PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

adam_mk
26-01-2010, 16:44
"Zastanawiam się czy bufor daje mi oszczędności czy niestety jest obciążeniem dla instalacji i bezpodstawnie grzeje 700l wody technicznej, kóre tak naprawdę nic mi nie daję"

Bufor nie daje oszczędności.
Nie wprost!
Nie grzeje "bezpodstawnie" tych 700 litrów.
I nie połyka tego ciepła!!!
Daje większą elastyczność pracy systemu grzewczego a Tobie więcej czasu.
Odłącz go i zamieszkaj przy piecu - zobaczysz po co ci ten bufor!
CZEMU gryzie Cię te 700 litrów ciepłej wody? :o
Zimna czy ciepła i tak zajmuje tyle samo miejsca!
Adam M.

Piczman
26-01-2010, 16:55
Ł&L
Kiedyś już pisałem, straty są jakieś zawsze ale przyjmując że bufor stoi w pomieszczeniu ogrzewanym to te straty są akceptowalne dopóki nam temp. nie rośnie powyżej tej jaką chcemy tam mieć.
A prościej to bufor ze stratami robi to co bez nich, grzeje !
Twój dom, nie sąsiada więc bez paniki.

Ł&L
26-01-2010, 17:24
Instalację odpaliłem 1 października i od razu była spięta w następujący sposób:

Kocioł ---> Zasilanie bezpośrednie na bufor ---> Z buforu zasilanie na modół wysoka/niska temperatura ---> Stąd Podłogówka grzejniki i powrót:

Podłogówka, grzejniki ---> Modół wysoka/niska temperatura ---> Bufor ---> piec

Zastanawiam się czy w tej instalacji powinienem mieć jakiś zawór 3,4drożny, mieszacz czy coś podobnego. Czy instalację mam wykonaną poprawnie?

Z tymi 700 litrami chodzi mi o to, czy np w tej chwili dajmy na to mam 1100l wody którą podgrzewam do 65*, a tak miałbym 400l podgrzewane do 65*. Czy nie zużywałbym na to mniej paliwa?

adam_mk
26-01-2010, 17:37
"Czy nie zużywałbym na to mniej paliwa?"

Od 6 do 12 - mniej. DUŻO MNIEJ.
Od 12 do 6 - więcej. DUŻO WIĘCEJ!!! :lol:

W sumie i na dobę - tyle samo!
Dom bierze ile musi.

Wydaje Ci się, że jest inaczej?
To zakręć połowę kaloryferów.
WTEDY spalisz mniej!

Ale tak samo ciepło to nie będzie.
Adam M.

Jani_63
26-01-2010, 18:21
Zastanawiam się czy bufor daje mi oszczędności czy niestety jest obciążeniem dla instalacji i bezpodstawnie grzeje 700l wody technicznej, kóre tak naprawdę nic mi nie daję...

:o Jak to nic nie daje?
Grzeje przez 6 godzin oddając do instalacji to co do niego włożyłeś.

Bogusław_58
26-01-2010, 18:33
Jakie jest Wasze zdanie?

Ciekawy jestem, jaka temperatura jest na nieogrzewanym piętrze i ewentualnie skąd się bierze?
Praca Twojego pieca jest jak dla mnie dziwna.Bufor jest po to, by piec mógł szybko spalić opał i się wyłączyć aż do czasu ponownego zapotrzebowania.

Ł&L
26-01-2010, 19:05
Piec to Heatmatix Burner 18kW sterownik estyma.

Założenie było takie:
Temperatura na piecu np. 65*, histereza np. 10* piec miał nagrzać instalację do zadanej temperatury 65* i przejść w stan wstrzymania/podtrzymania, włączyć się dopiero jak temp. na buforze spadnie do 55* i tak cały czas.

Niestety sterownik estyma działa następująco piec osiąga zadaną temperaturę i redukuje moc do minimalnej starając się utrzymać zadaną temperaturę na kotle. Jeżeli odbiór ciepła jest mały to piec chodząc już na minimalnej mocy 20% przegrzewa zadaną temp. o 10* i dopiero wtedy przechodzi w stan podtrzymania.

A w tych temperaturach - 15* -20* odbiór ciepła jest spory i piec chodzi tak jak to opisałem wyżej 24h/dobę tylko z różną mocą od 20%-35% i nie jest w stanie przegrzać zadanej temp. o 10* i nie przechodzi w stan podtrzymania. Pytanie czy właśnie z powodu zbyt dużej ilości wody w instalacji - bufor?

I tu właśnie zacząłem się zastanawiać gdzie jest błąd? W sterowniku kotła, że estyma pracuje tak jak opisałem wyżej? Zła instalacja - brak jakiegoś zaworu, mieszacza itp.?

Temperatura u góry przy -20* na dworzu = +8* :wink:

Bogusław_58
26-01-2010, 19:32
Z tą górą,którą grzejesz sufitem,to parter ma 140 m2.Piec na spowolnionej mocy wypuszcza paliwo do komina.

Teves
26-01-2010, 19:34
Niestety sterownik estyma działa następująco piec osiąga zadaną temperaturę i redukuje moc do minimalnej starając się utrzymać zadaną temperaturę na kotle. Jeżeli odbiór ciepła jest mały to piec chodząc już na minimalnej mocy 20% przegrzewa zadaną temp. o 10* i dopiero wtedy przechodzi w stan podtrzymania.


To jest jakieś niezrozumiałe, nie wiem o co biega temu sterownikowi, ale to wygląda tak, że piec jest zmuszany do podniesienia o kolejne 10C na małej mocy. Nie bardzo rozumiem po co? Praca kotła na paliwo stałe z małą mocą nie jest chyba szczytem ekonomiki? A że odbiór jest teraz duży, a moc mała, to ciągnie się to godzinami. Trzeba by się zapytać w estymie jaka jest logika tego pomysłu. Ale chyba nie jest to logika pod bufor.

adam_mk
26-01-2010, 19:40
Piec ma dognać zadane parametry szybko a potem je trzymać.
Przestawiłbym przegrzanie na mniej niż 10st.
Ma tę regulację?
Adam M.

zientas
26-01-2010, 20:16
Jaką długość i średnicę powinna mieć wężownica do CWU.
założenie wchodzi u dołu wychodzi u góry.
bufor 1000l
temp na górze w buforze 65-70*
jaki rozkład w poszczególnych strafach temperaturowych równy czy w którejś więcej.
pozdrawiam
zientas

Ł&L
26-01-2010, 20:34
Piec ma dognać zadane parametry szybko a potem je trzymać.
Przestawiłbym przegrzanie na mniej niż 10st.
Ma tę regulację?
Adam M.

Niestety :roll:

romano78
26-01-2010, 22:00
Witam mam pytanie odnośnie perforacji i rury czy rura ma być ocieplona (cwu pomysłu samira) a jeśli tak to czym to zrobić trochę się boję że zwykła izolacja którą daje się na rury poszczępi się po jakimś czasie i pozatyka mi całą instalacje a może dwie rury i między nimi ocieplenie ? :roll: i czy robić perforacje ?

Dzisiaj w końcu udało się podłączyć wężownice solarową było bardzo ciężko ponieważ wyjścia zrobiłem na samym dole a wężownica miała średnice pierwszych zwojów tylko 10 cm mniejszą od średnicy zbiornika ale w końcu po dwóch nieudanych próbach ciśnieniowych 3bar udało sie ( puszczało na jednym łączniku gwintowym łączonym na konopie po wkręceniu na taśmę teflonową było ok czy wytrzyma ta taśma ?

Teves
26-01-2010, 22:13
Witam mam pytanie odnośnie perforacji i rury czy rura ma być ocieplona (cwu pomysłu samira) a jeśli tak to czym to zrobić trochę się boję że zwykła izolacja którą daje się na rury poszczępi się po jakimś czasie i pozatyka mi całą instalacje a może dwie rury i między nimi ocieplenie ? :roll: i czy robić perforacje ?

Perforacje trzeba zrobić ocieplenie powinno być ale nie mam pomysłu czym innym to zrobić niż szara pianką taj jak zrobi samir. przydałby się strój nurka do pływania w basenie o temp 120C



Dzisiaj w końcu udało się podłączyć wężownice solarową było bardzo ciężko ponieważ wyjścia zrobiłem na samym dole a wężownica miała średnice pierwszych zwojów tylko 10 cm mniejszą od średnicy zbiornika ale w końcu po dwóch nieudanych próbach ciśnieniowych 3bar udało sie ( puszczało na jednym łączniku gwintowym łączonym na konopie po wkręceniu na taśmę teflonową było ok czy wytrzyma ta taśma ?

Ja za teflonem nie przepadam, drażni mnie że te złącza są "ruchome" a jak się to cofnie to potem cieknie, ale jak się raz dobrze skręci i nie dotyka to stoi to potem talami. Jak robiłeś przejścia przez ściany ? Ja dałem wyjścia od solarka w dnie.

romano78
26-01-2010, 22:34
ja miałem wspawane króćce z gwintem w ściankach bufora (bufor bez nóżek)w nie wkręciłem kolanka 90 stopni stalowe i w te kolanka wkręcałem złączki miedziane z przyspawanym wcześniej kawałkiem rury miedziane ok 20cm ( spawanie do złączki po wkręceniu wypaliło by konopie )A co się będzie działo jeśli nie będzie perforacj, jeśli w rurze bedzie cieplejsza woda niż z solara to ciepło z solara popłynie może pomiędzy zewnętrzną krawędzią lejka a ścianą bufora?

romano78
26-01-2010, 23:05
Zastanawiam się jeszcze czy dawać ten talerz blaszany nad wężownicą cwu czy on nie będzie troche blokował tej ciepłej wody która będzie nad nim czy jako górny talerz nie potraktowac górnego dekla bufora ?Jutro prawdopodobnie finiszuje z buforem . Pozdrawiam :wink:

Teves
26-01-2010, 23:18
powtarzam to co usłyszałem od semira:

1. izolacja jest po to żeby woda w rurze mocno schładzana przez wewnętrzna rurę miedzianą nie nagrzewał się od rury zewnętrznej i szybko popłynęła w dół wywołując przepływ prze wężownice u góry.
2. perforacja żeby woda mogła wydostać się na poziomie zgodnym z posiadaną temp.
3. woda nie popłynie bokami dolnego lejka i potrzebne jest nacięcie w rurze i zagięcie do środka jakieś 10 cm powyżej dolnego lejka po to żeby po "zapchaniu" komina woda mogła wydostać się u dołu i zacząć lądować bufor od dołu.
4. na izolację rurki wewnętrznej nadałaby się pianka pur twarda taka jak do i izolacji rur. Chodzi mi po głowie tez jakaś taśma do owinięcia tego, tak żeby omijać otwory, które już wykonałem.

romano78
27-01-2010, 07:37
Nie kumam tego nacięcia i zagięcia do środka 10cm powyżej lejka.
I to chyba nie rurka wewnętrzna ma być ocieplona tylko ten kanał od zewnątrz w którym ta rurka zasilająca się znajduje.?

Teves
27-01-2010, 07:49
Ocieplenie oczywiście nie rury c.w.u a rury "konwekcyjnej". Nacięcie poziome i dolna cześć zagięta do do środka, powstanie szczelina. Gdy konwekcja zatrzyma się po wyrównaniu temperatur, bufor będzie ładowany od dołu przez te nacięcia.

Jani_63
27-01-2010, 08:20
to czym to zrobić trochę się boję że zwykła izolacja którą daje się na rury poszczępi się po jakimś czasie i pozatyka mi całą instalacje a może dwie rury i między nimi ocieplenie ? :roll: i czy robić perforacje ?

Otulina z polietylenu spienionego ma temperaturę pracy +102oC wiec raczej zupy z niej nie będzie. :)
Jak się obawiasz to owiń to matą z kauczuku syntetycznego (temp. pracy do +150oC) i pospinaj opaskami zaciskowymi.

romano78
27-01-2010, 08:25
Te naciecia poziome to rozumiem tylko nie wiem co zagiąc ja planowałem nacięcia zrobić szlifierką kątową lub wywiercić otwory .

romano78
27-01-2010, 08:27
[quote=romano78] to czym to zrobić trochę się boję że zwykła izolacja którą daje się na rury poszczępi się po jakimś czasie i pozatyka mi całą instalacje a może dwie rury i między nimi ocieplenie ? :roll: i czy robić perforacje ?

Otulina z polietylenu spienionego ma temperaturę pracy +102oC wiec raczej zupy z niej nie będzie. :)
Jak się obawiasz to owiń to matą z kauczuku syntetycznego (temp. pracy do +150oC) i pospinaj opaskami zaciskowymi.[/quote
a gdzie kupić tą matę

Piczman
27-01-2010, 08:55
Jaką długość i średnicę powinna mieć wężownica do CWU.
założenie wchodzi u dołu wychodzi u góry.
bufor 1000l
temp na górze w buforze 65-70*

Daj 25 mb i będzie spory zapas, fi 18 .
Ja mam taką i wystarczy w takim układzie jaki proponujesz kilka stopni więcej niż potrzebuję w kranie.
Czyli miałbyś ponad 60 C w kranach grzejąc bufor do 65-70 C.

Teves
27-01-2010, 09:18
i pospinaj opaskami zaciskowymi.[/quote
a gdzie kupić tą matę

http://www.icmarket.pl/armacell-otulina-htarmaflex-6010-p-2964.html


Byłoby :) tylko nie nie na plastikowe opaski samozaciskowe, robią to teraz z jakiegoś twardego badziewia i samo odpada po dwóch latach. Lepiej drutem miedzianym zamocować. Nie wiem tylko jak ja powycinam w tym otworki/szczelinki pod perforację w górnej części :)

Jani_63
27-01-2010, 09:27
a gdzie kupić tą matę
Odpal Googlarkę i wpisz: K-FLEX - MATA SOLAR HT, 10 MM

Ja zaczerpnąłem informację stąd: http://www.icmarket.pl/kflex-mata-solar-p-5027.html

Może znajdziesz inne źródło bliżej siebie. :wink:

samir
27-01-2010, 12:04
powtarzam to co usłyszałem od semira:

1. izolacja jest po to żeby woda w rurze mocno schładzana przez wewnętrzna rurę miedzianą nie nagrzewał się od rury zewnętrznej i szybko popłynęła w dół wywołując przepływ prze wężownice u góry.
2. perforacja żeby woda mogła wydostać się na poziomie zgodnym z posiadaną temp.
3. woda nie popłynie bokami dolnego lejka i potrzebne jest nacięcie w rurze i zagięcie do środka jakieś 10 cm powyżej dolnego lejka po to żeby po "zapchaniu" komina woda mogła wydostać się u dołu i zacząć lądować bufor od dołu.
4. na izolację rurki wewnętrznej nadałaby się pianka pur twarda taka jak do i izolacji rur. Chodzi mi po głowie tez jakaś taśma do owinięcia tego, tak żeby omijać otwory, które już wykonałem.

Jeśli już to mnie cytuj dosłownie:
1. Izolujemy kanał łączący lejki po to żeby w trakcie działania wężownicy c.w.u zimna woda z sieci na tyle schłodziła ten kanał by zaczął sie ruch zładu miedzy górnymi talerzami i dalej w dół kanałem centralnym. Wymuszenie tego ruchu jest niezbędne do działania przeciwprądowego wymiennika.
2. Perforacja kanału w górnej jego części służy do uzyskania w maksymalnie krótkim czasie odpowiednio podgrzanego zładu (solarem) w obrębie wężownicy c.w.u po to by już krótkie działanie instalacji solarnej dało nam możliwość korzystania z ciepłej wody użytkowej.
3. Po nagrzaniu górnych warstw bufora dalej działająca wężownica solar spowoduje "zapchanie" (tak jak napisałeś) kanału wznoszącego i dla poprawy jej dalszego oddawania ciepła dobrze zrobić ujście tuż powyżej dolnego lejka. Może być to symetryczne nacięcie lub jak napisałem Taves`owi rodzaj bramki powstały z nacięcia (w trzech liniach) materiału z którego jest kanał wykonany i odgięcia tak powstałej klapki.
4.Nad izolacją kanału nie zastanawiałem się długo użyłem zwykłego szarego Thermoflex`u. Temperatury w moim zbiorniku wytrzymał, nie rozleciał się i nie postrzępił. Jedynie przy jego modelowaniu trzeba pamiętać by nie zostawić luźnych kawałków bo rzeczywiście mogą narobić problemów (pompy). Jeśli ktoś zastosuje inny materiał chętnie posłucham opinii.

m-mormon
27-01-2010, 12:31
A możecie wrzucic jakiś rysunek tych nacięć ?

Teves
27-01-2010, 12:47
Jeśli już to mnie cytuj dosłownie:

Czy mi się wydaje czy jakiś drażliwy zrobiłeś się ? :)

A co do perforacji, po to żeby woda szybko znalazła się u góry to jest rura, a perforacja na wypadek gdyby woda ogrzana wężownicą solarną miła niższą temperaturę niż ta na wylocie rury lub w Twoim pomyśle - lejka. Wtedy układ "zapycha się" i zostawiamy perforacje żeby miał możliwość jakoś się wydostać na boki. Nacięcie u dołu teoretycznie potrzebne, ba wypadek gdyby w zimie tak jak dzisiaj zaświeciło słońce i było trochę ciepła z solara a góra bufora jest jeszcze naładowana wysokotemperaturowo inny źródłem.

samir
27-01-2010, 13:37
Jeśli już to mnie cytuj dosłownie:

Czy mi się wydaje czy jakiś drażliwy zrobiłeś się ? :)


Sorry jeśli tak to odbierasz lecz walczę z Twoimi interpretacjami mojego wykonania bufora.



A co do perforacji, po to żeby woda szybko znalazła się u góry to jest rura, a perforacja na wypadek gdyby woda ogrzana wężownicą solarną miła niższą temperaturę niż ta na wylocie rury lub w Twoim pomyśle - lejka. Wtedy układ "zapycha się" i zostawiamy perforacje żeby miał możliwość jakoś się wydostać na boki. Nacięcie u dołu teoretycznie potrzebne, ba wypadek gdyby w zimie tak jak dzisiaj zaświeciło słońce i było trochę ciepła z solara a góra bufora jest jeszcze naładowana wysokotemperaturowo inny źródłem.

Przecież wyżej napisałem jak to wszystko działa a nawet sprawdziłem praktycznie ale w/g Ciebie jest inaczej no cóż......to by było na tyle.

romano78
27-01-2010, 21:37
Ja do ocieplenia rury między lejkami użyłem otuliny na rury kałczukowej taka czarna tylko ze największa średnica jaka była to 1 cal musiałem rozcinać i łaczyć z dwóch.

Rurę zrobiłem z profili do płyt gipsowych 50mm w kształcie litery u z zagiętymi końcami do środka wbiłem jeden w drugi nawet nie trzeba było ich skręcać, powstał piękny kwadrat, następnie opasałem ją tą otuliną w koło wiążąc drutem miedzianym żeby się trzymała następnie całą tą konstrukcje opasałem profilami też do płyt chyba 75mmi związałem drutem miedzianym na górze i na dole, i powierciłem na całej wysokości rury kilkanaście otworów fi 10 na wylot przez dwa profile mam teraz pewność że zupa się nie zrobi :lol: .Moze jak się nauczę wklejać fotki to wkleję parę, dzisiaj zamontowałem również górną potrójną wężownice do cwu próba ciśnieniowa 6 bar wyszła pomyślnie za pierwszym razem.Pozdrawiam :wink:

romano78
27-01-2010, 22:24
Mam jeszcze pytanie odnośnie podłączenia pieca węglowego, hydraulik chce dać zasilanie na dole :o jako że piec jest dość wypasiony (optima komfort plus nowa linia)ma sterowanie dwoma pompkami cwu i co, chce on zrobić tak jakby dwa obiegi powrót na górze wspólny chyba do obydwóch obiegów, gdzieś w połowie zbiornika zasilanie (byłby to obieg do cwu) a na samym dole drugie zasilanie ( obieg do co) pomysł wydaje się dobry tylko te zasilania od dołu :roll: :roll: mnie się wydaje że jeśli całą wężownice od cwu mam na samej górze to po rozpaleniu pieca węglowego po krótszym czasie będzie woda ciepła leciała z kranu jeśli zasilanie będzie od góry :roll: Co o tym myślicie?

Jani_63
27-01-2010, 22:55
Nie inaczej.

romano78
27-01-2010, 23:57
A i jeszcze jedno jako że zbiornik mam bez nóżek ( każdy centymetr był ważny ponieważ piwnica dosyć niska ) na czym można by go postawić żeby go ocieplić od spodu i myślałem o styrodurze ale czy po jakimś czasie zbiornik nie opadnie w dół i nie zerwie śrubunków może wystarczy dać ze trzy cm styroduru
( reszte planuje ocieplić 20 cm pianki lub wełny
na takim cienkim dużo nie opadnie i nic nie powinno oberwać , dół zbiornika i tak będzie najzimniejszy wielkich strat nie powinno być. (bufor prawie 700l)

Jani_63
28-01-2010, 00:35
Postaw to na płycie EcoTherm.
Cienka, ciepła i wytrzymuje nacisk do 150kPa/m2

michalwdowski
28-01-2010, 21:23
Zaraz po napchaniu może się trochę ciśnienie zmieniać.
To przez grzanie/stygnięcie tego powietrza.
Potem się ustabilizuje.
Jak jest szczelność - to ciśnienie jest stałe cały czas.
Zostaw jaką dobę i sprawdź potem.
A ciśnienie?
Tak jak woda w instalacji.
Ze 3 bar (at).

