PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

rafał2011
26-03-2013, 08:16
...ruszt pojedynczy poziomy.

pniowek
26-03-2013, 08:20
hcę kupić profile cd , ud , wieszaki do poddasza

Ja się nie sugerowałem firmą a grubością profila. Firmę wybierałem szukając systemu. Gotowe systemy jakie przeglądałem to były firmy Nida i Rygips. Po zapoznaniu się z dokumentacją wykonawczą zacząłem studiować specyfikację produktu.
Sprawdziłem grubości profili i wieszaków więc o ile się nie pomyliłem to profile mają gubość 0,5mm RIGISTIL i 0,55mm NIDA a wieszaki 0,75mm w obu systemach.
Róznica jest taka że RIGIPS ma "ekstra" ryflowany profil co wzmacnia dodatkowo jego konstrukcję.
Więc jeśli chcesz kupić cokolwiek z marketu to lepeij sugeruj się grubością.
Ja wziąłem profile Nida 0,55mm i gdzybki któtkie i długie. Jeśli chcesz porównac cenę to mb kosztował 2,70 a grzybki 0,71 i 0,75 (260mm).
Na profile 0,6mm i grzybki 1mm nie było mnie stać. :(

rafał2011
26-03-2013, 08:27
ps. jakiej firmy płyty K-G na poddasze?. czekam na opdpowiedz jakie doświadczenie macie i jakiego producenta polecacie
polecam płyty knaufa

pedronx
26-03-2013, 16:02
Panowie, gdzie w okolicy Białołęki, Legionowa można kupić Isovera Stopaira i taśmy butylowe dwustronne? (Rom i Rafał to do Was głównie bo wiem żę się wałęsacie w tych okolicach :) )
Dzięki i pozdro

rafał2011
26-03-2013, 16:46
Ja brałem wszystkie materiały z tego składuhttp://www.termoib.pl/kontakt-termoib-michalow-reginow.html
Więc chyba nie pomogę.
Ale możesz zobaczyć w obi w jabłonnie i okolicznych składach- jest tam kilka.
...wiem że folia jest w brico depot na jagiellońskiej ale nie wiem jak z taśmą no i to Praga Północ.

A może w leroy merlin.

Rom-Kon
26-03-2013, 18:16
Isover Stopair w Legionowie i okolicach tylko na zamówienie. Szybciej przez Allegro bo nawet na następny dzień. Jeśli zabrakło to na szybko w lirojku na Modlińskiej ale droga bo coś około 3zł/m2.
Taśmy butylowe - nie używam więc trudno coś powiedzieć... może Marsan na Modlinskiej? albo hurtownia na Mehoffera.... zapomniałem jak się nazywa. Ale butyl można dostać w hurtowniach z akcesoriami do dachów.

...niestety takie cuda jak grzybki 270mm, taśmy coromix i corofix, midflex i ultraflex, folia stopair i taśma 2-stronna do wykładzin smart-wzmocniona kupuję w większości przez internet.

W Termo IB (Michałów-Reginów) też nie mają. A w Chemko mają dobre ceny na płyty G-K ;)

pedronx
26-03-2013, 18:24
Dzięki Panowie!

Hurtownia na Mehoffera to Minox, ale żebyś się nie naciął, to przenieśli to wszystko w jedno miejsce (była jeszcze na Echach Leśnych) na płochocińską. Zwie się teraz Mrówka.

Midflexy etc. w razie "WU" dostaniesz w Praktikerze.

Pozdro

Rom-Kon
26-03-2013, 18:30
Dzięki Panowie!

Hurtownia na Mehoffera to Minox, ale żebyś się nie naciął, to przenieśli to wszystko w jedno miejsce (była jeszcze na Echach Leśnych) na płochocińską. Zwie się teraz Mrówka.

Midflexy etc. w razie "WU" dostaniesz w Praktikerze.

Pozdro

...dawno w Minoxie nie byłem... hmm mrówka... wszędzie franczyza...

Uzarex
26-03-2013, 19:27
witam, chcę kupić profile cd , ud , wieszaki do poddasza jaki systm , firmę polecacie?
Szymkas30 U mnie płyty były z Knauf-a choć jedną dokupiłem z Rigips-a , profile , wieszaki , łączniki , wkręty , wszystko z Rigips-a , gdzieś kilka stron wstecz był już poruszany ten temat wyższości jednych na drugimi , nawet kolega slusar miał gdzieś fotkę porównująca profile Rigips kiedyś a dziś .
Dzięki rafał2011 za odpowiedzi :)

pedronx
26-03-2013, 19:36
o rany, że co, że teraz Rigips lipa?
pzdr

Uzarex
26-03-2013, 19:46
o rany, że co, że teraz Rigips lipa?
Czemu lipa ?

pedronx
26-03-2013, 21:27
"nawet kolega slusar miał gdzieś fotkę porównująca profile Rigips kiedyś a dziś"

Zabrzmialo jakby cos sie pozmienialo na zle...

rafał2011
27-03-2013, 08:15
W Termo IB (Michałów-Reginów) też nie mają. A w Chemko mają dobre ceny na płyty G-K ;)

Rolka 100m2 kosztuje 202zł od ręki, nie wiem skąd masz takie informacje:)

Rom-Kon
27-03-2013, 09:11
Rolka 100m2 kosztuje 202zł od ręki, nie wiem skąd masz takie informacje:)

Tak. Masz rację. Teraz jest i to w dobrej cenie. Ale na początku roku nie było nigdzie w okolicach Legionowa. A taśm coromix i corofix nadal w tej części podWarszawy nie wiem gdzie kupić.

rafał2011
27-03-2013, 09:12
Tak. Masz rację. Teraz jest i to w dobrej cenie. Ale na początku roku nie było nigdzie w okolicach Legionowa. A taśm coromix i corofix nadal w tej części podWarszawy nie wiem gdzie kupić.

Folia zawsze tam była!

Rom-Kon
27-03-2013, 09:27
No to w takim razie może akurat tą hurtownię ominąłem dzwoniąc za folią? ...chociaż raczej wątpię bo pamiętam że wtedy telefon mi się mocno zagrzał od dzwonienia. I dałem za wygraną... usiadłem do kompa i zamówiłem przez internet... z dostawą chyba poniżej 2,30zł/m2

rafał2011
27-03-2013, 09:33
Brałem z tego składu dość długi czas (5lat) więc wiem jak jest wyposażona.

...musiałeś słabo dzwonić, teraz wsiadam w samochód i założę się że 5 składów w okolicy będzie miało stopair i miało ją na początku roku. Wchodzisz w to o litra?

pedronx
27-03-2013, 10:19
Czy takie zestawienie jest ok wg Was:
1. folia paroszczelna - Isover Stopair
2. taśma do klejenia folii z profilem - Coromix
3. taśma do klejenie folii z folią na zakład - też Coromix?
4a. taśma do klejenia folii z murem - Corofix
4b. taśma do klejenia folii z murem - wersja hiperszczelna - Corobutyl + taśma przekładkowa/poślizgowa (jaka?)

Wodzu, do czego używasz tej taśmy 2stronnej smart wykładzinowej? Możesz dać przykładowego linka? I jakby Ci się jeszcze chciało to byłbym wdzięczny za link do taśmy przekładkowej.

Załączam rysunki do połączeń z murem 4a i 4b z tym że zakładam że 4a jest zwalone, bo nie wiem gdzie wsadzić tę taśmę przekładkową? Prośba o nakierowanie.

Edit: nie upieram się przy produktach Corotopu, więc jak macie coś lepszego to walcie.
Tu jest zaje...sty sklep http://folnet.pl/grupa/tasmy/tasmy-do-paroizolacji

Dzięki i pozdro

szymkas30
27-03-2013, 11:01
czy wg. Was warto kupić stelaże RIGIPA ULTRASTIL - pracował ktoś z Was na nich i może się wypowiedzieć - czy warte tej ceny ,czy wystarczą np RIGIPSA - rigistal, czy np. norgipsa?

pedronx
27-03-2013, 11:19
Patrzę właśnie na 2 wyceny z hurtowni (obie netto po rabacie):
1. profil CD60 4mb noname - 7,12 zł (Minox Warszawa)
2. profil CD60 4mb Rigips Ultrastill - 8,76 (Wodan Marki)
Przy 1000mb tego profila różnica w cenie to 410pln netto.
Sam się zastanawiam.
Pzdr

Rom-Kon
27-03-2013, 14:52
Brałem z tego składu dość długi czas (5lat) więc wiem jak jest wyposażona.

...musiałeś słabo dzwonić, teraz wsiadam w samochód i założę się że 5 składów w okolicy będzie miało stopair i miało ją na początku roku. Wchodzisz w to o litra?
Ty jesteś miejscowy ja byłem przejazdem więc nie ma porównania. "Moje" hurtownie to południe i zachód wawy. A w Legionowie jest dobre piwo wileńskie - ciemne z przyprawami korzennymi... i to tyle w temacie ;)

Rom-Kon
27-03-2013, 15:08
Czy takie zestawienie jest ok wg Was:
1. folia paroszczelna - Isover Stopair
2. taśma do klejenia folii z profilem - Coromix
3. taśma do klejenie folii z folią na zakład - też Coromix?
4a. taśma do klejenia folii z murem - Corofix
4b. taśma do klejenia folii z murem - wersja hiperszczelna - Corobutyl + taśma przekładkowa/poślizgowa (jaka?)

Wodzu, do czego używasz tej taśmy 2stronnej smart wykładzinowej? Możesz dać przykładowego linka? I jakby Ci się jeszcze chciało to byłbym wdzięczny za link do taśmy przekładkowej.

Załączam rysunki do połączeń z murem 4a i 4b z tym że zakładam że 4a jest zwalone, bo nie wiem gdzie wsadzić tę taśmę przekładkową? Prośba o nakierowanie.

Edit: nie upieram się przy produktach Corotopu, więc jak macie coś lepszego to walcie.
Tu jest zaje...sty sklep http://folnet.pl/grupa/tasmy/tasmy-do-paroizolacji (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ffolnet.pl%2Fgrupa% 2Ftasmy%2Ftasmy-do-paroizolacji)

Dzięki i pozdro

1) ok. to dobra folia

Możesz skorygować technologię z drugiego rysunku. zamiast podwijać folię pod profil lepiej profil uszczelnić do ściany butylem lub taśmą akustyczną a folię przykleić do UDeka coromixem. Szczelność jest zapewniona tak samo jak wywijając folię.

Pierwszy rysunek - co z taśmą na tynku??? tak się nie robi.

Folia z folią na łączeniach brytów - taśma 1-stronna corofix

Folia na obwodzie do profila UD - taśma 2-stronna coromix

Folia do profili CD - taśma pocięta na listki (w przypadku profili ultrastil większe bo się nie trzyma) wzmocniona do wykładzin... polecam smart lub jeszcze lepsza scley 774 (mogłem pokręcić oznaczenia)

coro jest drogą firmą. Pewnie konkurencja nie śpi i są już tańsze odpowiedniki ale czy jakościowo też odpowiedniki? tego nie wiem.

pedronx
27-03-2013, 15:25
1) ok. to dobra folia
A która jest lepsza? ;)


Możesz skorygować technologię z drugiego rysunku. zamiast podwijać folię pod profil lepiej profil uszczelnić do ściany butylem lub taśmą akustyczną a folię przykleić do UDeka coromixem. Szczelność jest zapewniona tak samo jak wywijając folię.
Poprawiłem rysunki. W tym co proponujesz widzę jeden minus: idzie więcej tasmy (coromix). Przy tym pierszym dajemy tylko butylową.


Pierwszy rysunek - co z taśmą na tynku??? tak się nie robi.
Poprawiłem. Jest ok teraz?


Folia do profili CD - taśma pocięta na listki (w przypadku profili ultrastil większe bo się nie trzyma) wzmocniona do wykładzin... polecam smart lub jeszcze lepsza scley 774 (mogłem pokręcić oznaczenia)
http://www.budujiremontuj.pl/product-pol-1835-Tasma-dwustronna-Scley-774.html


coro jest drogą firmą. Pewnie konkurencja nie śpi i są już tańsze odpowiedniki ale czy jakościowo też odpowiedniki? tego nie wiem.
A Dorkena lub Tyveka używałeś? Lub czy są jakieś które z miejsca lepiej omijać?

Dziękuję i pozdro

Uzarex
27-03-2013, 16:24
"nawet kolega slusar miał gdzieś fotkę porównująca profile Rigips kiedyś a dziś"

Zabrzmialo jakby cos sie pozmienialo na zle...
U kolegi slusar rzeczywiście tak wyglądało , ale może trafił na wadliwą serię lub podróbę ! ale pojawiło się tam sporo odpowiedzi dotyczących właśnie różnego rodzaju firm produkujących profile , warto wrócić , przeczytać , ja za to z profili rigips-a byłem bardzo zadowolony :)

Folia stopair isovera bardzo dobra szczególnie porównując ją z zwykłą żółtą paroizolacją :)
Taśmę coromix polecił mi kiedyś Rom świetna , droga dwuwarstwowa trzymała stopair tylko chwilę , natomiast na coromix-ie wisiała miesiąc i nie spadła :)

mp_krk
28-03-2013, 09:28
Panowie,

a w przypadku połączenia ślizgowego sufitu gk z ścianą....fazować płytę przy ścianie. Położyłem płyty bez fazowania, część dolega do ściany, przy części jest szczelina (największa ok 5-7mm, ale tylko miejscowo)

Czy płytę dolegającą do ściany kolankowej (tutaj "faza" jest od wewnatrz wiec nie sa sie zrobić od str pomieszczenia) skrócić delikatnie by powstała szczelina którą wypełnię uniflotem?

pedronx
28-03-2013, 11:31
fazować trzeba, tak jak na moim rysunku kilka postów wyżej.
pytanie, czy mogę dojechać do ściany krawędzią płyty z fabrycznie spłaszczoną krawędzią?
pzdr

pedronx
28-03-2013, 12:37
Możesz skorygować technologię z drugiego rysunku. zamiast podwijać folię pod profil lepiej profil uszczelnić do ściany butylem lub taśmą akustyczną a folię przykleić do UDeka coromixem. Szczelność jest zapewniona tak samo jak wywijając folię.



Poprawiłem rysunki. W tym co proponujesz widzę jeden minus: idzie więcej tasmy (coromix). Przy tym pierszym dajemy tylko butylową.


Wodzu, teraz do mnie dotarło, że masz rację :)
W jednym (paroizolacja wywinięta za ud + butyl) i w drugim (paroizolacja podklejona do ud + butyl) pójdzie tyle samo taśmy, bo wiszące zakłady folii trzeba będzie przecież czymś przykleić do paroizolacji.
Pozdro

Rom-Kon
28-03-2013, 13:24
fazować trzeba, tak jak na moim rysunku kilka postów wyżej.
pytanie, czy mogę dojechać do ściany krawędzią płyty z fabrycznie spłaszczoną krawędzią?
pzdr
Ja nie fazuję. Ale daję taśmę papierową do samego brzegu. Oczywiście szczeline wypełniam vario.

Rom-Kon
28-03-2013, 20:45
Pedronx zamiast butylu pod profil może dać oryginalną taśmę akustyczną-wygłuszającą? Taśma wyglądem i strukturą przypomina otuliny kauczukowe w chłodnictwie. Dobrze uszczelnią profil i dodatkowo izolują akustycznie. Wydaje mi się że bedzie to rozwiązanie i tańsze i lepsze.

pedronx
28-03-2013, 21:28
Wodzu, przeliczę propozycję :) Dzięki za tip.
Z tym niefazowaniem to mnie zastrzeliles - byłem przekonany, że fazowanie to mus...
A co z oryginalną krawędzią na styku ze ścianą? Stosujesz czy unikasz?
Pozdro

Rom-Kon
28-03-2013, 21:43
(...)
A co z oryginalną krawędzią na styku ze ścianą? Stosujesz czy unikasz?
Pozdro
Unikam ale jeśli już musi być to nie ma problemu. Tak samo się to wyrabia jak ciętą.

olo7olo
28-03-2013, 23:25
Mam tylko jedno zastrzeżenie... obróbka lukarny. lepiej jest obrobić w taki kształt :


http://images8.fotosik.pl/2379/f83c15b39a819e54.jpg (http://www.fotosik.pl)




http://images8.fotosik.pl/1756/cf57220000de9fb5.jpg (http://www.fotosik.pl)

Dziękuję Rom-Kon i Rafał2011 za rzut okiem na moją robotę. Teraz jestem trochę spokojniejszy, że nie jest najgorzej, a z tą lukarną to właśnie stanęliśmy z robotą i sami nie wiemy co dalej, ale myślę, że skorzystam z waszych sugestii. Jakoś będzie - pochwalę się jak już ogarniemy temat.
Pozdrawiam

szimipl
29-03-2013, 18:55
koledzy potrzebuje odp na krótkie pytanko-czy między dwiema warstwami waty(tą miedzy krokwiami a tą na stelażu) może byc kilka cm przerwy? czy moze tego uniknąć...prosze o szybką odpowiedz

Uzarex
29-03-2013, 19:39
Lepiej jak jej nie ma , jak masz miejsce pakuj wełnę będzie cieplej , ciszej :)

szimipl
29-03-2013, 20:06
Lepiej jak jej nie ma , jak masz miejsce pakuj wełnę będzie cieplej , ciszej :)
i dużo drożej :) to moze jeszcze jedno pytanie gdzie ta przerwa bedzie mniej szkodliwa-miedzy 2 warstwami wełny czy miedzy stelażem a wełnami?bo i tak nam gdzies musi wypaść.
Musimy opuścic sufit o ok 17-20 cm a wełnę pod krokwie mamy 10cm i już ułożona 15 miedzy krokwiami. fachowcy radzcie proszę

Akrimka
29-03-2013, 20:30
i dużo drożej :) to moze jeszcze jedno pytanie gdzie ta przerwa bedzie mniej szkodliwa-miedzy 2 warstwami wełny czy miedzy stelażem a wełnami?bo i tak nam gdzies musi wypaść
Musimy opuścic sufit o ok 17-20 cm a wełnę pod krokwie mamy 10cm i już ułożona 15 miedzy krokwiami. fachowcy radzcie proszę
Dołóż kolejną warstwę wełny choćby taniej zwykłej, powietrze jest ok ale jak nie ma ruchu a w tym przypadku będzie sobie hulaće t
A jak nie to wycofajaj wełnę z krokiew, żeby 15cm zachodziło 5c, na krokwach dołóż paski 10cm wełny, a później normalną pełną 10cm.

Uzarex
30-03-2013, 16:45
i dużo drożej
Wiem , ale uwierz , naprawdę warto , gdyby tylko u mnie było miejsce napchałbym jej jak najwięcej :)

evol1
30-03-2013, 17:11
Witam

Zacząłem samodzielnie ocieplać poddasze domu i mam kilka pytań na które próbuję znaleźć jednoznaczne odpowiedzi i mam problem dlatego pytam. Krokwie mam 20cm i między nie daję tyle samo wełny dodatkowo planuję dać na skosy jeszcze 10 cm. Na sufit jeszcze też 30 (2 x15cm pomiędzy jętki i na jętki pomiędzy deski postawione na sztorc, dach dwuspadowy i tu moje pytania:

1. Po naradach z kierownikiem budowy ustaliliśmy że na skosach które mają 3m będe dawał profile w jednym kierunku co 40cm poziomo, płyty mam zamiar montować standardowe 2,6m gr. 12,5 i tu mam problem jak wykończyć połączenie płyty z otynkowaną ścianką kolankową, której nie chcę zabudować? Jeśli ktoś ma jakiś schemat lub opis to bardzo proszę
2. profile na poddaszu montuje przy użyciu wieszaków do poddasza jak niżej i nie wiem jak przymocować końcówkę płyty do skosu bo płyta od miejsca styka ze ścianką kolankową do pierwszego profilu zamontowanego na tym wieszaku ma jakieś 20cm
http://www.metpol.pl/data/product/image/wieszak_do_poddaszy.jpg
3. Po konsultacji z kierownikiem budowy ustaliliśmy że będę montować profile na skosach co 40cm tylko poziomo a na sufity krzyżowo co 60 i tu mam pytanie co o tym sadzicie i dodatkowo czy stelaż krzyżowo lepiej montować w jednym poziomie czy w dwóch poziomach? i jakich najlepiej użyć wieszaków
4. Jak wykończyć styk skosu z sufitem
5. Czy kable z zasilaniem prowadzić w pustce pomiędzy wełną a płytami kg na sufitach "luźno" czy lepiej je wyciągnąć na strych prze wełnę i w odpowiednich miejscach spuścić je też przez wełnę do otworów

Z góry wielkie dzięki za pomoc i odpowiedzi na pytania

P.S. Założyłem też dzisiaj nowy wątek w tej sprawie ale jeśli dostanę tu u was odpowiedź najpierw a tak zapewne będzie to wątek usunę :)

Rom-Kon
30-03-2013, 17:51
...i po co było zakładać nowy wątek? W tym jest wszystko... ale trzeba trochę poczytać ;)

evol1
30-03-2013, 18:27
...i po co było zakładać nowy wątek? W tym jest wszystko... ale trzeba trochę poczytać ;)

Ok wodzu wątek usunę a mógłbyś mi pomóc i udzielić odpowiedzi na moje pytania??

marmur7
30-03-2013, 19:07
A ja mam pytanko świąteczne do wodza - prawdopodobnie będę zmuszony dać podwójną warstwę płyt na poddasze. Pierwszą warstwą będzie płyta osb i do niej dopiero kręcona gk. Czy standardowy rozstaw grzybków lub esów co 40 cm wystarczy żeby wytrzymać obciążenie , czy lepiej zrobić np co 30 cm ? ( płyta osb 12 lub 15 mm).

