PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie posadzkowe



pietrek30
15-03-2007, 08:19
Właśnie jestem przed momentem gdy przyjedzie fachowiec od podsadzek agregatem. I mam pytanie, bo już nie jestem pewny czy moje posadzki i wszytko pod nimi będą dobre. Tak więc to co mam (w moim przypadku) pod kółkami, składa się z:
1. chudziak gr. 10cm
2. folja izolacyjna z zakładem na ściany
3. styropian, jeden 10 cm i na to drugi 4cm, więc łącznie 14cm

i tu mam zagwozdkę, ponieważ czytam o prawidłowej izolacji i są dwie opinie na ten sam temat. Więc jedni na to wszystko znów kładą folię izol., a znów inni twierdzą, że to już zbędne. Jak to właściwie jest??

My w planach mamy na styropianie ułożyć zbrojenie i lejemy wylewki automatem, wylewka ok. 5-6 cm. Patrząc na zdjęcia innych widzę, że stosowana jest w większości ta folia na styropian i dlatego obawiam się czy moje podłogi w przyszłości nie będą robić przykrych niespodzianek. Tym bardziej przykrych, że dom jest poważnie parterowy i w zasadzie równo z ziemią, więc blisko wilgoci. Co prawda fundamenty są w miarę zabezpieczone, a dodatkowo najprawdopodobniej jeszcze będzie (jednak) styropianowa izolacja. Tak więc fundamenty są osmołowane, a dodatkowo wokół domu puszczony jest peszel odprowadzający ewentualną wodę deszczową poza dom.

Tak więc czy ta folia jeszcze na styropianie jest istotna czy nie? tak jak jest planowane u nas myślę, że beton wylany bezpośrednio na styropian mimo zbrojenia bardzo ustablizuje styropian wpływając delikatnie pomiędzy niego, a że posadzki lane agregatem mają dużo mniej wody w sobie niż betoniarką, to nie powinno dostać się dużo wody pomiędzy sam styropian. Ponadto ile w zasadzie ma schnąc taka posadzka, zanim cokolwiek na niej można kłaść?? my zaraz po wylaniu planujemy ogrzewać dom centralnym i dobrze wietrzyć, a dodatkowo idzie wiosna i ciepełko :D

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Geno
15-03-2007, 08:25
Folia, którą prawdopdobnie Ci proponują to nie jest izolacja tylko warstwa poślizgowa, izolacją można nazwać specjalnie folie (na pewno nie czarną budowlaną) , chcesz miec spokój zastosuj pape termogzrewalną. Nie powinno się układac posadzki bez warstwy poslizgowej, wpływ przemieszczen posadzki na izolację termiczną.

pietrek30
15-03-2007, 08:42
Folia już jest gr. 15, taką kupiliśmy w składzie budowlanym gdzie powiedzieli, że wystarczy i będzie dobrze, tu m.in. piszą o stosowaniu takich foli http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61602,477526.html

Czyli na styropian powinna być kolejna warstwa foli, zbrojenie i beton. No i nie zapominając o dyletacji, choć czytałem na stronach co niektórych firm, że kładą swoje posadzki bez dyletacji w pomieszczeniach poniżej 30m2.

Geno
15-03-2007, 08:49
Folia już jest gr. 15, taką kupiliśmy w składzie budowlanym gdzie powiedzieli, że wystarczy i będzie dobrze, tu m.in. piszą o stosowaniu takich foli http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61602,477526.html
Grubość 15 nic mi nie mówi bez jednostki....Poza tym folia folii nie równa a w hurtowniach to czesto mają takie pojęcie o budownictwie jak na poczcie o systemie dystrybucji.


Czyli na styropian powinna być kolejna warstwa foli, zbrojenie i beton. No i nie zapominając o dyletacji, choć czytałem na stronach co niektórych firm, że kładą swoje posadzki bez dyletacji w pomieszczeniach poniżej 30m2.
Co to za zbrojenie?
Betonu nie będziesz mieć, chyba,że piaskowy.
Dylatacja koszt znikomy, faktycznie przy małym pomieszczeniu nie jest konieczna ale na to też ma wpływ rodzaj ogrzewania.

pietrek30
15-03-2007, 11:26
Zbrojenie mysle standardowe, metalowa siatka, jakie mozna dostac w skladach. Ogrzewanie w niektorych pomieszczeniach bedzie podlogowe, w reszcie standard.

Geno
15-03-2007, 11:28
Zbrojenie mysle standardowe, metalowa siatka, jakie mozna dostac w skladach. Ogrzewanie w niektorych pomieszczeniach bedzie podlogowe, w reszcie standard.
W takim razie polecam jednak dylatować wszędzie i zamiast siatki zgrzewanej włókna PP (polipropylenowe).

toomas
15-03-2007, 12:37
Dylatacje nie takie tanie. Ostatnio mi powiedzieli 60 zł za 1,5 metra :)..i sam niewiem co zrobić i czym ją zastąpioć. Dodam że to dylatacja przeznaczona do podłogówek (taka z pastikowyą stopką)..

15-03-2007, 13:24
...Tak więc czy ta folia jeszcze na styropianie jest istotna czy nie? ...
są dwie szkoły ...

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=36758&postdays=0&postorder=asc&highlight=wazelina&start=0




folia pod spodem ulegnie przetarciu więc do niczego nie służy a folia na styropianie stanowi potrzebną tak warstwę poślizgową skoro jest to jastrych pływający
pozdrawiam janzar

Są to takie bzdury, że sam się dziwię, że to w ogóle skomentowałem... :-?
Jakiego rzedu ruch (mowie o odleglosciach i predkosciach) przewidujesz dla jednego metra kwadratowego podlogi ? Innymi slowami jak bardzo i jak szybko bedzie sie ten metr podlogi przesuwal ? Acha i z jakiego powodu bedzie przesuwal sie styropian ?


skoro pod spodem jest styropian a przy scianie taśma to jest to jastrych pływajacy
To w takim razie dla lepszego poslizgu nalezy jeszcze posmarowac folie wazelina...
.... chce sie dowiedziec na jakiej podstawie ta folia sie bedzie przecierac i jak to jest z tym jastrychem, ktory musie miec pod soba folie, zeby miec poslizg. A kolega, ktory takie poglady lansuje jest gluchy na moje prosby o wyjasnienie tych zjawisk.

pietrek30 o ile zdecydujesz sie dac folie na styropian, to
wysmaruj ją po wierzchu porządnie wazeliną - będzie jeszcze bardziej slizgało ...

p.s.
kiedys - jak Ty i JoShi - zadałem podobne pytanie "co sie moze stac z posadzką - o ile ktoś nie połozy folii na styropianie " i równiez nie uzyskałem na to pytanie odpowiedzi ...

ja folii na styropian nie dawałem

Geno
15-03-2007, 13:32
Ja nie wiem jak to jest,że raz się wierzy w te zjawiska fizyczne a raz nie....

