PDA

Zobacz pełną wersję : KOLEKTOR SłONECZNY- opłaca się czy nie



Strony : 1 [2] 3

MCB
30-03-2008, 20:44
może ktos mi powie jaki jest minus postawienia solarów nie na dachu ale na stelażu w ogrodzie?

Straty na orurowaniu, jeżeli w systemie Aqua to górna krawędź kolektora musi być przynajmniej 0,5m ponad zbiornikiem jeśli układ glikolowy to w przypadku podłączenia kolektora poniżej 1,5m nad stacją solar należy przed każdym naczyniem wzb.przep. zamontować przed-naczynie, syfon o wys. 1,5m, zawór magnetyczny zapobiegający niekontrolowanemu przepływowi przez zasilanie.

1. Dlaczego w systemie Aqua górna krawędź wyżej 0,5m?
2. Czy w przypadku kolektora próżniowego nie ma problemów z zalegającym śniegiem?

MCB

RAPczyn
30-03-2008, 21:39
1. Dlaczego w systemie Aqua górna krawędź wyżej 0,5m?
2. Czy w przypadku kolektora próżniowego nie ma problemów z zalegającym śniegiem?

MCB

Ad.1. Względy bezpieczeństwa kolektora.
Ad.2. W przypadku kolektorów próżniowo-rurowych CPC i kącie pochylenia pow. 30st nie ma problemu.

eranet
30-03-2008, 22:39
może ktos mi powie jaki jest minus postawienia solarów nie na dachu ale na stelażu w ogrodzie?
planuje to samo, ponieważ dach ma wschód-zachód, a hydraulik poleca mi konstrukcje w ogrodzie, przed domem, ewentualnie na kominie. Mnie się koncepcja konstrukcji podoba, 2-3 metry wysoka

RAPczyn
31-03-2008, 07:41
planuje to samo, ponieważ dach ma wschód-zachód, a hydraulik poleca mi konstrukcje w ogrodzie, przed domem, ewentualnie na kominie. Mnie się koncepcja konstrukcji podoba, 2-3 metry wysoka

Jeśli na fotce z avataru widać południową elewacje to można zamocować kolektory nad garażem, na balkonie.

MCB
31-03-2008, 08:49
1. Dlaczego w systemie Aqua górna krawędź wyżej 0,5m?
2. Czy w przypadku kolektora próżniowego nie ma problemów z zalegającym śniegiem?

MCB

Ad.1. Względy bezpieczeństwa kolektora.
Ad.2. W przypadku kolektorów próżniowo-rurowych CPC i kącie pochylenia pow. 30st nie ma problemu.

Czy instalujesz pakiety Aqua?
Czy pakiet "Pakiet solar Allstar 40" sprzedawany ze zbiornikiem 190l może pracować ze zbiornikiem 500l? Planuję zbiornik-bufor z ogrzewaniem przepływowym c.w.u.

MCB

RAPczyn
31-03-2008, 14:49
Czy instalujesz pakiety Aqua?
Czy pakiet "Pakiet solar Allstar 40" sprzedawany ze zbiornikiem 190l może pracować ze zbiornikiem 500l? Planuję zbiornik-bufor z ogrzewaniem przepływowym c.w.u.

MCB

Tak.
Allstar 40 może pracować z 500 litrowym zbiornikiem buforowym, choć zalecana powierzchnia przy takiej pojemności to od 5,8m^2 do 7,5m^2

eranet
31-03-2008, 15:48
planuje to samo, ponieważ dach ma wschód-zachód, a hydraulik poleca mi konstrukcje w ogrodzie, przed domem, ewentualnie na kominie. Mnie się koncepcja konstrukcji podoba, 2-3 metry wysoka

Jeśli na fotce z avataru widać południową elewacje to można zamocować kolektory nad garażem, na balkonie.
ja będę mial zasobnik 300 l, więc obawiam się, że na balkonie nie zmieszczę tych solarów, bo jednak trochę miejsca to one zajmują. Ale pomysł do rozważenia :P

RAPczyn
31-03-2008, 16:49
ja będę mial zasobnik 300 l, więc obawiam się, że na balkonie nie zmieszczę tych solarów, bo jednak trochę miejsca to one zajmują. Ale pomysł do rozważenia :P

Taki kolektor CPC Allstar 40 (dla 3-4Os.) ma wymiary 1900 wys x 2312 sze. Myślę, że dałoby rade zamontować go na ramach trójkątnych tuż przed barierką - w każdym bądź razie trzeba pomyśleć.

RAPczyn
10-04-2008, 14:08
Uległy długiemu stanowi stagnacji?? Co to za producent (na PW jeśli można)?

Aga_I_Przemek_WCH
12-04-2008, 14:18
Jakiego producenta zestawów solarnych polecacie?

Pozdrawiam

Przemek

p.s. Ulrich?

MCB
14-04-2008, 13:51
2. Czy w przypadku kolektora próżniowego nie ma problemów z zalegającym śniegiem?
MCB

Ad.2. W przypadku kolektorów próżniowo-rurowych CPC i kącie pochylenia pow. 30st nie ma problemu.

1. W jaki sposób jest usuwany zalegający śnieg?
2. Co dzieje się z kolektorem gdy nie jesteśmy w stanie odebrać energii?
3. Co dzieje się z kolektorem gdy zimą przez dłuższy czas system będzie wyłączony (brak energii elektrycznej)?

MCB

1950
14-04-2008, 18:46
2. Czy w przypadku kolektora próżniowego nie ma problemów z zalegającym śniegiem?
MCB

Ad.2. W przypadku kolektorów próżniowo-rurowych CPC i kącie pochylenia pow. 30st nie ma problemu.

1. W jaki sposób jest usuwany zalegający śnieg?

ręcznie,

2. Co dzieje się z kolektorem gdy nie jesteśmy w stanie odebrać energii?

automatyka wyłącza pompę a kolektor przechodzi w stan stagnacji (gotuje się na dachu)

3. Co dzieje się z kolektorem gdy zimą przez dłuższy czas system będzie wyłączony (brak energii elektrycznej)?

nic


MCB

aLien01
14-04-2008, 19:53
Witam

Planuje budowę domu z dachem dwuspadowym. Ustawienie względem stron świata wsch-zach i tu mam pytanie czy jest sens dawać kolektory próżniowe? Wiem, że optymalnie jest dać na stronę południową

anpi
15-04-2008, 12:19
Witam

Planuje budowę domu z dachem dwuspadowym. Ustawienie względem stron świata wsch-zach i tu mam pytanie czy jest sens dawać kolektory próżniowe? Wiem, że optymalnie jest dać na stronę południową

Mam kolektory (nie-próżniowe) na stronie wschodniej. Działają do godz. 13-14.

MCB
15-04-2008, 12:42
2. Czy w przypadku kolektora próżniowego nie ma problemów z zalegającym śniegiem?
MCB

Ad.2. W przypadku kolektorów próżniowo-rurowych CPC i kącie pochylenia pow. 30st nie ma problemu.

1. W jaki sposób jest usuwany zalegający śnieg?

ręcznie,

2. Co dzieje się z kolektorem gdy nie jesteśmy w stanie odebrać energii?

automatyka wyłącza pompę a kolektor przechodzi w stan stagnacji (gotuje się na dachu)

3. Co dzieje się z kolektorem gdy zimą przez dłuższy czas system będzie wyłączony (brak energii elektrycznej)?

nic

MCB


ad1. W kolektorach nie próżniowych można usunąć śnieg załączając cyrkulację. Tutaj jak rozumiem nie da się. Dlatego też pytałem o to ponieważ rozważam umieszczenie kolektora na ścianie. Mniejszy problem ze śniegiem a dostęp lepszy.

ad3. A co z wodą w instalacji? Nie zamarznie?

MCB

RAPczyn
15-04-2008, 13:02
Przy kolektorach próżniowo-rurowych z lustrami CPC muszą być naprawdę spore opady śniegu, aby zasypać skutecznie kolektor.

Przy instalacjach z wodą zamiast Tyfocoru w zimie automatyka chroni kolektor przed zamarzaniem. W momencie kiedy brak jest prądu z sieci, automatyka może być zasilana z UPSa, a jeśli to źródło zawiedzie to otwieramy zawór zwrotny w grupie solarnej. ITW potwierdziło skuteczności takich zabezpieczeń.

NOTO
23-11-2008, 09:33
Systemy solarne najbardziej opłacają się w dużych inwestycjach, takich jak hotele, pensjonaty, ośrodki sportu i rekreacji, gdzie zapotrzebowanie na CO i CW jest duże i odbiór energii jest nieprzerywalny.

Bzdura.



Bzdura.
Popieram wypowiedź pierwszego prelegenta :)
Jeśli to bzdura - to gdzie - proszę o wskazanie ...

arab
29-12-2008, 03:17
jestem własnie przed zakupem solaru zastanawiam sie tylko który rurowo-próżniowy czy moze plaski chodzi mi o wydajnosc ich w sezonie zimowym no i wogóle dobrze by było usłyszec opinie od uzytkowników
dzieki i pozdrawiam

KrzysztofLis2
29-12-2008, 07:11
Jeśli chodzi o wydajność w zimowym, to kolektor próżniowy.

RAPczyn
29-12-2008, 13:02
No to dobrze trafiłeś z pytaniem.

Dziś o godzinie ~11:30 na kolektorze próżniowym CPC o powierzchni brutto 4,4m^2 (czynnej 4m^2) było 70,5stC, na dole zbiornika 38,1stC, maksymalna zarejestrowana temp. dziś to 82,5stC, moc chwilowa była 4,3kW, uzysk do ~11:30 ~2kWh

arab
29-12-2008, 19:11
dzieki czyli wychodzi na to ze mam sie nie zastanawiac i kupowac prózniowy
zastanawiam sie na d firmą viessman
w tej chwili maja jkas promocje z kondesatem

pierwek
30-12-2008, 10:41
Najprościej to zostawić wolny kanał wentylacyjny z poddasz (jeśli kolektor będzie nad poddaszem) do kotłowni. Można również położyć orurowanie wraz z przewodem dla czujnika z poddasza do kotłowni. Specjalne orurowanie SPEED lub SPEED DN do kolektorów, w izolacji, z zabezpieczeniem przeciw ptactwu oraz przewodem 3x0,75mm^2 można kupić w niektórych firmach.

czym ten kabel steruje w kolektorze? a jeżeli podpina się pod jakiś czujnik temperatury to czy można by wykorzystać zwykłą skrętkę komputerową?

w okolicy kotła mam podciągniętą skrętkę i rurki do hipotetycznych solarów w przyszłości ale nie wiedziałem że będę potrzebował jakiś przewód jeszcze... :cry:

Aga_I_Przemek_WCH
30-12-2008, 12:35
Jakie solary zaproponowalibyście dla rodziny 4 osobowej? Zbiornik 190l będzie wystarczający?

Pozdrawiam

Przemek

IRENEUSZ KUBIK
30-12-2008, 14:35
witam
ja też przemyśliwałem , czytałem różne opcje sens itp. odnośnie kolektorów słonecznych,
w domu zainstalowałem kominek z płaszczem wodnym i do tego piecyk gazowy najtańszy jaki był z otwartą komorą spalania :lol:
stwierdziłem po głębokich przemyśleniach że nie ma sensu wkładać pieniędzy na piec kondensacyjny bo i po co wykładać dodatkowe 3-5 tyś zł, skoro będę grzał kominkiem ,
no niech ktoś mi powie że to nie ma sensu i kondensat jest lepszy -przecież to bzdura !!!!!! piecyk zwykły podgrzewa cwu zużywając tyle samo gazu co kondensat !!!!!!!!!!! ludzie czytajcie trochę fachowej literatury a nie słuchajcie sprzedawców i instalatorów !!!!!!!! a czytając inne fora wiem że każdy do kominka z pw instaluje kondensat - mija się z celem !!!!!!!!!
tak samo kolektory z pw !!!!!!!!!jaki to ma sens skoro kominek ma tyle mocy że i tą wodę w zimie podgrzeje bez większych problemów i na pewno będzie to kosztować grosze w porównaniu z kosztem kolektorów !!!!!!!!!!!połączenie kolektorów i kominka z płaszczem wodnym mija się z celem gdyż sezon grzewczy trwa u nas 6 miesięcy i wtedy pw wytwarza cwu!!!!!!!!!!!!!!!
pół roku kolektory są bezużyteczne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wręcz robią koszty!!!!!!!!!!prąd itp!!!!!!!!!!!
jeżeli nie ma się kominka z pw to jako taki sens to ma !!!!można się na to porwać
inaczej to głupota!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pozdrawiam :D

1950
30-12-2008, 15:18
witam
ja też przemyśliwałem , czytałem różne opcje sens itp. odnośnie kolektorów słonecznych,
w domu zainstalowałem kominek z płaszczem wodnym i do tego piecyk gazowy najtańszy jaki był z otwartą komorą spalania :lol:
stwierdziłem po głębokich przemyśleniach że nie ma sensu wkładać pieniędzy na piec kondensacyjny bo i po co wykładać dodatkowe 3-5 tyś zł, skoro będę grzał kominkiem ,

dałbyś sobie głowę uciąć, że zawsze będziesz grzał kominkiem :roll:
rozumiem z tego że masz zapewnione to że będziesz zdrowy w pełni sprawny i nigdy nie zdarzy Ci się być samemu obłożnie chory,
gratuluję optymizmu,

no niech ktoś mi powie że to nie ma sensu i kondensat jest lepszy -przecież to bzdura !!!!!! piecyk zwykły podgrzewa cwu zużywając tyle samo gazu co kondensat !!!!!!!!!!! ludzie czytajcie trochę fachowej literatury a nie słuchajcie sprzedawców i instalatorów !!!!!!!! a czytając inne fora wiem że każdy do kominka z pw instaluje kondensat - mija się z celem !!!!!!!!!

WITAM NA FORUM KOLEJNEGO FACHOWCA,
najlepiej mieć misję i nawracać wszystkich,
oni przecież nie wiedzą co czynią,
dobrze że ktoś tutaj potrafi czytać i może oświecić ten ciemny lud

tak samo kolektory z pw !!!!!!!!!jaki to ma sens skoro kominek ma tyle mocy że i tą wodę w zimie podgrzeje bez większych problemów i na pewno będzie to kosztować grosze w porównaniu z kosztem kolektorów !!!!!!!!!!!połączenie kolektorów i kominka z płaszczem wodnym mija się z celem gdyż sezon grzewczy trwa u nas 6 miesięcy i wtedy pw wytwarza cwu!!!!!!!!!!!!!!!
pół roku kolektory są bezużyteczne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wręcz robią koszty!!!!!!!!!!prąd itp!!!!!!!!!!!

ciekawostka, może mnie oświecisz w jaki sposób kolektor który nie pracuje zużywa energię elektryczną :roll:

jeżeli nie ma się kominka z pw to jako taki sens to ma !!!!można się na to porwać
inaczej to głupota!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

a tego to nie rozumiem, głębia Twojej wiedzy przerosła możliwość mojego pojmowania

pozdrawiam :D

arab
30-12-2008, 17:48
witam
ja też przemyśliwałem , czytałem różne opcje sens itp. odnośnie kolektorów słonecznych,
w domu zainstalowałem kominek z płaszczem wodnym i do tego piecyk gazowy najtańszy jaki był z otwartą komorą spalania :lol:
stwierdziłem po głębokich przemyśleniach że nie ma sensu wkładać pieniędzy na piec kondensacyjny bo i po co wykładać dodatkowe 3-5 tyś zł, skoro będę grzał kominkiem ,

jesli chcesz non stop ogrzewac sobie dom kominkiem i z salonu robic kotłownie to gratuluje i życze powodzenia i uwierz mi ze są tego równiez minusy, mam kominek z płaszczem na działce nie jestem tam moze codzien ale czesto.
W domu cały czas jest zapach palonego drewna na początku jest to fajne ale później przesioka tym zapachen wszystko, domek praktycznie co roku nadaje sie do malowania, przez sadze wydostajoce sie przy dokładani drewna nie wspomne tez o dobrym paliwie do tego kominka drewno musi byc odpowiedniego gatunku i dobrze wysuszone no i robią sie koszty całkiem spore
ogrzewanie mam tylko kominkowe
dalej sie nie wypowiadam bo sie nieznam


no niech ktoś mi powie że to nie ma sensu i kondensat jest lepszy -przecież to bzdura !!!!!! piecyk zwykły podgrzewa cwu zużywając tyle samo gazu co kondensat !!!!!!!!!!! ludzie czytajcie trochę fachowej literatury a nie słuchajcie sprzedawców i instalatorów !!!!!!!! a czytając inne fora wiem że każdy do kominka z pw instaluje kondensat - mija się z celem !!!!!!!!!
tak samo kolektory z pw !!!!!!!!!jaki to ma sens skoro kominek ma tyle mocy że i tą wodę w zimie podgrzeje bez większych problemów i na pewno będzie to kosztować grosze w porównaniu z kosztem kolektorów !!!!!!!!!!!połączenie kolektorów i kominka z płaszczem wodnym mija się z celem gdyż sezon grzewczy trwa u nas 6 miesięcy i wtedy pw wytwarza cwu!!!!!!!!!!!!!!!
pół roku kolektory są bezużyteczne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wręcz robią koszty!!!!!!!!!!prąd itp!!!!!!!!!!!
jeżeli nie ma się kominka z pw to jako taki sens to ma !!!!można się na to porwać
inaczej to głupota!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pozdrawiam :D

kaszubski niedźwiedź
30-12-2008, 18:08
A ja mam kolektory - które już po pierwszym lecie oceniam jako najlepszą inwestycję, kominek z płaszczem wodnym, którego po 5 latach palenia już nie używam, bo serdecznie nie znoszę i piec na ekogroszek z dodatkowym rusztem do spalania drewna (-piec oceniam podobnie jak kolektory).
W okresie od lipca, kiedy zainstalowano mi kolektory do końca września, nie przypominam sobie aby trzeba było podgrzewać wodę w inny sposób.
Dla mnie rewelacja, mimo stosunkowo dużego kosztu inwestycji, ogromny komfort (wcześniej grzaliśmy cwu kominkiem :evil: )

aLien01
30-12-2008, 18:17
A ja mam kolektory - które już po pierwszym lecie oceniam jako najlepszą inwestycję, kominek z płaszczem wodnym, którego po 5 latach palenia już nie używam, bo serdecznie nie znoszę i piec na ekogroszek z dodatkowym rusztem do spalania drewna (-piec oceniam podobnie jak kolektory).
W okresie od lipca, kiedy zainstalowano mi kolektory do końca września, nie przypominam sobie aby trzeba było podgrzewać wodę w inny sposób.
Dla mnie rewelacja, mimo stosunkowo dużego kosztu inwestycji, ogromny komfort (wcześniej grzaliśmy cwu kominkiem :evil: )

A możesz napisać jakie masz kolektory?

Wirecki
30-12-2008, 18:33
No jesli chodzi o komfort to przejście z grzania wody kominkiem na solar musi być zauważalne... pozdr.



Dla mnie rewelacja, mimo stosunkowo dużego kosztu inwestycji, ogromny komfort (wcześniej grzaliśmy cwu kominkiem :evil: )

manieq82
30-12-2008, 19:06
witam
....
pozdrawiam :D

pytanie za sto punktów: ilu kolega użył wykrzykników. Możecie pomylić się o 10 :lol:

r-32
30-12-2008, 19:40
102 ? :o

Sie czepiasz - może mu się klawiatura "przycina" :lol: :lol:

Pozdr.

kaszubski niedźwiedź
30-12-2008, 20:35
płaskie hewalex, zbiornik 250 litrów

manieq82
30-12-2008, 21:30
102 ? :o

Sie czepiasz - może mu się klawiatura "przycina" :lol: :lol:

Pozdr.
i niestety nagroda poszła bokiem...

Dokładnie 176 wykrzykników.
GRATULACJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ps. to nawet mój boss w przypływie "euforii" nie daje tyle tych znaćków :)
Ps2 Sorry za off top ale nie mogłem sie powstrzymać

RAPczyn
31-12-2008, 10:29
Najprościej to zostawić wolny kanał wentylacyjny z poddasz (jeśli kolektor będzie nad poddaszem) do kotłowni. Można również położyć orurowanie wraz z przewodem dla czujnika z poddasza do kotłowni. Specjalne orurowanie SPEED lub SPEED DN do kolektorów, w izolacji, z zabezpieczeniem przeciw ptactwu oraz przewodem 3x0,75mm^2 można kupić w niektórych firmach.

czym ten kabel steruje w kolektorze? a jeżeli podpina się pod jakiś czujnik temperatury to czy można by wykorzystać zwykłą skrętkę komputerową?

w okolicy kotła mam podciągniętą skrętkę i rurki do hipotetycznych solarów w przyszłości ale nie wiedziałem że będę potrzebował jakiś przewód jeszcze... :cry:

Automatyka solar potrzebuję informacji jaka jest temperatura wody/płynu w kolektorze. Po to jest ten przewód - wystarczy 2x0,75, trzeci przewód jest profilaktycznie. Skrętka komputerowa zdaje się jest za cienka.


Jakie solary zaproponowalibyście dla rodziny 4 osobowej? Zbiornik 190l będzie wystarczający?

190l zbiornik wystarczy przy zastosowaniu kolektora próżniowego CPC w Aqua Systemie. W takim przypadku dobrą powierzchnią będą 4m^2 netto, zapewni to maksymalnie 2700kWh rocznie.

