PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczenia w OZC



Strony : 1 2 3 [4] 5

Jacekss
09-01-2013, 09:15
@mpoplaw - czy tabele Rotha które posiadasz mają takie wartości zasilania jak podałeś 35/30 C ? ja mam takie co niestety mają tylko wyższe stąd korzystałem z Kisana
możesz je przesłać? chciałem zweryfikować swoje wyliczenia

Jacekss
09-01-2013, 09:16
@jaremy - jak masz miejsce to się zmieści :) zależy od rozplanowania poszczególnych elementów w lazience, jak zrobisz sobie jakiś zgrubny plan / projekt to będziesz wiedział czy da rade wrzucić drabinkę czy nie

Jacekss
09-01-2013, 10:11
okey

Mario133
20-01-2013, 11:03
Witam,

mam pytanie odnośnie uzyskanych wyników w programie KISAN OZC:

Powierzchnia ogrzewana budynku A!-h!=: 110,0 m!+2!=
Kubatura ogrzewana budynku V!-h!=: 300,0 m!+3!=
Projektowa strata ciepła przez przenikanie !^F!~!-T!=: 2515 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła !^F!~!-V!=: 1068 W
Całkowita projektowa strata ciepła !^F!~: 3572 W
Nadwyżka mocy cieplnej !^F!~!-RH!=: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku !^F!~!-HL!=: 3572 W

Z powyższych wynika, że całkowita stratra ciepła to ok 3,6 kW. Natomiast wchodząc w zakładke pomieszczenia:
WC WC WC 21,0 1,30 3,5 62 WC
ŁAZ Łazienka z oknem ŁAZ 24,0 7,30 19,7 544 Łazienka z oknem
SPIŻ Piwnica SPIŻ 18,7 1,58 4,3 -0 Piwnica
GANEK Klatka schodowa GANEK 18,0 6,90 18,6 244 Klatka schodowa
SALON Salon SALON 21,0 32,00 86,4 1281 Salon
KOTŁOW Kotłownia KOTŁOW 18,0 3,10 8,4 109 Kotłownia
KUCHNIA Kuchnia z oknem gaz KUCHNIA 21,0 14,70 39,7 728 Kuchnia z oknem gaz
PRZEDPOK Przedpokój PRZEDPOK 19,0 9,36 25,3 2 Przedpokój
POK1 Pokój POK1 21,0 11,40 30,8 331 Pokój
POK2 Pokój POK2 21,0 13,00 35,1 456 Pokój
POK3 Pokój POK3 21,0 10,50 28,4 401 Pokój
PODD Korytarz PODD -19,3 110,00 159,5 -0 Korytarz

suma strat poszczególnych pomieszczeń to ok 4,2 kW. Z czego to wynika ?

asolt
21-01-2013, 06:30
pewnie zaznaczyłeś kaloryfery z termostatem i program dodał 15% na pokonanie oporów głowicy

To nie ta przyczyna
Pozwolę sobie zacytowac odpowiedz na pytanie powyzej którą otrzymałem od przedstawiciela technicznego Sankom:

"Licząc OC dla budynku nie dodaje się tak po prostu wszystkich OC
pomieszczeń. Na poziomie pomieszczeń uwzględnia się najbardziej
niekorzystne warunki infiltracyjne, które w danym momencie mogą
wystąpić jedynie po jednej stronie budynku. Na poziomie budynku, mówiąc
obrazowo, ten niekorzystne warunki liczy się tylko dla pomieszczeń po
jednej stronie budynku.
Proszę zajrzeć do normy 12831. To wszystko jest tam dokładnie opisane."

I to wyjaśnia wszystko w tym temacie

Mario133
21-01-2013, 16:56
Dziękuje za odpowiedź. Nie wpadł bym na to samemu. Swoją drogą widać, że warunki infiltracyjne mają duży wpływ na zapotrzebowanie na ciepło.

MasterCheat
22-01-2013, 11:33
Witam,

proszę o małą podpowiedź jak wprowadzić pomieszczenie o dość skomplikowanym kształcie?

Załączam obrazek (chodzi o to niebieskie - salon z otwartym aneksem kuchennym i otwartym holem)

czy dobrze mi się wydaje że nalezy wprowadcić 11 przegród (3 zewnętrzne i 8 wewnętrzynch)?

asolt
22-01-2013, 11:44
Witam,

proszę o małą podpowiedź jak wprowadzić pomieszczenie o dość skomplikowanym kształcie?

Załączam obrazek (chodzi o to niebieskie - salon z otwartym aneksem kuchennym i otwartym holem)

czy dobrze mi się wydaje że nalezy wprowadcić 11 przegród (3 zewnętrzne i 8 wewnętrzynch)?

Tak, dobrze Ci się wydaje, ale to rozwiązanie łaczenia aneksu kuchennego nie jest prawidłowe. Wymagania wentylacyjne dla kuchni sa inne niż dla salonu i dlatego nalezy sztucznie rozgraniczyć te pomieszczenia, aby dla kazdego przyjąć inną wymaganą wymianę

MasterCheat
22-01-2013, 12:13
Dzięki. Z tym salonem i kuchnią to pewnie masz rację, chociaż czy jest sens coś sztucznie rozgraniczać jak w rzeczywistości rozgraniczone nie jest?
Nie lepiej potraktować kuchni jako kawałka salonu, przy założeniu że jest płyta indukcyjna i pochłaniacz zamiast wyciągu?

Z tego co wiem to bardzo dużo domów jest tak budowanych, że kuchnia jest tylko aneksem (nawet do tego stopnia, że kuchnia nie jest osobną wnęką, tylko salon jest prostokątem a na jednej ze ścian są meble kuchenne). Wtedy robienie takiego sztucznego rozgraniczenia chyba nie ma sensu, bo w którym miejscu je zrobić? na oko?
Jaki to będzie miało wpływ na całościowy wynik? ze 2-3 % (aneks kuchenny to ok 12% całej powierzchni) ? tak strzelam bo się nie znam, a wiem że ty akurat masz bardzo duże doświadczenie w temacie.

asolt
22-01-2013, 12:22
Albo liczymy zgodnie z normą albo ustalamy sobie własne,. Wybór nalezy do Ciebie

MasterCheat
22-01-2013, 12:27
ok rozumiem :)
czyli należało by do obliczeń podzielić pomieszczenie na 2 i w obu wstawić jedną wirtualną przegrodą z powietrza?

asolt
22-01-2013, 12:35
ok rozumiem :)
czyli należało by do obliczeń podzielić pomieszczenie na 2 i w obu wstawić jedną wirtualną przegrodą z powietrza?

Własnie tak, kwestia jak podzielić powinna wynikać z projektu

MasterCheat
22-01-2013, 13:23
ok dzięki. będę się musiał jeszcze raz pobawić :) ciekawe co tym razem wyjdzie :)

MasterCheat
23-01-2013, 09:28
ok wklepałem dane, ale mam jeszcze takie pytania:
1. Czy to normalne, że jak zmieniam wentylację z naturalnej na nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła to zapotrzebowanie po obliczeniu wychodzi większe ?
2. Dlaczego zmiana parametru w danych ogólnych "stopień szczelności" w żaden sposób nie wpływa na wyniki zapotrzebowania ciepła?
3. Jak prawidłowo uzupełnić tabelkę "Średnie strumienie bytowych zysków ciepła przypadające na jedno mieszkanie" ?
generalnie liczę dom parterowy 69,3m2 o w sumie 7-miu pomieszczeniach. 4 osoby w tym 2 dzieci.
ta tabelka ma bardzo duży wpływ na wyniki.

asolt
23-01-2013, 09:42
ok wklepałem dane, ale mam jeszcze takie pytania:
1. Czy to normalne, że jak zmieniam wentylację z naturalnej na nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła to zapotrzebowanie po obliczeniu wychodzi większe ?
2. Dlaczego zmiana parametru w danych ogólnych "stopień szczelności" w żaden sposób nie wpływa na wyniki zapotrzebowania ciepła?
3. Jak prawidłowo uzupełnić tabelkę "Średnie strumienie bytowych zysków ciepła przypadające na jedno mieszkanie" ?
generalnie liczę dom parterowy 69,3m2 o w sumie 7-miu pomieszczeniach. 4 osoby w tym 2 dzieci.
ta tabelka ma bardzo duży wpływ na wyniki.

ad1. Nie, nie jest to normalne
ad2. Nie wiem , zmiana powinna być, im budynek szczelniejszy tym zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciązenie cieplne spada, zmniejsza sie wartość przepływu powietrza infiltracyjnego
ad.3 ja przyjmuję zyski wg metody uproszczonej zgodnej z rozporzadzeniem MI, norma 02025 jest przestarzała zastapiła ją norma 13790

MasterCheat
23-01-2013, 14:27
No to będę szukał błędów. Zacznę chyba do przeinstalowania programu :)

Ps. rozumiem, że nowa norma jest dostępna w nowym programie? ja aktualnie męczę 4,01B

asolt
23-01-2013, 17:39
No to będę szukał błędów. Zacznę chyba do przeinstalowania programu :)

Ps. rozumiem, że nowa norma jest dostępna w nowym programie? ja aktualnie męczę 4,01B

Sciągnij sobie wersję ozc 4.8 demo, lub 5.0 która jest najnowsza.

asolt
23-01-2013, 18:23
Zawsze trzeba uzywać najnowszej wersji, aktualizacje też są dość częste

MasterCheat
23-01-2013, 21:33
No tak wiadomo. Ale też nie można powiedzieć, że wszystkie obliczenia robione do czasu wydania nowszej wersji są błędne i można je wyrzucić do kosza, ani, że starszy program przestał nagle działać.
Liczyć powinien dalej tak jak liczył, a nawet lepiej, bo są aktualizacje. ;)

Piracić nie chcę ,na najnowszą wersję mnie nie stać, a program traktuję raczej jako ciekawostkę i poszerzanie horyzontów. Więc korzystam z najnowszej darmowej.

Jest demo 4.8 ale obawiam się, że się narobię a na koniec nic nie zobaczę, albo nie będzie dało się zapisać.

asolt
23-01-2013, 21:46
Nic nie trzeba piracić, wersja demo pomimo swoich ograniczen do domu parterowego jest całkowicie wystarczająca. Najnowsza darmowa to wersja 5.0 demo.
Wersje demo i obliczają i zapisują. Sam czasami z nich korzystam gdy sprawdzam obliczenia innych.

plusfoto
23-01-2013, 22:01
Szkoda tylko że nie można wczytać danych ze starszej wersji.

MasterCheat
23-01-2013, 22:01
ok, no to w takim razie kolejna nocka obliczeń przede mną :)

MasterCheat
25-01-2013, 13:25
ok wklepałem na razie budynek jako jeden pokój do testów.

niestety w wersji demo nie da się dodawać nowych materiałów. wiec nie mogę dodać wełny 0,033 14cm, oraz paraizolacji. szkoda.

z ciekawostek:
Dodanie na południowej ścianie budynku okna tarasowego 1,8x2,1 m o współ. 1,1 zmniejszyło zapotrzebowanie sezonowe kWh/(m2*rok) z 58,8 na 56,5.

a byłem przekonany, że zapotrzebowanie wzrośnie :)

A tak w ogóle to samą zmianą parametrów na danych ogólnych (mostki termiczne, wentylacja, zyski można zmienić wynik o 100%) przy dokładnie takim samym budynku).

pawelpiwowarczyk
25-01-2013, 17:33
niestety w wersji demo nie da się dodawać nowych materiałów. wiec nie mogę dodać wełny 0,033 14cm, oraz paraizolacji. szkoda. Możesz zasymulować taki materiał, korzystając ze wzoru: R1=R2 (opór cieplny jednej i drugiej przegrody), gdzie: R1=x/0,042 R2=14/0,033. Przyrównujesz R1 do R2, wyliczasz x i wówczas zamiast wełny o grubości 14 i współczynniku 0,033 stosujesz wełnę o grubości x i współczynniku 0,042. Przegroda opór będzie miała identyczny (jeśli będzie jednorodna).


z ciekawostek:
Dodanie na południowej ścianie budynku okna tarasowego 1,8x2,1 m o współ. 1,1 zmniejszyło zapotrzebowanie sezonowe kWh/(m2*rok) z 58,8 na 56,5. ... a jednocześnie, zauważ, parametr "Całkowita projektowa strata ciepła" wzrósł. Ot ciekawostka :)


a byłem przekonany, że zapotrzebowanie wzrośnie :) I w sumie ...dobrze myślałeś. Ponieważ straty rzeczywiście wzrosły (zakładka "Zestawienie strat energii cieplnej"), ale zyski wzrosły jeszcze bardziej (zakładka "Zestawienie zysków energii cieplnej) i zrekompensowały straty :)

KosGos
28-01-2013, 02:39
Czy ktos z forumowiczów jest w stanie mniejwiecej przeliczyc mi wspolczynniki z audytu energetycznego ? Mam juz swiadectwo na ktorym widnieje wynik 119kwh/m2 szczerze to liczylem na lepszy wynik inwestujac w ocieplenia.
Taki wynik to cos dobrego czy liczacy z allegro podszedl zlewajaco do sprawy ? Moglby mi ktos pomoc to zweryfikowac ?

asolt
28-01-2013, 06:26
Czy ktos z forumowiczów jest w stanie mniejwiecej przeliczyc mi wspolczynniki z audytu energetycznego ? Mam juz swiadectwo na ktorym widnieje wynik 119kwh/m2 szczerze to liczylem na lepszy wynik inwestujac w ocieplenia.
Taki wynik to cos dobrego czy liczacy z allegro podszedl zlewajaco do sprawy ? Moglby mi ktos pomoc to zweryfikowac ?

Aby dokładnie to zweryfikować trzeba obliczenia wykonać powtórnie obliczenia ozc, nie ma innego sposobu niestety

Jacekss
28-01-2013, 07:43
powinieneś wiecej danych podać na temat domu, ocieplenia i źródła ciepła. czy podany wskaźnik 119 to Ep czy Ek czy Ea?

danielw
28-01-2013, 13:49
Czy ktos z forumowiczów jest w stanie mniejwiecej przeliczyc mi wspolczynniki z audytu energetycznego ? Mam juz swiadectwo na ktorym widnieje wynik 119kwh/m2 szczerze to liczylem na lepszy wynik inwestujac w ocieplenia.
Taki wynik to cos dobrego czy liczacy z allegro podszedl zlewajaco do sprawy ? Moglby mi ktos pomoc to zweryfikowac ?

Mam podobne odczucia co do tego co widnieje w świadectwie dla mojego domu.
Mam wyniki:
EP =111 kWh/m2*rok
EK =103 kWh/m2*rok

A mi w obliczeniach OZC wychodziło EA=53 kWh/m2*rok.
Puki co spalanie wygląda na bliższe moim amatorskim obliczeniom ale z wnioskami zaczekam do konca sezonu.

Jacekss
28-01-2013, 14:22
a czym grzejesz? jakie źródło ciepła?

KosGos
28-01-2013, 20:20
Ep 119kwh/m2 na rok Ek 105kWh/m2, jak ktos ma checi pomoc to bede wdzieczny za probe przeliczenia mniejweicej. Moge dostarczyc niezbedne dane. Z grubsza to :

powierzchnia uzytkowa wszystkich pomieszczen ok 150m2, po podlogach 176m2, ogrzewanie gazowe kotlem kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem, wszedzie podlogowka. Ocieplnie grafit na podlodze 2x5cm na to 3cm styro podlogowego, sciany 15cm grafit 0,32 z frezem, skosy welna 2x15cm, sufit 18cm+15cm lamba 0,33. Okna 3 szybowe Uokna ok 1.0, drzwi stalowe Udrzwi 1.4, brak kominka, okna dachowe o Uokna 1.3

Jacekss
28-01-2013, 20:58
no to wg mnie Ek wyszło coś za bardzo wysokie, powinno być raczej ok 2 razy mniejsze

MasterCheat
28-01-2013, 22:16
ad1. Nie, nie jest to normalne
ad2. Nie wiem , zmiana powinna być, im budynek szczelniejszy tym zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciązenie cieplne spada, zmniejsza sie wartość przepływu powietrza infiltracyjnego
ad.3 ja przyjmuję zyski wg metody uproszczonej zgodnej z rozporzadzeniem MI, norma 02025 jest przestarzała zastapiła ją norma 13790

ok, pomęczyłem jeszcze program i co do 1, tj
1. Czy to normalne, że jak zmieniam wentylację z naturalnej na nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła to zapotrzebowanie po obliczeniu wychodzi większe ?
Program w przypadku łazienki przy wentylacji mechaniczne z odzyskiem przyjmuje strumienie powietrza na 50m3/h, gdzie przy naturalnej mam 7,4, a w kuchni 70 m3/h (przy naturalnej 11).

O co tu chodzi? Powinienem poprawić wartości przy naturalnej czy przy mechanicznej?

asolt
28-01-2013, 22:44
ok, pomęczyłem jeszcze program i co do 1, tj
1. Czy to normalne, że jak zmieniam wentylację z naturalnej na nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła to zapotrzebowanie po obliczeniu wychodzi większe ?
Program w przypadku łazienki przy wentylacji mechaniczne z odzyskiem przyjmuje strumienie powietrza na 50m3/h, gdzie przy naturalnej mam 7,4, a w kuchni 70 m3/h (przy naturalnej 11).

O co tu chodzi? Powinienem poprawić wartości przy naturalnej czy przy mechanicznej?
ad. 1 nie, nie jest to normalne ale może wynikać z błednej wymiany dla łazienek i wc i kuchni niezgodnej z normą
ad.2 trzeba poprawić przepływy przy naturalnej, norma nie uzaleznia wymiany od systemu wentylacji , wartość wymiany jest niezalezna od rodzaju wentylacji

asolt
28-01-2013, 22:46
Czy ktos z forumowiczów jest w stanie mniejwiecej przeliczyc mi wspolczynniki z audytu energetycznego ? Mam juz swiadectwo na ktorym widnieje wynik 119kwh/m2 szczerze to liczylem na lepszy wynik inwestujac w ocieplenia.
Taki wynik to cos dobrego czy liczacy z allegro podszedl zlewajaco do sprawy ? Moglby mi ktos pomoc to zweryfikowac ?

Czy to jest swiadectwo z alledrogo za 60 zł ?, jezeli tak to nic nie trzeba weryfikować.

KosGos
29-01-2013, 05:29
Tak to swiadectwo z allegro czy to stwierdza ze jest ono nie tak zrobione ? Niestety nie mam doswiadczenia w OZC i dlatego prosze czy komus na podstawie moich danych chce sie to zweryfikowac ?

danielw
29-01-2013, 06:19
a czym grzejesz? jakie źródło ciepła?

Jeśli to było pytanie do mnie, to grzeję gazem, ale kominek też mam i dość czesto używam.

asolt
29-01-2013, 06:31
Tak to swiadectwo z allegro czy to stwierdza ze jest ono nie tak zrobione ? Niestety nie mam doswiadczenia w OZC i dlatego prosze czy komus na podstawie moich danych chce sie to zweryfikowac ?

Tak na 90% jest nieprawidłowe z powodu uzyskania go allegro. Ale jesli cena jest wyznacznikiem to o jakości mozna zapomnieć. Tę weryfikację chcesz dla siebie czy dla urzędu.
Jezeli dla urzędu to nie ma problemu, nadzór tego nie zakwestionuje, a jak dla siebie to tylko dokładne obliczenia ozc, weryfikacja takiego swiadectwa nic nie da poza stwierdzeniem jego nierzetelnosci.

Jacekss
29-01-2013, 08:48
Jeśli to było pytanie do mnie, to grzeję gazem, ale kominek też mam i dość czesto używam.

