PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczenia w OZC



Strony : 1 2 3 4 [5]

Liwko
08-02-2017, 08:03
@Liwko
Logiczne. To ze do tej pory tak to funkcjonowało, nie oznacza , że ma być przyzwolenie na dalszy ciąg...

Otóż to. Koniec, kropka

fotohobby
08-02-2017, 08:13
I powinny być rzetelne, czy mogą być z kosmosu?

Wiele razy (szczególnie Arturo72) naśmiewano się tutaj z inwestorów, którzy nie zrobili osobno OZC. A ja się pytam po co, skoro obliczenia mają już w projekcie? Z jakiego powodu mają im nie wierzyć??? Czy ty kupując okna wierzysz w ich parametry, czy zlecasz ponowne obliczenia?

Okna to już wykonany przedmiot
Dom to projekt, który inwestor realizuje sam, w różnych waunkach (lokalizacja, materiały), z różną dokładnością wykonania.
Stąd trudno pojść i zaskarżyć ewentualną różnicę.
Obliczenia w projekcie nie są tożsame z OZC. Ja jestem zdsnia, że warto wydać te 400zł i mieć dokładne i szczegółowe obliczenia.

kulibob
08-02-2017, 08:28
Okna to już wykonany przedmiot
Dom to projekt, który inwestor realizuje sam, w różnych waunkach (lokalizacja, materiały), z różną dokładnością wykonania.
Stąd trudno pojść i zaskarżyć ewentualną różnicę.
Obliczenia w projekcie nie są tożsame z OZC. Ja jestem zdsnia, że warto wydać te 400zł i mieć dokładne i szczegółowe obliczenia.

A jaką masz gwarancje że są dokładne??

Liwko
08-02-2017, 08:31
Okna to już wykonany przedmiot
Dom to projekt, który inwestor realizuje sam, w różnych waunkach (lokalizacja, materiały), z różną dokładnością wykonania.
Stąd trudno pojść i zaskarżyć ewentualną różnicę.


Załóżmy że wybudowałeś dom według projektu. Nagle widzisz, że dom zużywa dużo więcej energii niż powinien (mimo że dbałeś o szczegóły). Wzywasz fachowców, robisz badania termowizyjne, wreszcie zlecasz wtedy komuś ponowne OZC i wychodzi, że znacznie odbiega od projektu. Do kogo masz mieć pretensje, do siebie? Bzdura!

Obliczenia w projekcie są potrzebne? Są. Po co, skoro są nierzetelne (asolt ma na to dowody)? A skoro są nierzetelne, to po co za nie płacić? Niech sprzedają bez obliczeń, sami sobie zrobimy. No tak, ale nie mogą, więc kółko się zamyka.

Obliczenia w projekcie muszą poprawne i tylko wtedy wolno sprzedawać takie projekty. Inaczej to zwykłe buble.

Liwko
08-02-2017, 08:32
A jaką masz gwarancje że są dokładne??

Wiara :)

fotohobby
08-02-2017, 08:34
A jaką masz gwarancje że są dokładne??

Szukam sprawdzonego audytora, zlecam mj obliczeniaii to z nim mogę się sądzić, jeżeli okaże się, ż np projekt podłogówki wykonany na ich podstawie jest wadliwdy.

Audytpr zrobi obliczenia dokladniej, niż architekt. Większość architektów, których poznałem ma chroniczny wstręt do obliczeń.

kulibob
08-02-2017, 08:41
Wiara :)

Dlatego nie wierzę w OZC jak ktoś ma pasywnaka niech się w to bawi a przy standardowym domu?? lepiej za te 400zł wełny dołożyć. I opierać się na szacunkowy wyniku Ciepłowłaściwe. Palę mniej niż podaje ten kalkulator i się ciesze.

fotohobby
08-02-2017, 08:45
Załóżmy że wybudowałeś dom według projektu. Nagle widzisz, że dom zużywa dużo więcej energii niż powinien (mimo że dbałeś o szczegóły). Wzywasz fachowców, robisz badania termowizyjne, wreszcie zlecasz wtedy komuś ponowne OZC i wychodzi, że znacznie odbiega od projektu. Do kogo masz mieć pretensje, do siebie? Bzdura!

Obliczenia w projekcie są potrzebne? Są. Po co, skoro są nierzetelne (asolt ma na to dowody)? A skoro są nierzetelne, to po co za nie płacić? Niech sprzedają bez obliczeń, sami sobie zrobimy. No tak, ale nie mogą, więc kółko się zamyka.

Obliczenia w projekcie muszą poprawne i tylko wtedy wolno sprzedawać takie projekty. Inaczej to zwykłe buble.

Po pierwsze -nie zauważyłem, aby cena projektów wzrosła, po tym, jak obligaroryjne stały sie obliczenia zuzycia energii poczatkowej, koncowej.
Jakos nie słyszałem tez, aby ktos nie potrafil dogrzac domu bo , sugerując ske projektem wstawil za slaby kociol :)
Jesli ktos ma takie doswiadczenia, i zuzywa 2x wiecej, niz bylo wyliczone moze do sadu isc.

Osobiscie jestem za tym, aby obligatoryjme bylo wykonanie OZC na etepie adaptacji projektu

Liwko
08-02-2017, 09:10
Jesli ktos ma takie doswiadczenia, i zuzywa 2x wiecej, niz bylo wyliczone moze do sadu isc.


Nareszcie :)

מרכבה
08-02-2017, 09:34
Jeszcze raz.. wyliczenie 1D czyli tzw U .. jest "proste" jak cep. gorzej z wyliczeniem strat na złożonych powierzchniach np narożnik 2D, oraz 3D
są tabele mostków termicznych, a można "wyłączyć" opcję mostków .. bo aż się przeraziłem. plus jeszcze straty na wentylacji..
tu są niedoszacowania.. A też na zasadzie program przyjmie wszystko ...

kulibob
08-02-2017, 09:39
A też na zasadzie program przyjmie wszystko ...

Czyli OZC mozna okant dupy... bo gwarancji nie masz

budowlany_laik
08-02-2017, 09:45
Nareszcie :)
Do sądu?

Pierwsze co podważy autor projektu, to zgodność wybudowanego domu z projektem - dokładność wykonawstwa, posiadane certyfikaty na materiały, a na początek umowy i faktury VAT za usługi i towary. Dalej - sprawność źródła ciepła, udowodnienie utrzymywanych temperatur (średnia z sezonu z wszystkich pomieszczeń - jak dowiedziesz tego?) itp. itd.

Powodzenia życzyłbym każdemu, kto pozwie projektanta za niezgodność zużytych kWh z projektem :lol2: Mission impossible.

Liwko
08-02-2017, 09:53
Do sądu?

Pierwsze co podważy autor projektu, to zgodność wybudowanego domu z projektem - dokładność wykonawstwa, posiadane certyfikaty na materiały, a na początek umowy i faktury VAT za usługi i towary. Dalej - sprawność źródła ciepła, udowodnienie utrzymywanych temperatur (średnia z sezonu z wszystkich pomieszczeń - jak dowiedziesz tego?) itp. itd.

Powodzenia życzyłbym każdemu, kto pozwie projektanta za niezgodność zużytych kWh z projektem :lol2: Mission impossible.

Jestem spokojny, zapomniałeś że asolt ma na oszustwa architektów DOWODY :)

sSiwy12
08-02-2017, 10:06
Okna to już wykonany przedmiot
Obliczenia w projekcie nie są tożsame z OZC. Ja jestem zdsnia, że warto wydać te 400zł i mieć dokładne i szczegółowe obliczenia.

OZC (jako takie) też jest w pewnym sensie projektem - nie mylić ze Świadectwem Energetycznym, czyli Świadectwem charakterystyki Energetycznej budynku.

Charakterystyce energetycznej budynku, wymaganej jako integralny element projektu budowlanego, bliżej jest do ŚE niż OZC.
OZC jest (upraszczając) tylko częścią charakterystyki energetycznej budynku i raczej i z założenia przeznaczone do projektowania/wykonania ogrzewania budynku/pomieszczeń.

imrahil
08-02-2017, 10:09
przecież co innego pozwać za niezgodność obliczeń w projekcie z rzeczywistością (tu może być problem, co opisał wyżej budowlany_laik), a co innego za nieprawidłowe obliczenia - tu już łatwiej udowodnić powołując się na obliczenia wykonane przez audytora. dla obliczeń obowiązują normy. w zasadzie dane wejściowe do obliczeń wprowadzone wg norm przez dwie różne osoby powinny być takie same, więc wyniki również powinny być takie same. jeśli nie są, to oznacza że przynajmniej jedna z nich nie wiedziała co robi.

asolt
08-02-2017, 10:17
OZC (jako takie) też jest w pewnym sensie projektem - nie mylić ze Świadectwem Energetycznym, czyli Świadectwem charakterystyki Energetycznej budynku.

Charakterystyce energetycznej budynku, wymaganej jako integralny element projektu budowlanego, bliżej jest do ŚE niż OZC.
OZC jest (upraszczając) tylko częścią charakterystyki energetycznej budynku i raczej i z założenia przeznaczone do projektowania/wykonania ogrzewania budynku/pomieszczeń.

Jezeli juz to zasadniczą czescią, ozc jest podstawą do sporządzenia charakterystyki energetycznej budynku, bez ozc nie ma mozliwosci wykonania tej charakterystyki. To ze ozc przydaje sie równiez do innch celów nie zmienia faktu ze bez ozc charakterystyki nie wykonamy. OZC jest równiez podstawą do wykonania kolejnego integralnej czesci kompletu dokumentów do uzyskania PNB a mianowicie analizy ekonomiczno ekologicznej alternatywnych zródeł ciepła. Bez ozc równiez tego opracowania nie sporządzimy. Mozesz umniejszac znaczenie ozc w projekcie budowlanym ale fakty sa inne, kto sporządza takie opracowania ten wie, dla laika to bezsens. Tak juz jest ze im kto mniej wie na dany temat tym czesciej sie wypowiada tyle ze nic te wypowiedzi nie wnoszą do dyskusji.

asolt
08-02-2017, 10:21
p.... w zasadzie dane wejściowe do obliczeń wprowadzone wg norm przez dwie różne osoby powinny być takie same, więc wyniki również powinny być takie same. jeśli nie są, to oznacza że przynajmniej jedna z nich nie wiedziała co robi.
Tak faktycznie to mozliwosci są cztery:
1) projektant i audytor obliczenia wykonali niedokładnie przy czym stopien niedokladnosci moze byc rózny (moze sie zdarzyc, ale dosc rzadko)
2) audytor wykonał dokładnie obliczenia, architekt nie (najczestsze przypadki)
3) audytor zle obliczył, architekt dobrze (nie spotkałem sie z takim przypadkiem, ale jest niewykluczony)
4) audytor dobrze obliczył, architekt tez dobrze (nie spotkałem sie z takim przypadkiem, ale jest niewykluczony)

fotohobby
08-02-2017, 10:29
Nareszcie :)

Tylko, ze najwyraźniej albo takich sytuacji nie ma, albo mało kogo to rusza...

Liwko
08-02-2017, 10:30
przecież co innego pozwać za niezgodność obliczeń w projekcie z rzeczywistością (tu może być problem, co opisał wyżej budowlany_laik), a co innego za nieprawidłowe obliczenia - tu już łatwiej udowodnić powołując się na obliczenia wykonane przez audytora. dla obliczeń obowiązują normy. w zasadzie dane wejściowe do obliczeń wprowadzone wg norm przez dwie różne osoby powinny być takie same, więc wyniki również powinny być takie same. jeśli nie są, to oznacza że przynajmniej jedna z nich nie wiedziała co robi.


DO KŁA DNIE :yes:

sony87
08-02-2017, 14:07
Okna to już wykonany przedmiot
Dom to projekt, który inwestor realizuje sam, w różnych waunkach (lokalizacja, materiały), z różną dokładnością wykonania.
Stąd trudno pojść i zaskarżyć ewentualną różnicę.
Obliczenia w projekcie nie są tożsame z OZC. Ja jestem zdsnia, że warto wydać te 400zł i mieć dokładne i szczegółowe obliczenia.