PS1. Wczoraj na tej samej instalacji było maksymalnie 70stC a uzysk wynosił 5kWh.
PS2. Na instalacji dużo większej doszło do 128stC :)

IRENEUSZ KUBIK
31-12-2008, 11:34
witam

wykrzykników nie liczyłem ale kasę na wykonanie instalacji CO tak!
apropo pana "1950" - jak ktoś jest instalatorem to nie liczy kasy klienta -oczywiste! :)
co do kolektorów to może mi pan powie że jak leży na dachu przez pół roku nie używane (bo kominek to może zrobić za nie a nawet piecyk gazowy -koszt nie wiele większy )to co zwraca się inwestycja !!!!!!
komuś trzeba chyba kalkulator kupić na gwiazdkę :D
a co do choroby to nie jest tak źle pewnie ze 20 lat jeszcze będe miał się dobrze a później to i tak trzeba zrobić remont to wtedy pomyślę o czymś mniej uciążliwym (pewnie będe już bogatsz to zaszaleję :lol: )
a co do fachowca to nim nie jestem ale czytać potrafię jak każdy i porównam zużycie gazu i cenę kotłów gazowych w przeciwieństwie do instalatorów patrz "1950"
pozdrawiam

sSiwy12
31-12-2008, 12:45
Takie trollowanie na zakończenie roku :oops:


wykrzykników nie liczyłem ale kasę na wykonanie instalacji CO tak!
Król jest nagi! Wreszcie ktoś, kto liczy.
Ale moim zdaniem jesteś też rozrzutny, bo po co rekuperator i to z GWC, skoro przy grzaniu kominkiem nie zwróci się nigdy ( w przypadku wątpliwości – zakup kalkulatora wskazany), nawet przy kosztach 5.500,-
A skoro kotłownia w salonie przez rok cały, to można jeszcze oszczędniej – bez CO, tylko krąg kamienny i ognisko, przebić ściany do sąsiednich pomieszczeń i ogrzeje cały dom. Jedzonko też można ugotować, a garnek ciepłej wody zawsze na podorędziu.
Głupie? Może i tak, ale ekonomicznie uzasadnione – nie ma tańszego inwestycyjnie i eksploatacyjnie systemu.
I również bez udziału 1950 :lol:

KrzysztofLis2
31-12-2008, 12:49
I w ogóle wywalić wentylację grawitacyjną na rzecz naturalnej -- powietrze wpada przez nawiewniki a wypada przez komin kominka.

IRENEUSZ KUBIK
02-01-2009, 09:13
witam!

co do rozrzutności to spierał bym się myślę ze kolektory wyjdą drożej :)
a używane będą pół roku , natomiast wentylacja cały rok :D
pozdrawiam

KrzysztofLis2
02-01-2009, 09:27
natomiast wentylacja cały rok :D
Zwłaszcza grawitacyjna. ;)

HenoK
02-01-2009, 09:32
A skoro kotłownia w salonie przez rok cały, to można jeszcze oszczędniej – bez CO, tylko krąg kamienny i ognisko, przebić ściany do sąsiednich pomieszczeń i ogrzeje cały dom. Jedzonko też można ugotować, a garnek ciepłej wody zawsze na podorędziu.A mi się marzy kurna chata ... (http://www.kabaretelita.pl/teksty_kurna.php)

pierwek
02-01-2009, 11:29
Automatyka solar potrzebuję informacji jaka jest temperatura wody/płynu w kolektorze. Po to jest ten przewód - wystarczy 2x0,75, trzeci przewód jest profilaktycznie. Skrętka komputerowa zdaje się jest za cienka.


jeżeli to rzeczywiście automatyka na niskim napięciu a nie zasialanie jakiejś pompy to skrętka też spokojnie da radę

HenoK
02-01-2009, 12:02
jeżeli to rzeczywiście automatyka na niskim napięciu a nie zasialanie jakiejś pompy to skrętka też spokojnie da radęTu bardziej chodzi o wytrzymałość mechaniczną niż elektryczną tego przewodu.

1950
02-01-2009, 16:22
witam

wykrzykników nie liczyłem ale kasę na wykonanie instalacji CO tak!
apropo pana "1950" - jak ktoś jest instalatorem to nie liczy kasy klienta -oczywiste! :)
co do kolektorów to może mi pan powie że jak leży na dachu przez pół roku nie używane (bo kominek to może zrobić za nie a nawet piecyk gazowy -koszt nie wiele większy )to co zwraca się inwestycja !!!!!!
komuś trzeba chyba kalkulator kupić na gwiazdkę :D
a co do choroby to nie jest tak źle pewnie ze 20 lat jeszcze będe miał się dobrze a później to i tak trzeba zrobić remont to wtedy pomyślę o czymś mniej uciążliwym (pewnie będe już bogatsz to zaszaleję :lol: )
a co do fachowca to nim nie jestem ale czytać potrafię jak każdy i porównam zużycie gazu i cenę kotłów gazowych w przeciwieństwie do instalatorów patrz "1950"
pozdrawiam
widzisz jak już mnie wywołałeś do tablicy to dowiedz się paru rzeczy,

- pomimo tego że mam kolektory na dachu, nigdy nie twierdziłem że jest to najtańsze i najlepsze rozwiązanie,
osobiście znam lepsze,

- co do kotła kondensacyjnego, akurat tutaj uważam że jest to rozwiązanie najlepsze, chyba że kogoś stać na pompę ciepła,
co do cen kotłów kondensacyjnych nie będę się wypowiadał, bo widzę że źle szukasz,

- ciesz się zdrowiem i głośno się nie chwal, że co najmniej 20 lat masz zamiar nie chorować,
los potrafi być okrutny,
co nie znaczy że Ci nie życzę szczerze zdrowia,

- na temat nie dbania o kasę klienta, też się nie będę wypowiadał, bo nie Tobie to oceniać a jedynie klientom którzy korzystali z moich usług,

- i zapamiętaj sobie jedno,
jeżeli Tobie coś się nie podoba, nie oznacza automatycznie, że komuś innemu nie będzie odpowiadało i będzie uważał takie czy inne rozwiązanie za złe,
to jest jego decyzja i jego pieniądze,
każdy wie co chce, na co go stać,
w tej chwili prawie każdy, kto szuka rozwiązania najkosztowniejszej i w wykonaniu i w eksploatacji instalacji, długo się zastanawia nad podjęciem decyzji,

- niegrzecznym jest formułowanie swoich wypowiedzi w taki sposób jak Ty to zrobiłeś,
to możesz robić na innych forach,
tutaj to nie uchodzi,
na drugi raz traktuj forumowiczów z należnym im szacunkiem i nie krzycz,
- przemyśl sobie to co napisalem :roll:

i to by było na tyle......

gremlin2000
03-01-2009, 10:10
A jakie sa koszty serwisu kolektorow?

Co trzeba robic, jaki koszt i co ile lat?

Pozdrawiam

1950
03-01-2009, 10:40
w zasadzie, jeżeli instalacja jest zrobiona prawidłowo, to koszty konserwacji ograniczają się do wymiany glikolu co 5-6 lat,
jednakże dobrze jest zrobić przegląd co 3 lata

Lookita
03-01-2009, 11:01
a co przy takim przegladzie sie wymienia i poprawia?jaka cenka ,z grubsza sie zapytam?

1950
03-01-2009, 11:18
o ceny mnie nie pytaj,
każdy będzie miał inną,
sądzę że jeżeli to będzie tylko przegląd to od 100-150 zł
jeżeli dojdzie do tego wymiana płynu to robocizna na pewno będzie większa,
cena glikolu w tej chwili to
Ergolid około 12 zł/l
Tyfokor - 17 zł/l
ceny z sieci,

gremlin2000
03-01-2009, 13:16
A jak szybko powiedzmy kolektor o powiezchni 4m2 w lecie podgrzeje bojler 300 litrow z 18C do np 40C czy ktos wie?
Zalozmy ze sloneczny dzien w maju-sierpniu

adam_mk
03-01-2009, 13:26
Weź tablice, kalkulator masz w windowsie, usiądź i policz...
Nie trudne.
A poza tym, było. Wiele razy.
Adam M.

1950
03-01-2009, 15:06
A jak szybko powiedzmy kolektor o powiezchni 4m2 w lecie podgrzeje bojler 300 litrow z 18C do np 40C czy ktos wie?
Zalozmy ze sloneczny dzien w maju-sierpniu
bez problemu
ale lepsze by było 6 m2

ex67
04-01-2009, 00:36
Pewnie urażę sporą grupę ludzi ale co tam to tylko moja opinia:

Solary instalują dwa gatunki ludzi.

1 - ludzie ceniący ekologiczny tryb życia, szukający nowoczesnych rozwiązań i nie liczący się zbytnio z pieniędzmi. Tych szanuję i przyznaję im rację.

2 - skrobigary co podcierają dupę szkłem. Tacy to zakładają kotłownie w salonach, udają że lubią jak im w domu śmierdzi dymem i kochają latać po drzewo 24 godz./dobę, a jak im się to nie opłaca to i tak powiedzą że się opłaca. Zaklejają wentylacje i udają że woda na szybach to z gotowania. Dogrzewają się piecykami w wybranych pokojach aby mieć niższe zużycie gazu ... tip. Wyłączają cyrkulację ciepłej wody bo to przecież straszne koszty ...

Uraziłem ? To przepraszam ale to samo życie.

Ludzie solary w domu jednorodzinnym to jest NIE opłacalna finansowo inwestycja. Koniec kropka ...


IRENEUSZ KUBIK:
Pojechałeś z tym Twoim wywodem że długo nie mogę do siebie dojść. Twierdzisz że kondensat się nie opłaca ... i oczywiście piszesz to na podstawie !? doświadczenia !? ... zasłyszałeś !? .. czy może sam wykombinowałeś !? :-?

Kto Ci tak namieszał w głowie ?. Pewnie ten co Ci zapewniał że palenie w kotłowni przez niektórych skrobigarów zwanej salonem się najbardziej opłaca.

Policzyłeś ile kosztuje Cie ogrzanie i woda w Twoim domku opalanym drewnem ?

adam_mk
04-01-2009, 01:01
Jest jeszcze jeden gatunek tych co instalują solary....

Ja... :roll:

Z pieniędzmi się liczę...
Eko mi nie przeszkadza...
Umiem i mam gdzie i z czego i czym - to instaluję...

Adam M.

ex67
04-01-2009, 01:29
Jest jeszcze jeden gatunek tych co instalują solary....

Ja... :roll:

Z pieniędzmi się liczę...
Eko mi nie przeszkadza...
Umiem i mam gdzie i z czego i czym - to instaluję...

Adam M.

OK

3 - grupa to ludzie co liczą się z pieniędzmi, ekologia też na nich działa (ale nie przeszkadza) za to umieją sami to zrobić, maja gdzie to zrobić, i w dodatku mają czym to zrobić :lol: takim sie to opłaca :wink:

Adam Słodowy ...

Jurek_Z
04-01-2009, 09:19
Solary instalują dwa gatunki ludzi. ...



Hmmm..... :-?
Jakoś nie potrafię się przyporządkować :(

1. Mam kominek z płaszczem wodnym w salonie, chyba grupa druga.
2. Nie lubię latać po drzewo 24godz./dobę i nie lubię jak mi w domu dymem śmierdzi ale też nic mi nie śmierdzi i paląc w kominku wystarczy że między 16 a 22 dołożę ze trzy razy więc to chyba nie jest grupa 2 :)
3. Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem opłaca. Dom zbudowałem (mam nadzieję) na dłuższy okres swego życia. Teraz stać mnie było na budowę, solary, rekuperator GWC itp ale nie wiem co będzie za kilka czy kilkanaście lat. Może wtedy koszty energii będą tak wysokie, że musiał bym siedzieć w zimnej chałupie więc o tym czy się opłacało będę mógł powiedzieć za kilka czy kilkanaście lat. Nie wiem która to grupa :-?
4. Nie zklejam wentylacji, wręcz domek mam zbytnio przewentylowany (wilgotność ok 35%), wentylacja mechaniczna pracuje cały czas, rekuperator i GWC jak na razie się sprawdzają więc nie jest to grupa 2 :D
5. Ogrzewam wszystkie pomieszczenia nawet te w których przebywa się sporadycznie więc nie jest to grupa 2
6. Cyrkulację mam podzieloną na strefy czasowe - czy to źle?

Do której grupy powinienem się zapisać :wink:



Ludzie solary w domu jednorodzinnym to jest NIE opłacalna finansowo inwestycja. Koniec kropka ...


Ile lat użytkujesz solary, przez ile sezonów porównywałeś oszczędności z pozyskania energii słonecznej, skąd wiesz jakie ceny energii będą w 2015 roku, do jakiego źródła energii porównywałeś - prąd, gaz, olej, węgiel, drewno .....
Człowieku każdy przypadek jest inny nie da się wrzucić wszystkiego do jednego worka.
Twoje zdanie to Twoje zdanie, moje to moje a Franka to Franka. Taka teza jak powyżej nie może być wyciągnięta z rękawa, bo choćby stwierdzeniem że dom jednorodzinny postawię w Chorwacji od razu Ci ją obalę :wink:

I jeszcze ta ekologia, wiem że się nie opłaca, bo przecież za naszego życia zmian nie zobaczysz dopiero nasze wnuki odczują wyniki naszej działalności ale czy to jest podstawa aby nie wybierać rozwiązań ekologicznych :o

j-j
04-01-2009, 09:57
Tylko z jednym się zgodzę:



... każdy przypadek jest inny nie da się wrzucić wszystkiego do jednego worka...


Proste i logiczne każdy musi sobie przeliczyć ale 7-9 tys. za solary dla 3-4 os. rodziny zuzywającej ok. 200 l dziennie cwu to się może opłaci i zwróci w ciągu ok. 6-9 lat w porównaniu do prądu za 42 gr. za 1 kWh nastomiast w porównaniu do gazu czy prądu w drugiej taryfie za ok. 21 gr. za 1 kWh zwrot nastąpi po 12-15 latach po czym trzeba wliczyć jakieś remonciki, przeglądy itp.

Istotne jest więc to ile tej wody zużywamy!

Dlatego ja sie nie zdecydoiwałem na solary, w moim przypadku to totalne nieporozumienie przy tych ich cenach.

A 200 litrów cwu dziennie to wg MNIE dużo no ale to co wg mnie już nie istotne.

pzdr

adam_mk
04-01-2009, 10:30
Solar solarowi nie równy!!!

Czemu tu wszyscy o cieczowych wyłącznie bredzą?

Skrzynka z drewna przykręcona do ściany i wyłożona matą lamelową a przykryta jakim szkłem - to też solar!
Grzeje to, co w niej siedzi, a jest czarne, do spokojnych 30stC nawet zimą!
Od tego "czarnego" grzeje się powietrze a to już można na salony zaprosić!
I żadne 9000zł! Góra z 1000. A i to, jak się to u stolarza zamówi a nie skleci samemu.
Mam z czego, mam gdzie i mam czym. Wiem jak - to zrobię blisko 100m2
I WIEM, że to latem około 100kW.
Z tym TEŻ wiem co zrobić!
Adam M.

bartez-k
04-01-2009, 13:45
a ja zakładam pc gruntową + solary + reku ... i na wszystko biorę kredyt, i wcale nie należę do rozrzutnych.... zobaczymy za 15 lat kto i jak na wszystkim wyjdzie. Ostatnie dni pokazuja jak gospodarka "gazowa" moze sie raptownie załamać, zakreca kurek i koniec, nie życzę tego oczywiście Polsce...
....za 15 lat napisze jak an tym wyszedłem ekonomicznie :lol:

KrzysztofLis2
04-01-2009, 14:16
Mam z czego, mam gdzie i mam czym. Wiem jak - to zrobię blisko 100m2
I WIEM, że to latem około 100kW.
Z tym TEŻ wiem co zrobić!
Będziesz to latem zaprzęgać do jakiegoś suszenia? Ja mam taki pomysł, żeby na zimę montować kolektory do ścian a na lato demontować i wykorzystywać do suszenia co tylko będę potrzebować (grzyby, owoce, warzywa, drewno kominkowe).

adam_mk
04-01-2009, 16:17
:o :lol: :lol: :lol: :lol:
Z rok temu o tym pisałem!
Da się!
Da się też i lepiej! Przecież to około 100kW.
Nawet z powietrza da się wrzucić to do baniaka z wodą. A ja planuję ze 3 tony, chyba, że się 4 zmieszczą...

Nie będę tego na lato demontował... :lol:
Adam M.

budek72
05-01-2009, 22:31
przeglądając różne fora i czytając na temat kolektorów wydaje mi się, że wiem mniej niż wiedziałem ,
chciałem kupić kolektory próżniowe , ale po przeczytaniu tego porównania
www.solarshop.pl/kolektory_prozniowe.html
założyłem, że chyba kupię lepsze jakościowo kolektory płaskie niż chińskie próżniowe.
Buszują po internecie za opiniami znalazłem to
ZESTAWY SOLARNE FIRMY THERMO/SOLAR - KOLEKTORY SŁONECZNE Z 12 LETNIĄ GWARANCJĄ - płaskie próżniowe
www.konkret2.pl/index.php?action=aktual_news&id=1166
czy może ktoś coś więcej wie na tematych takich kolektorów.
pozdrawiam

adam_mk
05-01-2009, 22:51
Fajne są.
Prosta budowa.
Tylko płaskie i próżniowe to mi słabo współgra.
Piszą o gazie resztkowym nie podając ciśnień.

Z całą pewnością są lepsze od "normalnych" ale pewnie i droższe.
A i tak kolektory tanie nie są...
Adam M.

RAPczyn
06-01-2009, 09:43
Ciśnienie jakie panuję w tych kolektorach to bodaj 100Pa.
"W kolektorze gaz resztkowy (powietrze) w celu dodatkowego poprawienia uzysków można zastąpić kryptonem." - to zdanie nie wiem czemu ale działa na mnie odstraszającą.
Ciśnienie jakie panuje w niektórych kolektorach próżniowo rurowych to 0,1Pa.

budek72
06-01-2009, 18:31
Fajne są.
Prosta budowa.
Tylko płaskie i próżniowe to mi słabo współgra.
Piszą o gazie resztkowym nie podając ciśnień.

Z całą pewnością są lepsze od "normalnych" ale pewnie i droższe.
A i tak kolektory tanie nie są...
Adam M.

Też jakoś mi jest dziwne, ale dają 12 lat gwarancji to chyba jest coś na rzecz :), cena normalna 2 kolektory + zbiornik 300l ok 10 tys.

Polecają też kolektory płaskie Polska Ekologia, mają dobrą szybę (pryzmat)
i mają warstwa absorpcyjną na bazie tlenku tytanu TiNOX.

1950
06-01-2009, 18:40
Ja mam coś takiego http://www.allegro.pl/item496622007_kolektory_sloneczne_najlepsza_cenowo _oferta.html
Użytkuję od maja 2007r. wtedy kosztowały 11100zł z dostawą.
Na promocji otrzymałem, zamiast 2xAP20 jeden AP20 i AP30, plus uchwyty do montażu na elewacji. Instalację wykonałem sam. Gość który to przywiózł, dał mi schematy i wszystko wyjaśnił. Instalacja działa do tej pory bez zarzutu.
W pierwszym tygodniu miałem tylko mały problem, bo woda w zasobniku 300l sięgała 95st.C i puszczał zawór bezpieczeństwa. System bezpieczeństwa chronił kolektory przed przegrzaniem. Za duża powierzchnia w stosunku do zasobnika.
Ale problem został rozwiązany, wystarczy na okres letni wyjąć 10 "rurek ciepła" i woda osiąga 80st.C i kolektor się nie przegrzewa. Na pozostały okres zakładam wszystkie rurki.
Aprucus,czysta chińszczyzna, instalowałem takie w programie ograniczenia niskiej emisji,
znam lepsze,
wtedy zestawy firmowe to było 30 rur + zasobnik 300l., sprawowały się nie najlepiej,
niestety, :roll:

1950
06-01-2009, 20:25
Może i chińszczyzna bo produkowana w Kanadzie. :D
Grunt że ja jestem z nich zadowolony :lol:
Za to sąsiadka ma Viessmann-a 20 rur próżniowych i zasobnik 120l, bo stwierdziła że na 2 osoby wystarczy. Montaż wykonał dystrybutor firmy na naszym terenie.
Od wiosny serwisanci byli już 4 razy, i dalej jest problem z grzaniem cwu. :cry:
a kto Ci takie rzeczy opowiadał :o
żebym nie wiedział w 100% to bym tego nie pisał,
poza tym, znam też osobiście importera i byłem u niego nie raz w firmie,
i wiem co sprowadza,

ja wcale nie twierdzę że one u Ciebie się nie sprawdzają,
ale jak napisałem, znam lepsze,
z resztą wejdź na stronę spf rapperswil,
ostatnio jak tam byłem 1,5 roku temu to mieli zrobione testy,
był też podany kraj produkcji,
a lepsze to wcale nie znaczy Viessmann,
chociaż też nie są złe,

1950
07-01-2009, 07:54
Chińczycy produkują teraz wszystko. Nawet czołowi producenci mają swoje fabryki w Chinach, bo to się po prostu opłaca. Jest jeszcze coś takiego jak licencja producenta. Kanadyjczycy i Amerykanie też są takimi kretynami jak ja, bo instalują i nawet reklamują tą firmę w wiadomościach tv. Krótki filmik dla przykładu http://www.youtube.com/watch?v=UWQqfHeOaWE
Więcej na www.youtube.com chińczycy też tam są :lol:

ten wg Ciebie czołowy producent kolektorów AprucusCanada ma się tak do produkcji kolektorów, jak Coca Cola Polska, do Coca Coli,
chyba mi nie powiesz, że jesteśmy producentem Coli,
my tylko rozcieńczamy ekstrakt i go sprzedajemy jako Coca Colę

Soleko, jak by miał więcej pieniędzy, mógłby nazywać się Apricus Polska i reklamować się w TV,
ale jak na razie, jest malutkim importerem chińskich kolektorów od chińskiej firmy,
a ponieważ sprowadza je za naprawdę śmieszne pieniądze to sprzedaje je po cenach niższych od pozostałych producentów,

ale, jeżeli będziesz miał lepsze samopoczucie z tego powodu, że masz kanadyjskie kolektory, to już Cię nie będę przekonywał,

i nie podchodź do tego w sposób tak emocjonalny,
masz kolektory,
jesteś z nich zadowolony,
czyli masz powody do zadowolenia, a Ty podnosisz sobie ciśnienie swoją niską samooceną,

nie jesteś kretynem,

nikt tego nie powiedział,
wręcz śmiem twierdzić, że zrobiłeś dobrze,

budek72
07-01-2009, 15:14
1950 doradź jakie kolektory kupić, płaskie to chyba na pewno ale chciałbym żeby miały zamiast zwykłej szyby to pryzmat, nowoczesnya warstwa wysokoselektywna na bazie tlenku tytanu np. TiNOX i układ ruruek w układzie Meander.
pozdrawiam

1950
07-01-2009, 18:20
niezmiennie od lat polecam Hewlexa uważając, że stosunek jakości do ceny jest nie do przebicia,
ma takie kolektory o jakich piszesz,

edde
07-01-2009, 19:23
niezmiennie od lat polecam Hewlexa uważając, że stosunek jakości do ceny jest nie do przebicia,
ma takie kolektory o jakich piszesz,

chodzi o Hewalexa? tego co tu: http://www.hewalex.com.pl/ ?
polecasz płaskie tej firmy czy również próżniowe?