Fo_
30-03-2013, 19:40
Po co ci osb?

Rom-Kon
30-03-2013, 21:23
A ja mam pytanko świąteczne do wodza - prawdopodobnie będę zmuszony dać podwójną warstwę płyt na poddasze. Pierwszą warstwą będzie płyta osb i do niej dopiero kręcona gk. Czy standardowy rozstaw grzybków lub esów co 40 cm wystarczy żeby wytrzymać obciążenie , czy lepiej zrobić np co 30 cm ? ( płyta osb 12 lub 15 mm).
Żaden system - żadna technologia tego nie przewiduje. owszem możesz dać coś takiego na ściany (pod płytki) ale na profilach UA. Jakimi wkrętami chcesz przykręcić OSB do profili CD?

I jeszcze jedno: co Cię zmusza do takiego dziwactwa? To tak trochę jak guma na gumę i jeszcze spirala że o pigułce nie wspomnę.

marmur7
31-03-2013, 00:35
1) Nie mam pojęcia jakich użyję wkrętów, mogę jedynie podpytać tych , którzy robili to przede mną.
2) To nie dziwactwo - nieco inna technologia budowy . Dom z bali nietoczonych - cechą charakterystyczną dla tej technologii jest spore osiadanie budynku - w moim przypadku dokładnie 13 cm. Inaczej mówiąc sufit na parterze w ciągu kilku lat znajdzie się niżej o w/w wartość :)) Wszystkie rozwiązania konstrukcyjne przewidują i są przystosowane do takiego osiadania. Niestety nie jest to osiadanie równomierne ( u mnie w pierwszym roku jedna strona osiadła 6 cm a druga 4,5 cm ) Przy takiej pracy drewna, płytę gk montuje się zwykle nie wczesniej niż po 2 latach od postawienia konstrukcji. Mimo to przy pojedyńczej warstwie płyty pękają aż miło. Jedyną skuteczna metodą by zminimalizować to zjawisko jest zastosowanie najpierw warstwy osb a dopiero później gk. Zwiedzałem sporo podobnych do mojego domów i wszędzie było podobnie - pojedyńcza warstwa to mnóstwo spękań, podwójna (w tym osb) powodowała niemalże idealny stan łączeń. Nie zapytałem jednak nigdy o rodzaj i rozstaw wieszaków.
3) Mimo trudności w montażu płyt gk, chętnie się je w takich domach wykorzystuje, mając również na względzie ich niepalność. Parter domu wykonywany z bali o grubości ok 35-40 cm jest uważany za praktycznie niepalny ( ze wzgl na grubość bali), poddasze jest natomiast wykonane w technologii szkieletowej, stąd chęć użycia jak największej ilości materiałów stanowiących przegrodę ppoż ( bo przecież najłatwiej i bezproblemowo można byłoby całość zabudować drewnem)
4) Nie zamieniłbym tego domu na żaden inny, jednocześnie zdając sobie sprawę, że przede mną sporo wyzwań . Kiedy trafiłem na ten wątek ucieszyłem się, że jest tu ktoś tak fachowy jak Ron-Kon i że w sprawie poddasza wykonam mały kroczek do przodu :)

profi45
31-03-2013, 08:53
1) Nie mam pojęcia jakich użyję wkrętów, mogę jedynie podpytać tych , którzy robili to przede mną.
2) To nie dziwactwo - nieco inna technologia budowy . Dom z bali nietoczonych - cechą charakterystyczną dla tej technologii jest spore osiadanie budynku - w moim przypadku dokładnie 13 cm. Inaczej mówiąc sufit na parterze w ciągu kilku lat znajdzie się niżej o w/w wartość :)) Wszystkie rozwiązania konstrukcyjne przewidują i są przystosowane do takiego osiadania. Niestety nie jest to osiadanie równomierne ( u mnie w pierwszym roku jedna strona osiadła 6 cm a druga 4,5 cm ) Przy takiej pracy drewna, płytę gk montuje się zwykle nie wczesniej niż po 2 latach od postawienia konstrukcji. Mimo to przy pojedyńczej warstwie płyty pękają aż miło. Jedyną skuteczna metodą by zminimalizować to zjawisko jest zastosowanie najpierw warstwy osb a dopiero później gk. Zwiedzałem sporo podobnych do mojego domów i wszędzie było podobnie - pojedyńcza warstwa to mnóstwo spękań, podwójna (w tym osb) powodowała niemalże idealny stan łączeń. Nie zapytałem jednak nigdy o rodzaj i rozstaw wieszaków.
3) Mimo trudności w montażu płyt gk, chętnie się je w takich domach wykorzystuje, mając również na względzie ich niepalność. Parter domu wykonywany z bali o grubości ok 35-40 cm jest uważany za praktycznie niepalny ( ze wzgl na grubość bali), poddasze jest natomiast wykonane w technologii szkieletowej, stąd chęć użycia jak największej ilości materiałów stanowiących przegrodę ppoż ( bo przecież najłatwiej i bezproblemowo można byłoby całość zabudować drewnem)
4) Nie zamieniłbym tego domu na żaden inny, jednocześnie zdając sobie sprawę, że przede mną sporo wyzwań . Kiedy trafiłem na ten wątek ucieszyłem się, że jest tu ktoś tak fachowy jak Ron-Kon i że w sprawie poddasza wykonam mały kroczek do przodu :)
Nie raz robiliśmy podkład z OSB pod G-K. najczęściej ścianki. Problem ze wkręty nie dociągają i nie chowają łba w osb a często popuszczają stosując nawet gruby profil. Konieczne było docinanie pasków płyty osb na wąskie paski i wpuszczanie ich w profile . Dopiero wtedy wkręty trzymały. Montaż cały OSB i G-K wyłącznie na wkrętach do drewna.

Rom-Kon
31-03-2013, 09:48
Nie raz robiliśmy podkład z OSB pod G-K. najczęściej ścianki. Problem ze wkręty nie dociągają i nie chowają łba w osb a często popuszczają stosując nawet gruby profil. Konieczne było docinanie pasków płyty osb na wąskie paski i wpuszczanie ich w profile . Dopiero wtedy wkręty trzymały. Montaż cały OSB i G-K wyłącznie na wkrętach do drewna.

I o to chodzi. Na ściankach ok. bo obciązenia idą na ścinanie wkrętów. W dół ich się nie wyrwie ale na suficie to wszystko pracuje na wyrywanie. Dodatkowo jak pisze profi wkręty się nie chowają i mają tendencję do zrywania gwintu więc jeszcz bardziej się to osłabia. Taka konstrukcja ma prawo runąć na głowę. Na taką technologię gwarancji nie daję.

Jeśli chcesz OSB to na łatach drewnianych ale nie na CD60.

Rom-Kon
31-03-2013, 09:57
Nie mam doświadczenia w domach z bali. Ale idąc za ciosem wejdź w technologię na drewnianym ruszcie. U nas niestety nielubiana (również przeze mnie) bo nie mamy dobrego drewna ale praktycznie cała Skandynawia i połowa zachodu i sporo USA robi na drewnie. Tak że rozważ czy nie lepiej na drewnianym ruszcie.

marmur7
31-03-2013, 11:14
Dziękuję Wam za info - nad rusztem drewnianym zastanawiam się od początku. Rzeczywiście, w większości krajów, gdzie ta technologia jest popularna, wykonawcy stosują prawie wyłącznie ruszty drewniane. Niestety, jak pisał Ron-Kon, jakość drewna, a właściwie jego obróbki, jest u nas tragiczna. Trudno też o profesjonalne i znormalizowane łączniki do określonych przekrojów ( u nas dostępne w zasadzie wyłącznie typowe ciesielskie) Chcę ukryć w ruszcie dodatkową warstwę wełny a mb drewna dobrze wysuszonego o przekroju, który mnie interesuje to koszt 6-8 zł :/

evol1
31-03-2013, 12:16
Witam

Zacząłem samodzielnie ocieplać poddasze domu i mam kilka pytań na które próbuję znaleźć jednoznaczne odpowiedzi i mam problem dlatego pytam. Krokwie mam 20cm i między nie daję tyle samo wełny dodatkowo planuję dać na skosy jeszcze 10 cm. Na sufit jeszcze też 30 (2 x15cm pomiędzy jętki i na jętki pomiędzy deski postawione na sztorc, dach dwuspadowy i tu moje pytania:

1. Po naradach z kierownikiem budowy ustaliliśmy że na skosach które mają 3m będe dawał profile w jednym kierunku co 40cm poziomo, płyty mam zamiar montować standardowe 2,6m gr. 12,5 i tu mam problem jak wykończyć połączenie płyty z otynkowaną ścianką kolankową, której nie chcę zabudować? Jeśli ktoś ma jakiś schemat lub opis to bardzo proszę
2. profile na poddaszu montuje przy użyciu wieszaków do poddasza jak niżej i nie wiem jak przymocować końcówkę płyty do skosu bo płyta od miejsca styka ze ścianką kolankową do pierwszego profilu zamontowanego na tym wieszaku ma jakieś 20cm
http://www.metpol.pl/data/product/image/wieszak_do_poddaszy.jpg
3. Po konsultacji z kierownikiem budowy ustaliliśmy że będę montować profile na skosach co 40cm tylko poziomo a na sufity krzyżowo co 60 i tu mam pytanie co o tym sadzicie i dodatkowo czy stelaż krzyżowo lepiej montować w jednym poziomie czy w dwóch poziomach? i jakich najlepiej użyć wieszaków
4. Jak wykończyć styk skosu z sufitem
5. Czy kable z zasilaniem prowadzić w pustce pomiędzy wełną a płytami kg na sufitach "luźno" czy lepiej je wyciągnąć na strych prze wełnę i w odpowiednich miejscach spuścić je też przez wełnę do otworów

Z góry wielkie dzięki za pomoc i odpowiedzi na pytania

P.S. Założyłem też dzisiaj nowy wątek w tej sprawie ale jeśli dostanę tu u was odpowiedź najpierw a tak zapewne będzie to wątek usunę :)
wątku ale
Czy ktoś mógłby mi pomóc i odpowiedzieć na moje pytania bo próbowałem odpowiedzi znaleźć w tym wątku ale przejrzenie ponad 350 stron sporo zajmuje

Uzarex
31-03-2013, 12:35
Czy ktoś mógłby mi pomóc i odpowiedzieć na moje pytania bo próbowałem odpowiedzi znaleźć w tym wątku ale przejrzenie ponad 350 stron sporo zajmuje
Ogranicz temat tylko do moich postów , znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania a dlaczego bo pytałem w większości o to samo . Jak skos ma 3 m to kup płyty 3 m mniej łączeń mniej problemów :)

profi45
31-03-2013, 13:35
wątku ale
Czy ktoś mógłby mi pomóc i odpowiedzieć na moje pytania bo próbowałem odpowiedzi znaleźć w tym wątku ale przejrzenie ponad 350 stron sporo zajmuje
Łączenia z otynkowana tu znajdziesz jak poszukasz www.profiltech.com.pl

evol1
31-03-2013, 14:11
Ogranicz temat tylko do moich postów , znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania a dlaczego bo pytałem w większości o to samo . Jak skos ma 3 m to kup płyty 3 m mniej łączeń mniej problemów :)

tylko jak je połączyć i jak zrobić stelaż pod nie?? stelaż krzyżowy w rozstawie profile bliżej krokwi co 60 i potem profile do których będzi przykręcana płyta K-g co 40?? dobrze kombinuję??

i drugie pytanie stelaż lepiej montować na grzybkach czy ES-ach?

Uzarex
31-03-2013, 19:34
tylko jak je połączyć i jak zrobić stelaż pod nie?? stelaż krzyżowy w rozstawie profile bliżej krokwi co 60 i potem profile do których będzi przykręcana płyta K-g co 40?? dobrze kombinuję??

i drugie pytanie stelaż lepiej montować na grzybkach czy ES-ach?
Tu odpowiem w ten sposób cytując wodza

W tym jest wszystko... ale trzeba trochę poczytać
Naprawdę warto !

evol1
31-03-2013, 20:27
Tu odpowiem w ten sposób cytując wodza

Naprawdę warto !

Wziąłem się za czytanie całego wątku ale to zajmie czas a potrzebowałbym tej odpowiedzi jak najszybciej mógłbyś mi pomóc??

pedronx
31-03-2013, 21:39
Evol, wejdź na np stronę knauff.pl, tam wejdź w systemy potem w poddasza i masz wszystko rozrysowane co do milimetra.

evol1
31-03-2013, 22:54
Evol, wejdź na np stronę knauff.pl, tam wejdź w systemy potem w poddasza i masz wszystko rozrysowane co do milimetra.

tylko że tam nie ma nic o montowaniu płyt na skosach pionowo i jaki najlepiej zrobić pod nie stelaż

pedronx
31-03-2013, 23:39
tylko że tam nie ma nic o montowaniu płyt na skosach pionowao i jaki najlepiej zrobić pod nie stelaż
Ale jest wsztstko o rozstawach profili...
To co ustaliłeś z kierownikiem nijak się ma do tych katalogów (np. główne profile co 60cm...)
Co do krzyżowego pojedyńczego to czytałem że jest sztywniejszy bo ma podparcie na każdej krawędzi. Jak dla mnie minusem jest cięcie profili nośnych na ok 120cm odcinki - a trochę tego jest...
Ze skosem nie pomogę ale profi dał linka. Myślę że chodzi o Vprofil.
Pozdro

evol1
01-04-2013, 06:56
Ale jest wsztstko o rozstawach profili...
To co ustaliłeś z kierownikiem nijak się ma do tych katalogów (np. główne profile co 60cm...)
Co do krzyżowego pojedyńczego to czytałem że jest sztywniejszy bo ma podparcie na każdej krawędzi. Jak dla mnie minusem jest cięcie profili nośnych na ok 120cm odcinki - a trochę tego jest...
Ze skosem nie pomogę ale profi dał linka. Myślę że chodzi o Vprofil.
Pozdro

dzięki za odpowiedź tylko dla mnie teraz najważniejszym pytaniem jest czy jak robię stelaż w skosach i daje płyty pionowo to czy stelaż krzyżowy lepiej dać jednopoziomowy czy dwupoziomowy?

Uzarex
01-04-2013, 12:54
evol1 widzę że nie przeczytałeś nic w tym temacie , nie dobrze , mogłeś się chociaż postarać :) nie zawsze idzie wszystko zrozumieć ale tak minimum wysiłku :)

evol1
01-04-2013, 14:52
evol1 widzę że nie przeczytałeś nic w tym temacie , nie dobrze , mogłeś się chociaż postarać :) nie zawsze idzie wszystko zrozumieć ale tak minimum wysiłku :)

Uzarex właśnie trochę poczytałem i a propo mojego wcześniejszego pytania o grzybki kontra ES-y to już wiem że grzybki są lepsze, również za twoją radą przeczytałem twoje posty i trochę forum i nei umiem nigdzie znaleźć rady jak najlepiej zrobić stelaż pod płyty montowane pionowo na skosach bo co chwilę znajduję opinię na których jedna osoba twierdzi że lepszy stelaż jednopoziomowy a druga że dwupoziomowy i ja w końcu nie wiem który lepszy dlatego mam nadzieję że w końcu uda mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytania lub ktoś z forumowiczów mi pomoże :)

Uzarex
01-04-2013, 19:35
co chwilę znajduję opinię na których jedna osoba twierdzi że lepszy stelaż jednopoziomowy a druga że dwupoziomowy
Nic się nie martw ja czytałem dwa razy by coś zrozumieć :) a i tak potem miałem problemy z podjęciem decyzji co będzie lepsze :)
Ale z pewnością temat ci pomoże :)
Chcesz wykonać na skosach stelaż krzyżowy dwupoziomowy ?

evol1
01-04-2013, 21:20
Nic się nie martw ja czytałem dwa razy by coś zrozumieć :) a i tak potem miałem problemy z podjęciem decyzji co będzie lepsze :)
Ale z pewnością temat ci pomoże :)
Chcesz wykonać na skosach stelaż krzyżowy dwupoziomowy ?

tak :) jakieś przeciwskazania :)??

Akrimka
01-04-2013, 21:38
Naczytali się forum muratora... i teraz kombinują..
JAk pod OSB to zrobiłbym na łatach..

Uzarex
02-04-2013, 13:14
jakieś przeciwskazania ??
Hmmm :rolleyes: jedno co mogę poradzić to warto zrobić notatki by później nie przeglądać niepotrzebnych postów a jest ich sporo , choć ostatnio zauważyć się da że czyjeś posty znikają i z dnia na dzień jest ich mniej :)

pedronx
02-04-2013, 13:18
Pedronx zamiast butylu pod profil może dać oryginalną taśmę akustyczną-wygłuszającą? Taśma wyglądem i strukturą przypomina otuliny kauczukowe w chłodnictwie. Dobrze uszczelnią profil i dodatkowo izolują akustycznie. Wydaje mi się że bedzie to rozwiązanie i tańsze i lepsze.

Porównuję ceny na alledrogo i różnica w cenie nie zabija.
Ciągle się zastanawiam czy dać taśmę (czy to butyl czy wygłuzsającą) między profil a ścianę, czy za Twoją Wodzu radą podklepić do ud30. Ta pierwsza opcja przekonuje mnie jakoś bardziej, bo taśma i folia są mechanicznie przyciśnięte przez ud30. W opcji z taśmą między profilem a płytą bojam się że taśma z czasem przestanie trzymać i zacznie wiaterek hulać.
Przesadzam i problem wyolbrzymiam...?
ps.
fajny filmik o uszczelnianiu przebić przez kable etc
https://www.youtube.com/watch?v=O20F2-ufvs0
Pzodro

pedronx
02-04-2013, 13:26
tak :) jakieś przeciwskazania :)??

od strony 15tej masz rysunki i rozstawy:
http://www.siniat.pl/~/media/Files/Siniat/Systems/PL/Katalog%20techniczny%202013/katalog_techniczny_poddasze_wszystkie.ashx

Spróbuj zaatakować Rafała. Pamiętam jak kiedyś dość mocno bronił takiego rozwiązania.

pzdr

hubi2000
02-04-2013, 14:11
mam pytanie odnosnie samego styku skosu z dachem
dałem v-ke tasme typu tuf tape
ale jak to wyszpachlowałem, to powiem szczeze ze takie małe fale wyszły. nie zadna tragedia ale jak słonce przez okno na to swieci to za profesjonalnie to nie wyglada.
co teraz zrobic bo chciałbym to poprawic i czym czy sa jakies przyzady pomocnisze ?
chciałbym to wyrównac
pozdrawiam

Rom-Kon
02-04-2013, 17:11
(...)
JAk pod OSB to zrobiłbym na łatach..
Też jestem za takim rozwiązaniem bo płyta OSB+profile CD nie współgrają.

Rom-Kon
02-04-2013, 17:19
mam pytanie odnosnie samego styku skosu z dachem
dałem v-ke tasme typu tuf tape
ale jak to wyszpachlowałem, to powiem szczeze ze takie małe fale wyszły. nie zadna tragedia ale jak słonce przez okno na to swieci to za profesjonalnie to nie wyglada.
co teraz zrobic bo chciałbym to poprawic i czym czy sa jakies przyzady pomocnisze ?
chciałbym to wyrównac
pozdrawiam
Ja na takim połączeniu nie daję tuff tape tylko właśnie midflex'a bo TT jest taśmą miękką i układa się w górki-pagórki a midflex jest sztywną i potrafi wyrównać fale. Oczywiście jak się chce to i midfexem można pofalować lub jak jest taka "kaszana" w narożniku to nawet midflex nie pomoże.

Co teraz z tym zrobić? Można "wyciągnąć" szpachlówką z ręki... no mi po dwudziestu latach praktyki pewnie by to poszło... ale można również nakleić na to midflex i szpachlą odciągnąć dalej (30-50cm) by zniwelować "bułę". Jeśli będzie dobrze zrobione to nie powinno być widać.

Rom-Kon
02-04-2013, 17:36
Porównuję ceny na alledrogo i różnica w cenie nie zabija.
Ciągle się zastanawiam czy dać taśmę (czy to butyl czy wygłuzsającą) między profil a ścianę, czy za Twoją Wodzu radą podklepić do ud30. Ta pierwsza opcja przekonuje mnie jakoś bardziej, bo taśma i folia są mechanicznie przyciśnięte przez ud30. W opcji z taśmą między profilem a płytą bojam się że taśma z czasem przestanie trzymać i zacznie wiaterek hulać.
Przesadzam i problem wyolbrzymiam...?
ps.
fajny filmik o uszczelnianiu przebić przez kable etc
https://www.youtube.com/watch?v=O20F2-ufvs0 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3DO20F2-ufvs0)
Pzodro

Podklejanie do UDeka tylko na dobrą taśmę czyli coromix. Dodatkowo jak będziesz robić na sztywno i przykręcisz płytę do UDeka to żaden wiater nie przeleci.... zresztą nawet nie dając paroizolacji wiater nie przeleci bo płyta jest wiatroizolacją!!! Folia to głównie paroizolacja! ...a ile tej pary przeleci jeśli gdzieś ta taśma puści? Najpierw muśli przejść przez płytę (no zgodzę się - mały opór) ale później szparką pomiędzy ścianą a folią (bo folia jest trochę zawinięta na ścianę) i w poziomie pomiędzy profilem UD i folię... no już nie przesadzajmy. Już wcześniej stwierdziłem że to wszystko guma na gumę (tak mawia mój obecny Inwestor). Dążymy do doskonałości ale jej nie osiągniemy nigdy. Dla tych resztek co może ewentualnie przelecieć nie ma co się spinać. Rockwool nawet w pomieszczeniach suchych nie zaleca paroizolacji...

