PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

heron
07-09-2011, 12:23
Nie wiem co dokładnie wykombinowałes tam ale ten UD zwiazany będzie płyta z CD a kolankowa ma stac i być stabilna.
Wrzuć fotke

Wrzuce fotke wieczorem, bo nie mam przy sobie. Czy przez "UD zwiazany będzie płyta z CD" masz na myśli, że płyta powinna być przykręcona również do UD? Sorry, jeśli pytanie jest głupie, ale tyle się naczytałem o tym, żeby nie skręcać płyty (sufit i skos) z obwodowym UD, że jestem na tym punkcie troche przewrażliwiony :-)

gin
07-09-2011, 12:41
Wrzuce fotke wieczorem, bo nie mam przy sobie. Czy przez "UD zwiazany będzie płyta z CD" masz na myśli, że płyta powinna być przykręcona również do UD? Sorry, jeśli pytanie jest głupie, ale tyle się naczytałem o tym, żeby nie skręcać płyty (sufit i skos) z obwodowym UD, że jestem na tym punkcie troche przewrażliwiony :-)

Bylismy na kolankowej a wyladowalismy na suficie. To pózniej jak wrzucisz fot. Bo jest wiele wyjątków .

heron
07-09-2011, 13:30
Bylismy na kolankowej a wyladowalismy na suficie. To pózniej jak wrzucisz fot. Bo jest wiele wyjątków .


Z tym sufitem to niepotrzebnie zamieszałem :-) Chodziło mi tylko o to, że chce sie upewnić czy do górnego UD w przedściance przykręcać płyte czy nie. Sufit był tylko przykładem, że w pewnych sytuacjach się tego nie robi. Czyli wracamy do przedścianki i pytania czy płytę przykręcać do górnego UD czy nie :-)

Sorry za zamieszanie i dzięki za pomoc.

gin
07-09-2011, 15:41
Z tym sufitem to niepotrzebnie zamieszałem :-) Chodziło mi tylko o to, że chce sie upewnić czy do górnego UD w przedściance przykręcać płyte czy nie. Sufit był tylko przykładem, że w pewnych sytuacjach się tego nie robi. Czyli wracamy do przedścianki i pytania czy płytę przykręcać do górnego UD czy nie :-)

Sorry za zamieszanie i dzięki za pomoc.
Tak to jeden z wyjątków warunek CDki stojące musza sie opierac -tak samo w dolnym UD .Mozesz ale nie musisz *
Strzyżenie przez telefon. Wstaw fot.
Przykręcasz płyte najpierw do CD a na końcu do UD*

pedronx
07-09-2011, 21:47
dobrze kombinujesz ale jak to mozliwe, ze instalacje reku masz nad warstwami izolacji :o to nie pojete

Rury od reku będą leżały w warstwie ocieplenia. Cała maszyneria jest w kotłowni na parterze. Czy mógłbyś rozwinąć z czym dobrze kombinuję? Czy ten pomysł jest wykonalny?

zientas
07-09-2011, 21:58
O ile pamietam to sufit masz bez wełny ?proponuje ci zacząc przygode z wieszakami na suficie.
1 UD w poziomie obrys.
2 rozmieszczenie CD i wieszaków -trasowanie
a rozciagasz sznurki miedzy UD i pod sznurek przykrecasz wieszaki w jednej lini- wersja amatorska
b wstawiasz CD w obrysy tak jak maja być na stałe jak sie uginaja lub łaczone na środku sufitu jeden CD pod nie w poprzek podwieszony na obrotowych wieszakach ustalasz na nim pozom i wstawiasz po kolei grzybki wCD i krecisz do jetek sprawdzajac poziomica odchyłki. na końcu ten CD z obrotowymi demontujesz-wersja profesjonalna
Demontujesz co drugi CD lub wszystkie pod ułożenie wełny.
Ewentualnie zobacz czy wełna ze skosów nie da sie wcisnąc w sufit ? rozstawy krokwi i jetek
Jak nabierzesz troche rutyny na suficie to pojedziemy ze skosami.
Witam
oczywiście zacznę od garderoby, jak tam będzie coś nie tak to nie będzie tego widać.
poniżej zdjęcia:
http://images43.fotosik.pl/1085/426426593cd2bf2agen.jpg
http://images50.fotosik.pl/1095/ffcf3004c1390e0egen.jpg
profil ud mocuję na (zdjęcie pierwsze) ścianie na wprost i ścianie nade mną której nie widać, czy mocować na ścianie po lewej stronie?
szerokość tego sufitu to 1m więc wejdą tam 3 cd.
teraz z profilami dojechać aż do samej wełny na skosach czy uwzględnić 15 cm wełny na skos.
na drugim zdjęciu widać jeszcze nie ocieplony kawałek dachu w formie pionowej, tam też dawać 2 warstwy po 15cm i jak mocować pierwszą oraz czy robić odstęp od desek?
zientas

heron
07-09-2011, 22:49
pionowe profile cd przedscianki kolankowej mozesz mocowac ES do scianki kolankowej/wienca/murlaty. gore przedscianki zamkniesz luzno nalozonym na cd ud.
lub po oplytowaniu skosu do dolnego cd przykrecisz przez plyte ud i w niego wsuniesz luzne pionowe cd.
lub do podlogi przykrecisz late do niej zamocujesz pionowe laty mocowane gora do bokow krokwi. do lat krecisz wieszak do poddaszy i okladzine cd bedziesz mial pozioma tak jak na skosach. zamiast wieszakow i cd mozna zastosowac profil kp (kapeluszowy).
wszystko zalezy na jaka odleglosc od masywnej kolnakowej chcesz odsadzic okladzine.

Dzięki Flash.

Skoro CD kręci się esami do ścianki/murłaty to czy błędem jest przykręcenie UD do murłaty? CD oczywiście też jest przykręcone tyle, że do ścianki kolankowej. Konstrukcja ma wysokość około 1m a CD jest mocowany na około 60cm.

heron
07-09-2011, 22:57
Tak to jeden z wyjątków warunek CDki stojące musza sie opierac -tak samo w dolnym UD .Mozesz ale nie musisz *
Strzyżenie przez telefon. Wstaw fot.
Przykręcasz płyte najpierw do CD a na końcu do UD*

Kurcze myślałem, że mam lepsze zdjęcia przedścianki. Mam tylko to. Mam nadzieje, że widać wystarczająco.

Czoło CD-ka odsadzone jest od ściany na 8cm. Wysokość konstrukcji to 1m. Nie wiem czy to widać, ale UD jest przymocowane esami do murłaty. Źle to czy niekoniecznie? Jakieś (inne) błędy rzucają się wam w oczy?

PS.
Tak, wiem - zrobiłem sobie krzywde nie montując wymiana. Wtedy nie wiedziałem (to mój pierwszy dom).

heron
08-09-2011, 09:30
nie znam szczegolow jakimi kierowales sie przy obraniu typu stelazy, kolejnosci prac wiec jedynie moge cos tam mruknac.


jak ud jest zamocowany do murlaty to jest. dla zamocowanych ud nie ma potrzeby mocowac 1m cd do sciany. gdyby byl luzny gorny ud to, mocowanie cd moglo by byc na wys. 80-90cm, 60 to zbyt nisko. ale warunek przedscianka obciazana.

Dzięki Flash.
Wnioskuje z Twoich i nie tylko wypowiedzi, ze mocowanie UD do murłaty błędem nie jest. Przedobrzone, ale nie będzie katastrofy :-)
Jeszcze raz dzięki.

gin
08-09-2011, 18:01
Witam
oczywiście zacznę od garderoby, jak tam będzie coś nie tak to nie będzie tego widać.
poniżej zdjęcia: niestety sie nie załączyły więc tylko linki
https://picasaweb.google.com/108947241293750618078/Budowa?authkey=Gv1sRgCJW5h5bgm8HP9wE#5649710948875 467218
https://picasaweb.google.com/108947241293750618078/DoOceny?authkey=Gv1sRgCOiBqoibjd246QE#564971021361 6861074
profil ud mocuję na (zdjęcie pierwsze) ścianie na wprost i ścianie nade mną której nie widać, czy mocować na ścianie po lewej stronie?
szerokość tego sufitu to 1m więc wejdą tam 3 cd.
teraz z profilami dojechać aż do samej wełny na skosach czy uwzględnić 15 cm wełny na skos.
na drugim zdjęciu widać jeszcze nie ocieplony kawałek dachu w formie pionowej, tam też dawać 2 warstwy po 15cm i jak mocować pierwszą oraz czy robić odstęp od desek?
zientas

Ty masz u siebie szczeline wentylacyjną między wełna a deskami ?

gin
08-09-2011, 19:40
szczeline moze i ma ale daleko jej do wentylacyjnej, ekipa dach zrobila jakby chlopina mial miec tam strych.

Warto przemyślec pare rzeczy zientas bo sie rozpędziliśmy . Ja znikam na pare dni ale koledzy zostają.

Rom-Kon
08-09-2011, 22:18
hehe dziurazik park... dinuś się melduje! właśnie zjechalem na łyk-end... troszkę poczytam i coś skrobnę... profi45 spoko wodza! ;)

...a te dwa metry to chyba w obwodzie :wave:

zientas
08-09-2011, 22:52
Witam
no rozpędziliście się i nie wiem o co chodzi.
1. ze zdjęć nie widać że to budowane z ytonga
2. między wełną a deskami mam przerwę 2-3 cm.
3. FlashBack dlaczego uważasz że szczyty do poprawy, może i tak, ale ... i skąd wiesz że szczelinie daleko do wentylacyjnej, sznurek rozprowadzony gęsto mocno ponabijany więc według mnie jest ok, może Ty ze zdjęcia lepiej poznasz, więc proszę powiedz co z tą szczeliną której nie widać jest nie tak.
4. Także nie wiem co się czepiasz dachu, deskowanie Ci się nie podoba czy co?
5. I tu mnie zaskoczyliście proszę o informacje o co chodzi z izolacjami pionowymi? proszę o rozszerzenie bo nie wiem zupełnie o co chodzi?
pozdrawia
i proszę o pomoc a nie tylko dogadywanie.
zientas

Rom-Kon
08-09-2011, 23:30
No dobra dinozaury to jak mam to zrobić?
jak upchać 15cm w poprzek.
co Wy byście zrobili jak to docieplić, wełny jeszcze na to w poprzek nie mam kupionej a to co jest pójdzie w sufit
jak poprawić izolacyyjność skosów?
zientas

Fiiiii! Aleś wymyślił! Tylko 15cm? ja kładłem 20cm jako drugą warstwę (sumarycznie 40cm!)

http://images6.fotosik.pl/583/7e95c6aa54d2e6cb.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images6.fotosik.pl/583/a41685719836c453.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images8.fotosik.pl/142/b561d4e7ebc103a6.jpg (http://www.fotosik.pl)

Rom-Kon
08-09-2011, 23:58
Metpol ma długie esy a grzybek 17-20 cm też cie nie ratuje potrzebujesz 25-27cm.Jak płyta na dole oprze ci sie na wieńcu i tam bedzie podparta to Es wytrzyma.
Jak kupisz długiego grzyba to markowego 1mm bo ten cieńki też nic nie wart .
Podparcie elastycznym knaufa lub profilem V norgipsu.

ES-y metpolu - te długie to są bardzo wiotkie... grzyby 270mm z koelnera też niby wiotkie ale siły działajace na nie są inaczej ukierunkowane i spokojnie wtrzymują...

długie grzyby rigipsa są zaj... drogie (około 1.60zł/szt. - koelner około 0.75zl/szt.) i mają "wadę technologiczną" - ciężko jest poziomować je do sznurka... są "odchudzone" w profilu i nie dotykają jego dna tylko kończą się o 1cm wyżej... ale i na to jest rada :yes:... no i nie mają "fasolki" (podłużny otwór do mocowania)... dziurek też trochę mało... ogólnie słabo dopracowane - ale firmy Rigips!

gin a nie zastanawiałeś się nad tym że ta wiotkość grzybów koelnera dobrze służy na poddaszu? Stelaż jest bardziej "elastyczny" w stosunku do więźby... a jak stwierdził to Flash - dach codziennie jest w innym miejscu.

Rom-Kon
09-09-2011, 00:23
Kolego zientas... jest parę rzeczy które powinny być zrobione trochę inaczej... własnie docieplenie ścian szczytowych i układ płyt na suficie... album przejrzałem pobieżnie i tylko to mnie ukuło w oko - moja działka wiec jestem na to wyczulony...

Rom-Kon
09-09-2011, 15:37
...z podłużnymi też się da... tylko o co ci biega? Może też zbyt dużo alkoholu?

...kolego Flash - tak się składa że jest to fotka z domku raczej "ciepłego" - upasywnionego a Inwestor jest mocno "oblatany" w tych sprawach więc gdybym "popełnił" jakiś mostek to wyszedłbym z tej budowy szybciej niż na nią trafiłem...

Rom-Kon
09-09-2011, 20:55
...a znaczy to że ze wzgledu na małe straty emisyjne ciepła ogrzewanie występuje w szczątkowej formie ale jeszcze nie można go zaliczyć do domów typowo pasywnych (równy lub poniżej 1.5 litra) ale mieści się do 5 litrów (pewnie oscyluje wokół 3 litrów). Zainteresowani wiedzą o co chodzi z tymi litrami.

...podam przykładowe "parametry" w izolacji: ściana bk 24cm + 25 lub nawet 30cm styropianu (już dokładnie nie pamiętam), okna 3-szyby, w skosach "tylko" 40cm wełny(2 x 20cm) a na suficie prostym 55cm wełny (20+15+20cm)... rekuperator + GWC... ogrzewanie elektryczne w szczątkowej formie - bardziej awaryjne dogrzewanie... dom parterowy w salonie otwarty do kalenicy + antresola

...no i to wszystko w tym temacie...

mały dopisek: drewno-krokwie które widzisz to 4-stronnie strugane z fazowanymi krawędziami... niektóre belki to klejonka - import z Niemiec bo u nas takiego drewna budowlanego nie było a jak już się znalazło to cena zabiła chęć kupna! Serce bolało jak to drewno zakrywaliśmy!!!

drugi dopisek:
Tych przedłużanych grzybków musiałem zrobić 400 sztuk!!! 800 grzybków połączyć razem dwoma nitami na sztukę!!!

dopisek trzeci (ile ich jeszcze bedzie?)

Jeśli nie pasuje Ci moje słowotwórstwo - upasywniony- to możemy pozostać przy określeniu bardzo lub wysoko energooszczędny albo trzy lub pięcio litrowy

pedronx
12-09-2011, 21:55
Hej,
Dom: pełne piętro, poddasze nieużytkowe, dach koperta, rekuperacja, dwa kominy - dom energooszczędny.

Chciałbym (jak pewnie każdy) osiągnąć jak największą szczelność mojego poddasza, dlatego myślę jakby tu najmniej dziurawić folię paroszczelną.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/s3OkeCtj2XhZpcqcJVXaV9PeVBk4lvo6KbVGiEovWs0?feat=d irectlink

Zalety:
1. kable nie przebijają paroizolacji
2. przebicia spowodowane zamocowaniem łat, nie są groźne, gdyż paroizolacja jest z obu stron dociśnięta (łaty i krokwie)
3. między KG a paroizolacją powstaje pustka na prowadzenie kabli i montaż halogenów, które nie stykają się z paroizolacją i ociepleniem.
4. Halogeny nie przegrzewają się bo mają pustkę wokół siebie

Obawy:
5. czy konstrukcja KG zamocowana do łat, a nie bezpośrednio do krokwii, nie zawali mi się na łeb? Gwoździe byłyby na tyle długie żeby przebić się do krokwii, ale tak nie jestem pewien czy to wystarczy...
6. Czy paroizolacja Intello ( http://www2.proclima.com/co/PL/pl/intello_plus_prod_pl.html ) to dobry wybór?
7. Obecnie instalacja elektryczna piętra jest podwieszona do krokwi. Czy jest możliwe zamontowanie paroizolacji jeślibym odpiął instalację el. od krokwii? Czyli mocowanie paroizolacji, łat i wieszaków do KG odbywałoby się w plątaninie wiszących kabli.
8. czy to jest nietypowe rozwiązanie, za które ekipa może mnie bardziej skasować?
9. czy gra jest warta świeczki, skoro i tak przez paroizolację będą przechodziły kanały wentylacyjne od rekuperacji - a nie jest ich mało...?

Dzięki i pozdro

Delikatnie się przypomnę z pytaniami. Może Wódz by cosik skrobnął... ;)

Rom-Kon
13-09-2011, 08:38
Delikatnie się przypomnę z pytaniami. Może Wódz by cosik skrobnął... ;)
...no to skrobnę... w tym systemie żadnego domu energooszczędnego nie wybudujesz! Dom energooszczędny wymaga pogrubionej izolacji termicznej. 25cm wełny to minimum - standardem w energooszczędnych jest 30cm wełny! A jakim cudem chcesz tą wełnę "upchnąć"w krokwie? Bo pod krokwiami masz już paroizolację i łaty. No i mostki na krokwiach! Krokiew nie jest przykryta wełną! Kombinując nad szczelnością zapomniałeś o izolacyjności. Twoi koledzy którzy już wybudowali domy prawie pasywne (3-5litrowe) nie stosowali zadnych takich cudów... normalna paroizolacja na profilach taką jaką ja stosuję (i większość wykonawców z tego Forum) z folii PE tyle że wysokiej klasy - głównie Isover Stopair.

...i druga inteligentna paroizolacja.... już pomijam sprawę tej inteligencji i skąd ona wie kiedy ma przepuszczać... ale wytknę Tobie brak logiki... najpierw kombinujesz jak uzyskać 100% szczelności a później chcesz dać nie szczelną folię? Folię która z natury jest przepuszczalna? Nawet jeśli jest inteligentna? A co się stanie jak ta inteligencja zawiedzie? Ten procesor wbudowany w nią się zepsuje? Dając porządną folię PE masz gwarancję że to na wieki wieków amen! ...gdyby było inaczej to by zieloni tak zaciekle nie walczyli z nią!

...polecam lekturę watku o domach energooszczędnych h (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy)ttp://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy)
Poczytaj bo to bardzo ciekawy wątek! i możesz zapytać tych co już użytkują takie domy jakie oni technologię zastosowali... ja w swoim dorobku zawodowym mam dwa takie domki - domki 3-5 litrowe dwóch Forumowiczów.

freezyear
13-09-2011, 15:45
Krótka piłka. Przykręcać płytę do pionowych UW czy dać obok CW i do niego?

Rom-Kon
13-09-2011, 16:13
Krótka piłka. Przykręcać płytę do pionowych UW czy dać obok CW i do niego?
dawniej uczono że na ścianę UW (lub CW ale przykręcony do ściany) i kręciło się do niego płytę a teraz zadania są podzielone (jak zwykle) i zamiast UW można dać CW i nie łączyć ze ścianą...
...jeśli to stabilne podłoże to można "dawniejszym" sposobem jesli podłoże "pracujace" to drugim sposobem. ...bo ja dinozaur jestem i czasem robię też na "sztywno" ;) wszystko zależy od stanu materii.

freezyear
13-09-2011, 18:02
dawniej uczono że na ścianę UW (lub CW ale przykręcony do ściany) i kręciło się do niego płytę a teraz zadania są podzielone (jak zwykle) i zamiast UW można dać CW i nie łączyć ze ścianą...
...jeśli to stabilne podłoże to można "dawniejszym" sposobem jesli podłoże "pracujace" to drugim sposobem. ...bo ja dinozaur jestem i czasem robię też na "sztywno" ;) wszystko zależy od stanu materii.
Podłoże jest stabilne (ściana murowana) czyli kręcę. Dzieki:)

magdazaba
13-09-2011, 18:44
Czy ktoś kupował wełnę mineralną knaufa z promocji castoramy 0 7,93 zł za m2? Czy to kompletny bubel, czy też można kupić i ocieplać?

cyrkk
13-09-2011, 20:39
Witam wszystkich.

Jestem na etapie obcinania nadmiaru folii spomiędzy płyt G-K a ściany i pojawił się problem.
Wydawało mi się, że postępowałem zgodnie z instrukcjami, ale widać że niekoniecznie.
W którymś z postów, nie pamiętam na której stronie, ktoś zasugerował, żeby taśmę dwustronną Coromix przykleić do ściany tuż pod profilem UD a nie do jego samego. Niby logicznie od strony izolacyjności, z tym że jak teraz poprawnie uciąć nadmiar folii?
Poza obrys płyt G-K wystaje teraz pół szerokości taśmy Coromix.
Szpachlarz twierdzi, że jeżeli nawet utnę folię wgłąb pod kątem razem z taśmą Coromix, to jak zapcha w szczelinę (szczeliny mają od 2 do 3mm) gipsu to będzie on umieszczony między folią a płytą G-K, a powinien się on znaleźć między ścianą a płytą...i będzie pękać

Cóż począć i co zastosować?

freezyear
13-09-2011, 20:56
Witam wszystkich.

