PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

wojgoc
08-01-2012, 18:07
dokument (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fisover.pl%2Fconten t%2Fdownload%2F746%2F4865%2Ffile%2FABC_dobrej_izol acji.pdf) isovera - izolacja supermatą strona 7:

i jeszcze rysunek z "Wytyczne projektowe i montażowe izolacji budynków mieszkalnych dla dachów skośnych" Isovera:

94010
z tego wynika, ze masz rację - co nie zmienia faktu, ze SuperMata jest dobrym produktem

Rom-Kon
08-01-2012, 18:09
...szczelina (tak lub nie) uzależniona jest od konstrukcji dachu a nie od jakości wełny.

...a ta OSB to tak w razie Niemca? Do niczego innego nie jest potrzebna a wręcz szkodliwa.

...no i chciałbym spotkać się z tym panem co mu w reklamie ta wełna w krokwiach się trzyma bez sznurkowania - ale pewnie teraz występuje w reklamie jogurtu ni nie będzie miał czasu.

Esiak
08-01-2012, 18:10
nie jestem przestawicielem Isovera, tylko zwykłym Inwestorem, co na etapie poddasza zglebial temat izolacji - ja zdecydowalem sie na SuperMate bo miała w tamtym czasie najniższy wsp. lambda, nie potrzebowała sznurkowania ani przerwy dylatacyjnej, był mila w dotyku i w miare bezzapachowa - tak, jak podawała karta produktu.
jesli uwazasz, ze jest inaczej ot nie mam zamiaru polemizować.
nie polemizuje na temat jakości, faktycznie supermata jest jedną z najcieplejszych na rynku, ale założenia są proste:
- jeśli krycie wstępne dachu to membrana wysokoparoprzepuszczalna to wełnę możemy dać na całej grubości krokwi (może stykać się z membraną)
- jeśli mamy deskowanie, to niezależenie od rodzaju wełny (skalna czy szklana) zostawiamy szczelinę wentylacyjną między deskowaniem a izolacją...

a Twoja uwaga, że stosując SuperMatę przy deskowaniu, możemy nie zostawiać szczeliny wentylacyjnej wprowadza innych w błąd...
i tyle tylko...

wojgoc
08-01-2012, 18:16
a Twoja uwaga, że stosując SuperMatę przy deskowaniu, możemy nie zostawiać szczeliny wentylacyjnej wprowadza innych w błąd...
i tyle tylko...
masz rację
za co przepraszam - sam sie wkurzam, jak ktos pisze bez zastanowienia.
ja nie mam pelnego deskowania i temu moze z rozpedu napisalem, bez sprawdzenia

Esiak
08-01-2012, 18:20
no i wszystko gra :)

Magik Cz-wa
08-01-2012, 21:30
czyli parter tynkowaleś bez zabezpieczonej wełny?
sprawdx czy juz nie masz zawilgoconej wełny i dopiero calość zabezpiecz folią - koniecznie!!!

Te ściany czy na górze, czy na dole były tynkowane przed położeniem wełny, właściwie to na dole mam otynkowaną jedną ścianę.
Czyli rozumie, że teraz dać folie paroizolacyjną, otynkować, poczekać jak podeschnie i dopiero kręcić płyty g-k?
Czy czy dać folie paroizolacyjną, kręcić płyty g-k, zabezpieczyć w pobliżu tynkowania zwykłą czarną folią i dopiero tynkować?

muchrem
08-01-2012, 21:47
Najpierw tynki, potem płyty g-k. Nie chcesz chyba całej wilgoci z tynkowania w płyty ładować.

pitemaly
08-01-2012, 23:28
Koledzy mam dodatkowe pytanie jesli chodzi o wełnę, wiadomo że ta SuperMata ISOVERA ma najniższy współczynnik ale jest bardzo droga a co powiedzie na zwykłą wełnę Isover Uni Mata - ona ma współczynnik 0,039???Drugie pytanie dlaczego wełna o grubości 18cm jest nieraz droższa od 20cm???
Kolejna pytanie - chcę zrobić wzmocnioną konstrukcje strychu -poddasza juz nieużytecznego z pozostałych kantówek drewnianych, jednak po tych deszczach zalewających nas ostatnio są one jednak trochę mokre. Czy istnieje ryzyko, jeśli potem upcham pomiędzy te kantówki wełnę to ona zawilgotnieje i będzie niebardzo???Prosze o porady jak Wy robicie konstrukcje stychu na poddaszu użytecznych. Pozdrawiam

maysee
09-01-2012, 08:29
masz rację
za co przepraszam - sam sie wkurzam, jak ktos pisze bez zastanowienia.
ja nie mam pelnego deskowania i temu moze z rozpedu napisalem, bez sprawdzenia

"Ten" sie nie obraza. Spoko.

muchrem
09-01-2012, 08:43
Powiedzmy ze 18 cm to wełna niestandardowa i dlatego jej cena może być porównywalna z 20cm.
A co do unimaty i supermaty to w takiej samej rolce wełny o grubości 15cm unimaty jest 6,9m2 a supermaty 4,2m2. Widać która jest bardziej zbita. Ja miałem obie do porównania i przy supermacie nie potrzeba sznurkować. Ale wybór zależy od zasobności portfela i możliwości jaką grubość możemy zastosować.
Ja chcąc oszczędzić 5 cm wysokości pomieszczeń wybrałem supermate.

przemo33
09-01-2012, 10:42
Witam
Mam szybkie pytanka:
1)Jakie nity uzywacie do niektorych polaczen profili (rozmiar nita 3,2x8mm czy moze 4,0x8mm)
2)Jakie dajecie przerwy miedzy plytami(na ich laczeniu) a jakie przerwy miedzy plyta a sciana?

Pozdrawiam

Rom-Kon
09-01-2012, 14:07
ad1. ja stosuję Ø4 a wiertło Ø4.2 ...długość - najkrótszy

ad2. bez przerw ...szczeliny dopuszczalne ale nie robi się ich celowo. Przy ścianie płyta ma luźno wchodzić - nie prężyć.

kaczmimo
09-01-2012, 14:28
Witam,
zamierzam ocieplić poddasze i mam parę pytań:
1. Czy można układać wełnę zimą? Choć wciąż mamy temperatury na plusie :)
2. Tynkowanie zakończyłem na początku listopada a wylewki 2 grudnia, od tygodnia wygrzewam podłogówki, można już układać wełnę?
3. Czy przy pełnym deskowaniu, stosując szczelinę wentylacyjną mam oddzielić wełnę od desek jeszcze jakąś folią? Podobnie przy murłącie, nie mam ocieplonych ścian ani podbitki. Chronić wełnę czymś przed "świeżym powietrzem"?
4. Na poddaszu ponad garażem, chcę dać wełnę ponad jętkami oraz pomiędzy jętki. Wykończyć chcę boazerią. Można ją dokręcić bezpośrednio do jętek, czy trzeba budować stelaż?
Z góry dziękuję.

orasje
09-01-2012, 17:34
Może ktoś będzie tak uprzejmy i napisze mi jakie symbole mają profile, które:
1. Biegną na obrysach (obwodzie) pokoju na ścianach. Te w które wprowadza się profile biegnące w poprzek krokwi ( ściana) i w poprzek jętek (sufit). Mnie mistrz kazał kupić CW 75, CD 60 i UD. Stelaż będzie mocowany na tzw. lizaki.
2. Te które biegną pomiędzy tymi w pkt. 1 -w poprzek jętek i w poprzek krokwi.
Z góry dziękuję, pytam na skróty bo jutro muszę zamówić profile co by mistrz miał na czym pracować.

marcinkornacki
09-01-2012, 17:51
Może ktoś będzie tak uprzejmy i napisze mi jakie symbole mają profile, które:
1. Biegną na obrysach (obwodzie) pokoju na ścianach. Te w które wprowadza się profile biegnące w poprzek krokwi ( ściana) i w poprzek jętek (sufit). Mnie mistrz kazał kupić CW 75, CD 60 i UD. Stelaż będzie mocowany na tzw. lizaki.
2. Te które biegną pomiędzy tymi w pkt. 1 -w poprzek jętek i w poprzek krokwi.
Z góry dziękuję, pytam na skróty bo jutro muszę zamówić profile co by mistrz miał na czym pracować.

1. Te na ścianach to najczęściej UD30
2. Te co w nie wchodzą to CD60

orasje
09-01-2012, 18:31
Dzięki bardzo...a CW 75...też mam kupić

profi45
09-01-2012, 18:58
Dzięki bardzo...a CW 75...też mam kupić
Zapytaj mistrza czy nie zapomniał o UW 75 skoro potrzebuje CW 75,
w tym wypadku to idą w parze

pitemaly
09-01-2012, 22:37
A ja ze swojej strony dodam jeszcze fotkę jak wykończyć ścianę od środka jesli będzie poddasze nieużytkowe...

http://images8.fotosik.pl/192/32d4c5d514d586d3med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Nalezy na ścianie od wewnątrz dać styropian... wystarczy 0.5m ponad poziom wełny ...tu akurat jest 1m ocieplenia ściany... zimno już nie wejdzie przez ścianę w dół...

Później poszukam fotkę jak właśnie zimno weszło po ścianie w dół i powstał zamróz na ścianie w garażu... na zewnątrz -26*C a w środku w garażu 1*C ocieplenie 30cm wełny ale nie była ściana przykryta i w narożniku wyszedł zamróz...

ROM-KON ten styropian kleiny na zaprawę i kołtki czy tylko go układamy???Czekam na informacje

R&K
09-01-2012, 23:14
wewnątrz domu i przy tak malej powierzchni wystarczy na klej

Rom-Kon
09-01-2012, 23:35
Ten nawet był na zwykłą piankę...

kobi033
10-01-2012, 03:09
odnośnie wspomnianej na początku tej strony super-maty to mam kłopot z położeniem drugiej wartwy wełny, pierwsza to 15 cm wzdłuż krokwi
a druga to 18cm w poprzek i tutaj pojawił się problem, mianowicie wieszaki grzybkowe które powinny przebić wełnę nie robią tego bo ta wełna chyba jest za gruba i za dobra
czy jedynym rozwiązaniem jest cięcie pasków po 40cm (taki rozstaw wieszaków) i szczelne układanie czy jest jakiś inny sposób?

Akrimka
10-01-2012, 08:52
kobi033
Ja zo prawda z 10cm radziłem sobie tak, ze jak nas było dwóch o rozciągnęlismy wełnę na grzybkach, to w miejscach gdzie miało być przebicie nacinałem nozem.
Ale ostanio jak byłem sam swwierdziłem ze nie muszę dawać drugiej warstwy w poprzek bo.... bo przeciez łaczenia i tak sie nie pokrywają z pierwszą warstwa ani z krokwami - jest inny rozstaw. Poardziłem sobie tak ze miałem około 320cm po skosie, ciąłem wiec takie długie odcinki. Miałem pozapinane tylko dolny środkowy i górny profil, wsuwałem wiec wełne pod nie, rozciągałem ja sobie - środkowy mi ją trzymał zeby nie opadała, na środkowym oraz górnym i dolnym wykonywałem nacięcia na grzybki (w jak najbliższym miejscu do krawędzi wełny i rozkąłdałem ja), pozniej nabijałem wełnę na pozostałe grzybki. I tak kolejny pas pionowo jeden koło drugiego. Jak były skosy koło kosza, to czasami ciąłem tylko trójkąt do połowy i łaczenie wykonywałem tylko na środkowym profilu. Po połozeniu wełny zapinałem reszte profili.
POzdrawiam

kaczmimo
10-01-2012, 09:25
Witam,
zamierzam ocieplić poddasze i mam parę pytań:
1. Czy można układać wełnę zimą? Choć wciąż mamy temperatury na plusie :)
2. Tynkowanie zakończyłem na początku listopada a wylewki 2 grudnia, od tygodnia wygrzewam podłogówki, można już układać wełnę?
3. Czy przy pełnym deskowaniu, stosując szczelinę wentylacyjną mam oddzielić wełnę od desek jeszcze jakąś folią? Podobnie przy murłącie, nie mam ocieplonych ścian ani podbitki. Chronić wełnę czymś przed "świeżym powietrzem"?
4. Na poddaszu ponad garażem, chcę dać wełnę ponad jętkami oraz pomiędzy jętki. Wykończyć chcę boazerią. Można ją dokręcić bezpośrednio do jętek, czy trzeba budować stelaż?
Z góry dziękuję.

Witam, ponownie czy ktoś kto ma doświadczenie mógłby się wypowiedzieć?

szanti 7
10-01-2012, 10:16
Witam,mam małe pytanie?Mam wydeskowany dach i mam pytanie ,czym i jak dobrze ocieplić dach i jaka wełna jest najlepsza z doświadczenia.Dziękuje za dobre rady

pitemaly
10-01-2012, 13:45
Koledzy mam dodatkowe pytanie jesli chodzi o wełnę, wiadomo że ta SuperMata ISOVERA ma najniższy współczynnik ale jest bardzo droga a co powiedzie na zwykłą wełnę Isover Uni Mata - ona ma współczynnik 0,039???Drugie pytanie dlaczego wełna o grubości 18cm jest nieraz droższa od 20cm???
Kolejna pytanie - chcę zrobić wzmocnioną konstrukcje strychu -poddasza juz nieużytecznego z pozostałych kantówek drewnianych, jednak po tych deszczach zalewających nas ostatnio są one jednak trochę mokre. Czy istnieje ryzyko, jeśli potem upcham pomiędzy te kantówki wełnę to ona zawilgotnieje i będzie niebardzo???Prosze o porady jak Wy robicie konstrukcje stychu na poddaszu użytecznych. Pozdrawiam

Witam, ponawiam moje pytanie ....

Rom-Kon
10-01-2012, 19:48
Witam,
zamierzam ocieplić poddasze i mam parę pytań:
1. Czy można układać wełnę zimą? Choć wciąż mamy temperatury na plusie :)
2. Tynkowanie zakończyłem na początku listopada a wylewki 2 grudnia, od tygodnia wygrzewam podłogówki, można już układać wełnę?
3. Czy przy pełnym deskowaniu, stosując szczelinę wentylacyjną mam oddzielić wełnę od desek jeszcze jakąś folią? Podobnie przy murłącie, nie mam ocieplonych ścian ani podbitki. Chronić wełnę czymś przed "świeżym powietrzem"?
4. Na poddaszu ponad garażem, chcę dać wełnę ponad jętkami oraz pomiędzy jętki. Wykończyć chcę boazerią. Można ją dokręcić bezpośrednio do jętek, czy trzeba budować stelaż?
Z góry dziękuję.

ad1. ...ja nie jestem na bezrobociu więc chyba można ;)

ad2 nie wiem jak wygrzewasz ale sądzę że główna woda już poszła ale to trzeba sprawdzić - fragment posadzki nakryj folią i jeśli woda wykropli się na tej folii to niestety jest jeszcze dużo wody a wtedy trzeba uważać.

ad3 szczelina jest wymagana ale nie trzeba jej foliować... w większości wypadków szczelina robi się sama pod wpływem grawitacji a jesli zachodzi obawa że może się zamknąć to daje się sznurek - poczytaj wątek to zrozumiesz o co chodzi

ad4. teoretycznie można ale jętki mogą być zbyt rzadko rozmieszczone i boazeria (drewno czy PCV) może a raczej napewno obwiśnie... więc trzeba dać listwy

pitemaly
11-01-2012, 00:32
Mam pytanko, po położeniu drugiej warstwy wełny i potem foli paroizolacyjnej trzeba zostawiać jakąś szczeczline pomiędzy płytami g/k???ile musi wynosić??pozdrawiam

Esiak
11-01-2012, 00:34
Mam pytanko, po położeniu drugiej warstwy wełny i potem foli paroizolacyjnej trzeba zostawiać jakąś szczeczline pomiędzy płytami g/k???ile musi wynosić??pozdrawiam
nie...
delikatną szczelinę powinieneś zostawić przy zastosowaniu folii metalizowanych...

wojgoc
11-01-2012, 00:39
a jaka to jest delikatna szczelina w przypadku folii metalizowanych? jak stwierdzić czy jest?