1950
07-01-2009, 20:12
kolektory próżniowe to trochę niechciane dziecko Hewalexa, :lol:
bardzo długo zastanawiali się czy wchodzić w próżniowe,
zmusił ich do tego rynek i poniekąd UE która dała dotację na rozbudowę zakładu,

ale rozmawiając nie raz czy to z Właścicielem czy też z Technicznym uparcie twierdzą, że wolą płaskie i takie też polecają klientom,
no chyba że klient się uprze, :roll:

co wcale nie znaczy że próżniowe mają złe,

jako jedni z nielicznych na rynku mają rury do kolektorów próżniowych, nie kupowane w Chinach,

obojętnie na co się zdecydujesz, zrobisz dobrze

budek72
07-01-2009, 21:07
niezmiennie od lat polecam Hewlexa uważając, że stosunek jakości do ceny jest nie do przebicia,
ma takie kolektory o jakich piszesz,

poczytałem trochę o tych kolektorach i chyb amnie przekonują,
nawet niedaleko mnie jest autoryzowany przedstawiciel tej firmy, podejdę i zapytam się o cenę, ciekawy jestem jaka będzie różnica :)
myslę że ten zestaw HEWALEX 2TLP-250 za 7 k. bedzie dla mnie wystarczający, rodzinka 2+2.

budek72
08-01-2009, 15:41
[quote="1950"]

jako jedni z nielicznych na rynku mają rury do kolektorów próżniowych, nie kupowane w Chinach,

czy jesteś pewny że Hawlex nie kupuje chińskich rur, jeden z monterów z Gdańska twierdzi że w Polsce wszystkie firmy korzystają z chińskich rur? na ich stronie internetowej nie znalazłem żadnej widomości na ten temat.
pozdrawiam

1950
08-01-2009, 18:05
[quote=1950]

jako jedni z nielicznych na rynku mają rury do kolektorów próżniowych, nie kupowane w Chinach,

czy jesteś pewny że Hawlex nie kupuje chińskich rur, jeden z monterów z Gdańska twierdzi że w Polsce wszystkie firmy korzystają z chińskich rur? na ich stronie internetowej nie znalazłem żadnej widomości na ten temat.
pozdrawiam
jestem pewny w 100 %, mają niemieckie rury,
ponadto Viessmann ma kolektory montowane na angielskich rurach,
chyba Paradigma też nie jest na chińskich rurach,

adam_mk
08-01-2009, 20:33
Paradigma kiedyś nie była...
Jak jest dziś - to nie wiem.
Jedno w niej było tylko paskudne.... cena...
Reszta była naprawdę dobra...
Zmieniło się?

Adam M.

RAPczyn
08-01-2009, 21:05
Ritter Solar dla Paradigmy robi w Niemczech, Ritter Solar dla kolektorów OEM w Shandong Linuo Paradigma - z tego co ja wiem.

piotr32
09-01-2009, 12:34
Ritter Solar dla Paradigmy robi w Niemczech, Ritter Solar dla kolektorów OEM w Shandong Linuo Paradigma - z tego co ja wiem.

Zgadza się Paradigma częśc produkcji robi w Niemczech a częśc w Chinach. byłem ostatnio u nich na szkoleniu w Dąbrowie Górniczej i taką uzyskałem informację. Moim zdaniem nie ważne czy w Chinach czy w Niemczech - ważne jest to żeby jakość byłą bardzo dobra, żeby dobrze funkcjonowały i miały przystępną cenę. Bo na założenie kolektorów powinno być stać przeciętnych ludzi także a nie tylko bogaczy. Sam odwiedziłem w zeszłym roku w październiku kilkanaście fabryk w Chinach w okolicach Szanghaju (miasta Changzhou i Haining) i muszę powiedzieć że pisanie że wszystko co chińskie jest złe to nieprawda. Owszem jest sporo małych producentów którzy produkują kolektory słabej jakości, jednakże wiele fabryk które odwiedziłem robi naprawdę wyroby dobrej jakości. Nawiązałem współpracę z firmą która produkuje kolektory słoneczne dla firm z Europy takich jak : niemiecka FK Solartechnik, angielska Solra, włoska Sole&Sole, hiszpańska Joliet. jeżeli ktoś byłby zainteresowany szczegółami to zapraszam na PW.
Pozdrawiam
Piotr

gremlin2000
09-01-2009, 12:47
"Nawiązałem współpracę z firmą która produkuje kolektory słoneczne dla firm z Europy takich jak : niemiecka FK Solartechnik, angielska Solra, włoska Sole&Sole, hiszpańska Joliet"

Jaka to firma ta polecana jako producent w Chinach ?
Jakie tam sa ceny kolektorow , czy to sa plaskie ?

Pozdrawiam

agamon
09-01-2009, 12:59
A co sądzicie o firmie acv i jej kolektorach próżniowych?

piotr32
09-01-2009, 13:12
"Nawiązałem współpracę z firmą która produkuje kolektory słoneczne dla firm z Europy takich jak : niemiecka FK Solartechnik, angielska Solra, włoska Sole&Sole, hiszpańska Joliet"

Jaka to firma ta polecana jako producent w Chinach ?
Jakie tam sa ceny kolektorow , czy to sa plaskie ?

Pozdrawiam

Firma z Chin z która nawiązałem współpracę produkuje kolektory próżniowe typu "heat-pipe", mają w ofercie również kolektory płaskie. Kolektory próżniowe mają podwójną izolację szyny zbiorczej (wełna AL-Si plus pianka poliuretanowa) co sprawia że mają niskie straty ciepła.
Nazwy producenta niestety nie mogę zdradzić ponieważ jest to moja tajemnica handlowa gdyż zajmuję się importem kolektorów słonecznych. Jeżeli chodzi o ceny to są niższe niż u nas w Polsce. Dla przykładu podam zestaw wyposażony w kolektor próżniowy 30 rur, zbiornik 300 l z dwiema wężownicami, stację roboczą (pompa Wilo, manometr, przepływomierz, zawory, naczynie wzbiorcze) oraz sterownik z 3 sondami kosztuje u mnie około 6700 zł brutto (z VAT 22%). Myślę że to konkurencyjna cena. Mam wrażenie że niektóre firmy w Polsce trochę przeginają z cenami, być może jest to tylko moje odczucie ponieważ dopiero startuję w tym biznesie i nie wiem jeszcze jakie koszty mnie czekają. Jak dotychczas mam za sobą import 1 zestawu solarnego z Chin (24 rury kolektor, 200l zbiornik, stacja robocza, naczynie wzbiorcze, sterownik) i zainstalowanie go na swoim domu w celu przetestowania go.
Pozdrawiam

RAPczyn
09-01-2009, 13:33
A co sądzicie o firmie acv i jej kolektorach próżniowych?

Patrząc po danych kolektorów to powinny być lepsze od BMK i Ulricha ale jakich uzysków się po nich spodziewać to nie mam pojęcia. Poza tym to Heat-pipe tzn. zanim kolektor zacznie oddawać ciepła to musi sam się "rozgrzać", do tego dochodzi różnica w powierzchni brutto a pow. apertury = 5,038 do 2,788m^2.
Aby mieć porządny uzysk energii dla 3...4 osobowej rodziny trzeba pewnie ze dwie 30 co da nam łącznie 5,576m^2 lub chociaż 22+30=4,833m^2.

agamon
09-01-2009, 16:57
Kupiłem 2x30 rur. Mam bufor ctm 380/120 z 2 wężownicami. górna podłaczona pod kominek z płaszczem wodnym , a dolna wężownica ma byc podłączona pod kolektory. Czekam na ekipę, a ekipa na pogodę :). jak uruchomimy to dam znać.
Pozdrawiam

budek72
12-01-2009, 17:29
byłem dzisiaj u przedstawiciela kolektorów, zaproponował mi kolektory firmy Sonnenkraft posiada zestaw w promocyjnej cenie 7 tys. (2 kolektory plus zbiornik 300l) plus montaż,
znalazłem ten sam zestaw za 16 tys :o
http://www.oze.sklep.pl/product_info.php?manufacturers_id=18&products_id=514

czy ktoś może coś powiedzieć o tej firmie??

pozdrawiam

kazik76
13-01-2009, 13:22
Witam!!!
W budowanym domu( http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=291 ) do wspomagania co i cwu planujemy ( http://forum.muratordom.pl/jak-to-sie-robi-czyli-bufor-ciepla,t89352-600.htm ) skorzystać z „darmowej” energii słońca + prąd(grzałka w buforze)

W naszym przypadku cena solarów (kolektory, zespół pompowy, automatyka, różnica w cenie zbiornika, …) jest podobna do ceny gazu(przyłącz, instalacja, piec, ...)

Wykorzystując „darmową” cwu do zasilania pralki ,zmywarki i w kuchni (gotowanie, herbata, kawa) można by przyspieszyć zwrot inwestycji.
Co WY na to? --pewnie było …szukałem i nic…
Pozdrawiam!!!

KrzysztofLis2
13-01-2009, 14:22
W naszym przypadku cena solarów (kolektory, zespół pompowy, automatyka, różnica w cenie zbiornika, …) jest podobna do ceny gazu(przyłącz, instalacja, piec, ...)
Jednakowoż kupno solara nie rozwiąże kwestii wydatku na instalację grzewczą.


Wykorzystując „darmową” cwu do zasilania pralki ,zmywarki i w kuchni (gotowanie, herbata, kawa) można by przyspieszyć zwrot inwestycji.
Co WY na to? --pewnie było …szukałem i nic…
Nie da się ukryć.

opolkrz
14-01-2009, 15:05
Może na tym forum ktoś mi z Was doradzi.

Chciałbym w tym roku zainstalowac w domu kolektory słoneczne. Po zapytaniach w Opolu w serwisie Sonnenckraft i Roth, po przeglądnięciu forum, rozmowach i przeczytaniu wielu opinii chcę zainstalowac kolektory próżniowe. Mam w domu zbiornik 140 litrów na wode c.u. z grzałką a w zimie jest woda podgrzewana z kotła centralnego ogrzewania. W Opolu zalecano mi zbiornik 300 litrowy (4 ludzi) i Pan z serwisu polecal mi dokupić do mojego zbiornika 140 litrów zbiornik 160 litrowy. Kolektory mogę zamontować na różnych budynkach czy to mieszkalnym czy gospodarczym i dlatego to nie gra dla mnie różnicy. Mam kilka pytań dotyczących szczegółów:
1. Montując je na domu mieszkalnym muszę sprowadzić 2 rurki (dopływ i odpływ), jednak mam w domu pomieszczenia powykańczane (nie do kucia) i brak wolnych przewodów kominowych. Czy ktoś może mi powiedzieć czy mając rury znacznej dłlugości i będą one kilkakrotnie załamane nie będę miał za dużo strat ciepła i ile powinny być max. długości rury od kolektora do zbiornika? Czy ma to jakiś negatywny wpływ?
2. Z budynków gospodarczych musiałbym te rury położyć w ziemi. Jak to wygląda technicznie, jeżeli to w jakiej otulinie i co ze stratami, czy warto je do ziemi zakopać, czy nie spowoduje to szybszego zniszczenia tych rur ze względu na wilgoć lub inne czynniki?
3. Chciałbym się zamknąć ceną około 10 tys. zł. W tych czasach każdy ze sprzedawców mówi co chce aby sprzedać towar i dlatego proszę mi polecić dobrą firmę z województwa opolskiego zajmująca się handlem i montażem kolektorów słonecznych. Dla mnie bardzo ważna jest fachowość i znajomość tego zagadnienia przez monterów, gdyż muszą się przyłączyć do istniejącej instalacji a i z tym wielu "fachowców" ma problemy.
4. Myślę o dogrzewaniu c.o. choćby o kilka stopni w zimie ale co zrobić z nadmiarem ciepła w lato (nie mam basenu, nie mam zamiaru także wypuszczać wody)? Mam na myśli sprawdzone i dobre rozwiązania np. z radiatorem lub co innego

kazik76
15-01-2009, 19:40
Witam!!!
KrzysztofLis2:
"Jednakowoż kupno solara nie rozwiąże kwestii wydatku na instalację grzewczą."

Tak to prawda :( ale wydatek na gaz(…) to wydatek a na solary(…) to inwestycja którą można sfinansować tanim kredytem np. z BOŚ są też dotacje z gminy,UE

MCB
16-01-2009, 07:33
Dostaniesz kredyt z BOŚ na solary dla domku jednorodzinnego???

MCB

RAPczyn
16-01-2009, 10:08
Witam!!!
W budowanym domu( http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=291 ) do wspomagania co i cwu planujemy ( http://forum.muratordom.pl/jak-to-sie-robi-czyli-bufor-ciepla,t89352-600.htm ) skorzystać z „darmowej” energii słońca + prąd(grzałka w buforze)

Pozdrawiam!!!

Przy założeniu, że dom będzie miał zużycie energii około 25MWh rocznie (razem z cwu), to przy instalacji kolektora próżniowego CPC o powierzchni czynnej 9m^2 i zbiorniku buforowym 800l, uzysk solar pokryje ~20...25% zapotrzebowania.

kazik76
16-01-2009, 11:23
Dostaniesz kredyt z BOŚ na solary dla domku jednorodzinnego???

MCB ...tak!
Byłem w BOŚ Tarnów:
kredyt +-1%/rok na 4lata zakup ,montaż "solarów" do 10kw wystarczy faktura VAT i reszta na:
http://www.bosbank.pl/?page=ekologia_kredyty_na_urzadzenia_sluzace_ochro nie_srodowiska lub:
http://www.budgar.com.pl/modul.php?npow=rekuperatory&modul=newsroom&rdzial=czytajnewsa&numer=96a06c43a8

kazik76
17-01-2009, 11:53
Witam!!!
W budowanym domu( http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=291 ) do wspomagania co i cwu planujemy ( http://forum.muratordom.pl/jak-to-sie-robi-czyli-bufor-ciepla,t89352-600.htm ) skorzystać z „darmowej” energii słońca + prąd(grzałka w buforze)

Pozdrawiam!!!

Przy założeniu, że dom będzie miał zużycie energii około 25MWh rocznie (razem z cwu), to przy instalacji kolektora próżniowego CPC o powierzchni czynnej 9m^2 i zbiorniku buforowym 800l, uzysk solar pokryje ~20...25% zapotrzebowania.
Witam Fachowca!

Mam kilka pytań:
1)te 25MWh to dla domu „energooszczędnego”(z definicji np: muratora) ???

2)przyjmując: … ewentualne zmiany pytanie nr.1), CPC o powierzchni czynnej ~12m^2 zbiornik buforowy 1000l,
podłogówka (zaśilanie~30stopni /całości), pytanie nr.3) uzysk solar pokryje ~ …% ???

3)czy wykorzystując „darmową” cwu do zasilania pralki ,zmywarki i w kuchni (gotowanie, herbata, kawa) można zrekompensować różnicę
w cenie paliw: prąd – gaz z sieci w skali roku???
Czy to ma sens???

4) ?techniczne: da się zamontować kolektory próżniowe CPC pod kątem ~45stopni na dachu o nachyleniu 25st ???
-wiem że z płaskimi niema problemu.

kazik76
17-01-2009, 20:11
Wykorzystując „darmową” cwu do zasilania pralki ,zmywarki i w kuchni (gotowanie, herbata, kawa) można by przyspieszyć zwrot inwestycji.
Co WY na to? --pewnie było …szukałem i nic…
Pozdrawiam!!!
słabo szukałeś
http://forum.muratordom.pl/solary-pralka-zmywarka-z-opcja-cieplej-wody,t141284.htm
http://forum.muratordom.pl/podlaczenie-zmywarki-i-pralki-zamiast-do-zimnej-do-c-w-u,t143390.htm
http://forum.muratordom.pl/zmywarka-podlaczenie-cieplej-wody,t147171.htm
http://forum.muratordom.pl/zmywarka-podlaczona-do-cieplej-wody-pompa-ciepla-jaka-ktos,t144351.htm
Dzięki za linki. Trochę tego mało :( mam na myśli zawartość.
..szukam ale...na co dzień Internet w komórce(tel.) :(
Gdyby ktoś znał inne to będę wdzięczny i zdrowszy :)

1950
18-01-2009, 09:55
to rzeczywiście skrót,
Bosch czy Simens dopuszczają tego typu rozwiązania dla swoich zmywarek,
wiem też że są pralki które mogą pracować z ciepłą wodą,

Jurek_Z
18-01-2009, 10:03
Już 25 lat temu jedna z ruskich wiatek miała doprowadzenie ciepłej i zimnej wody.

1950
18-01-2009, 12:52
i dyskusja zatoczyła koło, były już argumenty że da się podłączyć CWU pod pralkę zmywarkę tyle że zyski z tego co kot napłakał, ktoś kto liczy na szybszy zwrot solara z tego powodu może bardzo długo czekać na te przychody bo:
albo trzeba kupić droższy model z podłączeniem i ciepłej i zimnej wody i odpowiednio drożej zapłacić za podwójne przyłącza,
albo podłączyć bezpośrednio ciepłą zamiast zimnej i patrzeć jak do płukania leci ciepła woda, w której gorzej się płucze szczególnie widać to na szklankach, i która jest zużywana do 5 razy więcej niż do mycia
dlaczego bronisz tego, co nie da się obronić,
wejdź do netu i poszukaj zmywarek Boscha czy Simensa,
wcale nie potrzeba droższego modelu,

a co do 5-krotnego zużycia wody do płukania,

nie wiem czy wiesz jak działa zmywarka,
jeżeli program ma pobrać na cały cykl x litrów wody,
to choćbyś postawił flaszkę, to nie weźmie więcej,

to se ne da Pane Havranku :roll:

1950
18-01-2009, 14:50
nigdzie nie będę wchodził,
widzisz,
to że jakieś rozwiązanie się Tobie nie podoba, wcale nie znaczy, że masz być nierzetelny,

RAPczyn
18-01-2009, 18:10
1)te 25MWh to dla domu „energooszczędnego”(z definicji np: muratora) ???

2)przyjmując: … ewentualne zmiany pytanie nr.1), CPC o powierzchni czynnej ~12m^2 zbiornik buforowy 1000l,
podłogówka (zaśilanie~30stopni /całości), pytanie nr.3) uzysk solar pokryje ~ …% ???

4) ?techniczne: da się zamontować kolektory próżniowe CPC pod kątem ~45stopni na dachu o nachyleniu 25st ???
-wiem że z płaskimi niema problemu.

Patrząc na projekt domu oceniłem, że edzie to jakieś 25MWh z duuużym marginesem błędu.
Przy zbiorniku buforowym o poj. 1000l standardowo jest 13,5m^2. Maksymalny spodziewany uzysk energii z takiego pola to ~9517kWh rocznie. Przy 12m^2 będzie maksymalnie 8460kWh.
Nie ma przeszkód by na dachu 25st zamocować kolektory pod kątem 45st.

kazik76
21-01-2009, 21:53
w telegraficznym skrócie, ani pralki ani zmywarki nie da się podłączyć pod CWU, jedynie gotowanie się da ale ile tego uzysku będzie ??
:o :o :o
okazało się że to potężny skrót myślowy! ale dopiero po przeczytaniu następnych postów

"...da się, wszystko się da ALE..."

--właśnie chodzi o to "ALE"
Znam trochę temat i chcę zasilać przystosowaną(własnoręcznie* lub fabrycznie) pralkę ,zmywarkę
nie mam jednak takiej wiedzy jak np. cytowany („…”) forumowicz i dla tego pytania...

…ile tego uzysku można się spodziewać???

* 1) trójnik+ 2odwrotnie działające elektrozawory + programowalny wyłącznik czasowy…
2) trójdrożny zawór mieszający+ siłownik sterowany programatorem pralki…

kazik76
21-01-2009, 22:43
RAPczyn
Dzięki!!!

Mam jeszcze kilka pytania:

1)zakładając że dom(c109) będzie „energooszczędnego” i z WM(reku~90%) to na ~ile można oszacować roczne zapotrzebowanie na energię (co+cwu) ?

2) Jak długo(ile lat) kolektory CPC zachowują swoją maks sprawność ?

3)Ile ~kosztuje 13,5m^2kolektora(nie z Chin) +odpowiedni zespół pompowy ?

4)ile~ -//- wykonanie p.3) ?

...dziękuje

i

kolektor1
22-01-2009, 01:43
Witam.
Widzę tu szacowne grono fachowców z innych portali.
Przeglądając od początku poruszane tematy, zaskoczył mnie jeden:
Kolega RAPczyn napisał:

Co do chemii to ja współczuje wnukom, które będą ewentualnie utylizować kolektory płaskie z czarnym chromem... brrr
Co jak co ale tego po szanownym koledze nie spodziewał bym się nigdy.
Toż to metal w najczystszej postaci nakładany w procesie elektrolizy a że czarny to już zależy od obróbki chemicznej. Związki chromu użyte do obróbki fakt to świństwo ale i te dają się zutylizować. Wsiadając do samochodu nie zdajemy sobie sprawy ile tam jest związków chromu - wszystkie części metalowe pod powłoki lakierowane są chromianowane, nie chromowane a to gorzej.

pozdrawiam

RAPczyn
22-01-2009, 09:48
RAPczyn
Dzięki!!!

Mam jeszcze kilka pytania:

1)zakładając że dom(c109) będzie „energooszczędnego” i z WM(reku~90%) to na ~ile można oszacować roczne zapotrzebowanie na energię (co+cwu) ?

2) Jak długo(ile lat) kolektory CPC zachowują swoją maks sprawność ?

3)Ile ~kosztuje 13,5m^2kolektora(nie z Chin) +odpowiedni zespół pompowy ?

4)ile~ -//- wykonanie p.3) ?

...dziękuje

i

Ad.1 Zużycie energii prawdopodobnie spadnie o około 20-25%.
Ad.2 Po 20 latach użytkowania nie powinno być różnicy.
Ad.3 Pytanie czy aby na pewno potrzebujesz pola kolektorów o tak dużej powierzchni oraz czy zmieści się na dachu? Jeśli będą mieszkać 4 osoby to raczej skłaniałbym się ku 9m^2.

olek.k
22-01-2009, 22:26
Witam "1950"

Dla rodzinki 2 osobowej jaki wielki zestaw solarny był by odpowiedni, tzn powierzchnia solara, zbiornik itp.
Pozdrawiam z Śląska

kolektor1
22-01-2009, 23:13
Witam.

Dla rodzinki 2 osobowej jaki wielki zestaw solarny był by odpowiedni, tzn powierzchnia solara, zbiornik itp.
Pozdrawiam z Śląska
Najmniejsza instalacja jaka ma sens ekonomiczny to dwa kolektory płaskie o łącznej pow. 2m^2i zasobnik 200l. I właśnie taka instalacja będzie odpowiednia dla Twojej rodzinki.
"Klasyczny" dobór kolektorów do ciepłej wody to 0,75 kolektora o pow.2m^2 na osobę, ale zleży to od wielu czynników. Podstawowym czynnikiem doboru kolektorów jest dobowe zużycie wody przez domowników.
pozdrawiam.

kolektor1
22-01-2009, 23:13
Witam.

Dla rodzinki 2 osobowej jaki wielki zestaw solarny był by odpowiedni, tzn powierzchnia solara, zbiornik itp.
Pozdrawiam z Śląska
Najmniejsza instalacja jaka ma sens ekonomiczny to dwa kolektory płaskie o łącznej pow. 2m^2i zasobnik 200l. I właśnie taka instalacja będzie odpowiednia dla Twojej rodzinki.
"Klasyczny" dobór kolektorów do ciepłej wody to 0,75 kolektora o pow.2m^2 na osobę, ale zleży to od wielu czynników. Podstawowym czynnikiem doboru kolektorów jest dobowe zużycie wody przez domowników.
pozdrawiam.

kolektor1
22-01-2009, 23:14
Witam.

Dla rodzinki 2 osobowej jaki wielki zestaw solarny był by odpowiedni, tzn powierzchnia solara, zbiornik itp.
Pozdrawiam z Śląska
Najmniejsza instalacja jaka ma sens ekonomiczny to dwa kolektory płaskie o łącznej pow. 2m^2i zasobnik 200l. I właśnie taka instalacja będzie odpowiednia dla Twojej rodzinki.
"Klasyczny" dobór kolektorów do ciepłej wody to 0,75 kolektora o pow.2m^2 na osobę, ale zleży to od wielu czynników. Podstawowym czynnikiem doboru kolektorów jest dobowe zużycie wody przez domowników.
pozdrawiam

kolektor1
22-01-2009, 23:17
Witam.


kolektory płaskie o łącznej pow. 2m^2i zasobnik
Błąd!!
Oczywiście o łącznej powierzchni 4m^2
pozdrawiam

kazik76
23-01-2009, 11:50
Ad.3 Pytanie czy aby na pewno potrzebujesz pola kolektorów o tak dużej powierzchni oraz czy zmieści się na dachu? Jeśli będą mieszkać 4 osoby to raczej skłaniałbym się ku 9m^2.
W instalacji co.cwu na pewno będzie http://www.elektromet.com.pl/14/pl/14.2.html ale korzystając z: www.atmopol.pl/files/opis02.pdf i patrząc na ceny myślę o ~1000litrowym.
Nie wiem jaka w moim przypadku(wspomaganie CO...) powinna być powierzchnia kolektora??
Powierzchnia dachu:~270m2 z tego 1/4-(mała „jaskółka” ) skierowana na południe
Na letnie nadwyżki basen :D (z marketu) :) + odpowiedni wymiennik zabudowany w obudowie filtra wody.
To też ad4. dla opolkrz

kolektor1
24-01-2009, 23:07
Witam.

gdzieś w jakimś artykule o pasywnym budynku w Niemczech właściciel chwalił się ze duży kolektor taki właśnie ponad 13m2 netto + duży bufor CWU ok 1m3 daje mu 100% pokrycie w ciągu całego roku kalendarzowego dla rodziny 2+2,
Niemcy to duży kraj i rozległy geograficznie Południe Niemiec ma klimat zbliżony do centralnych rejonów Francji i prawie graniczy z Włochami ( cienki pas Austrii ). Natomiast północ dorównuje szerokością Irlandii. Trudno jest więc porównywać w stosunku do Polski.
W Polsce jeżeli chcieć mieć pokrycie w 100% zimą trzeba ok.34 kolektorów płaskich dla rodziny czteroosobowej.

pozdrawiam

RAPczyn
26-01-2009, 09:02
W Polsce jeżeli chcieć mieć pokrycie w 100% zimą trzeba ok.34 kolektorów płaskich dla rodziny czteroosobowej.

pozdrawiam

Możesz trochę precyzyjniej się wyrazić ile to 34 kolektory (m^2 pow. czynnej)?
Na jakiej podstawie doszedłeś do tego, że 34 sztuki wystarczą?

kazik76
26-01-2009, 11:33
W Polsce jeżeli chcieć mieć pokrycie w 100% zimą trzeba ok.34 kolektorów płaskich dla rodziny czteroosobowej.

pozdrawiam

Możesz trochę precyzyjniej się wyrazić ile to 34 kolektory (m^2 pow. czynnej)?
Na jakiej podstawie doszedłeś do tego, że 34 sztuki wystarczą?

-też o to miałem pytać bo np. vitosol płaski viessmann-a ma 2.32m^2 pow. czynnej a płaski hewalex-a 1.83m^2 pow. czynnej .........

po II post mpoplaw trzeba czytać w kontekście mojej z nim dyskusji ...
...planuję WSPOMAGAĆ...

Po III …własne posty można kasować.


RAPczyn jak znajdziesz chwile napisz proszę
jakie optimum widział byś dla założeń j.w. ( w moim poprzednim poście)

z góry dziękuje

RAPczyn
26-01-2009, 12:13
RAPczyn jak znajdziesz chwile napisz proszę
jakie optimum widział byś dla założeń j.w. ( w moim poprzednim poście)

z góry dziękuje

Do takiego zbiornika o pojemności 1000l podłączyłbym 12m^2 pow. czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC. Jeśli będziesz tą wodę wykorzystywał do basenu w lato to dobrze by było aby basen miał pow. do ok. 20m^2.
Przy zbiorniku 750l podłączyłbym 9m^2 i wtedy basen o pow. do ok. 12,5m^2.

kolektor1
26-01-2009, 22:43
Witam.

Możesz trochę precyzyjniej się wyrazić ile to 34 kolektory (m^2 pow. czynnej)?

Jest taki program "kolektorek". Jeden z parametrów tego programu jest stopień pokrycia ciepłej wody z kolektorów w rozbiciu na miesiące. Parametry ustawiłem tak: 100% pokrycia dla grudnia i program wyliczył mi taką ilość kolektorów dla ciepłej wody dla kolektorów płaskich o pow. jednego ok. 2m^2. Ale dla wersji programu 1.
A praktycznie: rodzina czteroosobowa w miesiącu zużywa ok. 7200l ciepłej wody o temp. ok. 50 stopni. dla takiej ilości wody i tej ilości kolektorów potrzeba nam ok. 6 dni słonecznych w grudniu. Wyniki są jednak mocno uśrednione.

Na jakiej podstawie doszedłeś do tego, że 34 sztuki wystarczą?
W grudniu jest różnie mogą nie wystarczyć.
pozdrawiam

KrzysztofLis2
27-01-2009, 07:57
Jest taki program "kolektorek". Jeden z parametrów tego programu jest stopień pokrycia ciepłej wody z kolektorów w rozbiciu na miesiące.
Z tego, co czytałem na innym forum, program jest niespecjalnie merytorycznie poprawny. Zdaje się, że w kwestii obliczania zwrotu i oszczędności, ale nie jestem pewien.

kolektor1
31-01-2009, 23:59
Witam.

Z tego, co czytałem na innym forum, program jest niespecjalnie merytorycznie poprawny. Zdaje się, że w kwestii obliczania zwrotu i oszczędności, ale nie jestem pewien.
Oczywiście, że program nie jest jeszcze precyzyjny ale to dla tego, że baza danych jest jeszcze szczupła, choć ciągle jest poszerzana. Aby dobrze napisać taki program trzeba by opomiarować setkę różnych instalacji i ciągle je monitorować.
pozdrawiam

RAPczyn
01-02-2009, 14:46
Rozwiązanie takiego problemu można znaleźć TU (http://www.itw.uni-stuttgart.de/ITWHomepage/TZS/Berichte.html) oraz TU (http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1).
Gdzie część kolektorów została już przebadana i wyniki (w większości) są dostępne.

KrzysztofLis2
03-02-2009, 21:55
Oczywiście, że program nie jest jeszcze precyzyjny ale to dla tego, że baza danych jest jeszcze szczupła, choć ciągle jest poszerzana. Aby dobrze napisać taki program trzeba by opomiarować setkę różnych instalacji i ciągle je monitorować.
O ile dobrze pamiętam, dyskusja tyczyła się źle przyjętych (zbyt optymistycznych) założeń dotyczących zwrotu instalacji w czasie. Ale nie wiem jak jest w rzeczywistości, bo nawet nie chciało mi się go przetestować.

PAPROCIAK
04-02-2009, 22:53
Systemy solarne - policz zanim utopisz pieniądze - aktualizacja


Pod wpływem reklam i rozpowszechnionych w mediach informacji tkwi w Tobie przekonanie że system kolektorów słonecznych daje realne oszczędności.

Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna.

Aby określić opłacalność inwestycji w system solarny należy policzyć ilość energii słonecznej, którą wykorzystamy i porównać ją z kosztami początkowej inwestycji zakładając, że system taki ma określoną trwałość. W takiej sytuacji otrzymamy faktyczny koszt energii słonecznej którą możemy porównać z innymi kosztami energii z gazu, oleju, prądu elektrycznego itp. Po prostu otrzymujemy całkowity koszt zakupu i eksploatacji.

Kalkulacja przykładowego zestawu solarnego

Przeciętny koszt rozbudowy instalacji grzewczej o system solarny to około 10-15 tyś. złotych.
Koszt ten obejmuje:

3-4 kolektory słoneczne,

dopłatę za zasobnik o dużej pojemności 300 litrów, który posiada dwie wężownice - przy normalnym systemie grzewczym wystarcza dużo tańszy zasobnik około 150 litrów,
system sterowania wraz z pompą obiegową,
montaż i uruchomienie.
czyli otrzymujemy zestaw jak na rysunku:



Podstawowe założenia do kalkulacji

inwestycja jest finansowana z zasobów własnych inwestora lub kredytu bankowego,
w domu mieszka 4-osobowa rodzina,

dzienne zużycie ciepłej wody to około 200 litrów dziennie na rodzinne,
czas "życia" instalacji solarnej to maksymalnie 20 lat,
dla uproszczenia kalkulacji nie liczymy kosztów utrzymania instalacji solarnej w ruchu (przeglądy, naprawy, koszt energii elektrycznej do sterowania i pomp).
w domu nie ma basenu ani innego odbiornika, który zużywa dużo ciepłej wody (np. agroturystyka, mini hotel) w sezonie letnim.

Zakładając, że zastosujemy 3 markowe kolektory płaskie, zgromadzą one w ciągu roku 2800 kWh energii cieplnej.
Niestety tylko cześć tej energii możemy wykorzystać. W praktyce będzie to około 40 % tej energii. Powody są następujące:

energia słoneczna jest energią tzw. niskotemperaturową, w związku z tym przez dużą cześć roku temperatura wody z kolektorów będzie niższa niż wody w zasobniku podgrzewanej piecem co. Z reguły jest to około 45-50 stopni.
w sezonie letnim ilość energii słonecznej z takiego zestawu kilkukrotnie przekracza nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę. W słoneczny dzień mamy tej energii nawet trzy razy więcej niż potrzebujemy,

300 litrowy zasobnik pozwala zgromadzić zapas ciepłej wody na maksymalnie 2 dni.
energia z kolektorów jest przekazywana do zasobnika także z pewnymi stratami.

Czyli kolektory zgromadzą w roku 2800 kWh ale efektywnie możemy wykorzystać tylko 1120 kWh rocznie i o tyle obniżyć zapotrzebowanie na energię z pieca co.

Przyjmując, że system działa przez 20 lat bezawaryjnie, uzyskaliśmy 22400 kWh energii, która nas kosztowała jednorazowo 12 tyś. złotych - jest koszt zakupu systemu kolektorów.
Czyli 1 kWh energii słonecznej kosztuje nas 54 grosze.

Teraz warto zajrzeć do szuflady i sprawdzić ile płacimy za 1kWh energii elektrycznej która jest jednym z najdroższych mediów.

Jak z rachunku zsumujemy opłatę za energię oraz koszt dostawy to wyjdzie nam 1 kWh za około 44 grosze !!!

Popatrzmy jeszcze na koszty 1 kWh energii cieplnej wyprodukowanej za pomocą pieca co:

gaz ziemny -> 15 groszy
gaz płynny - > 30 groszy
olej opałowy -> 24 grosze
węgiel (eko-groszek) - > 10 groszy
drewno opałowe -> 7 groszy


Policzmy jeszcze inaczej
Przeciętna rodzina wydaje rocznie na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej użytkowej około 1000 zł.
Korzystając z założenia - które zalecają przyjmować producenci - że system omawianych kolektorów zaspokoi 30 % procent rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę, możemy zaoszczędzić 300 zł rocznie, czyli system wart 12 tyś. zł zwróci sie nam po 40 latach, czyli długo po tym jak przemieni się w stertę złomu.

Wnioski

Energia słoneczna jest ekologicznym odnawialnym źródłem energii. Wszystkich dla których środowisko jest ważniejsze niż pieniądze zachęcamy do inwestowania w takie systemy.

Powyższy system nawet gdyby był bardziej sprawny i tak nie ma szans się spłacić w polskich warunkach w rozsądnym czasie - szczególnie jak doliczymy koszty serwisowania, napraw i prądu.
Zakup systemu solarnego do domu jest opłacalny, jeśli uzyskasz dopłatę, a kwota wyciągnięta z Twojego portfela nie jest większa niż 3-4 tyś. zł (dla systemu z trzema kolektorami płaskimi).
Warto rozważyć zakup systemu grzewczego z możliwością rozbudowy o system solarny, jeżeli są szanse na dopłaty w perspektywie kilku najbliższych lat.
Zapewnienia że taki system (3 kolektory) można wykorzystać do podgrzewania domu można włożyć między bajki - moc dostarczana przez kolektory w sezonie grzewczym (jesień, zima, wiosna) jest mniejsza od mocy suszarki do włosów.
Zachęcamy do samodzielnego powtórzenia obliczeń w oparciu o dane techniczne producenta konkretnego rozwiązania. Warto by dostawca przedstawił takie wyliczenia i załączył je jako załącznik umowy. To, czy taki dostawca się znajdzie, będzie kolejnym namacalnym dowodem na potwierdzenie opłacalności zakupu.

UWAGA: W sieci pojawił się polski program kolektorek.pl którzy w kilka minut pozwala na samodzielne zweryfikowanie opłacalności i czasu zwrotu inwestycji w kolektory słoneczne.

Skorzystaj z naszej pomocy przy doborze sensownego systemu ogrzewania

kolektor1
05-02-2009, 23:05
Witam.
Ale!!! Do wyliczeń kolegi PAPROCIAKA wprowadził bym jednak parę poprawek.

energia słoneczna jest energią tzw. niskotemperaturową, w związku z tym przez dużą cześć roku temperatura wody z kolektorów będzie niższa niż wody w zasobniku podgrzewanej piecem co. Z reguły jest to około 45-50 stopni.
Tak będzie jeżeli użyjemy zasobnika biwalentnego, ale można nie co inaczej.
Użyjemy zasobnika 300l z jedną wężownicą i 150l też z jedną i połączymy szeregowo. Zimna woda z przyłącza wodociągowego wpływa najpierw do solarnego 300l i dalej do 150l a ponieważ ma średnioroczną temperaturę 12 stopni to instalacja solarna rusza kiedy w kolektorze jest około 20 stopni zaczynając ogrzewać tą zimną wodę. I tu już widać różnicę: przy biwalentnym instalacja solarna startuje przy temp. 50 stopni jak pisał kolega a przy takim " tandemie " już przy 20 stopniach. Taki tandem jest jednak ciut tańszy niż biwalentny. W mniejszym zbiorniku woda jeżeli nie osiągnie 45-50 stopni będzie dogrzana innym źródłem.

W praktyce będzie to około 40 % tej energii.
A więc w praktyce myślę, że będzie to 80% wytworzonej energii

Jak z rachunku zsumujemy opłatę za energię oraz koszt dostawy to wyjdzie nam 1 kWh za około 44 grosze !!!
Tak to na dzisiaj, ale czy za rok nie będzie to 1,44zł? a za 10 lat 10,44zł?
Myślę, że przyrost cen energii też trzeba wziąć pod uwagę.

Zapewnienia że taki system (3 kolektory) można wykorzystać do podgrzewania domu można włożyć między bajki - moc dostarczana przez kolektory w sezonie grzewczym (jesień, zima, wiosna) jest mniejsza od mocy suszarki do włosów.
Tak taki system nie podgrzeje nam domu ale z tą suszarką na wiosnę to kolega przesadził i to mocno.

pozdrawiam

kazik76
06-02-2009, 12:04
Witaj!!!
mpoplaw
...a biorąc pod uwagę taki kredyt:
http://www.bosbank.pl/?page=ekologia_kredyty_na_urzadzenia_sluzace_ochro nie_srodowiska lub:
http://www.budgar.com.pl/modul.php?npow=rekuperatory&modul=newsroom&rdzial=czytajnewsa&numer=96a06c43a8 ???
...a to link do wykazu instytucji które mogą pomóc...:
http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/dotacje-do-oze-blog/277-pomoc-do-oze.html sprawdzałem tylko w BOŚ(Tarnów) ...inflacji jest większa od kosztów tego kredytu --tylko te 4lata :( :(

zbigmor
06-02-2009, 12:18
Nie ma się co czarować. Jeśli założymy, że rzeczywiście przeciętna rodzina zużywa energii na podgrzanie wody użytkowej za około 1000zł (od razu zakładam, że znaczna większość płaci mniej przy podgrzewaniu GZ, węglem czy drewnem, ale tych można pominąć z marszu) i prawie każdy płaci za te kolektory z kredytu budowlanego no to każdy sobie może przeliczyć, że koszt spłaty tego kredytu będzie zbliżony do kosztów podgrzania tej wody innymi metodami.
Oczywiście znajdzie się jaiś procent osób, które nie potrzebują zaciągnąć kredytu na tą inwestycję, zużywają bardzo dużo wody i pozyskują bardzo drogo ciepłą wodę. Będzie to znaczna mniejszość.
Rozumiem jednocześnie tych, którzy instalują solary bo mają kocioł na paliwo stałe i nie chcą palić w nim latem. Ekonomicznie wciąż nie ma to uzasadnienia, ale ma inne plusy.
Podsumowując wątek jest bardzo długi przy bardzo prostych wnioskach - ekonomicznie kolektory słoneczne nie mają uzasadnienia.
Cieszę się jednak, że stają się takie popularne bo cena ich spada, a i producenci uzyskują środki na rozijanie technologiczne systemów co może skutkować dla mnie chęcią zakupu w przyszłości takiego systemu.

kolektor1
06-02-2009, 23:30
Witam

a ja myślę że sobie zgadujesz, po prostu
A jamyślę, że nie dokladnie czytasz.
Kolega Paprociak napisał, że 2800kWh można uzyskać z 3 kolektorów a więc jest to ilość energii uzyskiwana z owych kolektorów. Zwróć uwagę, że nie jest to ilość docierająca do kolektorów, bo ta jest trochę większa.
Instalację solarną należy rozpatrywać jako urządzenie pracujące z jakąś sprawnością, a sprawność obliczamy w stosunku do stałych jednoznacznie określonych parametrów. Tu posłużę się przykładem: kocioł gazowy kondensacyjny ma sprawność 107%!! A któż to widział, - perpetuum mobile?
Nie, do wyznaczenia sprawności kotła posłużono się parametrami spalania gazu dla kotłów z otwartą komorą spalania a ponieważ dodatkowa ilość ciepła pochodzi z kondensatu stąd sprawność przekraczająca 100%.
Wracając do sprawności instalacji solarnej. Owe 2800kWh to ilość energii wytworzona z kolektorów i to jest dla nas te 100% do wykorzystania. Jak wykorzystamy i w jak dużym stopniu tę energię to już zależy od wykonania samej instalacji. Wcześniej dałem przykład, że tą samą instalację można rozwiązać na dwa sposoby i proszę mi wierzyć, że będą one pracowały z różną sprawnością. Na sprawność instalacji ma wpływ jeszcze parę innych czynników a min. staranność wykonania, materiał, elektronika sterująca, grubość otulin co wiąże się ze stratami na przesyle, itp. Bardzo często podnoszony jest temat strat na zasobniku i utrata ciepła z nagrzanego zbiornika. Ale przecież ten zbiornik nie stoi na zewnątrz budynku tylko w środku i sezonie grzewczym ten zbiornik ogrzewa pomieszczenie w którym stoi a więc tyle ile straci ciepła zbiornik tyle mniej ciepła potrzeba do ogrzania tego pomieszczenia, więc strata wchodzi w ogólny bilans cieplny budynku, podobnie z rurami. Całkiem inną sprawą jest sposób i wielkość wykorzystania zgromadzonej cieplej wody przez domowników, inaczej będzie to wyglądać dla 4 osób w starszym wieku, inaczej gdzie dwie to panienki w wieku 16-20 lat spędzające 2 godziny na codziennej kąpieli. A jedna mając kolektory zużywamy więcej wody "bo to za darmo".
Aby zrobić naprawdę rzetelną analizę kosztów trzeba by było opomiarować instalację cieplej wody na rok przed zamontowaniem kolektorów i roczną z kolektorami a wynik i tak będzie tylko dla tego konkretnego przypadku.
Mówimy o uzasadnieniu ekonomicznym, ale ci co parę lat temu zakładali ogrzewanie olejowe , dziś czym się kierują wymieniając je na inne. Przecież te kotły mogą pracować jeszcze ładnych parę lat a tu kasa wyrzucona w błoto.
w przypadku kolektorów paliwo na pewno nie zdrożeje, a frajda z posiadania.
Przecież decydując się na ten czy inny model samochodu nie robimy analizy kosztów "kiedy się zwróci" a przecież się nie zwróci a wręcz odwrotnie.
Sprawa dofinansowania do której wcześniej się nie odniosłem.
Otóż jest tylko trzeba ostro przycisnąć radnych w miejscu zamieszkania, są gminy gdzie dopłacają do kolektorów a gdzie nie ma trzeba wziąć za gardło urzędników bo oni mają pieniądze, znam takie pozytywne przypadki.

jeśli nie zgadujesz to ja mogę zakupić od razu 2 zestawy solarne z gwarantowaną taką sprawnością, płacić ci będę w ratach równowartość uzysków CWU
A to napisz coś więcej to pomyślimy.
pozdrawiam

salmon969
07-02-2009, 06:39
Bez dotacji min 60% solar nadaje się tylko dla szpanu i bezproduktywnej gadaniny .Wszystkie pozytywne opinie najpierw wypłynęły od producentów a później zostały powielone przez handlowców oni zaprosili hydraulików na "szkolenia" wyjazdowe nieraz kilku dniowe a to wszystko połączone reklamą i mamy temat solar Prawie żaden hydraulik nie powie że to się nie opłaca po takim „szkoleniu” bo i po co wyrzucać "chleb" Oczywiście znajdą się osoby które ze mną się nie zgodzą mają prawo pewnie większa część tych osób właśnie posiada solar lub ma go posiadać lub nawet je zakłada . Ale o tym co pisze wie tylko nie liczna grupka osób której się nie chce wyjaśniać lub ma w tym interes aby tak pozostało.

PS

Czy w kalkulacji" oszczędności" bierzecie pod uwagę przeglądy serwisowe i materiały do wymiany które nie podlegają gwarancji pomimo trwającej gwarancji ??

Żywotność rzeczywistą solaru .

Naprawę a więc koszty poza okresem gwarancyjnym ??

Oczywiście co ma się tam popsuć w końcu pracuje prawie cały czas itp… itd…

1950
07-02-2009, 07:43
to czy kolektory się opłacają, czy też nie to jest sprawa osobistego podejścia do tego przyszłego użytkownika,
tutaj każdy sam ocenia czy jest to inwestycja opłacalna,
jako użytkownik kolektorów a mam ich trochę a jednocześnie jako instalator, piszę że w przypadku gdyby mi gmina nie dołożyła to bym ich nie instalował.
jednocześnie polecam rozwiązania z pompą ciepła do przygotowania ciepłej wody,

natomiast między bajki możesz sobie włożyć opowiadania o producentach kolektorów urządzających kilkudniowe szkolenia,
może jeszcze takie jak dla lekarzy :roll: nad Morzem Śródziemnym lub w Afryce,

tak powstają mity :-?

KrzysztofLis2
07-02-2009, 09:22
Kolega Paprociak napisał, że 2800kWh można uzyskać z 3 kolektorów a więc jest to ilość energii uzyskiwana z owych kolektorów. (...) Owe 2800kWh to ilość energii wytworzona z kolektorów i to jest dla nas te 100% do wykorzystania.
Bzdura.

Wykorzystać możesz tę energię tylko wtedy, gdy:
* ma ona odpowiednią postać, w naszym wypadku temperaturę (do załatwienia w systemie dwóch zasobników),
* jest dostępna wtedy, gdy jej potrzebujesz (czyli nie w czasie urlopów),
* jest jej nie więcej, niż zużywasz.

HenoK
07-02-2009, 10:26
Kolega Paprociak napisał, że 2800kWh można uzyskać z 3 kolektorów a więc jest to ilość energii uzyskiwana z owych kolektorów. Zwróć uwagę, że nie jest to ilość docierająca do kolektorów, bo ta jest trochę większa.Przeciętny kolektor płaski to ok. 1,8m2 absorbera.
Średnia roczna ilość energii słonecznej padającej na pionową ścianę w Ustce wynosi ok. 830kWh. Czyli na 3 kolektory 830*3*1,8=4482 kWh.
Podana ilość 2800kWh uwzględnia już sprawność samych kolektorów (62%).
Do tego trzeba tylko uwzględnić sprawność wykorzystania energii z kolektorów. Wynika ona m.in. z temperatury odbioru ciepła.

kolektor1
07-02-2009, 23:37
Witam.
Jak nierozwiązywalny jest to problem widać na poniższym przykłdzie.
Cytat zaczerpnąłem z innego forum:

1600 godzin pracy pompy w ciagu roku.
Pompa zuzywa 40 Wh energii elektrycznej
1 kWh energii elektrycznej to koszt okolo 0,5PLN
64 kWh - zuzycie energii przez pompe
Czyli koszt pracy takiego ukladu to: 32 PLN rocznie.

Zuzycie wody przez 5 osob na dobe, to okolo 300l.
Czyli w ciagu roku zuzywamy 109000 litrow wody.
Masa wody = 109000 kg
Cieplo wlasciwe wody to: 0,0011 kWh/kg*K
Roznica temperatur = 42K
Energia potrzebna na podgrzanie takiej ilosci wody:
E=m*cw*Dt
E=109000kg*0,0011 kWh/kg*K * 42K
E=5058,9 kWh
Koszt podgrzania takiej ilosci wody = 2529 PLN rocznie

Instalacja jest w stanie pokryc 70% rocznego zapotrzebowania, czyli oszczedzamy 0,7*2529 = 1770 PLN rocznie.

Po uwzglednieniu kosztu pracy pompy oszczedzamy 1738 PLN rocznie.

Koszt instalacji to okolo 13000PLN.
czas zwrotu 13000PLN/1738 PLN/rok = 7,47 Roku.

Przy stalych cenach energii, a ta drozeje.

A jesli komus straty wynosza wiecej niz uzyski, to niech jeszcze raz sobie wszystko policzy, albo niech zaizoluje dobrze rury.
Jak widać co osoba to inny wynik.
A mogę równierz przytoczyć opracowanie Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii mówiącej o tym, że zwrot poniesionych nakładów na budowę instalacji solarnej do ogrzewania basenu oraz cieplej wody w Policyjnym Ośrodku Szkoleniowym w Szczytnie wynosi 108 lat!!
pozdrawiam

HenoK
08-02-2009, 06:36
i proszę jestem bardzo blisko wyniku Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii, widać że matematyka w Gdańsku i w Łodzi jest taka samaW tym rozumowaniu jest jeden błąd logiczny. Za 13000 zł można wykonać kompletną instalację solarną (kolektory + zasobnik + pompy obiegowe i zabezpieczenia + grzałka elektryczna).
Wykonanie alternatywnej instalacji ogrzewania też będzie kosztowało (co najmniej podgrzewacze przepływowe lub zasobnik z grzałką). Tak instalacja też ma określoną żywotność, chociaż porównywalną z żywotnością instalacji solarnej.
O te koszt należy pomniejszyć kwotę, którą uwzględniamy w obliczeniu okresu zwrotu. Druga sprawa, że albo bierzemy pod uwagę koszt energii całodobowej (ok. 40gr/kWh), albo, co bardziej logiczne, koszt energii w II taryfie (ok. 30 gr/ kWh), a w I taryfie jak przyjęto w przykładzie.
Po uwzględnieniu tego wszystkiego wynik pewnie wiele się nie zmieni.

HenoK
08-02-2009, 07:03
czemu ?? zamierasz się myć tylko wtedy gdy świeci słońce ?? standardowa instalacja CWU oparta na jakimkolwiek kotle daje nam CWU 24h/dobę 365 dni w roku, instalacja solarna która da nam identyczne obligatoryjne 100% pokrycie CWU to na pewno nie 13 tyś a 50 tyś lub więcejDlatego pisałem o zasobniku z dodatkową grzałką elektryczną. To załatwia problem o którym piszesz.
Zakładając, że nie ma solarów taką instalację podgrzewania cwu musisz wykonać (minimum to zasobnik + grzałka elektryczna).

kolektor1
08-02-2009, 16:49
Witam.

podsumujmy: twierdzisz że instalacja za 13 tyś jest w stanie pokryć 70% rocznego zapotrzebowania na CWU ??
Ja nie twierdzę, pisałem wyraźnie, że jest to cytat.
Pisałem za to wcześniej, że aby to w miarę rzetelnie obliczyć trzeba przyjąć w miarę jednolite dane na wstępie obliczeń.
I przykład najbardziej drastyczny: Jeżeli do ogrzania wody używany odpadowego drewna ( bo mamy warsztat stolarski ) instalacja nie zwróci się NIGDY!! a wręcz do niej dołożymy.
mpoplaw napisał:

a co z ludźmi którzy już mają jakiś zbiornik 80L CWU wpięty w CO i teraz zapragnęli założyć solary ?? do wyboru mają wyrzucenie starego, albo kombinowanie z buforem
O tym też pisałem, dwa zasobniki, "solarny" oraz ten 80l połączone szeregowo, każdy po jednej wężownicy.
pozdrawiam

RAPczyn
09-02-2009, 08:50
mpoplaw pisałem, że:
W Twoim przypadku przy założeniu pakietu z kolektorem próżniowo-rurowym o pow. 4m^2 i zużyciu cwu około 200L/d zaoszczędzisz jakieś 68-70% do tego znacząco wydłużysz żywotność kotła.

oraz


Przy założeniu, że dom będzie miał zużycie energii około 25MWh rocznie (razem z cwu), to przy instalacji kolektora próżniowego CPC o powierzchni czynnej 9m^2 i zbiorniku buforowym 800l, uzysk solar pokryje ~20...25% zapotrzebowania.

Nie kojarzę gdzie napisałem, że 34% pokrycia da instalacja za 13kPLN. ?

Przy 80l zbiorniku ciężko coś zrobić bez wymiany na inny lub dołożenie drugiego, ale od 120l można już zacząć działać.

alladyn71
09-02-2009, 11:36
Przeczytalam caly temat i moge wam Panstwo podziekowac :roll: , jestem glupsza niz zanim wzielam sie za te naukowo-filozoficzna lekture :o

Nie tylko nadal nie wiem czy sie oplaca czy nie, ale na dodatek zaczelam myslec, ze jestem kompletnym ignorantem, gdyz nie mam w zwyczaju wszelkich moich wydatkow, zyskow i strat :-?

Tak czy inaczej interesujaca choc wyczerpujaca umysl lektura :D

adam_mk
09-02-2009, 12:08
Spróbuję łopatą....
Mamy Słoneczko.
Słoneczko grzeje Ziemię.
Słoneczko grzeje też Twój dom, czy tego chcesz czy nie.
Robi to wysyłając od "mało" do 1000W na 1m2 Twojego domu.
Można się pod to ciepełko podpiąć.
Urządzenia, które to robią to kolektory solarne.
Kolektory solarne mają cenę.
Cena ta jest uważana za bardzo wysoką. Jest za wysoka w przeliczeniu na "zyski solarne".

Podsumowanie:
Możesz sobie "to" zrobić "tymi ręcami" płacąc za rurki i skrzynkę? - rób! Opłaca się!
Nie dasz rady? - Nie opłaca się! Rób ten "głupi interes" lub nie!

Adam M.

HenoK
09-02-2009, 12:44
Kolektory solarne mają cenę.
Cena ta jest uważana za bardzo wysoką. Jest za wysoka w przeliczeniu na "zyski solarne".

Podsumowanie:
Możesz sobie "to" zrobić "tymi ręcami" płacąc za rurki i skrzynkę? - rób! Opłaca się!
Nie dasz rady? - Nie opłaca się! Rób ten "głupi interes" lub nie!
To mnie właśnie cały czas dziwi :o .
Jak to możliwe, żeby w warunkach domowych można było wyprodukować kolektor słoneczny, który się opłaci, a w warunkach przemysłowych produkcja jest na tyle droga, że stosowanie solarów przestaje się opłacać.

Gdzie w tym wszystkim tkwi haczyk ?

KrzysztofLis2
09-02-2009, 12:50
W marży? ;)

adam_mk
09-02-2009, 13:03
I w skali.

KOMU opłaca się teraz zamknąć elektrownię czy ciepłownię, żebyś Ty nie musiał dużo płacić za to, co oni mają w obfitości, opanowane technicznie i na czym zarabiają?
Chcesz inaczej? - Płać haracz!
Nie chcesz? - zrób im konkurencję, otwórz fabrykę solarów i sprzedawaj wagonami z zyskiem 10zł/komplet!
Będą tanie a Ty przecież nie stracisz!
10zł to też zysk!
Adam M.

fil 2871
09-02-2009, 13:23
witam
ja załozyłem instalacjie do solarów z kotłowni do dachu , ale po przeczytaniu tego forum czekam az ceny spadną . ciężki dylemat...

RAPczyn
09-02-2009, 13:30
Jestem zwolennikiem teorii, że ceny raczej nie spadną - poza poprawkami na kursy walut.

adam_mk
09-02-2009, 16:22
99% dotacje Unijne?
Wystarczy mieć dom i - dadzą?!
:lol:
Adam M.

pablitoo
09-02-2009, 16:25
ale bezzwrotne dotacje 60-80% dla indywidualnych odbiorców może ruszą ??

Może ... , a może nie ...

benik
09-02-2009, 18:27
Mam pytanie do Was poniewaz nadazyla mi sie okazja kupna solara - ale ze tak powiem okazyjnie od kuzyna wiec pytam bo po parametrach to mi nic niemowi a wyglada co najmniej dziwnie poniewaz ma zintegrowany zbiornik z solarem ...a nie jak w wiekszosci osobno zbiornik ale czy to ma jakies wady???? dziala to raczej jak przeplywiomierz-podgrzewacz wodny oto linkcos podobnego bardzoi
http://www.mfsolar.pl/oferta_systemy_rurowe_zbiornikowe.html
powiem tylko tyle ze twierdzi ze sa to fimry Viessman tylko bez naklejki...wiec tak naprawde firma krzak pozatym podam cene 4200zl duzo ? jest sens ryzykowac w sumie jest bez gwarancji - ale jak to bedzie dzialac z piecem na ekogroszek lub inny paliwo stale czy wogiole jest sens sie tym interesowac - prosze o odpowiedz pozdrawiam

adam_mk
09-02-2009, 19:18
Fajne do domku wakacyjnego nad jeziorem czy w górach.
Nawet fajnie działa, ale włączenie tego w system domu to praktycznie rozebranie na kawałki i postawienie od nowa ze sporymi przeróbkami.
Ta beczka u góry zawiera wodę.
Jak miałoby to na jakim dachu działać?
Adam M.

benik
09-02-2009, 19:35
Fajne do domku wakacyjnego nad jeziorem czy w górach.
Nawet fajnie działa, ale włączenie tego w system domu to praktycznie rozebranie na kawałki i postawienie od nowa ze sporymi przeróbkami.
Ta beczka u góry zawiera wodę.
Jak miałoby to na jakim dachu działać?
Adam M.

Faktycznie masz racje - niby mozna to postawic na dole np w ogrodzie ale wiadomo duze ryzyko np uszkodzenia itd i zajmuje miesjce pozatym najlepsze chyba na sciane do powieszenia ale na dach niebardzo sie nadaje zreszta nawet "ochydnie wyglada' ale to nna sprawa a ciezar ma tez pewnie niezly zbiornik ma 200l .....

kolektor1
09-02-2009, 21:42
Witam.

Mam pytanie do Was poniewaz nadazyla mi sie okazja kupna solara
Będzie tak jak z każdą okazją, jeżeli ta na dodatek jest Chińską.

kolektor1
09-02-2009, 22:07
Witam.

W praktyce będzie to około 40 % tej energii.

A więc w praktyce myślę, że będzie to 80% wytworzonej energii
Co prawda zdania wyrwane z kontekstu, ale:
Można wykonać instalację, gdzie sprawność jej będzie na poziomie 40% i ja uważam, że instalacja będzie do dupy ale można wykonać gdzie będzie miała 80% i to też nie najlepszy wynik - pisałem o tym wcześniej.
Co innego jest wykorzystanie później tej energii.
Nie zakłada się instalacji solarnej i wyjeżdża co rok na lato do Włoch na zbiór pomidorów, bo jaki to ma sens?
Mam instalację opomiarowaną na kolektorach i na zbiorniku i wiem co wychodzi z kolektorów i dociera do zbiornika to jest właśnie sprawność.
pozdrawiam.

kolektor1
09-02-2009, 22:11
Nawet fajnie działa, ale włączenie tego w system domu to praktycznie rozebranie na kawałki i postawienie od nowa ze sporymi przeróbkami.
Konstrukcji tego nie przerobisz ze względu na zintegrowanie skraplaczy rur z zasobnikiem.
pozdrawiam.

adam_mk
09-02-2009, 22:19
:lol: :lol: :lol:
Złożyli to jakoś!
Mam palnik i kątówke!!!

(ale nie zamierzam się za to brać)

Adam M.

kolektor1
09-02-2009, 23:19
Witam.

Złożyli to jakoś
Adam ale jaki to ma sens spawanie dziur po rurach, szlak trafi emalie, jeżeli jest takowa.
pozdrawiam

adam_mk
10-02-2009, 00:21
Toteż piszę, że są lepsze sposoby spędzania wolnego czasu.
Ale jak się kto uprze to z czołgu malucha wyskłada!
Adam M. :lol:

kolektor1
10-02-2009, 00:44
Witaj
Adam Ty chyba spać nie możesz
dobranoc.

KrzysztofLis2
10-02-2009, 08:31
Można wykonać instalację, gdzie sprawność jej będzie na poziomie 40% i ja uważam, że instalacja będzie do dupy ale można wykonać gdzie będzie miała 80%
Primo, mówimy o sprawności kolektora (energia słoneczna --> ciepły czynnik) czy o sprawności instalacji (energia słoneczna --> ciepły czynnik --> ciepła woda użytkowa minus straty)?
Secundo -- mówimy o sprawności chwilowej (albo nawet dziennej), czy o sprawności średniorocznej?

kolektor1
11-02-2009, 07:55
Witam.
Pisałem to gdzieś wcześniej, że bez określenia jasno i wyrźnie co oznaczają parametry techniczne, dyskusja nie ma sensu. Każdy z Was interpretuje każdy parametr na swój sposób. Da tego ja nie podejmuje się dalszej dyskusji.
pozdrawiam

matysia
19-02-2009, 09:49
Witam
Mamy zamiar zamontować na dachu kolektory próżniowe. W związku z tym mam pytanie do znawców tematu:"Czy magistrale solarną można wykonać z rur innych niż miedziane?" Na stronach producentów zestawów piszą że od weżownicy zasobnika do kolektora powinno się zastosować rury miedziane lutowane na twardo w otulinie termoizolacyjnej. Czy to znaczy że rury miedziane stosowane w hydraulice się nie nadają? Jak to ma sie do praktyki?

HenoK
19-02-2009, 10:11
Witam
Mamy zamiar zamontować na dachu kolektory próżniowe. W związku z tym mam pytanie do znawców tematu:"Czy magistrale solarną można wykonać z rur innych niż miedziane?" Na stronach producentów zestawów piszą że od weżownicy zasobnika do kolektora powinno się zastosować rury miedziane lutowane na twardo w otulinie termoizolacyjnej. Czy to znaczy że rury miedziane stosowane w hydraulice się nie nadają? Jak to ma sie do praktyki?Mogą też być rury stalowe "czarne".

Sadurski
19-02-2009, 18:25
Uważam, że obliczenie kiedy zwróci się instalacja kolektorów jest niemożliwe. Za dużo zmiennych, za dużo założeń, za dużo indywidualnych przyzwyczajeń...
Można jedynie sprawdzić jakie są konkretne korzyści z instalacji w konkretnym porzypadku, co czynię na www.sadurski.lublin.pl

W tej całej dyskusji na tym wątku brakuje mi jednego:
korzystając z energii słonecznej (z jakąś sprawnością ), która dociera do naszego dachu, nie spalamy tyle węgla, gazu, oleju opałowego, nie nabijamy kwh na liczniku en. el.
Czy te korzyści - na miarę naszych dzisiejszych możliwości - nie można określić mianem: "bezcenne" w odniesieniu do naszych następców "na tym łez padole"? :wink:

KrzysztofLis2
21-02-2009, 08:07
Zyski z kolektora rzeczywiście są bezcenne, bo niepoliczalne. ;)

Sadurski
21-02-2009, 20:47
No i sprowadził mnie mpoplaw na ziemię :lol: .
Liczą się konkretne zyski.
Wszystko musi mieć ekonomiczne uzasadnienie.
Pytanie wątku brzmi: kolektory słoneczne - opłaca się, czy nie...
Odpowiadam:
1. nie można uogólniać
2. należy sporządzić kalkulację dla konkretnego domu i jego mieszkańców
3. dobrać odpowiednie podzespoły
4. uwzględnić trudności w montażu
5. wycenić
6. przemyśleć !!!
7. podjąc decyzję

KrzysztofLis2
Zyski z kolektora są policzalne po zamontowaniu :D .

Inka Opole
23-02-2009, 10:44
Mozecie mi podpowiedziec czy trzy plaskie hewaleksy na zbiornik 500litrowy jest oki czy tez trzeba dokladac jeszcze jeden kolektor?
bo w necie ciagle spotykam sie z info 3 kolektory zbiornik max 300litrow i teraz nie wiem jak to w rzeczywistosci wyglada
pozdr
rafal

adam_mk
23-02-2009, 13:36
Spróbuję raz na dłuższy czas (bo złudzeń nie mam) uciąć te dywagacje - wystarczy czy nie wystarczy....

1m2 kolektora to w zaokrągleniu 1kW mocy grzewczej, ale tylko wtedy, gdy jest w pełni osłoneczniony.
Normalnie można go liczyć za 400W.

Więc jeżeli 1 panel to około 2m2 wtedy 3 takie to moc od 2400W do 6000W.
Czyli grzałka od 2,4kW do 6kW skierowana na te 300/500/1000/10000 litrów.
I tylko aktywna w dzień, a zimą dzień krótki!

Wystarczy czy nie?

Adam M.

adam_mk
23-02-2009, 13:43
Jeszcze coś...
Jak mamy buforek MONDRY a nie GUPI to gorąca woda zbiera się pod jego szczytem wcale nie mieszając się z warstwami chłodnymi.
Jest tak, że bufor ma 3 tony a my po 20 minutach słoneczka spokojnie myjemy ręce w cieplutkiej wodzie.
Jak bufor jest GUPI to zbiera to ciepełko, ale tak, że uśrednia temperaturowo całą jego zawartość. Wtedy po 3 godzinach grzania CAŁY ma te 3 stC więcej.
Adam M.

Inka Opole
23-02-2009, 15:00
Dziekuje za odpowiedz
jak dla mnie bardzo jasno to przedstawiles

u mnie bufor z tych Madrzejszych:)
pozdr
rafal

12marek
17-03-2009, 21:26
Witam,
Dostałem dofinansowanie do solarów - 3000 zł.
Czyli koszt zakupu i motażu zmalał do 8000 zł.
Czas zwrotu pewnie teraz też się skrócił......
Opłaca się czy nie :roll:
A wkurzenie sąsiada - :lol: :lol: :lol: - bezcenne :wink:
Pozdrawiam

kazik76
19-03-2009, 11:45
Witam,
Dostałem dofinansowanie do solarów - 3000 zł.
Czyli koszt zakupu i motażu zmalał do 8000 zł.
Czas zwrotu pewnie teraz też się skrócił......
Opłaca się czy nie :roll:
A wkurzenie sąsiada - :lol: :lol: :lol: - bezcenne :wink:
Pozdrawiam :lol:
...u nas też ma być! podobno ~50% max12000pln

Julia wawa
30-03-2009, 07:59
Witam wszystkich ja z męzem też mam kolektory słoneczne ale widze ze jest tu ciekawy temat czy opłaca sie czy tez nie? oto jest pytanie. Ze swojego doswiadczenia mysle ze opłaca się, my niestety nie dostalismy dofinansowania ale i tak mysle że to nie były wyrzucone pieniądze w błoto :D wiadomo ze ta inwestycja nie zwróci sie od razu tzn po roku albo po dwóch ale trzeba być cierpliwym a to popłaca. zachęcam wszystkich niedowiarków i przeciwników zakładajcie kolektory słoneczne !!!!!!!! [/i]

KrzysztofLis2
30-03-2009, 08:23
Witam wszystkich ja z męzem też mam kolektory słoneczne ale widze ze jest tu ciekawy temat czy opłaca sie czy tez nie? oto jest pytanie. Ze swojego doswiadczenia mysle ze opłaca się, my niestety nie dostalismy dofinansowania ale i tak mysle że to nie były wyrzucone pieniądze w błoto :D wiadomo ze ta inwestycja nie zwróci sie od razu tzn po roku albo po dwóch ale trzeba być cierpliwym a to popłaca. zachęcam wszystkich niedowiarków i przeciwników zakładajcie kolektory słoneczne !!!!!!!!
Przekładając to z języka solaroentuzjasty na język polski:
"tak naprawdę to nie wiem, czy mi się kolektory kiedykolwiek zwrócą, ale wmawiam sobie i innym, że tak, aby nie mieć poczucia, że wywaliłam pieniądze na śmietnik".

Ja tam jestem gorącym zwolennikiem kolektorów, choć wiem, że mają sporą szansę, by się nie zwrócić. Dlatego ja pójdę w kierunku kolektora słonecznego domowej roboty, mam już kilka pomysłów...

k_m
30-03-2009, 08:25
Zgadzam się z Tobą .Bez względu na cenę nośników energii słońce energie mamy za darmo.My montujemy minimum 4 kolektory płaskie i wspomagamy ogrzewanie.Wszystko zależy od wykonanej instalacji.pozdrawiam

Julia wawa
09-04-2009, 10:04
my skorzystalismy z ciekawego rozwiązania pewnej firmy która w zestawie miała usługe montazu czyli tak naprawde zapłacilismy za same kolektory, bo porównując ceny z innymi firmami które nie miały montażu wliczonego w cene zestawu wychodziło niewiele taniej a jakbym miała mysleć jeszcze o montażu było by ze 2 razy drożej, a tak on nic sie nie musiałam martwic wszystko zrobiła 1 firma i to sobie w nich cenię. KOMPLEKSOWA USŁUGA TO PODSTAWA!!!!!!!!!!!!

Julia wawa
09-04-2009, 10:12
myslę P. Ktrzysztofie iż nie do końca masz racje niby jestes zwolennikiem ale nie do końca, pomysl że gdyby sie to nie zwracało to po co ludzie zakładaliby solary??????????? dla pokazania sie że ich na to stać ?? takie czasy myslę ze juz minęły. niby jest kryzys ale jak idzie się nawet do małego sklepiku to kolejki jak za czasów komuny a juz nie mówię co sie dzieje w marketach!!!!!!!!! i gdzie tu kryzys, ten kto miał pieniądze tak szybko ich nie straci. A inwestowanie w ekologię jest na "czasie'' z tego co sie orientuje to firmy które handlują kolektorami przezywaja oblężenie, także jest cos na rzeczy :D niech się da Pan przekona iz zwróci się, a ludzie jak zaczna w to wierzyc to ceny solarów szybko pójda w góre i to my juz bedziemy wygranymi !!!!!! :lol:

KrzysztofLis2
09-04-2009, 10:15
myslę P. Ktrzysztofie iż nie do końca masz racje niby jestes zwolennikiem ale nie do końca, pomysl że gdyby sie to nie zwracało to po co ludzie zakładaliby solary??????????? dla pokazania sie że ich na to stać ??
Dokładnie tak. Możliwych przyczyn może być całkiem dużo:
- kolektory są drogie, więc montując na dachu pokażę na co mnie stać,
- instalator twierdzi, że się zwraca, więc na pewno się zwraca,
- inni mają to i ja chcę mieć.

Samo gadanie solaroentuzjasty czy instalatora, że to się zwróci, wcale mnie nie przekonuje.

Kolektory są tak czy siak za drogie i tyle.


A inwestowanie w ekologię jest na "czasie'' z tego co sie orientuje to firmy które handlują kolektorami przezywaja oblężenie, także jest cos na rzeczy :D niech się da Pan przekona iz zwróci się, a ludzie jak zaczna w to wierzyc to ceny solarów szybko pójda w góre i to my juz bedziemy wygranymi !!!!!! :lol:
Ja kolektora kupować nie zamierzam, bo szkoda mi pieniędzy. W zamian poświęcę dwa dni urlopu i zbuduję sobie kolektory za drobny ułamek ceny kolektora ze sklepu.

Julia wawa
09-04-2009, 10:46
nie chodzi mi o przekonanie Pana do kupna tylko o samych ich właściowści i działaniu-jak najbardziej pożytecznym dla nas i całego środowiska.
Ciesze się iż chce Pna sam zamontować ważne ze przyczynia się Pan do uratowania naszej Planety :D to juz jakaś pozytywna mysl

Julia wawa
09-04-2009, 10:49
chodzi mi przede wszystkim o zachęceniu ludzi do pozytecznej roli i funkcji jaka spełniją solary!!!! by wkońcu ludzie zaczeli mysleć o ich skutecznym działaniu.

KrzysztofLis2
09-04-2009, 11:56
Aha, czyli rozumiem, że zarabiasz na ich sprzedaży? Bo ludzie na pewno zdają sobie sprawę z tego, co kolektory robią. A nie kupują ich, bo są one za drogie.

Julia wawa
09-04-2009, 12:18
wogóle co Panu przychodzi do głowy nie zarabiam na nich i nie mam nic współnego z jakimis firmami zajmujacymi sie kolektorami ja po prostu je mam załozone i sama moge stwierdzic z własnego doświadczenia że to dobra inwestycja a Pan o ile wyczytałam to jeszcze ich nie ma wiec o czym ty wogóle do mnie mówisz czy kupujac samochód myslisz o tym w jakim czasie on cio sie zwróci ??/? ehehehehehehhe śmiech hihih panie ockinij ty się bo widze ze juz głupoty gadasz chyba ci sie nudzi a mysklę ze to ty masz w tym jakis interes bo tak bardzo nalegasz na własne zamontowanie wiec chyba jestes jakimś monterem takich zestawów i dlatego masz takie zdanie jakie masz!!!!!

Julia wawa
09-04-2009, 12:42
gdybym miała zarabiać na nich z pewnościa znalazłabym jakis inny lepszy sopób ściągnięcia klientów niż jakies forum budowlane ale za to Ty udzielasz sie tu widze nie mało............. czy cos jest na rzeczy??? tak berdzo chcesz komus wmuwić cos że aż sie gupisz chyba chcąc cos ukryc........... :evil:

KrzysztofLis2
09-04-2009, 12:44
wogóle co Panu przychodzi do głowy nie zarabiam na nich i nie mam nic współnego z jakimis firmami zajmujacymi sie kolektorami ja po prostu je mam załozone i sama moge stwierdzic z własnego doświadczenia że to dobra inwestycja
No proszę, a niewiele wcześniej pisze Pani coś zupełnie odwrotnego. Tutaj (http://forum.muratordom.pl/post3233111.htm#3233111) daje Pani do zrozumienia, że wcale nie jest Pani pewna, czy to się opłaci.


Pan o ile wyczytałam to jeszcze ich nie ma wiec o czym ty wogóle do mnie mówisz
Mnie wystarczy, że sobie policzyłem koszty zainstalowania kolektorów i zobaczyłem, ile oszczędzę dzięki uzyskom energetycznym. I wyszło mi, że dla grzania wody prądem kolektor kupiony w sklepie zwróci się w optymistycznym wariancie po 10 latach.


czy kupujac samochód myslisz o tym w jakim czasie on cio sie zwróci ??/?
Nie, bo samochód ma zaspokoić pewną potrzebę, której nie zaspokoi rower czy autobus, więc nie można mówić o jakimkolwiek zwrocie. Bo co niby miałoby się zwracać?

Natomiast mając samochód na benzynę analizowałem kilka razy, po jakim czasie mogłaby mi się zwrócić instalacja gazowa. I wcale nie jestem przekonany, że warto byłoby w nią zainwestować.


hihih panie ockinij ty się bo widze ze juz głupoty gadasz chyba ci sie nudzi
No tak, z braku argumentów zaczynają się osobiste wycieczki.


mysklę ze to ty masz w tym jakis interes bo tak bardzo nalegasz na własne zamontowanie wiec chyba jestes jakimś monterem takich zestawów i dlatego masz takie zdanie jakie masz!!!!!
Nie jestem monterem kolektorów słonecznych. Jestem za to ich zwolennikiem. Naprawdę uważam, że kolektory słoneczne warto mieć! Uważam też, że warto je mieć mimo tego, że mają szansę się nie zwrócić! Tyle tylko, że inwestor powinien być świadomy, ile tak naprawdę zyska a ile tak naprawdę straci.

Julia wawa
09-04-2009, 13:46
widze ze jednak nie fortunnie mnie Pan ocenia i moje wypowiedzi. Dochodze do wniosku ze jednak mamy takie samo zdanie tyle ze inaczej to opisujemy. I stad wychodza ytakie nimiłe konfrontacje :( no cóż mysle ze juz zrozumielismy sie że ja tez jestem zwolennikiem solarów i tyle i nie mam żadnych w tym interesów ani prywatnych ani służbowych. A ten link po prostu źle odczytany i tyle. pozdrawiam

Julia wawa
09-04-2009, 13:52
jesli chodzi o zwrocie solarów, bo głównie o to spór to jestem pewna ze się zwróca !!!!!!!!!!!!!!!!!!potrwa to długo oczywiscie nie czarujmy sie, bo to trwa troche czasu wiadomo , wiadomo również że na to wchodza rózne czynniki ale tak myśle że okolice 10-15 lat i nie można tego określić dokładnie. czynników jest duuuużo i nie ukrywam tego. Ale wiem ze sie zwrócą i o to chodzi nie wazne po jakim czasie czy bedzie to jeszcze za mojego zycia czy tez za moich dzieci ktos z nas napewno zyska.

kolektor1
17-04-2009, 23:48
Witam.
Przyglądając się ostatnim wypowiedziom: głodny nie zrozumie sytego.
pozdrawiam.

12marek
19-04-2009, 15:52
W przypadku montażu kolektorów zamiast np. gazu czas zwrotu na pewno sie skróci.
Przez ostatnie dni to co dały kolektory w zupełności wystarczało na moją 5-cio osobową rodzinkę.
Koszt montażu przyłącza gazu, instalacji , pieca itp. na pewno byłby niewiele niższy.
Zatem podtrzymuję:
Zamiast WARTO
Dodatkowo - cóż, warto by się zastanowić :-? Dlugi czas zwrotu, ale może dadzą dopłatę?
Ale pewne rzeczy są podobno niepoliczalne....

KrzysztofLis2
19-04-2009, 19:09
Dlugi czas zwrotu, ale może dadzą dopłatę?
Dopłaty... Nie skracają okresu zwrotu, zmieniają tylko kieszeń, z której są fundowane kolektory. :P

12marek
19-04-2009, 22:10
Tak, kolega ma rację :wink:
Tylko jakie to ma dla mnie znaczenie?
Ale o tym już pisaliśmy.
Kosztowały mnie 12.000 łącznie z całym osprzętem i montażem. Dostałem 3.000 dopłaty.
Czas zwrotu mam liczyć od 12000 czy od 9000 ?

Proponuję jednak zająć się budową. Pozwoliłoby to bardziej efektywnie wykorzystać niespożyte siły....
Lektura polemiki nieco wyżej napawa mnie trwogą :o
Chyba kolega ma dużo wolnego czasu i poświęca go na analizę. Pozazdroszczę :wink:
Pozdrawiam i życzę powodzenia w dywagacjach.

Sloneczko
19-04-2009, 22:25
Tak, kolega ma rację :wink:
Tylko jakie to ma dla mnie znaczenie?

Aż wróciłam się do samego początku, by sprawdzić, czy to aby nie Twój wątek ;)
Ale nie. Założony przez kogoś innego.
Bo widzisz, ja to lubię poczytać różne dywagacje, bo mam okazję wyrobić sobie własne zdanie, a i czegoś się dowiedzieć.

I np. mnie nie proponuj zajęcia się budową, bo to robię (jutro pilnuję robót na podjeździe), ani nie wysyłaj mnie do garów, bo tam też bywam ;)

12marek
19-04-2009, 23:17
Drogie słoneczko
Co do dywagacji chodziło mi o wpływ wymiany słownej pomiedzy KrzysztofLis2 a Julia wawa zamieszczonych nieco powyżej na opłacalność lub jej brak w przypadku montażu kolektorów. Podobnież jak i w tej chwili wymiany między nami, ale trudno.
Opisuję swoje konkretne użytkownika kolektorów odczucia i spostrzeżenia.
Fakt, że dostałem dopłatę moim zdaniem zwiększa opłacalność (lub wg. innych zmniejsza straty) i stwierdzenie k. Krzysztofa że to kto inny dopłaca nie wnosi chyba wiele. Każda dotacja/dopłata ma zachęcić do danej inwestycji i uważam, że tak jest w przypadku kolektorów słonecznych. Mogę powiedzieć, że kosztowały mnie 9000 zł, działają całkiem przyzwoicie i czas zwrotu zamierzam liczyć wg. tej wartości a nie kwoty wydanej pierwotnie. Jeżeli nie mam racji to proszę mnie poprawić ale już na priva, bo szkoda miejsca na forum. Nie o tym miało byc w tym wątku.
Szczerze podziwiam kobiety zajmujące się budową i za przeproszeniem garami ale denerwują mnie wypowiedzi ludzi, którzy znają zagadnienie tylko teoretycznie a więcej mają do powiedzenia od np. instalatorów. Szukanie wszędzie spisku i autoreklamy jest chore. To jest podobno forum wymiany doświadczeń a nie przypuszczeń i podejrzeń.
Pozdrawiam i dobranoc.
P.S.
Swój wątek na temat kolektorów mam tu:

http://forum.muratordom.pl/post3211521.htm?highlight=#3211521

Sloneczko
19-04-2009, 23:41
12marek, czy w którymś z tych wątków piszesz jak formalnie załatwia się dotację? Nie miałam jeszcze czasu poczytać wszystkiego :oops:

12marek
20-04-2009, 12:18
Formalnie to było tak, że zgłosiłem sie do starostwa powiatowego, tam skierowano mnie do pani z ochrony środowiska.
Dotacja jest do działającej instalacji, wiec musieliśmy zrobić odbiór budynku i dopiero wtedy podpisaliśmy umowe na dotację ze Starostą. Zwrot do 30% kosztów zakupu i montażu ale nie więcej niż 3000 zł. Do wniosku dołączyłem ksero faktur, aktu notarailnego i braku sprzeciwu (odbiór) z PINB. W zamian za dotacje musiałem zgodzć się na wykonanie zdjęć i opublikowanie gdzieś(?) zdjęć instalacji. Ale jak do tej pory albo byli jak mnie nie było albo nikt nie był. Może zrobili sobie zdjęcia z zewnątrz?
W każdym razie nie było to wszystko trudne i wymagało trzech wizyt w Starostwie.
Pozdrawiam

Sloneczko
20-04-2009, 12:43
Dzięki, zapisuję :)

ricman78
03-05-2009, 22:04
Kurcze... właśnie przeczytałem cały wątek..... 3 godz jak nic :)
Widzę że opinie są raczej na NIE, ale mimo wszystko spytam o poradę:


nie mam możliwości skorzystania z gazu ani ekogroszku.
Na działce mam tylko prąd. Domek będzie miał 120 m2 pow użyt. Rodzina 4 osobowa.
Na pewno będzie kominek z pw. Grzanie cwu latem prądem to może być spory koszt. Był pomysł związany z solarami... ale po przeczytaniu i różnych wyliczeniach (każde wskazuje inny poziom zwrotu od 8 do 100 lat ;) ) nie wiem czy pozostać tylko przy kominku z pw zimą a latem grzać prądem (przepływomierze) czy jednak solary?
Wszyscy straszą że energia elektryczna zdrożeje o 100 % do przyszłego roku .... przy takich prognozach zwrot byłby znacznie szybszy, tak sądzę....

adam_mk
04-05-2009, 06:42
Solary bardzo się opłacają, ale... muszą być "tymi ręcami robione"...
Inaczej "zwrot" wychodzi w długich latach...
Adam M.

ricman78
04-05-2009, 07:18
Wszyscy straszą że energia elektryczna zdrożeje o 100 % do przyszłego roku
jak to jeszcze zdrożeje ?? jest po 0,5zł/kWh a ma w 2010 kosztować 1zł/kWh ?? skąd ta wiadomość ??

nie podam dokładnego źródła, ale mówiło się już o tym w tym roku. Dostawcy na dzień dzisiejszy mają limity po ile mogą sprzedawać. W przyszłym roku mają uwolnić ceny, czym to się skończy - trudno powiedzieć. Teoretycznie zwiększy się konkurencja, czyli ceny powinny spaść. Z tym że dostawcy twierdzą że ceny są za niskie w porównaniu do cen w innych krajach więc nie będą niczym ograniczeni i dziś mówią że podniosą, ale jak będzie...........?

adam_mk
04-05-2009, 07:30
http://www.rp.pl/artykul/85354.html
Adam M.

KrzysztofLis2
04-05-2009, 08:30
Grzanie cwu latem prądem to może być spory koszt.
Jak się nie będzie tej wody oszczędzać i myśleć przy jej podgrzewaniu (np. ogrzewanie tylko w II strefie taryfowej), to na pewno.

Na Twoim miejscu bym kolektor sobie zorganizował, ale raczej zgodnie z radą Adama M. -- "własnema rencamy". ;)

12marek
04-05-2009, 21:48
ricman78
Ja mam tak właśnie zrobione.
Kominek z płaszczem + solary zamiast gazu.
Na razie nie żałuję i mam gdzieś te wszystkie wyliczenia.
Aczkolwiek pompa solarna tez na powietrze nie chodzi a to właśnie ceny energii elektrycznej sie obawiamy :cry:
Cóż poradzić :-?
Otóż jakos tak dziwnie ten nasz świat jest skonstruowany, że jakbyś sie nie obrócił zawsze d.... będzie z tyłu. Cała budowa, ba życie to jedna wielka sztuka kompromisu. Rad możesz słuchać, ale wybór i konsekwencje należą do Ciebie.
Życzę dobrego wyboru!

adam_mk
05-05-2009, 09:47
To masz 3 drogi...
Skończyć to, co rozgrzebałeś i mieć własnoręczne.
Kupić, zamontować i powoli skończyć to własnoręczne - będzie 2 razy większe...
Siedzieć, nie robić własnego i czekać na spadek cen kupnego - nie mieć i mieć stresa...
Adam M.

ricman78
05-05-2009, 22:53
ricman78
Ja mam tak właśnie zrobione.
Kominek z płaszczem + solary zamiast gazu.
Na razie nie żałuję i mam gdzieś te wszystkie wyliczenia.
Aczkolwiek pompa solarna tez na powietrze nie chodzi a to właśnie ceny energii elektrycznej sie obawiamy :cry:
Cóż poradzić :-?
Otóż jakos tak dziwnie ten nasz świat jest skonstruowany, że jakbyś sie nie obrócił zawsze d.... będzie z tyłu. Cała budowa, ba życie to jedna wielka sztuka kompromisu. Rad możesz słuchać, ale wybór i konsekwencje należą do Ciebie.
Życzę dobrego wyboru!


Jak długo używasz takiego zestawu?
No i jak solary dają radę z cwu latem?

przypuszczam że jeśli piszez że nie załujesz tzn że wychodzisz na swoje....

12marek
06-05-2009, 21:29
Kominka używam od stycznia zeszłego roku, solary były dołożone pod koniec lipca zeszłego roku. Zatem nie za długo...
Mam możliwość podłączenia gazu, ale wymędrkowałem sobie, że jak nie założę solarów to po jego podłączeniu wydatek na solary może być zbyt duży dla mnie. Jak się nie sprawdzi taki układ to trudno, będę musiał zdobyć kasę na przyłącze i piec gazowy. Instalacja jest przygotowana do tego. Nawet komin mam budowany pod kondensata. Jak na razie z kominem wtopiłem....
Założenie było takie, że w okresie przejściowym i zimą i tak grzeję dom kominkiem, więc dla niego podgrzanie c.w.u. to pikuś.
W okresie letnim solary jak na razie wystarczały. Kwietniowe słoneczne dni były w tym roku dla mnie niespodziewanym bonusem.
W takim układzie może niepotrzebnie rzuciłem się na próżniowe. Płaskie byłyby tańsze a latem też podobno niewiele odbiegają od próżniowych. Znajomy ma płaskie i twierdzi, że jest o.k. Ma też podłączony gaz i płaci co miesiąc za możliwość korzystania z niego. Ja nie lubie płacić za nic. Po za tym puki co nie jest dla mnie problemem rozpalić i wrzucić coś do kominka w razie potrzeby poza sezonem grzewczym.
Pozostaje kwestia wygody kotłowni w salonie.

Ja wybrałem taką drogę.... A Tobie życzę tak jak pisałem.

Pozdrawiam

ricman78
06-05-2009, 22:13
Dziś miałem spotkanie z firmą Byrski.
Miałem okazję przedyskutować z panem Byrskim blisko dwie godziny.