Adam M.

Próba zrobiona.
Instalacja nabita na 2,6 bara. Po ok 8 godzinach spadło na 2,55.
Ciekawe co będzie rano :-?
Jaki spadek ciśnienia będzie akceptowalny po upływie doby?

Jak już jesteśmy przy próbach.
Na ile bić podłogówkę?

Michał

adam_mk
28-01-2010, 21:58
Tak samo.
Adam M.

Piczman
29-01-2010, 10:07
Chcę wrócić do wydajności wężownicy takiej jak u mnie i mam dobre wieści.
Jako że zapominałem wczoraj wyłączyć pompę woda w buforze miała prawie tą sama temp. na całej wysokości.
Pomiar robiłem godzinę po wyłączeniu pompy i jest niewielka różnica.
Ale do rzeczy.
Wklejam zdjęcia z komórki bo mi aparat siadł więc sorry za jakość :

http://img44.imageshack.us/img44/9765/zdjcie031n.jpghttp://img215.imageshack.us/img215/1923/zdjcie032v.jpghttp://img39.imageshack.us/img39/1457/zdjcie033y.jpg


Puściłem wodę wcześniej przestawiając mieszacz na 60 C więc nie ograniczał temp. w żaden sposób.
Oto wynik po 5 minutach od odkręcenia kranu na max :

http://img39.imageshack.us/img39/7416/zdjcie030s.jpg

Chyba komentować nie muszę !!!?

mundi73
29-01-2010, 13:36
witam.

kiedyś pytałem jaką zamontować wężownice w buforze 1000l aby ten bufor pracował w układzie otwartym z kotłem na paliwo stałe a wężownica grzała cały dom.

więc 160m2 w tym 70m2 podłogówki ogrzewa wężownica 2.6m2 z radiatorem.
nie ma najmniejszego problemu z odbiorem ciepła nawet gdy podłoga jest wychłodzona i grzejniki zimne.


pytałem też jak długo bufor będzie sie rozładowywał i też nikt nie wiedział więc
u mnie przez miesiąc użytkowania gdy zima nie popuszcza rozładowuje się z temperatury 70st do około 35st jakieś 8 do 10 gdz.

dom nowy. na chwile obecną 160m2 ogrzewanych w tym 70m2 podłogówki

pisze bo może komuś to pomoże w podjęciu decyzji


pozdrawiam

Jani_63
29-01-2010, 14:00
Masz może jakieś zdjęcia tej wężownicy z radiatorem?
Tak dla potomnych :D

mundi73
29-01-2010, 14:09
Masz może jakieś zdjęcia tej wężownicy z radiatorem?
Tak dla potomnych :D


nie wpadłem na to żeby zrobić zdjęcie

Piczman
29-01-2010, 14:33
nie wpadłem na to żeby zrobić zdjęcie

:o

Takie cudo i zdjęć nie zrobiłeś ? :wink:

mundi73
29-01-2010, 15:11
no nie zrobiłem

mogę tylko napisać że była to miedziana wężownica a ten radiator napewno nie był nawinięty tylko wyglądało to tak jakby był frezowany i stanowił jedną całość

ravbc
29-01-2010, 16:14
Puściłem wodę wcześniej przestawiając mieszacz na 60 C więc nie ograniczał temp. w żaden sposób.
Oto wynik po 5 minutach od odkręcenia kranu na max :

http://img39.imageshack.us/img39/7416/zdjcie030s.jpg

Chyba komentować nie muszę !!!?
No ja bym to skomentował tak:
Udowodniłeś, że Twoja wężownica w Twoim buforze umie nagrzać maks 4 litry/minutę. ;-) Sorry, że tak sceptycznie do tego podchodzę, ale ja nigdy nie wątpiłem, że dla takich przepływów jest to wystarczające (nawet gdzieś w okolicach początku tego wątku to liczyłem). Pytanie co by było przy poborze ponad 10 litrów na minutę (albo nawet bliżej 20), czyli napełnianiu wanny równoczesnym z prysznicem i myciem garów ;-)

Piczman
29-01-2010, 16:17
No to mnie zmobilizowałeś :evil: :wink:
Wyniki w Poniedziałek ,,,

Pozdrawiam!

Ł&L
01-02-2010, 16:23
Bufor, Bufor itp ... Doszedłem do porozumienia z moim sterownikiem i sprawa wygląda:

Moja istalacja wygląda następujące:

- Piec Heatmatix 18kW
- Bufor Immergas Duo Sis 900/200 (700l wody technicznej 200CWU)
- Moduł Immergas niska / wysoka temp (sprzęgło)
- Ogrzewanie podłogowe 90m2 zasilanie 35* powrót ~30,5*
- 2 grzejniki (Garaż i łazienka) zasilanie z buforu 65*

Do tego nieogrzewana góra 115m2 ale dach ocieplony wełną.

Podsumowując:
Kocioł ---> Zasilanie bezpośrednie na bufor ---> Z buforu zasilanie na modół wysoka/niska temperatura ---> Stąd Podłogówka grzejniki i powrót:

Podłogówka, grzejniki ---> Modół wysoka/niska temperatura ---> Bufor ---> piec

I teraz robiłem dwa tryby pracy bez PID temp. na dworzu około -5*, w domu 22*:
Czyli temp nastawiona 75* kocioł ładuje bufor i wyłańcza się. Następnie rozbiera bufor.
Czas ładowania buforu z 44* do 75* 3H - zużycie pelletu 100% mocy = 4,4kg x 2,5 = 11kg
Bufor starcza na około 6,5h po czym temperaturana na buforze wynosi 44* i piec się włącza i tak cały czas spalanie 11kg x 3=~33kg/dobę

A teraz tryb z PID, temp. na dworzu około -5*m, w domu 22*:

- temp na piecu 65* pozostałe parametry bez zmian.
PID ogranicza moc palnika na 20% i tak chodzi 24h/dobę, zużycie pelletu 4,4kgx24hx0,2=~22kg

I jak się ma bufor ciepła? :roll:

igo
01-02-2010, 18:17
Robiłeś takie próby w tych dwóch trybach pracy czy to tylko teoretyczne obliczenia?

Jakie chciałeś mieć korzyści z zainsalowania bufora w Twojej instalacji?

Jedyne korzyści które mi przychodzą do głowy to dłuższa praca w mocy znamionowej.....ale wtedy wydłuży się też praca w mocy minimalej z mniejszą sprawnością, więc skutek może nie być jednoznaczny.

Bufor nie wszędzie ma uzasadnienie ekonomiczne.

zbiegulec
01-02-2010, 18:26
Bufor, Bufor itp ... Doszedłem do porozumienia z moim sterownikiem i sprawa wygląda:

Moja istalacja wygląda następujące:

- Piec Heatmatix 18kW
- Bufor Immergas Duo Sis 900/200 (700l wody technicznej 200CWU)
- Moduł Immergas niska / wysoka temp (sprzęgło)
- Ogrzewanie podłogowe 90m2 zasilanie 35* powrót ~30,5*
- 2 grzejniki (Garaż i łazienka) zasilanie z buforu 65*

Do tego nieogrzewana góra 115m2 ale dach ocieplony wełną.

Podsumowując:
Kocioł ---> Zasilanie bezpośrednie na bufor ---> Z buforu zasilanie na modół wysoka/niska temperatura ---> Stąd Podłogówka grzejniki i powrót:

Podłogówka, grzejniki ---> Modół wysoka/niska temperatura ---> Bufor ---> piec

I teraz robiłem dwa tryby pracy bez PID temp. na dworzu około -5*, w domu 22*:
Czyli temp nastawiona 75* kocioł ładuje bufor i wyłańcza się. Następnie rozbiera bufor.
Czas ładowania buforu z 44* do 75* 3H - zużycie pelletu 100% mocy = 4,4kg x 2,5 = 11kg
Bufor starcza na około 6,5h po czym temperaturana na buforze wynosi 44* i piec się włącza i tak cały czas spalanie 11kg x 3=~33kg/dobę

A teraz tryb z PID, temp. na dworzu około -5*m, w domu 22*:

- temp na piecu 65* pozostałe parametry bez zmian.
PID ogranicza moc palnika na 20% i tak chodzi 24h/dobę, zużycie pelletu 4,4kgx24hx0,2=~22kg

I jak się ma bufor ciepła? :roll:
Moim zdaniem zastosowanie bufora do kotła, który pozwala płynnie regulować moc albo uruchomić się w każdej chwili mija się z celem.
Przechowywanie ciepła wiąże się nieuchronnie ze stratami. Jednak nie mogą one osiągać poziomu ponad 30 % jak w Twoim przypadku.
No i słupki sie trochę nie zgadzają. 3 godziny palenia i 6,5 rozładowania to razem 9,5 h i to razy 3 = 28,5 h a więc sporo więcej niż 24 h. Zużycie peletu wziąłeś jak widzę z danych znamionowych kotła odczytując moc chyba ze wskazań sterownika (stąd 4,4kgx24hx0,2=~22kg).
Przy takich pomiarach wypadało by zmierzyć faktyczne zużycie.
Pozdrawiam:).

Ł&L
01-02-2010, 18:35
Próby robiłem w ostatnim tygodniu. Każda próba trwała około 24h więc są to jak najbardziej pomiary rzeczywiste.

W tej chwili nie wiem co o tym myśleć. Zastanawiam się czy pozbywając się bufora nie spalał bym jeszcze mniej 8)

Ł&L
01-02-2010, 18:39
Bufor, Bufor itp ... Doszedłem do porozumienia z moim sterownikiem i sprawa wygląda:

Moja istalacja wygląda następujące:

- Piec Heatmatix 18kW
- Bufor Immergas Duo Sis 900/200 (700l wody technicznej 200CWU)
- Moduł Immergas niska / wysoka temp (sprzęgło)
- Ogrzewanie podłogowe 90m2 zasilanie 35* powrót ~30,5*
- 2 grzejniki (Garaż i łazienka) zasilanie z buforu 65*

Do tego nieogrzewana góra 115m2 ale dach ocieplony wełną.

Podsumowując:
Kocioł ---> Zasilanie bezpośrednie na bufor ---> Z buforu zasilanie na modół wysoka/niska temperatura ---> Stąd Podłogówka grzejniki i powrót:

Podłogówka, grzejniki ---> Modół wysoka/niska temperatura ---> Bufor ---> piec

I teraz robiłem dwa tryby pracy bez PID temp. na dworzu około -5*, w domu 22*:
Czyli temp nastawiona 75* kocioł ładuje bufor i wyłańcza się. Następnie rozbiera bufor.
Czas ładowania buforu z 44* do 75* 3H - zużycie pelletu 100% mocy = 4,4kg x 2,5 = 11kg
Bufor starcza na około 6,5h po czym temperaturana na buforze wynosi 44* i piec się włącza i tak cały czas spalanie 11kg x 3=~33kg/dobę

A teraz tryb z PID, temp. na dworzu około -5*m, w domu 22*:

- temp na piecu 65* pozostałe parametry bez zmian.
PID ogranicza moc palnika na 20% i tak chodzi 24h/dobę, zużycie pelletu 4,4kgx24hx0,2=~22kg

I jak się ma bufor ciepła? :roll:
Moim zdaniem zastosowanie bufora do kotła, który pozwala płynnie regulować moc albo uruchomić się w każdej chwili mija się z celem.
Przechowywanie ciepła wiąże się nieuchronnie ze stratami. Jednak nie mogą one osiągać poziomu ponad 30 % jak w Twoim przypadku.
No i słupki sie trochę nie zgadzają. 3 godziny palenia i 6,5 rozładowania to razem 9,5 h i to razy 3 = 28,5 h a więc sporo więcej niż 24 h. Zużycie peletu wziąłeś jak widzę z danych znamionowych kotła odczytując moc chyba ze wskazań sterownika (stąd 4,4kgx24hx0,2=~22kg).
Przy takich pomiarach wypadało by zmierzyć faktyczne zużycie.
Pozdrawiam:).

Zużycie na PID-ie jest 100% rzeczywiste. Zasyp 200kg = 9 dób bez dosypywania pelletu = 200kg/9 = 22kg kiedy nie podchodziłem moc palnika równa 20%.
Co do ładowania buforu to 2,5h tam wkradła się pomyłka. Ale po tych testach mam spore przemyślenia co do bufora i kotła na paliwa stałe.

zbiegulec
01-02-2010, 18:54
Próby robiłem w ostatnim tygodniu. Każda próba trwała około 24h więc są to jak najbardziej pomiary rzeczywiste.

W tej chwili nie wiem co o tym myśleć. Zastanawiam się czy pozbywając się bufora nie spalał bym jeszcze mniej 8)
W Twoim przypadku zapewne mniej ale chyba nie o 30 %.
Pozdrawiam:).

Bogusław_58
01-02-2010, 19:25
A jeśli jest tak że bufor masz lipny, bo źle ocieplony,a piec ustawiony na mniejszą moc, daje większą sprawność,bo piec też jest lipny?

Jani_63
01-02-2010, 19:42
I jak się ma bufor ciepła? :roll:
Bufor służy przede wszystkim do magazynowania energii wytworzonej tańszym kosztem (II taryfa dla prądu) i oddawania jej wtedy kiedy jest potrzebna, lub do odbioru nadmiaru mocy z kotła stałopalnego.
W Twoim przypadku się nie sprawdza bo sam kocioł pozwala regulować tą moc w zależności od potrzeb.
Na bezobsługowości też nic nie zyskujesz, bo jak piszesz dokładasz raz na 9 dni.
W Twoim przypadku zasadność jego posiadanie będzie dopiero jak będziesz miał układ biwalentny z jeszcze innym źródłem ciepła, np w postaci solaru. IMHO

Teves
01-02-2010, 19:59
Z tego wynika, że kocioł jest znacząco bardziej sprawny przy mocy 20% niż podczas ładowania bufora większą mocą, zasługa regulatora PID?

Teves
04-02-2010, 17:06
Nie mogę odszukać a pilnie jest mi potrzebne - może ktoś wie lub pamięta gdzie tego szukać - sondy pomiarowe (takie gilz) wkręcane w bufor. W insbudzie nie mają ale jeszcze jakieś inne źródło przewinęło się przez forum.

michalwdowski
04-02-2010, 19:52
Może takie ? (http://www.compit.pl/katalog/15-czujniki/produkty/-oslona-czujnika-zanurzeniowego---dlugosc-__cm/og3-10cm_36.html) :wink:

lub takie (http://www.sensortech.pl/oferta/zamowienie/etf3-200-ntc1-8k,325.html)

Teves
04-02-2010, 20:31
Zbawco :) wielkie dzięki o tych właśnie myślałem.
Tyle ze ten z insbudu jest na 1/2" a ten z compitu na 3/4" a ja mam wspawane króćce na 1/2.

Gelus
04-02-2010, 21:28
Hej...

a takie?

http://thermoplus.pl/katalog/termostaty/w-obudowie/wpr-90ga.html

Niby cały termostat.. ale wkręcany...

Teves
04-02-2010, 21:50
Szukam samych tulejek osłonowych bo chcę tam umieścić czujniki od sterownika. W insbudzie będą za jakieś 2 tyg. ale mi się nie uśmiecha wymieniać zład w środku zimy.
Może da się to zrobić z nypla mosiężnego i kawałka rurki miedzianej, pokombinuję.

michalwdowski
04-02-2010, 21:53
http://turbokominek.eu/mut/studzienki.html
1/2"do wyboru do koloru :wink:

Quercus
05-02-2010, 10:11
Czy może mi ktoś odpowiedzieć jaka jest różnica w przenikalności cieplnej między miedzią a nierdzewką? Jaki to będzie miało wpływ na oddawanie ciepła przez wężownicę c.w.u. w buforze?

adam_mk
05-02-2010, 11:02
A co to jest ta przenikalność cieplna?
A wpływu i tak nie będzie miała żadnego...
Adam M.

adam_mk
05-02-2010, 11:50
No, to teraz porównajcie sobie te dane z danymi wody, którą grzejecie!
No, bo chyba chodzi o CWU a nie Ciepłą Rurkę?
Adam M.

Quercus
05-02-2010, 21:15
Mam zbiornik 1500 l z nierdzewki i chcę zrobić wężownicę z nierdzewki. Jak wiadomo z doświadczenia 25 m wężownicy miedzianej wystarczy. Ciekawi mnie ile dłuższa musi być z nierdzewki aby wydajnie grzać wodę użytkową?

romano78
05-02-2010, 22:33
Witam uruchomiłem we wtorek moją instalacje z buforem i nie wiem czy to normalne ,puszczając 35do40stopni w podłogówke od trzech dni , temperatura w domu 15stopni czy to dobry wynik, na ścianach 18cm styro 8cm w podłodze w stropie nad parterem 4cm poddasze nieogrzewane i nie ocieplone jeszcze (wcześniej dom nie był niczym dogrzewany była w nim temperatura na poziomie od 0 do minus 2)
Drugi problem jaki mam to sterowanie pompkami obydwie pompki ta która ładuje bufor i ta która puszcza z bufora na podłogówke są podpięte to tego samego sterownika wbudowanego w piec i na tym sterowniku jest regulacja temperatury pracy pompki w przedziale od 40 do 60stopni wychodzi wiec na to ze gdy ustawie temperaturę pracy pompki na 40stopni to gdy temperatura na piecu spadnie do 39stopni wyłącza sie pompka ładująca bufor ale jednocześnie wyłącza sie pompka która puszcza wode z bufora w podłogówkę,chyba hydraulik poszedł na łatwiznę bez drugiego osobnego sterownika chyba sie nie obejdzie :roll:
Przymierzam sie jeszcze do ocieplenia bufora wstepnie go ociepliłem wełna z folia aluminiową 4cm mam jeszcze zamiar zrobic formę z cienkiej blachy lub wykładziny linoleum i zalać pianką może ktos wie jaka pianka bedzie dobra , jakiej firmy może ma ktoś namiary gdzie mogę taką kupić. Pozdrawiam

Teves
05-02-2010, 22:44
Witam uruchomiłem we wtorek moją instalacje z buforem i nie wiem czy to normalne ,puszczając 35do40stopni w podłogówke od trzech dni , temperatura w domu 15stopni czy to dobry wynik,

Całkiem przyzwoity, albo i bardzo dobry :) u mnie zajmowało to znacznie więcej czasu.
W jakim rozstawie masz rurki w podłogówce?

Co do sterowania to jakieś nieporozumienie chyba, jak ten bufor ma być rozładowywany jak pompka nie działa?

romano78
06-02-2010, 08:13
W jakim rozstawie to nie wiem nie mierzyłem wiem tylko że jest ich około 400mb na 80m2 powierzchni tak wiec wychodzi chyba jakieś 20do 25cm :roll: ale czy napewno tyle jest to nie wiem, nie było mnie przy tym jak robili kto wie może cześć tego alupexa poszła do żyda :roll:

adam_mk
06-02-2010, 12:46
romano78
Z opisu mi wychodzi - że nie masz tam bufora, tylko beczkę na wodę 40stC.
Piec ma grzać bufor do około 80stC lub lepiej (jak potrafi).
Podłogówka ma brać z tego bufora tyle - ile potrzebuje.
Dwa zupełnie niezależne układy!
Dom wyziębiony i MOKRY.
Tych ton wody w ścianach i wylewkach w 15 minut nie zagrzejesz.
Na oko wynik dobry.
Są takie pianki. Dla Ciebie niedostępne! (chyba, że się mylę).
Gdybyś miał firmę osprzętu samochodowego nie pytałbyś o pianki tylko wykonał to, co na 3 zmiany w firmie robisz.
Pytasz o pianki - to nimi nie pracujesz!
Nie kupisz beczki 100l żeby jeden bufor jakimi 3 litrami sobie zaizolować.
Pianka z puszki wiąże przyłączając cząsteczkę pary wodnej.
Pod blachą, linoleum, inną szczelną przeponą, NIGDY nie zwiąże!
Nie wierzysz - sprawdź.
Zmień podejście albo zleć za kilka tysięcy... :cry:

Adam M.

samir
06-02-2010, 15:11
Są takie pianki. Dla Ciebie niedostępne! (chyba, że się mylę)......
Pianka z puszki wiąże przyłączając cząsteczkę pary wodnej......
Zmień podejście albo zleć za kilka tysięcy... :cry:
Adam M.

Są piany dwuskładnikowe więc do wiązania nie potrzebują nic z otoczenia. Są powszechnie dostępne.np tu: http://www.hanpolbudowlane.pl/chemia-budowlana-piany-poliuretanowe.html

romano78
06-02-2010, 16:51
To ze bufor ma mieć osobne sterowanie to wiem, z tym nie bedzie najmniejszego problemu (osobny sterownik)
Dzisiaj testowałem wężownice cwu i niestety kicha okazuje sie ze róznica między wodą w buforze a wodą która leci z kranu jest od około 10 do 15stopni czyli wychodzi na to a żeby mieć wodę o temperaturze takiej a żeby się w niej wykąpać w buforze musi byc conajmniej 60stopni, po wyżej tej granicy woda leciała taka jak trzeba non stop moża by pewnie całą wanne nalac (niestety jeszcze nie posiadam)
Tak więc wydaje mi sie ze utrzymywanie wody w buforze powyżej 60stopni jest trochę beż sensu skoro poniżej tej granicy podłogówka pociągnie jeszcze kupe czasu ,ponieważ piec mam wypasiony i ma on sterowanie dwoma pompkami wiec chyba dołożę jeszcze osobny zbiornik do cwu :roll:

Piczman
06-02-2010, 19:40
romano78

Tą pompę do podłogówki to odłącz od sterownika i podłącz do sieci przez wtykę.
Ona ma pracować od Września do Kwietnia. Mniej więcej ,,,
W sezonie grzewczym cały czas !!!

Co do drugiej to przestaw termostat/sterownik na 60-90 :)

"ponieważ piec mam wypasiony"

Tu akurat to bez znaczenia :roll:
A co z tą wężownicą cwu ?
Za krótka ? :o

Teves
06-02-2010, 20:24
Dzisiaj testowałem wężownice cwu i niestety kicha okazuje sie ze róznica między wodą w buforze a wodą która leci z kranu jest od około 10 do 15stopni czyli wychodzi na to a żeby mieć wodę o temperaturze takiej a żeby się w niej wykąpać w buforze musi byc conajmniej 60stopni,

No to wszystko jest o.k. masz w buforze 50 lejesz 40 co w zupełności wystarcza. Chociaż wychodzi tu pewna wyższość zasobnika - masz 40 lejesz 40. Trzeba się jedynie zastanowić czy brać do podłogówki z samej góry czy troszkę jakieś 100l zostawiać dla c.w.u.

catfish
06-02-2010, 20:40
witam,czytając temat wpadłem na taki oto pomysł.
chodzi o ogrzewanie domu 200m2.rysunek dużo wyjaśni
http://img403.imageshack.us/img403/952/26301350.jpg

moje pytanie to jaka powinna byc pojemnośc takiego zbiornika,jaka powinna być moc grzałki,jaka temperatura w zbiornkiu i czy to wogule ma sens :D
do zasilania grzałki będzie wiatrak lub nawet trzy jak będzie taka potrzeba,mam do tego warunki i środki kwestia tylko czy to będzie działać

romano78
06-02-2010, 21:59
Piczman a te twoje 49,5stopni to przy jakiej temperaturze bufora bo ja tyle osiągnąłem dopiero chyba przy 65, też przy otwartym zaworze mieszającym na full
a jeśli chodzi o ten sterownik to ustawiam go na 80stopni (max na moim piecu) gdy osiągne tą temperature na buforze przestawiam go na 60stopni o to ci chodzi?
mpoplaw: sprawdzałem też zaraz za buforem przez dotyk przy 40 czy przy 50stopniach w buforze z początku płynie chyba tyle ile jest w buforze ale pózniej już chłodniejsza przy 60 i powyzej płynie juz raczej cały czas taka sama moze dlatego ze płynie wtedy wolniej w wężownicy poniewaz zawór mieszający puszcza wtedy juz więcej zimnej wody z sieci.a może przy wyższej temperatyrze działa lepiej ten przeciw prąd który ma usuwać schłodzoną wode :roll:

Teves ja mam właśnie zasilanie podłogówki poniżej tej wężownicy, i to pewnie sporo powyzej 100l dzisiaj rano w całym zbiorniku miałem około 35stopni ale to dlatego ze pompa ładująca od pieca wyłączyła sie dopiero przy 40stopniach ona chyba własnie tak namieszała

romano78
07-02-2010, 00:43
Są takie pianki. Dla Ciebie niedostępne! (chyba, że się mylę)......
Pianka z puszki wiąże przyłączając cząsteczkę pary wodnej......
Zmień podejście albo zleć za kilka tysięcy... :cry:
Adam M.

Są piany dwuskładnikowe więc do wiązania nie potrzebują nic z otoczenia. Są powszechnie dostępne.np tu: http://www.hanpolbudowlane.pl/chemia-budowlana-piany-poliuretanowe.html

Dzięki a nie wiesz ile bym musiał zamówic takich pianek na zbiornik 600l ty masz chyba podobny i jaka jest u ciebie róznica temperatur miedzy buforem a wodą lecącą z kranu coś mi sie wydaje że będę musiał dołożyc wiecej wężownicy, a może coś sknociłem zamieściłbym fotki ale jeszcze się nie nauczyłem mogę wysłać komuś na e mila może ktoś by je zamieścił :roll:

adam_mk
07-02-2010, 00:51
samir
Rozumiem, że pracowałeś tymi piankami...
Te, faktycznie, mają bardzo długi czas startu.
30 sekund!
Można se poszaleć....
Ja miałem dostęp do pianek z czasem życia 11 sekund. (od startu do stwardnienia).
Tyle, że łatwe to to nie będzie.
No, i to sposób "ostateczny".
Zrób i zapomnij na wieki!
O poprawkach tu nawet pomyśleć się nie da!

catfish
Dziwnie to jakoś zaprojektowałeś.
CZEMU ciśnieniowe CO?
CO to daje? (poza komplikacją i znacznym podrożeniem wykonania).
Czy zadziała? - TAK.
Ale da się i prościej i taniej. W układzie otwartym.
Pojemność bufora zależy od zapotrzebowania na magazynowanie ciepła i temperatury bufora.
Im mniejsze zapotrzebowanie na "zapas" tym temperatura może być niższa lub bufor mniejszy.
Jak moc grzałki?
Taka, żeby Ci wiatrak nie stanął! :lol: :lol: :lol:
Wynika z mocy dysponowanej (wiatraka).

Adam M.

samir
07-02-2010, 08:30
Dzięki a nie wiesz ile bym musiał zamówic takich pianek na zbiornik 600l ty masz chyba podobny i jaka jest u ciebie róznica temperatur miedzy buforem a wodą lecącą z kranu coś mi sie wydaje że będę musiał dołożyc wiecej wężownicy, a może coś sknociłem zamieściłbym fotki ale jeszcze się nie nauczyłem mogę wysłać komuś na e mila może ktoś by je zamieścił :roll:

W moim przypadku poszło sześć zestawów przy grubości ok.7 cm (nie wszędzie wyszło równo). Lecz jest alternatywa jeśli chodzi o ocieplanie zbiorników i nie tylko. Jeden z kolegów z forum przysłał mi coć takiego: http://alufox.pl/ wykorzystano tu zasadę bariery cieplnej ze względu na wszystkie rodzaje rozprzestrzeniania się energii cieplnej. Tą zasadę też w swoim buforze zastosowałem ale z grubością to jestem daleko w tyle :D
Jeśli chodzi o mój wymiennik c.w.u to mogę brać prysznic przy 40 st.C w zbiorniku oczywiście z jednego punktu i przy prędkości coś ok. 3,5l/min (38st.C na końcu)

romano78
07-02-2010, 14:15
W końcu udało mi się wkleić zdjęcia może komuś się przydadzą.Pozdrawiam

http://images36.fotosik.pl/144/4b9f2307461370b9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4b9f2307461370b9)

http://images46.fotosik.pl/256/d2f1b209fcbc71c6m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d2f1b209fcbc71c6)

http://images35.fotosik.pl/112/a03599eed85616efm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a03599eed85616ef)

http://images46.fotosik.pl/256/05c0314b461f20d5m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=05c0314b461f20d5)

http://images41.fotosik.pl/253/c245b8ac5571658fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c245b8ac5571658f)

http://images50.fotosik.pl/258/b3e4085366105b9cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b3e4085366105b9c)

http://images38.fotosik.pl/254/2a0d4cfdde97866em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=2a0d4cfdde97866e)

http://images40.fotosik.pl/253/4912a4cc7eaac50fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4912a4cc7eaac50f)

Teves
07-02-2010, 14:44
Wklej zdjęcia z opisem bo z tego niewiele wynika(zdjęcia rurze są złudne). Widzę potrójną wężownice, która jakby była płaska, zamontowana jakieś 30cm poniżej górnego dna i do tego bez górnego talerza. Z tego wymiennik przepływowy to będzie kiepski :(, ale niecha się autor pomysłu wypowie bo znów dostanę opiernicz ze się na fizyce nie znam.

samir
07-02-2010, 16:21
Wklej zdjęcia z opisem bo z tego niewiele wynika(zdjęcia rurze są złudne). Widzę potrójną wężownice, która jakby była płaska, zamontowana jakieś 30cm poniżej górnego dna i do tego bez górnego talerza. Z tego wymiennik przepływowy to będzie kiepski :(, ale niecha się autor pomysłu wypowie bo znów dostanę opiernicz ze się na fizyce nie znam.

:D Spoko Taves masz jak najbardziej rację weżownica c.w.u bez obu talerzy nie będzie wymiennikiem przeciwprądowym. Szkoda bo na zdjęciach widać obiecującą robotę lecz chyba niedokończoną.

Teves
07-02-2010, 18:09
Przyglądam się zdjęciom i mam wrażenie ze wężownica c.w.u. jest płaska, jeśli nie ma górnego talerza jest zamontowana 30 cm od góry i daje wodę o 10c zimniejszą niż zład to jest to całkiem niezły wymiennik :) Wystarczyłoby przykryć to talerzem i podnieść do góry.

catfish
07-02-2010, 20:14
catfish
Dziwnie to jakoś zaprojektowałeś.
CZEMU ciśnieniowe CO?
CO to daje? (poza komplikacją i znacznym podrożeniem wykonania).
Czy zadziała? - TAK.
Ale da się i prościej i taniej. W układzie otwartym.
Pojemność bufora zależy od zapotrzebowania na magazynowanie ciepła i temperatury bufora.
Im mniejsze zapotrzebowanie na "zapas" tym temperatura może być niższa lub bufor mniejszy.
Jak moc grzałki?
Taka, żeby Ci wiatrak nie stanął! :lol: :lol: :lol:
Wynika z mocy dysponowanej (wiatraka).

Adam M.

c.o.(już istniejące) nie jest cisnieniowe.to zwykły układ otwarty z kotłem na paliwa stałe
to co teraz wydumałem ma być alternatywą i sposobem na oszczedności opału.oczywiście najlepiej zeby takie coś ogrzewało chatke cały czas ale to raczej nie możliwe jest chociaz warunki wiatrowe mam super.chektary otwartej niczym nie zakłuconej poza kilkoma domami przestrzeni i według mapy rejon wybitnie kożystny.własciwie wieje tu prawie zawsze,słabiej albo całkiem mocno ale zawsze.pytam o pojemnośc bo kiedy wieje całkiem mocno to mógłbym wtedy wogule nie kozystać z kotła.moc grzałki jak powinna ogrzac wodę to istotna sprawa ,chciałbym ją choć troche określic zanim wezme się wiatrak.chciałbym w miare optymalnie dobrac jego parametry do zapotrzebawań grzałki,wiadomo że na ilosc wytważanej emergii ma wpływ nie tylko prądnica ale średnica samego wiatraka i jeszcze kilka innych szczegułów.
problem w tym aby znaleźć kompromis między za małą a za dużą mocą wiatraka i tak samo z mocą grzałki.
może pytanie trochę laiczne ale krótkie:jaką powinna mieć moc grzałka aby zagrzac 100l wody o temperaturze 20 do temperatury np 80 w czasie np.3h

adam_mk
07-02-2010, 21:13
Jest taka bardzo dobrze udokumentowana i sprawdzona konstrukcja wiatraka TB4 (i większy TB6).
Wielołpatowy, wolnoobrotowy o mocy odpowiednio 4 i 6kW.
Takie coś ma sens, jak masz wiatr.
Mechanik z lokalnego POMu to postawi (bo tak było projektowane).
Układ CO masz już otwarty.
Dodaj bufor i wstaw tam grzałki. Kilka różnych.
Prosta automatyka pomiarowo-decyzyjna na kilku stycznikach załączy zawsze tyle obciążenia, ile mocy daje wiatrak w danym momencie.
Grzałce wsio ryba czy tam jest 30 czy 120Hz.
Bufor im większy tym bardziej elastyczna instalacja.
Bardzo dobrze sprawdza się tona i więcej.
Bufory o wielkości 200litrów to iluzja, zabawka, koszt i namiastka.
Nie prądnica tu potrzebna tylko maszyna prądotwórcza. Coś w rodzaju alternatora.
Dobranie całości proste nie jest ale całkiem możliwe.
Trochę samozaparcia, prób, błędów i będzie.
Fakt! Im bardziej wieje tym bardziej grzanie potrzebne.
Ale też tym bardziej jest moc.

Generalnie - wiatr jest kapryśny. Trudno się na nim opierać.
Uzupełniać braki, jak się da - tak.

Adam M.

romano78
07-02-2010, 21:14
Talerz drugi górny jest tylko go sciągnąłem bo byście wtedy nic nie zobaczyli jest on jakieś 2cm nad nią :lol:

A jeśli chodzi o tą odległość wężownicy od górnego dekla to chyba dołożę jeszcze kilka zwojów wepnę je w górnego ślimaka dam dwa trójniki i nawet może nie będę musiał demontować wężownicy, chyba że może ktoś ma jakiś lepszy pomysł na usprawnienie tego ,szkoda tylko że góra bufora nie wystaje mi ponad strop jak chyba u Piczmana bo bym nie musiał nawet może spuszczać wiele wody a tak to muszę spuścić całą wodę odkręcić wszystkie przyłącza i odsunąć go jakiś metr pod właz od piwnicy
(jakis dzień roboty)

Teves opisywał tych zdjęć też nię będę nie wiem czy wogóle dobrze zrobiłem ze je zamieściłem może pomysł jest chroniony patentem :roll:

Dodam jeszcze ze wszystkie próby robiłem przy przepływie około 20l na minute mniejszy raczej mnie nie interesuje Samir przy przepływie 3,5l na minute zanim napełnisz wannę do połowy to woda chyba trochę ostygnie czyż nie.
Ja przy moim przepływie przy temperaturze 60stopni na buforze lejąc wodę do 50l pojemnika miałem wodę o temperaturze około 47stopni tak wiec jest chyba super ale ja chcę lepiej bo lubię się czasami wylegiwać w wannie :lol: Pozdrawiam.

samir
08-02-2010, 08:02
Dodam jeszcze ze wszystkie próby robiłem przy przepływie około 20l na minute mniejszy raczej mnie nie interesuje Samir przy przepływie 3,5l na minute zanim napełnisz wannę do połowy to woda chyba trochę ostygnie czyż nie.


Ok ale ja pisałem o prysznicu a to różnica :wink:



Ja przy moim przepływie przy temperaturze 60stopni na buforze lejąc wodę do 50l pojemnika miałem wodę o temperaturze około 47stopni tak wiec jest chyba super ale ja chcę lepiej bo lubię się czasami wylegiwać w wannie :lol: Pozdrawiam.

No to rewelacyjnie więc czemu narzekasz ????

romano78
08-02-2010, 10:03
Tak sie zastanawiam co by było gdyby dołożyć jeszcze trzy takie ślimaki przy samym deklu wszystkie zrównoleglone jak te wcześniejsze chyba przepływ w ślimakach zmniejszył by się o połowę ale czy z kranu też by leciało 20l na min. chyba raczej tak :roll: a może dołożyć ze dwadzieścia metrów fi18.

samir
08-02-2010, 11:24
Tak sie zastanawiam co by było gdyby dołożyć jeszcze trzy takie ślimaki przy samym deklu wszystkie zrównoleglone jak te wcześniejsze chyba przepływ w ślimakach zmniejszył by się o połowę ale czy z kranu też by leciało 20l na min. chyba raczej tak :roll: a może dołożyć ze dwadzieścia metrów fi18.

Jak szaleć to szaleć :D
Jeśli jesteś jeszcze w fazie testów to załóż na to co masz (wężownica c.w.u) turbulatory oraz ogranicz do minimum przestrzeń miedzy talerzami. Jeśli to nie będzie zadawalało to zwiększaj samą weżownicę.

PeZet
08-02-2010, 12:53
Tak sie zastanawiam co by było gdyby dołożyć jeszcze trzy takie ślimaki przy samym deklu wszystkie zrównoleglone jak te wcześniejsze chyba przepływ w ślimakach zmniejszył by się o połowę ale czy z kranu też by leciało 20l na min. chyba raczej tak :roll: a może dołożyć ze dwadzieścia metrów fi18.

I koniecznie publikuj wyniki testów.

Mazii
08-02-2010, 20:14
Witam.
mam pytanie odnosnie rozladowywania bufora zacznijmy od tego ze planujemy bardzo dobrze ocieplic dom i prawdopodobnie bedzie plyta fundamentowa +kominek z plaszczem wodnym +reku + GWC moze solary. Czy bufor bedzie duzo szybciej sie rozladowywal gdy w 3 sypialniach beda grzejniki a reszta podlogowka w porównaniu z podlogowka na calej powierzchni uzytkowej. Załóżmy ze bedzie ogrzewanie elektryczne (grzane oczywiscie tylko w 2 taryfie)w buforze 1500 litrow gdzie bedzie rowniez wezownica na CWU

romano78
08-02-2010, 21:08
Tak sie zastanawiam co by było gdyby dołożyć jeszcze trzy takie ślimaki przy samym deklu wszystkie zrównoleglone jak te wcześniejsze chyba przepływ w ślimakach zmniejszył by się o połowę ale czy z kranu też by leciało 20l na min. chyba raczej tak :roll: a może dołożyć ze dwadzieścia metrów fi18.

Jak szaleć to szaleć :D
Jeśli jesteś jeszcze w fazie testów to załóż na to co masz (wężownica c.w.u) turbulatory oraz ogranicz do minimum przestrzeń miedzy talerzami. Jeśli to nie będzie zadawalało to zwiększaj samą weżownicę.

Dzisiaj sprawdzałem temperaturę przy połowie przepływu czyli około 10Lna min.i okazało się ze wężownica świetnie nadąża czyli wychodzi na to że muszę zmniejszyć przepływ o połowę czyli dokładam jeszcze 30mb fi15 zrównoleglone zastanawiałem sie jeszcze czy fi 18 czy 15 przez fi 18 woda płynęła by wolniej ale za to byłby gorszy przekaz ciepła niż przy fi 15 no i fi 15 jest łatwiej formować dobrze to kombinuje ?
Samir chodzi ci chyba o bulbulator przepływu z wytrzeszczem mam to już założone ale nie za bardzo kumam o co ci chodzi z tym ograniczeniem przestrzeni między talerzami wydaje mi sie że u mnie zwoje są za blisko siebie ale zwijając zwój do zwoja nie szło już potem tego rozciągnąć teraz zwijając zwój do zwoja będe przy zwijaniu robił przerwę za pomocą kawałka alupexa

Teves
08-02-2010, 22:28
Chodzi o to żeby przepływ pomiędzy rurkami wężownicy był jak najbardziej zaburzony (turbulentny) i jak najmniej wody płynęło pomiędzy rurką a talerzem. Dla pełni szczęścia należy zaburzyć jeszcze przepływ wewnątrz rurki wężownicy.

adam_mk
09-02-2010, 00:42
Mazii
Dom weźmie tyle ile musi (ile nastawisz).
Weźmie z bufora.
Wszystko jedno jak!
Ale...
Pod koniec to te kaloryfery będą ledwo letnie a podłogowe jeszcze długo pójdzie "pełną parą".
Jest zasilane z wiele niższych parametrów (temperatury).
Tam gdzie kaloryfery to szybciej zrobi się zimno...
Adam M.

samir
09-02-2010, 15:29
Dzisiaj sprawdzałem temperaturę przy połowie przepływu czyli około 10Lna min.i okazało się ze wężownica świetnie nadąża czyli wychodzi na to że muszę zmniejszyć przepływ o połowę czyli dokładam jeszcze 30mb fi15 zrównoleglone zastanawiałem sie jeszcze czy fi 18 czy 15 przez fi 18 woda płynęła by wolniej ale za to byłby gorszy przekaz ciepła niż przy fi 15 no i fi 15 jest łatwiej formować dobrze to kombinuje ?


Lepiej na 15-tce bo giąć lżej i mniejsza pojemność w rurce szybciej wymiana następuje a powierzchnię trzeba nadrobić puszczając dwie, trzy równolegle.



Samir chodzi ci chyba o bulbulator przepływu z wytrzeszczem mam to już założone ale nie za bardzo kumam o co ci chodzi z tym ograniczeniem przestrzeni między talerzami wydaje mi sie że u mnie zwoje są za blisko siebie ale zwijając zwój do zwoja nie szło już potem tego rozciągnąć teraz zwijając zwój do zwoja będe przy zwijaniu robił przerwę za pomocą kawałka alupexa

Super ten "bulbulator" :lol:
Na pytanie kolega Taves już odpowiedział.

m-mormon
09-02-2010, 16:30
Może zadam pytanie nie na miejscu...ale co to jest bulbulator ?? ... na dodatek z wytrzeszczem ;-)

Mazii
09-02-2010, 19:55
Mazii
Dom weźmie tyle ile musi (ile nastawisz).
Weźmie z bufora.
Wszystko jedno jak!
Ale...
Pod koniec to te kaloryfery będą ledwo letnie a podłogowe jeszcze długo pójdzie "pełną parą".
Jest zasilane z wiele niższych parametrów (temperatury).
Tam gdzie kaloryfery to szybciej zrobi się zimno...
Adam M.

Czyli na chlopski rozum dom nie bedzie potrzebowal wiecej energii tylko temperatura w buforze bedzie musiala byc utrzymywana wyzsza, np. bufor bedzie musial byc ladowany codziennie przez krotszy czas od 50 stopni do 90 zamiast dluzej co 3 dni gdyby byla cala podlogowka.

Piczman
10-02-2010, 09:20
Czy co 3 dni to się okaże ale coś koło tego :wink:

Im wyższa temp. jaką musisz pobierać z bufora tym mniejsza jego zdolność do zakumulowania energii.
I chociaż cwu przepływowo gryzie się tu trochę z rozładowywaniem niższymi temperaturami to Ja nauczyłem się to obejść i rozładowuję bufor maksymalnie a nie odczuwam braku ciepłej wody na "końcówce' , zależne jest to jednak od trybu życia domowników.

r7m8
10-02-2010, 20:00
Im wyższa temp. jaką musisz pobierać z bufora tym mniejsza jego zdolność do zakumulowania energii.


Skoro bufor "połknie" 100 kWh energii a mój dom np. potrzebuje na dobę
50 kWh to chyba obojętnie w jaki sposób będę z niego czerpał i tak wystarczy mi tego ciepła na 2 doby.

Teves
10-02-2010, 20:22
Im wyższa temp. jaką musisz pobierać z bufora tym mniejsza jego zdolność do zakumulowania energii.


Skoro bufor "połknie" 100 kWh energii a mój dom np. potrzebuje na dobę
50 kWh to chyba obojętnie w jaki sposób będę z niego czerpał i tak wystarczy mi tego ciepła na 2 doby.


Woda o temp. 0°C ma jeszcze całkiem sporo energii możesz z niej czerpać aż do osiągnięcia −273,15 °C = 0 K - zera bezwzględnego. Pojemność bufora liczysz od najniższej temperatury, która jest jeszcze dla Ciebie przydatna. Jest różnica pomiędzy 30°C-90°C a 50°C-90°C

janekbo
10-02-2010, 20:22
Im wyższa temp. jaką musisz pobierać z bufora tym mniejsza jego zdolność do zakumulowania energii.


Skoro bufor "połknie" 100 kWh energii a mój dom np. potrzebuje na dobę
50 kWh to chyba obojętnie w jaki sposób będę z niego czerpał i tak wystarczy mi tego ciepła na 2 doby.

Kluczem jest "delta t", jak to zrozumiesz to będziesz wiedzieć.

Teves
11-02-2010, 20:34
Mam nowego mieszakańca:
http://lh4.ggpht.com/_oGQydpJeb7I/S3RY_EonOLI/AAAAAAAAFMg/lSCBFsdc0JI/s400/IMGP3411.JPG

przejscia zrobione na takich złaczkach


http://lh4.ggpht.com/_oGQydpJeb7I/S3RY8pGtg_I/AAAAAAAAFMY/LICkTBJZd1M/s400/IMGP3403.JPG

pole bitwy:
http://lh4.ggpht.com/_oGQydpJeb7I/S3RY5WcmgWI/AAAAAAAAFMQ/GaJaXhST9Us/s400/IMGP3401.JPG

taki jest w środku:
http://lh4.ggpht.com/_oGQydpJeb7I/S3RYyvHda2I/AAAAAAAAFME/BxScNz3p6fU/s400/IMGP3398.JPG

Dennica dolna dostała jeszcze trochę żeber:


http://lh6.ggpht.com/_oGQydpJeb7I/S3RY2ZTAkvI/AAAAAAAAFMM/5-FB8otqXyc/s400/IMGP3400.JPG

romano78
11-02-2010, 21:17
Skróć sobie nózki to może dostaniesz sie do górnej wężownicy bez przewracania bufora i spuszczania wody

Ja dzisiaj dołożyłem kolejne 30m w sumie jest już ok 55m fi 15jutro będę testował gdybym teraz robił to chyba bym dał te 55m tak jak ma Piczman, o wiele mniej roboty mniejsze ryzyko rozszczelnienia (tylko w dwóch miejscach)Pozdrawiam :wink:

Teves
11-02-2010, 21:26
Nóżki do skrócenia, machnąłem się o 10cm. Do górnej wężownicy to się dostanę jak wykuje dziurę w stropie :) Fakt zrobienie wężownicy w/g Semirajest bardzo pracochłonne, ale robiłem to z nadzieją na lepszą sprawność - zobaczymy. Najprostsze wydaje się zespawanie 3 kegów tak jak zrobił to NJerzy i najtańsze :)

kulca
11-02-2010, 22:55
jak zabezpieczacie te bufory przed korozją?

Teves
11-02-2010, 23:10
W zasadzie to nie zabezpieczamy :) U mnie został elegancki zardzewiały środek.

HenoK
12-02-2010, 08:55
najłatwiej anodą cynkową, bufor zacznie korodować dopiero gdy zeżre cały cynkA przypadkiem nie anodą magnezową?

Piczman
12-02-2010, 09:48
gdybym teraz robił to chyba bym dał te 55m tak jak ma Piczman,

Ja mam 25 mb ! Tylko średnica większa ,,,

m-mormon
12-02-2010, 10:03
Nie wiem czy mozna porównywac długości bo przeciez tu jest całkiem inna zasada działania.

romano78
12-02-2010, 18:35
:wink:

samir
12-02-2010, 18:40
......... Fakt zrobienie wężownicy w/g Semirajest bardzo pracochłonne, ale robiłem to z nadzieją na lepszą sprawność - zobaczymy. Najprostsze wydaje się zespawanie 3 kegów tak jak zrobił to NJerzy i najtańsze :)

Nikt nie mówił, że będzie łatwo (w moim opisie o tym wspomniałem) ale jest mały drobiazg mianowicie takie bufory w wersji komercyjnej kosztują ok. 3000 euro :wink:

Teves
12-02-2010, 19:09
A masz gdzieś linka do takiego komercyjnego cudeńka ?

romano78
12-02-2010, 21:39
:roll:

Jani_63
12-02-2010, 22:12
A przypadkiem nie anodą magnezową?
może być i magnezowa, grunt żeby korodowała szybciej niż stal i dzięki temu wydłużyła żywotność zbiornika

Po co zabezpieczać skoro zład to woda techniczna zobojętniona.

samir
13-02-2010, 14:49
A masz gdzieś linka do takiego komercyjnego cudeńka ?

Tu jest zdjęcie, które kiedyś wstawiłem a z linkiem chyba nie będziesz miał kłopotu.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-1770.html

romano78
14-02-2010, 21:07
Mam zbiornik 1500 l z nierdzewki i chcę zrobić wężownicę z nierdzewki. Jak wiadomo z doświadczenia 25 m wężownicy miedzianej wystarczy. Ciekawi mnie ile dłuższa musi być z nierdzewki aby wydajnie grzać wodę użytkową?
A z czyjego to doświadczenia wiadomo że te 25m wystarczy :roll: Ja z doświadczenia wiem że przy 45stopniach w całym buforze żadna wężownica nie da ci na tyle wody o takiej temperaturze żeby można było się w niej wykąpać natomiast gdyby to był zbiornik np. jak ma to rozwiązane NJerzy podejrzewam że bez problemu może się kąpać kilka osób jedna po drugiej Pozdrawiam :wink:

Jani_63
14-02-2010, 21:21
A z czyjego to doświadczenia wiadomo że te 25m wystarczy :roll:
:o
Hmm, znaczy się wątku całego nie czytałeś.
Żeby daleko nie szukać to Piczman ma tej długości wężownicę i nie zgłasza zastrzeżeń.
Można znaleźć nawet zdjęcia obrazujące odczyty temperatury przy podanym wypływie wody. :wink:

romano78
14-02-2010, 21:34
Są takie pianki. Dla Ciebie niedostępne! (chyba, że się mylę)......
Pianka z puszki wiąże przyłączając cząsteczkę pary wodnej......
Zmień podejście albo zleć za kilka tysięcy... :cry:
Adam M.

Są piany dwuskładnikowe więc do wiązania nie potrzebują nic z otoczenia. Są powszechnie dostępne.np tu: http://www.hanpolbudowlane.pl/chemia-budowlana-piany-poliuretanowe.html
A gdyby tak zastosować zwykłe pianki do okien mają one wydajność około 40l i wszędzie można je kupić ,myślę żeby zrobić formę z blachy wysokość około 50cm wypełnić pianką, wcześniej oddzielając blachę od pianki folia i po wyschnięciu przesuwać blachę w górę i w ten sposób po sam szczyt :roll: tylko chyba te pianki do okien maja gorsze parametry cieplne ???
A jeszcze odnośnie tego alufoxu wyczytałem że ma on dużo lepsze parametry cieplne jak pianka, styrodur itp ciekaw jestem jaka grubośc musiał bym dać tego cuda aby uzyskać te same parametry co przy 10 cm pianki? :roll:

samir
15-02-2010, 07:57
A jeszcze odnośnie tego alufoxu wyczytałem że ma on dużo lepsze parametry cieplne jak pianka, styrodur itp ciekaw jestem jaka grubośc musiał bym dać tego cuda aby uzyskać te same parametry co przy 10 cm pianki? :roll:

Odniosłem wrażenie czytając stronę producenta, że wystarczy 5mm bo to wynika z konstrukcji tej izolacji. Dlatego o tym napisałem bo cena jest przystępna a mniej kłopotu z założeniem tego na zbiornik niż z pianką. Jeśli ktoś się do tego przekona bardzo chętnie posłucham opinii.

Piczman
15-02-2010, 09:39
A z czyjego to doświadczenia wiadomo że te 25m wystarczy :roll: Ja z doświadczenia wiem że przy 45stopniach w całym buforze żadna wężownica nie da ci na tyle wody o takiej temperaturze

Myślałem że wszyscy sie przekonali, a jednak nie :o
Uważam że wężownica tylko na górze zbiornika zawsze będzie mniej wydajna od takiej jak u mnie.
Wychodzi na to że nie tylko powierzchnia wymiany się tu liczy.
U mnie przy 45 C w buforze mam 44,5-44,9 w kranie !!!
PRZEPŁYWOWO.

Te 25 mb u mnie to wężownica sprawdzona w praktyce i użytkowana od 5 miesięcy :roll:

Teves
15-02-2010, 09:53
Zadzwoniłem do producenta i po przedstawieniu tematu:

1. Alufox bezpośrednio na zbiornik dla zabicia promieniowania.
2. Wełna lub coś podobnego tak z 3 cm - dla wytworzenia czegoś na kształt szczeliny powietrznej
3. Alufox druga warstwa dla pełnego zamknięcia.

No i teraz mam zagwozdkę po przewidziałem 20cm miejsca na izolację :) a wystarczy 4cm - tajemniczy ten materiał.

Cena 8.26 za m^2
Przesyłka ze sklepu internetowego (który tnie tyle ile potrzeba) 22 pln

Materiał jest ciekawy bo wytrzymuje bezpośrednio 100C a 140C ze szczeliną, można by go wsadzić do środka do izolacji rury pionowej

Swoją drogą w komercyjnym oryginale rura z zimna woda jest podłączana z góry i w pionowym odcinku biegnie podwójnie, dla przyśpieszenia schładzania w pionie.

Drugi bufor będzie lepszy :)

Teves
15-02-2010, 11:04
Myślałem że wszyscy sie przekonali, a jednak nie :o
Uważam że wężownica tylko na górze zbiornika zawsze będzie mniej wydajna od takiej jak u mnie.
Wychodzi na to że nie tylko powierzchnia wymiany się tu liczy.
U mnie przy 45 C w buforze mam 44,5-44,9 w kranie !!!
PRZEPŁYWOWO.

Te 25 mb u mnie to wężownica sprawdzona w praktyce i użytkowana od 5 miesięcy :roll:

O.K. ale przy stosunkowo małym przepływie, wanna wody będzie napełniała się 25 min. I z Twoim buforem, który ładowany jest kotłem w całej objętości takie rozwiązanie wężownicy wydaje się najlepsze. Przy solarze to już trochę inaczej będzie bo możną mieć te 100l o temp. 50C na samej górze a resztę np. 30C, w Twoim układzie skutecznie będzie działało tylko 1/3 wężownicy.

Każdy z układów ma zalety i wady, zarówno Adama, Samira, czy Njerzego. Trzeb dobrać co komu bardziej odpowiada i jeszcze zmodyfikować pod siebie.

W systemach profesjonalnych znacznie rozwijana jest powierzchnia wymiany poprzez karbowanie rurek. Można kupić gotową wężownice z kwasówki fi32, z dospawanymi króćcami za niecały 1000 netto.

Można wydłużać czas wymiany długością wężownicy albo zrównolegleniem dwóch lub trzech.

Piczman
15-02-2010, 11:09
Można kupić gotową wężownice z kwasówki fi32, z dospawanymi króćcami za niecały 1000 netto. .

Czyli można drogo i do d ... !

Quercus
15-02-2010, 13:34
Gdzie można kupić tą wężownicę z kwasówki fi32, z dospawanymi króćcami za niecały 1000 netto?
Czy to dobrze że karbowana?
Może lepiej 2 razy fi15?
I czemu niby do d...?

Teves
15-02-2010, 15:16
Gdzie można kupić tą wężownicę z kwasówki fi32, z dospawanymi króćcami za niecały 1000 netto?
Czy to dobrze że karbowana?
Może lepiej 2 razy fi15?
I czemu niby do d...?

http://www.az-profitor.pl/index.php?id=produkty.php&kat=do_gazu.php&prod=produkty/prod0501.php

Bardzo dobrze - większa powierzchnia wymiany i przepływ turbulentny

Może lepiej od czego to fi15 ?

Po pewnym czasie przebywania na tym forum wszyscy nabierają mentorskiego tonu nie należy się tym przejmować - problemem jest to ze nie dla wszystkich to samo jest do d... i nie dla wszystkich to samo jest o.k. Co prawda zjawiska fizyczne w zakresie mechaniki Newtona są niezmienne jednak ich interpretacja zależy od oczekiwań.

samir
15-02-2010, 19:23
Zadzwoniłem do producenta i po przedstawieniu tematu:

1. Alufox bezpośrednio na zbiornik dla zabicia promieniowania.
2. Wełna lub coś podobnego tak z 3 cm - dla wytworzenia czegoś na kształt szczeliny powietrznej
3. Alufox druga warstwa dla pełnego zamknięcia.

No i teraz mam zagwozdkę po przewidziałem 20cm miejsca na izolację :) a wystarczy 4cm - tajemniczy ten materiał.

Cena 8.26 za m^2
Przesyłka ze sklepu internetowego (który tnie tyle ile potrzeba) 22 pln

Materiał jest ciekawy bo wytrzymuje bezpośrednio 100C a 140C ze szczeliną, można by go wsadzić do środka do izolacji rury pionowej

Swoją drogą w komercyjnym oryginale rura z zimna woda jest podłączana z góry i w pionowym odcinku biegnie podwójnie, dla przyśpieszenia schładzania w pionie.

Drugi bufor będzie lepszy :)

Ciekawie to wygląda, fajnie że dalej drążyłeś temat. Jak mi się trafi następny bufor myślę sprawdzić ten materiał.

romano78
15-02-2010, 21:11
A z czyjego to doświadczenia wiadomo że te 25m wystarczy :roll: Ja z doświadczenia wiem że przy 45stopniach w całym buforze żadna wężownica nie da ci na tyle wody o takiej temperaturze

Myślałem że wszyscy sie przekonali, a jednak nie :o
Uważam że wężownica tylko na górze zbiornika zawsze będzie mniej wydajna od takiej jak u mnie.
Wychodzi na to że nie tylko powierzchnia wymiany się tu liczy.
U mnie przy 45 C w buforze mam 44,5-44,9 w kranie !!!
PRZEPŁYWOWO.

Te 25 mb u mnie to wężownica sprawdzona w praktyce i użytkowana od 5 miesięcy :roll:
Wynik świetny i to przepływowo ale jaki ten przepływ w końcu masz na min.jakoś ciężko to od ciebie wydusić :lol:

Piczman
16-02-2010, 11:28
Normalny :wink:

Nienormalny u mnie nie występuje ,,,

romano78
16-02-2010, 21:45
Normalny :wink:

Nienormalny u mnie nie występuje ,,,
OK. :wink: A ja jako że jestem w fazie eksperymentowania i mam dwa wolne króćce do których jest podłączona wężownica solarowa która chyba jeszcze parę lat nie będzie używana ,(chyba że będą jakieś dotacje na solary) wpadłem na taki pomysł aby puścić zasilanie górnej wężownicy przez solarową Ciekaw jestem co się będzie działo :roll: A i pochwalę sie jeszcze że grzałem bufor przy odkręconym górnym deklu i pieknie cały zład wirował w lewo chyba tak miało byc?Pozdrawiam :wink:

m-mormon
16-02-2010, 23:01
Mam 5 czujników PT500. Chciałbym je umieścic na 5 różnych wysokościach bufora. Znacie jakiś układ elektroniczny który mi to ładnie odczyta ze wszystkich czujników?

gonzo93
17-02-2010, 08:19
Mam 5 czujników PT500. Chciałbym je umieścic na 5 różnych wysokościach bufora. Znacie jakiś układ elektroniczny który mi to ładnie odczyta ze wszystkich czujników?
A może coś takiego:
http://www.sklep.avt.pl/photo/product_info/c/d/9/1_cd9b7ccaa6fd.jpg
http://www.sklep.avt.pl/p/pl/47401/modul+pomiaru+temperatury+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

m-mormon
17-02-2010, 12:28
Układ fajny, ale termistory sa 10kohm. Szukam czegoś co odczyta temperature z PT500 (500ohm).

robdk
17-02-2010, 12:31
Układ fajny, ale termistory sa 10kohm. Szukam czegoś co odczyta temperature z PT500 (500ohm).

Przecież koszt termistorów to grosze i nie trzeba kompensować linii a czujniki pt500 to przy dłuższych odcinkach trzeba wykonywać kompensację i skalować.

samir
17-02-2010, 12:43
OK. :wink: A ja jako że jestem w fazie eksperymentowania i mam dwa wolne króćce do których jest podłączona wężownica solarowa która chyba jeszcze parę lat nie będzie używana ,(chyba że będą jakieś dotacje na solary) wpadłem na taki pomysł aby puścić zasilanie górnej wężownicy przez solarową Ciekaw jestem co się będzie działo :roll:

Co będzie? zaczniesz ochładzać dół zbiornika (zasilanie rozumię jako woda z sieci) do momentu osiągnięcia (czas poboru) podobnej temp. co w wodociągu dalej nic szczególnego nie będzie się dziać. Takim zabiegiem zwiększysz pole wymiany ale przy małym gradiencie temperaturowym na dole bufora to nie wiem czy znaczący efekt zauważysz (chodzi o sytuację gdy ten gradient jeszcze jest).

romano78
17-02-2010, 21:20
OK. :wink: A ja jako że jestem w fazie eksperymentowania i mam dwa wolne króćce do których jest podłączona wężownica solarowa która chyba jeszcze parę lat nie będzie używana ,(chyba że będą jakieś dotacje na solary) wpadłem na taki pomysł aby puścić zasilanie górnej wężownicy przez solarową Ciekaw jestem co się będzie działo :roll:

Co będzie? zaczniesz ochładzać dół zbiornika (zasilanie rozumię jako woda z sieci) do momentu osiągnięcia (czas poboru) podobnej temp. co w wodociągu dalej nic szczególnego nie będzie się dziać. Takim zabiegiem zwiększysz pole wymiany ale przy małym gradiencie temperaturowym na dole bufora to nie wiem czy znaczący efekt zauważysz (chodzi o sytuację gdy ten gradient jeszcze jest).
Ale wtedy na górna wężownice nie walnie nagle woda o temperaturze 10 stopni tylko 20 może 25 zakładając że na dole zbiornika bedzie ze 40stopni no i dodam jeszcze że mam zamiar podłączyc zasilanie z pieca w okolicach tej dolnej wężownicy(mam tam wolny króciec) poniewaz w tej chwili mam na górze i przez to ustawiając prace pompki na powiedzmy 50 stopni uśrednia mi ona temperature w całym zbiorniku

sql
18-02-2010, 00:26
witam,
a ja bym jeśli można wrócił do tematu izolacji...
od poniedziałku grzeję bufor i muszę przyznać, że zajmuje to dosyć długo i dość szybko się rozładowuje - powodem są oczywiście niskie temperatury i brak jakiejkolwiek izolacji,
z racji deficytu miejsca w kotłowni (nie planowałem 1000-litrowego bufora) zainteresowałem się wymienianym tu Alufoxem.
czy ktoś zrobił u siebie izolacje bufora z tego materiału? jak wrażenia? dużo się zyskało?
ja bym dał warstwę ALU, warstwę wełny 6cm (zostało mi troszkę) i na to jeszcze jedna warstwa ALU, tylko że ja dość sceptycznie podchodzę do wszelkiej maści nowinek i wolał bym wcześniej zasięgnąć obiektywnych opinii :),

Teves
18-02-2010, 07:21
ja bym dał warstwę ALU, warstwę wełny 6cm (zostało mi troszkę) i na to jeszcze jedna warstwa ALU, tylko że ja dość sceptycznie podchodzę do wszelkiej maści nowinek i wolał bym wcześniej zasięgnąć obiektywnych opinii :),

Ja dzisiaj zamawiam ten magiczny materiał, zrobię Alu -10cm wełna-Alu, ale mam przygotowane miejsce na 30 cm izolacji wiec resztę zasypie granulatem z rozdrobnionego styropianu pozostałości po izolacji ścian, która rozdrobnię "Gedmaszyną".

sql
18-02-2010, 07:53
Ja dzisiaj zamawiam ten magiczny materiał, zrobię Alu -10cm wełna-Alu, ale mam przygotowane miejsce na 30 cm izolacji wiec resztę zasypie granulatem z rozdrobnionego styropianu pozostałości po izolacji ścian, która rozdrobnię "Gedmaszyną".
a czy był byś tak miły i zrobił to dwuetapowo?
najpierw Al+We, tydzień grzania bufora, notowania spostrzeżeń i dopiero styro?
tak w imię nauki ;)
rozumiem, że teraz jedziesz normalnie na gołym buforze i znasz mniej więcej czasy ładowania/rozładowania?
z góry wielkie dzięki.

romano78
18-02-2010, 08:49
ja bym dał warstwę ALU, warstwę wełny 6cm (zostało mi troszkę) i na to jeszcze jedna warstwa ALU, tylko że ja dość sceptycznie podchodzę do wszelkiej maści nowinek i wolał bym wcześniej zasięgnąć obiektywnych opinii :),

Ja dzisiaj zamawiam ten magiczny materiał, zrobię Alu -10cm wełna-Alu, ale mam przygotowane miejsce na 30 cm izolacji wiec resztę zasypie granulatem z rozdrobnionego styropianu pozostałości po izolacji ścian, która rozdrobnię "Gedmaszyną".
Teves a kiedy testujesz wężownice?Ciekaw jestem wyników może poczekaj jeszcze z ociepleniem żebys przypadkiem nie musiał odkręcać bufora jak ja :lol:

Teves
18-02-2010, 09:18
To chyba że pomożesz mi wyjąc tego kloca bo ja się już teraz nie podejmuje :)

A ocieplanie będzie dwuetapowo do tego ten klocek jest w nieogrzewanym garażu.

m-mormon
18-02-2010, 09:41
Ja również bedę wdzięczny za spostrzeżenia odnośnie Alufoxa. Gdyby było dobre uniknalbym burzenia i przesuwania ściany między kotłownia i garażem

sadlos
18-02-2010, 13:55
Mam takie pytanko może już trochę u mnie po fakcie, ale opinia się przyda

mam zbiornik o wymiarach 128cm średnicy i 200cm wysokości i zrobiłem górna wężownicę do CWU z nierdzewki 22mm( dł 25mb) o średnicy 90cm . Rozciągam ją w pionie na 80cm.