Esiak
11-01-2012, 00:55
a jaka to jest delikatna szczelina w przypadku folii metalizowanych? jak stwierdzić czy jest?
poczytaj ten temat (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?102894-Folia-paroizolacyjna-aluminiowa&)...

kaczmimo
11-01-2012, 06:20
ad1. ...ja nie jestem na bezrobociu więc chyba można ;)

ad2 nie wiem jak wygrzewasz ale sądzę że główna woda już poszła ale to trzeba sprawdzić - fragment posadzki nakryj folią i jeśli woda wykropli się na tej folii to niestety jest jeszcze dużo wody a wtedy trzeba uważać.

ad3 szczelina jest wymagana ale nie trzeba jej foliować... w większości wypadków szczelina robi się sama pod wpływem grawitacji a jesli zachodzi obawa że może się zamknąć to daje się sznurek - poczytaj wątek to zrozumiesz o co chodzi

ad4. teoretycznie można ale jętki mogą być zbyt rzadko rozmieszczone i boazeria (drewno czy PCV) może a raczej napewno obwiśnie... więc trzeba dać listwy

Dziękuję za odpowiedź.
Robię test z folią. Te jętki są co siedemdziesiąt kilka cm.
Pozdrawiam.

R&K
11-01-2012, 07:22
a jak się ma ocieplanie poddasza względem robienia prac mokrych np wylewki na poddaszu ?
czy przy położonej wełnie można robić wylewkę później ? kłaść odrazu KG? czy np położyć wełnę, zrobić wylewkę i na koniec KG

Rom-Kon
11-01-2012, 09:14
Mam pytanko, po położeniu drugiej warstwy wełny i potem foli paroizolacyjnej trzeba zostawiać jakąś szczeczline pomiędzy płytami g/k???ile musi wynosić??pozdrawiam


nie...
delikatną szczelinę powinieneś zostawić przy zastosowaniu folii metalizowanych...


poczytaj ten temat (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?102894-Folia-paroizolacyjna-aluminiowa&)...

Wszystko ładnie i pięknie ale jak tą szczelinę zrobić? ...mam dwa pomysły ale chyba raczej nikt tego nie będzie wykonywał bo nakład pracy jest bardzo duży a za tym idzie oczywiście cena... zysk niewspółmierny do poniesionych kosztów.

Rom-Kon
11-01-2012, 09:22
jedno nie wyklucza drugiego, gdzies tam wczesniej pisales, ze odpusciles sobie dzialalnosc gospodarcza.
....kto Ci naopowiadał takich bzdur! Cały czas pracuję!

Oczywiście zimą trzeba uważać bo rzeczywiście można mocno zawilgocić wełnę ale wystarczy wszystko robić z głową... myślenie i przewidywanie skutków swoich poczynań - to zawsze nam powinno towarzyszyć i to nie tylko w zimie.

Gorące pozdrowienia w ten zimowy, mroźny i śnieżny poranek. ;)

miloszenko
11-01-2012, 09:49
Witam, wiem, ze pytanie z tych podstawowych ale nie moge sie doszukac odpowiedzi: jaki dac rozstaw belek stropowych zeby bez docinania mozna ukladac welne i zeby nie spadala ??

Pozdrawiam

Magik Cz-wa
11-01-2012, 09:51
Mam jeszcze jedno pytanie co do foli alu./ zwykłej paroizolacyjnej
Chodzi mi o wykończenie przy ścianach. Czy należy ją jakimś silikonem do ścian przyklejać, czy wystarczy, że płyta G-k dociśnie tą folie do ściany?

wojgoc
11-01-2012, 10:20
ja przyklejałem taśmą dwustronną, butylową bodajże

wojgoc
11-01-2012, 12:33
wojgoc sam robiłeś poddasze?
nie całe, ale uczestniczyłem w poszczególnych etapach,
a czemu pytasz?

miloszenko
11-01-2012, 12:42
"Belka stropowe" uzależniona jest od rozstawu krokwi nie można dopasowywać tego pod wełne!Trzeba robić tak jak jest w projekcie.

To ma być projekt indywidualny, wiec mogę rozlozyc belki pod welne i dopasowac przekroje, dalej nie dostalem

odpowiedzi na pytanie.

wojgoc
11-01-2012, 12:44
To ma być projekt indywidualny, wiec mogę rozlozyc belki pod welne i dopasowac przekroje, dalej nie dostalem

odpowiedzi na pytanie.
to pytanie do konstruktora Twojego domu a nie do forumowiczów.
a w stopce masz, ze dajesz piane PUR...

wojgoc
11-01-2012, 12:48
nie mam tego policzonego

miloszenko
11-01-2012, 13:05
to pytanie do konstruktora Twojego domu a nie do forumowiczów.
a w stopce masz, ze dajesz piane PUR...

Nie pytam o projekt ze stopki.

Rafal 2011 - jesli robiles dachy tylko o konstrukcji krokwiowej to moze nie widziales, sa inne konstrukcje, z reszta przy malej szerokosci to zaden koszt dac troche wieksze przekroje ale tu nie o tym.

Zaptam inaczej wprost: ile cm przestrzeni miedzy krokwiami potrzeba, zeby welna wchodzila prosto z paczki: po 2 cm wezej niz roka z obu stro, 2,5, czy 3 moze ??

Pozdrawiam

Jacekss
11-01-2012, 13:11
Nie pytam o projekt ze stopki.

Rafal 2011 - jesli robiles dachy tylko o konstrukcji krokwiowej to moze nie widziales, sa inne konstrukcje, z reszta przy malej szerokosci to zaden koszt dac troche wieksze przekroje ale tu nie o tym.

Zaptam inaczej wprost: ile cm przestrzeni miedzy krokwiami potrzeba, zeby welna wchodzila prosto z paczki: po 2 cm wezej niz roka z obu stro, 2,5, czy 3 moze ??

Pozdrawiam
zależy jak chcesz ciąć wełnę, rolka ma szer 120cm, dając zapas 2cm wychodzi 118cm, jakbyś chciał dawać wełnę wzdłuż krokwi

Jacekss
11-01-2012, 14:11
chyba 116cm

mozna dać i te 4cm zapasu, ale 2cm wystarczy, niektórzy producenci tyle zalecają

Jacekss
11-01-2012, 14:25
może być ;)

R&K
11-01-2012, 15:43
a jak się ma ocieplanie poddasza względem robienia prac mokrych np wylewki na poddaszu ?
czy przy położonej wełnie można robić wylewkę później ? kłaść od razu KG? czy np położyć wełnę, zrobić wylewkę i na koniec KG


ponawiam pytanie
jak się mają wylewki robione przy temperaturze max +5 do wilgoci i wełny

wojgoc
11-01-2012, 15:45
ponawiam pytanie
jak się mają wylewki robione przy temperaturze max +5 do wilgoci i wełny
załóż folię a regipsy po wylewkach

Esiak
11-01-2012, 15:47
mają się tak, że będzie ogromna ilość wilgoci, która na pewno dostanie się w wełnę...
masz już wełnę położoną..? jeśli tak to pozostaje tylko zabezpieczyć ją paroizolacją... z płytami kg poczekaj na wyschnięcie wylewek...
jeśli wełna nie jest jeszcze położona, zrób wpierw wylewki, a po ich wyschnięciu zabierz się dopiero za ocieplanie poddasza...

wojgoc
11-01-2012, 15:48
plus minus było to 500, 1000, czy 1500zł i na ile metrów?
poddasze ma 270m2, ale jeszcze robiłem sufity obniżane na parterze - zakupy były jedne na wszystko, ale sporo tego wyszło

maysee
11-01-2012, 15:49
Pytanie odnosnie latwosci montazu welny przy uzyciu roznego typu: Opcja 1: Isover SuperMata m-dzy krokwie 15cm i na krokwie 15cm, Opcja 2: Rockwool Toprock 15cm m-dzy krokwie i na to Rockwool Superrock 15cm.

R&K
11-01-2012, 16:00
no właśnie zabrałem się za kładzenie wełny, mam już położoną 1 warstwę na połowie dachu - bo mam czas i spokojnie mogę sam teraz to robić

pytanie czy wylewka wylana przy np + 5 jak będzie wolno schła ? będzie chyba znacznie mniej wilgoci w powietrzu jeśli nie będę w domu grzał i będzie tylko naturalna temperatura wnętrza przy SSZ ??

wojgoc
11-01-2012, 16:24
a jaka jest naturalna temperatura dla wylewki?
teraz mamy temp jak we wrzesniu/październiku a to najlepszy okres na tego typu roboty - nie ma szybkiego odparowywania wody, wylewka stopniowo nabiera swojej wytrzymałości

R&K
11-01-2012, 16:28
dzięki za radę z tymi paskami płyty KG

wojgoc - właśnie tak o tym wszystkim wyśle jak TY piszesz..

R&K
11-01-2012, 16:29
Bez grzania jest za zimno i jast ryzyko że w nocy będzie mróz a na to wpływu nie ma nikt.


al;e ja pisałem że w zamkniętym domu będę miał + 5 stopni ! nie będzie mrozu w środku nawet w nocy

wojgoc
11-01-2012, 16:36
al;e ja pisałem że w zamkniętym domu będę miał + 5 stopni ! nie będzie mrozu w środku nawet w nocy
wg mnie przy zabezpieczonej folią paroizolacyjną wełną, wzmocnioną paskami regisu by nie spadła, warunki idealne do wylewek i tynków.
Prze pierwsze 2-4dni po wylewkach proponuje krótkie wietrzenie chaty 3-4xdziennie po 20-30min prze otwarcie samych drzwi wejsciowych

wojgoc
11-01-2012, 16:49
możesz napisać tak orientacyjnie?
nie to ze nie chce Ci napisac, tylko nie mam tych rachunków przy sobie.
Mieszkam w jednym miejscu a buduje sie gdzie indziej i tam mam całą papierologię.
Stelaże kupowałem po 5zł CD i 7,2zł UD,
wszelkie tasmy i folie zamawiałem na www.folnet.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.folnet.pl)

wojgoc
11-01-2012, 17:21
grunt Sniezki 15l kupowalem po 70zł
Unifloot w Leroy po 120zł/worek
szpachle Dolina Nidy - ale nazwe nie pamietam - po 34 - 40zł zza duże wiadro/15kg
tasma do narozy, jakis amerykański patent, po 60zł za 15mb
a o jakie Ci katowniki chodzi/

wojgoc
11-01-2012, 17:26
nie kojarze takiego zakupu

wojgoc
11-01-2012, 17:33
kupowalem tasme butylową do polączeń folii z murem

wojgoc
11-01-2012, 17:58
amerykan na wszelkie kątowe i łukowe połączenia.
uniflootu poszlo mi 6worków
nida na wszelkie wkrety i wykonczenia
nie szpachlowalem całosci

mdab
11-01-2012, 19:44
SuperMata ISOVERA.

A co sądzicie o wełnie URSA Platinum? Cena i parametry (przynajmniej na papierze) lepsze niż SuperMata. Miał ktoś styczność jednym i drugim materiałem, żeby obiektywnie porównać.

Rozmawiałem ze znajomym, który pracuje w stanach w budowlance i powiedział, że nie spotkał się aby tam ktoś tam robił tzw. połączenia ślizgowe na styku sufit-ściana. Tam podobno wszędzie dają taśmy papierowe ('zwykłe' lub z wkładką z jakiegoś tworzywa). Czy ktoś z was praktyków stosował taśmę zamiast połączenia ślizgowego? Czy jednak nie warto się zastanawiać i zrobić tak jak większość tu radzi, czyli połączenie ślizgowe.

Rom-Kon
11-01-2012, 20:08
A co sądzicie o wełnie URSA Platinum? Cena i parametry (przynajmniej na papierze) lepsze niż SuperMata. Miał ktoś styczność jednym i drugim materiałem, żeby obiektywnie porównać.

Rozmawiałem ze znajomym, który pracuje w stanach w budowlance i powiedział, że nie spotkał się aby tam ktoś tam robił tzw. połączenia ślizgowe na styku sufit-ściana. Tam podobno wszędzie dają taśmy papierowe ('zwykłe' lub z wkładką z jakiegoś tworzywa). Czy ktoś z was praktyków stosował taśmę zamiast połączenia ślizgowego? Czy jednak nie warto się zastanawiać i zrobić tak jak większość tu radzi, czyli połączenie ślizgowe.
Kolego tak trochę jesteś nie w tremacie bo tu są tacy co stosują ślizgi wszędzie gdzie się da ale również tacy co robią wszystko na sztywno... a ja stosuję po części i jedno i drugie.

wojgoc
11-01-2012, 20:12
A co sądzicie o wełnie URSA Platinum? Cena i parametry (przynajmniej na papierze) lepsze niż SuperMata. Miał ktoś styczność jednym i drugim materiałem, żeby obiektywnie porównać.
ja rozwazalem jedna i drugą, lecz to był poczatek Ursa Platinium i cena była kosmiczna.
staneło na SuperMacie i jestem zadowolony z wyboru.

Rom-Kon
11-01-2012, 20:14
Mam jeszcze jedno pytanie co do foli alu./ zwykłej paroizolacyjnej
Chodzi mi o wykończenie przy ścianach. Czy należy ją jakimś silikonem do ścian przyklejać, czy wystarczy, że płyta G-k dociśnie tą folie do ściany?
...taśmą 2-stronną Coromix bezpośrednio do profila UD. Płyta dociśnie i połączenie szczelne... jeśli jeszcze chcesz bardziej doszczelnić to pod profil UD możesz dać taśmę akustyczną lub nawet też coromix lub butyl - ale to już przerost formy nad treścią...

wojgoc
11-01-2012, 20:14
To jeszcze potrzebuje info. ile poszło nidy, amerykana i co wklejałeś na spoiny i ile sztuk? z góry dzięki

bandaz, fizelina, szpachla- nie powiem Ci ile czego na samo poddasze - to zalezy ile trzeba nalozyc by bylo równo

Rom-Kon
11-01-2012, 20:20
ponawiam pytanie
jak się mają wylewki robione przy temperaturze max +5 do wilgoci i wełny

wełnę trzzeba całkowicie odizolować! Szczelna paroizolacja... najlepiej wełna w krokwie, wełna druga warstwa, stelaż no i folia... tylko że folia na profilach nie zawsze się dobrze trzyma więc lepiej jeszcze płyty. Płyty taki napór wilgoci wytrzymają ale raczej nie spoinować ich. Takie rozwiązanie robisz na własną rękę bo żaden producent płyt takiej kolejności nie przewiduje...z mojej praktyki wynika że można tak zrobić i jeśli płyty będą podparte co 40cm to się nic nie stanie

Rom-Kon
11-01-2012, 20:23
Pytanie odnosnie latwosci montazu welny przy uzyciu roznego typu: Opcja 1: Isover SuperMata m-dzy krokwie 15cm i na krokwie 15cm, Opcja 2: Rockwool Toprock 15cm m-dzy krokwie i na to Rockwool Superrock 15cm.
...zalezy od dachu. Jeśli mocno "udziwniony" ze wskazaniem na opcję 1. jeśli prosty - bez znaczenia

Rom-Kon
11-01-2012, 20:25
a jaka jest naturalna temperatura dla wylewki?
teraz mamy temp jak we wrzesniu/październiku a to najlepszy okres na tego typu roboty - nie ma szybkiego odparowywania wody, wylewka stopniowo nabiera swojej wytrzymałości
...dopuki jest tak jak teraz to ok. ale za chwilę może być -20*C no i kicha

edit: doczytałem następny post... no to okij.

...znów wątek się rozlazł na boki. Rafał istnieje coś takiego jak PW - prywatne wiadomości!

jan_z_wolna
11-01-2012, 21:31
...no i chciałbym spotkać się z tym panem co mu w reklamie ta wełna w krokwiach się trzyma bez sznurkowania - ale pewnie teraz występuje w reklamie jogurtu ni nie będzie miał czasu.

Mnie się akurat trzymała. SuperMata 18cm między krokwie, bez sznurków wisiała kilka tygodni i nic się nie działo. Spokojnie zrobiłem sobie sam całe poddasze. Oczywiście, wtedy kiedy wypadało akurat łączenie z dwóch odpadów, to sznurek był konieczny.

Rom-Kon
11-01-2012, 22:01
(...)

...znów wątek się rozlazł na boki. Rafał istnieje coś takiego jak PW - prywatne wiadomości!



