa ale droga wtedy droższa o 34% ale to by się zniwelowało oszczędnościami na opłatach stałych z gazu z którego bym zrezygnował.
Bardzo korci mnie rozbebeszenie klimy i skraplacza wlulić do małego zbiornika z wodą (np po butli LPG i podgrzewać do ok 45C i wtedt przy cop 2 i taryfie g12r ogrzewanie pradem wyjdze 47% gazu a przy cop 3 tylko 32% gazu :lol2: - tak mi wychodzi. Koszty używanej klimy do przeróbki to ok 1 tys zł.

Okta
26-01-2017, 13:37
A odnośnie przyłącza to mam siłowe zew zabezpieczenie 25A więc instalacja wytrzyma.

25A to moc przyłączeniowa 14kW. Jeśli będziesz miał 2x6kW lub 3x4,2kW to przy jednoczesnym załączeniu pobierasz 12-12,6kW z czego wszystkie 3 fazy są obciążone równomiernie. W zapasie masz jakieś 2,5kW dla jednej fazy aby zabezpieczenie przeciążeniowe zadziałało po jakimś czasie sekundy-minuty. Jeśli przykładowo akurat masz włączoną zmywarkę w kuchni co to ma włączoną grzałkę do wytwarzania pary dezynfekującej na koniec programu (1,5-2,4kW) i na tej samej fazie włączysz czajnik (1,8-2,4kW) to po jakiś kilkudziesięciu sek. zadziała zabezpieczenie przeciążeniowe i będzie cimno w domu :) Dlatego polecam aby ten zapas mocy nie minimalizować a maxymalizować i stosować większą ilość grzałek sumarycznie w tej samej mocy i w zależności od poborów na pozostałych urządzeniach domowych w automacie końcowa grzałka będzie załączona lub nie. Zauważ, że przekaźniki priorytetowe pilnują stanu w danym momencie więc jak nagle włączysz czajnik to one odłączą trzecią grzałkę a jak go wyłączysz to na powrót podłączą więc nie ma zagrożenia, że coś tracisz na całe 8h tylko na czas włączenia urządzenia PRIORYTETOWEGO czyli innego niż grzałka.

pozdro

kudlaty69
26-01-2017, 20:06
Dzieki Okta za te piorytety na pewno zastosuję.
Powiedz jeszcze po chłopsku bo te grzałki eliko to piszą że: Grzałkę do instalacji 3-fazowej można podłączyć jedynie przez podłączenie typu "GWIAZDA" nie typu "TRÓJKĄT" - o co kaman?

cezary.pl
26-01-2017, 20:28
Dzieki Okta za te piorytety na pewno zastosuję.
Powiedz jeszcze po chłopsku bo te grzałki eliko to piszą że: Grzałkę do instalacji 3-fazowej można podłączyć jedynie przez podłączenie typu "GWIAZDA" nie typu "TRÓJKĄT" - o co kaman?

Oznacza że grzałki są na 230V

Pozdrawiam
Cezary

Okta
27-01-2017, 09:19
...przez podłączenie typu "GWIAZDA" nie typu "TRÓJKĄT"...

Tak jak napisał @cezary.pl grzałki na ~230V a konkretniej to: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=7348984&viewfull=1#post7348984

Nie pytałeś ale w domyśle wstawiłbym korektę w obliczeniach o moc pobieraną przez CO w trakcie ładowania w 2 taryfie przykładowo 3kW/h * 8h będzie dodatkowo 24kWh czyli sumarycznie musiałbyś przewidzieć 87,5+24=111,5kWh a w takim przypadku potrzeba łącznie 14kW mocy grzejnej czyli 1x6kW+2x4,2kW. Napisałeś, że przez 8h ale zazwyczaj jest to 8h w nocy i 2h za dnia. Sprawdź bo wtedy miałbyś 12kW zamiast 14kW mocy grzejnej potrzebnej.
Przekaźnik priorytetowy zastosuj wtedy jak nie będziesz miał możliwości zwiększenia mocy przyłączeniowej w prosty tani sposób, przykładowo dla grzałek 12kW moc przyłączeniowa 16,5klW (zabezpieczenie 32A dla mocy od 16.5kW do 20kW więc wystąp o moc 16,5 to zabezpieczenie wytrzyma dużo więcej). Zapłacisz za zwiększenie mocy kilka stówek (jeśli nie będzie się to wiązać z wymianą okablowania) a jeden przekaźnik priorytetowy też nie jest tani (130-150zł) a potrzeba 3 szt dla jednej grzałki.

pozdro

Adam.1983
27-01-2017, 21:47
I tak i nie. Zawsze możesz wyłączyć pompy obiegowe CO w odpowiednim momencie i zostawić sobie tyle gorącej wody w baniaku dla potrzeb CWU ile uważasz.

Innym rozwiązaniem jesli nie chcesz wyłączać pompy obiegowej jest przewidzenie króćca ssącego dla obiegu CO niżej niz góra baniaka. Nie jest to rozwiązanie bardzo eleganckie bo niejako zmusza Cię do tego aby w tej przestrzeni powyżej była ciepła woda tylko dla CWU i dodatkowo opóźnia moment grzania obiegu CO od momentu początku palenia w kotle o ile bufor został całkowicie wychłodzony.



Tak jak napisał tomno, że przykładowo aby nagrzać 1000l o 50*C potrzebne jest 58kWh energii ale z kolei dla potrzeb CWU mając nawet i 1000l baniaczek wystarczy zagrzać 200-300l wody od góry zbiornika do temp. 45-60*C czyli potrzeba uzupełnić codziennie ok 10kWh (3 osoby). Dlaczego nagrzanie od góry 200-300l wody (45-60*C) i pozostawienie niższych warstw w zbiorniku w niskich temperaturach wystarcza na potrzeby CWU jest poruszane w tym wątku i wyjaśnione na początku. Prawidłowo wykonane układy umożliwiające warstwowy rozkład temperatur wody w buforze wraz z prawami fizyki oraz wykonaną odpowiednio wężownicą pozwoli cieszyć sie CWU zagrzewając własnie te 200-300l wody a nie całego baniaka. Oczywiście nagrzanie całego baniaka tylko polepszy warynki do korzystania z CWU ale nie jest to warunek konieczny. Idąc dalej skoro musimy uzupełnić te 10kWh energii zurzywane codziennie na potrzeby CWU nalezało by zamontować ok 12 szt. 100W paneli słonecznych (usłonecznienie w lipcu to ok 8h/dzień) jednakże nie codziennie jest słońce więc należało by dodać jakiś zapas właśnie na takie sytuacje albo pogodzić się z tym, że czasami będziemy musieli grzać normalnie grzałką z sieci el. To nasuwa wniosek, że 15 lub więcej paneli 100W jest potrzebne w lato.

pozdro

Zapomniałeś tylko dodać że w takim układzie grzałka musi być zewnętrzna i podawać ciepłą wodę na szczyt bufora :) niektórzy montują grzałki bezpośrednio w zbiorniku przy dnie a tedy ciężko będzie nagrzać tylko górę bufora.

cezary.pl
28-01-2017, 00:09
Zapomniałeś tylko dodać że w takim układzie grzałka musi być zewnętrzna i podawać ciepłą wodę na szczyt bufora :) niektórzy montują grzałki bezpośrednio w zbiorniku przy dnie a tedy ciężko będzie nagrzać tylko górę bufora.

Grzeję swój bufor grzałką 8 kW zamontowaną przy dnie i rozwarstwienie mam książkowe. Bufor fabryczny z wężownicą 4 m2 do CWU bez tuningu w postaci lejka.
Grzałki połączone w gwiazdę:yes: Nawet pobieranie ciepłej wody przez podłogówkę nie zaburza warstwy. Mam do obserwacji 4 termometry. Na lato w połowie bufora zamontowana grzałka 2 kW i też trzyma warstwę. Latem robiłem próby grzania bez odbioru CWU i dopiero po kilku dniach temp. na dole bufora podniosła się do 20*C, a na górze spadła.
Coraz bardziej jestem przekonany że bufor to świetna inwestycja.:D

Pozdrawiam Pana Adama bo dzięki niemu mam bufor.
Cezary

bajcik
28-01-2017, 19:23
U ciebie cezary.pl może się jakiś "słup konwekcyjny" wytworzył i strugą popłynęło na samą górę.
Podobne doświadczenie u siebie właśnie zrobiłem
* brak lejka
* aktywne pobory CWU
* podłogówka włączona.
* grzałka 6kW wpięta na dole z boku

Mam 6 termometrów, grzałka pod 5tym. Zdjęcia co godzinę.
http://usos.hopto.org/~bajcik/pub/budowa/co/bufor-ladowanie-grzalka-dolna.jpg

Przy solarach pewno też będzie grzało całą objętość na raz.

Okta
29-01-2017, 07:53
Grzeję swój bufor grzałką 8 kW zamontowaną przy dnie i rozwarstwienie mam książkowe...

Rozwarstwienie masz książkowe czyli jakie i kiedy czy podczas ładowania grzałką czy podczas rozładowywania kiedy grzałka nie pracuje? Jeśli podczas ładowania grzałka umieszczona przy dnie nagrzewa Tobie najpierw górne warstwy a potem stopniowo coraz niższe to zamieść jakieś przekroje rysunki etc.

Czy kiedy grzałka jest włączona słyszysz wyraźne jej "syczenie" w zbiorniku?

pozdro

mac_612
29-01-2017, 10:40
To, czy grzałka w środku zbiornika utrzymuje rozwarstwienie, łatwo sprawdzić - ładując od zera pusty bufor, a w tym czasie nie używać rozbiorów.

U bajcika idealnie widać, jak grzałka wyrównuje temperatury w całym buforze.

W brew pozorom właśnie rozbiory z bufora dużo łatwiej utrzymują rozwarstwienie. Wynika to z sensownej różnicy zasilania i powrotu odbiorników (podłogówka/kaloryfery, CWU).

Przy zasilaniu zbiornika, też trzeba o to zadbać (o dT), np montując zawór 3d do kotła, czy ograniczyć przepływ w pobliżu grzałek. Zgadzam się z Adam.1983 , że dobrze jest je zamontować poza zbiornikiem.

Adam.1983
29-01-2017, 15:20
To, czy grzałka w środku zbiornika utrzymuje rozwarstwienie, łatwo sprawdzić - ładując od zera pusty bufor, a w tym czasie nie używać rozbiorów.

U bajcika idealnie widać, jak grzałka wyrównuje temperatury w całym buforze.

W brew pozorom właśnie rozbiory z bufora dużo łatwiej utrzymują rozwarstwienie. Wynika to z sensownej różnicy zasilania i powrotu odbiorników (podłogówka/kaloryfery, CWU).

Przy zasilaniu zbiornika, też trzeba o to zadbać (o dT), np montując zawór 3d do kotła, czy ograniczyć przepływ w pobliżu grzałek. Zgadzam się z Adam.1983 , że dobrze jest je zamontować poza zbiornikiem.

Przede wszystkim łatwo ją wymienić w razie awarii bez spuszczania wody :)

cezary.pl
29-01-2017, 15:37
Grzałka dolna w buforze nagrzewa najpierw górne warstwy. Tak zaobserwowałem. Podłogówka faktycznie pomaga utrzymać uwarstwienie, bo od dołu napływa chłodna woda. Ja nie posiadam kotła, grzeje tylko prądem w II taryfie, wężownica do CWU zaczyna się od dołu bufora i aż tak bardzo na uwarstwieniu mi nie zależy.
Nie zamierzam nic poprawiać i modernizować w tym zakresie.

Pozdrawiam
Cezary

PS termometry mam analogowe, tylko dół bufora z sondą temp. do sterowania grzałki.

Okta
29-01-2017, 18:22
Zgadzam się z Adam.1983 , że dobrze jest je zamontować poza zbiornikiem.

mac_612 z tym, że staramy sie wymyśleć jak to upchnąć w jednym zbiorniku a nie poza nim :( ,pewnie, że poza DA SIĘ (kurka wodna zaczynam adamizić :) )

Jak zamieniałem korek na grzałkę to wywaliło ok 2l wody, trza było to zrobić sprawnie i oczywiście mieć na uwadze zmoczone ciuchy :)

Tam nie tryska jak na filmach z Ubootami, można grzałkę wymienić bez spuszczania całej wody, jedynie kilka l do uzupełnienia i chuchy do wysuszenia :D

pozdro

bajcik
29-01-2017, 18:51
@Okta kurde, szkoda żeś filmu nie zrobił z tej operacji, wszyscy byśmy chętnie to obejrzeli :D Gdybym to robił ja to zaraz a to by się gwint zacinał, a to pakuły przesuwały, a to cośtam. Gratki że się udało.

mac_612
29-01-2017, 19:11
mac_612 z tym, że staramy sie wymyśleć jak to upchnąć w jednym zbiorniku a nie poza nim


Po co? :)

"zaadamizuje" Pewnie, że da się to zrobić dobrze w zbiorniku - montujemy grzałkę w buforze przy dnie (najlepiej pionowo) osłoniętą kawałkiem 11/2 rury z 25mm otworem/ponawiercaną na dole, zredukowana do calowej rury biegnącej do 2/3 wysokości zbiornika.

To samo można sobie (łatwiej) zaaplikować na zewnątrz bufora dodatkowo wzbogacone o zawory odcinające..

tomno
29-01-2017, 19:19
Mam takie pytanie odnośnie grzania prądem. Bufor mam pusty tzn bez żadnych wężownic, lejków itp.
Oprócz podłączenia kotła węglowego i wyjścia na grzejniki mam jeszcze wspawane z boku 4 mufy 3/4". Gdybym dorobił do tego kolektor z rurkami podłączeniowymi wspawanymi pod kątem (tak jak na rysunku), a na dole zamontował skrzynkę raczej płaską, aby zmieściła się pod ociepleniem w której będą 3 grzałki po 2kW jedna nad drugą. Na wyjściu u góry termostat samochodowy tak aby bufor ładował się od razu gorąca wodą. Może do tego w przyszłości podłączyć wymiennik płytowy, a do tego solary. Wymiennik płytowy nie jest tematem na teraz, ale gdybym już to spawał to zrobiłbym od razu wyjścia.
Rury 5/4, przy samym buforze zredukowane na 3/4
Będzie to działać?
380086

asolt
29-01-2017, 19:25
Po co? :)

"zaadamizuje" Pewnie, że da się to zrobić dobrze w zbiorniku - montujemy grzałkę w buforze przy dnie (najlepiej pionowo) osłoniętą kawałkiem 11/2 rury z 25mm otworem/ponawiercaną na dole, zredukowana do calowej rury biegnącej do 2/3 wysokości zbiornika.
...

Mozesz to zobrazowac rysunkiem?, dlaczego pionowo i jak ją wymieniac w razie awarii. W czym to jest lepiej od poziomego umiejscowowienia grzałki blisko dna?

mac_612
29-01-2017, 19:45
tomno tTaki układ właśnie polecam. Oczywiście, że będzie działać, dałbym sobie spokój z tym termostatem. Wystarczy regulacja przepływu przez "skrzynkę z grzałkami".

asolt Pionowo umieszczone grzałki w centrum dennicy pod lejkiem promował adam_mk. Taka grzałka osłonięta rurą z perforacją na dole w centrum zbiornika obejdzie się bez rurki prowadzącej ciepłą wodę ku górze. Sam się utworzy "komin konwekcyjny"
Jak wymieniać taką grzałkę w zbiorniku opisał Okta. Ja preferuje grzałki na zewnątrz z możliwością odcięcia zaworami.

bajcik
29-01-2017, 20:02
Jak wymieniać taką grzałkę w zbiorniku opisał Okta
To chyba nie była grzałka montowana w dennicy.

mac_612
29-01-2017, 20:06
Mała różnica - tak samo prze..ne :)

Edit:

Grzałki przepalają się, jak nie mają chłodzenia (odbioru ciepła) - np jak mocno pokryją się kamieniem, lub działają na sucho. W naszym przypadku do takich sytuacji nie dochodzi praktycznie nigdy. Pozostają rzadkie przypadki wad fabrycznych.

asolt
29-01-2017, 20:18
asolt Pionowo umieszczone grzałki w centrum dennicy pod lejkiem promował adam_mk. Taka grzałka osłonięta rurą z perforacją na dole w centrum zbiornika obejdzie się bez rurki prowadzącej ciepłą wodę ku górze. Sam się utworzy "komin konwekcyjny"
Jak wymieniać taką grzałkę w zbiorniku opisał Okta. Ja preferuje grzałki na zewnątrz z możliwością odcięcia zaworami.

Ale co ma dac komin konwekcyjny?, jezeli grzeje prądem to w okreslonym czasie grzalki przekazą odpowiednią ilosc energii, co w takim przypadku daje komin konwekcyjny,
montuję bufory z montazem poziomym grzałek, co zyskam, a w zasadzie zyska klient jezeli zamiast grzałki poziomej bez zadnej osłony będą grzalki pionowo w osłonie?

Okta
29-01-2017, 20:31
Gratki że się udało.

Wiesz ... wyobraź sobie co powiedziała moja żonka: "No i znow żeś się paplał w błocie :D " hahaha

Może nie 2 l a może to było 5l ale dało radę bez upuszczania całego zładu. Szybka akcja... trochę adrenaliny i kupa śmiechu jak zobaczyłem, że się sam zmoczyłem :D

Trzeba to wziąść dosłownie " na klatę" :D

popzdro

mac_612
29-01-2017, 20:32
Klient zyska jeśli posiada jakiś wysokotemperaturowy odbiornik (np CWU), a ma ograniczoną z jakiś względów ilość energii dostarczonej do bufora (np ze względu na czas).

adam_mk
29-01-2017, 20:45
"Ale co ma dac komin konwekcyjny?"

Ma dać stosunkowo szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej.
Załączasz, grzejesz kwadrans i myjesz ręce w ciepłej wodzie.
Na kąpiel, oczywiście, kwadrans grzania nie starczy.

Grzałki w buforze to sposób na upchanie wielu rzeczy w jednym baniaku i przesuniecie godzin tanich na czas drogich.
Czasu jest dość (cała noc) to ten system sprawdza się dobrze.
Ale...
Są tacy z fotowoltaiką.
Wtedy trzeba by zrobić DEDYKOWANY kocioł grzałkowy obok baniaka.
(na jedną lub na trzy fazy, ale zawsze na trzy grzałki).
Narysować to?

Adam M.

mac_612
29-01-2017, 20:49
Narysować to? Chyba nie trzeba, przy odrobinie wyobraźni wystarczy to co narysował stronę temu tomno

Nawet ta drabinka króćców jest zbędna - wystarczy jeden na górze.

asolt
29-01-2017, 21:11
"Ale co ma dac komin konwekcyjny?"

Ma dać stosunkowo szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej.
Załączasz, grzejesz kwadrans i myjesz ręce w ciepłej wodzie.
Na kąpiel, oczywiście, kwadrans grzania nie starczy.

Grzałki w buforze to sposób na upchanie wielu rzeczy w jednym baniaku i przesuniecie godzin tanich na czas drogich.
Czasu jest dość (cała noc) to ten system sprawdza się dobrze.
Ale...
Są tacy z fotowoltaiką.
Wtedy trzeba by zrobić DEDYKOWANY kocioł grzałkowy obok baniaka.
(na jedną lub na trzy fazy, ale zawsze na trzy grzałki).
Narysować to?

Adam M.