Wężownica znajdzie się jakieś 19cm od ściany zbiornika . Czy to wystarczy?
No i czy odległość między rurkami w pionie wystarczy ok. 6.6cm.

romano78
18-02-2010, 18:39
Mam takie pytanko może już trochę u mnie po fakcie, ale opinia się przyda

mam zbiornik o wymiarach 128cm średnicy i 200cm wysokości i zrobiłem górna wężownicę do CWU z nierdzewki 22mm( dł 25mb) o średnicy 90cm . Rozciągam ją w pionie na 80cm.

Wężownica znajdzie się jakieś 19cm od ściany zbiornika . Czy to wystarczy?
No i czy odległość między rurkami w pionie wystarczy ok. 6.6cm.
Wszystko zależy od tego jakie masz wymagania jeśli wystarczy ci przepływ ok.5 l na min. to powinno być ok.przy większym przepływie 10czy20l będzie raczej kicha :wink: No i przy temperaturze w buforze45 stopni napewno ci z kranu tyle nie poleci przy większym przepływie niż 5l :wink:

Bobek
18-02-2010, 19:30
witam
jeśli ktos jest zainteresowany pomiarem temperatury i ewentualnie sterowaniem czegoś (pomp, zaworów itp ) to posiadam sterowniki takie jak na załączonym obrazku http://foto0.m.onet.pl/_m/b9d3b6b02bf08e935e8d1b530e95c71c,6,19,0.jpg
jest to sterownik temperatury o zakresie od -50 do + 99 ma jeden styk przełączalny u mnie te sterowniki mierzą temp w różnych miejscach i sterują pracą pomp
Model sterownika Eliwell ID-961 lub EWPC-961
więcej można poczytac na stronie www.avicold.com.pl

sadlos
19-02-2010, 21:34
5l/min

robiłem na wzór piczmana więc myślę że będzie dobrze bo u niego jak na razie nie ma problemów ?

A może dorobić trochę rurki. Sam już nie wiem.

http://images47.fotosik.pl/262/f61a82aebfca3f31med.jpg (http://www.fotosik.pl)

romano78
19-02-2010, 22:22
5l/min

robiłem na wzór piczmana więc myślę że będzie dobrze bo u niego jak na razie nie ma problemów ?

A może dorobić trochę rurki. Sam już nie wiem.

http://images47.fotosik.pl/262/f61a82aebfca3f31med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Ja miałem prawie 30mb fi15 jesli było w zbiorniku powyżej 60stopni wężownica radziła sobie bez problemu przy przepływie 20lna min.poniżej 60stopni była juz kicha przy tym samym przepływie więc dołożyłem kolejne 25mbfi15 w sumie jest 6 ślimaków zrównoleglonych było lepiej, już temperatura po dłuzszym czasie upuszczania nie spadała tak gwałtownie jak wcześniej ale wciąz nie było to co bym chciał w końcu puściłem zasilanie wody przez solarową fi18 ok.25mb a nastepnie do górnej teraz przy wodzie o temp.50stopni w zbiorniku spuszczając ok 150lwoda cały czas leciała o temp.45stopni tyle było ustawione na mieszaczu w końcu jest to co chciałem :lol: ( przy przepływie ok.20l na min)Pozdrawiam wszystkich buforowców :lol:

sadlos
20-02-2010, 08:49
Piczman

powiedz jak u ciebie jest jak zaczniesz lać wodę dłużej lub z kilku ujęć wody . możesz zrobić taki fajny pomiar jak wcześniej. przy ilości ok. 150l i temp 50 stopni.

Będę bardzo wdzięczny

Teves
20-02-2010, 09:17
Ja miałem prawie 30mb fi15 jesli było w zbiorniku powyżej 60stopni wężownica radziła sobie bez problemu przy przepływie 20lna min.poniżej 60stopni była juz kicha przy tym samym przepływie więc dołożyłem kolejne 25mbfi15 w sumie jest 6 ślimaków zrównoleglonych było lepiej[...]

Dokładanie kolejnych równoległych wężownic wydawało mi się mało skuteczne, i to jest chyba dowód :(
Jeśli tych wężownic było więcej jak dwie to chyba trzeba by dołożyć kolejne talerze pomiędzy nimi. Ale większą skuteczność wymiany zyska się wydłużając wężownicę niż dokładając równoległe. Na zdjęciu podesłanym przez semira wydaje się być więcej tej węzownicy niż 15m w jednym zwoju a w części pionowej rurka zasilająca wężownice biegnie podwójnie.

Piczman
20-02-2010, 09:30
Dzisiaj po pracy będę nabijał bufor !
Spróbuję zrobić taki pomiar tylko jak to zrobić najlepiej?
Odkręcić wszystkie krany i czekać ?
Ile ?

Ile trzeba wody przelać żeby WSZYSCY się przekonali że moja wężownica przepływowo grzeje każdą ilość wody ?

PS. Szambo mam prawie pełne :-?

giver3
20-02-2010, 10:36
Piczman ty masz tą wężownicę od doły do góry z zagęszczonymi zwojami u góry według pomysły adama?

Wpadł mi w ręce zbiornik 1000l i chcę w nim zrobić przepływowe C.W.O.
Zastanawiam się teraz które rozwiązanie wybrać. Czy to zaproponowane przez adam_mk czy samira.

W tym buforze jest już wężownica tak w centralnej części taka olbrzymia, można by ją wykorzystać jako wstępne ogrzanie zimnej wody.

Co o tym myślicie?

Piczman
20-02-2010, 10:38
Tak, Ja mam właśnie taką wężownicę.
U siebie chcesz wstępnie dogrzać i potem do zasobnika czy doczepić coś ?

giver3
20-02-2010, 11:56
Tak, Ja mam właśnie taką wężownicę.
U siebie chcesz wstępnie dogrzać i potem do zasobnika czy doczepić coś ?

Nie chcę mieć zasobnika. Obecnie mam bojler, ale myślę że jak zrobię przepływowe podgrzewanie wody (tylko przepływowe) to będzie to lepsze.

Jeżeli w tym zbiorniku jest już wężownica (w dolno-środkowej części) to można by ją wykorzystać i tylko dorobić jeszcze u góry parędziesiąt zwojów z miedzi by wykorzystać gorącą wodę u góry.

Zastanawiam się nad poszczególnymi rozwiązaniami, które będzie lepsze.

Piczman
20-02-2010, 12:47
Możesz dorobić taką jak romano78 i samir albo zrobić dodatkowo taka jak Ja mam i tamtą wykorzystać do ładowania bufora drugim źródłem ( solar albo pompa ciepła).
Ja bym wolał to drugie rozwiązanie.

Wrzuć fotki jak możesz !

giver3
20-02-2010, 13:36
Możesz dorobić taką jak romano78 i samir albo zrobić dodatkowo taka jak Ja mam i tamtą wykorzystać do ładowania bufora drugim źródłem ( solar albo pompa ciepła).
Ja bym wolał to drugie rozwiązanie.

Wrzuć fotki jak możesz !

Jak już wcześniej pisałem w instalacji C. O. testowo mam wpięty taki mały bufor 300l po hydroforze. Instalację mam grawitacyjną, a w niej również koło 300l co w sumie z piecem daje jakieś 700l wody.
Staram się nie zepsuć grawitacji i dołożyć parę buforów. Ten na 1000l będzie pierwszy z funkcją C. W. U., później będą następne z innymi funkcjami (solar, PC). Dla mnie optimum to koło 3000l.

Ogrzewam to wszystko kotłem na węgiel Defro Optima 24 (z przeróbkami), ale za nie długo będę miał towarzysza w postaci Atmosa DC 25S (używany). Węgiel cały czas drożeje i w tym momencie bardziej opłaca się palić drewnem.

Co do fotek, to postaram się dać jakieś rysunki.

Tomi78__
20-02-2010, 16:53
Mam takie pytanie odnosnie ładowania bufora:
czy lepiej ladowac bufor grzalkami elektrycznymi o mniejszej mocy a dluzej czy o wiekszej a krocej?
W sumie pytanie inaczej zadane: do bufora 700litrow jakie zastosowac grzalki zeby zdazyly zaladowac bufor podczas tanszej taryfy(w nocy)?

k62
20-02-2010, 17:26
Q = c * m * dT

Q = 4190 J/kgK x 700 kg * 60 = 175980000 J = 48,88 kWh

Moc grzałki
P = Q/t
P = 48,88 kWh / 8h = 6,11 kW

Uwaga: dane przykładowe, wstaw takie, jakie potrzebujesz :)

samir
20-02-2010, 18:14
Ja miałem prawie 30mb fi15 jesli było w zbiorniku powyżej 60stopni wężownica radziła sobie bez problemu przy przepływie 20lna min.poniżej 60stopni była juz kicha przy tym samym przepływie więc dołożyłem kolejne 25mbfi15 w sumie jest 6 ślimaków zrównoleglonych było lepiej, już temperatura po dłuzszym czasie upuszczania nie spadała tak gwałtownie jak wcześniej ale wciąz nie było to co bym chciał w końcu puściłem zasilanie wody przez solarową fi18 ok.25mb a nastepnie do górnej teraz przy wodzie o temp.50stopni w zbiorniku spuszczając ok 150lwoda cały czas leciała o temp.45stopni tyle było ustawione na mieszaczu w końcu jest to co chciałem :lol: ( przy przepływie ok.20l na min)Pozdrawiam wszystkich buforowców :lol:

Widzę, że założyłeś "hodowlę ślimaka" :lol:
Mam na mieszaczu ustawione 40 st. i przy temp. zbiornika 60 st. z kranu odkręconego na max leci 38-39 st. (taka jest bezpieczna). Myślę jednak że dla większych przepływów 25-30l/min trzeba wymyśleć coś innego kierując się zwiększeniem powierzchni wymiany z jednoczesnym obniżeniem prędkości przepływu przez wymiennik.

Tomi78__
20-02-2010, 18:31
Q = c * m * dT

Q = 4190 J/kgK x 700 kg * 60 = 175980000 J = 48,88 kWh

Moc grzałki
P = Q/t
P = 48,88 kWh / 8h = 6,11 kW

Uwaga: dane przykładowe, wstaw takie, jakie potrzebujesz :)

Wielkie dzieki :)

Tomi78__
20-02-2010, 18:56
A teraz takie pytanie:

Dom bedzie mial EK ok 50Wm2/rok(moze uda sie mnej), to czy taki bufor 700litrow ktory bedzie zasilal tylko ogrzewanie podlogowe, po zaladowaniu wystarczy jego energii na dobę?, a moze wystarczy mniejszy - 500litrow?
Bo chyba lepiej jest ladowac grzalkami kazdej nocy mniejszy zbiornik niz jeden duzy raz na dwa dni.
Przy ladowaniu kotlem na paliwo stale lepiej miec wiekszy zbiornik.

Sprowadzcie mnie na dobra droge jesli sie myle.

romano78
20-02-2010, 19:35
Ja miałem prawie 30mb fi15 jesli było w zbiorniku powyżej 60stopni wężownica radziła sobie bez problemu przy przepływie 20lna min.poniżej 60stopni była juz kicha przy tym samym przepływie więc dołożyłem kolejne 25mbfi15 w sumie jest 6 ślimaków zrównoleglonych było lepiej, już temperatura po dłuzszym czasie upuszczania nie spadała tak gwałtownie jak wcześniej ale wciąz nie było to co bym chciał w końcu puściłem zasilanie wody przez solarową fi18 ok.25mb a nastepnie do górnej teraz przy wodzie o temp.50stopni w zbiorniku spuszczając ok 150lwoda cały czas leciała o temp.45stopni tyle było ustawione na mieszaczu w końcu jest to co chciałem :lol: ( przy przepływie ok.20l na min)Pozdrawiam wszystkich buforowców :lol:

Widzę, że założyłeś "hodowlę ślimaka" :lol:
Mam na mieszaczu ustawione 40 st. i przy temp. zbiornika 60 st. z kranu odkręconego na max leci 38-39 st. (taka jest bezpieczna). Myślę jednak że dla większych przepływów 25-30l/min trzeba wymyśleć coś innego kierując się zwiększeniem powierzchni wymiany z jednoczesnym obniżeniem prędkości przepływu przez wymiennik.
Przy 60stopniach to mi leciało 45 stopni bez problemu przy dwudziestu l na min.przy trzech ślimakach , rozumiem że nie pozwalasz spaść temperaturze poniżej 60stopni żeby mieć to wodę o 40stpniach cały czas ja teraz przy 40stopniach w buforze mogę wziąć prysznic bez problemu przy 50 mogę się już wykąpać Pozdrawiam :wink:

Teves
20-02-2010, 21:30
Mam takie pytanie odnosnie ładowania bufora:
czy lepiej ladowac bufor grzalkami elektrycznymi o mniejszej mocy a dluzej czy o wiekszej a krocej?

W zasadzie to lepiej ładować 1h x 6kW niż przez 6h x 1kW ponieważ:

1. mniejsze straty bo krótszy czas ładowania
2. więcej energii złapiesz w czasie taniej taryfy popołudniowej

Ograniczeniem mocy zainstalowanej jest wielkość bezpieczników w płocie.

Teves
20-02-2010, 21:44
Widzę, że założyłeś "hodowlę ślimaka" :lol:
Mam na mieszaczu ustawione 40 st. i przy temp. zbiornika 60 st. z kranu odkręconego na max leci 38-39 st. (taka jest bezpieczna). Myślę jednak że dla większych przepływów 25-30l/min trzeba wymyśleć coś innego kierując się zwiększeniem powierzchni wymiany z jednoczesnym obniżeniem prędkości przepływu przez wymiennik.

Przy jakiej najniższej temperaturze bufora możesz wziąć kąpiel w wanie i ile czasu zajmuje napełnienie?

Są rozwiązania zasobników solarnych z zewnętrznym wymiennikiem płytowym i pompą przetłaczająca przez niego wodę z bufora, mądrze tym zasterować żeby nie robić tsunami w buforze i byłby to najbardziej skuteczny sposób.

Quercus
21-02-2010, 07:59
Mam takie pytanko może już trochę u mnie po fakcie, ale opinia się przyda

mam zbiornik o wymiarach 128cm średnicy i 200cm wysokości i zrobiłem górna wężownicę do CWU z nierdzewki 22mm( dł 25mb) o średnicy 90cm . Rozciągam ją w pionie na 80cm.

Wężownica znajdzie się jakieś 19cm od ściany zbiornika . Czy to wystarczy?
No i czy odległość między rurkami w pionie wystarczy ok. 6.6cm.

Czy mógłbyś napisać ile Cię kosztowała ta rurka (fi22-25m) i czy są problemy z gięciem tej rurki?

samir
21-02-2010, 08:19
Przy 60stopniach to mi leciało 45 stopni bez problemu przy dwudziestu l na min.przy trzech ślimakach , rozumiem że nie pozwalasz spaść temperaturze poniżej 60stopni żeby mieć to wodę o 40stpniach cały czas ja teraz przy 40stopniach w buforze mogę wziąć prysznic bez problemu przy 50 mogę się już wykąpać Pozdrawiam :wink:

Prysznic mogę brać przy temp. w zbiorniku 40st. (już tak bywało jak groszku w zasobniku brakło) przy niższych temp. wiadomo chodzi o prędkość przepływu. Te 60 st. utrzymuję bo niestety część ogrzewania to kaloryfery :(
Sądząc po Twoich opisach widzę, że dopracowałeś zbiornik do swoich potrzeb. To super. Bo nie ma jedynej słusznej drogi każdy ma inne wymagania a na tym forum zaprezentowano kilka rozwiązań więc następni budujący mają już łatwiej :wink:

Tomi78__
21-02-2010, 09:04
a moze wystarczy mniejszy - 500litrow?
jak patrzę na twój dziennik budowy to jestem pewien że wystarczy 500L dla podłogówki i CWU

1. masz bardzo grube ocieplenie realnie w okolicach 20W/m2 przy długotrwałych mrozach -20 stopni, i masywne akumulacyjne ściany
2. domek mały zwarty podpiwniczony, ewidentnie energooszczędny
3. taryfa nocna trwa również w dzień, np: G12w to łącznie 12h/dobę taniego grzania + cały weekend
4. twój domek przy -20 będzie potrzebował skrajnie ok 40kWh/dobę jeśli będziesz grzał również piwnicę to maksymalnie 50kWh czyli grzałka 2x3KW będzie jeszcze z zapasem

wniosek: nawet w ogóle bez bufora dało by radę twój domek ogrzewać nocną tanią taryfą, to co zakumulujesz w ścianach i w płytach żerańskich bez problemu podtrzyma temperaturę +20 przez 6h trwania drogiego prądu, a w rezerwie masz jeszcze kominek

Kominka nie bedzie ale pocieszasz mnie ze te 500l wystarczy, zastanawiam sie jeszcze czy zrobic osobny zasobnik CWU, czy przeplywowo z bufora?
CWU mozna by ogrzewac pompa ciepla powietrze woda ustawionej w piwnicy.

sadlos
21-02-2010, 09:16
Z tą długością rury i jej średnicą to wierzę na słowo piczmanowi mam nadzieje że będzie chodziło.

Mam tylko jedno pytanie czy stosunek średnicy do wysokości zbiornika ma jakiś wpływ na magazynowanie w zbiorniku energii i jej późniejsze odbieranie,
Bo z tego co widziałem to większość ma zbiornik jak np.piczman wąski i wysoki a ja z kolei zrobiłem bardziej pęczasty 128x200cm.

no i w moim przypadku wężownica na cwu będzie szła od połowy zbiornika do góry w dużych kręgach 90 cm. Czy to dobre wykonanie czy powinna iść niżej.
W poniedziałek postaram się wrzucić dokładny rozkrój jaki wykonałem do wycinarki plazmowej.


do Quercus

Rureczkę kupiłem w www.polinski.com.pl w wawie i kosztowała :
Rura fi 22 x 1 gat.304 – 16,74 zł/netto 1mb- czyli tylko trochę drożej (ok. 40gr) niż miedzianka

co do zawijania to robiłem to w firmie w Augustowie która robi nierdzewkę do motorówek i jachtów. nie mieli problemu z zawinięciem ale padły słowa że powinna być grubsza ścianka bo trochę rurka się płaszczy.
Więc zalecają 1,5 lub 2 mm. Tylko taka rurka to większy koszt a mnie na to nie stać . Jak pewnie widziałeś na fotkach wyżej przy tej rurce pięknie to wygląda.Obie wężownice do cwu(25m) i solara(25m) są bardzo dobrze wykonane.
Koszt robocizny 140 zł .

Teves
21-02-2010, 10:19
Mam tylko jedno pytanie czy stosunek średnicy do wysokości zbiornika ma jakiś wpływ na magazynowanie w zbiorniku energii i jej późniejsze odbieranie,
Bo z tego co widziałem to większość ma zbiornik jak np.piczman wąski i wysoki a ja z kolei zrobiłem bardziej pęczasty 128x200cm.

no i w moim przypadku wężownica na cwu będzie szła od połowy zbiornika do góry w dużych kręgach 90 cm. Czy to dobre wykonanie czy powinna iść niżej.
W poniedziałek postaram się wrzucić dokładny rozkrój jaki wykonałem do wycinarki plazmowej.


Pojemność energetyczna będzie taka sama, ale im bardzie smukły tym lepsze uwarstwienie, przez co unika się uśrednienia temperatur.

Rozumiem ze zbiornik fi128 ?No to można było zrobić większą średnicę węzownicy, i można zacząć trochę niej i pierwsze 2-3 zwoje z dużym skokiem a potem zagęszczać.

Niezła cena za tą rurkę w sumie za jakieś 700 pln można mieć solidną wężownicę nie kiwając pacem.