Nie denerwuj się bo się spocisz. Jak ktoś chce coś znaleść to znajdzie!
Trol! http://emoty.blox.pl/resource/ban.gif

...jak już wycinasz to bez nawiasów kwadratowych bo później muszę odtwarzać a w html-u nie jestem zbyt oblatany.

mdab
11-01-2012, 22:08
Jeszcze jedno pytanko: który sposób jest waszym zdaniem lepszy jeżeli chodzi o łączenie ze sobą profili:
- skręcanie "pchełkami",
- łączenie szczypcami/zaciskarką;
- a może nitowanie?

wojgoc
11-01-2012, 22:54
ale zrobiłeś już wszystko?
tak, już mam skończone

wojgoc
11-01-2012, 22:55
Mnie się akurat trzymała. SuperMata 18cm między krokwie, bez sznurków wisiała kilka tygodni i nic się nie działo. Spokojnie zrobiłem sobie sam całe poddasze. Oczywiście, wtedy kiedy wypadało akurat łączenie z dwóch odpadów, to sznurek był konieczny.
mnie też się trzymała - sznurka na całe 270m2 poddasza poszło kilkanascie mb

pitemaly
11-01-2012, 23:25
A ja ze swojej strony dodam jeszcze fotkę jak wykończyć ścianę od środka jesli będzie poddasze nieużytkowe...

http://images8.fotosik.pl/192/32d4c5d514d586d3med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Nalezy na ścianie od wewnątrz dać styropian... wystarczy 0.5m ponad poziom wełny ...tu akurat jest 1m ocieplenia ściany... zimno już nie wejdzie przez ścianę w dół...

Później poszukam fotkę jak właśnie zimno weszło po ścianie w dół i powstał zamróz na ścianie w garażu... na zewnątrz -26*C a w środku w garażu 1*C ocieplenie 30cm wełny ale nie była ściana przykryta i w narożniku wyszedł zamróz...

Czy ten styropian normalnie się rozkłada na ścianie szczytowej od wewnątrz bez jakiegoś klejenia go????

wojgoc
11-01-2012, 23:36
Czy ten styropian normalnie się rozkłada na ścianie szczytowej od wewnątrz bez jakiegoś klejenia go????
była mowa już o tym - w tym wypadku było na pianke

maysee
12-01-2012, 09:11
...zalezy od dachu. Jeśli mocno "udziwniony" ze wskazaniem na opcję 1. jeśli prosty - bez znaczenia

Ok, wielkie dzieki.

Yeti
13-01-2012, 02:18
Witaj Yeti. Wszystkiego Naj w Nowym Roku!

Wygląda że wszystko ok. Weź kawałek płyty i przyłóż do dolnego glifu i jeśli wejdzie we felc okna i swobodnie dojdzie do profili to jest tak jak powinno być (pion!). Tak samo z górnym glifem (poziom!) i bocznymi. Przy bocznych uważaj by zrobić o około 0.5cm rozwarcia od kąta 90* na narożnik aluminiowy. Ostatnio widziałem jak otwierając skrzydło okna obcierało o boczny glif!
Konstrukcja wygląda na solidną więc powinno być wszystko dobrze.

Pozdrawiam
R.K.

ps. sorki że dopiero teraz odpowiadam ale ktoś zatrolił wątek i trzeba było odpowiadać na głupie zaczepki... ale tak to już jest jak przez troli wątek schodzi na psy.
Dzięki za odpowiedź - teraz mnie się przysnęło z reakcją ;), ale to dlatego, że rzadko tu zaglądam, gdy widzę, że cię nie ma. Szkoda czasu na czytanie, bo albo nikt nie odpowie na zadane pytanie, albo lecą przepychanki słowne wszechwiedzących super-fachowców, albo odpowiedzi są tak enigmatycznie konstruowane, że zbyt głupi jestem na zrozumienie ich treści i intencji autorów ;).

Teraz przede mną obróbka okien (uszczelnienie pianką). Coś nie mogę się za nie zabrać, mam już gdzie nie gdzie położoną drugą warstwę wełny, a okna nadal czekają:D. Ale piankę mam już nabytą, więc może wkrótce...:rolleyes::D

wojgoc
13-01-2012, 12:32
Dzięki za odpowiedź - teraz mnie się przysnęło z reakcją ;), ale to dlatego, że rzadko tu zaglądam, gdy widzę, że cię nie ma. Szkoda czasu na czytanie, bo albo nikt nie odpowie na zadane pytanie, albo lecą przepychanki słowne wszechwiedzących super-fachowców, albo odpowiedzi są tak enigmatycznie konstruowane, że zbyt głupi jestem na zrozumienie ich treści i intencji autorów ;).

Teraz przede mną obróbka okien (uszczelnienie pianką). Coś nie mogę się za nie zabrać, mam już gdzie nie gdzie położoną drugą warstwę wełny, a okna nadal czekają:D. Ale piankę mam już nabytą, więc może wkrótce...:rolleyes::D
Twoje pitolenie trzy po trzy tez cięzko czytać:mad:
i udanego piankowania okien:yes:

witekgo
13-01-2012, 22:47
Witam
Mam pytanie do fachowców w dziedzinie poddaszy powiedzcie mi ile powinno sie wkrecać wkrętów na szerokość plyty tzn.1,20m czy 7 wystarczy czy powinno być gęściej??

Rom-Kon
13-01-2012, 23:26
normalnie 8-9 wkrętów... przy 7 też się jeszcze nic nie stanie ale zawsze lepiej więcej niż mniej

Rom-Kon
14-01-2012, 17:04
ja byłem nauczony że dwa na bokach jeden po środku i jeszcze po jednym na środku między środkowym a bochnym w sumie wychodzi 5sztuk. Ale jeśli ktoś chce może dać i 20 szt.
20 wkrętów? aż tyle? ...ja spałem pod płytą co wisiała na łącznie 20 wkrętach! ...zanim coś napiszesz to skontroluj u rigipsa czy knaufa. Odległości są uzależnione od wielu czynników... czy to sufit czy ściana... czy jedna warstwa płyt czy dwie. Ogólnie płyta (cała!) trzyma się jak już wyżej wspomniałem na dwudziestu wkrętach ale chyba niezbyt pewnie.
Przy normalnej-zwykłej zabudowie normą jest 8-9wkrętów na szerokości płyty... 9 wkrętów to jest co 15 cm i tego się trzymajmy... wiadomo że zawsze lepiej jest dać o pięć więcej niż trzy za mało.

Rom-Kon
14-01-2012, 17:29
O Jaśnie Oświecony bardzo przepraszam że ośmieliłem się zauważyć niezgodność z wytycznymi producentów systemów... moja wina... nie powinienem podważać autorytetu Jaśnie Oświeconego i Nieomylnego Przywódcy Naszego - Słońca Narodu!


...a tak spróbuj jeszcze ze dwa wkręty pominąć... też powinno wisieć... zawsze co mniej to mniej...

wojgoc
14-01-2012, 17:37
oho,
zaczyna sie kolejna "fachowa" dyskusja...

Rom-Kon
14-01-2012, 19:22
...jak w Poznaniu w King Crossie zawiesia dali co prawie dwa mery bo "do tej pory było dobrze i im się trzymało" to w nocy cały sufit przykrył podłogę! No i przestało się trzymać...
Rafał pamiętaj... Flash katalogi ma obcykane - pewnie nocami kuł je na blachę... ja też trochę wiedzy teoretycznej posiadam i zawsze jesli nie mam w głowie to pod ręką karty produktów, katalogowe, szczegółów konstrukcyjnych... mogę w tej chwili nie wiedzieć co ile przy danym systemie i z jakim obciążeniem daje się zawiesia ale wystarczy małe 5 minut by poszukać PDFa w komórce czy na kompie - nie kuję na blachę bo mam inne hobby ale by nie wiedzieć co ile należy dać wkręta i ile wkrętów wypada na płytę? To tak jak być księdzem i nie znać Pater Noster! ...oj cienko Cię widzę na budowie gdzie kierbud jest stałym bywalcem a techniczny lata jak kot z pęcherzem i tylko patrzy gdzie i kogo by tu upier.... za powiedzenie " jak kręciłem 5 i to w zupełności wystarczyło." wyleciałbyś z budowy z gumowcem kierbuda w d...

...a Ty posiadasz w swoim telefonie wpis : Doradca Techniczny Suchej Zabudowy Rigips? ...bo ja mam numer do p. Stanisława (rejon Warszawy więc i Legionowa) i się tego nie wstydzę! Nie jestem alfą i omegą a doradcy od tego są by nam-wykonawcom czasem pomóc!

ZygmuntRolicz
14-01-2012, 19:23
Zrób natrysk gładzi na płytę przykręcona pięcioma srubami w rzędzie to zoobaczysz jak obwiśnie :)

Rom-Kon
14-01-2012, 19:35
oho,
zaczyna sie kolejna "fachowa" dyskusja...
...sam chyba przekonałeś się na własnej skórze że nie jestem skory do zaczepek a już nie do publicznego piętnowania czy rozwieszania na krzyżu... chodzi mi o tą nieszczęsną szczelinę... dałem delikatnie do zrozumienia że się chyba mylisz... było sprostowanie i ok. wszystko jest tak jak należy... tu jest też wyraźne odstępstwo od rzemiosła więc podałem stan taki jaki zaleca Rigips... no i zamiast przyznać się że ok. mój błąd to nie Rafał rozdarł japę że z Legionowa aż za Piasecznem było go słychać! Ja tak robię więc tak jest dobrze! ...i co miałem to przemilczeć?

Rom-Kon
14-01-2012, 20:59
Nie... na moje może być... dorzuciłbym może ze dwa wkręty na rząd...

O! Dżizus! Skąd Ty to bierzesz!

Rom-Kon
14-01-2012, 21:16
Sorry Rafał ale Twoją postawę można już pociągnąć pod infantylizm...

i jeszcze takie motto:
Jeden głupiec potrafi więcej zaprzeczyć niż stu filozofów udowodnić!

Rom-Kon
15-01-2012, 09:26
Flash ja zaczynałem na systemach tyle że wtedy była Nida i Knauf. I wiem jak na tej przestrzeni wieków zmieniała się technologia... np. profile z 60cm zeszły do 40cm... płyty 9mm już się powszechnie nie stosuje. Jeszcze 10lat temu nikt nie myślał o jakiś ślizgach... Vario było tak drogie że na 10 robót tylko jedna była na vario... no i później przyszedł marketing. Okazało się że do tej pory wszystko było robione źle. Tylko dziwnym trafem jak się wykonało wszystko według zaleceń z poprzedniej epoki to jakoś nic nie pękało. Jako że wtedy robiłem wokół przysłowiowego komina więc wiem co się dzieje z tymi poddaszami czy sufitami wykonanymi w poprzedniej epoce. Teraz systemowcy zagęścili profile do 40cm, są super szpachlówki i taśmy że naroznikach z wysokogatunkowej stali nie wspomnę... i tragedia bo pęka! Nie dajmy się manipulować merketingowcom! Skończmy ten marketing bullshit i zejdźmy na ziemię! Ja jestem wstanie zrobić poddasze na profilach z np. metpolu 0.5mm, na wieszakach koelnera ale łączniki i inne wieszaki rigips lub knauf, na spoiny siatka lub paper na szpachlowym doliny nidy i jeśli ja to zrobię to spokojnie mogę dać gwarancję na 10 i więcej lat! Zastanówcie się po co dajecie drogie profile rigipsa UD jeśli one służą tylko do trzymania taśmy do folii!!! Przecież i tak nie kręcicie do nich płyt! Po jakiego ch... one tam mają być takie ekstra? Powiem wam dlaczego one mają tam być! Bo rigips też musi je sprzedać a wam marketingowcy szkoleni przez najlepszych psychologów nakładki szitu w głowy a wy łykacie to jak żaba muł... czujecie się bardziej dowartościowani - lepsi bo jesteście trenty... braki we własnym ego uzupełniacie modnymi i drogimi materiałami i podpieracie się bardzo wysoko specjalistycznymi maszynami o wydajności setek metrów dziennie na budowie gdzie raptem 120m2 płyty i to na miesiąc!

...i oczywiście rigips prowadzi program partnerski czyli zbieracie punkciki by wymienić na gadżety czyli firma rigips zatrudniła was za praktycznie zwykły śrubokręt w dziale sprzedaży bezpośredniej czyli wciskacie towar który tylko wam przynosi profity... mnie też chcieli zatrudnić - pewnie za czapeczkę lub może nawet za ogrodniczki! ...oczywiście z dużym napisem rigips!

pitemaly
15-01-2012, 10:30
Witam
Mam pytanie bo nie potrafię sobie tego jakoś wyobrazić a wątek dość rozległy- jeżeli między krokwie damy wełnę 18cm - krokwie mam też 18cm i nie mam pełnego deskowania, a jak zamocować drugą warstwę wełny???chcę dać 12cm, jakie wieszaki czy grzybki mam zastosować i jak tą wełnę przyczepić???Proszę o poradę i najlepiej kilka zdjęć z montażu, czy potem na te wieszaki daje profile U???Co ile powinienem je dawać???

pozdrawiam

profi45
15-01-2012, 13:08
co pozegnales fachowcow od poddasza czy to pytanie pomocnicze wpomagajace kontrole.
jezeli wlozysz welne w krokwie to pozostaje jedynie montaz uchwytow elastycznych (ES), dla takiej konstrukcji druga welna wkladana jest paskami pomiedzy profile nosne rusztu. pomocny bedzie ten krotki instruktaz

http://www.youtube.com/watch?v=lFjZtEOwyrE
Panie Janie Skała po pierwsze szpilki ! dociągamy i obcinamy ! reszty nie chce mi sie komentować
Zawodnicy Motopylnik Cigacice?

Rom-Kon
15-01-2012, 13:56
...ja też zaczynałem pod okiem nidy (mniej tylko z reklamówek i instruktarzy) i kanufa (ten był prężniejszy) i ci nasi szkoleniowcy - nie niemieccy to byli chyba mocno niedouczeni! O taśmach papierowych to tylko wspomnieli że takie istnieją a technologia przeidywała siatki... zresztą jesli siatki są takie be to dlaczego nida, knauf i rigips je produkują! I do tego są dużo droższe (czasem nwet o 100%) od siatek innych producentów np. norips? ...wiem norgips jest marką a nie producentem tak samo jak inne marki np. rigips... no własnie taki dobry rigips a właśnie przed chwilą kląłem własnie siatkę że ma słaby klej siatka skley się trzyma...

...poruszyłeś systemy ogniowe.... to się zgadzam. ale nie chodziło o ogniowe tylko zwykłe i na zwykłych płytach czasem na płytach 9mm - Ty ich nie możesz pamiętać bo pewnie w niemcach ich nie było a ja kilometry kwadratowe ich położyłem na sufitach! Na profilach co 50cm! bo taka wtedy była technologia!!! ...a gdzie dziś są płyty 9mm? tylko w liroju... i nie chodzi mi o flaksy tylko zwykłe dziewiątki.

...a co do gwarancji na nidę... to chyba Cę zaproszę do mnie (na mój koszt) i pokarzę ci poddasze około 150m2 robione przeszło 10lat temu i właśnie spoinowane i szpachlowane nidą! Wszystkie tynki z płyt. i też nida.. i jak znajdziesz choć jedno pęknięcie to możesz obsmarować mnie g... ale jesli nie będzie żadnego to kopnę ciebie w d... tak że z gumowcem cały tydzień będziesz chodził! ...chociaż sufit w salonie niestety mi popękał bo wylewkarze od posadzek zalali mi go wodą! Woda przeciekła i zalała mi płyty - około 60% spoin strzeliło! ...po naprawie już było ok. i jest do dziś. ...i po tym incydencie doradzam że jeśli chcecie pospieszyć się z płytami a później robić tynki czy posadzxki to owszem - płyty wytrzymają ale nie spoinować ich... najpierw wysuszyć...

Rom-Kon
15-01-2012, 14:17
Panie Janie Skała a co z tymi kawałkami wełny? Bo płyta ma 60cm szerokości a pomiędzy profilami jest 34cm... czyli odpad jest 26cm... gdzie je optyknąć? Panie Janie a nie lepiej profile odsunąć jeszcze o 3cm czyli grubość profila CD i wełnę włożyć pod profil? chyba będą mniejsze mostki bo mniej cięcia wełny... tak mi się zdaje...

No i właśnie Flash i Rafał! To są oficjalne instruktarze! No chyba nie zaprzeczycie. My tu na forum możemy pleść bzdury ale oni? Ci co nas uczą? No właśnie nasi nauczyciele tylko nas ukierunkowują a resztę zdobywamy przez lata praktyki... czasem i błędów naszych czy innych... ale najważniejsze by się stale uczyć nawet na błędach i podchodzić do wszelkich instruktarzy nie jak do wyroczni tylko jak do wskazówki - resztę sami wymyślimy.