Wylewka popd wpływem temperatury rozszerza się lub kurczy, brak poslizgu pwoduje ,że na styku warstw wystepuja naprężenia w tym przypadku odkształcenia styropianu i jak to zwykle bywa nie zawsze ma to jakieś tragiczne konsekwencje....

Jest tysiące tematów w budownictwie,których stopień skomplikowania przekracza przeciętnego forumowicza, byle betonowanie wiąże się z tysiącami czynników wpływających na jakość przyszłęgo betonu tylko akurat , raz po to są współczynniki bezpieczeństwa, dwa dla domku jednorodzinnego z reguły nie ma sensu ciągnąć dyskusji, niemnie jednak jeśli forumowicz o czymś nie słyszał albo czegoś nie rozumie nie oznacza to,że takie zjawisko nieiestnieje.

Z netowych źródeł polecam:

http://www.wbi.budmedia.pl/


Zresztą JoShi się ostatnio pytała po co dylatacja, fizyk chyba powinien pamiętać o kompensacjach, rozszerzalności i innych tego typu sprawach.

Niemniej jednak nikt z tensometrem po domku nie biega...

pietrek30
15-03-2007, 14:49
Dziękuję za odp. i link, cieszę się, że są dwie szkoły, bo nadal mam dylematy czy kłaść czy nie. Boję się, że przy moim układzie domu, podłoga musi być szczególnie porządnie zaizolowana bowiem jak pisałem dom w zasadzie jest w ziemi, a patrząc na wszystkie wokół są min. 50cm nad poziomem gleby. Tak więc tak nisko położone podłogi pewnie są bardziej narażone na wilgoć. Dom zapowiada się ciepły, ale przy idącej wilgoci od podłogi pewnie guzik to pomoże.

janzar
16-03-2007, 07:09
Dziękuję za odp. i link, cieszę się, że są dwie szkoły, bo nadal mam dylematy czy kłaść czy nie. Boję się, że przy moim układzie domu, podłoga musi być szczególnie porządnie zaizolowana bowiem jak pisałem dom w zasadzie jest w ziemi, a patrząc na wszystkie wokół są min. 50cm nad poziomem gleby. Tak więc tak nisko położone podłogi pewnie są bardziej narażone na wilgoć. Dom zapowiada się ciepły, ale przy idącej wilgoci od podłogi pewnie guzik to pomoże.

na chudym betonie
-papa termozgrzewalna
-folia budowlana
-styropian 10 cm EPS 100
-FOLIA BUDOWLANA
-jastrych o gr. min 7 cm a w nim plastyfikator,włokna polopropylenowe i dylatacje w odpowiednich miejscach

pozdrawiam wszystkich doradców na tym forum Jan Zaremba

16-03-2007, 07:42
Dziękuję za odp. i link, cieszę się, że są dwie szkoły, bo nadal mam dylematy czy kłaść czy nie. Boję się, że przy moim układzie domu, podłoga musi być szczególnie porządnie zaizolowana...

obawiam sie ze jednak nie rozumiesz tego co tu napisano ...
warstwa filii (ta na styropianie ) ma za zadanie nie izolowac od wilgoci (bo robi to pierwsza warstwa - ta na betonie...) a jedynie tworzyc "poslizg" (bo wg niektórych teorii ten jastrych jeździ sobie po styropianie, na zasadzie jak jest zimno to on sie kurczy - coś jak szyny kolejowe - a jak jest ciepło to on sie rozszerza ...)
swoja droga dlaczego inne czesci budynku jak stropy, okna drzwi tego ruchu nie robia i im sie "poslizgu" nie funduje - tego zwolennicy tej teorii nie wyjasniaja ...

Geno
16-03-2007, 07:58
Dziękuję za odp. i link, cieszę się, że są dwie szkoły, bo nadal mam dylematy czy kłaść czy nie. Boję się, że przy moim układzie domu, podłoga musi być szczególnie porządnie zaizolowana...

obawiam sie ze jednak nie rozumiesz tego co tu napisano ...
warstwa filii (ta na styropianie ) ma za zadanie nie izolowac od wilgoci (bo robi to pierwsza warstwa - ta na betonie...) a jedynie tworzyc "poslizg" (bo wg niektórych teorii ten jastrych jeździ sobie po styropianie, na zasadzie jak jest zimno to on sie kurczy - coś jak szyny kolejowe - a jak jest ciepło to on sie rozszerza ...)
swoja droga dlaczego inne czesci budynku jak stropy, okna drzwi tego ruchu nie robia i im sie "poslizgu" nie funduje - tego zwolennicy tej teorii nie wyjasniaja ...
Brzoza jeśli uważasz,że inne materiały czy elementy jak okna czy drzwi sie nie rozszerzają lub kurczą to jesteś w dużym błedzie, robią to tylko w zalezności od rodzaju materiału skutki są różne na co ma wpływ odkształcalność materiału, współczynnik rozszerzalności cieplnej, wymary, sposób zamocowania itd.

Strop również ulega takim zjawiskom z tym,ze jeśli materiały połączone ze sobą np. beton i cegła mają podobne współczynniki rozszerzalności cieplnej to specjalnie konsekwencji nie ma , do tego dochodzi sprawa ograniczenia swobodnego odkształcania się, zrób sobie prosty eksperyment, wstaw pęt w imadło i go podgrzej....

W przypadu wylewki dochodzi tez jeszcze inna sprawa, wpływ zmian wymiarów w trakcie skurczu co ma wpływ na węwnętrzne spękania materiału, choć dużo groźniejsz w przypadku posadzek przemysowych na podbudowie niż posadzek w domach na styropianie.

Można by tu pisać elaboraty o odkształcaniu się płyty stropowej w trakcie wiązania netonu i np. wystawienia na słońce gdzie jest spora rónica pomiędzy temperaturą górnej , wierzchniej części a temperaturą spodniej co ma wpływ na pracę samej płyty, jest odształcenie, wygięcie ze względu na roszerzająca się górną część a kurczącą dolną itd.

Jednak z reguły się tego typu rzeczy w drobnych konstrukcjach nie uwzględnia - w tych bardziej skomplikowanych owszem, chcesz to poczytaj trochę o teorii II rzędu. Ja powtórze tylko :

"jeśli forumowicz o czymś nie słyszał albo czegoś nie rozumie nie oznacza to,że takie zjawisko nieiestnieje. "

16-03-2007, 08:14
Geno

to, ze na zimnie wszytko sie kurczy - to ja rozumiem ...
tylko dlaczego posadzka ma byc bardziej zimna niz strop, okna i drzwi (kiedy w domu panuje raczej jednakowa stała temperatura ...) - tego nie rozumiem :-?
i dlaczego stosuje sie warstwe "poslizgową" wyłacznie dla posadzki
a nie stosuje sie dla innych elementów budynku (które równiez sie kurczą na zimnie ) - tego równiez nie rozumiem :-?

Geno
16-03-2007, 08:36
Geno

to, ze na zimnie wszytko sie kurczy - to ja rozumiem ...
tylko dlaczego posadzka ma byc bardziej zimna niz strop, okna i drzwi (kiedy w domu panuje raczej jednakowa stała temperatura ...) - tego nie rozumiem :-?
i dlaczego stosuje sie warstwe "poslizgową" wyłacznie dla posadzki
a nie stosuje sie dla innych elementów budynku (które równiez sie kurczą na zimnie ) - tego równiez nie rozumiem :-?
Pisałęm o tym wyżej na skutki fizyczne ma wpływ sposobu zamocowania, odkształcalność itd. i np. wspólczynnika rozeszerzalności cieplnej - z tego powodu przeciez np. isntrukcja montazu płyt g-k wskazuje aby od posadzki zostawić przerwe 1 cm na swobodne rozszerzanie się, jesli sie tak nie rzobi to pewne spękania.

Okna , drzwi wykonanae są z materiałów dosyc mocno odkształcalnych w porównaniu do betonu - drewno, metale, tworzywa do tego dochodzi sposób zamocowania, wpływ współpracy widoxczny jednak jest dopiero przy bardzo duzych odkształceniach konstrukcji jak np. nierównomierne, duże osiadania budynku co czasami pwoduje odkształcenia ram okiennych i spękania tafli.

Jeśli chodzo o strop np. to jak najbardziej on ulega tym zjawiskom co ma tez wpły na odkształcenia i wytężenia ścian, niemniej jednakw przypadku nieskomplikowanego domu jednorodzinnego nie ma zagrozenia a jak pisałem wcześniej tego typu zjawiska uwzględnia się m.in. poprzez teorię II rzedu gdzie w elemencie bierze się pod uwagę nie tylko siły wewnętrzne ale tez i odkształcenie np. odchylenie od osi słupa ( stosując teorię I rzedu i np. teorię żelbetu tez się to uwzglednia tylko w mniejszym zakresie ). Zrezstą stroop zachowuje pewną swobodę odkształcania mimo oparcia na ścianach co jednak wywołuje pewne siły i wytęża mur, niemniej jednak jak pisałem wyżej z reguły są to na tyle małe siły wobec wyteżeń elementów,że nie trzeba ich brac pod uwagę.

W budynku nigdy nie panuje stała temperatura, zawsze sa róznice temperatur poszczególnych elementów oraz wahania dobowe, niemniej jednak dom jednorodzinny to nie huta stali i obciążeń termicznych się nie uwzględnia - wystarczy parę prostych zasad.

Taki ładny artylulik np. "Metody realizacji masywnych elementów płytowych z uwagi na oddziaływania pośrednie twardniejącego betonu :
tu

http://www.wbi.budmedia.pl/pdfs/14.pdf

16-03-2007, 09:06
... Pisałęm o tym wyżej na skutki fizyczne ma wpływ sposobu zamocowania, odkształcalność itd. i np. wspólczynnika rozeszerzalności cieplnej - z tego powodu przeciez np. isntrukcja montazu płyt g-k wskazuje aby od posadzki zostawić przerwe 1 cm na swobodne rozszerzanie się, jesli sie tak nie rzobi to pewne spękania ...
co do tego ze robi sie dylataje wokół jastrychu jesteśmy zgodni
tylko dlaczego jastrych ma "jeżdzic" akurat po folii a nie po styropianie?
abo jesli to az tak istotna sprawa, to moze słuszniej było by zalecac 2 warstwy folii wysmarowane wewnatrz towotem ...
to była by dopiero jazda ...


...
W budynku nigdy nie panuje stała temperatura, zawsze sa róznice temperatur poszczególnych elementów oraz wahania dobowe, niemniej jednak dom jednorodzinny to nie huta stali i obciążeń termicznych się nie uwzględnia - wystarczy parę prostych zasad...

do jastrychu najbardziej porównywalne sa tynki - a tu sie warstw poslizgowych nie jakoś stosuje ...

ja mysle, ze chodzi o cos zupełnie innego - wykonawcy ładuja do jastychu ogromne ilosci cementu, mało wody - jastrych to prawie sucha mieszanka której na dodatek nie zaleca sie pielegnowac (polewac wodą) - i zeby "toto" nie popekało (im mocniejszy beton - tym wieksze skurcze przy wiązaniu) trzeba opatulic dookoła folią na czas wiazania ...

teoria ze jastrych nie moze jezdzic po styropianie a musi po folii - wydaje mi sie wyssana z palca ...

Geno
16-03-2007, 09:12
... Pisałęm o tym wyżej na skutki fizyczne ma wpływ sposobu zamocowania, odkształcalność itd. i np. wspólczynnika rozeszerzalności cieplnej - z tego powodu przeciez np. isntrukcja montazu płyt g-k wskazuje aby od posadzki zostawić przerwe 1 cm na swobodne rozszerzanie się, jesli sie tak nie rzobi to pewne spękania ...
co do tego ze robi sie dylataje wokół jastrychu jesteśmy zgodni
tylko dlaczego jastrych ma "jeżdzic" akurat po folii a nie po styropianie?
abo jesli to az tak istotna sprawa, to moze słuszniej było by zalecac 2 warstwy folii wysmarowane wewnatrz towotem ...
to była by dopiero jazda ...


...
W budynku nigdy nie panuje stała temperatura, zawsze sa róznice temperatur poszczególnych elementów oraz wahania dobowe, niemniej jednak dom jednorodzinny to nie huta stali i obciążeń termicznych się nie uwzględnia - wystarczy parę prostych zasad...

do jastrychu najbardziej porównywalne sa tynki - a tu sie warstw poslizgowych nie jakoś stosuje ...

ja mysle, ze chodzi o cos zupełnie innego - wykonawcy ładuja do jastychu ogromne ilosci cementu, mało wody - jastrych to prawie sucha mieszanka której na dodatek nie zaleca sie pielegnowac (polewac wodą) - i zeby "toto" nie popekało (im mocniejszy beton - tym wieksze skurcze przy wiązaniu) trzeba opatulic dookoła folią na czas wiazania ...

teoria ze jastrych nie moze jezdzic po styropianie a musi po folii - wydaje mi sie wyssana z palca ...
Widziałes z pewnością jaką przyczepność potrafi mieć beton czy zaprawa do styropianu (tak ładnie się nazywa - adhezja) to raz, dwa w nieszczelności pomiędzy płytami dostaje się równiez co powoduje blokowanie przesuwu.

