PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczenia w OZC



Strony : 1 [2] 3 4 5

muzykant
21-10-2009, 07:32
... w wielu projektach wystepuje kuchnia otwarta, połaczona z pokojem jadalnym i salonem. na przyklad w moim :) zastanawiam sie jak wprowadzic takie dane...

też się z tym aktualnie boksuje - wiecie jak to wpisać? Do tego mam jeszcze antresolę i "otwartą" klatkę schodową (schody w kuchnio-salono-jadalnio-komunikacji :o :lol: )

Daga&Adam
21-10-2009, 09:26
... w wielu projektach wystepuje kuchnia otwarta, połaczona z pokojem jadalnym i salonem. na przyklad w moim :) zastanawiam sie jak wprowadzic takie dane...

też się z tym aktualnie boksuje - wiecie jak to wpisać? Do tego mam jeszcze antresolę i "otwartą" klatkę schodową (schody w kuchnio-salono-jadalnio-komunikacji :o :lol: )

Ja podaje tak jakby pomieszczenia byly oddzielone. Tylko nie warto zakladac wtedy w nich roznych temperatur - wentylacja i tak wszystko zmiksuje i bedzie tam srednia temperatura :) Tez mam klatke schodowa - wliczylem ja do salonu.

Co do antresoli - podajesz pomieszczenie w normalny sposob tylko oczywiscie wpisujac wieksza jego wysokosc. Na wszelki wypadek i tak przyjalbym juz po obliczeniach troche wieksza moc grzejnikow w tym pomieszczeniu - najlepsza do wysokich pomieszczen jest podlogowka :)
pozdr.

rick207
26-10-2009, 11:15
Pytałem na misc.budowanie, ale brak odzewu. Taki przykład : ogrzewanie podłogowe, na parterze jest 5 stopni, a na piętrze 15, podłoga (czyli pośrednio strop) ma 25. Jaką temperaturę z drugiej strony stropu należy przyjąć z punktu widzenia parteru, 15, czy 25 stopni? I jeszcze jedno, czy ten przepływ pomiędzy stropami należy uwzględnić na każdym poziomie? Tzn. na parterze uwzględniam przepływ do pokoju na piętrze, a na piętrze przepływ w dół?
Pozdr.
Rick

piogron
01-11-2009, 18:57
Rozumiem,że wszytskie wersje programów na stronie SANKOMU są sharewerowe, czyli albo z ograniczeniami albo działają tylko kilka dni? Czy można z nich korzystać dla celów prywatnych, czy mają jakieś ograniczenia? A może gdzieś można znaleźć pełną wersję?

margask
14-11-2009, 16:47
Przymierzam się do przeliczenia domku w OZC.
Prześledziłem całw wątek i nasunęło mi się pytanie/wątpliwość:
Wymiary pomieszczeń podajemy w osiach przegród. Wszyscy sugerowali, że chodzi tu o osie geometryczne ściany razem z ociepleniem (a nie osie ściany konstrukcyjnej). Zatem jak to się ma do analizy energetycznej budynku, gdzie przeliczamy sobie warianty ocieplenia? przecież jak zmienimy grubość ocieplenia - to zmieni sie też wymiar ściany ???

pogocki
17-11-2009, 08:02
Rozumiem,że wszytskie wersje programów na stronie SANKOMU są sharewerowe, czyli albo z ograniczeniami albo działają tylko kilka dni? Czy można z nich korzystać dla celów prywatnych, czy mają jakieś ograniczenia? A może gdzieś można znaleźć pełną wersję?

Firmowe programy na naszej stronie są darmowe i można z nich korzystać bez ograniczeń, również do celów komercyjnych. Nie mają żadnych ograniczeń poza katalogiem urządzeń / rur wybranym dla danej firmy.

Pełne wersje Audytora są płatne.
Dostepne sa również wersje demonstracyjne bez możliwości wydruku wyników.

pogocki
17-11-2009, 08:20
Przymierzam się do przeliczenia domku w OZC.
Prześledziłem całw wątek i nasunęło mi się pytanie/wątpliwość:
Wymiary pomieszczeń podajemy w osiach przegród. Wszyscy sugerowali, że chodzi tu o osie geometryczne ściany razem z ociepleniem (a nie osie ściany konstrukcyjnej). Zatem jak to się ma do analizy energetycznej budynku, gdzie przeliczamy sobie warianty ocieplenia? przecież jak zmienimy grubość ocieplenia - to zmieni sie też wymiar ściany ???

Rozwiewam wszelkie wątpliwości: chodzi o wymiary w osiach geometrycznych.
Przyjelismy taki sposób wprowadzania wymiarów przegród by zachować zgodność wstecz z projektami wykonanymi w poprzedniej wersji programu który liczył zgodnie z normą PN-B-03406.
Rzeczywiście przy zmianie grubości izolacji zmienia sie również wymiar w osiach geometrycznych. Ale właśnie min. w tym przypadku nalezy stosować zmienne. Tak jak grubość izolacji powinna być wstawiona jako zmienna, tak w celu dokładnego obliczenia wymiarów przegród - one też powinny być liczone w oparciu o zmienną.

pogocki
18-11-2009, 13:51
Pytałem na misc.budowanie, ale brak odzewu. Taki przykład : ogrzewanie podłogowe, na parterze jest 5 stopni, a na piętrze 15, podłoga (czyli pośrednio strop) ma 25. Jaką temperaturę z drugiej strony stropu należy przyjąć z punktu widzenia parteru, 15, czy 25 stopni? I jeszcze jedno, czy ten przepływ pomiędzy stropami należy uwzględnić na każdym poziomie? Tzn. na parterze uwzględniam przepływ do pokoju na piętrze, a na piętrze przepływ w dół?
Pozdr.
Rick

Ja bym podał 15 oC. W końcu w przypadku wymiany ciepła przez ścianę podajemy temperatury powietrza w pomiesczeniach a nie temperature na powierzchni grzejnika.

Na pozostałych kondygnacjach gdy temperatury w pomieszczeniach sa identyczne - nalezy przyjąć "strop - ciepło do góry" chyba że temperatury sa rózne.

rick207
19-11-2009, 09:09
Pytałem na misc.budowanie, ale brak odzewu. Taki przykład : ogrzewanie podłogowe, na parterze jest 5 stopni, a na piętrze 15, podłoga (czyli pośrednio strop) ma 25. Jaką temperaturę z drugiej strony stropu należy przyjąć z punktu widzenia parteru, 15, czy 25 stopni? I jeszcze jedno, czy ten przepływ pomiędzy stropami należy uwzględnić na każdym poziomie? Tzn. na parterze uwzględniam przepływ do pokoju na piętrze, a na piętrze przepływ w dół?
Pozdr.
Rick


Ja bym podał 15 oC. W końcu w przypadku wymiany ciepła przez ścianę podajemy temperatury powietrza w pomiesczeniach a nie temperature na powierzchni grzejnika.
Hmm, a jak to jest w przypadku ogrzewania ściennego na ścianie zewnętrznej. Na zewnątrz -15C, ściana ma 40C, pomieszczenie 20C. Czy w tym przypadku także mamy przepływ energii z pomieszczenia na zewnątrz? Jaki jest gradient temperatur?


Na pozostałych kondygnacjach gdy temperatury w pomieszczeniach sa identyczne - nalezy przyjąć "strop - ciepło do góry" chyba że temperatury sa rózne.
Czyli zaznaczamy zawsze tylko jeden przepływ? Jeśli uwzględnimy ten przepływ na parterze, to na piętrze już nie trzeba?

PeZet
30-12-2009, 15:06
W całym wątku nikt nie wspomina o zastosowaniu funkcji GRUPA (OZC 4,01B).
A wydaje mi się, że trzeba grupować pomieszczenia (np. grupa parteru i grupa poddasza), żeby poprawnie wpisać nawiew i wywiew w przypadku went mech z rekup.

Tylko w ten sposób można zrównoważyć nawiew z wywiewem. Program sam pilnuje proporcji i wywala błąd jeśli zbyt duże będą dysproporcje. Jak również sam w wynikach podaje faktyczną krotność wymian.

PeZet
30-12-2009, 15:28
Ściągnąłem właśnie OZC 4.6Pro Demo i mam potwierdzenie, że trzeba grupować pomieszczenia, żeby mieć kontrolę nad wentylacją mech z odzyskiem. Inaczej wyliczenia są znacząco zawyżone. Polecam do analizy załączone do programu pliki przykładowe.

...:::...::: WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM ROKU :::...:::...

enickman
03-01-2010, 16:07
a ja mam pytanie czy jest gdzies w sieci program OZC oline?
niestety mam firmowy komp i nic nie mogę na nim instalować :evil:

maysee
03-01-2010, 16:37
a ja mam pytanie czy jest gdzies w sieci program OZC oline?
niestety mam firmowy komp i nic nie mogę na nim instalować :evil:

Tutaj mozesz na luziku sobie zassac:

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=77&cms=183

edde
03-01-2010, 17:13
a ja mam pytanie czy jest gdzies w sieci program OZC oline?
niestety mam firmowy komp i nic nie mogę na nim instalować :evil:

Tutaj mozesz na luziku sobie zassac:

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=77&cms=183

chyba nie przeczytałeś uważnie :wink:

maysee
03-01-2010, 17:16
http://img215.imageshack.us/img215/7955/24703512.gif (http://img215.imageshack.us/i/24703512.gif/)

am76
08-01-2010, 15:37
Ściągnąłem właśnie OZC 4.6Pro Demo i mam potwierdzenie, że trzeba grupować pomieszczenia, żeby mieć kontrolę nad wentylacją mech z odzyskiem. Inaczej wyliczenia są znacząco zawyżone. Polecam do analizy załączone do programu pliki przykładowe.

...:::...::: WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM ROKU :::...:::...

Ja mam zdecydowanie inne doświadczenia/obserwacje.

Mam 3 kondygnacje - parter, poddasze i nieogrzewany/niewentylowany strych. Na początku grupowałem pomieszczenia na każdej kondygnacji i wtedy miałem po pierwsze bardzo duże zużycie na wentylację (mechaniczną z odzyskiem) i po drugie bardzo duże zyski bytowe - nie wiem czy każda grupa nie była przypadkiem traktowana jako osobne mieszkanie z własnymi zyskami.

Wydaje mi się też, że jeśli wentylacja nie jest zrównoważona to straty na wentylacji bardzo rosną. Kolejna sprawa to parametr n50 - jego wartość znacząco zmienia straty na wentylację. Właściwie to nie wiem jaki należałoby przyjąć.

Na chwilę obecną nadal mam wątpliwości co do tej wentylacji. Strumień nawiewny i wywiewny mam po 330m3/h, n50=1,5 i wychodzi mi ciepło na wentylację 4743kWh/rok co stanowi 33% wszystkich strat, a po uwzględnieniu zysków solarnych i bytowych ponad 50% - STRASZNIE DUŻO. Czy tak ma być z rekuperatorem o sprawności 85%? Jak wam to wyszło?

Przy tym wszystkim projektowane (końcowe) obciążnie cieplne budynku wynosi 5053W a projektowana wentylacyjna strata to zaledwie 953W czyli na wentylację idzie tylko 20% mocy - I GDZIE TU LOGIKA? Czy wie ktoś może o co w tym chodzi?

Diakon
08-01-2010, 16:26
A mi może wyjaśnić taki oto problem. Robię obliczenia do budynku w OZC.
Z obliczeń w OZC wychodzi mi dla budynku 166m2, ocieplonego 20 cm styro w scianach i podłodze, 30 cm wełny w dachu. Rekuperator. Zapotrzebowanie 8000 kWh/rok , straty ciepła 36 W/m2. Są to obliczenia dla opcji gdzie zaznaczyłem garaż jako ogrzewany i temperatura w nim 7stopni C.
Ale robię drugą opcję,zaznaczam,że nie ogrzewam garażu i zapotrzebowanie na rok wychodzi mi już 12 000 kWh/rok.
O co tu chodzi, więc taniej jest ogrzewać garaż?

am76
08-01-2010, 16:57
A mi może wyjaśnić taki oto problem. Robię obliczenia do budynku w OZC.
Z obliczeń w OZC wychodzi mi dla budynku 166m2, ocieplonego 20 cm styro w scianach i podłodze, 30 cm wełny w dachu. Rekuperator. Zapotrzebowanie 8000 kWh/rok , straty ciepła 36 W/m2. Są to obliczenia dla opcji gdzie zaznaczyłem garaż jako ogrzewany i temperatura w nim 7stopni C.
Ale robię drugą opcję,zaznaczam,że nie ogrzewam garażu i zapotrzebowanie na rok wychodzi mi już 12 000 kWh/rok.
O co tu chodzi, więc taniej jest ogrzewać garaż?
To wklej screena z tego garażu. Zobaczymy.

am76
08-01-2010, 17:06
Dodałem u siebie na szybko ogrzewanie w garażu - też mi się zmniejszyło zużycie energii :)

Oj ciekaw jestem ile warte są te obliczenia?

Diakon
08-01-2010, 17:42
Nie podoba mi się jeszcze jedno, ja robiłem obliczenia u siebie dla drugiej strefy klimatycznej. Temp minimalna -18 stopni, średnia temp średnioroczna wyskakuje 7,9 stopni. Jak ustawię garaż nieogrzewany, który jest notabene w bryle budynku, temp w garażu ustawia się sama na 4,8 stopnia. Czyli nie dość,że jest to temp niższa niż temp zewnętrzna średniroczna, to jeszcze przecież garaż powinien przyjmować straty ciepła przez nieocieplone ściany domu. Czyli temp powinna być wyższa,niż temp. zewnętrzna. Tak na prosty mój chłopski rozum.

Lenart
08-01-2010, 20:20
średnia temp średnioroczna wyskakuje 7,9 stopni

temp w garażu ustawia się sama na 4,8 stopnia -czy to też
jest temperatura srednioroczna ?

budowlany_laik
08-01-2010, 20:40
Nie podoba mi się jeszcze jedno, ja robiłem obliczenia u siebie dla drugiej strefy klimatycznej. Temp minimalna -18 stopni, średnia temp średnioroczna wyskakuje 7,9 stopni. Jak ustawię garaż nieogrzewany, który jest notabene w bryle budynku, temp w garażu ustawia się sama na 4,8 stopnia. Czyli nie dość,że jest to temp niższa niż temp zewnętrzna średniroczna, to jeszcze przecież garaż powinien przyjmować straty ciepła przez nieocieplone ściany domu. Czyli temp powinna być wyższa,niż temp. zewnętrzna. Tak na prosty mój chłopski rozum.
Nie jestem znawcą OZC, ale temperatury w OZC ustalają się przy temperaturze obliczeniowej, czyli u Ciebie -18 st.C. Zatem jak najbardziej garaż ogrzewa się od budynku mieszkalnego - stąd masz w nim +4,8 st.C.

A poza tym (jeśli garaż nieogrzewany) radzę wstawić ocieplenie między nim, a domem. Zobacz jak to wpłynie na wyniki.

am76
08-01-2010, 21:38
Nie podoba mi się jeszcze jedno, ja robiłem obliczenia u siebie dla drugiej strefy klimatycznej. Temp minimalna -18 stopni, średnia temp średnioroczna wyskakuje 7,9 stopni. Jak ustawię garaż nieogrzewany, który jest notabene w bryle budynku, temp w garażu ustawia się sama na 4,8 stopnia. Czyli nie dość,że jest to temp niższa niż temp zewnętrzna średniroczna, to jeszcze przecież garaż powinien przyjmować straty ciepła przez nieocieplone ściany domu. Czyli temp powinna być wyższa,niż temp. zewnętrzna. Tak na prosty mój chłopski rozum.
Nie jestem znawcą OZC, ale temperatury w OZC ustalają się przy temperaturze obliczeniowej, czyli u Ciebie -18 st.C. Zatem jak najbardziej garaż ogrzewa się od budynku mieszkalnego - stąd masz w nim +4,8 st.C.

A poza tym (jeśli garaż nieogrzewany) radzę wstawić ocieplenie między nim, a domem. Zobacz jak to wpłynie na wyniki.

Budowlany_laik ma w pełni rację. Moc liczona jest dla -18.

A jeśli chodzi o moje wcześniejsze wątpliwości:



Na chwilę obecną nadal mam wątpliwości co do tej wentylacji. Strumień nawiewny i wywiewny mam po 330m3/h, n50=1,5 i wychodzi mi ciepło na wentylację 4743kWh/rok co stanowi 33% wszystkich strat, a po uwzględnieniu zysków solarnych i bytowych ponad 50% - STRASZNIE DUŻO. Czy tak ma być z rekuperatorem o sprawności 85%? Jak wam to wyszło?

Przy tym wszystkim projektowane (końcowe) obciążnie cieplne budynku wynosi 5053W a projektowana wentylacyjna strata to zaledwie 953W czyli na wentylację idzie tylko 20% mocy - I GDZIE TU LOGIKA? Czy wie ktoś może o co w tym chodzi?


to chyba już wiem jaka może być przyczyna. Ciepło na wentylację 33%, moc na wentylację to 20%. Wydaje mi się, że przy liczeniu mocy nie są brane zyski bytowe i solarne. Ale to tylko moje domysły.

Diakon
08-01-2010, 21:54
Macie rację co do tych temperatur, ale skąd te różnice pomiędzy garażem nieogrzewanym i ogrzewanym. Nadal przy ogrzwaniu garażu mam mniejsze zapotrzebowanie. Co do strat wentylacyjnych sprawdz jaką masz ustawioną wymianę powietrza w pomieszczeniach.Ja ustawiłem 0,5 wymiany na godzinę. Możesz porówanać strumienie i moje obliczenia.
Oto moje wyniki, te są dla domu z garażem ogrzewanym.

http://images50.fotosik.pl/246/3d61d4387703356cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3d61d4387703356c)

http://images45.fotosik.pl/246/fa4b1a98dbe261ecm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fa4b1a98dbe261ec)

http://images36.fotosik.pl/132/6ecf79fabc6de7bdm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6ecf79fabc6de7bd)

HenoK
09-01-2010, 09:07
Dodałem u siebie na szybko ogrzewanie w garażu - też mi się zmniejszyło zużycie energii :)

Oj ciekaw jestem ile warte są te obliczenia?Zmniejszyło się sezonowe zapotrzebowanie na energię w kWh, czy w kWh/m2 ?

Diakon
09-01-2010, 10:22
Po zaznaczeniu "garaż - brak ogrzewania" u mnie rośnie Roczne zapotrzebowanie na cipeło do ogrzewania Qh z 8000kWh/rok na 12900 kWh/rok.

HenoK
09-01-2010, 10:31
Po zaznaczeniu "garaż - brak ogrzewania" u mnie rośnie Roczne zapotrzebowanie na cipeło do ogrzewania Qh z 8000kWh/rok na 12900 kWh/rok.Jaką masz ustawioną temperaturę w garażu przy ogrzewaniu?

budowlany_laik
09-01-2010, 10:38
Po zaznaczeniu "garaż - brak ogrzewania" u mnie rośnie Roczne zapotrzebowanie na cipeło do ogrzewania Qh z 8000kWh/rok na 12900 kWh/rok.
Ja strzelam, że w danych ogólnych podałeś z ręki 'Powierzchnię ogrzewaną' i jej nie zmieniasz po zaznaczeniu opcji 'garaż - brak ogrzewania'.

Zatem: dla ogrzewanego garażu i powierzchni ogrzewanej X masz 8000kWh/rok, a gdy zaznaczasz 'garaż - brak ogrzewania', to i powierzchnię ogrzewaną X musisz zmniejszyć o pow. garażu Y - inaczej zapotrzebowanie wzrasta.

Zostaw w danych ogólnych 'powierzchnię' i 'kubaturę' ogrzewaną puste - program sam wyliczy na podstawie danych o pomieszczeniach.

Diakon
09-01-2010, 10:50
Przy ustawieniu temp w ogrzewanym garażu ustawiam 7*C
Jak ustawiam ogrzewany garaż i zwiększam powierzchnię do 200m2, zapotrzebowanie roczne jest takie samo jak dla 166m2. Zmienia się tylko wskażnik W/m2. Tak więc i tak to nie ma znaczenia.
Ale znalazłem przyczynę strat, które zwiększa zapotzrbowanie budynku. Otóż przy ogrzewanym garażu program nie bierze pod uwagę strat ciepła przez ściany wewnętrzne, mimio tego,że powienien bo przecież temp w garażu 7 stopni. Jak zaznaczam garaż nieogrzewany to do strat cieplnych dochodzą starty przez ściany wewnętrzne domu, czyli te sąsiadujące z garażem. Wklejam bilans strat:
Garaż nieogrzewany
http://images35.fotosik.pl/100/7d8f7826af3be118m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7d8f7826af3be118)
Garaż ogrzewany
http://images45.fotosik.pl/246/fa4b1a98dbe261ecm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fa4b1a98dbe261ec)

am76
11-01-2010, 11:15
Po zaznaczeniu "garaż - brak ogrzewania" u mnie rośnie Roczne zapotrzebowanie na cipeło do ogrzewania Qh z 8000kWh/rok na 12900 kWh/rok.Jaką masz ustawioną temperaturę w garażu przy ogrzewaniu?

