PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

dzika_wenza
28-02-2010, 12:44
Po lewej stornie (tzn. po zewnętrznej) jest elewacja drewniana na stelażach pokryta membraną i wygląda tak:
http://img258.imageshack.us/img258/8407/dechaprzekrj1223108.jpg (http://img258.imageshack.us/i/dechaprzekrj1223108.jpg/)

A co do grzybków, to nic strasznego nie powinno się stać ze ściśniętą wełną przez stelaż z 10 cm do 6 cm?

Jeszcze jedno małe pytanie odnośnie "facyjatów". Mój jest zrobiony z takiej samej deski jak elewacja, a od środka w tym momencie jest tak http://img46.imageshack.us/img46/188/forum30991223.jpg (http://img46.imageshack.us/i/forum30991223.jpg/)

Założyłem membranę dachową (około 2200-2500). Moje pytanie, czy w tym miejscu wystarczy 20 cm wełny? (wszędzie jest wełna o współczynniku 0,039).

pozdrawiam

dzika_wenza
28-02-2010, 13:11
Dlatego pokazuję deskę elewacyjną, ponieważ w miejscu przy ścianie kolankowej przekrój wygląda następująco:
- deska
- wiatro izolacja
- wełna
Dodam, że jest to stary drewniany dom z 1946 który jest obecnie modernizowany.


(...)
dlaczego prace sa wykonane tak, ze nie zapewniaja ciaglosci izolacji?(...)

Czy chodzi Ci o żółtą wełnę nie przylegającą do dachu?


(...)
teraz jedyne co, to zaprzestac prac i pozostawic ten strych jako nieuzytkowy.(...)

Nie popadajmy w skrajności...

pierwek
01-03-2010, 13:47
czy łączenia płyt sufitu mogą pokrywać się z łączeniami skosu (powstaje wtedy tzw łączenie krzyżowe). Jakoś to przegapiłem i zrobiłem tak że płytowałem sufit i dalej pojechałem tak samo płytami po skosie. raczej już skończę ten pokój tak samo...

Połączenie między sufitem a skosem mam zamiar dać jako ślizgowe (długość tego połączenia 6m) i przykryję to akrylem.

edit: jeszcze jedno szybkie pytanie:

Jak prawidłowo powinny być zrobione boczne glify przy oknach połaciowych? Ościeżnica w Veluxach jest tak jakby pod kątem rozwartym. Jakbym dawał ścianki równolegle do ościeżnicy to też musiałbym zrobić je rozwartokątne. Czy może daje się je pod kątem prostym do szyby i płyt na skosach?

edit2: Sprawa z glifami się wyjaśniła. Nie mogę zrobić kąta rozwartego bo okno jest zamocowane tuż przy krokwi choć z drugiej strony mam z 10cm luzu :evil: wygląda na to że z jednej strony z płytą GK nie będę miał ocieplenia bo się nie zmieści - od razu jest krokiew. :evil:

pierwek
02-03-2010, 21:47
temat spadł więc trochę podniosę...

robię stelaż wokół okna połaciowego. Z prawej strony okna mam od razu krokiew więc mam do czego łapać profile UD. Natomiast z lewej mam uskok ca 10cm. Wklejam fotki z zapytaniem czy można tak to zrobić. szczególnie chodzi mi o te miejsca zaznaczone czerwonymi strzałkami - jest tam mocowanie na sztywno pchełkami profili.
http://79.188.255.66/murator/poddasze/okno_polaciowe0.jpg
http://79.188.255.66/murator/poddasze/okno_polaciowe1.jpg
http://79.188.255.66/murator/poddasze/okno_polaciowe2.jpg

zdjęcie 2 i 3 to to samo miejsce tylko wkleiłem 2 fotki żeby lepiej było widać

tam u góry brakuje jeszcze jednego profilu CD i oczywiście wełna będzie lepiej ułożona + pianka

No i nie wiem czy ten profil CD widoczny na zdjęciu 2 i 3 może być złapany pchełką do UD (tego UD przykręconego do krokwi - akurat widać pchełkę przy której nie ma czerwonej strzałki)

waldek72
03-03-2010, 08:01
przecież i tak płyta tam gdzie sa pchełki nie dochodzi , przestrzeń ta będzie chyba wypełniona wełną...
Ja mając takie róznice nacinam profil ud aby możńa było go zginać.....

Martinezio
03-03-2010, 08:05
Popieram.
Nigdy nie kręć pchełek od czoła profila (znaczy od tej płaszczyzny, do której będziesz przykręcał płyty kg) - płyta będzie się krzywić i pękać, przez co nie uzyskasz prostych płaszczyzn ;)
Poza tym profile CD nie mogą być na sztywno skręcone z profilami UD. Wsuwasz tylko, a potem sztywność to uzyska po przykręceniu i dociśnięciu płytami ;)

Ja to rozwiązałem u siebie tak:

http://lh5.ggpht.com/_4STjwinLOH8/SpZNhExSvJI/AAAAAAAAB7A/r9oFujZ9nas/s640/S6301943.JPG
http://lh3.ggpht.com/_4STjwinLOH8/SpZNmSRbS_I/AAAAAAAAB78/roeioGKXVOI/s640/S6301963.JPG
http://lh6.ggpht.com/_4STjwinLOH8/SpZNpSv-7yI/AAAAAAAAB8c/X8VQ2EoDxwI/s512/S6301971.JPG
http://lh4.ggpht.com/_4STjwinLOH8/SpZbgwAy0gI/AAAAAAAAB_w/_QVj41eYbe0/s640/s6302002.jpg
http://lh6.ggpht.com/_4STjwinLOH8/SpeaBBC-6AI/AAAAAAAACBU/M9o0-GkiuSM/s640/s6302015.jpg

Chociaż też nie wiem, czy jest to super-poprawnie ;) W każdym razie u mnie się to sprawdziło i nic nie pęka póki co :roll:

darsalam
03-03-2010, 09:48
Czy wokół okna połaciowego też piankowaliście?Tak jak robi to Rom-Kon.Specjalnie kupiłem piankę niskoprężną.Odległość krawędzi okna od krokwi to około 1 cm więc nie wiem czy warto tam piankować?Wiecej mi spadło na posadzke niz zostało przy framudze

pierwek
03-03-2010, 09:57
nie bierz przykladu z wykonania pokazanego na tych zdjeciach.

FB wiem że jesteś oszczędny w słowach ale jak już się odezwałeś to może wysiliłbyś się troszeczkę i rozwinął swoją myśl?

to są akurat zdjęcia z mojej pracy...
chodzi o to że nie mam pomysły jak w miarę prosto zrobić mocowanie profilu UD tego poziomego nad oknem dlatego przymocowałem go pchełką do tego UD skośnego.

poza tym ja tam nie widzę żadnej pchełki która będzie tuż pod płytą - są akurat kręcone w miejscach gdzie płyty nie będzie. Chodzi mi głównie o problem skręcania na sztywno...

edit: faktycznie mogę tą pchełkę (która łączy UD z CD) przesunąć na płaszczyznę na której nie będzie płyty (zdj 3 pchełka przy drugiej strzałce od lewej)

tą pchełkę która nie jest wskazana strzałką mogę spokojnie usunąć bo potrzebna mi była w momencie budowania tej konstrukcji żeby mi profil CD nie latał.

pierwek
03-03-2010, 10:23
Chociaż też nie wiem, czy jest to super-poprawnie ;) W każdym razie u mnie się to sprawdziło i nic nie pęka póki co :roll:

a co z tymi profilami które zaznaczyłem na Twoim zdjęciu na zielono (gruba linia) . Te co powinny być w tej płaszczyźnie co zaznaczone cienką linią. Właśnie te profile CD sprawiły mi najwięcej problemów i dlatego moja konstrukcja jest taka dziwna.
http://79.188.255.66/murator/poddasze/martinezo.jpg

Efekt końcowy wyszedł Ci super.

Martinezio
03-03-2010, 11:13
Nie mam w tych miejscach profili (nie wiedziałem, jak je zamontować, a nie chciałem kombinować pod górkę, a poza tym trochę się spieszyłem z robotą, bo urlop uciekał). Płytę przykręciłem do boków tych CD na ukos długimi wkrętami. Zrobiłem to bardziej przez moje psychiczne odczucie, niż z konieczności, bo jak przykręciłem płyty do tych profili CD przy oknie, to i tak się trzymało sztywno, a jeszcze całość dodatkowo jest sklejona spoinówką i taśmą zbrojącą ;)
Chociaż pewnie FB i RK mnie objadą za ich brak :oops:

maciek_gw
03-03-2010, 14:07
Witam serdecznie,

Nie mam problemu z ociepleniem dachu watą szklaną, jednak nie wiem jak na poddaszu położyć watę szklaną na sufit.

Krokwie mam na wysokości 3.5 a sufit z regipsów chce podwiesić na wysokość 2.7m. Na jakich wieszakach powinienem powiesić go do krokwi oraz jak powinienem położyć watę:

Czy między krokwie jedną warstwę 20cm i później profile i druga warstwa 5cm, czy obydwie warstwy położyć na regipis – jednak pojawia się wtedy pytanie jak zrobić aby przylegała ta wata szczelnie z każdej strony.

Dach będę ocieplał jedynie do wysokości sufitu lub do 3.5 (czyli wysokości gdzie są krokwie-belki).

Proszę o poradę bo nigdzie żadnej informacji akurat na poodbny problem nie znalazlem.

slawos
03-03-2010, 22:09
Mam takie pytanie czy musi sufit i skosy być z płyt 12,5 czy można z 9mm. Jeśli nie to dlaczego? Może mi ktoś jakieś konkretne argumenty przedstawić?

ewadora
04-03-2010, 00:16
To ja też mam krótkie pytanie- może odpowiedz gdzieś była -ale nie mam możliwości obecnie przewertować 46 stron tego forum _ ale z pewnością niedługo to uczynię:).
Otóż mój wykonawca proponuje położenie 2 warstw folii paroszczelnej-pod każdą z warstw wełny ( a ma być ich oczywiście 2).Moim zdaniem to trochę niebezpieczne dla tej dolnej warstwy wełny - bo będzie w takim szczelnym foliowym worku - jak wilgoć gdzieś sie przedostanie - to ciężko jej będzie stamtąd wyjść - a jak wiadomo - mokra wełna - nie ma własności izolacyjnych-czy mam racje ja czy wykonawca? Jak zrobić? Pomówcie please

invx
04-03-2010, 01:47
zupełnie irracjonalne. I niemożliwe by były porzebne 2 warstwy ...

nie foli paroszczelnej ... tylko opóźniacza pary, zapewniającego dodatkowy opór dyfuzyjny. Paroizolacja jest nazwą wprowadzającą w błąd. Najgorszą rzeczą jest stosowanie foli PE jako "paroziolacji".

Rom-Kon
04-03-2010, 06:49
invx mozesz uzasadnic dlaczego nie folia PE?

ewadora
04-03-2010, 09:22
..
naczytasz sie M a to, jest bardzo dobry pomysl ;) jak styropian pod krokwiami.
Pisz jaśniej prosze - bo ja tylko woman jestem :). Rozumiem ,ze to niedobry pomysł- czy tak?

pierwek
04-03-2010, 09:43
RomKon mógłbyś zerknąć na fotki stelaża które wkleiłem wyżej? Flash Back napisał, że są do bani co musi być oczywiste bo nie raczył rozszerzyć swojej myśli...
pousuwałem te pchełki zostawiłem tylko 1 (jedną) która łączy 2 profile UD na zdjęciu 3 miejsce wskazane pierwszą strzałką po lewej stronie.

Musiałem tam zrobić połączenie bo inaczej profil by się nie miał czego trzymać.

Rom-Kon
04-03-2010, 14:56
Jestem teraz na robocie i przegladam forum z komorki a telefon to dobry do dzwonienia a nie do pisania postow. ;) odpowiem jak bede w domu.

ewadora
04-03-2010, 15:26
invx mozesz uzasadnic dlaczego nie folia PE?
no właśnie- tez jestem ciekawa

pierwek
05-03-2010, 06:51
...
upsss no jak moglem

nie mam do Ciebie absolutnie pretensji. Po prostu mnie zaniepokoiłeś i zastanawiam się jak mógłbym to zrobić lepiej bo przede mną kolejne 4 okna. Skoro napisałeś że jest coś tam źle to Ci wierzę. Tylko nadal mogę się tylko domyślać, że chodziło ci o te pchełki...

invx
06-03-2010, 14:45
invx mozesz uzasadnic dlaczego nie folia PE?

Paroizolacja to bardzo nieszczęśliwa nazwa. Nie chodzi nam przecież by całkowicie zatrzymać parę wodną, ale by zmniejszyć jej ciśnienie, tak by wewnątzr przegrody nie miała miejsca kondensacja.

Poprawną nazwą jest opóźniacz pary. Opóźniac pary - czyli warstwa z dodatkowym oporem dyfuzyjnym.

Oczywiście dla izolacji termicznej - najczesciej wełny - może to byc i folia PE - ale powinnismy pomyśleć o własnym zdrowiu - a nie tylko o izolacji.

Rzadko kto montuje wentylację mechaniczną. Przy wentylacji tradycyjnej osiągnięcie zadowalających rezultatów w wymianie powietrza na poddaszu wyłożonym folią PE jest znikome. Nadmiar pary wodnej skrapla się między folią PE a warstwami wykończeniowymi. Na ścianach i suficie rozwijają się pleśnie i inne grzyby. Zarodniki grzybów i pleśni znajdują się w powietrzu, a kiedy napotkają sprzyjające środowisko (o dużej wilgotności), rozpoczyna się ich intensywny rozwój. W materiałach budowlanych znajdują się substancje mineralne, które są pożywką dla pleśni.
Pleśnie i grzyby mają także niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka - są przyczyną wielu chorób: alergii, astmy, reumatyzmu, niedotlenienia mózgu. Większość z nich wydziela substancje toksyczne i rakotwórcze. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może powodować bóle głowy, apatię, senność, nudności. Pleśnie oddychają tlenem i wydzielają dwutlenek węgla, zwiększając jego zawartość w powietrzu.


Opóźniacz pary - dokłada niezbędny opór dyfuzyjny, para wodna jest pzrepuszczana. Jej cisnienie jest na tyle małe ze nie wystepuje kondensacja wewnatrz przegrody a mynie żyjemy w foliowym worku.

Opóźniacz pary - to wcale nie usi być coś w rodzaju folii. A takie panuje pzrekonanie. Może to być np. dodatkowy opór dyfuzyjny naniesiony bezpośrednio na płyty GK.
Z takiego założenia wyszła firma rockwool któa nie obliguje do stosowania parozillacji w postaci folii. Wystarczy spoijrzeć na opory dyfuzyjne warstw wykończeniowych i bardzo łatwo zrozumiemy iż nie są one małe. Płyta gK zagryntowana i pomalowana kilkoma warstwami farby emulsyjnej stanowi wystarczający opór dyfuzyjny. Stosowanie niczgo więcej nie jest konieczne.

Życie w worku foliowym to nic dobrego dla naszego zdrowia - a ono jest przecież najważniejsze.

Jeśli poddasze wykńczamy czymś innym jak płyta GK, lub jest to pralnia, czyłazienka - wówczas nalezy zastosoać opóźniacz pary - aktywną paroizolacje. Zgromadzony w więźbie dachowej nadmiar wilgoci ma możliwość ujścia na dwie strony: do wnętrza budynku, jeśli nie ma tam nadmiaru wilgoci, a system wentylacyjny działa sprawnie, lub na zewnątrz do atmosfery przez wysokoparoprzepuszczalną folię dachową.

Nie żyjemy w worku foliowym. Mikorklimat pomiszczenia ulega poprawie, przegroda budowlana pracuje w sposób zbliżony do "tradycyjnej".

ewadora
06-03-2010, 18:28
CZyli te folie to pic na wodę fotomontaż?
To wobec tego jaką folie zastosować -aby to był "opóźniacz pary" a nie paroizolacja?
Zaznacze przy tym ,że w dużej części poddasza ( tej nie wilgotnej) mam zamiar zastosować boazerię drewnianą zamiast kartongipsu. Na dachu mam pełne deskowanie i papę .Pod deskami mam być oczywiście 2-3 cm szpara wentylacyjna.Wentylacja grawitacyjna ( na poddaszu zapewne mniej sprawna :( ).

invx
06-03-2010, 19:56
Folia PE po prostu to nie jest odpowiedni produkt do tego zastosowania.

Przez to jest szkodliwa - pzedewszytskim dla nas samych. Wyobraźmy sobie życie w worku foliowym.


Co stosowac W twoim pzypadku ? tzw. aktywne paroziolacje
czyli "folię" o paroprzepuszczalności rzędu 10g/m^/24h

np. http://www.paroizolacja.pl/

edde
06-03-2010, 20:08
nie fotomontaż - one są skuteczne - aż za bardzo. Przez to są szkodliwe - pzedewszytskim dla nas samych. Wyobraźmy sobie życie w worku foliowym.

Folia PE po prostu to nie jest odpowiedni produkt do tego zastosowania.

Co stosowac W twoim pzypadku ? tzw. aktywne paroziolacje
czyli "folię" o paroprzepuszczalności rzędu 10g/m^/24h

a o wentylacji słyszałeś?? herezje opowiadasz i tyle

invx
06-03-2010, 20:17
no właśnie w poprzednim moim poście odniosłem się do wentylacji ...

edde
06-03-2010, 20:42
ale twierdząc, że zastosowanie innej niż "żółta" paroizolacji (tudzież wogóle jej nie stosując) poprawisz czy zapewnisz wentylację po prostu bzdety piszesz, no jak mi powiesz że przez zaspoinowane płyty GK zapewnisz jakaś supermegahiperfolią wentylację to... :lol: :lol: :lol:

podejście podobne do pewnego forumowicza odn. podłogówki, nogi puchną, krążenie ustaje, nic tylko umierać, w tym przypadku od grzybów i pleśni, i nic to ze od lat zdrowe miliony ludzików mieszkają z "żółtą" paroizolacją, to tylko miliony wyjątków potwierdzających regułę przecie....

aha, a w oddychanie scian też pewnie świecie wierzysz? :D

janekbo
06-03-2010, 21:16
...
Nie żyjemy w worku foliowym. Mikorklimat pomiszczenia ulega poprawie, przegroda budowlana pracuje w sposób zbliżony do "tradycyjnej"...

Bzdury piszesz z tą folią...
Twój mikroklimat zapewni Ci wentylacja - a jak bardzo się upierasz to możesz zaufać płycie GK którą jest akumulatorem wilgoci, podobnie jak tynki niżej.

Rom-Kon
06-03-2010, 21:30
Ja nie chcę by mi ściany i sufity oddychały! Sapią później po nocach - czasem nawet chrapią i spać nie dają! :evil:

Ale jak paroizolację porównać nie do worka foliowego tylko do balonika to wtedy można zrobić taką małą kontrolowaną dziurkę i tą całą parę wypuścić tylko tą dziurką! Jeśli taką dziurkę zrobimy w każdym pomieszczeniu o średnicy np. 10cm i połączymy z takim wentylem zwanym rekuperatorem to ta para wprawi w ruch takie ustrojstwo i wtedy zapłacimy mniej za ogrzewanie! Można ten wentyl wyprowadzić bezpośrednio na zewnątrz ale wtedy para ucieka w tzw. gwizdek i nic z niej nie mamy.

:lol: :lol: :lol:

invx
06-03-2010, 21:31
po raz kolejny napisze - że o wentylacji wspomniałem w moim wcześniejszym poście. Proszę przeczytać.