Jestem na etapie obcinania nadmiaru folii spomiędzy płyt G-K a ściany i pojawił się problem.
Wydawało mi się, że postępowałem zgodnie z instrukcjami, ale widać że niekoniecznie.
W którymś z postów, nie pamiętam na której stronie, ktoś zasugerował, żeby taśmę dwustronną Coromix przykleić do ściany tuż pod profilem UD a nie do jego samego. Niby logicznie od strony izolacyjności, z tym że jak teraz poprawnie uciąć nadmiar folii?
Poza obrys płyt G-K wystaje teraz pół szerokości taśmy Coromix.
Szpachlarz twierdzi, że jeżeli nawet utnę folię wgłąb pod kątem razem z taśmą Coromix, to jak zapcha w szczelinę (szczeliny mają od 2 do 3mm) gipsu to będzie on umieszczony między folią a płytą G-K, a powinien się on znaleźć między ścianą a płytą...i będzie pękać

Cóż począć i co zastosować?
Pod profilem to raczej klei się zwykła taśmę pakową żeby zrobić ślizg tzn nie łączyć sufitu ze ścianą. Obciąć do równa z płytą zagipsować szczeliny, zajechać róg akrylem i zapomnieć;)

lelelek
13-09-2011, 21:17
Czym przykrecic wieszaki obrotowe do jetek? Myslalem ze wystarczy kupic dluzsze czarne a tu łepek za maly. Na stelazu będzie 36wełny, jętki max co 85 cm.
Czy można dokręcić drut od wieszaka z boku jętki a nie od dołu?

cyrkk
13-09-2011, 21:24
Pod profilem to raczej klei się zwykła taśmę pakową żeby zrobić ślizg tzn nie łączyć sufitu ze ścianą. Obciąć do równa z płytą zagipsować szczeliny, zajechać róg akrylem i zapomnieć;)
Czyli wychodzi na to, że zrobiłem niechcący pseudo-połączenie ślizgowe ;)

freezyear
13-09-2011, 21:34
Czyli wychodzi na to, że zrobiłem niechcący pseudo-połączenie ślizgowe ;)
Coś w ten deseń:) Corotop mial iść na UD a na ścianę taśma pakowa. No ale wyszło jak wyszło, da się z tym żyć:)

freezyear
13-09-2011, 21:39
Czym przykrecic wieszaki obrotowe do jetek? Myslalem ze wystarczy kupic dluzsze czarne a tu łepek za maly. Na stelazu będzie 36wełny, jętki max co 85 cm.
Czy można dokręcić drut od wieszaka z boku jętki a nie od dołu?
Wkręt 6mm pasuje idealnie bo w pręcie jest oczko 6mm. Jedyny minus jest taki że trzeba nawiercać pod wkręty. Kręcisz z boku jętki i jest git.

pedronx
13-09-2011, 22:06
Q
...no to skrobnę... w tym systemie żadnego domu energooszczędnego nie wybudujesz! Dom energooszczędny wymaga pogrubionej izolacji termicznej. 25cm wełny to minimum - standardem w energooszczędnych jest 30cm wełny! A jakim cudem chcesz tą wełnę "upchnąć"w krokwie? Bo pod krokwiami masz już paroizolację i łaty. No i mostki na krokwiach! Krokiew nie jest przykryta wełną! Kombinując nad szczelnością zapomniałeś o izolacyjności. Twoi koledzy którzy już wybudowali domy prawie pasywne (3-5litrowe) nie stosowali zadnych takich cudów... normalna paroizolacja na profilach taką jaką ja stosuję (i większość wykonawców z tego Forum) z folii PE tyle że wysokiej klasy - głównie Isover Stopair.

...i druga inteligentna paroizolacja.... już pomijam sprawę tej inteligencji i skąd ona wie kiedy ma przepuszczać... ale wytknę Tobie brak logiki... najpierw kombinujesz jak uzyskać 100% szczelności a później chcesz dać nie szczelną folię? Folię która z natury jest przepuszczalna? Nawet jeśli jest inteligentna? A co się stanie jak ta inteligencja zawiedzie? Ten procesor wbudowany w nią się zepsuje? Dając porządną folię PE masz gwarancję że to na wieki wieków amen! ...gdyby było inaczej to by zieqeloni tak zaciekle nie walczyli z nią!

...polecam lekturę watku o domach energooszczędnych h (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy)ttp://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy)
Poczytaj bo to bardzo ciekawy wątek! i możesz zapytać tych co już użytkują takie domy jakie oni technologię zastosowali... ja w swoim dorobku zawodowym mam dwa takie domki - domki 3-5 litrowe dwóch Forumowiczów.

Wodzu, dzięki za odpowiedź, ale skąd pomysł że nie chcę ocieplać? Chcę i to raczej grubo bo jak Bóg da, to 50 cm wełny.
Ptzypominam,że mam poddasze nieużytkowe i pełne piętro , czyli żadnych skosów, więc cała inst. Elektr. Leży na suficie piętra. Trochę tego jest... stąd obawy:
1. Co mi po paroizolacji skoro ją potnę coby te kabelki do lampek doprowadzić
2. Cala instalacja i halogeny leżą na folii dodatkowo otulone wełenką... warunki raczej sprzyjające zapruszeniu ognia (i nie piszcie proszę że wełna jest niepalna...)
pzdr

Rom-Kon
13-09-2011, 22:52
Czym przykrecic wieszaki obrotowe do jetek? Myslalem ze wystarczy kupic dluzsze czarne a tu łepek za maly. Na stelazu będzie 36wełny, jętki max co 85 cm.
Czy można dokręcić drut od wieszaka z boku jętki a nie od dołu?

...a pomyślałeś może o podkładce? np. pod śrubę M5 poszerzoną? albo M6 też poszerzoną? ;)

...a jeśli pręt ma być podwieszony pod jętką lub na suficie to wtedy daje się haczyki okrągłe (sufitowe) jesli do jętek to bez plastikowych gilz (kołki rozporowe) a do sufitów dostosowane do rodzaju materiału.

Rom-Kon
13-09-2011, 23:13
Q

Wodzu, dzięki za odpowiedź, ale skąd pomysł że nie chcę ocieplać? Chcę i to raczej grubo bo jak Bóg da, to 50 cm wełny.
Ptzypominam,że mam poddasze nieużytkowe i pełne piętro , czyli żadnych skosów, więc cała inst. Elektr. Leży na suficie piętra. Trochę tego jest... stąd obawy:
1. Co mi po paroizolacji skoro ją potnę coby te kabelki do lampek doprowadzić
2. Cala instalacja i halogeny leżą na folii dodatkowo otulone wełenką... warunki raczej sprzyjające zapruszeniu ognia (i nie piszcie proszę że wełna jest niepalna...)
pzdr

...aaa jesli tak to okej! Myślałem że to przekrój skosu (i zarazem sufitu też) a przy skosie to wełna by nad krokwie (nie jętki!) już nie weszła a pod już wcale... sorki mój skrót myślowy.

Jeśli to sufit i wełna pójdzie nad jętkami to takie rozwiązanie może być. Instalacja elektryczna spokojne może być prowadzona poniżej paroizolacji oczywiście w peszlach. Wykonanie stelaża też nie jest skomplikowane wiec i robocizna może być na normalnym poziomie.

ad. 2

Wełna skalna czy też szklana jest całkowicie niepalna!!! Ani bazalt (kamień) ani szkło się nie palą!!! Wełna mineralna jest stosowana w ochronie przeciwogniowej np. konstrukcji stalowych!!! A także w systemach kominowych i kominkach. Szybciej ogień np. ze zwarcia instalacji rozprzestrzeni się w Twojej konstrukcji niż w "naszej" bo w Twojej ma "przerwę" i zaraz drewno - łaty - a w "naszej" wełna zadusi no i profile są z metalu a nie drewna.

...i przemyśl sprawę inteligentnej paroizolacji! Skąd u niej taka inteligencja? Ja polecam jednak szczelną folię

pedronx
14-09-2011, 21:11
Dzięki Wodzu!


O co byście spytali ew. wykonawcę ocieplenia poddasza, żeby sprawdzić jego wiedzę? Jakiś taki kruczek/haczyk ... ;)

sysia_w
14-09-2011, 23:15
Robię takie sztywne połączenie jak w tytule, ale mam pewną niejasność jeszcze, a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Skręcam UD sufitu z CD skosu - ok. Co z CD sufitowymi wsuniętymi w UD. Też się skręca z tym UD, prawda? A potem płyty. Rozumiem też się przykręca do UD i CD?
Jarek

profi45
15-09-2011, 07:58
Robię takie sztywne połączenie jak w tytule, ale mam pewną niejasność jeszcze, a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Skręcam UD sufitu z CD skosu - ok. Co z CD sufitowymi wsuniętymi w UD. Też się skręca z tym UD, prawda? A potem płyty. Rozumiem też się przykręca do UD i CD?
Jarek

Teraz moda jest na robienie na miękko !
Musi wszystko sie uginać jak bedziesz szpachlował ,szlifował,malował i na wkretach zaoszczędzisz takie czasy . Scianki też na miekko tylko nic na nich nie wieszaj i sie nie opieraj o nie. Miękie profile pomogą bo były za sztywne wczesniej ale w niemczech nie kupisz jakos polskiego miekiego profila dziwne dlaczego ?

profi45
15-09-2011, 15:13
ad. 2

Wełna skalna czy też szklana jest całkowicie niepalna!!! Ani bazalt (kamień) ani szkło się nie palą!!! Wełna mineralna jest stosowana w ochronie przeciwogniowej np. konstrukcji stalowych!!! A także w systemach kominowych i kominkach.
Wyroby i materiały składające się z części nieorganicznych i organicznych, jak np. płyty z wełny mineralnej, wełny szklanej, płyty wiórowo-cementowe, strużkobetony, tynki akrylowe, dzieli się na palne i niepalne na podstawie badań według normy PN-93/B-02862. Klasyfikacja zależy od zawartości części organicznych i jest podawana w aprobatach technicznych.

Tomek W
16-09-2011, 11:01
Wyroby i materiały składające się z części nieorganicznych i organicznych, jak np. płyty z wełny mineralnej, wełny szklanej, płyty wiórowo-cementowe, strużkobetony, tynki akrylowe, dzieli się na palne i niepalne na podstawie badań według normy PN-93/B-02862. Klasyfikacja zależy od zawartości części organicznych i jest podawana w aprobatach technicznych.

Pozwolę sobie sprostować. Norma PN-93/B-02862 została wycofana (por. www.pkn.pl). Dziś materiały budowlane klasyfikuje się ze względu na rekację na ogień wg PN-EN 13501-1, która określa klasy rekacji na ogień od A1 (wyroby niepalne, np. skalna wełna) do F (nieklasyfikowane). W przypadku produktów oznakowanych certyfikatem CE (dokument potwierdzający z dokumentem odniesienia, czyli np. aprobata lub norma) klasę rekacji na ogień zamieszcza się na etykietach materiałów, więc samemu możemy sprawdzić czy dany materiał jest w rzeczywistości niepalny. W przypadku materiałów bez certyfikatów CE informacje na temat klasy reakcji na ogień zamieszczone mogą być np. w aprobatach technicznych.

Wiecej szczegółow odnośnie klasyfikacji reakcji na ogień http://www.rockwool.pl/dlaczego-welna-rockwool/bezpieczenstwo-pozarowe/klasyfikacja-ogniowa

Tomek W
16-09-2011, 11:03
Polecam również dla zainteresowanych Instrukcję ITB 401/2004 - Przyporządkowanie określeniom występujacym w przepisach techniczno-budowlanych klas reakcji na ogień według PN-EN

Krótki wyciąg z tych informacji można znaleźć tutaj - http://www.rockwool.pl/dlaczego-welna-rockwool/bezpieczenstwo-pozarowe/euroklasy

Spirea
18-09-2011, 22:45
witam,
po zdjęciach umieszczonych w dzienniku zwrócono mi uwagę, że mogę mieć źle obrobione okno. Wygląda to tak:

na dole
75294

na górze

75295

i całość z innego pokoju:

75296

Czytałam, że okna powinno robić się tak, że górna część powinna być równoległa do podłogi, a dolna do niej prostopadła. U nas pojawiły się takie utrudnienia:
- góra - są to okna Roto i wykonawca powiedział, że żłobienia w ramie nie pozwalają na pełne rozwarcie (tak jak np. w Fakro). Albo wychodzi prostopadle do okna albo trochę można odchylić w górę. Ustaliliśmy, że odchylą na tyle, ile się da. Finalnie wyszło tak jak na zdjęciu.
- dół - mamy wysoką ściankę kolankową i nie było szans puścić obróbki prostopadle do podłogi. Wyszłaby wtedy na zewnątrz muru. Konieczne było puszczenie płyty najpierw prostopadle do okna, a potem zgięcie. Tutaj mam wątpliwości, czy ta część prostopadła do okna nie powinna skończyć się w linii wewnętrznej ściany i wtedy z tego miejsca pójść już prostopadle do podłogi.

Musimy mieć zrobioną porządnie obróbkę, bo mamy wszędzie podłogówkę i pod oknami nie będzie grzejników. Prawidłową wentylację ma zapewnić wentylacja mechaniczna.
Proszę o opinię i z góry dziękuję za pomoc.

Jarek.P
19-09-2011, 15:54
Musiałem wyciąć dziurę w płycie GK zabudowy poddasza i zwróciłem uwagę, że zza tego gipskartonu, przez wyciętą dziurę mi wieje... Nie był to jakiś dziki przeciąg, po prostu wyczuwalny prąd powietrza. Powiedzcie mi praktycy i doświadczeni: coś takiego jest niedopuszczalne, mamy spieprzoną wiatroizolację i mamy siadać i płakać przewidując gigantyczne rachunki za ogrzewanie zimą, czy też jakieś nieszczelności i związane z tym jakieś przewiewy są zawsze i nie ma się czym przejmować?

Wiało mi z dziury wyciętej na wysokości ścianki kolankowej. Z tego, co pamiętam, folię wiatroizolacyjną poddaszowcy wywijali pod wełnę i wykładali ma murłatę, pytałem, dlaczego jej nie kleją do ściany, tłumaczyli mi, że klejona i tak się odklei, a tak - przygniata ją wełna i jest OK. Brzmiało to sensownie, ale, jak widać - jednak jest nie do końca OK, pytanie tylko, jak bardzo. Czy wiatr hula nam przez wełnę na przestrzał domu, czy też są to sumujące się niewielkie nieszczelności, które suma - sumarum dają taki efekt, jak się gdzieś zwartą jakby nie patrzeć zabudowę GK przedziurawi?

J.

profi45
19-09-2011, 18:20
Taka robota to wykończyc narożniki wypada tylko na półokrągło najlepiej butelką po piwie.

Jarek.P
19-09-2011, 20:10
Panowie, ale bardziej konkretnie proszę...

Wyjaśnieniami już służę - owszem, robili to niemal niepilnowani, ze smutnych powodów osobistych, o których piszę w dzienniku, tu ich powtarzać nie ma potrzeby. Wyboru niestety nie miałem.

Co do zdjęć - pierwsze przedstawia zabezpieczenie przeciwkunowe - mój dom stoi w lesie, kunę jedną już miałem na pokładzie, chciałem się zabezpieczyć przed kolejną. Ta siatka jest moim wymysłem, jest wstawiona między deskowanie a murłaty, w ocieplaniu nijak nie przeszkadzała. Peszel przechodzący przez nią - na wszelki wypadek, oświetlenie podbitki, kamery - zawsze się przyda.

Następne zdjęcie przedstawia strych od wewnątrz. Sufity pomieszczeń na poddaszu są u mnie dość pogibane, to co widać (płyty GK), to ich lewa strona, ponad nimi konstrukcja dachu oraz same połacie dachowe wraz z ociepleniem.

Tekst o kabelkach? Nie wiem, o czym piszesz?

A co do samej folii - grzebiąc w internecie znalazłem tyle, że powinna być przyklejana do ściany. Ale, czy takie przyklejenie faktycznie daje 100% szczelności? Nic się nie odkleja (taśma dwustronna kontra żelbetowy wieniec... jakoś nie wierzę), wszystko jest takie idealnie szczelne?

J.

Jarek.P
19-09-2011, 21:45
A co złego jest w odpowietrzeniu kanalizy wzdłuż krokwi?

I mogę prosić też o szersze info n/t tego kabla? Jak to powinno być zrobione?

Ta folia była sprzedawana jako folia paroizolacyjna, tak mam na fakturze, tak było na metkach na rolkach folii.

Nigdzie u mnie ściana działowa nie podpiera deskowania, być może na zdjęciu tak to wyglądało, ale tam jest odstęp na szerokości krokwi (o ile myślisz o tym zdjęciu, co ja).

J.

profi45
20-09-2011, 15:30
Anty -kuna dla mnie hit.
Paroizolacja to paroizolacja a nie wiatroizolacja.
Te CD w pionie to podwójny ruszt tylko jak miały wspierac poprzeczne CD to daje sie krótkie odcinki i wpina na łącznikach poprzecznych.
Jak poradziłes sobie z wełna w takim bałaganie i mostkami ?
Jak widze CD na murłacie to pukam sie w głowe jak ma przy kolankowej nie przewiewac i jak ocieplic murłate dokładnie.
CD ki wpadaja na krokiew koszowa jak z tego wyszedłes i jak tam nie popęka to cud.
Troche pisałem o głupich mocowaniach CD do murłat jednak nie w kontekscie ocieplenia a to dobry argument na mostki termiczne i przewiewy.
sprostowanie na murłacie i przy samej murłacie.

Jarek.P
20-09-2011, 16:15
OK, folia powinna być przyklejona, u mnie nie jest, leży sobie na wieńcu ściany kolankowej, dociskana do niego ciężarem wełny - już wiem, że to fuszerka. Jak wielka jest to fuszerka - sprawdzę, jak będzie wietrzny, zimny dzień, póki co ten prąd powietrza z otworu jest ledwie wyczuwalny.

Z wełną - oni (oni=fachowcy, którzy to robili, to nie jest moja robota, nie miałem szans przy niej nawet asystować w charakterze widza) ją w formie pionowych pasów wsuwali za te poziome CDki.

Mocowanie CD do murłat? Nie przypominam sobie u siebie czegoś takiego.

Wzdłuż krokwi koszowych też nic mi nie pęka, ta zabudowa ma już niemal rok.

A co do anty-kuny, to nie rozumiem, ironizujesz, czy piszesz szczerze. Jeśli uważasz, że ta siatka jest błędem, napisz konkretnie, dlaczego, w czym ona przeszkadza. Bo dla mnie póki co jej zastosowanie jest proste: kuna mi przez nią nie wejdzie w wełnę. Podbitki jeszcze nie mam i przez pewien jeszcze czas jej nie będę miał, więc ta siatka póki co stanowi jedyną barierę.

Nadal tez chciałbym się dowiedzieć, dlaczego odpowietrzenie kanalizy mocowane wzdłuż krokwi jest błędem.

J.

profi45
20-09-2011, 16:57
walczyłem nie wiem czy z kuna czy innym stworem i byłem bezradny.Zasieki dobra rzecz .Przy murłacie w twoim przypadku.
Pękniecia nie widac ale lipa jak cholera tam jest "PROWIZORKA" ale czego oczy nie widza serce nie boli.

Jarek.P
20-09-2011, 17:21
A z ciekawości - jak to powinno być zrobione? Te poziome CDki powinny być jakoś łączone razem?

J.

profi45
20-09-2011, 17:43
A z ciekawości - jak to powinno być zrobione? Te poziome CDki powinny być jakoś łączone razem?

J.

Jak najbardziej powinny byc połączone albo 2UD skrecone lub elastycznym knaufa. Sam zafundowałem taka robote kiedyś inwestorowi i dałem akryl.
dopiero zobaczyłem jak sie płyty rozjechały i akryl w odstawke poszedł i papier tyłek mi ratował. Moja prowizorka była.Szczelina nad która straciłem kontrole:)
Na marginesie jak ta wełne upychali to masz tam jakąs szczeline pod deskami?

Jarek.P
20-09-2011, 20:15
Nie mam szczeliny, mam zamiast papy membranę Tyvek Pro użytą zgodnie z ich zaleceniami: brak szczeliny, wąskie deski bite z odstępami.

Nawiasem mówiąc, sprawdziłem w dwóch miejscach, w których jeszcze byłem w stanie - dechy suche jak pieprz.

J.

Terror
24-09-2011, 21:23
Nie wiem czy padła odpoweidz na moje pytanie, ale sorry, ogarnięcie tego wątku w całości jest niemożliwe ;)
Mam pytanie, bo nadszedł czas na wykonanie izolacji poddasza. Mam dach z pełnym deskowaniem, papowaniem i dachówką ceramiczną.
Zaprzyjaźniony wykonawca radzi 15 i 10 Unimaty, ale nie wiem czy to nie będzie za mało ;) W sumie staramy się docieplić dom na ile to możliwe, i wolałbym dołożyć te kolejne 5 UNimaty.
Jakieś sugestie? :)

lelelek
24-09-2011, 22:15
Sąsiedzie, Terroże szatana najlepiej będzie przeczytać wątek o OZC i będziesz mógł wycenić sobie każdy cm ocieplenia, u mnie jest 36 cm SuperMaty

Rom-Kon
25-09-2011, 23:48
witam,
po zdjęciach umieszczonych w dzienniku zwrócono mi uwagę, że mogę mieć źle obrobione okno. Wygląda to tak:

na dole
75294

na górze

75295

i całość z innego pokoju:

75296

Czytałam, że okna powinno robić się tak, że górna część powinna być równoległa do podłogi, a dolna do niej prostopadła. U nas pojawiły się takie utrudnienia:
- góra - są to okna Roto i wykonawca powiedział, że żłobienia w ramie nie pozwalają na pełne rozwarcie (tak jak np. w Fakro). Albo wychodzi prostopadle do okna albo trochę można odchylić w górę. Ustaliliśmy, że odchylą na tyle, ile się da. Finalnie wyszło tak jak na zdjęciu.
- dół - mamy wysoką ściankę kolankową i nie było szans puścić obróbki prostopadle do podłogi. Wyszłaby wtedy na zewnątrz muru. Konieczne było puszczenie płyty najpierw prostopadle do okna, a potem zgięcie. Tutaj mam wątpliwości, czy ta część prostopadła do okna nie powinna skończyć się w linii wewnętrznej ściany i wtedy z tego miejsca pójść już prostopadle do podłogi.

Musimy mieć zrobioną porządnie obróbkę, bo mamy wszędzie podłogówkę i pod oknami nie będzie grzejników. Prawidłową wentylację ma zapewnić wentylacja mechaniczna.
Proszę o opinię i z góry dziękuję za pomoc.

Witam po przerwie... właśnie wjechałem do domu...

Co mogę powiedzieć patrząc na fotki? Jeśli chodzi o dół okna to już niewiele można zrobić bo okno jest wysunięte za murłatę (nie jest to błąd!) ale płyta mogła swobodnie dochodzić do ściany kolankowej - ideału już raczej nie będzie ale można znacznie poprawić "wizualnie".

Góra okna i boczny glif - totalna kicha... niestety... a miejsce (w przeciwieństwie do dolnego glifu) na poprawną obróbkę jest!

Dolne zdjęcie - układ płyt na skosie dopuszczalny choć nie zalecany... czasem też stosuję podobny mix (sporadycznie) ale ilość wkretów na takiej odległości zbyt mała! Płyta trzyma się na trzech wkrętach na profil! Oj oszczędzali na wkrętach i na płytach! Nie wnikam już w inne szczegóły bo to już i tak wystarczy - uważam (moje zdanie) że poddasze a szczególnie okna do poprawki.