Tomi78__
21-02-2010, 16:51
zastanawiam sie jeszcze czy zrobic osobny zasobnik CWU, czy przeplywowo z bufora?
a po co ty w ogóle robisz ten bufor ??

komina nie masz tak żeby wstawić jakiś kocioł do grzania tego bufora, gazu też na zdjęciach nie widać, wszystko będziesz prądem grzać, więc nie wystarczy ci jakiś zwykły tani bojler 120L z grzałką w środku i zegarem do taniej taryfy, albo jakiś przepływowy elektryczny podgrzewacz wody ??

Komin i tak bede mial, wiec myslalem zeby w razie co postawic jeszcze jakis tani kociolek wszytkopalny, zeby w najwieksze mrozy przepalic i wspomoc instalacje elektryczna.

samir
21-02-2010, 17:58
Komin i tak bede mial, wiec myslalem zeby w razie co postawic jeszcze jakis tani kociolek wszytkopalny, zeby w najwieksze mrozy przepalic i wspomoc instalacje elektryczna.

Przepalić powiadasz, z tegorocznego doświadczenia to tak z miesiąc bliski kontakt z piecem byś zaliczył :-?

r7m8
21-02-2010, 19:12
Przepalić powiadasz, z tegorocznego doświadczenia to tak z miesiąc bliski kontakt z piecem byś zaliczył :-?

To i tak lepiej niż palenie w kominku i robienie z salonu kotłowni :wink:
Ja noszę się z zamiarem postawienia bufora zasilanego kociołkiem zgazowującym drewno bo taki powinien pracować w temp. 80 - 90*C czyli w sam raz pod bufor no i z paliw obecnych na rynku to jest obecnie najtańsze i w dodatku pewne pod względem kaloryczności, jak tu ktoś napisał z atestem Pana Boga.

bartosz-w
21-02-2010, 19:26
Też miałem taki plan aby ładować bufor piecem zgazowującym drewno i grzałki w bufor, ale mam dylemat z pompą ciepła. Mam wyceny na mój niecały 100 metrowy domek na pompę ciepła 27000 zł. Tak z grubsza licząc to taka kotłownia na holzgas, byfor, komin, kocioł, sterowanie to tak szybko licząc 17000 zł wsiąknie. Odchodzą obróbki komina na dachu i inne takie. Kurcze sam nie wiem co mam zrobić z jednej strony jak mam nosić to drewno przez garaż, składować ciąć... Mam jeszcze z 2 miesiące na zastanowienie bo czekam na pozwolenie na budowę. Doradźcie proszę.

Quercus
21-02-2010, 19:58
Rureczkę kupiłem w www.polinski.com.pl w wawie i kosztowała :
Rura fi 22 x 1 gat.304 – 16,74 zł/netto 1mb- czyli tylko trochę drożej (ok. 40gr) niż miedzianka

co do zawijania to robiłem to w firmie w Augustowie która robi nierdzewkę do motorówek i jachtów. nie mieli problemu z zawinięciem ale padły słowa że powinna być grubsza ścianka bo trochę rurka się płaszczy.
Więc zalecają 1,5 lub 2 mm. Tylko taka rurka to większy koszt a mnie na to nie stać . Jak pewnie widziałeś na fotkach wyżej przy tej rurce pięknie to wygląda.Obie wężownice do cwu(25m) i solara(25m) są bardzo dobrze wykonane.
Koszt robocizny 140 zł .[/quote]

W jakiej długości odcinkach kupiłeś tą rurkę?

Tomi78__
21-02-2010, 20:04
Komin i tak bede mial, wiec myslalem zeby w razie co postawic jeszcze jakis tani kociolek wszytkopalny, zeby w najwieksze mrozy przepalic i wspomoc instalacje elektryczna.

Przepalić powiadasz, z tegorocznego doświadczenia to tak z miesiąc bliski kontakt z piecem byś zaliczył :-?

Wole bliski kontakt z piecem przez miesiac nic przez caly sezon :)

Tomi78__
21-02-2010, 20:10
Przepalić powiadasz, z tegorocznego doświadczenia to tak z miesiąc bliski kontakt z piecem byś zaliczył :-?

To i tak lepiej niż palenie w kominku i robienie z salonu kotłowni :wink:
Ja noszę się z zamiarem postawienia bufora zasilanego kociołkiem zgazowującym drewno bo taki powinien pracować w temp. 80 - 90*C czyli w sam raz pod bufor no i z paliw obecnych na rynku to jest obecnie najtańsze i w dodatku pewne pod względem kaloryczności, jak tu ktoś napisał z atestem Pana Boga.


Tez mysle o zagazowujacym drewno, ewentualnie wszystkopalnym.


do 100m2 to ludzie na tym forum chwalą się PCi za 10 tyś góra za 15 tyś

może więc zacznij od przeczytania wątków o PCi żeby wyrobić sobie zdanie na temat twojej wyceny

A moze by powietrzna PCI a jak temp spadnie ponizej zera to grzalki, i tak przez 70% sezonu grzewczego mamy dodatnie temp (przynajmniej u mnie w lubuskiem) a PCI powierzna to juz grubo ponizej 10tys mozna wytargac..

romano78
21-02-2010, 21:51
Rureczkę kupiłem w www.polinski.com.pl w wawie i kosztowała :
Rura fi 22 x 1 gat.304 – 16,74 zł/netto 1mb- czyli tylko trochę drożej (ok. 40gr) niż miedzianka

co do zawijania to robiłem to w firmie w Augustowie która robi nierdzewkę do motorówek i jachtów. nie mieli problemu z zawinięciem ale padły słowa że powinna być grubsza ścianka bo trochę rurka się płaszczy.
Więc zalecają 1,5 lub 2 mm. Tylko taka rurka to większy koszt a mnie na to nie stać . Jak pewnie widziałeś na fotkach wyżej przy tej rurce pięknie to wygląda.Obie wężownice do cwu(25m) i solara(25m) są bardzo dobrze wykonane.
Koszt robocizny 140 zł .

W jakiej długości odcinkach kupiłeś tą rurkę?[/quote]
To mnie sama górna wężownica kosztowała 700zł :cry: fakt że teraz działa super, przy maksymalnym przepływie gdybym teraz robił bufor to chyba kupiłbym zbiornik emaliowany pionowy z wszystkimi wyjściami od góry 140lza 400zł zwalił pianke i przymocował do górnego odkrecanego dekla o wiele taniej ,sprawniej,i mniej roboty przy tym, hydraulik pokazywał mi ulotke z takim zbiornikiem z podkową w środku ale ona tutaj była by akurat bez,uzyteczna a przymocowanie takiego zbiornika to chyba z pól dnia by zajeło :roll:

bartosz-w
21-02-2010, 21:53
do 100m2 to ludzie na tym forum chwalą się PCi za 10 tyś góra za 15 tyś

może więc zacznij od przeczytania wątków o PCi żeby wyrobić sobie zdanie na temat twojej wyceny

A moze by powietrzna PCI a jak temp spadnie ponizej zera to grzalki, i tak przez 70% sezonu grzewczego mamy dodatnie temp (przynajmniej u mnie w lubuskiem) a PCI powierzna to juz grubo ponizej 10tys mozna wytargac..

Oj z tego co wiem to te powietrze woda kosztują jednak więcej od tradycyjnych. Czytam ten wątek o pompach ale on jest lekko przydługi:)

Tomi78__
21-02-2010, 22:19
do 100m2 to ludzie na tym forum chwalą się PCi za 10 tyś góra za 15 tyś

może więc zacznij od przeczytania wątków o PCi żeby wyrobić sobie zdanie na temat twojej wyceny

A moze by powietrzna PCI a jak temp spadnie ponizej zera to grzalki, i tak przez 70% sezonu grzewczego mamy dodatnie temp (przynajmniej u mnie w lubuskiem) a PCI powierzna to juz grubo ponizej 10tys mozna wytargac..

Oj z tego co wiem to te powietrze woda kosztują jednak więcej od tradycyjnych. Czytam ten wątek o pompach ale on jest lekko przydługi:)

A co powiesz na to?
http://allegro.pl/item925786871_pompa_ciepla_powietrze_woda_nowasupe rcenacopeland.html

bartosz-w
21-02-2010, 23:20
Dzięki. Już wysłałem zapytanie. A ja chciałem jakieś paliwa stałe i inne dyrdymały.

Quercus
22-02-2010, 06:50
Z tą długością rury i jej średnicą to wierzę na słowo piczmanowi mam nadzieje że będzie chodziło.

Mam tylko jedno pytanie czy stosunek średnicy do wysokości zbiornika ma jakiś wpływ na magazynowanie w zbiorniku energii i jej późniejsze odbieranie,
Bo z tego co widziałem to większość ma zbiornik jak np.piczman wąski i wysoki a ja z kolei zrobiłem bardziej pęczasty 128x200cm.

no i w moim przypadku wężownica na cwu będzie szła od połowy zbiornika do góry w dużych kręgach 90 cm. Czy to dobre wykonanie czy powinna iść niżej.
W poniedziałek postaram się wrzucić dokładny rozkrój jaki wykonałem do wycinarki plazmowej.


do Quercus

Rureczkę kupiłem w www.polinski.com.pl w wawie i kosztowała :
Rura fi 22 x 1 gat.304 – 16,74 zł/netto 1mb- czyli tylko trochę drożej (ok. 40gr) niż miedzianka

co do zawijania to robiłem to w firmie w Augustowie która robi nierdzewkę do motorówek i jachtów. nie mieli problemu z zawinięciem ale padły słowa że powinna być grubsza ścianka bo trochę rurka się płaszczy.
Więc zalecają 1,5 lub 2 mm. Tylko taka rurka to większy koszt a mnie na to nie stać . Jak pewnie widziałeś na fotkach wyżej przy tej rurce pięknie to wygląda.Obie wężownice do cwu(25m) i solara(25m) są bardzo dobrze wykonane.
Koszt robocizny 140 zł .


"Saldos" w jakiej długości odcinkach kupiłeś tą rurkę ?

sadlos
22-02-2010, 08:12
Sory że tak późno pisze ale problem z netem był.

Ja kupiłem w 6m laskach i znajomy kierowca ciężarówki mi odebrał po drodze.
Ale jak chcesz to ta firma może ci wysłać pocięte na długość przez ciebie zadeklarowaną.
Trzeba pamiętać że potem musisz to pospawać i tak w całość .Do tego ja jeszcze kupiłem u nich 4 kolanka i 4 krućce.

Co do zbiornika to wrzucam dla zainteresowanych dokładny rysunek z wymiarami.
Tylko ja zamieniłem rządy otworów żeby woda kręciła się w lewo nie w prawo, dowiedziałem się o tym dopiero niedawno i już nie przerabiałem rysunku.

http://images37.fotosik.pl/259/285a28a5d6d7fb60med.jpg (http://www.fotosik.pl)

mabas
23-02-2010, 19:58
Witam wszystkich, sledze ten watek juz od dluzszego czasu, mam pytanie
Piczman:
Ile trzeba wody przelać żeby WSZYSCY się przekonali że moja wężownica przepływowo grzeje każdą ilość wody ?
to pytanie do wszystkich oczywiscie, czy da sie uzyskac z wezownicy cwu okolo 200 l/min o temp 45oC, jezeli tak to ile metrow2 by musiala miec, jaka srednica, ile mb rurki(pewnie z 200, ale czy to by sie zmiescilo w buforze?)

romano78
23-02-2010, 20:37
Witam wszystkich, sledze ten watek juz od dluzszego czasu, mam pytanie
Piczman:
Ile trzeba wody przelać żeby WSZYSCY się przekonali że moja wężownica przepływowo grzeje każdą ilość wody ?
to pytanie do wszystkich oczywiscie, czy da sie uzyskac z wezownicy cwu okolo 200 l/min o temp 45oC, jezeli tak to ile metrow2 by musiala miec, jaka srednica, ile mb rurki(pewnie z 200, ale czy to by sie zmiescilo w buforze?)
Niezłą Niagare chcesz zrobić w domu
:lol: :lol: :lol: Oczywiście że sie da tylko poco taki przepływ chyba że masz do napełniania jakiś basen :D no i w ścianach chyba bys musiał mieć jakieś fi50 :wink:

edde
23-02-2010, 20:54
czekaj, czekaj, wcale nie napisał, że w domu

mabas
23-02-2010, 21:03
czekaj, czekaj, wcale nie napisał, że w domu
no właśnie :lol:
http://forum.muratordom.pl/jaki-wybrac-rodzaj-ogrzewania-jaka-instalacje-itp,t179859.htm
zakładam, że 10 łazienek w tym samym czasie będzie używane

aadamuss24
23-02-2010, 22:58
mabas miejsca Ci braknie na taki bufor o mocy kotła do grzania bufora nie wspomnę :)

mabas
23-02-2010, 23:37
a co byście powiedzieli na takie coś
http://www.rolf.cz/portals/67/Sys41/file1/1472.pdf
gdy bufor jest nagrzany w całości do 80oC, 116 l/min cwu

adam_mk
23-02-2010, 23:54
mabas
Budujesz komercyjną łaźnię miejską... :lol:
Rozumiem.
Może Cię to zdziwi, ale DA SIĘ to zrobić!
Nawet trudne nie jest.
Jedna wężownica fi 22 o długości ok.25mb to dwa krany niewyczerpane.
Kilka takich (cztery do pięciu) zrównoleglone i w zrównoleglonych buforach o niemałej pojemności - to jest to, co Ci potrzebne.
Tylko czym masz zamiar to grzać?
Tu pompa ciepła nie da rady.
Gaz, ciepło miejskie (elektrociepłowniane) albo naprawdę spory kocioł.
Zakładam, że masz czym.
JAK - nie jest problemem.
Prowadziłem taki obiekt całe lata.
Grzałem kaloryfery i CWU dla całego osiedla akademickiego...
To znacznie więcej niż 200l/min.
Na początek - UDT masz PEWNE!
Odkryj jakie karty to coś wymyślimy.
Adam M.

mabas
24-02-2010, 10:22
OK, zapomnijmy o tych 200 l, ma być w budynku 14 łazienek, ile cwu potrzeba do zapewnienia "komfortu pod prysznicem" (napisałam 200, bo liczyłem "tylko" 10 łazienek x 20 l/min każdy prysznic) dokładniejsze "dane" na
http://forum.muratordom.pl/jaki-wybrac-rodzaj-ogrzewania-jaka-instalacje-itp,t179859-60.htm

Dodam jeszcze, czy da się to zrobić przepływowo w 1 buforze np.1500l?

Teves
24-02-2010, 13:30
Czy masz zawsze sprzedane 14 pokoi? Cały czas musisz być przygotowany na taki pobór? Dla tak tylu odbiorników nie lepiej zastosować zbiornik (zbiorniki) na CWU ?

gomarek
24-02-2010, 22:37
Mam bufor wykonany ze zbiornika po gazie 3000 ltr. dziala mi to juz pare lat i jestem z tego bardzo zadowolony. Takie cuda co opisujecie typu 500-700 ltr. to mozna sobie calkowicie odpuscic szkoda kasy. Dopiero przy takich pojemnosciach jak ta co mam jest warto inwestowac. Pozdrowienia dla wytrwalych.

adam_mk
25-02-2010, 03:26
"Dodam jeszcze, czy da się to zrobić przepływowo w 1 buforze np.1500l?"

MOŻNA przepływowo...
NIE MOŻNA (nie da się, technicznie jest to nieuzasadnione podejście) w buforze 1500l .
Tu rozmawiamy o niemałych mocach grzewczych lub niemałym akumulatorze ładowanym małą mocą, ciągle, stale, non stop.
Co by nie gadał to kotłownia niemała wychodzi.
W każdą stronę to licząc.
Akumulacja. Spory zbiornik CWU - tak. To jest rozwiązanie często stosowane.
Adam M.

Teves
02-03-2010, 08:54
Wczoraj pierwsze ładowanie kominkiem :)!!!
Bufor jest w układzie zamkniętym i w jednym obiegu kocił gazowy kominek wodny i podłogówka, weżownica na dole pod solar narazie nie podłączona.
Pierwsze wrażenia:
1. Kocił gazowy coś około 20kW wszystko zgodnie z planem może poza tym, ze przy rozgrzewaniu na kocił wracała woda o temp. 10 C. Ale bardzo skutecznie - przy buforze 10C po 2 -3 min na podłogówce było zadane 30 C.
2. Kominek wodny robiren podobno 36kW - oczywiście za mało tlenu :( co prawda mam mokre drzewo, ale przyłącze kominka na fi100 to kpina, w ostatniej chwili dołożyłem jeszcze jedną rure fi110 ale i tak wyraźnie lepiej pali się gdy podam trochę tlenu z pomieszczenia. Za to efekt ładowania niemal jak na osławiony loddomacie :):):), powrót kominka pilnuje termostat ustawiony na 65C (bez możliwości regulacji), pompka kominka sterowana jest przez sterownik solarny z insbudu. Kominek szybko łapie temp. bo pracuje w małym obiegu na bardzo niskich obrotach pompy (sterownik ma regulację PWM), po przekroczeniu 65C otwiera się termostat a pompa przyśpiesza. W efekcie na ściance bufora na jakiś 10 cm jest różnica temp. od 20C do 70C, która niestety dosyć powoli przesuwa się w dół.

Dla tych co mają watpliwości, że podłączenia źródła do bufor a a dopiero z bufora podłogówka generuje opóźnienie powiem, że sterownik podłogówki nie dawał rady przymykać zaworu gdy wystartował kominek i musiałem ręcznie przymykać zawór, bo zasilanie zaczęło zbliżać się do 50C

Piczman
02-03-2010, 09:14
Owszem są wahania temperatur na podłogę przy ładowaniu bo temp. szybko się zmienia ale te 50 C to raczej chwilowo i to nie problem !
U mnie też to się zdarza.

Mam do Ciebie prośbę.
Sprawdź kiedyś ile gazu idzie na naładowanie bufora z 20 C do 80 lub 90 C !
Bardzo by nam się przydał ten wynik, i przypomnij wielkość buforka :wink:

Teves
02-03-2010, 21:02
Owszem są wahania temperatur na podłogę przy ładowaniu bo temp. szybko się zmienia ale te 50 C to raczej chwilowo i to nie problem !
U mnie też to się zdarza.

Mam do Ciebie prośbę.
Sprawdź kiedyś ile gazu idzie na naładowanie bufora z 20 C do 80 lub 90 C !
Bardzo by nam się przydał ten wynik, i przypomnij wielkość buforka :wink:

Nie zagrzeję gazem całego bo powrót zrobiłem tak żeby kocił gazowy grzał jakieś 200l. Ale sprawdzę dokładnie jaka to odległość i ile litrów i pomierzę ile gazu poszło. Mój bufor ma tylko 2,2 wysokości rury takiej jak Twoja co daje 900l całej objętości, na razie jakoś ciężko to widzę naładować bufor tym kominkiem i takim opałem co mam.

Próbowałem zmienić czas przerw pomiędzy impulsami w sterowniku podłogówki, ale poniżej 20s sterownik działa szybciej niże bezwładność układu i za dużo kręci zaworem, więc odpuściłem.

Musze jeszcze dorobić jakiś termostat, żeby wyłączał pompę gdy woda w buforze jest zimna i za gorąca bo moja podłogówka nie ma tej funkcji.


Piotr

Teves
02-03-2010, 21:07
Mój kociołek ma tak podłączony powrót że może nagrzać tylko około 200l, ale sprawdzę i powiem ile gazu na to idzie. Całość ma 900l bo to 2,2 m Twojej rury.

Walczyłem z podłogówką, ale skracając czas pomiędzy impulsami żeby szybciej działał "przeregulowuję" układ i sterownik kręci jak oszalały. Muszę jeszcze dorobić termostat żeby wyłączał pompę podłogówki gdy w buforze nie ma ciepła i gdy na podłogówkę idzie zbyt gorąca woda.

sql
03-03-2010, 00:05
To chyba że pomożesz mi wyjąc tego kloca bo ja się już teraz nie podejmuje :)
A ocieplanie będzie dwuetapowo do tego ten klocek jest w nieogrzewanym garażu.
hejka,
i jak efekty? przesyłka dotarła? są pierwsze pomiary magicznego alufoxa?

romano78
07-03-2010, 20:32
Witam ja tez jestem ciekaw skuteczności tego alufoxa niecierpliwie czekam na pomiary :wink: I jeszcze jedna sprawa jakiej pojemności powinienem mieć naczynie przeponowe przy buforze 600l i przy 1000mb alupexa fi16 w tej chwili grzejąc bufor do70stopni piecem węglowym ciśnienie rośnie do dwóch bar i zaczyna mi przy tym ciśnieniu wyrzucać już wodę przez zawór bezpieczeństwa po wychłodzeniu sie wody w układzie cisnienie spada do około zera a wtedy już z kolei piec gazowy chyba nie ruszy, na razie odpaliłem dopiero połowę podłogówki czyli jakieś 400mb alupexa a co będzie gdy odpalę całą podłogówkę,a jeśli założę jeszcze grzejniki :roll: :roll: W tej chwili mam naczynie o pojemności 50lPozdrawiam :wink:

Jani_63
08-03-2010, 10:50
I jeszcze jedna sprawa jakiej pojemności powinienem mieć naczynie przeponowe przy buforze 600l i przy 1000mb alupexa fi16 w tej chwili grzejąc bufor do70stopni piecem węglowym ciśnienie rośnie do dwóch bar i zaczyna mi przy tym ciśnieniu wyrzucać już wodę przez zawór bezpieczeństwa po wychłodzeniu sie wody w układzie cisnienie spada do około zera a wtedy już z kolei piec gazowy chyba nie ruszy, na razie odpaliłem dopiero połowę podłogówki czyli jakieś 400mb alupexa a co będzie gdy odpalę całą podłogówkę,a jeśli założę jeszcze grzejniki :roll: :roll: W tej chwili mam naczynie o pojemności 50lPozdrawiam :wink:

W ubiegłym roku została wprowadzona norma europejska PN EN 12828 która reguluje całokształt projektowania instalacji centralnego ogrzewania, łącznie z zabezpieczeniem, o maksymalnej temperaturze pracy do 105°C.
Orientacyjnie się przyjmuje, że naczynie przeponowe powinno mieć pojemność około 7% objętości całkowitej zładu.
Dla temperatury jaką podajesz 70oC można by przyjąć 5%, ale to bardzo na styk i ja bym tak nie liczył. :(

Przy max. delcie t = 90st. przyrost objętości wynosi 0,0432 dm3 /kg
Objętość całej Twojej podłogówki (1000mb Alupexa 16x2) to 154l

Dla bufora 600l + 154l x 5(7)% = 37,7l (52,78l)
Dla bufora 1000l + 154l x 5(7)% = 57,7l (80,78l)
To obliczenia bardzo szacunkowe.
Żeby się upewnić skorzystaj może z jakiegoś programu obliczeniowego, np. Reflex4.
http://www.reflex.pl/?k=strony_p&m=&ns=13&pns=13

Teves
09-03-2010, 20:28
To chyba że pomożesz mi wyjąc tego kloca bo ja się już teraz nie podejmuje :)
A ocieplanie będzie dwuetapowo do tego ten klocek jest w nieogrzewanym garażu.
hejka,
i jak efekty? przesyłka dotarła? są pierwsze pomiary magicznego alufoxa?

