PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczenia w OZC

Strony : 1 2 3 [4]

plusfoto
21-08-2012, 09:44
Nie wykonałem - po prostu tak tylko przyjąłem do obliczeń. Zresztą grubość tynku tu niewiele zmieni.

wypas
21-08-2012, 10:19
U mnie obliczenia dla ściany zew. wyglądają tak:132345132346

Plusfoto wyslalbys mi na maila swoj plik do purmo bym mogl na jego podstawie popracowac nad moim? U mnie w materialach nie ma Ytonga a mam ta sama wersje purmo. Czy ty to jakos dodales?

moj mail
wypas@yahoo.co.uk

Dzieki

plusfoto
21-08-2012, 10:32
Wysłać ci mogę ale i tak materiał musisz dodać sam. Nie znam parametrów termaliki. A sprawa jest prosta wchodzisz w materiał/materiały jednorodne. Na dole po lewej masz ikonki pierwsza to anuluj druga dodaj. Klikasz uzupełniasz parametry ( jak nie znasz to zadzwoń do producenta, ja tak zrobiłem z xellą) bez problemu podali wszystkie parametry.
Moje obliczenia i tak zwłaszcza z poddasza są mało dokładne bo nie za bardzo wiem jak liczyć skosy, ale przynajmniej mam podgląd z czym muszę się liczyć. Jak już będę miał praktycznie gotowe i przed robieniem ogrzewania i tak chyba uśmiechnę się do asolta.

mpoplaw
21-08-2012, 10:40
parametry termaliki
http://termalica.pl/images/uploads/file/katalog_termalica.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftermalica.pl%2Fima ges%2Fuploads%2Ffile%2Fkatalog_termalica.pdf)

PS do domu energooszczędnego jej trochę brakuje no i ta cena bloczka 13zł/sztuka powala, ale kto bogatemu zabroni budować drogo i zimno

asolt
21-08-2012, 10:43
Kolega ma dom z termaliki 400, strasznie delikatny materiał, ale trzyma wymiary, murowanie to zasadzie klejenie cienką warstwą i dlatego straty na spoinach są minmalne

wypas
21-08-2012, 10:45
zrobilem jak mowisz i dodalem termalike. Dzieki. Wpisalem parametry ktore znalem a reszte zerznalem z tego bloczka ytong co dales w przykladzie. Teraz U dla calej przegrody wynosi 0.193 razem z tynkami. Wiec juz mysle duzo lepszy wynik.

Przeslij mi prosze swoj plik.
Podrawiam

plusfoto
21-08-2012, 10:48
parametry termaliki
http://termalica.pl/images/uploads/file/katalog_termalica.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftermalica.pl%2Fima ges%2Fuploads%2Ffile%2Fkatalog_termalica.pdf)

no i ta cena bloczka 13zł/sztuka powala,
Przecież dobrze wiesz że cena katalogowa do faktycznej ma się nijak.

plusfoto
21-08-2012, 10:55
Przeslij mi prosze swoj plik.
Podrawiam
poszło

mpoplaw
21-08-2012, 14:45
Przecież dobrze wiesz że cena katalogowa do faktycznej ma się nijak.
czyli co ?? kupiłeś z upustem 85% po 5,5zł/sztuka czyli mniej więcej tyle ile kosztuje normalny BK ??

plusfoto
21-08-2012, 15:28
może nie 50% bez przesady ale 20-30 % taniej składy sprzedają bez problemu. U mnie i tak była zupełnie inna sytuacja i kupowałem od kogoś kto zrezygnował z budowania i materiału nawet ze składu nie odebrał.

wypas
23-08-2012, 09:54
Mam pytanie,

w zakladce wentylacja (purmo 4.1) mozna wybrac dwie wartosci procentowe jezeli chodzi o odzysk ciepla z wentylacji mechanicznej z reku. Jezeli mam miec reku o sprawnosci okolo 90% to czy mam wpisac w obu tych polach po 90% ? Bo porownalem z innymi ze pierwsza sprawnosc jest 90% a druga ustawiona byla na 65%

plusfoto
23-08-2012, 10:19
Z 90% sprawności to byłbym ostrożny. To naprawdę byłby super wynik. Ja przyjąłem 80% chociaż i tak nie wiem czy nie przesadziłem.

wypas
23-08-2012, 10:28
Z 90% sprawności to byłbym ostrożny. To naprawdę byłby super wynik. Ja przyjąłem 80% chociaż i tak nie wiem czy nie przesadziłem.

ale to oznacza ze w obu miejscach wpisujesz po 80% ?

plusfoto
23-08-2012, 10:44
Dla sezonu grzewczego program sam oblicza. Np. 80 sezon grzewczy 56, 90/63

wypas
23-08-2012, 10:55
czyli musi tak zostac. Bo strasznie duze straty na wentylacje mi wychodza z obliczen.

https://lh5.googleusercontent.com/-T1cKCzOsBOQ/UDYDdnNYQeI/AAAAAAAAATk/btnbQmT6KZo/s800/straty%2520ciepla.png

https://lh4.googleusercontent.com/-t8MupzcVcks/UDYIodBYmZI/AAAAAAAAAT8/kqYjDd8Lc6g/s800/oblicz.png

andriuss
23-08-2012, 15:46
czyli musi tak zostac. Bo strasznie duze straty na wentylacje mi wychodza z obliczen.

No jak sobie przyjąłeś 540 m3 / h, to nie dziwne, że takie wychodzą. W praktyce nie będziesz miał ochoty na więcej niż 100 - 150. Możesz powiedzieć ile sobie wyliczyłeś zysków słonecznych i bytowych?

R&K
23-08-2012, 16:16
realna wymiana powietrza dla WM to 0,5
normatywna (czy jak to się tam nazywa) to 1

wypas
23-08-2012, 16:22
No jak sobie przyjąłeś 540 m3 / h, to nie dziwne, że takie wychodzą. W praktyce nie będziesz miał ochoty na więcej niż 100 - 150. Możesz powiedzieć ile sobie wyliczyłeś zysków słonecznych i bytowych?

samo tak sie ustawilo 540m3/h. Gdzie to zmienic? Czy trzeba dla kazdego pomieszczenia osobno?

wypas
23-08-2012, 17:45

pytales o zyski bytowe.

https://lh4.googleusercontent.com/-s288ipNDtKs/UDZkOc2EQRI/AAAAAAAAAUE/NX56KgW_flc/s800/zyski.png

andriuss
23-08-2012, 18:37
pytales o zyski bytowe.

Dzięki. W wersji demo 4.8 pro parametr 'krotność wymian powietrza' ustawia się w tych najbardziej ogólnych parametrach budynku, nie wiem jak w innych.

asolt
23-08-2012, 21:33
Dzięki. W wersji demo 4.8 pro parametr 'krotność wymian powietrza' ustawia się w tych najbardziej ogólnych parametrach budynku, nie wiem jak w innych.

Jezeli komuś doradzamy to robmy to dobrze, taka porada to wprowadzanie w bład.

W ustawieniach ogólnych ustawiamy parametr "krotność wymiany powietrza n50", pokazuje on nam jaka jest szczelność domu. Dokładnie oznacza tyle ile mamy wymian
powietrza w ciągu godziny przy róznicy ciśnien 50 Pa. Krotność tą przyjmujemy z norm lub w audytorze są podane zakresy najczęsciej spotykane.
Aby uzyskać ten parametr w realnym domu konieczne jest badanie szczelności domu. (nie takie proste i tanie)
Wracając do meritum. Jezeli chcemy ustawić dowolną wymianę musimy przy kazdym pomieszczeniu zdefiniować wielkość nawiewu lub wywiewu zachowując proporcje miedzy wywiewem i nawiewem na danej kondygnacji.

andriuss
23-08-2012, 22:49

Jasne, przepraszam, zmyliło mnie, że przy n50 = 0,5 Vmin dla pomieszczeń dawał wartość połowy kubatury. O ile nie skończy się to pozwaniem do sądu lub seppuku, obiecuję już nigdy nie wprowadzić nikogo w błąd. Tak na poważnie, mam nadzieję, że wszyscy, podobnie jak ja, mogą się bawić we własnym zakresie, ale w celach "poważnych" i tak zgłoszą się do Ciebie.

wypas
23-08-2012, 23:22

W ustawieniach ogólnych ustawiamy parametr "krotność wymiany powietrza n50", pokazuje on nam jaka jest szczelność domu. Dokładnie oznacza tyle ile mamy wymian
powietrza w ciągu godziny przy róznicy ciśnien 50 Pa. Krotność tą przyjmujemy z norm lub w audytorze są podane zakresy najczęsciej spotykane.
Aby uzyskać ten parametr w realnym domu konieczne jest badanie szczelności domu. (nie takie proste i tanie)
Wracając do meritum. Jezeli chcemy ustawić dowolną wymianę musimy przy kazdym pomieszczeniu zdefiniować wielkość nawiewu lub wywiewu zachowując proporcje miedzy wywiewem i nawiewem na danej kondygnacji.

zostawilem wiec n50=4 i tak wyglada ustawienie wentylacji

https://lh4.googleusercontent.com/-HtxMlL3Q-Yo/UDawWJ5pEjI/AAAAAAAAAUY/UU51aEMNqR4/s800/went_wym.png

o ile dobrze rozumiem twoje slowa, zmieniajac te parametry moglbym uzyskac zmniejszenie strat na wentylacje? tylko skad mam wiedziec jakie przyjac parametry?

Siedzialem dzis kilka godz i zrobilem wszystko od nowa.

tak wyglada wymiana wentylacji. Czy uwazasz, ze to ciagle za duzo jak na moj budynek?

https://lh4.googleusercontent.com/-0DCa6czChrw/UDayRrH3KLI/AAAAAAAAAUo/jhjSdrK_b-M/s800/went_oblicz2.png

a tak wyglada obliczenie

https://lh4.googleusercontent.com/-mMclZr-RNxQ/UDayQn2PX1I/AAAAAAAAAUg/0RbHax1htd8/s800/wyliczenieee.png

dziekuje

asolt
24-08-2012, 06:20
O ile nie skończy się to pozwaniem do sądu lub seppuku, obiecuję już nigdy nie wprowadzić nikogo w błąd..

Wyjaśnienia przyjęte i zaakceptowane.

wypas
24-08-2012, 10:56
probowalem przyjmowac rozne wartosci n50 od nawet nierealnych jak 0,001 do 4 i inie wplywa to na duza zmiane Vv (doplywajace powietrze wentylacyjne)
jak zmienialem Vmin dla poszczegolnych pomieszczen zgodnie z normami np pokoj 30m3/h, lazienka 50m3/h to w moich pomieszceniach i tak jest wpisane mniej. tylko w salonie dalo to efekt.

Jak mam wiec zejsc z Vv ponizej? Jaka powinna byc wartosc Vv przy kubaturze 482m3 ?

asolt
24-08-2012, 11:17
probowalem przyjmowac rozne wartosci n50 od nawet nierealnych jak 0,001 do 4 i inie wplywa to na duza zmiane Vv (doplywajace powietrze wentylacyjne)
jak zmienialem Vmin dla poszczegolnych pomieszczen zgodnie z normami np pokoj 30m3/h, lazienka 50m3/h to w moich pomieszceniach i tak jest wpisane mniej. tylko w salonie dalo to efekt.

Jak mam wiec zejsc z Vv ponizej? Jaka powinna byc wartosc Vv przy kubaturze 482m3 ?

Zmieniając wartość n50 zmieniałeś wartość tzw. infiltracji. Nie powinno się tego zmieniać, wartość 4,0 jest dobra dla zdecydowanej większości domów energooszczędnych.

wypas
24-08-2012, 11:47
to jak zmniejszyc Vv? i jaka powinna byc wlasciwa przy mojej kubaturze?

wypas
26-08-2012, 20:51
nikt nie jest w stanie pomoc?

wypas
27-08-2012, 09:45
mysle, ze w programie jest blad. Czy mam racje, ze suma powietrza wentylacyjnego doplywajacego Vv ktora jest w wynikach obliczen wentylacji powinna sie zgadzac z suma Vmin w kazdym pomieszczeniu? Dodawalem kazde Vmin z pomieszczen i wychodzi mi bardzo duza roznica. Reasumujac Vv jest duzo wieksze od sumy z poszczegolnych pomieszczen.

a moze to nie o Vmin chodzi?

zrobilem modelowe 1 pomieszczenie. i tam Vv bylo zblizone do Vmin + krotnosc wymiany powietrza. Ale gdy jest cale mnostwo pomieszczen to niestety wyniki wariuja.

wypas
27-08-2012, 14:54
mysle, ze w programie jest blad. Czy mam racje, ze suma powietrza wentylacyjnego doplywajacego Vv ktora jest w wynikach obliczen wentylacji powinna sie zgadzac z suma Vmin w kazdym pomieszczeniu? Dodawalem kazde Vmin z pomieszczen i wychodzi mi bardzo duza roznica. Reasumujac Vv jest duzo wieksze od sumy z poszczegolnych pomieszczen.

a moze to nie o Vmin chodzi?

zrobilem modelowe 1 pomieszczenie. i tam Vv bylo zblizone do Vmin + krotnosc wymiany powietrza. Ale gdy jest cale mnostwo pomieszczen to niestety wyniki wariuja.

mysle, ze znalazlem ta roznice w strumieniach. W pomieszczeniach ktore zaznaczylem jako kuchnia, wc i lazienka dodatkowo dochodza strumienie Vc powietrza kompensacyjnego doplywajacego z innych pomieszczen. I doliczaja sie do Vv.

Nie wiem tylko co z tym fantem zrobic. Moglbym zaznaczyc kuchnie i lazienki jako pokoj i wtedy to powietrze bedzie wyeliminowane i da mi Vv na dobrym poziomie. Ale nie wiem czy bedzie to realny wynik.

Gdy zamieniam kuchnie wc i lazienke na pomiesczzenia pokoj to otrzymuje takie bledy

1 W grupie pomieszczen 'PAR' z systemem wentylacji: 'Nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciep³a' suma strumieni powietrza usuwanego mechanicznie Vex = 97.2 m3/h jest mniejsza od sumy strumieni powietrza nawiewanego mechanicznie Vsu = 117.9 m3/h. Nadmiar nawiewu w stosunku do wywiewu wynosi 21.3 %. Powoduje to exfiltracje mechaniczna z pomieszczen w grupie.
2 W grupie pomieszczen 'PIETRO' z systemem wentylacji: 'Nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciep³a' suma strumieni powietrza usuwanego mechanicznie Vex = 85.5 m3/h jest mniejsza od sumy strumieni powietrza nawiewanego mechanicznie Vsu = 104.1 m3/h. Nadmiar nawiewu w stosunku do wywiewu wynosi 21.7 %. Powoduje to exfiltracje mechaniczna z pomieszczen w grupie.

czy ktos moze mi to wyjasnic?

wypas
30-08-2012, 23:26
...by nie umarl watek

krotkie pytanko. Czy wymiana w pomieszczeniu, jak to sugerujecie - srednio powinna byc na poziomie 0.5 - dotyczy ustawienia jej jako minimalna liczba wymian na 0.5? Czy tez ustawieniu minimalnej liczby wymian nmin w taki sposob by obliczona przez program liczba wymian wynosila 0.5

troche zagmatwane, ale wychodzi ze minimalna liczbe wymian musze ustawic na 0.2-0.3 to wtedy obliczona wynosi 0.5 gdyz duzy wplyw ma powietrze infiltracyjne (powieksza wymiane).

Prosze napisac czy mam racje?

zrobilem wszystko na nowej wersji OZC 5.0

i jeszcze obrazki, co sadzicie czy te obliczenia trzymaja sie kupy?

https://lh5.googleusercontent.com/-ET07_yw5QWM/UD_ksfCk9kI/AAAAAAAAAU8/i7_TFLmhwIA/s800/l1.png

https://lh4.googleusercontent.com/-W83BCKL706g/UD_ntatX0fI/AAAAAAAAAV0/iGQhwNpM8Mw/s800/l2.png

https://lh4.googleusercontent.com/-pOSIumlUEBE/UD_ntWIDvEI/AAAAAAAAAVw/r5VyWGn3O1Y/s800/l3.png

https://lh6.googleusercontent.com/-oKdt0rIKOTE/UD_ktLzuvAI/AAAAAAAAAVQ/tKmU9Z8Rxdc/s800/l4.png

wypas
04-09-2012, 11:18
nie znajdzie sie jakas pomocna dusza co zerknie i oceni moje wyniki? moze chociaz na priva skoro nie chcemy zdradzac publicznie?

asolt
04-09-2012, 12:01
Same wyniki chociaż wyglądają na sensowne nie mówią nic na temat dokładności i rzetelności wprowadzania danych, prawidłowości definiowania przegród, mostków danych ogólnych, uproszczen konstrukcji budynku itd.
Aby ocenić prawidłowość wprowadzania danych trzeba by wyrywkowo sprawdzic kilka pomieszczen mając do dyspozycji projekt.

madzielak
16-09-2012, 17:18
Chciałem policzyć zapotrzebowanie energetyczne dla swojego domu i zastanawiam się jak oznaczyć brak przegrody. Na przykład pomiędzy salonem i korytarzem mam 2 metrowe wejście bez drzwi. Czy program to wykryje sam (tylko skąd ma to wiedzieć) czy trzeba wybrać specjalną przegrodę ?