Rom-Kon
26-09-2011, 00:15
Musiałem wyciąć dziurę w płycie GK zabudowy poddasza i zwróciłem uwagę, że zza tego gipskartonu, przez wyciętą dziurę mi wieje... Nie był to jakiś dziki przeciąg, po prostu wyczuwalny prąd powietrza. Powiedzcie mi praktycy i doświadczeni: coś takiego jest niedopuszczalne, mamy spieprzoną wiatroizolację i mamy siadać i płakać przewidując gigantyczne rachunki za ogrzewanie zimą, czy też jakieś nieszczelności i związane z tym jakieś przewiewy są zawsze i nie ma się czym przejmować?

Wiało mi z dziury wyciętej na wysokości ścianki kolankowej. Z tego, co pamiętam, folię wiatroizolacyjną poddaszowcy wywijali pod wełnę i wykładali ma murłatę, pytałem, dlaczego jej nie kleją do ściany, tłumaczyli mi, że klejona i tak się odklei, a tak - przygniata ją wełna i jest OK. Brzmiało to sensownie, ale, jak widać - jednak jest nie do końca OK, pytanie tylko, jak bardzo. Czy wiatr hula nam przez wełnę na przestrzał domu, czy też są to sumujące się niewielkie nieszczelności, które suma - sumarum dają taki efekt, jak się gdzieś zwartą jakby nie patrzeć zabudowę GK przedziurawi?

J.

Zjawisko normalne! Wiatroizolacja to mrzonka. Wełnę powietrze przewiewa ale tylko wtedy gdy dasz "cug". Aby był "cug" (tak jak w kominie) musi być wlot (przez np. szczelinę wentylacyjną) i wylot (w tym przypadku dziura w płycie). W zależności od kierunki wiatru dziurą albo nawiewa albo wywiewa! Ale wystarczy w kominie zamknąć szyber a powietrze "stanie" tu też - zamknij dziurę a powietrze "stanie". Delikatny ruch powietrza w wełnie chociaż szkodliwy dla izolacyjności termicznej dobrze służy przy osuszaniu przestrzeni słabo zwentylowanej (nad oknami czy też kosze i naroża - szczególnie przy pełnym deskowaniu) czyli chroni więźbę przed gniciem. Problem przewiewania znika po ofoliowaniu i opłytowaniu.

...ciekawostka - jeśli macie tylko pierwszą warstwę wełny pomiędzy krokwiami to po poddaszu hula wiatr! Wełna działa jak gigantyczny filtr powietrza taki jak np. w samochodzie. Po roku takiej hulanki wełna od strony zewnetrznej (od dachu) jest ciemniejsza a miejscani nawet czarna - nie jest to grzyb tylko wszelakie zanieczyszczenia z powierza! Wełna działała jak filtr. No i jesli grziejecie takie pomieszczenie to bardzo dużo ciepła ucieka - grzejecie Panu B. chmurkę (nie wspomnę o możliwości zawilgocenia takiej wełny)

Yeti
26-09-2011, 02:26
Dzięki Wodzu, że ci się chciało76590.
Więcej nie piszę, bo się nie opędzisz;):lol2:

Abaddon
26-09-2011, 08:17
Witam

Mam następujące pytanie dla znawców tematyki.
Dach pokryty gontem bitumicznym, membrana pod gont, pełne deskowanie.
Grubość krokwi 15 cm. Planowane ocieplenie to 10cm + 15cm wełna Rockwool. Budynek nie ocieplony z zewnątrz, brak wylewek, tynki będą w całości z G-K, brak CO.
Czy konieczne jest aby między deskowanie a wełnę dawać wiatroizolację czy wystarczy zrobić sznurkowanie zostawiające 5cm szczelinę między deskowaniem a planowanym ociepleniem? Czy w miesiącu październiku najpóźniej listopadzie wskazane jest robienie izolacji poddasza zważywszy na fakt, że będzie to izolacja z paroizolacją lecz na razie bez układania G-K. Ewentualnie jak zimy nie będzie srogiej to G-K. Czy nie będzie to miało wpływ na zawilgocenie wełny. Czy dać sobie spokój i na spokojnie na wiosnę?

Dzięki za wszelkie odpowiedzi na temat.

Jarek.P
26-09-2011, 09:58
Dzięki za słowa otuchy. Tak czy tak, ten temat będę monitorował, spróbuję też zrobić w niewykończonej jeszcze łazience odkrywkę zimą, żeby sprawdzić, czy zgodnie z prognozami Flashacka wełna i deskowanie się zawilgacają.

J.

Rom-Kon
26-09-2011, 10:29
Dzięki Wodzu, że ci się chciało76590.
Więcej nie piszę, bo się nie opędzisz;):lol2:
...nie chciało mi się ale jak zwykle ciekawość zwyciężyła ;) i nie żałuję :)

...post pisałeś o 2.28 chyba w nocy - sypiasz czasami? :???::???:

Spirea
26-09-2011, 10:43
Witam po przerwie... właśnie wjechałem do domu...

Co mogę powiedzieć patrząc na fotki? Jeśli chodzi o dół okna to już niewiele można zrobić bo okno jest wysunięte za murłatę (nie jest to błąd!) ale płyta mogła swobodnie dochodzić do ściany kolankowej - ideału już raczej nie będzie ale można znacznie poprawić "wizualnie".

Góra okna i boczny glif - totalna kicha... niestety... a miejsce (w przeciwieństwie do dolnego glifu) na poprawną obróbkę jest!

Dolne zdjęcie - układ płyt na skosie dopuszczalny choć nie zalecany... czasem też stosuję podobny mix (sporadycznie) ale ilość wkretów na takiej odległości zbyt mała! Płyta trzyma się na trzech wkrętach na profil! Oj oszczędzali na wkrętach i na płytach! Nie wnikam już w inne szczegóły bo to już i tak wystarczy - uważam (moje zdanie) że poddasze a szczególnie okna do poprawki.

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Rozumiem, że dół warto poprawić, aby pociągnąć jednak, na tyle ile możliwe, płytę w linii ścianki kolankowej?
Doczytałam teraz, że wkręty powinno umieszczać się w odstępach maksymalnie co 15 cm, co daje 8 wkrętów na płytę. My mamy przewaznie 6. Powinni to zatem uzupełnić. Czy na tym etapie, poza uzupełnieniem wkrętów, coś jeszcze powinni poprawić? Czy żądać też poprawienia tego sztukowania nad oknami? Znalazłam u Pana w albumie (fotografia nr 38 z fotek budowlanych) takie rozrysowanie, jaki powinien być układ płyt. Napisał Pan, że to dopuszczalne, ale nie jest zalecane. Jakie mogą być skutki takiego układu?
Czy mógłby Pan napisać, jak powinni poprawić ten górny i boczny klif?

Rom-Kon
26-09-2011, 10:44
Witam

Mam następujące pytanie dla znawców tematyki.
Dach pokryty gontem bitumicznym, membrana pod gont, pełne deskowanie.
Grubość krokwi 15 cm. Planowane ocieplenie to 10cm + 15cm wełna Rockwool. Budynek nie ocieplony z zewnątrz, brak wylewek, tynki będą w całości z G-K, brak CO.
Czy konieczne jest aby między deskowanie a wełnę dawać wiatroizolację czy wystarczy zrobić sznurkowanie zostawiające 5cm szczelinę między deskowaniem a planowanym ociepleniem? Czy w miesiącu październiku najpóźniej listopadzie wskazane jest robienie izolacji poddasza zważywszy na fakt, że będzie to izolacja z paroizolacją lecz na razie bez układania G-K. Ewentualnie jak zimy nie będzie srogiej to G-K. Czy nie będzie to miało wpływ na zawilgocenie wełny. Czy dać sobie spokój i na spokojnie na wiosnę?

Dzięki za wszelkie odpowiedzi na temat.
Nie wnikam jak się ma membrana pod gontem - nie moja dzialka. A co do reszty poddasza... nie jest konieczna wiatroizolacja (99% domów jej nie ma) ale jak się mocno uprzesz to możesz dać. Przy szczelinie 5cm nawet nie musisz dawać nic - ani sznurkowania, ani innych wynalazków do tworzenia szczeliny... zadziała grawitacja i zrobi się sama. Z wełną poczekaj - najpierw wylewki! Poddasze można robić w każdej temperaturze (my nie mamy wolnego w zimie ;)) ale z wilgocią trzeba uważać! Jeśli będzie jej za dużo z wełny będzie się lać (tak - dosłownie lać!) woda!

Rom-Kon
26-09-2011, 11:09
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Rozumiem, że dół warto poprawić, aby pociągnąć jednak, na tyle ile możliwe, płytę w linii ścianki kolankowej?
Doczytałam teraz, że wkręty powinno umieszczać się w odstępach maksymalnie co 15 cm, co daje 8 wkrętów na płytę. My mamy przewaznie 6. Powinni to zatem uzupełnić. Czy na tym etapie, poza uzupełnieniem wkrętów, coś jeszcze powinni poprawić? Czy żądać też poprawienia tego sztukowania nad oknami? Znalazłam u Pana w albumie (fotografia nr 38 z fotek budowlanych) takie rozrysowanie, jaki powinien być układ płyt. Napisał Pan, że to dopuszczalne, ale nie jest zalecane. Jakie mogą być skutki takiego układu?
Czy mógłby Pan napisać, jak powinni poprawić ten górny i boczny klif?
Po pierwsze - na Forum (i ogólnie w sieci) przyjęło się że do siebie TYkamy... nikt nad nikim nie Pan-uje.

...poprawka okien to niestety totalna demolka! Na tym etapie nie da się poprawić - trzeba rozebrać i od nowa zrobić ...niestety.

Tak powinna wyglądać góra okna:

http://images31.fotosik.pl/438/cbd5dd24b9741364.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

a w Twoim przypadku dół okna tak:

http://images37.fotosik.pl/49/00c32949a3d5c152.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Płyta dolnego glifu bezpośrednio dociągnięta do ściany kolankowej - bez kawałka skosu pod oknem. Przy takiej obróbce płyta glifu jest związana na sztywno ze ścianą i zdylatowana -nie łączy się!- od konstrukcją skosu! W narożnikach powstaje tzw. kontrolowane pęknięcie maskowane akrylem. Płyta ta nie łączy się ani z oknem ani z bocznymi glifami.

a tu bezpośredni link do mojego albumu na fotosiku... wszystko o oknach.


http://www.fotosik.pl/u/rom-kon/album/973720

witekgo
26-09-2011, 13:37
Panie rom-kon z jakiej części Polski jesteś?? jeśli można zapytać

Rom-Kon
26-09-2011, 20:05
Panie rom-kon z jakiej części Polski jesteś?? jeśli można zapytać
Wielkopolska, Wągrowiec 60km na północ od Poznania ...a teraz pracuję pod Piasecznem koło Warszawy - czyli raczej daleko do Myślenic :(

Rom-Kon
26-09-2011, 20:17
I. Oczywiste jest, ze welna ma opor dla pary wodnej identyczny jak powietrze.
Jarecki, nie ma nic zlego w przewiewaniu suchego powietrza. gdyby rom "czail baze" wiedzial by, ze miejscowe braki (bo takie masz) paroizolacji są szkodliwe dla samej izolacji jak i konstrukcji więźby. bo temat glebiej dotyczy dyfuzji pary przez przegrode dachu.

...no jakoś nie czaję bazy... zresztą nie tylko ja nie czaję bo firma Rockwool też nie - nie zalecają paroizolacji w pomieszczeniach teoretycznie suchych (ja się z tym nie zgadzam) no i nie wyznaję teorii balonika... nie wierzę w oddychanie przegród budowlanych... po prostu taki inny jestem.

Jarek.P nie wiem jakie masz braki w paroizolacji - nie przeglądałem szczegółowo Twoich fotek wiec mogę nie być na bieżąco w temacie ale wiem że Flash z jednej dziurki po nietrafionym wkręcie robi olbrzymią tragedię - ja podchodzę w sposób bardziej liberalny bo zdaję sobie sprawę w jaki sposób rozchodzi się para (teoretycznie stożek a w praktyce mamy jeszcze szczelinę pomiędzy wełną i płytą wiec stożka nie ma) i jakie ilości tej pary przechodzą przez spowalniacz jakim jest płyta.

Jarek.P
26-09-2011, 20:29
O dziurach w samej mojej folii paroizolacyjnej nic nie wiem, natomiast Flashbackowi generalnie chodzi o przyjętą przez moich poddaszowców technikę zakańczania dołu paroizolacji - nie kleili jej do ściany, tylko wywijali na wieniec ścianki kolankowej i murłatę. Tłumaczyli mi wtedy, że nie ma siły, żeby klejona folia się nie odkleiła, a tak - wełna swoim ciężarem ją dociska i jest OK. Wtedy nie drążyłem tematu, umierała mi właśnie mama i poddasze było na końcu listy interesujących mnie wtedy problemów, tłumaczenie wydało mi się sensowne i na tym stanęło. A teraz, zauważywszy ten prąd powietrza z wykonanej po cośtam dziury w GK zacząłem się zastanawiać.
Jak pisałem, to nie był dziki wicher, tylko ledwie wyczuwalny prąd.

J.

Rom-Kon
26-09-2011, 20:58
Przykro mi z powodu Twojej mamy... to zrozumiałe że w takim czasie nie byłeś myślami na budowie. Jeśli chodzi o tą paroizolację to ja bym aż takiej tragedii nie robił owszem trochę wiecej pary przeniknie ale jeśli szczelina wentylacyjna jest drożna to spokojnie powinna ulecieć w siną dal... wiadomo że im mniej tym lepiej ale trudno, stało się.... i jeśli to tylko jeden błąd to spokojnie budynek nie rozsypie się przed upływem 100 lat! ...no chyba że pobudują obok autostradę ;)

Abaddon
27-09-2011, 10:59
Jeśli chodzi o membranę to małe nieporozumienie nie jest membrana dachowa lech papo-membrana stosowana do pokryć takich jak gont. A konkretnie BauderTOP TS 25NSK

Rom-Kon
27-09-2011, 12:16
Aaaaa jesli tak to ok.

Spirea
27-09-2011, 16:13
Po pierwsze - na Forum (i ogólnie w sieci) przyjęło się że do siebie TYkamy... nikt nad nikim nie Pan-uje.

...poprawka okien to niestety totalna demolka! Na tym etapie nie da się poprawić - trzeba rozebrać i od nowa zrobić ...niestety.

Tak powinna wyglądać góra okna:

http://images31.fotosik.pl/438/cbd5dd24b9741364.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

a w Twoim przypadku dół okna tak:

http://images37.fotosik.pl/49/00c32949a3d5c152.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Płyta dolnego glifu bezpośrednio dociągnięta do ściany kolankowej - bez kawałka skosu pod oknem. Przy takiej obróbce płyta glifu jest związana na sztywno ze ścianą i zdylatowana -nie łączy się!- od konstrukcją skosu! W narożnikach powstaje tzw. kontrolowane pęknięcie maskowane akrylem. Płyta ta nie łączy się ani z oknem ani z bocznymi glifami.

a tu bezpośredni link do mojego albumu na fotosiku... wszystko o oknach.


http://www.fotosik.pl/u/rom-kon/album/973720


dziękuję Ci bardzo pomoc.
Wysłałam maila do Wykonawców z żądaniem poprawienia robót. Czy powinnam upierać się o zmianę układu płyt nad oknami na tej mojej ostatniej fotce? Rozumiem, że każde łączenie, to potencjalne miejsce na spękanie przy "pracy dachu"? I jeszcze jedno - czy boczne glify powinny być zrobione z jednej płyty? U mnie mocowanie jest jedynie przy końću wnęki, czy nie powinny być też wewnątrz? Czy tam się montuje jeszcze profile?

Rom-Kon
27-09-2011, 19:25
dziękuję Ci bardzo pomoc.
Wysłałam maila do Wykonawców z żądaniem poprawienia robót. Czy powinnam upierać się o zmianę układu płyt nad oknami na tej mojej ostatniej fotce? Rozumiem, że każde łączenie, to potencjalne miejsce na spękanie przy "pracy dachu"? I jeszcze jedno - czy boczne glify powinny być zrobione z jednej płyty? U mnie mocowanie jest jedynie przy końću wnęki, czy nie powinny być też wewnątrz? Czy tam się montuje jeszcze profile?

...i pewnie w mailu były namiary jak to ma być zrobione i Szanowni Wykonawcy odnajdą mnie w celu wyklepania mi michy ... poradami na Forum kopię sobie grób...i na co mi to było :bash:
Ale bez żartów... układ płyt nad oknami chociaż mogło być lepiej to jesli teraz zrobi się dobrze spoinowanie to jeszcze ujdzie w tłoku... teraz bez demolki i strat w materiałach ciężko. Za to okna do poprawki. Boczny glif robi się z jednej płyty i mocuje się tylko do profila zamykającego (UD) profile CD... czyli tylko u dołu. Pośrodku nie ma już profili (w mojej obróbce nie ma). Proszę spojrzeć na fotki na fotosiku - album obróbka okien dachowych wstawiony dla Yeti'ego ale inni nawet Konkurencja może coś podpatrzeć :P a co mi tam jak zdrowa konkurencja to ok. Link do albumu: http://www.fotosik.pl/u/rom-kon/album/973720 lub w mojej stopce

noucamp
27-09-2011, 22:13
...

Rom-Kon
28-09-2011, 08:29
...wiedza jest przekleństwem ...niewiedza błogosławieństwem! Cytat z dziennika Spirea. No i niestety muszę zgodzić się z Flash'em - nie tylko sposób zabudowy... jeśli dobrze widzę to poddasze będzie porządnie oddychać a nawet sapać - bo chyba zabrakło folii paroizolacyjnej...

Spirea
28-09-2011, 09:25
Na poddaszu położona jest folia Alum'X. To zdjęcie jest sprzed obróbki. Zakładam, że ta folia została tam włożona przed przykręceniem płyt. Fakt, że wczoraj coś mnie tknęło i myślę, żeby dzisiaj sama odkręcić płytę i zobaczyć jak tam wygląda.

Rom-Kon, spokojnie, mail do wykonawców poszedł bez danych identyfikujących. I małe sprostowanie - cytat o wiedzy i niewiedzy nie pochodzi z mojego dziennika, tylko z komentarzy forumowiczów.

Spirea
28-09-2011, 09:40
później było coś takiego:
76812

z innych zdjęć, już po nałożeniu płyt, widać, że wystaje ta folia. Nie jest więc połączona z folią na skosach. Rozumiem, że to jest błąd, a ta folia dookoła okien powinna być połączona z folią na skosach, czy tak?

Rom-Kon
28-09-2011, 10:02
okej... patrzyłem lewym okiem i to jeszcze mocno zaspanym... sorki

Spirea
28-09-2011, 15:29
spirea pokaz jak masz podwieszone sufity. bo z dziennika wyglada jakby nie byly.

ok, jak wrócę do domu, bo nie mam przy sobie zdjęć. Dzisiaj wchodziłam na strych i widziałam tam mocowania profil. Wrzucę jednak fotki, jeśli będzie coś widać.
Panowie stwierdzili, że ich zdaniem okna są zrobione prawidłowo, ale jeśli chcę inaczej to poprawią. Powiedzieli, że jeśli zrobią dolny glif tak jak podałam - czyli do ścianki kolankowej, tak jak na zdjęciu Rom-Kona powyżej) to istnieje większe ryzyko, że na styku tynku i płyty będą pęknięcia niż jest teraz. Na pytanie o połączenie folii przy obróbce z z folią na skosie powiedzieli, że te rogi robi się potem uniflootem i wszystko będzie szczelne. Odległość między wkrętami jest wg nich też zgodna ze sztuką. I bądź tu mądry.

Spirea
28-09-2011, 23:12
Jestem po rozmowie z Nimi i w sobotę będą poprawiać okna - dolny i górny glif, powiem też, aby boki okien zrobili z pełnych płyt. Nie wiem tylko jak zrobić z tą folią. Ten tekst o unifloocie też mnie nie przekonał. Wydaje mi się, że powinni poodkręcać płyty z boku okien i połączyć folię. W zasadzie będzie to wiązać się z położeniem nowej folii, bo ta która jest, jest za krótka, aby zrobić ten zakład.
Sprawdziłam na stronie Knaufa (bo płyty są Knaufa), że rozstaw wkrętów powinien być maksymalnie co 17 cm.

Tu widoczne podwieszenia na skosach:
76935

76936

Natomiast nie widzę podwieszeń na sufitach. Mogło być tak, ze nie było ich jak robiłam zdjęcia, a potem już były zakryte. Mogło być i tak, że nie dali (!?). Będę się z Nimi widzieć, to spytam, jak to było zrobione. Ekipa nie była wzięta z kosmosu, zapewniano mnie, że jest dobra...

Spirea
29-09-2011, 10:39
Flashback, czemu poprawna obróbka wiąże się z demontażem całych skosów?
I na czym polega konkretnie tragiczność ułożenia izolacji na skosach? Od strony pokojów wyglądało to tak:
76954

Pytam się o konkrety, bo nie powiem wykonawcom, Panowie tragicznie zrobiliście. Oni uważają, że jest ok. Jeśli ja uważam, że jest źle, muszę im wskazać na czym konkretnie polegają ich błędy. Ta fotka ze skosów - tam wełna będzie jeszcze kładziona, ale pisałeś o skosach.

O odległości na 17cm napisałam, bo podałeś, żeby sprawdzić wytyczne producentów.

Rom-Kon
29-09-2011, 14:37
Dobra - Flash wywołany ale i ja coś dodam.

By poprawić a raczej zrobić na nowo stelaż pod okno niestety należy zdjąć płyty na skosie wokół okien i oczywiście rozebrać opłytowanie i oprofilowanie samego okna. Inaczej będą to tylko półśrodki zresztą nawet nie wiem czy możliwe w inny sposób do wykonania.

Co do wykonania innych detali to się nie wypowiadam bo mam za mało informacji co do sposobu oprofilowania i paroizolacji... wkretów bym się aż tak nie czepiał-są na granicy przyzwoitości (oprócz tych co wcześniej wskazałem) wiadomo że zawsze lepiej więcej niż mniej ale i nie ma problemu by jeszcze parę dokręcić... ja staram się dawać nie mniej 9szt. na rząd czyli co 15cm ale bywa że się rozpędzę do nawet 12szt. Ale Inwestorzy nie mają mi tego za złe chociaż Konkurencja już mi to wytknęła :D

...i jeszcze jedna uwaga:
Flash jest typowym ekstremistą bez możliwości jakiegokolwiek odstępstwa od wyznaczonej reguły
Ja potrafię w niektórych miejscach przymknąć oko na zasadzie że nie tylko mercedes to samochód ale tico również jeździ (np. patrz mój wywód na temat folii budowlanej w zastępstwie paroizolacyjnej i koment. Flasha ;))

Rom-Kon
29-09-2011, 20:29
Flash Ty mi tu nie fiołkuj bo jak nie będziemy sobie wytykać najdrobniejszych potknięć to ludzie stracą do nas zaufanie :lol2:

Coltt
30-09-2011, 11:21
Witam !

Czy istnieją jakies przeciwskazania aby np. płatew ocieplic dookoła , na poddaszu walcze o kazdy centymetr sufitu aby nie było za nisko i tak wyszło ze akurat płatew wychodzi na srodku ocieplenia (10cm od góry i 5cm od dołu).
Dzisiaj od znajomego usłyszałem ze nie powinno sie ocieplać drewnianych konstrujcji od góry... prawda to czy niesłuchac ?

Rom-Kon
30-09-2011, 11:41
Swobodnie możesz płatew otulić całą na około wełną. Nic nie stoi na przeszkodzie. Czasem płatew wystaje spod płyty wtedy tylko wełnę daje się nad. Jeśli płatew będzie wystawać to niestety w tym miejscu główną izolacją będzie drewno ale nie ma co robić problemu - drewno w takiej masie też ma niezły opór cieplny i nie będzie się nic z tym działo. Jesli masz pełne deskowanie to uwazaj na to by wełna nie zamknęła szczeliny a jeśli membranę dachową to by wełna nie wybrzuszyła jej.

Rom-Kon
30-09-2011, 11:43
no trzeba jakies pstryku do zdjec na budowe kupic :D

...i co będziesz Konkurencji "sprzedawał" swoją wiedzę? I to tak za darmola? ...naumieją się i wyślą Cię na bezrobocie! :)

gin
02-10-2011, 08:35
Nie ma profili aluminiowych są tylko stalowe w tym asortymencie. Sa tylko narożniki aluminiowe.

chagall
02-10-2011, 23:44
Witam, czy możecie mi wyjaśnić, dlaczego należy tak szczelnie zaklejać wszelkie łączenia folii paroizolacyjnej, skoro i tak się ją wielokrotnie podziurawi wkrętami przykręcając płyty GK?

Spirea
03-10-2011, 20:59
Rom-Kon i FlashBack, dzięki za pomoc w sprawie okien. Ekipa w sobotę przyjechała i poprawiła obróbki - dolny glif został wyprowadzony tak, aby "spotkać się" w linii ze ścianką kolankową, górny wyprowadzony równolegle do podłogi, boki zrobiono z jednego kawałka płyty, zlikwidowano też sztukowania płyt dookoła okien i zrobiono je z jednej płyty. Połączono też taśmą folię paroizolacyjną dookoła okien z tą na skosach. Mam nadzieję, że teraz jest dobrze. Więcej z Nich nie wyciągnęłam. Z wkrętami dałam spokój. Przyjadą jeszcze uzupełnić wełnę na strychu. Oglądaliśmy na strychu wełnę przy membranie i raczej nie wygląda na wypchniętą.
Nowe fotki:

http://img593.imageshack.us/img593/8823/obraz3486.jpg

http://img26.imageshack.us/img26/1230/obraz3484.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/6679/obraz3485.jpg

Markojus
03-10-2011, 21:35
Witam wszystkich , mam pytanie i może ktoś mógłby mi pomóc. Nasze poddasze jest za mało docieplone i odczuwa sie szybki spadek temperatury.
poddasze jest już wykończone i zamieszkane , czytałem że jest możliwośc docieplenia metodą wdmuchiwania , chodzi mi o ekofiber lub inny materiał izolacyjny.
Mieszkamy na pomorzu , ale w pobliżu nie moge znależdz firmy która by się tym profesjonalnie zajęła ,jak już to w centralnej polsce i dalej .
Może ktoś mi coś na ten temat napisać , znajomi budowlańcy mówią że można samemu wyporzyczyć jakąś maszynę kupić materiał i samemu wykonać .
Sam nie wiem co mam o tym myslec . Może ktoś wie czy sa firmy na pomorzu ( trójmiasto) które się tym zajmują , prosiłbym o jakieś info
Pozdrawiam

gin
04-10-2011, 22:18
Witam wszystkich , mam pytanie i może ktoś mógłby mi pomóc. Nasze poddasze jest za mało docieplone i odczuwa sie szybki spadek temperatury.
poddasze jest już wykończone i zamieszkane , czytałem że jest możliwośc docieplenia metodą wdmuchiwania , chodzi mi o ekofiber lub inny materiał izolacyjny.
Mieszkamy na pomorzu , ale w pobliżu nie moge znależdz firmy która by się tym profesjonalnie zajęła ,jak już to w centralnej polsce i dalej .
Może ktoś mi coś na ten temat napisać , znajomi budowlańcy mówią że można samemu wyporzyczyć jakąś maszynę kupić materiał i samemu wykonać .
Sam nie wiem co mam o tym myslec . Może ktoś wie czy sa firmy na pomorzu ( trójmiasto) które się tym zajmują , prosiłbym o jakieś info
Pozdrawiam
Nadmuchac to ci nadmuchaja jak zapłacisz, najpierw sie trzeba zastanowic czy sie da i gdzie sie da docieplic ?
Najpierw trzeba pomyslec potem robic nie odwrotnie. Znam wiele dociepleń co nic nie dały a ludzie kase wydali a cieplej miał ktos w kieszeni tylko.

salik
05-10-2011, 20:13
W związku z tym że zaczynają być u nas widoczne efekty prac zabudowy KG/ocieplenia dachu, zrobiłem kilka zdjęć poglądowych.
No i niestety wygląda że z dolnym glifem mam ten sam problem co Spirea :(
A konkretnie wygląda to tak:
http://sal.pl/dom/okno-dachowe-dolny-glif.jpg

Górny glif mam nadzieję jest ok, chociaż nie jest równolegle do podłogi, ale jest nawet bardziej 'rozwarty':
http://sal.pl/dom/okno-dachowe-gorny-glif.jpg

Martwi mnie też obróbka okien. Wygląda na to że u mnie folia paroizolacyjna nijak nie łączy się z folią wokół okien.
Jest co prawda nikła nadzieja że ekipa doklejała potem taśmą brakujące fragmenty, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć (bo wtedy dużo łatwiej zostawić zapas):
http://sal.pl/dom/obrobka-okna-dachowego.jpg

http://sal.pl/dom/obrobka-okna-dachowego2.jpg

http://sal.pl/dom/obrobka-okna-dachowego3.jpg


Zerkałem na zdjęcia na stronie Rom-Kona i jestem prawie na 100% pewien że te 2 rzeczy są źle.
Między krokwie poszło 20cm wełny, krokwie są 24-ki więc pozostało jeszcze 4cm szczeliny wentylacyjnej.

Martwi mnie też ilość wkrętów na suficie - patrząc na poprzednie wypowiedzi jest ich tak o połowę za mało?
http://sal.pl/dom/sufit1.jpg

http://sal.pl/dom/sufit2.jpg


Rom-Kon / Flashback (ale także inni forumowicze) - moglibyście spojrzeć swoim krytycznym okiem i potwierdzić moje obawy, a może coś jeszcze jest wykonane niepoprawnie?
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi (dopóki mamy obrobione tylko 3 okna, a nie 7)

salik
05-10-2011, 21:03
chlopie gdzies sie chowal przez te 1800 postow
hmmm
Tak?
Nie chce mi się teraz iść budzić chłopaków, ale mam jednak iskierkę nadziei że oni tam potem dają kolejny kawałek folii dochodzący do folii okna.
Chyba że chodzi o co innego? Zapomniałem dopisać, że między krokwie poszło 20cm, a pod krokwie 15cm.

freezyear
05-10-2011, 21:34
Tak?
Nie chce mi się teraz iść budzić chłopaków, ale mam jednak iskierkę nadziei że oni tam potem dają kolejny kawałek folii dochodzący do folii okna.
Chyba że chodzi o co innego? Zapomniałem dopisać, że między krokwie poszło 20cm, a pod krokwie 15cm.
Tragedia... Do tego płyty równolegle do profili, przykręcone do przyściennych i wkrętów na oko połowę za mało.

salik
05-10-2011, 22:09
Czyli piszecie że raczej nie da rady tego poprawić i mam zacząć myśleć o nowej ekipie? :(
Ech, a myślałem że tylko glify okienne są do poprawki...
Z tego co widzę brakuje profili pionowych przy oknach (czy też w ogóle w skosach?), płyty są faktycznie przykręcone równolegle do profili (zarówno sufit, jak i skosy).
Może jednak uda się to poprawić z obecną ekipą?
A jak wygląda kwestia ocieplenia wełną - może chociaż to jest wykonane poprawnie?

salik
06-10-2011, 08:06
Flashback - dziękuję za sugestie tu i na PW.
Mnie interesuje całość nie tylko okna, ale te mi się rzuciły od razu w oczy.
Tak wyglądało rusztowanie do sufitu w jednym z pokojów - czy nie brakuje tu przypadkiem poprzecznych profili (zerkałem na stronę Knaufa i tam jest instrukcja pokazująca 2 warstwy profili, zamocowane prostopadle do siebie):
http://sal.pl/dom/profile-sufit.jpg

Rozmawiałem z ekipą i generalnie mówią że wszystko jest ok i że płyt się wcale nie mocuje prostopadle (argument o informacji ze strony producenta nie pomógł).
No i teraz jestem w kropce - czy poprosić ich o wstrzymanie prac i poprosić kogoś żeby zweryfikował tę zabudowę czy też pozwolić im brnąć dalej, a później pewnie rozbierać tylko więcej....
Folia aluminiowa wokół okien jest, ale zgodnie z przewidywaniami - niepołączona w żaden sposób z tą na skosach (czyli tak jak było u Spirei).
I jeszcze jedno pytanie mi przyszło do głowy - czy obróbkę okien się zawsze robi na zielonych płytach?
U mnie tylko w pomieszczeniach mokrych są zielone, a pozostałe okna są obrobione zwykłymi płytami.

Spirea
06-10-2011, 09:48
FlashBack, mam nadzieję, że to "zatkanie" to w sensie pozytywnym. Napisz coś, bo nie wiem, czy te okna mogę odebrać.

Salik, specjalistą nie jestem, ale w fotografiach Rom-Kona są przy oknach zielone płyty. Pytałam o to u nas na Grupie i 2 osoby mają białe, a jedna zielone. Co ciekawe, moja ekipa w tylu sprawach wykazała się niewiedzą, a okna od początku były w zielonych płytach. Co do zaleceń producenta, to może poproś kogoś z Knaufa na wizytę na budowie, tak aby Panowie od poddasza byli obecni.

freezyear
06-10-2011, 10:08
Tylko żeby ta osoba z Knaufa zawału nie dostała bo to naprawdę jest masakra. Tłumaczenie że płyt nie mocuje się prostopadle świadczy o ich fachowości, większośc robi się właśnie prostopadle i jest to zalecenie dotyczące nie tylko płyt GK ale i np. płyt OSB, nie raz było już pisane że krawędzie cięte mogą łączyć się wyłącznie na profilu a u Ciebie łączenie jest w powietrzu. O ilości wkrętów nie ma co mówić bo jest ich sporo za mało. Na fotkach widać że sufit ma jakieś 2metry szerokości więc płyty 2m pasują a nawet jeżeli nie to docina się 2.60 i daje prostopadle. Mniej łączeń, wszystkie oryginalne, mniejsze ryzyko pęknieć. Zresztą tu chyba nawet upominanie ekipy i domaganie się poprawek może nic nie dać bo chłopaków to przerośnie patrząc na to co wcześniej zrobili.

salik
06-10-2011, 10:43
Freezyear - czyli pojedynczy ruszt (taki jak na zdjęciu które wkleiłem wyżej) może zostać pod warunkiem że płyty idą wtedy prostopadle?
Zadzwoniłem do Knaufa i powiedzieli że we wszelkich formach sufitu podwieszanego musi być kratownica (a nie pojedynczy poziom profili jak u mnie) i teraz nie wiem czy trzeba robić od nowa ruszt czy wystarczy np. tylko zamocować płyty prostopadle.
A jeśli to drugie - to czy można wykorzystać już podziurawione płyty (zagipsowując nieużywane otwory), czy też trzeba to zrobić na nowych płytach...

freezyear
06-10-2011, 10:58
Freezyear - czyli pojedynczy ruszt (taki jak na zdjęciu które wkleiłem wyżej) może zostać pod warunkiem że płyty idą wtedy prostopadle?
Zadzwoniłem do Knaufa i powiedzieli że we wszelkich formach sufitu podwieszanego musi być kratownica (a nie pojedynczy poziom profili jak u mnie) i teraz nie wiem czy trzeba robić od nowa ruszt czy wystarczy np. tylko zamocować płyty prostopadle.
Eee.. Robi się też pojedynczy, chodzi tylko o nośność sufitu. Zapytaj FlashBacka on jest w temacie bo robi z tym, ja jestem amator:)

A jeśli to drugie - to czy można wykorzystać już podziurawione płyty (zagipsowując nieużywane otwory), czy też trzeba to zrobić na nowych płytach...
Można wykorzystac, trochę więcej zabawy z gipsem.

dadr
06-10-2011, 19:59
Witam.
W pierwszej kolejności serdeczne podziękowania dla Rom-Kona, Flasha i innych znających się na ocieplaniu poddasza i udzielających się w tym wątku. Dzięki Wam właśnie kończę spoinowanie ostatniego pokoju. Prace zacząłem w listopadzie ub. roku i poza małymi wyjątkami (mocowanie całych płyt) wykonywałem ją sam (po pracy, w weekendy, podczas urlopu), razem około 200m2. Nie żałuję tego bo dzięki Wam, a właściwie wiedzy jaką się tutaj podzieliliście, nie musiałem korzystać z usług pseudofachowców. W miedzyczasie, na budowie u mnie było 3 fachowców od płyt. Każdy z nich twierdził, że wszystko wykonuję za dokładnie, że za grube ocieplenie, za gęsto profile, za dużo wkrętów, za bardzo spasowane płyty. Jeden z nich stwierdził, że jakby miał tak wykonywać poddasze to w ogóle by nie zarobił, albo musiałby brać 80 zł/m2. Ceny wszystkich kształtowały w okolicach 30-40 zł/m2.
Jestem świadomy, że w kilku miejscach poszedłem na łatwiznę i popełniłem błędy, ale wiem gdzie i czego mogę się spodziewać.
Jeżeli mogę coś radzić inwestorom, to albo bierzcie drogą i sprawdzoną ekipę, albo po przestudiowaniu tematu róbcie to sami.

Jeszcze raz dziękuję, pozdrawiam Darek

lelelek
06-10-2011, 22:35
w 100% zgadzam się z dadrem, również dzięki FM wykonuję ocieplenie+płyty sam. Jestem na etapie przykręcania płyt i wiem jedno: obserwując do tego etapu ekipy na budowie i ich stawki to jest to robota którą powinno się wyceniać na 80 zl/m2.

gin
06-10-2011, 23:07
Dzisiaj fachowcem zostaje sie po 3dniowym szkoleniu czesto kontrowersyjnym. Nie bardzo jest sie od kogo uczyc bo wszyscy juz wszystko umieja i jak pracowali za granicą to juz nie pogadasz. A jak sie ktos czegos nauczył raz to do usranej smierci bedzie tak robił bo to nasza budowlanka i na kazdym etapie słyszysz "póżniej sie to poprawi .

merks
07-10-2011, 08:59
Również popieram poprzednie wypowiedzi. Jeżeli tylko czas pozwoli, mając trochę sprawności i duże chęci, to jak najbardziej można wykonać zabudowę poddasza samemu. W ostatnim roku naoglądałem się na budowach u znajomych czy też rodziny takich cudów, że włos się jeżył na głowie. W naszym kraju pseudofachowców jest masa, a dodatkowo ludzie mają tak niskie pojęcie o dobrze wykonanej pracy, że później polecają takie ekipy i ktoś inny ma problem.
Zabudowę poddasza wykonałem sam, tak samo jak ocieplenie zewnętrzne styropianem domu, bo wiem że wszystko jest dobrze zaizolowane. Nie raz czytałem że ktoś ocieplił dom styropianem 20cm i wełny wepchał 2 razy tyle co sąsiad a rachunki ma 2 razy wyższe :)
Forum muratora jest najlepszą skarbnicą wiedzy, a pomoc fachowców takich jak FlashBack, RomKon i inni specjaliści z tego oraz innych wątków jest bezcenna.

gin
07-10-2011, 09:12
Musze przyznac ze kilku forumowiczów zrobiło taka robote samemu że nalezy im sie respekt.Choc padło na tym forum wiele kontrowersji w ostatnim czasie.

merks
07-10-2011, 11:24
Rzeczywiście ostatnio jak przeglądnąłem jak wygląda "fachowa" obróbka okna popełniona przez fachowców to włos mi się zjeżył na głowie.
Dla mnie to też był nowy temat, ale po przeczytaniu wszelkich dostępnych instrukcji i nie tak dawno "sesji okiennej" przeprowadzonej przez Rom-Koma :) sprawa
okazała się prosta i jak najbardziej możliwa do zrealizowania. Wykonując to sam zabezpieczyłem szczelnie wnękę okienną 2 warstwami folii paraizolacyjnej sklejonej szczelnie taśmami, a także w każdy zakamarek została wstrzelona pianka (ukłon w stronę Rom-Kom). Szwagier jak zobaczył tą moją robotę i dowiedział się że "fachowcy" biorą ma metr na gotowo 40 zł to stwierdził że się nie będzie męczył :) (powoli chyba jednak wymięka jak zapoznał się bliżej z temetem fachowości wykonawców).

merks
07-10-2011, 11:30
Tak odnośnie jeszcze fachowości sprzedawców. Ostatnio chciałem dokupić uniflota, to mi sprzedawca powiedział że nie mają ale poleca akryl putz finisz bo fajny i już gotowy w wiaderku( według niego jak najbardziej się nadawał do szpachlowania łączeń płyt). Ogólnie w budowlance panuje bylejakość, bo każdy lepszy materiał trzeba zamawiać, a na składzie mają wszystko co jest najtańsze. Normalne już dla mnie stało się faktem widząc zdiwioną minę sprzedawcy, że chce kupić np. superrocka, a oni mają tylko megarock czy domrock i stwierdzenie a po co będzie pan przepłacać przecież to wełna i to też wełna.

ZygmuntRolicz
07-10-2011, 13:37
Jestem na etapie przykręcania płyt i wiem jedno: obserwując do tego etapu ekipy na budowie i ich stawki to jest to robota którą powinno się wyceniać na 80 zl/m2.
nic dodać nic ująć.

natus
08-10-2011, 16:54
Witam, przymierzam się do zakupu wełny na ocieplenie poddasza i po zagłębieniu się w lekturę zaledwie kilkunastu ostatnich stron z tego wątku stwierdzam, że niewiedza rzeczywiście bywa błogosławieństwem :) ale skoro już się wczytałam to poproszę o kilka rad. Dach pokryty dachówką ceramiczną, pod nią membrana vitax, krokwie 20cm, dach w kształcie litery T planowałam dać 15cm wełny w krokwie i 10cm na krzyż na wieszakach już na krokwie (ale czy wtedy szczelina w krokwiach nie będzie zbyt duża?). Poza tym biję się z myślami czy dawać supermatę z isovera, czy rockwoola (może macie jakieś sugestie, lub inne propozycje?). Na później nasuwa mi się więcej pytań odnośnie mocowania płyt GK, ponieważ chcę mieć widoczne jętki w pokojach na poddaszu, ale może w tej kwestii to jakieś fotki przy okazji zamieszczę.

natus
09-10-2011, 11:10
Dzięki Flash, ale czuję się jakbyś po chińsku do mnie mówił:) jeśli dobrze rozumiem- dawać 20cm w krokwie bez żadnej szczeliny? i potem np jeszcze 5cm na krokwie (chcę uniknąć mostków w miejscach gdzie są krokwie)? co do skalnej i szklanej to jest to kwestia, w której wolałabym żeby ktoś podjął decyzję za mnie... ;) chodzi mi o produkt dobry jakościowo, ale niekoniecznie zależy mi na napychaniu kabzy marketingowcom...

michal555
10-10-2011, 12:17
Witam. Dwa lata temu zastosowałem matę ALUFOX do izolacji poddasza, oraz w zalecane przez producenta miejsca. Rewelacja, bardzo spadło zużycie energii cieplnej( po remoncie). Szczerze polecam ten produkt. Samodzielnie można go instalować.

lelelek
10-10-2011, 12:27
michal555 lepiej uważaj bo za taką reklamę producent maty wytoczy Tobie sprawę w związku z derastycznym spadkiem sprzedaży:)

salik
11-10-2011, 17:01
Flashback - nie poddałem się (jeszcze) :)
Ekipa poprawiła okna (chociaż nadal nie wiem czy są zrobione dobrze), ale nie do końca - nie docięli bocznych glifów jako całe nowe płyty, tylko dosztukowali kawałki przy górnym/dolnym glifie.
O przekręcaniu płyt prostopadle nie było mowy, więc czekam na wizytę forumowego specjalisty coby rzucił na to swoim fachowym okiem.
Przy okazji - czy przy wykonaniu sufitu nad poddaszem, liczycie sobie osobno za montaż płyt OSB na jętkach (jeśli sufit jest w układzie: OSB na jętkach, wełna między/pod jętki, profile/płyty GK na dole)?

salik
11-10-2011, 17:53
Jeśli się okaże że faktycznie jest tyle rzeczy do poprawki, będę szukał nowego wykonawcy (jesteś zainteresowany? :)

profi45
11-10-2011, 20:27
Flashback - nie poddałem się (jeszcze) :)
Ekipa poprawiła okna (chociaż nadal nie wiem czy są zrobione dobrze), ale nie do końca - nie docięli bocznych glifów jako całe nowe płyty, tylko dosztukowali kawałki przy górnym/dolnym glifie.
O przekręcaniu płyt prostopadle nie było mowy, więc czekam na wizytę forumowego specjalisty coby rzucił na to swoim fachowym okiem.
Przy okazji - czy przy wykonaniu sufitu nad poddaszem, liczycie sobie osobno za montaż płyt OSB na jętkach (jeśli sufit jest w układzie: OSB na jętkach, wełna między/pod jętki, profile/płyty GK na dole)?

Dorzuc pare płytek na sufit w poprzek i nie demontuj starych. Tylko kup im paczke wkretów.
Choc jak sztukowali przy oknach to wymien ich.

Rom-Kon
14-10-2011, 09:40
(...) Jeden z nich stwierdził, że jakby miał tak wykonywać poddasze to w ogóle by nie zarobił, albo musiałby brać 80 zł/m2. Ceny wszystkich kształtowały w okolicach 30-40 zł/m2.
(...)
...a ja ostatnio od jednego z Forumowiczów dostałem zj*** przez telefon. Na pytanie ile biorę za ocieplenie powiedziałem że X zł na co w słuchawce - Co!!? Tak dużo!!? U nas robią za X - 10zł!!! ...poddasze ledwie parę metrów ponad 100m2... różnica max (z innymi doliczeniami za różne obróbki) 1500zł na całości! ....wierzcie mi - przez cały tydzień zastanawiałem się czy nie zmienić fachu na np. sprzątanie domów... pani sprzątająca domy bierze około 150zł na dzień a do pracy idzie z torebką na ramieniu a ja na każdą robotę ciągnę przyczepę narzędzi...

...i małe wyjaśnienie - moje X jest dużo mniejsze od 80zł/m2!

lolek30
14-10-2011, 10:11
Witam

Czy trzeba sznurkować wełne aby uzyskac równą przestrzen miedzy folią i czy trzeba sznurkować pierwsza warste wełny w krokwiach - grubość krokwi 18cm

mój wykonawca twierdzi, że już się nie sznurkuje, że nie potrzeba... upierać się przy swoim ? czy wogule szukać kogoś innego ? (firma niby z certyfikatami itp.)

autorus
14-10-2011, 10:19
Rom-Kon wczoraj był mój kumpel budowlaniec od wykończeniówki ajkis taki nabuzowany , normalnie jakbym Cie słuchał :)

Ale chciałem o czymś innym, mam docieplony strych nieużytkowy, jest tam 25cm wełny, ale pomyślałem aby dodać ciutkę. Np drugie tyle.
I wpadłem na pomysł aby zdjąc aktualne ocieplenie tzn wełnę, nasypać pianki pur tej sproszkowanej, ile wlezie a na to następnie ta wełenke znów położyć. Co o tym myślicie?

Rom-Kon
14-10-2011, 11:23
Nie będę ukrywał - byłem na budowie u salika i obejrzałem poczynania jego ekipy - ponoć polecanej na tym Forum. Chłopaki dużo energii włożyli w dokładne rozmieszczenie profili - przy układzie wzdłużnym profile muszą iść idealnie inaczej płyta "ucieknie" z profila i nie bedzie można jaj przykręcić. Układ wzdłużny jest dopuszczalny ale zarzucony z powodu m.in. większej trudności w wykonaniu. Stosując poprzeczny układ idziemy na łatwiznę równocześnie podpieramy profilem krawędź ciętą płyty. Ekipa postarała się też przy połączeniu płyt pod rozwartym kątem (skos-sufit) - płyty idealnie spasowane... krawędzie doszlifowane wręcz dopieszczone. Ja nie szlifuję a szczelinę wypełniam vario... na zasadzie - przyjdzie kit, będzie git. No i tu się kończy dobre słowo dla Konkurencji. Jak oglądałem to poddasze to stwierdziłem że nie jest tak źle - da się uratować bez zbytniego rozbierania. Okna już poprawione są nadal do poprawki. Wszędzie przykręcone płyty do UDeków - ale do niedawna taki był standard a w niemcach nadal taki jest. Wystarczy wyspoinować na porządnych taśmach (TT, midflex czy ultraflex - drogie cholerstwo) i będzie dobrze. Proizolacja pewnie dziurawa ale to i tak lepiej niż jej brak (rockwool nie zaleca do pomieszczeń suchych). Po oględzinach poddasza na żywo przyszedł czas na fotki w laptopie... no i ta nieszczęsna wełna. Druga warstwa (15cm) została ściśnięta do około 10cm! Grzyby mają 270mm długości a są mocowane tak że połowa nachodzi na krokiew wiec wniosek oczywisty - nie ma miejsca na 15cm wełny! Ale czy rozbierać? No właśnie... sam nie wiem... by zachować normy budowlane wystarczy około 17cm wełny... teraz jest 20cm w pierwszej warstwie i 15cm (ściśniętej!) drugiej... już samej pierwszej wystarczy by spełnić normy... za to jest inny problem - ściśnięta druga warstwa mogła wypchnąć pierwszą i mogła zamknąć szczelinę wentylacyjną!!! I tu jest właśnie największy problem bo jest pełne deskowanie! Jesli szczelina się zamknęła może być przyszłościowo problem z dachem. Z jednej strony - wszystko zerwać i od nowa ale... pewnie 10tysiaków w plecy - i dużo i mało... w tym poście starałem się obiektywie przedstawić sytuację i nie wybierać żadnej opcji - wybór należy do Inwestora. Tu musi zadecydować sam salik. Ciężki wybór.

no i jeszcze jedno... Konkurencja nie była wcale taka tania! Żadne 35zł/m2!!! Normalna średnia stawka.

...no i dopisek:
po namysle... ja bym jednak zerwał wszystko... a na pewno większość... a nie chciałem zajmować żadnego stanowiska...

Rom-Kon
14-10-2011, 11:32
Witam

Czy trzeba sznurkować wełne aby uzyskac równą przestrzen miedzy folią i czy trzeba sznurkować pierwsza warste wełny w krokwiach - grubość krokwi 18cm

mój wykonawca twierdzi, że już się nie sznurkuje, że nie potrzeba... upierać się przy swoim ? czy wogule szukać kogoś innego ? (firma niby z certyfikatami itp.)

Jeśli firma ma certyfikaty to ja się nie wtrącam... ja takowych nie posiadam... jakieś szkolenia to i owszem - dawno, dawno temu - ale certyfikatu żadnego!

Rom-Kon
14-10-2011, 11:45
no to, czekamy na opinie experta.
(...)
Żaden ze mnie ekspert ale parę poddaszy już w swoim życiu zrobiłem i wiele innych tez widziałem... ot i wszystko

Rom-Kon
14-10-2011, 11:59
Rom-Kon wczoraj był mój kumpel budowlaniec od wykończeniówki ajkis taki nabuzowany , normalnie jakbym Cie słuchał :)
No bo nieraz jak się tak słucha Was - Inwestorów to normalnie ciśnienie potrafi skoczyć :P

:D:D:D



Ale chciałem o czymś innym, mam docieplony strych nieużytkowy, jest tam 25cm wełny, ale pomyślałem aby dodać ciutkę. Np drugie tyle.
I wpadłem na pomysł aby zdjąc aktualne ocieplenie tzn wełnę, nasypać pianki pur tej sproszkowanej, ile wlezie a na to następnie ta wełenke znów położyć. Co o tym myślicie?

...chyba się nawet domyślam skąd ten proszek poliuretanowy... fajny jest ale ja w swoim domu jego nie dam... to jest palne cholerstwo i dodatkowo wydziela bardzo trujący dym - fosgen.

autorus
14-10-2011, 13:05
masz racje palne, i wydziela dym. Ale w nowym domu mam go zamiar dać w fundamenty wiec tam to nie jest wada.

Rom-Kon
14-10-2011, 19:15
Witam, czy możecie mi wyjaśnić, dlaczego należy tak szczelnie zaklejać wszelkie łączenia folii paroizolacyjnej, skoro i tak się ją wielokrotnie podziurawi wkrętami przykręcając płyty GK?

...a no bo w tej dziurce tkwi korek w postaci wkręta...

Rom-Kon
14-10-2011, 19:35
Rom-Kon i FlashBack, dzięki za pomoc w sprawie okien. Ekipa w sobotę przyjechała i poprawiła obróbki - dolny glif został wyprowadzony tak, aby "spotkać się" w linii ze ścianką kolankową, górny wyprowadzony równolegle do podłogi, boki zrobiono z jednego kawałka płyty, zlikwidowano też sztukowania płyt dookoła okien i zrobiono je z jednej płyty. Połączono też taśmą folię paroizolacyjną dookoła okien z tą na skosach. Mam nadzieję, że teraz jest dobrze. Więcej z Nich nie wyciągnęłam. Z wkrętami dałam spokój. Przyjadą jeszcze uzupełnić wełnę na strychu. Oglądaliśmy na strychu wełnę przy membranie i raczej nie wygląda na wypchniętą.
Nowe fotki:

http://img593.imageshack.us/img593/8823/obraz3486.jpg

http://img26.imageshack.us/img26/1230/obraz3484.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/6679/obraz3485.jpg
...no dół okna mi osobiście się nie podoba... lepsza by była jedna płyta bez przełamania-progu... wtedy na ściance kolankowej powstanie narożnik rozwarty... ciężki do poprawnego wyprowadzenia (musi być równa linia a nie fala) ale szpachlarz powinien sobie poradzić

chodzi mi o coś takiego:

http://images37.fotosik.pl/49/00c32949a3d5c152.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Spirea
14-10-2011, 23:45
Rom-kon, przykładaliśmy płytę i nie dało rady inaczej zrobić, tzn. tak jak na Twoim zdjęciu.
Flashback - ja ponownie proszę o konkrety. Nie płaciłam jeszcze wszystkiego, więc napisz, może się przydać.

Rom-Kon
15-10-2011, 09:48
Rom-kon, przykładaliśmy płytę i nie dało rady inaczej zrobić, tzn. tak jak na Twoim zdjęciu.

No nie wiem ale nie widzę różnicy... I moje i Twoje okno jest wysunięte poza lico ściany kolankowej. Nie wierzę że murłata zawadza... wiec chyba nic nie stoi na przeszkodzie by właśnie zrobić tak jak na mojej fotce.

Flash co się dziwisz wykonawcom... skąd oni k*** mają wiedzieć jak się obrabia okno połaciowe. Na żadnym szkoleniu takich elementów nie uczą, w internecie na stronach producentów systemów w zeszytach szczegółw też nie ma (ja nie znalazłem) a na płycie muratora była obróbka okna taka że jakbym ja coś takiego popełnił to miałbym szybkie chodu z roboty - pewnie nawet narzędzi bym ze sobą nie zdążył zabrać... Bardzo dużo naszych kolegów po fachu to ludzie wybitnie odporni na przyswajanie wiedzy (przykre to ale prawdziwe) większość wpadła we wtórny analfabetyzm (jeśli to nie jest kontynuacja pierwotnego) a jesli coś przeczyta to i tak nie zrozumie o co chodzi (analfabetyzm funkcjonalny) Większość z nich pochodzi z ciężkiej budowlanki gdzie od myślenia był majster a oni kopali rów tam gdzie im pokazano. Nie wiem jak Ty Flash ale ja jak mam coś zastosować pierwszy raz to zanim zacznę mazać po ścianach to sporo czasu spędzę przed kompem, dokładnie przestudiuje karty katologowe a nawet skontaktuje się z przedstawicielem czy doradcą technicznym firmy - po to oni są i łaski nie robią!

...jednego mogę pozazdrościć naszym kolegom po fachu - umiejętności robienia pieniędzy. Ekipa u salika robiła pewnie 2 tygodnie to co ja robię 2 miesiące (może lekka przesada ale nie za duża!) a wzięli praktycznie takie same pieniądze co ja... i pewnie po 2-3 takich robotach następuje zmiana numerów telefonów i tyle widzieliście firmę na poprawkach... ja niestety mam ten sam numer praktycznie od 10 lat! Faktycznie teraz zaliczyli wtopę bo dostali "nawiedzonego" Inwestora i się połapał o co chodzi ale potraktują to jako wypadek przy pracy...

...i znów skończyło się na smędzeniu...

michalmaciej_1984
15-10-2011, 23:07
Witam,
Właśnie jestem w trakcie czytania tej 261 stronicowej lektury.
Ale jak do tąd nie znalazłem odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Mianowicie:

1. jakimi wkrętami (wymiar?) przykręcać wieszaki do krokwi (te grzybki przykręcane z boku krokwi)
2. dach mam w kształcie koperty, nie mam krokwi koszowych, jedynie krawężnice. Czy montując profile CD na wieszakach łączy się je jakoś z krawężnicą? jak tak to prosze o podpowiedź w jaki sposób, najlepiej graficzny.

Gdy więcej pytań przyjdzie mi do głowy napewno sie odezwe, pozdrawiam

Rom-Kon
16-10-2011, 00:06
Po pierwsze zmień standardowe ustawienia "rozdzielczości" postów na najwyższe to będziesz miał "tylko" 131 stron tak jak ja (hehe jakby to coś zmieniło :D)

a teraz odp. na pytania


możesz spokojnie zastosować wkrety do płyt G-K z gwintem do drewna długości 25mm lub inne podobnej grubości i długości
profile CD łączysz w narożu profilami UD skręconymi narożnikami i rozwartymi tak by swobodnie wchodziły profile CD z obu płaszczyzn. Jesli trzeba i jest taka możliwość to można w narożu podwiesić CD na wygiętych wieszakach do belki narożnej. Podwiesza się tylko jesli profil CD będzie długi od poprzedzającego wieszaka mocowanego na kulawce (krokiew skrócona). Takie mocowanie nie zawsze jest wymagane to zależy od lokalnych warónków.

graficznie tego teraz nie przedstawie - może jakieś fotki będą u mnie na fotosiku. Link do folderu z oknami w mojej stopce a z niego można wejść w inne a tam może coś być. Jak będę miał czas to przejrzę fotki na kompie i płytach to rzucę na fotosika

odaro
16-10-2011, 21:17
http://img11.imageshack.us/img11/3313/ledzabudowa.jpg



Mam prośbę do szanownego panelu ekspertów tego wątku

Jak zrobić z K-G taką zabudowę "geberita" w łazience.

Na jednym końcu zabudowy "geberita" ma być taśma LED która ma dawać światło odbite od przeciwległej
ściany.

Wg mnie te wymiary nie są prawidłowe tzn chyba nie musi wnęka mieć aż 8cm głębokości

Robiliście coś takiego. Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Zabudowa będzie obłożna płytkami gresowymi oprócz tej wnęki na taśmę LED.

Rom-Kon
16-10-2011, 21:38
salik nie lam sie :D

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=vH5t0qjVDeA

I taka brygada moze zarobić bo nie pier*** się z robotą tylko idzie im szybciutko! Ograniczają ilość operacji do minimum a wiadomo że czas to pieniądz. Forum to nie jest dobre miejsce na szukanie klientów ;) zawsze można sprawdzić co i jak.

Rom-Kon
16-10-2011, 21:45
http://img11.imageshack.us/img11/3313/ledzabudowa.jpg



Mam prośbę do szanownego panelu ekspertów tego wątku

Jak zrobić z K-G taką zabudowę "geberita" w łazience.

Na jednym końcu zabudowy "geberita" ma być taśma LED która ma dawać światło odbite od przeciwległej
ściany.

Wg mnie te wymiary nie są prawidłowe tzn chyba nie musi wnęka mieć aż 8cm głębokości

Robiliście coś takiego. Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Zabudowa będzie obłożna płytkami gresowymi oprócz tej wnęki na taśmę LED.

Próg 8 cm to nawet się nie daje przy świetlowkach a tym bardziej przy led'ach. Przy tak wąskiej i głębokiej szczelinie światło na przeciwległej ścianie stworzy wyraźną "kreskę". Jesli chcesz rozproszyć to trzeba zmniejszyć głębokość - nawet możesz zrobić 1cm (przy paskach led). Wszystko zależy od efektu jaki chcesz uzyskać.

odaro
16-10-2011, 22:09
Próg 8 cm to nawet się nie daje przy świetlowkach a tym bardziej przy led'ach. Przy tak wąskiej i głębokiej szczelinie światło na przeciwległej ścianie stworzy wyraźną "kreskę". Jesli chcesz rozproszyć to trzeba zmniejszyć głębokość - nawet możesz zrobić 1cm (przy paskach led). Wszystko zależy od efektu jaki chcesz uzyskać.

Moje zdanie jest takie same ale mnie chodzi o to jak wykonać konstrukcję z profili i karton-gipsu czyli jak zrobić taką wnękę.

Rom-Kon
16-10-2011, 22:35
odaro to sa zabudowy specjalne i nie ma żadnych ustalonych regół. Robi się to "z głowy" czyli wymysla system do istniejacych warunków. Ciężko powiedzieć jak oprofilować... podpowiem że trzeba zrobić "bryłę" a płytę czołową wysunąć jako półkę i dać "zaślepkę" Ta "zaślepka" może być z profila UD i płyty ale też może być z pasków (1-2 a nawet 3 paski) naklejone na klej gipsowy lub gips szpachlowy... wewnatrz zrobi się wnęka... ale to tylko wskazówka nic wiecej nie umiem doradzić

Tu jest podobny panel ale na suficie
http://www.fotosik.pl/u/rom-kon/album/827812

odaro
16-10-2011, 22:39
odaro to sa zabudowy specjalne i nie ma żadnych ustalonych regół. Robi się to "z głowy" czyli wymysla system do istniejacych warunków. Ciężko powiedzieć jak oprofilować... podpowiem że trzeba zrobić "bryłę" a płytę czołową wysunąć jako półkę i dać "zaślepkę" Ta "zaślepka" może być z profila UD i płyty ale też może być z pasków (1-2 a nawet 3 paski) naklejone na klej gipsowy lub gips szpachlowy... wewnatrz zrobi się wnęka... ale to tylko wskazówka nic wiecej nie umiem doradzić



Masz na myśli 3 sklejone paski z płytki karton-gipsowej?

Rom-Kon
16-10-2011, 22:46
jak znajdę fotki to dorzucę do fotosika...

edit:

fotki już są
http://images10.fotosik.pl/93/bd356681db968b23.jpg (http://www.fotosik.pl)

tu akurat jest tylko półka bez zagłębienia (ta przerwa to tylko przypadkiem wyszła) a ledy leżą na półeczce... szczelina od sufitu na 2cm. Ledy można przykleić na pionowej ściance wewnątrz półki i można położyć na półeczce... sprawa dowolna ale różne efekty świetlne.

cały album tu: http://www.fotosik.pl/u/rom-kon/album/827812

f.5
16-10-2011, 22:50
Czy to ma byc cos takiego ?
http://images38.fotosik.pl/1147/093fa4346d462fb3med.jpg (http://www.fotosik.pl)

odaro
16-10-2011, 23:02
Czy to ma byc cos takiego ?
http://images38.fotosik.pl/1147/093fa4346d462fb3med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Dokładnie takie coś :)

Jak to zrobiłeś?????

Rom-Kon
16-10-2011, 23:17
dobra f.5 teraz Ty się produkuj :D

f.5
16-10-2011, 23:27
Odaro proszę Cię :) jak to zrobiłes :) heh
oczywiscie nie ja robiłem
http://images41.fotosik.pl/1123/1fe4c28d7d08a9bcmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images39.fotosik.pl/1123/e59b90cc7fa877b8med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images47.fotosik.pl/1156/21d97302f9fc5b9amed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images38.fotosik.pl/1147/578e43ccc87910c0med.jpg (http://www.fotosik.pl)
led kleisz od wewnętrznej strony płytki jak by do spodu płytki
Koronkowa robota z tym docinaniem i wnęką :) masakra cenowa

http://images45.fotosik.pl/1157/e373852618468b93med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Problem z ledami jest taki aby nie było ich widac tylko poswiata.
musiał bym miec bardzo płaski aparat aby tam pstryknąc fotke :)
generalnie chodzi o to aby swiatło załamywało sie od 2 powierzchni

f.5
16-10-2011, 23:38
dobra f.5 teraz Ty się produkuj :D
Czołem chłopaki zawsze Was czytam :)

Zaledowałem się na maxa wies totalna ale co tam
ma byc tanie oswietlenie ale mam też możliwośc wyłączenia go pod umywalką.
pozdrawiam radek
http://images40.fotosik.pl/1147/f4907386e5e6daa7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Odaro jak chesz to jutro zrobie foty płaskim aparatm

odaro
16-10-2011, 23:43
led kleisz od wewnętrznej strony płytki jak by do spodu płytki
Koronkowa robota z tym docinaniem i wnęką :) masakra cenowa


Problem z ledami jest taki aby nie było ich widac tylko poswiata.
musiał bym miec bardzo płaski aparat aby tam pstryknąc fotke :)
generalnie chodzi o to aby swiatło załamywało sie od 2 powierzchni

To mnie teraz zaciekawiłeś kto Ci doradził żeby taśmę LED przykleić do spodu płytki.

Jakie masz wymiary wnęki na LED tzn jaka głębokość i szerokość

Taśma LED ma kąt świecenia 120st a może lepiej wykorzystać taki szeroki kąt świecenia niż odbijać światło led od 2 powierzchni.


PS. DO ADMINA

Tego fragmentu wpisu f.5

"led kleisz od wewnętrznej strony płytki jak by do spodu płytki
Koronkowa robota z tym docinaniem i wnęką :) masakra cenowa"

nie ma w jego wpisie

ale jest widoczne dopiero przy odpowiedzi na post f.5 z cytatem.

Co jest grane???

Rom-Kon
16-10-2011, 23:47
Problem z ledami jest taki aby nie było ich widac tylko poswiata.
musiał bym miec bardzo płaski aparat aby tam pstryknąc fotke :)
generalnie chodzi o to aby swiatło załamywało sie od 2 powierzchni

...wtedy jest najciekawszy efekt! Nie widać punktów (ledów) na przeciwległej ściance tylko miękkie choć dosyć mocno osłabione (dwa odbicia) światło. Ale w panelach sufitowych czasem właśnie punktowość tego światła daje efekt


79578

odaro
16-10-2011, 23:48
Czołem chłopaki zawsze Was czytam :)

Zaledowałem się na maxa wies totalna ale co tam
ma byc tanie oswietlenie ale mam też możliwośc wyłączenia go pod umywalką.
pozdrawiam radek
http://images40.fotosik.pl/1147/f4907386e5e6daa7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Odaro jak chesz to jutro zrobie foty płaskim aparatm

Pewnie że chcę

BTW co to masz za umywalkę? :) Jakie ma wymiary?

f.5
16-10-2011, 23:49
Nikt mi nie doradzał
spędziliśmy z Jasiem wykonawcą cały wieczór swiecąc w rozne strony swiata i przyklejając pasek leda w roznych miejscach :)
tylko w tej pozycji nie widziałem diód!!! :)

f.5
16-10-2011, 23:52
Pewnie że chcę

BTW co to masz za umywalkę? :) Jakie ma wymiary?

Duravit 2nd floor tylko nie szlifowana na dole i troszku odstaje od płytki :( ale na wszystko silikon jest dobry :)

Lece Panowie ----- dobranoc jutro mam ogrodnika i sadzi platany.

Pstryknę foto wnęki zobaczymy ile kurzu tam nawiało

Rom-Kon
16-10-2011, 23:52
...spokojnie ja to widzę. Post był w tej chwili w edycji to mu się namieszało...

odaro
16-10-2011, 23:54
Nikt mi nie doradzał
spędziliśmy z Jasiem wykonawcą cały wieczór swiecąc w rozne strony swiata i przyklejając pasek leda w roznych miejscach :)
tylko w tej pozycji nie widziałem diód!!! :)


Pogratulować takiego wykonawcy który ma czas na takie eksperymenty inwestora.

Inaczej widziałeś punktowe odbicia światła ledowego czy tak?

A masz gołą taśmę LED czy zamocowałeś w profilu do led.

f.5
16-10-2011, 23:58
Robilismy łazienkę 3 miesiące brrrr z przerwami.
wykonawca to zaprzyjazniony Pan robi mi wykonczeniówkę.
inaczej włąsnie widziałęm punkty led szczegolnie jak płytki były mokre jesli masz płytki szkliwione to na pewno bedziesz to widział.
tasme mam gołą bez profilu ale jest to tasma w silikonie czyli takiej gumce jak by

Rom-Kon
17-10-2011, 11:58
...poradnika ciąg dalszy.
Jak w temacie - trafiłem na kable a trzeba mocować w tym miejscu profil UD30... jak to zrobić?

czerwoną kredą zaznaczyłem przypuszczalny przebieg kabli zgodnie z fotkami instalacji dostarczonej przez Inwestora. Ciemniejsza linia prosta to przebieg profila UD30... niezły bigos!


http://images10.fotosik.pl/95/091a8902cba908b3.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)


http://images10.fotosik.pl/95/a55e153d3ca6da57.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Praktycznie nie jestem wstanie przewiercić by nie trafić na kable. Ale są sposoby na to. Profil UD mocuje się za pomocą wkrętów do paska(10-15cm) płyty G-K.

http://images10.fotosik.pl/95/1870c5037398d762.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Oczywiście wkręty od tyłu ;) i tak przygotowany profil przyklejamy za pomocą kleju gipsowego lub gipsu szpachlowego (Dolina Nidy) do ściany w miejscu gdzie ma być profil.

http://images10.fotosik.pl/95/c8edfd1736447990.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/95/48e3c76baa7b4f9e.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/95/44637b179bf12892.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/95/316064c3a99c8569.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)


Po związaniu kleju-gipsu i najlepiej wyschnieciu bo pełną wytrzymałość gips uzyskuje jak jest suchy przystępujemy do dalszego montażu stelaża... Wiadomo że im szersza płyta tym większa siła mocująca. Połączenie może na oko nie wygląda na mocne ale spokojnie - trzyma jak diabeł sołtysa!

Szybszym i równie mocnym klejem jest... pianka montażowa! Czyli klej poliuretanowy spieniony. Na płytę nanieść najlepiej z pistoletu piankę, przegarnąć np szpachtelką by pianę "zgasić" dołożyć piany i operację powtarzać do czasu naniesienia wystarczającej ilości kleju. Sćianę w miejscu klejenia zwilżyć wodą np. ze spryskiwacza. Płytę z UDekiem przykleić do ściany i praktycznie po godzinie połączenie uzyskuje już prawie pełną wytrzymałość... Oczywiście można użyć oryginalnego kleju poliuretanowego za np. 60zł za kartusz... ale jakaś pianka na budowie się zawsze znajdzie a to jest ten sam klej tyle że z dodatkiem spieniającym a kosztuje 20zł za flaszkę :D

Album z fotkami na Fotosiku: http://www.fotosik.pl/u/rom-kon/album/993642

odaro
17-10-2011, 12:58
...poradnika ciąg dalszy.
Jak w temacie - trafiłem na kable a trzeba mocować w tym miejscu profil UD30... jak to zrobić?

czerwoną kredą zaznaczyłem przypuszczalny przebieg kabli zgodnie z fotkami instalacji dostarczonej przez Inwestora. Ciemniejsza linia prosta to przebieg profila UD30... niezły bigos!


http://images10.fotosik.pl/95/091a8902cba908b3.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)


http://images10.fotosik.pl/95/a55e153d3ca6da57.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Praktycznie nie jestem wstanie przewiercić by nie trafić na kable. Ale są sposoby na to. Profil UD mocuje się za pomocą wkrętów do paska(10-15cm) płyty G-K.

http://images10.fotosik.pl/95/1870c5037398d762.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Oczywiście wkręty od tyłu ;) i tak przygotowany profil przyklejamy za pomocą kleju gipsowego lub gipsu szpachlowego (Dolina Nidy) do ściany w miejscu gdzie ma być profil.

http://images10.fotosik.pl/95/c8edfd1736447990.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/95/48e3c76baa7b4f9e.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/95/44637b179bf12892.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/95/316064c3a99c8569.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)


Po związaniu kleju-gipsu i najlepiej wyschnieciu bo pełną wytrzymałość gips uzyskuje jak jest suchy przystępujemy do dalszego montażu stelaża... Wiadomo że im szersza płyta tym większa siła mocująca. Połączenie może na oko nie wygląda na mocne ale spokojnie - trzyma jak diabeł sołtysa!

Szybszym i równie mocnym klejem jest... pianka montażowa! Czyli klej poliuretanowy spieniony. Na płytę nanieść najlepiej z pistoletu piankę, przegarnąć np szpachtelką by pianę "zgasić" dołożyć piany i operację powtarzać do czasu naniesienia wystarczającej ilości kleju. Sćianę w miejscu klejenia zwilżyć wodą np. ze spryskiwacza. Płytę z UDekiem przykleić do ściany i praktycznie po godzinie połączenie uzyskuje już prawie pełną wytrzymałość... Oczywiście można użyć oryginalnego kleju poliuretanowego za np. 60zł za kartusz... ale jakaś pianka na budowie się zawsze znajdzie a to jest ten sam klej tyle że z dodatkiem spieniającym a kosztuje 20zł za flaszkę :D

Album z fotkami na Fotosiku: http://www.fotosik.pl/u/rom-kon/album/993642

Bardzo fajny pomysł może nawet z niego skorzystam w łazience gdzie mam kabla na ścianie.

Sam kombinowałem inaczej na razie tylko na próbę.

Profil UD przykleiłem do tynku klejem UNI-FIX Oryginal (http://www.unifix.pl/uni-fix-original.php)

No teraz mam problem bo nie mogę profila UD oderwać :)

Chyba muszę go odkuć razem z tynkiem ale mówię to były tylko takie moje próby jak to zadziała.

redpradnik
17-10-2011, 19:05
Problem szerzej opisałem tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?188553-P%C4%99kaj%C4%85ce-nadpro%C5%BCe-Rysuje-po-belce-POMOCY&p=4952335#post4952335

Jednak może ktoś z Was wpadnie na powód moich problemow:(
Przechodząc do meritum...
Czy błędnie wykonana zabudowa - chyba za mało wełny moze powodować coś takiego jak ponizej? ( Pekniecia regipsow przy łaczeniu ze sciana )
Swoja droga rysuje mi strasznie nadproze w "okolicy"

Badanie z termowizji w załączniku

BTW: Szukam konkretnej ekipy do zabudowy w okolicach Krakowa - aby "poprawic" kwiatki poprzedniej ekipy:/

leniin
17-10-2011, 19:16
Mam pytanko
Chciałbym przed tynkami i wylewka posadzki (beda w kwietniu) zrobic sufit na poddaszu z płyta GK (w listopadzie). Skosy dopiero koło kwietnia - maja.
Czy parowanie po tynkach moze odkształcić płyty?

pikus117
17-10-2011, 20:39
http://www.allegro.pl/item185563294_folia_paroizolacyjna_najtaniej_trans port_gratis.html

to samo w skladach budowlanych maja po 1-1,22//Jak pokazalem cenke to dostalem 76gr za m2....

Różnica w foli jest taka jak w cenie, czyli ta za 76gr nie zatrzyma pary wodnej z budynku jak ta za 4 zł, np.ISOVER i nie trzeba być specjalistą by to wiedziec wystarczy wziąść jedną i drugą do ręki

Rom-Kon
17-10-2011, 20:44
Problem szerzej opisałem tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?188553-P%C4%99kaj%C4%85ce-nadpro%C5%BCe-Rysuje-po-belce-POMOCY&p=4952335#post4952335

Jednak może ktoś z Was wpadnie na powód moich problemow:(
Przechodząc do meritum...
Czy błędnie wykonana zabudowa - chyba za mało wełny moze powodować coś takiego jak ponizej? ( Pekniecia regipsow przy łaczeniu ze sciana )
Swoja droga rysuje mi strasznie nadproze w "okolicy"

Badanie z termowizji w załączniku

BTW: Szukam konkretnej ekipy do zabudowy w okolicach Krakowa - aby "poprawic" kwiatki poprzedniej ekipy:/

Jesli chodzi o pęknięcia na nadprożu to prawdopodobnie tynkarze nie dali siatki na styku różnych materialow lub (i) może być "obruszona" ściana szczytowa... i jeszcze pytanie czy to nadproże jest elementem wieńca? Bo może wieniec pracuje?

Pęknięcia zabudowy - błąd przy wykonaniu spoinowania - taśma brzegowa nie zazbroiła (siatka? ja daję taśmy pełne np. papierową) dokładnie krawędzi płyty. gdyby było dobrze to wykonane pęknięcie byłoby idealnie w narożniku a tam maskowałby akryl

Termowizja - czy ściana szczytowa była nakryta styropianem lub wełną? Bo z tej perspektywy (zdjęcia z tematu pękajace nadproże) nie widać czy szczyt był dociągniety do membrany czy było miejsce na izolację termiczną. Zimno może wnikać (taki skrót myślowy) poprzez szczeliny w pustaku jesli nie był on nakryty. Narożniki mają zawsze niższą temperaturę bo jest zakłócony przepływ powietrza i przejmowanie ciepła. do tego mogą być braki w ciągłości izolacji na styku ze ścianą.

To tyle co mi udało się wydedukować z dość skąpych informacji.

edit: pustak faktycznie jest nakryty betonem (słaba izolacyjność!!!) i pewnie ten beton równo wypełnił szczeliny w pustakach (równie słaba izolacyjność)
i jak stwierdził Flash w poście poniżej nie wiadomo jak wykonana jest izolacja zewnętrzna.

Rom-Kon
17-10-2011, 20:51
Mam pytanko
Chciałbym przed tynkami i wylewka posadzki (beda w kwietniu) zrobic sufit na poddaszu z płyta GK (w listopadzie). Skosy dopiero koło kwietnia - maja.
Czy parowanie po tynkach moze odkształcić płyty?

Może odkształcić płyty ale jesli profile nie bedą szerzej niż 40cm i po pracach "mokrych" będzie dobrze wietrzone nie powinno się nic dziać... widziałem już takie poddasza i nic im nie było. Jedn warunek to spoinowanie dopiero po dobrym wysuszeniu

redpradnik
17-10-2011, 20:53
Jesli chodzi o pęknięcia na nadprożu to prawdopodobnie tynkarze nie dali siatki na styku różnych materialow lub (i) może być "obruszona" ściana szczytowa... i jeszcze pytanie czy to nadproże jest elementem wieńca? Bo może wieniec pracuje?

Pęknięcia zabudowy - błąd przy wykonaniu spoinowania - taśma brzegowa nie zazbroiła (siatka? ja daję taśmy pełne np. papierową) dokładnie krawędzi płyty. gdyby było dobrze to wykonane pęknięcie byłoby idealnie w narożniku a tam maskowałby akryl

Termowizja - czy ściana szczytowa była nakryta styropianem lub wełną? Bo z tej perspektywy (zdjęcia z tematu pękajace nadproże) nie widać czy szczyt był dociągniety do membrany czy było miejsce na izolację termiczną. Zimno może wnikać (taki skrót myślowy) poprzez szczeliny w pustaku jesli nie był on nakryty. Narożniki mają zawsze niższą temperaturę bo jest zakłócony przepływ powietrza i przejmowanie ciepła. do tego mogą być braki w ciągłości izolacji na styku ze ścianą.

To tyle co mi udało się wydedukować z dość skąpych informacji.

Zobacze na zdjeciach z budowy jak to wygladalo - wydaje mi sie ze wieniec lali razem z tym nadprozem jako calosc
Jest szczelina okolo 20 cm pomiedzy folią a murami i była tam wkladana wylna ale jak widac niedbale...

Siatki na nadproza nie dawali przed tynkami na 100 %

Rom-Kon
17-10-2011, 20:58
Różnica w foli jest taka jak w cenie, czyli ta za 76gr nie zatrzyma pary wodnej z budynku jak ta za 4 zł, np.ISOVER i nie trzeba być specjalistą by to wiedziec wystarczy wziąść jedną i drugą do ręki
Oczywiście zgadzam się w 150%! ale... czy zawsze jest potrzebna ta super ach i och i cacy folia? Wiadomo że im szczelniej tym lepiej i tu się zgadzam ale są też drogie jak cholerka folie tzw. paroregulatory które ze swej natury są już paroprzepuszczalne! Wiec po co kupować drogą paroprzepuszczalną jak można kupić "sitko" paroszczelne ;)

orasje
17-10-2011, 21:04
Proszę mi przypomnieć czy jeżli mam położone płytu OSB na poddaszu nieużytkowym i chcę ocieplić pomieszczenie na dole (OSB nad głową) to jak ma być wentylowana wełna, która będzie ułożona pod spodem płyty? Czytałem wątek i znalazłem, że rada to szczeliny pomiędzy OSB. U mnie na to za późno. Czy nawiercić OSB?. Gęsto?. Serdecznie dziękuję.

Rom-Kon
17-10-2011, 21:13
Zobacze na zdjeciach z budowy jak to wygladalo - wydaje mi sie ze wieniec lali razem z tym nadprozem jako calosc
Jest szczelina okolo 20 cm pomiedzy folią a murami i była tam wkladana wylna ale jak widac niedbale...

Siatki na nadproza nie dawali przed tynkami na 100 %

ten wieniec ma trochę dziwną konstrukcję... coś mi się w tym nie podoba.

Jeśli była wełna wkładana to dobrze ale jeśli niedbale to już źle i efekt - w termowizji fiolety

brak siatki i może jeszcze brak zagruntowania (porządnego) betonkontaktem - efekt pęknięcie... a może jeszcze inne czynniki?

Rom-Kon
17-10-2011, 21:21
Proszę mi przypomnieć czy jeżli mam położone płytu OSB na poddaszu nieużytkowym i chcę ocieplić pomieszczenie na dole (OSB nad głową) to jak ma być wentylowana wełna, która będzie ułożona pod spodem płyty? Czytałem wątek i znalazłem, że rada to szczeliny pomiędzy OSB. U mnie na to za późno. Czy nawiercić OSB?. Gęsto?. Serdecznie dziękuję.


nic nie nawiercasz.

A ja twierdzę że można a nawet trzeba zwentylować wełnę pod podłogą bo płyta OSB ma bardzo słabą paroprzepuszczalność. Do wełny zawsze coś przeniknie i dobrze jest to coś wypuścić dalej - niech leci w świat!

Jak masz jetki pod płytą OSB to dobrze jest każdy segment zwentylować... można nawiercić otwory lub chyba nawet lepszy sposób to naciąć szczeliny np. zagłębiając pilarkę tarczową... wiadomo że im wiecej otworów tym lepiej - oczywiście rozsądek musi być górą!

profi45
17-10-2011, 23:09
79809
Tego typu pękniecia świadczą o utratach kąta prostego.Płyta nie dolegała do krawędzi i przestrzeń została wypełniona masą szpachlowa.Trudno winic regipsiaza jak ściany mogły nie miec kątów prostych.Prosze nie szukac tu elementów ewentualnych przesztywnień bądż krecenia do UD.

Rom-Kon
18-10-2011, 00:00
profi45 co z tego że ściany nie miały kąta? Pomiedzy płytą a ścianą mogła być japa na 2cm i jeśli nie było separacji szpachlówki spoinowej od ściany (taśma ślizgowa) i było źle zazbrojone (taśma siateczkowa) to szpachlówka wypełniajaca złapała ściany i oderwała się od płyty a siateczka w tym wypadku nic nie dała. I o żadnym przesztywnieniu tu nie rozmawiamy bo to jest nieistotne - brak związku.

A wystarczyło dać taśmę separacyjną by szpachlówka nie przywarła do ściany i obwodowo wkleić pełną taśmę - papierową lub flizelinę. Pęknięcie wyszłoby równiuteńko w narożniku i akryl dałby radę.

...ale z drugiej strony:


Rygibs zafsze penka :D



...a tak swoją drogą. Profi45 skąd wiesz że to był regipsiarz a nie np.knaufiarz albo inny norgipsiarz lub lafragipsiarz??? ;)

Rom-Kon
18-10-2011, 09:56
Flash a Tobie co? Spać po nocach nie możesz i sięgasz do postów sprzed pół roku? ...w miłości też masz jakieś braki (no money no honey) bo chyba nie zabrakło ci miodu ;)

danielw
18-10-2011, 10:44
to, sa te nowosci :D

w powiekszeniu
https://lh5.googleusercontent.com/-p9Etg8g-rMw/Tp0KAW2eo6I/AAAAAAAAMsE/_YiFpPDxURw/s640/Obrazy%252520z%252520roboty%252520037-profi45.jpgpopraw się jeszcze nie jest za późno.

A tak odnośnie tego zdjecia, to czy zawsze dajecie te profile V na styku scianka kolankowa-skos?
A gdy tak jak u mnie scianka kolankowa jest murowana i otynkowana ?
Ja ich nie dałem, starałem się natomiast pierwszy profil CD na skosie dać jak najbliżej krawędzi (biegnie około 8-10 cm od krawędzi, bliżej sie nie dało ze względu na uchwyt grzybkowy który jest max dosunięty do murłaty).
I teraz jak wykonać płytowanie w tym miejscu, lepsze będzie ślizgowe czy np taśma mid-flex co zapewni ładne wyprowadzenie narożnika?

Rom-Kon
18-10-2011, 11:16
ja nie daję profila V a połączenie robię ślizgowe

danielw
18-10-2011, 12:11
ja nie daję profila V a połączenie robię ślizgowe

Troszke sie obawiam tego ślizgowego, krawędź płyty pod naciskiem palca nieco sie ugina, mam nadzieje ze szpachlowanie vario+siatka to usztywni i jak pęknie to tam gdzie powinno.

Rom-Kon
18-10-2011, 12:50
Troszke sie obawiam tego ślizgowego, krawędź płyty pod naciskiem palca nieco sie ugina, mam nadzieje ze szpachlowanie vario+siatka to usztywni i jak pęknie to tam gdzie powinno.
Na ścianę przyklej taśmę separacyjną (np. tasma PCV lub od biedy zwykła żółta) - praktycznie robi się to jeszcze przed montażem płyt. Szczelinę wypełnić Vario a na to taśmę - zamiast siateczkowej użyj flizeliny lub papierowej. Taśmę dosuwa się do krawędzi a nie zawija na ścianę. Tak robi się wszystkie narożniki płyta-ściana. Taśmy brzegowe dobrze się wkleja na szpachlówkę wiaderkową np. akryl-putz. Taśmę papierową zawsze moczę we wodzie a później odsączam pomiedzy palcami i na chwilę zostawiam do odcieknięcia. Taśma powinna być mokra ale bez "filmu" wody na wierzchu. Wiem że są tacy co nie moczą papierowych ale nie wiem czemu mi sucha taśma potrafi się odparzyć więc robię tak jak nasi prapradziadowie.

...więcej na temat spoinowania znajdziesz tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126520-Spoinowanie-szpachlowanie-GK-kompendium

danielw
18-10-2011, 13:26
Rom-Kon dzięki za instrukcje, bedą bardzo pomocne.
Poddasze (140m2) juz opłytowałem prawie pol roku temu, taśma żółta przyklejona, nawet jedno małe pomieszczenie na próbe poszpachlowałem na gotowo ale bez malowania i akrylowania narożników. Po kilku miesiącach narazie zadnych pęknieć.
Pewnie zima będzie największym testem dla mojej roboty jak śnieg obciąży dach.
Teraz przypomne sobie zalecenia z wątku GK- kompendium i zaczynam c.d. szpachlowania.