Nadal nie wiem co się dzieje z tym garażem.
Mam takie ustawienia:
BRAK OGRZEWANIA W GARAŻU:
- moc na ogrzewanie dla budynku - 5396W
- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 9021kWh/rok
- zapotrzebowanie na energię na m2 - 44kWh/m2*rok
- tempratura w garażu obliczona przez program - -1,5oC

OGRZEWANIE PODŁOGOWE W GARAŻU:
- moc na ogrzewanie dla budynku - 5819W
- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 8394kWh/rok
- zapotrzebowanie na energię na m2 - 35,5kWh/m2*rok
- tempratura ustawiona dla garażu : 5oC

Dlaczego po włączeniu ogrzewania w garażu całkowite sezonowe zuzycie energii maleje?. Czy to są może niedoskonałosci programu OZC? Widać, że moc odpowiednio rośnie. Może to jakieś zyski z podłogi grażu albo solarne mają taki wpływ? Ma ktoś może jakieś pomysły?

Powierzchnia garażu 32m2. Całkowita powierzchnia/kubatura ogrzewana obliczana automatycznie i jest OK.

HenoK
11-01-2010, 12:50
Po zaznaczeniu "garaż - brak ogrzewania" u mnie rośnie Roczne zapotrzebowanie na cipeło do ogrzewania Qh z 8000kWh/rok na 12900 kWh/rok.Jaką masz ustawioną temperaturę w garażu przy ogrzewaniu?

Nadal nie wiem co się dzieje z tym garażem.
Mam takie ustawienia:
BRAK OGRZEWANIA W GARAŻU:
- moc na ogrzewanie dla budynku - 5396W
- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 9021kWh/rok
- zapotrzebowanie na energię na m2 - 44kWh/m2*rok
- tempratura w garażu obliczona przez program - -1,5oC

OGRZEWANIE PODŁOGOWE W GARAŻU:
- moc na ogrzewanie dla budynku - 5819W
- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 8394kWh/rok
- zapotrzebowanie na energię na m2 - 35,5kWh/m2*rok
- tempratura ustawiona dla garażu : 5oC

Dlaczego po włączeniu ogrzewania w garażu całkowite sezonowe zuzycie energii maleje?. Czy to są może niedoskonałosci programu OZC? Widać, że moc odpowiednio rośnie. Może to jakieś zyski z podłogi grażu albo solarne mają taki wpływ? Ma ktoś może jakieś pomysły?

Powierzchnia garażu 32m2. Całkowita powierzchnia/kubatura ogrzewana obliczana automatycznie i jest OK.
Te 5 st. C w garażu jest pewnie mniejsze od średniej temperatury powietrza zewnętrznego w sezonie grzewczym.
Ustaw większą wartość temperatury w garażu, np. 8-10st. C i zobacz jaki wtedy będzie wynik. Jeżeli to nie pomoże, to przeanalizuj poszczególne składowe strat i zysków. W ten sposób znajdziesz przyczynę.

am76
11-01-2010, 15:57
Po zaznaczeniu "garaż - brak ogrzewania" u mnie rośnie Roczne zapotrzebowanie na cipeło do ogrzewania Qh z 8000kWh/rok na 12900 kWh/rok.Jaką masz ustawioną temperaturę w garażu przy ogrzewaniu?

Nadal nie wiem co się dzieje z tym garażem.
Mam takie ustawienia:
BRAK OGRZEWANIA W GARAŻU:
- moc na ogrzewanie dla budynku - 5396W
- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 9021kWh/rok
- zapotrzebowanie na energię na m2 - 44kWh/m2*rok
- tempratura w garażu obliczona przez program - -1,5oC

OGRZEWANIE PODŁOGOWE W GARAŻU:
- moc na ogrzewanie dla budynku - 5819W
- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 8394kWh/rok
- zapotrzebowanie na energię na m2 - 35,5kWh/m2*rok
- tempratura ustawiona dla garażu : 5oC

Dlaczego po włączeniu ogrzewania w garażu całkowite sezonowe zuzycie energii maleje?. Czy to są może niedoskonałosci programu OZC? Widać, że moc odpowiednio rośnie. Może to jakieś zyski z podłogi grażu albo solarne mają taki wpływ? Ma ktoś może jakieś pomysły?

Powierzchnia garażu 32m2. Całkowita powierzchnia/kubatura ogrzewana obliczana automatycznie i jest OK.
Te 5 st. C w garażu jest pewnie mniejsze od średniej temperatury powietrza zewnętrznego w sezonie grzewczym.
Ustaw większą wartość temperatury w garażu, np. 8-10st. C i zobacz jaki wtedy będzie wynik. Jeżeli to nie pomoże, to przeanalizuj poszczególne składowe strat i zysków. W ten sposób znajdziesz przyczynę.

Zrobiłem jak powiedziałeś - dałem temp. w garażu 10oC - no i prawie wszystko by się zgadzało:

- moc na ogrzewanie dla budynku - 5973W
- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 9549kWh/rok

Tak czy siak chyba wszystko z tym programem nie jest w porządku. Przecież garaż nieogrzewany powinien czerpać z zewnątrz więcej niż ogrzewany.

enickman
12-01-2010, 07:38
A ja mam takie pytania:

1. Dałem wymiary przegród nie w osiach tylko wymiary wewnętrzne. Czy powinienem to zmienić, czy mogę sobie dodać X% do wyliczeń. Tylko ile?
2. To samo z kolejnością wstawiania przegród - nie wstawiałem zgodnie ze wskazówkami zegara. Czy w takim razie wystarczy przestawienie wierszy?
3. Na poddaszu mam tylko jedno duże pomieszczeni i miałem problem jak zrobić wentylację - program nakazywał dodać pomieszczenie z wywiewem. Zrobiłem w końcu tam oddzielną wentylacje nawiewno-wywiewną. Czy to jest dobrze?
4. Jak wprowadzacie odcinek od murłaty/ścianki kolankowej z wieńcem do ścianki kolankowej z KG - jako przegroda z pustką powietrzną (u mnie to jest 2 metry), czy jako pomieszczenie pomocnicze bez okna?

maysee
12-01-2010, 11:05
A ja mam takie pytania:
1. Dałem wymiary przegród nie w osiach tylko wymiary wewnętrzne. Czy powinienem to zmienić, czy mogę sobie dodać X% do wyliczeń. Tylko ile?


Podbijam. U mnie wszystko ladnie pieknie wyszlo ale cos za bardzo energooszczednie a tego nawet nie planowalem.

Diakon
12-01-2010, 19:18
A ja mam takie pytania:
1. Dałem wymiary przegród nie w osiach tylko wymiary wewnętrzne. Czy powinienem to zmienić, czy mogę sobie dodać X% do wyliczeń. Tylko ile?


Podbijam. U mnie wszystko ladnie pieknie wyszlo ale cos za bardzo energooszczednie a tego nawet nie planowalem.

Teoretycznie licząc. Przy metrażu domku 150m2 i grubości ścian 40 cm, powierzchnia zwiększa się o 10 m2. Czyli do zapotrzebowania należy dodać jakieś 7% wartości ogólnego zapotrzebowania.
maysee pochwal się jakie wyszło Ci zapotrzebowanie, przy jakim metrażu i ociepleniu to porównamy wyniki.

maysee
12-01-2010, 20:01
Dobra, co mi tam. Pow. ogrzewana 225m2, kubatura 550m3. Sciany: 24poroton+10rockton+3pustka+11.5poroton. Podloga - wysokie zero (1.2m), 20cm styro. Dach - bez scianki kol. 30cm welna.

Straty, straty, straty...
http://img508.imageshack.us/img508/9553/straty.th.jpg (http://img508.imageshack.us/i/straty.jpg/)

Zapotrzebowanie
http://img508.imageshack.us/img508/7004/zapotrzebowanie.th.jpg (http://img508.imageshack.us/i/zapotrzebowanie.jpg/)

Dalsze zmienne(lub stale):
temp w pomieszczeniach -->22stC
nieogrzewany garaz
okna przyjmowalem u = 1 lub 1.2
brak reku
wentylacja indywidualna-naturalna

To chyba tyle.

am76
12-01-2010, 23:40
No to jeszcze ja jedno pytanku z tych dziwnych.
Ogólne -> zakładka Parametry obliczeń

Checkbox - Obliczaj (mostki) metodą uproszczoną wyłączony:

zapotrzebowanie na ciepło = 8388kWh/rok, 41kWh/m2*rok
obciążenie cieplne = 5080W

Checkbox - Obliczaj (mostki) metodą uproszczoną włączony:

zapotrzebowanie na ciepło = 1061kWh/rok, 53kWh/m2*rok
obciążenie cieplne = 6596W

Innymi słowy jak włącze automatyczne obliczanie mostków to z domu 4-litowego robi się ponad 5-cio litrowy.

Jak należy liczyć aby było dobrze?

HenoK
13-01-2010, 06:04
Jak należy liczyć aby było dobrze?
Dobre obliczenia powinny w jak najlepszym stopniu odzwierciedlać rzeczywisty budynek.
Jeżeli zaznaczysz obliczenia mostków metodą uproszczona i jeszcze zaznaczysz wszystkie proponowane tam mostki cieplne, to tak jak byś ze szczelnego garnka zrobił durszlak.
Jeżeli chcesz w ten sposób wybudować swój dom, to wykorzystaj tę opcję ;).

am76
13-01-2010, 09:59
Jak należy liczyć aby było dobrze?
Dobre obliczenia powinny w jak najlepszym stopniu odzwierciedlać rzeczywisty budynek.
Jeżeli zaznaczysz obliczenia mostków metodą uproszczona i jeszcze zaznaczysz wszystkie proponowane tam mostki cieplne, to tak jak byś ze szczelnego garnka zrobił durszlak.
Jeżeli chcesz w ten sposób wybudować swój dom, to wykorzystaj tę opcję ;).
A no właśnie a ja mam wrażenie że ten AudytorOZC Purmo nie za dobrze odzwierciedla mostki. Ja mam zwykły ale trochę lepiej ocieplony dom. Mam mostek na ścianie fundamentowej, mam garaż w domu a nad nim pomieszczenie ogrzewane, mam wykusz, ... I wychodzi mi z tego dom 4-litrowy.

Np: mpoplaw opisuje swój domek tak:
na ścianach 20 cm styropianu, na suficie 30 cm, duże okna na południu, jedno małe na północy, żadnych strychów użytkowych, garaż nieogrzewany ale ocieplony dostawiony do domu odgrodzony 15 cm styropianu itp. itd
a domek wyszedł z OZC na też na 4-litrowy.

HenoK
13-01-2010, 10:46
A no właśnie a ja mam wrażenie że ten AudytorOZC Purmo nie za dobrze odzwierciedla mostki.Oprócz izolacji przegród, mostków cieplnych, rodzaju i intensywności wentylacji oraz rozmieszczenia przegród przeszkolnych w stosunku do stron świata są jeszcze ważne inne elementy :
- strefa klimatyczna (pomiędzy Słubicami i Zakopanem jest prawie 36% różnicy w zużyciu energii na ogrzewanie),
- kształt budynku - im mniejsze A/V (powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku), tym mniejsze zużycie energii.

Porównywanie swojego budynku z innym bez uwzględnienia tych czynników jest bez sensu. No chyba, że potrzebna Ci motywacja do przeniesienia się np. na Wyspy Kanaryjskie.

enickman
13-01-2010, 11:16
nie do końca chyba tak jest - wpisywałem różne strefy i temp. i dom miał podobną ilość litrów
No chyba, że litry to nie jest kwh/m2/rok tylko coś innego

piwopijca
13-01-2010, 13:44
@mpoplaw
Ciekawe to jest.
Ja mam 20cm styro na elewacji, 30cm w podlodze na gruncie, fundamenty ocieplone z zewnatrz 20cm styro i od wewnatrz do glebokosci chudziaka 10cm, 30cm pianki w dachu,okna cieple z roletami zewn. ok. 0,9, garaz nieogrzewany ale z 10cm styro na scianach od srodka i 20cm styro pod sufitem, szklo spienione oddzielajace sciany od fundamentow 4cm.
Wynik mam troszke rozniacy od Twojego. Wentylacje daje na 0,35 wymian/h, temp. nawiewu 14*C z GWC i jako blizniak, wiec jadna strona wspolna.
Zapotrzebowanie wychodzi mi:
Wskaźnik strat ciepla w odniesiony do:
- powierzchni: 14,9 W/m2
- kubatury: 6,4W/m3
Projektowe obciążenie cieplne budynku: 3 202 W
Powierzchnia ogrzewana budynku: 214,3 m2
Kubatura ogrzewana budynku: 499,6 m3
Powierzchnia ogrzewana nie jest rowna powierzchni uzytkowej, tej bedzie ok. 175 m2.

Pzdr.

piwopijca
13-01-2010, 14:22
OK, myslalem ze materialy masz tez podobne.

BTW: BK mam 36cm a nie 40cm grubosci :evil: :lol: :wink:

Pzdr.

am76
13-01-2010, 14:29
Np: mpoplaw opisuje swój domek tak:
na ścianach 20 cm styropianu, na suficie 30 cm, duże okna na południu, jedno małe na północy, żadnych strychów użytkowych, garaż nieogrzewany ale ocieplony dostawiony do domu odgrodzony 15 cm styropianu itp. itd
a domek wyszedł z OZC na też na 4-litrowy.
errata:
teraz mam 45cm na stropie, współczynnik A/V bardzo wysoki, mostki termiczne mocno zredukowane, okna w grubych ciepłych 7cm ramach z roletami zewnętrznymi, i uwaga, ogrzewaną piwnicę zagłębioną 2mppt tam jeszcze nigdy nie było mrozu
wyniki szczegółowe: zapotrzebowanie 28,7W/m2 lub 11,2W/m3
litry 38,9kWh/m2*a lub 15,2kWh/m3*a

a 33W/m2 to dla podłogówki

PS spróbuj wstawić przegrodę: dobrze wentylowana warstwa powietrza, będzie to trochę mało precyzyjne bo program przyjmuje maksimum U=6W/m2*K ale zawsze będzie to lepsze niż 4W/m2*K
16,9 stopnia to będziesz miał przy temperaturze zewnętrznej -20, wystarczy tylko że na dworku będzie -5, a w twoim domku +21 i na klatce zrobi się +19

Super pomysł - dzięki.



a tak w ogóle to między 4 a 5 litrowym domkiem jest tak mała różnica że ja na twoim miejscu bym się tym nie przejmował, zacznij lepiej już myśleć o wykończeniówce, bo potem będzie za mało czasu a za dużo do zrobienia na raz
Jest to jednak dość istotne bo trzeba dobrać chyba najdroższy kawałek tego domu - ogrzewanie

Na chwilę obecną widzę, że problemem w OZC są obliczenia mostków. Np nie ma odpowiedniego mostka dla okien a przecież wiadomo że jakiś tam jest (montaż w ścianie a nie w styropianie). Nie ma też mostków do pomieszczeń nieogrzewanych, np nad garażem jest sypialnia, strop co prawda ocieplony po obu stronach ale przecież tam będzie duuuuży mostek.

Może ktoś wie jakie przyjąć "psi" dla mostków okiennych, okiennyh dachowych, połączenie dachu (murłata, krokwie, drewno, wełna) ze ścianą, ...

piwopijca
13-01-2010, 14:41
Sa wyznaczane mostki dla przegrod typowych.
wejdz sobie do menu "Przegrody", zakladka "Przegrody typowe" i z lewej wybierasz konkretna, zdefiniowana przegrode a w prawym oknie widzisz juz molziwosc zdefiniowania mostkow dla kilku typowych montazy okien,drzwi.
Ja mam ustawione standardowe mostki cieplne a obok pojawia sie okno wyboru (typ, symbol i wspl przenikania), naciskasz na symbol (trojkacik wyboru z prawej w tym okienku) i wyswietla sie dodatkowe okno z wyborem rodzaju montazu
Dla Purmo OZC 4.01b

Pzdr.

am76
13-01-2010, 15:04
Sa wyznaczane mostki dla przegrod typowych.
wejdz sobie do menu "Przegrody", zakladka "Przegrody typowe" i z lewej wybierasz konkretna, zdefiniowana przegrode a w prawym oknie widzisz juz molziwosc zdefiniowania mostkow dla kilku typowych montazy okien,drzwi.
Ja mam ustawione standardowe mostki cieplne a obok pojawia sie okno wyboru (typ, symbol i wspl przenikania), naciskasz na symbol (trojkacik wyboru z prawej w tym okienku) i wyswietla sie dodatkowe okno z wyborem rodzaju montazu
Dla Purmo OZC 4.01b

Pzdr.
Ale rzecz w tym, że najsensowniejszy mostek np. dla okna to W1 - z rysunku wynika, że jest to montarz częściowo w ścianie, częściowo w izolacji. Psi dla takiego mostka = 0 (czyli mostka nie ma). Wiadomo jednak że te mostki są, w szczególności w progu drzwi balkonowych. Zastanawiam się jak to obejść w OZC. Najpierw trzebaby wiedzieć jakie jest faktyczne "psi" dla mostków a potem jakoś to zasymulować w OZC.

Albo np. jaki sensowny psi możnaby przyjąć dla okien dachowych? Podobno dachowce mają spore mostki.

Mostek do garażu chyba zasymuluję przez jakąś dodatkową, nieizolowaną przegrodę, np. beton 16cm - szerokość 10cm x cały obwód stropu nad garażem. Co o tym sądzicie?

Podobnie z kominem, tylko inny materiał.

Diakon
13-01-2010, 16:26
Ja korzystam z OZC Kisana i mam jeszcze takie pytanie. W danych ogólnych zaznaczam ogrzewanie podłogowe wszędzie, dodatkowo przy każdym pomieszczeniu też upewniam się,że jest ogrzewania podłogowe. Ale jak klikam obliczenia, wyskakuje raport o błędach,że w pomieszczeniach nie zostały dobrane grzejniki.

piwopijca
13-01-2010, 16:35
To sa powiazane parametry, Ty dajac konkretny grzejnik musisz pozniej zaprojktowac Sobie cale ogrzewanie zeby nie bylo bledow w obliczeniach.
Lepiej jak dasz w kazdym pomieszczeniu nie podlogowe ale ogrzewanie przez ... -i tutaj nie pamietam jak jest to nazwane w programie, czy przez promieniowanie czy jakos inaczej, ale powinno wystarczyc do obliczen.
Do projektowania podlogowki mozesz sobie wy-exportowac wyniki.

Pzdr.

jacol57
14-01-2010, 08:10
Witam
Korzystam z OZC Purmo. Nie mogę poradzić sobie z temperaturą po drugiej strony przegrody, konkretnie z temperaturą gruntu.
Program liczy ją w sposób dla mnie nie logiczny.
i tak w I strefie:
t. łazienka = 24,0*C - t. gruntu = 0,4*C
t. kuchnia = 20,0*C - t. gruntu = 2,2*C
t. spiżarn. = 13,9*C - t. gruntu= 4,9*C
t. wiatr. = 3,0*C - t. gruntu= 7,7*C
t. garaż = -8,2*C - t. gruntu = 7,7*C
Nie wiem gdzie mogę to zmienić. Normalne opcje zmian są zablokowane.
Pozdrawiam

enickman
14-01-2010, 08:13
dom parterowy i wszędzie podłoga na gruncie?

jacol57
14-01-2010, 08:39
Dom parterowy z użytkowym poddaszem i podłoga wszędzie na gruncie.
W garażu tylko 8cm styr.w podłodze, w pozostałych pomieszczeniach 15 styro.
w podłodze.
Początkowo myślałem, że program liczy jakieś różnice temperatur
z dwóch stron przegrody ale i tak mi to nie pasuje.

enickman
14-01-2010, 08:45
a jaką dałeś dodatkową izolację podłogi w narożnikach?
może tam tkwi problem?

jacol57
14-01-2010, 09:00
Podłoga w garażu i w domu jest identyczna, różnią się jedynie grubością styro.
Sprawdzałem wielokrotnie.

Garaż, wiatrołap, spiżarnia są w grupie pomieszczeń nie ogrzewanych i w innej strefie.
Ale nawet w pomieszczeniach mieszkalnych które są w jednej grupie i jednej strefie przy temp. 20*C w pomieszczeniach pod podłogą jest 2,2*C a w łazience przy 24*C pod podłogą liczy tylko 0,4*C.

Izolacja krawędziowa w obydwu rodzajach podłóg jest identyczna;
2cm paski styropianu o szerokości 20cm

jacol57
14-01-2010, 09:19
W zakładce Ogólne/Parametry obliczeń w sekcji:
Korekta błędów w nowych normach jeśli nie odchaczę żadnego okienka to sytuacja wygląda tak: Na zewnątrz -16*C, w garażu -7,4*C a pod podłogą w garażu plus 14,6*C.
Muszę się poważnie zastanowić nad wykorzystaniem tego ciepła no i opatentować przegrodę :-?

PeZet
14-01-2010, 11:00
Wydaje mi się też, że jeśli wentylacja nie jest zrównoważona to straty na wentylacji bardzo rosną. Kolejna sprawa to parametr n50 - jego wartość znacząco zmienia straty na wentylację. Właściwie to nie wiem jaki należałoby przyjąć.
Parametr n50 charakteryzuje budynek pod względem szczelności. Doczytałem się na forum i w sieci (przepraszam, nie pamiętam źródła), że 0,8 to wartość jaką można przyjąć w nowym domu ze szczelnymi oknami. Zauważyłem, że od tego parametru zależy ile świeżego powietrza wejdzie do domu niezaleźnie od ustawień wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej
Tu można dużo oszczędzić - albo ostro przekłamać wyniki.



Na chwilę obecną nadal mam wątpliwości co do tej wentylacji. Strumień nawiewny i wywiewny mam po 330m3/h, n50=1,5 i wychodzi mi ciepło na wentylację 4743kWh/rok co stanowi 33% wszystkich strat, a po uwzględnieniu zysków solarnych i bytowych ponad 50% - STRASZNIE DUŻO. Czy tak ma być z rekuperatorem o sprawności 85%? Jak wam to wyszło?