KrzysztofLis2
17-09-2012, 11:11
Ja to łączę jako jedno pomieszczenie.

madzielak
17-09-2012, 11:19
Można tak, ale wtedy robi mi się sieczka w stropach. No i do tego powstaje problem schodów, które są na dwóch poziomach i do tego mają scianę zewnętrzna, strop oraz podłogę na gruncie.
Czy w takim razie strop robisz osobnym pomieszczeniem i nie wpisujesz tam ściany której nie ma ?

asolt
17-09-2012, 21:27
Ja to łączę jako jedno pomieszczenie.

Nie ma problemu gdy łączymy pomieszczenia o takiej samej normie wentylacyjnej, ale gdy łączymy salon z kuchnią to juz nie jest tak oczywiste gdyż inne są normy na wentylację dla tych pomieszczeń. Dla obliczeń strat ciepła dla poszczególnych pomieszczeń takie łączenie nie jest wskazane, gdyż nie możemy ich dokładnie obliczyć, a przecież straty dla kazdego pomieszczenia służą do obliczen podłogówki i lub doboru grzejników. Ja obliczam to ten sposób, definiuję przegrodę jako scianę wewnętrzną składającą sie z warstwy powietrza dobrze wentylowanej o grubości takiej jaką ma ściana istniejąca tak aby prosto było wyliczac wymiary w osiach. W przypadku kuchni i salonu trzeba sztucznie podzielic te pomieszczenie zgodnie z projektem lub konstrukcją budynku. Taki podział ułatwia nam przeliczanie powierzchni stropów nad tymi pomieszczeniami które jednoczesnie są podłogami pomieszczeń na piętrze. Szczególnie jest to ważne w przypadku pomieszczen na piętrze (łazienka, garderoba itp.) w ktorych temp rózni sie od temperatury w pomieszczeniach na parterze.

madzielak
18-09-2012, 06:36
Dzięki asolt. Też mi się wydaje, że przyjęcie kuchni, jadalni, salonu oraz korytarza jako jednego pomieszczenia to jest za duże uproszczenie. Poprzednio zrobiłem ściany z miedzi (największa lambda :) ). Widać nie dotarłem do tego powietrza.

KrzysztofLis2
18-09-2012, 11:52
Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.

Z początku odniosłem wrażenie, że masz na myśli kilka pomieszczeń oddzielonych ścianami, ale nieposiadających drzwi. Takie biorę jako jedno pomieszczenie, jeśli są na tej samej kondygnacji. Nie robi mi się żadna od tego żadna sieczka w stropach.

madzielak
18-09-2012, 11:56
Pod sieczka w stropach miałem na myśli zamieszkanie uwzględnieniem powierzchni stropów w poszczególnych pomieszczeniach, czyli na przykład jak zrobię jeden wielki pokój z salonu jadalni korytarza i kuchni to później muszę rozbić strop na kilka części w zależności co znajduje się pomiędzy.
Ale pomysł asolta wygląda ok i będę go stosował.

Arnika
26-10-2012, 23:05
Witam Panowie.
Mam problem.. jesteśmy z mężem zainteresowani pompą ciepła i chłopaki z wątku o pompach proszą o podanie OZC.. nie dość , że nie wiem co to jest to jeszcze jak się to liczy to już prawdziwy kosmos...
Proszę co muszę zrobić, co podać i do kogo się uśmiechnąć, żebym choć w przybliżeniu wiedziała za jaką pompą ciepła się rozglądać...

mpoplaw
27-10-2012, 04:45
sąsiadka naprawdę nie wiesz do kogo się uśmiechnąć ??

do kbab (http://forum.muratordom.pl/member.php?37698-kbab)
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=111 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2 Fspreadsheet%2Fccc%3Fauthkey%3DCPfu-_8B%26key%3D0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxN kVRd2c%26authkey%3DCPfu-_8B%23gid%3D111)
Wszelkie uwagi, propozycje proszę zgłaszać na FM, w dziale "ogrzewanie" w temacie "prąd, gaz, olej, inne"

Egon2000
18-11-2012, 13:40
Zagląda tu jeszcze ktoś?

Mam pytanie do znawców tematu. Obliczyłem OZC w OZC4_InstalSoft ale coś nie mogę poradzić sobie z sezonowym zapotrzebowaniem na ciepło, czy wspomniane SZC jest potrzebne do dalszych analiz czy jest to tylko dodatek?
Aktualnie projektuje sobie ogrzewanie podłogowe w Therm4_Instalsoft i wygląda, że SZC nie jest mi potrzebne ale może się mylę?

149054

dane budynku:

149055

Straty przez przegrody:

149057

hydraulik_
18-11-2012, 13:45
szc daje jakieś pojęcie ile sapłacisz
do budowy potrzebne moc OZC do doboru urządzeń C.O.

Egon2000
18-11-2012, 16:28
Dzięki.
Coś tam powpisywałem, przyjąłem część mieszkalną jako jedną strefe cieplną i "wypluło"mi wynik : zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym 58477MJ, co daje 16243kWh
149111149112

Wychodzi ok czy coś pokręciłem?

Spawos
19-11-2012, 20:18
witam a ktos moglby mi wyliczytc zapotrzebowanie mojego domku na cieplo ?? i koszty ogrzewania bo nie znam wogle programu ???:rolleyes:

domek z poddaszem uzytkowym 3 lukarny / BK 24cm sciany 25cm styropian 0.033 / okna 3 szybowe z ciepla ramka 0.5 dla szyby / podloga 20cm styropian 0.031/ dach 33cm welny 0.035 nie wiem co tam trzeba pewnie duzo byla domu 18x11 garaz na 2 samochody w bryle budynkiu nieogrzewany oizolowany 15 cm sciana z domem i 20 sufit 0.033 /

pawelpiwowarczyk
02-12-2012, 14:47
Spawos, to nie takie proste. Ja, z danymi, które podałeś, nawet bym nie podszedł do obliczeń. Bez projektu domu (a przynajmniej dużo większej liczby danych i rzutów), porządnie "niedasię" zrobić.

Jaką temperaturę przyjmujecie dla łazienki?
Normowe 24 stopnie to, moim zdaniem, zbyt dużo.
Raz - tak wysoka stała temperatura jest oderwana od rzeczywistości, dwa - ma istotny wpływ na zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniach sąsiednich. Mam dwa identyczne pokoje (kształt, metraż, ściany, okno) i ten przylegający do łazienki ma o 25% niższą projektowaną moc cieplną.
Wydaje mi się, że sensowniej jest obliczać całkowite zapotrzebowanie domu oraz projektowane moce pomieszczeń dla temperatury łazienki 22 stopnie, a projektowaną moc łazienki dla temperatury 24 stopnie,
względnie,
przyjąć 24 stopnie, ale parametr "delta theta min" (Ogólne -> obciążenie cieplne ->) zwiększyć powyżej domyślnych czterech stopni Celsjusza, by nie zaniżać mocy pomieszczeń ościennych.

Zauważyliście, że program ma pewną niemiłą cechę i co jakiś czas automatycznie zapisuje bieżący projekt?
Powoduje to sytuacje, w których "bawisz" się parametrami (różne warianty ocieplenia, wentylacji, itp.), po czym wychodzisz z programu bez zapisywania zmian, a projekt i tak zostaje zmieniony.
Wie ktoś, czy można to jakoś wyłączyć? Jak sobie z tym radzić? Pozostaje jedynie pracować na kopii?

hershel
18-12-2012, 19:57
Bardzo proszę o pomoc. Mój dom - prefabrykowany szkielet - jest jeszcze w fazie projetowania. Wstępnie oszacowano mi obciąż. cieplne - ogrz. pow. budynku na 50 W/m2, obciąż. cieplne - ogrz. kub. budynku 20 W/m2.
Firma budująca chce sprzedać mi również fundament o parametrach U=0,35 W/m2K lub U=0,42 W/m2K ( w zależności ile styro ).
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak bardzo zmieni się obciążenie cieplne jeśli zamiast fundamentu zrobię płytę fundamentową o parametrach U=0,17 W/m2K?
Z góry będę wdzięczny za wszelką pomoc.

kbab
18-12-2012, 20:34
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak bardzo zmieni się obciążenie cieplne
Spróbuj w moim arkuszu ze stopki - wejdź na jakiś przykład kalkulatora "Prosty OZC dla laika" (kolejne arkusze z dolnej linii) - i podstaw swoje dane w rubryce "straty płyty z izolacją" - odczytaj wyniki i je porównaj.

hershel
18-12-2012, 20:53
Dziekuję, pomogło!

sciema
26-12-2012, 08:03
Mam gorącą prośbę do WAS

mógłby ktoś "rzucić okiem" i zobaczyć czy podstawowe dane mam w porządku zanim zacznę "walczyć" z poddaszem?
jest to na razie tylko parter, domyślnie wpisałem temperaturę ponad stropem 21 stopni.

mostki:
https://docs.google.com/open?id=0BzmmMsPp9jrjUmc5WDF4WjV2T3c

ogolne1:
https://docs.google.com/open?id=0BzmmMsPp9jrjRVpkWXBzNzRJRUU

ogolne2:
https://docs.google.com/open?id=0BzmmMsPp9jrjRURwX3NxZ2F0cFE

ogolne3:
https://docs.google.com/open?id=0BzmmMsPp9jrjNm1hTWhJZE9JVjg

przegrody1:
https://docs.google.com/open?id=0BzmmMsPp9jrjYWtGUHFlVmI5VWs

przegrody2:
https://docs.google.com/open?id=0BzmmMsPp9jrjbjl4MWV0OWVoSFU

wentylacja:
https://docs.google.com/open?id=0BzmmMsPp9jrjRW1uYjg5bG1mVXc

zeastawienie przegród:
https://docs.google.com/open?id=0BzmmMsPp9jrjRVpkWXBzNzRJRUU

zestawienie strat energi:
https://docs.google.com/open?id=0BzmmMsPp9jrjZlhZbktRQXJfenM

dziękuje
pozdrawiam

MRQ69
27-12-2012, 08:09
Witam, mam pytanko, czy ktoś mógłby rzucić głową na plik OZC z załącznika i podpowiedzieć co robię nie tak, że z założeń ciepłego domu wyszło ledwo WT2008?

sciema
30-12-2012, 06:41
Zagląda tu jeszcze ktoś?:sleep:

MRQ69
03-01-2013, 11:28
Witam ponownie, trochę poprawiłem projekt OZC i chciałbym policzyć podłogówkę, więc proszę o sprawdzenie, czy te wyniki mająręce i nogi:

Pomieszczenie Ti Zap W (OZC) Pow m2
HALL 20 0 9,35
GARAŻ 8 71 20,68
SALON 20 829 27,55
GARDER 20 81 3,21
STRYCH 20 378 26,88
KUCHNIA 20 157 9,69
JADALNIA 20 323 11,54
KOTŁOWNI 8 0 6,2
SPIZARNI 15 0 4
WIATROŁA 20 422 7
ŁAZIEN0 24 330 5,11
POK01 20 173 10,03
ŁAZIENK1 24 504 6,74
HALL2 20 0 6,02
POK11 20 342 13,5
POK12 20 350 12,6
POK13 20 441 17,29

asolt
03-01-2013, 12:13
Witam ponownie, trochę poprawiłem projekt OZC i chciałbym policzyć podłogówkę, więc proszę o sprawdzenie, czy te wyniki mająręce i nogi:

Pomieszczenie Ti Zap W (OZC) Pow m2
HALL 20 0 9,35
GARAŻ 8 71 20,68
SALON 20 829 27,55
GARDER 20 81 3,21
STRYCH 20 378 26,88
KUCHNIA 20 157 9,69
JADALNIA 20 323 11,54
KOTŁOWNI 8 0 6,2
SPIZARNI 15 0 4
WIATROŁA 20 422 7
ŁAZIEN0 24 330 5,11
POK01 20 173 10,03
ŁAZIENK1 24 504 6,74
HALL2 20 0 6,02
POK11 20 342 13,5
POK12 20 350 12,6
POK13 20 441 17,29

Jezeli wyeliminowałeś błedy o których pisałem w PW to wyniki powinny byc w miare dokładne, same suche wyniki nic nie mówią poza tym ze dom jest dobrze ocieplony

MRQ69
03-01-2013, 13:05
Tak poprawiłem część, bo nie wszystko da się "wywnioskować" z tego marnego wymiarowania w projekcie. Poddasze liczyłem po podłodze, a w projekcie były powierzchnie "użytkowe" więc też się miało prawo nie zgadzać. Jeszcze z Pitagorasa muszę policzyć skosy i założyć "strop" nad hallem na poddaszu, ale to raczej wiosny nie będzie czynić.
Dzięki za cenne uwagi, trochę czasu od szkolenia i egzaminu minęło :sick: a Sankom dopiero niedawno zgodził się odnowić licencję.

jaremy
04-01-2013, 19:03
Pnowie prośa o zerknięcie w obliczenia OZC oraz w tabele z pętlami. Obliczenia robił jeden z forumowiczów, nie będę wskazywał paluchem bo pewnie sam się przyzna. Prośba o to abyście zerkneli i wytknętli ewentualne błędy. Wiadomo co dwie głowy to nie jedna. Z góry dzięki za cenne uwagi.

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AqMKdn3SJXhudHdnUHJiMURFMUlBREZFR1hJc0VMd lE

https://docs.google.com/open?id=0B6MKdn3SJXhuSjB3eEZKY3JmSFE

asolt
04-01-2013, 19:37
Pnowie prośa o zerknięcie w obliczenia OZC oraz w tabele z pętlami. Obliczenia robił jeden z forumowiczów, nie będę wskazywał paluchem bo pewnie sam się przyzna. Prośba o to abyście zerkneli i wytknętli ewentualne błędy. Wiadomo co dwie głowy to nie jedna. Z góry dzięki za cenne uwagi.

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AqMKdn3SJXhudHdnUHJiMURFMUlBREZFR1hJc0VMd lE

https://docs.google.com/open?id=0B6MKdn3SJXhuSjB3eEZKY3JmSFE

Skoro nie ufasz wykonawcy obliczeń to po co go wybierałeś.
Jezeli chodzi o uwagi odnośnie ozc to tak na szybko,zastosowano starą normę na obliczenia E (zapotrzebowanie na ciepło) PN-B-02025 która to norma jest mniej dokładna, powinno sie używac normy PE EN ISO 13790.
W przypadku doboru rur też zdarzyła się wpadka z petlą w salonie, długość ponad 120 m jest za duża przepływ również, trzeba w tym pomieszczeniu zastosować 2-3 pętle
Jeszcze taka ogólna uwaga dla chcących sprawdzenia wyników obliczeń, same suche wyniki nic nie mówią, chyba że są błedy kardynalne. Potrzebne jest podanie choćby kilku danych odnośnie powierzchni, rodzaju izolacji, usytuowania budynku, opisu okien itp.

jaremy
04-01-2013, 20:21
To nie o to chodzi, że nie ufam. Razem ustaliliśmy że skonsultujemy na forum,bo zawsze czynnik ludzki jest omylny i nie świadomie może popełnić jakiś błąd. Co do salonu to ustaliliśmy, że będą dwie pętle. Ogólnie wyszło nam, że na dole będzie 7 pętli, góra 4 pętle.

Co do budynku.
Budynek parterowy z użytkowym poddaszem
okna trzyszybowe
ocieplenie budynku 20 cm styropianu
ocieplenie dachu 30 cm wełną
podłoga na gruncie 12 cm styropianu
na piętrze 5 cm
kocioł kondensacyjny gazowy

jaremy
05-01-2013, 12:23
czy ktoś mi jeszcze cos podpowie w sprawie obliczen które powyżej zamieściłem.