Rom-Kon
18-10-2011, 13:55
...nic Szanowne Panie i Szanowni Panowie. Jadę na robotę by zarobić na prąd do kompa i abonament fotosika że nie wspomnę o samym internecie - inaczej nici z porad ;) Będę za ...no właśnie nie wcześniej niż za 10 dni ...a może i znacznie później. Jakby co to fonik a number zna uncle Google

Pozdrawiam i do miłego.

rudykapela
18-10-2011, 14:07
Witam. Stoje przed dylematem jakim jest adaptacja poddasza i tu moje pytanie. Dach jest szczelny kryty papa, z dwoma oknami. Czy możliwe jest adaptacja tego poddasza ( chodzi mi o wentylacje ) ? nawet jeśli zastosuje szczeline 5cm po miedzy deskami a wełna to powietrze nie bedzie miało ciągu właśnie przez nieszczesne okna http://i685.photobucket.com/albums/vv214/rudykapela/DSC00339.jpg

profi45
18-10-2011, 19:02
A tak odnośnie tego zdjecia, to czy zawsze dajecie te profile V na styku scianka kolankowa-skos?
A gdy tak jak u mnie scianka kolankowa jest murowana i otynkowana ?
Ja ich nie dałem, starałem się natomiast pierwszy profil CD na skosie dać jak najbliżej krawędzi (biegnie około 8-10 cm od krawędzi, bliżej sie nie dało ze względu na uchwyt grzybkowy który jest max dosunięty do murłaty).
I teraz jak wykonać płytowanie w tym miejscu, lepsze będzie ślizgowe czy np taśma mid-flex co zapewni ładne wyprowadzenie narożnika?
Czekałem az mnie wypunktuje konkurencja, ale to była deweloperka i liczył sie czas i najtaniej jak sie dało tak ze prosze uwzględnic to.
Ja daje bo jak zauwazyłeś nie da sie wciśnąć w otynkowana kolankową CD i trzeba go odsadzić . Dlatego nie musze lepić ,rzeżbic najlepiej jak inwestor nie patrzy, piany wstrzykiwac ,udowadniac ,ściemniać.Wole najpierw przemurować jak płyta nie zakryje murłaty i dać profil v.I schodzac z roboty nie martwić sie czy peknie czy nie.79908

profi45
18-10-2011, 19:20
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=vH5t0qjVDeA
Ten film wyjaśnia wszystko o czym pisałem.Innych kwesti filmowych podobnych do konkurencji nie bede na razie komentował

profi45
18-10-2011, 19:34
profi45 co z tego że ściany nie miały kąta? Pomiedzy płytą a ścianą mogła być japa na 2cm i jeśli nie było separacji szpachlówki spoinowej od ściany (taśma ślizgowa) i było źle zazbrojone (taśma siateczkowa) to szpachlówka wypełniajaca złapała ściany i oderwała się od płyty a siateczka w tym wypadku nic nie dała. I o żadnym przesztywnieniu tu nie rozmawiamy bo to jest nieistotne - brak związku.

A wystarczyło dać taśmę separacyjną by szpachlówka nie przywarła do ściany i obwodowo wkleić pełną taśmę - papierową lub flizelinę. Pęknięcie wyszłoby równiuteńko w narożniku i akryl dałby radę.

...ale z drugiej strony:


Rygibs zafsze penka :D



...a tak swoją drogą. Profi45 skąd wiesz że to był regipsiarz a nie np.knaufiarz albo inny norgipsiarz lub lafragipsiarz??? ;)



Rom można jak piszesz i można na pare innych sposobów tez .Regipsiarz to ogólne odniesienie i mogło dotyczyć wszystkich.

orasje
18-10-2011, 19:48
Witam serdecznie. Proszę spojrzeć na zdjęcia i powiedzieć czy ocieplilibyście państwo tylko pomieszczenie użytkowe a stryszek pozostawili tak jak jest to zanczy bez ocieplenia, czy może pociągnęlibyście izolację na stryszek i ocieplili go pozostawiając podłogę (płyty OSB) bez ocieplenia. Waham się bo: 1. Jętki na których leży płyta OSB to 17 cm i musiałbym nadbijać je od spodu, żeby dać pożądną izolację 2. Płyty GK na takiej izolacji obniżą pomieszczenie 3. Materiału nie pójdzie znacznie więcej jak zdecyduję się na ocieplenie stryszku i pozostawienie podłogi bez ocieplenia 4. Nie chciałbym mieć w domu pomieszczenia dość dużego -stryszku, w którym byłoby w zimie zimno jak na zewnątrz a ja czasami sięgał bym tam po np. narzędzia. ?? Prosze o opinie i życze miłego budowania.

michalmaciej_1984
18-10-2011, 21:28
Witam.

mam taki problem/ na korytarzu na piętrze chce zamontować światła ledowe punktowe w suficie. Po rozmowie z elektrykiem zasugerował, aby ocieplenie było oddzielone od żarówek. Mianowicie miałoby to wygladac tak od góry do dołu:
- 15 cm wełny miedzy jetkami
- 10 cm wełny
- płyta kg lub osb
- przerwa około 5 cm
- płyta kg

dodam że sufit ma być w jednej płaszczyźnie,

jak to zrobić, jakieś pomysły? bo mi do głowy nic nie przychodzi?

dzieki

desmear
19-10-2011, 21:04
FlashBack, stelaż mam prawie zrobiony, mały problem z sufitem który jest rozpiętości 4 metry i 4 cm. Czyli 4 metrowa szyna jest ciut za krótka.
Stosować krótszą i przedłużać czy nie przejmować się tym brakiem zaczepu w profilu przyściennym i zastosować na przemienne przesunięcie profili głównych tak aby co drugi miał zaczep w jednej ścianie i co drugi w przeciwnej ?

profi45
19-10-2011, 21:46
FlashBack, stelaż mam prawie zrobiony, mały problem z sufitem który jest rozpiętości 4 metry i 4 cm. Czyli 4 metrowa szyna jest ciut za krótka.
Stosować krótszą i przedłużać czy nie przejmować się tym brakiem zaczepu w profilu przyściennym i zastosować na przemienne przesunięcie profili głównych tak aby co drugi miał zaczep w jednej ścianie i co drugi w przeciwnej ?

Łącznik wzdłużny do CD wstaw z boku.

desmear
19-10-2011, 21:54
dziękuję, tak zrobię

marcinkornacki
20-10-2011, 10:51
Czy można opierać płytę na murłacie? Jak prawidłowo wykończyć folię na murłacie ( czy też ma wychodzć i być zakończona na kolankowej) ? Profil U wzmacniający przy oknie kręcić pchełkami do każdego profila CD w który jest wpięty czy tylko do skrajnych? Czy znają Państwo jakąs stronę gdzie jest pokazana obróbka okna firmy ROTO? Dziękuję z gory jak ktos odpowie.

profi45
20-10-2011, 14:18
Czy można opierać płytę na murłacie? Jak prawidłowo wykończyć folię na murłacie ( czy też ma wychodzć i być zakończona na kolankowej) ? Profil U wzmacniający przy oknie kręcić pchełkami do każdego profila CD w który jest wpięty czy tylko do skrajnych? Czy znają Państwo jakąs stronę gdzie jest pokazana obróbka okna firmy ROTO? Dziękuję z gory jak ktos odpowie.

Podobnie obrabia sie wszystkie marki okien połaciowych .Jaka płyte opierać na murłacie ?Co ty tam robisz ?

marcinkornacki
20-10-2011, 14:23
Płytę gk chyba mozna opuścić i dosunać do murłaty?czy nie?

W tym miejscu jest taka możliwość przecież
http://fotoo.pl/zdjecia/thumbs/2011-10/9b2b5ebe.jpg (http://fotoo.pl/hosting-zdjec/2011-10/9b2b5ebe/d7735b347e17f554.jpg.html)

Profilu v nie zastosuje bo mam kolankową murowaną.

Proszę o poradę jak się wykańcza tą część bo nie mogę znaleźć odpowiedzi na forum

profi45
20-10-2011, 15:08
Płytę gk chyba mozna opuścić i dosunać do murłaty?czy nie?

W tym miejscu jest taka możliwość przecież
http://fotoo.pl/zdjecia/thumbs/2011-10/9b2b5ebe.jpg (http://fotoo.pl/hosting-zdjec/2011-10/9b2b5ebe/d7735b347e17f554.jpg.html)
Profilu v nie zastosuje bo mam kolankową murowaną.

Proszę o poradę jak się wykańcza tą część bo nie mogę znaleźć odpowiedzi na forum
Nie dostawiaj płyty do murłaty.
Trzeba zbic troche tynku i dokleic pasek płyty GKF aby sie zlicowało ze starym tynkiem. Dac pare kołków .Na to siatka elewacyjna i szpachla .Lub rapica zbicie tynku i tynkowanie. Od tego sie zaczyna tam robote a nie kończy.

gin
20-10-2011, 17:32
Zasajgonowanie tak zwane.Spotkałem mądrego projektanta który wspólpracuje z wykonawca i projektuje murłate przesunięta i zlicowaną z wieńcem od zewnętrznej strony.Jedni widac myśla inni tylko robia takie czasy. Swoja droga czy zamiast częsciowego tynkowania nie lepiej było tam dac całe płyty na klej wczesniej.

Conrad&Beata
21-10-2011, 09:07
czytam ten wątek, jestem gdzieś w połowie, ale czas mnie nagli, powiedzcie o czym nie zapomnieć na początku pracy:
moje wylewki maja około m-ca, zamierzam położyć pierwsza warstwę wełny między krokwie i zacząć wygrzewać jastrych, czy może jeszcze odczekać zanim trochę odparują przy grzaniu i dopiero później okładać wełnę?
kolejne to czy może tak być że miedzy krokwie cieplejsza warstwa (profit-mata 15cm) a pod krokwie 10 cm uni maty?
i mam jeszcze pytanie, czy wszystkie rury np od wentylacji, mogę ułożyć w tej 2 warstwie uni maty, będą się robić przez to mostki termiczne, no ale gdzieś musze je upchać?

tomek_buduje_domek
21-10-2011, 13:24
i mam jeszcze pytanie, czy wszystkie rury np od wentylacji, mogę ułożyć w tej 2 warstwie uni maty, będą się robić przez to mostki termiczne, no ale gdzieś musze je upchać?

Ja tak zrobiłem, wcześniej między krokwie dałem w tych miejsach najcieplejszą wełnę jaka była dostępna (super-mata). Rury prowadzone w drugiej warstwie zawsze mniej więcej po środku między krokwiami (nie po krokwiach chociaż tak łatwiej mocować).

profi45
21-10-2011, 20:15
sporo czasu temu istnialy dwa odrebne watki o poddaszu i nie wiem w ktorym nasz wodz od poddaszy pokazywal fotke w jakis sposob to realizuje. w kazdym razie na zdjeciu pokazal, ze ta powstala szczeline skos/kolankowa wypelnia pianka.

No cóż nasz Wodz zabłądził. Gdyby sam błądził szukając odpowiedzi nie byłoby problemu.Wielu wiernych zabłądziło razem z wodzem.Rom jesteś jak my tylko człowiekiem i masz prawo sie pomylic ale nie mozna sie mylic w nieskończoność.
Połaczenie skos-kolankowa wykonane na ślizgu mało by sens wtedy i tylko wtedy gdy spełnia funkcje rozpręzenia sie konstrukcji.W żadnym przypadku taka funkcja tam nie wystepuje a juz zupełnie z zastosowaniem wieszaków grzybkowych.Jedyna bierną funkcja nie wykorzystana ,bedzie rozpreżenie wzdłuz wieńca ,które zagwarantuja nam przesuwające sie wzdłuz wieszaki grzybkowe w profilach CD ,a obciazone beda wrecz podnosic płyte ,całe szczescie w tym że usytuawane połączenie jest blisko murłaty.Funkcje rozpreżne maja sens i należy je stosowac gdy częśc konstrukcji poddana jest zmiennym naprężeniom.i po ustaniu napręzenia konstrukcja powróci do stanu przed napręzeniowego. Sytuacja taka wystepuje na sufitach wzdłuz profili sufitowych UD usytuowanych na ścianach szczytowych w dachu dwuspadowym ,a w czterospadowym juz nie.Dodatkowy aspekt uzyskania rozpreżenia w dachu dwuspadowym bedzie miał jedynie sens gdy nie bedzie podzielony sciankami działowymi, które sparalizują w wielu przypadkach swobodne przesuwanie sie konstrukcji.Zatem połaczenia ślizgowe powinno sie stosowac gdy zachodzi koniecznosc oddzielenia konstrukcji w uzasadnionych przypadkach.Napewno takie połączenie nie ma uzasadnionego znaczenia w połączeniu skos -kolankowa.Nie pytam już co zrobi forumowicz z mostkami termicznymi stosując twoja technologie .

orasje
22-10-2011, 08:08
gdyby tylko dach byl gotowy to, do wysokosci sufitu.
FLASHBACK, sorry że Cię molestuję z tym pytaniem, ale co rozumiesz w swojej odpowiedzi, "gdyby tylko dach był gotowy"?. Dach jest gotowy, rozumiem, że Ty nie ocieplałbyś poddasza nieużtkowego, tylko ocieplił skosy w użytkowym i sufit tj. płytę OSBod spodu?. Czy tak?. Co za tym przemwia, bo ja biję się z myślami i nie mogę się zdecydować?. Z góry Ci dziękuję za krótkie wyjaśnienie.

ewanz
22-10-2011, 15:13
również chętnie przeczytałabym odpowiedź na pytanie orasje, gdyż mamy podobny dylemat

orasje
22-10-2011, 18:25
FlashBack, muszę Ci odpowiedzieć, choć Twoja odpowiedź to nadal zlepek jakiejś urażonej dumy moim pytaniem i lekceważeniem tych co wiedzą mniej od Ciebie. Dach nie jest 100% szczelny bo między dechami są szpary tak jak zapewne wiesz (dechy nigdy nie są szczelne). Pod dachówką jest folia Dorkena przepuszczelna a dach budowała firma, która postawiła dachy w setkach domów jak mniemam w różnych województwach z uwagi na zasięg działania. No ale wnioskuję z Twojej odpowiedzi, że nie ocieplałbyś poddasza bo wg. Ciebie za szczelne?!. Dzięki i pozdrawiam

ewanz
22-10-2011, 20:03
nie wiem co tam komu zawracam :P jakby nie było wątpliwości, to nie zadałabym pytania
fakt, że chciało Ci się zajrzeć do dziennika - zdumiewający ;)
podłoga stryszku u nas będzie dopiero robiona, poza tym mamy świetlik dachowy od którego będzie prowadził tunel flex do podłogi stryszku, która będzie sufitem nad holem górnym

Pozdrawiam :)

orasje
22-10-2011, 22:58
oJ FlashBack, poświęcasz mnóstwo czasu na zagadki...no dobra, wiesz więcej od nas w temacie docieplania, ale nie lepiej jak po prostu napiszesz prostą odpowiedż na proste pytanie? (skoro już zdecydowałeś się na pomaganie) Pozdrowienia

una
23-10-2011, 02:29
wybaczcie jesli pytam o coć co już było omawiane ale nie mam siły przebijać się przez cały temat , więc bardzo proszę o krótką odpowiedź - czy ktoś z Was ma doświadczenie z płytami Fermacell łączonymi na brzegach specjalnym klejem do tych płyt, dzięki czemu spoinowania sięnie wykonuje (tylko dla wyrównania) a całość jest sztywna i dochodzi do pęknięć na styku płyt? Czy faktycznie łączenie klejem jest trwałe i pęknięć nie ma?

gin
23-10-2011, 15:56
wybaczcie jesli pytam o coć co już było omawiane ale nie mam siły przebijać się przez cały temat , więc bardzo proszę o krótką odpowiedź - czy ktoś z Was ma doświadczenie z płytami Fermacell łączonymi na brzegach specjalnym klejem do tych płyt, dzięki czemu spoinowania sięnie wykonuje (tylko dla wyrównania) a całość jest sztywna i dochodzi do pęknięć na styku płyt? Czy faktycznie łączenie klejem jest trwałe i pęknięć nie ma?

Dylatujesz płyty 5mm i szczeline wypełniasz klejem.Spoina jest bardzo wytrzymała.

Kapibara1
23-10-2011, 16:06
Proponuję najpierw zrobić sufit płaski na najwyższym poziomie jaki się da... sufit 2-poziomowy, krzyżowy na długich prętach mocowanych do krokwi (to co nazywasz krokwiami to są płatwie a krokwie to te skośne belki) na zdjęciu przykład takiego sufitu...

http://images31.fotosik.pl/314/db58a3425a4286d7.jpg (www.fotosik.pl)

...potem do sufitu i ściany zamocować skośnie kawałek płyty... będzie to o niebo lepiej wyglądać... dwa równe skosiki... takie jak na tej fotce...



http://images25.fotosik.pl/243/ed985143406aa3dc.jpg (www.fotosik.pl)

Witam,

mam pytanko. Jak ocieplić takie poddasze. Przeleciałem już prawie pół tematu i zauważyłem sprzeczność.

Na tym zdjęciu wełna jest między krokwiami, na szkielecie sufitu też pewnie będzie, ale co z dodatkową przestrzenią do ogrzewania i akustyką pomieszczenia (będzie ta dodatkowa przestrzeń).

Jak to się ma do teorii że wełnę należy w takiej sytuacji układać na szkielecie sufitu. Mam bardzo podobny przypadek u siebie i mam dylemat. Jak to powinno wyglądać w idealnym rozwiązaniu??

una
23-10-2011, 19:11
dzięki za odpowiedzi :)

katarzyna85
23-10-2011, 21:06
witam, szukam szybkiej podpowiedzi odnośnie ocieplenia dachu - jaką warstwę dać wełny mineralnej żeby był dobrze? starczy 20cm czy lepiej dać 30? myślimy nad isoverem ale póki co szukam rad ekspertów :)

muchrem
23-10-2011, 22:00
http://images8.fotosik.pl/1756/cf57220000de9fb5.jpg (http://www.fotosik.pl)

możesz podejrzeć fotki na fotosiku - użytkownik rom-kon

Jak w tym przypadku zakryć murłatę. Trzeba by było jeszcze opuścić sufit żeby płyta łapała ściany kolankowej.
A co jeśli nie chcemy opuszczać sufitu a ściany są już otynkowane na gotowo?

SUSPENSER
24-10-2011, 19:50
Jak w tym przypadku zakryć murłatę. Trzeba by było jeszcze opuścić sufit żeby płyta łapała ściany kolankowej.
A co jeśli nie chcemy opuszczać sufitu a ściany są już otynkowane na gotowo?

No właśnie - u mnie dali styropian, siatkę, klej i tynk na wierzch - czy w ten sposób jest to zrobione prawidłowo ?

profi45
25-10-2011, 07:44
No właśnie - u mnie dali styropian, siatkę, klej i tynk na wierzch - czy w ten sposób jest to zrobione prawidłowo ?

Typowa prowizorka.

ArKaMa
25-10-2011, 09:32
Typowa prowizorka.

Zatem jak powinno to wyglądac?

profi45
25-10-2011, 15:31
Zatem jak powinno to wyglądac?

pare postów wcześniej wałkowaliśmy identyczny problem.

ArKaMa
25-10-2011, 16:07
pare postów wcześniej wałkowaliśmy identyczny problem.

Ależ czytam na bieżąco. Proponowałeś coś takiego:

Nie dostawiaj płyty do murłaty.
Trzeba zbic troche tynku i dokleic pasek płyty GKF aby sie zlicowało ze starym tynkiem. Dac pare kołków .Na to siatka elewacyjna i szpachla .Lub rapica zbicie tynku i tynkowanie.
rozwiązania te różnią się styropianem na murłacie. Może pytanie powinno brzmiec Dlaczego uważasz, że to prowizorka?

profi45
25-10-2011, 19:42
Ależ czytam na bieżąco. Proponowałeś coś takiego:

rozwiązania te różnią się styropianem na murłacie. Może pytanie powinno brzmiec Dlaczego uważasz, że to prowizorka?

Rozwiązania prowizoryczne bo to prowizorki z płyta lepsza bez gorsza .W każdym wydaniu miejsce łączenia będzie słabe, dodatkowo miejsce styku z płyta skosu.
Najlepiej byłoby zastosowac płyty gipsowo- włoknowe w wersji klejonej.Moze u ciebie da sie dostawić pare bloczków .

profi45
26-10-2011, 19:34
prowizorka? jedynie co mozna powiedziec to, ze zastosowanie styropianu ma swoje ograniczenia.

Lepienie ,plombowanie z różnych rodzaji materiału i łączenie jest i będzie prowizorka i ja mam odwage powiedzieć że tak też robiłem jak nie było innego wyjścia.
I nie mów mi flash że to robota na medal ,tylko żeby wziąśc pieniądze i zejśc z roboty.Jak nie wierzysz to walnij z ręki w takie sklejanie i sam zobaczysz.

Akrimka
27-10-2011, 10:00
Witam,
Mam pytanie, czy taka konstukcja na sciance kolankowek z łat drewnianych zda egzamin?

8142981434

Scianka nie wysoka, zaledwie na dwa pustaki polotherm (zdjecie jest przykładowe). Pytam bo zostały mi piekne strugane proste łaty i chciałbym je wykorzystać. Przykrecił bym to go krokwi, i na dole do wylewki. Jest to prawie przy samej murłacie wiec nie powinno sie nic uginac, daszek jestr niewysoki w tym pomieszczeniu bo to kopertówka nad garazem(6x5.5 wys około 3.2 na środku)

Druga kwestia, czy taką konstrukcję scianki możmy postawić jeśli nie mamy kolankowej i na poddaszu chce odciać na wysokość np 80cm?


Jaka jest przewaga krecenia przyściennego na płytę na skosie i w to pozniej konstrukcja z CD jak ma Ron-kon w swoim albumie???

http://images39.fotosik.pl/190/1f28391aa02ac23cm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1f28391aa02ac23c.html)


Dzieki z góry za odpowiedz

macharry
27-10-2011, 19:37
Witam,

Jestem tuż przed rozpoczęciem prac ze stelażami i czytając i przeglądając ten wątek mam pytanie czy sposób w jaki planuje zrobić ściankę kolankową w połączeniu z oknem jest prawidłowy? Która z lini będzie bardziej poprawna - wyjaśniam, że ściana kolankowa będzie na stelażu odsunięta od pierwotnej ściany kolankowej stąd też wątpliwości czy ona może zejść pionowo w dół?

Dzięki z góry za odpowiedź!

danielw
27-10-2011, 20:25
pierwsza i druga wersja jest poprawna, jednak ta z załamaniem daje większe szanse prawidłowo docieplic okolice okna i uniknąc mostka termicznego czy wykraplania sie w tym miejscu wody.

Akrimka
27-10-2011, 21:49
#Akrimka opisany przez ciebie sposob z latami jest o'k gdy mocujemy late na stropie, nie z posadzka.
okładzina kolankowej do ok.1,2m wysokości (przedścianki nie obciążanej np. grzejnikami) można ją zbudować z luźnych cd prowadzonych przez poziome UD mocowane do okladziny skosu i posadzki.

