PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

kudlaty69
26-03-2017, 11:40
Rototrol - obacz czy takie beda ok - za bardzo się na tym nie znam ale programowo okielzna to jakis kumpel.

https://www.olx.pl/oferta/raspberry-pi-wersja-b-512-mb-CID99-IDkj90M.html#00634e6149

lub https://www.olx.pl/oferta/raspberry-pi-b-512mb-wifi-CID99-IDkoGZK.html#00634e6149

Rototrol
26-03-2017, 11:59
Rototrol - obacz czy takie beda ok - za bardzo się na tym nie znam ale programowo okielzna to jakis kumpel.

https://www.olx.pl/oferta/raspberry-pi-wersja-b-512-mb-CID99-IDkj90M.html#00634e6149

lub https://www.olx.pl/oferta/raspberry-pi-b-512mb-wifi-CID99-IDkoGZK.html#00634e6149

Jeśli nie potrzebujesz łączyć tego po WI-FI opcja z 1 linku jest super. Sam na takim zbudowałem swój pierwszy system.
Jeśli potrzebujesz podłączyć tylko do 10 czujników temperatury to nawet nie będziesz potrzebować adaptera magistrali USB - 1wire.
Czujniki temp DS18B20 będzie można wpiąć bezpośrednio do raspeberry pi i skorzystać z jego gotowej biblioteki. Zatem twój system kosztowałby jakieś 100 zł.

Rototrol
26-03-2017, 12:26
Nie ma takich temperatur, jego sprawnosc byłaby marna, a w mrozne słoneczne dni nie osiagnol by wyzszych temperatur, nawet szyba sie nie nagrzewa bardzo

Miałem takie przypuszczenia. Poza tym nie montowalbym ich wprost na elewacji tylko na jakimś racku.

Mam jeszcze drugą opcję montażu na dachu przyszłego budynku gospodarczego. Właśnie go tak rysuje co by dach miał skierowany w "odpowiednią" stronę.

Na nim jednak mógłbym założyć więcej powierzchni i zrobić je "tymi rękami".

Przepraszam za off-topic

Bogusław_58
26-03-2017, 14:54
Ja mam JAD jako wymiennik glikol/woda pomiędzy pompą ciepła a obiegiem CO. Wymiennik jak wymiennik, tylko rozmiary spore. 3 stopnie spadku na wymianie ciepła mam, więc chyba działa dobrze.
Czyli glikol przechodzi za pomocą pompki i odbiór do CO też pompką, czy grawitacją ?

michal13159
28-03-2017, 22:01
385380

witam czy ten układ jest poprawny?
gdzie zainstalować pompy i zawory przeciwzwrotne

Adam.1983
31-03-2017, 23:59
Witam ponownie szanownych forumowiczów po dłuższej nieobecności :)

Mam taka ciekawostkę i zarazem pytanie do osób posiadających bufory z wężownicami CWU czy to miedzianymi czy z rury karbowanej.
Czy ktokolwiek się zastanawiał na etapie projektowania i już użytkowania nad zmianami ciśnienia w wężownicy ? czy temat w ogóle ktoś kiedyś poruszał ?
Generalnie w buforach większość osób na naczynia wzbiorcze lub układy otwarte aby kompensować zmiany objętości a co z zamkniętą wężownicą ona też ma swoją pojemność i po zakręceniu ciepłej wody w kranie niedogrzana część wody w wężownicy zwiększa swoją objętość a to obieg w pełni zamknięty bo do sieci tego ciśnienia oddać się nie da bo są zawory zwrotne przy liczniku.

Ot taka ciekawostka zaobserwowana na mojej instalacji :)

Pozdrawiam

wihajster
01-04-2017, 09:01
Rura karbowana się rozszerza i w ten sposób oczyszcza.
Przy miedzianej wypada założyć naczynie wzbiorcze, wystarczy malutkie DE-8 Reflex lub podobne.

adam_mk
01-04-2017, 12:21
W obiegu CWU zawsze jest jakiś kompensator lub upust.
Naczynie przeponowe, małe, lub zawór ciśnieniowy.

Adam M.

agusia59
02-04-2017, 13:08
Witam,
Mam problem z cisnieniem w układzie. Otóz posiadam bufor 1000 litrowy z piecem na paliwo stałe w układzie zamknietym. Naczynie przeponowe 100 litrów. Ciśnienie mam nabite na 0,8 bara na piecu. W trakcie palenia i utrzymywania temperatury na górze bufora powyzej 35 stopni cisnienie sie utrzymuje. Gdy na buforze na górze zaczyna spadac poniezej 35 stopni i pozostałe wskazniki (3) na buforze maja około 20 stopni to na piecu na manometrze spada cisnienie nawet do 0,2 bara, a raz spadło do 0. Co moze być przyczyną? Wycieków nie ma. Instalator twierdzi, że duży słup wody sie wychładza i dlatego. Prosze o porady

Bogusław_58
02-04-2017, 13:30
U mnie bufor jest "mały" i współpracuje z naczyniem otwartym podłączonym z dołu zbiornika. Po 1,5 roku zaczął w nim podnosić się poziom wody. Myślałem, że wężownica gdzieś "puściła", ale okazało się ze w buforku zebrało się sporo powietrza. Po odpowietrzeniu wróciło do normy.
Nie wiem dlaczego tyle powietrza się tam zebrało, skoro na uruchomieniu i przez następne pół roku było OK.
Gdybym miał naczynie zamkniete, to w tym wypadku rosło by ciśnienie.

adam_mk
02-04-2017, 14:08
agusia59

Opisujesz stan normalny. Układ był stabilizowany przy +35stC na nadciśnienie 0,8 bar.
Wolę nie myśleć co się stanie jak podniesiesz temperaturę całego baniaka do +90stC.
Układ zamknięty, ciśnieniowy, przy kotle stałopalnym to proszenie się o kłopoty.

Mierzysz ciśnienie WZGLĘDNE. Względem atmosferycznego.
Ciśnienia bezwzględnego masz tam wiec 1,8 bar.
Ma z czego spadać przy wychłodzeniu.

Adam M.

agusia59
02-04-2017, 14:26
No ok, ale przy temperaturze ponizej 35 stopni spada nawet do 0,2 bara i jak dopuszcze i nie rozpale to na drugi trzeci dzien dalej spada na te 0,2. Wydaje mi sie ze cisnienie powinno sie trzymac, jesli nabije do 0,8 na wychłodzonym i jak sie wychłodzi to dalej powinien trzymac 0,8 bara a tak nie jest. Wiem, ze lepszy układ otwarty ale nie miałam jak zrobic zamknietego chyba ze zbiornik wyrównawczy na dachu :P

adam_mk
02-04-2017, 16:54
No to opisujesz stan, w którym gdzieś jest dziura...
Coś gdzieś kapie.
No, woda kapie! Ta z baniaka.

Ciśnienie może się zmieniać, ale jak temperatura powraca do stanu wyjściowego to to ciśnienie też powinno.

Adam M.

agusia59
02-04-2017, 18:27
No właśnie tylko gdzie, jak sprawdzałam i nie widzę nigdzie wycieków ani plam, żeby może coś podsiąkało. Instalacja jest juz prawie miesiąc. Od zrobienia instalacji palone było prawie codziennie, więc temperatura na górze bufora nie spadła poniżej 35 stopni, a od 1,5 tygodnia palę co kilka dni i właśnie to zauważyłam. Jakie polecacie metody, żeby sprawdzić, czy gdzies układ nie puszcza? Przy grzejnikach nic nie widać, a podłogówka? Bufor byłby uszkodzony a może coś gdzieś innego? Po miesiącu układ raczej zapowietrzony nie jest. Poradzcie prosze, bo płytki w łazience juz połozone, a jeszcze 50 metrów do połozenia i wolałabym tego nie kuć :(

Bogusław_58
02-04-2017, 19:18
Należy sprawdzić czy nie jest zapowietrzony. no i uzyskać "brak ciśnienia " na zimnym.
Jeśli ma jakieś wężownice to najlepiej je odciąć od zasilania i nagrzać bufor by sprawdzić co się będzie działo z ciśnieniem..

adam_mk
02-04-2017, 19:25
"Instalacja jest juz prawie miesiąc."
Była grzana ponad 50stC?
Może zład jest nieodgazowany?
No, bo jak nie widać, aby gdzieś ciekło to jest jakiś cud.

Adam M.

agusia59
02-04-2017, 19:36
Tak była grzana do 80 stopni na górze bufora wskazywało,reszta mniej. Był problem z zaworem bezp. dwudrogowym, bo wywalało go jak na piecu było ponad 80 stopni, a powinno od 95 stopni. A jesli zamkne zawory na powrocie i zasilaniu z grzejników i podłogówki i cisnienie od centralnego nie spadnie do 0 to bedzie mozna powiedziec, ze podłogówka i kaloryfery nie maja przecieku?
Wezownic zasilajacych nie ma. Przy nagrzewaniu bufora cisnienie zachowuje sie prawidłowo.

Bogusław_58
02-04-2017, 20:36
Czyli bufor nie ma wężownicy grzejącej wodę użytkową ?

agusia59
02-04-2017, 21:20
Nie no ma, ale to sie odbywa przepływowo wiec chyba nie jest zwiazane z układem, tylko przepływa przez bufor.

Bogusław_58
02-04-2017, 21:54
Przepływowo i jak będzie np "dziórka" w tej wężownicy, to ciśnienie wzrośnie.

agusia59
03-04-2017, 06:14
Ale mi ciśnienie spada jak na górze bufora jest ponizej 35 stopni, a tak to sie utrzymuje na 0,8 czyli tak jak było nabite, przy paleniu w piecu i wyzszych temp. dochodzi cisnienie na piecu do 1,05 bara, a na drugim manometrze od kaloryferów i podłogówki na wyjsciu z bufora cisnienie utrzymuje sie jak sa wysokie temperatury 1,0 a jak na górze bufora ponizej 35 stopni to tez spada i tam spada do 0. Chce zamknac zawory zasilajace i powrotu z bufora na ogrzewanie i zobaczyc czy spada tam cisnienie. Czy to pomoze mi wykluczyc ewentualna nieszczelnosc w układzie co idacym na podłogówke i kaloryfery?

Bogusław_58
03-04-2017, 06:49
Nieszczelność, czyli ubytki wody powinny powodować spadek ciśnienia nawet na nagrzanym buforze.
Dobrze kombinujesz. Trzeba odciąć kaloryfery i podłogówkę od zasilania i nagrzać bufor. Wtedy pozostaje Ci piec i bufor do oględzin. Jeśli nadal wada występuje, trzeba sprawdzić odpowietrzenie i poprawność działania naczynia. Nie trzeba się sugerować, że jest jeszcze nowe.

Bogusław_58
03-04-2017, 06:53
To wszystko przy założeniu , że ciśnieniomierz działa(wskazuje) prawidłowo.

agusia59
03-04-2017, 12:16
Odciełam i manometr od układu kaloryfery podłogówka wskazuje temperaturę 29 stopni i cisnienie 0,9 bara, a nabite było na piecu 0,8 a tam z racji że wyżej 0,7-0,75 około na starcie. Wiec trzyma cisnienie ten od układu kaloryfery i podłogówka. Na piecu spadło, ale zawór dwudrogowy jest niedokrecony i z niego saczyła sie woda, w tej chwili na piecu 0,3 bara, temeperatura na piecu 20 stopni a góra bufora 48 stopni. Ale ten zawór trzeba ominac bo jest wymieniany na inny i przy wczesniejszym dobrze dokreconym cisnienie spadało, wiec on nic do niego nie ma. Czekam w tej chwili na hydraulika i niech działa jak sie podjał.

agusia59
03-04-2017, 17:57
No sprawdzał podłogówke i jest ok, nie ma nieszczelnosci, bufor nie jest zapowietrzony (ma automatyczny odpowietrznik). W tej chwili cisnienie 0,9 bara na piecu na układzie powyzej pieca 0,8. Temperatrura u góry bufora 46 stopni i mam obserwowac i zapisywac co sie dzieje. Zobaczymy wiec co dalej sie bedzie działo. Narazie dziekuje wszystkim za pomoc i porady.

kudlaty69
04-04-2017, 13:54
Czołem załogo
Chcę oopomiarować buforej ciepłomioerzem i moge taki tanio kupić
385814385815385816385817385818
ale brak do niego takiej podstawy-gniazda. Czy ktoś obeznany w temacie wie czy można to z czymć sparować aby działało?

bajcik
04-04-2017, 16:22
jak właściwie działa ciepłomierz?

adam_mk
04-04-2017, 17:19
Jak kalkulator elektroniczny.
Zlicza przepływ i deltę temperatur.
Podstawia do wzoru i podaje na wyświetlacz.

Adam M.

Adam.1983
09-04-2017, 00:30
Rura karbowana się rozszerza i w ten sposób oczyszcza.
Przy miedzianej wypada założyć naczynie wzbiorcze, wystarczy malutkie DE-8 Reflex lub podobne.

Tak też myślałem bo to że karbowana się rozszerza to wiedziałem wcześniej ( można to było zaobserwować przy teście szczelności ) ale byłem ciekawy czy temat znany i jak go rozwiązano przy miedzianej

sebjus8
10-04-2017, 22:37
Czołem!
Podpinam się pod temat choć trochę z innych względów.
Mam kocioł Defro Optima 20kw górnego spalania. Palę główne węglem orzechem i grubszym. Do tego buforek ok 1000 l.
Do kotłowni doprowadzona zetka z dopływem powietrza i u góry kratka wentylacyjna do poboru.
Wszystko ładnie fajnie, jakby nie to, że nie pali mi się w kotle tak jakbym tego chciał z tego względu, że z komina cały czas kiedy rozpala mi się węgiel leci mi ciemny dym. Może nie gęsty, ale jednak. Z tego co do tej pory czytałem, to dym powinien zanikać po około pół godziny. U mnie dymi się około 2/3 godzin zanim nie zacznie cały zasyp dobrze koksować.
Próbowałem wprowadzać pewne przeróbki. Zrobiłem osłonę powietrza, żeby zasysało powietrze pierwotne od dołu spod rusztu, a nie z cały drzwiczek dolnych.
Wymurowałem też szamotką część paleniska, by "podnieść" wysokość palonego węgla.
Rozetkę powietrza wtórnego otwieram na maksa, bo w kotle hajcuję ostro. Pompka między buforem i kotłem chodzi na maksa.
Czy jest taka możliwość, że jest zbyt duża ilość powietrza dostarczana przez klapkę powietrza wtórnego lub pierwotnego, co przyczyniłoby się do "wyganiania" zbyt szybko spalin( i ciepła) w komin?
Będę dozgonnie wdzięczny za sugestie i pomysły
Seba

bajcik
11-04-2017, 09:09
polecę wątek "palenie metodą LastRico' i forum "info-ogrzewanie.pl" - tam są doświadczeni kotłopalacze ze szamotami, rurami Wezyra czy kierownicami powietrza wtórnego.

ameryka
17-04-2017, 07:18
Na moje oko brakuje tylko kierownicy powietrza wtórnego i zacząć palić metodą od góry

Konto usunięte_1*
17-04-2017, 08:56
Czołem!
Podpinam się pod temat choć trochę z innych względów.
Mam kocioł Defro Optima 20kw górnego spalania. Palę główne węglem orzechem i grubszym. Do tego buforek ok 1000 l.
Do kotłowni doprowadzona zetka z dopływem powietrza i u góry kratka wentylacyjna do poboru.
Wszystko ładnie fajnie, jakby nie to, że nie pali mi się w kotle tak jakbym tego chciał z tego względu, że z komina cały czas kiedy rozpala mi się węgiel leci mi ciemny dym. Może nie gęsty, ale jednak. Z tego co do tej pory czytałem, to dym powinien zanikać po około pół godziny. U mnie dymi się około 2/3 godzin zanim nie zacznie cały zasyp dobrze koksować.
Próbowałem wprowadzać pewne przeróbki. Zrobiłem osłonę powietrza, żeby zasysało powietrze pierwotne od dołu spod rusztu, a nie z cały drzwiczek dolnych.
Wymurowałem też szamotką część paleniska, by "podnieść" wysokość palonego węgla.
Rozetkę powietrza wtórnego otwieram na maksa, bo w kotle hajcuję ostro. Pompka między buforem i kotłem chodzi na maksa.
Czy jest taka możliwość, że jest zbyt duża ilość powietrza dostarczana przez klapkę powietrza wtórnego lub pierwotnego, co przyczyniłoby się do "wyganiania" zbyt szybko spalin( i ciepła) w komin?
Będę dozgonnie wdzięczny za sugestie i pomysły
Seba

Dam ci pewną radę bo mam ten sam kocioł co ty , po rozpaleniu otwierasz rozetkę w drzwiach zasypowych na maxa a klapka powietrza pierwotnego ta w dolnych drzwiach ustawiasz na szczelinę max 0,5cm , odpinasz łańcuszek miarkownika i dopiero po 2-3 godz go podpinasz , ja tak robię i dymu nigdy nie ma , chyba że masz komputer z dmuchawą to cepiato bo lepiej na miarkowniku ten kocioł chodzi

serpienteMK
18-04-2017, 17:54
Mam pytanie jaj metody spawania używacie podczas budowy swoich buforów?

sebjus8
18-04-2017, 17:55
polecę wątek "palenie metodą LastRico' i forum "info-ogrzewanie.pl" - tam są doświadczeni kotłopalacze ze szamotami, rurami Wezyra czy kierownicami powietrza wtórnego.

