PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

wojtirz
28-02-2013, 13:37
Podłóż podkładkę

No właśnie tak zrobiłem bo nie widziałem innego rozwiązania. Dzięki za opd. :)

skowronp
01-03-2013, 10:59
Panowie krótkie pytanie - co najpierw: gładź i szlifowanie na gotowo czy wiercenie otworów pod gniazdka/kontakty/kaloryfer/oświetlenie?

rafał2011
01-03-2013, 12:35
Pierwsza gładź.

...otwory pod gniazdka i kontakty, pierwsze słysze:)

skowronp
01-03-2013, 13:05
...otwory pod gniazdka i kontakty, pierwsze słysze:)

Ale o co kaman?

rafał2011
01-03-2013, 13:57
Ale o co kaman?

Zawsze spotykałem gniazdka które zaciskały się w puszkach, dlatego pisze że pierwsze słyszę o otworach pod gniazdka i kontakty.

skowronp
01-03-2013, 15:01
Zawsze spotykałem gniazdka które zaciskały się w puszkach, dlatego pisze że pierwsze słyszę o otworach pod gniazdka i kontakty.

AAAAA rozumiem. Jasna sprawa że pod puszki w których to będą gniazdka etc. ;)

A że pierwsza gładź to dzięki. Teraz będę musiał wymyśleć jakieś drzwiczki by móc się dostać za przedściankę (wysunięta 1,5m od kolankowej). Robicie takowe z karton gipsu i profili czy kupujecie jakieś gotowe (metal / drewno) ?

rafał2011
01-03-2013, 17:00
To wytnij najpierw otwory na puszki, wklej je według tynku i dopiero gładź.

slusar
01-03-2013, 20:14
Witam ponownie dostałem dobrą ofertę na wełnę URSA i mama teraz dylemat co wybrać Isover Super-Mata czy URSA DF 32 PLATINUM? Proszę fachowców o podpowiedź.

Podpinam się pod pytanie,dotychczas nie miałem okazji pracować na Ursa

rafał2011
02-03-2013, 11:53
Podpinam się pod pytanie,dotychczas nie miałem okazji pracować na Ursa

Ja robiłem na 39ce, parametry takie same jak uni-mata ale niestety gorsza jakość niż isover.
Podejrzewam że 32 ursy będzie gorsza niż 33 isovera chodź parametry mówią coś innego.

olo7olo
02-03-2013, 12:28
Witam,
Mam pytanko do fachowców.
Mam ofertę na profile Metpol do zabudowy g/k. Czy to wart polecenia system czy może szukać innego np. Rigips lub inne? Bardzo proszę o poradę. Dodam, że system będzie montowany na grzybkach.

Fo_
02-03-2013, 19:27
Szukaj innego - Knauf, Rigips, Nida..
Zwróć uwagę aby poszczególne elementy pochodziły od jednego producenta.

rafał2011
02-03-2013, 21:45
Ważna też jest grubość profila np. 0.50 , 0.55 ,0.60 im grubszy tym lepszy.

olo7olo
02-03-2013, 22:03
Dziękuję za podpowiedzi. Mam jeszcze innego dostawcę dystrybutora Knaufa więc może Knauf. Zastanawiam się więc teraz nad wełną - może też Knauf? Wcześniej myślałem żeby dać Isover. Macie może jakieś informacje lub doświadczenia, która lepsza?

rafał2011
02-03-2013, 22:08
Upychałem coś 0.042 knaufa i powiem że jest straszny śmierdzący flak:), stawiałbym na isovera.

rafał2011
02-03-2013, 22:14
knaufa to tylko sheetrocka polecam:D


no i kołki SM bo są lepsze od rygipsa


w sumie to i płytę mają lepszą.

olo7olo
02-03-2013, 22:34
Dzięki Rafał. Widzę, że jeszcze muszę zgłębić temat.

skowronp
03-03-2013, 09:22
Witam,
Mam pytanko do fachowców.
Mam ofertę na profile Metpol do zabudowy g/k. Czy to wart polecenia system czy może szukać innego np. Rigips lub inne? Bardzo proszę o poradę. Dodam, że system będzie montowany na grzybkach.

Jako amator (mam słabe porównanie) mogę je polecić. Są w sztywne (CD) i mają perforację. UD nie ma perforacji ale umówmy się że nie jest ona koniecznie potrzebna. Do poddasza używam razem z wieszakami koelnera i wszystko pasuje do siebie.

Grubość 0,6 mm jeśli dobrze pamiętam.

olo7olo
03-03-2013, 12:12
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przykręcania płyt g/k. Mój wykonawca twierdzi, że zawsze przykręcał je poziomo wzdłuż profili CD tak, że krawędzie płyt łączyły się na profilu i były do niego przykręcone dzięki czemu tworzyły sztywną konstrukcję i nie było pęknięć na łączeniach. Z tego co się do tej pory naczytałem aktualnie wszelkie wytyczne mówią, żeby płyty przykręcać prostopadle do CD-ków. Teraz sam nie wiem czy zrobić tak jak mówi mój wykonawca czy upierać się przy drugim rozwiązaniu?

rafał2011
03-03-2013, 12:36
Stara szkoła to kręcenie wzdłuż cd, teraz kręci się płyty prostopadle do profili.

olo7olo
03-03-2013, 15:39
No właśnie tyle już wiem, że to stara szkoła, ale on tylko tak jak do tej pory robił. Swoją drogą czy w związku z tym, że teraz kręci się prostopadle ten starszy sposób był w czymś wadliwy?

rafał2011
03-03-2013, 19:29
Stary sposób nie jest zły , nowy jest prostszy i szybszy w montażu, dlatego teraz się tak robi.

olo7olo
03-03-2013, 21:32
Sorry, że tak pytam ale okazało się, że zaczęło mi się nagle śpieszyć :)
1. Czy warto dać wiatroizolację? Mam pełne deskowanie, papę i dachówkę ceramiczną.
2. Czy jeśli nie dam wiatroizolacji to robić pajęczynkę ze sznurka żeby na pewno była szczelina wentylacyjna?
3. Krokwie mam 16 cm a jako pierwszą warstwę chcę dać wełnę 15 cm w związku z czym zostaje tylko 1 cm na szczelinę - planuję więc nabić na krokwie deski calówki aby uzyskać dodatkowe 2,5 cm - będzie git? Czy tak się robi?
4. Czy jeśli zdecyduję się na któryś system np. Metpol lub Knauf to grzybki też koniecznie systemowe czy lepiej Koelnera powszechnie polecane będą pasowały?
Z góry dzięki za podpowiedzi.

rafał2011
03-03-2013, 21:47
Dwie strony wcześniej było o nadbijaniu.

...lepszy będzie sznurek niż wiatroizolacja.


Jeżeli chodzi o grzybki to nie wiem, chodź wydaje się że system to system.


Do poddasza używam razem z wieszakami koelnera i wszystko pasuje do siebie.

Fo_
03-03-2013, 22:00
1.Gdzie tą wiatroizolację zamierzasz wyprowadzić?
2.Tak
3.Tak
4.Zastosuj rozwiązanie systemowe

olo7olo
03-03-2013, 22:32
1.Gdzie tą wiatroizolację zamierzasz wyprowadzić?
2.Tak
3.Tak
4.Zastosuj rozwiązanie systemowe[/QUOTE]

1. Między krokwie

dwoz
04-03-2013, 13:58
Witam,
1. Wyczytałem, że przed szpachlowaniem wzdłuż profili U przyklejać taśmę malarską, jaka do tego będzie najlepsza papierowa, czy PCV np. blue dolphin?
2. Czy płyty które będą się stykały ze ścianą również frazuje się?

zajac marcowy
04-03-2013, 14:07
Ad.1 nie przyklejaj żadnej taśmy - po ich zdjeciu powstaną ząbki wzdłuż krawędzi taśmy, szpachlowanie powinno gładko przechodzić na płaszczyznę płyty.
Ad 2 zależy jaki system szpachlowania połaczeń np z flizelina koniecznie, z siatką odwrotnie

dwoz
04-03-2013, 16:13
Czy flizelina ma nachodzić na ścianę, tak jak na obrazku:
174312
Czy ma być tylko na suficie i łączeniu?

pedronx
04-03-2013, 16:31
Czy flizelina ma nachodzić na ścianę, tak jak na obrazku:
174312
Czy ma być tylko na suficie i łączeniu?

Jeśli ściana otynkowana, to nie wyjeżdżasz fizeliną. Ja u siebie w takiej sytuacji będę robił połączenie ślizgowe, czyli tam gdzie jest pionowy odcinek fizeliny (na Twoim rysunku) będzie taśma malarska (nie jestem pewny czy tak się nazywa, ale chodzi o to żeby była śliska od strony płyty), tylko że będzie dosunięta do profila UD. Potem szpachlulemy ten rowek i wycinamy wystającą część taśmy. Potem akrylujemy.

Specem nie jestem ale tak wyczytałem.

Do speców: Panowie, to na którym systemie się lepiej robi? Wybieram między Knaufem a Rigipsem.
Pozdro

mdab
04-03-2013, 16:43
Witam ponownie dostałem dobrą ofertę na wełnę URSA i mama teraz dylemat co wybrać Isover Super-Mata czy URSA DF 32 PLATINUM? Proszę fachowców o podpowiedź.

Przed rokiem mialem podobny dylemat, wybralem welne URSA (stwierdzilem ze jezeli cena jest niemal identyczna nawet z lekka przewaga na dla URSY to wybiore welne o lepszych parametrach izolacyjnych). Niestety nie mam porownania do Super Maty Isovera. Przestrzen nieuzytkowa natomiast ocieplalem i URSA i ISOVEREM obie lambda 0,039 i nie widze roznicy pomiedzy nimi.

Jezeli chodzi o welne URSA DF32 Platinum moge powiedziec, ze pyli mniej niz welny 0,039 (zarowno URSA jak i ISOVER). Przy ukladaniu pomiedzy krokwie w rozstawie do okolo 80 cm trzyma sie bez dodatkowego sznurowania, powyzej juz trzeba sie wspomagac sznurkiem.

Rom-Kon
04-03-2013, 20:29
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przykręcania płyt g/k. Mój wykonawca twierdzi, że zawsze przykręcał je poziomo wzdłuż profili CD tak, że krawędzie płyt łączyły się na profilu i były do niego przykręcone dzięki czemu tworzyły sztywną konstrukcję i nie było pęknięć na łączeniach. Z tego co się do tej pory naczytałem aktualnie wszelkie wytyczne mówią, żeby płyty przykręcać prostopadle do CD-ków. Teraz sam nie wiem czy zrobić tak jak mówi mój wykonawca czy upierać się przy drugim rozwiązaniu?


Stara szkoła to kręcenie wzdłuż cd, teraz kręci się płyty prostopadle do profili.


No właśnie tyle już wiem, że to stara szkoła, ale on tylko tak jak do tej pory robił. Swoją drogą czy w związku z tym, że teraz kręci się prostopadle ten starszy sposób był w czymś wadliwy?


Stary sposób nie jest zły , nowy jest prostszy i szybszy w montażu, dlatego teraz się tak robi.

Stary sposób jest gorszy pod tym wzgledem że krawędź cięta (ze swej natury zawsze słabsza niż oryginalna) nie wypada na profilu (chyba że wstawka krzyżowa). Dodatkowo stelaż trzeba zrobić idealnie co 40cm bo płyty "zjadą" z profili i wtedy nawet krawędź oryginalna nie będzie podparta... większe prawdopodobieństwo że może coś pójść nie tak. Ale to Wykonawca daje gwarancje...

olo7olo
04-03-2013, 22:10
Wykonawca jak wykonawca. Generalnie jest to mój kolega tyle tylko, że z pewnym doświadczeniem a ja w sumie zielony, jedynie uzbrojony w informacje z tego forum. Właśnie dlatego z nim dyskutuję na temat sposobu kręcenia płyt, ponieważ on robił do tej pory wg. tzw. starej szkoły, a ja się tu naczytałem żeby kręcić prostopadle. W sumie to jednak ja muszę podjąć decyzję czy robić "po staremu" czy "po waszemu". On sam stwierdził, że faktycznie tak jak on robi to trzeba znacznie dokładniej się przyłożyć do roboty, ale za to wg. niego nie ma prawa być pęknięć. Prostopadle nigdy nie robił, więc się nie wypowiada.
Póki co sam nie wiem, którą wersję przyjąć - tym bardziej, że będę walczył razem z nim.

rafał2011
05-03-2013, 09:01
Masz problem:( jeżeli zdecydujesz się na kręcenie prostopadłe, polecam taśmę papierową sheetrock na spoiny:)
Pozdrawiam.

pedronx
05-03-2013, 10:12
Do speców: Panowie, to na którym systemie się lepiej robi? Wybieram między Knaufem a Rigipsem.
Pozdro

Podnoszę pytanko ;)

ZygmuntRolicz
05-03-2013, 11:27
Rigips. Ma pełny system i daje wieczną gwarancję.


Podnoszę pytanko ;)

pedronx
05-03-2013, 12:20
Dziękuję za opinię. Robiłem już zabudowę (małą, przedpokój i kuchnia, głównie gzymsiki) na płytach rigipsa i fajnie się robiło - sztywne, mocne. Ale nie mam porównania do Knaufa.
Czy profile też brać Rigipsa, czy inne noname też są dobre?

Czy ktoś jeszcze mógłby się podzielić opinią?
Pozdro

rafał2011
05-03-2013, 13:50
Robiłem już zabudowę (małą, przedpokój i kuchnia, głównie gzymsiki) na płytach rigipsa i fajnie się robiło - sztywne, mocne.
Pozdro

Przecież to są najmiększe płyty z wszystkich.

Spróbuj knaufa lub nidy.

rafał2011
05-03-2013, 14:02
Zimowały mi raz płyty (rigipsa) na poddaszu bez ogrzewania, powiem że nie byłem pewny tego że dadzą rade, ale na szczęście nic im się nie stało. Knaufa zostawiałem kilka razy i nie martwiłem się, że coś im będzie, nawet o norgipsa nie bałem się tak jak o RIGIPSA_a moim zdaniem to najlepsza płyta do małych nitypowych zabudów i łuków, lecz na poddasza polecam inne płyty.

rafał2011
05-03-2013, 14:08
Powiem jeszcze że do klejenia (placki) na ścianę jest to najgorsza płyta którą w życiu robiłem.

dwoz
05-03-2013, 14:40
174487
Czy w miejscach zaznaczonych na obrazku na czerwono daje się flizelinę? Chodzi o łączenie poddasza z ścianką okna dachowego, jeżeli tak to, czy flizelina ma nachodzić na ściankę okna dachowego, czy też ma być tylko na poddaszu?

rafał2011
05-03-2013, 14:49
174487
Czy w miejscach zaznaczonych na obrazku na czerwono daje się flizelinę? Chodzi o łączenie poddasza z ścianką okna dachowego, jeżeli tak to, czy flizelina ma nachodzić na ściankę okna dachowego, czy też ma być tylko na poddaszu?

Jeżeli dajesz narożnik aluminiowy, wtedy dobrze jest dać w tym miejscu fizeliną lub taśmę papierową aby się nie zarysowało na łączeniu płyt, możesz też wkleić na glifach okna (więcej roboty) ale nie zaszkodzi ( mniejsze prawdopodobieństwo odbicia narożnika przy uderzeniu).
Można też wkleić taśmę mid-flex na narożnik góra/dół i dallasa sheetrocka na obie strony, wtedy już bez taśm/fizelin.


...czyli płaszczyzna poddasza jedna fizelina i "ścianka okna dachowego" druga fizelina lub taśma.

dwoz
05-03-2013, 14:57
rozumiem, dziękuje :)

skowronp
05-03-2013, 18:43
Uzupełnię tylko powyższe. Koelner pasuje do Metpolu jednak wczoraj dokupowałem grzybków i kupiłem oryginalne Metpolu. I wnioski są takie:
- Metpol jest odrobinę sztywniejszy od Koelnera
- Metpol ciut lepiej trzyma jednak trudniej zdejmuje się z nich profile
- Metpol 17 jest dłuższy niż Koelner 17 cm (różnica 3 cm czyli grubości profila)

Ot takie przemyślenia.

dwoz
05-03-2013, 21:10
W przypadku gdy dolny glif zamontuję pionowo wzdłuż otynkowanej ściany to w jaki sposób wykonuje się łączenie płyta kg - ściana? standardowo szpachla-taśma-szpachla?
174592
czy w takim przypadku montażu nie jest zwiększone ryzyko powstania pęknięć?

Rom-Kon
05-03-2013, 22:34
W przypadku gdy dolny glif zamontuję pionowo wzdłuż otynkowanej ściany to w jaki sposób wykonuje się łączenie płyta kg - ściana? standardowo szpachla-taśma-szpachla?
174592
czy w takim przypadku montażu nie jest zwiększone ryzyko powstania pęknięć?
W takim przypadku dolny glif jest elementem ściany. Ja łączenie ściana-płyta zbroję taśmami (szeroka siatka i taśmy pełne) a boki (krawędź z bocznymi glifami) robię na ślizgu i maskuję akrylem.

Rom-Kon
05-03-2013, 22:42
Jeżeli dajesz narożnik aluminiowy, wtedy dobrze jest dać w tym miejscu fizeliną lub taśmę papierową aby się nie zarysowało na łączeniu płyt, możesz też wkleić na glifach okna (więcej roboty) ale nie zaszkodzi ( mniejsze prawdopodobieństwo odbicia narożnika przy uderzeniu).
Można też wkleić taśmę mid-flex na narożnik góra/dół i dallasa sheetrocka na obie strony, wtedy już bez taśm/fizelin.


...czyli płaszczyzna poddasza jedna fizelina i "ścianka okna dachowego" druga fizelina lub taśma.
...a jeszcze nie tak dawno wyśmiewałeś się ze mnie że daję pod narożniki AL siatkę. Ciekawe... czyżby życie zweryfikowało poglądy?

Rom-Kon
05-03-2013, 22:58
Zimowały mi raz płyty (rigipsa) na poddaszu bez ogrzewania, powiem że nie byłem pewny tego że dadzą rade, ale na szczęście nic im się nie stało. Knaufa zostawiałem kilka razy i nie martwiłem się, że coś im będzie, nawet o norgipsa nie bałem się tak jak o RIGIPSA_a moim zdaniem to najlepsza płyta do małych nitypowych zabudów i łuków, lecz na poddasza polecam inne płyty.
Widziałem moją robotę po trzech latach zimowania bez ogrzewania. Nie pamiętam jakiej firmy płyty ale oprócz dwóch czy trzech pęknięć akrylu w narożnikach (drobnych) płytom, spoinom ani farbie a także szpachlom na ścianach (wszystko wstępnie pomalowane) nic się nie stało. Ta część budynku (pół bliźniaka ale jeden właściciel całości) nadal nie jest zamieszkana ani ogrzewana- już czwarty rok! ...w zeszłym roku kładliśmy płytki w drugim garażu więc mogłem obejrzeć całość.

dwoz
06-03-2013, 09:21
W takim przypadku dolny glif jest elementem ściany. Ja łączenie ściana-płyta zbroję taśmami (szeroka siatka i taśmy pełne) a boki (krawędź z bocznymi glifami) robię na ślizgu i maskuję akrylem.

Dziękuje bardzo za wyjaśnienie :)
Jeżeli na dolnym glifie zdecydowałbym się na dodatkowy skos, to połączenie ślizgowe ciągnąć, aż do ramy okiennej (niebieska i zielona linia na obrazku), czy tylko do końca glifu "ściennego" (sama niebieska linia na obrazku.)?
174641

gin
06-03-2013, 09:27
Uzupełnię tylko powyższe. Koelner pasuje do Metpolu jednak wczoraj dokupowałem grzybków i kupiłem oryginalne Metpolu. I wnioski są takie:
- Metpol jest odrobinę sztywniejszy od Koelnera
- Metpol ciut lepiej trzyma jednak trudniej zdejmuje się z nich profile
- Metpol 17 jest dłuższy niż Koelner 17 cm (różnica 3 cm czyli grubości profila)

Ot takie przemyślenia.
Sam sobie odpowiedziałeś. Metpol to bardzo solidny producent . Wcześniej produkował dla knaufa cały asortyment.

Rom-Kon
06-03-2013, 11:36
Dziękuje bardzo za wyjaśnienie :)
Jeżeli na dolnym glifie zdecydowałbym się na dodatkowy skos, to połączenie ślizgowe ciągnąć, aż do ramy okiennej (niebieska i zielona linia na obrazku), czy tylko do końca glifu "ściennego" (sama niebieska linia na obrazku.)?
174641
Całość... i niebieska i zielona.

rafał2011
06-03-2013, 12:04
...a jeszcze nie tak dawno wyśmiewałeś się ze mnie że daję pod narożniki AL siatkę. Ciekawe... czyżby życie zweryfikowało poglądy?

Nie przypominam sobie, chyba był to ktoś inny, ale wiem że Ty lubisz barwić.
...co miało by za sens wklejać fizeline pod narożnik na glifie okna gdzie płyty się ze sobą nie łączą?
chodziło o wklejanie na narożnik.

profi45
06-03-2013, 19:54
Nie przypominam sobie, chyba był to ktoś inny, ale wiem że Ty lubisz barwić.
...co miało by za sens wklejać fizeline pod narożnik na glifie okna gdzie płyty się ze sobą nie łączą?
chodziło o wklejanie na narożnik.
Wklejanie siatki na narożnik ? możesz wyjaśnić . Przy okazji wklejanie siatki pod narożnik proszę

profi45
06-03-2013, 19:56
...a jeszcze nie tak dawno wyśmiewałeś się ze mnie że daję pod narożniki AL siatkę. Ciekawe... czyżby życie zweryfikowało poglądy?
Jak to sie robi ?

Rom-Kon
06-03-2013, 21:00
No przyznać się czyja to robota! Jeśli nie dajecie siatki lub innej taśmy pod narożnik (jak słusznie stwierdził profi POD narożnik!) to może być "dzieło" każdego z was!

http://images10.fotosik.pl/3610/9138c6635eade28e.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3610/e52de91b5a5f0e17.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3610/6e4dda90c1f9334b.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3610/fb421aa4918a38a2.jpg (http://www.fotosik.pl)

No więc który pracował w Wawie na Grzymalitów? :cool:

rafał2011
06-03-2013, 21:07
Używajcie takich narożników i nie będziecie mieć problemu:
175199

174754174755

Marlid
06-03-2013, 21:21
czytam wszystko po kolei i już mi łeb pęka . może by zrobić jakieś podsumowanie dotyczące spoinowania płyt ? kilka pytań
1- jaką masą najlepiej spoinować płyty ?
2- czy najpierw wypełnić szczeliny między płytami a po wyschnięciu wklejać taśmy
3- jakich taś używać na łączenia płyt a jakich na styku płyty ze scianą (połaczenie ślizgowe)- tufftape a może wystarczy sheetrock ? a może inna ?
4- jakich taśm używać w narożnikach zewnetrznych i wewnętrznych - tylko midflex ?
5- czy pod narożniki aluminiowe dawać siatkę, fizelinę czy papier i jaką ?
6- jaka gładz na warstwę finisz po całości płyt ?
7- kiedy można zacząć spoinowanie w nieogrzewanym domu ?
8 - jaki grunt do krawędzi ciętych ?

Rom-Kon
06-03-2013, 21:22
profi45 jakbys nie wiedzial to, pod tasmy pelne* jak "mid-flex" tez daje sie siatke :)
*nazewnictwo NDOP
Nie przeczę - jest to czasem "guma na gumę" (jak to mawia mój obecny Inwestor i jego śwagier) ale jest to mój "dupochron" przed reklamacjami. :yes:

Rom-Kon
06-03-2013, 21:39
czytam wszystko po kolei i już mi łeb pęka . może by zrobić jakieś podsumowanie dotyczące spoinowania płyt ? kilka pytań
1- jaką masą najlepiej spoinować płyty ?
2- czy najpierw wypełnić szczeliny między płytami a po wyschnięciu wklejać taśmy
3- jakich taś używać na łączenia płyt a jakich na styku płyty ze scianą (połaczenie ślizgowe)- tufftape a może wystarczy sheetrock ? a może inna ?
4- jakich taśm używać w narożnikach zewnetrznych i wewnętrznych - tylko midflex ?
5- czy pod narożniki aluminiowe dawać siatkę, fizelinę czy papier i jaką ?
6- jaka gładz na warstwę finisz po całości płyt ?
7- kiedy można zacząć spoinowanie w nieogrzewanym domu ?
8 - jaki grunt do krawędzi ciętych ?

Moje (!) odpowiedzi:

1- dla mnie najlepsza to Vario lub Uniflot
2- przy krawędziach ciętych i dużych szczelinach tak
3- tufftape na spoiny (cięte i oryginalne) zwykła papierowa na obrzeża przy ścianach
4- najlepsza (najdroższa) Ultraflex, dalej Midflex ------> zwykła papierowa co kto woli (i na co stać)
5-pod narożniki u mnie obowiązkowo siatka (patrz posty powyżej)
6- dowolna, wiaderkowa lub sypana. Teraz używam akrylputz start-finisz na poprzedniej Profinish (Rigips)
7- przy dodatnich temperaturach ale zalecenia są od 5* wzwyż (spoinowałem przy 2-3* i też nic się nie dzieje do dziś!)
8- nawet zwykła woda tyle że na bieżąco trzeba moczyć a zagruntować gruntem można wcześniej i nie "wyschnie". Dobry jest CT17 (2l na całe poddasze i jeszcze zostanie!)

rafał2011
06-03-2013, 21:57
1- jaką masą najlepiej spoinować płyty ?


sheetrock



2- czy najpierw wypełnić szczeliny między płytami a po wyschnięciu wklejać taśmy


Jeżeli robimy na na płycie z krawędziom HRAK- wtedy uzupełniamy szczelinę, jeżeli na krawędzi AK-możemy kleić bez uzupełniania.



3- jakich taś używać na łączenia płyt a jakich na styku płyty ze scianą (połaczenie ślizgowe)- tufftape a może wystarczy sheetrock ? a może inna ?


Tylko sheetrock.



4- jakich taśm używać w narożnikach zewnetrznych i wewnętrznych - tylko midflex ?


na zewnętrzne mid-flex na wewnętrzne original




5- czy pod narożniki aluminiowe dawać siatkę, fizelinę czy papier i jaką ?


Najlepiej wkleić fizelinę na narożnik lub użyć takiego jak na zdjęciu wyżej.



6- jaka gładz na warstwę finisz po całości płyt ?


sheetrock plus3



7- kiedy można zacząć spoinowanie w nieogrzewanym domu ?


Zawsze jest napisane na opakowaniu materiału którym robimy.



8 - jaki grunt do krawędzi ciętych ?


Jeżeli spoinujemy na taśmach sheetrock, nie nacinamy fazy, więc nie ma co gruntować.

profi45
07-03-2013, 09:10
profi45 jakbys nie wiedzial to, pod tasmy pelne* jak "mid-flex" tez daje sie siatke :)
*nazewnictwo NDOP
Podobno kto pyta nie błądzi:cool: ale na tym forum widać wszystko jest możliwe:)

michalmaciej_1984
07-03-2013, 14:26
witam. mam pytanie odnosnie szlufowania polaczen gipsowych przy plytach. mianowicie zakupilem zyrafe i zastanawiam sie nad kupnem odkurzacza uniwersalnego na sucho i mokro karcher wd 3200. co sadzicie o tym polaczeniu? da rade? moze ktos uzywal lub uzyea tego odkurzacza? dodam iz do szlifowania mam domek o pow. ok. 140 mk.

Rom-Kon
07-03-2013, 21:55
witam. mam pytanie odnosnie szlufowania polaczen gipsowych przy plytach. mianowicie zakupilem zyrafe i zastanawiam sie nad kupnem odkurzacza uniwersalnego na sucho i mokro karcher wd 3200. co sadzicie o tym polaczeniu? da rade? moze ktos uzywal lub uzyea tego odkurzacza? dodam iz do szlifowania mam domek o pow. ok. 140 mk.Rewelacji nie będzie.... nie licz że żyrafę przyssie do sufitu tak że zawiśnie - nie ten przedział cenowy. Trochę zakurzysz ale to budowa a nie zamieszkane pomieszczenia. Jednym słowem - da radę ale szału nie będzie.

michalmaciej_1984
07-03-2013, 22:20
o to mi wlasnie chodzilo. niewiesz moze czy powinno sie stosowac jakies dodatkowe filtry? dzieki za odpowiedzz. bedzie pomocna w deecyzji

Rom-Kon
07-03-2013, 23:03
o to mi wlasnie chodzilo. niewiesz moze czy powinno sie stosowac jakies dodatkowe filtry? dzieki za odpowiedzz. bedzie pomocna w deecyzji
Mam też podobny odkurzacz. Wszystkie możliwe filtry usunąłem. Zostawiłem tylko worek (wielokrotnego użytku) by zmaksymalizować siłę ssania. Większość (wszystkie?) odkurzaczy przemysłowych ma chłodzenie silnika powietrzem zewnętrznym a nie tak jak domowe "przez rurę" więc jeśli coś przeleci to nie zaszkodzi silnikowi. Ja do swojego dokupiłem długą rurę -6m. Można kupić na metry w serwisach - mi się udało 5 lat temu i do dziś służy.

Rom-Kon
07-03-2013, 23:12
(...)

Jeżeli spoinujemy na taśmach sheetrock, nie nacinamy fazy, więc nie ma co gruntować.

...a jeśli spoinujemy Vario to nie używamy żadnych taśm! Tak jest napisane na worku!!!



UWAGA! Prawda ale na stabilnych podłożach a zabudowy poddaszy i ścianki na profilach do takich nie należą - czego dużo "fachowców" już nie doczytało a efekt widziałem w grudniu...żadnej taśmy nie dali... żal było patrzeć... ale pocieszenie: idzie ciepło i specjaliści od wszelkiej wykończeniówki wracają do betoniarek, smołować dachy itp. prac.

olo7olo
07-03-2013, 23:44
Witam,
Mam jeszcze krótkie pytanko - czy jest jakaś wyższość wełny Isover nad Ursa lub odwrotnie? Mam dwie propozycje i podzielone zdania, więc może ktoś z was doradzi.
Jeszcze pytanko odnośnie wyboru wkrętarki - wiem że powinna być solidna bo wkręcania będzie sporo. Widziałem taką Bosh za dwieście parę PLN w Castoramie, moment 15 NM - starczy? Czy może mocniejszą lub inną?

michalmaciej_1984
08-03-2013, 01:02
dzieki rom-kon za odpowiedzi

pedronx
08-03-2013, 17:13
Hej,
Ja jeszcze w temacie wyższości płyt jednych nad drugimi. Jak na razie Rigips wysunął się na prowadzenie bo ma płyty z zfazowanymi 4ma krawędziami (4PRO).
Robiliście już na tym? Dobre to to? Jest na jutubie filmik z którego wynika, że szybciej się robi.
Dzięki i pozdro

ps.
i jeszcze jedno, co to za taśma dookoła pomieszczenia? i czy to jest ta taśma poślizgowa?
Jakiej używacie na co dzień?
https://www.youtube.com/watch?v=Ilv9V0UjpNM

Rom-Kon
08-03-2013, 17:45
Witam,
Mam jeszcze krótkie pytanko - czy jest jakaś wyższość wełny Isover nad Ursa lub odwrotnie? Mam dwie propozycje i podzielone zdania, więc może ktoś z was doradzi.
Jeszcze pytanko odnośnie wyboru wkrętarki - wiem że powinna być solidna bo wkręcania będzie sporo. Widziałem taką Bosh za dwieście parę PLN w Castoramie, moment 15 NM - starczy? Czy może mocniejszą lub inną?

Osobiście wolę Isover ale to może być tylko moje subiektywne odczucie.

Wkrętarka do płyt nie potrzebuje mocy tylko obrotów. Najlepsza 2-biegowa. 1-bieg do przykręcania grzybków a 2-bieg do płyt. 2-bieg min. (absolutne minimum) 1200obrotów/min. 15Nm wystarczy. W lirojku są teraz takie żółte z 2 aku (litowe) za 200zł

Rom-Kon
08-03-2013, 17:50
Hej,
Ja jeszcze w temacie wyższości płyt jednych nad drugimi. Jak na razie Rigips wysunął się na prowadzenie bo ma płyty z zfazowanymi 4ma krawędziami (4PRO).
Robiliście już na tym? Dobre to to? Jest na jutubie filmik z którego wynika, że szybciej się robi.
Dzięki i pozdro

ps.
i jeszcze jedno, co to za taśma dookoła pomieszczenia? i czy to jest ta taśma poślizgowa?
Jakiej używacie na co dzień?
https://www.youtube.com/watch?v=Ilv9V0UjpNM (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3DIlv9V0UjpNM)

Taśma separacyjna (ślizgowa) idzie na ścianę jeszcze przed foliowaniem i płytowaniem a na płytę przy krawędzi ze ścianą daje się taśmę spoinową - do narożnika ale nie wywinięta na ścianę.

pedronx
08-03-2013, 19:26
Dzięki Wodzu!
A jakiej taśmy używasz w roli ślizgowej (nazwa, producent)?
Dzięki

pedronx
08-03-2013, 20:04
I jeszcze jedno: czy jest jakaś różnica w pracy z płytą 120x200 a 120x260? Na pierwszy rzut oka to mniej szpachlowania, ale też chyba więcej odpadu. Co sądzicie?
Pozdro

Uzarex
08-03-2013, 21:03
czy jest jakaś różnica w pracy z płytą 120x200 a 120x260?
Wszystko zależy jakie masz pomieszczenie :)

Rom-Kon
08-03-2013, 21:19
Dzięki Wodzu!
A jakiej taśmy używasz w roli ślizgowej (nazwa, producent)?
Dzięki
Każda taśma która klei się do ściany i zapobiega przyklejeniu masy spoinowej do ściany. Może to być zwykła żółta papierowa, taśma PCV (karbowana) itp. Unikam taśmy pakowej bo zostawia klej na ścianie. Na tynkach cem-wap czasem trzeba przed przyklejeniem zagruntować pasek ściany gruntem - taśmy się nie chcą trzymać. Można zamiast gruntowania ściany tasmę delikatnie nakleić na profil UD i też trzyma.

Rom-Kon
08-03-2013, 21:22
I jeszcze jedno: czy jest jakaś różnica w pracy z płytą 120x200 a 120x260? Na pierwszy rzut oka to mniej szpachlowania, ale też chyba więcej odpadu. Co sądzicie?
Pozdro
Moduł jest 40 lub 50cm więc przy płytach 2.6m jest odpad 10-20cm ale czasem przy skosach wystarczy jedna płyta i nie ma cięć.

pedronx
08-03-2013, 22:35
Wodzu dziękuje ,nie wpadłem na to...

Z innej beczki: garaż, ściana i sufit murowane - muszę dostawić przedściankę i sufit gk (ocieplenie). Co zrobić najpierw: sufit i do niego dojechać ścianą, czy na odwrót?
Dzięki

macx
09-03-2013, 12:35
Na krokwi koszowej mocujesz wieszaki trochę powyginane szczypcami , na ścianie wstępnie mocujesz UD (wstępnie np. na gwoździach) tniesz CD60 dłuższe o parę cm by swobodnie wychodziły poza koszową. Wpinasz w uchwyty i wsuwasz w UD. Teraz wystarczy poziomica, dłuższa łata (np. kawałek profila) i miara by właściwie ustawić UD na ścianie. Trzeba uważać na "śmigło" tzn. skręcenie - zwichrowanie powierzchni, płaszczyzna nie może się chylić do ziemi ani celować w niebo do tego przydaje się wcześniej wyznaczone poziomy na wszystkich ścianach za pomocą poziomicy wężowej (wasser waga) i barwionego sznurka. Bez tych poziomów nie zaczynam pracy z sufitami i skosami.
... i wracam do skosu...
po "spoziomowaniu" skosu mocuje się UD do ściany mocuje resztę uchwytów do krokwi. Wystające profile CD60 poza koszową docina się szlifierką kątową po skosie (wyznaczonym np. łatą... sznurkiem...) i nasuwa profil UD. Z drugim skosem postępuje się identycznie... dobrze jak profile UD na koszowej zejdą się razem i można je połączyć np. wkrętami płytowanie to już standardowo... na krawędzi skosu daje się kątownik AL z rozwartym kątem...


Rom-Kon zgodnie z twoją radą (jak powyżej) wykonałem obróbkę kosza.
Tylko powiedz mi czy dobrze myślę bo sam już nie wiem. "Na krawędzi skosu" tzn masz na myśli miejsce gdzie schodzą się dwie płaszczyzny, tak? Mam tu profile UD nasunięte na CD, które się stykają. Między nimi mam wstawić wstawić ten kątownik AL, o którym piszesz?
Analizując twoją wypowiedź, ja to odbieram tak, że ma on (ten kątownik) spiąć ze sobą dwie płaszczyzny zakończone profilami UD. No chyba że chodziło ci o wykończenie narożnika po płytowaniu. Jeśli tak to w takim razie powiedz w jaki sposób połączyć te dwa UD które się stykają, próbowałem skręcić pchełkami, ale one stykają się pod takim kątem że jest to niemożliwe.

pozdr.

marcin2372
09-03-2013, 18:44
Dzięki za wcześniejszą poradę przykręcenie profila CD na murłacie aby zatrzymać wełnę na właściwym miejscu - działa!:yes:
Teraz stoję przed montażem drugiej warstwy wełny 10cm i mam pytanie czy wieszaki grzybki wysunąć o 10 cm względem krokwi na grubość wełny, czy na 13cm - czyli wełna plus grubość profila. Jak jest poprawnie?

Fo_
09-03-2013, 20:50
Przy 10cm izolacji pod krokwiami odsadzamy stelaż na 10cm.

sewerynslowi
10-03-2013, 19:07
ja mam trochę inną sprawę - mam już wełnę między krokwiami, teraz chcę dac 30 cm wełny (ROCKWOOL toprock w dwuch warstwach po 15 cm) między stelaż. Stelaż powieszony na wieszakach grzybkowych (zrobiłem z dwóch wieszaków jeden - znitowałem je ze sobą). Nie wiem w jaki sposób się wziąc za to ocieplenie - tzn jak będzie mi lepiej, lżej :) czy najpierw zrobic cały stelaż, następnie pomiedzy włożyc te dwie warstwy wełny, czy jakoś inaczej?

WODZU - masz na to jakiś patent?

Rom-Kon
10-03-2013, 19:52
Dzięki za wcześniejszą poradę przykręcenie profila CD na murłacie aby zatrzymać wełnę na właściwym miejscu - działa!:yes:
Teraz stoję przed montażem drugiej warstwy wełny 10cm i mam pytanie czy wieszaki grzybki wysunąć o 10 cm względem krokwi na grubość wełny, czy na 13cm - czyli wełna plus grubość profila. Jak jest poprawnie?
Mi chodziło o wstawienie profila-łaty drewnianej pomiędzy krokwie już za murłatą tak by później styropian (oczywiście go tam nie ma bo wełna by się trzymała) dochodził do wełny i tworzył ciągłość izolacji.

jeśli dajesz 10cm wełny to grzybki obniżasz o 10cm(wełna)+ 3cm(profil) czyli 13cm. Dodatkowo można 1cm jeszcz na niwelację nierówności krokwi ale że te 10cm wełny to pobożne życzenie producenta więc nie jest aż tak wymagane.

Rom-Kon
10-03-2013, 19:56
ja mam trochę inną sprawę - mam już wełnę między krokwiami, teraz chcę dac 30 cm wełny (ROCKWOOL toprock w dwuch warstwach po 15 cm) między stelaż. Stelaż powieszony na wieszakach grzybkowych (zrobiłem z dwóch wieszaków jeden - znitowałem je ze sobą). Nie wiem w jaki sposób się wziąc za to ocieplenie - tzn jak będzie mi lepiej, lżej :) czy najpierw zrobic cały stelaż, następnie pomiedzy włożyc te dwie warstwy wełny, czy jakoś inaczej?

WODZU - masz na to jakiś patent?
Najpierw jedną warstwę pomiędzy krokwie. Zasznurkować i wtedy robić stelaż. Drugą warstwę "wciągam" pod profile.

sewerynslowi
10-03-2013, 20:01
dzięki za szybką odpowiedź - tylko ze ja chcę dac razem 3 warstwy (jedna miedzy krokwie, dwie w profil) a nie mogę kupic wełny 30 cm, bo mam juz 15 cm. A chcę razem 45 cm miec :)

Rom-Kon
10-03-2013, 20:13
Rom-Kon zgodnie z twoją radą (jak powyżej) wykonałem obróbkę kosza.
Tylko powiedz mi czy dobrze myślę bo sam już nie wiem. "Na krawędzi skosu" tzn masz na myśli miejsce gdzie schodzą się dwie płaszczyzny, tak? Mam tu profile UD nasunięte na CD, które się stykają. Między nimi mam wstawić wstawić ten kątownik AL, o którym piszesz?
Analizując twoją wypowiedź, ja to odbieram tak, że ma on (ten kątownik) spiąć ze sobą dwie płaszczyzny zakończone profilami UD. No chyba że chodziło ci o wykończenie narożnika po płytowaniu. Jeśli tak to w takim razie powiedz w jaki sposób połączyć te dwa UD które się stykają, próbowałem skręcić pchełkami, ale one stykają się pod takim kątem że jest to niemożliwe.

pozdr.
...chyba coś padła mi w tym poście stylistyka (merytoryka też) bo wydaje mi się że chodziło o "wyrobienie" narożnika po opłytowaniu. Ale przed erą taśm Midflex nigdy nie dawałem tam narożników Al rozwartokątnych. Dawałem z wkładką AL lub wyrabialem na siatkach a rozwartokątne dawałem przy oknach - górny(dolny) glif i skos.

edit: umiejętność czytania ze zrozumieniem czasem przydaje się w życiu! Oj już nie dobrze ze mną... Przecież to jest KOSZ a nie jak myślałem naroże więc jest to narożnik "wystający" czyli do narożnika rozwartego lub jak teraz robię -midflex. Czyli post chociaż zagmatwany to merytorycznie poprawny. Sorry za zamieszanie.

Rom-Kon
10-03-2013, 20:44
dzięki za szybką odpowiedź - tylko ze ja chcę dac razem 3 warstwy (jedna miedzy krokwie, dwie w profil) a nie mogę kupic wełny 30 cm, bo mam juz 15 cm. A chcę razem 45 cm miec :)
Łojojoj! Aleś Kolego poleciał na bogato! Ale system pozostaje ten sam... składasza dwie wełny razem i traktujesz jak jedną. Inaczej możesz mieć problem... ja tak dawałem 15cm w krokwie i 10+5cm pod profile-późniejsza zmiana koncepcji Inwestora... niestety.

bor-suk
10-03-2013, 23:06
Mam pytanie odnośnie rozstawu profili, wiekszość wypowiedzi na forum uznaje rozstaw co 40 cm, mój wykonawca chce dawać profil co 30 cm, bo tak robi zawsze i na to moze dac gwarancję. Co sądzicie tak bedzie ok czy facet przesadza?

Rom-Kon
11-03-2013, 09:30
Mam pytanie odnośnie rozstawu profili, wiekszość wypowiedzi na forum uznaje rozstaw co 40 cm, mój wykonawca chce dawać profil co 30 cm, bo tak robi zawsze i na to moze dac gwarancję. Co sądzicie tak bedzie ok czy facet przesadza?
...no co 30cm to tak na bogato! Jeszcze 10 lat temu zalecane było co 50cm a dopuszczalne co 60cm. Dziś zalecane co 40cm a dopuszczalne co 50cm.

sewerynslowi
11-03-2013, 09:56
arystokraci sami :) 45 wełny, profile co 30 cm :)

DZIĘKI Rom-Kon :)

Rom-Kon
11-03-2013, 10:42
arystokraci sami :) 45 wełny, profile co 30 cm :)

DZIĘKI Rom-Kon :)
...arystokracja forumowa ma 55-60cm wełny i płyty Fermacell ;)

canapl
11-03-2013, 11:50
Możecie mi powiedzieć, czy profil cd przymocowany do wieszaka es może być wysunięty poza jego długość? czy pod wpływem ciężaru płyt wieszaki nie zaczną się wyginać w dół?, sytuacje przedstawiam na obrazku:
175799

pedronx
11-03-2013, 12:52
Z innej beczki: garaż, ściana i sufit murowane - muszę dostawić przedściankę i sufit gk (ocieplenie). Co zrobić najpierw: sufit i do niego dojechać ścianą, czy na odwrót?
Dzięki

Podbijam pytanko ;)

Beata&Slawek
11-03-2013, 14:10
Jako,że pierwszy raz w tym niekrótkim temacie, witam wszystkich udzialajacych się tutaj inwestorów, budowlańców i od razu prosze o radę. Na początku wklejam zdjecia, nie wszystko na nich widać ale mam nadzieję, że wystarczy:
http://images38.fotosik.pl/1733/425f7bd493ea7320.jpg (www.fotosik.pl)
http://images45.fotosik.pl/1483/d6ca7f9d907b44fb.jpg (www.fotosik.pl)
http://images39.fotosik.pl/1688/10bb1ec98c0f6c19.jpg (www.fotosik.pl)

Stelaże oraz ocieplenie robiłem we własnym zakresie z dużą pomocą ojca. Jednak do płyt postanowiłem zatrudić fachowca. Fachowców było u mnie 5 żaden nic nie wspominał o stelażach poza jednym i to wystarczyło aby mieć wątpliwości. Budowlaniec zasugerował, że w moim wypadku powinienem dawać profile na krzyż. Powierzchnia użytkowa tych pomieszczeń to 13.5, 13.5 i 17.5 m2. Największy problem jest w tym, że już teraz sufit wychodzi na wysokości 235 cm, ponieważ mam porównanie do siostry, gdzie jest 226 cm i nie sprawia im to problemów, chodzą tam tylko się umyć i spać, te 235 raczej nie jest dla mnie problemem ale juz niżej nie chciałbym schodzić. Budowlaniec proponuje rozebranie tego wszystkiego i przeniesienie tej pocietej już waty na jętki i podniesienie oraz zastosowanie rusztu krzyzowego według niego po tej operacji zyskam 5cm wysokości pomieszczenia. Jakoś mi się to nie uśmiecha jeśli chodzi o wysokość tak jak pisałem dla 5 cm szkoda zachodu ale główny argument jest taki, że jak to zostawimy tak jak jest czyli płyty bedą na ruszcie pojedyńczym to na 100% będzie pękało.

Moje pytanie jest takie czy ten Pan ma racje czy też położenie płyt na takim ruszczie jak na zdjęciach z zachowaniem odpowiedniej dokladności i materiałów sprawi, że jednak pękać nie bedzie.

pedronx
11-03-2013, 15:41
Podbijam pytanko ;)
Już wiem :)
Pierwej ściana, potem sufit + połączenie ślizgowe.
Pozdro

pedronx
11-03-2013, 16:43
Czy do UD przy suficie podwieszanym dajecie tą taśmę piankową (taka czarna, na pewno daje się ją do ścian)?

Rom-Kon
11-03-2013, 17:00
(...)
Moje pytanie jest takie czy ten Pan ma racje czy też położenie płyt na takim ruszczie jak na zdjęciach z zachowaniem odpowiedniej dokladności i materiałów sprawi, że jednak pękać nie bedzie.
tylko do jednego mam zastrzeżenie. Łączenie skos-sufit. Ja te dwa pierwsze profile skręcam ze sobą by tworzyły jedną całość. Flash robi w tym miejscu połączenie ślizgowe a profi45 stosuje V-profil. Gdybym ja to miał kończyć to są dwa warianty:
1) przesunąć te dwa profile i skręcić je razem - niestety trochę pracy bo częściowa rozbiórka
2) zostawić tak jak jest i po płytowaniu w narożniku dobrze zazbroić siatką (reperacyjną szeroką na 100 lub 150mm) by płaszczyzn nie rozerwało a na to wkleić taśmę narożnikową Midflex lub nawet lepszą -droższą- Rigipsa Ultraflex.

Przy zastosowaniu taśm Tufftape i Midflex na szpachlówce Vario lub Uniflot spokojne dałbym gwarancje na tą robotę - oczywiście jeśli by nie było więcej błędów w stelażu.

Rom-Kon
11-03-2013, 17:05
Już wiem :)
Pierwej ściana, potem sufit + połączenie ślizgowe.
Pozdro
A nie wiesz ;) Bo zależy od sytuacji. Czasem najpierw sufit :yes:

...ale przeważnie tak jak piszesz.

Rom-Kon
11-03-2013, 17:09
Czy do UD przy suficie podwieszanym dajecie tą taśmę piankową (taka czarna, na pewno daje się ją do ścian)?
Sporadycznie. Jeśli Inwestorowi zależy na "systemach akustycznych" to się ją stosuje. Ale główny "telefon" pomiędzy pomieszczeniami to... wentylacja mechaniczna na rurach spiro.

Rom-Kon
11-03-2013, 17:13
Możecie mi powiedzieć, czy profil cd przymocowany do wieszaka es może być wysunięty poza jego długość? czy pod wpływem ciężaru płyt wieszaki nie zaczną się wyginać w dół?, sytuacje przedstawiam na obrazku:
175799

"System" taki montaż przewiduje do wieszaków ES125. Więc przy ES75 spokojnie. A jeśli jeszcze czujesz "wewnętrzny niepokój" zastosuj grzybki ;)

Beata&Slawek
11-03-2013, 17:26
Dzięki Rom-Kon poprawiłeś mi humor na wieczór.

Beata&Slawek
11-03-2013, 18:13
na oko to, jechac dalej ... okna itd.
jezeli sciany dzialowe zakonczone sa pod jetkami:
dla samego podniesienia wysokosci pomieszczen poddasza to, owszem przeniosl bym czesc warstwy izolacji na jetki pozostajac jednak przy tym samym rodzaju stelaza.

Dla mnie podnosić o te 5 góra 7 cm nie ma sensu. Jak pisałem u siostry, która ma wyremontowany tzw poniemiecki budynek, na górze jest 226 cm i jakoś nie cierpia na klaustrofobię. Czytałem już wątek na forum gdzie niektórym i 280 cm mało. Ale od czytania forum to moze czasami głowa rozboleć mi w częsci jak sama nazwa mówi nocnej 235 nie przeszkadza mimo, że mam 190cm chodziłem tam przecież przy ocieplaniu i kładzeniu folii i nie odczuwałem dyskomfortu.


Czy w moim przypadku oprócz opcji Rom-Kon można zastosować prolil v?


P.S.

Tego odcinka robót to wam nie zadroszczę, watę kładliśmy w ubiegłoroczne upały teraz na sam kolor mam alergie. Pierwsze 2 dni były ok ale potem na 15 minut pracy pół godziny przerwy, tak więc w pewnym sensie zgadzam się że pewne rzeczy muszą kosztować.

Rom-Kon
11-03-2013, 18:50
(...)


Czy w moim przypadku oprócz opcji Rom-Kon można zastosować prolil v?

Można ale i tak trzeba przesunąć profil.


(...)
P.S.

Tego odcinka robót to wam nie zadroszczę, watę kładliśmy w ubiegłoroczne upały teraz na sam kolor mam alergie. Pierwsze 2 dni były ok ale potem na 15 minut pracy pół godziny przerwy, tak więc w pewnym sensie zgadzam się że pewne rzeczy muszą kosztować.

No nie jest tak źle ;) Można się przyzwyczaić :D


...ściemniam - NIE MOŻNA SIĘ PRZYZWYCZAIĆ!

Beata&Slawek
11-03-2013, 18:55
a spales juz kiedys w takiej klitce?

Nie sadze, że sypialnia 17.5 m2 to klitka a na pewno nie przestanie nią być jak podniosę sufit o 5 cm, może wolałbym wiecej ale tutaj nawalił kierownik i budowlańcy. Możesz rozwinąć jak to wpływa na samopoczucie bo według moich obiczeń 5 cm to 2% kubatury.

W skandynawii to wszystkie pomieszczenia na poddaszach masz mniej więcej tej wysokości, jakoś żyją. A w Polsce musi być 3m bo Polska weglem stoi?

Poza tym samopoczucie w pozycji leżącej raczej bedzie zależało od wentylacji, moge zrozumieć, że przebywając na codzień w takim pomieszczeniu w pozycji stojącej można odczuwać jakiś dyskomfort.

Zresztą nie wykłócam się prawda jest taka, że jest nisko a wchodzić teraz w koszty dla 5 cm wysokosci uważam za bezsens.

pniowek
11-03-2013, 19:53
po obejrzeniu zdjęć stwierdzam iż nie warto rozbierać tego w jakimkolwiek celu..
na połączeniu skosu z sufitem jesli by się uprzeć można dać profile V - choć widzę że nie wszędzie je zmieści..
u mnie mam skręcone do siebie - jak to ktoś wspomniał
jestem w trakcie kończenia docieplenia poddasza, profile CD 0,55 montowane na grzybkach, pominąłem izolację akustyczną przy ścianach, nie widziałem też potrzeby dawania stelaża krzyżowego - jak to robią najlepsi fachowcy (dwie warstwy G-K czy płyty więcej dadzą)
nie dawałem równiez wszędzie profili U - bo nie widzę sensu montować go gdy grzybek jest 7cm od ściany
pozatym jest tak wiele zmiennych iż wróżeniem jest stwierdzenie że popęka lub nie..
dobre materiały i prostota wykonania to podstawa sukcesu

wełna między krokwie, długie pasy na krokwie (mam 2 x 15cm), zółta folia i G-K
foli nie sklejam chyba że wychodzi zakładka poniżej 30cm
profile mam co 40cm, G-K przykręcany 9-cioma wkrętami na całej szerokości płyty
płyty niedocinane od 1mm do 3 odstępu, przycinane od 3 do 5mm (rogi ścinane na 45 st. by miało co trzymać płytę i taśmę)

widzę jednak ostro zawełnione okno..
góra okna u mnie jest równoległa do podłogi a dół jest prostopadły, zlicowany ze ścianą
zalecam, by ciepło opływało całe okno bo inaczej okno w połowie będzie mokre a w połowie suche

Rom-Kon
11-03-2013, 19:56
Nie sadze, że sypialnia 17.5 m2 to klitka a na pewno nie przestanie nią być jak podniosę sufit o 5 cm, może wolałbym wiecej ale tutaj nawalił kierownik i budowlańcy. Możesz rozwinąć jak to wpływa na samopoczucie bo według moich obiczeń 5 cm to 2% kubatury.

W skandynawii to wszystkie pomieszczenia na poddaszach masz mniej więcej tej wysokości, jakoś żyją. A w Polsce musi być 3m bo Polska weglem stoi?

Poza tym samopoczucie w pozycji leżącej raczej bedzie zależało od wentylacji, moge zrozumieć, że przebywając na codzień w takim pomieszczeniu w pozycji stojącej można odczuwać jakiś dyskomfort.

Zresztą nie wykłócam się prawda jest taka, że jest nisko a wchodzić teraz w koszty dla 5 cm wysokosci uważam za bezsens.
nie wnikam - Twój wybór. Ale z tego co piszesz istnieje techniczna możliwość podniesienia sufitu nawet więcej niż 5cm. Dobra wentylacja mechaniczna (grawitacyjna nie istnieje!) i komfort będzie.

Beata&Slawek
11-03-2013, 20:08
Okna to wiadomo przy obróbce się dotnie póki co dałem z zapasem bo dom był dogrzewany.

Dużo wiecej nie 15 cm brałem od jetki przy ścianie, która była najwyżej, po środku leci jętka niżej o min 3 cm jak nie więcej o te 5 min trzeba opuścić, w tym wypadku od tej najniższej bo inaczej grzybek wejdzie na jętkę, wychodzi max 7cm.

Jest skopane przez kierownika i on to wie bo ostatnio wyjechał z gadką o przepisach, że min jest 220 cm. Mozna było podnieść ścianę kolankową o jedną silkę i byłoby ok.

Zresztą co tu dużo pisać słup który słabo widać po prawej stronie w sypialni z podwójnymi drzwiami po przyjeździe z Angli stał w świetle drzwi tak w jednej trzeciej szerokości tak, że drzwi do środka nie mogłby sie otworzyć i nikt jakoś tego nie zauważył, w drzwi z przedsionka do korytarza ledwo sie mieszczę bo są niższe niż pozostałe, szkoda wogóle się rozpisywać.

pedronx
11-03-2013, 21:49
Sporadycznie. Jeśli Inwestorowi zależy na "systemach akustycznych" to się ją stosuje. Ale główny "telefon" pomiędzy pomieszczeniami to...
wentylacja mechaniczna na rurach spiro.

Dzięki Wodzu za obie odpowiedzi!
U mnie wentylacja będzie na flexach (harmonijka aluminiowa) - mam nadzieję że będzie cicho... ;)
Pozdro

pedronx
11-03-2013, 22:34
...arystokracja forumowa ma 55-60cm wełny i płyty Fermacell ;)
Wodzu, zbytkujesz z tym fermacelem? Rozważam ten materiał, ale nie wiem czy warto. Masz jakieś doświadczenia?
Pozdro

malux20
11-03-2013, 22:46
to dużo
arystokracja pieprzona

mam problem z przenoszeniem niskich dzwiękow od tir]droga na zachód od domu 400m]
od dolu przy ścianach zewn zrobiłem dodatkowy suficik na 18cm wysokości i 50 cm szerokości=
muszę jeszcze poprawić montaż w warstie ocieplenia[wokół okien wytne styro i zastąpie wełną]
okna 3 szybowe
oczywiście jak nie ma zachodniego wiatru to cisza absolutna
aha śnieg świetnie tłumi dzwięki
czyli idzie ziemią[przy niej]
a może powód jest prozaiczny
mam podwojną plyte farmacela
a na to 50-70cm celulozy
na poddaszu nieużytkowym na środku podlogi ocieplilem 30cm wełny i farmacelem i tu jest cisza]strych ma 130m2 a stryszek tylko 45m2
czy na ten farmacel rozłożyć zwykłą welnę?
czy może dosypać z 20 -30 cm i będzie ok?
aha teraz olalbym 25 cm styro na ścianie i polożył 20cm wełny

skowronp
12-03-2013, 09:50
Apropo arystokracji

Poddasze klasycznie ocieplone od murłaty do kalenicy (wełna, stelarz, folia klejona na gluta / corofix). Przedścianka wysunięta od murłaty na 1,5m.

I teraz pytanie czy przestrzeń od murłaty do przedscianki opłytować?

rafał2011
12-03-2013, 10:31
Możesz, kawałkami które Tobie zostaną z płytowania.

Rom-Kon
12-03-2013, 10:40
Dzięki Wodzu za obie odpowiedzi!
U mnie wentylacja będzie na flexach (harmonijka aluminiowa) - mam nadzieję że będzie cicho... ;)
Pozdro
Cicho będzie... ale jak puścisz bąka to w pomieszczeniu obok może być słychać ;). Efekt telefonu najbardziej jest słyszalny w sztywnych rurach spiro bo to instalacja na trójnikach i czasem jest 2m rury pomiędzy pomieszczeniami i to średnicy Ø120 (końcowe) i główne Ø200!!!! A tłumiki zakładają tylko po to by wyciszyć reku. Lepszym rozwiązaniem jest instalacja na "wężach" Blue Sky firmy Vallox lub tańszych zamiennikach. Węże Ø75 idą z rozdzielaczy (puszki rozprężne do każdego pomieszczenia (2-3 sztuki zaleznie od potrzebnej wydajności) i przed anemostatem wlotowym (wylotowym) łączą się też puszką (sprężną) więc dźwięk musi przejść przez puszkę z anemostatem, rozdzielić się na 2-3 węże,lecieć parę metrów i wpaść do puszki rozdzielaczowej (rozprężnej lub sprężnej-zależy czy na zasilaniu czy na wyrzucie) i wrócić wężami też przez puszkę do następnego pomieszczenia. Jest to fizyczną niemożliwością!!! Więc ten system jest najlepszy.... niestety nie najtańszy. Ogólnie kwestia wentylacji jest dosyć skomplikowana. Można tak zaprojektować rozkład ciśnień że powietrze przepływa tak jak my chcemy np. tworząc strefy podciśnienia w kuchni by zapachy nie uciekały na salon (to normalne) ale jednocześnie by powietrze z salonu nie przechodziło przez sypialnie - tu już bardziej skomplikowane... że nie wspomnę o wyczuwalnych przeciągach ;) Regulację takiego ustrojstwa robi się balometrem...

Hehe to że do Rom-Kon'a przylgnęła łatka "poddaszowca" to nie znaczy że zajmuje się tylko i wyłącznie wełną, płytą czy szpachlowaniem :p

Rom-Kon
12-03-2013, 17:40
Wodzu, zbytkujesz z tym fermacelem? Rozważam ten materiał, ale nie wiem czy warto. Masz jakieś doświadczenia?
Pozdro
Fermacell dobra płyta... rzekłbym bardzo dobra! Cudowna na zabudowy łazienkach itp...ale czy każdy musi mieć mercedesa klasy S w swojej stajni? Fermacell cudownie sprawdza się - jak już wspomniałem- przy zabudowach w łazience ale czy w sypialni jest tak bardzo potrzebne? Czy zwykłe płyty G-K nie spełniają swego zadania? ...takie pytania zostawiam do rozważania Inwestorom...

Rom-Kon
12-03-2013, 17:44
Apropo arystokracji

Poddasze klasycznie ocieplone od murłaty do kalenicy (wełna, stelarz, folia klejona na gluta / corofix). Przedścianka wysunięta od murłaty na 1,5m.

I teraz pytanie czy przestrzeń od murłaty do przedscianki opłytować?
Jak wpomniał Rafał możesz kawałkami - po prostu by folia była trwale przymocowana do profili. Chyba że folia biegnie po profilach i spada po ściance kolankowej do posadzki - to wtedy nie trzeba. Profile za ścianką daje się tyko po to by wełna się trzymała.

Rom-Kon
12-03-2013, 17:49
to dużo
arystokracja pieprzona

mam problem z przenoszeniem niskich dzwiękow od tir]droga na zachód od domu 400m]
od dolu przy ścianach zewn zrobiłem dodatkowy suficik na 18cm wysokości i 50 cm szerokości=
muszę jeszcze poprawić montaż w warstie ocieplenia[wokół okien wytne styro i zastąpie wełną]
okna 3 szybowe
oczywiście jak nie ma zachodniego wiatru to cisza absolutna
aha śnieg świetnie tłumi dzwięki
czyli idzie ziemią[przy niej]
a może powód jest prozaiczny
mam podwojną plyte farmacela
a na to 50-70cm celulozy
na poddaszu nieużytkowym na środku podlogi ocieplilem 30cm wełny i farmacelem i tu jest cisza]strych ma 130m2 a stryszek tylko 45m2
czy na ten farmacel rozłożyć zwykłą welnę?
czy może dosypać z 20 -30 cm i będzie ok?
aha teraz olalbym 25 cm styro na ścianie i polożył 20cm wełny

No dobra... ale o co chodzi??? Jaki problem???

Rom-Kon
12-03-2013, 20:25
Fajny artykuł! http://muratordom.pl/budowa/tynki-i-sucha-zabudowa,115_10053.html?cpage=2#clc

...może jakieś komenty? ;)

Beata&Slawek
12-03-2013, 20:44
Jeszcze tylko jedno pytanie tak abym mógł trzymać rękę na pulsie w trakcie montażu. Płyty GK przy takim stelaży jak mój przykręca się wzdłuż czy poprzek profili?

pedronx
12-03-2013, 22:42
Fajny artykuł! http://muratordom.pl/budowa/tynki-i-sucha-zabudowa,115_10053.html?cpage=2#clc

...może jakieś komenty? ;)

Nie bardzo rozumiem dlaczego krzyżowy jednopoziomowy nada sie do wąskich pomieszczeń lub korytarzy. Na moją wyczytaną wiedzę jest wręcz lepszy od krzyżowego dwupoziomowego bo każda krawędź płyty leży na profilu i jest do niego przykręcona dziękj czmu kknstrukcja jest sztywniejszs.
Pozdro
Ps. Wodzu jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.

Rom-Kon
13-03-2013, 00:07
Jeszcze tylko jedno pytanie tak abym mógł trzymać rękę na pulsie w trakcie montażu. Płyty GK przy takim stelaży jak mój przykręca się wzdłuż czy poprzek profili?
W poprzek. Wszystkie krawędzie cięte podparte na profilach.

skowronp
13-03-2013, 10:07
Jak wpomniał Rafał możesz kawałkami - po prostu by folia była trwale przymocowana do profili. Chyba że folia biegnie po profilach i spada po ściance kolankowej do posadzki - to wtedy nie trzeba. Profile za ścianką daje się tyko po to by wełna się trzymała.

Dziękować.

Dokładnie ruszt jest tylko po to by wełne trzymać. Folia przyklejona do rusztu a potem wywinięta na murłatę (docisnę ją chyba kawałkiem płyty lub UDekiem). A pytałem bo musze to zrobić zanim zaczne płytować przedścianke - potem fizycznie byłoby to dość skomplikowane ...

Jeszcze jedno pytanko: są jakieś przeciwskazania do kładzenia folii pionowo a nie poziomo?

sewerynslowi
13-03-2013, 11:48
Fajny artykuł! http://muratordom.pl/budowa/tynki-i-sucha-zabudowa,115_10053.html?cpage=2#clc

...może jakieś komenty? ;)

co za pacan pisał ten artykuł ! ? ! ?

rafał2011
13-03-2013, 12:35
co za pacan pisał ten artykuł ! ? ! ?

Dlaczego tak uważasz?

marmur7
13-03-2013, 13:29
Ponieważ wątek dotyczy ocieplania poddasza, pozwolę sobie zadać pytanie bo w necie trudno mi znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
Zaczynam właśnie prace związane z ocieplaniem. Ocieplam wełną mineralną. Na dachu skośnym mam w kolejności :
-blachodachówkę na łatach i kontrłatach
- deskowanie pokryte papą
Wiadomo, że w takim przypadku między deskowaniem a pierwszą warstwą ocieplenia powinna być szczelina dylatacyjna. Spotykam się jednak dość często z informacją, że warto dodatkowo w owej szczelinie zastosować warstwę folii wysoko paroprzepuszczalnej.
W tej sytuacji kolejność wyglądałaby tak
- blachodachówka
- deskowanie z papą
- szczelina dylatacyjna
- folia paroprzepuszczalna
- pierwsza warstwa wełny stykająca się z folią paroprzepuszczalną

Pytanie brzmi - czy warto stosować dodatkowo wspomnianą warstwę folii paroprzepuszczalnej, jaką ona spełnia rolę ( czy to jest tylko fizyczna ochrona wełny przed zanieczyszczeniem ?) i jaki rodzaj folii zastosować - czy to w praktyce jest jakis rodzaj paroprzepuszczalnej folii przeciwwietrznej, czy też rodzaj membrany ?
Z góry dziekuję za odpowiedź.

Rom-Kon
13-03-2013, 13:30
Dlaczego tak uważasz?
...spójrz na fotkę i przeanalizuj co widzisz ;)

Rom-Kon
13-03-2013, 13:32
(...)
Jeszcze jedno pytanko: są jakieś przeciwskazania do kładzenia folii pionowo a nie poziomo?
Żadnych przeciwskazań nie widzę... ale sprawdź jak bedzie łatwiej, mniej łączeń i odpadów.

Rom-Kon
13-03-2013, 13:38
Ponieważ wątek dotyczy ocieplania poddasza, pozwolę sobie zadać pytanie bo w necie trudno mi znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
Zaczynam właśnie prace związane z ocieplaniem. Ocieplam wełną mineralną. Na dachu skośnym mam w kolejności :
-blachodachówkę na łatach i kontrłatach
- deskowanie pokryte papą
Wiadomo, że w takim przypadku między deskowaniem a pierwszą warstwą ocieplenia powinna być szczelina dylatacyjna. Spotykam się jednak dość często z informacją, że warto dodatkowo w owej szczelinie zastosować warstwę folii wysoko paroprzepuszczalnej.
W tej sytuacji kolejność wyglądałaby tak
- blachodachówka
- deskowanie z papą
- szczelina dylatacyjna
- folia paroprzepuszczalna
- pierwsza warstwa wełny stykająca się z folią paroprzepuszczalną

Pytanie brzmi - czy warto stosować dodatkowo wspomnianą warstwę folii paroprzepuszczalnej, jaką ona spełnia rolę ( czy to jest tylko fizyczna ochrona wełny przed zanieczyszczeniem ?) i jaki rodzaj folii zastosować - czy to w praktyce jest jakis rodzaj paroprzepuszczalnej folii przeciwwietrznej, czy też rodzaj membrany ?
Z góry dziekuję za odpowiedź.

Można dać membranę wysokoparoprzepuszczalną. Będzie robić za wiatroizolację. Nie jest to wymagane. Czy jest opłacalne? ...nie wnikam. Można wyjść ze założenia że lepsze jest wrogiem dobrego.

marmur7
13-03-2013, 14:04
Opłacalność nie jest w tym przypadku czynnikiem decydującym. Chcę mieć to zrobione dobrze ale nie przedobrzone. Interesuje mnie głównie to czy dodatkowa warstwa folii nie zakłóci jednak przepływu pary wodnej i dla odmiany, czy wełna pozbawiona ochronnej folii nie ulegnie szybciej degradacji.
Gdybym zastosował folię, chciałem użyć podobnej do tej, która została mi po budowie domu i jest też paroprzepuszczalna: http://folnet.pl/towar/wiatroizolacja-eurovent-wall-protect-3 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ffolnet.pl%2Ftowar% 2Fwiatroizolacja-eurovent-wall-protect-3)

rafał2011
13-03-2013, 14:12
Opłacalność nie jest w tym przypadku czynnikiem decydującym. Chcę mieć to zrobione dobrze ale nie przedobrzone. Interesuje mnie głównie to czy dodatkowa warstwa folii nie zakłóci jednak przepływu pary wodnej i dla odmiany, czy wełna pozbawiona ochronnej folii nie ulegnie szybciej degradacji.
Gdybym zastosował folię, chciałem użyć tego Tyveka, który został mi po budowie domu i jest też paroprzepuszczalny : http://folnet.pl/towar/wiatroizolacja-tyvek-housewrap


Skąd pomysł na folię, gdzie jest źródło tego pomysłu?

marmur7
13-03-2013, 14:51
To rozwiązanie jest obecne w wielu publikacjach. Pierwsze z brzegu - poradnik Isoveru:
http://www.youtube.com/watch?v=vbGH6T3jpsE (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3DvbGH6T3jpsE)

jaremy
13-03-2013, 15:10
marmur7 oglądałem ten film i miałem ten sam problem. skonaktowałem się z isoverem i udzielono mi odpowiedzi, że jeśli dach jest na pełnym deskowaniu i opapowany nie ma potrzeby dawać dodatkowej wiatroizolacji.

Napisz/zadzwoń do nich a otrzymasz tą samą odpowiedź (mam nadzieję)

marmur7
13-03-2013, 15:46
jeremy - a tłumaczyli, dlaczego ją polecają na filmie ? Bo na dobrą sprawę, jeśli chodzi o wiatroszczelność to kwestia deskowania i papy nie ma większego znaczenia - wiatr i tak hula sobie pod deskowaniem w szczelinie dylatacyjnej. Sam zastanawiałem się nad tą folią z trzech względów:
- własnie jako dodatkowej izolacji choć akurat ten powód ma najmniejsze znaczenie
- ochrony wełny przed zanieczyszczeniami ( drobiny asfaltu z papy lecą mi na potęgę)
- leciutkie utrudnienie dla stworów lubiących robić gniazda w wełnie ( wyloty szczelin dylatacyjnych mam zabezpieczone metalową siatką, ale zakładam, że dla małych gryzoni buszujących u mnie od parteru do piętra, nie ma rzeczy niemozliwych ; )

Rom-Kon
13-03-2013, 15:53
marmur7 oglądałem ten film i miałem ten sam problem. skonaktowałem się z isoverem i udzielono mi odpowiedzi, że jeśli dach jest na pełnym deskowaniu i opapowany nie ma potrzeby dawać dodatkowej wiatroizolacji.

Napisz/zadzwoń do nich a otrzymasz tą samą odpowiedź (mam nadzieję)
Nie ma potrzeby ale wtedy brak lub bardzo ogranicza przewiewanie wełny co poprawia izolacyjność termiczną. Jednocześnie to przewiewanie chociaż są straty na termice dobrze wpływa przy skomplikowanym dachu gdzie nie ma możliwości dobrego zwentylowania miejsc przy koszach i narożach (przy kulawkach czyli krokwiach skróconych) czyli parę groszy się traci na ogrzewaniu (ile? raczej niewiele) a unika się zagrzybienia i gnicia deskowania i krokwi. Nie wiem czy zauważyliście że na wszystkich filmach instruktażowych dachy są dwuspadowe... żadnych koszy, naroży, lukarn czy okien połaciowych... żadnych szczegółów obróbki tych trudnych miejsc. Nic na temat poprawnego wentylowania dachów czterospadowych... gdzie zrobić ujście powietrza jeśli nie ma kalenicy tylko naroże? Gdzie zrobić nawiew w koszu? Oczywiście są sposoby na to ale to rola dekarzy a nie nas - poddaszowców. My tego już poprawnie zrobić nie możemy.

marmur7
13-03-2013, 16:15
To jeszcze jedna kwestia - ściany szczytowe mam wykonane w technologii szkieletu ( dom z bali). Kolejność jest tu następująca:
- konstrukcja szkieletu
- płyta osb przymocowana do szkieletu
- na płycie folia przeciwietrzna Tyvek
- na to przybite sa łaty
- na łatach deski elewacyjne

I teraz przy ocieplaniu wewnętrznym takiej ściany - czy wełna może dotykać płyty osb w sytuacji gdy na zewnątrz jest dylatacja w postaci łat na których zamocowane sa deski elewacyjne ?

rafał2011
13-03-2013, 17:02
Ciekawy jestem ile zbiera się tej skropliny na wiatroizolacji, Rom wiesz coś o tym?

Uzarex
13-03-2013, 17:48
Fajny artykuł! http://muratordom.pl/budowa/tynki-i-...ml?cpage=2#clc

...może jakieś komenty?

"Nasz" temat lepszą kopalnią wiedzy :)

Rom-Kon
13-03-2013, 17:51
Ciekawy jestem ile zbiera się tej skropliny na wiatroizolacji, Rom wiesz coś o tym?

Nic mi na ten temat nie wiadomo. Jeśli jest dobrze zrobiona paroizolacja to tej wilgoci jest niewiele wiec skroplin też niewiele może nawet wcale bo folia jest paroprzepuszczalna i może nadążyć z odprowadzaniem. Takie zjawisko występuje również przy dachu foliowanym - folia też "wytrąca" skropliny...

Uzarex
13-03-2013, 17:57
Reklama :)

rafał2011
13-03-2013, 18:47
Nic mi na ten temat nie wiadomo. Jeśli jest dobrze zrobiona paroizolacja to tej wilgoci jest niewiele wiec skroplin też niewiele może nawet wcale bo folia jest paroprzepuszczalna i może nadążyć z odprowadzaniem. Takie zjawisko występuje również przy dachu foliowanym - folia też "wytrąca" skropliny...

To znaczy że wilgoć która odparowuje z wełny zatrzymuje się na foli paroprzepuszczalnej aby przez nią się przedostać, prawda?

sewerynslowi
14-03-2013, 08:23
tak, dokładnie tak.
ja tez pod deskowaniem mam folię paroprzepuszczalną (po to aby były mniejsze przedmuchy wiatru w wełnie).
Płyty kładłem po roku czasu i nie zauważyłem żeby folia była w jakimś miejscu mokra, sprawdzałem.

Beata&Slawek
14-03-2013, 14:24
Drogie te taśmy o których wspomina Rom-Kon 40zł za 30mb, tak więc wolałbym jeśli się już na nie zdecyduje nie przestrzelić z ilością, jak to przeliczyć na m2?

jaremy
14-03-2013, 14:48
jeremy - a tłumaczyli, dlaczego ją polecają na filmie ? Bo na dobrą sprawę, jeśli chodzi o wiatroszczelność to kwestia deskowania i papy nie ma większego znaczenia - wiatr i tak hula sobie pod deskowaniem w szczelinie dylatacyjnej. Sam zastanawiałem się nad tą folią z trzech względów:
- własnie jako dodatkowej izolacji choć akurat ten powód ma najmniejsze znaczenie
- ochrony wełny przed zanieczyszczeniami ( drobiny asfaltu z papy lecą mi na potęgę)
- leciutkie utrudnienie dla stworów lubiących robić gniazda w wełnie ( wyloty szczelin dylatacyjnych mam zabezpieczone metalową siatką, ale zakładam, że dla małych gryzoni buszujących u mnie od parteru do piętra, nie ma rzeczy niemozliwych ; )

Nie tłumaczyli, ale jakbyś się dowiedział coś więcej daj znać - bo też się zastanawiałem nad wiatroizolacją

rafał2011
14-03-2013, 19:45
Drogie te taśmy o których wspomina Rom-Kon 40zł za 30mb, tak więc wolałbym jeśli się już na nie zdecyduje nie przestrzelić z ilością, jak to przeliczyć na m2?

1mb taśmy na 1m2 poddasza

Zwykła taśma papierowa też doskonale daje sobie radę ( 75mb za 14zł)

pedronx
14-03-2013, 19:53
A jak się sprawują płyty Nida? Warto czy omijać?

rafał2011
14-03-2013, 19:59
A jak się sprawują płyty Nida? Warto czy omijać?

Jak dla mnie bardzo dobre.

rafał2011
14-03-2013, 20:06
tak, dokładnie tak.
ja tez pod deskowaniem mam folię paroprzepuszczalną (po to aby były mniejsze przedmuchy wiatru w wełnie).
Płyty kładłem po roku czasu i nie zauważyłem żeby folia była w jakimś miejscu mokra, sprawdzałem.

Jak zauważyłeś że folia jest sucha? przecież była zasłonięta wełną!?

marmur7
14-03-2013, 21:02
Napisał przecież, że płyty kładł dopiero po roku - był więc dostęp do folii, bo zdemontowanie kawałka wełny to żaden problem.

rafał2011
14-03-2013, 21:11
Pod kawałkiem który odkryjesz może być sucho a pod następnym mokro i wtedy wszystko się odwraca przeciwko folii.

rafał2011
14-03-2013, 21:31
Gdy założymy że jest mokro, to szczelina którą zostawiliśmy, nie ma takiej cyrkulacji jak szczelina która jest pod blachą a membraną- chodzi o nawiew powietrza. Przy deskowaniu i dodatkowej folii nawiew powietrza aby osuszyć folie wpada z pod podbitki a nie bezpośrednio z dworu jak w przypadku blachy, aby osuszyć samą wełnę wystarczy ale do osuszenia mokrej folii paroprzepuszczalnej cyrkulacja będzie za słaba.

marmur7
15-03-2013, 00:29
Czy widziałeś gdzieś zawilgocenie folii wynikające z zastosowanie folii pod deskowaniem czy to tylko przypuszczenia ? Wciąż się waham czy zdecyduję się na to rozwiązanie. Seweryn napisał na swoim konkretnym przykładzie, że po odsłonięciu fragmentu ocieplenia folia była sucha. Zakładam, że w przypadku gdyby folia w innych miejscach stanowiła barierę dla wilgoci, pojawiłyby się wyraźne zacieki przy krokwiach a później łatwo zauważalny grzybek.

sewerynslowi
15-03-2013, 08:15
Jak zauważyłeś że folia jest sucha? przecież była zasłonięta wełną!?

włożyłem rękę w wełnę - aż do folii, przecież to nie jest trudne :)

i wkładałem w kilku miejscach, nigdzie nie zauważyłem problemu z wilgocią.

Ja Wam powiem, że moim zdaniem problem, czy będzie mokra czy nie zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób wentylujemy mieszkanie, dom - od sprawnej wentylacji.

rafał2011
15-03-2013, 08:27
Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Seweryn to jest jednostka, nie wiesz czy przez ten rok bez płyt ogrzewał dom!? Nie wiesz taż, że gdy przymocujesz folię pod deskowaniem w sposób jak na filmie ( wilgoć na folii znajdzie sobie kanalik którym będzie się skraplać w jedno miejsce np. na krokiew) bo podejrzewam że nie wypoziomujesz folii aby kropelka zleciała za murłatę ,oczywiście gdy tej wilgoci będzie wystarczająco dużo aby utworzyła się ta kropelka, tego nie wiem.

Dlatego osobiście wybrałbym sznurek, zamiast folii paroprzepuszczalnej.

pedronx
15-03-2013, 14:28
Chłopaki, wybaczcie, wiem że wątek nie po temu, ale na łikend muszę to wiedzieć...
Garaż z wentylacją grawitacyjną. Chcę go ocieplić od wewnątrz. Czy taki układ warstw jest ok: garaż / płyta / folia paroizolacyjna / wełna / ściana z silki / ogrzewane pomieszczenia.

Dzięki za wyrozumiałość ;)
Pozdro

Rom-Kon
15-03-2013, 15:22
Chłopaki, wybaczcie, wiem że wątek nie po temu, ale na łikend muszę to wiedzieć...
Garaż z wentylacją grawitacyjną. Chcę go ocieplić od wewnątrz. Czy taki układ warstw jest ok: garaż / płyta / folia paroizolacyjna / wełna / ściana z silki / ogrzewane pomieszczenia.

Dzięki za wyrozumiałość ;)
Pozdro
Rozumiem że garaż zimny lub zimniejszy niż pomieszczenie za nim... bo jeśli tak to folia jest zbędna a nawet szkodliwa bo przepływ pary będzie od pomieszczenia cieplejszego do zimniejszego czyli para może skroplić się na folii.Reasumując od pokoju: ściana z silki, wełna jako termoizolacja (może być też styropian) ścianka osłonowa z płyt G-K na profilach (może być na styropianie siatka i klej lub siding lub drewno tak jak normalnie wykańcza się ściany na zewnątrz). Bez folii. A dlaczego nie dasz styropianu (opcja w nawiasie) i na to siatka, klej, tynk?

Docieplenie ścian garażowych lub na nieogrzewanych klatkach schodowych (w blokach) itp. należy zawsze postrzegać jak normalny mur (ściana zewnętrzna) z dociepleniem - układ warstw identyczny, prawa fizyki identyczne.

pedronx
15-03-2013, 15:40
Wodzu, znowu WIELKIE DZIĘKI!!!

Jakoś wydaje mi się, że wełną będzie szczelniej - mylę się?

Opcja sitaka, klej, tynk - nie dam bo nie umiem - jakoś gk łatwiejsze mi się wydaje w obróbce.

I jeszcze jedna rzecz. Przez błąd projektowy mam dziurę z części mieszkalnej do garażu. Pisałem o tym kiedyś http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192492-Gips-Karton-trudny-detal.
Jak tam rozegrać sprawę. Dawać paroizolację?

ps. przeczytałem ten swój stary wątek i trochę gupio to wygląda, jakbym sam ze sobą gadał... Po co ludziska usuwają posty???

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Rom-Kon
15-03-2013, 16:43
(...)
ps. przeczytałem ten swój stary wątek i trochę gupio to wygląda, jakbym sam ze sobą gadał... Po co ludziska usuwają posty???

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

...bo piszą głupoty, później je weryfikują sami ze sobą i stwierdzają że "mogło być lepiej" ewentualnie by nie było widać że też się cały czas uczą... miszczem w tym jest Flash. Szuka się później dowodu na to że z czasem zmienił "poglądy polityczne" a tam nie ma ;) - taśm papierowych się nie namacza! No oczywiście! A co było na filmiku? Taśma papierowa i łapom w kubeł z wodom... no i jeszcze parę takich rzeczy hłehłe... Każdy z nas się uczy (no są też wyjątkowo odporni na przyswajanie wiedzy) i przejmuje niektóre chwyty od konkurencji z Forum ale chyba akurat tego że człowiek się rozwija to wstydzić się nie ma czego. No chyba że wstydem jest to że się nie jest od urodzenia alfą i omegą.

pedronx
15-03-2013, 16:55
Wczoraj szukałem wątku o domu pasywnym prowadzonego przez J-J. No i znalazłem, tylko, że wszystkie posty wykasowane :(
Z tego co się zorientowałem to miał dość ciągłego udowadniania, że się da coś takiego zbudować. Tak czy inaczej smutno...

A skrobniesz jeszcze Wodzu o tej mojej dziurze? Łatać ją folią, czy sama płyta? Wydaje mi się, że od strony mieszkalnej powinna być...
Thx i pzdr

Rom-Kon
15-03-2013, 17:02
"Śpieszmy się czytać posty bo tak szybko odchodzą..."
Chwilą ciszy uczcijmy i pożegnajmy posty
Flashback'a


...........[i] [i] [i]..............

Rom-Kon
15-03-2013, 17:06
(...)
A skrobniesz jeszcze Wodzu o tej mojej dziurze? Łatać ją folią, czy sama płyta? Wydaje mi się, że od strony mieszkalnej powinna być...
Thx i pzdr
Jest to - ta dziura- normalna przegroda budowlana (dziura-przegroda :D)... czyli ściana tyle że szkieletowa. Więc folię daje się pod płytę od wewnątrz. I tylko tam - nigdzie indziej...

Uzarex
15-03-2013, 17:46
"Śpieszmy się czytać posty bo tak szybko odchodzą..."
Chwilą ciszy uczcijmy i pożegnajmy posty
Flashback'a


...........[i] [i] [i]..............

Dobre , pocieszyło mnie to po przewaleniu kilku ton śniegu :)

Rom-Kon
15-03-2013, 18:34
Wczoraj szukałem wątku o domu pasywnym prowadzonego przez J-J. No i znalazłem, tylko, że wszystkie posty wykasowane :(
Z tego co się zorientowałem to miał dość ciągłego udowadniania, że się da coś takiego zbudować. Tak czy inaczej smutno...

(...)

...moje skromne zdanie jest takie: wybudować dom 5litrów spokojnie można bez "napięć", 4litry - trzeba się postarać, 3litry - oj trzeba się dobrze postarać, poniżej.... no cóż... to chyba już nie dla przeciętnego człowieka. A pasywniak to mniej niż 1,5litra.

pedronx
15-03-2013, 18:43
To fakt. Staralem sie, ale wylądowałem na 40kwh/m2 a.
A wątek oglądałem w poszukiwaniu hiper szczelnego połączenia folii ze ścianą.

Rom-Kon
15-03-2013, 19:08
To fakt. Staralem sie, ale wylądowałem na 40kwh/m2 a.
A wątek oglądałem w poszukiwaniu hiper szczelnego połączenia folii ze ścianą.
...no 4litry. Nie jest źle ;)

Hiper szczelność - taśma butylowa i "wspomagacz" mechaniczny czyli listew dociskowa.

pedronx
15-03-2013, 19:32
No te 4 litry to na razie na papierze... czas pokaże jak jest rzeczywiście.

Z butylową doczytałem ale z tą listwą to mnie zaszczeliłeś... gdzie się to aplikuje?

Ps. Jestem po temacie kominka (nie życzę nikomu) i muszę Ci Rom napisać, że dzięki Tobie żyć się chce! Ale na wszelki wypadek zaczynam zapisywać Twoje posty ;)

pedronx
15-03-2013, 20:22
http://www.izolacje.com.pl/artykul/id253,ukladanie-paroizolacji?print=1

Ok. Kumam. Tylko na rysunku jest opcja z folią pod krokwią a ja chciłabym folie dać na płytę. Czy wtedy rolę tej listwg może pełnić profil ud + taśma butylowa pomiędzy?

Rom-Kon
15-03-2013, 20:41
http://www.izolacje.com.pl/artykul/id253,ukladanie-paroizolacji?print=1 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.izolacje.com.p l%2Fartykul%2Fid253%2Cukladanie-paroizolacji%3Fprint%3D1)

Ok. Kumam. Tylko na rysunku jest opcja z folią pod krokwią a ja chciłabym folie dać na płytę. Czy wtedy rolę tej listwg może pełnić profil ud + taśma butylowa pomiędzy?

Hmmm... folia na płytę? A po cóż to? I co dalej z tym? Nie rozumiem...

Normalnie daje się folię pod płytę - tak wiem - te wkręty.... ale to kompromis... dążymy do doskonałości ale jej nie osiągniemy...

Ok. Przed przykręceniem profila UD nalkejamy taśmę butylową i na to pasek (około1m szerokości) folii. Przykładamy na to profil i przykręcamy. Folia zwisa swobodnie i czeka aż oprofilujemy dalej... po oprofilowaniu wywijamy folię na profile i łączymy z dalszymi brytami za pomocą dobrych taśm. Na to płyta. Jeśli chcesz dać folię na płytę to po prostu wcześniej przykręcasz płyty i dopiero wywijasz folię - ale nie będzie już w jednym kawałku bo nie wsuniesz pod płytę w całości (chyba się domyśliłem o co Ci chodzi ;)) Trzeba ją łączyć taśmami.

pedronx
15-03-2013, 21:07
Dla Ciebie "pod" a dla mnie "na" - a gadamy o tym samym :)

Ale teraz to nie kuman o czym piszesz w ostatnim zdaniu... ;)

Btw: Dzięki za opis - tak zrobię.

Rom-Kon
15-03-2013, 21:27
Dla Ciebie "pod" a dla mnie "na" - a gadamy o tym samym :)

Ale teraz to nie kuman o czym piszesz w ostatnim zdaniu... ;)

Btw: Dzięki za opis - tak zrobię.
...dobra. Myślałem ze płyta i na to folia a na to jakaś inna okładzina i stąd to zamieszanie.

marmur7
16-03-2013, 00:09
W linku wrzuconym przez pendroxa jest info, że między folią paroizolacyjną a płytami gk powinna być szczelina - jak ją uzyskać na profilach aluminiowych ?

Uzarex
16-03-2013, 14:08
W linku wrzuconym przez pendroxa jest info, że między folią paroizolacyjną a płytami gk powinna być szczelina - jak ją uzyskać na profilach aluminiowych ?

Paroizolacja ma chronić wełnę przed zawilgoceniem i taka jest jej rola , klejąc ją do profili musi dolegać do płyt ! Ewentualnie stosując folię odbijającą ciepło producenci zalecają utworzenie takiej przerwy jest to myślę zbyt skomplikowana i droga inwestycja by osiągnąć efekt który ma nam przynieść korzyści z zastosowania takiej foli , było o tym szeroko pisane w tym temacie jak poszukasz z pewnością znajdziesz .

marmur7
16-03-2013, 20:13
No, ale czy właśnie nie jest tak, że folia chroniąc wełnę przed wchłanianiem wilgoci, powoduje, że wilgoć z pomieszczenia gromadzi się pod płytami gk tworząc grzyba ? W tym linku dość jednoznacznie jest to zasugerowane.

rafał2011
16-03-2013, 20:48
No, ale czy właśnie nie jest tak, że folia chroniąc wełnę przed wchłanianiem wilgoci, powoduje, że wilgoć z pomieszczenia gromadzi się pod płytami gk tworząc grzyba ? W tym linku dość jednoznacznie jest to zasugerowane.

Moim zdaniem pod płytą jest zbyt ciepło, aby pojawił się tam grzyb.

Uzarex
16-03-2013, 21:07
No, ale czy właśnie nie jest tak, że folia chroniąc wełnę przed wchłanianiem wilgoci, powoduje, że wilgoć z pomieszczenia gromadzi się pod płytami gk tworząc grzyba ? W tym linku dość jednoznacznie jest to zasugerowane.

Dlatego by wilgoci było tam jak najmniej bardzo ważną rzeczą na poddaszu jest sprawna , działająca , wentylacja !

certa
16-03-2013, 21:11
witam, pytanie z innej beczki do wodza, czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? nie ukrywam ze problem tkwi w podwieszeniu tego bezpośrednio do belek stropowych. nie za bardzo wiem jak to ma sie trzymać ponieważ musze się opuścić o 30cm tak aby profilem UD30 w sciane się wbić.
http://images33.fotosik.pl/601/c2e652e6999d60e3m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c2e652e6999d60e3.html)
http://images37.fotosik.pl/1900/8c2f1d296db9ef76m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8c2f1d296db9ef76)

szimipl
17-03-2013, 12:25
podepne sie pod powyższe pytanie-jak ułożyć wełnę15 + ewentualnie 10cm i folie paroizolacyjną jeśli sufit musi byc obniżony o ok 20 cm?gdzie zrobić wolną przestrzeń. jetki 17 cm na nie płyta osb.z gory dzieki

sewerynslowi
17-03-2013, 16:15
CERTA - mozesz dasz wełnę (30 cm) pod belkami stopowymi, a jeśli Cię stac to dac 30 cm po belkami, a dodatkowo jeszcze w belki stropowe. Stelaż możesz powiesic na wieszkach do profili CD (takie grzybki).

szimipl
17-03-2013, 17:55
czekając na waszą podpowiedz wymysliłem to tak-patrząc od dołu:
płyta gk
paroizolacja
stelaz
wełna15 nabita na grzybki
tu pewnie wypadnie jakas wolna przestrzeń kilka cm
wełna 10 miedzy jetki
znow ok 7cm powietrza
płyta osb na jetkach
-co fachowcy na to? prosze o poprawienie mnie jesli to jest źle,a i dodam ze powyzej jetek na skosach po samą kalenice jest welna 15 choc wyczytalem ze nie powinno jesj tam byc

sewerynslowi
17-03-2013, 19:00
po samą kalenicę? masz pełne deskowanie czy wiatroizolację?

szimipl
17-03-2013, 19:02
po samą kalenicę? masz pełne deskowanie czy wiatroizolację?
wiatroizolacje

sewerynslowi
17-03-2013, 20:00
przy folii możesz miec wełnę az po szczyt kalenicy:) to nie przeszkadza w niczym.

szimipl
18-03-2013, 08:10
przy folii możesz miec wełnę az po szczyt kalenicy:) to nie przeszkadza w niczym.
to juz mamy ułożone bo jak moj ojciec mówi lepiej mieć ciut wiecej niz za mało,ale chodzi mi bardziej o podpowiedz jak ułożyć warstwy przy podwieszanym suficie czy ten układ ktory podałem jest ok

certa
18-03-2013, 08:42
CERTA - mozesz dasz wełnę (30 cm) pod belkami stopowymi, a jeśli Cię stac to dac 30 cm po belkami, a dodatkowo jeszcze w belki stropowe. Stelaż możesz powiesic na wieszkach do profili CD (takie grzybki).
własnie nie wełne mam już zakupioną, a na 30cm to chyba mnie już nie stać.
stelarz wieszaki mam już opanowane, tylko pozostaje mi problem z tą 20cm wełną. najbardziej pasowało by ułożyć na stelarzu, ale zostaje 10cm pustki.
pytanie czy tak może być?

sewerynslowi
18-03-2013, 10:36
pustka powietrzna w sumie w Twoim przypadku w niczym nie szkodzi, tym bardziej ze masz już kupioną wełnę.

W sumie zawsze możesz zrobić w ten sposób, ze za kilka lat np dołożysz tej wełny do wysokości belek.

rafał2011
18-03-2013, 10:56
Musisz ocieplić ścianki działowe:
177392

certa
18-03-2013, 12:36
Musisz ocieplić ścianki działowe:
177392
welne uloze tak aby byla ciagłość

Rom-Kon
18-03-2013, 21:00
witam, pytanie z innej beczki do wodza, czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? nie ukrywam ze problem tkwi w podwieszeniu tego bezpośrednio do belek stropowych. nie za bardzo wiem jak to ma sie trzymać ponieważ musze się opuścić o 30cm tak aby profilem UD30 w sciane się wbić.
http://images33.fotosik.pl/601/c2e652e6999d60e3m.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2Fc2e652e6999d60e3.html)
http://images37.fotosik.pl/1900/8c2f1d296db9ef76m.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fs howFullSize.php%3Fid%3D8c2f1d296db9ef76)

Masz 30cm przestrzeni od profili na suficie do belek stropowych. można dać nawet 30cm wełny (a tym bardziej 20cm) ułożonej na profilach pod belkami. Na ścianach tak jak to narysował Rafal - pełna i ciągła izolacja. Pustka pod podłogą na stryszku nie jest problemem.

ps. no 20cm to tak skromnie... tylko tyle ile przewiduje norma... nie ma miejsca na błędy.

Uzarex
19-03-2013, 13:58
Rafał2011 , Rom-Kon , pytanie do was i wszystkich którzy mają ochotę się wypowiedzieć .
Przy połączeniu na sztywno kręcić według was płytę do Ud czy nie , wiem drażniący temat ,pamiętam wasze opinie , ale chciałbym się zapoznać z waszą opinią na dzień dzisiejszy czy coś się zmieniło ?Chciałbym też wiedzieć jeśli kręcić to co ile dać wkręta ? Normalnie jak na płytę od 8- do max 12 szt. na odcinek 1,2 m ?
Pytanie też mam co do profilu elastycznego z Knauf-a co ile do niego łapać płytę ?
I jeśli płyta ułożona wzdłuż czyli dłuższy bok wypada na profilu , co ile wkręt ? takie same normy jak na krótkim ?

I jeszcze pytanko co zrobić z tą dziurą po lewej ? taki mały sabotaż wyszedł :(
177603

olo7olo
19-03-2013, 23:08
Witam,
Chciałbym podzielić się kilkoma zdjęciami ze swoich amatorskich prac nad zabudową poddasza. Chętnie zasięgnę opinii tych co się znają na temat ewentualnych błędów jeśli są widoczne. Krytykujcie śmiało to może jeszcze nie będzie za późno na poprawki.
Pozdrawiam.

profi45
19-03-2013, 23:50
Witam,
Chciałbym podzielić się kilkoma zdjęciami ze swoich amatorskich prac nad zabudową poddasza. Chętnie zasięgnę opinii tych co się znają na temat ewentualnych błędów jeśli są widoczne. Krytykujcie śmiało to może jeszcze nie będzie za późno na poprawki.
Pozdrawiam.
Za późno juz.

profi45
19-03-2013, 23:51
Rafał2011 , Rom-Kon , pytanie do was i wszystkich którzy mają ochotę się wypowiedzieć .
Przy połączeniu na sztywno kręcić według was płytę do Ud czy nie , wiem drażniący temat ,pamiętam wasze opinie , ale chciałbym się zapoznać z waszą opinią na dzień dzisiejszy czy coś się zmieniło ?Chciałbym też wiedzieć jeśli kręcić to co ile dać wkręta ? Normalnie jak na płytę od 8- do max 12 szt. na odcinek 1,2 m ?
Pytanie też mam co do profilu elastycznego z Knauf-a co ile do niego łapać płytę ?
I jeśli płyta ułożona wzdłuż czyli dłuższy bok wypada na profilu , co ile wkręt ? takie same normy jak na krótkim ?

I jeszcze pytanko co zrobić z tą dziurą po lewej ? taki mały sabotaż wyszedł :(
177603
podbijam pytanie.

Uzarex
20-03-2013, 09:47
profi45 jak ty proponowałbyś to zrobić ?

Rom-Kon
20-03-2013, 10:09
Rafał2011 , Rom-Kon , pytanie do was i wszystkich którzy mają ochotę się wypowiedzieć .
Przy połączeniu na sztywno kręcić według was płytę do Ud czy nie , wiem drażniący temat ,pamiętam wasze opinie , ale chciałbym się zapoznać z waszą opinią na dzień dzisiejszy czy coś się zmieniło ?Chciałbym też wiedzieć jeśli kręcić to co ile dać wkręta ? Normalnie jak na płytę od 8- do max 12 szt. na odcinek 1,2 m ?
Pytanie też mam co do profilu elastycznego z Knauf-a co ile do niego łapać płytę ?
I jeśli płyta ułożona wzdłuż czyli dłuższy bok wypada na profilu , co ile wkręt ? takie same normy jak na krótkim ?

I jeszcze pytanko co zrobić z tą dziurą po lewej ? taki mały sabotaż wyszedł :(
177603
Jeśli to ma być sztywne to trzeba przykręcić do UD.

...taki sabotaż zdarza się często. Wyskubać wszystko co luźne, zagruntować, wstępnie wypełnić Vario, nakleić siatkę (szeroką) lub kartkę papieru z bloku, zaszpachlować.

rafał2011
20-03-2013, 10:12
Rafał2011 , Rom-Kon , pytanie do was i wszystkich którzy mają ochotę się wypowiedzieć .
Przy połączeniu na sztywno kręcić według was płytę do Ud czy nie , wiem drażniący temat ,pamiętam wasze opinie , ale chciałbym się zapoznać z waszą opinią na dzień dzisiejszy czy coś się zmieniło ?

Jeżeli szpachlowanie na sztywno, to tym bardziej płyta.


Chciałbym też wiedzieć jeśli kręcić to co ile dać wkręta ? Normalnie jak na płytę od 8- do max 12 szt. na odcinek 1,2 m ?
Zawsze dawałem tyle co wszędzie -5szt. (eko) :)


Pytanie też mam co do profilu elastycznego z Knauf-a co ile do niego łapać płytę ?
Nie używałem.

I jeśli płyta ułożona wzdłuż czyli dłuższy bok wypada na profilu , co ile wkręt ? takie same normy jak na krótkim ?
:confused:




I jeszcze pytanko co zrobić z tą dziurą po lewej ? taki mały sabotaż wyszedł :(
177603

Zaszpachlować czymś w rodzaju goldband_a na równo z płytą, wkleić taśmy i 2 x zaszpachlować.

rafał2011
20-03-2013, 10:27
zagruntować

Rom jest zawsze w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze.

rafał2011
20-03-2013, 10:32
a propos, wczoraj na klatce spotkałem byłego inwestora u którego robiłem poddasze w lipcu lub czerwcu 2008r - oczywiście wszystko na sztywno.
Zapytałem jak poddasze, czy nic nie pękło? odpowiedział że nic, więc technologia okazuje się być dobra.

profi45
20-03-2013, 10:38
profi45 jak ty proponowałbyś to zrobić ?
Na świecie dziesiątki tysięcy wykonawców stosuje elastyka ale widać ze dla naszych fachowców to nowość:eek:.
Istotne podczas jak będziesz kręcił abyś trafił w środek niego czyli od załamania skosu z kolankowa 4cm. Jak zaczniesz kręcić wyżej to może ci wkręt odpychać go. Pamiętaj ze wysokie obroty i umiarkowany docisk, jak poczujesz ze coś nie tak -od razu nowy wkręt. Podczas wkręcania jedziesz w lewo albo prawo co 20-25cm jeden po drugim. Jak by ci odepchnęło weź 35mm wkręty. Do elastyka kręcisz na końcu tak jak do ewentualnego kręcenia w UD jak się zdecydujesz . Wykończenia styku po kręceniu do UD przerabialiśmy tutaj nie raz. Pytanie o kręcenie do UD zależy jakie masz szczeliny miedzy płyta a ścianą.Łączenie ścianki suchej zabudowy ze sufitem z suchej na100% możesz kręcić do UD:)

Uzarex
20-03-2013, 13:51
Pytanie o kręcenie do UD zależy jakie masz szczeliny miedzy płyta a ścianą

Max 0,5 cm

abyś trafił w środek niego czyli od załamania skosu z kolankowa 4cm
Jeśli chodzi o elastyka nie mam problemu z przykręceniem wkrętów , tylko miałem dylemat ile ich wkręcić na np 1 metr :) No i pytanie czy muszę trafiać w środek czy może być niżej , bliżej ściany kolankowej ?

Kod html:
I jeśli płyta ułożona wzdłuż czyli dłuższy bok wypada na profilu , co ile wkręt ? takie same normy jak na krótkim ?


W łazience taki mi pasowało by ułożyć wzdłuż gdyż oryginalne łączenie wypadło na profilu a nieoryginalnych cięć nie ma :) taki wymiar pomieszczenia troszkę ponad 2 m jak dał bym płyty w poprzek musiałbym dociąć pasek tak 80-85 cm , więc chyba to dobry wybór ? tylko tak z ciekawości pytam czy są jakieś inne normy co do ilości wkrętów ?

No i co ile kręcić do ud ? 15 cm 20 -25 cm ?


nakleić siatkę (szeroką) lub kartkę papieru z bloku,
Czymś specjalnym przykleić ? czy masa ?

Akrimka
20-03-2013, 16:07
98892Rom ugieły sie cienkie profile pod naporem wełny
Na srodku wypchneło nam kolankowa co mamy teraz zrobić ? nie wiemy co robić ?

No cóż była fala krytyki jak położyłem stelaże, teraz po ponad roku, wiszą płyty, nic nie spadło, nic nie pękło, wszytko na sztywno, nie ma narazie ani cm żadnego akrylu..... no i słynnego ugięcia nie widać...

http://s20.postimage.org/t973a2wzt/2013_02_10_540.jpg (http://postimage.org/image/t973a2wzt/)

Uzarex
20-03-2013, 17:31
No cóż była fala krytyki jak położyłem stelaże, teraz po ponad roku, wiszą płyty, nic nie spadło, nic nie pękło, wszytko na sztywno, nie ma narazie ani cm żadnego akrylu..... no i słynnego ugięcia nie widać...
To tylko się cieszyć :)
Zobaczymy jak to wyjdzie u mnie , z pewnością poinformuję , w końcu kilka osób z tego forum budowało mi to poddasze :)

Jeszcze jedno pytanko . dobra szpachelka do spoinowania ? Wiem że trochę głupie pytanie ale macie doświadczenie może coś polecicie , widziałem już nawet z krzyżakiem na końcu , fajna sprawa jak gdzie nas wkręt wkurzy :) Jaką szerokość wybrać ?

rafał2011
20-03-2013, 20:17
To tylko się cieszyć :)
Zobaczymy jak to wyjdzie u mnie , z pewnością poinformuję , w końcu kilka osób z tego forum budowało mi to poddasze :)

Jeszcze jedno pytanko . dobra szpachelka do spoinowania ? Wiem że trochę głupie pytanie ale macie doświadczenie może coś polecicie , widziałem już nawet z krzyżakiem na końcu , fajna sprawa jak gdzie nas wkręt wkurzy :) Jaką szerokość wybrać ?

Z tych tańszych które wytrzymają to HARDY są najlepsze. Na pierwszą warstwę szerokość 12,5cm a drugą 15cm.

rafał2011
20-03-2013, 20:22
Te szpachelki które podałem to do szpachlowanie po taśmie Original lub medium
Do spoin to szerokość 25cm i 30cm - trzeba poszukać w internecie, pewnie marshalla będzie najłatwiej znaleść.

Akrimka
20-03-2013, 23:19
Ja wszytko jadę blichówką..:) Została mi ostania łązienka na poddaszu, jak skonczę to ja powieszę w gablocie, zrobiła już tyle m2 gładzi, kleju na styro i ciągle działa:) Do spoinowania równocześnie używam kielni sztukatorskiej lub szpachelki 12cm.

Rom-Kon
20-03-2013, 23:50
No cóż była fala krytyki jak położyłem stelaże, teraz po ponad roku, wiszą płyty, nic nie spadło, nic nie pękło, wszytko na sztywno, nie ma narazie ani cm żadnego akrylu..... no i słynnego ugięcia nie widać...

http://s20.postimage.org/t973a2wzt/2013_02_10_540.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpostimage.org%2Fim age%2Ft973a2wzt%2F)
...nie trać nadziei! Może się jeszcze to ugięcie pojawi?!

profi45
21-03-2013, 06:47
No cóż była fala krytyki jak położyłem stelaże, teraz po ponad roku, wiszą płyty, nic nie spadło, nic nie pękło, wszytko na sztywno, nie ma narazie ani cm żadnego akrylu..... no i słynnego ugięcia nie widać...

http://s20.postimage.org/t973a2wzt/2013_02_10_540.jpg (http://postimage.org/image/t973a2wzt/)
Wiesz o czym ja pisałem ? Wykończ to na gotowo i włącz niwelator !!!!! ale widzę że nie dotarło do ciebie i nie dotrze o co mi chodziło!!!!

profi45
21-03-2013, 06:48
...nie trać nadziei! Może się jeszcze to ugięcie pojawi?!
I ty babanów nie widzisz ? to jak mamy debatować .Moze nie chcesz ich widziec ?

Rom-Kon
21-03-2013, 08:07
I ty babanów nie widzisz ? to jak mamy debatować .Moze nie chcesz ich widziec ?
Jak nie przyłożę łaty to nie widzę... widzę natomiast że fotki są robione "krótkim" obiektywem. Pewnie znacznie krótszym niż 35mm.
Wiem również że na standardowym poddaszu nie występuje coś takiego jak: "ugięcie profili pod ciężką wełną". Można przy montażu profile ponaginać ale jeśli jest grzybek co 60-80cm to żadna wełna tego nie ugnie! Wiem również że jeśli ruszt jest stabilny i dobrze opłytowane i spoinowane to nawet fale Dunaju nie popękają! Nie robiłeś nigdy "krzywych" sufitów? Nie giąłeś łuków? Jeśli rzeczywiście nie giąłeś płyt to Ci wyjaśnię - Tam to dopiero jest dociąganie płyt do profili!! I co pęka? ...u mnie jakoś nie.

Rom-Kon
21-03-2013, 08:11
Rom jest zawsze w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze.
Nie kuźwa! Napier***lić gipsu (najlepiej taniego szuwaksu) i niech się odparzy... a co! Twoje to?

profi45
21-03-2013, 08:28
Jak nie przyłożę łaty to nie widzę... widzę natomiast że fotki są robione "krótkim" obiektywem. Pewnie znacznie krótszym niż 35mm.
Wiem również że na standardowym poddaszu nie występuje coś takiego jak: "ugięcie profili pod ciężką wełną". Można przy montażu profile ponaginać ale jeśli jest grzybek co 60-80cm to żadna wełna tego nie ugnie! Wiem również że jeśli ruszt jest stabilny i dobrze opłytowane i spoinowane to nawet fale Dunaju nie popękają! Nie robiłeś nigdy "krzywych" sufitów? Nie giąłeś łuków? Jeśli rzeczywiście nie giąłeś płyt to Ci wyjaśnię - Tam to dopiero jest dociąganie płyt do profili!! I co pęka? ...u mnie jakoś nie.
Pobierz sobie ta jego fote i zobacz na poziomy ! przybliż i bez łaty zobaczysz nie wnikam co byłoby z łata i niwelatorem bo wiem. Ja nie twierdziłem ze CD na grzybku sie ugnie pod wełna. Widziałem to jak zrobił ruszt i nie musiał dla mnie kręcić płyty bo miał banana juz na ruszcie i teraz wszystko wyszło :)

Uzarex
21-03-2013, 08:36
Dzięki chłopaki za odpowiedzi i cenne informacje , tylko jeszcze jedno pytanie podbijam co ile dawać wkręta w ud bo nie uzyskałem typowej odpowiedzi ? Są jakieś zasady ?

profi45
21-03-2013, 08:49
Dzięki chłopaki za odpowiedzi i cenne informacje , tylko jeszcze jedno pytanie podbijam co ile dawać wkręta w ud bo nie uzyskałem typowej odpowiedzi ? Są jakieś zasady ?
Dawaj co 20-30cm i nie dawaj tam gdzie wpada CD w UD ,od CD 10cm wkret ,następny 20cm dla rozstawu CD 40cm.

rafał2011
21-03-2013, 08:52
W stanach płytowanie jest odbierane tak jak u nas powinno być odbierane zbrojenie zalewane w betonie.

Norma to 5 wkrętów na suficie i 4 wkręty na ścianie (płyta 125cm)

Ja zawsze dawałem 5szt na 120cm (bok, bok, środek, 2xśrodek pomiędzy bokiem a środkiem) i mamy piękną symetrię

Rom-Kon
21-03-2013, 09:13
(...) i mamy piękną symetrię
...i całkowicie niezgodne z zaleceniami producentów systemu. Ale jak już to wspomniałem - Twoje to?

Rom-Kon
21-03-2013, 09:15
Dzięki chłopaki za odpowiedzi i cenne informacje , tylko jeszcze jedno pytanie podbijam co ile dawać wkręta w ud bo nie uzyskałem typowej odpowiedzi ? Są jakieś zasady ?


Dawaj co 20-30cm i nie dawaj tam gdzie wpada CD w UD ,od CD 10cm wkret ,następny 20cm dla rozstawu CD 40cm.

Profi dobrze gada... można mu polać.

rafał2011
21-03-2013, 09:21
...i całkowicie niezgodne z zaleceniami producentów systemu. Ale jak już to wspomniałem - Twoje to?

Całe szczęście że w europie piszą inaczej, przy naszych zdolnościach manualnych i tak płytkiej wyobraźni co drugi sufity leżałby na podłodze.


...możesz napisać który system zaleca montaż płyty do przyściennego?


Dawaj co 20-30cm i nie dawaj tam gdzie wpada CD w UD ,od CD 10cm wkret ,następny 20cm dla rozstawu CD 40cm.
... ile to konkretnie będzie:)

Uzarex
21-03-2013, 09:38
Profi dobrze gada... można mu polać.
Więc siup w ten ...... :)
I o taką odpowiedź mi chodziło :) serdeczne dzięki , widzicie nie wiedziałem np że nie dawać wkręta tam gdzie wpada cd w ud , ale to jeszcze przed wykonaniem więc nie ma problemu :) Jak to czasami dobrze kilka razy zapytać :) U mnie na 1,2m 8-10 wkrętów wypada . Chyba dobrze ?

Akrimka
21-03-2013, 09:47
Nawet jak mam ugięcie - a dziś sprawdze z ciekawości na 2.5m poziomicy..... to mi to zwisa, wiem gdzie mam napewno błąd.... lewy narożnik ale nie poprawiałem tego. Tylko wasze wprawne fachowe oczy dostrzegają nieprawidłowości. Uważam ze jest zrobione lepiej niż zribiłby to niejeden "fachowiec" a i tak nie miałbym gwarancji że bedzie poprawnie.
W każdym razie dzięki za dobre słowo i krytyczne opinie:) To dopiero drugi dom który buduje... trzeci bedzie perfecto:D

Uzarex
21-03-2013, 10:21
To dopiero drugi dom który buduje... trzeci bedzie perfecto
Łaaaaa , dopiero drugi , mnie na jeden nie stać :p

Akrimka
21-03-2013, 10:28
Łaaaaa , dopiero drugi , mnie na jeden nie stać :p

Pierwsze szlify na budowie jako nastolatek zdobywałem z tatą.... teraz wybudowałem swój:)

mura
22-03-2013, 12:46
Witam warto kupić ten specjalny uchwyt do bitów, wiecie o co mi chodzi :), ten z regulacją, nie wiem jak to się fachowo nazywa.Czeka mnie zrobienie całego poddasza.
Ps. Jakie oznaczenie mają bity do czarnych wkrętów, zawsze się motam w markecie i jakie polecacie.

rafał2011
22-03-2013, 13:01
Ph2 kiedyś miałem dobrą koloru złotego, nie pamiętam skąd. W rigipsa wkrętach są dobre, na paczkę wystarczają.

Uzarex
22-03-2013, 13:22
Witam warto kupić ten specjalny uchwyt do bitów
Warto !!!! właśnie ukończyłem montaż płyt i jak się nie ma wprawy to pomaga i to bardzo :) podobno są też takie które nie zasłaniają wkręta , wtedy lepiej widać jak się wkręca może warto taki znaleźć , tylko ja go nie używałem . normalnym za 3 zł też super szło :)

mura
22-03-2013, 13:29
Znalazłem coś takiego może być?
178373

Uzarex
22-03-2013, 13:41
Ja miałem taki zwykły za 3 zł :
178378

Ale ten co znalezałeś z pewnością też będzie dobry :)

rafał2011
22-03-2013, 14:48
Co do bita to chyba znalazłem:
178392

Rom-Kon
22-03-2013, 15:32
Witam warto kupić ten specjalny uchwyt do bitów, wiecie o co mi chodzi :), ten z regulacją, nie wiem jak to się fachowo nazywa.Czeka mnie zrobienie całego poddasza.
Ps. Jakie oznaczenie mają bity do czarnych wkrętów, zawsze się motam w markecie i jakie polecacie.
W lirojku są dobre. Na wieszakach w blistrach za około 20zł. Ale przed pierwszym użyciem należy trochę stępić od czoła by nie nacinały płyty. Do tego bity PH2 - ja używam stanleya ale można dobrać też inne.

Rom-Kon
22-03-2013, 15:33
Znalazłem coś takiego może być?
178373
Dokładnie ten! ....ale z czoła trochę zeszlifować bo może nacinać papier na płycie.

Rom-Kon
22-03-2013, 15:36
Co do bita to chyba znalazłem:
178392
Zaje...fajne! Dobrze trzymają. Do płyt idealne ale przy wkręcaniu wkrętów w drewno (deski podłogowe na stryszku - większe siły) niestety piórka się potrafią wyłamać... trochę za twarde.

rafał2011
22-03-2013, 15:52
PH2 - ja używam stanleya ale można dobrać też inne.

Zaje...fajne! Dobrze trzymają. Do płyt idealne ale przy wkręcaniu wkrętów w drewno (deski podłogowe na stryszku - większe siły) niestety piórka się potrafią wyłamać... trochę za twarde.
Rom proszę nie osłabiaj mnie, stanley obskakuje jedno poddasze a bosch przynajmniej trzy.
dodam że wkręty do drewna na poddaszu, używam o długości 35mm.


Dokładnie ten! ....ale z czoła trochę zeszlifować bo może nacinać papier na płycie.
też używasz takiego sprzętu?

Rom-Kon
22-03-2013, 19:01
Rom proszę nie osłabiaj mnie, stanley obskakuje jedno poddasze a bosch przynajmniej trzy.
dodam że wkręty do drewna na poddaszu, używam o długości 35mm.


też używasz takiego sprzętu?

Pisałem o deskach podłogowych i wkrętach 65mm x ...no dosyć grube na bit pz2 (pozdriv nie philips ale praktycznie takie same). Dociągałem krzywe deski czasem urywając nawet wkręt... więc to nie to samo co 35mm i przykręcać ESy. A stanley jest dostępny wszędzie i za przyzwoitą cenę i szybciej się gdzieś zgubi niż zużyje... więc nie o trwałość chodzi tylko o dokładność wykonania. Bity no name bujają się na wkrętach. Ale nawet najlepszy bit nie utrzyma wkręta z liroja czy casto - takiego na wagę... za 10zł/kg.

...tak używam własnie tego modelu uchwytu-główki do bitów. Nie mam oryginalnych wkrętarek do płyt g-k. Używam normalnych szybkoobrotowych właśnie z tymi główkami. Nie pamiętasz? Już pisałem na ten temat. Nie muszę budować wizerunku narzędziami za ciężkie pieniądze (makita, bosch a może hilti? ;)) Moim wizerunkiem jest jakość wykonania. Jeszcze żadna nawet najdroższa maszyna nie zrobiła z nikogo fachowca.

Sławek...
22-03-2013, 19:57
a firmę już odwiesiłeś mistrzu czy nadal robisz w "szarej strefie" ?

Uzarex
22-03-2013, 20:06
Rom-Kon pytanie mam do ciebie mistrzu , ma dwie rolki Rigips ultraflex z pewością zostanie wklejona w połącznie sufit-skos i skos-kolankowa powiedź mi gdzie mogę ją jeszcze zastosować gdyż trochę mi jej zostanie , w jakie newralgiczne miejsca są najbardziej narażone na pękniecię itp. , bym jej nie zmarnował , jak uważasz gdzie najbardziej się przyda ?
Z góry dzięki .

rafał2011
22-03-2013, 23:34
Pisałem o deskach podłogowych i wkrętach 65mm x ...no dosyć grube na bit pz2 (pozdriv nie philips ale praktycznie takie same). Dociągałem krzywe deski czasem urywając nawet wkręt... więc to nie to samo co 35mm i przykręcać ESy. A stanley jest dostępny wszędzie i za przyzwoitą cenę i szybciej się gdzieś zgubi niż zużyje... więc nie o trwałość chodzi tylko o dokładność wykonania. Bity no name bujają się na wkrętach. Ale nawet najlepszy bit nie utrzyma wkręta z liroja czy casto - takiego na wagę... za 10zł/kg.

Urwany wkręt to żadna nowość.
...nie rozumiem chodzi w końcu o materiał że za "twardy" czy że "niedokładnie wykonane" ale mniejsza o większość.


...tak używam własnie tego modelu uchwytu-główki do bitów. Nie mam oryginalnych wkrętarek do płyt g-k. Używam normalnych szybkoobrotowych właśnie z tymi główkami. Nie pamiętasz? Już pisałem na ten temat. Nie muszę budować wizerunku narzędziami za ciężkie pieniądze (makita, bosch a może hilti? ) Moim wizerunkiem jest jakość wykonania. Jeszcze żadna nawet najdroższa maszyna nie zrobiła z nikogo fachowca.
Nie chodzi o przechwalanie się narzędziami, jakie kto ma, czy lepsze czy gorsze, czy zielone czy czerwone,Chodzi głównie o łatwiejszą i przyjemniejszą pracę z tymi narzędziami, wydaje mi się że jeżeli ktoś zajmuję się takimi pracami "profesjonalnie" powinien używać specjalistycznych narzędzi do tego typu prac, a w tym przypadku niewątpliwie jest to wkrętarka do kręcenia płyt g/k.
Rom Twoje zdrowie Twoje pieniądze ,jak dla mnie można też kręcić wkrętakiem lub pukać młotkiem na gwoździe.

Rom-Kon
23-03-2013, 09:09
Rom-Kon pytanie mam do ciebie mistrzu , ma dwie rolki Rigips ultraflex z pewością zostanie wklejona w połącznie sufit-skos i skos-kolankowa powiedź mi gdzie mogę ją jeszcze zastosować gdyż trochę mi jej zostanie , w jakie newralgiczne miejsca są najbardziej narażone na pękniecię itp. , bym jej nie zmarnował , jak uważasz gdzie najbardziej się przyda ?
Z góry dzięki .
ultraflex jest to taśma narożnikowa czyli można dać wszędzie gdzie są narożniki. Czyli również tam gdzie normalnie daje się narożniki al.

Rom-Kon
23-03-2013, 09:15
a firmę już odwiesiłeś mistrzu czy nadal robisz w "szarej strefie" ?
A co Ciebie to? jesteś z US? A może taka tradycja rodzinna? Dziadek w UB, ojciec w SB tylko Ty nie możesz się w życiu odnaleźć? ;)

Jak masz jakieś merytoryczne pytania dotyczące głównego tematu wątku to chętnie odpowiem...

Rom-Kon
23-03-2013, 09:19
Urwany wkręt to żadna nowość.
...nie rozumiem chodzi w końcu o materiał że za "twardy" czy że "niedokładnie wykonane" ale mniejsza o większość.


(...)
...jak już wspomniałem sa dobre do płyt ale jeśli chodzi o siłowe wkręcanie to pękają "piórka" ...i sam nie wiem co lepsze czy jeśli wyłamie się piórko czy też jeśli miękka końcówka obróci się w krzyżu i tak już do wyrzucenia. ot i wszystko.

Sławek...
23-03-2013, 10:02
A co Ciebie to? jesteś z US?

na Twoje szczęście nie...

Uzarex
23-03-2013, 12:23
ultraflex jest to taśma narożnikowa czyli można dać wszędzie gdzie są narożniki. Czyli również tam gdzie normalnie daje się narożniki al.
To wiem , tylko chodzi mi o miejsca w które warto wkleić w pierwszej kolejności , taką listę od miejsca pierwszego :) W końcu jak się ma takie doświadczenie jak ty , to wie się gdzie w pierwszej kolejności coś lepszego się przyda :)

Rom-Kon
23-03-2013, 13:38
To wiem , tylko chodzi mi o miejsca w które warto wkleić w pierwszej kolejności , taką listę od miejsca pierwszego :) W końcu jak się ma takie doświadczenie jak ty , to wie się gdzie w pierwszej kolejności coś lepszego się przyda :)
Ok. za szybko czytałem... zdarza się ;).

W pierwszej kolejności ultraflex daje się na łączeniu płyt pod kątem innym niż 90* . Czyli skos-sufit, przy oknach, lukarnach. Wewnętrzne narożniki 90* też się wyrabia - przy zabudowach (ogólne określenie wszystkich "rzeczy" zrobionych z płyt), wewnętrzne narożniki przy oknach. Jeśli robisz poddasze na "sztywno" możesz dać w narożniku skos-ściana kolankowa ale też i po obwodzie czyli sufit-ściana, skos-ściana. Ale jeśli zostało Tobie trochę taśmy to zamiast wciskać ją byleby tyko ją zużyć możesz odsprzedać np. sąsiadowi... a przy okazji możesz sąsiada uświadomić jak się powinno zrobić poddasze ;)

ps. ostatnio byłem na poddaszu a raczej normalne piętro bo tylko sufity proste bez skosów... naciągnęli Inwestora na podwójną płytę... płyta pęka, taśma się odparza, wszystkie łączenia wyraźnie widoczne, wszystkie wkręty można policzyć... tragedia. Ale firma robiła kompleksowo od murarki poprzez ciesielkę no i sufity na piętrze.

Uzarex
23-03-2013, 15:19
U mnie dwóch sąsiadów robiło poddasze wszyscy mają skończone więc może wykorzystam taśmę u siebie :) chyba że znajdzie się ktoś w potrzebie to podaruję jak mi zostanie :) a co do fachowców jeden zaciągnął całe poddasze siatką i położył tynk maszynowy lekki z knauf-a u mnie od razu odpadł bo mi się efekt nie podobał , drugi w sumie fachowiec w suchej zabudowie dopiero pierwsze kroki stawiał , więc mu się przyglądałem i stwierdziłem że zrobię sam , no nie sam a z całą ekipą z naszego tematu :) teraz czekam na efekty u nich co wyjdzie wtedy porównam .

marmur7
24-03-2013, 14:24
A jak rozwiązać sprawę stelaża w przypadku takich ścian szczytowych ? Krawędziaki są głębokie na 15 cm. Chcę włożyć tam wełnę o tej grubości i drugą warstwę 5- lub 10 cm. Wymaga to stelaża, który jednak nie za bardzo wiem jak umocować - przy pomocy wieszaków ? Jeśli tak to jakich ? Czy też stelaż krzyżowy - ale z jakiego profila ?

I pytanie drugie - czy w tym przypadku okładzina z płyt gk powinna się opierać na podłodze ( legarach) czy jej ciężar utrzymuje stelaż ? Jest to dla mnie istotne ze wzgl na inne rozwiązanie legarów na dwóch poniższych zdjęciach - w jednym pomieszczeniu legary idą prostopadle do ściany szczytowej a w drugim równolegle.

https://lh4.googleusercontent.com/-kGlaipcCyac/UU77fRL4GWI/AAAAAAAAKWs/pWiUuC6yjAc/s700/IMG_0147net.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-5iyamtnfutM/UU77gFXYQLI/AAAAAAAAKW0/himMCJ2ojp4/s700/IMG_0145net.jpg

olo7olo
24-03-2013, 17:49
Witam,
Chciałbym podzielić się kilkoma zdjęciami ze swoich amatorskich prac nad zabudową poddasza. Chętnie zasięgnę opinii tych co się znają na temat ewentualnych błędów jeśli są widoczne. Krytykujcie śmiało to może jeszcze nie będzie za późno na poprawki.
Pozdrawiam.

Witam i ponawiam pytanko. Może Rom-Kon lub Rafał2011 by się wypowiedzieli na temat mojej roboty, bo na razie mam przerwę w pracach ale po świętach ruszam dalej i nie wiem czy nie popełniam jakichś błędów które mógłbym poprawić lub wyeliminować.

Akrimka
24-03-2013, 22:02
Wiesz o czym ja pisałem ? Wykończ to na gotowo i włącz niwelator !!!!! ale widzę że nie dotarło do ciebie i nie dotrze o co mi chodziło!!!!


No i profi miał rację....
Lewa strona na zdjeciu jest na 6m ugieta o 2cm.... tzn narożnik skosu się wciągnał. Ale w sumie to mi sie podoba!! Tak włąsnie miało być ..:). Zakryje sie obrazkiem, postawi komode i nie bedzie nic widać:)

Pozdarwiam
Marcin

profi45
25-03-2013, 06:48
No i profi miał rację....
Lewa strona na zdjeciu jest na 6m ugieta o 2cm.... tzn narożnik skosu się wciągnał. Ale w sumie to mi sie podoba!! Tak włąsnie miało być ..:). Zakryje sie obrazkiem, postawi komode i nie bedzie nic widać:)

Pozdarwiam
Marcin
Wodzu leć po wódke:)

Rom-Kon
25-03-2013, 08:58
Witam i ponawiam pytanko. Może Rom-Kon lub Rafał2011 by się wypowiedzieli na temat mojej roboty, bo na razie mam przerwę w pracach ale po świętach ruszam dalej i nie wiem czy nie popełniam jakichś błędów które mógłbym poprawić lub wyeliminować.

Mam tylko jedno zastrzeżenie... obróbka lukarny. lepiej jest obrobić w taki kształt :


http://images8.fotosik.pl/2379/f83c15b39a819e54.jpg (http://www.fotosik.pl)





http://images8.fotosik.pl/1756/cf57220000de9fb5.jpg (http://www.fotosik.pl)

rafał2011
25-03-2013, 11:39
Jak dla mnie trzeba by dołożyć profile i sprawdzić czy rozstaw profili nie przekracza 50cm 179025179026179027

rafał2011
25-03-2013, 11:47
...ja tak robiłem.
179031

Uzarex
25-03-2013, 19:15
Pytanka :
1. Połączenie na sztywno , gdzieś tam miejscami przydarzy się że płyta dotyka delikatnie do ściany na kilkunastu centymetrach , fazować to miejsce nożykiem by napchać tam Vario ?

2.Czy w miejscach gdzie będzie wisieć oświetlenie kręcić gęściej wkręty , jeśli tak to co ile ?

3.Wkręt kręcony w cd musi być jak najbliżej ud ? jaka jest maksymalna odległość wkręta od ud ?

4.Źle wkręcony wkręt , typu za głęboko , krzywo , należy wykręcić i zaszpachlować dziurę , czy można obok wkręcić drugiego a ten pozostawić ?

5.Rozstaw wkrętów kręconych w ud o czym pisaliśmy wcześniej , pierwszy 10 cm od ud wychodzi 13 cm od środka profilu odstęp 25 cm trafiam w cd , 30 cm za blisko cd nie ma 10 cm odstępu od cd coś mi nie pasuje ten rozstaw :)
Może kręcić tak :
Dwa wkręty 10 cm od jednego cd i 10 cm od drugiego cd tylko wtedy odstęp od tych dwóch wkrętów to jakieś 14 cm z profilem w środku 26 cm ?

szymkas30
25-03-2013, 22:45
witam, chcę kupić profile cd , ud , wieszaki do poddasza jaki systm , firmę polecacie? żebym nie kupił czego co sie okarze niewypałem:stirthepot:. w Leroy eMarlin ogłądałem profile firmy norgips i w porównaniu z firmą budmat wyglądają na dużo lepsze - co sadziecie o tej firmie (norgips)? ps. jakiej firmy płyty K-G na poddasze?. czekam na opdpowiedz jakie doświadczenie macie i jakiego producenta polecacie

Akrimka
25-03-2013, 23:50
Wodzu leć po wódke:)

Stawiam dużą.. wypijemy we 3 za to ze Rom próbował mnie ratować...:)

Akrimka
25-03-2013, 23:53
witam, chcę kupić profile cd , ud , wieszaki do poddasza jaki systm , firmę polecacie? żebym nie kupił czego co sie okarze niewypałem:stirthepot:. w Leroy eMarlin ogłądałem profile firmy norgips i w porównaniu z firmą budmat wyglądają na dużo lepsze - co sadziecie o tej firmie (norgips)? ps. jakiej firmy płyty K-G na poddasze?. czekam na opdpowiedz jakie doświadczenie macie i jakiego producenta polecacie

Kupiłem ostanio budmat - w hurtowni Broker.... porażka jakich mało. Dobrze ze miałem tylko małą łazienkę na poddaszu do skonczenia. NIby Budmat ma 0.5mm ale miękki i cienki jak nic.
Przy okazji sprawdz jak w profile wchodzą grzybki lub obrotowe.. żeby nie latały:)

rafał2011
26-03-2013, 07:56
Pytanka :
1. Połączenie na sztywno , gdzieś tam miejscami przydarzy się że płyta dotyka delikatnie do ściany na kilkunastu centymetrach , fazować to miejsce nożykiem by napchać tam Vario ?
Nie musisz robić fazy, płyta powinna dolegać do ściany.


2.Czy w miejscach gdzie będzie wisieć oświetlenie kręcić gęściej wkręty , jeśli tak to co ile ?
Oświetlenie powinno być kręcone w profil lub deskę przymocowaną do rusztu.


3.Wkręt kręcony w cd musi być jak najbliżej ud ? jaka jest maksymalna odległość wkręta od ud ?
Optymalnie 5cm od ściany.


4.Źle wkręcony wkręt , typu za głęboko , krzywo , należy wykręcić i zaszpachlować dziurę , czy można obok wkręcić drugiego a ten pozostawić ? Można go zostawić.



5.Rozstaw wkrętów kręconych w ud o czym pisaliśmy wcześniej , pierwszy 10 cm od ud wychodzi 13 cm od środka profilu odstęp 25 cm trafiam w cd , 30 cm za blisko cd nie ma 10 cm odstępu od cd coś mi nie pasuje ten rozstaw :)
Może kręcić tak :
Dwa wkręty 10 cm od jednego cd i 10 cm od drugiego cd tylko wtedy odstęp od tych dwóch wkrętów to jakieś 14 cm z profilem w środku 26 cm ?
Rób jak napisałeś.
Ja robiłem tak i było wszystko dobrze:179180

rafał2011
26-03-2013, 08:03
A jak rozwiązać sprawę stelaża w przypadku takich ścian szczytowych ? Krawędziaki są głębokie na 15 cm. Chcę włożyć tam wełnę o tej grubości i drugą warstwę 5- lub 10 cm. Wymaga to stelaża, który jednak nie za bardzo wiem jak umocować - przy pomocy wieszaków ? Jeśli tak to jakich ? Czy też stelaż krzyżowy - ale z jakiego profila ?

I pytanie drugie - czy w tym przypadku okładzina z płyt gk powinna się opierać na podłodze ( legarach) czy jej ciężar utrzymuje stelaż ? Jest to dla mnie istotne ze wzgl na inne rozwiązanie legarów na dwóch poniższych zdjęciach - w jednym pomieszczeniu legary idą prostopadle do ściany szczytowej a w drugim równolegle.

https://lh4.googleusercontent.com/-kGlaipcCyac/UU77fRL4GWI/AAAAAAAAKWs/pWiUuC6yjAc/s700/IMG_0147net.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-5iyamtnfutM/UU77gFXYQLI/AAAAAAAAKW0/himMCJ2ojp4/s700/IMG_0145net.jpg

Ruszt zrobiłbym na cd60 dosadzonych na wieszakach od poddaszy i płytę oparłbym na podwójnie złożonej taśmie akustycznej do profili lub na dylatacji (piance) do wylewek.