Przypadki są rózne ale jezeli ilosc energii dostarczana do bufora jest odpowiednia to nic ten komin nie daje, w przypadkach szczegolnych mozna zablokowac (automatycznie) pobór energii na co zachowując ciepło dla cwu, ta godzina czy dwie (do czasu załaczenia II taryfy) w przypadku podłogówki bez zasilania nie jest problemem

adam_mk
29-01-2017, 21:21
Sama prawda.
Niektórzy jednak wolą "inaczej".
Zwłaszcza ci, którzy nadmiary z fotowoltaiki w baniak chcą pchać.
Układ narysowany stronę wcześniej wcale nie jest optymalny...

Ja mam taką propozycję.
(sprawdza się bardzo dobrze )
Oczywiście, rysunek ideowy a nie montażowy.
Łatwo można sobie te grzałki podmieniać.
Dławiąc przepływ zaworem na dole ustawiamy temperaturę wlotu do bufora.
Termostaty zabezpieczają przed gotowaniem.

380089

Adam M.

asolt
29-01-2017, 21:32
Sama prawda.
Niektórzy jednak wolą "inaczej".
Zwłaszcza ci, którzy nadmiary z fotowoltaiki w baniak chcą pchać.
Układ narysowany stronę wcześniej wcale nie jest optymalny...

Ja mam taka propozycję.
(sprawdza się bardzo dobrze )
Oczywiście, rysunek ideowy a nie montażowy.
Łatwo można sobie te grzałki podmieniać.
Dławiąc przepływ zaworem na dole ustawiamy temperaturę wlotu do bufora.
Termostaty zabezpieczają przed gotowaniem.

380089

Adam M.

Na fotowoltaikę tez jest rada, po prostu dwa (zestawy) grzałek, jeden na dnie drugi w połowie bufora, owszem rozwiązanie z zewnętrznymi grzałkami jest od strony serwisowej praktyczne ale przy zalaniu wodą zdeminaralizowaną problem kamienia na grzałkach nie wystepuje i tylka wada fabryczna wymusi koniecznosc zmiany grzalek a tym samym koniecznosc wypompowania zładu i ponownego napełnienia bufora.

adam_mk
29-01-2017, 23:45
Wiem.
Da się to zrobić na wiele sposobów.
Męczyli o grzałki zewnętrzne w kilku postach...
Ten układ jest bardzo praktyczny i działa bardzo dobrze, przetestowałem go.

Adam M.

mac_612
29-01-2017, 23:56
Grzałki zewnętrzne, to grzałki zewnętrzne. Tutaj nie ma czego "męczyć".

Pewny jestem, ze każde pudełko z grzałkami (chodzi o idee) przez które będzie odpowiedni przepływ wody będzie tak samo działać.


Wiem.
Ten układ jest bardzo praktyczny i działa bardzo dobrze, przetestowałem go.
Adam M.

Jak napisałem wyżej - każde.

Dwie grzałki w zbiorniku na różnych wysokościach to pudrowanie trupa... przepraszam, inne podejście do problemu długiego oczekiwania na GORĄCĄ wodę.

mac_612
29-01-2017, 23:59
owszem rozwiązanie z zewnętrznymi grzałkami jest od strony serwisowej praktyczne ale przy zalaniu wodą zdeminaralizowaną problem kamienia na grzałkach nie wystepuje i tylka wada fabryczna wymusi koniecznosc zmiany grzalek a tym samym koniecznosc wypompowania zładu i ponownego napełnienia bufora.
Przed chwilą mnie męczyłeś z problemem wymiany grzałki w buforze.

asolt
30-01-2017, 06:24
Dwie grzałki w zbiorniku na różnych wysokościach to pudrowanie trupa... przepraszam, inne podejście do problemu długiego oczekiwania na GORĄCĄ wodę.

Zaden z moich klientów nie miał nigdy problemów (bo taki problem w ogole nie wystepuje) z oczekiwaniem na ciepłą wodę a gorąca nie była im potrzebna, sztuczne tworzenie problemów to domena poprzedniego ustroju, dwie grzałki umozliwiaja przełaczanie na tryb letni i zimowy, bo po co grzac w lecie cały bufor jak mozna połowe i nawet wtedy ciepłej wody jest za duzo chociaz wtedy mozna ja grzac do nizszej temperatury

mac_612
30-01-2017, 06:40
Zaden z moich klientów nie miał nigdy problemów (bo taki problem w ogole nie wystepuje) z oczekiwaniem na ciepłą wodę a gorąca nie była im potrzebna,
Gratuluje, nigdzie nie napisałem, że będzie to działać źle. Tylko lepsze jest wrogiem dobrego.


, dwie grzałki umozliwiaja przełaczanie na tryb letni i zimowy, bo po co grzac w lecie cały bufor jak mozna połowe i nawet wtedy ciepłej wody jest za duzo chociaz wtedy mozna ja grzac do nizszej temperatury

To samo zrobi zewnętrzny kocioł, grzałka, która może dać Ci np 50cm gorącej wody (przy przepływowym odpada problem legionelli, czyli wygrzewania całego zbiornika). Bez przełączania "trybów".




sztuczne tworzenie problemów to domena poprzedniego ustroju

Aaa.. Dlatego pytałeś o wymianę grzałki w buforze :).

asolt
30-01-2017, 06:50
Pytałem o wymianę grzałki zamontowanej w dnie bufora pionowo (tak to przynajmniej zrozumiałem) o wiele wygodniej jest wymienic grzalkę ustawioną poziomo.
Po co dwa urzadzenia czyli zewnętrzny kocioł i bufor jak moze to byc jedno urzadzenie czyli bufor z grzalkami.

mac_612
30-01-2017, 07:16
Bo te dwa "urządzenia" będą działały lepiej.

Wiem asolt, że jesteś profesjonalistą i wydaje mi się, że korzystasz z gotowych rozwiązań (gotowych/dostępnych elementów). I problem leży w braku dostępności takich "profesjonalnych" kotłów grzałkowych.
Przy odrobinie chęci taki kocioł wykona przeciętny hydraulik/spawacz.
Kawałek rury dn40 z jednej strony mufa do grzałki, po przeciwnej zaślepiona i do tego dwa króćce 3/4cala. Ładnie (dla estetyki) "ocieplamy" gotową otuliną, a całość łączymy rurami miedzianymi z dołem i górą bufora.
Wystarczy spojrzeć jak to jest rozwiązane w kotłach elektrycznych, czy w pompach ciepła z zasobnikiem. Dlaczego tam po prostu nie wstawili grzałki, albo dwóch do zbiornika?

asolt
30-01-2017, 07:30
Ja wiem jak wykonac prosty kocioł grzalkowy, problem jest w tym ze nie widzę sensu jego wykonania i instalowania skoro mogę grzałke wkrecic w odpowiednią mufę w buforze. Naprawde nie ma nic prostszego. Moze moj punkt widzenia jest nieco inny od buforowych samorobów bo sam buforów nie wykonuje a jedynie zlecam wykonanie wg moich zalecen, ale naprawde nie widze powodu aby te dwa urzadzenia mialy dzialac lepiej. Obserwacje kilkudziesieciu działajacych buforów nie upowazniaja mnie do takiego wniosku. Jezeli chodzi o grzałki to tylko raz wymieniłem z powodu olbrzymiego zakamienienia gdyz nie miałem dostepu do wody zdemineralizowanej, a termin gonił i to było faktycznie moje niedopatrzenie.
Co do automatyki sterujacej korzystam wyłącznie z moich (nie gotowych) rozwiązan

mac_612
30-01-2017, 07:40
Sens jest, bo montujesz jeden kocioł z jedną grzałką i tym jednym elementem sterujesz, umożliwiając grzanie warstwowe.

380111



Nie chcę, żeby ta nasza polemika polegała na udowodnieniu, że moje jest "najmojsze", a kontr argumenty brzmiały w stylu "nie bo nie".

edit.
Rysunek jest poglądowy, grzałki o tej samej mocy nagrzeją cały zbiornik w tym samym czasie.

asolt
30-01-2017, 08:35
Oczywiscie ze ta polemika nie ma na celu udowodnienie swojego tylko ja jestem dociekliwy i czasami chce wiedziec wiecej i ewentualnie zastosowac w praktyce.

tomno
30-01-2017, 10:20
..., problem jest w tym ze nie widzę sensu jego wykonania i instalowania skoro mogę grzałke wkrecic w odpowiednią mufę w buforze. Naprawde nie ma nic prostszego...
Jak do tej pory nigdy nie grzałem grzałką bufora, ale jakieś 14 lat grzałem w okresie wiosenno-letnio-jesiennym wodę w bojlerze. I jeśli w buforze miałoby działać tak samo to dziękuje bardzo :) Dlatego nie wspawywałem nawet muf na grzałki.
Gdy grzałem ciągle tzn. prąd jedno taryfowy i podłączenie na stałe przez termostat to było całkiem dobrze, jednak gdy zmieniłem na dwutaryfowy i założyłem wyłącznik czasowy to grzałka włączała się o 21.00 i wyglądało to tak. Do 21 woda była ciepła (rozkład warstwowy), no ale już pewnie nieduże ilości. Gdy włączała się grzałka to po kilku minutach woda w kranie robiła się zimna i trzeba było czekać dobre 30 - 40 min, aby można było się umyć w lekko ciepłej wodzie.
Taka sama sytuacja była zresztą gdy grzałem wodę z kotła CO przez wężownicę umiejscowioną w dolnej części bojlera - dlatego też dołożyłem drugi bojler z płaszczem wodnym - gorąca woda była w kilka minut po rozpaleniu w kotle.

Lejka w środku nie zrobiłem - nie za bardzo miałem taką możliwość.
Pozostaje więc zamontowanie grzałek na zewnątrz które umożliwia grzanie wody o określonej temperaturze i takiej ilości jaka mi jest potrzebna.
Niestety montaż grzałek wprost do bufora (bez lejka) nie daje takiej możliwości.

asolt
30-01-2017, 10:32
Problem w buforze i wezownicy cwu, jezeli wezownica ma 4 lub 8 m2 i jest zageszczona u gory bufora to praktycznie róznica temp wychądzace z wezownicy i temp gory bufora to 1-2 oC. System grzania bufora nie ma nic do rzeczy.

mac_612
30-01-2017, 10:47
asolt nie czytasz uważnie, albo nie rozumiesz tego czego czytasz. Lepiej mieć u szczytu warstwę 60-70oC niż w całym buforze 40.
Tutaj jest przewaga grzania warstwowego. Grzałka grzeje małą ilość wody do wysokich temperatur. To nie jest pompa ciepła, że korzystniej jest grzać "niżej".

Bez dużego kombinowania - jak najniżej umieszczone pudełko z grzałkami, do tego dwa zawory (najlepiej, przynajmniej jeden grzybkowy/zasuwowy) i połączenie miedzią fi28. Będzie działać wyśmienicie

asolt
30-01-2017, 10:57
asolt nie czytasz uważnie, albo nie rozumiesz tego czego czytasz. Lepiej mieć u szczytu warstwę 60-70oC niż w całym buforze 40.
Tutaj jest przewaga grzania warstwowego. Grzałka grzeje małą ilość wody do wysokich temperatur. To nie jest pompa ciepła, że korzystniej jest grzać "niżej".

Bez dużego kombinowania - jak najniżej umieszczone pudełko z grzałkami, do tego dwa zawory (najlepiej, przynajmniej jeden grzybkowy/zasuwowy) i połączenie miedzią fi28. Będzie działać wyśmienicie

I czytam i rozumiem, a przede wszystkim mam mozliwosc obserwacji temperator w buforach grzanym grzalką umiejscowiona albo na dole albo w połowie bufora i jednym i w drugim przypadku uklad temperatur jest warstwowy a najwyzsza temp jest u gory bufora. Termometry nie kłamią

mac_612
30-01-2017, 11:14
:)
Uściślijmy - Mając grzałkę umoszczoną przy dnie w buforze ładuje Ci się on warstwowo od góry? Wątpię, bo gdyby tak było to nie potrzebna by Tobie była druga grzałka w połowie wysokości. To że najcieplejsza woda płynie unosi się to logiczne, kwestia tylko jak ciepła jest ta woda - przy dnie gdzie grzałka 20 w połowie 30 a u szczytu 50? Czy całość mniej więcej równomiernie?

Wymuszając ogrzewanie małej ilości wody do wyższych temperatur, już po chwili od włączenia grzałki u szczytu zbiornika pojawi się np. 60oC nawet jak cały zbiornik miał te 20-30oC . Bez grzałek w różnych wysokościach zbiornika, czy trybów letnich/zimowych.

asolt
30-01-2017, 11:35
Po pierwsze dwie grzałki nigdy nie pracują jednoczesnie, dolna w okresie grzewczym, górna (w połowie wysokosci) w okresie letnim (dla cwu)
Po drugie moc grzałek i czas grzania i pojemnosc bufora jest tak dobrana aby temp w gorze bufora nie spadala ponizej ok 45 oC (do regulacji i indywidualnego ustawienia) tak aby była cwu o prawidlowej temperaturze. A poniewaz II taryfa sie cyklicznie powtarza to i zachowanie tej temperatury nie jest problemem, gdby sie zdarzyły sie dosc niskie temperatury (ponizej temp obliczeniowej) to automatyka blokuje pobór ciepła na co zachowujac ciepło do cwu. Zakladajac ze obecnie budowane domy są dobrze ocieplone to ewentualny spadek temperatury w ciagu tych 1-2 godz moze sie objawic spadkiem temperatury wewn. o ok 0.2-0.3 oC, a w przypadku skrajnym zawsze mozna właczyc grzalki w I taryfie. Moc grzałek 12 kW jest w zupelnosci wystarczajaca do co i cwu. Co do rozkładu temp w buforze to jest on uzalezniony od stopnia rozladowania bufora, po zakonczeniu ladowania róznica pomiedzy dołem i gora jest mniejsza niz w trakcie i po rozladowaniu bufora czyli prze rozpoczeciem ładowania.

mac_612
30-01-2017, 11:49
Ja rozumiem jak to u "ciebie" działa. Sam mam praktycznie stale w buforze 45oC (traktuje jako zbiornik CWU do pompy) i nie ma problemu z oczekiwaniem na ciepłą wodę. Grzałki na zewnątrz zbiornika, robią to samo, a dodatkowo spisują się lepiej w takich sytuacjach jak opisałem. Tak samo można sobie ustawić ile i o jakiej temperaturze chcemy mieć wodę. Dodatkowo można mieć ją GORĄCĄ na "pstryk". Nie wiem o ile droższe jest to rozwiązanie (czy w ogóle?), ale daje więcej możliwości, a poza "komplikacją" przez dołożenie zewnętrznego zbiorniczka nie ma wad w porównaniu do grzałki bezpośrednio w buforze.

adam_mk
30-01-2017, 12:16
Asolt
Nie zakłamuj fizyki!
Piszesz tak, jakbyś nie wiedział, że woda ma LEPKOŚĆ.
Jakbyś kompletnie ignorował turbulentne przepływy.
To, że układy, jakie montujesz - działają - jest prawdą!
My to rozumiemy. Rozumiemy też - czemu.
Lejek i grzałki w baniaku to minimalizowanie uśredniania temperatury całości zładu i generowanie układu warstwowego w baniaku.
To eliminowanie wpływu lepkości wody i turbulencji strugi wstępującej.
To samo, tyko szybciej i sprawniej robi zewnętrzny kocioł (ale zabiera miejsce i jest dodatkowym urządzeniem).
Każdy może sobie wybrać układ, który najbardziej mu się podoba.

MOŻNA pilnować osobiście czy przez automatykę aby zład nigdy nie miał temperatury niższej jak te 45stC. (wyłączając grzanie domu)
Można też zrobić ten układ tak, aby w sytuacji wyziębionego baniaka dostęp do ciepłej wody i ogrzewania pojawiał się już po kilku minutach od uruchomienia źródła ciepła..
Sytuacja rzadka, jak w domu stale ktoś jest.
Też prawda, ale ta funkcja układ poprawia a nie psuje.

Adam M.

adam_mk
30-01-2017, 12:29
Do przysłowiowej "szewskiej pasji" doprowadza mnie argumentacja - że PO CO grzać cały zład, wystarczy troszkę, bo to KOSZTUJE!
(układy lato-zima)
Ktoś buduje DUŻY baniak aby mieć DUŻY zapas ciepła traktując go jako akumulator.
Potem ładuje go odrobinkę, "bo więcej nie trzeba".
To nie lepiej jest zbudować taki układ DOBRZE a nie na "odpierdol"?
Straty postojowe układu zbudowanego dobrze są symboliczne!
Wielkie straty daje źle zrobiony układ cyrkulacji!
Jeżeli oponenci maja rację a nie ja to...
PO CO KOMU duże sumy na rachunku bankowym?
(który jest swoistym akumulatorem zasobów)
Przecież wystarczy mieć na nim tylko "troszkę" gotówki...
A naród pierdolca dostaje, aby jego konto bankowe było jak "najtłuściejsze".
Co do idei zjawiska akumulacji - różnic nie ma żadnych w obu przypadkach!

Przecież automatyka pilnuje UZUPEŁNIANIA tej ilości ciepła, która z baniaka została pobrana i ją uzupełnia wtedy i tym, kiedy jest najwygodniej.

Adam M.

asolt
30-01-2017, 12:31
NIe zakłamuję fizyki nie twierdze ze uwarstwienie bez lejka jest lepsze niz lejkiem, tylko ze tym przypadku nie ma to znaczenia, grzałki i tak zalaczane tylko w czasie II taryfy i tylko wtedy gdy temp w miejscu instalacji czujnika jest nizsza niz zadana. Zewnetrzny kociołek przy takim grzaniu nic mi nie da, a tzw szybkie grzanie wyziebionego baniaka i tak w praktyce nie wystąpi.

asolt
30-01-2017, 12:35
Do przysłowiowej "szewskiej pasji" doprowadza mnie argumentacja - że PO CO grzać cały zład, wystarczy troszkę, bo to KOSZTUJE!
(układy lato-zima)
Ktoś buduje DUŻY baniak aby mieć DUŻY zapas ciepła traktując go jako akumulator.
Potem ładuje go odrobinkę, "bo więcej nie trzeba".
To nie lepiej jest zbudować taki układ DOBRZE a nie na "odpierdol"?
Straty postojowe układu zbudowanego dobrze są symboliczne!
Wielkie straty daje źle zrobiony układ cyrkulacji!
Jeżeli oponenci maja rację a nie ja to...
PO CO KOMU duże sumy na rachunku bankowym?
(który jest swoistym akumulatorem zasobów)
Przecież wystarczy mieć na nim tylko "troszkę" gotówki...
A naród pierdolca dostaje, aby jego konto bankowe było jak "najtłuściejsze".
Co do idei zjawiska akumulacji - różnic nie ma żadnych w obu przypadkach!

Przecież automatyka pilnuje UZUPEŁNIANIA tej ilości ciepła, która z baniaka została pobrana i ją uzupełnia wtedy i tym, kiedy jest najwygodniej.

Adam M.

Ok, policz i podaj te straty w okresie letnim dla baniaka 1000l zaizolowanego fabrycznie dla grzanego całego i połowy, Temp zładu 45 oC, temp. pomieszczenia ok 20 oC, wystarczy w kWh. Izolacja z pianki gr. 10 cm.

adam_mk
30-01-2017, 12:46
Pisałem - dla układu zbudowanego DOBRZE!!!
Naprawdę wszystko co się da trzeba spierdolić?

"tzw szybkie grzanie wyziebionego baniaka i tak w praktyce nie wystąpi. "
Też pisałem, ze to prawda w 98% wypadków.
Przyznaj, ze te 2% innych TEŻ się zdarza.