Nie rozumiem, do strat dodajesz zyski bytowe?
Sprawność rekuperatora 85% uważam, że to bardzo dużo. U siebie ustawiłem 70, program zaniżył na 48% (średnia roczna sprawność rekuperacji), a temp rekuperacji dałem 12stC.

PeZet
17-01-2010, 17:27
Rzeczywistość weryfikuje obliczenia. Albo potwierdza. :D

HenoK
18-01-2010, 10:35
Frykow dosyć juz dawno temu pisał o błędzie w programie OZC :
http://forum.muratordom.pl/post3159948.htm#3159948
Prawdopodobnie błąd ten związany jest z obliczeniami strat do gruntu (pozostałe straty się nie zmieniają)
Sprawdzałem ostatnio jak wpływa zmiana grubości izolacji pod posadzką na wynik i natrafiłem na podobny, a być może taki sam błąd.
Zmiana grubości izolacji z 0,282m, na 0,283m (o 1 mm) powoduje zmianę w obliczonych stratach do gruntu z 6,22GJ/rok, na 3,91GJ/rok.
Oczywiście pozostałe dane w programie się nie zmieniły.
Wie ktoś z czego może ten błąd wynikać?

am76
18-01-2010, 16:18
HenoK - chyba tylko implementator programu Ci takie coś wyjaśni. Może nawet się ucieszy że znalazłeś mu błąd.

Mam takie pytanko - czy w ściankach działowych K-G uwzględnialiście niewentylowaną szczelinę powietrza? Jest to 10cm - jak się okazuje - bardzo dobrej izolacji. Np. w moim przypadku ścianka z podójnego K-G po wstawienu szczeliny powietrza 10cm zmienia U z 1,5 W/m2K na 2 W/m2K.

Z tego co się orientuję to przy sufitach skośnych poddasza też występuje szczelina ok. 3cm.

enickman
18-01-2010, 16:26
a nie masz tam przypadkiem wełny?

am76
18-01-2010, 20:35
a nie masz tam przypadkiem wełny?
Wełna powiadasz?
Jak na razie mam tylko konstrukcje i obliczenia OZC. Reszta ma być później. Nie wiedziałem, że do ścianek wstawia się wełnę.

enickman
19-01-2010, 06:48
jakoś to trzeba wygłuszyć

HenoK
19-01-2010, 07:49
Henok, ja akurat korzystam ze starszej wersji Purmo 4,01b (Frykow pisal o bledzie w nowej wersji. widocznie starszych wersji tez to dotyczy :lol:Ten błąd występuje właśnie w tej wersji, o której piszesz :(.

HenoK
19-01-2010, 08:20
HenoK - chyba tylko implementator programu Ci takie coś wyjaśni. Może nawet się ucieszy że znalazłeś mu błąd.Tak też zrobiłem. Wysłałem zapytanie do twórców programu. Dam znać, co odpowiedzą.

PeZet
19-01-2010, 13:15
Z tego co się orientuję to przy sufitach skośnych poddasza też występuje szczelina ok. 3cm.

W warstwach dachu dodałem szczelinę 2,5cm, jako warstwę powietrza słabo wentylowaną. Nie sprawdzałem jej wpływu na wynik.

BLA-DACH...............0.045...............Blacha trapezowa lub dachówkowa.
WAR.POW.DW...............0,06...............Warstw a powietrzna dobrze wentylowana. (łaty i kontrłaty)
PAPA-ASF...............-0,005...............Papa asfaltowa.
SOSNA...............0,025...............Drewno sosnowe w poprzek włókien.
WAR.POW.SW...............0,025...............Warst wa powietrzna słabo wentylowana. (wentylacja połaci)
WEŁNA-PŁ-S...............0,3...............Płyty z wełny mineralnej - ułożone szczelnie.
POLIETYLEN...............0,001...............Folia polietylenowa.
GIPS-KART...............0,012...............Płyty gipsowo-kartonowe.

Mostek: IWR1

U=0,13 W/m2*K

Co wy na to?

am76
19-01-2010, 13:44
Z tego co się orientuję to przy sufitach skośnych poddasza też występuje szczelina ok. 3cm.

W warstwach dachu dodałem szczelinę 2,5cm, jako warstwę powietrza słabo wentylowaną. Nie sprawdzałem jej wpływu na wynik.

BLA-DACH...............0.045...............Blacha trapezowa lub dachówkowa.
WAR.POW.DW...............0,06...............Warstw a powietrzna dobrze wentylowana. (łaty i kontrłaty)
PAPA-ASF...............-0,005...............Papa asfaltowa.
SOSNA...............0,025...............Drewno sosnowe w poprzek włókien.
WAR.POW.SW...............0,025...............Warst wa powietrzna słabo wentylowana. (wentylacja połaci)
WEŁNA-PŁ-S...............0,3...............Płyty z wełny mineralnej - ułożone szczelnie.
POLIETYLEN...............0,001...............Folia polietylenowa.
GIPS-KART...............0,012...............Płyty gipsowo-kartonowe.

Mostek: IWR1

U=0,13 W/m2*K

Co wy na to?

Możesz poobserwować jak się zmienia U przegrody po dodaniu warstwy powietrza. Jest tam taka kolumna Rcor. Szczelina wentylowana zwiększa U a niewentylowana jest dobrym izolatorem. W twoim przypadku dodanie szczeliny urealnia (pogarsza) U.

Ja u siebie do dachu nie wprowadzałem niczego co jest powyżej wełny bo założyłem, że nad wełną jest szczelina wentylowana a więc właśnie tam kończy się izolacja termiczna. Mnie bardziej iteresuje niewentylowana szczelina które jak mi się zdaje powstaje pomiędzy wełną a płytami K-G. Nie wiem jeszcze dokładnie jaka ona jest przy motarzy na tzw. grzybki bo nie widzalem nigdy na oczy tych profili ani grzybków ale chyba ze 3cm to będzie.

Diakon
19-01-2010, 19:08
A próbowaliście w swoci oblliczeniach w OZC zrobić eksperyment z włączonym ogrzewaniem w garażu i z opcją "garaż bez ogrzewania". Jak to wpływa na wasze wyniki. Pisałem o tym wcześniej. U mnie dom z ogrzewaniem w garażu ma mniejsze zapotrzebowanie niż dom z garażem nieogrzewanym.

enickman
19-01-2010, 20:33
Ja u siebie do dachu nie wprowadzałem niczego co jest powyżej wełny bo założyłem, że nad wełną jest szczelina wentylowana a więc właśnie tam kończy się izolacja termiczna. Mnie bardziej iteresuje niewentylowana szczelina które jak mi się zdaje powstaje pomiędzy wełną a płytami K-G. Nie wiem jeszcze dokładnie jaka ona jest przy motarzy na tzw. grzybki bo nie widzalem nigdy na oczy tych profili ani grzybków ale chyba ze 3cm to będzie.

na tych profilach leżeć będzie wełna więc pustki nie będzie

am76
19-01-2010, 21:40
A próbowaliście w swoci oblliczeniach w OZC zrobić eksperyment z włączonym ogrzewaniem w garażu i z opcją "garaż bez ogrzewania". Jak to wpływa na wasze wyniki. Pisałem o tym wcześniej. U mnie dom z ogrzewaniem w garażu ma mniejsze zapotrzebowanie niż dom z garażem nieogrzewanym.

Jeśli temperatura w garażu w obu przypadkach pozostaje bez zmian to zapotrzebowanie na moc też powinno pozostać bez zmian. U mnie tak włąsnie jest.

Natomist po włączeniu ogrzewania zapotrzebowaie na ciepło maleje z 8970 do 8125. Dziwne. Ale czy faktycznie? Ponieważ temperatury nie zmieniamy tzn. że nic energii do bilansu nie dodajemy na ogrzewanie garażu bo pochodzi ona z pomieszczeń sąsiednich i otoczenia tak samo jak przy ogrzewaniu wyłączonym. Za to w bilansie pojawia nam się dodatkowy grzejnik jakim jest niocieplona podłoga na gruncie - w moim przypadku ma ona aż 177W. Dodatkowy korzystny element w bilansie to zyski solarne - prawdopodobnie są dość duże nawet dla jednego okna. Wydaje mi się że stąd właśnie wynikają te rozbieżności.

Wydaje mi się też, że w rzeczywistości temperatura w nieogrzewanym garażu ze względu na zyski solarne może być wyższa niż tak którą pokazuje OZC. Kolejna rzecz która mi się wydaje jest taka, że rzeczywiste zapotrzebowanie na energię będzie takie jak przy ogrzewaniu w garażu włączonym. Najlepszym więc sposobem na uzyskanie dobrych wyników sumarycznych jest włączenie wszędzie ogrzewania i ustawienie w nieogrzewanych pomieszczeniach temperatury przy której zapotrzebowanie na moc wynosi 0W.

Co o tym sądzicie?

Anemone
24-01-2010, 19:15
Mam pytanie jak uwzględnić w OZC mając niepodpiwniczony dom, że ściany fundamentowe wychodzą 30cm ponad grunt, a później są ściany zewnętrzne?
Czy głębokość ścian fundamentowych też muszę gdzies uwzglęniać?
Drugie pytanie: Jeżeli część pomieszczeń znajduje się 45cm ponad grunt a reszta nie czy należy to uwzględnić?

PeZet
25-01-2010, 10:57
Tu jest pies pogrzebany. Też nie wiem. Nadzieja jedynie w tym, że OZC chyba zawyża straty na ścianach fundamentowych.

wozio
27-01-2010, 07:05
Mam pytanie jak uwzględnić w OZC mając niepodpiwniczony dom, że ściany fundamentowe wychodzą 30cm ponad grunt, a później są ściany zewnętrzne?

Z tego co pamiętam jak wprowadzasz przegrodę jako ściana zagłębiona w gruncie to jest tam dodatkowa opcja ile z tej ściany jest ponad gruntem, musisz tylko wybrać odpowiedni typ przegrody. Więc na chłopski rozum jest to uwzględnione :)

Pozdrawiam

am76
27-01-2010, 10:03
Mam pytanie jak uwzględnić w OZC mając niepodpiwniczony dom, że ściany fundamentowe wychodzą 30cm ponad grunt, a później są ściany zewnętrzne?
Czy głębokość ścian fundamentowych też muszę gdzies uwzglęniać?
Drugie pytanie: Jeżeli część pomieszczeń znajduje się 45cm ponad grunt a reszta nie czy należy to uwzględnić?
Ja u siebie zrobiłem poprostu podłoge na gruncie. Jest tam możliwość wybrania grubości ocieplenia ścian fundamentowych.

kemot_73
29-01-2010, 12:11
Witam
Jako ze są mrozy wziołem się do obliczenia podłogówki - etap OZC mam za sobą -> efekt mam parametry pomieszczeń i budynku potrzebne w programie C.o. - korzystam z Wawin OZC i Wavin C.O. SANKOM.
O ile OZC udłao mi się przejśc w miarę gładko bo parametry sa logiczne i jasne o tyle C.O trochę mnie zblokowało i to zaraz na dzień dobry w parametrach ogólnych, prosba o pomoc:
Jakie wielkości należy przyjać
PARAMETRY ŹRÓDŁA: - opór hydrauliczny źródła ciepła
pojemnośc źródła ciepła,
ciśnienie dyspozycyjne?

Rozumię ze tutaj należy podać wartości związane z kotłem. Ja planuję JUNKERS Cerapur Smart ZSB 14-3.

am76
29-01-2010, 15:58
Witam
Jako ze są mrozy wziołem się do obliczenia podłogówki - etap OZC mam za sobą -> efekt mam parametry pomieszczeń i budynku potrzebne w programie C.o. - korzystam z Wawin OZC i Wavin C.O. SANKOM.
O ile OZC udłao mi się przejśc w miarę gładko bo parametry sa logiczne i jasne o tyle C.O trochę mnie zblokowało i to zaraz na dzień dobry w parametrach ogólnych, prosba o pomoc:
Jakie wielkości należy przyjać
PARAMETRY ŹRÓDŁA: - opór hydrauliczny źródła ciepła
pojemnośc źródła ciepła,
ciśnienie dyspozycyjne?

Rozumię ze tutaj należy podać wartości związane z kotłem. Ja planuję JUNKERS Cerapur Smart ZSB 14-3.

Jak zobaczylem CO SANKOM to mi szczenka opadła i stwierdziłem, że bez przesady. Ostatecznie ograniczyłem się tylko do obliczenia wydajności grzejników podłogowych - reszta kalkulator i doświadczenie hydraulika.

kemot_73
29-01-2010, 18:51
Wydaje mi sie zenie jest tak źle z tym CO SNAKOMU własnie zakończyłem operacje z rzutowaniem i parametryzownaiem mojego budynku w ramach projektu CO w sumie jakieś 4-5 godzin - nadal jednak nie mam wpisanych parametrów ogólnych i sypiemi błedmai które prawdobodobnie w znaczącej cześci są spodowowane z błedami dot źródła ciepła.[/img]

kemot_73
29-01-2010, 20:20
Panowie... odruch wymiotny to ja mam jak słysze dyskusje o wyższości farby A nad farba B albo zażartej dyskusji nad wyższością kuchni gazowej nad indukcyjna, nie mówiąc już o tematach typu czy podłogówka szkodzi na nogi bądź co bardziej radioaktywne cegła czy BK :)... A obsługa takeigo programu ... czysta inż. przyjemność.

jka222
17-02-2010, 14:47
Witam,

Czy ktoś wie jak w OZC wprowadzić przejście pomiędzy pomieszczeniami, będące pustką, chodzi mi o otwarty salon, otwartą kuchnie.
Używam Audytor OZC 4.6

Z góry dzięki za podpowiedzi.

radek_sziwa
17-02-2010, 15:31
Jeśli dobrze rozumiem pytanie to zastanawiasz się jak rozwiązać sprawę przestrzeni otwartej ale podzielonej na np. 3 odrębne pomieszenia (np. salon, jadalnia i kuchnia) ? Jeśli nie ma pomiędzy pomieszczeniami przegrody to nic nie wstawiasz.

jka222
17-02-2010, 19:51
Jeśli dobrze rozumiem pytanie to zastanawiasz się jak rozwiązać sprawę przestrzeni otwartej ale podzielonej na np. 3 odrębne pomieszenia (np. salon, jadalnia i kuchnia) ? Jeśli nie ma pomiędzy pomieszczeniami przegrody to nic nie wstawiasz.

Czyli w moim przypadku salon, jadalnie, kuchnie, korytarz, klatkę schodową, traktuje jako jedno pomieszczenie?
Ścianki działowe pomijam?

Coś takiego jak na rysunku?
http://www.domintel.pl/parterozc.JPG

am76
17-02-2010, 22:08
Jako jedno pomieszczenie to raczej nie bo dobrze jest wiedzieć jaką moc grzewczą potrzebujesz dla każdego z pomieszczeń z osobna. Poza tym w różnych pomieszczeniach możesz planować różne temperatury, wentylacje, ...

Ja zdefiniowałem sobie przegrodę "brak przegrody" składającą się z warstwy "Warstwa powietrza dobrze wentylowana".

radek_sziwa napisał, żeby nic nie wstawiać ale to byłoby błędem - przez zerową powierzchnię masz zerowe przenikanie

PeZet
18-02-2010, 09:02
Zrobiłem identycznie, jak am76. Pustkę wykorzystuję też jako otwór w ścianie - przejście bez drzwi.

radek_sziwa
18-02-2010, 12:09
radek_sziwa napisał, żeby nic nie wstawiać ale to byłoby błędem - przez zerową powierzchnię masz zerowe przenikanie
Przy zerowej różnicy temperatur również masz zerowe przenikanie. Otwarte przestrzenie takie jak kuchnia z jadalnią i salonem będą miały taką samą temperaturę. Wszelkie przegrody wprowadza się tylko wówczas gdy występuje różnica temperatur. Dlatego ścianki działowe między kuchnią a salonem możesz w obliczeniach OZC pominąć.

Użycie w takim przypadku "Warstwy powietrza dobrze wentylowanej" jest błędem. W ten sposób określa się warstwę powietrza wewnątrz przegrody a nie powietrze pomiędzy kuchnią a salonem.

jka222 - w twoim przypadku nie traktuj tego jako jednego pomieszczenia. Tak jak pisze am76, lepiej jest wiedzieć jakie masz zapotrzebowanie na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Najłatwiej jest to podzielić tak jak dzielił to architekt, masz wtedy jedno nazewnictwo i jednakowe powierzchnie podłogi. Uwzględniaj tylko przegrody pomiędzy którymi jest różnica temperatur.

PeZet
18-02-2010, 13:47
Radek_sziwa,

co w takim razie zrobić, jeśli przejście między przedpokojem i salonem to otwór 150x280, w którym nie ma drzwi?

I jedno jeszcze pytanie: klatka schodowa.

Pod schodami mam schowek.
Klatka schodowa ma w sumie dwie kondygnacje, bo sięga do sufitu na poddaszu.

Zrobiłem tak: przyjąłem średnią wysokość klatki schodowej do poziomu stropu,
a zamiast stropu na klatce schodowej wpisałem pustkę,

ta pustka jest zarazem podłogą w pomieszczeniu klatki schodowej poddasza.

Czy tak jest prawidłowo?

Chodzi o to, że tą klatką schodową jak ogromnym kominem powietrze wentylacyjne płynie na górę.

Jak to rozwiązać?

radek_sziwa
18-02-2010, 23:01
co w takim razie zrobić, jeśli przejście między przedpokojem i salonem to otwór 150x280, w którym nie ma drzwi?

Jeśli nie masz różnicy temperatur (a nie powinieneś mieć bo jest to przestrzeń otwarta) to nic nie robisz, pomijasz.



I jedno jeszcze pytanie: klatka schodowa.

Pod schodami mam schowek.
Klatka schodowa ma w sumie dwie kondygnacje, bo sięga do sufitu na poddaszu.

Zrobiłem tak: przyjąłem średnią wysokość klatki schodowej do poziomu stropu,
a zamiast stropu na klatce schodowej wpisałem pustkę,

ta pustka jest zarazem podłogą w pomieszczeniu klatki schodowej poddasza.

Czy tak jest prawidłowo?

Chodzi o to, że tą klatką schodową jak ogromnym kominem powietrze wentylacyjne płynie na górę.

Jak to rozwiązać?

Ja to robię tak, że klatkę schodową dzielę na dwie kondygnacje tak jak Ty. Z tym, że ja bym nie wstawiał jako stropu ani jako podłogi pustki powietrznej. Ponownie bym to pominął i traktował jak dwa pomieszczenia połączone przestrzenią otwartą z tą samą temperaturą wewnętrzną.

W praktyce masz rację bo ciepłe powietrze będzie wędrowało tędy do góry. OZC jest jednak prostym programem, w którym takie rzeczy uwzględnić trudno. Różnica temperatur między holem na parterze a holem na piętrze będzie jakieś 0.5-1C. Według mnie straty/zyski ciepła będą na poziome 50-80W pomiędzy dołem a górą. OZC standardowo zaczyna uwzględniać straty ciepła przy dT=4C. Jak dla mnie ten problem jest pomijalny w ogólnym bilansie, chyba, że piszesz doktorat ;)

PeZet
19-02-2010, 08:41
Chcę wiedzieć. :D
A podzielić muszę, skoro planuję ogrzewanie podłogowe i być może kiedyś drzwi wstawię jak mi się znudzi open-space

Radek_sziwa, a co zrobić z nieszczęsną ścianą fundamentową, żeby OZC ją uwzględniał? Nie ma w programie opcji najprostszej, czyli ściana fund zagłębiona na 1,2m zaizolowana od zewnątrz 10cm warstwą styropianu na głęb 1m. Program od razu żąda określenia pasa poziomego, etc. :o

Jeti
20-02-2010, 23:01
Ponowię pytanie, które pozostało wcześniej bez odpowiedzi: Jak prawidłowo uwzględnić w OZC płytę fundamentową ?

jka222
21-02-2010, 10:19
Podłącze się do pytania. Jak uwzględnić ścianę fundamentową ocieploną steropianem, od zewnątrz.

PS

U siebie zauważyłem, że w pomieszczeniu o powierzchni 15m2, 2 ściany zewnętrzne zachodnia i północna, program przyjmuje stratę ciepła na mostku podłoga ściana na poziomie 200W.(600W bez uwzględniania mostka, 800W przy obliczaniu mostka) Wydaję mi się to dużo, i wartość ta pewnie była, by mniejsza gdybym uwzględnił steropian na ścianie fundamentowej?

aadamuss24
21-02-2010, 17:12
Ile czasu zajmują osobie biegłej w OZC obliczenia/wpisywanie danych dla przeciętnego domku parter/piętro ? Ile czasu trzeba poświęcić aby trochę program opanować ? pozdr adam

jacek.gos
25-02-2010, 05:47
mam podstawowe pytanie dotyczące określania wymairów pomieszczeń.
wymiary po osiach czy wewnętrzne?

piwopijca
25-02-2010, 06:48
W osiach przegrod wymiary podajesz.
Powinienes skorzystac z pomocy zawartej w OZC bo zdaje sie ze jest dosyc dobrze to opisane.

Pzdr.

PeZet
25-02-2010, 08:07
piwopijca, i tu mam problem:
w osi czyli gdzie: w osi samej warstwy konstrukcyjnej ściany czy
w osi ściany całej ściany wraz z ociepleniem?
Bo jeżeli wraz z ociepleniem, to jak tu później symulacje robić?