Rom-Kon
02-04-2013, 17:41
tak :) jakieś przeciwskazania :)??
...a jakieś wskazania? Oprócz oczywiście podrożenia konstrukcji? ;)

pedronx
02-04-2013, 17:46
Podklejanie do UDeka tylko na dobrą taśmę czyli coromix.
Dzięki.


Dodatkowo jak będziesz robić na sztywno i przykręcisz płytę do UDeka to żaden wiater nie przeleci.... zresztą nawet nie dając paroizolacji wiater nie przeleci bo płyta jest wiatroizolacją!!!
Chcę zrobić połączenie ślizgowe.
Zrobię jak piszesz, ale dodatkowo przejadę po styku folia, profil, ściana mazią z takiej srebrenj parówy co panowie od okien taśmy lepili.

ps.
Wodzu Tańczący z Profilami - za wszystkie porady jeszcze raz serdeczne dzięki i duża flacha http://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/201003/1269185032_by_cassper_600.jpg
Pozdro

Rom-Kon
02-04-2013, 18:09
(...)
ps.
Wodzu Tańczący z Profilami - za wszystkie porady jeszcze raz serdeczne dzięki i duża flacha http://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/201003/1269185032_by_cassper_600.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg2.demotywatoryf b.pl%2Fuploads%2F201003%2F1269185032_by_cassper_60 0.jpg)
Pozdro

...uważaj bo ja byle czego nie piję. Pójdziesz z torbami ;)

pedronx
02-04-2013, 18:18
...uważaj bo ja byle czego nie piję. Pójdziesz z torbami ;)

jak tak, to dorzuce jakie paciorki dla pociech i futro dla Squaw!
:)

profi45
03-04-2013, 07:11
Ja na takim połączeniu nie daję tuff tape tylko właśnie midflex'a bo TT jest taśmą miękką i układa się w górki-pagórki a midflex jest sztywną i potrafi wyrównać fale. Oczywiście jak się chce to i midfexem można pofalować lub jak jest taka "kaszana" w narożniku to nawet midflex nie pomoże.

Co teraz z tym zrobić? Można "wyciągnąć" szpachlówką z ręki... no mi po dwudziestu latach praktyki pewnie by to poszło... ale można również nakleić na to midflex i szpachlą odciągnąć dalej (30-50cm) by zniwelować "bułę". Jeśli będzie dobrze zrobione to nie powinno być widać.
Proszę cie Rom nie karz mu naklejać 2 narożnik na 1. Powierzchnia pod wtapiane narożniki tego typu powinna być wstępnie wyprowadzona z linia !!!
Czyli szpachlujemy wstępnie tam ,wyciągamy lekkim szlifem linie , równamy ewentualne górki i wtedy można wtopić jakiś flex .
Jak on wtopi na górki i dołki 2 narożnik to wyjdą dalej górki i dołki i będzie jeszcze miał bule tam ! Swoja droga jak widzę na budowach te narożniki zrobione przez fachury to płakać się chce i :mad:
Jak nie rozszpachluje tego to lepiej stary narożnik zerwać i wtopić nowy

Rom-Kon
03-04-2013, 08:40
Proszę cie Rom nie karz mu naklejać 2 narożnik na 1. Powierzchnia pod wtapiane narożniki tego typu powinna być wstępnie wyprowadzona z linia !!!
Czyli szpachlujemy wstępnie tam ,wyciągamy lekkim szlifem linie , równamy ewentualne górki i wtedy można wtopić jakiś flex .
Jak on wtopi na górki i dołki 2 narożnik to wyjdą dalej górki i dołki i będzie jeszcze miał bule tam ! Swoja droga jak widzę na budowach te narożniki zrobione przez fachury to płakać się chce i :mad:
Jak nie rozszpachluje tego to lepiej stary narożnik zerwać i wtopić nowy
Jeśli nie są to fale Dunaju tylko delikatne niedociągnięcia związane z tym że wtopiona była miękka taśma TT to pokusiłbym się o wtopienie midflexa. Zresztą ja pewnie wyprowadziłbym bez żadnej taśmy - no ale trochę praktyki mam.

Zrywając taśmę nie wiesz czy nie odejdzie razem z papierem z płyty - można spróbować bo zawsze to lepiej. Tu masz rację. Ale nawet największą bułę można ładnie wyprowadzić - wystarczy rozprowadzić na większej powierzchni.

...i pamiętaj. Nam to problemu nie stwarza. Nie wiem ile Ty ale ja pacę trzymam w ręku już przeszło 20lat. Ale Forumowicze często narzędzia szpachlarskie trzymają w ręku pierwszy raz.

hubi2000
03-04-2013, 10:17
Jeśli nie są to fale Dunaju tylko delikatne niedociągnięcia związane z tym że wtopiona była miękka taśma TT to pokusiłbym się o wtopienie midflexa. Zresztą ja pewnie wyprowadziłbym bez żadnej taśmy - no ale trochę praktyki mam.

Zrywając taśmę nie wiesz czy nie odejdzie razem z papierem z płyty - można spróbować bo zawsze to lepiej. Tu masz rację. Ale nawet największą bułę można ładnie wyprowadzić - wystarczy rozprowadzić na większej powierzchni.

...i pamiętaj. Nam to problemu nie stwarza. Nie wiem ile Ty ale ja pacę trzymam w ręku już przeszło 20lat. Ale Forumowicze często narzędzia szpachlarskie trzymają w ręku pierwszy raz.

ja w regipsach siedze od 2 miesiecy czyli tyle ile wykanczam swoje poddasze w miare oczywiscie wolnego czasu po pracy
i powiem szczeze ze jestem z siebie zadowolony
tylko to połaczenie skosu i sufity mnie przerosło
tak sobie mysle, ze moge tez troszke zeszlifowac szpachle robie gipsarem wiec fajnie sie go szlifuje i ten milimetr w nim znalezc miejsce pod druga tasme
bo wiedze ze ta mid flex to raczej taka na bazie żywicy wiec moze to i dobry pomysł zeby ja wyprowadzic nią te konty
bo niestety tyle doswiatczenie w rekach nie mam i mam wrazenie ze jak zaczne to rozszpachlowywac i rozszpachlowywac to ten sufit tylko zblizy mi sie do podłogi a krzywy i pofalowany i tak bedzie
dzieki za rady !

profi45
03-04-2013, 10:40
ja w regipsach siedze od 2 miesiecy czyli tyle ile wykanczam swoje poddasze w miare oczywiscie wolnego czasu po pracy
i powiem szczeze ze jestem z siebie zadowolony
tylko to połaczenie skosu i sufity mnie przerosło
tak sobie mysle, ze moge tez troszke zeszlifowac szpachle robie gipsarem wiec fajnie sie go szlifuje i ten milimetr w nim znalezc miejsce pod druga tasme
bo wiedze ze ta mid flex to raczej taka na bazie żywicy wiec moze to i dobry pomysł zeby ja wyprowadzic nią te konty
bo niestety tyle doswiatczenie w rekach nie mam i mam wrazenie ze jak zaczne to rozszpachlowywac i rozszpachlowywac to ten sufit tylko zblizy mi sie do podłogi a krzywy i pofalowany i tak bedzie
dzieki za rady !
dłuższy kawałek papieru ściernego 80 na jakąś poziomice i złap za końce ten papier ścierny aby dolegał do krawędzi poziomicy i był naciągnięty
Od narożnika delikatnie szlifnij w strone sufitu lekko wzdłuż Lini i szlifnij od narożnika w stronę skosu . Jak pojawi się goła TT to koniec szlifu.
Goła wyjdzie na górkach a dołki zostaną ze szpachla. W dołki podokładaj szpachli. I potem delikatnie całość finiszem. Dokładasz w dołki od krawędzi na płaszczyzne skosu lub sufitu nie naraz.

profi45
03-04-2013, 11:01
Jeśli nie są to fale Dunaju tylko delikatne niedociągnięcia związane z tym że wtopiona była miękka taśma TT to pokusiłbym się o wtopienie midflexa. Zresztą ja pewnie wyprowadziłbym bez żadnej taśmy - no ale trochę praktyki mam.

Zrywając taśmę nie wiesz czy nie odejdzie razem z papierem z płyty - można spróbować bo zawsze to lepiej. Tu masz rację. Ale nawet największą bułę można ładnie wyprowadzić - wystarczy rozprowadzić na większej powierzchni.

...i pamiętaj. Nam to problemu nie stwarza. Nie wiem ile Ty ale ja pacę trzymam w ręku już przeszło 20lat. Ale Forumowicze często narzędzia szpachlarskie trzymają w ręku pierwszy raz.
Ja wodzu biorę czasem łatę do pierwszego ściągania. Nawale w narożnik szpachli ściągnę na sufit i na skos :cool:

pedronx
03-04-2013, 11:17
Chłopaki, a jak wg Was jest lepsza kolejność: najpierw rury od rekuperacji potem sufit czy odwrotnie, czy też równolegle?

Rom-Kon
03-04-2013, 11:18
Ja wodzu biorę czasem łatę do pierwszego ściągania. Nawale w narożnik szpachli ściągnę na sufit i na skos :cool:
U mnie łat różnej długości pod dostatkiem... swego czasu łata 2,4 złożyła mi się to ją pociąłem. Mam krótkie do tynkowania glifów (jedną z "wąsem" by wchodziła za zawiasy) i dłuższe do wyrównywania. Ale więcej niż 50cm nie trzeba rozciągać - nie ma sensu.

Łata trapezowa jest lepsza od pacy bo jest sztywna i się nie ugina. Paca służy do wygładzania- ciężko nią nadkładać.

Rom-Kon
03-04-2013, 11:23
Chłopaki, a jak wg Was jest lepsza kolejność: najpierw rury od rekuperacji potem sufit czy odwrotnie, czy też równolegle?
Najpierw wentylacja- przeważnie... bo to zależy na czym robisz...

pedronx
03-04-2013, 11:36
to kodem? :)

marmur7
03-04-2013, 12:03
Rom-Kon - a czy widziałbyć na poniższym rysunku jakąś możliwość wykonania sufitu z płyt gk ?

Łazienka ze ściankami działowymi murowanymi. Na półokrągłych belkach stropowych z bali, umieszczone są legary. Belki stropowe mają specjalne wycięcie na umieszczenie w nich sufitu. Zwykle przewidywany jest drewniany z desek. Jednak ponieważ jest to łazienka, chciałbym dać coś lepiej znoszącego wilgoć.
Sufit mogę przybić od dołu do legarów ( co zaowocuje szybkim pękaniem) lub umiejscowić w owych wypustach w belkach stropowych jednak rozstaw belek stropowych to aż 120 cm. Jedna z belek stropowych umieszczona jest prawie centralnie w łazience co nie ułatwi roboty.
Dla utrudnienia, murowane ścianki działowe nie dochodzą do sufitu ze wzgl na osiadanie budynku. Ta przestrzeń wynosi ok 12 cm - wypełnia się ją wełną
mineralną i maskuje specjalnymi płytami, które mają osiadać razem z sufitem.

https://lh5.googleusercontent.com/-EaXMRM6L2wY/UVv50aI0kXI/AAAAAAAAKXE/RCvwsgEqQiI/s720/sufit.jpg

Rom-Kon
03-04-2013, 14:20
marmur7 a jaka jest rozpiętość ścian? Jeśli masz poniżej 5,5m to możesz zrobić system bezwieszakowy D-131 Knauf'a (bez odporności ogniowej) lub do 4m z odpornością ogniową.

szukaj w Knaufie sufity przęsłowe-bezwieszakowe na konstrukcji metalowej CW i UW system D-131

marmur7
03-04-2013, 15:50
To bardzo ciekawe rozwiązanie - nie wiedziałem o jego istnieniu. Możliwe do zastosowania u mnie, choć muszą być spełnione pewne warunki. Konstrukcja stropu zakłada, że belki stropowe są widoczne. Nie widzę problemu, by w łazience obniżyć sufit i belkę stropową ukryć pod sufitem. Nie wiem jednak jaką w tej chwili mam wysokość pomieszczenia tzn od posadzki do dołu belki stropowej.
Zakładam, że sufit obniży pomieszczenie o 6,7 cm ( wysokość profilu i grubość płyty gk) Muszę też zostawić zapas na obniżenie się stropu minimum 8 cm. I musi to być przestrzeń pod belką stropową. Biorąc pod uwagę, że belka stropowa jest niżej od zakładanego pierwotnie sufitu o ok 25 cm, całość obniżenia wyniesie 6,7 cm + 8 cm + 25 cm = 39,7 cm. Sporo, ale pomieszczenie jest wysokie i jesli uda mi się uzyskać końcową wysokość łazienki 2,5 m to biorę w ciemno :)
Bardzo Ci dziękuję tę cenną wskazówkę. Czy te systemy istnieją gdzieś w realnej sprzedaży ?

Akrimka
03-04-2013, 16:05
Robiłem własnie tak jak Profi napisał gdy wychodziły delikatne górki. Polecam do nakładania w takie miejsca szeroką szpachę. Ja robiłem tak że jednego dnia nakładałem na sufit od miejsca łaczenia ze skosem w stronę sufitu - prostopadle do spoiny. , Pożniej w drugą strone jak przyschło. Wyrównanie sprawdzałem paierem ściernym na dłuższej łacie..:), widac było gdzie dołki. . Na koniec szlif gąbką i jest git.

mp_krk
03-04-2013, 16:06
Ja nie fazuję. Ale daję taśmę papierową do samego brzegu. Oczywiście szczeline wypełniam vario.

Rom, pendrox,

a jak z połączeniem skosu z kolankową? jak tam wykonać fazowanie - po prostu skrócić płytę?

pedronx
03-04-2013, 16:16
Rom, pendrox,

a jak z połączeniem skosu z kolankową? jak tam wykonać fazowanie - po prostu skrócić płytę?

Od rana wiedziałem, że to będzie Wielki Dzień!
mp_krk wydrukuję sobie ten post i powieszę w salonie!
Wodzu, czujesz już mój oddech na karku?
:)

ps.
mp_krk wybacz, nie pomogę bo nie zrobiłem jeszcze żadnego poddasza w życiu. Mądrzę się tak z katalogiem w ręku ;)
Ale miło, że mnie zapytałeś :)

Pozdro

Rom-Kon
03-04-2013, 17:22
To bardzo ciekawe rozwiązanie - nie wiedziałem o jego istnieniu. Możliwe do zastosowania u mnie, choć muszą być spełnione pewne warunki. Konstrukcja stropu zakłada, że belki stropowe są widoczne. Nie widzę problemu, by w łazience obniżyć sufit i belkę stropową ukryć pod sufitem. Nie wiem jednak jaką w tej chwili mam wysokość pomieszczenia tzn od posadzki do dołu belki stropowej.
Zakładam, że sufit obniży pomieszczenie o 6,7 cm ( wysokość profilu i grubość płyty gk) Muszę też zostawić zapas na obniżenie się stropu minimum 8 cm. I musi to być przestrzeń pod belką stropową. Biorąc pod uwagę, że belka stropowa jest niżej od zakładanego pierwotnie sufitu o ok 25 cm, całość obniżenia wyniesie 6,7 cm + 8 cm + 25 cm = 39,7 cm. Sporo, ale pomieszczenie jest wysokie i jesli uda mi się uzyskać końcową wysokość łazienki 2,5 m to biorę w ciemno :)
Bardzo Ci dziękuję tę cenną wskazówkę. Czy te systemy istnieją gdzieś w realnej sprzedaży ?

Ten system bazuje na profilach CW i UW czyli na profilach ściennych. Z nich robi się przęsła. Na małe rozpiętości wystarcza CW50 na największe CW175 i skręcane na dwuteownik. Jeśli nie przejdziesz z profilami pod belką to może na wyższych profilach wzdłuż a wtedy wystarczy że płyta będzie 12cm od belki... już bez dodatkowego obniżenia na profil.

Jeśli wzdłuż będzie za długo pomyśl nad jakąś belką dwuteownik (profil hutniczy HEB) pomiędzy ścianami jako podpora a od strony łazienki możesz taką belkę zrobić na np. panel oświetleniowy itp. Wszystko się da... trzeba pomyśleć ;)

marmur7
03-04-2013, 18:18
Pewnie , że się da, ale w moim przypadku możliwości są troszkę ograniczone. Myślałem o tym suficie juz od dawna ale każdy pomysł miał spore wady. Niestety puszczenie czegokolwiek wzdłuż belki jest nierealne, bo musiałoby się wspierać na ścianie z bali, a więc osiadającej. Możliwe jest tylko wykonanie w poprzek, pod belką stropową. Modlę się więc, żeby starczyło mi wysokości ;) I tak w jednym miejscu sufit będzie się stykał z osiadającą ścianą i będę musiał trochę rzeźbić, żeby dopasować płyty od tej strony ;)

PS - znalazłem schemat takiego stelaża. Pytając o oryginalny knaufowski miałem na mysli Wasze wczesniejsze dyskusje, że sprzedawane obecnie profile są teraz cieńsze niż kiedyś. A u mnie w Poznaniu, w Obi, castoramach i innych takich, praktycznie wyłacznie profile z budmatu :/

Rom-Kon
03-04-2013, 18:47
Nie pytaj w suremarketach tylko w porządnych hurtowniach. Sprawdź El Bau we Wysogotowie... Bukowską za ławicą, jeszcze za torem poznań w lewo... znajdź w googlach. Nie wiem czy mają rigipsa ale knaufa z pewnością.

...pomyśl nad HEBem blisko ściany z bala...podeprzesz belki... a w razie uszkodzenia przy osiadaniu lepiej naprawić zabudowę belki niż kawałek sufitu.

marmur7
03-04-2013, 20:16
Jutro wyskoczę na budowę i wszystko zmierzę. Jeśli mnie pamięc nie myli, wysokość pomieszczenia wynosiła wstępnie ok 3m
Jeśli tak, to po maksymalnym obniżeniu stropu powinno zostać ok 2,60 m co byłoby w zupełności wystarczające. Łazienka ma niecałe 2 metry szerokości, starczyłby więc nawet pojedyńczy stelaż z CW50.
Hurtownia w Wysogotowie już zlokalizowana :) Znasz wszystkie hurtownie w Polsce ? ;)

Rom-Kon
03-04-2013, 21:07
Rom, pendrox,

a jak z połączeniem skosu z kolankową? jak tam wykonać fazowanie - po prostu skrócić płytę?
Płytę dostawiam tak jak jest przycięta a szczelinę zaszpachlowuję Vario. Na to midflex i gotowe.

Rom-Kon
03-04-2013, 21:09
Od rana wiedziałem, że to będzie Wielki Dzień!
mp_krk wydrukuję sobie ten post i powieszę w salonie!
Wodzu, czujesz już mój oddech na karku?
:)

ps.
mp_krk wybacz, nie pomogę bo nie zrobiłem jeszcze żadnego poddasza w życiu. Mądrzę się tak z katalogiem w ręku ;)
Ale miło, że mnie zapytałeś :)

Pozdro
Znaczy się że co? Że konkurencję sam choduję? I to tak blisko mnie? No nie daruję!!!

Akrimka
03-04-2013, 22:35
Podklejanie do UDeka tylko na dobrą taśmę czyli coromix. Dodatkowo jak będziesz robić na sztywno i przykręcisz płytę do UDeka to żaden wiater nie przeleci.... zresztą nawet nie dając paroizolacji wiater nie przeleci bo płyta jest wiatroizolacją!!! Folia to głównie paroizolacja! ...a ile tej pary przeleci jeśli gdzieś ta taśma puści? Najpierw muśli przejść przez płytę (no zgodzę się - mały opór) ale później szparką pomiędzy ścianą a folią (bo folia jest trochę zawinięta na ścianę) i w poziomie pomiędzy profilem UD i folię... no już nie przesadzajmy. Już wcześniej stwierdziłem że to wszystko guma na gumę (tak mawia mój obecny Inwestor). Dążymy do doskonałości ale jej nie osiągniemy nigdy. Dla tych resztek co może ewentualnie przelecieć nie ma co się spinać. Rockwool nawet w pomieszczeniach suchych nie zaleca paroizolacji...

I to jest sedno ... dobrze Rom napisał że niepotrzebnie się rozczulamy nad takimi szczególikami a nie ma to znaczenia. No bo ile pary przejdzie nawet jak folia na fole zachodzi to nie da rady, a jescze ja płyta dociska. Tym bardziej że Rom napisał o tym Rockwollu .. to mnie z deka zaskoczyło.
POzdrawiam

Rom-Kon
03-04-2013, 23:24
Jutro wyskoczę na budowę i wszystko zmierzę. Jeśli mnie pamięc nie myli, wysokość pomieszczenia wynosiła wstępnie ok 3m
Jeśli tak, to po maksymalnym obniżeniu stropu powinno zostać ok 2,60 m co byłoby w zupełności wystarczające. Łazienka ma niecałe 2 metry szerokości, starczyłby więc nawet pojedyńczy stelaż z CW50.
(...)
Jeśli łazienka ma poniżej 2m szerokości to spokojnie na pojedynczym profilu. Tylko czy chcesz dać jeszcze wełnę jako wygłuszenie? Jeśli tak to może lepiej na podwojonych? Wełna i folia paroizolacyjna nie zaszkodzi. Tak sobie gdybam bo tylko raz na wąskim korytarzu (chyba 1,2m) taką konstrukcję robiłem.

malux20
03-04-2013, 23:33
cały czas nurtuje mnie przechodzenie dzwiękow przez strop
mam na 2 płytach farmacela 50cm celulozy z izolacyjnosci cieplnej jestem zadowolony
natomiast mam problem z przechodzeniem dzwiekow [tiry z 400metrów]
na poddaszu czterospadowym mam srodek strychu wydzielony i zaizolowany 30-40 cm welny ursy-i tam tych niskich dzwiekow nie slysze od tirow
natomiast w pomieszczeniach nad ktorymi mam tylko celuloze jest to slyszalne
dachówka ceraniczna i pod nią 10cm wełny[tam gdzie nie ma strychu ocieplonego 35cm wełny
czy celuloza slabo sobie radzi z dzwiekiem czy na to nasypać z 10-15 cm granulatu welny mineralnej
czy może te boki nad którymi jest tylko celuloza ocieplić na zasdzie strychu
musialbym robić pomosty żeby się przemieszczać nad celulozą ale da się

Rom-Kon
03-04-2013, 23:35
I to jest sedno ... dobrze Rom napisał że niepotrzebnie się rozczulamy nad takimi szczególikami a nie ma to znaczenia. No bo ile pary przejdzie nawet jak folia na fole zachodzi to nie da rady, a jescze ja płyta dociska. Tym bardziej że Rom napisał o tym Rockwollu .. to mnie z deka zaskoczyło.
POzdrawiam
Rockwool folię zaleca tylko w pomieszczeniach "mokrych". Warunkiem jest membrana wysoko paroprzepuszczalna lub drożna szczelina wentylacyjna. Mnie to trochę nie przekonuje. Zalecam wszędzie folię bo z tą szczeliną wentylacyjną różnie bywa - ciężko jest przy dachach wielospadowych. Lepiej nie przepuszczać pary przez płytę - ograniczyć przenikanie możliwie jak się to da. Ale nawet jak gdzieś coś przejdzie to w takiej ilości nie zaszkodzi. Większym niebezpieczeństwem jest przeciek dachu. Można to dostrzec dopiero jak zgniją deski i krokwie. Tego bym się najbardziej obawiał.

