PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

szumigt
04-09-2013, 21:05
Też było tak jak u Ciebie:
210185 210187

I co, i co, i co .... ?? :)

Akrimka
05-09-2013, 09:03
Dawać wełnę czy szczelina ma miejscami 2cm czy 4 cm. Przecież krokwie są krzywe od spodu, to normalka. Jak zasznurkujęsz spód to zawsze bedzie wentylacja. .A jak chcesz mieśc pewnośc żeby była szczelina i większa to nadbij na dół krokiew listwy na 2cm np kontrłaty i po kłopocie.
Pozdrawiam

szumigt
05-09-2013, 10:35
A jak chcesz mieśc pewnośc żeby była szczelina i większa to nadbij na dół krokiew listwy na 2cm np kontrłaty i po kłopocie.

:bash: ... że ja o tym zapomniałem. Echhhh. Dzieki.

1. No to jeszcze tylko rozwiązanie tematu tego dołu, wyciąć szczelinę czy wywalić cały murek do murłaty ??

2. Nad wełną sznurek, folię paroprzepuszczalną, czy wogóle nic ??

3. Jak byście zrobili (ocieplenie) dachu jeśli domek ma taki kształ:
http://strony.toya.net.pl/~toma/Tomek_domek_dzialka.gif

rafał2011
05-09-2013, 18:03
I co, i co, i co .... ?? :)

co, co?
... było tak:
210345
a jest już tak:
210346

profi45
05-09-2013, 21:52
co, co?
... było tak:
210345
a jest już tak:
210346
to już z podwójnych rusztów kolega zrezygnował ?

szumigt
06-09-2013, 09:09
... było tak:, a jest już tak:

Znaczy się że nie zrobiłeś szczeliny przy styku murłata/deski ...

Akrimka
06-09-2013, 12:35
to już z podwójnych rusztów kolega zrezygnował ?
Na tak wąskim suficie chyba nie ma co się bawić z podwójnym

Rafał,
A jaki był powód zrywania płyt i robienie nowego ocieplenia?

rafał2011
06-09-2013, 20:25
to już z podwójnych rusztów kolega zrezygnował ?

Zrezygnowałem, doszedłem do wniosku że na pojedynczym jest mniejsza strata ciepła ( lepiej ułożyć wełnę)


Znaczy się że nie zrobiłeś szczeliny przy styku murłata/deski ...

W tym miejscu jest najważniejsza szczelina. (u mnie jest zrobiona)



Rafał,
A jaki był powód zrywania płyt i robienie nowego ocieplenia?

Prawdopodobnie była to prowizorka, teraz trzeba było zrobić sypialnie.

jimhaumman
07-09-2013, 07:04
Jestem przed wyborem wieszaków do podasza.Kupiłem już 100 sztuk kotwowych na probe.Myślę żeby zrobić ruszt podwójny.
Co myślicie o tej tezie,jednego z fachowców od sufitów podwieszanych?cytuje:

"a mniałem cos napisac o tych grzybkach
Wyobrazmy sobie ze krokwia przesuwa sie przez cały rok o około 1 cm (nawet wiecej stwierdzono że nawet do 2 cm) teraz jak amortyzuje to grzybek a jak ES . To co zaopserwowałem to grzybek jest wykonany z blachy która nawet troszke nie amortyzuje ruchu krokwi wzgledem profilu CD i praktycznie pracuje on razem z nią. Natomiast wieszak ES podczas minimalnego ruchu krokwi ugina sie na zgieciu na załamaniach miedzy płaszczyzną co jest przykrecona do krokwi a zagietymi końcami ktore są przykrecone do profilu nosnego CD dodatkowo czesc naprężeń amortyzuje łącznik krzyżowy."

zeusrulez
07-09-2013, 18:31
Jestem przed wyborem wieszaków do podasza.Kupiłem już 100 sztuk kotwowych na probe.Myślę żeby zrobić ruszt podwójny.
Co myślicie o tej tezie,jednego z fachowców od sufitów podwieszanych?cytuje:

"a mniałem cos napisac o tych grzybkach
Wyobrazmy sobie ze krokwia przesuwa sie przez cały rok o około 1 cm (nawet wiecej stwierdzono że nawet do 2 cm) teraz jak amortyzuje to grzybek a jak ES . To co zaopserwowałem to grzybek jest wykonany z blachy która nawet troszke nie amortyzuje ruchu krokwi wzgledem profilu CD i praktycznie pracuje on razem z nią. Natomiast wieszak ES podczas minimalnego ruchu krokwi ugina sie na zgieciu na załamaniach miedzy płaszczyzną co jest przykrecona do krokwi a zagietymi końcami ktore są przykrecone do profilu nosnego CD dodatkowo czesc naprężeń amortyzuje łącznik krzyżowy."

Szybciej zrobisz na kotwowych (grzybkach) niż na ES, mówię tu o skosach. Sprawdź czy tylko jeśli kupujesz różnych producentów tj. inny producent grzybka inny profili czy łatwo Ci się je wypina. Żadnych rusztów podwójnych na skosach. Jeśli zachodzi taka potrzeba (w zależności od wielkości sufitu) piszę tu o suficie nie o skosie wówczas stosujesz podwójny.

Pozdrawiam

jimhaumman
07-09-2013, 21:16
Szybciej zrobisz na kotwowych (grzybkach) niż na ES, mówię tu o skosach. Sprawdź czy tylko jeśli kupujesz różnych producentów tj. inny producent grzybka inny profili czy łatwo Ci się je wypina. Żadnych rusztów podwójnych na skosach. Jeśli zachodzi taka potrzeba (w zależności od wielkości sufitu) piszę tu o suficie nie o skosie wówczas stosujesz podwójny.

Pozdrawiam

Wiesz nie chodzi mi o czas,tylko o dobrze wykonaną pracę,żeby człowiek sobie potem nie pluł w brodę że mogłem to zrobić lepiej, jak mi sufit popęka.
Mogę zrobić konstrukcję na es czy kotwowych,pojedynczo lub podwójnie zwieszany,podwójnie płytownie nie wchodzi w grę
Chcę tylko wiedzieć że na końcu dnia wybrałem najlepszą metodę budowy stelaża,nie najszybszą czy najłatwijszą; tylko najlepszą.
Trochę szukałem po necie I napewno zastosuje profile V na łączeniu ścianiy kolanowej-skos,skos-sufuit. link to dobrej strony:http://www.profiltech.com.pl/

rafał2011
07-09-2013, 22:04
Robiłem ruszt na ESach ,krzyżowo przez długi czas, teraz robię na "grzybkach".
Ciężko jest ocenić który system jest najlepszy, każdy ma swoje plusy i minusy, do tej pory myślałem że ruszt na samych ESach jest najgorszy, teraz myślę tak o "grzybkach" a ruszt podwójny na grzybkach to w ogóle szaleństwo.

zeusrulez
07-09-2013, 22:25
Wiesz nie chodzi mi o czas,tylko o dobrze wykonaną pracę,żeby człowiek sobie potem nie pluł w brodę że mogłem to zrobić lepiej, jak mi sufit popęka.
Mogę zrobić konstrukcję na es czy kotwowych,pojedynczo lub podwójnie zwieszany,podwójnie płytownie nie wchodzi w grę
Chcę tylko wiedzieć że na końcu dnia wybrałem najlepszą metodę budowy stelaża,nie najszybszą czy najłatwijszą; tylko najlepszą.
Trochę szukałem po necie I napewno zastosuje profile V na łączeniu ścianiy kolanowej-skos,skos-sufuit. link to dobrej strony:http://www.profiltech.com.pl/

Tak jak Rafał Ci odpisał i tak i tak będzie dobrze. Chociaż tu prawie wszyscy robią na grzybkach. Ja uważam, że jest to bardzo szybka metoda, przynajmniej na skosach, jakoś nigdy nie przemawiały do mnie ES (co tu dużo pisać, po prostu ich nie lubię). Jeśli wszystko wykonasz wg sztuki, zachowasz reżim technologiczny, tj. stelaż, płytowanie, spoinowanie. Nic nie popęka, czy to będziesz robił na es czy na grzybkach.
Tylko daruj sobie ruszt krzyżowy na skosach, to przerost formy nad treścią.
Jeśli zdecydowałeś się na Vprofil czytaj bardzo uważnie posty profi45.

Pozdrawiam

rafał2011
07-09-2013, 22:35
Ruszt krzyżowy jest najlepszym rozwiązaniem do piany PUR przy ESach i grzybkach wszystko będzie sztywne po zapianowaniu w przypadku rusztu podwójnego gdy nie zapianujemy łączników krzyżowych konstrukcja nośna będzie pracować, mowa o sufitach i skosach.

rafał2011
07-09-2013, 22:58
Znaczy się że nie zrobiłeś szczeliny przy styku murłata/deski ...

Na tej fotce dokładnie widać szczelinę:

210781

jimhaumman
08-09-2013, 12:06
Tak jak Rafał Ci odpisał i tak i tak będzie dobrze. Chociaż tu prawie wszyscy robią na grzybkach. Ja uważam, że jest to bardzo szybka metoda, przynajmniej na skosach, jakoś nigdy nie przemawiały do mnie ES (co tu dużo pisać, po prostu ich nie lubię). Jeśli wszystko wykonasz wg sztuki, zachowasz reżim technologiczny, tj. stelaż, płytowanie, spoinowanie. Nic nie popęka, czy to będziesz robił na es czy na grzybkach.
Tylko daruj sobie ruszt krzyżowy na skosach, to przerost formy nad treścią.
Jeśli zdecydowałeś się na Vprofil czytaj bardzo uważnie posty profi45.

Pozdrawiam

Co do spoinowania to zamierzam użyć sitaki samoprzylepnej na łączeniach płyt,I całość powierzchni płyt pokryć multi-finish(o grubości 3-5mm) daje link do materiału:
http://allegro.pl/multi-finish-pva-dostawa-w-pakiecie-taniej-i3484160111.html
Znajomy fachowiec mówił mi że podczas jego pracy zagranicą przy płytowaniu g-k zostawiali oni małą szczelinę pomiędzy płytami(2mm),chodzi mi tu o każdą płytę na suficie czy ścianie.Z mojego doświedzczenia z pracy na wyspach,zawsze plyty montowaliśmy na styk,I tylko robiliśmy przerywy między podłogą a sciną itd. Więc nie wiem sam jak najlepiej zrobić u siebie?
Czy wymagana jest szczelina wentylacyjna między płytą osb a wełną?Płyta osb będzie położona na jętkach od gory(strychodach) od spodu między krokwie 15cm wełny,krokwie mam wysokie na 17cm,ale z tego co wiem super-mata może urosnąć 2cm więcej,więc nie wiem czy sznurować powierzchnie sufitu tam gdzie przyjdzie osb.Zamierzam zrobić szczeliny około 1cm między płytami.

rafał2011
08-09-2013, 12:25
Szczelin między płytami g/k się nie robi, mógłbyś zrobić na taśmach papierowych zamiast siatki. Polecam na spiny :
210911
Szczelinę po między osb a wełną proponowałbym zrobić i wtedy płyty osb bez szczeliny, po co Ci kurz z wełny na strychu.

Rom-Kon
09-09-2013, 08:13
Co do spoinowania to zamierzam użyć sitaki samoprzylepnej na łączeniach płyt,I całość powierzchni płyt pokryć multi-finish(o grubości 3-5mm) daje link do materiału:
http://allegro.pl/multi-finish-pva-dostawa-w-pakiecie-taniej-i3484160111.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fmulti-finish-pva-dostawa-w-pakiecie-taniej-i3484160111.html)
Znajomy fachowiec mówił mi że podczas jego pracy zagranicą przy płytowaniu g-k zostawiali oni małą szczelinę pomiędzy płytami(2mm),chodzi mi tu o każdą płytę na suficie czy ścianie.Z mojego doświedzczenia z pracy na wyspach,zawsze plyty montowaliśmy na styk,I tylko robiliśmy przerywy między podłogą a sciną itd. Więc nie wiem sam jak najlepiej zrobić u siebie?
Czy wymagana jest szczelina wentylacyjna między płytą osb a wełną?Płyta osb będzie położona na jętkach od gory(strychodach) od spodu między krokwie 15cm wełny,krokwie mam wysokie na 17cm,ale z tego co wiem super-mata może urosnąć 2cm więcej,więc nie wiem czy sznurować powierzchnie sufitu tam gdzie przyjdzie osb.Zamierzam zrobić szczeliny około 1cm między płytami.

Parę (czyli dwie ;))robót (płyty na poddaszu) wykonałem na multifinishu (mam przeszkolenie ale więcej warte jest te paręset metrów wykonanych) ale spoinowałem na taśmach pełnych Tuff Tape i Vario. Przy dachu prostym robota ok. ale przy udziwnieniach nie do zapłacenia - brak frontu robót bo małe pow. robocze.

Ogólnie masz swoje "wkręty" i próbujesz uzyskać tu akceptację do swoich pomysłów... czasem jest to "guma na gumę" a czasem strzał w kolano.Do zabudowy podejdź zdroworozsądkowo. Inaczej szykują się kłopoty - paru z nas już je widzi, zobacz je i Ty.

A jeśli nie miałeś nigdy multifinisha na pacy to nawet się do tego nie zabieraj! To nie jest zwykła gładź gdzie łopatą nakładasz, drzwiami od stodoły zacierasz a później cykliniarką szlifujesz! Jak coś spieprzysz to albo odpadnie albo zaszlifujesz się na śmierć! Multifinish to cudowna masa dla biegłych szpachlarzy! Powtarzam - SZPACHLARZY

szumigt
09-09-2013, 08:32
Na tej fotce dokładnie widać szczelinę

Żeby była jasność mowa o szczelinie w tym fragmencie ...

211082

Ile ta szczelina wynosi ?? 2, 3 czy 4cm ??

MaBa
09-09-2013, 17:06
Mam szybkie i dośc pilne pytanie :)
Połać z dachówki, szczelina wentylacyjna, membrana wysokoparoprzepuszczalna - bez deskowania. Kładziemy wate szklaną. Robić drugą szczelne wentylacyjna 1-2 cm czy kłaść wate pomiędzy krokwie na styk do membrany ?

zeusrulez
09-09-2013, 17:38
Mam szybkie i dośc pilne pytanie :)
Połać z dachówki, szczelina wentylacyjna, membrana wysokoparoprzepuszczalna - bez deskowania. Kładziemy wate szklaną. Robić drugą szczelne wentylacyjna 1-2 cm czy kłaść wate pomiędzy krokwie na styk do membrany ?

Szczelina nie jest wymagana.
Uważać tylko żeby membrana się nie wybrzuszyła.

Pozdrawiam

rafał2011
09-09-2013, 18:15
Żeby była jasność mowa o szczelinie w tym fragmencie ...

211082

Ile ta szczelina wynosi ?? 2, 3 czy 4cm ??


około 3cm

adam4321
09-09-2013, 18:40
Jestem już w półowie ocieplania dachu i dziś wszedłem na drabinę i mnie zatkało, bo zacząłem się zastanawiać gdzie jest ta szczelina wentylacyjna? Prośba o spojrzenie na zdjęcia i wskazanie tego miejsca.

211195211196211198

jimhaumman
09-09-2013, 19:01
Parę (czyli dwie ;))robót (płyty na poddaszu) wykonałem na multifinishu (mam przeszkolenie ale więcej warte jest te paręset metrów wykonanych) ale spoinowałem na taśmach pełnych Tuff Tape i Vario. Przy dachu prostym robota ok. ale przy udziwnieniach nie do zapłacenia - brak frontu robót bo małe pow. robocze.

Ogólnie masz swoje "wkręty" i próbujesz uzyskać tu akceptację do swoich pomysłów... czasem jest to "guma na gumę" a czasem strzał w kolano.Do zabudowy podejdź zdroworozsądkowo. Inaczej szykują się kłopoty - paru z nas już je widzi, zobacz je i Ty.

A jeśli nie miałeś nigdy multifinisha na pacy to nawet się do tego nie zabieraj! To nie jest zwykła gładź gdzie łopatą nakładasz, drzwiami od stodoły zacierasz a później cykliniarką szlifujesz! Jak coś spieprzysz to albo odpadnie albo zaszlifujesz się na śmierć! Multifinish to cudowna masa dla biegłych szpachlarzy! Powtarzam - SZPACHLARZY

Witam Rom-Kon.
Spokojnie wiem co to multi-finish,pracowałem zagranicą z tynkarzem który muszę przyznać był jednym z najlepszych jakich widziałem,jego skimming było idealne,więc wiem o co w tym chodzi.Sam zrobiłem kilka mniejszych murów I sufitów.
To jak to jest z tym pva I polskimi płytami gipsowymi?Na stronie allegro,ludzie co to sprzedają piszą że niezbędne jest użycie pva na polskich plytach gipsowych,przed nakladaniem multi-finish.Czy ty gruntowałeś płyty przed nakładniem tej "cudownej masy"?My używaliśmy pva tylko wtedy kiedy płyty były stare lub gdy sciana byla mieszana(zaprawa I plyty gipsowe),żeby zapewnić wmiarę równę schnięcie.
Wydaje mi się że siatka w połaczeniu z multi-finish zupełnie wystarczy.

"Ogólnie masz swoje "wkręty" "-mógłbyś to bardziej rozwinąć?
Moim problem napewno jest to że naczytałem się za dużo informacji na necie,mam też kilku znajomych którzy pracowali w budowlance I każdy mówi co innego.
Jakie kłopoty Ty już doszczegasz?
Warto bawić się w ruszt podwójny na zakładkę na sufitach prostych?
Jakie jest Twoje zdanie o profilach V,warto je stosować?
dzięki wielkie za pomoc,bardzo ją doceniam

rafał2011
09-09-2013, 19:04
Jestem już w półowie ocieplania dachu i dziś wszedłem na drabinę i mnie zatkało, bo zacząłem się zastanawiać gdzie jest ta szczelina wentylacyjna? Prośba o spojrzenie na zdjęcia i wskazanie tego miejsca.