Ja przyjąłem połowę grubości całej ściany.

Jeti
25-02-2010, 08:21
Dokładnie, w połowie grubości ściany. Ja na początku robiłem to za pomocą zmiennych. Zdefiniowałem grubości izolacji, grubości pustaków, wymiary zewnętrzne domu etc.

Potem obliczałem szerokość danej ściany w osiach jako np:
szerokość w osi = szerokość zewnętrzna - 2*(grubość izol+grubość pustaka)/2

Przez to miałem "zafixowany" wymiar zewnętrzny i mogłem zmieniać grubości izolacji.

Potem przerzuciłem się z tymi przeliczeniami do Excela :)

PeZet
25-02-2010, 10:09
Oj, nie rozumiem, :oops:
U siebie przyjąłem uśrednioną szerokość przegrody licząc się z błędem, który powstanie gdy zmienię grubość izolacji.
Ale gdyby chcieć to poprawnie policzyć, to... nie rozumiem :oops: :D

Jeti
25-02-2010, 12:10
Ja jestem informatyk więc przeginam z dokładnością :)

Przyjąłem za wyznacznik wymiary ścian po zewnętrznej bo mam dom przysunięty na maksa do sąsiada i to jest mój święty wymiar, nie mogę go przekroczyć :).

Żeby obliczyć wymiar ściany w osi potrzebowałem informacji ile odjąć po każdej ze stron.

Dla przykładu mam 25cm pustaka i 20 cm ocieplenia = 45 cm grubość ściany.
Połowa grubości (czyli odległość osi od zewnętrznego boku) to 45 cm/2 =22,5 cm.

No to odejmuję od mojej ściany o szerokości 8m dwa razy po 22,5 cm co daje 7,55 metra w osiach.

Przeliczam to wszystko w prostym Excelu a potem kopiuję do Audytora.
Ja użyłem do przeliczeń w Audytorze zmiennych (Menu Dane -> Zmienne -> Wymiary)

Ale Twoje podejście też jest OK :)

marcos
26-02-2010, 15:31
Probuje przebrnac przez OZC i jakos opornie mi to idzie :( Tak pomyslalem ze moze ktos z szanownych forumowiczow moglby przeslac wypelniony plik. Zaczytam i zobacze co i jak jest dokladnie wpisane na przykladzie to pewnie szybciej zakumam bo na razie to lajkonik ze mnie. Prosze o kontakt na priva.

Silvanus
09-03-2010, 16:30
Witam
Ja mam takie pytanie:
Mam taki dach:
dachówka ceramiczna - 2 cm
łaty 5x5 - 5 cm
kontrłaty 5x5 - 5 cm
folia dachowa zbrojona paroprzepuszczalna, wiatroszczelna TECTOTHEN
nadbitki na krokwie - 5 cm
krokwie 8x16 - 0,46 cm
wełna mineralna między krokwiami - 20 cm
ruszt stalowy sufitu podwieszonego wypełniony wełną mineralną - 5 cm
folia paroszczelna
płyty gipsowo-włóknowe 1,2 cm

a w OZC przyjąlem to wszystko w ten sposób: (w metrach)
DACHÓW_CEM 0,02 Dachówka cementowa.
WAR.POW.DW 0,05 Warstwa powietrzna dobrze wentylowana.
POLIETYLEN 0,002 Folia polietylenowa.
SOSNA 0,05 Drewno sosnowe w poprzek włókien.
WEŁNA-STR 0,2 Wełna mineralna luzem w stropie poddasza.
WAR.POW.SW 0,05 Warstwa powietrzna słabo wentylowana.
POLIETYLEN 0,002 Folia polietylenowa.
GIPS-KART 0,012 Płyty gipsowo-kartonowe.
SZKL-WŁÓKN 0,001 Maty z włókna szklanego.
GŁADŹ 0,002
Mostek IWR1
U=0,22 [W/m2K]

czy to mniej więcej wychodzi poprawnie? Nie za bardzo się na tym znam więc proszę o wskazówkę jak wprowadzić poprawnie to pokrycie dachowe.

dziękuję i pozdrawiam

nabial
06-04-2010, 18:13
błąd jest taki, że dałeś sosny 5 cm, co oznacza dla głupiego programu, że jest to ciągłą płyta z sosny o grubości 5 cm...
a nie jest, jest to dość ażurowa konstrukcja. daj zamiast tego warstwę powietrza zamiast krokwi i tych nadbitek musisz dać po prostu warstwę wełny 25 cm
ja bym dał :
dachówka
powietrze 10cm dobrze went
polietylen
wełna 25 cm
folia
płyta GK

ekokamil
25-05-2010, 20:32
Witam wszystkich zapaleńców!

Przebrnąłem w końcu przez OZC i o ile nie popełniłem jakiegoś kardynalnego błędu o którym nie wiem, to wyszedł mi dom 3,5 litrowy.
Dom będzie taki:
- parter + użytkowe poddasze,
- 175m po podłodze - w tym już garaż i kotłownia w sumie o powierzchni 30m2 ogrzewane do temp. 4 stopni,
- podłoga 18cm izolacji,
- ściany zewnętrzne 20cm styropianu szarego,
- dach ocieplony 35cm wełny o współczynniku 0,036
- okna z szybami k=0,06, całe okna poniżej 1,0
- wentylacja mechaniczna - reku przeciwprądowe, sprawność na poziomie 90%

I teraz moje pytanie - czy przy takich parametrach domu możliwe jest że wyszedł mi dom 3,5 litrowy??
Jeżeli tak to powiedzcie proszę jak teraz obliczyć koszt ogrzewania tego domu?
W OZC wyszło mi w wynikach ogólnych że roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh=: 6009kWh/rok
Z cennika PGNIG wyszło mi że 1kWh kosztuje około 0,165zł, a więc jak przemnożę to przez zapotrzebowanie to wychodzi mi:
6009 x 0,165 = 991,50zł !!!
To chyba jest nie możliwe nie?? Niecały tysiąc złotych za całą zimę ogrzewania??!
Czy ja to dobrze liczę??

Pozdrawiam,
Kamil

orko
25-05-2010, 21:27
Dolicz jeszcze abonament i będzie powyżej tysiąca, ale niedużo :)

ekokamil
26-05-2010, 10:43
Dolicz jeszcze abonament i będzie powyżej tysiąca, ale niedużo :)

No właśnie ten abonament i stała opłata sieciowa mnie trochę martwią bo w zasadzie to nie wiem do jakiej taryfy trafie - do W2 czy do W3.
Jak myślicie ile mogę zużyć gazu w ciągu roku na ogrzewanie cieplej wody i gotowanie?
Na samo ogrzewanie potrzebuje jakieś 600m3 gazu a wiec jeśli nie zużyje kolejnych 600m3 rocznie na ciepłą wodę i gotowanie to będę w W2.
Bo taryfa W2 jest miedzy 300 a 1200 m3 na rok.
No a jak mam trafić do W3 i płacić 700zł rocznie za sam abonament i opłatę sieciową to ja już chyba wolę ogrzewać elektrycznością :)

Pozdrawiam,
Kamil

orko
26-05-2010, 15:21
Dolicz 1 m^3 na gotowanie i CWU dziennie.
Jak nic powinno wyjść W2!

Jeti
27-05-2010, 00:47
Ponowię dość stare pytanie, na które nikt nie odpowiedział: Jak w Audytorze OZC poradzić sobie z płytą fundamentową w rodzaju Legalett (płyta żelbetowa 20cm i styropian 20cm). ?

ekokamil
27-05-2010, 10:33
Dzięki Orko!

Chciałbym jeszcze zapytać jak Wy ustawiacie w swoich obliczeniach zyski?
Zmieniacie to co jest ustawione domyślnie czy zostawiacie tak jak jest??
Ja podzieliłem wszystko przez pól - a więc przyjąłem zyski takie:
- zyski od mieszkańca: 30W
- zyski od ciepłej wody: 7W

Zyski przypadające na mieszkanie powyżej 100m2:
- od ciepłej wody użytkowej 10W
- od gotowania 55W
- od oświetlenia 20W
- od urządzeń elektrycznych 45W

I tym oto sposobem otrzymałem taki wynik:
Zyski od słońca 4275 kWh
Zyski od ludzi 320 kWh
Zyski od ciepłej wody 128 kWh
Zyski od gotowania 293 kWh
Zyski od oświetlenia 107 kWh
Zyski od urządzeń elektrycznych 240 kWh
Razem 5362 kWh

Czy moglibyście na to zerknąć i potwierdzić że założenia są okej i że nie mydlę sobie oczu zbyt wysokimi zyskami, których w realnym świecie nigdy nie osiągnę?

Pozdrawiam,
Kamil

orko
27-05-2010, 12:13
To może ja też zapytam:
Co sądzicie o obliczeniach zapotrzebowania na ciepło względem nowej normy
PN-EN ISO 13790 dostępnej np. w Audytorze OZC wersja 4.8 PRO?

ekokamil
28-05-2010, 19:24
Jeszcze raz ja,

Chciałem tylko dodać że najbardziej się zastanawiam nad tym czy te zyski od słońca nie są za duże - bo wychodzi aż 4275 kWh :/
Ale w sumie ja mam sporo okien od południa (17m2) i zachodu (12,5 m2) więc może to jest możliwe...

Co o tym sądzicie?

Kamil

rad998
01-07-2010, 08:42
Witam, mam do Panstwa pytanie
Jestem tutaj zupełnie nowy, więc proszę o wyrozumiałość.
Pisze teraz prace dyplomową i mam zrobic termomodernizacje systemu grzewczego w domu jednorodzinnym,
Ostatnio zadowolony zaniodlem promotorowi swoje wypociny, ale na początku juz mnie lekko przystrofował - mianowicie :
obliczenia OZC przeprwoadziłem w programie purmo ozc 4.01b i problem podobno lezy w wynikach obliczeń wentylacji.
Ogólnie pozmieniałem zasady przyznawania krotności wymian powietrza w pomieszczeniach przez program i podawałem swoje.
W budynku znajduje się kuchnia z gazem, dwie łazienki oraz kotłownie z kotłem gazowym. W kuchni strumien wymagany powietrza dałem na 70 m3/h, w łazienkach i kotłowniach 50m3/h. W pozostałych pomieszczeniach dalem krotność wymian na poziomie 0,3. Dodam ze oczywiscie kanały wentylacyjne znajdują sie w pomieszczeniach : kuchnia, łazienki i kotłownia. No i teraz sedno :
promotor powiedział ze w wynikach gdzie podane jest dopływające powietrze wentylacyjne V v gdzie teraz wyszło mi 346,1 m3/h powinienem miec 70+50+50+50 czyli 220 m3/h - ja troszeczke tego w sumie nie rozumiem - czy on ma oby napewno rację ? powiedział ze tyle ile dopływa do do domu tyle musi wychodzic wiec skoro w tych pomieszczeniach gdzie są kratki dałem łącznie 220 m3/h to tyle musi wychodzić i wchodzic - prosze o pomoc bo juz mnie to zaczyna frustrowac - wedlug mnie moj tok obliczen jest poprawny bo co tu innego zmieniac ?

orko
02-07-2010, 21:12
Należy zmienić swoje nastawienie do problemu. W końcu to ma być praca dyplomowa a nie bezmyślne przepisanie wyników z OZC, co jak wiadomo byle ćwok potrafi. Zatem wcale nie dziwię się promotorowi!

rad998
04-07-2010, 15:25
chyba sie delikatnie nie rozumiemy................
po 1 : ja wcale nie powiedzialem ze zetelnie do problemu podchodzic nie chce
po 2 : takze nie powiedzialem ze chce przepisywac bezmyslnie wyniki z ozc.....
po 3 : myslalem ze otrzymam odpowiedz w stylu : proponuje zatem zrobic to to to lub to w celu zminimalizowania bledow
po 4 : musze zrobic to w tym programie gdyż takie dostalem polecenie,
no i chyba po 5 : widze ze kazde forum jest tylko po to by 5% ludzi otrzymalo poprawne odpowiedzi na skonstruowane przez siebie pytania od 3% ludzi ktorzy wchodza na forum faktycznie po to by podrzucic komus kilka rozsadnych rad, a pozostali tylko po to by podreperowac swoje ego nie wiadomo po co....

ogolnie moj problem dotyczy tego ze recznie liczac wentylacje czyli prawidlowy przekroj kanalow wentylacyjnych w pomieszczeniu w ktorym sie znajduje zakladamy wymiany takie jak napisalem czyli np dla kuchni 70 m3/h. W ozc niestety należy podać równiez wymiane powietrza w innych pomieszczeniach do wplywa na wyniki, a ja nie wiem jak do tego odpowiednio podejsc - zalozenie pierwsze czyli wpisanie w kuchni 70 i lazienkach 50 i w pozostalych pomieszczeniach wymian na poziomie 0,3-0,5 na godzine powoduje powstawanie bledow i przewymiarowania strat wentylacyjnych. Zalozenie drugie czyli wpisac w kuchni 70 i lazienkach 50 a w pozostalych pokojach bez wymian powietrza powoduje zas ze obciazenie cieplne podane w pomieszczeniach jest zanizone co zas powoduje ze dobrane pozniej grzejniki moga miec niewystarczajaca moc.
coz myslalem ze ktos da tipsa bo pewnie duza czesc uzytkownikow jest po jakis tam kursach, no ale nie to nie

Piotr G
17-07-2010, 20:58
Jeżeli to jest OMCI (o mało co inżynier) to już się boję co będzie za perę lat. (chyba że to technikum - mam nadzieję)

Pracy dyplomowej nie pisze się przy pomocy Forum jakiegokolwiek - bo Ciebie tak w maliny wpuszczą że nigdy nie obronisz tej pracy.
Z drugiej strony to jeżeli piszesz pracę dyplomową to musiałeś już wcześniej mieć przedmiot ogrzewnictwo i obliczanie zapotrzebowania ciepła i to twoim obowiązkiem jest śledzić zmieniające się przepisy normy i metody obliczeń.

Postaraj się znaleść samodzielnie i rozwiązać problem.

Piotr

Lobo_M
20-07-2010, 10:09
Czas kupić kable grzejne ale cigle mam watpliwości co do obliczeń, ale jak się pomyle to będzie nieciekawie.

Opis domu:
Dom parterowy, poddasze nieużytkowe, garaż odizolowany termicznie nieogrzewany.
Powierzchnia 152m^2
Ściany ocieplone 25cm styropianu o wsp. lambda=0,031
Podłoga na gruncie, 25cm styropianu o wsp. lambda=0,037, nad tym wylewka akumulacyjna 13cm, w niej zatopione kable grzejne.
Stropodach, 45-50cm cm wełny mineralnej
Okna M&S wersja 3-szybowa z wkładka termo, szklenie U=0,5W/m^2, Okna montowane w warstwie ocieplenia.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wymiennik przeciwprądowy spiralny firmy Bartosz
Całkowita projektowa strata ciepła 3669[W], odniesiona do powierzchni 24,3 [W/m^2]
Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania 3093 [kWh/rok], odniesione do powierzchni 20,5 [W/m^2]
Jak widac zapotrzebowanie na energię jest małe, ale czy realne???
ponadto w salonie będzie kominek.
szczególnie mam wątpliwości co do paratmetrów wentylacji i mostków,

Lobo_M
20-07-2010, 10:18
dodam kilka zdjęć dla lepszego wglądu na temat,
http://lh4.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TEVo2hAsTVI/AAAAAAAAHnM/nd09zgPOiPg/s912/2.jpg
http://lh5.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TEVo3i_VMsI/AAAAAAAAHnQ/H3ufMvdGg6A/s640/3.jpg
http://lh3.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TEVo4avIthI/AAAAAAAAHnU/6X2VHOlv-oE/s640/4.jpg
http://lh5.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TEVo8op1uHI/AAAAAAAAHns/Ok0lnrxS4og/9.jpg
http://lh5.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TEVo74Tg7XI/AAAAAAAAHnk/tMJ0-qfcODM/8.jpg
http://lh4.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TEVppi28T4I/AAAAAAAAHoA/IAqGuuwpC4o/s640/10.jpg

Lobo_M
20-07-2010, 10:21
http://lh6.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TEVo5atXpAI/AAAAAAAAHnY/Kx7xMPijl2c/s640/5.jpg
http://lh5.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TEVo6ZMeOmI/AAAAAAAAHnc/fpMNXp6_yGo/s640/6.jpg
http://lh6.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TEVo7WfrPnI/AAAAAAAAHng/mmkTUF1NTD0/s640/7.jpg

a tak dobrałem kable grzejne, nie ma korytarza bo wnim nie bedzie ogrzewania

Lobo_M
20-07-2010, 10:22
i jeszcze tylko rzut domu
http://lh4.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TD_wVRjfrGI/AAAAAAAAHl8/6pl0r9A8aF0/s640/pomieszczenia.jpg

sorry za wielkosc postów

HenoK
26-07-2010, 11:34
a tak dobrałem kable grzejne, nie ma korytarza bo wnim nie bedzie ogrzewania

Patrzę, i nie widzę ;-).

orko
01-08-2010, 15:11
Ciekawą masz ścianę zewnętrzną:
Warstwą nośną będzie 24 cm grubości śnieg.
Nono z czego to ludzie nie budują :)
I drugi babol: na wentylacji masz stanowczo zbyt duże straty!

HenoK
01-08-2010, 18:28
Ciekawą masz ścianę zewnętrzną:
Warstwą nośną będzie 24 cm grubości śnieg.
Nono z czego to ludzie nie budują :)
!Faktycznie - bardzo innowacyjny materiał ;-).

piogron
15-10-2010, 11:06
Czy jest jakiś darmowy OZC żeby później wyniki wkleić i użyć do obliczenia podłogówki?

jka222
15-10-2010, 19:06
Na przykład Audytor OZC. Wersja testowa wystarczająca do przeliczenia własnej budowy.
Do podłogówki używałem OVplan, też darmowy.

piogron
16-10-2010, 12:04
A czy ktoś może zastanawiał się jak uwzględnić mostek termiczny spowodowany roletami nadstawnymi. Bo nie da się ukreyć,że jest tam spory mostek. Może wstawić np przegrodę nad oknem, stal + 3 cm styropian wielkości kasety.

rkowal79
25-10-2010, 22:17
Szukam pomocy odnośnie programu audytora OZC.
Nie mogę wczytać pliku napisanego w wersji KAN OZC 4.01 do wersji audytor OZC 4.8 pro demo. Czy jest to związane z ograniczeniem demo w audytorze? Gdzie można zdobyć wersje KAN OZC 4.5 - 4.7 które będą miały możliwość importu ze starszych wersji, możliwości zmian strumieni powietrza w wentyl mech w nocy i uwzględnianiu GWC? Na tym ostatnim mi najbardziej zależy a wersja 4.01 nie ma tych możliwości.

am76
28-10-2010, 08:52
Ja w takich różnych sytuacjach (mostek od komina, mostek do garażu pod pomieszczeniem, ...) wstawiałem kawałek dodatkowej przegrody o odpowiednich parametrach. Np dla mostka z garażem dałem dodatkowy kawałek stropu (beton 16cm) o powierzchni 10cm x obwód garażu.

swistak81
01-11-2010, 15:40
Witam,
Ja mam pytanie co do zysków od słońca.
Mam prosty domek (prostopadłościan, dach dwuspadowy bez udziwnień typu "gołębnik"...).
Powierzchnia ogrzewana 154m2 (użytkowa 130), kubatura 410m3.
Ocieplenie ścian 16cm styro, podłoga 18cm styro, strop nad poddaszem żelbetowy na nim 20cm styro. Okna Uw=1,3.
Od południa ok 10m2 przeszkleń, od zachodu 8m2, wschód 4,5m2.
Mam GWC i reku nastawione na 14st. Krotność wymian 0,7.
Wyniki:
EA - 50,5kWh/m2*rok oraz 38,2W/m2
A zyski słonka? 16069kWh/rok, wewnętrze 6748kWh/rok - suma ponad 22000kWh/rok. Co to elektrownia??? 22GWh/rok?