Adam M.

asolt
30-01-2017, 13:05
Pisałem - dla układu zbudowanego DOBRZE!!!
Naprawdę wszystko co się da trzeba spierdolić?

"tzw szybkie grzanie wyziebionego baniaka i tak w praktyce nie wystąpi. "
Też pisałem, ze to prawda w 98% wypadków.
Przyznaj, ze te 2% innych TEŻ się zdarza.

Adam M.

W moim przypadku te 2% to głównie pierwsze uruchomienie (nie ma zadnego znaczenia) oraz naprawdę wyjatkowe przypadki długotrwałego braku zasilania, tu ciezko mi oszacowac jaki to procent ale jest to grubo ponizej 1 %. Nie usprawiedliwia to zwiekszenia kosztów o ten dodatkowy kociołek

mac_612
30-01-2017, 13:25
Nie usprawiedliwia to zwiekszenia kosztów o ten dodatkowy kociołek
Przypuszczam, że koszty będą zbliżone/nico wyższe od dwóch grzałek + sterowanie. Poza szybszym dostępem do ciepłej wody, uzyskujemy dostęp do gorącej wody i zapominamy o konieczności przełączania grzałek w okresie lato/zima.

Ewentualna różnica 100/200zł jest warta otrzymania tak elastycznego układu.

asolt
30-01-2017, 13:43
Przypuszczam, że koszty będą zbliżone/nico wyższe od dwóch grzałek + sterowanie. Poza szybszym dostępem do ciepłej wody, uzyskujemy dostęp do gorącej wody i zapominamy o konieczności przełączania grzałek w okresie lato/zima.

Ewentualna różnica 100/200zł jest warta otrzymania tak elastycznego układu.

Ale szybszy dostęp nie jest konieczny, cwu jest zawsze dostępna moze poza tą gorącą wodą ale mając zawór antyoparzeniowy i tak z niej nie mozna skorzystac. Jedyną faktyczną zaletą jest mozliwosc zmiany grzałki bez oprózniania bufora, jezeli u kogos ta grzalka pelni role awaryjną to te argumenty mają sens, w moim nie mają.

mac_612
30-01-2017, 13:49
Ok.

מרכבה
30-01-2017, 15:34
Mówicie - że woda stojąca w buforze jest dobra ? że im mniej przepływa tym lepiej ? tak rozumieć zalety uwarstwienia ?

rjarek
30-01-2017, 19:44
Sama prawda.
Niektórzy jednak wolą "inaczej".
Zwłaszcza ci, którzy nadmiary z fotowoltaiki w baniak chcą pchać.
Układ narysowany stronę wcześniej wcale nie jest optymalny...

Ja mam taką propozycję.
(sprawdza się bardzo dobrze )
Oczywiście, rysunek ideowy a nie montażowy.
Łatwo można sobie te grzałki podmieniać.
Dławiąc przepływ zaworem na dole ustawiamy temperaturę wlotu do bufora.
Termostaty zabezpieczają przed gotowaniem.

380089

Adam M.

Z fotowoltaiką jest taki problem że grzałki grzeją bardzo różnie ( zależy jak słoneczko poświeci ) i dlatego nie da się zdławić zaworem dla stałego przepływu a tym samym ustalenia temperatury ogrzanej wody . Kombinowałem z "drabinką " dokładne fotki są w moich postach . Niestety zbiornik NIE ładuje sie warstwowo . Choć w moim przypadku po 2 sezonach działania nie ma to absolutnie żadnego znaczenia . bo nie ma znaczenia pod względem użytkowym czy w zbiorniku jest tem 50 st czy 90 .I tak na wyjściu cwu jest zawsze ok 45 st ( zawór mieszający )

adam_mk
30-01-2017, 21:38
"Z fotowoltaiką jest taki problem że grzałki grzeją bardzo różnie "

Czyste bzdury!
Napisz, ze grzałki podpinasz "na żywioł".
Wtedy - tak.
Jak zasilasz je z inwertera to zawsze przykładasz na nie takie samo napięcie i zawsze grzeją TAK SAMO.

Jak zbudowałeś ten zasobnik, ze nie ładuje się warstwowo?
Co skopałeś?

Adam M.

adam_mk
30-01-2017, 21:41
Merkawa
Źle to rozumiesz...
Chodzi o to, że zbiornik z uwarstwieniem ZAWSZE pod szczytem ma najcieplejszą wodę.
Nieważne czy i ile pobierasz - ta zasada jest stała.

Adam M.

matsite
31-01-2017, 08:17
Mam pytanie dotyczące podłączenia bufora do kotła co poprzez schemat nilsana. Nie mogę znaleźć zaworu termostatycznego z kapilarą 1" (ZT) oraz zastanawiam mnie jak wygląda zawór regulacyjny (ZR). Załączam schemat dla przypomnienia.
380190

rjarek
31-01-2017, 09:29
to nie żadne bzdury , grzałka nie jest podpięta na żywioł . jest przez inwerter . Podłącz sobie amperomierz i woltomierz i zobaczysz czy cały czas masz taki sam prąd i napięcie niezależnie od pory dnia i zachmurzenia jeśli tak masz to masz najwydajniejszy i najbardziej stabilny system na świecie :) . O zasobniku kiedyś dyskutowaliśmy nawet coś mi tam radziłeś , nie pomogło :) , ale ogólnie jestem bardzo zadowolony , od kiedy mam powiązany układ fotowoltaiczno-kotłowy nigdy ciepłej wody nie zabrakło . KOcioł pracuje tylko w sezonie grzewczym . 380197 http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20130-problem-z-temperatura-kot%C5%82a/page-19#entry236240

mac_612
31-01-2017, 10:31
Mam pytanie dotyczące podłączenia bufora do kotła co poprzez schemat nilsana. Nie mogę znaleźć zaworu termostatycznego z kapilarą 1" (ZT) oraz zastanawiam mnie jak wygląda zawór regulacyjny (ZR). Załączam schemat dla przypomnienia.
380190

Ten układ działa tak sobie - gorzej niż by się mogło wydawać. Lepiej, a wcale nie drożej działa układ z zastosowanym termostatycznym zaworem 3d.
371190

mac_612
31-01-2017, 10:41
...

Ta drabinka nie jest wcale potrzebna, wystarczy górne i dolne przyłącze. Próbowałeś zastosować zawór ograniczający przepływ, aby podnieść temperaturę na wyjściu z grzałki? Bo nie widzę na tym zdjęciu.

Przy takiej zmiennej mocy kotła (tutaj elektrycznego) ma sens stosowanie zaworów termostatycznych. Rozwiązaniem byłby chociażby termostat z samochodu, lub zawór z kapilarą.

matsite
31-01-2017, 10:52
Ten układ działa tak sobie - gorzej niż by się mogło wydawać. Lepiej, a wcale nie drożej działa układ z zastosowanym termostatycznym zaworem 3d.
371190

Czyli zastosowanie takiego zaworu 380205 przed i za buforem załatwi sprawę? Plus oczywiście zawory zwrotne.

adam_mk
31-01-2017, 11:21
Plus jakiś murzynek do kręcenia tym zaworem z łapką na ciepłej rurce.
Masz gdzie dokupić murzynka?

Adam M.

mac_612
31-01-2017, 11:21
Chodzi o termostatyczny 3d
np esbe vtc300

kudlaty69
31-01-2017, 13:12
Ja troszkę z innej beczki - tj kosztowo jak zasilać bufor.
Załaczam tabelkę kosztową;
Cena gazu 0,25 prądu(g11) 0,54 drewna 0,12 za kwh.
Dalej to rozważania i przeliczenia kosztowe porównawcze tych czynników także przy zastosowaniu pc do grzania wody.
Może komuś się przyda - jakby jakieś błędy do walcie.


Juz poprawione - inne były opłaty przesyłowe
380332
Ta tabela powyżej aktualna - PC widać bardzo opłacalna

kudlaty69
31-01-2017, 13:26
Inne moje rozważania teoretyczne aby doładować bufor do wyższych temperatur z PC.
Oryginalny skraplacz z klimy umieszczam w małym zbiorniku np 80l po butli po gazie LPG na zewnątrz bufora. Zasilanie tego zbiornika daje z dołu bufora i oddanie ciepła podłączam do góry bufora i wstawiam termostat np 65C aby wyżej ładować bufor.
Moje rozważania380219 w załączniku - co o tym sądzicie.

mac_612
31-01-2017, 13:34
Prąd w drugiej taryfie kosztuje mniej jak 0,3 pln za kWh
Dla pompy ciepła korzystniej grzać cały bufor do 45-50oC - w tym wypadku nie warto grzać warstwowo tylko w całym zbiorniku utrzymywać mniej więcej równą w miarę niską temperaturę.

bajcik
31-01-2017, 15:20
Doradźcie koledzy czy wężownicę solarną można zakończyć mosiężną kształtką lutowaną na miękko?
Raczej piszą żeby była kształtka z brązu lutowana na twardo (http://www.e-instalacje.pl/a/instalacje-systemow-solarnych-zalety-miedzi-15912.html). Ale twardo lutować ani nie umiem ani nie mam czym. Może bym najął speca, tylko rurki wystają po 15cm od connexa - nie będzie to przeszkodą jakąś?

adam_mk
31-01-2017, 15:31
Nie lutowałbym tego lutem miękkim.
Płynie już od około 160stC a z solara można "dostać" płyn w temperaturze do 120stC.
Lut w takiej staje się już plastyczny, ciastowaty i ciśnienie może taką kształtkę zrzucić z rury.
To,ze złączka będzie dalej od baniaka w niczym nie przeszkadza.

Nie umiesz...
To się naum! Nie święci garnki lepią!
Złączkę odsuniętą od płaszcza, na samej rurce, to zwykłym bunsenem na twardo polutujesz.
Sam propan i bez tlenu.
Palnik podobny do tego do papy i za małe pieniądze w każdym markecie.
Czy nie po około 36zł widziałem?

Adam M.

kudlaty69
31-01-2017, 16:14
Prąd w drugiej taryfie kosztuje mniej jak 0,3 pln za kWh
Dla pompy ciepła korzystniej grzać cały bufor do 45-50oC - w tym wypadku nie warto grzać warstwowo tylko w całym zbiorniku utrzymywać mniej więcej równą w miarę niską temperaturę.

Ja mam operatora Energa i cena 2 taryfy G12 jest 0,46971=0,2247(sam tani prąd)+0,2296(opłata sieciowa zmienna)+0,0129(opłata jakociowa)+0,00251(opłata OZE).
Penie niedługo dojdą ukryte opłaty na pis, rydzyka i hgw.

rjarek
31-01-2017, 16:36
Ta drabinka nie jest wcale potrzebna, wystarczy górne i dolne przyłącze. Próbowałeś zastosować zawór ograniczający przepływ, aby podnieść temperaturę na wyjściu z grzałki? Bo nie widzę na tym zdjęciu.

Przy takiej zmiennej mocy kotła (tutaj elektrycznego) ma sens stosowanie zaworów termostatycznych. Rozwiązaniem byłby chociażby termostat z samochodu, lub zawór z kapilarą.

Drabinka właśnie miała zapewnić warstwowe ładowanie , niestety wcale działa . Termostat załatwił by pewnie sprawę , ale nie jest mi potrzebny , praktyka pokazała swoje . Dławienie nie ma szans zadziałać ze względu na bardzo różne oddawanie ciepła przez grzałkę . Tę drabinkę podpatrzyłem gdzieś w necie , tyle ze tam grzała jakaś dużą wężownica . Piszę o tym ponieważ niektórzy decydują się na ogniwa pv , u mnie jak na razie działa świetnie . Zasobnik 500 l

matsite
31-01-2017, 17:51
Plus jakiś murzynek do kręcenia tym zaworem z łapką na ciepłej rurce.
Masz gdzie dokupić murzynka?

Adam M.

Murzynek do tego zaworu kosztuje coś koło 300 zł więc chyba taniej wyjdzie ESBE, którego polecił mac_612. Tylko z tego co widzę to ciężko go dostać. Jakieś konkretnie parametry powinien posiadać ten zawór? Jaki zakres temperatur?

mac_612
31-01-2017, 18:51
matsite Może być np taki zawór:
https://kotly.com.pl/produkt-zawor-mieszajacy-trojdrogowy-25mm--1-cal--regulus-tsv3-65c-2655.html?l=pl
W układzie jaki przytoczyłem wcześniej.
W tym układzie jest jeden zawór 3d.

Okta
31-01-2017, 19:14
Prąd w drugiej taryfie kosztuje mniej jak 0,3 pln za kWh
....
Nie u mnie.. Sprawdzałem wszystkie możliwości i podsumowując u mnie na złączu minimum to 46gr w nocnej :(


....więc chyba taniej wyjdzie ESBE, którego polecił mac_612. Tylko z tego co widzę to ciężko go dostać....
Nie przesadzaj VTC300 albo VTC500 to są serie. Wchodzisz na stronę http://www.esbe.eu/pl/pl-pl tam wyszukujesz dokładny kod i na allegro etc. za dwa dni masz u siebie. :D



...Jak zasilasz je z inwertera to zawsze przykładasz na nie takie samo napięcie i zawsze grzeją TAK SAMO.
...
Niestety nie do końca bo inwerter zapodaje napięcie takie aby było jak najsprawniej dla parametrów na które został zaprojektowany ale niestety nie może wytworzyć przy danym napięciu prądu obciążenia większego niż dostarczana mu moc do przetworzenia. Jego moc spada wraz ze zmiejszającym się napięciem z PV dostarczanym czyli tak długo jak da radę będzie starł się utrzymać napięcie ale minimalny spadek napięcia stałego zasilania spowoduje,że minimalnie spadnie napięcie zasilania grzałek a tam przecież zalezność jest U2/R. Daje to taki efekt, że przy spadającej mozy zasilania z PV do inwertera zmniejsza on minimalnie zasilanie grzałek zmniejszając w kwadracie prąd czyli zmniejszając moc wydzielaną na grzałkach w kwadracie.

Mówicie - że woda stojąca w buforze jest dobra ? że im mniej przepływa tym lepiej ? tak rozumieć zalety uwarstwienia ?
I tak i nie. Stojąca jak dla porównania chciałbyś podać strumień 10m3/h ale jak to jest strumień 1m3/h wpływający podczas ładowania i są wykonane króćce 2" które spowaqlniają wypływ/wpływ wody to TAK.


...Poza szybszym dostępem do ciepłej wody, uzyskujemy dostęp do gorącej wody i zapominamy o konieczności przełączania grzałek w okresie lato/zima.
...
TAK.
Jeśłi stale podtrzymujemy tę warstewkę ciepłej/gorącej wody to nie ma co "uzyskiwać" bo stale jest :D


...a dodatkowo spisują się lepiej w takich sytuacjach jak opisałem...
Na czym polega to "lepiej"? Nie to abym polemizował ale może poza mną inni skorzystają :D

pozdro

mac_612
31-01-2017, 19:30
Z ostatniej faktury tania taryfa 0,28 a droga 0,7 z hakiem.... Chyba, że źle liczę.

Kiedyś Okta debatowaliśmy na temat "rezerwy" CWU ;)...
Na ostatnich stronach była już prowadzona polemika na temat montażu grzałek. Ja opisałem jak zrobić to korzystniej. To "wolny" kraj, każdy wybierze co uważa za lepsze dla niego.

tomno
31-01-2017, 20:47
U siebie zmieniłem na G13 (nie wszędzie taka jest) i dlatego jako awaryjne źródło ciepła chcę podłączyć grzałki, tylko muszę jeszcze przydział mocy zwiększyć i zmienić na 3f

zima:
najtaniej jest 21-7 i 13-16 (13 godz/dobę) + cała sobota, niedziela i dni ustawowo wolne od pracy 0,27zł/kWh
średnia 7 - 13 0,50 zł/kWh (6 godz/dobę)
najdrożej 16 - 21 0,79 zł/kWh (5 godz /dobę)

w lecie tzn: 1 IV - 30 IX
najtaniej jest 21-7 i 13-19 (15 godz/dobę) + cała sobota, niedziela i dni ustawowo wolne od pracy 0,27zł/kWh
średnia 7 - 13 0,50 zł/kWh (6 godz/dobę)
najdrożej 19 - 22 0,79 zł/kWh (3 godz /dobę)

W te ceny wliczone są wszystkie opłaty związane ze zużyciem prądu tzn. cena energii elektrycznej, opłaty dystr. zmiennej i OZE. Natomiast nie wliczone są opłaty stałe nie związane z ilością pobranej energii: abonament, opłata handlowa, opłata dystr. stała.

neokuba22
31-01-2017, 21:41
i nie trzeba sie bardzo starac aby w najtanszej strefie zuzyc o wiele wiecej niz w pozostałych strefach

adam_mk
01-02-2017, 07:18
Okta
Dupiaty jakiś ten inwerter...
No, oczywiście, źródełko mocy nie da jak mu zapodasz bateryjkę 1,5 V.
Tyle już było o tym, ze grzanie baniaka fotowoltaiką to jeden z głupszych pomysłów...
No, można, ale są lepsze sposoby.

Adam M.

matsite
01-02-2017, 07:44
matsite Może być np taki zawór:
https://kotly.com.pl/produkt-zawor-mieszajacy-trojdrogowy-25mm--1-cal--regulus-tsv3-65c-2655.html?l=pl
W układzie jaki przytoczyłem wcześniej.
W tym układzie jest jeden zawór 3d.

Ok. Teraz już wszystko rozumiem. Za kotłem zawór termostatyczny 3d w/w a za buforem zawór mieszający do uzyskania odpowiedniej temperatury zasilania oraz drugi do CWU. Mam jeszcze pytanie dotyczące sterowania całym układem z buforem. Posiadam sterownik Auraton s14 oraz jakiś starszy podstawowy Techa. Wystarczy do sterowania? Czy gdy chodzą dwie pompy naraz, ładująca bufor oraz ładująca grzejniki, to nie ma żadnego problemu? Chodzi mi o to abym mógł zasilać grzejniki oraz ładować bufor jednocześnie ponieważ jest on znikomej pojemności i będzie tylko usprawniał pracę kotła oraz głównie grzał CWU. I ostatnie pytanie dotyczące lejka. Stosować czy nie? Zamawiam resztę potrzebnych gadżetów i w weekend biorę się za składania wszystkiego:)

adam_mk
01-02-2017, 10:08
Wstawiasz grzałki lub wężownicę do solarów?
Daj lejek
Nie wstawiasz?
Lejek niepotrzebny.

Pompy się nie pokłócą. Każda zrobi swoją robotę nie przeszkadzając tej drugiej.

Adam M.

kudlaty69
01-02-2017, 10:55
Mieliście rację z tymi taryfami - inne były stawki przesyłowe w nocnej taryfie załącznik już podmieniony - koszt 1kwh w taniej od 0,27 do 0,31 zł w pomorskim
380332

chris1
01-02-2017, 21:32
chris1
Twój schemat jest dobry, ale zwróć uwagę, że przy takim podłączeniu ograniczasz pojemność bufora (dt 99'C-55'C a nie 99'C-32'C)
To co ci proponuje, daje pełne wykorzystanie zalet grzejników nad podłogówką. Przepraszam, za jakość rysunku, ale ciężko się rysuje bez myszki
369349
Pompki sterowane termostatami w pokojach, dają Ci pełną swobodę w regulowaniu temperatury tych pomieszczeń bez względu na działanie reszty ogrzewania (np drabinki łazienkowe latem). Bez problemu możesz w ten sposób sterować grzejnikiem w rzadko używanym pomieszczeniu.
Oczywiście w pomieszczeniach z grzejnikami ściennymi może (a nawet powinna) być podłogówka.