Profi odpuść bo to nie instruktaż kładzenia płyt tylko wełny... no i tu też zmienia się nam technologia... jeszcze wczoraj wełnę można było dosunąć do membrany a dziś należy zostawić 1-2cm szczeliny... no no jak ta technologia idzie do przodu...

profi45
15-01-2012, 14:31
Ten duet z filmu chce ktoś do swojej ekipy ? i janek jako trener ?

Rom-Kon
15-01-2012, 14:50
Ten duet z filmu chce ktoś do swojej ekipy ? i janek jako trener ?
...nie no co ty... oni zajęci są! ...reklamują proszek do prania! eeee.... nie! Jogurty!

pitemaly
15-01-2012, 22:23
Pytanie do Rom Kona i innych - jaką najleszą folię paroizolacyjną polecanie????FOLIA ALUMINIOWA ZBROJONA DORKEN REFLEX czy na jest rzeczywiście taka dobra???czy pozwala oszczędzić energię cieplną???prosze o porady jakie Wy stosujecie i czy jesteście zadowoleni???pozdrawiam

Rom-Kon
15-01-2012, 22:57
Pytanie do Rom Kona i innych - jaką najleszą folię paroizolacyjną polecanie????FOLIA ALUMINIOWA ZBROJONA DORKEN REFLEX czy na jest rzeczywiście taka dobra???czy pozwala oszczędzić energię cieplną???prosze o porady jakie Wy stosujecie i czy jesteście zadowoleni???pozdrawiam
Ja stosuję wszystko to co Inwestor sobie życzy. A czy są zadowoleni? A czym zmierzyć to zadowolenie? W jaki sposób? Na czym ma to polegać?

Najlepszą folią jest folia szczelna! W moim przekonaniu wszystkie paroregulatory to nieporozumienie. Nie nalezy zawilgacać wełny przepuszczając parę przez membranę (taka nazwa dziurawej folii). A ile odbija tego ciepła ta napylona warstwa aluminium? Tego jeszcze nikt nie zbadał! Nie ma obiektywnych i miarodajnych badań... są tylko deklaracje albo lepiej pobożne życzenia samych producentów. Czy ta warstwa aluminium jest warta swojej ceny? Jak się w to wierzy to pewnie tak. Inna sprawa to zbrojenie... a na co to komu to zbrojenie pod płytą??? ...no dobra nie czepiam się - jest droga więc musi być dobra.

...dla mnie najlepszą folią (zwykłą) jest Stopair Isovera... gruba, sztywna, mocna i robiona z "pierwszego" surowca a nie z recyklingu a przez to paroszczelna. Zresztą wystarczy wziąć ją do ręki i wszystko jasne. ...no i produkowana w Szwajcarii :yes:

pitemaly
15-01-2012, 23:18
Dzięki Rom Kon...a co sądzicie inni, prosze o poradę i podpowiedzi

wojgoc
15-01-2012, 23:23
ja mam folie z ekranem aluminiowym Eurovent 110 i wg mnie jest ok - u mnie latem chłodniej jak u sąsiada co ma zwykłą folię o 5st, więc opłaca się.
Mówimy o pomieszczeniach o tym samym stopniu nasłonecznienia, w domkach stojących obok siebie

Rom-Kon
16-01-2012, 09:12
ja mam folie z ekranem aluminiowym Eurovent 110 i wg mnie jest ok - u mnie latem chłodniej jak u sąsiada co ma zwykłą folię o 5st, więc opłaca się.
Mówimy o pomieszczeniach o tym samym stopniu nasłonecznienia, w domkach stojących obok siebie
...ale pytanie na ile pomogło to alu a na ile wełna i porządne wykonanie... tego nie da się ocenić organoleptycznie... no i jesli sąsiad nie ma identycznego domu to tez nie jest miarodajne.

pitemaly
16-01-2012, 22:06
O grubości warstwy wełny decyduje do ok. 16-18cm prawo budowlane (by zachować nakazany współczynnik) a o każdym następnym centymetrze decyduje Inwestor. Ogólnie rzecz ujmując absolutne minimum to 20cm wełny... standardem dziś jest 25cm... domy energooszczędne i "upasywnione" nie mniej niż 30cm wełny... oczywiście dochodzi jeszcze czynnik jakościowy tej welny ( lambda wełny λd - im mniejszy współczynnik tym lepsza wełna) czyli sam musisz określić grubość wełny...

moja rada: jesli krokwie mają 19cm i membrana wysokoparoprzepuszczalna to spokojnie można w pierwszej warstwie dać 18cm wełny ( standardowe grubości welny to 5-10-15-18cm wszystko inne wiąże się z dodatkowymi kosztami!) jeśli druga warstwa to 5cm to profile odsunąć na 8-9cm od krokwi i wełnę dać pod profile - takie rozwiązanie jest chyba najlepszym bo minimalizuje powstawanie mostków termicznych na cięciach wełny - im mniej cięć tym lepiej. Przy wełnie 10cm profil odsunąć na 13-14cm a przy 15cm wełny profile odsunąć aż o 18-19cm!

Rezygnując z rusztu krzyżowego na skosach ( o wadach i zaletach krzyżowca na skosach już pisałem -polecam forumową szukaczkę lub wujaszka Googla ;)) zyskujesz aż 3cm! Dobrze wykonany ruszt pojedynczy jest też dobry a jesli będzie coś źle wykonane to nawet krzyżak nie pomoże!

...i jeszcze jedno... na poddasze wydasz powiedzmy 50 000pln a zastanawiasz się nad oszczędnościami max. 900pln??? Niespełna 2% inwestycji! Rozsądny Inwestor potrafi dorzucić 2000pln np. na lepsze taśmy by później spać spokojnie! ...no chyba że to deweloperka to ok.

Pytanie, jeśli chcę dać jako drugą warstwę wełnę o grubości 12 cm to na ile mam wysunąć grzybki i czy lepiej jest przekłuwać wełnę grzybkami i potem dopiero dawać profile i folię??pozdro

wojgoc
16-01-2012, 22:09
...ale pytanie na ile pomogło to alu a na ile wełna i porządne wykonanie... tego nie da się ocenić organoleptycznie... no i jesli sąsiad nie ma identycznego domu to tez nie jest miarodajne.
oczywiście czynników wpływających można mnożyć i zastanawiać się nad ich wpływem.

seba2001
16-01-2012, 22:10
Witam właśnie jestem na etapie ocieplania stropu w moim domku i chciałbym zasięgnąć porady póki jeszcze nie położyłem płyt czy nie popełniłem gdzieś jakiegoś błędu a mianowicie między krokwie stropowe mam położoną 20 wełny od spody miedzy profile, co 60 cm wełna 10 i profil na łączeniu krzyżowym, co 40 cm proszę o wszelkie uwagi.

9584895849958509585195852

więcej zdjęć na http://www.seba1.mojabudowa.pl/?page=1#i_71844

Jacekss
17-01-2012, 08:47
Witam właśnie jestem na etapie ocieplania stropu w moim domku i chciałbym zasięgnąć porady póki jeszcze nie położyłem płyt czy nie popełniłem gdzieś jakiegoś błędu a mianowicie między krokwie stropowe mam położoną 20 wełny od spody miedzy profile, co 60 cm wełna 10 i profil na łączeniu krzyżowym, co 40 cm proszę o wszelkie uwagi.

9584895849958509585195852

więcej zdjęć na http://www.seba1.mojabudowa.pl/?page=1#i_71844

chyba zbędne to przykręcanie CD do UD (np zdjecie 2)
ogólnie na pierwszy rzut ok

slusar
17-01-2012, 10:12
Pytanie do wykonawcow- Kto z Was uzywa
http://www.protool.pl/mediandoweb/index.cfm?ID_O_TREE_GROUP=7587&ID_O_PRODUCT=376649
ewen to
http://www.protool.pl/mediandoweb/index.cfm?ID_O_TREE_GROUP=7587&ID_O_PRODUCT=376651
wielkie dzieki za podpowiedzi. Na chwile obecna biore jeszcze pod uwage Hilti

slusar
17-01-2012, 10:48
Ja używałem tylko zwykłej makity bez podajnika, a jeśli bym miał zamiar kupić to wybrałbym makite i na sznurku nie aku

w temacie Makita to mam 6 sztuk
protool to taki Biały Kruk wkręcania na chwile obecna.
Problem jest taki ze nie każdy go ma na stanie ,tylko na zamówienie.
A przed kupnem chciałbym to do reki wziasc i najchętniej wysłuchać jeszcze kilka opini

slusar
17-01-2012, 11:00
6822

wojgoc
17-01-2012, 11:17
Panowie,
przejdźcie sobie na PW

Mateuszsc
17-01-2012, 11:45
Proszę o pomoc.
Jak poradzić sobie z taką sytuacją.
Chciałbym żeby wysokość zabudowy pod płotwią była jak naj mniejsza (do wylewki 2,48 cm).
Jakiś profil V czy dokręcić coś do płotwi ?
Ostateczni zrobię zabudowe po płotwią ale dużo stracę na wysokości.
Nawet myślałem żeby ją wystrugać omalować i zostawić poza zabudową

95868

Rom-Kon
17-01-2012, 12:59
...zabuduj płatew jak normalnie belkę i ze skosem wyjdź wyżej... szkoda wysokości... a z profliem V nie pomogę bo ja go nie stosuję... mam trochę inny na to patent ale ogólnie profil V jest ok.

slusar
17-01-2012, 13:43
może dlatego chcesz kupić cos innego tez ją miałem tylko była nie używana na robocie ciężka i nie stabilna choć profesjonalna, ja używałem 6821

konczac temat Ja nie widze dla Siebie innej alternatywy jak 6822 sieciowa, i nie chce jej zmieniać odstawiać -porostu zaczynam doceniać sprzęt akumulatorowy min Protool o ktorego pytam.
pozdr

mdab
17-01-2012, 14:41
Pytanie do wykonawcow- Kto z Was uzywa
http://www.protool.pl/mediandoweb/index.cfm?ID_O_TREE_GROUP=7587&ID_O_PRODUCT=376649
ewen to
http://www.protool.pl/mediandoweb/index.cfm?ID_O_TREE_GROUP=7587&ID_O_PRODUCT=376651
wielkie dzieki za podpowiedzi. Na chwile obecna biore jeszcze pod uwage Hilti

Ja używam (co prawda nie do poddaszy a rozdzielni elektrycznych) Hilti SF 22 (wcześniej używaliśmy SF 121A) i naprawdę polecam. Narzędzi Protool nie używałem więc nie mogę nic na ich temat napisać.

Mateuszsc
17-01-2012, 15:23
"...zabuduj płatew jak normalnie belkę i ze skosem wyjdź wyżej..."
mistrzowska podpowiedź:jawdrop:

Jak chcesz pomóc to napisz coś więcej.

Mateuszsc
17-01-2012, 15:52
...zabuduj płatew jak normalnie belkę i ze skosem wyjdź wyżej... szkoda wysokości... a z profliem V nie pomogę bo ja go nie stosuję... mam trochę inny na to patent ale ogólnie profil V jest ok.

Jeżeli zdecyduję się dać sufit poniżej płotwi to jak poprawnie w tym miejscu go podwiesic jeżeli płotew ma ok 20 cm.
Przymocować uchwyt do płotwi ?

Rom-Kon
17-01-2012, 20:46
Jeżeli zdecyduję się dać sufit poniżej płotwi to jak poprawnie w tym miejscu go podwiesic jeżeli płotew ma ok 20 cm.
Przymocować uchwyt do płotwi ?
Ostatni profil sufitu możesz dać przed płatwią a na skosie możesz dać V-profil. Pod V-profil powinien być dany CD a jesli nie możesz tak blisko płatwi dać CD-eka to V-profil musisz zamocować do płyty za pomocą kołków MOLLY... trochę improwizuję bo nigdy V-profila nie stosowałem ale na forum jest jego producent o nicku Gin -dawno go nie widziałem ale daj zapytanie na PW może coś lepszego wymyśli...

Inny sposób zabudowy:
Skos doprowadź do płatwi a sufit pod jętkami lub nawet możesz pomiędzy jętkami tak by jętki wystawały -oczywiście jeśli masz możliwość dania pełnej izolacji termicznej nad jętkami- i doprowadź do płatwi. Płatew jesli oczywiście jest prosta możesz zostawić jako drewno i to samo z jętkami ale możesz również zabudować płytą jako belki... i płatew i również jętki.

...a skos odsuwasz od krokwi uwzględniając grubość wełny a nie równasz do płatwi... chociaż czasem przy grubej warstwie izolacji płatew wychodzi na 1,5cm wtedy możesz jeszcze skos odsunąć tak by płyta ślizgnęła się po krawędzi płatwi... tylko wtedy trzeba zobaczyć czy pomiędzy pierwszą a drugą warstwą wełny nie wyszła szczelina - jesli wyszła to najlepiej dodać wełnę np. dodatkowo 5cm ale nie zawsze to wychodzi... alternatywą jest podniesienie wełny na paskach styropianu takiej grubości by zamknąć szczelinę.

belkę możesz obrobić tak:

http://images8.fotosik.pl/448/d3a1df172de2cbbd.jpg (http://www.fotosik.pl)

Rom-Kon
17-01-2012, 21:01
1. Jeżeli płatew jest prosta i w poziomie to mozesz użyć jej zamiast ostatniego profila na suficie.
(...)
Walni ty się porządnie w ten kanciaty łeb ale tak by albo ci się naddało albo już do końca pogorszyło! Jak możesz proponować by użyć pracującego elementu więźby jako elementu do mocowania płyty! Nie dość że jest to drewno które samo z siebie pracuje to jeszcze jest to element który pracuje pod naporem (zmiennym!) wiatru czy śniegu! Więźba stale się rusza - kiedyś Flash to fajnie ujął że dach jest codziennie w innym miejscu - i dlatego stosujemy elastyczne łączniki tj. grzybki albo ESy, dajemy połączenia ślizgowe, separujemy płyty od ścian a to wszystko po to by ewentualny ruch więźby nie wprowadził naprężeń na płyty - by ewentualną szkodą było tylko zerwanie akrylu w narożniku... a ten ciołek proponuje kręcić płytę do płatwi! Noż k... mać!!!

f.5
17-01-2012, 21:17
Czołem mam pytanko.
Wnęka na polana - muszę się tam dostać :( pogrzebac przy pewnym zaworze. (rozciekł się)
http://images46.fotosik.pl/1274/c7218610862b1c04med.jpg (http://www.fotosik.pl)
jak mam odnalezć srubki aby zbytnich strat nie spowodować ?
zauważyłem ze po namoczeniu dolne srubki się pokazały
http://images38.fotosik.pl/1306/3035a2d27d442948med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Jest na to jakś metoda czy demolka ?
pozdrawiam radek

Rom-Kon
17-01-2012, 21:27
Czołem mam pytanko.
Wnęka na polana - muszę się tam dostać :( pogrzebac przy pewnym zaworze. (rozciekł się)
http://images46.fotosik.pl/1274/c7218610862b1c04med.jpg (http://www.fotosik.pl)
jak mam odnalezć srubki aby zbytnich strat nie spowodować ?
zauważyłem ze po namoczeniu dolne srubki się pokazały
http://images38.fotosik.pl/1306/3035a2d27d442948med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Jest na to jakś metoda czy demolka ?
pozdrawiam radek
Możesz spróbować wyciąć otwór rewizyjny pomiędzy profilami i jęśli dojdziesz to ok. a później w otwór zamknąć płyta i zaszpachlować... jesli nie uda się to niestety demolka... wkręty mogą pokazać się jesli płytę spryskasz wodą... ale to nie jest pewne... obstawiam demolkę ale inteligentną tak by nie rozwalić całości.

...zaworów nie zamyka się na amen... ale to już pewnie wiesz...

Rom-Kon
17-01-2012, 21:31
ktoś się zdenerwował:D nie potrzebnie

... jeżeli sam robisz na grzybkach to tak samo jak byś przykręcił płytę bezpośrednio do krokwi tylko że niwelujesz nierówności "ciołku"...
...a twoje ESy pracują jak amortyzatory "wte i wewte"

f.5
17-01-2012, 21:42
Możesz spróbować wyciąć otwór rewizyjny pomiędzy profilami i jęśli dojdziesz to ok. a później w otwór zamknąć płyta i zaszpachlować... jesli nie uda się to niestety demolka... wkręty mogą pokazać się jesli płytę spryskasz wodą... ale to nie jest pewne... obstawiam demolkę ale inteligentną tak by nie rozwalić całości.

