PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50

Rom-Kon
12-03-2015, 13:07
akurat trafiłem na rozmowy o taśmach :)
mam do Was pytanko o narożniki pod kątem 45 stopni.

"Obrobiłem" okno trochę niekonwencjonalnie ...

i pytanie czym najlepiej to teraz wykończyć ?
Nie robiłem tych faz na styk co widać na fotce,
czy zostawić tak jak mam czy lepiej poprawić żeby nie było tyle "wolnego" do szpachlowania?

308303 308304 308305

Obróbka niekonwencjonalna bo rzadko można taką zrobić bo krokwie nie pozwalają a dodatkowo oczywiście `koszt robocizny też musi być większy bo "Na marginesie to ogromną ilość czasu mnie to kosztowało". A czas to pieniądz...

Właśnie na takie kąty nadaje się midflex lub ultraflex. W narożniki wew. pod kątem prostym lub zbliżonym do prostego może być Tuff Tape lub grubsza Oryginal, ale jak nie trzeba prostować to TT wystarczy. szpary-szczeliny wstępnie wypełnić gipsem, narożniki zew. uzupełnić tak by trzymał kąt i dopiero na tak przygotowane podłoże można wklejać taśmy - najlepiej na masy wiaderkowe.

RST
12-03-2015, 14:13
szpary-szczeliny wstępnie wypełnić gipsem, narożniki zew. uzupełnić tak by trzymał kąt i dopiero na tak przygotowane podłoże można wklejać taśmy - najlepiej na masy wiaderkowe.
Te szpary - szczeliny wypełniać "zwykłym" gipsem czy lepiej vario / uniflotem?

Rom-Kon
12-03-2015, 19:21
Te szpary - szczeliny wypełniać "zwykłym" gipsem czy lepiej vario / uniflotem?Lepiej vario lub uniflotem. Nie polimerówkami.

RST
12-03-2015, 21:06
Łączenie krawędzi ciętych zrobiłem bez fazowania.
Łączenia tę oczywiście na CD-kach.
Czy trzeba tam zrobić fazę i spoinować samym np. vario czy vario + taśma (fizelina)?
308393
Niestety nie mogę dokończyć poddasza i ekipa, która wchodzi na wykończenie "wszystkiego" twierdzi, że "między płytami a szczególnie między krawędziami ciętymi musi być 5 mm przerwy bo inaczej pęknie"...

kkkk-kp
12-03-2015, 21:49
Fazuj teraz delikatnie ostrym nożykiem krawędzie poprzeczne, odpyl, zwilż wodą potem szpachla konstrukcyjna i fizelina.
Do konstrukcji sufitowych rozstaw wkrętów 15 cm. max. 17. Ty zastosowałeś rozstaw jak do ścianek działowych - 20 cm.
Nie pęknie. Twoim wykonawcą zabiły dzwony, ale nie w tym kościele.
Pęknie za to w łazience (zła obróbka okna). Rozumiem, że w łazience zastosowałeś ogrzewanie podłogowe, nie widać podejścia do grzejnika pod oknem, za to widać odpływ po prawej stronie (dodatkowe źródło wilgoci w strefie przyokiennej), do tego okno "cofnięte", z czasem najprawdopodobniej pojawi się na glifach; Serpula lacrymans.

kkkk-kp
12-03-2015, 22:07
aha na połączenia ściana sufit kg-kg poszła tylko i wyłącznie akryl soudal ściany sufity.
ps. tym soulem zrobiłem też na próbę 4 narożniki w ganku :) na razie nic się nie dziej:)
dodam tylko że u mnie wszystkie ściany są z płyty mfp i bezpośrednio do niej przykręcone są płyty KG.

Powoli opanowujesz różne techniki łączenia płyt; ze zbrojeniem (papier, fizelina) i ślizgowe. To dobrze. :)
GK na płytę MFP bezpośrednio, do tego na ganku...... hm, wrócimy do tego tematu za rok, wtedy napisz jak wygląda okładzina z płyt GK. Jak pojawią Ci się pęknięcia to połóż na całości fizelinę w rolkach.

kkkk-kp
12-03-2015, 22:15
Nie jest to jakieś duże utrudnienie bym musiał szukać oszczędności w czasie.
Prawidłowe zbrojenie taśmą papierową to już jest profesjonalizm. Możesz za to żądać więcej pieniędzy, niż za fizelinę. Klient zawsze ma wybór; papier lub fizelina.

Michaelo
12-03-2015, 22:21
Czym połączyć ze sobą profile cd 60 w narożniku ? Chodzi o tak narożnik jak np ten http://cdn28.muratordom.smcloud.net/t/photos/34227/niewygodne_poddasze_uzytkowe.jpg

Rom-Kon
13-03-2015, 07:15
Czym połączyć ze sobą profile cd 60 w narożniku ? Chodzi o tak narożnik jak np ten http://cdn28.muratordom.smcloud.net/t/photos/34227/niewygodne_poddasze_uzytkowe.jpg
Mam inne pytanie. Jak wyliczyłeś skos nie mając odniesienia do ściany kolankowej i sufitu? Robione na dwa uda? Albo się uda albo się nie uda?

A w narożach daję dwa profile ud skręcone narożnikami. Było to już parę razy - poszukaj.

Rom-Kon
13-03-2015, 07:20
Prawidłowe zbrojenie taśmą papierową to już jest profesjonalizm. Możesz za to żądać więcej pieniędzy, niż za fizelinę. Klient zawsze ma wybór; papier lub fizelina.
Bzdura. Spoinowanie papierem to takie samo jak np. TT. Niczym innym się nie różni jak tylko taśmą. A taśma papierowa wytrzymałością ustępuje TT. A przy tym TeTetka jest prostsza w aplikacji.

Rom-Kon
13-03-2015, 07:28
Fazuj teraz delikatnie ostrym nożykiem krawędzie poprzeczne, odpyl, zwilż wodą potem szpachla konstrukcyjna i fizelina.
Do konstrukcji sufitowych rozstaw wkrętów 15 cm. max. 17. Ty zastosowałeś rozstaw jak do ścianek działowych - 20 cm.
Nie pęknie. Twoim wykonawcą zabiły dzwony, ale nie w tym kościele.
Pęknie za to w łazience (zła obróbka okna). Rozumiem, że w łazience zastosowałeś ogrzewanie podłogowe, nie widać podejścia do grzejnika pod oknem, za to widać odpływ po prawej stronie (dodatkowe źródło wilgoci w strefie przyokiennej), do tego okno "cofnięte", z czasem najprawdopodobniej pojawi się na glifach; Serpula lacrymans.

Zwilżanie wodą uważam za anachronizm. Kiedyś tak się robiło bo nie było gruntów. Ja wszystkie spoiny cięte i wszystkie krawędzie płyt z widocznym gipsem gruntuję. Woda też się sprawdza ale trzeba to robić bezpośrednio przed szpachlowaniem bo za pół godziny to już jest suche a jak zagruntuję to spoinowanie mogę robić nawet za tydzień. Grunt trwale ogranicza chłonność rdzenia gipsowego a przez to poprawia szczepność szpachlówki z rdzeniem.

Rom-Kon
13-03-2015, 08:05
Powoli opanowujesz różne techniki łączenia płyt; ze zbrojeniem (papier, fizelina) i ślizgowe. To dobrze. :)
GK na płytę MFP bezpośrednio, do tego na ganku...... hm, wrócimy do tego tematu za rok, wtedy napisz jak wygląda okładzina z płyt GK. Jak pojawią Ci się pęknięcia to połóż na całości fizelinę w rolkach.

daj spokój z mitem połączenia ślizgowego. Ten mit został tu już obalony. Kiedyś też byłem taki nawiedzony... nie przykręcać do profili obwodowych UD, strefy kontrolowanego pęknięcia, ślizgi, dylatacje, broń Boże pchełki i tym podobne czary. Okazało się że na forum są tacy co robią wszystko na sztywno i to nawet powierzchnie przekraczające normy systemowców. Podstawą jest dobry stelaż i porządne spoinowanie na taśmach pełnych. A ze wszystkich tych czarów stosuję tylko taśmę separacyjną bo ona akurat ma sens - zapobiega przyklejeniu się szpachlówki do ściany - szpachlówka ma skleić się z płytą a gdy nie jest odizolowana od ściany to mocniej zwiąże się właśnie ze ścianą i pęknięcie może powstać nie w narożniku tylko na krawędzi płyty. A krawędź płyty może być centymetr od ściany (krzywe ściany !) co prawda jest tam też taśma obwodowa ale zawsze lepiej jak nie ma fizycznego kontaktu ściana-szpachlówka spoinowa.

I jeszcze raz... do spoinowania tylko taśmy pełne. A jeśli chodzi o to które lepsze to najgorsza jest flizelina - bardzo łatwa w stosowaniu, praktycznie nie można popełnić błędu. Później taśma papierowa - tania i dobra ale wymagająca umiejętności w stosowaniu. na papierze można popełnić błąd. Nie zalecam jej amatorom. Za najlepszą uważam taśmę Tuff Tape. Mocny kawałek plastiku, nie wymagający specjalnych zabiegów typu moczenie itp. Dobra dla amatorów - jest mniej wymagająca od papierowej, ma większy margines na błędy wykonawcze.

Amatorom zalecam na spoiny oryginalne i cięte taśmę tuff tapę, na obwodówkę taśmę flizelinową, na narożniki rozwarte skos-sufit taśmę midflex. A jeśli chodzi o spoinówkę to amatorom polecam wstępne uzupełnienie ubytków szpachlówką vario lub uniflot a samo spoinowanie na gotowych masach wiaderkowych - one wybaczają błędy w większym stopniu niż vario czy uniflot. Fachowcy którzy siedzą w zawodzie już X lat mogą stosować inne materiały ale nie można ich polecać amatorom którzy robią swoje pierwsze i ostatnie poddasze w życiu. To że ja spoinuję na vario, stosuję również taśmy papierowe to nie znaczy że mam to polecać wszystkim. Dla mnie dobre inni mogą sobie nie poradzić. 4k-kp miej to na uwadze.

MasterCheat
13-03-2015, 11:54
:)

mam nadzieje, że tak źle nie będzie:)

kkkk-kp
13-03-2015, 15:19
Bzdura. Spoinowanie papierem to takie samo jak np. TT. Niczym innym się nie różni jak tylko taśmą. A taśma papierowa wytrzymałością ustępuje TT. A przy tym TeTetka jest prostsza w aplikacji.

Proszę o udowodnienie tego. Podanie wyników badań (literatura, ewentualnie link do strony - uczelnia, ITB etc.). Postawiłeś tezę to racz ją udowodnić. Argumenty typu; mam doświadczenie, skakałem po płycie, przerobiłem hektary w Niemczech itp. nie robią na mnie wrażenia.

kkkk-kp
13-03-2015, 15:37
daj spokój z mitem połączenia ślizgowego. Ten mit został tu już obalony.
Przez kogo został obalony? :) :) :) Nie krępuj się, wskaż paluszkiem kto jest tym dzielnym (dzielnymi) obalaczem rzekomych mitów :)

Pchełki.... no cóż pchełki w naszym pięknym kraju mają się dobrze. Ponoć w żadnym państwie europejskim nie sprzedaje się ich w takich ilościach jak u nas.


To że ja spoinuję na vario, stosuję również taśmy papierowe to nie znaczy że mam to polecać wszystkim. Dla mnie dobre inni mogą sobie nie poradzić. 4k-kp miej to na uwadze.

Ponoć 40% populacji ma problem ze zrozumieniem tego co przeczytało........ kij z nimi.

kkkk-kp
13-03-2015, 15:54
:)

mam nadzieje, że tak źle nie będzie:)

Też mam taką nadzieję. Przypuszczam, ale nie jestem pewny. :)

Rom-Kon
13-03-2015, 16:20
Proszę o udowodnienie tego. Podanie wyników badań (literatura, ewentualnie link do strony - uczelnia, ITB etc.). Postawiłeś tezę to racz ją udowodnić. Argumenty typu; mam doświadczenie, skakałem po płycie, przerobiłem hektary w Niemczech itp. nie robią na mnie wrażenia.
....a może zastosuj zdrowy rozsądek? Czasem warto. Porównaj wytrzymałość na zrywanie taśmy papierowej i taśmy TT która jest z jakiegoś plastiku - jakiego to akurat nie wiem ale to mi niepotrzebna wiedza. Tak po prostu organoleptycznie weź do ręki jedną i drugą taśmę. Porównaj jakiej siły trzeba użyć do zerwania jednej i drugiej. A w przypadku narożnika pod kątem 90* to flizelina się nie nadaje, papier też pracuje w nie tej płaszczyźnie za to tuff tape, medium, orginal i pozostałe (bez midflexa i wide fexa) na tego typu połączenia są o wiele lepsze! I na to mi nie są potrzebne wyniki porównawcze badań tylko wystarczy moja praktyka i zdrowy rozsądek.

4k-kp jesteś przedstawicielem - doradcą technicznym któregoś z producentów? Normalnie jakbym słyszał doradcę Rigipsa... czyli moje jest najlepsze a inni tylko nieudolnie próbują naśladować to co my robimy. ;)

Rom-Kon
13-03-2015, 16:32
Przez kogo został obalony? :) :) :) Nie krępuj się, wskaż paluszkiem kto jest tym dzielnym (dzielnymi) obalaczem rzekomych mitów :)

Pchełki.... no cóż pchełki w naszym pięknym kraju mają się dobrze. Ponoć w żadnym państwie europejskim nie sprzedaje się ich w takich ilościach jak u nas.



Ponoć 40% populacji ma problem ze zrozumieniem tego co przeczytało........ kij z nimi.
Mity obalamy tu na Forum poprzez porównanie ze sobą tego co inni robią z tym co samemu się robi. Mit mokrej taśmy papierowej - Flash i Rafał robią na suchej i pewnie nie mogą się opędzić z reklamacjami. Rafał robi duże powierzchnie płyt bez żadnej dylatacji - większe niż "ustawa" systemowców przewiduje. I co? A no nic... pewnie też jeździ na poprawki gwarancyjne że mu rower się grzeje - bo samochód pewnie już mu niezadowoleni klienci zabrali. Ja buduję "klatkę dla królików" jak to stwierdził Profi i jakoś nic się nie dzieje... Flash wszędzie i wszystko na ślizgach (ostatnio trochę z nimi przystopował ale nadal jest ślizgoorędownikiem) ja dawniej też taki byłem a dziś praktycznie wszystko na sztywno. Kręcę płyty do profili UD ale pozostałem przy separacji - i spokojna moja głowa! Przynajmniej akrylu w narożnikach nie zrywa jak przy ślizgach się czasem zdarzało... przyjedź pan bo mi w narożnikach akryl popękał! Nie! Tego nie ma! A to dzięki temu że płyta do UDeków jest przykręcona... i jeszcze parę innych takich przykładów by się znalazło.

Rom-Kon
13-03-2015, 16:37
(...)hm, wrócimy do tego tematu za rok, wtedy napisz jak wygląda okładzina z płyt GK. Jak pojawią Ci się pęknięcia to połóż na całości fizelinę w rolkach.
Widziałeś kiedyś by płyty pękały na płaszczyźnie pomiędzy spoinami??? Ja w życiu takich cudów nie widziałem a parę latek się już po różnych budowach wałęsam...

FlashBack
13-03-2015, 16:40
....a może zastosuj zdrowy rozsądek? Czasem warto. Porównaj wytrzymałość na zrywanie taśmy papierowej i taśmy TT która jest z jakiegoś plastiku - jakiego to akurat nie wiem ale to mi niepotrzebna wiedza. Tak po prostu organoleptycznie weź do ręki jedną i drugą taśmę. Porównaj jakiej siły trzeba użyć do zerwania jednej i drugiej. A w przypadku narożnika pod kątem 90* to flizelina się nie nadaje, papier też pracuje w nie tej płaszczyźnie za to tuff tape, medium, orginal i pozostałe (bez midflexa i wide fexa) na tego typu połączenia są o wiele lepsze! I na to mi nie są potrzebne wyniki porównawcze badań tylko wystarczy moja praktyka i zdrowy rozsądek.

4k-kp jesteś przedstawicielem - doradcą technicznym któregoś z producentów? Normalnie jakbym słyszał doradcę Rigipsa... czyli moje jest najlepsze a inni tylko nieudolnie próbują naśladować to co my robimy. ;)
Ta twoja tfutapa to jak skosić pole i wylać asfalt i mówić o! jaka wspaniała solidna autostrada :D. Zenek z USA jak pokazałem mu twoją tfutape klejoną na vario to się posikał ze śmiechu.

kkkk-kp
13-03-2015, 17:14
4k-kp jesteś przedstawicielem - doradcą technicznym któregoś z producentów? Normalnie jakbym słyszał doradcę Rigipsa... czyli moje jest najlepsze a inni tylko nieudolnie próbują naśladować to co my robimy. ;)

Już raz Ci udzieliłem odpowiedzi na podobne pytanie. Udzielam jej ponownie: NIE JESTEM PRACOWNIKIEM ŻADNEJ FIRMY PRODUKUJĄCEJ LUB WPROWADZAJĄCEJ NA RYNEK MATERIAŁY BUDOWLANE! JESTEM WYKONAWCĄ!
NIE pracuję tylko na produktach jednego producenta systemów suchej zabudowy, tylko na dwóch.
NIE używam szpachli tylko jednego producenta, ale aż trzech.
NIE używam farb z jednej fabryki, ale też z trzech.
ITP..............
Trzymam się tylko jednej zasady; przestrzegam ściśle procedur które zaleca producent produktu. W razie problemów (pytań - których zawsze mam dużo) posiłkuję się wiedzą doradców technicznych tychże producentów.

Co do drugiej części Twojej wypowiedzi: "moje jest najlepsze a inni tylko nieudolnie próbują naśladować to co my robimy. ;)" to nie prawda. Nie zaczepiony, nie zaczepiam. Odkąd zagościłem w tym wątku, muszę odpowiadać na Twoje zaczepki skierowane pod moim adresem. Czasami udaję, że ich nie widzę, co najwyraźniej tłumaczysz sobie na jakiś dziwny sposób, ok. Nie mam na to wpływu. Nie sądzisz, że lepiej by było jakbyśmy skupili się na odpowiedziach które nurtują wykonawców-amatorów, lub tych co chcą się tym zajmować zawodowo? Ani Ty - innowator, ani ja- normowiec, już się raczej nie zmienimy, więc chociaż się szanujmy.

kkkk-kp
13-03-2015, 17:37
Widziałeś kiedyś by płyty pękały na płaszczyźnie pomiędzy spoinami??? Ja w życiu takich cudów nie widziałem a parę latek się już po różnych budowach wałęsam...

Romek, czy Ty grasz ze mną w kulki? Co to za pytanie? Ale odpowiem Ci. Zbrojenie płyt nie pęka ( z oczywistych względów pomijam siatkę), chyba że materiał został uszkodzony mechanicznie. Pęknięcia pojawiają się obok zbrojenia, w wyniku naprężeń które są przenoszone na płytę w wyniku błędów montażowych, lub pęka sama masa szpachlowa, dlatego że: został użyty niewłaściwy materiał, lub materiał dobry, ale szpachlowanie zostało przeprowadzone w złych warunkach (temperatura, wilgotność), zbyt gruba lub zbyt cienka ilość materiału, Użycie zbyt dużej ilości wody do zarobienia proszku, niewłaściwe mieszanie, warunki w pomieszczeniu jakie panowały po tej pracy do chwili pełnego utwardzenia szpachli. I jeszcze kilka powodów które można by wymienić.

edit: jest jeszcze jedna opcja; montażysta wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką, a pęknięcia i tak się pojawią......

Rom-Kon
13-03-2015, 18:59
Ta twoja tfutapa to jak skosić pole i wylać asfalt i mówić o! jaka wspaniała solidna autostrada :D. Zenek z USA jak pokazałem mu twoją tfutape klejoną na vario to się posikał ze śmiechu.

I co? Znaczy się vario tylko do siatk czy do papieru ale już do TT nie... no jak to jest? I w ogóle po co takie badziewie produkują? I jeszcze twierdzą że to jedna z najlepszych spoinówek... w dodatku chcą za nią przeszło 100zł za 25kg! No badziewie jedne...

Rom-Kon
13-03-2015, 19:14
Już raz Ci udzieliłem odpowiedzi na podobne pytanie. Udzielam jej ponownie: NIE JESTEM PRACOWNIKIEM ŻADNEJ FIRMY PRODUKUJĄCEJ LUB WPROWADZAJĄCEJ NA RYNEK MATERIAŁY BUDOWLANE! JESTEM WYKONAWCĄ!
NIE pracuję tylko na produktach jednego producenta systemów suchej zabudowy, tylko na dwóch.
NIE używam szpachli tylko jednego producenta, ale aż trzech.
NIE używam farb z jednej fabryki, ale też z trzech.
ITP..............
Trzymam się tylko jednej zasady; przestrzegam ściśle procedur które zaleca producent produktu. W razie problemów (pytań - których zawsze mam dużo) posiłkuję się wiedzą doradców technicznych tychże producentów.

Co do drugiej części Twojej wypowiedzi: "moje jest najlepsze a inni tylko nieudolnie próbują naśladować to co my robimy. ;)" to nie prawda. Nie zaczepiony, nie zaczepiam. Odkąd zagościłem w tym wątku, muszę odpowiadać na Twoje zaczepki skierowane pod moim adresem. Czasami udaję, że ich nie widzę, co najwyraźniej tłumaczysz sobie na jakiś dziwny sposób, ok. Nie mam na to wpływu. Nie sądzisz, że lepiej by było jakbyśmy skupili się na odpowiedziach które nurtują wykonawców-amatorów, lub tych co chcą się tym zajmować zawodowo? Ani Ty - innowator, ani ja- normowiec, już się raczej nie zmienimy, więc chociaż się szanujmy.

Jeśli tak to nie pisz jak przedstawiciel jednej z firm. Bezkrytycznie słuchasz doradców technicznych którzy podlegają działowi marketingu. Jak ci z marketingu stwierdzą że nudno na rynku i trzeba dodać jakieś kolorowe granulki to doradcy techniczni MUSZĄ te granulki zachwalać! Bo inaczej ich z roboty wyj.... na zbity pysk! Ale oczywiście Ty wierzysz w te cudowne granulki bo ci o nich powiedział doradca techniczny... Ja po przeszło 20latach w tej branży wiem że różne rzeczy były. Raz zalecali tak by za chwilę dojść do wniosku że jednak inaczej. Słynne zagęszczenie profili. Jak zaczynałem to było od 50 do 60cm a dziś jest o 10cm mniej. Zawsze lepiej sprzedać 3 profile niż 2. Tak podpowiedzieli doradcom ich zwierzchnicy czyli dział marketingu.

Szanuję Twoją wiedzę - ja nie rzucam numerami systemów bo ich po prostu nie pamiętam. nie obciążam sobie tym umysłu. jak potrzebuję to znajdę rysunek "jak się to robi". Ja mam do Ciebie jedną prośbę - zanim nie sprawdzisz że to działa to nie krytykuj tylko dlatego że dana firma - producent systemu zaleca zrobienie to inaczej i oczywiście na swoich materiałach. Rigips dopóki nie kupi licencji na taśmy "amerykańskie" to nigdy nie zaleci ich stosowania! Nie powie że my zalecamy papier ale inni produkują lepsze to może zastosuj te lepsze. Nigdy tego nie usłyszysz! Zawsze najlepsze będzie to co my produkujemy i biada jeśli zastosujesz co innego - tracisz możliwość gwarancji producenta. Dlaczego sufit spadł? Nie dlatego że woda go zalała tylko dlatego że wkręty zastosowałeś od konkurencji! I tak ze wszystkim...

edit: czyli rozumiem że pod farbę śniezki nie zastosujesz gruntu ceresita - nawet jak Inwestor ma100l tego gruntu tylko będzie musiał kupić konkretny grunt śnieżki bo tak zaleca producent farby...

