PDA

Zobacz pełną wersję : Tania klimatyzacja



Jarecki
06-06-2003, 10:54
Witam forumowiczów :)
Chciałbym podzielić sie pomysłem na naprawde tanią klimatyzacje.
Warunkiem jest studnia.
niemniej jednak myślę ,że z takową nawet jeśli jej nie ma problemów nie powinno być.
zasada działania jest prosta i tania!!
Woda w studni ma około 10 stopni, w upalne dni temperatura powietrza w domu około 30 +-.
Ja wymiennik zrobiłem z chłodnicy samochodowej z wentylatorem,pompa w studni i obieg zamkniety czyli woda wraca tam z kąd przyszła. ;)
Przy próbie , którą wykonałem wczoraj (temperatura na zewnątrz 32 w cieniu 26-27 wewnątrz, okno od południa) pomieszczenie około 25m2 ,chłodnica od tarpana (akurat taka znalazłem nie najlepsza), po 30 minutach temperatura spadła (powietrza) o 3 stopnie ;))
po trzech godzinach mury też miały 24-24,5 stopnia.
Temperatura powietrza 0,5 metra od chłodnicy czyli wylatująca 16,5 stopnia.
Wydaje mi sie ,że każdy kto cokolwiek umie zrobić ,wykona taka instalacje bez większych nakładów i problemów.
Ja mam zamiar wykonać taka instalacje w trzech miejscach w domu (południe).
Sam koszt energi potrzebnej do napędu całej machiny oceniam na maksymalnie 300 vat ( pompa w studni 200 + trzy silniczki do wiatraczków).
Mam jednak nadzieje na obniżenie energochłonności urządzenia.
Z drugiej jednak strony jak to sie ma do klimatyzatorów fabrycznych (profesionalnych).
Dla miłujących wentylacje z klima razem-- czerpnie powietrza na zewnatrz.
Pozdrawiam ;)

Ghandi-pass by...
16-06-2003, 07:48
A moze by tak na dach wywalic panel(e) sloneczne i mialby pan za darmoche energie do klimatyzacji? mozna by pokombinowac porzadnie. Energia elektryczna by byla wtedy kiedy by bylo sloneczko, czyli wtedy kiedy najbardziej jej potrzeba :)
Pozdrawiam serdecznie :)

Jarecki
16-06-2003, 09:13
Było by z tymi kolektorami ale koszt takowego nie jest zbyt ciekawy :lol:

Greg_pu
17-06-2003, 16:59
Ja mam w instalacje ciepłego powietrza z kominka wmontowany trójnik na dopływie i podłączoną rurę wychodzącą od strony północnej . Przekręcam klapkę trójnika zeby nie ciągło prochu z kominka , włączam wentylator w rozdzielnicy powietrza i też miła chłodek wpada do domku.
Myślałem nad studnią , ale mam ja daleko 30m , i bałem się zapachu wilgoci a raczej stechlizny.

belbel
30-07-2003, 16:00
Witam!
Wcale nie musi być studni. Wystarczy zakopać odpowiednio głęboko plastikową rurę (głębokość ok.1 metra) pamiętając żeby wylot był na powierzchni. Im dłuższa, tym lepiej. Rozwiązanie to znakomicie sprawdza się gdy powietrzem tym zasilany jest kominek z rozprowadzeniem ciepła. W lecie instalacja podaje chłodne powietrze a zimą kominek zasilany jest cieplejszym powietrzem od otoczenia.
Pozdrawiam.

Ryszard1
30-07-2003, 18:54
to jest wlasnie GWC (Gruntowy Wymiennik Ciepla) typu rurowego, opisywany wielokrotnie na tym Forum,

znikomek
02-08-2003, 23:21
a może woda ze studni przez wymienik płytowy (najlepiej) połączony z obiegiem centralnego - rozprowadzenie za darmo (jeśli jest centralne w domu)- ponoć najlepiej gdy w domu jest dodatkowo podłogowe

27-08-2003, 07:34
No właśnie tez wpadłem na taki pomysł - mam w planie generalny remont a w odległości 10m studnie - przedwojenna i nieuzywana od lat ale moze cos sie uda zrobić. Mam tylko jedną watpliwośc - nie planuje ogrzewania podłogowego tylko klayczne kaloryfery. Podczas zimy temperatura w nich jest przeciez na poziomie +60oC czyli róznica otoczenie - kaloryfer jest duża w lecie kaloryfer chłodzony +10oC otoczenie +30oC a więc 3X mniej. Czy taka instalacja będzie odpowiednio wydajna ?

A moze ktoś ma klasyczną klimę - jakie sa realne koszty jej eksploatacji

sq4cuc
25-09-2004, 18:45
No właśnie tez wpadłem na taki pomysł - mam w planie generalny remont a w odległości 10m studnie - przedwojenna i nieuzywana od lat ale moze cos sie uda zrobić. Mam tylko jedną watpliwośc - nie planuje ogrzewania podłogowego tylko klayczne kaloryfery. Podczas zimy temperatura w nich jest przeciez na poziomie +60oC czyli róznica otoczenie - kaloryfer jest duża w lecie kaloryfer chłodzony +10oC otoczenie +30oC a więc 3X mniej. Czy taka instalacja będzie odpowiednio wydajna ?

A moze ktoś ma klasyczną klimę - jakie sa realne koszty jej eksploatacji

Witam
Taka instalacja będzie za mało wydajna poza tym ma kilka wad.
Po 20 minutach działania zacznie się zbierać kałuża wody która się będzie skraplać na kaloryferach. Poza tym zimno idzie do dołu a więc będzie rozchodzić się przy samej podłodze nie wspominając już o ogrzewaniu podłogowym.
Tradycyjny klimatyzator pobiera około 2500 Watt czyli prawie tyle co ogrzewanie w okresie zimy. To jest bardzo dużo i nie bez powodu w Grecji i Włoszech w lato siada sieć energetyczna.
Osobiście polecam konstrukcję z chłodnicą i wentylatorem. Też zrobiłem sobie coś takiego i jest bardzo wydajne. Tylko też w ciągu całego dnia potrafiło naskraplać się 2-3 litry wody. U mnie nie było obiegu zamkniętego tylko "zużyta" woda była do podlewania ogródka.
Pozdrawiam