Dodam, że jeśli odznaczę uwzględnianie zysków to wyjdzie mi EA niższe - 49,8kWh/m2*rok

Spirea
14-11-2010, 22:50
chciałabym zwrócić się o pomoc, bo nie radzę sobie z tym OZC. Jestem w trakcie budowy i przed paroma decyzjami, przede wszystkim izolacyjnymi i wentylacyjnymi. Chciałam zrobić OZC, ale obawiam się, że coś poknociłam i nie wiem gdzie. Mam jednak pytanie dotyczące podstaw (proszę o wyrozumiałość, bo nie znam się na tych rzeczach, ale chcę przez to przebrnąć). Mamy dom z poddaszem użytkowym. Nad częścią użytkową jest też poddasze nieużytkowe. Tam będzie zlokalizowany rekuperator. Jak wprowadzić skosy na poddaszu i okna dachowe w dachu (czy program automatycznie działa jak przy ścianie zewnętrznej)? Jak mam wisać tę część nieużytkową? Z czego mogą wynikać duże straty na wentylacji? Rozważamy podłogówkę na całości, więc zaznaczyłam wszędzie podłogówkę bez dobierania grzejników.
I jeszcze coś takiego - dane z projektu:
pow. użytkowa 177,19
pow. całkowita 217 m2
kubatura 1094m3

w OZC należało wpisywać jedynie powierzchnie ogrzewane. Kubatura wyszła więc znacznie niższa. Jak sobie z tym poradzić, jak mam sprawdzić, czy program "widzi" cały dom, czy niczego nie przeoczyłam. Jak potraktować pomieszczenia parteru, w których będzie obniżony sufit na kanały wentylacyjne? Ma wysokość pomieszczeń ok. 3,3m i z tego 30 cm jest pustką wentylacyjną. Wiem już, że nie było to niezbędne (ale dowiedzieliśmy się o tym, jak już robiono strop) i w niektórych pomieszczeniach może zostawimy taką wysokość, ale w niektórych zrobimy sufit podwieszany. Czy liczyć drzwi wewnętrzne jeśli po jednej i drugiej stronie jest ta sama temperatura? Czy wprowadzając ścianę i potem okno program automatycznie odejmuje powierzchnię okna od powierzchni ściany czy powinnam to sama zrobić?

m.in. powychodziło mi coś takiego:

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku 173,1 m2
Kubatura ogrzewana budynku 631,4 m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie 7539 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła 2578 W
Całkowita projektowa strata ciepła 10118 W
Nadwyżka mocy cieplnej 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku 10118 W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik odniesiony do powierzchni 58,5
Wskaźnik odniesiony do kubatury 16,0

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:
Powietrze infiltrujące 111,8
Powietrze dodatkowo infiltrujące 0,0
Wymagane powietrze nawiewane mech. 283,9
Powietrze nawiewane mech. 283,9
Wymagane powietrze usuwane mech. 217,0
Powietrze usuwane mech. 283,9
Średnia liczba wymian powietrza n: 1,2
Dopływające powietrze wentylacyjne 735,9
Średnia temperatura dopływającego powietrza 5,8

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-B 02025
Wariant obliczeń:
Stacja meteorologiczna:Wrocław
Stacja aktynometryczna:Legnica
Liczba mieszkańców budynku:3
Liczba mieszkań o powierzchni < 50 m2
Liczba mieszkań o powierzchni 50 -100 m2
Liczba mieszkań o powierzchni > 100 m2 1
Liczba mieszkań z dziećmi 1

Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q-H,nd 47,32 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q-Hnd 13143 kWh/rok
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA-H 273,4 MJ/(m2/rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA-H 75,9 kWh/(m2/rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV H74,9 MJ/(m3/rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV-H 20,8 kWh/(m3/rok)


Założenia wpisane do OZC:
-ściana zewn. 25 Porotherm + 20 cm zwykły styropian
- dach - 30 cm (20 między krokwiami i 10 na krokwie, ale w obliczeniach dałam 20 i 10 bez krokwi, bo nie wiedziałam jak)
- podłoga 15 cm z U 0,04
- wentylacja mechaniczna z rekuperatorem sprawność 85%
- okna w ścianach w ok. 0,8-0,9 (pakiet trzyszybowy, profil 6komorowy)
- okna dachowe zwykłe (nie opłaca się chyba dopłacać 3-4 tys. do energooszczędnych, m.in. to chciałabym sprawdzić w OZC).

W zasadzie nie wiem już czy powyższe wyniki są ok dla mojego domu (duża kubatura) czy nie. Jeśli powyższe wyniki i pytania mogą świadczyć o tym, żebym lepiej dała sobie spokój, bo nie dam rady, to też napiszcie :) dziękuję z góry za pomoc.

Spirea
15-11-2010, 12:31
30613coś mi się wydaje, że pomieszałam z wpisywaniem tych pomieszczeń i stąd to wynika.
30612

KrzysztofLis2
15-11-2010, 19:29
Albo zrób sobie grube okiennice, mocno zaizolowane styropianem. :)

zbiq
16-12-2010, 11:38
Witam,

Poszukuję firmy, osoby która policzyła by mi OZC budynku mieszkalnego.
Macie może kogoś godnego polecenia??

Z góry dziękuję za pomoc

KrzysztofLis2
16-12-2010, 14:59
Ja Ci jestem w stanie policzyć, ale trudno żebym sam siebie polecał, poza tym mieszkasz daleko. :)

MWM
04-01-2011, 21:04
ku pamięci

Jacekss
05-01-2011, 10:50
mam do Was pytanie czy nie zdarzyło się tak że po zmianie temp powietrza wewnętrzną z 20C na 22C zapotrzebowanie na ciepło zmniejszyło sie znacznie i z domu 4 litrowego zrobił sie dom 3 litrowy ?! Używam Audytora 4.5Pro. Wydaje się że po zmianie temperatury źle podlicza straty w budynku - w Zestawieniu strat energii cieplnej suma całkowita nie zgadza sie z sumą poszczególnych składników. czy jest wersja programu która nie ma tego błedu ?

pawelpiwowarczyk
07-01-2011, 20:21
Liczę straty ciepła w Audytorze OZC.
Fajny program.
Gęba mi się śmieje jak widzę jak mało będę płacił za ogrzewanie w nowobudowanym domku. Mniej więcej tyle ile kosztuje jedna tona węgla. Teraz kupujemy od pięciu do sześciu ton na sezon.
Tyle, że - no właśnie - OZC wypluwa wartości wirtualne.
Czy możecie, wy którzy użytkujecie już swoje domy, a ustalaliście parametry ogrzewania posiłkując się OZC, podzielić się wrażeniami z konfrontacji teoretycznych wyliczeń z rzeczywistością?
Czy obliczenia Audytora znajdują odzwierciedlenie w praktyce?
Jestem bardzo ciekaw. Boję się, że model stworzony w programie jest zbyt prosty.
Reasumując, czy można zaufać OZC?

pawelpiwowarczyk
07-01-2011, 20:40
mam do Was pytanie czy nie zdarzyło się tak że po zmianie temp powietrza wewnętrzną z 20C na 22C zapotrzebowanie na ciepło zmniejszyło sie znacznie i z domu 4 litrowego zrobił sie dom 3 litrowy ?! Używam Audytora 4.5Pro. Wydaje się że po zmianie temperatury źle podlicza straty w budynku - w Zestawieniu strat energii cieplnej suma całkowita nie zgadza sie z sumą poszczególnych składników. czy jest wersja programu która nie ma tego błedu ?
A w jaki sposób dokonałeś ustalenia nowej temperatury wewnętrznej?
Moim zdaniem musisz zmienić temperaturę w polach:
ogólne -> wentylacja -> parametry strumieni -> psi c (jeśli to jest psi)
ogólne -> wentylacja -> odzysk ciepła -> psi ex,rec
i przede wszystkim
ogólne -> wentylacja -> wymagania higieniczne -> psi int dla poszczególnych pomieszczeń
Najlepiej zastosować w tych polach jedną zmienną.

Jeśli nie określisz wyższej temperatury dla poszczególnych pomieszczeń, to rzeczywiście uzyskasz niższe zapotrzebowanie na energię (i jest to z punktu widzenia logiki programu wynik jak najbardziej poprawny).
Może w tym tkwi błąd?

sojek1
07-01-2011, 21:26
Witam wszystkich budujących,

Właśnie zaczynam przygodę z OZC, przekopałem już sporo stron tego topicu ale całości nie jestem w stanie ogarnąć.
W moim przypadku zawsze pomagają mi przykłady na innych obiektach, tak chyba najszybciej się uczę.
W związku z tym prośba abyście podzielili się swoimi projektami z OZC, najlepiej jakby to były podobne domy:

Mam do policzenia dom o PU-138 m2, Pow. zab. 128m2, kubatura ok. 650m3 - dane orientacyjne bo jestm w trakcie rysowania.
Planuje went. mech z odzyskiem ciepła i pompe ciepła (zródło ogrzewania właśnie będzie zależało od wyników jakie uzyskam w OZC)

Będę wdzięczny za wysłanie przykładów na [email protected]

Pozdrawiam

Jacekss
07-01-2011, 21:49
Jeśli nie określisz wyższej temperatury dla poszczególnych pomieszczeń, to rzeczywiście uzyskasz niższe zapotrzebowanie na energię (i jest to z punktu widzenia logiki programu wynik jak najbardziej poprawny).
Może w tym tkwi błąd?

racja, zmieniłem tylko wartość zmiennej globalnej dla temp wewnętrzną, ale zapomniałem o wentylacji mechanicznej. teraz po zmianach wyniki dużo lepsze, realniejsze. jednak dalej jest taki problem że w Zestawieniu strat energii, jak zsumuje poszczególne straty to wychodzi np 9826, a program podaje 8304 kWh/rok. to i tak jest dużo lepiej bo wcześniej ta różnica była znacznie większa

MWM
08-01-2011, 17:14
Jak policzyć zyski wewnętrzne??

Jacekss
10-01-2011, 08:21
Jak policzyć zyski wewnętrzne??

program OZC podaje średnie zyski bytowe z oświetlenia, gotowania, elektryki, cwu no i ludzi

nilsan
12-01-2011, 10:17
Mam pytanie trochę z innej beczki. Obejrzałem ostatnio film instruktarzowy Rockwoll na temat wykonywania termoizolacji poddaszy użytkowych. Pokazano w nim technologię, w której nie stosuje się foli paroizolacyjnej+pustka powietrzna pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi i izolacją z wełny. Rozwiązanie wydaje się być logiczne z punktu widzenia paro przepuszczalności, ale czy na pewno?

Jacekss
12-01-2011, 10:51
Mam pytanie trochę z innej beczki. Obejrzałem ostatnio film instruktarzowy Rocwoll na temat wykonywania termoizolacji poddaszy użytkowych. Pokazano w nim technologię, w której nie stosuje się foli paroizolacyjnej+pustka powietrzna pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi i izolacją z wełny. Rozwiązanie wydaje się być logiczne z punktu widzenia paro przepuszczalności, ale czy na pewno?

a jak oni to proponują robić, też czeka mnie ocieplanie poddasza.

nilsan
12-01-2011, 11:03
Układają wełnę 20-25cm pomiędzy krokwiami. Na to mocują profile do płyt k/g 50x50mm wypełnione w środku paskami z wełny gr. 50mm. Przestrzeń pomiędzy profilami wypełniają wełna gr. 50mm i na to kładą płyty k/g.
http://www.youtube.com/user/kanalrockwool#p/a/u/1/lFjZtEOwyrE

HenoK
12-01-2011, 12:57
Układają wełnę 20-25cm pomiędzy krokwiami. Na to mocują profile do płyt k/g 50x50mm wypełnione w środku paskami z wełny gr. 50mm. Przestrzeń pomiędzy profilami wypełniają wełna gr. 50mm i na to kładą płyty k/g.
http://www.youtube.com/user/kanalrockwool#p/a/u/1/lFjZtEOwyrE
Czy paroizolację też pomijają tak jak na tym filmie?

nilsan
12-01-2011, 13:59
Czy paroizolację też pomijają tak jak na tym filmie?

Właśnie tego, że pomijają dotyczy moje pytanie o wpływ paro przepuszczalności przegrody na współczynnik przewodności cieplnej przegrody.

Jacekss
12-01-2011, 14:34
Właśnie tego, że pomijają dotyczy moje pytanie o wpływ paro przepuszczalności przegrody na współczynnik przewodności cieplnej przegrody.

podobno paroizolacja jest wymagana tylko w pomieszczeniach "mokrych", ale od wypadku daje się ja wszędzie.
a czy wpływa na współczynnik przewodności, wydaje mi się że zwykła folia niewiele (znikomo) ale może folia ALU już bardziej

HenoK
12-01-2011, 15:47
Właśnie tego, że pomijają dotyczy moje pytanie o wpływ paro przepuszczalności przegrody na współczynnik przewodności cieplnej przegrody.
Twoje pytanie było na poprzedniej stronie, dlatego go nie zauważyłem :(.
Im lepsza izolacja cieplna, tym większy wpływ braku paroizolacji na zawilgocenie wełny mineralnej. O tym, że wilgotna wełna mineralna nie jest dobrym izolatorem nie muszę chyba nikogo przekonywać.
Przy idealnych warunkach układania (np. latem, w domu dobrze wysezonowanym) ta wilgoć może nie być wielkim problemem. Jednak bardzo często jest tak, że izolację cieplną wykonuje się późną jesienią, tuż po zakończeniu robót mokrych (posadzek, tynków), często nie do końca działa też wentylacja. W takich warunkach nie pomoże najlepsza membrana wysokoparoprzepuszczalna, po ułożeniu wełny mineralnej między krokwiami, powstają za nimi idealne warunki do skraplania pary wodnej, która zawilgoci wełnę mineralną. Montaż płyt g-k trwa na tyle długo (pośpiech nie jest tu dobrym rozwiązaniem), że wilgoci tej może zgromadzić się sporo. Montaż paroizolacji pozwala na znaczne ograniczenie ilości pary wodnej dostającej się do membrany wstępnego krycia, a jednocześnie pozwala na precyzyjny montaż płyt g-k.

Jeżeli więc jesteśmy w stanie zapewnić idealne cieplno-wilgotnościowe warunki w czasie montażu ocieplenia i płyt g-k, to możemy zaryzykować pominięcie paroizolacji. IMHO, takie warunki na budowie są mało prawdopodobne, więc zastosowanie paroizolacji uważam za celowe.

Paroizolacja pełni też inną rolę - uszczelnia budynek pod względem powietrznym (oczywiście szczelna, klejona na zakładach i na styku ze ścianami), a to już w prosty sposób prowadzi do energooszczędności. Przy jej braku ciepło jest "wywiewane" z domu przy każdym większym wietrze.

nilsan
12-01-2011, 15:56
Proponowane przez Rockwoll rozwiązanie zainteresowało mnie dla tego, że jest najbardziej zbliżone do typowej przegrody zewnętrznej jaką jest ściana budynku i jej zdolności do "oddychania" w rozumieniu odprowadzania wilgoci z wewnątrz budynku obok oczywiście wentylacji. Chciałbym uniknąć mieszkania w "torebce foliowej".

HenoK
12-01-2011, 16:03
Proponowane przez Rockwoll rozwiązanie zainteresowało mnie dla tego, że jest najbardziej zbliżone do typowej przegrody zewnętrznej jaką jest ściana budynku i jej zdolności do "oddychania" w rozumieniu odprowadzania wilgoci z wewnątrz budynku obok oczywiście wentylacji. Chciałbym uniknąć mieszkania w "torebce foliowej".Powtarzasz stary slogan. Spróbuj zbudować sobie szczelne pudełko z płyt g-k i w nim pomieszkać. Zaręczam Ci, że bez wentylacji bardzo szybko się w nim udusisz równie skutecznie jak w torebce foliowej. Przez przegrody przenika nie więcej niż 5% wilgoci generowanej w pomieszczeniach. Reszta jest usuwana poprzez wentylację.

tomraider
12-01-2011, 23:48
Im lepsza izolacja cieplna, tym większy wpływ braku paroizolacji na zawilgocenie wełny mineralnej.

Witam.
Czy lepsza czy gorsza izolacja z wełny między krokwiami, nie ma to znaczenia na jej zawilgocenie, nie powoduje ją wilgoć powietrza z zewnątrz które przepływa wzdłuż wełny szczeliną wentylacyjną tylko wilgoć ciepłego powietrza przenikającego do wełny od wewnątrz poddasza i do tego nie dopuszcza paraizolacja. Nawet jak nie ma paraizolacji i warstwa ocieplenia jest ,, gorsza’’ to dopóki nie mieszkamy i grzejemy poddasza i ma ono temperaturę i wilgotność jak na zewnątrz lub mieszkamy i grzejemy ale prawidłowo wentylujemy to wełna się nie zawilgoci.
pozdrawiam.

tomraider
12-01-2011, 23:53
HenoK ci to już bardzo dobrze wytłumaczył, jak tylko zaproponuję praktyczny eksperyment, wyjdź teraz na dwór w samym swetrze, a po 10 min jak wiatr ciebie kompletnie przewieje załóż jakąkolwiek kurtkę wiatro-szczelną, będziesz miał na własnym organizmie test po co jest folia wiatro-szczelna do wełny, i jak bardzo te 0,6zł/m2 poprawia izolacyjność domku

no to masz duży problem, dzisiejsze normy budowlane nie pozwalają już na budowę energochłonnych nie izolowanych szałasów, jedyne co możesz zrobić to zbudować zgodnie z normą a po odbiorze technicznym zepsuć domek np: wiercąc w nim wszędzie dziury na wylot


Witam.
Co ma wykazać eksperyment z wiatroszczelnością jak jest mowa o paraizolacji. Co ma piernik do wiatraka?
pozdrawiam

nilsan
13-01-2011, 06:06
Powtarzasz stary slogan. Spróbuj zbudować sobie szczelne pudełko z płyt g-k i w nim pomieszkać. Zaręczam Ci, że bez wentylacji bardzo szybko się w nim udusisz równie skutecznie jak w torebce foliowej. Przez przegrody przenika nie więcej niż 5% wilgoci generowanej w pomieszczeniach. Reszta jest usuwana poprzez wentylację.

Wydawało mi się zawsze, że za wiatroszczelność przegrody na poddaszu użytkowym odpowiedzialna jest zewnętrzna membrana paroprzepuszczalna, układana pod dachówką lub blachodachówką. Natomiast wewnętrzna folia paroizolacyjna miała zapobiegać obniżeniu oporu cieplnego przegrody w wyniku jej paroprzepuszczalności. Skoro twoim zdaniem płyta k/g pełni podobną funkcję jak folia paroizolacyjna, to może rzeczywiście można z niej zrezygnować. A może sama grubość izolacji w połączeniu z krzyżową metodą jej układania umożliwia wyeliminowanie folii paroizolacyjnej bez utraty własności izolacyjnych przegrody. :confused:

HenoK
13-01-2011, 06:24
Nawet jak nie ma paraizolacji i warstwa ocieplenia jest ,, gorsza’’ to dopóki nie mieszkamy i grzejemy poddasza i ma ono temperaturę i wilgotność jak na zewnątrz lub mieszkamy i grzejemy ale prawidłowo wentylujemy to wełna się nie zawilgoci.Przy izolacji cieplnej połorzonej między krokwiami i przykrytej później płytami g-k trudno tego typu zjawiska zauważyć. Inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy poddasze nieużytkowe i izolację cieplną położoną na stropie. Miałem okazję niedawno taką sytuację poobserwować. Parter domu był w stanie surowym zamkniętym, temperatura w pomieszczeniach wynosiła 10 st. C, wilgotność powietrza ~70%. Na stropie położona warstwa wełny mineralnej o grubości 15cm. Strop z płyty OSB przymocowanej do wiązarów dachowych. Od spodu stropu przymocowana paroizolacja. Temperatura na zewnątrz i na poddaszu nieużytkowym spadała poniżej zera. Poddasze było wentylowane.
Każda nieszczelność w stropie (np. na przejściach przez strop instalacji) powodowała, że wełna mineralna wokół niej była wyraźnie wilgotna. Dopiero uszczelnienie paroizolacji na przejściach instalacyjnych powodowało, że wilgoć przestawała się wydostawać i wełna mineralna powoli wysychała.
Takie same nieszczelności, tylko niezauważone, występują powszechnie przy wykończeniu poddaszy płytami g-k bez wykonanej prawidłowej paroizolacji.

Szczelność budynku określa się parametrem n50. Oznacza on ilukrotnej wymiany powietrza przez nieszczelności można się spodziewać przy różnicy ciśnienia 50Pa. Dla budynków pasywnych wskaźnik ten wynosi <0,6. Dla budynków bez przeprowadzonej próby szczelności może wynieść nawet ponad 3,0. Różnica ciśnień pomiędzy wnętrzem i atmosferą rzędu 50Pa występuje np. podczas silnych wiatrów. W budynkach o słabej szczelności w czasie wiatrów, przy tej samej temperaturze powietrza zewnętrznego daje się zauważyć wyraźne ochłodzenie wnętrza lub większe zużycie energii do ogrzewania.

HenoK
13-01-2011, 07:29
wiatro-szczelność to cześć paro-szczelności

a konkretnie to folie dzieli się na te cienkie wiatro-szczelne, zwykłe czyli wysoko paro-przepuszczalne, grube czyli nisko paro-przepuszczalne, oraz bardzo grube czyli paroszczelne
Nie do końca tak jest.
Paroszczelność, a właściwie ograniczenie dyfuzji pary wodnej przez przegrodę, jest niezbędna dla prawidłowego działania tej przegrody niezależnie od wiatru.
Zapobiega ona zawilgoceniu warstw przegrody zewnętrznej budynku.
Wiatroszczelność polega na uszczelnieniu powłoki budynku od zewnątrz, zapobiegając "wywiewaniu" ciepła z izolacji termicznej.
Paroszczelność przegrody poprawia jej wiatroszczelność, chociaż jej nie zastępuje.

nilsan
13-01-2011, 07:40
A jaki twoim zdaniem ma wpływ na wiatroszczelność szczelina wentylacyjna pomiędzy membraną i wełną mineralną. Zakładając, że jest to warstwa, która z natury rzeczy powinna być dobrze wentylowana.

HenoK
13-01-2011, 07:51
A jaki twoim zdaniem ma wpływ na wiatroszczelność szczelina wentylacyjna pomiędzy membraną i wełną mineralną. Zakładając, że jest to warstwa, która z natury rzeczy powinna być dobrze wentylowana.Dobrze wentylowana, to nie znaczy nadmiernie wentylowana. Szczelina ta jest połączona z atmosferą przez otwory o dosyć ograniczonych powierzchniach. Zapewnia to usunięcie z niej pary wodnej bez istotnego zwiększenia strat ciepła.+

Jacekss
13-01-2011, 08:36
a czy wg was warto stosować folie paroizolacyjną ALU, czy wystarczy zwykła folia (żółta). różnica cenowa nie powala a jakby taka alu miała coś poprawić to czemu by nie kupić i zamontować :)

tomraider
13-01-2011, 10:10
Przy izolacji cieplnej połorzonej między krokwiami i przykrytej później płytami g-k trudno tego typu zjawiska zauważyć. Inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy poddasze nieużytkowe i izolację cieplną położoną na stropie. Miałem okazję niedawno taką sytuację poobserwować. Parter domu był w stanie surowym zamkniętym, temperatura w pomieszczeniach wynosiła 10 st. C, wilgotność powietrza ~70%. Na stropie położona warstwa wełny mineralnej o grubości 15cm. Strop z płyty OSB przymocowanej do wiązarów dachowych. Od spodu stropu przymocowana paroizolacja. Temperatura na zewnątrz i na poddaszu nieużytkowym .


Witam.
To że czegoś nie widać ( wełny na skosach przykrytej płytą K-G ) nie jest dowodem na to że zawilgocenie wełny ( przy braku paraizolacji) zależy o jej grubości . Podany następny przykład ze ociepleniem stropu pokazuje nam że jeżeli do prac na budowie potrzebujemy ciepła to ogrzewając powietrze rozpuszczamy w nim duże ilości wody w postaci pary wodnej, tą następnie należy usuwać krótkim lecz intensywnym wietrzeniem zimnym i suchym powietrzem , przy SSZ to będzie np.całkowite otwarcie okien na przestrzał na 1 min co pól godziny tak długo jak palimy w czasie prac . Inne wentylowanie (np.grawitacyjne często z nieodpowiednim nawiewem) zazwyczaj nie jest skuteczne i przy nieszczelnościach izolacji powoduje opisane przez Ciebie w zetknięciu z zimnem zawilgocenie np.wełny.
Zaś na utratę ciepła przez budynek wychładzany przez wiatr duży wpływ ma także poza szczelnością ( zazwyczaj w nowych budynkach dostateczną) typ wiatru, oceaniczny-niżowy łagodny , wilgotny (ten bardziej wychładza) lub kontynentalny wyżowy- mrożny- suchy.
Mogłbyś napisać jak zabezpiecza się izolację z wełny z np. ocieplenia sufitu poddasza przed zawilgoceniem parą z naczynia wzbiorczego C.O ?( które np.właśnie zadziałało)
Pozdrawiam.

pawelpiwowarczyk
19-01-2011, 14:55
(...) Wiatroszczelność polega na uszczelnieniu powłoki budynku od zewnątrz, zapobiegając "wywiewaniu" ciepła z izolacji termicznej.
Paroszczelność przegrody poprawia jej wiatroszczelność, chociaż jej nie zastępuje.

Odchodzimy od tematu wątku, ale co tam...

Czy w nawiązaniu do tej wypowiedzi, moglibyście skomentować wątpliwość, którą wciąż mam co do budowy dachu?
Chodzi o dach z pełnym deskowaniem z poddaszem użytkowym. Pomiędzy deskowaniem a wełną ma być szczelina wentylacyjna, o której to właśnie HenoK piszesz. OK.
Ale, czy pomiędzy ową szczeliną a wełną dawać folię paroprzepuszczalną? Będzie lepiej (cieplej), czy niepotrzebnie wyrzucę kasę?

Uważam, a może bardziej wydaj mi się, że taka gówniana membranka, w tym miejscu, będzie miała stosunkowo duży wpływ na ochronę przed wywiewaniem ciepła podczas wiatrów.
W tym kontekście uważam, że klasyczna definicja współczynnika U (realizowana min. w programie OZC - tu nawiązanie do tematu wątku ;) nie sprawdza się specjalnie w przypadku rozpatrywania dachu wentylowanego, ponieważ nie uwzględnia wpływu wiatru. Jest uproszczeniem ograniczającym się do statyki przegrody, wystarczającym w przypadku przegród szczelnych, a niewystarczającym w przypadku, kiedy procesy dynamiczne (wiatr) mają wpływ na zjawiska fizyczne, zachodzące w przegrodzie.

A jeśli dawać membranę pomiędzy wentylację a wełnę, to w jakim układzie?
Na krokwie, czy pomiędzy nie? Poniżej link do przekroju obrazującego oba rodzaje mocowania membrany.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162408-Co-lepsze-deski-czy-folia-na-dach.&p=4461695#post4461695

Pytałem się o to samo i otrzymałem odpowiedź:
"Moim zdaniem sposób nr 1 jest najwłaściwszym rozwiązaniem.Robiłem już kiedyś w ten sposób dach ,ale było to dawno jak jeszcze inwestorzy nie oszczędzali na tym etapie wykonania domu."

pawelpiwowarczyk
21-01-2011, 14:57
To nie do końca to samo.
Tu nie będzie występował efekt wywiewania ciepłego powietrza z domu a raczej osłabiania warstwy ocieplenia przegrody a tym samym zmniejszenie współczynnika R przegrody.

Mój problem bardziej oddawałby model, w którym ściana w technologii 2W, ocieplona jest styropianem w dwu warstwach, przy czym pomiędzy warstwami występuje szczelina wentylacyjna osłabiająca efektywność zewnętrznej warstwy styropianu. Pytanie tylko jak głęboko we wełnę, niechronioną jakąkolwiek membraną, ingeruje wiatr ze szczeliny, a więc jakie proporcje obu warstw styropianu zastosować (jeśliby posługiwać się tym modelem).

Tak na szybko stworzyłem w OZC dwie przegrody:
| silikat | wełna |
i
| silikat | wełna | folia polietylenowa | (nie mogę teraz znaleźć w OZC membrany)

Obie przegrody mają w OZC taki sam współczynnik przenikania ciepła.
Tymczasem intuicyjnie wydaje się, że przegroda z wełną niczym nieosłoniętą, winna mieć współczynnik gorszy.
I że współczynnik ten będzie zmieniał się w zależności od temperatury i szybkości wiatru owiewającego przegrodę.

Może to nie tyle ułomność OZC, co powszechnie stosowanej metodologi obliczania oporu przegrody?

Co ty na to?

bogusz_g
31-01-2011, 21:48
Ponieważ od roku już nikt o to nie pytał, to zapytam ja - czy ktoś podzieli się wiedzą tajemną jak w audytorze zdefiniować płytę fundamentową?

Jacekss
02-02-2011, 11:45
Ponieważ od roku już nikt o to nie pytał, to zapytam ja - czy ktoś podzieli się wiedzą tajemną jak w audytorze zdefiniować płytę fundamentową?

ha pytanie dobre, nie wiem jak inni, ja kombinowałem z podłoga na gruncie.. nie wiem czy zrobione to jest poprawnie no ale OZC liczy i wyniki wychodzą ok

Jeti
02-02-2011, 14:23
Ja dodałem płytę jako ścianę wewnętrzną gdzie po drugiej stronie jest nieokreślone pomieszczenie o temperaturze 8 stopni.
Też nie wiem czy to dobra metoda :)

HenoK
02-02-2011, 15:59
ha pytanie dobre, nie wiem jak inni, ja kombinowałem z podłoga na gruncie.. nie wiem czy zrobione to jest poprawnie no ale OZC liczy i wyniki wychodzą okPodłoga na gruncie z I i II strefą.

michal_mlody
02-02-2011, 20:19
Kto pomoże w obliczeniach OZC. Zabieram się za to ale powiem szczerze, że to mnie przerasta. Jak ktoś chętny to proszę na priv lub [email protected]

bogusz_g
02-02-2011, 22:09
Podłoga na gruncie z I i II strefą.

HenoK, czy mógłbyś troszkę rozwinąć temat ??

Drugie pytanie, czy spotkał się ktoś z Was z instrukcją obsługi Audytora "dla opornych"

HenoK
02-02-2011, 22:20
HenoK, czy mógłbyś troszkę rozwinąć temat ??
Pas o szerokości 1m od ściany zewnętrznej to strefa I, pozostała część płyty fundamentowej, to strefa II.
Odpowiednio do tego wybierasz rodzaj posadzki :
- Podłoga na gruncie
- Podłoga na gruncie II strefa
Oczywiście dla każdej z tych rodzajów posadzek trzeba zdefiniować kilka istotnych parametrów, np. poziom wody gruntowej, zagłębienie w gruncie, no i warstwy materiałów.

michal_mlody
03-02-2011, 06:54
A może macie jakieś namiary kto się zajmuje zawodowo takimi obliczeniami?? A może Ty HenoK. Widzę ładny napis na twoim obrazku:D
Proszę o kontakt.

Pozdrawiam Michał

HenoK
03-02-2011, 07:44
Proszę o kontakt.Poszło na PW :).

Conrad&Beata
03-02-2011, 21:02
rzuciłem okiem na OZC na poczatek dosc skomplikowany, nie wiem czy jest parę wersji, ściągnąłem 4.8 pro, co prawda jest to demo, są prostrze wersje? skad je sciągnąc moze jakis link bo program ponoc darmowy?
jak nie to chyba bede musial poswiecic wiecej czasu na rozkminienie tegoż...

sojek1
21-02-2011, 18:43
No dobrze, opanowałem co nieco Audytora, zrobiłem wstępne obliczenia i teraz chciałbym wszystko dograć ponieważ nie jestem instalatorem potrzebuje uzupełnienia wiedzy w kilku kwestiach:

Opis budynku:
Powierzchnia użytkowa 136m2
Powierzchnia podłóg: 160m2
Dom z bloczków silikatowych gr.18cm
Pow. garażu (nieogrzewany): 25m2
Dom bez piwnic, z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy 2 lukarny + wykusz w jadalni
Powierzchnia okien 32 m2 głównie od pd-wsch, pd i zach.
Sciany 20cm styropian 0,040 W/(m-K)
Podłoga: 15cm styropian 0,040 W/(m-K)
Dach: wełna 38 cm 0,040 W/(m-K)
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem bez GWC (na razie)
Okna zwykłe profil pieciokomorowy klasy A z szybą thermofloat U=1,0, Uw okna od 1,25 do 1,36 bez wywietrzników, nacięć itp.
Temperatura w pokojach 21 stC, łazienki 24 stC


1. Krotność wymian powietrza n50 w danych podstawowych, rozumiem, że jest pochodną stopnia szczelności ale czy taka wartość jest realna czy zmniejszyć ją jeszcze dla mojego budynku (obecnie 4,0 na godzinę) brak wentylacji naturalnej, rozciętych uszczelek itp?
2. Jaką mozna przyjąć sprawność projektową rekuperatora, dodam że nie chcę instalować Dospela tylko jakiś lepszy jakościowo, w związku z tym zakładam jego sprawność na poziomie 80%?
3. Dlaczego "domyślna sezonowa sprawność systemu odzysku ciepła" jest tylko 49%, skąd się bierze taka niska sprawność całego systemu, co ma na to wpływ?
4. Z której normy obliczać sezonowe zapotrzebowanie ciepła: polskiej czy europejskiej Wyniki różnią się znacznie 21,6 vs 47,2 kWh/(m2*rok)
5. Zyski: od mieszkańca 65W, od ciepłej wody 15W, czy to są wartości odpowiednie dla rodziny uczącej sie i pracującej (do 14 pusto w domu)?
6. Ile wymian powietrza dla poszczególnych pomieszczeń? Na razie dałem 0,5 dla pokoi czy tyle wystarczy?

Pytań mam jeszcze kilka ale przeglądając wątek staram się znaleźć na nie odpowiedzi.
Jak rozwieje moje wątpliwości przedstawie wyniki obliczeń.
Na razie porównałem dosyć szczegółowo (Uw obliczone dla kazdego okna indywidualnie wraz ze współczynnikiem G) okna zwykłe i energooszczędne.... wyniki później:)
Poza tym zauważyłem, że przekręcenie budynku o 90 stopni w danych ogólnych niewiele zmienia wartości zysków energetycznych od słońca ,co moim zdaniem jest błędem w przypadku moich okien, które od podłogi do sufitu są od strony południa.
Pozdrawiam.

piogron
24-02-2011, 09:07
Przebrnąłem przez OZC i mam wyniki dla budynku. Podpowiedzcie jak liczyliście rozstaw rurek dla ogrzewania podłogowego. Ściągnąłem Sankom CO, ale tam trzeba chyba rysować pomieszczenia. Czy jest jakiś prostszy program, gdzie mamy powierzchnię i zapotrzebowanie na ciepło.

sojek1
24-02-2011, 09:31
piogron
Możesz skorzystać z poradnika Purmo:
http://www.purmo.com/docs/Purmo-Poradnik-techniczny-ogrzewanie-podlogowe-12_2009_PL(1).pdf

piogron
27-02-2011, 19:04
Poniewaz po policzeniu mojego domku w OZC chciałem sprawdzić czy prawidłową liczę w tym programie, wstawiłem wartości przegród takie jak w gotowym projekcie. Następnie porównałem wyniki moich obliczeń z wartościami w certyfikacie dołączonym do projektu. I tu napotkałem rozbieżności. Stąd moje pytanie do fachowców od OZC.
Po obliczeniach dokłądnie porównałem wielkości przegród, oraz wielkości strat przez nie - moje i z certyfikatu. Wartości przy zestawieniu przegród wyszły mi niemal identyczne i po zsumowaniu ich wyszła wartość około 9000 W. Jednak w certyfikacie Projektowana strata ciepła przez przenikanie wynosi 11 100 W, czyli o 3kW więcej. OZC dokładnie natomiast pokazuje 9000 W, czyli tyle ile suma strat przez przenikanie przez wszytskie przegrody. Dodam,że nie rozpatruje tutaj strat na wentylacje.
Czyli reasumując moje OZC jako Projektowaną Strata Ciepła przez przenikanie podaje dokładnie sume strat przez wszystkie przegrody, a czytając certyfikat energetyczny i tamto zestawienie przegród, do sumy strat przez przegrode dołozone jest jeszcze 3000W.
I teraz nie wiem czy do moich obliczen tez nie powinienem dolozyc jakies 30%?

Jacekss
28-02-2011, 07:42
Czyli reasumując moje OZC jako Projektowaną Strata Ciepła przez przenikanie podaje dokładnie sume strat przez wszystkie przegrody, a czytając certyfikat energetyczny i tamto zestawienie przegród, do sumy strat przez przegrode dołozone jest jeszcze 3000W.
I teraz nie wiem czy do moich obliczen tez nie powinienem dolozyc jakies 30%?

A może w Certyfikacie doliczyli energię potrzebną na podgrzanie cwu ?! Akurat tak średnio przyjmuje sie 3 kWh na rok dla tych potrzeb, i wtedy wszystko by się zgadzało

piogron
28-02-2011, 09:38
Nie wydaje mi się, zamieszczam scan certyfikatu mojego budynku i zestawienie przegród wraz z ich stratami. Widać,że po zsumowaniu strat prze przegrody obciążenie cieplne budynku bez wentylacji wynosi 8100, a w certfikacie widnieje 11 100, dokladnie o 3000 W więcej. Skąd się one biorą. Co program jeszcze dolicza?
Widać,że to istotna różnica.
http://images49.fotosik.pl/672/e5d3989dbc2dd9b9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e5d3989dbc2dd9b9)

http://images49.fotosik.pl/672/6bbfc1bc5be7048am.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6bbfc1bc5be7048a)

Jacekss
28-02-2011, 10:46
OZC dolicza jeszcze zyski bytowe, u mnie jest to nieco ponad 3kWh/rok

piogron
28-02-2011, 11:31
Zyski bytowe owszem sa doliczane ale do bilansu energetycznego budynku, czyli rocznego zapotrzebowania na energię. Poza tym zyski mają zmniejszają zapotrzebowanie energetyczne, a nie zwiększją go. Ja tutaj pisze tylko i wyłącznie o projektowanej stracie ciepła przez przenikanie.

kobi033
13-03-2011, 11:19
witam,
popróbowałem trochę obliczeń w audytorze i oto co mi wypluł po wpisaniu danych

http://w690.wrzuta.pl/plik/4A0Y3bLfkso/kisan_ozc_-_dom.ozd_-_tabele

dom z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy, do północnej ściany przystawiony
garaż nieogrzewany z wentylacja grawitacyjną
dom na rekuperatorze (założyłem 1 wym/h temp. pow. 10st. – słaby GWC)
po podłodze 140 m2, około 400m3,
ściany ytong 24 + 18cm styropianu 0,031 (garaż 12cm 0,041),
ocieplenie na skosach min. 25cm wełny,
okna trzyszybowe,
podłoga 15cm styropianu,
kuchnia od wschodu i południa
salon od południa i zachodu
jedna połać dachu na południe druga na północ

proszę kogoś doświadczonego o sprawdzenie czy te moje wyliczenia są w miarę poprawne

Jacekss
13-03-2011, 12:07
wydaje się być ok, jakbyś dołożył rekuperator to zszedłbyś o jakieś 5000 kWh/rok w dół

kobi033
13-03-2011, 13:25
rekuperator był wpisany
"dom na rekuperatorze (założyłem 1 wym/h temp. pow. 10st. – słaby GWC)"
tylko dlaczego na pierwszej stronie wyników Qwent i Qzc = 0?

Jacekss
13-03-2011, 20:10
rekuperator był wpisany
"dom na rekuperatorze (założyłem 1 wym/h temp. pow. 10st. – słaby GWC)"
tylko dlaczego na pierwszej stronie wyników Qwent i Qzc = 0?

czy zaznaczyłeś w zakładce wentylacji użycie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

kobi033
13-03-2011, 21:27
nie zaznaczyłem bo nie widziałem takiej zakładki, program to kisan ozc 3.0
wpisałem tylko w danych pomieszczeń w miejscu powietrze wentylacyjne liczbę wymian i temperaturę

Jacekss
13-03-2011, 21:39
nie wiem jak jest w ozc 3.0, w wersji 4.5 jest taka opcja, wybiera sie odpowiedni typ wentylacji, potem można jeszcze zmodyfikować parametry wentylacji/reku

salik
18-03-2011, 18:13
Poratujcie, bo siedzę już nad tym 3h i nie mogę wydumać.
Jak i co mam zaznaczyć, jeśli w domu planuję tylko ogrzewanie podłogowe i (można przyjąć na potrzeby obliczeń w OZC) nie planuję żadnych grzejników?
Dom parterowy z użytkowym poddaszem.

Jak na razie porażka na całej linii, wyszło mi Ep na poziomie 175 :(

kobi033
20-03-2011, 19:26
policzyłem jeszcze raz, tym razem w wersji 4.0, wpisałem wentylację mechaniczną

http://kobi033.wrzuta.pl/plik/0eOYYwcrB2i/kisan_ozc-_wyniki_obliczen

wyszło lepiej, prawie tak jak pisał Jacekss, zapotrzebowanie na ciepło z 11600 spadło na 7300 kWh/rok,
czy z tych wyników wychodzi że dom będzie około 5 litrowy?

Jacekss
21-03-2011, 21:19
na to wychodzi że bedzie koło 5-litrowego.
co to za temp -12,9 C w garażu ?

kobi033
22-03-2011, 21:53
garaż był zaznaczony jako pomieszczenie nieogrzewane i właśnie nie wiem dlaczego pokazuje taką niską temperaturę

jak zaznaczyłem jako pomieszczenie ogrzewane do temp. 1C to zapotrzebowanie spadło z 52,5 na 48,7 kWh/(m2 x rok)

Jacekss
24-03-2011, 18:19
nie wiem gdzie ten garaż jest, w bryle budynku? wg mnie spokojnie jeśli nei ogrzewany można dać temp pomiędzy 5-10C jak ogrzewany to i więcej

kobi033
25-03-2011, 02:50
garaż jest przystawiony wzdłuż domu do ściany północnej, ma być nieogrzewany
jak w programie zaznaczę brak ogrzewania to wtedy automatycznie wskakuje np -13 C

Jacekss
28-03-2011, 07:56
to można albo zmienić temperature na wyższą (np zakładając że będzie garaż ogrzewany) albo dodatkowo ocieplić ścianę na styku dom-garaż styro co zmniejszy straty ciepła przez tą ścianę. trzeba policzyć czy się opłaca.

sojek1
28-03-2011, 09:13
garaż jest przystawiony wzdłuż domu do ściany północnej, ma być nieogrzewany
jak w programie zaznaczę brak ogrzewania to wtedy automatycznie wskakuje np -13 C

Dałeś styropian na posadzce w garażu ?
Jeśli garaż będzie nieogrzewany to wyrzuć ten styropian i spójrz na efekty w OZC.

Sciana między garażem a budynkiem jest ocieplona?

kobi033
29-03-2011, 20:23
było 10 cm styropianu pod garażem, jak styropian usunąłem temperatura wzrosła przy nieogrzewanym garażu o 2 stopnie
wygląda na to że lepiej na chudziak wysypać piasek i ułożyć kostkę

ściana pomiędzy budynkiem a garażem ma 10 cm wełny

Jacekss
31-03-2011, 07:29
przy nieogrzewanym pewnie tak wychodzi, w końcu od ziemi idzie ciepełko, te 6-8C

zbiq
31-03-2011, 11:04
Witam
Poszukuję rzetelnej firmy, która jest w stanie zrobić obliczenia w OZC?
Chodzi o wykonanie obliczeniowego zapotrzebowania na moc cieplną dla budynku
projektowanego celem wyboru najlepszego sposobu ogrzania budynku.

Czy coś takiego można zrobić na odległość? Mam na myśli firmę z innego miasta niż moje.

Pozdrawiam

asolt
31-03-2011, 12:55
Proszę o kontakt na pw

kobi033
01-04-2011, 21:06
przy nieogrzewanym pewnie tak wychodzi, w końcu od ziemi idzie ciepełko, te 6-8C

kiedyś na forum był wątek odnośnie styropianu w garażu ale za cholerę nie mogę znaleźć, może ktoś wie i podrzuci linka?