No właśnie już dawniej trochę czytałem tylko dawno temu i nie mogłem znaleźć tego tematu. Dzięki za informację!

sebjus8
18-04-2017, 18:02
Dam ci pewną radę bo mam ten sam kocioł co ty , po rozpaleniu otwierasz rozetkę w drzwiach zasypowych na maxa a klapka powietrza pierwotnego ta w dolnych drzwiach ustawiasz na szczelinę max 0,5cm , odpinasz łańcuszek miarkownika i dopiero po 2-3 godz go podpinasz , ja tak robię i dymu nigdy nie ma , chyba że masz komputer z dmuchawą to cepiato bo lepiej na miarkowniku ten kocioł chodzi

No u mnie to nie wychodzi. Też mam miarkownik i jeżeli przymknę powietrze pierwotne na mniejszą szczelinę, to zaraz pojawia mi się dym. Muszę palić ostro, ale wychodzi mi na to, że dużo energii mi "ucieka" przez komin, mimo że pompka pomiędzy piecem a buforem chodzi na maksa.
Chyba spróbuję jeszcze z kierownicą powietrza. Berthold 61 masz może u siebie zamontowaną? Bo prawdę mówiąc to wątpie, żeby to o to chodziło, ale pewnie nie zaszkodzi spróbować... Dzięki za odpowiedź!

sebjus8
18-04-2017, 18:03
Na moje oko brakuje tylko kierownicy powietrza wtórnego i zacząć palić metodą od góry
Spróbuję, dzięki!

Konto usunięte_1*
18-04-2017, 19:04
No u mnie to nie wychodzi. Też mam miarkownik i jeżeli przymknę powietrze pierwotne na mniejszą szczelinę, to zaraz pojawia mi się dym. Muszę palić ostro, ale wychodzi mi na to, że dużo energii mi "ucieka" przez komin, mimo że pompka pomiędzy piecem a buforem chodzi na maksa.
Chyba spróbuję jeszcze z kierownicą powietrza. Berthold 61 masz może u siebie zamontowaną? Bo prawdę mówiąc to wątpie, żeby to o to chodziło, ale pewnie nie zaszkodzi spróbować... Dzięki za odpowiedź!

mam tylko rozetkę w drzwiach zasypowych nic więcej i ona jest otwarta na maxa co najmniej 2-3 godz ale czasem tak zostaje cały dzień aż się spali bo przeważnie zapominam o tym

neokuba22
18-04-2017, 21:09
Mam pytanie jaj metody spawania używacie podczas budowy swoich buforów?

ja spawalem ze stali czarnej tylko metoda MAG, szwagrowi ostatnio powiekszalem boiler nierdzewny na bufor i metoda MIG (BEZ POPRAWEK) zaleca sie ze wzglegu na szczelnosc MAG

neokuba22
18-04-2017, 21:16
. Pompka między buforem i kotłem chodzi na maksa.
Seba

SPROBUJ grzac bez pompki albo na niskim biegu, moze zbytnio wystudzasz kociol a to z kolei obniza temp. spalania i stad dymienie

bajcik
19-04-2017, 08:09
@sebjus8 jakie masz temperatury na zasilaniu i na wyjściu z kotła?

Bullineczka
21-04-2017, 20:08
ja spawalem ze stali czarnej tylko metoda MAG, szwagrowi ostatnio powiekszalem boiler nierdzewny na bufor i metoda MIG (BEZ POPRAWEK) zaleca sie ze wzglegu na szczelnosc MAG
Jeśli chodzi o szczelność to tylko TIG -kto spawał to wie.

neokuba22
22-04-2017, 22:17
zgadza sie co do nierdzewki, jednak stal czarna tylko na MMA

sebjus8
23-04-2017, 11:02
SPROBUJ grzac bez pompki albo na niskim biegu, moze zbytnio wystudzasz kociol a to z kolei obniza temp. spalania i stad dymienie
Właśnie na początku paliłem bez pompki i wtedy źle się pali. Jak palę na maxa i pompka na maxa to wtedy jest Ok. Tylko wtedy wypala się w ciągu 3 godzin i bufor jest naładowany. Wtedy kiedy paliłem na 50 stopni i bez pompki to paliło mi się nawet 16 czy 18 godzin i wtedy miałem jeszcze cały naładowany bufor tak więc olbrzymia różnica.. Problem z tym, że kocioł miałem cały obklejony. Teraz jak palę na maxa to nie mam tego problemu...

sebjus8
23-04-2017, 11:08
@sebjus8 jakie masz temperatury na zasilaniu i na wyjściu z kotła?
O którą fazę palenia chodzi?
pompkę mam na powrocie. Na razie nie mam jak sprawdzić, w poniedziałek będę w sklepie to zaopatrzę się w termometr i odpiszę ;)

neokuba22
23-04-2017, 11:15
Właśnie na początku paliłem bez pompki i wtedy źle się pali. Jak palę na maxa i pompka na maxa to wtedy jest Ok. Tylko wtedy wypala się w ciągu 3 godzin i bufor jest naładowany. Wtedy kiedy paliłem na 50 stopni i bez pompki to paliło mi się nawet 16 czy 18 godzin i wtedy miałem jeszcze cały naładowany bufor tak więc olbrzymia różnica.. Problem z tym, że kocioł miałem cały obklejony. Teraz jak palę na maxa to nie mam tego problemu...

to ustaw 80 i bez pompki, powinno sie czysciej spalac niz przy 50, masz wentylator czy miarkownik?

Bullineczka
23-04-2017, 19:13
zgadza sie co do nierdzewki, jednak stal czarna tylko na MMA
spróbuj pospawać na szczelnosć stal czarną TIG-iem to podyskutujemy :)

neokuba22
23-04-2017, 21:23
pewno ze sie da, tylko w przypadku bufora............ po co? na estetyke?

sebjus8
24-04-2017, 22:41
to ustaw 80 i bez pompki, powinno sie czysciej spalac niz przy 50, masz wentylator czy miarkownik?

Miarkownik
Spróbuję na 80 ustawić, rozumiem że później tylko na milimetr otworzyć klapkę PP żeby powoli się paliło, jak już dojdzie do 80?

neokuba22
27-04-2017, 06:25
Miarkownik
...... żeby powoli się paliło, jak już dojdzie do 80?

Bufor montuje sie po to, aby po naładowaniu nie "kisic" kotła.

bajcik
27-04-2017, 14:55
sejbus: "Pompka między buforem i kotłem chodzi na maksa."
bajcik: "jakie masz temperatury na zasilaniu i na wyjściu z kotła? "

O którą fazę palenia chodzi?
pompkę mam na powrocie. Na razie nie mam jak sprawdzić, w poniedziałek będę w sklepie to zaopatrzę się w termometr i odpiszę ;)

Chodzi o tę fazę w której pompka między buforem a kotłem chodzi na maksa. Bo może wcale nie musi, albo nie musi ciągle tylko wystarczy cyklicznie.

Zdun Darek B
28-04-2017, 06:50
Właśnie na początku paliłem bez pompki i wtedy źle się pali. Jak palę na maxa i pompka na maxa to wtedy jest Ok. Tylko wtedy wypala się w ciągu 3 godzin i bufor jest naładowany. Wtedy kiedy paliłem na 50 stopni i bez pompki to paliło mi się nawet 16 czy 18 godzin i wtedy miałem jeszcze cały naładowany bufor tak więc olbrzymia różnica.. Problem z tym, że kocioł miałem cały obklejony. Teraz jak palę na maxa to nie mam tego problemu...

Panowie , takie wpisy potwierdzają brak podstawowej wiedzy jak palić aby nie kisić opału tylko go ekonomicznie zamieniać na ciepło .
Proponuje poczytajcie na innych watkach FM

sebjus8
03-05-2017, 08:14
sejbus: "Pompka między buforem i kotłem chodzi na maksa."
bajcik: "jakie masz temperatury na zasilaniu i na wyjściu z kotła? "


Chodzi o tę fazę w której pompka między buforem a kotłem chodzi na maksa. Bo może wcale nie musi, albo nie musi ciągle tylko wystarczy cyklicznie.

Na zasilaniu 43,2; na wyjściu 34,6
Później
zasilanie 56; wyjście 47,8

neokuba22
03-05-2017, 19:11
Za bardzo wychładzasz kocioł, daj pompke na 1 bieg i podnies próg załączania.

sebjus8
05-05-2017, 10:01
Za bardzo wychładzasz kocioł, daj pompke na 1 bieg i podnies próg załączania.

Czyli rozumiem, że jest za duża różnica temperatur?

sebjus8
05-05-2017, 10:06
A jeszcze mam taką myśl. Bo zauważyłem, że jak palę, to często ten pomarańczowy wysoki płomień jest z tyłu paleniska i tam szybciej paliwo mi się wypala. Bliżej drzwiczek często mam niebieskawy płomień. Zastanawiam się, czy zamontować kierownicę powitrza, ale po ułożeniu wewnątrz kotła szamotki, niemal zawsze drewno sięga mi 15 cm od góry kotła, tak że nie wiem czy byłby sens montowania kierownicy, tym bardziej że przeszkadzałaby przy układaniu szczególnie górnej warstwy paleniska

neokuba22
05-05-2017, 21:03
Czyli rozumiem, że jest za duża różnica temperatur?

Za mała róznica, pompka za wczesnie sie wlacza i za szybko ustawiona, co do kotła i palenia to juz cie odsyłali do odpowiednich tematow

sebjus8
05-05-2017, 21:19
Neokuba dzięki za podpowiedź. Na innych tematach też podałem problem, ale nie usłyszałem takiej opinii, a do poprzednich komentarzy jeszcze się na tyle nie dokopałem. :P Jeszcze raz dzięki za sugestię i przestaję zaśmiecać temat. Bywajcie!

spinkamidi
20-05-2017, 12:18
Wezownica z rury karbowanej.
Temat wraca jak bumerang bo brakuje odwagi zeby skonczyc.
Moje mysli zaprzata temat sposobu zamontowania wezownicy.
Zbiornik jak z bleczarki czyli na srodku ma rewizje. Nie chce go rozcinac itp i chce wlozyc wezownice przez ten otwor (jest spory, mozna przez niego przejsc).
Pytanie w jaki sposob podwiesic wezornice z nierdzewki karbowanej (zbiornik nierdzewka).
Myslalem o robieniu otworow i wspawywaniu pretow w srodek, termokurcz i przylapanie na drut z nierdzewki. Minus to ciezko bedzie ladnie to ulozyc i pretow bedzie co nie miara.
Druga iopcja to podpatrzone "szyny" pionowe z wycieciami na rure karbowana. Munus ze rura bedzie na wcisk i boje sie ,ze dosc cienka scianka sie z czasem przetrze.
Macie moze jakies pomysly jak polozyc karbowana nierdzewke ?
Musze to zrobic jak najszybciej bo palenie w piecu zabija a przy zbiorniku wrzuce w koncu fotowoltanike.

Rury plastikowe bufor piec ? W sumie mam je w calym dokmu ? Wh mnie pomysl ok ? Macie jakies zle spostrzerzenia ?

adam_mk
20-05-2017, 12:53
Można kleić w gównie ale wtedy cudów oczekiwać NIE MOŻNA.

Zastanów się mocno!
Ma być DOBRZE, TANIO, czy SZYBKO?
Wybierz z tego dwa a trzeciego nie będzie.
To znany trójkąt.

Coś budujesz...
Pamiętasz jeszcze - CO?
Bo na razie rozważasz - jak.

Adam M.

kudlaty69
20-05-2017, 14:37
Rury plastikowe bufor piec ? W sumie mam je w calym dokmu ? Wh mnie pomysl ok ? Macie jakies zle spostrzerzenia ?

Jeszcze nie widziałem plastikowych rur pomiedzy kotłem a buforem (przynajmniej przy kotle stałopalnym). Co bedzie jak kocioł się rozbuja - plastiki ładnie popłyną.

Węzownica karbowa z nierdzewki będzie zarastć kamieniem. Mocowanie jak na zdjęciu.389588

teqnix
24-05-2017, 18:17
Witam
a Ja mam pytanie odnośnie podłączenia naczynia wzbiorczego otwartego w instalacji bufor 1500L kocioł 16 pętli ogrzewania ściennego (Pętle 60-70M) więc wody w instalacji sporo. Jakiej średnicy rurkę między kotłem a naczyniem? kocioł z buforem mam spięte 6/4 cala

adam_mk
24-05-2017, 19:02
Duży ten kocioł?
Rurka z kotła do naczynia zależy od jego mocy ale minimum to 1 cal.

Adam M.

romano78
25-05-2017, 20:33
Z tego co pamiętam to według przepisów jest fi 25mm wewnątrz chyba do 25kw ja ostatnio puscilem fi 22miedz myślę ze wystarczy tym bardziej ze do naczynia idzie jeszcze rura wzbiorcza i z tego co obserwuję w mojej okolicy to wszyscy instalatorzy dają tylko zbiorcza do naczynia.

adam_mk
25-05-2017, 20:48
Wewnętrzną średnicę rury ( nie może byc mniejsza niż 25 mm ) bezpieczeństwa RB można obliczyć ze wzoru:

d = 8,08 x trzecipierwiastek z Q

gdzie :
Q – moc kotła w [kW]

Adam M.

romano78
25-05-2017, 21:11
Jeden instalator z długoletnim doswiadczeniem robi to w ten sposób ze przy skrzynce na piętrze redukuje z fi 28 na fi 18 i dalej do naczynia taka srednica od belki zasilajacej i powrotnej i jednocześnie mamy odpowietrzenie instalacji i dodatkowo rura wzbiorcza alupex fi 20 na powrocie kotła.

adam_mk
25-05-2017, 21:23
WZBIORCZA może być nawet 1/2"
Mówimy o rurze BEZPIECZEŃSTWA,

Adam M.

romano78
25-05-2017, 21:35
Te dwie fi 18 chyba robią za rure bezpieczenstwa na zdjęciu tego nie widać bo otulina skrzynki rozdzielcze jedna nad drugą i piec prawie centralnie pod nimi więc w tym przypadku chyba takie rozwiązanie powinno być ok.instalacjia bez bufora
Chciałem się jeszcze pochwalić ze uruchomilem już swoją instalacjie solarna z 7kolektorami hewalex w systemie drain back i wszystko działa jak należy tylko przydałby się jeszcze jakiś dodatkowy zbiorniczek bo czasem trzeba puścić trochę ciepła przez smieciucha gdy na wyjściu jest już 99 stopni.

adam_mk
25-05-2017, 22:17
Zagotuj kocioł to sprawdzisz czy ok.
Bufor nie ma znaczenia.
Z buforem trudniej kocioł zagotować.

Łudzisz się, że "jakoś przejdzie"?
To Twoje jest.
Jak wywali - też Tobie a nie nam.

Są wielokrotnie sprawdzone zasady budowania takich układów.
Wiadomo co, po co, dlaczego...
TY decydujesz co chcesz mieć.
Jako instalator, to ja bym tego tak nie zbudował. Dałbym uczciwą rurę bezpieczeństwa.
Gdyby kogoś poniosło i zagotowałby układ to zrobiłby chmurkę.
Kałużę by się starło i można by się pośmiać.
Tu, jak para nie będzie miała wystarczającego ujścia - coś puści.
Na kałuży wcale nie musi się skończyć...