Rom-Kon
03-04-2013, 23:40
cały czas nurtuje mnie przechodzenie dzwiękow przez strop
mam na 2 płytach farmacela 50cm celulozy z izolacyjnosci cieplnej jestem zadowolony
natomiast mam problem z przechodzeniem dzwiekow [tiry z 400metrów]
na poddaszu czterospadowym mam srodek strychu wydzielony i zaizolowany 30-40 cm welny ursy-i tam tych niskich dzwiekow nie slysze od tirow
natomiast w pomieszczeniach nad ktorymi mam tylko celuloze jest to slyszalne
dachówka ceraniczna i pod nią 10cm wełny[tam gdzie nie ma strychu ocieplonego 35cm wełny
czy celuloza slabo sobie radzi z dzwiekiem czy na to nasypać z 10-15 cm granulatu welny mineralnej
czy może te boki nad którymi jest tylko celuloza ocieplić na zasdzie strychu
musialbym robić pomosty żeby się przemieszczać nad celulozą ale da się

Nie mam doświadczenia z celulozą... ale czy dzwięki nie przenoszą się przez podłoże? Ściany? Może na poddaszu nie słychać bo właśnie jest odizolowane od podłoża... albo okna... coś mi nie pasuje że to od sufitu... Z dokładaniem wełny bym nie przesadzał bo już i tak masz spore obciążenie.

malux20
03-04-2013, 23:45
mam okna wysunięte na konsolach-wokół nich będę wycinał styro i obloże te okolice wełną -rocktonem -coś na zasdzie boniowania
może to
aha może bloczki isomura na styku mur -fundament pieprzą temat
na 25cm styro mam klej -czy rodzaj tynku ma wplyw na dzwieki?

marmur7
04-04-2013, 00:48
Chwilę człowieka nie ma, a tu dwie nowe strony. Czyli Wodzu tyż Pyra. Za Pyrę nie można się obrazić, tylko można być dumny :D Jakżeś pojechał Marychem, to było wiadomo, że okolice Warszawy to tylko przystanek w życiu Wodzunia ;) Jak będziesz w okolicach rodzinnych , zapraszam do naszej balowej hacjendy , bo to bliziutko - robię dobre grillowe żarcie . Może będzie nawet zupka pyrkowa a przy okazji będziesz mógł pomarudzić, co zrobiłem źle ;) Jakiś czas temu uciekliśmy z Poznania do Wrześni, a teraz uciekamy do lasu między Neklą a Czerniejewem.

Na stelażu wełny raczej nie będzie, a jeśli już to tylko symbolicznie, bo dam jej sporo wyżej, między legary. Folia, rzecz oczywista.

marmur7
04-04-2013, 01:11
A, i znalazłem zdjęcie, gdzie widać fragment przyszłej łazienki. To pomieszczenie zupełnie z lewej strony. Na górze widać tę nieszczęsną belkę stropową. jako ciekawostka - ściany z suporexu są konstrukcjami niezależnymi od ścian nośnych z bali tzn ściany "balowe" stopniowo osiadają a działowe maja stałą wysokość "ślizgając" się w widocznych na zdjęciu bruzdach.

https://lh4.googleusercontent.com/-gVWezeQpDUo/T85iQeOcUMI/AAAAAAAAKIY/ga0m29nA0k0/s800/IMG_7400net.jpg

Rom-Kon
04-04-2013, 09:14
Chwilę człowieka nie ma, a tu dwie nowe strony. Czyli Wodzu tyż Pyra. Za Pyrę nie można się obrazić, tylko można być dumny :D Jakżeś pojechał Marychem, to było wiadomo, że okolice Warszawy to tylko przystanek w życiu Wodzunia ;) Jak będziesz w okolicach rodzinnych , zapraszam do naszej balowej hacjendy , bo to bliziutko - robię dobre grillowe żarcie . Może będzie nawet zupka pyrkowa a przy okazji będziesz mógł pomarudzić, co zrobiłem źle ;) Jakiś czas temu uciekliśmy z Poznania do Wrześni, a teraz uciekamy do lasu między Neklą a Czerniejewem.

Na stelażu wełny raczej nie będzie, a jeśli już to tylko symbolicznie, bo dam jej sporo wyżej, między legary. Folia, rzecz oczywista.
...wykasowałem ten post bo trochę mnie poniosło... sorry
Ale faktycznie ja jestem z Wągrowca (ale już osiadłem pod Warszawą) więc Poznań praktycznie znam jak moje miasto.
Dziękuję za zaproszenie na "ślepe ryby z merdyrdą" czyli zupę kartoflaną ze zasmażką :D

Nekla.... oj daleko od Wysogotowa! Lepiej poszukaj bliżej! We Wrześni też są hurtownie, w Swarzędzu... wschodni Poznań -Antoninek ul. Browarna. A najlepiej zadzwonić do przedstawiciela rigipsa i zapytać gdzie wstawiają swój towar - ja często tak robię jak jestem w nieznanym mi terenie.

Rom-Kon
04-04-2013, 09:20
A, i znalazłem zdjęcie, gdzie widać fragment przyszłej łazienki. To pomieszczenie zupełnie z lewej strony. Na górze widać tę nieszczęsną belkę stropową. jako ciekawostka - ściany z suporexu są konstrukcjami niezależnymi od ścian nośnych z bali tzn ściany "balowe" stopniowo osiadają a działowe maja stałą wysokość "ślizgając" się w widocznych na zdjęciu bruzdach.

https://lh4.googleusercontent.com/-gVWezeQpDUo/T85iQeOcUMI/AAAAAAAAKIY/ga0m29nA0k0/s800/IMG_7400net.jpg

Jeśli jest zapas wysokości to spokojnie można zrobić konstrukcję bezwieszakową.... a swoją drogą ładnie to wygląda :)

marmur7
04-04-2013, 10:57
A dziękuję, też nam sie podoba, a i zapach jest miły jak się wchodzi do chałupy :) Naprawdę ładnie będzie wyglądać jak się otynkuje to białe ohydztwo, z którego zrobione są ścianki działowe. Myślałem o tradycyjnej glinie, ale okazało sie że mnie nie stać a i do łazienki się nie nadaje. Więc albo mokry tynk albo przyklejane płyty gk. Czy Ty się orientujesz jak grube placki kleju można dać pod płyty ? Bo w tej chwili mam na ściankach kable elektryczne i myślę nad zniwelowaniem nierówności właśnie za pomocą kleju.

evol1
04-04-2013, 11:09
Mam do Was pytanie czy macie dobre rozwiązanie na wchodzenie skosu w murłatę. Z tego co czytałem to najlepiej jest zakryć płytą ściankę kolankową natomiast niestety ściankę mam już otynkowaną i najchętniej nie zakrywałbym jej płytą. Sytuacja wygląda jak na zdjęciach.

http://imageshack.us/a/img846/8521/zdjcie0129n.jpg
http://imageshack.us/a/img59/7047/zdjcie0128a.jpg

Kierownik budowy doradził mi żebym podkuł trochę tynk i przykleił do ścianki płytę na kleju (w sensie paski) ale nie wiem czy to rozwiązanie dobre i czy nie zacznie pękać

hubi2000
04-04-2013, 11:54
Mam do Was pytanie czy macie dobre rozwiązanie na wchodzenie skosu w murłatę. Z tego co czytałem to najlepiej jest zakryć płytą ściankę kolankową natomiast niestety ściankę mam już otynkowaną i najchętniej nie zakrywałbym jej płytą. Sytuacja wygląda jak na zdjęciach.

http://imageshack.us/a/img846/8521/zdjcie0129n.jpg
http://imageshack.us/a/img59/7047/zdjcie0128a.jpg

Kierownik budowy doradził mi żebym podkuł trochę tynk i przykleił do ścianki płytę na kleju (w sensie paski) ale nie wiem czy to rozwiązanie dobre i czy nie zacznie pękać

sam jestem ciekaw odpowiedzi u mnie była krokiew (murłata) od strony wnetrza zamurowana cegła na sztorc bo było miejsce (dom z silki 24 cm) i tez całosc otynkowana . wydaje sie ze było to dobre rozwiazanie a i tak pojawiaja sie gdzie niegdzie pekniecia. sadze ze z płyta gk bedzie podobnie

skowronp
04-04-2013, 13:38
Panowie,

Jak z doświadczenia najlepiej obrobić skos przechodzący przez belke koszową (płyta kg wchodząca z lewej w belkę koszową a następnie z prawej płyta kg pociągnięta do sufitu). Chodzi mi czy robic połączenie ślizgowe czy jakoś inaczej to wykańczacie?

Pytam bo widoczna belka koszowa mi się zaczęła podobać :/

Uzarex
07-04-2013, 12:01
Rom-Kon Pytanko do ciebie bo wiem że też "kręciłeś" glazurę w łazienkach więc i pewnie coś grzebałeś przy stelażach do wc , bidetu , powiedz jak wiesz czym się kierować przy doborze takiego stelażu by było go dobrze obrobić czy to płytą czy innym materiałem ?

evol1
07-04-2013, 15:05
U mnie prace na poddaszu pełną parą :) i dlatego chcę się pochwaliś mimo iż to nie do końca ten wątek ale zawsze może ktoś zauważy jakiś błąd :):

http://imageshack.us/a/img854/4766/zdjcie0130jg.jpg

http://imageshack.us/a/img607/5010/zdjcie0134v.jpg

http://imageshack.us/a/img96/8138/zdjcie0137a.jpg

http://imageshack.us/a/img29/8956/zdjcie0138g.jpg

http://imageshack.us/a/img837/8291/zdjcie0141j.jpg

Akrimka
07-04-2013, 16:38
Mam do Was pytanie czy macie dobre rozwiązanie na wchodzenie skosu w murłatę. Z tego co czytałem to najlepiej jest zakryć płytą ściankę kolankową natomiast niestety ściankę mam już otynkowaną i najchętniej nie zakrywałbym jej płytą. Sytuacja wygląda jak na zdjęciach.

http://imageshack.us/a/img846/8521/zdjcie0129n.jpg
http://imageshack.us/a/img59/7047/zdjcie0128a.jpg

Kierownik budowy doradził mi żebym podkuł trochę tynk i przykleił do ścianki płytę na kleju (w sensie paski) ale nie wiem czy to rozwiązanie dobre i czy nie zacznie pękać

Ja wkleiłem paski styropianu, może być twardy nawet, na piankę, równo ze ścianą z tynkiem i górą dostawiłem do płyty. Szlifnąłem styropian żeby było równo. Wkleiłem tam siatkę do elewacji, zachdząc na tynk i płytę k/g, dodatkowo na łączeniu z tynkiem i płytą wkleiłem jeszcze flizelinę. Nic nie pęka, jest szczelnie, elastycznie całość zaciągnąłem gładzią.

Uzarex
07-04-2013, 16:55
chcę się pochwaliś mimo iż to nie do końca ten wątek
Nie ma lepszego wątku :)

evol1
07-04-2013, 19:34
I jeszcze jedno pytanie do tych co stosowali profil V bo znalazłam gdzieś zdjęcie tylko nie pamietam na stronie której firmy jak ten profil był cięty na krótkie odcinki i montowany z przerwami a nie montowany na całej długości i teraz już nie wiem jak powinno być??

Rom-Kon
07-04-2013, 20:48
I jeszcze jedno pytanie do tych co stosowali profil V bo znalazłam gdzieś zdjęcie tylko nie pamietam na stronie której firmy jak ten profil był cięty na krótkie odcinki i montowany z przerwami a nie montowany na całej długości i teraz już nie wiem jak powinno być??

On wyglada jak cięty ale ma tylko wycięcia po to by lepiej go dogiąć i przede wszystkim po to by pomiedzy nacięciami można go było przymocować do ściany

dzola11
07-04-2013, 21:27
witam
jakiś czas temu zrobiłem samodzielnie tzn wg zaleceń Rom-Kona i Flasha stelaż na poddaszu, jednak było to jeszcze przed tynkowaniem ścian (sic!) teraz chciałbym zabrać się za montowanie płyt k-g i zauważyłem że moi tynkarze (wiem że chcieli dobrze) zrobili wszędzie wzdłuż profili ud przy ścianach bruzdkę na szerokość palca tak aby weszła tam płyta, jednak z tego co czytałem na forum (doszedłem do str 175 i walcze dalej) do połączenie sufit-ściana i skos-ściana ma być typu "ślizgowe" więc zastanawiam się czy aby tej bruzdki nie zaszpachlować na równo z tynkiem, jednak wtedy schowa się nieco profil UD w tynk, czy to będzie miało jakiś wpływ na i czy dobrze chcę zrobić ??

A i przy okazji pytanie o stryszek, położyłem na jętki płyty osb, wełna jest zarówno do samej kalenicy jak i w podłodze stryszku (sufit na poddaszu)i się zastanawiam jeżeli ta wełna co jest pod osb ma być wentylowana czy powywiercać jakieś dziury w tej płycie osb, tylko jakie i ile mniej więcej na m2 ?

evol1
07-04-2013, 22:22
jakiś czas temu zrobiłem samodzielnie tzn wg zaleceń Rom-Kona i Flasha stelaż na poddaszu, jednak było to jeszcze przed tynkowaniem ścian (sic!) teraz chciałbym zabrać się za montowanie płyt k-g i zauważyłem że moi tynkarze (wiem że chcieli dobrze) zrobili wszędzie wzdłuż profili ud przy ścianach bruzdkę na szerokość palca tak aby weszła tam płyta, jednak z tego co czytałem na forum (doszedłem do str 175 i walcze dalej) do połączenie sufit-ściana i skos-ściana ma być typu "ślizgowe" więc zastanawiam się czy aby tej bruzdki nie zaszpachlować na równo z tynkiem, jednak wtedy schowa się nieco profil UD w tynk, czy to będzie miało jakiś wpływ na i czy dobrze chcę zrobić ??

u mnie profile przyścienne U 30 montowane na ścianach działowych są przykręcone do profili głównych UD 60 pchełkami


A i przy okazji pytanie o stryszek, położyłem na jętki płyty osb, wełna jest zarówno do samej kalenicy jak i w podłodze stryszku (sufit na poddaszu)i się zastanawiam jeżeli ta wełna co jest pod osb ma być wentylowana czy powywiercać jakieś dziury w tej płycie osb, tylko jakie i ile mniej więcej na m2 ?
dobre pytanie też się przyłączam

szymkas30
08-04-2013, 08:24
mam ocieplnoną scianę zewnętrzną styropianem do samej deski, (nie robiłem podbitki tylko, na zewnątrz mam heblowaną deskę) i styropian dochodzi do deski- moje pytanie jest jak zrobić prawidłową wentylację wełny ? - co krokwię przewiercić otwór przez styropian i elewację i wstawić taką wywietrzną , okrągłą kratkę jak do drzwi łazienkowych?

szymkas30
08-04-2013, 11:06
182258

zdjęcie do powyższego wpisu

rafał2011
08-04-2013, 11:14
182258

zdjęcie do powyższego wpisu

Pod taką ilością dachówki ta cienka krokiew nie wytrzyma:D

szymkas30
08-04-2013, 11:42
hehe krokiew 20 cm, a rysunek bez skali....:)

rafał2011
08-04-2013, 11:45
Można tak :182276

szymkas30
08-04-2013, 12:26
Można tak :182276
tylko że Twój przypadek to jest chyba z podbitką , a ja deski heblowane mam na krowiach nabite zresztą tak jak wygląda deskoawnay dach

Yeti
08-04-2013, 12:32
mam ocieplnoną scianę zewnętrzną styropianem do samej deski, (nie robiłem podbitki tylko, na zewnątrz mam heblowaną deskę) i styropian dochodzi do deski- moje pytanie jest jak zrobić prawidłową wentylację wełny ? - co krokwię przewiercić otwór przez styropian i elewację i wstawić taką wywietrzną , okrągłą kratkę jak do drzwi łazienkowych?
Masz "podbitkę", czy "nadbitkę"? Jeśli jest to nadbitka, to rozwiązanie Rafała raczej nie pomorze;).
Już kiedyś wklejałem tutaj rozwiązanie naszego forumowego kolegi Tinka. Moim zdaniem bardzo fajny i estetyczny patent (widziałem na żywo).
Obejrzyj tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?98113-Witam-!-troch%C4%99-si%C4%99-pochwal%C4%99-Marysia-TINKA&p=4734247&viewfull=1#post4734247). Może się przyda.

Yeti
08-04-2013, 12:35
He, he pisaliśmy razem.
Już wiem na pewno, że obrazek Rafała nie dla Ciebie ;)

rafał2011
08-04-2013, 14:43
tylko że Twój przypadek to jest chyba z podbitką , a ja deski heblowane mam na krowiach nabite zresztą tak jak wygląda deskoawnay dach

No tak, źle zrozumiałem.

jaremy
08-04-2013, 15:02
a powiedzcie mi panowie czy po ociepleniu, zamontowaniu płyt k-g potrzeba zaciągać je gładzią? czy wystarczy tylko łączenia.

rafał2011
08-04-2013, 15:51
Można tylko spoiny (łączenia) :
182318

lukasz1981
08-04-2013, 21:06
Witam mam pytanie , dom jest w stanie surowym właśnie ocieplam strop poddasza , wełne 15 już mam włożyłem miedzy krokwie . I teraz problem czy drugą warstwę wełny należy układać tak żeby była nad ścianami działowymi wewnętrznymi (na upartego wcisne chodz murarz zostawił mi mało miejsca na wełne) , czy powinna być ułożona od ściany do ściany , i nad samymi scianami wolna przestrzeń ???? Kurcze wiem że ciężko zrozumieć ale mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi :D

Msihowk
08-04-2013, 22:04
Można tylko spoiny (łączenia) :
182318

Ah, Rafał te Twoje spoinowanie!!!! Kiedy dojdę do takiego efaktu :):)

zeusrulez
09-04-2013, 08:05
Ah, Rafał te Twoje spoinowanie!!!! Kiedy dojdę do takiego efaktu :):)

Wierz mi, dasz rade, wystarczy dobry gips z wiaderka i umiejętne szlifowanie.
Widziałem to tylko raz w życiu jak szpachlarz z 30 letnim doświadczeniem to robi, kolejny sufit powiedział mi "skoro patrzyłeś, wiesz już jak" ciężko było, kolejny następny idzie coraz łatwiej, chociaż ja wole już całe płyty jechać ;)

rafał2011
09-04-2013, 09:17
Ah, Rafał te Twoje spoinowanie!!!! Kiedy dojdę do takiego efaktu :):)

To nie moje szpachlowanie, tylko chłopaków których można powiedzieć po części uczyłem.

...co do efektu to trening czyni mistrza.

Rom-Kon
09-04-2013, 09:20
Rom-Kon Pytanko do ciebie bo wiem że też "kręciłeś" glazurę w łazienkach więc i pewnie coś grzebałeś przy stelażach do wc , bidetu , powiedz jak wiesz czym się kierować przy doborze takiego stelażu by było go dobrze obrobić czy to płytą czy innym materiałem ?
...a no kręciłem glazurę do różnych stelaży i powiem że jesli są zamontowane tak jak powinny być to nie ma problemu. Praktycznie wszystkie systemy sa dobre.

Rom-Kon
09-04-2013, 09:21
Panowie,

Jak z doświadczenia najlepiej obrobić skos przechodzący przez belke koszową (płyta kg wchodząca z lewej w belkę koszową a następnie z prawej płyta kg pociągnięta do sufitu). Chodzi mi czy robic połączenie ślizgowe czy jakoś inaczej to wykańczacie?