Zawór 3d w obwodzie grzejników nie jest konieczny, ale limituje on ich maksymalną temperaturę, co zabezpiecza np rury z tworzywa którymi mogą być podłączone, czy też ogranicza przypalanie kurzu.

Latem drabinki łazienkowe, mogą być sterowane np czasówką, która by włączała pompkę wieczorem w celu wysuszenia ręczników/dogrzania łazienki przed kąpielą.

,,Pompki sterowane termostatami w pokojach, dają Ci pełną swobodę w regulowaniu temperatury tych pomieszczeń bez względu na działanie reszty ogrzewania''

Grzejniki sztuk 5 (3x termostat pokojowy, 2x włącznik/wyłącznik czasowy)
+ 5x pompka? Nie będzie burzy w buforku jak wszystkie akurat będą załączone a jeszcze 1x lub 2 od podłogowego i jedna od kociołka???
A może dało by radę sterować tym, takim zestawem (albo podobnym)

380392
Do tego to
http://sklepsimon.pl/produkt,simon-54-premium,dwc10p-01-11-lacznik-z-opoznieniem-wylaczenia-z-przekaznikiem,kolor-bialy,263
I tu pytanie czy można to podłączyć zamiast regulatorów do listwy?

Adam.1983
01-02-2017, 23:22
Mam takie pytanie odnośnie grzania prądem. Bufor mam pusty tzn bez żadnych wężownic, lejków itp.
Oprócz podłączenia kotła węglowego i wyjścia na grzejniki mam jeszcze wspawane z boku 4 mufy 3/4". Gdybym dorobił do tego kolektor z rurkami podłączeniowymi wspawanymi pod kątem (tak jak na rysunku), a na dole zamontował skrzynkę raczej płaską, aby zmieściła się pod ociepleniem w której będą 3 grzałki po 2kW jedna nad drugą. Na wyjściu u góry termostat samochodowy tak aby bufor ładował się od razu gorąca wodą. Może do tego w przyszłości podłączyć wymiennik płytowy, a do tego solary. Wymiennik płytowy nie jest tematem na teraz, ale gdybym już to spawał to zrobiłbym od razu wyjścia.
Rury 5/4, przy samym buforze zredukowane na 3/4
Będzie to działać?
380086

Po co tak kombinować, spawać rury, montować wymiennik i chować pod ociepleniem grzałkę w jakiejś skrzyni ( pomijając koszty nie szkoda ci czasu ) ? może prościej zrobić taki układ ?
380409

mac_612
02-02-2017, 06:43
chris1 To co opisałem dotyczy rzadko używanych pomieszczeń w których szybko chcesz podnieść temperaturę. W pomieszczeniach w których przebywasz stale montujesz te grzejniki na jednym obwodzie z jedną pompką - tam wystarczą zwykłe głowice termostatyczne. Podobnie w łazienkach drabinki zasilasz przez jedną pompkę sterowaną jednym wyłącznikiem czasowym/pokojowym.

Adam.1983 To czy bardziej się opłaca robić samemu, czy kupić, to sprawa mocno indywidualna (np. chęci, czas, zdolności, możliwości). Rur nie trzeba spawać, miedziane np.można polutować.

Okta
02-02-2017, 07:24
...ponieważ jest on znikomej pojemności i będzie tylko usprawniał pracę kotła ...

A jakiej pojemnosci jeśli mozna zapytać?

pozdro

Okta
02-02-2017, 09:08
...To czy bardziej się opłaca robić samemu, czy kupić, to sprawa mocno indywidualna (np. chęci, czas, zdolności, możliwości). Rur nie trzeba spawać, miedziane np.można polutować.

Zgadza się.

Jedynie w czym mam wątpliwości to w masie wody do zagrzania. W przypadku grzałek w buforze, przykładowo 12kW zagrzanie całego 1000l zbiornika albo nawet jego połowy to jakies 4-8h więc procesy są wolnozmienne więc zabezpieczenie wyłaczenia w postaci 2-3 niezależnych termostatów przylgowych w zupełności powinno wystarczyć.

W przypadku zewnętrznego zbiornika w postaci kawałka rury 3-4" to taka grzałka potrzebuje niecałą minutę aby zagotowac wodę ALE aby zwiększyć temperaturę wody w tak małym zbiorniczku z powiedzmy 85->100*C to już jest czas rzędu 10 sekund więc podstawową sprawą jest takie zabezpieczenie, które zareaguje odpowiednio szybko (oczywiście w redundancji). Tutaj zabezpieczenie przepływu przez ten mały zbiorniczek staje sie priorytetowe ale pompka zawsze może paść albo zawór przypadkowo zamknięty :(

pozdro

adam_mk
02-02-2017, 09:23
To puść to w grawitacji, tak jak rysowałem.
Grawitacja Ci się tak łatwo nie zepsuje...

Adam M.

Okta
02-02-2017, 09:51
Tak Adamie zgadza się, ale z drugiej strony tu chodzi mi tylko o uczulenie na zabezpieczenia w przypadku kiedy mamy tam zawory odcinąjące po drodze i jakiś będzie zamknięty. Pod koniec ładowania przepływ będzie sie zmniejszał ze względu na malejąca siłę "napędową" dla grawitacji więc tez jest ryzyko powstania warunków do nagłego wzrostu temperatury stąd to moje "uczulenie" na zabezpieczenia. Nawet jakby tam zaczęło gotować to w rurze u gory co najwyżej będzie mieszanka parowo-wodna ale wtedy grzałka jest narazona na uszkodzenie chyba, że zabezpieczenie ten zbliżający się stan odpowiednio szybko wykryje i ją wyłączy. Własnie o tą "szybkość" mi chodzi bo przylgowe licho widzę. Trzeba by coś pewnie z tych zabezpieczeń kotłów przepływowych zastosować albo przylgowe odpowiednio nisko ustawione 40-60*C ale to drastycznie zmniejszało by mozliwości akumulacyjne bufora/akumulatora bo raczej chodzi o to aby w stanie normalnej pracy taka grzałka zewnętrzna podawała nam 80-95*C.

pozdro

tomno
02-02-2017, 09:56
Po co tak kombinować, spawać rury, montować wymiennik i chować pod ociepleniem grzałkę w jakiejś skrzyni ( pomijając koszty nie szkoda ci czasu ) ? może prościej zrobić taki układ ?
380409
Mogę zapłacić komuś lub zrobić samemu. Soboty mam wolne, więc spokojnie mogę sobie spawać ;) Co do konstrukcji, to myślę również o podpięciu do tego solarów i stąd taka konstrukcja.


...
W przypadku zewnętrznego zbiornika w postaci kawałka rury 3-4" to taka grzałka potrzebuje niecałą minutę aby zagotowac wodę ALE aby zwiększyć temperaturę wody w tak małym zbiorniczku z powiedzmy 85->100*C to już jest czas rzędu 10 sekund więc podstawową sprawą jest takie zabezpieczenie, które zareaguje odpowiednio szybko (oczywiście w redundancji). Tutaj zabezpieczenie przepływu przez ten mały zbiorniczek staje sie priorytetowe ale pompka zawsze może paść albo zawór przypadkowo zamknięty :(
pozdro
Też o tym myślę, dlatego będzie to zbiornik o pojemności około 20l litrów, grzałki 7kW i ma to grzać grawitacyjnie. Myślisz, że w takim przypadku też może być problem ze zbyt wolnym odbiorem ciepła?

adam_mk
02-02-2017, 10:01
Obejrzyjcie sobie czajnik elektryczny przy pracy i grzałkę nurkową w szklance.
Co jest, że socjalistyczna codzienność i sprawy normalne urastają do niezbadanych tajemnic w kraju "dobrej zmiany"?

Adam M.

Słyszeliście może o GALWANIZACJI?
Wanny galwanizerskie często są grzane.
GRZAŁKAMI.
Profesjonalnie wykonanymi, z termostatem i zabezpieczeniami...
Może by co o tym poczytać?

Adam M.

mac_612
02-02-2017, 10:41
Okta tomno tam pojemność tego zbiornika z grzałkami, nie ma żadnego znaczenia. Tam ważny jest przepływ, a puszczając taki kociołek w grawitacji przy takim odbiorze jakim jest bufor, musi się zagotować cała woda w zbiorniku (buforze) nad poziomem grzałek, żeby wytworzyć chmurkę pary. Pisałem już, że wystarczy tą grzałkę umieścić w rurce dn40 jak najniżej i połączyć z buforem np cu28. Termostat przylgowo do rury na 90'C i mamy bezpieczny układ. bez kombinowania z drabinkami czy innymi "fikuśnymi" kształtami.

mac_612
02-02-2017, 10:43
Pojemnością zbiornika z grzałkami chcecie zapewnić sobie bufor, ale przecież bufor już macie...



grzałki 7kW i ma to grzać grawitacyjnie

CU28 podłącza się kotły ponad 30kW, a przepływ w obiegu grawitacyjnym ma zapewnić różnica poziomów - jak najniżej grzałki względem zbiornika - jak się da to najlepiej poniżej dna i poziomo.

adam_mk
02-02-2017, 11:01
"najlepiej poniżej dna i poziomo. "

Można, ale to nie jedyne dobre rozwiązanie.

Adam M.

mac_612
02-02-2017, 11:16
:) Nie jedyne, ale jest dobre, proste i tanie.
Jak się nie da poniżej dna, to na równi z dnem - wiadomo do czego należy dążyć. Przy okazji można zauważyć, że najkorzystniej jest, gdy taki kociołek nie jest za wysoki.

adam_mk
02-02-2017, 11:19
Sama prawda!

Adam M.

Adam.1983
02-02-2017, 13:43
gotowe zespoły grzejne mają wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem i przy temperaturze 95 st odłącza zasilanie, grzałka to nie piec odłączenie jest natychmiastowe :)

Według mnie kombinowanie z wymiennikami, wężownicami czy lejkami jest nieuzasadnione skoro mamy zbiornik z wodą to poco wprowadzać układy pośrednie, znacznie prościej i skuteczniej jest bezpośrednio grzać wodę z bufora. Ładowanie bufora ciepłem od góry też na pewno jest skuteczniejsze niż montowanie przy dnie grzałek czy wężownic bo podróżująca ku górze ciepła woda częściowo wymiesza się z zimną wodą napotkaną po drodze i o ile jak ktoś chce nagrzać całą objętość budowa to nie ma to zbyt dużego znaczenia to przy chęci nagrzania w lecie tylko części zładu na potrzeby CWU zaczyna mieć to znaczenie. Przy takim układzie nie ma problemu żeby wygrzać np. 1/3 zładu do temperatury 80-90st pozostawiając pozostałą cześć w prawie jednakowej temperaturze, bo nie wierzę że montując grzałkę przy dnie otrzymamy przy szczycie temperaturę 90st bez temperatur pośrednich w całym zładzie.

matsite
02-02-2017, 13:54
A jakiej pojemnosci jeśli mozna zapytać?

pozdro

500l :)

Okta
02-02-2017, 13:54
...Też o tym myślę, dlatego będzie to zbiornik o pojemności około 20l litrów, grzałki 7kW i ma to grzać grawitacyjnie. Myślisz, że w takim przypadku też może być problem ze zbyt wolnym odbiorem ciepła?

Jak napisali mac_612 i adam_mk wszystko z odbiorem ciepła jest ok :D grawitacyjnie czy z pompą będzie śmigało...

ALE mnie tutaj chodzi o sytuacje nagłego zablokowania przepływu (padnieta pompa) albo jego braku po uruchomieniu grzałek (zamknięty zawór odcinający). W takim przypadku termostat zabezpieczający z kapilarą jest ustawiony aby temperatura nie wzrosła "powyżej jakiejś" załóżmy 95*C +/-1*C a przepływy (grawitacyjnie czy tez za pomoca pompy) mamy tak podobierane, że normalna praca odbywa się dla wody o temp 90*C.
Kiedy jest ten przepływ wymuszany za pomoca pompy to zakładając temp wody na dole zbiornika 30*C dla grzałki 7kW będzie musiał być zachowany przepływ ok. 100l/h czyli ok 1,6l/min. Jak zacznie zasysać ze spodu zbiornika wodę o temp. coraz wyższej to temperatura na wylocie za grzałkami będzie się też stopniowo podwyższać. Przy takim przeplywie wzrost temp. na ssaniu z dołu zbiornika będzie baaaardzo powolny w granicach 1*C/1min. lub na kilka min. Z taką sytuacją termostat przylgowy sobie spokojnie poradzi bo będzie miał co najmniej minutę zanim wzrośnie, na rurze do której jest przyczepiony, temperatura z 94-95*C. Podobnie będzie z grawitacja bo jej siła "napedowa" będzie powoli maleć więc temperatury za grzałką będa miały przyrosty pod koniec w granicach 1*C/minuty.

Ale co jeżeli zawór odcinający był zamknięty od samego początku albo pompa padnie i w obydwu przypadkach nie ma przepływu? Mamy rozpedzona grzałkę 7kW i 1l wody to przyrosty będą tak w granicach 2*C/sek. Jak szybko termostat przylgowy zareaguje? Po 10 sek? 20? A co jeśli obydwa zawory mamy zamknięte - buuum czy jak?

Grzałki kupowane po 100zł/szt sa tanie, proste, nie mają własnych termostatów/zabezpieczeń.

Dlatego własnie uważam, że ze względów bezpieczeństwa i możliwości zniszczenia grzałki (taniej) ten zbiornik, w którym umieszczamy grzałkę mógłby miec taką pojemność aby przyrosty temperatut przy pełnej mocy grzałki i braku przepływu były nie większe niż ten 1*C/~10sek. Termostat przylgowy ustawiony na 95*C ma wtedy ok 1 minuty zanim zacznie gotować więc sporo czasu aby zareagować.

Dla takiego przyrostu temp (1*C/10sek). i grzałki 7kW zbiornik musiałby mieć ok 16l.

Jeszcze raz powtórzę: tu nie chdzi o to, że działa jak działa tylko co się dzieje jak "nie działa" - nie ma przepływu.

pozdro

tomno
02-02-2017, 14:21
Jak napisali mac_612 i adam_mk wszystko z odbiorem ciepła jest ok :D grawitacyjnie czy z pompą będzie śmigało...

ALE mnie tutaj chodzi o sytuacje nagłego zablokowania przepływu (padnieta pompa) albo jego braku po uruchomieniu grzałek (zamknięty zawór odcinający). ...
Nie będzie pompki ani zaworów odcinających, albo jeśli będą to zamknięte w ociepleniu i bez pokręteł - nie będzie do nich żadnego dostępu i możliwości przypadkowego zamknięcia.

tomno
02-02-2017, 14:27
...
Według mnie kombinowanie z wymiennikami, wężownicami czy lejkami jest nieuzasadnione skoro mamy zbiornik z wodą to poco wprowadzać układy pośrednie, znacznie prościej i skuteczniej jest bezpośrednio grzać wodę z bufora.....
Jeżeli grzałka będzie wprost w buforze przy dnie i w ciągu dnia bufor rozładuje się dość dużo, a o 21 .00 włączy się grzałka to o której będzie ciepła woda aby można było się umyć?

adam_mk
02-02-2017, 14:35
Tego nie buduje się dla kretynów z manią samobójczą.
Młotkiem zwykłym można się poważnie skrzywdzić.
A ilu to zginęło od siekiery?
Jak ktoś nie wie jak zbudować dom - niech się do tego nie zabiera!
Niech siedzi w bloku lub zleci komuś, kto wie.
(a palacza niech najmie na etat)

Adam.1983

"nie wierzę że montując grzałkę przy dnie otrzymamy przy szczycie temperaturę 90st bez temperatur pośrednich w całym zładzie. "
Wolno nie wierzyć!
To podobno wolny kraj (choć niektórzy zaczynają w to wątpić - co tez im wolno!)
Nie widziałeś - to nie wierzysz...
Boga też nikt nie widział - a wierzy w niego większość w tym kraju.
Po prostu...
Nie masz pojęcia o tej konstrukcji, nie wiesz jak działa i po co w niej te lejki, wężownice i inne cuda.
Nie rozumiesz tego urządzenia...

Masz baniak częściowo załadowany "od góry" tak jak postulujesz.
Masz tez solary a słoneczka jest tylko "tak sobie".. Z solara wrzątek nie płynie, ale ciepełka dużo jest!
DODAJ je do baniaka, jaki rozumiesz!
JAK?

Adam M.

bajcik
02-02-2017, 14:47
Jeżeli grzałka będzie wprost w buforze przy dnie i w ciągu dnia bufor rozładuje się dość dużo, a o 21 .00 włączy się grzałka to o której będzie ciepła woda aby można było się umyć?

Przypominam opcję że można wyjście na CO zamontować niżej niż na samej górze, wtedy na górze mamy wodę zarezerwowaną dla CWU, nawet jeśli CO wyssie do cna. I grzałki nie trzeba popędzać.
Jest to opcja na ciut większe bufory, bo efektywna pojemność energii dla CO spada.
Można też mieć dedykowaną grzałkę gdzieś na górze.

adam_mk
02-02-2017, 14:49
A można też poczekać te 20 minut...

Adam M.

bajcik
02-02-2017, 14:56
Adam, ty nie masz żony, prawda? ;)

adam_mk
02-02-2017, 15:14
Mam.
Normalna jest.
A córcię już sprzedałem :lol: Do ludzi poszła...
Czytaj co piszą...
MYĆ się chciał a nie kąpiele odprawować.
Łapy to można zwykle po 10 minutach w ciepłym umyć.
No, jak to jest dobrze zrobione!

Adam M.

mac_612
02-02-2017, 16:32
Przypominam opcję że można wyjście na CO zamontować niżej niż na samej górze, wtedy na górze mamy wodę zarezerwowaną dla CWU, nawet jeśli CO wyssie do cna. I grzałki nie trzeba popędzać.
Jest to opcja na ciut większe bufory, bo efektywna pojemność energii dla CO spada.
Można też mieć dedykowaną grzałkę gdzieś na górze.

Również przypominam, że tą samą robotę robi termostat wyłączający pompę CO, gdy temperatura na określonej wysokości zbiornika spadnie do określonej wartości ;)

Przemek Kardyś
02-02-2017, 17:56
Moja przygoda z forum zaczęła się od lektury tego wątku. Mimo wszystko mam tańszy system i jeszcze tańszy w utrzymaniu - bojler 300L plus kable. Ale jak ktoś ma gorzej izolowany dom, to może być i bufor.

chris1
02-02-2017, 18:45
chris1 To co opisałem dotyczy rzadko używanych pomieszczeń w których szybko chcesz podnieść temperaturę. W pomieszczeniach w których przebywasz stale montujesz te grzejniki na jednym obwodzie z jedną pompką - tam wystarczą zwykłe głowice termostatyczne. Podobnie w łazienkach drabinki zasilasz przez jedną pompkę sterowaną jednym wyłącznikiem czasowym/pokojowym.

Poniżej mój przypadek.

Pomieszczenia:
7,16-drabinka wyłącznik czasowy
9,11,12-regulator pokojowy
380523380524
Jak mam to rozwiązać żeby było DOBRZE?

Może SPYCHACZ:D


Nie od dziś wiadomo, ze "lepsze" jest wrogiem "dobrego".
Pytał o lepsze...
A na lepsze nie zawsze i nie każdego stać.
MOŻNA dla lepszej cyrkulacji spychacz tam wpuścić i zrobić ten dom jeszcze raz.
Tylko co co?