Adam M.

romano78
26-05-2017, 08:51
Zastanawiam się czy taki układ zadziała grawitacyjnie po obu stronach wymiennika plytowego do tej pory wykonałem dwie instalacjie z wymiennikiem zewnętrznym do ładowania buforow solarami gdzie wymienniki są przy dnie buforow i działa świetnie na grawitacji pomiędzy wymiennikiem a buforem ale w przypadku zbiornika poziomego może to słabiej działać a pomiędzy kolektorami a wymiennikiem też może być problem bo ma to być zalane glikolem a glikol jest trochę gestszy chyba spróbuję to tak zrobić ewentualnie wsadzenie pompki lub dwóch nie bedzie problemem kolektory mają być na ścianie pionowo a za tą ścianą jest akurat kotłownia

neokuba22
27-05-2017, 08:36
zadziała, wymiennik daj jak na rysunku, wyzej kolektorow a nizej zasobnika

pawellukasz
28-05-2017, 08:15
Po co Ci do bufora twarde luty? W bufor spawasz mufy, do muf wkręcasz złączki mosiężne i przez nie przekładasz rurę miedzianą, którą następnie lutujesz bez problemu z mosiężnymi złączkami. Tylko wcześniej trzeba rozwiercić trochę złączki żeby rurka miedziana przechodziła na wylot.

maxb, a czy wkleiłbyś konkretnie fotę złączki mosiężnej, którą masz na myśli?

romano78
28-05-2017, 08:32
U mnie w sklepach hydraulicznych taka złączka nazywa się nasadka miedziana lub mosiężna. Ja osobiście dawałem dwie takie złączki od wewnątrz i zewnątrz a w bufor mialem wspawana mufek stalowa z gwintem wewnętrznym ale patent z rozwiercaniem i przepuszczaniem rurki miedzianej jest pełniejszy bo w razie jakiegoś awarii w przyszłości da się naprawić od zewnątrz.
Ale coś mi tu jednak nie pasuje przecież jak wkręcimy taka zlaczke i będziemy lutowac to wypali uszczelnienie.

neokuba22
28-05-2017, 21:42
niedawno robilem w buforze z nierdzewki mufy 1" a do nich wkrecilem rozwiercone http://allegro.pl/nypel-conex-22mm-x-1-cal-pegler-yorkshire-i5732614913.html przez nie wychodziła wezownica 22 a na jej koncu dałem http://allegro.pl/nypel-conex-22-x-3-4-cala-pegler-yorkshire-i6824662584.html

teqnix
30-05-2017, 11:34
adam_mk
Kocioł 25kw czyli z twojego wzoru wychodzi 3/4 cala minimum. Teraz dla spokoju najlepiej cal czy nie ma sensu przewymiarowywać?

adam_mk
30-05-2017, 11:57
MINIMUM fi 25 wewnętrzna.
Ale...
Nie znam konkretów...
Jak kocioł "pancerny" a nie da się inaczej - zostaw 3/4.
Jak się da to wstaw ten 1". ZAWSZE TO BEZPIECZNIEJ...
Pół życia uważałem, ze to tak na wszelki wypadek, bo trudno jest zagotować 2 tony wody w buforze.
Zmieniłem zdanie jak mi pokazali - że się da!
Chmurka była na pół dzielnicy...
:lol:

Adam M.

teqnix
31-05-2017, 08:41
adam_mk
Kocioł to OGNIWO EKO PLUS 25kW czy pancerny to nie wiem na pewno ciężki. ok wrzucam calówkę. Kotłownia jeszcze w budowie, więc nie jest to problem tylko po prostu większe dziurki będę musiał w stropach porobić.

gegorzhavel
02-06-2017, 22:24
Witam jestem nowy na forum.
z hydraulika miałem tylko krotki okres do czynienia ale chce sam zrobic instalację w domu.

Kocioł "śmieciuch" 25kw
Bufor firmy Austria Email 2000l bez wezownic
Ładowanie bufora za pomocą Laddomat 21-60 (posiadam wkładkę termostatyczną 72 i 78)
Rury do ładowania bufora stalowe 5/4

C.W.U bojler (NARAZIE ) 140l poziomy (kuchnia i łazienka daleko od oktłowni dlatego bojler) pompa wilo 25 1-4
C.W.U na zasadzie różnicy temperatur

C.O pompa Wilo 25 1-4 energooszczedna na kaloryfery 3sztuki Zawór esbe 3d termostatyczny
podłogowka 7 pętli pompa grundfoss energooszczedna 25 1-6 zawór 3d termostatyczny
Dodatkowo kazda pompa sterowana czujnikiem pokojowym


Planuje kazdą pętle podpiąć u góry z boku bufora bo i tak zawor obnizy temp.
Tylko cwu z góry z szczycie bufora bezpośrednio do bojlera aby mieć minimalny priorytet.

zasilenie z bufora chce poprowadzic w dół bufora wewnątrz ocieplenia a nastepnie na zewnątrz... trojniki,,, zawory mieszające i do pomp
moze to zatrzyma wychładzanie bufora gdy ciepło nie jest pobierane.

Pytanie czy coś takiego bedzie działać dobrze????
czy (na zasileniu) za pompami zawory zwrotne ???
jak zrobić naczynie wzbiorcze czy bezpośrednio od kotła czy przez bufor...

ocieplenie bufora ???? bede robił sam ale niewiem czy wełna około 20cm i styropian 20 cm wystarczy????


Co do C.W.U to aktualnie ogrzewane jest z kominka
Zrobiłem rure kominową podwojną w ktorej znajduje się woda.
połączone na grawitacji rurami miedzianymi
czy jezeli zastosuje zawory zwrotne na zasileniu z kominka i z kotła to układ bedzie działał prawidłowo?? czy nic nie wybuchnie???
czy moze lepiej kominek raczej odpiąć.

Dom stary ocieplenie do zrobienia. Aktualnie około 90m^2 ale bedzie rozbudowa do około 180m^2

czy ta moja wizja jest do ogarnięcia????

prace planuje rozpocząć w sierpniu.

Pozdrawiam Grzegorz

kolo004
05-06-2017, 22:00
witam,
- ja mam pytanie z innej beczki bo mnie nurtuje. Piec 19kw dwa metry od bufora 1200L bufor prawie na tym samym poziomie no może 20 cm wyżej od dolnej podstawy pieca i moje pytanie czy to pójdzie na grawitacji czy nie będzie nabijać bufora do pełna bo palenisko jest odrobinę wyżej od podstawy bufora?
Rury 1''. Jeszcze planuje zawór trójdrożny żeby kocioł ochronić ale to już sam nie wiem.

jasiek71
08-06-2017, 13:33
Dokonałem takiego termostata do bufora...
390762390763390764390765
Obudowa zaworu różnicowego 2" i termostat od Scanii na 80*...

kudlaty69
08-06-2017, 15:16
witam,
- ja mam pytanie z innej beczki bo mnie nurtuje. Piec 19kw dwa metry od bufora 1200L bufor prawie na tym samym poziomie no może 20 cm wyżej od dolnej podstawy pieca i moje pytanie czy to pójdzie na grawitacji czy nie będzie nabijać bufora do pełna bo palenisko jest odrobinę wyżej od podstawy bufora?
Rury 1''. Jeszcze planuje zawór trójdrożny żeby kocioł ochronić ale to już sam nie wiem.

Ja mam bufor 1500l stoi 1,8m od wyjścia z kotła, rury 5/4 cala, stoi na podłodze jak kocioł. Grawitacja chula jak tralala. Przy grawitacji nie potrzebny zawór do ochrony kotła. Ja zreobiłem ładowanie z pompką i zawór mieszający aby nabijać bufor wysoką temp ale nie uzywam. Jak teraz miałbym robić to zostawiłbym tylko wyjscia za pompę jak by grawitacja nie ruszyła.

kudlaty69
08-06-2017, 15:19
Witam jestem nowy na forum.
z hydraulika miałem tylko krotki okres do czynienia ale chce sam zrobic instalację w domu.

Kocioł "śmieciuch" 25kw
Bufor firmy Austria Email 2000l bez wezownic
Ładowanie bufora za pomocą Laddomat 21-60 (posiadam wkładkę termostatyczną 72 i 78)
Rury do ładowania bufora stalowe 5/4

C.W.U bojler (NARAZIE ) 140l poziomy (kuchnia i łazienka daleko od oktłowni dlatego bojler) pompa wilo 25 1-4
C.W.U na zasadzie różnicy temperatur

C.O pompa Wilo 25 1-4 energooszczedna na kaloryfery 3sztuki Zawór esbe 3d termostatyczny
podłogowka 7 pętli pompa grundfoss energooszczedna 25 1-6 zawór 3d termostatyczny
Dodatkowo kazda pompa sterowana czujnikiem pokojowym


Planuje kazdą pętle podpiąć u góry z boku bufora bo i tak zawor obnizy temp.
Tylko cwu z góry z szczycie bufora bezpośrednio do bojlera aby mieć minimalny priorytet.

zasilenie z bufora chce poprowadzic w dół bufora wewnątrz ocieplenia a nastepnie na zewnątrz... trojniki,,, zawory mieszające i do pomp
moze to zatrzyma wychładzanie bufora gdy ciepło nie jest pobierane.

Pytanie czy coś takiego bedzie działać dobrze????
czy (na zasileniu) za pompami zawory zwrotne ???
jak zrobić naczynie wzbiorcze czy bezpośrednio od kotła czy przez bufor...

ocieplenie bufora ???? bede robił sam ale niewiem czy wełna około 20cm i styropian 20 cm wystarczy????


Co do C.W.U to aktualnie ogrzewane jest z kominka
Zrobiłem rure kominową podwojną w ktorej znajduje się woda.
połączone na grawitacji rurami miedzianymi
czy jezeli zastosuje zawory zwrotne na zasileniu z kominka i z kotła to układ bedzie działał prawidłowo?? czy nic nie wybuchnie???
czy moze lepiej kominek raczej odpiąć.

Dom stary ocieplenie do zrobienia. Aktualnie około 90m^2 ale bedzie rozbudowa do około 180m^2

czy ta moja wizja jest do ogarnięcia????

prace planuje rozpocząć w sierpniu.

Pozdrawiam Grzegorz

Do sierpnia przeczytaj watek i wszystko bedziesz wiedział :)

adam_mk
08-06-2017, 17:21
Jasiek!

Zanim zamontujesz KONIECZNIE wyrwij ten mały dzyndzel w dziurce obok strzemiona!
W aucie się sprawdza. W kotle potrzeba tę dziurkę otworzyć bo bardzo taktuje.
To informacja dla termostatu - ile jest w kotle (kawałek dalej niż stoi termostat)
MOŻNA zrobić też drugą taką samą, jakby tej było za mało.
Sprawa nawet tu, na forum, już testowana, jak pamiętam...
Ślicznie wyszło!

Adam M.

jasiek71
08-06-2017, 17:57
Jasiek!

Zanim zamontujesz KONIECZNIE wyrwij ten mały dzyndzel w dziurce obok strzemiona!
W aucie się sprawdza. W kotle potrzeba tę dziurkę otworzyć bo bardzo taktuje.
To informacja dla termostatu - ile jest w kotle (kawałek dalej niż stoi termostat)
MOŻNA zrobić też drugą taką samą, jakby tej było za mało.
Sprawa nawet tu, na forum, już testowana, jak pamiętam...
Ślicznie wyszło!

Adam M.

W kołnierzu zrobiłem otwór 5mm...
Mam taki plan podłączenia tego...
390778
Zawór posłuży do regulacji ...

adam_mk
08-06-2017, 18:07
A co tym zaworem chcesz regulować?

Adam M.

jasiek71
08-06-2017, 19:03
A co tym zaworem chcesz regulować?

Adam M.

Dodatkowy ruch grawitacyjny jak by była tendencja do podgotowywania się kotła zanim termostat się otworzy...
Bardziej tak dmuchając na zimne bo to obejście i tak będzie aby bufor się odpowietrzył​ ...

kolo004
08-06-2017, 19:14
kudlaty69 - bardzo dziękuje za info. U mnie stanie ze dwa metry od pieca rury 1 1/4 i 1 1/2 cala.

adam_mk
08-06-2017, 20:30
Jasiek

PO TO jest ta dziura z dzyndzlem w tym termostacie, aby tak się nie działo i aby się mogło odpowietrzyć.
Roboty sobie dodajesz...

Adam M.

jasiek71
08-06-2017, 21:12
Jasiek

PO TO jest ta dziura z dzyndzlem w tym termostacie, aby tak się nie działo i aby się mogło odpowietrzyć.
Roboty sobie dodajesz...

Adam M.

Nie chodzi mi o odpowietrzenie termostatu a odpowietrzenie górnej części bufora...
Połączenie z rurą od naczynia i tak muszę mieć a zawór dodam dla świętego spokoju ( zamiast zwykłego śrubunka dam zawór z półśrubunkiem ...)

adam_mk
08-06-2017, 22:42
Bezpieczeństwo puść z kotła wprost ponad lustro wody w wyrównawczym. wzbiorczą jako odpowietrzenie z bufora.
Proste i nie ma się co psuć.
A jest bezpieczne.

Adam M.

kudlaty69
08-06-2017, 22:59
Udałomi sę dzieki pomocy Adama M (dzięki Ci Adamo - jesteś wielki) uruchomić protezę pompę ciepła do cwu ale grzeję nią bufor.
I moje pierwsze spostrzeżenia dotyczace cwu. Mam wężownicę 25mb (2x12,5m równolegle ) od 3/4 do góry bufora. Jak na całej wysokości weżownicy jest w buforze 48 stopni to na wyjściu na cwu jest 40 stopni - to jeszce styknie. Ale jak jest ponizej tych 48 to temperatura cwu poniżej 38 i kobietki krzyczą że zimno.
Jutro zepnę razem dolną wężownicę do solara z górną do cwu i chba powinno być ok. Ta dolna wstepnie podgrzeje zimna wodę z 8 tak do 20 stopni a wtedy górna tylko dogrzeje- ale jak będzie zobaczymy. Po weekendzie napiszę.

jasiek71
09-06-2017, 07:01
Bezpieczeństwo puść z kotła wprost ponad lustro wody w wyrównawczym. wzbiorczą jako odpowietrzenie z bufora.
Proste i nie ma się co psuć.
A jest bezpieczne.

Adam M.

Tyle że w takim układzie potrzebuję ciągnąć dwie rury przez dwie kondygnacje a co by nie było tak lekko to muszę je puścić przez komin wentylacyjny...
Dom jest już dawno zamieszkały i nie mogę sobie ot tak zrobić demolki...

adam_mk
09-06-2017, 08:21
Tylko jedna to "rura".
Ta druga to 1/2" , słomka...
Możesz je przytulić do siebie.

Adam M.

mac_612
11-06-2017, 07:13
Jasiek, zdajesz sobie sprawę, że w takim układzie naczynie będzie najcieplejszym miejscem instalacji? Odpowietrzenie bufora polecam poprowadzić nad poziom wody w naczyniu, aby powstało zasyfonowanie (może być pex16 i końcówka nie musi być w naczyniu), lub zastosować odpowietrznik automatyczny.
Poniżej naczynia rurę wzbiorczą/bezpieczeństwa rozdziel trójnikiem i poprowadź również ponad poziom wody w naczyniu.
Rozumiem, że układ ma działać bez pompki? Bo jeśli z pompką, to czemu nie zastosowałeś tu pokazywanego wcześniej układu z zaworem termostatycznym i zaworem klapowym? Działa płynnie i bardzo stabilnie.

jasiek71
11-06-2017, 08:50
Jasiek, zdajesz sobie sprawę, że w takim układzie naczynie będzie najcieplejszym miejscem instalacji? Odpowietrzenie bufora polecam poprowadzić nad poziom wody w naczyniu, aby powstało zasyfonowanie (może być pex16 i końcówka nie musi być w naczyniu), lub zastosować odpowietrznik automatyczny.
Poniżej naczynia rurę wzbiorczą/bezpieczeństwa rozdziel trójnikiem i poprowadź również ponad poziom wody w naczyniu.
Rozumiem, że układ ma działać bez pompki? Bo jeśli z pompką, to czemu nie zastosowałeś tu pokazywanego wcześniej układu z zaworem termostatycznym i zaworem klapowym? Działa płynnie i bardzo stabilnie.

A jakie to ma znaczenie...?
Przy takiej pojemności układu naczynie zawsze wypełnia się gorącą wodą, po prostu ten typ tak ma...
Jak układ stygnie to " wciąga" z powrotem tą ciepłą wodę do układu...

Układ kocioł- bufor ma pracować bez żadnych pompek...

Zastanawia mnie dlaczego nie ma jakiegoś sensownego prostego wypracowanego układu tylko każdy rzeźbi po swojemu...?

mac_612
11-06-2017, 09:27
A jakie to ma znaczenie...?
Przy takiej pojemności układu naczynie zawsze wypełnia się gorącą wodą, po prostu ten typ tak ma...
Jak układ stygnie to " wciąga" z powrotem tą ciepłą wodę do układu...

TEN narysowany przez Ciebie układ tak ma. A Ciepłą wodę w buforze mamy praktycznie stale.


Układ kocioł- bufor ma pracować bez żadnych pompek...
Jak bez pompki to ok, choć jak stoi bufor z kotłem na jednym poziomie, to powstanie taki "martwy stan". Jakiś uraz do pompki?


Zastanawia mnie dlaczego nie ma jakiegoś sensownego prostego wypracowanego układu tylko każdy rzeźbi po swojemu...?

No właśnie sprowadzony układ podawałem już jakiś czas temu . Dlaczego każdy rzeźbi?

mac_612
11-06-2017, 09:33
Jasiek. Nie chce, żebyś odbierał to jako ataki, bo ten układ z termostatem też będzie działał dobrze. Tylko niektóre rzeczy można rozwiązać lepiej.
Idealnie byłoby puścić rurę wzbiorczą osobną z dna układu, a bezpieczeństwa z kotła ponad poziom wody. Ale jak nie można w ten sposób, to można poprawić to co można :)

jasiek71
11-06-2017, 10:14
Co w takim układzie jest nie tak...?
390931

jasiek71
11-06-2017, 10:22
Jasiek. Nie chce, żebyś odbierał to jako ataki, bo ten układ z termostatem też będzie działał dobrze. Tylko niektóre rzeczy można rozwiązać lepiej.
Idealnie byłoby puścić rurę wzbiorczą osobną z dna układu, a bezpieczeństwa z kotła ponad poziom wody. Ale jak nie można w ten sposób, to można poprawić to co można :)

Ja nie odbieram tego jako atak...
Po prostu dla mnie nie ma znaczenia czy podczas rozgrzewania układu zostanie spalona dodatkowo jedna drypa drewna na zagrzanie naczynia...
Ten zbiornik buforowy ma tylko ułatwić funkcjonowanie w domu i uspokoić pracę całego systemu grzewczego gdzie jest część na podłogówce a reszta na grzejnikach...

adam_mk
11-06-2017, 10:29
Co jest nie tak?
Wyobraź sobie, ze zagotowałeś kociołek.
Długo będziesz ścierał wodę z okolic naczynia...