Propozycja jaką dał ( teorretycznie najwygodniejsza):
kominek z pw 20 KW
do tego podłogówka na całym dole + 3 grzejniki u góry(dom 120mkw)
Pojemnik 1000l (służący jako bufor) + pojemnik 120 l na cwu.
+ 30 rur próżniowych z 8 warstwami apsorbentu (czy jakoś tak )

koszt całości ok 35 tys

Taka konfiguracja pozwoli mi grzać kominkiem co dwa lub trzy dni. Czas grzania ok 4 godz. To pozwoli nagrzać 1000l (bufor)

co myślicie o takiej konfiguracji?

kolektor1
06-05-2009, 23:51
Witam.

+ 30 rur próżniowych z 8 warstwami apsorbentu (czy jakoś tak )
A to nizły bajer. A czemu nie 15 warstw, ja bym kazał te warstwy nazwać po kolei, była by niezła zabawa.
pozdrawiam.

ricman78
07-05-2009, 07:57
Witam.

+ 30 rur próżniowych z 8 warstwami apsorbentu (czy jakoś tak )
A to nizły bajer. A czemu nie 15 warstw, ja bym kazał te warstwy nazwać po kolei, była by niezła zabawa.
pozdrawiam.

teoretycznie ilość warstw ma bezpośredni wpływ na stopień odbioru ciepła. Były niby wersje 3 ,5 i teraz 8 warstwowe

3 warstwy są stosowane np we Włoszech czy Grecji.

ale w finlandii gdzie słońce jest inne jest 8 warstw...

takie informacje dostałem ... nie mam aż tak fachowej wiedzy ....

Jak oceniacie ten zaproponowany zestaw?

RAPczyn
07-05-2009, 08:10
Propozycja jaką dał ( teorretycznie najwygodniejsza):
kominek z pw 20 KW
do tego podłogówka na całym dole + 3 grzejniki u góry(dom 120mkw)
Pojemnik 1000l (służący jako bufor) + pojemnik 120 l na cwu.
+ 30 rur próżniowych z 8 warstwami apsorbentu (czy jakoś tak )

co myślicie o takiej konfiguracji?

Moim zdaniem kominek może mieć mniejszą moc np. ~10kW, wystarczy wtedy zb. buforowy o pojemności od 500 do 800l oraz kolektor o powierzchni czynnej 7-9m^2.

Byrski 30 ma powierzchnię 2,414m^2 co dla 4 osób jest mało nawet na potrzeby c.w.u.

Absorber - tak się to nazywa.

adam_mk
07-05-2009, 09:23
Jeszcze coś...
Ludziska opatulają teraz swoje chałupy tak, jak dotąd tego się nie robiło. Okna wstawiają też takie, jakich dawniej nie było. Uszczelniają co mogą, żeby nie "pizgało chłodem".
W efekcie "normalny" mocowo kominek potrafi z salonu w takim domu w 5 minut zrobić saunę i rodzina wyskakuje z majtek lub nie pali w tym kominku...
Zobaczcie co w projekcie napisano o potrzebach grzewczych budowanego domu (około 5-6kW) i porównajcie to z mocą kominka.
Potem porównajcie kubaturę salonu z kubaturą domu.
A jak kto chce, czy umie - to jeszcze może sobie to podzielić, coby mu strumień energii na m2 czy m3 wyszedł - i też porównać...
Dlatego duży kominek to zły kominek...
Adam M.

ricman78
07-05-2009, 16:23
argument za dużym kominkiem był taki że szybko nagrzeje zbiornik 1000l, który będzie wystarczył na dwa, trzy dni.
Na początku przeraziła mnie jego wielkość ( 20kw) skoro spokojnie wystarczyłaby 14. Ale przeciw 14 wysunięto argument że będę musiał "biegać wokół" kominka i dokłądać cały czas. A 20 KW + 1000l to wygoda.

Byrski twierdzi że te 30 rur spokojnie nagrzeje latem cwu.

Nie wiem czy to prawda bo nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z takim rozwiązaniem więc nie pozostaje mi nic innego jak: zaufać producentowi?

adam_mk
07-05-2009, 17:02
Weź sprawy w swoje ręce!
Uruchom rozum i wygrzeb tych kilka prostych wiadomości ze szkoły!

30 rur (z odblaskami, stelażem i czym potrzeba) to ile m2?
Bo 1m2 to latem, w słoneczny dzień, nie więcej i nie mniej tylko 1kW mocy grzewczej!
Pytanie:
Jeżeli 30 rur zajmuje X powierzchni (w m2) i oznacza to X razy 1kW mocy - to czy ta moc wystarczy do ogrzania 1 tony wody o wymagane YstC w wymaganym czasie?

I...
1000 litrów ciepłej wody albo starczy , albo nie na kilka dni...
Bo?
Bo ma ograniczoną i wcale nie gigantyczną pojemność cieplną!
Jeżeli masz dom PASYWNY i grzejesz go świeczką (jedną! - bo wystarcza!) to pomyśl ILE stC będzie w Twoim salonie jak wpuścisz tam te kilowaty?
Jeżeli nie budujesz domu pasywnego - to raczej na kilka dni nie starczy...
Adam M.

12marek
07-05-2009, 20:02
ricman78

To jest mój projekt.
http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w2012.html
Raczej niewiele większy od Twojego. Kominek 14 kW w zupełności starcza i latem i zimą. Wcale nie trzeba przy nim wielce chodzić. Od wieczora do rana spokojnie starcza zimą opału. Ale większy na pewno nagrzeje taki bufor szybciej.


Co do kolektorów Byrski to jest tak jak napisałem tutaj:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=3328909#3328909
Możesz panu Byrskiemu podać linka, bo na maila nie odpisał...
Mogę podesłać Ci też korespondencję jaką ze mną prowadzili przed zakupem.
Dodatkowo skorzystał bym z rad RAPczyna.
Aczkolwiek mi te 2,41 m2 niby starcza. Może dlatego, że nie mam porównania. Gdyby nie cena chętnie dołożyłbym jeszcze z 10 szt rur i pewnie byłoby lepiej.
Masz tę przewagę, że masz forum i ten i podobne tematy.
Rok temu nie bardzo było z kim pogadać. Było, że sie nie opłaca i tyle!
Mimo to zamontowałem.
Też dałem się ująć tym 30 rurom :cry:
A jak sie okazuje rura rurze strasznie nierówna...
Ale nie żałuję.

Powodzenia[/b]

ricman78
08-05-2009, 06:56
12marek

dzięki za pomoc. Faktycznie - chyba wezmę mniejszy wkład i mniejszy zasobnik, np 14 kw i 700 l
co do solarków na dzień dzisiejszy przygotuję instalację i poczekam na większą dotację. W sąsiednim powiecie dają 50 % do instalacji. Moze w przyszłym roku w moim będzie podobnie[/b]

kolektor1
08-05-2009, 20:53
Witam.
ricman78 napisał:

3 warstwy są stosowane np we Włoszech czy Grecji.

ale w finlandii gdzie słońce jest inne jest 8 warstw...

takie informacje dostałem ... nie mam aż tak fachowej wiedzy ....
8 warstw to bujda na resorach, facet, który to koledze opowiadał to zwykły oszust nie mający o kolektorach zielonego pojęcia albo chce je po prostu wcisnąć.
pozdrawiam

dir_27
13-05-2009, 10:23
Witam co prawda jestem tu nowy i chciałbym poznać wasze zdanie na temat kolektorów słonecznych płaskie czy tez prózniowe? jestem własnie przed takim wyborem. widze że jest tu kilku ekspertów i mam nadzieje że dobrze mi poradzicie bez żadnego faworyzowania swoich firm!!!! nie po to loguje sie tutaj bym wysłuchiwał wyuczonych tekstów handlowców! wiec powiem krótko mam rodzine 3 osobową jesli potrzebne sa wam jakies jeszcze dane to piszcie. Proszę o pomoc i doractwo!!!!!

12marek
13-05-2009, 21:25
Witam w klubie :D
Cóż, nie kwapią się inni więc wrzucę swoje trzy grosze :wink:
Ale aby się nie powtarzać polecam lekturę moich postów.
Zastrzegam że jest to moja subiektywna ocena.
Ale analizując niniejszy wątek lub ten:
http://forum.muratordom.pl/klub-uzytkownikow-solarow,t133410-60.htm
Możesz sobie wyrobić opinię.
Pozdrawiam

RAPczyn
14-05-2009, 07:56
Witam co prawda jestem tu nowy i chciałbym poznać wasze zdanie na temat kolektorów słonecznych płaskie czy tez prózniowe? jestem własnie przed takim wyborem. widze że jest tu kilku ekspertów i mam nadzieje że dobrze mi poradzicie bez żadnego faworyzowania swoich firm!!!! nie po to loguje sie tutaj bym wysłuchiwał wyuczonych tekstów handlowców! wiec powiem krótko mam rodzine 3 osobową jesli potrzebne sa wam jakies jeszcze dane to piszcie. Proszę o pomoc i doractwo!!!!!

Bez rozmieniania się nad tematem.
Dla 3 osobowego gospodarstwa kolektor próżniowo-rurowy CPC o powierzchni czynnej 4m^2 (+/-25%), zbiornik pojemności 300l lub ~200l przy technice AquaSystem. 70-80% procent cwu powinno być pokryte z energii solar.

agamon
24-05-2009, 21:07
Witam, w klubie solarów- od soboty działają :))
Na razie jesteśmy pod wrażeniem. Niby deszcz , pochmurno, chwilami słońce ,temp. powietrza 19 stopni i mamy pod wieczór 63 stopnie w buforze 380l.wody. Całkowiyych kosztów keszcze nie zliczyłem.
Wiem jedno kominek z płaszczem wodnym już mi się zwrócił po 2 latach.

HenoK
25-05-2009, 08:01
Witam, w klubie solarów- od soboty działają :))
Na razie jesteśmy pod wrażeniem. Niby deszcz , pochmurno, chwilami słońce ,temp. powietrza 19 stopni i mamy pod wieczór 63 stopnie w buforze 380l.wody. Całkowiyych kosztów keszcze nie zliczyłem.
Wiem jedno kominek z płaszczem wodnym już mi się zwrócił po 2 latach.
Napisz coś więcej o swojej instalacji solarnej.
Co to znaczy, że kominek Ci się zwrócił po 2 latach? Z czym to porównujesz? Bierzesz przy tym np. pod uwagę własną robociznę (etat palacza ?).

agamon
25-05-2009, 12:47
Witam,
kominek zwrócil mi się po 2 sezonach - kalulowałem tak:
sąsiad za ogrzanie podobnego domu o podobnej kubaturze zapłacił za sezon zimowy 4tś. zł. za gaz.
Mnie poszło 5m3 drewna - płaciłem po 120żł. za m3 co daje 600zł. :) i ok. 1000zł. za rachunek gazu.( nie zawsze mogłem palić)
Różnice widac gołym okiem.
Co do instalacji to jak pisłąem na innych forach to jest np.:
kominek z PW- żaden wymyślny - nasz lokalny producent firma ROBIREN
( wziąłem o największej mocy 24kW, choć zapewniano mnie że wystarczy mniejszej mocy- na 200m2 powierzchni) z automatyką
bufor ciepła firmy CTM 380 l. ( 260/120) z podwójną wężownicą( górna wężownica do kominka , a dolna do solara)
kocioł gazowy Brotje jednofunkcyjny model 24E- najprostszy do wsparcia
( kupiłem z otwarta komorą spalania , dziś kupiłbym z zamkniętą)
zestaw solarów 2x 30 rur firmy ACV
Ot i wszystko.
2 zimy hula OK.
Jak bedzie działać z solarem poczekamy zobaczymy.
Mógłbym wrzucić fotki na forum ale nie umiem tego robić.
Pozdrawiam w bólach budowania

j-j
25-05-2009, 12:57
Witam,
kominek zwrócil mi się po 2 sezonach - kalulowałem tak:
sąsiad za ogrzanie podobnego domu o podobnej kubaturze zapłacił za sezon zimowy 4tś. zł. za gaz.
Mnie poszło 5m3 drewna - płaciłem po 120żł. za m3 co daje 600zł. :) i ok. 1000zł. za rachunek gazu.( nie zawsze mogłem palić)
Różnice widac gołym okiem.


Hmm, to jest wyliczenie zwrotu? :o

HenoK
25-05-2009, 13:31
Hmm, to jest wyliczenie zwrotu? :oNo właśnie. Drewno samo się porąbało, wysuszyło i do kominka podkładało, popiół też sam się usuwał i to w takich godzinach, że nikomu to w salonie nie przeszkadzało.Temperatura cały czas była stabilna tak +/- 10 st. C. :lol: :lol: :lol:

j-j
25-05-2009, 16:35
Hmm, to jest wyliczenie zwrotu? :oNo właśnie. Drewno samo się porąbało, wysuszyło i do kominka podkładało, popiół też sam się usuwał i to w takich godzinach, że nikomu to w salonie nie przeszkadzało.Temperatura cały czas była stabilna tak +/- 10 st. C. :lol: :lol: :lol:

i sąsiad jeszcze się załapał ;)

pzdr

zbigmor
26-05-2009, 12:34
Hmm, to jest wyliczenie zwrotu? :oNo właśnie. Drewno samo się porąbało, wysuszyło i do kominka podkładało, popiół też sam się usuwał i to w takich godzinach, że nikomu to w salonie nie przeszkadzało.Temperatura cały czas była stabilna tak +/- 10 st. C. :lol: :lol: :lol:

i sąsiad jeszcze się załapał ;)

pzdr


A pieniądze na tą inwestycję to inwestor wziął od żony jak jej została z wacików reszta.

dir_27
01-06-2009, 09:36
DZIĘKUJĘ za dobre rady popatrzyłem na te linki i całkiem całkiem mi sie to podoba. Ale szczerze czekam na wiecej podpowiedzi dopiero zaczynam budowa także wiele rzeczy mam na głowie ale własnie teraz chciałbym równiez zająć się sprawa kolektorów, nie ukrywam iz wielu znajomych polaca mi kolektory prózniowe, a wy co o tym myslicie? twierdza iz bardziej sie sprawdzają pomimo iż cenowo jak sie orientowałam odbiegaja znacznie od płaskich. Ale cóz juz mi to nie bedzie robiło róznicy ( kto budował dom sam wie jakiego rzędu sa to pieniądze :( ale cóż powidziało się "A" trzeba i powiedzieć "B"
czekam na jakies propozycje z waszej strony !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mr6319
02-06-2009, 20:24
Czytając ten wątek i wszystkie inne na temat wszelkich zestawów solarnych człowiek robi się coraz głupszy. Próżniowe czy płaskie, większe czy mniejsze itd. itp. Wszelkie wasze wyliczenia nie trafiają zbytnio do tych co dopiero myślą o założeniu solarów. Nie mają oni porównań. W większości są to ludzie przeprowadzającyc się z bloku do swojego wymarzonego nowowybudowanego domu tudzież właśnie się budujący.
A jak się ma do tych wszystkich wiliczeń o opłacalności zestawów solarnych ocieplenie domu i rekuperacja? Czy dobrze wykonane ocieplenie powiedzmy z rekuperatorem - ogrzewanie gaz ziemny - nie pozwoli na równie wymierne oszczędności na ogrzewaniu i podgrzewaniu wody?

adam_mk
02-06-2009, 20:58
"A jak się ma do tych wszystkich wiliczeń..... "

Zdajesz sobie sprawę, że robisz to samo co wszyscy? :lol: :lol:
Pytasz... Szukasz dobrych dla siebie rozwiązań.... Próbujesz wybrać na bazie tego, co rozumiesz...
A jak JESZCZE nie rozumiesz?
Dwie drogi:
Albo negujesz, bo rozwiązania, które rozumiesz SĄ LEPSZE...
Albo szukasz i starasz się poznać... zrozumieć.... by. . . wybrać!

No, to trafiłeś do wymiany doświadczeń!
Adam M.

adam_mk
02-06-2009, 21:00
Zastosowanie SUMY tych wszystkich cudów jest najlepsze...
Ale też bardzo drogie.
Kwestia motywacji...
Szukasz niezależności i autonomii?
Koszt będzie , ale efekt też.
Adam M.

E_____y
10-06-2009, 08:33
Czytając ten wątek i wszystkie inne na temat wszelkich zestawów solarnych człowiek robi się coraz głupszy. Próżniowe czy płaskie, większe czy mniejsze itd. itp. Wszelkie wasze wyliczenia nie trafiają zbytnio do tych co dopiero myślą o założeniu solarów. Nie mają oni porównań. W większości są to ludzie przeprowadzającyc się z bloku do swojego wymarzonego nowowybudowanego domu tudzież właśnie się budujący.
A jak się ma do tych wszystkich wiliczeń o opłacalności zestawów solarnych ocieplenie domu i rekuperacja? Czy dobrze wykonane ocieplenie powiedzmy z rekuperatorem - ogrzewanie gaz ziemny - nie pozwoli na równie wymierne oszczędności na ogrzewaniu i podgrzewaniu wody?

Ale rekuperatory wcale nie są takie tanie. Zestaw solarny z kolektorem slonecznym + ogrzewanie podłogowe i np centralny kominek wychodzi często taniej. Oczywiście nie mówie tu o solarach płaskich tylko próżniowych. Widziałem takie zestawy nie raz i naprawdę dość szybko się zwracają. Można otrzymać również dofinansowanie, wtedy koszt inwestycji nie jest taki wysoki.

HenoK
10-06-2009, 08:53
Ale rekuperatory wcale nie są takie tanie. Zestaw solarny z kolektorem slonecznym + ogrzewanie podłogowe i np centralny kominek wychodzi często taniej. Oczywiście nie mówie tu o solarach płaskich tylko próżniowych. Widziałem takie zestawy nie raz i naprawdę dość szybko się zwracają. Można otrzymać również dofinansowanie, wtedy koszt inwestycji nie jest taki wysoki.Rekuperator i kolektory słoneczne w budynku pełnią zupełnie inną funkcję. Jedne drugich nie wykluczają.
Jaka musiałaby być wielkość zestawu próżniowych kolektorów słonecznych, żeby mówić o efektywnym wspomaganiu ogrzewania podłogowego (np. 30% energii pochodzącej z kolektorów słonecznych) ? Jaki byłby koszt takiego zestawu ?
Jeżeli Ty dostaniesz dofinansowanie, to znaczy, że zapłacą za to inni podatnicy.

ricman78
10-06-2009, 19:29
Jeżeli Ty dostaniesz dofinansowanie, to znaczy, że zapłacą za to inni podatnicy.

a jakie to ma znaczenie? Jeżeli jest to lepiej je wykorzystać. U mnie gmina dofinansowuje 3 tys.
Przy instalacji solarów za 6 tys (taką dostałem ofertę z Viessmana, bez zbiornika, płaskie) to koszt po dotacji wychodzi 3 tys - a to już się opłaca

agamon
10-06-2009, 21:27
Popieram, bardzo się opłaca. grzechem byłoby nie skorzystać z dofinansowania. Pogatulować zangażowania władz gminy w pozyskiwaniu środków unijnych.
A swoja droga jak innych to boli, że mozna skorzystać z dofinansowania.
Jle w tym jadu i zawiści....

Sloneczko
10-06-2009, 23:05
Podobno ogromna ilość środków unijnych nie została wykorzystana (czyli zaprzepaszczona) z powodu nieznajomości przepisów lub niechęci urzędasów...

mr6319
11-06-2009, 07:23
Przy dofinansowaniu zapewne nikt by się nie zastanawiał. U mnie jak poszedłem do gminy zapytać to pani spojrzała na mnie jak na de...a. No cóż... To tylko urzędnicy...

HenoK
11-06-2009, 08:46
Jle w tym jadu i zawiści....W którym miejscu widzisz ten "jad i zawiść" ?
Po prostu uważam, że należałoby wybierać rozwiązania racjonalne.
Kolektory słoneczne pozwalają w naszych warunkach na zmniejszenie zużycia energii odnawialnej tylko w niewielkim stopniu - zazwyczaj zapewniają tylko ciepłą wodę od wiosny do jesieni. Zdecydowanie więcej energii jest zużywane na ogrzewanie domów. Zazwyczaj instalacja, która pozwala na ogrzanie domu pozwala też stosunkowo tanim kosztem podgrzać też ciepłą wodę przez cały rok.
Trzeba tylko wybrać taką technologię, która w najmniejszym stopniu obciąża środowisko. Za takie uważam w pierwszej kolejności pompy ciepła, w następnej kotły na biomasę, a także nowoczesne kotły na węgiel.
Dlaczego dofinansowanie jest ograniczone do kolektorów słonecznych ?

agamon
11-06-2009, 10:17
A to zdanie to co wyznanie miłości bliżniego swego:
"Jeżeli Ty dostaniesz dofinansowanie, to znaczy, że zapłacą za to inni podatnicy."

KrzysztofLis2
11-06-2009, 10:34
A to zdanie to co wyznanie miłości bliżniego swego:
"Jeżeli Ty dostaniesz dofinansowanie, to znaczy, że zapłacą za to inni podatnicy."
To raczej uświadomienie takiego prostego faktu, że nie ma czegoś takiego, jak darmowy lunch a pieniądze na dofinansowanie biorą się z kieszeni innych.

Mam podobną opinię jak HenoK -- uważam, że dofinansowywać warto, ale mądrze -- a kolektory słoneczne nie są mądrą inwestycją. Wolałbym, żeby dofinansowana była np. termomodernizacja budynków jednorodzinnych.

agamon
11-06-2009, 22:20
W mojej gminie niestety nie ma dofinansowania ani na POŚ , ani na solary, ani na termoizolację. Wszystkie pieniądze z dofinansowania gmina przeznaczyła na budowe kanalizacji. Trudno . Kupując czy to solary, czy to POŚ negocjowałem z przedstawicielem firmy, i uzyskałem upust wielkości dofinansowania.( jako argumentu użyłem stwierdzenia,że moja gmina nie ma dofinansowania do systemów solarnych i POŚ
spytalem zy mógby coś z tym zrobić , no i zrobił.
Na razie jestem zadowolony. Ale jak to będzie w praktyce zobaczymy za jakiś czas
Myśle,że na forum powinni się wypowiadać użytkownicy , a nie teoretycy.
Ponieważ ich wypowiedzi przypominają mi jak swego czasu wchodzily na rynek samochody nafaszerowane elektorniką, i byłi tacy co strasznie krytykowali zakup takich aut. Dziś praktycznie nie ma na rynku aut bez elektoniki a glosy narzekań teoretyków ucichly.
Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego weekendu

KrzysztofLis2
11-06-2009, 22:30
Myśle,że na forum powinni się wypowiadać użytkownicy , a nie teoretycy.
Myślę, że nie masz racji.

Ludzie mają taki wbudowany w głowę mechanizm udowadniania innym, że podjęli słuszną decyzję. I choćby kupiony solar miał się nigdy nie zwrócić, będą wmawiać innym (i sobie), że ma wiele innych niepoliczalnych zalet, które równoważą wydane pieniądze.

Nie zauważyłeś, że tu na forum mało kto narzeka na swoje solary? To dlatego, że wstyd narzekać, że się wywaliło w błoto kilka czy kilkanaście patyków. ;p

Z tego samego powodu nigdy nie należy wierzyć ludziom, którzy kupili jakiś gadżet do samochodu i twierdzą, że on obniża spalanie. Jeśli chcesz mieć co do tego pewność, nie pytaj zadowolonych użytkowników, tylko przebadaj samochód na hamowni. Jeśli chcesz wiedzieć, czy warto mieć kolektor, spisz swoje założenia i przelicz wynik, a nie pytaj o to innych. :)

RAPczyn
14-06-2009, 09:57
Nie zauważyłeś, że tu na forum mało kto narzeka na swoje solary? To dlatego, że wstyd narzekać, że się wywaliło w błoto kilka czy kilkanaście patyków. ;p

Zdarzyło się paru użytkowników, który narzekali na niskie osiąg swoich instalacji. Myślę, że było ok. 10 osób.

nonaq
23-06-2009, 10:21
Witam
Noszę się z zamiarem kupna kolektorów słonecznych do firmy, będzie to około 20-25 sztuk, pod myjnię samochodową, projekt będzie dotowany.

Jakie firmy możecie polecić, liderzy rynku ? Cena nie gra, aż tak roli, dobrze, żeby był to również produkt innowacyjny. Ktoś mi pisał o firmie paradigma. Myślałem o kolektorach obrotowych, ale ze względu na to, że mało osób dysponuje wiedzą i doświadczeniem w tym temacie, dałem sobie z nimi spokój.

adam_mk
23-06-2009, 10:35
Witaj
Widzę, że nie dostatecznie podrążyłeś ten temat.

Są osoby, co doświadczenie praktyczne w tym zakresie mają.
Złap "jacekunihome". Popytaj o konkrety. Bywa tu.

To rozwiązanie technicznie poprawne, choć wcale nie tanie.

Paradigma, to moim zdaniem, dobry adres.
Doradzą, obliczą i pokażą co da się kupić. Nie są tani. (moim zdaniem).

Jak ma być skutecznie - to postaw sobie całą ścianę takich płaskich, niezbyt drogich, równie sprawnych.
Wydajność systemu, jak piszesz, Ci potrzebna.
Syn sąsiada (ten, co z procą w kieszeni latał) już dorósł?
Bo normalnie - to długo się tym nie pocieszysz.... :roll:
Adam M.

Betka
01-07-2009, 14:10
Witaj
Sprzedaje kolektory słoneczne, lecz dopiero teraz zamontowałam u siebie. Mam dom 200m2, gaz i kominek z płaszczem wodnym którym grzeje cwu. Nie mam bufora. Kominkiem dogrzewałam codziennie 18kW CTM, ściany porotherm 30 plus 10cm wełna mineralna. Wyszło mi za gaz około 3500 i spaliłam około 10m3 drewna po 150 zł za kubik. Mam podłogówke na całym dole i trzymam temperature 21 stopni. W lecie płaciłam za gaz po 100zł za miesiąc gdzie gaz ciągle idzie w górę. Jeśli chodzi o opłacalność inwestycji to na pewno szybko kolektory się nie zwrócą dlatego ciągle się zastanawiałam czy je montować. Gdyby były dotacje w mojej gminie wszystko by wyglądało inaczej ale na razie nie ma. Nie wiem kiedy będą, ale jestem przekonana, że powoli zaczną wchodzić. Jest duże zainteresowanie, wchodzą świadectwa energetyczne, a kolektory znacznie poprawią charakterystyke energetyczną budynków. Moim zdaniem jeżeli jest możliwość zainwestowania w kolektory to warto to zrobić, jeżeli nie ma funduszy poczekać, a na pewno się na tym zyska. Jeżeli ktoś płaci 50 zł za gaz miesięcznie to po co zakładać kolektory. Wszystko zależy jakie jest zużycie CWU i czy chcemy inwestować w ekologiczne rozwiązania.
Jeśli chodzi o CO to też po bilansie widać tanio to ja nie mam. Może drewno nie wysuszone, ale nie wyobrażam sobie codziennie palić kominkiem i spalić 4m3 drewna, chyba że to 5 letni grab.
Wiem też, że można spalić 8m3 drewna i za gaz zapłacić 100zł i mieć z kominka CWU jak mój sąsiad. Wszystko zależy jaki komfort nam odpowiada.

mysweetbabys
19-07-2009, 13:01
wejdz na www.ecoway.pl do konca lipca mozna uzyskac zwrot polowy poniesionych kosztow

mario_k
19-07-2009, 19:21
A to zdanie to co wyznanie miłości bliżniego swego:
"Jeżeli Ty dostaniesz dofinansowanie, to znaczy, że zapłacą za to inni podatnicy."
To raczej uświadomienie takiego prostego faktu, że nie ma czegoś takiego, jak darmowy lunch a pieniądze na dofinansowanie biorą się z kieszeni innych. Friedman górą !!!

Mam podobną opinię jak HenoK -- uważam, że dofinansowywać warto, ale mądrze -- a kolektory słoneczne nie są mądrą inwestycją. Wolałbym, żeby dofinansowana była np. termomodernizacja budynków jednorodzinnych.
Idźmy o krok dalej:
1. "uważam, że dofinansowywać warto, ale mądrze" ; a jak to jest mądrze? W przypadku pana Mieczysława mądrze jest tak, pana Staśka tak a pana Witolda tak = Staśka sup-1.....
2. Aby dofinansować kwotą Y trzeba zebrać podatek w wysokości np. 1,5xY ponieważ dodatkowo trzeba sfinansować: a) poborców podatkowych (koszt całego fiskalizmu), b) sprawdzaczy komu należy się dofinansowanie, a komu nie (koszt biurokracji), c) wypłacaczy dofinansowania (pośrednicy finansowi).
Z powyższego wynika, że dofinansowanie w skali globalnej jest mocno nieoptymalne i nieopłacalne bo:
I. Nie można stworzyć optymalnych kryteriów aby sprawiedliwie dofinansować wszystkich beneficjentów,
II. Ad.2. - pozostawiając pieniądze w rękach podatnika w kwocie 1,5xY może sam sobie "dofinansować" różne cuda kwotą wyższą niż "państwowe dofinansowanie".
III. Samodzielne "dofinansowanie" jest w druzgocącej większości przypadków bardziej optymalne od urzędniczego ponieważ jest to wydawanie "swoich pieniędzy na swoją konsumpcję" - parafrazując Friedmana, a nie jak w przypadku państwa: nieswoich pieniędzy na nieswoją konsumpcję.

Dofinansowanie w każdej postaci jest raczej złe niż raczej dobre. nb "Rodzina na swoim" - gdyby nie ten wspaniały wymysł Wielkiego Opiekuna, mieszkania byłyby sporo tańsze....
Oczywiście jak z każdym socjalistycznym wymysłem rzeszy tracących nie widać, lecz statystyki Związku Banków Plskich pokazujące ile to kredytów dofinansowanych udzielono świcą przykładem wspaniałomyślności Państwa....
Ciut za długi post wyszedł....

HenoK
20-07-2009, 06:52
wejdz na www.ecoway.pl do konca lipca mozna uzyskac zwrot polowy poniesionych kosztowNa stronie, którą podałeś nic na ten tema nie znalazłem. Skąd taka informacja ? Na co można uzyskać ten zwrot ?

adam_mk
20-07-2009, 07:04
Piszą wyraźnie - że zrobią Ci ten dom dobrze i solidnie, a nawet wydłubią jakąś dotację dla siebie - żeby Tobie dać mniejszą cenę!
Lecisz im zlecać kompleksową budowę czy kontynuujesz tą, co ją masz? :lol:
Adam M.

mysweetbabys
20-07-2009, 09:21
wejdz na www.ecoway.pl do konca lipca mozna uzyskac zwrot polowy poniesionych kosztowNa stronie, którą podałeś nic na ten tema nie znalazłem. Skąd taka informacja ? Na co można uzyskać ten zwrot ?

no jak nic niema 50% dofinansowania z eu na zakup i montaż kolektorów,najlepiej to napiz do nich bo koniec lipca tuż tuż

ZuzankaT.
20-07-2009, 09:50
Ja znalazłam szczegóły dotyczące działania firmy doradczej Ecoway w kwestii 50% dofinansowania:

"Dofinansowanie z funduszy UE. Ustawodawca polski nie przewidział dopłat z budżetu państwa dla osób prywatnych planujących inwestowanie w odnawialne źródła energii, jakimi są kolektory słoneczne.

Inicjatywy mające na celu pomoc indywidualnym inwestorom podejmowane są w różnych regionach kraju. Przykładem może być mazowiecka firma doradztwa ekologicznego ECOWAY, która w imieniu prywatnych inwestorów składa grupowy wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Prowadzony przez ECOWAY program pomaga uzyskać 50% dotację do inwestycji przyczyniających się do poprawy jakości środowiska. Dopłaty obejmują nie tylko kolektory słoneczne, ale również pompy ciepła, termomodernizację i wymianę kotłów, montaż turbin wiatrowych oraz ogniw fotowoltaicznych.

Procedura ubiegania się o dotację na zakup i montaż kolektorów jest następująca:
1. Osoba zainteresowana składa wniosek do firmy i wpłaca 10% (min. 2000 zł) sumy inwestycji.

2. Pod koniec roku zostanie podjęta decyzja o przyznaniu dotacji.

3. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, wówczas firma zaczyna realizować inwestycję. Klient wpłaca połowę kosztów instalacji, a 10% wpłacone na początku traktuje się jako koszty wykonania złożenia wniosku, wykonania obliczeń zapotrzebowania na energię oraz przygotowania projektu.

4. Jeżeli dotacja nie zostanie przyznana, a inwestor wycofa się, odzyska połowę wpłaconych pieniędzy (5% kosztów inwestycji, straci natomiast drugie 5%, które zapłacił za przygotowanie wniosku).

5. Jeżeli mimo odmowy, inwestor nie wycofa się, inwestycja będzie zrealizowana, a wpłacone na początku 10% uwzględnione zostanie w ogólnych kosztach jako zaliczka."

Mały
20-07-2009, 15:30
W Redzie i Weju na żadne dofinansowanie liczyć nie możecie.
Fakty z ostatnich dni.
Ps- czy ktoś sprawdzał zużycie prądu przez całość automatyki solarnej np zapomocą miernika zużycia en.el.? I nie pytam tu teoretyków z ich wyliczeniami.

KrzysztofLis2
20-07-2009, 19:09
1. "uważam, że dofinansowywać warto, ale mądrze" ; a jak to jest mądrze? W przypadku pana Mieczysława mądrze jest tak, pana Staśka tak a pana Witolda tak = Staśka sup-1.....
(...)
Dofinansowanie w każdej postaci jest raczej złe niż raczej dobre. nb "Rodzina na swoim" - gdyby nie ten wspaniały wymysł Wielkiego Opiekuna, mieszkania byłyby sporo tańsze....
No ale to dofinansowanie nie musi mieć postaci przelewu na konto tego, kto sobie coś do domu kupi / zamontuje. Równie dobra byłaby obniżka VATu na wszelkie materiały izolacyjne do termomodernizacji.

kolektor1
09-10-2009, 17:29
Witam.
Znalazłem w necie taki tekst:

Badania

Obserwujemy jednocześnie ścierające się w tym zakresie poglądy prezentowane od kilku lat na łamach prasy fachowej przez zwolenników jednej i drugiej techniki wykonania kolektorów.
Niestety, w wielu wypadkach autorzy opinii ścierających się stron posługują się nieobiektywną argumentacją, półprawdami czy przemilczeniami.
Zdarzają się nawet opinie z gruntu nieprawdziwe -fałszywe.
Sięgnijmy zatem do wyników badan przeprowadzonych przez niezależną
instytucję spoza obszaru Europy,
w której działa silny lobbing dla kolektorów płaskich.
Wyniki badan kolektorów słonecznych płaskich i próżniowych przeprowadzone empirycznie czyli rzeczywiste pomiary w południowo-zachodniej części Kanady w prowincji British Columbia
(szerokości geograficzne i klimat zbliżony do Polski)
Badania przeprowadzono (przez firmę CB Hydro Plus) w celu określenia sposobów i możliwości oszczędzania energii zużywanej na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej
dla rozproszonej zabudowy jednorodzinnej.
Wnioski
Z przeprowadzonych badan wynika, że uzysk z metra kwadratowego próżniowego kolektora słonecznego w miesiącach
• letnich jest co najmniej 80% wyższy od kolektora płaskiego.
• W miesiącach zimowych różnica ta wynosi aż 370%.
W każdych warunkach pogodowych (zarówno latem, jak i zimą)
kolektor próżniowy jest zdecydowanie bardziej wydajny
niż kolektor płaski.
Warto w tym miejscu zauważyć, że koszt początkowy instalacji z kolektorami próżniowymi zwraca się znacznie szybciej od instalacji z kolektorami płaskimi.
Ilość pozyskanej energii cieplnej w skali roku z metra kwadratowego dla kolektora próżniowego i płaskiego przedstawia się następująco:
o kolektor próżniowy: 2800 MJ,
o kolektor płaski : 1288 MJ
Zakładając koszt pozyskania 1 kWh ze źródeł konwencjonalnych (prąd elektryczny) = 0,45 zł, powierzchnię kolektorów 6 m2
oraz koszt instalacji solarnej na poziomie 12 000 zł (kolektory próżniowe)
i 12 000 zł (kolektory płaskie ,których musi być wiecej)
uzyskujemy następujące czasy zwrotu poniesionych kosztow. :
• kolektor próżniowy: 3 - 5 lat,
• kolektor płaski: 12 - 13 lat.


Szybszy czas zwrotu oraz logicznie wytłumaczalna długowieczność kolektorów próżniowych w połączeniu z ich lepszym dopasowaniem do klimatu w Polsce sprawiają, że są to urządzenia zdobywające coraz większą popularność na rynku kolektorów słonecznych w Polsce.

Co wy na to?
pozdrawiam
Witold

RAPczyn
10-10-2009, 07:43
Wczoraj byłem na przeglądzie instalacji: kolektor próżniowo-rurowy CPC o pow. czynnej 4m^2, zbiornik 300l, przepływ Tyfocoru LS 1,9l/min, orurowanie Cu12, 3 osoby.
Uzysk dzienny (15:00) 7kWh;
uzysk od skasowania licznika (~rok temu) 2714kWh.
Od 7 lat uzyski wydają się być na podobnym poziomie.

Pozdrawiam.

HenoK
10-10-2009, 07:47
że 16,8GJ rocznie na CWU to dla mnie i mojej rodziny 8 razy za dużo, trzeba mieć jakiś hotel albo codziennie zapraszać na kąpiel wszystkich znajomych z okolicy żeby zużywać tyle CWUTo dziennie zużywacie tylko 30l ciepłej wody. Czyżbyś brał wzór z TB? U mnie wychodzi nieco więcej na 1 osobę.

KrzysztofLis2
10-10-2009, 08:09
Co wy na to?
A co mamy myśleć o tekście napisanym w stylu "wszyscy się mylą i tylko my mamy rację"?


Zakładając koszt pozyskania 1 kWh ze źródeł konwencjonalnych (prąd elektryczny) = 0,45 zł, powierzchnię kolektorów 6 m2
oraz koszt instalacji solarnej na poziomie 12 000 zł (kolektory próżniowe)
i 12 000 zł (kolektory płaskie ,których musi być wiecej)
Kolektorów płaskich musi być więcej? Co to jest ta "powierzchnia kolektorów"? Bo prawie na pewno nie jest to powierzchnia czynna absorbera.

kolektor1
10-10-2009, 11:31
Witam.
W takich tematach jak " opłaca się czy nie” staram się jednak nie brać udziału ale dla podtrzymania tematu nie wytrzymałem wrzucając ten tekst http://forum.dom.pl/viewtopic.php?t=2287
A to dla czego? ktoś z was spyta. A to z prostego powodu.
Dla jednych podstawowym kryterium są finanse - bo więcej włoży niż wyciągnie w złotówkach. Dla innych zaoszczędzony czas na paleniu w kotle stałopaliwowym, dla innych czyste powietrze w okolicy a jeszcze inni chcą się pochwalić nowym gadżetem przed sąsiadami, itp. przykładów można by mnożyć i każdy ma swoje racje trzymając się ich kurczowo. Bo jak można dyskutować o czymś czego się nie ma, to tak jak lizanie loda przez szybę.
Ci co założyli instalację ( ryzykując co by to słowo nie miało znaczyć ) są jednak zadowoleni, prócz nielicznych bo i tacy z różnych względów się zdarzają.
Ale do rzeczy:

Ilość pozyskanej energii cieplnej w skali roku z metra kwadratowego dla kolektora próżniowego i płaskiego przedstawia się następująco:
o kolektor próżniowy: 2800 MJ
oraz:

oraz koszt instalacji solarnej na poziomie 12 000 zł (kolektory próżniowe)
i 12 000 zł
koledze mpoplawowi wyszło, że za te pieniądze można otrzymać16,8GJ rocznie,
kolega HenioK stwierdził, że to za mało,
mnie z kolei wyszło:
za te pieniądze z biedy ( 12 tyś ) jestem w stanie postawić instalację pod klucz składającą się z 3 próżniówek po 12 rur co daje łączną powierzchnię czynną 4,5 m2. A więc wyszło, że w ciągu roku uzyskam 10.08 GJ przy 80% sprawności instalacji. i to też pewnie mało obiektywnie.
Na naszych przykładach widać, że każdy z nas przyjął inne kryteria co w konsekwencji daje inne wyniki co dalej prowadzi do wniosku, że podobna instalacja daje inne kryteria opłacalności.
pozdrawiam.
Witold

HenoK
10-10-2009, 20:49
U mnie wychodzi nieco więcej na 1 osobę.
nie rozumiem twoich obliczeń, czyżbyś sugerował że przeciętna rodzina jest w stanie zagospodarować 16,8GJ energii na CWU w ciągu 180 dni sezonu solarnego ??

16,8GJ=4666kWh=80m3 CWU=444L/dobę=148L/osobę

ile to jest to nieco więcej niż 150L CWU dziennie na osobę u ciebie ??
Nie wiem dlaczego przyjąłeś 180dni sezonu solrnego?
W ciągu 180dni 1m2 kolektora próżniowego nie jest w stanie uzyskać 2800MJ, więc nie możemy rozpatrywać 180dni. Tyle będzie w stanie uzyskać w ciągu całego roku.
Fakt, że wtedy występuje duża "nadprodukcja" ciepła latem, a znaczny niedobór zimą.
Masz więc rację, że obliczenia są do bani.

Odniosłem się tylko do Twojego stwierdzenia, że na podgrzanie ciepłej wody zużywasz 1/8 z 16,8GJ rocznie co daje wynik ok. 30l na dobę.
U mnie szacuję zużycie ciepłej wody na 35-40l/osobę dziennie.

HenoK
11-10-2009, 08:58
pytanie ile trzeba zużyć CWU żeby solar za 12 tyś zamortyzował się w 3-5 lat jeśli grzejemy wodę węglem gazem PC za co najwyżej 0,2zł/kWh ??Przy gazie i przy pompie ciepła rzeczywiście kolektory słoneczne tracą sens.
Jednak przy węglu nie zawsze decyduje aspekt ekonomiczny - kolektory słoneczne najwięcej ciepłej wody dostarczają poza sezonem grzewczym. Odpada więc palenie węglem w ciągu lata.
Aspekt ekonomiczny stosowania kolektorów słonecznych wypaczają też różnego rodzaju dotacje. Nawet gdy taka instalacja kosztuje 12tys. zł ale inwestor dostanie 6 tys. zł dotacji, to już inaczej wygląda analiza opłacalności ich stosowania.

Fakt, że taka dotacja zastosowana np. do instalacji grzewczej z pompą ciepła przyniosłaby dużo lepszy efekt ekologiczny.

HenoK
11-10-2009, 18:22
nawet przy 6 tyś dotacji okres zwrotu solara przekracza jego żywotność techniczną, naprawdę nie pojmuję jak komuś wyszło że zwraca się w 3-5 latZauważ, że założyli cenę energii do podgrzewania wody (elektrycznej) 0,45zł/kWh. Dodając do tego zawyżone zużycie wody otrzymasz taki wynik.

moniss
11-10-2009, 22:06
Przy gazie i przy pompie ciepła rzeczywiście kolektory słoneczne tracą sens.
Jednak przy węglu nie zawsze decyduje aspekt ekonomiczny - kolektory słoneczne najwięcej ciepłej wody dostarczają poza sezonem grzewczym. Odpada więc palenie węglem w ciągu lata.

Też uważam, że przy grzaniu wody węglem nikt nie bierze pod uwagę względów ekonomicznych lecz ergonomiczne lub ekologiczne. Moi rodzice ostatnio zamontowali kolektor właśnie po to, aby poza sezonem grzewczym nie palić w piecu.

NJerzy
12-10-2009, 20:25
Tylko czemu instalacja z dwoma panelami, o łącznej powierzchni 4m2 ma kosztować 12 tys zł?
Tak jak kombinujemy tu ze wszystkim, tak i z solarami można pokombinować, szczególnie jeśli ktoś montuje do CO bufor ciepła. Zrobienie w nim dodatkowej wężownicy to koszt 500 zł albo i mniej. 2 panele kolektorów to 2200 zł. Do tego jakieś nóżki do paneli, pompka, naczynie wzbiorcze, kilka zaworów, sterownik, rurka, ocieplenie - kupiłem to wszystko do dużo większej instalacji (5 największych paneli próżniowych, łącznie 150 rur) za około 1500 zł - do instalacji domowej będzie poniżej tysiąca. Czyli koszt materiałowy to 3700 zł - jeszcze żadna rewelacja, ale już zaczynamy się zbliżać do granicy opłacalności, a przy zastosowaniu drogiego źródła ciepłą już tą granicę osiągamy. Trzeba się pobawić w samodzielną instalację oczywiście, więc to rozwiązanie nie dla każdego :(