P.S. Wykonawcą OZC byłj jeden z forumowiczów (tzw. olimp)

Mario133
05-01-2013, 14:15
Witam,

zauważyłem, że u kolegi również wychodzą wielkie straty na wentylacji - ok 42%. U mnie są niewiele mniejsze pomimo założenia rekuperatora oraz wymiany w pomieszczeniach na poziomie 0,5 kubatury. Coś jest chyba nie tak ?

mpoplaw
05-01-2013, 14:30
zgodnie z normą powinno być około 1 wymiany powietrza na godzinę

w praktyce jest 30% tego

Mario133
06-01-2013, 15:10
No tak, dlatego ustawiłem na 0,5 wymiany. Problem jest taki, że przy takim ustawieniu dla domu parterowego ocieplonego jak powyżej i zastosowaniu rekuperatora 75 %program pokazuje, że na wentylace "idzie" 40% energii. Czy to jest możliwe ?

jaremy
06-01-2013, 19:23
witam. czy możecie coś jeszcze powiedzieć nt. powyższych obliczeń?

jaremy
08-01-2013, 07:15
Panowie proszę o pomoc, chociaż powiedzcie na ile obwodów podzielić parter. Bo wg mnie wychodzi 7 obwodów

Jacekss
08-01-2013, 07:59
podziel tak żeby obwód nie był dłuższy niż 60-80m, no maks 100m.. wiadomo czym krótsza nitka tym opory niższe

jaremy
08-01-2013, 08:01
Tak jak wspomniałem wyżej na piętrze planuje 4 obwody, na dole 7 obwodów (w tym 2 obwody w salonie)

Jacekss
08-01-2013, 08:28
a robiłeś sobie jakieś wyliczenia dla podłogówki z tabel Rotha czy Kisana ? albo w inny sposób..

jaremy
08-01-2013, 08:43
powyżej załączyłem linki do Obliczeń ozc oraz table.

Jacekss
08-01-2013, 09:34
ale narazie to masz tylko wyliczone zapotrzebowanie na energię cieplną, straty i szacowane moce grzejników wymagane w danych pomieszczeniach, to co daje OZC
do tego trzeba jeszcze zrobić obliczenia z instrukcji Kisana aby określić jak długie i ile pętli jest potrzebnych w danych pomieszczeniach, wielkości przepływów itp. to też zależy od rodzaju zasilania jakie się przewiduje zastosować (piec węglowy, gazowy, elektryczny... kable... promienniki itp). tzn można to też zrobić w formie uproszczonej korzystając z tabel Rotha

gall86
08-01-2013, 10:37
Witam,
szukam osoby, która zajmuje się obliczeniami w oprogramowaniu OZC. Wiem, że na forum jest kilka osób (głównie wymienia się użytkownika asolt). Prosiłbym zainteresowanych o kontakt na PW. Będę wdzieczny za pomoc.

Dodatkowo czy ktoś może podpowiedzieć jak wyliczyć długość i rozstaw pętli w poszczególnych pomieszczeniach (domyslam się , że można to zrobić po wyliczeniach z OZC, kiedy poznamy zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń).

I ostatnie pytanie, czy z wersji demo OZC można coś konkretnego uzyskać, czy jest na tyle okrojona, że nie warto się tym interesować?

jaremy
08-01-2013, 10:57
ale narazie to masz tylko wyliczone zapotrzebowanie na energię cieplną, straty i szacowane moce grzejników wymagane w danych pomieszczeniach, to co daje OZC
do tego trzeba jeszcze zrobić obliczenia z instrukcji Kisana aby określić jak długie i ile pętli jest potrzebnych w danych pomieszczeniach, wielkości przepływów itp. to też zależy od rodzaju zasilania jakie się przewiduje zastosować (piec węglowy, gazowy, elektryczny... kable... promienniki itp). tzn można to też zrobić w formie uproszczonej korzystając z tabel Rotha

ale drugi link co dałem właśnie wg to określa. porównywalem to z tabelami rotha.

Kurcze Panowie dorzućcie swoje dwa grosze.

P.S. Dobra powiem kto wykonał obliczenia - Mpoplaw

mpoplaw
08-01-2013, 10:59
a robiłeś sobie jakieś wyliczenia dla podłogówki z tabel Rotha czy Kisana ?
z rotha, dla kociołka gazowego kondensacyjnego, wyszło tak jak w tabelce

Jacekss
08-01-2013, 13:11
jak widzę strata energii maks jest ok 5800W a moc grzejników/podłogówki to maks 6200W
tu można by ewentualnie zrobić nadwyżkę.. choć nie wiem (może nie doczytałem) dla jakich temp we/wy podłogówki było to liczone
może warto trochę zwiększyć a może nie ma potrzeby, zważywszy że dni z -20C zdarzają się rzadko

a co do dł. pętli to tą w salonie podzielić na 2. będą miały po te 60 parę metrów

mpoplaw
08-01-2013, 13:27
dla najniższych możliwych +35, podłoga ledwo ciepła, dt=5stopni, przepływ minimalny 1000l/h

ale gdy zapuścić kociołek na pełną moc 12KW to można wycisnąć z podłogówki 200% przewymiarowania i przy -30 na dworku zafundować sobie +24 wewnątrz jeśli tylko kieszeń wytrzyma wysokie rachunki za CO

jaremy
08-01-2013, 13:38
a co powiecie nt. łazienek.

Jacekss
08-01-2013, 13:58
łazienki, rozstaw 10cm jak najbardziej ok :)

jaremy
08-01-2013, 17:51
ale czy te 10 cm wydudoli i czy upchne tyle rury w tych łazienkach

Jacekss
08-01-2013, 18:45
mnie sie udało wepchnąć tak gęsto, fakt jest troche gimnastyki bo gesto jest :)

mpoplaw
08-01-2013, 19:21
najwyżej zamiast +24 w łazience będzie +23,5

jaremy
08-01-2013, 19:29
:)
mysle jescze nad drabinką elektryczną.
pytanie czy na dole sie zmieści

Jacekss
09-01-2013, 09:15
@mpoplaw - czy tabele Rotha które posiadasz mają takie wartości zasilania jak podałeś 35/30 C ? ja mam takie co niestety mają tylko wyższe stąd korzystałem z Kisana
możesz je przesłać? chciałem zweryfikować swoje wyliczenia

Jacekss
09-01-2013, 09:16
@jaremy - jak masz miejsce to się zmieści :) zależy od rozplanowania poszczególnych elementów w lazience, jak zrobisz sobie jakiś zgrubny plan / projekt to będziesz wiedział czy da rade wrzucić drabinkę czy nie

mpoplaw
09-01-2013, 09:51
czy tabele Rotha które posiadasz mają takie wartości zasilania jak podałeś 35/30 C ?
nie kończą się na +40/+30

+35/30 to z kisana

Jacekss
09-01-2013, 10:11
okey

Mario133
20-01-2013, 11:03
Witam,

mam pytanie odnośnie uzyskanych wyników w programie KISAN OZC:

Powierzchnia ogrzewana budynku A!-h!=: 110,0 m!+2!=
Kubatura ogrzewana budynku V!-h!=: 300,0 m!+3!=
Projektowa strata ciepła przez przenikanie !^F!~!-T!=: 2515 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła !^F!~!-V!=: 1068 W
Całkowita projektowa strata ciepła !^F!~: 3572 W
Nadwyżka mocy cieplnej !^F!~!-RH!=: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku !^F!~!-HL!=: 3572 W

Z powyższych wynika, że całkowita stratra ciepła to ok 3,6 kW. Natomiast wchodząc w zakładke pomieszczenia:
WC WC WC 21,0 1,30 3,5 62 WC
ŁAZ Łazienka z oknem ŁAZ 24,0 7,30 19,7 544 Łazienka z oknem
SPIŻ Piwnica SPIŻ 18,7 1,58 4,3 -0 Piwnica
GANEK Klatka schodowa GANEK 18,0 6,90 18,6 244 Klatka schodowa
SALON Salon SALON 21,0 32,00 86,4 1281 Salon
KOTŁOW Kotłownia KOTŁOW 18,0 3,10 8,4 109 Kotłownia
KUCHNIA Kuchnia z oknem gaz KUCHNIA 21,0 14,70 39,7 728 Kuchnia z oknem gaz
PRZEDPOK Przedpokój PRZEDPOK 19,0 9,36 25,3 2 Przedpokój
POK1 Pokój POK1 21,0 11,40 30,8 331 Pokój
POK2 Pokój POK2 21,0 13,00 35,1 456 Pokój
POK3 Pokój POK3 21,0 10,50 28,4 401 Pokój
PODD Korytarz PODD -19,3 110,00 159,5 -0 Korytarz

suma strat poszczególnych pomieszczeń to ok 4,2 kW. Z czego to wynika ?

mpoplaw
21-01-2013, 05:06
pewnie zaznaczyłeś kaloryfery z termostatem i program dodał 15% na pokonanie oporów głowicy

asolt
21-01-2013, 06:30
pewnie zaznaczyłeś kaloryfery z termostatem i program dodał 15% na pokonanie oporów głowicy

To nie ta przyczyna
Pozwolę sobie zacytowac odpowiedz na pytanie powyzej którą otrzymałem od przedstawiciela technicznego Sankom:

"Licząc OC dla budynku nie dodaje się tak po prostu wszystkich OC
pomieszczeń. Na poziomie pomieszczeń uwzględnia się najbardziej
niekorzystne warunki infiltracyjne, które w danym momencie mogą
wystąpić jedynie po jednej stronie budynku. Na poziomie budynku, mówiąc
obrazowo, ten niekorzystne warunki liczy się tylko dla pomieszczeń po
jednej stronie budynku.
Proszę zajrzeć do normy 12831. To wszystko jest tam dokładnie opisane."

I to wyjaśnia wszystko w tym temacie

Mario133
21-01-2013, 16:56
Dziękuje za odpowiedź. Nie wpadł bym na to samemu. Swoją drogą widać, że warunki infiltracyjne mają duży wpływ na zapotrzebowanie na ciepło.

MasterCheat
22-01-2013, 11:33
Witam,

proszę o małą podpowiedź jak wprowadzić pomieszczenie o dość skomplikowanym kształcie?

Załączam obrazek (chodzi o to niebieskie - salon z otwartym aneksem kuchennym i otwartym holem)

czy dobrze mi się wydaje że nalezy wprowadcić 11 przegród (3 zewnętrzne i 8 wewnętrzynch)?

asolt
22-01-2013, 11:44
Witam,

proszę o małą podpowiedź jak wprowadzić pomieszczenie o dość skomplikowanym kształcie?

Załączam obrazek (chodzi o to niebieskie - salon z otwartym aneksem kuchennym i otwartym holem)

czy dobrze mi się wydaje że nalezy wprowadcić 11 przegród (3 zewnętrzne i 8 wewnętrzynch)?

Tak, dobrze Ci się wydaje, ale to rozwiązanie łaczenia aneksu kuchennego nie jest prawidłowe. Wymagania wentylacyjne dla kuchni sa inne niż dla salonu i dlatego nalezy sztucznie rozgraniczyć te pomieszczenia, aby dla kazdego przyjąć inną wymaganą wymianę

MasterCheat
22-01-2013, 12:13
Dzięki. Z tym salonem i kuchnią to pewnie masz rację, chociaż czy jest sens coś sztucznie rozgraniczać jak w rzeczywistości rozgraniczone nie jest?
Nie lepiej potraktować kuchni jako kawałka salonu, przy założeniu że jest płyta indukcyjna i pochłaniacz zamiast wyciągu?

Z tego co wiem to bardzo dużo domów jest tak budowanych, że kuchnia jest tylko aneksem (nawet do tego stopnia, że kuchnia nie jest osobną wnęką, tylko salon jest prostokątem a na jednej ze ścian są meble kuchenne). Wtedy robienie takiego sztucznego rozgraniczenia chyba nie ma sensu, bo w którym miejscu je zrobić? na oko?
Jaki to będzie miało wpływ na całościowy wynik? ze 2-3 % (aneks kuchenny to ok 12% całej powierzchni) ? tak strzelam bo się nie znam, a wiem że ty akurat masz bardzo duże doświadczenie w temacie.

asolt
22-01-2013, 12:22
Albo liczymy zgodnie z normą albo ustalamy sobie własne,. Wybór nalezy do Ciebie

MasterCheat
22-01-2013, 12:27
ok rozumiem :)
czyli należało by do obliczeń podzielić pomieszczenie na 2 i w obu wstawić jedną wirtualną przegrodą z powietrza?

asolt
22-01-2013, 12:35
ok rozumiem :)
czyli należało by do obliczeń podzielić pomieszczenie na 2 i w obu wstawić jedną wirtualną przegrodą z powietrza?

Własnie tak, kwestia jak podzielić powinna wynikać z projektu

MasterCheat
22-01-2013, 13:23
ok dzięki. będę się musiał jeszcze raz pobawić :) ciekawe co tym razem wyjdzie :)

MasterCheat
23-01-2013, 09:28
ok wklepałem dane, ale mam jeszcze takie pytania:
1. Czy to normalne, że jak zmieniam wentylację z naturalnej na nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła to zapotrzebowanie po obliczeniu wychodzi większe ?
2. Dlaczego zmiana parametru w danych ogólnych "stopień szczelności" w żaden sposób nie wpływa na wyniki zapotrzebowania ciepła?
3. Jak prawidłowo uzupełnić tabelkę "Średnie strumienie bytowych zysków ciepła przypadające na jedno mieszkanie" ?
generalnie liczę dom parterowy 69,3m2 o w sumie 7-miu pomieszczeniach. 4 osoby w tym 2 dzieci.
ta tabelka ma bardzo duży wpływ na wyniki.

asolt
23-01-2013, 09:42
ok wklepałem dane, ale mam jeszcze takie pytania:
1. Czy to normalne, że jak zmieniam wentylację z naturalnej na nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła to zapotrzebowanie po obliczeniu wychodzi większe ?
2. Dlaczego zmiana parametru w danych ogólnych "stopień szczelności" w żaden sposób nie wpływa na wyniki zapotrzebowania ciepła?
3. Jak prawidłowo uzupełnić tabelkę "Średnie strumienie bytowych zysków ciepła przypadające na jedno mieszkanie" ?
generalnie liczę dom parterowy 69,3m2 o w sumie 7-miu pomieszczeniach. 4 osoby w tym 2 dzieci.
ta tabelka ma bardzo duży wpływ na wyniki.

ad1. Nie, nie jest to normalne
ad2. Nie wiem , zmiana powinna być, im budynek szczelniejszy tym zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciązenie cieplne spada, zmniejsza sie wartość przepływu powietrza infiltracyjnego
ad.3 ja przyjmuję zyski wg metody uproszczonej zgodnej z rozporzadzeniem MI, norma 02025 jest przestarzała zastapiła ją norma 13790

MasterCheat
23-01-2013, 14:27
No to będę szukał błędów. Zacznę chyba do przeinstalowania programu :)

Ps. rozumiem, że nowa norma jest dostępna w nowym programie? ja aktualnie męczę 4,01B

asolt
23-01-2013, 17:39
No to będę szukał błędów. Zacznę chyba do przeinstalowania programu :)

Ps. rozumiem, że nowa norma jest dostępna w nowym programie? ja aktualnie męczę 4,01B

Sciągnij sobie wersję ozc 4.8 demo, lub 5.0 która jest najnowsza.

asolt
23-01-2013, 18:23
Zawsze trzeba uzywać najnowszej wersji, aktualizacje też są dość częste

MasterCheat
23-01-2013, 21:33
No tak wiadomo. Ale też nie można powiedzieć, że wszystkie obliczenia robione do czasu wydania nowszej wersji są błędne i można je wyrzucić do kosza, ani, że starszy program przestał nagle działać.
Liczyć powinien dalej tak jak liczył, a nawet lepiej, bo są aktualizacje. ;)

Piracić nie chcę ,na najnowszą wersję mnie nie stać, a program traktuję raczej jako ciekawostkę i poszerzanie horyzontów. Więc korzystam z najnowszej darmowej.

Jest demo 4.8 ale obawiam się, że się narobię a na koniec nic nie zobaczę, albo nie będzie dało się zapisać.

asolt
23-01-2013, 21:46
Nic nie trzeba piracić, wersja demo pomimo swoich ograniczen do domu parterowego jest całkowicie wystarczająca. Najnowsza darmowa to wersja 5.0 demo.
Wersje demo i obliczają i zapisują. Sam czasami z nich korzystam gdy sprawdzam obliczenia innych.

plusfoto
23-01-2013, 22:01
Szkoda tylko że nie można wczytać danych ze starszej wersji.

MasterCheat
23-01-2013, 22:01
ok, no to w takim razie kolejna nocka obliczeń przede mną :)

MasterCheat
25-01-2013, 13:25
ok wklepałem na razie budynek jako jeden pokój do testów.

niestety w wersji demo nie da się dodawać nowych materiałów. wiec nie mogę dodać wełny 0,033 14cm, oraz paraizolacji. szkoda.

z ciekawostek:
Dodanie na południowej ścianie budynku okna tarasowego 1,8x2,1 m o współ. 1,1 zmniejszyło zapotrzebowanie sezonowe kWh/(m2*rok) z 58,8 na 56,5.

a byłem przekonany, że zapotrzebowanie wzrośnie :)

A tak w ogóle to samą zmianą parametrów na danych ogólnych (mostki termiczne, wentylacja, zyski można zmienić wynik o 100%) przy dokładnie takim samym budynku).

pawelpiwowarczyk
25-01-2013, 17:33
niestety w wersji demo nie da się dodawać nowych materiałów. wiec nie mogę dodać wełny 0,033 14cm, oraz paraizolacji. szkoda. Możesz zasymulować taki materiał, korzystając ze wzoru: R1=R2 (opór cieplny jednej i drugiej przegrody), gdzie: R1=x/0,042 R2=14/0,033. Przyrównujesz R1 do R2, wyliczasz x i wówczas zamiast wełny o grubości 14 i współczynniku 0,033 stosujesz wełnę o grubości x i współczynniku 0,042. Przegroda opór będzie miała identyczny (jeśli będzie jednorodna).

z ciekawostek:
Dodanie na południowej ścianie budynku okna tarasowego 1,8x2,1 m o współ. 1,1 zmniejszyło zapotrzebowanie sezonowe kWh/(m2*rok) z 58,8 na 56,5. ... a jednocześnie, zauważ, parametr "Całkowita projektowa strata ciepła" wzrósł. Ot ciekawostka :)

a byłem przekonany, że zapotrzebowanie wzrośnie :) I w sumie ...dobrze myślałeś. Ponieważ straty rzeczywiście wzrosły (zakładka "Zestawienie strat energii cieplnej"), ale zyski wzrosły jeszcze bardziej (zakładka "Zestawienie zysków energii cieplnej) i zrekompensowały straty :)

KosGos
28-01-2013, 02:39
Czy ktos z forumowiczów jest w stanie mniejwiecej przeliczyc mi wspolczynniki z audytu energetycznego ? Mam juz swiadectwo na ktorym widnieje wynik 119kwh/m2 szczerze to liczylem na lepszy wynik inwestujac w ocieplenia.
Taki wynik to cos dobrego czy liczacy z allegro podszedl zlewajaco do sprawy ? Moglby mi ktos pomoc to zweryfikowac ?

asolt
28-01-2013, 06:26
Czy ktos z forumowiczów jest w stanie mniejwiecej przeliczyc mi wspolczynniki z audytu energetycznego ? Mam juz swiadectwo na ktorym widnieje wynik 119kwh/m2 szczerze to liczylem na lepszy wynik inwestujac w ocieplenia.
Taki wynik to cos dobrego czy liczacy z allegro podszedl zlewajaco do sprawy ? Moglby mi ktos pomoc to zweryfikowac ?

Aby dokładnie to zweryfikować trzeba obliczenia wykonać powtórnie obliczenia ozc, nie ma innego sposobu niestety

Jacekss
28-01-2013, 07:43
powinieneś wiecej danych podać na temat domu, ocieplenia i źródła ciepła. czy podany wskaźnik 119 to Ep czy Ek czy Ea?

danielw
28-01-2013, 13:49

Mam podobne odczucia co do tego co widnieje w świadectwie dla mojego domu.
Mam wyniki:
EP =111 kWh/m2*rok
EK =103 kWh/m2*rok

A mi w obliczeniach OZC wychodziło EA=53 kWh/m2*rok.
Puki co spalanie wygląda na bliższe moim amatorskim obliczeniom ale z wnioskami zaczekam do konca sezonu.

Jacekss
28-01-2013, 14:22
a czym grzejesz? jakie źródło ciepła?

KosGos
28-01-2013, 20:20
Ep 119kwh/m2 na rok Ek 105kWh/m2, jak ktos ma checi pomoc to bede wdzieczny za probe przeliczenia mniejweicej. Moge dostarczyc niezbedne dane. Z grubsza to :

powierzchnia uzytkowa wszystkich pomieszczen ok 150m2, po podlogach 176m2, ogrzewanie gazowe kotlem kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem, wszedzie podlogowka. Ocieplnie grafit na podlodze 2x5cm na to 3cm styro podlogowego, sciany 15cm grafit 0,32 z frezem, skosy welna 2x15cm, sufit 18cm+15cm lamba 0,33. Okna 3 szybowe Uokna ok 1.0, drzwi stalowe Udrzwi 1.4, brak kominka, okna dachowe o Uokna 1.3

Jacekss
28-01-2013, 20:58
no to wg mnie Ek wyszło coś za bardzo wysokie, powinno być raczej ok 2 razy mniejsze

MasterCheat
28-01-2013, 22:16
ad1. Nie, nie jest to normalne
ad2. Nie wiem , zmiana powinna być, im budynek szczelniejszy tym zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciązenie cieplne spada, zmniejsza sie wartość przepływu powietrza infiltracyjnego
ad.3 ja przyjmuję zyski wg metody uproszczonej zgodnej z rozporzadzeniem MI, norma 02025 jest przestarzała zastapiła ją norma 13790

ok, pomęczyłem jeszcze program i co do 1, tj
Program w przypadku łazienki przy wentylacji mechaniczne z odzyskiem przyjmuje strumienie powietrza na 50m3/h, gdzie przy naturalnej mam 7,4, a w kuchni 70 m3/h (przy naturalnej 11).

O co tu chodzi? Powinienem poprawić wartości przy naturalnej czy przy mechanicznej?

asolt
28-01-2013, 22:44
ok, pomęczyłem jeszcze program i co do 1, tj
Program w przypadku łazienki przy wentylacji mechaniczne z odzyskiem przyjmuje strumienie powietrza na 50m3/h, gdzie przy naturalnej mam 7,4, a w kuchni 70 m3/h (przy naturalnej 11).

O co tu chodzi? Powinienem poprawić wartości przy naturalnej czy przy mechanicznej?
ad. 1 nie, nie jest to normalne ale może wynikać z błednej wymiany dla łazienek i wc i kuchni niezgodnej z normą
ad.2 trzeba poprawić przepływy przy naturalnej, norma nie uzaleznia wymiany od systemu wentylacji , wartość wymiany jest niezalezna od rodzaju wentylacji

asolt
28-01-2013, 22:46

Czy to jest swiadectwo z alledrogo za 60 zł ?, jezeli tak to nic nie trzeba weryfikować.

KosGos
29-01-2013, 05:29
Tak to swiadectwo z allegro czy to stwierdza ze jest ono nie tak zrobione ? Niestety nie mam doswiadczenia w OZC i dlatego prosze czy komus na podstawie moich danych chce sie to zweryfikowac ?

danielw
29-01-2013, 06:19
a czym grzejesz? jakie źródło ciepła?

Jeśli to było pytanie do mnie, to grzeję gazem, ale kominek też mam i dość czesto używam.

asolt
29-01-2013, 06:31
Tak to swiadectwo z allegro czy to stwierdza ze jest ono nie tak zrobione ? Niestety nie mam doswiadczenia w OZC i dlatego prosze czy komus na podstawie moich danych chce sie to zweryfikowac ?

Tak na 90% jest nieprawidłowe z powodu uzyskania go allegro. Ale jesli cena jest wyznacznikiem to o jakości mozna zapomnieć. Tę weryfikację chcesz dla siebie czy dla urzędu.
Jezeli dla urzędu to nie ma problemu, nadzór tego nie zakwestionuje, a jak dla siebie to tylko dokładne obliczenia ozc, weryfikacja takiego swiadectwa nic nie da poza stwierdzeniem jego nierzetelnosci.

Jacekss
29-01-2013, 08:48
Jeśli to było pytanie do mnie, to grzeję gazem, ale kominek też mam i dość czesto używam.

Daniel... jeśli masz w domku ocieplenie standardowe na dzisiaj czyli 20cm styro ściany i 30cm wełny strop/skosty to bliższy prawdzie będzie wynik 50 kWh/m2
u mnie Ek wyszło ok 48 kWh/m2 dla 20cm styro grafit i 30cm wełny skosy, przy czym mam niekorzystne ustawienie chatki, od północnego wschodu salon więc i zyski bytowe (słoneczne) mniejsze

MasterCheat
29-01-2013, 09:47
ad. 1 nie, nie jest to normalne ale może wynikać z błednej wymiany dla łazienek i wc i kuchni niezgodnej z normą
ad.2 trzeba poprawić przepływy przy naturalnej, norma nie uzaleznia wymiany od systemu wentylacji , wartość wymiany jest niezalezna od rodzaju wentylacji

Dzięki za wyjaśnienie. Ciekawe jest to, że program przy went mech. podstawia te przepływy, a przy naturalnej nie, pomimo tego, że wybrano odpowiedni typ pomieszcznia.

asolt
29-01-2013, 09:55
Mozna zgłosić taką uwagę do Sankomu, może uwzględnią przy kolejnych aktualizacjach

MasterCheat
29-01-2013, 12:09
Jeszcze z ciekawostek (bo chyba tylko tak to można nazwać :) )

Dla mojego parteru 69,3m2 wyszło mi EA=75, Qh=5200 ściana szkielet (15cm wełna 0,033 + 10cm styro 0,045 + 2x osb+gips-kart), podłoga płyta (10 cm styro pod płytą, i 10 cm styro między płytą a wylewką), strop (10 cm wełna 0,0033) + wprowadziłem też poddasze nieogrzewane z dachem ocieplonym (20cm wełna 0,033)
program wyliczył że na poddaszy będzie około -1,5 C

I teraz zaczynają się dziwne rzeczy dziać jak włączam na tym poddaszu ogrzewanie.

jak dam jako pokój 20C to:
EA=57, Qh=7439 - niby logiczne, bo zwiększyła się powierzchnia ogrzewana więc zwiększyło się Qh, a dodatkowo wykorzystuje ciepło uciekające przez strop więc spadło EA.

Ale idąc dalej ustawiam temperaturę poddasza na 15 C
EA=45,8, Qh=6003

Następnie dla 10 C
EA=35,2 Qh=4619 zaczyna się robić ciekawie bo roczne zapotrzebowanie wyszło mniejsze niż jak bym poddasza nie ogrzewał.

Dla 5C na poddaszu
EA=22,4 Qh=2932

idąc dalej tym tropem projektowane obciążenie cieplne poddasza wychodzi ujemne :)

Wydaje mi się, że problem bierze się z tego że nie cały sezon grzewczy jest poniżej 0 C na dworze, i aby takie efekty uzyskać trzeba było by ciepło ze strychu trzeba by było wypompowywać na zewnątrz lub na parter, aby np. w maju utrzymać na poddaszu 10C. Niemniej jednak rodzi to możliwość popełnienia sporego błędu w obliczeniach moim zdaniem.
Jeśli macie u siebie w OZC jakieś duże pomieszczenie, w którym zaprojektowaliście niższą temperaturę niż w pozostałej części domu (np. garaż lekko podgrzewany, albo piwnica dogrzewana) to przez to pomieszczenie wyniki mogą wychodzić mocno zawyżone na korzyść.

danielw
29-01-2013, 13:54
Daniel... jeśli masz w domku ocieplenie standardowe na dzisiaj czyli 20cm styro ściany i 30cm wełny strop/skosty to bliższy prawdzie będzie wynik 50 kWh/m2
u mnie Ek wyszło ok 48 kWh/m2 dla 20cm styro grafit i 30cm wełny skosy, przy czym mam niekorzystne ustawienie chatki, od północnego wschodu salon więc i zyski bytowe (słoneczne) mniejsze

Tak mam własnie ocieplony, tylko ustawienie dobre bo najwieksze przeszklenia na południe.
Za to kształt taki sobie bo dwa wykusze i balkon chociaż starałem sie uniknąć mostki termiczne jak tp tylko możliwe.

kalizbi
29-01-2013, 14:08
Czy rozważałeś taką możliwość że program traktuje pomieszczenie nieogrzewane jako dodatkowy izolator?

MasterCheat
29-01-2013, 20:30
może nie tyle pomieszczenie co dodatkowe ocieplenie dachu, ale tylko w przypadku gdy dach jest dodatkowo docieplony.

jeśli nad pomieszczeniami pateru ustalam przegrodę w postaci nieogrzewanego poddasza (jest taki gotowiec) który przyjmuje -20 po drugiej stronie przegrody (jako przegroda wełna), to otrzymuję wartości EA Qh podobne do tych, gdy wklepię ręcznie całe poddasze jako pomieszczenie (nad stropem z wełny) ale bez ocieplenia dachu.

natomiast gdy dodam do dachu dodatkowo ocieplenie to wynik się poprawia bo jest dodatkowa przegroda.Więc ciepło uciekające przez strop najpierw trafia na poddasze a dopiero potem przenika przez ocieplenie dachu na zewnątrz.
Efekt w sumie podobny jakby tę wełnę dał nie na dachu a wprost na stropie.

kalizbi
29-01-2013, 21:27
Ja też teraz analizuję jak postąpić, w projekcie jest ocieplenie stropu 25 cm wełny,czy dołożyć wełny na stropie,czy wykonać dodatkowo ocieplenie między krokwiami 15 cm wełny(dla rekuperatora lepsza ta druga wersja) a dla bilansu ogólnego?

KosGos
30-01-2013, 05:22
Tak na 90% jest nieprawidłowe z powodu uzyskania go allegro. Ale jesli cena jest wyznacznikiem to o jakości mozna zapomnieć. Tę weryfikację chcesz dla siebie czy dla urzędu.
Jezeli dla urzędu to nie ma problemu, nadzór tego nie zakwestionuje, a jak dla siebie to tylko dokładne obliczenia ozc, weryfikacja takiego swiadectwa nic nie da poza stwierdzeniem jego nierzetelnosci.

Potrzebuje to dla wlasnej informacji bo tak jak piszesz urzedu to nie interesuje dopoki spelniam normy. Moze to sie zmienic jak wymysl np jakies oplaty od nie ekologicznych domow. Jak ktos ma troche czasu to prosilbym o przeliczenie.

MasterCheat
30-01-2013, 11:30
Ja też teraz analizuję jak postąpić, w projekcie jest ocieplenie stropu 25 cm wełny,czy dołożyć wełny na stropie,czy wykonać dodatkowo ocieplenie między krokwiami 15 cm wełny(dla rekuperatora lepsza ta druga wersja) a dla bilansu ogólnego?

a dla bilansu gorsza jednak. No i dla kieszeni jednak też.

jak tak u siebie sprawdzam to jednak przełożenie wełny z dachy na strop daje lepszy efekt. no a że dach jest skośmy to ma dodatkowo większą powierzchnie do ocieplenia.

pytanie w jaki sposób masz zamiar wykorzystywać poddasze. Ja zamierzam tam na razie trzymać graty które nie wejdą do domu i nie bardzo mi się widzi trzymanie ich w temperaturze prawie takiej jak na zewnątrz (od -20 do +30).
Dodatkowo chcę później adaptować górę na pomieszczenia użytkowe.

Tak więc planuję zamiast dawać w stropie 23cm wełny (0,033), to tylko 10cm, a na dach wrzucić 20cm (0,033) i załatać paroizolacją. Opcja niestety droższa, no i bilans wychodzi gorzej/drożej ogrzewanie, ale po pierwsze przy -20 na poddaszu nawet bez ogrzewania będzie góra -1,1 (a nie -18 ) i w lato też da radę tam wejść, a jak będę później adaptował poddasze do dołożę na dachu z 5cm wełny i na to karton gipsy na stelaże i będzie gotowe.

kurcze tylko ciągle mi coś z tą wentylacją w tym moim OZC nie pasi.

mam 46% strat na wentylację, to prawie połowa całości...

asolt
30-01-2013, 12:22

Przy rekuperacji stanowczo za duża, powinna byc od 27, 28% do 31, 32 % w zalezności od kubatury kuchni łazienek, wc

MasterCheat
30-01-2013, 12:42
ok, trochę się tam pomyliłem poprzednio i miałem na tą wentylację nie 46 tylko 42,8%

po zmianie sprawności reku z domyślnych 70% na 95%, strata na wentylację zmalała na 34,6% to ju lepiej. Ale czy realne jest uzyskanie takiej sprawności rekuperatora?

dom z prawie 7 litrowego zrobił się 5,5 litrowy. przy ogrzewaniu prądem ponad 600 zł mnie za rachunek wychodzi rocznie.

asolt
30-01-2013, 13:43
Bez sprawdzenia struktury strat nic nie mozna powiedzeic czy te 35% na wentylacje jest prawidłowe czy nie jest. Jezeli są stosunkowo małe straty na inne przegrody bo dom jest bardzo dobrze zaizolowany to moze być to prawidłowo. 95% sprawnosci reku zbyt optymistyczne.

kalizbi
30-01-2013, 20:56
a dla bilansu gorsza jednak. No i dla kieszeni jednak też.

jak tak u siebie sprawdzam to jednak przełożenie wełny z dachy na strop daje lepszy efekt. no a że dach jest skośmy to ma dodatkowo większą powierzchnie do ocieplenia.

pytanie w jaki sposób masz zamiar wykorzystywać poddasze. Ja zamierzam tam na razie trzymać graty które nie wejdą do domu i nie bardzo mi się widzi trzymanie ich w temperaturze prawie takiej jak na zewnątrz (od -20 do +30).
Dodatkowo chcę później adaptować górę na pomieszczenia użytkowe.

Tak więc planuję zamiast dawać w stropie 23cm wełny (0,033), to tylko 10cm, a na dach wrzucić 20cm (0,033) i załatać paroizolacją. Opcja niestety droższa, no i bilans wychodzi gorzej/drożej ogrzewanie, ale po pierwsze przy -20 na poddaszu nawet bez ogrzewania będzie góra -1,1 (a nie -18 ) i w lato też da radę tam wejść, a jak będę później adaptował poddasze do dołożę na dachu z 5cm wełny i na to karton gipsy na stelaże i będzie gotowe.

Docelowo na użytkowym poddaszu 25cm wełny to w/g mnie trochę za mało!!!

MasterCheat
30-01-2013, 21:55
Docelowo na użytkowym poddaszu 25cm wełny to w/g mnie trochę za mało!!!

Czy aby na pewno? podkreślam, że mowa jest o wełnie o współczynniku 0,033. co odpowiada przykładowo warstwie 33,5 cm wełny o współczynniku 0,044.

Poza tym dla dachu przy tej ilości wełny o takim współczynniku właśnie wychodzi U=0,127.
ponadto wychodzi mi, że przez dach mam 6,4% strat z całości strat. więc tutaj już nie jestem w stanie wiele uzyskać.... dokładając nawet 5 cm, straty przez dach spadają do poziomu 5,5%. Więc moim zdaniem gra niewarta świeczki.

Przecież po to jest zestawienie strat procentowe, żeby zobaczyć gdzie straty są największe i tam starać się ograniczać. I ja muszę szukać oszczędności tam gdzie te straty mam duże, tj.:
39,9% wentylacja (przy założeniu, że rekuperator będzie 90%)
18,4% okna
15,6% ściany zew.
7,8 podłoga

kalizbi
31-01-2013, 08:23
Czy aby na pewno? podkreślam, że mowa jest o wełnie o współczynniku 0,033. co odpowiada przykładowo warstwie 33,5 cm wełny o współczynniku 0,044.

Poza tym dla dachu przy tej ilości wełny o takim współczynniku właśnie wychodzi U=0,127.
ponadto wychodzi mi, że przez dach mam 6,4% strat z całości strat. więc tutaj już nie jestem w stanie wiele uzyskać.... dokładając nawet 5 cm, straty przez dach spadają do poziomu 5,5%. Więc moim zdaniem gra niewarta świeczki.

Przecież po to jest zestawienie strat procentowe, żeby zobaczyć gdzie straty są największe i tam starać się ograniczać. I ja muszę szukać oszczędności tam gdzie te straty mam duże, tj.:
39,9% wentylacja (przy założeniu, że rekuperator będzie 90%)
18,4% okna
15,6% ściany zew.
7,8 podłoga
Rzeczywiście wełna o współczynniku przewodzenia 0.033 zdecydowanie poprawia współczynnik przenikania dla przegrody,
natomiast ze zwykłej ostrożności dla rekuperatora trzeba założyć 85%

plusfoto
31-01-2013, 09:17
natomiast ze zwykłej ostrożności dla rekuperatora trzeba założyć 85%
Takie rzeczy tylko w ERZE. adiqq dobrze mówi.

MasterCheat
31-01-2013, 10:01
chwila chwila, ale mowa jest o
domyślnej projektowanej sprawności systemu
czy o
domyślnej sezonowej sprawności systemu ?

tą druga audytor sam oblicza na podstawie pierwszej.

i przykładowo dla 95% jest 66,5%
dla 80% jest 56%
dla 70% jest 49%

A u mnie największy problem robią założone przez normę minimalne założone strumienie powietrza w łazience 50 i kuchni 70m3/h

dziwi mnie trochę to, że te strumienie nie są uzależnione od wielkości pomieszczenie tylko są wpisane na sztywno. Nieważne czy kuchnia ma 8 m2 czy 20 m2.

jak akurat mam malutkie pomieszczenia. Kuchnia 9m2 i łazienka 5,5m2 i pewnie dlatego na wentylacji wychodzą z obliczeń takie straty.

asolt
31-01-2013, 10:03
c
A u mnie największy problem robią założone przez normę minimalne założone strumienie powietrza w łazience 50 i kuchni 70m3/h

dziwi mnie trochę to, że te strumienie nie są uzależnione od wielkości pomieszczenie tylko są wpisane na sztywno. Nieważne czy kuchnia ma 8 m2 czy 20 m2.

jak akurat mam malutkie pomieszczenia. Kuchnia 9m2 i łazienka 5,5m2 i pewnie dlatego na wentylacji wychodzą z obliczeń takie straty.

Ta uwaga tylko i wyłacznie do twórców norm. My jedynie musimy do nich (norm) zastosować.

CodeSnipper
15-03-2013, 23:22
No to i ja się pochwalę swoimi wypocinami.

Dom 110m2, szkielet drewniany, reku założyłem sprawność na 70%, okna 0,85, podłoga na gruncie: piasek - 20cm XPS - chudziak - 10cm styro - posadzka 10cm - podłoga (panele). (myślę o płycie fund.)

Przegrody dałem dokładnie takie jak mam w szkielecie, nawet zrobiłem niejednorodne aby rozdzielić słupki od wełny, podobnie w dachu. Ocieplenie w projekcie jest 15 w ścianie i 5 pod tynkiem, w dachu 15. Ja chcę mieć w ścianie 2x15 i w dachu 18+10. Dla takich parametrów zrobiłem obliczenia, każde pomieszczenie wprowadziłem oddzielnie, tylko dach nie jest taki jak w projekcie bo program ustawia skos na 45 stopni a ja mam 38 - ale zakładam, że to tylko zawyża wynik.

Oto co mi wyszło:
http://codesnipper.pl/dom/ozc.png

A tu rzut parteru:

http://codesnipper.pl/dom/z14.png

powell
16-03-2013, 15:31
Coś nie mogę sobie poradzić z wentylacją w moim domku, pomożecie?

W oknie dla każdego pomieszczenia ustawiłem wymianę na 0.3 do 0.5 1/h, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. W niektórych (np. przedpokój) wybrałem "Brak wentylacji".
I teraz, jeśli w opcjach "Ogólne", w zakładce "Wentylacja i wymagania higieniczne" ustawię opcję "Naturalna", wychodzi mi

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh = 10647kWh/rok

Jak przełączę na "Nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła", wychodzi 12879kWh/rok !

Coś mi się ta rekuperacja nie opłaca zbytnio ...
Gdzie robię błąd?

Poniżej parametry reku jakie mam ustawione:

https://lh5.googleusercontent.com/-vyhL_rgRNjE/UUSNgMlUsbI/AAAAAAAAJ7Q/37ux662sZFs/s800/reku_params.png

grzeniu666
16-03-2013, 16:41
powell, ja maiłem trudno dojść do ładu z WM, i skończyło się chyba na tym że minimalne wymiany i ogólne prikazy (min) powpisywałem na "zero", natomiast w każdym pomieszczeniu wpisywałem nawiew lub wyciąg z projektu WM?

Panowie, jest to poprawne do obliczeń?

powell
19-03-2013, 07:50
Dzięki, grzeniu666.
Do speców od OZC - czy ktoś może pomóc w sprawie wentylacji u mnie ? Używam programu Purmo OZC w wersji 4.01B, najnowsze wydanie. Może ta wersja coś źle liczy?
Dodatkowo, jak patrzę na wyniki CodeSnipper, zastanawiam się, dlaczego kolega końcowy wynik Qh ma prawie 3 razy lepszy, niż u mnie, chociaż wyniki pośrednie, z sekcji "Podstawowe wyniki obliczeń budynku" są baaardzo zbliżone. Dziwne...

asolt
19-03-2013, 08:26
Dzięki, grzeniu666.
Do speców od OZC - czy ktoś może pomóc w sprawie wentylacji u mnie ? Używam programu Purmo OZC w wersji 4.01B, najnowsze wydanie. Może ta wersja coś źle liczy?
Dodatkowo, jak patrzę na wyniki CodeSnipper, zastanawiam się, dlaczego kolega końcowy wynik Qh ma prawie 3 razy lepszy, niż u mnie, chociaż wyniki pośrednie, z sekcji "Podstawowe wyniki obliczeń budynku" są baaardzo zbliżone. Dziwne...

Zainstaluj wersję demo 5.0. Przepisz wszystkie dane i porównaj, czesc błedów zniknie. Nie wiem jaki jest sens uzywać starych wersji mając mozliwośc zainstalowania najnowszej aktualnej wersji, jakis masochizm czy co.

powell
19-03-2013, 08:41
Zainstaluj wersję demo 5.0. Przepisz wszystkie dane i porównaj, czesc błedów zniknie. Nie wiem jaki jest sens uzywać starych wersji mając mozliwośc zainstalowania najnowszej aktualnej wersji, jakis masochizm czy co.

Nie masochizm. W wersji 4.01b mogę dowolnie zmieniać i dodawać materiały (np. wprowadziłem parametry mojego pustaka, styropianu itp.) mogę też zapisywać wyniki do arkusza kalkulacyjnego. W wersjach nowszych (demo) nie można tego robić, np. nie znalazłem pustaka który miałby podobną lambdę co ten mój.
Z tego co widzę, autorzy programu ciągle wypuszczają nowe kompilacje wersji 4.01b (od początku roku były chyba trzy), sądziłem, że poprawiają przy tym większe błędy. Ale może jedynie uzupełniają bazę produktów typu grzejniki ? Tego nie wiem...

grzeniu666
19-03-2013, 08:52
Słuchajcie, czy opcja "obrót budynku" wam działa w darmowym 4.01? U mnie wyniki daje te same po dodaniu obrotu o 25°... :???:

Czy demo 5.0 nie żre się z darmowym 4.01 na jednym kompie/windowsie?

asolt
19-03-2013, 08:54
Nie masochizm. W wersji 4.01b mogę dowolnie zmieniać i dodawać materiały (np. wprowadziłem parametry mojego pustaka, styropianu itp.) mogę też zapisywać wyniki do arkusza kalkulacyjnego. W wersjach nowszych (demo) nie można tego robić, np. nie znalazłem pustaka który miałby podobną lambdę co ten mój.
Z tego co widzę, autorzy programu ciągle wypuszczają nowe kompilacje wersji 4.01b (od początku roku były chyba trzy), sądziłem, że poprawiają przy tym większe błędy. Ale może jedynie uzupełniają bazę produktów typu grzejniki ? Tego nie wiem...

Cos za coś albo najnowsza wersja pro która kosztuje, albo darmowa ale stara i z bledami wersja firmowa.

asolt
19-03-2013, 08:55
Słuchajcie, czy opcja "obrót budynku" wam działa w darmowym 4.01? U mnie wyniki daje te same po dodaniu obrotu o 25°... :???:

Nie, nie "żre" się

powell
19-03-2013, 09:11
Wersja 5.0 instalowana jest w innym katalogu niż 4.01b, można je mieć równocześnie zainstalowane, nawet równocześnie uruchomione. Nie licz jednak na to, że plik *.ozc wygenerowany w jednej wersji otworzysz w drugiej .... No i nie da się, jak już pisałem, dodawać w wersji 5.0 nowych materiałów, ani zmieniać parametrów juz istniejących.

Cos za coś albo najnowsza wersja pro która kosztuje, albo darmowa ale stara i z bledami wersja firmowa.
No wiem, ale teraz chyba rozumiesz, że wybór jest trudny i nie ma związku z masochozmem ? :rolleyes:
I tak na koniec chcę zlecić liczenie OZC komuś, kto się na tym dobrze zna (może właśnie Tobie, asolt , jeśli będziesz miał czas :) ), teraz jednak chciałbym podłubać samemu, żeby mieć jakieś pojęcie o kosztach i czy np. opłaca się wydawać 3000 zł za dodatkowe ocieplenie wełną poddasza (jest 30cm, chciałem dać jeszcze 20) - według tego, co mi podaje program, nie opłaca się. Tak samo, jak nie opłaca się kupować super styropianu o lambda 0,032 w zamian za ten o labda 0,038 na podłogę - nie zwróci mi się to w najbliższym czasie, za to 5 cm więcej tego gorszego styro daje już bardzo dobre wyniki za małą kasę.

CodeSnipper
19-03-2013, 09:14
Koledzy fachowcy, czy te moje obliczenia nie sa zbytnio optymistyczne albo pesymistyczne?

asolt
19-03-2013, 09:27
Wersja 5.0 instalowana jest w innym katalogu niż 4.01b, można je mieć równocześnie zainstalowane, nawet równocześnie uruchomione. Nie licz jednak na to, że plik *.ozc wygenerowany w jednej wersji otworzysz w drugiej .... No i nie da się, jak już pisałem, dodawać w wersji 5.0 nowych materiałów, ani zmieniać parametrów juz istniejących.

No wiem, ale teraz chyba rozumiesz, że wybór jest trudny i nie ma związku z masochozmem ? :rolleyes:
I tak na koniec chcę zlecić liczenie OZC komuś, kto się na tym dobrze zna (może właśnie Tobie, asolt , jeśli będziesz miał czas :) ), teraz jednak chciałbym podłubać samemu, żeby mieć jakieś pojęcie o kosztach i czy np. opłaca się wydawać 3000 zł za dodatkowe ocieplenie wełną poddasza (jest 30cm, chciałem dać jeszcze 20) - według tego, co mi podaje program, nie opłaca się. Tak samo, jak nie opłaca się kupować super styropianu o lambda 0,032 w zamian za ten o labda 0,038 na podłogę - nie zwróci mi się to w najbliższym czasie, za to 5 cm więcej tego gorszego styro daje już bardzo dobre wyniki za małą kasę.

To ze w wersji demo nie da się dołozyc nowego materiału nie jest wielkim problemem jezeli tylko chcemy cos podłubac samemu. Mozna dla innego materiału przyjąc taką grubość aby zrekompensowała brakujący materiał, jest to moze bardziej pracochłonne ale program darmowy. Dla cełow poglądowych w sam raz. Dla profesjonalnych obliczen raczej sie nie nadaje. Przemiennosci miedzy wersjami nie ma i nie bedzie, jest to forma zabezpieczenia Sankomu przed utratą częsci zysków.

grzeniu666
19-03-2013, 09:51
To ze w wersji demo nie da się dołozyc nowego materiału nie jest wielkim problemem jezeli tylko chcemy cos podłubac samemu. Mozna dla innego materiału przyjąc taką grubość aby zrekompensowała brakujący materiał

Z takim zastrzeżeniem że nie otrzymamy przy tym zapewne oczekiwanej grubości przegrody (mając wymiarowanie w osiach przydatne), czy tak? PS. Ktoś wie jakie jest ograniczenie wielkości budynku w demo 5.0?

asolt
19-03-2013, 09:55
Z takim zastrzeżeniem że nie otrzymamy przy tym zapewne oczekiwanej grubości przegrody (mając wymiarowanie w osiach przydatne), czy tak? PS. Ktoś wie jakie jest ograniczenie wielkości budynku w demo 5.0?

Tak zgadza się, nie bedą się zgadzały wymiarowania w osiach, ale celów szkoleniowo poglądowych może być.
Ograniczenia sa w ilości przegród i ilości pomieszczeń, nie znam dokładnie jakie to wartości.

grzeniu666
19-03-2013, 10:04
dzięki za odp.

Acha, i jeszcze jedno pytanko - czy obrót budynku można podawać np. 25°, czy tylko ze "skokiem" 45°?

asolt
19-03-2013, 10:10
dzięki za odp.

Acha, i jeszcze jedno pytanko - czy obrót budynku można podawać np. 25°, czy tylko ze "skokiem" 45°?

Skok 45°, w przypadku kątu pośredniego trzeba w miarę dokładnie sprawdzić która orientacja jest mniejsza od 22,5° w stosunku do do 1 z 8 kierunków i taką przyjąć

powell
24-03-2013, 15:05
Wklepałem mój domek do Audytora OZC 5.0 demo, musiałem mocno kombinować, żeby uzyskać odpowiednie parametry przegród. Wyniki właściwie się nie zmieniły - wychodzi na to, że jednak starsze wersje programów OZC nie generują totalnie innych wyników niż wersje nowsze.
Natomiast ograniczenie w nowszych wersjach w postaci braku możliwości dodawania materiałów i zmiany parametrów materiałów jest bardzo upierdliwe.

Tak czy inaczej, wychodzi mi domek o rocznym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania w wielkości 11000kWh/rok.

Parametry domu:
Dom parterowy, z poddaszem nieużytkowym, 112 m^2 ogrzewanych
Ściany zewnętrzne: pustak ceramiczny lambda 0.268 + 15 cm styro 0.04
Ściany fundamentowe: Beton + 12 cm styro 0.04
Podłogi: 15 cm styro 0.038
Strop ocieplony 30cm wełny o lambda 0.04
Okna jakieś tanie, niby całkowite U=1.3

Czy na podstawie danych, które podałem może ktoś stwierdzić, czy zapotrzebowanie na ciepło, które mi wyszło, jest bliskie prawdy?
Jak tak czytam wątki OZC na tym forum, to większość ma jakieś super dobre wyniki teoretyczne, z reguły dwa razy lepsze niż ja (około 7000kWh/rok dla domów podobnych do mojego). Albo robię gdzieś błąd, albo... nie wiem co :)

Z moich zabaw z OZC wynika, że główną piętą achillesową domów parterowych jest (może być?) ocieplenie podłogi. Przy współczesnym, dość powszechnym poziomie ocieplenia domów parterowych (15 styro na ścianie, 30 cm wełny w stropie i 10-15cm styro w podłodze) , najwięcej ciepła ucieka w podłogę właśnie. Czy dobrze kombinuję?

powell
24-03-2013, 15:59
Teraz doczytałem, że CodeSniper chce dać aż 30cm styro w ściany, reszta też mocno docieplona, fakt. Co do rekuperacji, jak pisałem wyżej, u mnie pogarsza ona wyniki :rolleyes:
Czyli co, wyniki mojego domku raczej zgodne z rzeczywistością? Ktoś mieszka w podobnym domu i może potwierdzić?

plusfoto
24-03-2013, 16:35
Moim zdaniem albo coś liczysz źle albo zakładasz bardzo niekorzystny montaż okien i drzwi i do tego masz ich dużo, lub bardzo niekorzystne usytuowanie budynku lub wszystko na raz. Ja mam 170m2 i wychodzi mi około 7500 a jedyna różnica to bloczek 36,5 a ocieplenie podobne do twojego.

CodeSnipper
24-03-2013, 17:25
U mnie będzie w ścianie 30 cm ale WEŁNY ;) Tak gwoli sprostowania.

powell
24-03-2013, 17:40
a jakie ci wyszło projektowe obciążenie cieplne?

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku 112m^2
Kubatura ogrzewana budynku 313m^3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie 4236W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła 1218W
Całkowita projektowa strata ciepła 5454W
Nadwyżka mocy cieplnej 0W
Projektowe obciążenie cieplne budynku 5454W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik odniesiony do powierzchni 48,7W/m^2
Wskaźnik odniesiony do kubatury 17,4W/m^3

plusfoto
24-03-2013, 18:16
myślę że asolcik jednak się postarał:rolleyes:
To OZC które robiłem sam zresztą wyszło podobnie.
W swoim dzienniku wstawiałem zresztą swoje wyniki.

powell
24-03-2013, 19:11
Mam nadzieję, że coś będzie widać.
Zamieszczam wyniki obliczeń wraz z danymi o przegrodach i pomieszczeniach.
Byłbym wdzięczny za przejrzenie i ewentualnie wskazanie, gdzie robię błąd.

EDIT: nie mieszczą mi się całe tabelki, więc podzieliłem je na dwie części.

Przegrody:
http://imageshack.us/a/img268/4037/ozcprzegrody.png

Pomieszczenia:
http://imageshack.us/a/img689/7871/ozcpomieszcz.png

Wyniki:
http://imageshack.us/a/img541/3247/ozcwyniki.png

grzeniu666
24-03-2013, 20:31
powell, stopień szczelności (krotność wymian) masz 7 ?? Taki dziurawy dom przewidujesz? Pasywne to bodaj 0.6, porządne energooszczędne chyba 1.5 (?) a przyzwoity standard asolt coś pisał że 4. Ty masz "średni" z programu (czyli 7) to myślę robi b. duże straty. Temp obliczeniową chyba powinieneś wpisać -20°C, sprawdź swoją strefę.

plusfoto
24-03-2013, 21:14
przy średnim stopniu szczelności tak jest, wysoki daje 4 a niski 10

powell
24-03-2013, 21:17
Jestem w 2 strefie, temp. -18.
Stopień szczelności jest "średni", nie wiem, jak to się ma do rzeczywistości.

miron75
07-04-2013, 20:00

ta wersja OZC 5.0:
http://www.sankom.pl/download/pur/pol/ozc50b/full/setupozc.exe

jest free, pozwala na dodawanie materiałów, nie ma ograniczenia co do ilości przegród i co najważniejsze - umożliwia pracę z plikami utworzonymi w OZC 4.0x :cool:

powell
22-04-2013, 09:57
Wróciłem do tematu obliczeń OZC.
Obserwuję wykresik kołowy strat ciepła, jeśli mam ustawioną wentylację naturalną, na wentylację tracę ok. 20% ciepła, gdy włączę mechaniczną z odzyskiem - aż 37%! Wersja programu 4.01B. Czy ktoś może potwierdzić, że ten program tak to liczy? A jeśli nie, to gdzie mogę robić błąd? Jakie parametry wejściowe mam Wam pokazać?

ta wersja OZC 5.0:
http://www.sankom.pl/download/pur/pol/ozc50b/full/setupozc.exe

jest free, pozwala na dodawanie materiałów, nie ma ograniczenia co do ilości przegród i co najważniejsze - umożliwia pracę z plikami utworzonymi w OZC 4.0x :cool:

Tak, do momentu, kiedy pojawi się informacja o nowszej wersji programu i klikniemy, żeby ją zainstalować (ta wersja z linku sypała mi ciągle błędami, była praktycznie nie do używania). Po aktualizacji jest to już "typowa" wersja demo.

gentoonx
22-04-2013, 10:23
Wróciłem do tematu obliczeń OZC.
Obserwuję wykresik kołowy strat ciepła, jeśli mam ustawioną wentylację naturalną, na wentylację tracę ok. 20% ciepła, gdy włączę mechaniczną z odzyskiem - aż 37%! Wersja programu 4.01B. Czy ktoś może potwierdzić, że ten program tak to liczy? A jeśli nie, to gdzie mogę robić błąd? Jakie parametry wejściowe mam Wam pokazać?.

Nie myślisz jak liczysz.

Popatrz w jednym i drugim wariancie jakie masz wartości strumienia wentylacyjnego. Przy naturalnej program do wentylacji przyjmuje wartości powietrza infiltracyjnego, a ta jest zalezna od szczelności budynku jaką założyłeś w Danych podstawowych. Wiadomo że jak budynek szczelny to i tak ta naturalna nie będzie działać. Przy WM przyjmuje 0,5 wymiany na godz.

W zakładce wentylacja masz podzakładkę "bilans strumienia wentylacyjnego" - tam popatrz.

MasterCheat
22-04-2013, 10:53
ja miałem to samo. Program w Łazienkach i kuchniach przy mechanicznej przyjmuje pewne stałe wartości które są duże. I jak jest mały domek i małem te pomieszczenia to tak to włąśnie wychodzi.

powell
22-04-2013, 10:54
Nie myślisz jak liczysz.

Popatrz w jednym i drugim wariancie jakie masz wartości strumienia wentylacyjnego. Przy naturalnej program do wentylacji przyjmuje wartości powietrza infiltracyjnego, a ta jest zalezna od szczelności budynku jaką założyłeś w Danych podstawowych. Wiadomo że jak budynek szczelny to i tak ta naturalna nie będzie działać. Przy WM przyjmuje 0,5 wymiany na godz.

W zakładce wentylacja masz podzakładkę "bilans strumienia wentylacyjnego" - tam popatrz.

Tak, wiem i mam poustawiane 0,3 wymiany dla wszystkich pomieszczeń, chyba tylko łazienki 0,5

ja miałem to samo. Program w Łazienkach i kuchniach przy mechanicznej przyjmuje pewne stałe wartości które są duże. I jak jest mały domek i małem te pomieszczenia to tak to włąśnie wychodzi.

No wreszcie, nie tylko ja tak mam :) Dzięki.

mrxaoo
09-05-2013, 23:05
Jak pech to pech . Parę miesięcy temu, kiedy to zaczynałem budowę i miałem jeszcze siłę i zapał do rozbijania gó..na na atomy, zrobiłem sobie jakieś tam szybkie obliczenia OZC. Teraz nadszedł czas podejmowania finalnych decyzji i.... szukam, szukam i znajduję tylko jakiś jeden pliczek, który w ogóle nie odzwierciedla moich żmudnych wielogodzinnych obliczeń... teraz nie mam czasu od nowa uczyć się prgramu... problemem oczywiście jest topologia budowy pomieszczeń, przegród i skosów na poddaszu...
Stąd moje pytania:
1. Czy jest jakaś graficzna metoda zbudowania bryły budynku?
2. Jeśli pkt 1. nie jest możliwy, prosty, to czy ktoś dobry mógłby podesłać mi przykładowy pliczek obliczeń ozc dla domku z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy?
Z góry dzięki.
Mój mail: mrxaoo@poczta.onet.pl

nabial
02-06-2013, 06:35
oprócz firmy sankom program do obliczeń OZC i instalacji CO i instalacji wodnej oferuje instalsoft. Co prawda rzadko są wersje firmowe albo demo ale można poszukać. W tym programie można budować bryłę budynku i liczyć trochę bardziej "graficznie". Bryłę buduje się w module projektowym ale na jej podstawie moduł OZC liczy. Co ciekawe - po zmianie przegrody (jakiegoś elementu przegrody) od razu aktualizują się obliczenia w OZC. Fajne do eksperymentowania. Ja liczyłem swój dom w tym programie (razem z instalacjami) i mam w domu temperaturę założoną przez cały sezon grzewczy :)

mostek
02-06-2013, 15:46
hej, obliczyłby mi ktos zapotrzebowanie mojego przyszlego domku ?? ;P - tak na szybko nie musi byc super dokladnie :) - mam projekt w komputerze..

Pozdrawiam

gentoonx
04-06-2013, 06:26
Poszukaj programu CASAnova i sam sobie policz

grzes124
20-10-2013, 11:08
Pytanie do ekspertów od OZC.

Trochę się bawię Purmo OZC 5.0, w miarę jak mam wolny czas, aby wstępnie oszacować koszty ogrzewania dla koncepcji budynku.
Ostatnio wstawiłem super prosty domek parterowy, tzw. stodołę, i się trochę nad nią znęcam.
Czy dochodzę do słusznego wniosku, że w przypadku konstrukcji parterowej, bez poddasza użytkowego, ciężko zejść do poziomu domu paywnego?
Ciężko właściwie zbliżyć się do domu dwu litrowego, nawet jeśli w ściany, fundamenty i strop wpakuję 40cm styropianu, a i okna wszystkie nie gorsze niż U=0,7. Dodam, że dom ustawiony na południe, z dużą ilością przeszkleń od tej strony.
Wentylacja z odzyskiem z ustawioną wymianą ok 100m3/h.

I teraz pytanie główne, czy program zawyża starty, czy po prostu taka jest smutna prawda?

imrahil
20-10-2013, 13:32
nie wiem jak to jest, ja mam OZC Asolta, 25 cm izolacji w podłodze, 30 cm w ścianach, 50 cm w stropie. Kształt domu taki jak kilku laureatów Muratorowego konkursu, okna prawie od południa, a zapotrzebowanie trzy razy większe.

grzes124
20-10-2013, 13:44
Ja napiszę jeszcze tylko, że jeśli dodam do opisanej wyżej parterówki, użytkowe poddasze, to bez problemu schodzę poniżej 2 litrów.
Czyli co? Do parterowy na pasywniaka jest be?

Chyba, że program liczy za duże straty do gruntu, bo niestety nie ma tam opcji płyta fundamentowa.

imrahil
20-10-2013, 18:06
a porównywałeś stosunek A/V obu brył?? dodatkowo zwykle dach/strop jest lepiej izolowany a przy poddaszu rośnie udział tych przegród. chociaż widzę że masz wszędzie 40 cm, więc powinno być bez znaczenia.

grzes124
20-10-2013, 19:38
Stosunek A/V na pewno ma znaczenie, wiec dom z poddaszem użytkowym ma generalnie większe aspiracje na dom pasywny, ale nie chce mi się wierzyć że parterówki pasywnej przy obecnych materiałach zrobić się nie da.

U ciebie te 22 stopnie zawyżają wynik. Typowo liczy się dla 20 stopni, ale wiadomo zawsze lepiej policzyć dla temp. takiej jaka ma docelowo być w domu.

MRQ69
14-11-2013, 09:03
Witam,

Mam trudny temat do rozgryzienia, nie wiem, czemu dom (https://drive.google.com/file/d/0B9usco8QoihOREM2eUxRMnhhVUk/edit?usp=sharing) projektowany jako energooszczędny nagle w OZC robi się ledwo zgodny z WNT. Mógłby mnie ktoś pokierować co źle zrobiłem?

Ogólne dane to 20 cm styro w podłodze, 25 cm styro na elewacje, ok. 35 cm wełny w stropodach, okna od 0,6 do 0,87, drzwi wejściowe 1,8, brama garażowa 2,1, okna dachowe 0,6 więc trudno jest mi przełknąć ponad 100 kWh/m2 / rok

grzes124
14-11-2013, 09:17
Patrząc na projekt, to taki prosty/energooszczędny to on nie jest.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna z reku?
Jaki duży masz strumień powietrza wentylacyjnego w m3/h w wynikach OZC?

Obejrzyj sobie zestawienie start energii cieplnej (taki torcik), i zobacz gdzie najwięcej jej tracisz.

asolt
14-11-2013, 09:27
Witam,

Mam trudny temat do rozgryzienia, nie wiem, czemu dom (https://drive.google.com/file/d/0B9usco8QoihOREM2eUxRMnhhVUk/edit?usp=sharing) projektowany jako energooszczędny nagle w OZC robi się ledwo zgodny z WNT. Mógłby mnie ktoś pokierować co źle zrobiłem?

Ogólne dane to 20 cm styro w podłodze, 25 cm styro na elewacje, ok. 35 cm wełny w stropodach, okna od 0,6 do 0,87, drzwi wejściowe 1,8, brama garażowa 2,1, okna dachowe 0,6 więc trudno jest mi przełknąć ponad 100 kWh/m2 / rok

Budynek do skomplikowany do liczenia, 3 balkony, duzo okien połaciowych (czy Uw=0,6 ?, jeszcze nie liczyłem tak dobrych okien połaciowych, kosztują majątek), duzo przeszklen (okna z Uw=0,6 potwierdzone?) W ozc masz inne wartosci?
Sprawdziłem twoje obliczenia, jest trochę błedów, wiekszych i mniejszych. Niemniej nie wiem jak Tobie wyszedł tak słaby wynik, mi wyszło całkiem dobrze. 50 % sprawnosci gwc to skad wzięte, n50=2 równiez.
Zakładajac pewne wartosci trzeba byc ich pewnym, inaczej robi sie z tego kreatywna księgowośc i otrzymujemy wyniki takie nam pasują a nie takie jakie są w rzeczywistosci.

MRQ69
14-11-2013, 10:04
Z tego co widzę to n50 mam 4 w OZC, proszę patrzeć na plik z hyperlinka w tekście postu, a nie podpisu pod postem, tamten jest ze stycznia :)
Gdzie jest ten współczynnik od GWC ?
Wentylacja nawiewno - wywiewna z rekuperacją i zasilaniem z GGWC z bypassem.

asolt
14-11-2013, 10:16
Z tego co widzę to n50 mam 4 w OZC, proszę patrzeć na plik z hyperlinka w tekście postu, a nie podpisu pod postem, tamten jest ze stycznia :)
Gdzie jest ten współczynnik od GWC ?
Wentylacja nawiewno - wywiewna z rekuperacją i zasilaniem z GGWC z bypassem.

Nie widzę linka w tekscie

MRQ69
14-11-2013, 10:20
JEst w sowie DOM w pierwszym poscie :
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdrive.google.com% 2Ffile%2Fd%2F0B9usco8QoihOREM2eUxRMnhhVUk%2Fedit%3 Fusp%3Dsharing

asolt
14-11-2013, 11:00
JEst w sowie DOM w pierwszym poscie :
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdrive.google.com% 2Ffile%2Fd%2F0B9usco8QoihOREM2eUxRMnhhVUk%2Fedit%3 Fusp%3Dsharing

Przeliczyłem powtórnie i dalej nie wiem skąd te 100 kWh/m2, błedy te same co wersji pierwotnej

MRQ69
14-11-2013, 11:07
To w takim razie ile ci wychodzi ?

Mi EP=100,9 EK 73,3

asolt
14-11-2013, 11:22
Podaj lokalizację, jest kilka miejscowosci o nazwie z profilu

asolt
14-11-2013, 11:24
Nie patrz na Ep, Ek a na Eu bo to jest najbardziej wiarygodne do porównian, chociaz w domu ze skosami to tez nie do konca.
Podaj zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciazeniae cieplne

MRQ69
14-11-2013, 14:24
Witam ponownie, nie bardzo wiem który to jest.

https://www.dropbox.com/s/2cpyavx55giqcnc/PrintoutBuildEnerChar.fr3.pdf

KiloGwoździ
02-12-2013, 20:50
Witam szanownych OZC-owców.
Potrzebuję pomocy/weryfikacji moich obliczeń.
Skupiam się tylko na podłodze na gruncie. Chcę obliczyć straty w trzech wariantach ocieplenia płyty fundamentowej.
I - 30 cm XPS * 25cm beton * 20 cm styro * 8 cm jastrych
II - 20 cm XPS * 25cm beton * 20 cm styro * 8 jastrych
III - 10 cm XPS * 25 cm beton * 20 cm styro * 8 jastrych
Pow całkowita podłogi/pyty 51,14 m2
Dzielę ją na dwie powierzchnie. Pow1=42,35m2 (jest to powierzchnia w której jest 20 cm styro pod jastrychem). Pow2=8,79 (powierzchnia styku płyty ze ścianą zewnętrzną). Zaznaczam brak wentylacji. II strefa klimatyczna.
Z OZC wychodz mi Całkowita projektowa strata ciepła
wariant I = 72 W; 10 kWh/rok
wariant II = 88 W; 15kWh/rok
wariant III = 113 W; 25kWh/rok
koszty styro dla wariantu I (11 tys.) a dla III (4 tys.). Dopłata do ogrzewania pomiędzy wariantem I a III, to koło 2m3 gazu/rok (czyli 4-5 zł).
Czy moje wyliczenia są prawidłowe?

mpoplaw
03-12-2013, 05:15
wynik wyszedł dość realny, przez ocieplony fundament ucieka bardzo mało ciepła, a 50% lepiej od bardzo mało to nadal bardzo mało

fox503
19-12-2013, 21:55
Witam,
Odwzorowałem myślę dość dokładnie mój projekt, wprowadziłem przegrody, pomieszczenia i grupy,
jednak mimo osiągnięcia na ogrzewanie na poziomie 43,3 kWh/(m2/rok) mam problem z 42% stratą ciepła na wentylację.
Bardzo bym prosił forumowych ekspertów o zerknięcie na OZC i ewentualnie komentarz na temat błędów

https://docs.google.com/a/gazeta.pl/file/d/0B-JNQlWrYMjgZ1NEU0RkVFZrTGs/edit

plik pochodzi z Purmo OZC 5.0

asolt
19-12-2013, 22:11
Mysle ze jednak nie dosc dokładnie, prawdopodobnie masz skosy i tu są najwieksze błedy, nie podajesz wymiarów przegród w osiach, tak wysokie straty (procentowe) na wentylacje realne gdyz załozyłes sprawnsc reku na poziomie 70%

fox503
20-12-2013, 09:15
No fakt ze skosami trochę uprościłem ponieważ wpisałem orientacje H oraz powierzchnię według podłogi (chociaż przyznam, że taki sposób wyczytałem w tym temacie), okna połaciowe podpięte pod połać dachu ustawiłem już konkretną orientację strony świata.
Czy założona sprawność reku 70% jest nadal zbyt optymistyczna ? , i tak zszedłem z marketingowego 85% .

Wysokość ścianki kolankowej podawać razem z wieńcem i murłatą tj 1,3 m ?

asolt
20-12-2013, 09:22
sprawność reku ma niewiele wspólnego ze sprawnością całej instalacji. Moje reku ma marketingowe 95%, a realnie to w okolicy max 70% wychodzi.

Oczywiscie ze niewiele ma, ale audytor ozc to uwzglednia

sebcioc55
20-12-2013, 16:25
Witam,
a czy ktoś z was kto ma policzone zapotrzebowanie w audytorze OZC mógłby je porównać z tym kalkulatorem?
http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster
Jestem ciekaw jak on się ma do rzeczywistości i do prawdziwych obliczeń. Ja sobie liczyłem mój przyszły dom i wynik otrzymałem bardzo optymistyczny, aż za bardzo.

Pozdrawiam

jendrulakowalski
22-12-2013, 20:07
Witam
Mam ogromną prośbę. Jako że nie miałem za bardzo czasu żeby uczyć się audytora OZC zleciłem takowe wyliczenie firmie. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Liczyłem na coś pomiędzy NF40, a NF15 ale nie na 9kw/m2/rok. Czy mógł by ktoś obeznany zerknąć??( w poście na stronie 14 dziennika jest link do pdf-a z obliczeniami).
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212979-Samemu-projekt-indywidualny/page14
Pozdrawiam

asolt
22-12-2013, 20:26
Witam
Mam ogromną prośbę. Jako że nie miałem za bardzo czasu żeby uczyć się audytora OZC zleciłem takowe wyliczenie firmie. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Liczyłem na coś pomiędzy NF40, a NF15 ale nie na 9kw/m2/rok. Czy mógł by ktoś obeznany zerknąć??( w poście na stronie 14 dziennika jest link do pdf-a z obliczeniami).
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212979-Samemu-projekt-indywidualny/page14
Pozdrawiam

Nie ma najmniejszych szans aby przy zakładanej izolacji przegród uzyskac tak niski wynik, dodatkowo jest niezgodnie z normą załozona wentylacja pralni, łazienek i kuchni, nie wiem jakie planujesz okna, ale zeby taki wsp. osiągnąc to muszą miec wsp U < 0,7.
Dla mnie ten wynik jest całkowicie niewiarygodny, za mało danych zeby go oszacować ale tak na szybko to duzo blizej do NF40.

jendrulakowalski
22-12-2013, 20:48
Wszystko jest w pliku. Czy mógł byś do niego zerknąć. Ściana zewnętrzne 20cm pir thermano, strop 40cm włókno celulozowe, podłoga na gruncie 20cm XPS, fundament ocieplony do ławy wewnątrz też (na pierwszych stronach dziennika są rysunki) okna z dużymi przeszkleniami z pakietem 0,5 - najprawdopodobniej coś koło 0,7, drzwi zewnętrzne - 0,71, tarasowe 0,8, do garażu 1,2. Montaż okien energooszczędny - jest link na ostatniej stronie dziennika - z zakładką ocieplenia na ramę okienną. Komin poza domem, w warstwie ocieplenia. Mostki termiczne :kotwy elewacyjne, ewentualnie parapet, skrzynia rolety.
Mógł byś napisać co jest błędnie/niezgodnie z normą założone. Założenia co do przegród są w pliku. Rysunki konstrukcyjne mogę przesłać/wrzucić na serwer - sam projektowałem oprócz obliczeń konstrukcyjnych stropu i dachu. Bardzo mi zależy, czytając lekturę forum wiem że pomogłeś kilku osobom i biegle posługujesz się OZC.

Pozdrawiam

asolt
22-12-2013, 21:27
Dane w pliku są niewystarczające, potrzebne są rzuty, pzt

jendrulakowalski
28-12-2013, 08:05
Witam.
Nikt nie pomógł więc jadę sobie z OZC samemu i mam kilka pytań już na wstępie.
- Czy mogę przyjąć "domyślną sprawność odzysku ciepła w rekuperatorze" na poziomie wyniku z badać certyfikujących dla centrali??
(t.j. 84% dla Comfoair 550 - dla przepływów 110-240m3/h - czyli takich jakie będą w sezonie grzewczym - deklarowana sprawność maksymalna podawana w ulotkach - 94%) - dodatkowo będzie glikolowy wymiennik ciepła własnego rozwiązania
- Dom buduję samemu, dokładnie. Wiem jak i gdzie należy go uszczelnić, na pewno niczego nie pominę. Dodatkowo zrobię nadciśnienie w budynku i sprawdzę newralgiczne miejsca jakimś kadzidełkiem, czymkolwiek delikatnie dymiącym. Wiem że podchodząc do tego bardzo starannie można zejść poniżej 0,6 Wobec tego, czy mogę n50 przyjąć na poziomie 1?

firewall
28-12-2013, 08:16
czemu chcesz dawać nadciśnienie?

jendrulakowalski
28-12-2013, 16:09
Nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci wprost i z całkowitą pewnością co będę robił dla sprawdzenia szczelności bo to nie prędzej niż za dwa lata nastąpi. Raczej będzie to nadciśnienie aniżeli podciśnienie. Wydaje mi się że łatwiej zaobserwować gdzie dym ucieka niż odwrotnie. Można spróbować w obydwie strony. Żaden problem puścić wentylator w drugą stronę.

jendrulakowalski
28-12-2013, 17:42
Kolejne pytanie. Jak wyliczyć i uwzględnić mostki punktowe jakimi są kotwy elewacyjne?Stal nierdzewna A4 - kotwa na kołek. Są jakieś wartości które można z większym przybliżeniem przyjąć, czy raczej należało by policzyć mostek jakimś programem np Therm.

Odnośnie obliczeń ze strony:

http://www.mostkicieplne.pl/mas.html

Czy mogę przyjąć dla pojedynczej kotwy wzrost wartości U ΔU=0,002945 [W/(m2*K)] (Stal A4 fi4mm - niecała połowa przekroju branego do obliczeń w odnośniku - dokładnie 25mm2 : 1,9894 = 12,566mm2 (co jest polem przekroju kotwy o średnicy fi4mm)

Czyli przykładowo dla 4 kotew na m2 gęstość strumienia ciepła rośnie 4-krotnie co daje przyrost ΔU=0,01178 [W/(m2*K)].
Idąc dalej przegroda która miała bez kotew U=0,1 [W/(m2*K)], z 4 kotwami na m2 będzie miała U=0,11178 [W/(m2*K)].
Dla warunków jak w odnośniku. W zależności od konstrukcji przegrody strumień ciepła się zmienia.

maciej10
29-12-2013, 14:39
Czy mógłby ktoś zweryfikować te obliczenia?
Ogólnie straty wydają się duze a przeciez dom dobrze izolowany!
Wychodzi mi 76 kWh/(m2*rok)

232230232231232232

asolt
29-12-2013, 14:55
Czy mógłby ktoś zweryfikować te obliczenia?
Ogólnie straty wydają się duze a przeciez dom dobrze izolowany!
Wychodzi mi 76 kWh/(m2*rok)

232230232231232232

Na początek zmien normę na obliczanie E, ta którą zastosowałes jest nieaktualna i nie zbyt dokładna, własciwa norma to 13790.
Co do weryfikacji, to jak to zrobic nie mając zadnych danych dotyczacych budynku. To raczej pytanie na forum wrózbiarskie.

maciej10
29-12-2013, 15:01
jakie dane potrzebujesz?

p.s. nie moge edytowac normy na obliczanie E...

maciej10
29-12-2013, 15:10
kazdy tylko umie krytykować i łapać za słówka... weź pomóż człowieku ...

lepszy pod tym względem to jest chyba tylko "ciepły dom" (i nie mam tutaj na myśli sp. zoo nie rozumiem o co chodzi...

grzeniu666
29-12-2013, 15:32
@maciej, krotność wymian n50 masz 4, chyba trochę dużo. Zwraca uwagę ta ilość i temp. powietrza dopływającego. Na oko powinien wyjść spokojnie domek 4-5L.

@asolt, trochę danych masz w stopce. Zmiana normy to chyba detal, porównując do dziwnie sporego wyniku.

jakie dane potrzebujesz?.

dane do faktury? :D Taki żart, asolt profesjonalnie zajmuje się takimi obliczeniami, w sprawie dokładnego projektu (i np. podłogówki) uderzaj do niego. Ale na forum cośtam pomaga, dziękówka.

adiq, o co chodzi (ze spółką to wiem) ;)

maciej10
29-12-2013, 15:43
Dzieki grzeniu666 za pomoc,postaram sie jeszcze pogrzebac... asolt chyba nie widzial tych danych w stopce- niedziela, wieczor moze zmęczony :)

jendrulakowalski
29-12-2013, 15:43
Widzisz maciej10 Tak to już bywa że mając 1000 i więcej postów coś tam się w tej łebce przewraca , że nie będąc "w kręgu" sensownej i pomocnej odpowiedzi od takiego "forumowicza" nie dostaniesz.
Zauważ jak konkretne pytania zadałem, podesłałem potrzebne materiały, wyciągnąłem własne wnioski i czy otrzymałem jakieś ustosunkowanie/korekte/poradę/potwierdzenie od forumowych guru?

Liczę wg założonych parametrów OZC, tzn skorygowałem przewodność cieplną izolacji do równoważnej z 4 kotwami na m2.
Założyłem 84% odzysku ciepła w wentylacji i n50 infiltrującego -1.
Czy dobrze. Niby bezpieczniej 4, ale jak się buduje dom energooszczędny, samemu i robi to dokładnie to czemu nie 1.
Ktoś pomoże?

Liczyłeś już asolt przegrody z kotwami?

jendrulakowalski
29-12-2013, 16:09
Ja mam dość kiepskie wrażenia z obecności na tym forum. Zawsze staram się drążyć temat, a jak już dochodzi do potrzeby zadania pytania to nie jest to pytanie z rodzaju "czy masło jest śliskie?". Odpowiedzi w 99% nie otrzymuję. Nie wiem czemu. Może za ciężkie pytania zadaję?

maciej10
29-12-2013, 16:21
stopka widniej juz pare miesiecy :) powtorze-jakie dane sa potrzebne? o jakie niewiadome chodzi...

jendrulakowalski
29-12-2013, 16:32
Bo wyszło co wyszło :p , no i po co zaglądać jak sie już wybudowała nie mając w tym żadnego interesu??
Budując domek samemu ciężko jeszcze znaleźć czas żeby godzinami szperać po necie. Dopiero teraz siadłem znowu do kompa jak zawiesiłem budowe.

asolt
29-12-2013, 16:40
@asolt, trochę danych masz w stopce. Zmiana normy to chyba detal, porównując do dziwnie sporego wyniku.

Te dane ze stopki mogą pomóc w zgrubnym oszacowaniu zapotrzebowania na ciepło, a nie w wykryciu ewentualnych błedów

grzeniu666
29-12-2013, 16:46
@jendrula, uważam że bezpiecznie będzie podwoić tę obliczoną stratę na kotwach (np. do projektu podłogówki, przykręcić można). U siebie miałem podobną sprawę do rozwiązania, uważam że takie liczenie "po prostu" nie oddaje złożoności problemu niestety na niekorzyść (próby z Therm).

Te dane ze stopki mogą pomóc w zgrubnym oszacowaniu zapotrzebowania na ciepło, a nie w wykryciu ewentualnych błedów

Sądzę że chodzi przede wszystkim o "grube" błędy...

jendrulakowalski
29-12-2013, 17:01
Wgryzam się w ten program i widzę o wiele więcej dość poważnych problemów do rozwiązania których trzeba by policzyć mostki jakimś dedykowanym programem i wstawić do OZC, albo jeśli nie jest to możliwe podstawić jakieś równoważne przegrody. Ja mam nieco pod górkę z obliczeniami bo fundament jest dość zawiły i nijak nie da się właśnie tak po prostu czegoś przyjąć. Dodatkowo chciał bym jakoś wprowadzić mostki od rolet bo będą ale na razie nie mam pojęcia jak to zrobić. Chyba trzeba by policzyć mostek liniowy rolety i wrzucić do okna stosując odwrotną proporcję do obwodu.
Materiały wprowadzone, przegrody również, teraz tylko wyskalować rzut na osie i wrzucać pomieszczenia.
Garaż jest nieogrzewany i dostawiony od poziomu ławy do domu. Nie ma żadnych mostków termicznych. Czy mogę liczyć projekt tak jak by garażu nie było?

ZbyszekT
01-01-2014, 19:06
Kto mi policzy OZC?
Dom: piwnica nieogrzewana, parter, poddasze
3 x 42 m2

maciej10
15-01-2014, 11:38
licze ozc w kisan ozc 4.01B
pytanie 1 /. ktos wie dlaczego temperatura podlogi zmienia się wraz z ręczną zmianą projektowanej temperatury wewnętrznej pomieszczenia?
pytanie 2/.ustawiłem w przegrodach strop pod nieogrzewanym poddaszem.Jaką temperaturę mam wybrać po drugiej stropnie przegrody (czyli jaka temperatura bedzię panowała na nieocieplonych skosach i nieogrzewanym strychu przy polozonej izolacji na stropie 30cm wełny) ? albo prościej-jaką temperaturę mogę przyjąc do obliczeń-czy w największe mrozy temperatura na strychu nie spadnie poniżej powiedzmy -3 stopni ?

plusfoto
15-01-2014, 12:12
Z tego co pamiętam program sam wstawi ci tam temp. I raczej będzie to temp. ujemna.

misiupl
15-01-2014, 12:19
u mnie sam nie wstawił, poprawiłem go i dałem taką jak za ścianą zewnętrzną (-20)

plusfoto
15-01-2014, 12:26
U mnie wstawił sam dla -20 dał -18,9

gentoonx
15-01-2014, 12:27
u mnie sam nie wstawił, poprawiłem go i dałem taką jak za ścianą zewnętrzną (-20)

to coś źle zrobiłeś, sam wstawia koło -19st III strefa

gentoonx
15-01-2014, 12:30
...
pytanie 1 /. ktos wie dlaczego temperatura podlogi zmienia się wraz z ręczną zmianą projektowanej temperatury wewnętrznej pomieszczenia?
...

im wyższa projektowana w pomieszczeniu - tym niższa gruntu, dojdziesz nawet do absurdu czasem i temperatur gruntu poniżej zera ;)

maciej10
16-01-2014, 06:24
dzieki za pomoc-dodałem nową kondygnację-strych nieogrzewany-przegroda dach (dachówka,folia) i z pomieszczeń na parterze zrobilem strop i temperatura za przegroda wzieta automatycznie ze strychu. mam andzieje ze rozumiecie o co mi chodzi. Na chwilę obecną ozc mogę uznać za skończone-wyszło 45,8 KW/m2rok czy przy tej wartości pompa ciepła 8KW bedzie wystarczajaca?

maciej10
16-01-2014, 06:42
Strefa klimatyczna: II
Projektowa temperatura zewnętrzna !^q!~!-e!=: -18 °C
Średnia roczna temperatura zewnętrzna !^q!~!-m,e!=: 7.9 °C
Stacja meteorologiczna: Bydgoszcz
Stacja aktynometryczna: Piła

Powierzchnia ogrzewana budynku A!-h!=: 187.0 m!+2!=
Kubatura ogrzewana budynku V!-h!=: 510.0 m!+3!=
Projektowa strata ciepła przez przenikanie !^F!~!-T!=: 4674 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła !^F!~!-V!=: 651 W
Całkowita projektowa strata ciepła !^F!~: 5325 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku !^F!~!-HL!=: 5325 W

Wskaźnik !^F!~!-HL!= odniesiony do powierzchni !^f!~!-HL,A!=: 28.5 W/m!+2!=
Wskaźnik !^F!~!-HL!= odniesiony do kubatury !^f!~!-HL,V!=: 10.4 W/m!+3!=

Wyniki obliczeń wentylacji:
Powietrze infiltrujące V!-infv!=: 15.8 m!+3!=/h
Powietrze dodatkowo infiltrujące V!-m.infv!=: m!+3!=/h
Wymagane powietrze nawiewane mech. V!-su,min!=: m!+3!=/h
Powietrze nawiewane mech. V!-su!=: 210.0 m!+3!=/h
Wymagane powietrze usuwane mech. V!-ex,min!=: m!+3!=/h
Powietrze usuwane mech. V!-ex!=: 225.0 m!+3!=/h
Średnia liczba wymian powietrza n: 0.5
Dopływające powietrze wentylacyjne V!-v!=: 256.6 m!+3!=/h
Średnia temperatura dopływającego powietrza !^q!~!-v!=: 11.3 °C

Wyniki doboru grzejników:
Suma projektowych mocy cieplnych grzejników !^F!~!-p,r!=: 0 W
Suma rzeczywistych mocy cieplnych grzejników !^F!~!-r,r!=: 0 W
Suma deficytów mocy cieplnych grzejników !^F!~!-def,r!=: 0 W
Suma mocy innych urządzeń grzewczych !^F!~!-he!=: 0 W
Suma mocy urządzeń grzewczych !^F!~!-r,r!=+ !^F!~!-he!=: 0 W
Suma deficytów mocy urządzeń grzewczych !^F!~!-def!=: 0 W

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię E:
Wariant obliczeń: Obliczaj tylko dla całego budynku
Liczba mieszkańców budynku: 3
Liczba mieszkań o powierzchni F < 50 m!+2 0 szt.
Liczba mieszkań o powierzchni 50 !^Ł!~ F !^Ł !~100 m!+2 0 szt.
Liczba mieszkań o powierzchni F > 100 m!+2 0 szt.
Liczba mieszkań z dziećmi 0 szt.
Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q!-h!=: 30.83 GJ/rok
Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q!-h!=: 8563 kWh/rok
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 164.9 MJ/(m!+2!=·rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 45.8 kWh/(m!+2!=·rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 60.4 MJ/(m!+3!=·rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 16.8 kWh/(m!+3!=·rok)

Da sie wyczytać cos z tego? :)

maciej10
16-01-2014, 06:59
jakie rozwiazanie jest lepsze/ekonomiczniejsze/tansze/ pompa 8 KW i taryfa nocna czy pompa 6,5 KW i taryfa calodobowa?

asolt
16-01-2014, 07:07
Strefa klimatyczna: II
Projektowa temperatura zewnętrzna !^q!~!-e!=: -18 °C
Średnia roczna temperatura zewnętrzna !^q!~!-m,e!=: 7.9 °C

Da sie wyczytać cos z tego? :)

Da, masz nieaktualną norme na wyliczenie zapotrzebowania na ciepło powinna byc 13790 a jest 02025, zapewne inne błedy sa również, ale z tych wyników nie mozna wnioskowac jakie one są.

maciej10
16-01-2014, 07:14
asolt,a możesz powiedzieć jak zmienic tę normę-aktualizacja programu nic nie daje...
adiqq,ECOPOWER C7 - 14700zł, ECOPOWER C9 - 15300zł ale czy da sie tak poustawiac pompe zeby grzala tylko 22-6 i czy w dzien przy wylaczonej pompie podlogowka nie ochlodzi sie na tyle ze podgrzanie jej do "wyjsciowej" temperatury zrównoważy rachunki za prad miedzy 1-sza i 2ga taryfą?

asolt
16-01-2014, 07:27
Jezeli stara wersja audytora to nie zmienisz normy, w nowej nie ma problemu

zbigor
17-01-2014, 15:36
Jezeli stara wersja audytora to nie zmienisz normy, w nowej nie ma problemu
asolt, od paru dni próbuję się z Tobą skontaktować na maila i priva. Proszę o kontakt.

Sorki za OT

genezyp
09-04-2014, 18:11
Powiedzcie mi - jak przy obliczeniach potraktować otwarty salon z antresolą nad nim? Jako dwa osobne pomieszczenia? Nie wiem jaką przyjąć moc podłogówki na dole :/

koziol99
20-10-2014, 20:18
Witam

Robiłem obliczenia w OZC basic6.1 - według mnie jest gdzieś gruby błąd.
Wg wskaźników wychodzi ok, a zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania 21204 kwh / rok.
Poniżej wklejam wyniki. Będe wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Podstawowe informacje:
Nazwa projektu: AMETYST

Miejscowość: MAZOWIECKIE
Adres:
Projektant:
Data obliczeń: Poniedziałek 20 Października 2014 21:14
Data utworzenia projektu: Poniedziałek 20 Października 2014 21:14
Plik danych: C:\Pliki\BUDOWA\OZC 2014\ametyst.ozd

Normy:
Norma na obliczanie wsp. przenikania ciepła: PN-EN ISO 6946
Norma na obliczanie projekt. obciążenia cieplnego: PN-EN 12831:2006
Norma na obliczanie E: PN-EN ISO 13790

Dane klimatyczne:
Strefa klimatyczna: III
Projektowa temperatura zewnętrzna !^q!~!-e!=: -20 °C
Średnia roczna temperatura zewnętrzna !^q!~!-m,e!=: 7,6 °C
Stacja meteorologiczna: Warszawa Okęcie

Grunt:
Rodzaj gruntu: Piasek lub żwir
Pojemność cieplna: 2,000 MJ/(m!+3!=·K)
Głębokość okresowego wnikania ciepła !^d!~: 3,167 m
Współczynnik przewodzenia ciepła !^l!~!-g!=: 2,0 W/(m·K)

Powierzchnia ogrzewana budynku A!-H!=: 219,9 m!+2!=
Kubatura ogrzewana budynku V!-H!=: 530,8 m!+3!=
Projektowa strata ciepła przez przenikanie !^F!~!-T!=: 7421 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła !^F!~!-V!=: 2248 W
Całkowita projektowa strata ciepła !^F!~: 9602 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku !^F!~!-HL!=: 9602 W

Wskaźnik !^F!~!-HL!= odniesiony do powierzchni !^f!~!-HL,A!=: 43,7 W/m!+2!=
Wskaźnik !^F!~!-HL!= odniesiony do kubatury !^f!~!-HL,V!=: 18,1 W/m!+3!=
Wsp. proj. straty ciepła przez przenikanie H!-T!=: W/K
Wsp. wentylacyjnej proj. straty ciepła H!-V!=: W/K

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:
Powietrze infiltrujące V!-infv!=: 71,2 m!+3!=/h
Powietrze dodatkowo infiltrujące V!-m.infv!=: 0,0 m!+3!=/h
Wymagane powietrze nawiewane mech. V!-su,min!=: 187,2 m!+3!=/h
Powietrze nawiewane mech. V!-su!=: 308,9 m!+3!=/h
Wymagane powietrze usuwane mech. V!-ex,min!=: 277,6 m!+3!=/h
Powietrze usuwane mech. V!-ex!=: 277,6 m!+3!=/h
Średnia liczba wymian powietrza n: 1,0
Dopływające powietrze wentylacyjne V!-v!=: 535,2 m!+3!=/h
Średnia temperatura dopływającego powietrza !^q!~!-v!=: 2,4 °C

Wyniki doboru grzejników:
Suma projektowych mocy cieplnych grzejników !^F!~!-p,r!=: 11126 W
Suma rzeczywistych mocy cieplnych grzejników !^F!~!-r,r!=: 11471 W
Suma deficytów mocy cieplnych grzejników !^F!~!-def,r!=: -345 W
Suma mocy innych urządzeń grzewczych !^F!~!-he!=: 0 W
Suma mocy urządzeń grzewczych !^F!~!-r,r!=+ !^F!~!-he!=: 13448 W
Suma deficytów mocy urządzeń grzewczych !^F!~!-def!=: -345 W

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
Stacja meteorologiczna: Warszawa Okęcie
Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie V!-v,H!=: 464,5 m!+3!=/h
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie Q!-H,nd!=: 76,33 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie Q!-H,nd!=: 21204 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku A!-H!=: 220 m!+2
Kubatura ogrzewana budynku V!-H!=: 530,8 m!+3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EA!-H!=: 347,1 MJ/(m!+2!=·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EA!-H!=: 96,4 kWh/(m!+2!=·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EV!-H!=: 143,8 MJ/(m!+3!=·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EV!-H!=: 39,9 kWh/(m!+3!=·rok)

Parametry obliczeń projektu:
Obliczanie przenikania ciepła przy min. !^Dq!~!-min!=: 4,0 K
Wariant obliczeń strat ciepła do pomieszczeń w sąsiednich grupach:
Obliczaj z ograniczeniem do !^q!~!-j,u
Minimalna temperatura dyżurna !^q!~!-j,u!=: 16 °C
Obliczaj straty do pomieszczeń w sąsiednich
budynkach tak jak by były nieogrzewane: Tak
Obliczanie automatyczne mostków cieplnych: Tak
Obliczanie mostków cieplnych metodą uproszczoną: Nie

Parametry doboru grzejników:
Projektowa temp. wody zasilającej instal. !^q!~!-s,r!=: 75,0 °C
Projektowe ochłodzenie wody w grzejnikach !^Dq!~!-r!=: 20,0 K
Zwiększenie mocy grzejników z zaworami termostatycznymi:
Zwiększaj z wyjątkiem pomieszczeń z nadwyżką mocy cieplnej !^F!~!-RH!=.
Zwiększanie grzejników z zaworami termost. o: 15 %

Domyślne parametry dobieranych grzejników:
Symbol grzejnika: CVM**-60
Współczynnik usytuowania grzejnika: 1,00
Współczynnik osłonięcia grzejnika: 1,05
Maksymalna długość grzejnika L!-max!=: 1,80 m
Domyślny sposób podłączenia: IJ
Domyślnie grzejniki wyposażono w zawory termost.: Tak
Domyślnie grzejnik jest: Projektowany

Domyślne dane do obliczeń:
Typ budynku: Jednorodzinny
Typ konstrukcji budynku: Bardzo ciężka
Typ systemu ogrzewania w budynku: Konwekcyjne
Osłabienie ogrzewania: Bez osłabienia
Regulacja dostawy ciepła w grupach: Indywidualna reg.
Stopień szczelności obudowy budynku: Bez próby szczelności
Krotność wymiany powietrza wewn. n!-50!=: 4,0 1/h
Klasa osłonięcia budynku: Brak osłonięcia

Domyślne dane dotyczące wentylacji:
System wentylacji: Nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła
Temperatura powietrza nawiewanego !^q!~!-su!=: 20,0 °C
Temperatura powietrza kompensacyjnego !^q!~!-c!=: 20,0 °C

Domyślne dane dotyczące rekuperacji i recyrkulacji:
Temperatura dopływającego powietrza !^q!~!-ex,rec!=: 20,0 °C
Projektowa sprawność rekuperacji !^h!~!-recup!=: 80,0 %
Sezonowa sprawność rekuperacji !^h!~!-E,recup!=: 56,0 %
Projektowy stopień recyrkulacji !^h!~!-recir!=: 95,0 %
Sezonowy stopień recyrkulacji !^h!~!-E,recir!=: 0 %

Geometria budynku:
Rzędna poziomu terenu: -0,50 m
Domyślna rzędna podłogi L!-f!=: m
Rzędna wody gruntowej: -1,50 m
Domyślna wysokość kondygnacji H: m
Domyślna wys. pomieszczeń w świetle stropów H!-i!=: m
Pole powierzchni podłogi na gruncie A!-g!=: 115,77 m!+2!=
Obwód podłogi na gruncie w świetle ścian zewn. P!-g!=: 47,14 m
Obrót budynku: Bez obrotu

Statystyka budynku:
Liczba kondygnacji: 3
Liczba stref budynku: 5
Liczba grup pomieszczeń: 5
Liczba pomieszczeń: 16

asolt
20-10-2014, 20:54
Budynek bardzo słabo ocieplony, skoro wyszły takie wyniki. A tak na poważnie z przedstawionych danych nic nie mozna wywnioskowac na temat błedów w obliczeniach.

koziol99
20-10-2014, 21:16
Dziwia mnie wyniki poniewaz
20 cm styro na scianach
15 cm styro w podlodze
32 cm welny w stropie nad pietrem
do tego WM oraz okna 3 szybowe o U < 1......

Ponadto wskaznik odniesiony do powierzchni wyszedl 43 W/ m2
a calkowite zapotrzebowanie jak juz pisalem pobad 20 tys kwh...

asolt
20-10-2014, 21:26
Dziwia mnie wyniki poniewaz
20 cm styro na scianach
15 cm styro w podlodze
32 cm welny w stropie nad pietrem
do tego WM oraz okna 3 szybowe o U < 1......

Ponadto wskaznik odniesiony do powierzchni wyszedl 43 W/ m2
a calkowite zapotrzebowanie jak juz pisalem pobad 20 tys kwh...

Pomieszanie z poplątaniem, mylisz jednostki i wskazniki. Zapotrzebowanie na ciepło to nie projektowe obciązenie cieplne budynku i jego wskaznik.
Nie porównuj W/m2 z kWh/m2 to calkiem co innego.

kbab
20-10-2014, 21:32
Dziwia mnie wyniki
zmniejsz średnią liczbę wymian powietrza, podgrzać 530m3/h to prawie 13km3/dobę

gentoonx
21-10-2014, 00:36
... podgrzać 530m3/h to prawie 13km3/dobę

to się trzeba naogarniać :lol2:

koziol99
21-10-2014, 21:44
zmniejsz średnią liczbę wymian powietrza, podgrzać 530m3/h to prawie 13km3/dobę

przejrzałem obliczenia - moim zdaniem za duzo strat na wentylację ale pomimo zmniejszenia krotności i tak zostaję 330 m3/h
Pozatym widzę że przesadziłem z mostkami - myślę że poprostu usiąde do tego jeszcze raz.

poniżej zestawienie strat

285687