Daniel... jeśli masz w domku ocieplenie standardowe na dzisiaj czyli 20cm styro ściany i 30cm wełny strop/skosty to bliższy prawdzie będzie wynik 50 kWh/m2
u mnie Ek wyszło ok 48 kWh/m2 dla 20cm styro grafit i 30cm wełny skosy, przy czym mam niekorzystne ustawienie chatki, od północnego wschodu salon więc i zyski bytowe (słoneczne) mniejsze

MasterCheat
29-01-2013, 09:47
ad. 1 nie, nie jest to normalne ale może wynikać z błednej wymiany dla łazienek i wc i kuchni niezgodnej z normą
ad.2 trzeba poprawić przepływy przy naturalnej, norma nie uzaleznia wymiany od systemu wentylacji , wartość wymiany jest niezalezna od rodzaju wentylacji

Dzięki za wyjaśnienie. Ciekawe jest to, że program przy went mech. podstawia te przepływy, a przy naturalnej nie, pomimo tego, że wybrano odpowiedni typ pomieszcznia.

asolt
29-01-2013, 09:55
Mozna zgłosić taką uwagę do Sankomu, może uwzględnią przy kolejnych aktualizacjach

MasterCheat
29-01-2013, 12:09
Jeszcze z ciekawostek (bo chyba tylko tak to można nazwać :) )

Dla mojego parteru 69,3m2 wyszło mi EA=75, Qh=5200 ściana szkielet (15cm wełna 0,033 + 10cm styro 0,045 + 2x osb+gips-kart), podłoga płyta (10 cm styro pod płytą, i 10 cm styro między płytą a wylewką), strop (10 cm wełna 0,0033) + wprowadziłem też poddasze nieogrzewane z dachem ocieplonym (20cm wełna 0,033)
program wyliczył że na poddaszy będzie około -1,5 C

I teraz zaczynają się dziwne rzeczy dziać jak włączam na tym poddaszu ogrzewanie.

jak dam jako pokój 20C to:
EA=57, Qh=7439 - niby logiczne, bo zwiększyła się powierzchnia ogrzewana więc zwiększyło się Qh, a dodatkowo wykorzystuje ciepło uciekające przez strop więc spadło EA.

Ale idąc dalej ustawiam temperaturę poddasza na 15 C
EA=45,8, Qh=6003

Następnie dla 10 C
EA=35,2 Qh=4619 zaczyna się robić ciekawie bo roczne zapotrzebowanie wyszło mniejsze niż jak bym poddasza nie ogrzewał.

Dla 5C na poddaszu
EA=22,4 Qh=2932

idąc dalej tym tropem projektowane obciążenie cieplne poddasza wychodzi ujemne :)

Wydaje mi się, że problem bierze się z tego że nie cały sezon grzewczy jest poniżej 0 C na dworze, i aby takie efekty uzyskać trzeba było by ciepło ze strychu trzeba by było wypompowywać na zewnątrz lub na parter, aby np. w maju utrzymać na poddaszu 10C. Niemniej jednak rodzi to możliwość popełnienia sporego błędu w obliczeniach moim zdaniem.
Jeśli macie u siebie w OZC jakieś duże pomieszczenie, w którym zaprojektowaliście niższą temperaturę niż w pozostałej części domu (np. garaż lekko podgrzewany, albo piwnica dogrzewana) to przez to pomieszczenie wyniki mogą wychodzić mocno zawyżone na korzyść.

danielw
29-01-2013, 13:54
Daniel... jeśli masz w domku ocieplenie standardowe na dzisiaj czyli 20cm styro ściany i 30cm wełny strop/skosty to bliższy prawdzie będzie wynik 50 kWh/m2
u mnie Ek wyszło ok 48 kWh/m2 dla 20cm styro grafit i 30cm wełny skosy, przy czym mam niekorzystne ustawienie chatki, od północnego wschodu salon więc i zyski bytowe (słoneczne) mniejsze

Tak mam własnie ocieplony, tylko ustawienie dobre bo najwieksze przeszklenia na południe.
Za to kształt taki sobie bo dwa wykusze i balkon chociaż starałem sie uniknąć mostki termiczne jak tp tylko możliwe.

kalizbi
29-01-2013, 14:08
Czy rozważałeś taką możliwość że program traktuje pomieszczenie nieogrzewane jako dodatkowy izolator?

MasterCheat
29-01-2013, 20:30
może nie tyle pomieszczenie co dodatkowe ocieplenie dachu, ale tylko w przypadku gdy dach jest dodatkowo docieplony.

jeśli nad pomieszczeniami pateru ustalam przegrodę w postaci nieogrzewanego poddasza (jest taki gotowiec) który przyjmuje -20 po drugiej stronie przegrody (jako przegroda wełna), to otrzymuję wartości EA Qh podobne do tych, gdy wklepię ręcznie całe poddasze jako pomieszczenie (nad stropem z wełny) ale bez ocieplenia dachu.

natomiast gdy dodam do dachu dodatkowo ocieplenie to wynik się poprawia bo jest dodatkowa przegroda.Więc ciepło uciekające przez strop najpierw trafia na poddasze a dopiero potem przenika przez ocieplenie dachu na zewnątrz.
Efekt w sumie podobny jakby tę wełnę dał nie na dachu a wprost na stropie.

kalizbi
29-01-2013, 21:27
Ja też teraz analizuję jak postąpić, w projekcie jest ocieplenie stropu 25 cm wełny,czy dołożyć wełny na stropie,czy wykonać dodatkowo ocieplenie między krokwiami 15 cm wełny(dla rekuperatora lepsza ta druga wersja) a dla bilansu ogólnego?

KosGos
30-01-2013, 05:22
Tak na 90% jest nieprawidłowe z powodu uzyskania go allegro. Ale jesli cena jest wyznacznikiem to o jakości mozna zapomnieć. Tę weryfikację chcesz dla siebie czy dla urzędu.
Jezeli dla urzędu to nie ma problemu, nadzór tego nie zakwestionuje, a jak dla siebie to tylko dokładne obliczenia ozc, weryfikacja takiego swiadectwa nic nie da poza stwierdzeniem jego nierzetelnosci.

Potrzebuje to dla wlasnej informacji bo tak jak piszesz urzedu to nie interesuje dopoki spelniam normy. Moze to sie zmienic jak wymysl np jakies oplaty od nie ekologicznych domow. Jak ktos ma troche czasu to prosilbym o przeliczenie.

MasterCheat
30-01-2013, 11:30
Ja też teraz analizuję jak postąpić, w projekcie jest ocieplenie stropu 25 cm wełny,czy dołożyć wełny na stropie,czy wykonać dodatkowo ocieplenie między krokwiami 15 cm wełny(dla rekuperatora lepsza ta druga wersja) a dla bilansu ogólnego?

a dla bilansu gorsza jednak. No i dla kieszeni jednak też.

jak tak u siebie sprawdzam to jednak przełożenie wełny z dachy na strop daje lepszy efekt. no a że dach jest skośmy to ma dodatkowo większą powierzchnie do ocieplenia.

pytanie w jaki sposób masz zamiar wykorzystywać poddasze. Ja zamierzam tam na razie trzymać graty które nie wejdą do domu i nie bardzo mi się widzi trzymanie ich w temperaturze prawie takiej jak na zewnątrz (od -20 do +30).
Dodatkowo chcę później adaptować górę na pomieszczenia użytkowe.

Tak więc planuję zamiast dawać w stropie 23cm wełny (0,033), to tylko 10cm, a na dach wrzucić 20cm (0,033) i załatać paroizolacją. Opcja niestety droższa, no i bilans wychodzi gorzej/drożej ogrzewanie, ale po pierwsze przy -20 na poddaszu nawet bez ogrzewania będzie góra -1,1 (a nie -18 ) i w lato też da radę tam wejść, a jak będę później adaptował poddasze do dołożę na dachu z 5cm wełny i na to karton gipsy na stelaże i będzie gotowe.


kurcze tylko ciągle mi coś z tą wentylacją w tym moim OZC nie pasi.

mam 46% strat na wentylację, to prawie połowa całości...

asolt
30-01-2013, 12:22
kurcze tylko ciągle mi coś z tą wentylacją w tym moim OZC nie pasi.

mam 46% strat na wentylację, to prawie połowa całości...

Przy rekuperacji stanowczo za duża, powinna byc od 27, 28% do 31, 32 % w zalezności od kubatury kuchni łazienek, wc

MasterCheat
30-01-2013, 12:42
ok, trochę się tam pomyliłem poprzednio i miałem na tą wentylację nie 46 tylko 42,8%

po zmianie sprawności reku z domyślnych 70% na 95%, strata na wentylację zmalała na 34,6% to ju lepiej. Ale czy realne jest uzyskanie takiej sprawności rekuperatora?

dom z prawie 7 litrowego zrobił się 5,5 litrowy. przy ogrzewaniu prądem ponad 600 zł mnie za rachunek wychodzi rocznie.

asolt
30-01-2013, 13:43
Bez sprawdzenia struktury strat nic nie mozna powiedzeic czy te 35% na wentylacje jest prawidłowe czy nie jest. Jezeli są stosunkowo małe straty na inne przegrody bo dom jest bardzo dobrze zaizolowany to moze być to prawidłowo. 95% sprawnosci reku zbyt optymistyczne.

kalizbi
30-01-2013, 20:56
a dla bilansu gorsza jednak. No i dla kieszeni jednak też.

jak tak u siebie sprawdzam to jednak przełożenie wełny z dachy na strop daje lepszy efekt. no a że dach jest skośmy to ma dodatkowo większą powierzchnie do ocieplenia.

pytanie w jaki sposób masz zamiar wykorzystywać poddasze. Ja zamierzam tam na razie trzymać graty które nie wejdą do domu i nie bardzo mi się widzi trzymanie ich w temperaturze prawie takiej jak na zewnątrz (od -20 do +30).
Dodatkowo chcę później adaptować górę na pomieszczenia użytkowe.

Tak więc planuję zamiast dawać w stropie 23cm wełny (0,033), to tylko 10cm, a na dach wrzucić 20cm (0,033) i załatać paroizolacją. Opcja niestety droższa, no i bilans wychodzi gorzej/drożej ogrzewanie, ale po pierwsze przy -20 na poddaszu nawet bez ogrzewania będzie góra -1,1 (a nie -18 ) i w lato też da radę tam wejść, a jak będę później adaptował poddasze do dołożę na dachu z 5cm wełny i na to karton gipsy na stelaże i będzie gotowe.


kurcze tylko ciągle mi coś z tą wentylacją w tym moim OZC nie pasi.

mam 46% strat na wentylację, to prawie połowa całości...
Docelowo na użytkowym poddaszu 25cm wełny to w/g mnie trochę za mało!!!

MasterCheat
30-01-2013, 21:55
Docelowo na użytkowym poddaszu 25cm wełny to w/g mnie trochę za mało!!!

Czy aby na pewno? podkreślam, że mowa jest o wełnie o współczynniku 0,033. co odpowiada przykładowo warstwie 33,5 cm wełny o współczynniku 0,044.

Poza tym dla dachu przy tej ilości wełny o takim współczynniku właśnie wychodzi U=0,127.
ponadto wychodzi mi, że przez dach mam 6,4% strat z całości strat. więc tutaj już nie jestem w stanie wiele uzyskać.... dokładając nawet 5 cm, straty przez dach spadają do poziomu 5,5%. Więc moim zdaniem gra niewarta świeczki.

Przecież po to jest zestawienie strat procentowe, żeby zobaczyć gdzie straty są największe i tam starać się ograniczać. I ja muszę szukać oszczędności tam gdzie te straty mam duże, tj.:
39,9% wentylacja (przy założeniu, że rekuperator będzie 90%)
18,4% okna
15,6% ściany zew.
7,8 podłoga

kalizbi
31-01-2013, 08:23
Czy aby na pewno? podkreślam, że mowa jest o wełnie o współczynniku 0,033. co odpowiada przykładowo warstwie 33,5 cm wełny o współczynniku 0,044.

Poza tym dla dachu przy tej ilości wełny o takim współczynniku właśnie wychodzi U=0,127.
ponadto wychodzi mi, że przez dach mam 6,4% strat z całości strat. więc tutaj już nie jestem w stanie wiele uzyskać.... dokładając nawet 5 cm, straty przez dach spadają do poziomu 5,5%. Więc moim zdaniem gra niewarta świeczki.

Przecież po to jest zestawienie strat procentowe, żeby zobaczyć gdzie straty są największe i tam starać się ograniczać. I ja muszę szukać oszczędności tam gdzie te straty mam duże, tj.:
39,9% wentylacja (przy założeniu, że rekuperator będzie 90%)
18,4% okna
15,6% ściany zew.
7,8 podłoga
Rzeczywiście wełna o współczynniku przewodzenia 0.033 zdecydowanie poprawia współczynnik przenikania dla przegrody,
natomiast ze zwykłej ostrożności dla rekuperatora trzeba założyć 85%

plusfoto
31-01-2013, 09:17
natomiast ze zwykłej ostrożności dla rekuperatora trzeba założyć 85%
Takie rzeczy tylko w ERZE. adiqq dobrze mówi.

MasterCheat
31-01-2013, 10:01
chwila chwila, ale mowa jest o
domyślnej projektowanej sprawności systemu
czy o
domyślnej sezonowej sprawności systemu ?

tą druga audytor sam oblicza na podstawie pierwszej.

i przykładowo dla 95% jest 66,5%
dla 80% jest 56%
dla 70% jest 49%


A u mnie największy problem robią założone przez normę minimalne założone strumienie powietrza w łazience 50 i kuchni 70m3/h

dziwi mnie trochę to, że te strumienie nie są uzależnione od wielkości pomieszczenie tylko są wpisane na sztywno. Nieważne czy kuchnia ma 8 m2 czy 20 m2.

jak akurat mam malutkie pomieszczenia. Kuchnia 9m2 i łazienka 5,5m2 i pewnie dlatego na wentylacji wychodzą z obliczeń takie straty.

asolt
31-01-2013, 10:03
c
A u mnie największy problem robią założone przez normę minimalne założone strumienie powietrza w łazience 50 i kuchni 70m3/h

dziwi mnie trochę to, że te strumienie nie są uzależnione od wielkości pomieszczenie tylko są wpisane na sztywno. Nieważne czy kuchnia ma 8 m2 czy 20 m2.

jak akurat mam malutkie pomieszczenia. Kuchnia 9m2 i łazienka 5,5m2 i pewnie dlatego na wentylacji wychodzą z obliczeń takie straty.

Ta uwaga tylko i wyłacznie do twórców norm. My jedynie musimy do nich (norm) zastosować.

CodeSnipper
15-03-2013, 23:22
No to i ja się pochwalę swoimi wypocinami.

Dom 110m2, szkielet drewniany, reku założyłem sprawność na 70%, okna 0,85, podłoga na gruncie: piasek - 20cm XPS - chudziak - 10cm styro - posadzka 10cm - podłoga (panele). (myślę o płycie fund.)

Przegrody dałem dokładnie takie jak mam w szkielecie, nawet zrobiłem niejednorodne aby rozdzielić słupki od wełny, podobnie w dachu. Ocieplenie w projekcie jest 15 w ścianie i 5 pod tynkiem, w dachu 15. Ja chcę mieć w ścianie 2x15 i w dachu 18+10. Dla takich parametrów zrobiłem obliczenia, każde pomieszczenie wprowadziłem oddzielnie, tylko dach nie jest taki jak w projekcie bo program ustawia skos na 45 stopni a ja mam 38 - ale zakładam, że to tylko zawyża wynik.

Oto co mi wyszło:
http://codesnipper.pl/dom/ozc.png

A tu rzut parteru:

http://codesnipper.pl/dom/z14.png

powell
16-03-2013, 15:31
Coś nie mogę sobie poradzić z wentylacją w moim domku, pomożecie?

W oknie dla każdego pomieszczenia ustawiłem wymianę na 0.3 do 0.5 1/h, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. W niektórych (np. przedpokój) wybrałem "Brak wentylacji".
I teraz, jeśli w opcjach "Ogólne", w zakładce "Wentylacja i wymagania higieniczne" ustawię opcję "Naturalna", wychodzi mi

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh = 10647kWh/rok

Jak przełączę na "Nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła", wychodzi 12879kWh/rok !

Coś mi się ta rekuperacja nie opłaca zbytnio ...
Gdzie robię błąd?

Poniżej parametry reku jakie mam ustawione:


https://lh5.googleusercontent.com/-vyhL_rgRNjE/UUSNgMlUsbI/AAAAAAAAJ7Q/37ux662sZFs/s800/reku_params.png

grzeniu666
16-03-2013, 16:41
powell, ja maiłem trudno dojść do ładu z WM, i skończyło się chyba na tym że minimalne wymiany i ogólne prikazy (min) powpisywałem na "zero", natomiast w każdym pomieszczeniu wpisywałem nawiew lub wyciąg z projektu WM?

Panowie, jest to poprawne do obliczeń?

powell
19-03-2013, 07:50
Dzięki, grzeniu666.
Do speców od OZC - czy ktoś może pomóc w sprawie wentylacji u mnie ? Używam programu Purmo OZC w wersji 4.01B, najnowsze wydanie. Może ta wersja coś źle liczy?
Dodatkowo, jak patrzę na wyniki CodeSnipper, zastanawiam się, dlaczego kolega końcowy wynik Qh ma prawie 3 razy lepszy, niż u mnie, chociaż wyniki pośrednie, z sekcji "Podstawowe wyniki obliczeń budynku" są baaardzo zbliżone. Dziwne...

asolt
19-03-2013, 08:26
Dzięki, grzeniu666.
Do speców od OZC - czy ktoś może pomóc w sprawie wentylacji u mnie ? Używam programu Purmo OZC w wersji 4.01B, najnowsze wydanie. Może ta wersja coś źle liczy?
Dodatkowo, jak patrzę na wyniki CodeSnipper, zastanawiam się, dlaczego kolega końcowy wynik Qh ma prawie 3 razy lepszy, niż u mnie, chociaż wyniki pośrednie, z sekcji "Podstawowe wyniki obliczeń budynku" są baaardzo zbliżone. Dziwne...

Zainstaluj wersję demo 5.0. Przepisz wszystkie dane i porównaj, czesc błedów zniknie. Nie wiem jaki jest sens uzywać starych wersji mając mozliwośc zainstalowania najnowszej aktualnej wersji, jakis masochizm czy co.

powell
19-03-2013, 08:41
Zainstaluj wersję demo 5.0. Przepisz wszystkie dane i porównaj, czesc błedów zniknie. Nie wiem jaki jest sens uzywać starych wersji mając mozliwośc zainstalowania najnowszej aktualnej wersji, jakis masochizm czy co.

Nie masochizm. W wersji 4.01b mogę dowolnie zmieniać i dodawać materiały (np. wprowadziłem parametry mojego pustaka, styropianu itp.) mogę też zapisywać wyniki do arkusza kalkulacyjnego. W wersjach nowszych (demo) nie można tego robić, np. nie znalazłem pustaka który miałby podobną lambdę co ten mój.
Z tego co widzę, autorzy programu ciągle wypuszczają nowe kompilacje wersji 4.01b (od początku roku były chyba trzy), sądziłem, że poprawiają przy tym większe błędy. Ale może jedynie uzupełniają bazę produktów typu grzejniki ? Tego nie wiem...

grzeniu666
19-03-2013, 08:52
Słuchajcie, czy opcja "obrót budynku" wam działa w darmowym 4.01? U mnie wyniki daje te same po dodaniu obrotu o 25°... :???:

Czy demo 5.0 nie żre się z darmowym 4.01 na jednym kompie/windowsie?

asolt
19-03-2013, 08:54
Nie masochizm. W wersji 4.01b mogę dowolnie zmieniać i dodawać materiały (np. wprowadziłem parametry mojego pustaka, styropianu itp.) mogę też zapisywać wyniki do arkusza kalkulacyjnego. W wersjach nowszych (demo) nie można tego robić, np. nie znalazłem pustaka który miałby podobną lambdę co ten mój.
Z tego co widzę, autorzy programu ciągle wypuszczają nowe kompilacje wersji 4.01b (od początku roku były chyba trzy), sądziłem, że poprawiają przy tym większe błędy. Ale może jedynie uzupełniają bazę produktów typu grzejniki ? Tego nie wiem...

Cos za coś albo najnowsza wersja pro która kosztuje, albo darmowa ale stara i z bledami wersja firmowa.

asolt
19-03-2013, 08:55
Słuchajcie, czy opcja "obrót budynku" wam działa w darmowym 4.01? U mnie wyniki daje te same po dodaniu obrotu o 25°... :???:

Czy demo 5.0 nie żre się z darmowym 4.01 na jednym kompie/windowsie?

Nie, nie "żre" się

powell
19-03-2013, 09:11
Czy demo 5.0 nie żre się z darmowym 4.01 na jednym kompie/windowsie?
Wersja 5.0 instalowana jest w innym katalogu niż 4.01b, można je mieć równocześnie zainstalowane, nawet równocześnie uruchomione. Nie licz jednak na to, że plik *.ozc wygenerowany w jednej wersji otworzysz w drugiej .... No i nie da się, jak już pisałem, dodawać w wersji 5.0 nowych materiałów, ani zmieniać parametrów juz istniejących.


Cos za coś albo najnowsza wersja pro która kosztuje, albo darmowa ale stara i z bledami wersja firmowa.
No wiem, ale teraz chyba rozumiesz, że wybór jest trudny i nie ma związku z masochozmem ? :rolleyes:
I tak na koniec chcę zlecić liczenie OZC komuś, kto się na tym dobrze zna (może właśnie Tobie, asolt , jeśli będziesz miał czas :) ), teraz jednak chciałbym podłubać samemu, żeby mieć jakieś pojęcie o kosztach i czy np. opłaca się wydawać 3000 zł za dodatkowe ocieplenie wełną poddasza (jest 30cm, chciałem dać jeszcze 20) - według tego, co mi podaje program, nie opłaca się. Tak samo, jak nie opłaca się kupować super styropianu o lambda 0,032 w zamian za ten o labda 0,038 na podłogę - nie zwróci mi się to w najbliższym czasie, za to 5 cm więcej tego gorszego styro daje już bardzo dobre wyniki za małą kasę.

CodeSnipper
19-03-2013, 09:14
Koledzy fachowcy, czy te moje obliczenia nie sa zbytnio optymistyczne albo pesymistyczne?

asolt
19-03-2013, 09:27
Wersja 5.0 instalowana jest w innym katalogu niż 4.01b, można je mieć równocześnie zainstalowane, nawet równocześnie uruchomione. Nie licz jednak na to, że plik *.ozc wygenerowany w jednej wersji otworzysz w drugiej .... No i nie da się, jak już pisałem, dodawać w wersji 5.0 nowych materiałów, ani zmieniać parametrów juz istniejących.


No wiem, ale teraz chyba rozumiesz, że wybór jest trudny i nie ma związku z masochozmem ? :rolleyes:
I tak na koniec chcę zlecić liczenie OZC komuś, kto się na tym dobrze zna (może właśnie Tobie, asolt , jeśli będziesz miał czas :) ), teraz jednak chciałbym podłubać samemu, żeby mieć jakieś pojęcie o kosztach i czy np. opłaca się wydawać 3000 zł za dodatkowe ocieplenie wełną poddasza (jest 30cm, chciałem dać jeszcze 20) - według tego, co mi podaje program, nie opłaca się. Tak samo, jak nie opłaca się kupować super styropianu o lambda 0,032 w zamian za ten o labda 0,038 na podłogę - nie zwróci mi się to w najbliższym czasie, za to 5 cm więcej tego gorszego styro daje już bardzo dobre wyniki za małą kasę.

To ze w wersji demo nie da się dołozyc nowego materiału nie jest wielkim problemem jezeli tylko chcemy cos podłubac samemu. Mozna dla innego materiału przyjąc taką grubość aby zrekompensowała brakujący materiał, jest to moze bardziej pracochłonne ale program darmowy. Dla cełow poglądowych w sam raz. Dla profesjonalnych obliczen raczej sie nie nadaje. Przemiennosci miedzy wersjami nie ma i nie bedzie, jest to forma zabezpieczenia Sankomu przed utratą częsci zysków.

grzeniu666
19-03-2013, 09:51
To ze w wersji demo nie da się dołozyc nowego materiału nie jest wielkim problemem jezeli tylko chcemy cos podłubac samemu. Mozna dla innego materiału przyjąc taką grubość aby zrekompensowała brakujący materiał

Z takim zastrzeżeniem że nie otrzymamy przy tym zapewne oczekiwanej grubości przegrody (mając wymiarowanie w osiach przydatne), czy tak? PS. Ktoś wie jakie jest ograniczenie wielkości budynku w demo 5.0?

asolt
19-03-2013, 09:55
Z takim zastrzeżeniem że nie otrzymamy przy tym zapewne oczekiwanej grubości przegrody (mając wymiarowanie w osiach przydatne), czy tak? PS. Ktoś wie jakie jest ograniczenie wielkości budynku w demo 5.0?

Tak zgadza się, nie bedą się zgadzały wymiarowania w osiach, ale celów szkoleniowo poglądowych może być.
Ograniczenia sa w ilości przegród i ilości pomieszczeń, nie znam dokładnie jakie to wartości.

grzeniu666
19-03-2013, 10:04
dzięki za odp.

Acha, i jeszcze jedno pytanko - czy obrót budynku można podawać np. 25°, czy tylko ze "skokiem" 45°?

asolt
19-03-2013, 10:10
dzięki za odp.

Acha, i jeszcze jedno pytanko - czy obrót budynku można podawać np. 25°, czy tylko ze "skokiem" 45°?

Skok 45°, w przypadku kątu pośredniego trzeba w miarę dokładnie sprawdzić która orientacja jest mniejsza od 22,5° w stosunku do do 1 z 8 kierunków i taką przyjąć

powell
24-03-2013, 15:05
Wklepałem mój domek do Audytora OZC 5.0 demo, musiałem mocno kombinować, żeby uzyskać odpowiednie parametry przegród. Wyniki właściwie się nie zmieniły - wychodzi na to, że jednak starsze wersje programów OZC nie generują totalnie innych wyników niż wersje nowsze.
Natomiast ograniczenie w nowszych wersjach w postaci braku możliwości dodawania materiałów i zmiany parametrów materiałów jest bardzo upierdliwe.

Tak czy inaczej, wychodzi mi domek o rocznym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania w wielkości 11000kWh/rok.

Parametry domu:
Dom parterowy, z poddaszem nieużytkowym, 112 m^2 ogrzewanych
Ściany zewnętrzne: pustak ceramiczny lambda 0.268 + 15 cm styro 0.04
Ściany fundamentowe: Beton + 12 cm styro 0.04
Podłogi: 15 cm styro 0.038
Strop ocieplony 30cm wełny o lambda 0.04
Okna jakieś tanie, niby całkowite U=1.3

Czy na podstawie danych, które podałem może ktoś stwierdzić, czy zapotrzebowanie na ciepło, które mi wyszło, jest bliskie prawdy?
Jak tak czytam wątki OZC na tym forum, to większość ma jakieś super dobre wyniki teoretyczne, z reguły dwa razy lepsze niż ja (około 7000kWh/rok dla domów podobnych do mojego). Albo robię gdzieś błąd, albo... nie wiem co :)

Z moich zabaw z OZC wynika, że główną piętą achillesową domów parterowych jest (może być?) ocieplenie podłogi. Przy współczesnym, dość powszechnym poziomie ocieplenia domów parterowych (15 styro na ścianie, 30 cm wełny w stropie i 10-15cm styro w podłodze) , najwięcej ciepła ucieka w podłogę właśnie. Czy dobrze kombinuję?

powell
24-03-2013, 15:59
Teraz doczytałem, że CodeSniper chce dać aż 30cm styro w ściany, reszta też mocno docieplona, fakt. Co do rekuperacji, jak pisałem wyżej, u mnie pogarsza ona wyniki :rolleyes:
Czyli co, wyniki mojego domku raczej zgodne z rzeczywistością? Ktoś mieszka w podobnym domu i może potwierdzić?

plusfoto
24-03-2013, 16:35
Moim zdaniem albo coś liczysz źle albo zakładasz bardzo niekorzystny montaż okien i drzwi i do tego masz ich dużo, lub bardzo niekorzystne usytuowanie budynku lub wszystko na raz. Ja mam 170m2 i wychodzi mi około 7500 a jedyna różnica to bloczek 36,5 a ocieplenie podobne do twojego.

CodeSnipper
24-03-2013, 17:25
U mnie będzie w ścianie 30 cm ale WEŁNY ;) Tak gwoli sprostowania.

powell
24-03-2013, 17:40
a jakie ci wyszło projektowe obciążenie cieplne?

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku 112m^2
Kubatura ogrzewana budynku 313m^3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie 4236W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła 1218W
Całkowita projektowa strata ciepła 5454W
Nadwyżka mocy cieplnej 0W
Projektowe obciążenie cieplne budynku 5454W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik odniesiony do powierzchni 48,7W/m^2
Wskaźnik odniesiony do kubatury 17,4W/m^3

plusfoto
24-03-2013, 18:16
myślę że asolcik jednak się postarał:rolleyes:
To OZC które robiłem sam zresztą wyszło podobnie.
W swoim dzienniku wstawiałem zresztą swoje wyniki.

powell
24-03-2013, 19:11
Mam nadzieję, że coś będzie widać.
Zamieszczam wyniki obliczeń wraz z danymi o przegrodach i pomieszczeniach.
Byłbym wdzięczny za przejrzenie i ewentualnie wskazanie, gdzie robię błąd.

EDIT: nie mieszczą mi się całe tabelki, więc podzieliłem je na dwie części.

Przegrody:
http://imageshack.us/a/img268/4037/ozcprzegrody.png

Pomieszczenia:
http://imageshack.us/a/img689/7871/ozcpomieszcz.png

Wyniki:
http://imageshack.us/a/img541/3247/ozcwyniki.png

grzeniu666
24-03-2013, 20:31
powell, stopień szczelności (krotność wymian) masz 7 ?? Taki dziurawy dom przewidujesz? Pasywne to bodaj 0.6, porządne energooszczędne chyba 1.5 (?) a przyzwoity standard asolt coś pisał że 4. Ty masz "średni" z programu (czyli 7) to myślę robi b. duże straty. Temp obliczeniową chyba powinieneś wpisać -20°C, sprawdź swoją strefę.

plusfoto
24-03-2013, 21:14
przy średnim stopniu szczelności tak jest, wysoki daje 4 a niski 10

powell
24-03-2013, 21:17
Jestem w 2 strefie, temp. -18.
Stopień szczelności jest "średni", nie wiem, jak to się ma do rzeczywistości.

miron75
07-04-2013, 20:00
Wersja 5.0 instalowana jest w innym katalogu niż 4.01b, można je mieć równocześnie zainstalowane, nawet równocześnie uruchomione. Nie licz jednak na to, że plik *.ozc wygenerowany w jednej wersji otworzysz w drugiej .... No i nie da się, jak już pisałem, dodawać w wersji 5.0 nowych materiałów, ani zmieniać parametrów juz istniejących.

ta wersja OZC 5.0:
http://www.sankom.pl/download/pur/pol/ozc50b/full/setupozc.exe

jest free, pozwala na dodawanie materiałów, nie ma ograniczenia co do ilości przegród i co najważniejsze - umożliwia pracę z plikami utworzonymi w OZC 4.0x :cool:

powell
22-04-2013, 09:57
Wróciłem do tematu obliczeń OZC.
Obserwuję wykresik kołowy strat ciepła, jeśli mam ustawioną wentylację naturalną, na wentylację tracę ok. 20% ciepła, gdy włączę mechaniczną z odzyskiem - aż 37%! Wersja programu 4.01B. Czy ktoś może potwierdzić, że ten program tak to liczy? A jeśli nie, to gdzie mogę robić błąd? Jakie parametry wejściowe mam Wam pokazać?



ta wersja OZC 5.0:
http://www.sankom.pl/download/pur/pol/ozc50b/full/setupozc.exe

jest free, pozwala na dodawanie materiałów, nie ma ograniczenia co do ilości przegród i co najważniejsze - umożliwia pracę z plikami utworzonymi w OZC 4.0x :cool:

Tak, do momentu, kiedy pojawi się informacja o nowszej wersji programu i klikniemy, żeby ją zainstalować (ta wersja z linku sypała mi ciągle błędami, była praktycznie nie do używania). Po aktualizacji jest to już "typowa" wersja demo.

gentoonx
22-04-2013, 10:23
Wróciłem do tematu obliczeń OZC.
Obserwuję wykresik kołowy strat ciepła, jeśli mam ustawioną wentylację naturalną, na wentylację tracę ok. 20% ciepła, gdy włączę mechaniczną z odzyskiem - aż 37%! Wersja programu 4.01B. Czy ktoś może potwierdzić, że ten program tak to liczy? A jeśli nie, to gdzie mogę robić błąd? Jakie parametry wejściowe mam Wam pokazać?.

Nie myślisz jak liczysz.

Popatrz w jednym i drugim wariancie jakie masz wartości strumienia wentylacyjnego. Przy naturalnej program do wentylacji przyjmuje wartości powietrza infiltracyjnego, a ta jest zalezna od szczelności budynku jaką założyłeś w Danych podstawowych. Wiadomo że jak budynek szczelny to i tak ta naturalna nie będzie działać. Przy WM przyjmuje 0,5 wymiany na godz.

W zakładce wentylacja masz podzakładkę "bilans strumienia wentylacyjnego" - tam popatrz.

MasterCheat
22-04-2013, 10:53
ja miałem to samo. Program w Łazienkach i kuchniach przy mechanicznej przyjmuje pewne stałe wartości które są duże. I jak jest mały domek i małem te pomieszczenia to tak to włąśnie wychodzi.

powell
22-04-2013, 10:54
Nie myślisz jak liczysz.

Popatrz w jednym i drugim wariancie jakie masz wartości strumienia wentylacyjnego. Przy naturalnej program do wentylacji przyjmuje wartości powietrza infiltracyjnego, a ta jest zalezna od szczelności budynku jaką założyłeś w Danych podstawowych. Wiadomo że jak budynek szczelny to i tak ta naturalna nie będzie działać. Przy WM przyjmuje 0,5 wymiany na godz.

W zakładce wentylacja masz podzakładkę "bilans strumienia wentylacyjnego" - tam popatrz.


Tak, wiem i mam poustawiane 0,3 wymiany dla wszystkich pomieszczeń, chyba tylko łazienki 0,5


ja miałem to samo. Program w Łazienkach i kuchniach przy mechanicznej przyjmuje pewne stałe wartości które są duże. I jak jest mały domek i małem te pomieszczenia to tak to włąśnie wychodzi.


No wreszcie, nie tylko ja tak mam :) Dzięki.

mrxaoo
09-05-2013, 23:05
Jak pech to pech . Parę miesięcy temu, kiedy to zaczynałem budowę i miałem jeszcze siłę i zapał do rozbijania gó..na na atomy, zrobiłem sobie jakieś tam szybkie obliczenia OZC. Teraz nadszedł czas podejmowania finalnych decyzji i.... szukam, szukam i znajduję tylko jakiś jeden pliczek, który w ogóle nie odzwierciedla moich żmudnych wielogodzinnych obliczeń... teraz nie mam czasu od nowa uczyć się prgramu... problemem oczywiście jest topologia budowy pomieszczeń, przegród i skosów na poddaszu...
Stąd moje pytania:
1. Czy jest jakaś graficzna metoda zbudowania bryły budynku?
2. Jeśli pkt 1. nie jest możliwy, prosty, to czy ktoś dobry mógłby podesłać mi przykładowy pliczek obliczeń ozc dla domku z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy?
Z góry dzięki.
Mój mail: [email protected]

nabial
02-06-2013, 06:35
oprócz firmy sankom program do obliczeń OZC i instalacji CO i instalacji wodnej oferuje instalsoft. Co prawda rzadko są wersje firmowe albo demo ale można poszukać. W tym programie można budować bryłę budynku i liczyć trochę bardziej "graficznie". Bryłę buduje się w module projektowym ale na jej podstawie moduł OZC liczy. Co ciekawe - po zmianie przegrody (jakiegoś elementu przegrody) od razu aktualizują się obliczenia w OZC. Fajne do eksperymentowania. Ja liczyłem swój dom w tym programie (razem z instalacjami) i mam w domu temperaturę założoną przez cały sezon grzewczy :)

mostek
02-06-2013, 15:46
hej, obliczyłby mi ktos zapotrzebowanie mojego przyszlego domku ?? ;P - tak na szybko nie musi byc super dokladnie :) - mam projekt w komputerze..

Pozdrawiam

gentoonx
04-06-2013, 06:26
Poszukaj programu CASAnova i sam sobie policz

grzes124
20-10-2013, 11:08
Pytanie do ekspertów od OZC.

Trochę się bawię Purmo OZC 5.0, w miarę jak mam wolny czas, aby wstępnie oszacować koszty ogrzewania dla koncepcji budynku.
Ostatnio wstawiłem super prosty domek parterowy, tzw. stodołę, i się trochę nad nią znęcam.
Czy dochodzę do słusznego wniosku, że w przypadku konstrukcji parterowej, bez poddasza użytkowego, ciężko zejść do poziomu domu paywnego?
Ciężko właściwie zbliżyć się do domu dwu litrowego, nawet jeśli w ściany, fundamenty i strop wpakuję 40cm styropianu, a i okna wszystkie nie gorsze niż U=0,7. Dodam, że dom ustawiony na południe, z dużą ilością przeszkleń od tej strony.
Wentylacja z odzyskiem z ustawioną wymianą ok 100m3/h.

I teraz pytanie główne, czy program zawyża starty, czy po prostu taka jest smutna prawda?

imrahil
20-10-2013, 13:32
nie wiem jak to jest, ja mam OZC Asolta, 25 cm izolacji w podłodze, 30 cm w ścianach, 50 cm w stropie. Kształt domu taki jak kilku laureatów Muratorowego konkursu, okna prawie od południa, a zapotrzebowanie trzy razy większe.

grzes124
20-10-2013, 13:44
Ja napiszę jeszcze tylko, że jeśli dodam do opisanej wyżej parterówki, użytkowe poddasze, to bez problemu schodzę poniżej 2 litrów.
Czyli co? Do parterowy na pasywniaka jest be?

Chyba, że program liczy za duże straty do gruntu, bo niestety nie ma tam opcji płyta fundamentowa.

imrahil
20-10-2013, 18:06
a porównywałeś stosunek A/V obu brył?? dodatkowo zwykle dach/strop jest lepiej izolowany a przy poddaszu rośnie udział tych przegród. chociaż widzę że masz wszędzie 40 cm, więc powinno być bez znaczenia.

grzes124
20-10-2013, 19:38
Stosunek A/V na pewno ma znaczenie, wiec dom z poddaszem użytkowym ma generalnie większe aspiracje na dom pasywny, ale nie chce mi się wierzyć że parterówki pasywnej przy obecnych materiałach zrobić się nie da.

U ciebie te 22 stopnie zawyżają wynik. Typowo liczy się dla 20 stopni, ale wiadomo zawsze lepiej policzyć dla temp. takiej jaka ma docelowo być w domu.

MRQ69
14-11-2013, 09:03
Witam,

Mam trudny temat do rozgryzienia, nie wiem, czemu dom (https://drive.google.com/file/d/0B9usco8QoihOREM2eUxRMnhhVUk/edit?usp=sharing) projektowany jako energooszczędny nagle w OZC robi się ledwo zgodny z WNT. Mógłby mnie ktoś pokierować co źle zrobiłem?

Ogólne dane to 20 cm styro w podłodze, 25 cm styro na elewacje, ok. 35 cm wełny w stropodach, okna od 0,6 do 0,87, drzwi wejściowe 1,8, brama garażowa 2,1, okna dachowe 0,6 więc trudno jest mi przełknąć ponad 100 kWh/m2 / rok

grzes124
14-11-2013, 09:17
Patrząc na projekt, to taki prosty/energooszczędny to on nie jest.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna z reku?
Jaki duży masz strumień powietrza wentylacyjnego w m3/h w wynikach OZC?

Obejrzyj sobie zestawienie start energii cieplnej (taki torcik), i zobacz gdzie najwięcej jej tracisz.

asolt
14-11-2013, 09:27
Witam,

Mam trudny temat do rozgryzienia, nie wiem, czemu dom (https://drive.google.com/file/d/0B9usco8QoihOREM2eUxRMnhhVUk/edit?usp=sharing) projektowany jako energooszczędny nagle w OZC robi się ledwo zgodny z WNT. Mógłby mnie ktoś pokierować co źle zrobiłem?

Ogólne dane to 20 cm styro w podłodze, 25 cm styro na elewacje, ok. 35 cm wełny w stropodach, okna od 0,6 do 0,87, drzwi wejściowe 1,8, brama garażowa 2,1, okna dachowe 0,6 więc trudno jest mi przełknąć ponad 100 kWh/m2 / rok

Budynek do skomplikowany do liczenia, 3 balkony, duzo okien połaciowych (czy Uw=0,6 ?, jeszcze nie liczyłem tak dobrych okien połaciowych, kosztują majątek), duzo przeszklen (okna z Uw=0,6 potwierdzone?) W ozc masz inne wartosci?
Sprawdziłem twoje obliczenia, jest trochę błedów, wiekszych i mniejszych. Niemniej nie wiem jak Tobie wyszedł tak słaby wynik, mi wyszło całkiem dobrze. 50 % sprawnosci gwc to skad wzięte, n50=2 równiez.
Zakładajac pewne wartosci trzeba byc ich pewnym, inaczej robi sie z tego kreatywna księgowośc i otrzymujemy wyniki takie nam pasują a nie takie jakie są w rzeczywistosci.

MRQ69
14-11-2013, 10:04
Z tego co widzę to n50 mam 4 w OZC, proszę patrzeć na plik z hyperlinka w tekście postu, a nie podpisu pod postem, tamten jest ze stycznia :)
Gdzie jest ten współczynnik od GWC ?
Wentylacja nawiewno - wywiewna z rekuperacją i zasilaniem z GGWC z bypassem.

asolt
14-11-2013, 10:16
Z tego co widzę to n50 mam 4 w OZC, proszę patrzeć na plik z hyperlinka w tekście postu, a nie podpisu pod postem, tamten jest ze stycznia :)
Gdzie jest ten współczynnik od GWC ?
Wentylacja nawiewno - wywiewna z rekuperacją i zasilaniem z GGWC z bypassem.

Nie widzę linka w tekscie

MRQ69
14-11-2013, 10:20
JEst w sowie DOM w pierwszym poscie :
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdrive.google.com% 2Ffile%2Fd%2F0B9usco8QoihOREM2eUxRMnhhVUk%2Fedit%3 Fusp%3Dsharing

asolt
14-11-2013, 11:00
JEst w sowie DOM w pierwszym poscie :
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdrive.google.com% 2Ffile%2Fd%2F0B9usco8QoihOREM2eUxRMnhhVUk%2Fedit%3 Fusp%3Dsharing

Przeliczyłem powtórnie i dalej nie wiem skąd te 100 kWh/m2, błedy te same co wersji pierwotnej

MRQ69
14-11-2013, 11:07
To w takim razie ile ci wychodzi ?

Mi EP=100,9 EK 73,3

asolt
14-11-2013, 11:22
Podaj lokalizację, jest kilka miejscowosci o nazwie z profilu

asolt
14-11-2013, 11:24
Nie patrz na Ep, Ek a na Eu bo to jest najbardziej wiarygodne do porównian, chociaz w domu ze skosami to tez nie do konca.
Podaj zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciazeniae cieplne

MRQ69
14-11-2013, 14:24
Witam ponownie, nie bardzo wiem który to jest.

https://www.dropbox.com/s/2cpyavx55giqcnc/PrintoutBuildEnerChar.fr3.pdf

KiloGwoździ
02-12-2013, 20:50
Witam szanownych OZC-owców.
Potrzebuję pomocy/weryfikacji moich obliczeń.
Skupiam się tylko na podłodze na gruncie. Chcę obliczyć straty w trzech wariantach ocieplenia płyty fundamentowej.
I - 30 cm XPS * 25cm beton * 20 cm styro * 8 cm jastrych
II - 20 cm XPS * 25cm beton * 20 cm styro * 8 jastrych
III - 10 cm XPS * 25 cm beton * 20 cm styro * 8 jastrych
Pow całkowita podłogi/pyty 51,14 m2
Dzielę ją na dwie powierzchnie. Pow1=42,35m2 (jest to powierzchnia w której jest 20 cm styro pod jastrychem). Pow2=8,79 (powierzchnia styku płyty ze ścianą zewnętrzną). Zaznaczam brak wentylacji. II strefa klimatyczna.
Z OZC wychodz mi Całkowita projektowa strata ciepła
wariant I = 72 W; 10 kWh/rok
wariant II = 88 W; 15kWh/rok
wariant III = 113 W; 25kWh/rok
koszty styro dla wariantu I (11 tys.) a dla III (4 tys.). Dopłata do ogrzewania pomiędzy wariantem I a III, to koło 2m3 gazu/rok (czyli 4-5 zł).
Czy moje wyliczenia są prawidłowe?

fox503
19-12-2013, 21:55
Witam,
Odwzorowałem myślę dość dokładnie mój projekt, wprowadziłem przegrody, pomieszczenia i grupy,
jednak mimo osiągnięcia na ogrzewanie na poziomie 43,3 kWh/(m2/rok) mam problem z 42% stratą ciepła na wentylację.
Bardzo bym prosił forumowych ekspertów o zerknięcie na OZC i ewentualnie komentarz na temat błędów

https://docs.google.com/a/gazeta.pl/file/d/0B-JNQlWrYMjgZ1NEU0RkVFZrTGs/edit

plik pochodzi z Purmo OZC 5.0

asolt
19-12-2013, 22:11
Mysle ze jednak nie dosc dokładnie, prawdopodobnie masz skosy i tu są najwieksze błedy, nie podajesz wymiarów przegród w osiach, tak wysokie straty (procentowe) na wentylacje realne gdyz załozyłes sprawnsc reku na poziomie 70%

fox503
20-12-2013, 09:15
No fakt ze skosami trochę uprościłem ponieważ wpisałem orientacje H oraz powierzchnię według podłogi (chociaż przyznam, że taki sposób wyczytałem w tym temacie), okna połaciowe podpięte pod połać dachu ustawiłem już konkretną orientację strony świata.
Czy założona sprawność reku 70% jest nadal zbyt optymistyczna ? , i tak zszedłem z marketingowego 85% .

Wysokość ścianki kolankowej podawać razem z wieńcem i murłatą tj 1,3 m ?

asolt
20-12-2013, 09:22
sprawność reku ma niewiele wspólnego ze sprawnością całej instalacji. Moje reku ma marketingowe 95%, a realnie to w okolicy max 70% wychodzi.

Oczywiscie ze niewiele ma, ale audytor ozc to uwzglednia

sebcioc55
20-12-2013, 16:25
Witam,
a czy ktoś z was kto ma policzone zapotrzebowanie w audytorze OZC mógłby je porównać z tym kalkulatorem?
http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster
Jestem ciekaw jak on się ma do rzeczywistości i do prawdziwych obliczeń. Ja sobie liczyłem mój przyszły dom i wynik otrzymałem bardzo optymistyczny, aż za bardzo.

Pozdrawiam

jendrulakowalski
22-12-2013, 20:07
Witam
Mam ogromną prośbę. Jako że nie miałem za bardzo czasu żeby uczyć się audytora OZC zleciłem takowe wyliczenie firmie. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Liczyłem na coś pomiędzy NF40, a NF15 ale nie na 9kw/m2/rok. Czy mógł by ktoś obeznany zerknąć??( w poście na stronie 14 dziennika jest link do pdf-a z obliczeniami).
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212979-Samemu-projekt-indywidualny/page14
Pozdrawiam

asolt
22-12-2013, 20:26
Witam
Mam ogromną prośbę. Jako że nie miałem za bardzo czasu żeby uczyć się audytora OZC zleciłem takowe wyliczenie firmie. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Liczyłem na coś pomiędzy NF40, a NF15 ale nie na 9kw/m2/rok. Czy mógł by ktoś obeznany zerknąć??( w poście na stronie 14 dziennika jest link do pdf-a z obliczeniami).
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212979-Samemu-projekt-indywidualny/page14
Pozdrawiam

Nie ma najmniejszych szans aby przy zakładanej izolacji przegród uzyskac tak niski wynik, dodatkowo jest niezgodnie z normą załozona wentylacja pralni, łazienek i kuchni, nie wiem jakie planujesz okna, ale zeby taki wsp. osiągnąc to muszą miec wsp U < 0,7.
Dla mnie ten wynik jest całkowicie niewiarygodny, za mało danych zeby go oszacować ale tak na szybko to duzo blizej do NF40.

jendrulakowalski
22-12-2013, 20:48
Wszystko jest w pliku. Czy mógł byś do niego zerknąć. Ściana zewnętrzne 20cm pir thermano, strop 40cm włókno celulozowe, podłoga na gruncie 20cm XPS, fundament ocieplony do ławy wewnątrz też (na pierwszych stronach dziennika są rysunki) okna z dużymi przeszkleniami z pakietem 0,5 - najprawdopodobniej coś koło 0,7, drzwi zewnętrzne - 0,71, tarasowe 0,8, do garażu 1,2. Montaż okien energooszczędny - jest link na ostatniej stronie dziennika - z zakładką ocieplenia na ramę okienną. Komin poza domem, w warstwie ocieplenia. Mostki termiczne :kotwy elewacyjne, ewentualnie parapet, skrzynia rolety.
Mógł byś napisać co jest błędnie/niezgodnie z normą założone. Założenia co do przegród są w pliku. Rysunki konstrukcyjne mogę przesłać/wrzucić na serwer - sam projektowałem oprócz obliczeń konstrukcyjnych stropu i dachu. Bardzo mi zależy, czytając lekturę forum wiem że pomogłeś kilku osobom i biegle posługujesz się OZC.

Pozdrawiam

asolt
22-12-2013, 21:27
Dane w pliku są niewystarczające, potrzebne są rzuty, pzt

jendrulakowalski
28-12-2013, 08:05
Witam.
Nikt nie pomógł więc jadę sobie z OZC samemu i mam kilka pytań już na wstępie.
- Czy mogę przyjąć "domyślną sprawność odzysku ciepła w rekuperatorze" na poziomie wyniku z badać certyfikujących dla centrali??
(t.j. 84% dla Comfoair 550 - dla przepływów 110-240m3/h - czyli takich jakie będą w sezonie grzewczym - deklarowana sprawność maksymalna podawana w ulotkach - 94%) - dodatkowo będzie glikolowy wymiennik ciepła własnego rozwiązania
- Dom buduję samemu, dokładnie. Wiem jak i gdzie należy go uszczelnić, na pewno niczego nie pominę. Dodatkowo zrobię nadciśnienie w budynku i sprawdzę newralgiczne miejsca jakimś kadzidełkiem, czymkolwiek delikatnie dymiącym. Wiem że podchodząc do tego bardzo starannie można zejść poniżej 0,6 Wobec tego, czy mogę n50 przyjąć na poziomie 1?

firewall
28-12-2013, 08:16
czemu chcesz dawać nadciśnienie?

jendrulakowalski
28-12-2013, 16:09
Nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci wprost i z całkowitą pewnością co będę robił dla sprawdzenia szczelności bo to nie prędzej niż za dwa lata nastąpi. Raczej będzie to nadciśnienie aniżeli podciśnienie. Wydaje mi się że łatwiej zaobserwować gdzie dym ucieka niż odwrotnie. Można spróbować w obydwie strony. Żaden problem puścić wentylator w drugą stronę.

jendrulakowalski
28-12-2013, 17:42
Kolejne pytanie. Jak wyliczyć i uwzględnić mostki punktowe jakimi są kotwy elewacyjne?Stal nierdzewna A4 - kotwa na kołek. Są jakieś wartości które można z większym przybliżeniem przyjąć, czy raczej należało by policzyć mostek jakimś programem np Therm.

Odnośnie obliczeń ze strony:

http://www.mostkicieplne.pl/mas.html

Czy mogę przyjąć dla pojedynczej kotwy wzrost wartości U ΔU=0,002945 [W/(m2*K)] (Stal A4 fi4mm - niecała połowa przekroju branego do obliczeń w odnośniku - dokładnie 25mm2 : 1,9894 = 12,566mm2 (co jest polem przekroju kotwy o średnicy fi4mm)

Czyli przykładowo dla 4 kotew na m2 gęstość strumienia ciepła rośnie 4-krotnie co daje przyrost ΔU=0,01178 [W/(m2*K)].
Idąc dalej przegroda która miała bez kotew U=0,1 [W/(m2*K)], z 4 kotwami na m2 będzie miała U=0,11178 [W/(m2*K)].
Dla warunków jak w odnośniku. W zależności od konstrukcji przegrody strumień ciepła się zmienia.

maciej10
29-12-2013, 14:39
Czy mógłby ktoś zweryfikować te obliczenia?
Ogólnie straty wydają się duze a przeciez dom dobrze izolowany!
Wychodzi mi 76 kWh/(m2*rok)

232230232231232232

asolt
29-12-2013, 14:55
Czy mógłby ktoś zweryfikować te obliczenia?
Ogólnie straty wydają się duze a przeciez dom dobrze izolowany!
Wychodzi mi 76 kWh/(m2*rok)

232230232231232232

Na początek zmien normę na obliczanie E, ta którą zastosowałes jest nieaktualna i nie zbyt dokładna, własciwa norma to 13790.
Co do weryfikacji, to jak to zrobic nie mając zadnych danych dotyczacych budynku. To raczej pytanie na forum wrózbiarskie.

maciej10
29-12-2013, 15:01
jakie dane potrzebujesz?

p.s. nie moge edytowac normy na obliczanie E...

maciej10
29-12-2013, 15:10
kazdy tylko umie krytykować i łapać za słówka... weź pomóż człowieku ...

lepszy pod tym względem to jest chyba tylko "ciepły dom" (i nie mam tutaj na myśli sp. zoo nie rozumiem o co chodzi...

grzeniu666
29-12-2013, 15:32
@maciej, krotność wymian n50 masz 4, chyba trochę dużo. Zwraca uwagę ta ilość i temp. powietrza dopływającego. Na oko powinien wyjść spokojnie domek 4-5L.

@asolt, trochę danych masz w stopce. Zmiana normy to chyba detal, porównując do dziwnie sporego wyniku.


jakie dane potrzebujesz?.

dane do faktury? :D Taki żart, asolt profesjonalnie zajmuje się takimi obliczeniami, w sprawie dokładnego projektu (i np. podłogówki) uderzaj do niego. Ale na forum cośtam pomaga, dziękówka.

adiq, o co chodzi (ze spółką to wiem) ;)

maciej10
29-12-2013, 15:43
Dzieki grzeniu666 za pomoc,postaram sie jeszcze pogrzebac... asolt chyba nie widzial tych danych w stopce- niedziela, wieczor moze zmęczony :)

jendrulakowalski
29-12-2013, 15:43
Widzisz maciej10 Tak to już bywa że mając 1000 i więcej postów coś tam się w tej łebce przewraca , że nie będąc "w kręgu" sensownej i pomocnej odpowiedzi od takiego "forumowicza" nie dostaniesz.
Zauważ jak konkretne pytania zadałem, podesłałem potrzebne materiały, wyciągnąłem własne wnioski i czy otrzymałem jakieś ustosunkowanie/korekte/poradę/potwierdzenie od forumowych guru?

Liczę wg założonych parametrów OZC, tzn skorygowałem przewodność cieplną izolacji do równoważnej z 4 kotwami na m2.
Założyłem 84% odzysku ciepła w wentylacji i n50 infiltrującego -1.
Czy dobrze. Niby bezpieczniej 4, ale jak się buduje dom energooszczędny, samemu i robi to dokładnie to czemu nie 1.
Ktoś pomoże?

Liczyłeś już asolt przegrody z kotwami?

jendrulakowalski
29-12-2013, 16:09
Ja mam dość kiepskie wrażenia z obecności na tym forum. Zawsze staram się drążyć temat, a jak już dochodzi do potrzeby zadania pytania to nie jest to pytanie z rodzaju "czy masło jest śliskie?". Odpowiedzi w 99% nie otrzymuję. Nie wiem czemu. Może za ciężkie pytania zadaję?

maciej10
29-12-2013, 16:21
stopka widniej juz pare miesiecy :) powtorze-jakie dane sa potrzebne? o jakie niewiadome chodzi...

jendrulakowalski
29-12-2013, 16:32
Bo wyszło co wyszło :p , no i po co zaglądać jak sie już wybudowała nie mając w tym żadnego interesu??
Budując domek samemu ciężko jeszcze znaleźć czas żeby godzinami szperać po necie. Dopiero teraz siadłem znowu do kompa jak zawiesiłem budowe.

asolt
29-12-2013, 16:40
@asolt, trochę danych masz w stopce. Zmiana normy to chyba detal, porównując do dziwnie sporego wyniku.


Te dane ze stopki mogą pomóc w zgrubnym oszacowaniu zapotrzebowania na ciepło, a nie w wykryciu ewentualnych błedów

grzeniu666
29-12-2013, 16:46
@jendrula, uważam że bezpiecznie będzie podwoić tę obliczoną stratę na kotwach (np. do projektu podłogówki, przykręcić można). U siebie miałem podobną sprawę do rozwiązania, uważam że takie liczenie "po prostu" nie oddaje złożoności problemu niestety na niekorzyść (próby z Therm).


Te dane ze stopki mogą pomóc w zgrubnym oszacowaniu zapotrzebowania na ciepło, a nie w wykryciu ewentualnych błedów

Sądzę że chodzi przede wszystkim o "grube" błędy...

jendrulakowalski
29-12-2013, 17:01
Wgryzam się w ten program i widzę o wiele więcej dość poważnych problemów do rozwiązania których trzeba by policzyć mostki jakimś dedykowanym programem i wstawić do OZC, albo jeśli nie jest to możliwe podstawić jakieś równoważne przegrody. Ja mam nieco pod górkę z obliczeniami bo fundament jest dość zawiły i nijak nie da się właśnie tak po prostu czegoś przyjąć. Dodatkowo chciał bym jakoś wprowadzić mostki od rolet bo będą ale na razie nie mam pojęcia jak to zrobić. Chyba trzeba by policzyć mostek liniowy rolety i wrzucić do okna stosując odwrotną proporcję do obwodu.
Materiały wprowadzone, przegrody również, teraz tylko wyskalować rzut na osie i wrzucać pomieszczenia.
Garaż jest nieogrzewany i dostawiony od poziomu ławy do domu. Nie ma żadnych mostków termicznych. Czy mogę liczyć projekt tak jak by garażu nie było?

ZbyszekT
01-01-2014, 19:06
Kto mi policzy OZC?
Dom: piwnica nieogrzewana, parter, poddasze
3 x 42 m2

maciej10
15-01-2014, 11:38
licze ozc w kisan ozc 4.01B
pytanie 1 /. ktos wie dlaczego temperatura podlogi zmienia się wraz z ręczną zmianą projektowanej temperatury wewnętrznej pomieszczenia?
pytanie 2/.ustawiłem w przegrodach strop pod nieogrzewanym poddaszem.Jaką temperaturę mam wybrać po drugiej stropnie przegrody (czyli jaka temperatura bedzię panowała na nieocieplonych skosach i nieogrzewanym strychu przy polozonej izolacji na stropie 30cm wełny) ? albo prościej-jaką temperaturę mogę przyjąc do obliczeń-czy w największe mrozy temperatura na strychu nie spadnie poniżej powiedzmy -3 stopni ?

plusfoto
15-01-2014, 12:12
Z tego co pamiętam program sam wstawi ci tam temp. I raczej będzie to temp. ujemna.

misiupl
15-01-2014, 12:19
u mnie sam nie wstawił, poprawiłem go i dałem taką jak za ścianą zewnętrzną (-20)

plusfoto
15-01-2014, 12:26
U mnie wstawił sam dla -20 dał -18,9

gentoonx
15-01-2014, 12:27
u mnie sam nie wstawił, poprawiłem go i dałem taką jak za ścianą zewnętrzną (-20)

to coś źle zrobiłeś, sam wstawia koło -19st III strefa

gentoonx
15-01-2014, 12:30
...
pytanie 1 /. ktos wie dlaczego temperatura podlogi zmienia się wraz z ręczną zmianą projektowanej temperatury wewnętrznej pomieszczenia?
...

im wyższa projektowana w pomieszczeniu - tym niższa gruntu, dojdziesz nawet do absurdu czasem i temperatur gruntu poniżej zera ;)

maciej10
16-01-2014, 06:24
dzieki za pomoc-dodałem nową kondygnację-strych nieogrzewany-przegroda dach (dachówka,folia) i z pomieszczeń na parterze zrobilem strop i temperatura za przegroda wzieta automatycznie ze strychu. mam andzieje ze rozumiecie o co mi chodzi. Na chwilę obecną ozc mogę uznać za skończone-wyszło 45,8 KW/m2rok czy przy tej wartości pompa ciepła 8KW bedzie wystarczajaca?

maciej10
16-01-2014, 06:42
Strefa klimatyczna: II
Projektowa temperatura zewnętrzna !^q!~!-e!=: -18 °C
Średnia roczna temperatura zewnętrzna !^q!~!-m,e!=: 7.9 °C
Stacja meteorologiczna: Bydgoszcz
Stacja aktynometryczna: Piła

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku A!-h!=: 187.0 m!+2!=
Kubatura ogrzewana budynku V!-h!=: 510.0 m!+3!=
Projektowa strata ciepła przez przenikanie !^F!~!-T!=: 4674 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła !^F!~!-V!=: 651 W
Całkowita projektowa strata ciepła !^F!~: 5325 W
Nadwyżka mocy cieplnej !^F!~!-RH!=: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku !^F!~!-HL!=: 5325 W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik !^F!~!-HL!= odniesiony do powierzchni !^f!~!-HL,A!=: 28.5 W/m!+2!=
Wskaźnik !^F!~!-HL!= odniesiony do kubatury !^f!~!-HL,V!=: 10.4 W/m!+3!=

Wyniki obliczeń wentylacji:
Powietrze infiltrujące V!-infv!=: 15.8 m!+3!=/h
Powietrze dodatkowo infiltrujące V!-m.infv!=: m!+3!=/h
Wymagane powietrze nawiewane mech. V!-su,min!=: m!+3!=/h
Powietrze nawiewane mech. V!-su!=: 210.0 m!+3!=/h
Wymagane powietrze usuwane mech. V!-ex,min!=: m!+3!=/h
Powietrze usuwane mech. V!-ex!=: 225.0 m!+3!=/h
Średnia liczba wymian powietrza n: 0.5
Dopływające powietrze wentylacyjne V!-v!=: 256.6 m!+3!=/h
Średnia temperatura dopływającego powietrza !^q!~!-v!=: 11.3 °C

Wyniki doboru grzejników:
Suma projektowych mocy cieplnych grzejników !^F!~!-p,r!=: 0 W
Suma rzeczywistych mocy cieplnych grzejników !^F!~!-r,r!=: 0 W
Suma deficytów mocy cieplnych grzejników !^F!~!-def,r!=: 0 W
Suma mocy innych urządzeń grzewczych !^F!~!-he!=: 0 W
Suma mocy urządzeń grzewczych !^F!~!-r,r!=+ !^F!~!-he!=: 0 W
Suma deficytów mocy urządzeń grzewczych !^F!~!-def!=: 0 W

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię E:
Wariant obliczeń: Obliczaj tylko dla całego budynku
Stacja meteorologiczna: Bydgoszcz
Stacja aktynometryczna: Piła
Liczba mieszkańców budynku: 3
Liczba mieszkań o powierzchni F < 50 m!+2 0 szt.
Liczba mieszkań o powierzchni 50 !^Ł!~ F !^Ł !~100 m!+2 0 szt.
Liczba mieszkań o powierzchni F > 100 m!+2 0 szt.
Liczba mieszkań z dziećmi 0 szt.
Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q!-h!=: 30.83 GJ/rok
Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q!-h!=: 8563 kWh/rok
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 164.9 MJ/(m!+2!=·rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 45.8 kWh/(m!+2!=·rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 60.4 MJ/(m!+3!=·rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 16.8 kWh/(m!+3!=·rok)



Da sie wyczytać cos z tego? :)

maciej10
16-01-2014, 06:59
jakie rozwiazanie jest lepsze/ekonomiczniejsze/tansze/ pompa 8 KW i taryfa nocna czy pompa 6,5 KW i taryfa calodobowa?

asolt
16-01-2014, 07:07
Strefa klimatyczna: II
Projektowa temperatura zewnętrzna !^q!~!-e!=: -18 °C
Średnia roczna temperatura zewnętrzna !^q!~!-m,e!=: 7.9 °C
Stacja meteorologiczna: Bydgoszcz
Stacja aktynometryczna: Piła



Da sie wyczytać cos z tego? :)

Da, masz nieaktualną norme na wyliczenie zapotrzebowania na ciepło powinna byc 13790 a jest 02025, zapewne inne błedy sa również, ale z tych wyników nie mozna wnioskowac jakie one są.

maciej10
16-01-2014, 07:14
asolt,a możesz powiedzieć jak zmienic tę normę-aktualizacja programu nic nie daje...
adiqq,ECOPOWER C7 - 14700zł, ECOPOWER C9 - 15300zł ale czy da sie tak poustawiac pompe zeby grzala tylko 22-6 i czy w dzien przy wylaczonej pompie podlogowka nie ochlodzi sie na tyle ze podgrzanie jej do "wyjsciowej" temperatury zrównoważy rachunki za prad miedzy 1-sza i 2ga taryfą?

asolt
16-01-2014, 07:27
Jezeli stara wersja audytora to nie zmienisz normy, w nowej nie ma problemu

zbigor
17-01-2014, 15:36
Jezeli stara wersja audytora to nie zmienisz normy, w nowej nie ma problemu
asolt, od paru dni próbuję się z Tobą skontaktować na maila i priva. Proszę o kontakt.

Sorki za OT

genezyp
09-04-2014, 18:11
Powiedzcie mi - jak przy obliczeniach potraktować otwarty salon z antresolą nad nim? Jako dwa osobne pomieszczenia? Nie wiem jaką przyjąć moc podłogówki na dole :/

koziol99
20-10-2014, 20:18
Witam

Robiłem obliczenia w OZC basic6.1 - według mnie jest gdzieś gruby błąd.
Wg wskaźników wychodzi ok, a zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania 21204 kwh / rok.
Poniżej wklejam wyniki. Będe wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Podstawowe informacje:
Nazwa projektu: AMETYST

Miejscowość: MAZOWIECKIE
Adres:
Projektant:
Data obliczeń: Poniedziałek 20 Października 2014 21:14
Data utworzenia projektu: Poniedziałek 20 Października 2014 21:14
Plik danych: C:\Pliki\BUDOWA\OZC 2014\ametyst.ozd

Normy:
Norma na obliczanie wsp. przenikania ciepła: PN-EN ISO 6946
Norma na obliczanie projekt. obciążenia cieplnego: PN-EN 12831:2006
Norma na obliczanie E: PN-EN ISO 13790

Dane klimatyczne:
Strefa klimatyczna: III
Projektowa temperatura zewnętrzna !^q!~!-e!=: -20 °C
Średnia roczna temperatura zewnętrzna !^q!~!-m,e!=: 7,6 °C
Stacja meteorologiczna: Warszawa Okęcie

Grunt:
Rodzaj gruntu: Piasek lub żwir
Pojemność cieplna: 2,000 MJ/(m!+3!=·K)
Głębokość okresowego wnikania ciepła !^d!~: 3,167 m
Współczynnik przewodzenia ciepła !^l!~!-g!=: 2,0 W/(m·K)

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku A!-H!=: 219,9 m!+2!=
Kubatura ogrzewana budynku V!-H!=: 530,8 m!+3!=
Projektowa strata ciepła przez przenikanie !^F!~!-T!=: 7421 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła !^F!~!-V!=: 2248 W
Całkowita projektowa strata ciepła !^F!~: 9602 W
Nadwyżka mocy cieplnej !^F!~!-RH!=: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku !^F!~!-HL!=: 9602 W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik !^F!~!-HL!= odniesiony do powierzchni !^f!~!-HL,A!=: 43,7 W/m!+2!=
Wskaźnik !^F!~!-HL!= odniesiony do kubatury !^f!~!-HL,V!=: 18,1 W/m!+3!=
Wsp. proj. straty ciepła przez przenikanie H!-T!=: W/K
Wsp. wentylacyjnej proj. straty ciepła H!-V!=: W/K

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:
Powietrze infiltrujące V!-infv!=: 71,2 m!+3!=/h
Powietrze dodatkowo infiltrujące V!-m.infv!=: 0,0 m!+3!=/h
Wymagane powietrze nawiewane mech. V!-su,min!=: 187,2 m!+3!=/h
Powietrze nawiewane mech. V!-su!=: 308,9 m!+3!=/h
Wymagane powietrze usuwane mech. V!-ex,min!=: 277,6 m!+3!=/h
Powietrze usuwane mech. V!-ex!=: 277,6 m!+3!=/h
Średnia liczba wymian powietrza n: 1,0
Dopływające powietrze wentylacyjne V!-v!=: 535,2 m!+3!=/h
Średnia temperatura dopływającego powietrza !^q!~!-v!=: 2,4 °C

Wyniki doboru grzejników:
Suma projektowych mocy cieplnych grzejników !^F!~!-p,r!=: 11126 W
Suma rzeczywistych mocy cieplnych grzejników !^F!~!-r,r!=: 11471 W
Suma deficytów mocy cieplnych grzejników !^F!~!-def,r!=: -345 W
Suma mocy innych urządzeń grzewczych !^F!~!-he!=: 0 W
Suma mocy urządzeń grzewczych !^F!~!-r,r!=+ !^F!~!-he!=: 13448 W
Suma deficytów mocy urządzeń grzewczych !^F!~!-def!=: -345 W

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
Stacja meteorologiczna: Warszawa Okęcie
Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie V!-v,H!=: 464,5 m!+3!=/h
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie Q!-H,nd!=: 76,33 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie Q!-H,nd!=: 21204 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku A!-H!=: 220 m!+2
Kubatura ogrzewana budynku V!-H!=: 530,8 m!+3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EA!-H!=: 347,1 MJ/(m!+2!=·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EA!-H!=: 96,4 kWh/(m!+2!=·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EV!-H!=: 143,8 MJ/(m!+3!=·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EV!-H!=: 39,9 kWh/(m!+3!=·rok)

Parametry obliczeń projektu:
Obliczanie przenikania ciepła przy min. !^Dq!~!-min!=: 4,0 K
Wariant obliczeń strat ciepła do pomieszczeń w sąsiednich grupach:
Obliczaj z ograniczeniem do !^q!~!-j,u
Minimalna temperatura dyżurna !^q!~!-j,u!=: 16 °C
Obliczaj straty do pomieszczeń w sąsiednich
budynkach tak jak by były nieogrzewane: Tak
Obliczanie automatyczne mostków cieplnych: Tak
Obliczanie mostków cieplnych metodą uproszczoną: Nie

Parametry doboru grzejników:
Projektowa temp. wody zasilającej instal. !^q!~!-s,r!=: 75,0 °C
Projektowe ochłodzenie wody w grzejnikach !^Dq!~!-r!=: 20,0 K
Zwiększenie mocy grzejników z zaworami termostatycznymi:
Zwiększaj z wyjątkiem pomieszczeń z nadwyżką mocy cieplnej !^F!~!-RH!=.
Zwiększanie grzejników z zaworami termost. o: 15 %

Domyślne parametry dobieranych grzejników:
Symbol grzejnika: CVM**-60
Współczynnik usytuowania grzejnika: 1,00
Współczynnik osłonięcia grzejnika: 1,05
Maksymalna długość grzejnika L!-max!=: 1,80 m
Domyślny sposób podłączenia: IJ
Domyślnie grzejniki wyposażono w zawory termost.: Tak
Domyślnie grzejnik jest: Projektowany

Domyślne dane do obliczeń:
Typ budynku: Jednorodzinny
Typ konstrukcji budynku: Bardzo ciężka
Typ systemu ogrzewania w budynku: Konwekcyjne
Osłabienie ogrzewania: Bez osłabienia
Regulacja dostawy ciepła w grupach: Indywidualna reg.
Stopień szczelności obudowy budynku: Bez próby szczelności
Krotność wymiany powietrza wewn. n!-50!=: 4,0 1/h
Klasa osłonięcia budynku: Brak osłonięcia

Domyślne dane dotyczące wentylacji:
System wentylacji: Nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła
Temperatura powietrza nawiewanego !^q!~!-su!=: 20,0 °C
Temperatura powietrza kompensacyjnego !^q!~!-c!=: 20,0 °C

Domyślne dane dotyczące rekuperacji i recyrkulacji:
Temperatura dopływającego powietrza !^q!~!-ex,rec!=: 20,0 °C
Projektowa sprawność rekuperacji !^h!~!-recup!=: 80,0 %
Sezonowa sprawność rekuperacji !^h!~!-E,recup!=: 56,0 %
Projektowy stopień recyrkulacji !^h!~!-recir!=: 95,0 %
Sezonowy stopień recyrkulacji !^h!~!-E,recir!=: 0 %

Geometria budynku:
Rzędna poziomu terenu: -0,50 m
Domyślna rzędna podłogi L!-f!=: m
Rzędna wody gruntowej: -1,50 m
Domyślna wysokość kondygnacji H: m
Domyślna wys. pomieszczeń w świetle stropów H!-i!=: m
Pole powierzchni podłogi na gruncie A!-g!=: 115,77 m!+2!=
Obwód podłogi na gruncie w świetle ścian zewn. P!-g!=: 47,14 m
Obrót budynku: Bez obrotu

Statystyka budynku:
Liczba kondygnacji: 3
Liczba stref budynku: 5
Liczba grup pomieszczeń: 5
Liczba pomieszczeń: 16

asolt
20-10-2014, 20:54
Budynek bardzo słabo ocieplony, skoro wyszły takie wyniki. A tak na poważnie z przedstawionych danych nic nie mozna wywnioskowac na temat błedów w obliczeniach.

koziol99
20-10-2014, 21:16
Dziwia mnie wyniki poniewaz
20 cm styro na scianach
15 cm styro w podlodze
32 cm welny w stropie nad pietrem
do tego WM oraz okna 3 szybowe o U < 1......

Ponadto wskaznik odniesiony do powierzchni wyszedl 43 W/ m2
a calkowite zapotrzebowanie jak juz pisalem pobad 20 tys kwh...

asolt
20-10-2014, 21:26
Dziwia mnie wyniki poniewaz
20 cm styro na scianach
15 cm styro w podlodze
32 cm welny w stropie nad pietrem
do tego WM oraz okna 3 szybowe o U < 1......

Ponadto wskaznik odniesiony do powierzchni wyszedl 43 W/ m2
a calkowite zapotrzebowanie jak juz pisalem pobad 20 tys kwh...

Pomieszanie z poplątaniem, mylisz jednostki i wskazniki. Zapotrzebowanie na ciepło to nie projektowe obciązenie cieplne budynku i jego wskaznik.
Nie porównuj W/m2 z kWh/m2 to calkiem co innego.

kbab
20-10-2014, 21:32
Dziwia mnie wyniki
zmniejsz średnią liczbę wymian powietrza, podgrzać 530m3/h to prawie 13km3/dobę

gentoonx
21-10-2014, 00:36
... podgrzać 530m3/h to prawie 13km3/dobę

to się trzeba naogarniać :lol2:

koziol99
21-10-2014, 21:44
zmniejsz średnią liczbę wymian powietrza, podgrzać 530m3/h to prawie 13km3/dobę

przejrzałem obliczenia - moim zdaniem za duzo strat na wentylację ale pomimo zmniejszenia krotności i tak zostaję 330 m3/h
Pozatym widzę że przesadziłem z mostkami - myślę że poprostu usiąde do tego jeszcze raz.

poniżej zestawienie strat

285687

lukas82
25-11-2014, 20:49
Witam
Robiłem obliczenia OZC. Dom będzie ogrzewany ekogroszkiem. Jakiej mocy piec powinienem zastosować biorąc pod uwagę wyniki uzyskane z OZC. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Temperatury
Projektowa temperatura zewnętrzna -18,0 °C
Roczna średnia temperatura zewnętrzna 7,9 °C

Wymiary
Szerokość budynku 14,3 m
Długość budynku 14,5 m
Powierzchnia podłóg na gruncie 158 m2
Liczba kondygnacji n 3 [-]
Wysokość budynku 8,7 m

Dane gruntu
Średnie zagłębienie budynku z 0,00 m
Obwód podłogi na gruncie P 57,6 m
Wymiar char. podł. B' 5,5 m
Głębokość wód gruntowych T 4 m
Wsp. korekcyjny dla wahań temp. fg1 1,45 [-]
Wsp. wpływu wód gruntowych GW 1 [-]

Wentylacja
Krotność wymian przy różnicy 50 Pa (wartość średnia) n50 4,0 1/h
Sprawność systemu odzyskiwania ciepła (wartość średnia) hv 93,5 %

Zestawienie wyników dla budynku
Współczynniki strat ciepła W/K
Współczynnik strat ciepła przez przenikanie:
do otoczenia przez obudowę budynku SHT,ie 112
do otoczenia przez przestrzeń nieogrzewaną SHT,iue 21
do gruntu SHT,ig 9
do sąsiedniego budynku SHT,ij 0
Współczynnik strat ciepła na wentylację SHV 47
Sumaryczny współczynnik strat ciepła SH 189
Straty ciepła budynku W
Sumaryczna strata ciepła przez przenikanie SFT 5503
Strata ciepła na wentylację minimalną SFV,min
Strata ciepła przez inflitrację 0,5×SFV,inf 1496
Strata ciepła przez wentylację mechaniczną, nawiewną SFV,su 336
Strata ciepła w wyniku działania instalacji wywiewnej SFV,mech,inf 0
Sumaryczna strata ciepła na wentylację SFV 1832
Obciążenie cieplne budynku W
Sumaryczna strata ciepła budynku SF 7335
Sumaryczna nadwyżka mocy cieplnej (wskutek czasowego
obniżenia temp.)
SFRH ---
Projektowe obciążenie cieplne budynku FHL 7335
Własności budynku
Obciąż. cieplne / ogrz. pow. budynku Aogrz,bud 228 m² FHL / Aogrz,bud 32,2 W/m2
Obciąż. cieplne / ogrz. kub. budynku Vogrz,bud 650 m³ FHL / Vogrz,bud 11,3 W/m3
Powierzchnia oddająca ciepło A 775 m²

Własności budynku
Powierzchnia ogrzewana Af 228,1 m2
Kubatura ogrzewana (liczona po obrysie zewnętrznym) Ve 882,6 m3
Współczynnik kształtu A / Ve 0,639 m-1
Pojemność cieplna Cm 96411 kJ/K
Współczynnik przenoszenia ciepła przez wentylację Hve,adj 97,06 W/K
Roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię dla
ogrzewania i wentylacji QH,nd,an / Af 175,3 MJ/m2

Roczne zużycie energii na potrzeby systemów ogrzewania i wentylacji
Energia elektryczna -produkcja mieszana - 10370,7 MJ
Węgiel kamienny - 39978,7 MJ
Suma - 50349,4 MJ

asolt
25-11-2014, 21:46
Projektowe obciążenie cieplne budynku FHL 7335


Ok 10 kW ( w tym cwu)

מרכבה
25-11-2014, 22:00
Krotność wymian przy różnicy 50 Pa (wartość średnia) n50 4,0 1/h
Sprawność systemu odzyskiwania ciepła (wartość średnia) hv 93,5 % tu może być błąd.. warto podać dane jak na NF40 .. i tego się trzymać..
4 wymiany to już durszlak ..

Powierzchnia oddająca ciepło A 775 m²
coś sporo .. w obliczu kubatury budynku

Kubatura ogrzewana (liczona po obrysie zewnętrznym) Ve 882,6 m3

Pojemność cieplna Cm 96411 kJ/K to 26,78 kWh też ciut mało ..

Współczynnik przenoszenia ciepła przez wentylację Hve,adj 97,06 W/K sporo jak na wentylację mechaniczną ..

asolt
25-11-2014, 22:10
tu może być błąd.. warto podać dane jak na NF40 .. i tego się trzymać..
4 wymiany to już durszlak ..