Zrób bezpieczeństwo PONAD poziom wody w naczyniu a wzbiorczą jako odpowietrzenie baniaka 1/2".
Naczynie się podgrzeje ale bez przesadyzmu.
Za to - nigdy nie zamarznie.

Adam M.

jasiek71
11-06-2017, 11:06
Co jest nie tak?
Wyobraź sobie, ze zagotowałeś kociołek.
Długo będziesz ścierał wodę z okolic naczynia...

Zrób bezpieczeństwo PONAD poziom wody w naczyniu a wzbiorczą jako odpowietrzenie baniaka 1/2".
Naczynie się podgrzeje ale bez przesadyzmu.
Za to - nigdy nie zamarznie.

Adam M.
Ok spoko...
99% instalacji jakie widziałem ma rurę od spodu i przelew z boku więc tak z automatu narysowałem...:yes:
Czy rurę wzbiorczą można zrobić z pexa czy musi być jakaś sztywna metalowa...? ( Wiadomo... muszę przepuścić to kominem wentylacyjnym...)
Bezpieczeństwa zrobię z miedzi 28mm ale resztę łatwiej jest przepuścić z elastycznych no i cena też bardziej do przełknięcia...

adam_mk
11-06-2017, 11:14
Wzbiorczą z byle czego, co toleruje 90stC.
(sporadycznie tyle tam będzie bywało)
Wiele PEXsów toleruje.

Ile się da, od baniaka do przepustu, zrób w stali.
Ta woda tam praktycznie stoi.
Dalej może być PEX.

Adam M.

sieno26
11-06-2017, 18:57
Jak uporać się z cofaniem ciepłej wody z bufora??
Mam założony w pionie na zasilaniu z kotła 6/4 zawór zwrotny bez sprężynki i na powrocie na bypassie z TZM zawór klapowy. Zawór zwrotny nie przepuszcza grawitacji więc docelowo muszę go zmienić na coś innego ale co ciekawe powinien on powstrzymywać cofanie wody z bufora. Jednak się tak nie dzieje i wczoraj po 6h od wygaszenia kotła temp na nim była 60'C. Brak mi pomysłów już

adam_mk
11-06-2017, 21:19
Zawór zwrotny klapowy na POZIOMEJ rurce od kotła do bufora.
Mosiężny do ciepłej wody.
SPRAWNY.

Adam M.

sieno26
12-06-2017, 19:18
Adam cały zawór ma być z mosiądzu tzn bez gumy na klapie??

adam_mk
12-06-2017, 19:41
Są takie, dokładnie wykonane.
Miałem taki w rękach. Był do ciepłej wody.
Widziałem tez zawór z jakimś plastikiem w roli uszczelki.

Adam M.

sieno26
12-06-2017, 19:59
dzięki poszukam chociaż na hurtowniach nigdy nic podobnego nie widziałem. a ma znaczenie czy będzie on między kotłem a trójnikiem do TZM czy między trójnikiem do TZM a buforem??

kudlaty69
12-06-2017, 21:11
Ja mam taki http://allegro.pl/zawor-zwrotny-klapowy-1-1-2-najtanszy-154-i6830329160.html
od razu po wyjsciu z bufora. Zrobiłem mu troszkę opod górkę i klapa się dobrze dociska.
Bufor chodzi na grawitacji.

adam_mk
12-06-2017, 21:24
No!
Taki sobie dobrze radzi.

Adam M.

romano78
12-06-2017, 22:08
Jak uporać się z cofaniem ciepłej wody z bufora??
Mam założony w pionie na zasilaniu z kotła 6/4 zawór zwrotny bez sprężynki i na powrocie na bypassie z TZM zawór klapowy. Zawór zwrotny nie przepuszcza grawitacji więc docelowo muszę go zmienić na coś innego ale co ciekawe powinien on powstrzymywać cofanie wody z bufora. Jednak się tak nie dzieje i wczoraj po 6h od wygaszenia kotła temp na nim była 60'C. Brak mi pomysłów już

Zrób taki eksperyment jeśli masz jakieś termometry na baniaku to zapisz po skończeniu pobierania cwu. I zobacz co będzie rano a następnego dnia to samo z podobną temperaturą tylko z zamkniętymi zaworami pomiędzy piecem a buforem ja po takim eksperymencie dałem sobie spokój z obciążeniem klapki bo roznicy wogole nie bylo a miałem wywiercic otwór w klapce i wkręcić śrubę ewentualnie nakręcić na nią pare nakretek aby klapka była bardziej dociskana

jasiek71
15-06-2017, 18:42
Wczoraj był pierwszy rozruch bufora z termostatem na wyjściu kotła...
Napuściłem kloca wodą, wszystkie termometry ( 4szt) pokazywały 15* i rozpaliliśmy kocioł...
Temperatura na kotle powędrowała do 100* i tak zostało...( Na termometrze kotła...)
Po pewnym czasie drgnął pierwszy termometr na buforze więc inwestor stwierdził że trzeba to oblać...:cool:
Tak sobie staliśmy przy kotle, podkładaliśmy , doglądali i oczywiście polewali...
Po dłuższym czasie tego obsługiwania było 85*/ 80*/ 65*/20* na termometramch i ... zabrakło nam już sił do " obsługi"...:D
Wszystko wydaje się być w porządku ale z automatu wyszło że będzie potrzeba zamontować zawór mieszający na wyjściu z wężownicy CWU bo z kranów leci ukrop...
C.D.N...:yes:

adam_mk
15-06-2017, 19:43
No, to dezynfekcja rurek już zrobiona...
:lol:

Adam M.

jasiek71
17-06-2017, 21:35
No zrobiłem to całe ustrojstwo z buforem ale według mnie to jest przerost formy nad treścią ...
Takie trochę udowadnianie że się da i tak...
Na pewno nie jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione...

adam_mk
18-06-2017, 10:04
Możesz jaśniej?
Bufor to dopasowanie kotła 30kW do domu co 3kW w mrozy bierze.
Takiego kotła co ma 3kW to nie znajdziesz, bo nie robią.

Adam M.

jasiek71
18-06-2017, 10:14
Możesz jaśniej?
Bufor to dopasowanie kotła 30kW do domu co 3kW w mrozy bierze.
Takiego kotła co ma 3kW to nie znajdziesz, bo nie robią.

Adam M.

To jest właśnie udowadnianie że się da...
Jak mam taki dom który potrzebuje niewiele energii to nie potrzebuję kotłowni która jest przerostem formy nad treścią...
Jak dom potrzebuje znaczenie więcej energii to szkoda sobie doopy zawracać bo instalacja kosztuje krocie a ty jesteś etetowym palaczem...

adam_mk
18-06-2017, 10:51
Są jeszcze domy dawno budowane i z kotłownią i kotłem.
Po termomodernizacji ten kocioł wywalić i grzać grzałką?
:lol:

Adam M.

jasiek71
18-06-2017, 11:05
Są jeszcze domy dawno budowane i z kotłownią i kotłem.
Po termomodernizacji ten kocioł wywalić i grzać grzałką?
:lol:

Adam M.

Taaa...wystarczy okleić chałupę styropianem, wymienić okna i wstawić bufor...???
Ja wystawiłbym tylko mniejszy kocioł z podajnikiem i tyle...
Jak mamy grzejniki to bufor nic nie da...
A jak mamy podłogówkę to bufor nie jest potrzebny...
CWU z bufora to tylko więcej strat niż zysków...( Tak tak wiem trzeba zasypać perlitem całe pomieszczenie z buforem ale czy tak ma wyglądać ten szczyt marzeń...???)
Jak dla mnie to jest nic nie warte rozwiązanie...( Koszty inwestycyjne niewspółmiernie do korzyści...)

neokuba22
18-06-2017, 12:50
Posiadasz bufor i uzytkujesz go dłuższy czas?

godz
18-06-2017, 12:54
Witam
Zaczne od podziekowania Adamowi Mk za wiedze(ktora się dzieli), watek i rady dzieki ktorym zrobilem bufor I dziala tak jak mial dzialac.
Teraz do Jaska71
Mam duzy stary dom(srednio ocieplony) z przewaga grzejnikow, bufor ladowany grawitacyjnie poprzez thermostat od Volvo otwarcie przy 88C.
Bufor mi daje przede wszystkim to ze w 30 kW kotle czysiciutko I ekonomicznie spalam drewno, teraz jestem na etapie podlaczania solarow do niego.
Mam tez kociol gazowy ktory jak potrzeba grzeje gore bufora.
Bufor mi dal komfort, wygode I to ze moi starsi rodzice moga bezpiecznie napalic w kotle jak mnie nie ma.
Do cwu ma wezownice 30 m z miedzi I jestem zadowolony z jej dzialania, kiedys mialem zasobnik I nagle się konczyla ciepla woda a teraz nawet jak gaziak wylaczony to mam mega zapas wody letniej :-)
Pozdrawiam
Godz

jasiek71
18-06-2017, 13:54
Panowie powolutku...
Nie twierdzę że bufor nie działa a tylko stwierdzam że niezaprzeczalnie walory użytkowe są zbyt​ nikłe aby to było warte tej inwestycji...
Ja w swoim życiu zrobiłem trochę różnych instalacji grzewczych i mam jako takie odniesienie...
Zastanawia mnie tylko fakt jak bardzo trzeba było mieć zrypaną instalację aby bufor stał się wybawieniem...
A o instalacji takiego rozwiązania w nowo budowanym domu to nawet się nie wypowiadam...

jasiek71
18-06-2017, 13:59
Posiadasz bufor i uzytkujesz go dłuższy czas?

Od kilkunastu lat posiadam i użytkuję elektryczne ogrzewanie podłogowe i elektryczny bojler do CWU...
Chyba nie chcesz dyskutować o komforcie użytkowania i awaryjności systemu ...

Bogusław_58
18-06-2017, 15:17
Zastanów się jasiek 71 czy nie robisz jakiegoś błędu ?
Jak się przeniesiesz do wieżowca, to nawet bojler będzie Ci zbędny i ta elektryczna :)

jasiek71
18-06-2017, 15:41
Zastanów się jasiek 71 czy nie robisz jakiegoś błędu ?
Jak się przeniesiesz do wieżowca, to nawet bojler będzie Ci zbędny i ta elektryczna :)

Błąd w czym czy z czym...?
Już prędzej przeniosę się do jakiejś nory w ziemi na końcu świata niż do wieżowca...

Bogusław_58
18-06-2017, 15:51
W norze na końcu świata nie stać Cię będzie na rachunki za prąd do podłogówki i bojlera. Marzeniem wtedy być może będzie bufor :) Chyba ze myślisz o kartonie pod mostem :)

tomno
18-06-2017, 16:09
Panowie powolutku...
Nie twierdzę że bufor nie działa a tylko stwierdzam że niezaprzeczalnie walory użytkowe są zbyt​ nikłe aby to było warte tej inwestycji...
Ja w swoim życiu zrobiłem trochę różnych instalacji grzewczych i mam jako takie odniesienie...
Zastanawia mnie tylko fakt jak bardzo trzeba było mieć zrypaną instalację aby bufor stał się wybawieniem...
A o instalacji takiego rozwiązania w nowo budowanym domu to nawet się nie wypowiadam...

Jak się zmienia ogrzewanie elektryczne na węglowe to się wtedy narzeka, jednak pewnie większość ludzi zakłada bufor by usprawnić działania kotła węglowego.
Dlaczego twierdzisz, że trzeba mieć zrypana instalację, aby bufor stał się jak to piszesz wybawieniem? Wybawieniem od czego?
Mam mieszkanie 80m2 ze zwykłym ogrzewaniem grzejnikowym. Gazu w mieszkaniu nie mam. Kocioł węglowy dolnopalący. Spalałem około 1200 kg węgla na zimę. Do kotłowni muszę schodzić 4 pietra w dół. Palenie ciągłe nie wchodziło w rachubę, bo w domu bym się ugotował. Rozpalałem więc 1 - 2 razy dziennie. W domu często było za zimno lub za gorąco.
Zamontowałem bufor koszt około 4000 zł. W zimie do piwnicy schodzę raz na 1 - 4 dni.
Czy to jak to piszesz wybawienie? Na pewno nie, ale zaje....sta wygoda zarówno w paleniu jak i komfort cieplny w mieszkaniu.
Do tego podłączę jeszcze do bufora grzałki elektryczne i będę mógł w razie potrzeby grzać tylko w taniej taryfie - grzanie praktycznie bezobsługowe, ale trochę droższe od węgla.
Podłączenie gazu i zakup kotła to koszt dużo większy niż bufor, a i użytkowanie w sumie droższe, choćby ze względu na to że abonament trzeba płacić cały rok, przeglądy kotła, awarie itp.

jasiek71
18-06-2017, 16:49
A gdzie napisałem że zamieniłem ogrzewanie elektryczne na bufor z kotłem...?
Po prostu zrobiłem takie rozwiązanie i tyle ...
Tak samo ja zrobiłem kotłownię na śmieciucha, ekogrocha czy pompę ciepła...

tomno
18-06-2017, 17:02
A gdzie napisałem że zamieniłem ogrzewanie elektryczne na bufor z kotłem...?
Po prostu zrobiłem takie rozwiązanie i tyle ...
Tak samo ja zrobiłem kotłownię na śmieciucha, ekogrocha czy pompę ciepła...

Od kilkunastu lat posiadam i użytkuję elektryczne ogrzewanie podłogowe i elektryczny bojler do CWU...
Chyba nie chcesz dyskutować o komforcie użytkowania i awaryjności systemu ...
Czyli użytkujesz ogrzewanie elektryczne, a bufor o którym piszesz to co?

No zrobiłem to całe ustrojstwo z buforem ale według mnie to jest przerost formy nad treścią ...
Takie trochę udowadnianie że się da i tak...
Na pewno nie jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione...
Czyli zrobiłeś bufor, którego nie użytkujesz i twierdzisz, że nie warto było?

jasiek71
18-06-2017, 17:12
Czyli użytkujesz ogrzewanie elektryczne, a bufor o którym piszesz to co?

Po prostu zrobiłem taką instalację i po pomacaniu wyciągnąłem wnioski...
Tak jak z każdej innej instalacji jakiej dokonałem...

To nie jest to co tygrysy lubią najbardziej ...

Marek.M
18-06-2017, 18:50
A o instalacji takiego rozwiązania w nowo budowanym domu to nawet się nie wypowiadam...
To zdanie to w sensie negatywnym czy pozytywnym, bo już nie wiem... robiłbyś w nowym domu czy nie?

jasiek71
18-06-2017, 19:31
To zdanie to w sensie negatywnym czy pozytywnym, bo już nie wiem... robiłbyś w nowym domu czy nie?

Zbiornik buforowy ma jak dla mnie bardzo okrojone zastosowanie i na pewno nie jest rozwiązaniem dla nowoczesnego domu...
W nowym domu to tylko ogrzewanie kablami z bojlerem elektrycznym no chyba że ktoś ma jakąś misję do spełnienia ...

romano78
18-06-2017, 20:08
Zbiornik buforowy ma jak dla mnie bardzo okrojone zastosowanie i na pewno nie jest rozwiązaniem dla nowoczesnego domu...
W nowym domu to tylko ogrzewanie kablami z bojlerem elektrycznym no chyba że ktoś ma jakąś misję do spełnienia ...

Co ty chłopie pitolisz ze niby zbiornik ma okrojone zastosowanie i to w stosunku do kabli mam bufor podłączone do niego 7 kolektorow smieciucha pospalam w nim kartony jak się uskłada przez całe Lato mam swój las

jasiek71
18-06-2017, 20:14
Co ty chłopie pitolisz ze niby zbiornik ma okrojone zastosowanie i to w stosunku do kabli mam bufor podłączone do niego 7 kolektorow smieciucha pospalam w nim kartony jak się uskłada przez całe Lato mam swój las

No jeżeli to jest Twój szczyt marzeń to mi nic do tego...
Ja nie mam swojego lasu, nie muszę palić kartonów...
Ba...
Ja nawet nie mam kotłowni ...

Marek.M
18-06-2017, 20:25
...smieciucha pospalam w nim kartony jak się uskłada...Kartonów jednak spalać się nie powinno, to makulatura.

jasiek71
18-06-2017, 20:31
Kartonów jednak spalać się nie powinno, to makulatura.

Drzewo z lasu to pewnie wozi wozem zaprzęgniętym w konie a pnie tnie na mniejsze kawałki za pomocą piły " moja twoja"...

romano78
18-06-2017, 20:32
No jeżeli to jest Twój szczyt marzeń to mi nic do tego...
Ja nie mam swojego lasu, nie muszę palić kartonów...
Ba...
Ja nawet nie mam kotłowni ...

Akurat ogrzewam gazem i nie palę w kotłowni bo mi się nie chce ale są ludzie np.gdzieś na wsi którzy mają swoje lasy i takiego człowieka nie przekonasz do czegoś innego jak smieciuch ja ostatnio trzech takich chciałem przekonać aby zrobili bufor z grzałką i nie ma mowy o takim czymś a co dopiero kable

romano78
18-06-2017, 20:59
Kartonów jednak spalać się nie powinno, to makulatura.

No ale to jedyny pretekst aby sobie pujsc parę dni w zimie do piwnicy zamknąć za sobą wlaz i posiedzieć w ciszy

Bogusław_58
18-06-2017, 21:02
Bo to jest tak, że w jednym miejscu coś nie jest dużo warte a w innym może być wielkim dobrodziejstwem. Trzeba więc się precyzyjnie wypowiadać.
Przykładem Skandynawia gdzie mają tani prąd, gaz i ropę oraz dobrze płatną prace i budują kotłownie z buforami :) na dodatek na 5 tysi.

jasiek71
18-06-2017, 21:04
Akurat ogrzewam gazem i nie palę w kotłowni bo mi się nie chce ale są ludzie np.gdzieś na wsi którzy mają swoje lasy i takiego człowieka nie przekonasz do czegoś innego jak smieciuch ja ostatnio trzech takich chciałem przekonać aby zrobili bufor z grzałką i nie ma mowy o takim czymś a co dopiero kable

Ja nie mam jakiejś misji aby kogoś przekonywać do ogrzewania elektrycznego podłogowego...
Każdy ma swój własny rozum i powinien go używać...
Szczyt marzeń przeciętnego inwestora to kotłowanie i codziennie palenie " na wodę" a cały urlop spędzić przy pniaku z siekierą w ręku...

jasiek71
18-06-2017, 21:55
Bo to jest tak, że w jednym miejscu coś nie jest dużo warte a w innym może być wielkim dobrodziejstwem. Trzeba więc się precyzyjnie wypowiadać.
Przykładem Skandynawia gdzie mają tani prąd, gaz i ropę oraz dobrze płatną prace i budują kotłownie z buforami :) na dodatek na 5 tysi.

No jak ktoś ma tyle wolnego czasu aby siedzieć w kotłowni cały dzień aby naładować takie zbiorniki to czemu nie...
Z drugiej strony skoro mamy tyle wolnego czasu to równie dobrze można podkładać po trochu do kotła i obejdzie się bez bufora...

adam_mk
18-06-2017, 22:13
Mnie mierzi wszystko co zaczyna się w domu i gdzieś tam dalej biegnie... biegnie...
A w domu mam na tym co w dal biegnie ... jakiś LICZNIK!
Co bym nie zrobił - jestem komuś winien KASĘ!
A Słoneczko świeci dla wszystkich.. . Darmo...
Ogień to żywioł.
Jak się panuje nad żywiołem - jest fajnie!

Adam M.

tomno
18-06-2017, 22:32
...Szczyt marzeń przeciętnego inwestora to kotłowanie i codziennie palenie " na wodę" a cały urlop spędzić przy pniaku z siekierą w ręku...

No jak ktoś ma tyle wolnego czasu aby siedzieć w kotłowni cały dzień aby naładować takie zbiorniki to czemu nie...
Z drugiej strony skoro mamy tyle wolnego czasu to równie dobrze można podkładać po trochu do kotła i obejdzie się bez bufora...
Jakoś mam wrażenie, że kompletnie nie wiesz o czym piszesz.
W kotłowni to niektórzy cały dzień spędzają, ale nie po to by bufor grzać, a po to by się spokojnie napić jak komuś żona w domu głowę suszy :D
Natomiast, żeby zagrzać bufor (na c.w.u.), to trzeba tam spędzić jakieś 30 min (przynajmniej w moim przypadku) raz na tydzień, a jak nie mam czasu lub ochoty to przełączam na prąd :)
Co do drewna na rozpałkę, to na rok potrzebuję go jakieś 2 taczki, więc nie wiem o jakim całym urlopie piszesz z siekierką w ręku. O wiele więcej drewna no ognisku przez ten urlop spalę sączą piwko, niż potrzebuję na rozpałkę.

jasiek71
19-06-2017, 06:22
Jakoś mam wrażenie, że kompletnie nie wiesz o czym piszesz.
W kotłowni to niektórzy cały dzień spędzają, ale nie po to by bufor grzać, a po to by się spokojnie napić jak komuś żona w domu głowę suszy :D
Natomiast, żeby zagrzać bufor (na c.w.u.), to trzeba tam spędzić jakieś 30 min (przynajmniej w moim przypadku) raz na tydzień, a jak nie mam czasu lub ochoty to przełączam na prąd :)
Co do drewna na rozpałkę, to na rok potrzebuję go jakieś 2 taczki, więc nie wiem o jakim całym urlopie piszesz z siekierką w ręku. O wiele więcej drewna no ognisku przez ten urlop spalę sączą piwko, niż potrzebuję na rozpałkę.

A czy ja to napisałem do Ciebie...?
Ma jakiś delikwent swój własny las i 5000L baniak i co...?
( Skandynawowie podobno tak mają więc pewnie my też tak powinniśmy...)
Drzewo samo przyjdzie z lasu i się wsadzi do kotła...?

jasiek71
19-06-2017, 06:27
Mnie mierzi wszystko co zaczyna się w domu i gdzieś tam dalej biegnie... biegnie...
A w domu mam na tym co w dal biegnie ... jakiś LICZNIK!
Co bym nie zrobił - jestem komuś winien KASĘ!
A Słoneczko świeci dla wszystkich.. . Darmo...
Ogień to żywioł.
Jak się panuje nad żywiołem - jest fajnie!

Adam M.

Adam ideaa ze słoneczkiem może i fajna tyle że słabo działa...
Bufor jak dla mnie to też taka trochę idea i trochę słabo działa...

adam_mk
19-06-2017, 06:43
Wiesz...
Powiadają, że kiepskiej baletnicy to i fartuszek w tańcu słabo działa...
:lol:
Słoneczko to zupełnie darmowy dostawca energii dla całego świata.
Daje tę energię i kasy nie żąda!
Każda roślinka potrafi z niej korzystać a nawet odłożyć sobie jakiś zapasik na chude dni.
Człowiek niby taki mądry - a nie potrafi.
Sposoby są, tylko kto o nich myśli?
Dla wielu łatwiej jest zapieprzać w korpo aby zapłacić fakturę za to co im jakiś licznik naliczy.

Adam M.

neokuba22
19-06-2017, 07:38
Adam ideaa ze słoneczkiem może i fajna tyle że słabo działa...
Bufor jak dla mnie to też taka trochę idea i trochę słabo działa...

SŁABO DZIAŁA?! ostatnio podgrzałem bufor 12 maja i od dego dnia chodze do kotłowni i to codziennie, NACIESZYC OKO patrzac na termometr :D wszystko za sprawa słoneczke ,ktore SŁABO DZIAŁA, lubisz płacic to płac za GOTOWE, za siłownie tez pewnie placisz, a ja wole te kilka dni w roku pobiegac z pilarką i połupac na swidrze drewno kupione. Jesli nie posiadasz bufora to nie wiesz o czym piszesz.

adam_mk
19-06-2017, 07:50
Popieram w całej rozciągłości!
Bywanie w kotłowni aby nacieszyć oko tym, ze się SAMO robi to duża przyjemność.
:lol:

Adam M.

Garażowiec
19-06-2017, 08:16
SŁABO DZIAŁA?! ostatnio podgrzałem bufor 12 maja i od dego dnia chodze do kotłowni i to codziennie, NACIESZYC OKO patrzac na termometr :D wszystko za sprawa słoneczke ,ktore SŁABO DZIAŁA, lubisz płacic to płac za GOTOWE, za siłownie tez pewnie placisz, a ja wole te kilka dni w roku pobiegac z pilarką i połupac na swidrze drewno kupione. Jesli nie posiadasz bufora to nie wiesz o czym piszesz.
Nie mniej jasiek71 ma rację . Ja np nie mam kotłowni , tzn jest wnęka 1,5 mX1,8mX 0 ,9 m , a w niej system grzewczy samemu zrobiony . Tyle że ja np się ciesze że nie biegam z piłą , nie łupię drewna i nie ważne czy zima , czy lato , czy noc czy dzień , czy świeci słonko czy nie, czy mamy -25*C czy +30* , te 30-35 pln za CWU miesięcznie nie jest dramat , te 600 pln za CO w skali roku ,nie zmuszają mnie te rachunki do tyrania dla korpo. Rzadko zaglądam do tego mojego systemu grzewczego , bo i po co , wolę piwko strzelić na tarasie .

neokuba22
19-06-2017, 12:51
nie uogólniaj bo takie rachunki napewno nie beda w starym domu

Gargi12
19-06-2017, 13:23
Nie mniej jasiek71 ma rację . Ja np nie mam kotłowni , tzn jest wnęka 1,5 mX1,8mX 0 ,9 m , a w niej system grzewczy samemu zrobiony . Tyle że ja np się ciesze że nie biegam z piłą , nie łupię drewna i nie ważne czy zima , czy lato , czy noc czy dzień , czy świeci słonko czy nie, czy mamy -25*C czy +30* , te 30-35 pln za CWU miesięcznie nie jest dramat , te 600 pln za CO w skali roku ,nie zmuszają mnie te rachunki do tyrania dla korpo. Rzadko zaglądam do tego mojego systemu grzewczego , bo i po co , wolę piwko strzelić na tarasie .

To co to za system żeś zmajstrował mozesz podrzucić na priv.Pozdrawiam

jasiek71
19-06-2017, 20:16
SŁABO DZIAŁA?! ostatnio podgrzałem bufor 12 maja i od dego dnia chodze do kotłowni i to codziennie, NACIESZYC OKO patrzac na termometr :D wszystko za sprawa słoneczke ,ktore SŁABO DZIAŁA, lubisz płacic to płac za GOTOWE, za siłownie tez pewnie placisz, a ja wole te kilka dni w roku pobiegac z pilarką i połupac na swidrze drewno kupione. Jesli nie posiadasz bufora to nie wiesz o czym piszesz.

Ja p...
To ogrzej sobie tym super działającym słoneczkiem chałupę przez całą zimę....
Wielka ekscytacja że udało się nagrzać wody do mycia w słoneczne letnie dni...
Do tego nie potrzeba ani bufora ani kotłowni...

Garażowiec
19-06-2017, 20:44
nie uogólniaj bo takie rachunki napewno nie beda w starym domu

W starym domu dalej mój system będzie bezobsługowy , akurat CWU dalej bym miał za 30-35PLN miesięcznie , tylko za CO zapłaciłbym więcej , a Ty jakbyś miał taki system jak ja w swoim domu raczej zapłacił byś za CO mniej niż teraz płącisz , tylko nie musiałbyś robić to, co sprawia Tobie niebywałą frajdę , z siekierą latać .
Ogólnie chodziło mi o to

- Ja p...
To ogrzej sobie tym super działającym słoneczkiem chałupę przez całą zimę....
Wielka ekscytacja że udało się nagrzać wody do mycia w słoneczne letnie dni...
Do tego nie potrzeba ani bufora ani kotłowni...

Krakers70
19-06-2017, 20:57
Wiesz...
Powiadają, że kiepskiej baletnicy to i fartuszek w tańcu słabo działa...
:lol:
Słoneczko to zupełnie darmowy dostawca energii dla całego świata.
Daje tę energię i kasy nie żąda!
Każda roślinka potrafi z niej korzystać a nawet odłożyć sobie jakiś zapasik na chude dni.
Człowiek niby taki mądry - a nie potrafi.
Sposoby są, tylko kto o nich myśli?
Dla wielu łatwiej jest zapieprzać w korpo aby zapłacić fakturę za to co im jakiś licznik naliczy.

Adam M.

No i tu jest pies pogrzebany, że słoneczko darmo energię produkuje. Co by to było, gdyby ludzie grzali domy i produkowali sobie energię za free? Kto jest tym zainteresowany? Jedynie obywatele, dlatego wciska im się kity, że tani prąd to szczyt ich marzeń. Sposoby, jak słusznie piszesz są, ale informacji o nich nie znajdziesz w mediach głównonurtowych. Jak się trochę głębiej pogrzebie w necie, to trafia się na niezłą wojnę informacyjną wokół tematów darmowej energii. Nie wiadomo co prawda, a co fake news. Tylko, żeby drążyć temat trzeba wrodzonej ciekawości i poczucia niezależności energetycznej. I wyczucia, kiedy ktoś dyskretnie, ale skutecznie rąbie cię w d.... wciskając kity, że to wszystko dla twojego dobra ;)

adam_mk
19-06-2017, 21:16
To, co zrobisz "tymi recami" może działać dobrze i być bardzo trwałe - jak ROZUMU Ci starczy.
Bez wiedzy niewiele zrobisz, a ta wiedza jest bardzo rozproszona w sieci.
Więcej tam plew jak ziarna no i...
WSZYSCY obiecują złote góry aby im zapłacić.

Masz terenu tak 25m x 25m?
No to...
W słoneczny dzień masz dotację słoneczną gratis rzędu 625kW MOCY (razy czas słoneczny = energia)
Weź z tego tylko 10%, jak Ci rozumu wystarczy...
62,5kW to mało?
A bywa nawet w słoneczny zimowy dzień!
(no, fakt, ze takich w zimie mało ale są zawsze W MROZY!)

Adam M.

neokuba22
19-06-2017, 21:22
Ja p...
To ogrzej sobie tym super działającym słoneczkiem chałupę przez całą zimę....
Wielka ekscytacja że udało się nagrzać wody do mycia w słoneczne letnie dni...
Do tego nie potrzeba ani bufora ani kotłowni...

tylko ze to slonce zima wspomaga CO, a prawie do konca maja grzalem jeszcze podloge w lazience, swoje racje masz, jednak to jest dział o budowie bufora a nie co sie komu opłaca i chce

jasiek71
19-06-2017, 21:49
Są sposoby...
Brak informacji...
Tak tak ...
Spisek...

romano78
19-06-2017, 22:25
Ja p...
To ogrzej sobie tym super działającym słoneczkiem chałupę przez całą zimę....
Wielka ekscytacja że udało się nagrzać wody do mycia w słoneczne letnie dni...
Do tego nie potrzeba ani bufora ani kotłowni...

Ale jakiś zbiorniczek musisz kupić za parę stowek który za parę lat będzie przeciekal dlatego ja tam wolę sobie sam pospawac i mam pewność ze nie będę musiał w przyszłości wymieniał jak na razie piec gazowy jest wyłączony od połowy maja wody mam w bród 6os.I jeszcze nie brakło ogrzanie gazem to ok. 100zł miesięcznie wychodziło licząc nawet same miesiące letnie które w 100procent pokryja mi zapotrzebowanie na cwu.zwrot inwestycji po.ok.4lat.Ale biorąc jeszcze sezon grzewczy gdzie będzie wspomagane jeszcze co. Myślę ze zwrot nastąpi szybciej
Całą instalację wykonałem samodzielnie wraz z sciagnieciem 7 kolektorow na dach

adam_mk
19-06-2017, 22:48
"Są sposoby...
Brak informacji...
Tak tak ...
Spisek... "

Znudziły Ci się wynalazki...
Rozumiem.

Spisek? Czemu?
Mało jest kumatych, co czytają ze zrozumieniem tekstu.
Czytałeś wątek o reaktorze JĄDROWYM?
:lol: :lol: :lol:
Spisku w nim nie ma.
Nic mądrego też nie ma...

Adam M.

Bullineczka
20-06-2017, 07:38
W nowym domu to tylko ogrzewanie kablami z bojlerem elektrycznym no chyba że ktoś ma jakąś misję do spełnienia ...

To może bufor i grzałki i masz bardziej uniwersalne i niezawodne rozwiązanie.

Garażowiec
20-06-2017, 09:08
Nie o sposoby czy brak info tutaj chodzi tylko o koszta inwestycji-koszta eksploatacji....
Ma ktoś , kto umie tak na kumato czytać tekst , jakiś sposób na pozyskanie energii elektrycznej w myśl założenia - koszta inwestycji-koszta eksploatacji.?
Mam duże możliwości techniczne wykonania różnych rzeczy , może sprawdzimy jakieś rozwiązanie?

RAPczyn
20-06-2017, 13:27
Wiesz...
Powiadają, że kiepskiej baletnicy to i fartuszek w tańcu słabo działa...
:lol:
Słoneczko to zupełnie darmowy dostawca energii dla całego świata.
Daje tę energię i kasy nie żąda!
Każda roślinka potrafi z niej korzystać a nawet odłożyć sobie jakiś zapasik na chude dni.
Człowiek niby taki mądry - a nie potrafi.
Sposoby są, tylko kto o nich myśli?
Dla wielu łatwiej jest zapieprzać w korpo aby zapłacić fakturę za to co im jakiś licznik naliczy.

Adam M.

Jest szansa, że w przeciągu roku do czterech powinno być już łatwiej przechowywać energię na potem za sprawą zbiornika buforowego Paradigma FLEXCA.
- pojemność 2760-5460l
- klasa energetyczna A (próżnia)
- konstrukcja modułowa (waga 150/190kg)
- praca do 3 bar
- warstwowy
- bez spawania
- koszt... na razie opuśćmy zasłonę milczenia ;)

391562

adam_mk
20-06-2017, 13:47
GRUBĄ!
Najlepiej z czarnego pluszu...

Paradigma to bardzo dobra technicznie firma.
Jak myślicie? CZEMU tylu ludzi dobre bufory "tymi recami" robi?
(Wcale gorsze od Paradigmowych nie wychodzą!)

Swoją drogą...
Naczynie Dewara o pojemności 5460 literków.... No, no...

Adam M.

jasiek71
20-06-2017, 16:56
To może bufor i grzałki i masz bardziej uniwersalne i niezawodne rozwiązanie.
Jak mam grzałki do bufora zakładać to po co mi ten bufor cała ta armatura związaną z systemem grzewczym...?
A jest coś bardziej prostego i niezawodnego od ogrzewania kablami w podłodze...?

Bogusław_58
20-06-2017, 20:08
Podłogówka jest dobra jak w zimie nie występują duże mrozy.
W Kanadzie wybrnęli w ten sposób, że na kondygnacji stawiają duży ciężki piec, by temperatury podłogi nie podnosić po wyżej"standardu". W innym wypadku trzeba dać dodatkowe kaloryfery. Te zaś kojarzą się z nowymi "upierliwościami" technicznymi.
W moim domku wybrnąłem w ten sposób, że zrobiłem duży ciężki piec grzejący wodę użytkową. Mogę powiedzieć, że jest to bufor hybrydowy :)
Podłogi zaś wykonałem w ten sposób że są ciepłe, nawet te z kafelkami, choć pod nimi nie ma podłogówki. Ciepłe w tym zrozumieniu, że gołą stopą nie odczuwa się przykrego zimna.
Myślę że jest to rozwiązanie proste i niezawodne. Nie do przeskoczenia, bo nawet jak odetną prąd, to będzie chodzić w najlepsze. Piec spala poprawnie wiec obsługa z popiołem nie uciążliwa. No i rodzaj ciepła jaki te urządzenie emituje jest też nie do przeskoczenia.

Garażowiec
20-06-2017, 20:30
Podłogówka jest dobra jak w zimie nie występują duże mrozy.
O, popatrz nie wiedziałem , a jakie to duże mrozy muszą być , żeby podłogówka nie dała rady ogrzać domu?

Tomaszs131
20-06-2017, 20:47
Podłogówka jest dobra jak w zimie nie występują duże mrozy.
W Kanadzie wybrnęli w ten sposób, że na kondygnacji stawiają duży ciężki piec, by temperatury podłogi nie podnosić po wyżej"standardu". W innym wypadku trzeba dać dodatkowe kaloryfery. Te zaś kojarzą się z nowymi "upierliwościami" technicznymi.
W moim domku wybrnąłem w ten sposób, że zrobiłem duży ciężki piec grzejący wodę użytkową. Mogę powiedzieć, że jest to bufor hybrydowy :)
Podłogi zaś wykonałem w ten sposób że są ciepłe, nawet te z kafelkami, choć pod nimi nie ma podłogówki. Ciepłe w tym zrozumieniu, że gołą stopą nie odczuwa się przykrego zimna.
Myślę że jest to rozwiązanie proste i niezawodne. Nie do przeskoczenia, bo nawet jak odetną prąd, to będzie chodzić w najlepsze. Piec spala poprawnie wiec obsługa z popiołem nie uciążliwa. No i rodzaj ciepła jaki te urządzenie emituje jest też nie do przeskoczenia.
Wow, proszę o wyjaśnienie dlaczego?
Tej zimy zdarzały się dni gdzie w nocy, u mnie na Wschodzie kraju temp. spadała poniżej -20oC, a w domu przy OP nie spadała po niżej 23.5oC.
Jak spore mrozy musiałyby nastać by podłogówka nie dala rady? Zapomniałem dodać, że w domu na większości podłóg ma położoną deskę warstwową.

Bogusław_58
20-06-2017, 21:02
Właśnie chodzi o tego typu spadki temperatury.
Jak jest to tylko kilka dni, to nic się nie dzieje przy dobrym dociepleniu domu.
Jednak jak dłużej to niestety jest odczuwalne. W dodatku nie tylko w nocy ale i w dzień może tak mrozić.

adam_mk
20-06-2017, 21:38
Słowa rozumiem.
Treści - nie!
Możesz jaśniej?
Jaka jest istotna różnica pomiędzy 273st a 293st?
- dla mnie ze 20 stopni...
Obie temperatury prawie pod trzysta st.

Adam M.

Garażowiec
21-06-2017, 06:43
Właśnie chodzi o tego typu spadki temperatury.
Jak jest to tylko kilka dni, to nic się nie dzieje przy dobrym dociepleniu domu.
Jednak jak dłużej to niestety jest odczuwalne. W dodatku nie tylko w nocy ale i w dzień może tak mrozić.
Bredzisz .

Bogusław_58
21-06-2017, 09:25
Sieknąłeś Garaż wiochą zamiast technicznie.
Przy niższych temperaturach wychodzą mostki termiczne.
Sprawa podobna jak to jest w izolowanych ciepłych urządzeniach typu bufor czy piec. Im wyższa temperatura izolowanego urządzeniu tym większa strata a wtedy jest potrzeba zastosowania grubszego ocieplenia.
Powinno być zrozumiałe ze jeśli jest na dworze 0*C i w domu jest temperatura satysfakcjonująca, to gdy spadnie na dworze bardziej, należy "podnieść" podłogówkę, bo będzie już w domu chłodniej.
Wielu ludzi ma nietolerancję do zbyt ciepłej podłogi i dlatego zamiast podnosić jej temperaturę podczas mrozów korzystają z drugiego systemu grzewczego.

adam_mk
21-06-2017, 09:39
Gadasz niejasno.
Przepływ ciepła wymuszany jest różnicą temperatur.
Nie ma różnicy temperatur = NIE MA CIEPŁA!!!
Mostki termiczne albo są albo ich nie ma.
Jak są - wychodzą zawsze przy różnicy temperatur.
Realnie to... NIE MA zera !
Jest 273stopnie. To nie jest mało!

Adam M.

Bogusław_58
21-06-2017, 14:18
Nie ma zera, bo jest 273 stopnie. No i można wtedy chodzić w podkoszulce :)
Nie ma zera i pewnie niema Ciebie i bufora.
Takie teorie też są w obiegu :)

jasiek71
21-06-2017, 14:55
Sieknąłeś Garaż wiochą zamiast technicznie.
Przy niższych temperaturach wychodzą mostki termiczne.
Sprawa podobna jak to jest w izolowanych ciepłych urządzeniach typu bufor czy piec. Im wyższa temperatura izolowanego urządzeniu tym większa strata a wtedy jest potrzeba zastosowania grubszego ocieplenia.
Powinno być zrozumiałe ze jeśli jest na dworze 0*C i w domu jest temperatura satysfakcjonująca, to gdy spadnie na dworze bardziej, należy "podnieść" podłogówkę, bo będzie już w domu chłodniej.
Wielu ludzi ma nietolerancję do zbyt ciepłej podłogi i dlatego zamiast podnosić jej temperaturę podczas mrozów korzystają z drugiego systemu grzewczego.

Nie wiem czy zauważyłeś że obecnie domy są izolowane, mają znacznie lepsze okna itd itp...
Podłogi w takich domach są chłodniejsze w zimie kiedy działa ogrzewanie niż w lecie podczas upałów....

Bogusław_58
21-06-2017, 19:11
Zauważyłem jasiek71, że są dobrze ocieplone.
Sam też mam taki, z tym że na podłogach osiągam efekt odwrotny, czyli w zimie są cieplejsze niż poza sezonem grzewczym.
Cud ?
W zimie utrzymuję średnio 23*C a podłogi wykonałem w małej bezwładności termicznej i się dobrze nagrzewają. Nie ma pod nimi rurek. Czasami nawet pytają czy mam podłogówkę w łazience :) Oczywiście nie dotyczy upałów jak przyjdą.

Bogusław_58
21-06-2017, 19:50
15 cm styropianu a na nim wylewka betonowa. No i jak się na tej wylewce stoi gołą stopą to jest uczucie zimna.
Przychodzi "niekumaty i leje wylewkę a na nią kładzie styropian. Jak się na czymś takim stoi, to w stopy jest ciepło. Nawet gdy położy się kafelki.
Jedyna wada, to nie trwałość takiej podłogi.
Te myślenie "niekumatego" było dla mnie inspiracją :) Wylewkę i styropian zastąpiłem keramzytem. Najpierw wysypałem warstwę keramzytu i go ubiłem a na to poszła warstwa keramzytu związana cementem(betonem). To tak w skrócie.

rafwla
28-06-2017, 23:55
W przyszłym tygodniu montaż bufora 1000 L ładowany z tego kotła https://www.youtube.com/watch?v=_uDYYls02bI połaczony laddomatem. Mam 2 pytania, muszę wykuć wylewkę aby go wkopać 30 cm, Na czym mam go postawić w tym wykopie, robić nową wylewkę np.z perlitu zamiast piasku?
Pytanie drugie, jak zasypać ten bufor pod sufit perlitem? Tylko nie mówcie aby wywiercić dziurę w parkiecie na piętrze

sylwekr
30-06-2017, 08:04
Mam pytanie o dodatkowe docieplenie zbiornika. Mam kupiony gotowy zbiornik 1000 L który niedługo będę montował. Chciałbym go dodatkowo docieplić, o ile boki i góra to nie problem ale na czym go postawić. Gdzieś w necie widziałem fotki gdzie takie zbiorniki stały chyba na styropianie, ale mi to wydaje się mało stabilne (styropian zgniecie się i ryzyko uszkodzenia rur). Co myślicie aby to zrobić tak: 20 cm XPS-a (1m x 1m), na tym płyta OSB i dopiero na tym postawiony zbiornik. Też myślałem aby zrobić podstawę z YTONG-a Energo. Ktoś coś sensownego doradzi, aby to zrobić dobrze ?

lep
01-07-2017, 19:17
Też miałem ten problem. Zrobiłem tak:
- pod zbiornikiem już na etapie wylewania ław mam wylany beton 120x120 cm (bo bufor mam ponad 1500l).
- na wylewce betonowej (chudziaku) nakleiłem 2 warstwy papy i wywinąłem na ścianę(bufor mam w rogu piwnicy)
- na tej papie mam XPS 5 cm naklejony klejem do XPS (pianka).
- na tym XPS zrobiłem szalunek z XPS o wysokości 10cm.
- do tego szalunku wstawiłem kratownicę z drutu żebrowanego 12mm
- wszystko zalałem betonem.
- cały narożnik gdzie będzie wstawiony bufor (łącznie z sufitem) mam oklejony XPS-em.
Dennice bufora mam cofnięte względem krawędzi cylindra jakieś 7 cm do wewnątrz i wzmocnione płaskownikami pozostałą przestrzeń zapryskałem pinką.
Mam zamiar owinąć bufor wełną z folia aluminiową i potem wsunąć w ten narożnik a pozostałe 2 ściany zrobię z płyty OSB (też z warstwą XPS wewnątrz).
Możliwe że będzie to demontowalne.

adam_mk
01-07-2017, 19:52
Straszliwa rzeźba...
Zadziała.

Adam M.

lep
01-07-2017, 20:35
Mam już wykonany bufor taki jak na załączniku. Zacząłem rysować podłączenia do bufora.
Mam takie założenia:
Grzanie bufora:
- prądem w taryfie G12w
- panelami solarnymi
- panelami FV (jak zainstaluję gdzieś na działce)
- kominek z płaszczem wodnym.

Chciałbym prosić o waszą pomoc i wskazówki. Planuję na bieżąco uzupełniać schemat o uzyskane podpowiedzi może się komuś przyda.
Jeśli ktoś ma ochotę komentować schemat (potrzebne konto w googlach) https://docs.google.com/drawings/d/1fjqkcULHVcIiyy4yAReU9ISk4tF9Yuh36ls_xrkIyNg/edit?usp=sharing.
392214 392215

adam_mk
01-07-2017, 21:03
Ładny!
Trochę dziwnie go podpinasz.
PO CO jako ciśnieniowy?
No i... jak już MUSISZ, to... przestaw to naczynie bliżej baniaka.
Zamknie ktoś zawór, nie zauważysz - i masz remont domu.

Adam M.

Nie podoba mi się ten schemat...

Adam M.

Adam.1983
01-07-2017, 22:25
Zbiornik buforowy ma jak dla mnie bardzo okrojone zastosowanie i na pewno nie jest rozwiązaniem dla nowoczesnego domu...
W nowym domu to tylko ogrzewanie kablami z bojlerem elektrycznym no chyba że ktoś ma jakąś misję do spełnienia ...

Pomyślałeś co zrobisz jak ci się ten kabel w podłodze przepali albo jak z powodu wysokiej ceny prądu będziesz musiał zmienić źródło ciepła ?
Wybierając kable w podłodze jesteś już uwiązany jak pies na smyczy tylko do tego rozwiązania a bufor można połączyć z każdym innym źródłem ciepła więc jest uniwersalny.

kudlaty69
02-07-2017, 10:55
Też miałem ten problem. Zrobiłem tak:
- pod zbiornikiem już na etapie wylewania ław mam wylany beton 120x120 cm (bo bufor mam ponad 1500l).
- na wylewce betonowej (chudziaku) nakleiłem 2 warstwy papy i wywinąłem na ścianę(bufor mam w rogu piwnicy)
- na tej papie mam XPS 5 cm naklejony klejem do XPS (pianka).
- na tym XPS zrobiłem szalunek z XPS o wysokości 10cm.
- do tego szalunku wstawiłem kratownicę z drutu żebrowanego 12mm
- wszystko zalałem betonem.
- cały narożnik gdzie będzie wstawiony bufor (łącznie z sufitem) mam oklejony XPS-em.
Dennice bufora mam cofnięte względem krawędzi cylindra jakieś 7 cm do wewnątrz i wzmocnione płaskownikami pozostałą przestrzeń zapryskałem pinką.
Mam zamiar owinąć bufor wełną z folia aluminiową i potem wsunąć w ten narożnik a pozostałe 2 ściany zrobię z płyty OSB (też z warstwą XPS wewnątrz).
Możliwe że będzie to demontowalne.

Mój bufor 1500l stoi na 2cm xps ponizej terakota i ponizej wylewka 8cm (w wylewce pręty 10x10 cm grubość ok 1,5mm ponizej izolacja i ponizej chudziak - czyli standattowa podłoga. Nic nie peka i nie załamuje się, bufor nie zagłębai się w podłogę :).

Chris Zielonka
03-07-2017, 22:07
A ja mam 8 cm beton niezbrojony na piasku i chce dać 2 po 1000l na to - Mają po 3 stopki to chciałem dać pod nie zużyte piły fi 350 i gumę z taśmociagu aby nie uciekało ciepło. Czy to da radę ? Ten beton to taki łopatą kładziony. Cholerka zostało 3 tygodnie - kuć to rozwalać i betonić od nowa ? Czy może da radę ?

kudlaty69
04-07-2017, 10:02
A ja mam 8 cm beton niezbrojony na piasku i chce dać 2 po 1000l na to - Mają po 3 stopki to chciałem dać pod nie zużyte piły fi 350 i gumę z taśmociagu aby nie uciekało ciepło. Czy to da radę ? Ten beton to taki łopatą kładziony. Cholerka zostało 3 tygodnie - kuć to rozwalać i betonić od nowa ? Czy może da radę ?

Na dole baniak prawie zawsze zimy - nie ma co zbytnio cieplać.
Ja bym postawił na próbę i lał wode i patrzył co się dzieje - jak zacznie pekać to i tak trzeba kuć jak nie to ok ale to moje zdanie.

adam_mk
04-07-2017, 12:27
Dokładnie tak jest.
Płaskie dno bardzo ułatwia życie.
Tu są nogi.
Trzeba rozłożyć nacisk punktowy na większą powierzchnię.
Kawał blachy, takiej 5-6mm z byle złomu rozwiązuje problem.
Im większy kawał tym lepiej.
W ostateczności - po kawałku pod każdą nogę.

Adam M.

Chris Zielonka
04-07-2017, 14:33
Dokładnie tak samo pomyślałem mistrzu Adamie i stąd te piły - ponieważ pracuję w branży meblowej mam dostęp do zużytych. Dam sześć pił -czyli pod każdą nogę.
Ich grubość to ok 4 mm ale za to dobra stal. Pod spód chyba jeszcze zmieszczę płytę HDF -6 mm to coś takiego jak panele podłogowe tylko duży arkusz, więc piły też rozłożą jeszcze szerzej swój nacisk. W razie katastrofy mam plan B - umieszczę w przeciwległych ścianach z bloczka rurę lub teownik i przyspawa się do niej uszy transportowe zbiorników. To raczej na pewno zadziała .

cezary.pl
04-07-2017, 21:57
Piły, czy też blachy pod stopy bufora, na nierównym podłożu można położyć na klej do glazury. Lepiej rozłoży się ciężar.

Pozdrawiam
Cezary

rjarek
05-07-2017, 17:50
Ocieplenie pod buforem . Postawić bufor z trzema nogami na zwykłym betonie, może być coś zazbrojony , pod spodem nasypać perlitu , napchać wełny mineralnej , keramzytu , wszytko . Przecież naciski jednostkowe z nóg po podłożeniu kawałka blachy nie są duże , no chyba że bufor ma 5 ton :)

RAPczyn
10-07-2017, 20:08
Swoją drogą...
Naczynie Dewara o pojemności 5460 literków.... No, no...

Adam M.

Trochę się przeliczyłem z czasem oczekiwania. Zbiorniki są już dostępne w katalogu/cenniku. Są dwie wersje izolacji: standardowa oraz próżniowa. Różnica w stratach to 307W do 201W dla największego zbiornika. Cena katalogowa największego zbiornika z próżnią to tylko ~16k euro netto.
https://www.paradigma.de/flexca-grosspufferspeicher/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.paradigma.de% 2Fflexca-grosspufferspeicher%2F)

adam_mk
11-07-2017, 09:15
Grubo szacując 16k x 4 = 64k zł.
Jak za Dewara o sporej pojemności to nadal nie za dużo.
Lustrzony od wewnątrz? Srebro czy alu?
Bo coś ciężko mi się doczytać.

Dla mnie - technologia nieco zbyt kosmiczna...
Pogodziłbym się ze stratą tych kilkuset W .
Nie ocieplone rury CWU do chudziaka przyczepione tracą około 4kW.

Adam M.

Krzysztof1985
18-07-2017, 08:45
Witam wszystkich.
Jestem na etapie robienia kotłowni. Potrzebuje informacji na temat bufora. Interesuje mnie bufor o pojemności 1500-2000 l.
W calym budynku ogrzewanie podlogowe około 150m2
Bufor najzwyklejszy bez wezownicy.
Cwu z oddzielnego bojlera około 180-220 l.
Piec defro hg 40kw.
Czy mógłby mi ktoś udzielić informacji na jak długo wystarczy takie 2000l do ogrzania mieszkania?
Czy tym buforem dodatkowo nagrzeje bojler do cwu?
Założenie jest takie aby raz w tygodniu palić w piecu, a w naprawde duże mrozy dwa razy. Temperatura w domu 20-21*C

adam_mk
18-07-2017, 13:17
Marzyciel albo matematyczny analfabeta...

A ten dom to ocieplony jest?
ILE wat na m2 potrzebuje w mrozy?

Adam M.

Krzysztof1985
18-07-2017, 13:48
Tak dom jest ocieplony:
15cm posadzka
15 cm styropian grafitowy 0.31
30 cm wełny rockwool toprock super

adam_mk
18-07-2017, 16:32
Razem 60cm...
Gdzie?
Podłoga, ściany, sufit?
Wcale nie powala.
Od 40 do 50W/m2 w mrozy może być...

Adam M.

Krzysztof1985
18-07-2017, 16:41
[QUOTE=Krzysztof1985;7500896]Tak dom jest ocieplony:
15cm posadzka
15 cm styropian grafitowy 0.31 - ściany zewnętrzne
30 cm wełny rockwool toprock super - ocieplenie poddasza

wihajster
18-07-2017, 21:32
Razem 60cm...
Gdzie?
Podłoga, ściany, sufit?

Adamie drogi, wielki "guru" foruma, za chińskiego boga czasami nie wiem o co "tobie kaman".

Jak nie masz nic mądrzejszego do powiedzenia w temacie to lepszym rozwiązaniem jest milczenie.
Reputacja nie ucierpi.
Bez urazy!

Łukasz,
18-07-2017, 22:27
Właśni rozpocząłem czytać temat tym razem od początku z racji tego że nie dysponuje zbytnio nadmiarem czasu obecnie jestem na etapie układania dachówki, raczej nie ogarnę całego tematu do końca przez co nie znajdę pewnie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Dlatego już teraz mam pytanie do bardziej zorientowanych w temacie. Założenie jest takie:
- bufor będzie zasilany przez piec można powiedzieć wszytko palny o mocy 30 kW bez podajnika
-zbiornik na bufor 1m3
-dodatkowo solar (pewnie własnej produkcji)
- Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie 5421 kWh/rok może jeszcze ulec zmianie tylko na mniejsze.
- rodzina 2+2
- ciepło z bufora na cwu i podłogówkę całość domu

Pierwsze pytanie czy wewnątrz bufora należy montować jakieś czujniki jeśli tak to jakie aby w przyszłości wszystko działało poprawnie?

Łukasz,
18-07-2017, 22:29
Nawet dziennika nie prowadzę bo staram się jak najwięcej sam wykonać a dodatkowo trzeba jeszcze pracować.

adam_mk
18-07-2017, 22:57
wichajster
Udziel, proszę, rady koledze na podstawie danych jakie podał zamiast znęcać się nad jakimś "guru".
:lol: :lol: :lol:

2000litrów starczy mu na palenie raz w tygodniu w mrozy czy nie?
Chce mieć tylko 21 - 22 stC w mieszkaniu...

Adam M.

adam_mk
18-07-2017, 23:03
"Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie 5421 kWh/rok "...
Jak ja to lubię...
Czyli nieco ponad 14kWh dziennie?
(5421 / 365 = 14,85)
A w roku przestępnym nawet mniej... 14,81 kWh.

wichajster
Zrób coś!

Adam M.

rafwla
18-07-2017, 23:44
https://www.youtube.com/watch?v=zeDT-7j267g&feature=youtu.be Chciałem się pochwalić moim buforem. Instalacja otwarta, podłaczenie laddomat, wkładka 78, 1000 L, + 140 CWU do pieca na drewno + palnik (pellet, owies, zrębka). A tak w nim się spala https://www.youtube.com/watch?v=PGACKhS-9jU&feature=youtu.be Nie wiem jak przesłać zdjęcia, to przesyłam film.

lukasz_biker
19-07-2017, 15:48
witam, jakiś czas temu na forum wstawiłem po wspólnych konsultacjach schemat instalacji:
393381

Potrzebuję zrobić zmianę ponieważ prawie każdy producent kotła jakie oglądałem wymaga do gwarancji podpięcia zaworu 4 drogowego. Pytanie czy mogę zrobić to tak jak na
schemacie 1:
393382
czy schemacie 2:
393383

czy w ogóle jakoś inaczej zrobić połączenie kocioł bufor z wykorzystaniem zaworu 4 drogowego?

adam_mk
19-07-2017, 16:38
Gwarancja na lat 10 czy 20?
Takie gówniate kotły rozważasz, co roku, dwóch nie wytrzymają?
Producent narzuca Ci co i jak masz zamontować w SWOIM domu?
Dziwne...
Nie wystarczy zbudowanie układu optymalnego dla zdrowia kotła?
MUSI być sześcio czy siedmiodrogowy?

Adam M.

sieno26
19-07-2017, 21:23
Lukasz_biker mam identyczny schemat jak twoj razem z odbiorami i wezownica cwu jedynie ładowanie bufora mam zrobione na zaworze 3d 60'C. Działa pięknie, powrót od momentu włączenia pompy w granicach 60-63. Zasilanie 79-82, kocioł ds 20kw i bufor 1000l. Dwa załadunki drzewa i bufor po całości 90' (oczywiście bez używania CO).
Nie baw się w żadne 4drogowce, nikt tak nie podłącza bufora. Na większości kotłów na obudowie jest info by powrót miał te 55' a jak to zrobisz to twoja sprawa.
Jedynie w schematach dają ten zawór 4d jako jedna z opcji której w praktyce mało kto stosuje

Łukasz,
19-07-2017, 23:23
To jest chyba niemożliwe aby przeczytać wszystko, miałem zadawać jak najmniej pytań by się nie powtarzały ale to jest niewykonalne. Także do dzieła mam nadzieje na uzyskanie odpowiedzi.
1.Rezygnuje z bojlera na ciepłą wodę ale za to chcę zamontować grzałkę w buforze aby latem mieć ciepłą wodę jeśli np. solary nie podgrzeją wody lub z jakiś powodów nie dam rady napalić w piecu do sedna czy grzałka zawsze musi być montowana na dole zbiornika czy niemożna by jej zamontować w połowie wtedy ogrzewała by mniejszą ilość wody w myśl zasady "że nie da rady zagotować szklanki wody od góry"
2.Kwestia wykonania przejść przez ścinę bufora czy są jakiś gotowe np do skręcenia o spawaniu i lutowaniu już przeczytałem str.14
3 Jak dobrać wężownicę do solara ( solar tez muszę jakiś stworzyć prawdopodobnie samoróbka z grzejnika panelowego) bo do cwu większość robi z rurki fi 22 długość 25 m ewentualnie z fi 18

lukasz_biker
20-07-2017, 20:06
sieno26 możesz podesłać schemat jak masz podłączony kocioł-bufor? masz jeszcze dodatkowy zawór 3d przed buforem?

kudlaty69
21-07-2017, 16:35
393579

U mnie tak samo tylko bez pompy i zaworu mieszającego (działa na grawitacji na rurach 6/4).

kudlaty69
21-07-2017, 16:36
Kupię ciepłomierz z przepływem 2,5m3 na godz.

Łukasz,
21-07-2017, 22:16
Pierwsza 50 stron poszło Powoli rozjaśnia się wizja bufora, jednego czego brakuje to schematów większość gdzieś wcieło a bez tego będzie ciężko.

kudlaty69
21-07-2017, 22:51
Poczytaj od posta #13261

Łukasz,
22-07-2017, 21:58
Poczytaj od posta #13261

No to rozumie dzięki

sylwekr
22-07-2017, 22:04
Uruchomiłem dzisiaj swój bufor 1000L z wężownicą CWU i grzałkami. Mam pytanie co do ciśnienia w instalacji. Sprawdziłem naczynie przeponowe (100L) przed podpięciem, było 1,8, spuściłem do 1,5. Instalację napełniłem, odpowietrzyłem i na zimnej wodzie ustawiłem 1,8 bara. Zawór bezpieczeństwa zamontowałem 3 bary. Ciśnienie nie za wysokie w układzie mam, a zawór prawidłowo dobrany ? Jak wy u siebie macie ?

romano78
22-07-2017, 22:37
A po co tak zylowac bufor ja na zimnej mam poniżej 1 bar teraz grzeje solarami 7 szt do 90 na górze i wzrasta do góra 1,5bar zawor bezpieczenstwa 2bar.bufor 650l naczynie 50l

RAPczyn
23-07-2017, 06:47
Uruchomiłem dzisiaj swój bufor 1000L z wężownicą CWU i grzałkami. Mam pytanie co do ciśnienia w instalacji. Sprawdziłem naczynie przeponowe (100L) przed podpięciem, było 1,8, spuściłem do 1,5. Instalację napełniłem, odpowietrzyłem i na zimnej wodzie ustawiłem 1,8 bara. Zawór bezpieczeństwa zamontowałem 3 bary. Ciśnienie nie za wysokie w układzie mam, a zawór prawidłowo dobrany ? Jak wy u siebie macie ?

Na stronie reflex.pl masz program doboru naczyń. Sprawdź co on dobierze.

Egon2000
23-07-2017, 22:26
Pierwsza 50 stron poszło Powoli rozjaśnia się wizja bufora, jednego czego brakuje to schematów większość gdzieś wcieło a bez tego będzie ciężko.

Lukasz, kolega bajcik zrobil kawal dobrej roboty i stworzyl strone gdzie umiescil najwazniejsze informacje z tego forum. Oczywiscie oplaca sie przeczytac calosc, ale jak ci sie spieszy i zeby uniknac zadawanych juz pytan, to tu masz sama "esencje".


http://domkopedia.pl/index.php/Bufor_ciepła

http://domkopedia.pl/index.php/Lista_buforów


PS. Przepraszam za brak polskich znakow.

Egon

strusp
24-07-2017, 20:17
Krzysztof1985, udzielasz bzdurnych odpowiedzi na pytanie jak dom jest ocieplony. Co z tego, ile ma w posadzce, na ścianach i w dachu. Mozna wtedy tylko bardzo grubo oszacować zużycie energii. Naprawdę grubo. Trzeba się naliczyć i tyle- czasu stracić. Podasz zużycie szczytowe w -20st C w W, temperaturę pracy instalacji CO, temperaturę do jakiej grzejesz bufor, może jeszcze tym razem ocieplenie tego bufora( do tego chyba jeszcze nie robią OZC, hehe) to jakaś dobra dusza jest w stanie policzyć, na ile ciepła starczy w takim a nie innym zbiorniku.

kudlaty69
26-07-2017, 16:02
Aktualnie pracuję na podłączeniu pompy ciepła przerobionej z klimatyzatora, aktualnie tanio wyrwałem klimę Fujitsu AOYZ24LBT arctic - moc w trybie ogrzewania: 8,50 kW (0,9 ~ 11,0), przy -15 ma około 6 kw i cop około 2, ma już elektroniczny zawór rozprężny więc przeróbek w jednostce zewnętrznej nie trzeba robić.
Ale chciałem podyskutować na temat podłączenia do bufora. Pc do bufora planowane podłączanie poprzez wymiennik płytowy SWEP B25THX30 i pompka obiegowa po stronie cieczy.
Dla przypomnienia bufor mam 1500l u dołu wężownica do solarów z czapką i kominem (na razie nie używana). W góry wężownica do cwu tak około 1/3 baniaka od góry.
Zasilanie z pc na potrzeby co (35-40stopni) bym dał poniżej wężownicy cwu tak by nie ochładzać gorącej wody u góry dla potrzeb cwu.
Zasilanie na potrzeby cwu (50 stopni) bym dał u góry bufora tam gdzie zasilanie z kotła – gorąca woda będzie wypierać zimniejszą wodę na dół.
Aktualnie miałem podłączoną inna pompę ciepła na wysokości 1/3 od góry i zanim gorąca woda 50 stopni dotarła do góry to częściowo się mieszała z zimniejszą po drodze i temperatura się rozmywała.
Przełączenie za pomocą zaworu trójdrożnego i siłownika.
Inna sprawa to myślę od odbiorze ciepła za skraplaczem. Czynnik po przejściu prze skraplacz będzie miał podczas grzania cwu około 45 stopni, a podczas grzania co około 35 stopni.
Jako iż na dole bufora jest około 20 stopni i wężownica do solara pauzująca, to wymyśliłem że ciepło za skraplaczem odbiorę wymiennikiem rura w rurze. Rura powrotna czynnika do klimy przepuszczona przez wymiennik cieczowy (szersza rura na wierzchu) i dobrzanie wody w buforze na dole baniaka poprzez dalsze schłodzenie czynnika który i tak juzjest nie do wykorzystania. Myślę, że uda mi się odebrać ciepło z powracającego czynnika tak by go schłodzić do powiedzmy 25 stopni. Przez co cop na pc pewien być większy.
Troszkę się napisałem - co wy na to?

Instaltechnic
27-07-2017, 20:42
Uruchomiłem dzisiaj swój bufor 1000L z wężownicą CWU i grzałkami. Mam pytanie co do ciśnienia w instalacji. Sprawdziłem naczynie przeponowe (100L) przed podpięciem, było 1,8, spuściłem do 1,5. Instalację napełniłem, odpowietrzyłem i na zimnej wodzie ustawiłem 1,8 bara. Zawór bezpieczeństwa zamontowałem 3 bary. Ciśnienie nie za wysokie w układzie mam, a zawór prawidłowo dobrany ? Jak wy u siebie macie ?

Jaka to instalacji opisz. Grzejniki czy podłogówka. Co to zasila i jaka maksymalna temperatura?

neccom
16-08-2017, 19:54
Dzięki waszej wiedzy zrobiłem jako laik bufor i pochwalę się nim.
Pojemność 1000l bez wężownicy- połączenie z kotłem rurą stalową 6/4 cala. Grzany jest kotłem heiztechnik ht15 15kw. Przy pierwszym paleniu nagrzałem go deskami w 3,5h z 10st C do 102/80/70st C. Układ mam otwarty z naczyniem wzbiorczym 50l.
Za sterowaniem temperaturą w domu odpowiada sterownik kotła httronic320, którego czujnik przepnę na górę bufora.
Termostat pokojowy będzie uruchamiał pompę CO jak tylko spanie temperatura w w domu na parterze. Góra jest znacznie cieplejsza, także tam są termostaty na grzejnikach.
Posiadam grzejniki metalowe panelowe.
Dużym dylematem jest nadal zawór termostatyczny.
Kupiłem ESBE serii VTA520 50-75 st C kvs 3,2 max temp 95 a chwilowa 100 st C. koszt - 400zł
Niestety przez pomyłkę sprzedawcy dostałem VTS520 45-65 kvs 3,2 max temp 110 chwilowa 120st C.
Uzgodniliśmy, że mogę go zwrócić. Pracę w kotłowni wykonałem i zrobiłem bypass aby uruchomić kotłownię w weekend.
Postanowiłem, że kupię zawór serii VTA ale w zakresie już 45-65( 250zł), bo te 75 st C będzie mi tylko potrzebne, żeby bujnąć dom po kilkudniowej nieobecności, ale skoro mam już bypass to teoretycznie sam sobie mogę zmieszać zaworem kulowym...
Zawór mam już spakowany do odesłania, ale zastanowił mnie fakt max temperatury, który bez problemu na buforze osiąga 100st... Czy warto oszczędzić 150zł aby zamontować vta520 czy raczej duże prawdopodobieństwo, że go uszkodzę wysoką temperaturą?
Zawór klapowy działa, ale ciepło ucieka mi przez pompę CO do jednego grzejka łazienkowego, który jest po drugiej ściany bufora. martwi mnie ten fakt, że pompa nie trzyma(może jak będzie zawór termostatyczny to nie puści.
Jeśli chodzi o straty ciepła to będę liczył dopiero i starał się je ograniczyć, ale po 52 godzinach woda w buforze ma 44/42/40 st C. Grzałem tylko CWU dla 2 osób.

Link do zdjęć- jeszcze bez ocieplenia ( będzie 10cm toprock super 0,035, folia aluminiowa i na wierzch 20cm climowool df1 0,039)
https://goo.gl/photos/iQrrBTB3661RGpnL9

Bullineczka
19-08-2017, 11:02
Witam, po roku użytkowania bufora zabrałem się w końcu na przeróbkę naczynia zbiorczego. Po rozcięciu na bocznych ściankach zobaczyłem brązowo- pomarańczowe zacieki grubości ok 5mm po wymyciu karcherem w miejscach gdzie były zacieki blacha jest idealnie "srebrna" i wydaje mi się że ma delikatne wżery. Góra zdjęcia to tam gdzie nie było wody- wylała się po podgrzaniu. Dodam, że po roztarciu na mokro tych osadów kolor był idealnie pomarańczowy. Rury wydaja się być ok. Miał ktoś taki przypadek? Czym to może być spowodowane? W instalacji stal czarna, mosiądz i miedz bez ocynku jeden rozdzielacz Caprikorn-a (taki srebrny) no i zawory oczywiście Armatury. Więcej zdjęć dodam później.395092

romano78
20-08-2017, 11:27
A ja tak się zastanawiam nad wezownica solarna czy zamiast kombinowac z lejkami nie lepiej ja wykonac tak jak wezownice cwu z gory na dół i zasilanie tej wezownicy oczywiscie od gory jedyny minus to jesli w buforze na gorze bedzie goraca woda to czasami moze zostać lekko schlodzona .

adam_mk
20-08-2017, 13:25
Spróbuj!
(Było o tym kilka razy w tym wątku)
Opiszesz co wyszło...
Wiesz, że taka wężownica będzie pracowała tylko swoją częścią?
Wiesz, ze w związku z tym musi być potężnie nadmiarowa mocą?

Adam M.

romano78
20-08-2017, 17:05
Tak tylko kombinuje bo czeka mnie niedlugo trzeci bufor i co raz to probuje coś udoskonalic pewnie zostanie ładowanie przez wymiennik plytowy zewnetrzny grawitacyjnie przy dnie bufora jak w poprzednim i w podobny sposób ladowanie grzałką.'

A gdyby zrobić dwie wezownice najpierw grzejemy górna i gdy górę mamy już nagrzana zawór trojdrozny rozdzielajacy przełącza na dolną ale tu już instalacjia robi się bardziej skaplikowana i droższa a ja lubię prostotę i niezawodność

Zastanawiam się nad udoskonaleniem w postaci dwóch dodatkowych odnog zaznaczonych koleczkami pewnie by wspomoglo grawitacjie gdy góra jest już nabita?

adam_mk
20-08-2017, 18:12
Jak pisałem...
Spróbuj. Opiszesz co wyszło a nam się to nada lub nie!
:lol:
Czemu nie wymiennik "wykładniczy" w baniaku?

Adam M.

romano78
20-08-2017, 18:54
Wymiennik w baniaku nie zajmuje nam miejsca ale nie odbiera na tyle szybko ciepla jak wymiennik plytowy gdzie w wymiennik wpływa cały czas zimna woda z dołu bufora i jest podawana błyskawicznie na gore a przy wezownicy w buforze jednak ciepla woda otacza wezownice i nie unosi się ona na tyle szybko zwłaszcza przy większej ilości kolektorów i większym przepływie można by ją wydłużyć i projektować pod ilość kolektorów ale miedź nie jest już taka tania jak kiedys

_John
21-08-2017, 09:54
Myślę, że uda mi się odebrać ciepło z powracającego czynnika tak by go schłodzić do powiedzmy 25 stopni. Przez co cop na pc pewien być większy.
Powyższe rozwiązanie kompletnie nie ma sensu.
PC wykorzystują ciepło skraplania i parowania gazu, a nie jego ciepło jawne.
Prościej mówiąc gaz chłodniczy ma swoje parametry.
Wychodzenie poza te parametry nie ma kompletnie sensu.
Myślę, że dobierający wymiennik ciepła policzył go tak by gaz był wystarczająco przechładzany.
Dalsze chłodzenie czynnika nie wpłynie w żaden sposób na cop pompy.

wodzisz90
24-08-2017, 11:38
Witam chciałem zapytać czy znacie kogoś kto robi takie bufory ??

neccom
24-08-2017, 13:43
Rozładowuje mi się samoczynnie bufor.
Zawór klapowy działa i do pieca się nie cofa, ale niestety ciepła woda idzie na grzejniki samoczynnie. Bufor jest na tym samym poziomie co mieszkanie i podejrzewam, że ciśnienie pcha wodę na dół. Nawet wyłączona pompa nie trzyma. Powyżej króćców zasilania jest pewnie jeszcze z 50 litrów wody. Do tego naczynie wzbiorcze 50 litrów 4 metry wyżej.
Co zrobić, żeby woda sama nie płynęła?
Tak myślę, że jakby zrobić "ala syfon" powyżej poziomu wody bufora? Ale nadal wyżej będzie naczynie wzbiorcze...
Bufor 1000l
Sprawę rozwiązałby elektrozawór, ale miało być prosto:)
Pomożecie?

romano78
24-08-2017, 20:35
Wyłączona pompa co w żadnym stopniu nie blokuje przepływy grawitacyjnego musi tam być zawor zwrotny za pompką

kudlaty69
24-08-2017, 21:05
Powyższe rozwiązanie kompletnie nie ma sensu.
PC wykorzystują ciepło skraplania i parowania gazu, a nie jego ciepło jawne.
Prościej mówiąc gaz chłodniczy ma swoje parametry.
Wychodzenie poza te parametry nie ma kompletnie sensu.
Myślę, że dobierający wymiennik ciepła policzył go tak by gaz był wystarczająco przechładzany.
Dalsze chłodzenie czynnika nie wpłynie w żaden sposób na cop pompy.

Rozwiń szerzej bo według mnie jak czynnik w postaci pary (gorący) przejdzie przez wymiennik to wracający czynnik w postaci cieczy będzie ciut zimniejszy niż zasilanie bufora. W przypadku grzania wody to około 48 stopni. Później ten czynnik i tak trzeba dochodzić przed parownikiem. Więc lepiej troszkę odebrać wcześniej a i sprężarka będzie miała lżej i wydajniej. Tak mi się wydaje

neccom
25-08-2017, 12:38
Wyłączona pompa co w żadnym stopniu nie blokuje przepływy grawitacyjnego musi tam być zawor zwrotny za pompką
Zawór zwrotny sprężynowy nada się?
Koniecznie musi być za pompką? Najlepiej by mi pasował na wyjściu z bufora...
Zadziała to?

adam_mk
25-08-2017, 12:50
Zależy wiele od układu.
Czasem robi się tak, aby grawitacja ruszała jak prądu braknie.
WTEDY nie jest wszystko jedna gdzie się sprężynowy zawór zwrotny wstawi.

Adam M.

neccom
25-08-2017, 15:53
Zależy wiele od układu.
Czasem robi się tak, aby grawitacja ruszała jak prądu braknie.
WTEDY nie jest wszystko jedna gdzie się sprężynowy zawór zwrotny wstawi.

Adam M.

Nie oczekuję, by grzało mi mieszkanie grawitacyjnie.
Taki sprężynowy zawór zatrzyma mi ciepłą wodę zaraz za buforem?

adam_mk
25-08-2017, 19:02
Przecież pisałem...
Albo tak, albo nie...

Bufor w piwnicy, dom 3 pietra - z pewnością nie.
Bufor na parterze dom bez pietra - raczej tak.
Bufor na pietrze - zdecydowanie tak.

"niestety ciepła woda idzie na grzejniki samoczynnie. Bufor jest na tym samym poziomie co mieszkanie"
"Nie oczekuję, by grzało mi mieszkanie grawitacyjnie."

No i widzisz... Nie oczekujesz a masz!
Są takie zawory z dość mocną sprężyną.
Unikam ich, nie lubię, ale tu by się nadał.

Adam M.

neccom
25-08-2017, 22:08
Dziękuję

_John
25-08-2017, 23:25
Rozwiń szerzej bo według mnie jak czynnik w postaci pary (gorący) przejdzie przez wymiennik to wracający czynnik w postaci cieczy będzie ciut zimniejszy niż zasilanie bufora. W przypadku grzania wody to około 48 stopni. Później ten czynnik i tak trzeba dochodzić przed parownikiem. Więc lepiej troszkę odebrać wcześniej a i sprężarka będzie miała lżej i wydajniej. Tak mi się wydaje
Czynnik przed parownikiem trzeba SKROPLIĆ - to robi prawidłowo dobrany wymiennik freon/woda.
Dalsze ochładzanie skroplonego czynnika poskutkuje wyłącznie koniecznością większego napełnienia układu.

kubus9
28-08-2017, 06:54
Witam,
Mam pytanie odnośnie cyrkulacji CWU w buforze. Czy załączony schemat jest prawidłowy? Po włączeniu pompy coś nie chce krążyć ciepła woda i zastanawiam się, czy to wina układu czy może gdzieś mam zaklejoną rurę PP.
Z góry dzięki za wszystkie uwagi i podpowiedzi.
https://plus.google.com/u/0/photos/photo/115747301859471471520/6459199925824744386?icm=false&iso=true&authkey=CM3u5Lvz8rjcbw

neokuba22
28-08-2017, 07:36
jaką masz pompe? moze nie moze przebic ZZ

adam_mk
28-08-2017, 07:42
Zawór zwrotny ze sprężyną z resora samochodowego i pompka cyrkulacyjna 4W to mało szczęśliwe połączenie.

Adam M.

Kaizen
28-08-2017, 09:52
Z góry dzięki za wszystkie uwagi i podpowiedzi.
https://plus.google.com/u/0/photos/photo/115747301859471471520/6459199925824744386?icm=false&iso=true&authkey=CM3u5Lvz8rjcbw

Przyjmijmy że w cyrkulacji w zamkniętym kółku krąży woda o takiej temperaturze, że zawór termostatyczny pozwala na branie wody w 100% z dołu. Wszystko powinno śmigać. Ale woda stygnie i co w tedy się dzieje? Zawór próbuje domieszać np. 10% gorącej wody z wężownicy. A to oznacza, że 10% powrotu musi na tym schemacie pójść do dołu i ogrzać się przez wężownicę. Jak nie działa, to znaczy, że woda z powrotu cyrkulacji nie może pójść do wężownicy. Może jest tam jakiś zawór zwrotny?

Tylko to chyba zły pomysł, żeby ciepłą wodę z cyrkulacji przepuszczać przez całą wężownicę. Bo na dole będzie ona ogrzewała zimną wodę w buforze wyrównując temperaturę.

strusp
28-08-2017, 10:43
kubus, są znacznie lepsze schematy.
Rurka cyrkulacyjna powinna być pociągnięta do +- środka wężownicy w buforze a nie łączona z zimną wodą + dołóż zawory zwrotne na króćcach dopływowych do wężownicy.

romano78
28-08-2017, 21:17
Tylko to chyba zły pomysł, żeby ciepłą wodę z cyrkulacji przepuszczać przez całą wężownicę. Bo na dole będzie ona ogrzewała zimną wodę w buforze wyrównując temperaturę.
Schemat jak najbardziej prawidłowy tylko sterownik załączający pompke ma miec termostat i ma on byc przytulony na rurze zimnej wody wchodzacej do bufora gdy juz pompka obroci wode w instalacji i zacznie w bufor wchodzic letnia woda termostat wyłączy pompke chyba lepszy taki termostat jak rozcinanie weżownicy lutowanie dodatkowa dziura w buforze? a pompa ma miec kopa aby szybko załatwic sprawe a nie jak przy tradycyjnych zbiornikach gdzie przepływ jest mizerny aby nie mącic wody w zbiorniku a przy przepływowym cwu nie ma tego problemu.

kubus9
30-08-2017, 06:46
jaką masz pompe? moze nie moze przebic ZZ

Pompa cyrkulacyjna do C.W.U. UP 15-14 25 W GRUNDFOS.


Zawór zwrotny ze sprężyną z resora samochodowego i pompka cyrkulacyjna 4W to mało szczęśliwe połączenie.

Adam M.

Czy usunięcie sprężyny z ZZ może poprawić działanie zaworu czy ewentualnie lepiej wstawić zawór klapowy?


Zawór próbuje domieszać np. 10% gorącej wody z wężownicy. A to oznacza, że 10% powrotu musi na tym schemacie pójść do dołu i ogrzać się przez wężownicę. Jak nie działa, to znaczy, że woda z powrotu cyrkulacji nie może pójść do wężownicy. Może jest tam jakiś zawór zwrotny?
Tylko to chyba zły pomysł, żeby ciepłą wodę z cyrkulacji przepuszczać przez całą wężownicę. Bo na dole będzie ona ogrzewała zimną wodę w buforze wyrównując temperaturę.

Nie niema już innego zaworu po za tym, który jest pokazany na schemacie.
Może i nie potrzebnie jest przepuszczana woda przez cały bufor, ale tak już jest wykonana instalacja, a przerabianie teraz tego mija się z celem, tak jak poki co niedziałająca cyrkulacja CWU i powiem, że da się żyć :) Swoją drogą mój bufor po zagrzaniu na CWU wytrzymuje ponad 2 tygodnie do przyzwoitej temperatury wody użytkowej. Przy cyrkulacji zapewne ten czas się trochę skróci..


Schemat jak najbardziej prawidłowy tylko sterownik załączający pompke ma miec termostat.

Sterownik , który mam Tech ST 409N powinien sobie z tym poradzic.

romano78
30-08-2017, 07:44
Jak i czym masz docieplony ten bufor bo aż nie chce mi się wierzyć czyli jak nagrzejesz np do 90 stopni to po dwóch tygodniach spadnie do 40 bez pobierania wody.?

kubus9
31-08-2017, 06:48
Jak i czym masz docieplony ten bufor bo aż nie chce mi się wierzyć czyli jak nagrzejesz np do 90 stopni to po dwóch tygodniach spadnie do 40 bez pobierania wody.?

Ściany zewnętrzne bufora ocieplone wełna prasowana z folią 5 cm, na to styro 15 cm 0.32 lambda a na górę bufora 10 cm wełny i 15 cm styro.
Powiem tak.. Nie grzeje nawet do 90 stopni.. Palę sobie na ciepłą wodę co 2 tygodnie - w soboty. Bufor nagrzewam do temperatury ok 70-72 stopnie. Po 2 tygodniach, woda w buforze ma ok 40 -38 stopni cały bufor ponieważ już woda się wymieszała. Z uwagi, że dla mojej żony woda już nie jest za ciepła muszę palić, choć sprawdziłbym jak długo jeszcze woda będzie nadawać się do użytkowania :) Sprawdzę czy mogę zgrać dane ze sterownika odnośnie temp. zapisu bufora. Jak uda się zgrać to wrzucę :)

Bullineczka
31-08-2017, 19:36
Właśnie przerabiam podłączenie bufora, do chwili obecnej było grawitacyjne, teraz dokładam pomieszanie z zaworem termostatycznym. Mam w związku z tym pytanie czy nie należałoby dać przed zawotem termostatycznym , równolegle do zaworu klapkowego (na powrocie), drugi zawór klapkowy na podmieszaniu. Wydaje mi się że po naładowaniu bufora, przez pompę i zawór termostatyczny woda będzie krążyć do chwili osiągnięcia temperatury ustawionej na zaworze. Jeśli się mylę to proszę wyprostować.

mac_612
31-08-2017, 20:10
...

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371190&d=1477518904

Ten układ się sprawdza. Za pompką można/nie trzeba wstawić zwrotny ze sprężynką dn25 -nie kosztuje majątku.

Bullineczka
01-09-2017, 07:37
Myślałam o klapowym (bo taki akurat mam) na wysokości cyfry 12 na powyższym schemacie.. Niektórzy piszą że im klapkowy na powrocie nie trzyma a może przez podmieszanie wychładza.

adam_mk
01-09-2017, 08:19
Klapowy tam gdzie jest 14 załatwia problem.

Adam M.

Bullineczka
01-09-2017, 08:53
Myślałam o klapowym (bo taki akurat mam) na wysokości cyfry 12 na powyższym schemacie.. Niektórzy piszą że im klapkowy na powrocie nie trzyma a może przez podmieszanie wychładza.
Wiem, wiem ale tam gdzie 14 nie dam rady już.

Jeszcze jedno pytanko, czy można podłączyć tak naczynie wzbiorcze?395920
miałem do tej pory podłączone bezpośrednio z rury zasilającej bufor a odpowietrznik na szczycie bufora.
Likwiduję odpowietrznik i myślę sobie że można byłoby w taki sposób jak przedstawiłem wyżej jedną rurą mieć odpowietrzenie i "zasilanie" naczynia. Przelew bez zmian.
Czy lepiej zasilić naczynie 1' bezpośrednio z rury a odpowietrzenie dodatkowo z góry bufora do góry naczynia.