Rom-Kon
13-03-2015, 19:28
Romek, czy Ty grasz ze mną w kulki? Co to za pytanie? Ale odpowiem Ci. Zbrojenie płyt nie pęka ( z oczywistych względów pomijam siatkę), chyba że materiał został uszkodzony mechanicznie. Pęknięcia pojawiają się obok zbrojenia, w wyniku naprężeń które są przenoszone na płytę w wyniku błędów montażowych, lub pęka sama masa szpachlowa, dlatego że: został użyty niewłaściwy materiał, lub materiał dobry, ale szpachlowanie zostało przeprowadzone w złych warunkach (temperatura, wilgotność), zbyt gruba lub zbyt cienka ilość materiału, Użycie zbyt dużej ilości wody do zarobienia proszku, niewłaściwe mieszanie, warunki w pomieszczeniu jakie panowały po tej pracy do chwili pełnego utwardzenia szpachli. I jeszcze kilka powodów które można by wymienić.

edit: jest jeszcze jedna opcja; montażysta wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką, a pęknięcia i tak się pojawią......


A no sam w te kulki zacząłeś. Zaleciłeś flizę z metra po całości. A na co to? Masz rację że jeśli coś może pęknąć przy taśmach pełnych to właśnie na granicy taśmy czyli taśmę po prostu wyrwie ze spoiny - jeśli dobrze przeprowadzone spoinowanie to praktycznie niemożliwe. Jest taka możliwość przy narożnikach wewnętrznych wtedy wyrywa taśmę ale to inna sprawa bo inne kierunki sił występują. Ale wracając do tematu... flizelina po całości jest niepotrzebna jeśli pęknięcie wystąpi w obrębie spoiny. Flizelina jest też dostępna w taśmach naprawczych szerokości 10-15-20cm i to w zupełności wystarcza. Fliza z metra to dobra na nieregularne pęknięcia ścian i sufituów ewentualnie do naprawy uszkodzonych mechanicznie płyt gdy taśmy albo są za wąskie albo nieosiągalne w bliskiej odległości. ostatnio spoinowałem tragiczne poddasze (wspominałem o tym już) i poprosiłem inwestora by kupił szerokie taśmy. Nie dostał ale w casto była fliza z metra. Kupił 10mb i pociąłem ją (bezpośrednio na rolce) na potrzebnej szerokości pasy. Nie musiałem dawać flizeliny na pozostałe 90% płyty bo i po co? Flizelina z metra to jest tapeta strukturalna a tylko my ją stosujemy do innych celów - bo też się sprawdza.

Rom-Kon
13-03-2015, 19:38
Ta twoja tfutapa to jak skosić pole i wylać asfalt i mówić o! jaka wspaniała solidna autostrada :D. Zenek z USA jak pokazałem mu twoją tfutape klejoną na vario to się posikał ze śmiechu.
No masz rację.... Polacy mają taką technologię i takie materiały że ryją dół na pięć metrów, robią podbudowę drogi a po roku i tak na drodze pełno dziur. Amerykanie mają takie technologie że na piaskach pustyni wyleją asfalt i 20lat bez remontu taką drogę użytkują! Żadne koleiny się nie robią.... dziwne to...

RST
13-03-2015, 20:29
Pęknie za to w łazience (zła obróbka okna). Rozumiem, że w łazience zastosowałeś ogrzewanie podłogowe, nie widać podejścia do grzejnika pod oknem, za to widać odpływ po prawej stronie (dodatkowe źródło wilgoci w strefie przyokiennej), do tego okno "cofnięte", z czasem najprawdopodobniej pojawi się na glifach; Serpula lacrymans.
Jest tam odpływ do pralki. Jest ogrzewanie podłogowe + drabinka.
Ale jest też wentylacja co wg mnie powinno wyeliminować różne grzybki. Popraw mnie jeśli się mylę. A (dla innych bo ja już tego nie będę przerabiał) jak Ty być to rozwiązał?

kkkk-kp
13-03-2015, 21:18
Zabudowa pod oknem pionowo, nad oknem poziomo. Grzejnik pod oknem. Taki układ wymusza cyrkulację przy całej powierzchni okna, gdzie ciepłe powietrze wchłania nadmiar wilgoci. Co powoduje zmniejszenie kondensacji pary na szybie.
Rysunek:
http://www.fakro.pl/produkty/porady/usytuowanie-okien-na-dachu/

Nie podniosłeś ścianki kolankowej o jeden pustak?

Henryka1
13-03-2015, 23:21
Ponawiam pytanie. Jeśli jętki są w odległości 90 cm od sufitu podwieszanego jak zamocować górne UW od ścianki działowej przy takiej odległości ? Czy w tym przpadku lepiej najpierw zbudować ściankę działową a potem sufit, czy odwrotnie.

Rom-Kon
14-03-2015, 06:35
Ponawiam pytanie. Jeśli jętki są w odległości 90 cm od sufitu podwieszanego jak zamocować górne UW od ścianki działowej przy takiej odległości ? Czy w tym przpadku lepiej najpierw zbudować ściankę działową a potem sufit, czy odwrotnie.
I tu też są dwie szkoły. Jedna mówi że lepiej najpierw ścianki czyli UW do jętek a druga mówi że najpierw wszędzie sufity a do nich dopiero ścianki. Pierwszy sposób to stabilniejsze ścianki i podzielone pomieszczenia na mniejsze ale problem z montażem paroizolacji i możliwość powstania mostków przy przejściu profili CW. Drugi sposób to ciągłość izolacji termicznej i paroizolacji ale ścianki są mocowane do sufitu. Mniejsza izolacja akustyczna. Do tego poddasze jest robione jako całość i czasem powierzchnie mogą być większe niż zalecają systemowcy. Ale jak tu na forum było pokazane przy dobrym spoinowaniu można sobie na to pozwolić bo nic się z takimi poddaszami złego nie dzieje.

Rom-Kon
14-03-2015, 06:48
Zabudowa pod oknem pionowo, nad oknem poziomo. Grzejnik pod oknem. Taki układ wymusza cyrkulację przy całej powierzchni okna, gdzie ciepłe powietrze wchłania nadmiar wilgoci. Co powoduje zmniejszenie kondensacji pary na szybie.
Rysunek:
http://www.fakro.pl/produkty/porady/usytuowanie-okien-na-dachu/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fakro.pl%2Fpro dukty%2Fporady%2Fusytuowanie-okien-na-dachu%2F)

Nie podniosłeś ścianki kolankowej o jeden pustak?

Z tym glifem w poziomie i pionie to nie tak do końca. Już nawet firmy produkujące okna zalecają próg ze względu na możliwość przemarzania i grzyba - głównie w górnym glifie. Ale również czasem nie idzie inaczej obrobić przy pełnym deskowaniu i przy dachówce z wysoką falą.

Przykład dlaczego lepiej z progiem. Na fotce widać że przy krawędzi okna nie ma miejsca na żadną izolację bo 2cm wełny to żadna izolacja.

https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-f.ak/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10923678_1029733690376759_3099687517766875137_n.jp g?oh=b1c0afba2de0c1ca18ff466d575842f1&oe=5586C9FE&__gda__=1435099310_9cbc47ed60f9a996831f645853a2d4b 7

Ale wystarczy zrobić prożek i już można dać więcej izolacji

https://scontent-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/10917872_1029733633710098_5420366505268040710_n.jp g?oh=e487df8df20f9d04e24c3557a7c916ff&oe=55815A1E

Prożek izoluję pianką a nie upycham wełnę - pianka dojdzie wszędzie a upchnięta wełna traci na izolacyjności.

https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-a.ak/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10940477_1029733817043413_8565479656853992486_n.jp g?oh=1a9fdcc9bba3aa31f363d2f6de2d9ec7&oe=5586E460&__gda__=1434926551_90d926c93ef8a049127f0ff280171f1 5

A tu jest cały album ze zdjęciami okien (https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1029733443710117.1073741861.593864663963666&type=3)

FlashBack
14-03-2015, 06:53
Ponawiam pytanie. Jeśli jętki są w odległości 90 cm od sufitu podwieszanego jak zamocować górne UW od ścianki działowej przy takiej odległości ? Czy w tym przpadku lepiej najpierw zbudować ściankę działową a potem sufit, czy odwrotnie.
Zadajesz źle pytania. Przecież ścianę możesz zakończyć 70-75,80 cm po jetkami.
I ciągnąć ocieplenie, zabudowę poddasza,

FlashBack
14-03-2015, 07:01
Zabudowa pod oknem pionowo, nad oknem poziomo. Grzejnik pod oknem. Taki układ wymusza cyrkulację przy całej powierzchni okna, gdzie ciepłe powietrze wchłania nadmiar wilgoci. Co powoduje zmniejszenie kondensacji pary na szybie.
Rysunek:
http://www.fakro.pl/produkty/porady/usytuowanie-okien-na-dachu/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fakro.pl%2Fpro dukty%2Fporady%2Fusytuowanie-okien-na-dachu%2F)

Nie podniosłeś ścianki kolankowej o jeden pustak?proszę, błagam tylko nie to.
Dajesz przykład jak bardzo jesteś pod wpływem marketing, którego nie rozumiesz.
Bo na chu... te cale pierdo... Fakro o opaskach docieplajacych których na b.g nie idzie obrobic inaczej niż pokazał Romek, na chu... Na ch... listwy progu. Itd.

FlashBack
14-03-2015, 12:44
Przez kogo został obalony? :) :) :) Nie krępuj się, wskaż paluszkiem kto jest tym dzielnym (dzielnymi) obalaczem rzekomych mitów :)

Pchełki.... no cóż pchełki w naszym pięknym kraju mają się dobrze. Ponoć w żadnym państwie europejskim nie sprzedaje się ich w takich ilościach jak u nas.



Ponoć 40% populacji ma problem ze zrozumieniem tego co przeczytało........ kij z nimi.podobno robisz systemowo wg zalecen.
nikt nie obalał to, wszystko masz jasno i wyraznie opisane w kartach
np. Przez rigips, knauf, norgips, a nawet nida (siniat)
udam, ze tego nie napisałeś :D

kkkk-kp
14-03-2015, 13:34
Z tym glifem w poziomie i pionie to nie tak do końca.

Robisz próg kilkucentymetrowy próg by za chwilę przejść w poziom. I gdzie widzisz bezsens mojej wypowiedzi? brrrrrrrrrrr. Ręce opadają. Oj Romku, jak coś wydaje Ci się nie jasne, dopytaj się. Naucz się sztuki parafrazowania.
ps. słusznie, że go robisz. Ameryki nie odkryłeś. Znowu medalu nie dostaniesz :)

kkkk-kp
14-03-2015, 13:49
proszę, błagam tylko nie to.

Następny.
Tworzysz kukiełki z którymi sam zaczynasz walczyć.
Moja odpowiedz była krótka na pytanie użytkownika RST. Ogólna idea; cyrkulacja powietrza, kierunek opływu itp. Z wyraźnym wskazaniem na rysunek. Który to jasno pokazuje jaki jest obieg ciepłego powietrza. Tyle i nic więcej, a Ty dorabiasz sobie historie. W końcu to co piszesz nie świadczy o mnie.

kkkk-kp
14-03-2015, 14:25
podobno robisz systemowo wg zalecen.
nikt nie obalał to, wszystko masz jasno i wyraznie opisane w kartach
np. Przez rigips, knauf, norgips, a nawet nida (siniat)
udam, ze tego nie napisałeś :D

Wskaż system który pozwala na zastosowanie pchełek do przykręcenia CD z UD, które jest przymocowane do ściany, oraz przykręcenie płyty do profilu UD, gdzie CD jest przymocowane do zawiesia. Poddasze i CD na dowolnym zawiesiu. Chętnie to zobaczę. Masz okazję wykazać, że jestem ignorantem. Wykorzystaj tę szansę.
Tylko pamiętaj; dwa elementy wspólne: poddasze i zawiesie.

Rom-Kon
14-03-2015, 15:13
Robisz próg kilkucentymetrowy próg by za chwilę przejść w poziom. I gdzie widzisz bezsens mojej wypowiedzi? brrrrrrrrrrr. Ręce opadają. Oj Romku, jak coś wydaje Ci się nie jasne, dopytaj się. Naucz się sztuki parafrazowania.
ps. słusznie, że go robisz. Ameryki nie odkryłeś. Znowu medalu nie dostaniesz :)
A wiesz jakie boje były tu toczone bo niektórym się to nie podobało. Rafał miał obiekcje do takiej obróbki okna. Ktoś jeszcze stwierdził że próg (robię na 6cm) zaburza opływ powietrza... normalnie cuda były.

...paraffrrr- coś tam. Trudne słowo. Trudne do spamiętania. Chyba jednak nie będę go używał...

ps. Może hAmeryki nie odkryłem ale tu na forum udostępniłem jako pierwszy szerszemu ogółowi. Pierwszą taką obróbkę zrobiłem około 15lat temu i to z powodu że przy pełnym deskowaniu nie szło inaczej. Ale od tamtego czasu praktycznie wszystkie okna tak obrabiam - w zeszłym roku tylko nie bo okna były nisko i próg by jeszcze obniżył górny glif. Ale dach był mocno spadzisty i pod płytę weszło trochę płyty z pianki PIR.

Rom-Kon
14-03-2015, 15:21
Wskaż system który pozwala na zastosowanie pchełek do przykręcenia CD z UD, które jest przymocowane do ściany, oraz przykręcenie płyty do profilu UD, gdzie CD jest przymocowane do zawiesia. Poddasze i CD na dowolnym zawiesiu. Chętnie to zobaczę. Masz okazję wykazać, że jestem ignorantem. Wykorzystaj tę szansę.
Tylko pamiętaj; dwa elementy wspólne: poddasze i zawiesie.
Czary, normalnie czary... kiedyś też tak robiłem. Biada pchełkę i absolutnie nie przykręcałem płyty do UDeków. Dziś po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, po wymianie doświadczeń tu na forum z innymi użytkownikami zweryfikowałem swoje poglądy na ten temat. Tak jak już wcześniej napisałem. Marketingowcy muszą coś zamieszać bo się robi nudno. Stań z boku i złap dystans. Popatrz trzeźwo na to wszystko. Mówiłeś że skakałeś po płycie i spoiny nie pękły a miałyby pęknąć bo ktoś dał pchełkę? Albo że przykręcił płytę do UDeka? No właśnie....

kkkk-kp
14-03-2015, 15:31
Po co odzywasz się nie pytany? Moja wcześniejsza wypowiedz nie jest skierowana do Ciebie. Raz już dostałeś "cięgi" na tym FO od Rolicza, chcesz teraz dostać od kkkk-kp? :) :) :)
Nie skaczę po płytach, nie wieszam się na zawiesiach itp. Jestem już dorosły.

Henryka1
14-03-2015, 22:13
Zadajesz źle pytania. Przecież ścianę możesz zakończyć 70-75,80 cm po jetkami.
I ciągnąć ocieplenie, zabudowę poddasza,

no dobrze zakończę 80 cm pod jętkami czyli 10 cm nad sufitem. Przymocuję dolne UW do posadzki (wylewki), a górne UW gdzie przymocować. Czy tylko do CD tych sufitowych czy do jętek na jakiś elementach stałych ( jakich). Jak przykręcę górne UW do jętek to wtedy muszę profile pionowe CW ciągnąć też aż do jętek na 3,60 cm. Mają 4 m długości moge tak zrobić, ale czy tak będzie prawidłowo.

kkkk-kp
14-03-2015, 23:02
A wiesz jakie boje były tu toczone bo niektórym się to nie podobało. Rafał miał obiekcje do takiej obróbki okna. Ktoś jeszcze stwierdził że próg (robię na 6cm) zaburza opływ powietrza... normalnie cuda były.
Moim zdaniem, ważniejszą (z punktu widzenia kondensacji pary wodnej, a nie docieplenia) częścią okna jest jego dolna część, która nie może ograniczać cyrkulacji powietrza. Nie sądzę by próg w górnej części okna za bardzo przeszkadzał. Z grzybem spotykałem się w dolnej części, a nie górnej.

Ze względu na trudności z termoizolacją w obrębie okna, uważam, że ten próg jest dobrym rozwiązaniem.

MasterCheat
15-03-2015, 11:38
Będę się brał za ściankę działową i mam pytanie o otwór drzwiowy.

ponieważ ścianka niska, otwór 90 cm i lekkie drzwi to robię na profilach cw zgodnie z załączonym rysunkiem.

Niestety rysunek jest mało szczegółowy i mam pytania

1. co zrobić w punkcie C. Z tego co widzę zostawiony jest kawałem profila U i wygięty do góry. Ale czy ma być jakoś skręcony z profilem cw? jeśli tak to czym? i w którym miejscu? z boku? od lica (znaczy pleców profila CW?

2. to samo pytanie do punktu B.

3. No i na koniec co zrobić w punkcie A. coś tam skręcać czy broń Panie Borze ?

FlashBack
15-03-2015, 12:22
Będę się brał za ściankę działową i mam pytanie o otwór drzwiowy.

ponieważ ścianka niska, otwór 90 cm i lekkie drzwi to robię na profilach cw zgodnie z załączonym rysunkiem.

Niestety rysunek jest mało szczegółowy i mam pytania

1. co zrobić w punkcie C. Z tego co widzę zostawiony jest kawałem profila U i wygięty do góry. Ale czy ma być jakoś skręcony z profilem cw? jeśli tak to czym? i w którym miejscu? z boku? od lica (znaczy pleców profila CW?

2. to samo pytanie do punktu B.

3. No i na koniec co zrobić w punkcie A. coś tam skręcać czy broń Panie Borze ?
skręcasz w otworze drzwi, nic z bokow.
przy cw slupka to uw mocujesz dwoma kolkami lub wkretami do podlogi

MasterCheat
15-03-2015, 13:00
a przy suficie?

FlashBack
15-03-2015, 14:18
a przy suficie?
a wspomnialem cos o kreceniu do gornego uw?
wsuwasz i tyle.

FlashBack
15-03-2015, 14:20
no dobrze zakończę 80 cm pod jętkami czyli 10 cm nad sufitem. Przymocuję dolne UW do posadzki (wylewki), a górne UW gdzie przymocować. Czy tylko do CD tych sufitowych czy do jętek na jakiś elementach stałych ( jakich). Jak przykręcę górne UW do jętek to wtedy muszę profile pionowe CW ciągnąć też aż do jętek na 3,60 cm. Mają 4 m długości moge tak zrobić, ale czy tak będzie prawidłowo.
niby budujesz kolejny dom bo wczesniejsze byly spartolone, a tu co dalej nieprzemyslane posuniecia.
mozesz zawiesic uw, mozesz zrobic cale poddasze i dopiero sciany, bo w koncu i tak posadzki masz spitolone by przejmowac sie akustyka scian.

Henryka1
15-03-2015, 14:35
niby budujesz kolejny dom bo wczesniejsze byly spartolone, a tu co dalej nieprzemyslane posuniecia.
mozesz zawiesic uw, mozesz zrobic cale poddasze i dopiero sciany, bo w koncu i tak posadzki masz spitolone by przejmowac sie akustyka scian.

akustyka ścian mnie nie interesuje to jest mój dom a nie hotel. Posadzki nic nie pisałem, ale jako jasnowidz nie trafiłeś, bo mam wylewki super zrobione, wzmocnione włoknem, pięknie wyschnięte itp. Natomiast chodziło mi tylko i jedynie o mocowanie górnego UW i praktycznie odpowiedzi nic nie dały. Chodzi o to że ma to być ścianka sztywna bo ma w sobie drzwi i ma się nie bujać. Zrobię na logikę, czyli przymocuję górne UW na sztywno do górnych jętek a drugie UW ( właściwie 3-cie) dam na wysokości 270 poskręcam w całość i będzie sztywno. Jak może stać ściana przymocowana tylko do podłogi a u góry przykręcona do sufitu podwieszanego który jest na prętach 90 cm. To że są dwa sposoby robienia ścianki działowej to też już wiem z wcześniejszych postów Rom Kona ( najpierw ściana potem sufit lub drugi sposób odwrotnie). U mnie siła rzeczy najpierw będzie ścianka. I nie piszcie mi tylko, że ścianka działowa będzie mostkiem termicznym bo to bzdura, ta ścianka też będzie miała 10 cm wełny w środku i żadnego mostka nie będzie, chyba że mostkiem jest płyta kg. Mostki termiczne to wszystkie okna dachowe, reszta to praktycznie jak się dobrze wełnę położy to zerówka

Rom-Kon
15-03-2015, 14:57
Po co odzywasz się nie pytany? Moja wcześniejsza wypowiedz nie jest skierowana do Ciebie. Raz już dostałeś "cięgi" na tym FO od Rolicza, chcesz teraz dostać od kkkk-kp? :) :) :)
Nie skaczę po płytach, nie wieszam się na zawiesiach itp. Jestem już dorosły.O widzę że zaczynasz się zniżać do poziomu Rolicza - zabrakło merytorycznych odpowiedzi to czas iść ad persona. Za chwilę się przyczepisz że coś napisałem z błędem ortograficznym albo stylistyka się mi posypała... czyli typowy internetowy troll :D

...no widzisz a ja choć już młodzikiem nie jestem to potrafię sprawdzić jak to jest z tymi deklarowanymi wytrzymałościami i czasem wieszam się na profilach, innym razem stoję na stelażu sufitu - jest gdzieś taka fotka - ale dzięki temu potrafię zgasić wszystkich teoretyków którzy wmawiają że te czy inne materiały są za słabe by je stosować. I dzięki właśnie takim zabiegom jestem wstanie dostrzec to że marketingowcy robią klientom wodę z mózgu byleby tylko sprzedać więcej materiału. A Ty "kolego" łapiesz ten marketing jak żaba muł. Nie bądź jak babcie moherowe - co ojciec Rydzyk powie to jest święta prawda!

ps. ale z tym fazowaniem płyt za pomocą wyrzynarki to się nieźle wygłupiłeś - nie uważasz? ;)

Rom-Kon
15-03-2015, 15:14
Moim zdaniem, ważniejszą (z punktu widzenia kondensacji pary wodnej, a nie docieplenia) częścią okna jest jego dolna część, która nie może ograniczać cyrkulacji powietrza. Nie sądzę by próg w górnej części okna za bardzo przeszkadzał. Z grzybem spotykałem się w dolnej części, a nie górnej.

Ze względu na trudności z termoizolacją w obrębie okna, uważam, że ten próg jest dobrym rozwiązaniem.

No i jak chcesz to można merytorycznie...

Ja też sądzę że te 6cm progu nie wpływają jakoś znacząco na cyrkulację powietrza a gdyby nawet to więcej pożytku jest z dodatkowej izolacji niż szkód z zaburzonej cyrkulacji. Grzyb "kwitnie" na dolnym glifie z dwóch powodów. Pierwszy to że zimne okno powoduje prąd powietrza opadający w dół - powietrze się ochładza a woda się kondensuje na dolnym glifie a drugi powód to taki że woda która się kondensuje na oknie grawitacyjnie spływa właśnie na ten dolny glif i go zawilgaca. Chociaż czy jest to reguła? Widziałem też już okno z grzybem u góry a u dołu nie, innym razem całe okno na około było porażone grzybem - ale to już była praktycznie melina a nie mieszkanie więc nie mogę tego brać pod uwagę.

Jednym słowem uważam że okna połaciowe to najgorsza rzecz jaką można sobie w budynku zrobić. Latem dobry grzejnik, zimą mostek termiczny, dodatkowo jak popada śnieg to ciemno w pomieszczeniu... i jest jeszcze parę innych wad okien dachowych. lepsza jednak lukarna.