...zaworów nie zamyka się na amen... ale to już pewnie wiesz...

zawor bezpieczenstwa nawalił (podobno te tak mają) i ForestNatura z kominków kazał przydzwonic w Ów,
co uczyniłem a że mam troszkę pary w łapach to udupcyłem rurki :) zdaża się .(pociekło)
rewizję do zaworu mam z tyłu wiec technologicznie jest OK.
pozdrawiam ciepło

Mateuszsc
17-01-2012, 21:49
Dziękuję za poradę Rom-kon .
To przykręcenie płyty bezpośredni do drzewa coś mnie nie przekonało ale dzięki za chęci
rafał2011

slusar
18-01-2012, 15:19
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=95889&d=1326803391
ocieplac, nie ocieplac a jezeli ocieplac to jak? od czego zaczac? tak by mialo to rece i nogi.
oczywiscie dach kpl. tynki i posadzki wykonane. okna sa :D

Flash- nie rozumiem Twojego pytania-poddasze jak kazde inne :-)

roberto3011
18-01-2012, 15:20
ja z takim może troche gupim pytaniem....przykleiłem pierwszą folię paroszczelną na powierzchni około 5 m2. Nie miałem czasu na więcej. Ale dopiero po przyklejeniu zacząłem sie zastanawiać czy jest różnica którą stroną naklei się folię. Folia isover stopair i napisy od strony wełny. Czy tak może zostać czy muszę zrywać??

Rom-Kon
18-01-2012, 15:26
ja z takim może troche gupim pytaniem....przykleiłem pierwszą folię paroszczelną na powierzchni około 5 m2. Nie miałem czasu na więcej. Ale dopiero po przyklejeniu zacząłem sie zastanawiać czy jest różnica którą stroną naklei się folię. Folia isover stopair i napisy od strony wełny. Czy tak może zostać czy muszę zrywać??
przy tego rodzaju foliach nie ma znaczenia... a przed kładzeniem folii dobrze jest już nakleić taśmy separacyjne na ściany - później jest gorsze dojście. Stopair jest folią bardzo gładką i cięzko się klei do taśm i również słabo się trzyma więc po naklejeniu zaraz płytuj bo odpadnie.

Rom-Kon
18-01-2012, 15:27
Flash- nie rozumiem Twojego pytania-poddasze jak kazde inne :-)
...nie wnikaj... on już tak ma... nie wnikaj...

slusar
18-01-2012, 15:46
...to pomyśl...chyba że masz taki sam problem jak Rom i po prostu nie umiesz...

ale co tam jest takiego nie normalnego?- siedze juz od rana i od tego czytania i ogladania zdjec to juz nawet ..... sie nie chce

Rom-Kon
18-01-2012, 16:00
...rozumiem gdyby tam było wole oczko czy choćby lukarna... ale proste jak drut! ...a może chodzi o to że płatew jest nad jętkami? Mała wysokość i jętki na wierzchu? ...nie będę wnikać...

seba2001
18-01-2012, 20:09
do rozebrania. wieszak belkowy co 40 (ud wyzej), wkladasz welne, zapinasz profile, paroizolacja (gora zimna) i plytujesz.

Tak, sam to robiłem dzięki za spostrzeżenia FlashBack mógłbyś rozwinąć szerzej, o co ci chodzi z tymi wieszakami i z tą „górą zimną”?

Rom-Kon
18-01-2012, 20:18
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=95889&d=1326803391
ocieplac, nie ocieplac a jezeli ocieplac to jak? od czego zaczac? tak by mialo to rece i nogi.
oczywiscie dach kpl. tynki i posadzki wykonane. okna sa :D
...ściana szczytowa jest zbyt wysoko nadmurowana.

Rom-Kon
18-01-2012, 20:34
Witam właśnie jestem na etapie ocieplania stropu w moim domku i chciałbym zasięgnąć porady póki jeszcze nie położyłem płyt czy nie popełniłem gdzieś jakiegoś błędu a mianowicie między krokwie stropowe mam położoną 20 wełny od spody miedzy profile, co 60 cm wełna 10 i profil na łączeniu krzyżowym, co 40 cm proszę o wszelkie uwagi.

9584895849958509585195852

więcej zdjęć na http://www.seba1.mojabudowa.pl/?page=1#i_71844 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.seba1.mojabudo wa.pl%2F%3Fpage%3D1%23i_71844)

Powinieneś pierwszy profil wpiąć około 10cm od ściany - no chyba że robisz na sztywno tj. płytę przykręcasz do UD - ja nie przykręcam do UD. Profile UD i CD są połączone pchełkami... nie powinny być - wykręć pchełki. Masz 20cm wełny to trochę mało... mogleś dać jeszcze min. 5cm pod lub nad jętkami bo rozumiem że na górze jest poddasze zimne - nieużytkowe. Druga warstwa by się przydała do nakrycia drewna (jętek) bo to mostki termiczne. Jeśli poziomy dobre i jak przyłożysz łatę to pies z budą nie przeleci przez szczelinę to będzie ok. teraz tylko przyklej taśmę separacyjną do ściany, taśmę np. coromix obleć UD-eki na CD-eki naklej paski taśmy 2-stronnej, folia i płytowanie.

edit: dolne profile dałeś co 40cm?

Mateuszsc
18-01-2012, 20:41
Ostatni profil sufitu możesz dać przed płatwią a na skosie możesz dać V-profil. Pod V-profil powinien być dany CD a jesli nie możesz tak blisko płatwi dać CD-eka to V-profil musisz zamocować do płyty za pomocą kołków MOLLY... trochę improwizuję bo nigdy V-profila nie stosowałem ale na forum jest jego producent o nicku Gin -dawno go nie widziałem ale daj zapytanie na PW może coś lepszego wymyśli...

Inny sposób zabudowy:
Skos doprowadź do płatwi a sufit pod jętkami lub nawet możesz pomiędzy jętkami tak by jętki wystawały -oczywiście jeśli masz możliwość dania pełnej izolacji termicznej nad jętkami- i doprowadź do płatwi. Płatew jesli oczywiście jest prosta możesz zostawić jako drewno i to samo z jętkami ale możesz również zabudować płytą jako belki... i płatew i również jętki.

...a skos odsuwasz od krokwi uwzględniając grubość wełny a nie równasz do płatwi... chociaż czasem przy grubej warstwie izolacji płatew wychodzi na 1,5cm wtedy możesz jeszcze skos odsunąć tak by płyta ślizgnęła się po krawędzi płatwi... tylko wtedy trzeba zobaczyć czy pomiędzy pierwszą a drugą warstwą wełny nie wyszła szczelina - jesli wyszła to najlepiej dodać wełnę np. dodatkowo 5cm ale nie zawsze to wychodzi... alternatywą jest podniesienie wełny na paskach styropianu takiej grubości by zamknąć szczelinę.

belkę możesz obrobić tak:

http://images8.fotosik.pl/448/d3a1df172de2cbbd.jpg (http://www.fotosik.pl)

Rom kon czy mogę Cię prosić o jakieś zdjęcie tej zabudowy belki przed płytowaniem.
Jak to wykonać co z czym połączyć.

Rom-Kon
18-01-2012, 20:59
...ta płatew to był metalowy HEB (dwuteownik) i nie mam szczegółów ale pokrótce wytłumaczę. Skos (płyta) dochodziła prawie do belki, sufit też już zrobiony. Teraz wytłumaczę dalej jakbym to zrobił gdybym miał wtedy V-profil ( nie miałem ale poradziłem sobie na UD-ekach) Profil V do skosu i sufitu pasek płyty (dolny - poziomy) i do niego albo na krawędzi przykręcamy V albo UD no i pasek płyty skośny.. teraz co łatwiej albo łączymy te paski na ziemi i takie korytko montujemy do V albo pojedynczo najpierw jedną później drugą i łączymy u góry... jedna osoba to trochę mało - ja pewnie dałbym radę ale to co innego.

...ja miałem gorzej bo nie miałem V-profila.... i miałem jeszcze pionową płytę wewnątrz tej zabudowy jako pomocniczą... ale dalo radę ;)

profi45
18-01-2012, 21:24
GIN WRACAJ NA STATEK :mad:

Rom-Kon
18-01-2012, 21:28
GIN WRACAJ NA STATEK :mad:
a co? fajnie się robi! No nie? :D

sewerynslowi
19-01-2012, 14:41
jaki jest sens zrobić izolację stryszku?

ponieważ już 4 lata położyłem wełnę na suficie poddasza - 30 cm, jednak ma ona lambdę tylko 0,045 - więc dosyć dużą, zastanawiam się nad ociepleniem stryszku isoboosterem - koszt dla domu to jakieś 800 zł.

położyłbym tą izolację pod podłogę strychu oraz skosami do wysokości kalenicy.

dach - pełne deskowanie i papa.

myslę nad isoboosterem ponieważ: jest dużo mniej pracy niz z wełną i mam utrudniony dostęp na stryszek, wiec ciezko by mi było wnieść tam wełnę.

Rom-Kon
19-01-2012, 15:57
30cm wełny nawet najgorszej to już wystarczająca warstwa... a ta folia bąbelkowa jakoś do mnie nie przemawia...

witekgo
19-01-2012, 21:08
Witam
Mam takie pytanie powiedzcie mi ile powinno sie przykręcać płyt do zabudowy geberita czy jedna wystarczy czy muszą być dwie ??

Rom-Kon
19-01-2012, 21:16
powinny być dwie

witekgo
19-01-2012, 21:23
a dlaczego 2

witekgo
19-01-2012, 21:24
czyli mam rozumieć że dwie z przodu?? czy z boku i z góry też po dwie??

Rom-Kon
19-01-2012, 21:25
bo jedna jest zbyt miękka i pod kiblem mogą płytki pęknąć

witekgo
19-01-2012, 21:34
Rom-Kon i dlaczego mówisz że UD nie powinny być połączone z CD

profi45
20-01-2012, 06:11
cos na rozluznienie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=96215&d=1327000702
Łapanie na gwożdzia i na oko. Chyba na gotowo jadą ? na gwożdzia złapał by wełne na krótkim CD i nie podpierał by deskami. Imponujące !

profi45
20-01-2012, 08:47
dzieki bo brakowalo mi pomyslu jak uporac sie z ta welna. dzis juz pewnie pojdzie latwiej.
Nie ma sprawy.Ciekawi mnie jak dalej pojedziesz z wełną w lewo?
Flash masz humor dzisiaj widze :)

profi45
20-01-2012, 09:01
Ładny pogrzeb Esa na pierzynie.;)
Niech spoczywa w spokoju

Rom-Kon
20-01-2012, 10:12
...nie no spoko wodza... jest dobrze i Inwestor będzie zadowolony... rozumiem że jest to pierwsza warstwa profili bo chyba będzie to normalnie krzyżowiec! ...teraz dobrze wyszpachlować najlepiej maszynowo w pierwszej klasie i będzie okij!

Flash, przed odbiorem pochowaj łaty, poziomice, wykręć żarówki... po odbiorze zmień numer telefonu...

Mateuszsc
20-01-2012, 12:26
Wstępnie rozplanowałem układ profili nie wiem czy założenie jest dobre.
Sufit podwieszony do jętek opuszczony o około 25cm .
Chciałbym wykorzystać grzybki Rom-kon (składane z dwóch i nitowane)
Czy powinienem przy większych pomieszczeniach składać ruszt krzyżowy czy będzie dobrze.
96290

kocik
20-01-2012, 14:09
na dniach chce kupic plyty na poddasze

jakiego producenta polecacie?

pitemaly
20-01-2012, 14:39
Kup sobie folię z aluminiowym odbłyśnikiem - zyskasz to, że zatrzymasz dużo ciepła w środku. Taka folia daje tyle co wełna 5cm.

witam , jaka folia da Ci 5 cm wełny, na jakiej podstwie tak twierdzisz??
Ponawiam swoje pytanie jaką najlepiej zastosować folię - bedę miał 18cm wełny pomiedzy krokwie i 10cm na krokwie Rockwool Top Rock!!!Jaka folię najlepiej wybrać????

Rom-Kon
20-01-2012, 16:09
Rom-Kon i dlaczego mówisz że UD nie powinny być połączone z CD
Profile CD luźno wchodzą w UD i mogą się przemieszczać... płyty też nie przykręca się do obwodowych UD... sufit jest praktycznie odizolowany od scian. Chociaż są tacy co skręcają wszystko na sztywno i łączą płyty ze ścinami za pomocą taśm...

Rom-Kon
20-01-2012, 16:13
witam , jaka folia da Ci 5 cm wełny, na jakiej podstwie tak twierdzisz??
Ponawiam swoje pytanie jaką najlepiej zastosować folię - bedę miał 18cm wełny pomiedzy krokwie i 10cm na krokwie Rockwool Top Rock!!!Jaka folię najlepiej wybrać????
Rockwool nawet nie nakazuje dawania folii w pomieszczeniach suchych więc jesli dasz nawet najgorszą to i tak lepiej niż bez a żadnego odstępstwa od technologi nie zrobisz.

...ja z rockwoolem się nie zgadzam i zawsze zalecam folię i to dobrą... może być stopair isovera.

profi45
20-01-2012, 16:47
Profile CD luźno wchodzą w UD i mogą się przemieszczać... płyty też nie przykręca się do obwodowych UD... sufit jest praktycznie odizolowany od scian. Chociaż są tacy co skręcają wszystko na sztywno i łączą płyty ze ścinami za pomocą taśm...
Tu mamy dylemat. Krzyżak na sufitach to mądra rzecz i jak napisał raf 2011 górny ruszt pracuje a dolny napewno mniej ;) w tym przypadku złapanie UD to inna sprawa

kobi033
20-01-2012, 19:26
w tym obszernym temacie był chyba gdzieś link do tego jak poprawnie wykonać ruszt przy schodach strychowych, jak ktoś pamięta :-) na której stronie to proszę o wskazanie

Rom-Kon
20-01-2012, 19:35
fotki w moim albumie na fotosiku... tam jest wyłaz na stryszek

mars45
20-01-2012, 19:47
Profile CD luźno wchodzą w UD i mogą się przemieszczać... płyty też nie przykręca się do obwodowych UD... sufit jest praktycznie odizolowany od scian. .

Zatem po co montować UD obwodowo?

A przy okazji mam położoną membranę Strotex1300, producent podaje że można położyć wełnę bez szczeliny powietrznej.
Ja między krokwie 13 cm dałem wełnę 10 Supermatę. Chciałem teraz położyć drugą warstwę ale zauważyłem, że wykrapla mi się rosa na wełnie a membrana jest mokra. Czy do tej przestrzeni powinien być dostęp powietrza spod okapu? Obecnie mam szczelnie wykonane połączenie ocieplenia elewacji z membraną. Podbitka jeszcze nie jest położona.

Rom-Kon
20-01-2012, 20:35
UD słyży jako "prowadnica", do uszczelnienia i przyklejenia folii, jako element p.poż.

Wykropliła się woda z pary która przeszła przez wełnę. Prawdopodobnie odpaliłeś grzanie i budynek pozbywa się wilgoci. Napór wody jest zbyt duży by membrana zdołała odprowadzić. Przy tego typu membrany nie jest wymagana wentylacja szczeliny.

mdab
20-01-2012, 22:22
Chociaż są tacy co skręcają wszystko na sztywno i łączą płyty ze ścinami za pomocą taśm...

Nie żebym się czepiał ale w innym wątku sam napisałeś, że wolisz robić na sztywno (połączenie sufit - ściana) z wykorzystaniem "amerykańskiej taśmy".

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126520-Spoinowanie-szpachlowanie-GK-kompendium&p=2989000&viewfull=1#post2989000

Rom-Kon
20-01-2012, 22:37
Nie żebym się czepiał ale w innym wątku sam napisałeś, że wolisz robić na sztywno (połączenie sufit - ściana) z wykorzystaniem "amerykańskiej taśmy".