211195211196211198


trochę za bardzo zoomowałeś te zdjęcia i nic nie widać ale powinno być coś takiego wentylacja tam gdzie kratka
211202

zeusrulez
09-09-2013, 20:33
Witam Rom-Kon.
Spokojnie wiem co to multi-finish,pracowałem zagranicą z tynkarzem który muszę przyznać był jednym z najlepszych jakich widziałem,jego skimming było idealne,więc wiem o co w tym chodzi.Sam zrobiłem kilka mniejszych murów I sufitów.
To jak to jest z tym pva I polskimi płytami gipsowymi?Na stronie allegro,ludzie co to sprzedają piszą że niezbędne jest użycie pva na polskich plytach gipsowych,przed nakladaniem multi-finish.Czy ty gruntowałeś płyty przed nakładniem tej "cudownej masy"?My używaliśmy pva tylko wtedy kiedy płyty były stare lub gdy sciana byla mieszana(zaprawa I plyty gipsowe),żeby zapewnić wmiarę równę schnięcie.
Wydaje mi się że siatka w połaczeniu z multi-finish zupełnie wystarczy.

"Ogólnie masz swoje "wkręty" "-mógłbyś to bardziej rozwinąć?
Moim problem napewno jest to że naczytałem się za dużo informacji na necie,mam też kilku znajomych którzy pracowali w budowlance I każdy mówi co innego.
Jakie kłopoty Ty już doszczegasz?
Warto bawić się w ruszt podwójny na zakładkę na sufitach prostych?
Jakie jest Twoje zdanie o profilach V,warto je stosować?
dzięki wielkie za pomoc,bardzo ją doceniam

Wodzu !! To dawaj to co już kilkanaście razy powtarzałeś ;-)
Bo nikomu nie chce się czytać :/

jimhaumman
09-09-2013, 21:50
Wodzu !! To dawaj to co już kilkanaście razy powtarzałeś ;-)
Bo nikomu nie chce się czytać :/

No dobra zeusrulez,odpowiedzi na drugi akapit to byly już tu wałkowane,ale zawsze odpowiedź od Wodza daje Ci większą pewność.
Co do pierwszego akapitu wsparwie używania mutli-finish,to raczej nie ma nic w tym wątku,a chciałbym dowiedzieć się czy jest koniecznością używanie pva przed nakładaniem go na polskie plyty k-g.Wodzu pisał że używał multi-finish więc chce żeby się podzielił swoimi doświedzczeniami.
Może wiesz na której stronie w tym wątku fajnie opisany jest sposób poziomowania wieszaków I wyznaczania płaszczyzn?
dzięki

Akrimka
09-09-2013, 22:06
adam4321
U ciebie zatkali szczelinę wentylacyjną membrama, tzn prawdopodbnie wyciągnęli ją do góry aby wpuścić w rynnę i pożniej zawinęli na dół i przykryli wróblówka. Trza by zdjąć ostanią dachówkę o zobaczyć co tam jest namodzone. Może nie jest tak źle, tzn jest to membrama więć odparuje z niej, tylko małe ale.. co z wodą ( ze sniegu) z pod dachówki, jak ucieknie....
U mnie na wiosnę z połnocnej strony zdarzyło się że z tej wórblówki kapało... tzn snieg się topił. Mam zrobione tak jak na fotce u Rafała, więc pokapało i spokój:).

zeusrulez
09-09-2013, 22:58
No dobra zeusrulez,odpowiedzi na drugi akapit to byly już tu wałkowane,ale zawsze odpowiedź od Wodza daje Ci większą pewność.
Co do pierwszego akapitu wsparwie używania mutli-finish,to raczej nie ma nic w tym wątku,a chciałbym dowiedzieć się czy jest koniecznością używanie pva przed nakładaniem go na polskie plyty k-g.Wodzu pisał że używał multi-finish więc chce żeby się podzielił swoimi doświedzczeniami.
Może wiesz na której stronie w tym wątku fajnie opisany jest sposób poziomowania wieszaków I wyznaczania płaszczyzn?
dzięki

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania...&p=4594175&viewfull=1#post4594175

Proszę Kolego.
Poradziłem Ci, że jeśli chcesz robić na vprofilu to czytaj uważnie wpisy profi45. Wszystko też opisał jak się robi w jego technologii, razem z poziomowaniem. I nawet kilka stron wyżej to opisywał.
Co do gruntu PVA, raczej jeśli nie wiesz to po co kombinujesz, a może zrobię tak a może tak. Kurde no ile zaoszczędzisz ?
Wątpię, że znajdziesz tu na forum odpowiedź na tak dziwne pytanie. Raczej każdy powie Ci, że trzeba zagruntować bo nikt nie chciałby ryzykować.

Pozdrawiam

szumigt
10-09-2013, 08:03
około 3cm

No to mam 2 opcje ... albo podbijam pod belki 1-2cm łatki i daję wełnę 10 albo jak proponuje wykonawca z Rockwool-a daję szczelinę 4cm i wełnę 8cm. Na 1 warstwę, bo na 2 to już tak czy tak mogę dać 15cm. Teraz pytanie którą wersję wybrać pewnie z wełną 10 będzie dawała większą izolację, tylko czy to warte zachodu ??

Rom-Kon
10-09-2013, 08:04
No dobra zeusrulez,odpowiedzi na drugi akapit to byly już tu wałkowane,ale zawsze odpowiedź od Wodza daje Ci większą pewność.
Co do pierwszego akapitu wsparwie używania mutli-finish,to raczej nie ma nic w tym wątku,a chciałbym dowiedzieć się czy jest koniecznością używanie pva przed nakładaniem go na polskie plyty k-g.Wodzu pisał że używał multi-finish więc chce żeby się podzielił swoimi doświedzczeniami.
Może wiesz na której stronie w tym wątku fajnie opisany jest sposób poziomowania wieszaków I wyznaczania płaszczyzn?
dziękiJeśli masz doświadczenie z MF to wiesz że musisz całkowicie odizolować ścianę od MF - zlikwidować chłonność ściany. Inaczej MF bedzie wyglądać jak zeschnięte błoto. Skurczy się i pomarszczy. Ja nie używałem gruntu PVA (tego angielskiego bo sam skrót PVA to nazwa związku chemicznego) tylko multistartu. Multistart jeszcze barwiłem by lepiej widzieć jak gruntuję - oryginalnie ma taką biało-nijaką barwę i na tynku można przejechać suchym wałkiem.

Inne sprawy - ruszt krzyżowy na skosach, es-y czy grzybki, v-profil i inne - było już poruszane. Wystarczy trochę poczytać wcześniejsze posty.

okojan
10-09-2013, 18:56
Dostałem cene 135 zł/m2 za wykonanie ocieplenia wraz z materiałem z Super maty 30 cm ( 2 x 15 cm); plyt k-g;szpachlowane; obrobienie okien dachowych ( 10 szt)- całośc na gotowo pod malowanie. Czy cena nie za wysoka, czy w normie?
Inne pytanie:Czy warto dawac 30 cm super maty gdzie koszt samej wełny wyniesie mnie około 8000 tys. Moze dac Uni mate miedzy krokwie 15 cm i pod 10 cm Super maty - koszt około 4700 zł, a moze Super mate miedzy krokwie 15 cm i pod krokwie 10 cm - koszt około 6600 zł. Jak szybko te róznice cenowe w góre mogą mi sie zwracać?

rafał2011
10-09-2013, 20:00
Cena w miarę,

ak szybko te róznice cenowe w góre mogą mi sie zwracać?
Zależy od wykonania, jeśli będzie dobrze zrobione, to moim zdaniem po około 6 latach.

Rom-Kon
10-09-2013, 20:02
Dostałem cene 135 zł/m2 za wykonanie ocieplenia wraz z materiałem z Super maty 30 cm ( 2 x 15 cm); plyt k-g;szpachlowane; obrobienie okien dachowych ( 10 szt)- całośc na gotowo pod malowanie. Czy cena nie za wysoka, czy w normie?
Inne pytanie:Czy warto dawac 30 cm super maty gdzie koszt samej wełny wyniesie mnie około 8000 tys. Moze dac Uni mate miedzy krokwie 15 cm i pod 10 cm Super maty - koszt około 4700 zł, a moze Super mate miedzy krokwie 15 cm i pod krokwie 10 cm - koszt około 6600 zł. Jak szybko te róznice cenowe w góre mogą mi sie zwracać?Za Twojego żywota to raczej zwrotu się nie spodziewaj. 30cm supermaty daje się w domach "upasywnionych" a tam nie przewiduje się "zwrotów". Policz ile watów na metrze zaoszczędzisz i ile tych metrów masz.

135zł na supermacie z materiałem to deczko za mało... może być mało na inne materiały z górnej półki i będą lepić z badziewia. Będziesz mieć mercedesa pod płytą ale na płytach to już siatki na gipsie szpachlowym a profile 0,4mm. No chyba że robocizna 35zł/m2...

rafał2011
10-09-2013, 20:09
No to mam 2 opcje ... albo podbijam pod belki 1-2cm łatki i daję wełnę 10 albo jak proponuje wykonawca z Rockwool-a daję szczelinę 4cm i wełnę 8cm. Na 1 warstwę, bo na 2 to już tak czy tak mogę dać 15cm. Teraz pytanie którą wersję wybrać pewnie z wełną 10 będzie dawała większą izolację, tylko czy to warte zachodu ??

Opcja z łatkami bez sensu.

rafał2011
10-09-2013, 20:32
Można jeszcze opuścić się z wełną od desek i wyrównać paskami jak na zdjęciu:
211394

Rom-Kon
10-09-2013, 21:00
Można jeszcze opuścić się z wełną od desek i wyrównać paskami jak na zdjęciu:
211394
A na szerszych odstępach miedzy krokwiami (np.+90cm) to jak się ta wełna trzyma? papiaków raczej zastosować nie idzie.

rafał2011
10-09-2013, 21:04
Na razie miałem krokwie rozmieszczone gęściej niż 90cm i wszystko się trzymało,na większych odległościach trzeba by coś wymyślić.

rafał2011
10-09-2013, 21:06
Np. od razu blokować drugą warstwą.

okojan
10-09-2013, 21:08
Rom-Kon- jak liczyć vaty na metrze - nie wiem :( :)
Ale z Twojej i Rafała2011 wypowiedzi wnioskuje, że nie ma co pchac mi sie w Supermate 30 cm. Domu pasywnego nie buduje, chociaż na scianie mam 20 styropianu i w podłodze także ale wentylacje grawitacyjną....
To moze faktycznie dać 25 cm Super maty lub 15 Uni maty i 10 Super maty ? Przy tej drugiej opcji kilka tyś. zostanie mi w kieszeni. Do ocieplenia mam około 180- 190 metrów.

rafał2011
10-09-2013, 21:15
Jakie będziesz miał ogrzewanie?

okojan
10-09-2013, 21:40
Ogrzewanie gazowe ziemne, dach dwuspadowy ( 10 okien dachowych), duze okna na południe, żadnych balkonów ( balkony francuskie- balustrady);kominek, na całosci podłogówka, wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe, rolety ( w ziemie podobno podnoszą temp. o około 2-3 stopnie) takze czy warto dawac az 30 cm Super maty? Hm....

Akrimka
10-09-2013, 22:25
Tu sobie obliczenia zrobisz..
http://www.rockwool.pl/doradztwo/programy-obliczeniowe/wspolczynnik-przenikania-ciepla

Jak zmieniam materiały to sie zmienia na 3 miejscu po przecinku..:)

jimhaumman
10-09-2013, 22:28
Czy możesz mi trochę więcej napisać o metodzi jaką nakładaliście ten multi-finish?
Z mojego doświadczenia z zagranicy,to więcej nakładaliśmy m-f na ściany nie gruntowane.(chodzi mi tu o nowe ściany,w domach wykańczanych)
Np. Najlepiej jest skończyć tynkowanie ścian,i nakładać m-f w przecioągu kilku dni,gdy ściana jest jeszcze wilgotna,ale rzadko tak było.Wracaliśmy do ścian nawet po kilku miesiącach,wtedy mniejsze ściany (np. poniżej 8 m2) zraszało się wodą kilka razy.Gdy ściana była większa,lub trudna np. klatka schodowa to wtedy się ją gruntowało,to samo tyczyło się ścian z płyt k-g,przyczym były one łatwiejsze do wykonywania.(gładsza powierzchnia I bardziej równomierne schnięcie).
Gruntowaliśmy zawsze ściany stare.(tynkowane,nowa warstwa m-f na stary skimming itd)

MaBa
10-09-2013, 22:34
:bash: :bash::bash::bash:
niech mnie ktoś lutnie bo jestem przemęczona i chyba nie myśle,
zamontowaliśmy UD30 na ścianach bocznych, CD60 montujemy na grzybkach. Jak do jasnej ciasnej, wetknąć CD w UD żeby i jeszcze na grzybki. Czy UD powinno być docięte z jakimś luzem? A może grzybki należy wypoziomowac dopiero po napchaniu waty?

Akrimka
11-09-2013, 09:40
MaBa,
CD-ki robisz krótsze o 30mm czyli o jednego UD i wtedy wsuwasz, bo inaczej to musisz przegiąc wieszak , tak też mi się zdarzało że go lekko spreżyście ugiąłem i wchodzi.
Pozdrawiam

szumigt
11-09-2013, 11:28
Opcja z łatkami bez sensu.

Czemu ... ?? To akurat pytanie do wszystkich ...

adam4321
11-09-2013, 17:13
trochę za bardzo zoomowałeś te zdjęcia i nic nie widać ale powinno być coś takiego wentylacja tam gdzie kratka
211202

Załączam więcej zdjęć. 211550211551211552
Czy jeśli się okaże, że jest źle zamontowane to co z już założoną watą na strychu? Wszystko wyrzucić czy jak?

Mati i Kasia
11-09-2013, 18:03
Witam jestem na etapie zamawiania wełny i zastanawiam sie jaką poleceją na składach schwenk co wy sadzicie o niej?mam zamiar dać 15 cm miedzy krokwie a 10 w poprzek.Pytanie ile musze wysunąć grzybek za krokwie??

rafał2011
11-09-2013, 18:15
Załączam więcej zdjęć. 211550211551211552
Czy jeśli się okaże, że jest źle zamontowane to co z już założoną watą na strychu? Wszystko wyrzucić czy jak?

Pytanie czy jest dobrze zadaj Andrzej Wilhelmi on siedzi w dachach.

rafał2011
11-09-2013, 18:17
Witam jestem na etapie zamawiania wełny i zastanawiam sie jaką poleceją na składach schwenk co wy sadzicie o niej?mam zamiar dać 15 cm miedzy krokwie a 10 w poprzek.Pytanie ile musze wysunąć grzybek za krokwie??

parametry ma dobre, ale na obecnie robionym poddaszu trafiła się bardzo pyląca 0,033 i od tej pory nie polecam :sick:

rafał2011
11-09-2013, 18:23
Czemu ... ?? To akurat pytanie do wszystkich ...

Przepraszam ,źle zrozumiałem. Opcja z łatami ok.

profi45
11-09-2013, 18:34
Pytanie czy jest dobrze zadaj Andrzej Wilhelmi on siedzi w dachach.
Dokładnie andrzej zna sie jak niewielu na dachach i warto kierować do niego pytania .

profi45
11-09-2013, 18:39
Witam jestem na etapie zamawiania wełny i zastanawiam sie jaką poleceją na składach schwenk co wy sadzicie o niej?mam zamiar dać 15 cm miedzy krokwie a 10 w poprzek.Pytanie ile musze wysunąć grzybek za krokwie??
ileż można w kółko odpowiadać na te same pytania ? poczytaj troche chłopie

adam4321
11-09-2013, 19:13
tak na sztywno cza czymac

jest dobrze welny nie musisz wyciagac, bedziesz zadowolony. cieslodekarzy bedziesz polecal, szybko, tanio i jak ladnie lezy dachowka
Poważnie mówisz czy sobie żartujesz? Niestety w cale tanio nie było i nie za pierwszym razem zrobili.....

rafał2011
11-09-2013, 19:48
Ogrzewanie gazowe ziemne, dach dwuspadowy ( 10 okien dachowych), duze okna na południe, żadnych balkonów ( balkony francuskie- balustrady);kominek, na całosci podłogówka, wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe, rolety ( w ziemie podobno podnoszą temp. o około 2-3 stopnie) takze czy warto dawac az 30 cm Super maty? Hm....

Moim zdaniem warto.

Andrzej Wilhelmi
11-09-2013, 20:07
Można jeszcze opuścić się z wełną od desek i wyrównać paskami jak na zdjęciu:
211394

Bardzo dziękuję wszystkim za miłe słowa. Wracając do meritum pozwolę sobie skomentować to zdjęcie. Krokiew jest zabarwiona na zielono prawdopodobnmie jest zaimpregnowana. Tylko jak można impregnować drewno nieusuwając kory?! Widać, że jakiś owad już poczynił pewne spustoszenia. Ta więżba za kilka lat będzie wymagać kapitalnego remontu. Do tego szczelina wentylacyjna trohę wąska wełna dotyka do desek zamontopwanych wzdłuż krokwi (po co te deski?). Pozdrawiam.

rafał2011
11-09-2013, 20:46
Kora to mój błąd !!! Na tym poddaszu każdy centymetr się liczy wysokość 207cm szczelina ok.3cm.

rafał2011
11-09-2013, 20:57
wcześniej wyglądało to tak:
211591 211592 211593

Rom-Kon
11-09-2013, 21:03
Bardzo dziękuję wszystkim za miłe słowa. Wracając do meritum pozwolę sobie skomentować to zdjęcie. Krokiew jest zabarwiona na zielono prawdopodobnmie jest zaimpregnowana. Tylko jak można impregnować drewno nieusuwając kory?! Widać, że jakiś owad już poczynił pewne spustoszenia. Ta więżba za kilka lat będzie wymagać kapitalnego remontu. Do tego szczelina wentylacyjna trohę wąska wełna dotyka do desek zamontopwanych wzdłuż krokwi (po co te deski?). Pozdrawiam.