Rom-Kon
15-03-2015, 15:32
akustyka ścian mnie nie interesuje to jest mój dom a nie hotel. Posadzki nic nie pisałem, ale jako jasnowidz nie trafiłeś, bo mam wylewki super zrobione, wzmocnione włoknem, pięknie wyschnięte itp. Natomiast chodziło mi tylko i jedynie o mocowanie górnego UW i praktycznie odpowiedzi nic nie dały. Chodzi o to że ma to być ścianka sztywna bo ma w sobie drzwi i ma się nie bujać. Zrobię na logikę, czyli przymocuję górne UW na sztywno do górnych jętek a drugie UW ( właściwie 3-cie) dam na wysokości 270 poskręcam w całość i będzie sztywno. Jak może stać ściana przymocowana tylko do podłogi a u góry przykręcona do sufitu podwieszanego który jest na prętach 90 cm. To że są dwa sposoby robienia ścianki działowej to też już wiem z wcześniejszych postów Rom Kona ( najpierw ściana potem sufit lub drugi sposób odwrotnie). U mnie siła rzeczy najpierw będzie ścianka. I nie piszcie mi tylko, że ścianka działowa będzie mostkiem termicznym bo to bzdura, ta ścianka też będzie miała 10 cm wełny w środku i żadnego mostka nie będzie, chyba że mostkiem jest płyta kg. Mostki termiczne to wszystkie okna dachowe, reszta to praktycznie jak się dobrze wełnę położy to zerówka

Ściana która wychodzi ponad izolację stropu będzie mostkiem termicznym poprzez gołe profile które znajdą się w warstwie zimnej. Trzeba to zaznaczyć bo za chwilę się tu rzucą na mnie maniacy dokładności izolowania na poziomie "0,00nic ale jednak coś!". (ostatnio była akcja z grzybkami które są radiatorem i "wyprowadzają" ciepło na zewnątrz) Tak samo ekstremiści w paroizolacji też mogą stwierdzić że coś może przelecieć. Chociaż folię można dać pod UW i zwiesić po ściance w dół a później połączyć z paroizolacją sufitu.

Stelaż ścianki nie przykręcaj na sztywno do górnego profila UW. Profile UA możesz przykręcić za pomocą oryginalnych kątowników ale tak by nie kiwały się na boki ale mogły się ruszać góra-dół czyli połączenie teleskopowe. Profile-nadproża możesz spokojnie skręcić na sztywno.

Sprawa izolacji akustycznej... w sypialniach jest dosyć istotna - chyba nie muszę wyjaśniać dlaczego ;) tak samo w łazience... po co ktoś obok w sypialni ma słyszeć jak męczysz klocka... mój obecny inwestor sam postawił przedściankę z izolacją akustyczną na styku sypiania - łazienka....

edit: Oj zrobiłem mix odpowiedzi dla Henryka1 i MasterCheat :D Poplątało mi się :D ...ale chyba wiadomo o co chodzi

Rom-Kon
15-03-2015, 15:42
4k-kp odpoczniesz sobie trochę ode mnie. Znikam na chwilę bo będę mieć problemy z internetem. Jakby coś... ktoś... to tylko telefon.

Zibi146
15-03-2015, 20:20
To może i ja się dołożę to tematu progów. Pytałem Rom-Kona ale podobno z opisu słownego nie wiele dało się zrozumieć. Załączam zdjęcie. Chodzi mi o odcinek pionowy do profilu CW. Wyciąć i wstawić kawałek płyty g-k czy obrobić tynkiem (gipsem) i dać sobie spokój? Nie chciałbym robić progu a murłata obrobiona jest styropianem + tynk CW. Pod oknem wisi grzejnik.
308889
Pozdrawiam.

Henryka1
15-03-2015, 21:11
Ściana która wychodzi ponad izolację stropu będzie mostkiem termicznym poprzez gołe profile które znajdą się w warstwie zimnej. Trzeba to zaznaczyć bo za chwilę się tu rzucą na mnie maniacy dokładności izolowania na poziomie "0,00nic ale jednak coś!". (ostatnio była akcja z grzybkami które są radiatorem i "wyprowadzają" ciepło na zewnątrz) Tak samo ekstremiści w paroizolacji też mogą stwierdzić że coś może przelecieć. Chociaż folię można dać pod UW i zwiesić po ściance w dół a później połączyć z paroizolacją sufitu.

Stelaż ścianki nie przykręcaj na sztywno do górnego profila UW. Profile UA możesz przykręcić za pomocą oryginalnych kątowników ale tak by nie kiwały się na boki ale mogły się ruszać góra-dół czyli połączenie teleskopowe. Profile-nadproża możesz spokojnie skręcić na sztywno.

Sprawa izolacji akustycznej... w sypialniach jest dosyć istotna - chyba nie muszę wyjaśniać dlaczego ;) tak samo w łazience... po co ktoś obok w sypialni ma słyszeć jak męczysz klocka... mój obecny inwestor sam postawił przedściankę z izolacją akustyczną na styku sypiania - łazienka....

edit: Oj zrobiłem mix odpowiedzi dla Henryka1 i MasterCheat :D Poplątało mi się :D ...ale chyba wiadomo o co chodzi

Zgadza się tyko jeśli tak daleko by szedł w rozważaniach to i wszystkie pręty które są metalowe do podwieszania sufitu też są nośnikami zimna ( główne mostki to okna, szyby, a nawet ich mocowania najlepiej wykonane, bo przecież nikt zdrowy nie będzie wycinał na 9 okien krokwi w całym dachu i robił wymiany żeby mieć trochę niższy mostek termiczny) . Tak samo jak ktoś tam wcześniej napisał, że trzeba zrobić 116 dziur w poszyciu trwałym w deskowaniu i montować wywiewniki pod dachówkami, żeby wełnę wietrzyć bo niektóre krokwie się zbiegają i nie ma połączenia z otworem w kalenicy, tylko bez jaj. Ale tą folię mogę dać.
To że nie mocować na sztywno CW do UW to już wiem. Na sztywno tylko będzie to UW na wylewce no i to UW u góry.

MasterCheat
17-03-2015, 13:53
Panowie, a jak dostawić ściankę działowa do drugiej ścianki działowej w kształcie T?

Załóżmy, że mam już daszek od T i teraz dostawiam Nóżkę od T :)

Czy muszę w ściance "daszku" w miejscu połączenia ze ścianka "nóżką" wstawić wcześniej profil CW? tak aby można było się do niego przykręcić?

MasterCheat
17-03-2015, 15:18
Panowie, a jak dostawić ściankę działowa do drugiej ścianki działowej w kształcie T?

Załóżmy, że mam już daszek od T i teraz dostawiam Nóżkę od T :)

Czy muszę w ściance "daszku" w miejscu połączenia ze ścianka "nóżką" wstawić wcześniej profil CW? tak aby można było się do niego przykręcić?

czy tak będzie ok? (pierwszy wariant z obrazka

http://2.bp.blogspot.com/-bLVmzadDkqo/ThR9chpTVBI/AAAAAAAAJho/ZI80C_EEz9Y/s1600/embed.php-19.jpg

MasterCheat
18-03-2015, 08:38
dla porównania ty mam taką metodę
http://www.inzynierbudownictwa.pl/images/magda/ib_07_11/odbsc7.jpghttp://www.inzynierbudownictwa.pl/images/magda/ib_07_11/odbsc7.jpg

a tutaj to już w ogóle w cały świat:)

http://www.budnet.pl/zdjecia/rozwiazania_specjalne_8.JPG

FlashBack
19-03-2015, 05:18
dla porównania ty mam taką metodę
http://www.inzynierbudownictwa.pl/images/magda/ib_07_11/odbsc7.jpghttp://www.inzynierbudownictwa.pl/images/magda/ib_07_11/odbsc7.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.inzynierbudown ictwa.pl%2Fimages%2Fmagda%2Fib_07_11%2Fodbsc7.jpgh ttp%3A%2F%2Fwww.inzynierbudownictwa.pl%2Fimages%2F magda%2Fib_07_11%2Fodbsc7.jpg)

a tutaj to już w ogóle w cały świat:)

http://www.budnet.pl/zdjecia/rozwiazania_specjalne_8.JPG (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.budnet.pl%2Fzd jecia%2Frozwiazania_specjalne_8.JPG)
Chcesz wiedziac jak polaczyc sciany? czy jakie qwybrac rozwiazanie dla akustyki naroznika?
Nie potrzebny jest profil, dostawic mozesz slupek laczac go z plyta kolkiem molly. jak akustyka to, wybierz z ostatniego linku 2 bo, nie ma problemow z cw, a o elke ciezko.

RST
19-03-2015, 06:38
Nie podniosłeś ścianki kolankowej o jeden pustak?
Nie podniosłem, tak chciałem. (4 pustaki od stropu)
Wracając do tego co napisałeś o rozstawie wkrętów.
Faktycznie jak poczytałem to producenci zalecają max 17 cm.

Ja wkręcałem co 20 cm , gdzieniegdzie 23 cm.
Wiadomo, że powinniśmy się trzymać wymagać producentów ale z Waszej praktyki to takie rozstawy wystarczą czy zagęścić?

MasterCheat
19-03-2015, 08:58
Chcesz wiedziac jak polaczyc sciany? czy jakie qwybrac rozwiazanie dla akustyki naroznika?
Nie potrzebny jest profil, dostawic mozesz slupek laczac go z plyta kolkiem molly. jak akustyka to, wybierz z ostatniego linku 2 bo, nie ma problemow z cw, a o elke ciezko.

Dzięki za odpowiedź
O akustykę nie chodzi bo to ścianka która będzie z sypialni wydzielała garderobę.

bardziej chodziło mi o to właśnie jak to zrobić żeby się nie rozleciało:)

FlashBack
19-03-2015, 17:47
Dzięki za odpowiedź
O akustykę nie chodzi bo to ścianka która będzie z sypialni wydzielała garderobę.

bardziej chodziło mi o to właśnie jak to zrobić żeby się nie rozleciało:)jestes w trakcie to mozesz sobie dostawic ten jeden cw.

Zibi146
24-03-2015, 19:14
Co tu taka cisza? Czyżby jakiś pokój nastał? Swoją drogą to długo trzeba się prosić o poradę? :bash: Może trzeba kogoś obrazić ... :mad: albo nazwać specjalistą ... A może się spóźniłem i temat zamknięty?

FlashBack
24-03-2015, 20:06
...
dobre

Henryka1
25-03-2015, 19:43
A jak tak nudno to powiedzcie mi dlaczego niektórrzy radzą aby w ściance działowej 10 cm dać wełnę 8 cm, o co chodzi. Bo ja dzisiaj przedzwoniłem do eksperta z jednego z większych producentów profili i powiedział, że nie ma żadnych przeszkód aby dać 10 cm, a że piszą 8 cm to znaczy że dopuszcza się też mniej.

Rom-Kon
26-03-2015, 10:00
A jak tak nudno to powiedzcie mi dlaczego niektórrzy radzą aby w ściance działowej 10 cm dać wełnę 8 cm, o co chodzi. Bo ja dzisiaj przedzwoniłem do eksperta z jednego z większych producentów profili i powiedział, że nie ma żadnych przeszkód aby dać 10 cm, a że piszą 8 cm to znaczy że dopuszcza się też mniej.
Nie wiem co to za czary. Ja tam daję w profile o grubości 5cm wełnę 5cm a w profile 10cm -10cm wełny. ...ale może ja jakiś inny jestem?

Rom-Kon
26-03-2015, 10:04
Co tu taka cisza? Czyżby jakiś pokój nastał? Swoją drogą to długo trzeba się prosić o poradę? :bash: Może trzeba kogoś obrazić ... :mad: albo nazwać specjalistą ... A może się spóźniłem i temat zamknięty?
A co tu jeszcze pisać? Aktywność wątku polega na przepisywaniu kolejny raz tego samego. Co wiedzieliśmy to napisaliśmy - i to już kilka razy. Powiewu świeżości dają właśnie pyskówki ale ile można brać się za łby. To już nudne się staje...

Rom-Kon
26-03-2015, 10:05
dobre
...lepsze jest wrogiem dobrego.

MasterCheat
26-03-2015, 11:26
A jak tak nudno to powiedzcie mi dlaczego niektórrzy radzą aby w ściance działowej 10 cm dać wełnę 8 cm, o co chodzi. Bo ja dzisiaj przedzwoniłem do eksperta z jednego z większych producentów profili i powiedział, że nie ma żadnych przeszkód aby dać 10 cm, a że piszą 8 cm to znaczy że dopuszcza się też mniej.

taką teorię kiedyś znalazłem
http://porady-montera.eu/jaka-grubosci-izolacji-profili-cw-50-75-100

ale szczerze mówiąc to jak dla mnie to akurat słabo się kupy trzyma :)

FlashBack
26-03-2015, 17:31
taką teorię kiedyś znalazłem
http://porady-montera.eu/jaka-grubosci-izolacji-profili-cw-50-75-100 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fporady-montera.eu%2Fjaka-grubosci-izolacji-profili-cw-50-75-100)

ale szczerze mówiąc to jak dla mnie to akurat słabo się kupy trzyma :)
to blog jednego z producentów. pewnie wełna im zalega :D

Rom-Kon
26-03-2015, 17:34
taką teorię kiedyś znalazłem
http://porady-montera.eu/jaka-grubosci-izolacji-profili-cw-50-75-100 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fporady-montera.eu%2Fjaka-grubosci-izolacji-profili-cw-50-75-100)

ale szczerze mówiąc to jak dla mnie to akurat słabo się kupy trzyma :)

Cytat z bloga: "Temat niby prosty i nie wymagający szerszego omawiania. Nawet nie miałem zamiaru pisać o tym, dopóki nie porównałem wykonania tej samej ścianki g/k według zeszytu systemowego tej samej firmy działającej w Polsce i Niemczech – ten sam numer systemu, ten sam producent płyt i profili, a sugerowana inna grubość izolacji."

Jest wiele takich przykładów że niby tam i tu to samo ale jednak inaczej. Wiec jak to jest? Dopóki nie mieliśmy "internetów" to mogli nam kit wciskać ale dziś można łatwo porównać technologie z całego świata. No i wychodzą takie kwiatki. To co u nas jest błędem wykonawczym to tam może być standardem...

Rom-Kon
26-03-2015, 18:09
Z drugiej strony konia z rzędem temu kto od ręki kupi w Polsce wełnę - "akustyczną" wełnę - o grubości 40mm. Kominkową i wentylacyjną tak ale akustyczną 40mm?

m@rio
27-03-2015, 10:10
Muruję taką ściankę działową (właściwie to zasłania ona kanał techniczny przy ścianie) z obu stron pomieszczenia ogrzewane.
Chodzi mi o jej zakończenie.
Jak głęboko wejść w izolację dachu (tam idzie wełna 2x15cm).
Planuję dać 5cm w to ocieplenie. tak żeby było z boku do czego przyczepić profil UD do CDków
Czyli nad tą ścianką będzie tylko 25cm wełny.
Dobrze będzie? Czy inaczej rowiązać?
310283
310284

pedronx
27-03-2015, 10:29
Witam,
No i NARESZCIE dach ocieplony - stelaż własnoręcznie dokonany a rękami ukraińców opłytowany się nie zawalił!

Dziękuję głównie Rom-Komowi za cierpliwość i wiedzę, którą się ze mną podzielił - a także innym userom.

Sypnąłem 40cm celulozą Isofloca (mogę polecić firmę Klinikaciepla.pl). Nie wyobrażam sobie [skutecznego] ocieplenia wełną w matach dachu wiązarowego z rurami rekuperacji puszczonej w stropie (pełne piętro, poddasze nieużytkowe) - dla normalnej ekipy niewykonalne ze względu na ilość wymaganej dłubaniny i precyzji.
Pozdro

Rom-Kon
27-03-2015, 12:11
Witam,
No i NARESZCIE dach ocieplony - stelaż własnoręcznie dokonany a rękami ukraińców opłytowany się nie zawalił!

Dziękuję głównie Rom-Komowi za cierpliwość i wiedzę, którą się ze mną podzielił - a także innym userom.

Sypnąłem 40cm celulozą Isofloca (mogę polecić firmę Klinikaciepla.pl). Nie wyobrażam sobie [skutecznego] ocieplenia wełną w matach dachu wiązarowego z rurami rekuperacji puszczonej w stropie (pełne piętro, poddasze nieużytkowe) - dla normalnej ekipy niewykonalne ze względu na ilość wymaganej dłubaniny i precyzji.
Pozdro

Witam Szanownego Pana (nie mojego) Inwestora. Na wstępie chciałbym podziękować za "Jacusia" - jeździł z nami jako maskotka do lutego tego roku aż wnet go zbiłem wiec uznałem że już czas na niego... no i w lutym padł był...
Dziękuję również za dobre słowo.

Ale jakby co to jesteśmy znów niedaleko ;)

Pozdrawiam i życzę szybkiego zamieszkania.

Rom-Kon
27-03-2015, 13:13
Muruję taką ściankę działową (właściwie to zasłania ona kanał techniczny przy ścianie) z obu stron pomieszczenia ogrzewane.
Chodzi mi o jej zakończenie.
Jak głęboko wejść w izolację dachu (tam idzie wełna 2x15cm).
Planuję dać 5cm w to ocieplenie. tak żeby było z boku do czego przyczepić profil UD do CDków
Czyli nad tą ścianką będzie tylko 25cm wełny.
Dobrze będzie? Czy inaczej rowiązać?
310283
310284
Ściankapowinna być tak samo wymurowana jak każda inna ściana czyli z miejscem na izolację. Czyli max do krokwi - jedna warstwa wełny - lub jeszcze niżej ale tak by szło przykręcić profil. Wtedy wejdą dwie warstwy wełny.

Jan P.
27-03-2015, 13:22
Zrób pierw ocieplenie z płytą . Ściankę na styk . Można uszczelnić pianką. Jan

Rom-Kon
27-03-2015, 18:30
Zrób pierw ocieplenie z płytą . Ściankę na styk . Można uszczelnić pianką. Jan
Tak to znacznie lepsze rozwiązanie bo odpada już problem z dociepleniem tej "dziury".

GipD*
27-03-2015, 20:05
Muruję taką ściankę działową (właściwie to zasłania ona kanał techniczny przy ścianie) z obu stron pomieszczenia ogrzewane.
Chodzi mi o jej zakończenie.
Jak głęboko wejść w izolację dachu (tam idzie wełna 2x15cm).
Planuję dać 5cm w to ocieplenie. tak żeby było z boku do czego przyczepić profil UD do CDków
Czyli nad tą ścianką będzie tylko 25cm wełny.
Dobrze będzie? Czy inaczej rowiązać?
310283
310284Witam. 5 cm powyżej pasa profila UD. Korzystaniejszym rozwiązaniem będzie wykonanie ścianki z gk po ociepleniu i zabudowie skosu.

Henryka1
28-03-2015, 22:02
Nie rozumiem dlaczego w ściance działowej ten pierwszy profil pionowy CW ma być przykręcony na stałe do ściany murowanej ( tak pokazują na filmach instruktażowych) a dalsze wszyskie już nie są mocowane do dolnego i górnego UW. Skoro ma to być wszystko pływające to i ten pierwszy profil CW powinien być według mnie luźny, bo tak to poprzez przykręcenie do niego płyty gk cała ścian staje się półpływająca pół sztywna. Ale może się myle, prosiłbym o rozjaśnienie.
To samo zresztą z profilami drzwiowymi UA, nie są łączone z UW i CW pionowymi, ale poprzez przykręcona płytę ( a musi zachodzić płyta nad UA w kształcei odwróconej litery L i byc przykręcona do wstawionych kawałków CW połaczonych z UA bo inaczej będą pęknięcia) też cała ścianka nie jest już tak pływająca jakby chcieli naukowcy. Co koledzy na to, jak się mylę to z góry przepraszam.

Rom-Kon
29-03-2015, 08:27
Nie rozumiem dlaczego w ściance działowej ten pierwszy profil pionowy CW ma być przykręcony na stałe do ściany murowanej ( tak pokazują na filmach instruktażowych) a dalsze wszyskie już nie są mocowane do dolnego i górnego UW. Skoro ma to być wszystko pływające to i ten pierwszy profil CW powinien być według mnie luźny, bo tak to poprzez przykręcenie do niego płyty gk cała ścian staje się półpływająca pół sztywna. Ale może się myle, prosiłbym o rozjaśnienie.
To samo zresztą z profilami drzwiowymi UA, nie są łączone z UW i CW pionowymi, ale poprzez przykręcona płytę ( a musi zachodzić płyta nad UA w kształcei odwróconej litery L i byc przykręcona do wstawionych kawałków CW połaczonych z UA bo inaczej będą pęknięcia) też cała ścianka nie jest już tak pływająca jakby chcieli naukowcy. Co koledzy na to, jak się mylę to z góry przepraszam.
Nie podważaj rozwiązań konstrukcyjnych "systemowców". Oni bardzo nie lubią myślących wykonawców. Po prostu w tych miejscach ma być na sztywno i już! A dlaczego? Bo TAK! A w rozmowach osobistych z doradcą technicznym należy stosować się do ukazu cara Piotra I czyli: "Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swym pojmowaniem istoty sprawy nie peszył przełożonego". Zbyt rozgarnięty wykonawca czy inwestor są niebezpieczni bo mogą odkryć że te wszystkie te czary to wymyślili nie inżynierowie tylko marketingowcy. Zbyt dociekliwi mogą też odkryć że czary które działają w UK, Francji czy USA u nas absolutnie nie działają a wręcz wpływają szkodliwie... ech te internety... globalizmu się zachciało...

FlashBack
29-03-2015, 16:52
na calym swiecie obowiazuja te same zasady montazu, roznice to nazwy skladowych elementow.
ty oczywiscie we wlasnym gniazdku mozesz wszystko.

Nie rozumiem dlaczego w ściance działowej ten pierwszy profil pionowy CW ma być przykręcony na stałe do ściany murowanej ( tak pokazują na filmach instruktażowych) a dalsze wszyskie już nie są mocowane do dolnego i górnego UW. Skoro ma to być wszystko pływające to i ten pierwszy profil CW powinien być według mnie luźny, bo tak to poprzez przykręcenie do niego płyty gk cała ścian staje się półpływająca pół sztywna. Ale może się myle, prosiłbym o rozjaśnienie. oczywiscie scianka sciance nie rowna. lecz nie o to chodzi.
skladowe suchej zabudowy nie stanowią elementów konstrukcyjnych budynku. dlatego nie powinny sluzyc do spinania ze soba konstrukcji jak stropy budynku, scianka obciaza strop, a nie obciaza sufitu. polaczenie ze scianami zapewnia sztywnosc sciance i jednoczesnie wszelka szczelnosc.
scianki jak pewnie slyszales stawia sie, a nie wiesza.



To samo zresztą z profilami drzwiowymi UA, nie są łączone z UW i CW pionowymi, ale poprzez przykręcona płytę ( a musi zachodzić płyta nad UA w kształcei odwróconej litery L i byc przykręcona do wstawionych kawałków CW połaczonych z UA bo inaczej będą pęknięcia) też cała ścianka nie jest już tak pływająca jakby chcieli naukowcy. Co koledzy na to, jak się mylę to z góry przepraszam. miejsce newralgiczne "udarowe". otwory opasa sie plyta by zwiekszyc sztywnosc, a sam ua/strop to polaczenie przesuwne choc nie takie lekkie.

Rom-Kon
30-03-2015, 12:11
na calym swiecie obowiazuja te same zasady montazu, roznice to nazwy skladowych elementow.
ty oczywiscie we wlasnym gniazdku mozesz wszystko.
(...).


to blog jednego z producentów. pewnie wełna im zalega :D

...no chyba że im materiały zalegają to wtedy technologię zmieniają ;)

m@rio
30-03-2015, 13:55
Ściankapowinna być tak samo wymurowana jak każda inna ściana czyli z miejscem na izolację. Czyli max do krokwi - jedna warstwa wełny - lub jeszcze niżej ale tak by szło przykręcić profil. Wtedy wejdą dwie warstwy wełny.