Dopiero dzisiaj dostałem rolkę tego "cudu" szczerze mówiąc nie wygląda to na szczyt inżynierii termoizolacyjnej. Coś na wzór twardej gąbki takiej do zabezpieczania przed uszkodzeniami a z dwóch stron folia aluminiowa. Instalacja najwcześniej w czwartek.

p.s

Doradźcie jak izolować (bufor będzie stał w narożniku ścian, i obudowany g-k) :
1. wg producenta alufox;
- warstwa alufox bezpośrednio na bufor
- wełna 10cm
- kolejna warstwa alufox na wełnę
- reszta przestrzeni (około 10cm) pomiędzy alufox a zabudową zasypana granulatem ze styro.

2. wg mojego pomysłu
- warstwa alufox bezpośrednio na bufor
- warstwa alufox na ściany zabudowy
- i tak powstała przestrzeń pomiędzy dwiema warstwami alufox około 20cm wypełniona granulatem lub wełną.

Na początek zrobię warstwę na bufor i zobaczę co się stanie z temp. powierzchni alufox.

janekbo
10-03-2010, 08:53
Doradźcie jak izolować (bufor będzie stał w narożniku ścian, i obudowany g-k)

Ja kupiłem pudełko pianki jednoskładnikowej - i powoli wężykiem od dołu do samej góry - tak żeby z 10cm warstwy stworzyć.

kszew
12-03-2010, 14:40
Ja kupiłem pudełko pianki jednoskładnikowej - i powoli wężykiem od dołu do samej góry - tak żeby z 10cm warstwy stworzyć.
Jak to cenowo wychodzi?
Czy będziesz jeszcze dodatkowo docieplał?
Nie stosując folii alu będzie bardzo łatwo (zasypać granulatem styropianowym, lub obłożyć matami z wełny mineralnej). Chcąc dawać folię alu trzeba będzie przyciąć piankę do gładkiej powierzchni.

janekbo
12-03-2010, 19:47
Ja kupiłem pudełko pianki jednoskładnikowej - i powoli wężykiem od dołu do samej góry - tak żeby z 10cm warstwy stworzyć.
Jak to cenowo wychodzi?
Czy będziesz jeszcze dodatkowo docieplał?
Nie stosując folii alu będzie bardzo łatwo (zasypać granulatem styropianowym, lub obłożyć matami z wełny mineralnej). Chcąc dawać folię alu trzeba będzie przyciąć piankę do gładkiej powierzchni.

Trafiłem coś podobnego: http://allegro.pl/item954942064_okazja_pianka_montazowa_soudal_750ml .html ale tytana 65l z puszki... Oczywiście tylko pistoletowa - koszt ok. 150-180zł a masz teoretycznie 500-750l pianki do zagospodarowania - moim zdaniem to bardzo dużo ocieplenia.
Potrzebuje wilgoci także wtryśnięcie tego od góry zalewając jakąś obudowę nic nie da. Tylko cierpliwe układanie od dołu do samej góry.
Folia alu - psu na budę. Jak już musisz to sobie obklej płyte gk od wewnątrz. Ja zamierzam bufor ładnie zabudować a wolną przestrzeń zasypać styro.

zbiegulec
13-03-2010, 18:56
Ja kupiłem pudełko pianki jednoskładnikowej - i powoli wężykiem od dołu do samej góry - tak żeby z 10cm warstwy stworzyć.
Jak to cenowo wychodzi?
Czy będziesz jeszcze dodatkowo docieplał?
Nie stosując folii alu będzie bardzo łatwo (zasypać granulatem styropianowym, lub obłożyć matami z wełny mineralnej). Chcąc dawać folię alu trzeba będzie przyciąć piankę do gładkiej powierzchni.
Też myślałem nad sposobem obudowania bufora (2x750l) i wymyśliłem chyba dość prosty sposób. Zbiorniki owinąłem wełną lamelową pokrytą z jednej strony folią aluminiową (niestety dość droga ale chyba można by się bez niej obejść). Obudowa jest bardzo prosta. Zrobiłem ją z twardego styropianu gr 100 mm. Płyty pokleiłem niskoprężną pianą poliuretanową tak jak cegły w murze. Wolne przestrzenie wypełniłem wełną mineralną. Ocieplenia jest 100 mm styropianu i średnio 120 mm wełny. Całość jest stabilna. zewnętrzną powierzchnię można chyba wykończyć tak jak elewacje ale tego jeszcze nie zrobiłem.
Pozdrawiam.

sql
23-03-2010, 14:12
witam,
już troszkę czasu minęło, a cisza jak makiem,
czy są jakieś wieści odnośnie alufoxa? chciałem powoli zabierać się za docieplenie.

Terenia & Maciek
28-03-2010, 08:07
Witam
Też przygotowuję się do bufora ciepła.
Niestety ma za małą kotłownię i muszę go umieścić gdzie indziej.
Mam takie małe pytanie (napewno bardzo laickie).
Czy bufor może stać na wyższym poziomie niż piec ??
Ta różnica wynosi ok 50 cm.
Zauważyłem że niektórzy montują grzałki elektryczne w dnie bufora a niektórzy bliżej środka. Jak będzie lepiej. Dodam że nie zamierzam grzać bufora prądem tylko w przyszłości marzy mi się mała elektrownia wiatrowa.

i jeszcze jedno ma ktoś może linka do bufora na elektrodzie. nie mogę go znaleść.
Tam były dość fajne zdjęcia a muszę pokazać facetowi co mi to bedzie robił o co w tym biega.

Pozdrawiam

adam_mk
28-03-2010, 08:13
Układ, w którym piec jest niżej od bufora jest korzystny.
Odwrotnie - nie.

Grzałki w dnie zawsze są w najzimniejszej części bufora.
Pracują wtedy najskuteczniej.

Adam M.

Jeti
29-03-2010, 10:08
Powoli zabieram się do budowy bufora i od razu mam zagwozdkę:

W projekcie adama_mk dolna przykręcana dennica ma średnicę równą średnicy rury, przez co trzeba zastosować przewężenie/kołnierz i dwa pierścienie tak aby było miejsce dla śrub:

http://images50.fotosik.pl/278/7c38002b4c6ea05a.jpg (http://www.fotosik.pl)

Czy są jakieś przeciwwskazania do zrobienia dennicy o większej średnicy i zastosowanie tylko jednego pierścienia z otworami ? Takie rozwiązanie jest bardziej efektywne kosztowo (mniej materiału):

http://images42.fotosik.pl/190/fe36b7f7e271660a.jpg (http://www.fotosik.pl)

mastlerz
29-03-2010, 20:28
Czy może ktoś odpowiedzieć na pytanie:
Czy zbiornik w układzie otwartym z blachy 5mm w formie sześcianu
(szerokość 75 cm x głębokość 75 cm x wysokość 180 cm)
trzeba "zszyć" (pręty przechodzące przez środek łączące przeciwległe ściany)?
Czy można zostawić same ściany z blachę i liczyć że się nie rozedmie?

Na drugiej stronie tego wątku widziałem taki bufor,
ale o wymiarach szerokość 200 cm x wysokość 110 cm x głębokość 65cm.
Ten to wg mnie olbrzym, a mój to będzie skromne 1000 litrów.
Dzięki za odpowiedź!!

out
29-03-2010, 20:35
praktycznie powinno wytrzymać ale niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni.

chociaż wstawić pręty w środku dla pewności przy takim gdybaniu nie zaszkodzi.

do czego ten zbiornik ?

mastlerz
29-03-2010, 21:35
Zbiornik to bufor ciepła.
W środku będą jeszcze 3 kegi 50 l każdy,
lub (cena) zbiornik z kwaski średnicy 50 cm i wysoki na 120 cm.
Podobny do bufora NJerzy'ego.

k62
29-03-2010, 21:48
Czy zbiornik w układzie otwartym z blachy 5mm w formie sześcianu (szerokość 75 cm x głębokość 75 cm x wysokość 180 cm)
trzeba "zszyć" (pręty przechodzące przez środek łączące przeciwległe ściany)?
Czy można zostawić same ściany z blachę i liczyć że się nie rozedmie?

Lepiej wstawić żebra, jak zrobił to @RomanP
http://forum.muratordom.pl/jak-to-sie-robi-czyli-bufor-ciepla,t89352-169.htm?highlight=bufor ciepła

adam_mk
30-03-2010, 08:50
Kołnierz można dać tak, jak wygodniej.
Ale...
Tak zrobiony jest łatwiejszy, tylko wystaje.
Jak jest miejsce, to nie jest to wada czy przeszkoda.

Te prostopadłościany...
Co by nie gadał to ściany bym pospinał.
Uderzenia wodne....
Wystarczy jaki uszkodzony element instalacji, zbieg okoliczności, awaria czegoś gdzieś "daleko" żeby fala uderzeniowa ostro szwami szarpnęła...

Statycznie - powinno wytrzymać.
Zawsze tylko statycznie będzie pracowało?
Mocniejszy niż trzeba w niczym nie przeszkadza.

Wstawia się obłe dennice, żeby łączenia pracowały na rozciąganie a nie na wyłamywanie - dla zwiększenia odporności na różne "cuda instalacyjne"
Tu dennic nie trzeba, bo układ nie ciśnieniowy.
Mocny prostopadłościan powinien być równie dobry jak inne kształty.
Założenia są takie - że przez dziesięciolecia tam nikt zaglądał nie będzie...

Adam M.

olorider
30-03-2010, 09:48
Witam
Panie Adamie, jaką długośc ma wężownica solarna, ta, którą Pan prezentował już dawno w tym wątku? Wiem, że średnica 15 mm, dwa stożki, ale jaka długa to nie mogę znaleźc.
Czy 25 m, fi 15 wystarczy?
I jeszcze pytanie, czy na denka do rury fi 800mm wystarczy blacha grubości 5mm. Mam arkusz takiej blachy 1x2m i jakiś taki wiotki się wydaje. Bufor ma byc w układzie otwartym.
Pozdrawiam.

adam_mk
30-03-2010, 10:08
tam było 25mb w dwóch zrównoleglonych odcinkach.
Bo?
Bo znacznie łatwiej je ciasno giąć...

Te 5mm to dość, choć wiotkawe, ale trzeba dość gęsto skręcić.
Ciśnień nie będzie a statycznie wytrzyma z zapasem.
Stosują od 3mm w górę.
Dla mnie 3mm to jednak trochę mało...
Ale jak się nie ma jakiej "6" czy "8"...
Dobrze zrobione 5mm i 50 lat wytrzyma.
Woda odgazowana, odkamieniona...
Adam M.

mastlerz
30-03-2010, 17:04
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. :)

olorider
30-03-2010, 22:41
Dzięki Mistrzu za odpowiedź. A więc zamawiam 25m rurki fi 15 na wężownicę solarną i 25 m fi 22 na cwu.
Jeszcze mam pytanie do kolegów, o przejście miedzi przez ścianę bufora. Widziałem że niektórzy stosują jakieś sprytne złączki. Z tym lutowaniem srebrem to trochę trudne mi się wydaje i chyba drogie?
Czy ktoś kto stosował te złączki mógłby opisac dokładniej jak to zrobic i przede wszystkim jakie to są złączki, bo jak w sklepach hydraulicznych w moim mieście pytam o coś takiego to gały wytrzeszczają i zawsze pokazują mi tą samą złączkę - zwykły nypel mosiężny, z jednej strony gwint a z drugiej do wlutowania miedzi :-?

leśny_ziutek
30-03-2010, 23:24
Układ, w którym piec jest niżej od bufora jest korzystny.
Odwrotnie - nie.
Jak myślicie (pytanie szczególnie do Ciebie Adamie bo jak myślę masz doświadczenie w instalacjach grawitacyjnych) czy w takim rozwiązaniu grawitacja ruszy:
http://www.dom-przyjazny.pl/sites/default/files/images/piec-cwu.png
Rysunek przedstawia piec szamotowy z dwoma wymiennikami-podkowami, których wyprowadzenia przechodzą przez powałę pieca. Problemem jest właśnie to, że oba wyprowadzenia podków muszą wychodzić przez powałę pieca, co powoduje powstanie syfonu w instalacji ładującej bufor (dolny odpowietrznik na rysunku znajduje się właśnie w szczycie tego syfonu). Różnica poziomów pomiędzy szczytem syfonu a dnem bufora to ok. 1 m. Od szczytu syfonu do dolnych poziomych rur wymienników będzie gdzieś 0,75 m.

adam_mk
30-03-2010, 23:58
Słabo to jakoś widzę...
Generator zagrożeń nie piec, chyba, że to tylko jakiś ogólny schemat.
Nie wprowadza się niczego i nie wyprowadza w taki sposób. Tego nie da się uszczelnić bez kosmicznej techniki.
Ale mogę się mylić.
Zupełnie niepotrzebne i utrudniające U rurki się tworzą.
Z pewnością da się prościej...

Adam M.

Teves
31-03-2010, 00:01
Dzięki Mistrzu za odpowiedź. A więc zamawiam 25m rurki fi 15 na wężownicę solarną i 25 m fi 22 na cwu.
Jeszcze mam pytanie do kolegów, o przejście miedzi przez ścianę bufora. Widziałem że niektórzy stosują jakieś sprytne złączki. Z tym lutowaniem srebrem to trochę trudne mi się wydaje i chyba drogie?
Czy ktoś kto stosował te złączki mógłby opisac dokładniej jak to zrobic i przede wszystkim jakie to są złączki, bo jak w sklepach hydraulicznych w moim mieście pytam o coś takiego to gały wytrzeszczają i zawsze pokazują mi tą samą złączkę - zwykły nypel mosiężny, z jednej strony gwint a z drugiej do wlutowania miedzi :-?

Ja zrobiłem to na złączkach conex kupisz to w sklepach internetowych. Mój patent: spawasz w zbiornik mufe z gwintem wewnętrznym calowym. Kupujesz conex na rurę 22 z gwintem zewnętrznym cal. W złączce conex musisz przetoczyć fazkę wewnętrzna tak żeby rura przeszła na wylot. Wkładasz rurę miedzianą do bufora, tak żeby wyszła na zewnątrz prze mufę . Conex wkręcasz w mufę i zaciskasz pierścień conexa na rurze. Podczas wykonywani prób ciśnieniowych pierścień conexa owijałem teflonem - pozwało to na rozłączanie conexa w razie problemów.

leśny_ziutek
31-03-2010, 09:34
Słabo to jakoś widzę...
Generator zagrożeń nie piec, chyba, że to tylko jakiś ogólny schemat.
Nie wprowadza się niczego i nie wyprowadza w taki sposób. Tego nie da się uszczelnić bez kosmicznej techniki.
Ale mogę się mylić.
Zupełnie niepotrzebne i utrudniające U rurki się tworzą.
Z pewnością da się prościej...

To na razie ogólny schemat. Piec ma być wolnostojącą kolumną, z warstwą elewacyjną wymurowaną od podłogi do sufitu. Jedyne miejsce do prowadzenia instalacji to komora nad piecem, między powałą wewnętrznej szamotowej wymurówką pieca, a sufitem pomieszczenia. Komora ta będzie wentylowana (będzie częścią układu DGP grawitacyjnego), z dość wygodnym dostępem z zewnątrz.

Uszczelnienie przejścia rur przez powałę pieca planuję wykonać jako elastyczne, tradycyjnie sznurem żaroodpornym. Dodatkowo odpowiedni układ rur w komorze nad piecem, pozwalający na swobodne rozszerzanie się i kurczenie szamotowej wymurówki pieca w pionie bez naruszenia uszczelnień i samej instalacji wodnej. To wszystko już mam dość dobrze przemyślane. Mam jednak wątpliwości czy w takim układzie hydraulicznym bez problemu ruszy grawitacja. Poniżej schemat, który chyba bardziej oddaje to o co mi chodzi:
http://www.dom-przyjazny.pl/sites/default/files/images/cwu.png
Według mnie układ zapewnia przynajmniej, że jeśli grawitacja ruszy to we właściwym kierunku. Ale czy w ogóle ruszy?

Bogusław_58
31-03-2010, 10:06
http://img717.imageshack.us/img717/9589/001alv.jpg

leśny_ziutek
31-03-2010, 10:50
Bogusław_58 - Wszystko byłoby pięknie gdybym mógł zrobić podejście do pieca bokiem lub dołem. Ale wtedy nie byłoby mojego pytania, bo to klasyczne rozwiązanie i nie ma o co się pytać.

ja14
31-03-2010, 10:54
Wlasciwie dlaczego nie mozesz dolem?

kszew
31-03-2010, 10:55
Ja dennice w buforze wykonałem wykorzystując do tego ceownik. Miałem już wycięte koło z blachy (w moim przypadku średnica 100cm). Na niej centralnie naznaczyłem sześciobok (plaster miodu o dł. boku ok. 40cm) i wyciąłem szlifierką kątową uzyskując 2 części: sześciobok i pierścień. Z ceownika wyciąłem 6 kawałków o odpowiedniej długości i przyspawałem do pierścienia.
Dalej to już wiadomo: pierścień przyspawać do rury, wywiercić otwory na śruby, uszczelka i skręcić.
Cenowo nie wyszło dużo, ale bardzo łatwo w wykonaniu. :D

leśny_ziutek
31-03-2010, 11:14
Wlasciwie dlaczego nie mozesz dolem?
Nie mogę to może za dużo powiedziane. Mogę (bo to mój dom, więc mogę sobie nawet poprowadzić rurę przez środek salonu), ale niektórych wiążących się z tym rozwiązań wolałbym uniknąć. Powodów jest kilka i nie ma sensu zaśmiecać nimi tego wątku, bo on nie o tym. Jeśli obieg grawitacyjny w zaproponowanym przeze mnie układzie ma szansę działać to doprowadzenie górą jest dla mnie optymalne. Jeśli nie, będę musiał pójść na konstrukcyjne kompromisy.

Bogusław_58
31-03-2010, 11:43
Jaka ta woda głupia jest.Mówisz jej,że w salonie nie ma miejsca,a ona nic nie rozumie.

leśny_ziutek
31-03-2010, 12:18
Jaka ta woda głupia jest.Mówisz jej,że w salonie nie ma miejsca,a ona nic nie rozumie.
Z wodą, ani z grawitacją jeszcze nie rozmawiam, ale może to już niedługo...
Jeśli pozwolicie pomęczę jeszcze tą grawitację w tym wątku. Dla pełni obrazu wariant pierwotny wcześniej zamieszczonego szkicu:
http://www.dom-przyjazny.pl/sites/default/files/images/cwu1.png
Jak tu zadziała grawitacja? Czy wiadomo, w którą stronę? czy będzie to stabilne?
Wystarczy przestać grzać jedną z gałęzi podkowy, aby pojawiła się asymetria, która popchnie obieg we właściwym kierunku.
http://www.dom-przyjazny.pl/sites/default/files/images/cwu2.png
Czyli zamiast podkowy w piecu wkładamy wymiennik w kształcie L - może być też podkowa, ale położona na boku, z wyprowadzeniami przez boczną ścianę pieca. Tego chcę jednak uniknąć. Dlatego też, aby ukierunkować obieg wymyśliłem następującą modyfikację:
http://www.dom-przyjazny.pl/sites/default/files/images/cwu.png
Zadziała?

Jani_63
31-03-2010, 13:34
Wydaje mi się że odcinki poziome będą stawiały zbyt duży opór i w takim układzie grawitacja nie zadziała. Chyba że to tylko tak na rysunku a w rzeczywistości to będą skosy i dużo krótsze odcinki poziome.