Adam M.
Temat: Cyrkulacja CWU - Wór bez dna?

mac_612
02-02-2017, 19:29
7 - 16 tak jak piszesz ewentualnie dobowy regulator pokojowy do sterowania
9 -11 regulator pokojowy (ja bym dał mechaniczny - bimetalowy) umieszczony w pralni
12 albo zrezygnowałbym całkiem z grzejnika, albo osobna pompka i regulator mechaniczny.

Jędruś87
02-02-2017, 19:30
Panowie jaki zawór zamontować między buforem a ogrzewaniem podłogowym 200m2 podłogówki i dwie drabinki.

mac_612
02-02-2017, 19:54
Zależy jak chcesz regulować temperaturą w domu.
Pogodowo - zawór 3d +siłownik i sterownik np TECH
Pokojowo - 3d termostatyczny + elektrozawory lub kilka obwodów na osobnych pompkach i regulatory pokojowe.
Ręcznie - zawór 3d jak w pierwszym przypadku kręcony przez ciebie, a z czasem dołożysz siłownik.

W pierwszym i trzecim przypadku dodatkowo zabezpiecz podłogówkę przed za wysoką temperaturą wody podłączając w szereg z pompką termostat NC za 10pln.

Średnica zaworu zależy od mocy jaką ma obwód przez niego zasilany. Dla siebie nie schodziłbym poniżej DN32, choć na 1" też będzie działać z większą dT.

chris1
02-02-2017, 20:12
7 - 16 tak jak piszesz ewentualnie dobowy regulator pokojowy do sterowania
9 -11 regulator pokojowy (ja bym dał mechaniczny - bimetalowy) umieszczony w pralni
12 albo zrezygnowałbym całkiem z grzejnika, albo osobna pompka i regulator mechaniczny.

Czyli 7, 16, 9, 11 jedna pompka z tym, że 11 bedzie zależna od temperatury w 9. Tak? A co bedzie odpowiedzialne za prace pompki?

mac_612
02-02-2017, 20:21
7-16 jedna pompka wysterowana wg preferencji mieszkańców (podgrzanie łazienek wieczorem/rano, suszenie ręczników)
9-11 druga pompka sterowana termostatem w cieplejszym pomieszczeniu. Np podczas prania/wieszania/suszenia załączasz ogrzewanie podnosząc temperaturę na termostacie, a jak nie używasz tego pomieszczenia, to obniżasz temperaturę do ekonomicznej. Kaloryfer w kotłowni możesz zabezpieczyć głowica termostatyczną.

chris1
02-02-2017, 20:36
To już dwie pompki, do tego trzecia od garażu, no i dwie od podłogowego i jeszcze kocioł =6
Buforek nie zacznie się kręcić:stirthepot:

chris1
02-02-2017, 20:47
A może dało by radę sterować tym, takim zestawem (albo podobnym)

380392
Do tego to
http://sklepsimon.pl/produkt,simon-54-premium,dwc10p-01-11-lacznik-z-opoznieniem-wylaczenia-z-przekaznikiem,kolor-bialy,263
I tu pytanie czy można to podłączyć zamiast regulatorów do listwy?

A tak by się dało. Jedną pompką wszystko by poszło. Tylko czy ten, wyłącznik czasowy da się podpiąć pod liatwe zamiast regulatora pokojowego?

mac_612
02-02-2017, 20:51
Jak by Ci to... buforkowi to loto(nie ma to żadnego znaczenia).. Oczywiście jak buforek z łukami itp, a kocioł podpięty do zasilań góra dół, a nie odwrotnie.
To samo te nasze obwody, możesz je wpiąć bezpośrednio do bufora, z zachowaniem przyjętych tu zasad, lub wprowadzić ze zbiornika jedno wyjście odpowiednio większą średnicą i zastosować rozdzielacz z pompkami.
Spokojnie, nic się nie będzie mieszać. W sumie im bardziej w środku się kręci tym lepiej, byle w jedną stronę.

Wyobraź sobie jakie zamieszanie musiała by robić wężownica CWU - bywa, że pracuje z mocą ponad 50kW..



Przypuszczam, że tak, jak te regulatory z zestawu są on/off to da się podpiąć taką czasówkę bez problemu.

mac_612
02-02-2017, 20:54
No i tak wszystkiego jedną pompką byś nie załatwił - kocioł ;)

adam_mk
02-02-2017, 21:04
Fabryka jak w siłowni na okręcie.
Może warto popytać o jaki spychacz?
:lol:

Adam M.

mac_612
02-02-2017, 21:06
Zamiast podpinać wyłącznik czasowy "pod listwe" możesz sterować bezpośrednio elektrozaworem - podając na niego napięcie otwierasz obwód.

chris1
02-02-2017, 21:12
Pisząc jedną pompką wszystko by poszło miałem na myśli tylko grzejniki. Ale to i tak o dwie mniej:)

chris1
02-02-2017, 21:19
Zamiast podpinać wyłącznik czasowy "pod listwe" możesz sterować bezpośrednio elektrozaworem - podając na niego napięcie otwierasz obwód.

Tylko wtedy pompka musiała by mieć by-pass i chodzić non-stop. tak?

mac_612
02-02-2017, 21:22
Fabryka jak w siłowni na okręcie.
Może warto popytać o jaki spychacz?
:lol:

Adam M.

Z mojego podwórka (w domu całość podłogówka - ogrzewanie zasadnicze):
Na początku były 3 pompki - podłogówka, kocioł, CWU
Ale zachciało mi się uzywac drabinki, kiedy jeszcze ogrzewanie nie działa - odseparowałem obwód i dołożyłem pompkę. - 4
W między czasie zacząłem adaptować pomieszczonko w piwnicy na warsztat - używany sporadycznie. Do sporadycznego używania nie będę przecież stale ogrzewał podłogówką. Wystarczy grzejnik konwektorowy z regulatorem na ścianie pod włącznikiem światła i pompka nr 5.
Na początku tego sezonu uruchomiłem pompę ciepła z pompkami 6 i 7.
A w połowie roku będe stawiał garaż połączony z domem rurami w preizolacji - oczywiście planowana pompka, konwektor i regulator na ścianie.

Pompki i proste regulatory są tanie, do tego bardzo elastyczne w aplikacji, łatwe w sterowaniu, a na moim magazynie ciepła ich ilość nie robi żadnego wrażenia.


Tylko wtedy pompka musiała by mieć by-pass i chodzić non-stop. tak?
I drabinki będą grzały tylko w sezonie grzewczym ;)

chris1
02-02-2017, 21:23
Fabryka jak w siłowni na okręcie.
Może warto popytać o jaki spychacz?
:lol:

Adam M.

Zastanowię się nad tym:rotfl:

webi
02-02-2017, 21:25
Poniżej mój przypadek.

Może ślepy już jestem ale nie załapałem o co pytasz. Jeżeli zastosujesz rozdzielacze z rotametrami po pewnym czasie dojdziesz do idealnego ustawienia instalacji. Łazienka powinna być najcieplejszym pomieszczeniem w domu można zasilać z obiegu podłogówki niech grzeje cały czas. W kotłowni zawsze jest ciepło, u mnie 26*C i 30%RH tak grzeje np. metrowy czopuch. Garażu nie ma co grzać, można go odizolować od domu, lub korzystać z ciepła przenikającego ścianę kotłowni.
U mnie trzy rozdzielacze =22 obwodów pracuje na jednej pompce nadążnej 25-60 pracującej w połowie zakresu . Regulowane wszystko rotametrami. W przyszłości będą montowane sterowniki pokojowe sterujące zaworami na rozdzielaczach.
Garaż odizolowałem tylko 10 styropianu a i tak mam dodatnią temperaturę ( w styczniu było prawie -20 na zewnątrz)

adam_mk
02-02-2017, 21:29
No, właśnie miałem zamiar to samo napisać.
Działa dobrze. Nie znam niezadowolonych z takiego układu.

Adam M.

mac_612
02-02-2017, 21:34
Sama podłogówka bez problemu na jednej pompce. U kolegi są jeszcze grzejniki "extra", a na nie bym odżałował te 300pln na dwie pompki i regulatory doń.

adam_mk
02-02-2017, 21:59
Ja za to chwilowo mieszkam w domu, do którego dobudowano przybudówkę , do niej przybudówkę do przybudówki a do niej chlewik, w którym mam warsztacik.
Ja dobudowałem wiatę do chlewika...
:lol:
We łbie się kreci!
:lol:
Kogenerator właśnie finalnie ustawiam, kabluję, łączę...
Jedną pompą (dużą) całość ogarnę.
Pompę mam.
Kołnierzowe Vilo z małym telewizorkiem jakimś doczepionym...
:lol:

Adam M.

Adam.1983
02-02-2017, 22:25
Jeżeli grzałka będzie wprost w buforze przy dnie i w ciągu dnia bufor rozładuje się dość dużo, a o 21 .00 włączy się grzałka to o której będzie ciepła woda aby można było się umyć?

zależy od mocy grzałki i ilości zładu jaki trzeba nagrzać aby wężownica była w stanie efektywnie działać ( zagęszczenie zwojów, umiejscowienie, materiał z jakiego jest zrobiona, itp )
U mnie ostatnie zwoje są 3cm pod powierzchnią wody w buforze, następny 4cm niżej więc do ogrzania wody wystarczy do temperatury użytkowej wystarczy około 15cm wody o temp 80st ( niższe zwoje podgrzewają wstępnie wodę do około 25st więc ta mała warstwa 15cm resztę już załatwia ( na kąpiel spokojnie starcza )
Grzeję jak na razie piecem przy użyciu drewna, faktyczna moc kotła to około 10-14kw więc podobnie jak grzałki elektryczne 3fazowe, i w zasadzie po godzinie palenia już mam ciepłą wodę ( 15min to czas samego zagrzania pieca - przy grzałce byłoby szybciej )
Myślę że grzejąc grzałką przy dnie bufora nawet 12kw nie otrzymało by się ciepłej wody po godzinie przy całkowicie wychłodzonym buforze.

Adam.1983
02-02-2017, 22:31
Tego nie buduje się dla kretynów z manią samobójczą.
Młotkiem zwykłym można się poważnie skrzywdzić.
A ilu to zginęło od siekiery?
Jak ktoś nie wie jak zbudować dom - niech się do tego nie zabiera!
Niech siedzi w bloku lub zleci komuś, kto wie.
(a palacza niech najmie na etat)

Adam.1983

"nie wierzę że montując grzałkę przy dnie otrzymamy przy szczycie temperaturę 90st bez temperatur pośrednich w całym zładzie. "
Wolno nie wierzyć!
To podobno wolny kraj (choć niektórzy zaczynają w to wątpić - co tez im wolno!)
Nie widziałeś - to nie wierzysz...
Boga też nikt nie widział - a wierzy w niego większość w tym kraju.
Po prostu...
Nie masz pojęcia o tej konstrukcji, nie wiesz jak działa i po co w niej te lejki, wężownice i inne cuda.
Nie rozumiesz tego urządzenia...

Masz baniak częściowo załadowany "od góry" tak jak postulujesz.
Masz tez solary a słoneczka jest tylko "tak sobie".. Z solara wrzątek nie płynie, ale ciepełka dużo jest!
DODAJ je do baniaka, jaki rozumiesz!
JAK?

Adam M.

A ty widzę się lubisz czepiać słówek jakich się użyje w poście "nie wierze" oznacza tyle samo co uważam że, nie sądzę, myślę że, a nawet jestem pewien że, itp.
Nie mam solara i nie interesuje mnie szpecenie dachu takimi konstrukcjami dla tej odrobiny energii w zimie i całej masy zbędnej energii w lecie.
Tak czy inaczej ładowanie bufora od góry jest leprze niż od dołu u ubieraj se to jakie tylko słówka chcesz.

adam_mk
02-02-2017, 22:34
W normalnym buforze - masz rację.
W takim z prowadzeniem strugi (lejkiem) po 15 minutach myjesz ręce w ciepłej wodzie.
I - nie musisz wierzyć.
Nie ma nakazu.

Adam M.

Coś Ci dopiszę...
Twój baniak jest najtwojszy a przez to najlepszy.
W całym wszechświecie lepszego nie ma i nie potrzeba.
Dachu zaśmiecać nie będziesz, od góry go napełniasz i jest dobrze.
I ja dobrze rozumiem, ze wybrałeś wariant optymalny dla siebie.
Zrozum jednak, ze są tacy co chcą, lubią czy muszą - inaczej
Im Twój układ się nie sprawdzi.
I z tym się nie kłóć.

Adam M.

Adam.1983
02-02-2017, 22:40
ale budowa lejka kosztuje czas i kasę a ładowanie od góry eliminuje jego montaż, przede wszystkim prostota. Ja nie twierdzę że lejek nie działa bo na pewno działa ale czy nie prościej jest wyprowadzić wylot z grzałki na górę i sprawa załatwiona. Chyba że komuś bardzo zależy na tych solarach. Ja osobiście jak już miałbym szpecić dach żeby korzystać ze słońca to wolałbym dać ogniwa bo prąd można wykorzystać do wszystkiego w domu a nie tylko do ciepła kiedy w lecie jest go potrzebne najmniej.

adam_mk
02-02-2017, 22:44
TAK!
MASZ RACJĘ!
Swoją rację.
Ale Ty nie masz solarów...
Tak wybrałeś i uprościłeś to, co się dało.

Adam M.

kudlaty69
02-02-2017, 22:53
ale budowa lejka kosztuje czas i kasę a ładowanie od góry eliminuje jego montaż, przede wszystkim prostota. Ja nie twierdzę że lejek nie działa bo na pewno działa ale czy nie prościej jest wyprowadzić wylot z grzałki na górę i sprawa załatwiona. Chyba że komuś bardzo zależy na tych solarach. Ja osobiście jak już miałbym szpecić dach żeby korzystać ze słońca to wolałbym dać ogniwa bo prąd można wykorzystać do wszystkiego w domu a nie tylko do ciepła kiedy w lecie jest go potrzebne najmniej.

Budowa lejka to kawałek blachy na 30 zł rura za 10 zł i kawałki pręta 3 zł i 1 godz roboty z wypiciem browca 2 zł;)

adam_mk
02-02-2017, 22:53
Solarów na zimę na dachu się nie montuje. To głupota.
A panele PV dobre są przy sieci wydzielonej z akumulatorami.
Tyle,że to drogie bardzo to ludzie tego nie robią.
Za to bankom dobrze robią a im kapnie, jak kapnie, za jakieś 10 lat...

Adam M.

Jak ktoś "tymi recami" tworzy - tak wychodzi koszt.
:lol:

A.M.

chris1
02-02-2017, 23:03
Podłogowe będzie wg. projektu. Jedynie zmienię rurę 16 na 18 (dziękuję adam_mk). A pytam, jak sterować dodatkowymi grzejnikami przyjmując, że w garażu będzie rekuperator i przyłącze z sieci wodociągowej i rozdzielacz na zewnętrzne punkty wody. Kotłownia tymczasowo brak kotła zobaczymy co czas pokaże. Źródłem ciepła na początku będzie to http://www.iwonapellets.pl/produkt/98/glowna-produkcja-kominkow-na-pellet-kominki-na-pellet-i-drewno-hybrydowe-materialy-budowlane-wklady-aqua-art-metalowe-elektronarzedzia-elektryka-louis-aqua-15-kw-nowosc-automatyczne-czyszczenie.html albo to http://www.iwonapellets.pl/produkt/195/glowna-produkcja-kominkow-na-pellet-kominki-na-pellet-i-drewno-hybrydowe-materialy-budowlane-wklady-aqua-art-metalowe-elektronarzedzia-elektryka-alex-aqua-15-kw-automatyczne-czyszczenie.html Wszystko zależy czy żonka da się przekonać, że z mniejszą szybą jest ładniejszy. Plus grzałki. Oczywiście w buforku przyłącza do kotła i pod pompę ciepła będą czekać cierpliwie. Dlatego grzejnik w kotłowni (koszt pociągnięcia rurki podczas budowy, niewielki). Pralnia jak widać na projekcie niema swojego obwodu tylko zależna jest od innych a obliczone jest że pobiera potrzebne ciepło właśnie z tych innych (taka sytuacja- kociołek w salonie pracuje, nagrzewa pomieszczenia w strefie otwartej. Ponad połowa obwodów jest zamknięta, chcąc podnieść temperaturę w pralni załącza się grzejnik (drabinka). Łazienki- drabinki do suszenia ręczników i okres przejściowy, bo jakoś tak chłodno:D. No bo w buforku ciepełko cały rok przecież jest:)

Adam.1983
02-02-2017, 23:11
Dokładnie uprościłem i usprawniłem, dla mnie to podstawa bo nie po to stawiałem bufor z zasady prostą konstrukcje żeby wsadzać do niego całą masę różnych ustrojstw :)
Wiem że ogniwa są drogie dlatego mój dach jest wolny od wszelkich konstrukcji które by go szpeciły, bo sensu solarów nie widzę.
Ja rozważam zasadność montażu grzałki przy dnie, wymienników czy wężownic albo na zewnątrz z wyjściem na szczyt i pomijam konstrukcje wykorzystywane do solarów. W takiej uproszczonej instalacji montaż grzałki na zewnątrz też znacząco ułatwia jej serwis co też ma swoje znaczenie.
Co do ogniw można jeszcze nadwyżki oddawać do sieci a nie magazynować a wtedy koszty instalacji są mniejsze ( miało wejść jakieś uproszczenie w tej dziedzinie ale nie śledzę tematu to nie wiem jak jest teraz )

P.S.
Ciepła woda unosząca się ku górze w takim lejku przelatując przez 1,5m rury która ma kontakt z zimną wodą po drugiej stronie nie traci części ciepła ?

Kudłaty
Nie każdy zaopatruje się w części do budowy ogrzewania swojego domu na lokalnym złomowisku

bajcik
02-02-2017, 23:18
Na początku były 3 pompki - podłogówka, kocioł, CWU
Ale zachciało mi się uzywac drabinki, kiedy jeszcze ogrzewanie nie działa - odseparowałem obwód i dołożyłem pompkę. - 4
W między czasie zacząłem adaptować pomieszczonko w piwnicy na warsztat - używany sporadycznie. Do sporadycznego używania nie będę przecież stale ogrzewał podłogówką. Wystarczy grzejnik konwektorowy z regulatorem na ścianie pod włącznikiem światła i pompka nr 5.
Na początku tego sezonu uruchomiłem pompę ciepła z pompkami 6 i 7.
A w połowie roku będe stawiał garaż połączony z domem rurami w preizolacji - oczywiście planowana pompka, konwektor i regulator na ścianie.


to twoja piwnica? ;)

380574

380575

mac_612
03-02-2017, 07:09
to twoja piwnica? ;)

380574

380575

Almost... Tylko muszę z żoną pogadać, bo nie pamiętam kiedy Craig był u nas.

Adam ta Twoja jedna pompa z wyświetlaczem kosztuje chyba więcej, niż moje wszystkie pompki!


Zgadzam się, że każdy może zbudować układ, aktualnie dla niego najlepszy,a to samo nie musi być dobre dla kogo innego. Ale po to jest forum, żeby wypowiadać się/ dzielić spostrzeżeniami, a inni mogli wyciągać z tego wnioski. Na końcu każdy może sam podjąć decyzje jaki zbuduje układ u siebie w domu.

Przecież żyjemy w "wolnym" kraju.

kudlaty69
03-02-2017, 07:20
Kudłaty
Nie każdy zaopatruje się w części do budowy ogrzewania swojego domu na lokalnym złomowisku

To są ceny z metalzbytu - na złomie to by było w sumie ze 5zł

adam_mk
03-02-2017, 10:13
Zupełnie nie rozumiem czemu szukanie półproduktu na złomie miałoby być gorsze jak budowanie wszystkiego od podstaw z materiałów "sklepowych".
Bo np. bardziej się "błyszczą"?
A swoją drogą...
Żebyście wiedzieli co na tych złomach leży...
Za pompę z "telewizorkiem" całe 25zł dałem.
Kartę sieciowa ma i gotowa pod BMSa. Pełnosprawna z jakiegoś demontażu.
Wzbogaciłem się wtedy o sporo przemysłowych ślicznych czujników do CO i wentylacji za niecałe 100zł.
W sklepie musiałbym dać tyle, że chyba bym się nie zdecydował.
:lol:

Adam M.

romano78
03-02-2017, 13:48
ale budowa lejka kosztuje czas i kasę a ładowanie od góry eliminuje jego montaż, przede wszystkim prostota. Ja nie twierdzę że lejek nie działa bo na pewno działa ale czy nie prościej jest wyprowadzić wylot z grzałki na górę i sprawa załatwiona. Chyba że komuś bardzo zależy na tych solarach. Ja osobiście jak już miałbym szpecić dach żeby korzystać ze słońca to wolałbym dać ogniwa bo prąd można wykorzystać do wszystkiego w domu a nie tylko do ciepła kiedy w lecie jest go potrzebne najmniej.

A ja będę szpecil sobie dach trzy kolektory już czekają w garazu na montaż hewalex 2100 mam po 300zl nowe z 2016roku w sumie założę chyba 8szt. Baniak.650l koszt całej instalacji ok.3000zl

romano78
03-02-2017, 21:38
Zastanawiam się jak prawidłowo pospinac kolektory aby przepływ był w miarę równomierny opcje są dwie bo konstrukcja dachu mi na wiele nie pozwala i skłaniam sie bardziej ku tej gdzie kolektory sa po prawej strone dachu.

adam_mk
03-02-2017, 22:17
Obejrzyj sobie zawory zwrotne klapowe.
Daj kolektory jak na rys 1
Trudno spychacz na tę mansardę napościć.

Adam M.

romano78
04-02-2017, 00:02
Obejrzyj sobie zawory zwrotne klapowe.
Daj kolektory jak na rys 1
Trudno spychacz na tę mansardę napościć.

Adam M.

Jesli chodzi o śnieg to rzeczywiscie opcja numer 1 jest lepsza ale przy opcji numer dwa nie musze dorabiac kilkunastu metrów instalacji bo wykorzystałbym zasilanie kolektorów od obecnego kolektora a wyjscie z kolektorów wpiąłbym w rurke ktora jest na strychu obok komina i miałbym tylko jedno przebicie z rurką przez dach i ze dwa metry trza by dołożyc miedzi
A przy opcji nr. 1 muszę zejsć od jednej cześci 4 kolektorów z zasilaniem i powrotem pod dach i wyjsc po drugiej stronie w sumie dodatkowych 6 dziur na rurki w dachu i pewnie ze 20 mb.dodatkowej instalacji.

A z tym zaworem klapkowym to było do mnie bo nie wiem o co chodzi?

adam_mk
04-02-2017, 12:06
Ze względu na zacienienie w ciągu dnia te zawory.
Dwa pola solarne czasem nimi przełączane.
Jedna grupa pompowa.

Adam M.

Adam.1983
04-02-2017, 23:13
A ja będę szpecil sobie dach trzy kolektory już czekają w garazu na montaż hewalex 2100 mam po 300zl nowe z 2016roku w sumie założę chyba 8szt. Baniak.650l koszt całej instalacji ok.3000zl

Wolny kraj :) u mnie żona na taki pomysł patrzy mało przychylnie a mi też się to nie podoba, jak w przyszłości będę chciał montować panele ( jak stanieją ) to wykorzystam do tego dach pomieszczenia gospodarczego :)
Swoją drogą liczyłeś kiedy przy kolektorach zwróci ci się 3000 ?

Adam.1983
04-02-2017, 23:18
W normalnym buforze - masz rację.
W takim z prowadzeniem strugi (lejkiem) po 15 minutach myjesz ręce w ciepłej wodzie.
I - nie musisz wierzyć.
Nie ma nakazu.

Adam M.

Coś Ci dopiszę...
Twój baniak jest najtwojszy a przez to najlepszy.
W całym wszechświecie lepszego nie ma i nie potrzeba.
Dachu zaśmiecać nie będziesz, od góry go napełniasz i jest dobrze.
I ja dobrze rozumiem, ze wybrałeś wariant optymalny dla siebie.
Zrozum jednak, ze są tacy co chcą, lubią czy muszą - inaczej
Im Twój układ się nie sprawdzi.
I z tym się nie kłóć.

Adam M.

Zgadzam się z tobą, trafnie opisałeś temat, ja tylko chciałem poruszyć kwestie wyboru miedzy montażem grzałki w zbiorniku i poza nim w sytuacji jak ktoś ma możliwość wyboru i zależy mu na uproszczeniu instalacji. Wiadomo że każdy ma inne potrzeby ale na pewno są tacy którzy się wahają w wyborze koncepcji montażu grzałki w podobnym układzie i jakoś im to pomoże.

romano78
05-02-2017, 08:02
Wolny kraj :) u mnie żona na taki pomysł patrzy mało przychylnie a mi też się to nie podoba, jak w przyszłości będę chciał montować panele ( jak stanieją ) to wykorzystam do tego dach pomieszczenia gospodarczego :)
Swoją drogą liczyłeś kiedy przy kolektorach zwróci ci się 3000 ?

W sumie to kolektory kosztowały mnie 2400 instalacjie już mam która się już zwróciła nie mam tylko pojęcia ile wyjdą mocowania i konstrukcja na dachu ale biorąc wariant mniej optymistyczny to powinno sie zwrocic za4lata

romano78
05-02-2017, 11:26
Mam jeszcze jeden daszek cenralnie od poludnia tylko spory kawalek do bufora jakieś 20mb jeśli by to podciągnąć stalą to by wyszło sporo taniej jak miedzą ty czy stal się nada wezownica z miedzi w kolektorach też miedz i czy ze stali po latach nie będzie się robił jakiś syf I zamulal kolektorów.

adam_mk
05-02-2017, 11:44
Stal się z miedzią nie żre.
Unikaj ocynku, rób z "czarnej" albo połóż ciepłociąg prefabrykowany.
Są gotowce z metra odporne na wysokie temperatury.

Adam M.

romano78
05-02-2017, 12:21
W sumie to puszczenia w gruncie będzie dystans jakieś 10mb myślę owinąć taką rurę dobrą wełną streczem i naciągnąć na to peszel niebieski do kabli tylko jak jest ze szczelnoscia takiego pędzla po latach chyba ze ktoś ma jakiś lepszy pomysł?

neokuba22
05-02-2017, 12:58
Ladny domek ale nie przejmowalbym sie solarami na nim, a na gospodarczym mozesz dac PV, kablem taniej i łatwiej na wieksze odleglosci,

romano78
05-02-2017, 13:30
Ladny domek ale nie przejmowalbym sie solarami na nim, a na gospodarczym mozesz dac PV, kablem taniej i łatwiej na wieksze odleglosci,

Akurat nie chodzi mi o wygląd tylko na domku gorzej zamontować i jest tam trochę cienia ale gdybym miał w przyszłości montować pv to garaż byłby idealnym miejscem i brałem wcześniej taki wariant pod uwagę ale na chwilę obecną pv to mało opłacalna inwestycja

adam_mk
05-02-2017, 14:03
Można zrobić ciepłociąg.
Wybetonowany i dobrze wysmołowany kanał w ziemi.
W nim rury zasypane perlitem.
Zamknięty, zasmołowany i zakopany.
Lata wytrzyma ale wiadro potu weźmie...

Adam M.

romano78
05-02-2017, 14:25
Można zrobić ciepłociąg.
Wybetonowany i dobrze wysmołowany kanał w ziemi.
W nim rury zasypane perlitem.
Zamknięty, zasmołowany i zakopany.
Lata wytrzyma ale wiadro potu weźmie...

Adam M.

Adam no bez przesady nie będę zasilal całego osiedla może jedynie nadmiar ciepła w lecie puszczę do sąsiada to już lepiej rurę kanalizacyjną pomarańczową 6mb wtedy było by tylko jedno połączenie dobrze zaklejone z zewnątrz.

adam_mk
05-02-2017, 14:52
Rozumiem.
Ale tu chodzi o wilgoć/wodę.
To MUSI być suche inaczej wilgoć podkradnie za dużo ciepełka.

Adam M.

Konto usunięte_1*
05-02-2017, 19:07
A ja będę szpecil sobie dach trzy kolektory już czekają w garazu na montaż hewalex 2100 mam po 300zl nowe z 2016roku w sumie założę chyba 8szt. Baniak.650l koszt całej instalacji ok.3000zl

A gdzie kupowałeś te panele ? daj jakiegoś linka

gb318is
05-02-2017, 19:29
A gdzie kupowałeś te panele ? daj jakiegoś linka

Też chętnie bym skorzystał.

asolt
05-02-2017, 19:29
Nie tylko Ty.

romano78
05-02-2017, 20:04
A gdzie kupowałeś te panele ? daj jakiegoś linka


Od firmy która montuje takie rzeczy gość twierdzi ze klientowi takiego przygiętego nie może zamontować, jak będzie słoneczko będe podpinał na ziemi weża ogrodowego i puszczał w kazdego wode z sieci i mierzył na wylocie bo może absorber jest odklejony od orurowania bo nie jest idealnie w płaszczyżnie, ten który mam na dachu tez ma absorber wygięty mam od tego samego gościa i ostatnio jak było słoneczko podgrzewał przy przepływie 1l min z 25 do 38stopni.jakieś 200 do 300l nie wiem czy to dobry wynik?
A linka na razie nie dam chyba że okaze się że absorber rzeczywiście odklejony.Ja po prostu dzwoniłem po kilku firmach które montuja takie rzeczy.

samuel76
07-02-2017, 10:19
Witam złożon chorobą opiszę moją awarię Bufora Każde doświadczenie się przydaje.
Mój buforek to klasyka gatunku Zakupiony w Poznaniu 1000l pojemnik ze stali z odzysku . Instalacja otwarta zbiornik wyrównawczy 50l wszystko zgodnie z przykazami Yody.
Ładowałem bufor paląc w kotle 25KW Opalam drewnem Kocioł to Górno dolny Kempes JR Przerobiony na Dolniaka. Ładowałem przed pracą na drugiej zmianie załadowałem jeden wsad wypalił się ,drugi też się wypalił no i przesadzilem bo załadowałem trzeci kiedy było załadowane 70/70/70 zostawiłem włączoną pompkę i załadowany kocioł i wyjechałem do pracy 50 km dalej.
Po 17 ej żona dzwoni że w kotłowni katastrofa Wróciła z miasta a tam kotłownia cała w parze zalana podłoga na 5 cm , wszędzie gorąco. Szybka ocena sytuacji W kotle już tylko popiół nie pali się na buforze równo 90/90/90 bo jak chodzi pompka kotła to po jakimś czasie sie uśrednia temp w całym buforze. Nie mam jeszcze sterownika do wyłączania pompki po paleniu. Poleciłem jej aby spuściła wannę gorącej wody coby się nie zmarnowła i temp spadła do 80/70/60 ale nadal gdzieś ta woda sie lała . Dzięki pomocy szwagra ocenił że woda się wylewa gdzieś z dna bufora. Z ciężkim sercem poleciłem mu wylać cały zład na bruk -10 na dworze lodowisko do dzisiaj na podwórku. Całe lato zbierałem dla niego najświętszą deszczówkę. Ale do sedna następny szwagier (ten hydraulikowaty z którym popełniłem kotłownię)dobrał się do dna i stwierdził że woda się wylewa z oryginalnego korka zaślepiającego bufor od dołu 3/4".
Ten korek był sprawcą całego zamieszania. Jest to jakby śruba z gwintem3/4 ale w środku ma taki dołek miałem już pierwsze ostrzeżenie bo jak lutowałem króciec palnikiem gazowym obok wkręconego tego korka to nagle zrobiła się w nim dziurka wytopił się jakiś metal pod wpływem wysokiej temperatury.
Tamto było na górze. Tamten korek zalutowałem na twardo i go odrzuciłem leży do dziś w szpargałach ale na dole pozostał ten wadliwy korek (ja myślę że to jest jakiś bezpiecznik) Co mogło się stać .Podejrzewam że to jest jakiś bezpiecznik temp. i w temp 95 st. się wytapia i robi dziurę w instalacji.
Dlatego polecam abyście sprawdzili czy nie macie takiego cuda w swoim buforku przed całkowitym zamknięciem.
Całe szczęście że jeszcze nie zasypałem wszystkiego perlitem przykryty jest tylko kołderką wełnianą ze sreberkiem.
Dziś już wszystko w porządku zaślepione na pakuły polskim korkiem 3/4 instalacja zalana z powrotem, zakończona walka z odpowietrzeniami, idę naładować bufor.

romano78
07-02-2017, 10:29
Przy moim ostatnim zagotowania wody na pierwszy rzut oka nic się nie stało wyrzucilo tylko masę wrzącej wody na płytki w piwnicy woda sobie spłynęła do 8metrowej studni chłodnej ale dopiero parę dni temu zauważyłem ze kilka płytek wyskoczylo do gory.

samuel76
07-02-2017, 11:04
Tak . Nie wiem czy płynęła woda z odpowietrznika nad buforem W garderobie tam gdzie wisi zbiornik wyrównawczy też wszystko było w porządku cisza i spokój zero pary Może coś tam się przelało przelewem do kanalizacji .Po tym doświadczeniu zamontowałem zawór bezpieczeństwa .Ale nie wiem czy kiedyś zadziała bo jest na 1,5 Bar a u mnie w słupie wody jest 0,5 Bar.
Ja tego nie widziałem co się działo przyjechałem po 23 ej to już wszystko ostygło jedynie zostały mokre szmaty na podłodze i rozpruta kołderka z wełny.
Maksymalnie bufor widział większe temp. Ale to było kontrolowane Na górze 105/105/90 na dole z 80. Jak mam 90 st na górze wyłączam pompkę kocioł bufor i woda się pięknie uwarstwia. Wtedy chodzi na grawitacji bo bufor stoi na 50 cm nogach i tam na dnie do tej pory nie było 90 st.

sieno26
07-02-2017, 19:46
samuel76 po tym co napisałeś ciesze się że swoje korki wykręciłem i zaspawałem te gwinty które od początku wydawały mi sie dziwne:)

מרכבה
07-02-2017, 20:28
Koledzy - popiół w pogotowiu :) otwieranie drzwiczek załadunkowych i drzwiczek wyczystki, układ u "mnie" działa jak powinien, zawór 2" różnicowy, oraz przejście do pompki na 5/4 i 1" aby było min zrobiły swoje. Rodzice zadowoleni - komfort jak przy gazie- bufor trochę mały 1300 L.
Teraz po tych morzach, ale tylko się interwał dokładania skrócił, bo 6 godzin pauzy maks przy -25 i znowu.
Najważniejsze - kocioł idzie pełną parą :) każdego dnia.

bajcik
07-02-2017, 20:41
@samuel76, może coś takiego miałeś:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Korek_topliwy

a tu pełniący funkcję "strażaka"
http://parowozy.net/technika/kociol

Okta
08-02-2017, 10:51
... zamontowałem zawór bezpieczeństwa .Ale nie wiem czy kiedyś zadziała bo jest na 1,5 Bar a u mnie w słupie wody jest 0,5 Bar.
...Maksymalnie bufor widział większe temp. Ale to było kontrolowane Na górze 105/105/90 na dole z 80. Jak mam 90 st na górze wyłączam pompkę kocioł bufor i woda się pięknie uwarstwia. Wtedy chodzi na grawitacji bo bufor stoi na 50 cm nogach i tam na dnie do tej pory nie było 90 st.

Zawór bezpieczeństwa oby sie nie przydał ale jeśli rura wzbiorcza i ewentualnie jak masz bezpieczeństwa pozamarza to kociołek nagle pracuje w układzie zamkniętym i nadmiar podgrzewanej wody własnie nim będzie sobie odpływał.

Naczynie wzbiorcze też może byc jednym z elementów częściowo chroniących przed zbyt dużym załadowaniem opału. Jeśli do naczynia wzbiorczego mamy rurę wzbiorczą właczoną w układ gdzieś w najniższym punkcie i oddzielną rurę bezpieczeństwa włączoną w układ na zasilaniu kotła ORAZ pompa w obiegu kocioł/bufor jest pomiędzy tymi rurami (rura wzbiorcza gdzies na ssaniu pompy a rura bezpieczeństwa za pompą) to wytwarza się na tych rurach podczas pracy pompy róznica poziomów cieczy. Wraz ze wzrostem temperatury w zbiorniku wzrasta poziom wody w naczyniu wzbiorczym ale i też poziom w rurze bezpieczeństwa. Jeśli poziom przelewu wody przez rurę bezpieczeństwa jest nisko względem poziomu lustra wody w naczyniu wzbiorczym podczas gdzy bufor jest prawie cąły napełniony dochodzi do sytuacji, w którym róznica poziomów wody wytwarzana przez pompę powoduje przelewanie się gorącej wody rurą bezpieczeństwa do naczynia wzbiorczego. Tym samym gorąca woda z zasilania kotła poprzez rurę bezpieczeństwa zastepuje zimna wodę w naczyniu wzbiorczym, Ta zimna woda jest "wypychana" na powrót kotła i tak się będzie działo az cała zimna woda w naczyniu wzbiorczym nie zostanie zastąpiona gorącą z zasilania kotła.

Nie jest to efekt pożądany z punktu widzenia normalnej pracy instalacji ale daje możliwośc dodatkowego zbiornika odbierającego ciepło w sytuacji jak bufor naładuje się w całosci do wysokich temperatur.

U mnie różnica tych poziomów przy naładowanym buforze to ok 15cm.

Można to zjawisko w pewien sposób "wyregulować" biegiem pompy - czym wyższy tym wytwarzana róznica poziomów większa, oraz samym poziomem wody w naczyniu wzbiorczym - czym wyższe tym efekt wcześniej zacznie występować.

W moim przypadku to jakieś 80l wody czyli ok 7kWh zapasu awaryjnego zładu do naładowania.

Jak widać jest to jeden z elementów chronienia przed zbyt dużym załadunkiem paliwa i czym większe będzie naczynie wzbiorcze tym większa będzie pojemnośc cieplna tego "awaryjnego" zładu.

pozdro

adam_mk
08-02-2017, 11:05
Bardzo podobne do naczynia w układzie "kaloryferowym", który zabezpiecza przed zamarzaniem naczynia.

Adam M.

Marek.M
08-02-2017, 14:07
Witam, zastanawiam się nad systemem ogrzewania. Dom, który chciałbym wybudować ma mieć 136m2, parterowy, chciałbym się zmieścić w 15kWh/m2/rok, czyli wychodzi ok. 2040 kWh rocznie na ogrzewanie. Zakładam pesymistycznie, że będzie ze 2500 kWh (pewnie wyższa temperatura niż 20*). Na CWU wychodzi mi, że będę potrzebował 2000 kWh (2500 kWh, ale 500 kWh chcę odzyskać WWS).

Rozpatruję w sumie 2 opcje:
- kable + bojler + ewentualnie klima (raczej kanałówka)
- bufor + podłogówka + piec na drzewo (drzewo mogę mieć praktycznie za free) + w przyszłości jakiś solar DIY (w moim "dzienniku (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?332884-Dom-z-pytaniami&p=7376437&viewfull=1#post7376437)" jest rozkład pomieszczeń, piec chciałbym w garażu, a bufor w pomieszczeniu gospodarczym)

Czy ktoś może mi porównać koszty instalacyjne dla takich konfiguracji? Nie wiem dokładnie jakie elementy wchodzą w tą drugą konfigurację (zawory, pompki itp)

Zastanawiam się, czy przy takich potrzebach energetycznych jest sens w inwestowanie w drugą opcję...

Czy ktoś z Was tutaj zorganizowałby mi bufor w rozsądnej cenie (z lejkiem, odpowiednią wężownicą itd)?

samuel76
08-02-2017, 15:09
Bajcik dobrym tropem idziesz to co mi się rozlutowało było podobne do cyny ołowiu.
A oto sprawca nieszczęścia:
W korku przewiercone jakieś fi 6mm a po tym metalu ani widu ani słychu.

381114
381115

Pompa kocioł bufor wpięta na dole z bufora do kotła pracuje z zaw. 3 drożnym ochrony powrotu na 55 st.
A naczynie bezpieczeństwa mi nie zamarźnie bo siedzi w garderobie na poddaszu użytkowym KEG 50L po browarze Perła.

381116

Poza tym tak jak Adam pisze wykombinowałem coś na wzór układu kaloryferowego z termostatem ustawionym na 18 st.
W Kegu jest wspawane 3 króćce Przelewowy ,wzbiorczy i napowietrzania/odpowietrzania.
I tutaj koś się pytał jaka pojemność naczynia wzbiorczego
U mnie jest Bufor 1000 l + 300L w podłogówce i kotle i spokojnie wystarcza 50 l lustro wody jak widać w połowie zbiornika przy temp spoczynkowej 20 st.
381117
A KEG używany za jakies 130PLN kupiony nie ma co się bawić w spawanie jakichś nierdzewnych drogich pudeł dedykowanych pod konkretną instalację.

bajcik
11-02-2017, 23:09
wiadomo co to za ustrojstwo?
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polski-wynalazek-zrewolucjonizuje-rynek-pojazdow-elektryczny,nId,2350892

EDIT: Wykorzystali ciepło przemiany fazowej. Poniżej link do pracy
http://www.jeeng.net/COLD-STORAGE-SUPPORTED-AIR-CONDITIONING-SYSTEM-IN-URBAN-TRANSPORT-VEHICLES,65460,0,2.html

neokuba22
12-02-2017, 08:31
to tak jakby pompa ciepła z buforem, z mozliwoscia grzania lub chlodzenia zasobnika

romano78
12-02-2017, 08:51
Przetestowalem wczoraj wszystkie solary wychodzi na to ze przy przepływie 1l min podgrzewaja wodę o całe 20 stopni każdy jeden aż strach pomyśleć co się będzie działo gdy zepne takich z 8 szt. I ciekawostka próbowałem pod różnymi kątami prawie w pionie i tak jak mam na dachu pewnie jakieś 45stopni i wychodziła różnica jakieś 1.5 do 2 stopni bo wcześniej zastanawiałem się czy nie wspawac jakiejś ruchomej konstrukcji aby je stawiać na zimę bardziej w pionie ale wychodzi na to ze nie warto.

asolt
12-02-2017, 08:54
Witam, zastanawiam się nad systemem ogrzewania. Dom, który chciałbym wybudować ma mieć 136m2, parterowy, chciałbym się zmieścić w 15kWh/m2/rok, czyli wychodzi ok. 2040 kWh rocznie na ogrzewanie. Zakładam pesymistycznie, że będzie ze 2500 kWh (pewnie wyższa temperatura niż 20*). Na CWU wychodzi mi, że będę potrzebował 2000 kWh (2500 kWh, ale 500 kWh chcę odzyskać WWS).


Jak chesz tego dokonac? to parametry budynku pasywnego, wbrew pozorom to trudne do osiągniecia. Zaledwie kilka osóv na forum ma takie domy.

Marek.M
12-02-2017, 09:01
Jak chesz tego dokonac? to parametry budynku pasywnego, wbrew pozorom to trudne do osiągniecia. Zaledwie kilka osóv na forum ma takie domy.

Chcę zbudować dom bardzo podobny do Barth3za. Ocieplenie od środka, pakiety szybowe itp.. Problem mam z GWC, bo mam wysoko wody, więc żwirowiec mi odpada.

Wiem, że ciężko uzyskać takie parametry. Można samemu jakoś to oszacować, tzn. chodzi mi o OZC, mając jednak ograniczoną wiedzę w tym zakresie...

karol.b78
12-02-2017, 10:24
Witam, w innym wątku opisywałem już swoją koncepcję (Adam jak zwykle troszkę pomógł): chciałem grzać kominkiem przy pomocy prądu z fotowoltaiki i buforka 2300l już zamówiony.
381360
niestety z fotowoltaiki narazie nic nie wyszlo - brak dotacji. dlatego zacząłem rozważać PC powietrze woda ale tutaj "pompiarze" strasznie bali się mojego "maleństwa".
w końcu stanie chyba na tym, że wrzucę grzałkę ok 7 kw (tania taryfa) + kominek z płaszczem wodnym i tu kilka pytań - zdaję sobie sprawę, że gdzieś to już było ale przewalenie 710 postów trochę schodzi.
założenia
155m2 pow użytkowej zapotrzebowanie według http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2660 ok 35W/m2 rodzina 4 osobowa grzanie kominkiem i (w razie lenistwa i w okresach przejściowych) prądem + jeszcze zastanawiam się na solarami no i bufor 2300l instalacja podłogówka + grzejniki przewymiarowane - niskotemp.? w sypialniach.
i tak:

1. CWU - mój hydraulik nie bardzo wierzy w wężownicę - ile powinno jej być (wiem, że podobno sprawdza się 25 mb fi 22).
2. kwestia włożenia wężownic i tu problem czy wkładać przez otwory rewizyjne?, czy ciąć kapucę? - jak wytnę to czym pospawać- wystarczą zwykle elektrody i spawarka inwertorowa? czy też trzeba by tlen i fachowca?
3. czy pompiarze mają rację z tym, że mój baniak jest za duży do PC p-w?
Pozdrawiam

adam_mk
12-02-2017, 11:20
Pompiarze racji nie mają!
Pracują 'w czasie rzeczywistym" i wszystko im się nie zgadza jak jest ten baniak.
A można inaczej.
Jak chcesz DOBRZE wstawić tę wężownicę to trzeba będzie czapkę zdjąć.
Wyznanie hydraulika ma mało wspólnego z techniką. Może sobie wierzyć w co chce a prawa fizyki są i tak obiektywne.
2 x fi22 po 25mb pozwala na pracę 3 kranów przy temperaturze baniaka 45stC.

Adam M.

karol.b78
12-02-2017, 11:29
jeszcze kwestia wstawiania baniak? muszę to zrobić przed postawieniem ścian- wielkość i masa:) i teraz czy ma jakieś znaczenie czy postawię go bezpośrednio na chudziaku? może coś podlożyć, ocieplić nogi? podobno nie idzie zagrzać szklanki od góry? ale czy przez nieoizolowane nogi nie będzie straty ciepła?

karol.b78
12-02-2017, 11:33
Adam, skoro pompiarze nie mają racji - to czy ewentualne wstawienie pompy powietrze woda (w zastępstwie grzalki) ma sens i czy jest uzasadnione ekon (pompa p-w split ok 16k)

karol.b78
12-02-2017, 11:37
i jeszcze kwestia zespawania z powrotem czapki - czy ktoś miał z tym jakiś problem? chcę to zespawać spawarką inwertorową.

adam_mk
12-02-2017, 12:09
"kwestia zespawania z powrotem czapki - czy ktoś miał z tym jakiś problem?"
No, mieli!
Kwiaciarz, prawnik, optyk, handlowiec - mieli... Nawet jak mieli inwertor.
Spawacze - nie mieli.
Czy wstawienie PC tej lub innej ma sens - trzeba by policzyć i uwzględnić to czego "nie lubisz, nie chcesz, nie dasz na to zgody".
Jeżeli PC nie jest JEDYNYM źródłem ciepła dla tego baniaka (domu) to...
(jednostki z sufitu brane, chodzi o zasadę)
PC daje Ci 10 w danym dniu.
Wykorzystujesz 8.
2 zostaje "na zapas" w baniaku.
Dom pobiera 8. Bo słoneczko świeci i mrozów nie ma.
Po kilku dniach masz ciepły baniak i inne źródło nie musi być uruchamiane.
Jak dom weźmie 18 - też nie musi, ale może. - Twoja decyzja.

Tworzy się układ, który trzeba rozpatrywać nie na "teraz" ale "na tydzień" pracy.

Adam M.

adam_mk
12-02-2017, 12:11
Skróciłbym te nogi na ile się da.
Nie trzeba ich docieplać.
Dół baniaka ZAWSZE będzie miał tyle co bryła domu - około 20stC.

Adam M.

adam_mk
12-02-2017, 12:19
"podobno nie idzie zagrzać szklanki od góry?"

Jak opracujesz sposób to Nobla z fizyki masz pewnego!
:lol:

Adam M.

karol.b78
12-02-2017, 12:50
dzięki za podpowiedzi i rozwianie moich wątpliwości.
czekam na baniak i biorę się do roboty:stirthepot:
pompę narazie daruję sobie - zostanę przy grzalce bo z moich wyliczen to "zwróci się za jakieś 8 lat" - jesli tyle wytrzyma :cool:

kudlaty69
12-02-2017, 13:50
Ja jutro rano jadę po PC do Torunia takie coś http://chigo.pl/pl/produkty/pompy-ciepla/pompy-ciepla-split/ za 1200 zł. już w komplecie ze zbiornikiem z nierdzewki 100 i wezownicą w środku dedykowaną. Postawię to obok bufora (na razie nie bdę przerabiał bo już jest sterownik. I pytanko o spięcie tego zbiornika z buforen czy trzeba dodatkową pompkę czy ciepełko z mniejszej banki ciepłej samo przepłynie od większej zimniejszej?

Marek.M
12-02-2017, 14:30
Ja jutro rano jadę po PC do Torunia takie coś http://chigo.pl/pl/produkty/pompy-ciepla/pompy-ciepla-split/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fchigo.pl%2Fpl%2Fpr odukty%2Fpompy-ciepla%2Fpompy-ciepla-split%2F) za 1200 zł

Ta cena to za co właściwie?

karol.b78
12-02-2017, 14:57
z tego co ja widzę to jest jakiś monoblok z zasobnikiem a nie split, zaś w cenie chyba zera zabrakło;)

zabamix
12-02-2017, 18:50
Czytałem posty lecz jest za duza rozpiętość kart(711).
Mam parę pytań;
1 Na zdjęciu przedstawiłem to co zrozumiałem(zasada działania bufora). 381433 lecz nie wiem po co jest ta rura w środku (jedni mają drudzy nie) zauważyłem że jest ona ponawiercana.

2 Jaki rodzaj wężownicy zastosować widzałem parę i niektóre są rozmieszczone równo po całości zbiornika inne zaś im wyżej tym jest gęściej. Które rozmieszczenie lepsze? 381434381435381436

3 Będe potrzebował ogrzać dom 130m2 ( powierzchnia ogrzewana) plus zbiornik ciepłej wody. Czy 1000 l mi starczy? O jakiej mocy piec zastosować(napewno będzie na węgiel, drewno itd)?

4 W przyszłości chcę zastosować solary do ciepłej wody(lato), czy podłączyć je pod bojler czy pod bufor?

kudlaty69
12-02-2017, 19:40
Czytałem posty lecz jest za duza rozpiętość kart(711).
Mam parę pytań;
1 Na zdjęciu przedstawiłem to co zrozumiałem(zasada działania bufora). 381433 lecz nie wiem po co jest ta rura w środku (jedni mają drudzy nie) zauważyłem że jest ona ponawiercana.
Ta rura to rura nad daszkiem nad wężownicą solarną to trzecie zdjęcie z pkt 2

2 Jaki rodzaj wężownicy zastosować widzałem parę i niektóre są rozmieszczone równo po całości zbiornika inne zaś im wyżej tym jest gęściej. Które rozmieszczenie lepsze? 381434381435381436
trzecia z prawej solarna - na dnie a druga u góry im wyzej tym gęściej to do cwu

3 Będe potrzebował ogrzać dom 130m2 ( powierzchnia ogrzewana) plus zbiornik ciepłej wody. Czy 1000 l mi starczy? O jakiej mocy piec zastosować(napewno będzie na węgiel, drewno itd)?
Starczy to jest uwiąd ;) im wiekszy tym lepszy

4 W przyszłości chcę zastosować solary do ciepłej wody(lato), czy podłączyć je pod bojler czy pod bufor?
Po co bojler jak jest bufor.

zabamix
12-02-2017, 19:42
Po co bojler jak jest bufor.

Bojler do ciepłej wody.

kudlaty69
12-02-2017, 19:43
z tego co ja widzę to jest jakiś monoblok z zasobnikiem a nie split, zaś w cenie chyba zera zabrakło;)

Jest to split - troszkę starsza wersja bo ze sprężarką PH295x2cs-4ku1 (chodzi od zera wzwyż) i zbiornik 100 l z wężownicą wpięta do spita.
Cena ok 1200 zł - używka - można takie dostać na olx.

karol.b78
12-02-2017, 20:13
To miałeś farta

Marek.M
12-02-2017, 20:48
Czytałem posty lecz jest za duza rozpiętość kart(711).
Mam parę pytań;
1 Na zdjęciu przedstawiłem to co zrozumiałem(zasada działania bufora). lecz nie wiem po co jest ta rura w środku (jedni mają drudzy nie) zauważyłem że jest ona ponawiercana.

To nie tylko rura, a odwrócony lejek. Jego zadaniem jest, aby woda ogrzana na dole bufora uniosła się grawitacyjnie na odpowiednią wysokość w zbiorniku (dogrzewanie np. grzałką elektryczną)



2 Jaki rodzaj wężownicy zastosować widzałem parę i niektóre są rozmieszczone równo po całości zbiornika inne zaś im wyżej tym jest gęściej. Które rozmieszczenie lepsze?

To ostatnie, stożek.


3 Będe potrzebował ogrzać dom 130m2 ( powierzchnia ogrzewana) plus zbiornik ciepłej wody. Czy 1000 l mi starczy? O jakiej mocy piec zastosować(napewno będzie na węgiel, drewno itd)?

Zależy od zapotrzebowania domu na ciepło.

asolt
12-02-2017, 20:52
....
Zależy od zapotrzebowania domu na ciepło.

Jezeli chcesz doradzac to rób to precyzyjnie, do doboru mocy kotła potrzebne jest projektowe obciązenie cieplne a nie zapotrzebowanie na ciepło, to nie to samo. zapotrzebowanie na ciepło słuzy do okreslenia kosztów ogrzewania a tym samym własciwego wyboru zrodła ciepła. Obydwa te parametry uzyskamy z obliczen OZC.

zabamix
12-02-2017, 21:05
To nie tylko rura, a odwrócony lejek. Jego zadaniem jest, aby woda ogrzana na dole bufora uniosła się grawitacyjnie na odpowiednią wysokość w zbiorniku (dogrzewanie np. grzałką elektryczną)
.

Czyli jak nie bede miał np. grzałki elektrycznej to jest nie potrzebne.


To ostatnie, stożek.
.
Tyle to i ja widze... pytanie brzmiało jak mają być ułożne rurki w srodku aby bajlepiej ogrzewały bufor?


Jezeli chcesz doradzac to rób to precyzyjnie, do doboru mocy kotła potrzebne jest projektowe obciązenie cieplne a nie zapotrzebowanie na ciepło, to nie to samo. zapotrzebowanie na ciepło słuzy do okreslenia kosztów ogrzewania a tym samym własciwego wyboru zrodła ciepła. Obydwa te parametry uzyskamy z obliczen OZC.
Moj projekt to z210Glt link -> https://z500.pl/projekt/718/Z210_GLt,przytulny-dom-z-garazem-jednostanowiskowym-i-ulepszonym-ukladem-funkcjonalnym/dane-ogolne.html
Jak byś mógł to możesz sprawdzić bo ja nie będe mieszał nie wiedząc o co chodzi.
Z góry dzięki :-)

Marek.M
12-02-2017, 21:09
Jezeli chcesz doradzac to rób to precyzyjnie, do doboru mocy kotła potrzebne jest projektowe obciązenie cieplne a nie zapotrzebowanie na ciepło, to nie to samo. zapotrzebowanie na ciepło słuzy do okreslenia kosztów ogrzewania a tym samym własciwego wyboru zrodła ciepła. Obydwa te parametry uzyskamy z obliczen OZC.

Pewnie masz rację. Myślę, że potocznie jest zrozumiałe o co mi chodziło. Co do mocy kotła i pojemności bufora, to im większy bufor tym dłuższe przerwy w paleniu, a im mocniejszy kocioł, tym szybsze doładowanie bufora. Poza tym przy mocniejszym kotle, będzie można rzadziej dokładać, jeżeli będzie miał większą komorę załadowczą.

Marek.M
12-02-2017, 21:10
Tyle to i ja widze... pytanie brzmiało jak mają być ułożne rurki w srodku aby bajlepiej ogrzewały bufor?


Toż Ci odpowiedziałem który.

zabamix
12-02-2017, 21:22
Toż Ci odpowiedziałem który.

Przepraszam, nie wiedziałenm że to odpowiedz.
Czyli stożkowy najlepszy.
A macie jakiś projekt czyli jak ma wygladać po przecięciu go na poł. Gdzie jest zasialnie, wylot, do jakiej wysokości ma być ten stożek, ile zużyć rurki do tego, jaka grubość, jak ma być zamontowany do dołu czy do góry?
Panowie prosił bym o jak najwięcej informacj.

asolt
12-02-2017, 21:24
Moj projekt to z210Glt link -> https://z500.pl/projekt/718/Z210_GLt,przytulny-dom-z-garazem-jednostanowiskowym-i-ulepszonym-ukladem-funkcjonalnym/dane-ogolne.html
Jak byś mógł to możesz sprawdzić bo ja nie będe mieszał nie wiedząc o co chodzi.
Z góry dzięki :-)

Niestety w opisie na stronie brak projektowego obciązenia cieplnego (jakze by inaczej), ja szacuję dla twojej lokalizacji na ok 4000-4500 W, do takiego domu kocioł na paliwo stałe??? i to na terenie Tauronu który ma najtanszą II taryfe G12w w Polsce. Czy nie lepiej bufor z grzałkami w II taryfie?, po co sie babrac w paliwo stałe ze wszystkimi jego "zaletami"

Marek.M
12-02-2017, 21:28
Przepraszam, nie wiedziałenm że to odpowiedz.
Czyli stożkowy najlepszy.
A macie jakiś projekt czyli jak ma wygladać po przecięciu go na poł. Gdzie jest zasialnie, wylot, do jakiej wysokości ma być ten stożek, ile zużyć rurki do tego, jaka grubość, jak ma być zamontowany do dołu czy do góry?
Panowie prosił bym o jak najwięcej informacj.

Poczytaj trochę wątek znajdziesz wiele odpowiedzi.