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126520-Spoinowanie-szpachlowanie-GK-kompendium&p=2989000&viewfull=1#post2989000
...nie sufit-ściana tylko sufit-skos i skos-kolankowa z g-k. Robię na poddaszu taki rodzaj czapki z płyt niezwiązany ze ścianami... czyli trochę sztywno a trochę ślizgu...

edit: faktycznie tak zamotałem że wyszło że ze ścianą... ale chodziło jak powyżej napisałem... sorry stylistyka mi padła... chyba będę musiał tamten post edytować...

mdab
20-01-2012, 22:43
...nie sufit-ściana tylko sufit-skos i skos-kolankowa z g-k. Robię na poddaszu taki rodzaj czapki z płyt niezwiązany ze ścianami... czyli trochę sztywno a trochę ślizgu...

No rzeczywiście troche pomieszałem dwa różne połączenia... dużo dziś już czytałem o łączeniu płyt i wszystko zaczyna mi się mieszać :( ...

edit: a jednak była mowa tez o ścianie

mars45
20-01-2012, 22:49
tynki były zrobione we wrzesniu a wylewki na początku listopada, grzanie podłogowe jest właczone od połowy grudnia. Wełna jest połozona na poczatku stycznia.
Zapewne wilgoć jeszcze jest w budynku, ale nie w takiej ilości żeby membrana nie nadążyła odebrać, raczej problemu doszukuje się w związku z obecną pogodą (mrozek w nocy i dodatnia w dzień).

Rom-Kon
20-01-2012, 22:54
no i zbrojenie slizgu nie z papieru a siatki x2
masz rację ale wtedy krawędziówkę robiłem również (częściej) na siatce... dziś praktycznie już odszedłem od siatki na korzyść papieru... ale jak już wspomniałem siatka u mnie również się sprawdzała znakomicie...

...Inwestorzy (nie z forum) bardzo źle podchodzą do papieru bo zbyt tani i taki mało wytrzymały - można łatwo taką taśmę rozerwać w przeciwieństwie do siatki... również spotkałem się ze stwierdzeniem że " u sąsiada spoinowali gazetami" ...

Rom-Kon
20-01-2012, 22:57
tynki były zrobione we wrzesniu a wylewki na początku listopada, grzanie podłogowe jest właczone od połowy grudnia. Wełna jest połozona na poczatku stycznia.
Zapewne wilgoć jeszcze jest w budynku, ale nie w takiej ilości żeby membrana nie nadążyła odebrać, raczej problemu doszukuje się w związku z obecną pogodą (mrozek w nocy i dodatnia w dzień).
To swoją drogą nie ułatwia odprowadzenia wilgoci...

123budujemy
21-01-2012, 17:07
Tak naprawdę nazwa producenta ma małe znaczenie, zwróć lepiej uwagę jak płyty były składowane na składzie, czy nie nawilgły itp to jest bardzo wązna sprawa, na wielu składach nie przestrzegają żadnych zasad związanych z przechowywaniem karton gipsów.

kobi033
21-01-2012, 17:40
fotki w moim albumie na fotosiku... tam jest wyłaz na stryszek

dzieki, skorzystam

Rom-Kon
21-01-2012, 20:09
Rafał naucz się cytować... pod okienkiem posta jest taki knypsik "odpowiedz z cytatem" -użyteczna rzecz...

Rom-Kon
21-01-2012, 20:12
(...)

taśma papierowa jest trzykrotnie wytrzymalsza niż siatka...
...zgadzam się ale weź do ręki papier i przedrzyj a weź nawet jedną nitkę siatki i spróbuj... no i Inwestor wybiera siatkę bo mocniejsza - no chyba że naczyta się forum.

Rom-Kon
21-01-2012, 20:17
5lat temu kupilem rolke samoprzylepnej i do dzis mam calutka :D
...normalnie używam firmy Skley - ale wyszła mi i teraz kląłem Rigipsa bo pruła się z obu brzegów i słaby klej ma! ...ale Rigips! Oryginalny! ...na szczęście własnie dziś skończyłem na tej budowie akcję szpachel...

Rom-Kon
21-01-2012, 20:20
coś przeszkadza?
tak przeszkadza bo taki post to ni przypiął ni przyłatał i nie wiadomo o co i o kogo chodzi... domyślam się że głównie chodzi o nabicie licznika postów...

Rom-Kon
21-01-2012, 20:23
właśnie tym postem kierujesz inwestora na siatkę
no to udowodnij że papier mocniejszy! Przekonaj Inwestora że taśma to nie gazeta!

Rom-Kon
21-01-2012, 20:59
ja przez dwie godziny przekonywałem Inwestora że wbijając co 15cm papiaka w krokiew 8x20 nie osłabię tejże krokwi i całej konstrukcji dachu... worki z klejem i kartony płytek trzeba było porozstawiać po całym garażu coby posadzka się nie załamała... Inwestor miał terenowca 4x4 chyba ze dwie tony...

Mateuszsc
21-01-2012, 22:43
Ponawiam pytanie.


Wstępnie rozplanowałem układ profili nie wiem czy założenie jest dobre.
Sufit podwieszony do jętek opuszczony o około 25cm .
Chciałbym wykorzystać grzybki Rom-kon (składane z dwóch i nitowane)
Czy powinienem przy większych pomieszczeniach składać ruszt krzyżowy czy będzie dobrze ?
96290

Tysonq
21-01-2012, 23:26
w tym roku w okresie letnio-jesiennym planuję przykręcić płyty g-k i tak zostaną na przyszłą zimę. Dom będzie nie ogrzewany, ale izolacja zewnętrzna już będzie. roboty mokre (tynki, posadzki) zrobione w 2011r w okresie letnim i już teraz mogę stwierdzić, że wszystko suche. Czy coś zaszkodzi tym płytom?

Rom-Kon
22-01-2012, 09:18
Ponawiam pytanie.
Na rysunku niby jest ok. Co prawda nie analizowałem dogłębnie... najwazniejsze: pierwszy profil sufitu około 10cm od sciany a reszta co 40cm a ostatni na lini skos-sufit. Na skosie pierwszy najniżej jak się da przy samej ściance kolankowej a ostatni tak by się stykał naroznikiem z profilem sufitowym.

Rom-Kon
22-01-2012, 09:21
w tym roku w okresie letnio-jesiennym planuję przykręcić płyty g-k i tak zostaną na przyszłą zimę. Dom będzie nie ogrzewany, ale izolacja zewnętrzna już będzie. roboty mokre (tynki, posadzki) zrobione w 2011r w okresie letnim i już teraz mogę stwierdzić, że wszystko suche. Czy coś zaszkodzi tym płytom?
spoko jeszcze czas... jakieś 8 miesięcy... ;)

Tysonq
22-01-2012, 11:42
spoko jeszcze czas... jakieś 8 miesięcy... ;)

chcę zaplanować budżet :) Wydaje mi się, że tym płytom nic nie będzie. Wystarczy spojrzeć jak przechowują te płyty na składach budowlanych. A jakie jest wasze zdanie?

Rom-Kon
22-01-2012, 12:05
chcę zaplanować budżet :) Wydaje mi się, że tym płytom nic nie będzie. Wystarczy spojrzeć jak przechowują te płyty na składach budowlanych. A jakie jest wasze zdanie?
sorry myslałem że to bład :)
płytom nic nie będzie ale trzeba uwaać na spoinowanie... mogą byc problemy ze spoinami...

Tysonq
22-01-2012, 12:45
chodzi przede wszystkim tylko o przykręcenie płyt. Spoinowanie i cała kosmetyka byłaby robiona po sezonie zimowym

ZygmuntRolicz
22-01-2012, 13:34
a dlaczego 2

Takie są polskie normy (PN) i standardy.

Rom-Kon
22-01-2012, 14:00
chodzi przede wszystkim tylko o przykręcenie płyt. Spoinowanie i cała kosmetyka byłaby robiona po sezonie zimowym
...spokojnie można robić. Najwyżej papier na płytach trochę zżółknie...

andrewar
22-01-2012, 18:07
Witam
Od jakiegoś czasu sam dłubię przy swoim poddaszu i nurtuje mnie jedna sprawa.
Moja ścianka kolankowa ma ok 90cm wysokości i wykonana jest z profili cd w odległości ok 5cm od ściany właściwej. Czy dużym błędem będzie jeśli tą pustkę wypełnię wełną gr.5cm, a następnie obłożę paroizolacją łącznie ze skosem do samej ziemi?
Poddasze jest adoptowane w starym domu gdzie ściana kolankowa wykonana jest z jakiegoś pustaka gr 24cm i w miarę możliwości ocieplona styropianem 12cm od zewnątrz. Były tam gzymsy dlatego docieplenie nie zostało wykonane dokładnie.
Dokładając 5 cm wełny od środka chciałem dodatkowo to wyizolować łącznie z murłatą by nie było tam mostka.
Wyczytałem kiedyś że nie można ocieplać nic od środka, bo przesuwa się się w przegrodzie "punkt rosy" narażając ścianę na zawilgocenie + grzyb.

Czy może ktoś stosował podobną izolację od środka w ściance kolankowej?

Proszę o opinię :bye:

andrewar
22-01-2012, 20:11
a jaki jest rodzaj okapu i stropu.

Dach jest konstrukcji Mansardowej, dlatego cała ścianka od strony zewnętrznej jest osłonięta dachem z wentylowaną podbitką.
Strop Kleina ocieplony 10 cm styropian+wylewka cementowa 6cm

muchrem
22-01-2012, 22:32
Pracująca konstrukcja dwupoziomowa krzyzowa, wina łączników ? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194354-Pracuj%C4%85ca-konstrukcja-dwupoziomowa-wina-%C5%82%C4%85cznik%C3%B3w)

Krzysiek.A
23-01-2012, 00:05
Pracująca konstrukcja dwupoziomowa krzyżowa, wina łączników ? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194354-Pracuj%C4%85ca-konstrukcja-dwupoziomowa-wina-%C5%82%C4%85cznik%C3%B3w)
Hmm myślałem ze łącznik krzyżowy montuje się tak żeby blaszki były na górze profila
Rom-Kon możesz zerkać i napisać czy jest on poprawnie zamontowany post nr #6 zdjęcie nr 2

Mateuszsc
23-01-2012, 12:02
Pytanie czy wystarczy podwiesić na grzybkach profile na poddaszu sufit wielkości 4 x 5m opuszczony o ok 25cm.
Czy zabudować ruszt krzyżowy bo już sam nie wiem.

Rom-Kon
23-01-2012, 18:00
Hmm myślałem ze łącznik krzyżowy montuje się tak żeby blaszki były na górze profila
Rom-Kon możesz zerkać i napisać czy jest on poprawnie zamontowany post nr #6 zdjęcie nr 2
Tak wyglada źle zamontowany łącznik krzyzowy... blaszka jest rodzajem sprężyny. Swoją drogą ciekawe jak zamontowali tą blaszkę pod spód? ...zresztą i tak zamontowany spełni swoją rolę.

Rom-Kon
23-01-2012, 18:15
Pracująca konstrukcja dwupoziomowa krzyzowa, wina łączników ? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194354-Pracuj%C4%85ca-konstrukcja-dwupoziomowa-wina-%C5%82%C4%85cznik%C3%B3w)
odpowiedź jest tu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194354-Pracuj%C4%85ca-konstrukcja-dwupoziomowa-wina-%C5%82%C4%85cznik%C3%B3w&p=5144966&viewfull=1#post5144966)

Rom-Kon
23-01-2012, 18:26
Pytanie czy wystarczy podwiesić na grzybkach profile na poddaszu sufit wielkości 4 x 5m opuszczony o ok 25cm.
Czy zabudować ruszt krzyżowy bo już sam nie wiem.
daj krzyżowca i opuść na wieszakach obrotowych i prętach lub noniuszach (he gdzie noniusze dostać?) 20m² to już dosyć duży sufit i jeśli nad nim jest otwarte poddasze to taki sufit może ssanie wiatru podnosić do góry... trzeba dobrze naprężyć pręty, dobrze zapiąć wieszaki. Wieszaki proponuję zastosować firmowe.

kocik
23-01-2012, 19:13
panowie, zabieram sie za stawianie tzw, przedscianek

chce to zrobic z profilow cd60, moje pytanie brzmi co ile montowac te profile?

3 na szerokosc plyty wystarczy czy 4? a i ile esow wadac na jeden profil 2.58 cm dlugosci?

Tysonq
23-01-2012, 21:23
zdrowiej gdy lezakowanie plyty odbeda w skladzie/sklepie/hurtowni.

możesz wytłumaczyć dlaczego?

dozi
23-01-2012, 22:02
panowie, zabieram sie za stawianie tzw, przedscianek

chce to zrobic z profilow cd60, moje pytanie brzmi co ile montowac te profile?

3 na szerokosc plyty wystarczy czy 4? a i ile esow wadac na jeden profil 2.58 cm dlugosci?


No raczej C i UW i jak ścianka ma być wąska, to wtenczas 50, a profile sufitowe,lepiej pozostawić sufitom.

dozi
23-01-2012, 22:52
możesz wytłumaczyć dlaczego?

Bo płycie wygodniej jak sobie leży na podłodze w ciepłym pomieszczeniu,niż zaiwania na suficie w niedogrzanym zimą domu :P
Tak serio, to zależy od warunków w jakich już wiszą płyty. Jak jest na budowie sucho, to płyty nie napuchną. Jak się już mieszka, to dom się wietrzy i utrzymuje się w nim komfort cieplny - przez co i wilgoć w powietrzu jest inna. Nie bardzo się o to dba podczas budowy.
Z drugiej strony szwagier latem miał powieszone sufity w całym domu, na jesień wyszpachlował, a w grudniu lali mu posadzki... i podchodzi do tego tak - najwyżej popęka

Tysonq
24-01-2012, 12:49
Wydaje mi się, że na niektórych składach budowlanych jest dużo większa wilgotność niż w domu, w którym roboty mokre zostały zrobione sezon wcześniej.
Widać, że szwagier lubi hardcore hehe

Mateuszsc
24-01-2012, 13:42
Dlaczego odrzuciłeś dwa grzybki połączone w całość.


daj krzyżowca i opuść na wieszakach obrotowych i prętach lub noniuszach (he gdzie noniusze dostać?) 20m² to już dosyć duży sufit i jeśli nad nim jest otwarte poddasze to taki sufit może ssanie wiatru podnosić do góry... trzeba dobrze naprężyć pręty, dobrze zapiąć wieszaki. Wieszaki proponuję zastosować firmowe.

Rom-Kon
24-01-2012, 16:35
Dlaczego odrzuciłeś dwa grzybki połączone w całość.
Dwa grzybki połączone w jeden daję tylko gdy już nie mam innej możliwości czyli skos i 20cm wełny... nie ma dostępnych takich długich grzybków - czyli konieczność. Na suficie jest możlwość opuszczenia o dowolną wysokość bo są materiały do tego. Dodatkowo sufit ma 20m² więc mały nie jest.

mdab
24-01-2012, 17:35
Dwa grzybki połączone w jeden daję tylko gdy już nie mam innej możliwości czyli skos i 20cm wełny... nie ma dostępnych takich długich grzybków - czyli konieczność. Na suficie jest możlwość opuszczenia o dowolną wysokość bo są materiały do tego. Dodatkowo sufit ma 20m² więc mały nie jest.

Według cennika Rigips można zamówić wieszak o długości nawet 500mm, ale czy w rzeczywistości takie robią to nie wiem. Jednak cena wieszaka o długości większej niż 180mm jest strasznie wysoka.

langerob25
24-01-2012, 18:26
na allegro bez problemu można dostać wieszaki 27 cm

Rom-Kon
24-01-2012, 19:47
na allegro bez problemu można dostać wieszaki 27 cm
No własnie tylko 27cm! Jesli wełna ma 20cm + 3cm profil CD + 1cm luzu na niwelację krzywizny dachu (a czasem więcej) to razem wychodzi 24cm (to absolutne minimum) i zostają 3cm na przykręcenie do krokwi czyli dwie dziurki obok siebie! ...nie ma stabilności! ...a jesli na krokwi będzie oflis? Wieszaki 270mm są do wełny 150mm a jesli grubsza to trzeba łączyć-przedłużać.

Rom-Kon
24-01-2012, 19:52
Według cennika Rigips można zamówić wieszak o długości nawet 500mm, ale czy w rzeczywistości takie robią to nie wiem. Jednak cena wieszaka o długości większej niż 180mm jest strasznie wysoka.
...muszę sprawdzić. Nic o tym nie wiem. Ale długie wieszaki rigipsa są "walnięte" bo nie można ich równać do sznurka - nie dochodzą do dna profila CD... co prawda poradziłem sobie ale to jednak utrudnienie... no i drogie bo prawie 2zł za sztukę... ja miałem produkowane w Czechach.

kocik
24-01-2012, 20:25
No raczej C i UW i jak ścianka ma być wąska, to wtenczas 50, a profile sufitowe,lepiej pozostawić sufitom.

profil cd 60 mam za free w pokaznej ilosci , takze chcialbym go wykorzystac

znalazlem system rigipsa 3.21.15 dotyczacy wlasnie cd i esow
konstrukcja bedzie minimalnie odstawiona od sciany( tak by wylapac pion)

dodatkowo profile cd dam "gesciej" 4 na szerokosc plyty
Jak myslicie zda egzamin takie cos? sciana wysoka na niecale 2,60m i szeroka na 3,5m

Rom-Kon
24-01-2012, 20:42
profil cd 60 mam za free w pokaznej ilosci , takze chcialbym go wykorzystac

znalazlem system rigipsa 3.21.15 dotyczacy wlasnie cd i esow
konstrukcja bedzie minimalnie odstawiona od sciany( tak by wylapac pion)

dodatkowo profile cd dam "gesciej" 4 na szerokosc plyty
Jak myslicie zda egzamin takie cos? sciana wysoka na niecale 2,60m i szeroka na 3,5m
Spokojnie zda egzamin... min 4 ESy na wysokości - mozesz zagęścić niżej.

Rom-Kon
26-01-2012, 20:44
dla wysokosci jak w temacie to, montuje 2 esy.
...to jest ścianka na CDekach... jedna płyta... co prawda profile co 40cm... ESy potrafię się "naddać" przy obciążeniu... ja bym dał min 3 ESy ale dla spokoju rzuciłem 4szt...

dozi
26-01-2012, 22:19
Czy to aby jest dobrze zrobione? Prosze o jasne odpowiedzi, więc proszę o to żeby flashback i profi45 nie odpowiadali na moje zdjęcie.http://cdn26.muratordom.smcloud.net/t/photos/a4/94/c1/a494c1129a315342.jpg

panie Marcinie ja tylko polecę zmienić ekipę - serio. a w tym wątku znajdzie Pan dużo informacji, jak to powinno być zrobione.

tutaj jest źle: ogólnie wszystko

wełna jest powtykana jak kto tam se chce, gdzieniegdzie dwie warstwy, gdzieniegdzie jedna, ech

stelaż wygląda tak jakby to płyta miała go wzmocnić (a gdzie UD w koszu), a w sumie to płyta powinna trzymać się stelaża

tak mniej więcej powinno to wyglądać przed założeniem paroizolacji
http://images44.fotosik.pl/169/bcae961f1eabbe6dm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bcae961f1eabbe6d.html)

paroizolacja powinna być z jak najmniejszej ilości kawałków, a przedewszystkim trzeba zadbać i jej maksymalną szczelność
http://images37.fotosik.pl/164/db890e4ece17f3e0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=db890e4ece17f3e0)


Zdjęcia użyte w wypowiedzi są moją własnością, ( to tak jakby coś było niezgodne z ACTA)

Tak jak Rom mówiłeś "odeszli na zimę od betoniarki"

Akrimka
26-01-2012, 22:31
Ktoś pytał jak zrobić przy płatwi... ja zrobiłem tak:
97698
skos na grzybkach blisko jak sie da płatwi, góra czyli sufit wisi na obrotowych. Nie skończone całe foliowanie, bo dokładam tam wełny na bieżąco, została mi 15cm wiec ja deje i jeszcze 2x10 cm od góry, dopiero ostatni kawałek nałoze wełne, foila i zamknę płytą, nie bedzie tam wejścia. Te jetki pod spodem to tylko na ozdobę, wiec płyty wsuwam po nich i dokrecam do profili, po dokreceniu lekko opuszczam na obrotowym aby nie było szpary miedzy płytą a jętka strugana.

A stelaz na skosach zrobiłem tak...,
97704
udeki skrecone ze sobą w narożnikach, CD do ud, na dole UD pod skosem do CD i w to pionowe CD z jednym Es na środku.
Miałem kłpot z przyklejeniem folii, była taka gruba ze przy 13stC nie chciała sie trzymać taśmy... wrrr, myslałem ze taśma stara albo foila brudna.. ale to nie to, pomagalismy sobie suszarka do włosów - działało, i robilismy tylko jedną scianę zeby nie odpadała. Dokupiłem innej folii tez zółtej... i sie okazała polowe ciensza.. wkurzałem sie ze szajs.. ale za to trzyma sie taśmy i wisi juz od poniedziałku cały pokój zafoliowany i czeka na sobotnie płytowanie.

seboolba
27-01-2012, 07:24
Witam,mam problem.Przy pojawiajacych sie czasem oziebieniach pokazuje mi sie wilgoc na plytach K-G w naroznikach,dodam ze to plyty na skosach na laczeniu ze scianka kolankowa?czyzby kondensacja pary wodnej ktora splywa po foli w narozniki?macie jakies pomysly? jak bedzie zle zerwe skosy na wiosne i poprawie jak cos zle jest zrobione

Rom-Kon
27-01-2012, 07:33
Witam,mam problem.Przy pojawiajacych sie czasem oziebieniach pokazuje mi sie wilgoc na plytach K-G w naroznikach,dodam ze to plyty na skosach na laczeniu ze scianka kolankowa?czyzby kondensacja pary wodnej ktora splywa po foli w narozniki?macie jakies pomysly? jak bedzie zle zerwe skosy na wiosne i poprawie jak cos zle jest zrobione
więcej info... czy dom zamieszkany i ogrzewany, od kiedy, jaka ogólnie wilgotnoąć, bo teraz to tak wróżenie z fusów

ale ogólnie stawiam na albo przeciek z dachu albo braki w izolacji

seboolba
27-01-2012, 07:50
Juz sie poprawiam:)dom zamieszkany od wrzesnia,budowa rozpoczeta we wrzesniu 2010,ogrzewany od pazdziernika,ocieplony 15cm styr w listopadzie.Bloczek gazobetonowy stropy lane,ok 200m2.Wilgotnosc strasznie plywa w zaleznosci jak mocno wietrze od 50 czasem do 80% prawie ale srednio utrzymuje sie 65.poddasze ocieplone jest do czesci mieszkalnej,znaczy stryszek juz nie i jest tam zimno(ale chyna jakas 15 welne tam poloze.dach powinien byc szczelny jest na pelnym deskowaniu z papa i blachodachowka.Po mojemu to folia gowniano polozona-nie bylo mnie przy tym niestety,gdzies kondensuje sie para i sprywa w narozniki.

seboolba
27-01-2012, 07:53
Aha -nie pojawia to sie zawsze,np.dzisiaj jest mrozno (mieszkam 30km od gdanska) -14 chyba i widze ze sie pojawilo,czasem przy dodatnich temp.cholera wie co jest

Rom-Kon
27-01-2012, 09:03
Może to być kondensat ale wtedy woda pojawia się jak jest odwilż bo inaczej na deskach będzie lód. Możliwe że gdzieś na dachu jest przeciek - kominy są od tego by cieknąć- a woda pojawia się daleko od miejsca przecieku... bywa że Inwestor dowie się że miał przeciek jak mu więźba się załamie na dachu. Możliwe że gdzieś jest przedmuch zimnego powietrza - braki w izolacji - i w zimniejszym miejscu woda się kondensuje... trudno wnioskować co jest przyczyną w tym konkretnym przypadku...

idą mrozy i jesli plama będzie się powiększała a nie będzie odwilży to braki w izolacji.
jesli w czasie mrozów plama zniknie a pojawi się w czasie odwilży to albo przeciek z dachu lub spływ kondensatu... jesli to kondensat to po wysuszeniu budynku i ustabilizowaniu się warunków wilgotnościowych powinno minąć bo np. Rockwool nawet nie zaleca dawania paroizolacji więc powinno być ok. A jesli to przeciek z dachu to plama pojawi się po deszczach nawet latem... czyli teraz obserwować co i kiedy się dzieje.

Rom-Kon
27-01-2012, 09:09
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=97698&d=1327613329&thumb=1

rozumiem że płyty na suficie są nad jętkami - leżą na nich. Nie jest to dobre rozwiązanie bo jętki nie są równe i będą się jeszcze wypaczać a wtedy powstaną szczeliny ... może to brzydko wygladać. Sufit lepiej jest dać pomiędzy jętkami.

seboolba
27-01-2012, 09:20
dziekuje za pomoc,bede obserwowac,a dach sprawdze jak wylaz wreszcie zrobie:) bo na razie nie mam wyjscia na stryszek:(

maysee
27-01-2012, 09:24
Witam ponownie, Panowie jak najtaniej a zarazem najefektywniej wypelnic luke za przedscianka poddasza? Myslalem o taniej welnie Knaufa lambda=0.04 ale moze sa inne sposoby. U mnie nie ma sciany kolankowej, przedscianka odsunieta na 1m od murlaty, wysoka na 0.9m, czyli jest troche przestrzeni do wypelnienia. Pozdrawiam.

Rom-Kon
27-01-2012, 09:30
dziekuje za pomoc,bede obserwowac,a dach sprawdze jak wylaz wreszcie zrobie:) bo na razie nie mam wyjscia na stryszek:(
a tego istotnego szczegółu nie podałeś! Jesli masz nieszczelny wyłaz a raczej dziurę na wyłaz to para może swobodnie uchodzić na stryszek a tam kondensować i ściekać po połaci w dół... jesli rzeczywiście tak masz to uszczelnij tą dziurę!

Rom-Kon
27-01-2012, 09:37
Witam ponownie, Panowie jak najtaniej a zarazem najefektywniej wypelnic luke za przedscianka poddasza? Myslalem o taniej welnie Knaufa lambda=0.04 ale moze sa inne sposoby. U mnie nie ma sciany kolankowej, przedscianka odsunieta na 1m od murlaty, wysoka na 0.9m, czyli jest troche przestrzeni do wypelnienia. Pozdrawiam.
Przeleć się po okolicznych budować i pozbieraj odpady styropianu. Zmiel na drobno i wsyp... jak dobrze pogadasz ze sąsiadami to jeszcze zarobisz na utylizacji!

Wełna na skosie powinna być w pełnej grubości do samej murłaty więc nie trzeba dodatkowo docieplać tej przestrzeni... można dać wełnę tylko w ramach wygłuszenia pustej przestrzeni

Akrimka
27-01-2012, 10:17
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=97698&d=1327613329&thumb=1

rozumiem że płyty na suficie są nad jętkami - leżą na nich. Nie jest to dobre rozwiązanie bo jętki nie są równe i będą się jeszcze wypaczać a wtedy powstaną szczeliny ... może to brzydko wygladać. Sufit lepiej jest dać pomiędzy jętkami.

Jetki są wystrugane i w miare proste - teraz po struganiu i ptzykreceniu tak jest...no aie sposob sie nie zgodzić ze drewno pracuje, mimo ze mają 2.5roku to niekoniecznie sa wyschniete na kość.
Zastanawiam sie jak to poprawić.... tzn opuścić stelażsufitu i oprzeć na jetkach tych ozdobnych CD-ki, i wtedy pomiedzy krecić płyte? ZOstawić luz tak po 0.5cm i wypelnić akrylem? No i zrobić slizgowe oczywiście..:)

Rom-Kon
27-01-2012, 20:36
Jetki są wystrugane i w miare proste - teraz po struganiu i ptzykreceniu tak jest...no aie sposob sie nie zgodzić ze drewno pracuje, mimo ze mają 2.5roku to niekoniecznie sa wyschniete na kość.
Zastanawiam sie jak to poprawić.... tzn opuścić stelażsufitu i oprzeć na jetkach tych ozdobnych CD-ki, i wtedy pomiedzy krecić płyte? ZOstawić luz tak po 0.5cm i wypelnić akrylem? No i zrobić slizgowe oczywiście..:)
Możesz opreć CDeki na jętkach wtedy płyta najdzie o 12mm na jętki... powinno wystarczyć. Mozna do boków jętek przykręcić UD i wsunąć CDeki ale wtedy pomniejszasz jętki o 4.5cm - tak kiedyś robiłem. Stelaż trzymał się tylko na UDekach przykręconych do jętek... trochę ryzykowna konstrukcja ale rozstaw jętek był max. 75cm i na górze ułożone 20cm wełny... 3 lata się nic nie działo - teraz nie wiem a było to nie mniej niż 8 lat temu.

123budujemy
28-01-2012, 23:19
Czy jest sens "przepłacać" za drogą folie srebrną ? czy zastosować tradycyjną paroizolacyjną folie żółtą ? jakie są wasze uwagi jestem aktualnie przed zakupem.

Rom-Kon
29-01-2012, 08:41
było już to wałkowne do obrzydzenia... uruchom szukaczkę

PliP
30-01-2012, 19:21
taka mała ciekawostka na temat izolatorów ze strony http://www.insulation.kingspan.com/polska/porownanie_grubosci_izolatora.htm

98351

pitemaly
30-01-2012, 21:58
witam Panowie, mam pytanko, jak uszczelnić okna dachowe, jeżeli okna mam o szerokości 90cm a odległośc między krkowiami wynosi 94cm, zostają po 2 cm z każdej strony. Widziałem RON KOM dawał tam wookoło piankę??czy tak jak zrobie będzie ok????czy może dać cienki styropian???a jeśli pianka to do jakiego momentu??proszę o pomoc!!!Pozdrawiam

Rom-Kon
31-01-2012, 14:33
taka mała ciekawostka na temat izolatorów ze strony http://www.insulation.kingspan.com/polska/porownanie_grubosci_izolatora.htm

98351

Dobra ok. zgadzam sie ale dla równości pokaż wykres gdzie na osi będzie koszt w pln i wtedy dowiemy się dlaczego nadal układamy tą wstretną wełnę... ;)

roberto3011
31-01-2012, 15:41
witam Panowie, mam pytanko, jak uszczelnić okna dachowe, jeżeli okna mam o szerokości 90cm a odległośc między krkowiami wynosi 94cm, zostają po 2 cm z każdej strony. Widziałem RON KOM dawał tam wookoło piankę??czy tak jak zrobie będzie ok????czy może dać cienki styropian???a jeśli pianka to do jakiego momentu??proszę o pomoc!!!Pozdrawiam

podłączam się do pytania...w niedługim czasie też mnie to czeka. z tego co się doczytałem niektórzy (czyt. ROM-KON) dają piankę ponad deski dachu (ew. membranę) i uważają tylko aby nie wypchnąć obróbek okna i pokrycia. ale gdyby ktoś z doświadczonych użytkowników się wypowiedział...:)

Jacekss
31-01-2012, 16:20
Przeleć się po okolicznych budować i pozbieraj odpady styropianu. Zmiel na drobno i wsyp... jak dobrze pogadasz ze sąsiadami to jeszcze zarobisz na utylizacji!
Wełna na skosie powinna być w pełnej grubości do samej murłaty więc nie trzeba dodatkowo docieplać tej przestrzeni... można dać wełnę tylko w ramach wygłuszenia pustej przestrzeni

a to przy okazji zapytam bo mam podobną sytuację tj ścianke kolankowa bedzie wykonczona g-k, musiałem troche odsunac sie od sciany i murłaty zeby dobrze wykończyć skos. jak rozumiem przestrzen miedzy scianą kolankową a stelażem można ale nie trzeba wypełnić czymś (wełna, styro, jakieś odpady). A w jaki sposób zrobić paroizolację na styku skos, ścianka kolankowa.. wolalbym folie od skosu zakończyć w okolicach murłaty, nie widze potrzeby ciągniecia tej folii po całej zabudowanej ściance kolankowej, tymabrdziej że raczej nie będę tam ładował ekstra wełny

dzięki za odpowiedź

Rom-Kon
31-01-2012, 20:50
a to przy okazji zapytam bo mam podobną sytuację tj ścianke kolankowa bedzie wykonczona g-k, musiałem troche odsunac sie od sciany i murłaty zeby dobrze wykończyć skos. jak rozumiem przestrzen miedzy scianą kolankową a stelażem można ale nie trzeba wypełnić czymś (wełna, styro, jakieś odpady). A w jaki sposób zrobić paroizolację na styku skos, ścianka kolankowa.. wolalbym folie od skosu zakończyć w okolicach murłaty, nie widze potrzeby ciągniecia tej folii po całej zabudowanej ściance kolankowej, tymabrdziej że raczej nie będę tam ładował ekstra wełny

dzięki za odpowiedź
możesz zakończyć paroizolację na murłacie- nic nie stoi na przeszkodzie.