Tak też zrobiłem. Zmieszczą się dwie warstwy wełny. Z boku da się też przykręcić profil UD.
310722
Tam za tą ścianką jest miejsce na inst techniczne, będzie pustka niewentylowana. Dodatkowo pod wełną dałem styropian na piankę. Powinien zawsze ocieplić dodatkowo oraz przyblokować parę. Jak widać mimo pustaków P+W robię na fugę pionową. Bomba nie ruszy mimo, ze to 8cm. Ten P+W jest dobry ale dla sprzedawców i wykonawców ale nie dla inwestorów.

Dzięki też pozostałym za sugestie.

FlashBack
31-03-2015, 05:31
Tak też zrobiłem. Zmieszczą się dwie warstwy wełny. Z boku da się też przykręcić profil UD.
310722
Tam za tą ścianką jest miejsce na inst techniczne, będzie pustka niewentylowana. Dodatkowo pod wełną dałem styropian na piankę. Powinien zawsze ocieplić dodatkowo oraz przyblokować parę. Jak widać mimo pustaków P+W robię na fugę pionową. Bomba nie ruszy mimo, ze to 8cm. Ten P+W jest dobry ale dla sprzedawców i wykonawców ale nie dla inwestorów.

Dzięki też pozostałym za sugestie.
Tylko nie becz bo wełna tez zacznie. Następny murarz od... boleści.

Andrzej & Grażyna
31-03-2015, 10:39
Jakiej długości docinacie profile CD, jeśli od środka profilu UD lewego do środka profilu UD prawego jest powiedzmy 2,9m to docinacie równo CD na 2,9m ??? czy docinacie na 2,87m i po wpięciu w wieszaki wsuwacie do UD (nie ma ryzyka że się wysunie??) powpinałem kilka CD o długości 2,9m i trochę trzeba się nakombinować.

m@rio
31-03-2015, 11:25
Tylko nie becz bo wełna tez zacznie. Następny murarz od... boleści.

Moje murowanie fugi, estetyka, pion i kąty są idealne- mimo, że pierwszy raz zrobiłem filozofii w tym nie ma - przyjemna robota. Nie wiem dlaczego z murowania robi się kosmiczną technologię.
Nie mam się czego wstydzić w stosunku do zawodowych murarzy.

Mnie chodziło, że nie powinien nikt godzić się na spoinę pionową bez zaprawy nawet jak jest to system P+W. Kto murował i wypełniał szczeliny pionowe po murowaniu dodatkowo ten zrozumie. A dla czego - mogę wyjaśnić jak kogoś zainteresuje bo nie załapał.
Ja cały dom poprawiałem dookoła i w środku (ściany zewnętrzne) będzie tego z 7500-8000 spoin. Zgadnij jaki czas na to poszedł. Wolę nie sumować.
Jak ktoś lubi być oszukiwany to jego sprawa, jego pieniądze, jego mieszkanie w domu.

FlashBack
31-03-2015, 19:14
Moje murowanie fugi, estetyka, pion i kąty są idealne- mimo, że pierwszy raz zrobiłem filozofii w tym nie ma - przyjemna robota. Nie wiem dlaczego z murowania robi się kosmiczną technologię.
Nie mam się czego wstydzić w stosunku do zawodowych murarzy.

Mnie chodziło, że nie powinien nikt godzić się na spoinę pionową bez zaprawy nawet jak jest to system P+W. Kto murował i wypełniał szczeliny pionowe po murowaniu dodatkowo ten zrozumie. A dla czego - mogę wyjaśnić jak kogoś zainteresuje bo nie załapał.
Ja cały dom poprawiałem dookoła i w środku (ściany zewnętrzne) będzie tego z 7500-8000 spoin. Zgadnij jaki czas na to poszedł. Wolę nie sumować.
Jak ktoś lubi być oszukiwany to jego sprawa, jego pieniądze, jego mieszkanie w domu.
to nie jest materiał do murowania i takowych szpeczjalisztuf do tego się nie zatrudnia.

Henryka1
31-03-2015, 21:06
Moje murowanie fugi, estetyka, pion i kąty są idealne- mimo, że pierwszy raz zrobiłem filozofii w tym nie ma - przyjemna robota. Nie wiem dlaczego z murowania robi się kosmiczną technologię.
Nie mam się czego wstydzić w stosunku do zawodowych murarzy.

Mnie chodziło, że nie powinien nikt godzić się na spoinę pionową bez zaprawy nawet jak jest to system P+W. Kto murował i wypełniał szczeliny pionowe po murowaniu dodatkowo ten zrozumie. A dla czego - mogę wyjaśnić jak kogoś zainteresuje bo nie załapał.
Ja cały dom poprawiałem dookoła i w środku (ściany zewnętrzne) będzie tego z 7500-8000 spoin. Zgadnij jaki czas na to poszedł. Wolę nie sumować.
Jak ktoś lubi być oszukiwany to jego sprawa, jego pieniądze, jego mieszkanie w domu.

Masz rację, tylko mnie kazali przlecieć wszystkie puste fugi pianką, krótko przed położeniem styropianu. Ale zaprawa pewnie też może być.

zeusrulez
01-04-2015, 10:20
Tylko nie becz bo wełna tez zacznie. Następny murarz od... boleści.

Daj mu spokój, nie każdy musi wiedzieć wszystko . . .

Pozdrawiam

m@rio
01-04-2015, 11:22
Daj mu spokój, nie każdy musi wiedzieć wszystko . . .

Pozdrawiam

No to zdradzicie tajemnicę ? Czy tylko do NASA trzeba się zwrócić?

zeusrulez
02-04-2015, 10:30
No to zdradzicie tajemnicę ? Czy tylko do NASA trzeba się zwrócić?

Pochyl się nad tym wątkiem i przeczytaj to zrozumiesz.
Dlaczego większość zadaje pytanie, skoro w 99% odpowiedź na tym wątku padła z kilka jak nie kilkanaście razy . . . WIEM, bo są leniwi . . . :P
Zresztą, nie dotyczy to tylko tego wątku . . .

Pozdrawiam

m@rio
02-04-2015, 11:55
Mam nadzieje, że nie chodzi Wam o wentylację wełny. Bo to to akurat wiem i znam konsekwencję - ale ja robię inaczej. To temat na cały inny watek więc nie będę tego tu rozwijał.

Ocieplenie murłaty też nie bo to tylko w tej pustce tak będzie i nie będzie ono niczym obrabiane tak zostaje.

Jeśli co innego naprowadźcie mnie. Wątek cały czytałem ale nie jestem w stanie za-kojarzyć
:jawdrop:.

Brek1982
02-04-2015, 15:38
Witam Na początek wielki szacunek i podziękowania dla wszystkich fachowców którzy dzielą się wiedzą w tym wątku. W szczególności dla Ron-koma na podstawie jego wiedzy i zdjęć zrobiłem sam zabudowę poddasza.
A teraz moje pytanie: łączenia płyt szpachluje vario rigipsa i tasmy tuff tape. Czy taśmy powinienem zaszpachlowac vario czy po "montazu" taśm powinienem juz stosować gładź finiszowa?

Rom-Kon
03-04-2015, 07:11
Witam Na początek wielki szacunek i podziękowania dla wszystkich fachowców którzy dzielą się wiedzą w tym wątku. W szczególności dla Ron-koma na podstawie jego wiedzy i zdjęć zrobiłem sam zabudowę poddasza.
A teraz moje pytanie: łączenia płyt szpachluje vario rigipsa i tasmy tuff tape. Czy taśmy powinienem zaszpachlowac vario czy po "montazu" taśm powinienem juz stosować gładź finiszowa?
Dziękuję za miłe słowo... a jeśli chodzi o taśmy to jeśli uda Ci się je wtopić tak by przykryć je cienką warstwą szpachlówki to spokojnie możesz na raz. Jeśli zostanie praktycznie goła taśma to przeciągnij ją jeszcze raz vario. Jako że taśmę się wtapia czyli wciska w szpachlówkę to po przejechaniu pacą po wierzchu powinno zostać trochę masy na taśmach.

FlashBack
03-04-2015, 23:25
Witam Na początek wielki szacunek i podziękowania dla wszystkich fachowców którzy dzielą się wiedzą w tym wątku. W szczególności dla Ron-koma na podstawie jego wiedzy i zdjęć zrobiłem sam zabudowę poddasza.
A teraz moje pytanie: łączenia płyt szpachluje vario rigipsa i tasmy tuff tape. Czy taśmy powinienem zaszpachlowac vario czy po "montazu" taśm powinienem juz stosować gładź finiszowa?
Zastosowarnie taśmy tt sugeruje iż płytowanie zostało wykonane z błędami, szczególnie ze względu na połączenie jej z gipsem typu vario.

Rom-Kon
03-04-2015, 23:27
Zastosowarnie taśmy tt sugeruje iż płytowanie zostało wykonane z błędami, szczególnie ze względu na połączenie jej z gipsem typu vario.
A możesz uzasadnić to?

Brek1982
04-04-2015, 18:23
Flash jak zwykle jesteś zagadkowy :-) Może i źle. Ale nie ja jeden tak robię i jakoś nie widzę w tym temacie głosów rozczarowanych. Jest jak jest inaczej nie będzie. Ja jestem zadowolony. Jęśli Rom-Kon tak robi i nie ma reklamacji to przy pewnej dozie szczęścia ja też nie będe narzekał. Pozdrawiam i Wesołych Świąt

SuchyJedi
06-04-2015, 21:44
Witam.
Proszę o pomoc w sprawie zastosowania folii paroizolacyjnej na poddaszu użytkowym. Czy powinienem ją zastosować w zwykłych pomieszczeniach? Oraz jeżeli tak to czy moglibyście wskazać na jakieś artykuł mówiący o tej technice?

GipD*
07-04-2015, 08:24
Witam.
Proszę o pomoc w sprawie zastosowania folii paroizolacyjnej na poddaszu użytkowym. Czy powinienem ją zastosować w zwykłych pomieszczeniach? Oraz jeżeli tak to czy moglibyście wskazać na jakieś artykuł mówiący o tej technice? A, czym? dla ciebie są te pomieszczenie "użytkowe" i "zwykłe".

plusfoto
07-04-2015, 12:29
Witam.
Proszę o pomoc w sprawie zastosowania folii paroizolacyjnej na poddaszu użytkowym. Czy powinienem ją zastosować w zwykłych pomieszczeniach? Oraz jeżeli tak to czy moglibyście wskazać na jakieś artykuł mówiący o tej technice?
Teoretycznie można by obyć się bez. Ale czy koszty tej folii Cię zjedzą? To przecież kwestia kilku piw czy paczek fajek a zawsze jest szczelniej a błędu na pewno nie popełnisz ją kładąc.

Rom-Kon
07-04-2015, 12:54
Witam.
Proszę o pomoc w sprawie zastosowania folii paroizolacyjnej na poddaszu użytkowym. Czy powinienem ją zastosować w zwykłych pomieszczeniach? Oraz jeżeli tak to czy moglibyście wskazać na jakieś artykuł mówiący o tej technice?
Jeśli jest to pełne deskowanie i dach wielospadowy czyli jest utrudniona wentylacja wełny to bezapelacyjnie należy zastosować paroizolację. Jeśli jest to dach z membraną wysoko paroprzepuszczalną i wełna skalna to firma Rockwool paroizolację zaleca tylko w pomieszczeniach uznanych za mokre czyli pralnia, łazienka, kuchnia. W sypialniach dopuszcza brak folii. Ale doradcy Rockwoola i tak stwierdzają że stosowanie paroizolacji w pomieszczeniach suchych nie jest błędem - taki trochę wybieg słowny że a jednak lepiej jak ta folia jest ;)
Jeśli chodzi o koszt folii to najtańsza która w nazwie już nie ma nawet paroizolacja to około 50gr/m2. Lepsza z atestem około 1zł/m2 a najlepsza paroizolacja Isover Stopair to wydatek około 2,50zł/m2. Oczywiście są jeszcze folie refleksyjne z aluminium (około 3zł/m2) i tzw. paroregulatory czyli folie z pewną przepuszczalnością pary wodnej - podobno inteligentne... zresztą ta inteligencja objawia się u nich tym że kosztuje taka folia około 10zł/m2. Za taką cenę musi mieć już sporą inteligencję! ;)

GipD*
07-04-2015, 12:58
Teoretycznie można by obyć się bez. Ale czy koszty tej folii Cię zjedzą? To przecież kwestia kilku piw czy paczek fajek a zawsze jest szczelniej a błędu na pewno nie popełnisz ją kładąc. I doprowadzić do wysokiej zawartości pary wodnej, a nawet jej wykroplenia. Uważasz, że nie wiedząc o jakie pomieszczenia i parametry izolacji chodzi sprawa warta jest tych kilku piw czy paczek papierosów.

plusfoto
07-04-2015, 13:50
I doprowadzić do wysokiej zawartości pary wodnej, a nawet jej wykroplenia. Uważasz, że nie wiedząc o jakie pomieszczenia i parametry izolacji chodzi sprawa warta jest tych kilku piw czy paczek papierosów.
Gdybyś napisał jaśniej to by wszyscy wiedzieli co artysta miał na myśli. A tak to pozostaje nam mieć nadzieję ze nie jesteś całkowitym przeciwnikiem kładzenia paroizolacji.

GipD*
07-04-2015, 13:52
Gdybyś napisał jaśniej to by wszyscy wiedzieli co artysta miał na myśli. A tak to pozostaje nam mieć nadzieję ze nie jesteś całkowitym przeciwnikiem kładzenia paroizolacji.
Cytujesz w całości, a odpowiadasz jakbyś przeczytał tylko pierwsze zdanie. Pozdrawiam

Rom-Kon
07-04-2015, 15:00
I doprowadzić do wysokiej zawartości pary wodnej, a nawet jej wykroplenia. Uważasz, że nie wiedząc o jakie pomieszczenia i parametry izolacji chodzi sprawa warta jest tych kilku piw czy paczek papierosów. No dobra... to co? Rockwool zaleca zawilgocenie wełny? Wszystko-wszystkim ale o to Rockwoola nie posądzam.

ci_d
07-04-2015, 16:09
Faktycznie Rockwool dopuszcza niestosowanie paraizolacji w pomieszczeniach tzw bez podwyższonej wilgotności (sypialnie,salony itp) ale koszt np Stopair Isowera to ok 500 zł (dwie rolki) na przeciętny dom. Tak że ja dmuchając na zimne folie dałem wszędzie, a przy domach z centralą wentylacyjną to napewno pomoże uszczelnić dom...
Moim zdaniem ������

Rom-Kon
07-04-2015, 17:21
Ja też jestem zdania że lepiej dać nawet tą za 1zł/m2 niż żadną. Im mniej wilgoci przeleci do wełny tym lepiej.

thierry
07-04-2015, 20:41
Witam,
Pytanie zupelnie z innej beczki otóż zaczynam ocieplanie poddasza w starym budownictwie i chciałem zapytać się fachowców od czego zacząć?
Otóż budownictwo jest stare rozstaw krowki waha sie od 75 cm do 100cm. wykonane jest deskowanie pełne. Na zdjęciu 1 przedstawiam jak wyglada scianka kolankowa wraz z rostawem krokwi( niestety tylko takie zdjecie posiadam) na nastepnym zdjeciu widac wnętrze za scianka kolankową.
Moje pytanie jest jak nalezy poprawnie wykonac ocieplenie takiego dachu? odkad zacząc zakłądac folie wiatroprzepuszczalna ogólnie chciałem się od was dowiedziec jak to zrobić poprawnie. Czekam za waszymi opiniami. Pozdrawiam
http://images66.fotosik.pl/777/f2081fb04cb3de77m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f2081fb04cb3de77) zdjecie 1
http://images67.fotosik.pl/778/a4e41bb8baea07e5m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a4e41bb8baea07e5) zdjecie 2

ci_d
07-04-2015, 22:05
Thierry pytanie co jest na tych deskach po drugiej stronie. Jak papa (w dobrym stanie) i na tym dachówka to zacząć powinieneś od zapewnienia wentylacji połaci tzn wlot pod okapem, wylot w kalenicy. To musi być zrobione solidnie nie trzy otworki fi 10 tylko solidna wentylacja. Po tym jeśli jest dach taki jaki opisałem wyżej to sznurk/drut lub co tam kto woli celem zapewnienia przerwy pomiędzy wełną a deskowaniem dachu (to ta nasza wentylacja). Następnie zależnie już od wełny i preferęcji można wełnę skalną pomiędzy krokwie i następnie uchwyty "esy" do krokwi do drugiej warstwy lub można do wełny szklanej uchwyty grzebkowe i wełna pomiędzy krokwie i druga warstwa nabijaną na nie. Ale to już temat rzeka opisywany setki razy...
Rom-kon to chyba w swojej galerii miał dobre zdjęcia ze szczegółami rozwiązań jeśli dobrze pamiętam, a napewno już to wiele razy opisywał.
Zacznij od zapewnienia wentylacji połaci dachu.

FlashBack
08-04-2015, 07:05
Thierry pytanie co jest na tych deskach po drugiej stronie. Jak papa (w dobrym stanie) i na tym dachówka to zacząć powinieneś od zapewnienia wentylacji połaci tzn wlot pod okapem, wylot w kalenicy. To musi być zrobione solidnie nie trzy otworki fi 10 tylko solidna wentylacja. Po tym jeśli jest dach taki jaki opisałem wyżej to sznurk/drut lub co tam kto woli celem zapewnienia przerwy pomiędzy wełną a deskowaniem dachu (to ta nasza wentylacja). Następnie zależnie już od wełny i preferęcji można wełnę skalną pomiędzy krokwie i następnie uchwyty "esy" do krokwi do drugiej warstwy lub można do wełny szklanej uchwyty grzebkowe i wełna pomiędzy krokwie i druga warstwa nabijaną na nie. Ale to już temat rzeka opisywany setki razy...
Rom-kon to chyba w swojej galerii miał dobre zdjęcia ze szczegółami rozwiązań jeśli dobrze pamiętam, a napewno już to wiele razy opisywał.
Zacznij od zapewnienia wentylacji połaci dachu.
Ze co?! Dachówka leży na papie i dach nie ma wentylowanej połaci. I ty chcesz polać wentylowac od wewnątrz? Ogarnij się.

thierry
08-04-2015, 07:12
Od drugiej strony jest papa w dobrym stanie folia i na tym polozona jest blachodachówka.

GipD*
08-04-2015, 08:47
No dobra... to co? Rockwool zaleca zawilgocenie wełny? Wszystko-wszystkim ale o to Rockwoola nie posądzam.
Gdzie napisałem o braku konieczności stosowania paroizolacji?. Napisałem o skutku stosowania folii i wartości kilku piw lub paczek papierosów.
Rockwool raczej jasno opisał zasady i warunki i dyskusje uważam za zbędną.
Jeżeli dla ciebie szczelność paroizolacji to wyłącznie wysoka szczelność dla pary wodnej (pospolicie stosowane folie budowlane) to, nie mamy o czym rozmawiać. Po przeczytaniu wątku wniosek mam jeden. Było tu wiele osób i odpuściły sobie dyskusje z panem. Wiec nie będę kolejnym bijącym głową w mur.

m@rio
08-04-2015, 08:50
Panowie, wpie...łem się w ten system wełna + stelaż + KG i obecnie robię za mechoptyka - znaczy wełnoptyka.:mad:

Kupiłem wełnę skalną TOPROCK SUPER λD=0,035W/mK gr 15cm.

1. Pytanie, czy to normalne, że przy wieszakach grzybkowych nie da się tej wełnywełny przebić grzybkiem terzba przecinać nożem na wylot inaczej nie da rady jedynie co to można grzyba zgiąć.

2. Druga gorsza sprawa. Ta wełna moim zdaniem jest za bardzo sprasowana w rolkach co objawia się tym, że po rozprężeniu połowa z 3,5m jest jakby psu z gardła wyjęte (szczególnie od środka zwoju). Znaczy nie jest taka idealna gąbka tylko taka zmiętolona a faktura zewnętrzna tak jakby nierówna, nie gładka i nie spójna nie wiem jak to opisać.
Może zrobię fotki dziś wieczorem.
Objawia się to tym, że ten początek rolki zupełnie lepiej się kładzie i trzyma oraz przebija czy przecina a tą połowę od środka rolki to jakaś masakra.
Nie daj boże jak trafi się na jakiś skomplikowany kształt do wycięcia i do włożenia.

Swoją drogą nie mogli by dać jakiegoś welonu z tkaniny poliestrowej czy czegoś z jednej strony, żeby to się nie rozpieprzało.
A te ich nadruki w niczym nie pomagają bo są krzywo.

kamihi
08-04-2015, 09:09
Ja miałem wełnę knaufa i też musiałem nożykiem nacinać ( pisze o 15) na filmikach instruktażowych grzybki przechodzą przez cienką wełnę łatwo i przyjemnie .

Rom-Kon
08-04-2015, 11:25
Gdzie napisałem o braku konieczności stosowania paroizolacji?. Napisałem o skutku stosowania folii i wartości kilku piw lub paczek papierosów.
Rockwool raczej jasno opisał zasady i warunki i dyskusje uważam za zbędną.
Jeżeli dla ciebie szczelność paroizolacji to wyłącznie wysoka szczelność dla pary wodnej (pospolicie stosowane folie budowlane) to, nie mamy o czym rozmawiać. Po przeczytaniu wątku wniosek mam jeden. Było tu wiele osób i odpuściły sobie dyskusje z panem. Wiec nie będę kolejnym bijącym głową w mur.

Spoko. Nie można podważyć merytorycznie to zawsze można pocisnąć ad persona.

Rom-Kon
08-04-2015, 11:31
Witam,
Pytanie zupelnie z innej beczki otóż zaczynam ocieplanie poddasza w starym budownictwie i chciałem zapytać się fachowców od czego zacząć?
Otóż budownictwo jest stare rozstaw krowki waha sie od 75 cm do 100cm. wykonane jest deskowanie pełne. Na zdjęciu 1 przedstawiam jak wyglada scianka kolankowa wraz z rostawem krokwi( niestety tylko takie zdjecie posiadam) na nastepnym zdjeciu widac wnętrze za scianka kolankową.
Moje pytanie jest jak nalezy poprawnie wykonac ocieplenie takiego dachu? odkad zacząc zakłądac folie wiatroprzepuszczalna ogólnie chciałem się od was dowiedziec jak to zrobić poprawnie. Czekam za waszymi opiniami. Pozdrawiam
http://images66.fotosik.pl/777/f2081fb04cb3de77m.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fs howFullSize.php%3Fid%3Df2081fb04cb3de77) zdjecie 1
http://images67.fotosik.pl/778/a4e41bb8baea07e5m.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fs howFullSize.php%3Fid%3Da4e41bb8baea07e5) zdjecie 2

Masz poddasze takie jak w nowych budynkach. Robisz drożną szczelinę wentylacyjną czyli wlot w okapie-podbitce a wylot w kalenicy. Jak zrobić szczelinę? Można sznurkiem, można łatami ale też można dać cieńszą wełnę i pozwolić jej opaść grawitacyjnie - to przy ciężkiej wełnie skalnej. Dalej wykonanie to już standard. Poczytaj wątek to znajdziesz parę opisów krok po kroku.

Rom-Kon
08-04-2015, 11:40
Panowie, wpie...łem się w ten system wełna + stelaż + KG i obecnie robię za mechoptyka - znaczy wełnoptyka.:mad:

Kupiłem wełnę skalną TOPROCK SUPER λD=0,035W/mK gr 15cm.

1. Pytanie, czy to normalne, że przy wieszakach grzybkowych nie da się tej wełnywełny przebić grzybkiem terzba przecinać nożem na wylot inaczej nie da rady jedynie co to można grzyba zgiąć.

2. Druga gorsza sprawa. Ta wełna moim zdaniem jest za bardzo sprasowana w rolkach co objawia się tym, że po rozprężeniu połowa z 3,5m jest jakby psu z gardła wyjęte (szczególnie od środka zwoju). Znaczy nie jest taka idealna gąbka tylko taka zmiętolona a faktura zewnętrzna tak jakby nierówna, nie gładka i nie spójna nie wiem jak to opisać.
Może zrobię fotki dziś wieczorem.
Objawia się to tym, że ten początek rolki zupełnie lepiej się kładzie i trzyma oraz przebija czy przecina a tą połowę od środka rolki to jakaś masakra.
Nie daj boże jak trafi się na jakiś skomplikowany kształt do wycięcia i do włożenia.

Swoją drogą nie mogli by dać jakiegoś welonu z tkaniny poliestrowej czy czegoś z jednej strony, żeby to się nie rozpieprzało.
A te ich nadruki w niczym nie pomagają bo są krzywo.
wełna w rolkach nadaje się dobrze jako pierwsza warstwa. Drugą ja preferuję w płytach. Właśnie dlatego że połamaną w rolce wełnę można dobrze ułożyć pomiędzy krokwiami ale pod profile to tragedia! I obojętnie czy to jest super, mega czy ch... wie jaki rock. To samo "patent" z nabijaniem na grzybki. Totalne nieporozumienie. No ale można pisać w nieskończoność a i tak nikt tego nie czyta a później zonk. I jeszcze jedna uwaga ale pewnie też przejdzie bez echa... wełna skalna na dachy wielospadowe to porażka! Nadaje się na dachy dwuspadowe bez zawijasów. ...no ale co ja tam wiem.

...a wełna skalna też występuje na welonie szklanym ale jest mało popularna i droższa. A ten welon i tak nie ratuje sytuacji a tylko czasem przeszkadza.

Rom-Kon
08-04-2015, 11:46
Ja miałem wełnę knaufa i też musiałem nożykiem nacinać ( pisze o 15) na filmikach instruktażowych grzybki przechodzą przez cienką wełnę łatwo i przyjemnie .

...zaproś tych panów z filmików niech pokażą jak to robią. Ale pewnie nie mają na to czasu bo właśnie występują w reklamie jogurtów albo proszków do prania ze super niebieskimi granulkami.

thierry
08-04-2015, 11:54
Tak rozumiem , ze mam zrobic szczeline wentylacyjna moge nawet przybic centymetrowe listewki, ale nie rozumiem gdzie ma byc te wylot skoro jest wykonane deskowanie przesyłam zdjecie
http://images67.fotosik.pl/779/7953d55b4c16aa7em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7953d55b4c16aa7e)

rozumiem, zewylot powinien znajdowac sie w kalenicy ale co zrobic w tym przypadku?
Pozdrawiam

m@rio
08-04-2015, 12:20
wełna w rolkach nadaje się dobrze jako pierwsza warstwa. Drugą ja preferuję w płytach. Właśnie dlatego że połamaną w rolce wełnę można dobrze ułożyć pomiędzy krokwiami ale pod profile to tragedia! I obojętnie czy to jest super, mega czy ch... wie jaki rock. To samo "patent" z nabijaniem na grzybki. Totalne nieporozumienie. No ale można pisać w nieskończoność a i tak nikt tego nie czyta a później zonk. I jeszcze jedna uwaga ale pewnie też przejdzie bez echa... wełna skalna na dachy wielospadowe to porażka! Nadaje się na dachy dwuspadowe bez zawijasów. ...no ale co ja tam wiem.

...a wełna skalna też występuje na welonie szklanym ale jest mało popularna i droższa. A ten welon i tak nie ratuje sytuacji a tylko czasem przeszkadza.

Nic dodać nic ująć potwierdzam w całej rozciągłości.

Dodam jeszcze, że jak natnę na grzybek to muszę na wylot bo nawet jak zostawię ze 2cm to i tak nie przejdzie albo porozrywa.
Po za tym nie da się idealnie tak ponacinać aby wszystkie grzybki trafiły w nacięcia.(nie mówiąc już o zwichrowanych krokwiach)
Wełna po wpasowaniu całego arkusza 1mx3,5mb położonego w poprzek krokwi i odpowiedniego jego już umiejscowienia wychodzi tak, że z jednej strony na grzybku jest ok a z drugiej luz i ciągnie. Można tam czasem kilka paluchów włożyć bez problemu. Czyli dziura szpara x ilość grzybków w domu.
Wychodzi dodatkowa robota czyli optykanie luźną wełną tych przestrzeni wokół grzybków ale czy to będzie to samo co cała nie ruszona struktura śmiem wątpić.

Rom-Kon
08-04-2015, 12:57
Tak rozumiem , ze mam zrobic szczeline wentylacyjna moge nawet przybic centymetrowe listewki, ale nie rozumiem gdzie ma byc te wylot skoro jest wykonane deskowanie przesyłam zdjecie
http://images67.fotosik.pl/779/7953d55b4c16aa7em.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fs howFullSize.php%3Fid%3D7953d55b4c16aa7e)

rozumiem, zewylot powinien znajdowac sie w kalenicy ale co zrobic w tym przypadku?
Pozdrawiam
Kalenica powinna być rozcięta a od góry przesłonięta w ten sposób by ewentualny śnieg który nawieje pod dachówkę nie zawilgocił wełny. Jak to zrobić? Idź po poradę do A. Wilhelmiego z wątku o dachach. On ma różne ciekawe patenty na wykonanie wentylacji szczeliny.

Andrzej & Grażyna
08-04-2015, 13:46
Ja mam kolejne głupie 8) pytanie czy układając wełnę skalną 15cm między jętkami o wysokości 17,5 (kiedyś miały 18 cm) można na górę w tą pozostałą przestrzeń która powstanie nad wełną ok2,5 cm poukładać kawałki płyt styropianowych z ocieplenia budynku. Mam maszynkę do cięcia styropianu a odpady leżą i pewnie zaraz je wyrzucę. Czy takie rozwiązanie tj. styropian ułożony na wełnie stanowi jakiś problem??? Na jętkach będą deski lub płyty osb (jako podłoga strychu).

Rom-Kon
08-04-2015, 14:08
Ja mam kolejne głupie 8) pytanie czy układając wełnę skalną 15cm między jętkami o wysokości 17,5 (kiedyś miały 18 cm) można na górę w tą pozostałą przestrzeń która powstanie nad wełną ok2,5 cm poukładać kawałki płyt styropianowych z ocieplenia budynku. Mam maszynkę do cięcia styropianu a odpady leżą i pewnie zaraz je wyrzucę. Czy takie rozwiązanie tj. styropian ułożony na wełnie stanowi jakiś problem??? Na jętkach będą deski lub płyty osb (jako podłoga strychu).

Może być problem bo styropian jest mniej przepuszczalny dla pary wodnej niż wełna więc jeśli coś się przedostanie przez płyty i folię to może zatrzymać się na styropianie. Styropian od spodu - pod wełną nie byłby szkodliwy ale rozumiem że to już po zrobieniu poddasza.

ci_d
08-04-2015, 18:03
Flash nie do końca rozumiem o co pijesz.?
Dach ma pełne deskowanie, na tym łaty i kontrłaty, na tym dachówka. w czym tu błąd bo nie widzę twojej perspektywy? Zakładam że od dołu jest wróblówka a w kalenicy taśma kalenicowa. Jeśli dach jest zrobiony w sposób pokazany na zdjęciach czyli bez wlotów powietrza w okolicy murłaty to zakładam że nikt nie pokusił się o wylot w kalenicy... Popraw mnie jeśli w czymś się mylę.......
Co mam ogarnąć bo nie rozumiem...???

ci_d
08-04-2015, 18:17
Triery ja powiększałem szczelinę piłą szablastą z krótkim brzeszczotem, tak aby taśmy kalenicowej powyżej nie uszkodzić. No ale trzeba mieć "lisicę" bo brzeszczot można uciąć. Nacinałem od krokwi do krokwi tak jak to u ciebie na zdjęciu.
Skalna wełna z grzybkami jak już pisałem z tym przebijaniem słabo wychodzi, chyba potrzeba doświadczenia i pewnej ręki aby wszystko pasowało. Ja zrobiłem to na wieszakach es, bo stosowałem dwie warstwy top rocka 15cm, 15 między krokwie które mają 18 cm i druga warstwa 15 cm pod krokwie.
Co do samej wełny top rock to mam inne doświadczenie po rozpakowaniu grubość dochodziła do 16 cm w większości paczek ale faktycznie kilka zmarnowanych rolek wyglądała na zmęczoną i tam było 14cm to pewnie ze względu na nieodpowiednie przechowywanie.

thierry
08-04-2015, 19:04
[QUOTE=ci_d;6833083]Flash nie do końca rozumiem o co pijesz.?
Dach ma pełne deskowanie, na tym łaty i kontrłaty, na tym dachówka. w czym tu błąd bo nie widzę twojej perspektywy? Zakładam że od dołu jest wróblówka a w kalenicy taśma kalenicowa. Jeśli dach jest zrobiony w sposób pokazany na zdjęciach czyli bez wlotów powietrza w okolicy murłaty to zakładam że nikt nie pokusił się o wylot w kalenicy... Popraw mnie jeśli w czymś się mylę.......

Nie ma wylotów powietrz w kalenicy wysłałem zdjęcie jak to wszystko wyglada niestety nie jest wcale łatwo teraz dośc do ładu jak to poprawnie wykonac

thierry
08-04-2015, 19:08
ci_d zastanawiałem się własnie nad takim rozwiazaniem zeby na samy szczycie łączenia deskowania od kazdej strony wziac po 2-3 cm i odciac razem taka szczelina miała by okkoło 5-6 cm, to jest jedno rozwiazanie czy sa jeszcze jakies inne?

Dach od strony zewnetrznej był wykonywany tak: deskowanie->folia->blachodachówka. Od strony zewnetrznej tak jak widać jest wykonane całkowite deskowanie.
Pozdrawiam

ci_d
08-04-2015, 19:52
Z blachą i membraną dachową tego nie przerabiałem. Zasada pewnie będzie podobna tylko uważać będzie trzeba bardziej bo membrana delikatniejsza od papy i nie wiadomo jak fachowcy ją montowali i jaką taśmę kalenicową dali (czy w ogóle dali) itp. Najlepiej zapytaj jakiegoś guru dekarskiego na wątku o dachach pewnie mają jakieś patenty.

ZielonyMokrz
08-04-2015, 20:36
Witam, nie dałem rady przebrnąć czytając ze zrozumieniem od 1 strony :)
Mam dwa pytania :

Wziąłem się za adaptację połowy starego domu z 19w., murowany, więźba dachowa z 50 lat 20w.
Eternit już wymieniony na blacho dachówkę. Na stronie południowej połaci włożyłem już miedzy krokwie wełnę 15cm do kalenicy, zostało 2 cm przerwy do membrany paro przepuszczalnej. Dach jest o dużym nachyleniu, więc wydzielę piętro i stryszek na graty. Stryszek chcę zamknąć folia paro izolacyjną, od strony sąsiada chcę pozostawić deski jako wentylację :D , tak jak są teraz.
Moje pytanie brzmi, czy błędem jest takie ocieplanie nieogrzewanego strychu ? Strop będzie ocieplony też 15cm wełny między jętkami. Czy jet sens takiej izolacji? Jeśli nie, czy zamiast folii odeskowanie wełny na stryszku będzie lepszym rozwiązaniem?
Wełna ma między innymi wygłuszyć blachę.

Druga kwestia.
Ściankę kolankową (konstrukcję) chcę zrobić z drewna, z kantówki 10/5 cm przymocowanej do krokwi i kantówki 10/5 wypoziomowanej na belkach stropowych. Wełna jest już między krokwiami. Chce ocieplić ściankę kolankową 10 cm wełny i połączyć z warstwą wełny na skosie pod profilami.
Jest to dobry pomysł, czy lepiej ocieplić cała połać 15+ 10 a ściankę kolankową pozostawić pustą?

Ermua
08-04-2015, 21:39
Prośba o pomoc w prowadzeniu prądu. Sorry za zalosny rysunek, ale ja nie umiem nawet na komputerze rysowac.

W skosie mam wyprowadzany prąd ( czerwony fiutek na rysunku ). Tam światła nie chce.

Chce w suficie dwa punkty ( zielone fiutki na rysunku )

Ja zrobić ten ostatni to bym wiedział, bo bym pociągnął z czerwonego na sufit i już, ale z racji, że chce dwa to już nie wiem, jak to zrobić.

Ma ktoś może jakieś zdjęcia, bo ja nawet w googlach nie wiem co wpisać, żeby sobie to wyobrazić :)

No i domyślam się, że prowadzenie pod folią, a nie nad nią?

Punkty nie halogeny puszkowe, więc żadnych doniczek nie muszę wkładać. Normalne lampki kręcone do gk.

312160
cofam pytanie co do czy pod czy na folii. no na folii to raczej sie nie da.

thierry
08-04-2015, 22:17
Kolego chyba nie ten dział.... ale za rysunek daje 10/10:)

Rom-Kon
09-04-2015, 07:40
Prośba o pomoc w prowadzeniu prądu. Sorry za zalosny rysunek, ale ja nie umiem nawet na komputerze rysowac.

W skosie mam wyprowadzany prąd ( czerwony fiutek na rysunku ). Tam światła nie chce.

Chce w suficie dwa punkty ( zielone fiutki na rysunku )

Ja zrobić ten ostatni to bym wiedział, bo bym pociągnął z czerwonego na sufit i już, ale z racji, że chce dwa to już nie wiem, jak to zrobić.

Ma ktoś może jakieś zdjęcia, bo ja nawet w googlach nie wiem co wpisać, żeby sobie to wyobrazić :)

No i domyślam się, że prowadzenie pod folią, a nie nad nią?

Punkty nie halogeny puszkowe, więc żadnych doniczek nie muszę wkładać. Normalne lampki kręcone do gk.

312160
cofam pytanie co do czy pod czy na folii. no na folii to raczej sie nie da.

A mnie się rysunek z tymi fiutkami podoba :D

Ale wracając do tematu... rozumiem ze odkręcenie płyty, nacięcie folii i poprowadzenie kabla tam gdzie ma być nie wchodzi w rachubę. To jest przeróbka gdy wszystko jest już na gotowo. Pozostaje niestety wycięcie rowka w płycie - praktycznie przecięcie płyty. Kabel płaski YDYp (najlepiej jeszcze z izolacją na 400V bo cieńszy) można ułożyć w rowku. Niestety kabel będzie przechodził przez profile - tu potrzebna jest mała grubość - ale wiem z praktyki że idzie tak poprowadzić. Jeśli musisz rozczepić kabel na dwa fiutki to robisz to pomiędzy profilami. Skrętka, lutowanie i dobra izolacja. Folia jest na tyle elastyczna że można to schować pod płytę. Po ułożeniu kabla spoinujesz na Vario. Na to taśma pełna - min. 2 warstwy flizeliny lub TT lub papierowa. Garb rozprowadza się gładzią na większej powierzchni.

Za chwilę za powyższe rzucą się na mnie sępy więc dodam że to jest to sprzeczne z ogólnie rozumianą dobrą sztuką budowlaną ale alternatywą jest wycinanie płyt i prowadzenie kabli pod profilami co jest równoznaczne z dosyć dużym nakładem pracy. Wybór należy do Inwestora.

Ermua
09-04-2015, 12:01
Dzięki Rom za odpowiedź, ale ja jestem na etapie foliowania dopiero. Nie ma płyt :)

Ale spoko, napisałem wczoraj tu na forum a na youtube znalazłem. Mnie głównie chodziło o to jak się łączy kable ale już chyba wszystko wyczaiłem.

Ermua
09-04-2015, 21:12
Wyłączyłem bezpiecznik odpowiedzialny za światło w tym pomieszczeniu i połączyłem kabel który już jest z pomocą kostki. Podzieliłem tą kostkę na trzy części i do każdej włożyłem z jednej strony kabel który jest i kabel który kupiłem ( podzieliłem tą kostkę bo chce włożyć w peszel, a jak nie podzielę to mi nie wejdzie, nota bene kupiłem też złączki ale nie wiem jak ich użyć) zaizolowałem wszystkie pojedynczo i włożyłem w peszel. W trakcie przeciągania końcem kabla dotknąłem profilu metalowego do konstrukcji płyt i w tym momencie mi wywaliło taki główny bezpiecznik. Dlaczego? To jednak jest pod prądem, pomimo, że wyłączyłem bezpiecznik od tego pomieszczenia i żarówka się nie paliła? Po prostu wywala taki duży bezpiecznik na końcu w rozdzielni bez żadnego błysku czy coś. Potem przyłożyłem oprawkę z żarówką i też wywaliło. Coś pochrzaniłem z tymi kostkami?
Postanowiłem tak zrobić żeby nie robić skrętek z kablem, bo zawsze pokaleczę ręce.

plusfoto
09-04-2015, 21:50
Wywaliło Ci różnicówkę i to jest normalne, tak to ma działać. Natomiast połączenia przez kostkę proponuję nie robić jak za kilka lat nie chcesz robić dziury w zabudowie. Jedyne pewne połączenie to lut i koszulki termokurczliwe które jednocześnie zabezpieczą przed ewentualną wilgocią.

Rom-Kon
10-04-2015, 08:17
Kolego, elektryka to nie zabudowa G-K czy hydraulika.Jak coś spieprzysz to w najlepszym przypadku możesz spalić chałupę a w gorszym to się lub kogoś zabić. Jeśli się na tym nie znasz (a po wpisach sądzę że nie masz bladego pojęcia) to weź kogoś niech Ci to zrobi. A jeśli już jednak sam będziesz to dalej robił to tak jak pisze przedmówca. Jeśli to ma być zabudowane to żadne złączki (nawet wago) tylko skrętka i lutowanie. Na to porządna izolacja. Są dostępne różnej jakości taśmy. Od zwykłych słabo lepiących do samo wulkanizujących. Do tego cała gama termokurczów - zwykłych i z termo muf z klejem.

Ermua
10-04-2015, 13:02
Kolego, elektryka to nie zabudowa G-K czy hydraulika.Jak coś spieprzysz to w najlepszym przypadku możesz spalić chałupę a w gorszym to się lub kogoś zabić. Jeśli się na tym nie znasz (a po wpisach sądzę że nie masz bladego pojęcia) to weź kogoś niech Ci to zrobi. A jeśli już jednak sam będziesz to dalej robił to tak jak pisze przedmówca. Jeśli to ma być zabudowane to żadne złączki (nawet wago) tylko skrętka i lutowanie. Na to porządna izolacja. Są dostępne różnej jakości taśmy. Od zwykłych słabo lepiących do samo wulkanizujących. Do tego cała gama termokurczów - zwykłych i z termo muf z klejem.

dobra dobra. pojecia moze nie mam, ale przeciągnięcie kabla nie jest czymś niezwykle trudnym. Przecież nie robię instalacji elektrycznej w całym domu, tylko z jednego punktu chce zrobić trzy.

plusfoto
10-04-2015, 13:57
Może i nie jest to trudne ale jak sam już odczułeś to na własnej skórze kilka błędów na dzień dobry popełniłeś a jeszcze dalsza część zadania przed tobą.

Henryka1
14-04-2015, 21:51
Mam pytanie.
Czy profile nośne CD na suficie krzyżowym mogą iść prostopadle do profili CD na skosie, które zawsze idą na skosie poziomo. Chodzi o styk skos a sufit ( sufit na profilach krzyżowych). Czy może należy dać tam profil UD mocując go do ostatniego profila CD na skosie i w ten UD powstawiać te prostopadłe CD z sufitu. Nie wiem.

Rom-Kon
15-04-2015, 08:39
Mam pytanie.
Czy profile nośne CD na suficie krzyżowym mogą iść prostopadle do profili CD na skosie, które zawsze idą na skosie poziomo. Chodzi o styk skos a sufit ( sufit na profilach krzyżowych). Czy może należy dać tam profil UD mocując go do ostatniego profila CD na skosie i w ten UD powstawiać te prostopadłe CD z sufitu. Nie wiem.
Spokojnie można tak robić. Wtedy na końce profili CD daje się profil UD a pierwszy profil CD ze skosu można skręcić z UDekiem zamykającym sufit. Mozna też wprowadzić element sufitu krzyżowego jednopoziomowego czyli poprzecznie profil CD i z boku do niego na kawałkach profili UD mocować dalszy sufit 2-poziomowy. Kombinacji jest sporo ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Henryka1
15-04-2015, 21:33
Spokojnie można tak robić. Wtedy na końce profili CD daje się profil UD a pierwszy profil CD ze skosu można skręcić z UDekiem zamykającym sufit. Mozna też wprowadzić element sufitu krzyżowego jednopoziomowego czyli poprzecznie profil CD i z boku do niego na kawałkach profili UD mocować dalszy sufit 2-poziomowy. Kombinacji jest sporo ogranicza nas tylko wyobraźnia.

wielkie dzięki za konkretną odpowiedź i pomoc

FlashBack
18-04-2015, 07:01
Mam pytanie.
Czy profile nośne CD na suficie krzyżowym mogą iść prostopadle do profili CD na skosie, które zawsze idą na skosie poziomo. Chodzi o styk skos a sufit ( sufit na profilach krzyżowych). Czy może należy dać tam profil UD mocując go do ostatniego profila CD na skosie i w ten UD powstawiać te prostopadłe CD z sufitu. Nie wiem.Mogą przebiegać poprzecznie do profili skosu.
Tak, warto zamknąć końce CD luźno nasuniętym UD - ułatwi to montaż wełny, paroizolacji i płyt. Nie ma najmniejszego sensu łączenie sufitu ze skosem bo przenosisz ciężar sufitu.
Wiele osób wykonuje takie połączenie myśląc jedynie o pęknięciach. Ciągle mieli problemy z pękaniem łączeń bądź nie radzą sobie z równym wykonaniem połączeń więc stwierdzili, że jak to solidnie połączą to, problem zniknie.
Rozwiązania nie powodujące naprężeń to połączenie swobodne lub swobodne przewiązanie czyli zastosowanie profila V. Każde inne to twoja strata czasu i materiału.

Henryka1
18-04-2015, 12:11
Mogą przebiegać poprzecznie do profili skosu.
Tak, warto zamknąć końce CD luźno nasuniętym UD - ułatwi to montaż wełny, paroizolacji i płyt. Nie ma najmniejszego sensu łączenie sufitu ze skosem bo przenosisz ciężar sufitu.
Wiele osób wykonuje takie połączenie myśląc jedynie o pęknięciach. Ciągle mieli problemy z pękaniem łączeń bądź nie radzą sobie z równym wykonaniem połączeń więc stwierdzili, że jak to solidnie połączą to, problem zniknie.
Rozwiązania nie powodujące naprężeń to połączenie swobodne lub swobodne przewiązanie czyli zastosowanie profila V. Każde inne to twoja strata czasu i materiału.

dziękuję, myślę jako laik że jest w tym sens, będę musiał przemyśleć

Henryka1
18-04-2015, 12:16
Mam też przy okazji inne pytanie, czy na suficie z profili krzyżowym może byc część sufitu ( około 2/3) zawieszona na prętach i wieszakach obrotowych a część sufitu 1/3 na wieszakach bezpośrednich ES bo akurat w jednym miejscu są niżej jętki i można sie podpiąć. Czy to nie będzie wpowodowało róznych napięć itp.

FlashBack
18-04-2015, 16:44
dziękuję, myślę jako laik że jest w tym sens, będę musiał przemyśleć
I to, jest właśnie to, macie we krwi działania "a tak na wszelki wypadek'.
Naprawdę nic ten patent nie wnosi.

FlashBack
18-04-2015, 16:51
Mam też przy okazji inne pytanie, czy na suficie z profili krzyżowym może byc część sufitu ( około 2/3) zawieszona na prętach i wieszakach obrotowych a część sufitu 1/3 na wieszakach bezpośrednich ES bo akurat w jednym miejscu są niżej jętki i można sie podpiąć. Czy to nie będzie wpowodowało róznych napięć itp.
to w całości będzie dwupoziomowy ruszt?

Henryka1
18-04-2015, 21:53
to w całości będzie dwupoziomowy ruszt?

tak tak w całości dwupoziomowy

Henryka1
18-04-2015, 22:13
Już dwa ostatnie pytania i daję pole innym:
1. na suficie te pręty wieszakowe wchodzą w te dwa otwory wieszaka obrotowego z elementem rozprężnym (wszystko Rigips). Zapas tego pręta przy wyjściu z tego drugiego otworu może być mniejwięcej do 5 cm, głębiej się nie da bo jest profil CD. A czy jeśłi będzie ten pręt wychodził na długość 1 do 1,5 cm ( bo tak się czasami go skróci jak się nie ma wprawy) to czy to grozi wypięciem wieszaka pod ciężarem płyty (płyta 1,25). Oczywiście że nie może on byc przycięty na styk z tym dolnym otworem, ale ten 1 cm chyba wystarcza,
2. jak mam belkę 17x17 cm która podpiera konstrukcję dachu i wchodzi po środku w sufit podwieszany, to czy należy wstawić jakieś dodatkowe profile w sufit krzyżowy dwupoziomowy i jakie i w jakiej odległości od tej drewnianej belki. Bo te normalne tzw. nośne co idą co 50 cm to tam z jednej strony jeden profil jest na odległości od belki 5 cm, ale z pzoostałych 3 stron profili w pobliżu belki już nie ma.

FlashBack
18-04-2015, 22:15
tak tak w całości dwupoziomowy
Możesz.

FlashBack
20-04-2015, 05:26
Już dwa ostatnie pytania i daję pole innym:
1. na suficie te pręty wieszakowe wchodzą w te dwa otwory wieszaka obrotowego z elementem rozprężnym (wszystko Rigips). Zapas tego pręta przy wyjściu z tego drugiego otworu może być mniejwięcej do 5 cm, głębiej się nie da bo jest profil CD. A czy jeśłi będzie ten pręt wychodził na długość 1 do 1,5 cm ( bo tak się czasami go skróci jak się nie ma wprawy) to czy to grozi wypięciem wieszaka pod ciężarem płyty (płyta 1,25). Oczywiście że nie może on byc przycięty na styk z tym dolnym otworem, ale ten 1 cm chyba wystarcza,
2. jak mam belkę 17x17 cm która podpiera konstrukcję dachu i wchodzi po środku w sufit podwieszany, to czy należy wstawić jakieś dodatkowe profile w sufit krzyżowy dwupoziomowy i jakie i w jakiej odległości od tej drewnianej belki. Bo te normalne tzw. nośne co idą co 50 cm to tam z jednej strony jeden profil jest na odległości od belki 5 cm, ale z pzoostałych 3 stron profili w pobliżu belki już nie ma.
Nie powinno to przeszkadzać.
Może być tylko jeden profil.

Yarecky
20-04-2015, 07:53
Witam
Przymierzam się do izolowania poddasza pianą natryskową. Na krokwiach będzie 6cm piany i trzeba będzie zamocować wcześniej uchwyty do konstrukcji GK. Mógłby mi ktoś doradzić jaki rozstaw uchwytów zastosować , jak je zamocować (wzdłuż czy poprzecznie) i w jakich rozstawach? Dach ma dwuspadowy, rozstaw krokwi ok. 80cm.
Pozdrawiam

Henryka1
20-04-2015, 12:17
Nie powinno to przeszkadzać.
Może być tylko jeden profil.

Dziękuję Ci za pomoc

Rom-Kon
20-04-2015, 12:35
Witam
Przymierzam się do izolowania poddasza pianą natryskową. Na krokwiach będzie 6cm piany i trzeba będzie zamocować wcześniej uchwyty do konstrukcji GK. Mógłby mi ktoś doradzić jaki rozstaw uchwytów zastosować , jak je zamocować (wzdłuż czy poprzecznie) i w jakich rozstawach? Dach ma dwuspadowy, rozstaw krokwi ok. 80cm.
Pozdrawiam
Nigdy nie robiłem na pianie i raczej robić nie będę (sprawa nieopłacalna) wiec niestety nie pomogę.

FlashBack
20-04-2015, 17:05
Witam
Przymierzam się do izolowania poddasza pianą natryskową. Na krokwiach będzie 6cm piany i trzeba będzie zamocować wcześniej uchwyty do konstrukcji GK. Mógłby mi ktoś doradzić jaki rozstaw uchwytów zastosować , jak je zamocować (wzdłuż czy poprzecznie) i w jakich rozstawach? Dach ma dwuspadowy, rozstaw krokwi ok. 80cm.
Pozdrawiam
Idziesz po bandzie więc, profile (wieszaki) max co 50cm. Uwaga natrysk tylko przy pokryciu płyta OSB4 , z zamocowanym panelem kanałowym. Chyba, że masz dodatkowe krycie dachówką. I jeszcze jedno, (na naszą strefę klimatyczną) pianka to wysoka przepuszczalność cieplna, i tu rada nie mniej pianki ot.kom. jak 25cm.
Wieszaki wysuwasz na tyle co przy welnie czyli 6cm. Mialem juz doczynienia z ośmioma firmami wykonującym natrysk, a efekty to czarna rozpacz by efekt nazwać izolacja najbardziej rzucają się w oczy pęknięcia pianka - krokwi (to, ze zaleją krokwie 6cm nic nie zmienia mostek liniowy pozostaje bo pekniecie jest tylko zamaskowane..

marcolo
22-04-2015, 10:04
Witam, podepnę się pod temat, jestem w trakcie ocieplania sufitu na poddaszu. Mam pewien dylemat jeżeli chodzi o ocieplenie sufitu. Jeżeli chodzi o warstwy to tak sobie to wymysliłem

od dołu
1. płyta k-g
2. folia paroizolacyjna
3. 15cm wełny między jętki + 10cm pod
4. deski(mocowane do jętek)

Strych na którym będą układane deski nie będzie ocieplany, podłoga z desek nie zostanie położona na całej powierzchni. Mam pytanie czy zabezpieczyć całą powierzchnie strychu(wełnę) folią pp.

Rom-Kon
22-04-2015, 10:37
Witam, podepnę się pod temat, jestem w trakcie ocieplania sufitu na poddaszu. Mam pewien dylemat jeżeli chodzi o ocieplenie sufitu. Jeżeli chodzi o warstwy to tak sobie to wymysliłem

od dołu
1. płyta k-g
2. folia paroizolacyjna
3. 15cm wełny między jętki + 10cm pod
4. deski(mocowane do jętek)

Strych na którym będą układane deski nie będzie ocieplany, podłoga z desek nie zostanie położona na całej powierzchni. Mam pytanie czy zabezpieczyć całą powierzchnie strychu(wełnę) folią pp.
Na suficie powinna być pełna warstwa izolacji. Minimum taka jak na skosach. W tym wypadku na suficie powinno być 25cm wełny. A jeśli stryszek ma być odizolowany od ekstremalnych temperatur to pomiędzy krokwie dodatkowa wełna której nie wlicza się do warstwy izolacji sufitu. Wełnę na stryszku można zabezpieczyć najlepiej czymś paroprzepuszczalnym - membrana dachowa, mocna agrowłóknina czy geowłóknina. Chodzi o to by wełna nie osypuwała się na głowę jak się wejdzie na stryszek. Jeśli jest to dach prosty np. 2-spadowy to można nawet obić go płytami g-k.

m@rio
22-04-2015, 13:20
Męczę się z tym utykaniem wełny.

Widzi ktoś jakieś błędy w umiejscowieniu wieszaków pod CD czy wszystko jest ok?

styk skos/sufit
314137
styk skos/kolankowa
314138
314139

Rom-Kon
22-04-2015, 16:08
Męczę się z tym utykaniem wełny.

Widzi ktoś jakieś błędy w umiejscowieniu wieszaków pod CD czy wszystko jest ok?

styk skos/sufit
314137
styk skos/kolankowa
314138
314139

Na pierwszej fotce. Albo profile skos-sufit rozsunąć (metoda Flasha czyli na "miękko") albo dosunąć do siebie by je skręcić na sztywno - tak jak ja robię. Zostawiając je tak jak teraz to jest ryzyko że jak przyjdzie ruch ze strony więźby to może zerwać taśmę w narożniku skos-sufit.

Reszta wygląda dobrze - weź łatę i sprawdź płaszczyzny bo tego na fotkach nie widać.

FlashBack
22-04-2015, 20:09
Męczę się z tym utykaniem wełny.

Widzi ktoś jakieś błędy w umiejscowieniu wieszaków pod CD czy wszystko jest ok?

styk skos/sufit
314137
styk skos/kolankowa
314138
314139
Martwi mnie ten przewodzik nad jętkami (foto 1), brak tynku (pewnie będziesz kleił płyty do ścian, i te nieszczęśnie (błąd) wysunięte wieszaki (profile). Reszta jest git.

Ermua
22-04-2015, 21:57
Czy peszel z kablem chowamy do profilu? Cd trochę przeszkadza
314171

strzałka zielona CD
strzałka czerwona wieszak
strzałka czarna peszel nie w profilu bo "idzie do dziury w folii"
strzałka niebieska w tym miejscu wychodzi co widać na drugim zdjęciu

z folii wypuszczamy z kawałkiem peszla czy sam kabel?

314169

ps. sorry za zdjęcia jakoś nie oddają sytuacji.To jest sufit wąski 50 cm są dwa profile CD na nim.
Ten kołnierz przy kablu taki nie dokończony, bo może ktoś będzie miał zastrzeżenia, więc wole najpierw wiedzieć.

314172

Mam jeszcze pytanie czy dobrze kombinuje:
Na suficie dwa punkty albo trzy światła.
Ostatni kabel wychodzi z peszla i ok. Ale dwa pierwsze muszą być połączone. Miejsce w zielonym kółku wyprowadzacie zazwyczaj dwa peszle z folii i potem już po opłytowaniu łączycie w kostki? Czy może z jednego peszla wywlekacie pętlę i potem przecinacie już po płytowaniu? Zazwyczaj na zdjęciach się widzi pętle wyciągnięte, ale pewnie nie ma peszla. Jakoś nie widzi mi się wyciągnięcie pętli z peszla?

Proszę o porade

plusfoto
23-04-2015, 08:32
A pewny jesteś że jak będziesz kręcił płytę do tego profilu to peszel i kabel zostaną nienaruszone?

m@rio
23-04-2015, 08:33
Na pierwszej fotce. Albo profile skos-sufit rozsunąć (metoda Flasha czyli na "miękko") albo dosunąć do siebie by je skręcić na sztywno - tak jak ja robię. Zostawiając je tak jak teraz to jest ryzyko że jak przyjdzie ruch ze strony więźby to może zerwać taśmę w narożniku skos-sufit.

Reszta wygląda dobrze - weź łatę i sprawdź płaszczyzny bo tego na fotkach nie widać.

Myślałem, żeby tam dać V-profil dodatkowo własnej roboty z blachy. Mam giętarkę (jak robiłem dach to kupiłem) więc bym sobie zrobił sam.
Ale to zawsze jakiś czas, którego brak.Przesunąć górny wieszak to nie problem, wiec może rzeczywiści szybciej będzie skręcić.

Nie za bardzo łapie tylko jak to robisz.
314203

Profila odgiąć nie można bo nie będzie trzymał się grzybek. Z kolei takie przebicie i skręcenie wkrętem jak na moim rysunku nie za bardzo mi się widzi.

Możesz zdradzić?

P.S.
Płaszczyzny łatą oczywiście obowiązkowo sprawdzone.

m@rio
23-04-2015, 09:11
Martwi mnie ten przewodzik nad jętkami (foto 1), możesz rozwinąć co Cię martwi?
Nad jętkami wkładam tam trójkąt z wełny, z wyciętym rowkiem na peszel.
Czasem daje paski wełny nad peszlem i pod nim a do tego ten trójkąt miedzy skosem a jętką i tą wielką belką (płatwią). Generalnie jest tam szczelnie ta pustka wypełniona wełną (na ile się da wełna zrobić szczelnie ha ha). Następnie pod to przychodzi od spodu wełna między jętkami. Zrobię dziś wieczorem fotkę jak to robię.
Na razie zrobiłem szkic idowy.
314208

brak tynku (pewnie będziesz kleił płyty do ścian, Tak będą klejone płyty po płytowaniu sufitu - w takim układzie nie ma chyba problemu.
Folia będzie klejona na klej do muru (szczelnie) a na nią pójdzie UD z przyklejoną taśmą akustyczną. To chyba nie ma zastrzeżeń.

i te nieszczęśnie (błąd) wysunięte wieszaki (profile). Reszta jest git.
Co to znaczy?

Ermua
23-04-2015, 14:32
A pewny jesteś że jak będziesz kręcił płytę do tego profilu to peszel i kabel zostaną nienaruszone?

W sumie masz racje:o

czyli rozciągnąc go w warstwie wełny? tylko czym go przytrzymać. Myślałem o paskach taśmy od profilu do profilu - tak ze trzy - cztery i by się trzymał

Rom-Kon
23-04-2015, 20:51
Myślałem, żeby tam dać V-profil dodatkowo własnej roboty z blachy. Mam giętarkę (jak robiłem dach to kupiłem) więc bym sobie zrobił sam.
Ale to zawsze jakiś czas, którego brak.Przesunąć górny wieszak to nie problem, wiec może rzeczywiści szybciej będzie skręcić.

Nie za bardzo łapie tylko jak to robisz.
314203

Profila odgiąć nie można bo nie będzie trzymał się grzybek. Z kolei takie przebicie i skręcenie wkrętem jak na moim rysunku nie za bardzo mi się widzi.

Możesz zdradzić?

P.S.
Płaszczyzny łatą oczywiście obowiązkowo sprawdzone.
Drugi rysunek ale wkręt trafia w sam narożnik profili. Trochę praktyki i ładnie to idzie. Ja najpierw robię obrys sufitu. Później do profila sufitowego przykręcam profil skosu. W ten profil skosu wpinam grzybek i za pomocą łaty łapię płaszczyznę a grzybek przykręcam do krokwi.

...mam przygotowane fotki jak robię całe pomieszczenie w profilach. Lukarna, okno i naroże. Ale niestety brak czasu by wrzucić tu na forum i na fejsa. Może uda mi się w przyszłym tygodniu.

Henryka1
24-04-2015, 21:48
Czytałem na tym forum wszystko o ściance kolankowej, są tak rozbieżne opinie, że głowa boli. Może by to uporządkować dlatego mam pytania:
1. czy może być ścianka kolankowa wykonana z profili CD i UD - wysokość ścianki do 1,2 m, odległość od ściany 15 cm, bo piszą niektórzy i przy okazji mieszają że musi być profil CW i UW,
2. profile CD co 40 cm czy muszą być mocowane na stałe do profili UD dolnego i górnego,
3. czy profile CD muszą być mocowane dodatkowo na swej długości do ściany (muru) tym pod wieńcem
4. czy górny profil UD musi być zamocowany (skręcony) z dolnym profilem CD z tym ze skosu,
5. to że może być w tej ściance wełna mineralna to już wyjaśniliśmy, ale czy też powinna być folia ta sama co na skosie i suficie
6. no i inne jakieś praktyczne uwagi w tej ściance kolankowej aby to wszystko trzymało się kupy, np. czy wielkim błędem będzie np. brak tej taśmy wygłuszającej pod profilem UD , jak wykonać wzmocnienie pod zawieszenie pod grzejnik w tej ściance bo wiadomo że zawsze są na niej grzejniki itp.
Z góry wielkie dzięki i liczę na opinię tych największych FlashBack i Rom-Kon

Rom-Kon
25-04-2015, 08:46
1) Ścianki kolankowe można robić na profilach CD i UD. To są normalne ściany okładzinowe które też całościowo można wykonać na CD.

2) Czy mocować do dolnego i górnego profila UD? ...ja mocuję i u mnie to się sprawdza.

3) jeśli ścianka wyższa to tak ale czy przy 1,2m? Raczej nie potrzeba ale też nie zaszkodzi - wyjątek przy grzejnikach.

4) Są trzy sposoby robienia ścianek. Przed skosem czyli mocowana do krokwi, w trakcie profilowania skosu a wtedy trzeba skręcić bo nie ma się czego trzymać i trzeci sposób czyli po opłytowaniu skosu a wtedy profil UD mocujemy za pomocą kołków MOLLY no chyba że trafimy w profil skosu.

5) Jeśli folia jest szczelnie wykończona na murłacie lub ściance murowej to nie jest potrzebna ale ja daję i tak po całości ścianki. Jeśli niepotrzebne to mała strata...

6) Taśma akustyczna to jest tylko opcja - nie chcesz to nie dawaj. Ale to koszt niewielki więc... Twoja decyzja.
Pod grzejniki trzeba dać wzmocnienie. Najlepiej w przewidywanym miejscu mocowania wstawić pionowo deski lub płytę OSB. Tak jak słupek z profila CD czyli pomiędzy profile UD. Płyta OSB jest lepsza bo jak hydraulik przesadzi z grubością wkrętów to deska może pęknąć a płyta OSB nie.

S.J.
25-04-2015, 10:05
Witam, kupiłem dom, wybudowany 15 lat temu, nie chce wymieniać dachu ponieważ blacha jest jeszcze dobra. chce wykończyć poddasze, zabieram sie za układanie wełny i mam pytanie czy jest sens dawać folie między krokwie czy to bez sensu? Trzeba by ją było przybijać do krokiew. Macie jakieś inne propozycje? Z góry dziękuje za odpowiedź.

plusfoto
25-04-2015, 10:24
Folię paraizolacyjną stosuje się raczej pomiędzy GK a wełną patrząc od wewnątrz domu. Jeśli poddasze nie będzie użytkowe to bez sensem jest kładzenie tam foli.

S.J.
25-04-2015, 10:46
Chodzi mi o to że teraz przed położeniem dachówki bądź blachy kładzie się jeszcze folie bodajże paroprzepuszczalną (pomyłka z tą paroizolacyjną). W tej chwili wychodząc na poddasze mam gołą blache, niektórzy ,,fachowcy,, doradzali żeby przybić paski folii paroprzepuszczalnej między krokwie i dopiero kłaść wełne. Wełny nie będe kładł do szczytów tylko na skosach i suficie który zrobie. Nie ma sensu przybijać tych pasków folii nawet w części użytkowej?

Rom-Kon
25-04-2015, 11:40
Chodzi mi o to że teraz przed położeniem dachówki bądź blachy kładzie się jeszcze folie bodajże paroprzepuszczalną (pomyłka z tą paroizolacyjną). W tej chwili wychodząc na poddasze mam gołą blache, niektórzy ,,fachowcy,, doradzali żeby przybić paski folii paroprzepuszczalnej między krokwie i dopiero kłaść wełne. Wełny nie będe kładł do szczytów tylko na skosach i suficie który zrobie. Nie ma sensu przybijać tych pasków folii nawet w części użytkowej?
Bez odkręcania blachy trudno zrobić dobrze. Będzie najwyżej mniej źle... blacha ma to do siebie że pod spodem skrapla się woda i to potrafi w dużej ilości i ta woda - skropliny trafią w wełnę. Dać membranę od środka można ale co ze skroplinami? Jak je wyprowadzić na zewnątrz? I właśnie tu jest główny problem. Drugi problem to że przy krokwiach ciężko uszczelnić a jak wełna wypchnie membranę to woda zamiast środkiem rynienki poleci przy krokwiach jednocześnie je zawilgacając... jednym słowem możesz zrobić źle lub bardzo źle ale bez odkręcenia blachy dobrze nie zrobisz.

S.J.
25-04-2015, 11:55
Tego się właśnie obawiam że bez ściągnięcia blachy sie nie obejdzie, problem jest tylko taki ze blacha jest przybita specjalnymi gwoźdźmi z podkładką (tacy wtedy byli ,,fachowcy,,) , nie jest przykręcana, wiec nawet nie wyobrażam sobie ściągania jej. A na nową na razie mnie nie stać, dach jest spory. Tak więc muszę wybrać którąś ,,złą,, opcje.

Rom-Kon
25-04-2015, 19:30
Tego się właśnie obawiam że bez ściągnięcia blachy sie nie obejdzie, problem jest tylko taki ze blacha jest przybita specjalnymi gwoźdźmi z podkładką (tacy wtedy byli ,,fachowcy,,) , nie jest przykręcana, wiec nawet nie wyobrażam sobie ściągania jej. A na nową na razie mnie nie stać, dach jest spory. Tak więc muszę wybrać którąś ,,złą,, opcje.
Odwiedź jeszcze wątek dachowy i zapytaj dachmistrza A.Wilhelmiego. Może on coś wiecej doradzi.

Ermua
25-04-2015, 23:14
moze mi ktos pokazac jak robi prąd na poddaszu? foliowanie, wyprowadzenie punktów itd?

FlashBack
26-04-2015, 10:19
Tego się właśnie obawiam że bez ściągnięcia blachy sie nie obejdzie, problem jest tylko taki ze blacha jest przybita specjalnymi gwoźdźmi z podkładką (tacy wtedy byli ,,fachowcy,,) , nie jest przykręcana, wiec nawet nie wyobrażam sobie ściągania jej. A na nową na razie mnie nie stać, dach jest spory. Tak więc muszę wybrać którąś ,,złą,, opcje.
Jak tylko pokrycie jest szczelne to, masz problem z głowy i spokojnie możesz ocieplić sobie ten daszek.
Rigips ma dobrą dokumentację na takie przeróbki.

Rom-Kon
26-04-2015, 20:46
moze mi ktos pokazac jak robi prąd na poddaszu? foliowanie, wyprowadzenie punktów itd?

Wzmocnienie pod lampę.

https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-d.ak/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/11175012_1089104021106392_1036869170778957251_n.jp g?oh=bfb4797519f1eb8097ad9fc20515909a&oe=55DC6309&__gda__=1439894883_9b219fda93c826d77b0486db4063907 1

Henryka1
26-04-2015, 22:50
1) Ścianki kolankowe można robić na profilach CD i UD. To są normalne ściany okładzinowe które też całościowo można wykonać na CD.

2) Czy mocować do dolnego i górnego profila UD? ...ja mocuję i u mnie to się sprawdza.

3) jeśli ścianka wyższa to tak ale czy przy 1,2m? Raczej nie potrzeba ale też nie zaszkodzi - wyjątek przy grzejnikach.

4) Są trzy sposoby robienia ścianek. Przed skosem czyli mocowana do krokwi, w trakcie profilowania skosu a wtedy trzeba skręcić bo nie ma się czego trzymać i trzeci sposób czyli po opłytowaniu skosu a wtedy profil UD mocujemy za pomocą kołków MOLLY no chyba że trafimy w profil skosu.

5) Jeśli folia jest szczelnie wykończona na murłacie lub ściance murowej to nie jest potrzebna ale ja daję i tak po całości ścianki. Jeśli niepotrzebne to mała strata...

6) Taśma akustyczna to jest tylko opcja - nie chcesz to nie dawaj. Ale to koszt niewielki więc... Twoja decyzja.
Pod grzejniki trzeba dać wzmocnienie. Najlepiej w przewidywanym miejscu mocowania wstawić pionowo deski lub płytę OSB. Tak jak słupek z profila CD czyli pomiędzy profile UD. Płyta OSB jest lepsza bo jak hydraulik przesadzi z grubością wkrętów to deska może pęknąć a płyta OSB nie.

dzięki za praktyczne rady. tez będę skręcał i zrobię ściankę kolankową przed skosami, sufit już mam czyli potem będzie łatwiej wyprowadzić profile na skosach

m@rio
27-04-2015, 08:32
Tego się właśnie obawiam że bez ściągnięcia blachy sie nie obejdzie, problem jest tylko taki ze blacha jest przybita specjalnymi gwoźdźmi z podkładką (tacy wtedy byli ,,fachowcy,,) , nie jest przykręcana, wiec nawet nie wyobrażam sobie ściągania jej. A na nową na razie mnie nie stać, dach jest spory. Tak więc muszę wybrać którąś ,,złą,, opcje.

Ja bym zrobił na twoim miejscu tak, ze dałbym jednak tą membranę wodoodporną a paroprzepuszczalną. Układałbym ją w kształcie litery U. Tak aby boki U były przymocowane do krokwi i do góry praktycznie prawie do blachy a powierzchnia miedzy krokwiami odpowiednio niżej (np 5cm) tak aby nawet jak coś środkiem wypchniesz wełna nie było możliwości aby spływało na krokwie. Utworzą Ci się takie rynny dla skroplin.

Pozostaje kwestia wentylacji. O ile w kalenicy nie powinieneś mieć żadnego problemu. Na blasze na pewno masz gąsior(obróbkę) zakrywającą łączenie połaci dachu. Sprawdż tylko czy jest tam szpara między blachami a tą obróbką. Jeśli nie ma albo zdemontuj tą obróbkę i popraw (ukształtuj) aby był przewiew lub zamów nową w dobranym kolorze ukształtowaną na wymiar.

Nie wiem jak masz rozwiązany okap i wlot pod niego oraz ściankę kolankową. Tu musi być wlot powietrza nad tą membranę a pod blachę.
Tak jak piszą to temat na watek dachowy. Nie mniej jednak ociera się on o układanie wełny.

Rom-Kon
27-04-2015, 11:45
Wentylacja blachy będzie bo są jeszcze nabite łaty i kontrłaty a blacha w kalenicy też ma wentylację. O to się nie martw. Za to jak wyprowadzić skropliny do rynny? Raczej nie do zrobienia. Woda będzie lecieć do podbitki. A wody pod blachą jest dużo! Blacha ma to do siebie że na niej dobrze skrapla się para. Nad ranem cieknie że wiaderko podstawiać. I to jest zasadniczy problem!

S.J.
27-04-2015, 20:17
Znalazłem na internecie coś takiego :,,Tam gdzie nie możemy rozwinąć membrany dachowej bezpośrednio na krokwiach (np. z powodu braku możliwości demontażu pokrycia dachowego, z powodu nieszczelności pokrycia dachowego dachu odeskowanego z papą itp.) stosuje się metodę tzw. odwróconą. W celu uniknięcia kosztów i czasu koniecznego na demontaż istniejącego pokrycia dachowego (i ołatowania), zmienia się umiejscowienie i sposób montażu membrany dachowej . Aby zastosować tzw. metodę odwróconą, rozpina się membranę (z zachowaniem lekkiego zwisu) pomiędzy krokwiami od strony poddasza i mocuje za pomocą drewnianych listew. Prace prowadzi się rozpoczynając od partii kalenicowej, kładąc kolejne warstwy membrany w dół poddasza, stosując zakład min. 15 cm.,, Po prostu membrane układa się na krokwiach tylko od drugiej strony. Co o tym myślicie?

S.J.
27-04-2015, 20:22
314808

Chodzi o coś takiego

Rom-Kon
28-04-2015, 08:20
Z folią na połaci jest ok. problemem i to zasadniczym jest wyprowadzenie folii-membrany na zewnątrz. Trzeba "przeskoczyć" murłatę i jakoś tą membranę zakończyć tak by skropliny nie trafiły do podbitki. Przy normalnym kryciu membrana kończy się tak że skropliny odprowadza rynna ale w tym wypadku raczej już się nie da. Czyli jak już wspomniałem - można zrobić źle lub bardzo źle.

Rom-Kon
28-04-2015, 08:22
...ale najlepiej znajdź Andrzeja Wilhelmiego. On jest forumowym guru od dachów. Ma bardzo ciekawe patenty więc może i na to ma coś?

S.J.
28-04-2015, 13:33
Ok, dzięki za porady, skorzystam z waszej pomocy jeszcze na pewno nie raz przy ocieplaniu

zeusrulez
29-04-2015, 09:11
Tutaj nawet Pan Andrzej nie pomoze, nie da sie tego zrobic. Od niego uslyszysz, ze trzeba przelozyc. U niego nie ma polsrodkow.

Pozdrawiam

zeusrulez
29-04-2015, 09:15
Jak tylko pokrycie jest szczelne to, masz problem z głowy i spokojnie możesz ocieplić sobie ten daszek.
Rigips ma dobrą dokumentację na takie przeróbki.

To mi powiedz Flash jak wyprowadzic skropliny z membrany hmm ?

FlashBack
30-04-2015, 06:11
To mi powiedz Flash jak wyprowadzic skropliny z membrany hmm ?

Jak tylko pokażesz mi te ściskające wiadra wody :)

Rom-Kon
30-04-2015, 07:38
Jak tylko pokażesz mi te ściskające wiadra wody :)

Ja mogę Ci pokazać jak ścieka woda spod blachy! Sam widziałem jak leciała woda po mglistym poranku! Tak jak z przekąsem stwierdziłeś to były wiadra wody!!! Dacharze z Bożej łaski nie zrobili rynienki nad oknem no i lało się do środka. Oczywiście rynienki były w komplecie z oknem ale "mistrze" nie wiedzieli do czego to jest... dobrze że nie sprzedali na złom bo to amelinium było. Na dachówkach tak mocno się nie skrapla woda za to przy dachówkach jest problem z podwiewaniem śniegu. Więc folia-membrana czy też papa wstępnego krycia ma sens.

zeusrulez
30-04-2015, 09:56
Jak tylko pokażesz mi te ściskające wiadra wody :)

Dzięki ;) rysunek techniczny okazał się bardzo, bardzo pomocny :lol:

sruba014
01-05-2015, 12:06
Cześć!

Po ciężkich trudach i bojach wreszcie zabieram się za przykręcanie płyt gk. W związku z tym chciałem zapytać o kwestie fazowania płyt.

1. Czy płytę gk sufitową (która dochodzi do ściany) powinienem pozbawić oryginalnego zagłębienia przy krawędzi płyty?(tego gdzie wciskam masę spoinową przy łączeniu dwóch płyt). I z tego co wyczytałem na forum powinienem zostawić odstęp od 0,5 do 1cm pomiędzy ścianą a sufitem tak aby wypełnić ją masą spoinową zgadza się? Aha i w to miejsce nie wklejam już taśmy zbrojącej i nie wywijam jej tym bardziej na ścianę zgadza się?

2. Czy płyty gk przy łączeniu skos i sufit powinienem fazować czy zostawiam "na prosto"? Będę tam wklejał taśmę tuff tape i stąd to pytanie. Aha zaznaczam, że płyta skosu zachodzi na płytę sufitową.

3. POodczas poziomowania skosów i sufitów profile CD 60 dla ich ustabilizowania poskręcałem pchełkami do profili przyściennych. Rozumiem, że teraz przed montażem płyt powinienem pchełki powykręcać, czy mogę je zostawić? (pytam bo widiałem kiedyś post Rom-Koma mówiący o tym, że on zostawia skręcone cd z ud przy pomocy pchełek ("bo później nie pęka akryl")). Jeżeli się mylę Rom-Kom to z góry przepraszam...

4. Czy wykonywać połączenie ślizgowe ściana-płyta? (widziałem na Youtube na kanale GKitp, że prowadzący tak robi...)

Proszę o odpowiedź i z góry bardzo dziękuję za pomoc :)

Rom-Kon
02-05-2015, 14:35
Cześć!

Po ciężkich trudach i bojach wreszcie zabieram się za przykręcanie płyt gk. W związku z tym chciałem zapytać o kwestie fazowania płyt.

1. Czy płytę gk sufitową (która dochodzi do ściany) powinienem pozbawić oryginalnego zagłębienia przy krawędzi płyty?(tego gdzie wciskam masę spoinową przy łączeniu dwóch płyt). I z tego co wyczytałem na forum powinienem zostawić odstęp od 0,5 do 1cm pomiędzy ścianą a sufitem tak aby wypełnić ją masą spoinową zgadza się? Aha i w to miejsce nie wklejam już taśmy zbrojącej i nie wywijam jej tym bardziej na ścianę zgadza się?

2. Czy płyty gk przy łączeniu skos i sufit powinienem fazować czy zostawiam "na prosto"? Będę tam wklejał taśmę tuff tape i stąd to pytanie. Aha zaznaczam, że płyta skosu zachodzi na płytę sufitową.

3. POodczas poziomowania skosów i sufitów profile CD 60 dla ich ustabilizowania poskręcałem pchełkami do profili przyściennych. Rozumiem, że teraz przed montażem płyt powinienem pchełki powykręcać, czy mogę je zostawić? (pytam bo widiałem kiedyś post Rom-Koma mówiący o tym, że on zostawia skręcone cd z ud przy pomocy pchełek ("bo później nie pęka akryl")). Jeżeli się mylę Rom-Kom to z góry przepraszam...

4. Czy wykonywać połączenie ślizgowe ściana-płyta? (widziałem na Youtube na kanale GKitp, że prowadzący tak robi...)

Proszę o odpowiedź i z góry bardzo dziękuję za pomoc :)

1) Lepiej obciąć pióro. Ale nie jest to konieczne tylko lepiej się wtedy spoinuje. Nie zostawiam szczeliny chyba że się sama zrobi.

2) Wszystko zależy od taśm które to połączenie przykryją. Taśma TT jest zbyt cienka by dobrze wyrobić to połączenie. Lepsze są Midflex i Uno Bead. Przy tych taśmach nie trzeba fazować a tylko szczeliny wypełnić np. vario

3)Jak już są pchełki to je zostaw. Pod tym względem nie jestem ortodoksem. A w moim poście chodziło nie o pchełki tylko o przykręcanie płyty do profili przyściennych UD. Kiedyś też nie przykręcałem do UDeków ale stwierdziłem że lepiej przykręcić i mieć spokój z akrylem.

4) Jeśli przykręcisz płytę do profili UD to nie jest to połączenie ślizgowe bo nic się ślizgać nie będzie. Ale warto wkleić taśmę separacyjną która uniemożliwi przyklejenie się masy spoinowej do ściany. Może to być zwykła taśma malarska - żółta byleby się tylko trzymała na ścianie.
A prowadzący na GKitp to forumowy FlashBack.

Rom-Kon
02-05-2015, 15:30
Krok po kroku jak oprofilować pomieszczenie z lukarną, belką narożną i oknem..

https://scontent-bru.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10985911_1094794110537383_6462463558377354114_n.jp g?oh=1f8870cbe69dc9e6a053eb7b5c1b53e0&oe=55D14D14

...jak zrobić sufit na podłodze :D

https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-h.ak/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/11182233_1094791850537609_5085974719968410821_n.jp g?oh=aa5cb0418ca40d619e0a150d05609d66&oe=55D8749F&__gda__=1438838773_fc3cf208c8a40d07e0daa34530f2da0 6

A wszystko to w albumie na moim profilu na FB (https://www.facebook.com/media/set/?set=ms.c.eJxFkVmSRSEIQ3fUxSTK~%3BjfW3vCIn55KMASVi l2q4mer6P7TAdskfMkANwA7BC7Ld6YOCIfizYiEImhZrRAqVkH ha0D2UOfQvW4wqWUPfDPs0HIWLFIECUtwRmEX29ylAgp3goQi4 wfuA2DlgO7D2IeZYoZQ0QUZCzLvpDZJrQsyFmSBpOdMUus~_Fv uw7G~_F3250upS~%3BVAA8Re0PRM0vLtIgCKzBdHqTAyQtdr5v 780HOJLeph6Awjg0HIrzACpUnYI8YZGXY0sDIcApQ4vgNOCMow 2coC28vvexhcf2wi6Ss8uN9Fn8zIx7EYD9QFu4fjh2EZscEejU V~%3BwDIqOogQ~-~-.bps.a.1094790763871051.1073741868.593864663963666&type=1)
.

Rom-Kon
02-05-2015, 15:34
W przyszłym tygodniu postaram się wstawić fotki z klejenia płyt do ściany - suche tynki. Ale proszę o cierpliwość.

sruba014
02-05-2015, 15:44
Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Gdy tylko zakończę kręcenie płyt będę potrzebował pomocy odnośnie spoinowania. Także do następnego i jeszcze raz dziękuję!!

Konto usunięte_1*
02-05-2015, 16:20
Tego się właśnie obawiam że bez ściągnięcia blachy sie nie obejdzie, problem jest tylko taki ze blacha jest przybita specjalnymi gwoźdźmi z podkładką (tacy wtedy byli ,,fachowcy,,) , nie jest przykręcana, wiec nawet nie wyobrażam sobie ściągania jej. A na nową na razie mnie nie stać, dach jest spory. Tak więc muszę wybrać którąś ,,złą,, opcje.

mam króciutkie pytanie czy to samo dzieje się w przypadku dachówki cementowej czy może nie ma już tego problemu ?

Rom-Kon
02-05-2015, 17:50
mam króciutkie pytanie czy to samo dzieje się w przypadku dachówki cementowej czy może nie ma już tego problemu ?
To dzieje się przy każdym pokryciu dachowym tyle że z blachą najgorzej. Ale dachówka ma inną wadę. Zimą potrafi zawiewać pod nią śnieg.

Dawniej były poddasza nieużytkowe. Na stropie najczęściej polepa więc nawet jak były duże przecieki z dachu to na polepie (glinianej) to wszystko wsiąkało i rozchodziło się bez większych szkód. Dopiero porządny przeciek powodował zacieki piętro niżej. Zimą na takim poddaszu potrafił leżeć śnieg bo przez nieszczelne dachówki nawiało do środka. I niestety Kolego to wszystko co rozchodziło się na polepie to będzie lecieć w wełnę. A wełna to nie glina. W tym wypadku lepszym materiałem byłaby celuloza. Tyle że wysychanie celulozy będzie bardziej utrudnione niż polepy.

Konto usunięte_1*
03-05-2015, 11:06
dzięki za wyjaśnienie , pytam bo za chwilę zostanę posiadaczem takiego domu z dachówką cementową ale raczej na 90% nie będę robił mieszkań na poddaszu tylko na parterze tam mam 100 m kwadratowych i to wystarczy jedynie po pierwszej zimie zobaczymy czy faktycznie coś zalewa czy zawiewa to będzie decyzja o ociepleniu ale raczej stropu od góry niż samego dachu tak chyba będzie najlepiej

zeusrulez
03-05-2015, 13:51
dzięki za wyjaśnienie , pytam bo za chwilę zostanę posiadaczem takiego domu z dachówką cementową ale raczej na 90% nie będę robił mieszkań na poddaszu tylko na parterze tam mam 100 m kwadratowych i to wystarczy jedynie po pierwszej zimie zobaczymy czy faktycznie coś zalewa czy zawiewa to będzie decyzja o ociepleniu ale raczej stropu od góry niż samego dachu tak chyba będzie najlepiej

Możesz najpierw zrobić strop i polecam Ci tu sposoby Adama_mk (bo przypuszczam,, że u Ciebie w stropie też polepa) a później jak fundusze pozwolą przełożyć dach i zrobić poddasze poprawnie.

Pozdrawiam

Konto usunięte_1*
03-05-2015, 18:33
Możesz najpierw zrobić strop i polecam Ci tu sposoby Adama_mk (bo przypuszczam,, że u Ciebie w stropie też polepa) a później jak fundusze pozwolą przełożyć dach i zrobić poddasze poprawnie.

Pozdrawiam


nie u mnie jest strop -wylewany betonowy a na dachu normalnie dachówka cementowa , na strychu nie będę robił mieszkania bo nie ma takiej potrzeby będzie nas tam dwoje z żoną więc dół 100 m wystarczy dlatego chyba raczej na strychu czyli stropie położę z 8-10 cm styropianu i płyta osb na to aby szło jakieś graty tam składować ,myślałem że może jakieś pokoje tam porobić ale to chyba wywalanie kasy bez sensu , tylko zobaczymy po pierwszej zimie z nowo zrobionym ogrzewaniem podłogowym bez ocieplenia stropu jakie będą temperatury

FlashBack
03-05-2015, 18:46
nie u mnie jest strop -wylewany betonowy a na dachu normalnie dachówka cementowa , na strychu nie będę robił mieszkania bo nie ma takiej potrzeby będzie nas tam dwoje z żoną więc dół 100 m wystarczy dlatego chyba raczej na strychu czyli stropie położę z 8-10 cm styropianu i płyta osb na to aby szło jakieś graty tam składować ,myślałem że może jakieś pokoje tam porobić ale to chyba wywalanie kasy bez sensu , tylko zobaczymy po pierwszej zimie z nowo zrobionym ogrzewaniem podłogowym bez ocieplenia stropu jakie będą temperatury
Nie trać czasu i pieniędzy chcesz styropian kładź go min. 20cm.

zeusrulez
04-05-2015, 18:18
Nie trać czasu i pieniędzy chcesz styropian kładź go min. 20cm.

To niech rzuci plyte styropianu na ten strop i zobaczy po paru dniach co sie urodzi.

Konto usunięte_1*
04-05-2015, 19:09
To niech rzuci plyte styropianu na ten strop i zobaczy po paru dniach co sie urodzi.

co masz na myśli ? dobrze jak byś od razu powiedział co nie tak bo w ten sposób cięzko coś wydębić . przydałby się konkrety

zeusrulez
05-05-2015, 07:27
co masz na myśli ? dobrze jak byś od razu powiedział co nie tak bo w ten sposób cięzko coś wydębić . przydałby się konkrety

Nie chcesz dokonac eksperymentu, szkoda.
pod styropianem znajdziesz wilgoc. I teraz pomysl: ulozysz szczelnie ten styropian, bo przeciez bedziesz chcial to zrobic jak najlepiej, bez zadnej szczelinki uzyjesz jeszcze pianki i zamkniesz ta wilgoc tam na zawsze.

Pozdrawiam

Konto usunięte_1*
05-05-2015, 14:46
Nie chcesz dokonac eksperymentu, szkoda.
pod styropianem znajdziesz wilgoc. I teraz pomysl: ulozysz szczelnie ten styropian, bo przeciez bedziesz chcial to zrobic jak najlepiej, bez zadnej szczelinki uzyjesz jeszcze pianki i zamkniesz ta wilgoc tam na zawsze.

Pozdrawiam

wiem że w tym roku nic tam nie będę robił $ $$ ale żeby to miało ręce i nogi to powinna być wełna , granulat jakiś ?

sruba014
05-05-2015, 17:58
Chciałem zapytać o kwestię ścianki kolankowej. Zamierzam przykleić na nią płytę g-k tak by doszła do skosu (poniżej załączam foto), a następnie "uzbroję" to łączenie. Czy to dobre rozwiązanie?
315912

Zostawiam także szczelinę 0,5cm i lekko fazuję krawędź płyty przy łączeniu ze ścianą (foto poniżej). Czy może tak być (taśmę ślizgową wklejam na ścianę) czy jednak dosuwać płytę do samej ściany?
315914

profi45
05-05-2015, 20:19
Chciałem zapytać o kwestię ścianki kolankowej. Zamierzam przykleić na nią płytę g-k tak by doszła do skosu (poniżej załączam foto), a następnie "uzbroję" to łączenie. Czy to dobre rozwiązanie?
315912

Zostawiam także szczelinę 0,5cm i lekko fazuję krawędź płyty przy łączeniu ze ścianą (foto poniżej). Czy może tak być (taśmę ślizgową wklejam na ścianę) czy jednak dosuwać płytę do samej ściany?
315914
Kto ci zaproponował takie rozwiązanie ?

Rom-Kon
06-05-2015, 07:18
Nie chcesz dokonac eksperymentu, szkoda.
pod styropianem znajdziesz wilgoc. I teraz pomysl: ulozysz szczelnie ten styropian, bo przeciez bedziesz chcial to zrobic jak najlepiej, bez zadnej szczelinki uzyjesz jeszcze pianki i zamkniesz ta wilgoc tam na zawsze.

Pozdrawiam

Zeus z drugiej strony to układ warstw jest identyczny jak przy ścianie 2W tyle ze na stropie. Wydaje mi się że takie rozwiązanie nie powinno być gorsze od ściany ocieplonej styropianem. Izolacja termiczna (styropian) jest po właściwej stronie czyli od strony zimnej. Napór wilgoci jest identyczny czy to ściana czy też sufit.

sruba014
06-05-2015, 08:49
Kto ci zaproponował takie rozwiązanie ?

Sąsiad... nie wiem w jaki inny sposób można rozwiązać tą sytuację. Czy mógłbyś mi podpowiedzieć jak inaczej to zrobić?

zeusrulez
06-05-2015, 09:44
Romku, po co stosujesz paroizolacje ?
To samo powinno sie zrobic z tym stropem, powinien byc on szczelny na ruchu powietrza. A nie jest.
Kto powiedzial, ze sciany 2W sa dobrze zrobione, tzn. ich termoizolacja jest dobrze zrobiona, mozna sie starac ale idealu nie osiagniemy.

Pozdrawiam

karolek75
06-05-2015, 09:53
Romku, po co stosujesz paroizolacje ?
To samo powinno sie zrobic z tym stropem, powinien byc on szczelny na ruchu powietrza. A nie jest.
Kto powiedzial, ze sciany 2W sa dobrze zrobione, tzn. ich termoizolacja jest dobrze zrobiona, mozna sie starac ale idealu nie osiagniemy.

Pozdrawiam

W zleznosci od zastosowanego betonu i styropianu opor dyfuzyjny tego pierwszego moze byc wiekszy. Wiec byloby ok. Poza tym wystarczajaco gruba warstawa izolacji spodowuje, ze na styku betonu i styro nie nastapi punkt wykraplania wilgoci.

Rom-Kon
06-05-2015, 10:14
Romku, po co stosujesz paroizolacje ?
To samo powinno sie zrobic z tym stropem, powinien byc on szczelny na ruchu powietrza. A nie jest.
Kto powiedzial, ze sciany 2W sa dobrze zrobione, tzn. ich termoizolacja jest dobrze zrobiona, mozna sie starac ale idealu nie osiagniemy.

Pozdrawiam

Paroizolację stosuję ze względu na to że płyta G-K grubości 12,5mm jest praktycznie przezroczysta dla pary wodnej. Ale mur o grubości 24cm czy też strop z betonu są spowalniaczami pary. Styropian też ma pewną paroprzepuszczalność i jeśli w pomieszczeniach jest sprawna wentylacja i nie jest to pralnia i suszarnia usługowa to spowolnienie przez tak grube elementy jak ściany czy strop powinno wystarczyć. Oczywiście zawsze lepiej jest użyć wełny ale to już inny przedział kosztów.

Co do ścian 2W ze styropianem masz całkowitą rację. Ale pewnie 95% domów ma właśnie 2W ze styropianem i jakoś ludzie w niech masowo nie wymierają... grzyb występuje tylko przy wadliwej wentylacji. Więc może i tu nie będzie źle?

zeusrulez
06-05-2015, 10:23
W zleznosci od zastosowanego betonu i styropianu opor dyfuzyjny tego pierwszego moze byc wiekszy. Wiec byloby ok. Poza tym wystarczajaco gruba warstawa izolacji spodowuje, ze na styku betonu i styro nie nastapi punkt wykraplania wilgoci.

To co piszesz jest teoria, teoria u projektantow i na stole laboratoryjnym.
Oczywiscie jest w tym prawda. Ale to tylko teoria.

karolek75
06-05-2015, 10:28
To co piszesz jest teoria, teoria u projektantow i na stole laboratoryjnym.
Oczywiscie jest w tym prawda. Ale to tylko teoria.

I praktyku wielu ktorzy w ten sposob pobudowali.

zeusrulez
06-05-2015, 10:31
Wodzu, mozemy to nazwac spowalniaczem ale to nie spowoduje, ze nasz dom jest szczelny. A taki powinien byc. Taki stop tez wielka bariera dla pary wodnej nie jest. A tym bardziej sciany np. gdzie klej jest tylko na poziomych spoinach.

zeusrulez
06-05-2015, 10:34
I praktyku wielu ktorzy w ten sposob pobudowali.

Bo pobudowali tak jak im marketingowcy kazali. 95% . . .
Ma byc szybko i ladnie. I tak jest, niekoniecznie dobrze.

zeusrulez
06-05-2015, 10:39
Koniec koncem, bo kazdy bedzie mial swoje zdanie.
Dla mnie lepiej zrobic ten strop szczelny dla powietrza a idzie to zrobic i polozyc 10cm izolacji i bedzie to lepsze niz 30 cm bez "uszczelniania" stropu.

Pozdrawiam

karolek75
06-05-2015, 10:43
Jak proponujesz uszczelnic ? I chyba dla pary nie powietrza ??

karolek75
06-05-2015, 10:44
Bo pobudowali tak jak im marketingowcy kazali. 95% . . .
Ma byc szybko i ladnie. I tak jest, niekoniecznie dobrze.

To jak wg ciebie jest dobrze ? Sciany 2W ocieplone styropianem to tez samo zlo ???

zeusrulez
06-05-2015, 10:59
Jak proponujesz uszczelnic ? I chyba dla pary nie powietrza ??

Mialem na mysli pare, ktora jest w powietrzu. Nie czepiaj sie o slowka :)

zeusrulez
06-05-2015, 11:04
Zrobic tak jak Adam_mk mowi juz chyba od 2007 roku. Zatrzymac przewodnictwo za pomoca perlitu. I pozniej mozna sobie polozyc np. welne czy styropian.

Pozdrawiam

zeusrulez
06-05-2015, 11:05
To jak wg ciebie jest dobrze ? Sciany 2W ocieplone styropianem to tez samo zlo ???

Zalezy jak ocieplone. Nie powiedzialem, ze to zlo.

karolek75
06-05-2015, 11:13
Zrobic tak jak Adam_mk mowi juz chyba od 2007 roku. Zatrzymac przewodnictwo za pomoca perlitu. I pozniej mozna sobie polozyc np. welne czy styropian.

Pozdrawiam

Perlitu wlasnosci termoizolacyjne znam. Ale ze mozna go stosowac jako bariere dyfyzyjna pierwsze slysze ???

sruba014
06-05-2015, 16:04
Czy moglibyście mi podpowiedzieć jak rozwiązać sytuację ze ścianką kolankową gdy mam już ułożoną wełnę? Nie mogę do dolnego profila CD przykręcić konstrukcji na ściankę, jest zbyt nisko. Znalazłem ten temat http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania&p=5602416&viewfull=1#post5602416 jednak nie wiem czy mogę ro zastosować u siebie, czy nie jest za późno.

Czy ten pomysł z przyklejeniem płyty gk do ścianki kolankowej i dosunięciem jej do skosu jest marny?... Tak wygląda sytuacja w innym pomieszczeniu

316062316063

Znalazłem odpowiedź z 2012... nie wiem czy aktualna :) Rozumiem, że mogę powstałą szczelinę dotynkować? Rom-Kona http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania/page292 ostatni post z tej strony

dagzer
07-05-2015, 14:44
Witam,
proszę o podpowiedź w rozwiązaniu pewnej kwestii, mianowicie aby nie mocować stelaża sufitowego, na ponad metrowych wieszakach, chciałbym przykręcić belki (coś w stylu kleszczy) pomiędzy krokwiami, krokwie o wymiarach 8x16 cm. Jakich wymiarów powinny być belki oraz w jaki sposób najlepiej je zamontować, przy pomocy gwoździ, łączników ciesielskich czy śrub?
proszę o podpowiedź jak najlepiej rozwiązać ten problem

Rom-Kon
07-05-2015, 15:23
Witam,
proszę o podpowiedź w rozwiązaniu pewnej kwestii, mianowicie aby nie mocować stelaża sufitowego, na ponad metrowych wieszakach, chciałbym przykręcić belki (coś w stylu kleszczy) pomiędzy krokwiami, krokwie o wymiarach 8x16 cm. Jakich wymiarów powinny być belki oraz w jaki sposób najlepiej je zamontować, przy pomocy gwoździ, łączników ciesielskich czy śrub?
proszę o podpowiedź jak najlepiej rozwiązać ten problem

A dlaczego nie chcesz na prętach? Bez przedłużania masz pręty 1,5mb może nawet dłuższe ale nawet gdyby za krótkie były to zawsze można przedłużyć. Wstawianie belek tam gdzie są niepotrzebne uważam za bezcelowe. I drogie rozwiązanie i dodatkowe (nie przewidziane w projekcie) obciążenie więźby. Pomyśl nad tym.

Rom-Kon
07-05-2015, 15:33
Czy moglibyście mi podpowiedzieć jak rozwiązać sytuację ze ścianką kolankową gdy mam już ułożoną wełnę? Nie mogę do dolnego profila CD przykręcić konstrukcji na ściankę, jest zbyt nisko. Znalazłem ten temat http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania&p=5602416&viewfull=1#post5602416 jednak nie wiem czy mogę ro zastosować u siebie, czy nie jest za późno.

Czy ten pomysł z przyklejeniem płyty gk do ścianki kolankowej i dosunięciem jej do skosu jest marny?... Tak wygląda sytuacja w innym pomieszczeniu

316062316063

Znalazłem odpowiedź z 2012... nie wiem czy aktualna :) Rozumiem, że mogę powstałą szczelinę dotynkować? Rom-Kona http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania/page292 ostatni post z tej strony

Pierwszy profil trochę za blisko murłaty... w razie jakiegoś ruchu więźby może rozerwać połączenie - jeśli byłoby na sztywno. Ale ab ovo. Najpierw daj folię paroizolacyjną i przyklej ją do wieńca. Potem opłytuj skos. Na koniec przyklej do ścianki kolankowej płyty. Łączenie skos-kolankowa lepiej zrobić jako ślizgowe. Czyli taśma ślizgowa i wykończenie akrylem. W temacie ślizgów pytaj Flasha. Ja wolę robić na sztywno... ale przez ten bliski profil chyba bym się bał że może połączenie rozerwać. No sam nie wiem...

sruba014
07-05-2015, 18:08
Pierwszy profil trochę za blisko murłaty... w razie jakiegoś ruchu więźby może rozerwać połączenie - jeśli byłoby na sztywno. Ale ab ovo. Najpierw daj folię paroizolacyjną i przyklej ją do wieńca. Potem opłytuj skos. Na koniec przyklej do ścianki kolankowej płyty. Łączenie skos-kolankowa lepiej zrobić jako ślizgowe. Czyli taśma ślizgowa i wykończenie akrylem. W temacie ślizgów pytaj Flasha. Ja wolę robić na sztywno... ale przez ten bliski profil chyba bym się bał że może połączenie rozerwać. No sam nie wiem...

Dobrze Rom a co w przypadku wcześniejszego postu? (strona wcześniej na samej górze) gdzie ściankę kolankową mam już otynkowaną a płyta skosu wchodzi w światło ścianki i prawie dotyka murłaty? Dotynkować powstałą szczelinę a następnie na ściankę kolankową dokleić płytę i zrobić połączenie ślizgowe? (taki twój post znalazłem z 2012 roku ale nie wiem czy takie podejście jest nadal aktualne) Dokłądnie tu http://forum.muratordom.pl/showthrea...ytania/page292 . Daj znać proszę

dagzer
08-05-2015, 09:23
A dlaczego nie chcesz na prętach? Bez przedłużania masz pręty 1,5mb może nawet dłuższe ale nawet gdyby za krótkie były to zawsze można przedłużyć. Wstawianie belek tam gdzie są niepotrzebne uważam za bezcelowe. I drogie rozwiązanie i dodatkowe (nie przewidziane w projekcie) obciążenie więźby. Pomyśl nad tym.


w pierwszej wersji brałem pod uwage takie rozwiązanie, jednak mam pewne obawy, czy na długich prętach nie bedzie bardziej narażone na prace?

karolek75
08-05-2015, 13:07
Witam,

Zadalem pytanie dotyczace tynkowania scianki kolankowej na watku o tynkach, ale poprsze o odniesienie sie specow od poddaszy:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?180095-TYNKI-MASZYNOWE-Gda%C5%84sk-Gdynia-gipsowe-cementowo-wapienne-R-K&p=6850376&viewfull=1#post6850376

Inne pytanie w sprawie tego samego poddasza - jak mocowac paroizolacje i plyty KG do moich skosow ?

Rom-Kon
13-05-2015, 09:06
w pierwszej wersji brałem pod uwage takie rozwiązanie, jednak mam pewne obawy, czy na długich prętach nie bedzie bardziej narażone na prace?

Pręty nie pracują. Robi się nawet na linkach stalowych. Zrób sufit 2-poziomowy na wieszakach obrotowych i długich prętach. Jak nie popełnisz żadnych błędów przy zabudowie to można dać na to wieczystą gwarancję.

Rom-Kon
13-05-2015, 09:20
Widzę że wątek umiera... może trzeba go trochę rozruszać?

Parę fotek z klejenia płyt G-K na klej gipsowy do ściany. By nie było że to wątek o poddaszach więc klejenie płyt odbyło się na poddaszu :D

Klej nanosimy plackami na ścianę. Jak widać placki nie są duże ale "ostre" i są gęsto rozmieszczone

https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-e.ak/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10422587_1101130893237038_1566396897063646806_n.jp g?oh=a20ab766e119487e6b93ed8c22cb56fd&oe=55D1B34A&__gda__=1438738464_e6f34afadf6209af7cbc0b4c77c3394 3

Wstępnie przykładamy płytę i delikatnie ją przyklepujemy by się nie odkleiła

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/v/t1.0-9/1509756_1101130979903696_1026624845698076118_n.jpg ?oh=ff5fd9dd327775e095879129366e4397&oe=56095C03

Szybko to samo robimy z drugą płytą

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/11233535_1101131406570320_4931058063417056520_n.jp g?oh=5fc7d130c277d1b0f3dc172ee326ab6c&oe=55BEC512

I teraz dwie płyty ustawiamy do pionu i płaszczyzny za pomocą młotka gumowego, kawałka drewnianej łaty, łaty murarskiej i poziomicy.

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/988556_1101131599903634_6417915366884855166_n.jpg? oh=9ad7e1abc4fded15406df829246acfd0&oe=560CC6FB

Po ustaleniu płaszczyzny dalsze płyty możemy już kleić pojedynczo. Płaszczyznę "łapiemy" łatą 2,5m - również sprawdzamy przekątne!

Więcej fotek na moim Facebooku - wystarczy kliknąć w ten link (https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1101130309903763.1073741869.593864663963666&type=1)

karolek75
13-05-2015, 17:31
A jak realizujesz w tym konkretnym przypadku laczenie scianki kolankowej ze skosem ?

sruba014
14-05-2015, 17:05
Czy należy ścinać grzbiet płyty przy połączeniu płyta/ściana a następnie sfazować to miejsce? Czy mogę oryginalną krawędzią bez obcinania grzbietu połączyć ze ścianą?

Henryka1
14-05-2015, 21:13
Rom-Kon jak masz już ułożoną wełnę pomiędzy krokwiami (na twoich zdjęciach to widać) to jak potem mocujesz te grzybki do krokwi. Czy ta dość sztywna wełna Rockwoll da się odchylić tak aby można było przykręcić grzybka. I drugie pytanie to jak profilujesz skosy na lukarnach i koszach ( to też widać na zdjęciach) to mocujesz CD z UD i CD z CD i UD z UD na wkręty na sztywno, a dopiero później wpinasz i mocujesz grzybki. Czyli generalnie jest to też na sztywno, chyba, że potem po wstawienu grzybków usuwasz te wszyskie wkręty (pchełki, wkręty do metalu itp.). Czyli reasumując, te opinie na forum o tym, że nie wolno łączyć CD z UD na wkręty to tylko teoria i dotyczy chyba tylko i wyłacznie sufitu i nie łaczenie CD tych na suficie z UD przy ścianie. A cała reszta: skosy - sufit, ścianka kolankowa - skos, narożniki zewnętrzne na lukarnie, narożniki wewnętrzne na koszach i narożniki i obróbka okien połąciowych wszystko łaczymy na sztywno i wkręty i już. Czy dobrze myslę Rom-Kon, bo tak mi wychodzi jak przegladam twoje, zresztą bardzo pomocne za co dziękuję, fotki.

zeusrulez
15-05-2015, 16:49
Czy należy ścinać grzbiet płyty przy połączeniu płyta/ściana a następnie sfazować to miejsce? Czy mogę oryginalną krawędzią bez obcinania grzbietu połączyć ze ścianą?

Nie musisz, ale jesli to zrobisz to bedzie Ci latwiej przy szpachlowaniu.
Nie fazuj, odsun plyte troche od sciany

Pozdrawiam

ctr_tomi
19-05-2015, 09:53
Witam, posiadam dom kostka z lat 70, wymiary 8x8. Chce ocieplić strop poddasza - w lecie panują temperatury nie do wytrzymania dla mieszkańców II kondygnacji w zimie ucieka ciepło.Strych będzie służył tylko i wyłącznie jako suszarnia prania, ale chodzić po tym trzeba.
Skłaniam się jednak ku wełnie. Zrobiłbym podłogę na dwuteowniku Kronopol, takie belki, zamiast legarów zamawianych w tartaku miałbym gotowe rozwiązanie. Przykryłbym to płytami OSB na pióro - wpust też tej samej firmy.
http://www.mdb.kronopol.pl/Belki-dwuteowe/Produkt
na to wełna - tylko jaka grubość - 20 cm wystarczy? Czy jeszcze powinienem o czymś pamiętać? Czy między warstwą wełny a płytą OSB powinna być szpara, jeżeli tak to jaka? Czy od komina spalinowego powinienem zachować jakąś odległość?
Czy na stropie położyć jakąś folię?
Czym przymocować belki do stropu?
Same belki stworzą mostki termiczne bo będą bezpośrednio na stropie czy pod te belki powinienem coś dać np. paski styropianu, czy poprawne będzie ułożenie wełny tylko pomiędzy belkami?
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem.

Jan P.
19-05-2015, 10:25
W/g mnie najlepiej położyć styropian 20 cm.(podłoga) na piankę. Na to przyklej (też na piankę ) OSB Bez foli. . Bez mostków . Jan

ctr_tomi
19-05-2015, 10:35
W/g mnie najlepiej położyć styropian 20 cm.(podłoga) na piankę. Na to przyklej (też na piankę ) OSB Bez foli. . Bez mostków . Jan

Tak, rozważałem taką możliwość, ale podłoga ma dużo nierówności, jak to kiedyś wylewali strop na poddaszu, boję się, że jeżeli położę bezpośrednio na nią styropian ten popęka pod obciążeniem.

Jan P.
19-05-2015, 16:27
Tak, rozważałem taką możliwość, ale podłoga ma dużo nierówności, jak to kiedyś wylewali strop na poddaszu, boję się, że jeżeli położę bezpośrednio na nią styropian ten popęka pod obciążeniem.

Pianka , pianka umiejętnie zaaplikowana załatwi sprawę. Jan

sruba014
29-05-2015, 12:28
Nie musisz, ale jesli to zrobisz to bedzie Ci latwiej przy szpachlowaniu.
Nie fazuj, odsun plyte troche od sciany

Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedź!!

Mam 2 pytania:

1. Na suficie w jednym miejscu nie zeszły mi się płyty i jest delikatne bicie (przed przykręcaniem płyt wszystko było ok, może coś naruszyłem, nie wiem sam). Jedna płyta jest wyżej o ok 3mm od drugiej. Czy zostawić jak jest i szerzej zaciągnąć gładzią, żeby to zgubić czy odkręcać te 2 płyty i sprawdzać co jest?...

2. Zamierzam na dniach kupić wszystko co potrzebne do spoinowania czyli taśmy, narożniki, gładzie itd. Znalazłem na forum zestawienia Wodza, które prezentuje się następująco:

Taśma TT - 3 rolki (96zł) ....może być za mało
Taśma midflex 2 rolki (172zł) ....przy dachu 2-spadowym może wystarczyć 1szt
Taśma papierowa 1 rolka (17zł)
Rigips Vario 25kg (110zł)
Śnieżka akrylputz 17kg (40zł)
Nida start 3x 25kg (114zł) ...jeśli będzie mało narożników AL to za dużo
Semin ETS2 2x 15kg (120zł) ...za dużo ale nie opłaca się brać mniej
Narożniki AL ~ 15szt (45zł)
Farba perfekta 15l (110zł) ... za dużo ale nie opłaca się brać mniej
Akryl w tubie 3szt (18zł)

U mnie poddasze jest standardowe, dach 2 spadowy.

Chciałbym spoinować płyty taśmą papierową (norgipsa z przetłoczeniem na środku http://allegro.pl/tasma-papierowa-75mb-do-plyt-g-k-zbrojenie-laczen-i5139485883.html) ale obawiam się czy mi to wyjdzie bo po raz pierwszy będę to robić.

Wszystkie narożniki wewnętrzne i zewnętrzne zrobić na midlflex tak? do spoinowania vario lub uniflot tak? a do łączenia płyt taśma tuff tape lub ta papierowa, którą zamierzałem działać, czy zgadza się?

Zaznaczam, że nie szpachluję całych płyt tylko łączenia :)

zeusrulez
30-05-2015, 10:08
Chyba to jest Twój pierwszy raz, więc lepiej wyszpachluj całe płyty, bo jeśli zdecydujesz się tylko na szpachlowanie spoin, przypuszczam, że po malowaniu, Żona nie będzie się do Ciebie odzywała parę dni :yes:8)
Albo poszukaj szpachlarza, zapłać uczciwie, zresztą po boju z poddaszem będziesz wiedział, że to łatwa praca nie jest, on Ci machnie całość w parę dni a Ty nie będziesz miał problemu: kolejnego szpachlowania całego poddasza już po finalnym malowaniu ;)

Pozdrawiam

sruba014
30-05-2015, 12:00
Chyba to jest Twój pierwszy raz, więc lepiej wyszpachluj całe płyty, bo jeśli zdecydujesz się tylko na szpachlowanie spoin, przypuszczam, że po malowaniu, Żona nie będzie się do Ciebie odzywała parę dni :yes:8)
Albo poszukaj szpachlarza, zapłać uczciwie, zresztą po boju z poddaszem będziesz wiedział, że to łatwa praca nie jest, on Ci machnie całość w parę dni a Ty nie będziesz miał problemu: kolejnego szpachlowania całego poddasza już po finalnym malowaniu ;)

Pozdrawiam

Wszystkiego da się nauczyć, zrobię i to skoro podołałem dociepleniu poddasza i zrobieniu stelaży :)

Proszę o odpowiedź na moje zapytania :)

zeusrulez
30-05-2015, 16:24
Wszystkiego da się nauczyć, zrobię i to skoro podołałem dociepleniu poddasza i zrobieniu stelaży :)

Proszę o odpowiedź na moje zapytania :)

Na 99,9% drogo Cie będzie kosztowała ta nauka ;)
A jak myślisz dlaczego Wódz szpachluje całe płyty ?
Łatwiej jest "schować" taśmy typu TT w szczególności na krótszych bokach pod szpachlem na całej płycie.
Ale próbuj, jest to Twoj dom, Twoje pieniądze, zrobisz jak uważasz :)

PS dla Wodza - wiem Wodzu, ze nie tylko dlatego szpachlujesz całe płyty.

Pozdrawiam

Michaelo
01-06-2015, 06:02
Witam. Potrzebuje porady czym połączyć ze sobą stelaże w narożnikach ? Powpinać je w ud30 i poskręcać ? Chodzi mi o te co na zdjęciu oprócz tego górnego.

http://oi61.tinypic.com/kum8y.jpg

Ermua
01-06-2015, 12:38
Witam. Potrzebuje porady czym połączyć ze sobą stelaże w narożnikach ? Powpinać je w ud30 i poskręcać ? Chodzi mi o te co na zdjęciu oprócz tego górnego.

http://oi61.tinypic.com/kum8y.jpg

No to widac przecież na fotce że masz wpięte skręcone pchłami CD, a UD skręcić wkrętami do metalu.

sruba014
02-06-2015, 18:19
Odnośnie mojego poprzedniego wpisu. Wklejam foto z płytowania sufitu. Jak widać na zdjęciu płyty w jednym miejscu nie licują się. Odkręciłem i ponownie przykręciłem płyty jednak nic to nie dało. Być może dostał się pod płytę jakiś kawałek płyty gk lub coś innego, sam nie wiem.

Czy warto odkręcać płyty i sprawdzać co tam się dzieje czy nie przejmować się tym i bardzo szeroko zaszpachlować to miejsce? Proszę o pomoc.

319337319338319339319340319341

grend
04-06-2015, 21:59
mam dwa pytania odnośnie ocieplania - może ktoś pomoze
1 folia paraizolacyjna aluminiowa to jest produkt godny polecenia czy tylko marketing ? Jak się ja mntuje, bo jakoby musi być jeszcze szczelina powietrzna miedzy nidą a ta folią ?
2 Mam dach pokryty OSB i papą w tym momencie musi być szczelina wentylacyjna miedzy OSB a wełną - jest sens dawać od góry jakąś membranę wiatroizolacyjną ? Chcę to zrobić w ten sosób ze najpierw sznurek później ta membrana dołożona do sznurka i zamocowana zszywkami na zakładki do krokwi

zeusrulez
06-06-2015, 14:49
mam dwa pytania odnośnie ocieplania - może ktoś pomoze
1 folia paraizolacyjna aluminiowa to jest produkt godny polecenia czy tylko marketing ? Jak się ja mntuje, bo jakoby musi być jeszcze szczelina powietrzna miedzy nidą a ta folią ?
2 Mam dach pokryty OSB i papą w tym momencie musi być szczelina wentylacyjna miedzy OSB a wełną - jest sens dawać od góry jakąś membranę wiatroizolacyjną ? Chcę to zrobić w ten sosób ze najpierw sznurek później ta membrana dołożona do sznurka i zamocowana zszywkami na zakładki do krokwi

Ad.1 Nasz kolega Merkava już to liczył i wyszło mu, że szczelina 1,5cm (dokładnie już nie pamiętam) miedzy paroizolacją a płytą da to samo, szkoda przepłacać. Ale jak masz pieniądze - kto bogatemu zabroni;)
Ad.2 Sznurek dość gęsto sprawę załatwia. Ale jeśli masz pieniądze - kto bogatemu zabroni.

Pozdrawiam

karolek75
06-06-2015, 19:55
AD. 1 Szczelina wlasnie z ALU. Wtedy to dziala rownowaznie do ilus tam cm izolacji np z welny lub styro.


Zrobienie pustki powietrznej na ruszczcie krzyżowym ... to jak splunąć .. można osiągnąć dodatkową izolację ...
trzeba 1,5 cm pustki folię paroizolacyjną z dodatkiem alu.

grend
06-06-2015, 22:46
Ad.1 Nasz kolega Merkava już to liczył i wyszło mu, że szczelina 1,5cm (dokładnie już nie pamiętam) miedzy paroizolacją a płytą da to samo, szkoda przepłacać. Ale jak masz pieniądze - kto bogatemu zabroni;)
Ad.2 Sznurek dość gęsto sprawę załatwia. Ale jeśli masz pieniądze - kto bogatemu zabroni.

Pozdrawiam

To nie chodzi o bogactwo tylko powody wykonania czy niwelują jakies niedogodności. Raz ze alu kosztuje 115 pln za 75 m a ja tak naprawdę potrzebuje 40metrów na skosy a wypłaszczenie chce zrobić styropianem co zlikwiduje pylenie wełny i będę miał szczelna izolacje