PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Trociu
28-02-2008, 11:38
Czy murowana ściana działowa na strychu, wchodząca w połać dach powinna dochodzić (stykać) z drewnianymi elementami np. krokwiami. Jak głęboko wmurować ściane w połać?

Jeżeli masz ścianę równo pod krokwiami myślę, żeby zostawić lekką przerwę i ocieplić ją wełną. Coś podobnego jak się robi w przypadku ścian działowych. Jeżeli dociągniesz bezpośrednio do krokwi, to może powstać Ci sławetny mostek terminczy.

pepi
28-02-2008, 13:44
Coś podobnego jak się robi w przypadku ścian działowych.

To znaczy jak, bo mi właśnie chodzi o ściany działowe. Jeszcze musi się tam zmieścic profil przyścienny.

Trociu
28-02-2008, 13:47
Coś podobnego jak się robi w przypadku ścian działowych.

To znaczy jak, bo mi właśnie chodzi o ściany działowe. Jeszcze musi się tam zmieścic profil przyścienny.
Oj i się zagalopowałem. Miałem napisać - ścian szczytowych - a wyszło działowych. Ile dajesz wełny pod krokwiami? Może uda Ci się zostawić z 5 cm luzu między działówką a krokwiami i dać tam wełnę.

pepi
28-02-2008, 14:46
Ja dałem 15cm między krokwie i 5cm na stelarzu w poprzek krokwi. I to już zrobiłem.Dopiero teraz zaczynam stawiać ścianki część z płyt GK a część z ytonga. Będe chyba zmuszony rozebrac stelarz i zwinąć wełne aby dobrze postawić ścianki. Z stąd moje pytania. Chętnie przyjme wszelkie sugestie i porady.

edit-blondi
07-03-2008, 14:35
przeczytałam cały wątek... no i mam straszliwy mętlik w głowie
czy mógłby ktoś tak w skrócie napisać jak po kolei zabrac się za ocieplenie poddasza. chodzi mi najpierw o etap ułozenia obu warst wełny.
Ja po lekturze tego wątku doszłam do nastepujacych wniosków.

1. zacząć od wyznaczenia poziomu sufitu (w moim przypadku trzeba bo jętki sa na wysokosci około 3m a sufit ma byc 2,7m).
2. Wyznaczyc płaszczyzne skosów i przykręcić profile przyścienne.
3. Zamocować wieszaki krokwiowe.
4. Umieścić wełne między krokwiami.
5. Umieścić wełne między profilami(równocześnie montująć profile CD60.

Prosze o poprawienie mnie jeśli jestem w błędzie.
Nasuneło mi sie kilka pytań.
Wełne do ocieplenia mam kupioną unimate 15 +5, ale po przeczytaniu wątku dołożę chyba jeszcze 5. Wszystko w rolkach.
Pytania
1. w jakiej odległości od płaszczyzny krokwi zamontować profile CD60 jeśli byłoby 10cm welny miedzy nimi (10 czy więcej?)?
2.Jaki dac rozstaw profili CD60 tak żeby układanie wełny było prostsze i szybsze?
2.Stryszek ma być uzywany tylko jako graciarnia czy w tym wypadku ocieplać do szczytu czy poprostu urwać ocieplenie powyżej poziomu sufitu?
3. Czy wełne powinnam zakończyć przy ściance kolankowej (patrząc od zewnątrz) czy może troszke wiecej wypuścić poza mury a potem dociśnie to styropian od ocieplenia zewnętrznego?
4 Czy ważny jest producent profili czy brać co tańsze?

Może to głupie pytania, ale ja tylko babą jestem :oops:

Trociu
07-03-2008, 15:15
2.Jaki dac rozstaw profili CD60 tak żeby układanie wełny było prostsze i szybsze
Ja bym dał między profilami odległość około 48cm. Dzięki temu rolkę wełny tniesz w połowie i masz długie pasy po 50cm. Wkładasz ładnie niędzy profile - szybsza robota i mniej się narobisz.

edit-blondi
07-03-2008, 15:38
2.Jaki dac rozstaw profili CD60 tak żeby układanie wełny było prostsze i szybsze
Ja bym dał między profilami odległość około 48cm. Dzięki temu rolkę wełny tniesz w połowie i masz długie pasy po 50cm. Wkładasz ładnie niędzy profile - szybsza robota i mniej się narobisz.

ale unimata ma 120 cm Więc albo na 60 albo na 40 a wtedy to profile co 58 lub 38(nie za gesto?)

Trociu
07-03-2008, 15:43
2.Jaki dac rozstaw profili CD60 tak żeby układanie wełny było prostsze i szybsze
Ja bym dał między profilami odległość około 48cm. Dzięki temu rolkę wełny tniesz w połowie i masz długie pasy po 50cm. Wkładasz ładnie niędzy profile - szybsza robota i mniej się narobisz.

ale unimata ma 120 cm Więc albo na 60 albo na 40 a wtedy to profile co 58 lub 38(nie za gesto?)
A przepraszam - to tego nie wiedziałem. Z tego co pamiętam, to ostatnio pojawiła się szkoła, żeby płyty były przykręcane właśnie nawet co 40cm. W takim razie cięcie beli na 3 i przerwa między profilami 38cm. Wtedy wliczając grubość profila, płyta będzie mocowana co jakieś 40-kilka centymetrów.

as24
12-03-2008, 16:51
Jak robicie łączenie płyty KG ze ścianą - używacie akrylu, akryl + siatka czy też taśmy papierowej?

11małgosia
13-03-2008, 18:01
Czy ważny jest producent profili czy brać co tańsze?

Może to głupie pytania, ale ja tylko babą jestem :oops:

Podbijam, solidarna baba z babą

pepi
15-03-2008, 17:23
Czy ważny jest producent profili czy brać co tańsze?

Może to głupie pytania, ale ja tylko babą jestem :oops:

Podbijam, solidarna baba z babą

Prawde mówiąć nie zastanawiałem się przy zakupie,czy najtaniej, czy taniej. Brałem pod uwage dostawe, przeciez profile mają swą długość, osobówką możesz nie przywieść. Mimo wszystko wziąłbym pod uwage grubość blach użytej do wyrobu profili, im grubsza tym profil sztywniejszy.

kakaowy
15-03-2008, 19:23
Profile kupujcie tylko z blachy 0,6 mm

Niestety większość hurtowni zaopatruje Budmat, a oni robią z cieńszej blachy ~0,5mm (moze byc nawet i 0,45). Wiadomo, tańszy profil to łatwiej zepchnąć klientowi.

Na pierwszy rzut oka taka konstrukcja jest sztywna, ale należy spodziewać się kłopotów w późniejszym czasie. Żaden normalny wykonawca nie da wam gwarancji na suchą zabudowę z takich profili.

11małgosia
16-03-2008, 17:10
Przyjdzie mi teraz mierzyc profile suwniarką :D

jacekp71
16-03-2008, 20:08
Jak robicie łączenie płyty KG ze ścianą - używacie akrylu, akryl + siatka czy też taśmy papierowej?

akryl,
only,
ale jest wiele szkół ;-)

ZBYSZEK_SK
16-03-2008, 20:36
Słuchajcie wełnoocieplacze.
A co byście powiedzieli na ocieplanie poddasza użytkowego styropianem ?
Nie chłonie wilgoci, nie deformuje się. Nie wykropli się w jego wnętrzu para wodna, nie trzeba by dawać paroizolacji , uszczelnić go można pianą montażową- same plusy.

kakaowy
16-03-2008, 20:37
Już były takie tematy na forum, poszukaj.

pepi
16-03-2008, 20:39
Jak robicie łączenie płyty KG ze ścianą - używacie akrylu, akryl + siatka czy też taśmy papierowej?

akryl,
only,
ale jest wiele szkół ;-)

Może coś więcej piśniesz o tych szkołach.
Czy przy takim łączeniu jest profil przyścienny i czy do niego przykręcamy płyte i jeszcze jedno, jaka przerwa na ten akryl. Ja bym płyte dosunął na maxa i ewentualne szczeliny przykrył akrylem.

Rom-Kon
16-03-2008, 21:55
Jak robicie łączenie płyty KG ze ścianą - używacie akrylu, akryl + siatka czy też taśmy papierowej?

akryl,
only,
ale jest wiele szkół ;-)

Może coś więcej piśniesz o tych szkołach.
Czy przy takim łączeniu jest profil przyścienny i czy do niego przykręcamy płyte i jeszcze jedno, jaka przerwa na ten akryl. Ja bym płyte dosunął na maxa i ewentualne szczeliny przykrył akrylem.
...było już... było...

Rom-Kon
16-03-2008, 22:02
Jak robicie łączenie płyty KG ze ścianą - używacie akrylu, akryl + siatka czy też taśmy papierowej?

akryl,
only,
ale jest wiele szkół ;-)

Może coś więcej piśniesz o tych szkołach.
Czy przy takim łączeniu jest profil przyścienny i czy do niego przykręcamy płyte i jeszcze jedno, jaka przerwa na ten akryl. Ja bym płyte dosunął na maxa i ewentualne szczeliny przykrył akrylem.
...było już... było......poczytaj parę stron wcześniej!


hehe szczyt szczytów cytowć siebie :lol:

qbek4
17-03-2008, 02:14
Słuchajcie wełnoocieplacze.
A co byście powiedzieli na ocieplanie poddasza użytkowego styropianem ?
Nie chłonie wilgoci, nie deformuje się. Nie wykropli się w jego wnętrzu para wodna, nie trzeba by dawać paroizolacji , uszczelnić go można pianą montażową- same plusy.

... a jak sie zajebiście pali...

Rom-Kon
17-03-2008, 09:10
Profile kupujcie tylko z blachy 0,6 mm

Niestety większość hurtowni zaopatruje Budmat, a oni robią z cieńszej blachy ~0,5mm (moze byc nawet i 0,45). Wiadomo, tańszy profil to łatwiej zepchnąć klientowi.

Na pierwszy rzut oka taka konstrukcja jest sztywna, ale należy spodziewać się kłopotów w późniejszym czasie. Żaden normalny wykonawca nie da wam gwarancji na suchą zabudowę z takich profili.
Zgadzam się że lepsze z blachy 0,6 ale niestety nie ja decyduję a klient-inwestor. Przy profilach kładzionych co 40-50cm i obciążonych bez przesady (np. 10cm wełny) nic się nie dzieje... wieszaki są co 50-70cm tak jak krokwie i sztywność jest zachowana. Przy cienkich profilach nie płytuje się podwójnie. Jeśli wszystko inne jest zrobione zgodnie ze sztuką można dać gwarancje na długie lata... praktycznie poddasze bez remontu kapitalnego przeżyje inwestorów i może nawet ich dzieci...

osek
17-03-2008, 09:10
Słuchajcie wełnoocieplacze.
A co byście powiedzieli na ocieplanie poddasza użytkowego styropianem ?
Nie chłonie wilgoci, nie deformuje się. Nie wykropli się w jego wnętrzu para wodna, nie trzeba by dawać paroizolacji , uszczelnić go można pianą montażową- same plusy.

... a jak sie zajebiście pali...
po pożarze wełna raczej też już sie do nieczego nie bedize nadawać ;)
nie mówie- odnosnie styropianu, to faktycznie jego spalanie i gazy...
ale ocieplenie ociepleniem, a pianka montażowa jaką ma wartośc przenikalności cieplnej? (zapewne na pewno dużo wiekszą niż styropian) i mostki term jak byk ;)
ważniejsze- styropian tak jak i folia paroizolacyjna PRZEPUSZCZA pare wodną ;] aleto każdy zainteresowany wie.
moim zdaniem kłopot pojawia sie przy 'dokladnym układaniu' wełna fajnie łądnie przylega do płyty gipsowej a styropian? jeśli będą przerwy to i bedzie mogło sobie tam nawet powietrze dmuchać ;) a wtedy marna to izolacja ;)
pozdrawiam.

11małgosia
17-03-2008, 21:47
Szukałam wieszaków grzybkowych w necie, ale wyszło na to, że wiecej firm ma w ofercie tzw. wieszaki kotwowe. Różnią się od grzybków (jak wynika ze zdjęc) tym, że "kapelusz" jest prostokątem, a nie jest zaokrąglony. Czy takie wieszaki są rnie dobre jak grzybki? Może wbicie wełny jest bardziej problematyczne? Pozdrowienia

Darek_P
18-03-2008, 08:54
W jaki sposób wykonać "eleganckie" połączenie płaszczyzny płyty g-k sufitu ze skosem? Podobnie z wewnętrznymi narożnikami dachu kopertowego. Czy można do tego wykorzystać taśmę narożnikową z wkładką aluminiową?

Wykonawca dał zwykłą siatkę, szlifuje już 3 tydzień i dalej są fale. Fakt, że używa szlifierek oscylacyjnych, które telepią się na wszystkie strony.

Pozdrawiam
Darek

edit-blondi
18-03-2008, 12:25
ROM-KON czxy mógłbys udzielic odpowiedzi na nurtujace mnie pytania... :lol:


przeczytałam cały wątek... no i mam straszliwy mętlik w głowie
czy mógłby ktoś tak w skrócie napisać jak po kolei zabrac się za ocieplenie poddasza. chodzi mi najpierw o etap ułozenia obu warst wełny.
Ja po lekturze tego wątku doszłam do nastepujacych wniosków.

1. zacząć od wyznaczenia poziomu sufitu (w moim przypadku trzeba bo jętki sa na wysokosci około 3m a sufit ma byc 2,7m).
2. Wyznaczyc płaszczyzne skosów i przykręcić profile przyścienne.
3. Zamocować wieszaki krokwiowe.
4. Umieścić wełne między krokwiami.
5. Umieścić wełne między profilami(równocześnie montująć profile CD60.

Prosze o poprawienie mnie jeśli jestem w błędzie.
Nasuneło mi sie kilka pytań.
Wełne do ocieplenia mam kupioną unimate 15 +5, ale po przeczytaniu wątku dołożę chyba jeszcze 5. Wszystko w rolkach.
Pytania
1. w jakiej odległości od płaszczyzny krokwi zamontować profile CD60 jeśli byłoby 10cm welny miedzy nimi (10 czy więcej?)?
2.Jaki dac rozstaw profili CD60 tak żeby układanie wełny było prostsze i szybsze?
2.Stryszek ma być uzywany tylko jako graciarnia czy w tym wypadku ocieplać do szczytu czy poprostu urwać ocieplenie powyżej poziomu sufitu?
3. Czy wełne powinnam zakończyć przy ściance kolankowej (patrząc od zewnątrz) czy może troszke wiecej wypuścić poza mury a potem dociśnie to styropian od ocieplenia zewnętrznego?
4 Czy ważny jest producent profili czy brać co tańsze?

Może to głupie pytania, ale ja tylko babą jestem :oops:

qbek4
18-03-2008, 14:04
W jaki sposób wykonać "eleganckie" połączenie płaszczyzny płyty g-k sufitu ze skosem? Podobnie z wewnętrznymi narożnikami dachu kopertowego. Czy można do tego wykorzystać taśmę narożnikową z wkładką aluminiową?

Wykonawca dał zwykłą siatkę, szlifuje już 3 tydzień i dalej są fale. Fakt, że używa szlifierek oscylacyjnych, które telepią się na wszystkie strony.

Pozdrawiam
Darek

Taśma dobra rzecz.

Moim zdaniem gość generalnie schrzanił, bo:
- położył za dużo gipsu i teraz ma fale
- albo jeszcze toto zamalował, gips pod tym stwardniał i teraz jeszcze ciężej będzie mu wyrównać, bo farba utwardziła "fale" gipsowe :)
- a w ogóle dał ciała, bo w miejscu zetknięcia płyt GK ze ścianami powinien dać akryl. zaprawa będzie pękała, i to szybko. Rozumiem, że akrylu nie dał, bo wtedy muszą być równiótko dopasowane płyty GK do ścian. A niektórym najlepiej wpieprzyć jak leci płyty i zachlapać szczeliny gipsem, który po kilku tygodniach zacznie pękać.

qbek4
18-03-2008, 14:09
[quote=ZBYSZEK_SK]Słuchajcie wełnoocieplacze.
A co byście powiedzieli na ocieplanie poddasza użytkowego styropianem ?
Nie chłonie wilgoci, nie deformuje się. Nie wykropli się w jego wnętrzu para wodna, nie trzeba by dawać paroizolacji , uszczelnić go można pianą montażową- same plusy.

... a jak sie zajebiście pali...
po pożarze wełna raczej też już sie do nieczego nie bedize nadawać ;)

jasne, że po pożarze z wełną nic nie zrobisz, bo straci ona właściwości izolacyjne. Ja mam na myśli tylko tyle, że podczas pożaru każda sekunda może decydować o życiu i bezpieczeństwie - spalenia i zaczadzenia - i chodzi tylko o to, żeby pożar roznosił się jak najwolniej. Płyty GK przeciwpożarowe i zwykłe też róznią się tylko tym, o ile dłużej powstrzymają ogień, a nie czy go nie puszczą.

ZBYSZEK_SK
18-03-2008, 19:08
[quote=ZBYSZEK_SK]Słuchajcie wełnoocieplacze.
A co byście powiedzieli na ocieplanie poddasza użytkowego styropianem ?
Nie chłonie wilgoci, nie deformuje się. Nie wykropli się w jego wnętrzu para wodna, nie trzeba by dawać paroizolacji , uszczelnić go można pianą montażową- same plusy.

... a jak sie zajebiście pali...
po pożarze wełna raczej też już sie do nieczego nie bedize nadawać ;)

jasne, że po pożarze z wełną nic nie zrobisz, bo straci ona właściwości izolacyjne. Ja mam na myśli tylko tyle, że podczas pożaru każda sekunda może decydować o życiu i bezpieczeństwie - spalenia i zaczadzenia - i chodzi tylko o to, żeby pożar roznosił się jak najwolniej. Płyty GK przeciwpożarowe i zwykłe też róznią się tylko tym, o ile dłużej powstrzymają ogień, a nie czy go nie puszczą.
Jesli zakładałbym że chałupa ma się palić to najlepsze jest szkło piankowe - całkowicie niepalne a izolacyjnośc znakomita. :D
Tylko ta cena. :o
A z drugiej strony od czego jest instalacja ostrzegania przed pożarem (pare czujek ppoż. i centrala) oprócz tego można zastosować zraszacze automatyczne oraz automatyczne oddymianie. :D

Darek_P
18-03-2008, 21:26
W jaki sposób wykonać "eleganckie" połączenie ...

Taśma dobra rzecz.

Moim zdaniem gość generalnie schrzanił, bo:
[...]
- a w ogóle dał ciała, bo w miejscu zetknięcia płyt GK ze ścianami powinien dać akryl. zaprawa będzie pękała, i to szybko. Rozumiem, że akrylu nie dał, bo wtedy muszą być równiótko dopasowane płyty GK do ścian. A niektórym najlepiej wpieprzyć jak leci płyty i zachlapać szczeliny gipsem, który po kilku tygodniach zacznie pękać.

I tak właśnie było! Fachowiec z polecenia. Widziałem finał roboty u sąsiada. No i straciłem czujność. Wątpliwości pojawiły się jak zobaczyłem siatkę na połączeniach skosów i ścian poddasza, a przy okazji tynk cementowo-wapienny pięknie zaciągnięty gipsem. Gips kazałem zeskrobać ze ścian, a taśmę poślizgową wetknę już w szczelinę sam.

Rzeczoną taśmę okazałem fachowcowi przed robotą, ale wobec braku zainteresowania oddałem do hurtowni. Widzę, że będę się musiał z nią przeprosić. A wracając do poddasza sąsiada - pewnie jemu jeszcze nie zdążyło popękać.

Rom-Kon
18-03-2008, 23:20
ROM-KON czxy mógłbys udzielic odpowiedzi na nurtujace mnie pytania... :lol:


przeczytałam cały wątek... no i mam straszliwy mętlik w głowie
czy mógłby ktoś tak w skrócie napisać jak po kolei zabrac się za ocieplenie poddasza. chodzi mi najpierw o etap ułozenia obu warst wełny.
Ja po lekturze tego wątku doszłam do nastepujacych wniosków.

1. zacząć od wyznaczenia poziomu sufitu (w moim przypadku trzeba bo jętki sa na wysokosci około 3m a sufit ma byc 2,7m).
2. Wyznaczyc płaszczyzne skosów i przykręcić profile przyścienne.
3. Zamocować wieszaki krokwiowe.
4. Umieścić wełne między krokwiami.
5. Umieścić wełne między profilami(równocześnie montująć profile CD60.

Prosze o poprawienie mnie jeśli jestem w błędzie.
Nasuneło mi sie kilka pytań.
Wełne do ocieplenia mam kupioną unimate 15 +5, ale po przeczytaniu wątku dołożę chyba jeszcze 5. Wszystko w rolkach.
Pytania
1. w jakiej odległości od płaszczyzny krokwi zamontować profile CD60 jeśli byłoby 10cm welny miedzy nimi (10 czy więcej?)?
2.Jaki dac rozstaw profili CD60 tak żeby układanie wełny było prostsze i szybsze?
2.Stryszek ma być uzywany tylko jako graciarnia czy w tym wypadku ocieplać do szczytu czy poprostu urwać ocieplenie powyżej poziomu sufitu?
3. Czy wełne powinnam zakończyć przy ściance kolankowej (patrząc od zewnątrz) czy może troszke wiecej wypuścić poza mury a potem dociśnie to styropian od ocieplenia zewnętrznego?
4 Czy ważny jest producent profili czy brać co tańsze?

Może to głupie pytania, ale ja tylko babą jestem :oops:
Uf-o duzo pytań.... ale postaram się odpowiedzieć...
pytanie 1-5) wszystko dobrze... taka kolejność tylko radzę nie równać z obu stron skosów do więźby... bywa krzywa i trzeba czasem skorygować geometrię... lepiej "powielić" (przenieść) skos wyznaczony na jednej ścianie i skopiować na drugą... uwaga na geometrię sufitu! Profile - górny skosu i pierwszy sufitu (przy skosie) muszą być położone idealnie! To one wyznaczają przełamanie sufitu i skosu! Jeśli one "pływają" to ciężko wyrównać krawędź. W okresach niskich i wysokich temperatur pierwszą warstwę wełny układa się jak najszybciej by już izolowała a później dopiero wieszaki i ruszt. Radziłbym całą wełnę "sufitową" położyć na ruszcie dwupoziomowym-krzyżowym inaczej wyjdzie przerwa pomiędzy pierwszą warstwą w jętkach i drugą na ruszcie - nie zalecane

...w części drugiej...
1) ja daję 14cm... 10cm wełna + 1cm luzu + 3cm profil CD60
2)są różne sposoby mocowania 2 warstwy wełny... można ciąć na wymiar pomiędzy wieszakami i wsuwać pod profile... można nabijać na wieszaki i wstępnie mocować kawałkami CD60 i później wpinać profile... ja ze względu że łatwiejszy montaż preferuje pierwszy sposób
2bis) z ekonomicznego punktu widzenia nie jest zalecane docieplanie nieużytkowej części poddasza ale wtedy temp. jest taka jak na zewnątrz
3)wełna kończy się nad murłatą druga warstwa może jeszcze zejść na murłatę (od wewnątrz) z zewnątrz murłatę też można obłożyć wełną
4)"normalny" profil CD60 jest o grubości 0,6mm ale odchudzają je nawet do 0,45mm... stąd niższa cena... przy zdrowym rozsądku (chodzi o montaż i obciążenie) nic się z nimi nie dzieje. Ale by być w zgodzie ze sztuką nie zalecam odchudzonych ale dosyć powszechnie je stosuje - inwestor kupuje a ja pracuję z powierzonego materiału ale oczywiście inwestora uświadamiam...