Proszę zobaczyć na najprostrzy wykres ciśnienia pary wodnej w skali oporów dyfuzyjncyh - i nie będzie problemów ze zrozumieniem co się dzieje po zastosowaniu zwykłej foli PE i jaka jest rola opóźniacza pary, i dlaczego tak niefortunna nazwa jest paroizolacja.

bo rozmawiamy chyab nie wiedząc o czym rozmawiamy.

Para woda NIE jest szkodliwa dla izolacji. Szkodliwa jest jej kondensacja. A jaki jest warunek wystapienia kondensacji wewnatrz przerody ?

I nie nalezy zabraniać parze wodnej dyfuzji. Nie tędy droga !!

ewadora
07-03-2010, 12:34
Co stosowac W twoim pzypadku ? tzw. aktywne paroziolacje
czyli "folię" o paroprzepuszczalności rzędu 10g/m^/24h

np. http://www.paroizolacja.pl/
Właśnie zaczęłam się nad tą folia zastanawiać ale przeczytałam na tej stronce :
" Aktywną paroizolację CorotopŽ Active Control należy stosować wyłącznie wraz z membraną wysokoparoprzepuszczalną (np. CorotopŽ)"
a ja przecież mam juz papę na dachu- czyli co ?- klopsik

invx
07-03-2010, 13:25
tą podałem jako przykład - pierwszy lepszy. Nic dziwnego ze producent zaleca stosowanie swojej folii.

To że masz deskowanie i papę - nic nie zmienia. Masz szczelinę wentylacyjną.
Zawsze należy zadbać by spełniała ona swoją rolę. By był zachowany przepływ powietrza.

cichym
07-03-2010, 13:40
Witam,

Stelaże zrobione na poddaszu teraz czas na wełnę.
Mam pytanko jaką zastosować później folię oraz taśmę aby mi się ta folia trzymała zanim nie przykręcę płyt.
Teraz mam kolejny dylemat. Czas zamówić płyty g-k, Byłem w składach w moim mieście (dwa bo to mała miejscowość) i jedni i drudzy polecają płyty firmy Norgips. Jak widziałem to tylko takie mieli. Mówią że są dobre i nie ma co wymyślać z innymi firmami bo inne to są droższe i się za producenta płaci. Co sądzicie o tych płytach, czy warto je kupować czy może zdecydować się na inna firmę. Proszę o poradę/

Pozdrawiam
Michał

edde
07-03-2010, 14:13
Co stosowac W twoim pzypadku ? tzw. aktywne paroziolacje
czyli "folię" o paroprzepuszczalności rzędu 10g/m^/24h

np. http://www.paroizolacja.pl/
Właśnie zaczęłam się nad tą folia zastanawiać ale przeczytałam na tej stronce :
" Aktywną paroizolację CorotopŽ Active Control należy stosować wyłącznie wraz z membraną wysokoparoprzepuszczalną (np. CorotopŽ)"
a ja przecież mam juz papę na dachu- czyli co ?- klopsik

ewadora, zachowaj zdrowy rozsadek, nie daj się oszołomom wkręcić
pomiędzy wełna a deskowaniem zrób drożna szczelinę wentylacyjną, zadbaj o wentylację pomieszczeń wewnatrz, a jako paroizolację zastosuj produkty od lat do tego przeznaczone, atestowane folie paroizoalcyjne, żółte czy alumiowane, zresztą poradź się fachowców od ociepleń poddaszy (choćby forumowych Rom-Kon czy FlashBack), takich prawdziwych, a nie natchnionych teoretyczna wiedzą, której nawet odczytać czy zinterpretować nie potrafią

edde
07-03-2010, 14:36
Witam,

Stelaże zrobione na poddaszu teraz czas na wełnę.
Mam pytanko jaką zastosować później folię oraz taśmę aby mi się ta folia trzymała zanim nie przykręcę płyt.
Teraz mam kolejny dylemat. Czas zamówić płyty g-k, Byłem w składach w moim mieście (dwa bo to mała miejscowość) i jedni i drudzy polecają płyty firmy Norgips. Jak widziałem to tylko takie mieli. Mówią że są dobre i nie ma co wymyślać z innymi firmami bo inne to są droższe i się za producenta płaci. Co sądzicie o tych płytach, czy warto je kupować czy może zdecydować się na inna firmę. Proszę o poradę/

Pozdrawiam
Michał

zastosować folię paroizolacyjną (ja akurat mam atestowaną żółtą), a zeby sie trzymała to profile przed przyklejeniem przelecieliśmy szmatką z acetonem (odtłuszcza, oczyszcza), przy cięciu, transporcie i przyklejaniu folii uwazaj zeby jej nie zakurzyć, na budowie syfu pełno a kurz znacząco wpłynie na gorsze trzymanie sie folii, na profilach co 30-40cm kleisz 5-10cm paski taśmy dwustronnej, solidnie dociskasz, zrywasz papier zabezpieczający i kleisz folię, również dobrze dociskając, odn. taśm samoprzylepnych to nie zauważyłem większej różnicy pomiędzy markową tessą za 50zł a niemarkową zwykłą ze sklepu papierniczego za 4,50, miałem też kilka rolek z folnet.pl, chyba coś ok. 10zł i tą jakoś najlepiej nam się kleiło, moja folia wisi już kilka miesięcy, jest ok, jedynie w mrozy przy dużych skokach temperatur (dogrzewanie kozą budowlaną i wietrzenie oknami) przy ścianach w kilku miejscach chciała odchodzić, to 5-6cm szerokości paskami płyty przykręciliśmy ja po obwodzie (bo na płyty poczeka jednak jeszcze parę miesięcy)
płyty norgips to taka średnia półka, ponoć najlepszy jest rigips i knauf, cenowo wcale nieduża różnica a rigips jest w moim odczuciu twardszy, sztywniejszy, mniej pęcherzy, norgips szybciej się kruszy, pęka, no i ta prosta krawędź w rigipsie mi się podoba, rigipsa ma droższego od norgipsa o 3zł/szt a knaufa o 2zł, jednak na dziś moim faworytem jest rigips, na całym poddaszu + 30m2 podwieszanego sufitu na dole wychodzi różnica raptem 120-130zł

invx
07-03-2010, 18:05
ewadora, zachowaj zdrowy rozsadek, nie daj się oszołomom wkręcić
pomiędzy wełna a deskowaniem zrób drożna szczelinę wentylacyjną, zadbaj o wentylację pomieszczeń wewnatrz, a jako paroizolację zastosuj produkty od lat do tego przeznaczone, atestowane folie paroizoalcyjne, żółte czy alumiowane, zresztą poradź się fachowców od ociepleń poddaszy (choćby forumowych Rom-Kon czy FlashBack), takich prawdziwych, a nie natchnionych teoretyczna wiedzą, której nawet odczytać czy zinterpretować nie potrafią

- folia PE nigdy nie była przeznaczona jako paroizolacja. To wymysl domoroslych "fachowcow"

- ciekawe czy kolega umieając pójdzie do lekarza, czy do babci co od lat leczą ziółkami - a może od razu do księdza ?

janekbo
07-03-2010, 19:39
- folia PE nigdy nie była przeznaczona jako paroizolacja. To wymysl domoroslych "fachowcow"


Lansujesz podejście bez folii - czy też jakiś wynalazek? Bo w tym drugim przypadku to, sorry ale bogusław wyraża się jaśniej... A jak pierwszy to po położeniu folii mi nie wieje i to jest wystarczający powód.

cichym
07-03-2010, 19:50
Witam,

Dzięki za odpowiedz na moje pytanie. Mam jeszcze jedno dotyczące płyt g-k. Przeglądam ofertę producentów i różnią się płyty krawędzią. Teraz dylemat jaką wybrać, jakie są najlepsze aby później łatwiej się je spoinowało. Co polecacie?

Pozdrawiam
Michał

invx
07-03-2010, 20:03
A jak pierwszy to po położeniu folii mi nie wieje i to jest wystarczający powód.

mylisz kolego paroizolację (opóźniacz pary) z wiatroizolacją.

ewadora
07-03-2010, 20:28
SZczerze powiem argumentacja invx bardziej do mnie przemawia.
Przykład ? W starym domu w 2 pokojach wymieniłam okna na nowe, szczelne.Owszem zrobiło sie cieplej ,ale niestety grzyb rozkwitł na dobre ,okna ( i wokół nich ) straszliwie sie roszą.Jak na noc zamknę te pokoje , to z rana po otwarciu czuć "zapaszek"- mimo,ze tam nikt nie przebywa.
Tak jak pisałam u mnie na poddaszu będzie królować drewno- nie kartongips -tak jak u większości.I teraz wyobrażam sobie te litry wody skraplające się na folii i spadające na boazerie - a potem grzyb i ten zapaszek - nic dodać nic ująć.Na poparcie swoich słów mogę tylko dopisać ,ze moja "projektantka" na poddasze 120 m2 przewidziała tylko jeden kanał wentylacyjny( poddasze to ma być jedna wielka rekreacyjna przestrzeń :).
Poza tym Corotop to raczej uznana firma i chyba jakieś atesty na swoje folie posiadają -tak myśle. Ale spoko- sprawdzę - bo ja to dokładna jestem :wink: -do bólu -jak mawia mój mąż

Rom-Kon
07-03-2010, 21:16
...Isover to chyba też uznana firma i produkuje folię paroizolacyjną StopPair... no chyba że to jakieś niedouczone popaprańce :wink:

...a jesli chodzi o wentylację to już wyraziłem swoje zdanie ze wentylacja grawitacyjna to nie wentylacja! Jeśli ma być skuteczna to tylko mechaniczna... no i podstawa - jeśli coś ma wywiewać to również musi nawiewać! A jeśli dom szczelny to którędy ma nawiewać? Próżni przecież w domu nie zrobi :wink:

ewadora
07-03-2010, 21:41
...Isover to chyba też uznana firma i produkuje folię paroizolacyjną StopPair... no chyba że to jakieś niedouczone popaprańce :wink:

No cóz -zanim Kopernik wymyślił ,ze ziemia jest okrągła to Ziemia była płaska jak talerz :) i wszyscy tak uważali ;) .
W obecnym domu przez pozostałe nie zmienione okna to nawiewa ,że ho ho :x .
Co do wentylacji mechanicznej- nie mogłam dać i nie dałam.Mam co mam - i teraz wszystko tak chcę dokończyć ,aby było dobrze z tym co jest :).
Byc może każdy z systemów służy do czego innego ( innych warunków budowlanych )- nie wiem-dlatego pytam - szukam.I dzięki za odpowiedzi.Każda w jakis sposób przybliża do prawdy :)

invx
07-03-2010, 22:07
Rom-Kon - firma isover produkuje także VARIO KM Duplex - :wink:

wspomniana folia stoppair może być uzywana w pomieszczeniach mokrych typu np. łazienka.


.a jesli chodzi o wentylację to już wyraziłem swoje zdanie ze wentylacja grawitacyjna to nie wentylacja! Jeśli ma być skuteczna to tylko mechaniczna..

a teraz pytanie ile poddaszy wyłożonych folią PE ma wentylację mechaniczną ?

o ile spełnisz szczególne warunki to możesz i z bloczków gipsowych wykonać fundament ... tylko w ogólnie przyjętych warunkach one się do tego zasadniczo NIE nadają.

Rom-Kon
07-03-2010, 22:28
Rom-Kon - firma isover produkuje także VARIO KM Duplex - :wink:

wspomniana folia stoppair może być uzywana w pomieszczeniach mokrych typu np. łazienka.


.a jesli chodzi o wentylację to już wyraziłem swoje zdanie ze wentylacja grawitacyjna to nie wentylacja! Jeśli ma być skuteczna to tylko mechaniczna..

a teraz pytanie ile poddaszy wyłożonych folią PE ma wentylację mechaniczną ?

o ile spełnisz szczególne warunki to możesz i z bloczków gipsowych wykonać fundament ... tylko w ogólnie przyjętych warunkach one się do tego zasadniczo NIE nadają.
...a jeśli powiem że od 2 lat na każdej mojej budowie była wentylacja mechaniczna! To uwierzysz? I tylko raz kładłem tzw. paroregulator!

Moje zdanie jest takie: mikroklimat w domu kształtuje skuteczna wentylacja a nie jakieś paroregulatory!

Jeśli nie ma skutecznej wentylacji to mikroklimatu nie poprawi nawet brak foli! W takim domu i tak może walić jak z murzyńskiej chaty!

Jeszcze raz: skuteczna wentylacja jest lekarstwem na większość chorób budynków!

invx
08-03-2010, 00:08
wentylacja jest tutaj warunkiem koniecznym.
Nie można zatem mowić bezkarnie, że folia PE bo folia PE ... Bo przy braku wentylacji mechanicznej jest ona złem ! Niestety taka wentylacja jest nadal rzadkością w stosuku do adaptowanych poddaszy (i nie tylko).

ewadora
08-03-2010, 09:02
...a jeśli powiem że od 2 lat na każdej mojej budowie była wentylacja mechaniczna! To uwierzysz? I tylko raz kładłem tzw. paroregulator!


CZyli Rom-Kon sam przyznałeś,ze w moim przypadku lepszy paroregulator - czy nie tak?

Sławek...
08-03-2010, 09:49
...ewadora koledzy starają się Ci wytłumaczyć, że można coś albo zrobić źle, albo zrobić dobrze....
czasami półśrodki się nie sprawdzają...
jeżeli uszczelniłaś dom i zrobiłaś to dobrze to musisz mieć w nim sprawną wentylację, grawitacyjna sprawna nie jest (było opisywane setki razy)....
zastosowanie jako paroizolacja tzw aktywnych membran (np Crotop) wiele nie zmieni jeżeli chodzi o wilgoć w Twoim domu bez wentylacji.... nawet ta aktywna nie usunie nadmiaru wilgoci, ponieważ gdyby pozwoliła na przepuszczanie takiej ilości wilgoci jakiej należałoby się pozbyć z domu to nastąpiłoby wykraplanie w termoizolacji (wełnie)....
pozostaje więc albo mechaniczna, albo półśrodki....
półśrodki to: rozszczelnianie okien , nawiewniki okienne, nawiewniki higrosterowane, częste wietrzenie pomieszczeń (w zimie trudne do zrealizowania zwłaszcza przy drogich źródłach podgrzewania CO)...
czy to zadziała? nikt gwarancji Ci nie da...pewnie jedną kratką będzie wywiewać, inną dmuchać mrozem i przy okazji wykraplać się w kanale wentylacyjnym, gdzie indziej nie będzie działo się nic - czyli lekki zaduch, może i wilgoć, oby nie grzyb....
tym nie da się sterować tak jak mechaniczną, taka wentylacja żyje własnym życiem zależnym od temperatury wewnątrz i na zewnątrz, siły i kierunku wiatru, wysokości i umiejscowienia kominów czy wywiewek dachowych... takie są niestety fakty....

a może będzie na tyle dobrze, że będziesz zadowolona... kto wie.....
oby było dobrze, powodzenia....

waldek72
08-03-2010, 13:19
Co stosowac W twoim pzypadku ? tzw. aktywne paroziolacje
czyli "folię" o paroprzepuszczalności rzędu 10g/m^/24h

np. http://www.paroizolacja.pl/
Właśnie zaczęłam się nad tą folia zastanawiać ale przeczytałam na tej stronce :
" Aktywną paroizolację Corotop® Active Control należy stosować wyłącznie wraz z membraną wysokoparoprzepuszczalną (np. Corotop®)"
a ja przecież mam juz papę na dachu- czyli co ?- klopsik

Witam

Ja właśnie montuję corotopa na swoim poddaszu...fakt mam membranę wysokoparoprzepuszczaną .....taki jest chyba sens stosowania takiego regulatora ... Co do wentylacji..
Nie każdy ma kase na mechaniczną ..ja planuja zamontować nawiewniki higrosterowane do moich velluxów GLL.

pozdr

ewadora
08-03-2010, 13:32
Ale moje okna dachowe mają nawiewniki :) .Trzeba tylko jeszcze znaleźć miejsce wywiewu :).Moim zdaniem jeden komin ( i to krótki - bo to poddasze )- nie wystarczy.Wprawdzie to wielkie pomieszczenie - 113 m2 po podłodze i panele do kalenicy ( a nie do jętek - a więc i kubatura duża) - nie będzie na stałe zamieszkiwane tylko rekreacyjnie - czyli - telewizja ,ping-pong, może coś "a la" siłownia -ale jednak wilgoć będzie -z samego oddychania. Osobno na poddaszu mam jeszcze łazienkę - tutaj jest drugi komin z turbiną elektryczną na dachu i oknem z nawiewnikiem.Tutaj celowo jest próg i drzwi bez otworów wentylacyjnych -ona ma się sama z siebie wentylować:).

edde
08-03-2010, 13:59
jak Ci powieje -20 z tych nawiewników to szybko je pozamykasz :lol: :lol: :lol:

siggi&alka
08-03-2010, 16:52
Naszły mnie watpliwości czy mam wzdłużenie czy w poprzek, ale chyba wzdłuż. Znalazłem jedno zdjęcie z takim łaczeniem więc wklejam. Widać tam własnie łączenie płyty na krótszym boku i tam widać (brak wkrętów) , że nie ma profila. Czy tam będzie na bank pękać?
http://images39.fotosik.pl/249/fedd0951905e501dmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
Hejka :)
Płytowanie na tym stelażu wykonane nieprawidłowo (wg mnie). Poza tym nie przykręca się płyty do profili UD.
Pozdrawiam :)

ps. tak przypadkiem trafiłem na to foto :P

ewadora
08-03-2010, 17:27
jak Ci powieje -20 z tych nawiewników to szybko je pozamykasz :lol: :lol: :lol:
pozywiom -uwidim :).Rozumiem ,ze rozmawiam ze szczęśliwym posiadaczem wentylacji mechanicznej :wink: .Jak tobie zabraknie pradu to będziesz szybciutko otwierał swoje okna pomimo tych -20 stopni :wink:

edde
08-03-2010, 17:55
nie, nie z posiadaczem tylko z przyszłym posiadaczem :wink:
nawiewniki to mam teraz do dyspozycji i dlatego wiem jak z nich zimą pizga :wink:
a co do braku prądu to nie tak szybko z tymi oknami, ale jeśli nawet to znacznie lepiej awaryjnie ze dwa razy w roku otworzyć na chwilę okno niż mieć stale zamknięte nawiewniki, bo zimno, bo ogrzewanie za dużo kosztuje, a potem z tego brak wentylacji, czy brak poprawnej wentylacji a tu już do grzyba czy pleśni blisko :wink: i jakby silnie aktywna ta paroizolacja nie była i tak przed tym nie uchroni przy niesprawnej wentylacji, jedynie co może spowodować w pewnym stopniu odprowadzenie wilgoci w warstwie wełny, a jak się zachowuje wilgotna warstwa termoizolacji chyba mówić nie trzeba...

phans
08-03-2010, 19:16
...
nawiewniki to mam teraz do dyspozycji i dlatego wiem jak z nich zimą pizga
wystarczy mieć nawiewniki(ciśnieniowe) z ręczną regulacją otwarcia od 5-25m3/h i prawie nie ma problemu 'pizgania zimnem' - mam więc wiem z praktyki. Pewnie masz teraz edde nawiewniki higrosterowalne bez regulacji otwarcia? A tak to odsyłam do wątku http://forum.muratordom.pl/prawidlowo-wykonana-wentylacja-grawitacyjna-praktyczne-rady,t173329.htm
Ogólnie nawiewniki w oknach dachowych mogą pełnić bardziej f. wywiewną niż nawiewną ale mogę się mylić - moim kryterium przy wyborze domu był domek ze ścianami szczytowymi aby nie było problemu z went. na poddaszu, dodatkowo kominy usytuowane przy kalenicy.

