PDA

Zobacz pełną wersję : W?asnej budowy rekuperator



11-06-2003, 22:40
Własnej budowy rekuperator.
tak myślę :

1. wymiennik np. Heatex - 600 zł
2. dwa wentylatory kanałowe np Dospel 2x200 zł - 400 zł
3. transformator, jakieś przełączniki - 5 biegów - 100 zł
4. obudowa - 100 zł
5. ładna naklejka - 5 zł

RAZEM : 1205 zł a nie 2 500 lub np. 3 500 zł

można jeszcze zaprojektować :
2x kasety na filtry np. zwykła włóknina
wymiennik letni.
drugą większą obudowę aby łatwo ocieplić i wyciszyć cały rekuperator.

Pytanie do Forumowiczów,
czy macie jakieś doświadczenia,
jakich błędów się ustrzec i na co zwrócić uwagę,

W końcu to chyba nie taka filozofia żeby przepłacać 2kzł !

CZ.

12-06-2003, 00:07
Niestety jednak to filozfoia by było niezawodnie, cicho, skutecznie i tanio w eksploatacji.
Zaproponowany prelminarz dotyczy zabawki pokazującej, że "jednak działa".

januszek
12-06-2003, 08:33
Własnej budowy rekuperator.
tak myślę :

1. wymiennik np. Heatex - 600 zł
2. dwa wentylatory kanałowe np Dospel 2x200 zł - 400 zł
3. transformator, jakieś przełączniki - 5 biegów - 100 zł
4. obudowa - 100 zł
5. ładna naklejka - 5 zł


CZ.
tak jakbym widział swoje wypowiedzi czyżby plagiat :wink:
a może jest takich więcej co tak myślą jak ja? :D
takie rozwiązanie ma wbrew pozorom wiele zalet
1- można budowę rozłożyć w czasie (najpierw instalacja, wentylatory, następnie wymiennik)
2- budowa modułowa umożliwia prostsze ingerencje w ewentualne naprawy ,konserwację i rozbudowę, (o filtry, nagrzewnicę, nawilżacz itd)
3-mając odrobinę wiedzy (tej ze szkoły podstawowej ) i odrobinę czasu to można zrobić centralkę naprawdę konkurencyjną do firm które proponują gotowe rozwiązania
4- gdyby ktoś oglądał gotową centralkę z tywentu , ewentualnie requwent
to wiedziałby o czym piszę :wink:

prawdą jest że sam nie wykonywałem ale niestety musiałem gotowy (handlowy) wyrób poprawiać bo konstrukcja jego była taka jak zabawki pokazującej jak to działa.
jak ktoś jest zainteresowany szczegółami to służę.

Szdom
12-06-2003, 09:16
Januszek - pewnie, że jest zainteresowanie.
Bardzo chętnie bym się zapoznał ze szczegółami budowy/przebudowy rekuperatora.

kgadzina
12-06-2003, 10:09
nie ukrywam, ze ja też chętnie zmajstrowałbym coś podobnego

Arkadly
12-06-2003, 11:02
Potwierdzam, że jest duże zainteresowanie. Może podaj trochę szczegółów, naskrob jakiś rysuneczek czy coś w tym stylu.

Arecki

12-06-2003, 12:39
No właśnie Januszek. U ciebie to przeczytałem po raz pierwszy. Jak to zmajstrować. Waldek.

januszek
12-06-2003, 12:49
zostałem wyrwany do tablicy a wcale się nie przygotowałem :oops:
nie chcę Wam opowiadać bzdur. Więc cierpliwości na pewno się przygotuję i odezwę.
z tego co pamiętam to nie wydałem więcej niż 3-4 tyś na wszystko (materiały) i 0 na robociznę :P

Ps nie jestem fachowcem :wink:

kgadzina
12-06-2003, 14:35
No to wiemy juz dużo.
Januszku - napiszesz nam jeszcze więcej?
aha - zajrzyj no na watek "mój dom"

12-06-2003, 23:25
januszek,

nie traktuj tego jako plagiat,

1. próbuję zebrać w jednym miejscu informacje o budowie rekuperatora,
2. w miejscu "spokojniejszym" niż wątek wymiany doświadczeń,
3. zachęcić zainteresowanych budową, a nie komentarzami,

informacje pochodzą z :
nie ukrywam wątków forum,
mam już od jakiegoś czasu prospekty z Haetexa z opisami,
byłem u dealera dospela,
widziałem rekuperator jak fizycznie jest złożony,
rozmaiałem z fachowcami od wentylacji,

Chętnie podzielę sie tą wiedzą, ale wpierw oczekuję wypowiedzi bardziej doświadczonych.

CZ.[/list]

12-06-2003, 23:54
jest na forum taki wątek o budowie kolektora słonecznego, nawet ktoś znalazł link do strony z opisem budowy krok po kroku.

chciałbym aby podobną wiedzę zebrać tutaj, oczywiście w miarę możlowości. I właśnie chodzi o tą filozofię i knify.

sądzę, że zawsze będą tacy, kórzy kupią produkt gotowy i tacy, ktorzy zechcą trochę pomajstrowac ...

CZ.

GRom
13-06-2003, 10:53
Witam!
Wysłałem do januszka parę pytań na skrzynkę meilową, ale chyba nie zagląda do niej.Też jestem żywo zainteresowany tym tematem.W poniedziałek jetem uówiony z fachowcem zobaczymy co mi zaoferuje.Tak jak się wstępnie orientowałem to koszt całośći (domek 140 m2) to 13-14 tysięcy.Jest to naprawdę spora suma.

januszek
13-06-2003, 12:12
Cierpliwości

centralka 1600zł
rury elastyczne 80m 325zł
rura elastyczna 150 62zł
rozdzielnica x2 3 arkusze blachy 80 zł
kratki wylotowe 7x 145zł
anemostat wlotowy 4x 40zł
i jeszcze 4 arkusze blachy 110zł
i klika sur spiro 100 jakieś 70zł
tłumik 126zł

taśma +silikon uszczeniający sam nie wiem ile.
to sa wszystkie koszty materiałów związane z wentylacją nie mówię nic o GWC ceny poszczególnych elementów wentylacji mogły ulec zmianie kupowałem jakieś 2-3lata temu.

GRom
13-06-2003, 12:38
Dzięki za info. Tak sobie myślę, że Januszek powinien założyć własny potral budowlany :D Tylko jeszcze jedno pytanie; na jaką masz powierzchnię (kubaturę).

januszek
13-06-2003, 13:04
łącznie 5 pokoi
kuchnia
2 lazienki
pom gospodarcze
spiżarka
garderoba
hol
wiatrołap
bedzie tego ze 180m2 jakieś 500m3

Szaruś
16-06-2003, 14:35
Czy macie namiary na jakieś dobre, ale w miarę tanie wymienniki powietrze-woda? Tak się romarzyłem, i pomyślałem sobie, że można by połączyć piękne z pożytecznym:

Jak już mam wentylację mechaniczną, to latem, kiedy tak gorąco w domu, mogłbym trochę chłodzić powietrze zimną wodą (przepuszczając jedno i drugie przez taki wymiennik). Czy też to jest bardzo głupi pomysł?

16-06-2003, 15:25
Tylko ile to cię będzie kosztować. Rachunki za wodę. prąd. Może lepiej jednak klimatyzator?

drapieżnik
05-11-2003, 11:00
Cześć. Mam nadzieje że brak nowych wiadomości nie wynika z braku zainteresowania tym wątkiem. Napiszcie co sądzicie o takim rozwiązaniu
( jestem niestety tylko teoretykiem więc o pomyłke nie trudno ) :wink:
Re. przeciwprądowy zbudowany w myśl zasady rura w rurze.
powietrze z GWC w rurze 150 wchodzi do budynku. Rura ta jest umieszczona w rurze 300 którą w przeciwnym kierunku płynie powietrze ciepłe wycągnięte z kuchni i łazienki. Całość uzupełniają dwa wentylatory i prosty w wymianie filtr oczywiście przed wentylatorami.W okresie letnim niepotzrebne ogrzewanie powietrza dostarczanego do pomieszczeń można ominąć stosując jakiś prosty system przekierowania powietrza lub po prostu zmieniając wylot rury z powietrzem wyciąganym nie do rury 300 ale do osobnego wyrzutu.

awt
27-11-2003, 08:48
Cześć. Mam nadzieje że brak nowych wiadomości nie wynika z braku zainteresowania tym wątkiem. Napiszcie co sądzicie o takim rozwiązaniu
( jestem niestety tylko teoretykiem więc o pomyłke nie trudno ) :wink:
Re. przeciwprądowy zbudowany w myśl zasady rura w rurze.
powietrze z GWC w rurze 150 wchodzi do budynku. Rura ta jest umieszczona w rurze 300 którą w przeciwnym kierunku płynie powietrze ciepłe wycągnięte z kuchni i łazienki. Całość uzupełniają dwa wentylatory i prosty w wymianie filtr oczywiście przed wentylatorami.W okresie letnim niepotzrebne ogrzewanie powietrza dostarczanego do pomieszczeń można ominąć stosując jakiś prosty system przekierowania powietrza lub po prostu zmieniając wylot rury z powietrzem wyciąganym nie do rury 300 ale do osobnego wyrzutu.
Jeśli już to te rury dałbym odwrotnie, powietrze ciepłe płynie w środku a zimne na zewnątrz, mniejsze straty ciepła na zewnątrz. Taką rurkę w rurze trzeba jeszcze ocieplić i w sumie powinno działać, tylko jeszcze wymyślić w jaki sposób ta w środku ma się trzymać mimośrodowo i już!
Pozdr.

drapieżnik
08-12-2003, 10:34
Proste jak drut. - dosłownie - to znacz owijasz środkowa rure na końcówkach drutem i centralnie umieszczasz w grubszej nastepnie owijasz konce tego drutu na grubszej i masz centralnie zamontowaną rure.
Z ociepleniem masz racje, a jeśli chodzi o rure z ciepłym powietrzem w środku to miałem to na mysli - błąd w poprzednim poście. Taka instalacja jest co najmniej o połowe tańsza od podobnie działających ( i to dosłownie) oferowanych na rynku instalacji przeciwprądowych do odzysku coepła. Sądze że jedynym problemem może być dobranie mocy wentylatora do strat ciśnienia w instalacji poprowadzonej w domu ( zwłaszcza jeśli chce zastosować GWC ) Jeśli ktoś rozsądnie umie to policzyć chętnie wysłycham.

marekrzy
07-01-2004, 16:27
Witajcie, drodzy rekuperatowicze.
Czy cisza oznacza absolutny brak zainteresowania? :evil: A zaczynało być ciekawie.
Rura w rurze b. ciekawe; jak tylko obliczyć (założyć, dobrać?) długość zestawu rur, aby powstał rozsądny kompromis między wymianą ciepła a stratami ciśnienia?

Pzdr

Szaruś
07-01-2004, 22:01
No i jak obliczyć sprawność takiego ustrojstwa

Szdom
12-01-2004, 15:57
No i oprócz obliczeń, podstawowy problem, gdzie to schować. Bo tak w/g mnie to powinno mieć pare ładnych metrów, żeby miało sens. A rurę fi 30 nie tak łatwo gdzieś upchnąć :roll:

drapieżnik
05-02-2004, 09:59
Mam nadzieje że brak wiadomości nie wynika z braku zainteresowania tym tematem.
Znalazłem ciekawe informacje na stronie www.bartosz.com.pl - wystarczy wypełnić zgłoszenie - otrzymałem bezpłatną płyte z ich ofertą, jest ona o tyle interesująca, że podobne urządzenie można wykonać we własnym zakresie.
Mój poprzedni pomysł był oparty na tej samej zasadzie działania tylko zamiast dwóch rór umieszczonych obok siebie w większej, chce umieścić jedną w drugiej, gdzie w róże wewnętrznej będzie płynęło powietrze ciepłe otoczone powietrzem zimnym płynącym w większej.
To prawda, że gabaryty takiego ustrojstwa nie będą małe , ale we wspomnianej firmie również nie są małe, a materiały do pracy i sama robocizna będą o wiele tańsze.
Ja zamierzam umieścić to w garażu to znaczy do garażu doprowadze kanał z GWC i po odzysku ciepła rozprowadzonymi kanałami doprowadze powietrze do czystych pomieszczeń. Jestem w fazie kupna projektu domku około 120 m2 z garażem i urzytkowym poddaszem.
Sądze, że w tej fazie koszty inwestycyjne rozprowadzenia kanałów nie będą wielkie, a urządzenie skonstruuje dopiero w fazie wykańczania domu.

bat21
06-02-2004, 09:15
No dobra przekonany o słuszności wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła postanowiłem sam wykonać rekuperator. Ponieważ urządzenie ma stać w pomieszczeniu gospodarczym to musi bardzo ładnie wyglądać. Gabaryty urządzenia to 190*100*50 podzielone na dwie sekcje, jedna 100*100*50 to rekuperator, druga sterowanie. Wykonane jest z szkieletu z profili aluminiowych przeznaczonych do robienia gablot sklepowych, ściany boczne z płyty pilśniowej laminowanej zamocowane w stelażu na uszczelkach gumowych. Od wewnątrz całość wyklejona jest styropianem 3 cm i uszczelniona folią. W tak przygotowaną obudowę zewnętrzną zamontowałem obudowę wewnętrzną zbudowaną z blach aluminiowej 1mm na kątownikach. Na dole sekcji rekuperatora zamontowałem wymiennik krzyżowy Hitex-a H300/2,2/A o długości 350 mm, termostat przeciw zamrożeni owy , który wyłącza wentylator nawiewu gdy temperatura wymiennika osiągnie około 1 stopień. Nad wymiennikiem zostały połączone kanały nawiewu i wyciągu w taki sposób aby za pomocą sterowanych silniczkiem z przekładnią klap możliwe było dokonanie przełączeń ( lato-zima ). Klapami steruje termometr który mierzy temperaturę w pomieszczeniu reprezentatywnym i w przypadku gdy temperatura przekroczy 23 stopnie przełącza na chłodzenie. Dodatkowo układ jest połączony z zegarem rocznym oraz piecem C.O., który informuje czy jesteśmy w okresie grzewczym czy nie. Sterowanie rekuperatora zajmuje się sterownik PLC siemens S7- 200. Dodatkowo sterownik realizuje jeszcze kilka dodatkowych funkcji, sterowanie roletami, sygnalizacja poziomu cieczy w szambie, sterowanie oświetleniem zewnętrznym, sterowanie oświetleniem klatki schodowej, układem podlewania i może jeszcze czymś co mi przyjdzie do głowy. Świrze powietrze po przefiltrowaniu na filtrach dogrzewane jest nagrzewnicą wodną zasilaną z układu cyrkulacji C.W.U.. Kontrola stanu filtrów realizowana jest przez presostaty i sygnalizowana via S7-200 na panelach LCD dotykowych. Kontrola temperatury dogrzania ustalana jest na mieszaczu czterodrogowym sterowanym z S7-200. Sterownik tyrystorowy sterowany z panelu umożliwia dobranie optymalnych parametrów przepływu dla domu, dodatkowo programowo zmienia prędkości przepływu zgodnie z programowanymi zakresami czasowymi ( Dzień- Noc, nikogo niema w domu itp. ). Od wewnątrz całość wyklejona dodatkowo cienką warstwą pianki z naklejoną folią aluminiową taką od kaloryferów w celu oddzielenia termicznego sekcji oraz wyciszenia drgań przepływu. Całość konstrukcji wewnętrznej jest nitowana i dodatkowo uszczelniona silikonem tzn. pod kątowniki a nie obok.

Koszty rekuperatora to:
Wymiennik Hitex 950
Obudowa aluminiowa 1000
Wentylatory 800m3/min (chyba) *2 200
Presostaty*2 100
Termostat 5
Silniczek z przekładnią 25
Koła zębate i pasek 20
Przekaźniki *2 7
Nagrzewnica wodna 50
Mieszacz 70
Siłownik mieszacza 25
S7-200 0 dostałem
Zasilacz, panel 3000 ale to koszty nie tylko rekuperatora
Sterownik tyrystorowy 80
Inne (nity, śrubki itp. ) 100
Razem 5600

Koszty gadżetów ( czujników i innych ) są niskie bo kupowane na tzw. Perku w W-wie z rozbiórek lub z nadwyżek. Odliczając koszty zasilacz i panelu do S7-200 jako zbyteczne i dlatego że oryginalne można je zastąpić tańszymi lub w przypadku panelu zrezygnować koszt wyszedł i tak duży około 2600. Gdyby sterowanie uprościć to i tak wydaje się że za takie pieniądze czegoś takiego się nie kupi.
Proszę bardzo o ewentualne sugestie czy czasem nie przegiąłem ( po dokonaniu zakupu wymiennika i tak nie można było się wycofać bo co z nim zrobić ) lub uwagi zwłaszcza twoje Januszek

długie uff

bat21
06-02-2004, 09:23
cd. Całość układu połączona jest z GWC rurowym oraz czerpnią zewnętrzną przełączanie czerpni w okresach wiosna-jesień lub dzień-noc dokonuje termometr różnicowy za pomocą klapki sterowanej silniczkiem ( Która wyższ- wiosna/jesień, lub która niższa lato )

13-02-2004, 23:56
...
Proszę bardzo o ewentualne sugestie czy czasem nie przegiąłem ( po dokonaniu zakupu wymiennika i tak nie można było się wycofać bo co z nim zrobić ) lub uwagi zwłaszcza twoje Januszek

długie uff


wow !!!

tyle narazie z wrażenia.

Cz.

th_alex
29-02-2004, 14:21
Dająć do kanału wentylacyjnego rurę np fi 80 i wymuszając w niej zasysanie czy można liczyć na odzyskiwanie ciepła?
Kanał wentylacyjny fi150 wys ponad 8m.
Albo to pomysł albo mnie chwilowo zamroczyło???

Gnom
06-04-2004, 11:23
Bat21
Czy to już działa? Zrobiłeś pomiary skuteczności wentylacji ?

gosciu01
07-04-2004, 23:25
Dająć do kanału wentylacyjnego rurę np fi 80 i wymuszając w niej zasysanie czy można liczyć na odzyskiwanie ciepła?
Kanał wentylacyjny fi150 wys ponad 8m.
Albo to pomysł albo mnie chwilowo zamroczyło???

toż to właśnie taki prostej budowy rekuperator,

możnaby pokusić się i policzyć jego sprawność, niestety nie jest to takie proste ( zmienne warunki na długości przewodu, chyba że przyjąć taki model uproszczony ). Aby poprawić sprawność, należałoby zwiększyć powierzchnię styku obydwu strumieni powietrza, tzn. np. użyć 4 rur fi 50 zamiast 1xfi80, oczywiści wewnątrz tej rury fi 150 lub 160.

Sam o tym myślałem aż doszło do tego, że powieszę wymiennik ...

Cz.

januszek
08-04-2004, 11:25
Tak się zastanawiałem nad tymi rurami?
i co pewnie by to coś pomogło i działało ale ile z tego zysku :-?
z tego co wiem ze wymiana ciepla nastepuje tylko w warstwie przyściennej jakieś 1mm od ścianki, w przypadku 1 rury to bardo mały będzie uzysk ciepła, natomiast zwiekszając ilość rur (kosztem średnicy) no to juz ma większy sens,
idąc dalej tym tropem dojdziemy do ?

wymiennika płytowego :D :D :D
ale próbować trzeba.

gosciu01
10-04-2004, 00:07
he, he, he

dlatego właśnie ...




Sam o tym myślałem aż doszło do tego, że powieszę wymiennik ...

Cz.

Cz.

NOTO
13-04-2004, 07:56
jest na forum taki wątek o budowie kolektora słonecznego, nawet ktoś znalazł link do strony z opisem budowy krok po kroku.

CZ.

Możesz podać ten link do kolektora ?

gosciu01
13-04-2004, 23:06
...
Możesz podać ten link do kolektora ?

Proszę Cię bardzo ...

http://www.ratusz.pl/wspolpraca/aura/05_2001/kolektor/index.php


Cz.

NOTO
09-05-2004, 14:23
...
Możesz podać ten link do kolektora ?

Proszę Cię bardzo ...

http://www.ratusz.pl/wspolpraca/aura/05_2001/kolektor/index.php


Cz.

Albo nie mam szczęścia albo już nie chodzi ten link

awt
12-05-2004, 14:27
A jak by tak pójść dalej i samemu zrobić wymiennik?
M2 blachy aluminiowej kosztuje około 30 zł. Pociąć to na kwałki, zrobić w nich otwory przewlec pręt gwintowany z przekładkami (tak aby odległości między blachami były 4mm- ?). Później pozaślepiać co drugą szparę między płytami. Dorobić obudowę plus dalsze elementy.
Jakie zalety?
Możemy sobie zrobić dłuuugi wymiennik przeciwprądowy za cenę dużo mniejszą niż firmowy.

Vas
13-05-2004, 13:40
(...)

Świrze powietrze po przefiltrowaniu na filtrach dogrzewane jest nagrzewnicą wodną zasilaną z układu cyrkulacji C.W.U..

Czy mógłbym prosić o więcej info na temat takiej nagrzewnicy, jakieś linki do gotowych lub sposób wykonania samodzielnie, gdyż chciałbym się zastanowić, czy możnaby było nią podgrzewać powietrze wychodzące z GWC?

Dzięki

PliP
03-03-2011, 23:40
No to może odświeżmy temat budowy REKU we własnym zakresie.
Ktoś ma już takie cudo??

aDw
04-03-2011, 20:08
oj kolego mało uważnie czytamy dział

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

PliP
04-03-2011, 22:07
A bo ja to tak przypadkiem tutaj trafiłem studiując wątek, który zaczyna się w 2002 rok i trwa do dziś.
Dzięki za tego linka