Pytam bo widoczna belka koszowa mi się zaczęła podobać :/
Nigdy nie robiłem z widoczną belką koszową więc w tym temacie nie pomogę... z płatwią tak ale z koszową nigdy...

rafał2011
09-04-2013, 10:15
Witam mam pytanie , dom jest w stanie surowym właśnie ocieplam strop poddasza , wełne 15 już mam włożyłem miedzy krokwie . I teraz problem czy drugą warstwę wełny należy układać tak żeby była nad ścianami działowymi wewnętrznymi (na upartego wcisne chodz murarz zostawił mi mało miejsca na wełne) , czy powinna być ułożona od ściany do ściany , i nad samymi scianami wolna przestrzeń ???? Kurcze wiem że ciężko zrozumieć ale mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi :D


Bardzo dobry układ jest gdy nad ścianką jest ok.2-3 cm mniej niż na reszcie poddasza (wycięta ścianka 2-3 cm nad profilem ud30) ale gdy zmieściła się Tobie 15ka to i tak nie jest źle, dołożyć możesz ale tak aby wełna nie była zbyt ściśnięta , (to tak jak ze stopą w mróz - nie pomoże gdy założysz pięć skarpetek i włożysz na ścisk nogę do buta - takie rozwiązanie działa gorzej niż jedna lub ewentualnie dwie skarpetki.)
Więc rozwarst wełnę na matę 2cm ,3cm lub tyle ile się zmieści nad ściankę i włóż aby nie było za ścisło. Lub wytnij ściankę nad profilem tak jak pisałem wyżej.

szymkas30
09-04-2013, 10:47
karokiwe mam 20cm, dach deskowany, papa , dachówka - jak waszym zdaniem wełna 18 cm miedzy krokwie to dobre rozwiązanie (przed włożeniem wełny chcę poprzyklejać na deske od spodu 2 cm paski styropianu, żeby zapewnić wentylację wełny) i jako drugą warstwę pod cd 60 chcę dać 10 cm wełny obie o lambdzie 0,039.Napiszę jeszcze że dach kopertowy i na środku z trzech stron lukarny, wię nie ma dużych połaci. robi ktoś z was z taką kąbinacją wełny:)

rafał2011
09-04-2013, 11:10
karokiwe mam 20cm, dach deskowany, papa , dachówka - jak waszym zdaniem wełna 18 cm miedzy krokwie to dobre rozwiązanie (przed włożeniem wełny chcę poprzyklejać na deske od spodu 2 cm paski styropianu, żeby zapewnić wentylację wełny) i jako drugą warstwę pod cd 60 chcę dać 10 cm wełny obie o lambdzie 0,039.Napiszę jeszcze że dach kopertowy i na środku z trzech stron lukarny, wię nie ma dużych połaci. robi ktoś z was z taką kąbinacją wełny:)

Dla mnie lepiej jest zrobić szczelinę minimum 3cm i nie styropian jako dystans tylko sznurkowanie co max 15cm, na krokwie nadbić paski płyty osb np 18mm aby zwiększyć szczelinę wentylacyjną w Twoim przypadku na 38mm i układać drugą warstwę- jeżeli Cię stać to zrób 0,033- na pewno nie stracisz.

szymkas30
09-04-2013, 11:24
to jaki teraz jest dobry standard? ile cm wełny o jaki współczynniku? dać żeby za 5 lat nie żałować i było w miarę ekonomicznie i komfortowo- czyli optymalnie

rafał2011
09-04-2013, 11:46
Ciężko powiedzieć, kiedyś było 20cm 0,039 później zrobiło się 25cm 0,039 teraz sam nie wiem czy jest jakakolwiek norma. Głównie zależy od grubości portfela i na co stać inwestora, Ty chcesz dać 28cm 0,039 dla jednego będzie to minimum dla drugiego maximum. Jak dla mnie wykonawcy jest to niestety minimum, ale pierwsza warstwa 18cm 0,039 i druga 10cm 0,033 już wygląda inaczej. Nie ja będę płacił za Ciebie za wełnę na składzie, jak i za rachunki za ogrzewanie, musisz przekalkulować ile więcej zapłacisz za przypuśćmy drugą warstwę 0,033 jeżeli będzie to zbyt duży koszt zrobisz na planowanej 0,039 i też będziesz zadowolony. Choć na pewno rachunki będą nieco wyższe niż przy 0,033 to tak jak kredyt ma mieszkanie i odsetki:) im krótszy okres kredytowania tym mniejsze odsetki.

skowronp
09-04-2013, 18:34
Nigdy nie robiłem z widoczną belką koszową więc w tym temacie nie pomogę... z płatwią tak ale z koszową nigdy...

Myślałem o płatwi napisałem koszu ... ech, także wszelkie porady wskazane

Uzarex
10-04-2013, 13:21
...a no kręciłem glazurę do różnych stelaży i powiem że jesli są zamontowane tak jak powinny być to nie ma problemu. Praktycznie wszystkie systemy sa dobre.
A powiedz mi czy obudowuje się stelaż profilami i do nich kręci K/G i na to płytki ? czy można obmurować stelaż bloczkami , do stelażu k/g i na całość płytki ?

jaremy
10-04-2013, 13:42
Można tylko spoiny (łączenia) :
182318

A nie będzie to miało wpływu na pękanie czy rysy na pomalowanej płycie. Mój wykonawca stwierdził, że trzeba zaciągnąć całą płytę bo może pękać. Dla niego wiadomo to jest kasa bo bierze 18 zeta za m2 gładzi, mnie jednak nie widzi się wywalać kasę bez sensu. Więc jeśli nie trzeba całości zaciągać to tak będę od niego oczekiwał. Mówimy oczywiście o płytach na ocieplanym strychu

marmur7
10-04-2013, 14:26
A nie będzie to miało wpływu na pękanie czy rysy na pomalowanej płycie. Mój wykonawca stwierdził, że trzeba zaciągnąć całą płytę bo może pękać. Dla niego wiadomo to jest kasa bo bierze 18 zeta za m2 gładzi.....



Chyba sobie sam odpowiedziałeś na to pytanie :)

zeusrulez
11-04-2013, 07:18
A nie będzie to miało wpływu na pękanie czy rysy na pomalowanej płycie. Mój wykonawca stwierdził, że trzeba zaciągnąć całą płytę bo może pękać. Dla niego wiadomo to jest kasa bo bierze 18 zeta za m2 gładzi, mnie jednak nie widzi się wywalać kasę bez sensu. Więc jeśli nie trzeba całości zaciągać to tak będę od niego oczekiwał. Mówimy oczywiście o płytach na ocieplanym strychu
Wszystko zależy od tego jak płyty zostały wyspoinowane i wyszpachlowane same spoiny, może i lepiej je całe szpachlować ;-) wszystko wyjdzie po malowaniu. Ale fakt, że ładnie to określił, że trzeba całość głaskać żeby nie popękało hehe :-) coś mi się wydaje, że będziesz musiał po zimie kolejnego fachowca wzywać do poprawek, bo ten nie wie co mówi ... ;/ i mało tego ostro chce Cię naciągnąć

Rom-Kon
11-04-2013, 10:17
Dzięki za odpowiedzi, dzisiaj jestem po pierwszym dniu z dokładniejszym poznawaniem tematu suchej zabudowy poddasza i muszę powiedzieć że już pierwszego dnia pojawił się poważny zgryz. Okazało się, że dekarze zamontowali za wysoko okno i górna jego krawędź wychodzi powyżej krawędzi planowanego sufitu (o jakieś 15-20 cm).
Ma ktoś pomysł jak z tego wybrnąć?
Tak sobie myślę, że jakby opuścić okno o jedną dachówkę to górna krawędź byłaby równa z planowaną krawędzią sufitu, chyba głupio by wyglądało? Spotkał się ktoś z taką zagadką?

Nie dość, że jest to moja pierwsza robota tego typu to jeszcze takie kwiatki wychodzą. Jednak to prawda co mówią, że dopiero trzeci dom wychodzi bez błędów. :/

Pytanie przeniesione z tematu szpachlowania... tu jest odpowiedniejsze miejsce ;)

Jeśli można przenieść okno to lepiej to zrobić... koszt niewielki a efekt na całe lata.
Niżej przedstawiam fotki obrobionego okna które jest wyżej niż sufit... a dodatkowo jeszcze jedno wyszło w belce narożnej:

http://images10.fotosik.pl/3884/d8883b3c2b5e6a5f.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3884/f366284b59c06223.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3884/8026f78b39f65e9c.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3884/f515ce62d1cbffe0.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3884/d0d7a5cc9d9b0509.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3884/3b6cfebbb92e8330.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Rom-Kon
11-04-2013, 10:37
A powiedz mi czy obudowuje się stelaż profilami i do nich kręci K/G i na to płytki ? czy można obmurować stelaż bloczkami , do stelażu k/g i na całość płytki ?
Oczywiście że trzeba dać jeszcze profile - choćby na ścianach bo do czegoś płyta musi się trzymać. Nie przesadzaj z obmurowywaniem - no chyba że jest to typowy stelaż do wmurowania w ścianę - tylko spokojnie dawaj płytę. Zalecam dwie płyty wtedy jest sztywniejsza zabudowa. Jeśli mocujesz płytę do profili stelaża to używaj samowiertów... takie same wkręty jak do zwykłych profili tylko końcówka z wiertłem... no i nie przewierć spłuczki!!! :D

Rom-Kon
11-04-2013, 10:43
Panowie,

Jak z doświadczenia najlepiej obrobić skos przechodzący przez belke koszową (płyta kg wchodząca z lewej w belkę koszową a następnie z prawej płyta kg pociągnięta do sufitu). Chodzi mi czy robic połączenie ślizgowe czy jakoś inaczej to wykańczacie?

Pytam bo widoczna belka koszowa mi się zaczęła podobać :/

Już ustaliliśmy że nie koszowa tylko płatew ;)

no to fotki jak to wyglada podczas roboty. Belka nie jest heblowana bo bedzie obłożona drewnem.

http://images10.fotosik.pl/3884/dd330324025618e8.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3884/5d56cc23edbe2fbe.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3884/1964b13d01b748ba.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3884/4e7015eab6376eee.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3884/598e2ce7986883a5.jpg (http://www.fotosik.pl)

skowronp
11-04-2013, 11:16
Już ustaliliśmy że nie koszowa tylko płatew ;)

no to fotki jak to wyglada podczas roboty. Belka nie jest heblowana bo bedzie obłożona drewnem.



Dzięki.

Mam jednak wątpliwość bo widzę że do płatwi przykręcona jest listwa drewniana ? i do niej kręcone są płyty - czyli konstrukcja na sztywno? Głupie pytanie do mistrza :D - ale czy na sztywno nie pęka ze względu na pracę płatwi?

Ja niestety profil mam odsunięty o około 15cm od płatwi więc końcówka płyty jest w "powietrzu". Poza tym moja płatew 7 metrowa pracuje więc myślałem nad połączeniem pływającym.

A powiedz coś więcej o okładaniu drewnem bo mnie to zaciekawiło. Są to heblowane deski? Kręcone do płatwi na sztywno czy w jakiś inny sposób montowane?
W sumie jest to kolejny sposób który mógłbym zastosować ale zastanawiam się nad efektem ponieważ ja słupy i płatwie mam wzmocnione ceownikiem i muszę go zabudować - słupy chciałem obudować kg, a pławie przeszlifować i pomalować.

Rom-Kon
11-04-2013, 11:51
Dzięki.

Mam jednak wątpliwość bo widzę że do płatwi przykręcona jest listwa drewniana ? i do niej kręcone są płyty - czyli konstrukcja na sztywno? Głupie pytanie do mistrza :D - ale czy na sztywno nie pęka ze względu na pracę płatwi?

Ja niestety profil mam odsunięty o około 15cm od płatwi więc końcówka płyty jest w "powietrzu". Poza tym moja płatew 7 metrowa pracuje więc myślałem nad połączeniem pływającym.

A powiedz coś więcej o okładaniu drewnem bo mnie to zaciekawiło. Są to heblowane deski? Kręcone do płatwi na sztywno czy w jakiś inny sposób montowane?
W sumie jest to kolejny sposób który mógłbym zastosować ale zastanawiam się nad efektem ponieważ ja słupy i płatwie mam wzmocnione ceownikiem i muszę go zabudować - słupy chciałem obudować kg, a pławie przeszlifować i pomalować.
...nie listew drewniana tylko profil UD ;) i to jest na sztywno! Ja nie jestem ortodoksyjnie nastawiony do połączeń ślizgowych, ortodoksem jest Flashback to już wspomnienie :D Płatew w tym przypadku to gruba belka podparta słupami ( jest to stolec) więc ruch raczej ograniczony. Pierwszy profil oddalony od płatwi na 40cm i jest możliwość ugięcia płyty. Spoinowanie na pełnych taśmach - tuff tape na vario. Ja na to spokojnie daję długoletnią gwarancję.

rafał2011
11-04-2013, 12:25
Nie ma co Rom pierwsze okienko obrobione majstersztyk :D

marmur7
11-04-2013, 13:30
...nie listew drewniana tylko profil UD ;) i to jest na sztywno! Ja nie jestem ortodoksyjnie nastawiony do połączeń ślizgowych, ortodoksem jest Flashback to już wspomnienie :D Płatew w tym przypadku to gruba belka podparta słupami ( jest to stolec) więc ruch raczej ograniczony. Pierwszy profil oddalony od płatwi na 40cm i jest możliwość ugięcia płyty. Spoinowanie na pełnych taśmach - tuff tape na vario. Ja na to spokojnie daję długoletnią gwarancję.


Ale mówisz o spoinowaniu styku płyta gk-belka drewniana ? Dobrze zrozumiałem ? Bo ponieważ u mnie będzie mnóstwo takich łączeń ( m.in drewniane ściany szczytowe z sufitem gk ) to sobie wymyśliłem, że w tych miejscach dam po prostu drewnianą listwę maskującą.

malux20
11-04-2013, 13:45
czy ZASTĄPIENIE celulozy wełną wyciszy mi sufit?
zostawiłbym celulozę do wysokości góry pasa dolnego wiązara [leży na fermacelu]
celulozy zostałoby okolo 20 cm
trochę dobiłbym listew i na to polożyłbym wełny
w 3 warstwach 30 cm-ursy 0,39[dlatego że mam taką w dobrej cenie ]
ewentualnie jako pierwszą warstwę polożyłbym megarocka czy nawet roctona
facet od wełny szklanej zasugerowal mi taką kanapkę
podobno wtedy lepiej dzwięk się wytłumi
od dołu miałbym 20mm farmacela
20 cm celulozy
10 cm wełny kamiennej
30 cm wełny szklanej
i okolo 25-30 nadmiaru celulozy
robota lekka , trochę kurzu
co o tym myslicie?

marmur7
11-04-2013, 13:54
20cm + 10 cm + 30 + 25(30)cm = 85( 90) cm
Masz strop o grubości 90 cm ??

rafał2011
11-04-2013, 14:10
czy ZASTĄPIENIE celulozy wełną wyciszy mi sufit?
zostawiłbym celulozę do wysokości góry pasa dolnego wiązara [leży na fermacelu]
celulozy zostałoby okolo 20 cm
trochę dobiłbym listew i na to polożyłbym wełny
w 3 warstwach 30 cm-ursy 0,39[dlatego że mam taką w dobrej cenie ]
ewentualnie jako pierwszą warstwę polożyłbym megarocka czy nawet roctona
facet od wełny szklanej zasugerowal mi taką kanapkę
podobno wtedy lepiej dzwięk się wytłumi
od dołu miałbym 20mm farmacela
20 cm celulozy
10 cm wełny kamiennej
30 cm wełny szklanej
i okolo 25-30 nadmiaru celulozy
robota lekka , trochę kurzu
co o tym myslicie?

Według mnie powinieneś jechać odpocząć do kogoś kto mieszka blisko torowiska lub lotniska, kiedy wrócisz do swojego domku na pewno będziesz miał zadowalającą akustykę, a dźwięk tirów będzie jak melodia dla ucha.

Rom-Kon
11-04-2013, 14:15
Nie ma co Rom pierwsze okienko obrobione majstersztyk :D
...i sam już nie wiem czy serio czy jajko sobie robisz. Bo podchodzę do Ciebie - delikatnie rzecz ujmując - jak pies do jeża ;)

Rom-Kon
11-04-2013, 14:20
Ale mówisz o spoinowaniu styku płyta gk-belka drewniana ? Dobrze zrozumiałem ? Bo ponieważ u mnie będzie mnóstwo takich łączeń ( m.in drewniane ściany szczytowe z sufitem gk ) to sobie wymyśliłem, że w tych miejscach dam po prostu drewnianą listwę maskującą.
Nie robiłbym listew maskujących za to przemyślałbym "ściany podwieszane" i jak podłoga opadnie to nic się nie stanie. Robiłem już coś takiego bo podłoga na antresoli mi się uginała. Musisz przemyśleć jak to rozwiązać....

Rom-Kon
11-04-2013, 14:23
czy ZASTĄPIENIE celulozy wełną wyciszy mi sufit?
zostawiłbym celulozę do wysokości góry pasa dolnego wiązara [leży na fermacelu]
celulozy zostałoby okolo 20 cm
trochę dobiłbym listew i na to polożyłbym wełny
w 3 warstwach 30 cm-ursy 0,39[dlatego że mam taką w dobrej cenie ]
ewentualnie jako pierwszą warstwę polożyłbym megarocka czy nawet roctona
facet od wełny szklanej zasugerowal mi taką kanapkę
podobno wtedy lepiej dzwięk się wytłumi
od dołu miałbym 20mm farmacela
20 cm celulozy
10 cm wełny kamiennej
30 cm wełny szklanej
i okolo 25-30 nadmiaru celulozy
robota lekka , trochę kurzu
co o tym myslicie?


20cm + 10 cm + 30 + 25(30)cm = 85( 90) cm
Masz strop o grubości 90 cm ??

...a i tak nie ma gwarancji że coś to zmieni. Może dźwięk przenosi się od ziemi...

malux20
11-04-2013, 14:26
w tej chwili mam zasypane 50-60 cm celulozy
z tym lotniskiem to prawda
problem u mnie z tirami [300-400m][
i w tym że obok stoi mój dom rodzinny ze stropem z akermanów- i widzę różnice

malux20
11-04-2013, 14:28
zrobie eksperyment nad sypialnią najpierw
no ale czy waszym zdaniem celuloza może mieć gorszą izolacyjność akustyczną od wełny?
pomijajac okna dachowe jakie macie doświadczenia na poddaszach?

ja na środku poddasza wydzieliłem stryszek ocieplony 30 cm wełny szklanej i tam szczerze mówiąc jest ciszej niż na parterze
w pomieszczeniach nad którymi nie ma poddasza ocieplonego
producenci celulozy twierdzą że ona jest lepsza w akustyce
ale na logikę jesli ona jest lżejsza to raczej podejrzane

rafał2011
11-04-2013, 14:44
...i sam już nie wiem czy serio czy jajko sobie robisz. Bo podchodzę do Ciebie - delikatnie rzecz ujmując - jak pies do jeża ;)

:) ja rozwiązywałem coś takiego w taki sposób:
182975
Mimo tego że okno było ponad sufitem, robiłem skos na grubość profila cd. Technicznie te sześć centymetrów wiele nie zaszkodziło, ale wizualnie dużo lepiej to wygląda.
...sorry Rom za mix zdjęcia.

Rom-Kon
11-04-2013, 17:45
:) ja rozwiązywałem coś takiego w taki sposób:
182975
Mimo tego że okno było ponad sufitem, robiłem skos na grubość profila cd. Technicznie te sześć centymetrów wiele nie zaszkodziło, ale wizualnie dużo lepiej to wygląda.
...sorry Rom za mix zdjęcia.
Ok. dobra... a zrób takie coś!

http://images10.fotosik.pl/3889/ee53603d187d41d5.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3889/c757442bbc1ad68d.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images10.fotosik.pl/3889/7accc82f72c37e45.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Też dałbyś obróbkę w "trumnę" W oknie po prawej musiałbyś dać płytę nawet nie na 90* tylko w kąt ostry!!! Fajnie by wyglądało!

...te trójkąty złączyłbym razem w narożniku ale po wycięciu profila UD nie trzymała mi się konstrukcja nad oknem więc niestety musiałem zrobić z małym narożnikiem - tyle co dwa profile UD. Oj była zabawa! Sześć okien! Normalnie terrarium!

i jeszcze jedno. Belka narożna była już trochę strugana!!! ...oczywiście delikatnie bo to belka konstrukcyjna!

rafał2011
11-04-2013, 18:10
Na tych zdjęciach wygląda to o niebo lepiej, niż na tym co wkleiłeś jako pierwsze!
Myślę że w takim układzie, zrobiłbym w identyczny sposób jak zrobiłeś to Ty.:cool:

LostHighway
11-04-2013, 20:50
Pytanie przeniesione z tematu szpachlowania... tu jest odpowiedniejsze miejsce ;)

Jeśli można przenieść okno to lepiej to zrobić... koszt niewielki a efekt na całe lata.



Dzięki za odpowiedź i zdjęcia, to ostatnie gdzie łączenia k-g pokazują jak biegną płaszczyzny - rozwiewa wątpliwości (przynajmniej tak mi się wydaje, zobaczymy czy będzie to takie jasne przy robocie). :)
Jeżeli chodzi o przeniesienie okna - po dzisiejszych rozmowach z dekarzem i wizji lokalnej na budowie okazuje się, że nie da się tego przenieść. :/

Mam kolejną porcję pytań nowicjusza: :)
1. przyglądałem się ostatnio na układ jętek do których będzie podwieszany sufit, w niektórych pokojach część jest prostopadle ułożone względem siebie. Po tej lekturze (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania&p=5696464&viewfull=1#post5696464) wydaje się, że trzeba będzie zrobić na części ruszt krzyżowy, tak żeby uporządkować CD-ki. Jednym poziomem chyba ciężko to zgrać? Jeżeli tak to byłbym wdzięczny za wskazówki. :)
wygląda to tak:
183044

2. po wstępnych rozmowach w hurtowniach planuję skorzystać z systemowego rozwiązania Rigips (na skosach RIGISTIL, na sufitach standardowe profile). Jaka jest Wasza opinia na temat tego systemu, a może warto zainteresować się innym? (co jest za, co przeciw)

3. ciężko się zabrać niedoświadczonemu amatorowi do roboty, w tyle głowy cały czas ta myśl "żeby czegoś nie spartolić". :D Dlatego proszę o naprostowanie czy poniższe to dobra kolejność:
a. wytyczenie na ścianach miejsc połączenia sufit/ściana;
b. wyznaczenie skosów i wyznaczenie poziomu ściany kolankowej;
c. z uwagi, że planuję łączenie skos/ściana kolankowa na połowie murłaty kolejnym etapem będzie układanie rusztu pod zabudowę ściany kolankowej;
d. przykręcanie do ścian profilów UD (sufit/ściana) oraz U (przy łączeniu skos/ściana);
e. montaż grzybków na skosach i wieszaków na jętkach;
f. montaż rusztu i weryfikacja czy są zachowane płaszczyzny;
g. obróbki przy oknach, koszach, etc.;

4. Jakie materiały trzeba mieć na pierwszy dzień/dni robót? :) (co za durne pytanie! ale nie chciałbym zapomnieć o jakimś istotnym szczególe który sprawi, że będę dzień "w plecy").

Akrimka
11-04-2013, 23:10
mam ocieplnoną scianę zewnętrzną styropianem do samej deski, (nie robiłem podbitki tylko, na zewnątrz mam heblowaną deskę) i styropian dochodzi do deski- moje pytanie jest jak zrobić prawidłową wentylację wełny ? - co krokwię przewiercić otwór przez styropian i elewację i wstawić taką wywietrzną , okrągłą kratkę jak do drzwi łazienkowych?
Rozumem że masz nadbitkę, na niej łaty na kontrłatach, u mnie jest tam szczelina miedzy deskami stuganymi -nabitka na krokwiach i ostanią łatą dachówki, mam tam daną siatkę tzw. "wróblówke" i tamtędy wentyluję przestrzeń pomiędzy wełną a membramą. Zadnych otworów wg mnie nie potrzeba. Jest wystraczająco miejsca aby zassać powietrze nad deskami pomiedzy kontrałtą do góry.

183096

evol1
12-04-2013, 05:33
A u mnie dalej postępy z poddaszem 2 pokoje już zamknięte :)

http://imageshack.us/a/img822/1415/zdjcie0015kopia.jpg

http://imageshack.us/a/img534/5531/zdjcie0022xp.jpg

http://imageshack.us/a/img20/2112/zdjcie0029qi.jpg

http://imageshack.us/a/img825/952/zdjcie0030rw.jpg

http://imageshack.us/a/img585/48/zdjcie0034e.jpg

http://imageshack.us/a/img189/2378/zdjcie0036l.jpg

Uzarex
12-04-2013, 09:29
Rom jakie ładny znaczek wodny na zdjęciach :)

Jeśli mocujesz płytę do profili stelaża to używaj samowiertów... takie same wkręty jak do zwykłych profili tylko końcówka z wiertłem... no i nie przewierć spłuczki!!!
Dokładnie to nie wiem jeszcze jak to rozwiąże , jak na razie udaję że myślę :) Szukam opcji jak to zamontować , obrobić , wykończyć :)

Rom-Kon
12-04-2013, 09:44
A u mnie dalej postępy z poddaszem 2 pokoje już zamknięte :)



http://imageshack.us/a/img20/2112/zdjcie0029qi.jpg


To okno nie wyglada najlepiej... obróbka w tzw. trumnę... wejdź na mojego fotosika - link w stopce - i obejrzyj fotki... ale to tylko moja sugestia.

Rom-Kon
12-04-2013, 09:48
Rozumem że masz nadbitkę, na niej łaty na kontrłatach, u mnie jest tam szczelina miedzy deskami stuganymi -nabitka na krokwiach i ostanią łatą dachówki, mam tam daną siatkę tzw. "wróblówke" i tamtędy wentyluję przestrzeń pomiędzy wełną a membramą. Zadnych otworów wg mnie nie potrzeba. Jest wystraczająco miejsca aby zassać powietrze nad deskami pomiedzy kontrałtą do góry.

183096
On ma nadbitkę i pełne deskowanie a szczelina ma być pomiędzy wełną a deską - od spodu. U Ciebie sytuacja inna - masz nadbitkę a dalej membranę dachową i nie potrzebujesz szczeliny. A ta wróblówka wentyluje połać dachową pod dachówką.

Uzarex
12-04-2013, 09:49
I jeszcze jedno pytanko przy obróbce takich stelaży w sumie będę miał dwa wc i bidet robi się jakieś specjalne wzmocnienia z profili , jak gęsto stawiać słupki ? jest może gdzieś taki temacik z obróbką ? macie eksperci jakieś zdjęcia ?

evol1
12-04-2013, 11:06
To okno nie wyglada najlepiej... obróbka w tzw. trumnę... wejdź na mojego fotosika - link w stopce - i obejrzyj fotki... ale to tylko moja sugestia.

Jest do celowa decyzja po rozmowie z kierownikiem budowy, który też mi na to zwrócił uwagę ale powiedział że tak będzie cieplej

Rom-Kon
12-04-2013, 11:51
Jest do celowa decyzja po rozmowie z kierownikiem budowy, który też mi na to zwrócił uwagę ale powiedział że tak będzie cieplej
Cieplej tak ale światła mniej.... ale to Twoja decyzja.

Uzarex
12-04-2013, 12:28
Naprawa dziur w płycie G/K :)
http://muratordom.pl/budowa/tynki-i-sucha-zabudowa/dziura-w-plycie-gipsowo-kartonowej-jak-naprawic-okladzine-z-plyt-g-k,115_10629.html
Co o takiej operacji sądzicie :)

Sławek...
12-04-2013, 12:53
Cieplej tak ale światła mniej.... ale to Twoja decyzja.

światło w tej sytuacji nie jest największym problemem, ale przedsiębiorca Rom wie wszystko najlepiej więc się nie będę wypowiadał ;)

mdab
12-04-2013, 13:10
Naprawa dziur w płycie G/K :)
http://muratordom.pl/budowa/tynki-i-sucha-zabudowa/dziura-w-plycie-gipsowo-kartonowej-jak-naprawic-okladzine-z-plyt-g-k,115_10629.html
Co o takiej operacji sądzicie :)

Troche przekombinowane jak na takie male uszkodzenie. Ja u siebie robilem to mniej wiecej w taki sposob: http://www.youtube.com/watch?v=-zop6ND1h4o

Rom-Kon
12-04-2013, 13:13
Sławuś! Jakżeby mogło Ciebie zabraknąć w tej tak kluczowej kwestii! Faktycznie przecież jest to okno więc sprawa wpadającego światła jest pomijalna! Rzekłbym nawet że niepożądana. Światło słoneczne jest szkodliwe - w swoim widmie zawiera zabójcze promieniowanie UV! Sorry że przeoczyłem ten aspekt.

evol1
12-04-2013, 13:16
światło w tej sytuacji nie jest największym problemem, ale przedsiębiorca Rom wie wszystko najlepiej więc się nie będę wypowiadał ;)

masz coś konkretnego na myśli?? :)

Rom-Kon
12-04-2013, 13:19
Naprawa dziur w płycie G/K :)
http://muratordom.pl/budowa/tynki-i-sucha-zabudowa/dziura-w-plycie-gipsowo-kartonowej-jak-naprawic-okladzine-z-plyt-g-k,115_10629.html
Co o takiej operacji sądzicie :)


Troche przekombinowane jak na takie male uszkodzenie. Ja u siebie robilem to mniej wiecej w taki sposob: http://www.youtube.com/watch?v=-zop6ND1h4o (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3D-zop6ND1h4o)

Do takiej dziureczki to faktycznie przekombinowane ale miałem sytuację że trzeba było wejść (!!!) na część stryszku zamkniętą i niedostępną z zewnątrz. Wyciąłem płytę i nawet profil, później uzupełniłem w pokazany na filmie sposób. Jak jest dobrze zrobione to nic się z taką łatka (u mnie to była ŁATA!) złego nie dzieje

Rom-Kon
12-04-2013, 13:24
Jest do celowa decyzja po rozmowie z kierownikiem budowy, który też mi na to zwrócił uwagę ale powiedział że tak będzie cieplej
Kierbud na budowie jest Bogiem! Zawsze ma rację! Jeśli nie ma racji... to zawsze ma rację! Jeśli nadal uważasz że nie ma racji.... schodzisz z budowy bo kierbud jest Bogiem i zawsze ma rację!

Sławek...
12-04-2013, 15:47
masz coś konkretnego na myśli?? :)

dla mnie bardziej negatywnym zjawiskiem niż kultowy brak światła jest zła cyrkulacja powietrza w obrębie okna obrobionego "na trumnę" co może spowodować gromadzenie się tam wilgoci i w następstwie grzybka, niestety nasz przedsiębiorczy Rom - mistrz szarej strefy chyba o tym nie pomyślał, albo wiedział, ale uznał, że jednak "brak" światła jest ważniejszy ;)

Rom-Kon
12-04-2013, 17:23
...zauważ Miszczu że nie jest do końca obróbka w "trumnę". Jest rozglifienie tyle że mniejsze niż powinno być.

edit:
...no dobra Miszczu przyznaję się... przeoczyłem ten aspekt. Na swoją obronę mam tylko to że nigdy obróbki w "trumnę" nie popełniłem a dodatkowo łeb mi dzisiaj pęka. Ale to prawda - ma to również znaczenie bo zaburza opływ powietrza wokół okna. Najlepiej jeśli pod oknem jest grzejnik.

LostHighway
12-04-2013, 19:14
Dzięki za odpowiedź i zdjęcia, to ostatnie gdzie łączenia k-g pokazują jak biegną płaszczyzny - rozwiewa wątpliwości
1. przyglądałem się ostatnio na układ jętek do których będzie podwieszany sufit, w niektórych pokojach część jest prostopadle ułożone względem siebie. Po tej lekturze (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania&p=5696464&viewfull=1#post5696464) wydaje się, że trzeba będzie zrobić na części ruszt krzyżowy, tak żeby uporządkować CD-ki. Jednym poziomem chyba ciężko to zgrać? Jeżeli tak to byłbym wdzięczny za wskazówki. :)
wygląda to tak:
183044

2. po wstępnych rozmowach w hurtowniach planuję skorzystać z systemowego rozwiązania Rigips (na skosach RIGISTIL, na sufitach standardowe profile). Jaka jest Wasza opinia na temat tego systemu, a może warto zainteresować się innym? (co jest za, co przeciw)



Czy mogę prosić o odpowiedź na powyższe pytania? Szczególnie na pierwsze. Dzięki

Rom-Kon
12-04-2013, 20:54
Czy mogę prosić o odpowiedź na powyższe pytania? Szczególnie na pierwsze. Dzięki
Pomiędzy te poprzeczne jętki możesz wstawić kawałki jętek lub nawet deski i spokojnie możesz robić 1-poziomowy. Jeśli wstawisz deski to pionowo.

evol1
13-04-2013, 06:52
Kierbud na budowie jest Bogiem! Zawsze ma rację! Jeśli nie ma racji... to zawsze ma rację! Jeśli nadal uważasz że nie ma racji.... schodzisz z budowy bo kierbud jest Bogiem i zawsze ma rację!

To nie było na zasadzie że kierownik się uparł tylko porozmawialiśmy i tak ustaliliśmy wspólnie :)

evol1
13-04-2013, 06:55
...zauważ Miszczu że nie jest do końca obróbka w "trumnę". Jest rozglifienie tyle że mniejsze niż powinno być.

edit:
...no dobra Miszczu przyznaję się... przeoczyłem ten aspekt. Na swoją obronę mam tylko to że nigdy obróbki w "trumnę" nie popełniłem a dodatkowo łeb mi dzisiaj pęka. Ale to prawda - ma to również znaczenie bo zaburza opływ powietrza wokół okna. Najlepiej jeśli pod oknem jest grzejnik.

Planuję pod każdym oknem grzejnik, :)
ale teraz wodzu mi namieszaliście i już nie wiem czy przypadkiem nie zadzwonić do kierownika i nie przerobić tych okien chyba że tak jak napisałeś one nie są w taką pełną trumnę więc nie powinno być najgorzej??

malux20
13-04-2013, 08:04
zrobie eksperyment nad sypialnią najpierw
no ale czy waszym zdaniem celuloza może mieć gorszą izolacyjność akustyczną od wełny?
pomijajac okna dachowe jakie macie doświadczenia na poddaszach?

ja na środku poddasza wydzieliłem stryszek ocieplony 30 cm wełny szklanej i tam szczerze mówiąc jest ciszej niż na parterze
w pomieszczeniach nad którymi nie ma poddasza ocieplonego
producenci celulozy twierdzą że ona jest lepsza w akustyce
ale na logikę jesli ona jest lżejsza to raczej podejrzane

podbije moje pytanie
co polecacie dołożyć?
szklana czy kamienna
jaką grubość?

dzola11
13-04-2013, 18:36
witam
jakiś czas temu zrobiłem samodzielnie tzn wg zaleceń Rom-Kona i Flasha stelaż na poddaszu, jednak było to jeszcze przed tynkowaniem ścian (sic!) teraz chciałbym zabrać się za montowanie płyt k-g i zauważyłem że moi tynkarze (wiem że chcieli dobrze) zrobili wszędzie wzdłuż profili ud przy ścianach bruzdkę na szerokość palca tak aby weszła tam płyta, jednak z tego co czytałem na forum (doszedłem do str 175 i walcze dalej) do połączenie sufit-ściana i skos-ściana ma być typu "ślizgowe" więc zastanawiam się czy aby tej bruzdki nie zaszpachlować na równo z tynkiem, jednak wtedy schowa się nieco profil UD w tynk, czy to będzie miało jakiś wpływ na i czy dobrze chcę zrobić ??


Witam
proszę Rom odpowiedz na moje pytanie, jeżeli możesz, pozdr

evol1
14-04-2013, 06:47
evol, twoj kierownik to pewnie czlowiek "starej daty". taka obrobka nie jest bledem wykonawczym a producentow okien ktorzy bardzo szybko zweryfikowali problem parowania okien ktore produkowali na glebokiej ramie, problem w domach pozbawionych stalej wymiany powietrza.
swiatla przez taka obrobke bedziesz mial wystarczajaco gdy jego gorna krawedz jest na min 190cm. zbyt duza ilosc swiatla to wyzsze nagrzewanie pomieszczen przez slonce plus to, ze nawet i zima.
zalecane jest by okna z "dzisiejszymi" ramami byly zabudowywane w sposob taki, ze dolny pas prowadzony jest pionowo od dolnej ramy okna, a gorny poziomo od gornej krawedzi okna. ale i tu producenci nie przewidzieli plagi bledow wykonawczych ze strony dekarzy i monterow wiec wprowadzili do ofery prefabrykat umozliwiajacy odsuniecie obu obrobek od ram okna o ok. 5cm. zabieg taki umozliwia zmontowanie dodatkowej (juz bardziej pewnej) 3-5cm warstwy izolacji ktora, kompensuje mostek liniowy rama-elementy konstrukcji dachu.
prefabrykat taki mozna wykonac rowniez z plyty g/k sposob dosc uproszczony prezentuje rom-kon wykonczeniowka wnetrz.
dobre okno to okno wyposazone w niezbedne prawidlowo dobrane i zamontowane z oknem wlacznie akcesoria.

Dzięki za wyjaśnienia flash, po przemyśleniach ostatecznie zdecydowałem sie że nie nie będę nic zmieniam ponieważ jak to zauważył Ron moja trumna wcale nie jest taka bardzo "trumnowa" więc może nie będzie problemu z parą wodną, okaże się w praktyce

lukasz1981
14-04-2013, 16:51
Bardzo dobry układ jest gdy nad ścianką jest ok.2-3 cm mniej niż na reszcie poddasza (wycięta ścianka 2-3 cm nad profilem ud30) ale gdy zmieściła się Tobie 15ka to i tak nie jest źle, dołożyć możesz ale tak aby wełna nie była zbyt ściśnięta , (to tak jak ze stopą w mróz - nie pomoże gdy założysz pięć skarpetek i włożysz na ścisk nogę do buta - takie rozwiązanie działa gorzej niż jedna lub ewentualnie dwie skarpetki.)
Więc rozwarst wełnę na matę 2cm ,3cm lub tyle ile się zmieści nad ściankę i włóż aby nie było za ścisło. Lub wytnij ściankę nad profilem tak jak pisałem wyżej.





Dzieki za informacje bo nie wiedziałem jak będzie dobrze czy upychać czy nie ścianki nie wycinałem dołożyłem w tych miejscach trochę mniej wełny . U mnie to teraz wygląd tak , że wszędzie wełna 15 potem 10 ( tylko nad sciankami druga warstwa trochę okrojona )

LostHighway
14-04-2013, 22:10
Pomiędzy te poprzeczne jętki możesz wstawić kawałki jętek lub nawet deski i spokojnie możesz robić 1-poziomowy. Jeśli wstawisz deski to pionowo.



Konstrukcja krzyzowa dwupoziomowa "bo", od dolnego pasa jętek do przyszłego sufitu będzie 25-30 cm.
Dla takiej konstrukcji (krzyzowej) z dodatkowym obciazeniem welna mozna z powodzeniem wykorzystac elementy "Rigistil" Rigips lub "Mini" byłej Nida.


Stokrotne dzięki za odpowiedzi, zdecydowałem się na dwupoziomowy ruszt z wykorzystaniem patentu z deskami pionowo przybijanymi między jętkami proste i bardzo skuteczne rozwiązanie.

/../

Chyba nie powinienem się chwalić, ale wyznaczanie poziomów sufitów z użyciem szlaufwagi we wszystkich pomieszczeniach zajęło 10h! Ale efekt super, po sprawdzaniu łatą na przyległych ścianach idealnie wyznaczone poziomy. W tym miejscu koniec "sukcesów" i pojawiają się kolejne pytania...

1. Wyznaczanie skosów - w jaki sposób wyznaczacie skosy?
My poradziliśmy sobie w następujący sposób: na dwóch lub trzech krokwiach przy ścianie, za pomocą szlaufwagi wyznaczamy poziom sufitu, następnie od tego poziomu w dół na każdej z tych krokwi wyznaczamy kilka punktów kontrolnych w odległościach 30cm od siebie. Następnie za pomocą łaty przenosimy te punkty na ścianę łączymy je i mamy wyznaczony skos krokwi. ;) Zdaje sobie sprawę, że sposób mało optymalny jeżeli chodzi o oszczędność czasu ale liczę, że skuteczny.

2. W jaki sposób montować profile U w pomieszczeniu załączonym na zdjęciu? (dach czterospadowy pokój nietypowy gdzie tylko na jednej ścianie można przykręcić profil U - chodzi o łączenie skosów i obróbke kosza)
183661

3. W jaki sposób przykręcić profil U do ściany murowanej w łuk?

4. Z tego co czytałem na forum rozumiem, że przy zabudowie ściany kolankowej do wysokości połowy murłaty należy wykonać zabudowę z k-g. Z różnych względów taką zabudowę lepiej jest wykonać przed układaniem sufitu. Czy na etapie tyczenia/układania rusztu zabudowa ścianki powinna już być wyznaczając tym samym w miarę dokładną wysokość ścianki kolankowej, czy można zabudowę zrobić później i trzeba pamiętać aby płyty zabudowy przykręcić przed płytami na skosie?

5. Czy macie jakieś patenty na transport płyt k-g na poddasze gdy nie ma schodów?

szymkas30
15-04-2013, 09:25
ile dajecie, dawaliście, dalibyście wełny i o jakim współczynniku na poddasze, przy krokwiach 20 cm.

evol1
15-04-2013, 10:19
ile dajecie, dawaliście, dalibyście wełny i o jakim współczynniku na poddasze, przy krokwiach 20 cm.

ja dawałem 20 + 10 w poprzek, współczynnik 0,039

Uzarex
15-04-2013, 10:52
ile dajecie, dawaliście, dalibyście wełny i o jakim współczynniku na poddasze, przy krokwiach 20 cm.

Na skosach mam max 25 cm więcej nie pozwoliła mi wysokość walczyłem o każdy cm :( natomiast na suficie , miejscami dołożoną mam , na połowie 20-tkę i miejscami 5-tkę czyli w sumie 45 cm i 30 cm .

dwoz
15-04-2013, 11:34
Może mi ktoś podpowiedzieć jak rozwiązać taki problem?
183763
Chodzi o to, że odstęp między krokwiami gdzie znajduje się okno jest aż 1,5 m i teraz, czy wystarczy te ścięte profile CD skręcić profilem UD - nie będzie za dużego luzu? czy lepiej przykręcić dodatkowo wokół okna dwie krokwie, tak aby można było do nich przykręcić wieszaki?
183769

marcin2372
15-04-2013, 17:22
Witam
Z pomocą forum przebrnąłem przez pierwszy etap ocieplenia poddasza - wełna między krokwiami ułożona, ale nadszedł czas układania drugiej warstwy na wieszakach grzybkach i pojawiły się problemy. Pierwsze co zrobiłem to przykręciłem profile ud do sciany i po przykręceniu wieszaków grzybków zakładam profil i pojawia się problem jak go założyć jeżeli są już profile na ścianach? Radze sobie tak,że wyginam grzybki i jakoś z ukosa wciskam profil CD w UD.
Żeby zdemontować profil i nabić wełnę znowu wyginanie grzybków co prowadzi do deformacji wieszaków. Po nabiciu wełny wciskam profil i kolejny raz wyginam grzybki żeby powciskać w profil. Czy tak powinno to wyglądać ? :(

Maciek.nowy
15-04-2013, 18:10
Przecież to już było chyba kilka razy poruszane na forum. To nawet ja wiem :) Profil CD ucinasz krótszy o szerokość jednego UD. Wsuwasz do UD z jednej strony zapinasz na grzybki i przesuwasz do połowy UD z drugiej strony. Profil CD "wsuwa" się na głębokość połowy każdego UD.

marcin2372
15-04-2013, 18:20
Przecież to już było chyba kilka razy poruszane na forum. To nawet ja wiem :) Profil CD ucinasz krótszy o szerokość jednego UD. Wsuwasz do UD z jednej strony zapinasz na grzybki i przesuwasz do połowy UD z drugiej strony. Profil CD "wsuwa" się na głębokość połowy każdego UD.