Rom-Kon
18-03-2008, 23:25
Jesli zakładałbym że chałupa ma się palić to najlepsze jest szkło piankowe - całkowicie niepalne a izolacyjnośc znakomita. :D
Tylko ta cena. :o
A z drugiej strony od czego jest instalacja ostrzegania przed pożarem (pare czujek ppoż. i centrala) oprócz tego można zastosować zraszacze automatyczne oraz automatyczne oddymianie. :D
Jeśli ja zakładałbym że chałupa mi się spali to wcale bym nie budował! :wink:
:D :D :D

ZBYSZEK_SK
19-03-2008, 10:46
Jesli zakładałbym że chałupa ma się palić to najlepsze jest szkło piankowe - całkowicie niepalne a izolacyjnośc znakomita. :D
Tylko ta cena. :o
A z drugiej strony od czego jest instalacja ostrzegania przed pożarem (pare czujek ppoż. i centrala) oprócz tego można zastosować zraszacze automatyczne oraz automatyczne oddymianie. :D
Jeśli ja zakładałbym że chałupa mi się spali to wcale bym nie budował! :wink:
:D :D :D
Całkowicie się z tym zgadzam. :D

11małgosia
19-03-2008, 21:02
Super wątek. Dzękuję za odpowiedzi specjalnie dla mnie. Dziś taka charytatywna pomoc wśród ludzi którzy sie nie znają to rzadkośc.... :D

Podpowiedzcie proszę, bo nie zauważyłam odpowiedzi w wątku, czy ma znaczenie jakego producenta kupi się płytę kartonowo-gipsową. Mój niedoszły wykonawca chciał tylko Knaufa lub Regipsa, żadnego Nidagips... A w hurtowni zachwalają Signę Nidagipsu, bo taka wyprofilowana pod łączenia...

akte
19-03-2008, 21:03
Jak powinna wyglądać kolejność zabudowy poddasza w K-G?

Czy konstrukcje stelaży ścianek działowych wykonuje sie przed skosami i konstrukcją sufitu?
Czy lepiej wykonać najpierw skosy i sufit, przykręcić płyty, a następnie wykonać konstrukcję ścianek działowych, które byłyby wtedy zamocowane wkrętami przez płyty do profili w suficie?

kakaowy
19-03-2008, 21:24
Podpowiedzcie proszę, bo nie zauważyłam odpowiedzi w wątku, czy ma znaczenie jakego producenta kupi się płytę kartonowo-gipsową. Mój niedoszły wykonawca chciał tylko Knaufa lub Regipsa, żadnego Nidagips... A w hurtowni zachwalają Signę Nidagipsu, bo taka wyprofilowana pod łączenia...
Według mnie większe znaczenie ma to, aby wszystkie płyty pochodziły od jednego producenta. Powodem jest struktura i grubość papieru na płytach. Jeśli wykonawca nie szpachluje całej powierzchni płyt a jedynie łączenia, to jeśli ma to dobrze wyglądać po pomalowaniu - płyty muszą być jednakowe, a zdarzają się różne i w różnych kolorach.

Rom-Kon
19-03-2008, 22:24
Podpowiedzcie proszę, bo nie zauważyłam odpowiedzi w wątku, czy ma znaczenie jakego producenta kupi się płytę kartonowo-gipsową. Mój niedoszły wykonawca chciał tylko Knaufa lub Regipsa, żadnego Nidagips... A w hurtowni zachwalają Signę Nidagipsu, bo taka wyprofilowana pod łączenia...
Przy normalnym użytkowaniu różnice są niezauważalne. Tylko w laboratoriach można sprawdzić i orzec że te czy inne są lepsze... a singa to troszku przereklamowana... może gdy szpachluje się tylko spoiny to może mniej widać łączenia... ja i tak szpachluje całe płyty więc mi to nie potrzebne...

pepi
20-03-2008, 07:00
może gdy szpachluje się tylko spoiny to może mniej widać łączenia... ja i tak szpachluje całe płyty więc mi to nie potrzebne...

W jakim celu gipsujesz całą płyte??? Czy to nie jest zbędny koszt, możesz nas do tego przekonać.
Przyznam się że nie widziałem, porównywałem tych dwóch wykończeń.

Rom-Kon
20-03-2008, 08:04
może gdy szpachluje się tylko spoiny to może mniej widać łączenia... ja i tak szpachluje całe płyty więc mi to nie potrzebne...

W jakim celu gipsujesz całą płyte??? Czy to nie jest zbędny koszt, możesz nas do tego przekonać.
Przyznam się że nie widziałem, porównywałem tych dwóch wykończeń.A ja mam pytanie... ile procent płyty jest nie zaszpachlowane gdy tylko szpachluje się spoiny? ...odpowiedź: około 20%... wszystkie przejścia gips-papier trzeba dokładnie rozmyć papierem a w tym momencie papier na płycie potrafi się "mechlić" co po gruntowaniu i malowaniu farbami cienkowarstwowymi (wydajność 12-16m2/L) może być widoczne. Do szpachlowania spoin są przeznaczone specjalne masy finiszowe - gotowe z wiaderka. Cena ich też nie jest zachęcająca a zaletą ich jest bardzo drobne ziarno i miękkość przy szlifowaniu - cudowne dla wykonawcy ale już nie dla kieszeni inwestora... na tą technologię musimy jeszcze poczekać. Gotowe masy teraz się stosuje tylko do poprawek. Za to gładź obojętnie jaka czy Cekol czy Franspol mają dosyć grube ziarno i przy szpachlowaniu spoin wyraźnie widać przejścia papier-gładź... a pod halogen to czasem tragedia... wtedy jest dużo poprawek właśnie gotowymi masami finiszowymi.

i taka mała dygresja na koniec:
Jeśli już przeszczepiamy technologie ze zachodu lub wielkiej wody to również przeszczepmy inwestorów. Na zachodzie nie przykładają takiej wagi do idealności wykonania... tylko u nas inwestor lata z halogenem w ręce i robi wielki raban bo 10cm nad podłogą zobaczył dziurkę od szpilki lub kłaczek z wałka! Bo nie daj Bóg zobaczy to sprzątaczka jak na kolanach będzie szorować podłogę... inni nie mają szans tego zobaczyć... nie mówię już o tym że inwestor buduje chatę za 0.5mln a próbuje oszczędzić 100zł na materiale lub na mojej robociźnie... czasem toczę ciężkie boje bo czy na pewno trzeba stosować Vario na spoiny? A gipsem tego się nie da? Oj bywa ciężko...

pepi
20-03-2008, 11:40
Rom-Kon Twoja wypowiedz jest przekonująca. Przed robota wezmę to pod uwage. Czy jest różnica w cenie między gładźią położoną na ścianie, a gładzią na płycie. Ile z m2

Rom-Kon
20-03-2008, 22:20
Rom-Kon Twoja wypowiedz jest przekonująca. Przed robota wezmę to pod uwage. Czy jest różnica w cenie między gładźią położoną na ścianie, a gładzią na płycie. Ile z m2
Ja wliczam to już w stawkę za poddasze... dla mnie nie robi różnicy czy zaciągam tylko spoiny i wkręty czy całą płytę

lotnik
20-03-2008, 23:57
Jesli zakładałbym że chałupa ma się palić to najlepsze jest szkło piankowe - całkowicie niepalne a izolacyjnośc znakomita. :D
Tylko ta cena. :o
A z drugiej strony od czego jest instalacja ostrzegania przed pożarem (pare czujek ppoż. i centrala) oprócz tego można zastosować zraszacze automatyczne oraz automatyczne oddymianie. :D
Jeśli ja zakładałbym że chałupa mi się spali to wcale bym nie budował! :wink:
:D :D :D
Całkowicie się z tym zgadzam. :D

No jasne bo nieszczęscia zdażają się tylko gdzieś tam daleko, w teleexpresie hehe, no czasem bliżej, czasem w moim mieście coś sie komuś jakoś dom sie :evil: spalił, moze nawet komuś znajomemu ale mi? no co Wy , w życiu mnie nic złego nie spotka, wszystkich innych tylko nie mnie.

Rom-Kon
21-03-2008, 00:00
No jasne bo nieszczęscia zdażają się tylko gdzieś tam daleko, w teleexpresie hehe, no czasem bliżej, czasem w moim mieście coś sie komuś jakoś dom sie :evil: spalił, moze nawet komuś znajomemu ale mi? no co Wy , w życiu mnie nic złego nie spotka, wszystkich innych tylko nie mnie.Gdybym wiedział że się przewrócę to wcześniej bym się połozył... :wink:
:D :D :D

bobvilla
21-03-2008, 09:21
ad.1 Bez większego znaczenia
ad.2 Bez większego znaczenia
ad.3 Pieniądz wyrzucony w błoto

ZBYSZEK_SK
21-03-2008, 18:46
Wełnoocieplacze wrzućcie jakiś link do styroocieplaczy.

kakaowy
21-03-2008, 18:57
Spróbuj tutaj. (http://forum.muratordom.pl/search.php)

ZBYSZEK_SK
21-03-2008, 20:08
Spróbuj tutaj. (http://forum.muratordom.pl/search.php)
Aleś mi doradził. :o
Tyle to sam wiem.

kakaowy
21-03-2008, 20:13
A czego oczekiwałeś?

Na forum jest tylko tych kilku dziwnych ludzi ocieplających poddasze styropianem. Reszta jest normalna :D

ZBYSZEK_SK
21-03-2008, 21:59
A czego oczekiwałeś?

Na forum jest tylko tych kilku dziwnych ludzi ocieplających poddasze styropianem. Reszta jest normalna :D
Znaczy się że jak chcę ocieplic styropianem to jestem nienormalny ? :o
Wow. :o
Tak sobie kumam że na ten styropian na poddaszu dam zamiast paroizolacji membranę ale odwrotną stroną (tak aby para nie wchodziła do styro, a mogła wyjść ).
Zostało mi sporo tej membrany jak mi zerwali z dachu.
I co powiecie na to wełnoocieplacze ?

Rom-Kon
21-03-2008, 22:15
I co powiecie na to wełnoocieplacze ?
Kombinujesz jak Qń pod górkę....

kakaowy
21-03-2008, 22:47
Znaczy się że jak chcę ocieplic styropianem to jestem nienormalny ? :o
Wow. :o
A jak byś nazwał gościa, który na własne życzenie buduje dom w taki sposób żeby w razie pożaru spalił sie jak najszybciej? Ekolog? :D

akte
22-03-2008, 13:11
Jak powinna wyglądać kolejność zabudowy poddasza w K-G?

Czy konstrukcje stelaży ścianek działowych wykonuje sie przed skosami i konstrukcją sufitu?
Czy lepiej wykonać najpierw skosy i sufit, przykręcić płyty, a następnie wykonać konstrukcję ścianek działowych, które byłyby wtedy zamocowane wkrętami przez płyty do profili w suficie?

ZBYSZEK_SK
22-03-2008, 17:37
Znaczy się że jak chcę ocieplic styropianem to jestem nienormalny ? :o
Wow. :o
A jak byś nazwał gościa, który na własne życzenie buduje dom w taki sposób żeby w razie pożaru spalił sie jak najszybciej? Ekolog? :D
Dlaczego zaraz pożar ? :o
Dlaczego zaraz by sie spalił ? :o
Jak kupuję samochód to zaraz zakładam że bedę miał wypadek ?
Że auto do kasacji a ja do szpitala ? :o
Bez przesady. Jak będziesz miał pożar w domu to całą drewnianą więźbę szlag trafi bez względu na to czy tam jest wełna czy styro.
Jak się zrobi dobrze elektrykę i nie kombinuje się zbytnio z otwartym ogniem to nikła możliwość pożaru.

kakaowy
22-03-2008, 18:30
Ale mimo wszystko kupując auto wybierzesz takie co ma airbagi a nie takie które nie ma, prawda?

Nikt nie mówi o dużym pożarze, bo wtedy wiadomo że nie ma czego ratować.

Pozatym izolacyjność od środka. Jak coś się zapali w środku, to więźba ocaleje - pod warunkiem, że nie będzie ocieplona styropianem :D

11małgosia
23-03-2008, 20:25
Czy ktoś poradzi w sprawie płyt OSB?
Nad sufitem zabudowywanego poddasza uzytkowego będzie strych - pomieszczenie nieużytkowe. Na podłodze tego strychu chcę położyc płyty OSB. Jaka grubośc płyty wystarczy? Belki na których oprze się konstrukcja są co 50 cm. Strych będzie używany raczej rzadko...

kakaowy
23-03-2008, 20:43
minimum 18 mm, najlepiej 22 mm

Witolo
23-03-2008, 22:24
witam
mam pytanie za pomoca jakiej tasmy najlepiej sklejac(łączyc) folie paraizolacyjna, czy wogole folie powinny byc bardzo szczelnie łączone czy wystraczy położenie ich na zakład?
u kolegi kleja zwykla tasma do klejenia kartonow, wydaje mi sie to nieporozumieniem

Witolo

Rom-Kon
23-03-2008, 23:41
witam
mam pytanie za pomoca jakiej tasmy najlepiej sklejac(łączyc) folie paraizolacyjna, czy wogole folie powinny byc bardzo szczelnie łączone czy wystraczy położenie ich na zakład?
u kolegi kleja zwykla tasma do klejenia kartonow, wydaje mi sie to nieporozumieniem

Witolo
Wszystko zależy od zasobności portfela Inwestora... można dać corotop (ok.25zł za 20mb) można dać trochę tańsze (z napyloną warstwą AL ale to do metalizowanych szer. nawet 75mm) a jak już daje się taśmę pakową to taką z gatunku "lepszych" i naklejać co najmniej 3x z przesunięciem by było szerzej... dobrze też jest odtłuścić - odkurzyć folię rozpuszczalnikiem nitro... wbrew pozorom i nazwie taśma pakowa w takich warunkach jakie ma pod płytą trzyma bardzo dobrze. Jak klej dobrze "złapie" to taśma się rwie ale ciężko odkleić... dobrze poznali te właściwości ci co okleili np. okna, drzwi i później mieli problem z jej usunięciem. Ogólnie dotyczy to tylko pionowych łączeń brytu - poziome łączy się na profilach i szczelność uzyskują po dociśnięciu płytą... ale i tu warto skleić taśmą i oczywiście odpowiedni zakład!

kakaowy
23-03-2008, 23:54
u kolegi kleja zwykla tasma do klejenia kartonow, wydaje mi sie to nieporozumieniem
Folia na spory zakład i taśma j/w i jest ok :)

Rom-Kon
24-03-2008, 08:49
witam
mam pytanie za pomoca jakiej tasmy najlepiej sklejac(łączyc) folie paraizolacyjna, czy wogole folie powinny byc bardzo szczelnie łączone czy wystraczy położenie ich na zakład?
u kolegi kleja zwykla tasma do klejenia kartonow, wydaje mi sie to nieporozumieniem

Witolo
Jeśl to ma być najlepsza taśma to polecam to:
http://www.corotape.com.pl/index.php?action=view&id=70
...niestety około 28zł za 25mb.... a na poddaszu tych metrów trochę jest...

qasi79
26-03-2008, 13:59
Mam pytanie jeszcze a propo systemu dwupoziomego krzyżowego. Chodzi oczywiście o sufit podwieszany (w moim przypadku do belek wiązarów)

Producenci systemów proponują - tak to widać na rysunkach - zastosowanie takiego wariantu - pojedynczy profil UD 30. Na nim to jest położony (położony !) - tak to rozumiem) profil CD 60, który jest podwieszany na wieszakach.

Dopiero nośny CD wchodzi w UD

Kupiłem profile, firma metpol - na ich stronach spotkałem się z innym sposobem

Dwa profile UD 30 jeden pod drugim/
Warstwa podwieszana jest w profilu UD (a nie na profilu),
warstwa nośna też jest w profilu UD

Co o tym sądzić i przede wszystkim co lepsze? Bo co tańsze już wiem.


Wszyscy producenci tak zalecają... chyba wszyscy nie chce mi się sprawdzać... ale ogólnie to tak powinno być. Ale raczej stosujemy system "leżący" i chyba się nic z tym nie dzieje... bo i co? Tylko przy zachowaniu wymogów p-poż to ma znaczenie. Można dawać kawałki profili podwójne... tak z 20cm długości ale czy to ma sens?

...taki profil początkowo się buja na boki ale gdy przyjdzie dolny ruszt to usztywnia całość a profil CD jest podparty i przenosi obciążenia na UD...

...producenci dają pewien margines wytrzymałości na tzw. kreatywność wykonawców... i tak np. profile każą dawać co 40cm ...i jest 100% pewności że nic się nie będzie działo (zabezpieczenie producenta) praktyka to 50cm i tez nic się nie dzieje... są ludzie co dają 60cm... i też się nic nie dzieje ale to już jest granica! I wystarczy że coś będzie nie tak... a zacznie się dziać... nie dobrze... przykład: spałem pod płytą która była przykręcona 20 wkrętami!!! Na suficie!!! ...ja miałem tylko spoinować i szpachlować... i do dzisiaj te płyty wiszą!!! Czyli producent dale duży zapas "mocy"!!!

no to teraz rozumiem jak zrobić te krzyzowe :)
położe CD na UD a ten pod nim wsunę w UD ale teraz jeszcze pytanko, oba profile CD łączę za pomocą łącznika krzyżowego 60/60 ?

qasi79
26-03-2008, 14:46
a jeszcze jedno pytanko
narazie na poddaszu nic nie bede robil - pokryte plyta OSB i gontem
zastanawiam sie czy warto dawac folie pomiedzy krokwie czyli od dolu: folia, szczelina, plyta osb, gont - jeśli nie docieplam tam bo bede mial docieplony sufit podwieszany poniżej na parterze

za rok, dwa zrobie sobie pokoje ale też nie na całym strychu tylko na części, więc też wydzielę tylko to co mnie interesuje , ocieplę ścianki działowe i sufit nad głową a znowu zostawie niedocieplony dach
bo niby nie ma sensu docieplać czegoś gdzie się nie będzie bezpośrednio mieszkać tylko dzielić mnie będzie od dachu z 1,5m i ścianka, która jest i tak docieplona
dobrze myślę ? :)

Kubulec
26-03-2008, 18:03
Nad sufitem zabudowywanego poddasza uzytkowego będzie strych - pomieszczenie nieużytkowe. Na podłodze tego strychu chcę położyc płyty OSB.
Poszukaj na Forum - gdzieś było, że nie należy szczelnie zabudowywać podłogi stryszku, ponieważ para uchodząca z dołu będzie dochodzić do zimnej płyty OSB i będzie się skraplać.
Powinieneś ułożyć płyty ze szczelinami lub nawierconymi otworami co by ta para mogła przejść na stryszek.
Szczególy poszukaj na Forum.

11małgosia
26-03-2008, 18:59
11małgosia napisał:
Nad sufitem zabudowywanego poddasza uzytkowego będzie strych - pomieszczenie nieużytkowe. Na podłodze tego strychu chcę położyc płyty OSB.

Poszukaj na Forum - gdzieś było, że nie należy szczelnie zabudowywać podłogi stryszku, ponieważ para uchodząca z dołu będzie dochodzić do zimnej płyty OSB i będzie się skraplać.
Powinieneś ułożyć płyty ze szczelinami lub nawierconymi otworami co by ta para mogła przejść na stryszek.
Szczególy poszukaj na Forum.


Znalazłam :D w instrukcji Kronopola OSB że płyty kładzie się z dylatacjami - 12 mm od ściany i 3 mm między płytami. A poza tym do tej pory myślałam, że - tak jak na dach - na sufit kładzie się folię paroizolacyjną :-?, więc skąd to skraplanie? Dziękuję jednak za troskę i polecam się na przyszłośc... :D

ZBYSZEK_SK
27-03-2008, 09:55
Słuchajcie wełnoocieplacze.
A co byście powiedzieli na ocieplanie poddasza użytkowego styropianem ?
Nie chłonie wilgoci, nie deformuje się. Nie wykropli się w jego wnętrzu para wodna, nie trzeba by dawać paroizolacji , uszczelnić go można pianą montażową- same plusy.

... a jak sie zajebiście pali...
po pożarze wełna raczej też już sie do nieczego nie bedize nadawać ;)
nie mówie- odnosnie styropianu, to faktycznie jego spalanie i gazy...
ale ocieplenie ociepleniem, a pianka montażowa jaką ma wartośc przenikalności cieplnej? (zapewne na pewno dużo wiekszą niż styropian) i mostki term jak byk ;)
ważniejsze- styropian tak jak i folia paroizolacyjna PRZEPUSZCZA pare wodną ;] aleto każdy zainteresowany wie.
moim zdaniem kłopot pojawia sie przy 'dokladnym układaniu' wełna fajnie łądnie przylega do płyty gipsowej a styropian? jeśli będą przerwy to i bedzie mogło sobie tam nawet powietrze dmuchać ;) a wtedy marna to izolacja ;)
pozdrawiam.
Oczywiście folia paroizolacyjna jest niepalna. :D
Styropian zamierzam z obu stron pokryc zaprawą (klejem) do styropianu i siatką- takim samym jak do wykonywania elewacji.
Ma to na celu zabezpieczenie przez penetracją przez robaki oraz zabezpieczenie przed ewentualnym ogniem.
Ewentualne nieszczelności można uszczelnic pianką montażową.
Organika produkuje specjalny styropian do ocieplania poddaszy.
Na to przyjdzie płyta gipsowa o podwyższonej odporności na ogień.
Żadnych paroizolacji żeby mi się z domu nie robiła torba foliowa.

grzechk
27-03-2008, 10:34
11małgosia napisał:
Nad sufitem zabudowywanego poddasza uzytkowego będzie strych - pomieszczenie nieużytkowe. Na podłodze tego strychu chcę położyc płyty OSB.