Podgrzanie asymetryczne zładu na starcie w układzie "L" pozwoliłoby chyba ukierunkować ruch cieczy. Po stronie gorącej wytworzyłby się wtedy ciąg konwekcyjny. IMHO

tazz
31-03-2010, 20:45
tak jak wczesniej wspomnial Teves dobre sa zlaczki zaciskowe, np conex , sa to zlaczki solarne i wystepuja z GW i GZ plus zacisk do miedzi roznych srednic, ja kupilem to w zwyklym sklepie hydraulicznym- na allegro sa po 13 zeta, placilem podobnie

dodam ze nalezy troche rozwiercic i wtedy rurka miedziana przechodzi na wylot i dalej mozna cos na miekko zlutowac :)

leśny_ziutek
31-03-2010, 22:00
Wydaje mi się że odcinki poziome będą stawiały zbyt duży opór i w takim układzie grawitacja nie zadziała. Chyba że to tylko tak na rysunku a w rzeczywistości to będą skosy i dużo krótsze odcinki poziome.

Podgrzanie asymetryczne zładu na starcie w układzie "L" pozwoliłoby chyba ukierunkować ruch cieczy. Po stronie gorącej wytworzyłby się wtedy ciąg konwekcyjny. IMHO
Myślę, że poziome odcinaki to nie problem. Tu są bardzo małe odległości w poziomie w stosunku do instalacji grawitacyjnych, które widziałem i działały. W rzeczywistości trzeba to wszystko zaokrąglić i delikatnie pochylić tak aby zminimalizować opory, a ewentualne powietrze pewnie dążyło do odpowietrzników.

Gdybym nie zakładał, że to ruszy, to w ogóle bym tu nie pisał. Mam wątpliwości, ale myślę, że to jednak zadziała. A wynika to z następującego rozumowania (może błędnego):

1. Zaczynamy od układu wychłodzonego o jednakowej temperaturze lub z ciepłem zgromadzonym w górnej części bufora. Jednak zawsze od pewnej wysokości w dół temperatura wody w układzie jest jednakowa i zbliżona do temperatury otoczenia.

2. Zaczynamy grzać podkowę. Woda w podkowie stopniowo zaczyna się ogrzewać i jednocześnie rozszerzać. Ciepło poprzez przewodzenie i częściowo przez konwekcję podąża w górę podkowy obiema jej ramionami. W lewym ramieniu dociera do poziomego odcinka, gdzie konwekcja w zasadzie przestaje działać, a ciepło może podążać już tylko poziomo w lewo lub w dół i to głownie na zasadzie przewodzenia. W prawym ramieniu ciepło może podążać nadal w górę.

3. Po pewnym czasie poziom ciepłej wody w prawym ramieniu przekracza poziom w lewym ramieniu, który ze względu na kształt układu nie może rosnąć. Gdy ta różnica poziomów oraz temperatura wody osiągną wartości, które wywołają siłę wyporu przekraczającą opory układu, rozpocznie się obieg grawitacyjny. Jeśli obieg się rozwinie dalsze działanie układu powinno odbywać się bez problemu.

Bogusław_58
31-03-2010, 23:01
"- Paw fizyki nie zmienisz i nie bądź Pan głąb.Wężykiem Jasiu,wężykiem."

olorider
31-03-2010, 23:37
Dzięki Teves, tazz za podpowiedź, chyba o to mi chodziło :D
kszew! ciekawy pomysł z tym sześciobokiem. Może się przydac komuś kto ma już zbiornik/ rurę z jednym denkiem a drugie musi dorobic, wtedy tylko jeden krążek blachy potrzebny. Ja mam rurę i potrzebuję dwa denka, to nie ma sensu kombinowac, tylko wyciąc dwa koła o średnicy większej o 10 cm od rury, a potem z jednego wyciąc jeszcze koło o średnicy rury i wychodzi: denko do wspawania, kołnierz 5cm i denko do przykręcenia do kołnierza.

Jani_63
31-03-2010, 23:39
3. Po pewnym czasie poziom ciepłej wody w prawym ramieniu przekracza poziom w lewym ramieniu, który ze względu na kształt układu nie może rosnąć. Gdy ta różnica poziomów oraz temperatura wody osiągną wartości, które wywołają siłę wyporu przekraczającą opory układu, rozpocznie się obieg grawitacyjny. Jeśli obieg się rozwinie dalsze działanie układu powinno odbywać się bez problemu.
Podgrzanie prawego ramienia tego układu tylko przez przewodzenie ciepła będzie trwało zbyt długo.
Obawiam się że zanim opory układu zastana pokonane w dolnym odcinku ciecz może zacząć już wrzeć, bo konwekcja w tej fazie nie będzie praktycznie w ogóle występować.

adam_mk
01-04-2010, 08:58
Wydaje mi się, że rozumujesz poprawnie.
Powinno być tak, że nic, nic, nic a potem start.
Obawy, że start będzie w okolicy wrzenia też nie są z sufitu!
To kwestia wymiarów, średnic, odległości - czyli stała aparaturowa.

Cały czas jednak obawiam się o uszczelnienie stropu tej komory.
Żeby tylko dla kilku litrów ciepłej wody nie zrobić sobie jakiej krzywdy...
Tam będą panowały warunki dalekie od normalnych!
Materiały, które dobrze znamy, zachowują się wtedy nieco inaczej...
Termicznie - będzie to tam pracowało. Zmiana wymiarów otworów. Częsta, W różnym stopniu..
Dojdzie spiekanie uszczelnienia i tworzenie z niego sztywnej skorupy. Nieelastycznej!
Na zimno szczelin może nie być a na ciepło - tak.
Co wtedy?

Czy nie lepiej zmienić jakiś element tej konstrukcji?
Podejmujesz, jak mi się wydaje, duże wyzwanie.

Adam M.

Bogusław_58
01-04-2010, 11:43
Załóżmy ,że woda ruszy,gdy zacznie bulgotać,a zastosowane materiały zagwarantują brak awarii.Woda w buforze zostanie z trudem podgrzana,a po skończonym paleniu gorący piec przestanie podgrzewać bufor.
układ można sobie testować w piecu zrobionym z metalowej beczki, podłączonej do komina.

Horher
03-04-2010, 23:32
Witam serdecznie!
Od tygodnia czytam ten wątek i dzisiaj dotarłem do końca. Wynalazek nazywamy w skrócie buforem, a w rzeczywistości jest to wspaniałe urządzenie, które łączy w sobie:
- bufor - bo likwiduje piki energii,
- akumulator - bo pozwala zgromadzić energię do jej późniejszego wykorzystania,
- sprzęgło hydrauliczne - bo rozdziela (a może łączy) poszczególne urządzenia zarówno wytwarzające jak i te pobierające energię umożliwiając bezkonfliktową współpracę,
- zasobnik cwu bez Legionelli - bo grzeje ją przepływowo.

Mam kilka przemyśleń w tym temacie i pozwolę sobie podzielić się nimi. Tak więc:

1. Wirujący zład bufora może mieć pozytywny wpływ na jego uwarstwienie. Poszczególne warstwy nie mieszają się chyba w takim stopniu, gdy ogrzana woda z kotła wprowadzana jest do bufora poprzez łuki hamburskie - tak mi się przynajmniej wydaje. Jednak rozważania, w jakim kierunku ma się kręcić zład żeby był on zgodny z siłą Coriolisa, to chyba taki "przerost formy nad treścią" :). Bo przecież siła Coriolisa, która mogła by "ruszyć" ten zład wystąpi tylko wówczas gdy będzie się on poruszał w pionie. Dobrym porównaniem są strefy wysokiego i niskiego ciśnienia w atmosferze. Wyż tworzy się, gdy zimne powietrze schodzi z górnych warstw atmosfery. Z uwagi na ten ruch na masę powietrza zaczyna działać siła Coriolisa i powoduje jej wirowanie w prawo zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Natomiast w niżu, który tworzy się gdy masa ciepłego powietrza unosi się w górę, powietrze wiruje w lewo - przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Oczywiście taka sytuacja występuje na półkuli północnej i na półkuli południowej jest dokładnie odwrotnie.
Tak więc musi być ruch w pionie. Woda pozostawiona w buforze, czy wiaderku nie zacznie się kręcić sama z siebie. No i gdzie mamy ten ruch? Mamy go w postaci ruchów konwekcyjnych gdy np. pobieramy cwu. Wówczas ochłodzona woda spływa kierowana lejkiem do centralnej rury (w tych buforach, gdzie jest lejek pod wężownicą cwu) i dalej do dna, a w jej miejsce napływa woda ciepła z przestrzeni między rurą centralną, a ścianką zewnętrzną bufora. Ta właśnie masa wody zaczyna się poruszać do góry. Czyli zgodnie z tym co napisałem wcześniej zaczyna (za sprawą siły Coriolisa) wirować w lewo, odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Kurde, a przecież zdecydowana większość budowniczych buforów (z tego co pamiętam z wypowiedzi i zdjęć) przewidziała przeciwny kierunek obracania się zładu i żeby być w zgodzie z tym prawem natury, skierowała (błędnie) łuki hamburskie tak, aby zład wirował w prawo.
Dobra wiadomość jest taka, że siła Coriolisa działająca na zład jest tak mizerna, że właściwie pomijalna. Nie potrafię jej wyliczyć, ale wydaje mi się że spokojnie można o niej zapomnieć. Zład będzie się świetnie kręcił wyłącznie przez strumień wody wprowadzany do bufora po stycznej i kierunek raczej nie ma znaczenia. Tak więc nie musicie przerabiać swoich buforów. Niech sobie stoją za ściankami z płyt gk i robią swoje :) :) :). A całą moją (przydługawą) wypowiedź w tym punkcie traktujcie z przymrużeniem oka :).

2. Fakt, że całość jest w układzie otwartym czyli pod bardzo niskim ciśnieniem ma swoje oczywiste zalety i bardzo mi się takie rozwiązanie podoba. Jednak wiele osób do podłogówki zaleca układ zamknięty. Dlaczego? Z tego co pamiętam to ktoś pisał o kłopotach z odpowietrzeniem pętli podłogówki przy układzie otwartym, a sam Adam_mk pisał że mogą być kłopoty z kawitacją (chyba nie pokręciłem). Jak więc jest z tym układem zamkniętym naprawdę i po co go ludzie wymyślili? Jakie ma zalety w stosunku do układu otwartego?

3. Padł pomysł (nie pamiętam kto o tym pisał, a nie chce mi się szukać), żeby ochłodzoną wodę powstałą w wyniku grzania cwu odprowadzić w dół po ściankach bufora. Chyba nawet widziałem rysunki komercyjnych buforów, gdzie wężownica cwu znajdowała się bardzo blisko ścianki zewnętrznej bufora, a z drugiej strony była obudowana rurą, a więc oddzielona od reszty zładu. To tak jakby do bufora wprowadzić rurę o średnicy 10 - 15 cm mniejszej niż fi bufora i między tą rurę, a ściankę bufora wpakować wężownicę. Efekt był by taki, że opadająca chłodna woda omywała by ścianki bufora chłodząc je i ograniczając w ten sposób straty energii. Ta chłodna woda również spłynęła by na dół bufora tyle że nie centralną rurą, a przy zewnętrznych ściankach. Jednocześnie odpadł by problem ciasnego nawijania ślimaka. Z uwagi na duży promień pętli można tam wpakować nie 25 a 50 metrów rury fi 22 i wówczas nie będzie problemu ani z wydajnością ani z nagrzaniem cwu. I nie trzeba będzie robić 6 ślimaków. Może warto przedyskutować ten pomysł?

Trochę przydługawy ten post, ale pomysł na zbudowanie bufora "tymi ręcami" uważam za świetny. Niech więc ten projekt ewoluuje i staje się coraz lepszy. Jak każdy odrobinę pomyśli i doda coś od siebie to na pewno się uda.

leśny_ziutek
04-04-2010, 09:06
układ można sobie testować w piecu zrobionym z metalowej beczki, podłączonej do komina.
Straciłem już prawie nadzieję co do Ciebie Bogusławie, ale jednak czasem odpowiesz coś z sensem. Dzięki!

malachio
05-04-2010, 10:14
Ja zrobiłem to na złączkach conex
Też tak chcę wykonać przejścia miedzi w moim buforze

Mój patent: spawasz w zbiornik mufe z gwintem wewnętrznym calowym.Kupujesz conex na rurę 22 z gwintem zewnętrznym cal.
To jest ten?=>ŁĄCZNIK PROSTY SERII CONEX 302; 22 x 1 - Mosiadz STANDARD; http://hydrauliczny.com/cznik-prosty-serii-conex-p-8026.html

W złączce conex musisz przetoczyć fazkę wewnętrzna tak żeby rura przeszła na wylot. Wkładasz rurę miedzianą do bufora, tak żeby wyszła na zewnątrz prze mufę . Conex wkręcasz w mufę i zaciskasz pierścień conexa na rurze. Podczas wykonywani prób ciśnieniowych pierścień conexa owijałem teflonem - pozwało to na rozłączanie conexa w razie problemów.

Tak poza tym to witam wszystkich, przeczytałem chyba cały temat ( i nie tylko ten), i jestem w trakcie wykonywania rysunków swojego bufora.
Jak skończę to podzielę się wynikami pracy.

Bogusław_58
06-04-2010, 17:02
Straciłem już prawie nadzieję co do Ciebie Bogusławie, ale jednak czasem odpowiesz coś z sensem. Dzięki!

Sporo lat przyglądałem się grawitacji wody.Widziałem obieg odwrotny od oczekiwanego lub grzanie wody przez kilka godzin z mizernym skutkiem.Dlatego wszystko co napisałem, było z sensem.Masz szansę zrobić "grawitację inaczej" i pokazać,że jeszcze muszę się trochę po uczyć.Ja oczywiście bardzo chętnie,ponieważ nauki nigdy za wiele.
Ten piec z metalowej beczki,to nie musi być podłączony do komina,wystarczy dwa metry rury i może stać na dworze.Na bufor można adoptować stary hydrofor lub inny zbiornik,który ma gotowe wejścia i wystarczy do tego nalać wodę "pod wierzch".
Pozdrawiam.

adam_mk
06-04-2010, 22:39
Upolowałem zbiorniczek na CWU.
W pośpiechu.
Niech to szlag!
Trafił się z "mamką" i do układu poziomego!
Rozcinać i poprawiać?
Sam nie wiem...
30zł nie pieniądze, ale tu czasu trochę trzeba wcisnąć...
Adam M.

mariobros35
07-04-2010, 15:05
Dzięki Teves, tazz za podpowiedź, chyba o to mi chodziło :D
kszew! ciekawy pomysł z tym sześciobokiem. Może się przydac komuś kto ma już zbiornik/ rurę z jednym denkiem a drugie musi dorobic, wtedy tylko jeden krążek blachy potrzebny. Ja mam rurę i potrzebuję dwa denka, to nie ma sensu kombinowac, tylko wyciąc dwa koła o średnicy większej o 10 cm od rury, a potem z jednego wyciąc jeszcze koło o średnicy rury i wychodzi: denko do wspawania, kołnierz 5cm i denko do przykręcenia do kołnierza.

Proszę o kontakt na mejla [email protected] nie mogę wysłać prywatnej wiadomości

igo
09-04-2010, 07:05
Podpowiedzcie jak zrobić posadzke betonową na gruncie na której będzie stał bufor.
Pomieszczenie 4x5m. Będzie tam kotłownia.
Czytałem gdzieś na forum że w miejscu gdzie będzie stał bufor nie daje się styropianu. Czy to prawda?

PeZet
09-04-2010, 13:22
To i ja mam pytanie, jak tu postawić bufor.
Studzienka w pom.gospodarczym zostawiona, by wyprowadzić media. Okazjonalnie hoduję tam żabę i komary.

http://images38.fotosik.pl/277/5fafdf87f3157338med.jpg

Wcisnę tam blok o wym 0,5m (wszerz) x 0,6m (wzdłuż) na 3,05m (od poziomu chudziaka do sufitu)
Poj.: 915 litrów
ocieplenie: 20 cm
Ile takie cudo waży? Tonę!

Za cholerę nie wiem co z tym zrobić. Zasypię. Ubiję. Zaleję. A kanalizacja???
Jak zazbroić płytę? O co zahaczyć zbrojenie?
Jak macie pomysły, to ratujcie.

Myślałem o wspornikach - słupach. Czy to ma sens?

maciej40
09-04-2010, 21:56
Ciepła woda zrobiona w ten sposób, że kupiłem najgrubszą rurę miedzianą w zwoju, popatrzyłem, przestraszyłem się, że będzie mało, dodałem następną (nie mieli najgrubszej to kupiłem o wymiar mniejszą). Połączenie na lut twardy, zwoje mniej więcej równo rozłożone na całej wysokości zbiornika (przynajmniej tak było jak można było jeszcze zajrzeć).
Krótko dwie rury miedziane w zwojach.
Ciepła woda żona lejąca wodę do wanny, ja myjący słoiki w kuchni, piec się nie załącza. Żona po 15 minutach meldująca się w kuchni, ja do wanny, ciepła woda o parametrach takich, że trudno wytrzymać (lubię masaż, a to szybko wychładza wodę, więc leję taką gorącą, żeby tylko się dało wejść). Co prawda nie sprawdziłem, czy przy tej drugiej wannie piec się nie załączył. Tak jest przy naładowanym buforze. Przy rozładowanym ja wiem, że piec pracuje przy poborze wody, żona nie odczuwa żadnej różnicy.
Po prostu na wyjściu z bufora woda jest już ciepła nawet przy wyczerpanym zasobniku (temperatura na całej wysokości 35 – 40 st.C, tylko na ostatnich metrach wężownicy bufor jest „gorący” ponieważ czujnik temperatury załączający piec znajduje się 20 cm od końca bufora, nigdy nie rozładowuje się do końca. Dzięki temu na grzejniki z mieszacza idzie woda mniej więcej o stałych parametrach i wężownica c.w.u. w najgorszym przypadku ma 2 lub 3 zwoje w gorącej wodzie. Bufor pięknie ładuje się i rozładowuje się warstwowo.)
Właśnie RomanP czy masz jakieś schematy swojego bufora zdjęcia podłączenia jak to wygląda u ciebie?

igo
14-04-2010, 09:27
Dzięki mpoplaw za pomysł.
Nie mogłem znaleźć informacji jak zrobić podłogę pod cięższe przedmioty.
Znalazłem coś pod kominki ale tam chyba izolacja termiczna nie jest tak ważna.

Czy takie coś zda egzamin?

http://images44.fotosik.pl/283/c195b359d8fe195fmed.jpg

Bogusław_58
14-04-2010, 19:00
Osobiście stosuję keramzyt.Mieszam różne frakcje,dodaję cement i wrzucam to do szalunku.Na to można dać jeszcze wylewkę betonową za zbrojoną lub nie.

Gelus
15-04-2010, 14:09
Witam

Wygląda na to że mam mały problem ....
Podczas tworzenia bufora przyjąłem długość wężownicy solarnej na 7m (fi22). Zwinięta w "choinkę" ;-) i "pod lejkiem". Obecnie planuję zamontować solary płaskie o pow. 5,43m2 / kąt 45st. kierunek S. Instalator twierdzi, ze wg niego żeby instalacja działała poprawnie powinienem mieć tej wężownicy 15m(fi 22). podobno przyjmuje się jakiś przelicznik że 1m2 pow. solarka = 0,2m2 pow wężownicy.....Może się mylą? Czy 7m wystarczy żeby to działało optymalnie? jak to "wyliczyć"?
Pozdrawiam
Gelus

adam_mk
17-04-2010, 00:36
Oszacujmy...
5500W/700cm=7,86
Dla mnie to trochę sporo tych watów (w szczycie) na jeden cm tej rury...
Pociesz się, że transport ciepła zależy od różnicy temperatur.
Tu będą dość spore.

Może nie optymalnie, ale jakoś to będzie...
Nie co dzień słoneczko "pełną parą" działa.

Adam M.

pioos
18-04-2010, 19:38
Witam wszystkich
Przeczytałem ten temat od deski do deski i właśnie rozpocząłem budowę swojego bufora :)
Na zdjęciu materiał wykopany na złomie średnica 70 cm długość na razie 280 ale będzie max 250.
Trochę mało ale może starczy.

Mam pytanie odnośnie podłączenia do niego pompy ciepła czy poprawnie będzie włączyć ją równolegle z piecem tak aby także zasilała bufor od góry a nie przez wężownicę na dole bufora. Źródła ciepła zasilały by bufor naprzemiennie.

aadamuss24
18-04-2010, 23:48
pioos to zależy co tam jeszcze chcesz do bufora podpiąć. Jak z cwu ? pozdr adam

Piczman
19-04-2010, 09:31
Jak patrzę na to zdjęcie z rura na przyczepce to mi się moja przygoda z buforkiem przypomina .
Powodzenia !

pioos
19-04-2010, 20:59
Do Piczmana
Rzeczywiście przypomina twoje początki z buforem Napisz jak teraz oceniasz inwestycje masz już trochę doświadczenia

A bufor wg. projektu Adama czyli c.w.u. przepływowe z wężownicy miedzianej fi18 25mb. ogrzewanie ścienno-podłogowe czyli nisko temperaturowe
Chciałbym aby chodziło tylko na PC ale jak braknie tych paru stopni do 45 dla c.w.u. to pewnie grzałka 6kW,

A piec mam więc grzech nie podłączyć niech stoi i czeka na ciężkie czasy lub duże mrozy

Poniżej schemat o co chodzi z tym podłączeniem PC i pieca oczywiście działają naprzemiennie gdy rozpalę w piecu automatyka zatrzymuje pompę ciepła.

zlp
23-04-2010, 14:01
Witam!
To mój pierwszy post tutaj i być może od razu wielki niewypał.
Czy można zwiększyć pojemności cieplnej bufora poprzez częściowe wypełnienie go np. kamieniem?
W 1000 litrowym zbiorniku są chyba strefy które na to pozwolą?

Pozdrawiam wszystkich!