Zapomnieałem ze na dwóch sciankach pod okanami będą grzejniki.... wiec muszę to zrobić solidnie, albo odpuszcze ocieplanie kolankowej i dam płyte na placki, ale wolałbym to docieplić.

profi45
27-10-2011, 23:08
Zapomnieałem ze na dwóch sciankach pod okanami będą grzejniki.... wiec muszę to zrobić solidnie, albo odpuszcze ocieplanie kolankowej i dam płyte na placki, ale wolałbym to docieplić.

Docieplenie kolankowej której powierzchnia jest stosunkowo niewielka dużo nie da.Na parterze masz te same ściany nie docieplone od wewnatrz zatem parametry masz takie same jak na kolankowej. Spokojnie daj płyte na klej i kołki.Fajne deseczki mozna wykorzystac do wielu innych rzeczy na ogrodzie lub w domu ale z dystansem od regipsów. Tylko zacznij od kolankowej bo wielu próbowało płyty doklejac na końcu do skosu i nie pytaj co im wychodziło.

profi45
27-10-2011, 23:24
I zalinkuje do rozwiazań kolankowych na stronie http://profiltech.com.pl z szacunku do jednego z twórców pana Horsta Baron u którego miałem przyjemność byc na szkoleniu.

gin
28-10-2011, 18:58
uprzedze twoje aluzje - tak jestem umoczony w knaufa, nide i rigipsa mam nawet za paznokciami sheetrocka jakies 3 tys m^.
drogi kolego budownictwo w 100% sklada sie z odpowiednio wykonanych dylatacji czego, nie zmienisz a twoj idol raczej nie rozumie.
co dziwne *nie znalazlem dokumentu. norgips jako dystrybutor nie dolaczyl profilu V do proby dla atki a jedynie po fakcie zaaprobowal jego stosowanie mala notka na koncu. szanowny horst skrzętnie ukryl atke na V podaje nr i nawet wojek nie moze jej znalezc.

Nadszedł czas aby wyjaśnic pare zagadnień .Ponieważ i ja mam odmienne zdanie w poruszanych kwestiach .Ciesze sie Flash że znalazłem partnera do dyskusji.
Zatem do dzieła. Pana horsta zostawimy w spokoju i reszte wątku na koniec dyskusji.Drogi kolego zgadzam sie z toba w 100% że budownictwo składa sie w 100% z odpowiednio wykonanych dylatacji. Dlatego wyjasnij mi prosze jak ty rozumiesz słowo dylatacja w suchej zabudowie poddasza?
Co znaczy połączenie na sztywno ? Co znaczy połączenie ślizgowe i kiedy sie je powinno stosowac ?

gin
29-10-2011, 19:28
http://images8.fotosik.pl/1756/cf57220000de9fb5.jpg
http://images31.fotosik.pl/314/db58a3425a4286d7.jpg
masz odpowiedz

Flash A jak powinno sie to robić ?
Gdzie są twoje dylatacje ?, nie zasłaniaj sie romem. Pokaż mi choć jedno swoje zdjęcie rusztu jak to ma być zrobione.
Co znaczy na sztywno pytałem ciebie ? gdzie twoje połączenia slizgowe sie znajdują ?

gin
29-10-2011, 19:57
hehe dobra popierd...a
https://lh4.googleusercontent.com/-QdAvBGeUcDo/Tqw2hdJuBEI/AAAAAAAAMsY/6KYbxPXKoPw/s569/Przechwytywanie%252520w%252520trybie%252520pe%2525 C5%252582noekranowym%2525202011-10-29%252520192239.jpg
nie mow, ze tak ugotowaliscie klienta

Zdjęcie poglądowe wykonane dla małych skosów jeszcze bez podparć krokwiowych z poprzecznymi CD.To zdjęcie miało na celu wykorzystanie i takiej możliwości kombinacji Vi UD rozumiem że ty tylko potrafisz zafundowac klientowi 2 lub 3 CD na małym skosie ?
To jest konstrukcja w pełni rozprężna czego jeszcze nie rozumiesz ale może uda mi sie czegos cie nauczyc

gin
29-10-2011, 20:01
https://lh5.googleusercontent.com/-p9Etg8g-rMw/Tp0KAW2eo6I/AAAAAAAAMsE/_YiFpPDxURw/s640/Obrazy%252520z%252520roboty%252520037-profi45.jpg
masz cos do dodania?

Sznurki ? mało istotna sprawa ale fakt. Pokaz mi jedno zdjęcie swojej roboty i nie czepie sie duperel obiecuje .No odwagi

gin
29-10-2011, 20:19
Napisałeś mądre słowa "dach jest codziennie w innym miejscu" a my mieliśmy pisać o dylatacjach które ty zalecasz ?
Wróc do tematu dylatacji

gin
29-10-2011, 20:40
82033
Dam ci swoje zdjecie i pokaż mi gdzie maja byc dylatacje według ciebie ?
gdzie połączenie slizgowe?

gin
29-10-2011, 21:18
Ci co cie uczyli sami nie rozumieją o co chodzi z tymi dylatacjami w suchej zabudowie poddasza.Pisze o tym bo wszyscy sie pogubili i nie zdaja sobie sprawy na jak głeboka wode wypłyneliśmy.Paru emerytów z zagranicy wcisnelo tobie kit a ty innym.

noc
30-10-2011, 14:20
Jestem po wstępnych rozmowach z wykonawcami izolacji poddasza. Planowane przez nas ocieplenie wełną mineralną to 15 cm wełny, między krokwie 15 cm. Następnie 20 cm wełny pod krokwiami na ruszcie,folia, następnie płyty G-K. Wykonawcy twierdzą że będą mieli problem z wykonaniem ocieplenia pod krokwiami na ruszcie metalowym, proponują na drewnianych łatach. Czy to jest równie dobre rozwiązanie i nie będzie z tym kłopotów? Dom w melisie z Archonu. Dach pokryty dachówką, na krokwiach membrana bez deskowania. Czy ktoś podpowie?

profi45
30-10-2011, 20:50
sznurki! ooo ales mnie rozmieszyl.... normalnie do lez :D
swoje prace pokazuje jedynie prospektom.

Młody doszczelnił wełne.Ale z tymi prospektami twoimi to dobre !
No to mi sie podoba :welcome:

gin
31-10-2011, 08:33
gin, profi45, kapsel czy jak tam trzeba tobie mówić. Podlinkowałem te kilka zdjęć licząc na twój profesjonalny komentarz wykonawcy. I jak chcesz być partnerem w dyskusji?

mów mi jak nie wiesz po prostu James .....James Bond.

mark13cool
04-11-2011, 15:12
Witam, mam następujące pytanie. Między murłatą a ociepleniem elewacji (styropian 15 cm) mam szczelinę ok 0,5 do 1 cm (klej do styropianu). Czy ocieplając poddasze pierwszą warstwą wełny należy:
1 ocieplić tylko do zewnętrznej krawędzi murłaty
2 ocieplić murłatę, szczelinę i wjechać wełną na styropian ile się da.

Zastanawiam się czy ta szczelina pełni jakąś funkcję.

Akrimka
04-11-2011, 20:26
Mark13cool,
Ja połączyłem wełnę ze styropianem (15styro + 15 wełny) w krokwiach 18, na dachu mam membrana wiec jest szczelina wentylacyjna i nie mam ciągłość ocieplania.

Do kolegów fachowców mam pytanie,
Jak krecić grzbki tzn na jaka odległośc od krokwi jesli chce dac 10cm qwłny w poprzek? Dawałek około 11.5 cm tak zeby profil za bardzo nie ściskał wełny nabitej na grzybki, czy to dobrze?

Sławek...
04-11-2011, 20:38
1 ocieplić tylko do zewnętrznej krawędzi murłaty
2 ocieplić murłatę, szczelinę i wjechać wełną na styropian ile się da.
.

...dobre i skuteczne ocieplenie to ocieplenie ciągłe bez żadnych przerw...
połóż wełnę tak, aby "połączyła" się ze styropianem elewacyjnym, wtedy ocieplenie będzie ciągłe...

Akrimka
04-11-2011, 20:55
Ja mam tak jak na foto

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=45182&d=1298658239

Krzysiek.A
06-11-2011, 10:48
Witam mam pytanie odnośnie stelaża, chciałbym zrobić stelaż krzyżowy dwupoziomowy ale sufit chce opuścić o max 10 cm jętki w pomieszczeniu ida równolegle z krokwiami na skosach. Profile cd na skosach umieszczam na grzybkach a profile na suficie na es. Stelaż do którego sa przykręcone es jest równolegle do krokwi i opiera sie na profil ud na ścianie, stelaż dolny prostopadle do krokwi z jednej strony wchodzi w ud ale jak on ma sie trzymać po drugiej stronie nie mam gdzie przykręcić ud bo zaczyna sie skos ?
Na początku skosu dawać profil cd jak najbliżej ściany kolankowej czy go od niej oddalić

http://img824.imageshack.us/img824/5391/20111105313.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/824/20111105313.jpg/)

Mam za nisko osadzone okno jakieś rady jak je obrobić chodzi mi głownie o dolny glif

http://img40.imageshack.us/img40/9104/20111103310.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/40/20111103310.jpg/)


Pozdrawiam
Krzysiek

odaro
06-11-2011, 11:28
Ja mam tak jak na foto

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=45182&d=1298658239

A co to masz takiego taśma wentylacyjna okapu?

odaro
06-11-2011, 11:31
http://img824.imageshack.us/img824/5391/20111105313.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/824/20111105313.jpg/)

Mam za nisko osadzone okno jakieś rady jak je obrobić chodzi mi głownie o dolny glif

http://img40.imageshack.us/img40/9104/20111103310.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/40/20111103310.jpg/)
Krzysiek

Może obróbka z parapetem?

Krzysiek.A
06-11-2011, 14:46
okno do poprawki.
misiu dla mnie oczywiste jest, ze skoro chcesz na suficie krzyzowke (10cm :D) to powinienes wiedziec jak ja zakonczyc przy skosie.
dzis jakis sezon na idiotyczne pytania.
Wiem że okno jest źle osadzone nie pytałem czy je poprawiać tylko jak można je najlepiej w takiej sytuacji obrobić, co jest dla ciebie banalne dla innych może sprawiać pewien kłopot pytam po to żeby nie popełnić bledu , ciężko jest przebrnąć przez wszystkie watki i znaleźć odpowiedz

Sławek...
06-11-2011, 15:26
no wlasnie ile jest w tym prawdy, myslisz , ze takie rozwiazanie zalatwia sprawe ciaglosci? w rozumieniu dach elewacja.

...sorki, ale nie rozumiem pytania... możesz rozwinąć myśl?

mark13cool
06-11-2011, 16:36
no rozwin (ty zaczales) temat. dlaczego uwazasz, ze ocieplenie bedzie ciagle.

FlashBack proszę odpowiedz na zadzne przezemnie pytanie.

Krzysiek.A
06-11-2011, 18:57
na imagesh... nie wyglada to zle, wywal cegly zakrywajace murlate. popraw welne bo ten optyk jest do dupy.
z sufitem rob sobie jak chcesz. ogolnie to teraz cale poddasze kwalifikuje sie pod ESy.
zrobe tak jak piszesz z tymi cegłami , powiedz mi jeszcze czy jest sens robienia stelaża krzyżowego jak opuszczę sufit o 10 cm może krzyżowy pojedynczy

W którymś poście pisałeś żeby rura odpowietrzająca kanalize nie szła koło krokwi możesz napisać dlaczego u mnie właśnie tak idzie

odaro
06-11-2011, 19:56
odaro nie osmieszaj sie toz to idiotyczne pytanie. lol

To podaj mi jakiś przykład taśmy wentylacyjnej okapu?

Akrimka
06-11-2011, 20:42
A co to masz takiego taśma wentylacyjna okapu?

Rysunek podałem przykładowy, zresztą z tego wątku, chodziło mi tylko o wykonczenie wełny.
Okap mam z nadbitka do równa z murłata , na tym leży membrana i normalnie kontr-łaty i łaty.
Styropian na szczelnie dołożony do podbitki. Nad podbitka a pod dachówka gdzie leci ostania łata mam przybitą wróblówkę - czyli słynna "taśmę wentylacyjną okapu", żadnych siatek do styro..:)

http://dekpol.best.net.pl/images/akcesoria_siatki_2d.jpg

Ponawiam pytanie, jak daleko dajecie wieszaki krokwiowe pod profile CD od krokwi gdy układacie 10cm wełnę?

Sławek...
06-11-2011, 20:44
no rozwin (ty zaczales) temat. dlaczego uwazasz, ze ocieplenie bedzie ciagle.


... a nie będzie? jeśli tak to mnie oświeć i powiedz dlaczego? gdzie pojawią się nieciągłości ocieplenia zrobionego w ten sposób?

odaro
06-11-2011, 21:15
Rysunek podałem przykładowy, zresztą z tego wątku, chodziło mi tylko o wykonczenie wełny.
Okap mam z nadbitka do równa z murłata , na tym leży membrana i normalnie kontr-łaty i łaty.
Styropian na szczelnie dołożony do podbitki. Nad podbitka a pod dachówka gdzie leci ostania łata mam przybitą wróblówkę - czyli słynna "taśmę wentylacyjną okapu", żadnych siatek do styro..:)

http://dekpol.best.net.pl/images/akcesoria_siatki_2d.jpg




Ale wróblówka to co innego niż to co pokazujesz na zdjęciu.

Ale to chyba nie ten wątek :)

odaro
06-11-2011, 21:16
mowisz i masz. pusto lub praktykowane zboczenie w postaci uzywania do tego celu siatki podtynkowej stosowanej w systemach ociepleniowych. polak to zdolna bestia nie lubi przeplacac wiec z igly zrobi widly a z gowna bat :D
rozjasnilo?

To się akurat zgadza ale czy na pewno do wentylacji OKAPU?

Akrimka
06-11-2011, 21:48
To się akurat zgadza ale czy na pewno do wentylacji OKAPU?

Okap nie okap, dla mnie wentyluje to przestrzeń nad membramą nie mam zadnych innych wlotów.
Pomimo ze wełna jest ze szczelną 3cm (15cm wełny w 18cm krokwiach) to nie mam tam dopływu powietrza z zewnaątrz, bo styropian zamnknąłem dokłądnie do podbitki.

Zbigniew100
07-11-2011, 17:12
Oj dawno tu nie zaglądałem.
Muszę nadrobić zaległości w mojej "ściągawce z poddaszy"


>>Zabudowa poddaszy - streszczenie wątku / i nie tylko / (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania...&p=4594175&viewfull=1#post4594175)


Pozdrawiam wszystkich.

Akrimka
07-11-2011, 22:15
10 welny to 10 wysuniecia wieszaka. ale uwazaj bo czolo, czolu (krokwi ;)) nie rowne.

Tego juz doświadczyłem, tylko sznurek prawde ci powie. Dzięki za odpowiedz, myślałem o tym co zrobić zeby profil nie gniótł wełny ale ok.

Teraz pokaze jaki mam drugi kłopot, tzn płytuję do samego szcztu, jest to pokój nad garazem, chce zostawić na wierzchu te jętki - które wystrugałem już.
Czy moge przykrecić profile na samym sczycie tak jak na zdjeciu? Tzn nad jętkami profile chce przykrecic na wieszkach do krokiew.
Chodzi mi o to ze chce zakryć belkę w kalenicy, jest skrecona , a pod nią dać kawałek płyty poziomo coś ala sufit pomiedzy jętkami . . Zda to egzamin?

profi45
08-11-2011, 09:06
Tego juz doświadczyłem, tylko sznurek prawde ci powie. Dzięki za odpowiedz, myślałem o tym co zrobić zeby profil nie gniótł wełny ale ok.

Teraz pokaze jaki mam drugi kłopot, tzn płytuję do samego szcztu, jest to pokój nad garazem, chce zostawić na wierzchu te jętki - które wystrugałem już.
Czy moge przykrecić profile na samym sczycie tak jak na zdjeciu? Tzn nad jętkami profile chce przykrecic na wieszkach do krokiew.
Chodzi mi o to ze chce zakryć belkę w kalenicy, jest skrecona , a pod nią dać kawałek płyty poziomo coś ala sufit pomiedzy jętkami . . Zda to egzamin?

Z powodu pewnych różnic w poziomach jętek pozostaje ci wykonanie odrębnych rusztów pomiędzy jetkami.Na każdą jetke w górnej częsci UD 30.Pomiędzy UD dasz CD o 1cm do 1,5cm krótsze od rozstawu jetek.To małe kawałki płyt i wystarcza 2 wieszaki na ruszcik.

PliP
08-11-2011, 18:45
Jestem na 18 stronie tego wątku i póki co nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie:
Zabudowuję ścianę kolankową na poddaszu. Do ziemi przykręcam profil obrysowy, a co do skośnych krokwi aby miało kąt i pomiędzy ziemię a to coś dać CD60.
Póki co to widziałem, że ktoś tam dawał do krokwi wieszak grzybkowy do tego CD60 i od spodu dokręcał profil obrysowy.
Da się jakoś Prościej??

gin
08-11-2011, 20:15
Jestem na 18 stronie tego wątku i póki co nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie:
Zabudowuję ścianę kolankową na poddaszu. Do ziemi przykręcam profil obrysowy, a co do skośnych krokwi aby miało kąt i pomiędzy ziemię a to coś dać CD60.
Póki co to widziałem, że ktoś tam dawał do krokwi wieszak grzybkowy do tego CD60 i od spodu dokręcał profil obrysowy.
Da się jakoś Prościej??

Kolankowe ścianki http://profiltech.com.pl

Akrimka
08-11-2011, 22:21
Póki co to widziałem, że ktoś tam dawał do krokwi wieszak grzybkowy do tego CD60 i od spodu dokręcał profil obrysowy.
Da się jakoś Prościej??
Obrysowy czyli przyscienny przykręc na esy do krokwi tak zeby był skierowany na dół jak nie chcesz dawać CD.
A jak nie to dajesz profil V jak wyzej zarklamowano lub zginasz przescienny (obrysowy)przykrecony do skośnego CD przez płyte i w niego pionowe CD, jest to wyjaśnione kilka stron wczesniej,

orasje
09-11-2011, 06:35
Witam serdecznie. Jak poradzić sobie z ułożeniem drugiej warstwy isovera?. Mam 15 cm pierwszej warstwy pomiędzy krokwiami i jetkami i widziałem że niektorzy (a może wszyscy) rozwijają drugą warstwę wełny wpoprzek krokwi nabijając ja na wieszaki. W ten spsób powinna sie ona trzymać i nie opadać. I na to jak najszybciej dokręcają stelaż. Czy to jedyny sposób?. Czy tak samo robimy na suficie?. Miłego dnia życzę.

salik
09-11-2011, 07:27
10 welny to 10 wysuniecia wieszaka. ale uwazaj bo czolo, czolu (krokwi ;)) nie rowne.
A dlaczego nie 10cm+3cm (grubość profilu)?
W tym momencie we wszystkich miejscach gdzie idą profile wełna będzie ściśnięta i może wypychać warstwę między krokwiami.
Na zdjęciach Rom-Kona widać że wełna leży luźno na profilach, a nie że wypycha się w przestrzeni międzyprofilowej.

Akrimka
09-11-2011, 09:20
A dlaczego nie 10cm+3cm (grubość profilu)?
W tym momencie we wszystkich miejscach gdzie idą profile wełna będzie ściśnięta i może wypychać warstwę między krokwiami.
Na zdjęciach Rom-Kona widać że wełna leży luźno na profilach, a nie że wypycha się w przestrzeni międzyprofilowej.
No dlatego pytałem... i ja daje około 11.5-12cm pod wełnę 10cm, tak ze jest tylko lekko scisnieta.

CO do nabijania to na lizaki nie ma kłpotu, jak cośto nacinam nożem gdzy jest blisko krawędzi, lub "macam" gdzie jest wieszak i przesuwajać wełną po grzybku nabijam go, Na esy jest gorzej bo mają ząbkowaną krawędz, wiec tam trzeba nacinać, gdzie można to stosuje lizaki.

Co do drugiej warstwy wełny, jak mam krokwie rozstawione około 75-85cm, i krótkie odcinki do upchania np 150cm skosu to ja daje drugą warstwe tak samo wzdłuż, wełna ma 120cm więc nie zdarza sie ze łączenie wyjdzie mi na krokwie. A tnąc z rolki pasy na długosc 150cm unikam dodtakowej dokładki 30cm i kolejnego łaczenia.

odaro
09-11-2011, 20:29
Czy płytę K-G można zastosować w budynku gospodarczym wolonostojącym który nie jest ogrzewany jaki myślicie wytrzyma płyta K-G duże wahania temperatury i wilgotności.

Akrimka
09-11-2011, 23:11
daj zieloną jak musisz, a jak nie to moze OSB?

Sprawdziłem moje jetki ponieważ sa tylko 3 nad garażem, to są równo położone górą, moze środkowa opadnieta ze 3mm, ale to nie przeszkadza,
POstaniowiłem dać na długich lizakach(27cm) dwa CD wzdłuż przylegające do jętek, i pomiedzy jetki przykrece kawałki płyt na sufit beda zachodzić swoją grbością na boki jętek, szceliny wypełnie akrylem, a jak bedzie bardzo pękać to obije takim delikatnym ćwierćwałkiem. Wczeniej zrobie od razu stelaż na sciany skosów i przykrece płyty bo sufit na skosie zajdzie na sciane.
Zastanawiam sie jak zachować dokładne połaczenie w lini proste skos-sufit? Czy to wychodzi w momencie spoinowania odpowiednią taśmą?

odaro
10-11-2011, 08:56
nie, żadnej z g/k.

A płyty gipsowo-włóknowe np fermacell?

tomek4
10-11-2011, 10:32
Witajcie,

jętki mają 18 cm wysokości, potrzebuję upchnąć tam 30 cm wełny, i od góry zabić deskami. Jak wypełnić brakujące 12 cm, tak coby podłoga człowieka utrzymała ?

tomek4
10-11-2011, 11:34
kratownica z desek 32x120 na sztorc.

ciężko mi to sobie wyobrazić... myślałem o 2 łatach na sztorc

odaro
10-11-2011, 23:52
tak, do takich zastosowan rigips, knauf czy wspomniany fermacell maja specjalne plyty wloknowe.
Tanim rozwiazaniem bedzie 10-12mm plyta osb.

Ale chciałbym sufit wykończyć na biało i gładko

Da się z płytą OSB?