Jeśli o skurcz (a poczatkwo tez i pęcznienie) to masz rację , poslizg o czym wczesnie pisałem jest z tego względu potrzebny.

Jesli chodzi o tynki to nie raz pewnie widziałeś na nich spękania....skurcz tynków potrafi tez wywołac negatywne zjawisko nie na tynku a na warstiwe nosnej gdy ma zdecydowanie miejsza wytrzymałość, przykłąd mocnego tynku cementowego na bloczku BK.

Geno
16-03-2007, 09:13
Odkstzałcenia dobowe w makro skali mogą np. wyglądać tak:
A
http://img176.imageshack.us/img176/4672/44912780og3.th.jpg (http://img176.imageshack.us/my.php?image=44912780og3.jpg)
B
http://img225.imageshack.us/img225/996/26613326ft8.th.jpg (http://img225.imageshack.us/my.php?image=26613326ft8.jpg)

gdzie A to jest stan np. w nocy gdzie temperatura elementu jes w miarę stała (dokładnie tak nigdy nie jest ale dla przypadku budynku wznoszonego mozna tak przyjąć)

B stan w dzień przy wysokiej temperaturze.

16-03-2007, 10:10
Widziałes z pewnością jaką przyczepność potrafi mieć beton czy zaprawa do styropianu (tak ładnie się nazywa - adhezja) to raz, dwa w nieszczelności pomiędzy płytami dostaje się równiez co powoduje blokowanie przesuwu.

Jeśli o skurcz (a poczatkwo tez i pęcznienie) to masz rację , poslizg o czym wczesnie pisałem jest z tego względu potrzebny...
owszem - równiez zgadzam sie z Tobą Geno, ze istnieje cos takiego jak adhezja czyli przyczepność betonu do styropianu
tylko ... dlaczego beton przyczepiony do styropianu nie mógłby sie przemieszczac po pierwszej warstwie folii (tej na betonie) ?
lub przesuwac sie miedzy dwoma styropianami (bo najczęsciej stosuje sie 2 warstwy styropianu 5 cm + 5 cm np.) ?
a musi "jezdzic" po n - tej ... kolejnej warstwie tego "tortu - przekładańca" ?



Jesli chodzi o tynki to nie raz pewnie widziałeś na nich spękania....skurcz tynków potrafi tez wywołac negatywne zjawisko nie na tynku a na warstiwe nosnej gdy ma zdecydowanie miejsza wytrzymałość, przykłąd mocnego tynku cementowego na bloczku BK.
w tej kwestii pełna zgoda - zbyt mocny tynk potrafi oderwac słabe podłoze i ja skurczy nie neguje, tylko twierdze ze kolejna warstwa "posligowa" nie jest konieczna przy kładzeniu jastrychu - bo jastrych (nawet sklejony ze styropianem) ma sie po czym slizgac ....

Geno
16-03-2007, 10:19
Widziałes z pewnością jaką przyczepność potrafi mieć beton czy zaprawa do styropianu (tak ładnie się nazywa - adhezja) to raz, dwa w nieszczelności pomiędzy płytami dostaje się równiez co powoduje blokowanie przesuwu.

Jeśli o skurcz (a poczatkwo tez i pęcznienie) to masz rację , poslizg o czym wczesnie pisałem jest z tego względu potrzebny...
owszem - równiez zgadzam sie z Tobą Geno, ze istnieje cos takiego jak adhezja czyli przyczepność betonu do styropianu
tylko ... dlaczego beton przyczepiony do styropianu nie mógłby sie przemieszczac po pierwszej warstwie folii (tej na betonie) ?
lub przesuwac sie miedzy dwoma styropianami (bo najczęsciej stosuje sie 2 warstwy styropianu 5 cm + 5 cm np.) ?
a musi "jezdzic" po n - tej kolejnej warswie tego "tortu - przekładańca" ?



Jesli chodzi o tynki to nie raz pewnie widziałeś na nich spękania....skurcz tynków potrafi tez wywołac negatywne zjawisko nie na tynku a na warstiwe nosnej gdy ma zdecydowanie miejsza wytrzymałość, przykłąd mocnego tynku cementowego na bloczku BK.
w tej kwestii pełna zgoda i - zbyt mocny tynk potrafi oderwac słabe podłoze i ja skurczy nie neguje tylko twierdze, ze kolejna warstwa "posligowa" nie jest konieczna przy kładzeniu jastrychu - bo jastrych (nawet sklejony ze styropianem) ma sie po czym slizgac ....
Styropian między warstwami tez stawia pewien opór, powtórze to co pisałęm wyżej brak wratsyw poślizgowej ma dużo większe skutki w przypadku posadzek przemysłowych bo tam w większości przypadków mamy styk posadzki z podbudową gdzie właściwie to żadnego poślizgu nie ma. Generalnie to zrezygnowałbym z folli po styropianem na rzecz tej na styropianie jak bardziej efektywnej. Jeśli styropian jest na papie termozgzrewalnej modyfikowanej to nie powinno nic grozić.

Jeśli chodzi o wyniki (badań) wpływu braku warstwy poślizgowej na naprężenia w wylewce to nie posiadam takowych więc raczej obliczeniowo tego nie poprę, chyba,że sobie jakąś literaturę kupię, pewnie Polski Cement coś ma w ofercie.