A co z wyginaniem grzybków ? Jest to poprawne ?

evol1
15-04-2013, 21:03
Witam

Mam do Was pytanie bo wykańczam poddasze wspólnie z dwoma pomocnikami i dziś mnie nie było a oni pracowali sami i po powrocie znalazłem kilka następujących niezgodności, i mam do Was pytanie czy one są do wyprowadzenia czy nie:

1. Łączenie sufit ściana działowa tynkowana, coś mi sie wydaje że tu siatki nie może być pod żadnym pozorem bo będzie pękać??

http://imageshack.us/a/img33/918/zdjcie0019gn.jpg

2. Pęknięte naroże płyty czy tu w przyszłości nie będzie pękać??

http://imageshack.us/a/img543/9372/zdjcie0021zt.jpg

3. Ułamany kawałek płyty przy oknie czy to jest do wyprowadzenia czy trzeba wymienić płytę??

http://imageshack.us/a/img580/6351/zdjcie0022ds.jpg

4. Pozostałe zdjęcia do zobaczenia i oceny forumowiczów

http://imageshack.us/a/img6/8923/zdjcie0024x.jpg
http://imageshack.us/a/img708/6080/zdjcie0026h.jpg
http://imageshack.us/a/img853/7290/zdjcie0025wv.jpg


I na koniec wieczny dylemat jak to wykończyć (ścianka kolankowa otynkowana - skos

http://imageshack.us/a/img19/8543/zdjcie0020gd.jpg

profi45
15-04-2013, 23:55
Witam

Mam do Was pytanie bo wykańczam poddasze wspólnie z dwoma pomocnikami i dziś mnie nie było a oni pracowali sami i po powrocie znalazłem kilka następujących niezgodności, i mam do Was pytanie czy one są do wyprowadzenia czy nie:

1. Łączenie sufit ściana działowa tynkowana, coś mi sie wydaje że tu siatki nie może być pod żadnym pozorem bo będzie pękać??

http://imageshack.us/a/img33/918/zdjcie0019gn.jpg

2. Pęknięte naroże płyty czy tu w przyszłości nie będzie pękać??

http://imageshack.us/a/img543/9372/zdjcie0021zt.jpg

3. Ułamany kawałek płyty przy oknie czy to jest do wyprowadzenia czy trzeba wymienić płytę??

http://imageshack.us/a/img580/6351/zdjcie0022ds.jpg

4. Pozostałe zdjęcia do zobaczenia i oceny forumowiczów

http://imageshack.us/a/img6/8923/zdjcie0024x.jpg
http://imageshack.us/a/img708/6080/zdjcie0026h.jpg
http://imageshack.us/a/img853/7290/zdjcie0025wv.jpg


I na koniec wieczny dylemat jak to wykończyć (ścianka kolankowa otynkowana - skos

http://imageshack.us/a/img19/8543/zdjcie0020gd.jpg
Polskie drogi:) czyja to szkoła bo ja wiem

Uzarex
16-04-2013, 09:13
czyja to szkoła bo ja wiem
Pana profil45 :)
taki żarcik z rana :)

Rom-Kon
16-04-2013, 09:47
Witam

Mam do Was pytanie bo wykańczam poddasze wspólnie z dwoma pomocnikami i dziś mnie nie było a oni pracowali sami i po powrocie znalazłem kilka następujących niezgodności, i mam do Was pytanie czy one są do wyprowadzenia czy nie:

1. Łączenie sufit ściana działowa tynkowana, coś mi sie wydaje że tu siatki nie może być pod żadnym pozorem bo będzie pękać??

http://imageshack.us/a/img33/918/zdjcie0019gn.jpg

2. Pęknięte naroże płyty czy tu w przyszłości nie będzie pękać??

http://imageshack.us/a/img543/9372/zdjcie0021zt.jpg

3. Ułamany kawałek płyty przy oknie czy to jest do wyprowadzenia czy trzeba wymienić płytę??

http://imageshack.us/a/img580/6351/zdjcie0022ds.jpg

4. Pozostałe zdjęcia do zobaczenia i oceny forumowiczów

http://imageshack.us/a/img6/8923/zdjcie0024x.jpg
http://imageshack.us/a/img708/6080/zdjcie0026h.jpg
http://imageshack.us/a/img853/7290/zdjcie0025wv.jpg


I na koniec wieczny dylemat jak to wykończyć (ścianka kolankowa otynkowana - skos

http://imageshack.us/a/img19/8543/zdjcie0020gd.jpg

No nie wygląda to dobrze... oj nie wygląda... a tyle razy było opisywane... różne sposoby i różne technologie...

evol1
16-04-2013, 10:11
No nie wygląda to dobrze... oj nie wygląda... a tyle razy było opisywane... różne sposoby i różne technologie...

Ron a można prosić o komentarz do zdjęć, czy moje spostrzeżenia są ok

Akrimka
16-04-2013, 10:14
ewol1,
Coś te pomocnniki słbo płytę tną...jak to jest że w oknie płyta odcięta, popękna i oderwany papier.... przecież szablonik można zrobić z kartonu jak sie nie ma wprawy wymierzyć i ładnie to dociąc i dopasować
.
Co do sufitu ze scianą, można na sztywno ale za pomocą wklejonego papieru a nie siatką do elewacji.

Narożnik pękniety bym całkowicie oderwał, wypełnił klejem masą do spinowania i nakleił tam papier, powinno trzymać. Tak samo w dużych dzurach w nażożniku.

dzola11
16-04-2013, 20:46
Witam
proszę Rom odpowiedz na moje pytanie, jeżeli możesz, pozdr

Widzę że główny pomocnik tego tematu ma mnie w "nosie" więc proszę kogokolwiek z doświadczeniem o odpowiedź na moje pytanie zadane w poście #7469, dzięki wielkie, pzdr

Rom-Kon
16-04-2013, 22:13
Witam
proszę Rom odpowiedz na moje pytanie, jeżeli możesz, pozdr


Widzę że główny pomocnik tego tematu ma mnie w "nosie" więc proszę kogokolwiek z doświadczeniem o odpowiedź na moje pytanie zadane w poście #7469, dzięki wielkie, pzdr


1. zaszpachlować rowek i wykonać połączenie ślizgowe.
2. lekko (5mm) wsunąć płytę w wykonany przez tynkarzy "felc" a dalej ślizg od płyty lub wykończyć narożnik taśmą papierową lub taśmą narożnikową.

...nie w nosie tylko "udało" mi sie przeoczyć. Ale odpowiedź już masz.

A w dodatku mam jakiś mix polsko-angielski. Forum trochę po polsku a trochę po angielsku i zastanawiam się czy to ja pogrzebałem gdzieś czy to "oni"

Oł kej to jednak ja... już mam polish version

LostHighway
16-04-2013, 22:33
...nie w nosie tylko "udało" mi sie przeoczyć. Ale odpowiedź już masz.



To i ja nieśmiało się wtrącę, jakbyś mógł rzucić okiem i zabrać głos w tej (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania&p=5930609&viewfull=1#post5930609) kwestii. Najbardziej interesują mnie odpowiedzi na pytania 2 i 3 reszte jakoś może samemu uda się rozczaić. Dzięki

Rom-Kon
16-04-2013, 23:26
Stokrotne dzięki za odpowiedzi, zdecydowałem się na dwupoziomowy ruszt z wykorzystaniem patentu z deskami pionowo przybijanymi między jętkami proste i bardzo skuteczne rozwiązanie.

/../

Chyba nie powinienem się chwalić, ale wyznaczanie poziomów sufitów z użyciem szlaufwagi we wszystkich pomieszczeniach zajęło 10h! Ale efekt super, po sprawdzaniu łatą na przyległych ścianach idealnie wyznaczone poziomy. W tym miejscu koniec "sukcesów" i pojawiają się kolejne pytania...

1. Wyznaczanie skosów - w jaki sposób wyznaczacie skosy?
My poradziliśmy sobie w następujący sposób: na dwóch lub trzech krokwiach przy ścianie, za pomocą szlaufwagi wyznaczamy poziom sufitu, następnie od tego poziomu w dół na każdej z tych krokwi wyznaczamy kilka punktów kontrolnych w odległościach 30cm od siebie. Następnie za pomocą łaty przenosimy te punkty na ścianę łączymy je i mamy wyznaczony skos krokwi. ;) Zdaje sobie sprawę, że sposób mało optymalny jeżeli chodzi o oszczędność czasu ale liczę, że skuteczny.

2. W jaki sposób montować profile U w pomieszczeniu załączonym na zdjęciu? (dach czterospadowy pokój nietypowy gdzie tylko na jednej ścianie można przykręcić profil U - chodzi o łączenie skosów i obróbke kosza)
183661

3. W jaki sposób przykręcić profil U do ściany murowanej w łuk?

4. Z tego co czytałem na forum rozumiem, że przy zabudowie ściany kolankowej do wysokości połowy murłaty należy wykonać zabudowę z k-g. Z różnych względów taką zabudowę lepiej jest wykonać przed układaniem sufitu. Czy na etapie tyczenia/układania rusztu zabudowa ścianki powinna już być wyznaczając tym samym w miarę dokładną wysokość ścianki kolankowej, czy można zabudowę zrobić później i trzeba pamiętać aby płyty zabudowy przykręcić przed płytami na skosie?

5. Czy macie jakieś patenty na transport płyt k-g na poddasze gdy nie ma schodów?

...dziś już późnio. jutro coś skrobnę.

dzola11
17-04-2013, 10:11
1. zaszpachlować rowek i wykonać połączenie ślizgowe.
2. lekko (5mm) wsunąć płytę w wykonany przez tynkarzy "felc" a dalej ślizg od płyty lub wykończyć narożnik taśmą papierową lub taśmą narożnikową.

Dzięki wielkie. Wybieram opcję nr 1. Pozdrowienia

Rom-Kon
18-04-2013, 10:15
Stokrotne dzięki za odpowiedzi, zdecydowałem się na dwupoziomowy ruszt z wykorzystaniem patentu z deskami pionowo przybijanymi między jętkami proste i bardzo skuteczne rozwiązanie.

/../

Chyba nie powinienem się chwalić, ale wyznaczanie poziomów sufitów z użyciem szlaufwagi we wszystkich pomieszczeniach zajęło 10h! Ale efekt super, po sprawdzaniu łatą na przyległych ścianach idealnie wyznaczone poziomy. W tym miejscu koniec "sukcesów" i pojawiają się kolejne pytania...

1. Wyznaczanie skosów - w jaki sposób wyznaczacie skosy?
My poradziliśmy sobie w następujący sposób: na dwóch lub trzech krokwiach przy ścianie, za pomocą szlaufwagi wyznaczamy poziom sufitu, następnie od tego poziomu w dół na każdej z tych krokwi wyznaczamy kilka punktów kontrolnych w odległościach 30cm od siebie. Następnie za pomocą łaty przenosimy te punkty na ścianę łączymy je i mamy wyznaczony skos krokwi. ;) Zdaje sobie sprawę, że sposób mało optymalny jeżeli chodzi o oszczędność czasu ale liczę, że skuteczny.

2. W jaki sposób montować profile U w pomieszczeniu załączonym na zdjęciu? (dach czterospadowy pokój nietypowy gdzie tylko na jednej ścianie można przykręcić profil U - chodzi o łączenie skosów i obróbke kosza)
183661

3. W jaki sposób przykręcić profil U do ściany murowanej w łuk?

4. Z tego co czytałem na forum rozumiem, że przy zabudowie ściany kolankowej do wysokości połowy murłaty należy wykonać zabudowę z k-g. Z różnych względów taką zabudowę lepiej jest wykonać przed układaniem sufitu. Czy na etapie tyczenia/układania rusztu zabudowa ścianki powinna już być wyznaczając tym samym w miarę dokładną wysokość ścianki kolankowej, czy można zabudowę zrobić później i trzeba pamiętać aby płyty zabudowy przykręcić przed płytami na skosie?

5. Czy macie jakieś patenty na transport płyt k-g na poddasze gdy nie ma schodów?

Szlauch waga - całe poddasze to około 1h roboty w tym już zalanie węża ;)

skosy - poziomicę lub łatę przykładam w poprzek krokwi i na ścianie zaznaczam w dwóch miejscach... góra i dół. Mamy już linię krokwi (kąt dachu) plus grubość poziomicy lub łaty. Dodaję jeszcze centymetrów tyle ile łącznie ma mieć wełna + stelaż i barwionym sznurkiem robię kreskę. i to jest skos. w matematyczny sposób przenoszę na drugą ścianę czyli łapię punkty przecięcia się skos-sufit o skos-kolankowa i to wszystko.


Ud do łukowej ściany - ponacinać i przykręcić ;)

pomieszczenie na fotce - trudno napisać... sam nie wiem ale jak się wchodzi na takie coś to się zaczyna i robi... jak? Sam nie wiem... tak po prostu...

Transport płyt - jeden podnosi pionowo do góry a drugi na pietrze odbiera... ot i wszystko.

marmur7
18-04-2013, 12:26
Wodzu - to przypomnę się z pytaniem dotyczącym przyklejanych do ścian płyt gk . Czy zostawia się w tym przypadku szczelinę dylatacyjną między płytami i czy w spoinowaniu wystarczy zwykła taśma z fizeliny czy dodawać jakieś inne wynalazki ?

LostHighway
18-04-2013, 18:54
Szlauch waga - całe poddasze to około 1h roboty w tym już zalanie węża ;)

skosy - poziomicę lub łatę przykładam w poprzek krokwi i na ścianie zaznaczam w dwóch miejscach... góra i dół. Mamy już linię krokwi (kąt dachu) plus grubość poziomicy lub łaty. Dodaję jeszcze centymetrów tyle ile łącznie ma mieć wełna + stelaż i barwionym sznurkiem robię kreskę. i to jest skos. w matematyczny sposób przenoszę na drugą ścianę czyli łapię punkty przecięcia się skos-sufit o skos-kolankowa i to wszystko.


Ud do łukowej ściany - ponacinać i przykręcić ;)

pomieszczenie na fotce - trudno napisać... sam nie wiem ale jak się wchodzi na takie coś to się zaczyna i robi... jak? Sam nie wiem... tak po prostu...

Transport płyt - jeden podnosi pionowo do góry a drugi na pietrze odbiera... ot i wszystko.



Wiedziałem, że te 10h to nie był dobry wynik, ale że aż tak??! ;) Obronie się tym, że zabudowę poddasza robie po raz pierwszy (wespół w zespół z szanowną małżonką) i nie chcielibyśmy popełnić jakichś błędów - stąd to tempo i milion pytań do... liczę na wyrozumiałość oraz na odpowiedzi dzięki którym uda nam się wykończyć poddasze.

ad1.
U mnie nie da się w prosty sposób przenieść punktów skos/sufit i skos/kolankowa na drugą ścianę - bo nigdzie taka sytuacja nie występuje (zawsze jest skrzyżowanie prostopadłych połaci dachu). :(

ad2. pomieszczenie ze zdjęcia
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=183661
Pytanie było mało konkretne, więc postaram się być bardziej precyzyjny. W jaki sposób wyznaczyć skos jeżeli mamy tylko jedną ścianę na której mocujemy UD. Czy profil UD do krokwi narożnej mocujemy za pomocą uchwytów, czy nasadzamy go na profile CD?
Jestem w stanie wyobrazić sobie jak zrobić zabudowę dachu dwuspadowego, ale w czterospadowym nie jest to takie proste. :/
Jak wyznaczyć punkty styku sufit/skos/kolankowa na przeciwległej krokwi narożnej? Nabić jakąś tymczasową łatę? Chodzi mi o ułatwienie sobie w poziomowaniu grzybków wykorzystując metodę "na sznurek".


Pytanie kolejne, po dokładniejszym przymierzaniu się do zaplanowania stelaża w pomieszczeniach pojawił się problem który z braku jakiegokolwiek doświadczenia w tej materii nie wiem jak obejść. :/ Otóż krokiew oddalona jest od ściany o jakieś 60-70 cm (widać na załączonym obrazku). Zgodnie z tym co wyczytałem na forum, uchwyt do profilu CD powinien być nie dalej niż 15cm od ściany.
184445

Jakbyś mógł Rom-Kom jeszcze poświęcić kilka chwil na odpisanie jak to rozstrzygnąć, dla Ciebie (i pewnie innych doświadczonych w temacie) moje pytania są śmieszne, ale wolę zapytać niż źle zrobić.

Marlid
18-04-2013, 22:44
dlaczego taśma medium odstaje od płyty (odparza się ) ? wklejana na vario . kurwicy dostaje z tymi taśmami, szczególnie chodzi o rogi wewnętrzne. 10 razy poprawiam i wraz miejscami odstanie lub po wyschnieciu jest jak by pusto pod taśmą ?

Rom-Kon
18-04-2013, 23:32
dlaczego taśma medium odstaje od płyty (odparza się ) ? wklejana na vario . kurwicy dostaje z tymi taśmami, szczególnie chodzi o rogi wewnętrzne. 10 razy poprawiam i wraz miejscami odstanie lub po wyschnieciu jest jak by pusto pod taśmą ?
...za "sztywna" masa? "przeciągnięty" czas wiązania? ...vario nie wybacza błędów. Może przejdź na wiaderkową?

Rom-Kon
18-04-2013, 23:35
...z innymi odpowiedziami dziś dam sobie spokój. Skończyłem robotę prawie o 22 i mam dosyć! Wentylacji, ścianek kolankowych i innych takich rzeczy! Resztki mózgu wypalone...

jutro coś skrobnę.

Dobranoc

rafał2011
19-04-2013, 09:49
LostHighway izolacja powinna być układana nad ścianką/skosem, żeby było prawidłowo musisz wyciąć ściankę.184542

rafał2011
19-04-2013, 09:59
dlaczego taśma medium odstaje od płyty (odparza się ) ? wklejana na vario . kurwicy dostaje z tymi taśmami, szczególnie chodzi o rogi wewnętrzne. 10 razy poprawiam i wraz miejscami odstanie lub po wyschnieciu jest jak by pusto pod taśmą ?

Wklej na zielonego sheetrocka- na wiaderko 17l wlej 400ml wody i wymieszaj, taka konsystencja jest najlepsza do wklejania taśmy. "Odstaje" - widocznie coś krzywo wyprowadziłeś. Taśma medium "nie wybacza błędów", bardziej tolerancyjna jest original:cool:

mp_krk
19-04-2013, 10:28
Pytanie kolejne, po dokładniejszym przymierzaniu się do zaplanowania stelaża w pomieszczeniach pojawił się problem który z braku jakiegokolwiek doświadczenia w tej materii nie wiem jak obejść. :/ Otóż krokiew oddalona jest od ściany o jakieś 60-70 cm (widać na załączonym obrazku). Zgodnie z tym co wyczytałem na forum, uchwyt do profilu CD powinien być nie dalej niż 15cm od ściany.
184445

Jakbyś mógł Rom-Kom jeszcze poświęcić kilka chwil na odpisanie jak to rozstrzygnąć, dla Ciebie (i pewnie innych doświadczonych w temacie) moje pytania są śmieszne, ale wolę zapytać niż źle zrobić.

LostHighway,
pomoge w drugiej kwestii...ja u siebie w takich sytuacjach przykręcałem do ściany na kołkach łatę, w odpowiedniej wysokosci powyżej poziomu docelowego stelaża, tak by spokojnie zmieścił sie grzybek, przykręcony właśnie do tej łaty.

Niestety nie mam zdjecia z tego etapu, ale myslę że zrozumiałe...

Rom-Kon
19-04-2013, 10:30
Wiedziałem, że te 10h to nie był dobry wynik, ale że aż tak??! ;) Obronie się tym, że zabudowę poddasza robie po raz pierwszy (wespół w zespół z szanowną małżonką) i nie chcielibyśmy popełnić jakichś błędów - stąd to tempo i milion pytań do... liczę na wyrozumiałość oraz na odpowiedzi dzięki którym uda nam się wykończyć poddasze.

ad1.
U mnie nie da się w prosty sposób przenieść punktów skos/sufit i skos/kolankowa na drugą ścianę - bo nigdzie taka sytuacja nie występuje (zawsze jest skrzyżowanie prostopadłych połaci dachu). :(

ad2. pomieszczenie ze zdjęcia
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=183661
Pytanie było mało konkretne, więc postaram się być bardziej precyzyjny. W jaki sposób wyznaczyć skos jeżeli mamy tylko jedną ścianę na której mocujemy UD. Czy profil UD do krokwi narożnej mocujemy za pomocą uchwytów, czy nasadzamy go na profile CD?
Jestem w stanie wyobrazić sobie jak zrobić zabudowę dachu dwuspadowego, ale w czterospadowym nie jest to takie proste. :/
Jak wyznaczyć punkty styku sufit/skos/kolankowa na przeciwległej krokwi narożnej? Nabić jakąś tymczasową łatę? Chodzi mi o ułatwienie sobie w poziomowaniu grzybków wykorzystując metodę "na sznurek".


Pytanie kolejne, po dokładniejszym przymierzaniu się do zaplanowania stelaża w pomieszczeniach pojawił się problem który z braku jakiegokolwiek doświadczenia w tej materii nie wiem jak obejść. :/ Otóż krokiew oddalona jest od ściany o jakieś 60-70 cm (widać na załączonym obrazku). Zgodnie z tym co wyczytałem na forum, uchwyt do profilu CD powinien być nie dalej niż 15cm od ściany.
184445

Jakbyś mógł Rom-Kom jeszcze poświęcić kilka chwil na odpisanie jak to rozstrzygnąć, dla Ciebie (i pewnie innych doświadczonych w temacie) moje pytania są śmieszne, ale wolę zapytać niż źle zrobić.

Najpierw musisz zrobić sufit! Tak trochę na oko czyli z ręki do poziomicy. Tam gdzie masz ścianę to robisz do UD a przy skosach jak wspomniałem do poziomicy. Jeśli zrobisz prawidłowo sufit to skos już sam wyjdzie. Wyznaczysz na kolankowej, dasz skręcone profile UD od narożnika sufitu po belce narożnej do ścianki kolankowej, z drugiej stronie przy lukarnie też UD od sufitu do kolankowej i masz już skos... teraz sznurki od UDeka do UDeka i grzyby... no łatwe do zrobienia ale trudne do opisania.

Teraz na robocie nie mam nawet ścianek kolankowych!!! Fajne pomieszczenie zwane salą bilardową - bilard w przyszłości ;)


Jak już Rafał wspomniał masz ścianę do wycięcia bo będzie duuży babol!

Rom-Kon
19-04-2013, 11:39
Parę fotek z wentylacji na poddaszu. Fiński system Blue Sky lub polskie zamienniki.


http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/3627_639569222726543_1271981334_n.jpg



http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/547370_639569249393207_1620176877_n.jpg

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/536980_639569269393205_1911773157_n.jpg

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/539818_639569279393204_1259736068_n.jpg


http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/11946_639569572726508_1287360839_n.jpg

wiecej fotek w albumie tu: Wentylacja mechaniczna (http://www.facebook.com/pages/Rom-Kon-Remonty-Wyko%C5%84czeni%C3%B3wka-Budowlana/593864663963666)

LostHighway
19-04-2013, 16:41
Dziękuję Wam za pomoc. Na dzień dzisiejszy wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. ;) Jutro będzie poprawianie ścian, doczytałem - ściany powinny być prawie w płaszczyźnie krokwi (chodzi o likwidację mostków termicznych, przemarzająca ściana szczytowa to katastrofa).
Jeżeli chodzi o za daleko położoną od ściany krokiew - do ściany zostanie przykręcona łata do której będzie można przykręcić uchwyt.
Nawet nie wiecie jak dobrą robotę robicie! Dziękuję.

Rom-Kon
19-04-2013, 17:16
Dziękuję Wam za pomoc. Na dzień dzisiejszy wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. ;)
Tak tylko Tobie się wydaje :D


Jutro będzie poprawianie ścian, doczytałem - ściany powinny być prawie w płaszczyźnie krokwi (chodzi o likwidację mostków termicznych, przemarzająca ściana szczytowa to katastrofa).
Zobacz jak to wygląda na "foto-termo-wizji" tu: Foto-termo-wizja (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsphotos-e.ak.fbcdn.net%2Fhphotos-ak-ash3%2F564546_636428269707305_1689104233_n.jpg) wyraźnie widać ścianę szczytową. Cały album jest tu: Wszystkie fotki z foto-termo-wizji (http://www.facebook.com/pages/Rom-Kon-Remonty-Wyko%C5%84czeni%C3%B3wka-Budowlana/593864663963666)


Jeżeli chodzi o za daleko położoną od ściany krokiew - do ściany zostanie przykręcona łata do której będzie można przykręcić uchwyt.
Nawet nie wiecie jak dobrą robotę robicie! Dziękuję.
Jeśli krokiew nie jest dalej jak 70-80cm to spokojnie zostaw to. UDek też trzyma.

rafał2011
19-04-2013, 17:30
Jak dla mnie słowo "termowizja" nie pasuje do tych fotek, zatytułowałbym je błędy w izolacji poddasza widoczne gołym okiem;)
albo s.....na robota.

LostHighway
19-04-2013, 17:43
Tak tylko Tobie się wydaje :D


jak to mówią "im dalej w las tym więcej drzew" :) i jest to prawda jak cholera



Zobacz jak to wygląda na "foto-termo-wizji" tu: Foto-termo-wizja (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsphotos-e.ak.fbcdn.net%2Fhphotos-ak-ash3%2F564546_636428269707305_1689104233_n.jpg) wyraźnie widać ścianę szczytową. Cały album jest tu: Wszystkie fotki z foto-termo-wizji (http://www.facebook.com/pages/Rom-Kon-Remonty-Wyko%C5%84czeni%C3%B3wka-Budowlana/593864663963666)

Jeśli krokiew nie jest dalej jak 70-80cm to spokojnie zostaw to. UDek też trzyma.

No niezłe placki na dachu :/

jeżeli chodzi o sprawę "odsuniętej krokwi" to czy w tym przypadku trzeba przykręcić CD do UD?

Rom-Kon
19-04-2013, 17:52
Jak dla mnie słowo "termowizja" nie pasuje do tych fotek, zatytułowałbym je błędy w izolacji poddasza widoczne gołym okiem;)
albo s.....na robota.
Rozumiem że nie wiesz po co niektóre słowa lub wyrażenia umieszcza się w cudzysłowie. Cudzysłów służy również do wyodrębniania wyrazów użytych ironicznie.

Rom-Kon
19-04-2013, 17:55
jak to mówią "im dalej w las tym więcej drzew" :) i jest to prawda jak cholera
To jeszcze pół biedy... gorzej gdy ktoś stwierdzi że "lasu nie widać - za dużo drzew".





No niezłe placki na dachu :/

jeżeli chodzi o sprawę "odsuniętej krokwi" to czy w tym przypadku trzeba przykręcić CD do UD?
nie trzeba.

rafał2011
19-04-2013, 18:23
System Termicznego Odśnieżania Dachu czyli "foto termowizja"

...foto to też ironia?

evol1
21-04-2013, 00:42
Witam

MAm pytanie jak wypełniłem szczelinę pomiędzy płytą a ścianą otynkowaną akrylem to czy konieczne są jeszcze jakieś operacje czy już tylko malowanie :)

http://imageshack.us/a/img27/8562/zdjcie0033of.jpg

Uzarex
21-04-2013, 12:32
...za "sztywna" masa? "przeciągnięty" czas wiązania? ...vario nie wybacza błędów.
Rom Jakiś przepis ? Np na 1 kg masy ?

Ermua
21-04-2013, 19:17
Witam

MAm pytanie jak wypełniłem szczelinę pomiędzy płytą a ścianą otynkowaną akrylem to czy konieczne są jeszcze jakieś operacje czy już tylko malowanie :)

http://imageshack.us/a/img27/8562/zdjcie0033of.jpg

Wypełniłem tylko akrylem?
Temat chyba najczęsciej wałkowany jak robić to połączenie.
Taśma separacyjna na ścianę pod UD, szczelinę wypełniasz np. Uniflottem. Na to fizelina ( ja tak dawałem ) bez wiwijania na ścianę otynkowaną. Ja zrobiłem dwie warstwy. Potem gładź.

evol1
21-04-2013, 20:27
Wypełniłem tylko akrylem?
Temat chyba najczęsciej wałkowany jak robić to połączenie.
Taśma separacyjna na ścianę pod UD, szczelinę wypełniasz np. Uniflottem. Na to fizelina ( ja tak dawałem ) bez wiwijania na ścianę otynkowaną. Ja zrobiłem dwie warstwy. Potem gładź.

Mój kierownik budowy upiera się żeby dać akryl bo to są dwa materiały różnie pracujące a akryl jest elastyczny

Dodatkowo zaznaczam że mam dość wąską szczeline pomiędzy płytą a ścianą

Swoją droga może mi ktoś powiedzieć jakie konsekwencje może mieć uszczelnienie samym akrylem bez żadnej taśmy itd

evol1
21-04-2013, 21:17
A swoją drogą uznałem że w to miejśce przykleję styrodur i potem zaciągnę po nim siatkę i tynk tylko teraz mam pytanie jak najlepiej wybrowadzić połączenie ścianka kolankowa skos żeby jak najmniej była widoczna różnica materiałów

http://imageshack.us/a/img19/8543/zdjcie0020gd.jpg

profi45
21-04-2013, 23:56
A swoją drogą uznałem że w to miejśce przykleję styrodur i potem zaciągnę po nim siatkę i tynk tylko teraz mam pytanie jak najlepiej wybrowadzić połączenie ścianka kolankowa skos żeby jak najmniej była widoczna różnica materiałów

http://imageshack.us/a/img19/8543/zdjcie0020gd.jpg
Coś ty chłopie tu narobił:mad:

evol1
22-04-2013, 04:54
Coś ty chłopie tu narobił:mad:

jeszcze nic :) dlatego czekam na podpowiedź

evol1
22-04-2013, 06:52
ten fragment planuje sie przed rozpoczeciem wszelkich pracbo jest "niezbedny" do prac z poddaszem, a zamyka przed plytowaniem skosow.

Niestety jest już pozamiatane :( i dlatego mam pytanie jak przykleję styropian i to otynkuje to jak to najlepiej potem wyprowadzić??

evol1
22-04-2013, 07:51
nie wiem pewnie ( tak nie robie) pozosaje zrobic jak rom pianka i tynk wazne przeciez by na koniec nie bylo widac ;)

Pytanie jak wykończyć (połączyć) połączenie tynk ściana kolankowa - skos płyta

macx
22-04-2013, 12:08
witam, jestem po płytowaniu całego domu (poddasze + parter) i będę zabierał się do szpachlowania. Od dłuższego czasu czytam ten wątek i stosowałem się do wskazówek w nim zawartych. Mam jednak kilka pytań związanych z samym szpachlowaniem:
1. Do połączeń ślizgowych jakiej taśmy użyć ? (tynk cementowo wapienny) - w mojej okolicy nikt o takim połączeniu nie słyszał :D i muszę zamawiać taśmy przez internet.
2. W jednym miejscu (pod oknem połaciowym) mam tak zrobiony glif że płyta KG jest idealnie zlicowana z ścianą kolankową - płyta stanowi przedłużenie tej ściany - jak w tym miejscu szpachlować by nie pękło (dodatkowo na ścianie jest ogrzewanie ścienne) ?
3. Jak poprawnie wykonać połączenie sufitu poziomego i skosu - fizelina na obie płaszczyzny będzie OK czy polecacie inaczej to wykończyć ?
4. w miejscu gdzie z płaskiego sufitu obniżyłem w formie "półki" jego fragment (zabudowując rury od wentylacji mechanicznej) - połączenie płyty sufitu z pionową płytą tej półki należy szpachlować wywijając fizelinę na obie płyty ?
5. Na tej półce o której mowa wyżej jak wykończyć krawędzie (kątownik, taśma z wkładką czy może jeszcze coś innego) - takich półek mam sporo na parterze.
6. Czy na płaskim suficie też należy unikać połączeń krzyżowych - w dwóch miejscach o tym nie pomyślałem i teraz nie wiem czy wyciąć kawałki płyt i zrobić mijankę czy tak zostawić.
7. Które materiały do szpachlowania polecacie - jest tego bardzo dużo, myślałem o uniflot lub vario do spoinowania i jakaś masa do szpachlowania na gotowo, ale nie wiem na co się konkretnie zdecydować.
8. I na koniec trochę off-topic - na ścianach mam ogrzewanie ścienne (do wysokości 1,8m) na rurkach jest gruba warstwa tynku c-w (ok 7cm) zbrojonego włóknami i dodatkowo siatką, ale ten tynk jest lekko mówiąc badziewny - gwoździem bez wysiłku wydrapię go do pustaka. Chciałbym te ściany też wygładzić, ale nie wiem czy na skutek ogrzewania nie popęka szpachla. Co doradzilibyście mi w tej kwestii.

z góry dzięki za odpowiedź

Uzarex
22-04-2013, 20:07
jestem po płytowaniu całego domu (poddasze + parter) i będę zabierał się do szpachlowania.

Do połączeń ślizgowych jakiej taśmy użyć ?
Nie za późno na taśmy ?
Chyba że poprawiasz błędy i teraz zdecydowałeś się na ślizg !

Rom-Kon
23-04-2013, 08:46
o z nawilzaniem :) ty to jednak o wszystkim pomyslisz :)
Jeśli to nie przeszkadza Inwestorowi który jest inżynierem właśnie od wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i "energetyczności" budynków, który zaprojektował swoją instalację i wybrał system to mi zwykłemu sznurkowi budowlanemu raczej nie wypada polemizować ;)

...stwierdził - lepiej gdyby tego nie było ale w tych rurach są duże przepływy i nie powinno się z nimi nic dziać. Rura ma tylko 75mm a belka "straciła" narożnik i nad rurami jest jeszcze prawie 15cm wełny.

Ermua
23-04-2013, 09:27
witam, jestem po płytowaniu całego domu (poddasze + parter) i będę zabierał się do szpachlowania. Od dłuższego czasu czytam ten wątek i stosowałem się do wskazówek w nim zawartych. Mam jednak kilka pytań związanych z samym szpachlowaniem:
1. Do połączeń ślizgowych jakiej taśmy użyć ? (tynk cementowo wapienny) - w mojej okolicy nikt o takim połączeniu nie słyszał :D i muszę zamawiać taśmy przez internet.
2. W jednym miejscu (pod oknem połaciowym) mam tak zrobiony glif że płyta KG jest idealnie zlicowana z ścianą kolankową - płyta stanowi przedłużenie tej ściany - jak w tym miejscu szpachlować by nie pękło (dodatkowo na ścianie jest ogrzewanie ścienne) ?
3. Jak poprawnie wykonać połączenie sufitu poziomego i skosu - fizelina na obie płaszczyzny będzie OK czy polecacie inaczej to wykończyć ?
4. w miejscu gdzie z płaskiego sufitu obniżyłem w formie "półki" jego fragment (zabudowując rury od wentylacji mechanicznej) - połączenie płyty sufitu z pionową płytą tej półki należy szpachlować wywijając fizelinę na obie płyty ?
5. Na tej półce o której mowa wyżej jak wykończyć krawędzie (kątownik, taśma z wkładką czy może jeszcze coś innego) - takich półek mam sporo na parterze.
6. Czy na płaskim suficie też należy unikać połączeń krzyżowych - w dwóch miejscach o tym nie pomyślałem i teraz nie wiem czy wyciąć kawałki płyt i zrobić mijankę czy tak zostawić.
7. Które materiały do szpachlowania polecacie - jest tego bardzo dużo, myślałem o uniflot lub vario do spoinowania i jakaś masa do szpachlowania na gotowo, ale nie wiem na co się konkretnie zdecydować.
8. I na koniec trochę off-topic - na ścianach mam ogrzewanie ścienne (do wysokości 1,8m) na rurkach jest gruba warstwa tynku c-w (ok 7cm) zbrojonego włóknami i dodatkowo siatką, ale ten tynk jest lekko mówiąc badziewny - gwoździem bez wysiłku wydrapię go do pustaka. Chciałbym te ściany też wygładzić, ale nie wiem czy na skutek ogrzewania nie popęka szpachla. Co doradzilibyście mi w tej kwestii.

z góry dzięki za odpowiedź

1. Jak masz tam miejsce to wklej pod ud taśmę malarską - taką papierową żółtą. Mnie się dobrze taka trzyma c-w.
2-4. Ja bym dał taśmę Midflex
5. Kątownik
6. Ja bym nic już nie ruszał tylko dobrze wykończyć te połączenia.
7. Polecam Uniflotta Knaufa zdecydowanie. Z gotowych do szpachlowania na gotowo ja byłem zadowolony z Cekol-45.Bardzo chwalony jest Shetrock, ale ja nie miałem styczności.

macx
23-04-2013, 14:26
Nie za późno na taśmy ?
Chyba że poprawiasz błędy i teraz zdecydowałeś się na ślizg !

nie, w miejscach gdzie mają być "ślizgi" nie dawałem płyt jeszcze, to są w każdym przypadku półki o których pisałem - dookoła każdego pomieszczenia, więc mam dokręcić tylko od spodu wąski kawałek płyty, wcześniej oczywiście dając taśmę.

szymkas30
23-04-2013, 15:06
robił ktoś z Was na profilach lafarge??? bo gościu z hurtowni ma mi na jutro je wycenić

Rom-Kon
23-04-2013, 15:31
robił ktoś z Was na profilach lafarge??? bo gościu z hurtowni ma mi na jutro je wycenić
Jeśli min. 0,5mm grubości to ok. Tak jak wszystkie czyli firma (może Budmat?) sygnowana przez Lafrage - Nida Gips.

Rom-Kon
23-04-2013, 15:36
nie, w miejscach gdzie mają być "ślizgi" nie dawałem płyt jeszcze, to są w każdym przypadku półki o których pisałem - dookoła każdego pomieszczenia, więc mam dokręcić tylko od spodu wąski kawałek płyty, wcześniej oczywiście dając taśmę.
Zobacz która taśma się klei do tynku. Sprawdź papierową, lepsza PVC (karbowana) a nawet zwykłą pakową (brązowa) ale tej akurat nie polecam bo potrafi zostawić klej na tynku (gipsowym) i po zahaczeniu szpachtelką się rwie. Jeśli żadna się nie klei to musisz -najlepiej dzień wcześniej- w miejscu gdzie ma być taśma zagruntować unigruntem.

szymkas30
23-04-2013, 15:39
Jeśli min. 0,5mm grubości to ok. Tak jak wszystkie czyli firma (może Budmat?) sygnowana przez Lafrage - Nida Gips.

nie rozumię, czyli nie istotna firma tylko grubość ? w hurtowni twierdzi że ma lafarga o gr. 0,6 mm, i chyba z tego co mi się wydaje to ważne jest to żeby wieszaki też były tego samego producenta co cd i ud dobrze myslę?

macx
23-04-2013, 16:11
Zobacz która taśma się klei do tynku. Sprawdź papierową, lepsza PVC (karbowana) a nawet zwykłą pakową (brązowa) ale tej akurat nie polecam bo potrafi zostawić klej na tynku (gipsowym) i po zahaczeniu szpachtelką się rwie. Jeśli żadna się nie klei to musisz -najlepiej dzień wcześniej- w miejscu gdzie ma być taśma zagruntować unigruntem.

Rom-Kon a mógłbyś się wypowiedzieć jeszcze na temat moich pytań nr 2 i 7 (kilka postów wyżej), będę zobowiązany

pozdr.
McX

adkwapniewski
23-04-2013, 16:15
nie rozumię, czyli nie istotna firma tylko grubość ? w hurtowni twierdzi że ma lafarga o gr. 0,6 mm, i chyba z tego co mi się wydaje to ważne jest to żeby wieszaki też były tego samego producenta co cd i ud dobrze myslę?

Najpierw podziękowania dla Rom-Kon`a, poczytałem i jakoś dałem radę , wprawdzie bez sznurka ale poszło (wypracowałem swoją metodę) , sznurek mnie wkoorwiał ;)
@Rom-Kon jakbyś miał jeszcze zdjęcia okien dachowych nisko osadzonych w trakcie obróbki ( wypadają za murłatą) to byłbym baaardzo wdzięczny, normalnie mógłby wyjść mały parapet ...

@szymkas30
Moim zdaniem nie ważne jakiej firmy ważne coby "gyrzbki" siedziały ... ja wymieniałem wszystkie profile 4m z 5mm na 6mm, miałem dwa rodzaje budmat(dla mnie lepsze) i metpol -> 5mm strasznie "miękkie" te z budmatu jakby lepsze grzyby siedzą w nich naprawdę fajnie.

Masz dostęp do profili, weź jeden wieszak i sprawdź jak się zapina.

LostHighway
23-04-2013, 19:19
:offtopic:
Co sądzicie o sezonowaniu płyt kg tak jak jest to opisane w tym linku: http://www.muratorplus.pl/technika/wykonczenie-scian/ukadanie-pyt-gipsowo-kartonowych_58296.html

Najbardziej przeraża mnie składowanie płyt na 10 cm przekładkach układanych co 35 cm :) rozłożyć 55 płyt wg tych wytycznych jest niezłym wyzwaniem.
Tak należy robić, czy to budowlane voodoo?

Sławek...
23-04-2013, 19:37
Najbardziej przeraża mnie składowanie płyt na 10 cm przekładkach układanych co 35 cm :) rozłożyć 55 płyt wg tych wytycznych jest niezłym wyzwaniem.
Tak należy robić, czy to budowlane voodoo?

a pisze tam, że trzeba KAŻDĄ płytę położyć na przekładkach?

LostHighway
23-04-2013, 19:58
yeah siur naturliś słowo klucz "lub"
dziękuję :D byłoby zdziwienie jakbym pierdyknął piramide z 55 płyt pod sam sufit. :D Sam się z tego śmieje :lol2:

canapl
23-04-2013, 20:20
Jaka jest dopuszczalna maksymalna odległość profilu CD od ściany idącej wzdłuż tego profilu? czy na takiej ścianie trzeba przykręcać profil UD?

Rom-Kon
23-04-2013, 20:57
:offtopic:
Co sądzicie o sezonowaniu płyt kg tak jak jest to opisane w tym linku: http://www.muratorplus.pl/technika/wykonczenie-scian/ukadanie-pyt-gipsowo-kartonowych_58296.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.muratorplus.pl %2Ftechnika%2Fwykonczenie-scian%2Fukadanie-pyt-gipsowo-kartonowych_58296.html)

Najbardziej przeraża mnie składowanie płyt na 10 cm przekładkach układanych co 35 cm :) rozłożyć 55 płyt wg tych wytycznych jest niezłym wyzwaniem.
Tak należy robić, czy to budowlane voodoo?



...jakbym te płyty prosto z Wisły wyciągał to może miałoby to sens. Suszenie, sezonowanie, odczynianie uroków itp. A ile razy płyty muszą stać na sztorc bo nie ma gdzie ich położyć? No i ten wózek... no fakt 1,5km to trudno nosić ;)