HenKor
01-04-2011, 21:41
Witam,
moze chodzilo o ten link http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172851-Dawa%C4%87-styropian-w-pod%C5%82oge-na-gruncie

zbiq
02-04-2011, 07:53
Panowie ponawiam prośbę:

Poszukuję rzetelnej firmy, która jest w stanie zrobić obliczenia w OZC?
Chodzi o wykonanie obliczeniowego zapotrzebowania na moc cieplną dla budynku
projektowanego celem wyboru najlepszego sposobu ogrzania budynku.

Czy coś takiego można zrobić na odległość? Mam na myśli firmę z innego miasta niż moje.

POMOŻE KTOŚ ?

Pozdrawiam

kobi033
03-04-2011, 11:50
Witam,
moze chodzilo o ten link http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172851-Dawa%C4%87-styropian-w-pod%C5%82oge-na-gruncie

dzięki

asolt
04-04-2011, 06:55
Panowie ponawiam prośbę:

Poszukuję rzetelnej firmy, która jest w stanie zrobić obliczenia w OZC?
Chodzi o wykonanie obliczeniowego zapotrzebowania na moc cieplną dla budynku
projektowanego celem wyboru najlepszego sposobu ogrzania budynku.

Czy coś takiego można zrobić na odległość? Mam na myśli firmę z innego miasta niż moje.

POMOŻE KTOŚ ?

Pozdrawiam

Mogę Ci pomóc
Proszę o kontakt na [email protected]

swistak81
18-04-2011, 13:34
Kolego Asolt,

Czy mogę tobie podesłać mój pliczek z Audytora celem zerknięcia?
Bo tak po krótce:
- Buduję Malachit z Archetonu (bryła prostopadłościan, jedno okno dachowe, dach dwuspadowy) - ogólnie energooszczędny kształt
- ocieplenie ścian 16cm styropianu o wsp. 0,40
- nad poddaszem - strop monolityczny, na nim 20cm styropianu+wylewka 8cm
- podłoga 12cm styropianu (wszędzie ogrzewanie podłogowe)
- went. mech. z GWC (założyłem tylko 75%, a oczekuję około 90 w sumie)
- okna 3szybowe - w sumie wsp. dla całego okna poniżej 0,9
- podcięcia przy oknach celem wyeliminowania mostka liniowego
- rolety zewnętrzne
- wyłączyłem liczenie zysków cieplnych przez okna (choć nie wpływają na wyniki, ale wychodzą w ilości 12239kWh/rok!!!)

I teraz co wychodzi:
- strata ciepła przez przegrody - 3888W
- strata na wentylację - 605W - czyli w sumie niecałe 4,5kW (dla granicznych -20st)
- zapotrzebowanie - wskaźnik EAH - 30,8kWh/m2*rok

Czy te wyniki nie są zbyt optymistyczne???
JacekSS - może ty coś znalazłeś "dziwnego" w moim pliczku... :)

Jacekss
18-04-2011, 20:41
zerkne w miarę wolnego czasu...
niestety nie używam Purmo 4.8 tylko jeszcze starej wersji 4.5pro (Sankom)
nie czyta mi tych plików

u mnie mam straty przez przenikanie 3011W (ale jest styro 20cm szary)
straty na wentylacji 666W :) a EA wychodzi 49 kWh/m2

podejrzane są te super zyski bytowe u ciebie
u mnie tylko nieco ponad 4000W

---------------
mały update - po zmianie 1 parametru w wentylacji mechanicznej (Red. Vo) do 20% zapotrzebowanie spadło mi do ok 44 kWh/m2 rok :]

swistak81
19-04-2011, 06:12
Oki. Jak podejrzewałem zapotrzebowanie na ciepło jest w normie więc obliczenia powinny być ok. Tylko wyliczenie tego współczynnika jakoś szwankuje.
Celowałem w EA=45-55. A tu takie kwiatki.
Zyski bytowe - ja ich nie wpisuję żadnych, liczę wg metody uproszczonej. A zapotrzebowanie wg ISO 13790.
Teraz na próbę włączyłem zyski wg PN i na standardowych ustawieniach EA spadło mi do 22,8kWh/m2*rok.
Przynajmniej zyski od słonka spadły mi do 6200kWh oraz pojawiły się zyski bytowe 6000kWh.
Tylko że EA zamiast rosnąć to mi spadło...

Dodam, że straty przez przegrody są nadal te same, co i oczywiste i logiczne.

Jacekss
19-04-2011, 07:40
no to coś te zyski są za wysokie albo masz tak dobre położenie względem stron świata i duże okna
u mnie zyski ze słonca to ok 1700 kWh/rok, sumaryczne zyski to 4000 kWh/rok

asolt
20-04-2011, 20:27
Kolego Asolt,

Czy mogę tobie podesłać mój pliczek z Audytora celem zerknięcia?
Bo tak po krótce:
- Buduję Malachit z Archetonu (bryła prostopadłościan, jedno okno dachowe, dach dwuspadowy) - ogólnie energooszczędny kształt
- ocieplenie ścian 16cm styropianu o wsp. 0,40
- nad poddaszem - strop monolityczny, na nim 20cm styropianu+wylewka 8cm
- podłoga 12cm styropianu (wszędzie ogrzewanie podłogowe)
- went. mech. z GWC (założyłem tylko 75%, a oczekuję około 90 w sumie)
- okna 3szybowe - w sumie wsp. dla całego okna poniżej 0,9
- podcięcia przy oknach celem wyeliminowania mostka liniowego
- rolety zewnętrzne
- wyłączyłem liczenie zysków cieplnych przez okna (choć nie wpływają na wyniki, ale wychodzą w ilości 12239kWh/rok!!!)

I teraz co wychodzi:
- strata ciepła przez przegrody - 3888W
- strata na wentylację - 605W - czyli w sumie niecałe 4,5kW (dla granicznych -20st)
- zapotrzebowanie - wskaźnik EAH - 30,8kWh/m2*rok

Czy te wyniki nie są zbyt optymistyczne???
JacekSS - może ty coś znalazłeś "dziwnego" w moim pliczku... :)

Można podesłać plik z OZC

Odnośnie okien - wspólczynnik 0,9 jest zbyt optymistyczny chyba że to są okna dość duże i jest użyty krypton
realny wspł. to 1,0 - 1,2, współczynnik dla drzwi zewnętrznych
Podaj również rodzaj styropianu pod podłogówką, strefę klimatyczną (powiat), usytuowanie wzg. stron świata

rafek11
03-05-2011, 22:07
Coś nie gra w tych programach. Ja używam Herz OZC i wyniki mam gorsze od świstaka.
Dom 150 mkw taki jak w awatarze : piętrowy, bez kominów, reku 85% sprawności, ściana -30cm styro u=0,4, strop- 40cm styro 0,38, chudziak- 30cm styro 0,38, okna 0,8 montowane w ociepleniu zdecydowana większość od południa. Praktycznie brak mostków, bo wszystkie balkony, okapy i wiata są opatulone styro.
A teraz wyniki:
-projektowa strata przez przenikanie - 3868w
-projektowa strata wentylacyjna - 1547w
-całkowita strata - 5341w
-roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania - Qh -3445 kwh/rok
-wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA - 23,3 kwh/(mkw x rok)
O co tu k..wa chodzi? Niestety w herzu nie mogę obniżyć intensywności wentylacji w nocy do 60% i pewnie z tego wynika tak duża strata wentylacyjna, ale co z tą stratą przez przenikanie?
Narka
Rafał

swistak81
07-05-2011, 21:56
Rafek11
Wszystko gra :). Powyżej pewnej rozsądnej granicy dalsze ocieplanie i walenie centymetrów styropianu po prostu traci sens.
Jak się sam właśnie przekonałeś. Po wstawieniu twoich grubości do mojego projektu moja strata przez przenikanie spadła "tylko" do 3400W (nie liczę strat na wentylację).
Przypomnę, że ja mam 120m2 użytkowej. Widzisz - danie ponad 2x więcej styropianu daje tylko ~10% zysk (przegrody + wentylacja).

Ale zauważ, że wskaźnik sezonowego zapotrzebowania masz niezły i powiedziałbym mocno adekwatny do ocieplenia.

Twoja strata wentylacji - wynika z przewentylowania budynku. Wg mnie podczas zimy wentylacja musi chodzić na minimum, a i czasem być wyłączana.
Więc wg mnie ustawienie jej powinno być na 0.3-0.5 wymiany/h. Moje wyniki były dla 0.5 (pokoje) i 1.0 (kuchnia i 2 łazienki).

marfe
13-05-2011, 23:27
Hej, czy byłby ktoś z Was skłonny policzyć zapotrzebowanie na ciepło dla mojego domu (jeszcze nie zbudowanego)? Mam od architekta zapotrzebowanie na ciepło o wartości <=20kWh/m2*rok, co przy 250m2 daje 5000kWh. Czekam na wyliczenia ale czy można u Wsa uzyskać takie potwierdzenie? Na priva wyślę więcej informacji na temat projektu etc. informacji potrzebnych do wyliczeń.
Albo prośba o wskazanie firmy czy osoby, która zrobi to solidnie i dobrze potwierdzając lub weryfikując to co uzyskałem od architekta.

asolt
14-05-2011, 15:15
Hej, czy byłby ktoś z Was skłonny policzyć zapotrzebowanie na ciepło dla mojego domu (jeszcze nie zbudowanego)? Mam od architekta zapotrzebowanie na ciepło o wartości <=20kWh/m2*rok, co przy 250m2 daje 5000kWh. Czekam na wyliczenia ale czy można u Wsa uzyskać takie potwierdzenie? Na priva wyślę więcej informacji na temat projektu etc. informacji potrzebnych do wyliczeń.
Albo prośba o wskazanie firmy czy osoby, która zrobi to solidnie i dobrze potwierdzając lub weryfikując to co uzyskałem od architekta.

Mogę zrobić te wyliczenia.
email: [email protected]
tel. 506 060 832

hydraulik_
14-05-2011, 16:21
Panowie ponawiam prośbę:

Poszukuję rzetelnej firmy, która jest w stanie zrobić obliczenia w OZC?
Chodzi o wykonanie obliczeniowego zapotrzebowania na moc cieplną dla budynku
projektowanego celem wyboru najlepszego sposobu ogrzania budynku.
Czy coś takiego można zrobić na odległość? Mam na myśli firmę z innego miasta niż moje.

POMOŻE KTOŚ ?

Pozdrawiam

Przecież to proste .Sam policz
Masz współczynniki przenikania przegród masz ich powierzchnie ,masz różnicę temperatur ,wentylacja to 150 m3 /h.
A jak masz błedy i mostki to można policzyć ,ale lepiej usunąć .
Oczywiście można doliczyć zyski od słońca i straty od wiatru.Ale to bez sensu.

asolt
14-05-2011, 20:25
Przecież to proste .Sam policz
Masz współczynniki przenikania przegród masz ich powierzchnie ,masz różnicę temperatur ,wentylacja to 150 m3 /h.
A jak masz błedy i mostki to można policzyć ,ale lepiej usunąć .
Oczywiście można doliczyć zyski od słońca i straty od wiatru.Ale to bez sensu.

Bardzo ciekawe podejście do tematu. Przy takich uproszczeniach jakiego błędu się spodziewasz ?
Jeżeli chodzi o zyski od słońca to mają one wpływ na zapotrzebowanie na ciepło a nie obciążenie cieplne.
Oczywiście te 150 m3 to pasują do każdego budynku ? Co w przypadku pomieszczeń o różnych temperaturach,
piwnicach zagłębionych w gruncie, skosami, pomieszczeniami nieogrzewanymi itp.
Tyle firm pracuje nad programami obliczeniowymi, a tu taki prosty sposób

Terror
16-05-2011, 19:30
kiedyś na forum był wątek odnośnie styropianu w garażu ale za cholerę nie mogę znaleźć, może ktoś wie i podrzuci linka?
Udało się może znaleźć tego linka? Bo temat bardzo ciekawy. Ja jestem włąsnie na tydzień przed ukłądaniem styro w domu na chudziaku. Mam garaż nieogrzewany i chciałem kłaść tam styro, żeby utrzymać ile się da ciepła a tu się okazuje, że jednak lepiej nie kłaść i liczyć na ciepło z ziemi?

Terror
16-05-2011, 20:06
To ja się dopiszę. Znacie firmę świadczącą podobne usługi w Warszawie/Pruszkowie/Nadarzynie?

hydraulik_
16-05-2011, 20:13
Bardzo ciekawe podejście do tematu. Przy takich uproszczeniach jakiego błędu się spodziewasz ?
Jeżeli chodzi o zyski od słońca to mają one wpływ na zapotrzebowanie na ciepło a nie obciążenie cieplne.
Oczywiście te 150 m3 to pasują do każdego budynku ? Co w przypadku pomieszczeń o różnych temperaturach,
piwnicach zagłębionych w gruncie, skosami, pomieszczeniami nieogrzewanymi itp.
Tyle firm pracuje nad programami obliczeniowymi, a tu taki prosty sposób
Bo tak sie składa ,że nie było jeszcze komputerów a już liczono straty .
A ciepło ucieka przez powierzchnie a nie przez skosy.
A pomieszczenia w gruncie można przyjąć temp gruntu 8 stopni .A pomieszczenie nieogrzewane musi mieć okrelona temperaturę minimalna.
Ale i tak najważniejsze jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku(dobór urządzeń) z tego bardzo prosto policzyć roczne zapotrzebowanie energii
.Sezon trwa 200 dni a temperatura średnia w sezonie +2 C.Straty liczone dla -20C.
Pytasz o błąd -w granicach statystycznego .Czy uważasz ,że co roku zużyjesz tyle samo energii???
To już siła wyższa

asolt
16-05-2011, 21:06
Bo tak sie składa ,że nie było jeszcze komputerów a już liczono straty .
A ciepło ucieka przez powierzchnie a nie przez skosy.
A pomieszczenia w gruncie można przyjąć temp gruntu 8 stopni .A pomieszczenie nieogrzewane musi mieć okrelona temperaturę minimalna.
Ale i tak najważniejsze jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku(dobór urządzeń) z tego bardzo prosto policzyć roczne zapotrzebowanie energii
.Sezon trwa 200 dni a temperatura średnia w sezonie +2 C.Straty liczone dla -20C.
Pytasz o błąd -w granicach statystycznego .Czy uważasz ,że co roku zużyjesz tyle samo energii???
To już siła wyższa

Dobór urządzeń wynika z projektowego obciążenia cieplnego budynku a nie zapotrzebowania na ciepło.
Jaka jest temperatura minimalna na nieogrzewanym strychu i innych pomieszczeniach nieogrzewanych i często nie wykorzystywanych ?
Czy w całym kraju sezon trwa 200 dni i temp średnia wynosi +2 C, ja uważam że nie. Cały kraj jest podzielony na 5 stref a różnica pomiedzy i i V strefą to 8 C
Błąd w liczeniu zapotrzebowania na ciepło będzie dużo większy od statystycznego przy takich uproszczeniach i jest tym większy im bardziej jest skomplikowany kształt budynku i jego wielkość
Komputery tylko przyspieszają obliczenia, można je wykonać ręcznie korzystając z tych samych wzorów które są zaszyte w programach komputerowych, ale to niestety trwa znacznie dłużej.
Nie uważam, że co roku zużyję tyle samo energii na ogrzewanie, ale do obliczeń musimy przyjąć wartości średnie z pomiarów klimatycznych dla najbliższej stacji meteorologicznej.

hydraulik_
17-05-2011, 04:51
Dobór urządzeń wynika z projektowego obciążenia cieplnego budynku a nie zapotrzebowania na ciepło.
Jaka jest temperatura minimalna na nieogrzewanym strychu i innych pomieszczeniach nieogrzewanych i często nie wykorzystywanych ?
Czy w całym kraju sezon trwa 200 dni i temp średnia wynosi +2 C, ja uważam że nie. Cały kraj jest podzielony na 5 stref a różnica pomiedzy i i V strefą to 8 C
Błąd w liczeniu zapotrzebowania na ciepło będzie dużo większy od statystycznego przy takich uproszczeniach i jest tym większy im bardziej jest skomplikowany kształt budynku i jego wielkość
Komputery tylko przyspieszają obliczenia, można je wykonać ręcznie korzystając z tych samych wzorów które są zaszyte w programach komputerowych, ale to niestety trwa znacznie dłużej.
Nie uważam, że co roku zużyję tyle samo energii na ogrzewanie, ale do obliczeń musimy przyjąć wartości średnie z pomiarów klimatycznych dla najbliższej stacji meteorologicznej.
Oczywiście im więcej wiesz tym lepiej
Ale np te 8 C to w stosunku do -20C +/- 4 stopnie czyli 10%
Ja uważam ,że oszacowanie ilości potrzebnej energii na rok jest czysto akademicką dyskusją.
Za energie zapłacisz .OZC służy do porównanie budynków a nie do określenia ilosci paliwa.Jeżeli przyjmiesz wszędzie tą samą nawet złą metodykę to możesz określić który lepszy a który gorszy .Nawet licząc same mostki cieplne i nic wiecej.
Ważne jest dobranie urządzenia.

asolt
17-05-2011, 07:23
Oczywiście im więcej wiesz tym lepiej
Ale np te 8 C to w stosunku do -20C +/- 4 stopnie czyli 10%
Ja uważam ,że oszacowanie ilości potrzebnej energii na rok jest czysto akademicką dyskusją.
Za energie zapłacisz .OZC służy do porównanie budynków a nie do określenia ilosci paliwa.Jeżeli przyjmiesz wszędzie tą samą nawet złą metodykę to możesz określić który lepszy a który gorszy .Nawet licząc same mostki cieplne i nic wiecej.
Ważne jest dobranie urządzenia.

Dobór urządzenia dokonujemy na podstawie obliczeń w OZC, im one bardziej dokładne tym lepszy dobór.
OZC sluzy nie tylko do porównania budynków bo nikt od nie wymaga żadnych porównań a do wyliczania zapotrzebowania na ciepło i projektowego obciążenia cieplnego budynku.
To ze wiem ze ten czy tamten budynek jest lepszy nic mi nie daje.
Wyliczenia te są podstawą do opracowania audytów energetycznych w których okresla sie ilość paliwa potrzebnego do ogrzewania a tym samym kosztów.
Jest to szczególnie ważne przy opracowywaniu audytów energetycznych na potrzeby termomodernizacji i uzyskania premii termomodernizacyjnej.
Oczywiście te wyliczenia można wykonywać za pomocą innych programów nie tylko OZC.
Obliczenia zapotrzebowania na ciepło nie są tylko akademicką dyskusją, gdyż w wielu obiektach gdzie był wykonywany audyt energetyczny i wykonano
termomodernizacje po wykonaniu pomiarów w kilku sezonach błąd obliczeń nie przekraczał 10%.

swistak81
17-05-2011, 12:32
Zdecydowanie asolt ma wiele racji. Liczenie pobieżne, upraszczanie obliczeń jakie sugeruje hydrauli jest trochę zbyt dalekie. Zmiana średniorocznej temp. o 1-2st nawet daje baaardzo dużą różnicę w średniorocznym zapotrzebowaniu na energię... Hydrauli chciał zakładać temp. gruntu (pod posadzką) 8st? No to co najmniej o kilka stopni za dużo...
Natomiast co do dokładności i trafności obliczeń - ja mam jedną sporą uwagę, która to działa destrukcyjnie na ostateczne wyniki :).
Przegrody i uciekające przez nie ciepełko można naprawdę dokładnie wyliczyć i będą bliziutkie rzeczywistości.
Ale wentylacja?
Jak grawitacyjna - potrafi zeżreć i 50% całości ciepła. Skoro tyle zabiera - to oczywistością jest zatykanie kratek. I nagle okazuje się, że tego węgla czy gazu idzie nam duuużo mniej niż wychodzi z wyliczeń (nie wspominam o rzeszy minusów takich modyfikacji).
Jak mechaniczna - wystarczy, że do obliczeń przyjmie się wartości z normy z okolicy 1 krotności/h (mocno przesadzone wg mnie), a rzeczywiście "jedzie" się na 0,2-0,3 (w seznie grzewczym wystarczające a i czasem nawet przesadzone ->patrz suche powietrze)... Różnica też wyjdzie znaczna...

hydraulik_
17-05-2011, 17:48
8 C to za dużo ?
Ciekawe jaka temperatura jest pod podłogą najniższej kondygnacji ,pod izolacją ?
Oczywiście ściany można policzyć przyjmując powiedzmy 0 (bo średnia w zezonie to około +2).
A to co napisałeś o zmiennych jest prawdą i dlatego zrobienie za dokładnego OZC może być niebezpieczne .Można nie zauważyć jakiegoś mostka i bryndza.
Jeden mostek spowodował straty ponad 30 % (wyszło po zlikwidowaniu mostka).

asolt
17-05-2011, 19:35
8 C to za dużo ?
Ciekawe jaka temperatura jest pod podłogą najniższej kondygnacji ,pod izolacją ?
Oczywiście ściany można policzyć przyjmując powiedzmy 0 (bo średnia w zezonie to około +2).
A to co napisałeś o zmiennych jest prawdą i dlatego zrobienie za dokładnego OZC może być niebezpieczne .Można nie zauważyć jakiegoś mostka i bryndza.
Jeden mostek spowodował straty ponad 30 % (wyszło po zlikwidowaniu mostka).