Na razie znalazłem tylko to:

http://www.fachowa.pl/shop/?action=showdet&id=3147&pid=0&PHPSESSID=561ed54df3e15e24f78468cd8e62fb27

16-03-2007, 10:29
... Generalnie to zrezygnowałbym z folli po styropianem na rzecz tej na styropianie jak bardziej efektywnej ...

jesli miałbym wybór gdzie dac jedna warstwe folii - to wybrałbym Twoją wersje ...

pzdr

janzar
16-03-2007, 21:15
mam pytanie
czy koledzy w pełni wyczerpali wszystkie argumenty w tej ważnej dla nas kwestii bo nadal uważam że folia na styropianie pełni rolę warstwy poślizgowej a pod styropianem dystansu od papy terozgrzewalnej ...

do Geno gratuluję cierpliwości w tłumaczeniu rzeczy tak oczywistych
do brzoza nie rozumiem skąd u ciebie tyle negacji w rzeczach tak oczywistych


http://images20.fotosik.pl/134/59cedb06d9c7b7f6.jpg

http://images21.fotosik.pl/85/c10d6123f0b48a3d.jpg

http://images22.fotosik.pl/52/81d77ad40cf12eee.jpg


z poważaniem Jan Zaremba

16-03-2007, 21:30
janzar - zlituj sie ...
zmniejsz zdjecia, bo tego watku nie da sie czytac - tak sie "rozjechał"
wszedzie gdzie wkleisz te swoje nieskompensowane - watek rozwalony
zainstaluj sobie infarView i zrób z tym porządek ...
pliss

slavus
17-03-2007, 02:22
Tyle juz zosatlo na ten temat powiedziane. Ja zrobilem zgodnie ze wskazowkami janzara czyli:

PIWNICA:
- papa termozgrzewalna wywynieta na sciane ok 10cm
- folia budowalna czarna 0,2mm wywynieta na sciane
- I warstwa styropianiu gr. 5cm
- II wartstwa styropianu gr. 5cm dosunieta do rurek
- folia budowalna czarna 0,2mm wywynieta na sciane
- wylewka gr. 5-7cm

PARTER, PIETRO
- styropian akustycny Swisspor FONO gr. 3-4cm (chodzi o wyciszenie bo w najblizszej przyszlosci bede wynajmowal pokoje goscinne od 1 lipca br. zapraszam :)
- folia budowalna czarna 0,2mm wywynieta na sciane
- wylewka gr. 5-7cm

Wylewka robiona miksokretem z dodatkiem wlokien polipropylenowych i plastyfikatora. Oczywiscie jeszcze tasmy okalajace wylewke.

Pozdrawiam z malowniczego Ustronia !

Edybre
17-03-2007, 11:44
Mam pytanie odnośnie dylatacji. Powiedziano mi w hurtowni, że powinno sie już ją robić razem ze styropianem, czyli niejako już styropian dylatować. Jak to właściwie ma być? Kłaść ją razem ze styropianem czy dopiero z jastrychem?

17-03-2007, 12:22
ze styropianem

kaszojadek
18-03-2007, 20:29
Witam,

mam pytanie do fachowców od jastrychów.

Zrobiłem, a raczej ekipa zrobiła jastrych zgodnie z tym co wyczytałem na forum. Nie będę się powtarzał, ale są wszystkie warstwy o których pisał wielkokrotnie janzar, tyle że dałem papę modyfikowaną, no i oprócz włókien włożyłem jeszcze siatki, ale to raczej jako wzmocnienie, a nie jako zbrojenie przeciwskórczowe. Ekipa polecana, zajmuje się jastrychami zawodowo.

Wylewki zrobione 10 dni temu.
Co budzi mój niepokój to ich kolor.
O ile na piętrze wyglądają jak dla mnie normalnie, o tyle na parterze (podłoga na gruncie), mają dużo dużych ciemnych plam i małych ciemnych plamek.
Czy to kwestia schnięcia ? Czy coś jest schrzanione ?

pozdr

pietrek30
21-03-2007, 10:52
Jeszcze spytam o dyletację, czy nie można jej czymś zastąpić?? np. styropianem 1cm? jak ktoś wspomniał ta jaką oferują składy bud. kosztują sporo.

Co do posadzki, to może robimy bład, ale jednak zrezygnowaliśmy z foli na styropianie. Mam nadzieję, że z czasem nie pożałujemy tej decyzji.

21-03-2007, 11:05
Jeszcze spytam o dyletację, czy nie można jej czymś zastąpić?? np. styropianem 1cm?
na dylatacje mozna spokojnie styropian 1 cm

...Co do posadzki, to może robimy bład, ale jednak zrezygnowaliśmy z foli na styropianie. Mam nadzieję, że z czasem nie pożałujemy tej decyzji.

ja zrezygnowałem, mieszkam i nie załuje tej decyzji ...

:wink:

jabko
21-03-2007, 11:09
A ta folia na 100m2 to jakiś duży wydatek ??

Na dniach zaczynam wylewki ale cen nie znam :roll:

Heath
21-03-2007, 11:14
Jeszcze spytam o dyletację, czy nie można jej czymś zastąpić?? np. styropianem 1cm? jak ktoś wspomniał ta jaką oferują składy bud. kosztują sporo.

Co do posadzki, to może robimy bład, ale jednak zrezygnowaliśmy z foli na styropianie. Mam nadzieję, że z czasem nie pożałujemy tej decyzji.

Spokojnie można użyć styropianu o gr 1cm. A czy drożej? przelicz metry bieżące taśmy dylatacyjnej i koszt 1 paczki styropianu - mi go sporo zostało, także nie wiem co wyszłoby taniej :roll:

Duży Boban
21-03-2007, 11:20
U mnie folia pod wylewki 0,3mm kosztuje 1,30 brutto za mkw.
Najpierw chciałem robić papę termo na chudziaka ale zrobię folię - nawet jeśli gdzieś sie przedziurawi to przecież styropian nie podciąga ewewntualnej wilgoci a na styro mogę dać jeszcze "warstwę poślizgową".

21-03-2007, 11:21
Witam
co bardziej radzicie - siatkę czy wlókna?
Prawie na całym dole jest podłogówka, na górze tylko w łazience, pozostałe pomieszczenia - pod panele.
pozdrawiam
justa

21-03-2007, 11:42
wygodniejsze w uzyciu sa włókna

Jabko - najtańsza folia /podziurawiona jak sito/ ok 1PLN/m2

pietrek30
21-03-2007, 11:58
Spokojnie można użyć styropianu o gr 1cm. A czy drożej? przelicz metry bieżące taśmy dylatacyjnej i koszt 1 paczki styropianu - mi go sporo zostało, także nie wiem co wyszłoby taniej

No fakt, przy taśmie dyletacyjnej za mb u mnie biorą 50gr, więc może i cena byłaby podobna, na szczęście 1 zostasło mi z początku budowy więc teraz jest gdzie wykorzystać.
Ktoś wyżej wspomniał o 60zl/1,5mb i tego sie glownie wystarszylem, ale posprawdzalem, posprawdzalem i juz widem o czym mowa :D


ja zrezygnowałem, mieszkam i nie załuje tej decyzji

Liczę, że za parę lat powiem to samo :D

21-03-2007, 12:28
życze Ci tego ! :wink:

21-03-2007, 15:02
Witam
co bardziej radzicie - siatkę czy wlókna?

wygodniejsze w użyciu są włókna
To się cieszę, bo podobno też tańsze. Ale co to znaczy ,,wygodniejsze"? Czy nie są za słabe? (bo chyba mają wzmacniać wylewki?)
pozdrawiam
justa

21-03-2007, 15:34
... Czy nie są za słabe? (bo chyba mają wzmacniać wylewki?)
pozdrawiam
justa
nie, nie sa za słabe
włokna (tak jak i siatka ) maja za zadanie w jastrychu pełnic role przeciwskurczowa -
beton - wiążąc - dostaje napręzeń, kurczy sie, pęka
przy betonie "tłustym" zawierającym sporo cementu - siatka powinna byc gesta
siatka jest dlatego niewygodna ze robotnik rozscielajacy beton - przygniata ja swoim cięzarem , gnie, potem szarpie, podciaga zeby miała jakies otulenie
nie zawsze sie to udaje idalnie, robotnik sie w niej placze, potyka, denerwuje

włokna upraszczaja sprawe - ich sie prawie nie zauwaza
przypilnuj tylko zeby włókna - zanim trafą do agregatu czy betoniarki - były odpowiednio wczesniej namoczone ... one powinny napeczniec ...

23-03-2007, 20:23
brzoza napisała

przypilnuj tylko zeby włókna - zanim trafą do agregatu czy betoniarki - były odpowiednio wczesniej namoczone ... one powinny napeczniec ...
Wielkie dzięki, tego nie wiedziałam, a jutro wylewamy :lol:
(pierwsze prace w tym sezonie)
pozdrawiam
justa

23-03-2007, 20:41
:wink:

faflusniak
24-03-2007, 18:44
Mam pytanie: Musze dać 10 cm styropianu, bo tak wynika mi z wysokości okien. Czy lepiej położyć jedną warstwę 10 cm, czy dwie warstwy po 5 cm. Czy jest to jakaś różnica?

janzar
24-03-2007, 19:40
Mam pytanie: Musze dać 10 cm styropianu, bo tak wynika mi z wysokości okien. Czy lepiej położyć jedną warstwę 10 cm, czy dwie warstwy po 5 cm. Czy jest to jakaś różnica?

należy położyć 2 warstwy po 5 cm na tzw przekładkę
pozdro JZ

faflusniak
24-03-2007, 21:04
Janzar, dziękuję za odpowiedź.

Trochę się pośpieszyłem z kupnem styropianu 10 cm. Dopiero jak mi go przywieźli to się zacząłem zastanawiać czy to nie za duży klocek na jedną warstwę. Spróbuję wymienić na cieńszy ten styropian w hurtowni, mam nadzieję że nie będzie problemów.

Mam jeszcze dwa pytanie związane z podłogą:
Jak wysoki może być stopień schodów. Bo mam schodek prowadzący do pomieszczenia o wysokości 14 cm, a w pomieszczeniu zamierzam dać 4 cm styro, 5 cm wylewki zbrojonej, 2 cm parkietu. W sumie to około 25 cm schodka (albo 23-24 po obróbce drewnem). Nie będzie za wysoko?

Wadolek
14-07-2007, 11:10
Jak wysoki może być stopień schodów. Bo mam schodek prowadzący do pomieszczenia o wysokości 14 cm, a w pomieszczeniu zamierzam dać 4 cm styro, 5 cm wylewki zbrojonej, 2 cm parkietu. W sumie to około 25 cm schodka (albo 23-24 po obróbce drewnem). Nie będzie za wysoko?
Sporadycznie trafia sie aby schodek ostatni/pierwszy zgadzal sie z reszta. Zazwyczaj jest to roznica 0,5-3 cm... Przewaznie schodek ma ok 17-18 cm . Proponowalbym "nadlac" wyrownac reszte schodkow odpowienio zmniejszajac warstwe, "gubiąc" ostatni wysoki schodek.
Janzar i brzoza.. Wylewki robicie? Ja koncze wlasnie etat w podlaskim i wymiane robie z druga ekipa na mazowieckie..
Orientujecie sie moze czy ktos ma mixo-trailera w Polsce z posadzkarzy, albo jakis system do sciagania... powiedzmy somero, albo floormatic??

janzar
15-07-2007, 14:16
Jak wysoki może być stopień schodów. Bo mam schodek prowadzący do pomieszczenia o wysokości 14 cm, a w pomieszczeniu zamierzam dać 4 cm styro, 5 cm wylewki zbrojonej, 2 cm parkietu. W sumie to około 25 cm schodka (albo 23-24 po obróbce drewnem). Nie będzie za wysoko?
Sporadycznie trafia sie aby schodek ostatni/pierwszy zgadzal sie z reszta. Zazwyczaj jest to roznica 0,5-3 cm... Przewaznie schodek ma ok 17-18 cm . Proponowalbym "nadlac" wyrownac reszte schodkow odpowienio zmniejszajac warstwe, "gubiąc" ostatni wysoki schodek.
Janzar i brzoza.. Wylewki robicie? Ja koncze wlasnie etat w podlaskim i wymiane robie z druga ekipa na mazowieckie..
Orientujecie sie moze czy ktos ma mixo-trailera w Polsce z posadzkarzy, albo jakis system do sciagania... powiedzmy somero, albo floormatic??

koego nie wymyslaj " prochu bo juz jest"
urządzenie typu http://www.rollstick.pl/240.pdf służy do wykonywania posadzek przemysłowych w dużych halach

z pewnoscią miałeś na myśli pompę typu miksokret i sposób zacierania jastrychu jak poniżej
pozdrawiam Jan Zaremba

http://images6.fotosik.pl/29/6ad4cf578e90c270m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/6ad4cf578e90c270.html)

http://images6.fotosik.pl/29/cf2632425561bf85m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/cf2632425561bf85.html)

Wadolek
16-07-2007, 06:13
Jak wysoki może być stopień schodów. Bo mam schodek prowadzący do pomieszczenia o wysokości 14 cm, a w pomieszczeniu zamierzam dać 4 cm styro, 5 cm wylewki zbrojonej, 2 cm parkietu. W sumie to około 25 cm schodka (albo 23-24 po obróbce drewnem). Nie będzie za wysoko?
Sporadycznie trafia sie aby schodek ostatni/pierwszy zgadzal sie z reszta. Zazwyczaj jest to roznica 0,5-3 cm... Przewaznie schodek ma ok 17-18 cm . Proponowalbym "nadlac" wyrownac reszte schodkow odpowienio zmniejszajac warstwe, "gubiąc" ostatni wysoki schodek.
Janzar i brzoza.. Wylewki robicie? Ja koncze wlasnie etat w podlaskim i wymiane robie z druga ekipa na mazowieckie..
Orientujecie sie moze czy ktos ma mixo-trailera w Polsce z posadzkarzy, albo jakis system do sciagania... powiedzmy somero, albo floormatic??

koego nie wymyslaj " prochu bo juz jest"
urządzenie typu http://www.rollstick.pl/240.pdf służy do wykonywania posadzek przemysłowych w dużych halach

z pewnoscią miałeś na myśli pompę typu miksokret i sposób zacierania jastrychu jak poniżej
pozdrawiam Jan Zaremba

http://images6.fotosik.pl/29/6ad4cf578e90c270m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/6ad4cf578e90c270.html)

http://images6.fotosik.pl/29/cf2632425561bf85m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/cf2632425561bf85.html)
Nie. Nie chodzilo mi o laser screeda.. Pisalem o mniejszym typie urzadzenia firmy somero i do sciagania na mniejszych powierzchniach floormatica, ktorego testowalem u siebie na budowie. Nie slyszales? Ok. Masz prawo, ale skoro pisze o trailerze ( samozasypowym mixokrecie) i copperheadzie to po co mi zdjecie mixa i zacieraczki wklejasz?
pzdr
P.S. Poprzez samozasypowego mixa nie chodzi mi rowniez o mixa z koszem... :wink:
Pawel Wadolowski

piotru7
16-07-2007, 12:12
A ja skorzystam z tematu i zapytam jeszcze jak
prawidłowo powinna być wykonana wylewka spocznika na schody
ażurowe - drewniane samonośne:
czy tak jak pozostała część poddasza czyli styropian 3 cm, folia
i wylewka i czy styropian powinien być na całości czy też od czoła
spocznika zostawić tylko beton?

Danielek
17-07-2007, 14:05
witam
czy papa termozgrzewalna ma na powierzchni taki grysik?
czy ta warstwa nie zniszczy foli?

szachista
17-07-2007, 16:06
A ja chętnie przy okazji posadzek zapytam o szczegół zagięcia papy z chudego betonu na ścianę.

Czy można papę tak zaginać (90 stopni) - a może popęka ??

Spotkałem się z zaleceniem, że przed ułożeniem papy, przy ścianach należy ułożyć swego rodzaju "wałek" z betonu aby niedopuścić do załamania papy.

Kolejna rzecz z tym związana - jak długo trzeba czekać na wyschnięcie takiego "wałka" i wyschenięcie betonu, który uzupełnia nierówności chudego betonu ??
Czy można kłaść papę w ten sam dzień co wyrównanie chudziaka ??

Będę wdzięczny za pomoć doświadczonych forumowiczów.
Pozdrawiam,
szachista

Danielek
18-07-2007, 13:17
troche ostatnio sie naczytal i wyczytale mze izolacja przeciwilgociowa moze wygladac tak:

chudy beton
folia
styropian
2xfolia
jastrych

i glowna ochrone przeciwwilgociowa tworzy warstwa nad styropianem 2xfolia ktora moze miec grubosc 0,15mm


cytuje:
"W domach bez piwnic musimy również wykonać izolację przeciwwilgociową podłogi. Jeżeli podłogę wykonujemy bezpośrednio na gruncie i ocieplamy styropianem to najpierw wykonujemy podkład betonowy, następnie układamy styropian a na nim izolację przeciwwilgociową z papy lub z folii. Na izolacji wykonujemy posadzkę cementową i właściwą podłogę. Folia na izolację podłogi powinna mieć gr. 0,15mm i powinniśmy układać ją tak, aby pomiędzy pasami wykonać zakłady o szerokości 15-20cm. Jeżeli ocieplamy podłogę wełną mineralną to zaleca się podwójne zastosowanie folii pod i na wełnie. Zapobiega to napływowi wilgoci do wełny zarówno od spodu jak i z góry."
zródłó -> http://poradniki.dom.pl/?p2=724&p3=1930


papa moze i jest potrzebna ale na izolacje ciezka przeciwwodna, ale czy do izolacji przeciwwilgociowej nie wystarczy 1x lub 2xfolia ulozona juz na styropianie? czy ona ulegnie przetarciu??

kaczorek.
18-07-2007, 13:50
podziele sie swoimi - 8)

styropain - zanim kupisz sprawdz sam (jaki jest twardy) porównaj z innymi producentami moj xxx styropian eps 100 był w porowniu z dokupiona brakujacą częścia innego producenta mięki jak kupa :(


pamietaj o odpowiedniej grubośc wylewki - im wieksza grubośc izolacji tym grubsza sama wylewka

nie stosowac uplastyczniacza tam gdzie nie trzeba bo beton potem mięki (wiem bo kułem :roll: ) a cementu była odpowiednia ilość pozatym podczas kucia pyl śmierdzi "ala" wapno ( A TO NIEBYŁ UPLASTYCZNIACZ DO ZAPRAWY TYLKO DO WYLEWEK BETONWYCH - SAM KUPIŁEM I DOKŁADNIE CZYTALEM ETYKIETKĘ :wink: )

pilnowac fachofcccufff !! - wiem bo kułem :roll: :evil: krzywe jak .....

dyletacja - jezeli nie jest potrzebna nie stosować w przejściach między pomieszczeniami (jak będzie cieńka wylewka - poniżej 5 cm a styro bedzie pow 50 % gr wylewki będzie się tam uginac :roll:

kupić łatę 2 - 2,5 m i sprawdzić czy wylewka prosto zrobiona :roll:

Barbossa
18-07-2007, 13:58
dyletacja sam się zrobi w przejściu, tyle, że nie tak jak by mogła być zrobiona ręką ludzką

kaczorek.
18-07-2007, 14:06
dyletacja sam się zrobi w przejściu, tyle, że nie tak jak by mogła być zrobiona ręką ludzką

jak wylewka bez zbrojenia i gr. 3 cm to pewnie ze sie zrobi !

lanetagf
12-12-2007, 21:16
Planujemy na podłogi dać 15 cm styropianu, gdyż za wysoko wychodzą nam okna. Jakiej grubości wylewkę dać aby było dobrze?

mamamatinka
13-12-2007, 15:52
dopisuje sie z kilkoma pytaniami "wylewkowymi"
1. Niestety błąd wykonawcy i moje nieuwaga - na calość warstwy izolacji i wylewki i posadzki mam jakieś 13 cm tylko - nie zmienie juz tego, bo drzwi tarasowe i wejściwe wstawione i ze schodami by sie nie zgodziło, na cześci mam byc podłogówka. Wykonawca założył, że dajemy tylko 5 cm styropianu. Czy to bardz źle??? Czy jest na rynku jakiś produkt który miałby grubość 5 cm ale parametry 10 powiedzmy?? i na przykład może taką jeszcze folię na wierzchu, żeby odbijal ciepło?? pewnie coś takiego bedzie drogie, ale boje się, żeby ciepło z podłogówki nie uciekalo mi w dół.
Plan jest taki: papa termo, folia, styropian o podw. parametrach 5 cm, wylewka 7 cm (w niej rury podłogówki) a na to panel 0,95 cm. Czy tak będzie ok????
2. Mam juz elektrykę, na chudziaku w związku z tym mam już troche (pomocowanych) peszli. jak mam na to dać papę termo??? i jak potem styropian, mam wyvcinać rowki tam gdzie te peszle?? Może to głupie pytanie ale nie mam pojęcia.

I.W.
13-12-2007, 18:35
Czy jest na rynku jakiś produkt który miałby grubość 5 cm ale parametry 10 powiedzmy??
Trochę lepszy od styropianu jest styrodur przy dobrych wiatrach l=0,030. Ale cena raczej zniechęcająca

waldi 65
07-01-2008, 14:19
czy konieczne jest napelnienie instalacji (podłogówka) wodą pod cisnieniem, przed wylaniem posadzki?????????? :oops:

Krzysztofik
07-01-2008, 15:43
czy konieczne jest napelnienie instalacji (podłogówka) wodą pod cisnieniem, przed wylaniem posadzki?????????? :oops:
Napełnić, po to by nie wypływały.
Ciśnienie niepotrzebne.

waldi 65
08-01-2008, 08:21
czy konieczne jest napelnienie instalacji (podłogówka) wodą pod cisnieniem, przed wylaniem posadzki?????????? :oops:
Napełnić, po to by nie wypływały.
Ciśnienie niepotrzebne. hydraulik powiedzial że jezli nie pod cisnieniem to coś tam sie może z tymi przewodami stać rozszerzanie , pękanie itp

Wadolek
28-02-2010, 09:39
Janzar i brzoza.. Wylewki robicie? (...)
Orientujecie sie moze czy ktos ma mixo-trailera w Polsce z posadzkarzy, albo jakis system do sciagania... powiedzmy somero, albo floormatic??

koego nie wymyslaj " prochu bo juz jest"
urządzenie typu http://www.rollstick.pl/240.pdf służy do wykonywania posadzek przemysłowych w dużych halach

z pewnoscią miałeś na myśli pompę typu miksokret i sposób zacierania jastrychu jak poniżej
pozdrawiam Jan Zaremba

http://images6.fotosik.pl/29/6ad4cf578e90c270m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/6ad4cf578e90c270.html)

http://images6.fotosik.pl/29/cf2632425561bf85m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/cf2632425561bf85.html)
Nie. Nie chodzilo mi o laser screeda.. Pisalem o mniejszym typie urzadzenia firmy somero i do sciagania na mniejszych powierzchniach floormatica, ktorego testowalem u siebie na budowie. Nie slyszales? Ok. Masz prawo, ale skoro pisze o trailerze ( samozasypowym mixokrecie) i copperheadzie to po co mi zdjecie mixa i zacieraczki wklejasz?
pzdr
P.S. Poprzez samozasypowego mixa nie chodzi mi rowniez o mixa z koszem... :wink:
Pawel Wadolowski

Dokladniej chodzilo mi wtedy o taka maszyne:

http://betobest.pl/resources/gallery/Betobest_Brinkmann_Transmix_ksjanusza.jpg

Zapraszamy chetnych do wspolpracy. Pozdrawiamy
Daniel i Paweł Wądołowscy

BigPiotr
28-02-2010, 12:01
A ja chętnie przy okazji posadzek zapytam o szczegół zagięcia papy z chudego betonu na ścianę.

Czy można papę tak zaginać (90 stopni) - a może popęka ??

Spotkałem się z zaleceniem, że przed ułożeniem papy, przy ścianach należy ułożyć swego rodzaju "wałek" z betonu aby niedopuścić do załamania papy.

Kolejna rzecz z tym związana - jak długo trzeba czekać na wyschnięcie takiego "wałka" i wyschenięcie betonu, który uzupełnia nierówności chudego betonu ??
Czy można kłaść papę w ten sam dzień co wyrównanie chudziaka ??

Będę wdzięczny za pomoć doświadczonych forumowiczów.
Pozdrawiam,
szachista
Nie robiłem wyobleń w kątach, ale też nie nie przejmowałem się pustką w tych miejscach. Papa po podgrzaniu jest miękka, trzeba uważać żeby się nie podarła.

http://img413.imageshack.us/img413/8844/1001809c.th.jpg (http://img413.imageshack.us/i/1001809c.jpg/)

Na to poszła folia czarna i styro 5+10. Piątki podcinałem od strony wyobleń w skosa i/lub tam też szły peszle z przewodami. Dziesiątki górą do samej ściany. Na to znów folia srebrna od podłogówki i reszta. Sprawuje się super.

Gdybym równał chudy zaprawą dałbym temu wyschnąć, a jeden dzień to zbyt mało.

kemot_73
07-03-2010, 18:07
Pytanie posadzkowe :):
parter: 15cm styro podłogówka i 7-7,5 wylewki zbrojonej włóknem polipropylenowym - w póxniejszym czasie będą na tym leżeć schody na poddasze - prawdopodobnie kostrukcja stalowa - i pytanie
- miejsce podparcie konstrukcji na posadzce (pod pierwszym schodkiem) jakośc specjalnie wzmacniać (może w tym miejscu nie dawać styro??) - moze zamocować jakieś stałe oparcie na chudziaku (konstrukcja stalowa) ale czy nie będzie pracować razem z podłozem?? A moze nic nie trzeba??

A przy okazji - czy pod kominek dać styro czy nie?

Trociu
08-03-2010, 10:48
A przy okazji - czy pod kominek dać styro czy nie?Z tego co mi mówiono, to nie dawać. Tak samo powiedziałem wylewkarzom - ale czy dali czy nie to już Ci nie powiem ;)

edde
08-03-2010, 11:14
wszystko fajnie gdy wiemy jak i gdzie będzie wyglądać zabudowa kominka, a co wtedy gdy kominek w dalekich planach? jak wtedy wylać posadzkę nie znając wymiarów przyszłej zabudowy kominkowej? jak i gdzie oddylatować posadzkę salonu od tego kawałka pod kominkiem?