PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do hydraulików i nie tylko?



AGNIECHA
11-02-2007, 15:57
Mam w projekcie zrobione,że na każdy kaloryfer mam osobny pion?Tzn jest on w tym pionie podłocząny na parterze i górze,stąd też tych pionów wychodzi 6.
Co daję ofertę do wycenienia każdy mi odradza i mowi, że tak sie juz nie robi tylko jeden pion na jeden poziom.
Czy takie rozwiązanie jest złe?I jak to jest u Was?

Drugie pytanie dotyczy podłogówki.
Dom jest podpiwniczony i pierwotnie miało byc,że parter zostanie ocieplony sufitem piwnic,stad nie mam teraz miejsca na styropian na parterze.Jak to rozwiążac bo przeciez do założenia podłogówki potrzebny jest .
Czy można ją jakos inaczej założyc bez styropianu? A może wystarczy go tylko 1 cm?Proszę o jakieś rady?

Z góry bardzo dziękuję

1950
11-02-2007, 15:59
tych pionów masz zdecydowanie za dużo :roll:
do stropu w piwnicy przyklej 10 cm styropianu

Kris2222
11-02-2007, 16:01
poczytaj ten post, jakiś plagiat tematu :lol: :lol: :lol:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=93114

AGNIECHA
11-02-2007, 16:03
A jak podłogówkę zrobić można ją położyć na stropie bez styropoianu ?A jak ja przymocować?I jak się zaleje wylewką to nic sie nie stanie jak beda same rury?
A z tymi pionami to wystarczą dwa jeden na parter a drugi na poddasze?
Dziwię sie dlaczego ktos tak zaprojektował z jakich względów?Czy tą rurę można kłaść w wylewce?

Kris2222
11-02-2007, 16:39
Prawdopodobnie masz instalacje grawitacyjną,tzn.że bedzie działać jesli nawet nie bedzie prądu,potrzebnego do dzisiejszych instalacji w których obieg jest wymuszany przez pompkę.Taka jest przedstawiona na schemacie w moim temacie.
Jest to stary system ,np.u moich rodziców w domu taki jest i mają w sumie 4 piony.Ilość pionów jest uzależniona od rozstawienia grzejników.
W moim przypadku ta ilość była by zbliżona do twojej, ze względu na bryłę budynku.Dlatego odpuściłem sobie,jednym argumentem było to że rury potrzebne do tych pionów kosztują do 50zł/mb mowa tu o początkowych przekrojach pionów,ponieważ stopniowo zmienia sie przekrój na mniejsze,tm samym cena.
Ale przeliczając to na 6 pionów to masakra :lol:
Wybrałem układ z rozdzielaczami, jeden pion biegnący do poddasza,podrodze odgałęzienia do rozdzielki na parterze i poddaszu.
Od rozdzielek rury pex/alu/pex w puszczone po podłodze.

Jeżeli chodzi o podłogowe, to bede miał 8cm styropku potem mata z podłogówka na to beton.
Wydaje mi sie że w twoim wypadku będziesz nagrzewać beton i pod rurkami i nad, niewiem czy to bedzie ekonomiczne

1950
11-02-2007, 17:01
Jeżeli chodzi o podłogowe, to bede miał 8cm styropku potem mata z podłogówka na to beton.
Wydaje mi sie że w twoim wypadku będziesz nagrzewać beton i pod rurkami i nad, niewiem czy to bedzie ekonomiczne

po pierwsze, Kris mylisz się, owszem w sumie będzie miała grubszy grzejnik podłogowy ale to ciepło które będzie zakumulowane w stropie nie przepadnie, bo będzie zaizolowane tymi 10 cm styropianu,
owszem będzie to miało większą bezwładność (przy pierwszym odpaleniu będzie się dłużej nagrzewało, z tym, że tylko jeden raz w sezonie) ale nic poza tym,

po drugie, po położeniu folii pod podłogówkę, rury możesz przymocować do siatki którą położysz na folii, a potem już tak jak w książce pisze, wylewka 6,5 cm i będzie dobrze,

AGNIECHA
11-02-2007, 17:17
Dziękuję bardzo to mnie trochę uspokoiło(jesli chodzi o podłogówkę).:)
Myślę że zrezygnuję z ilosci pionów ze względów finansowych,choc muszę przyznac ze fajna sprawa jak cos działa grawitacyjnie, biorąc pod uwagę że tam często jest przerwa w prądzie.

Kriss2222 mam rozumieć że do roździelacza masz rury miedziane?


A i jeszce jedno co daje to aluminium w pexsie?Sam pex nie wystarcza?

1950
11-02-2007, 17:32
A i jeszce jedno co daje to aluminium w pexsie?Sam pex nie wystarcza?
aluminium to warstwa przeciwdyfuzyjna zabezpieczająca instalację przed tlenem,
moim zdaniem w układzie otwartym nie powinno być tworzyw sztucznych

Kris2222
11-02-2007, 19:49
Może i nie powinno ale sa coraz czesciej stosowane, tym bardziej że dzisiaj zabezpieczenia sa na zaawansowanym poziomie.

Agniecha do rozdzielaczy ,do naczynia, bojlera tylko miedzią , u mnie jeszcze bedą dwa grzejniki w garażu pracować grawitacyjnie na miedzi, to takie zabezpieczenie
przed zagotowaniem wody w razie braku prądu

jadek
11-02-2007, 22:05
witam

Dołącze się do wątku. Mój hydraulik zaproponował mi zrobienie podłogówki na RTL. Zamierzam kupić kocioł gazowy. Podłogówki będe miał około 35m2 (kuchnia łazienka przedpokój) reszta to grzejniki. podłogówki będzie 3 pętle. Czy zastosowanie RTL to dobre czy złe rozwiązanie i dlaczego? Z góry dzięki za odpowiedź