Dokładne wykonanie obliczeń wyklucza pominięcie mostka który powoduje 30% strat, przy okazji można by opisać przykład takiego mostka. Przydałoby się wszystkim którzy wykonują obliczenia w OZC.

swistak81
17-05-2011, 21:35
Mostek który powoduje 30% straty? No sam jestem ciekaw co to jest - może ktoś zapomniał wstawić okna :P.
Co do temp. gruntu - oczywiście że podczas użytkowania domku jest nawet i +10 - ale to MY ogrzewamy ten grunt naszymi pieniążkami.
Wejdź do niezamieszkałego domku wsadź termometr w piach (do zrobienia jak nie ma ślepej wylewki - i powiedz mi ile tam naprawdę jest (oczywiście gdy na zewnątrz jest no minimum -10)...
Nie bez powodu program przyjmuje +2st i w taką temp. jestem w stanie uwierzyć. +8 - nigdy w życiu.

rwxw
22-05-2011, 10:19
Dokładne wykonanie obliczeń wyklucza pominięcie mostka
Zgodzę się z tym, ale przy założeniu, że siedzisz cały czas na budowie, kontrolujesz dokładnie wszystko, patrzysz cały czas wykonawcom na ręce, każesz poprawiać wszystkie błędy i sprawdzasz, czy zostało to dobrze zrobione. Oczywiście musisz się na wszystkim dobrze znać. W praktyce te założenia są nie do spełnienia :-(

rwxw
22-05-2011, 10:24
Mostek który powoduje 30% straty? No sam jestem ciekaw co to jest
Może to być cokolwiek, np. brak/dużo mniej wełny na części poddasza + brak/dziurawe membrany + szpary powodujące ucieczkę ciepłego powietrza. Swoją drogą też jestem ciekaw co to było.

asolt
22-05-2011, 12:05
Zgodzę się z tym, ale przy założeniu, że siedzisz cały czas na budowie, kontrolujesz dokładnie wszystko, patrzysz cały czas wykonawcom na ręce, każesz poprawiać wszystkie błędy i sprawdzasz, czy zostało to dobrze zrobione. Oczywiście musisz się na wszystkim dobrze znać. W praktyce te założenia są nie do spełnienia :-(

Ja jako audytor staram się wykonywać wszystkie obliczenia dokładnie i rzetelnie, ale muszę się częściowo opierać na informacjach od inwestora.
Nie będę przecież w nowym budynku robił przewiertów prze przegrody, aby dokładnie sprawdzić grubość poszczególnych warstw izolacyjnych, bo się żaden inwestor na to nie zgodzi. Jest projekt, są wpisy do dziennika budowy, jest oświadczenie inwestora, są opisy okien ze współczynnikami. Jeżeli trafi się jakiś ukryty błąd wykonawczy, to to odpowiada wykonawca i pośrednio kierownik budowy. Jak nie uwzględnię tego błędu to tylko dlatego że o nim nic nie wiedziałem (nie był widoczny na tyle aby go dostrzec) a nie dlatego że po prostu o nim zapomniałem lub uznałem że jest nieistotny dla dokładności obliczeń
Oczywiście masz rację, że nie można wszystkiego w 100% skontrolować, szczególnie niestarannego wykonawstwa i w przypadku braku znajomości tematu, ale zawsze można zwrócić uwagę kierownikowi budowy lub innemu niezależnemu doradcy aby skontrolowali stan robót.
Brak wełny lub jej zmniejszona grubość to nie typowy mostek a przegroda o zmniejszonej izolacyjności cieplnej przegrody i może w skrajnych przypadkach powodować 30% strat

hydraulik_
22-05-2011, 13:42
Mostek który powoduje 30% straty? No sam jestem ciekaw co to jest - może ktoś zapomniał wstawić okna :P.
Co do temp. gruntu - oczywiście że podczas użytkowania domku jest nawet i +10 - ale to MY ogrzewamy ten grunt naszymi pieniążkami.
Wejdź do niezamieszkałego domku wsadź termometr w piach (do zrobienia jak nie ma ślepej wylewki - i powiedz mi ile tam naprawdę jest (oczywiście gdy na zewnątrz jest no minimum -10)...
Nie bez powodu program przyjmuje +2st i w taką temp. jestem w stanie uwierzyć. +8 - nigdy w życiu.

Mostek dający około 30 % ,to np balkon wylany razem ze stropem na długości 5 - 6 metrów ,po drugiej stronie ściany ogrzewanie podłogowe na 3 cm styropianu,Lub jeszcze gorzej rury zasilania i powrotu grzejnika wzdłuż tej ściany.A jeszcze taras ,wejście do domu,irp
Co do temperatury gruntu wystarczy nalać zimnej wody do szklanki w zimie.
Do obliczeń ilości ciepłej wody przyjmuje się różnicę +10 do +45 C

Jacekss
23-05-2011, 08:22
balkon wylany ze stropem (bez ocieplenia), pewnie będzie powodować duże straty, ale 30% w stosunku do strat całego budynku? jakież to by musiały być balkony, jak duża powierzchnia styku ?! :) bardziej "stratny" będzie pewnie taras nad jakimś pokojem.

asolt
23-05-2011, 08:46
Mostek dający około 30 % ,to np balkon wylany razem ze stropem na długości 5 - 6 metrów ,po drugiej stronie ściany ogrzewanie podłogowe na 3 cm styropianu,Lub jeszcze gorzej rury zasilania i powrotu grzejnika wzdłuż tej ściany.A jeszcze taras ,wejście do domu,irp
Co do temperatury gruntu wystarczy nalać zimnej wody do szklanki w zimie.
Do obliczeń ilości ciepłej wody przyjmuje się różnicę +10 do +45 C

Wg norm przyjmujemy dla mostka od płyty balkonowej 0,95W/mK, czyli dla balkonu np. 6 mb i deltaT=40 oC mamy ok 228 W mocy strat, jest to w przypadku
typowych domów od 5% do 10% strat na przenikanie, nie licząc strat na wentylację. W całkowitym bilansie strat mocy udział mostka cieplnego od płyty balkonowej może być maksymalnie do 5% wszystkich strat, jezeli płyta balkonowa byłaby bardzo duża w stosunku do obwodu budynku.
Te 30% w tym i w innych przypadkach mostków jest niemożliwe.
Wielkość strat od mostków jest niezależna od sposobu ogrzewania budynku.

Jacekss
23-05-2011, 12:28
@aslot A czy to się wcześniej nie przelicza na straty ciepła na powierzchnie? w sumie i tak wychodzi dla balkonu o gr 12cm ok 250W

asolt
23-05-2011, 13:03
@aslot A czy to się wcześniej nie przelicza na straty ciepła na powierzchnie? w sumie i tak wychodzi dla balkonu o gr 12cm ok 250W

Mostek od płyty balkonowej jest mostkiem liniowym

swistak81
23-05-2011, 13:22
Mostek dający około 30 % ,to np balkon wylany razem ze stropem na długości 5 - 6 metrów ,po drugiej stronie ściany ogrzewanie podłogowe na 3 cm styropianu,Lub jeszcze gorzej rury zasilania i powrotu grzejnika wzdłuż tej ściany.A jeszcze taras ,wejście do domu,irp
Co do temperatury gruntu wystarczy nalać zimnej wody do szklanki w zimie.
Do obliczeń ilości ciepłej wody przyjmuje się różnicę +10 do +45 C
Jak koledzy napisali - mostek od jednego balkonu w życiu nie osiągnie 30% całości zapotrzebowania na ciepło.
Podłogówka na 3cm styropianie jest mostkiem?? No proszę cię...
Nalanie zimnej wody do szklanki nic ci nie da. Rury są celowo prowadzone poniżej przemarzania gruntu aby NIGDY nie zamarzły!
My mówiliśmy o temperaturze gruntu tuż pod powierzchnią posadzki (a nie 1,5m niżej)

Jacekss
23-05-2011, 13:56
to tak przy okazji podpytam się (off-topic) czy warto wycinać ściany szczytowe żeby wepchnąć od góry jakieś 10-15cm wełny? czy wystarczy jakiś pasek 3cm styro żeby zlikwidować mostek - wtedy może się obędzie bez wycinania

swistak81
23-05-2011, 21:18
Jeżeli chodzi o ścianę, która "stoi" na płaskiej części stropu (jakby to co powyżej podłogi strychu) - to spokojnie 2-3cm wystarczy, a nawet jak nic nie dasz to nie będzie jakiegoś znacznego problemu, ale należy ocieplić tę ściankę również od wewnątrz i to wystarczy. Lecz jeśli chodzi o przedłużenie stropu skośnego (stropu czy czegoś co jest pod dachem) - to tutaj powinna być ciągłość izolacji wychodząca na zewnątrz i łącząca się ze styropianem na elewacji. Ja tak to widzę.

Jacekss
23-05-2011, 22:09
no właśnie chodzi tu o skosy, niestety :/ no to czeka mnie cięcie...

salik
30-05-2011, 10:27
Mam kilka problemów z danymi które wypluwa OZC :(

1. Mam ok. 200m2 powierzchni do ogrzania, kubatura 500m3, wszędzie ogrzewanie podłogowe.
Sumaryczne straty przez przenikanie to ok. 4000W
Problem który się pojawia to fakt wyliczania rocznego zapotrzebowania na ciepłego do ogrzewania na poziomie 13000kWh
Poczytałem trochę, popatrzyłem w obliczenia innych i dla domów dobrze zaizolowanych, jest to strasznie duża wartość dla tej kubatury i powierzchni.
Może mi ktoś podpowiedzieć skąd się może brać taki wysoki wynik?
I jak się w ogóle przekłada to Qh na Ep i Ek?

2. Mam obliczone straty przez wentylację na poziomie 2500W - założona została 4-krotność wymiany powietrza, a w związku z wentylacją mechaniczną powinna być na poziomie 0.5
Czy mogę po prostu założyć że straty na wentylacji to będzie te 2500W/8, czyli ok 300W?

3. ?hl dla salonu mi wyszło na poziomie 1600W, aczkolwiek ?t dla salonu wyszło na poziomie 800W.
Skąd się wzięło pozostałe 800W?

4. Jak realnie przeliczyć stratę na gorszym U okna zakładając że U zmienia się o 0.15W/m2K - wyszło mi że dla okna o powierzchni 5m2 ta różnica to 30W.
Jak te 30W strat przeliczyć konkretnie na zwiększone wydatki na ogrzewanie w skali roku?

asolt
30-05-2011, 12:37
Zapotrzebowanie na ciepło i obciążenie cieplne masz w normie.
Wskaźnik n50=4 nie oznacza że program przeliczył straty na wentylacji dla 4 wymian na godz. określa on nam stopień szczelności domu i dobiera strumień powietrza infiltrującego, którego wartość jest dodawana do ilości powietrza wentylowanego we wszystkich pomieszczeniach. Faktyczny strumień powietrza wentylowanego masz
w wynikach ogólnych pod tytułem : "Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego" linia : "Dopływające powietrze wentylacyjne"

"?hl dla salonu mi wyszło na poziomie 1600W, aczkolwiek ?t dla salonu wyszło na poziomie 800W.
Skąd się wzięło pozostałe 800W?"
1600 W to straty całkowite, straty na przenikanie to 800 W, pozostałe 800 W to straty na wentylację

Jeżeli chcesz obliczyć jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło przy gorszych oknach to zmień współ. okien w przegrodach typowych i przelicz ponownie

Wielkość wsp. Ep jest mało ważna, istotna jest wielkość Ek, która wynika z wielkości zapotrzebowania na ciepło

salik
30-05-2011, 13:11
Chętnie bym zmienił U okien i przeliczył tylko że mam dostęp jedynie do papierowych wyników obliczeń, a nie pliku na którym mogę pracować :(
I faktycznie - średnia liczba wymian powietrza n=1.0
Natomiast wyliczenia i tak są zawyżone bo wyszło że wentylacja, to ok 500m3/h kiedy z obliczeń firmy od reku wyszło ok. 350m3/h
Zastanawia mnie jeszcze niska średnia temperatura dopływającego powietrza - tylko 3.3 stopnia C, kiedy u innych użytkowników WM (bez GWC) przy podobnej izolacji domu wychodzi to w okolicach 13 stopni C

asolt
30-05-2011, 13:16
Czyżby firma od reku wykonywała obliczenia w OZC dokładniej od audytora. Jeżeli tak to zmienić audytora. W OZC przyjmuję się strumień powietrza wentylacyjnego wg norm. Różnica 150 m3/h to duża róznica, tylko kto popełnił błąd ?

salik
30-05-2011, 13:21
Skończy się chyba tym że będę musiał chyba zrobić bilans cieplny ponownie, bo te 13000 mi nie daje spokoju :(
Tylko tym razem u kogoś innego żeby zweryfikować/potwierdzić obliczenia.

asolt
30-05-2011, 13:45
Polecam siebie.
email: [email protected]

salik
30-05-2011, 18:17
a w praktyce będziesz puszczał 150m3/h bo przy normowej wentylacji powietrze będzie za suche, i z tych 13MWh zrobi się 10MWh
A to inna inszość.
Nie wiem, może się czepiam bezpodstawnie ale jakoś mi się to wszystko wydaje strasznie zawyżone...

Jacekss
31-05-2011, 07:28
@salik - może w OZC ktoś włączył wentylację mechaniczną bez odzysku ciepła ?! jeśli budujesz dom energooszczędny to wynik 13000 kWh/rok to jakaś pomyłka !! Połowa z tego to rozumiem...

Jaspis2
02-06-2011, 21:50
Witam wszystkich, od kilku dni mecze sie w ozc 4,8pro z wpisywaniem danych, wertuje co i jak sie robi , dzis gdy przyszlo do wcisniecia funkcji obliczaj program wyswietlil info : wprowadane dane nei spelniaja kryteriow funkcji demo ..... Czy ktos moze mi pomoc ?

plik z danymi jest tu : http://babyboutique.pl/Pub/jaspis2_mod.ozd
moze ktoc chociaz wylapie jakeis bledy - nie wiem czy dobrze sadodane pomieszczenai na poddaszu - chodzi o dach. Nie moge rozgryzc jak poprawnie dodac pomieszczenie z skosnym dachem

Radek

rwxw
05-06-2011, 10:05
a w praktyce będziesz puszczał 150m3/h ...., i z tych 13MWh zrobi się 10MWh
Tyle będziesz świadomie wpuszczał przez reku. Natomiast ile "lewego" powietrza wniknie i ucieknie nieszczelnościami to już bardzo zależy od jakości uszczelnienia wszystkich uszczelek oraz łączeń okna-ściany, drzwi-ściany, dach-ściany, folia paraizolacyjna-ściany, folia-folia, folia-krokwie i innych planowanych i nieplanowanych dziur w naszym domku. Z tego co widziałem na kilku budowach, to wykonawcy nie przejmują się szczelnością budowanych domów, np. zostawiają wycinanki folii przy krokwiach oraz łatach, nie uszczelniają ich lecz pozostawiają np. półcentymetrowe szpary. Pół cm x kilka cm długości x kilkanaście takich kwiatków daje sporą kratkę wentylacyjną. Inny przykład: ja u siebie obserwuję, że w czasie mrozów wystarczy mi koło 80m3/h nawiewanego z reku powietrza, natomiast gdy temperatura wzrośnie powyżej 15 stopni, to muszę zwiększyć nawiew do 150-200m3/h żeby było dobrze - taki to syndrom "domu-sita" zbudowanego ze standardową precyzją. To kolejny kwiatek do dokładności obliczeń i zderzenia ich z rzeczywistością.

rwxw
05-06-2011, 10:26
Ja jako audytor staram się wykonywać wszystkie obliczenia dokładnie i rzetelnie....
są wpisy do dziennika budowy....Jeżeli trafi się jakiś ukryty błąd wykonawczy, to to odpowiada
Ja nie twierdzę, że ktoś liczy nierzetelnie, ale właśnie niedokładności wykonawcze, zwłaszcza gdy ekip nie przypilnujemy, mogą znacząco wpłynąć na rzeczywiste zużycie energii i jakbyś dokładnie nie policzył, to rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Jako audytor musisz się opierać na "zeznaniach" inwestorów, ale czy np. nie widziałeś dziennika budowy pustego i wypełnianego dopiero po zakończeniu wszystkich prac ? Kierownika budowy, który się pojawia na początku, na końcu budowy i jeszcze ze 2 razy? Jeśli się trafi jakiś ukryty błąd wykonawczy, to będzie on ukryty i nikt o nim nie będzie wiedział (chyba, że będzie to przeciek, który ujawni się przy pierwszym deszczu wielkim zaciekiem na ścianie). Nikt też za niego nie odpowie. Tylko inwestor będzie po latach narzekał, że ma takie a nie inne rachunki za ogrzewanie. Ot szara rzeczywistość...

HenoK
05-06-2011, 14:12
Z tego co widziałem na kilku budowach, to wykonawcy nie przejmują się szczelnością budowanych domów, np. zostawiają wycinanki folii przy krokwiach oraz łatach, nie uszczelniają ich lecz pozostawiają np. półcentymetrowe szpary.
Na to jest prosty sposób - próba szczelności budynku. Jeżeli wykonawcy będą mieli świadomość, że taka próba będzie wykonana i dopiero po jej pozytywnym wyniku dostaną całość zapłaty, to zupełnie inaczej podejdą do sprawy szczelności.

rwxw
05-06-2011, 17:21
Na to jest prosty sposób - próba szczelności budynku.
Racja, ale jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś ją gdzieś na budowie robił...

Jacekss
06-06-2011, 07:58
o próbie szczelności ktoś tu pisał na forum, próba wyszła bardzo dobrze jak w domku pasywnym

marfe
06-06-2011, 08:47
Robią testy... wystarczy poszukać. Ja szukam wykonawcy na budowę i jedną firmę budowlaną co robi testy szczelności znalazłem. Jak wezmę innego wykonawcę to tej firmie za test zapłacę, a w umowie na wykonawstwo bedzie punkt o teście szczelności i o tym że ma być zdany oraz tym, że jak nie zda testu to wykonawca poprawia nieszczelności na swój koszt.

HenoK
06-06-2011, 09:16
o próbie szczelności ktoś tu pisał na forum, próba wyszła bardzo dobrze jak w domku pasywnym
Np. Tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156296-Domek-nad-Odr%C4%85&p=4396660&viewfull=1#post4396660

rwxw
06-06-2011, 22:33
Robią testy... wystarczy poszukać.
Ja wiem, że gdzieś tam robią, ale ile to jest procent oddawanych budów ? 0.5 %? Szkoda, że tak mało :-(

HenoK
06-06-2011, 23:17
Ja wiem, że gdzieś tam robią, ale ile to jest procent oddawanych budów ? 0.5 %? Szkoda, że tak mało :-(A ilu właścicieli domów może pochwalić się rocznymi kosztami ogrzewania poniżej 1000zł (dla domu 100m2) ? 0,5% ? Szkoda, że tak mało :(.

rwxw
07-06-2011, 17:01
A ilu właścicieli domów może pochwalić się rocznymi kosztami ogrzewania poniżej 1000zł (dla domu 100m2) ? 0,5% ? Szkoda, że tak mało :(.
Myślę jednak, że obaj (oczywiście nie tylko my, ale i wielu forumowiczów) pracujemy na forum nad tym, żeby było ich więcej ;-) Dobry znalazłeś przelicznik 10zł/m2 na ogrzewanie rocznie dla "domu prawie pasywnego po polsku", w dodatku cieszę się, że się w nim spokojnie mieszczę i mogę powiedzieć: "tak, to się da zrobić" ;-)
Tu była dyskusja na temat wagi (lub mniejszej ważności) dokładności obliczeń/szacunków ozc, gdzie odnosiłem się do jakości wykonania przeciętnego domu przez przeciętne ekipy i stąd moje narzekanie na 0.5%.

danielw
15-06-2011, 21:51
Witam

Pobawiłem się OZC, wypluło mi wyniki jak niżej. I teraz postanowiłem na podtawie instrukcji Kisana obliczy podłogówke, no i ogrzewanie ścienne na tej samej zasadzie, wyniki są w tabeli.
Jestem po rozmowie z hydraulikiem, uważa za mało prawdopodobne takie wyliczenia, proponuje rozstaw rurek podłogówki max co 15 cm, hmm zerknijcie na te wyniki no i czekam na wasze opinie.
Dodam że dom parterowy z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy, ocieplony 20 cm wełny w scianach, 35 wełny w dachu, 20 cm styro w podłodze, okna 3 szybowe o U=0,5

asolt
15-06-2011, 23:04
Witam

Pobawiłem się OZC, wypluło mi wyniki jak niżej. I teraz postanowiłem na podtawie instrukcji Kisana obliczy podłogówke, no i ogrzewanie ścienne na tej samej zasadzie, wyniki są w tabeli.
Jestem po rozmowie z hydraulikiem, uważa za mało prawdopodobne takie wyliczenia, proponuje rozstaw rurek podłogówki max co 15 cm, hmm zerknijcie na te wyniki no i czekam na wasze opinie.
Dodam że dom parterowy z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy, ocieplony 20 cm wełny w scianach, 35 wełny w dachu, 20 cm styro w podłodze, okna 3 szybowe o U=0,5

Wyniki z OZC prawdopodobne, podaj jakę masz wersję OZC, starsze wersje demo liczyły liczyły mniej dokładnie.
Podrzuć plik z OZC to sprawdzę. Okna na pewno nie mają wsp. 0,5, ten wsp. mają same szyby. Okna mogą miec min ok. 0,8
Co do podłogówki muszę mieć moce z poszczególnych pomieszczeń.
email: [email protected]