Ja mam inne pytanie dot. ociepleń. Jeżeli planuję dać pod krokwie np. 5 cm wełny to ile muszę jeszcze dodać tych cm dla profili, płyty g-k ? Muszę sobie obliczyć jaką wys. przy danym nachyleniu dachu będę mieć moja ścianka kolankowa (patrząc od pomieszczenia).

aadamuss24
09-03-2010, 18:03
Pytanie:
w jaki sposób zamontować okno w prawie pionowej części dachu mansardowego tak aby było możliwe jak najlepsze ocieplenie z zachowaniem ciągłości ocieplenia z ociepleniem ścian i reszty dachu (grubość ocieplenia 30cm). Okno nie jest typowo dachowe typu Fakro, Velux tylko normalne do pionowego montażu. Jaki dobrać rozstaw więźby dla okna 90x150,180x150? pozdr adam

aadamuss24
09-03-2010, 18:22
Wiązary. Konstruktor zrobi tak aby było to wytrzymałe ale nie zagłębia się w późniejsze tematy dotyczące ocieplenia i wykonczenia. pozdr adam

invx
09-03-2010, 21:16
w pewnym stopniu odprowadzenie wilgoci w warstwie wełny, a jak się zachowuje wilgotna warstwa termoizolacji chyba mówić nie trzeba...

aby doszło do zawilgocenia wełny, musi dojść najpierw do kondensacji !

para wodna to nie jest zło samo w sobie.

danieliania
10-03-2010, 15:19
OK, problem jest taki:
Mam naprawdę świetną cene na wełnę URSY DF 35 GOLD MATA. Jest to wełna szklana. Po zasięgnięciu opinii u wykonawców i budowlańców wychodzi że lepiej zastosować wełnę skalną, gdyż szklana nie ma tka dobrej sprężystości i z czasem siada zmniejszając swoją objętość i traci swoje pierwotne właściwości.
Wełna skalna jest bardziej sprężysta (podobno) i wytrzymalsza w czasie. Osobiście po przerwertowaniu stron producentów większych różnic w parametrach tych produktów nie widzę, no ale mam mętlik w głowie.

Czy ktoś może się podzielić doświadzeniem lub wiedzą w temacie i wyjaśnić mi co nieco?

ZM
10-03-2010, 17:35
Poczytaj wcześniejsze posty było dokładnie przez Rom Kona dokładnie wyjasnione.

aadamuss24
11-03-2010, 07:43
Pytanie:
w jaki sposób zamontować okno w prawie pionowej części dachu mansardowego tak aby było możliwe jak najlepsze ocieplenie z zachowaniem ciągłości ocieplenia z ociepleniem ścian i reszty dachu (grubość ocieplenia 30cm). Okno nie jest typowo dachowe typu Fakro, Velux tylko normalne do pionowego montażu. Jaki dobrać rozstaw więźby dla okna 90x150,180x150? pozdr adam

Flashback, jako wykonawca jak chciałbyś mieć takie okno osadzone aby było łatwe do prawidłowej obróbki ? adam

slawos
11-03-2010, 09:11
Witam.
Mam taki przykład. Jak montować płyty skosu względem sufitu? Czy przesówać je łączeniami (kolor ciemnoniebieski)czy przedłużać jak na suficie(kolor jasnoniebieski) ?
Skosy mam na ESach. Jak sprawić by cała płaszczyzna nieopadała w strone ścianki kolankowej? Oprzeć ją na niej? Jest jakiś dobry i sprawdzony sposób? Jakieś zastrzały? czy co? A może przykręcić płyty skrajne co 15 cm do profili UD przy ścianie i to je to przytrzyma?
http://s.fothost.pl/upload/10/10/ff65ca32.jpg (http://www.fothost.pl)

ZM
12-03-2010, 08:19
Właśnie skończyłem etap ocieplania poddasza użytkowego, położone mam 2 warstwy wełny, (robione zgodnie ze wskazówkami Rom Kona i Flasha na tym forum), wentylacja grawitacyjna. Co z tą paroizolacją? kłaść mam na całości PE?
Pozdrawiam

Rom-Kon
14-03-2010, 11:24
...bardzo ciekawy artykuł:
http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,budownict wo_energooszczedne_-_stereotypy__mity_i_prawdy,3265

...kolega phans go wyszperał :wink:

Rom-Kon
14-03-2010, 11:27
...a jeśli powiem że od 2 lat na każdej mojej budowie była wentylacja mechaniczna! To uwierzysz? I tylko raz kładłem tzw. paroregulator!


CZyli Rom-Kon sam przyznałeś,ze w moim przypadku lepszy paroregulator - czy nie tak?
ja nie propaguję paroregulatorów! jestem wyznawcą szczelnej paroizolacji! ...zresztą poczytaj artykuł z linku powyżej :wink:

Rom-Kon
14-03-2010, 11:38
w pewnym stopniu odprowadzenie wilgoci w warstwie wełny, a jak się zachowuje wilgotna warstwa termoizolacji chyba mówić nie trzeba...

aby doszło do zawilgocenia wełny, musi dojść najpierw do kondensacji !

para wodna to nie jest zło samo w sobie.
...ale jeśli już jest para wodna to tylko krok do kondensacji!

Były już na forum alarmistyczne posty typu "z wełny kapie mi woda"

Rom-Kon
14-03-2010, 11:50
OK, problem jest taki:
Mam naprawdę świetną cene na wełnę URSY DF 35 GOLD MATA. Jest to wełna szklana. Po zasięgnięciu opinii u wykonawców i budowlańców wychodzi że lepiej zastosować wełnę skalną, gdyż szklana nie ma tka dobrej sprężystości i z czasem siada zmniejszając swoją objętość i traci swoje pierwotne właściwości.
Wełna skalna jest bardziej sprężysta (podobno) i wytrzymalsza w czasie. Osobiście po przerwertowaniu stron producentów większych różnic w parametrach tych produktów nie widzę, no ale mam mętlik w głowie.

Czy ktoś może się podzielić doświadzeniem lub wiedzą w temacie i wyjaśnić mi co nieco?

Wełna szklana - fajnie się tnie, "optyka" nie gryzie trochę mocno pyli i dusi w płucach, deklarowaną grubość ma tylko w papierach :wink: jeśli zawilgoci się to siada...

Wełna skalna - sztywniejsza i dobrze trzyma wymiary, gryzie jak cholera :wink: ale mniej dusi! po zawilgoceniu nie siada!

...z punktu widzenia Inwestora - skalna
...z punktu widzenia wykonawcy - szklana

Rom-Kon
14-03-2010, 11:54
Witam.
Mam taki przykład. Jak montować płyty skosu względem sufitu? Czy przesówać je łączeniami (kolor ciemnoniebieski)czy przedłużać jak na suficie(kolor jasnoniebieski) ?
Skosy mam na ESach. Jak sprawić by cała płaszczyzna nieopadała w strone ścianki kolankowej? Oprzeć ją na niej? Jest jakiś dobry i sprawdzony sposób? Jakieś zastrzały? czy co? A może przykręcić płyty skrajne co 15 cm do profili UD przy ścianie i to je to przytrzyma?
http://s.fothost.pl/upload/10/10/ff65ca32.jpg (http://www.fothost.pl)
...na rysunku skos z lewej dobry - przesunięcia
... bez obawy skos na ES-ach nie opadnie i nie przykręcać do UD!

Sabina i Grzegorz
14-03-2010, 14:48
Mam membrane DIVROLL Universal + o wysokiej paroprzepuszczalnosci SD 0.016 krokwie 18cm czy moge dac welne do foli np.18cm czy dac 15 i zostawic szczeline . Slyszalem iz jak membrana ma wysoka paroprzepuszczalnosc to mozna dac welne na styk z membrana ?
Pozdro

edde
14-03-2010, 15:02
tak, możesz dać 18cm wełny do samej membrany, warto jednak przy układaniu uważać aby wełną nie "wypychać" membrany w stronę pokrycia

wino9
15-03-2010, 10:28
http://images39.fotosik.pl/268/36cc73dc1485f78e.jpg
Mam pytanko - przy 15cm wełnie między krokwiami do samego szczytu oraz planowanemu dołożeniu jeszcze 5cm pod profile gdzie należałoby zamieścić folię paroizolacyjną? Myślałem o 5 cm między jętkami i dopiero folia na profil ale czy spełni to swoje funkcje? Co z tą wełną 15cm do samego szczytu (który nie będzie w żaden sposób zagospodarowany) Czy przy takim "systemie" nie będę jednak ogrzewał tego szczytowego "trójkąta" niepotrzebnie?

Rom-Kon
19-03-2010, 20:38
http://images39.fotosik.pl/268/36cc73dc1485f78e.jpg
Mam pytanko - przy 15cm wełnie między krokwiami do samego szczytu oraz planowanemu dołożeniu jeszcze 5cm pod profile gdzie należałoby zamieścić folię paroizolacyjną? Myślałem o 5 cm między jętkami i dopiero folia na profil ale czy spełni to swoje funkcje? Co z tą wełną 15cm do samego szczytu (który nie będzie w żaden sposób zagospodarowany) Czy przy takim "systemie" nie będę jednak ogrzewał tego szczytowego "trójkąta" niepotrzebnie?
Takie rozwiązanie to zły pomysł! Wełnę pomiędzy jetki (15) i pod (5) i dopiero odizolować folią....

cichym
20-03-2010, 18:35
Witam,

Żona się zastanawia nad tapetami w dwóch sypialniach i nie wiem czy jeśli na płyty g-k pójdzie tapeta to trzeba te płyty szpachlować. Może wystarczy tylko wykonać spoinowanie płyt?? Znalazła jakieś dwa rodzaje tapet. W jedne sypialnie che mieć taką co się maluje, a w drugiej normalną. Czy stosował ktoś tapetę? Proszę o opinię i ewentualnie porady co zastosować.

Pozdrawiam
Michał

Rom-Kon
20-03-2010, 18:40
Witam,

Żona się zastanawia nad tapetami w dwóch sypialniach i nie wiem czy jeśli na płyty g-k pójdzie tapeta to trzeba te płyty szpachlować. Może wystarczy tylko wykonać spoinowanie płyt?? Znalazła jakieś dwa rodzaje tapet. W jedne sypialnie che mieć taką co się maluje, a w drugiej normalną. Czy stosował ktoś tapetę? Proszę o opinię i ewentualnie porady co zastosować.

Pozdrawiam
Michał

...są tapety pod które ściana musi być perfekcyjnie wykończone. Każde ziarenko piasku widać, każdą nierówność... ale sa też jakie które kryją wszelkie nierówności... wiec odpowiedź nie jest prosta.

cichym
20-03-2010, 19:01
Witam,

Oto ta tapeta:
http://www.cichym.republika.pl/tapeta2.jpg
źródło: http://www.tapety-artfunk.ig.pl

Rom-Kon
20-03-2010, 19:13
Witam,

Oto ta tapeta:
http://www.cichym.republika.pl/tapeta2.jpg
źródło: http://www.tapety-artfunk.ig.pl
OOooOOo Kolego ładna tapeta! ...i pewnie tania nie jest... ja bym nie ryzykował :wink: nie powinno nić "wyleźć" ale... no cóż... ale...

cichym
20-03-2010, 19:40
Cena to 70 zł/5m2. (Cena z cennika ze strony www)

Nie ryzykował i wykonał szpachlowanie czy może sobie to darować?? A jak z malowaniem takich tapet? Czytałem gdzieś że ktoś malował taką tapetę 3 razy jeszcze miał jakieś smugi.

Chyba się trzeba wybrać do Wrocka na oględziny

Pozdrawiam

Aktualizacja ceny:
Jest jeszcze w rolkach o szerokości 1m w cenie 265 zł/25m

pszeRa*
21-03-2010, 17:26
To jeszcze ja :wink:

Skoro nie mam profila skos-sufit, to do czego jest przykręcona ta płyta sufitowa ? Zdjęcie trochę krzywe, ale jest toujęcie skos - sufit,

http://img97.imageshack.us/img97/6563/zdjcia1574.jpg

http://img691.imageshack.us/img691/7508/zdjcia1408.jpg
No takiemu majstrowi to trzeba podziekowac niestety prawda jest okrutna zle wykonany stelaz Panowie FACHOWCY zawsze robimy podwójny stelaz i przy odpowiedniej technice mozna tez przykrecac do profilu UD tego na scianie dla niewtajemniczonych Niestety to efek braku doswiadczenia i szkoleń i pozdrawiam osoby co nigdy nieprzykreciły nawet jednej płyt a wypowiadają sie i wprowadzają ludzi w błąd

Amtla
21-03-2010, 18:37
...i pozdrawiam osoby co nigdy nieprzykreciły nawet jednej płyt a wypowiadają sie i wprowadzają ludzi w błąd

Czy ten tekst jest do mnie skierowany ? ?Bo nie za bardzo rozumiem intencje autora w nawiązaniu do mojej wypowiedzi.

cichym
21-03-2010, 19:21
Witam,

Mam pytanie do Rom-Kon. Przy obróbce okna płyty z płaszczyzny skosu mam na końcu przykręcać do profili UD od okna. Zakreślona część na zdjęciu??

http://www.cichym.republika.pl/okno.jpg

rad1de
21-03-2010, 21:32
trochę moich zmagan
http://images46.fotosik.pl/274/7e8ed72904b111d7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Rom-Kon
21-03-2010, 21:53
Witam,

Mam pytanie do Rom-Kon. Przy obróbce okna płyty z płaszczyzny skosu mam na końcu przykręcać do profili UD od okna. Zakreślona część na zdjęciu??

http://www.cichym.republika.pl/okno.jpg
ja przykręcam... to akurat moja fotka :wink:

zasada nie przykręcania do UD-eków -to tylko do przyściennych!

cichym
21-03-2010, 22:06
Witam,

Dzięki za odpowiedz. Wiem że to Twoje zdjęcie, pozwoliłem sobie zapożyczyć dla przykładu.
A co do mojego wcześniejszego pytania dotyczącego szpachlowanie pod tapetę. To ryzykować i nie szpachlować całych płyt czy lepiej wykonać głodź??

pozdrawiam

Rom-Kon
21-03-2010, 22:24
Witam,

Dzięki za odpowiedz. Wiem że to Twoje zdjęcie, pozwoliłem sobie zapożyczyć dla przykładu.
A co do mojego wcześniejszego pytania dotyczącego szpachlowanie pod tapetę. To ryzykować i nie szpachlować całych płyt czy lepiej wykonać głodź??

pozdrawiam
...na fotce nie ma napisane że nie można sobie użyczać czy kopiować... więc nie ma problemu :wink:

...a co do tej gładzi... jeśli zrobi się to dobrze to spokojnie wystarczy tylko spoinowanie ale jesli nie wyjdzie... no cóż... ja bym się odważył tylko spoinować ale już trochę w tym fachu siedzę :wink:

phans
22-03-2010, 11:38
O ile za szczelność dachu odpowiada wstępne krycie (w moim przypadku będzie to pełne deskowanie + papa) to czy mogę wymagać od wykonawcy stanu SSO w ramach gwarancji aby te właśnie wstępne krycie było szczelne czyli aby mi dach nie przeciekał?
Pytam się bo ew. wykonawca tego się właśnie przestraszył - zawarte to było we wstępnej umowie :-) Chyba, że to przesada aby inwestor czegoś takiego wymagał od wykonawcy?
Docelowo na dachu ma być dachówka.

piotrul
24-03-2010, 09:10
Witam. A jam mam inny problem. Po wstawieniu okna dachowego okazało sie, że rozstaw krokwii jest na "styk", czyli nie zmieści sie tam żadna obróbka :evil:
Nie wnikając kto winien, kto nie winien, proszę o jakieś natchnienie.
Mogę wyszlifowac te krokwie na błysk, i tak poddasze będzie w boazeri ale -> krokiew to nie cała grubość poddasza. Pozostają jeszcze szczeliny na gr. łat. Czym to "zalepić" i jak zaimpregnować, zabezpieczyć żeby miało jakąś paroizolacyjność?
Myślałem o wstawieniu plomb z deszczułki i obfitym lakierowaniu ale czy to wystarczy?

l2k2
24-03-2010, 20:56
Witam wszystkich,
To mój pierwszy post, choć czytam forum już od jakiegoś czasu.
Przyszła jednak i na mnie pora o poradę.
W mieszkaniu na poddaszu mam pokój, w którym skos zabudowy bardzo przeszkadza w wejściu. Chciałbym go zmienić i zrobić z niego dwa kąty, co by nie wyrobić sobie nawyku wchodzenia tam z przechyloną głową ;)
Póki co wykombinowałem, żeby przykręcić profil CD na uchwytach grzybkowych do krokwi koszowej i połączyć go z pozostałymi CD na dwóch skosach dachu. Chciałbym jednak, żeby na dole z jednego kąta rozjeżdżał się na dwa i tutaj zaczyna się zonk, jak to zrobić?
Może ktoś doświadczony podpowie mi jakie należałoby zastosować rozwiązanie w tym wypadku?

Przy okazji, czy konstrukcja pod zabudowę jest poprawnie zrobiona?
Mam wątpliwości co do łączenia profili z oknem, ale może są jeszcze jakieś inne błędy, które mógłbym poprawić?

http://images49.fotosik.pl/276/27f80e9bf4dc41abm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=27f80e9bf4dc41ab) http://images50.fotosik.pl/276/0f37cafc0149a2b8m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0f37cafc0149a2b8) http://images46.fotosik.pl/275/1907b807f9d0d4f6m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1907b807f9d0d4f6) http://images42.fotosik.pl/188/e3cf702199ea1605m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e3cf702199ea1605) http://images44.fotosik.pl/276/521024bae388cd48m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=521024bae388cd48) http://images47.fotosik.pl/276/c8679d193f2e9710m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c8679d193f2e9710)

agagaj
26-03-2010, 08:29
Jesienią przykręciliśmy wieszaki grzybkowe na poddaszu.
Wzięliśmy się teraz za ocieplanie (18stka miedzy krokwie + 10tka na krokwiach).
Problem w tym, że wieszaki są w rozstawie co 60 cm (nie możemy dojść, co nas do tego podkusiło :wink:).
Drugą warstwę wełny układać zaczęliśmy w poprzek - pierwszy i trzeci profil zapięty na połaci, nabijanie na grzybki w miejscu drugiego profilu i jego zapięcie.
Grzybki są odsunięte od krokwi o 10 cm+główka na zapięcie profilu. I również przez to wełna trochę "wisi", a na styku dwóch kolejnych poziomych warstw mamy dziursko ok. 2-3 cm.
Czy powinniśmy nabić wieszaki i uzyskać 30 cm między profilami (moja wersja), czy zapychać dziury i modlić się, żeby płyty chciały na tym stelażu wisieć bez fali (wersja męża pt. "Jakoś to będzie" :lol: )??
Przyszło nam jeszcze do głowy sznurkowanie wełny pod profilem od strony wełny albo krzyżowo wstawiane w ten nasz stelaż profile U...
Czy ktoś pomoże nam się napić piwa, którego sami sobie naważyliśmy??
:wink:

rysiekf
28-03-2010, 05:58
Mam pytanie czy są jakieś specjalne gwoździe do których mocowany jest sznurek podtrzymujący wełnę?

rysiekf
28-03-2010, 07:58
Czy można zastosować zszywki?
Jeżeli tak to z jakiej firmy polecacie?

Rom-Kon
28-03-2010, 09:50
Czy można zastosować zszywki?
Jeżeli tak to z jakiej firmy polecacie?
Zszywkami gorzej się naciąga sznurek. Potrzebny jest dobry tapicerki zszywacz. Ja jednak polecam papiaki najlepiej długie na 40mm bo wtedy nie puka się po palcach :lol: . Na papiakach idzie dobrze dociągnąć sznurek...

aadamuss24
28-03-2010, 12:33
Z czego jest taki sznurek ? pozdr adam

edde
28-03-2010, 13:03
najczęściej z polipropylenu (PP)

Pitt
29-03-2010, 19:06
Proszę o opinię znawców tematu odnośnie opłytowania na poniższych zdjęciach.
Chodzi mi głównie o spoiny "krzyżowe" oraz kiepskie dopasowanie płyt - za duże szczeliny.
Czy to kwalifikuje płyty do rozbiórki ?

http://grupawroclawska.ovh.org/SDC10484_sm.jpg

http://grupawroclawska.ovh.org/SDC10489_sm.jpg

http://grupawroclawska.ovh.org/SDC10487_sm.jpg

Pitt
29-03-2010, 20:36
chodzi o to, że łączenia płyt na skosie i suficie są w linii - brak mijanki
czy tak może być ?

pzdr
Piotrek

Martinezio
30-03-2010, 09:16
Jeśli połączenie to zrobią elastycznie (ślizgowo tudzież), to może być - jak na sztywno, to źle. Co do szczelin, to ja miałem większe ;) i się 3ma. Ino dobrą siatkę zbrojącą dać.

_PiotR_
01-04-2010, 10:50
Witam,
co sadzicie o NIDA Planfix Fresh?? uzywal ktos tego? czy kupic jakis zamiennik?

PoloCocta
02-04-2010, 16:34
Nida to nowy rodzaj wełny? ;)
To jest dobra szpachlówka, zamiennik? nie ma.

Rom-Kon
03-04-2010, 16:46
OOooooooo!!!! jest mój kochaniutki temacik! Nie zniknął w mrocznych czeluściach brzuchatego serwera!

No to hop do góry!!! :D

Rom-Kon
03-04-2010, 17:04
Proszę o opinię znawców tematu odnośnie opłytowania na poniższych zdjęciach.
Chodzi mi głównie o spoiny "krzyżowe" oraz kiepskie dopasowanie płyt - za duże szczeliny.
Czy to kwalifikuje płyty do rozbiórki ?

http://grupawroclawska.ovh.org/SDC10484_sm.jpg

http://grupawroclawska.ovh.org/SDC10489_sm.jpg

http://grupawroclawska.ovh.org/SDC10487_sm.jpg

Jeśli chodzi o szczeliny to nie jest źle... ale pamiętaj o siatce na łączenia tam gdzie przychodzą narożniki AL ... siatkę wklejamy by skleić krawędź płyty z płaszczyzną, sam narożnik nie wystarczy - potrafi odskoczyć.

Jeśli chodzi o brak przesunięcia płyt na suficie - jest błąd ale czy wybaczalny? Jeśli zrobi się porządne spoinowanie to bym się nie bał. Na krawędź skos-sufit taśmę mid-fleks na łączenia wzdłużne podwójna siatka lub nawet też te taśmy "amerykańskie" i będzie dobrze. Nie będzie już super ale spokojnie dobrze...

edde
03-04-2010, 17:53
OOooooooo!!!! jest mój kochaniutki temacik! Nie zniknął w mrocznych czeluściach brzuchatego serwera!

No to hop do góry!!! :D


tylko rozpasł się jakoś ostro: z czterdziestu kilku do 142 stron, a mówią ze kryzys... ;)

Yeti
03-04-2010, 20:30
Dobrze, że na wierzch wylazł, bo już mnie przeraziło, że nie odnajdę.
Zapisałem sobie wcześniej wątek w zakładkach przeglądarki, ale po tej modernizacji żaden link nie działa
- odcisnę się tu w razie czego ku pamięci;)

brachol
04-04-2010, 20:50
coś nie bardzo mi się podoba to forum po zmianach bo przestały przychodzić powiadomienia

Rom-Kon
04-04-2010, 21:41
coś nie bardzo mi się podoba to forum po zmianach bo przestały przychodzić powiadomienia
ustaw w "ustawieniach" a powiadomienia zaleją Ciebie tak jak mnie... mail po każdym poście!

brachol
04-04-2010, 22:30
ustaw w "ustawieniach" a powiadomienia zaleją Ciebie tak jak mnie... mail po każdym poście!

juz ustawiłem i jak widać działa tylko muszę poszukać innych tematów które obserwowałem

Rom-Kon
04-04-2010, 22:38
...a tu już chyba ręcznie będziesz musiał wyłuskać każdą subskrypcję

slawos
10-04-2010, 14:28
Witam.
Kolejna część prac. Zamieszczam kilka fotek z pola walki. Warstwa między krokwie 18cm i podwójna poprzeczna 2*5cm. Połączenie sufitu ze skosem za pomocą profila V ( http://www.norgips.pl/index.php?hps=sub_profil_v )Już niedługo płytowanie ;) Sugestie mile widziane ;) Pozdrawiam.
http://img146.imageshack.us/img146/5174/39652319.jpg (http://img146.imageshack.us/i/39652319.jpg/)
http://s.fothost.pl/upload/10/14/df7cb013.jpg (http://www.fothost.pl)
http://s.fothost.pl/upload/10/14/c70685d1.jpg (http://www.fothost.pl)
http://s.fothost.pl/upload/10/14/30dcc5bd.jpg (http://www.fothost.pl)
http://s.fothost.pl/upload/10/14/ed9fbb0c.jpg (http://www.fothost.pl)

slawos
10-04-2010, 16:45
To prawda. Z tymi ES-ami jest mnóstwo pracy. Może drugim razem zdecydowałbym sie na grzybki. Co do sztywności na skosach to ES-y na pewno są bardziej wiotkie, wynika to z ich budowy. Jednak grzybki jeśli ich długość jest duża tworzą dość długie ramię na które działa ciężar płyty. Zamocowanie grzybka do boku krokwi zaledwie 2 wkrętami i tak spowoduje niewielki ruch całości ku dołowi (ku ściance kolankowej). Ja już wpadłem na pewien pomysł żeby temu zapobiedz. Niedługo zamieszcze fotki. Plusem są niewątpliwie: łatwość poziomowania i szybkość zapinania profili.

Rom-Kon
11-04-2010, 09:44
Nie mogę się zgodzić z tą nadmierną wiotkością grzybków. owszem nie można mocować na wkręty tylko w dwie sąsiadujące dziurki. Ale to chyba zrozumiałe. Przy przykręcaniu rozstaw wkrętów musi być co najmniej cztery dziurki. Przy grubszej wełnie w drugiej warstwie trzeba czasem przedłużać grzybki łącząc dwa w jeden za pomocą nitów. I nawet taki zestaw nie wykazuje jakieś nadmiernej wiotkości. Jako że w ostatnim czasie "specjalizuję się" w grubych warstwach izolacji ("ciepłe" domy) wiec miałem możliwość przetestowania takich rozwiązań na dużych powierzchniach.

http://images6.fotosik.pl/583/7e95c6aa54d2e6cbmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images8.fotosik.pl/142/bb4ec51afdda0e23med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images8.fotosik.pl/142/4ace4797c35ed30dmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

lis81
11-04-2010, 13:41
witam, szanowny kolego RomKon, doradz jak sobie poradzić z krzywo wstawionym oknem dachowym, przeglądałem wcześniej zdjęcia z obróbki,mam wyobrażenie jak to zrobić.... czy krzywiznę gubić na krawędzi równoległej do podłogi, na tym elemencie prostopadłym do okna...? z góry dzięki za pomoc

Rom-Kon
11-04-2010, 20:48
witam, szanowny kolego RomKon, doradz jak sobie poradzić z krzywo wstawionym oknem dachowym, przeglądałem wcześniej zdjęcia z obróbki,mam wyobrażenie jak to zrobić.... czy krzywiznę gubić na krawędzi równoległej do podłogi, na tym elemencie prostopadłym do okna...? z góry dzięki za pomoc
krzywiznę lepiej wygubić na poziomym i pionowym "kawałku" płyty z tym że:


odcinki prostopadłe (te około 10cm przy oknie) muszą być równe - idealne prostokąty
krawędź pozioma przy skosie musi być do poziomicy

resztą się "reguluje" ...czasem płaszczyznę trzeba zwichrować ale to jest mniej zauważalne niż brak poziomu na krawędzi skos-poziomy glif okna lub jeśli prostopadłe odcinki nie będą równe (trapez)

Lewy i prawy glif może się różnić szerokością - jest to nie zauważalne ...oczywiście w granicach rozsądku!

Misialki
12-04-2010, 22:34
jaki pomysl, jakie fotki skoro robisz na esach.

Flashback wyczyść skrzynkę odbiorczą z wiadomości bo masz full i nie można wysłać nic do Ciebie.

Sorki za offtopic

orkan73
13-04-2010, 14:25
Witam,
mam pytanie do fachowców od poddaszy jaką wełnę oraz płytę KG do ocieplenia poddasza wybrać?
Mam ofertę na płytę KG firmy LAFARGE oraz płyte firmy KNAUF są w podobnej cenie - która lepsza? którą wybrać?
czy może wybrać płytę gipsowo-włóknową FERMACEL, ale tu cena to x3 za m2 - czy warto się w to pchać?
i teraz wełna URSA DF GOLD gr 150mm lub URSA PURE ONE 35RN FIT oraz druga oferta na wełnę KNAUF tylko nie wiem o jakich parametrach
i również pytanie na którą się zdecydować: URSA czy KANUF?
Proszę o jakieś informacje które pomogą dokonać wyboru?

Fabrina
14-04-2010, 15:19
Witam

Czy jest jakiś poradnik - Jak ocieplić poddasze dla Żółtodziobów ( ze zdjęciami najlepiej punkt po punkcie )???

freezyear
14-04-2010, 18:29
Witam

Czy jest jakiś poradnik - Jak ocieplić poddasze dla Żółtodziobów ( ze zdjęciami najlepiej punkt po punkcie )???

Na stronach producentów suchej zabudowy (Rigips, Knauf, Lafarge) jest tego od groma, zdjęcia, rysunki, filmiki. Temat w którym piszesz też daje sporo odpowiedzi w tym temacie
pozdr

rrober1975
14-04-2010, 20:06
Witam
Mam pytanie do zawodowców. Wg projektu na na parterze jest zlokalizowany garaż,natomiast pomieszczenie gospodarcze będzie zaadaptowane na kotłownię na paliwa stałe.Wg projektu nie ma tam stropu,jednak zamierzenie jest takie że go tam zbudować .Zwykłe belki beli drewniane ,na to od góry płyta OSB lub deski,od spodu płyty gipsowe.Nie chcę tutaj kombinować z budową rusztu pod płyty gipsowe-zamierzam je po prostu przykręcić do drewnianych legarów (będzie to garaż i kotłownia więc nie przywiązuję az tak wielkiej wagi do wykonania tego). Pytanie jest : czy pomiędzy płytę OSB i gipskarton należy dać folię paroizolacyjną i izolację cieplną ,czy po prostu mogę z tego zrezygnować i zaizolować budynek (poddasze ) wg projektu.
Również na tej części dachu gdzie będzie garaż i kotłownia zamierzam po prostu przykręcić od spodu do krokwi płyty gipsowe i włożyć między nie a folie paroprzepuszczalną izolację z wełny ( 15 cm ) Czy potrzeba tam równiez dawać folię paroizolacyjną ? Nie zamierzam budowac tam konstrukcji z profili ,ponieważ miejsce to będzie niewidoczne -chodzi mi raczej tylko o zasłonięcie wełny przez płyty.
Drugie pytanie dotyczy miejsca "przejscia" dachu z garażu " na dom" Czy należy zachować ciągłość izolacjii czy mogę oddzielić część mieszkalną od kotłowni (garażu) -np szczelnie zamurować (miejsce gdzie znajduje się murłata).
Poddasze użytkowe będzie zabudowane wg sztuki budowlanej -tzn profile ,folia ,izolacja itd .Na jętkach od góry zamierzam przykręcić płytę OSB (deski) ,czy wtedy ten stryszek musi być wentylowany ( kratka wentylacyja ,kominek wenytylacyjny )?
Dla zobrazowania mojego problemu dodaję link do strony. Na dole strony ,po lewej stronie znajdują się odnośniki do rysunków szczegółowych domu(pliki dodatkowe)

http://galeriaprojektow.pl/kr_salsa_z_garazem.htm

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

hubert r1200gs
19-04-2010, 14:48
Witajcie,
jestem wlasnie przed zabudowa poddasza plytami GK i naszly mnie spore watpliwosci co do tego rozwiazania. Chodzi mi o to czy mozliwe jest pekanie laczen plyt GK tylko pod wplywem zmian temperatury? Zakladam, ze stelaz, plytowanie i spoinowanie wykonam prawidlowo po przekopaniu sie przez ten watek. Dom jest na Mazurach w okolicach polskiego bieguna zimna. Dom jest caloroczny ale sluzy nam jako weekendowy - takze zima. Ogrzewany bedzie tylko wtedy gdy bedziemy w nim przebywac czyli 2-3 dni w tygodniu. Ogrzewanie kominkowe z rozprowadzeniem cieplego powietrza na poddasze bez innego zrodla ciepla. Sciany zewnetrzne: Ytong 24cm + 10 cm styropian, poddasze bedzie ocieplone 15cm + 10 cm. Postawilem juz sciany dzialowe GK na poddaszu i mam zabierac sie za zabudowy sufitu i skosow ale na tym etapie moge jeszcze zdecydowac sie na np. boazerie choc tego bardzo bym nie chcial natomiast jesli GK ma pekac pod wplywem szoku termicznego to chyba nie ma wyjscia :( W przypadku takich mrozow jak ostatnio, moze sie zdarzyc ze temperatura wewnatrz spadnie ponizej 0 stopni a bedziemy chcieli rozgrzac np do 20st. Co sadzicie?

P.S. Podziekowania za Rom-Kon za dotychczasowa pomoc ;)

rrober1975
20-04-2010, 15:30
Flash -dzięki za odpowiedź :)
Tak jeszcze na szybko : ten stryszek powinien być wentylowany jak rozumiem,bo przebrnąłem przez wiekszość stron tego wątku i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi .....

rrober1975
20-04-2010, 16:52
dzięki . Kalenica na pewno jest wentylowana ,dodam jeszcze na wszelki wypadek jeden kominek wentylacyjny ...Pozdrawiam :)

darsalam
22-04-2010, 11:01
Czy mając skos na poddaszu o długości około 220-240 można zakładać płyty g-k bez tzw.mijanki czyli jedna obok drugiej?????

Rom-Kon
24-04-2010, 09:44
Czy mając skos na poddaszu o długości około 220-240 można zakładać płyty g-k bez tzw.mijanki czyli jedna obok drugiej?????
A co? Chcesz je siekać na kawałki tylko by była mijanka??? Jeśli wchodzą całe to kładzie się całe! A mijanka oczywiście z płytami na suficie...

Rom-Kon
24-04-2010, 10:26
Witajcie,
jestem wlasnie przed zabudowa poddasza plytami GK i naszly mnie spore watpliwosci co do tego rozwiazania. Chodzi mi o to czy mozliwe jest pekanie laczen plyt GK tylko pod wplywem zmian temperatury? Zakladam, ze stelaz, plytowanie i spoinowanie wykonam prawidlowo po przekopaniu sie przez ten watek. Dom jest na Mazurach w okolicach polskiego bieguna zimna. Dom jest caloroczny ale sluzy nam jako weekendowy - takze zima. Ogrzewany bedzie tylko wtedy gdy bedziemy w nim przebywac czyli 2-3 dni w tygodniu. Ogrzewanie kominkowe z rozprowadzeniem cieplego powietrza na poddasze bez innego zrodla ciepla. Sciany zewnetrzne: Ytong 24cm + 10 cm styropian, poddasze bedzie ocieplone 15cm + 10 cm. Postawilem juz sciany dzialowe GK na poddaszu i mam zabierac sie za zabudowy sufitu i skosow ale na tym etapie moge jeszcze zdecydowac sie na np. boazerie choc tego bardzo bym nie chcial natomiast jesli GK ma pekac pod wplywem szoku termicznego to chyba nie ma wyjscia :( W przypadku takich mrozow jak ostatnio, moze sie zdarzyc ze temperatura wewnatrz spadnie ponizej 0 stopni a bedziemy chcieli rozgrzac np do 20st. Co sadzicie?

P.S. Podziekowania za Rom-Kon za dotychczasowa pomoc ;)
Witam Szanownego Pana:)

Niestety przychylam się do opinii Flasha... może być problem... ale nie jestem aż tak kategoryczny. Zrobić z najwyższą dbałością o szczegóły, dobrze wyspoinować i dobre farby (np. Kabe Aqatex) i powinno być dobrze...

...taki domek powinien mieć jak najmniejszą kumulacyjność ścian... bedzie mróz... przyjedziecie w piątek wieczorem i napalicie w kominku... zanim ściany się wygrzeją to będzie już sobota... w niedziele ciepło i jeszcze dwa dni po wyjeździe też... ale do piątku się wychłodzi.

Ściany będą zimne... jak rozpalicie kominek temperatura powietrza skoczy do np. 25* ale ściany nadal będą zimne! I zacznie się wykraplanie wilgoci na zimnej powierzchni ściany... i jak wspomniał Flash destrukcja gładzi, farb itp. Płyta ma mniejszą kumulację i przez to szybciej się nagrzewa... zjawisko wykraplania zanika szybciej.

...jeśli ma Pan jeszcze jakieś pytania to proszę śmiało dzwonić.
Pozdrawiam
Rom-Kon

Tlobo
24-04-2010, 11:56
Witam Ponownie
Czy możecie mi przypomnieć jaką taśmę dać na łączenia folii, kiedyś to czytałem, ale nie zapisałem.
Teraz jak widzę nowe forum to nie mam chęci go przeglądać.
Dzięki za pomoc

Rom-Kon
24-04-2010, 13:14
Witam Ponownie
Czy możecie mi przypomnieć jaką taśmę dać na łączenia folii, kiedyś to czytałem, ale nie zapisałem.

Dzięki za pomoc
Bardzo dobrą taśmą jest Corofix z Corotopa droga ale chyba najlepsza... rolka 25mb coś około 30zł...

Tańszym rozwiązaniem jest taśma szara-wzmocniona...

najtańszym rozwiazaniem jest taśma pakowa...

...folia musi mieć zakład i przed klejeniem trzeba folię przetrzeć najlepiej acetonem (szybko wysycha) w celu usunięcia ewentualnego pyłu z posadzki (po przycinaniu)...



Teraz jak widzę nowe forum to nie mam chęci go przeglądać.
...nie narzekaj bo dzięki temu teraz można iść do dowolnej strony poprzez opcję "idź do strony" a nie tak jak poprzednio by wejść na stronę 50 trzeba było praktycznie 49 stron otworzyć...

Tlobo
24-04-2010, 20:38
...nie narzekaj bo dzięki temu teraz można iść do dowolnej strony poprzez opcję "idź do strony" a nie tak jak poprzednio by wejść na stronę 50 trzeba było praktycznie 49 stron otworzyć...
Dzięki tego jeszcze nie sprawdziłem,
teraz po zmianach nie pamiętam ile stron przeczytałem.
Wiem tylko,że mam już 4 strony A4 skopiowanych Twoich odpowiedzi n różne pytania.
Wielkie dzięki

Rom-Kon
24-04-2010, 21:08
(...)
Wiem tylko,że mam już 4 strony A4 skopiowanych Twoich odpowiedzi n różne pytania.
(...)
Skopiowane? Zapisane? :jawdrop:

...a nie przesadzacie trochę?:o

Amtla
24-04-2010, 21:11
...a nie przesadzacie trochę?:o

Ani, ani trochę...ściągę zrobiłam...kopiować kazałam....

