PDA

Zobacz pełną wersję : Po jakim czasie można sprzedać darowiznę?



aspidisca
13-03-2007, 09:10
Podobno otrzymaną darowiznę mozna zbyć dopiero po upływie 5 lat. Czy to prawda?

A po jakim czasie można darowiznę darować komuś innemu?

Czy ktos coś wie na ten temat?

MaPa
13-03-2007, 13:20
Zbyc darowiznę możesz w dowolnym momencie. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Natomiast przypuszczam chodzi Ci o zbycie bez podatku, to najlepiej rozmawiać o konkretnym przypadku.
Darowanie darowizny to też zbycie (zmiana własności) i najlepiej rozpatrywac też konkretny przypadek.
W tym wszystkim najważniejsze jest "bliskość pokrewieństwa" i to kiedy (w tym roku czy poprzednich) nastapilo zbycie.

Biała
14-07-2007, 22:51
Kiedy mogę sprzedać mieszkanie, które otrzymałam na drodze darowizny od rodziców. Pieniądze ze sprzedaży chcę przeznaczyć na budowę nowego domu (konkretnie na odbudowanie zrujnowanego domu którego już jestem właścicielem).

macio
15-07-2007, 00:48
Kiedyś wyborcza opisywała obszernie temat i wyczytałem tam (jako, że mnie też to interesowało), że przy darowiźnie w pierwszej grupie spadkowej (rodzice, dzieci, wnuki, zięcie i synowe chyba też) nie płaci się podatku. Jednak żeby nie było za pięknie, jeżeli chce się sprzedac darowaną nieruchomość przed upływem 5 lat trzeba zapłacić 19%(nie wiem czy czegoś nie pomieszałem z tym 19%, ale na pewno trzeba coś zapłacić) podatku. Jeżeli chodzi o mieszkanie czy dom, to jeżeli się będzie zameldowanym na pobyt stały przez rok w darowanym mieszkaniu to można je sprzedać po tymże roku i nie płacić podatku. Jeżeli się ma możliwość to najkorzystniej jest aby darczyńcy sprzedali nieruchomość i darowali pieniądze, ponieważ wtedy nie płacimy podatku - o ile dobrze pamiętam to jest ograniczenie do miliona złotych. Ustawa ta obowiązuje oczywiście nieruchomości darowane po 1 stycznia 2007. Można też zrobić tak jak nam doradził notariusz, że spisać notarialne upoważnienie do sprzedaży nieruchomości i zarządzania uzyskaną kwotą.

pozdrawiam

Biała
15-07-2007, 10:19
Mieszkanie było mi darowane niecałe 3 lata temu. Jestem w nim cały czas zameldowana. Muszę je teraz sprzedać, żeby rozpocząć remont siedliska. Dlatego pytam, czy tak można i kiedy.

beton44
15-07-2007, 10:51
Mieszkanie było mi darowane niecałe 3 lata temu. Jestem w nim cały czas zameldowana. Muszę je teraz sprzedać, żeby rozpocząć remont siedliska.

można sprzedać i jutro jak notariusze otworzą biura....

1. zapłaciłaś/eś podatek od darowizny - to sprzedajesz i nic nie płacisz...

2. nie zapłaciłaś/eś - to
a. płacisz ten podatek i OK - masz z czego po sprzedaży...
b. idź do swojego Urzędu Skarbowego i popytaj się o warunki
jakich trzeba dopełnić by go nie zapłacić - budując
za pieniądze ze sprzedaży dom/mieszkanie

ale ty chcesz remontować ???? to raczej nie przejdzie...

Biała
15-07-2007, 11:36
Nie zapłaciłam podatku od darowizny. Mieszkanie było darowane przez rodziców. Remont owszem, ale generalny, czyli praktycznie rozbiórka 80% domu i postawienie na nowo, czyli ubiegam się o pozwolenie na budowę, zatrudniam architekta itp. Chyba faktycznie najlepiej to się przejść do US i tam popytać jak to wygląda w tej konkretnej sytuacji.

lukasz123
29-07-2007, 20:46
czesc Biała, no i jak tam udało Ci sie co sdowiedziec bomnie to równiez interesuje wiec bylbym zozowiazany za pare informacji
pozdr. lukasz

Biała
29-07-2007, 21:46
Niestety na razie nic więcej nie wiem. Najlepiej to w każdym przypadku napisać zapytanie do US, zapłacić opłatę skarbową (chyba 70zł) i oni się wypowiedzą. Ja, jak już będę na 100% zdecydowana sprzedawać i znajdę kupca, to takie zapytanie wystosuję do US.

u2collector
30-07-2007, 09:42
pytanie tylko, czy była brana pod uwagę tzw. "16" czyli ulga podatkowa związana z mieszkaniem w opisanym lokalu 5 lat od momentu nabycia. jeśli tak, to ten podatek Ci skarbówka naliczy i musisz go uiścić, jeśli nie, sprzedać możesz bez podatku od ręki.

Biała
01-12-2007, 17:57
Napisałam stosowne zapytanie do US, zapłaciłam opłatę skarbową i otrzymałam odpowiedź. W moim przypadku mogę sprzedać mieszkanie i pieniadze przeznaczyć na remont mojego siedliska. Nie będę musiała zwracać pieniędzy z wykorzystanej ulgi. To jest chyba najlepszy sposób, bo oni każdy przypadek rozpatrują indywidualnie. A tak mam czarno na białym i wiem na czym stoję i że nikt mi się po kilku latach nie przyczepi, że muszę zwracać ulgę i jeszcze płacic odsetki.

kamma1988
24-07-2010, 21:14
witam,mam takie pytanko w sprawie darowizny.babcia mojego meza zapisala dzialke z domkiem gospodarczym mu.on jest tam zameldowany tam od urodzenia,czyli od 27 lat.chcielibysmy sprzedac ja od razu po zapisaniu czyli teraz.za sprzedana dzialke chcielibysmy kupic nowa i budowac tam dom.czy mozna tak zrobic?czy placi sie od tego podatek?jak tak to jaki?prosze o szybka i dokladna odpowiedz.z gory dziekuje:)