Poza tym zobacz na:
http://domkopedia.pl/index.php?title=Bufor_ciep%C5%82a&redirect=no (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdomkopedia.pl%2Fin dex.php%3Ftitle%3DBufor_ciep%25C5%2582a%26redirect %3Dno)
http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fczysteogrzewanie.p l%2Finstalacja-grzewcza%2Fbufor-ciepla%2F)

zabamix
12-02-2017, 21:33
Niestety w opisie na stronie brak projektowego obciązenia cieplnego (jakze by inaczej), ja szacuję dla twojej lokalizacji na ok 4000-4500 W, do takiego domu kocioł na paliwo stałe??? i to na terenie Tauronu który ma najtanszą II taryfe G12w w Polsce. Czy nie lepiej bufor z grzałkami w II taryfie?, po co sie babrac w paliwo stałe ze wszystkimi jego "zaletami"

Może jestem staroświecki ale nikt z moich zanjomych nie zdecydował się na takie rozwiązanie(muszę czegoś nie dotknąć izobaczyć na własne oczy), na prąd.... jakoś nie jestem przekonany... Nawet nie wiem jak to przeliczyc na złotówki. Na paliwo stałe zakładam że koszt miesięczy będzie w granicach około 200 zł na miesiąc (po rozłożeniu na 12 miesięcy).


Poczytaj trochę wątek znajdziesz wiele odpowiedzi.

Poza tym zobacz na:
http://domkopedia.pl/index.php?title=Bufor_ciep%C5%82a&redirect=no (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdomkopedia.pl%2Fin dex.php%3Ftitle%3DBufor_ciep%25C5%2582a%26redirect %3Dno)
http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fczysteogrzewanie.p l%2Finstalacja-grzewcza%2Fbufor-ciepla%2F)

Wątek czytałem.... za dużo zbędnych postów.

Bardzo fajne artykuły! Wszystko poukładane tak jak trzeba. Szkoda że nie działają zdjęcia bo nawet czytają parę razy nie sposób sobie wyobrazić krok po kroku co się trzeba robić :-(

adam_mk
13-02-2017, 00:44
zabamix

Narzekasz, ze 712 stron.
A to 712 stron wyjaśnień i opisów.
Poczytaj od początku. Zrozumiesz co i jak i po co.

Asolt
Zrobisz OZC układu kocioł-bufor?
Jak?
Po co?
Czasami trochę przeginasz...

Adam M.

asolt
13-02-2017, 06:48
zabamix

Narzekasz, ze 712 stron.
A to 712 stron wyjaśnień i opisów.
Poczytaj od początku. Zrozumiesz co i jak i po co.

Asolt
Zrobisz OZC układu kocioł-bufor?
Jak?
Po co?
Czasami trochę przeginasz...

Adam M.

Czy prostowanie błednych lub nieprecyzyjnych wypowiedzi to przeginanie?, czy znajomosc parametrów energetycznych własnego domu komukolwiek zaszkodziła?

adam_mk
13-02-2017, 08:34
1. Nie.
2. Nie.
Gadanie nie na temat to czasem przegięcie.
Pytanie było - czy 1000 litrów będzie dobre do domu i jaki kocioł dla bufora 1000 litrów
Sprostowałem Twoją nieprecyzyjną wypowiedź?

Adam M.

asolt
13-02-2017, 08:43
1. Nie.
2. Nie.
Gadanie nie na temat to czasem przegięcie.
Pytanie było - czy 1000 litrów będzie dobre do domu i jaki kocioł dla bufora 1000 litrów
Sprostowałem Twoją nieprecyzyjną wypowiedź?

Adam M.

Literalnie rzecz biorąc to 1000l do tego domu jest akurat, kocioł moze miec 20 albo i 25 kW. Co do gadania nie na temat to proponowanie paliwa stałego w obliczu nieuchronnych obostrzen antysmogowych nie jest nie na temat.

agusia59
13-02-2017, 09:29
Witam,
prosze o podpowiedz który rozklad muf w buforze bedzie lepszy (bufor zasilany piecem zasypowym z wezownica do cwu i mozliwoscia podpiecia grzałki):381485
381486
Przy buforze 1 przyłączy wody kotłowej jest 6 - GW 6/4
Mufa pod montaz osłony czujnika jest 4 -Gw 1/2
przyłącza wody użytkowej 2 - 5/4
Są to bufory gotowe znanych napewno przez Was firm, ale nie chce zadnej reklamowac, tylko interesuje mnie który rozkład lepszy i srednica muf.

asolt
13-02-2017, 09:40
Witam,
prosze o podpowiedz który rozklad muf w buforze bedzie lepszy (bufor zasilany piecem zasypowym z wezownica do cwu i mozliwoscia podpiecia grzałki):381485
381486
Przy buforze 1 przyłączy wody kotłowej jest 6 - GW 6/4
Mufa pod montaz osłony czujnika jest 4 -Gw 1/2
przyłącza wody użytkowej 2 - 5/4
Są to bufory gotowe znanych napewno przez Was firm, ale nie chce zadnej reklamowac, tylko interesuje mnie który rozkład lepszy i srednica muf.

Ten nizej

Okta
13-02-2017, 09:45
Może jestem staroświecki ale nikt z moich zanjomych nie zdecydował się na takie rozwiązanie(muszę czegoś nie dotknąć izobaczyć na własne oczy), na prąd.... jakoś nie jestem przekonany... Nawet nie wiem jak to przeliczyc na złotówki. Na paliwo stałe zakładam że koszt miesięczy będzie w granicach około 200 zł na miesiąc (po rozłożeniu na 12 miesięcy).

Zrobie przeklejkę z PW:

Wariant kocioł/bufor/grzałki i II taryfa możesz podzielić na niezależne dwa etapy czyli najpierw komplet podłogówki/grzejników z rozdzielaczami i buforem oraz grzałki el. i tak pofunkcjonować kilka lat a jak juz się upewnisz ile tej energii zurzywasz podejmujesz decyzję czy dokładać kocioł z układem ładowania chyba, że już jesteś pewien, że kociołek chcesz mieć. Tak czy siak należy pamiętać o wspawaniu dodatkowych króćców do bufora aby potem przy nim nie grzebać (kocioł/ solary/ PC/ inne zapasowe). Takie króćce z 100-200zł + zawory odcinające + korki do zaślepienia dodatkowo ale potem tylko hydraulik podejdzie i ma już się pod co podłączyć.
Nad wyborem kociołka + bufora warto się dłużej zatrzymać bo z jednej strony ogranicza nas miejsce w kotłowni a po drugiej stronie barykady jest wygoda pojedyńczego rozpalenia na jak największą ilość dni.
Bufor nie musi być umieszczony zaraz przy kotle i może być wywalony za ścianę albo na poddasze i co ważniejsze nie musi być pionową bryłą, może leżeć na boku (wtedy trochę trzeba zmodyfikować króćce). Ustawianie bufora w pionie ma szereg zalet szczególnie jeśli planujesz w nim wężownice ale jeśli ma służyć tylko jako akumulator to może spokojnie leżeć na poddaszu.



...pompę narazie daruję sobie ...

Tylko przynajmniej wspawaj zapasowe króćce aby w przyszłości mieć łatwość podłaczenia PC jak będa "rozdawać" prawie za darmo :D



pozdro

Konto usunięte_1*
13-02-2017, 09:51
Literalnie rzecz biorąc to 1000l do tego domu jest akurat, kocioł moze miec 20 albo i 25 kW. Co do gadania nie na temat to proponowanie paliwa stałego w obliczu nieuchronnych obostrzen antysmogowych nie jest nie na temat.

może jest nie na temat a w zasadzie na pewno , ale tak czy siak jest to najtańsze jeszcze rozwiązanie i ciężkie do przebicia chyba że nadejdzie czas kiedy producenci PC zrozumieją że przeginają z cenami za długo , a przeginają ,trochę przy klimatyzacjach robiłem i wiem ile co kosztuje , sami produkowaliśmy klimatyzatory 10kw dla KGHM-u, i jaka była przebitka

cezary.pl
13-02-2017, 11:02
Choć w buforze nie ma za bardzo co się popsuć, to wspawanie dodatkowych króćców skutkuje utratą gwarancji. Piszę o fabrycznym buforze, bo temat przerabiałem.

Pozdrawiam
Cezary

asolt
13-02-2017, 12:04
Może jestem staroświecki ale nikt z moich zanjomych nie zdecydował się na takie rozwiązanie(muszę czegoś nie dotknąć izobaczyć na własne oczy), na prąd.... jakoś nie jestem przekonany... Nawet nie wiem jak to przeliczyc na złotówki. Na paliwo stałe zakładam że koszt miesięczy będzie w granicach około 200 zł na miesiąc (po rozłożeniu na 12 miesięcy).
(

Trudno byc przekonanym jezeli koszty sie nie przelicza a zaklada. Przypuszczenia i gdybania nie są najlepszą metodą do wyboru optymalnego systemu grzewczego

agusia59
13-02-2017, 12:04
Ten nizej

A czy mogłabym wiedziec dlaczego ten drugi?

asolt
13-02-2017, 12:16
A czy mogłabym wiedziec dlaczego ten drugi?

To jest niemiecki bufor, producenta nie pamietam, ma kruciec grzałki na dole zbiornika, wyciągalną wezownicę cwu wykonaną z nierdzewki karbowanej o pow. 8 m2. Bardzo dobra jakosc wykonania i duza wydajnosc wezownicy cwu, zainstalowałem kilka szt. tych buforów.

agusia59
13-02-2017, 12:56
Jak mam reklamowac to sprzedaje go firma Atmo-Pol, ten piewszy to Galmet. Dziekuje za odpowiedz. Odezwe sie na priv w sprawie tego bufora, bo mam kilka pytan

To jest niemiecki bufor, producenta nie pamietam, ma kruciec grzałki na dole zbiornika, wyciągalną wezownicę cwu wykonaną z nierdzewki karbowanej o pow. 8 m2. Bardzo dobra jakosc wykonania i duza wydajnosc wezownicy cwu, zainstalowałem kilka szt. tych buforów.

Okta
13-02-2017, 13:30
...na prąd.... jakoś nie jestem przekonany... Nawet nie wiem jak to przeliczyc na złotówki. Na paliwo stałe zakładam że koszt miesięczy będzie w granicach około 200 zł na miesiąc (po rozłożeniu na 12 miesięcy).
...

Mam teraz tymczasowo zamontowany kociołek dolniaka z niskiej półki (2,5k zł 25kW). Paląc węglem/brykietem/drewnem jego sprawność wychodzi bardzo podobnie 55-60% mimo, że producent w DTRce napisał 78% (labolatoryjnie może i tak wychodzi). Węgiel kupoiwany po 850zł/t, drugi rodzaj wegla po 550zł/t, brykiet RUF kupowany po 520zł/t, drewno brzoza liczona po 160zł/m3 i sosna po 120zł/m3 (drewno kupowane taniej ale doliczyłem za cięcie porabanie i ułożenie czyli tyle ile zapłaciłbym gdybym zamówił z ułożeniem). Koszty w przeliczeniu 20gr/1kWh bez znaczenia czym paliłem. Zmiana na kociołek HG może obniżyć te koszty do 15gr/1kWh ale dobrej jakosci taki kociołek też kosztuje. W II taryfie u mnie mam 37gr/1kWh czyli 2x drożej

Wybór czy drewno czy en. elektryczna zależeć będzie od chwilowych warunków i "promocji" bo słyszałem, że sa rejony w Polsce gdzie po 27gr/1kWh (brutto) się płaci a to już byłby poważny argument. Oczywiście dla kogoś kto ma własny kawałek lasu albo może pozyskac drewno w granicach 50zł/m3 taki kociołek jest zawsze alternatywą dla "lenistwa" i wygody elektrycznej :D

pozdro

asolt
13-02-2017, 13:35
Wybór czy drewno czy en. elektryczna zależeć będzie od chwilowych warunków i "promocji" bo słyszałem, że sa rejony w Polsce gdzie po 27gr/1kWh (brutto) się płaci a to już byłby poważny argument.


Daleko nie trzeba szukac, II tar G12w Tauron - 25,34 gr/kWh, bez promocji, tak normalnie.

karol.b78
13-02-2017, 13:46
Taki mam zamiar, robię też wężownicą pod solary i jeszcze dodatkowa stalową "podkowę" jakby znalazło się coś czego nie przewidziano

karol.b78
13-02-2017, 13:56
Berthold61 ile według Ciebie powinna kosztować pompa powietrze woda split na ok 10kw?

Konto usunięte_1*
13-02-2017, 16:07
Berthold61 ile według Ciebie powinna kosztować pompa powietrze woda split na ok 10kw?

powiem ci że duużo za dużo , przypuszczam że połowa ceny to ten wyświetlacz z procesorkiem od zegarka , kiedyś padła nam stacja uzdatniania wody taka ok 5 kubików na godzinę i za sam wyświetlacz który zdechł taka pewna firma z Warszawy zażądała za niego 15 tys zł , a to dziadostwo nie warte więcej jak 200 zł , no ale przecież rynek to rynek

kudlaty69
13-02-2017, 16:14
Berthold61 ile według Ciebie powinna kosztować pompa powietrze woda split na ok 10kw?

Klimatyzator pokojowy naścienny Gree Change GWH24KG-K3DNA5G 7,0 KW kosztuje 3450zł. Pompa od tego rożni się tym żę zamiast wewnętrznej jednostki jest wężownica w małym zbiorniczku lub wymiennik płytowy.

karol.b78
13-02-2017, 18:15
To może cena tego cuda jest adekwatna do jakosci
http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6716661968
Tylko, że to monoblok i trzeba by w naszym bufora użyć glikolu, dodatkowa wężownica a może wymiennik. To jest pomysł

karol.b78
13-02-2017, 18:18
Ja najtaniej znalazłem pc PW split za 16k. Z podłączeniem od strony chłodniczej, reszta moja.

webi
13-02-2017, 19:37
Nic prostszego kupić używany klimatyzator https://s20.postimg.org/969kg7pvd/image.jpg (https://postimg.org/image/969kg7pvd/)
pompkę, wymiennik płytowy, zasterować kalkulatorem i sprzedać. Żyła złota.


Witam,
interesuje mnie który rozkład lepszy i średnica muf.
Między 5/4 a 6/4 nie ma większej różnicy. W buforze ważniejsza jest grubość ścianki i rozkład króćców pasujący do Twojej kotłowni. CWU można rozwiązać na dwa sposoby: wężownicą przepływową w buforze lub osobnym zbiornikiem CWU z wężownicą zasilaną z bufora.

karol.b78
13-02-2017, 19:55
[QUOTE=webi;7414437]Nic prostszego kupić używany klimatyzator https://s20.postimg.org/969kg7pvd/image.jpg (https://postimg.org/image/969kg7pvd/)
pompkę, wymiennik płytowy, zasterować kalkulatorem i sprzedać. Żyła złota.

Trzeba mieć o tym pojęcie!

Właśnie rozmawiałem z użytkownikiem meetinga, pompa chodzi na wodzie i nie zamarza!
To by rozwiązywało wiele problemów- można bez ceregieli wpiąć w bufor:)
Co wy na to?

kudlaty69
13-02-2017, 19:56
Nic prostszego kupić używany klimatyzator https://s20.postimg.org/969kg7pvd/image.jpg (https://postimg.org/image/969kg7pvd/)
pompkę, wymiennik płytowy, zasterować kalkulatorem i sprzedać. Żyła złota.


Między 5/4 a 6/4 nie ma większej różnicy. W buforze ważniejsza jest grubość ścianki i rozkład króćców pasujący do Twojej kotłowni. CWU można rozwiązać na dwa sposoby: wężownicą przepływową w buforze lub osobnym zbiornikiem CWU z wężownicą zasilaną z bufora.


Tylko jest jeden problem bo klient sprzedaje jako sprawną ale jest jeden problem bo: cyt:" Wszystko działa tylko sprężarka nie startuje" :lol2::lol2::lol2:

karol.b78
13-02-2017, 19:58
A może ktoś ma taką albo podobną pc wpiętą w Wasz bufor?
Ja mam zamówiony odżelacz 2000l.

karol.b78
13-02-2017, 19:59
Tylko jest jeden problem bo klient sprzedaje jako sprawną ale jest jeden problem bo: cyt:" Wszystko działa tylko sprężarka nie startuje" :lol2::lol2::lol2:

Tak myślałem, że to za różowo:)

karol.b78
13-02-2017, 20:04
Bufor tymi recami i PC powietrze woda zamiast np grzałki- kto ma? kto zrobił? Jak to chodzi?
Chcę to spiąć jeszcze z kominkiem z płaszczem wodnym:)

kudlaty69
13-02-2017, 20:31
Bufor tymi recami i PC powietrze woda zamiast np grzałki- kto ma? kto zrobił? Jak to chodzi?
Chcę to spiąć jeszcze z kominkiem z płaszczem wodnym:)

Ja 1500l za tydzień dwa podłączenie do instalacji. Dzisiaj kupione PC powietrze woda 6kw za 1200 zł już ze zbiornikiem 100l i wężownica w środku Pompa Ciepła Chigo KRS-X6WF/CL - on/of.
381531 . O tyle dobre że już ze sterownikiem. Muszę podłączyć pod bufor dać pompkę i obaczymy. Ogólnie fachury mówią że takie PC działają powyżej 5 stopni c.
Przy założeniu skromnym cop 2,5 to 1 kw wyjdzie w okolicach 0,11 zł z kwh - ale niestety tylko jak na dworze w plusie i temperatura na zasilaniu do max 50 (im mniejsza tyl lepszy cop). U mnie w domu na grzejnikach wystarczy 40 stopni jak jest plus 5 na dworze wiec pasi. Ale jak to będzie w rzeczywistości czas pokaże.
Przeróbka fajnie opisana http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532726.html. - tylko tu wpięta przez wymiennik.

karol.b78
13-02-2017, 20:46
A jak masz zamiar to wpiąć w bufor?

Okta
13-02-2017, 21:42
A jak masz zamiar to wpiąć w bufor?
Pewnie przez szybkozłączkę :D

A tak na mniej poważnie to na początku wątku (pierwsze kilka stron) jest opisane i zalecane.

pozdro

mac_612
13-02-2017, 21:51
Bufor tymi recami i PC powietrze woda zamiast np grzałki- kto ma? kto zrobił? Jak to chodzi?
Chcę to spiąć jeszcze z kominkiem z płaszczem wodnym:)

O, okazja do pochwalenia się.

Mam:
- Bufor~1600l
- Kominek z płaszczem wodnym podłączony przez termostatyczny 3d
- Kocioł ze Stężycy kupiony za 200pln ze składu, wpięty na grawitacji poziom poniżej zbiornika
- Podłogówkę w całym domu
- parę grzejników dla fanaberii, z osobnymi pompkami
- Używaną PCi (gruntową) która razem z dolnym źródłem kosztowała ~ 10kpln - grzeje bezpośrednio podłogówkę, a bufor traktuje jak zbiornik CWU.
- grzałki w buforze
- wężownice solarną w buforze - NIE MAM solarów (jeszcze?)

Czyli

kto ma? kto zrobił? Jak to chodzi?
Ja mam. Ja zrobiłem. Chodzi, znaczy działa dobrze :)

karol.b78
13-02-2017, 21:56
Dużo tego:)
Ale PCi jednak bezpośrednio pod podlogowka bez bufora:( troszkę to inaczej ma wyglądać?

karol.b78
13-02-2017, 21:59
Pewnie przez szybkozłączkę :D

A tak na mniej poważnie to na początku wątku (pierwsze kilka stron) jest opisane i zalecane.

pozdro

Jest teoria ( znana):)
Ale szukamy wykonania praktycznego.