...a i tak źle zaczęli robotę przy spoinowaniu....zerknij w drugi wątek.

edde
24-04-2010, 21:30
Witam Ponownie
Czy możecie mi przypomnieć jaką taśmę dać na łączenia folii, kiedyś to czytałem, ale nie zapisałem.
Teraz jak widzę nowe forum to nie mam chęci go przeglądać.
Dzięki za pomoc

ja swoją żółta folię kleiłem taśma srebrną (no, nie dosłownie ;) ) dorken delta polyband, 100mm szerokosci, 100m długości za jedyne 29zł w folnet.pl, klejone jesienią zeszłego roku, po pół roku bez płyt trzyma się znakomicie, folii nie czyściłem na zakładach (z lenistwa wrodzonego), w jednym miejscu przykleiłem zwykłą pakową, puściła gdzieś w lutym, teraz poprawięłm to miejsce polybandem, na całe poddasze (coś ok110-130m2) poszła rolka i troszkę drugiej, a klejąc taśmy nie żałowałem

Rom-Kon
24-04-2010, 23:04
ja swoją żółta folię kleiłem taśma srebrną (no, nie dosłownie ;) ) dorken delta polyband, 100mm szerokosci, 100m długości za jedyne 29zł w folnet.pl, klejone jesienią zeszłego roku, po pół roku bez płyt trzyma się znakomicie, folii nie czyściłem na zakładach (z lenistwa wrodzonego), w jednym miejscu przykleiłem zwykłą pakową, puściła gdzieś w lutym, teraz poprawięłm to miejsce polybandem, na całe poddasze (coś ok110-130m2) poszła rolka i troszkę drugiej, a klejąc taśmy nie żałowałem

...a mnie na około 100m2 poszlo przeszło 4 rolki Corofixa... dwie lukarny... wyłaz na stryszek... itp. ale ja rozrzutny jestem...

http://images8.fotosik.pl/296/79186e252b3b34cdmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images8.fotosik.pl/296/060e4129bd459231med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Yeti
24-04-2010, 23:36
Ponieważ widzę, że nasz wódz ma tylko do poniedziałku przerwę w polowaniu na bizony, to ja od razu z pytaniem do Rom-Kona;).
Przede mną wykonanie sufitów podwieszanych a później ocieplenie poddasza.
Kolega, z którym planuję zabrać się za te sufity proponuje wykonanie stelaża z CD60 bez użycia łączników krzyżowych. Profile mają być nacinane kątówką (wycinane fragmenty boków w miejscach przecięcia się profili) tak, żeby po złożeniu cały stelaż stworzył jedną równą płaszczyznę.
Czy twoim zdaniem takie wykonanie jest prawidłowe (jakieś zalety / wady?)
Przy tym wykonaniu wszystkie profile CD60 (i te równoległe i te prostopadłe) byłyby wsunięte w przyścienne UD30. W standardowym wykonaniu jedna warstwa równoległych profili jest wsunięta w UD30, a druga (ta prostopadła do poprzednich) jest tylko wsparta na profilach prześciennych - mam nadzieję, że udało mi się jakoś wytłumaczyć o co chodzi;)
Ponieważ jestem w temacie suchej zabudowy kompletnym lajkonikiem, więc jakiś czas temu przeczytałem ten wątek od deski do deski.
Niestety minęło już trochę czasu i część szczegółów mi uleciało. Powoli czytam temat od początku, ale obawiam się, że nie zdążę znaleźć wszystkich odpowiedzi przed rozpoczęciem prac:(. Przepraszam więc jeśli powielam zadane już kiedyś pytanie:rolleyes:

Rom-Kon
25-04-2010, 20:28
(...)
Kolega, z którym planuję zabrać się za te sufity proponuje wykonanie stelaża z CD60 bez użycia łączników krzyżowych. Profile mają być nacinane kątówką (wycinane fragmenty boków w miejscach przecięcia się profili) tak, żeby po złożeniu cały stelaż stworzył jedną równą płaszczyznę.
Czy twoim zdaniem takie wykonanie jest prawidłowe (jakieś zalety / wady?)
Przy tym wykonaniu wszystkie profile CD60 (i te równoległe i te prostopadłe) byłyby wsunięte w przyścienne UD30. W standardowym wykonaniu jedna warstwa równoległych profili jest wsunięta w UD30, a druga (ta prostopadła do poprzednich) jest tylko wsparta na profilach prześciennych - mam nadzieję, że udało mi się jakoś wytłumaczyć o co chodzi;)
(...)
....wykonanie takie trochę pod górkę. Jest to stelaż 1-poziomowy krzyżowy ale bez systemowych łączników. Do tego typu stelaży używa się specjalnych łączników poprzecznych - albo jednostronnych albo 4 stronnych (taki krzyż). Osobiście używam tylko tych pierwszych i to tylko pomocniczo. Rozwiązanie dużo droższe ale płyta podparta i wzdłużnie i poprzecznie. Problemem jest tyko dokładne wymierzenie bo płyty mogą nie wyjść idealnie na profilach. Jako że jutro znów jadę na polowanie na bizony to nie mam już czasu dokładnie opisywać systemu ale wpisz w google sufit - stelaż 1poziomowy krzyżowy i coś powinno wyskoczyć. ok. coś poszukałem tak na szybko... nie przejrzałem ale powinno być:

Poradnik wykonawcy - LAFARGE GIPS - SYSTEMY SUCHEJ ZABUDOWY WNĘTRZ (http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=3&ved=0CA4QFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.lafargenidagips.pl%2Fwydawnic twa%2Fpdf%2Fwykonawca.pdf&rct=j&q=stela%C5%BC+jednopoziomowy+krzy%C5%BCowy&ei=4pXUS-HnKJ-cOLqXme4N&usg=AFQjCNFZFhm2HuPl7vzfsYSnbKumv5sV0w)

plik jest w pdf-ie

własnoręcznie wycinanie to bardzo pod górkę... takie wycinanki robi się tylko w zabudowach specjalnych (półki, panele oświetleniowe itp) trudnością będzie wzajemne łączenie profili... na pchełki? nity? za dużo roboty...

Yeti
26-04-2010, 00:40
Dzięki za odpowiedź. Coś tak przeczuwałem, że w tym sposobie za dużo jest gimnastyki;)
Jak nie przysnę, to jeszcze tego pdf'a poczytam, ale coś przeczuwam, ze na moje potrzeby to zwykły 2-poziomowy na łącznikach krzyżowych będzie wystarczająco dobry.
Chyba się nie mylę, co? :rolleyes:
Udanych łowów życzę (gdybyś się za zwierzyną w okolicę Łodzi zapędził, to zapraszam:))

freezyear
29-04-2010, 19:33
Witam. Pytanko do znawców tematu. Mam pokój na poddaszu z sufitem z desek, jest równy pomimo swoich 50 lat. Wcześniej była na deskach mata z trzciny i tynk, po ściągnięciu tego wszystkiego planuje zrobić sufit z płyt KG na profilu kapeluszowym. Jaki mniej więcej rozstaw wkrętów przy przykręcaniu profili wystarczy żeby całość była stabilna i jak rozwiązać łączenie płyt na profilu bo wydaje mi się że na 45mm ciężko będzie się wyrobić? Czy można dać 2 profile obok siebie i zrobić łączenie pomiędzy nimi?

hubert r1200gs
29-04-2010, 19:33
Witam Szanownego Pana:)

Niestety przychylam się do opinii Flasha... może być problem... ale nie jestem aż tak kategoryczny. Zrobić z najwyższą dbałością o szczegóły, dobrze wyspoinować i dobre farby (np. Kabe Aqatex) i powinno być dobrze...




hubert - jestes w calosc skazany na wykonczenie drewnem lacznie ze scianami.
materialy wykonczeniowe (plyty, farby itp.) beda "siadac".

Rom-Kon, Flashback - dziekuje za opinie. Niestety moje obawy potwierdzaja sie. Zastanawialismy sie zatem nad boazeria ale nijak nie trafia to w nasz gust. Czy to deski szerokie czy waskie, iglaste, czy nie, lakierowane kolorem czy bezbarwnym... nie podoba sie i juz. Postanowilismy ze polaczymy GK z drewnem w nastepujacy sposob:
1. Zabudowujemy skosy bez spoinowania poziomego plyt bo dlugosc skosu nie przekracza 2,60. Nie spoinujemy tez plyt w pionie lecz w miejscu laczenia plyt przykrecamy drewniana belke szer ok 8 cm i grubosc np 3 cm. Ta belka ma "udawac" odkryta krokiew ale przede wszystkim zakrywac polaczenie plyt.
2. Zabudowujemy sufit nie stosujac sie do zasady mijania sie spoin sufitu ze spoinami skosu. Tutaj tez przykrecamy taka sama belke, ktora tym razem ma udawac jetke i tez przykrywac polaczenie plyt. Na przecileglym skosie oczywiscie tak samo. Nie unikniemy poprzecznego spoinowania plyt na suficie ale jesli popeka to po prostu bedziemy musieli z tym zyc ;)
3. Dlugosc najwiekszego pomieszczenia ma 3,6m wiec akurat 3 plyty. Pozostale pomieszczenia na poddaszu sa mniejsze wiec powinno byc latwiej nam tak rozplanowac plytowanie aby te nasze niby-krokwie i niby-jetki byly rozmieszczone symetrycznie pod wzgledem wizualnym.

Wrzucam foto surowego poddasza dla ulatwienia zrozumienia o co mi chodzi.
http://img526.imageshack.us/img526/9958/dsc1051z.jpg
Poddasze bedzie podzielone na 4 pomieszczenia:
1. hol "przecinajacy" poddasze na pol
2. po jednej holu stronie duza sypialnia - to to pomieszczenie 3,6m dlugie
3. po drugiej stronie holu to samo ale podzielone jeszcze wzdluz na 2 pomieszczenia tzn: mala sypialnia i pomieszczenie pelniace funkcje nocnego WC i pomieszczenia gosp. Nie planujemy zadnego pomieszczenia "mokrego" na poddaszu.

Oczywiscie spoinowania nie unikne w wielu miejscach (mur-skos, skos-sufit, skos-kolankowa) i tam gdzie sie da polacze slizgowo ale najwazniejsze ze w miejscach najbardziej widocznych beda one zakryte a moze nawet wizualnie ciekawie wygladac to drewno.

Rom-Kon, Flashback... co sadzicie o tym pomysle? Tzn. polaczenie zabudowy GK z tymi belkami drewn. w miejscach spoinowania? Czy popelniam gdzies blad?

Pozdrawiam :)
Hubert

Rom-Kon
03-05-2010, 09:19
Chyba nie będzie to wyglądać... ja bym normalnie spoinował - no może z wykorzystaniem taśm "amerykańskich"... i tak jak mówię: dobre spoinówki, dobre farby i wszystko inne też dobre ;) ...powinno spokojnie wytrzymać! ...z tym jest tak, jak ze sufitem nad kominkiem... jednym pęka a innym nie... ;)

badboyryba-M05aL
04-05-2010, 09:41
Witajcie,

Mam krótkie pytanie.
Mój wykonawca wykonał częśc pomieszczeń - powstałe pomiędzy płytami szczeliny zasikał pianką niskorozprężną. Co o tym sądzicie? Czy można tak robić? Jakie będą tego efekty? Ja wolałbym chyba żeby docinał płyty dokładniej i nie trzeba było uzupełniać szczelin pianką.... Czy jest jakaś określona wielkość szczeliny, przy której nie trzeba się martwić, że będzie pękać np. dopuszczlane są 3 mm?

badboyryba-M05aL
04-05-2010, 10:30
pytam poważnie.....
jaka szczelina jest dopuszczalna?
czy lepiej ją wypełnić pianą czy zostawić bez niczego?

agagaj
04-05-2010, 11:35
Między krokwiami mamy już 18 +10 cm drugiej warstwy wełny. Został nam jeszcze do zrobienia pasek z kominem i nie wiemy od której strony to ugryźć.
Komin dwu płaszczowy izolowany.
Dokleić tej membrany i kleić ją do komina?
Wełny dołożyć na styk z kominem czy zachować kilkucentymetrowy odstęp wełny od komina?


http://img256.imageshack.us/img256/5057/img0130x.jpg (http://img256.imageshack.us/i/img0130x.jpg/)

agagaj
04-05-2010, 17:06
Projekt nic. A kominiarz to zależy który - każdy co innego :)
Producent komina też :)
Firmy montującej nie pytałam. Ale może zapytam. Odpowiedź da mi rozeznanie jak absolutnie nie robić heheh...

bodal
06-05-2010, 19:55
w jaki sposób wykonać stelaż do oświetlenia w wyspie podwieszanej na suficie betonowym, jakie zastosować profile i o ile musi być opuszczona płyta KG żeby zmieściły się halogeny,. Co lepiej zastosować halogeny czy ledowe. Jak ktoś ma zdjęcia z zamontowanymi profilami to będę wdzięczny.

Rom-Kon
09-05-2010, 05:47
w jaki sposób wykonać stelaż do oświetlenia w wyspie podwieszanej na suficie betonowym, jakie zastosować profile i o ile musi być opuszczona płyta KG żeby zmieściły się halogeny,. Co lepiej zastosować halogeny czy ledowe. Jak ktoś ma zdjęcia z zamontowanymi profilami to będę wdzięczny.
Normalny sufit na normalnych profilach CD i UD mocowanych na wieszakach ES... najcieńszy sufit można zrobić na grubość profila CD + grubość płyty tj. 4,5cm.

Lampy do wbudowania są rożne... od 3cm grubości do... 15cm a może nawet więcej... a czy ledy czy halogeny - wybór inwestora.

Dawidowski
09-05-2010, 08:15
Dwa tygodnie temu robiłem u siebie na poddaszu tynki(tradycyjne) ,w tym tygodniu będą robione wylewki( z mixokreta). Sufit i skosy będą zrobiony z płyty k-g, do ocieplenia pójdzie wełna itp.Kiedy bezpiecznie mogę zacząć ocieplać poddasze? Ile powinny schnąć tynki i wylewki, aby odparowywana woda z nich nie zawilgociła płyt i wełny? Czy miesiąc po wylewkach wystarczy?

Rom-Kon
09-05-2010, 08:25
Dwa tygodnie temu robiłem u siebie na poddaszu tynki(tradycyjne) ,w tym tygodniu będą robione wylewki( z mixokreta). Sufit i skosy będą zrobiony z płyty k-g, do ocieplenia pójdzie wełna itp.Kiedy bezpiecznie mogę zacząć ocieplać poddasze? Ile powinny schnąć tynki i wylewki, aby odparowywana woda z nich nie zawilgociła płyt i wełny? Czy miesiąc po wylewkach wystarczy?
Przy obecnej pogodzie (idzie ku lepszemu ;) ) spokojnie 2 tygodnie - oczywiście przy dobrej wentylacji... na zawilgocenie wełny trzeba uważać tylko zimą...

tomeek
09-05-2010, 09:48
Pytanie do ROM-KONA
Na skosach na profile przyklejam folię aluminizowaną a na to w poprzek kantówki 3x4 i na to szeroka boazeria 16cm. Powiedzieli w sklepie, że musi być poduszka powietrzna między folią a okładziną (boazeria, płyta k-g). Na suficie daję profile, na to folia i co teraz i w jaki sposób zamontować (będzie płyta k-g)? Czy dać profile w poprzek a wtedy jak je przykręcić do profila pod folią? Czy dać też kantówki i do tego płyta?

Dawidowski
09-05-2010, 13:06
ROM-KON dzięki za odpowiedź, czyli na koniec maja mogę już umawiać się z ekipą od poddasza. Możesz jeszcze napisać jaką najlepiej wełnę zastosować do ocieplenia poddasza(5+15), jaką folię żółtą czy paroprzepuszczalną i jakie są zalety podwójnego płytowania.

Rom-Kon
09-05-2010, 20:04
Pytanie do ROM-KONA
Na skosach na profile przyklejam folię aluminizowaną a na to w poprzek kantówki 3x4 i na to szeroka boazeria 16cm. Powiedzieli w sklepie, że musi być poduszka powietrzna między folią a okładziną (boazeria, płyta k-g). Na suficie daję profile, na to folia i co teraz i w jaki sposób zamontować (będzie płyta k-g)? Czy dać profile w poprzek a wtedy jak je przykręcić do profila pod folią? Czy dać też kantówki i do tego płyta?
...nie wiem... nie znam się... nigdy tak nie robiłem... ale jeśli już powiedziało się A.... to ja radziłbym trzymać się dalej tego i dawać płyty tak jak na skosach... tyle ze ja radziłbym na profilach... pierwszy rząd profili i na to folię a drugi (nośny dla płyt) albo profil kapeluszowy (gdzie go dostać?) albo na es-ach... ale to jazda pod górkę... dla mnie nieopłacalne...

Rom-Kon
09-05-2010, 20:11
ROM-KON dzięki za odpowiedź, czyli na koniec maja mogę już umawiać się z ekipą od poddasza. Możesz jeszcze napisać (1)jaką najlepiej wełnę zastosować do ocieplenia poddasza(5+15),(2) jaką folię żółtą czy paroprzepuszczalną i (3) jakie są zalety podwójnego płytowania.


Przemyśl opcję 15+10
Ja preferuję szczelną paroizolację
Przy dobrze wykonanym systemie większa ognioodporność (do 1h)... wyższa cena za płyty i robociznę (dla mnie zaleta ;) ) ...no i to wszystko :D

cichym
09-05-2010, 20:15
Witam,

Potrzebuje informacji lub jakiś fotek jak zrobić taką półkę. Dokładnie będę chciał zrobić taką samą. Nie wiem jak wykonać prawidłowo stelaż.

http://www.cichym.republika.pl/polka.jpg

Pozdrawiam
Michał

Rom-Kon
09-05-2010, 21:16
Witam,

Potrzebuje informacji lub jakiś fotek jak zrobić taką półkę. Dokładnie będę chciał zrobić taką samą. Nie wiem jak wykonać prawidłowo stelaż.

http://www.cichym.republika.pl/polka.jpg

Pozdrawiam
Michał

...proste jak metr sznurka w kieszeni!!!

Jeśli to ma być półeczka na lekkie bibeloty nie podparta z boków (tu z jednego boku jest) dodatkowo szeroka na max 20cm to można zrobić bez "zbrojenia".

Profil UD przykręcamy do ściany (kołki szyb. mont fi8x60), tniemy profil CD na szerokość półki (w tym przypadku szlifierka kątową - nożyce zbyt zagniatają brzegi) wtykamy CD w UD na przemian... raz do góry raz na dół... nitujemy CD do UD ...zakańczamy profilem UD... docinamy płytę na górę i przykręcamy tak samo od spodu. płyty już trochę stężyły ale nadal półka wiotka... na górę półki na płytę przykładamy profil UD i znów przykręcamy do ściany też dajemy profile CD i nitujemy... znów dajemy płytę... wykańczamy boki i półeczka gotowa... oczywiście wczesniej robimy elektrykę i rozplanowujemy lampki...

wersja półki cienkiej lub pod większe obciązenia:

profil UD do ściany docięte CD składamy po dwa w pakiet... wiercimy w ścianie w środku UD otwory fi 14 ...sikamy w otwory piankę i wkładamy pręty z prętów zbrojeniowych fi 12... zostawiamy aż pianka stężeje... złożone pakiety profili CD wciskamy na pręty i nitujemy do UD... teraz w zamkniety pakiet CD sikamy pianką i zamykamy nakładając profil UD... podpieramy do poziomu i zostawiamy do stężenia pianki... pożniej płytujemy ... narożniki i gotowe...

w cienkich pólkach można dać halogeny typu meblowego w grubszych można dać normalne... w półce grubszej można dać od góry szczelinę i wąż świetlny lub ledowy... można założyć wyłączniki pociągane na sznurek lub łańcuszek...

Dawidowski
10-05-2010, 08:16
Przemyśl opcję 15+10
Ja preferuję szczelną paroizolację
Przy dobrze wykonanym systemie większa ognioodporność (do 1h)... wyższa cena za płyty i robociznę (dla mnie zaleta ;) ) ...no i to wszystko :D

Nasi wykonawcy zaproponowali 5+15, ale chyba lepiej będzie z 10+15 tak jak ty radzisz..Jeśli możesz napisz jaką wełnę jakiej firmy i o jakich parametrach kupić, która będzie sprawdzała się przez lata.

edde
10-05-2010, 08:30
może wy się nie rozumiecie? "5+15" to 5 pomiędzy krokwie i 15 na? bo tak z tego wynika a powinno być raczej 15 w krokwie i 5 a najlepiej 10 na (o tym właśnie pisze Wódz)
20cm to raczej mało, też bym radził 25 lub 30 (sam dałem 25 ze względu na ograniczenia miejsca, za to dałem wełnę cieplejszą od std. dzięki czemu zyskałem jakoby te kilka cm)

karcio102
11-05-2010, 11:03
Witam.
Zaczynam montowa

karcio102
11-05-2010, 11:05
Witam.
Zaczynam montować płyty GK i doszedłem do miejsca gdzie mam wole oko i konieczność wygięcia płyty GK. Promień gięcia to z jednej strony około 60 cm (zaraz przy oknie) a z drugiego końca to około 100 cm - czyli wychodzi że wyginam całą płytę.

Pierwsze podejście "entuzjastyczne" to próba namoczenia i ułożenia od razu na suficie płyty "zielonej". Płyta oczywiście połamana wylądowała w śmietniku.

Potem przeczytałem że lepiej zrobić stelaż roboczy i na nim wygiąć płytę. Tak też zrobiłem odwzorowałem krzywiznę wolego oka, zamocowałem suchą płytę (normalną ale 9,5 mm grubości) po środku i pryskając wodą od góry zacząłem ją namaczać. Płyta pod własnym ciężarem zaczęła się uginać i układać po stelażu ale w pewnym momencie pojawiły się pęknięcia i ostatecznie płyta podzieliła los tej zielonej.

Tu moje pytanie.
Jak powinno się taką operację wykonywać.

Czy płytę moczymy dwustronnie czy jednostronnie? Jeśli jednostronnie to czy od strony wklęsłej czy wypukłej ?
Czy takie gięcie wykonywać w jednym podejściu tj moczymy po całości i lekko dociskamy czy też robimy to etapami tj najpierw moczymy i doginamy środkową część a dopiero po tym jak ta część wyschnie moczymy boki i je doginamy ?
A może płytę namoczyć prze ułożeniem na stelażu ?
jak moczymy płytę ? Czy wystarczy przejechać wilgotną ścierką czy też mokrą ( z której kapie woda ). ?

A może normalne płyty 12mm lub 9mm nie nadają się do takiego łuku i trzeba kupić płyty 6mm ?

Nie chcę testować tego na 5 czy 10 płytach bo to przecież kosztuje.

Pozdrawiam Andrzej

edde
11-05-2010, 16:44
może coś takiego:
http://www.knauf.pl/knaufengine/index.php?option=com_content&task=view&id=246&Itemid=270

karcio102
11-05-2010, 23:17
Dzięki.
Spróbuje z tą płytą gipsowo-włóknową. Co do przyszłych pęknięć to również nie jestem optymistą. W tym domu będzie bardzo duże osiadanie ścian i cała inwencja poszła w tym kierunku czyli wykonanie stelaży , które pozwolą osiadać ścianom.. Jeśli będą pęknięcia to może dam drugą warstwę płyt GK.
Pozdrawiam
Andrzej

kamlotek
13-05-2010, 19:25
Witam zaczynają u nas spece ocieplać poddasze. Mam problem z jedną rzeczą,otóż otrzymałam listę materiałów potrzebnych do ocieplenia. Znajduje się na tej liście również styropian podłogowy,potrzebny wg.speców do włożenia w dziury(szczeliny), w której znajduje się murłata. Wcześniej murarz na moje zastanawianie się ile wejdzie tam wełny ,oburzony stwierdził,że tam nie wolno wkładać wełny,bo nie będzie cyrkulacji powietrza. I stąd mój dylemat. Włożyć tam ocieplenie i co wełnę czy styropian?

Proszę pomóżcie.

agraf
14-05-2010, 07:04
A co należy zrobić z prześwitem między folia a tym podmurowaniem? -widoczne na 1 zdjęciu. Jak upchamy w tych okolicach wełnę to czy nie będzie wilgotniała jak będzie miała styczność z wilgotnym powietrzem zewnętrznym? Tą szczelinę się jakoś zakleja czy można to spokojnie olać?

Pozdrawiam
Agraf

manieq82
14-05-2010, 11:53
chyba będę musiał zlecić całe poddasze - choć z kasą krucho to jeszcze bardziej z czasem a ślubna mi cały czas kalendarzem wymachuje przed nosem :)
możecie kogoś polecić w okolicach Warszawy - Radzymin

Pozdr

agraf
14-05-2010, 17:59
co?
powiekszyc przeswit tak by byl rowy wysokosci krokwi.
miedzy krokwie wsunac welna tak by bylo mozliwe jej polaczenie z izolacja elewacji.

Nie, nie o to mi chodzi;)Na zdjęciu widać jakby była "dziura" na zewnątrz, taka mała szczelina pomiędzy folią a tym podmurowaniem (widać jak światło z zewnątrz tam prześwituje) i chodzi mi o ten właśnie prześwit.

Kravietz
14-05-2010, 18:14
1) Wybrałbym klejenie do ściany bo ściana jest stabilna a ścianka z profili będzie pracować wraz z podłogą z drewna... możliwiść pęknięć.
moim zdaniem totalna bzdura .Jakie naprężenia od podłogi ?skoro stelaż musi mieć luz jak również płyta to gdzie te napręzenia .chyba ,że coś mi umkneło

Rom-Kon
14-05-2010, 21:33
chyba będę musiał zlecić całe poddasze - choć z kasą krucho to jeszcze bardziej z czasem a ślubna mi cały czas kalendarzem wymachuje przed nosem :)
możecie kogoś polecić w okolicach Warszawy - Radzymin

Pozdr
...a można się samemu polecić? Konkurencja mnie wygryzła z następnej roboty i za parę dni pójdę na bezrobocie ;)

Rom-Kon
14-05-2010, 21:39
Nie, nie o to mi chodzi;)Na zdjęciu widać jakby była "dziura" na zewnątrz, taka mała szczelina pomiędzy folią a tym podmurowaniem (widać jak światło z zewnątrz tam prześwituje) i chodzi mi o ten właśnie prześwit.
Flash właśnie wyjaśnił że należy tą szczelinę powiększyć by izolacja elewacji stykała się z wełną... to jest właśnie ta ciągłość izolacji...

Rom-Kon
14-05-2010, 21:46
Dzięki.
Spróbuje z tą płytą gipsowo-włóknową. Co do przyszłych pęknięć to również nie jestem optymistą. W tym domu będzie bardzo duże osiadanie ścian i cała inwencja poszła w tym kierunku czyli wykonanie stelaży , które pozwolą osiadać ścianom.. Jeśli będą pęknięcia to może dam drugą warstwę płyt GK.
Pozdrawiam
Andrzej
... źle nie życzę ale dobrze nie wróżę.... niestety.... żadne płyty na takim stelażu nie wytrzymają...

cichym
15-05-2010, 06:12
Witam,

Rom-Kon dzięki za odpowiedź w sprawie półki. Na Ciebie można zawsze liczyć.

Pozdrawiam
Michał

bacek
15-05-2010, 17:10
...a można się samemu polecić? Konkurencja mnie wygryzła z następnej roboty i za parę dni pójdę na bezrobocie ;)

....a jakie cenki masz Rom-Kon ?

Rom-Kon
15-05-2010, 17:17
....a jakie cenki masz Rom-Kon ?
Sorrki ale to nie w tym temacie ;)

kamlotek
15-05-2010, 19:31
To ja ,ta skrzywdzona, tym podmurowaniem;). Tą podmurówkę robiła firma:evil:.
Dom mamy zbudowany z monolitu Leiera,którego się nie ociepla,ale i tak dajemy na elewację 5 cm styropian w celu wyrównania krzywizn (wypchnięty wieniec). Jeśli dobrze zrozumiałam, to teraz powinni tą pierwszą ściankę od zewnątrz skuć? A o ile 3-5 cm? I pierwsza warstwa wełny która będzie między krokwiami,powinna się stykać z styropianem z zewnątrz,co będzie,aż do samego dachu? A w jaki sposób to potem razem połączyć tą wełnę i styropian. Czy tego się nie łączy,czy daje jakoś na zakładkę.
Bardzo proszę o podpowiedź,bo znowu będę miała babola:cry:. Fachmani chcą w środek wsadzić styropian

RomKon gdybyśmy budowali się bliżej,to na pewno już dzwoniłabym w sprawie tego ocieplenia. Niestety buduję na Warmii.

Ps. Jeszcze raz proszę o szybką odpowiedź:yes:

kamlotek
15-05-2010, 22:13
mamy specjalne pustaki wieńcowe ocieplane, zresztą dom jest z monolitu plus Leiera o gr.42 cm.
Więc nie ma potrzeby skuwać:lol2:.
Czy dobrze będzie jeśli w tą dziurę,gdzie jest murłata wsadzą styropian?
Czy pierwsza warstwa wełny między krokwiami może dochodzić do tych pustaków zewnętrznych przy membranie,czy powinna się kończyć kilka milimetrów (ile?) przed?
Dziękuję FlashBack za odpowiedź i proszę o kolejne podpowiedzi:yes:

kamlotek
16-05-2010, 14:31
Dzięki FlashBack,mam nadzieję,że to dobre rady,a nie na odczepnego,żebym nie zawracała gitary;) . Bo to w końcu jest wątek o zawracaniu gitary dotyczącej ocieplenia poddasza:yes::D

Rom-Kon
16-05-2010, 16:30
....jedno jest pewne.. izolacja zewnętrzna (elewacja) powinna się stykać z wełną... murłata od góry powinna być przykryta wełną... murłata nie powinna mieć "dziur" w dociepleniu obojętnie z której strony.... a czy do tej izolacji użyje się styropianu, wełny, pianki PUR czy aerożelu - to obojętne. Jak to uzyskać? Najlepiej obejrzeć na budowie i wtedy zadecydować czy wywalić cały pustak czy tylko go przyciąć...

Rom-Kon
16-05-2010, 16:35
tu powinna byc welna zamiast tego bloczka
http://www.fotoszok.pl/albums/userpics/13651/Obraz_045.jpg
i pytanie na kija przekladka pod murlata skoro nie ma jej miedzy bloczkiem a krokwiami.
chcesz to tak zostawic spoko i daj styro i juz nie zawracaj gitary.
Ja też potwierdzam że tego bloczka nie powinno być.... właśnie tam ma się stykać wełna ze styropianem z zewnątrz...

kamlotek
16-05-2010, 17:32
Dziękuję za odpowiedź:yes: .

Dawidowski
16-05-2010, 17:56
Nasi wykonawcy zaproponowali 5+15, ale chyba lepiej będzie z 10+15 tak jak ty radzisz..Jeśli możesz napisz jaką wełnę jakiej firmy i o jakich parametrach kupić, która będzie sprawdzała się przez lata.

Ponawiam pytanie o wełnę.

Rom-Kon
16-05-2010, 21:13
Ponawiam pytanie o wełnę.
Do wyboru - wełna skalna (bazalt) lub szklana... jeśli ma to być na lata to najbardziej stabilne wymiary ma jednak wełna skalna... a o parametrach decyduje Inwestor... czy lepiej kupić droższą o lepszych parametrach czy tańszą o gorszych...

grubość pierwszej warstwy.... jesli pełne deskowanie to grubość krokwi -3cm szczeliny wentylacyjnej... jeśli membrana wysoko paroprzepuszczalna to można dać wełnę na pełną wysokość krokwi.

airless
17-05-2010, 21:04
Witam
Mam pytanie - czy konstrukcja na fotce poniżej jest poprawnie wykonana?
http://spraysystem.w.interia.pl/kg1.jpg

Rom-Kon
17-05-2010, 21:25
...jesli chodzi o stelaż to ja trochę inaczej rozwiązuję w narożu... u mnie profile stykają się ze sobą... sufit-skos tez trochę inaczej rozwiązuję... dodatkowo ten mały skosik przy lukarnie może "nie wyglądać"... z doświadczenia wiem że lepiej go trochę powiększyć - ale to tylko kosmetyka... ogólnie szału nie ma ale źle nie jest... oczywiście nie wiem jakie jest mocowanie - tu się nie wypowiadam.

...co do wełny... wypowiedział się Flash... ekologiczny (szary) knauf... pewnie rodem z casto lub lirojka... no szału nie ma...

airless
17-05-2010, 21:41
naroże jest zrobione w taki sposób aby zminimalizować odległość od krokwi.
Od której powierzchni najlepiej zacząć przykręcanie płyt i jak je pasować na stykach dwóch płaszczyzn ?

Rom-Kon
17-05-2010, 21:49
...i to już całe docieplenie? Nic wiecej nie będzie? nawet 5 cm?

jeśli chodzi o plytowanie... krawędzie same muszą wyjść... i dlatego stelaż jest taki ważny... jeśli to się spieprzy to później idzie baaardzo pod górkę... w narożu pozostaje pasowanie na zakladkę...

...a co do wełny.... może i trzyma lambdę.... może... a wełna z marketow ma deklarowaną grubość... tylko deklarowaną... a co do pylenia.... no może trochę mniej ale i tak pyli że płuca można wypluć!

airless
17-05-2010, 21:58
5 jeszcze będzie.
Sufit ze skosem płyty też dawać na zakładkę ?

Rom-Kon
17-05-2010, 22:13
...tu już raczej nie wyrobisz... czyli na styk... ale ja łączę ze sobą profile na sztywno (Flash robi ślizg) a w tym przypadku już nie da rady... pozostaje albo zrobić ślizg (jeśli da radę zrobić zakładkę) albo na sztywno i mieć nadzieję że nie rozerwie połączenia... jeśli będzie dobra taśma to nie powinno rozerwać...

airless
17-05-2010, 22:19
dzięki za rady jutro będę walczył

Rom-Kon
17-05-2010, 22:22
....ale popraw trochę tą wełnę bo nie wygląda

chrobry
20-05-2010, 07:36
Starałem sie znaleźć odpowiedz na obszernym wątku ale nie dałem rady.
Będe robił sufit na wieszakach obnizony o jakies 45cm. Nie bardzo wiem jak wykonać ocieplenie takiego sufitu. Pierwszy plan miał polegać na ułożeniu między jętkami 15cm wełny, ale doczytałem, że to błąd bo zostanie zbyt duża przestrzeń między ocieplonymi jętkami a sufitem. Wiec domyślam się, że trzeba wate ułożyć bezpośredni na ruszcie ? Jeżeli tak to jak to wykonać aby było dobrze ? Dawać dwie warstwy wełny ? Wełna w rolce czy w płytach tu się lepiej sprawdza ? Skosy będe ocieplał wełną skalną a czy na sufit dać może lżejszą wełne szklaną czy nie ma to znaczenia ? BArdzo będe wdzięczny za pomoc ! Pozdrawiam

kamlotek
21-05-2010, 10:42
To znowu ja;), sprawdźcie,oceńcie fachowym okiem,czy jest ok,jeśli nie to co do poprawki
http://img2.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=J4QmQnkVOfpvX9WqQAkoFlZkdAL1AAsrAAlsEUBxzMoNS OfuEU2k

http://img3.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=J4QmQnkVOfpvX9WqQAkqQcAkcA1wAAsrAAlsEUBxzMoOC MfuEU2k

http://img4.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=J4QmQnkVOfpvX9WqQAksKOikZAWdAAsrAAlsEUBxzMoOS MfuEU2k

http://img1.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=J4QmQnkVOfpvX9WqQAktozkkaA01VAAsrAAlsEUBxzMoO iMfuEU2k

http://img1.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=J4QmQnkVOfpvX9WqQAkzN01IkfAhDAAsrAAlsEUBxzMoO iNfuEU2k

Namtar
21-05-2010, 13:17
szybkie pytanie
czy na skos poddasza dla profili CD60 lepiej stosowac wieszak "grzybkowy" czy wieszak ES - jak proponuje Rockwool (poddasze mam ocieplone wlasnie ta welna)?

freezyear
21-05-2010, 13:42
szybkie pytanie
czy na skos poddasza dla profili CD60 lepiej stosowac wieszak "grzybkowy" czy wieszak ES - jak proponuje Rockwool (poddasze mam ocieplone wlasnie ta welna)?

Zdecydowanie grzybki...

Namtar
21-05-2010, 14:31
no to zonk, mam juz te drugie kupione na cale poddasze, czy czemus to szkodzi, widzialem szereg zdjec z wykonanym szkieletem dla KG na poddaszu z tymi wieszakami zarowno na suficie jak i na skosie.
Czy moze lepiej odkrecic je poki czas i zastosowac grzybki (wygodniej jest klasc welne z ESami)

freezyear
21-05-2010, 14:39
no to zonk, mam juz te drugie kupione na cale poddasze, czy czemus to szkodzi, widzialem szereg zdjec z wykonanym szkieletem dla KG na poddaszu z tymi wieszakami zarowno na suficie jak i na skosie.
Czy moze lepiej odkrecic je poki czas i zastosowac grzybki (wygodniej jest klasc welne z ESami)

Na grzybkach są mniejsze skłonności do pęknięć ( konstrukcja jest elastyczna a na ESach sztywna bo poskręcana pchełkami). Zresztą większość producentów systemów suchej zabudowy zaleca grzybki. Wełnę przy grzybkach układa się też całkiem dobrze, łapanie poziomów przy grzybkach jak dla mnie łatwiejsze. Proponuje przeczytać od deski do deski cały wątek bo większość problemów została już wyjaśniona.

Rom-Kon
23-05-2010, 09:44
To znowu ja;), sprawdźcie,oceńcie fachowym okiem,czy jest ok,jeśli nie to co do poprawki
http://img2.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=J4QmQnkVOfpvX9WqQAkoFlZkdAL1AAsrAAlsEUBxzMoNS OfuEU2k

http://img3.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=J4QmQnkVOfpvX9WqQAkqQcAkcA1wAAsrAAlsEUBxzMoOC MfuEU2k

http://img4.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=J4QmQnkVOfpvX9WqQAksKOikZAWdAAsrAAlsEUBxzMoOS MfuEU2k

http://img1.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=J4QmQnkVOfpvX9WqQAktozkkaA01VAAsrAAlsEUBxzMoO iMfuEU2k

http://img1.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=J4QmQnkVOfpvX9WqQAkzN01IkfAhDAAsrAAlsEUBxzMoO iNfuEU2k

...niby jest pięć fotek... ale ja nic nie widzę... nie wyświetla ich... :(

airless
24-05-2010, 15:59
Witam
w jaki sposób najlepiej wkleić taką taśmę w narożnik wewnętrzny rozwarty ?
czy bez różnicy którą stroną, czy taśmę namaczać w wodzie ?

http://spraysystem.w.interia.pl/ta1.jpg

freezyear
24-05-2010, 16:39
Witam
w jaki sposób najlepiej wkleić taką taśmę w narożnik wewnętrzny rozwarty ?
czy bez różnicy którą stroną, czy taśmę namaczać w wodzie ?

http://spraysystem.w.interia.pl/ta1.jpg
http://www.solidbud.pl/index.php?id=7
Taśmy nie namacza się, gips rozrabiasz lekko rzadki żeby można było nałożyć pędzlem. Reszta jak w opisie na stronie

kamlotek
24-05-2010, 16:51
To ja ,mam nadzieję,że coś będzie widać i ocenicie swoim fachowym okiem
http://www.fotoszok.pl/upload/96b39643.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/681241c4.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/07983516.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/a14b4552.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/224e61bd.jpg

freezyear
24-05-2010, 18:27
To ja ,mam nadzieję,że coś będzie widać i ocenicie swoim fachowym okiem
Wszystko pięknie ładnie tylko jak zamierzasz (albo fachowcy którzy to robią) przykręcić teraz grzybki? Wełna zmasakruje się i sznurki będą przeszkadzać. Kiepsko to widzę. No chyba że na Esach robią... Dolny glif na bank źle, powinien być prostopadle do podłogi a masz równolegle do płaszczyzny okna ale to na tym etapie można poprawić bez problemu. Pooglądaj na fotkach Rom-Kona jak powinien być wykończony, gdzieś w tym wątku są.

airless
24-05-2010, 18:52
Czy na pierwsze szpachlowanie tj. wklejanie taśmy, narożników mogę zastosować tą gotową masę ?

http://spraysystem.w.interia.pl/sheetrock.jpg

freezyear
24-05-2010, 19:07
Czy na pierwsze szpachlowanie tj. wklejanie taśmy, narożników mogę zastosować tą gotową masę ?
W którymś z wątków FlashBack pisał że można a skoro On tak twierdzi to można :) na finisz również...

siggi&alka
24-05-2010, 19:14
można można.... jak cię stac :)

Rom-Kon
24-05-2010, 21:18
To ja ,mam nadzieję,że coś będzie widać i ocenicie swoim fachowym okiem
http://www.fotoszok.pl/upload/96b39643.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/681241c4.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/07983516.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/a14b4552.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/224e61bd.jpg

Na oko jest okej.
...a co do grzybków to spokojnie można teraz... delikatnie odchylasz wełnę i przykręcasz grzybki później wełnę trochę wyrównujesz i jest cacy... jeśli sznurki zawadzają to jeśli papiaki są dobrze dobite to spokojnie parę sznurków można wyciąć... zresztą zobacz moje fotki w poprzednich postach (parę stron wstecz ;)) było dobrze opisane jak zaczynać z poziomami i grzybkami... Obróbka okna też gdzieś jest w tym temacie...

Rom-Kon
24-05-2010, 21:33
Witam
w jaki sposób najlepiej wkleić taką taśmę w narożnik wewnętrzny rozwarty ?
czy bez różnicy którą stroną, czy taśmę namaczać w wodzie ?

http://spraysystem.w.interia.pl/ta1.jpg


taśma dobra ale lepsza jest ta:
http://images45.fotosik.pl/185/8edc4119092db935med.jpg (http://www.fotosik.pl)


http://images50.fotosik.pl/185/efd86f4a4a63c823med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images38.fotosik.pl/180/40b543e5578e6eccmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

ma wstawkę z twardego PCV i jest sztywniejsza - pięknie trzyma linię!

Taśmy tej zasadniczo się nie moczy ale ja delikatnie spryskuję wodą ze spryskiwacza (taki ręczny spryskiwacz ogrodniczy jak na stonkę :D ) taśma jest lekko wilgotna ale nie mokra... ja kleję na VARIO - konsystencja dosyć rzadka do nanoszenia pędzlem... dociskam palcami i nadmiar wyciskam ostatecznie wyrównuję szpachtelką ... jeśli nie wiesz którą stroną kleić to jest przeważnie tak że napisami do siebie i w tym przypadku też tak jest...

Namtar
26-05-2010, 09:31
Panowie,
jakiego producenta profile uzywacie, ktore wg Was maja godna polecenia jakosc. Nie taka ze "jakosc" to bedzie :)
chce zakupic elementy na cale poddasze i nie wiem czy zaryzykowac kupno w markcie, czy moze na sieci, czy tez w hurtowni.
Rom-Kom co Ty polecasz?
dzieki

michalwdowski
26-05-2010, 17:39
ROM wodzu nasz, proszę doradź czy taka zabudowa będzie ok. Chodzi mi o ukrycie kanału do okapu w tej skrzynce i umieszczenie listwy led dającej poświatę na sufit.
Legenda:
Siwy - ściana i sufit
Niebieski - płyta k/g
Czarny -u30

cd pominąłem dla przejrzystości rysunku.

Najbardziej mnie intryguje ten wystający kawałek płyty poza skrzynką. będzie wystawał pewnie z 15 cm i boję się żeby nie obwisł. Dać ją lepiej podwójną?


http://images37.fotosik.pl/293/ebdb242b67ddc0b4med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Pozdr.

kolorado
27-05-2010, 11:14
Mam wiatrołap, o rozmiarach mniej-więcej 2,25m x 2,1m (w najszerszym miejscu). Czy można zrobić w nim sufit podwieszany na pojedynczych profilach CD, a nie krzyżowo? Profile CD miałyby maksymalnie długość 2,1m. Będzie taki stelaż wystarczający?

kolorado
28-05-2010, 08:40
na bezposrednich lub esach to, taki stelaz wystarczy.
A bezpośrednie, to jakie? Wydawało mi się, że bezpośrednie to właśnie ESy. W każdym razie rozumiem, że na obrotowych nie przejdzie?
Czy jest jakiś limit długości ESów (17, 22), czy długość nie ma znaczenia? I jaki najlepiej zrobić rozstaw wieszaków?
Z góry wielkie dzięki!

Saxxxnt
28-05-2010, 09:10
Witam
Na początek szacunek za temat bo dzięki niemu dłubie poddasze.
Niestety naszła mnie pewna wątpliwość.
Sytuacja wygląda w ten sposób że robię stelaż sufitu na ruszcie krzyżowym
w 2 poziomach.Wzdłuż jętek mocuję profil podwieszony na wieszaku
obrotowym opuszczony od jętek o 60cm a w poprzek profil do którego
będzie montowana płyta.Problem na zdjęciu.Czy może tak pozostać
czy należy wykonać jakieś wzmocnienie.Dodam że nie sposób się w tym
miejscu podpiąć do jętki chyba że można ze skosu??? Ale to już pytanie do
ekspertów :D
11870

kolorado
28-05-2010, 12:19
Dzięki!

Namtar
28-05-2010, 13:24
Witam
czy wystarczy zamocowac profile CD na grzybkach o dlugosci 21 cm w przypadku gdzy 2-ga warstwa welny ma 15 cm grubosci - czyli innymi slowy czy 6 cm na sprzykrecenie wieszaka do krokwi na 2-3 srubach wystarczy?

airless
28-05-2010, 19:00
w jaki sposób połączyć tynk z płytą k/g widoczne na zdjęciu?
co tu dać: taśma papierowa, siatka, fizelina ?

http://spraysystem.w.interia.pl/pol1.jpg
http://spraysystem.w.interia.pl/pol2.jpg

chrobry
28-05-2010, 19:50
http://republika.pl/pawelxm/images/okno.jpg

Proszę wskazanie ewentualnych błedów i jak je porawić. Jak widać jestem w trakcie obróbki okna. Te wystające profile (tak jak czerwona lina) zostaną obcięte i zakończoe UD. Do UD będzie kręcona płyta - tak to widze.

Saxxxnt
28-05-2010, 20:19
Dzięki Flash
Zanim przeczytałem właśnie odpowiedz to wymian już zrobiony
z pozostałości po jętkach więc nawet pasuje wizualnie.
Co do sposobu montażu i doboru wieszaka to po przeczytaniu
waszego wątku człowiekowi od razu łatwiej coś zdziałać.
Mam nadzieję że jakoś to wygląda.Wieszaki troszkę zagęściłem
aż takiego majątku nie kosztują.
Jak upcham wełnę to zdam jakoś relację zdjęciową.
Ocieplam Rockwoolem Megarock 15+15 mam nadzieję że dam rady.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedz.

airless
29-05-2010, 04:33
ranty dowolna tasma, umiesc tylko w szczelinie plyta sciana przekladke.
styki plyta-plyta tasma naroznikowa nie wypelniaj stykow szpachla bez odspojenia lub zastosuj przekladke.

przekładka - czyli ?

tomeek
29-05-2010, 10:12
Mam prośbę o pomoc. Jak i gdzie umieścić dodatkową warstwę wełny 10 cm w przestrzeni powyżej jętek? Co zrobić ze stężeniami, jak je ocieplić? ( nie mogę dać wełny 18 cm, która jest między krokwiami, między jętki bo są wysokości 10 cm).

tomeek
29-05-2010, 20:10
OK. Dzięki. Coś pokombinuję, bo te płatwie mają wymiar 10x10, więc 18 cm nie wejdzie.

tomeek
29-05-2010, 20:23
ok, jasne.

Rom-Kon
30-05-2010, 09:49
w jaki sposób połączyć tynk z płytą k/g widoczne na zdjęciu?
co tu dać: taśma papierowa, siatka, fizelina ?

http://spraysystem.w.interia.pl/pol1.jpg
http://spraysystem.w.interia.pl/pol2.jpg

Połączenie najgorsze z możliwych... nigdy nie ma pewności czy nie pęknie można tylko zrobić najlepiej jak się da i mieć nadzieję...

ja wykonuję to tak:
szlifierką kątową wycinam narożnik metalowy i wyrywam go... brzegi tynku "fazuję" po skosie i gruntuję... reszta to tak jak normalne łączenie płyt ciętych czyli siatka w większej ilości warstw ...vario itd...

Ale przy takiej konstrukcji płyta powinna być przykręcona na sztywno do UDeka na ścianie! Mówi się trudno ale trzeba połączyć ze ścianą bo inaczej na 100% pojawi się pęknięcie - tu trzeba wybrać mniejsze zło!

Lepszym rozwiązaniem jest nakładka płyty na ścianę - po całości lub w części i wtedy nie mocuje się płyty do ściany i narożnik wyrabia się akrylem... ale taka częściowa nakładka może nie odpowiadać wizualnie....

Flash proponuje wykonanie połączenia elastycznego ale przy takim połączeniu niestety widać to łączenie - dosyć wyraźnie... niestety...

Flash już wspomniał o tym małym kawałku... Nie oszczędzajcie na siłę płyty - płyta to 20zł za 3m2 za to później taka wielka oszcz skończy się popękanym poddaszem!

Ogólnie to bardzo ciężkie połączenie...

jurczynski
30-05-2010, 13:59
1) dobrym producentem folii jest "troteks"
2)jesli dasz zakladke wieksza niz 15 cm nie bedziesz potrzebowal tasma
3)moim zdaniem zielona plyta w sypialni to strata kasy

Namtar
30-05-2010, 21:02
Naprawde sie staram :) przeczytalem juz ponad 30 stron tego watku, sporo spraw wyjasnilo mi sie bez "upierdliwych" pytan i dziekuje Wam za to, ale niestety przyszedl czas zeby znowu zadac Wam pytanie.
pokaze najpierw zdjecie:
http://images40.fotosik.pl/295/8b483857352b27b9med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images36.fotosik.pl/186/27d6305b86409e2fmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
Wiem juz ze nie mozna (nie zaleca sie) krecic plyt oraz profili CD do profili przysciennych UD, oraz ze nalezy wykonac profil CD do ktorej krecimy plyte jak najblizej scian (czyli UD) nie wiem niestety czy dotyczy sie to tylko sufitow czy rowniez skosow? Co mam zrobic jesli odleglosc miedzy sciana a krokwia wynosi 55 cm (patrz zdjecie), czy po wykonaniu pojedynczego stelaza i przykreceniu plyty nie opadnie ona tuz przy scianie? na 2gim zdjeciu podobna sytuacja , ok dla mnie gorsza bo miedzy sciana a oknem dachowym jest tylko jedna krokiew.
Na suficie chce wykonac system krzyzowy (podwojny, taki jak widzialem na zdjeciach np Rom-Kon'a), na skosie pojedynczy, obie plaszczyzny na grzybkach, grugosc 2-giej warstwyto 15 cm.
Widzialem w poscie Rom-Kon'a podobny przypadek, czy moglbys mi go opisac, widze ze tutaj chyba przykreciles plyte do UD (nie wiem jak cytowac - jest to post nr 2810 strona 47) dlatego zamieszczam tylko zdjecie
http://images43.fotosik.pl/299/459c78d989d80944med.jpg (http://www.fotosik.pl)
chodzi o lewa stone zdjecia :)
Prosze o rade.
dzieki

Rom-Kon
30-05-2010, 21:49
Naprawde sie staram :) przeczytalem juz ponad 30 stron tego watku, sporo spraw wyjasnilo mi sie bez "upierdliwych" pytan i dziekuje Wam za to, ale niestety przyszedl czas zeby znowu zadac Wam pytanie.
pokaze najpierw zdjecie:
http://images40.fotosik.pl/295/8b483857352b27b9med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images36.fotosik.pl/186/27d6305b86409e2fmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
Wiem juz ze nie mozna (nie zaleca sie) krecic plyt oraz profili CD do profili przysciennych UD, oraz ze nalezy wykonac profil CD do ktorej krecimy plyte jak najblizej scian (czyli UD) nie wiem niestety czy dotyczy sie to tylko sufitow czy rowniez skosow? Co mam zrobic jesli odleglosc miedzy sciana a krokwia wynosi 55 cm (patrz zdjecie), czy po wykonaniu pojedynczego stelaza i przykreceniu plyty nie opadnie ona tuz przy scianie? na 2gim zdjeciu podobna sytuacja , ok dla mnie gorsza bo miedzy sciana a oknem dachowym jest tylko jedna krokiew.
Na suficie chce wykonac system krzyzowy (podwojny, taki jak widzialem na zdjeciach np Rom-Kon'a), na skosie pojedynczy, obie plaszczyzny na grzybkach, grugosc 2-giej warstwyto 15 cm.
Widzialem w poscie Rom-Kon'a podobny przypadek, czy moglbys mi go opisac, widze ze tutaj chyba przykreciles plyte do UD (nie wiem jak cytowac - jest to post nr 2810 strona 47) dlatego zamieszczam tylko zdjecie
http://images43.fotosik.pl/299/459c78d989d80944med.jpg (http://www.fotosik.pl)
chodzi o lewa stone zdjecia :)
Prosze o rade.
dzieki

hehe ludzie wszystko dostrzegą! moja fotka jest złym przykladem... "młody" poleciał z przykręcaniem płyty za daleko... zrobiłem fotkę i dopiero później dopatrzyłem się że za dużo wkrętów :) nie powinno ich być ani na przyściennym UD ani na dolnej płycie glifu okna - były wykręcone a fotka została... no i własnie po to ja jestem na budowie by dopilnować... a pana z Kani pod Pruszkowem mogę uspokoić - babol naprawiony!

Jeszcze raz: nie przykręca się płyty do UD przy ścianie! I nie przykręca się płyty do okna!

Namtar
31-05-2010, 07:20
No dobrze nie przykreca sie do UD ale czy w moim przypadku zawieszenie przykrecenie plyty do profilu CD ktory przymocowany jest z jednej strony na grzybku przykreconym do krokwi a z drugiej wlozony do profila przysciennego (i nie widze innej opcji jak tylko przykrecic-przynitowac CD do UD) nie jest razacym bledem. Moze nalezy wykonac przekladke z laty pomiedzy wewnetrzna i zewnetrzna krokwia.
Rom-Kon prosze powiedz mi jak u pana z Kani pod Pruszkowem zostalo to rozwiazane :)

Rom-Kon
31-05-2010, 07:40
No dobrze nie przykreca sie do UD ale czy w moim przypadku zawieszenie przykrecenie plyty do profilu CD ktory przymocowany jest z jednej strony na grzybku przykreconym do krokwi a z drugiej wlozony do profila przysciennego (i nie widze innej opcji jak tylko przykrecic-przynitowac CD do UD) nie jest razacym bledem. Moze nalezy wykonac przekladke z laty pomiedzy wewnetrzna i zewnetrzna krokwia.
Rom-Kon prosze powiedz mi jak u pana z Kani pod Pruszkowem zostalo to rozwiazane :)
Profil UD na ścianie i w niego wsunięty CD... i tyle... trzyma się solidnie... nie jest to duża odległość (55cm) a jesli jest większa to można nad UDekiem przykręcić do muru drewnianą łatę i do niej grzybki... ot i cała filozofia...

Jeszcze raz powtarzam! Nie łączy się przyściennego UD z CD na skosie lub suficie! Oczywiście jak od każdej reguły są wyjątki ale to przy zabudowach specjalnych...

...a na mojej fotce są dwa błędy wykonawcze! ...ale o tym już pisałem wyżej... muszę zrobić szczegółowy przegląd fotek czy więcej takich kfiatków nie ma...

przemekj21
31-05-2010, 16:59
Witam serdecznie.

Bardzo proszę o informacje czy poszczególne elementy zabudowy poddasza są wykonane poprawnie, nie chodzi mi o definicje perfekcjonizmu, tylko czy tak wykonana zabudowa będzie kilka lat cieszyć oko, jeśli są rażące błędy, czy istnieje możliwość ich poprawy.
Założenia:
- ścianka kolankowa ocieplona 5cm wełny
- poddasze 15 cm pomiędzy krokwie i 10 cm na krokwie
- szczelina wentylacyjna 3cm przy maksymalnej długości skosu 3m
- wełna Isover super mata

Z góry dziękuje za wszystkie oceny i porady.

SUFIT:
http://img176.imageshack.us/img176/2179/dsc09306.jpg
http://img709.imageshack.us/img709/5853/dsc093131.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/6133/dsc09323h.jpg

ŚCIANKA KOLANKOWA:
http://img41.imageshack.us/img41/6259/dsc09304v.jpg
http://img63.imageshack.us/img63/9739/dsc093111.jpg
http://img694.imageshack.us/img694/9476/dsc09340l.jpg

SKOSY i OKNO:
http://img62.imageshack.us/img62/3808/dsc09343y.jpg
http://img691.imageshack.us/img691/3805/dsc09356g.jpg
http://img683.imageshack.us/img683/3271/dsc09354f.jpg
http://img97.imageshack.us/img97/9982/dsc09357p.jpg

Przepraszam za długość mojego postu!
Za wszelkie uwagi jeszcze raz dziękuje!

kropecka
31-05-2010, 19:09
prośba o poradę. Co zrobić podczas gipsowania/zacierania żeby wszelkiego rodzaju narożniki (szczególnie wewnętrzne) i styki płyt ze ścianą były ładnie obrobione? W samych rogach tworzą mi się takie brzydkie nierówności których nie mogę później ładnie zeszlifować :/

eh...generalnie to troche zmasakrowalam ten pokoj na poddaszu i nie wiem jak z tego wybrnac :/

edde
31-05-2010, 20:00
przemekj21 ja bym dolny glif okna połaciowego jednak zrobił pionowo (poza kilkucentymtrowym paskiem przy oknie)

kropecka zastosuj taśmę z wkładką a narożnik sam wyjdzie :)

kulca
31-05-2010, 21:05
piszecie że nie powinno się przykręcać płyt do profili przyściennych, czyli na tym filmie instruktażowym jest ten błąd?
http://www.youtube.com/watch?v=eOanD1i5zVQ&feature=related

slawos
01-06-2010, 23:21
No właśnie. Niby zalecenia są żeby nie przykręcać płyt do UD a w kilku filmikach instruktażowych płyty były jednak przykręconedo UD. Jeśli przykręcimy płyty do UD to w którym miejscu pęknie? Przy ścianie właśnie czy gdzieś w środku sufitu? Może ktoś mi powiedzieć? Jeśli te 5mm szelinkę pomiędzy płytą a ścianą wypełnimy gipsem bez taśmy ślizgowej to mamy sztywne połączenie płyty ze ścianą czyli podobnie jak z przykręconymi płytami. Jeśli jest taśma ślizgowa i wypełnienie szczelinki gipsem to powiem że jeżeli mamy sufit 4m na 4m i płyta sie ma rozszerzyć np od temp. to ten ślizg niewiele da sie mi wydaje. Bo w którą stronę niby ma cały sufit się przesunąć na tym ślizgu? Jeżeli w każdym kierunku następuje rozszerzenie i ściśnięcie tego ślizgu? Mnie sie wydaje że pęka właśnie wtedy jak sie kurczy płyta np. wtedy jak spada wilgotność lub temp. po uprzednim jej rozciągnięciu robiąc tym samym rysę w najsłabszym miejscu. Slizg daje tylko to że ryska jest ładna i prosta.

Kravietz
02-06-2010, 10:46
Mistrzu ja wybrałbym jednak stelaż bo to właśnie ściana położona na klej jest mniej odporna na rysy ,poza tym prawidłowo wykonana ściana nie jest kręcona do U przy podłodze i suficie co pozwala scianie swobodnie pracować z praktyki wiem,ze rysy częściej pojawiają sie na ścianie wykonanej metodą na klej.
Co do mocowania profila U do sufitu na molly to uważam to za zbędny wydatek gdyż zakładając rozstaw profili na 40 cm to a jak się trafi w profil wkretem to trzyma że dzieci po dzieciach. :)

edde
02-06-2010, 19:39
Mistrzu ja wybrałbym jednak stelaż bo to właśnie ściana położona na klej jest mniej odporna na rysy ,poza tym prawidłowo wykonana ściana nie jest kręcona do U przy podłodze i suficie co pozwala scianie swobodnie pracować z praktyki wiem,ze rysy częściej pojawiają sie na ścianie wykonanej metodą na klej.
Co do mocowania profila U do sufitu na molly to uważam to za zbędny wydatek gdyż zakładając rozstaw profili na 40 cm to a jak się trafi w profil wkretem to trzyma że dzieci po dzieciach. :)

yyyy... ale do jakiego mistrza i o czym??

Saxxxnt
03-06-2010, 09:19
Ocieplanie w toku.
Wełna między krokwiami zainstalowana(15 Megarock)
Naszło mnie pytanie jak wykończyć nieogrzewany ocieplony między krokwiami stryszek ?
Czy wyciąć wełnę w kalenicy aby była wentylacja ??
Czy na krokwie należy dać paroizolację ??
Oczywiście na poddaszu w pokojach będzie wszędzie paroizolacja.
12491

marjucha
03-06-2010, 10:04
... 10 dni temu obiecałem fotki z poddasza....
teraz sam początek czyli jak to się zaczyna... :wink:

http://images33.fotosik.pl/301/5b39ec7bde320231.jpg (www.fotosik.pl)

http://images33.fotosik.pl/301/f8e70f874115bc94.jpg (www.fotosik.pl)

http://images29.fotosik.pl/237/5d1db3abaed91f7f.jpg (www.fotosik.pl)

http://images33.fotosik.pl/301/7d36af4528423f34.jpg (www.fotosik.pl)
a oto narzędzie mojego własnego pomysłu... przykładnica zrobiona ze zwykłego kątownika ...za 3 zł
http://images34.fotosik.pl/301/be7ce3ffd6705093.jpg (www.fotosik.pl)

Skorzystałem z Twojej instrukcji.
Drugą warstwę wełny i profile już nie sam zakładałem, więc nie wyłowiłem jednego problemu.
Mocując grzybki dosuwałem je do mocno naciągniętego sznurka i wydawało się że jest ok.
Teraz wróciłem na poddasze żeby obrobić okna i kończyć prace.
no i wyszedł zonk:
Mocując wieszaki nie zauważyłem, że po powieszeniu profili pomiędzy wieszakami a profilami pozostaje wolna przestrzeń i w ten sposób muszę poluzować profili UD na ścianie bo profile na odcinku ostatnia krokiew - ściana są mocno naprężone i lekko odgięte ku górze.
Patrząc na Twoje wieszaki to tego problemu chyba nie ma, ale taka przestroga dla innych, żeby zwrócili na ten detal uwagę.

on czyli ja
03-06-2010, 19:17
Witam
Proszę o informacje jak zabudować (widoczną na zdjęciu) i połączyć sciankę kolankową ze skosem .
Czy można przedlużyć tą scianke płytą tak jak na zdjęciu zaznaczyłem ??Jeśli można to jak to zrobić ???Jeśli nie można to co innego proponujecie ??

Z góry dziękuje za pomoc

on czyli ja
03-06-2010, 19:36
hmmmm dla jednych banalny dla innych nie

freezyear
03-06-2010, 19:42
hmmmm dla jednych banalny dla innych nie

Dlatego FlashBack zaproponował Ci najlepsze rozwiązanie czyli lekturę całego wątku (wiem że trochę tego jest ale warto poświęcić trochę czasu) bo dużo tego typu problemów zostało już dawno omówione (opisy i zdjęcia). Do tego polecam lekturę zeszytów technicznych np. na stronie Rigipsa, sporo rzeczy jest opisanych i narysowanych
pozdr.

brachol
03-06-2010, 20:39
co to za brazowe dechy w okapie?

mi to wygląda na nadbitkę

edde
03-06-2010, 21:05
Stryszek izolowac w przestrzeni miedzy krokwiami na krokwiach plyta osb najciensza z mozliwych (12mm), montaz poprzecznie z mijanka bez lat lub na latach wowczas plyty mocowane sa poprzecznie do lat.
bez paroizolacji w kalenicy bez wycinania welny. podloga plyta osb min.18mm na legarach.

a dlaczego osb a nie paroizolacja? ponoć osb tez w znikomym stopniu przepuszcza parę?

tolofalk
03-06-2010, 22:44
Witam. Zwracam się z prośbą o pomoc w roztrzygnięciu dylematu. Buduję dom parterowy z nieużytkowym poddaszem. Konstrukcja dachu wiązarowa z rozstawem wiązarów co 75 cm. Mój wykonawca sugeruje ruszt pojedyńczy na es'ach. Wydaje mi się, ze lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie profili grzybkowych / chyba mniejsza szansa na pękanie .............jeśli tak nie jest, poprawcie mnie/. Pomieszczenia są dość duże - pokoje po 20 m2. Czy dla salonu 50 m2 byłoby wskazane jakieś odmienne rozwiazanie? Ruszt jednopoziomowy krzyżowy? Dziękuję za pomoc.
tolo

PS czy w takiej sytuacji /nieużytkowe poddasze/ paroizolacja jest konieczna ?

tolofalk
04-06-2010, 08:18
oj, inwestorem jestem ja :-) i stąd moje pytania. Panowie od Rigipsów proponują es'y a mi się wydaje / po przeglądnięciu wątków w forum oczywiście/ że lepsze będą grzybki czy kotwowe.. A ta paroizolacja..........no cóż. Nie jestem budowlańcem to skąd mam wiedzieć ;-). W sumie to nad wełną będzie duuuużo pustegj przestrzeni więc kusi mnie żeby nie dawać. No więc jak to jest? Chciałbym zminimalizować ryzyko sytuacji takiej jakiej mają znajomi czyli szachownicy na stropie.
PS. jak to się robi żeby tak wcześniej nie musieć spać :-)
pozdr tolo

nieosiagalny
04-06-2010, 14:02
Hej

Temat ten jest bogactwem dla laika, który chce robić poddasze. Szkoda, że wcześniej uważnie się z nim nie zapoznałem...

Mam jednak inny problem. W salonie, czyli w najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu, pojawiły mi się rysy na gipsie - pół roku po gipsowaniu. Strop Terriva, rysy ewidentnie na belkach. Rysy małe, ale bardzo mnie denerwują. W związku z tym dowiedziałem się od kierownika budowy, że najlepiej te rysy skuć i wsadzić tam fizelinę, nie siatkę. Zwrócił mi jednak uwagę, że jest fizelina i fizelina... Ta gorsza fizelina to jakiś zatapiający w wodzie papier, który nie spełnia dobrze swojej roli.

Kazał mi więc kupić tę lepszą fizelinę. Tylko nie powiedział jak ją rozpoznać, znaleźć, gdzie kupić.

Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć jaka to jest ta dobra fizelina?

Czy ta fizelina jest rzeczywiście skuteczna i rysy mi się już nie pojawią na suficie?

Będę Wam bardzo wdzięczny za pomoc bo mam się już wprowadzać i taka tragedia...

freezyear
04-06-2010, 14:21
Hej

Temat ten jest bogactwem dla laika, który chce robić poddasze. Szkoda, że wcześniej uważnie się z nim nie zapoznałem...

Mam jednak inny problem. W salonie, czyli w najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu, pojawiły mi się rysy na gipsie - pół roku po gipsowaniu. Strop Terriva, rysy ewidentnie na belkach. Rysy małe, ale bardzo mnie denerwują. W związku z tym dowiedziałem się od kierownika budowy, że najlepiej te rysy skuć i wsadzić tam fizelinę, nie siatkę. Zwrócił mi jednak uwagę, że jest fizelina i fizelina... Ta gorsza fizelina to jakiś zatapiający w wodzie papier, który nie spełnia dobrze swojej roli.

Kazał mi więc kupić tę lepszą fizelinę. Tylko nie powiedział jak ją rozpoznać, znaleźć, gdzie kupić.

Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć jaka to jest ta dobra fizelina?

Czy ta fizelina jest rzeczywiście skuteczna i rysy mi się już nie pojawią na suficie?

Będę Wam bardzo wdzięczny za pomoc bo mam się już wprowadzać i taka tragedia...
Kierownik budowy chyba nie odróżnia papieru od flizeliny:) taśma papierowa to po prostu zwykły papier impregnowany czymś tam a flizelina to taka tkanina której włókna bardzo fajnie wbijają się w palce. A dyskusje na temat wyższości flizeliny i papieru nad taśmą siateczkową lub odwrotnie byłe prowadzone niejednokrotnie i w sumie to do niczego nie doprowadziły :) każdy chwali swoją metodę

nieosiagalny
04-06-2010, 15:19
Ok, w takim razie dzięki za info. Rozumiem, że jak poproszę w sklepie fizelinę to mi dadzą fizelinę a nie papier.

A czy moglibyście się wypowiedzieć czy w tym moim konkretnym przypadku jest to skuteczne rozwiązanie ta fizelina?

Saxxxnt
05-06-2010, 20:50
Pytanie jak powinno wyglądać połączenie płyt na styku skos/sufit
Czy połączenie jak na rysunku jest dopuszczalne czy ma wyglądać inaczej ???????
Niestety nigdzie nie mogę znaleźć zdjęcia z bardzo bliska przed obróbką12748

Saxxxnt
05-06-2010, 22:16
12768Kurde niestety tego co mnie martwi nie widać
Czy tam gdzie zaznaczyłem do wpierw położonej płyty sufitowej dochodzi płyta ze skosu
tworząc od strony sufitu taką małą przerwę ??

Saxxxnt
05-06-2010, 22:25
Czyli jeśli mówisz szkic ok to znaczy że patrząc na mój szkic
należy przy obrabianiu sfazować tylko krawędź płyty sufitu a płyta ze skosu zostaje nienaruszona???

Saxxxnt
05-06-2010, 22:53
Dzięki po raz kolejny.

edde
05-06-2010, 23:00
fazuje sie wierzchnia cieta krawedz plyty jezeli robisz slizg a przy tasmach naroznikow rozwartych juz nie musisz fazowac i wypelniac szczeliny masa.
czy fazowac "od tylu"? tak delikatnie ;)

a szkic- wskazana kolejnosc to, sufit skos.

ale na szkicu wydaje się być kolejność odwrotna: skos-> sufit, czyli chyba nie do końca szkic poprawny?

Saxxxnt
06-06-2010, 08:14
No tak skos >> sufit czyli należy odwrotnie??
Jeśli tak to jakie ma to znaczenie ??
Znalazłem rysunek
Jest to szkic Knaufa więc chyba prawidłowy ??
12781

andry
06-06-2010, 22:56
Witam.
Pytanie techniczne mam. Wyznaczyłem skos na ścianach przykręcając do nich profil UD30. Wieszaki grzybkowe zamontowane na krokwiach.
Teraz problem: jak włożyć profil CD60 żeby był w jednym kawałku od ściany do ściany ? czy uciąć go krótszego o szer. profila UD30, włożyć z jednej strony i potem cofnąć żeby był osadzony z każdej strony do głębokości ok pół profila,czy są może jakieś inne sprytne metody na zamocowanie tych profili. Pozdrawiam.

Rom-Kon
07-06-2010, 07:17
Witam.
Pytanie techniczne mam. Wyznaczyłem skos na ścianach przykręcając do nich profil UD30. Wieszaki grzybkowe zamontowane na krokwiach.
Teraz problem: jak włożyć profil CD60 żeby był w jednym kawałku od ściany do ściany ? czy uciąć go krótszego o szer. profila UD30, włożyć z jednej strony i potem cofnąć żeby był osadzony z każdej strony do głębokości ok pół profila,czy są może jakieś inne sprytne metody na zamocowanie tych profili. Pozdrawiam.Profil oczywiscie musi być trochę krótszy - tak o około 2cm... wsuwamy go ze skosu... trochę poćwiczyć i idzie bez problemu... jeśli przeszkadza grzybek np. pierwszy od ściany można go wykręcić, wsunąć profil , wpiąć grzybek i przykręcić go z "ręki"... później skontrolować łatą co się zrobiło...

andry
07-06-2010, 21:48
Dzięki, czyli nic na sztywno się nie da.
Rom-Kon - nie bardzo widzę odkręcanie grzybków, a raczej ich ponowne wkręcanie po ułożeniu drugiej warstwy wełny (15+10cm), bo wtedy się przecież zapina profile, wtedy z wełny wystaje tylko sam łepek grzybka. Może lepiej go wygiąć na bok i potem wcisnąć w profil?

Rom-Kon
07-06-2010, 22:13
(...)
Rom-Kon - nie bardzo widzę odkręcanie grzybków, a raczej ich ponowne wkręcanie po ułożeniu drugiej warstwy wełny (15+10cm), bo wtedy się przecież zapina profile, wtedy z wełny wystaje tylko sam łepek grzybka. (...)
...i dlatego ja najpierw zapinam profile a dopiero później daję welnę... zresztą nie wyobrażam sobie by po zapięciu profili nie skontrolować ich łatą i nie zrobić poprawek!

czestero
08-06-2010, 09:02
Dzięki, czyli nic na sztywno się nie da.
Rom-Kon - nie bardzo widzę odkręcanie grzybków, a raczej ich ponowne wkręcanie po ułożeniu drugiej warstwy wełny (15+10cm), bo wtedy się przecież zapina profile, wtedy z wełny wystaje tylko sam łepek grzybka. Może lepiej go wygiąć na bok i potem wcisnąć w profil?

ja odginam, ale nie zawsze.
czasami ustawienie krokwi powoduje że grzybek jest tuż obok profila UD i z jednej i z drugiej strony.
wiec wtedy odginam grzybek, wsadzam profil i wciskam w niego grzybek. kontrola łatą i jest git ;)

tolofalk
08-06-2010, 22:06
Witam, czy ktoś mi pomoże w podjęciu decyzji / pisałem już o tym kilka postów wyżej/ - dach wiązarowy, poddasze nieużytkowe - esy czy grzybki?. Co lepiej się sprawdzi w kontekście ryzyka pęknięć płyt k-g. Ekipa sugeruje esy, mi się jednak wydaje po lekturze materiałów firm, że grzybki mniej ryzykowne / mniej sztywna konstrukacja /.

Namtar
09-06-2010, 12:09
Witam
Nadszedl neublaganie czas na kolejne pytania :)
Prosze spojrzec na fotki (przepraszam ze tej jakosci ale robione komora i to wieczorem),

http://images41.fotosik.pl/298/b1b3144b02b8737emed.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images36.fotosik.pl/189/09d8778ffb0f63f6med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Zrobilem stelaz z profili, jest on ok 17 cm, w ta przestrzen chce dac welne o grubosci 15 cm ktora opierac sie bedzie na stelazu.
Nad ta konstrukcja w przestrzeni miedzy jetkami chce dac kolejene 15 cm welny ktora "trzymac" sie bedzie czesciowo jetek na
skutek roznicy w szerokosci a czesciowo na sznurkach nabitych juz pomiedzy nimi grudosc jestki do 16cm).
Problem jest taki czy przy duzym suficie nie obciazam nadmiernie stelaza (tutaj wykonany jako pojedynczy),
czy takie zamocowanie welny jest poprawne?

Kolejna sprawa, w pozostalych pokojach mam niestety jetki bardzo wysoko, czyli jakies 35 cm ponad gorna krawedz stelaza
- patrzcie fotka ponizej. Niestety odleglosc eliminuje zastosowanie wieszakow kotwowych - grzybkow, pozostaje tylko wieszak
obrotowy na precie, chce wykonac konstrukce krzyzowa stelaza. Jak w tym przypadku zamocowac identyczna grubosc
welny jak wyzej (15+15). Boje sie to wszystko zostawic na barkach wieszakow i stelazu - na forum FlashBack pisal ze
jest doze ryzyko wygiecia profili. Czy zwiekszenie ilosci wieszakow oraz gestosci profili zminimalizuje to zagrozenie.
Prosze o sugestiewynikajace z Waszego doswiadczenia

http://images37.fotosik.pl/297/128e92e9c5f6baddmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Zostala jeszcze jedna sprawa, polaczenie profili CD sufit-skos, pytanie czy strecac ze soba te profile
tak jak robicie to przy UD w koszach skosow?
http://images36.fotosik.pl/189/c0dff2c818fe515amed.jpg (http://www.fotosik.pl)
Rom-Kon z tego co kojarze tekst na forum to Ty robisz te polaczenie na sztywno, poradz, profile siedza stabilnie,
opierajac sie na sobie dosc sztywno. Mam jeszcze jedno pytanko, czy polecana przez Ciebie tasma MidFlex jest
tylko i wylacznie do polaczen katowych, czy uzywasz jej rowniez jako tasme na polaczenia plyt na plasko?

tolofalk
09-06-2010, 13:37
skoro "wiesz" co, to jest sztywnosc konstrukcji, kto czy co o tym decyduje, baa i masz ekipe. wiec jaki masz problem.

Jeśłi nie chcesz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem to nie rób tego, ale nie widzę powodu do cynizmu z Twojej strony. Jet to forum wymiany dośiwadzeń więc się o nie pytam. Może kotś życzliwy jednak się znajdzie i pomoże mi.

freezyear
09-06-2010, 13:55
Witam, czy ktoś mi pomoże w podjęciu decyzji / pisałem już o tym kilka postów wyżej/ - dach wiązarowy, poddasze nieużytkowe - esy czy grzybki?. Co lepiej się sprawdzi w kontekście ryzyka pęknięć płyt k-g. Ekipa sugeruje esy, mi się jednak wydaje po lekturze materiałów firm, że grzybki mniej ryzykowne / mniej sztywna konstrukacja /.

Praktycznie każdy producent systemów suchej zabudowy zaleca stosowanie grzybków, fachowcy wypowiadający się na forum również (elastyczna konstrukcja pracująca razem z drewnem i nie przenosząca naprężeń na płyty) więc tylko grzybki. Kupić ekipie grzybki albo zmienić ekipę jak im nie pasuje robić na grzybkach. Zresztą podpatrz zdjęcia Rom-Kona w tym wątku (sporo ich wrzucił) i praktycznie na każdym jest robione na grzybkach.