Rom-Kon
31-01-2012, 20:53
podłączam się do pytania...w niedługim czasie też mnie to czeka. z tego co się doczytałem niektórzy (czyt. ROM-KON) dają piankę ponad deski dachu (ew. membranę) i uważają tylko aby nie wypchnąć obróbek okna i pokrycia. ale gdyby ktoś z doświadczonych użytkowników się wypowiedział...:)
...zaoszczędziło się na oryginalnych kołnierzach to teraz kombinuj...

roberto3011
31-01-2012, 21:00
...zaoszczędziło się na oryginalnych kołnierzach to teraz kombinuj...

całe życie pod górke...i na forum również...;) no myśle, żeby dać właśnie piankę niskoprężną wokół okna i starać się nią dojechać maksymalnie do pokrycia dachowego i obróbek okna. pianke w kilku warstwach. zawilżyć powierzchnię na której będzie nakładana. przed nakładaniem ocieplić piankę. w zasadzie tylko powtarzam Twoje wypowiedzi i pewnie podczas roboty powstanie masa innych pytań. nie wiem np co zrobić z podwiniętą papą, czy wyciąć czy opianować wokół...pewnie trzeba bedzie kombinować...:)

Jacekss
31-01-2012, 21:03
możesz zakończyć paroizolację na murłacie- nic nie stoi na przeszkodzie.

tylko że ścianke kolankową robie wg pomysłu z profilem V na kolankowej z gk. no ale moze uda mi sie ze skosu poprowadzic te folie w kierunku murłaty, w jakis sposób

Akrimka
31-01-2012, 22:56
Ja okna obrobiłem pianką, tzn tam gdzie była duża szczelna wyciołem paski styropianu, i wkleiłem ja na pianke, chodziło mi o to zeby pianka mi sie tam za bardzo nie rozpychała. POzniej obróbka okna tzn stealż który musze jeszcze dokonczyć i upchać paski wełny w profile, pożniej musze dołożyć paski wełny na bokach koło krokwi. Obecne temperatury pokazują kazdą małą przerwe w izolacji..:)
Ja to zrobiłem mniej wiecej tak:

9859198592985939859498595

profi45
01-02-2012, 00:28
tylko że ścianke kolankową robie wg pomysłu z profilem V na kolankowej z gk. no ale moze uda mi sie ze skosu poprowadzic te folie w kierunku murłaty, w jakis sposób
możesz do murłaty,możesz do Vki jak do CD podkleić i tak zrób.

profi45
01-02-2012, 01:02
Ja okna obrobiłem pianką, tzn tam gdzie była duża szczelna wyciołem paski styropianu, i wkleiłem ja na pianke, chodziło mi o to zeby pianka mi sie tam za bardzo nie rozpychała. POzniej obróbka okna tzn stealż który musze jeszcze dokonczyć i upchać paski wełny w profile, pożniej musze dołożyć paski wełny na bokach koło krokwi. Obecne temperatury pokazują kazdą małą przerwe w izolacji..:)
Ja to zrobiłem mniej wiecej tak:

9859198592985939859498595
Zycze powodzenia. Jak ktoś lubi sobie komplikować robote to widać tu

roberto3011
01-02-2012, 09:23
Ja okna obrobiłem pianką, tzn tam gdzie była duża szczelna wyciołem paski styropianu, i wkleiłem ja na pianke, chodziło mi o to zeby pianka mi sie tam za bardzo nie rozpychała. POzniej obróbka okna tzn stealż który musze jeszcze dokonczyć i upchać paski wełny w profile, pożniej musze dołożyć paski wełny na bokach koło krokwi. Obecne temperatury pokazują kazdą małą przerwe w izolacji..:)
Ja to zrobiłem mniej wiecej tak:

9859198592985939859498595

Dzięki! a masz membranę czy deskowanie i pape?? jeżeli pape to czy wycinałeś ją wokół okna czy pianowałeś starając się ją zostawić??

Akrimka
01-02-2012, 09:48
roberto3011, mam mmembrame i nic nie wycinałem, poprostu uszczelniłem "szpare" pomiedzy oknem a krokwią, szczeliny były różne, tzn chodzi o to ze nie zawsze chłopakom od dachu się krokwie idealnie połozyło.

profi45,
dlaczego komplikować? zrobiłem jak umiałem i uważałem ze tak bedzie dobrze.
Wytłumacz co jest nie tak, i jak to ewentualnie poprawic?

profi45
02-02-2012, 22:33
roberto3011, mam mmembrame i nic nie wycinałem, poprostu uszczelniłem "szpare" pomiedzy oknem a krokwią, szczeliny były różne, tzn chodzi o to ze nie zawsze chłopakom od dachu się krokwie idealnie połozyło.

profi45,
dlaczego komplikować? zrobiłem jak umiałem i uważałem ze tak bedzie dobrze.
Wytłumacz co jest nie tak, i jak to ewentualnie poprawic?
Obróbki okien połacowych dokładnie glify to trudna robota. Wszystko wyjdzie i nic nie da sie skrzywić tak aby było prosto. Teraz jak dasz płyty i staniesz przed oknem to masz do zgrania 4 linie poziomu na dolnym glifie. Czy ty przymierzałes na sucho płyty pod glify dodając narożnik na zapas ? co z pchłami i klockami spod UD ?
Boczne rozwiera sie pod naroznik bo jak nie to leci pion i paskudnie wszystko wygląda

profi45
02-02-2012, 22:42
Dolny glif powinien być podparty na 2 CD bo w tym wydaniu na górnym przełamaniu do czego dokręcisz tam płyte?
Lepiej wiecej rozewrzec niz za mało;)

profi45
02-02-2012, 23:01
Masz poziom na kolankowa -skos ? odmierzałes sie do okna potem ? czy szedłes z okna na dół ?
sprawdziłes czy okno jest równo obsadzone?

profi45
02-02-2012, 23:17
Mamy loterie bo nie wiemy co jest prosto a co jest krzywo ?
Rom akrimka robił jak kazałes robić ? moze ty wiesz co jest dobrze ?

profi45
02-02-2012, 23:44
Rom akrimka wpadł na kosze gdzie sa bazy wymiarowe ? do czego mamy sie odniesc ? co jest zrobione na 100% ?
Te gówniane UD gna sie jak gówno !
pchełki wcale nie trzymaja jak se skreci ten gówniany CD z UD ?
co jest grane ,rom pisałes ze moga byc cienkie profile

profi45
03-02-2012, 00:45
98892Rom ugieły sie cienkie profile pod naporem wełny
Na srodku wypchneło nam kolankowa co mamy teraz zrobić ? nie wiemy co robić ?

marcinkornacki
03-02-2012, 09:38
98892Rom ugieły sie cienkie profile pod naporem wełny
Na srodku wypchneło nam kolankowa co mamy teraz zrobić ? nie wiemy co robić ?


człowieku lecz się i odbij od Ron-Kon
To co na focie akurat jest zrobione wszytko ok.
Jak chcesz być znawcą i osobą z która się chetnie gada i czyta to pisz po ludzku jak m.in. Ron.

ps. jakbyś byl taki super to bys byl teraz na robocie a nie na forum siedzial.:bye:

Rom-Kon
03-02-2012, 10:00
profi45 jak chcesz się dowiedziec co jest źle przy oknach to spójrz do mojego fotosika i porównaj - po to wystawiłem cały folder by mozna było ogladać i porównywać... fotki przedstawiają obróbkę okna taką jaką ja robię i to w sposób łopatologiczny...

...hmm cienkie profile się wygięły - mówisz... no to ciekawe zjawisko... profile wyginają się na przestrzeni około 80cm bo co tyle idą krokwie a na krokwiach są wieszaki... no ciekawe... uwazam że to może być wina dachówek bo za ciężkie są... pewnie betonowe i 30kg/m2... profi45 już ci mówiłem - przestań palić to świństwo bo głupoty pleciesz!

jeśli źle były wieszaki to profile które wiszą właśnie na wieszakach też bedą źle - ot i cała filozofia...

natus
05-02-2012, 20:51
witam
przymierzam się do zakupu wełny i generalnie ocieplenia poddasza- całego wątku chyba nie zdążę przeczytać, a po 25 pierwszych stronach mam już mętlik w głowie więc jeśli powtórzę jakieś zapytanie to z góry przepraszam, ale już na tym etapie nasuwają mi się pytania i wątpliwości.
Ocieplenie na skosie i na suficie podwieszanym chcę dać 20 + 10 w projekcie było 20, a jak murarze postawili ściankę to wyszło coś takiego i teraz
1 nie wiem czy skuwać tę ostatnią warstwę i zrobić niższą tę ściankę? czy jakoś inaczej można to rozwiązać?
2 czy w innych miejscach gdzie porotherm styka się z konstrukcją dachu wykuć trochę, aby zrobić miejsce na wełnę? jeśli tak, to ile?
3 ocieplenie na skosie dawać do samej murłaty? co zrobić z przestrzenią za ścianką i z samą ścianką?
4 chciałabym mieć sufit podwieszany, ale tak aby były widoczne jętki, jak wykonać wtedy stelaż?
5 czy na skosach powyżej sufitu dawać jakieś ocieplenie między krokwie? pomieszczenie będzie używane raczej rzadko i służyć jako wyjście na dach + mały schowek
6 czy membrana na zakładach powinna być ze sobą sklejona?

tom mek
05-02-2012, 21:23
Witam, ja także przymierzam się do poddasza. Proszę Was - ekspertów o wypowiedź w kwestii następującej. Na dachu mam: blachę, odeskowanie co kilkadziesiąt cm,folia, krokwie. Niestety stan foli po jednej stronie dachu jest nieciekawy - wystarczy mocniej dotknąc i folia pęka (dach położony 9 lat temu). Co moge zrobić w tym przypadku? Wymienić folię? co wiąże się ze ściągnięciem blachy, czy położyć drugą, pod istniejacą folię owijając krokwie po obwodzie. Mam obawy, że przy położeniu wełny na podziurawioną folię za jakiś czas wełna starci swoje właściwości pod wpływem skraplającej się wody, czy może zamiast wełny użyć ocieplenia z pianki PUR? Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Poddasze-Expert
05-02-2012, 22:08
Witam, ja także przymierzam się do poddasza. Proszę Was - ekspertów o wypowiedź w kwestii następującej. Na dachu mam: blachę, odeskowanie co kilkadziesiąt cm,folia, krokwie. Niestety stan foli po jednej stronie dachu jest nieciekawy - wystarczy mocniej dotknąc i folia pęka (dach położony 9 lat temu). Co moge zrobić w tym przypadku? Wymienić folię? co wiąże się ze ściągnięciem blachy, czy położyć drugą, pod istniejacą folię owijając krokwie po obwodzie. Mam obawy, że przy położeniu wełny na podziurawioną folię za jakiś czas wełna starci swoje właściwości pod wpływem skraplającej się wody, czy może zamiast wełny użyć ocieplenia z pianki PUR? Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Jak chcesz to zrobić raz a dobrze to wszystko musisz rozebrać inaczej będziesz wracał do tego co parę lat

Poddasze-Expert
05-02-2012, 22:12
witam
przymierzam się do zakupu wełny i generalnie ocieplenia poddasza- całego wątku chyba nie zdążę przeczytać, a po 25 pierwszych stronach mam już mętlik w głowie więc jeśli powtórzę jakieś zapytanie to z góry przepraszam, ale już na tym etapie nasuwają mi się pytania i wątpliwości.
Ocieplenie na skosie i na suficie podwieszanym chcę dać 20 + 10 w projekcie było 20, a jak murarze postawili ściankę to wyszło coś takiego i teraz
1 nie wiem czy skuwać tę ostatnią warstwę i zrobić niższą tę ściankę? czy jakoś inaczej można to rozwiązać?
2 czy w innych miejscach gdzie porotherm styka się z konstrukcją dachu wykuć trochę, aby zrobić miejsce na wełnę? jeśli tak, to ile?
3 ocieplenie na skosie dawać do samej murłaty? co zrobić z przestrzenią za ścianką i z samą ścianką?
4 chciałabym mieć sufit podwieszany, ale tak aby były widoczne jętki, jak wykonać wtedy stelaż?
5 czy na skosach powyżej sufitu dawać jakieś ocieplenie między krokwie? pomieszczenie będzie używane raczej rzadko i służyć jako wyjście na dach + mały schowek
6 czy membrana na zakładach powinna być ze sobą sklejona?

1 Zdecydowanie skuwać
2 Tu też wykuj
3 Nie dawaj ocieplenia do samej murłaty inaczej będziesz miał tam wilgoć (punkt rosy)
4 zrób stelaż podwójny krzyżowy nad jętkami
5 Jak dasz będziesz miał cieplej na poddaszu
6 nie musi ale może

natus
06-02-2012, 08:48
1 Zdecydowanie skuwać
2 Tu też wykuj
3 Nie dawaj ocieplenia do samej murłaty inaczej będziesz miał tam wilgoć (punkt rosy)
4 zrób stelaż podwójny krzyżowy nad jętkami
5 Jak dasz będziesz miał cieplej na poddaszu
6 nie musi ale może

dzięki bardzo za szybką odpowiedź, ale mam w związku z tym bardziej szczegółowe pytania
1,3 dobrze rozumiem, że skuć mam tak, aby weszło te 20cm wełny bez ściskania, a pozostałe 10cm dać na krokwie i przód tej ścianki (np płytę z rockwoola)
2 ile wykuwać 20cm?
4 i będzie można tam na stryszek wejść i stąpać po takim stelażu jeśli to się nie będzie opierało na jętkach (oczywiście po ociepleniu i położeniu jakichś desek lub OSB)?
5 czyli jeśli nie mam pieniędzy do wyrzucania w błoto, to zostawiać samą membranę?

sewerynslowi
06-02-2012, 08:49
piszecie, że gruntować płyty przed szpachlowaniem łączeń.

Moje pytanie: czy gruntować całe płyty przed nakładaniem gładzi?

muchrem
06-02-2012, 09:27
Ja nie gruntowałem płyt przed kładzeniem gładzi. Jeśli po zatopieniu siatki czy fizeliny łączenie szlifowałem to przed położeniem kolejnej warstwy dobrze odpylałem łączenie i nic nie gruntowałem. Gruntowanie pomaga związać luźny pył żeby kolejna warstwa nam się nie odspoiła. Myślę ze dobre odpylenie wystarczy.

muchrem
06-02-2012, 09:40
2 ile wykuwać 20cm?
4 i będzie można tam na stryszek wejść i stąpać po takim stelażu jeśli to się nie będzie opierało na jętkach (oczywiście po ociepleniu i położeniu jakichś desek lub OSB)?


Skuć tyle żeby można było przykręcić profil ud do ściany. Wełna20cm pomiędzy krokwie i 10 cm pod krokwie. Ścianka także musi być w jakiś sposób ocieplona.
Stelaz służy jedynie do mocowania sufitu. Jeśli chcemy chodzić na jętkami to trzeba tam zrobić podłogę z desek czy płyt osb nad ociepleniem sufitu.

http://images50.fotosik.pl/1360/2ec6b7acdebf39ce.jpg

natus
06-02-2012, 10:01
a tę ściankę ocieplać z tyłu? ile najlepiej dać tam wełny? i w jaki sposób, płytami z wełny skalnej np?
do czego się taką podłogę wtedy mocuje? myślałam o jakichś takich legarach przybitych do jętek, ale skoro stelaż ma być nad jętkami, to nie bardzo chyba...

marcinkornacki
06-02-2012, 14:36
Skuć tyle żeby można było przykręcić profil ud do ściany. Wełna20cm pomiędzy krokwie i 10 cm pod krokwie. Ścianka także musi być w jakiś sposób ocieplona.
Stelaz służy jedynie do mocowania sufitu. Jeśli chcemy chodzić na jętkami to trzeba tam zrobić podłogę z desek czy płyt osb nad ociepleniem sufitu.

http://images50.fotosik.pl/1360/2ec6b7acdebf39ce.jpg

profile ud chyba nie cd na tym rysunku miales na mysli. dwa razy ud.

profi45
06-02-2012, 16:49
Natus nic nie skuwaj. Nikt z nich nie skuwał porotermu narobisz bałaganu. Lepiej dociąc wełne w tym miejscu i ja dopasować.
A doradzcy pokujcie sobie:bash: