PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Bold
02-01-2009, 16:17
ja dawałem najpierw frezowaną płytę osb 25 mm i do niej przykręcałem całą konstrukcję ścianek, jeszcze dawałem pomiędzy legary a osb taśmę akustyczną i dodatkowo drugi raz pod profile ścianek

aLien01
02-01-2009, 16:44
Witam

Ja mam do was pytanie z innej beczki jak obliczyć ile mam m2 do ocieplenia. Dach ma 232m pow. i wiadomo, że część wystaje poza obrys budynku. Potrzebuje wiedzieć mniej więcej ile jest. W zestawieniu na stronie jest napisane: Płyty z wełny mineralnej - poddasza 200mm 146,597m2 ale wydaje mi się coś za mało.


http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_w_rododendronach_6_/m46a5e795f1323

brachol
02-01-2009, 18:30
Witam

Ja mam do was pytanie z innej beczki jak obliczyć ile mam m2 do ocieplenia. Dach ma 232m pow. i wiadomo, że część wystaje poza obrys budynku. Potrzebuje wiedzieć mniej więcej ile jest. W zestawieniu na stronie jest napisane: Płyty z wełny mineralnej - poddasza 200mm 146,597m2 ale wydaje mi się coś za mało.


http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_w_rododendronach_6_/m46a5e795f1323
odejmij to co wystaje i bedzie git
albo policz to co masz wewnatrz budynku dzielac powierzchnie na jakies sensowne figury geometryczne ktorych pola powierzchni latwo policzyc

mekej
02-01-2009, 18:48
Mam problem czym wykończyć skosy na szczytach strychu, na podłogę chcę dać płyty OSB, a na skosy mam dylemat: OSB, panele PCV czy panele MDF. Ten strych nie będzie ogrzewany i obawiam się ewentualnej wilgoci lub co gorsza grzyba. Czy ktoś ma podobne wykończenie i mógłby pomóc mi wybrać odpowiedni materiał?

TMK
02-01-2009, 21:09
Dziś prawie skończyłem ocieplać piętro domu i od jutra startujemy w górę na stryszku. Szybkie i ważne pytanie - jak ocieplać nad kalenicą? Dociągnąć z obydwóch stron wełnę aż się połączą czy zostawić mały "kanał wentylacyjny" nad belką?

Aga_I_Przemek_WCH
03-01-2009, 17:56
Witam,

Drodzy Państwo ocieplenie poddasza chciałbym przełożyć na przyszłość (za mału budżet na całą budowę), ale nie chciałbym stracić za dużo ciepła i chciałbym na płytach tworzących sufit poddasza użytkowego poukładać wełnę izolacyjną. Jaką w takim przypadku tu zastosować? Przyznam, że mało aktualnie posiadam na ten temat wiedzy.

Dzięki za podpowiedź.

Przemek

listek
05-01-2009, 22:22
Witam.
Szybkie pytanie.
Jak temperatura może występować w lecie pod blachodachówką?

Dlaczego pytam.
Zastanawiam się nad ociepleniem poddasza styropianem (membrana wyskokoparoprzepuszczalna, krokwie 14, styropian 2x12cm). Czy nie będzie za wysokiej temperatury, która mogłaby niekorzystnie wpłynąc na styropian?

Dziekuję za odp.

PS jeszcze nie wiem czy sie zdecyduję na styropian.

listek
06-01-2009, 10:53
hmm bedzie chyba z 60-70 stopni celsjusz.

w sasidujacych ze soba blokach z wielkiej plyty postawionych w 80 roku zastosowano jako dylatacje styropian 12cm, w 2003/4 roku gdy juz styropianu nie bylo (pewnie ktos/cos ukradlo, mialo bardzo dlugie rece ok. 6-7m) cala szczeline zasypano granulatem z welny.

Podobno nie może by powyżej 80 stopnie (dlatego się zastanawiam jak moze byc temp).
Może styropian "rozpuściły" jakies opary? Może przykleili na lepiku?

pam
06-01-2009, 11:42
hmm bedzie chyba z 60-70 stopni celsjusz.

w sasidujacych ze soba blokach z wielkiej plyty postawionych w 80 roku zastosowano jako dylatacje styropian 12cm, w 2003/4 roku gdy juz styropianu nie bylo (pewnie ktos/cos ukradlo, mialo bardzo dlugie rece ok. 6-7m) cala szczeline zasypano granulatem z welny.

Podobno nie może by powyżej 80 stopnie (dlatego się zastanawiam jak moze byc temp).
Może styropian "rozpuściły" jakies opary? Może przykleili na lepiku?

Popatrz sobie np. na jakiś kolornik tynków cienkowarstwowych. Często jest tam inf. że jak jest kolor ciemny, nasycony powyżej jakiejś wartości, to nie zaleca się kłaść na styropian. Pewnie ze względu na nagrzewanie. A na dachu tym bardziej.

danutka66
13-01-2009, 10:35
Ja mam do was pytanko w sprawie ocieplenia stropu.Niestety mam stary dach i póki co musi przez jakiś czas tak być.Niestety przez ten dach lubi czasem wpaść śnieg haha..w jaki sposób mogę wobec tego ocieplić strop na strychu by mu woda nie zaszkodziła?

seblo
27-01-2009, 14:14
Witam,
kupiłem dzisiaj profile Rigips ULTRASTIL (z blachy ryflowanej 0,6), na razie do jednego pomieszczenia. Profile te faktycznie są sztywniejsze od tradycyjnych, ale przy dł. 3m około 2-3zł droższe niż te gładkie. Moje pytanie do was, szczególnie do wykonawców:

Czy koszt profili większy w takim przypadku o około 15% jest waszym zdaniem warty poniesienia. Dodam, że pomieszczenia są tradycyjnej wielkości (nie jakieś przesadnie duże, które wymagałyby może sztywniejszej konstrykcji stelaża).

Z góry dziękuje za wypowiedzi.

Bliżniątrodzice
27-01-2009, 22:31
witam, jako inwestor-totalny laik mam proste pewnie dla znawców i oczywiste pytanie...na które jednak bardzo proszę o prostą ;) odpowiedź
Budowę mamy na etapie wykonanego ocieplenia budynku z zewnątrz, obecnie kładą się tynki cem-wap, a wykonawca chce zaraz po nich ułożyć ocieplenie poddasza wełną i folia, czy to prawidłowa kolejność (czyli mokre tynki i dojdzie jeszcze wykonanie wylewek) czy nie zaszkodzi to ułożonej wełnie w żaden sposób? martwię się bym nie zniosła to kwitnącego grzyba w nowym domu :evil:

pam
27-01-2009, 23:58
Witam,
kupiłem dzisiaj profile Rigips ULTRASTIL (z blachy ryflowanej 0,6), na razie do jednego pomieszczenia. Profile te faktycznie są sztywniejsze od tradycyjnych, ale przy dł. 3m około 2-3zł droższe niż te gładkie. Moje pytanie do was, szczególnie do wykonawców:

Czy koszt profili większy w takim przypadku o około 15% jest waszym zdaniem warty poniesienia. Dodam, że pomieszczenia są tradycyjnej wielkości (nie jakieś przesadnie duże, które wymagałyby może sztywniejszej konstrykcji stelaża).

Z góry dziękuje za wypowiedzi.

czy jesli jezdzisz wolno samochodem to, czy mozesz miec slabiej dokrecone kola?

konstrukcje stelazy musza miec swoja sztywnosc nie moze to, byc latawiec i nie jest wazne czy np. sufit ma miec 2 czy 80 metrow kwadratowych.
sam zakup profili (dla poddaszy) nic nie wnosi, jedynie system czyli reszta akcesorii o odpowiedniej grubosci. majac to, mozesz z powodzeniem montowac do takich profili wszystkie rodzaje plyt z wielowarstwowym poszyciem 1-3 warstwy plyt. stosujesz "tradycyjne" rozstawy profili.
przetloczenia procz nadaniu profilom sztywnosci dodatkowo pomagaja przy szybszym ustalaniu polozenia profili w stelazu i przyspieszaja montaz plyt przez widoczne wyznaczenie srodka profila.

Czyli jak mam już zamówioną wełnę, to co mam teraz kupić żeby było sztywno. Hasło "system" nic mi nie mówi. Co mam powiedzieć na składzie, żebym dostał to co trzeba, aby było jak powyżej.

seblo
28-01-2009, 08:37
przetloczenia procz nadaniu profilom sztywnosci dodatkowo pomagaja przy szybszym ustalaniu polozenia profili w stelazu i przyspieszaja montaz plyt przez widoczne wyznaczenie srodka profila.

To, co piszesz wyżej o sztywności całego stelaża się zgadza, ale chodzi mi konkretnie o produkt Rigips ULTRASTIL. Miałeś to w rękach? Nie chodzi tu o "przetłoczenia" tylko o blachę, która cała jest ryflowana, nie gładka, a to ryflowanie faktycznie profil usztywnia - wystarczy wziąść do ręki. I stąd moje pytanie:

Czy taka większa sztywność profilu (przy założeniu oczywiście, że cały stelaż zostanie wykonany poprawnie itp.) warta jest swojej ceny (około 15% wyższa)?

zbigmor
28-01-2009, 09:05
przetloczenia procz nadaniu profilom sztywnosci dodatkowo pomagaja przy szybszym ustalaniu polozenia profili w stelazu i przyspieszaja montaz plyt przez widoczne wyznaczenie srodka profila.

To, co piszesz wyżej o sztywności całego stelaża się zgadza, ale chodzi mi konkretnie o produkt Rigips ULTRASTIL. Miałeś to w rękach? Nie chodzi tu o "przetłoczenia" tylko o blachę, która cała jest ryflowana, nie gładka, a to ryflowanie faktycznie profil usztywnia - wystarczy wziąść do ręki. I stąd moje pytanie:

Czy taka większa sztywność profilu (przy założeniu oczywiście, że cały stelaż zostanie wykonany poprawnie itp.) warta jest swojej ceny (około 15% wyższa)?

Wg mnie nie jest warte, ale poprawia samopoczucie. Na ewentualne pękania połączeń nie będzie to mieć wpływu.

zbigmor
28-01-2009, 09:07
witam, jako inwestor-totalny laik mam proste pewnie dla znawców i oczywiste pytanie...na które jednak bardzo proszę o prostą ;) odpowiedź
Budowę mamy na etapie wykonanego ocieplenia budynku z zewnątrz, obecnie kładą się tynki cem-wap, a wykonawca chce zaraz po nich ułożyć ocieplenie poddasza wełną i folia, czy to prawidłowa kolejność (czyli mokre tynki i dojdzie jeszcze wykonanie wylewek) czy nie zaszkodzi to ułożonej wełnie w żaden sposób? martwię się bym nie zniosła to kwitnącego grzyba w nowym domu :evil:


A te tynki to gdzie? Od zewnątrz? To nie ma problemu. Od wewnątrz - to lepiej najpierw położyć folię paroizolacyjną na wełnę. Jak wykonawca chce folię od razu położyć to nie widzę problemu.

seblo
28-01-2009, 10:25
Wg mnie nie jest warte, ale poprawia samopoczucie. Na ewentualne pękania połączeń nie będzie to mieć wpływu.

Tak mi się właśnie wydaje. Ale może ktoś ma inne zdanie?

Trociu
28-01-2009, 11:27
Budowę mamy na etapie wykonanego ocieplenia budynku z zewnątrz, obecnie kładą się tynki cem-wap, a wykonawca chce zaraz po nich ułożyć ocieplenie poddasza wełną i folia, czy to prawidłowa kolejność (czyli mokre tynki i dojdzie jeszcze wykonanie wylewek) czy nie zaszkodzi to ułożonej wełnie w żaden sposób? martwię się bym nie zniosła to kwitnącego grzyba w nowym domu :evil:Jeżeli wełna bedzie zasłonięta folią paroizolacyjną, to raczej nic jej nie zaszkodzi. Tylko, że jeżeli zaczniesz zaraz po tynkach kłaść wełnę, to jest prawdopodobieństo jej zawilgocenia w trakcie kładzenia i składowania. Z mojej strony popozycja odczekania trochę aż tynki podeschną, i dopiero kłaść wełnę. Po zakryciu wełny folią można robić wylewki. Potem kręcenie płyt g-k.

adrianek9999
28-01-2009, 12:17
A czy kleiłeś folię z folią - trzeba zrobić zakładkę i tasma dwustronna nie nadaje się za bardzo. Czy sa jakieś specjalne tasmy czy taka normalna jednostronna? :oops:

Trociu
28-01-2009, 14:22
A czy kleiłeś folię z folią - trzeba zrobić zakładkę i tasma dwustronna nie nadaje się za bardzo. Czy sa jakieś specjalne tasmy czy taka normalna jednostronna? :oops:Używałem corotape co wszelkich połączeń folii z folią. Corotop robi też dwustronne, ale jej używałem głównie do przyklejania folii do profili.

manieq82
28-01-2009, 17:21
Witam,
Na sąsiednim wątku zapytałem ale tam chyba jakoś mniej ludu więc pytam ponownie:
Tak się zastanawiam jak zrobić prawidłową cyrkulację powietrza w koszach
http://images35.fotosik.pl/54/69b327f97781cb64.jpg

na rysunku zaznaczyłem strzałkami obszar który mnie zastanawia, jak to zrobić coby było dobrze?

przecież od podbitki powietrze może jedynie przejść prosto do kalenicy - a co z wełną między krokwiami które odchodzą od kosza?
Wydaje mi się że tam nie będzie cyrkulacji powietrza - co w związku z problemem zawilgocenia wełny.

Rom-Kon
01-02-2009, 21:22
Witam,
Na sąsiednim wątku zapytałem ale tam chyba jakoś mniej ludu więc pytam ponownie:
Tak się zastanawiam jak zrobić prawidłową cyrkulację powietrza w koszach
(...)
na rysunku zaznaczyłem strzałkami obszar który mnie zastanawia, jak to zrobić coby było dobrze?

przecież od podbitki powietrze może jedynie przejść prosto do kalenicy - a co z wełną między krokwiami które odchodzą od kosza?
Wydaje mi się że tam nie będzie cyrkulacji powietrza - co w związku z problemem zawilgocenia wełny.
Przy pełnym deskowaniu powinno się robić nawiewniki i wywiewniki pod dachówkami... ale to rola dachmana (dekarza).

Rom-Kon
01-02-2009, 21:37
Witam,
kupiłem dzisiaj profile Rigips ULTRASTIL (z blachy ryflowanej 0,6), na razie do jednego pomieszczenia. Profile te faktycznie są sztywniejsze od tradycyjnych, ale przy dł. 3m około 2-3zł droższe niż te gładkie. Moje pytanie do was, szczególnie do wykonawców:

Czy koszt profili większy w takim przypadku o około 15% jest waszym zdaniem warty poniesienia. Dodam, że pomieszczenia są tradycyjnej wielkości (nie jakieś przesadnie duże, które wymagałyby może sztywniejszej konstrykcji stelaża).

Z góry dziękuje za wypowiedzi.

...oto konstrukcja z zupełnie nie ryflowanych i nie systemowych profili CD60 chyba z blachy 0.5 lub tylko 0.45mm nie pamiętam....
http://images24.fotosik.pl/237/747ff54d18cb91e5med.jpg (http://www.fotosik.pl)

...faktycznie mocno się wygło! Ale ja ważę ponad 100kg :wink:

TMK
01-02-2009, 21:39
Powiedzcie mi proszę czy rozcinać membranę dachową nad kalenicą? Ostatnio łaskawie kierbud do mnie zawitał i sugerował aby to zrobić.

Rom-Kon
01-02-2009, 21:54
System.... co to jest system...

System to ogół materiałów produkowanych przez jednego producenta i pewność że produkty się nie pogryzą... bo np. stosując profile CD60 firmy Rigips do tego płyty Knauf i przykręcimy to wszystko wkrętami z Nidy i nie daj Boże damy jeszcze folię paroizolacyją Isower mamy wysokie prawdopodobieństwo że to wszystko spadnie nam na głowę!

ps. wszystkich to czytających przepraszam.... pieprzę głupoty! Ale mi teraz wolno.... jestem po piwie... za to nie mogę znieść równie mocno pieprzących tyle że na trzeźwo...

Rom-Kon
01-02-2009, 22:02
Powiedzcie mi proszę czy rozcinać membranę dachową nad kalenicą? Ostatnio łaskawie kierbud do mnie zawitał i sugerował aby to zrobić.
jeśli jest to membrana wysoko paroprzepuszczalna to nie ma takiej potrzeby.... wtedy nie stosuje się szczeliny wentylacyjnej.... jeśli to jest pełne deskowanie to w kalenicy się rozcina.

Bliżniątrodzice
01-02-2009, 22:07
dziękuję uprzejmie za wszystkie odpowiedzi :) w takim razie nie będę gderać ekipie, niech robią swój zakres ;)

TMK
01-02-2009, 22:13
Powiedzcie mi proszę czy rozcinać membranę dachową nad kalenicą? Ostatnio łaskawie kierbud do mnie zawitał i sugerował aby to zrobić.
jeśli jest to membrana wysoko paroprzepuszczalna to nie ma takiej potrzeby.... wtedy nie stosuje się szczeliny wentylacyjnej.... jeśli to jest pełne deskowanie to w kalenicy się rozcina.

W skrócie - membrana wysoko paroprzepuszczalna Strotexa, dachówka ceramiczna - membrana - wełna ułożona z 3cm szczeliną. Czyli nie trzeba, dzięki :)

manieq82
02-02-2009, 10:38
Witam,
Na sąsiednim wątku zapytałem ale tam chyba jakoś mniej ludu więc pytam ponownie:
Tak się zastanawiam jak zrobić prawidłową cyrkulację powietrza w koszach
(...)
na rysunku zaznaczyłem strzałkami obszar który mnie zastanawia, jak to zrobić coby było dobrze?

przecież od podbitki powietrze może jedynie przejść prosto do kalenicy - a co z wełną między krokwiami które odchodzą od kosza?
Wydaje mi się że tam nie będzie cyrkulacji powietrza - co w związku z problemem zawilgocenia wełny.
Przy pełnym deskowaniu powinno się robić nawiewniki i wywiewniki pod dachówkami... ale to rola dachmana (dekarza).

no to kiszka, jak widać na zdjęciu robili mi blachodachówkę - robili bo już skończyli.
Co teraz??
A może by tak wyciął w deskowaniu na dole przy krokwi koszowej otwór, jakoś go zabezpieczyć coby nie kapała woda (która zawsze może tam być) i w kalenicy drugie otwory - zadziała??

taki rysunek poglądowy gdybym gadał niezrozumiale
http://images43.fotosik.pl/55/5b6e18285c4dd296med.jpg

zbigmor
02-02-2009, 10:44
System.... co to jest system...

System to ogół materiałów produkowanych przez jednego producenta i pewność że produkty się nie pogryzą... bo np. stosując profile CD60 firmy Rigips do tego płyty Knauf i przykręcimy to wszystko wkrętami z Nidy i nie daj Boże damy jeszcze folię paroizolacyją Isower mamy wysokie prawdopodobieństwo że to wszystko spadnie nam na głowę!

ps. wszystkich to czytających przepraszam.... pieprzę głupoty! Ale mi teraz wolno.... jestem po piwie... za to nie mogę znieść równie mocno pieprzących tyle że na trzeźwo...


Na trzeźwo powiem, że to nie jest prawda. Jest to sprzedawane przez jedną firmę, ale produkowane już nie (może poza wyjątkami).

Rom-Kon
02-02-2009, 10:49
Jak już napisałeś teraz to już kiszka... teraz jak wytniesz dziurę to skropliny będą ściekać na wełnę... powinny być założone kapturki by skropliny omijały otwory...

Rom-Kon
02-02-2009, 10:51
System.... co to jest system...

System to ogół materiałów produkowanych przez jednego producenta i pewność że produkty się nie pogryzą... bo np. stosując profile CD60 firmy Rigips do tego płyty Knauf i przykręcimy to wszystko wkrętami z Nidy i nie daj Boże damy jeszcze folię paroizolacyją Isower mamy wysokie prawdopodobieństwo że to wszystko spadnie nam na głowę!

ps. wszystkich to czytających przepraszam.... pieprzę głupoty! Ale mi teraz wolno.... jestem po piwie... za to nie mogę znieść równie mocno pieprzących tyle że na trzeźwo...


Na trzeźwo powiem, że to nie jest prawda. Jest to sprzedawane przez jedną firmę, ale produkowane już nie (może poza wyjątkami).
...sorki taki skrót myślowy sprzedawany=produkowany

manieq82
02-02-2009, 10:58
Jak już napisałeś teraz to już kiszka... teraz jak wytniesz dziurę to skropliny będą ściekać na wełnę... powinny być założone kapturki by skropliny omijały otwory...
czyli co - nie ma rozwiązania?

Rom-Kon
02-02-2009, 11:01
Jak już napisałeś teraz to już kiszka... teraz jak wytniesz dziurę to skropliny będą ściekać na wełnę... powinny być założone kapturki by skropliny omijały otwory...
czyli co - nie ma rozwiązania?
...może nawiercić z boku krokwie? Ale ile to da? No i ingerencja w wytrzymałość konstrukcyjną krokwi.....

...na to nie mam pomysła :-? :(

manieq82
02-02-2009, 11:03
Chyba żeby wyciął deskowanie i zrobiłe jakieś sprytne kapturki z papy - jak wymyślę i zrobię opstrykam dla potomności
mam nadzieję że niczego nie spitolę

Rom-Kon
02-02-2009, 11:08
Chyba żeby wyciął deskowanie i zrobiłe jakieś sprytne kapturki z papy - jak wymyślę i zrobię opstrykam dla potomności
mam nadzieję że niczego nie spitolę
...te kapturki też mają przetrwać dla potomnych....

akte
02-02-2009, 11:18
Witajcie,

Rom-Kon

Profile główne przykręcać do przyściennych, czy nie? Gdzieś już pisałeś, że Ty przykręcasz, choć zależy to od wielkości pomieszczenia ( u mnie 38m2).
Narazie przykręciłem 8) łatwiej się układało.

brachol
02-02-2009, 11:31
a ja mam taki temat
pomieszczenie 5x5,5 metra strop drewniany i trzeba go zakryc od dolu nad stropem strych nieogrzewany
chcialem to zrobic w ten sposob:
uzyc takich wieszakow w ksztalcie grzybkow przykrecanych do belek z boku do nich profile CD 60 na to folia paroszczelna i od dolu GK lub Fermacel (jeszcze sie nei zdecydowalem)
rozmieszczenie profili co 50 cm max
zastanawiam sie tylko czy mozna to zrobic na jakis innych profilach tak zeby zyskac pare cm wysokosci pomieszczenia jezeli tak to na jakich?

manieq82
02-02-2009, 11:38
Chyba żeby wyciął deskowanie i zrobiłe jakieś sprytne kapturki z papy - jak wymyślę i zrobię opstrykam dla potomności
mam nadzieję że niczego nie spitolę
...te kapturki też mają przetrwać dla potomnych....

po tej papie to chyba woda lać się nie będzie co?

No trochę na pewno będzie sie skraplać ale jeśli dach szczelny to nie powinno sie lać, więc i kapturek nie będzie musiał być jakiś szczególnie ......

tylko kto tam zajrzy za 10 lat...

pam
02-02-2009, 17:05
Idę tutaj z moim postem, bo w innych wątkach jakoś sennie i nie ma odzewu:

A czy ktoś się orientuje czym mogę zrobic przejściówkę w przewodzie wentylacyjnym: mam kanał wentylacyjny 12x17cm (wewnatrz) - typowy Leiera, kończy się pod skosem, i muszę puścić wzdłuż krokwi najlepiej taki płaski kanał PCV i doprowadzic do kominka wentylacyjnego w dachówce. ale czym połączyć ten Leiera z PCV? W hiperach budowlanych nic nie znalazłem, w instalacyjnym tez nie mieli.

Rom-Kon
02-02-2009, 17:34
Chyba żeby wyciął deskowanie i zrobiłe jakieś sprytne kapturki z papy - jak wymyślę i zrobię opstrykam dla potomności
mam nadzieję że niczego nie spitolę
...te kapturki też mają przetrwać dla potomnych....

po tej papie to chyba woda lać się nie będzie co?

No trochę na pewno będzie sie skraplać ale jeśli dach szczelny to nie powinno sie lać, więc i kapturek nie będzie musiał być jakiś szczególnie ......

tylko kto tam zajrzy za 10 lat...
Oj po blasze od spodu leje się woda... skrapla się na blachodachówce. Na dachówkach mniej ale też...

Rom-Kon
02-02-2009, 17:44
a ja mam taki temat
pomieszczenie 5x5,5 metra strop drewniany i trzeba go zakryc od dolu nad stropem strych nieogrzewany
chcialem to zrobic w ten sposob:
uzyc takich wieszakow w ksztalcie grzybkow przykrecanych do belek z boku do nich profile CD 60 na to folia paroszczelna i od dolu GK lub Fermacel (jeszcze sie nei zdecydowalem)
rozmieszczenie profili co 50 cm max
zastanawiam sie tylko czy mozna to zrobic na jakis innych profilach tak zeby zyskac pare cm wysokosci pomieszczenia jezeli tak to na jakich?
...wyszlifuj belki, daj płyty pomiędzy nimi... inni robią fałszywe belki z badziewnych desek Ty masz PRAWDZIWE! Wykorzystaj to!

A jeśli już koniecznie zakrywać to spokojnie na kotwach (grzybkach)... aby zapiąć profil musisz tylko opuścić je o około 0.5cm niżej niż belki. Nie wiem czy warto walczyć o te 0.5cm wysokości na konto ES-ów. ES-y źle się poziomuje... a profile najlepiej dać co 40cm chociaż dobrze będzie też co 50cm.

Rom-Kon
02-02-2009, 17:51
Witajcie,

Rom-Kon

Profile główne przykręcać do przyściennych, czy nie? Gdzieś już pisałeś, że Ty przykręcasz, choć zależy to od wielkości pomieszczenia ( u mnie 38m2).
Narazie przykręciłem 8) łatwiej się układało.
Profili CD60 nie przykręcam do UD30. Czasem pozwolę sobie przykręcić płytę do profila UD (przyściennego) ale to tylko na małym suficie gdzie jest małe prawdopodobieństwo ruchów więźby a przy 38m2 to już za duża powierzchnia by kręcić do UD.

Rom-Kon
02-02-2009, 17:55
Idę tutaj z moim postem, bo w innych wątkach jakoś sennie i nie ma odzewu:

A czy ktoś się orientuje czym mogę zrobic przejściówkę w przewodzie wentylacyjnym: mam kanał wentylacyjny 12x17cm (wewnatrz) - typowy Leiera, kończy się pod skosem, i muszę puścić wzdłuż krokwi najlepiej taki płaski kanał PCV i doprowadzic do kominka wentylacyjnego w dachówce. ale czym połączyć ten Leiera z PCV? W hiperach budowlanych nic nie znalazłem, w instalacyjnym tez nie mieli.
W przewód wentylacyjny wsadzasz rurę (spiro) fi tyle ile wejdzie i pianką sika się dookoła... można dla pewności jeszcze zaprawą lub klejem obrobić... dalej przy krokwi do kominka na dachu...

pam
02-02-2009, 17:58
Ja się chyba zastrzelę - nigdy nie zapamietam które są które -- te CD UD IPN PCK USG - co do czego i z czym :roll: :roll: :o

pam
02-02-2009, 18:05
Idę tutaj z moim postem, bo w innych wątkach jakoś sennie i nie ma odzewu:

A czy ktoś się orientuje czym mogę zrobic przejściówkę w przewodzie wentylacyjnym: mam kanał wentylacyjny 12x17cm (wewnatrz) - typowy Leiera, kończy się pod skosem, i muszę puścić wzdłuż krokwi najlepiej taki płaski kanał PCV i doprowadzic do kominka wentylacyjnego w dachówce. ale czym połączyć ten Leiera z PCV? W hiperach budowlanych nic nie znalazłem, w instalacyjnym tez nie mieli.
W przewód wentylacyjny wsadzasz rurę (spiro) fi tyle ile wejdzie i pianką sika się dookoła... można dla pewności jeszcze zaprawą lub klejem obrobić... dalej przy krokwi do kominka na dachu...

O dzięki - to te kominki które wychodzą ponad sufit poddasza.
Ale mam jeden z garażu, kończy się przy ściance kolankowej i muszę dalej polecieć pod połacią dachu skosem. Wydawało mi się, że najlepiej tymi płaskimi przewodami wentylacyjnymi koło krokwi. Ale w sumie to one mają przejście z okrągłego na prostokątny, czyli wpuszczę spiro jak piszesz i wypuszczę z 10cm nad pustaka, tak aby tylko połączyć sie złączką z plastikiem. Nie przekombinowałem za bardzo? Albo wpuszczę zamiast spiro rurę plastik i zapiankuję - o kurka już mi się gotuje od tego wysiłku intelektualnego.

pam
02-02-2009, 19:10
Muszę sobie zrobiś ściągawkę na karteczce i powiesić nad monitorem z tymi symbolami profili, który jest do czego. :D

brachol
02-02-2009, 19:30
...wyszlifuj belki, daj płyty pomiędzy nimi... inni robią fałszywe belki z badziewnych desek Ty masz PRAWDZIWE! Wykorzystaj to!

A jeśli już koniecznie zakrywać to spokojnie na kotwach (grzybkach)... aby zapiąć profil musisz tylko opuścić je o około 0.5cm niżej niż belki. Nie wiem czy warto walczyć o te 0.5cm wysokości na konto ES-ów. ES-y źle się poziomuje... a profile najlepiej dać co 40cm chociaż dobrze będzie też co 50cm.
szlifowanie raczej nie bo bym musial nadbudowac nad belkami zeby otrzymac odpowiednia grubosc ocieplenia a poza tym belki sa dosc gesto co 50 cm w osi a belki szerokie na 14 cm i jakos tak do mnie nie przemawia tak geste umieszczenie belek

seblo
03-02-2009, 08:05
Rom-Kon, WODZU,

pamiętam jak parę stron temu pisałeś o przedłużaniu wieszaków grzybkowych, o robieniu z dwóch z jednego.
Ponieważ zamierzam na krokwie dać 15 cm wełny to tymi tradycyjnymi (17cm) nie dam rady tego złapać, a ES-ów wolałbym nie dawać.

Coś mi świta, że czytałem o dłuższych grzybkach (27cm ?), ale w miejscowych składach nie słyszeli o takich. Wolałbym nie kombinować z łączeniem dwóch grzybków, bo obawiam się o sztywność tak wykonanego stelaża. Podpowiedz, czy są na rynku gdzieś dostępne dłuższe grzybki niż 17 cm, a jeśli nie to jak podejść do tematu (15 cm wełny na krokwie).
Z góry dzięki.
Pozdrawiam.

Rom-Kon
03-02-2009, 09:29
Rom-Kon, WODZU,

pamiętam jak parę stron temu pisałeś o przedłużaniu wieszaków grzybkowych, o robieniu z dwóch z jednego.
Ponieważ zamierzam na krokwie dać 15 cm wełny to tymi tradycyjnymi (17cm) nie dam rady tego złapać, a ES-ów wolałbym nie dawać.

Coś mi świta, że czytałem o dłuższych grzybkach (27cm ?), ale w miejscowych składach nie słyszeli o takich. Wolałbym nie kombinować z łączeniem dwóch grzybków, bo obawiam się o sztywność tak wykonanego stelaża. Podpowiedz, czy są na rynku gdzieś dostępne dłuższe grzybki niż 17 cm, a jeśli nie to jak podejść do tematu (15 cm wełny na krokwie).
Z góry dzięki.
Pozdrawiam.
Są dostępne wieszaki 27cm długości! Niestety nie są zbyt popularne... ja mam jedno miejsce w Markach pod Warszawą... wysyłam im klientów z całej Warszawy (muszę kiedyś upomnieć się o prowizję :wink: ) ...nawet nie wiem kto je produkuje... A łączenie jeśli dobrze to zrobić (nity zrywane) to spokojnie można stosować... niestety jest to droższe i bardziej czasochłonne rozwiązanie.

Trociu
03-02-2009, 10:31
A czy ktoś się orientuje czym mogę zrobic przejściówkę w przewodzie wentylacyjnym: mam kanał wentylacyjny 12x17cm (wewnatrz) - typowy Leiera, kończy się pod skosem, i muszę puścić wzdłuż krokwi najlepiej taki płaski kanał PCV i doprowadzic do kominka wentylacyjnego w dachówce. ale czym połączyć ten Leiera z PCV? W hiperach budowlanych nic nie znalazłem, w instalacyjnym tez nie mieli.Ja u siebie w kanał wentylacyjny włożyłem taką przejściówkę z kwadratu na okrąg zdobytą w sklepie z kominkami, która normalnie służy do przyłącza powietrza z zewnątrz. W mój kanał wentylacyjny systemu TONADin wcisnęło się to dość sprawnie, zarzuciłem dla pewności zaprawą. Potem w okrągłe wyjście podłączyłem spiro i na dach.

pam
03-02-2009, 10:45
A czy ktoś się orientuje czym mogę zrobic przejściówkę w przewodzie wentylacyjnym: mam kanał wentylacyjny 12x17cm (wewnatrz) - typowy Leiera, kończy się pod skosem, i muszę puścić wzdłuż krokwi najlepiej taki płaski kanał PCV i doprowadzic do kominka wentylacyjnego w dachówce. ale czym połączyć ten Leiera z PCV? W hiperach budowlanych nic nie znalazłem, w instalacyjnym tez nie mieli.Ja u siebie w kanał wentylacyjny włożyłem taką przejściówkę z kwadratu na okrąg zdobytą w sklepie z kominkami, która normalnie służy do przyłącza powietrza z zewnątrz. W mój kanał wentylacyjny systemu TONADin wcisnęło się to dość sprawnie, zarzuciłem dla pewności zaprawą. Potem w okrągłe wyjście podłączyłem spiro i na dach.

Dzięki - podjadę do kominkowców, pewnie coś mi znajdą.

Rom-Kon
03-02-2009, 11:19
Jeśli nie ma zbyt dużo zakrętów lepiej zamiast spiro dać sztywną rurę np. kanalizacyjną lub oryginalną wentylacyjną i poprowadzić w wełnie a nie przy samym dachu... zimno utrudnia grawitacyjny ruch powietrza.

pam
03-02-2009, 20:34
Jeśli nie ma zbyt dużo zakrętów lepiej zamiast spiro dać sztywną rurę np. kanalizacyjną lub oryginalną wentylacyjną i poprowadzić w wełnie a nie przy samym dachu... zimno utrudnia grawitacyjny ruch powietrza.

Właśnie wróciłem z łowów. Kupiłem tak jak powyżej taką prostokątną blachę z okrągłym wyjściem, do tego przejściówkę na prostokątny kanał i dalej prostokątne kanały aż ponad sufit poddasza. Dalej puszczę spiro do kominka went. Mam nadzieję że wystarczą te prostokątne o mniejszym rozmiarze (5X12 o ile dobrze pamiętam multivent to się nazywa) Ten większy przekrój wydawał mi się strasznie duży dla jednej wentylancji (tylko z garażu).
Czyli muszę to przykrecać w taki sposób aby oddzielić ten kanał od dachówki warstwą wełny - da się zrobić.
:D
Dzięki

pam
04-02-2009, 09:01
pam. za kazdym razem gdy mam dorobic wentylacje to, korzystam z uslug (gratis) firmy od wentylacji. ide do nich i pytam co maja do zaoferowania do wentylacji takiego a takiego domu z taka i taka kuchnia, lazienka itp.
czasem nawet w podziece cos kupie jesli maja w dobrej cenie.

Nie przyszło mi to do głowy. Poza tym nie moge sobie przypomnieć abym miał gdzieś po drodze taką firmę (pewnie dlatego że nie szukałem). Przy okazji dowiedziałem się od kier buda aby nie zawężać przwodów. Dlatego do pozostałych dwóch, które wychodzą z kuchni (na szczęście już podad sufit poddasza) kanałami leiera, pojadę spiro 120.

seblo
04-02-2009, 13:39
Są dostępne wieszaki 27cm długości! Niestety nie są zbyt popularne... ja mam jedno miejsce w Markach pod Warszawą...

Dzięki jeszcze raz za pomoc w namierzeniu tej hurtownii - wieszaki już kupione.

I jeszcze pytanie mam w następującej kwestii:

Rozstaw krokwi co średnio 80cm, każda krokiew spięta parą jętek, do których mają być przykręcane wieszaki dla stelaża sufitu. Czy przy takim rozstawie (około 80 cm) może należałoby przykręcać wieszak do obu jętek, a nie tylko do jednej z danej pary?

horzelam
04-02-2009, 13:46
Mam pytanie (jesli juz sie pojawilo to bardzo przepraszam) dot zabudowy skosu poddasza.

U mnie wieszaki krokwiowe skrajne są dosyc blisko przysciennych profili (tak wyszly krokwie - ok 30 , 40 cm od profili przysciennych)

Obawiam sie problemów przy zalozeniu tej kolejnosci:

1. montaz profili przysciennych
2. wypoziomowanie i montaz wieszakow krokwiowych
3. wełna
4. montaz profili nosnych CD60 na klik

w punkcie 4. z wlozeniem tych CD do przysciennych
z jednoczesnym wkladaniem 'klikaniem' wieszakow.

Boje sie, ze strasznie bede musial wyginac profil CD albo wieszaki.
Na razie w pkt 4 zakladam wpierw wlozenie CD w oba profile UD
potem przesuwam pod wieszaki wyginajac go
i nastepnie wkladam na klik.

Czy to jest prawidłowo?

zbigmor
04-02-2009, 13:47
Są dostępne wieszaki 27cm długości! Niestety nie są zbyt popularne... ja mam jedno miejsce w Markach pod Warszawą...

Dzięki jeszcze raz za pomoc w namierzeniu tej hurtownii - wieszaki już kupione.

I jeszcze pytanie mam w następującej kwestii:

Rozstaw krokwi co średnio 80cm, każda krokiew spięta parą jętek, do których mają być przykręcane wieszaki dla stelaża sufitu. Czy przy takim rozstawie (około 80 cm) może należałoby przykręcać wieszak do obu jętek, a nie tylko do jednej z danej pary?


Na krokwiach chyba nie planujesz mocować wieszaki z obu stron? Z jednej wystarczy.

pam
04-02-2009, 13:50
[quote=Rom-Kon]Są dostępne wieszaki 27cm długości! Niestety nie są zbyt popularne... ja mam jedno miejsce w Markach pod Warszawą...

Dzięki jeszcze raz za pomoc w namierzeniu tej hurtownii - wieszaki już kupione.

A może ktoś mi pomoże namierzyć hurtownię w okolicach Krakowa. Tak żeby mieli na składzie te profile 0,6.

seblo
04-02-2009, 13:55
Na krokwiach chyba nie planujesz mocować wieszaki z obu stron? Z jednej wystarczy.

Nie, nie planuje.
Chociaż, jeśli przy rozstawie krokwi ponad 80 cm byłoby to wskazane, to zamontuje i na krokwiach. Dlatego też pytam. Osobiście wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby, ale wolę spytać praktyków.

Rom-Kon
04-02-2009, 18:43
Są dostępne wieszaki 27cm długości! Niestety nie są zbyt popularne... ja mam jedno miejsce w Markach pod Warszawą...

Dzięki jeszcze raz za pomoc w namierzeniu tej hurtownii - wieszaki już kupione.

I jeszcze pytanie mam w następującej kwestii:

Rozstaw krokwi co średnio 80cm, każda krokiew spięta parą jętek, do których mają być przykręcane wieszaki dla stelaża sufitu. Czy przy takim rozstawie (około 80 cm) może należałoby przykręcać wieszak do obu jętek, a nie tylko do jednej z danej pary?
A zostawiłeś coś jeszcze dla mnie? :o W poniedziałek muszę jechać jeszcze po 50szt... zabrakło.

... spokojnie możesz wieszać co 80cm....

Rom-Kon
04-02-2009, 18:58
Seblo.... momencik.. Ty jesteś z Tego Biłgoraja? I specjalnie pojechałeś do Marek koło Wawy po wieszaki?????? :o :o :o To jakieś 247.2km!!! ...w jedną stronę!

raafi99
05-02-2009, 14:15
Przeglądnąłem kilka wątków o ocieplaniu poddasza i mam jedno pytanie bo nie kumam dalej, jak przymocować wywiniętą folię do ściany szczytowej lub kolankowej jeżeli jest już otynkowana. Łączenie płyt ze ścianą ma być ruchome na tej taśmie papierowej, to jak tą folię przykleić.
pozdro

Rom-Kon
05-02-2009, 14:32
Przeglądnąłem kilka wątków o ocieplaniu poddasza i mam jedno pytanie bo nie kumam dalej, jak przymocować wywiniętą folię do ściany szczytowej lub kolankowej jeżeli jest już otynkowana. Łączenie płyt ze ścianą ma być ruchome na tej taśmie papierowej, to jak tą folię przykleić.
pozdro
Powinno się taśmą butylową na styku profil UD i ściana tak by uszczelnić to połączenie. Można również folię przykleić do ściany... na to profil i wywinąć na stelaż i skleić z pozostałymi brytami. Ale to już wyższa szkoła i walka praktycznie o 0.00-nic. Normalnie się robi tak... wywija się folię na profil UD i ścianę, dociska płytą, obcina nadmiar równo z płytą i szpachluje połączenie. Ile przez taki narożnik tej pary przeniknie? Czy jest sens za wszelką cenę z tym walczyć?

raafi99
05-02-2009, 14:47
O parę tu nawet nie chodzi, wcześniej folię zalecali tylko w łazienkach itp. raczej o przewiewanie, ale sam nie jestem przekonany jak ma niby przewiać 25 cm wełny, Planuje dać Toprocka jest dosyć zbita, albo Urse DF40 trochę tańsza. A może na tym profilu UD przez całą gługość dać taśmę dwustronną żeby folia była szczelnie z UD a UD na kołkach do ściany to przylegnie chyba dobrze (w miarę szczelnie).

Rom-Kon
05-02-2009, 17:44
O parę tu nawet nie chodzi, wcześniej folię zalecali tylko w łazienkach itp. raczej o przewiewanie, ale sam nie jestem przekonany jak ma niby przewiać 25 cm wełny, Planuje dać Toprocka jest dosyć zbita, albo Urse DF40 trochę tańsza. A może na tym profilu UD przez całą gługość dać taśmę dwustronną żeby folia była szczelnie z UD a UD na kołkach do ściany to przylegnie chyba dobrze (w miarę szczelnie).
to musialoby byc bardzo, bardzo dawno temu.
Wcale nie tak dawno. Teraz taką modę lansuje firma RockWool. Paroizolacja tylko w łazienkach....

Ja z tą modą na oddychanie przegród budowlanych się nie zgadzam!

pam
05-02-2009, 18:06
Też ostatnio, przy okazji przeglądania poradnika jekiejś firmy od wełny (może to rockwool) znalazłem że pisało jak wół: wełna tylko w pomieszczeniach mokrych. Ale poza tą instrukcją, to nie znalazłem nikogo, kto by to potwierdził.

pam
05-02-2009, 18:12
O właśnie znalazłem: http://www.rockwool.pl/sw62343.asp

Rom-Kon
05-02-2009, 18:40
Teraz panuje moda na ekologię... życie zgodne z naturą... z tego bierze się oddychanie wszelkich przegród budowlanych. Rockwool dostrzegł w tym dobry interes i propaguje taki system. Pół biedy gdy jest to 25-30cm wełny wtedy nawet wilgotna spełni normy ale jeśli jest to tylko 20cm? Nikt z mondrych nie jest mi wstanie powiedzieć o ile taka wełna będzie bardziej zawilgocona i o ile straci na izolacyjności pod koniec zimy. Albo niech da mi gwarancję na to że taka wełna nie pochłonie wilgoci ! Nie ma takiego... niestety... Tak samo folie-paroregulatory. Dla mnie to trochę bez sensu przepuszczać wilgoć (parę) przez wełnę... podobno ma to dobry wpływ na więźbę... podobno... Ludzie nakręcają się wzajemnie na grzyba... a grzyb rośnie nie tam gdzie folia tylko tam gdzie jest spieprzona izolacja termiczna. A mikroklimat buduje się zapewniając dobrą wentylację... a na poddaszu ciężko o dobrą grawitacyjną wentylację.

Wiem! Na tym forum mam przerąbane u dogmatycznych ortodoksów wyznających teorię worka foliowego na głowie... no ale cóż... nie wierzę w to.

pam
05-02-2009, 18:58
Już o to pytałem ale ponieważ temat się wywołał, to ponieważ mnie to "gryzie" będzie jeszcze raz. Obłożę folią całą połać dachu - czyli skosy. Ponieważ chcę ocieplić też stryszek - tylko 15cm (reszta 25cm) to folia będzie też na wełnie na stryszku. Ale może w takim razie nie dawać na suficie. Wełna na sufitach nie będzie się stykać z dachówką, a stryszek będzie miał temp przejściową pomiędzy poddaszem a otoczeniem. To nie grozi jej zawilgocenie bo wilgoć przejdzie na stryszek.

Rom-Kon
05-02-2009, 19:14
Już o to pytałem ale ponieważ temat się wywołał, to ponieważ mnie to "gryzie" będzie jeszcze raz. Obłożę folią całą połać dachu - czyli skosy. Ponieważ chcę ocieplić też stryszek - tylko 15cm (reszta 25cm) to folia będzie też na wełnie na stryszku. Ale może w takim razie nie dawać na suficie. Wełna na sufitach nie będzie się stykać z dachówką, a stryszek będzie miał temp przejściową pomiędzy poddaszem a otoczeniem. To nie grozi jej zawilgocenie bo wilgoć przejdzie na stryszek.
ja dałbym na suficie... para przejdzie przez sufit i może zawilgocić wełnę w skosach na stryszku. Lepiej odciąć główne źródło pary... wiadomo że i tak coś przejdzie.. to nie jest izolacja paroszczelna tylko opóźniacz... im mniej tym lepiej... a folia nie zaszkodzi to nie są kosmiczne wydatki.

pam
05-02-2009, 19:21
Ale na stryszku właśnie folia będzie. Nie chodzi o oszczędność bo właśnie jutro przyjeźdza folia na całość, czyli sufity też. Ten stryszek byłby takim buforem dla pary z pomieszczeń mieszkalnych.

Rom-Kon
05-02-2009, 19:30
Ale na stryszku właśnie folia będzie. Nie chodzi o oszczędność bo właśnie jutro przyjeźdza folia na całość, czyli sufity też. Ten stryszek byłby takim buforem dla pary z pomieszczeń mieszkalnych.
Oj nie zrozumiałem.... czyli folia od spodu sufitu i na skosach stryszku... na skosach bym nie dawał... ta resztka wilgoci co przejdzie nawet poprzez otwarcie wyłazu to może się skroplić na foli. W takim przypadku dawałem geowłókninę by wełna nie sypała się na głowę.

pam
05-02-2009, 19:44
Ale na stryszku właśnie folia będzie. Nie chodzi o oszczędność bo właśnie jutro przyjeźdza folia na całość, czyli sufity też. Ten stryszek byłby takim buforem dla pary z pomieszczeń mieszkalnych.
Oj nie zrozumiałem.... czyli folia od spodu sufitu i na skosach stryszku... na skosach bym nie dawał... ta resztka wilgoci co przejdzie nawet poprzez otwarcie wyłazu to może się skroplić na foli. W takim przypadku dawałem geowłókninę by wełna nie sypała się na głowę.

O widzisz - to już coś nowego się dowiedziałem. Czyli lecę folią po całości poza skosami na stryszku. A czy zamiast geowłókniny można OSB? Nie ma dużo tego stryszku. Jak coś będę tam wnosił czy montował różne elementy elektroniki, to nie poniszczę wełny.

edde
05-02-2009, 19:54
mam pytanie do fachowców od poddaszy:
ścianki działowe lepiej jest murować do takiego poziomu aby kończyły się kilka cm pod sufitem (czyli sufit całego poddasza jest jedną wielką płaszczyzną, profile przyścienne tylko na przeciwległych ścianach szczytowych przy dachu dwuspadowym) czy też podciągnąć działówki tak aby można było zamocować na nich profile przyścienne (mamy wtedy w pomieszczeniu trzy ściany na UD i skos oraz każde pomieszczenie ma oddzielny sufit)? która opcja lepsza, w wykonaniu łatwiejsza?

osek
05-02-2009, 20:11
mam pytanie do fachowców od poddaszy:
ścianki działowe lepiej jest murować do takiego poziomu aby kończyły się kilka cm pod sufitem (czyli sufit całego poddasza jest jedną wielką płaszczyzną, profile przyścienne tylko na przeciwległych ścianach szczytowych przy dachu dwuspadowym) czy też podciągnąć działówki tak aby można było zamocować na nich profile przyścienne (mamy wtedy w pomieszczeniu trzy ściany na UD i skos oraz każde pomieszczenie ma oddzielny sufit)? która opcja lepsza, w wykonaniu łatwiejsza?

1.robić całość z KG, najpierw sufit, potem ścainki (jak dla mnie- najszybciej i najlepiej)
2.murować ponad lico przyszegło sufitu i jechać z KG wszedzie osobno.
8.najpierw cały sufit potem murowanie- imho- dość dziwne, ale błedu nigdzie nie bedzie
ja bym robił #1- najbardziej wszystko beidze współgrało ze sobą i efekt też najlepszy... (tym bardziej ze pozniej murowane sciany rowniez musisz- płytą, bo mokry tynk odradzam)
pozdro.

edde
05-02-2009, 20:52
gwoli wyjaśnienia: ścianki działowe z BK12 już praktycznie są, na nich będzie tynk cem-wap, oczywiście przed sufitem z KG, teraz działówki kończą się na poziomie ok. 5-8cm pod przewidywanym poziomem sufitu na gotowo (dolna powierzchnia KG), i teraz wyciągać wyżej działówki tak aby każde pomieszczenia miało oddzielny sufit czy zostawić, zrobić jeden duży sufit i potem wykończyć te 3-4 pomiędzy działówką a sufitem KG?

Rom-Kon
05-02-2009, 20:54
Ja preferuję podzielić pomieszczenia. Jedna duża płaszczyzna jest bardziej podatna na pękanie niż mniejsze. Dla wykonawcy lepiej robić duży sufit niż parę małych... dla inwestora raczej odwrotnie.

edde
05-02-2009, 20:59
Ja preferuję podzielić pomieszczenia. Jedna duża płaszczyzna jest bardziej podatna na pękanie niż mniejsze. Dla wykonawcy lepiej robić duży sufit niż parę małych... dla inwestora raczej odwrotnie.

:D ha, jam ci 2 w1 :) inwestor i wykonawca w jednej osobie :)

czyli chyba podniosę ścianki tak aby profil przyścienny zamocować skoro jest to lepsze rozwiązanie, dzięki

tomzoo
05-02-2009, 22:53
U mnie wieszaki krokwiowe skrajne są dosyc blisko przysciennych profili (tak wyszly krokwie - ok 30 , 40 cm od profili przysciennych)
Boje sie, ze strasznie bede musial wyginac profil CD albo wieszaki.
Na razie w pkt 4 zakladam wpierw wlozenie CD w oba profile UD
potem przesuwam pod wieszaki wyginajac go
i nastepnie wkladam na klik.

A może spróbuj użyć to tego najbardziej skrajnego wieszaka ES? a na pozostałych grzybki?
Wtedy nie będziesz musiał wyginać profili/grzybków ;)
Pozdr.

akte
06-02-2009, 10:54
Czy łączniki krzyżowe przykręca się do profili głównych CD w konstrukcji sufitu?
Jakoś nigdzie nie znalazłem odpowiedzi :roll:

Pozdr

OGC
09-02-2009, 21:59
Mam prośbę do znawców tematu o opinię zabudowy okna połaciowego.
Nie spodobało mi się że górna krawędź zabudowy okna straciła jakby "poziom".
Teraz też zauważyłem, że płaszczyzna okna połaciowego nie jest równoległa do płaszczyzny dachu (coś chłopaki od dachu zawaliły).
Ale to chyba nie powinno tak wpływać na tą zabudowę z K-G.
Czy takie coś da się potem wyprowadzić gipsem czy upierać się żeby to teraz zmieniać ?
Z góry dzięki za wszelkie informacje.
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209152_s.jpg
Inne zdjęcia:
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209152.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209153.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209155.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209156.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209158.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209159.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209163.jpg

Gosc_gość
09-02-2009, 22:04
U mnie kierbud zaraz po montażu zauważył brak poziomu okna w łazience i mówił, że to na KG będzie widać.
Różnica była 1 cm i dekarze musieli poprawić. :roll:

tomzoo
09-02-2009, 23:14
Mam pytanie dotyczące zasadności stosowania paroizolacji w pomieszczeniach tzw. "suchych" - na skosach. W łazience jest oczywiste, że taka folia będzie zastosowana, natomiast w pokojach na poddaszu zastanawiam się czy jest sens.
No i pozostaje sufit podwieszany na jętkach. W chwili obecnej ocieplam dom po połaciach dachowych do samej kalenicy - również ponad sufitem poddasza z płyt gk. Jak zostanie wełenki to rzucę to na płyty sufitu. Czy jeśli jest zasadne zaizolować folią skosy pomieszczeń suchych, to czy i taki sufit również należy uszczelnić?

PS. Faktycznie na skosy lepsze są wieszaki grzybki - przynajmniej do poziomowania profili. Przy następnym domu tak zrobię. Ale i na ES-ach z teściem dajemy radę. Kawałek sznurka i jest git ;)

Pozdrawiam

MaXus
10-02-2009, 08:56
Witam,
właśnie zaczynam szpachlować sufit swojego poddasza i chciałem zapytać, jak to jest dokładnie z tymi obróbkami przy ścianie (chodzi mi o kontrolowane pęknięcie).
Poniżej przedstawiłem rysunki:

http://i90.photobucket.com/albums/k260/MaXus78/regipsy.jpg

http://i90.photobucket.com/albums/k260/MaXus78/regipsy_z.jpg

Ścianka kolankowa otynkowana zaprawą CW.
Pytanie: w moim przypadku mam folię paroizolacyjną wypuszczoną poza regipsy na ścianę, jak na rysunku z lewej strony. Czy mogę traktować tą folię jako "dylatację" czy jednak obciąć ją i przyklejać np. taśmę papierową - jak na rys. z prawej strony.

Pozdrawiam

OGC
10-02-2009, 10:07
Dzięki za odpowiedź.
Kurcze - miałem problem z krzywo zabudowanym oknem a tu jeszcze tyle niedoróbek po drodze wychodzi ...
Jeżeli można to jeszcze zapytam ...
Pewnie te tematy już było killka razy wałkowane ale wiecie jak z czasem jest.


zle oplytowane okno plytami skosu,
A dokładnie to o co chodzi? Coś mi kołacze po głowie, że kiedyś widziałem filmik na którym miły pan na okno połaciowe dawał całą płytę i wycinał otwór. Czy to o to chodzi? Mam się upierać żeby to zmienili albo chociaż w następnych pokojach żeby było inaczej ? Jakie są konsekwencje takiego rozwiązania?


styki plyt w narozach okna
Nalegać żeby chłopaki robiły tu szparkę ?


za duze szczeliny miedzy plytami skosu a sufitu.
Ale to chyba potem będzie zaszpachlowane ...


kszywizna moze brac sie ze zle wybranych wymiarow plaszczyzn scianka kolankowa vs sufity lub w koszu pogubili prawdopodobne, ze masz skosy o roznych katach (trzeba wziasc pion przylozyc w kazdym z koncow sufit/skos przenisc go na podloge i zmierzyc odleglosci od scianki kolankowej z jednoczesnym porownaniem z wysokoscia scianki kolakowej. okno zle wstawione to nie ma znaczenia,
Oglądaliśmy to dzisiaj. Wychodzi jednak na to że to kwestia źle zamontowanego okna dachowego. Płaszczyzna tego okna nie jest równoległa do połaci, a co za tym idzie dwa górne narożniki okna połaciowego nie są w poziomie. Jakby to opisać ... to tak jakby położyć na dachu drzwi z ościeżnicą i trochę te drzwi uchylić. Skrzydło drzwi z porównania == moje okno połaciowe.
No i chłopaki odnieśli się do górnej krawędzi okna. Postanowiliśmy żeby przerobili tak, aby ten kawałek płyty idący od sufitu miał jednakową szerokość. Chyba wizualnie ważniejsze będzie zachowanie równoległości linii przy suficie i linii przy tym małym kawałku płyty.


glif dolny i gorny beda przemarzac.
Ojej tu zupełnie nie wiem o co chodzi. Coś trzeba zmienić?
Dajcie jakieś szybkie info bo chłopaki dzisiaj drugi pokój zaczynają robić. Spróbuję coś poszukać w wolnej chwili na ten temat.


zbyt duze odstepy miedzy wkretami :/
Ale nie spadnie ?


prawdopodobny brak ciaglosci paroizolacji (dziwne wykwity foli w stykach plyt).
To akurat widziałem przed położeniem płyt. Robili na zakład i przyklejali taśmą dwustronną. Pewnie wszędzie się nie da zrobić z jednego kawałka.


szacht poziomy dla rury zbyt ciasny jak na te srednice i dziwne, ze nie ma przekroju kwadratowego a trojkatny choc odrobine wiekszt moglby byc. upss nie to krokwie :) tam jest cos ala lukarna.
Masz rację tam nie ma kanału. Zabudowali tam jakiś element więźby.


wow plyty glifu dol/gora przykrecone sa chyba do ramy okna widac w kilku miejscach, ze sa przykrecone polamane plyty i miejsca gdzie wkrety sa przykrecone tak, ze tez polamaly plyty.
Pytałem dzisiaj. Rzeczywiście przykręcali do ramy okna. I nie widzią w tym żadnego problemu. To jest jakiś istotny błąd w sztuce? Mam im dać jakieś materiały szkoleniowe żeby było dobrze? :)

Bardzo dziękuję za pomoc.

manieq82
10-02-2009, 18:50
styki plyt w narozach okna
Nalegać żeby chłopaki robiły tu szparkę ? <- nie szparka
to jak to powinno być??


glif dolny i gorny beda przemarzac.
Ojej tu zupełnie nie wiem o co chodzi. Coś trzeba zmienić?
Dajcie jakieś szybkie info bo chłopaki dzisiaj drugi pokój zaczynają robić. Spróbuję coś poszukać w wolnej chwili na ten temat.
<- zwyczajnie masz nad i pod oknem mosta termicznego to taki wyjadacz :)
ja tu też nie wiem w czym błąd - jak powinno być OK, może jakaś fotka??

Zastanawiam się nad poruszonymi kwestiami, będę wdzięczny za odpowiedź - autor podejrzewam również :)

Pozdrawiam

manieq82
10-02-2009, 20:01
ok ad2 kapuję,, ale ad1 :o

jak masz jeszcze cierpliwość :lol: to poproszę łopatologicznie

manieq82
10-02-2009, 21:24
:roll: jasne
oj ciemnym ja oj ciemnym :lol:

dziękować

akte
10-02-2009, 23:09
Witam,
właśnie zaczynam szpachlować sufit swojego poddasza i chciałem zapytać, jak to jest dokładnie z tymi obróbkami przy ścianie (chodzi mi o kontrolowane pęknięcie).
Poniżej przedstawiłem rysunki:

[rys. w oryginale postu]

Ścianka kolankowa otynkowana zaprawą CW.
Pytanie: w moim przypadku mam folię paroizolacyjną wypuszczoną poza regipsy na ścianę, jak na rysunku z lewej strony. Czy mogę traktować tą folię jako "dylatację" czy jednak obciąć ją i przyklejać np. taśmę papierową - jak na rys. z prawej strony.

Pozdrawiam
jest po "ptakach" jezeli po wykonaniu plytowania przypomnialo sie o dylatowaniu plyt od scian masywnych i oddzielnych plytowan. pozostaje ci jedynie wykorzystac fakt wypuszczenia foli paroizolacyjnej bedziesz posiadal slizg kosztem mostka parowego w przyszlosci mostka termicznego. pozostaja tylko jeszcze inne miejsca gdzie zachodzi koniecznosc wykonania dylatacji ale tam juz jak wczesniej pisalem jest po ... .

O jakim mostku prawisz? :o
Możesz się odnieść do rys z prawej strony i powiedzieć czy takie wykonanie jest poprawne wg Ciebie?

początkującywykańczacz
11-02-2009, 03:28
Witam,
mam takie pytanie do ekspertów:

Czy dawać wełnę pomiędzy profile na ściance kolankowej na zdjęciu poniżej oraz czy dawać tam folię poroizolacyjną?
http://fotoo.pl/zdjecia/files/2009-02/f9d6d30e.jpg

I drugie pytanie czy naprawdę trzeba budować tą dodatkową sciankę z profili i płyt, żeby połączyć skos ze ścianką kolankową? Czy można to zrobić w jakiś prostszy sposób np. jak na rysuneczku?
http://fotoo.pl/zdjecia/files/2009-02/71aba9e2.jpg

Jak połączyć płytę gk z tynkiem na ściance kolankowej?

pozdrawiam

seblo
11-02-2009, 09:11
Seblo.... momencik.. Ty jesteś z Tego Biłgoraja? I specjalnie pojechałeś do Marek koło Wawy po wieszaki?????? :o :o :o To jakieś 247.2km!!! ...w jedną stronę!

Nie, no co ty, przysłali przesyłką.
Hymm, ale im reklame robimy, za chwile przerzucą się na sprzedaż wysyłkową coś czuję, hehe.

pam
11-02-2009, 09:21
A ja pytałem wczoraj i powiedzieli na składzie że takie profile 0,6 są dwa razy droższe od tych "normalnych" 0,5 i się nie opłaca.

pam
11-02-2009, 10:37
[quote="Rom-Kon"]... 10 dni temu obiecałem fotki z poddasza....
teraz sam początek czyli jak to się zaczyna... :wink:

http://images33.fotosik.pl/301/5b39ec7bde320231.jpg (www.fotosik.pl)



A czym przykręcasz te profile do sciany?

akte
11-02-2009, 11:15
A czym przykręcasz te profile do sciany?

Kołkami szybkiego montażu.

początkującywykańczacz
11-02-2009, 12:58
No dobra, czyli że jednak trzeba obić tą ściankę kolankową stlażami i do tego płyta ale jak to zrobić gdyby np. ta ścianka miała 2 metry wysokości?
I jeszcze pytanie czy dawać tam (ścianka kolankowa) watę pomiędzy te profile i folię?

Nasunęła mi się jeszcze jedna kwestia, czy mógłby ktoś w końcu wyjaśnić jak łączy się profile cd na koszu i tego typu podobnych (chodzi o dwie płaszczyzny stykające się pod kątem). Z tego co widzę to jedni w ogóle ich nie łączą wychodząc z założenia że płyty wszystko połączą, a inni przykręcają do nich profile ud, więc w końcu jak to powinno być? Aha i jeszcze jedno już chyba ostatnie pytanko, gdzie zostawiać szczeliny dylatacyjne, wiem że na pewno przy styku płaszczyzn ze ścianami 5mm, czy jeszcze gdzieś np. przy styku dwóch płaszczyzn na koszu?

WIELKIE dzięki

asasello
22-02-2009, 10:47
Witam,
Mam pytanie o prawidlowy montaz profili w narozach. Bylo na tym watku kilka razy pokazane jak obrobic kosz, ale nie znalazlem informacji jak to zrobic z narozem. Domyslalem sie ze podobnie, czyli za pomoca dwuch profili UD, ale na stronie Rockwoola (np tu: http://www.rockwool.pl/sw62343.asp) zauwazylem ze oni w narozu nie maja zadnego profilu.
Bede bardzo wdzieczny za podpowiedz czy rzeczywiscie profil UD nie jest potrzebny w narozu, czy tez lepiej go dac.

Alfzmelmack
23-02-2009, 07:01
Witam
Mam pytanie, czy konieczne jest wykonywanie stelazu na sciance kolankowej (wysok. jakies 1,2 m) czy moge skosem dojechac do sciany. Z zew sciana kolankowa jest przedluzeniem sciany nosnej i bedzie ocieplona styropianem 15 cm ktory za murlata polaczy sie z wata. Po co od srodka robic stelaz i obijac plyta?

adammonika
24-02-2009, 08:24
Witam.
Jestem na etapie ocieplania poddasza i mam mały problem z obróbką - dobrym odizolowaniem czy ociepleniem okien dachowych. Moje pytanie to czy jest gdzieś instrukcja krok po kroku jak to zrobić?
Czytałem gdzieś że nie powinno się dawać pianki w innym art. napisane żeby dawać. Okna mam wstawione przez dekarza ale z tego co zauważyłem źle mi pozakładał folię paroprzepuszczalną w jednym z okien - tak mi się wydaje bo nie jest przytwierdzona do ramy onka od strony blachodachówki (od zewnętrznej strony. Może ktoś mi pokazać zdjęcia jak to zrobić po kolei żeby nie sepsuć bo to podobno bardzo ważna część ocieplania poddasza.

q-bis
24-02-2009, 09:25
FlashBack-ziomalu :D
nie wiem jak długo jeszcze będzie ci się chciało udzielać rad na forum bo widać, że staje się denerwujące dla ciebie zachowanie forumowiczów, którzy nie stosują się do zasady "najpierw poszukaj".
Trzeba ich jednak zrozumieć bo przebijanie się przez kilkanaście stron porad i komentarzy aby uzyskać tę jedyną, po prostu zniechęca...
Pewnie i ty nie wiesz gdzie dokładnie znajduje się np. porada o łączeniu płyt w koszu...
No właśnie, a gdybyś wiedział? 8)
Tylko, że to by kosztowało trochę pracy, czasu-cennego...
Ale załóżmy, że go masz ... i w podpisie swojego postu umieszczasz odnośniki do konkretnych problemów,np:
Łączenie płyt koszowych-link.
Raz byś zrobił i miałbyś spokój-przynajmniej jeśli chodzi o te powtarzalne i najczęściej pojawiające się kwestie, czyli zaoszczędziłbyś w przyszłości czasu i zmniejszył poziom irytacji.
Możesz to zrobić niestety tylko ty, bo tylko ty masz dostęp do swojego profilu, no i nie zrobisz błędu w poradzie, możesz także jakiś post do-edytować.
Twoich postów jest bardzo dużo więc linki byłyby cały czas widoczne, jedyna wada to chyba trochę duża powierzchnia twoich postów-ze względu na linki...ale chyba nie byłoby tak źle...
W sumie, takie rozwiązanie ułatwiłoby udzielanie rad każdemu z łaskawców chcących to czynić-także w innych specjalnościach.
Pozdrawiam :D

mwnn
24-02-2009, 22:38
Witam.

Niedługo będę montował schody strychowe. Fajnie by było jakby ktoś zapodał jakieś fotki z realizacji montażu oraz napisał jakich błędów należy unikać przy docieplaniu poddasza w obrębie skrzyni ze schodami. I najważniejsza kwestia: jak montować (na równi z sufitem z KG czy jakaś wnęka).

Pozdrawiam.

kolorado
25-02-2009, 20:22
A ja mam takie pytanie odnośnie sufitu: ile cm zabiera konstrukcja? Chciałbym dać pod jętki 5cm wełny z profilami i potem płyty. Czyli wychodziło by lekko ponad 6cm poniżej jętek.
Tymczasem z tego co się zorientowałem, profile przy ruszcie krzyżowym są ułożone jeden pod drugim, czyli jednak sufit będzie jeszcze niżej, o jeden profil.
Czy da się zmontować ruszt tak, aby profile były w jednej płaszczyźnie?

kolorado
25-02-2009, 21:13
na poddaszach o ile na to pozwala uklad jetek i scian stosuje sie wieszaki do poddaszy "grzybki" minimlana grubosc zabudowy to ok. 3,5cm (jetki-plytowanie).
Tzn. profile nie są montowane krzyżowo, tylko w poprzek jętek - tak jak na skosach?

mwnn
25-02-2009, 21:59
to musisz pomoc, jaka jest roznica miedzy przyszlym/obecnym sufitem a spodem jetek/legarow, jaka jest szerokosc odudowy a jaki odstep miedzy jetkami/legarami.
.

konstrukcji stelazy sufitu w zadnym razie nie laczyc z obudowa schodow.

różnica miedzy spodem jętek a przyszym sufitem to 12,5 cm, szerokość między jętkami w miejscu planowanych schodów to 63 cm. Schody już kupiłem 112x60 (wysokość skrzyni 13 cm).

Rom-Kon
26-02-2009, 10:48
Jasna choinka! Znów ktoś rozjechał posta że mi z monitora wychodzi!
Drodzy Bracia Forumowicze. Uważajcie na szerokie posty i jeśli się
zdarzy - edytujcie!

Rom-Kon
26-02-2009, 11:04
Mam prośbę do znawców tematu o opinię zabudowy okna połaciowego.
Nie spodobało mi się że górna krawędź zabudowy okna straciła jakby "poziom".
Teraz też zauważyłem, że płaszczyzna okna połaciowego nie jest równoległa do płaszczyzny dachu (coś chłopaki od dachu zawaliły).
Ale to chyba nie powinno tak wpływać na tą zabudowę z K-G.
Czy takie coś da się potem wyprowadzić gipsem czy upierać się żeby to teraz zmieniać ?
Z góry dzięki za wszelkie informacje.
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209152_s.jpg
Inne zdjęcia:
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209152.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209153.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209155.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209156.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209158.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209159.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/poddasze/20090209163.jpg


Krzywo osadzone okna dachowe to jak dla mnie standard.
czasem trzeba zwichrować płaszczyznę płyty górnego glifu by
krawędź była w poziomie! Nie zawsze robi się do poziomu!
Czasem trzeba "na oko" i "dla oka" a nie "pod przyrządy"

Poprawne (według mnie) rozmieszczenie płyt:

http://images30.fotosik.pl/237/3884f94160b19ce5med.jpg (http://www.fotosik.pl)

edit: poprawiłem literówkę

phans
26-02-2009, 11:15
A dlaczego w domkach jednorodzinnych nie praktykuje się ocieplania dachu pianką PUR(poliuretanowa natryskową)? Cena?
http://dakspur.com/19606.html
http://www.pur.pl
itd

Petronelli
26-02-2009, 11:44
ja mam następujące pytania , chciałbym jak najbardziej zminimalizowac możliwość wystąpienia pęknięć na łączeniach(jeżeli to ma szansę powodzenia):
1. profile główne do przyściennych powinny być docięte z jakimś luzem czy na styk?
2. płyta przy murłacie będzie mi się kończyć w jej 3/4 wysokości tą kilku centymetrową lukę czym najlepiej połączyć z tynkiem CW ?
3. jakiej firmy płyty k/g oraz z jakimi krawędziami?
4. jaka szczelina miedzy k/g a ścianą , jaka technologia uzupełnienia tej szczeliny (jakiej marki gips ,taśma ,siatka )
5. jaka szczelina między k/g a k/g oraz jaka technologia spoinowania itd. j/w?
6. czy taśma z włoknina czy tez geowłóknina nie pamiętam dokładnie nazwy będzie lepsza w idei zminimalizowania mozliwości wystąpienia peknięć?
7. jak dobrze połączyć ściany działowe z ociepleniem poddasza aby zachować jako taką szczelnośc akustyczną?
8. czy niezależnie od wszytskiego i zastosowanego materiału, technologii pęknięcia sie pojawią ,bo budynek nowy nie odstał swojego ,więźba pracuje itad itd??
poradźcie co z powyższymi ...

mwnn
26-02-2009, 20:11
FlashBack a mozesz mi to jakoś naszkicować ? Jak wg ciebie to powinno wygladac.

daniowiola
26-02-2009, 20:47
Mam pytanie.
Okno dachowe z prawej strony jest oddalone od krokwi ok 2cm
Dzisiaj ktoś powiedział że w tym miejscu będzie przemarzać bo niema możliwości ocieplić.
Co o tym myślicie i co mogę zrobić?

Rom-Kon
26-02-2009, 21:40
Mam pytanie.
Okno dachowe z prawej strony jest oddalone od krokwi ok 2cm
Dzisiaj ktoś powiedział że w tym miejscu będzie przemarzać bo niema możliwości ocieplić.
Co o tym myślicie i co mogę zrobić?
...niestety tylko 2 cm...

Trzeba było zrobić wymian na krokwi i wstawić okno - nawet szersze ale z zapasem miejsca na izolację...

http://images49.fotosik.pl/36/777ae03d147f4f74med.jpg (http://www.fotosik.pl)

A teraz będziesz mieć tak:

http://images42.fotosik.pl/64/5b72e299a6b474d4.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images47.fotosik.pl/68/4c71b6203b82e4d3.jpg (http://www.fotosik.pl)

...pozwoliłem sobie zalinkować bez pozwolenia z albumu Kolegi-Forumowicza Lookita...

...a teraz piszę o zgodę na linka... wiem... trochę późno...

edit: zgoda jest... fotki zostają... dzięki :wink:

hojnorek
27-02-2009, 11:51
Rom-Kon znaczy się jak to okno powinno być zamontowane??

daniowiola
27-02-2009, 20:34
Mam pytanie.
Okno dachowe z prawej strony jest oddalone od krokwi ok 2cm
Dzisiaj ktoś powiedział że w tym miejscu będzie przemarzać bo niema możliwości ocieplić.
Co o tym myślicie i co mogę zrobić?

to jest miejsce na az 2cm izolacji.

Problem jest w tym że krokwia nie idzie w pionie i 2 cm jest u góry a u dołu niema wcale miejsca na ocieplenie i płyta musi iść do krokwi

Rom-Kon
27-02-2009, 21:07
(...)

a wszysto to przez?
Oczywiście przez poddaszowców... bo nie wcisnęli wełny.... :wink:

...ale jesli płyta się mieści to jeszcze nie jest tak źle... kiedyś ścinałem krokiew łańcuchówką bo płyta nie wchodziła! ...o prawidłowej izolacji można było zapomnieć... ciekawe jak wyglądałaby termowizja tego... grzyba nie ma bo sytuację ratuje grzejnik pod oknem...

daniowiola
27-02-2009, 21:29
czyli wkońcu będzie dobrze czy nie?
Wymyśliłem sobie że dam płytę tak jak ma być i w wolną wstrzyknę piankę lekko rozprężną żeby nic nie wypchało a uszczelniło, czy można zrobić coś jeszcze? (tylko nie piszcie żeby rozebrać dach i krokwie przesunąć)

Rom-Kon
27-02-2009, 21:34
Rom-Kon znaczy się jak to okno powinno być zamontowane??
POPRAWNIE według sztuki budowlanej! ...ale z tym pytaniem to nie do mnie tylko do dachmistrzów...

Wydaje mi się ze te okna są dobrze osadzone.

http://images24.fotosik.pl/301/2f4ee3f91982d537med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images47.fotosik.pl/36/543a639d904d22bcmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images30.fotosik.pl/301/75bb434ea701c1f7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Rom-Kon
27-02-2009, 21:37
czyli wkońcu będzie dobrze czy nie?
Wymyśliłem sobie że dam płytę tak jak ma być i w wolną wstrzyknę piankę lekko rozprężną żeby nic nie wypchało a uszczelniło, czy można zrobić coś jeszcze? (tylko nie piszcie żeby rozebrać dach i krokwie przesunąć)
Jest kicha i naprawić tego raczej nie można... robić tak jak jest a będzie jak będzie... może nawet nie będzie tak źle...

Rom-Kon
27-02-2009, 21:38
te okna to, jakies takie szerokie robia :D
...i te krokwie tak blisko siebie dają....

daniowiola
27-02-2009, 21:58
ocieple jak najlepiej się da i zobaczymy w przyszłą zimę co z tego będzie. Pod oknem będzie grzejnik więc może tragedi nie będzie.

Z tą pianką PE wstrzykniętą między krokwie a płyte GK to dobry pomysł?

Rom-Kon
27-02-2009, 22:03
ocieple jak najlepiej się da i zobaczymy w przyszłą zimę co z tego będzie. Pod oknem będzie grzejnik więc może tragedi nie będzie.

Z tą pianką PE wstrzykniętą między krokwie a płyte GK to dobry pomysł?
Jeśli dobrze wypełni przestrzeń to ok. Gorzej jeśli zostaną "dziury"

daniowiola
27-02-2009, 22:07
Sam będe to robił więc się postaram żeby wszędzie weszła

Rom-Kon
01-03-2009, 08:56
Sam będe to robił więc się postaram żeby wszędzie weszła
Tylko nie przesadź! Bo pianka wyjdzie pod dachówkami! :D

...różne rzeczy w życiu już widziałem :wink:

sylaS
01-03-2009, 18:21
Witam mam pytanie za jakiś czs będe robic ocieplenie poddasza na dachu mam połozona membrane i dachówke ceramiczną. Powiedziano mi,że najlepiej kłaśc w takim przypadku( chodzi o membrane )dwie warstwy płyt k-g i to w ten sposób aby łaczenie jednej warstwy były przykryte drugą płyta k-g. Mam pytanie do fachowców czy to faktycznie tak ma być????no i jeżeli tak to maja być zwykłe białe płyty. Wełna miedzy krokwiami 15 cm a potem 5 cm w pop.no i folia oczywiście.
Dziękuje za informacje

daniowiola
01-03-2009, 18:27
Mam pytanie z jakiej szerokości profili robić działówki na poddaszu?

edde
01-03-2009, 18:48
Witam mam pytanie za jakiś czs będe robic ocieplenie poddasza na dachu mam połozona membrane i dachówke ceramiczną. Powiedziano mi,że najlepiej kłaśc w takim przypadku( chodzi o membrane )dwie warstwy płyt k-g i to w ten sposób aby łaczenie jednej warstwy były przykryte drugą płyta k-g. Mam pytanie do fachowców czy to faktycznie tak ma być????no i jeżeli tak to maja być zwykłe białe płyty. Wełna miedzy krokwiami 15 cm a potem 5 cm w pop.no i folia oczywiście.
Dziękuje za informacje

a co ma niby mieć ilość warstw płyt do stosowania membrany?

pam
01-03-2009, 20:44
A czy w takim razie warto stosować zamiast zwykłej płyty, ognioodporną? Podobno sa mocniejsze (bo maja te włókna) a cenowo róznica ok 6 zł na płycie.

bikeonur
01-03-2009, 20:53
A ja trochę z innej beczki:
- czy pakować wełnę w dach przed tynkami?

Chodzi o wykorzystanie czasu i ekipy. Tynki będę robił na początku kwietnia, a nie mam innych prac, które mogę pogonić.

Jedni mówią, że spoko (bo będzie też folia), inni, że może potem wilgoć z tynków namozcyć wełnę, ta "usiądzie" i będzie do bani.

pam
01-03-2009, 20:57
A czy w takim razie warto stosować zamiast zwykłej płyty, ognioodporną? Podobno sa mocniejsze (bo maja te włókna) a cenowo róznica ok 6 zł na płycie.
a czy warto cokolwiek ubezpieczac dom, samochod, dziecko, siebie?
lub zabezpieczac np. garaz na auto?

Nie chodzi mi o zabezpieczenie p-poż, ale raczej o to, że ściana będzie mocniejsza. Poradził mi ktoś znajomy aby tak zrobić a muszę w tym tygodniu kupować materiały i nie wiem czy się zdecydować. Różnica w płytach na całe poddasze wyjdzie pewnie z 350zł.

pam
01-03-2009, 21:15
OK - dzięki. To pewnie wejdę w te ogniowe. Może jak się nauczę palic fajkę to będę sobie kopcił na poddaszu :D

Alfzmelmack
03-03-2009, 20:49
Mam dwa pytania dotyczące ocieplania.
Jestem na etapie ukladania welny i zastanawiam sie jak z tymi grzybkami ktore przykreca sie do krokwi. Czy po przykreceniu wszystkich latwo sie je wlozy w profil, czy je sie jakos na bok przekreca i sie one zakleszczają?
Drugie pytanie dotyczy odpowietrzenia ktore przechodzi z dachowki i wchodzi pomiedzy krokwie (kanaliza). z tego co slyszalem to wykrapla sie tam na tych rurach woda. Czy powinienem jakos je odizolowac od welny?moze folią paroizolacyjną czy maja isc besposrednio w welnie.?
Zgory dziekuje za podpowiedzi

robert8888
10-03-2009, 20:10
ocieple jak najlepiej się da i zobaczymy w przyszłą zimę co z tego będzie. Pod oknem będzie grzejnik więc może tragedi nie będzie.

Z tą pianką PE wstrzykniętą między krokwie a płyte GK to dobry pomysł?
Jeśli dobrze wypełni przestrzeń to ok. Gorzej jeśli zostaną "dziury"
Mam pytanie co do tej pianki i uszczelniania nią szczelin wokół okien: czy ona też ma za zadanie zabezpieczyć okolice płyt przed ewentualnym przeciekaniem np. z kołnierza okiennego (może się mylę zle z biegiem czasu gdzieś może pojawić się rozszczelnienie, albo też w jakiś dziwny sposób woda podejdzie w tym kołnierzu nie tak jak powinna i pocieknie w drugą stronę)? Bo jeśli tylko ma zabezpieczyć przed utrata ciepła to może stosować wełnę do ociepleń w celu uszczelnienia wokół okna?

robert8888
10-03-2009, 20:30
no, ze nie wpadlismy na ten pomysl wczesniej . :oops:[/quote]

na jaki pomysł (ja prosty człek jestem i mi trzeba łopatologicznie wytłumaczyć)??

Jacek Dudek
10-03-2009, 23:34
muzimer.pl

FOLIA PAROIZOLACYJNA ALUMINIOWA 110g/m2 atest ITB 75m2 za 144pln brutto

110/1500 metalizowany (srebrny) jest wyrobem cztero- lub trójwarstwowym, który oprócz właściwości paroszczelnych wytwarza także dodatkowy efekt izoalcyjny dzięki odbijaniu energii cieplnej.


Do sklejania polecam taśmy metalizowane samoprzylepne ale (nie te aluminiowe, bo się odklejają), zakład 15-20cm

Trociu
11-03-2009, 12:08
muzimer.pl

FOLIA PAROIZOLACYJNA ALUMINIOWA 110g/m2 atest ITB 75m2 za 144pln brutto

110/1500 metalizowany (srebrny) jest wyrobem cztero- lub trójwarstwowym, który oprócz właściwości paroszczelnych wytwarza także dodatkowy efekt izoalcyjny dzięki odbijaniu energii cieplnej.


Do sklejania polecam taśmy metalizowane samoprzylepne ale (nie te aluminiowe, bo się odklejają), zakład 15-20cmZ ogłoszeniami to chyba do innego działu a nie tutaj

kruszon11
11-03-2009, 18:11
Pytanie z innej beczki:
Jaka kolejność będzie lepsza - najpierw ułożyć podłogę (deski sosnowe na legarach) i następnie profile na stelaż pod płytę na ściance kolankowej, czy odwrotnie ?

Jacek Dudek
11-03-2009, 23:26
nie rozumiem aluzji. Jakie ogłoszenie. Podałem namiar na folię paroizolacyjną "aluminiową" gdzieś ktoś napisał 5-6pln/m2 więc podałem alternatywę. Ale jak widać nie wszystkim inwestorom się to podoba. Proponuję więc kupować tą po 500pln za rolkę.

Trociu
13-03-2009, 09:04
nie rozumiem aluzji. Jakie ogłoszenie. Podałem namiar na folię paroizolacyjną "aluminiową" gdzieś ktoś napisał 5-6pln/m2 więc podałem alternatywę. Ale jak widać nie wszystkim inwestorom się to podoba. Proponuję więc kupować tą po 500pln za rolkę.A widzisz - gdybyś się odniósł chociaż słowem to tego postu, który chciałeś skomentować, to byłoby git. A tak wyszedłeś na ogłoszeniodawcę.

odaro
14-03-2009, 22:00
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)

Kris2222
15-03-2009, 08:28
Rom obecnie mam zrobione w profilach całe poddasze, szykuje sie do płytowania , tylko zastanawiam sie nad jednym , mianowicie mam takie dwie ścianki na poddaszu do zrobienia z KG i co zrobiec, najpierw o płytować a potem nakręcić te ścianki ,czy najpierw zrobić stelaż pod ścianki a potem płytować sufit
Chodzi o to że jak stelaż będzie stał przed płytowaniem skosów,sufitu to utrudni to płytowanie , bo podzieli powierzchnie na mniejsze , więcej docinania .
to nie takie typowe ścianki udzielające pokoje tylko taki przegrody w pokoju z jakimiś okienkami , te baby to se wymyślają :-?

Rom-Kon
15-03-2009, 09:27
Rom obecnie mam zrobione w profilach całe poddasze, szykuje sie do płytowania , tylko zastanawiam sie nad jednym , mianowicie mam takie dwie ścianki na poddaszu do zrobienia z KG i co zrobiec, najpierw o płytować a potem nakręcić te ścianki ,czy najpierw zrobić stelaż pod ścianki a potem płytować sufit
Chodzi o to że jak stelaż będzie stał przed płytowaniem skosów,sufitu to utrudni to płytowanie , bo podzieli powierzchnie na mniejsze , więcej docinania .
to nie takie typowe ścianki udzielające pokoje tylko taki przegrody w pokoju z jakimiś okienkami , te baby to se wymyślają :-?
Są dwie szkoły...

Jedna to opłytować dużą powierzchnię i później stawiać ścianki...
wadą jest większe prawdopodobieństwo pękania dużej powierzchni i naprężenia powodowane przez ścianki...

Druga to stawiać ścianki samonośne i dopiero robić konstrukcję sufitu... sufit jest podzielony i ma mniejsze prawdopodobieństwo pękania... ja osobiście jestem za tym rozwiązaniem...

...ale jeśli są to konstrukcje typowo dekoracyjne można mocować do sufitu...

...ech te baby.... i projektanci wnętrz :D

Rom-Kon
15-03-2009, 09:35
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)
Jeśli masz równo wymurowane ścianki (jakoś w to nie wierzę) to szczelina pomiędzy profilami a jętkami będzie 10cm więc taką wełnę można dać... lepiej opuścić jeszcze profile o 1cm w celu niwelacji nierówności i lepszego mocowania wełny...

odaro
15-03-2009, 10:12
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)
Jeśli masz równo wymurowane ścianki (jakoś w to nie wierzę) to szczelina pomiędzy profilami a jętkami będzie 10cm więc taką wełnę można dać... lepiej opuścić jeszcze profile o 1cm w celu niwelacji nierówności i lepszego mocowania wełny...

A jak opuszczę profile o 1cm to wełna 10cm też będzie dobra.

Ściany mam stosunkowo równo wymurowane bo ma końcu mam wylany taki mały wieniec nie sprawdzałem dokładnie ale myślę że jest 10cm +-5mm.

Podobnie nie boję się o mocowanie profilu wieniec ma 10cm wysokości i profil będzie pewnie mocowany do betonu a nie do Porothermu.

Znasz może jakieś linki w necie gdzie można zobaczyć montaż stelażu pod sufit podwieszany

Kris2222
15-03-2009, 10:20
czyli po płytowaniu sufitu mogę te ścianki dopiero postawić ?

z babami źle ale bez nich jeszcze gorzej :wink:

FlashBack
15-03-2009, 10:34
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)

jaka jest grubosc izolacji zamontowanej miedzy jetkami?
pewne jest, ze musisz wykonac "przepone".

Kris2222
15-03-2009, 10:49
stelaż sufitu i skosów już zrobiony ,folia przyklejona tylko płyty zostały, no i te dwie ścianki , nie wiem czy stelaż mocować przed płytowaniem czy po ?

a jeszcze jedno , skąd bierzecie taśmy ślizgowe na łączenia zabudowa /ściana ,
nigdzie nie mogę znaleźć takich taś a kazde inne sie nie kleją do sciany otynkowanej cem.-wap. zaprawą

odaro
15-03-2009, 10:49
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)

jaka jest grubosc izolacji zamontowanej miedzy jetkami?
pewne jest, ze musisz wykonac "przepone".

Będzie 16cm między jętkami.

Przepona a co to takiego 8)

Kris2222
15-03-2009, 11:18
nie rozumiem ,płyty czy scianka ? :D

a tam gdzie kupowałem materiał nie słyszeli o takich taśmach, mało tego w okolicy żadna hurtownia nie słyszała, wiec gdzie to kupić

Kris2222
15-03-2009, 11:33
to ile za taśmę ?

Kris2222
15-03-2009, 12:02
ok to z 4 tasmy powinny starczyć , ?
a na styk sufit /skos też sie nakleja

przyklei sie ta taśma do tynku cem-wap. czy trzeba gruntować tak jak pisałeś

odaro
15-03-2009, 12:34
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)

jaka jest grubosc izolacji zamontowanej miedzy jetkami?
pewne jest, ze musisz wykonac "przepone".

Będzie 16cm między jętkami.

Przepona a co to takiego 8)
obnizyc sufit

A dlaczego pewne jest że muszę wykonać przeponę czyli obniżyć sufit?

odaro
15-03-2009, 12:51
z innej beczki dlaczego tak wysoko sufit? bo inwestor sie upiera?


Pytanie jest do mnie bo nie wiem?

odaro
15-03-2009, 13:13
z innej beczki dlaczego tak wysoko sufit? bo inwestor sie upiera?


Pytanie jest do mnie bo nie wiem?
tak wysoko bo nie wiem jak podtrzymac zakladane 10cm izolacji?

ona nie musi przylegac do jetek.


Wiesz co nic nie rozumiem co do mnie mówisz.

Czy chcesz powiedzieć że 10cm ocieplenia pod jętkami będzie trudno podtrzymać czyli co dać lepiej 5cm

odaro
15-03-2009, 13:26
to w koncu dowiem sie dlaczego sufit (profile obwodowe beda montowane na samym "zwienczeniu" sician)?


Jest ku temu kilka powodów

1 wysokość okien balkonowych na poddaszu.
2. wysokość górnej ramy okien dachowych
3. wylany wieniec betonowy o wysokości 10cm który miał służyć łatwemu i pewnemu montażowi profilu zamiast do Porotherm.
4. docelowa wysokość pomieszczeń na poddaszu
i wiele innych których tak na szybko nie potrafię sobie przypomnieć.

Przypomniał mi się jeszcze jeden argument cena wełny 10cm jest niższa niż 12cm czy 15cm

Kris2222
15-03-2009, 14:22
byłem właśnie w Castoramie i co to takiego gładź polimerowa z Megaronu ?
dobre to coś ?
nadaje sie na naciągniecie całej płyty i ścian otynkowanych cem.-wap.

co za gładz trzeba użyć do wykonania gładzi bezpyłowej , tej robionej na mokro ?

Kris2222
15-03-2009, 14:33
dobra ,dobra , nie łap mnie za słówka :wink:
chodzi o wyeliminowanie szlifowania gładzi ,
robiłem już coś takiego ale z tą różnicą że na tynku gipsowym , a nie wiem czy znajdę taką gładź do takiej obróbki

a co to za gładź ta polimerowa , nadaje się na płyty czy nie ?

Kris2222
15-03-2009, 15:53
mam jeszcze OBI , Praktiker ,
ale te wiaderko to gładź do zrobienia na mokro , czy jak?

odaro
15-03-2009, 17:18
FlashBack a co z moją odpowiedzią napisałem dlaczego sufit ma być na takiej wysokości i co...proponujesz[/i]

odaro
15-03-2009, 17:51
[quote=odaro]
optimum izolacji jakie mozna dac nad sufit to 10cm.


Chcesz powiedzieć że nie można dać więcej ocieplenia niż 10cm grubości bo tego ciężaru nie utrzyma stelaż - bo dalej nie rozumiem :-?

odaro
15-03-2009, 18:27
[quote=odaro]
optimum izolacji jakie mozna dac nad sufit to 10cm.


Chcesz powiedzieć że nie można dać więcej ocieplenia niż 10cm grubości bo tego ciężaru nie utrzyma stelaż - bo dalej nie rozumiem :-?
halo pobudka! tak profile sie powygiaja :D :lol:

Napisz po ludzku tak żeby laik to zrozumiał a nie popisujesz się jakimiś skrótami myślowymi.

Bo z Twojego opisu wynika że mogę dać miedzy krokwie 10cm a kolejną warstwę mogę dać na krokwie - jeżeli dobrze zrozumiałem.

sebanko
15-03-2009, 18:38
Witam
Chcę zakryć stary sufit płytami g-k. Strop jest wylany z żużlobetonu, zbrojony szynami co ok 120 cm a poprzecznie są jeszcze prawdopodbnie cienkie druty.
Chcę jak najmniej obnizyć sufit. Pokoje mają wymiary 4,25 * 4,8 m

Mam dylemat jaką kontrukcję zastosować:
1. Ruszt jednopoziomowy z profili co ok 50 cm
2. Ruszt dwupoziomowy krzyżowy

Profile chcę mocować za pomocą wieszaków ES przykręconych do stropu za pomocą metalowych kotew ze śrubą (jedna kotwa na wieszak). Problemem jest kruchość tego stropu.

Jaka konstrukcja rusztu będzie lepsza, jednopoziomowa - więcej wieszaków (dziur w stropie), czy dwupoziomowa - wieszaki rzadziej, ale za to profile podparte na wszytkich ścianach do profili UD?

Czy kotwy zatopić w zaprawie cementowej, żeby lepiej trzymały?
Jak to poprawnie wykonać, żeby mi to wszystko nie spadło na głowę?

odaro
15-03-2009, 18:51
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)

nie mozesz krecic profila obwodowego na samym koncu (szczycie) sciany mur popeka i nie pisz, ze to wylewka juz to wiem.
mozesz swobodnie dac te 10cm i jak juz tak bardzo trzepiesz sie bo piszesz pozniej, ze 10 bo 12 i grubsza za droga. sam nie widze tego (moze i bym zrobil inaczej) ale: izolacja pod jetki ale nie na styk do jetek o grubosci 5cm i od gory na jetki taka sama grubosc.
i oby moc wykonawcza byla z toba.

A dlaczego nie na styk do jętek?

A miedzy jętki co proponujesz nic tylko 5cm nad jętki .

A na skosach poddasza też dajesz tylko 5cm pod krokwie?

FlashBack
15-03-2009, 18:54
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)

nie mozesz krecic profila obwodowego na samym koncu (szczycie) sciany mur popeka i nie pisz, ze to wylewka juz to wiem.
mozesz swobodnie dac te 10cm i jak juz tak bardzo trzepiesz sie bo piszesz pozniej, ze 10 bo 12 i grubsza za droga. sam nie widze tego (moze i bym zrobil inaczej) ale: izolacja pod jetki ale nie na styk do jetek o grubosci 5cm i od gory na jetki taka sama grubosc.
i oby moc wykonawcza byla z toba.

A dlaczego nie na styk do jętek?

A miedzy jętki co proponujesz nic tylko 5cm nad jętki .

A na skosach poddasza też dajesz tylko 5cm pod krokwie?
wyobraz sobie, ze daje 5 i uzyskuje U na poziomie 0,12

halo wspomniales 16 - jetki to chyba logiczne ze wsadzamy tam welne (miedzy jetki)

sebanko
15-03-2009, 18:56
Dzięki za szybką odpowiedź!

Sufit niestety krzywawy - czyli użyję ES.
Rozumiem, wystarczy jedną wartwę profili co 40 cm. A wieszaki co ile? 90 cm czy mniej?

Jeszcze mam wątpliwość co do długiego korytarza na poddaszu: ma ponad 9 m długości (2m szerokości). Jętki w poprzek. Czy można taki korytarz zabudować skręcając profile CD na całej długości, czy jakoś go podzielić na pół, zdylatować?

FlashBack
15-03-2009, 19:14
Dzięki za szybką odpowiedź!

Sufit niestety krzywawy - czyli użyję ES.
Rozumiem, wystarczy jedną wartwę profili co 40 cm. A wieszaki co ile? 90 cm czy mniej?

Jeszcze mam wątpliwość co do długiego korytarza na poddaszu: ma ponad 9 m długości (2m szerokości). Jętki w poprzek. Czy można taki korytarz zabudować skręcając profile CD na całej długości, czy jakoś go podzielić na pół, zdylatować?

uchyty es daj co 90cm a rozstaw miedzy profilami co 50cm plyte mocowac poprzecznie do profili. jesli wzdloz to rozstaw co 40cm.
sufit korytarza:
profili cd sie nie skreca stosuje sie laczniki dla 9m nie ma potrzeby robic dylatacji chyba, ze bedzie to sufit bezposrednio laczony z sufitem innego pomieszczenia.
tu rozstaw profili wypadnie co 45cm zaczynajac pierwszy i ostatni profli cd 10cm od sciany, mocowanie profili na wieszakach belkowych "grzybki" lub na kotwowym z noniuszem, montaz plyty poprzecznie do profili. (wszystko liczone w osciach profili) jezeli szerokosc nie wypada wiecej niz 2m to oplacalne bedzie kupienie plyty 2mx1,2m.

sebanko
15-03-2009, 19:31
Thanks.

Profile, łączę oczywiście łącznikami wzdłużnymi, ale skręcam profile z łącznikami pchełkami. Popełniłem już kontrukcję pod zabudowę 4 pokoi, w tym 2 z oknami dachowymi, teraz "męczę się" z koszami. Większość informacji czerpałem z tego forum. Wielkie dzięki.

sebanko
15-03-2009, 19:36
A jeszcze pytanko o zabudowę instalacji wod-kan ( piony, spłuczka podtynkowa) - można to zrobić z profili UD30 i CD60 czy lepiej z profili UW50 I CW50?

sebanko
15-03-2009, 20:10
A jeszcze pytanko o zabudowę instalacji wod-kan ( piony, spłuczka podtynkowa) - można to zrobić z profili UD30 i CD60 czy lepiej z profili UW50 I CW50?

szyby instalacyjne (plyta zielona o ile biegna w kuchniach i lazienkach) mozna zabudowywac na samych profilach U30/U27/UD ale jesli wystepuje ryzyko dzialania sil "wyzszych" :) lepiej wykonac to na profilach C/CW U/UW 50 dodatkowo pamietajac o izolowaniu akustycznym zarowno pod profilami jak i welnie w przegrode. spluczke podtynkowa na sciance z "50" wymagany bedzie trawers na trzymanie rury i samej spluczki koszt chyba ok. 50zl (ew. mozna wykonac z blachy ocynkowanej o gr. 1mm) a na kibelek "ala geberit" ok. 200zl ale dawno nie kupowalem bo teraz co dom to geberit :D.

Spłuczki już są przykręcone do solidnej ściany murowanej, więc trawersu chyba nie potrzebuję...?

FlashBack
15-03-2009, 20:20
A jeszcze pytanko o zabudowę instalacji wod-kan ( piony, spłuczka podtynkowa) - można to zrobić z profili UD30 i CD60 czy lepiej z profili UW50 I CW50?

szyby instalacyjne (plyta zielona o ile biegna w kuchniach i lazienkach) mozna zabudowywac na samych profilach U30/U27/UD ale jesli wystepuje ryzyko dzialania sil "wyzszych" :) lepiej wykonac to na profilach C/CW U/UW 50 dodatkowo pamietajac o izolowaniu akustycznym zarowno pod profilami jak i welnie w przegrode. spluczke podtynkowa na sciance z "50" wymagany bedzie trawers na trzymanie rury i samej spluczki koszt chyba ok. 50zl (ew. mozna wykonac z blachy ocynkowanej o gr. 1mm) a na kibelek "ala geberit" ok. 200zl ale dawno nie kupowalem bo teraz co dom to geberit :D.

Spłuczki już są przykręcone do solidnej ściany murowanej, więc trawersu chyba nie potrzebuję...?
rura laczaca spluczke z muszla bedzie wymagala podtrzymania czyli pozostanie sam trawers dla opaski na rure to bedzie bodaj jakies 20 zl :) lub opaska na dyblu do sciany (ta rura z czasem zacznie latac jak glupia) i jeszcze kolniez izolacyjny na przejsciu rury przez plyty (to jest taka otulina siwa/szara pianka) by skropliny nie penetrowaly plyt g/k.

a! i inspektor (kratka rewizyjna)

daniowiola
15-03-2009, 20:29
A jeszcze pytanko o zabudowę instalacji wod-kan ( piony, spłuczka podtynkowa) - można to zrobić z profili UD30 i CD60 czy lepiej z profili UW50 I CW50?

szyby instalacyjne (plyta zielona o ile biegna w kuchniach i lazienkach) mozna zabudowywac na samych profilach U30/U27/UD ale jesli wystepuje ryzyko dzialania sil "wyzszych" :) lepiej wykonac to na profilach C/CW U/UW 50 dodatkowo pamietajac o izolowaniu akustycznym zarowno pod profilami jak i welnie w przegrode. spluczke podtynkowa na sciance z "50" wymagany bedzie trawers na trzymanie rury i samej spluczki koszt chyba ok. 50zl (ew. mozna wykonac z blachy ocynkowanej o gr. 1mm) a na kibelek "ala geberit" ok. 200zl ale dawno nie kupowalem bo teraz co dom to geberit :D.

Możesz jaśniej wytłumaczyć odnośnie montażu geberita. Coś muszę dokupywać?

FlashBack
15-03-2009, 20:36
A jeszcze pytanko o zabudowę instalacji wod-kan ( piony, spłuczka podtynkowa) - można to zrobić z profili UD30 i CD60 czy lepiej z profili UW50 I CW50?

szyby instalacyjne (plyta zielona o ile biegna w kuchniach i lazienkach) mozna zabudowywac na samych profilach U30/U27/UD ale jesli wystepuje ryzyko dzialania sil "wyzszych" :) lepiej wykonac to na profilach C/CW U/UW 50 dodatkowo pamietajac o izolowaniu akustycznym zarowno pod profilami jak i welnie w przegrode. spluczke podtynkowa na sciance z "50" wymagany bedzie trawers na trzymanie rury i samej spluczki koszt chyba ok. 50zl (ew. mozna wykonac z blachy ocynkowanej o gr. 1mm) a na kibelek "ala geberit" ok. 200zl ale dawno nie kupowalem bo teraz co dom to geberit :D.

Możesz jaśniej wytłumaczyć odnośnie montażu geberita. Coś muszę dokupywać?
nie mowimy o tym stelazu. co konkretnie jest 5?

odaro
15-03-2009, 20:49
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)
Jeśli masz równo wymurowane ścianki (jakoś w to nie wierzę) to szczelina pomiędzy profilami a jętkami będzie 10cm więc taką wełnę można dać... lepiej opuścić jeszcze profile o 1cm w celu niwelacji nierówności i lepszego mocowania wełny...

Rom-Kon dopytam się jeszcze inaczej czyli jak obniżę profil o 2cm to mogę spokojnie dać 12cm zamiast 10cm wełny. Czy dobrze zrozumiałem?
Jakoś tylko Twoje odpowiedzi mnie przekonują :)

Piotr_M
15-03-2009, 23:20
Mam prośbę o podpowiedź w sprawie ocieplenia dachu.
Mam wylewany strop i skosy (beton) nad poddaszem i chciałbym podczas wykonywania dachu ocieplić przynajmniej skosy ale mam problem do sposobu wykonania. Ocieplenia będzie w sumie 20 cm (5 + 15 cm) i chyba będzie to wełna. Muszę w jakis sposób odizolować ocieplenie od betonu i myślałem o membranie ale nie wiem jak ją zamocować aby była jakaś szczelina dylatacyjna (pomiędzu membraną a betonem), potem 5 cm ocieplenia wzdłuż (pod krokwie), 15 cm między krokwiami, na górę folię wysokoparoprzepuszczalną.
Ale przy takim rozwiązaniu ocieplenie będzie leżało na membranie, która będzie leżała na betonie.
Czy ktos może miał tego rodzaju problem i wie jak to zrobic?

FlashBack
16-03-2009, 06:36
Mam prośbę o podpowiedź w sprawie ocieplenia dachu.
Mam wylewany strop i skosy (beton) nad poddaszem i chciałbym podczas wykonywania dachu ocieplić przynajmniej skosy ale mam problem do sposobu wykonania. Ocieplenia będzie w sumie 20 cm (5 + 15 cm) i chyba będzie to wełna. Muszę w jakis sposób odizolować ocieplenie od betonu i myślałem o membranie ale nie wiem jak ją zamocować aby była jakaś szczelina dylatacyjna (pomiędzu membraną a betonem), potem 5 cm ocieplenia wzdłuż (pod krokwie), 15 cm między krokwiami, na górę folię wysokoparoprzepuszczalną.
Ale przy takim rozwiązaniu ocieplenie będzie leżało na membranie, która będzie leżała na betonie.
Czy ktos może miał tego rodzaju problem i wie jak to zrobic?

przy tym zalozeniu zakladam, ze krokwie maja ok.25cm wysokosci.
dla jasnosci mozesz wkleic przekroj skosu albo go berdziej opisac. z jednej strony chcesz ocieplac od zewnatrz z drugiej od wewnatrz z trzeciej idzie na dach membrana, jakies takie to...

FlashBack
16-03-2009, 06:40
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)
Jeśli masz równo wymurowane ścianki (jakoś w to nie wierzę) to szczelina pomiędzy profilami a jętkami będzie 10cm więc taką wełnę można dać... lepiej opuścić jeszcze profile o 1cm w celu niwelacji nierówności i lepszego mocowania wełny...

Rom-Kon dopytam się jeszcze inaczej czyli jak obniżę profil o 2cm to mogę spokojnie dać 12cm zamiast 10cm wełny. Czy dobrze zrozumiałem?
Jakoś tylko Twoje odpowiedzi mnie przekonują :)

profil obwodowy powinien byc obnizony wzgledem zakonczenia sciany by, zapewnic prawidlowe i pewne jego zamocowanie. mozesz rownie dobrze domurowac jedna warstwe cegiel/bloczka. i nie musisz dawac tak grubej izolacji miedzy syfitem mon. a "stropem" jetkami, wystarczy tu 5cm ulozone bezposredni na ruszcie sufitu plus dodatkwo 5cm na jetki oo ile miedzy samymi jetkami zamontujesz min 15cm izolacji.

Rom-Kon
16-03-2009, 10:16
Pomóżcie bo się pogubiłem i nie wiem jakiej grubość kupić wełnę.

Chodzi o ocieplenie stropu jętkowego a konkretnie o drugą warstwę która idzie pod jętki.

Mam ściany działowe na poddaszu wymurowane tak że wszystkie kończą się 10cm poniżej dolnej krawędzie jętki.

Zakładając że profile UD będą przykręcane tak że górna krawędź profilu UD będzie na równo z górną krawędzią ściany działowej to jaka grubość wełny będzie optymalna.

Kto pomoże :)
Jeśli masz równo wymurowane ścianki (jakoś w to nie wierzę) to szczelina pomiędzy profilami a jętkami będzie 10cm więc taką wełnę można dać... lepiej opuścić jeszcze profile o 1cm w celu niwelacji nierówności i lepszego mocowania wełny...

Rom-Kon dopytam się jeszcze inaczej czyli jak obniżę profil o 2cm to mogę spokojnie dać 12cm zamiast 10cm wełny. Czy dobrze zrozumiałem?
Jakoś tylko Twoje odpowiedzi mnie przekonują :)

... gdzie dać profil na ścianie to decyduje o tym wysokość pomieszczenia... jeśli chcesz 2.60 to na takiej wysokości mocujesz profil... jesli 2,65... i tak dalej... (zawsze uwzględnia się grubość płyty i przede wszystkim podłogi!) wełnę najlepiej dać nad profile wtedy profile trzymają wełnę... jest to łatwiejsze w montażu niż układanie pomiędzy profilami... profile mają 3cm grubości ...teraz patrzysz ile zostało miejsca... i to dopiero jest decydująca wartość! Nie powinno zostawiać się szczeliny większej niż 1cm góra dwa cm pomiędzy warstwami wełny... jeśli wychodzi większa szczelina to albo daje się grubszą wełnę drugiej warstwy albo "obsuwa" się warstwę z pomiędzy jętek. Możliwe że ze względu na wysokość pomieszczeń wejdzie tylko powiedzmy 5cm wełny a Tobie będzie to łącznie za mało więc pozostałą część trzeba dać na jętki... taki system 3-warstwowy... jesli na jętkach ma być podłoga (stryszek) to wtedy trzeba robić nadbitki z łat (legarki) i dopiero na to podłogę.


Jakoś tylko Twoje odpowiedzi mnie przekonują :)

FlashBack też posiada wiedzę na ten temat ale niestety nie potrafi (jeszcze) jej w przystępny sposób przekazać... z rzeczy prostej jak przysłowiowy metr sznurka w kieszeni potrafi tak "zamotać" że nawet ja nie wiem o co biega... Flash - Chłopie pisz jasno i przystępnie... po drugiej stronie komputera masz przed sobą w dużej części laików i nie są wstanie pojąć Twoich skrótów myślowych... zresztą ja też kiedyś tak pisałem (też zwracano mi uwagę) i teraz staram się wyjaśnić od podstaw... nawet jeśli to trąci trochę sposobem łopatologicznym - ten co wie o co chodzi to odcedzi czystą informację a reszta ma szanse na "podciągniecie" się w temacie...

...i nie miej do mnie żalu za tą wypowiedź... łapcia na zgodę... :wink:

FlashBack
16-03-2009, 18:19
...i nie miej do mnie żalu za tą wypowiedź... łapcia na zgodę... :wink:

slusznie mowili mi zawsze sluchaj sie starszych :)

Piotr_M
16-03-2009, 19:59
Mam prośbę o podpowiedź w sprawie ocieplenia dachu.
Mam wylewany strop i skosy (beton) nad poddaszem i chciałbym podczas wykonywania dachu ocieplić przynajmniej skosy ale mam problem do sposobu wykonania. Ocieplenia będzie w sumie 20 cm (5 + 15 cm) i chyba będzie to wełna. Muszę w jakis sposób odizolować ocieplenie od betonu i myślałem o membranie ale nie wiem jak ją zamocować aby była jakaś szczelina dylatacyjna (pomiędzu membraną a betonem), potem 5 cm ocieplenia wzdłuż (pod krokwie), 15 cm między krokwiami, na górę folię wysokoparoprzepuszczalną.
Ale przy takim rozwiązaniu ocieplenie będzie leżało na membranie, która będzie leżała na betonie.
Czy ktos może miał tego rodzaju problem i wie jak to zrobic?

przy tym zalozeniu zakladam, ze krokwie maja ok.25cm wysokosci.
dla jasnosci mozesz wkleic przekroj skosu albo go berdziej opisac. z jednej strony chcesz ocieplac od zewnatrz z drugiej od wewnatrz z trzeciej idzie na dach membrana, jakies takie to...

Kolejność jest następująca - betonowy skos, membrana, ocieplenie 5 cm pod krokwiami, ocieplenie 15 cm między krokwiamy, folia wysokoparoprzepuszczalna. Problemy jako zamontować membranę aby spełniała swoją role ale nie leżała na betonie. Może zastosowac inna materiał zamiast membrany?

odaro
16-03-2009, 21:07
FlashBack też posiada wiedzę na ten temat ale niestety nie potrafi (jeszcze) jej w przystępny sposób przekazać... z rzeczy prostej jak przysłowiowy metr sznurka w kieszeni potrafi tak "zamotać" że nawet ja nie wiem o co biega... Flash - Chłopie pisz jasno i przystępnie... po drugiej stronie komputera masz przed sobą w dużej części laików i nie są wstanie pojąć Twoich skrótów myślowych... zresztą ja też kiedyś tak pisałem (też zwracano mi uwagę) i teraz staram się wyjaśnić od podstaw... nawet jeśli to trąci trochę sposobem łopatologicznym - ten co wie o co chodzi to odcedzi czystą informację a reszta ma szanse na "podciągniecie" się w temacie...

...i nie miej do mnie żalu za tą wypowiedź... łapcia na zgodę... :wink:

Rom-Kon dziękuje.

Krótko i węzłowato i o to chodzi a wełna już zamówiona.

manieq82
17-03-2009, 01:38
Kolejność jest następująca - betonowy skos, membrana, ocieplenie 5 cm pod krokwiami, ocieplenie 15 cm między krokwiamy, folia wysokoparoprzepuszczalna. Problemy jako zamontować membranę aby spełniała swoją role ale nie leżała na betonie. Może zastosowac inna materiał zamiast membrany?

OK a może przyklej styropian na beton i później daj między krokwie - sąsiad tak robił.
Odchodzi Ci folia na beton i problem z zawilgoceniem wełny - w opisanej przez Ciebie sytuacji bał bym się zastosować wełnę - a niech ci gdzieś przetną tą folię to szlag trafi wełnę po sezonie- folia nad wełna nawet ta przepuszczalna nie odprowadzi wody - a styropianowi niestraszne to to.
Dać tylko te 5 cm jakiegoś dobrego i dokładnie coby mostki zlikwidować

ktoś tu na forum też tak ocieplał.....czytałem

FlashBack
17-03-2009, 07:08
Kolejność jest następująca - betonowy skos, membrana, ocieplenie 5 cm pod krokwiami, ocieplenie 15 cm między krokwiamy, folia wysokoparoprzepuszczalna. Problemy jako zamontować membranę aby spełniała swoją role ale nie leżała na betonie. Może zastosowac inna materiał zamiast membrany?

OK a może przyklej styropian na beton i później daj między krokwie - sąsiad tak robił.
Odchodzi Ci folia na beton i problem z zawilgoceniem wełny - w opisanej przez Ciebie sytuacji bał bym się zastosować wełnę - a niech ci gdzieś przetną tą folię to szlag trafi wełnę po sezonie- folia nad wełna nawet ta przepuszczalna nie odprowadzi wody - a styropianowi niestraszne to to.
Dać tylko te 5 cm jakiegoś dobrego i dokładnie coby mostki zlikwidować

ktoś tu na forum też tak ocieplał.....czytałem

styro... najbezpieczniesze rozwiazanie od strony zabezpieczenia sie przed kultura wykonawcy krycia dachu (latwo zauwazalne wszelkie luzy (mostki)) jak rowniez przed ryzykiem montazu mokrej welny. przeciez skonczyly sie czasy rzemiosla choc trafiaja sie jeszcze tacy "idioci" ;).

Rom-Kon
17-03-2009, 10:22
Mam prośbę o podpowiedź w sprawie ocieplenia dachu.
Mam wylewany strop i skosy (beton) nad poddaszem i chciałbym podczas wykonywania dachu ocieplić przynajmniej skosy ale mam problem do sposobu wykonania. Ocieplenia będzie w sumie 20 cm (5 + 15 cm) i chyba będzie to wełna. Muszę w jakis sposób odizolować ocieplenie od betonu i myślałem o membranie ale nie wiem jak ją zamocować aby była jakaś szczelina dylatacyjna (pomiędzu membraną a betonem), potem 5 cm ocieplenia wzdłuż (pod krokwie), 15 cm między krokwiami, na górę folię wysokoparoprzepuszczalną.
Ale przy takim rozwiązaniu ocieplenie będzie leżało na membranie, która będzie leżała na betonie.
Czy ktos może miał tego rodzaju problem i wie jak to zrobic?
... rozumiem że masz skosy wylewane w szalunkach czyli tzw. trumnę.
A "trumna" to nic innego jak ściana więc stosuje się wszystkie technologie jak przy ścianach. Wełna lub styropian klejone do betonu. Zjawiska związane z przenikaniem pary wodnej też są identyczne jak w ścianie murowej. Przenikalność pary w ścianie murowej jest dużo mniejsza niż przez pojedyncza płytę G-K. Technologia dociepleń elewacji metodą lekką-mokrą obojętnie czy styropianem czy wełną nie przewiduje paroizolacji.

...swego czasu docieplałem strop styropianem 2x5cm klejonym do betonu. dwie warstwy na mijankę. Na to poszły płyty wiórowe łączone paskami blachy od spodu. Blachę podkładałem na łączeniach i z wierzchu przykręcałem wkrętami do płyt G-K. Podłoga pływająca bezpośrednio na styropianie. Oczywiście poddasze nieużytkowe

...znalazłem temat "trumny". Dziennik Geda :http://forum.muratordom.pl/dziennik-ged-a,t18505-360.htm

kolorado
18-03-2009, 07:58
A ja cały czas się zastanawiam, czy ocieplać między krokwiami do końca (kalenica), czy tylko do sufitu. Stryszek ma być nieużytkowy (czytaj: graciarnia).
Czy są jakieś wady takiego rozwiązania, oprócz oczywiście finansowej?
Zalet w sumie też chyba nie ma? Jedynie co to przyjemniejszy klimat na strychu (ale nie zależy mi na tym), no i dodatkowa likwidacja niektórych mostków (schody na strych).
Dziwne dla mnie jest tylko, że niektórzy na sufit dają tyle wełny, ile na skosy. Czyli de facto na suficie jest o tę wełnę między krokwiami więcej, a to chyba nie ma sensu...?

FlashBack
18-03-2009, 16:47
A ja cały czas się zastanawiam, czy ocieplać między krokwiami do końca (kalenica), czy tylko do sufitu. Stryszek ma być nieużytkowy (czytaj: graciarnia).
Czy są jakieś wady takiego rozwiązania, oprócz oczywiście finansowej?
Zalet w sumie też chyba nie ma? Jedynie co to przyjemniejszy klimat na strychu (ale nie zależy mi na tym), no i dodatkowa likwidacja niektórych mostków (schody na strych).
Dziwne dla mnie jest tylko, że niektórzy na sufit dają tyle wełny, ile na skosy. Czyli de facto na suficie jest o tę wełnę między krokwiami więcej, a to chyba nie ma sensu...?
zaadoptujesz stryszek (welna do kalenicy) -wentylacja, nie (welna do jetek lub tuz przed kalenica) to przestrzen ponad izolacja poddasza musi byc wentylowana otwory wentylacyjne w scianach szczytowych lub kominki.
grubosc izolacji powinna byc jednakowa, dochodzi czasem przepona akustyczna na same sufity poddasza.

Daga&Adam
19-03-2009, 01:57
Ufff, przeczytalem caly watek (!). Wieeeele sie dowiedzialem dzieki Wam (podziekowania szczegolnie dla Rom-Kona i Flashbacka). No dobra, koniec lizania tylkow :) :)

Jutro zaczynam popelnianie stelaza pod kg na moim poddaszu. W calym watku nie bylo jednak informacji od czego wystartowac (to jest zawsze najgorsze hehe) jezeli mam tylko i wylacznie skosy - tzn. nie mam ani jednej sciany szczytowej / pionowej.

Chce zaczac od tego pomieszczonka (nie mam nowszych fotek wiec tu jeszcze bez pokrycia ;)

http://szyna.civ.pl/daszek2.jpg

Jak widac skos na wprost to dwa kosze wewnetrzne, a polacie boczne zaczynaja sie (tu gdzie juz na fotce nie widac) na koszach zewnetrznych (sciany skrecaja o 90st i rozchodza sie "na zewnatrz" - takie odwrocone T :) Ale to malo wazne.

Jak z tym ruszyc ? Od czego wystartowac ?

Wiezba jest zrobiona bardzo dokladnie - 5m lata przylozona na cala boczna polac na roznych wysokosciach wykazuje.. zero luzu! Ciesla to moj kumpel i bardzo sie staral - sam jestem zaskoczony dokladnoscia, to w koncu nie meble :) Ale w innych miejscach nie sprawdzalem - zapewne gdziestam beda jakies male niedociagniecia.. Sama "scianka kolankowa" (ten jeden pustak) moze byc wymurowany tak sobie (plus minus 2-3cm) - jego i tak nie bedzie widac ani z zewnatrz (przykryty podbitka), ani wewnatrz (bedzie przedscianka). W kazdym razie od niego nie moge brac miary :) Rownanie (zeby polacie byly do siebie rownolegle / prostopadle etc) wykonywane bylo przy mocowaniu murlaty.

Dysponuje dobra laserowa poziomnica krzyzowa, wiec poziomy moge ustalic dosc dokladnie. Ale ni cholery nie wiem od czego zaczac :)

Kombinowalem zeby pomierzyc jeszcze raz dokladnie ta wiezbe i jak okaze sie prosta - zaczac od montazu na krancach polaci wieszakow grzybkowych, potem miedzy nimi sznurek (od dolnego do gornego i od lewego do prawego) i przykrecac reszte wieszakow. Gdziestam w miedzyczasie sprawdzic, czy dwa sznurki przeciagniete od dwoch przeciwleglych narozy beda w jednej plaszczyznie. Jezeli nie to korygowac.. No wlasnie tylko jak.. :) Najlepiej jednak byloby ta plaszczyzne najpierw wyznaczyc i wedlug niej montowac grzyby :) Tylko jak to zrobic przy takiej kopercie ? :) Kombinuje od dwoch dni i nic mi do lba nie przychodzi ;-)

Dzieki,
pozdr.

FlashBack
19-03-2009, 05:37
nom te prace to 90% sukcesu. znow troche pogmatwam ;) zakladamy, ze wiesz na jakiej wysokosci bedzie przyszla scianka kolankowa (przedscianka jak napisales) i wiesz rowniez jak grube bedzie przyszle ocieplenie na krokwi (to w stelazu).
wez swoje magiczne czerwone oko postaw na stojaku w srodku pomieszczenia (tak by po obracaniu moglo oswietlic krokwie pierwsza i ostatnia na wszystkich skosach w wyznaczonej dla scianki kolankowej wysokosci. oznacz wskazania oka na pierwszej i ostatniej krokwi kazdego ze skosow (przenies je pionem rowniez na podloge, nastepnie sznurkiem traserskim przenies te punkty na reszte krokwi (beda odniesienia gdzie przykrecac uchwyty/wieszaki) i wyznacz ja na podlodze (bedzie potrzebna do wyznaczania styku sufit/skos). na tych samych krokwiach (bocznych) znajdz wysokosc przyszlego sufitu (na poczatku na jednej dowolnej byle bocznej najblizszej kosza) na tej wysokosci przykrecimy poziomo "deske" (bo sufit puki co bedzie wyimaginowany) wy wystawala do wewnatrz ok 20-30cm na niej wyznaczymy w "przyszlosci" "wystawanie uchwytu najlepiej tzw. grzybka, ten pkt przenosimy pionem na podloge i mierzymy jak daleko jest od naszej lini (tej na podlodze) zmierzony wymiar przenosimy na nasze pierwsze krokwie skosow i nastepnie pzionem w gore, sznurkiem traserskim przenosimy te pkt na kolejne krokwie. reszta zalezy juz od gatunku stelazy jakie masz zamiar zastosowac.

jak cos to bedzie errata dopiero wstalem.

Rom-Kon
19-03-2009, 08:21
Daga&Adam... już niewiele pomogę bo dzisiaj znów uciekam na 10 dni i mam brak neta... niestety.

... tak jak pisze Flash... podkreślę jeszcze raz że zacząć trzeba od wyznaczenia ścianki kolankowej i sufitu. Ścianka musi mieć górną krawędź (łączenie ze skosem) w poziomie a sufit musi być prostokątny i też trzymać poziom... jeśli te dwa elementy wykonasz dokładnie to skosy to już sama przyjemność... same wychodzą z połączenia kolankowej i sufitu! Tak jak Flash napisał czasem trzeba tworzyć wyimaginowane ścianki a czasem nawet całkiem realne... z desek czy łat... taka konstrukcja do której można łapać się z wymiarami... dobrym sposobem jest przybicie desek do krokwi i do tych desek przykręcić profil UD... rozciągnąć sznurki... przykręcić wieszaki.... i usunąć tą prowizorkę. I jeszcze jedno... kosze zaczynają się dokładnie w narożnikach sufitu i kończą się w narożnikach kolankowej i właśnie te koszowe wyznaczają przebieg skosów... jeśli będą minimalne różnice na skosach - nie przejmuj się tego nie widać a jeśli będą minimalne różnice na kolankowej lub suficie to popraw! Tam wszystko widać! Skręcając-krzywiąc płaszczyznę skosu możesz skorygować geometrię krzywego pomieszczenia... oczywiście jeśli pomieszczenie jest krzywe (np. trapez)... wtedy taki skos ma inny kąt nachylenia z prawej strony a inny z lewej... ale pomieszczenie ma kąty proste! Sufit prostokątny a krawędź skos-kolankowa w poziomie. I uczulam wszystkich inwestorów! W łazienkach i wszystkich pomieszczeniach z płytkami właśnie ta krawędź kolankowa-skos musi być w poziomie! Na płytkach wszystko widać!!!

...niestety to już koniec moich wywodów... znów przerwa 10 dni.... ale zawsze telefon można "wy-Google-ać" :wink: i zapytać.

Daga&Adam
19-03-2009, 12:36
Dzieki Wam obu!

W miedzyczasie wymyslilem taka strategie.. Bedzie wiecej obrazkow z opisami niz tekstu bo mi tlumaczenie ciezko wychodzi :-)

1. Robimy najpierw sufit - czyli ustawiam moje laserowe "oko" o XX cm pod jetkami - na wysokosci "grzbietow" przyszlych profili UD. Krece najpierw wieszaki na skraju sufitu - tak jak na rysunku ponizej. Poziom bedzie idealny (kontroluje laserem). Sufit bedzie tez idealnie prostokatny, bo kontroluje miarka rozstaw uchwytow - tak zeby sie nie rozjezdzaly na boki. Mam wiec zamontowane idealnie poziomo wieszaki pod sufit. Zakladam dwa skrajne profile wyznaczajace krawedzie sufitu (miejsce przeciecia sufitu ze skosem). Mozna powiedziec - sufit gotowy (w pozniejszym czasie przeciagne sobie sznurek od profila do profila na kazdej krokwii z osobna i pouzupelniam brakujace wieszaki / zaloze profile).

http://szyna.civ.pl/poddasze/1.png


2. Zaznaczam na krokwiach poziom przyszlej sciany kolankowej.

http://szyna.civ.pl/poddasze/2.png


3. Przykrecam dwa skrajne (maksymalnie po lewej i prawej) wieszaki grzybkowe tak jak na rysunku ponizej, potem przeciagam miedzy nimi sznurek i uzupelniam reszte wieszakow.

http://szyna.civ.pl/poddasze/3.png

4. Wkladam profil UD na wieszaki na wysokosci scianki kolankowej i rozciagam na kazdej krokwii sznurki miedzy tym profilem, a rogiem profila UD tego sufitowego.

Pozostaje wyznaczyc tylko poziomy kolejnych profili i przykrecic wieszaki "dochodzace" do sznurkow (ktore wyznaczaja nam plaszczyzne skosa).

Co myslicie ?? Rozwiazanie moze bardziej "indywidualne" niz uniwersalne, bo trzeba pare rzeczy obliczyc w stosunku do kata nachylenia dachu ale chyba powinno wyjsc prosciutko ??

No bo:

1. Mamy na pewno poziomo sufit
2. Mamy na pewno prostokatny (a nie trapezowy) sufit
3. Mamy na pewno poziomo linie laczaca sciane kolankowa ze skosem

To chyba trzy najwazniejsze punkty, zeby zabudowa wyszla prosto ? :)

Co o tym myslicie? Czy gdzies tu mozna popelnic blad, ktory skutkowal bedzie jakimis widocznymi krzywiznami ?
pozdr.

Daga&Adam
19-03-2009, 12:45
Dopowiem jeszcze w sprawie jednego waznego "szczegolu":


[...]
3. Przykrecam dwa skrajne (maksymalnie po lewej i prawej) wieszaki grzybkowe tak jak na rysunku ponizej, [...]
http://szyna.civ.pl/poddasze/3.png


Tutaj zamiast obliczac jak tego wieszaka powiesic, moge sie posluzyc moim laserkiem. Tzn. majac zaznaczony poziom (olowkiem) przyszlej scianki kolankowej na czolach krokwii, stawiam moj laserek w jej plaszczyznie i wlaczam "pion". Laser musi dokladnie pokrywac sie z wczesniej zaznaczonym na czolach krokwii poziomem scianki. W ten sposob stworzylem "niewidoczna" laserowa scianke (o rany rany jaki ja jestem nowoczesny 8) Teraz wystarczy uzywajac dowolnego katomierza umiejscowic na kazdej krokwii wieszaki grzybkowe tak, zeby byly prostopadle do niej i zeby konce grzybkow "stykaly sie" z laserem, czyli nasza scianka :)

Wszystkie profile ponizej nie musza juz byc tak idealnie wyznaczane bo ich juz nie bedzie widac (beda pod scianka) - ich zadaniem bedzie tylko trzymanie welny :)

No i jak ?

freetask
19-03-2009, 19:31
Witam, jestem po lekturze całego wątku tego i bliźniaczego i oczywiście mam wątpliwości co zrobić z moim poddaszem. Ekipa zakończyła prace na etapie jak na zdjęciu:
http://img6.imageshack.us/img6/7664/pict0257.th.jpg (http://img6.imageshack.us/my.php?image=pict0257.jpg)
tzn.:
- jest pierwsza warstwa wełny między krokwie i jętki
- na jętkach (18cm) płyty osb
- pod wełną folia
Po lekturze tego wątku i bliźniaczego mam masę pytań. Chcę dołożyć drugą warstwę w poprzek tego co jest, bo w tej chwili mam (chyba 18 cm) jednej warstwy. Tak miało być zakończone. W projekcie mam: Izolacja cieplna dachu - 18cm wełny mineralnej.
1. Od góry jest płyta osb, czy rzeczywiście muszę ją nawiercać? Była tu taka sugestia, żeby wełna się wentylowała... W jednym miejscu gdzie widać przekrój to całkiem ta wełna do płyty nie przylega - tzn, jest tak ułożona, że na środku dotyka, a po bokach nie - pewnie na skutek ułożenia (wciskania), ale niby jakaś wentylacja jest.
2. czy tą folię zostawić, po lekturze mam sporo wątpliwości... Jak widać nie ma mowy o zawinięciu folii na ścianę,
folia jest ułożona w poprzek krokwii, wystarczy łączenia zakleić taśmą?
no i najważniejsze: nie ma jeszcze drugiej warstwy...
Czytałem, że można dołożyć jeśli zachowane zostaną proporcje 1/3 do 2/3, mógłbym więc celować chyba w dołożenie 8 cm na tą folię. Może ta folia może zostać? Jeśli musiałbym ją zerwać to może dawałbym na to 10cm?
Chyba będę robił to na esach chociaż wszyscy polecają grzybki, ze względu na już ułożoną wełnę (chociaż rom-kon pokazywał,że i w tym przypadku grzybki da sie :-)). Jeżeli zostawiałbym folię to nie ma dyskusji - esy, tak?
Wolałbym, jeśli to nie będzie duży błąd, tą folię zostawić.
2.5 Gdybym folię zostawił, to po drugiej warstwie wełny drugiej folii się nie kładzie?
3. Większość sufitu jest pod jętkami, skosu jest ok 1/3. Czy sufit robić krzyżowy? Pokój ok 20m2. Czy można tylko bezpośrednio do profili na esach kręcić płyty?
4. w komunikacji sufit ma 190cm x 520cm, też krzyżowo? druga warstwa wtedy na 190 czy na 520?
5. w komunikacji płyty kłaść wzdłuż z dokładką, czy w poprzek na mijankę?
6. jętki mam na wysokości około 2,90, zastanawiam się nad obniżeniem sufitu, mógłbym nawet jakieś 30cm, podwiesza się na takich długich wieszakach, tak? I wtedy też ruszt krzyżowy?
7. jeśli obniżałbym sufit to gdzie druga warstwa ocieplenia? Przy folii i pustka powietrzna i ruszt i płyty GK czy może: pustka, wełna, ruszt, płyta?
Jeśli wełna na górze, to jak ją przytrzymać u góry?
8. ścianę kolankową mam wytynkowaną i nie planuję nadbudowy z GK. Płyty w takim układzie przykręca się do jakiegoś profila na ścianie kolankowej czy możliwie najbliżej ściany kolankowej profil na krokwiach i to ostatni punkt montażu, a przy ścianie kolankowej taśma poślizgowa i akryl?
9. czy przy podwieszeniu sufitu 30 cm poniżej jętek nie będzie problemu z wyłazem? Chodzi mi o to, że wyjdzie 30cm + 18cm jętka, łącznie ok 50 cm od ostatniego stopnia do "stryszku", a może są jakieś extra rozwiązania do takich sytuacji?

Dzięki za podpowiedzi :-)

freetask
19-03-2009, 20:24
freetaskwlozona welna zaklady nie posklejane i tynki na sciany :o .

ano tak było :oops: , już tego nie odwrócę, jedyne (dla mnie) pocieszenie, że tynki były robione z rok temu, a do chwili obecnej nie widać żeby wełna gdzieś "zakwitła", tzn jest żółto, ani śladu grzybków, więc może jakoś to przetrwała...


folia bezwzglednie do demontazu (zerwania),
tego się obawiałem :-(


a nawet gdyby mialo pozostac to ocieplenie z folia i na to plyty to, ta folia nie moze tak zwisac, wielce prawdopodobne, ze zima bylby tam baseny wodne.

to możnaby jakieś dodatkowe profile poprzykręcać do podtrzymywania i wyrównania tej wełny? folia opadła na skutek nacisku wełny, niestety wełna nie jest równo tylko trochę "obwisa" - chyba sznurek nie był zbyt mocno naciągnięty.

jesli welna jest zamontowana to nie radze dokladac "grzybkow" bo bardzo latwo o rozszczelnienie izolacji.
dlatego myślę o esach, a i tak większość sufitu będzie na tych dłuższych wieszakach...

dodatkowa welna dla sufitow w stelaz sufitow.
czyli zerwać folię, wełna w stelaż, na stelaż folia i płyty?

wersja z 1/3 dodatkowej welny na juz izolowana (ale zabudowana) powierzchnie nie inaczej.
możesz jeszcze dodatkowo skomentować? bo nie rozumiem.


wylaz/schody strychowe sa zwykle licowane do sufitu i na tak grubym stropie beda dawaly dyskomfort przy pokonywaniu ostatniego stopnia. dlatego trzeba albo zrobic wymian by opuscic wylaz
wymian to taka konstrukcja podtrzymująca schody? myślałem o metalowych profilach do podwieszenia schodów i może dodatkowo zamontowane dokoła płyty osb (zrobi się trochę taki komin) aby usztywnić konstrukcję, może być?

Daga&Adam
19-03-2009, 20:36
no no ladnie fajnie.
zalozenie przy skosach koszowych i nie tylko to identyczne plaszczyzny w twoim przypadku moze wyjsc inaczej.
tak troche na zamkniete oczy
patrzysz na poddasze i
scinaka kolankowa tworzy jedno pomieszczenie (sciana), styk skosu z sufitem w pionie to kolejna sciana i odleglosci i rownoleglosci tych scian musza byc identyczne dla kazdej ze stron w tym scian koszy.
czyli jezeli wysokosc scianki kolankowej jest rowna (bo od niej trzeba zaczac) i wysokosc sufitu jest rowna to i katy beda identyczne dla kazdej z plaszczyz skosow (kosza).
http://lh6.ggpht.com/_1HHBWDmjQpU/ScKFUT8q58I/AAAAAAAAGz0/UQ-rxFuz81c/s640/daszek2.jpg

Dzieeeeki za ta fotke - teraz dopiero do mnie doszlo ze o ile sufit moglby byc rowny i poziomy, sciana kolankowa tez rowna i pozioma - to przeciez nigdzie nie przyjalem (w stosunku do scianki) gdzie sie ten sufit ma zaczynac, a gdzie konczyc. Innymi slowy patrzac na Twoj rysunek - "czerwony" sufit moglby mi wyjsc troche za bardzo w lewo albo prawo i katy obu plaszczyzn skosow mogly by wyjsc inne :) Duzo zalezaloby tutaj od dokladnosci wykonania wiezby (jezeli bylaby prosciutka - prawdopodobnie i skosy wyszlyby dobrze ale lepiej sprawdzic i "wycentrowac" ten sufit tak jak narysowales :-)

Jeszcze raz dzieki! Moze jutro zaczne to bede na biezaco sie chwalil i prosil o wylapywanie bledow :-)

Daga&Adam
19-03-2009, 21:18
Daga&Adam po wytrasowaniu calej kolankowej i sufitu z jednego z bokow zmierz ten rozstaw i przenos go na poczatek/koniec kolejnych skosow nastepnie przy pomocy pionu na gore (taki sznurek z ciezarkiem w kazdym sklepie narzedziowym) ;) nastepnie sznurkiem traserskim odznaczyc na pozostalych krokwiach wewnetrznych.

OK! Wszystko zrozumialem :) Musze sobie takie "wahadelko" sprawic ;)
Dzieki!
pozdr.

freetask
19-03-2009, 21:20
FlashBack, wielkie dzięki

pupkin1
20-03-2009, 16:09
Jestem tu nowy wiec wszystkich witam.
Przeczytałem wszystkie posty, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Profil UD przykęca sie tylko na ścianach prostopadłych do krokwi i jętek tak aby wsunąć w niego koniec profila CD, czy również na ścianach równoległych do profili CD? Czy wystarczy dać profil CD na wieszakach po samej ścianie z małym odstępem od niej?

Piotr

Daga&Adam
21-03-2009, 00:24
Zaczalem dzisiaj robote i rzeczywiscie nie ma co liczyc na "prostosc" wiezby. Mimo, ze same krokwie sa rowniotko to juz np. jetki nie trzymaja dokladnie poziomu, a w zwiazku z tym jest 3-4 cm roznicy od "katu" jetka/krokwia na pierwszym i ostatnim kawalku sufitu :-)

Za to chwale moja zonke, ktora cosinusami i innymi sinusami pomogla mi dokladnie wyliczyc kilka odleglosci i dzieki temu sufit jest rowniutki, plaszczyzny sufitu i skosow spotkaly sie tam gdzie chcialem, a i miejsca na welne i w skosie (10cm) i na suficie (5cm) jest tak jak chcialem ;)

Wiem ze ze mnie amator ale bede sie staral wklejac na biezaco fotki z opisem co jak zrobilem - moze do innych amatorskich glow to dobrze trafi, a i fachmani beda mieli mozliwosc wskazania ew. bledow ;-)

Poki co rada dla zaczynajacych - trzeba miec lekka drabinke.. Ja zaczalem z duza, ciezka drewniana i to katorga - niedosc, ze nie ma na gorze "poleczki" przez co m.in. z 2m spadla mi na beton nowiutka wkretarka i rozleciala sie na czesci pierwsze, to trzeba ja przestawiac co chwile..

PS. Wkretarka zyje i wyglada ze bedzie smigac jak nowa -> 3h naprawiania, ~10 wtopionych drucikow ze spinaczy, pare kropel "kropelki", pol poxipolu, zabawa w archeologa w dopasowywaniu szuszczacych elementow w srodku ale wyglada (puk puk) ze sie udalo i chyba jest to porzadniej niz oryginalnie zrobione ;) ;) ;)
pozdr.

daniowiola
21-03-2009, 07:35
To czekamy na zdjęcia

Daga&Adam
21-03-2009, 16:39
srednio 4 razy dziennie upuszczam wkretarke z roznych wysokosci (przewaznie przy skrecaniu sufitow).

Daj znac jakiej uzywasz. Ja kupilem "marketowego" einhella (zolta bavaria 18V za 200 pln) i po rozkreceniu widac, czemu to takie tanie ;) Element laczacy na stale silnik z reszta (sprzeglo etc) jest w calosci z lichego plastiku.. Choc z drugiej strony wkretarka upadla tak niefortunnie ze chyba gorzej nie mogla (obracajac sie uderzyla "bitem" w beton - czyli caly moment uderzenia przyjal jeden punkt ;)
pozdr.

Daga&Adam
22-03-2009, 23:32
Mam jeszcze takie pytanie, najpierw rysunek - rzut z gory:

http://szyna.civ.pl/ud.png

Czerwone to profile CD sufitowe, szare to linie skosow (kosze polaci). Czy w miejscu oznaczonym niebieska linia podwiesic profile UD na wieszakach ES i wsunac w nie te czerwone CD ? Skrecac czy nie skrecac ich ze soba ?
pozdr.

pupkin1
23-03-2009, 13:37
Witam
Krokwy mam o wysokości 16 cm, i pełne deskowanie z papą. Jeśli miedzy krokwy dam wełnę o grubości 10 cm, to czy nie zostanie za duża szczelina wentylacyjna, i nie będzie wywiewało wełny? Pod krokwy i jętki planuję dać 15 cm. Czy tak będzie dobrze? Na składach nie mają 12, tylko na zamówienie i po cenie jak 15 cm.
Pozdrawiam. Piotr

Gosc_gość
23-03-2009, 14:38
Witam
Krokwy mam o wysokości 16 cm, i pełne deskowanie z papą. Jeśli miedzy krokwy dam wełnę o grubości 10 cm, to czy nie zostanie za duża szczelina wentylacyjna, i nie będzie wywiewało wełny? Pod krokwy i jętki planuję dać 15 cm. Czy tak będzie dobrze? Na składach nie mają 12, tylko na zamówienie i po cenie jak 15 cm.
Pozdrawiam. Piotr

Ja mam dokładnie tą samą sytuację i daję 14-stke (jest taki rozmiar, ale kosztuje tyle co 15) TOPROCK między krokwie, a potem na krokwie 10-tka SUPERROCK

2cm szczelina powinna wystarczyć przy nie za długich połaciach, można ewentualnie o ten 1 cm przydusić tą wełnę - myślę, że nie zaszkodzi :roll:

pupkin1
24-03-2009, 07:39
Krokwy w rozstawie 80 cm, scianka kolankowa jest tynkowana, od murłaty do jętek jest 230 cm, nad jętkami nie będzie izolacji,w ścianach szczytowych lukarn kratki wentylacyjne na przelot dla wentylacji stryszku, na jetkach oparty jest strop z desek ubitych ze szczelinami dla wentylacji ocieplenia układanego między jętkami, i pod.
Pozdrawiam Piotr

Kris2222
24-03-2009, 20:58
kto mi pomoże
zaczynając płytowanie , frezuje sie płytę przy styku ściana /skos
chodzi o obcięta fabrycznie stronę płyty

Kris2222
24-03-2009, 21:09
płytuje tak że bok 120cm jest przy ścianie

Kris2222
24-03-2009, 21:20
tak mi było najwygodniej , bo skos ma 235cm , wiec płytę tylko obetnę i będą tylko łączenia poziome
niby jak płyta dojdzie do ściany to i tak bedzie szczelina taki trójkącik ale nie wiem czy sfrezować ten bok

flash muszę zrobić gładz na ścianach otynkowanych cem.-wap. ,narazie wiatrołap , bo mi drzwi przyjadą montować , co za gładz zastosować
i robiłeś już gładź na mokro, bez szlifowania? jak to wychodzi?

Kris2222
24-03-2009, 21:32
niby czemu tak ma pękać , a w drugim sposobie nie ?
wytłumacz mi to bo nie widzę tu różnicy

Kris2222
24-03-2009, 21:42
no ale daj jakąs sensowną odpowiedz na twoją teorie , bo ja nie widze takiej

Kris2222
24-03-2009, 21:44
może ja jestem ślepe albo tak wszyscy producenci przestawiają układ płyt na stelażu
np.

http://www.rigips.pl/strony/biblioteka/03_etapy_zabudowy/03_poddasza/

Kris2222
24-03-2009, 21:48
ja płytuje krótszym bokiem do ściany , ale kolankowej , przy bocznych ścianach mam dłuższy bok płyty

FlashBack
24-03-2009, 21:54
płytuje tak że bok 120cm jest przy ścianie

Kris2222
24-03-2009, 22:08
jak profile , no normalne ocynkowane , 0,50 mm na wieszakak krokwiowych , co 40 cm

FlashBack
24-03-2009, 22:23
jak profile , no normalne ocynkowane , 0,50 mm na wieszakak krokwiowych , co 40 cm

ale plyte dales zwykla

Kris2222
24-03-2009, 22:24
no zwykła szara, 12,5mm

Kris2222
25-03-2009, 21:21
dobra to może mi ktoś pomoże wybrać porządną gładź na ściany otynkowane cem.wap.
i na płyty , będę całe płyty gipsować

i jeszcze jedno , jakiego szpachla użyć do łączen?

FlashBack
28-03-2009, 00:34
dobra to może mi ktoś pomoże wybrać porządną gładź na ściany otynkowane cem.wap.
i na płyty , będę całe płyty gipsować

i jeszcze jedno , jakiego szpachla użyć do łączen?
jedz do casto na pewno cos ci doradza

Daga&Adam
28-03-2009, 01:14
dobra to może mi ktoś pomoże wybrać porządną gładź na ściany otynkowane cem.wap.
i na płyty , będę całe płyty gipsować

i jeszcze jedno , jakiego szpachla użyć do łączen?
jedz do casto na pewno cos ci doradza

He, he. FlashBack - potrafisz byc bardzo pomocny ale czasem jestes ciety jak zyleta ;-)
pozdr.

Trociu
28-03-2009, 07:59
A jak z innej beczki. Płyty już są. Gips już jest. Wszystko ładnie pięknie - tylko jak teraz sprzątnąć cały ten latający i unoszący się pył, aby przygotować pod malowanie.

FlashBack
28-03-2009, 08:03
A jak z innej beczki. Płyty już są. Gips już jest. Wszystko ładnie pięknie - tylko jak teraz sprzątnąć cały ten latający i unoszący się pył, aby przygotować pod malowanie.

sa do tego specjane "mopy" niestety dostepne tylko na zachodzie :/
w warunkach amatroskich nalezy uzywac miekkiej miotly i zamiatac, zamiatac, zamiatac, ew. odkurzacz z ssawka z wlosiem.

Trociu
28-03-2009, 08:32
A jak z innej beczki. Płyty już są. Gips już jest. Wszystko ładnie pięknie - tylko jak teraz sprzątnąć cały ten latający i unoszący się pył, aby przygotować pod malowanie.

sa do tego specjane "mopy" niestety dostepne tylko na zachodzie :/
w warunkach amatroskich nalezy uzywac miekkiej miotly i zamiatac, zamiatac, zamiatac, ew. odkurzacz z ssawka z wlosiem.ehhh. A myślałem że będzie jakiś sposób cud. Wczoraj już zamiotłem pierwszy raz. Dzisiaj pierwsze odkurzanie. Potem może mokrą ścierką na miotle przelece całość.

FlashBack
28-03-2009, 08:40
A jak z innej beczki. Płyty już są. Gips już jest. Wszystko ładnie pięknie - tylko jak teraz sprzątnąć cały ten latający i unoszący się pył, aby przygotować pod malowanie.

sa do tego specjane "mopy" niestety dostepne tylko na zachodzie :/
w warunkach amatroskich nalezy uzywac miekkiej miotly i zamiatac, zamiatac, zamiatac, ew. odkurzacz z ssawka z wlosiem.ehhh. A myślałem że będzie jakiś sposób cud. Wczoraj już zamiotłem pierwszy raz. Dzisiaj pierwsze odkurzanie. Potem może mokrą ścierką na miotle przelece całość.

:D tylko nie na mokro :[

Rom-Kon
28-03-2009, 17:19
... po szlifowaniu wstępnie zmieść kurz ze ściany i zagruntować ją. Do gruntowania można użyć "zwykłego" gruntu z castoramy... Amigrunt 10l/14zł... nie potrzeba jakiegoś super gruntu bo tylko zeszkli ścianę. Pył z podłogi... no niestety miotła pozostaje... jeśl na posadzce nie będą płytki tylko np. panele to można rozcieńczonym gruntem również "przelecieć" posadzkę... pył się sklei z posadzką... pod płytki, parkiet itp. trzeba stosować dobre grunty i nie można paprać czymś tanim.

...a co do szpachli i spoinówek to był oddzielny temat:
http://forum.muratordom.pl/spoinowanie-szpachlowanie-gk-kompendium,t148829.htm

Kris2222
28-03-2009, 20:15
Rom to może ty mi pod powiesz w wyborze gładzi na ściany ,
ostatni ktoś mi zachwalał Knaufa UniGlatt do gładzi
co to za nowa gładz?

Rom-Kon
28-03-2009, 20:41
Rom to może ty mi pod powiesz w wyborze gładzi na ściany ,
ostatni ktoś mi zachwalał Knaufa UniGlatt do gładzi
co to za nowa gładz?

hmmm... co ja mogę doradzić... mi dobrze się robi Cekolem C45... Knaufem jeszcze nie robiłem... zresztą tych gładzi jest tyle że nie sposób wszystkich nawet z nazwy znać...

Rom-Kon
28-03-2009, 20:53
Coś mi się wydaje że tu było więcej postów :wink:
Moderator czuwa!
:lol: :lol: :lol:

Kris2222
28-03-2009, 20:55
no to może praktyczna strona gładzi,
szlifować będę żyrafą , jaki papier zastosować , na co zwrócić uwagę ?

myślę nad tym knaufem , bo piszą że ścian otynkowanych cem.-wap. pod tą gładz nie trzeba gruntować , a mam 1000m2 tynków wiec było by co malować

Rom-Kon
28-03-2009, 21:08
no to może praktyczna strona gładzi,
szlifować będę żyrafą , jaki papier zastosować , na co zwrócić uwagę ?

myślę nad tym knaufem , bo piszą że ścian otynkowanych cem.-wap. pod tą gładz nie trzeba gruntować , a mam 1000m2 tynków wiec było by co malować
...papier nie grubszy niż 120...

Nie wiem jak knauf ale cekol i megaron nakłada się jedną warstwą bo przy dwóch warstwach wychodzą "słoneczka" czyli przecierki które można zlikwidować tylko gładzią z wiaderka (np. akrylputz) jeśli trzeba dwie warstwy to tylko metoda mokre na mokre... w maksymalnie 20 minut można poprawić lub nałożyć drugą warstwę...

...z tym gruntowaniem to bym się zastanowił... 1000m2 to nie taka wielka powierzchnia :wink: a przy tynku cem-wap przed szpachlowaniem dobrze jest "przejechać" ścianę piórem (kosą) i zeskrobać luźne kamyczki - mniej śmiecą przy szpachlowaniu...

FlashBack
28-03-2009, 21:09
no to może praktyczna strona gładzi,
szlifować będę żyrafą , jaki papier zastosować , na co zwrócić uwagę ?

myślę nad tym knaufem , bo piszą że ścian otynkowanych cem.-wap. pod tą gładz nie trzeba gruntować , a mam 1000m2 tynków wiec było by co malować
to skoro zakladasz, ze bedziesz zdzieral to co nalozysz to kup naj tanszy gips

Kris2222
28-03-2009, 21:13
własnie widziałem też megarona polimerowego, co to za ustrojstwo? chyba z 50zł worek kosztował?

a tynki bede najpierw szlifował taką paca do szlifowania Ytonga z grubym papierem ścierny, . już próbowałem ,wszystkie luźne kamyczki odpadają , no i właśnie sam , nie wiem czy nie przemalować tych scian gruntem
czym malujesz , szczotka? albo jakoś opylasz ?
taki grunt z casto może być ten 10litrów za około 10-15zł

Kris2222
28-03-2009, 21:14
a ty flash swoje głupie odzywki zostaw dla swoich klientów
po jakiego dziada widniejesz na tym forum

Rom-Kon
28-03-2009, 21:18
własnie widziałem też megarona polimerowego, co to za ustrojstwo? chyba z 50zł worek kosztował?

a tynki bede najpierw szlifował taką paca do szlifowania Ytonga z grubym papierem ścierny, . już próbowałem ,wszystkie luźne kamyczki odpadają , no i właśnie sam , nie wiem czy nie przemalować tych scian gruntem
czym malujesz , szczotka? albo jakoś opylasz ?
taki grunt z casto może być ten 10litrów za około 10-15zł

...grunt z casto za 14zł/10l wystarczy! Przecież nie musisz wzmacniać tylko odkurzyć i zmniejszyć chłonność podłoża a na to wystarczy. Ja maluję szczotką (ławkowcem).

Rom-Kon
28-03-2009, 21:20
Kris odpuść bo znów Moderator będzie mieć pracę.... :wink:

FlashBack
28-03-2009, 21:23
a ty flash swoje głupie odzywki zostaw dla swoich klientów
po jakiego dziada widniejesz na tym forum
rzucasz sie jak ryba bez wody. no prosze tak blacha sprawa jak gips wyklada? moze trzeba bylo zatrudnic podwykonawce?.

Kris2222
28-03-2009, 21:25
na pewno nie takiego wodoleja jak ty

twoja maksyma jest trafna w 200%

FlashBack
28-03-2009, 21:32
na pewno nie takiego wodoleja jak ty

twoja maksyma jest trafna w 200%
w nieskonczonosci % wybacz ale jestes zbyt "mlody" by to zrozumiec.

Kris2222
28-03-2009, 21:41
po twoich wypowiedziach wnioskuje że to ty jesteś jeszcze za młody by poważnie podejść do jakieś sprawy omawianej na forum
dlatego lepiej będzie jak się zalogujesz na jakimś forum dla 15latków ,

FlashBack
28-03-2009, 21:49
po twoich wypowiedziach wnioskuje że to ty jesteś jeszcze za młody by poważnie podejść do jakieś sprawy omawianej na forum
dlatego lepiej będzie jak się zalogujesz na jakimś forum dla 15latków ,
dalej twierdze, ze rzucasz sie jak ryba bez wody :D nie trzeba bylo brac roboty na ktorej sie nie znasz. co beda sobie myslec o nas forumowicze (inwestorzy) jak zacznie pojawiac sie wiecej takich glupich pytan z naszej strony?

Kris2222
28-03-2009, 22:23
ja żadnej roboty nie wiozłem , robię u siebie i dlatego pytam ,

Trociu
29-03-2009, 12:23
:D tylko nie na mokro :[O - czyli odpada? W sumie wczoraj się nie wyrobiłem i miałem to robić dzisiaj/jutro.
Czy wilgotna szmata może spowodać jakieś odklejania się gipsu? Nie będę tego przeciągał cieknącą szmatą ale lekko wilgotną.

Trociu
29-03-2009, 12:24
Coś mi się wydaje że tu było więcej postów :wink:
Moderator czuwa!
:lol: :lol: :lol:No właśnie. 18 stron postów to jakoś mało w takim historycznym wątku

FlashBack
29-03-2009, 12:29
:D tylko nie na mokro :[O - czyli odpada? W sumie wczoraj się nie wyrobiłem i miałem to robić dzisiaj/jutro.
Czy wilgotna szmata może spowodać jakieś odklejania się gipsu? Nie będę tego przeciągał cieknącą szmatą ale lekko wilgotną.
po wilgotnych "scierkach" zostaja na powierzchni gipsu smugi i moga byc widoczne pod farba. zastosuj sie do rady rom :)

Trociu
29-03-2009, 12:43
po wilgotnych "scierkach" zostaja na powierzchni gipsu smugi i moga byc widoczne pod farba. zastosuj sie do rady rom :)Dzięki. Pierwszy raz ściany i sufit już zamiecione. Dzisiaj może je odkurzę a w przyszłym tygodniu już gruntowanie i wstępne malowanie. Dzięki chłopaki.

Rom-Kon
29-03-2009, 14:06
Coś mi się wydaje że tu było więcej postów :wink:
Moderator czuwa!
:lol: :lol: :lol:No właśnie. 18 stron postów to jakoś mało w takim historycznym wątku
akurat nie to miałem na myśli :wink: wczoraj pogryzły się dwa koguty... mięso poleciało :D Moderator wymoderował troszkę :lol:

Petronelli
29-03-2009, 17:42
Czy na styku folia paroizolacyjna - sciana powinno się kleić folie do ściany zachowując ciągłość szczelności paroizolacji czy dociśnięcie foli do ściany oraz wypełnienie szpary międzu g/k ściana gipsem i akrylem rozwiąże sprawę a jeżeli nawet nie to czy taka niewileka szczelina jaka moze powstowac na łączeniu folia ściana nie jest warta jakiegokolwiek większego zagłebiania się w ten problem ??

wichajster
30-03-2009, 10:01
Dzień dobry.

Planuje zagospodarować poddasze, a na chwilę obecną jest na nim otwarta przestrzeń.
Przeczytałem cały wątek i uogólniając to polecacie zabudowę rozpocząć od postawienia ścianek działowych, a dopiero potem w poszczególnych pomieszczeniach robić skosy i sufity.

Zanim zadam pytania oto dwa zdjęcia poglądowe:

http://selnet.9x.pl/public/strycha.jpg

http://selnet.9x.pl/public/strychb.jpg

Legenda:
- niebieski - ściana działowa: profil UW
- czerwony- ściana kolankowa: profil UW
- fioletowy: profil CW
- zielony: profil UD
- szary: profil CD

Na chwilę obecną mam w zasadzie tylko jedno pytanie:

1. Jak przymocować profil zielony UD do ścianki działowej?
Rozumiem, że ścianka działowa ma być już opłytowana i taki profil UD powinienem przykręcić po prostu do jej słupków (przebijając się przez płytę)?

Rom-Kon
30-03-2009, 10:26
(...)
Przeczytałem cały wątek (...)

Na chwilę obecną mam w zasadzie tylko jedno pytanie:

1. Jak przymocować profil zielony UD do ścianki działowej?
Rozumiem, że ścianka działowa ma być już opłytowana i taki profil UD powinienem przykręcić po prostu do jej słupków (przebijając się przez płytę)?

Gratuluje samozaparcia! Cały wątek! Aż 19 stron! Ja już po pięciu stronach tych wypocin miałbym dosyć :wink:

...ale wracając do pytania:
Można skręcić profile razem bez plyty ale trzeba pamietać że jeśli jest to UD z CD lub ściankowy CW to przy płutowaniu należy najpierw połozyc płytę na UD... jest mniejszy (3cm) i jesli położy się odwrotnie to płyta słabo "nachodzi"na niego.
Można najpierw cześć opłytować i profil UD przykręcić poprzez płytę do słupka
Można również nie trafić w słupek a wtedy stosuje się kołki typu MOLLY... takie metalowe "parasolki"...

Rom-Kon
30-03-2009, 10:34
Czy na styku folia paroizolacyjna - sciana powinno się kleić folie do ściany zachowując ciągłość szczelności paroizolacji czy dociśnięcie foli do ściany oraz wypełnienie szpary międzu g/k ściana gipsem i akrylem rozwiąże sprawę a jeżeli nawet nie to czy taka niewileka szczelina jaka moze powstowac na łączeniu folia ściana nie jest warta jakiegokolwiek większego zagłebiania się w ten problem ??
hmmm... są ludzie co twierdzą że powinno się za wszelką cenę likwidować możliwość przenikania pary wodnej.... to są wyznawcy balonika... profesjonalnie to jest wywinąć folię pod profil na taśmie butylowej... najprostszym sposobem jest "pomazanie" profila przyściennego UD uszczelniaczem dekarskim i likwiduje się właśnie tą szczelinę... a czy warto tą szczeliną zaprzątać sobie głowę? Ile tej pary przeniknie i jaki wpływ to będzie mieć? Ja uważam że pomijalnie mały... ale to już wybór inwestora...

Petronelli
30-03-2009, 10:44
Czy na styku folia paroizolacyjna - sciana powinno się kleić folie do ściany zachowując ciągłość szczelności paroizolacji czy dociśnięcie foli do ściany oraz wypełnienie szpary międzu g/k ściana gipsem i akrylem rozwiąże sprawę a jeżeli nawet nie to czy taka niewileka szczelina jaka moze powstowac na łączeniu folia ściana nie jest warta jakiegokolwiek większego zagłebiania się w ten problem ??
hmmm... są ludzie co twierdzą że powinno się za wszelką cenę likwidować możliwość przenikania pary wodnej.... to są wyznawcy balonika... profesjonalnie to jest wywinąć folię pod profil na taśmie butylowej... najprostszym sposobem jest "pomazanie" profila przyściennego UD uszczelniaczem dekarskim i likwiduje się właśnie tą szczelinę... a czy warto tą szczeliną zaprzątać sobie głowę? Ile tej pary przeniknie i jaki wpływ to będzie mieć? Ja uważam że pomijalnie mały... ale to już wybór inwestora...

no właśnie zainwestowałem w taśmę butylową i miałem ją kleić do ściany przy profilu przyściennym a później folię do tego , ale zacząłem sie zastanawiać czy to ma sens , tym bardziej że wilgotność w domu chciałbym utrzymywać w przedziale komfortowym do mieszkania , wiec czy nawet jeżeli takowa tą szczeliną przedostanie się do wełny , nie powinna stanowić zagrozenia dla niej ?

Rom-Kon
30-03-2009, 12:26
Jak już masz tego gluta (butyl) to go lep.... najlepiej do profila UD z wywinięciem na ścianę... jeśli dasz tylko na ściane to przy obcinaniu foli będzie wystawał ponad płyty... Najlepiej dać na ścianę pod profil.. docisnąć profilem i wiercić pod kołki szyb.mont. ...ten glut (inaczej tej taśmy nie nazywam :evil: ) oblepia wiertło... profil się buja... ogólnie to @#$%^&*! :evil:

Ale czego się nie robi dla Inwestora :lol:

pupkin1
01-04-2009, 11:14
Witam.
Czy ociepla się wyłaz nożycowy na nie ocieplony stryszek? A jesli tak, to jak to
zrobić.
Pozdrawiam Piotr

Rom-Kon
10-04-2009, 12:52
Witam.
Czy ociepla się wyłaz nożycowy na nie ocieplony stryszek? A jesli tak, to jak to
zrobić.
Pozdrawiam Piotr
Wyłaz na nie ocieplony stryszek powinno się ocieplić... jeśli schodki nie wystają ponad poziom podłogi można zrobić klapę z ociepleniem... jeśli wystają - nadbudowa skrzynki...

lu_jan
15-04-2009, 20:29
Budując ścianę z profili podobno nie można przykręcać profili pionowych do poziomych bo niby pękają potem połączenia. Czy prolil CW ma być luźny w profili poziomym? To ma tak duże znaczenie, żeby nie było pęknięć między regipsami? A co jeśli krzywą ścianę "prostujemy" budując okładzinę z regipsów na stelażu (na wieszakach ES) to wówczas też nie przykręcamy pionowych profili do poziomych?
Czy ściany z regipsów pod kafelki muszą być z dwóch warstw płyt? czy obie muszą być wodoodporne czy wystarczy jak wierzchnia płyta będzie zielona?