PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

profi45
06-02-2012, 16:54
profile ud chyba nie cd na tym rysunku miales na mysli. dwa razy ud.
Ty marcin to pobiłeś tą rada wszystkich.

profi45
06-02-2012, 17:07
a tę ściankę ocieplać z tyłu? ile najlepiej dać tam wełny? i w jaki sposób, płytami z wełny skalnej np?
do czego się taką podłogę wtedy mocuje? myślałam o jakichś takich legarach przybitych do jętek, ale skoro stelaż ma być nad jętkami, to nie bardzo chyba...
Jezeli nie dasz rady dokleic wełny od tyłu scianki to odbijesz górna warstwe cegieł i wtedy będziesz miał lepszy dostęp.Doklej twarda wełne lub styro z tyłu scianki.
Jak dokleisz to pod sama membrane zachowujac szczeline zetniesz pod katem.
Na końcu wstawisz cegły na swoje miejca na klej.

profi45
06-02-2012, 17:11
3 Nie dawaj ocieplenia do samej murłaty inaczej będziesz miał tam wilgoć (punkt rosy)

Co ?

natus
06-02-2012, 21:28
Jezeli nie dasz rady dokleic wełny od tyłu scianki to odbijesz górna warstwe cegieł i wtedy będziesz miał lepszy dostęp.Doklej twarda wełne lub styro z tyłu scianki.
Jak dokleisz to pod sama membrane zachowujac szczeline zetniesz pod katem.
Na końcu wstawisz cegły na swoje miejca na klej.
chyba dam rade bo tam jest zostawione miejsce gdzie nie są wymurowane cegły w ogóle więc póki co można wejść za ściankę (jeśli się nie ma zbyt dużych gabarytów :) ) tylko pytanie ile tej wełny za ściankę (taki superrock może być?), kleić na jakiś specjalny klej, bezpośrednio do cegły czy coś dawać pomiędzy cegłę, a wełnę? i za ta wełną dawać jeszcze membranę wysokoparoprzepuszczalną?

marcinkornacki
06-02-2012, 21:30
Ty marcin to pobiłeś tą rada wszystkich.

profile wzmacniajace do oprofilowania okna dajesz cd? ładnie masz

natus
06-02-2012, 21:36
Co ?

no właśnie? dlaczego miałby się pojawić punkt rosy? rozumiem, że można tam nie dawać ocieplenia, jeśli się dobrze dociepli samą ściankę, ale żeby to miało mieć jakiś fatalny skutek jeśli by się pociągnęło wełnę do samego dołu, to nie rozumiem dlaczego, a tak a propos to jeśli nie będę ciągnąć do samej murłaty, to jak zakończyć folię paroizolacyjną i zabezpieczyć tę wełnę, żeby przypadkiem nie zjechała?

profi45
06-02-2012, 23:18
1. zburzyć całą ściankę gdyż ta skutecznie uniemożliwia wykonanie ciągłej izolacji termicznej jak również paroizolacji zamkniętego okapu.
stawiający tę ściankę powinni wpierw wykonać pełną izolację stropu i przestrzeni międzykrokwiowej.


Da sie wykonać choć to utrudniona sprawa.
Paroizolacja zamkniętego okapu w tym wydaniu zbyteczna.

natus
07-02-2012, 06:56
1. zburzyć całą ściankę gdyż ta skutecznie uniemożliwia wykonanie ciągłej izolacji termicznej jak również paroizolacji zamkniętego okapu.
stawiający tę ściankę powinni wpierw wykonać pełną izolację stropu i przestrzeni międzykrokwiowej.
2. tak, gdyż elementy ścian budynku powinny znaleźć się za warstwą izolacji termicznej (tak jak ściany zewnętrzne).
3. tak, i zadbać by izolacja montowana pomiędzy krokwie miała pełną styczność z obecną lub przyszła izolacją zewnętrzną budynku.
4. były widoczne? widoczne "grzbiety" czy całe jętki.
5. można gdyż częściowo spowolni to wyziębianie.nagrzewanie pomieszczenia względem temp. na zewnątrz.
6. tak, gdy dach płaski bądź dom na wzgórzu, zboczu przy ścianie lasu. tyle, że tę czynność najlepiej wykonuje się przy pokrywaniu więźby.

1 czyli najpierw wylewka, ocieplenie między krokwiami, a dopiero później ta ścianka? i kiedy ja tynki w takim wypadku tam zrobię? i dalej powraca pytanie jak tę ściankę ocieplić? czy w przypadku pociągnięcia ocieplenia do murłaty już tam nic nie robić? i czy poniżej poziomu ścianki dawać wełnę tylko między krokwiami? czy to 10cm na stelażu też?
2 ok, ale ile 20cm?
3,ok, będę pamiętać
4 myślałam o grzbietach, ale jakby co mogą być też widoczne całe- zależy mi na jak najpewniejszym wykonaniu tego sufitu, ale bez dodatkowych kosztów i żeby nie było do diabelsko skomplikowane ;)
5 ok, dam tam w takim razie tyle, że mniejszą ilość
6 dach nie płaski, dom, nie na wzgórzu i nie przy lesie więc przeżyje chyba :)

Rom-Kon
07-02-2012, 10:38
Natus nic nie skuwaj. Nikt z nich nie skuwał porotermu narobisz bałaganu. Lepiej dociąc wełne w tym miejscu i ja dopasować.
A doradzcy pokujcie sobie:bash:
..a ja jednak bym skuł... dwie warstwy wełny nie przejdą nad przedścianką że nie wspomnę o trudnością mocowania wełny za tą przedścianką...

lilia
07-02-2012, 16:33
Witam serdecznie. Proszę mi wybaczyć ale nie jestem w stanie dokładnie przejrzeć wątku. Stosując przegladarkę, niestety nie znalazłam odpowiedzi na nurtuące mnie pytanie. Budujemy dom i jesteśmy na etapie ocieplnia i po części wykańcznia. Problem wynikł w sposobie ocieplenia za murłatą. Chodzi o styk ściany i stropu poddasza. Ściana jest dwuwarstwowa a i ocieplenia poddasza też jest dwuwarstwowe z membraną wysokoparaprzepuszczalną. Od dołu na ścianie zewnętrznaj do membrany przylega styropian. Wykonawca od strony dachu dał ocieplenie z wełny aby zachować ciągłość w ociepleniu ze styropianem. Niestety nie spodobało się to mojemu mężowi i kazał zastosować "kieszeń" międzu styropianem a wełną. Kieszeń to ucięty pasek membrany, który został przyklejony od strony dachu do membrany a od strony ściany do murłaty. Po bokach przy krokwiach opiankowano. Na to została wyłożona wełna, która także otula całą murłatę. Wykonawca twierdzie, że tak się nie robi bo brak wentylacji ocieplenia(wełny). Mój mąż twierdzi, że wełna nie może być wentylowana z zewnątrz bo to ją wychładza, to przestrzeń nad membraną ma być wentylowana.Na to wykonawca mówi, że brak wentylacji wełny spowoduje jej zawilgocenie. I tak powstał spór. Piszę do Was Szanowi Państwo o roztrzygnięcie tego problemu. Mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłam.

A to zdjęcia.
http://images10.fotosik.pl/763/dacbe57663511d97m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=dacbe57663511d97)
http://images10.fotosik.pl/763/7c77eb75aa5b7973m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7c77eb75aa5b7973)
http://images10.fotosik.pl/763/564175d1e701c2f0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=564175d1e701c2f0)

profi45
07-02-2012, 18:01
Natus
Trzeba przyznać kolegom że rozbórka kolankowej ułatwiła by wiele spraw. Osobiscie rozebrałbym ją i przestawił w strone murłaty aby doklejając płyte na nia zlicować sie z dolnym glifem okna. W tej sytuacji kolejnosc prac ksiązkowa. Bo zaraz padną kolejne pytania co z załamaniem na dolnym glifie.
A będzie estetycznie i funkcjonalnie i łatwo zrobić.

natus
07-02-2012, 19:45
Natus
Trzeba przyznać kolegom że rozbórka kolankowej ułatwiła by wiele spraw. Osobiscie rozebrałbym ją i przestawił w strone murłaty aby doklejając płyte na nia zlicować sie z dolnym glifem okna. W tej sytuacji kolejnosc prac ksiązkowa. Bo zaraz padną kolejne pytania co z załamaniem na dolnym glifie.
A będzie estetycznie i funkcjonalnie i łatwo zrobić.

tylko, że jak ją tak przesunę to jej wysokość zmniejszy się drastycznie, a przy tych ściankach miały być wyłączniki światła i dosunięte łóżka... zależy mi na zachowaniu w miarę możliwości wysokości tej ścianki.

profi45
07-02-2012, 20:03
tylko, że jak ją tak przesunę to jej wysokość zmniejszy się drastycznie, a przy tych ściankach miały być wyłączniki światła i dosunięte łóżka... zależy mi na zachowaniu w miarę możliwości wysokości tej ścianki.
To nie da sie wszystkiego razem pogodzić.

natus
07-02-2012, 20:32
..a ja jednak bym skuł... dwie warstwy wełny nie przejdą nad przedścianką że nie wspomnę o trudnością mocowania wełny za tą przedścianką...
Rom-Kon, skuwałbyś całą ściankę i stawiał kolejną z płyty GK? czy tylko np jedną lub dwie warstwy, żeby móc docieplić swobodnie za ścianką?

Rom-Kon
07-02-2012, 20:55
Rom-Kon, skuwałbyś całą ściankę i stawiał kolejną z płyty GK? czy tylko np jedną lub dwie warstwy, żeby móc docieplić swobodnie za ścianką?
...chyba by wyleciała cała... porzadnie bym docieplił i postawił ściankę g-k.

natus
07-02-2012, 21:20
by wyeliminowac maksymalnie straty to, w twojej sytuacji musisz wiedziec, ze przestrzen za scianka kolankowa nalezy traktowac identycznie jak balkon czy taras nad pomieszczeniem ogrzewanym.
wiec skoro jedyne akceptowane rozwiazanie jest mozliwe jedynie z masywna scianka kolankowa to, calosc jej obecnej formy nalezy zminimalizowac do jednej warstwy, nastepnie wykonac pelna izolacje stropu za "scianka" dalej wykonac cos na wzor szalunku traconego od stropu po krokwie ale tak by przylegal do przyszlej pelnej scianki kolankowej. dalej robimy tynki, posadzki a w dalszej kolejnosci izolacje miedzykrokwiowa itd.

w projekcie była ścianka z działówki więc tak zrobili murarze, nie myślałam że będzie taki duży problem z ociepleniem tej przestrzeni. Jeśli chodzi o priorytety, to najważniejsze jest dla mnie maksymalne zachowanie wysokości ścianki, drugie to chyba na równi nie robienie wielkich dodatkowych kosztów i prawidłowe docieplenie bo chyba nie ma sensu ładować pieniędzy w materiał, jeśli później spartaczy się montaż. W ostateczności mogę rozebrać tę ściankę i zrobić ją z GK, ale wolałabym uniknąć takiego rozwiązania i np pomęczyć się z dociepleniem za ścianką (między krokwiami i na samej ściance od strony skosu skuwając tylko tyle ile byłoby konieczne do zrobienia 20cm między krokwiami i 10cm w poprzek)

profi45
07-02-2012, 21:37
Klejąc 10 elewacyjną pod membrane z tyłu ścianki dając 20 międzykrokwiowo za ścianke podaruj sobie dodatkowa 10 w poprzek bo na czym ją podwiesisz ?
i jak to tam zrobisz ? od wewnątrz zamkniesz 20+10 i wystarczy. Tylko sama akrobatyka ?

natus
07-02-2012, 21:45
Klejąc 10 elewacyjną pod membrane z tyłu ścianki dając 20 międzykrokwiowo za ścianke podaruj sobie dodatkowa 10 w poprzek bo na czym ją podwiesisz ?
i jak to tam zrobisz ? od wewnątrz zamkniesz 20+10 i wystarczy. Tylko sama akrobatyka ?

no ciężko by było jeszcze tę 10 montować... zresztą podejrzewam, że w ogóle będzie tam ciężko, ale jakoś spróbujemy,a na podłogę też coś dawać?

profi45
07-02-2012, 21:58
no ciężko by było jeszcze tę 10 montować... zresztą podejrzewam, że w ogóle będzie tam ciężko, ale jakoś spróbujemy,a na podłogę też coś dawać?
Podarowałbym sobie raczej ale dobre miejsce żeby wpakowac odpady z docinek.
Jednak spróbuj sie tam dostać albo chińczyka wpuść zanim zdecydujesz sie.

natus
08-02-2012, 06:34
scianka jako taka jest w miare o'k/ dupy dali murarze bo przed/w trakcie powinni przygotowac termicznie przestrzen znajdujaca sie za scianka.
w takich rozwiazaniach wykonuje sie izolacje na stropie po wczesniejszym polaczeniu jej z izolacja scian zewnetrznych i dalej prowadzi sie ja po zewnetrznej stronie scianki kolankowej az do czola krokwi (do zabezpieczenia welny przed osunieciem mozna do krokwi zamontowac pionowo laty przesuniete na zewnatrz od scinaki o grubosc izolacji).
zakladajac, ze pod krokwie montowac bedziemy 10cm izolacji termicznej to, sama scianke zakonczymy ok. 5cm ponizej czola krokwi. takie zakonczenie pozwoli na eliminacje mostka cieplnego jakim sa krokwie przez montaz dodatkowej warstwy izolacji. (przekladki pomiedzy dachem a sciana masywna. przestrzen za scianka i na stropie mozemy zaizolowac welna - elewacyjna.
scianke mozemy przeciac na spoinach tym sposobem odzyskac max. materialu a powtornie wykonac uzywajac do tego odpowiedniego kleju.

i to rozwiązanie podoba mi się najbardziej- za ścianką między krokwie dam 20cm do murłaty- tam tak jak na zdjęciu nie jest domurowane do końca więc można wejść za ściankę (elektryk tam biega), spróbuję na stropie za nią też izolację zrobić (folia paroizolacyjna, a potem wełna elewacyjna i tak pociągnąć po ziemi i na ściankę?)
dzięki Wam wszystkim za pomoc i będę się na bieżąco spowiadać z postępów w działaniach licząc zawsze na konstruktywną krytykę i cenne rady

natus
10-02-2012, 06:43
4. były widoczne? widoczne "grzbiety" czy całe jętki.


jeszcze pytanie w kwestii tego sufitu nad jętkami, jak go wykonać to raz, a przed zakupem wełny czy tam dawać tak jak na skosie 20+10, czy są jakieś inne zalecenia?

Rom-Kon
10-02-2012, 07:56
jeszcze pytanie w kwestii tego sufitu nad jętkami, jak go wykonać to raz, a przed zakupem wełny czy tam dawać tak jak na skosie 20+10, czy są jakieś inne zalecenia?
są trzy sposoby zrobienia sufitu z widocznymi jętkami:
1) jętki widoczne całe a sufit nad nimi (w pewnej odległości)
2) sufit leżący na jętkach
3) sufit pomiędzy jętkami

...i na pytanie jak zrobić trzeba wiedezieć o który chodzi.

Jesli chodzi o wełnę - na sufit daje się tyle ile na skosy... jesli skosy 20+10 to na suficie nie mniej

Zbigniew100
10-02-2012, 09:22
Pozdrawiam uczestników wątku.:)

Dla początkujących w zabudowach

>> Streszczenie (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania...&p=4594175&viewfull=1#post4594175)

natus
10-02-2012, 10:46
są trzy sposoby zrobienia sufitu z widocznymi jętkami:
1) jętki widoczne całe a sufit nad nimi (w pewnej odległości)
2) sufit leżący na jętkach
3) sufit pomiędzy jętkami

...i na pytanie jak zrobić trzeba wiedezieć o który chodzi.

Jesli chodzi o wełnę - na sufit daje się tyle ile na skosy... jesli skosy 20+10 to na suficie nie mniej

jak dla mnie bez różnicy, tzn ze względu na kubaturę ogrzewanej powierzchni lepiej sufit na jętkach lub pomiędzy niż nad nimi, ale chodzi mi o takie rozwiązanie, które będzie najprostsze do wykonania :) niestety nie mam do dyspozycji takich fachowców jak Wy...

natus
10-02-2012, 10:51
Pozdrawiam uczestników wątku.:)

Dla początkujących w zabudowach

>> Streszczenie (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania...&p=4594175&viewfull=1#post4594175)

Zbigniew chyba Cię ozłocę... w życiu bym tego nie wyłuskała

michal_mlody
10-02-2012, 14:01
Panowie a było coś w tym wątku o ociepleniu poddasza styropianem?
Rozważam ten materiał na moje poddasze.

Z góry dzięki za info.

profi45
11-02-2012, 11:26
Pozdrawiam uczestników wątku.:)

Dla początkujących w zabudowach

>> Streszczenie (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania...&p=4594175&viewfull=1#post4594175)

Zbyszek jak poprawisz ewidentne błędy w streszczeniu to i ja zalinkuje.

profi45
12-02-2012, 00:50
ROM napisz do kolegi na pw zeby pomyslał ! bo ja zaczne pisać !

profi45
12-02-2012, 00:52
Flasch a co z tobą ty tez jesteś innego zdania ?

profi45
12-02-2012, 01:00
Panowie zapraszam do dyskusji !

profi45
12-02-2012, 01:04
Jedziemy Rom i Flasch bez taryfy ulgowej !

Rom-Kon
13-02-2012, 08:16
jak dla mnie bez różnicy, tzn ze względu na kubaturę ogrzewanej powierzchni lepiej sufit na jętkach lub pomiędzy niż nad nimi, ale chodzi mi o takie rozwiązanie, które będzie najprostsze do wykonania :) niestety nie mam do dyspozycji takich fachowców jak Wy...
Najprostszym rozwiązaniem będzie stelaż bezwieszakowy pomiędzy jętkami. W zalezności jaki rozstaw jętek uzywa się profili CD lub ściankowych UW i CW. Do jętek mocujemy profil UD (lub UW) i poprzecznie CD (lub CW). Jako że jest to drewno profile CD (CW) powinny mieć luz. Na profile wełna a pod płyta. Jętki albo jako drewno albo zabudowane płytą jak zwykła belka - druga opcja lepsza bo eliminuje możliwość naprężeń w płycie podczas pracy drewna.

Drugi sposób tez bezwieszakowy (prawie) to sufit na jętkach. Do jętek od góry mocuje się ESy i profile poziomuje się nad jętkami. Jeśli jętki równe to płyta powinna lekko nachodzić na jętki - ale raczej niemożliwe uzyskanie takiej dokadności. W takim przypadku płyta jest delikatnie nad jętkami a jętki obrabia się płytą jak normalną belkę.

Trzeci sposób to normalny sufit na wieszakach nad jętkami - minimalna odległość od jętki taka by nie mieć problemów z obróbką płyt... czyli swobodny montaż płyt, szpachlowanie i malowanie. ten sufit to normalny, zwykły sufit płaski.

natus
13-02-2012, 08:41
Najprostszym rozwiązaniem będzie stelaż bezwieszakowy pomiędzy jętkami. W zalezności jaki rozstaw jętek uzywa się profili CD lub ściankowych UW i CW. Do jętek mocujemy profil UD (lub UW) i poprzecznie CD (lub CW). Jako że jest to drewno profile CD (CW) powinny mieć luz. Na profile wełna a pod płyta. Jętki albo jako drewno albo zabudowane płytą jak zwykła belka - druga opcja lepsza bo eliminuje możliwość naprężeń w płycie podczas pracy drewna.

Drugi sposób tez bezwieszakowy (prawie) to sufit na jętkach. Do jętek od góry mocuje się ESy i profile poziomuje się nad jętkami. Jeśli jętki równe to płyta powinna lekko nachodzić na jętki - ale raczej niemożliwe uzyskanie takiej dokadności. W takim przypadku płyta jest delikatnie nad jętkami a jętki obrabia się płytą jak normalną belkę.

Trzeci sposób to normalny sufit na wieszakach nad jętkami - minimalna odległość od jętki taka by nie mieć problemów z obróbką płyt... czyli swobodny montaż płyt, szpachlowanie i malowanie. ten sufit to normalny, zwykły sufit płaski.

dzięki bardzo Rom-Kon, a gdyby robić ten zwykły sufit nad jętkami to jak później płytę OSB na ten stryszek dać? chodzi mi o to na czym ona ma się opierać?
między płytę GK a wełnę dać paroizolację?
i jeszcze jedno pytanie- jeśli zrobię ocieplenie na skosie do murłaty, a póki co nie będę robić ocieplenia na zewnątrz, to jakoś zabezpieczyć powinnam tę wełnę na tym kawałku, który ma się stykać z ociepleniem zewnętrznym?

Rom-Kon
13-02-2012, 15:53
dzięki bardzo Rom-Kon, a gdyby robić ten zwykły sufit nad jętkami to jak później płytę OSB na ten stryszek dać? chodzi mi o to na czym ona ma się opierać?
między płytę GK a wełnę dać paroizolację?
i jeszcze jedno pytanie- jeśli zrobię ocieplenie na skosie do murłaty, a póki co nie będę robić ocieplenia na zewnątrz, to jakoś zabezpieczyć powinnam tę wełnę na tym kawałku, który ma się stykać z ociepleniem zewnętrznym?

Jeśli jętki ma być widać to niestety nie ma możliwości ubicia podłogi i zrobienie stryszku... brak miejsca na wełnę. Niestety musisz wybierać albo wysokie pomieszczenie z jętkami na wierzchu ale bez stryszku albo stryszek ale bez jętek w sypialniach...

...teoretycznie możliwe są nadbitki na pełną wysokość wełny ale w praktyce są to ciężkie belki nabite na jętki a wtedy może być zachwiana statyka dachu - potrzebna konsultacja z projektantem.

profi45
13-02-2012, 18:53
100590
to jest zdjęcie ze strony muratora frajerze, a nie moja robota, więc bij strzałe i wracaj do wanny gdzie czeka na ciebie tata.
Może pochwal sie swoją robota marcin

natus
13-02-2012, 19:02
Jeśli jętki ma być widać to niestety nie ma możliwości ubicia podłogi i zrobienie stryszku... brak miejsca na wełnę. Niestety musisz wybierać albo wysokie pomieszczenie z jętkami na wierzchu ale bez stryszku albo stryszek ale bez jętek w sypialniach...

...teoretycznie możliwe są nadbitki na pełną wysokość wełny ale w praktyce są to ciężkie belki nabite na jętki a wtedy może być zachwiana statyka dachu - potrzebna konsultacja z projektantem.
tak już świrować to nie będziemy, pewnie nastąpi jednak rezygnacja ze stryszku, ale mam stamtąd wyjście na dach więc chociaż w miejscu schodów musiałabym to jakoś wykończyć

Rom-Kon
13-02-2012, 20:55
tak już świrować to nie będziemy, pewnie nastąpi jednak rezygnacja ze stryszku, ale mam stamtąd wyjście na dach więc chociaż w miejscu schodów musiałabym to jakoś wykończyć
Jeśli to będzie tylko miescowo podłoga to można zrobić jakąś konstrukcję wsporczą nawet z profili hutniczych np. ceowników, kątowników i na tym podłogę... da się zrobić ale trochę zachodu z tym jest

edit: jak by się postarał to by i po całości ruszt taki zrobił ;)

Rom-Kon
13-02-2012, 22:30
schodki spokojnie mozna montować nad jętkami w poziomie sufitu - dodatkowa konstrukcja na jętkach. Jak człowiek uparty to wszystko idzie...

Fidelis
14-02-2012, 13:14
Ja bym zamiast folii paroizolacyjnej położył lepiej membrane jest o 100 razy lepsza od folli, a poza tym to mój dobry znajomy pracuje w PSB i pokazał mi folie i membranę. Wzioł taką folię paroizolacyjną która leżała już 3 lata na placu nie zabezpieczona i sie sama darła w rękach bez żadnych szapnięć itp. Więc ja bym to przemyśłał 2 razy taka membrana jaką ja mam kosztowała 3,33 zł.

Z prostej przyczyny - była wystawiona na działanie UV.
Pod blachą lub dachówką na UV trudno liczyć.

Zapytaj kolegę, dlaczego cieniutkie torebki foliowe z marketu potrafią rozkładać się 300 lat.

Rom-Kon
14-02-2012, 19:29
a jak za krotka drabinka to zawsze w worku masz nitownice
...taboret można podstawić albo konstrukcję jak Siggi...
No jesli jętki na 6metrach to faktycznie kicha ale jak do 3metrów to się da zrobić.

marcinkornacki
14-02-2012, 19:31
100590
Może pochwal sie swoją robota marcin

Nie jestem robolem. Tacy jak ty u mnie robią:) Łaszą się żeby dostać pare złotych.

natus
14-02-2012, 20:34
pulap sufitu a max. mozliwa wysokosc na jakiej mozna montowac schody.
wysokosc jetki-kleszcze, czy po wykonaniu izolacji na jetkach pozostanie wystarczajaco duzo miejsca do swobodnej komunikacji schody-okno wylazowe.
mozliwosc to, montaz schodow w bezposredniej bliskosci okna (pod) odpada plaster i podloga.
jednak mimo wszystko nie to jest problemem dla tego poddasza.
schody są idealnie przy oknie wyłazowym więc nie będzie trzeba za dużo kombinować, no i wysokość pomieszczenia na poddaszu też nie będzie jakaś kosmiczna, nawet przy tych widocznych jętkach (zmieszczę się w tych 3 metrach:) )

ZygmuntRolicz
14-02-2012, 20:53
Za to marcinkornacki pierdzi w stołek. Pewnie jest właścicielem sklepu spożywczego na wsi i zabrania kasjerce, zezowatej Kaśce nabijać na kasę. Wieczorami marcinkornacki ogląda strony z dziecięcą pornografią. Raz, jak nikt nie widział, obrobił na zapleczu pytę kolesiowi od automatów. Myslał że w ten sposób skoro ich znajomośc stała się bardziej zażyła będą sie lepiej działkować. A tu nic. Nie dośc, że dalej dostaje grosze za czynsz z automatów to na mordzie wyszły mu straszne pryszcze. Żonie powiedział, że to od tego amerykańskiego żarcia z mc donalda i od dzisiaj koniec z popkulturą. Oryginalne foto sklepu marcinakornackiego. Pozostawiam bez komentarza.
http://img851.imageshack.us/img851/3900/skupjaj.jpg

marcinkornacki
14-02-2012, 20:58
Zażyłą znajomość mam natomiast z twoją mamą

profi45
14-02-2012, 21:17
Nie jestem robolem. Tacy jak ty u mnie robią:) Łaszą się żeby dostać pare złotych.
Dymasz cudze mamy ,ludziom nie płacisz, takie biznesy i zaciery to twoja działka budowlana ?

KEPUĆ
14-02-2012, 21:26
Witam
Będę adaptował poddasze na pomieszczenia mieszkalne. Temat nie jest mi obcy jednakże im bardziej w las tym więcej drzew. Naczytałem się w muratorze i nie tylko i często zauważam sprzeczności i pytań. Wymieniłem praktycznie cały dach ,zamontowałem 3 okna dachowe i wyłaz do komina . Krokwie 14x14. Ociepleniem będzie wełna skalna. Pomiędzy krokwie wlożę wełnę grubości 10 cm ,ruszt i wełna 10 lub 15 cm na to folia paroizolacyjne i płyty k-g. Będę robił to sam /po ostatniej robocie murarsko dekarskiej na garażu poznałem ich cennik TOĆ TO SZOK ale zrobili mi robotę i duży debet / I teraz ważne Od podłogi do do szczytu dachu pozostawię szczelinę wentylacyjna tj pozostanie 4 cm,oczywiście drutem na zygzaka pomiędzy krokwiami oddzielę te 4 cm. zcyli pomiędzy każdymi krokwiami będzie szczelina,ale gdy skończę drugi skos podchodząc do szczytu to zamknie się wentylacja. Będzie szczelina pomiędzy krokwiami od jednej do drugiej murłaty. Gdzie ma uchodzić ciepłe powietrze wraz z zabójczą dla wełny parą wodną skoro na deskowaniu od zewnątrz jest papa pod dachówkę Na ;STRESZCZENIU: w założeniu wstępnym kolega Zbigniew100 pokazuje na 2-gim rysunku że szczeliny pomiedzy krokwiami mają być od zewnątrz .Czyli od zewnątrz na łączeniu ściana dach tj.deskowanie. Ciepło wraz z parą idzie do góry czyż nie ? Na innych rysunkach szczelnie to jest ocieplane aby nie było mostków cieplnych. Co wy na to . Oczekuję pomocy w tym temacie.Za wszelkie rady dziękuje

KEPUĆ
14-02-2012, 23:50
kolejność warstwowo:
-krokwie
-deskowanie
-papa /przybijana w poziomie na zakład/
-kontrłata
-łata
-dachówka ceramiczna

Mateuszsc
15-02-2012, 07:30
Czy zdarzyło wam się że wieszak obrotowy nie wchodzi w pręt.
Wczoraj przywieziono mi materiał na budowę i myślę że to jakieś badziewie choć mówili że sprawdzone.
Co ja te pręty młotkiem mam wbijać .

profi45
15-02-2012, 08:47
Czy zdarzyło wam się że wieszak obrotowy nie wchodzi w pręt.
Wczoraj przywieziono mi materiał na budowę i myślę że to jakieś badziewie choć mówili że sprawdzone.
Co ja te pręty młotkiem mam wbijać .
jedna reka dwoma palcami ściskasz sprezyne a w drugiej masz preta i go wkładasz przez dwa otwory w spręzynie i puszczasz.

Mateuszsc
15-02-2012, 08:56
Tak ale pręt nawet przez pojedynczy otwór nie chce przejść .
Zauważyłem że w prawie każdym wieszaku na 100 jeden otworów jest większy drugi mniejszy i pręt nie przechodzi.
Czyli jestem pierwszym któremu się to przytrafiło.

Rom-Kon
15-02-2012, 15:54
Tak ale pręt nawet przez pojedynczy otwór nie chce przejść .
Zauważyłem że w prawie każdym wieszaku na 100 jeden otworów jest większy drugi mniejszy i pręt nie przechodzi.
Czyli jestem pierwszym któremu się to przytrafiło.
...zawsze powtarzałem ze profile mogą być z metpolu czy innych nie-systemowych producentów ale wieszaki i łączniki to rigips, knauf lub nida.

Rom-Kon
16-02-2012, 10:20
wieszaki do poddaszy koelnera długie 270mm są ok. nie mam zastrzeżeń ale co do rigipsowych długich na 250mm to mam. W "normalny" sposób nie idzie ich poziomować do sznurka bo nie dochodzą do dna profila... Ale gdy się myśli to wszystko idzie.

KEPUĆ
16-02-2012, 14:14
Dzięki FlashBack za informacje.
Kiedyś przeglądając ten temat w necie widziałem zdjęcie budynku z dachem dwuspadowym . w trakcie prac/ deskowanie papa/ gdzie w pobliżu kalenicy pomiędzy krokwiami zamontowane były białe okrągłe kratki wentylacyjne /nie pamiętam czy były z membraną czy po prostu otwory/ kratki te były po oby stronach . Widzę że poprawki mnie przerosną więc wymyśliłem inaczej CO TY NA TO :
Od podłogi szczelinę wentylacyjną do poziomu górnej wysokości jętki plus jakieś 5 cm/ w moim przypadku to 220 {wysokość do jętki } + 14 {wysokość jętki} +5 {wysokość wełny wystającą poza jętki aby dało ok 20 cm ocieplenia wełną sufitu na pięterku. } Czyli szczeliny wentylacyjne skończą się na poziomie ogrzewania sufitu do nieogrzanej części poddasza. Ocieplić komin na nieogrzanej części i w szczytach w miarę blisko kalenicy wywalić w ścianach dziury i zamontować kratki wentylacyjne /rura pcv przez ścianę fi 100 i na to kratka wentylacyjny od zewnątrz. / Czy to starczy ????
Acha czy w tym przypadku muszą być szczeliny pomiędzy krokwiami od zewnątrz domu /łączenie ściany a deskowaniem/ Czy ciepłe powietrze zawierające też jakąś parę wodną idzie do góry ?
Dziękuję za odpowiedz wszystkim którzy są w temacie

profi45
16-02-2012, 21:52
wieszaki do poddaszy koelnera długie 270mm są ok. nie mam zastrzeżeń ale co do rigipsowych długich na 250mm to mam. W "normalny" sposób nie idzie ich poziomować do sznurka bo nie dochodzą do dna profila... Ale gdy się myśli to wszystko idzie.
Ja wiem dlaczego tak lansujesz koelnera :yes:

Rom-Kon
16-02-2012, 22:34
...bo sa długie na 270mm, w przystępnej cenie i ogólnie dostępne. No i łatwość poziomowania do sznurka bo mają "cycek" i podłużne dziurki do pierwszego wkręta - wkręt nie przesuwa wieszaka.

KEPUĆ
18-02-2012, 18:43
Witam wszystkich
Dowiedziałem się od FlashBack-a że aby działała szczelina wentylacyjna pomiędzy deskowaniem a ociepleniem muszę mieć otwór pomiędzy krokwiami pod okapem. Ciepłe powietrze wraz z zabójczą parą wodną uchodzić będzie do nieocieplonej części dach i stamtąd otworami w szczytach na zewnątrz. Czytałem na forach i nie tylko ale wszyscy piszą że te otwory mają tam być i to wszystko. Mam pytanie : krokwie co 80-90 cm/ jakie mają być otwory / czyli czy na całości? jeśli tak to jakiej szerokości i czy są takie rzeczy do kupienia czy inny kształt okręgu prostokąta i szerokość {ja będę musiał je wydłubać bo do samego deskowania zabudowałem je styropianem /siatka klej/
Z góry dziękuje na konkretne odpowiedzi

kagon
18-02-2012, 22:16
Witam,

Mam prośbę. Potrzebuję porady.
Jakieś półtora miesiąca temu założyłem pierwszą warstwę ocieplenia poddasza.
Pomiędzy krokwie 18cm założyłem wełnę isower uni-mata 15 cm.
Nie zrobiłem sznurowania pod folią paroizolacyjną. W niektórych miejscach
wełna styka się z folią paroizolacyjną.
Budynek jest ogrzewany. Temperatura na parterze waha się między 10 a 15 stopni. Góry nie grzeje ale
mam klatkę schodową otwartą na środku domu i powietrze wędruje sobie swobodnie na poddasze.
Planuje zrobić ocieplenie do "SZPICA" bez poziomego sufitu.
Temperatura na górze jest niższa o parę stopni. Koło 5.

Po tym jak ustąpiły mrozy, szron stopniał i zaczęło kapać w kilku miejscach oraz
wełna znajdująca się na murłacie jak i sama murłata zamokły. Dodam że styropian od ocieplenia ścian na zewnątrz
dochodzi praktycznie do samej foli paroizolacyjnej.
Wody jest dosyć dużo. Warstwa szronu, która się stopiła byłą hm z 2 mm.

Dodam jeszcze że najgorzej jest w okolicy ścian szczytowych. Tam ekipa murująca ściany wymurowała
ścianę szczytową do samej foli paroizolacyjnej. Postanowiłem ją skuć około 15 cm. Włożyłem w nią wełnę mineralną.
Krokwia umieszczona jest bezpośrednio na zewnątrz przy cegłach. Stwierdziłem że to będzie dobry pomysł żeby lepiej
docieplić ścianę szczytową.

Teraz mam problem. Nie wiem czy mam zrywać wszystko i położyć wełnę od nowa czy czekać aż wyschnie. Założyć
drugą warstwę ( robię stelaż pod kolejną warstwę 15cm tyle że z wełny super mata isover - jest niebo lepsza w obróbce niż uni-mata - niestety zostałem namówiony przez sprzedawce ze składu na zakup na pierwszą warstwę uni-maty )
a po drugiej warstwę szczelnie folię i modlić się że nie wyjdzie wilgoć na regips.. ani żadne grzyb.

Proszę o poradę....

Rom-Kon
18-02-2012, 23:40
sytuacja normalna. Jesli wełna skalna to nic jej nie będzie jesli szklana (to w Twoim przypadku) to trzeba zobaczyć czy nie usiadła... teraz na mojej robocie też woda pociekła w dwoch miejscach na klatce schodowej - pełne deskowanie - ale nie ma tragedii bo wełna rockwool. Jeśli wełna nie usiądzie to przy dodatnich temperaturach zacznie wysychać i można dalej prowadzić prace. Jak położysz folię i odetniesz przenikanie wilgoci to następnej zimie będzie wszystko ok.

Rom-Kon
18-02-2012, 23:59
Witam wszystkich
Dowiedziałem się od FlashBack-a że aby działała szczelina wentylacyjna pomiędzy deskowaniem a ociepleniem muszę mieć otwór pomiędzy krokwiami pod okapem. Ciepłe powietrze wraz z zabójczą parą wodną uchodzić będzie do nieocieplonej części dach i stamtąd otworami w szczytach na zewnątrz. Czytałem na forach i nie tylko ale wszyscy piszą że te otwory mają tam być i to wszystko. Mam pytanie : krokwie co 80-90 cm/ jakie mają być otwory / czyli czy na całości? jeśli tak to jakiej szerokości i czy są takie rzeczy do kupienia czy inny kształt okręgu prostokąta i szerokość {ja będę musiał je wydłubać bo do samego deskowania zabudowałem je styropianem /siatka klej/
Z góry dziękuje na konkretne odpowiedzi
Flash pewnie stwierdzi że otwory powinny mieć powierzchnię sumy wszystkich szczelin wentylacyjnych czyli jeśli szczelina ma 3cm a długość 2x10m to jak nic wychodzi że musisz zamontować w szczycie niezłe okno! ...a sensownie to zrób dwa otwory w przeciwległych ścianach powiedzmy po około 300cm2 czyli kratka 14x20cm koniecznie ze siatką. Po wykonaniu szczelnej paroizolacji tej wody do odprowadzenia będzie znikoma ilość

...zamiast kratek możesz dać kominki wentylacyjne w dachu. Możesz rownież rozciąć kalenicę.

kagon
19-02-2012, 11:42
Dzięki wielkie za radę,

W paru miejsach siadła wełna ( niestety to uni-mata isover'a wiec pewnie to mineralna ).

W każdym razie powymieniam zatem te fragmenty wełny, któe najbardziej ucierpiały.

Jeszcze raz dzięuje.

sojek1
19-02-2012, 11:54
Mam pytanie jaką taśmę samoprzylepną polecicie do przyklejenia folii paroizolacyjnej do nieotynkowanej ściany tak aby było szczelnie?
Ściana z silki.

Może być zarówno dwustronna jak i jedno nie ma różnicy dla mnie.

Jacekss
19-02-2012, 16:34
Mam pytanie jaką taśmę samoprzylepną polecicie do przyklejenia folii paroizolacyjnej do nieotynkowanej ściany tak aby było szczelnie?
Ściana z silki.

Może być zarówno dwustronna jak i jedno nie ma różnicy dla mnie.

taśma 2-stronna butylowa

Rom-Kon
19-02-2012, 19:27
Dzięki wielkie za radę,

W paru miejsach siadła wełna ( niestety to uni-mata isover'a wiec pewnie to mineralna ).

W każdym razie powymieniam zatem te fragmenty wełny, któe najbardziej ucierpiały.

Jeszcze raz dzięuje.
wełna szklana i skalna - obie są mieneralne tyle że jedna jest ze szkiała a druga z bazaltu (kamienna) i mają różne właściwości fizyczne. Gdyby to jeszcze była supermata to lepiej by zniosła ale z uni szału nie ma.

...tak jak piszesz trzeba przejrzeć jak wygląda i jeśli trzeba to wymienić.

dozi
19-02-2012, 22:57
Mam pytanie jaką taśmę samoprzylepną polecicie do przyklejenia folii paroizolacyjnej do nieotynkowanej ściany tak aby było szczelnie?
Ściana z silki.

Może być zarówno dwustronna jak i jedno nie ma różnicy dla mnie.

Nie sil się na doklejanie paroizolacji do ściany. Przyklej taśmą dwustronną np scley do profila UD, dokładnie po całum obwodzie, przyklejając paroizolację zostaw mały naddatek przy ścianie, po płytowaniu nadmiar folii odetnij, tak żeby nie wystawała poniżej lica płyt (tak jakby się miała schować ze 3 mm)

Z drugiej strony tak sobie myślę "do nieotynkowanej ściany" - tynkowanie będzie po płytowaniu?W takim razie odradzam, no chyba że ta cegła to już gotowa ściana pod malowanie.

sojek1
20-02-2012, 10:47
Nie sil się na doklejanie paroizolacji do ściany. Przyklej taśmą dwustronną np scley do profila UD, dokładnie po całum obwodzie, przyklejając paroizolację zostaw mały naddatek przy ścianie, po płytowaniu nadmiar folii odetnij, tak żeby nie wystawała poniżej lica płyt (tak jakby się miała schować ze 3 mm)

Z drugiej strony tak sobie myślę "do nieotynkowanej ściany" - tynkowanie będzie po płytowaniu?W takim razie odradzam, no chyba że ta cegła to już gotowa ściana pod malowanie.

Nie do końca, rzuszt jest zrobiony wełna też jest położona. Żeby wełna nie zawilgotniała chcę położyć samą folię i i dobrze wszystko uszczelnić. Dopiero po tynkowaniu mam zamiar położyć płytę.

Nie pytaj dlaczego kłądę wełnę przed tynkowaniem - tak musiałem:)

Rom-Kon
20-02-2012, 11:24
Nie do końca, rzuszt jest zrobiony wełna też jest położona. Żeby wełna nie zawilgotniała chcę położyć samą folię i i dobrze wszystko uszczelnić. Dopiero po tynkowaniu mam zamiar położyć płytę.

Nie pytaj dlaczego kłądę wełnę przed tynkowaniem - tak musiałem:)
...nawet możesz polożyć płyty i jak nie zaspoinujesz to będzie też ok. Jeśli folia ma być do muru to albo taśma butylowa ale ona klei na zasadzie gumy do żucia i lepiej jest ją docisnąć np. listwą - w tym wypadku docisk odpada - lub taśmę coromix ta jak złapie to już nie puści. Szkoda że masz już ruszt i UDeki na ścianie bo mogłeś dać butyl na ścianę pod profil i na to fartuszek folii i docisnąć profilem... fartuch później wywinąć na profile i połączyć z folią na profilach. folię do profili musisz kleić dobrą taśmą bo inaczej będzie się odklejać a najlepiej jeszcze dać paski płyty by przytrzymać ją...

ewa&mariusz
20-02-2012, 18:37
Witam. Muszę kupić folię paroizolacyjną do ocieplenia poddasz i tu mam pytanie jaką najlepiej użyć folię paroizlacyjną, chciałem dać folię powleczoną aluminium aby odbijała ciepło, alke na necie wyczytałem iż aby spełniła swoje zadanie trzeba zrobić szczelinę pomiędzy folią a płytami k-g. To znowu generuje koszty i jest więcej pracy przy takim rozwiązaniu.
Czy może lepiej dać zwykłą żółtą folię?
Pozdrawiam

sojek1
20-02-2012, 19:12
...nawet możesz polożyć płyty i jak nie zaspoinujesz to będzie też ok. Jeśli folia ma być do muru to albo taśma butylowa ale ona klei na zasadzie gumy do żucia i lepiej jest ją docisnąć np. listwą - w tym wypadku docisk odpada - lub taśmę coromix ta jak złapie to już nie puści. Szkoda że masz już ruszt i UDeki na ścianie bo mogłeś dać butyl na ścianę pod profil i na to fartuszek folii i docisnąć profilem... fartuch później wywinąć na profile i połączyć z folią na profilach. folię do profili musisz kleić dobrą taśmą bo inaczej będzie się odklejać a najlepiej jeszcze dać paski płyty by przytrzymać ją...

Folie kleje na taśmę dwustronną zwykłą, w jednym pokoju gdzie na próbę zrobiłem już miesiąc się trzyma bez problemu.
Z tym butylem pod profil to dobry pomysł niestety za późno. Ale przy następnym domu będę już wiedział :)

Co ile UDeki mocować do ściany?

Msihowk
20-02-2012, 20:29
Folie kleje na taśmę dwustronną zwykłą, w jednym pokoju gdzie na próbę zrobiłem już miesiąc się trzyma bez problemu.
Z tym butylem pod profil to dobry pomysł niestety za późno. Ale przy następnym domu będę już wiedział :)

Co ile UDeki mocować do ściany?

Co 60. Pierwszy od ściany max 15cm i ma się trzymać

Rom-Kon
20-02-2012, 22:19
Witam. Muszę kupić folię paroizolacyjną do ocieplenia poddasz i tu mam pytanie jaką najlepiej użyć folię paroizlacyjną, chciałem dać folię powleczoną aluminium aby odbijała ciepło, alke na necie wyczytałem iż aby spełniła swoje zadanie trzeba zrobić szczelinę pomiędzy folią a płytami k-g. To znowu generuje koszty i jest więcej pracy przy takim rozwiązaniu.
Czy może lepiej dać zwykłą żółtą folię?
Pozdrawiam
...no własnie ta szczelina. Ale producenci już nie podają jak ten szczegół wykonać... co prawda były jakieś pomysły - również i mój na profilach kapeluszowych - ale i tak to strasznie p[od górkę więc i z tym związane koszta... nikt za rozsądne pieniądze tego nie zrobi.

A jesli chodzi o folię paroizolacyjną to chyba najlepsza na rynku jest Isover Stopair a jeśli chodzi o paroregulator to też mogę polecić Isovera Vario Duplex... co prawda nie jestem zwolennikiem żadnej folii paroprzepuszczalnej (paroregulator) ale jeśli chodzi o łatwość montażu to właśnie ta ze wszystkich dotychczasowych jest chyba najlepsza.

ewa&mariusz
21-02-2012, 21:21
Witam. Rom-Kon WIELKIE dzięki.
Pozdrawiam

dozi
23-02-2012, 19:42
co 60cm raczej się trzymał nie będzie,
...powinno być max co 40cm, chyba że będzie to przemysłówka...

Ktoś tu jest taki do przodu, że mu chyba z tyłu brakuje.

Kolego czytaj ze zrozumieniem! potem się wypowiedz.

Ja 3 metrowy UD mocuje za pomocą 5 kołków 8x60 szybki montaż (przy mocowaniu do ściany z pełnego materiału np. beton komórkowy) i się powiesić na tym można.

A rafałowi2011 się nie trzyma... hehe

Akrimka
23-02-2012, 21:23
w porotermie to sąłabo wszytko siedzi,... a w biały trzyma jak diabeł nawet na fi 6mm

Rom-Kon
23-02-2012, 22:00
w dziurawkach używa się kołków ze śrubką... taki do wydrążeń... zapętlający się pustce... może być Fisher, może być Wkrętmet lub nawet podróba z casto... trzyma że z cegłą się wyrywa... jedyna wada że montaż wkrętarką a nie młotkiem... ;)

profi45
23-02-2012, 23:30
w dziurawkach używa się kołków ze śrubką... taki do wydrążeń... zapętlający się pustce... może być Fisher, może być Wkrętmet lub nawet podróba z casto... trzyma że z cegłą się wyrywa... jedyna wada że montaż wkrętarką a nie młotkiem... ;)
Kolego do dziurawki tylko SX fisher jak chcesz cos przymocowac bo reszta do śmieci z praktyki ci powiem

Rom-Kon
23-02-2012, 23:48
a ja z praktyki wiem że jesli bym chciał wieszać ciężkie szafki kuchenne to pewnie kotwy chemiczne ale UDeka to nawet na gilzy z castoramy...

profi45
23-02-2012, 23:56
a ja z praktyki wiem że jesli bym chciał wieszać ciężkie szafki kuchenne to pewnie kotwy chemiczne ale UDeka to nawet na gilzy z castoramy...
Twojego udeka to na butylowa podklej i ślizga zrób swojego bo nigdy do dziurawki nic nie przykręcałes widze

profi45
24-02-2012, 00:13
No dawaj na goraco gdzie dziurawka trzyma ?
Jde spac sam widzisz ze polemiki nie ma;)

Rom-Kon
24-02-2012, 08:25
polemika? z Tobą? ...może jak wytrzeźwiejesz i zastanowisz się co napisałeś...

kalio
24-02-2012, 10:56
Witam

Szukam rozwiazania dla swojego poddasza ale chyba nic nie znalazłem podobnego chodzi o to ze dach mam kopertowy o róznym koncie nachylenia połaci i różnych wysokościach ścianki kolankowej.

opisze może tak orietacyjnie wg kieronkow świata

wschód ściana kolankowa 100 cm 35*
południe ściana kolankowa 125 cm 45*
zachodnia i północna ściany działowe

chodzi ze nie wiem czy profile powinny zaczynać się na tej samej wysokości ścianek kolankowych czy jak może macie jakieś foto takiej zabudowy ??

kalio
25-02-2012, 12:07
Dokładnie o coś takiego mi chodziło czyli już wiem jak się kierować
Dzięki

Zbigniew100
27-02-2012, 10:57
Zbyszek jak poprawisz ewidentne błędy w streszczeniu to i ja zalinkuje.


dziękuję.

Podpowiedz , co mam poprawić. :yes:

profi45
27-02-2012, 21:36
dziękuję.

Podpowiedz , co mam poprawić. :yes:
Naprawde dużo sie już tego nazbierało i trzeba przemyślec co zostawić a co wyjeb na zawsze mam nadzieje.Inaczej nie ruszymy z miejsca.

keram02
27-02-2012, 21:42
Witam wszystkich
mam krokwie o grubości 16cm, wełny chcę dać 25cm. Wykonawca zaproponował dwie warstwy wełny: 20 między krokwie (po nabiciu 5 cm kantówki na krokwie) i 5 cm na zakładkę. Czy to dobry pomysł? Może lepiej dać 15 cm wełny między krokwie i na to w 10 cm.

profi45
27-02-2012, 21:47
czesc szlifierka, prosze usun mnie z tego poradnika :D
I twich pare przemyśleń tez warto by usunać bo nie aktualne już są.

profi45
27-02-2012, 22:01
Flasch nie odpadaj z gry . Zawsze mozesz dać wyższego.

profi45
27-02-2012, 22:09
Witam wszystkich
mam krokwie o grubości 16cm, wełny chcę dać 25cm. Wykonawca zaproponował dwie warstwy wełny: 20 między krokwie (po nabiciu 5 cm kantówki na krokwie) i 5 cm na zakładkę. Czy to dobry pomysł? Może lepiej dać 15 cm wełny między krokwie i na to w 10 cm.
Ta 5ka nabita nie głupie dla esa.

profi45
27-02-2012, 22:22
lepsza opcja to: 15 i 10cm
Dla kogo lepsza wykonawcy ? inwestora ?

Rom-Kon
27-02-2012, 22:36
Dla kogo lepsza wykonawcy ? inwestora ?
...dla Inwestora i dla wykonawcy. wełna 5cm to szmata obojętnie jakiej firmy - dziesiątka się jeszcze trzyma kupy... no i jesli na wieszakach a nie na ESach to też lepiej 15+10.

profi45
27-02-2012, 22:41
dla jednego i drugiego
Wykonawca jedzie pod esa ewidentnie i warto mu nie przeszkadzać bo opanował temat . Z teori mamy tyle samo wastwy ocieplenia. 5 ka jak cos nie tak wyjdzie to mniejszy ból dla każdego. Jak 10che ściśniesz pod profil to 15 ka odczuje ale 5ki nie.

profi45
27-02-2012, 22:48
5 ke to tniesz jak serek i nakładasz.

Rom-Kon
27-02-2012, 22:50
I twich pare przemyśleń tez warto by usunać bo nie aktualne już są.
Oczywiście że nieaktualne! Przecież cały czas wchodzą nowe technologie. Ty jesteś na forum od zeszłego roku ja już prawie 5lat! W tym czasie powstały nowe materiały inne się upowszechniły, inne jeszcze tak staniały że są dostępne dla szerszego grona Inwestorów... weź np. Vario - 10lat temu kosztowało około 15-18zł/5kg a dziś 25zł/5kg więc relatywnie staniało i to bardzo! To samo gotowe, wiaderkowe masy... V-profil jeszce dziś nie jest dostępny jak UD czy CD ale pewnie za 5lat wejdzie do standardu... i tak z wieloma rzeczami. Ale żeby zaraz usuwać posty? Bo nieaktualne? ...a zostawić to. To jest historia.

Rom-Kon
27-02-2012, 22:53
5 ke to tniesz jak serek i nakładasz.
...no fakt! Tylko że we czterech bo we dwóch to potrafi się rwać w rękach pod własnym ciężarem.

Rom-Kon
27-02-2012, 22:55
wydaje mi się że rodzaj konstrukcji nie ma nic wspólnego z ociepleniem
...no Tobie się tylko wydawało...

Rom-Kon
27-02-2012, 22:56
przypuśćmy coś takiego: jeżeli wykonawcy w jakiś sposób, a tak zdarzyć się może że nie ociepli dobrze 20-ką w takim układzie zostaje tylko 5cm ocieplenia drugiej warstwy. Gdy będzie 15 i 10 - taka warstwa jest bezpieczniejsza.
No i tu trafiona uwaga! W pełni się zgadzam!

profi45
27-02-2012, 22:59
przypuśćmy coś takiego: jeżeli wykonawcy w jakiś sposób, a tak zdarzyć się może że nie ociepli dobrze 20-ką w takim układzie zostaje tylko 5cm ocieplenia drugiej warstwy. Gdy będzie 15 i 10 - taka warstwa jest bezpieczniejsza.
Jak ma spierdo...... to nic nie pomoże nikomu fakt.

profi45
27-02-2012, 23:08
Oczywiście że nieaktualne! Przecież cały czas wchodzą nowe technologie. Ty jesteś na forum od zeszłego roku ja już prawie 5lat! W tym czasie powstały nowe materiały inne się upowszechniły, inne jeszcze tak staniały że są dostępne dla szerszego grona Inwestorów... weź np. Vario - 10lat temu kosztowało około 15-18zł/5kg a dziś 25zł/5kg więc relatywnie staniało i to bardzo! To samo gotowe, wiaderkowe masy... V-profil jeszce dziś nie jest dostępny jak UD czy CD ale pewnie za 5lat wejdzie do standardu... i tak z wieloma rzeczami. Ale żeby zaraz usuwać posty? Bo nieaktualne? ...a zostawić to. To jest historia.
Rom stojąc w miejscu cofamy sie. Jechałes pare lat sam na forum a ludzie ucza sie od innych i na tym to polega i twoje doswiadczenia i innych szanuje i szukam dalej lub wykorzystuje.

Rom-Kon
27-02-2012, 23:19
robiąc na grzybkach to najpierw robisz stelaż i sprawdzasz i ewentualnie korygujesz a potem dajesz wełnę - szczególnie jeśli jest to dach wielospadowy z "udziwnieniami". Bo jeśli dasz druga warstwę wełny to nie masz dostępu do mocowania wieszaka... więc wełnę wciągasz pod profile a wełna 5cm to szmata więc... wiadomo. Przy konstrukcji na ESach możesz nabić wełnę na ESy i dopiero mocować profile - pchełki masz dostępne więc mozesz dowolnie korygować - tu wełna 5cm lepiej się nada...

To że teraz używam wieszaków tzw. grzybków to nie znaczy że kiedyś nie robiłem na ESach! Dobrze znam tą technologię - i wady i zalety - bo na niej zaczynałem!

edit: no i łaty są węższe od krokwi - lepsze nadbitki z desek dociętych na szerokość krokwi... jesli trzeba to 2-3 warstwy. Wełna wtedy lepiej leży... mniejsze mostki.

profi45
27-02-2012, 23:22
Jedzie pod siebie fakt. Bilans spiedrd roboty 20+5 czy 15+ 10 i tak i tak wyjdzie na 0.Ale warto wykonawcy zaufać bo jak go rozłościmy to zachowa sie jak kelner co zeszcza sie do zupy.

Rom-Kon
27-02-2012, 23:30
Rafał w tym wzgledzie ma rację... rozbierałem (częściowo) konstrukcję po poprzednikach i sytuacja taka:
wełna 18+5... łazienka z lukarną... skosik od lukarny muszę rozebrać... zdejmuję wełnę 5cm a pod spodem nie ma pierwszej warstwy! Dziura! To miejsce było oddzielone od warunków zewnętrznych aż pięcioma centymetrami wełny! Jak to pokazałem to Inwestorowi włosy dęba stanęły! gdyby była druga warstwa 10cm zawsze byłoby lepiej...

Rom-Kon
27-02-2012, 23:47
hehe deweloperka w Poznaniu... jedna warstwa wełny i zjechała do podbitki! Zimą na płytach porobiły się zamrozy... Odkręcali blachę z dachu i docieplali odgórnie... normalnie cyrk.

malinka2
28-02-2012, 10:34
Witam.
Mam dom z 80-tych lat i teraz chcę ocieplić poddasze jako użytkowe.Dach kryty trapezówką,pod tym filia wysoko cośtam,potem deski(bo był eternit to i zostały)
belki gr.14-15cm.Czy ocieplenie wełną (jaką)ok. 10-12 cm między belki a potem maty isobooster to dobry pomysł?A może same maty 2x ?Proszę o podpowiedź za co dzięki z góry Malinka

mdab
28-02-2012, 15:51
Czy ma znaczenie którą strona zostanie zastosowana aktywna folia paroizolacyjna? Znalazłem informację, iż w przypadku aktywny paroizolacji jak i foli dachowych nisko-przepuszczalnych nie ma to znaczenia ale chciałbym, żeby to ktoś potwierdził.

Rom-Kon
28-02-2012, 16:05
Witam.
Mam dom z 80-tych lat i teraz chcę ocieplić poddasze jako użytkowe.Dach kryty trapezówką,pod tym filia wysoko cośtam,potem deski(bo był eternit to i zostały)
belki gr.14-15cm.Czy ocieplenie wełną (jaką)ok. 10-12 cm między belki a potem maty isobooster to dobry pomysł?A może same maty 2x ?Proszę o podpowiedź za co dzięki z góry Malinka
...jakoś sceptycznie podchodzę do folii bąbelkowej obłozonej sreberkiem...

Rom-Kon
28-02-2012, 16:07
Czy ma znaczenie którą strona zostanie zastosowana aktywna folia paroizolacyjna? Znalazłem informację, iż w przypadku aktywny paroizolacji jak i foli dachowych nisko-przepuszczalnych nie ma to znaczenia ale chciałbym, żeby to ktoś potwierdził.
potwiedzić to moze jedynie producent konkretnej folii... chociaz z tego co mi wiadomo to nie ma znaczenia.

bitter
29-02-2012, 07:22
Panowie wpadłem na ten wątek z butami ale ponieważ aktywnie uczestniczę w dwudziestu innych nie dam rady przebrnąć przez 301 stron ;-) Pytanie mam krótkie a pewnie odpowiedź padła już więc przepraszam. Sufit pod stropem drewnianym (wiązary) obniżony 30cm. Ze 20 cm wełny na stelażach belki co 1m. Bojąc się o wytrzymałość konstrukcji chciałbym wieszaki dać co 50cm więc zostaje mi układać profile główne wzdłuż belek. Czy to poprawne? No i na czym wieszać - na wieszakach z tym prętem (nie wiem jak to się nazywa) czy na grzybkach (nie wiem czy są takie długie i czy są takie do mocowania wzdłuż belek a nie w poprzek no i nie mają możliwości regulacji)

maysee
29-02-2012, 08:00
Panowie mam kolejne zawahanie. U mnie krokwie 18 cm glebokie (pelne deskowanie), planowalem dac 15 welny miedzy i 15 na krokwie. Zjawil sie majster i poradzil: m-dzy krokwie dajemy na wcisk 20cm (i tak sie obwiesi po czasie i bedzie odstep od deskowania) i na krokwie 10cm. Co robic, co myslec?

Rom-Kon
29-02-2012, 08:06
Spokojnie możesz dać profile główne (te wyżej) w poprzek belek-wiązarów a profile nośne (te niżej) wzdłuż belek. Do mocowania rusztu możesz użyć wieszaków obrotowych z elementem sprężystym i dobranymi do tego prętami - tak to się fachowo nazywa ;). Rozstaw zawiesi trzeba dobrać do obciązenia

Rom-Kon
29-02-2012, 08:17
Panowie mam kolejne zawahanie. U mnie krokwie 18 cm glebokie (pelne deskowanie), planowalem dac 15 welny miedzy i 15 na krokwie. Zjawil sie majster i poradzil: m-dzy krokwie dajemy na wcisk 20cm (i tak sie obwiesi po czasie i bedzie odstep od deskowania) i na krokwie 10cm. Co robic, co myslec?
...majstrowi powiedz żeby sam się obwiesił http://emoty.blox.pl/resource/612.gifa wełna 20cm nie siądzie o 5cm - bo tyle powinna klapnąć by wyszła szczelina 3cm.

Proponuję 15cm między krokwie nawet bez sznurkowania bo w tym przypadku to faktycznie się obwiesi - grawitacja zrobi swoje a wełna 15 nie ma szans na urośnięcie o 3cm

maysee
29-02-2012, 08:51
Dzieki. Czyli daje 15cm (czy 18 jednak?) TopRocka m-dzy krokwie na to 15 SuperRocka i wlasnie, ile faktycznie bedzie wynosila odleglosc montazowa? Tzn. ile miejsca na druga warstwe 15 SuperRock? Przeciez chyba nie dokladnie 15, trzeba te welne przydusic, prawda czy falsz?

Rom-Kon
29-02-2012, 09:04
Fałsz- niczego nie duś! Przy wełnie 15cm minimalna odległość to 15cm własnie wełny + 3cm profil czyli razem 18cm od krokwi. Do tego musisz dodać jeszcze 1,5cm płyty czyli na gotowo masz obnizenie o prawie 20cm.

bitter
29-02-2012, 11:35
Spokojnie możesz dać profile główne (te wyżej) w poprzek belek-wiązarów a profile nośne (te niżej) wzdłuż belek. Do mocowania rusztu możesz użyć wieszaków obrotowych z elementem sprężystym i dobranymi do tego prętami - tak to się fachowo nazywa ;). Rozstaw zawiesi trzeba dobrać do obciązenia

Ale jak dam te główne w poprzek to będę miał je zaczepione tylko co metr. Jakoś ciągle mam przed oczami widok salonu Piczmana (opisane na FM), który miał na takich wieszakach ruszt, nasypał na niego 50cm granulatu wełny i skończyło się to oberwaniem sufitu!

Ermua
29-02-2012, 13:00
Witam

Zwracam się do Państwa z pytaniem, bo stanąłem w martwym punkcie. Jestem amatorem, i postanowiłem po przeczytaniu prawie całego wątku i kilkunastu publikacji w internecie zająć się małym pokoikiem na poddaszu. Proszę mnie za bardzo nie mieszać z błotem:)

Na zdjęciu załączam miejsce gdzie jest kłopot dla mnie.
Czerwonymi liniami zaznaczyłem miejsca gdzie uważam że trzeba jeszcze dać profil CD60 bo ten sufit który tam chce raczej na jednym profilu to się nie utrzyma.
Tam gdzie postawiłem ( niezbyt piękny) znak zapytania nie wiem jak profil ma tam się kończyć. Czy on tam wisi?
Pomieszczenie to trzy skosy które się łączą.

Mam nadzieję że względnie to opisałem
Pozdrawiam:bye:
http://img341.imageshack.us/img341/6852/75888266.jpg

Rom-Kon
29-02-2012, 13:01
Ale jak dam te główne w poprzek to będę miał je zaczepione tylko co metr. Jakoś ciągle mam przed oczami widok salonu Piczmana (opisane na FM), który miał na takich wieszakach ruszt, nasypał na niego 50cm granulatu wełny i skończyło się to oberwaniem sufitu!
Nawet jak dasz wieszak co 20cm to i tak pomiedzy profilami głównymi masz 100cm wolneho profila nośnego... nie kijem go to pałką... jesli nie podwiesisz jeszcze pomiedzy wiązarami to i tak będzie szeroko... ale mozesz wstawić pomiędzy wiązary (albo moze nad lub pod) łaty i do tych łat podwiesić profile główne. Nie analizowałe co zrobił źle Piczman ale niekoniecznie przekroczył nośność (nie liczyłem!) może wypieły się wieszaki i nastąpił efekt domina...

bitter
29-02-2012, 13:32
Nawet jak dasz wieszak co 20cm to i tak pomiedzy profilami głównymi masz 100cm

Ano tak ;-( ...

bitter
29-02-2012, 13:40
No to jeszcze pytanie ostatnie ... jak się robi takie wnęki pod karnisze? Ma ktoś zdjęcie stelaża w tym miejscu? Ja to widzę tak, że kończę sufit "wcześniej" i zapinam wystające profile CW w UD, jeżeli profile "dolne" idą w poprzek. Potem do tego trzeba podokręcać całą resztę konstrukcji. W tej wnęce UD ścienny też musi iść wyżej. A co w przypadku kiedy coś takiego wypada wzdłuż profila "dolnego"? Trzeba również skrócić te górne (główne). Trudno mi to opisać. Problemem jest też przykręcenie płyty w takiej płytkiej wnęce - trzeba ją przykręcić najpierw chyba do profila a potem profil z płytą gipsową krecić do całej reszty. Czy takie wnęki wykonuje się w ten sposób, że najpierw robi się cały prosty sufit a potem wycina niepotrzebne profile i montuje wnękę czy od razu skraca się profile, przemieszcza ścienny UD wyżej itp?

A tak w ogóle w kwestii konstrukcji stelaża do sufitu doczytałem też, że profil biegnący wzdłuż ściany powinien być od niej oddalony minimum 15 cm? To jakaś ważna kwestia? Zamierzałem rozmieszczać profile co 40cm począwszy od ściany do środka pierwszego profila aby ładnie zapinała się kwestia wypadania łączenia płyt na środku profila.

Rom-Kon
29-02-2012, 19:35
...ciężko napisać jak zrobić taką wnękę - prościej po prostu ją zrobić :D. Rzeczywiście trzeba myśleć jaka kolejność płyt bo czasem nie ma dostępu by ją przykręcić... przydaje się wtedy przystawka kątowa - ale i to czasem nie wychodzi.

Pierwszy profil wzdłuż ściany daje się w odległości MAX 15cm a nie minimum - ale to chyba było przejęzyczenie. profil daje się tylko wtedy jeśli nie przykręcasz płyt do UD przyściennego - jeśli "kręcisz" na sztywno to wtedy pierwszy dajesz normalnie czyli 40cm od ściany.

bitter
29-02-2012, 19:43
A to o to chodziło, to zrozumiałe, że brzeg płyty nie może wisieć sobie więcej niż 15 cm bo się owiesi. Ja przeczytałem że to max 15cm ;-). A jak ten pierwszy idzie 15 cm od ściany to następny musi iść 40 cm od ściany czy 40 cm od tego pierwszego? Jak to drugie to koniec płyty nie wypadnie na profilu.

Rom-Kon
29-02-2012, 19:47
Witam

Zwracam się do Państwa z pytaniem, bo stanąłem w martwym punkcie. Jestem amatorem, i postanowiłem po przeczytaniu prawie całego wątku i kilkunastu publikacji w internecie zająć się małym pokoikiem na poddaszu. Proszę mnie za bardzo nie mieszać z błotem:)

Na zdjęciu załączam miejsce gdzie jest kłopot dla mnie.
Czerwonymi liniami zaznaczyłem miejsca gdzie uważam że trzeba jeszcze dać profil CD60 bo ten sufit który tam chce raczej na jednym profilu to się nie utrzyma.
Tam gdzie postawiłem ( niezbyt piękny) znak zapytania nie wiem jak profil ma tam się kończyć. Czy on tam wisi?
Pomieszczenie to trzy skosy które się łączą.

Mam nadzieję że względnie to opisałem
Pozdrawiam:bye:
http://img341.imageshack.us/img341/6852/75888266.jpg
Mnie nie musisz się obawiać... ja amatorów nie mieszam z błotem ;)

Oczywiście brakuje profili - nie masz do czego przykręcić płyty. Jeśli nie możesz dać rady z profilami na tym etapie to możesz opłytować skosy i dopiero przez płytę zamocować profile UD - jeśli trafisz w profil CD pod płytą to na zwykłe wkręty do płyt a jeśli będzie sama płyta to na kołki typu MOLLY. Profile mocuj w narożniku (mają skośnie odstawać) wtedy będziesz mógł je odgiąć do poziomu i wpiąć profile sufitowe CD. Środkowy profil CD możesz - albo raczej trzeba - podwiesić na wieszaku do belki kalenicowej.

Zadbaj o porządną paroizolację...

edit: ...profil już jest podwieszony - teraz zauwazyłem na czym się on trzyma.

Rom-Kon
29-02-2012, 20:00
A to o to chodziło, to zrozumiałe, że brzeg płyty nie może wisieć sobie więcej niż 15 cm bo się owiesi. Ja przeczytałem że to max 15cm ;-). A jak ten pierwszy idzie 15 cm od ściany to następny musi iść 40 cm od ściany czy 40 cm od tego pierwszego? Jak to drugie to koniec płyty nie wypadnie na profilu.
Pierwszy profil lepiej dać na 10cm a następne od niego co 40cm... no i oczywiście zawsze lepiej płyty dawać w poprzek profili a nie wzdłuż... ale i tak płyta ma 260cm i nijak ma się do modułu 40cm czy nawet 50cm... no i niestety trzeba płytę przycinać do wymiaru by łączenie krawędzi ciętych trafiło na profil - odpad 10-20cm.

Ermua
29-02-2012, 20:09
Mnie nie musisz się obawiać... ja amatorów nie mieszam z błotem ;)

Oczywiście brakuje profili - nie masz do czego przykręcić płyty. Jeśli nie możesz dać rady z profilami na tym etapie to możesz opłytować skosy i dopiero przez płytę zamocować profile UD - jeśli trafisz w profil CD pod płytą to na zwykłe wkręty do płyt a jeśli będzie sama płyta to na kołki typu MOLLY. Profile mocuj w narożniku (mają skośnie odstawać) wtedy będziesz mógł je odgiąć do poziomu i wpiąć profile sufitowe CD. Środkowy profil CD możesz - albo raczej trzeba - podwiesić na wieszaku do belki kalenicowej.

Zadbaj o porządną paroizolację...

edit: ...profil już jest podwieszony - teraz zauwazyłem na czym się on trzyma.

Dziękuję Panu za odpowiedź. Nie do końca rozumiem tekst o mocowaniu w narożniku tego profilu UD na płycie, ale spróbuje przeczytać to parę razy i może załapie. Czy tu trzeba zrobić krzyżowy suficik?
Czy ten profil UD na ścianie murowanej ( ten krótki ) skrócić trochę po obu bokach żeby tam płyta GK przeszła wyżej?

ZygmuntRolicz
29-02-2012, 22:06
No to jeszcze pytanie ostatnie ... jak się robi takie wnęki pod karnisze?
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=350766234958176&set=a.331165280251605.86272.221835131184621&type=3&theater

dozi
29-02-2012, 23:42
Dziękuję Panu za odpowiedź. Nie do końca rozumiem tekst o mocowaniu w narożniku tego profilu UD na płycie, ale spróbuje przeczytać to parę razy i może załapie. Czy tu trzeba zrobić krzyżowy suficik?
Czy ten profil UD na ścianie murowanej ( ten krótki ) skrócić trochę po obu bokach żeby tam płyta GK przeszła wyżej?

"tekst o mocowaniu w narożniku tego profilu UD na płycie"
Rom-Kon' owi chodziło o to że jak się przyłoży UD w poziomie do skosu, to tylko jeden z narożników styka się z płytą skosu. W tym narożniku trzeba przylożyć wkręt mocujący i dokręcić.

"Czy tu trzeba zrobić krzyżowy suficik?"
Chyba nie trzeba. Na tym zdjęciu nie wygląda, aby był on dużych rozmiarów.

Teraz napiszę jak ja bym to rozwiązał.
1Zdjął bym UD ze ściany,
2. Dobrze położył paroizolację na skosach i opłytował skosy. (Płyty trochę wyżej niż profil do którego później zamocowałbym UD suficiku.)
3. Po opłytowaniu skosu wywinąłbym paroizolację na płyty (po przykręceniu UD trzeba ją na nie założyć) i przykręciłbym obwodowo UD do skosów, później dał bym CDka od CD na ścianie do CD na przeciwległym skosie.
4. potem ta wywinietą paroizolację przykleiłbym do profili i przykleiłbym brakujący odcinek folii na suficik ( z zakładką na podwójną taśmę)
5 Po zaizolowaniu folią to już tylko płytowanie - w tym wypadku kręcenie do CD i UD
6 Spoinowanie i łączenie na sztywno.

That's all folks :)

bitter
01-03-2012, 09:28
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=350766234958176&set=a.331165280251605.86272.221835131184621&type=3&theater

Dziękuję za podpowiedź, trochę mało widać detale. zastanawia mnie brak profili pomiędzy górnym i dolnym profilem UD. Wiem, że płyta sama w sobie to podtrzyma ale ja w w takich przypadkach dawałem jeszcze CW30x60 - zbędną robotę zrobiłem?

Twój przypadek jest łatwiejszy bo kręciłeś wszystko do betonowego sufitu, ja muszę cały sufit powiesić na wieszakach (strop drewniany) i nie widziałem jeszcze na własne oczy jak wygląda takie zakończenie.

Ermua
01-03-2012, 13:07
Dziękuje Panie Ron-Kon i DoZi. Już zaczynam chwytać powoli o co chodzi z tymi obwodowymi UD do płyt na skosach. Natomiast jeszcze ciężko chwytam to jak napisał Dozi o foliowaniu.
A nie można pociągnąć do góry folii ( uzupełnić tam wełną na skosie przy samej górze ). Potem po opłytowaniu i zrobieniu UD obwodowo i CD jako nośne do suficiku położyć sporo wełny , bo tam zostanie trochę wolnej przestrzeni i dopiero na te profile których mi brakuje nałożyć folię ( czyli tam gdzie będzie suficik )?
Pewnie pogmatwałem, ale może ktoś z Państwa zrozumie. Spróbuje też zrobić rysunek.
pozdr.

Ps. najpierw wnęka okienna czy najpierw skosy? jak lepiej zacząć płytowanie?
Czy przedściankę stawiać w ten sam sposób jak wspomniał RonKon i Dozi na UD do skosów?

Akrimka
01-03-2012, 22:29
Pytanie mam w takiej kwesti,
Wymysliłem zeby w łazience na poddaszu zrobić małą saune, taka wchodząca pod skos. A czy mozna by zrobić konstrukcje pod to od razu kładąc stelaz pod płyty i nie dawać w tym miejscu już GK? Tylko dać najwyazjej dodatkowo wełny, pokrecić krawedziaki do przybicia wnetrza sauny czyli "boazeri"? Da sie to zrobić na etapie układania stelżu pod regipsy czy robić to pózniej jako oddzielną konstrukcję..?

bitter
02-03-2012, 07:05
moze najmiesz sie na praktykanta? nie wezme wiecej niz urzad daje ;)

Haha gdybym miał czas to uwierz mi że chętnie ;-) Umiem zrobić wiele rzeczy ale czasem nie chciałbym wymyślać koła od nowa. Zawsze przy konstrukcjach GK zastanawiało mnie jak robi się właśnie takie duperele kiedy cały sufit wisi na wieszakach.

ZygmuntRolicz
02-03-2012, 21:58
Dziękuję za podpowiedź, trochę mało widać detale. zastanawia mnie brak profili pomiędzy górnym i dolnym profilem UD. Wiem, że płyta sama w sobie to podtrzyma ale ja w w takich przypadkach dawałem jeszcze CW30x60 - zbędną robotę zrobiłem?

Twój przypadek jest łatwiejszy bo kręciłeś wszystko do betonowego sufitu, ja muszę cały sufit powiesić na wieszakach (strop drewniany) i nie widziałem jeszcze na własne oczy jak wygląda takie zakończenie.
Polub mój album to będziesz miał na bieżąco nowe info. Sufity pokręcone i wyszpachlowane dostepne są już w galerii.
Pozdrawiam

ArKaMa
02-03-2012, 22:13
Polub mój album to będziesz miał na bieżąco nowe info. Sufity pokręcone i wyszpachlowane dostepne są już w galerii.
Pozdrawiam

Całkiem zgrabnie - może więcej zdjęć konstrukcji?

dozi
02-03-2012, 22:13
Dziękuje Panie Ron-Kon i DoZi. Już zaczynam chwytać powoli o co chodzi z tymi obwodowymi UD do płyt na skosach. Natomiast jeszcze ciężko chwytam to jak napisał Dozi o foliowaniu.
A nie można pociągnąć do góry folii ( uzupełnić tam wełną na skosie przy samej górze ). Potem po opłytowaniu i zrobieniu UD obwodowo i CD jako nośne do suficiku położyć sporo wełny , bo tam zostanie trochę wolnej przestrzeni i dopiero na te profile których mi brakuje nałożyć folię ( czyli tam gdzie będzie suficik )?
Pewnie pogmatwałem, ale może ktoś z Państwa zrozumie. Spróbuje też zrobić rysunek.
pozdr.

Ps. najpierw wnęka okienna czy najpierw skosy? jak lepiej zacząć płytowanie?
Czy przedściankę stawiać w ten sam sposób jak wspomniał RonKon i Dozi na UD do skosów?

Jeśli chodzi o folię. Pan chce naciągnąć paroizolację pod belkę kalenicową, po opłytowaniu poniżej kolejna warstwa wełny i stelaż i paroizolacja pod "suficikiem" płyty itd.
I teraz tak: żeby było poprawnie, to trzeba by zachować ciągłość paroizolacji pomiędzy skosami, a suficikiem. A żeby to wykonać najłatwiej, trzeba by opłytować skos troszkę wyżej niż poziom suficiku, wywinąć paroizolacje na płyty na wierzch zamocować UD obwodowo (wywinięta folia wtenczas będzie pomiędzy UD a płytą) zrobić do końca stelaż, wełnę , zawinąć wtenczas folię na stelaż i uzupełnić ją o brakujące fragmenty i opłytować.
A teraz dlaczego tak powinno być : ponieważ wełna powinna być nad paroizolacją a pod przestrzenią przewiewną. Wciskanie wełny pod paroizolacje mija się z celem.

Teraz okno/skos - Ja robię najpierw wnękę potem skos.

Przedściankę podobnie, z tym że na Profilach U (UW) i CW i dodatkowo można złapać esami do ściany profile CW (jeśli blisko kolankowej),

ZygmuntRolicz
02-03-2012, 22:15
Całkiem zgrabnie - może więcej zdjęć konstrukcji?
Niestety nie mam.

dozi
02-03-2012, 22:18
Pytanie mam w takiej kwesti,
Wymysliłem zeby w łazience na poddaszu zrobić małą saune, taka wchodząca pod skos. A czy mozna by zrobić konstrukcje pod to od razu kładąc stelaz pod płyty i nie dawać w tym miejscu już GK? Tylko dać najwyazjej dodatkowo wełny, pokrecić krawedziaki do przybicia wnetrza sauny czyli "boazeri"? Da sie to zrobić na etapie układania stelżu pod regipsy czy robić to pózniej jako oddzielną konstrukcję..?

Lepiej jako oddzielną konstrukcję - lepiej mieć przewiew pomiędzy ścianka sautny i ścianką skosu - temperatura robi swoje

markon2
03-03-2012, 18:31
Witam mam pytanko odnosnie konstrukcji stelaza konkretnie mam w salonie (41m2) obnizony sufit na całosci a teraz chciałbym zrobic taka półke gdzie od dołu na jednej scianie byłyby halogenki a na całosci pasek ledowy wydobywacacy sie ze srodka .Teraz pytanie o wymiary takiej półki jak to proporcjonalnie zrobic i tak aby dobrze sie swiatło wydobywało. Myslałem nad szer. 50 cm wys.12 z tego zamkniete swiatło na 5cm a wiec pozostałaby przerwa 7 cm ca wydobycie sie swiatła z paska ledowego czy tak bedzie dobrze czy za ciasno ? Prosze o opinie i pomoc w poniedziałek chce zaczac i musiałbym juz wszystko wiedziec aby jechac i robic a nie myslec poł dnia. Z góry dziekuje.

Rom-Kon
04-03-2012, 13:24
Witam mam pytanko odnosnie konstrukcji stelaza konkretnie mam w salonie (41m2) obnizony sufit na całosci a teraz chciałbym zrobic taka półke gdzie od dołu na jednej scianie byłyby halogenki a na całosci pasek ledowy wydobywacacy sie ze srodka .Teraz pytanie o wymiary takiej półki jak to proporcjonalnie zrobic i tak aby dobrze sie swiatło wydobywało. Myslałem nad szer. 50 cm wys.12 z tego zamkniete swiatło na 5cm a wiec pozostałaby przerwa 7 cm ca wydobycie sie swiatła z paska ledowego czy tak bedzie dobrze czy za ciasno ? Prosze o opinie i pomoc w poniedziałek chce zaczac i musiałbym juz wszystko wiedziec aby jechac i robic a nie myslec poł dnia. Z góry dziekuje.
Najmniejsza szczelina jaką można zrobić by wsunąć palce i zamontować pasek LED i oczywiście również pędzel by wymalować ma nie mniej niż 2cm. Oprawy świetlówkowe muszą mieć szczelinę nie mniej niż 3cm. Halogen z żarówką GU10 i oprawką mieśli się w zabudowie o grubości 7cm ale jesli można trochę "skrobnąć" sufit to nawet wystarczy 6cm. To są wymiary minimalne jakie mozna zrobić ale oczywiście trzeba dobrać proporcje dla oka.

Ja jeśli robię z halogenami i LEDami to półeczkę robię na 4,5-5cm a szczelinę na 2-2,5cm... półeczkę jesli mogę to na głębokość 10-12cm - wtedy już nie widać tylnej pionowej ścianki. Czasem nie można zrobic takiej głębokiej półki bo stelaż koliduje z halogenkami - np. w kuchni przesuwa się halogeny bliżej krawędzi by nie świeciły na wiszące szafki tylko na blat.

Później postaram się wrzucić parę fotek ze szczegółami.

No to wklejam.

http://images10.fotosik.pl/964/0ad0c784fb876d46.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/964/438336c49b5b67b4.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/964/ff2c88d2f67a9e59.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/964/1aad33716eb39074.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/964/8a70199437747005.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/964/bc80124d9050a03e.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/964/8a8864c9562dffe2.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/964/c86dc0e4e0833b40.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/964/73ee5730398992a0.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/964/d10b9111de7504df.jpg (http://www.fotosik.pl)

Na fotkach nie ma jeszcze wywierconych otworów pod halogeny ale widać że musiałem "podskrobać" sufit. Panel w kuchni nad szafkami docelowo ma miec LEDy ale dla testu wstawiłem świetlówkę. Panel w jadalni będzie ze świetlówkami jako oświetlenie użytkowe nad stołem - silne rozproszone swiatło. W moim albumie na Fotosiku są jeszcze inne przyklady: http://www.fotosik.pl/u/rom-kon/album/827812

mdab
04-03-2012, 17:17
W jakiej odleglosci od sciany dajecie pierwszy profil glowny w ruszcie 2 poziomowym krzyzowym? Przegladam wlasnie karty systemow i producenci roznie podaja: max 15cm (Nida, Knauf), max 40cm (Rigips).

Roznica znaczna, ale wydaje mi sie, iz te 15cm to chyba lekka przesada gdyz profile nosne beda oparte na ud, wiec bardziej sklaniam sie tych 40cm.

Rom-Kon
04-03-2012, 20:56
W jakiej odleglosci od sciany dajecie pierwszy profil glowny w ruszcie 2 poziomowym krzyzowym? Przegladam wlasnie karty systemow i producenci roznie podaja: max 15cm (Nida, Knauf), max 40cm (Rigips).

Roznica znaczna, ale wydaje mi sie, iz te 15cm to chyba lekka przesada gdyz profile nosne beda oparte na ud, wiec bardziej sklaniam sie tych 40cm.
Wszystko jest zaleźne od tego jakie obciązenie będzie ten sufit nosił... ale jesli nie masz metra wełny i innych instalacji powieszonych na tym suficie to standardowo profil główny (ten wyżej - zawsze mam z tym problemy ;)) daje się na 40cm. Na max15cm daje się pierwszy profil nośny (ten niżej)

ZygmuntRolicz
04-03-2012, 21:00
Ja profil nosny daję najczęsciej 10cm od ściany. Profil główny do 45cm od ściany.

slusar
04-03-2012, 21:59
Panowie ile gwarancji na poddasze?

markon2
04-03-2012, 22:11
Najmniejsza szczelina jaką można zrobić by wsunąć palce i zamontować pasek LED i oczywiście również pędzel by wymalować ma nie mniej niż 2cm. Oprawy świetlówkowe muszą mieć szczelinę nie mniej niż 3cm. Halogen z żarówką GU10 i oprawką mieśli się w zabudowie o grubości 7cm ale jesli można trochę "skrobnąć" sufit to nawet wystarczy 6cm. To są wymiary minimalne jakie mozna zrobić ale oczywiście trzeba dobrać proporcje dla oka.

Ja jeśli robię z halogenami i LEDami to półeczkę robię na 4,5-5cm a szczelinę na 2-2,5cm... półeczkę jesli mogę to na głębokość 10-12cm - wtedy już nie widać tylnej pionowej ścianki. Czasem nie można zrobic takiej głębokiej półki bo stelaż koliduje z halogenkami - np. w kuchni przesuwa się halogeny bliżej krawędzi by nie świeciły na wiszące szafki tylko na blat.

Później postaram się wrzucić parę fotek ze szczegółami.


Koledzy i podpowie mi ktos jeszcze jak najlepiej zrobic to z tymi wymiarami półki czy 50cm nie bedzie za szeroka.Wygladałoby to tak
40cm szeroka plus 10 cm dłuzsza płyta na pasek czyli całosc 50 cm do tego 12 cm wysoka no i oczywiscie swiatło wydobycia sie paska ledowego przysłoniete 5cm a wiec zostaje wolnego 7 cm czy tak bedzie ok?

Rom-Kon
04-03-2012, 22:48
Panowie ile gwarancji na poddasze?
...jesli jest to system Rigips i autoryzowany wykonawca to gwarancja wieczysta! ...cokolwiek to oznacza ;)

Rom-Kon
04-03-2012, 23:07
Koledzy i podpowie mi ktos jeszcze jak najlepiej zrobic to z tymi wymiarami półki czy 50cm nie bedzie za szeroka.Wygladałoby to tak
40cm szeroka plus 10 cm dłuzsza płyta na pasek czyli całosc 50 cm do tego 12 cm wysoka no i oczywiscie swiatło wydobycia sie paska ledowego przysłoniete 5cm a wiec zostaje wolnego 7 cm czy tak bedzie ok?
nie można powiedzieć co Tobie się będzie podobać - no chyba że zatrudnisz projektanta wnętrz wtedy za ciężkie pieniądzie powie co Tobie się będzie podobać :D

...mi podobaja się delikatne panele ale sa tacy co chcą konstrukcję na 15cm grubości!.

Akrimka
05-03-2012, 08:52
Lepiej jako oddzielną konstrukcję - lepiej mieć przewiew pomiędzy ścianka sautny i ścianką skosu - temperatura robi swoje

Jakieś inne opinie?

kalio
05-03-2012, 15:06
Jak policzyć zapotrzebowanie na CD60 w projekcie mam 260m2 wełny i 1200m profilu czyli po ok 4,5 mb na 1m2

Rom-Kon
05-03-2012, 15:23
Profil główny mocujesz do jętek, więc ruszt jest uzależniony od ich rozstawu.
Główny=jętka, co do odległości od ściany pierwszego profila dolnego rusztu-jak będziesz montował płytę do ud, to odległość 40cm.
A jesteś tego pewien!!? Nie dobierasz rozstawu do nośności sufitu?

...teraz nie mam czasu bo idę z dzieckiem na rolki ale spodziewaj się mnie później.... fachowcu z bożej łaski...

kalio
05-03-2012, 15:49
chyba jakieś błędy w projekcie?! jak było by przypuśćmy 260m2 poddasza zamówiłbym na oko 160-180szt cd 4m i 40-60szt. cd 4m ewentualnie później dobrał,
pamiętaj że drugiej warstwy wełny wychodzi tak około 15-25% więcej.
...260m2 wziałbym 220m2 drugiej warstwy i około 180-200m2 pierwszej.

To nie za mało nawet jak masz 260 m2 i 2,5mb na 1 m2 162 m2 nie zostaje nic na zaś

kalio
05-03-2012, 20:05
całkowita pow domu 300 pow dachu 350 trzy lukarny podwójna koperta

kalio
05-03-2012, 21:03
No ja musze kupić wszystko na raz bo z rabatem

Mocował ktoś płyty norgipsu z leroy-merlyn takie 1,2 na 2m sa teraz po 14zł warto się na nie kusić

slusar
05-03-2012, 21:04
...jesli jest to system Rigips i autoryzowany wykonawca to gwarancja wieczysta! ...cokolwiek to oznacza ;)
JA w to nie wierze .
A tak na powaznie mozna w jakis sposob sprecyzowac co ma obejmowac ta gwarancja?

dozi
05-03-2012, 21:19
...jesli jest to system Rigips i autoryzowany wykonawca to gwarancja wieczysta! ...cokolwiek to oznacza ;)

Hmm.. o to można zapytać Zygmunta Rolicza, czy daje jak to Rom-Kon napisałeś wieczystą gwarancję na wykonane poddasza.

dozi
05-03-2012, 21:30
JA w to nie wierze .
A tak na powaznie mozna w jakis sposob sprecyzowac co ma obejmowac ta gwarancja?

Szanujący się wykonawca powinien dać gwarancję na
1 łączenia płyt - nie powinno być pęknięć, różnego rodzaju pęcherzy pod taśmami, itp.
2 poprawnie wykonane ocieplenie - mostki termiczne widać po zrobieniu zdjęć termowizyjnych (one też często uwidaczniają błędy konstrukcyjne i projektanta)
3 estetyka wykonania gładzi - duże rysy, błędy widoczne przy zwykłym świetle dziennym (nie po przyłożeniu halogenu)

Kto z wykonawców dorzuci więcej?

kalio
05-03-2012, 21:37
powinna być płaszczyzna, piony i poziomy, 0mm na 2m lacie

dozi
05-03-2012, 22:02
tym bardziej że sufit jest podwieszany do czegoś co pracuje, pęk, skręca się itp itd, jednakże spokojnie można wykonać pracę według norm dla tynkarzy PN-70/B10100, oraz „Warunków technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych” ITB (388/2003).

Rom-Kon
05-03-2012, 22:11
JA w to nie wierze .
A tak na powaznie mozna w jakis sposob sprecyzowac co ma obejmowac ta gwarancja?
jest to gwarancja Rigipsa a nie wykonawcy

kalio
05-03-2012, 22:21
A co z tymi płytami norgipsu nikt nie widział nie montował ???

Akrimka
05-03-2012, 22:31
Ja brałem płyty Kanufa 1.2m na 2.6m chyba najbardzie typowe po około 18zł, wiec nie wiem czy za te 2m Norgipsy po 14zł to aż taki interes. Napewno wiecej łączeń i wiecej miejsc do szpalchlowania.

kalio
05-03-2012, 22:34
O co chodzi z tymi rogami

Rom-Kon
05-03-2012, 22:57
Profil główny mocujesz do jętek, więc ruszt jest uzależniony od ich rozstawu.
Główny=jętka, co do odległości od ściany pierwszego profila dolnego rusztu-jak będziesz montował płytę do ud, to odległość 40cm.


A jesteś tego pewien!!? Nie dobierasz rozstawu do nośności sufitu?

...teraz nie mam czasu bo idę z dzieckiem na rolki ale spodziewaj się mnie później.... fachowcu z bożej łaski...


Jestem.

Pomyśl do czego mocujesz grzybki?
...fachowcu.

...no wiec wracamy.
Przy rozmieszczaniu zawiesi obowiazują nas wytyczne systemowców. Nie własne widzimisie ale konkretne dane z kart katalogowych. Rozstaw zawiesi jest dostosowany do obciązenia danego sufitu. Inny roztaw jest jeśli dajemy 20cm wełny szklanej i pojedynczą płytę a inny jeśli dajemy 60cm granulatu wełny skalnej i 2x płyty ognioodpornej - nie wspominam o innych instalacjach które mogą wisieć pod sufitem lub leżeć na stelażu np. wentylacja. Również zawiesia mają swoje klasy wytrzymałościowe wyrażone w kN np. sam stelaż + płyta 12,5mm bez wełny waży 0.15kN/m² czyli 15kg/m². Znając wagę sufitu+ocieplenia dobieram rozstaw profili głównych i rozstaw wieszaków a także rodzaj wieszaków - czy wytarczy jeszcze 20kN czy muszę już użyć 40kN! Jeśli już znam rozstaw wtedy patrzę do czego mogę wieszki montować. Jeśli rozstawy zawiesi nie przekraczają rozstawów jętek to sprawa ułatwiona a jesli przekroczą to trzeba kombinować i dawać np. belki pomiędzy jętkami (czasem rozstaw jętek przekracza nawet 150cm!). Profile główne ze względu właśnie na pierwszy profil trzeba dawać prostopadle do jętek. Profile nośne (te niżej) wypadają wtedy prostopadle do skosu a płyty idą równolegle do skosu. Więcej myślenia jest jeśli w pomieszczeniu jest kosz a sufit zakręca pod kątem 90° i trafia np. w lukarnę. Wtedy czasem trzeba stelaż "odwrócić" o 90° i ułożyć profile prostopadle do poprzednich... jak poszukam fotki to wrzucę bo czasem jedna fotka więcej znaczy niż cały elaborat. I jeszcze chyba dla wszystkich zrozumiała oczywista oczywistość - lepiej zawiesia zagęścić niż dać za rzadko. Na pocieszenie dodam że każdy wieszak ma dwie wartości - jedna to dopuszczalne obciązenie a druga to obciązenie niszczące a to drugie jest czasem 3 i więcej-krotnie większe! Ale uwaga! Zdarzają się "upadki" sufitów nawet tu na forum jeden się oberwał u naszego forumowego Kolegi!

...no i co "fachowcu" dorzucisz coś jeszcze? Wiesz Rafał zrobiłem przytyk Flashowi że ma "księgę mądrości" w postaci segregatora i jak coś trzeba to grzebie w nim ale ja mam to samo tylko w wersji elektronicznej - PDFy albo w komórce albo w kompie ale zawsze pod ręką i jak trzeba to sprawdzam bo na pamięć tego nie wykułem...trochę mi teraz głupio bo ze zalety próbowałem (a raczej tak wyszło) zrobić wadę. Tobie też zalecam lekturę do poduszki a nie tylko oglądanie Youtuba - tam tego się nie dowiesz...

Rom-Kon
05-03-2012, 23:03
A co z tymi płytami norgipsu nikt nie widział nie montował ???
...no fajnie wchodzą do omegi - można bramę zamknąć... te na 2.6 wystają i można mandata zarobić :D.

płyta jak płyta... fajnie się ją używa przy remontówce jeśli trzeba je wnieść po kręconych schodach... cena też taka sobie...

Rom-Kon
05-03-2012, 23:05
powinna być płaszczyzna, piony i poziomy, 0mm na 2m lacie
...nie przesadzaj! To nie temat ogrodniczy!:lol2:

Rom-Kon
05-03-2012, 23:14
całkowita pow domu 300 pow dachu 350 trzy lukarny podwójna koperta
...dach za bardzo mnie nie interesuje bardziej pow. podłogi na poddaszu i jeśli nie będziesz mieć "katedry" czyli skosów do kalenicy to mnożnik do pow. poddasza wychodzi około 1.2-1.3 czyli na 100m2 podłogi 120m2 zabudowy. Przy dachu prostym spadu (odpadu) jest około 10% a przy kopercie i lukarnach możesz mieć nawet 30% spadu! I tak jest ze wszystkim materiałem - wełna, płyta, stelaż, folia... no chyba że zabawisz się w "optyka" to odpady po optykasz ;)

Rom-Kon
05-03-2012, 23:17
Jakieś inne opinie?
sauna jako oddzielna "klatka" w pomieszczeniu a nie element konstrukcji poddasza.

kalio
05-03-2012, 23:45
...dach za bardzo mnie nie interesuje bardziej pow. podłogi na poddaszu i jeśli nie będziesz mieć "katedry" czyli skosów do kalenicy to mnożnik do pow. poddasza wychodzi około 1.2-1.3 czyli na 100m2 podłogi 120m2 zabudowy. Przy dachu prostym spadu (odpadu) jest około 10% a przy kopercie i lukarnach możesz mieć nawet 30% spadu! I tak jest ze wszystkim materiałem - wełna, płyta, stelaż, folia... no chyba że zabawisz się w "optyka" to odpady po optykasz ;)

170x1.3=221+30%= 287 x 3mb profila 862m jak policzyc jeszcze sufit krzyzowy to moze 1200m starczy

Jak dobrze policzyłem

te 2m wychodzą mi taniej za 1m a może i mniej odpadu będzie

bitter
06-03-2012, 07:20
...no wiec wracamy.
Przy rozmieszczaniu zawiesi obowiazują nas wytyczne systemowców. Nie własne widzimisie ale konkretne dane z kart katalogowych. Rozstaw zawiesi jest dostosowany do obciązenia danego sufitu. Inny roztaw jest jeśli dajemy 20cm wełny szklanej i pojedynczą płytę a inny jeśli dajemy 60cm granulatu wełny skalnej i 2x płyty ognioodpornej - nie wspominam o innych instalacjach które mogą wisieć pod sufitem lub leżeć na stelażu np. wentylacja. Również zawiesia mają swoje klasy wytrzymałościowe wyrażone w kN np. sam stelaż + płyta 12,5mm bez wełny waży 0.15kN/m² czyli 15kg/m².



Rom - podpowiesz gdzie znaleźć takie wytyczne i jak znaleźć odpowiednie wieszaki? Będę podwieszał sufit w parterówce. Jak już pisałem wcześniej jętki co 100cm niestety. Ponieważ to tylko (albo aż) o 10cm więcej od zaleceń z Youtuba ;-) ;-) ;-) nie chciałbym kombinować z dodatkowymi łatami pomiędzy. Na sufit ma iść 40 cm wełny albo granulatu, dwie płyty ognioodporne. Osobiście wolałbym granulat ale mam wielką obawę o zwalenie mi się sufitu na łeb (może nie tyle mi co moim dzieciom, żonie i psu). Dlatego rozważam kombinowane połączenie granulatu 20cm i wełny 20cm a to dlatego, że pod stropem pójdą kanały wentylacji i tę wełnę upychać to będzie masakra. Podobno pół metra granulatu waży aż 30kg, czyli razem z płytą będzie to 50kg/m - to ogromny ciężar i nie chciałbym zobaczyć kiedyś w domu tego http://img79.imageshack.us/img79/5558/zdjcia0043.jpg

Rom-Kon
06-03-2012, 13:48
Rom możesz napisać ile kN ma wieszak łączony nitami?

...aluminium się utlenia a na poddaszu w warstwie wełny wilgoć chyba jest? módl się żeby nie było tak jak na zdjęciu po wyżej, i nie pisz takich mądrości których sam nie rozumiesz!


Wieszak "normalny" ma według aprobaty charakterystyczna 0,75kN a obliczeniową 0,25kN a przez nitowanie nich straci połowę (jakim cudem? no ale niech będzie!) ...wieszaki są w rozstawie 40cm x 80cm (80cm popularny rozstaw krokwi) wiec jaką nośność ma wykonana tak zabudowa? jak jesteś taki dobry to policz!

...edit: zero i przecinek mi uciekło! i wyszły bzdury :)

roberto3011
06-03-2012, 14:50
nie chce sie wcinać...bo moja wiedza na temat poddasza jest żadna, czytam tylko forum i na jego podstawie staram się samodzielnie wykonać ocieplenie...zastanawia mnie tylko po co te ciągłe przepychanki...obrażania...udawadnianie kto jest mądrzejszy albo kto jest głupszy...;)...nie lepiej dyskutować, rozważać...prowadzić konstruktywną rozmowę...tak tylko napisałem :)



jak zwykle gdy się gubisz!!!

bitter
06-03-2012, 16:50
sam się utleniasz a raczej zamulasz paląc to świnstwo.

Wieszak "normalny" ma według aprobaty charakterystyczna 0,75kN a obliczeniową 0,25kN a przez nitowanie nich straci połowę (jakim cudem? no ale niech będzie!) ...wieszaki są w rozstawie 40cm x 80cm (80cm popularny rozstaw krokwi) wiec jaką nośność ma wykonana tak zabudowa? jak jesteś taki dobry to policz!

...edit: zero i przecinek mi uciekło! i wyszły bzdury :)

A możecie się przestać naparzać i nam pomóc? Można ryzykować? Czy lepiej nie bawić się w sypanie takich ilości granulatu - ja mam mocne obawy!

Rom-Kon
06-03-2012, 19:37
no dobra... wracam do meritum...

bitter można sypać granulat ale typowy granulat do zasypywania to produkuje chyba już tylko jedna firma - Ursa. Reszta to wełna do mechanicznego wdmuchiwania - musi przejść przez maszynę! Wełna w granulacie obciąża bezpośrednio płytę (przy dużej grubości zalecane 2 warstwy g-k) a wełna w płytach leży na profilach. Przy takich konstrukcjach trzeba policzyć stelaż i zawiesia - z głowy tego nie podam. Muszę poszukać link do wykresów i tabel knaufa i rigipsa... ja mam to ściągnięte jako PDF... w wolnej chwili poszukam...

edit: poszukałem knaufa http://www.knauf.pl/knaufweb/serwis-...karty-systemow

Rigips niestety zakopał to dokładnie!

slusar
06-03-2012, 19:46
jest to gwarancja Rigipsa a nie wykonawcy
na co moge dac gwarancje???
Bo podpisuje sie pod gwarancja na 36 miesiecy !
Co z tego ze Ja zrobie ksiazkowo jak 1000 innych czynnikow moze miec wplyw na pekniecia itp

Rom-Kon
06-03-2012, 19:46
nie chce sie wcinać...bo moja wiedza na temat poddasza jest żadna, czytam tylko forum i na jego podstawie staram się samodzielnie wykonać ocieplenie...zastanawia mnie tylko po co te ciągłe przepychanki...obrażania...udawadnianie kto jest mądrzejszy albo kto jest głupszy...;)...nie lepiej dyskutować, rozważać...prowadzić konstruktywną rozmowę...tak tylko napisałem :)
...czasem jest to potrzebne bo konkurencja tylko czyha na potkniecie i trzeba się pilnować by głupot nie wypisywać... a ja własnie ogłosiłem że wieszak-grzybek ma nominalne obciązenie 200kg :D szybko korygowałem i szukałem w aprobatach technicznych na stronie koelnera... oczywiście zakopali to tak że nie idzie tego znaleźć więc szybki telefon do producenta no i już wiem! ...z pamieci nawet zaniżyłem do 0,20kN

Czyli podsumowując - jesli ktoś chce coś znaleźć to spokojnie to znajdzie!

wyszukałem na szybko knaufa:

http://www.knauf.pl/knaufweb/serwis-techniczny/karty-systemow

w sufitach podwieszanych są wykresy i tabele... rigips schował to tak że trzeba troszku poszukać...

Rom-Kon
06-03-2012, 21:14
no i wyszło szydło z worka! Czyli jesteś takim naganiaczem robót! Zwykły krawaciarz co się na wszystkim zna i odstępuje za prowizje roboty najtańszym sznurkom budowlanym! Robotę po prostu znasz z widzenia... zresztą to dało się wyczuć w Twoich postach...

....obliczyć? Tobie? Potrzebujesz tego? ...bo ja sobie mogę obliczyć - dla siebie i moich Inwestorów... umiejętności do tego posiadam... ja posiadam... a Ty? ;)

jeszcze jeden dopisek: wieszak koelnera zamocowany do jętki standardowo dwoma wkrętami i przez profil rigipsa obciążyłem siłą 1,2kN (tyle ważę) skierowaną w dół... wieszakowi nic się nie stało niestety profil uległ wygięciu w miejscu styku z wieszakiem...

Rom-Kon
06-03-2012, 21:20
na co moge dac gwarancje???
Bo podpisuje sie pod gwarancja na 36 miesiecy !
Co z tego ze Ja zrobie ksiazkowo jak 1000 innych czynnikow moze miec wplyw na pekniecia itp
Nie wiem na jakiej zasadzie to dziala u Rigipsa... na co konkretnie daje tą bezterminową gwarancję... jakie są obostrzenia. Więcej info szukajcie u Rigipsa i jego doradców technicznych.

bitter
07-03-2012, 06:35
Panowie fachowcy a pytanko mam co do konstrukcji opuszczanej zabudowy na halogeny nad meblami kuchennymi. Chcę takie coś mieć pod sufitem na wieszkach (przypomnę dom ze stropem drewnianym). Robić najpierw "normalny" sufit na całości i przykryć płytą a potem do tego przykręcić profile i opuścić ten kawałek sufitu?

Akrimka
07-03-2012, 07:28
Zakrył bym całośc płytami i dopiero pozniej dokrecił zabudowe na halogenki a to dlatego ze izolacja stropu nie bedzie pylić np. W miejscu gdzie bedziesz dokrecał dał bym od razu jakieś wzmocnienia czy dodatkowy profil żeby było łatwiej, albo zapłytował sufit zostawiajac już gotową konstrukcję pod halogenki.

Akrimka
07-03-2012, 07:40
A powiecie na to...
Kładąc płty prostopadle do stelażu, miejsca łączeń płyt podpierałem, tzn technicznie wygladało to tak, ze jak płyta sie skonczyła, to pomiedzy profile (prostopadle) wstawiałem cienką deskę około 1.5cm do połowy szerokośći wsuwałem pod płytę i przykrecałem wkertami do drewna do płyty. Dodładałem ponzniej drugą płytę i też to skrecałem do tej deski a nie tylko do profili. I tak na każdym łączeniu..:). Deseczek miałęm sporo z odzysku tzn z palet transportowych które wykorzystuje na opał. Wg mnie takie łączenie bardzo stabilne , nie powinno nic pękać wiecej niż to co musi..:)

kalio
07-03-2012, 08:46
Do z rzeczy trudnych

https://lh4.googleusercontent.com/-m2lubvYeHNI/T1PkiapvaFI/AAAAAAAABag/OJ17zQhFC7k/s800/2011%252005%252027_1126.JPG

Planuje sufit na stelażu - i teraz czy krzyżowy czy normalny ???

jeśli mam większa rozpiętość jętek niż co 100 i strasznie po kręcone jeden róg pokoju ||| zaraz potem _ to jak puszczać profile ???

Rom-Kon
07-03-2012, 10:21
kalio jakie trudne? Toż to standard... ja spokojnie robiłbym na pojedynczym. A jesli rozstawy za duże to zawsze można wstawić kawałek łaty pomiędzy jętki - pewnie chodzi o lukarnę. No i tu pewnie zaistnieje sytuacja jaką opisywałem że trzeba część stelaża (w lukarnie) obrócić o 90*

Rom-Kon
07-03-2012, 10:29
Panowie fachowcy a pytanko mam co do konstrukcji opuszczanej zabudowy na halogeny nad meblami kuchennymi. Chcę takie coś mieć pod sufitem na wieszkach (przypomnę dom ze stropem drewnianym). Robić najpierw "normalny" sufit na całości i przykryć płytą a potem do tego przykręcić profile i opuścić ten kawałek sufitu?najpierw robi się sufit a później dopiero panel oświetleniowy... ale reguły nie ma. Jeśli chcesz zagłębiać lampy a nie pogrubiać panela to możesz zrobić obniżenie sufitu jako jedną warstwę z uskokiem ale wtedy trzeba odizolować lampy od wełny i paroizolacji.

Rom-Kon
07-03-2012, 10:37
A powiecie na to...
Kładąc płty prostopadle do stelażu, miejsca łączeń płyt podpierałem, tzn technicznie wygladało to tak, ze jak płyta sie skonczyła, to pomiedzy profile (prostopadle) wstawiałem cienką deskę około 1.5cm do połowy szerokośći wsuwałem pod płytę i przykrecałem wkertami do drewna do płyty. Dodładałem ponzniej drugą płytę i też to skrecałem do tej deski a nie tylko do profili. I tak na każdym łączeniu..:). Deseczek miałęm sporo z odzysku tzn z palet transportowych które wykorzystuje na opał. Wg mnie takie łączenie bardzo stabilne , nie powinno nic pękać wiecej niż to co musi..:)

Przy prostopadłym układzie płyt można zrobić stelaż krzyżowy-jednopoziomowy wtedy profile wpina się w miejscu łączenia płyt. Można również trochę zafałszować i profile wsunąć pod płytę ale nie łączyć z bocznymi - jeśli jest folia to narożniki profila należy zawinąć np. szczypcami by nie uszkodzić folii. Wstawienie deski to ten sam sposób jak z profilem tyle że jednak to drewno ze wszystkimi tego konsekwencjami... wolę jednak metal...

bitter
07-03-2012, 11:03
najpierw robi się sufit a później dopiero panel oświetleniowy... ale reguły nie ma. Jeśli chcesz zagłębiać lampy a nie pogrubiać panela to możesz zrobić obniżenie sufitu jako jedną warstwę z uskokiem ale wtedy trzeba odizolować lampy od wełny i paroizolacji.

No to już wolę zrobić całość najpierw i uszczelnić i opłytować a potem różne "opuszczenia" wydziwiać ;-). Najtrudniejszym dla mnie eksperymentem będzie szczelina w suficie na schowanie ekranu do projektora - leci sobie sufit leci a tu nagle ma być wnęka szerokości 15cm i wysokości ok 20. Chyba zrobię to tak że "skończę" w tym miejscu stelaż zrobię przerwę i potem "zacznę" sufit od nowa. Ten drugi kawałek będzie od ściany i będzie miał długość tylko 30-40 cm.

kalio
07-03-2012, 11:11
kalio jakie trudne? Toż to standard... ja spokojnie robiłbym na pojedynczym. A jesli rozstawy za duże to zawsze można wstawić kawałek łaty pomiędzy jętki - pewnie chodzi o lukarnę. No i tu pewnie zaistnieje sytuacja jaką opisywałem że trzeba część stelaża (w lukarnie) obrócić o 90*

To nie tylko lukarna ale tam tez jest ok 100 cm miedzy jetkai a np odległośc miedzy jetką która trzyma ktokiwe ta środku a kolejnymy jetkami ktore już są za koszem tam jest jedna wielka dziura ok 2 m

Rom-Kon
07-03-2012, 11:29
To nie tylko lukarna ale tam tez jest ok 100 cm miedzy jetkai a np odległośc miedzy jetką która trzyma ktokiwe ta środku a kolejnymy jetkami ktore już są za koszem tam jest jedna wielka dziura ok 2 m
...albo powiesisz na prętach od gory albo wstawiasz coś pomiędzy jętki - nic innego nie wymyślisz.

Rom-Kon
07-03-2012, 14:31
...a wieszak obrotowy to 12cm w dół... krzyżowy też można robić na kotwach - nie tylko na ESach... tylko stelaż trzeba obrócić o 90*

Rom-Kon
07-03-2012, 15:03
:no: jeszcze nie to... zbyt duże odległości pomiędzy wieszakami (1-2m!) trzeba coś dać -wstawić łaty lub nawet grubsze belki pomiędzy jętki lub łapać się obrotowymi na prętach bo ten sufit może wyjść bardzo nisko... nawet na podłodze.

Rom-Kon
07-03-2012, 15:18
no to teraz będzie ok.

kalio
07-03-2012, 18:41
jesteście WIELCY

czy ud mocuje sie również na profilu nośnym ???

dozi
07-03-2012, 19:21
jesteście WIELCY

czy ud mocuje sie również na profilu nośnym ???

Hmm bez przesady - Rom jest niższy ode mnie prawie o głowę. :)

Ud na obydwóch poziomach, z tym że na poziomie profili nośnych tylko w ich poprzek

Rom-Kon
07-03-2012, 21:41
Hmm bez przesady - Rom jest niższy ode mnie prawie o głowę. :)

Ud na obydwóch poziomach, z tym że na poziomie profili nośnych tylko w ich poprzek
Ej! No! Ty mnie tu od kurduplów nie wyzywaj! Nie o głowę! ...najwyżej o pół! No!! :D

Dizi jeszcze parę lat temu takie były zalecenia (nawet mam to na obrazkach w starych instrukcjach!) ale dziś się tego nie stosuje... górny rząd (profil glówny) opiera się o UDeka dolnego rzędu i moim zdaniem to zupełnie wystarcza... knuf zresztą też nie zaleca...

maysee
08-03-2012, 12:27
Panowie prosze jeszcze raz o porade, bo czuje, ze wymiekam. Ciagle sie waham jakie grubosci welny dac na poddasze. Miedzy krokwie to na pewno 15stka TopRocka (krokwie 18cm) ale na krokwie? Planowalem tez 15stke SupeRocka wtedy od deskowania dachu mam ok 38cm z plytami na gotowo zabudowe. I teraz fachmani mowia, ze to za grubo, ze okna dachowe beda jak w tunelach i zeby dac 10 welny na krokwie albo 5 najlepiej. Podpowiedzcie mi prosze czy dobrze mysle z tymi 30cm welny dajacej mi opor R=9.1m2K/W jesli reszta domu wyglada tak: sciany R=4.8m2K/W a podloga na gruncie R=8.3m2K/W (dane z OZC). Jesli chodzi o uciekanie ciepla przez dach to bedzie ono najmniejsze przy 30cm ale mi tez chodzi o odizolowanie poddasza latem od upalow. Nie wiem, nie wiem, strasza i strasza, ze 25cm welny w sumie to juz jest duzo i ze mi sie pokoje na poddaszu pozmniejszaja. No ale jak tu wybalansowac? Moze na krokwie 10cm to rzeczywiscie optimum? Co poradzicie Panowie?

Jacekss
08-03-2012, 13:20
ja bym dał w 2 warstwie 15cm.. w sumie 30cm ocieplenia dachu to minimum na dzisiaj
ostatnio robiłem i tyle mam

Rom-Kon
08-03-2012, 13:21
no i z oknami połaciowymi jest problem. Bo rzeczywiście glify boczne w przypadku dużej grubości ocieplenia wychodzą nawet na 50cm! I jeśli okna są wąskie to niestety robi się tunel ale jeśli okna szerokie to jest ten tunel jest mniejszy. Ja teraz mam łącznie 35cm wełny i w oknach glif wychodzi na 47cm... okna są szerokie na przeszło 90cm i nie ma tunelu!

...a ile dasz ocieplenia to tylko zalezy od Ciebie. my tu możemy powiedezieś że by spełnić normy możesz (musisz!) dać tylko 20cm... no i norma jest ale co dalej... reszta nalezy do Ciebie... jesteś na tyle "oblatany" w R, U, OZC i innych takich skrótach że powinieneś sam do tego dojść co Tobie i tylko Tobie odpowiada...

...jesli ja bym u Ciebie pracował to też wolałbym wełnę 5cm a nie tak jak teraz 20cm! Piatki to dwie rolki na całe poddasze a dwudziestkę noszę i noszę... a końca nie widać :D

maysee
08-03-2012, 13:43
U mnie polacioowki szerokie na 78cm, kurka wodna szwagier ma glif 55cm i wyglada to na typowy tunel, przy kazdym oknie! Radzili mi przerozni natrysk pianki PUR ale jak uslyszalem, ze przy pelnym deskowaniu dachu nie bedzie przerwy wentylacyjnej przy deskowaniu ("bo nie trzeba tej pianki wentylowac"!!) to odpuscilem (i jeszcze ta cena). Pewnie, ze lepiej wiecej welny jak mniej ale estetyka tez wazna. Ufff..... w przyszlym tygodniu wchodzi ekipa.

maysee
08-03-2012, 14:30
Wlasnie o to mi chodzi, czy 15+10 welny przy pelnym deskowaniu to wersja zbalansowana, tzn. cieplo sie trzyma, latem nie przegrzewa a przestrzeni troche wiecej. Pozdrawiam.

hamer
08-03-2012, 19:41
Witam, proszę fachowców o pomoc: jaka maksymalna odległość może być od profila ud30 przykręconego do ściany od najbliższego wieszaka grzybkowego na krokwi?
Profile sufitowe oczywiście co 40cm, ale w kilku miejscach od ściany do najbliższej krokwi (czyli wieszaka) jest od 50 do 80cm. Dawać dodatkowe wieszaki do deskowania czy wystarczy wsunięcie cd60 w ud30 i też będzie ok?
Dziękuję

kalio
08-03-2012, 22:17
dla potomnych

http://www.panelspec.com.pl/pop3.htm

http://www.norgips.pl/index.php?hps=sub_sufit_podwieszany_01

bitter
09-03-2012, 07:22
Panowie prosze jeszcze raz o porade, bo czuje, ze wymiekam. Ciagle sie waham jakie grubosci welny dac na poddasze. Miedzy krokwie to na pewno 15stka TopRocka (krokwie 18cm) ale na krokwie? Planowalem tez 15stke SupeRocka wtedy od deskowania dachu mam ok 38cm z plytami na gotowo zabudowe. I teraz fachmani mowia, ze to za grubo, ze okna dachowe beda jak w tunelach i zeby dac 10 welny na krokwie albo 5 najlepiej.

A ja bym tych fachmanów na pysk wywalił. Zapewne na poddaszu będziesz mieć sypialnie, lubisz latem spać w upale? Jeżeli nie to montuj klimatyzację albo daj przynajmniej 40cm wełny o ile to technicznie możliwe. Dach latem nagrzewa się do naprawdę sporych temperatur, norma 20cm to kompletna lipa, a nie daj boże jeszcze zostawienie odkrytych krokwii to mostki termiczne jak się patrzy. Wolałbym mieć okno w tunelu niż cierpieć z nadmiaru gorąca czy płacić spore rachunki za ogrzewanie

bitter
09-03-2012, 07:30
dla potomnych

http://www.panelspec.com.pl/pop3.htm

http://www.norgips.pl/index.php?hps=sub_sufit_podwieszany_01

Patrząc na tę instrukcję mam wątpliwości co do wcześniejszej porady jaką mi udzielono. Profile główne powinno dawać się w poprzek belek stropowych podobno ale ja je będę miał co 1m. W takim wypadku wieszaki były by też co 1m a to za dużo według normy dla dwóch płyt 12,5mm. Co stoi na przeszkodzie aby profile główne były równolegle do belek? Wtedy spełniają one normę bo są rozstawione co 1m, wieszaki mogę sobie dać tak gęsto jak chcę, również profile nośne gęsto jak mi się podoba. No i co na to zawodowcy?

Rom-Kon
09-03-2012, 09:15
Witam, proszę fachowców o pomoc: jaka maksymalna odległość może być od profila ud30 przykręconego do ściany od najbliższego wieszaka grzybkowego na krokwi?
Profile sufitowe oczywiście co 40cm, ale w kilku miejscach od ściany do najbliższej krokwi (czyli wieszaka) jest od 50 do 80cm. Dawać dodatkowe wieszaki do deskowania czy wystarczy wsunięcie cd60 w ud30 i też będzie ok?
Dziękuję
Profil UD jest też rodzajem wieszaka - przenosi obciązenia na ścianę. Oczywiscie musi być gęściej "przybity" do tej ściany. Granicą jest 80-85cm Jesli już rzeczywiście jest za daleko to nad profil UD daje się łatę drewnianą mocowaną do ściany i do tej łaty przykręcasz wieszaki. Zabudowa na grzybkach przy rozstawie profili (i wieszaków) co 40cm jest sporo przewymiarowana pod wzgledem nośności - spore marnotrawstwo wieszaków.Ale inaczej na jednopoziomowym nie idzie.

bitter
09-03-2012, 09:21
ja pasuje, jesteś mistrzem w konstrukcjach...

Ale do kogo to?

Rom-Kon
09-03-2012, 09:36
Patrząc na tę instrukcję mam wątpliwości co do wcześniejszej porady jaką mi udzielono. Profile główne powinno dawać się w poprzek belek stropowych podobno ale ja je będę miał co 1m. W takim wypadku wieszaki były by też co 1m a to za dużo według normy dla dwóch płyt 12,5mm. Co stoi na przeszkodzie aby profile główne były równolegle do belek? Wtedy spełniają one normę bo są rozstawione co 1m, wieszaki mogę sobie dać tak gęsto jak chcę, również profile nośne gęsto jak mi się podoba. No i co na to zawodowcy?

...no i widzisz- sam doszedłeś do tego że na forum trzeba mocno uwazać z poradami... a mi czasem nerwy siadają a jak jeszcze ktoś mi na odcisk nadepnie to wtedy jest dym i wzajemne naparzanie. U ciebie dodatkowym utrudnieniem będzie warstwa wełny - skalna w granulacie to około 40kg/m3! Przelicz to na m2 i dopiero zobacz co ile potrzebujesz zawiesia a wtedy kombinuj co dalej. Możesz profile główne i wieszaki zagęścić po szerokości ale po długości już gorzej - jesli wieszaki "rozsuną się" o pare centymetrów to nie ma tragedii... moze wystąpić trochę większe ugięcie profili ale na nośność nie powinno wpłynąć. Nominalne nośności są liczone do ugięcia - a do zerwania jest jeszcze daleka droga. I dlatego nawet bez analizowania przypadku naszego forumowego kolegi twierdzę że winą nie było przeciążenie tylko inny dodatkowy błąd.

...jesli będziesz dalej drążył temat to bierz pod uwagę tylko systemowców... a tych jest trzech na naszym rynku. Rigips, Knauf, Nida Gips-Lafrage... Norgips do nich nie należy chociaż przy zwykłych zabudowach (nie mocno obciążonych) sprawdza się tak jak inni co produkują profile 0.5mm... jak już wspomniałem zwykłe zabudowy są mocno przewymiarowane i dlatego masowo nie spadają.

kalio
09-03-2012, 11:27
Hehe to ciekawe jam mi wyjdzie ta moja zabudowa mam:
skalną o gr 35cm (35kg/1m3) co da jakieś 12kg ma m2 ale skoro Rom-kom ma 100kg/0,6m2 (powinno być 100kg/0,012m2) i profile wytrzymały to myślę że i mi wytrzyma,

Jakoś w dzienniku kolego nie natknąłem się na zdjęcia z katastrofy

bitter
09-03-2012, 12:58
U ciebie dodatkowym utrudnieniem będzie warstwa wełny - skalna w granulacie to około 40kg/m3! Przelicz to na m2 i dopiero zobacz co ile potrzebujesz zawiesia a wtedy kombinuj co dalej.
Już sobie obmyśliłem, że dam warstwę 20cm wełny albo granulatu, a resztę podwieszę jednak na sznurkach pomiędzy i nad belkami stropowymi, boje się zaryzykować jednak cały ciężar dać na wieszakach.


Możesz profile główne i wieszaki zagęścić po szerokości ale po długości już gorzej - jesli wieszaki "rozsuną się" o pare centymetrów to nie ma tragedii... Jak to "rozsuną" się, znaczy patrząc na sufit to się on "opuści"?

Nie odpowiedziałeś mi czy moge wieszać profile główne wzdłuż belek? Według normy będą wtedy one co metr a nośne dam co 40cm. Niestety wtedy
nośne wtedy będą zamocowane co metr do głównego ale według normy to powinno być ok. Mocowanie jakiś łat dodatkowych do stropu to masa kasy i roboty.

Rom-Kon
09-03-2012, 14:47
Hehe to ciekawe jam mi wyjdzie ta moja zabudowa mam:
skalną o gr 35cm (35kg/1m3) co da jakieś 12kg ma m2 ale skoro Rom-kom ma 100kg/0,6m2 (powinno być 100kg/0,012m2) i profile wytrzymały to myślę że i mi wytrzyma,

Jakoś w dzienniku kolego nie natknąłem się na zdjęcia z katastrofy

???a jak dokonałeś tych wyliczeń? 100kg/0.6m2??? ...bo tyle wieszaków a każdy po 25kg? ...niby prawda ale... no właśnie ale najszłabsze ogniwo to profil a raczej miejsce jego "wiszenia" na wieszaku... i do niego trzeba brać poprawkę... przy jednej płycie 12,5mm + profile 0.6mm to spokojnie można przyjąć że taka zabudowa wytrzyma 50kg/m2(a mniemam że nawet znacznie więcej)... oczywiście jesli wełna będzie wisieć na profilach bo przy granulowanej to obciążenie lezy na płycie.

...a katastrofa ze sufitem to nie moja "produkcja"...


...ale i tak nie rozumiem Twojego posta... jakoś mi się nie sklada...

Rom-Kon
09-03-2012, 14:55
Już sobie obmyśliłem, że dam warstwę 20cm wełny albo granulatu, a resztę podwieszę jednak na sznurkach pomiędzy i nad belkami stropowymi, boje się zaryzykować jednak cały ciężar dać na wieszakach.

Jak to "rozsuną" się, znaczy patrząc na sufit to się on "opuści"?

Nie odpowiedziałeś mi czy moge wieszać profile główne wzdłuż belek? Według normy będą wtedy one co metr a nośne dam co 40cm. Niestety wtedy
nośne wtedy będą zamocowane co metr do głównego ale według normy to powinno być ok. Mocowanie jakiś łat dodatkowych do stropu to masa kasy i roboty.
Z wełną to dobry pomysl! Oczywiście jeśli warunki pozwalają!

Z tym rozsunięciem wieszaków to taki mój skrót myślowy - niestety widać zrozumiały tylko dla mnie - chodziło mi że jesli według wyliczeń wieszak powinien być co np. 1m a dasz 1.1m to i tak nic się nie stanie bo firmy zawsze dają margines bezpieczeństwa na naszą (wykonawców) "kreatywność" ...no chyba że ta kreatywność wychodzi już poza ten margines...

kalio
10-03-2012, 22:14
chodziło o twoją masę na profilu CD

Rom-Kon
10-03-2012, 23:31
chodziło o twoją masę na profilu CD
aaaa chyba że... uwiesiłem sie i niestety profil na zaczepie wieszaka się odgiął... ale na jednym wieszku koelnera wisiało prawie 120kg! ...jednego razu mój pracownik chciał przelecieć przez sufit (nie trafił nogą na jętkę) ...wełna na pewno trochę zamortyzowała ale i tak duże dodatkowe obciążenie poszło na sufit... nic się nie stało - nawet płyta nie pękła ani się nie oberwała... ale mając przed oczami fotki naszego forumowego Kolegi i przypadek sufitu w poznańskim King Crossie przy większych obciązeniach dmucham na zimne... zawsze lepiej zrobić sufit na 50kg i powiesić tylko 20kg.

Rom-Kon
10-03-2012, 23:38
...hehe Rafal długo to mieliłeś. I co na tych fotkach widać? A no że wiszą płyty i nic wiecej! W lokalach użyteczności publicznej są inne normy jakościowe - to co przejdzie w biurze, pubie czy we wychodku Tesco czy McDonalda nie przejdzie u inwestora indywidualnego a tym bardziej jeśli ten inwestor jest z forum.

kalio
11-03-2012, 09:40
A z rzeczy prozaicznych jak umieścić drugą warstwę wełny na suficie (pierwszsza od dołu) aby było jak najdokładniej bo z tego co rozumieniem to tnie się na szerokość miedzy profilami i wsuwa się na CD czy nie zostają wtedy dziury na esach i nad profilami ???

Akrimka
11-03-2012, 09:50
Kalio,
Ja miałem wieszaki obrotowe pod jętkami i nakładałem dwie warstwy wełny . Najpierw kładłem warstwę 10cm, ciałem takie pasy żeby było mi w miarę wygodnie, i nacinałem tylko w miejscach gdzie były wieszaki. Nacięcia były rózne skoro jętki co około 85cm to pas 120cm trza było naciąć np 30cm z jednej na wieszak i z dugiej na 10cm. Czasami długość pasa wełny była dopasowana do rozstawu sufitu - ok 2m. Ale czasem żeby było wygodnie dzieliłem na pół żeby można to było w rękach ogarnąć. Nie ciąłem nigdy 10cm na paski pomiędzy profile. Następnie od razu nakładałem 15cm tylko ze nacięcia robiłem w innym kierunku lub ciołem mniejsze pasy żeby pasowały pomiędzy wieszaki i przykryły nacięcia w dolnej warstwie. I tak szedłem od razu dwoma warstwami.

kalio
11-03-2012, 10:01
tak tylko ja mam jętki i na sznurkach wełna pomiędzy nimi a pod nie jeszcze jedna warstwa chciałem od razu całe roli rozwijać i mocować profilami ale przy skalnej to chyba mało możliwe.

slusar
11-03-2012, 10:23
...hehe Rafal długo to mieliłeś. I co na tych fotkach widać? A no że wiszą płyty i nic wiecej! W lokalach użyteczności publicznej są inne normy jakościowe - to co przejdzie w biurze, pubie czy we wychodku Tesco czy McDonalda nie przejdzie u inwestora indywidualnego a tym bardziej jeśli ten inwestor jest z forum.

byle bialo bylo!!!
My jak dzialamy na sklepach Rossmann to za gosciem z walkiem juz idzie ekipa skladajaca regaly

Rom-Kon
11-03-2012, 10:39
Jako druga warstwa polecam wełnę (dotyczy tyko skalnej) w płytach. W rolkach jest popękana poprzez zwijanie - mało elastyczna. I własnie na pęknięciach potrafi się drzeć... płyty są bardziej stabilne i łatwiej je "wciągać" pod profile. Wełnę najlepiej układa się jesli jest ruszt jednopoziomowy na grzybkach a najgorzej przy ESach. Jeśli chciałbyś rozwijać wełnę skalną z rolki i wieszać duże formaty przed profilowaniem to niestety w dwie osoby to raczej niewykonalne. Chociaż jakby dobrze pomyślał z jakimiś podpórkami? Pewnie wszystko się da...

kalio
11-03-2012, 13:57
No to teraz wiem że na drugą warstwę miałem kupić superrocka ale mam belki toprocka

życie trochę zweryfikowało moje plany i chyba nie da się kłaść skalnej wełny pod jętkami w dwóch warstwach prosto z beli

Uzarex
12-03-2012, 21:16
Witam serdecznie
Od kilku dni ponownie czytam ten temat by zrozumieć niezrozumiałe dla mnie kwestie a gdy zaginęły posty FlashBack-a trochę stracił na wartości gdyż co nie które pytania pozostały bez odpowiedzi a szkoda.
A mam do was pytanko co sądzicie o jednopoziomowym krzyżowym czy warto ? gdyż u mnie liczy się każdy cm gdzie nie mogę sobie pozwolić na dwupoziomowy krzyżowy.

Ermua
13-03-2012, 16:28
Witam po raz kolejny

Również po raz kolejny proszę o niewyzywanie mnie że wszystko jest do niczego:) bo robię ten pokój sam, budowlańcem ze szkoły nie jestem

Garść pytań. Dla Państwa pewnie łatwych:
Czy byłby ktoś miły i powiedział lub maznął w paincie jak powinny tu przebiegać płyty najlepiej:
http://img851.imageshack.us/img851/1144/18393292.jpg

Teraz pewnie głupie pytanie..Jak ma się "spotkać" dolny glif okna ze skosem? Ma pod niego wejść, na niego, czy ma być taki kąt rozwarty z płyt ( jak tak to jak to się wykańcza? ) ?
http://img442.imageshack.us/img442/609/69484389.jpg

Pisałem już tu do jednego kolegi z forum na PW, ale postanowiłem że dodam zdjęcia i się spytam ogólnie.
Mam ze skosów dwa takie wyjścia jak na foto. Czy skoro już jestem po ofoliowaniu to już "pies pogrzebany" żebym miał więcej źródłem światła? Nie można "rozgałęzić" z tego co na foto i puścić w peszlach do innych miejsc docelowych nad folią tuż pod płytą?
http://img26.imageshack.us/img26/3492/75113985.jpg


Parę stron wcześniej miły forumowicz o pseudonimie DoZi napisał odnośnie zdjęcia ( to na niebiesko to wprowadziłem teraz...)Moje pytanie zaczerwieniłem.
http://img259.imageshack.us/img259/6852/75888266.jpg
Teraz napiszę jak ja bym to rozwiązał.
1Zdjął bym UD ze ściany,
2. Dobrze położył paroizolację na skosach i opłytował skosy. (Płyty trochę wyżej niż profil do którego później zamocowałbym UD suficiku.)
3. Po opłytowaniu skosu wywinąłbym paroizolację na płyty (po przykręceniu UD trzeba ją na nie założyć) i przykręciłbym obwodowo UD do skosów, później dał bym CDka od CD na ścianie do CD na przeciwległym skosie.. - ALE SKORO PRZYKRĘCE OBWODOWO TO BĘDĘ MIAL JUŻ SUFIT KRZYŻOWY, A NIE MA TAKIEJ POTRZEBY CHYBA. CZY NIE WYSTARCZY PRZYKRĘCIĆ DO SKOSU NA WPROST ŚCIANY I WŁOŻYĆ PARĘ CD?I CZY NIE CHODZIŁO O PRZYKRĘCENIE UD NA ŚCIANIE I CD DO PRZECIWLEGŁEGO SKOSU DO UD A NIE WSZĘDZIE CD JAK NAPISAŁ DOZI?
4. potem ta wywinietą paroizolację przykleiłbym do profili i przykleiłbym brakujący odcinek folii na suficik ( z zakładką na podwójną taśmę)
5 Po zaizolowaniu folią to już tylko płytowanie - w tym wypadku kręcenie do CD i UD
6 Spoinowanie i łączenie na sztywno.


Z góry już dziękuję Państwu za zainteresowanie.
Pozdrawiam

Yeti
13-03-2012, 18:50
(...)A mam do was pytanko co sądzicie o jednopoziomowym krzyżowym czy warto ? gdyż u mnie liczy się każdy cm gdzie nie mogę sobie pozwolić na dwupoziomowy krzyżowy.
Pytasz o sufity?
Robiłem takie rok temu u siebie i... jeszcze wiszą ;), więc uważam, że są OK. Są nieco bardziej pracochłonne, ale przy dobrym przemyśleniu i rozmierzeniu umożliwiają przykręcenie płyt po całym obwodzie do konstrukcyjnych profili CD. Mam wrażenie, że ruszt jest też trochę sztywniejszy od dwupoziomowego krzyżowego.

kalio
13-03-2012, 19:06
A ja sie tak zastanawiam czemu nie montuje się płyt na sztywno po obwodzie przecież wszystko wisi na stelażu ruchomym, stelaż za pomocą ruchomych elementów jest połączony z pracującą konstrukcja więźby dachowej. Na ścianie kolankowej jest zamontowany V profil przymocowany do tej ściany, płyta skosu i sufitu są również połączone ze sobą na sztywno wiec łącząc płyty z UD i nawet jak te UD będą połączone na sztywno z CD a to wszystko z V powinno tworzyć nam jednorodny szkielet który za pomocą wieszaków (grzybków ) łączymy na pracującym połączeniu z więźbą i tak naprawdę to chyba tylko wieszak za czepiony w CD jest powinien być jedynym pracującym elementem konstrukcji. Inaczej jest na pewno w przypadku mocowania CD na ES, tu ES jest połączony prawie na sztywno z CD (pchełki tak dobrze nie trzymają) i to w tym przypadku pracuje cała więźba przenosząc prace z krokwi aż na płyty.

Co o tym myślicie ???

BasH
13-03-2012, 19:19
A ja sie tak zastanawiam czemu nie montuje się płyt na sztywno po obwodzie.....wieszak za czepiony w CD jest powinien być jedynym pracującym elementem konstrukcji. Inaczej jest na pewno w przypadku mocowania CD na ES, tu ES jest połączony prawie na sztywno z CD..Co o tym myślicie ???

Też robię u siebie na grzybach i po wizycie kumpla robiącego zabudowy poddaszy, który zapytał czemu nie chcę kręcić na sztywno płyt do obwodowych nasunęła mi się ta sama wątpliwość...

kalio
13-03-2012, 19:30
no chyba że ktoś grzybki skręca ???

Yeti
13-03-2012, 19:51
(...)Jak ma się "spotkać" dolny glif okna ze skosem? Ma pod niego wejść, na niego, czy ma być taki kąt rozwarty z płyt ( jak tak to jak to się wykańcza? ) ?
W stopce postów Rom-Kona jest adres do jego albumu Okna połacowe (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fu %2From-kon%2Falbum%2F973720) - ładnie tam widać sposób wykończenia glifów. Ja mu wierzę i tak robię u siebie ;):lol2:(ale może można inaczej) .

(...)Parę stron wcześniej miły forumowicz o pseudonimie DoZi napisał odnośnie zdjęcia ( to na niebiesko to wprowadziłem teraz...)Moje pytanie zaczerwieniłem.
http://img259.imageshack.us/img259/6852/75888266.jpg

Teraz napiszę jak ja bym to rozwiązał.
1Zdjął bym UD ze ściany,
2. Dobrze położył paroizolację na skosach i opłytował skosy. (Płyty trochę wyżej niż profil do którego później zamocowałbym UD suficiku.)
3. Po opłytowaniu skosu wywinąłbym paroizolację na płyty (po przykręceniu UD trzeba ją na nie założyć) i przykręciłbym obwodowo UD do skosów, później dał bym CDka od CD na ścianie do CD na przeciwległym skosie.. - ALE SKORO PRZYKRĘCE OBWODOWO TO BĘDĘ MIAL JUŻ SUFIT KRZYŻOWY, A NIE MA TAKIEJ POTRZEBY CHYBA. CZY NIE WYSTARCZY PRZYKRĘCIĆ DO SKOSU NA WPROST ŚCIANY I WŁOŻYĆ PARĘ CD?I CZY NIE CHODZIŁO O PRZYKRĘCENIE UD NA ŚCIANIE I CD DO PRZECIWLEGŁEGO SKOSU DO UD A NIE WSZĘDZIE CD JAK NAPISAŁ DOZI?
4. potem ta wywinietą paroizolację przykleiłbym do profili i przykleiłbym brakujący odcinek folii na suficik ( z zakładką na podwójną taśmę)
5 Po zaizolowaniu folią to już tylko płytowanie - w tym wypadku kręcenie do CD i UD
6 Spoinowanie i łączenie na sztywno.
- Myślę, że to rzeczywiście przejęzyczenie, powinno być: "przykręciłbym obwodowo UD do skosów, później dał bym CDka od UD na ścianie do CD na przeciwległym skosie".
- UD trzeba przykręcić obwodowo, aby później do nich kręcić płyty (na "sztywno") - pisze o tym dozi w punkcie 5.

Uzarex
13-03-2012, 20:04
Pytasz o sufity?
Tak , uzbierałem już pieniążki i zakupiłem profile a ponieważ trochę mi zostało zakupiłem za resztę łączniki poprzeczne jednostronne , więc chcąc je wykorzystać chciałbym właśnie stworzyć krzyżowy jednopoziomowy (wszystko to przez to że walczę o każdy cm) czytam ten temat drugi raz (zaginęło trochę postów) ale jeszcze jakoś za mało na ten temat jest (nie wspomnę że mam niezły mętlik w głowie szczególnie jak się czyta a między czasie dzieciaki wchodzą na głowę żona domaga się...) obecnie jestem na 185 str. więc chciałbym poznać wasze opinie na ten temat.Jeśli możesz a masz jakieś zdjęcia prosiłbym cię o przesłanie na @ Z góry dzięki.

gin
13-03-2012, 20:34
A ja sie tak zastanawiam czemu nie montuje się płyt na sztywno po obwodzie przecież wszystko wisi na stelażu ruchomym, stelaż za pomocą ruchomych elementów jest połączony z pracującą konstrukcja więźby dachowej. Na ścianie kolankowej jest zamontowany V profil przymocowany do tej ściany, płyta skosu i sufitu są również połączone ze sobą na sztywno wiec łącząc płyty z UD i nawet jak te UD będą połączone na sztywno z CD a to wszystko z V powinno tworzyć nam jednorodny szkielet który za pomocą wieszaków (grzybków ) łączymy na pracującym połączeniu z więźbą i tak naprawdę to chyba tylko wieszak za czepiony w CD jest powinien być jedynym pracującym elementem konstrukcji. Inaczej jest na pewno w przypadku mocowania CD na ES, tu ES jest połączony prawie na sztywno z CD (pchełki tak dobrze nie trzymają) i to w tym przypadku pracuje cała więźba przenosząc prace z krokwi aż na płyty.

Co o tym myślicie ???
Fajnie że doszedleś do mądrych wniosków. Istotą nowych technologi jest aby płyta stała w miejscu a praca więżby była kompensowana poprzez łączniki -zawieśia lub układy konstrukcyjne nosne. W przypadku poddaszy dylatowanie jest nieuzasadnione technologicznie z uwagi na małe powierzchnie. Są pewne wyjatki jednak wyjatek potwierdza jedynie regułe. W przypadku zawieśi najbardziej amortyzujacych mamy wieszak obrotowy i elastyczny. Dla wieszaka grzybkowego powinno stosowac sie ruszt dwupoziomowy. Łączenia obwodowe w przypadku połaczeń elementów konstrukcji suchej zabudowy powinno sie stosowac bez wyjątków.

Yeti
13-03-2012, 20:42
(...)Jeśli możesz a masz jakieś zdjęcia prosiłbym cię o przesłanie na @ Z góry dzięki.
Tylko żadnego adresu tej małpy (@) nie widzę;). Podaj adres e-mail lub nr GG (byłoby jeszcze prościej).

dozi
13-03-2012, 20:59
Witam po raz kolejny

Również po raz kolejny proszę o niewyzywanie mnie że wszystko jest do niczego:) bo robię ten pokój sam, budowlańcem ze szkoły nie jestem

Garść pytań. Dla Państwa pewnie łatwych:
Czy byłby ktoś miły i powiedział lub maznął w paincie jak powinny tu przebiegać płyty najlepiej:
http://img851.imageshack.us/img851/1144/18393292.jpg

Teraz pewnie głupie pytanie..Jak ma się "spotkać" dolny glif okna ze skosem? Ma pod niego wejść, na niego, czy ma być taki kąt rozwarty z płyt ( jak tak to jak to się wykańcza? ) ?
http://img442.imageshack.us/img442/609/69484389.jpg

Pisałem już tu do jednego kolegi z forum na PW, ale postanowiłem że dodam zdjęcia i się spytam ogólnie.
Mam ze skosów dwa takie wyjścia jak na foto. Czy skoro już jestem po ofoliowaniu to już "pies pogrzebany" żebym miał więcej źródłem światła? Nie można "rozgałęzić" z tego co na foto i puścić w peszlach do innych miejsc docelowych nad folią tuż pod płytą?
http://img26.imageshack.us/img26/3492/75113985.jpg


Parę stron wcześniej miły forumowicz o pseudonimie DoZi napisał odnośnie zdjęcia ( to na niebiesko to wprowadziłem teraz...)Moje pytanie zaczerwieniłem.
http://img259.imageshack.us/img259/6852/75888266.jpg
Teraz napiszę jak ja bym to rozwiązał.
1Zdjął bym UD ze ściany,
2. Dobrze położył paroizolację na skosach i opłytował skosy. (Płyty trochę wyżej niż profil do którego później zamocowałbym UD suficiku.)
3. Po opłytowaniu skosu wywinąłbym paroizolację na płyty (po przykręceniu UD trzeba ją na nie założyć) i przykręciłbym obwodowo UD do skosów, później dał bym CDka od CD na ścianie do CD na przeciwległym skosie.. - ALE SKORO PRZYKRĘCE OBWODOWO TO BĘDĘ MIAL JUŻ SUFIT KRZYŻOWY, A NIE MA TAKIEJ POTRZEBY CHYBA. CZY NIE WYSTARCZY PRZYKRĘCIĆ DO SKOSU NA WPROST ŚCIANY I WŁOŻYĆ PARĘ CD?I CZY NIE CHODZIŁO O PRZYKRĘCENIE UD NA ŚCIANIE I CD DO PRZECIWLEGŁEGO SKOSU DO UD A NIE WSZĘDZIE CD JAK NAPISAŁ DOZI?
4. potem ta wywinietą paroizolację przykleiłbym do profili i przykleiłbym brakujący odcinek folii na suficik ( z zakładką na podwójną taśmę)
5 Po zaizolowaniu folią to już tylko płytowanie - w tym wypadku kręcenie do CD i UD
6 Spoinowanie i łączenie na sztywno.


Z góry już dziękuję Państwu za zainteresowanie.
Pozdrawiam


Płytowanie - zdjęcia Rom-Kon a są świetne

Jeśli chcesz położyć kabel pod stelażem i paroizolacją to możesz rozciągnąć tylko w poziomie (pytałeś o możliwość rozmieszczenia w różnych miejscach). Nie może on się znaleźć pod stelażem (chyba że chcesz mieć wybrzuszenia). Pamiętaj o szczelinie wentylacyjnej (rury)

AD pkt 3 - faktycznie przejęzyczenie z UD.
UD obwodowo i CD od UD na ścianie do UD na przeciwległym skosie. Stelaż pojedynczy - nie krzyżowy

Uzarex
13-03-2012, 21:04
Tylko żadnego adresu tej małpy (@) nie widzę;). Podaj adres e-mail lub nr GG (byłoby jeszcze prościej).

Poszła pw :)

Rom-Kon
14-03-2012, 08:09
...no dobra ale jesli coś działa to po co to na siłę poprawiać? Dlaczego mam nagle wyrzucić grzybki chociaż ruszt stabilny i nic nie pęka? Bo nastała inna moda? Z tym przykręcaniem płyty do UDeków też mam wątpliwości ale praktycznie wszyscy systemowcy to zalecają.

Akrimka
14-03-2012, 09:20
Też robię u siebie na grzybach i po wizycie kumpla robiącego zabudowy poddaszy, który zapytał czemu nie chcę kręcić na sztywno płyt do obwodowych nasunęła mi się ta sama wątpliwość...

JA krece płyty zarówno do CD jaki i do UD przyściennych, Póżniej bede to spoinował na sztywno papierem do sciany tynkowanej.

Ermua
14-03-2012, 09:31
106194
CD w koszową dałeś ? jak chcesz płyty skosu tam połączyć?
Flachback zobacz jaka ładna dylatacja tu koledze wyjdzie ?
Sciagnij paroizolacje i wywal tego CD.

to dwa ud skrecone. tak swiatlo padło ze to jest płaskie.

Jacekss
14-03-2012, 09:32
czyli spokojnie można kręcić do UD po obwodzie zarówno sufit jak i skos ?
teraz właśnie robie sufity na poddaszu i narazie do UD-ków nie kręciłem, wyjątek - dałem po 1 wkręcie na płycie skosu na styku z sufitem
ściane kolankową kręciłem do UD bo tu dla mnie sprawa czysta, sufit wydaje mi się że również można, choć teoretycznie konstrukcja może lekko chodzić i takie usztywnienie nie jest wskazane, no ale z 2 strony to chyba wieszaki powinny kompensować te mini-ruchy więźby ?!

Rom-Kon
14-03-2012, 10:04
nikt Tobie nie karze robić takiej konstrukcji, chcesz to robisz nie chcesz to robisz jak do tej pory na najgorszej konstrukcji która jest możliwa.

Rom nazywa się to "Rozwój Technologiczny"
Rozwój? Na ESach? Kpisz sobie? Raczej powrót do przeszłości!!! Co było wczesniej? Grzybek czy ESy? ...zastanów się.

A Twój rozwój technologiczny to polega na niepotrzebnym podrażaniu konstrukcji (grzybek tańszy od krzyżowego + profil główny) i oczywiście zmniejszanie nośności konstrukcji bo ja na grzybkach mam rozstaw zawiesi w prostokącie 0,8m x 0,4m a Ty jak gęsto wieszasz? Bo jakoś nie wierzę że ESy na głównym dajesz co 40cm... i to nazywasz rozwojem?

Rom-Kon
14-03-2012, 10:11
Przy dzisiejszym powszechnym stosowaniem taśm pełnych (nie siatek) przykręcanie płyt do profila UD raczej nie jest jakimś wielkim wykroczeniem. Przykręcanie do UDeka to pewnie też będzie "wielki postęp technologiczny" czyli cichy powrót to przeszłości...

Ermua
14-03-2012, 10:23
Jeszcze się wtrącę, czy mogę prosić o namalowanie jak najlepiej by ułożyć płyty w koszu? Bo na fotosiku ROM-a nie ma tego.
ps. czy warto w szczeliny do szpachlowania wklejać na wierzch takie taśmy przeciw spękaniu? ( oczywiście też fizeline czy też siatkę)

gin
14-03-2012, 19:03
Rom jak i wielu innych wykonawców wprowadzony został w błąd. Konstruktorzy wprowadzając systemy z wieszakiem grzybkowym dla pojedyńczego rusztu mieli rozwiazaną kwestie rozprężenia zabudowy wzdłuż CD rozpatrując naprężenia w osi X poniewaz grzybki w profilu mogły sie uginać nawet przesuwać w profilu bez skutku dla płyty. Jednak zamocowany wieszak na 2 wkrętach dla naprężeń występujących prostopadle do naszego CD w osi Y nie posiadał juz zdolności amortyzacji.
W celu rozwiązania problemu wymyślono połączenie ślizgowe które miało zapewnić rozprężenie w osi Y. System dla wieszaków grzybkowych byłby bardzo dobry w zestawieniu podwójnego stelazu zapewniając rozpreżenie w obu osiach x i y. Przyznanie sie do nieudolnosci tego systemu dla pojedyńczego rusztu byłoby w zestawieniu z kosztami wdrazania rozwiazania niedopuszczalne i trzeba było wymyslić teorie aby sprzedac system na pojedyńczym ruszcie. Z potrzeby dorobiono historie" nie łączenia ,dylatowania,pływajacych sufitów ,rwania połaci i innych opowieści .Pojedyńczy ruszt grzybka musiał konkurować z elastycznym pojedyńczym rusztem esa.Podwójny podrażał by sam system. Pozostały jednak do rozwiązania kwestie napreżeń w osi" z "góra -dół i tu równiez lekarstwem okazało sie połączenie ślizgowe nawet gdy nie występuje przemieszczenie w praktyce z uwagi na wpiety CD w UD. Niedolnosci systemu i konstruktorów zakryto marka i niewątpliwymi udogodnieniami w montażu samego grzybka jak i przewaga w stabilnosci na skosie. Wpowadzono niewatpliwie produkt dobry jednak w zestawieniu kompleksowym system jest tanim bublem.

gin
14-03-2012, 19:25
W poprzdnim poscie pisałem o nowych technologiach których załozeniem wyjściowym jest ustabilizowanie płyty w pukcie ZERO i stworzenie zabudowy nosnej neutralizującej prace więżby dachowej .Błednym rozumowaniem kolegów z francji jest dalsze brnięcie w odwrotnym kierunku czyli dzisiaj wiezba jest tutaj to nasza płyta tutaj ,a jutro wiezba tam to płyty sufitowe tam to błedne rozumowanie doprowadzilo nas wielu do rozwiązań "indywidualnych". Mozemy albo zrobic krok w tył ,aby wykonac kilka kroków do przodu lub dreptać i ściemniać ludziom wedrówke naszych sufitów i smarowac smarem krawedzie aby było im łatwiej sie przemieszczać wraz ze wszystkimi skutkami.
Niewatpliwie zabudowy sufitowe wykonane na podwójnych stelażach są lepsze jak pojedyńcze zabudowy z uwagi na niwelowanie napreżen na samą płyte.

Rom-Kon
14-03-2012, 19:51
gin w wielu kwestiach się z Tobą zgadzam. Ale powiedz jedno - dlaczego u mnie nic nie pęka? Jesli ten grzybek jest taki, jakim go malujesz to dlaczego nie mam reklamacji na poddasza? ...wysyłam zapytanie do jednego z Inwestorów u którego robiłem parę lat temu - jest jeszcze na forum. Może odpowie. tym inwestorem jest Coulignon - moze skrobnie coś na temat swojego poddasza?

gin
14-03-2012, 19:57
gin w wielu kwestiach się z Tobą zgadzam. Ale powiedz jedno - dlaczego u mnie nic nie pęka? Jesli ten grzybek jest taki, jakim go malujesz to dlaczego nie mam reklamacji na poddasza? ...wysyłam zapytanie do jednego z Inwestorów u którego robiłem parę lat temu - jest jeszcze na forum. Może odpowie. tym inwestorem jest Coulignon - moze skrobnie coś na temat swojego poddasza?
Stosujesz mieki wieszak i opracowałes własne rozwiazania.Ja wolałbym uniknąc debaty szczegółowej bo jak sam widzisz odbiegłeś od wielu zaleceń montazowych i masz wiele racji.

gin
14-03-2012, 20:07
Staram sie nie krytykowac personalnych rozwiazań tylko systemowe które są wytycznymi dla wiekszości zarówno tych co zaczynaja swoją przygode jak i tych co robia ja na codzień i tych co jeden raz.

Rom-Kon
14-03-2012, 20:18
Stosujesz mieki wieszak i opracowałes własne rozwiazania.Ja wolałbym uniknąc debaty szczegółowej bo jak sam widzisz odbiegłeś od wielu zaleceń montazowych i masz wiele racji.
faktycznie wieszak jest miękki ale robię równiez na Rigipsie (długie i krótkie) a te nie są miękkie. A że czasem odbiegam od zaleceń systemowców to wiem - czasem sam potrafię pomyśleć. Do wielu rozwiazań doszedłem sam przez lata praktyki np. rozwierane połączenie profili UD w koszach czy narozach i przejście skos-sufit (rozwierane połączenie CD) powód prozaiczny - nie było wtedy profila V :D a doginanie UDeka to cięzka sprawa... co prawda knauf produkował taśmy metalowe z perforacją ale praktycznie niedostępne no i cena kosmiczna!

Dodatkowo sytauację "ratuje" mocne spoinowanie (mid flex i tuff tape na Vario) no i reklamacji niet - a chyba o to chodzi ;)

gin
14-03-2012, 20:29
faktycznie wieszak jest miękki ale robię równiez na Rigipsie (długie i krótkie) a te nie są miękkie. A że czasem odbiegam od zaleceń systemowców to wiem - czasem sam potrafię pomyśleć. Do wielu rozwiazań doszedłem sam przez lata praktyki np. rozwierane połączenie profili UD w koszach czy narozach i przejście skos-sufit (rozwierane połączenie CD) powód prozaiczny - nie było wtedy profila V :D a doginanie UDeka to cięzka sprawa... co prawda knauf produkował taśmy metalowe z perforacją ale praktycznie niedostępne no i cena kosmiczna!

Dodatkowo sytauację "ratuje" mocne spoinowanie (mid flex i tuff tape na Vario) no i reklamacji niet - a chyba o to chodzi ;)
Nie mamy na dzien dzisiejszy rozwiązań na które mucha nie siada do końca. Wszystko ma swoje wady i zalety ale spróbujemy połączyc zalety a wyeliminowac wady i może wtedy :wave: sie wszyscy dogadamy;)

tomaszkonrad
14-03-2012, 23:00
Mam pytanie: niestety nie mam czasu przebijać się przez 300 stron postów i tak naprawdę nie chcę stać się ekspertem w temacie ocieplenia. Czy ktoś może mi zaprojektować ocieplenie dachu na podstawie zdjęć/planów? To co potrzebuję to zalecenia dotyczące materiałów + rozrysowanie wieszaków, uchwytów, miejsc łączenia płyt + porady dotyczące zakupu materiałów. Zdaję sobie sprawę, że niegodziwością jest prosić o darmowe porady nie dając nic w zamian więc co do wynagrodzenia finansowego się porozumiemy już na priv. Zapraszam!

Rom-Kon
15-03-2012, 09:07
Mam pytanie: niestety nie mam czasu przebijać się przez 300 stron postów i tak naprawdę nie chcę stać się ekspertem w temacie ocieplenia. Czy ktoś może mi zaprojektować ocieplenie dachu na podstawie zdjęć/planów? To co potrzebuję to zalecenia dotyczące materiałów + rozrysowanie wieszaków, uchwytów, miejsc łączenia płyt + porady dotyczące zakupu materiałów. Zdaję sobie sprawę, że niegodziwością jest prosić o darmowe porady nie dając nic w zamian więc co do wynagrodzenia finansowego się porozumiemy już na priv. Zapraszam!
...jesli sam chcesz zrobić poddasze to musisz zgłębić temat - inaczej nie idzie.

Jesli chcesz sprawdzać ekipę wykonawczą to lepiej zatrudnić taką której nie trzeba aż tak sprawdzać.

Jesli jesteś wykonawcą to po takich pytaniach stwierdzam że nie jesteś gotowy na takie roboty - odpuść sobie bo popłyniesz....

mdab
15-03-2012, 14:40
co prawda knauf produkował taśmy metalowe z perforacją ale praktycznie niedostępne no i cena kosmiczna!

Z tą cena to bym nie przesadzał, kupowałem 2 może 3 tygodnie temu materiał na poddasze i porównując cenę 2 profili UD z profilem narożnikowy Knauf'a to profil Knaufa wychodzi taniej.

Profil UD Ultrastil 4m 8,40zł (2M 4,20)
Profil narożnikowy 50m 191zł (1M 3,80).

Wiadomo, że można kupić tańsze profile ale i tak różnica nie będzie jakaś duża.

Rom-Kon
15-03-2012, 17:19
Z tą cena to bym nie przesadzał, kupowałem 2 może 3 tygodnie temu materiał na poddasze i porównując cenę 2 profili UD z profilem narożnikowy Knauf'a to profil Knaufa wychodzi taniej.

Profil UD Ultrastil 4m 8,40zł (2M 4,20)
Profil narożnikowy 50m 191zł (1M 3,80).

Wiadomo, że można kupić tańsze profile ale i tak różnica nie będzie jakaś duża.
Cena praktycznie się nie zmieniła od 10 lat więc wtedy zabijała... Spoinówka Vario wtedy kosztowała 20zł/5kg a dziś 25zł/5kg wiec też była droga a dziś ogólnie dostępna.

kalio
15-03-2012, 18:09
dobra mam taki problem

krokiew narożna mam jeden skos drugi skos do kolankowej V profil przymocowany w poziomie i jak prawidłowo wyznaczyć linie narożna bo albo mi się rozjeżdża róg - brak kata prostego albo zaczyna brakować wieszaka.

wykonanie Więźby nie jest najlepszych lotów.

Rom-Kon
15-03-2012, 19:35
możesz powiedzieć w którym roku wymyśliłeś to łączenie ud w koszach?
znajdę może jakiegoś posta na forum z tym tematem?
Poszukaj postów z ubiegłego wieku... bo tyle czasu już to stosuję. Połączenie CDeków trochę później bo dopiero jak z ESów przeszedłem na grzybki. Zresztą grzybki i taśmy midflex i TT też ja rozpropagowałem na tym forum tak samo obróbkę okien z "progiem".

...i małe pytanie do Ciebie-stosowacza ESów: dlaczego chociaż UDeki już skręcałem dawno to dopiero jak przeszedłem na grzybki zacząłem skręcać dwa CDeki skos-sufit? Wcześniej takie połączenie robiłem na "zakładkę" (płyty) ...chyba dwa razy próbowałem tam zrobić połączenie ślizgowe a że mi się ten narożnik się nie podobał więc pozostałem przy połączeni "sztywnym". W czasach przed Midflexem używałem papierowej z wkładkami aluminiowymi (Rigips) ale by jej nie rozerwało (w samym narożniku) dawałem pod spód siatkę...

Rom-Kon
15-03-2012, 19:38
dobra mam taki problem

krokiew narożna mam jeden skos drugi skos do kolankowej V profil przymocowany w poziomie i jak prawidłowo wyznaczyć linie narożna bo albo mi się rozjeżdża róg - brak kata prostego albo zaczyna brakować wieszaka.

wykonanie Więźby nie jest najlepszych lotów.
Więźbę zostaw- nic do nie równaj bo zawsze jest krzywa. Naroże łapiesz od punktu na kolankowei do punktu na suficie. Najpierw musisz zrobić sufit.
Zaraz poszukam fotek - może będzie ten szczegół.

Dolny punkt podparcia UDeków:
http://images8.fotosik.pl/1755/40a070b21af81307.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Niestety na fotosiku nie mam fotki naroża i górnego punktu na suficie ale mam od kosza... naroże jest prawie takie samo tyle że sufit "idzie w drugą stronę"

http://images47.fotosik.pl/185/09bd1b919c92526d.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images38.fotosik.pl/180/6af89b985220580d.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

...musisz wyobrazić sobie że ten kosz idzie w drugą stronę. Jak znajdę fotki naroża to wrzucę na fotosika i wkleję.

profi45
15-03-2012, 20:24
Więźbę zostaw- nic do nie równaj bo zawsze jest krzywa. Naroże łapiesz od punktu na kolankowei do punktu na suficie. Najpierw musisz zrobić sufit.
Zaraz poszukam fotek - może będzie ten szczegół.

Dolny punkt podparcia UDeków:
http://images8.fotosik.pl/1755/40a070b21af81307.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Rom ta twoja dżida do podpierania to na wojne sie nadaje do strzelania z łuku :D

profi45
15-03-2012, 20:44
dobra mam taki problem

krokiew narożna mam jeden skos drugi skos do kolankowej V profil przymocowany w poziomie i jak prawidłowo wyznaczyć linie narożna bo albo mi się rozjeżdża róg - brak kata prostego albo zaczyna brakować wieszaka.

wykonanie Więźby nie jest najlepszych lotów.
Zetniesz tyłki w 2UD aby sie przednie scianki weszły w schodzące sie profile v i złapiesz pchełkami .Na suficie wyznaczysz wierzchołek i wkrecisz wkręta pomiedzy 2UD.
Na suficie tez możesz powyćinać 2UD jak trzeba.

Rom-Kon
15-03-2012, 20:50
profi45 dzidą się rzuca a do łuku to raczej strzała się nada... do kuszy bełt...

profi45
15-03-2012, 21:03
profi45 dzidą się rzuca a do łuku to raczej strzała się nada... do kuszy bełt...
Bron masz na wojne w każdym razie.

profi45
15-03-2012, 21:13
Tak miedzy nami to nie spadają ci udeki z dzidy jak celujesz cdekiem?
Tylko z reka na sercu jak odpowiesz;)