Lepiej załozyc gorsze warunki niz lepsze, zawsze jest jakis margines bezpieczenstwa. Bez pomiaru szczelnosci wartosc 4,0 jest akurat.
Obnizenie do 0,6 1/h to tylko ok 8 % zapotrzebowania na ciepło.

מרכבה
25-11-2014, 22:13
Bez pomiaru szczelnosci wartosc 4,0 jest akurat.
Obnizenie do 0,6 1/h to tylko ok 8 % zapotrzebowania na ciepło. tak .. ale na każde 0,6 wymiany ~`10 W/K gratis ..

189 W/K przez 97 W/K = 51 % strat stanowi wentylacja .. i teraz lipa

Projektowe obciążenie cieplne budynku FHL 7335
Własności budynku ta... 189 W/K * DT = 189 * 38 St = 7182 waty czyli to Htr to 189 z groszami .. ale gdzie całość ? Ht ? 286 Htr +Hve ..= 286 W/K/ * 38 daje 10,8 kW ..
Rozrzut jak z pepeszki ..

asolt
25-11-2014, 22:37
tak .. ale na każde 0,6 wymiany ~`10 W/K gratis ..

189 W/K przez 97 W/K = 51 % strat stanowi wentylacja .. i teraz lipa
ta... 189 W/K * DT = 189 * 38 St = 7182 waty czyli to Htr to 189 z groszami .. ale gdzie całość ? Ht ? 286 Htr +Hve ..= 286 W/K/ * 38 daje 10,8 kW ..
Rozrzut jak z pepeszki ..

FiHL to projektowe obciązenie cieplne i zawiera ono w sobie straty na przenikanie i wentylację, o ile wyniki są podane prawidłowo to wynosi ono 7182 W i to jest całość.
Nie podaje wsp. obciązenia z rozbiciem na przenikanie i wentylację, całkowite straty tak czyli FiV i FiT
Odnosnie n50 to lepiej w obliczeniach nie zgadywac, mam pomiar to wspisuję nie mam to przyjmuję n50=4, dla budynków ze starymi oknami nawet 7,0.

מרכבה
25-11-2014, 23:10
Współczynnik strat ciepła przez przenikanie:
do otoczenia przez obudowę budynku SHT,ie 112
do otoczenia przez przestrzeń nieogrzewaną SHT,iue 21
do gruntu SHT,ig 9
do sąsiedniego budynku SHT,ij 0
Współczynnik strat ciepła na wentylację SHV 47
Sumaryczny współczynnik strat ciepła SH 189


Współczynnik przenoszenia ciepła przez wentylację Hve,adj 97,06 W/K to skąd 97 wobec 47 wyżej ..:o

asolt jak to Ty wyliczałeś to rozumie że jest ok ..

asolt
26-11-2014, 06:29
to skąd 97 wobec 47 wyżej ..:o

asolt jak to Ty wyliczałeś to rozumie że jest ok ..

Nie, to nie moja robota, domniemywam a nawet jestem przekonany, ze to nie było liczone w audytorze ozc, dlatego napisałem ze jesli opis poszczegolnych parametrów jest prawidłowy to projektowe obciązenie cieplne wynosi te ok 7200 W. Oczywiscie za prawidłowosc tego opisu jak i wyliczen nie ręczę.

מרכבה
26-11-2014, 12:06
Ja doczytałem się że to nie pełna suma .. dziwnie to zestawione było .. bulidesku jest fajny audytor .. no i te oznaczenia jakieś takie mi się wydaje starożytne
Htr i Hve .. niet

asolt
26-11-2014, 12:15
Ja doczytałem się że to nie pełna suma .. dziwnie to zestawione było .. bulidesku jest fajny audytor .. no i te oznaczenia jakieś takie mi się wydaje starożytne
Htr i Hve .. niet

Dla mnie pojecie projektowe obciązenie cieplne oznacza sume wszystkich strat i taka tez jest jego definicja.
Czy buildesk rozumie to inaczej tego nie wiem.

מרכבה
26-11-2014, 15:24
To jakieś nie wiem.. mnie nieznane opracowanie w jednostkach innych niż tu wymagane.
http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2014000088801.pdf

greggy
19-01-2015, 12:53
Witam

Mam prośbę o weryfikację wyników OZC i doboru grzejników.
W najnowszej wersji OZC 6.5 wprowadziłem model 3d budynku, zdefiniowałem przegrody z użyciem docelowych materiałów i ich parametrów.
Wg obliczeń projektanta obciążenie cieplne budynku 13,8kW w tym straty na wentylacje 5,5kW. Mi wyszło odpowiednio 7,5kW i 1,3kW(dla n50=1,5).
Różnica pewnie wynika z założeń projektowych:
- ściana zew 0,19 (u mnie 0,14),
- podłoga na gruncie 0,20 (u mnie 0,14 bo 5cm więcej styropianu i 0,20 garaż),
- dach/strop 0,13 ( u mnie 0,11),
- okna 1,0 ( u mnie 0,82).

Bardzo duży wpływ na wynik strat przez wentylację z tego co sprawdziłem ma n50.

Co do wyników obliczeń parteru budynku zgodność wyników jest widoczna, to wyniki dla piętra z mojego OZC są niższe o mniej więcej o połowę.
Dla przykładu
Łazienka na pietrze (14,5m2; 35m3) wg projektanta ma obciążenie cieplne 1374W, mi wyszło ok 700W, a SDG wylicza 900W
Duża sypialnia na pietrze (37m2; 93m3) wg projektanta 1853W, a mi wyszło ok 800W
Pod w.w. sypialnią znajduje się
Salon+Jadalnia wg projektanta ma obciążenie cieplne 2023W, a mi wyszło ok 1600W.

Z czego to może wynikać? Chciałbym prawidłowo dobrać moc podłogówki na piętrzę
W razie potrzeby mogę udostępnić plik OZC z wprowadzonymi modelem i danymi.

asolt
19-01-2015, 13:10
Witam

Mam prośbę o weryfikację wyników OZC i doboru grzejników.
W najnowszej wersji OZC 6.5 wprowadziłem model 3d budynku, zdefiniowałem przegrody z użyciem docelowych materiałów i ich parametrów.
Wg obliczeń projektanta obciążenie cieplne budynku 13,8kW w tym straty na wentylacje 5,5kW. Mi wyszło odpowiednio 7,5kW i 1,3kW(dla n50=1,5).
Różnica pewnie wynika z założeń projektowych:
- ściana zew 0,19 (u mnie 0,14),
- podłoga na gruncie 0,20 (u mnie 0,14 bo 5cm więcej styropianu i 0,20 garaż),
- dach/strop 0,13 ( u mnie 0,11),
- okna 1,0 ( u mnie 0,82).

Bardzo duży wpływ na wynik strat przez wentylację z tego co sprawdziłem ma n50.
.

Róznica wynika zapewne z błednego wyliczenia strat przez projektanta, z innej lokalizacji, usytuowania oraz w małym stopniu od zmian w ociepleniu.
Wsp. n50 nie ma az tak duzego znaczenia, róznica dla n50=4 i dla n50=0,6 to ok 9-10%
Dla projektanta ozc do 5 koło u wozu, sztuka dla uzyskania PNB i nic więcej.

מרכבה
19-01-2015, 16:55
Wsp. n50 nie ma az tak duzego znaczenia, róznica dla n50=4 i dla n50=0,6 to ok 9-10%
Dla projektanta ozc do 5 koło u wozu, sztuka dla uzyskania PNB i nic więcej. :no:
jeśli brać pod uwagę standard pasywny jako odniesienie różnica jest kolosalna ..
na każde 0,6 wymiany przypada 10W/K straty na 500m3 kubatury.
Czasem warto nie wklepywać wsiego w programy, tylko mieć arkusz kalk ..
przy 0,6 będzie około 20-25 W/K zależy ile było by n50=0 hipotetycznie .. stąd nie ma 10 - 20 -30..etc.

asolt
19-01-2015, 17:46
:no:
jeśli brać pod uwagę standard pasywny jako odniesienie różnica jest kolosalna ..
na każde 0,6 wymiany przypada 10W/K straty na 500m3 kubatury.
Czasem warto nie wklepywać wsiego w programy, tylko mieć arkusz kalk ..
przy 0,6 będzie około 20-25 W/K zależy ile było by n50=0 hipotetycznie .. stąd nie ma 10 - 20 -30..etc.

Jesli brac uwagę standart pasywny, ale przy 13 lub 7 kW to nie ma mowy o takim standardzie.

asolt
20-01-2015, 06:36
podsumujmy, projektantowi wyszło sypialnia 50 W/m2 tobie 22 W/m2 łazienka 94 W/m2 tobie 48 W/m2
ergo: jemu wyszły rozstawy sypialnia co 30 cm i tobie wyszły co 30 cm łazienka jemu co 10 cm tobie co 20 cm

wnioski: robić sypialnię co 25 a łazienkę 10 i masz 200% zapasu na wszelki wypadek

Dla mnie wniosek jest trochę inny, trzeba zweryfikowac ozc i policzyc lub co jest mniej dokładne dobrac rozstawy. I nie musimy to robic z zapasem wystarczy 10 %, gdy bedzie potrzeba wieksze mocy to zawsze mozna podniesc Tz.

stefan_ems
20-01-2015, 08:19
... gdy bedzie potrzeba wieksze mocy to zawsze mozna podniesc Tz.
Można tez wstawić piecyk elektryczny :D
Bez urazy, ale podnoszenie Tz to ostateczność i często występuje jako argument na spieprzony projekt i/lub wykonawstwo podłogówki.
I wcale nie chodzi tu tylko o użytkowników PC.
Z dwojga złego wolałbym już dławić pętle niż podnosić Tz.

מרכבה
20-01-2015, 08:34
Jeśli coś projektowane jest na stan -20 średnio na dobę, to nie jest to dobre rozwiązanie.
Chyba na pewno jest wskaźnik mocy dla 1mb rurki przy danej temp zasilania ?
czy nie lepiej władować zdublowane/ obwody ? aby trzymać karnie np +22 st całej podłogi ?
+25 ?

asolt
20-01-2015, 09:17
Można tez wstawić piecyk elektryczny :D
Bez urazy, ale podnoszenie Tz to ostateczność i często występuje jako argument na spieprzony projekt i/lub wykonawstwo podłogówki.
I wcale nie chodzi tu tylko o użytkowników PC.
Z dwojga złego wolałbym już dławić pętle niż podnosić Tz.

Mówimy o pojedynczych nie dniach a godzinach w ciagu sezonu grzewczego, kazda moja pętla ma pewien zapas (ok 5-10%) i to calkowicie wystarcza.
Nie projektuję w oczekiwaniu na zimę stulecia, gdyby jednak ta się pojawiła to pomoze podniesienie o 2-3 oC Tz. Mozna sie zabezpieczyc na rózne kleski ale czy jest sens. Tu rachunek ekonomiczny nie jest najwazniejszy a pewnosc przeczekania tych ciezkich czasów. Jak to wycenic? i jak to ując w projekcie?

stefan_ems
20-01-2015, 11:53
Mówimy o pojedynczych nie dniach a godzinach w ciagu sezonu grzewczego, kazda moja pętla ma pewien zapas (ok 5-10%) i to calkowicie wystarcza.
Nie projektuję w oczekiwaniu na zimę stulecia, gdyby jednak ta się pojawiła to pomoze podniesienie o 2-3 oC Tz. Mozna sie zabezpieczyc na rózne kleski ale czy jest sens. Tu rachunek ekonomiczny nie jest najwazniejszy a pewnosc przeczekania tych ciezkich czasów. Jak to wycenic? i jak to ując w projekcie?
OK. To to ja rozumiem. Są jeszcze przypadki niedoszacowania strat w jednym pomieszczeniu, skutkujące podniesieniem Tz dla całości.

greggy
28-01-2015, 13:41
Dla mnie wniosek jest trochę inny, trzeba zweryfikowac ozc i policzyc lub co jest mniej dokładne dobrac rozstawy. I nie musimy to robic z zapasem wystarczy 10 %, gdy bedzie potrzeba wieksze mocy to zawsze mozna podniesc Tz.

Wprowadziłem dane do SDG. Uwzględniłem powierzchnie A i śr wysokość z OZC. Poustawiałem parametry ilości ścian i policzyłem krycie całej powierzchni bez stref brzegowych. Wyszło zapotrzebowanie na moc 11kW
Przy zasilaniu podłogówki i drabinek łazienkowych 45/35 wszędzie wychodzi rozstaw po 30cm, a łazienkach 10cm.

W moim projekcie jest 15cm wszędzie tam gdzie SDG zaproponował 30cm.
Z kotła Tz 55/40, ale projekt ma układ mieszany z grzejnikami na pietrze i w garażu, a ja chce zrobić całość w podłogówce.

Jak dla mnie różnica duża.

greggy
29-01-2015, 21:06
Ale czy jeżeli instalacja zostanie wykonana wg projektu tzn 300% wieksza moc z m2 to czy to nie bedzie miało negatywnych efektów? Chcialbym zasilać układ takim Tz aby sprawność pracy kotła kondensacyjnego była optymalna
Rozumiem 50% zapasu na zimę stulecia.

greggy
30-01-2015, 12:40
Czy więc mam uwierzyć dobranemu przez SDG roztawowi 30, mieć na uwadze, że wyniki OZC tym bardziej utwierdzają przy tych 30cm?

Czy jak zrobie obliczenia i dobór dla 30 i 15(w strefach brzegowych to będzie to poprawne?

Tak na marginesie. Zastanawiam się tylko dlaczego "szanujący się" wykonawca, który wycenił wykonastwo instalacji, policzył też na rozstawie 15cm i liczy sobie 100zl/m2 z zastrzeżeniem, że styropian to uloży inwestor.

plusfoto
30-01-2015, 13:28
Dziś policzyłem te temp z "zimy stulecia" dl stacji Sulejów.
Średnio w roku jest ~1520 godzin z temp poniżej 0 st czyli około 63 dni i tak godzin z temp w zakresie
0 do -2 jest około 840,
-2 do -5 - około 300,
-5 do -10 około 280,
-10 do -12 około 64,
-12 do -14 około 13,
-14 do -16 około 10
i poniżej -16 około 8

Jacekss
30-01-2015, 13:49
Czy więc mam uwierzyć dobranemu przez SDG roztawowi 30, mieć na uwadze, że wyniki OZC tym bardziej utwierdzają przy tych 30cm?
Czy jak zrobie obliczenia i dobór dla 30 i 15(w strefach brzegowych to będzie to poprawne?

Tak na marginesie. Zastanawiam się tylko dlaczego "szanujący się" wykonawca, który wycenił wykonastwo instalacji, policzył też na rozstawie 15cm i liczy sobie 100zl/m2 z zastrzeżeniem, że styropian to uloży inwestor.

hej, jak patrzę na info o twoich stratach przez przegrody to wygląda to podobnie jak u mnie. więc bardziej twoje obliczenia są poprawne niż projektanta.. pewnie dlatego że uwzględniłeś swoje zmiany a on nie. u siebie mam 25-30cm rozstawy w pokojach, w łazienkach - 10cm.. póki co jest ok. na pewno mniejszy rozstaw zapewni bardziej równomierne grzanie podłóg.. więc spokojnie możesz dać te 20-25cm w pokojach, zależnie jaką okładzinę zastosujesz

greggy
30-01-2015, 14:15
Też tak myślę

greggy
02-02-2015, 11:55
G.. policzył. Dostał ode mnie projekt do wyceny zanim wbiłem pierwszy szpadel na budowie. Na wycenę czekałem 6mc, a na swojej stronie pisze, że odpowiedź w w kilka dni :-)). Fakt nie spieszyło mi się ale niesmak pozostał.
Za te pieniądze co zawołał za wykonanie całej instalacji wod-kan-gaz-wm to powinienem dostać szczegółowy projekt i kosztorys (ofertowo mógł pokazać jako wzór podobny z innych realizacji), a nie całość wyliczeń zmieściła mu się na jednej stronie A4.

hajnel
03-02-2015, 13:08
Witam,
Czy ktoś może rzucić okiem na moje wyniki.
Jakoś dziwnie małe straty przez dach mi wyszły w stosunku do innych. No i wentylacja 320m3/h!?
Link do obliczeń:
http://przeklej.org/file/s1lNnC/Domek.maj.ozd

greggy
04-02-2015, 13:29
Pomieszczenie 1.5 Sypialnia ma pow 14m2, a przegrody STR_POD 16,13m2 + STR_DACH 2m2.
Nie wiem jak to liczyłeś, ale w świetle osi przegród powierzchnia powinna się zgadzać się.

Generalnie u mnie pow 261m2 i kubatura 675m3 czyli podobnie jak u Ciebie.
Obciążenie cieplne 7,3kW, u Ciebie 8,3kW
U mnie Dach (skosy) 3,6%, Stropodach pod nieogrzewanym poddaszem 5,5%, u Ciebie sumarycznie wychodzi mi 8%
Ale u mnie ciepło na wentylacje 29%, u Ciebie 47%
400m3/h przez WM, reszta grawitacyjna w garaży i kotłowni

Na oko wygląda OK

hajnel
04-02-2015, 21:51
Dzięki za opinię, być może pomyliłem gdzieś przy wpisywaniu powierzchni.
Co do wentylacji to nie czaję tego w tym programie, skoro wentylujesz więcej czemu masz mniejszy udział strat na wentylację? Może mam źle podane sprawności?

greggy
07-02-2015, 15:17
Sprawdź jeszcze w parametrach wartość n50, który oznacza szczelność budynku ja zmieniłem na 1,5.

hajnel
09-02-2015, 22:53
Wiem, tak miałem wcześniej specjalnie zmieniłem przed wrzuceniem tu, żeby nikt się nie czepiał, że nie normowo.

Ifarrg
15-07-2015, 13:09
Mam takie zapytanie.

Jest audytor OZC. I on tam ma mostnie termiczne zdefiniowane, można sobie wybrać. Zastanawia mnie, dlaczego ten mostek

https://lh3.googleusercontent.com/-VN10ljHZUlw/VaZLwnLpbOI/AAAAAAAAA7c/Rf0ehfxn_CU/w958-h636-no/a2.jpg

ma mniej utraty ciepła, niż ten mostek

https://lh3.googleusercontent.com/-2eOEk4SlOjw/VaZLwYOmiKI/AAAAAAAAA7Y/ZJsn9FKRAB8/w957-h620-no/a1.jpg

Na przykładzie mojego domu w pierwszym wypadku wychodzi mi 10303 kWh na rok, a w tym drugim 10706 kWh na rok.

A tam są jeszcze inne rodzaje mostków, które mają wg mnie gorszą izolacje, ale epsze wyniki z nimi wychodzą. W zasadzie mostek drugi z tego postu, niby najlepie zaizolowany, bo od fundamentu w górę, a najgorsze wyniki ma...

asolt
15-07-2015, 13:23
Trzeba by znac dokładne obliczenia wartosci mostków dla kazdego wariantu. Nie wiem dokładnie czy sankom takie obliczenia posiada czy korzystał z innym zródeł przy tworzeniu katalogu mostków, w kazdym razie nie zaszkodzi zapytac w dziale technicznym sankomu.

Ifarrg
15-07-2015, 13:27
Ale tak na chłopski rozum to to jest nielogiczne, żeby ściana która nie ma w ogóle izolacji dawała mniejszy mostek niż ściana, która tą izolację ma....



A jakie Ty przyjmujesz, jak masz ocieploną ścianę od ławy w górę oraz izolację podłogi tak, jak w wariancie drugim? Przyjmujesz jakiś mostek w ogóle predefiniowany, czy definiujesz swój?

hektor80
28-08-2015, 08:59
Panowie potrzebuje pomocy przy obliczeniach OZC. Wyszło mi 47,1 kWh/m2... Nie wiem czy nie jest to zbyt optymistyczne..

Parametry:
Projekt: Nugat4
Ogrzewana powierzchnia - 154m2
Parter+poddasze użytkowe
Fundament-8cm styrodur
Podłoga - 14cm 0,031
Ściana - Max 29cm + 20cm 0,031
Skosy betonowe - 22 cm 0,040
Strop płaski - 36cm 0,040
Wentylacja mechaniczna
Okna 3 szyby Vetrex v82

Ponieważ nie wiedziałem jak zdefiniować skosy + płaski strop, do obliczeń przyjąłem tylko skosy czyli 22cm styro. W rzeczywistości skosy zajmują połowę powierzchni a druga połowa to strop płaski z 36cm styro. Czyli przyjąłem gorszą wersję do obliczeń.

328905
328906
328907

Parter:
328908

Poddasze:
328909

hektor80
28-08-2015, 09:01
i jeszcze pytanie:
- temp gruntu - dlaczego program przyjmuje w salonie temp. gruntu = 2 stopnie a np w wiatrołapie gdzie projektowana temp. ma wynosić 16 stopni temp. gruntu to 3.8 stopnia. Nieogrzewany garaż ma temp. gruntu 13.7 stopnia !!!

Salon:
328910

Wiatrołap:
328912

Czy dobrze zdefiniowałem podłogę?

328911


I jeszcze tabelka zbiorcza:
328913

hektor80
03-09-2015, 09:05
podbijam.....

asolt
03-09-2015, 09:15
podbijam.....

Nikt z normalnych uzytkowników audytora ozc nie zna algorytmu obliczen temp. podłogi. Sa normy i wytyczne, jak je zaimplementowano w programie wiedzą tylko projektanci i programisci Sankomu. I to jest własciwy adres gdzie powinienies zwrócic sie z tym bardzo szczególowym pytaniem. Forum moze duzo pomóc ale nie nalezy przeceniac mozliwosci i wiedzy jego uzytkowników.

hektor80
03-09-2015, 09:24
Chodzi mi o to czy otrzymane wyniki mogą być poprawne przy podanych parametrach ociepleniowych? Chcę poznać obciążenie cieplne poszczególnych pomieszczeń. Jest mi to potrzebne do zaprojektowania podłogówki....

asolt
03-09-2015, 09:48
Ten garaz cos mi nie pasuje, ale zawsze mozna sie zwrócic do pomocy technicznej Sankomu, mysle ze pomogą z tą temperaturą podłogi w garazu, moim zdaniem jest za wysoka.

hektor80
04-09-2015, 07:44
Już sobie odpowiadam... Nie włączyłem korekty normy 13370 na obliczanie strat ciepła w przegrodach stykających się z gruntem....

329483

Po tej operacji, temp gruntu garażu spadła z 13.7 do 7.6 stopnia. Temperatura gruntu w pozostałych pomieszczaniach pozostała na podejrzanie niskim poziomie tj 2 stopnie.... :(

hektor80
04-09-2015, 14:34
Mam jeszcze pytanie odnośnie mostków które muszę określić przy przegrodach typowych. Dokładniej mi chodzi o okna. Mam okna 3-szybowe montowane w licu ściany na podkładzie podparapetowym ze styroduru (ciepły parapet). Pianka jest nałożona staranie, przycięta oraz, od wewnątrz położony jest silikon, Najbardziej zbliżonym mostkiem jest mostek typu W7:

329516

Ale nie uwzględnia on węgarka. Czy mogę do obliczeń przyjąć mostek typu W18? :

329517

Pozdrawiam

link2jack
05-09-2015, 15:48
Chciałbym zapytać na jakie oszczędności mogę liczyć zmieniając U drzwi z 2,1 na 1,4. Wymiary 123x208. Zastanawiam się czy jest sens dopłaty 700zł :)

asolt
05-09-2015, 17:01
Chciałbym zapytać na jakie oszczędności mogę liczyć zmieniając U drzwi z 2,1 na 1,4. Wymiary 123x208. Zastanawiam się czy jest sens dopłaty 700zł :)

Przelicze i podam na maila

hektor80
07-09-2015, 08:48
Mam jeszcze pytanie odnośnie mostków które muszę określić przy przegrodach typowych. Dokładniej mi chodzi o okna. Mam okna 3-szybowe montowane w licu ściany na podkładzie podparapetowym ze styroduru (ciepły parapet). Pianka jest nałożona staranie, przycięta oraz, od wewnątrz położony jest silikon, Najbardziej zbliżonym mostkiem jest mostek typu W7:

329516

Ale nie uwzględnia on węgarka. Czy mogę do obliczeń przyjąć mostek typu W18? :

329517

Pozdrawiam

Pomoze ktos?

fox503
21-10-2015, 10:18
Hektor:
w moim przypadku przy oknach wymiarze 270x230 z U=0,7 , strata przenikania przez przegrodę wyniosła 183 W ,
natomiast strata mocy przez mostek cieplny W7 po obwodzie długości 10 metrów dla tego okna wyniósł 189 W.

w przypadku zmiany na mostek W18 rzeczywiście następuje zmiana straty mocy przez mostek na 84 W

hektor80
21-10-2015, 10:26
Co to znaczy że
Hektor:
strata przenikania przez przegrodę wyniosła 183 W

zmierzyłeś to? Jak masz montowane okna?

fox503
21-10-2015, 10:28
To tylko informacja z OZC z sekcji Przegrody w Pomieszczeniach. Okna montowane jak Twoje, w licu ściany.

lekkir
17-12-2015, 12:28
Panowie mam prośbę, troszkę się namęczyłem z wprowadzeniem danych do Purmo OZC 6,5 Basic lecz nie wiem czy zrobiłem to poprawnie. Będę bardzo wdzięczny za sprawdzenie czy jest to OK oraz ewentualne sugestie/poprawki.

Dodam tylko, że:
- dom parterowy 167,6m2 łącznie z garażem (garaż nieogrzewany 40,8m2)
- nieogrzewane poddasze
- dach koperta 30st. ceramika
- ściany BK24 + 15cm styro
- podłoga na gruncie 10cm styro
- strop drewniany 35cm wełny
- okna 3-szybowe >1,0
- 100% podłogówka
- wentylacja grawitacyjna, zastanawiam się nad rekuperacją - warto?

link: https://drive.google.com/file/d/0BwMq21vBicutaXVjblZqZDlqU1E/view?usp=sharing

Z góry dzięki.

====

Albo inaczej, wyniki mam tak jak poniżej, czy wychodzi to w miarę sensownie? Czy nieuwzględnienie dachu (poddasze nieużytkowe i nieocieplone) będzie miało znaczący wpływ na wynik? bo kurczę nie potrafię sobie dać z tym rady...

PDF: https://drive.google.com/file/d/0BwMq21vBicutbWVRbTNESjJhRW8/view?usp=sharing

Normy:
Norma na obliczanie wsp. przenikania ciepła: PN-EN ISO 6946
Norma na obliczanie projekt. obciążenia cieplnego: PN-EN 12831:2006
Norma na obliczanie E: PN-EN ISO 13790

Dane klimatyczne:
Strefa klimatyczna: III
Projektowa temperatura zewnętrzna !^q!~!-e!=: -20
Średnia roczna temperatura zewnętrzna !^q!~!-m,e!=: 7,6
Stacja meteorologiczna: Bielsko Biała

Grunt:
Rodzaj gruntu: Glina lub ił
Pojemność cieplna: 3,000
Głębokość okresowego wnikania ciepła !^d!~: 2,239
Współczynnik przewodzenia ciepła !^l!~!-g!=: 1,5

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku A!-H!=: 167,3
Kubatura ogrzewana budynku V!-H!=: 418,4
Projektowa strata ciepła przez przenikanie !^F!~!-T!=: 4997
Projektowa wentylacyjna strata ciepła !^F!~!-V!=: 2760
Całkowita projektowa strata ciepła !^F!~: 7757
Nadwyżka mocy cieplnej !^F!~!-RH!=: 0
Projektowe obciążenie cieplne budynku !^F!~!-HL!=: 7757

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik !^F!~!-HL!= odniesiony do powierzchni !^f!~!-HL,A!=: 46,4
Wskaźnik !^F!~!-HL!= odniesiony do kubatury !^f!~!-HL,V!=: 18,5
Wsp. proj. straty ciepła przez przenikanie H!-T!=:
Wsp. wentylacyjnej proj. straty ciepła H!-V!=:

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:
Powietrze infiltrujące V!-infv!=: 36,9
Powietrze dodatkowo infiltrujące V!-m.infv!=:
Wymagane powietrze nawiewane mech. V!-su,min!=:
Powietrze nawiewane mech. V!-su!=:
Wymagane powietrze usuwane mech. V!-ex,min!=:
Powietrze usuwane mech. V!-ex!=:
Średnia liczba wymian powietrza n: 0,5
Dopływające powietrze wentylacyjne V!-v!=: 209,2
Średnia temperatura dopływającego powietrza !^q!~!-v!=: -20,0

Wyniki doboru grzejników:
Suma projektowych mocy cieplnych grzejników !^F!~!-p,r!=: 0
Suma rzeczywistych mocy cieplnych grzejników !^F!~!-r,r!=: 0
Suma deficytów mocy cieplnych grzejników !^F!~!-def,r!=: 0
Suma mocy innych urządzeń grzewczych !^F!~!-he!=: 0
Suma mocy urządzeń grzewczych !^F!~!-r,r!=+ !^F!~!-he!=: 0
Suma deficytów mocy urządzeń grzewczych !^F!~!-def!=: 0

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
Stacja meteorologiczna: Bielsko Biała
Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie V!-v,H!=: 225,0
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie Q!-H,nd!=: 44,79
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie Q!-H,nd!=: 12443
Powierzchnia ogrzewana budynku A!-H!=: 167
Kubatura ogrzewana budynku V!-H!=: 418,4
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EA!-H!=: 267,7
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EA!-H!=: 74,4
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EV!-H!=: 107,1
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EV!-H!=: 29,7

Parametry obliczeń projektu:
Obliczanie przenikania ciepła przy min. !^Dq!~!-min!=: 4,0
Wariant obliczeń strat ciepła do pomieszczeń w sąsiednich grupach:
Obliczaj z ograniczeniem do !^q!~!-j,u
Minimalna temperatura dyżurna !^q!~!-j,u!=: 16
Obliczaj straty do pomieszczeń w sąsiednich
budynkach tak jak by były nieogrzewane: Tak
Obliczanie automatyczne mostków cieplnych: Tak
Obliczanie mostków cieplnych metodą uproszczoną: Nie

Parametry doboru grzejników:
Projektowa temp. wody zasilającej instal. !^q!~!-s,r!=: 35,0
Projektowe ochłodzenie wody w grzejnikach !^Dq!~!-r!=: 25,0
Zwiększenie mocy grzejników z zaworami termostatycznymi:
Zwiększaj z wyjątkiem pomieszczeń z nadwyżką mocy cieplnej !^F!~!-RH!=.
Zwiększanie grzejników z zaworami termost. o: 15

Domyślne parametry dobieranych grzejników:
Symbol grzejnika:
Współczynnik usytuowania grzejnika: 1,00
Współczynnik osłonięcia grzejnika: 1,00
Maksymalna długość grzejnika L!-max!=: 0,00
Domyślny sposób podłączenia: AB
Domyślnie grzejniki wyposażono w zawory termost.: Tak
Domyślnie grzejnik jest: Projektowany

Domyślne dane do obliczeń:
Typ budynku: Jednorodzinny
Typ konstrukcji budynku: Średnia
Typ systemu ogrzewania w budynku: Podłogowe
Osłabienie ogrzewania: Bez osłabienia
Regulacja dostawy ciepła w grupach: Centralna reg.
Stopień szczelności obudowy budynku: Wysoki
Krotność wymiany powietrza wewn. n!-50!=: 4,0
Klasa osłonięcia budynku: Średnie osłonięcie

Domyślne dane dotyczące wentylacji:
System wentylacji: Naturalna
Temperatura powietrza nawiewanego !^q!~!-su!=:
Temperatura powietrza kompensacyjnego !^q!~!-c!=: 20,0

Domyślne dane dotyczące rekuperacji i recyrkulacji:
Temperatura dopływającego powietrza !^q!~!-ex,rec!=: 20,0
Projektowa sprawność rekuperacji !^h!~!-recup!=: 70,0
Sezonowa sprawność rekuperacji !^h!~!-E,recup!=: 49,0
Projektowy stopień recyrkulacji !^h!~!-recir!=:
Sezonowy stopień recyrkulacji !^h!~!-E,recir!=:

Geometria budynku:
Rzędna poziomu terenu: 0,00
Domyślna rzędna podłogi L!-f!=:
Rzędna wody gruntowej: -1,50
Domyślna wysokość kondygnacji H:
Domyślna wys. pomieszczeń w świetle stropów H!-i!=:
Pole powierzchni podłogi na gruncie A!-g!=: 168,00
Obwód podłogi na gruncie w świetle ścian zewn. P!-g!=: 59,00
Obrót budynku: Bez obrotu

Statystyka budynku:
Liczba kondygnacji: 1
Liczba stref budynku:
Liczba grup pomieszczeń: 1
Liczba pomieszczeń: 12

sebastian PE
31-01-2016, 15:46
Witam Serdecznie, obserwuję forum i widzę ,ze są tu Panowie zorjentowani w tym temacie więc bardzo bym chciał prosić o pomoc.
Chciał bym policzyć ile ciepła w skali roku ucieknie mi przez betonowe nadproża jeśli powierzchnia nadproży wynosi łacznie 2.2 m2 ,a ile ucieknie jeśli ocieplę to 5 mm i 10 mm matą aerożelową o lambdzie 0.014.
Temp w domu to 22 stopnie.
Szukał w internecie bardzo dużo ,ale jestem zielony i boje się,ze coś źle policzę.

budowlany_laik
07-02-2017, 10:44
Ja nie wierzę danym dot. zapotrzebowania domu zawartym w projekcie gotowym. Tak jak nie wierzyłem w proponowane źródło ciepła i proponowaną izolację.

Wszystko zostało policzone i ustalone na nowo z projektantem. Ustalone było czym chcemy grzać, jakie mamy oczekiwania względem rachunków. Bez OZC i dopasowywania w nim parametrów domu, nie można ustalić tych spraw. Koszt OZC to ułamek kosztów budowy, a, jak widać, temat ogrzewania domów to jeden z najpoczytniejszych wątków na forum.

Pewność, nawet w 90%, o przyszłych kosztach ogrzewania na podstawie OZC - bezcenna.

Liwko
07-02-2017, 11:39
Ja nie wierzę danym dot. zapotrzebowania domu zawartym w projekcie gotowym. Tak jak nie wierzyłem w proponowane źródło ciepła i proponowaną izolację.

Wszystko zostało policzone i ustalone na nowo z projektantem. Ustalone było czym chcemy grzać, jakie mamy oczekiwania względem rachunków. Bez OZC i dopasowywania w nim parametrów domu, nie można ustalić tych spraw. Koszt OZC to ułamek kosztów budowy, a, jak widać, temat ogrzewania domów to jeden z najpoczytniejszych wątków na forum.

Pewność, nawet w 90%, o przyszłych kosztach ogrzewania na podstawie OZC - bezcenna.


Skoro im nie wierzyłeś, to dlaczego za to zapłaciłeś? Stać cię na płacenie za to samo dwa razy?

Jeżeli są zmiany, to MOŻNA to policzyć na nowo. Jeżeli nie ma, to projekt MUSI być policzony dobrze. Jeżeli nie jest, a masz na to dowody (np. OZC asolta), to powinieneś żądać zwrotu części zapłaty za projekt. Przecież jest to NORMALNA reklamacja. Jeżeli wszyscy będziemy to olewać, to będziemy zwyczajnymi owieczkami do strzyżenia. No tak czy nie?

budowlany_laik
07-02-2017, 11:49
Skoro im nie wierzyłeś, to dlaczego za to zapłaciłeś? Stać cię na płacenie za to samo dwa razy?

Jeżeli są zmiany, to MOŻNA to policzyć na nowo. Jeżeli nie ma, to projekt MUSI być policzony dobrze. Jeżeli nie jest, a masz na to dowody (np. OZC asolta), to powinieneś żądać zwrotu części zapłaty za projekt. Przecież jest to NORMALNA reklamacja. Jeżeli wszyscy będziemy to olewać, to będziemy zwyczajnymi owieczkami do strzyżenia. No tak czy nie?
No przecież wiadomo, że są zmiany wobec projektu gotowego. Miałem w nim chyba 18 cm styropianu na ścianie i ogrzewanie z kominem...

Żonie zawsze posiadanie domu (z doświadczenia) kojarzyło się z ciężką pracą przy jego ogrzaniu. Wcześniej nie myślała, że jego posiadanie może wiązać się z dużym komfortem.

Liwko
07-02-2017, 11:57
No przecież wiadomo, że są zmiany wobec projektu gotowego.

Dlaczego uogólniasz? Dzisiejsze normy już są na tyle wyśrubowane (a będą jeszcze bardziej), że gotowiec powinien być już często (jeżeli chodzi o ocieplenie) wersją ostateczną. No tak czy nie?
A jeżeli okazuje się, że projekt to bubel, to powinieneś go reklamować czy nie?

plusfoto
07-02-2017, 12:23
Skoro im nie wierzyłeś, to dlaczego za to zapłaciłeś? E no nie przesadzaj słyszałeś o prawidłowym OZC z projektu?

Liwko
07-02-2017, 12:28
Nawet są tacy którzy namawiają innych na takie zgłaszanie (kablowanie/donoszenie/etc) nie koniecznie do moderatora

Masz jeszcze jakiś problem?

Najłatwiej na forum oskarżyć kogoś o oszustwo (tym razem architektów), nie podając żadnych dowodów.
Architekci to oszuści, za to ja asolt jestem tym, który wam te ich oszustwa naprawi. Wystarczy że mi zapłacicie. To nic, że już raz za te oszustwa, na które mam dowody zapłaciliscie, nie moja kasa, ja wam policzę to ponownie. No owieczki, zapraszam do mnie, a nie do oszustów architektów. :P

asolt
07-02-2017, 12:29
Nie wiem usłużny moderator.. moja wina była taka że napisałem słowo "syf" więcej winy się nie doszukuje...
- a że ukazałem kolorowo wybiórczość ludzkich osądów.. że dużo mniej szkodliwe rzeczy, są napiętnowane..
a akurat czarne kocury z komina.. o tam.. każdy tak robi..
Przepraszam jeśli Cie posądziłem o konfidenctwo.. ale już wiem kto tu jest usłużny z M.O..szkoda że nie napisze w prost..

Widac nacisnąłem komus na odcisk bo i moje posty poszły, jest jak widac silna grupa nacisku która bedzie blokowała wszelką krytykę zawodu który jak stwierdził jeden z forumowiczów ktory jest architektem, jest a w zasadzie powinien byc zawodem zaufania publicznego, a tak faktycznie to okreslenie jest mocno ale to mocno naduzywane, bo faktycznie to jest zawod braku zaufania publicznego.

Liwko
07-02-2017, 12:31
E no nie przesadzaj słyszałeś o prawidłowym OZC z projektu?

Masz dowód na to, że twój był źle policzony?

A przy dzisiejszych normach wyliczenia projektowe powinny być rzetelne, inaczej łatwo mozna takie biuro podać do sadu i żądać sporego odszkodowania. Wszak rachunki za złe obliczenia ty będziesz płacił.

asolt
07-02-2017, 12:35
Masz jeszcze jakiś problem?

Najłatwiej na forum oskarżyć kogoś o oszustwo (tym razem architektów), nie podając żadnych dowodów.
Architekci to oszuści, za to ja asolt jestem tym, który wam te ich oszustwa naprawi. Wystarczy że mi zapłacicie. To nic, że już raz za te oszustwa, na które mam dowody zapłaciliscie, nie moja kasa, ja wam policzę to ponownie. No owieczki, zapraszam do mnie, a nie do oszustów architektów. :P

Znowu masz problem z nie swoimi finansami, to jakas mania, fobia czy zwyczajna zazdrosc a moze zwykłe pieniactwo na forum (jest staropolskie okreslenie na takie zachowanie to po prostu warcholstwo), oskarzam bo mam na to dowody, dowody nie dla ciebie, jeszcze raz powtarzam ze nie musze sie reklamowac a tym bardziej w taki sposób. Co zaobserwowałem to opisuję, ja nie jestem jedynym audytorem w Polsce, jezt wolny rynek kazdy moze zlecic obliczenia dowolnemu audytorowi, zwracam uwagę na błedy w obliczeniach architektów co potwierdza wielu uzytkowników tego forum, czy oni działaja w moim interesie, czy ich przekupiłem. Wiesz co to spiskowa teoria dziejów?, jestes jej fanem ale nie przekładaj tego do rzeczywistosci.

budowlany_laik
07-02-2017, 12:41
Dlaczego uogólniasz? Dzisiejsze normy już są na tyle wyśrubowane (a będą jeszcze bardziej), że gotowiec powinien być już często (jeżeli chodzi o ocieplenie) wersją ostateczną. No tak czy nie?
A jeżeli okazuje się, że projekt to bubel, to powinieneś go reklamować czy nie?
Budowałem w 2010 r. Poza tym projekt kupiłem przed pierwszym postem na FM. Pozdrawiam 'stare ryj... - twarze' :)

plusfoto
07-02-2017, 12:42
Pewnie że mam. Tylko zdaję sobie sprawę z tego że za 1.8K nie można oczekiwać tego samego co za10-12K

Liwko
07-02-2017, 12:45
Budowałem w 2010 r. Poza tym projekt kupiłem przed pierwszym postem na FM. Pozdrawiam 'stare ryj... - twarze' :)


No ale dalej nie odpowiadasz na pytania.

Liwko
07-02-2017, 12:54
...oskarzam bo mam na to dowody

To nam je tu przedstaw, a nie rzucaj oskarżeniami niczym nie popartymi! Oszukują was, ale nie powiem kto, ważne żebyście się do mnie zgłosili!
Skoro się mówi A, to trzeba też umieć powiedzieć B, a nie rzucać oskarżeniami na lewo i prawo (w wiadomym celu).
Tak samo było ze mną. Oskarżyłeś mnie o zarabianie na pompach ciepła i do dzisiaj nie podałeś na to dowodów (stąd stopka). Lubisz widać rzucać oszczerstwa. Zdanie na ten temat pozostawiam innym.

fotohobby
07-02-2017, 12:55
Zapotrzebowanie wzięte "z czapy", podobnie obciążenie, no i kociołek gazowy 24kW - klasyczna, radosna twórczość architektów w projektach typowych

Liwko
07-02-2017, 12:58
Liwko - powstał tu poważny problem, nie tylko Kolega Asolt się spotkał z tym, z czym się spotkał.. teraz rządzi poprawność.. sam widzisz, że poszły się paść posty dotykające problemu.. nie wiem czyja to sprawka - komu to się nie spodobało, że duże braki ukazane te braki w liczbach.. tego nie dostrzegasz ?
że w czuły punkt trafiły posty Kolegi i moje chyba też.. bo poszły .. z forum.. a zostały niegroźne, teraz dopiero dociera do mnie co tu się wydarzyło.
Czemu jest tak jak jest, były konkrety podane, w tym obrazek z wyliczeniami .. to widać było uderzenie wręcz chirurgiczne.

Jeżeli biura projektowe nie potrafią tego dobrze policzyć (asolt wrzuca wszystkie do jednego wora- architekci), to powinny to jemu zlecać :)
fakt jest faktem, że obliczenia w projekcie powinny być rzetelne, w innym przypadku taki projekt to bubel. A za buble nie powinno się płacić.

Liwko
07-02-2017, 13:02
Zapotrzebowanie wzięte "z czapy", podobnie obciążenie, no i kociołek gazowy 24kW - klasyczna, radosna twórczość architektów w projektach typowych

Myślę że fajnie, że doszło do tej dyskusji, bo widać jest problem, który powinno się jakoś rozwiązać. Nie wiem jak. Ale jakbym miał obliczenia OZC, które znacząco odbiegałyby od projektu, to złożyłbym reklamacje. Projekt to towar, nie powinien mieć wad. Za wadliwy projekt należy się zwrot pieniędzy. Jak masz dowody (OZC) to do dzieła :)

asolt
07-02-2017, 13:02
To nam je tu przedstaw, a nie rzucaj oskarżeniami niczym nie popartymi! Oszukują was, ale nie powiem kto, ważne żebyście się do mnie zgłosili!
Skoro się mówi A, to trzeba też umieć powiedzieć B, a nie rzucać oskarżeniami na lewo i prawo (w wiadomym celu).
Tak samo było ze mną. Oskarżyłeś mnie o zarabianie na pompach ciepła i do dzisiaj nie podałeś na to dowodów (stąd stopka). Lubisz widać rzucać oszczerstwa. Zdanie na ten temat pozostawiam innym.

Lepiej zostaw zdanie na swoj temat innym. A jakie jest to zdanie to wszystkim którzy czytają twoje posty to ogolnie wiadomo. To nie jest jest oszczerstwo a fakty, tyle ze te fakty nie są dla ciebie. A tak ogolnie to twoja obecnosc na kazdym watku w celu rozróby jest niepozadana, mysle ze moze nalezy sie tobie troche urlopu od tego forum.

budowlany_laik
07-02-2017, 13:04
No ale dalej nie odpowiadasz na pytania.
Odpowiadam cały czas.
Kupiłem projekt gotowy, który został zmieniony razem z architektem adaptującym.
W 2009 r. projektów energooszczędnych było niewiele, albo nie umiałem szukać.

Miałem budować wg projektu gotowego, a później się dziwić, że mnie nie stać na ogrzewanie? Do kogo wtedy mógłbym mieć pretensje?

A generalnie - 'sprawa jest do rozstrzygnięcia, lecz ciekawsze znam zajęcia'. Np. zajęcia w ogrodzie gdy tylko nadejdzie wiosna.

מרכבה
07-02-2017, 13:04
Jeżeli biura projektowe nie potrafią tego dobrze policzyć (asolt wrzuca wszystkie do jednego wora- architekci), to powinny to jemu zlecać :)
fakt jest faktem, że obliczenia w projekcie powinny być rzetelne, w innym przypadku taki projekt to bubel. A za buble nie powinno się płacić.

Wiem że jesteś na "wojennej ścieżce" ale nie mnie widzi co się dzieje, a wyciągnięcie wprost błędu = sąd.. i udowadnianie, że jest tak, nie inaczej..
cdn

kulibob
07-02-2017, 13:04
Zapotrzebowanie wzięte "z czapy", podobnie obciążenie, no i kociołek gazowy 24kW - klasyczna, radosna twórczość architektów w projektach typowych

Ja w projekcie miałem gazowy dwufunkcyjny 24kW i wszyscy sie pukali w łeb jak wsadzałem 10kW grocha że za mały itp

fotohobby
07-02-2017, 13:12
Myślę że fajnie, że doszło do tej dyskusji, bo widać jest problem, który powinno się jakoś rozwiązać. Nie wiem jak. Ale jakbym miał obliczenia OZC, które znacząco odbiegałyby od projektu, to złożyłbym reklamacje. Projekt to towar, nie powinien mieć wad. Za wadliwy projekt należy się zwrot pieniędzy. Jak masz dowody (OZC) to do dzieła :)

Tylko, że to projektów nie dołącza sie OZC

Liwko
07-02-2017, 13:12
Zostaw ten swój czy mój dom, nie chodzi o nie tylko o zasadę. Jeszcze raz zapytam jak powinno być?


Dlaczego uogólniasz? Dzisiejsze normy już są na tyle wyśrubowane (a będą jeszcze bardziej), że gotowiec powinien być już często (jeżeli chodzi o ocieplenie) wersją ostateczną. No tak czy nie?
A jeżeli okazuje się, że projekt to bubel, to powinieneś go reklamować czy nie?

asolt
07-02-2017, 13:14
Tylko, że to projektów nie dołącza sie OZC

Wszystkie dane dotyczące obliczen cieplnych w projekcie wynikają z wczesniejszych obliczen ozc

Liwko
07-02-2017, 13:16
Tylko, że to projektów nie dołącza sie OZC

No ale OZC jest chyba dowodem, że zapotrzebowanie i obciążenie cieplne zostało źle policzone? Bo jeżeli nie, to skąd asolt wie, że architekci to oszuści?

Wiem wiem, OZC robił wam wszystkim asolt, ale na forum powinniśmy szukać rozwiązań jak być powinno, a nie jak jest.

sSiwy12
07-02-2017, 13:26
Każdy czynny zawodowo architekt, projektant, inżynier budownictwa musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Jeśli źle wykonali swoją pracę należy wystąpić o odszkodowanie - zawsze i wszędzie.
Liwko ma rację - dobrze prawi.

A dla chcących poszerzyć swą wiedzę co musi zwierać projekt budowlany (w omawianym tu zakresie):



Szczegółowo sprawy efektywności energetycznej budynków, które są projektowane lub budowane, albo przebudowywane reguluje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizcja przepisów rozporządzenia wprowadziła stopniowe zwiększenie poziomu wymagań aż do roku 2021. Takie etapowe zmiany pozwolą między innymi na płynne dostosowanie się rynku budowlanego do obowiązujących wymogów prawnych.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego rozszerzyło obowiązek przeprowadzania analizy możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych dla wszystkich budynków oraz zmieniono zakres analizy. Celem jest upowszechnienie stosowania rozwiązań alternatywnych (do których zalicza się zdecentralizowane systemy dostawy energii oparte na energii ze źródeł odnawialnych, kogenerację, ogrzewanie lub chłodzenie lokalne lub blokowe, w szczególności, gdy opiera się całkowicie lub częściowo na energii ze źródeł odnawialnych oraz pomp ciepła) tam, gdzie ma to ekonomiczne, techniczne i środowiskowe uzasadnienie.

Minimalne wymagania to m.in.:

- zapewnienie wartości wskaźnika EP [kWh/(m²rok)], określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, gospodarczych i magazynowych - również do oświetlenia wbudowanego, obliczonej według przepisów dotyczących metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków, mniejszej od wartości granicznych określonych w rozporządzeniu,

- przegrody oraz wyposażenie techniczne budynku powinny odpowiadać przynajmniej wymaganiom izolacyjności cieplnej określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Wymagania minimalne uznaje się za spełnione dla budynku podlegającego przebudowie, jeżeli przegrody oraz wyposażenie techniczne budynku podlegające przebudowie odpowiadają przynajmniej wymaganiom izolacyjności cieplnej, określonym w rozporządzeniu.

bip MIiB z 06.02.2017r.


I powiadam Wam, że wielkimi krokami nadchodzi rewolucja. Już już stoi u drzwi - zamiast tych pierdół o wyższości OZC nad charakterystyka energetyczną budynku, będzie obowiązek instalacji ciepłomierzy na "wylocie" urządzeń grzewczych w domach jednorodzinnych.

kulibob
07-02-2017, 13:39
I powiadam Wam, że wielkimi krokami nadchodzi rewolucja. Już już stoi u drzwi - zamiast tych pierdół o wyższości OZC nad charakterystyka energetyczną budynku, będzie obowiązek instalacji ciepłomierzy na "wylocie" urządzeń grzewczych w domach jednorodzinnych.
I czemu miałby to służyć ??

sSiwy12
07-02-2017, 13:55
I czemu miałby to służyć ??


Ano i np:


No i co z tego ze dzisiejsze normy są tak wysrubowane, skoro architekci chcąc sprostac wymaganiom WT2017 zaczynają nagminnie oszukiwac obliczenia ozc co powoduje ze jest zanizane zapotrzebowanie na ciepło w projekcie. Zauwazałem juz kilka takich przypadków, niektóre to zanizenie dwukrotne w stosunku do dokładnych obliczen ozc. Cel jest jeden przepchniecie PNB i nic wiecej Zadnego zaufania do wyników ozc w projekcie. Jest przepis jest i jego obejscie, w starostwie nikt tego nie sprawdzi bo i jak i tak sie to kręci.

zweryfikują.

asolt
07-02-2017, 13:55
Każdy czynny zawodowo architekt, projektant, inżynier budownictwa musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Jeśli źle wykonali swoją pracę należy wystąpić o odszkodowanie - zawsze i wszędzie.
Liwko ma rację - dobrze prawi.

A dla chcących poszerzyć swą wiedzę co musi zwierać projekt budowlany (w omawianym tu zakresie):



I powiadam Wam, że wielkimi krokami nadchodzi rewolucja. Już już stoi u drzwi - zamiast tych pierdół o wyższości OZC nad charakterystyka energetyczną budynku, będzie obowiązek instalacji ciepłomierzy na "wylocie" urządzeń grzewczych w domach jednorodzinnych.

Chcesz zawalic sądy milionem nowych spraw? Nie masz litosci nad innymi petentami sadów.
Co do ciepłomierzy to najlepielj sie je montuje do projektu, po co ozc po co charakterystyka, ciepłomierz i wszystko hula

asolt
07-02-2017, 13:57
Ano i np:



zweryfikują.

Przypuszczenia, pobozne zyczenia, nadzieja? cos pominąłem?

sSiwy12
07-02-2017, 13:58
A merytoryki - troszeczkę - proszę.

Liwko
07-02-2017, 14:15
Chcesz zawalic sądy milionem nowych spraw? Nie masz litosci nad innymi petentami sadów.


Po co? Przecież ty tym milionom możesz ponownie obliczyć OZC i ponownie od nich skasować za to samo. I biznes się kręci.

Jakbyś mi źle obliczył OZC to jakie mam prawa?

Tomaszs131
07-02-2017, 14:21
Panowie na zgłoszenia reagujemy adekwatnie do sytuacji. W większości moderowane posty nie mają najmniejszego związku z tematem wątku.
Prosimy trzymać się tematu.

Liwko
07-02-2017, 16:40
...poza tym forum ma pomagac...

Sęk w tym, że ty nie chcesz pomagać, tylko zarabiać. W zarabianiu nie ma nic złego, jednak nie nazywaj tego pomocą na forum.

klaudiusz_x
07-02-2017, 17:55
Pewnie że mam. Tylko zdaję sobie sprawę z tego że za 1.8K nie można oczekiwać tego samego co za10-12K
Oj, żebyś się nie zdziwił.

מרכבה
07-02-2017, 18:07
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/9c05f898582e.png (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fnaforum.zapodaj.n et%2F9c05f898582e.png.html) to było to - jako fragment, jasno i dobitnie ukazane - iż mimo izolacji - wieniec robi tu sporą stratę, cały detal ma Uśrednie tego fragmentu .. a jest blisko 2,3mb przegrody,
ma U 0,4 W/m2K i było odniesienie do postów Asolt'a odnośnie jakości wyliczeń projektowanej charakterystyki energetycznej.. która imo
powinna być tym samym co OZC.. i stąd biorą się problemy, inwestor kupuje dom który będzie miał Eu = 30 kWh/m2 .. suepr ekstra.. a tak naprawdę ma 2,5x tyle.. znok, cała branża cierpi .. na brak zaufania i wtedy .. a kupie kocioł .. na wungiel i będę grzał.. tak do niczego nie dojdziemy i ciągle będzie duszenie pyłem.. chciałem "bronić" czystego palenia .. i mimo braku dymu .. dusi dym.. czuć jak by się mąkę dmuchnęło.



Sęk w tym, że ty nie chcesz pomagać, tylko zarabiać. W zarabianiu nie ma nic złego, jednak nie nazywaj tego pomocą na forum. prawnik za otwarcie drzwi każe sobie 150 zł .. płacić.. za trzy zdania.. już bym się nie czepiał..

asolt
07-02-2017, 18:08
Sęk w tym, że ty nie chcesz pomagać, tylko zarabiać. W zarabianiu nie ma nic złego, jednak nie nazywaj tego pomocą na forum.

Nazywam to pomocą gdyz bardzo wielu czyta forum i uwaza moje uwagi za słuszne a jednoczesnie mi nic nie zleca. Wbrew pozorom kazda dyskusja nawet ta bardzo odjechana od tematu wątku a jednoczesnie traktująca o kwestiach technicznym cos zawsze daje tym ktorzy nie zaczeli jeszcze budowy i tym ktorzy sa w trakcie realizacji.

fotohobby
07-02-2017, 23:02
Zostaw ten swój czy mój dom, nie chodzi o nie tylko o zasadę. Jeszcze raz zapytam jak powinno być?


I pójdziesz do sądu, bo okaże się, że dom, zamiast 7000kWh zużył 5500kWh ?
czy 8500kWh ?
Musisz być bardzo kłótliwym człowiekiem....

przemo1
08-02-2017, 07:12
I pójdziesz do sądu, bo okaże się, że dom, zamiast 7000kWh zużył 5500kWh ?
czy 8500kWh ?
Musisz być bardzo kłótliwym człowiekiem....

I tak się jeszcze zastanawiam, jak udowodnić, że budowa jest w 100% zgodna z projektem - tzn mam głównie na myśli jakość robocizny? Trzeba by jakąś szczegółową termowizję robić, nie wiem ,czy "skórka warta wyprawki" - ale oczywiście oszukiwania, jeśli występuje, nie popieram.

Liwko
08-02-2017, 07:21
I pójdziesz do sądu, bo okaże się, że dom, zamiast 7000kWh zużył 5500kWh ?
czy 8500kWh ?
Musisz być bardzo kłótliwym człowiekiem....

No widzisz, w takim razie nie ma żadnego sensu płacić za obliczenia, bo i tak nikt za nie odpowiedzialności nie weźmie.

Liwko
08-02-2017, 07:30
I tak się jeszcze zastanawiam, jak udowodnić, że budowa jest w 100% zgodna z projektem - tzn mam głównie na myśli jakość robocizny? Trzeba by jakąś szczegółową termowizję robić, nie wiem ,czy "skórka warta wyprawki" - ale oczywiście oszukiwania, jeśli występuje, nie popieram.

Nie budowa a obliczenia, skoro wychodzą dwa różne wyniki. Jeżeli udowodnię architektowi oszustwo (asolt ma przecież DOWODY), to mogę domagać się przecież reklamacji. No tak czy nie?
A jeżeli wybuduje dom według złych obliczeń? Projekt powinien być 5-cio litrowy, a po późniejszych obliczeniach okazuje się, że były błędne i powinien być 10-cio litrowy? To co ja mam wtedy zrobić? Mam mieć pretensje do siebie, że nie zrobiłem ponownych obliczeń, skoro jedne już miałem??? To może tak z wszystkim róbmy razy dwa.

Uważam, że jak inwestorzy nie zaczną nagminnie reklamować wadliwych projektów (np. klienci asolta), to taką patologię będziemy mieli nadal. Logiczne.

kemot_p
08-02-2017, 07:32
Może trochę w temacie tych obliczen do, gotowcow- ja się spotkałem ostatnio z takim przypadkiem, że projekt na stronie biura ma WG, takie też dostałem rzuty, natomiast charakterystyka energetyczna wyslana mi na maila w styczniu, czyli juz zgodnie z nowymi przepisami uwzglednia wentylację mechaniczną z reku. Czyli to OZC dołączone do projektu jest trochę symulacją i nijak nie zgodne z projektem.:confused:

fotohobby
08-02-2017, 07:52
No widzisz, w takim razie nie ma żadnego sensu płacić za obliczenia, bo i tak nikt za nie odpowiedzialności nie weźmie.

Ale przecież za kiepskie obliczenia w projekcie nie płacisz "osobno", albo inaczej - płacisz za całość projektu bo one są obligatoryjne.
Jeśli chcesz poznać dokładne zapotrzebowanje, zlecasz to audytorowi (najlepiej takiemu, o ktorym wiesz, ze wykonuke je rzetelnie) i masz konkretny wynik.

OZC jest dokladniejsze, bo uwzględnia położenie budynku w konkretnej strefie klimatycznej, położenie względem stron świata, stopień osłonięcia.
Przy ojazji daje też odpowiedż na to, jakie odciążenievma każde z pomieszczrń, a obliczenia w projekcie chyba nie...

Liwko
08-02-2017, 08:03
Ale przecież za kiepskie obliczenia w projekcie nie płacisz "osobno", albo inaczej - płacisz za całość projektu bo one są obligatoryjne.


I powinny być rzetelne, czy mogą być z kosmosu?

Wiele razy (szczególnie Arturo72) naśmiewano się tutaj z inwestorów, którzy nie zrobili osobno OZC. A ja się pytam po co, skoro obliczenia mają już w projekcie? Z jakiego powodu mają im nie wierzyć??? Czy ty kupując okna wierzysz w ich parametry, czy zlecasz ponowne obliczenia?