Tylko wszyscy tu piszą żeby robić ozc przed budową domu, więc pewnie wypadałoby zrobić zarówno przed jak i po. W sumie po to co Ci to da ? I tak w 99% nie wpłynie to na wybór źródła ciepła bo ono zostało wybrane już wcześniej

מרכבה
09-02-2017, 10:13
Czyli OZC mozna okant dupy... bo gwarancji nie masz

Tego bym tak nie nazwał.. nie raz w życiu musiałeś coś policzyć.. to wiesz że starasz się to zrobić dobrze.
"stara" kadra nie ma na temat mostków termicznych wiedzy, ba wiem jak to wygląda obecnie . też nie jest lepiej..
mostek termiczny to jakaś forma abstrakcji.... to samo szczelność budynku - gdzie w świetle zalet stawia się
to że budynek - jest nieszczelny... stąd też małe przywiązanie do tego parametru i - zostawienie go sobie .. to co program przyjmuje lub nie..
lub wyłączenie i uwzględnienie tylko strat przez "wentylację"... pamiętam jak na zajęciach z certyfikacji energetycznej,
prowadzący zajęcia - położył nacisk na obliczanie współczynnika przenikania ciepła U.. i liczenia go do dwóch zer po przecinku :lol2:
próżne to liczenie.. kiedy jeden pominięty mostek termiczny zawyża wynik o całe dziesiąte części wata na /metr kwadratowy.
Wkleiłem ten narożnik jako przykład.. doskonały przykład.. jak oprogramowanie numeryczne obnaża taki detal..
Z jednowymiarowego obliczania.. wychodzą współczynniki przenikania ciepła 0,16 i 0,17 .. znok.. ten detal ma 0,4 W/m2K.
a wydaje się - że nie jest to mostek termiczny. Sama geometria powoduje "powstanie" mostku termicznego .. gdzie następuje złożona wymiana ciepła..
widać to po kondensującej się parze wodnej na oknach.. i w obrazach z kamer termowizyjnych .. w tych przypadkach to już jest obiad po musztardzie.
Zostaje tylko analiza numeryczna - lub lab.. co z praktyki najszybciej wychodzą wyniki z analizy numerycznej.. której brak w obliczeniach..
lub czyta się mostki termiczne z katalogów.. - ale to "wredna" sprawa ponieważ psuje piękny ładny wynik.


Tylko wszyscy tu piszą żeby robić ozc przed budową domu, więc pewnie wypadałoby zrobić zarówno przed jak i po. W sumie po to co Ci to da ? I tak w 99% nie wpłynie to na wybór źródła ciepła bo ono zostało wybrane już wcześniej ale poparte testem szczelności .. wtedy wychodzi prawidłowy wynik.. oraz badaniem kamerą..

abes99
10-05-2017, 00:25
Próbuję właśnie policzyć OZC (w demie Audytora PRO 6.9 z Sankomu) dla swojego remontowanego budynku i przechodzę od euforii po zadumę nad wynikami, i tak w kółko w zależności co zmienię ;). Możecie podpowiedzieć, jak dobrze ustawić akumulacyjne ogrzewanie kablami grzejnymi w II taryfie? Czy wystarczy w sekcji "Ogólne" -> "Podstawowe dane" stworzyć harmonogram ogrzewania "jednodniowy godzinowy" z włączeniem w godzinach II taryfy, a dla pozostałych z wyłączonym? Czy może w pozostałych powinny być osłabione? Jeśli osłabione, to jakie parametry przypisać? W zakładce "świadectwa" sprawności układu itd. mam raczej wybrane ok...

Edit: W sumie to czy "osłabione" czy "wyłączone" w godzinach I taryfy wygląda na to, że nic nie zmienia...

Edit 2: Jak uwzględnić GWC rurowe (fi 200 z PVC-U)? Widzę tylko opcję na wpisanie sprawności przy ustawieniach wentylacji, ale nie wiem ile tam wpisać. Jest taka możliwość, żebym wrzucił gdzieś wyniki i ktoś by na to zerknął fachowym okiem? Ogólnie najwięcej strat mi wychodzi na wentylację (ponad 40% przy n50=4/h, ponad 30% przy n50=1,5/h)...

Edit 3: wywala mi w wynikach niespełnienie WT dla przegród wewnętrznych (ściany, strop) pomimo, że z obu stron są pomieszczenie o temp. +20,0st.C, a warunki są tylko dla przegród przy różnicy temperatur >8st.C...

Edit 4: jak modelujecie klatkę schodową w domku jednorodzinnym? Jak wybieram typ pomieszczenia "klatka schodowa" to ustawia mi w niej temperaturę 8st.C, więc domyślam się, że to opcja dla klatek schodowych w blokach, więc wybrałem "korytarz". Teraz mam tak, że w pomieszczeniu klatki nie mam większości stropu oddzielającego parter od piętra. Będzie tak ok (mam model zbudowany w 3D)? I analogiczne pytanie dla otwartych przestrzeni na jednej kondygnacji - u mnie klatka schodowa przechodzi poprzez krótki korytarz do otwartego salonu z kuchnią otwartą na salon...

Myjk
05-07-2017, 13:17
O, _artur_, widzę masz 120m2 na płycie (!), prosty dom bez balkonów i wykuszy -- średnie zużycie 7 MWh. Jak Kaizenowi dom na ławach 120m2 wychodzi 2,5MWh za CO to ja nie nadal wiem...

No i dobrze widzę, że około 2MWh/r idzie Ci na CWU za 4 os.?

imrahil
05-07-2017, 13:28
O, _artur_, widzę masz 120m2 na płycie (!), prosty dom bez balkonów i wykuszy -- średnie zużycie 7 MWh. Jak Kaizenowi dom na ławach 120m2 wychodzi 2,5MWh za CO to ja nie nadal wiem...

No i dobrze widzę, że około 2MWh/r idzie Ci na CWU za 4 os.?

też się nad tym zastanawiałem. może planuje niższe temperatury utrzymywać? ;)

asolt
05-07-2017, 13:39
też się nad tym zastanawiałem. może planuje niższe temperatury utrzymywać? ;)

Nie, jest bohaterem w swoim domu (samodzielnie wykonane ozc), jakosc obliczen budzi wątpliwosci jak widzę nie tylko moje

Myjk
05-07-2017, 13:44
Nie, jest bohaterem w swoim domu (samodzielnie wykonane ozc), jakosc obliczen budzi wątpliwosci jak widzę nie tylko moje
Nawet przez chwilę chciałem zaproponować Twoją usługę, i że w ramach niniejszej dyskusji, jeśli wynik wyjdzie bliżej wyliczeń Kaizena niż moich szacunków, pokryję koszty -- ale stwierdziłem że to nie wypada... :P

asolt
05-07-2017, 13:49
Nawet przez chwilę chciałem zaproponować Twoją usługę, i że w ramach niniejszej dyskusji pokryję koszty, ale stwierdziłem że to nie wypada... :P

Tu nie chodzi czy wypada czy nie tylko Kaizen bąrdzo ale to bardzo przecenia swoje mozliwosci, wykonał ozc po raz pierwszy i uwaza ze jest super dokladne. Tego ze bład moze przekroczyc nawet i 100% nie bierze pod uwagę.

_artur_
05-07-2017, 14:03
O, _artur_, widzę masz 120m2 na płycie (!), prosty dom bez balkonów i wykuszy -- średnie zużycie 7 MWh. Jak Kaizenowi dom na ławach 120m2 wychodzi 2,5MWh za CO to ja nie nadal wiem...

No i dobrze widzę, że około 2MWh/r idzie Ci na CWU za 4 os.?

no niecałe 2 , musiałbym sprawdzić ale 1750 około ..

u mnie jest do zabudowy wejście na nieogrzewane poddasze - od 2 lat się zbieram i to słaby punkt.. jakbyś chciał zobaczyć to u mnie w dzienniku jak są zdjęcia schodów wewnętrznych w salonie to nad nim i za zakrętem jest tak żemurłata jest na wierzchu i tylko 15 cm wełny niczym nie przykryte od dołu, a reszta obudowana OSB góry.. myślę że przez to sporo ucieka ale wezmę się za to chyba jesienią i zobaczę, no i reszta ocieplenia strychu.. szacuję że zejdę poniżej 5MWh na sezon.. a nie chce mi się tego robić bo mi nie zależy na poddaszu a wysokość rachunku jest wyższa o tyle, że wolę na rowerze pojeździć niż babrać się w wełnie :D

jakby ktoś był zainteresowany to tu gdzieś wstawiałem zdjęcia tempertur, na pewno są też w moim wątku

agb
05-07-2017, 14:12
O, _artur_, widzę masz 120m2 na płycie (!), prosty dom bez balkonów i wykuszy -- średnie zużycie 7 MWh. Jak Kaizenowi dom na ławach 120m2 wychodzi 2,5MWh za CO to ja nie nadal wiem...

Artur mieszka, a Kaizen tylko policzył. Ot cała tajemnica :stirthepot:

JTKirk
05-07-2017, 15:30
Tu nie chodzi czy wypada czy nie tylko Kaizen bąrdzo ale to bardzo przecenia swoje mozliwosci, wykonał ozc po raz pierwszy i uwaza ze jest super dokladne. Tego ze bład moze przekroczyc nawet i 100% nie bierze pod uwagę.

to dotyczy wielu kwestii przez niego poruszanych :P


no niecałe 2 , musiałbym sprawdzić ale 1750 około ..



no widzisz, ale do obliczeń przyjmuje się (jeśli się mylę) 1000kwh na osobę - prawda czy fałsz?
jeśli tak, to widać odstajesz od normy :P

Myjk
05-07-2017, 15:47
no niecałe 2 , musiałbym sprawdzić ale 1750 około ..
u mnie jest do zabudowy wejście na nieogrzewane poddasze - od 2 lat się zbieram i to słaby punkt.. jakbyś chciał zobaczyć to u mnie w dzienniku jak są zdjęcia schodów wewnętrznych w salonie to nad nim i za zakrętem jest tak żemurłata jest na wierzchu i tylko 15 cm wełny niczym nie przykryte od dołu, a reszta obudowana OSB góry.. myślę że przez to sporo ucieka ale wezmę się za to chyba jesienią i zobaczę, no i reszta ocieplenia strychu.. szacuję że zejdę poniżej 5MWh na sezon.. a nie chce mi się tego robić bo mi nie zależy na poddaszu a wysokość rachunku jest wyższa o tyle, że wolę na rowerze pojeździć niż babrać się w wełnie :D
jakby ktoś był zainteresowany to tu gdzieś wstawiałem zdjęcia tempertur, na pewno są też w moim wątku
Stąd pewnie te 2-3MWh strat. Tak jak u mnie na nieocieplonych ścianach dom-garaż/pom.tech uciekać ma 1MWh. Dlatego pom. tech. będą zastyropianowane, a nad izolacją garażu od domu się jeszcze zastanawiam czy go trochę nie podgrzewać ścianą.

CWU mało Ci idzie, chyba jeszcze mniej niż mnie. ;)


Artur mieszka, a Kaizen tylko policzył. Ot cała tajemnica :stirthepot:
Ja też nie mieszkam a się wypowiadam. :P Jednak na podstawie paru lat obserwacji tutaj, zarówno domów jak i zeznań ich użytkowników, ta wartość 2,5MWh jest mało realna. Jeśli Kaizen, w przeciwieństwie do Artura, zamknie szczelnie strop, to ma szansę zejść do 5MWh, ale IMHO nie niżej. W związku z tym przedstawiona stopa zwrotu PC też wychodzi źle, podobnie jak inna kwestia, wyliczenia Kaizena na temat opłacalności zakupienia PC tylko do CWU. I to już wielokrotnie było wcześniej wykazywane, ale bez refleksji niestety. :( Pozostaje mieć nadzieję, że Kaizen się nie myli i się nie zdziwi przyszłymi rachunkami.

Kaizen
05-07-2017, 16:01
Tu nie chodzi czy wypada czy nie tylko Kaizen bąrdzo ale to bardzo przecenia swoje mozliwosci, wykonał ozc po raz pierwszy i uwaza ze jest super dokladne. Tego ze bład moze przekroczyc nawet i 100% nie bierze pod uwagę.

Właściwie to nie robiłem żadnego OZC. Poprawiałem tylko gotowca swojego projektu w BuildDesku poprawiając tylko błędy i wpisując faktyczne parametry użytych materiałów i zmiany w projekcie.

Zamiarzałem u Ciebie zamówić OZC na koniec, ale tego nie zrobię. Bo w wielu dyskusjach widziałem, że nie potrafisz się przyznać do błędu i niejednokrotnie pisałeś, że ja się mylę w obliczeniach. Więc zrobisz dużo, żeby wyszło, że miałeś rację.

Myjk
05-07-2017, 16:04
Właściwie to nie robiłem żadnego OZC. Poprawiałem tylko gotowca swojego projektu w BuildDesku poprawiając tylko błędy i wpisując faktyczne parametry użytych materiałów i zmiany w projekcie.

Zamiarzałem u Ciebie zamówić OZC na koniec, ale tego nie zrobię. Bo w wielu dyskusjach widziałem, że nie potrafisz się przyznać do błędu i niejednokrotnie pisałeś, że ja się mylę w obliczeniach. Więc zrobisz dużo, żeby wyszło, że miałeś rację.
asolt nie jest łatwy w dyskusji i też odnoszę wrażenie spoglądania z góry na swoich dyskutantów, ale jednak doświadczenie ma. Może jednak warto nie zrobić sobie przykrości, żeby tylko komuś zrobić na złość. Pomogłeś mi parę razy, choć raz i Ty weź dobrą radę do serca, bo wg mnie tkwisz w błędzie.

Kaizen
05-07-2017, 17:07
weź dobrą radę do serca, bo wg mnie tkwisz w błędzie.

Jestem o tym przekonany. Bo Build Desk nie potrafi uwzględnić ocieplenia ścian fundamentowych. Rozmawiałem z dwoma potencjalnymi wykonawcami OZC i obaj twierdzą, że to powinno się uwzględnić... Ale żaden nie wie jak. Mieli sprawdzić i cisza. Pewnie obaj wrzucają dane do czarnej skrzyneczki i wyciągają wynik a nie znaleźli miejsca, gdzie wpisuje się izolację ściany fundamentowej.

Tak to każdy potrafi - właśnie to wyciągam z Build Deska. Znalazłem trochę błędów. Pewnie jeszcze jakieś są. Co jakiś czas wymyślam, co jeszcze mogę bardziej pesymistycznie założyć. I ciągle daleko mi do 4MWh/r na CO (bez uwzględniania izolacji fundamentu).

Co "lepsi" pewnie liczą na piechotę - parametry przegród strefy ogrzewanej, dodają jakiś zapas na mostki... Tylko ściana fundamentowa nie jest przegrodą strefy.
I też nie uwzględniają. Jeżeli to prawidłowe podejście, to po co wywalałem 4K zł na XPSa?

Artur ma kilka rozwiązań mniej energooszczędnych, niż u mnie - ściany szczytowe, kolankowe, silka, okna otwierane, stosunkowo słabo odizolowane poddasze od parteru - więc można powiedzieć, że jest częściowo ogrzewane.

oszczednyGrześ
05-07-2017, 17:16
Jestem o tym przekonany. Bo Build Desk nie potrafi uwzględnić ocieplenia ścian fundamentowych. Rozmawiałem z dwoma potencjalnymi wykonawcami OZC i obaj twierdzą, że to powinno się uwzględnić... Ale żaden nie wie jak. Mieli sprawdzić i cisza. Pewnie obaj wrzucają dane do czarnej skrzyneczki i wyciągają wynik a nie znaleźli miejsca, gdzie wpisuje się izolację ściany fundamentowej.

Tak to każdy potrafi - właśnie to wyciągam z Build Deska. Znalazłem trochę błędów. Pewnie jeszcze jakieś są. Co jakiś czas wymyślam, co jeszcze mogę bardziej pesymistycznie założyć. I ciągle daleko mi do 4MWh/r na CO (bez uwzględniania izolacji fundamentu).

Co "lepsi" pewnie liczą na piechotę - parametry przegród strefy ogrzewanej, dodają jakiś zapas na mostki... Tylko ściana fundamentowa nie jest przegrodą strefy.
I też nie uwzględniają. Jeżeli to prawidłowe podejście, to po co wywalałem 4K zł na XPSa?

Arturo ma kilka rozwiązań mniej energooszczędnych, niż u mnie - ściany szczytowe, kolankowe, silka, okna otwierane, stosunkowo słabo odizolowane poddasze od parteru - więc można powiedzieć, że jest częściowo ogrzewane.

życie zweryfikuje to najlepiej jak zaczniesz mieszkać

Myjk
05-07-2017, 17:39
Artur ma kilka rozwiązań mniej energooszczędnych, niż u mnie - ściany szczytowe, kolankowe, silka, okna otwierane, stosunkowo słabo odizolowane poddasze od parteru - więc można powiedzieć, że jest częściowo ogrzewane.
Pisałem o tym w odpowiedzi na pierwotnego posta gdy mnie wyliczałeś straty, ale mi wywaliło posta i mi się odechciało pisać od nowa. :P Więc w skrócie ponownie, przeceniasz straty do gruntu (przez słupy i fundamenty) i mostkami przez przenikanie (vide moje wieńce dachu tarasowego) -- to są relatywnie małe straty, które nie robią aż tak drastycznej różnicy jak zakładasz. Także materiał murów ma mniejsze znaczenie przy ścianach 2-warstowych i przekłada się głównie na akumulacyjność. Wątpię aby ktoś Ci tu tak po prostu robił na złość, ale jednak nie zrobiłeś NIC aby zbliżyć się do takiego niskiego wyniku stojącego całkiem niedaleko od wyniku dla domu pasywnego.

Kaizen
05-07-2017, 17:56
Także materiał murów ma mniejsze znaczenie przy ścianach 2-warstowych i przekłada się głównie na akumulacyjność.

Zmiana z BK 500 24 cm na silkę 24 zmienia U ściany takiej jak u mnie z 0,12 na 0,143.

Zwiększa to zapotrzebowanie na CO wg BuildDeska z 3676,8kWh/r do 3934,8.

A jeszcze zwróć uwagę, że Kielce to inna strefa klimatyczna, niż Warszawa. To też robi różnicę, bo z silką BuildDesk wylicza dla mojego domu w tej lokalizacji 4252,8kWh/r CO.

asolt
05-07-2017, 19:17
Właściwie to nie robiłem żadnego OZC. Poprawiałem tylko gotowca swojego projektu w BuildDesku poprawiając tylko błędy i wpisując faktyczne parametry użytych materiałów i zmiany w projekcie.

Zamiarzałem u Ciebie zamówić OZC na koniec, ale tego nie zrobię. Bo w wielu dyskusjach widziałem, że nie potrafisz się przyznać do błędu i niejednokrotnie pisałeś, że ja się mylę w obliczeniach. Więc zrobisz dużo, żeby wyszło, że miałeś rację.

Ok, wykonuję błedne obliczenia, podaj kilka przykładów. Owszem teoretycznie nie jest mozliwe obliczenie dokładnego zapotrzebowania na ciepło bo w metodyce jest element przepowiadania przyszłosci w postaci uwzgledniania sredniej wieloletniej temperatury dla najblizszej lub najbardziej zblizonej do panującego klimatu stacji meteo. Resumujac nie istnieje metoda dokładnego wyliczenia zapotrzebowania na ciepło, praktyka pokazuje jednak ze osiągniecie 10 max 15% dokładnosci przy spełnieniu podstawowych warunków jest mozliwe.
Pisałem ze mylisz sie w swoich obliczeniach i dalej to podtrzymuję, niezaleznie od tego czy to sie Tobie podoba czy tez nie. Nie znany mi jest przypadek tak niskiego zapotrzebowania na ciepło podobnego czy zblizonego do Twojego domu, a uwierz wiele takich domów liczyłem i wiele jest z nich juz zamieszkanych z nawet dokładnymi pomiarami. Jakby nie porównac ten dom rózni sie znacznie pod wzgledem izolacyjnosci termicznej do domu Bartheza który ma naprawdę rewelacyjne wyniki , wystarczy poczytac jego DB. Kolejna sprawa to sam program do liczenia, akurat z mojej praktyki i badan na AGH wyniki ze najdokladniejsze obliczenia daje Audytor Sankomu, nastepna sprawa Ty tylko zrobiłes korekty materiałow izolacyjnych (okien) nie masz pewnosci ze pozostałe dane zostały wprowadzone prawidłowo. Jezeli masz tego swiadomosc i dalej jestes przekonany o dokladnosci swoich obliczen to gratuluje samozadowolenia z wyników swojej pracy. Ja wiem ze niektórzy reagują alergicznie na krytykę i to krytykę uzasadnioną, ale uwazam lepsza prawda chociaz nie po naszej mysli niz zadowolenie z niepewnych/watpliwych wyników. Byc moze sie ciezko ze mna dyskutuję ale na pewno nie traktuję innych z wyzszoscia a jedynie staram sie prostowac pomyłki, niejasnosci, czasem przeinaczenia z czego czasem spływa na mnie fala hejtu.

asolt
05-07-2017, 19:20
Zmiana z BK 500 24 cm na silkę 24 zmienia U ściany takiej jak u mnie z 0,12 na 0,143.

Zwiększa to zapotrzebowanie na CO wg BuildDeska z 3676,8kWh/r do 3934,8.

A jeszcze zwróć uwagę, że Kielce to inna strefa klimatyczna, niż Warszawa. To też robi różnicę, bo z silką BuildDesk wylicza dla mojego domu w tej lokalizacji 4252,8kWh/r CO.

Dla ścisłosci ta sama strefa klimatyczna czyli III ale inna stacja meteo, dla Warszawy przyjmuję Okęcie, dla Kielc to Kielce-Suków

Myjk
05-07-2017, 20:25
Zmiana z BK 500 24 cm na silkę 24 zmienia U ściany takiej jak u mnie z 0,12 na 0,143.
Zwiększa to zapotrzebowanie na CO wg BuildDeska z 3676,8kWh/r do 3934,8.
A jeszcze zwróć uwagę, że Kielce to inna strefa klimatyczna, niż Warszawa. To też robi różnicę, bo z silką BuildDesk wylicza dla mojego domu w tej lokalizacji 4252,8kWh/r CO.
Wg wyliczeń asolta przenikanie moich ścian z silki jest zbliżone do wykazanego wcześniej w Twojej tabelce. I nawet uwzględniając większą powierzchnię moich ścian to nie ma opcji na tak drastyczny spadek zapotrzebowania, przypominam 2/4 (+1/4 z tytułu powierzchni). Tylko zastanawia mnie czemu jest teraz wartość 3,6MWh a wcześniej było 2,5MWh? Strefa klimatyczna, hm... jest w Wawie takie powiedzenie, całkiem prawdziwe, bo czasem na narty mnie kumpel do Was wyciąga (i tylko nerwicy na tych pagórkach dostaję) ;) piździ jak w kieleckim. Więc nie wiem czy tak znowu w Wawie zimniej. :P

BTW http://forum.muratordom.pl/showthread.php?331684-Dom-w-Kansas-na-przek%C3%B3r-wszystkim-spr%C3%B3buje-wybudowa%C4%87-za-200-tys&p=7330728&viewfull=1#post7330728

- powierzchnia ok 80-110 m2
- brak kominów :P

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?331684-Dom-w-Kansas-na-przek%C3%B3r-wszystkim-spr%C3%B3buje-wybudowa%C4%87-za-200-tys&p=7481447&viewfull=1#post7481447

OZC by asolt CO 48 kWh/m2 czyli ponad 2x większe niż wyszło u Ciebie. Za to bardzo zbliżone do mojego -- u mnie jest 50/55 (w zależności od tego czy ocieplę pom. gospodarcze czy nie). Nie wiem, daj to, komukolwiek, do przeliczenia żebyś się nie zdziwił...

M.A.G.
06-07-2017, 06:18
Ok, wykonuję błedne obliczenia, podaj kilka przykładów.
:bye:

asolt
06-07-2017, 06:28
:bye:

Istotnie Twój przypadek jest szczegolny, musze jak bedę miał wiecej czasu zrobic analizę tej rozbieznosci na plus, byc moze będę sie konsultował z producentem Audytora, przyczyna a moze kilka przyczyn tej rozbieznosci musi byc. Mam pare punktów zaczepienia ale musze je dokladniej sprawdzic. Z drugiej strony dom Bartheza jest jeszcze bardziej energooszczedny ( a nawet pasywny)od twojego i rozbieznosci nie ma Ale to jeden jedyny przypadek. Wszystkie pozostałe mieszczą sie w zakresie błedu 10-15%.

budowlany_laik
06-07-2017, 07:05
Mi się zdaje, że liczony w OZC jest teoretyczny dom - idealny wg projektu. A to WYKONAWSTWO (fachoffcy, brak dokładności w 100%, inne parametry materiałów od deklarowanych, itp.) powoduje późniejszą rozbieżność w zużyciu energii od wyniku z OZC.

Średnie temperatury w domu też zapewne odbiegają od założeń OZC.

No chyba, że praktyka późniejsza jest in minus wobec OZC, to wtedy sprawa zastanawiająca...

asolt
06-07-2017, 07:20
Mi się zdaje, że liczony w OZC jest teoretyczny dom - idealny wg projektu. A to WYKONAWSTWO (fachoffcy, brak dokładności w 100%, inne parametry materiałów od deklarowanych, itp.) powoduje późniejszą rozbieżność w zużyciu energii od wyniku z OZC.

Średnie temperatury w domu też zapewne odbiegają od założeń OZC.

No chyba, że praktyka późniejsza jest in minus wobec OZC, to wtedy sprawa zastanawiająca...

To własnie taki przypadek ze ozc pokazało wiecej niz faktyczne zuzycie, a nawet sporo wiecej, tym bardziej jest to zastanawiajace.

dlt7
06-07-2017, 07:39
To własnie taki przypadek ze ozc pokazało wiecej niz faktyczne zuzycie, a nawet sporo wiecej, tym bardziej jest to zastanawiajace.
Może magiczne właściwości Izodomu? ;)
Swoją drogą ciekawe, jak wyszłoby OZC domu jaśka71 wobec jego ponad 10 letnich realnych odczytów.

Greg_81
06-07-2017, 08:20
Wszystkie pozostałe mieszczą sie w zakresie błedu 10-15%.

ale na plus czy minus -jaka jest tendencja ?

Myjk
06-07-2017, 08:38
ale na plus czy minus -jaka jest tendencja ?
Z tego co wiem zazwyczaj domy mniej zużywają niż wychodzi z obliczeń.

agb
06-07-2017, 08:44
Tylko, że nie wiemy "jaką zimę" przyjmuje norma do obliczeń.

asolt
06-07-2017, 08:50
Tylko, że nie wiemy "jaką zimę" przyjmuje norma do obliczeń.

Wiemy, jest to zima odpowiadająca sredniej wieloletniej (10 lat) z najblizszej stacji meteo lub najbardziej zblizonej klimatycznie do lokalizacji budynku.

Andrzej5101
22-11-2017, 10:54
Straty wentylacyjne są takie same w obu przypadkach a więc to są wyniki ;
- tylko przy zwiększonej grubości warstwy ocieplenia na stropie z 15 cm na 30 cm.

Gurszczak
22-11-2017, 11:27
Ok wieczorem wkleję dane ze zmianami reku i stropu bo wydaje mi się że nie mam z takimi zmianami.

Andrzej5101
22-11-2017, 11:39
Dla Mławy Ilość godzin w sezonie grzewczym z temperaturą ;
-12 C to 1 h,
-11 C to 2 h,
-10 C to 17 h
Sumarycznie ilość godzin w sezonie grzewczym dla Mławy to 20 h dla T < -10 C
401566

Gurszczak
22-11-2017, 15:03
Po zmianie ocieplenia stropu z 15 na 30 i doleżeniu reku mamy takie wyniki https://www.dropbox.com/s/45eo8zuxrk1fl2f/OZC_zmiana_reku_30.xls?dl=0
OZC=6,8kW.

Andrzej5101
22-11-2017, 15:37
Po zmianie ocieplenia stropu z 15 cm na 30 cm i dołożeniu reku, mamy takie wyniki ; OZC = 6,8 kW.
Dane OZC budynku;
401577

Oszczędności w wyniku zastosowania reku to oprócz ;
- mniejszej mocy cieplnej budynku o 9,0 kW - 6,8 kW = 2,2 kW,
- mniejsze wymagania odnośnie pompy PC/PW ;

- 17,1 MWh/rok - 12,1 MWh/rok = 5,0 MWh/rok =
O 5000 kWh/rok - mniejsze zapotrzebowanie na energie;

Kierunek i zakres prac sam się narzuca !!!

1Aleksandra1
22-11-2017, 17:54
17,1 MWh/rok - 12,1 MWh/rok = 5,0 MWh/rok =
O 5000 kWh/rok - mniejsze zapotrzebowanie na energie;


Nie wiem kto to obliczał, ale 5000 kwh na wentylację to chyba trochę za dużo. No chyba że mieszka tam 10 osób.

1Aleksandra1
22-11-2017, 18:00
Dla Mławy Ilość godzin w sezonie grzewczym z temperaturą ;
-12 C to 1 h,
-11 C to 2 h,
-10 C to 17 h
Sumarycznie ilość godzin w sezonie grzewczym dla Mławy to 20 h dla T < -10 C
401566

Skąd można uzyskać takie dane?:cool:

Gurszczak
22-11-2017, 19:05
17,1 MWh/rok - 12,1 MWh/rok = 5,0 MWh/rok =
O 5000 kWh/rok - mniejsze zapotrzebowanie na energie;


Nie wiem kto to obliczał, ale 5000 kwh na wentylację to chyba trochę za dużo. No chyba że mieszka tam 10 osób.

No niestety rodzina 2+2 :)
Patrząc matematycznie koszty poniesione na rekuperacje i dodatkowy styropian na stropie zwrócą sie za 20 lat..... oczywiście wiem jakie są zalety reku. Napisałem jak by patrzeć kosztowo :)

asolt
22-11-2017, 21:18
17,1 MWh/rok - 12,1 MWh/rok = 5,0 MWh/rok =
O 5000 kWh/rok - mniejsze zapotrzebowanie na energie;


Nie wiem kto to obliczał, ale 5000 kwh na wentylację to chyba trochę za dużo. No chyba że mieszka tam 10 osób.

Ja to liczyłem, a jakie masz wątpliwosci?, obliczenia sa wykonane na podstawie norm i rozporządzen dotyczących wykonywania świadectw energetycznych. Masz zastrzezenia
do mnie czy do twórców norm i rozporządzen. Zresztą okreslenie "chyba" wszystko wyjasnia.

agb
22-11-2017, 21:50
Ja to liczyłem, a jakie masz wątpliwosci?, obliczenia sa wykonane na podstawie norm i rozporządzen dotyczących wykonywania świadectw energetycznych. Masz zastrzezenia
do mnie czy do twórców norm i rozporządzen. Zresztą okreslenie "chyba" wszystko wyjasnia.

Ja mam wątpliwość ile ta norma ma wspólnego z rzeczywistością. Tyle ile podane spalania samochodu 4l/100km wg normy? Nie wiem, pytam poważnie.

asolt
22-11-2017, 22:29
Ja mam wątpliwość ile ta norma ma wspólnego z rzeczywistością. Tyle ile podane spalania samochodu 4l/100km wg normy? Nie wiem, pytam poważnie.

A jezeli nie ma to co z tego wynika?, kazdy ma sobie liczyc jak mu sie podoba czy jak uwaza za słuszne. Mi tez ta norma sie nie podoba, uwazam ze jest zawyzona, tylko co z tego.Byc moze zostanie w przyszłosci zaktualizowana, póki co nalezy liczyc zgodnie nią. Sposób liczenia tak aby wyniki były powtarzalne i miały sens musi byc jeden, inaczej bedzie wielki bałagan.

1Aleksandra1
23-11-2017, 05:50
Ja to liczyłem, a jakie masz wątpliwosci?, obliczenia sa wykonane na podstawie norm i rozporządzen dotyczących wykonywania świadectw energetycznych. Masz zastrzezenia
do mnie czy do twórców norm i rozporządzen. Zresztą okreslenie "chyba" wszystko wyjasnia.

Liczyłeś to dla kubatury czy ilości osób zamieszkujących ten obiekt?:cool:

asolt
23-11-2017, 06:17
Liczyłeś to dla kubatury czy ilości osób zamieszkujących ten obiekt?:cool:

Ani z kubatury, ani z ilosci osób, a z wymagan normy dla poszczegolnych pomieszczen dla których wymagany jest normowy przepływ. Dla przykładu: kuchnia 50 m3/h, łazienka 50 m3/h, wc 30 m3/h (niezaleznie od kubatury) pralnia 2xwymiana, itd. Kazdy dla siebie moze liczyc jak chce, ja jako audytor takiej mozliwosci nie mam. Jezeli sposób liczenia ma byc jeden i ma on byc zgodny z normami i rozporządzeniem to ja wyboru nie mam. Nie ubolewam nad tym gdyz moje obliczenia sa dosc dokladne i sie sprawdzaja w rzeczywistosci, błąd jest uzalezniony od dokładnosci danych (odpowiada za to inwestor), od starannosci ekip wykonawczych wykonujacych ocieplenia, od róznicy temperator w okresie grzewczym i temperatur srednich z najblizszej stacji meteo.Jest tego dosc duzo niemniej jednak jak praktyka pokazuje róznice w faktycznym zapotrzebowaniu na ciepło a obliczonym nie przekraczają 10 a max 15% (dla domów w conajmniej 3 sezonie grzewczwym). Przy czym trzeba rozróznic dokladnosc obliczen projektowego obciazenia cieplnego od dokladnosci zapotrzebowania na ciepło. Praktyka pokazuje ze nie sa one jednakowe.

asolt
23-11-2017, 10:16
2/ Temperatury < -12 C w Mławie nie występują, a to sugeruje instalację pompy o mniejszej mocy,



Pierwsze slyszę zeby Mława była 3 biegunem ciepła w Polsce (po Słubicach i Tarnowie). To forum jest jeszcze lepsze niz wikipedia

JTKirk
23-11-2017, 10:34
Pierwsze slyszę zeby Mława była 3 biegunem ciepła w Polsce (po Słubicach i Tarnowie). To forum jest jeszcze lepsze niz wikipedia

dokładnie to samo chciałem napisać :welcome:

Andrzej5101
23-11-2017, 10:59
Panowie, zamiast pisać dla samego pisania, wystarczy wejść w internet, zadzwonić do stacji w Mławie i będzie wszystko jasne.
401634

401635

1Aleksandra1
23-11-2017, 15:57
Ani z kubatury, ani z ilosci osób, a z wymagan normy dla poszczegolnych pomieszczen dla których wymagany jest normowy przepływ. Dla przykładu: kuchnia 50 m3/h, łazienka 50 m3/h, wc 30 m3/h (niezaleznie od kubatury) pralnia 2xwymiana, itd. Kazdy dla siebie moze liczyc jak chce, ja jako audytor takiej mozliwosci nie mam. Jezeli sposób liczenia ma byc jeden i ma on byc zgodny z normami i rozporządzeniem to ja wyboru nie mam. Nie ubolewam nad tym gdyz moje obliczenia sa dosc dokladne i sie sprawdzaja w rzeczywistosci, błąd jest uzalezniony od dokładnosci danych (odpowiada za to inwestor), od starannosci ekip wykonawczych wykonujacych ocieplenia, od róznicy temperator w okresie grzewczym i temperatur srednich z najblizszej stacji meteo.Jest tego dosc duzo niemniej jednak jak praktyka pokazuje róznice w faktycznym zapotrzebowaniu na ciepło a obliczonym nie przekraczają 10 a max 15% (dla domów w conajmniej 3 sezonie grzewczwym). Przy czym trzeba rozróznic dokladnosc obliczen projektowego obciazenia cieplnego od dokladnosci zapotrzebowania na ciepło. Praktyka pokazuje ze nie sa one jednakowe.

Specjalnie nie podałem wcześniej tej metody. Ale jeżeli już się uparłeś to ci odpowiem. Jeżeli w domu mieszka 4 osoby a dom ma 3 kuchnie 4 łazienki, 2 korytarze, 10 pokoi , 2 wc i 2pralnie . To te twoje obliczenia są super "wiarygodne". Facet przy wentylacji grawitacyjnej musiałby w salonie wybić dziurę na dwór o średnicy 0,5 m2 aby spełnić tę normę. I jeszcze jedno pytanie: Jak 4 osoby mogą korzystać z tych wszystkich pomieszczeń jednocześnie?:mad:

asolt
23-11-2017, 18:04
Specjalnie nie podałem wcześniej tej metody. Ale jeżeli już się uparłeś to ci odpowiem. Jeżeli w domu mieszka 4 osoby a dom ma 3 kuchnie 4 łazienki, 2 korytarze, 10 pokoi , 2 wc i 2pralnie . To te twoje obliczenia są super "wiarygodne". Facet przy wentylacji grawitacyjnej musiałby w salonie wybić dziurę na dwór o średnicy 0,5 m2 aby spełnić tę normę. I jeszcze jedno pytanie: Jak 4 osoby mogą korzystać z tych wszystkich pomieszczeń jednocześnie?:mad:

Masz problem z moimi obliczeniami cz z normami i rozporzedzaniami, jezeli z tym drugim to nie ten adres, własciwym jest Ministerstwo Infrastruktury. Tam mozesz zglaszac swoje uwagi i spostrzezenia. Ja z normy przyjmuje takie jakie są, Ty nie musisz.

1Aleksandra1
23-11-2017, 18:20
Masz problem z moimi obliczeniami cz z normami i rozporzedzaniami, jezeli z tym drugim to nie ten adres, własciwym jest Ministerstwo Infrastruktury. Tam mozesz zglaszac swoje uwagi i spostrzezenia. Ja z normy przyjmuje takie jakie są, Ty nie musisz.

Mam problem z tym że wprowadzasz w błąd nieświadomych inwestorów.

asolt
23-11-2017, 18:30
Mam problem z tym że wprowadzasz w błąd nieświadomych inwestorów.

Komu zle doradziłem, komu sie nie sprawdziły moje obliczenia (jest jeden jedyny taki przypadek) i projekty podłogówek, które zresztą równiez wykonuję, jak do tej pory zero reklamacji. Zechciej podac konkretne przykłady i napisz cos wiecej o tym wprowadzaniu bład, chetnie poczytam, nie wiem dlaczego ale to forum przyciąga jak magnes kolejne rzesze hejterów którzy bardzo zalezy na bezsensowych przepychankach i rozwalaniu wątku. Czasami są kolejne wcielenia TB i jego uczniów, który to TB nazywa mnie oszustem, bandytą i mordercą.

1Aleksandra1
23-11-2017, 18:43
Komu zle doradziłem, komu sie nie sprawdziły moje obliczenia (jest jeden jedyny taki przypadek) i projekty podłogówek, które zresztą równiez wykonuję, jak do tej pory zero reklamacji. Zechciej podac konkretne przykłady i napisz cos wiecej o tym wprowadzaniu bład, chetnie poczytam, nie wiem dlaczego ale to forum przyciąga jak magnes kolejne rzesze hejterów którzy bardzo zalezy na bezsensowych przepychankach i rozwalaniu wątku. Czasami są kolejne wcielenia TB i jego uczniów, który to TB nazywa mnie oszustem, bandytą i mordercą.

Nie jestem hejterem ani uczniem TB. . Zadziwia mnie tylko jak ktoś zakładając WM w domu w którym mieszka 4 osoby może zaoszczędzić ponad 5000 kwh.
To jest totalna bzdura. I tylko do tego postu się odnoszę.:cool:
Szkoda tylko że jesteś bezkrytyczny do tego co robisz opierając się na normie którą wymyślili sobie ludzie kształceni w latach 60 - tych.:D

asolt
23-11-2017, 18:55
Nie jestem hejterem ani uczniem TB. . Zadziwia mnie tylko jak ktoś zakładając WM w domu w którym mieszka 4 osoby może zaoszczędzić ponad 5000 kwh.
To jest totalna bzdura. I tylko do tego postu się odnoszę.:cool:
Szkoda tylko że jesteś bezkrytyczny do tego co robisz opierając się na normie którą wymyślili sobie ludzie kształceni w latach 60 - tych.:D

Kazdy moze miec swoje zdanie na swój uzytek. Nie jestem bezkrytyczny w stosunku do norm, wiem ze są zawyzone. Jako audytor jestem zmuszony je stosowac i nie mam co do teg faktu zadnych wątpliwosci. Podałem wczesniej gdzie masz sie zwrócic ze swoimi wątpliwosciami dotyczącymi norm i rozporządzen, podaj swoje sposoby obliczen i udowodnij ich poprawnosc, byc moze będą zaakceptowane. To ze sie Tobie nie podobają nie oznacza ze mam przestac ich stosowac. Ta retoryka przypomina mi wywody TB, oczywiscie nie mam mozliwosci sprawdzenia czy to on w nowym wcieleniu. W kazdym razie wszelkie obliczenia techniczne w projektach architektonicznych, instalacji i urządzen opierają sie na normach. Ty kontestujesz ten system, mozesz, to wolny kraj, tyle ze z tego nic nie wynika. Twoje okreslenia o totalniej bzdurze równiez, przezyłem tu forum wielu hejterów przezyję i Ciebie, jestem do tego przyzwyczajony. co do wprowadzania w bład to najpierw by pasowało powołac sie na konkretne przykłady a potem przedstawiac swoje zdanie, a tak to tylko zwykły hejt i nic wiecej.

1Aleksandra1
23-11-2017, 19:01
Kazdy moze miec swoje zdanie na swój uzytek. Nie jestem bezkrytyczny w stosunku do norm, wiem ze są zawyzone. Jako audytor jestem zmuszony je stosowac i nie mam co do teg faktu zadnych wątpliwosci. Podałem wczesniej gdzie masz sie zwrócic ze swoimi wątpliwosciami dotyczącymi norm i rozporządzen, podaj swoje sposoby obliczen i udowodnij ich poprawnosc, byc moze będą zaakceptowane. To ze sie Tobie nie podobają nie oznacza ze mam przestac ich stosowac. Ta retoryka przypomina mi wywody TB, oczywiscie nie mam mozliwosci sprawdzenia czy to on w nowym wcieleniu. W kazdym razie wszelkie obliczenia techniczne w projektach architektonicznych, instalacji i urządzen opierają sie na normach. Ty kontestujesz ten system, mozesz, to wolny kraj, tyle ze z tego nic nie wynika. Twoje okreslenia o totalniej bzdurze równiez, przezyłem tu forum wielu hejterów przezyję i Ciebie, jestem do tego przyzwyczajony. co do wprowadzania w bład to najpierw by pasowało powołac sie na konkretne przykłady a potem przedstawiac swoje zdanie, a tak to tylko zwykły hejt i nic wiecej.

Skoro jedynym twoim argumentem jest niejaki TB.
To może najpierw odnieś się do tego:


Specjalnie nie podałem wcześniej tej metody. Ale jeżeli już się uparłeś to ci odpowiem. Jeżeli w domu mieszka 4 osoby a dom ma 3 kuchnie 4 łazienki, 2 korytarze, 10 pokoi , 2 wc i 2pralnie . To te twoje obliczenia są super "wiarygodne". Facet przy wentylacji grawitacyjnej musiałby w salonie wybić dziurę na dwór o średnicy 0,5 m2 aby spełnić tę normę. I jeszcze jedno pytanie: Jak 4 osoby mogą korzystać z tych wszystkich pomieszczeń jednocześnie?

Bo wydaje mi się że jedyna wiedza jaką posiadasz to jakiś program do OZC.

asolt
23-11-2017, 19:14
Skoro jedynym twoim argumentem jest niejaki TB.
To może najpierw odnieś się do tego:


Specjalnie nie podałem wcześniej tej metody. Ale jeżeli już się uparłeś to ci odpowiem. Jeżeli w domu mieszka 4 osoby a dom ma 3 kuchnie 4 łazienki, 2 korytarze, 10 pokoi , 2 wc i 2pralnie . To te twoje obliczenia są super "wiarygodne". Facet przy wentylacji grawitacyjnej musiałby w salonie wybić dziurę na dwór o średnicy 0,5 m2 aby spełnić tę normę. I jeszcze jedno pytanie: Jak 4 osoby mogą korzystać z tych wszystkich pomieszczeń jednocześnie?

Bo wydaje mi się że jedyna wiedza jaką posiadasz to jakiś program do OZC.

Moze najpierw podaj przepis/normę/rozporzadzenie uzalezniajace ilosc osób od strat na wentylację, podaj bedziemy dalej dyskutowac. A program jest i owszem, gdybym miał to liczyc na piechotę to bym sie tym nie zajmował. Wystarczą mi te reczne obliczenia ze studiów. Podaj jak sie wymagany przepływ w pomieszczniach typu kuchnia, wc, łazienka, pralnia do ilosci osób, chetnie poczytam nowe opracowania, moze kiedys bedą obowiazujące. Tobie sie wiele wydaje. Troche to za mało. Podaj obliczenia dotyczące otworu 0,5 m2. 4 osoby korzystajace jednoczesnie ze wszystkich pomieszczen?, podaj która norma wymaga tego aby policzyc straty na wentylacje.

Andrzej5101
23-11-2017, 19:27
Kolego 1Aleksandra1 jest b. dużo artykułów, opracowań, tematów o rekuperacji i oszczę-dności z tym związane.
Warto się z nimi zaznajomić i dopiero na podstawie faktów,obliczeń własnych, próbować udowodnić swoją tezę. Większość literatury podaje oszczędności w zużyciu energii na poziomie 20% do 30 %.

1Aleksandra1
23-11-2017, 19:30
Podaj obliczenia dotyczące otworu 0,5 m2.

Ja wiem. Chciałbm abyś mi ty to policzył.

Podaję dane:
temperatura w pomieszczeniu 20 C , temperatura w środku otworu 3 C, grubość ściany 45 cm, wysokość kanału wentylacyjnego od dolnej krawędzi otworu 7,2 m
Ściana składa sie z pustaka porotherm 24 cm styropian (0,38) gr 20 cm tynk od wewnątrz 1 cm
Obliczyć przepływ powietrza w m3/h :D:D:D:D:D

1Aleksandra1
23-11-2017, 19:43
Kolego 1Aleksandra1 jest b. dużo artykułów, opracowań, tematów o rekuperacji i oszczę-dności z tym związane.
Warto się z nimi zaznajomić i dopiero na podstawie faktów,obliczeń własnych, próbować udowodnić swoją tezę. Większość literatury podaje oszczędności w zużyciu energii na poziomie 20% do 30 %.

Bez urazy ale żeby uzyskać ponad 5000 kwh w sezonie grzewczym to trzeba by pompować przez rekuperator ok 350 m3 powietrza na godzinę non stop .
Wybacz ale w to nie uwierzę, że ktoś tak wentyluje chatę.;)

Andrzej5101
23-11-2017, 20:05
Masz odnośniki do obliczeń zamieszczone przez kolegę Gurszczak, przestudiuj je.

asolt
23-11-2017, 20:11
Bez urazy ale żeby uzyskać ponad 5000 kwh w sezonie grzewczym to trzeba by pompować przez rekuperator ok 350 m3 powietrza na godzinę non stop .
Wybacz ale w to nie uwierzę, że ktoś tak wentyluje chatę.;)

Wiara to inna sfera zycia człowieka, to jest forum glównie techniczne z zakresu budownictwa jednorodzinnego. Oczywiscie ze mało kto tak wentyluje chyba ze czasowo, ale norma tyle lub w takim przedziale wymaga i obliczenia sie do tego odnoszą. Zmien normę na mniejszą to policze dla mniejszej wymiany. Nie wiem jak mozna nie zrozumiec faktu wykonania obliczen zgodnie z obowiązującymi normami. Jak mozna nie rozumiec faktu ze zaden audytor ani projektant nie ma najmniejszego wpływu na wymagania normowe. Musi je stosowac bo takie jest prawo.

TwojPan
23-11-2017, 21:08
Czy moderator jest od czyszczenia niewygodnych wątków?
Ja tylko dążę do rzetelnego doboru pompy ciepła a nie przewymiarowaniu jej o x procent.

1.Zrób rzetelne OZC,
2.Przeczytaj je.
3.Znajdź dystrybutora pompy marki jaką wybrałeś.
4.Konsultacja.
5.Zakup.
6.Nie wracaj z takim problemem nigdy na FM :)
Oto lekarstwo.

1Aleksandra1
23-11-2017, 21:16
1.Zrób rzetelne OZC,
2.Przeczytaj je.
3.Znajdź dystrybutora pompy marki jaką wybrałeś.
4.Konsultacja.
5.Zakup.
6.Nie wracaj z takim problemem nigdy na FM :)
Oto lekarstwo.

Dziękuję za radę ale ja to wszystko już wykonałem i pompa u mnie hula.
Chcę tylko pomóc człowiekowi któremu wciska się że oszczędzi 5000 kwh rocznie na WM.
Te 5000 kwh to tylko według normy.
W rzeczywistości to 2000 - 3000 max.
Dobierze za słabą pompę i klops.
W zimie zimno. :eek:

agb
23-11-2017, 21:20
Z jakimi znowu pretensjami? Jesteś zbyt przewrażliwiony. Proste pytanie zadałem :rolleyes:

asolt
23-11-2017, 21:23
Dziękuję za radę ale ja to wszystko już wykonałem i pompa u mnie hula.
Chcę tylko pomóc człowiekowi któremu wciska się że oszczędzi 5000 kwh rocznie na WM.
Te 5000 kwh to tylko według normy.
W rzeczywistości to 2000 - 3000 max.
Dobierze za słabą pompę i klops.
W zimie zimno. :eek:

Moc pompy dobieramy na podstawie projektowego obciązenia cieplnego budynku a nie zapotrzebowania na ciepło panie doradco, mysle ze warto o tym pamietac


Z jakimi znowu pretensjami? Jesteś zbyt przewrażliwiony. Proste pytanie zadałem :rolleyes:

Mysle ze miare prosto odpowiedziałem, chociaz temat nie jest taki prosty.

1Aleksandra1
23-11-2017, 21:31
Obciążenie cieplne nie ma związku z wentylacją? :rotfl:

asolt
23-11-2017, 21:35
Obciążenie cieplne nie ma związku z wentylacją? :rotfl:

Ma ale spadek procentowy zapotrzebowania na ciepło a obciązenia cieplnego nie jest taki sam, przy obciązeniu cieplnym ten spadek jest ok 2 krotnie mniejszy (procentowo), ale to trzeba wiedziec inaczej pozostaje wklejanie durnych emotikonów. Poza tym praktyka pokazuje (moja praktyka na podstawie ok tysiąca ozc) pokazuje ze projektowe obciązenie cieplne obarczone jest ok 20% nadwyzką w stosunku do obciazenia rzeczywistego dla danej strefy klimatycznej.

TwojPan
23-11-2017, 21:44
Obciążenie cieplne nie ma związku z wentylacją? :rotfl:

No to dobierz sobie-albo kolesiowi 'atmosferę" w domu na miarę .30m3/os to i tak jak na diabła miare.W czym tu problem?Ja mam reku z odzyskiem wilgoci 260m3/h i używam najmniejszego biegu...A i tak za dużo.
Po co nadmiar?Na sławetny forumowy przewiew?

1Aleksandra1
23-11-2017, 21:52
No to dobierz sobie-albo kolesiowi 'atmosferę" w domu na miarę .30m3/os to i tak jak na diabła miare.W czym tu problem?Ja mam reku z odzyskiem wilgoci 260m3/h i używam najmniejszego biegu...A i tak za dużo.
Po co nadmiar?Na sławetny forumowy przewiew?

Problem w tym że mu koleś wyliczył że potrzebuje 350 m3/h non stop. Chyba po to żeby go z fotelem wciągało.

TwojPan
23-11-2017, 22:30
Problem w tym że mu koleś wyliczył że potrzebuje 350 m3/h non stop. Chyba po to żeby go z fotelem wciągało.

:)
To jest właśnie FM.
Porcja 30m3/h na osobe jest i tak z nadmiarem.Kto mieszka ,ten wie.Jest tu kilkaset osób,które kupiły reku przewymiarowane,aby mieć tzw."zapas" na przewentylowanie.Pozdrawiam je serdecznie.A tych naciągaczy co ich na takie reku namówili,proszę aby robili to tutaj dalej.Może ktoś zrozumie ,że to forum upadło.dawno już upadło...

Kaizen
23-11-2017, 22:37
:)
A tych naciągaczy co ich na takie reku namówili,proszę aby robili to tutaj dalej.

A co złego jest w większym reku, gdy ma mniejsze zużycie prądu i w kilka lat różnica w cenie się zwraca? Taki Airpack 400 ciągnie 14W@150Pa@117m3/h a 300 24W@150Pa@89m3/h

Czyli ciągnie 71% więcej prądu przy 24% mniejszej wydajności przy tym samym ciśnieniu.

JanWerbinski
24-11-2017, 02:27
:)
To jest właśnie FM.
Porcja 30m3/h na osobe jest i tak z nadmiarem.Kto mieszka ,ten wie.Jest tu kilkaset osób,które kupiły reku przewymiarowane,aby mieć tzw."zapas" na przewentylowanie.Pozdrawiam je serdecznie.A tych naciągaczy co ich na takie reku namówili,proszę aby robili to tutaj dalej.Może ktoś zrozumie ,że to forum upadło.dawno już upadło...

To chyba o mnie? Specjalnie kupiłem przewymiarowany Airpack Home 400 zamiast przewymiarowanego Airpack Home 300 bo nawet 400 ma minimalny wydatek 38m3/h i nie będzie głowy urywać. Różnica w cenie jest żadna. Pobór energii mniejszy i zwróci różnicę ceny w kilka lat. Na dodatek stare Airpacki miały w 300 wentylatory gorszej firmy, a w 400 Papsta więc choćby dlatego warto dołożyć 500+.

JTKirk
24-11-2017, 05:50
Nie jestem hejterem ani uczniem TB. . Zadziwia mnie tylko jak ktoś zakładając WM w domu w którym mieszka 4 osoby może zaoszczędzić ponad 5000 kwh.
To jest totalna bzdura. I tylko do tego postu się odnoszę.:cool:
Szkoda tylko że jesteś bezkrytyczny do tego co robisz opierając się na normie którą wymyślili sobie ludzie kształceni w latach 60 - tych.:D

lata temu oszacowaliśmy w którymś wątku oszczędność z tytułu posiadania WM na 2500-3000kwh rocznie
fakt - że to było w okresie obowiązywania WT 2010, ale domy dyskutantów miały sporo lepsze parametry niż normowe :P

1Aleksandra1
24-11-2017, 06:25
Znalazłem się w tym wątku całkowicie przypadkowo. Bo niestety moderator żagluje wypowiedziami jak mu pasuje.
Temat dotyczył dyskusji z niejakim panem Asoltem dla którego jedynym miarodajnym wyznacznikiem świata jest norma z przed x lat.
A jego wiedza sprowadza się do wklikaniaa danych do programu OZC. :P

asolt
24-11-2017, 07:26
Znalazłem się w tym wątku całkowicie przypadkowo. Bo niestety moderator żagluje wypowiedziami jak mu pasuje.
Temat dotyczył dyskusji z niejakim panem Asoltem dla którego jedynym miarodajnym wyznacznikiem świata jest norma z przed x lat.


Radze sie zapoznac z rozporządzeniem dotyczacym wynkonywania ozc (sche):
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150000376

oraz normą wentylacyjną PN-83/B-03430
i jej aktualizacja z 8 lutego 2000 r. Az-3
Wątpię abys cos z tych opracowan zrozumiał ale spróbuj chociaz przeczytac

JTKirk
24-11-2017, 07:51
Znalazłem się w tym wątku całkowicie przypadkowo. Bo niestety moderator żagluje wypowiedziami jak mu pasuje.
Temat dotyczył dyskusji z niejakim panem Asoltem dla którego jedynym miarodajnym wyznacznikiem świata jest norma z przed x lat.
A jego wiedza sprowadza się do wklikaniaa danych do programu OZC. :P

Robi to zgodnie ze sztuką, tak jak powinien. Nie rozumiem o co ci chodzi....
uspokój się, zrelaksuj, przemyśl to wszystko jeszcze raz....

jacentyy
24-11-2017, 08:05
^^
Dokładnie, jeżeli normy sa powołane w rozporzadzeniu musi je stosować , a to, że mogą być lekko nie aktualne czy nieadekwatne do dzisijeszych warunków to już inna sprawa.

Tak się robi w każdej dziedzinie obliczeń "inżynierskich" jak sie koledze 1Aleksandra1 to nie podoba to jego problem....

1Aleksandra1
24-11-2017, 16:45
Radze sie zapoznac z rozporządzeniem dotyczacym wynkonywania ozc (sche):
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150000376

oraz normą wentylacyjną PN-83/B-03430
i jej aktualizacja z 8 lutego 2000 r. Az-3
Wątpię abys cos z tych opracowan zrozumiał ale spróbuj chociaz przeczytac

Dla mnie miarodajne są obliczenia. A jeżeli już komuś chcesz doradzać to pisz informację, że jest to oparte na normie i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Muszę jeszcze złożyć ukłon przed osobą która jako jedna z nielicznych w europie ba na świecie zrozumiała normę.:o

1Aleksandra1
24-11-2017, 16:48
^^
Dokładnie, jeżeli normy sa powołane w rozporzadzeniu musi je stosować , a to, że mogą być lekko nie aktualne czy nieadekwatne do dzisijeszych warunków to już inna sprawa.

Tak się robi w każdej dziedzinie obliczeń "inżynierskich" jak sie koledze 1Aleksandra1 to nie podoba to jego problem....

Tu nie chodzi o podobanie się lub niepodobanie tu chodzi o to żeby nie pisać bzdur człowiekowi który się na tym nie zna, że zaoszczędzi 5000 kwh jeżeli przejdzie z wentylacji grawitacyjnej na WM..

Myjk
24-11-2017, 17:16
Tu nie chodzi o podobanie się lub niepodobanie tu chodzi o to żeby nie pisać bzdur człowiekowi który się na tym nie zna, że zaoszczędzi 5000 kwh jeżeli przejdzie z wentylacji grawitacyjnej na WM..
Kontrolnie się zapytam, jesteś pewien (pewna?), że ta zmiana dotyczyła tylko zmiany WG na WM? Ja tam widzę jeszcze wspomnienie o zmianie ilości ocieplenia (15->30) na stropie -- także WM z reku to nie jedyny czynnik zmniejszający zapotrzebowanie.

1Aleksandra1
24-11-2017, 17:36
Kontrolnie się zapytam, jesteś pewien (pewna?), że ta zmiana dotyczyła tylko zmiany WG na WM? Ja tam widzę jeszcze wspomnienie o zmianie ilości ocieplenia (15->30) na stropie -- także WM z reku to nie jedyny czynnik zmniejszający zapotrzebowanie.

Nie chce mi się tego szukać ale nawet taka zmiana grubości ocieplenia spowoduje uzysk ok 4 kwh na m2. To i tak nie zmienia faktu.

Myjk
24-11-2017, 18:01
Nie chce mi się tego szukać ale nawet taka zmiana grubości ocieplenia spowoduje uzysk ok 4 kwh na m2. To i tak nie zmienia faktu.
Skąd pewność, że jak została zmieniona ilość na stropie, nie zostały zmienione także ilości na innych przegrodach? Skoro ktoś miał 15 cm na stropie, to pewnie w podłodze było standardowo 5cm, a na ścianie 10 (w najlepszym wypadku 15) -- i to, jak znam asolta, też pewnie wypunktował i zasugerował zmienić. Wnioskuje po sobie, bo miałem podobne zyski tj. skok z 17MWh na 10MWh (a nawet do 9MWh przy ociepleniu ścian dom-garaż-pom.gosp.) -- ale poprzez same zmiany ocieplenia przegród, bez zmiany WG na WM (albowiem od początku chciałem WM z reku). Także te twoje pieklenie się w tym temacie przyjmuję za zwyczajne czepianie się bez elementarnej wiedzy o zmianach w obliczeniach.

1Aleksandra1
25-11-2017, 05:17
Skąd pewność, że jak została zmieniona ilość na stropie, nie zostały zmienione także ilości na innych przegrodach? Skoro ktoś miał 15 cm na stropie, to pewnie w podłodze było standardowo 5cm, a na ścianie 10 (w najlepszym wypadku 15) -- i to, jak znam asolta, też pewnie wypunktował i zasugerował zmienić. Wnioskuje po sobie, bo miałem podobne zyski tj. skok z 17MWh na 10MWh (a nawet do 9MWh przy ociepleniu ścian dom-garaż-pom.gosp.) -- ale poprzez same zmiany ocieplenia przegród, bez zmiany WG na WM (albowiem od początku chciałem WM z reku). Także te twoje pieklenie się w tym temacie przyjmuję za zwyczajne czepianie się bez elementarnej wiedzy o zmianach w obliczeniach.

Ktoś kto prosi inna osobę o zrobienie OZC zarzuca mi brak elementarnej wiedzy w temacie o którym nie ma pojęcia ..................to wybacz.
Tu nie chodzi o to żeby nie korzystać z normy.Tylko się pochylić nad metodyką obliczania. Wystarczyłby zapis tego pana że są to dane z normy i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

asolt
25-11-2017, 07:58
Ktoś kto prosi inna osobę o zrobienie OZC zarzuca mi brak elementarnej wiedzy w temacie o którym nie ma pojęcia ..................to wybacz.
Tu nie chodzi o to żeby nie korzystać z normy.Tylko się pochylić nad metodyką obliczania. Wystarczyłby zapis tego pana że są to dane z normy i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

W tym jest problem ze są dokladne co potwierdzają pomiary inwestorów, bład waha sie w granicach +- 10 max 15% jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło oraz do +20% jezeli chodzi o projektowe obciązenie cieplne. Co do zapisu o normach to jest zbyteczny bo obliczenia inzynierskie w tym ozc muszą byc tak wykonywane, to jest oczywista oczywistosc. Co do metodyki obliczen podałem link do rozporządzenia MI, wystarczy przeczytac i juz sie wie jak je wykonywac.

Myjk
25-11-2017, 09:24
Ktoś kto prosi inna osobę o zrobienie OZC zarzuca mi brak elementarnej wiedzy w temacie o którym nie ma pojęcia ..................to wybacz.
Wybaczam, także brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Pisałem o twoim piekleniu się w tym temacie (wątku), a bez elementarnej wiedzy o zmianach w konkretnych obliczeniach do wyniku których się odnosisz. Albowiem stwierdziłeś lekką ręką, że zostało zaoszczędzone 5MWh na samej wentylacji, a to jest NIEPRAWDA, ponieważ wpływ na różnicę wyniku miała zmiana jeszcze CO NAJMNIEJ JEDNEJ przegrody. Ergo, nigdzie nie zarzuciłem ci braku wiedzy w temacie OZC.


Tu nie chodzi o to żeby nie korzystać z normy.Tylko się pochylić nad metodyką obliczania. Wystarczyłby zapis tego pana że są to dane z normy i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
I po raz kolejny, ta różnica to nie jest wynik tylko i wyłącznie zmiany wentylacji WG na WM -- więc zanim zaczniesz się czepiać metodyki i norm, sprawdź czy ta różnica nie zawiera więcej niewiadomych.

grzeniu666
25-11-2017, 10:17
To chyba o mnie? Specjalnie kupiłem przewymiarowany Airpack Home 400 zamiast przewymiarowanego Airpack Home 300 bo nawet 400 ma minimalny wydatek 38m3/h i nie będzie głowy urywać. Różnica w cenie jest żadna. Pobór energii mniejszy i zwróci różnicę ceny w kilka lat. Na dodatek stare Airpacki miały w 300 wentylatory gorszej firmy, a w 400 Papsta więc choćby dlatego warto dołożyć 500+.

Popieram, u nas max jakieś 500-600m3/h (na dobrych EBMach) i nie chciałbym mniejszej mocy (120m3/h?! śmiech...), taka jest w sam raz (nie musi wyć chodząc na wysokim ustawieniu, może zejść nisko). 4 osoby, 600m3. Czy TwójPan już mieszka (skoro pisze "kto mieszka ten wie")?

1Aleksandra1
25-11-2017, 14:25
Wybaczam, także brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Pisałem o twoim piekleniu się w tym temacie (wątku), a bez elementarnej wiedzy o zmianach w konkretnych obliczeniach do wyniku których się odnosisz. Albowiem stwierdziłeś lekką ręką, że zostało zaoszczędzone 5MWh na samej wentylacji, a to jest NIEPRAWDA, ponieważ wpływ na różnicę wyniku miała zmiana jeszcze CO NAJMNIEJ JEDNEJ przegrody. Ergo, nigdzie nie zarzuciłem ci braku wiedzy w temacie OZC.


I po raz kolejny, ta różnica to nie jest wynik tylko i wyłącznie zmiany wentylacji WG na WM -- więc zanim zaczniesz się czepiać metodyki i norm, sprawdź czy ta różnica nie zawiera więcej niewiadomych.

Przecież ci napisałem jakie będą dodatkowe zyski z tej przegrody na m2. Wystarczy że sobie to przemnożysz przez ilość metrów (licz po obrysie zewnętrznym)

nass
25-11-2017, 20:42
Popieram, u nas max jakieś 500-600m3/h (na dobrych EBMach) i nie chciałbym mniejszej mocy (120m3/h?! śmiech...), taka jest w sam raz (nie musi wyć chodząc na wysokim ustawieniu, może zejść nisko). 4 osoby, 600m3. Czy TwójPan już mieszka (skoro pisze "kto mieszka ten wie")?
Dmuchasz cały czas 600m3/h? Na cztery osoby to prawie huragan

grzeniu666
25-11-2017, 23:02
Nie, w zależności czy flitry świeże czy nie, normalnie chodzi odkręcony na 1/3 - 1/2. Papst r3g220 ad11-02.

Tomloch
29-11-2017, 13:59
Witam co sądzicie o tym ocz Dom w Kannach 170m plus 40m garaz 20m kotłownia fudament ocieplony 10cm styro sciany porotherm 24 dryfix styro planuje grafit 16cm 031 podłoga styro 15-16cm 031 dach deskowany papa dachówka i piana pur 22-23cm okna Uw srednio 0,7-0,75 bedzie rekuperacja 2 osoby dorosłe i 2 małych dzieci 0-3 lata takie wyliczenie dostałem od firmy ktora ma montowac pompe ciepła pw

zapotrzebowanie energetyczne budynku na potrzeby centralnego ogrzewania zostało określone na poziomie 17.500 kWh w skali roku.

Do obliczeń została wzięta powierzchnia: 253m2 (100% powierzchni użytkowej + 75% powierzchni nieużytkowej + 50% powierzchni garażu)
Zapotrzebowanie przy -20 stopni wynosi 34 W/m2 czyli na cały budynek 8,4 KW
Wraz z ciepłą wodą użytkową ok 8,7 KW.

link2jack
29-11-2017, 14:12
Witam co sądzicie o tym ocz Dom w Kannach 170m plus 40m garaz 20m kotłownia fudament ocieplony 10cm styro sciany porotherm 24 dryfix styro planuje grafit 16cm 031 podłoga styro 15-16cm 031 dach deskowany papa dachówka i piana pur 22-23cm okna Uw srednio 0,7-0,75 bedzie rekuperacja 2 osoby dorosłe i 2 małych dzieci 0-3 lata takie wyliczenie dostałem od firmy ktora ma montowac pompe ciepła pw

zapotrzebowanie energetyczne budynku na potrzeby centralnego ogrzewania zostało określone na poziomie 17.500 kWh w skali roku.

Do obliczeń została wzięta powierzchnia: 253m2 (100% powierzchni użytkowej + 75% powierzchni nieużytkowej + 50% powierzchni garażu)
Zapotrzebowanie przy -20 stopni wynosi 34 W/m2 czyli na cały budynek 8,4 KW
Wraz z ciepłą wodą użytkową ok 8,7 KW.

1. Porotherm - zamienic na silikaty - mam porotherm - nikomu nie polecam.
2. Zwiększyć do 20cm styro na ścianach i podłodze.
3. Piany jak najwięcej (okolo 25 powinno być już ok)
4. Wylewka okolo 8-9cm
5. Z oknami bym nie przesadzał. Parametr U to nie wszystko. Wolałbym dorzucić trochę kasy do prawidłowego montażu. Poczytaj wątki o montażu a dowiesz się że to połowa sukcesu.

Takie zestawienie teraz zrobiłbym u siebie :)

Tomaszs131
29-11-2017, 14:19
1. Porotherm - zamienic na silikaty - mam porotherm - nikomu nie polecam.
2. Zwiększyć do 20cm styro na ścianach i podłodze.
3. Piany jak najwięcej (okolo 25 powinno być już ok)
4. Wylewka okolo 8-9cm

Takie zestawienie teraz zrobiłbym u siebie :)
U mnie jest 22 cm piany a i tak dołożyłem wełnę. Sama piana to za mało. Wylewki ma 10-12 cm, dla akumulacji odpowiednia grubość jest konieczna.
Ścianę mam z bk, ponownie na pewno wybrałbym silkę.

Tomloch
29-11-2017, 14:22
hehe z porothermem juz nie da rady dom stoi sciany 20cm moge zrobic podloga 15-16 max mam zostawione 25cm na gotową podłogę piana tez nie problem bo myslalem o 18cm miedzy krokwie i 5 na krokwie takze moge wiecej okna zamowione mysle ze beda dobrze zamontowane cieple parapety tasmy podklady z klinarytu pod tarasy

przemo1
29-11-2017, 18:06
hehe z porothermem juz nie da rady dom stoi sciany 20cm moge zrobic podloga 15-16 max mam zostawione 25cm na gotową podłogę piana tez nie problem bo myslalem o 18cm miedzy krokwie i 5 na krokwie takze moge wiecej okna zamowione mysle ze beda dobrze zamontowane cieple parapety tasmy podklady z klinarytu pod tarasy

Dopilnuj - oczywiście wpierw doczytaj i dopytaj jak powinno być! Wszyscy przecież MYŚLĄ, że ich okna będą dobrze zamontowane... :)

tkaczor123
29-11-2017, 18:25
Muszę sobie policzyć OZC z obciążeniami poszczególnych pomieszczeń. W projekcie mam wyliczone OZC 6kw, zapotrzebowanie na ciepło=10,1MWh/rok??. Jednak użyłem lepszych materiałów. Dom ma 105 m2 po podłogach.
Aktualnie utrzymuje temperaturę 16st(po co grzać jak jeszcze nie mieszkam) zużycie gazu od 16:00 sobota do 16 niedziela to 2,5m3( czyli licząc to 27,5kW).
Szkoda że nie dałem 15cm na podłogę, mądry polak po szkodzie:/

sylwin
19-01-2018, 15:40
Dopilnuj - oczywiście wpierw doczytaj i dopytaj jak powinno być! Wszyscy przecież MYŚLĄ, że ich okna będą dobrze zamontowane... :)



U mnie po wymianie okien powstały dość duże szpary i konieczne okazało się uszczelnienie pianką, a potem trzeba było zamontować listwy maskujące. Co do estetyki nie mam zastrzeżeń, jednak obawiam się, że przez to uszczelnienie pianką dochodzi do sporej utraty ciepła.

מרכבה
21-01-2018, 16:16
W tym jest problem ze są dokladne co potwierdzają pomiary inwestorów Pod warunkiem, że inwestor trzyma "karnie" 20st przez całą dobę..
Zliczysz wszystkie Htr'ki, Hv'łki wyjdzie kłu-ha-en-de i policzysz Etkę i wyjdzie Łenergia końcowa i przez wartość opałową i zonk..
7 ton .. a rok w rok zjada 4 i trochę drewna..

thepilator
30-03-2018, 13:34
Cześć,

Proszę o weryfikację obliczeń OZC. Czy tak niskie zapotrzebowanie na ciepło przy tym obciążeniu cieplnym jest możliwe?


W projekcie indywidualnym miałem pierwotnie obliczone:
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 7700W
Zapotrzebowanie na ciepło i ogrzewanie: ~22 kWh/m2/rok



Dodałem ocieplenie nakrokwiowe + ciepłe okna i szczelny montaż.


Strefa dzienna i sypialnie mają duże przeszklenia od strony południowej, południowo-zachodniej ~50m2. Więc może to jest powodem tak dużych zakładanych zysków ciepła?



Zastanawiałem się nad ogrzewaniem PC lub kablami grzejnymi, dlatego zleciłem dodatkowe OZC żeby upewnić się że wyniki są ok. Jednak jak dla mnie są zaskakująco niskie i nie wiem czy zlecać kolejne już OZC (czyli trzecie) czy faktycznie jest to możliwe i w takim wypadku iść w kable grzejne :) Na CWU zakładam 200l dziennie czyli ~4000 kW.


Parametry bydunku:
Budynek piętrowy z WM, 208m2 + poddasze nieużytkowe. Kubatura to 939m3 -> ogrzewana 785m3 (odkryty strop nad sypialniami). Planowo rodzina 2+2.


Ocieplenie:
Pod płytą fundamentową 10cm xps, płyta 25cm + dojdzie 10cm eps.
Strop: 26cm monolitu
Ściany: planowane 25cm styropianu 0,31 + około 60m2 wełny 20cm pod elewację drewnianą.
Dach skośny - izolacja nakrokwiowa 18cm PIR
Dach zielony ~40m2 - 25cm EPS


Uw okien: zakres od 0,71 do 0,84, sporo fixów.

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6500W

Zapotrzebowanie z uwzględnieniem zysków bytowych
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie: 4577 kWh/rok
Zapotrzebowanie na ciepło: ~22 kWh/m2/rok

Zapotrzebowanie bez uwzględnienia zysków bytowych:
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie: 8352 kWh/rok
Zapotrzebowanie na ciepło: ~40 kWh/m2/rok


Z góry dzięki za odpowiedzi i sugestie :)

sojek1
04-12-2018, 22:59
HAlo, czy ktoś jeszcze liczy w OZC?
Liczyłem swój poprzedni dom w 2011 roku i pytanie czy na dzień dzisiejszy robicie to też w OZC Sankomu czy może są jakieś inne nowsze alternatywy?

CodeSnipper
05-12-2018, 10:10
Sankom ma właściwie wszystko, więc nowszy soft może być chyba tylko ładniejszy :)

asolt
05-12-2018, 11:07
Sankom ma właściwie wszystko, więc nowszy soft może być chyba tylko ładniejszy :)

Wygląd jest nieistotny, najwazniejsze jest dostosowanie do aktualnych norm i rozporządzen. Wazna jest tez zmiana czy tez korekta sposobu liczenia wynikająca z postępu nauki zzakresu fizyki budowli oraz aktualizacja danych klimatycznych dla poszczegolnych stacji meteo.

sojek1
05-12-2018, 11:12
Wygląd jest nieistotny, najwazniejsze jest dostosowanie do aktualnych norm i rozporządzen. Wazna jest tez zmiana czy tez korekta sposobu liczenia wynikająca z postępu nauki zzakresu fizyki budowli oraz aktualizacja danych klimatycznych dla poszczegolnych stacji meteo.

Czy Sankom jest z tym na bieżąco? Czy polecisz inne rozwiązanie?

asolt
05-12-2018, 12:26
Czy Sankom jest z tym na bieżąco? Czy polecisz inne rozwiązanie?

Własnie Sankom jest z tym na bieżąco. Nie wiem jak inni producenci takiego oprogramowania, ale sądze ze tez sie muszą dostosowac, w kazdym razie jak wynika z porównań
wykonanych na AGH wynikało ze najdokladniejszy był Audytor Sankomu.

sojek1
07-04-2019, 08:58
Liczę w OZC zapotrzebowanie i mam kilka pytań, może jesteście w stanie mi pomóc.

Na razie wychodzi:
Projektowane obciążenie cieplne: 3188 W, czyli 21,2 W/m2
EUco+cwu:5464 kWh/rok, co daje 36,3 kwh/m2/rok

Budynek piętrowy z płaskim dachem, od północy nie ma okien, od południa duże.
Płyta fundamentowa 15 cm xps + 8 cm eps na płycie, ocieplenie ścian 20cm styro 0,035, na dachu pir 25cm, WM, 150m2 powierzchni ogrzewanej, kubatura wewnętrzna 410 m3.

I teraz moje pytania:
1. Zmiany w harmonogramie ogrzewania nic nie dają, nie ważne czy dam z przerwami czy nie wynik obciążenia cieplnego pozostają bez zmian. Rozumiem że jeśli chcę grzać w drugiej taryfie przy doborze mocy grzewczej mnożyć moc przez dwa?
2. W zakładce mostki nie ma rozwiązania dla płyty fundamentowej co wybrać?
3. Ściany wewnętrzne nie spełniają U wg charakterystyki WT2018, program traktuje je jakby była różnica >niż 8stC a powinien inaczej (różnica w pomieszczeniach to max 4stC)
4. Najważniejsze: W chrakterystyce w zestaiwieniu strat energii przez przegrody nie ma dachu! W tabeli przegród w kolumnie spełnienia WT2018 nie bierze dachu pod uwagę! Gdzie jest błąd? Nie ma znaczenia czy wybiorę dach czy stropodach niewentylowany.

Będę wdzięczny za pomoc.

Kondensat
07-04-2019, 09:17
Z jakiego programu korzystasz?

sojek1
07-04-2019, 10:02
Z jakiego programu korzystasz?

Audytor OZC

Kondensat
07-04-2019, 10:27
Jak program nie uwzględnia w obliczeniach dachu to brak strefy pomieszczeń na kondygnacji gdzie znajduje się dach albo ta strefa jest za niska.Możesz z nią "wyjechać" nawet sporo ponad dach to nie ma znaczenia dla obliczeń.Po jakichkolwiek naniesionych zmianach musisz zrobić import modelu 3D i kolejne obliczenia

sojek1
08-04-2019, 18:42
...strefa jest za niska. Możesz z nią "wyjechać" nawet sporo ponad dach ...

Pomogło, dzięki.
Coś ktoś w pozostałych kwestiach?

miloszenko
26-03-2021, 17:07
Ile zyskam w skali roku zaoszczędzonej energii jeśli usunę okno dachowe z U 1.0 i zastąpię to miejsce izolacją z U 0.15?

Casc
27-03-2021, 07:41
Liczę w OZC zapotrzebowanie i mam kilka pytań, może jesteście w stanie mi pomóc.

Na razie wychodzi:
Projektowane obciążenie cieplne: 3188 W, czyli 21,2 W/m2
EUco+cwu:5464 kWh/rok, co daje 36,3 kwh/m2/rok

Budynek piętrowy z płaskim dachem, od północy nie ma okien, od południa duże.
Płyta fundamentowa 15 cm xps + 8 cm eps na płycie, ocieplenie ścian 20cm styro 0,035, na dachu pir 25cm, WM, 150m2 powierzchni ogrzewanej, kubatura wewnętrzna 410 m3.

I teraz moje pytania:
1. Zmiany w harmonogramie ogrzewania nic nie dają, nie ważne czy dam z przerwami czy nie wynik obciążenia cieplnego pozostają bez zmian. Rozumiem że jeśli chcę grzać w drugiej taryfie przy doborze mocy grzewczej mnożyć moc przez dwa?
2. W zakładce mostki nie ma rozwiązania dla płyty fundamentowej co wybrać?
3. Ściany wewnętrzne nie spełniają U wg charakterystyki WT2018, program traktuje je jakby była różnica >niż 8stC a powinien inaczej (różnica w pomieszczeniach to max 4stC)
4. Najważniejsze: W chrakterystyce w zestaiwieniu strat energii przez przegrody nie ma dachu! W tabeli przegród w kolumnie spełnienia WT2018 nie bierze dachu pod uwagę! Gdzie jest błąd? Nie ma znaczenia czy wybiorę dach czy stropodach niewentylowany.

Będę wdzięczny za pomoc.
1. W obciążeniu cieplnym powinna zobaczyć zmianę. Powinno wzrosnąć.
2. Wybierz przypadek najbardziej podobny.
3. Wynika to pewnie z tego, że użyłeś pomieszczenia korytarz lub klatka schodowa. Niestety nasze przepisy wymagają izolacji ścian tych pomieszczeń. Głupota straszna. Przepis raczej dla bloku niż domki jednorodzinnego, ale niestety ustawodawca tego nie rozgraniczył. Stwórz sobie własne pomieszczenia.

Casc
27-03-2021, 22:45
Ile zyskam w skali roku zaoszczędzonej energii jeśli usunę okno dachowe z U 1.0 i zastąpię to miejsce izolacją z U 0.15?

Za mało informacji. Nie podajesz powierzchni okna ani miejscowości.

Ale tak, żeby złapać rząd wielkości 90kWh/rok dla 1m2 powierzchni okna.

miloszenko
28-03-2021, 23:25
Za mało informacji. Nie podajesz powierzchni okna ani miejscowości.

Ale tak, żeby złapać rząd wielkości 90kWh/rok dla 1m2 powierzchni okna.

Ok, to mi na teraz wystarczy.

pentlanamuratorze
18-05-2021, 20:33
Cześć,

mam prośbę staram się policzyć OZC dla swojego domu, obawiam się że chyba z miernym skutkiem. Czy może ktoś z was rzucićokiem na projekt i naprowadzićmnie gdzie popełniłem błąd. W załączeniu daje plik od programu ozc. Próbuje dobrać źródło ciepła dla domu parterowego 144 m2 z betonu komórkowego ocieplonego styro 15cm.
plik z ozc umieściłem tutaj https://easyupload.io/cuwxgw