Poszukaj na Forum - gdzieś było, że nie należy szczelnie zabudowywać podłogi stryszku, ponieważ para uchodząca z dołu będzie dochodzić do zimnej płyty OSB i będzie się skraplać.
Powinieneś ułożyć płyty ze szczelinami lub nawierconymi otworami co by ta para mogła przejść na stryszek.
Szczególy poszukaj na Forum.


Znalazłam :D w instrukcji Kronopola OSB że płyty kładzie się z dylatacjami - 12 mm od ściany i 3 mm między płytami. A poza tym do tej pory myślałam, że - tak jak na dach - na sufit kładzie się folię paroizolacyjną :-?, więc skąd to skraplanie? Dziękuję jednak za troskę i polecam się na przyszłośc... :D

Na sufit tak jak na dach daje się folię paroizolacyjną, ale na dachu po warstwie wełny daje się również folię paroprzepuszczalnę lub szczeline wentylacyjną pod deskowanie. Jak myslisz po co? Jeżeli myślisz, że jak dasz paroizolację to możesz spać spokojnie, to życzę kolorowych snów. Posłuchaj Kubulca, bo mądrze prawi. A instrukcja Kronopolu dotyczy chyba podłogi na poddaszu użytkowym - szczeliny dotyczą pracy materialu, a nie przepuszczanie pary.

Zakrzewianka
27-03-2008, 12:11
Mam pytanie do Forumowych Fachowców:

Nie mamy ścianki kolankowej - murłata leży na stropie. W tym roku chcemy "odciąć" strych poprzez ułożenie na stropie styropianu i płyt OSB (czy to dobry pomysł - te płyty? Czy może jednak zrobić zwykłą posadzkę?). Z tym, że murłata ma wymiar 14x14 cm, a ja myślałam, że by dać styropian 2 x 10 cm + posadzka/ płyty. W tej sytuacji warstwy posadzki będą wyższe niż murłata. Jak rozwiązać ten problem?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc

Pozdrawiam serdecznie

qasi79
27-03-2008, 12:45
a jeszcze jedno pytanko
narazie na poddaszu nic nie bede robil - pokryte plyta OSB i gontem
zastanawiam sie czy warto dawac folie pomiedzy krokwie czyli od dolu: folia, szczelina, plyta osb, gont - jeśli nie docieplam tam bo bede mial docieplony sufit podwieszany poniżej na parterze

za rok, dwa zrobie sobie pokoje ale też nie na całym strychu tylko na części, więc też wydzielę tylko to co mnie interesuje , ocieplę ścianki działowe i sufit nad głową a znowu zostawie niedocieplony dach
bo niby nie ma sensu docieplać czegoś gdzie się nie będzie bezpośrednio mieszkać tylko dzielić mnie będzie od dachu z 1,5m i ścianka, która jest i tak docieplona
dobrze myślę ? :)

jeszcze mi się nasunęło jedno pytanko:
jak juz sobie docieplę sufit podwieszany a nad nim mam strop drewniany pokryty deskami i wyżej strych to wyłożyc te deski czymś od góry np jakąś folią bo jak będę se chodził po strychu, kładł jakieś szpargały to bedzie mi się syfiło akurat na wełnę która ociepla sufit poniżej bo prze deski to przeleci cały syf ...

MCB
27-03-2008, 13:10
Witam!

Dołączam się z pytaniem: w jaki sposób wykonać wiatroizolację na warstwie wełny pomiędzy krokwiami. Układ będzie taki:

1. Papa
2. Deskowanie
3. Szczelina 2,5-3cm
4. Sznurki :)
5. Wiatroizolacja :-?
6. Wełna 15cm
7. Wełna 13cm (poniżej krokwi, druga warstwa)
8. Paroizolacja
9. Profile
10. Płyta

Chodzi o punkt 5. Kłaść na sznurki i przybijać do krokwi?
A może jest jakaś wełna w płytach, paroprzepuszczalna, ale bardziej gęsta tak żeby ciąg powietrza w szczelinie nie wychładzał i nie wywiewał wełny za bardzo?

MCB

Darek_P
27-03-2008, 13:20
Nie mamy ścianki kolankowej - murłata leży na stropie. W tym roku chcemy "odciąć" strych poprzez ułożenie na stropie styropianu i płyt OSB (czy to dobry pomysł - te płyty? Czy może jednak zrobić zwykłą posadzkę?).

Mam podobnie i zdecydowałem się na posadzkę z mixokreta na całym stropie. Dałem 4 cm styropianu. Ocieplenie jest między krokwiami.

Przy płycie OSB trzeba dać legary i je wypoziomować. Drewno nie jest tanie, a robocizna też kosztuje.

grzechk
27-03-2008, 13:20
Witam!

Dołączam się z pytaniem: w jaki sposób wykonać wiatroizolację na warstwie wełny pomiędzy krokwiami. Układ będzie taki:

1. Papa
2. Deskowanie
3. Szczelina 2,5-3cm
4. Sznurki :)
5. Wiatroizolacja :-?
6. Wełna 15cm
7. Wełna 13cm (poniżej krokwi, druga warstwa)
8. Paroizolacja
9. Profile
10. Płyta

Chodzi o punkt 5. Kłaść na sznurki i przybijać do krokwi?
A może jest jakaś wełna w płytach, paroprzepuszczalna, ale bardziej gęsta tak żeby ciąg powietrza w szczelinie nie wychładzał i nie wywiewał wełny za bardzo?

MCB

A po co tam wiatroizolacja? :o

Zakrzewianka
27-03-2008, 13:58
Darek_P

niestety uważam, że 4 zm to za mało. Poddasze nie będzie użytkowane przez co najmniej kilka lat, więc chciałam je odciąć tak "drastycznie".

A jeżeli posadzka z mixokreta, to co w miejscu podwalin? Zabetonować je? One też mają wysokość 14 cm.

MCB
27-03-2008, 13:59
Podobno z 2 powodów:

1. Silny ciąg powietrza powoduje wywiewanie wełny. Po dłuższym czasie jest to ponoć zauważalne. Być może efekt zależy od jakości wełny.

2. Silny ciąg powietrza wnika w wełnę i następuje szybsze wychładzanie. To pewnie tak jak przy roletach. Gdy za daleko od szyby to warstwa powietrza jest gruba i następuje wzmożony ruch wirowy.

MCB

grzechk
27-03-2008, 14:05
Podobno z 2 powodów:

1. Silny ciąg powietrza powoduje wywiewanie wełny. Po dłuższym czasie jest to ponoć zauważalne. Być może efekt zależy od jakości wełny.

2. Silny ciąg powietrza wnika w wełnę i następuje szybsze wychładzanie. To pewnie tak jak przy roletach. Gdy za daleko od szyby to warstwa powietrza jest gruba i następuje wzmożony ruch wirowy.

MCB

Na dole będziesz miał podbitkę, która uniemożliwi taki silny ciąg. Zrezsztą powietrze będzie szło na strych, który chyba nie będzie totalnie otwarty, a bedzie miał zabudowane szczyty. Nie sądzę, zeby takie wiatry tam szalały, że będzie to odczuwalne. Nad wełną jest jedynie szczelina wentylacyjna, która umozliwia "wyjście" pary wodnej.

qasi79
27-03-2008, 14:13
a jeszcze jedno pytanko
narazie na poddaszu nic nie bede robil - pokryte plyta OSB i gontem
zastanawiam sie czy warto dawac folie pomiedzy krokwie czyli od dolu: folia, szczelina, plyta osb, gont - jeśli nie docieplam tam bo bede mial docieplony sufit podwieszany poniżej na parterze

za rok, dwa zrobie sobie pokoje ale też nie na całym strychu tylko na części, więc też wydzielę tylko to co mnie interesuje , ocieplę ścianki działowe i sufit nad głową a znowu zostawie niedocieplony dach
bo niby nie ma sensu docieplać czegoś gdzie się nie będzie bezpośrednio mieszkać tylko dzielić mnie będzie od dachu z 1,5m i ścianka, która jest i tak docieplona
dobrze myślę ? :)

jeszcze mi się nasunęło jedno pytanko:
jak juz sobie docieplę sufit podwieszany a nad nim mam strop drewniany pokryty deskami i wyżej strych to wyłożyc te deski czymś od góry np jakąś folią bo jak będę se chodził po strychu, kładł jakieś szpargały to bedzie mi się syfiło akurat na wełnę która ociepla sufit poniżej bo prze deski to przeleci cały syf ...

ponawiam pytanka swoje :)
może ktoś będzie wiedział co i jak z tą folią
czy położyć na strop żeby chodzić po niej i żeby się syf nie sypał i czy jak niedocieplam poddasza to dawać folię pomiędzy krokwie ?

MCB
27-03-2008, 14:41
Na dole będziesz miał podbitkę, która uniemożliwi taki silny ciąg. Zrezsztą powietrze będzie szło na strych, który chyba nie będzie totalnie otwarty, a bedzie miał zabudowane szczyty. Nie sądzę, zeby takie wiatry tam szalały, że będzie to odczuwalne. Nad wełną jest jedynie szczelina wentylacyjna, która umozliwia "wyjście" pary wodnej.

"Pan" od dachu powiedział, że ciąg może być spory.
W podbitce będą kratki wentylacyjne a w deskowaniu dachu wycięte otwory.

Gdyby było tak jak mówisz to fajnie, ale chcę się upewnić. Lepiej teraz niż później :D

MCB

grzechk
27-03-2008, 14:46
MCB
spróbuj poszukać na forum albo w internecie informacji na temat konstrukcji dachu. Nie jestem specjalistą, ale z wiedzy jaka posiadam wynika, że ta wiatroizolacja nie jest potrzebana w tym miejscu.

11małgosia
27-03-2008, 19:39
11małgosia napisał:
Nad sufitem zabudowywanego poddasza uzytkowego będzie strych - pomieszczenie nieużytkowe. Na podłodze tego strychu chcę położyc płyty OSB.

Poszukaj na Forum - gdzieś było, że nie należy szczelnie zabudowywać podłogi stryszku, ponieważ para uchodząca z dołu będzie dochodzić do zimnej płyty OSB i będzie się skraplać.
Powinieneś ułożyć płyty ze szczelinami lub nawierconymi otworami co by ta para mogła przejść na stryszek.
Szczególy poszukaj na Forum.


Znalazłam :D w instrukcji Kronopola OSB że płyty kładzie się z dylatacjami - 12 mm od ściany i 3 mm między płytami. A poza tym do tej pory myślałam, że - tak jak na dach - na sufit kładzie się folię paroizolacyjną :-?, więc skąd to skraplanie? Dziękuję jednak za troskę i polecam się na przyszłośc... :D

Na sufit tak jak na dach daje się folię paroizolacyjną, ale na dachu po warstwie wełny daje się również folię paroprzepuszczalnę lub szczeline wentylacyjną pod deskowanie. Jak myslisz po co? Jeżeli myślisz, że jak dasz paroizolację to możesz spać spokojnie, to życzę kolorowych snów. Posłuchaj Kubulca, bo mądrze prawi. A instrukcja Kronopolu dotyczy chyba podłogi na poddaszu użytkowym - szczeliny dotyczą pracy materialu, a nie przepuszczanie pary.


Rozumiem te racje. Próbowałam szukac informacji o ilości otworów koniecznych do przepuszczenia pary, ale nie mogę nic znależc. Podpowiecie zatem jak to dobrze zrobic? Dodam, że w związku z wcześniejszą koncepcją cała połac dachu. aż do kalenicy została pokryta wełną (15 cm) między krokwiami...

MCB
27-03-2008, 20:18
MCB
spróbuj poszukać na forum albo w internecie informacji na temat konstrukcji dachu. Nie jestem specjalistą, ale z wiedzy jaka posiadam wynika, że ta wiatroizolacja nie jest potrzebana w tym miejscu.

Kilkakrotnie spotkałem się z przykładem takiej konstrukcji ("w prasie fachowej"), ale to rzeczywiście rzadkość nawet w teorii.
W zeszłym roku rozmawiałem z gościem, który widział skutki braku takiej wiatroizolacji. Wg jego relacji nie było prawie połowy wełny!

MCB

kakaowy
27-03-2008, 21:08
Po jakim czasie? 150 lat? Budynki szkieletowe budowane w Polsce 30-40 lat temu były ocieplane dziadowskiej jakości wełną, o wiatroizolacji takiej jak teraz się stosuje nikt wtedy jeszcze u nas nie słyszał, a wełna w ścianach jak była tak jest. Miałem okazję remontować coś takiego (czyli stary drewniany budynek) po circa about 35 latach od wybudowania, nie życzę nikomu, dzisiejsza wełna naprawdę mało gryzie w porównaniu do tej starej :) Aczkolwiek nie zauważyłem żadnych ubytków (poza miejscami gdzie nikt jej nie włożył). Jak chcesz to zrób eksperyment - rozwiń rolkę wełny na podłodze, suszarka w dłoń i dmuchaj na tą wełnę przez godzinę. Powiesz nam ile jej ubyło. Obstawiam, że nie ubędzie nic. Druga sprawa, że pod samą połacią dachu nie ma prawa być takich przeciągów, chyba że ktoś jest sympatykiem forumowego kółka nowoczesnych technologii ociepleniowych które momentami coś ględzi o zostawianiu znacznych szczelin w ociepleniach celem lepszego wietrzenia i oddychania ścian/dachu/podłogi/czegokolwiek innego, szkoda tylko że ich teorie znajdują potwierdzenie jedynie w dywagacjach równie chorych "uczonych" a nie w budownictwie jakie się powszechnie praktykuje i jakie się sprawdza w praktycznych zastosowaniach. To by było na tyle.

grzechk
28-03-2008, 08:35
Rozumiem te racje. Próbowałam szukac informacji o ilości otworów koniecznych do przepuszczenia pary, ale nie mogę nic znależc. Podpowiecie zatem jak to dobrze zrobic? Dodam, że w związku z wcześniejszą koncepcją cała połac dachu. aż do kalenicy została pokryta wełną (15 cm) między krokwiami...
Może połóż tam poprostu deski niezbyt szczelnie, ale tak żeby można było normalnie chodzić. Będzie taniej i lepiej.

Kubulec
28-03-2008, 09:05
Poszukaj na Forum - gdzieś było, że nie należy szczelnie zabudowywać podłogi stryszku, ponieważ para uchodząca z dołu będzie dochodzić do zimnej płyty OSB i będzie się skraplać.
Powinieneś ułożyć płyty ze szczelinami lub nawierconymi otworami co by ta para mogła przejść na stryszek.
Szczególy poszukaj na Forum.
To był chyba ten wątek - http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=72307&highlight=

lotnik
28-03-2008, 17:20
MCB
spróbuj poszukać na forum albo w internecie informacji na temat konstrukcji dachu. Nie jestem specjalistą, ale z wiedzy jaka posiadam wynika, że ta wiatroizolacja nie jest potrzebana w tym miejscu.

Kilkakrotnie spotkałem się z przykładem takiej konstrukcji ("w prasie fachowej"), ale to rzeczywiście rzadkość nawet w teorii.
W zeszłym roku rozmawiałem z gościem, który widział skutki braku takiej wiatroizolacji. Wg jego relacji nie było prawie połowy wełny!

MCB

Wełny raczej nie wywiało tylko wełna szklana siada i po kilku latach juz nie ma jej 15 cm tylko np 10 cm

Kubulec
29-03-2008, 00:00
Z taką małą propozycją - nie denerwuje Was kiedy cyctat goni cyctata, a cytata goni cytat?
Czy nie lepiej wykazać TYLKO fragment wypowiedzi do której się odnoszę?

mathiasso
29-03-2008, 00:25
zgadzam się z przedmówcą....
wątek przez to wydłuża się niemiłosiernie

11małgosia
01-04-2008, 20:04
Czy warto postarac się o folię paroizolacyjną 0,2 mm z atestem? Czy wystarczy porządnie wyglądająca bez atestu?

I w sprawie wykończenia okna dachowego: jak montujecie płytę kartonowo-gipsową tą pionową po bokach okna. Zachciało mi się aby wnęka okienna była rozszerzona w stosunku do okna nie tylko w płaszczyżnie góra-dół, ale również na boki. Wykonawca chce po bokach wstawic profile C aby do nich dokręcic skośnie płytę. Nie można prościej na jakieś wieszaki? To miejsce trzeba jeszcze przecież zaizolowac... :-?

kakaowy
01-04-2008, 20:15
Czy warto postarac się o folię paroizolacyjną 0,2 mm z atestem? Czy wystarczy porządnie wyglądająca bez atestu?Kup folię firmową, np. Isover. Nie warto kupować folii bylejakiej która wyda Ci się porządna. Atest nie jest wg mnie konieczny, gdyż bardziej bym zaufał marce niż atestowi. Ten sam urząd, który nadaje atesty, potem je zabiera za złą jakość wyrobów. Można się zastanawiać dlaczego wobec tego dany produkt dostał atest, skoro pół roku później okazuje się, że to niesamowity bubel i taki atest zostaje mu odebrany? :)

I w sprawie wykończenia okna dachowego: jak montujecie płytę kartonowo-gipsową tą pionową po bokach okna. Zachciało mi się aby wnęka okienna była rozszerzona w stosunku do okna nie tylko w płaszczyżnie góra-dół, ale również na boki. Wykonawca chce po bokach wstawic profile C aby do nich dokręcic skośnie płytę. Nie można prościej na jakieś wieszaki? To miejsce trzeba jeszcze przecież zaizolowac... :-?To może być problematyczne. Po bokach okna masz specjalne rowki w które powinna wejść płyta. Jeżeli chcesz rozszerzyć glify, płyty nie wejdą w te rowki i w konsekwencji tego nie będą miały się czego trzymać od strony okna. Wykonawca niech zrobi tak jak mu wygodniej, w końcu to on to robi - ma być sztywno i porządnie :)

MCB
02-04-2008, 08:00
Witam ponownie!

Buduję dom wg projektu: http://www.stylowydom.com.pl/projekty/bdd2/bdd2.htm

Projekt przewiduje budowę ścianek na poddaszu w odległości ok. 1,2m od ścianki kolankowej. Sama ścianka kolankowa ma 0,4m wysokości.
Ocieplenie z wełny ma przebiegać po skosie dachu, następnie pionowo po wybudowanych ściankach. Na stropie w części nieużytkowej styropian. Ścianka kolankowa ocieplona wełną tak, aby zachować ciągłość ocieplenia aż do ocieplenia ścian (20cm styropianu).

Planowałem ocieplenie wykonać w ww. sposób. Doradzają mi jednak rezygnację z ocieplenia ścianek na rzecz ocieplenia całej połaci dachu. To rozwiązanie wydaje mi się nieco prostsze a łączna powierzchnia ocieplona będzie mniejsza.
Niestety zwiększeniu ulega kubatura do ogrzewania.
Czy będę w stanie zachować zadaną temperaturę np. w łazience skoro od "zewnętrznej" strony będzie nieocieplona?

Czy będzie możliwe wykonanie dodatkowego ocieplenia w wybudowanych ściankach i na stropie? W takiej sytuacji przestrzeń na zewnątrz tych ścianek (pod skosami) będzie ocieplona ze wszystkich stron i pozbawiona wentylacji.

MCB

Kubulec
02-04-2008, 09:50
Tu - http://www.szkielet.pl/problemy_technologiczne.php?%C5%9Acianka-kolankowa&id=37 - widziałem artykuł niejakiego Szymonowicza, który może Ci pomoże.

11małgosia
02-04-2008, 20:37
Dzięki kakaowy :D

MCB
03-04-2008, 08:22
Tu - http://www.szkielet.pl/problemy_technologiczne.php?%C5%9Acianka-kolankowa&id=37 - widziałem artykuł niejakiego Szymonowicza, który może Ci pomoże.

Dzięki. Przeczytałem.
Nie znalazłem tam odpowiedzi na moje wątpliwości: jeżeli ocieplę całą połać dachu (zgodnie z zasadami: folie, wentylacja itd) to czy będę mógł w przyszłości ocieplić ściankę i jak to zrobić (folie). Obszar pomiędzy dachem, stropem a ścianką będzie ocieplony ze wszystkich stron a jednocześnie nie będzie tam wentylacji.

MCB

11małgosia
05-04-2008, 14:39
Czy łączenie krzyżowe (którego należy unikac) to np. zamontowanie płyty kg na ściance kolankowej, dachu i suficie tak, że połączenia między kg są w jednej linii? Ile mm zostawiac między kg a ścianą, żeby kg nie pękał przy pracy dachu i łatwo można było zrobic fachowe wypełnienie? Pozdrowienia

qasi79
07-04-2008, 08:48
poczytałem sobie trochę i nasuwa mi się jeszcze tylko jedno pytanko odnośnie łączników do profili aluminiowych CD

dobre są te grzybkowe bo się szybko łączy ale je chciałem do krokwi na suficie przymocować tyle że krowkie mam w poprzek domu - wiadomo, a jak przywiercę "grzybka" to musiałbym pierwszą warstę szkieletu z porfili CD przymocować w poprzek krokwi a mam np duże odległości

czy można zatem łączyć te profile takimi łącznikami do CD i tym samym jechać z jedną linią profili na przykład z 10m ?jak nie to muszę pierwszą warstwę mocować równolegle z profilami ale to wtedy jakie łączniki do drewnianych krokwi suitu przymocować - te grzybki były by najlepsze ...

potem pod nia już druga wartswa szkieletu na którą idzie już płyta

edit-blondi
07-04-2008, 08:59
a ja mam pytanko do fachowców udzielających tu porad.
Pośpiesznie zakupilam wełne 15 :( a okazuje sie, że krokwie mam 18, folia wysokoparoprzepuszczalna plus dachówka ceramiczna, więc spokojnie mogłabym dać 18 +5. Wiekszość tu pisze, że 15+5 to absolutne minimum.
Więc wymysliłam sobie tak, że w tych pomiszczeniach gdzie ścianka kolankowa jest wysoka to dam 15+5x2 i tak samo na suficie bo tam przesuniecie skosu o kilka centymetrów nie ma wiekszego znaczenia., A w tych gdzie dach schodzi aż do stopu, żeby nie zabierać już dużo powierzchni to 15 +5.
Czy są jakieś powody natury technicznej, które uniemozliwiałyby to rozwiązanie czy nie ma to żadnego znaczenia, że grubość wełny w różnych pomieszczeniach będzie zróżnicowana. :wink:

kakaowy
07-04-2008, 09:38
dobre są te grzybkowe bo się szybko łączy ale je chciałem do krokwi na suficie przymocować tyle że krowkie mam w poprzek domu - wiadomo, a jak przywiercę "grzybka" to musiałbym pierwszą warstę szkieletu z porfili CD przymocować w poprzek krokwi a mam np duże odległości
Jak duże są te odległości?

Generalnie "grzybki" stosuj na skosy. Na sufit wieszaki ES albo wieszaki obrotowe i ruszt krzyżowy.

qasi79
07-04-2008, 10:00
właśnie chcę ruszt krzyżowy dać a te grzybki sa wygodne bo se tylko wepnę profil
jak bym kładł równolegle do krokwi syfitowych to mam max odl niecalem 5m
a w poprezk, z wykorzystaniem grzybków to max z 10-12m

w takim razie muszę zastosować wieszaki obrotowe żeby przymocować je z boku krokwi, obrócić i dać płyty równolegle do krokwi na krótszej odległości a później druga wartswa profili prostopadle do pierwszej

chyba tak ...

pavlo09
07-04-2008, 10:20
Tak czytam o prawidłowym wykonaniu poddasza a mam juz przykrecone płyty do stelaza i nasuwa mi sie pytanie jak prawidłowo powinno byc zrobione łaczenie skosu i sufitu z płyt jaka jest metoda która sie sprawdza poprosze o odpowiedz

qasi79
07-04-2008, 15:00
...Na profile taśmą 2-stronną przykleić folię paroizolacyjną zachowując szczelność (zakładki na profilach a na pionowych łączeniach robić też zakładki i kleić jeszcze dobrą taśmą) a potem jeszcze tylko płyty... Folię kleić bezpośrednio przed płytowaniem bo po nocy potrafi szczelnie przykrywać... ale podłogę :D...

a jak to się ma do halogenów - nie przeszkadza im to że jest płyta a na niej folia ?

qasi79
07-04-2008, 15:45
aha a czy przed wypełnieniem spoin, kładzeniem taśmy itp gruntujecie płyty czy nie i dopiero po wszystkim, przed malowaniem ?

Trociu
09-04-2008, 08:00
Tak czytam o prawidłowym wykonaniu poddasza a mam juz przykrecone płyty do stelaza i nasuwa mi sie pytanie jak prawidłowo powinno byc zrobione łaczenie skosu i sufitu z płyt jaka jest metoda która sie sprawdza poprosze o odpowiedz

Podobno trzeba na jednej z płaszczyzn (pewnie ściany) założyć taśmę z lekką przerwą od sufitu. Ta powstała mikroszczelina zapewni, że nic wizualnie pękać nie będzie a przerwa sama w sobie będzie nie zauważalna.

edit-blondi
09-04-2008, 09:33
a ja mam pytanko do fachowców udzielających tu porad.
Pośpiesznie zakupilam wełne 15 :( a okazuje sie, że krokwie mam 18, folia wysokoparoprzepuszczalna plus dachówka ceramiczna, więc spokojnie mogłabym dać 18 +5. Wiekszość tu pisze, że 15+5 to absolutne minimum.
Więc wymysliłam sobie tak, że w tych pomiszczeniach gdzie ścianka kolankowa jest wysoka to dam 15+5x2 i tak samo na suficie bo tam przesuniecie skosu o kilka centymetrów nie ma wiekszego znaczenia., A w tych gdzie dach schodzi aż do stopu, żeby nie zabierać już dużo powierzchni to 15 +5.
Czy są jakieś powody natury technicznej, które uniemozliwiałyby to rozwiązanie czy nie ma to żadnego znaczenia, że grubość wełny w różnych pomieszczeniach będzie zróżnicowana. :wink:

czy ktos może wyrazić swoja opinię :(

Rodowity
09-04-2008, 11:28
Czy mógłbym ktoś "światły" udzielić odpowiedzi na moje wątpliwości. Chce wykonać podłogę z OSB na stryszku. Podłoga będzie opierać się na jętkach i tutaj mam zagwozdkę. Jętki mają 13 cm szerokości. natomiast wełna, którą muszę włożyć pomiędzy jętki 15 cm. Czy wykonać "nadbitki" - np. 4 cm łaty do 13 cm jętek , czy upchać "na ścisk" 15 cm wełnę w jętki tak, że wełna będzie opierała się o OSB? Czy pomiędzy wełną a OSB powinna być przestrzeń na wentylację?


Z góry dziękuję za pomoc!

PZDR.

ArtiP
09-04-2008, 14:47
Adoptuję poddasze w domu parterowym i mam pytanko odnosnie stropu, strop jest nierówny, nierówności rzędu 0,5 - 1cm i mam pytanie czy można na taki strop położyć wełnę Rockwolla stroprock 2 cm i na to płyty OSB. Pozwoli to wygłuszyć, wyrównać i trochę ocieplić strop. Mam trochę obawy czy wełna pod płytami OSB nie bdzie się uginać, chociaż wydaje mi się że ma odpowiednią twardość dodatkowo wzmocnią ją płyty OSB. Zaznaczam że zależy mi bardzo na każdym centymetrze gdyż za wysoko to nie jest na poddaszu, i ni chcę poprzez wylewki betonowe obciążać stropu.
Proszę o opinie mojego pomysłu, czy ktoś ma doświadczenia z tym związane, ewentulanie jakieś propozycje.

YreQ
09-04-2008, 19:32
Sorki za długą nieobecność....praca....

Ja robię to tak: do spoinowania używam albo Rigips Vario (najczęściej) lub Cekol C40. Zawsze bezwzględnie daję taśmę! Stosuję albo siatkową albo flizelinę... lub mieszane - siatkę i flizelinę. Zawsze daję podwójnie taśmę. Łączenia poprzeczne płyt (cięte) fazuję nożykiem i wstępnie wypełniam spoinówką. Po związaniu daję dopiero taśmy. Taśmę siatkową naklejam i szpachluje a flizelinę wtapiam. W narożnikach płyt wypełniam ubytki do ściany i naklejam taśmę do narożnika. Zostawiam kontrolowane pęknięcie. Nie zawijam taśmy na narożnik. Po szlifowaniu i zagruntowaniu taki narożnik akryluje i palcem a także pędzlem i wodą wyrabiam narożnik. Łączenie skosu i sufitu prostego spoinuje tak jak normalne łączenie płyt albo daję taśmę papierową z wkładką metalową (nie zawsze). Taśmę przed wtopieniem moczę wodą by nie odciągneła wilgoci z szpachlówki (niby są impregnowane ale jednak moczę). później to łączenie też przejadę akrylem. Wkręty też szpachluje spoinówką. Tak przygotowane płyty szpachluje "po całości" gipsem szpachlowym Dolina Nidy - jeśli trzeba to nawet 2x. Uważam by na łączeniach "ciętych" nie było górek! Górki "rozmywam" na większej powierzchni. Po całkowitym wyschnięciu gipsu szlifuję pacą do szifowania i papierem ściernym "80". Efekt na bierząco kontroluje halogenem 500W podświetlając pod kątem. Po szlifowaniu gruntuje gruntem z wodą. Tani grunt - do 5l daje ok 2l wody do droższego więcej. po gruntowaniu wyrabiam akrylem narożniki. Teraz maluję farbą (białą) ale jeszcze rozcieńczoną wodą... tak by nie była za gęsta... to też jest gruntowanie. Ja stosuje dobre farby... np. Dekoral a najlepiej KABE - do tego gruntowania może być Kabe Perfekta. Po przemalowaniu farbą wyjdą wszystkie niedociągnięcia szpachlowania i szlifowania. Poprawki robię gotową szpachlówką z wiaderka... może byc Śnieżka lub podobna. Poprawki jeśli trzeba to delikatnie szlifuje i dalej to już malowanie najczęściej 2krotne na gotowo. Po takim szpachlowaniu jeszcze żaden klient nie miał "obiekcji" że ma garby na suficie albo widać przejście płyty (papieru) i szpachlówki (gipsu) a jeśli cena na początku wydawała mu się wysoka to po odbiorze gotowej pracy stwierdzał że uczciwie zarobiliśmy.Jeśli ruszt i płytowanie było bez błędów to na tak wykonaną pracę mogę dać gwarancję że nie będzie pękać!

Ja nauczyłem się szpachlować gipsem szpachlowym Dolina Nidy i po przetestowaniu wielu "wynalazków" typu Gipsar UNI i MAX różnego rodzaju gładzie np. Francuzką, gips z Gipsiko - wróciłem do Doliny Nidy. Gładzie dobrze się szlifują... tylko szlifują! Innych zalet w moich oczach nie mają.... może jeszcze nie trafiłem na "swoją"? Jeśli klient sobie życzy to też szpachluje gładziami ale wolę stary, tradycyjny, twardy gips szpachlowy! Tu wiem że nie będę miał niespodzianek! A jak się umie szpachlowac to i szlifowanie nie groźne... :wink:

No i super.
"Mój wykonawca" zabrał mnie na swoją robotę. Równo jest ...nie powiem - jak była wełna układana - nie powiem bo nie widziałam, ale za 45 zł + 3 zł za mb narożnka mam dostać płyty "zaszpachlowane tylko na łączeniach " - cyt."przygotowane pod malowanie". Jak spytałam o szpachlowanie całości - odpowiedział, że tak się nie robi :o , jak zapytałam o akryl między płytą a ścianą - to on nie będzie kładł na zakurzone ściany a w ogóle to robi to malarz. :o
:x O co chodzi ? :o

lotnik
09-04-2008, 21:04
Adoptuję poddasze w domu parterowym i mam pytanko odnosnie stropu, strop jest nierówny, nierówności rzędu 0,5 - 1cm i mam pytanie czy można na taki strop położyć wełnę Rockwolla stroprock 2 cm i na to płyty OSB. Pozwoli to wygłuszyć, wyrównać i trochę ocieplić strop. Mam trochę obawy czy wełna pod płytami OSB nie bdzie się uginać, chociaż wydaje mi się że ma odpowiednią twardość dodatkowo wzmocnią ją płyty OSB. Zaznaczam że zależy mi bardzo na każdym centymetrze gdyż za wysoko to nie jest na poddaszu, i ni chcę poprzez wylewki betonowe obciążać stropu.
Proszę o opinie mojego pomysłu, czy ktoś ma doświadczenia z tym związane, ewentulanie jakieś propozycje.

Stroprock nie będzie się uginał

Rom-Kon
10-04-2008, 10:35
a jeszcze jedno pytanko
narazie na poddaszu nic nie bede robil - pokryte plyta OSB i gontem
zastanawiam sie czy warto dawac folie pomiedzy krokwie czyli od dolu: folia, szczelina, plyta osb, gont - jeśli nie docieplam tam bo bede mial docieplony sufit podwieszany poniżej na parterze

za rok, dwa zrobie sobie pokoje ale też nie na całym strychu tylko na części, więc też wydzielę tylko to co mnie interesuje , ocieplę ścianki działowe i sufit nad głową a znowu zostawie niedocieplony dach
bo niby nie ma sensu docieplać czegoś gdzie się nie będzie bezpośrednio mieszkać tylko dzielić mnie będzie od dachu z 1,5m i ścianka, która jest i tak docieplona
dobrze myślę ? :)
...no i nadrabiam zaległości...

Folia pod płytami OSB już niczego nie zmieni... nie ma sensu jej dawać... Gont i OSB jest już szczelną przegrodą...
W drugim przypadku dobrze myślisz... :wink:

Rom-Kon
10-04-2008, 10:37
Nad sufitem zabudowywanego poddasza uzytkowego będzie strych - pomieszczenie nieużytkowe. Na podłodze tego strychu chcę położyc płyty OSB.
Poszukaj na Forum - gdzieś było, że nie należy szczelnie zabudowywać podłogi stryszku, ponieważ para uchodząca z dołu będzie dochodzić do zimnej płyty OSB i będzie się skraplać.
Powinieneś ułożyć płyty ze szczelinami lub nawierconymi otworami co by ta para mogła przejść na stryszek.
Szczególy poszukaj na Forum.
Lepsze są deski... więcej szczelin...

Rom-Kon
10-04-2008, 10:41
11małgosia napisał:
Nad sufitem zabudowywanego poddasza uzytkowego będzie strych - pomieszczenie nieużytkowe. Na podłodze tego strychu chcę położyc płyty OSB.

Poszukaj na Forum - gdzieś było, że nie należy szczelnie zabudowywać podłogi stryszku, ponieważ para uchodząca z dołu będzie dochodzić do zimnej płyty OSB i będzie się skraplać.
Powinieneś ułożyć płyty ze szczelinami lub nawierconymi otworami co by ta para mogła przejść na stryszek.
Szczególy poszukaj na Forum.


Znalazłam :D w instrukcji Kronopola OSB że płyty kładzie się z dylatacjami - 12 mm od ściany i 3 mm między płytami. A poza tym do tej pory myślałam, że - tak jak na dach - na sufit kładzie się folię paroizolacyjną :-?, więc skąd to skraplanie? Dziękuję jednak za troskę i polecam się na przyszłośc... :D
Paro izolacja nie jest nigdy w 100% szczelna... to raczej opóźniacz pary - regulator... jednak zalecam deski ze szczelinami...

Rom-Kon
10-04-2008, 10:49
Po jakim czasie? 150 lat? Budynki szkieletowe budowane w Polsce 30-40 lat temu były ocieplane dziadowskiej jakości wełną, o wiatroizolacji takiej jak teraz się stosuje nikt wtedy jeszcze u nas nie słyszał, a wełna w ścianach jak była tak jest. Miałem okazję remontować coś takiego (czyli stary drewniany budynek) po circa about 35 latach od wybudowania, nie życzę nikomu, dzisiejsza wełna naprawdę mało gryzie w porównaniu do tej starej :) Aczkolwiek nie zauważyłem żadnych ubytków (poza miejscami gdzie nikt jej nie włożył). Jak chcesz to zrób eksperyment - rozwiń rolkę wełny na podłodze, suszarka w dłoń i dmuchaj na tą wełnę przez godzinę. Powiesz nam ile jej ubyło. Obstawiam, że nie ubędzie nic. Druga sprawa, że pod samą połacią dachu nie ma prawa być takich przeciągów, chyba że ktoś jest sympatykiem forumowego kółka nowoczesnych technologii ociepleniowych które momentami coś ględzi o zostawianiu znacznych szczelin w ociepleniach celem lepszego wietrzenia i oddychania ścian/dachu/podłogi/czegokolwiek innego, szkoda tylko że ich teorie znajdują potwierdzenie jedynie w dywagacjach równie chorych "uczonych" a nie w budownictwie jakie się powszechnie praktykuje i jakie się sprawdza w praktycznych zastosowaniach. To by było na tyle.
...zgadam się z powyższym i dodam że bark wełny mógł być spowodowany jej osiadaniem... ale wtedy ta wełna gryzła i pyliła!

Rom-Kon
10-04-2008, 10:58
...Na profile taśmą 2-stronną przykleić folię paroizolacyjną zachowując szczelność (zakładki na profilach a na pionowych łączeniach robić też zakładki i kleić jeszcze dobrą taśmą) a potem jeszcze tylko płyty... Folię kleić bezpośrednio przed płytowaniem bo po nocy potrafi szczelnie przykrywać... ale podłogę :D...

a jak to się ma do halogenów - nie przeszkadza im to że jest płyta a na niej folia ?
no właśnie... przy takim montażu wieje halogenami... ale są metody by temu zaradzić... specjalne puszki - szczelne lub można dać doniczki na płytę od góry i uszczelnić akrylem lub silikonem :wink:

qasi79
10-04-2008, 10:59
Rom-Kon powrócił :D :D :D

Rom-Kon
10-04-2008, 11:01
aha a czy przed wypełnieniem spoin, kładzeniem taśmy itp gruntujecie płyty czy nie i dopiero po wszystkim, przed malowaniem ?
...cięte krawędzie po frezowaniu (fazowaniu) czyli wycięciu rowka gruntuje się gruntem i dopiero wypełnia masą szpachlową... resztę gruntuje się po szlifowaniu a przed malowaniem farbą...

Rom-Kon
10-04-2008, 11:05
a ja mam pytanko do fachowców udzielających tu porad.
Pośpiesznie zakupilam wełne 15 :( a okazuje sie, że krokwie mam 18, folia wysokoparoprzepuszczalna plus dachówka ceramiczna, więc spokojnie mogłabym dać 18 +5. Wiekszość tu pisze, że 15+5 to absolutne minimum.
Więc wymysliłam sobie tak, że w tych pomiszczeniach gdzie ścianka kolankowa jest wysoka to dam 15+5x2 i tak samo na suficie bo tam przesuniecie skosu o kilka centymetrów nie ma wiekszego znaczenia., A w tych gdzie dach schodzi aż do stopu, żeby nie zabierać już dużo powierzchni to 15 +5.
Czy są jakieś powody natury technicznej, które uniemozliwiałyby to rozwiązanie czy nie ma to żadnego znaczenia, że grubość wełny w różnych pomieszczeniach będzie zróżnicowana. :wink:

czy ktos może wyrazić swoja opinię :(
Nie ma przeciwwskazań... tylko czy te 5 cm co uratujesz w tych "niedocieplonych" pomieszczeniach zbawi Cię? Chociaż są przypadki gdy walczy się o każdy centymetr...

Duży Boban
10-04-2008, 11:27
a ja mam pytanko do fachowców udzielających tu porad.
Pośpiesznie zakupilam wełne 15 :( a okazuje sie, że krokwie mam 18, folia wysokoparoprzepuszczalna plus dachówka ceramiczna, więc spokojnie mogłabym dać 18 +5. Wiekszość tu pisze, że 15+5 to absolutne minimum.

Grubość wełny jest tylko nominalna a nie rzeczywista. Pomiędzy krokwie 18 cm zmieścisz 15 + 5 cm wełny a potem jeszcze 5 cm pod krokwie. Wełna będzie trochę bardzie ściśnięta pomiędzy krokwiami (2 cm) ale to w niczym nie przeszkadza.

qasi79
10-04-2008, 11:29
a jeszcze jedno pytanko do Rom-Kona :)
jak pisałem powyżej:
właśnie chcę ruszt krzyżowy dać a te "grzybki" sa wygodne bo se tylko wepnę profil
jak bym kładł równolegle do krokwi syfitowych to mam max odl niecale 5m
a w poprezk, z wykorzystaniem grzybków to max z 10-12m

w takim razie muszę zastosować wieszaki obrotowe żeby przymocować je z boku krokwi i dać płyty równolegle do krokwi na krótszej odległości a później druga wartswa profili prostopadle do pierwszej - tak?
a w mniejszych - węższych pomieszczeniach mogę dać profil CD na "grzybkach" w poprzek krokwi zamiast wieszaków obrotowych i pod nim druga warstwa CD ?

Rom-Kon
10-04-2008, 11:48
(...)

No i super.
"Mój wykonawca" zabrał mnie na swoją robotę. Równo jest ...nie powiem - jak była wełna układana - nie powiem bo nie widziałam, ale za 45 zł + 3 zł za mb narożnka mam dostać płyty "zaszpachlowane tylko na łączeniach " - cyt."przygotowane pod malowanie". Jak spytałam o szpachlowanie całości - odpowiedział, że tak się nie robi :o , jak zapytałam o akryl między płytą a ścianą - to on nie będzie kładł na zakurzone ściany a w ogóle to robi to malarz. :o
:x O co chodzi ? :o
...nie udawaj że nie wiesz o co chodzi.... O KASĘ chodzi! to zawsze jednak troszkę więcej pracy... jeśli robota którą widziałeś odpowiada Ci to może nie szpachlować całości... ale są inwestorzy u których to by nie przeszło... ale radzę barć usługę ze wstępnym malowaniem nawet jeśli to 3 zł drożej! wtedy dopiero będzie widać jakość wykonania!!! Ocenę jakości wykonania można dokonać dopiero po malowaniu!!! Przecież po malowaniu (wstępnym gruntowaniu farbą) jest jeszcze od cholery poprawek!

...a co do akrylu.... to rzeczywiście na zakurzone ściany się nie daje :wink: daje się dopiero po szlifowaniu i zagruntowaniu... gruntuje się również kawałek ściany przy narożniku i wtedy można akrylować... zadanie to powinien wykonać jeszcze fachowiec od płyt...

...ale tak ogólnie to ja się na tym nie znam. Każdy ma swoją technikę wykonania...:wink:

Rom-Kon
10-04-2008, 11:52
(...)

Grubość wełny jest tylko nominalna a nie rzeczywista. Pomiędzy krokwie 18 cm zmieścisz 15 + 5 cm wełny a potem jeszcze 5 cm pod krokwie. Wełna będzie trochę bardzie ściśnięta pomiędzy krokwiami (2 cm) ale to w niczym nie przeszkadza.
Nie zgadzam się! Ściśnięta wełna ma mniejszą izolacyjność niż swobodnie rozprężona! Kamień lub szkło nie izolują tylko powietrze uwięzione w wełnie!

Rom-Kon
10-04-2008, 12:01
a jeszcze jedno pytanko do Rom-Kona :)
jak pisałem powyżej:
właśnie chcę ruszt krzyżowy dać a te "grzybki" sa wygodne bo se tylko wepnę profil
jak bym kładł równolegle do krokwi syfitowych to mam max odl niecale 5m
a w poprezk, z wykorzystaniem grzybków to max z 10-12m

w takim razie muszę zastosować wieszaki obrotowe żeby przymocować je z boku krokwi i dać płyty równolegle do krokwi na krótszej odległości a później druga wartswa profili prostopadle do pierwszej - tak?
a w mniejszych - węższych pomieszczeniach mogę dać profil CD na "grzybkach" w poprzek krokwi zamiast wieszaków obrotowych i pod nim druga warstwa CD ?
...hmm... 10-12m to długi odcinek... źle się będzie poziomować... lepiej dać te długie jako profile nośne nawet na grzybkach (na obrotowych lepiej się koryguje położenie profili) a w poprzek dać drugą warstwę wpiętą za pomocą łączników krzyżowych

...to są takie "niuanse" gdzie można dać jedno i drugie rozwiązanie... a na odległość nie można w 100% powiedzieć które będzie lepsze...

Rom-Kon
10-04-2008, 12:06
Rom-Kon powrócił :D :D :D...no cóż... czasem trzeba jeszcze popracować... a nie zawsze mam dostęp do neta :-?
...ale na pocieszenie.... zbliża się era laptaka i interneta wszędzie :wink:

Duży Boban
10-04-2008, 12:23
Nie zgadzam się! Ściśnięta wełna ma mniejszą izolacyjność niż swobodnie rozprężona! Kamień lub szkło nie izolują tylko powietrze uwięzione w wełnie!

Ściśnięta do 18cm wełna o grubości 20 cm będzie lepiej izolować niż 15 cm rozprężonej.
To prawda, że w wełnie izoluje zawarte w niej powietrze ale porównując np Unimatę do Isomaty widać wyraźnie, że ta druga (lepsza) jest bardziej zwarta; jakby miała w sobie mniej powietrza w więcej wełny. Paradoks?

Rodowity
10-04-2008, 12:55
Nad sufitem zabudowywanego poddasza uzytkowego będzie strych - pomieszczenie nieużytkowe. Na podłodze tego strychu chcę położyc płyty OSB.
Poszukaj na Forum - gdzieś było, że nie należy szczelnie zabudowywać podłogi stryszku, ponieważ para uchodząca z dołu będzie dochodzić do zimnej płyty OSB i będzie się skraplać.
Powinieneś ułożyć płyty ze szczelinami lub nawierconymi otworami co by ta para mogła przejść na stryszek.
Szczególy poszukaj na Forum.
Lepsze są deski... więcej szczelin...

Mam pytanie czy ww. przypadku wełna może się dochodzić do płyty OSB, czy powinna być między nimi szczelina wentylacyjna (niezależnie od nawierconych w płycie otworów)?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

qasi79
10-04-2008, 13:00
a jeszcze jedno pytanko do Rom-Kona :)
jak pisałem powyżej:
właśnie chcę ruszt krzyżowy dać a te "grzybki" sa wygodne bo se tylko wepnę profil
jak bym kładł równolegle do krokwi syfitowych to mam max odl niecale 5m
a w poprezk, z wykorzystaniem grzybków to max z 10-12m

w takim razie muszę zastosować wieszaki obrotowe żeby przymocować je z boku krokwi i dać płyty równolegle do krokwi na krótszej odległości a później druga wartswa profili prostopadle do pierwszej - tak?
a w mniejszych - węższych pomieszczeniach mogę dać profil CD na "grzybkach" w poprzek krokwi zamiast wieszaków obrotowych i pod nim druga warstwa CD ?
...hmm... 10-12m to długi odcinek... źle się będzie poziomować... lepiej dać te długie jako profile nośne nawet na grzybkach (na obrotowych lepiej się koryguje położenie profili) a w poprzek dać drugą warstwę wpiętą za pomocą łączników krzyżowych

...to są takie "niuanse" gdzie można dać jedno i drugie rozwiązanie... a na odległość nie można w 100% powiedzieć które będzie lepsze...

aha czyli se wypoziomuje najpierw ta najdżuższą odległość, profile UD na ściany, później przeciągne sznurek i według niego poprzykręcam grzybki do krokwi sufitu, położe CD nośne prostopadle do krokwi a do nich łącznikiem równolegle do krokwi panele do których pójdą płyty
wełnę wcisnę na sznurki bo chcę dać kable a na profile folie i ufff będzie gotowe :)

zbigmor
10-04-2008, 13:11
Nie zgadzam się! Ściśnięta wełna ma mniejszą izolacyjność niż swobodnie rozprężona! Kamień lub szkło nie izolują tylko powietrze uwięzione w wełnie!

Ściśnięta do 18cm wełna o grubości 20 cm będzie lepiej izolować niż 15 cm rozprężonej.
To prawda, że w wełnie izoluje zawarte w niej powietrze ale porównując np Unimatę do Isomaty widać wyraźnie, że ta druga (lepsza) jest bardziej zwarta; jakby miała w sobie mniej powietrza w więcej wełny. Paradoks?

To żaden paradoks. Najlepsze parametry izolacyjne ma wełna o gęstości około 70kg/m3. Oznacza to, że wełnę dachową można sporo ścisnąć bez pogorszenia jej izolacyjności (nawet ulegnie obniżeniu lambda).

Rom-Kon
10-04-2008, 13:57
...oj paradoks....

ale moze lepiej zobaczyć jaka to wełna? jaką ma strukturę? Niby wełna to wełna ale diabeł tkwi w szczegółach... a poprawa lambdy poprzez ściśnięcie wełny to bzdura...

Rom-Kon
10-04-2008, 14:02
[quote=Kubulec][quote=11małgosia](...)

Mam pytanie czy ww. przypadku wełna może się dochodzić do płyty OSB, czy powinna być między nimi szczelina wentylacyjna (niezależnie od nawierconych w płycie otworów)?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
Wełna nie powinna dochodzić do płyty OSB. Powinna być szczelina by zapewnić wentylację. Będzie skuteczniejsze odprowadzanie wilgoci. Jeśli jętki są zbyt niskie można zrobić nadbitkę z deski, łaty czy w inny sposób.

Duży Boban
10-04-2008, 14:05
To się zdecyduj: lepiej jak wełna ma więcej powietrza bo powietrze izoluje czy na odwrót.
A ściśnięta z 20 do 18 cm wełna będzie lepiej izolować niż 15 cm a to zdaje się podważałeś.

irwan
10-04-2008, 14:18
witam

a jakie jest wasze zdanie na temat podwójnego płytowania poddasza?
sprawa pierwsza - koszty, wiadomo, ale o tym nie rozmawiajmy
sprawa druga - czy dzięki podwójnemu płytowaniu uniknę pęknięć pewniej niż przy poprawnie wykonanym pojedynczym płytowaniu?

kilka poradników zachwala podwójne płytowanie jako większą ochronę przeciwko pęknięciom, wiadomo, za cenę drugiej ilości płyt, wkrętów, taśm, gipsów

jaka jest Wasza opinia?

Rom-Kon
10-04-2008, 14:35
To się zdecyduj: lepiej jak wełna ma więcej powietrza bo powietrze izoluje czy na odwrót.
A ściśnięta z 20 do 18 cm wełna będzie lepiej izolować niż 15 cm a to zdaje się podważałeś.
A nie lepiej dać 18cm bez ściskania niż 20cm ściśniętej?
...a mnie chodziło o to że lepiej dać 15cm luźnej niż z 18cm ściskać do 15cm...

Duży Boban
10-04-2008, 14:43
A nie lepiej dać 18cm bez ściskania niż 20cm ściśniętej?


Może i lepiej ale edit-blondi kupiła już wełnę o grubości 15 cm...

Rodowity
10-04-2008, 14:46
[quote=Kubulec][quote=11małgosia](...)

Mam pytanie czy ww. przypadku wełna może się dochodzić do płyty OSB, czy powinna być między nimi szczelina wentylacyjna (niezależnie od nawierconych w płycie otworów)?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
Wełna nie powinna dochodzić do płyty OSB. Powinna być szczelina by zapewnić wentylację. Będzie skuteczniejsze odprowadzanie wilgoci. Jeśli jętki są zbyt niskie można zrobić nadbitkę z deski, łaty czy w inny sposób.

Dzięki! Tak zrobię dam 4 cm nadbitki

zbigmor
10-04-2008, 14:50
...oj paradoks....

ale moze lepiej zobaczyć jaka to wełna? jaką ma strukturę? Niby wełna to wełna ale diabeł tkwi w szczegółach... a poprawa lambdy poprzez ściśnięcie wełny to bzdura...

Kolejny fachowiec się wypowiedział i wyszło jak zwykle.
Nikt nie pisze, żeby ściskać wełnę dla poprawienia lambdy. Faktem jest natomiast to co pisałem poprzednio. W wielu wypadkach ściśnięcie wełny porawia jej lambdę (a w niektórych pogarsza).

lotnik
10-04-2008, 21:33
A nie lepiej dać 18cm bez ściskania niż 20cm ściśniętej?


Może i lepiej ale edit-blondi kupiła już wełnę o grubości 15 cm...

No i dobrze skoro kupiła to zainstalują tą wełnę między krokwie i na drugą warstwe daj 10cm.
NIC NIE ŚCISKAJ!!

edit-blondi
11-04-2008, 11:39
A nie lepiej dać 18cm bez ściskania niż 20cm ściśniętej?


Może i lepiej ale edit-blondi kupiła już wełnę o grubości 15 cm...

No i dobrze skoro kupiła to zainstalują tą wełnę między krokwie i na drugą warstwe daj 10cm.
NIC NIE ŚCISKAJ!!

cholercia widze, że wywołałam "wilka z lasu" :oops: i zaczyna sie wymiana zdań.

A ja tylko się chciałam dowiedzieć czy od strony technicznej to mam jakieś znaczenie..., i widzę że wychodzi na to, że raczej nie ma. Tak więc w niektórych pomieszczeniach na krokwiach miedzy profilami bedzie 10cm wełny a w innych 5cm. :wink:

Dziekuje wszystkim za wyrażenie opini.

Pewnie jeszcze nie raz was tu bedę zanudzać bo dopiero zaczynam tę "walkę" :lol:

YreQ
11-04-2008, 17:31
:x O co chodzi ? :o
...nie udawaj że nie wiesz o co chodzi.... O KASĘ chodzi! to zawsze jednak troszkę więcej pracy... jeśli robota którą widziałeś odpowiada Ci to może nie szpachlować całości... ale są inwestorzy u których to by nie przeszło... ale radzę barć usługę ze wstępnym malowaniem nawet jeśli to 3 zł drożej! wtedy dopiero będzie widać jakość wykonania!!! Ocenę jakości wykonania można dokonać dopiero po malowaniu!!! Przecież po malowaniu (wstępnym gruntowaniu farbą) jest jeszcze od cholery poprawek!

...a co do akrylu.... to rzeczywiście na zakurzone ściany się nie daje :wink: daje się dopiero po szlifowaniu i zagruntowaniu... gruntuje się również kawałek ściany przy narożniku i wtedy można akrylować... zadanie to powinien wykonać jeszcze fachowiec od płyt...

...ale tak ogólnie to ja się na tym nie znam. Każdy ma swoją technikę wykonania...:wink:

niczego nie udaję - ponad 45 zł to nie za darmo - szukałam tylko informacji, próbowałam zestawić to z Twoimi cenami i do Twojego zakresu prac. Wyszło, że albo Ty za mało bieżesz albo mnie się robi w konia.
Co do tego czy mi odpowiada czy nie tak wykonana robota - to jak sam zauważyłeś na ocenę trzeba by poczekać do malowania a "właściciele" owych skosów jeszcze pomalowanych pokoi nie mieli.

W każdym bądź razie dzięki za odpowiedź.

Rom-Kon
11-04-2008, 20:42
niczego nie udaję - ponad 45 zł to nie za darmo - szukałam tylko informacji, próbowałam zestawić to z Twoimi cenami i do Twojego zakresu prac. Wyszło, że albo Ty za mało bieżesz albo mnie się robi w konia.
Co do tego czy mi odpowiada czy nie tak wykonana robota - to jak sam zauważyłeś na ocenę trzeba by poczekać do malowania a "właściciele" owych skosów jeszcze pomalowanych pokoi nie mieli.

W każdym bądź razie dzięki za odpowiedź.
Ja też już podniosłem stawkę za m2 poddasza bo mam problemy z pracownikami... muszę więcej zapłacić wiec muszę również i więcej brać... niestety tak to działa... w okolicach Warszawy teraz biorę ok. 50zł/m2 ale standard pozostał ten sam czyli szpachlowanie po całości i oczywiście ze szlifowaniem pod halogen, akrylowaniem i pierwszym przemalowaniem farbą... więc w stosunku do standardu Twojego fachowca to chyba też nie jest aż tak dużo...

ps. pomocnik który poda młotek... wiaderko umyje i ewentualnie zamiecie podłoge niestety dziś żąda powyżej 2000zł/mc i do tego pełne utrzymanie... a fachowiec? To dopiero stawki! :-?

YreQ
11-04-2008, 20:48
więc w stosunku do standardu Twojego fachowca to chyba też nie jest aż tak dużo...



zgadzam się :) - dlatego kiedyś napisałam ( jak byłeś jeszcze przy "starych stawkach"), że szkoda, że nie mieszkasz bliżej, bo zapłaciłabym Ci więcej -czyli tyle ile obecnie wołasz ....pod Warszawą :wink:

Rom-Kon
11-04-2008, 20:52
(...)że szkoda, że nie mieszkasz bliżej, bo zapłaciłabym Ci więcej -czyli tyle ile obecnie wołasz ....pod Warszawą :wink:
Ja do legnicy mam bliżej niż do Warszawy! Tylko 248km a do wawy ok.300 z małym groszem! :D

YreQ
11-04-2008, 20:53
ps. pomocnik który poda młotek... wiaderko umyje i ewentualnie zamiecie podłoge niestety dziś żąda powyżej 2000zł/mc

...wybacz, ale tego już nie skomentuję.......bo jak się komu w głowach dziś przewraca to zupełnie w innym dziale.

YreQ
11-04-2008, 20:54
(...)że szkoda, że nie mieszkasz bliżej, bo zapłaciłabym Ci więcej -czyli tyle ile obecnie wołasz ....pod Warszawą :wink:
Ja do legnicy mam bliżej niż do Warszawy! Tylko 248km a do wawy ok.300 z małym groszem! :D

To kiedy chcesz zacząć ? :D :wink:

eranet
11-04-2008, 22:47
zrobiłem drewnianą podłogę na strychu, pod spodem 25 cm wełny, jak fachowo i dobrze wykończyc skosy? przykryć wełnę deskami sciskając czy cos innego zrobic?
PILNE!!!
http://i29.tinypic.com/2hs3qj4.jpg

Rom-Kon
11-04-2008, 23:25
To kiedy chcesz zacząć ? :D :wink:
Nie wcześniej niż za 3-3,5 miesiąca.... no chyba że dostanę jeszcze jednego sprawnego ludzia do pracy... Trzeba było termin zaklepać tak z miesiąc temu... :wink:

Rom-Kon
11-04-2008, 23:35
zrobiłem drewnianą podłogę na strychu, pod spodem 25 cm wełny, jak fachowo i dobrze wykończyc skosy? przykryć wełnę deskami sciskając czy cos innego zrobic?
PILNE!!!
Jak pilne to już odpowiadam! :D
Delikatnie przyciąć wełnę na skosie do poziomu podłogi... ale delikatnie bez przycinania membrany! :wink: ... mniemam że jest to membrana wysoko parpprzepuszczalna bo nie widzę szczeliny wentylacyjnej. No i normalnie przybić deski czy co tam jest na tej podłodze... nie zapomnij o szczelinach wentylacyjnych pomiedzy deskami! Wełna pod podłogą ma się wentylować i przez to suszyć!

...w ten sam sposób robi się podłogę gdy jest szczelina wentylacyjna na skosie tylko nie przybija się desek do samej folii tylko zostawia drożną szczelinę... jeśli nie ma innej wentylacji na stryszku to powinno się zrobić kratki wentylacyjne w ścianach szczytowych albo rozszczelnić kalenice...

eranet
11-04-2008, 23:44
wielkie dzięki za szybką odpowiedź!
zostawiłem 2-3cm wolnego miejsca miedzy deską, a wełną, tak by jedna z drugą sie nie stykały, tak samo będę probował zrobic jutro wykańczając podłogę przy samych skosach. Szczeliny delikatne są, ale pewnie będa większe jak tylko zacznie mocniej grzać to zapewne deski trochę sie odkształcą... poddasze przeznaczone na graciarnie, więc cudów być nie musi, ale jak robimy to juz nie chcę nic zepsuć... Na strychu jest 5 okien, więc wentylacja powinna być zapewniona

YreQ
11-04-2008, 23:45
Trzeba było termin zaklepać tak z miesiąc temu... :wink:

:lol: a Ty myślisz, że ja dom z doskoku buduję ? :wink:
Ekipa była umówiona jeszcze w zeszłym roku- ale, że "z polecenia" to umowy pisemnej nie zawieraliśmy :oops: - dach widzieli, cenę podali(z tego roku), na termin się umówili, potem się wymiksowali - a ja mam dosyć użerania się, proszenia, grożenia - dotkiliwsze na chamskie posunięcia są krążące póżniej opinie na temat " firm" i ...już BRAK POLECEŃ - tacy ludzie sami się zniszczą....choć DZISIAJ ich to nie interesuje bo ...są jacy są.

Jestem uparta, kogoś znajdę - być może szkoda, że nie bedziesz tą osobą Ty :wink:

P.s. Dobrze, że ludziom tutaj doradzasz - jak więcej poczytam to strych ( na graciarnię przeznaczony) już sama ocieplę :wink:

Rom-Kon
12-04-2008, 00:13
No cóż... przyznam się że na ostatniej robocie też ciała dałem... robota do zrobienia w 20 dni roboczych trwała przeszło 30!!! Jeden pracownik odszedł bo dostał lepszą ofertę (no cóż... czasem tak bywa i ja to rozumiem) drugi wyleciał bo mi się użłopał po zaliczce a tego ja nie toleruję no a trzeci tęsknił do mamusi i dziewczyny (bał się czy mu dziewczyny nie eeee... :lol: ) i takiego żywota nie chciał prowadzić... znam przypadek że z sześciu ludzi został tylko jeden... sam szef a roboty były już umówione... To była wtopa!

...ale koniec już tego tematu... tu się doradza a nie lamentuje i użala nad własnym losem! :wink:

edit-blondi
15-04-2008, 09:18
A ja znów troszke ponudzę bo prace ruszyły.... :lol:
Pytanie:
1. Jak zamocowac schody strychowe jesli sufit mam na ruszcie krzyżowym obniżonym o jakieś 40cm od jętek?
2. Czy na deskach ułożonych na jętkach można np przybić jeszcze pilśnię? chodzi o to, żeby było trochę równiej no i nie sypał sie jakiś syf na wełne ułożona pod jetkami. Przerwa między deskami a wełną bedzie jakieś 20-30 cm (zapomniałam zmierzyć :oops: ) a deski sa ułożone tylko pod częścią dachu gdzie można sie swobodnie poruszać (około 15m2). Myslę, że nie ma przeciwskazań bo wełna bedzie sie chyba wystarczajaco wentylować, ale wole sie upewnić.
3. Czym wykańcza się połączenia płyt o koncie większym niż 180 stopni? Sa jakieś specjalne narożniki?

z góry dziękuje za porady i rozwianie moich watpliwości :D

Rom-Kon
15-04-2008, 10:02
Schody strychowe czyli tzw. wyłaz mocuje się do jętek! I do skrzynki już nie mocuje się sufitu. Skrzynka oddzielnie i sufit oddzielnie. Skrzynkę można zamocować (opuścić) na deskach, łącznikach ciesielskich (blachach) lub poprzez nadbitki jętek. Konstrukcja musi być zrobiona tak by skrzynka nie straciła geometrii a zarazem była stabilna - nie bujała się na boki. Zamocowaną skrzynkę "nadbudowuje się" od góry płytą OSB, deskami czy też płytą pilśniową - do wyboru. Najlepiej skrzynkę zamocować wstępnie a po położeniu płyt dopiero wysokość wyregulować.

Nie powinno się zamykać szczelin w podłodze! Wełna powinna się wentylować! A ewentualny syf na wełnie nie zaszkodzi jej.

Do kątów innych niż 90* stosuje się narożniki z PCV. Jest to taśma z plastiku pośrodku łamana i dostosowuje się do każdego kąta. Tu jest przykład:
http://www.e-market.net.pl/shop/Oferta_na_profile_PCV_1.pdf
to jest ta trzecia od góry....

Zakrzewianka
15-04-2008, 10:37
Rom kon

bardzo proszę o pomoc.

Nasze poddasze jest na razie nieużytkowe, więc chcemy je "odciąć", kładąc na stropie jakąś izolację (propozycja: 10 cm styropianu + 5 cm styropianu), na to posadzka z mixokreta (5 cm).

Na poddaszu nie ma ścianki kolankowej, a wysokość murlaty to 14 cm. Co zrobić z brakującą wysokością? Jak można położyć posadzkę, jeżeli brakuje 6 cm? Tzn. czy można jakoś "ograniczyć" posadzkę? Dodatkowy ubytek wysokości to ocieplenie które pójdzie między - i pod krokwie.


Bardzo proszę o pomoc

pozdrawiam

edit-blondi
15-04-2008, 11:10
Nie powinno się zamykać szczelin w podłodze! Wełna powinna się wentylować! A ewentualny syf na wełnie nie zaszkodzi jej.



ok to nie zabije, ale wydawało mi się, ze skoro przestrzeń miedzy deskami na jetkach a wełną na profilach bedzie jakieś 20-30 cm, a strop zabity deskami to tylko 15m2 przy jakichs 60m2 powierzchni sufitu wyłożonego wełną to bedzie się ona wystarczajaco wentylować nawet z tymi płytami a wiatr sobie bedzie tam hulał.
Ale skoro fachowiec tak mówi to się posłucham i nie zabiję. :wink:
dziękuję za szybka odpowiedź.

qasi79
15-04-2008, 12:32
jak tu rozwiesić profile pod sufit? główne równolegle do krokwi czy prostopadle?
później of kors nośne prostopadle do głównych :)

http://wiktorowski.com/moje/sufit.jpg

kakaowy
15-04-2008, 14:26
Obojętnie jak, i tak będziesz musiał je łączyć :)

qasi79
15-04-2008, 14:36
hehe niby tak ale jak se dam wpoprzek krokwi to na grzybkach se dam pierwszą warstwę profili - szybciej i wygodniej chyba :)

Rom-Kon
15-04-2008, 14:38
jak tu rozwiesić profile pod sufit? główne równolegle do krokwi czy prostopadle?
później of kors nośne prostopadle do głównych :)

...duża rozpiętość... lepiej dać stelaż 2-poziomowy krzyżowy... a wtedy chyba lepiej łączyć po krótszej... czyli dać profile główne w poprzek jętek (12m) i wypoziomować a na to profile nośne co 40-50cm czyli wzdłuż (5m) Przy tak dużym suficie już obowiązkowo nie przykręcać płyty do profili przyściennych (UD30) a łączenie ze skosem (jeśli jest skos) połączyć ślizgowo.

qasi79
15-04-2008, 14:44
rozjasniło mi sie już wszystko, dzięki za pomoc

Rom-Kon
15-04-2008, 14:56
Rom kon

bardzo proszę o pomoc.

Nasze poddasze jest na razie nieużytkowe, więc chcemy je "odciąć", kładąc na stropie jakąś izolację (propozycja: 10 cm styropianu + 5 cm styropianu), na to posadzka z mixokreta (5 cm).

Na poddaszu nie ma ścianki kolankowej, a wysokość murlaty to 14 cm. Co zrobić z brakującą wysokością? Jak można położyć posadzkę, jeżeli brakuje 6 cm? Tzn. czy można jakoś "ograniczyć" posadzkę? Dodatkowy ubytek wysokości to ocieplenie które pójdzie między - i pod krokwie.


Bardzo proszę o pomoc

pozdrawiam
...murłatę obłożyć styropianem (zrobić szalunek) można postawić płytę 10 na sztorc i normalnie wylać posadzkę. Po związaniu betonu obciąć nadmiar do poziomu posadzki. Przy docieplaniu wełną nie będzie problemu. Ale czy nie robisz ścianki kolankowej? Nawet na 40cm? Przy takim zejściu skosu do podłogi nie można dobrze przykręcić płyty - wkrętarka za duża.... a i sprzątanie tego kawałka to mordęga... praktycznie nawet nie po kolanach ale leżąc plackiem :wink:

Zakrzewianka
15-04-2008, 15:13
Rom Kon

Wielkie dzięki - rozumiem, że taki szalunek z poukładanych na sztorc płyt, potem do ewentualnego obcięcia?

Czy jeżeli są podwaliny, to je też mogę obłożyć styropianem (z boku i od góry) i potem zalać posadzką? Czy powinnam jakoś oddzielać drewno od styropianu (od betonu oddzielałam)?

Rom Kon - o ewentalnej ściance kolankowej chciałabym zadecydować później. Pewnie i tak będzie dosyć nisko - bardzo mi się podobają takie pomieszczenia. Ale na prawdę nie wiem, kiedy za to poddasze się zabierzemy, a na razie jest pilna potrzeba, żeby nie ogrzewać tam pustej przestrzeni.

edit-blondi
21-04-2008, 12:18
cholercia zrobiłam rozeznanie po okolicznych składach i wszędzie jak jeden mąż maja profile z bud-matu 0,5mm. Brać to to cholerstwo czy zdecydowanie szukac czegoś innego (która firma ma profil 0,6mm). :wink:

qasi79
21-04-2008, 12:23
u nas robia w płocku te profile :)
robia tez dla rigipsa czy knaufa takie 1,2mm ale nie dokupienia u nas, są od razu do nich wysyłane, ale chyba gdzieś w polsce można takie kupić

kakaowy
21-04-2008, 19:28
1,2mm to moga byc tylko UA :)

BudMat robi i 0,5 i 0,6 kwestia tego ze jak jest dziadowski zaopatrzeniowiec w skladzie budowlanym i woli handlowac tanim g.. niz dobrym towarem, to jest jak jest.

Jezeli wezmiesz 0,5 to trzeba robic mocniejszy ruszt i tyle.

qasi79
22-04-2008, 07:18
mówię ci że robią 1,2mm bo szwagier tam pracuje :) ostatnio z nim gadałem ale nie są na przedaż w budmacie czy innej hurtowni bo są robione chyba dla knaufa i oni je odbierają
ja tam i tak muszę dać np u siebie podwójny stelaż bo qrde 12m mam w najdłuższym miejscu
szwagier mówił że knauf np. ma takie listwy dylatacyjne jak kładą na długich odcinach - płyty się nie stykają np. na środku i w to idzie taka listwa centymetrowa dylatacyjna
ciekawe czy można to zastosować u mnie ... jak mi sufit popęka to mi żona zrobi z d..y jesien średniowiecza :)

kakaowy
22-04-2008, 08:35
mówię ci że robią 1,2mm bo szwagier tam pracuje :)No robią, i są to profile UA :) Profile CD, UD, CW, UW nie moga byc z blachy 1,2mm :)

edit-blondi
24-04-2008, 14:45
Słuchajcie to jeszcze jedno pytanko...... bo przetrawiłam juz chyba sufit dwupoziomowy krzyzowy i niby wszystko jasne bo w skrócie należy:
- przykrecic profile przyscienne,
- zamontować wieszaki obrotowe,
- "połozyć" profile główne na przysciennych
- zamontować profile nosne do głównych za pomoca łączników krzyzowych.

no i sprawa wydaje sie ccałkiem prosta kiedy ma sie w koło 4 sciany murowane. A co zrobic kiedy te ściany są tylko dwie przylegajace do sibie, trzecia to po całości skos a czwarta to kawałek sciany w wykuszu a potem tez skos.
Jak wtedy należy umocować profile przyścienne (do czego) :o lub może daje sie coś innego?
rozjaśnicie mi ten temat.... :lol:

no i jeszcze jedno pytanko... czy możecie pokrótce opisać (chodzi głównie o konstrukcje profili) jak wykonuje sie taki "gzymsiki" w pomieszczeniach, w których z reguły umieszcza sie halogeny...

np....


http://i17.photobucket.com/albums/b89/tola2/lupcio3.jpg

Trociu
24-04-2008, 16:14
no i jeszcze jedno pytanko... czy możecie pokrótce opisać (chodzi głównie o konstrukcje profili) jak wykonuje sie taki "gzymsiki" w pomieszczeniach, w których z reguły umieszcza sie halogeny...
Gzymsik to najpewniej nic innego jak odpowiednia konstrukcja ;) Czyli robisz sobie taką pustkę obudowaną płytami g-k

Trociu
24-04-2008, 16:16
no i sprawa wydaje sie ccałkiem prosta kiedy ma sie w koło 4 sciany murowane. A co zrobic kiedy te ściany są tylko dwie przylegajace do sibie, trzecia to po całości skos a czwarta to kawałek sciany w wykuszu a potem tez skos.
Jak wtedy należy umocować profile przyścienne (do czego) :o lub może daje sie coś innego?
rozjaśnicie mi ten temat.... :lol:
Może nie do końca ze sztuką, ale ja planuję zrobić tak:
- zabudować wszelkie skosy - u Ciebie też i wykusz
- zrobić konstrukcję pod sufit
- zabudować sufit

Na styku skosu a sufitu nie będzie listwy przyściennej ud, tylko normalny profil cd. Połączenie sufitu ze skosem będzie łączone jakimś pewnie akrylem.

edit-blondi
25-04-2008, 00:15
no i jeszcze jedno pytanko... czy możecie pokrótce opisać (chodzi głównie o konstrukcje profili) jak wykonuje sie taki "gzymsiki" w pomieszczeniach, w których z reguły umieszcza sie halogeny...
Gzymsik to najpewniej nic innego jak odpowiednia konstrukcja ;) Czyli robisz sobie taką pustkę obudowaną płytami g-k

na tyle domyslna to ja też jestem... :lol:
chodzi właśnie o tę konstrukcję... i dokładne opisanie jej (lub załączenie fotki)

edit-blondi
25-04-2008, 00:21
Może nie do końca ze sztuką, ale ja planuję zrobić tak:
- zabudować wszelkie skosy - u Ciebie też i wykusz
- zrobić konstrukcję pod sufit
- zabudować sufit

Na styku skosu a sufitu nie będzie listwy przyściennej ud, tylko normalny profil cd. Połączenie sufitu ze skosem będzie łączone jakimś pewnie akrylem.
wiadomo, że najpierw skosy, ale mnie chodziło konkretnie o sufit. Ja musze zrobić dwupoziomowy krzyżowy bo obniżam go o jakieś 40-50cm od jętek. Pasuje mi profile główne dać od ściany do skosu a nośne prostopadle do nich (równolegle do CD60 na skosach).... no i właśnie na ścianie przykręcam UD i kładę na nich CD60 a od strony skosu co? :roll: dochodzą do skosu i wiszą sobie tylko i wyłącznie na wieszakach? :-? pomóżcie.... bo mi spać nie daje ta sprawa.. :lol:

osek
25-04-2008, 11:05
wiadomo, że najpierw skosy, ale mnie chodziło konkretnie o sufit. Ja musze zrobić dwupoziomowy krzyżowy bo obniżam go o jakieś 40-50cm od jętek. Pasuje mi profile główne dać od ściany do skosu a nośne prostopadle do nich (równolegle do CD60 na skosach).... no i właśnie na ścianie przykręcam UD i kładę na nich CD60 a od strony skosu co? dochodzą do skosu i wiszą sobie tylko i wyłącznie na wieszakach? pomóżcie.... bo mi spać nie daje ta sprawa..
chcesz nas pozbyć pracy? : P
nieładnie :P

ja moge dodać tyle- fachowiec zrobi Ci dobrze :D
sory za zwrot :D

kakaowy
25-04-2008, 12:45
@edit-blondi:

Zrobilem rysunki tych dwoch detali, mam nadzieje ze troche Ci rozjasnia temat. To co jest narysowane to najprostsze sposoby wykonania danej czynnosci, ktore maja szanse sie sprawdzic i zadzialac.

Laczenie skosu z sufitem:
http://images31.fotosik.pl/230/7690d387908225f0.gif (www.fotosik.pl)

"Gzymsik":
http://images33.fotosik.pl/230/f9150175341b1b95.gif (www.fotosik.pl)

Gdybys miala jeszcze jakies pytania to pytaj :)

Trociu
25-04-2008, 15:49
Tak mnie tylko nurtuje. Jak widać na rysunkach rozstaw profili cd wynosi 40cm. A płyta ma sobie 2,6m co ni jak nie jest wielokrotnością 0,4m. Jak więc kłaść płyty - w jakim rozstawie mieć profile. No chyba że kłaść płyty wzdłóż i wtedy wychodzi 3 profile na 1,2m i jest ok

kakaowy
25-04-2008, 19:13
Na rysunku użyłem skrótu myślowego. Profile idą co 40 cm, ale ostatni profil jak widać na detalu musi być jak najbliżej profili sufitowych. Można też oczywiście rozsunąć profile np. co 50 cm i 2 skrajne jeszcze o 5 cm więcej (55 + 50 + 50 + 50 + 55) ale osobiście nie robiłbym tak znając jakość polskich profili (te powszechnie dostępne produkowane z cieńszej blachy niż przewiduje bezpieczna norma).

lobo0
26-04-2008, 19:20
@edit-blondi:

Zrobilem rysunki tych dwoch detali, mam nadzieje ze troche Ci rozjasnia temat. To co jest narysowane to najprostsze sposoby wykonania danej czynnosci, ktore maja szanse sie sprawdzic i zadzialac.

Laczenie skosu z sufitem:
http://images31.fotosik.pl/230/7690d387908225f0.gif (www.fotosik.pl)

"Gzymsik":
http://images33.fotosik.pl/230/f9150175341b1b95.gif (www.fotosik.pl)

Gdybys miala jeszcze jakies pytania to pytaj :)

kakaowy bardzo ładne rysuneczki, ale paru kwestii nie rozumiem

"na zewnętrznych rogach konstrukcji nie łączyć profilu UD30 profilami CD60. Należy je łączyć profilami UD30."
Możesz rozwinąć kwestię tego łączenia bo nie łąpię.

Druga sprawa to czy profile na zewnętrznych rogach konstrukcji mają być przykręcone do ściany na końcach czy też pracować luźno będąc ze sobą skręcone tylko tymi "pchełkami"?

I jeszcze jedno - co to jest pasek akrylu?

Przepraszam za tak trywialne pytania, ale bardzo bardzo ciekawi mnie temat zabudów k/g a niewiele o nim wiem.

kakaowy
26-04-2008, 19:48
kakaowy bardzo ładne rysuneczkiDzieki :)

"na zewnętrznych rogach konstrukcji nie łączyć profilu UD30 profilami CD60. Należy je łączyć profilami UD30."
Możesz rozwinąć kwestię tego łączenia bo nie łąpię. Zewnetrzne rogi - w przypadku kiedy cala konstrukcja z jednej lub dwoch stron nie dochodzi do sciany, tylko konczy sie w pewnym miejscu i dalej jest wyzszy poziom sufitu. Ciezko mi to wytlumaczyc, a nie chce mi sie juz dzisiaj rysowac :) Jezeli nadal bedzie niejasne, to narysuje :)

Druga sprawa to czy profile na zewnętrznych rogach konstrukcji mają być przykręcone do ściany na końcach czy też pracować luźno będąc ze sobą skręcone tylko tymi "pchełkami"?A tego to znowu ja nie rozumiem... UD30 przy scianie i przy suficie zawsze musza byc przytwierdzone do podloza, natomiast tam gdzie sie tego nie da zrobic, to sie tego nie robi.

I jeszcze jedno - co to jest pasek akrylu?http://www.soudal.pl/index.php?menu=produkty&id=16&grupa=2&podgrupa=2&lp=1

lobo0
26-04-2008, 21:39
"na zewnętrznych rogach konstrukcji nie łączyć profilu UD30 profilami CD60. Należy je łączyć profilami UD30."
Możesz rozwinąć kwestię tego łączenia bo nie łąpię. Zewnetrzne rogi - w przypadku kiedy cala konstrukcja z jednej lub dwoch stron nie dochodzi do sciany, tylko konczy sie w pewnym miejscu i dalej jest wyzszy poziom sufitu. Ciezko mi to wytlumaczyc, a nie chce mi sie juz dzisiaj rysowac :) Jezeli nadal bedzie niejasne, to narysuje :)

Ja rozumiem gdzie to jest ale nie rozumiem jak to połączyć. Pytanie inne w takim razie - czy łączymy ze sobą tylko profile UD30 a CD60 są włożone tylko na wcisk (chodzi o te z wycinka niżej) ?
Albo jeszcze jaśniej - w którym miejscu powinny być wkręty łączące (pomiędzy jakimi profilami)? Cały czas chodzi o wycinek poniżej.
http://lobo.na12.pl/budowa/gk1.jpg




Druga sprawa to czy profile na zewnętrznych rogach konstrukcji mają być przykręcone do ściany na końcach czy też pracować luźno będąc ze sobą skręcone tylko tymi "pchełkami"?A tego to znowu ja nie rozumiem... UD30 przy scianie i przy suficie zawsze musza byc przytwierdzone do podloza, natomiast tam gdzie sie tego nie da zrobic, to sie tego nie robi.

Hmm może zadam pytanie podpierając się wizualizacją.
http://lobo.na12.pl/budowa/gk2.jpg
Załóżmy, że UD30 to są te popielate elementy na rysunku to czy w miejscu gdzie one dotykają ściany (zaznaczone na czerwono) mocuje się je do ściany czy mają tylko luźno do niej dochodzić. No chyba że na tej ścianie, której dotykają w/w profile też ma być jakiś profil - UD30?



I jeszcze jedno - co to jest pasek akrylu?http://www.soudal.pl/index.php?menu=produkty&id=16&grupa=2&podgrupa=2&lp=1
Dzięki.

Mam nadzieję że nie zamieszałem za bardzo moich pytań, bo mam tendencję do komplikowania wypowiedzi.

kakaowy
26-04-2008, 22:31
Ja rozumiem gdzie to jest ale nie rozumiem jak to połączyć.Po prostu w tych miejscach zamiast CD60 dajesz UD30 - pionowo. Poziomo możesz też dać UD30 na ścianę i włożyć w niego jeden z tych podwójnych profili (chodzi o te dwa skręcone ze sobą).

Pytanie inne w takim razie - czy łączymy ze sobą tylko profile UD30 a CD60 są włożone tylko na wcisk (chodzi o te z wycinka niżej) ?
Łączymy wszystkie. Profili CD60 nie wkładamy na wcisk, one zawsze powinny być około 1 cm krótsze niż cała konstrukcja, żeby dało się je bezproblemowo włożyć i żeby nie wywierały nacisku na żaden element konstrukcji.

Albo jeszcze jaśniej - w którym miejscu powinny być wkręty łączące (pomiędzy jakimi profilami)? Cały czas chodzi o wycinek poniżej.
http://lobo.na12.pl/budowa/gk1.jpg
Robisz tak:
http://img107.imageshack.us/img107/6042/detal3xe1.gif
Wszystkie wkrety na rysunku to pchelki :) Czerwone - laczenie profila CD60 z UD30. Dajesz po dwie pchelki obok siebie na kazde laczenie. Zolte - laczenie dwoch profili UD30, dajesz na przemian jeden wyzej drugi nizej (bedzie sztywniej) co 30-40 cm. Laczy sie wszystkie profile ze soba, nic nie moze byc tylko "wlozone".

Hmm może zadam pytanie podpierając się wizualizacją.
http://lobo.na12.pl/budowa/gk2.jpg
Załóżmy, że UD30 to są te popielate elementy na rysunku to czy w miejscu gdzie one dotykają ściany (zaznaczone na czerwono) mocuje się je do ściany czy mają tylko luźno do niej dochodzić. No chyba że na tej ścianie, której dotykają w/w profile też ma być jakiś profil - UD30?
Moze byc UD30. Nie mialem jak tego narysowac :) Fajna wizualizacja, w czym robiles?[/img]

lobo0
26-04-2008, 22:50
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Teraz "prawie" wszysko jest jasne. Jak będę miał jakieś pytania to nie omieszkam cię znowu pomęczyć.

BTW powinieneś być wykładowcą tak pięknie odpowiadasz :D



Fajna wizualizacja, w czym robiles?

Thx. Robione w PRO 100 demo.

edit-blondi
28-04-2008, 09:04
@edit-blondi:

Zrobilem rysunki tych dwoch detali, mam nadzieje ze troche Ci rozjasnia temat. To co jest narysowane to najprostsze sposoby wykonania danej czynnosci, ktore maja szanse sie sprawdzic i zadzialac.

Laczenie skosu z sufitem:
http://images31.fotosik.pl/230/7690d387908225f0.gif (www.fotosik.pl)

"Gzymsik":
http://images33.fotosik.pl/230/f9150175341b1b95.gif (www.fotosik.pl)

Gdybys miala jeszcze jakies pytania to pytaj :)

Rysuneczki sa super.

Jesli chodzi o gzymsik to jest to dla mnie juz jasne.

Natomiast ten pierwszy rysunek to nie do końca mi o to chodziło. Ty narysowałeś już profile, do których przykręcane sa płyty(nośne) i to jest dla mnie jasne. Ale te profile w moim przypadku są "podpięte" łącznikiem krzyżowym do profili CD60 głównych, które biegną nad nimi prostopadle. I o te główne chodzi... One wiszą sobie na wieszakach i połozone są na UD30. Tylko na czym położyć ten profil przy skosie? Ma sobie tylko wisieć na wieszaku? Czy może gdzieś tam sie jednak przykręca to UD?

Nie wiem czy wiesz o co mi chodzi... :-? jak bedę w domu to może malne jakiś rysuneczek to będzie jaśniej. Sorry, że tak marudzę... :oops:

kakaowy
28-04-2008, 11:40
Nie bardzo wlasnie wiem :)

Profile sufitowe dochodza do skosu i tam sie koncza. Nie wklada sie ich w zaden inny profil ani nie mocuje. Caly myk polega na tym, zeby plyta wisiala na najmniejszym mozliwym fragmencie, tj. profil dajesz 3-5 cm od konca plyty - zarowno na suficie jak i na skosie. Przykrecasz plyte do sufitu, podpierasz ja plyta ze skosu. Musi zadzialac.

Robak
28-04-2008, 23:50
chcemy ocieplic poddasze

krokwie mają 14 cm, a my chcemy dać wełnę 20 cm i na stelażu 5 cm
bo teraz by wychodziło, że wełna będzie wystawała i to sporo, bo przeciez dochodzi szczelina 3 cm, czyli różnica ok 9 cm, a jak z rusztem? po prostu dłuższe haki?

jak to ugryźć? jakies zdjęcia może ktos wklei?

edit-blondi
29-04-2008, 09:04
Nie bardzo wlasnie wiem :)

Profile sufitowe dochodza do skosu i tam sie koncza. Nie wklada sie ich w zaden inny profil ani nie mocuje. Caly myk polega na tym, zeby plyta wisiala na najmniejszym mozliwym fragmencie, tj. profil dajesz 3-5 cm od konca plyty - zarowno na suficie jak i na skosie. Przykrecasz plyte do sufitu, podpierasz ja plyta ze skosu. Musi zadzialac.

dzieki za wyjaśnienia, myslę, że poprostu jak juz wykonam tę część konstrukcji to wkleje fotki i ocenicie. Tak chyba bedzie najlepiej

Trociu
29-04-2008, 09:34
chcemy ocieplic poddasze

krokwie mają 14 cm, a my chcemy dać wełnę 20 cm i na stelażu 5 cm
bo teraz by wychodziło, że wełna będzie wystawała i to sporo, bo przeciez dochodzi szczelina 3 cm, czyli różnica ok 9 cm, a jak z rusztem? po prostu dłuższe haki?

jak to ugryźć? jakies zdjęcia może ktos wklei?

Piszesz o szczelinie 3cm więc wnioskować można, że masz pełne deskowanie. Popraw mnie, jeżeli jest inaczej.

W Twojej sytuacji może warto zrobić inaczej. Między krokwie dać wełnę 10cm (10+3 szczeliny daje 13cm - więc będzie 4cm szczeliny ;) )
Potem w poprzek dać już 15. Będzie prościej i mniej kombinowania

Jeżeli chciałbyś między krokwie dać wełnę 20, to być musiał na nie nabić bele o grubości 9cm, żeby w sumie takie "poprawione" krokwie miały grubość 23cm. Ale to więcej zabawy i kosztów w porównaniu do powyższej propozycji.

widmoboy
29-04-2008, 09:43
możesz nabić-przykręcić na czoło krokwi dystanse żeby je poszerzyć, ale czy to ma sens, 9 cm to sporo
daj grubszą druga warstwę

odaro
29-04-2008, 21:44
A ja mam inne pytanie o wykończenie K-G słupów więźby dachowej.


Jeżeli mam słup o wymiarach 16x16mm to ile się zwiększy jego wymiar po obudowaniu K-G.
Nie chodzi mi przymocowanie K-G bezpośrednio do słupa drewnianego ale na jakimś tam stelażu.

Który system oferuje jak najmniejsze pogrubienie słupa?

kakaowy
29-04-2008, 22:12
Do słupa nie wolno się w ogóle zamocować, nawet ze stelażem. Musisz liczyć, że odsunięcie się od słupa + UD30 + płyta, czyli jakieś 5 cm z jednej strony, więc ze słupa 16x16 zrobi się jakieś 25x25 :)

odaro
29-04-2008, 22:28
Do słupa nie wolno się w ogóle zamocować, nawet ze stelażem. Musisz liczyć, że odsunięcie się od słupa + UD30 + płyta, czyli jakieś 5 cm z jednej strony, więc ze słupa 16x16 zrobi się jakieś 25x25 :)

Żle się wyraziłem oczywiście stelaż byłby mocowany do murowanej ściany działowej.

Nie da się tego zrobić inaczej aby przekrój słupa nie powiększył się aż tak bardzo


Albo mam jeszcze inne pytanie kakaowy czy jest możliwa taka obudowa K-G słupa więźby aby ten później mógł być w obrębie, wewnątrz kabiny prysznicowej Chodzi mi tez o zabezpieczanie od wilgoci i wody

kakaowy
29-04-2008, 22:52
Nie bardzo rozumiem co znaczy "w obrębie, wewnątrz kabiny prysznicowej", ale strzelam, ze tak. Nie wiem, czy daloby sie zmniejszyc wymiar obudowy slupa, obawiam sie ze nie.

odaro
30-04-2008, 07:03
Nie bardzo rozumiem co znaczy "w obrębie, wewnątrz kabiny prysznicowej", ale strzelam, ze tak. Nie wiem, czy daloby sie zmniejszyc wymiar obudowy slupa, obawiam sie ze nie.

W obrębie tzn słup stoi przy ścianie murowanej działowej ale jest w środku kabiny prysznicowej

kakaowy
30-04-2008, 15:28
Da sie tak zrobic, ale co do zmniejszenia wymiarow - nie ma takiej mozliwosci. Plyta ma 12 mm, najmniejszy profil 30 mm, musisz odsunac sie kawalek od slupa, najmniej to bedzie razem 45 mm... Mniej sie chyba nie da.

M ichał SZYMAŃSKI
02-05-2008, 08:38
Mam pytanie do forumowiczów.
Jak wykonać stelaż na skosach gdzie skosy schodzą się do siebie pod katem 90 stopni? I jeszcze jedno między krokwiami bedzie wełna i poza również - 10cm, a więc profil ma byc odsunięty od ściany o 10 cm.
Mam tylko jedno zdjęcie. To ma byc wykonane w tym miejscu a takich miejsc mam cztery.

http://images34.fotosik.pl/238/cc7c075565f86edf.jpg (www.fotosik.pl)

Wiem że musze dać profile Cd60 na skosach ale jak one mają byc połaczone na tej belce naroznej?
Bardzo prosze o poradę.

Rom-Kon
02-05-2008, 10:09
Mam pytanie do forumowiczów.
Jak wykonać stelaż na skosach gdzie skosy schodzą się do siebie pod katem 90 stopni? I jeszcze jedno między krokwiami bedzie wełna i poza również - 10cm, a więc profil ma byc odsunięty od ściany o 10 cm.
Mam tylko jedno zdjęcie. To ma byc wykonane w tym miejscu a takich miejsc mam cztery.

Wiem że musze dać profile Cd60 na skosach ale jak one mają byc połaczone na tej belce naroznej?
Bardzo prosze o poradę.
...typowa obróbka kosza...
Ja robie to tak:
zaczynam od wyznaczenia sufitu... czasem trzeba skorygować geometrię pomieszczenia... później rysuję skosy na ścianach... jest duże prawdopodobieństwo że są przeciwległe ściany do tych co widać na zdjęciu... na tych ścianach też wyznaczam skosy i mam już płaszczyzny... teraz wystarczy przeciągnąć sznurki pomiędzy przeciwległymi ścianami (mocowane do profili UD30 za pomocą wkrętów) i przykręcić wieszaki kotwowe do poziomu sznurków (sposób opisywałem gdzieś wyżej... na początkowych stronach tego tematu). Jeśli nie ma przeciwległej ściany to.... trzeba ją zbudować z np. łat lub desek... taki trójkąt idealnie odwzorowujący skos na ścianie i od niego mierzyć... można zaufać również cieśli że kosz jest równy i mierzyć od krokwi (nie polecam bywa że nie jest prosty)... można oprofilować sufit i "łapać" wymiary od sufitu do ścianki kolankowej... to chyba wszystkie mi znane sposoby wyznaczania przebiegu profili przy koszach... przy belce koszowej (krawędź - przejście płaszczyzn) daję dwa profile UD30 skręcone w narożnikach ze sobą... jeśli dobrze się trafi w narożnik to sam się odegnie a jeśli nie to trzeba trochę im pomóc i rozgiąć do wymaganego kąta.

...takie obróbki krokwi koszowych i narożnych wykonuję na codzień ale niestety nie mam daru do przelania mojej wiedzy na papier(forumowy papier)... Ja mogę najwyżej pokazać "na żywo" jak to robię. Może kakaowy wyjaśni to przystępniej... ma do tego dar... ja niestety nie...

kakaowy
02-05-2008, 17:10
Dzięki :) Niestety nie mam za bardzo pomysłu jak to narysować...

Ja robię podobnie jak Ty, z tym, że nie wyznaczam płaszczyzn na przeciwległej ścianie a po prostu wyznaczam je między sufitem a ścianką kolankową.

Następnie do ścian (tych murowanych) przykręcam pod odpowiednim kątem profile UD30 i już mam właściwie wyznaczoną całą powierzchnię. Sam róg kosza gdzie schodzą się dwie płaszczyzny robi się dokładnie tak jak napisał Rom-Kon. Potem zostaje tylko włożyć profile i zamocować wieszaki i gotowe.

Rom-Kon
02-05-2008, 23:34
...podałem 3 znane mi sposoby wykonania... do wyboru... nie wiem czy jest jeszcze inny? Tymi trzema sam się posługiwałem więc są sprawdzone... A może apel? Czy ktoś zna jeszcze inny sposób na wyznaczenie przebiegu profila UD w koszach?

pjotr
03-05-2008, 01:02
Mam pytanie do forumowiczów.
Jak wykonać stelaż na skosach gdzie skosy schodzą się do siebie pod katem 90 stopni? I jeszcze jedno między krokwiami bedzie wełna i poza również - 10cm, a więc profil ma byc odsunięty od ściany o 10 cm.
Mam tylko jedno zdjęcie. To ma byc wykonane w tym miejscu a takich miejsc mam cztery.

Wiem że musze dać profile Cd60 na skosach ale jak one mają byc połaczone na tej belce naroznej?
Bardzo prosze o poradę.

Może to zdjęcie pomoże w rozwiązaniu problemu. Ta konstrukcja została właśnie wykonana na krokwi koszowej, tak jak w Twoim przypadku. Robiłem to tak:
Jeszcze na ziemi łączyłem ze sobą dwa profile UD30 za pomocą wygiętych pod pewnym kątem blaszek. Blaszki wycinałem z pozostałych mi kawałków profili UD30. Wyginałem je i pchełkami przykręcałem od wewnętrznej strony do profili UD30. W ten sposób uzyskiwałem gotowy element nośny, dla profili CD60. Jeśli kąt rozwarcia nie pasuje bez problemu możesz profile rozgiąć lub dogiąć. Tak zmontowane profile UD30 mocowałem do krokwi koszowej uchwytami ES (przecinałem je na pół i odpowiednio wygianałem by spasować). Ustawienie nachylenia tych dwóch profili robisz jak już jest wyznaczona płaszczyzna sufitu i skosu. Wcześniej mocowalem konstrukcję prowizorycznie w celu ustawienia kąta nachylenia tej konstukcji :wink:
http://img142.imageshack.us/img142/740/img0162qk8.jpg

pjotr
03-05-2008, 01:12
Ja robię to tak: do spoinowania używam albo Rigips Vario (najczęściej) lub Cekol C40. Zawsze bezwzględnie daję taśmę! Stosuję albo siatkową albo flizelinę... lub mieszane - siatkę i flizelinę. Zawsze daję podwójnie taśmę. Łączenia poprzeczne płyt (cięte) fazuję nożykiem i wstępnie wypełniam spoinówką. Po związaniu daję dopiero taśmy. Taśmę siatkową naklejam i szpachluje a flizelinę wtapiam. W narożnikach płyt wypełniam ubytki do ściany i naklejam taśmę do narożnika. Zostawiam kontrolowane pęknięcie. Nie zawijam taśmy na narożnik. Po szlifowaniu i zagruntowaniu taki narożnik akryluje i palcem a także pędzlem i wodą wyrabiam narożnik. Łączenie skosu i sufitu prostego spoinuje tak jak normalne łączenie płyt albo daję taśmę papierową z wkładką metalową (nie zawsze). Taśmę przed wtopieniem moczę wodą by nie odciągneła wilgoci z szpachlówki (niby są impregnowane ale jednak moczę). później to łączenie też przejadę akrylem. Wkręty też szpachluje spoinówką. Tak przygotowane płyty szpachluje "po całości" gipsem szpachlowym Dolina Nidy - jeśli trzeba to nawet 2x. Uważam by na łączeniach "ciętych" nie było górek! Górki "rozmywam" na większej powierzchni. Po całkowitym wyschnięciu gipsu szlifuję pacą do szifowania i papierem ściernym "80". Efekt na bierząco kontroluje halogenem 500W podświetlając pod kątem. Po szlifowaniu gruntuje gruntem z wodą. Tani grunt - do 5l daje ok 2l wody do droższego więcej. po gruntowaniu wyrabiam akrylem narożniki. Teraz maluję farbą (białą) ale jeszcze rozcieńczoną wodą... tak by nie była za gęsta... to też jest gruntowanie. Ja stosuje dobre farby... np. Dekoral a najlepiej KABE - do tego gruntowania może być Kabe Perfekta. Po przemalowaniu farbą wyjdą wszystkie niedociągnięcia szpachlowania i szlifowania. Poprawki robię gotową szpachlówką z wiaderka... może byc Śnieżka lub podobna. Poprawki jeśli trzeba to delikatnie szlifuje i dalej to już malowanie najczęściej 2krotne na gotowo. Po takim szpachlowaniu jeszcze żaden klient nie miał "obiekcji" że ma garby na suficie albo widać przejście płyty (papieru) i szpachlówki (gipsu) a jeśli cena na początku wydawała mu się wysoka to po odbiorze gotowej pracy stwierdzał że uczciwie zarobiliśmy.Jeśli ruszt i płytowanie było bez błędów to na tak wykonaną pracę mogę dać gwarancję że nie będzie pękać!

Ja nauczyłem się szpachlować gipsem szpachlowym Dolina Nidy i po przetestowaniu wielu "wynalazków" typu Gipsar UNI i MAX różnego rodzaju gładzie np. Francuzką, gips z Gipsiko - wróciłem do Doliny Nidy. Gładzie dobrze się szlifują... tylko szlifują! Innych zalet w moich oczach nie mają.... może jeszcze nie trafiłem na "swoją"? Jeśli klient sobie życzy to też szpachluje gładziami ale wolę stary, tradycyjny, twardy gips szpachlowy! Tu wiem że nie będę miał niespodzianek! A jak się umie szpachlowac to i szlifowanie nie groźne... :wink:

Czy przed położeniem na płytach g-k gipsu szpachlowego lub gładzi należy je wcześniej zagruntować?

Rom-Kon
03-05-2008, 09:17
Czy przed położeniem na płytach g-k gipsu szpachlowego lub gładzi należy je wcześniej zagruntować?
Nie. Nie ma takiej potrzeby ale gruntuje "cięte" krawędzie na łączeniach płyt. Po sfazowaniu - wycięciu rowka w kształcie litery V gruntuje nie rozcieńczonym gruntem. Również inne krawędzie z wystającym gipsem takie jak łączenia płyt w koszach czy oknach też gruntuje. Potem dopiero spionuję dobrymi spoinówkami (Vario Rigipsa lub Uniflot Knaufa) oczywiście z taśmami. na to gładź jak dobrze idzie to jedna warstwa jak źle to dwie. Po szlifowaniu gruntuje dobrym gruntem (Atlas) rozcieńczonym 1:1 a słabym (Amigrunt z Castoramy) do 5l daję ok. 1.5l wody. Na to gruntowanie też rozcieńczoną dobrą farbą i to dopiero jest dobre podłoże do malowania.

Rom-Kon
03-05-2008, 09:31
Może to zdjęcie pomoże w rozwiązaniu problemu. Ta konstrukcja została właśnie wykonana na krokwi koszowej, tak jak w Twoim przypadku. Robiłem to tak:
Jeszcze na ziemi łączyłem ze sobą dwa profile UD30 za pomocą wygiętych pod pewnym kątem blaszek. Blaszki wycinałem z pozostałych mi kawałków profili UD30. Wyginałem je i pchełkami przykręcałem od wewnętrznej strony do profili UD30. W ten sposób uzyskiwałem gotowy element nośny, dla profili CD60. Jeśli kąt rozwarcia nie pasuje bez problemu możesz profile rozgiąć lub dogiąć. Tak zmontowane profile UD30 mocowałem do krokwi koszowej uchwytami ES (przecinałem je na pół i odpowiednio wygianałem by spasować). Ustawienie nachylenia tych dwóch profili robisz jak już jest wyznaczona płaszczyzna sufitu i skosu. Wcześniej mocowalem konstrukcję prowizorycznie w celu ustawienia kąta nachylenia tej konstukcji :wink:
http://img142.imageshack.us/img142/740/img0162qk8.jpg
Wykonanie dobre. nie mam zadnych uwag.
Ja nie stosuję blaszek (za dużo roboty) tylko skręcam dwa profile wkrętami do płyt (nie pchełkami bo za krótkie)blisko narożnika... jak się dobrze trafi to profile same się odegną jeśli nie to rozginam trochę na siłę...

Widzę że użyłeś do przytrzymania wełny listew tynkarskich... pewnie odpadów ja wełnę - taką wypadającą przytrzymuję taśmą klejącą-pakową. Przyklejam do profili po wierzchu i też podtrzymuje dobrze nawet na suficie... resztę zrobi folia i płyty.

Przy koszach i narożnych jest jeden problem... trzeba to tak zrobić by płaszczyzny były równe i nie celowały w niebo lub ziemię.... czyli nie były zwichrowane... widziałem już takie że przypominały śmigło.. ale ogólnie wykonanie takiego elementu jest proste tyle że czasochłonne.

...dostrzegłem pchełkę mocującą CD60 do UD30... ja stosuję nity zrywalne do tego typu połączeń... pchełki za bardzo wystają i potrafi płyta "odstrzelić".

Wito2008
03-05-2008, 10:43
ocieplam poddasze użytkowe, czy 15cm Unimaty + 5 cm supermaty wystarczy, czy ktoś tak ma i jest zadowolony ?

M ichał SZYMAŃSKI
03-05-2008, 23:20
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie:
Czy profile CD60 mocuje sie na końcach do UD30?
Oczywiście jeżeli podwieszam cały sufit.
Rom-Kon nie napisałeś jak montujesz złączone profile UD30 do belki koszowej?

Rom-Kon
03-05-2008, 23:22
ocieplam poddasze użytkowe, czy 15cm Unimaty + 5 cm supermaty wystarczy, czy ktoś tak ma i jest zadowolony ?
dużo ludzi ma 20cm wełny i nie narzeka... ale jeśli Cię stać to zainwestuj w jeszcze 5 cm... dzisiaj 25cm pomału staje się standardem a ceny energii ciągle rosną...

kakaowy
04-05-2008, 00:01
Czy profile CD60 mocuje sie na końcach do UD30?Są dwie szkoły. Jedni mocują, drudzy nie mocują tylko po prostu wkładają. Zdaje się, że oba sposoby działają.

Rom-Kon nie napisałeś jak montujesz złączone profile UD30 do belki koszowej?Tu również są dwie szkoły. Nie zawsze jest możliwość zamocowania, więc wtedy złączone profile są "mocowane" przez profile CD60 które w nich tkwią. Profile CD60 muszą być sztywno zawieszone dość blisko UD30. Druga opcja jest taka, że złączone profile UD30 mocuje się wieszakami ES.

Tak naprawde nie ma znaczenia jak ani czym to zrobisz, liczy się jedna zasada - ruszt ma być sztywny i stabilny.

Rom-Kon
04-05-2008, 13:44
...ja nie mocuję złączonych profili UD30 do krokwi koszowej tylko do profili CD60. Czasem mocuję wstępnie długimi wkrętami (150mm) wsuniętymi pomiędzy profile - tak do wstępnego przytrzymania a po umocowaniu do CD60 wykręcam je.

Jesli chodzi o mocowanie CD60 do UD30 to ja mocuję tylko przy obróbce okien dachowych, koszach i narożnych. Przy ścianach nie mocuję. Używam nitów "zrywek" a nie pchełek bo są mniej wystające...

Wito2008
04-05-2008, 14:07
ocieplam poddasze użytkowe, czy 15cm Unimaty + 5 cm supermaty wystarczy, czy ktoś tak ma i jest zadowolony ?
dużo ludzi ma 20cm wełny i nie narzeka... ale jeśli Cię stać to zainwestuj w jeszcze 5 cm... dzisiaj 25cm pomału staje się standardem a ceny energii ciągle rosną...


ścianę kolankową mam około 60-70cm i mam dylemat czy ma być ciepło czy wysoko :D

Rom-Kon
04-05-2008, 14:58
(...)
ścianę kolankową mam około 60-70cm i mam dylemat czy ma być ciepło czy wysoko :D
...wybór należy do Ciebie...

lbryndal
04-05-2008, 21:27
Witam
Mam pytanie do specjalistów czy na układzie dachu takim jak poniżej
http://images33.fotosik.pl/241/1184e259cfd3679fmed.jpg
http://images27.fotosik.pl/206/743b0e26a4625116med.jpg


- można ten "stolec" zostawić odkryty od dołu i troszkę z boku tam gdzie go konstrukcja płaskiego sufitu nie zakryje ? oheblować i pomalować

wtedy chyba by było tak, że wykonane zostałyby dwie oddzielne zabudowy jedna na skosie a druga na płaskim suficie i każda z nich miałaby oddzielną konstrukcję.

- czy może lepiej nie bawić się i poprostu zabudować też ten "stolec"

kakaowy
04-05-2008, 21:31
Mozna zostawic odkryty. Szczeline miedzy plyta a owym czyms wypelnisz akrylem i po problemie.

Rom-Kon
04-05-2008, 21:49
Witam
Mam pytanie do specjalistów czy na układzie dachu takim jak poniżej
(...)
- można ten "stolec" zostawić odkryty od dołu i troszkę z boku tam gdzie go konstrukcja płaskiego sufitu nie zakryje ? oheblować i pomalować

wtedy chyba by było tak, że wykonane zostałyby dwie oddzielne zabudowy jedna na skosie a druga na płaskim suficie i każda z nich miałaby oddzielną konstrukcję.

- czy może lepiej nie bawić się i poprostu zabudować też ten "stolec"
Jeśli belka jest dostatecznie "duża" to tego drewna trochę będzie... w takim przypadku do belki (obojętnie stolec czy płatew) nie należy mocować płyty... stelaż nie powinien być przykręcany do tej belki... Wykończenie płyta-drewno powinno być typu ślizgowego i szczelina wypełniona akrylem.

lbryndal
05-05-2008, 08:28
Witam
Mam pytanie do specjalistów czy na układzie dachu takim jak poniżej
(...)
- można ten "stolec" zostawić odkryty od dołu i troszkę z boku tam gdzie go konstrukcja płaskiego sufitu nie zakryje ? oheblować i pomalować

wtedy chyba by było tak, że wykonane zostałyby dwie oddzielne zabudowy jedna na skosie a druga na płaskim suficie i każda z nich miałaby oddzielną konstrukcję.

- czy może lepiej nie bawić się i poprostu zabudować też ten "stolec"
Jeśli belka jest dostatecznie "duża" to tego drewna trochę będzie... w takim przypadku do belki (obojętnie stolec czy płatew) nie należy mocować płyty... stelaż nie powinien być przykręcany do tej belki... Wykończenie płyta-drewno powinno być typu ślizgowego i szczelina wypełniona akrylem.
belka jest ani duża ani mała 14x14
czyli jak dobrze rozumiem podwiesić konstrukcję na wieszakach i ślizgowo do belki i powinno być ok

pjotr
06-05-2008, 22:17
Mam pytanie do fachowców - jak prawidłowo wykończyć ten narożnik?. Do szczeliny masa szpachlowa Vario, Uniflot lub tp. ale co dalej. Narożnik aluminiowy jest stosunkowo krótki i niewiele obejmuje tej dociętej płyty. Może taśma fizelinowa jak na zdjęciu lub papierowaa i to wystarczy. Co z tym zrobić?
I drugie pytanie na połączeniu ścianki kolankowej i skosu co zastosować? taśmę z wkładką metalową, taśmę papierową czy filzelinę. A może nic nie dawać bo tu i tak pęknie. Proszę o poradę.
http://img292.imageshack.us/img292/6302/img0230800x600ay7.jpg
http://img88.imageshack.us/img88/7229/img0231800x600aq9.jpg

kakaowy
06-05-2008, 22:29
Mam pytanie do fachowców - jak prawidłowo wykończyć ten narożnik?. Do szczeliny masa szpachlowa Vario, Uniflot lub tp. ale co dalej.Taśma a na taśmę narożnik.

Dodatkowe pytanie do zdjęć: dlaczego płyty nie są przykręcone na krawędziach?

pjotr
06-05-2008, 22:37
Mam pytanie do fachowców - jak prawidłowo wykończyć ten narożnik?. Do szczeliny masa szpachlowa Vario, Uniflot lub tp. ale co dalej.Taśma a na taśmę narożnik.

Dodatkowe pytanie do zdjęć: dlaczego płyty nie są przykręcone na krawędziach?

Do profili UD30?. No właśnie a powinny być?

kakaowy
07-05-2008, 09:47
No raczej :)

osek
14-05-2008, 21:55
jeśli spoinujesz płyty np vario to i tej siatki nie musisz dawać- aluminiowy narożnik wkleić i po kłopocie- na pewno nie pęknie ;)
przy ścianie też przykręć... a tych wkrętów to nie żałujesz ;d

pytanie odnośnie okna- czy dobrze widze? doolna krawędź okna- od niej płyta 'idzie' na dół pod kątem prostym do okna? podoba Ci sie to? oO

kakaowy
14-05-2008, 22:20
pytanie odnośnie okna- czy dobrze widze? doolna krawędź okna- od niej płyta 'idzie' na dół pod kątem prostym do okna? podoba Ci sie to? oOTu przecież nie chodzi o podoba-nie podoba, ale o to, że robiąc sposobem zalecanym przez producentów okien ograniczasz izolację cieplną w dolnym glifie okna praktycznie do zera, podczas gdy w innych miejscach jest jej z reguły +/- 25 cm.

Sposób zaprezentowany na fotce jest wg producentów dopuszczalny; najważniejszy jest górny glif który ma być równolegle do podłogi.

Rom-Kon
16-05-2008, 10:37
... a co do okna to można tez tak...
http://images32.fotosik.pl/159/6aff06d73eaa30b1.jpg

http://images27.fotosik.pl/165/4c4dd4b5edc1a76dmed.jpg
w tym przypadku to była konieczność... ale teraz obrabiam tak okna u góry... prostopadła krawędź ma ok. 10cm... więc troszkę docieplenia jest...

Rom-Kon
16-05-2008, 11:00
...jeszcze mała uwaga...
Folię paroizolacyjną się klei do profili i zawija na narożnikach a tu jest obłożona płyta i przykręcona... folia wychodzi szczeliną pomiędzy płytami a to osłabia połączenie płyt (nie skleją się dokładnie).

... szczelinę wypełniam Vario lub UniFlott ... na to taśma obojętnie jaka... i naroznik AL. Przy kątach pow. 90* np. skos- dolny lub górny glif okna daję taśmę siatkową szeroką na 10cm i zawijam na krawędź... na to elastyczny narożnik PCV do kątów różnych niż 90*.

...obróbka przy murłacie lub ściance kolankowej-murowej:
- jeśli płyta wchodzi poza ściankę kolankową i wypełnia się szczelinę na ściance to taśmę daję na ściance i dosuwam do płyty (nie zawijam na płytę!) i wtedy jest to krawędź z kontrolowanym pęknięciem.. w tym narożu daję akryl... pęknięcie wypadnie pod warstwą akrylu.
- jeśli płyta dochodzi do ściany kolankowej (to dotyczy również innych przeszkód lub narożników z murem) i wypełniam szczelinę pomiędzy płytą a murem to taśmę daję na płytę ale też dosuwam do krawędzi i postępuję j.w.
- jeśli trzeba wypełnić i ścianę i płytę to daję siatkę na obie powierzchnie na styk i akryl...

...siatkę wywiniętą na ścianę i przyszpachlowaną potrafi wyrwać ze ściany lub płyty... czasem takie poddasze potrafi nieźle pracować... więc nalezy stosować połączenia ślizgowe i strefy kontrolowanych pęknięć... no i przede wszystkim stabilny ruszt!

edit-blondi
20-05-2008, 16:01
Jak po kolei powinno wygladać wykończenie ułożonych płyt gipsowych i jakich materiałow (dobrych) do tego użyc (jeśli można to prosze o dokładna nazwe). Możecie też z grubsza podpowiedzieć ile tego kupić na około 220 m2 płyt?
z góry dziekuję :wink:

Rom-Kon czy gdybym miała w czasie układania tych płyt jakieś pilne pytania to czy można do Ciebie wykonac telefon? :lol:

alfa003
21-05-2008, 17:33
Mam dach odeskowany, ale wykonawca nie dal folii pod welne, czy to blad?? Nie zostawil tez zadnej pustki, o ktorej jest tu mowa......

Marek_26
23-05-2008, 20:58
Witam wszystkich!

Mam kilka pytań dotyczących wykonania skosu na zdjęciu

http://img232.imageshack.us/img232/7701/dsc00149bmy2.jpg

1. Czy na skosie ma sens wykonywanie stelaża w konstrukcji krzyżowej - dwupoziomowej? (skos ma szerokosc 4-5 m wysokość 1,90 m).
Dla płaszczyzny poziomej poddasza robie konstrukcje krzyżową

2. Jak wykonać połączenie profili CD z scianką kolankową. Czy wystarczy tylko oprzeć profile CD o ścianke wykonaną z betonu komórkowego? (rys.1) Nie wiem jak zamontować profile UD do scianki kolankowej, by przytrzymywały CD.

3. Czy łączniki krzyżowe w konstrukcji dwópoziomowej przykręca sie do profilu CD? czy pozostawia sie luźne?

Z góry dziękuje za odpowiedz

kakaowy
24-05-2008, 07:11
1. Czy na skosie ma sens wykonywanie stelaża w konstrukcji krzyżowej - dwupoziomowej? (skos ma szerokosc 4-5 m wysokość 1,90 m).Nie robi się takich rzeczy, profil który jest zaczepiony pionowo nie jest sztywny i może się przesuwać.

2. Jak wykonać połączenie profili CD z scianką kolankową. Czy wystarczy tylko oprzeć profile CD o ścianke wykonaną z betonu komórkowego?Można tak właśnie zrobić, tylko nie wiem co z linią prostą w takim wypadku :D Ściankę najlepiej postawić od nowa, na konstrukcji i opłytować.

3. Czy łączniki krzyżowe w konstrukcji dwópoziomowej przykręca sie do profilu CD? czy pozostawia sie luźne?Przykręca się. Na rynku jest cała masa łączników z kiepskiej blachy które są miękkie albo wyskakują więc trzeba je koniecznie przykręcać.

Marek_26
24-05-2008, 08:50
kakaowy dziękuję bardzo za wyjaśnienie :)

Trociu
28-05-2008, 13:19
... a co do okna to można tez tak...
http://images32.fotosik.pl/159/6aff06d73eaa30b1.jpg

http://images27.fotosik.pl/165/4c4dd4b5edc1a76dmed.jpg
w tym przypadku to była konieczność... ale teraz obrabiam tak okna u góry... prostopadła krawędź ma ok. 10cm... więc troszkę docieplenia jest...

OOO - dokładnie jak u mnie już na połowie okien.

Trociu
30-05-2008, 11:29
Podłącze się jeszcze pod temat.
Czy przy ściankach działowych profile CW montuje się jakoś do CW? Nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat. Czy wystaczy włożyć jedno w drugie? Myślałem o skręceniu na dole obu profili pchełkami, żeby nic się nie poprzesuwało lub nawet nie upadło. Przecież CW daje się krótsze o jakiś 1cm od wysokości kondygnacji.

Co o tym sądzicie?

Rom-Kon
30-05-2008, 14:31
Podłącze się jeszcze pod temat.
Czy przy ściankach działowych profile CW montuje się jakoś do CW? Nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat. Czy wystaczy włożyć jedno w drugie? Myślałem o skręceniu na dole obu profili pchełkami, żeby nic się nie poprzesuwało lub nawet nie upadło. Przecież CW daje się krótsze o jakiś 1cm od wysokości kondygnacji.

Co o tym sądzicie?
Są specjalne kleszcze do zagniatania profili ...najtańsze kosztują ok. 70zł ...ale to już dla zawodowców... by profile się nie przesuwały można je "złapać" zwykłą taśmą np. pakową lub papierową-maskującą. Słupków nie łączy się trwale z profilami UW.

Rom-Kon
30-05-2008, 23:43
(...)

Rom-Kon czy gdybym miała w czasie układania tych płyt jakieś pilne pytania to czy można do Ciebie wykonac telefon? :lol:
Oczywiście! Nie ma sprawy! Jak nie odbieram to proszę dzwonić do skutku... czasem nie słychać... czasem nie mogę odebrać... jak to na budowie...
mój nr. 605-498-598

ps. mam nadzieję że nie dostanę za to bana tak jak wcześniej... pół roku nie mogłem wysyłać odpowiedzi na PW! :wink:

sikorb
01-06-2008, 13:27
witam mam takie pytanie może głupie i niepotrzebne ale warto zapytac

jak zakończyć folie paro izolacyjną przy podłodze na poddaszu

pytam dlatego ze jakby sie coś wkropliło to będzie ściekać na podłogę a to dobrze nie wróży a ,skoro pary ma nie przepuszczać to musi sie skroplić na foli i niem gdzie odparować bo na suficie tez folia

Rom-Kon
01-06-2008, 20:54
witam mam takie pytanie może głupie i niepotrzebne ale warto zapytac

jak zakończyć folie paro izolacyjną przy podłodze na poddaszu

pytam dlatego ze jakby sie coś wkropliło to będzie ściekać na podłogę a to dobrze nie wróży a ,skoro pary ma nie przepuszczać to musi sie skroplić na foli i niem gdzie odparować bo na suficie tez folia
Na folii paroizolacyjnej nie ma prawa nic się wykraplać... woda po niej nie spływa... więc wystarczy folię wywinąć pod płytą i obciąć...

brzeszczot
02-06-2008, 09:46
witam serdecznie

W mojej chałupce na 100 m2 mam do wiązarów dachowych podwieszony stelaż na wieszakach.
Teraz chcę rozłożyć wełnę bezpośrednio na stelażu (zgodnie z radą - w tym temacie - Rom - Kona). W dwóch warstwach. Na mijankę.

Przeraża mnie trochę ten "gąszcz" wieszaków i domniemane trudności wykonawcze.

Chciałbym prosić o poradę.

Po pierwsze nie wiem czy najpierw nie powinno się rozłożyć wełny na stelażu a wieszaki później. Ale nic jest jak jest.

Czy mogę docinać pasy wełny (na długość, a potem na szerokość) na dowolne odcinki?

Czy mogę robić np. tak: tnę wełnę na 2 m odcinek, mierzę na jakich odległościach są wieszaki na stelażu, później "na ziemi" nacinam odpowiednio wełnę aby wszedł wieszak
Generalnie proszę o pomocne wskazówki

Trociu
02-06-2008, 12:08
Są specjalne kleszcze do zagniatania profili ...najtańsze kosztują ok. 70zł ...ale to już dla zawodowców... by profile się nie przesuwały można je "złapać" zwykłą taśmą np. pakową lub papierową-maskującą. Słupków nie łączy się trwale z profilami UW.
Hej
Jak to bywa w Casto nic na ten temat nie wiedzieli, a że dopiero niedzielą przeczytałem Twoją odpowiedź postawiłem na taśmę. Co prawda wziąłem power-tape ale wszystko już ładnie stoi i się nie rusza. Dzięki jak zwykle za super wskazówki wykonawcze.

kakaowy
02-06-2008, 13:20
Czesc,

Jesli o narzedzia chodzi, to nie polecam Castoramy bo mają tam najgorszy sort, praktycznie same jednorazówki. Niezle narzedzia (ale drozsze niz w Casto) są w OBI, robi je firma "Lux".

Trociu
03-06-2008, 00:24
No to główne elementy ścianek już stoją. Teraz pytanie - co z otworami na drzwi jak nie wiemy jakie drzwi wybierzemy. Jedyne co na chwilę obecną wiemy, to że będą to drzwi 80tki. No ale jak patrzyłem po katalogach, każda firma ma inny wymiar ościeżnic. I ile tu teraz miejsca zostawić na drzwi, zeby było można zamontować w nie dowolną w zasadzie ościeżnicę?

Wysokość sobie na razie podaruję. Chcę postawić główną konstrukcję ścian i pociągnąć w nich instalacje, aby ten etap mieć z bańki. Wtedy rozejrzymy się za drzwiami.

kakaowy
03-06-2008, 00:32
ogolna zasada jest taka: szerokosc drzwi + 10 cm

czyli dla skrzydla 80 cm zostawiasz 90 cm wolnego miejsca

Trociu
03-06-2008, 09:37
ogolna zasada jest taka: szerokosc drzwi + 10 cm

czyli dla skrzydla 80 cm zostawiasz 90 cm wolnego miejsca
Dzięki wielkie. To wieczorem będę miał już pokoje prawie zamknięte ;)
Pozdrawiam

Rom-Kon
03-06-2008, 11:49
Trociu...sorki że się wtrącam... ale czy w ościeża dałeś profile UA? można również dawać CW ale podwójnie... kiedyś jak nie były UA popularne to się łączyło (wkładało jeden w drugi) profile CW... no i obowiązkowo nad poprzeczką słupek do łączenia płyt nad drzwiami! Łączenie płyt nie może przebiegać po krawędzi otworu!!! Jesli będziesz miał jeszcze jakieś pytania to albo do kakaowego albo odpowiem za 10 dni... znów znikam z neta :-?

ps. mam fajne fotki ze szczegółów przy obróbce poddasza (okna... kosze... naroża...) ale wkleję je dopiero za 10 dni... teraz nie mam już czasu...

Trociu
03-06-2008, 11:52
Trociu...sorki że się wtrącam... ale czy w ościeża dałeś profile UA? można również dawać CW ale podwójnie... kiedyś jak nie były UA popularne to się łączyło (wkładało jeden w drugi) profile CW... no i obowiązkowo nad poprzeczką słupek do łączenia płyt nad drzwiami! Łączenie płyt nie może przebiegać po krawędzi otworu!!! Jesli będziesz miał jeszcze jakieś pytania to albo do kakaowego albo odpowiem za 10 dni... znów znikam z neta :-?

ps. mam fajne fotki ze szczegółów przy obróbce poddasza (okna... kosze... naroża...) ale wkleję je dopiero za 10 dni... teraz nie mam już czasu...

Mam przygotowane profile UA. Ciężkie, masywne i drogie bydle, ale co tam - tego elementu poprawiać nie będę później.

Za fotki dziękuję. U mnie na szczęście obróbka ograniczyła się do okien połaciowych, a zdjecia realizacji tej części już mamy w wątku. Wiecej udziwnień nie mam

Trociu
05-06-2008, 16:35
Tak sobie wczoraj stałem pośród tych wszystkich zmontowanych profili i pojawiło się pytanie:
Jak przymocować płyty g-k do profili UA??? One są grube i pewnie zwykły wkrętak w niego nie wejdzie tak jak w resztę profili

Trociu
05-06-2008, 16:43
I druga sprawa - w jednym z poradników Rigipsa jest taki oto rysunek, na którym widać, że najpierw została zrobiona zabudowa śkosu a potem dostawiona ścianka kolankowa. Ciekawi mnie jak zamocować profil U (zaznaczony czerwoną obwódką) do tej zabudowy, aby ścianka stała stabilnie.

http://autonom.ict.pwr.wroc.pl/~trociu/scianka.jpg

Z jednej strony płyta idzie pod kątem. Z drugiej jest pionowo. Nie ma raczej możliwości, aby profile U przymocować do tej płyty idącej pod kątem. Co należy w takim razie zrobić?

sikorb
05-06-2008, 17:01
tam zapewne jest specjalny profil ud na poddasza ja mam taki i tak samo zrobione

rożni sie tym ze z jednej strony jest normalny a z drugiej jakby ponacinana falbanka którą sie dogina na żądany kont

Trociu
06-06-2008, 11:00
tam zapewne jest specjalny profil ud na poddasza ja mam taki i tak samo zrobione

rożni sie tym ze z jednej strony jest normalny a z drugiej jakby ponacinana falbanka którą sie dogina na żądany kąt

O - i to jest pomysł. Wyciąc w istniejącym profilu tylko kawałki blaszki i je odginać. A już myślałem, że całość profila trzeba będzie wyginać.

Z drugiej strony wcześniej się nie spotkałem z takimi profilami o jakich wspominasz.

konmak
18-06-2008, 16:39
pytanko:
czy ma sens dawać folię wysokoparprzepuszczalną pod pełne deskowanie papą z zastosowaniem 3 cm dylatacji?
czy w ogóle żadnej folii nie dawać?
wolę chuchać na zimne i jak najlepiej zabezpieczyć wełnę przez wilgocią z góry.

gocholec
18-06-2008, 19:47
Jest to mój pierszy post na tym forum wiec prosze o wyrozumiałość.
Na początku mieliśmy zaprojektowane 15 cm wełny, póżniej zdecydowaliśmy się na 20cm a teraz czytam że 25 to standard ...
Jak powinien wyglądać przekrój od dedkowania do regipsu ?
Ocieplenie wełną 15cm plus 10cm, dach jest deskowany i pokryty jedną warstwą papy a docelowo dwoma. Krokwie mają 18cm.

Z góry dziękuje i pozdrawiam :)

alfa003
19-06-2008, 09:16
pytanko:
czy ma sens dawać folię wysokoparprzepuszczalną pod pełne deskowanie papą z zastosowaniem 3 cm dylatacji?
czy w ogóle żadnej folii nie dawać?
wolę chuchać na zimne i jak najlepiej zabezpieczyć wełnę przez wilgocią z góry.

U nas pierwsza ekipa nie dala ani folii, ani pustki, wiec rozstalismy sie.... Druga zrobila pustke z drutu, folii nie dali (tez mamy odeskowany dach), wiec chyba nie trzeba:)

certa
19-06-2008, 09:58
pytanko:
czy ma sens dawać folię wysokoparprzepuszczalną pod pełne deskowanie papą z zastosowaniem 3 cm dylatacji?
czy w ogóle żadnej folii nie dawać?
wolę chuchać na zimne i jak najlepiej zabezpieczyć wełnę przez wilgocią z góry.

U nas pierwsza ekipa nie dala ani folii, ani pustki, wiec rozstalismy sie.... Druga zrobila pustke z drutu, folii nie dali (tez mamy odeskowany dach), wiec chyba nie trzeba:)

właśnie jestem na etapie ocieplania poddasza przy pełnym deskowaniu i według informacji zdobytych na forum oraz konsultacji z kilkoma forumowiczami przy pełnym deskowaniu trzeba zrobić szczelinę wentylacyjną na to wełna stelaż wełna i dopiero folia.

Trociu
19-06-2008, 10:25
Proszę was wszystkich zaczynających przygodę na forum - używajcie wyszukiwarki. Jaki jest sens pisać po raz kolejny, że przy pełnym deskowaniu daje się pustkę powietrzną, a przy membranie wysokoparoprzepuszczalnej nie.

Niektórym już się nudzi, pisanie, że kolejność jest następująca:
- pełne deskowanie / membrana
- pustka powietrzna dla pełnego deskowania
- wełna między krokwie
- wełna na krokwie
- konstrukcja z profili (budowana razem z drugą warstwą wełny)
- folia paroizolacyjna (tutaj trwa dyskusja czy jest potrzebna i kiedy)
- płyty g-k

MCB
20-06-2008, 08:13
tam zapewne jest specjalny profil ud na poddasza ja mam taki i tak samo zrobione

rożni sie tym ze z jednej strony jest normalny a z drugiej jakby ponacinana falbanka którą sie dogina na żądany kont

Wg mnie to tam powinny być dwa złączone profile typu chyba CD i UD.
Jeden (CD) jest zamocowany do krokwi wieszakami brzuszkiem do dołu.
Do niego dokręcony jest drugi (UD) brzuszkiem do góry.

Prawidłowo?

MCB

PS
Przed chwilą znalazłem inny przykład. Tam profil pionowy (CD 60x27) jest przytwierdzony profilem narożnikowym przez płytę gipsową skosu do jej profilu.
Rysunek jest w dokumencie firmy Knauff. Opis: D612-SD5/FD1, zeszyt techniczny D61.

MCB

Trociu
20-06-2008, 09:46
tam zapewne jest specjalny profil ud na poddasza ja mam taki i tak samo zrobione

rożni sie tym ze z jednej strony jest normalny a z drugiej jakby ponacinana falbanka którą sie dogina na żądany kont

Wg mnie to tam powinny być dwa złączone profile typu chyba CD i UD.
Jeden (CD) jest zamocowany do krokwi wieszakami brzuszkiem do dołu.
Do niego dokręcony jest drugi (UD) brzuszkiem do góry.

Prawidłowo?

Tylko jak skręcić ze sobą dwa profile o kątach prostych na wszystkich swoich rogach pod kątem? Tutaj jest główny problem. Gdyby skos do ścianki kolankowej był pod kątem prostym, to nie byłoby żadnego problemu. Ale tutaj jest kąt ostry

Finalnie zrobiłem tak, że profil od ścianki kolankowej ponacinałem w kilku miejscach i odgiąłem do tyłu. Ten odgięty kawałek przykręciłem do skosów.

MCB
20-06-2008, 10:43
Wg mnie to tak wygląda:

1. Do boku krokwi przykręcamy wieszaki kotwowe skierowane pionowo do dołu.
2. Mocujemy na wieszakach profil typu U.
3. Do spodu profila U przykręcamy drugi profil tylko że "grzbietem" do góry.
3. Na podłodze dajemy profil typu U.
4. Pomiędzy profile U wstawiamy profile typu C.

Wydaje mi się jednak, że mocowanie do płyty skosu profilem narożnikowym jest lepsze.

MCB

sailor_ro
25-06-2008, 16:03
Witam

Chyba przyjdzie mi samemu wykończyć poddasze(położyc wełne,regipsy).
Mniej wiecej juz wiec co i jak,o tym zeby zachowac dystans od deskowania,pierwsza warstwa miedzy krokwie,druga w poprzek.
Ale tak:
1.jakie uchwyty do profili polecacie??ja mysle o tych doczołowych,tak ze najpierw układam sobie wełne pomiedzy krokiewkami,potem łaczniki i stelaż.
2.druga sprawa jest taka,nie znam nazwy tego profilu,ale wiadomo daje profile w poprzek krokwi,mocowane na wieszakach,czy musze stosować profile przyscienne.Czemu pytam,bo niestety moj elektryk puscil kable po scianie,akurat w miejscach,gdzie powinienem przykrecac profile przyscienne.
moze nie byłoby problemu,gdyby od wewnatrz krokiew była przy scianie,ale niestety jest oddalona o jakies 40 cm,a mysle ze wykonanie sufitu tylko na poprzecznych profilach jest nie za bardzo???
3.Od czego zaczac mocowanie profili,tzn. co sprawdzić,na co zwrócić uwagę.
na mój laika rozum,to najpierw krece skrajne (u dołu skosu i góry) potem sznurek i do niego reszte,czy tak??

pozdrawiam i bede wdzieczny za wszelkie uwagi

Trociu
25-06-2008, 16:07
1.jakie uchwyty do profili polecacie??ja mysle o tych doczołowych,tak ze najpierw układam sobie wełne pomiedzy krokiewkami,potem łaczniki i stelaż.
Ja mam mocowane na ESach. Są też grzybkowe. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Teraz chyba bym się zdecydował na grzybki.

Trociu
25-06-2008, 16:09
2.druga sprawa jest taka,nie znam nazwy tego profiluOk - poponuję abyś rozpoczął naukę od przejrzenia instrukcji dostępnych na stronach producentów systemów do suchej zabudowy - tam masz ładne rysunki i opisy w tym nazwy. Jak będziesz znał te podstawy, to wszystkim będzie łatwiej.

Trociu
25-06-2008, 16:10
3.Od czego zaczac mocowanie profili,tzn. co sprawdzić,na co zwrócić uwagę.
na mój laika rozum,to najpierw krece skrajne (u dołu skosu i góry) potem sznurek i do niego reszte,czy tak??

Zwracaj uwagę na przysłowiowy pion-poziom. Żeby profile nie falowały na długości skosu. Potem przykręcona płyta może też falować.

sailor_ro
25-06-2008, 16:22
no wiec zapoznałem sie z instrukcjami na stronie Rigips i teraz sa tam poszczególne systemy,ja myślę o uchwytach ES z profilami CD.teraz moje pytanie jest takie,tam w opisie i na rysunku nie ma mowy o profilach UD(przysciennych),czyli nie musze ich stosować???
pozdrawiam

Trociu
26-06-2008, 11:03
no wiec zapoznałem sie z instrukcjami na stronie Rigips i teraz sa tam poszczególne systemy,ja myślę o uchwytach ES z profilami CD.teraz moje pytanie jest takie,tam w opisie i na rysunku nie ma mowy o profilach UD(przysciennych),czyli nie musze ich stosować???
pozdrawiam
Przyjrzyj się jeszcze raz. Otwieram chociażby taki link: http://www.rigips.pl/strony/biblioteka/03_etapy_zabudowy/03_poddasza/ i na zdjęciu z podpisem "Montaż konstrukcji Rigistil " tam gdzie koleś zaczyna montować grzybki widać dookoła zamontowane profile UD. Widać to samo na rysunku z podpisem "Demontaż profili przed układaniem ocieplenia"