Kora to mój błąd !!! Na tym poddaszu każdy centymetr się liczy wysokość 207cm szczelina ok.3cm.
To nie błąd Rafała tylko cieśli. oflisy zdejmuje się na etapie robienia więźby. Oczywiście jak mam jeden-dwa oflisy to mogę zdjąć je ale jak mam cały dach z desek poszalunkowych i praktycznie same oflisy (boczna deska z korą to fachowo opół) to co mam zrobić? A Inwestor twierdzi że na poszycie deski nie muszą być z pierwszego sortu bo przecież i tak ich nie widać, idzie na nie papa itp.

MaBa
11-09-2013, 21:11
Akrimka, zeusrulez
bardzo dziękuje za odpowiedzi :) działamy i klniemy na poziomowanie profili :jawdrop:

rafał2011
11-09-2013, 21:34
Mam nadzieję że mimo oflisów widać progres:)
211613 211615 211622 211623 211624

jimhaumman
11-09-2013, 22:21
Wida;)
Mógłbyś cyknąć trochę więcej zdjęć z zabudowy,lukrany czy gibla(zdjęcie trzecie).?
dzięki

rafał2011
11-09-2013, 22:30
To jest przejście nad wiatrołap, nie wiem czy może się to komuś przydać.

Andrzej Wilhelmi
11-09-2013, 22:41
A kalenicę masz otwartą? Pozdrawiam.

Quest84
12-09-2013, 07:14
A kalenicę masz otwartą? Pozdrawiam.

Podepnę się pod Twój wątek: jak powinna być zakończona membrana przy kalenicy. Jakiej wielkości powinny być otwory wentylacyjne?
Czy wystarczą zwykłe nacięcia membrany między krokwiami na 50cm?

profi45
12-09-2013, 08:23
Akrimka, zeusrulez
bardzo dziękuje za odpowiedzi :) działamy i klniemy na poziomowanie profili :jawdrop:
Powiedz jak ty to robisz ?

Akrimka
12-09-2013, 08:40
Mam nadzieję że mimo oflisów widać progres:)
211613 211615 211622 211623 211624
ładnie to wyglada.

marmur7
12-09-2013, 10:28
A kalenicę masz otwartą? Pozdrawiam.

Również podpinam się pod wątek. Przy dachu deskowanym i pokrytym wstępnie papą, nad kalenicą papa miała zostać przecięta. Jest to jedyna rzecz, której nie zdołałem skontrolować. Dach jest pokryty blachodachówką. Dekarze zarzekali się że przecięcie zostało wykonane. Od wewnątrz trudno mi to jednak zweryfikować. Niezaleznie od tego mam wątpliwości czy przecięcie spełni swoją rolę. Dlatego zamierzam dodatkowo wykonać otwory w scianach szczytowych ( dom z bali). Dawniej to sie chyba nazywało jaskółkami.
Po dwa z każdej strony. Położenie budynku zach-wsch, więc powietrze powinno hulać bez problemu. Pytanie o wielkość otworów - czy 10 -centymetrowe będą wystarczające ? A może jest to średnica przesadna ?

Andrzej Wilhelmi
12-09-2013, 10:49
Otwory w ścianach szczytowych praktycznie nic nie dadzą. Powietrze będzie "hulać" maksymalnie do 2 m od otworu bo dalej następuje dławienie przeplywu (takie rozwiązanie byłoby skuteczne gdyby otwory miały przekrój np. 1 m2). Czy przecięcie a w zasadzie wycięcie papy zostało wykonane bardzo łatwo sprawdzić bo powinno być widać spód gąsiora. Aby ta wentylacja była skuteczna pod gąsiorem nie można stosować uszczelek z gąbki. W jej miejsce należy zastosować taśmę kalenicową pod gąsiory podpartą na łacie zamontowanej na wspornikach. Podobnie przy okapie zamiast uszczelek z gąbki grzebień okapu lub kratka wentylacyjna z grzebieniem. Jednym slowem skoro montujemy imitację dachówki to dach musi być wykonany tak jak pod dachówkę. Folii wysokoparoprzepuszczalnej można w kalenicy nie przecinać. Pozdrawiam.

emgielka
12-09-2013, 11:16
Mam nadzieję że mimo oflisów widać progres:)
211613 211615 211622 211623 211624

Bardzo ładnie to wyszło

szumigt
12-09-2013, 12:53
No dobra to jeszcze tylko podpowiedzcie jak zrobić otwarcie kalenicy w dachu o takim kształcie:
http://strony.toya.net.pl/~toma/Tomek_domek_dzialka.jpg

Andrzej Wilhelmi
12-09-2013, 19:03
Normalnie. Przecież są kalenice. Pozdrawiam.

Rom-Kon
12-09-2013, 20:53
Normalnie. Przecież są kalenice. Pozdrawiam.
Korzystając z okazji że wstąpiłeś do nas poddaszowców chciałbym zadać pytanie jak rozwiązać kwestię wentylacji dachu wielospadowego. Oczywiście chodzi mi o naroża, kosze i kulawki (krokiew skrócona) albo jeśli w kalenicy jest belka kalenicowa. Wiem że są "grzybki" wentylacyjne ale tyle co robię na poddaszach jeszcze nigdy z nimi się nie spotkałem. Były próby -lepsze lub gorsze- naprawy tego stanu rzeczy ale napisz jak Ty to widzisz... tak wiem że to jest rola dachmistrza (dekarza) no ale jak już wspomniałem nigdy nie spotkałem się z "grzybkami". Co zrobić w takim przypadku?

marmur7
12-09-2013, 21:09
Otwory w ścianach szczytowych praktycznie nic nie dadzą. Powietrze będzie "hulać" maksymalnie do 2 m od otworu bo dalej następuje dławienie przeplywu (takie rozwiązanie byłoby skuteczne gdyby otwory miały przekrój np. 1 m2). Czy przecięcie a w zasadzie wycięcie papy zostało wykonane bardzo łatwo sprawdzić bo powinno być widać spód gąsiora. Aby ta wentylacja była skuteczna pod gąsiorem nie można stosować uszczelek z gąbki. W jej miejsce należy zastosować taśmę kalenicową pod gąsiory podpartą na łacie zamontowanej na wspornikach. ....

Niewielkie szczeliny które na skutek wysychania drewna powstały na przeciwległych ścianach szczytowych w okolicach kalenicy , powodowały że powietrze przepływało silnym stromieniem bez przeszkód. Obecnie miejsca te zostały już uszczelnione, ale ów swobodny przepływ powietrza nasunął mi pomysł by wykonać wspomniane wyżej otwory wentylacyjne. Oczywiście najlepiej byłoby mieć kalenice wietrzoną klasycznie, poprzez szczelinę pod gąsiorem. Wymagałoby to jednak zdejmowania gąsiorów . Prawdopodobnie miałbym spore problemy by zainteresować jakąś ekipę dekarską tak małym zleceniem. Mógłbym to spróbować zrobić sam, ale miałbym w związku z tym dwa dodatkowe pytania dot. Twojej poprzedniej wypowiedzi:

1) Szczeliny w kalenicy nie widać, co mnie nie dziwi gdyż samo przecięcie a nie wycięcie papy mogło spowodować jej ponowne zasklepienie. Piszesz jednak, że od spodu widać byłoby spód gąsiora, a kawałek dalej, że pod gąsiorem powinna znaleźć się taśma podgąsiorowa. Zobaczyłbym więc raczej taśmę podgąsiorową a nie sam gąsior, prawda ?
2) Gąsior do blachodachówki ma niski profil. W żaden sposób nie zmiesciłaby się pod nim łata na wspornikach. Czy można byłoby ew. połozyć taśmę bez wsparcia o łatę ? ( gąsior i tak jest przykręcany potem blachowkrętami , calość więc trzymałaby się bez problemu)
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
12-09-2013, 21:54
W Twoim przypadku jest złe wykonanie więc uznałem, że zobaczyłbyś spód gąsiora. Przy profesjonalnym wykonaniu widać by bylo folię wysokoparoprzepuszczalną lub papę osłaniającą powstały po wycięciu otwór. Tą folię lub papę montuje się na kontrłatach co umożliwia swobodny przepływ w kalenicy. Przy mniej profesjonalnym wykonaniu widać by było łatę kalenicową i taśmę montowaną pod gąsiory. Przy jedszcze mniej profesjonalnym wykonaniu samą taśmę kalenicową.
Nie ma takiego pokrycia gdzie nie można by było zamontować łaty na wspornikach pod gąsior. Przecież na krokwiach poza kryciem wstępnym jest kontrłata i łata a na niej blachodachówka, która ma fale. Gąsior spoczywa na falach więc miejsca jest dość podobnie jak przy dachówce bo to podobne pokrycia. Zamontowanie samej taśmy bez łaty wsporczej to błąd. Taśma się zapadnie tworząc zastoiny wody z nawianego deszczu czy nawianego i topniejącego śniegu.Przez otwory w tej taśmie ta woda będzie wlewać się na poddasze lub na izolację ciepną. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
12-09-2013, 22:18
...jak Ty to widzisz... tak wiem że to jest rola dachmistrza (dekarza) no ale jak już wspomniałem nigdy nie spotkałem się z "grzybkami". Co zrobić w takim przypadku?
Od środka nie zrobi się nic. Oczywiście jest to rola dekarzy ale 90% dachowców nie ma o wentylacji zielonego pojęcia i dla tego powszechnie stosują folię wstępnego krycia. W przypadku gdy mamy pokrycie dachu montowane na łatach nie ma najmniejszego problemu z nawiewem w koszach czy wylotem w narożach. Ja stosuję specjalne wywietrzniki, ktore mieszczą się w przestrzeni pomiędzy łatami. Wywietrzniki te przykrywają otwory wycięte deskach lub w OSB i papie. Od spodu dodatkowo te otwory zabezpieczam siatką przeciw owadom. Trochę inaczej wygląda sprawa gdy na dachu są montowane płaskie pokrycia bezpośrednio na deskach czy OSB np. gont bitumiczny, płytka włóknocementowa, łupek czy płaska blacha. Wówczas kanały przepływowe należy wykonać na etapie więźby gdyż są one nacinane w krokwiach. Gdy dach już istniej pozostaje tylko wiercenie otworów tuż pod deskami czy OSB (dość trudna czynność). W przypadku gontów bitumicznych istnieje również możliwość zastosowania systemowych elementów wentylacji połaciowej. Aktualnie pracuję poza Łodzią. W sobotę postaram sie wrzucić kila zdjęć z moich realizacji. Pozdrawiam.

marmur7
12-09-2013, 22:22
Nie ma takiego pokrycia gdzie nie można by było zamontować łaty na wspornikach pod gąsior. Przecież na krokwiach poza kryciem wstępnym jest kontrłata i łata a na niej blachodachówka, która ma fale. Gąsior spoczywa na falach więc miejsca jest dość podobnie jak przy dachówce bo to podobne pokrycia. Zamontowanie samej taśmy bez łaty wsporczej to błąd. Taśma się zapadnie tworząc zastoiny wody z nawianego deszczu czy nawianego i topniejącego śniegu.Przez otwory w tej taśmie ta woda będzie wlewać się na poddasze lub na izolację ciepną. Pozdrawiam.

Dziękuję za precyzyjne wyjaśnienie. Proszę o jeszcze jedną odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne. Z tego co pamiętam - mam taśmę kalenicową założoną bezpośrednio na papę, pod łatami i kontrłatami. Miała ona przysłaniać wycięty otwór, który prawdopodobnie się zasklepił. Stąd od dołu widze tylko papę. Nie wiem czy mam zamontowaną łatę kalenicowa, zakładam że nie. Czy jeśli zdemontuję gąsiory, następnie zrobię wycięcie o szerokości 2-3 cm w papie i owej taśmie kalenicowej, a następnie umieszczę wsporniki wraz z łatą kalenicową i na koniec dam nową tasmę kalenicową , to system taki będzie spełniał swoją funkcję ? Nie wiem ile będę miał miejsca pod zdjęciu gąsiorów i czy dam radę zamontować wsporniki przy już założonej blachodachówce, ale jeśli mi się to uda, jak wysoko powinna być łata kalenicowa ? Czy te wsporniki mają jakiś znormalizowane wymiary ? Chodzi mi o to by sama łata znów nie przysłoniła wyciętej szczeliny.
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
12-09-2013, 23:37
Zrobiłbym tak: nożem z ostrzem hakowym (takim do cięcia papy) wyciąłbym od środka papę tak aby nie uszkodzić zamontowanej nad nią taśmy. Będzie wówczas można zobaczyć jaka to taśma i jak się układa. Z tak przygotowanymi otworami poczekałbym i obserwował co będzie się działo zimą. Natomiast oczywiście można to wykonać tak jak piszesz. Przy blachodachówce jest to jednak praca bardzo mozolna. Wysokość posadowienia wspornika zawsze ustalam przykładając gąsior na pokrycie. Typowy wspornik ma stopkę szerokości 4 cm pod łatę 4x6 lub 4x5. Bywają wsporniki o szerokości stopki 5 cm pod łatę 5x5 lub 4x5. W przypadku normalnej dachówki na tej łacie montuje się taśmę kalenicową i gąsiora. W Twoim przypadku ta łata służy do montażu (podparcia) taśmy bo gąsior wspiera się na blachodachówce czyli łata wraz ze wspornikiem może być trochę niżej. Jednak dobrze by było gdyby podpierała gąsiora wówczs ładnie się on układa i nie deformuje. Łata w żaden sposób nie przesłoni szczeliny bo jest nad łatami, na których montowana jest blachodachówka. Aktualnie wykonuję właśnie tak kalenicę na dachu krytym blachodachowką "Hera". Pozdrawiam.

marmur7
13-09-2013, 00:06
Moja kalenica to spory bal o średnicy przeszło 35 cm. Jego grubość , mimo ścięcia góry w miejscu łączenia się krokwi, uniemożliwia swobodne majstrowanie od wewnątrz. Zrobię to wg Twojej drugiej porady. Nie wiem tylko czy taśma może być szersza od gąsiora. Dodatkowo w miejscu przecięcia papy dodam siatkę ze stali ocynkowanej, żeby mi gryzonie i insekty nie właziły do środka, bo w mojej leśno-polnej hacjendzie, stadka myszoli wędrują sobie swobodnie po ścianach od parteru po kalenicę ;)
Dziękuję jeszcze raz za poradę, bardzo mi pomogła.
Pozdrawiam

szumigt
13-09-2013, 00:36
A kalenicę masz otwartą? Pozdrawiam.

Nie, niestety liipa. wszyystko zabite dechami. :(

Quest84
13-09-2013, 12:19
Witam,
Pytanie z innej beczki, chodzi mi o prostą zabudowę.
Mam dość duży salon gdzie chciałbym zrobić coś tym stylu:
212000

Proszę o inf jak powinien wygladać stelaż tego?
Najlepiej szkic:) mam pewien zarys w głowie ale wole ie upewnic...

rafał2011
13-09-2013, 20:05
212083

zeusrulez
13-09-2013, 21:17
212083

Jeśli ma być łuna pod sufitem, polecam Ci najpierw wyszpachlować sufit, bo jeśli zrobisz to później będziesz przeklinał wniebogłosy.
Profile jak flaga GB ;-)

Andrzej Wilhelmi
13-09-2013, 21:59
Nie, niestety liipa. wszyystko zabite dechami. :(

No to masz zrobione;)" w dechę". Pozdrawiam.

Quest84
13-09-2013, 22:18
Jeśli ma być łuna pod sufitem, polecam Ci najpierw wyszpachlować sufit, bo jeśli zrobisz to później będziesz przeklinał wniebogłosy.
Profile jak flaga GB ;-)

Dzięki serdeczne:) a ja chcialem sie bawic na wieszakach obrotowych.
Pytanie tylko odnośnie odległości pomiedzy UD30 na suficie a UD obwodowym? tak aby nie było widać mocowania do sufitu?

Rom-Kon
14-09-2013, 00:06
Witam,
Pytanie z innej beczki, chodzi mi o prostą zabudowę.
Mam dość duży salon gdzie chciałbym zrobić coś tym stylu:
212000

Proszę o inf jak powinien wygladać stelaż tego?
Najlepiej szkic:) mam pewien zarys w głowie ale wole ie upewnic...Ja robię to tak:

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/541711_716385811711550_1899700044_n.jpg

https://scontent-a-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1209417_716385921711539_584538940_n.jpg

https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1175073_716385991711532_1207353725_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1003931_716386088378189_908882917_n.jpg

Oczywiście są różne konstrukcje zależne od wymiarów panelu. Przy grubszych półkach wstawiam profile ale przy cienkich póleczka jest ze samej płyty bez profili.

Więcej tu: Panele oświetleniowe (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com% 2Fpages%2FRom-Kon-Remonty-Wyko%25C5%2584czeni%25C3%25B3wka-Budowlana%2F593864663963666)

Rom-Kon
14-09-2013, 00:12
Jeśli ma być łuna pod sufitem, polecam Ci najpierw wyszpachlować sufit, bo jeśli zrobisz to później będziesz przeklinał wniebogłosy.
Profile jak flaga GB ;-)

...nie tylko sufit. tylną ścianę półeczki też. nawet już pomalować i dopiero zamykać półeczką od dołu. Później już nie ma dojścia.

Rom-Kon
14-09-2013, 00:24
No to masz zrobione;)" w dechę". Pozdrawiam.
...no właśnie. Ja miałem większość poddaszy deskowanych zrobionych w "dechę" mało było z rozciętą kalenicą a żadne wielospadowe nie miało wentylacji z koszach i narożach. Wierciło się otwory w krokwiach do sąsiednich wentylowanych "komór" ale czy to coś dawało? na pewno nie zaszkodziło. ratunkiem dla takiego dachu jest to czego nie lubią Inwestorzy a mianowicie przewiewanie wełny! Wilgoć z przestrzeni słabo lub całkowicie nie wentylowanych odprowadzana jest poprzez przewiewanie. Dodatkowo należy dążyć do jak najlepszej izolacji przed wilgocią czyli szczelna paroizolacja z dobrych materiałów i porządne sklejanie brytów folii. i jeśli woda nie dostanie się od strony dachu (obróbka kominów!!!) to nawet taki nie zwentylowany dach będzie trwały na lata... no chyba że zagnieździ się spuszczel to 10lat i dachu nie ma...

zeusrulez
14-09-2013, 11:15
...nie tylko sufit. tylną ścianę półeczki też. nawet już pomalować i dopiero zamykać półeczką od dołu. Później już nie ma dojścia.

Dokładnie !

zeusrulez
14-09-2013, 11:21
Im on będzie mniej spuszczony w dół tym będzie ładniej wyglądał, wierz mi. Jak zrobisz tak ja na zdjęciach Wodza, to z drabiny jedynie zobaczysz mocowanie (a i nawet będzie ciężko)

Rom-Kon
14-09-2013, 11:41
Im on będzie mniej spuszczony w dół tym będzie ładniej wyglądał, wierz mi. Jak zrobisz tak ja na zdjęciach Wodza, to z drabiny jedynie zobaczysz mocowanie (a i nawet będzie ciężko)
Ograniczeniem mogą być halogeny ale i to można pokonać podkuwając strop tak by żarówka GU10 z oprawką kątową weszła. Szczelina półeczki nie może być mniejsza niż 2cm bo nie wsadzi się taśmy LED. Różne umiejscowienie źródła światła na półeczce daje różne efekty na suficie.

jak znajdę fotki z półeczkami na świetlówki to wrzucę - świetlówki dają jasne, mocne ale rozproszone światło użytkowe. LEDy poświatę. Zrobiłem też panel z plafonami od spodu, świetlówkami na półce i wężem świetlnym (jeszcze wtedy LED zabijał ceną) też na półeczce. Panel nad stołem bilardowym. jasno jak w dzień lub delikatna poświata od węża... ale fotek brak - czasy przed erą (u mnie) cyfrówki... niestety.

Andrzej Wilhelmi
14-09-2013, 12:43
W załączeniu osłony wentylacyjne umożliwiające wentylowanie dachu bez okapu i elementy wentylacji połaciowej na dachu krytym gontem bitumicznym w miejscach gdzie brakuje kalenic. Pozdrawiam.

rafał2011
14-09-2013, 16:53
Jeśli ma być łuna pod sufitem, polecam Ci najpierw wyszpachlować sufit, bo jeśli zrobisz to później będziesz przeklinał wniebogłosy.
Profile jak flaga GB ;-)

komu polecasz, mi czy Quest84 ?

rafał2011
14-09-2013, 17:04
W ogóle to daj sobie te mądrości bo patrząc na Twoje pierwsze posty w 2011 roku a teraz pełen profesjonalizm:D Przez dwa lata stać się fachowcem chyba musi Rom podpowiadać Ci z boku :rotfl:

rafał2011
14-09-2013, 17:05
Dokładnie !

Na pewno!

Rom-Kon
14-09-2013, 17:05
W załączeniu osłony wentylacyjne umożliwiające wentylowanie dachu bez okapu i elementy wentylacji połaciowej na dachu krytym gontem bitumicznym w miejscach gdzie brakuje kalenic. Pozdrawiam.
Piękne! Ale niestety ma jedną wadę... w naturze niespotykane. A my poddaszowcy od spodu tego nie zrobimy.

Rom-Kon
14-09-2013, 17:15
W ogóle to daj sobie te mądrości bo patrząc na Twoje pierwsze posty w 2011 roku a teraz pełen profesjonalizm:D Przez dwa lata stać się fachowcem chyba musi Rom podpowiadać Ci z boku :rotfl:
No żebym ja nie musiał Tobie wytknąć tych dwóch lat na forum i jak korygowałeś swoją technologię... kolega przynajmniej jest otwarty i nie można zarzucić mu że jest odporny na przyswajanie wiedzy. Tacy ludzie mają przyszłość w wykończeniówce a nie typowe sznurki budowlane

ja przynajmniej przyznaję się otwarcie że cały czas się uczę i udoskonalam swoją pracę, np teraz stwierdziłem że na małych powierzchniach domków jednorodzinnych i stosując hiper taśmy amerykańskie nie trzeba stosować ślizgów, ruchomych połączeń CD-UD itp. Wystarczy taśma separacyjna na ścianach a płyty kręcę do obwodowych UDeków czyli wszystko na sztywno. Ta technologia sprawdzała się jeśli robiło się spoinowanie na siatki ale teraz prędzej krokiew się złamie niż płyta pęknie!

rafał2011
14-09-2013, 17:30
technologia technologią a dwa konta to dwa konta:D

Rom-Kon
14-09-2013, 17:48
Hip, hip. Huurraaaaa!!! Już są!!!


Oryginalne puszki pod halogeny na poddaszu!!!


Piękne, aluminiowe! Z taśmą 2-stronną na obrzeżu! Niby drogie ale moja chałtura z rur kanalizacyjnych za darmo też nie jest!!! A jaki profesjonalizm!!! Gumowe przepusty na kable!!! Normalnie Ameryka... no może Skandynawia bo to stamtąd pochodzi. Sorry za jakość fotek ale robione telefonem.

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/1233963_716783241671807_1482783918_n.jpg

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1235396_716783298338468_1668085355_n.jpg

Więcej fotek tu: oryginalne puszki pod halogeny (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com% 2Fpages%2FRom-Kon-Remonty-Wyko%25C5%2584czeni%25C3%25B3wka-Budowlana%2F593864663963666)

rafał2011
14-09-2013, 17:55
kontynuacja mojego małego poddasza:)
212233 212234 212235 212236 212240

Rom-Kon
14-09-2013, 18:09
technologia technologią a dwa konta to dwa konta:D
jakby co to mam nawet 3 konta! ...pozostałość po banie jaki dostałem parę lat temu za telefon w stopce (romkon2) i cyrku w jednym wątku (romkon 1i2i3i4):p

Boże coś stworzył to masz...

Rom-Kon
14-09-2013, 18:11
kontynuacja mojego małego poddasza:)
212233 212234 212235 212236 212240
No i czym się podniecać? Normalne rzemiosło... żadna sztuka. Standard i tyle... zrób panel oświetleniowy w kształcie elipsy(takiej prawdziwej-matematycznej!) z trzema obwodami oświetleniowymi. Plafony x 2, wąż i jarzeniówki. To pogadamy ;)

rafał2011
14-09-2013, 18:13
No i czym się podniecać? Normalne rzemiosło... żadna sztuka. Standard i tyle... zrób panel oświetleniowy w kształcie elipsy(takiej prawdziwej-matematycznej!) z trzema obwodami oświetleniowymi. Plafony x 2, wąż i jarzeniówki. To pogadamy ;)

Rom wiesz co to jest lis?

MaBa
14-09-2013, 18:16
Powiedz jak ty to robisz ?

Zapewne nieprofesjonalnie ;)
Robimy obrys poniżej sufitu wypoziomowany wagą, na to nakręcamy UD. Montujemy na odpowiednią wysokość grzybki na pierwszej i ostatniej w rzędzie kleszczy, na grzybki zapinamy CD 60 i domontowujemy grzybki na środkowych kleszczach. Tak montujemy skrajne profile w pomieszczeniu, na których wyznaczamy płaszczyznę (roboczo przywiązując CD). Do tej płaszczyzny montujemy pośrednie profile.
Analogicznie robimy skosy, przy czym pierwszy profil przy kolankowej montujemy troszkę na czuja, czyli przykręcając grzybki tuż nad kolankową tak aby weszła nam zaplanowana grubość waty + 3cm (na CD) oczywista poziomując. Tak samo na wysokość, profil od strony sufitu i środkowe profile uzupełniamy w oparciu o wyznaczoną płaszczyznę.
Teraz głowimy się na koszową i oknami :/ Czarna magia.

rafał2011
14-09-2013, 18:30
No i czym się podniecać? Normalne rzemiosło... żadna sztuka. Standard i tyle... zrób panel oświetleniowy w kształcie elipsy(takiej prawdziwej-matematycznej!) z trzema obwodami oświetleniowymi. Plafony x 2, wąż i jarzeniówki. To pogadamy ;)

Dla mnie nawet jak byś zrobił 101 dalmatyńczyków na suficie to będzie śmierdziało amatorstwem:)

Rom-Kon
14-09-2013, 18:42
Dla mnie nawet jak byś zrobił 101 dalmatyńczyków na suficie to będzie śmierdziało amatorstwem:)Nie przeczę... Ty po prostu już tak masz...

rafał2011
14-09-2013, 18:44
może wrzucić więcej fotek? może coś zeskanujesz " Ty po prostu już tak masz"

rafał2011
14-09-2013, 18:59
...fachowcu za dychę.

zeusrulez
14-09-2013, 19:42
przeciez nie Tobie debilu. Tobie to jedynie moge polecic sznur i mocne drzewo. znajdz swoje wpisy cwaniaczku, o ile juz ich nie pousuwales. jak znajde czas to sam ich poszukam bo cytowanych juz nie usuniesz DĘTKO !! czekam na bana za pare slow skierowanych do chama.

rafał2011
14-09-2013, 19:42
No i czym się podniecać? Normalne rzemiosło... żadna sztuka. Standard i tyle

w sumie racja czym się podniecać! 212258 212259 212260 wystarczyło poszpachlować no nie Rom?

rafał2011
14-09-2013, 19:46
przeciez nie Tobie debilu. Tobie to jedynie moge polecic sznur i mocne drzewo. znajdz swoje wpisy cwaniaczku, o ile juz ich nie pousuwales. jak znajde czas to sam ich poszukam bo cytowanych juz nie usuniesz DĘTKO !! czekam na bana za pare slow skierowanych do chama.
Witam Rom;)

rafał2011
14-09-2013, 19:57
czekam na bana za pare slow skierowanych do chama.

Dlaczego tak brzydko
się wyrarzasz? Rom Ciebie
tego nauczył?!:)

rafał2011
14-09-2013, 20:16
ja przynajmniej przyznaję się otwarcie że cały czas się uczę i udoskonalam swoją pracę, np teraz stwierdziłem że na małych powierzchniach domków jednorodzinnych i stosując hiper taśmy amerykańskie nie trzeba stosować ślizgów, ruchomych połączeń CD-UD

i od kogo się tego nauczyłeś?

rafał2011
14-09-2013, 20:26
idę już spać, ale wierz mi "podróbo" że i tak Ci nie daruję, jak powiedział mój znajomy "nie jestem złośliwy ale pamiętliwy"

Rom-Kon
14-09-2013, 20:51
idę już spać, ale wierz mi "podróbo" że i tak Ci nie daruję, jak powiedział mój znajomy "nie jestem złośliwy ale pamiętliwy"Aklohol nawet pity w dużych ilościach ale z umiarem podobno nie jest szkodliwy dla zdrowia :D

Rom-Kon
14-09-2013, 20:58
przeciez nie Tobie debilu. Tobie to jedynie moge polecic sznur i mocne drzewo. znajdz swoje wpisy cwaniaczku, o ile juz ich nie pousuwales. jak znajde czas to sam ich poszukam bo cytowanych juz nie usuniesz DĘTKO !! czekam na bana za pare slow skierowanych do chama. Odpuść sobie... dureń najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem! Szkoda ryzykować banem. Trzymaj poziom! Pokaż wyższość! Nic tak nie boli jak ignorowanie Trola! :D

Rom-Kon
14-09-2013, 20:59
idę już spać, ale wierz mi "podróbo" że i tak Ci nie daruję, jak powiedział mój znajomy "nie jestem złośliwy ale pamiętliwy"


:goodnight:

Rom-Kon
14-09-2013, 21:22
Rafał! Pochwal się takim czymś!

...prezentowane poniżej fotki nie przedstawiają moich prac, nawet nie są moją własnością. Przesłał mi je młody chłopak który wykonuje takie prace - chciał się pochwalić! sami oceńcie czy ma się czym chwalić! Według mnie ma!

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/1236518_716892848327513_2120409060_n.jpg

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1236800_716892861660845_1227019106_n.jpg

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/1184764_716892854994179_692438127_n.jpg

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/1238096_716892884994176_1202693054_n.jpg

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/578479_716892904994174_1358603948_n.jpg

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/1229895_716892911660840_550352453_n.jpg

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1185853_716892934994171_662691429_n.jpg

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/1235290_716892938327504_272341662_n.jpg

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/1236431_716892948327503_355136854_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1185461_716892971660834_153971024_n.jpg

Według mnie wyszło zajefajnie! Cudowne ręce! Byleby tylko nie stwierdził że budowlanka to patologia i nie poszedł na wykładowcę ...towaru do biedronki! takim ludziom za takie dzieło należy się godziwy zarobek! pamiętajcie Szanowni Klienci-Inwestorzy!!!

jimhaumman
14-09-2013, 23:09
Tak sobie panowie rozmyślam czy nie zainwestować w foilę refleksyjną zamiast foili żółtej.
Wiem czytałem temat o foli refleksyjnej I co o niej sądzicie (marketing itd.), do pomieszczeń mokrych to ją raczej warto wykorzystać (lepsza paroizolacyjność).
Jak już pisałem wcześniej o tym że pracowałem zagranicą.Podczas kilku letniej pracy wykonaliśmy kilkanaście ocipleń na podaszach.(niestety wszystko w drewnie I żadko kiedy wełną)
Przeważnie dawliśmy 10cm tego między krokwie.
http://www.insulationexpress.co.uk/Product.asp?gclid=CP3K863Py7kCFcKR3godWwMACQ
Potem układaliśmy taki ekran.np:
http://www.insulationexpress.co.uk/Multi-Layer-Foil/Euroform-U-Foil-BDA-.htm
http://www.insulationexpress.co.uk/Multi-Layer-Foil/Euroform-Gen-X-Multifoil-Insulation.htm
Mocowany takerem do krokwi,potem łatki 25/45mm prostopadle do krokwi co 40 cm(przybijane gwoździami z pistoletu) I płyta g-k(przeważnie ogniochronna).
Dlatego zastanawiam się czy rzeczywiście folię są tylko chwytem marketinogowym,czy jedank dają coś więcek niż tylko lepszą paraizolację.
Jeśli weszliscię w linki do stron to widzicie,płyt z obu stron folia aluminiowa,ekrany skaładają się z dwóch do czterech warstw foli alumionowej.
No I sorry ale ma szacun do brytyjczyków,jeśli robią jakąś robotę to dużo o niej rozmawiają (dobrze ją przemyślą przez co unikają błędów) I potem wszystko robią solidnie.
Jak powinno się ułożyć folię refleksyjną żeby odbijała ona prominie cieplne?Czy między płytą g-k a folią refleksyjną musi być zachowany odstęp kilku cm?
Jak wtedy buduje się ruszt?(Czy wtedy dwupozimowy jest jedynym rozwiązaniem?

Dzwoniłem do isovera I rozmawiałem z ich doradcą ale ten odesłał mnie to producenta mojej mebrany dachowej,gdzi ich przedstawiciel nie byl wcale przekonywujący(chyba co dopiero zaczeła tam pracę,brak wiedzy)
Moja mebrana to mdm vaxo l,przenikalność pary wodniej to 0,03 co kwalifikuje ją do foli wysokoparoprzepuszczalnych.
Ściana kolankowa będzie zabudowana do szczytu styropianem(brak wlotu powietrza) w kalenicy dekarze też nie zrobili żadnego wylotu powietrza.
Nabiłem gwoździe gdzięś na 1/4 powirzchni poddasza,żby zrobić szczelinę wentylacyjną na 2 cm (myślałem że mam folię niskoparoprzepuszczalną)
Pytanie czy mogę zostawić ten sznurek czy go zdemontować?

Andrzej Wilhelmi
15-09-2013, 08:30
... w naturze niespotykane...
Ty jesteś w tym co robisz profesjonalistą. Ja staram się też nim być. 90% dachów ma źle wykonaną wentylację. A może to i dobrze:cool: bo będzie z czego żyć.:yes: Pozdrawiam.

Quest84
15-09-2013, 09:30
...nie tylko sufit. tylną ścianę półeczki też. nawet już pomalować i dopiero zamykać półeczką od dołu. Później już nie ma dojścia.

Tylna ściana półeczki? hm, oświeć mnie bo ja widzę, że masz prześwit pomiędzy sufitem a półeczką Rom...

Ja planuję coś w kształcie "wyprostowanej litery Z" czyli jedna płyta do niej po kątem prosty 2 i kolejna również kąt 90st.
Zastanawiam się nad tym, który stela wybrac Rom - Twój prostszy i szybszy - zaleta nie łączysz z sufitem chyba lepszy efekt gdyż prześwit mały.
Zaleta flagi - nie widać wieszaków - u mnie są schody w salonie na pietro i obawiam się, że wieszaki byłyby widoczne w przypadku stelaża Roma.
Chce tam również umieści oświetlenie punktowe zwykłe halogeny, aby światło padło w dół, taśma led to tylko ozdoba.
Którą opcję Wy polecacie i jakie propozycje odnośnie połączenia trzech płyt?

zeusrulez
15-09-2013, 10:43
chodzi o plyte wewnatrz. najpierw robisz obrysowke, pomiedzy obrysowka sa profile cd ktore na zdjeciach Wodza dodatkowo trzymaja wieszaki es. i na ud montujesz cienkie paski plyty ustawione 90stopni do sufitu. musisz to obrobic moze i pomalowac. bo jak zamontujesz plyte (rownolegla do sufitu) ta ktora bedziesz krecil do cd to juz nic nie wcisniesz w ta szpare ktora nazywamy polka.

Uzarex
15-09-2013, 10:59
kontynuacja mojego małego poddasza:)
212233 212234 212235 212236 212240

To twoje mieszkanie ? czy usługa dla kogoś ?


...prezentowane poniżej fotki nie przedstawiają moich prac, nawet nie są moją własnością. Przesłał mi je młody chłopak który wykonuje takie prace -
Ładnie

Quest84
15-09-2013, 11:03
chodzi o plyte wewnatrz. najpierw robisz obrysowke, pomiedzy obrysowka sa profile cd ktore na zdjeciach Wodza dodatkowo trzymaja wieszaki es. i na ud montujesz cienkie paski plyty ustawione 90stopni do sufitu. musisz to obrobic moze i pomalowac. bo jak zamontujesz plyte (rownolegla do sufitu) ta ktora bedziesz krecil do cd to juz nic nie wcisniesz w ta szpare ktora nazywamy polka.

No tak, tyle że myślałem, ze półeczka nie jest połączona na stałe z sufitem i jest tam prześwit czyli to co widać na zdjęciach Roma obrabiam płytą (czyli płyta od dołu równolegle do sufitu) i dalej - prostopadle kawałek płyty (gdzieś 4cm) ...
Zauważ, że obrysówka o której piszesz wisi tylko na ESach a nie dodatkowo?
A więc piszecie, że połączyć to na sztywno z sufitem?

Jeszcze jedno - przy zastosowaniu stelaża w kształcie flagi - jaka powinna być odległość obrysówki (tylnej półeczki) od krawędzi półeczki tak aby było stabilnie no i dobrze wyglądało?

Quest84
15-09-2013, 12:55
No tak, tyle że myślałem, ze półeczka nie jest połączona na stałe z sufitem i jest tam prześwit czyli to co widać na zdjęciach Roma obrabiam płytą (czyli płyta od dołu równolegle do sufitu) i dalej - prostopadle kawałek płyty (gdzieś 4cm) ...
Zauważ, że obrysówka o której piszesz wisi tylko na ESach a nie dodatkowo?
A więc piszecie, że połączyć to na sztywno z sufitem?

Jeszcze jedno - przy zastosowaniu stelaża w kształcie flagi - jaka powinna być odległość obrysówki (tylnej półeczki) od krawędzi półeczki tak aby było stabilnie no i dobrze wyglądało?

Coś takiego byłoby ok?
212379
Czarne - UD
Czerwone CD
Zielone ES

zeusrulez
15-09-2013, 13:31
Aha Ty chcesz takie coś zrobić ;-) jeden rysunek zastępuje miliony słów, jak to mój wykładowca mawiał. Ze swojego doświadczenia, a raczej z tego co klienci mówili, to im i mnie bardziej podobały się delikatniejsze sufit, typu jak Rom robi, więc raczej szedłbym w jego technologię. Zresztą wykonanie Roma jest bardzo bardzo proste. Wówczas sufity podwieszane nie wydają się takie toporne.

"Jeszcze jedno - przy zastosowaniu stelaża w kształcie flagi - jaka powinna być odległość obrysówki (tylnej półeczki) od krawędzi półeczki tak aby było stabilnie no i dobrze wyglądało?"

Ty masz tam profile CD więc nie musisz się za bardzo stresować. Ja bez profili, od UD (tylnej półeczki) do kolejnego UD, który mocowałem do "krawędzi półeczki" miałem ok. 15 cm. A czy to dobrze wyglądało, mnie się nie podobało. Ale Inwestor mówił, trzeba było robić.
Nie sugeruj się moim gustem, jeden lubi teściową, drugi synową. Mi bardziej podobają się tak jak wyżej napisałem, delikatne sufity.

Quest84
15-09-2013, 15:28
Nie sugeruj się moim gustem, jeden lubi teściową, drugi synową. Mi bardziej podobają się tak jak wyżej napisałem, delikatne sufity.

Mnie również podobają się delikatne półki, dlatego pomysł Wodza wydaje mi sie najrozsądniejszy.
Pytanie, czy w rozwiązaniu Rom-Kona wejdą mi halogeny? Obniżenie wydaje się minimalne...
Myślałem, żeby całość wyszła na 10cm (wtedy wejdą spokojnie), w tym wypadku tylna część płyty (ten mały kawałek) który powinien być "niewidoczny" musiałby się na czymś wspierać przy suficie, skoro sam UD ma 3cm...
Czy w przypadku tak duzego panelu (cała płyta) moger zastosować stelaż Rom-Kona? czy jakos go wzmacniac>

zeusrulez
15-09-2013, 16:34
Mnie również podobają się delikatne półki, dlatego pomysł Wodza wydaje mi sie najrozsądniejszy.
Pytanie, czy w rozwiązaniu Rom-Kona wejdą mi halogeny? Obniżenie wydaje się minimalne...
Myślałem, żeby całość wyszła na 10cm (wtedy wejdą spokojnie), w tym wypadku tylna część płyty (ten mały kawałek) który powinien być "niewidoczny" musiałby się na czymś wspierać przy suficie, skoro sam UD ma 3cm...
Czy w przypadku tak duzego panelu (cała płyta) moger zastosować stelaż Rom-Kona? czy jakos go wzmacniac>

Tak jak Wodzu pisał wcześniej o halogeny nie musisz się bać bo możesz podkuć trochę strop.
Spójrz na mój rysunek, może rysunkiem technicznym nie można tego nazwać ale zrozumiesz wszystko.
Ja to robiłem zawsze tak. Klient określał jaki wielki ma być ten sufit. Wówczas trasowałem sobie sznurkiem przebieg obrysówki (rys). UD do sufitu, mocujesz UD. Później - jeśli chcesz, żeby sufit obniżyć o 10 cm, to docinasz płyty o szerokości 9 cm, kręcisz płytę do UD (tego przy suficie). Jest to dość mały kawałek więc może popękać. Wkrętarkę ustawiasz na obroty w lewo i wkręcasz aż do momentu aż poczujesz opór profilu, wówczas przerzucasz na obroty w prawo. I już masz wiszącą półkę, której nie będzie widać. (ja jeszcze wcześniej wklejałem taśmę separacyjną, fazowałem sobie wcześniej płyty, aby zrobić ślizg między płytą a sufitem, ale nie o tym tu piszemy, (czasami się zastanawiałem czy miało to w ogóle sens)). Wówczas od wewnętrznej strony (od środka tej trumny) przykręcasz dolny profil UD, później, wieszaki, CD. Ważne żebyś rozplanował sobie tak punkty świetlne, żeby nie kolidowały z profilami. Obrabiasz "ten mały kawałek" szpachlujesz, malujesz, możesz również teraz wyszpachlować sufit, bo tam gdzie będą CD to nikt oglądać tego nie będzie, bo przecież zamkniesz to płytą. A resztę to już wiesz. No i jeszcze decyzja jak głęboką półeczkę zrobisz. Taka jest moja koncepcja, jeśli ma być trochę niżej spuszczony.
212418

Pozdrawiam

Rom-Kon
15-09-2013, 17:44
Ładne proporcje to 3cm szczelina świetlna (trzeba wsunąć palce by położyć ledy lub świetlówki) i 5cm grubość całkowita półki. Razem 8cm. Przy halogenach GU10 to trochę mało ale jak wspomniał Gromowładny można podkuć strop. Nawet żelbet. Ja wiercę otwornicą pod puszki fi63. przy 8cm brakuje około 1-2cm więc czasem wystarczy zdjąć tynk.

Półeczka czyli płyta od spodu musi wychodzić poza ściankę tylną na min 10cm (lepiej na prawie 15cm) by nie było widać jej (tej ścianki tylnej).

Zasada jest taka że im pomieszczenie nisze tym panel delikatniejszy.

Quest84
15-09-2013, 19:02
Ładne proporcje to 3cm szczelina świetlna (trzeba wsunąć palce by położyć ledy lub świetlówki) i 5cm grubość całkowita półki. Razem 8cm. Przy halogenach GU10 to trochę mało ale jak wspomniał Gromowładny można podkuć strop. Nawet żelbet. Ja wiercę otwornicą pod puszki fi63. przy 8cm brakuje około 1-2cm więc czasem wystarczy zdjąć tynk.

Półeczka czyli płyta od spodu musi wychodzić poza ściankę tylną na min 10cm (lepiej na prawie 15cm) by nie było widać jej (tej ścianki tylnej).

Zasada jest taka że im pomieszczenie nisze tym panel delikatniejszy.

Obniżę całość na 9cm żeby nie podkuwać sufitu pod halogeny... 5cm będzie półka i 4 prześwit.... co do wysunięcia - pomyślę nad 20cm...
Taśmę LED gdzie najlepiej wkleić ma to jakieś znaczenie? przy samej krawędzi czy może wewnatrz półki?

Rom-Kon
15-09-2013, 19:39
Obniżę całość na 9cm żeby nie podkuwać sufitu pod halogeny... 5cm będzie półka i 4 prześwit.... co do wysunięcia - pomyślę nad 20cm...
Taśmę LED gdzie najlepiej wkleić ma to jakieś znaczenie? przy samej krawędzi czy może wewnatrz półki?
4+5cm... słabe proporcje. może źle wyglądać. Może lepiej 6+3cm?

Wysunięcie na 20cm trochę duże. Z czasem półka może obwisnąć. lepiej max15cm.

Zabudowa ma być w salonie. ja jakoś nie lubię światła punktowego z halogenów. Mam złe doświadczenie z łazienką. dałem sporo oczek a łazienka wydawała się być ciemna... ciemny sufit powodował uczucie ciemności w całej łazience. Robiłem panel z plafonami od dołu. Duże plafony fi 60cm ale w prostokątnym zagłębieniu (na 5cm) by nie wystawały zbytnio poza panel. Wokół na półeczce jarzeniówki jako mocne ale rozproszone światło i poświata z węża (dziś dałbym LEDy). To jest salon więc czasem potrzebne jest silne oświetlenie a halogeny takiego nie dadzą. Nie zastąpią światła jak z żyrandola. plafony lepiej a już pięknie z świetlówkami na półeczce.

Ale to oczywiście taki mój wywód. Sugestia na co należy zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia. niekoniecznie muszą to być plafony. ładnie wgląda wstawka ze szkła hartowanego -mlecznego, kolorowego. Podświetlenie od spodu. na około płyta a środkiem szkło... różne cuda można...ograniczeniem nie jest materiał bo z niego wszystko można tylko ogranicza nas umysł. czasem sami nie wiemy co chcemy...

Quest84
15-09-2013, 19:50
4+5cm... słabe proporcje. może źle wyglądać. Może lepiej 6+3cm?

Wysunięcie na 20cm trochę duże. Z czasem półka może obwisnąć. lepiej max15cm.

Myślisz, że będzie źle? Wiesz obawiam się, że ewentualna zmiana leda albo trafoka może być problemem przy 3 cm.....

Rom-Kon
15-09-2013, 20:07
Myślisz, że będzie źle? Wiesz obawiam się, że ewentualna zmiana leda albo trafoka może być problemem przy 3 cm.....
Trafo schowaj w oczku halogena. Na półce może być go widać - nawet jako cień.

MaBa
15-09-2013, 21:18
Czy uważacie że takie podręczne urządzonka do łączenia profili to dobry pomysł. Czy jednak bardziej sprawdza się niciarka lub pchełki?

212485
212486

Rom-Kon
15-09-2013, 21:23
Czy uważacie że takie podręczne urządzonka do łączenia profili to dobry pomysł. Czy jednak bardziej sprawdza się niciarka lub pchełki?

212485
212486
narzędzia tego typu używa się tylko w przypadku łączenia profili przy ściankach. Profile UW i CW. Profili sufitowych (CD i UD) nie połączysz. Pozostają nity i pchełki.

MaBa
16-09-2013, 07:43
Czy dla takiego "jednorazowca" jak ty posiadanie coś wniesie? hmmm na max 30pkt do zszycia to nie.
czuje ze odkrywam w sobie nowe pasje :) moze nie skonczy sie na jednorazowej robocie.
dzieki za opinie, scianek tez nas troche czeka i zwyczajnie poszukujemy rozwiazan ktore nam ulatwia prece, bo stanie z wiertarka doprowadza nas do szlenstwa.

Rom-Kon
16-09-2013, 20:04
Tak bywa bardzo pomocna przy składaniu ścian, sufitów i poddaszy.
Czy dla takiego "jednorazowca" jak ty posiadanie coś wniesie? hmmm na max 30pkt do zszycia to nie.
Flash jak masz namiary na zaciskarkę która '"obsługuje" Cd i UD to podrzuć linka... ja takiej nigdzie nie mogę znaleźć.

Andrzej Wilhelmi
17-09-2013, 14:15
Też jestem ciekaw. Profili głównych z przyściennymi w większości przypadków nie ma potrzeby łączyć natomiast główne pomiędzy sobą łączy się łącznikiem krzyżowym. Pozdrawiam.

Msihowk
17-09-2013, 14:42
Dzięki temu forum i innych informacjom mój pierwszy sufit led. Półka 8-6cm Duże pomieszczenie było i wyglada dosyć dobrze 212799
212800
212801
212802

Uzarex
17-09-2013, 19:08
Dzięki temu forum i innych informacjom mój pierwszy sufit led. Półka 8-6cm
No ładnie ;)

Quest84
18-09-2013, 09:15
[QUOTE=Msihowk;6127344]Dzięki temu forum i innych informacjom mój pierwszy sufit led. Półka 8-6cm Duże pomieszczenie było i wyglada dosyć dobrze 212799

Efekt końcowy super, zdradź gdzie umieściłeś led dokładnie wewnątrz półki czy na krawędzi?

Quest84
19-09-2013, 11:07
Proszę o info czy półeczka powinna być również zamknięta/domknięta od góry (czerwone zaznaczenie), czy wystarczy surową płytę obrobić?
Gdzie zastosować kątowniki metalowe na narożach tylko na dole czy górny również? (zielone zaznaczenie)
I wreszcie coś co mnie nurtuje - gdzie umieścić taśmę LED aby światło rozchodziło się najbardziej efektownie?
213227

Rom-Kon
19-09-2013, 19:08
Proszę o info czy półeczka powinna być również zamknięta/domknięta od góry (czerwone zaznaczenie), czy wystarczy surową płytę obrobić?
Gdzie zastosować kątowniki metalowe na narożach tylko na dole czy górny również? (zielone zaznaczenie)
I wreszcie coś co mnie nurtuje - gdzie umieścić taśmę LED aby światło rozchodziło się najbardziej efektownie?
213227
Małe półki nie muszą ale większe ( większa szczelina) już lepiej tak. Chodzi o ukrycie profila UD.

maly_man
20-09-2013, 09:33
Widzę że Rom-Kon odzyskał dostęp do sieci, miło Cię częściej czytać :)
Mam do Ciebie pytanie: jak to jest z uszczelnianiem otworów w płycie KG w suficie w łazience? Trzeba to jakoś silikonem potraktować? Muszę zrobić mechaniczną wentylację w suficie w łazience.
W płycie KG umieszczę kratkę, do niej jakąś rurę elastyczną albo kształtki i całość wpuszczę do komina wentylacyjnego (odległość w lini prostej około 3 metrów). Tylko naczytałem się o tym, że tego typu dziury trzeba dobrze uszczelnić żeby się wilgoć do wełny nie przedostała. A widziałem w Twojej galerii jak zmajstrowałeś rury pod galogeny a to chyba podobna zasada?

Rom-Kon
20-09-2013, 19:46
Widzę że Rom-Kon odzyskał dostęp do sieci, miło Cię częściej czytać :)
Mam do Ciebie pytanie: jak to jest z uszczelnianiem otworów w płycie KG w suficie w łazience? Trzeba to jakoś silikonem potraktować? Muszę zrobić mechaniczną wentylację w suficie w łazience.
W płycie KG umieszczę kratkę, do niej jakąś rurę elastyczną albo kształtki i całość wpuszczę do komina wentylacyjnego (odległość w lini prostej około 3 metrów). Tylko naczytałem się o tym, że tego typu dziury trzeba dobrze uszczelnić żeby się wilgoć do wełny nie przedostała. A widziałem w Twojej galerii jak zmajstrowałeś rury pod galogeny a to chyba podobna zasada?
Tak, podobnie robi się różne przepusty. Ale wentylacja taką rurą to niezbyt dobry pomysł... czasem (często?) para się skrapla w zimnej rurze (nawet ocieplonej) i wraca do łazienki w postaci zacieku na suficie. Kominki wentylacyjne na dachu służą do napowietrzania kanalizacji a nie do wentylacji!

...tak, internet trochę lepiej działa bo modem znów na pięciometrowym kablu USB wisi na drzewie ;)

MaBa
20-09-2013, 20:59
Puki co u nas tak wygląda efekt intensywnego podczytywania tego wątku.
Może nie jest idealnie, ale świadomość że zrobiło się to samemu daje powera :)

213533213534

profi45
20-09-2013, 21:23
Puki co u nas tak wygląda efekt intensywnego podczytywania tego wątku.
Może nie jest idealnie, ale świadomość że zrobiło się to samemu daje powera :)

213533213534
Nie dokładnie przeczytałeś widzę ale widać że i tak łapiesz więcej niż betony forumowe

jimhaumman
20-09-2013, 21:32
Tak, podobnie robi się różne przepusty. Ale wentylacja taką rurą to niezbyt dobry pomysł... czasem (często?) para się skrapla w zimnej rurze (nawet ocieplonej) i wraca do łazienki w postaci zacieku na suficie. Kominki wentylacyjne na dachu służą do napowietrzania kanalizacji a nie do wentylacji!

...tak, internet trochę lepiej działa bo modem znów na pięciometrowym kablu USB wisi na drzewie ;)

No to pięknie,ja mam takich kominków na dachu 6,wszystkie mają być podłączone do wentylacji w pokojach.Jakieś rady żeby zmiejszyć to zjawisko?

Rom-Kon
20-09-2013, 21:49
No to pięknie,ja mam takich kominków na dachu 6,wszystkie mają być podłączone do wentylacji w pokojach.Jakieś rady żeby zmiejszyć to zjawisko?Najgorzej jest z łazienką. Rury owiń grubo wełną... lub zrób wentylację mechaniczną

adam4321
21-09-2013, 18:59
Jestem już w półowie ocieplania dachu i dziś wszedłem na drabinę i mnie zatkało, bo zacząłem się zastanawiać gdzie jest ta szczelina wentylacyjna? Prośba o spojrzenie na zdjęcia i wskazanie tego miejsca.

211195211196211198
Dziś był facet od dachu i powiedział, że to co widzicie to jest podpórka która się daje na przy rynnie. Podniosłem też dachókwi, niestety apart padł i nie mam fotek ale załączam zdjęcie w paint(Popatrzcie na folie jak jest ułożona). 213684

adam4321
21-09-2013, 20:01
i według niego jest dobrze :D.

Dokładnie według niego jest bardzo dobrze.... aa dorzucił teściowi tekst: "że ta podpórka jest trochę krzywa wiec tam jest wlot, bo to zawsze 4mm, 5mm" :mad: powiem, że jak to usłyszałem to padłem.

profi45
21-09-2013, 21:45
Tak, podobnie robi się różne przepusty. Ale wentylacja taką rurą to niezbyt dobry pomysł... czasem (często?) para się skrapla w zimnej rurze (nawet ocieplonej) i wraca do łazienki w postaci zacieku na suficie. Kominki wentylacyjne na dachu służą do napowietrzania kanalizacji a nie do wentylacji!

...tak, internet trochę lepiej działa bo modem znów na pięciometrowym kablu USB wisi na drzewie ;)
Wódz zna się na wszystkim i jest ekspertem w każdej dziedzinie :rolleyes:

Rom-Kon
22-09-2013, 09:00
Wódz zna się na wszystkim i jest ekspertem w każdej dziedzinie :rolleyes:W przeciwieństwie do Ciebie. Ty znasz się (tylko teoretycznie) dobrze na profilu V... tylko na profilu V :)

Rozumiem że według Ciebie wentylacja przez kominki dachowe to sprawna i dobra wentylacja... no dobrze... niech tak będzie...

profi45
22-09-2013, 10:07
Rozumiem że według Ciebie wentylacja przez kominki dachowe to sprawna i dobra wentylacja... no dobrze... niech tak będzie...
Ja tego nie powiedziałem. Ale pracujesz blisko Macierewicza i na pewno widziałeś kiedyś jakiś samolot z bliska:)

gregusjanus
22-09-2013, 14:22
Witam wszystkich
Ciężko to wszystko przerobić chodzi mi o ten wątek.
I tak
Wentylacja mechaniczna:
Ocieplenie 20 miedzy krokiew po sam szczyt + 10 cm skosy wewnątrz pomieszczenie i 20 + 10cm na suficie. Czyli trapez wewnątrz ma 30cm.
1.Czy folia może iśc tylko od wewnętrznej strony pomieszczenia i sufitu ale bez skosów nad sufitem(stryszek)?
2.Czu konieczne jest obrabianie szaletów dolny prostopadle do podłogi a górny równolegle do sufity? Jeżeli tak zrobię zmniejszę grubość ocieplenie czego nie chciałbym robić
3. Jak ocieplić okna dachowe miedzy krokwiami?
ps te dwa zdjecia szaletów to nie są moje
pozdrawiam213809213810213811

adam4321
22-09-2013, 18:55
no dobra, czy on tak zrobil bo ty nie kupiles okapnika pasa nadrynnowego, on tak zrbil bo nie zamowil okapnika. wiec albo on wyszedl na blasze do przodu albo ty :D

Ok wyglądało tak, szukaliśmy kogoś do wykonania dachu, z kilku wykonawców wybraliśmy 1, który dużo mówił jak ma być zrobione, przygotował kosztorys i wyglądało, że miał największe doświadczenie no i dodatkowo teściowie go znali. Umowa była taka, że facet wszystko kupuje zbiera rachunku, po skończeniu roboty wystawia rachunek i płace..... Niestety teraz nie wiem co robić? Tzn. nie wiem kto może wykonać taką ekspertyzę dachu? czy wykonawca się dostosuje? skoro uważa, że jest zrobione super i nie wiem czy kontynuować dalej ocieplanie domu i trochę lipę mam.

Rom-Kon
22-09-2013, 19:07
Ja tego nie powiedziałem. (...)
To czego warczysz! Do budy!

MaBa
22-09-2013, 19:19
Nie dokładnie przeczytałeś widzę ale widać że i tak łapiesz więcej niż betony forumowe
Może faktycznie nie doczytałAM, a możesz wskazać co dokładnie nie styka?
Może jeszcze da się poprawić.

adam4321
22-09-2013, 21:32
. na gębę? a wystawił rachunek bo jak nie to, tak jakby go nigdy u ciebie nie było :D.
wołaj ma poprawić a jak ma to wyglądać poproś w pracowni skąd masz projekt o szczegół wykonawczy jak nie masz go w projekcie
nie będziesz musiał mieć ekspertyz bo wystarczy wytyczna projektanta. ciekawe ile skaleczyl cie kierbud :D.

Mam umowę i niby 10 lat gwarancji. Dach nie był zrobiony w nowym domu, tylko w starym więc nie mam projektu. Chętnie bym mu powiedział, że ma poprawić ale nie mam na czym się oprzeć i dlatego szukam kogoś kto może zrobić taką ekspertyzę - gdzie z tym się zgłosić?

jaremy
22-09-2013, 23:02
Mam ocieplone poddasze i opłytowane, ale nie mam jeszcze zaciągniętego gipsu. Powiedzcie mi jednoznacznie czy gipsować całe płyty czy tylko na łączeniach i śrubach?

zeusrulez
23-09-2013, 00:08
Mam ocieplone poddasze i opłytowane, ale nie mam jeszcze zaciągniętego gipsu. Powiedzcie mi jednoznacznie czy gipsować całe płyty czy tylko na łączeniach i śrubach?

Moim zdaniem całe szpachlować.

Pozdrawiam
Z

Rom-Kon
23-09-2013, 08:14
Mam ocieplone poddasze i opłytowane, ale nie mam jeszcze zaciągniętego gipsu. Powiedzcie mi jednoznacznie czy gipsować całe płyty czy tylko na łączeniach i śrubach?

Wszystko zależy co chcesz uzyskać. Czy wystarczy Ci jakość uzyskana przy szpachlowaniu spoin czy też nie. Druga sprawa to czy dobrze się czujesz w szpachlowaniu - samo szpachlowanie spoin wymaga wysokich umiejętności. To nie jest praca "na pierwszy raz"

jaremy
23-09-2013, 10:19
dzięki Panowie. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase. Nic szpachluje po całości. Dzięki Panowie

profi45
23-09-2013, 18:41
To czego warczysz! Do budy!
Tu to zupełnie już nie wiadomo o co chodzi wodzowi:( ale ciesze się że eunuchów swoich na mnie nie nasłał:)

rafał2011
23-09-2013, 18:48
"wódz" ma eunuchów:) on sam jak eunuch!
A do tego dupowłaz!

jimhaumman
23-09-2013, 20:33
W przeciwieństwie do Ciebie. Ty znasz się (tylko teoretycznie) dobrze na profilu V... tylko na profilu V :)

Rozumiem że według Ciebie wentylacja przez kominki dachowe to sprawna i dobra wentylacja... no dobrze... niech tak będzie...

Jak pisałem wcześniej ja mam 6 takich kominków na dachu,i do nich będe podpinał wentylację z pokoji.
Według mnie lepsza tak niż żadna.Rozbudowuje dom z lat 70(poprzez nadbudowę podasza mieszkalnego).
Dekarz który krył mi dach mówił mi że on po ociepleniu domu styropianem miał problem z grzybem I pleśnią w pokojach bez wentylacji już podczas pierwszej zimy.Problem rozwiązał poprzez kominki wentylacyjne w dachu.

Rom-Kon
23-09-2013, 21:12
Jak pisałem wcześniej ja mam 6 takich kominków na dachu,i do nich będe podpinał wentylację z pokoji.
Według mnie lepsza tak niż żadna.Rozbudowuje dom z lat 70(poprzez nadbudowę podasza mieszkalnego).
Dekarz który krył mi dach mówił mi że on po ociepleniu domu styropianem miał problem z grzybem I pleśnią w pokojach bez wentylacji już podczas pierwszej zimy.Problem rozwiązał poprzez kominki wentylacyjne w dachu.
Zawsze lepsza taka niż żadna... ale przedstawiłem jakie możesz mieć problemy. To jest wybieranie mniejszego zła - ale zawsze jest to zło nawet jeśli koniecznie.

Zobacz czy jeszcze nie możesz poprowadzić kanałów do wentylacji mechanicznej.

Rom-Kon
23-09-2013, 22:13
Nawiewniki w oknach a kominki oddaj bądź na allegro :)
nawiewniki też niewiele dają... za małe przekroje. No i kwestia taka: jeśli nawieje to gdzie ma wywiać?

Sławek...
24-09-2013, 01:50
nawiewniki też niewiele dają... za małe przekroje.

a skąd taka teza? robisz kolejny fakultet tym razem z wentylacji?
to się może najpierw doucz, będzie prościej

jimhaumman
24-09-2013, 09:01
nawiewniki też niewiele dają... za małe przekroje. No i kwestia taka: jeśli nawieje to gdzie ma wywiać?

zgadzam sie z Toba.Nawiewa przez okna (mikrouchylenie) wywiewa przez kominek w dachu.
Wentylacji mechaniczna nie wchodzi w grę.
Czym najlepiej przykryć wełnę pomiędzy krokwiami na strychodachu(pomieszcznie nieogrzewane),czytając forum wiedziałem że używałeś gdzieś geowłókniny.
Czy tak geowłóknina będzie się nadawać?(100g m2)
http://allegro.pl/geowloknina-drenaz-drogi-ogrody-100g-m2-tanio-i3538833252.html
wychodzi taniej niż mebrana wysokoparoprzepuszczalna.

Sławek...
24-09-2013, 11:57
zgadzam sie z Toba.Nawiewa przez okna (mikrouchylenie) wywiewa przez kominek w dachu.


pewnie chciałbyś żeby tak to działało, niestety obawiam się, że rzeczywistość może Cię zawieść...

Rom-Kon
24-09-2013, 21:08
Ostro padające światło dzienne ,plafony, kinkiety, ścieżki led, zniszczone uszkodzone płyty, farby o dużym stopniu połysku, farby satynowe, delikatne tapety - szpachlowanie q4.
Sufity z oświetleniem wpuszczanym, wysokie szpachlowanie q3. pomieszczenia gospodarcze, kotłownie szpachlowanie q2

No i jak chce to potrafi!!!

rafał2011
24-09-2013, 22:01
No i jak chce to potrafi!!!

Siemasz eunuch:D

jimhaumman
24-09-2013, 22:05
trzeba było tak od razu, że wietrzysz i w dupie masz wentylacje i efektywność ogrzewania.
pomieszczeń nieużytkowych ba nieogrzewanych strychów tfuu dziupli :) nie ociepla się :D
Wiem że się nie ociepla ale w moim przypadku to jest to albo ocieplenie niektórych ścian wewnętrznych styropianem lub ocieplenie reszty strychodachu jakąś tanią wełną 15cm między krokwię I przykrycię tego geowłókniną.Nie wszędzie mam dane jętki,np.na klatce schodowej ich nie ma więc będe jechal z ociepleniem do samej kalenicy,tak samo mam w jednym pokoju(50/50).
Więc z dwóch opcji wolę ocieplić stychodach wełną aż do samego szczytu.Plus tego to znośne temp. w lecie na poddaszu nieużytkowym.
Co do wentylacji,to są dla powody dla których nie chcę mechanicznej.
Pierwszy nie mam w moim budżecie ekstra kilkudziesięciu tysięcy złotych!
Drugi ważniejszy.
Mieszkam w Bielsku-Białem gdzie została wybudowana noweczesna sortownia odpadów komunalnych I kompostownia(zbyt blisko miasta) koszt całej inwestycji to około 90mln zł.Problem jest taki że dociera do mnie niezły smród(przeważnie przez lato I to nocami,chociaż przez dzień też od lipca,więc dlatego nie chcę mechanicznej żeby mi ten smród zasysła do domu!
Męczące na tym forum jest szufladkowanie nowych użytkowników I ich pomysłów jako (idiotów/idiotycznych).
dobranoc

Mati i Kasia
24-09-2013, 22:15
Mam pytanie odnosnie stelaża pod boazerie czy zrobic taki sam jak pod gk??

Rom-Kon
25-09-2013, 06:35
Mam pytanie odnosnie stelaża pod boazerie czy zrobic taki sam jak pod gk??
Podobny ale na drewnie.

Rom-Kon
25-09-2013, 06:38
Siemasz eunuch:D
Słoma choćby nawet w kostkę prasowana zawsze z butów wyjdzie... No i pokazałeś klasę! Trzecią podstawówki :bye:

profi45
25-09-2013, 19:40
Słoma choćby nawet w kostkę prasowana zawsze z butów wyjdzie... No i pokazałeś klasę! Trzecią podstawówki :bye:
Ty spierdzieliłeś cały watek swoimi posranymi postami i nie dziw się ze ludzie z tobą jadą.

Uzarex
25-09-2013, 20:38
Co z wami ?
Życia szkoda !

jimhaumman
26-09-2013, 19:13
I co mam być winien tego, że za remont i rozbudowę domu zabrałeś się od dupy strony.
Aha fajnie.Wiesz co może nie odpisuj wogóle na moje posty,wogóle ich nie komentuj,bo nic nie wnosisz a I często nie wiem o co ci chodzi.

Rom-Kon
28-09-2013, 16:05
Również jestem bardzo ciekaw kto tu łączy profile cd z przyściennymi ud.
Zarówno profili głównych jak i profili nośnych nie ma całkowicie potrzeby łączyć z profilem przyściennym. Ale skoro uważa pan, że są wyjątki to spoko niech tak będzie. Dachów deskowanych w większości przypadków nie ma potrzeby dziurawić w kalenicy :D.
Jak wygląda ten magiczny łącznik krzyżowy do łączenia ze sobą profili głównych?.Czy, to tylko przejęzyczenie.
Tak się składa że nie unikam łączenia CD z UD. Łączę wszystkie profile CD które są przycięte w oknie - nie wysuną się ani nie wsuną głębiej w UD i glif mam stabilny. W dobie taśm typu Tuff Tape to nie ma znaczenia czy stelaż "sztywny czy miękki", jak robiłem spoinowanie na siatkach to uważałem na naprężenia... dziś prędzej sufit cały spadnie niż pojawi się pęknięcie na taśmie TT

A jeśli chodzi o szczypce to byłyby dobre do zabudów typu półki czy panele oświetleniowe - przy tym jest sporo "pchełkowania".

profi45
28-09-2013, 18:42
:rolleyes:215157

Rom-Kon
28-09-2013, 20:09
:rolleyes:215157Jak ktoś bardzo chce coś spierniczyć to zabronić mu nie można...

profi45
29-09-2013, 12:57
Jak ktoś bardzo chce coś spierniczyć to zabronić mu nie można...
podobno 2 lata było dobrze

Rom-Kon
29-09-2013, 13:06
podobno 2 lata było dobrze
to jeszcze oświeć nas co na tej fotce jest. czy to taśma narożnikowa się odkleiła? jaka taśma na na jakiej masie. Jaki stelaż i czy na sztywno...

okojan
29-09-2013, 14:26
Co sądzicie o takim ociepleniu, jak na rysunku?
W krokwie 15 cm profi maty, pod krokwie 10 cm super maty.Natomiast na poddaszu nie użytkowym 15 cm uni maty?
Poddasze nie uzytkowe ( nie ogrzewane) bedzie składem, składzikiem róznej masci gratów i w dłuzszym okresie czasu zbednych rzeczy ( moze kołdry, koce czyli takze materiały).
Na nie uzytkowym wykonawca proponuje dać uni mate 15 cm i na to płyte OSB - sciany. Na samej górze płyty nie doszły by na styk tylko zostanie szczelina na około 50 cm szeroka pod gąsiorami ( tam folia). Ocieplenie poddasza nie uzytkowego spowoduje ,,złamanie temp" w zimie jak i wlecie.
Uzytkowe planuje tak jak wyzej opisałem - zastanawiam sie tylko czy zamiat profi maty , nie dac 15 cm uni maty i 10 cm super maty.
Jakies sugestie?

okojan
29-09-2013, 14:35
Jeszce raz rysunek

okojan
29-09-2013, 14:41
Kolor niebieski - płyta OSB

Mati i Kasia
01-10-2013, 22:01
Witam mam pytanie mam dach bez deskowania sama membrana moje pytanie czy musi byc szczelina miedzy krokwiami przy murłacie? ocieplenie z elewacji sięga prawie do membrany jest luz jakieś 3 cm czy musze jakoś to uszczelnić.
2 pytanie odnosnie jętęk mam je wysoko i od jętek do sufitu jest potrzebne 70 cm co lepiej dać wieszaki na pręcie czy dać płytke perferowana i do tego przykrecic grzybka. co do wełny wybieram megarock 15 cm w wałku i 10 cm w poprzek.

Słodowy
03-10-2013, 01:37
Pilne pytanie... jak wykończyć krawędzie sufitu poddasza, wokół zlicowanych z GK schodów strychowych!? Mam listwy wykończeniowe LXL PVC,wymagają one jednak opuszczenia skrzyni1,5 cm poniżej powierzchni GK... Na wąskim korytarzu wygląda to dość topornie i jest dla mnie nie do zaakceptowania z przyczyn estetycznych.

Rom-Kon
03-10-2013, 22:52
Faktycznie ta ramka jest szpecaca. Płytę wyłazu licuje się z płytami G-K.Na około skrzynki płyty wykańcza się półnarożnikami ale zostawia się małą szczelinę (2-3mm) i po szlifowaniu i zagruntowaniu tą szczelinę wypełnia się akrylem z tuby.

rafał2011
11-10-2013, 18:02
Amen

gp69
12-10-2013, 18:31
Jestem w trakcie lektury 140-ej strony tego wątku. Wydawało mi się, że sporo już wiem.
Do momentu kiedy fachowiec, który właśnie mi robi "robotę gipsowo-kartonową" zadał pytanie -czy spoiny wzdłuż krótszej, niefazowanej krawędzi ma zbroić taśmą, czy nie. No bo jeśli będzie taśma, to spoiny będą nieco wychodzić poza powierzchnię płyty i będą widoczne po pomalowaniu.
Jak to się powinno zrobić ???

Grzegorz

zeusrulez
12-10-2013, 19:00
Jestem w trakcie lektury 140-ej strony tego wątku. Wydawało mi się, że sporo już wiem.
Do momentu kiedy fachowiec, który właśnie mi robi "robotę gipsowo-kartonową" zadał pytanie -czy spoiny wzdłuż krótszej, niefazowanej krawędzi ma zbroić taśmą, czy nie. No bo jeśli będzie taśma, to spoiny będą nieco wychodzić poza powierzchnię płyty i będą widoczne po pomalowaniu.
Jak to się powinno zrobić ???

Grzegorz

Pytanie pierwsze dlaczego jej nie fazuje ? hmmmm ? Oto jest najciekawsze pytanie !!
Pod krawędzią "krótszą" musi zawsze znaleźć się profil. Wówczas tą krawędź się fazuje i zbroi papierem, fizeliną, taśmami pełnymi TT.
A to czy będzie widać to zależy jakiego "zbrojenia" użyje i jak to rozszpachluje czy też najlepsze wykonanie to wyszpachlować całe płyty.
Chociaż to wszystko zależy co to za pomieszczenie.
Ciekawa wypowiedź Kolegi Flash'a
post #8801 (akurat tutaj cytowany przez Wodza)
Jeśli się zdecydujesz na rozciąganie spoin i użycie papieru to popatrz na posty rafał2011, ma też filmiki jak się rozciąga spoiny żeby nie było widać ;-)
Później możesz pokazać "fachowcowi" ;-) że idzie zrobić tak aby nic nie było widać a nie kit wciskać

rafał2011
12-10-2013, 20:33
Jestem w trakcie lektury 140-ej strony tego wątku. Wydawało mi się, że sporo już wiem.
Do momentu kiedy fachowiec, który właśnie mi robi "robotę gipsowo-kartonową" zadał pytanie -czy spoiny wzdłuż krótszej, niefazowanej krawędzi ma zbroić taśmą, czy nie. No bo jeśli będzie taśma, to spoiny będą nieco wychodzić poza powierzchnię płyty i będą widoczne po pomalowaniu.
Jak to się powinno zrobić ???

Grzegorz

Ja robię na niebieskim sheetrocku i poprzeczne spoiny szpachluję na pierwszą warstwę ok 50cm szerokości drugą 60cm i zapewniam że nic gołym okiem nie widać nawet gdy na spoinę świeci słońce, ostatnio nawet robiłem spoiny oryginalne na raz i wyszło idealnie.

rafał2011
12-10-2013, 20:49
Pytanie pierwsze dlaczego jej nie fazuje ? hmmmm ? Oto jest najciekawsze pytanie !!
Pod krawędzią "krótszą" musi zawsze znaleźć się profil. Wówczas tą krawędź się fazuje i zbroi papierem, fizeliną, taśmami pełnymi TT.


Ja tego nie robię ponieważ przy taśmach fazowanie w "Vke" nie jest wymagane.

rafał2011
12-10-2013, 21:30
Poza tematem, wiecie jak jest "cipka" po japońsku?

gp69
12-10-2013, 22:03
Ja robię na niebieskim sheetrocku i poprzeczne spoiny szpachluję na pierwszą warstwę ok 50cm szerokości drugą 60cm.

Bez taśmy ???

rafał2011
12-10-2013, 22:09
Bez taśmy ???

Z taśmą papierową sheetrock, wklejaną na zielony a wykańczany niebieskim

gp69
12-10-2013, 22:14
Z taśmą papierową sheetrock, wklejaną na zielony a wykańczany niebieskim

Dziękuje za info :-)

Rom-Kon
13-10-2013, 09:17
Ja tego nie robię ponieważ przy taśmach fazowanie w "Vke" nie jest wymagane.Zauważ że przy spoinówkach Vario i Uniflot w instrukcji jest że można bez taśmowo (jednak nie radzę tego robić bo to tylko na stabilnych podłożach! A nie na poddaszach!) A przy multifinishu to nawet każą nakleić siatki(!) i w jednym przebiegu szpachlować całościowo. Na taką technologię to nawet doradca-instruktor Rigipsa kręcił znacząco głową... więc nie wierzmy we wszystko bezkrytycznie... czasami lepiej zastosować ten czy inny niby zbędny element jako nasz "dupochron".

Nie robisz "frezów" bo czym niby chciałbyś je wypełnić? Masami gotowymi z wiaderka? Na ile razy nakładana? Jak długo to by schło? ;)

Rom-Kon
13-10-2013, 09:27
Jestem w trakcie lektury 140-ej strony tego wątku. Wydawało mi się, że sporo już wiem.
Do momentu kiedy fachowiec, który właśnie mi robi "robotę gipsowo-kartonową" zadał pytanie -czy spoiny wzdłuż krótszej, niefazowanej krawędzi ma zbroić taśmą, czy nie. No bo jeśli będzie taśma, to spoiny będą nieco wychodzić poza powierzchnię płyty i będą widoczne po pomalowaniu.
Jak to się powinno zrobić ???

Grzegorz
Sorry Kolego ale jeśli "pan od robót gipsowo-kartonowych" zadał takie pytanie to raczej nie można go nazywać fachowcem... pozostańmy przy "pan od robót gipsowo-kartonowych" ;)

zeusrulez
13-10-2013, 10:59
Ja tego nie robię ponieważ przy taśmach fazowanie w "Vke" nie jest wymagane.

Szkoła chyba z GB ?? Tylko zastanawiam się dlaczego wiodący producenci na wyspach mają swoje zamienniki typu Vario czy Uniflott
A jednak nigdy nie widziałem, żeby fazowali te płyty. Hmmm o to jest pytanie ? Dlaczego u nas wszędzie jest o fazowaniu a u nich nie ....

http://www.gyproc.ie/index.php/products/accessories/gyproc-jointing-materials/174 - > Gyproc Joint Filler
http://www.knauf.ie/product-range-overview/drywall-accessories/jointing/knauf-joint-filler

gp69
13-10-2013, 19:51
Sorry Kolego ale jeśli "pan od robót gipsowo-kartonowych" zadał takie pytanie to raczej nie można go nazywać fachowcem... pozostańmy przy "pan od robót gipsowo-kartonowych" ;)
Na jego usprawiedliwienie dodam, że na razie robi sufit podwieszany, na parterze, gdzie konstrukcja jest bardziej stabilna.

zeusrulez
13-10-2013, 19:59
po przeczytaniu całego wątku, jak przejdzie na poddasze to chyba Ty będziesz go uczył ;-)

Uzarex
14-10-2013, 09:37
po przeczytaniu całego wątku, jak przejdzie na poddasze to chyba Ty będziesz go uczył ;-)
Z pewnością :cool:

Rom-Kon
14-10-2013, 09:42
Szkoła chyba z GB ?? Tylko zastanawiam się dlaczego wiodący producenci na wyspach mają swoje zamienniki typu Vario czy Uniflott
A jednak nigdy nie widziałem, żeby fazowali te płyty. Hmmm o to jest pytanie ? Dlaczego u nas wszędzie jest o fazowaniu a u nich nie ....

http://www.gyproc.ie/index.php/products/accessories/gyproc-jointing-materials/174 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.gyproc.ie%2Fin dex.php%2Fproducts%2Faccessories%2Fgyproc-jointing-materials%2F174) - > Gyproc Joint Filler
http://www.knauf.ie/product-range-overview/drywall-accessories/jointing/knauf-joint-filler (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.knauf.ie%2Fpro duct-range-overview%2Fdrywall-accessories%2Fjointing%2Fknauf-joint-filler)
...pozostałość po czasach gdy nie mieliśmy dostępu do profesjonalnych spoinówek? Gdy robiło się na profilach wzdłużnie do płyt i krawędź cięta nie była podparta profilami? A może to nasz lokalny folklor? Dawniej przy ścianie też się wycinało fazkę (zalecenie Nidy).

bimber_2
14-10-2013, 13:57
Witam serdecznie,
podjalem sie samodzielnego ocieplenia poddasza, dzieki innymi poprzez lekture owego watku.
Zderzylem sie ostatnio z problemem sufitu podwieszanego w lazience na poddaszu uzytkowym , gdzie mam do czynienia z narozem dachu.
Nie mam pomyslu , oprocz wieszakow noniuszowych podwieszonych pod krokwie jako rozwiazanie problemu.
Prosilbym o porade doswiadcyonzch kolegow o podzielenie sie wiedza i sugestie odnosnie rozwiazania.

rafał2011
14-10-2013, 18:32
Zauważ że przy spoinówkach Vario i Uniflot w instrukcji jest że można bez taśmowo (jednak nie radzę tego robić bo to tylko na stabilnych podłożach! A nie na poddaszach!) A przy multifinishu to nawet każą nakleić siatki(!) i w jednym przebiegu szpachlować całościowo. Na taką technologię to nawet doradca-instruktor Rigipsa kręcił znacząco głową... więc nie wierzmy we wszystko bezkrytycznie... czasami lepiej zastosować ten czy inny niby zbędny element jako nasz "dupochron".

Nie robisz "frezów" bo czym niby chciałbyś je wypełnić? Masami gotowymi z wiaderka? Na ile razy nakładana? Jak długo to by schło? ;)


Niech piszą co chcą na workach ,wiaderkach itp, to że nie jest wymagane to jest moje doświadczenie.

marmur7
17-10-2013, 11:27
A ja skorzystałem z sugestii (prawdopodobnie) A Wilhelmiego, który kiedyś podsunął pomysł na solidne zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej. U mnie wygląda to tak jak na poniższych zdjęciach. Konstrukcja z siatki jest sztywna, dzieki czemu później łatwiej się układa wełnę ( w moim przypadku isover 0,035). Dla fachowców to pewnie nic nowego, ale dla inwestorów, którzy starają się sami ocieplać poddasze, rozwiązanie godne uwagi.
Pozdrawiam
https://lh6.googleusercontent.com/-KVjDXhvMEWU/Ul73-I39o9I/AAAAAAAAKiI/LPMCQqBkHik/w586-h828-no/IMG_4397.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-WdipZLvhLCI/Ul739BIjsPI/AAAAAAAAKic/mtMb5Jb2EsM/w900-h600-no/IMG_4401.jpg

EWBUD
17-10-2013, 11:52
Sorry Kolego ale jeśli "pan od robót gipsowo-kartonowych" zadał takie pytanie to raczej nie można go nazywać fachowcem... pozostańmy przy "pan od robót gipsowo-kartonowych" ;)
Dobre,
"pan od robót gipsowo-kartonowych" :)

plusfoto
17-10-2013, 12:20
A ja skorzystałem z sugestii (prawdopodobnie) A Wilhelmiego, który kiedyś podsunął pomysł na solidne zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej. U mnie wygląda to tak jak na poniższych zdjęciach. Konstrukcja z siatki jest sztywna, dzieki czemu później łatwiej się układa wełnę ( w moim przypadku isover 0,035). Dla fachowców to pewnie nic nowego, ale dla inwestorów, którzy starają się sami ocieplać poddasze, rozwiązanie godne uwagi.
Pozdrawiam
https://lh6.googleusercontent.com/-KVjDXhvMEWU/Ul73-I39o9I/AAAAAAAAKiI/LPMCQqBkHik/w586-h828-no/IMG_4397.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-WdipZLvhLCI/Ul739BIjsPI/AAAAAAAAKic/mtMb5Jb2EsM/w900-h600-no/IMG_4401.jpg
Nie wiem czemu ale zdjęć nie widzę. Pomijając ten fakt to bardzo dobre rozwiązanie i takie samo mam zamiar zrobić u siebie choć jeszcze nie wiem czy będę ocieplał wełną czy pianą.

Rom-Kon
17-10-2013, 15:14
Nie wiem czemu ale zdjęć nie widzę. Pomijając ten fakt to bardzo dobre rozwiązanie i takie samo mam zamiar zrobić u siebie choć jeszcze nie wiem czy będę ocieplał wełną czy pianą.
fotki widzę... nawet przy takim jak mam transferze...

Rozwiązanie dobre ale niestety nie tanie i chyba bardziej pracochłonne od sznurkowania... chociaż może nawet nie... ale na pewno palce mniej bolą ;)

rafał2011
17-10-2013, 19:22
A ja skorzystałem z sugestii (prawdopodobnie) A Wilhelmiego, który kiedyś podsunął pomysł na solidne zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej. U mnie wygląda to tak jak na poniższych zdjęciach. Konstrukcja z siatki jest sztywna, dzieki czemu później łatwiej się układa wełnę ( w moim przypadku isover 0,035). Dla fachowców to pewnie nic nowego, ale dla inwestorów, którzy starają się sami ocieplać poddasze, rozwiązanie godne uwagi.
Pozdrawiam
https://lh6.googleusercontent.com/-KVjDXhvMEWU/Ul73-I39o9I/AAAAAAAAKiI/LPMCQqBkHik/w586-h828-no/IMG_4397.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-WdipZLvhLCI/Ul739BIjsPI/AAAAAAAAKic/mtMb5Jb2EsM/w900-h600-no/IMG_4401.jpg

dobre rozwiązanie i bardzo dobre wykonanie (ocieplenie wełną)

marmur7
17-10-2013, 19:37
Fotki są też w moim dzienniku budowy, jakby co.
Co do ceny - najtańszy jest sam sznurek, to oczywiste. Listwy nabijałbym i tak, niezaleznie czy użyłbym sznurka czy siatki. A listwy to najdroższy element układanki. Z tym, że ja uzyłem listew suchych, czterostronnie struganych a można spokojnie dostać taniej łaty podboazeryjne. Jeszcze tańsze byłoby użycie pasków styropianu. Sam nie chciałem tego rozwiązania bo wiem z doświadczenia, że na styku drewna i styropianu wystarczy najmniejsza ilość wilgoci i kożuch pleśni gotowy.
Czy bardziej pracochłonne ? - w moim przypadku mocowanie siatki szło mi trzy razy szybciej niż sznurka , ale ja jestem amator :)

marmur7
17-10-2013, 19:40
dobre rozwiązanie i bardzo dobre wykonanie (ocieplenie wełną)

Rafał - przyznam, że zdjęcia Twojego autorstwa wrzucone kilka stron wstecz były dla mnie wzorem jak powinno się ułożyć wełnę. Bo czasem aż strach się bać.... ;)

Akrimka
18-10-2013, 08:49
Ułożenie samej wełny niestety zależy od jej gatunku, ten twój Isover wyglada na taki dość sztrywny, nie kudłacący się. Ja miałem Rockwolla 0.039 i nie układał się tak "gładko" mimo szczerych chęci.

maly_man
18-10-2013, 16:12
Rom-Kon: w jaki sposób powinienem zrobić otwory w sufitach na przewody oświetleniowe i lampy?
Mam już sufity pokręcone, poszpachlowane i wyszlifowane. No i wypadałoby jakieś lampy powiesić. Żeby lampa była na środku pomieszczenia to należałoby otwór wywiercić od strony pomieszczenia? Ale skąd wiem czy nie trafię w profil? Nie wiem czy nie zawaliłem i czy nie powinienem o tym pomyśleć przed kręceniem płyty :)
I jak się montuje lampy? Mogę bezpośrednio do płyty, czy zastosować takie plastkowe ślimaki wkręcane do płyt a do tego dopiero wkręt?
Ufff...
Muszę wrzucić fotki z mojego poddasza żebyś ocenił. A może lepiej nie? Będę zdrowszy jak będę nieświadomy :)

Uzarex
19-10-2013, 15:04
Do mocowania sufitowego lamp "natynkowych" użyj kołków molly.
I oczywiście zakup lub pożycz nitownice , pistolet do montażu tych kołków :)

Quest84
21-10-2013, 12:37
Widziałem, że ktoś z Was stosował geowłókninę na poddaszu użytkowym.. chodzi o to, że wełnę mam ładnie posznurowaną, ale wiadomo, że czasami zdarza się zahaczyć a to ręką, a to długim nieporęcznym przedmiotem, który wnoszę na strych - no i wełna sypię się na podłogę. Chciałbym to zabezpieczyć (odseparować) i myślę nad geowłókniną. Jaka gramatura i ewentualna firma jest sprawdzona?

pedronx
21-10-2013, 13:04
Hej,
Fajny patent z tą sitaką.
U mnie trochę inna sytuacja, bo chcę sypnąć ekofibrem bezpośrednio na płyty (pełne piętro, bez poddasza - cholera do dziś nie wiem jak to napisać, żeby każdy zrozumiał - może tak: nie mam skosów)
i boję się obciążać bezpośrednio płyty (choć mam te trwardsze, ogniowe Rigipsa + stelaż na esach) - ale i tak się bojam.
Pomyślałem, żeby między belki dać sznurek i na to sypnąć. Wiadomo, część granulatu i tak siądzie na płycie, ale myślę, że ze względu na jego strukturę większa część siądzie na sznurkach. Grubość 50cm czyli ok 16kg.
Co sądzicie?

ps. Jestem już po kartonach i część poddasza zrobiłem na taśmach shitroka - połowę musiałem zerwać - aczkolwiek zaznaczam że specem nie jestem. Reszta chałupy na Tuff Tape - marzenie - warte każdych pieniędzy. Polecam amatorom :)
Pozdro

Akrimka
21-10-2013, 15:02
Rom-Kon: w jaki sposób powinienem zrobić otwory w sufitach na przewody oświetleniowe i lampy?
Mam już sufity pokręcone, poszpachlowane i wyszlifowane. No i wypadałoby jakieś lampy powiesić.

Ja zrobiłem w momencie krecenia płyt, podklładałem kawałek deski nie za gruby z 1,5 2cm długi na 30cm, szeroki 10-12cm co tam miałem pod ręką, wierciłem w niej otwór nadziewałem kabel i ta deska jest nad płytą przyciśnięta do folii paroizolacyjnej. Została złapana wkrętami do płyty. Jak wieszałem lampy to własnie w deskę wkręciłem haczyk metalowy w drewno i po kłopocie a jest wzmocnione, i żadnych kołków do regipsów nie musiałem dawać.

pedronx
21-10-2013, 20:25
to będzie 3x za dużo tfuu ciężko :P
A skąd te dane. W specce piszą, że przy moim rozstawie 50x40cm główny i 50x50 nośny i przy esach ciężar konrstrukcji może wynosić do 50kg


co... moczyłeś je wodą czy gips się ulewał :D
moczyłem...

Rom-Kon
21-10-2013, 21:12
(...)

co... moczyłeś je wodą czy gips się ulewał :D


(...)


moczyłem...
Czyli dokładnie tak jak Flash prezentował w swoim filmiku... ;)

A ja sądzę że gips się nie ulewał a wręcz przeciwnie - był za "suchy"
Idealna konsystencja do taśm (papierowych czy TT) to masełko dobre do smarowania chleba. Spod taśmy ma dać się wycisnąć bez dużego nacisku szpachelki na taśmę.

Rom-Kon
21-10-2013, 21:18
Ja zrobiłem w momencie krecenia płyt, podklładałem kawałek deski nie za gruby z 1,5 2cm długi na 30cm, szeroki 10-12cm co tam miałem pod ręką, wierciłem w niej otwór nadziewałem kabel i ta deska jest nad płytą przyciśnięta do folii paroizolacyjnej. Została złapana wkrętami do płyty. Jak wieszałem lampy to własnie w deskę wkręciłem haczyk metalowy w drewno i po kłopocie a jest wzmocnione, i żadnych kołków do regipsów nie musiałem dawać.

Dobry - podobny sposób to wstawić deskę "szalówkę" czyli o gr. 25mm. Z boków profili CD przykręcamy na pchełki profile UD a w nie wsuwamy przycięty kawałek deski. "Szalówka" (od szalunków czyli deska szalunkowa) pasuje grubością w UDeka. Tak samo można wstawić deski (pionowo w dolny i górny UDek) pod kaloryfer na ściance kolankowej. Wieszaki kaloryfera przykręcamy przez płytę do deski.

Rom-Kon
21-10-2013, 21:22
Hej,
Fajny patent z tą siatką.
(...)
Ćwiczyłem już to - bez podkładek siatka się "zapada" do deski a i z boków krokwi ciężko zszywaczem przymocować. Ogólnie uważam że to przerost formy nad treścią. Ale kto bogatemu zabroni...

Rom-Kon
21-10-2013, 21:25
to używajcie zawiesi do pustych przestrzeni . K, KD, KDH, KDR, KM
czyli w wolnym tłumaczeniu: są kołki do płyt takie które rozpierają nad płytą poziomą beleczkę tak jak kotwica.

Rom-Kon
21-10-2013, 21:32
I oczywiście zakup lub pożycz nitownice , pistolet do montażu tych kołków :)
Pojedyncze sztuki kołków MOLLY można rozeprzeć w płycie bez pistoletu. Wystarczy dobrze docisnąć kołnież kołka np. śrubokrętem i drugim wkręcać śrubę. Parasolka się rozłoży. Przy haczykach jest jeszcze lepiej. Ale my nie mamy czasu na zabawę więc używamy pistoletów.

...a usuwa się taki kołek w ten sposób: wykręcamy śróbkę-haczyk i przewiercamy wiertłem do metalu np. ø8. Odpadnie podkładka a resztę kołka wciskamy pod płytę. dziurkę szpachlujemy.

marmur7
21-10-2013, 22:37
Ćwiczyłem już to - bez podkładek siatka się "zapada" do deski a i z boków krokwi ciężko zszywaczem przymocować. Ogólnie uważam że to przerost formy nad treścią. Ale kto bogatemu zabroni...

Sądzę, że sznurek zapada się bardziej. Być może to jednak kwestia wprawy, a ja takiej nie mam. Patent z siatką skierowany jest do takich jak ja, czyli amatorów, którzy chcą mieć dobrze zabezpieczoną szczelinę wentylacyjną. Po wykonaniu połowy ocieplenia mogłem już stosować dwie, zamiast trzech listew. Dostałem też listwy nieheblowane, znacznie tańsze. Przy sprawnym operowaniu takerem nie ma żadnego problemu z mocowaniem siatki do boku krokwi.
Jesli jutro znajdę chwilę czasu , wrzucę zdjęcia z ( nadal) amatorskim pomysłem jak ułatwić sobie pracę ze sznurkiem i takerem. Pzdr

Rom-Kon
22-10-2013, 09:06
Łączna masa :-). Kto ci kazał moczyc? A wiem!, i namoczone chować do reklamówki :-)A może obejrzał Twój film YT w którym to wsadziłeś taśmę do wiaderka z wodą? Oj starzejesz się... pamięć już nie ta :D

A może odpowiesz dlaczego mi jakoś się nic nie odparza... nie spada ze ściany... pęknięć niema nawet jak popełnię takie "przestępstwo" jak zabudowa płatwi bez stelaża czyli bezpośrednio płyta do drewna... magik jakiś jestem czy co?

Sławek...
22-10-2013, 11:24
magik jakiś jestem czy co?

tak... jesteś magik, jesteś wielki, jesteś wyrocznią....
już Ci lepiej?

widzę, że pamiętasz czyjeś słowa wypowiedziane kiedyś tam a zapominasz o swoich, deklarowałeś że zaczniesz pracować legalnie jak inne firmy i co?

Quest84
22-10-2013, 12:28
używam delta fol pvg lub reflex. u ciebie jak kojaze to raczej parametrami sos z tego drugiego.

Z tego co sprawdzałem Delta FOL PVG to paroprzepuszczalna, z kolei REFLEX paroizolacyjna.
Ja mam na dachu coś takiego:
http://www.kloeber.pl/products.php?products_id=79
Mnie chodzi o to aby wełna była wentylowana a włóknina ma za zadanie ja uchronić przed ewentualnym kruszeniem. Folie, które mi zaproponowałeś a raczej drugą mogłbym zastosować na poddaszu użytkowym gdzie mam pokoje, a nie na nieogrzewanym stryszku tym bardziej, że podłoga tego stryszku to od góry ( płyta OSB 22mm, wełna ISOVER lambda 0,039 25cm, folia paroizolacyjna, płyta G-K).
Nie wiem może się mylę, ale chyba nie powinno się stosować folii w moim przypadku bo wtedy "zamykam" wełnę ( ta która jest w podłodze strychu) pomiędzy dwoma foliami.

Rom-Kon
22-10-2013, 14:24
Montaż płyt do drewna to, przestępstwo?
Nic nie wiem o pokazywaniu. Ale pamiętam moczenie i worek:-)
Więc. Nie imputuj proszę.
raczej nie powinno się "obijać" słupów czy płatwi płytą - na takie coś gwarancji nie daję ale bywało że innego wyjścia nie było i wtedy popełniało się takie coś.

jeśli chodzi o filmik to pamietam że wstawił go na YT Twój Inwestor z podpisem "dobra robota' na którym byłeś Ty we własnej osobie jak pokazywałeś spoinowanie na taśmach papierowych... i po docięciu taśmy wsadziłeś ją do wiaderka z wodą.

Imputuję... trudne słowo. Sprawdź może jeszcze znaczenie słowa HIPOKRYTA!

Akrimka
22-10-2013, 14:44
Ja tam zwykłe papierowe taśmy moczyłem... zanurzająć w wodzie i odciagajac nadmiar przez palce. I nic się nie stało... jak całym poddaszu poprawiłem z 60cm to wszytko. Pięknie się trzyma, ale to chyba dlatego że robione 3 lata po ułożeniu dachy i zdązyło się ułożyć.

rafał2011
22-10-2013, 20:38
A może obejrzał Twój film YT w którym to wsadziłeś taśmę do wiaderka z wodą? Oj starzejesz się... pamięć już nie ta :D

A może odpowiesz dlaczego mi jakoś się nic nie odparza... nie spada ze ściany... pęknięć niema nawet jak popełnię takie "przestępstwo" jak zabudowa płatwi bez stelaża czyli bezpośrednio płyta do drewna... magik jakiś jestem czy co?


Pewnie niedługo zaczniesz stosować taśmy medium lud original zamiast midflexa? z siatek na rzecz taśm już zrezygnowałeś! :D

Rom-Kon
22-10-2013, 22:30
Pewnie niedługo zaczniesz stosować taśmy medium lud original zamiast midflexa? z siatek na rzecz taśm już zrezygnowałeś! :DOczywiście że zrezygnowałem! A co do midflexa to zastanawiam się nad unobeatem - najgrubsza z nich wszystkich. Trzeba kiedyś wypróbować.

zeusrulez
23-10-2013, 14:11
Koledzy.
Polecicie sensowne oświetlenie do takiego pomieszczania ?
Jakiś konkretny model, czy tylko zostaną oczka ?
Nie da rady montować punktów w ścianie po lewej bo są meble do samego sufitu

220147

rafał2011
23-10-2013, 20:40
Oczywiście że zrezygnowałem!

Widać dwie siatki nie dały rady.




A co do midflexa to zastanawiam się nad unobeatem - najgrubsza z nich wszystkich. Trzeba kiedyś wypróbować.

To w takim razie któryś z nas się nie zna na taśmach , ja obecnie planuję midflexa (używam do narożnik zewnętrzny - góra/dół glif okna połaciowego) zamienić na coś cieńszego.

rafał2011
23-10-2013, 21:21
Pokaż mi swoje spoiny a powiem kim jesteś:D
220273

220274

Rom-Kon
23-10-2013, 22:00
Pokaż mi swoje spoiny a powiem kim jesteś:D
220273

220274Tylko że Twoja fotka to efekt końcowy a moja przed ostatecznym całościowym szpachlowaniem :D

rafał2011
23-10-2013, 22:05
Rom, wiesz dokładnie co robi świstak:D

Rom-Kon
23-10-2013, 22:07
Używałem dośc dawno i tyle, że jest on do rogów zewnętrznych więc nie jest tak uniwersalny jak bandaż MidFlexZ tego co wiem to też jest do wewnętrznych. Ma spore otwory "kotwiące", jest szeroka i gruba a przez to po zgięciu powinna być sztywna. Ale czy sztywniejsza od midflexa? na pewno lepsza bo to nie papier z wkładkami tylko ciągła taśma plastikowa.

pedronx
24-10-2013, 07:50
Fkash, cokdo wagi konstrukcji to ile wg Ciebie waży 1m2 konstrujcji płyta + gk?
Wg rigipsa plyta wazy 9, 3kg/m2. Stelaz oceniam na max 2kg. Szpachle na max 2kg. W sumie mamy ok 14 kg. To wg mnie mam jeszcze 20kg zapasu.
Pozdro

Rom-Kon
24-10-2013, 09:04
Rom-Kon, te dwie fotki twoja wyżej i Rafała niżej obrazują dokładnie zakończenie tego samego etapu.
Obie powierzchnie są do pełnego szpachlowania. Tyle, że twoja bardziej do tynkowania.
A mi się wydaje ze fotka Rafała to poddasze w pełni wykończone, parokrotnie szpachlowane spoiny, już po szlifowaniu. A moje w stanie surowym, jednokrotnie zaciągnięte spoiny no i dodatkowo kontrast na zielonej płycie :D jak już porównywać to gotowe produkty! Produkty na tym samym etapie produkcji! No trzeba pochwalić za wzorową manipulację :D Proponuję przekwalifikować się na prezentera cudownych garnków, pościeli z wełny albo filtrów do wody! Predyspozycje już macie!

...no i podziwiam zacięcie z jakim przeglądacie moje fotki - z lupą czy z powiększeniem 1000%? Nie macie już co robić czy co? Ja na takie głupoty nie mam czasu ani ochoty - szkoda życia. No ale jak macie takie a nie inne przyjemności z tego to nie zabraniam. Zboczenia bywają różne a zawsze można załapać się na pracę w jakiejś komisji! Najlepiej śledczej! :D :D :D

Rom-Kon
24-10-2013, 09:19
Nie to, jest narożnik zewnętrzny i wypada o wiele gorzej niż narożnik aluminiowy.
Wierzę w ciebie dasz radę stosować go odwrotnie.
I dlatego do nowinek technicznych (no nie taka nowość ale mało popularne) nie podchodzę z nabożnym uniesieniem i nie łykam marketingu jak żaba błoto tylko podchodzę raczej jak pies do jeża... z dystansem.

A tak na marginesie wytłumacz może jedno. Unobeat jest taśmą płaską do zagięcia - TT, orginal i medium też. Te wszystkie różnią się tylko grubością. Wszystkie te taśmy można wklejać w narożniki wewnętrzne... ale uno już nie? A bo to czemu? W centerflexie nawet polecają zamiast midflexa! Hmm... ciekawe... Ja przy uno obawiam się tylko mniejszej sztywności w stosunku do midflexa. Zaletą uno jest to że to taśma pełna z plastiku i tańsza od midflexa że o rigipsowej nie wspomnę.

Akrimka
24-10-2013, 09:31
A mi się wydaje ze fotka Rafała to poddasze w pełni wykończone, parokrotnie szpachlowane spoiny, już po szlifowaniu. A moje w stanie surowym, jednokrotnie zaciągnięte spoiny no i dodatkowo kontrast na zielonej płycie :D :D :D
NO bo tak jest.... i to celowo. Wg mnie powinno być pokazane jak to jest po malowaniu i jak słońce przyświeci po ścianie:)

Rom-Kon
24-10-2013, 18:07
Nie ma to jak żółtodziób zabiera głos.
Oba efekty widoczne na fotkach to szpachlowanie w klasie q2 (sufit romkona). jak by wyglądały gdyby romkon przeszlifował spoiny i pomalował? romkona gorzej ze względu na rodzaj użytego produktu.

Q2? Tak! Q2 u Rafała! U mnie Q1 bo to są zaciągniete tylko spoiny Vario. TO JEST SPOINOWANE NA RAZ! JAKIE Q2!!! Po szpachlowaniu całościowym to będzie co najmniej Q3 jeśli nie Q4*! A Rafała już pozostanie Q2!

* pełne Q4 czyli lusterko uzyskiwałem szpachlując Multifinishem!

rafał2011
24-10-2013, 19:10
A mi się wydaje ze fotka Rafała to poddasze w pełni wykończone, parokrotnie szpachlowane spoiny, już po szlifowaniu.

Mówiłem o poddaszu na którym szpachlowałem na jeden raz - to właśnie te!

A to fotka z etapu jak Twój:

220455

220457


NO bo tak jest.... i to celowo. Wg mnie powinno być pokazane jak to jest po malowaniu i jak słońce przyświeci po ścianie

Inwestor ma mnie zaprosić na wódkę, zrobię właśnie takie fotki.

rafał2011
24-10-2013, 19:32
Q2? Tak! Q2 u Rafała! U mnie Q1 bo to są zaciągniete tylko spoiny Vario. TO JEST SPOINOWANE NA RAZ! JAKIE Q2!!! Po szpachlowaniu całościowym to będzie co najmniej Q3 jeśli nie Q4*! A Rafała już pozostanie Q2!

* pełne Q4 czyli lusterko uzyskiwałem szpachlując Multifinishem!


Niestety ale Q1 ale pewnie po malowaniu dorówna Twojemu Q3 :D
...co by było jak bym szpachlował po całości :lol2: