PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplam poddasze - krotkie pytania...



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

lesio_piesio
25-08-2009, 15:04
FlashBack

Wątek mam przeczytany cały (zaczynałem gby było jakieś 14 stron) i jak zapewne wiesz, są rózne techniki wykończenia tego detalu. Nie ma natomiast postu podsumowującego,

Ja znalazłem takie oto metody wykończenia:
- wkleić taśmę metalową i rozciąć na pół wzdóż szczeliny, na to akryl
- wklić szeroko taśmę i na środek akryl
- wklejam ślizg między płyty, zamaskować akrylem
- "wklejam narożnik"
Oczywiście wcześniej wzmosnić krawędzie fazowane.

ps. być może niektóre metody pochodza z wątku o spoinowaniu - już nie pamiętam.

Jak ty to robisz przy sufitach 3x2m, 3x3m, 4x5m?

Jesteś w stanie podzielić się wiedzą?

zukow2
25-08-2009, 15:14
zobacz na 9 stronie tego tematu

qrde chyba za ciemny jestem bo nie doczytałem tam jak to zrobić.
plan mam taki że 1 warstwa w krokwiach 16cm będzie miała 15 cm.potem grzybki - i tu pytanie -CZY SĄ TAKIE DŁUGIE żeby dodać profil i zmieścić 15cm wełny?

mam Ktoś jakieś zdjęcie gdzieś? :lol: :lol:

FlashBack
25-08-2009, 15:17
o ile zrozumiesz to sie podziele.
robie to zaleznie od wymagan koncowych:
- tasma slizgowa i tasma papierowa
- tylko tasma papierowa - bez bzdurnych naciec
- tylko tasam flex lub ultraflex - bez bzdurnych naciec
- akryl owszem ale tylko w przypadku slizgu i to tuz przed malowaniem bo wczesniej wylacznie szpachlowanie.
jest jeszcze jeden patent ale z racji, ze to patent to sza :)
rada jak dla laika nie uzywaj do w/w czynnosci mas wiazacych np. uniflot, vario, start, cekol itp. a jedynie masy gotowej jak nabierzesz wprawy bedziesz mogl uzywac wiazacych ;)
upsss "rz"

FlashBack
25-08-2009, 15:19
zobacz na 9 stronie tego tematu

qrde chyba za ciemny jestem bo nie doczytałem tam jak to zrobić.
plan mam taki że 1 warstwa w krokwiach 16cm będzie miała 15 cm.potem grzybki - i tu pytanie -CZY SĄ TAKIE DŁUGIE żeby dodać profil i zmieścić 15cm wełny?

mam Ktoś jakieś zdjęcie gdzieś? :lol: :lol:
to masz klopot "bracie" bo sa wieszaki ktore, umozliwiaja montaz nawet 25cm izolacji

zukow2
25-08-2009, 15:22
czyli wieszak czy grzybek?pierwszy raz to robię.Żeby nie było - czytam ten temat ale powoli mi idzie i nie znalazłem do tej pory info.

FlashBack
25-08-2009, 15:26
czyli wieszak czy grzybek?pierwszy raz to robię.Żeby nie było - czytam ten temat ale powoli mi idzie i nie znalazłem do tej pory info.
wieszak do poddaszy, wieszka krokwiowy itp. itd. zwany potocznie grzybkiem
choc wieszaki 300mm bardziej przypominaja pewien organ meski :D

zukow2
25-08-2009, 15:27
:D :D
więc są grzybki 30cm i na nich wieszać profile?

FlashBack
25-08-2009, 15:30
:D :D
więc są grzybki 30cm i na nich wieszać profile?
nie to sie spawa specjalnym palnikiem laserowym ;)

lesio_piesio
25-08-2009, 15:31
o ile zrozumiesz to sie podziele.
robie to zaleznie od wymagan koncowych:
- tasma slizgowa i tasma papierowa
- tylko tasma papierowa - bez bzdurnych naciec
- tylko tasam flex lub ultraflex - bez bzdurnych naciec
- akryl owszem ale tylko w przypadku slizgu i to tuz przed malowaniem bo wczesniej wylacznie szpachlowanie.
jest jeszcze jeden patent ale z racji, ze to patent to sza :)
rada jak dla laika nie uzywaj do w/w czynnosci mas wiarzacych np. uniflot, vario, start, cekol itp. a jedynie masy gotowej jak nabierzesz wprawy bedziesz mogl uzywac wiarzacych ;)

postaram się zrozumieć...
możesz tak swoją drogą doprecyzować "wymagania końcowe" i dlaczego mam nie używac uniflott'a do tego?

Mikord
26-08-2009, 09:13
Witam poprawiłem profile na suficie i zrobiłme ścinke działową, zabieram się do spoinowania. Do rogów i połączeń ściana sufit zamierzam użyc taśmy papierowaej.
Rozmawiałem z jednym malarzem któym mówił mi żebym na połączenia ściana sufit nie dawał nic, sama masa do spoinowania - tylko później przy malowaniu akryl.

Do połączeń płyt z orginalnym sfazowaniem używam siatke.

Do płyt ciętych również - którą stroną kleić taśme papierową (tą stroną jak przy rogach?) - ma to znaczenie?

A jeszcze jedno: w przypadku skos ściana ukaładając płyty przykleić najpierw taśme papierową do końca płyty która jest na ściane a później dopiero przykręcić płyte na skosie. W sęsie ale dylatacja (taśma poślizgowa).???

Mam do zrobienia na poddaszu pod skosem schowek i nie wiem jak zbudować konstrukcje na skowie jak ułożyć profile w jednym miejscu. Poniżej przedstawiam schematy.

Widok z przodu
http://images37.fotosik.pl/184/a96627188161d6e5med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Z przodu drzwi

Widok z boku
http://images40.fotosik.pl/184/4b40362cba453113med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Wirecki
26-08-2009, 11:52
Drzwi mocuje się do profili UA lub podwójnego CW jeszcze przed płytowaniem albo po ale przez ościeża wiec luzu zero... Podwójny tj. jeden obok drugiego, czy jeden w drugi dla wzmocnienia??

lesio_piesio
26-08-2009, 12:41
FlashBack,

W wątku o samym spoinowaniu piszesz o stosowaniu ślizgów
Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium (http://forum.muratordom.pl/spoinowanie-szpachlowanie-gk-kompendium,t148829.htm)


tasma slizgowa spelnia role dylatacji utrzymujac stala rowna szczeline miedzy spoina a sciana/tynkiem (pekniecie dylatacyjne, przed malowaniem mozna zakryc to miejsce szpachla akrylowa, kitem elastycznym), nie stosujac tasmy slizgowej pekniecie pojawia sie samoczynnie w wyniku naprezen konstrukcyjnych lecz jej powstanie i ksztalt nie jest rowny a raczej przypadkowy, peka polaczenie spoiny z plyta gk na przemian z polaczeniem spoiny ze sciana. w miejsce spoiny na plyty g/k wszpachlowywuje sie dodatkowo tasme z wlokna lub papierowa tak by nie zachodzila na sciane.
ww zastosowanie ma sie rowniez do wszystkich stykow plyt gk montowanych na oddzielnych konstrukcjach - sufit scina z plyty g/k, sufit skosy poddasza, skosy - scianka kolankowa itp.



Ponawiam pytanie, możesz doprecyzować jakie warunki muszą zachodzić, gdy przy przejściu skos-sufit stosujesz dylatację a kiedy łączysz "na sztywno"? Jest to zapewne związane z wielkośćą sufitu, ale czy możesz podać jakieś warunki brzegowe (długość lini na złaczeniu sufit-skos, wielkość sufitu vs wielkośc skosu?)

nima
27-08-2009, 12:41
mam pytanie do osob ktore sie znaja !!!

Mamy spore skosy na poddaszu i fachwiec ktory ma ocieplac poddasze mowi zebysmy sie zastanowili czy nie lepiej zamiast profili uzyc łat drewnianych 4/6cm-wtedy w/g niego wystarczy jedna warstwa waty 20cm +folia i nie spowoduje to znacznego obniczenia skosow jak przy profilach .
Co o tym sadzicie - czy tak tez mozna zrobic i czy ma to sens ????

gomul
27-08-2009, 13:16
Witam, kolejne krotkie pytanie odemnie
Czy na poddaszu stosowac sufit podwieszany (mocowany do jetek) w systemie krzyzowo? Jakie sa jego zalety (albo wady) w porownaniu z pojedyncza warstwa tych profili?

Z gory dziekuje za odpowiedz

Rom-Kon
28-08-2009, 09:09
mam pytanie do osob ktore sie znaja !!!

Mamy spore skosy na poddaszu i fachwiec ktory ma ocieplac poddasze mowi zebysmy sie zastanowili czy nie lepiej zamiast profili uzyc łat drewnianych 4/6cm-wtedy w/g niego wystarczy jedna warstwa waty 20cm +folia i nie spowoduje to znacznego obniczenia skosow jak przy profilach .
Co o tym sadzicie - czy tak tez mozna zrobic i czy ma to sens ????
Panu od poddaszy tzw. fachowcowi podziękuj za "poradę" i również podziękuj za pracę.

coulignon
28-08-2009, 09:33
Romek!
A Ty skąd tu?? :o

Rom-Kon
28-08-2009, 12:21
Romek!
A Ty skąd tu?? :o
A no z domu! ...moi pracownicy chcieli sobie wychować szefa... było ostro! Praktycznie jeszcze tak nigdy nie było... dobrze zgrana ekipa... No i z lekka im nie poszło :wink:
Znów casting....

...jednego pewnie wezmę sportwrotem :wink:

Mikord
28-08-2009, 15:03
Rom-Kon

Odpowiesz na moje pytania z postu powyżej?

FlashBack
28-08-2009, 17:34
FlashBack,

W wątku o samym spoinowaniu piszesz o stosowaniu ślizgów
Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium (http://forum.muratordom.pl/spoinowanie-szpachlowanie-gk-kompendium,t148829.htm)


tasma slizgowa spelnia role dylatacji utrzymujac stala rowna szczeline miedzy spoina a sciana/tynkiem (pekniecie dylatacyjne, przed malowaniem mozna zakryc to miejsce szpachla akrylowa, kitem elastycznym), nie stosujac tasmy slizgowej pekniecie pojawia sie samoczynnie w wyniku naprezen konstrukcyjnych lecz jej powstanie i ksztalt nie jest rowny a raczej przypadkowy, peka polaczenie spoiny z plyta gk na przemian z polaczeniem spoiny ze sciana. w miejsce spoiny na plyty g/k wszpachlowywuje sie dodatkowo tasme z wlokna lub papierowa tak by nie zachodzila na sciane.
ww zastosowanie ma sie rowniez do wszystkich stykow plyt gk montowanych na oddzielnych konstrukcjach - sufit scina z plyty g/k, sufit skosy poddasza, skosy - scianka kolankowa itp.



Ponawiam pytanie, możesz doprecyzować jakie warunki muszą zachodzić, gdy przy przejściu skos-sufit stosujesz dylatację a kiedy łączysz "na sztywno"? Jest to zapewne związane z wielkośćą sufitu, ale czy możesz podać jakieś warunki brzegowe (długość lini na złaczeniu sufit-skos, wielkość sufitu vs wielkośc skosu?)
wojeju :O co łączę na sztywno?. Płytowania są oddzielne sufity, skosy i ścianki kolankowe, nawet w koszach nie wolno przykręcać płyt do profili brzegowych jakimi są UD.
Każdy sposób wyprowadzenia narożnika czy to ślizgiem, czy flexem daje zawsze równą linię jedynie przy flexach nie pokrywa się szczeliny bo jej już nie widać.

FlashBack
28-08-2009, 17:49
mam pytanie do osob ktore sie znaja !!!

Mamy spore skosy na poddaszu i fachwiec ktory ma ocieplac poddasze mowi zebysmy sie zastanowili czy nie lepiej zamiast profili uzyc łat drewnianych 4/6cm-wtedy w/g niego wystarczy jedna warstwa waty 20cm +folia i nie spowoduje to znacznego obniczenia skosow jak przy profilach .
Co o tym sadzicie - czy tak tez mozna zrobic i czy ma to sens ????
jak ja to kocham bold:D
Krótko, nie. płyta g/k na profilach obniży ok. 7cm przy zastosowaniu dodatkowego ocieplenia o grubości 5cm. Tylko czy to przypadkiem nie wasz pomysł? co.

nima
28-08-2009, 19:11
mam pytanie do osob ktore sie znaja !!!

Mamy spore skosy na poddaszu i fachwiec ktory ma ocieplac poddasze mowi zebysmy sie zastanowili czy nie lepiej zamiast profili uzyc łat drewnianych 4/6cm-wtedy w/g niego wystarczy jedna warstwa waty 20cm +folia i nie spowoduje to znacznego obniczenia skosow jak przy profilach .
Co o tym sadzicie - czy tak tez mozna zrobic i czy ma to sens ????
jak ja to kocham bold:D
Krótko, nie. płyta g/k na profilach obniży ok. 7cm przy zastosowaniu dodatkowego ocieplenia o grubości 5cm. Tylko czy to przypadkiem nie wasz pomysł? co.

nie nie nasz !!!!!

lesio_piesio
29-08-2009, 00:59
FlashBack

"Na sztywno" - chodzi mi wklejenie taśmy/narożnika w obie płyty, co powoduje złaczenie ich za pomocą tejże taśmy. Jak dla mnie to jest fizyczne połaczenie obu płaszczyzn.
Ślizg jak rozumiem, ma za zadanie wprowadzić kontorlowane pękniecie, ale jeśli wkleisz taśme na dwie plyty jednoczesnie (np flex, lub papier z wkładką), to gdzie tu będzie ślizg/kontorlowane pekniecie? Owszem, linia załamania wyjdzie idelanie prosta, ale czy to nie bedzie wtedy pekać wzdłuż wklejenia? Chyba że sama taśma w tym momencie pracuje i pęknie "pod mnią"?

Czy możesz powiedizeć kiedy stostujesz ślizg, a kiedy nie?

FlashBack
29-08-2009, 09:11
FlashBack


Czy możesz powiedizeć kiedy stostujesz ślizg, a kiedy nie?
zawsze .
tasma naroznikowa nie peka.

bzykos
29-08-2009, 11:10
Ale czy wtedy nie oderwie całej taśmy jeśli dwie płaszczyzny będą trwale ze sobą połączone, gdy np konstrukcja dachu będzie pracować?

FlashBack
29-08-2009, 13:25
Ale czy wtedy nie oderwie całej taśmy jeśli dwie płaszczyzny będą trwale ze sobą połączone, gdy np konstrukcja dachu będzie pracować?
to bedziesz mial wyjatkowego pH (a zal to juz do wykonawcy wiezby) zakladajac, ze stelaze sa prawidlowo wykonane (maja zapasy na ruchy dachu z regoly zapas wynosi ok.1,5cm) sufity na jetkach bedzie sie jedynie odksztalcal ale startowa czesc od skosu pozostanie nieruchoma.
na marginesie wlasnie dlatego poddasza o duzych powierzchniach skosow powinny byc wykonywane na wieszakach (grzybkach) nie na uchwytach typu ES (daja efekt opadajacych gaci :D to prowadzi do odchodznia skosow.

bzykos
29-08-2009, 13:39
Ale w którymś ze swoich wątków pisałeś,że każda płaszczyzna pracuje inaczej i lepiej jest zastosować połączenie ślizgowe i zamaskować akrylem,wtedy pęknięcia nie widać. a teraz wychodzi na to,że można to połączyć "na sztywno" taśmą...?

FlashBack
29-08-2009, 14:27
Ale w którymś ze swoich wątków pisałeś,że każda płaszczyzna pracuje inaczej i lepiej jest zastosować połączenie ślizgowe i zamaskować akrylem,wtedy pęknięcia nie widać. a teraz wychodzi na to,że można to połączyć "na sztywno" taśmą...?
po pierwsze sa osoby ktore wykonuja polaczenia plyt skosu z sufitem czy tym podobne wypelniajac szpare szpachla dlatego wybijam im to z glowy i lansuje slizg.

lesio_piesio
31-08-2009, 08:45
Ale w którymś ze swoich wątków pisałeś,że każda płaszczyzna pracuje inaczej i lepiej jest zastosować połączenie ślizgowe i zamaskować akrylem,wtedy pęknięcia nie widać. a teraz wychodzi na to,że można to połączyć "na sztywno" taśmą...?
po pierwsze sa osoby ktore wykonuja polaczenia plyt skosu z sufitem czy tym podobne wypelniajac szpare szpachla dlatego wybijam im to z glowy i lansuje slizg.

Czyli, dajesz szpachle pomiędzy dwie płyty (skos-sufit) rozdzielone ślizgiem, a później kleisz obie płyty razem za soba za pomocą taśmy???

piwopijca
31-08-2009, 09:41
Witam, mam takie pytanko co z tym mozna teraz zrobic-chodzi o skosy i kolankowa?
Jak to wykonczyc zeby bylo dobrze?

http://img43.imageshack.us/i/imag0075w.jpg/
http://img43.imageshack.us/i/imag0072e.jpg/
http://img4.imageshack.us/i/imag0073e.jpg/

Sa to odleglosci rzedu 3-10cm w roznych pomieszczeniach, zastanawiam sie nad tym czy nie dac tam po prostu tynku az pod skosy i zaszpachlowac pozniej

Pzdr.

FlashBack
31-08-2009, 10:37
Ale w którymś ze swoich wątków pisałeś,że każda płaszczyzna pracuje inaczej i lepiej jest zastosować połączenie ślizgowe i zamaskować akrylem,wtedy pęknięcia nie widać. a teraz wychodzi na to,że można to połączyć "na sztywno" taśmą...?
po pierwsze sa osoby ktore wykonuja polaczenia plyt skosu z sufitem czy tym podobne wypelniajac szpare szpachla dlatego wybijam im to z glowy i lansuje slizg.

Czyli, dajesz szpachle pomiędzy dwie płyty (skos-sufit) rozdzielone ślizgiem, a później kleisz obie płyty razem za soba za pomocą taśmy???
nie daje szpachli, nie daje tasmy, to plytowanie wykonuje tak jakby mial byc slizg.
i o co chodzi, bo nie czaje.

FlashBack
31-08-2009, 10:42
Witam, mam takie pytanko co z tym mozna teraz zrobic-chodzi o skosy i kolankowa?
Jak to wykonczyc zeby bylo dobrze?

http://img43.imageshack.us/i/imag0075w.jpg/
http://img43.imageshack.us/i/imag0072e.jpg/
http://img4.imageshack.us/i/imag0073e.jpg/

Sa to odleglosci rzedu 3-10cm w roznych pomieszczeniach, zastanawiam sie nad tym czy nie dac tam po prostu tynku az pod skosy i zaszpachlowac pozniej

Pzdr.
dlaczego zmuszasz do ogladania jakichs wyskakujacych okienek?.

kto cie tak skrzywdzil :O
nalezalo pomyslec przed wykonaniem stelazy i plytowaniem.

piwopijca
31-08-2009, 11:32
Nie chce zasmiecac watku zdjeciami, sa w rozdzielczosci rozwalajacej strone zeby bylo cos widac no i tego chcailem uniknac
BTW.: Stelaze wyszly wyzej niz mam sciane kolankowa domurowana o kilka centymatrow (roznie jak widac)
Czy da sie cos z tym sensownego zrobic?
kto mnie skrzywdzl to pozniej, na razie na jutro mam kogos z rigipsa bo to licencjonowany wykonawca rigipsa mi "to zrobil" :wink:
Mialem w umowie zabudowe poddasza w systemie rigips a Wykonawca powiedzial ze przy kolankowej tak wyszlo i to juz nie wchodzi w system i za dodatkowa zaplata moze cos zrobic. Tak wiec czekam na kompetentna osobe z owego rigipsa zeby okreslila czy "dziurawe" poddasze nazwac mozna systemem -nie wyszczegolnialem w umowie z wykonawca, napisalismy tylko ze ma byc w systemie i dla mnie jest logiczne ze "polatanym" a nie dziurawym.
Widzisz, to ze nalezalo przed stelazami i plytowaniem to powinien wykonawca wiedziec a nie ja :cry:

Pzdr.

FlashBack
31-08-2009, 12:53
to chyba cos slabo sie dogadywaliscie albo byc moze nie zrozumiales przedstawionego problemu gdy zostana wykonane tylko skosy.
teraz pozostaje poczekac, az piana odda ostatnie tchnienie, naniesc tyn i zazbroic go siatka, badz chyba szybciej (schniecie tynku) wykonac klejenie plyt na puszki gniazd sa fajne pierscinie-przesdluzki wiec wykuwac ich nie trzeba.

piwopijca
31-08-2009, 15:13
to chyba cos slabo sie dogadywaliscie albo byc moze nie zrozumiales przedstawionego problemu gdy zostana wykonane tylko skosy...
Widzisz, umowa zawiera stwierdzenie "sucha zabudowa poddasza" i nic innego -to chyba ja dobrze zrozumialem a wykonawca mial co innego na mysli. Moze wg niego zabudowa poddasza to tylko skosy i sufit..?
Mnie sie wydaje ze wykonawca nie przewidzial tego albo zlekcewazyl problem.

Pianka juz jest kilka dni (moze nawet 2 tygodnie) wiec mozna chyba cos zaczac dzialac.
Wlasnie myslalem o otynkowaniu tego z siatka, ale najpierw wyciecie naddatkow pianki. Czy jakos oddzielac plyty skosow od tynku ktory mam narzucic? Moze pozostawic jakas mozliwosc pracy plytom ze skosow?
Nie chcailbym zeby zaraz mi popekalo na polaczeniu z kolankowa.
Moze gipsem uzupelnic te babole i zaszpachlowac, nie bedzie szybciej?

Pzdr.

FlashBack
31-08-2009, 17:11
piana juz polaczyla plyty ze sosem :/ pozostaje tynowac,na plyty przykleil bym tasme byni laczyc tynku. tyle tylko, ze dla tej grubosci tynku taniej, szybciej bedzie i lepiej zrobic okladzine (przykleic plyte gk) na juz stniejacej sciance.
a umowa ... hmm wpis na papierze jest (mialem taki przypadek, ze klient nie chcial by wykonac pewne prace a na koniec wytykal wlasnie te prace jako braki) wiec podchodze do tego z rezerwa. no ale skoro przyjedzie pracodawca wykonawcy to sie jakos wyjasni. edit: upss to doradca eeee to sie nie bedzie w umowe wtracal a jedynie pewnie technicznie zajdzie.

piwopijca
01-09-2009, 13:49
No wlasnie o to chodzi ze mial byc system rigipsa i chce zeby stwierdzil czy to juz jest taki "gotowy" system czy moze wykonawca trosze naciagal mnie i nie chcialo mu sie wiecej nic robic.
Gdybym chcial po prostu sucha zabudowe GK to moze bylo by to niedomowienie, no ale skoro mam gwarancje na system to juz chyba powinien spelniac jakies "normy" Nie widze nic wspolnego z niedomowieniami, wykonawca licencjonowany powinien wiedziec jaki jest zakres prac -ja jako inwestor powoluje sie na rigipsa i zakres ktory Oni zatwietrdzaja jako ow system -zeby zabudowa spelniala wszytskie wymagania do gwarancji dozywotniej (min. dzwiekoszczelnosc na jakims poziomie) a dziurawy nie za bardzo spenia te wymogi (wg mnie oczywiscie)

Pzdr.

laspalmas
01-09-2009, 14:04
Niestety dla Ciebie i dla mnie oczywiste jest że jeżeli zlecamy zabudowę kompleksowo to połączenie ze ścianą kolankową też to obejmuje /jeśli nie to wykonawca powinien przed pracą to wycenić i poinformować o tym/, niestet mentalność naszych wykonawców jest taka że należy większość na bieżąco kontrolować i przed przejściem do następnego pomieszczenia wytknąć wszystkie niedoróbki bo na końcu to właśnie wychodzi że: "panie bo wszyscy tak robią, a to to już jest coś innego" :evil:

FlashBack
01-09-2009, 14:51
Niestety dla Ciebie i dla mnie oczywiste jest że jeżeli zlecamy zabudowę kompleksowo to połączenie ze ścianą kolankową też to obejmuje /jeśli nie to wykonawca powinien przed pracą to wycenić i poinformować o tym/, niestet mentalność naszych wykonawców jest taka że należy większość na bieżąco kontrolować i przed przejściem do następnego pomieszczenia wytknąć wszystkie niedoróbki bo na końcu to właśnie wychodzi że: "panie bo wszyscy tak robią, a to to już jest coś innego" :evil:
masz pH na szczescie trafiaja sie normalni inwestorzy :D ktorzy bardziej chca mieszkac niz sie tylko wprowadzic do swego domku

laspalmas
02-09-2009, 08:02
Niestety dla Ciebie i dla mnie oczywiste jest że jeżeli zlecamy zabudowę kompleksowo to połączenie ze ścianą kolankową też to obejmuje /jeśli nie to wykonawca powinien przed pracą to wycenić i poinformować o tym/, niestet mentalność naszych wykonawców jest taka że należy większość na bieżąco kontrolować i przed przejściem do następnego pomieszczenia wytknąć wszystkie niedoróbki bo na końcu to właśnie wychodzi że: "panie bo wszyscy tak robią, a to to już jest coś innego" :evil:
masz pH na szczescie trafiaja sie normalni inwestorzy :D ktorzy bardziej chca mieszkac niz sie tylko wprowadzic do swego domku

"Normalni inwestorzy" to wg. Ciebie tacy którzy przymykają oko na fuszerki i dają się rolować z kasy ile się da?
To jak pojedziesz wymienić do mechanika pasek rozrządu to też powinien ci wymienić pasek bez rolki, a jak za miesiąc przyjedziesz z rozwalonym silnikiem to mechanik też powinien Ci powiedzieć: "no przecierz chciał pan wymienić pasek a rolka to co innego" Ciekawy jestem czy też byś "normalnie" się zachował i zapłacił lekką ręką parę stów.

FlashBack
02-09-2009, 08:17
heh sciemniasz. typowo wymiana rozrzadu to te same koszta co wymiana samej rolki, samego paska czy obu rzeczy na raz :P wiec porownanie nie na miejscu bo gdzie skosy sufity a gdzie scianka kolankowa (murowana i do tego otynkowana). nie znamy faktow nie ma tu nagrania z rozmowy, "notatki" ;).
inwestor liczy na drapane bo ma w umwie system poddasza i chce za wszelka cene za free miec wykonane prace dodatkowe. ma jeszcze czas i moze wymyslic sobie na poddaszu kilka scianek dzialowych jako nie wykonane :D

bzykos
02-09-2009, 09:07
lesio_piesio napisał:
FlashBack napisał:
bzykos napisał:
Ale w którymś ze swoich wątków pisałeś,że każda płaszczyzna pracuje inaczej i lepiej jest zastosować połączenie ślizgowe i zamaskować akrylem,wtedy pęknięcia nie widać. a teraz wychodzi na to,że można to połączyć "na sztywno" taśmą...?

po pierwsze sa osoby ktore wykonuja polaczenia plyt skosu z sufitem czy tym podobne wypelniajac szpare szpachla dlatego wybijam im to z glowy i lansuje slizg.


Czyli, dajesz szpachle pomiędzy dwie płyty (skos-sufit) rozdzielone ślizgiem, a później kleisz obie płyty razem za soba za pomocą taśmy???

nie daje szpachli, nie daje tasmy, to plytowanie wykonuje tak jakby mial byc slizg.
i o co chodzi, bo nie czaje.

Flash,jeśli byłbyś tak "dobry" napisz proszę jak wykonać takie połączenie,bo trochę to wszystko pogmatwane... Skoro piszesz,że nie dajesz szpachli, nie dajesz taśmy,to jak wygląda takie połączenie dwóch płaszczyzn...?

Wirecki
02-09-2009, 10:16
inwestor liczy na drapane bo ma w umwie system poddasza i chce za wszelka cene za free miec wykonane prace dodatkowe. Pytanie co jest "zabudową poddasza" a co pracą dodatkową. Mam to akurat u siebie. Niektóre narożniki widoczne, niektóre przykryte, taśmy papierowe gdzieniegdzie na wierzchu, w wielu miejscach schowane, wkręty schowane na płasko a w niektórych miejscach z duuuużą górką do szlifowania. Z reguły zrobione vario, ale kilka miejsc nie wiedzieć czemu z klejem gipsowym na wierzchu.... Generalnie robota rozgrzebana... I ekipa skończyła, poszli sobie, oddali klucze. Szef na urlopie, czekam - pytanie czy na poprawki czy na fakturę.... Czy chcę coś free? Nie sądzę....

piwopijca
02-09-2009, 13:01
heh sciemniasz. typowo wymiana rozrzadu to te same koszta co wymiana samej rolki, samego paska czy obu rzeczy na raz :P wiec porownanie nie na miejscu bo gdzie skosy sufity a gdzie scianka kolankowa (murowana i do tego otynkowana). nie znamy faktow nie ma tu nagrania z rozmowy, "notatki" ;).
inwestor liczy na drapane bo ma w umwie system poddasza i chce za wszelka cene za free miec wykonane prace dodatkowe. ma jeszcze czas i moze wymyslic sobie na poddaszu kilka scianek dzialowych jako nie wykonane :D
No tak, wg Ciebie to imnwestor jest zlem koniecznym i zawsze chce czegos wiecej niz umowa zawiera -moze lepiej juz nie odpowiadaj skoro masz takie podejscie do "klientow".
Przykro az czytac takie bzdury.Inwestor ma prawo nie wiedziec o wszystkim a wykonawca jest tym "fachowcem" zeby mu wyjasnic i w razie czegos powiedziec co moze wyjsc i ile by dodatkowo kosztowalo. Ja dopiero po skonczeniu plytowania uslyszalem ze tego to on nie liczyl i nie wchodzi w zakres prac ale przeciez te szpary powstaly po wykonaniu jego prac wiec mogl chociaz mnie uprzedziec o takiej mozliwosci etc... -no ale Polski fachowiec jest gora, On wie lepiej co ma byc a czego nie.Inwestor to glupi kolek do dojenia kasy i tyle. Ma placic i o nic nie pytac, nie dyskutowac nie krytykowac-bo widze ze to Cie tak ruszylo. "kolega" po fachu jets krytykowany i trzeba byc solidarny -ale chyba zle pojmujesz owa solidarnosc

Pzdr.

FlashBack
02-09-2009, 14:36
Moi inwestorzy wiedza jekie mam podejscie.
W temacie glownym to, fakt o tym, ze powstanie taka "niedorobka" powinien poinformowac przed rozpoczeciem prac jego blad ale czy wina?. Tylko co by to zmienilo skoro i tak nie zdecydowales sie jak na razie by wykonal polaczenie, bo tak czy inaczej praca dodatkowa i do tego odplatna.

piwopijca
02-09-2009, 15:30
Moi inwestorzy wiedza jekie mam podejscie.
W temacie glownym to, fakt o tym, ze powstanie taka "niedorobka" powinien poinformowac przed rozpoczeciem prac jego blad ale czy wina?. Tylko co by to zmienilo skoro i tak nie zdecydowales sie jak na razie by wykonal polaczenie, bo tak czy inaczej praca dodatkowa i do tego odplatna.
Masz racje, ale skoro w tej sprawie nic nie powiedzial to mam powod sadzic ze gdy znowu cos wyjdzie On powie ze "tak wyszlo", przeciez ukladal rownolegle do wiezby etc.-tylko co mnie to obchodzi ze wiezba byla krzywo. Przeciez po to go wynajmuje zeby bylo prosto i dobrze -moze sie myle?
Samo plytowanie i stelaze sa OK, nie mam do tego zadnych zastrzezen. Jest zrobione zgodnie z zaleceniami producenta, sa natomiast drobne niedorobki -kopii kruszyc o to nie bede.
Dla jasnosci tylko, mam zal ze nie poinformowal mnie o tych szparach wczesniej, moze bym je podmurowal przed ociepleniem i plytowaniem, byloby latwiej i pewnie taniej a teraz jest sztukateria bo domurowac raczej sie juz nie da bo brak dostepu od gory :(

Pzdr.

RadekO
04-09-2009, 10:28
Czy ktoś z Was korzystał z takiego cuda i czy warto? Pracujemy sami przy ociepleniu poddasza i pewnie regipsy będziemy kładli sami. Stąd zastanawiamy się nad zakupem takiego czegoś

http://www.allegro.pl/item727977287_stojak_podnosnik_montazowy_do_paneli _kartongips.html

Wirecki
04-09-2009, 10:35
Mój ojciec czasem kładzie płyty samodzielnie, ale za kilka stów nie zdecydował się na taki sprzęt. plyty podpiera stojakiem zrobionym z dwóch desek i dwóch klinów.

_PiotR_
04-09-2009, 19:07
Czy ktoś z Was korzystał z takiego cuda i czy warto? Pracujemy sami przy ociepleniu poddasza i pewnie regipsy będziemy kładli sami. Stąd zastanawiamy się nad zakupem takiego czegoś

http://www.allegro.pl/item727977287_stojak_podnosnik_montazowy_do_paneli _kartongips.html

sami?? tzn. liczba osob wiecej niz 1?? :D
nie widze sensu kupowania.. no chyba ze 1000 m2 :D.... ja z ojcem sam kladlem... a nieraz nawet sam kladlem i zyje.. troche gimnastyki, ale warte 700 zlotych :D

Sylwia i Tomasz
05-09-2009, 17:30
Witajcie.

przeczytałem prawie ;) cały wątek. Właśnie zaczynać się brać za swoje dość skomplikowane poddasze. Pierwszy problem, na który od razu natrafiłem to wykończenie lukarn. Same wykończenie koszy, które opisywał Rom-Kon i inni jest raczej zrozumiałe. Problem jest w tej murłacie, która wychodzi na zewnątrz budynku i przytrzymuje krokwie od lukarny. Jak to wykączyć? Jaką wykonać konstrukcję? Macie może jakieś zdjęcia tego elementu?

Jeden z pokoi:
http://images47.fotosik.pl/193/d3d5c22260dbf888med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images37.fotosik.pl/189/0c0c52a48d7a81f5med.jpg (http://www.fotosik.pl)

A to wyjście na balkon:
http://images41.fotosik.pl/189/44456135451e2733med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images49.fotosik.pl/193/ef564629682fd16dmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images37.fotosik.pl/189/9ab6526d7bbde6d6med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Z góry dzięki za pomoc.

FlashBack
06-09-2009, 05:50
Witajcie.

przeczytałem prawie ;) cały wątek. Właśnie zaczynać się brać za swoje dość skomplikowane poddasze. Pierwszy problem, na który od razu natrafiłem to wykończenie lukarn. Same wykończenie koszy, które opisywał Rom-Kon i inni jest raczej zrozumiałe. Problem jest w tej murłacie, która wychodzi na zewnątrz budynku i przytrzymuje krokwie od lukarny. Jak to wykączyć? Jaką wykonać konstrukcję? Macie może jakieś zdjęcia tego elementu?
.

Jaka forme wykonczenia masz w glowie? co zaplanowales? czy zwyczajnie wystarczy, ze bedzie oplytowane. widze tu np. wykonczenie lukowe zgrabnie do lukowego wyjscia no i brak bedzie niepotrzebnych kantow.

Sylwia i Tomasz
06-09-2009, 09:59
Jaka forme wykonczenia masz w glowie? co zaplanowales? czy zwyczajnie wystarczy, ze bedzie oplytowane. widze tu np. wykonczenie lukowe zgrabnie do lukowego wyjscia no i brak bedzie niepotrzebnych kantow.

Wykończenie łukowe? Dobry pomysł :) tylko czy sobie poradzę??

Myślałem nad czymś takim:
http://images40.fotosik.pl/189/9a15e9099125e263med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Z tym, że chcemy sufit tej lukarny zrobić prosto. Mamy tam przybite jętki, które są w jednej płaszczyźnie co resztą sufitu. W sumie to zdjęcie, które znalazłem trochę mi już rozjaśniło, ale widzę, że są inne możliwości :) Może jakieś zdjęcia z realizacji zwykłego opłytowania i tego łukowego?

Taka konstrukcja mi chodzi po głowie. Nie mam zdolności plastycznych, więc aby to oglądać trzeba mieć dużą wyobraźnię :lol:

http://images50.fotosik.pl/194/74d5d0801683b764med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Rom-Kon
06-09-2009, 11:02
Witajcie znów po przerwie... widziałem że są pytania do mnie adresowane... znajdę czas, przejrzę i odpowiem... cierpliwości...

a teraz na powyższy post .... najpierw fotka:

http://images30.fotosik.pl/237/badcd4b28f0a835b.jpg (http://www.fotosik.pl)

...będzie trzeba odsunąć się troszkę z profilami bo raczej belki jako drewna na wierzchu w tym wypadku nie widzę...

... są różne style wykończenia... półokrągłe, kańciate ze szpicem (tak jak na fotce) kańciate ścięte u góry albo w prostokąt... co komu pasuje i na co pozwala więźba.

coś podobnego:
http://images32.fotosik.pl/300/c309d0b5c178634emed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images39.fotosik.pl/174/f3bd9eecdfbcaed0med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Sylwia i Tomasz
06-09-2009, 11:14
Rom-Kon dziękuję za fotki. Wcześniej już je widziałem. U nas jest troszkę inny rozkład belek i dlatego się jakoś pogubiłem. Pod murłatą tą od lukarny (ma to jakąś nazwę?) u Ciebie jest miecz czy krokwia, nie wiem co to dokładnie jest, nie widać, tworząc ten boczny trójkąt. U nas tego nie ma. Dlatego moje pytanie: jak to stworzyć z profili?

Rom-Kon
06-09-2009, 11:30
Czy ktoś z Was korzystał z takiego cuda i czy warto? Pracujemy sami przy ociepleniu poddasza i pewnie regipsy będziemy kładli sami. Stąd zastanawiamy się nad zakupem takiego czegoś

http://www.allegro.pl/item727977287_stojak_podnosnik_montazowy_do_paneli _kartongips.html

Tylko u mnie! Rewelacyjna oferta! Po co przepłacać! Za jedyne 599.99zł*możesz mieć Rewelacyjne Urządzenie Montażowe Do Płyt G-K! Nie zwlekaj! Zamów już teraz a drugie Urządzenie dostaniesz gratis!(do dużych płyt potrzebne dwa Urządzenia) Szybka wysyłka własnym transportem na terenie całej Polski za dodatkowe 199zł!* Tak tanio nigdzie nie znajdziesz!

http://images47.fotosik.pl/194/c1acf6c7bf59446cmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images49.fotosik.pl/194/8fe6daa08a3017a6med.jpg (http://www.fotosik.pl)


... przed zamówieniem skontaktuj się z lekarzem specjalistą - farmaceuta nie pomoże... :wink:

* do powyższej kwoty należy doliczyć 22% podatku VAT

Rom-Kon
06-09-2009, 12:02
(...)

Mam do zrobienia na poddaszu pod skosem schowek i nie wiem jak zbudować konstrukcje na skowie jak ułożyć profile w jednym miejscu. Poniżej przedstawiam schematy.

Widok z przodu
http://images37.fotosik.pl/184/a96627188161d6e5med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Z przodu drzwi

Widok z boku
http://images40.fotosik.pl/184/4b40362cba453113med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Profil UD mocuje się za pomocą wkrętów wkręcanych w narożnik - jeśli pod płytą jest profil CD jeśli tylko płyta to przez narożnik mocuje się za pomocą kołków molly.
http://images46.fotosik.pl/193/2a3c0e6f0615b5c0med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images39.fotosik.pl/190/1f28391aa02ac23cmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images38.fotosik.pl/190/de7388995e7c6fd3med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Można zrobić ściankę jeszcze przed płytowaniem tak jak tu:

http://images33.fotosik.pl/301/cc9f8a61eeb4e7b1med.jpg (http://www.fotosik.pl)


Jesli chodzi o wcześniejszą część pytania dotyczącego spoinowania to w tym wątku trochę się nadrukowaliśmy:
http://forum.muratordom.pl/spoinowanie-szpachlowanie-gk-kompendium,t148829.htm

Rom-Kon
06-09-2009, 12:47
Rom-Kon dziękuję za fotki. Wcześniej już je widziałem. U nas jest troszkę inny rozkład belek i dlatego się jakoś pogubiłem. Pod murłatą tą od lukarny (ma to jakąś nazwę?) u Ciebie jest miecz czy krokwia, nie wiem co to dokładnie jest, nie widać, tworząc ten boczny trójkąt. U nas tego nie ma. Dlatego moje pytanie: jak to stworzyć z profili?
...wydaje mi się że jest to płatew podpierająca kulawki (krokwie skrócone)... ciekawa konstrukcja - dziwna trochę ale możne uzasadniona. Na moich fotkach jest krokiew a u Ciebie belka koszowa ale zabudowa musi być podobna. Na tych fotkach jest podobna lukarna tyle że bez tej płatwi:
http://images37.fotosik.pl/190/7c81ef391648fb42med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images41.fotosik.pl/190/3fecd52abdca71fdmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images40.fotosik.pl/190/c33f545b838bd8dbmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images46.fotosik.pl/193/8a098db5aae8ed35med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Musisz traktować swoją lukarnę jak tą tylko że trzeba płytę opuścić niżej i zakryć płatew("murłatę")... trochę udziwnienia ale problemu nie ma.

RadekO
06-09-2009, 14:34
Wielkie dzięki za wszystkie miłe sugestie. :wink: :wink:
Rom - Kom z oferty nie skorzystamy, ale może koś inny.......

Rom-Kon
06-09-2009, 21:10
(...)
Rom - Kom z oferty nie skorzystamy, ale może koś inny.......

Sorki ale nie liczę na "interes" na forum... gdybym z tego żył to na chleb by nie starczyło... przez ten okres jaki jestem na forum to dopiero pracuję u czwartego Forumowicza... większość "klepie" samemu lub sprawdza swoich fachowców :wink:

Seblas
06-09-2009, 22:48
Witam
W chwili obecnej mam dach pokryty papą (na osb) i zamierzam pokryć gontami oraz ocieplić wełną. Natomiast nie mam jeszcze wyprowadzonej wentylacji z kanalizacji (takie coś było na starym dachu - podniosłem o jedno piętro dom). W ogóle nie mam jeszcze instalacji kanalizacji. Czy da się to później zrobić? Co wtedy z gontami i wełną? Czy można taki "wywietrznik" wyprowadzić np. w boku w ścianie szczytowej?
I jeszcze jedno: czy kabel antenowy można wyprowadzić przy kominie? Jak nie, to jak to zrobić?

FlashBack
06-09-2009, 23:04
Witam
W chwili obecnej mam dach pokryty papą (na osb) i zamierzam pokryć gontami oraz ocieplić wełną. Natomiast nie mam jeszcze wyprowadzonej wentylacji z kanalizacji (takie coś było na starym dachu - podniosłem o jedno piętro dom). W ogóle nie mam jeszcze instalacji kanalizacji. Czy da się to później zrobić? Co wtedy z gontami i wełną? Czy można taki "wywietrznik" wyprowadzić np. w boku w ścianie szczytowej?
I jeszcze jedno: czy kabel antenowy można wyprowadzić przy kominie? Jak nie, to jak to zrobić?
wszytko sie da ;). Ty masz zrobic to teraz. kabelek anteny dachowka.

Malobert
07-09-2009, 11:56
witam serdecznie
czytam i czytam ale jakos znalesc nie moge
moze moje pytanie bedzie glupie ale musze je zadac bo spac nie moge:)
mam dach z pelnym deskowaniem ,pod deskami nie mam zadnej membrany ani foli ,na deskach jest tylko papa.
pytanie brzmi jak wlozyc folie miedzy krokwie(mam krokwie 15 cm i taka tez folie -juz zakupiona)
moj pierwszy pomysl byl by nabis do krokwi laty 2,5 cm i rozciagnac sznurek mieczy niki,tak aby stworzyc szczeline 2,5 cm
teraz znajomy mi podpowiada po co te laty jak mozna przybic folie odsuwajac ja 2,5 cm od desek
jak to zrobic?
folie mysle kupic 2m i przeciac ja w pol by miec na szerokosc krokwi (jest 80 cm ale po 10 cm do przybybicia do krokwi)
czy to dobry pomysl czy raczej dno?
mam oczywsicie calej waty 25 cm czyli 10+5+10 mam nadzieje ze dobrze choc pewnie powinna byc 15+10 ale tak kupilem i tak bedzie ,byla okazja
bo za cala wate na dach 300m2 zaplacilem 5500zl
prosze o rade jesli ktos moze
dziekuje za dobre rady
Jesli masz pełne deskowanie to nie musisz już dawać membrany-folii paroprzepuszczalnej.
...warstwy od strony dachu:
- dachówka
- papa
- deski
- szczelina wentylacyjna
- sznurek (opcja)
- wełna pomiędzy krokwie
- sznurek
- druga warstwa wełny na krokwie
- stelaż z profili
- folia paroizolacyjna (czy dawać to patrz posty powyżej)
- płyty K-G

W Twoim przypadku dałbym sznurek w szczelinie wentylacyjnej by się nie zamknęła... i wełnę 10 + 5 ... znów sznurek przytrzymujący... i na krokwie wełnę 10

Pamiętaj o wlocie i wylocie szczeliny wentylacyjnej! Pod podbitką nad murłatą i w kalenicy!

a co w przypadku gdy pod drodze jest okno połaciowe pomiędzy krokwiami na całej szerokości ? - szczelina wentylacyjna przerwana

Rom-Kon
07-09-2009, 13:52
a co w przypadku gdy pod drodze jest okno połaciowe pomiędzy krokwiami na całej szerokości ? - szczelina wentylacyjna przerwana

No i kicha.... jak się nie pomyślało przed dachówką to kicha...

w przypadku przerwania szczeliny w koszach, narożach czy oknach to wtedy daje się pod dachówką nawiewniki i wywiewniki - takie grzybki - kapturki coby woda do środka nie leciała... ale to akurat działka dekarzy nie moja... ja dachu nie rozbieram by je wstawić.

Malobert
07-09-2009, 15:05
a co w przypadku gdy pod drodze jest okno połaciowe pomiędzy krokwiami na całej szerokości ? - szczelina wentylacyjna przerwanaNo i kicha.... jak się nie pomyślało przed dachówką to kicha...
w przypadku przerwania szczeliny w koszach, narożach czy oknach to wtedy daje się pod dachówką nawiewniki i wywiewniki - takie grzybki - kapturki coby woda do środka nie leciała... ale to akurat działka dekarzy nie moja... ja dachu nie rozbieram by je wstawić.
hmm mam sporo tych okien i blachodachówka na pełnym deskowaniu, wszędzie musiałby być ten grzyb....
nie jestem pewny czy się do końca zrozumieliśmy... zakładam, że są dwie przestrzenie wentylowane:
1.) ta pod blachą - chyba nie tą miałeś na myśli ? - tam pomiędzy łatami kontrłatami powietrze swobodnie przejdzie do sąsiednich sekcji i wyleci pod kalenicą
2.) ta pomiędzy pełnym deskowaniem a wełną - tutaj ciąg zostanie zatrzymany, chyba, że jakieś boczne obejścia wyciąć.. ? - dotępna mi na ten temat "literatura" milczy....

ewentualnie zrobić dziurę w deskowaniu i papie aby powietrze przeszło do ciągu wentylacyjnego pod blachą, ale to chyba niezgodne ze sztuką...

Rom-Kon
07-09-2009, 19:45
(...)
ewentualnie zrobić dziurę w deskowaniu i papie aby powietrze przeszło do ciągu wentylacyjnego pod blachą, ale to chyba niezgodne ze sztuką...
Oto właśnie chodzi! Dziury w deskowaniu... ale te dziury muszą być przykryte tak by woda spływająca po papie nie dostawała się pod deski i do wełny... o takie grzybki-nakładki czy jak to nazwać mi chodzi. I to powinien zrobić dekarz przed położeniem pokrycia dachowego.

Wirecki
07-09-2009, 20:59
czym najlepiej zeszlifować twardy gips nałożony z naddatkiem na łączenie płyt. (rigips vario) - paca z siatką, paca z papierem ściernym, gąbki ścierne - co nadaje się najlepiej?

Rom-Kon
07-09-2009, 22:00
czym najlepiej zeszlifować twardy gips nałożony z naddatkiem na łączenie płyt. (rigips vario) - paca z siatką, paca z papierem ściernym, gąbki ścierne - co nadaje się najlepiej?
Ooooo! Kolego! Ten gips się tak nakłada by go nie szlifować bo naprawdę jest twardy... wart swojej ceny! Teraz tylko papier ścierny '80 moze nawet '60 trzeć go i mieć nadzieję że się nie zapali szlifpaca w ręku :wink:

Wirecki
07-09-2009, 22:25
czym najlepiej zeszlifować twardy gips nałożony z naddatkiem na łączenie płyt. (rigips vario) - paca z siatką, paca z papierem ściernym, gąbki ścierne - co nadaje się najlepiej?Ooooo! Kolego! Ten gips się tak nakłada by go nie szlifować bo naprawdę jest twardy... wart swojej ceny! Teraz tylko papier ścierny '80 moze nawet '60 trzeć go i mieć nadzieję że się nie zapali szlifpaca w ręku :wink: Wiem, ze jest twardy :) Pytanie w ramach przygotowań do jutrzejszej rozmowy z wykonawcą... Dzięki... Mam kilka takich zonków u siebie.

Malobert
08-09-2009, 10:12
(...)
ewentualnie zrobić dziurę w deskowaniu i papie aby powietrze przeszło do ciągu wentylacyjnego pod blachą, ale to chyba niezgodne ze sztuką...
Oto właśnie chodzi! Dziury w deskowaniu... ale te dziury muszą być przykryte tak by woda spływająca po papie nie dostawała się pod deski i do wełny... o takie grzybki-nakładki czy jak to nazwać mi chodzi. I to powinien zrobić dekarz przed położeniem pokrycia dachowego.
trudno,
jak widać wszystkiego nie byłem w stanie przewidzieć, a chciałem mieć wszystko poprawnie wykonane. Zresztą teraz na szybko szukając po necie też nie mogę znaleźć sobie takich "grzybków", może to jakaś nowość, w każdym razie w mojej miejscowości większość dachów musi być wykonana źle w tym aspekcie. Spróbuję wykombinować jakieś przejścia do sąsiednich krokwi, chociaż tyle.
p.s.
widać potwierdza się, że pewnie dopiero trzeci dom będzie dla mnie :)

Seblas
08-09-2009, 10:28
Witam
W chwili obecnej mam dach pokryty papą (na osb) i zamierzam pokryć gontami oraz ocieplić wełną. Natomiast nie mam jeszcze wyprowadzonej wentylacji z kanalizacji (takie coś było na starym dachu - podniosłem o jedno piętro dom). W ogóle nie mam jeszcze instalacji kanalizacji. Czy da się to później zrobić? Co wtedy z gontami i wełną? Czy można taki "wywietrznik" wyprowadzić np. w boku w ścianie szczytowej?
I jeszcze jedno: czy kabel antenowy można wyprowadzić przy kominie? Jak nie, to jak to zrobić?
wszytko sie da ;). Ty masz zrobic to teraz. kabelek anteny dachowka.

No a ta rura od kanalizacji? Też muszę ją przed gontami wyprowadzić?
Co wtedy z papą, która jest już na dachu?

Sylwia i Tomasz
08-09-2009, 10:57
Znajomy mi wczoraj powiedział, że jego znajomi :) co wykonują suchą zabudowę ostatnio spoinują płyty klejem - bo łatwiej, nie wysycha szybko jak uniflot i równie mocno trzyma. Potem całość lecą gładzią. Co o tym myśleć? Dobre to rozwiązanie?

Rom-Kon
08-09-2009, 12:54
Znajomy mi wczoraj powiedział, że jego znajomi :) co wykonują suchą zabudowę ostatnio spoinują płyty klejem - bo łatwiej, nie wysycha szybko jak uniflot i równie mocno trzyma. Potem całość lecą gładzią. Co o tym myśleć? Dobre to rozwiązanie?
Nie wiem... nie stosuję takich wynalazków bo może mnie to drogo kosztować...

...chociaż z drugiej strony klej do siatki jest elastyczny...

Ale ze względu na to że nie jest to ujęte w żadnym systemie to ja jako wykonawca muszę stosować materiały które są przeznaczone do spoinowania płyt... jeśli napiszą na worku że można spoinować płyty to mogę zastosować.

Daga&Adam
08-09-2009, 13:53
A ja mam pytanie ktorego chyba jeszcze nikt nie zadal ;)

Czy trzeba szpachlowac laczenia plyt w lazienkach, na ktore przyjda pozniej kafelki ? Czy wystarczy uzyc elastycznego kleju do kafelek i bedzie dobrze ?
pozdr.

bzykos
08-09-2009, 14:03
Rom-Kon napisał:


Profil UD mocuje się za pomocą wkrętów wkręcanych w narożnik - jeśli pod płytą jest profil CD jeśli tylko płyta to przez narożnik mocuje się za pomocą kołków molly.

Rom-kon czyli kręci się to tak jak przedstawiłem na niezwykle prostym rysunku...? :wink: Jeśli tak to się zastanawiam czy takie mocowanie "utrzyma' taką ściankę?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html

danieliania
08-09-2009, 19:44
Witam
Mam pytanie odnosnie ocieplania poddasza. Jestem na etapie stanu zamknietego surowego i planowalem zostawic tak to na zime, ale ze wzgledu na przestrzen pomiedzy dachem i murlata postanowilem ocieplic jeszcze poddasze w tym roku tak zeby tam nic nie wialo. Na poddaszu mam tylko scianki dzialowe wymurowane. Czy moge tylko polozyc welne 2 warstwowo i profile pod plyty g-k i nie zakladac plyt? Nie chce zakladac plyt bo nie wiem jeszcze gdzie i jakie oswietlenie bedzie, a przwody ida pod plytami, elektryke planuje dopiero na wiosne.

FlashBack
08-09-2009, 19:49
Rom-Kon napisał:


Profil UD mocuje się za pomocą wkrętów wkręcanych w narożnik - jeśli pod płytą jest profil CD jeśli tylko płyta to przez narożnik mocuje się za pomocą kołków molly.

Rom-kon czyli kręci się to tak jak przedstawiłem na niezwykle prostym rysunku...? :wink: Jeśli tak to się zastanawiam czy takie mocowanie "utrzyma' taką ściankę?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html
w sama plyte nie utrzyma za plyta powinien znajdowac sie profil cd.


A ja mam pytanie ktorego chyba jeszcze nikt nie zadal ;)

Czy trzeba szpachlowac laczenia plyt w lazienkach, na ktore przyjda pozniej kafelki ? Czy wystarczy uzyc elastycznego kleju do kafelek i bedzie dobrze ?
pozdr.
wystarczy samo szpachlowanie polaczen, ze kafle wiec dwie warstwy plyt i obie spoinowane.


Witam
Mam pytanie odnosnie ocieplania poddasza. Jestem na etapie stanu zamknietego surowego i planowalem zostawic tak to na zime, ale ze wzgledu na przestrzen pomiedzy dachem i murlata postanowilem ocieplic jeszcze poddasze w tym roku tak zeby tam nic nie wialo. Na poddaszu mam tylko scianki dzialowe wymurowane. Czy moge tylko polozyc welne 2 warstwowo i profile pod plyty g-k i nie zakladac plyt? Nie chce zakladac plyt bo nie wiem jeszcze gdzie i jakie oswietlenie bedzie, a przwody ida pod plytami, elektryke planuje dopiero na wiosne.
oczywiscie, ze mozesz

Rom-Kon
08-09-2009, 21:20
Rom-Kon napisał:


Profil UD mocuje się za pomocą wkrętów wkręcanych w narożnik - jeśli pod płytą jest profil CD jeśli tylko płyta to przez narożnik mocuje się za pomocą kołków molly.

Rom-kon czyli kręci się to tak jak przedstawiłem na niezwykle prostym rysunku...? :wink: Jeśli tak to się zastanawiam czy takie mocowanie "utrzyma' taką ściankę?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html

Jeśli wkręt trafi w profil CD to spokojnie jeśli nie to najczęściej jest bardzo blisko i wtedy zamiast wkrętu to kołek typu Molly... ścianki kolankowe do około 1-1.1m są stabilne

Flash - wiem że to trochę nagięcie technologi ale ja tak stosuję i do tej pory wszystko było ok. Jeden raz nawet musiałem ściankę działową na 2,5m zamocować do płyty w odległości 5cm od profilu nośnego... oczywiście wszystko było wyliczone ale inwestor poszerzył pomieszczenie... ale wszystko jest ok. nic nie pęka nic nie pracuje

Wirecki
08-09-2009, 21:22
wystarczy samo szpachlowanie polaczen, ze kafle wiec dwie warstwy plyt i obie spoinowane.Flash - zakładam, że to dotyczy ścianek, bo chyba nie płyt klejonych w całości np. na ściankę kolankową...

P.S dzis spotkalem się z moją ekipą na "budowie" (bo to chyba jeszcze nie dom....). Po zlistowaniu poprawek oszacowali czas ich realizacji na 3-4 dni... 4 ludzi...

Gdyby nie pomoc z forum krucho by ze mną było.... Dzieki.

Rom-Kon
08-09-2009, 22:06
(...) Po zlistowaniu poprawek oszacowali czas ich realizacji na 3-4 dni... 4 ludzi...
(...)

:o :o :o

lesio_piesio
09-09-2009, 00:29
Rom-Kom

Możesz dokładnie (w miarę) wyjaśnić jak wykańczasz złączenia sufit-skos?
Kilka postów do tyłu rozgorzała mała dyskusja, która jak widać przerosła Flasha...
Dziękuję w imieniu wszystkich zainteresowanych :)

Rom-Kon
09-09-2009, 09:19
Rom-Kom

Możesz dokładnie (w miarę) wyjaśnić jak wykańczasz złączenia sufit-skos?
Kilka postów do tyłu rozgorzała mała dyskusja, która jak widać przerosła Flasha...
Dziękuję w imieniu wszystkich zainteresowanych :)
...gdzieś już było ale wiem że ciężko szukać na tylu stronach więc napiszę kolejny raz...

Zasadniczo są dwa sposoby wykończenia połączenia skos-sufit (skos - ściana kolankowa) są to kąty rozwarte...

pierwszy sposób - połączenie sztywne. Stosuje się je przy małych powierzchniach sufitu (u mnie mały sufit to taki co nie przekracza 2,5-3m od skosu do ściany). Płyty skosu i sufitu dochodzą na styk do siebie. Wycinam fazkę nożykiem w jednej płycie (sufitowej albo skosowej) tak jak wszystkie cięte miejsca gruntuje dobrym gruntem (np. ct17) i wypełniam Vario lub Unifloten zwanym dalej spoinówką. Nadmiar spoinówki zbieram ostrą stroną pascy (drapię po płycie) tak by zachować idealny narożnik. Po stwardnieniu spoinówki szpachtelką jeszcze skrobie ewentualne nadlewy. Teraz docinam taśmę narożnikową. Może to być z aluminiową wkładką lub lepsza amerykańska z wkładką z PCV

http://images45.fotosik.pl/185/8edc4119092db935med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images38.fotosik.pl/180/40b543e5578e6eccmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images50.fotosik.pl/185/efd86f4a4a63c823med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Taśma ta jest droga bo około 70-75zł/30mb
Teraz trzeba umieszać trochę spoinówki delikatnie rzadszej niż do szpachlowania i nanieść ją na płyty - najlepiej pędzlem tak by w narożniku trochę tego było. taśmę papierową przed wklejeniem moczy się w wodzie i na chwilę pozostawia do odcieknięcia taśmy amerykańskiej się zasadniczo nie moczy ale ja ją delikatnie zwilżam (plastik nie chłonie wody). taśmę wklejam i nadmiar spoinówki wyciskam palcami dociskając ją maksymalnie do płyt. Ugładzam to wszystko szpachteklą (papierową delikatnie bo może pęknąć a amerykańską można nawet brutalnie :wink: ). no i taśma wklejona teraz po związaniu trzeba przeszpachlować warstwą finiszową.

jak wykonać połączenie ślizgowe napiszę póżniej..... obowiązki rodzinne :wink:

lesio_piesio
09-09-2009, 11:26
Rom-Kom

i o to mi chodziło (o wielkośc sufitu...) dzięki

ja pod narożnik dałem jeszcze fizelinę...

Malobert
09-09-2009, 12:17
Chyba żeby wyciął deskowanie i zrobiłe jakieś sprytne kapturki z papy - jak wymyślę i zrobię opstrykam dla potomności
mam nadzieję że niczego nie spitolę
...te kapturki też mają przetrwać dla potomnych....
po tej papie to chyba woda lać się nie będzie co?
No trochę na pewno będzie sie skraplać ale jeśli dach szczelny to nie powinno sie lać, więc i kapturek nie będzie musiał być jakiś szczególnie ......
tylko kto tam zajrzy za 10 lat...
Oj po blasze od spodu leje się woda... skrapla się na blachodachówce. Na dachówkach mniej ale też...

jestem ciekaw czy manieq82 coś wymysliłeś ?
p.s.
jestem ciekaw pod jaką nazwą w handlu występują te grzybki bo nijak się z nimi jeszcze nie spotkalem a wykonawca (najwieksza firma w mieście) jak o nich powiedzialem to omało wzrokiem nie zabił... :)

bzykos
09-09-2009, 12:35
A nie jest to "zwykły" wywietrznik...? Taki jak np tutaj... :wink:
http://www.allegro.pl/item730023668_wywietrznik_rolling_sara_kingas_bona .html

Malobert
09-09-2009, 14:19
A nie jest to "zwykły" wywietrznik...? Taki jak np tutaj... :wink:
http://www.allegro.pl/item730023668_wywietrznik_rolling_sara_kingas_bona .html

nie to nie to.... musiałbym ich dać u siebie 10szt pod kazdym oknem i nad oknem - wywiew i nawiew - widziałeś taki dach ? to byłby koszmar :)

chodzi o taki wywietrznik miedzy deskowaniem a pokryciem, ale chyba nikt go nie widział

Rom-Kon
09-09-2009, 15:00
(...)
chodzi o taki wywietrznik miedzy deskowaniem a pokryciem, ale chyba nikt go nie widział
Ja też oryginalnych nie widziałem ale można zrobić z kawałka blachy... takka osłonka by woda nie spływała do otworu...

Malobert
10-09-2009, 09:24
(...)
chodzi o taki wywietrznik miedzy deskowaniem a pokryciem, ale chyba nikt go nie widział
Ja też oryginalnych nie widziałem ale można zrobić z kawałka blachy... takka osłonka by woda nie spływała do otworu...

jestem ciekaw jaki procent deskowanych dachów to ma, skoro nawet nikt tego nie probuje produkowac

kluczmonia
10-09-2009, 11:01
Witam,

ROM, proszę pomóż bo mam mieszane odczucia co do szczeliny wentylacyjnej.

Czy jeśli mam krokwie o grub. 16 cm i planuje dać wełnę między krokwie 15 cm to ten 1 cm szczelny między wełną a folia wysokoparoprzepuszczalną wystarczy?
czy w ogóle konieczna jest szczelina w przypadku foli paroprzepuszczalnej?
czy pomiędzy jedna warstwa wełny- między krokwiamii i druga warstwa - tą co idzie pod krokwiami- konieczna jest szczelina wentylacyjna?

pozdr

Malobert
10-09-2009, 14:08
ROM, proszę pomóż bo mam mieszane odczucia co do szczeliny wentylacyjnej.
Czy jeśli mam krokwie o grub. 16 cm i planuje dać wełnę między krokwie 15 cm to ten 1 cm szczelny między wełną a folia wysokoparoprzepuszczalną wystarczy?
czy w ogóle konieczna jest szczelina w przypadku foli paroprzepuszczalnej?
czy pomiędzy jedna warstwa wełny- między krokwiamii i druga warstwa - tą co idzie pod krokwiami- konieczna jest szczelina wentylacyjna?


przyłączam się do pytania, ale w wariancie odeskowanej połaci, czy jest na to jakiś wzór czy robicie "na oko" ? bo jak do tej pory tylko z takim szacowaniem się spotkałem. Widziałem w necie jakiś tekst, że do wyliczenia tego potrzebna jest wysokość połaci, jej kąt i coś jeszcze, ale konkretów niestety nie napotkałem.

p.s. w moim przypadku ktoś na innym wątku oszacował 5cm

FlashBack
10-09-2009, 18:07
ROM, proszę pomóż bo mam mieszane odczucia co do szczeliny wentylacyjnej.
Czy jeśli mam krokwie o grub. 16 cm i planuje dać wełnę między krokwie 15 cm to ten 1 cm szczelny między wełną a folia wysokoparoprzepuszczalną wystarczy?
czy w ogóle konieczna jest szczelina w przypadku foli paroprzepuszczalnej?
czy pomiędzy jedna warstwa wełny- między krokwiamii i druga warstwa - tą co idzie pod krokwiami- konieczna jest szczelina wentylacyjna?


przyłączam się do pytania, ale w wariancie odeskowanej połaci, czy jest na to jakiś wzór czy robicie "na oko" ? bo jak do tej pory tylko z takim szacowaniem się spotkałem. Widziałem w necie jakiś tekst, że do wyliczenia tego potrzebna jest wysokość połaci, jej kąt i coś jeszcze, ale konkretów niestety nie napotkałem.

p.s. w moim przypadku ktoś na innym wątku oszacował 5cm

majac krycie wstepne z tzw. membrany nie ma potrzeby stosowania szczeliny, dla foli niskoparoprzepuszczalnych jest potrzebna.

obliczanie "typowanie" wysokosci szczeliny wentylacyjnej - tak jest na to wzor.
sam fakt posiadania owej szczeliny nie rokuje jeszcze szczescia. przyjda panowie od podbitki i caly misterny plan wykonania szczeliny bierze w lep.
kominki wentylacyjne sa produkowane. przy stawkaqh jakie sa w "budownictwie" trudno jest utrzymac rezim technologiczny.

Malobert
10-09-2009, 20:59
ROM, proszę pomóż bo mam mieszane odczucia co do szczeliny wentylacyjnej.
Czy jeśli mam krokwie o grub. 16 cm i planuje dać wełnę między krokwie 15 cm to ten 1 cm szczelny między wełną a folia wysokoparoprzepuszczalną wystarczy?
czy w ogóle konieczna jest szczelina w przypadku foli paroprzepuszczalnej?
czy pomiędzy jedna warstwa wełny- między krokwiamii i druga warstwa - tą co idzie pod krokwiami- konieczna jest szczelina wentylacyjna?

przyłączam się do pytania, ale w wariancie odeskowanej połaci, czy jest na to jakiś wzór czy robicie "na oko" ? bo jak do tej pory tylko z takim szacowaniem się spotkałem. Widziałem w necie jakiś tekst, że do wyliczenia tego potrzebna jest wysokość połaci, jej kąt i coś jeszcze, ale konkretów niestety nie napotkałem.

p.s. w moim przypadku ktoś na innym wątku oszacował 5cm
majac krycie wstepne z tzw. membrany nie ma potrzeby stosowania szczeliny, dla foli niskoparoprzepuszczalnych jest potrzebna.
obliczanie "typowanie" wysokosci szczeliny wentylacyjnej - tak jest na to wzor.
sam fakt posiadania owej szczeliny nie rokuje jeszcze szczescia. przyjda panowie od podbitki i caly misterny plan wykonania szczeliny bierze w lep.
kominki wentylacyjne sa produkowane. przy stawkaqh jakie sa w "budownictwie" trudno jest utrzymac rezim technologiczny.

dzisiaj był u mnie kierbud, facet po 30-stce, mgr inż. (niezależny od wykonawcy, raczej konkurencja) na początek wspomniałem mu o "grzybkach - wywietrzakach" (mam tych stref dużo, pod i nad oknami, poza tym spore kosze dachowe) - powiedział, że nigdy się z czymś takim nie spotkał, mało tego, stwierdził, żebym tego nie zakładał, a tym bardziej żeźbił w krokwiach (-dopiero po chwili powiedziałem mu, że i tak za późno na te grzybki) powiedział, że tam jest tyle szpar w deskowaniu i na łączeniach papy, że spokojnie to wystarczy do tego, czemu ma to służyć w tych "kilku" miejscach :o Firma w której on pracuje jako etatowy kierownik, jest największą firmą budowlaną i hurtownią materiałów budowlanych w promieniu 50km więc hmm... wyszedłem na jakiegoś dziwaka pedanta...

co do przerwy między deskowaniem a wełną, po moich informacjach zdobytych na forum, powiedział mi, że w moim przypadku wystarczy drożna 3cm szpara, a połać ocieplaną będę miał długą bo aż od podłogi pod kalenicę, tu się zaniepokoiłem bo sam gdzieś w jakichś materiałach (producenta wełny zdaje się) takie informacje wynalazłem, że szparka ta powinna być szersza, ale konkretów czy wzorów znów nie było, hmm może ten producent chciał coś sprzedać, cholerka, same teorie spiskowe... W każdym razie płacę kierbudowi niemało aby mi doradzał i nie jest powiązany z wykonawcą. ehh Im człowiek więcej wie, tym mniej spać może :) a może czas samemu założyć firme developerską ? :) Z drugiej strony dziwie się, taki jakiś plastikowy grzybek (na razie nikt go na oczy nie widział:) ) kosztowałby pewnie 75 groszy i firma która by go montowała od razu by się zgodnie z prawdą przechwalała "prosze państwa my jako jedyni robimy zgodnie ze sztuką, reszta to papudraki" - ludzie by to kupili, a nawet płacili po 100zł za coś co jest warte 75gr a tak ani widu ani słychu, no chyba, że to jakaś nowość i robią to tylko u Was w Warszawie... ;)

p.s. jaki to wzór na tę szparę ?

FlashBack
11-09-2009, 07:10
bez urazy ale ten kierownik pracuje w tej fimrmie bo ma koneksje? krycie ma posiadac nieszczelnosci :D.

Malobert
11-09-2009, 10:25
p.s. jaki to wzór na tę szparę ?

FlashBack
11-09-2009, 21:06
wzor? wejdz do zrodla np. isover, paroc itp..
masz tam klarownie podane jak na tacy i juz szamani ani szarlatani nie potrzebni.
zbedna bedzie dywagacja o koniecznosciach, wyzszosciach itp.

Malobert
12-09-2009, 19:45
z innej beczki:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=728266611

czy to faktycznie koniec wełny, czy dobry marketing ?
W moim przypadku pełne deskowanie z papą, czyli "szczelne". Czy gdybym sobie dał tym napryskać między krokwie, to czy drewno by mi nie zgniło ? a może skoro to szczelnie oblepia, to już nie potrzebna szpara wenylacyjna ?

FlashBack
12-09-2009, 20:45
a o co chodzi? ;)
taki post to chyba do dzialu ogloszen.

Malobert
12-09-2009, 23:08
a o co chodzi? ;)
taki post to chyba do dzialu ogloszen.

heh :)
pytań było kilka, po pytajnikach można zlokalizować, widzę, że to jakaś konkurencja się szykuje :lol:

FlashBack
13-09-2009, 07:52
a o co chodzi? ;)
taki post to chyba do dzialu ogloszen.

heh :)
pytań było kilka, po pytajnikach można zlokalizować, widzę, że to jakaś konkurencja się szykuje :lol:
dalej nie wiem o czym rozmawiamy. czym chcesz oblepiac krokwie?

gorgonit
13-09-2009, 13:40
Mam prosbę - czy mogłby ktos zamiescic fotki takiego wieszaka krzyzowego 2 poziomowego ?
(Obecnie mam pierwszą warstwę wełny między jętkami , planuje drugą warstwę umiescić tuz pod tą pierwszą , nastepnie bedzie jeszcze jakies 15 cm wolnej przestrzeni i pozijej konstrukcja do ktorej będą przykrecane płyty.
Czy tak to powinno sie zrobić ?

FlashBack
13-09-2009, 14:54
Mam prosbę - czy mogłby ktos zamiescic fotki takiego wieszaka krzyzowego 2 poziomowego ?
(Obecnie mam pierwszą warstwę wełny między jętkami , planuje drugą warstwę umiescić tuz pod tą pierwszą , nastepnie bedzie jeszcze jakies 15 cm wolnej przestrzeni i pozijej konstrukcja do ktorej będą przykrecane płyty.
Czy tak to powinno sie zrobić ?
masz izolacje miedzy jetkami.
mocujesz wieszaki rozprezne lub kotwowe na drutach badz noniuszach o dlugosci opowiadajacej opuszczeniu sufitu (rozprezny czy kotwa zaleznie od masy calkowitej calego sufitu z izolacja i lepiej z ew. obiazeniem typu lampy),
mocujesz profile glowne,
ukladasz na profilach glownych warstwe izolacji,
zakladasz laczniki krzyzowe,
zapinasz profile nosne na lacznikac.
o profilach obwodowych nie pisze bo to chyba oczywiste.
w sumie to powinienem wczesniej zapytac jakie wymagania stawiane sa tej przegrodzie ;)

Malobert
14-09-2009, 13:28
wzor? wejdz do zrodla np. isover, paroc itp..
masz tam klarownie podane jak na tacy i juz szamani ani szarlatani nie potrzebni.
zbedna bedzie dywagacja o koniecznosciach, wyzszosciach itp.

isover:
"CZĘSTE PYTANIA

3. Czy w dachu skośnym musi być szczelina?

Nad warstwą folii wiatroizolacji (Draftex Plus, Membrana Dachowa Isover) zawsze należy wykonać szczelinę wentylacyjną (2-5 cm w zależności od długości krokwi – im dłuższe krokwie tym większa szczelina wentylacyjna). Aby zapewnić prawidłową wentylację przestrzeni nad membraną należy wykonać otwory wlotowe w okapie o łącznym przekroju min. 2% pow. dachu i otwory wylotowe w kalenicy o łącznym przekroju min. 1 ‰ pow. dachu."

- czeski film, czyli miedzy 2-5 bedzie dobrze

paroc:
http://www.paroc.com/SPPS/Poland/BI_attachments/Foldery_marzec_2007/Dachy_skosne_2007.pdf
Strona 18, tu jest tabelka gdzie są tylko tylko informacje na temat szpar w okapie i w kalenicy, przyjmując dane dla szpary okapu 2,4cm starcza na 10 metrową, wentylowaną krokiew.
Na schematach gdzie tylko występuje szpara wentylacyjna dają 5cm.

- czeski film

oprócz tych klarownych informacji, innych sprecyzowanych nie znalazłem

Malobert
14-09-2009, 14:16
z innej beczki:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=728266611

czy to faktycznie koniec wełny, czy dobry marketing ?
W moim przypadku pełne deskowanie z papą, czyli "szczelne". Czy gdybym sobie dał tym napryskać między krokwie, to czy drewno by mi nie zgniło ? a może skoro to szczelnie oblepia, to już nie potrzebna szpara wenylacyjna ?

Zadzwoniłem, Pan przeliczył szybko w pamieci, że grubość mojego ocieplenia 25cm odpowiada 15cm jego pianki, no i że robi tym dachy w pełnym deskowaniu, cena za ten odpowiednik wełny wycenia 125zł netto za 1m2 z robocizną, wydaje mi się, że to bardzo drogo, chyba, że komuś się bardzo śpieszy i chce miec dokładnie bez patrzenia na ręce wykonawcy, bo pianka z natury wszystko dobrze zapełni, poza tym 15cm pianki to u mnie krokwie na wierzchu czyli zostają mostki... hmm, brak wiekszej konkurencji to i cena zaporowa

dla porówniania na szybko, wełna isover uni mata 15cm 27,69zł + 10cm 18,52zł + folia paroizolacyjna 2,36zł = 48,57zł netto, ale bez robocizny

oczywiście to tak na szybko trzebaby doliczyć szmurki itd no i to, że obcinam tę wełnę 1m2 wełny <> 1m2 pianki

bzykos
14-09-2009, 15:04
dla porówniania na szybko, wełna isover uni mata 15cm 27,69zł + 10cm 18,52zł

Skąd Ty wziąłeś takie ceny...??? :o

Malobert
14-09-2009, 15:59
dla porówniania na szybko, wełna isover uni mata 15cm 27,69zł + 10cm 18,52zł

Skąd Ty wziąłeś takie ceny...??? :o

mam przed sobą cenni isover sciagniety z netu, (w hurtowni nie byłem) teraz dopiero zerknąłem na allegro, dziebko inne ceny.... :) szok, nie wiedziałem, że aż taka różnica....

marecki26
14-09-2009, 21:46
A ja mam pytanie banalne, zakupiłem wełne rockwool, kąkretnie TOPROCK, wełna skalna i sprzedawca jak i producent poinformowali mnie żeby nie dawać paroizolacji w tzw pomieszceniach suchych. Mam prosty dach dwu spadowy, deskowany i papowany łaty kontrłaty i blacha. Zostałem zapewniony ze pozostawienie 3 cm pustkoi pomiedzy wełna a deskowaniem spowoduje wywiewanie zebranej pary wodnej, a w budynku bedzie panował zdrowy mikroklimat, pomieszczenia beda oddychały. Dodam jeszce że wszystkie pomieszcenia na poddaszu mam wentylowane - wentylacja grawitacyjna - wywieki wyprowadzone na dach.
Bede wdzięeczny ża Wasze opinie.
Pozdrawiam

FlashBack
14-09-2009, 22:36
A ja mam pytanie banalne, zakupiłem wełne rockwool, kąkretnie TOPROCK, wełna skalna i sprzedawca jak i producent poinformowali mnie żeby nie dawać paroizolacji w tzw pomieszceniach suchych. Mam prosty dach dwu spadowy, deskowany i papowany łaty kontrłaty i blacha. Zostałem zapewniony ze pozostawienie 3 cm pustkoi pomiedzy wełna a deskowaniem spowoduje wywiewanie zebranej pary wodnej, a w budynku bedzie panował zdrowy mikroklimat, pomieszczenia beda oddychały. Dodam jeszce że wszystkie pomieszcenia na poddaszu mam wentylowane - wentylacja grawitacyjna - wywieki wyprowadzone na dach.
Bede wdzięeczny ża Wasze opinie.
Pozdrawiam
zatkalo mnie :roll: to, wynik tego cudu - braku paroizolacji.
rob, rob relacje zdasz juz wkrotce.

Eneash
14-09-2009, 22:52
Witam

A może ktoś stosował styropian do ocieplenia poddasza?

Bo czytam ten wątek i chyba mało kto tak robi, a wydaje mi się że jest to jakaś alternatywa dla wełny.
[/img]

FlashBack
14-09-2009, 23:28
Witam

A może ktoś stosował styropian do ocieplenia poddasza?

Bo czytam ten wątek i chyba mało kto tak robi, a wydaje mi się że jest to jakaś alternatywa dla wełny.
[/img]
tak oczywiscie jest to, aleternatywa tylko cenowo wychodzi bez mala identycznie a problemow cala masa.

marecki26
15-09-2009, 06:32
to jeszce raz w sprawie tej paroizolacji, informacje ze strony producenta - strona www.rockwool. pl.
cyt" -

W jaki sposób ocieplić połać dachową, gdy pokrycie dachu jest wykonane z blachy płaskiej pod którą znajduje się papa na pełnym deskowaniu? Jaką zastosować grubość izolacji?

..... Kolejnym etapem jest montaż paroizolacji i płyt gipsowo - kartonowych. Folię paroizolacyjną stosujemy w pomieszczeniach średnio – wilgotnych i wilgotnych. Do pomieszczeń tego typu zaliczamy łazienki, kuchnie, wc, pomieszczenia, w których ciśnienie pary wodnej przekracza 13 hPa. W pozostałych przypadkach nie ma potrzeby stosowania paroizolacji. Para wodna zawarta w powietrzu powinna swobodnie przechodzić przez konstrukcję poddasza. Należy w 100% wykorzystywać zalety wełny mineralnej, jakimi są m.in. paroprzepuszczalność i hydrofobowość – odporność na wilgoć.


pozdrawiam Marek

Malobert
15-09-2009, 13:42
Tutaj informacja na temat zapewnienia ciągłości wentylacji, czyli dziurkujemy krokwie i to jest OK, na temat "grzybków" wentylacyjnych jak dotąd nie znalazłem ma informacji (interesuje mnie to na wypadek budowy drugiego domu w przyszłości)

0.16 | Wybudowałem nowy dom z 4 spadkowym dachem. Etapując prace inwestycyjne, w pierwszym roku pokryłem dach deskami i papą. W kolejnym położyłem dachówkę zakładkową ceramiczną. Zamierzam ułożyć, wg Waszych wskazań, dwuwarstwowe ocieplenie: pierwszą warstwę między krokwie, drugą pod krokwie między stelaż. Jak praktycznie mam zapewnić wentylację więźby dachowej, wentylację w szczelinie między deskami a wełną.

Prawidłowe zwentylowanie dachu czterospadowego, w którym poszycie dachu wykonano z papy na deskowaniu to nie lada wyczyn. To najtrudniejsze zadanie dla dekarza, ale oczywiście możliwe do wykonania. Podstawową rzeczą jest wykonanie wlotów powietrza w okapie, czyli ściana kolankowa nie może stykać się z deską. Musi być 3-4 cm szczelina, która koniecznie należy zasłonić siatką. Siatka zabezpieczy przed gryzoniami i ptakami. Kolejną bardzo istotną rzeczą są otwory wentylacyjne w krokwiach. Z uwagi na to, że krokwie zbiegają się w krokwi narożnej, niezbędne jest nawiercanie otworów w okolicach, gdzie krokiew schodzi się z narożną. Otwory w górnej części krokwi Ǿ 15-20 mm umieszczane w taki sposób, żeby powietrze cyrkulowało aż do kalenicy. Wylot powietrza zapewniamy poprzez tzw. „garnek” wykonany w kalenicy. Sprawa komplikuje się, jeżeli dach jest wielospadowy i ma kilka kalenic i koszów. Należy wówczas postępować wg prostej zasady.

FlashBack
15-09-2009, 19:14
Tutaj informacja na temat zapewnienia ciągłości wentylacji, czyli dziurkujemy krokwie i to jest OK, na temat "grzybków" wentylacyjnych jak dotąd nie znalazłem ma informacji (interesuje mnie to na wypadek budowy drugiego domu w przyszłości)

0.16 | Wybudowałem nowy dom z 4 spadkowym dachem. Etapując prace inwestycyjne, w pierwszym roku pokryłem dach deskami i papą. W kolejnym położyłem dachówkę zakładkową ceramiczną. Zamierzam ułożyć, wg Waszych wskazań, dwuwarstwowe ocieplenie: pierwszą warstwę między krokwie, drugą pod krokwie między stelaż. Jak praktycznie mam zapewnić wentylację więźby dachowej, wentylację w szczelinie między deskami a wełną.

Prawidłowe zwentylowanie dachu czterospadowego, w którym poszycie dachu wykonano z papy na deskowaniu to nie lada wyczyn. To najtrudniejsze zadanie dla dekarza, ale oczywiście możliwe do wykonania. Podstawową rzeczą jest wykonanie wlotów powietrza w okapie, czyli ściana kolankowa nie może stykać się z deską. Musi być 3-4 cm szczelina, która koniecznie należy zasłonić siatką. Siatka zabezpieczy przed gryzoniami i ptakami. Kolejną bardzo istotną rzeczą są otwory wentylacyjne w krokwiach. Z uwagi na to, że krokwie zbiegają się w krokwi narożnej, niezbędne jest nawiercanie otworów w okolicach, gdzie krokiew schodzi się z narożną. Otwory w górnej części krokwi Ǿ 15-20 mm umieszczane w taki sposób, żeby powietrze cyrkulowało aż do kalenicy. Wylot powietrza zapewniamy poprzez tzw. „garnek” wykonany w kalenicy. Sprawa komplikuje się, jeżeli dach jest wielospadowy i ma kilka kalenic i koszów. Należy wówczas postępować wg prostej zasady.
daj znac jak zaczniesz stawiac wiezbe na nowym domu.
w tekscie ktory cytujesz w odpowiedzi sa dwa "bledy" kierowanie sie nmi moze doprowadzic do blednego wykonania prac.

Malobert
15-09-2009, 19:49
w tekscie ktory cytujesz w odpowiedzi sa dwa "bledy" kierowanie sie nmi moze doprowadzic do blednego wykonania prac.

jakie to "błędy" ?
chętnie je wszyscy poznamy i wtedy być może unikniemy problemów

FlashBack
15-09-2009, 19:58
a c o ja z te go bede mia l ;)
to ma byc jak w kawale o niemcu, angliku i polaku co mieli skakac z samolotu bez spadochronow? to, ja sobie posiedze do konaca w fotelu.

sql
16-09-2009, 00:02
to ja mam drobne pytanie :),
czy do mocowania płyt Rockmin 80 mogę użyć profili gipsowych C75?
czy w miejscu profilu płyta da się trochę "spłaszczyć", aby weszła do środka C75?
tak sobie myślę, że było by wtedy dość stabilnie,
mówię o drugiej warstwie izolacji, czyli profile w poprzek krokwii i na tym izolacja.
poddasze nie będzie użytkowe, a więc pod drugą warstwą wełny nie będzie płyt KG, więc zależy mi, aby wełnę porządnie przymocować.

FlashBack
16-09-2009, 06:28
to ja mam drobne pytanie :),
czy do mocowania płyt Rockmin 80 mogę użyć profili gipsowych C75?
czy w miejscu profilu płyta da się trochę "spłaszczyć", aby weszła do środka C75?
tak sobie myślę, że było by wtedy dość stabilnie,
mówię o drugiej warstwie izolacji, czyli profile w poprzek krokwii i na tym izolacja.
poddasze nie będzie użytkowe, a więc pod drugą warstwą wełny nie będzie płyt KG, więc zależy mi, aby wełnę porządnie przymocować.
dosc ciekawe rozwiazanie. profile mozna odsunac od polaci o te pol centymetra wysuwajac tam naddatek.
jakie jest przeznaczenie tego pomieszczenia? jaka jest wysokosc krokwi a grubosc ocieplenia miedzy nimi? jak rozwiazano sprawe wentylacji pomieszczenia?
i jeszcze jedno dlaczego upierasz sie by tworzyc kolejne mostki?

piotrm74
16-09-2009, 09:00
Jak łatwo obliczyć potrzebny materiał do ocieplenia poddasza znając powierzcnię poddasza w m2?

piotrm74
16-09-2009, 09:02
OK. Kładziemy folię paraizolacyjną na wełnę a póżniej dociskamy do niej płyty GK. A co z halogenami, które mocujemy w płyty GK, przecież nad płytą jest folia której nie można rozerwać? a halogeny mają do 10 cm wysokości?

Wirecki
16-09-2009, 10:53
OK. Kładziemy folię paraizolacyjną na wełnę a póżniej dociskamy do niej płyty GK. A co z halogenami, które mocujemy w płyty GK, przecież nad płytą jest folia której nie można rozerwać? a halogeny mają do 10 cm wysokości? Folia ma być szczelna, nikt nie twierdzi, że trzeba ją rozerwać. Jeśli zrobisz to na etapie montażu płyty - nie powinno być problemów z szczelnym połączeniem obudowy jakiejkolwiek lampki z folią.

piotrm74
16-09-2009, 11:12
Jeśli zrobisz to na etapie montażu płyty - nie powinno być problemów z szczelnym połączeniem obudowy jakiejkolwiek lampki z folią.

Ale przecież wysokość halogenu utrudnia wciśnięcie w przestrzeń pomiędzy GK a folią, a co z temperaturą halogenu, nie wpłynie na folię?

piotrm74
16-09-2009, 11:15
Mam poddasze użytkowe ogrzewane. Kleszcze na wysokości od podłogi 2,9 m. ale powyżej kleszczy będzie malutki styszek nieużywany ani nie ogrzewany. Czy tam też należy kłaść wełnę i GK? czy tylko ocieplić do poziomu sufitu

Wirecki
16-09-2009, 11:26
Zrezygnowałem z halogenów ale nie z oświetlenia. Jeśli chodzi o nagrzewanie - nie wiem, może ktoś inny odpowie.
Przez płytę przeciągnąłem kable, które od góry uszczelniłem taśmą (dziurka w foli; oklejenie taśmą do łączenia folii).Na to wełna
Jeśli robiłbym halogeny - uszczelniłbym ich oprawę od góry tą samą taśmą (przy zał. że nagrzewanie nie jest problemem?) . Dlaczego boisz się przecięcia folii?

Malobert
16-09-2009, 13:22
a c o ja z te go bede mia l ;)
to ma byc jak w kawale o niemcu, angliku i polaku co mieli skakac z samolotu bez spadochronow? to, ja sobie posiedze do konaca w fotelu.
:lol: w takim razie dupy nie zawracaj, albo pisz w wątku: "Psycholog dyżurny - czynne 24 godziny na dobę"

nabial
16-09-2009, 21:05
może mi ktoś poradzi - 2 warstwa ocieplenia (pod krokwiami ) ma mieć grubość 15 cm. I tu problem - ogólnie dostępne wieszaki grzybkowe mają maksymalną długość 17 cm co pozwala na maksymalnie 14 cm ocieplenia. Jak z tego wybrnąć?
Czy może jest jakiś proc]ducent wieszaków nieco dłuższych (19-20 cm ?

FlashBack
16-09-2009, 21:36
może mi ktoś poradzi - 2 warstwa ocieplenia (pod krokwiami ) ma mieć grubość 15 cm. I tu problem - ogólnie dostępne wieszaki grzybkowe mają maksymalną długość 17 cm co pozwala na maksymalnie 14 cm ocieplenia. Jak z tego wybrnąć?
Czy może jest jakiś proc]ducent wieszaków nieco dłuższych (19-20 cm ?
dla tej grubosci sa wlasnie wieszaki 17. oczywiscie sa wieszaki dluzsze dla cd to bedzie 27 czy nawet 28.

FlashBack
16-09-2009, 21:51
Mam poddasze użytkowe ogrzewane. Kleszcze na wysokości od podłogi 2,9 m. ale powyżej kleszczy będzie malutki styszek nieużywany ani nie ogrzewany. Czy tam też należy kłaść wełnę i GK? czy tylko ocieplić do poziomu sufitu
no tak podobdnie jak z wieszakami temat ma 29stron latwo przebrnac.
na grzyba ci ten malutki stryszek.

FlashBack
16-09-2009, 21:53
OK. Kładziemy folię paraizolacyjną na wełnę a póżniej dociskamy do niej płyty GK. A co z halogenami, które mocujemy w płyty GK, przecież nad płytą jest folia której nie można rozerwać? a halogeny mają do 10 cm wysokości?
ano z tym to, do tego co wymyslil by je tam montowac.

FlashBack
16-09-2009, 22:05
a c o ja z te go bede mia l ;)
to ma byc jak w kawale o niemcu, angliku i polaku co mieli skakac z samolotu bez spadochronow? to, ja sobie posiedze do konaca w fotelu.
:lol: w takim razie dupy nie zawracaj, albo pisz w wątku: "Psycholog dyżurny - czynne 24 godziny na dobę"
dobre, dobre. racja, bo co maja moje 4lit do twojego dachu :D wiec zosytaje w fotelu :D

Wirecki
16-09-2009, 23:01
może mi ktoś poradzi - 2 warstwa ocieplenia (pod krokwiami ) ma mieć grubość 15 cm. To łącznie ze 30cm? nieźle... nieźle.... Pozdr.

marecki26
17-09-2009, 06:39
brak paroizolacji w pomieszceniach suchych

CZY WAS PONIZSZY KOMENTARZ NIE PRZEKONUJE ?

Dlaczego ROCKWOOL

cyt...

0.1 | Dlaczego w przypadku stosowania materiałów izolacyjnych firmy Rockwool, paroizolację należy stosować tylko w pomieszczeniach mokrych?

W pomieszczeniach mokrych takich jak kuchnia, łazienka, WC obowiązkowo należy stosować folię paroizolacyjną po to, aby zapobiec przenikaniu zwiększonej ilości pary wodnej do izolacji. W pozostałych pomieszczeniach takich jak pokoje, sypialnie zawartość wilgoci jest na tyle mała, że nie jest ona w stanie pogorszyć parametrów cieplnych wełny mineralnej, dlatego stosowanie folii paroizolacyjnej w takich pomieszczeniach jest zbędne. Dzięki temu przegrody wykonane z materiałów paroprzepuszczalnych "oddychają" znacznie lepiej. Najważniejszą korzyścią jest fakt, że stosując paroprzepuszczalne przegrody mamy zagwarantowane właściwe odprowadzenie wilgoci przez przegrody i brak strat cieplnych w momencie wentylacji pomieszczeń. Natomiast przy stosowaniu szczelnych okien w pomieszczeniach zaizolowanych materiałami nieprzepuszczającymi wilgoci, odprowadzenie pary wodnej wytworzonej przez mieszkańców musi nastąpić przez rozszczelnienie okien, a przy okazji ucieka ciepłe powietrze - ponosimy wówczas dodatkowe straty na kosztach ogrzewania.

pzdr.

FlashBack
17-09-2009, 06:57
brak paroizolacji w pomieszceniach suchych

CZY WAS PONIZSZY KOMENTARZ NIE PRZEKONUJE ?

Dlaczego ROCKWOOL

cyt...

0.1 | Dlaczego w przypadku stosowania materiałów izolacyjnych firmy Rockwool, paroizolację należy stosować tylko w pomieszczeniach mokrych?

W pomieszczeniach mokrych takich jak kuchnia, łazienka, WC obowiązkowo należy stosować folię paroizolacyjną po to, aby zapobiec przenikaniu zwiększonej ilości pary wodnej do izolacji. W pozostałych pomieszczeniach takich jak pokoje, sypialnie zawartość wilgoci jest na tyle mała, że nie jest ona w stanie pogorszyć parametrów cieplnych wełny mineralnej, dlatego stosowanie folii paroizolacyjnej w takich pomieszczeniach jest zbędne. Dzięki temu przegrody wykonane z materiałów paroprzepuszczalnych "oddychają" znacznie lepiej. Najważniejszą korzyścią jest fakt, że stosując paroprzepuszczalne przegrody mamy zagwarantowane właściwe odprowadzenie wilgoci przez przegrody i brak strat cieplnych w momencie wentylacji pomieszczeń. Natomiast przy stosowaniu szczelnych okien w pomieszczeniach zaizolowanych materiałami nieprzepuszczającymi wilgoci, odprowadzenie pary wodnej wytworzonej przez mieszkańców musi nastąpić przez rozszczelnienie okien, a przy okazji ucieka ciepłe powietrze - ponosimy wówczas dodatkowe straty na kosztach ogrzewania.

pzdr.
i co proponujesz? wykonasza sobie izolacje w ten sposob?

MirekSza
17-09-2009, 11:57
Druga warstwa wełny to Rockwool Rocmin 10 cm (1000mm x 600 mm).
Jaki odstęp powinny mieć profile CD?

FlashBack
17-09-2009, 14:55
Druga warstwa wełny to Rockwool Rocmin 10 cm (1000mm x 600 mm).
Jaki odstęp powinny mieć profile CD?
ekonomiczniej i skuteczniejsze ocieplenie bedzie przy stosowaniu welny z rolki.
rozstaw zalezny jest od "rodzaju" uzytej plyty jak i stelaza.

MirekSza
17-09-2009, 15:04
Druga warstwa wełny to Rockwool Rocmin 10 cm (1000mm x 600 mm).
Jaki odstęp powinny mieć profile CD?
ekonomiczniej i skuteczniejsze ocieplenie bedzie przy stosowaniu welny z rolki.
rozstaw zalezny jest od "rodzaju" uzytej plyty jak i stelaza.

To mamy Rockwoola z szerokością 1000 mm i tniemy go na 2 x 500 mm i Isovera z szerokością 1200 mm i tniemy go na 3 x 400 mm?
Wszyscy radzą rozstaw profili co 40 cm,wtedy bardziej pasowałby Isover.Czy dawać Rockwoola i rozstaw profili co 50 cm?
Czy trzeba jeszcze brać pod uwagę płyty GK?
Co byłoby najrozsądniejsze?

FlashBack
17-09-2009, 16:29
Druga warstwa wełny to Rockwool Rocmin 10 cm (1000mm x 600 mm).
Jaki odstęp powinny mieć profile CD?
ekonomiczniej i skuteczniejsze ocieplenie bedzie przy stosowaniu welny z rolki.
rozstaw zalezny jest od "rodzaju" uzytej plyty jak i stelaza.

To mamy Rockwoola z szerokością 1000 mm i tniemy go na 2 x 500 mm i Isovera z szerokością 1200 mm i tniemy go na 3 x 400 mm?
Wszyscy radzą rozstaw profili co 40 cm,wtedy bardziej pasowałby Isover.Czy dawać Rockwoola i rozstaw profili co 50 cm?
Czy trzeba jeszcze brać pod uwagę płyty GK?
Co byłoby najrozsądniejsze?
sa dwa typy rusztu poddasza.
1. montaż poprzeczny plyt
co 50cm dla kazdego rodzaju plyt odstep od czola krokwi do czola profilu rowny grubosci izolacji na krokwiach.

2. montaz poprzeczny i wzdłóżny plyt, ale do poddaszy jak i sufitów nie zalecam wzdloznego.
co 40cm dla przegrody ognioochronnej z zastosowaniem płyt odpowiednich do tego celu płyt, reszta j/w.
przy stosowaniu profili niesystemowych rozstawy wyliczy konstruktor po uprzednim dobraniu wag płyt i izolacji cieplnej.
ideą warstwy nakrokwiowej jest jej ciągłość gdyż służy ona usunięciu mostków cieplnych pozostających po elementach konstrukcyjnych więźby. czyli jak najbardziej duże formaty izolacji ("arkusze"). rozwijamy wełne i układamy ją z całej jej szerokości, pamiętając o mijankowym układzie względem warstwy w krokwiach jak i samych krokwi. następnie montujemy profile. wełne wzdłóż profilli/krawędzi lekko nacinamy by profil "zagłębił" sie w izolacji.
tyle, ze ten temat to akurat srodek gory lodowej a moze tylko jego wierzcholek.

MirekSza
18-09-2009, 20:41
ideą warstwy nakrokwiowej jest jej ciągłość gdyż służy ona usunięciu mostków cieplnych pozostających po elementach konstrukcyjnych więźby. czyli jak najbardziej duże formaty izolacji ("arkusze"). rozwijamy wełne i układamy ją z całej jej szerokości, pamiętając o mijankowym układzie względem warstwy w krokwiach jak i samych krokwi. następnie montujemy profile. wełne wzdłóż profilli/krawędzi lekko nacinamy by profil "zagłębił" sie w izolacji.
tyle, ze ten temat to akurat srodek gory lodowej a moze tylko jego wierzcholek.

Czyli żadnego cięcia.Druga warstwa (Rocwool Toprock 10 cm) idzie z wałka w całości w poprzek krokwi.
Grzybka wypuszczamy na 10 cm i nacinamy wełne a nie na 13 cm.Przedtem w profil CD wkładamy paski wełny na całym odcinku.Nie będzie problemu żeby grzybek "wkliknął" się w profil CD ?
:D

FlashBack
18-09-2009, 21:47
cos pokrecilem w poprzednim poscie - docisnieta przez profil welne nacina sie wzdloz jego krawedzi (gora/dol) tak by welna weszla w/na profil. nie ma potrzeby wycinania paskow.

lotnik
18-09-2009, 22:46
p.s. jaki to wzór na tę szparę ?

najprościej 1 cm szpary na 1 m długości ocieplenia po krokwi

Femmee_
18-09-2009, 23:41
Przebrnęłam przez większą część wątku, ale jakoś nie do końca wiem, co robić. Nie mamy jeszcze okien (będa za tydzień), nie mamy instalacji, ani tynków i posadzek. Jednak mamy zakupiona wełnę (trafiła się okazja cenowa). Wiem też, że zgodnie ze sztuka wełnę kłaść się powinno prawie na końcu. Dlatego dylemat. Ocieplać teraz, a za jakiś czas robić tynki i wylewki, czy poczekać z ocieplaniem. A jeśli czekać, to jak długo taka wełna w rolkach może sobie leżeć w nieogrzewanym domu?

mercik
19-09-2009, 01:40
Chciałbym w regipsowej przedściance puścić rurę kanalizacyjną równolegle do ścianki. W założeniu ta przedścianka miałaby mieć grubość rury kanalizacyjnej. później wypełniłbym przestrzeń wełną.
Tylko ze jak sobie rozrysowałem ten pomysł to mi wyszło, że musiałbym poprzecinać wszystkie profile CD.... Można je tak sobie ciąć? Jak zatem to zrobić żeby było dobrze?


Generalnie chodzi mi o to żeby PRZED murowaną ścianą położyć rurę kanalizacyjną, a później zrobić pionową ściankę z jakiegoś dowolnego materiału (wydawało mi sie że regips najprostszy), tak aby jej nie było widać. Wysokość ścianki to ok 1m. Później ta ścianka będzie sie łączyć ze skosem poddasza.

FlashBack
19-09-2009, 06:11
Chciałbym w regipsowej przedściance puścić rurę kanalizacyjną równolegle do ścianki. W założeniu ta przedścianka miałaby mieć grubość rury kanalizacyjnej. później wypełniłbym przestrzeń wełną.
Tylko ze jak sobie rozrysowałem ten pomysł to mi wyszło, że musiałbym poprzecinać wszystkie profile CD.... Można je tak sobie ciąć? Jak zatem to zrobić żeby było dobrze?


Generalnie chodzi mi o to żeby PRZED murowaną ścianą położyć rurę kanalizacyjną, a później zrobić pionową ściankę z jakiegoś dowolnego materiału (wydawało mi sie że regips najprostszy), tak aby jej nie było widać. Wysokość ścianki to ok 1m. Później ta ścianka będzie sie łączyć ze skosem poddasza.
pomijajac kolejnosci zabudowy to stelaz kolakowej dla rury
zamocowac rure kanalizacyjna do sciany badz stropu/podlogi (pamietajac o spadku).
wyznaczyc scianke i postawic ja z calego pionowego profilu CD, jezeli uchyty es (standard 125mm dl. wasa) nie siegnie za obrys rury to, zamocowac do sciany poziomo late drewniana 6x6cm z przekladka izolacyjna od sciany i do niej mocowac es lub scianke wykonac na profilach CW i UW 50mm o wiele latwiej bedzie wygluszyc taka przedscianke.

FlashBack
19-09-2009, 06:39
Przebrnęłam przez większą część wątku, ale jakoś nie do końca wiem, co robić. Nie mamy jeszcze okien (będa za tydzień), nie mamy instalacji, ani tynków i posadzek. Jednak mamy zakupiona wełnę (trafiła się okazja cenowa). Wiem też, że zgodnie ze sztuka wełnę kłaść się powinno prawie na końcu. Dlatego dylemat. Ocieplać teraz, a za jakiś czas robić tynki i wylewki, czy poczekać z ocieplaniem. A jeśli czekać, to jak długo taka wełna w rolkach może sobie leżeć w nieogrzewanym domu?
welna w paczkach lezec moze oj moze. a okazji cenowych bedzie teraz co raz wiecej.
odpowiedzi sa dwie i tak i nie.
lecz siegajac pamiecia w stecz "na opowiesci z przygod sindbada" radze poczekac.

Wirecki
19-09-2009, 14:52
Wczoraj pożegnałem się z ekipą od ocieplenia i zabudowy z płytk GK. Trudno mi określić precyzyjnie na jakim etapie wykończenia jestem, konieczne będą poprawki finiszowe, a do zamieszkania oczywiście gruntowanie i malowanie.

Nie zamierzam w tym roku zmieniać adresu - proszę o radę na jakim etapie zostawić sufity i skosy na zimę :). Z malowaniem wolałbym zaczekać do "tuż przed przeprowadzką"... czy ostateczne wykończenia, masą finiszową zrobić od razu, czy też zaczekać?
A co z wszechobecnym pyłem po szlifowaniu, jak się go pozbyć/związać? - odkurzacz? gruntowanie ?

FlashBack
19-09-2009, 16:08
Wczoraj pożegnałem się z ekipą od ocieplenia i zabudowy z płytk GK. Trudno mi określić precyzyjnie na jakim etapie wykończenia jestem, konieczne będą poprawki finiszowe, a do zamieszkania oczywiście gruntowanie i malowanie.

Nie zamierzam w tym roku zmieniać adresu - proszę o radę na jakim etapie zostawić sufity i skosy na zimę :). Z malowaniem wolałbym zaczekać do "tuż przed przeprowadzką"... czy ostateczne wykończenia, masą finiszową zrobić od razu, czy też zaczekać?
A co z wszechobecnym pyłem po szlifowaniu, jak się go pozbyć/związać? - odkurzacz? gruntowanie ?
chata z masa niezaizolowanych rur pod podsadzkami i w scianach, wygrzej chlopie ten dom. plyty g/k zagruntuj po calosci farba gruntujaca lub tym co zaleca producent docelowych farb. zagruntowane mozesz pozostawic na zimowanie z lekkim grzaniem.

Wirecki
19-09-2009, 22:28
Dom będzie ocieplony i ogrzewany. Nie wiem skąd ta teza o rurkach w ścianach i posadzkach, ale nie ważne.

Martwi mnie ten pył po szlifowaniu, jest go naprawdę sporo, a w zanadrzu kolejne prace. pytanie m.in w związku z lekturą tego wątku (http://forum.muratordom.pl/odparzajacy-sie-gips-z-plyt-g-k,t169242.htm) Pozdr.

FlashBack
20-09-2009, 00:21
skad u ciebie pyl na plytach po szlifowaniu, uzywales gladzi gipsowej czy co?
choc mozliwe, ze z braku czasu szlifowales nie do konca wyschniete warstwy. czy 1 dzien, az tak wazyl by opuznic wejscie na kolejna budowe?

Femmee_
20-09-2009, 23:51
welna w paczkach lezec moze oj moze. a okazji cenowych bedzie teraz co raz wiecej.
odpowiedzi sa dwie i tak i nie.
lecz siegajac pamiecia w stecz "na opowiesci z przygod sindbada" radze poczekac.

Dzięki za info. Skoro może leżeć, to niech leży.

bzykos
21-09-2009, 07:12
Witam! Ile może wynosić maksymalna odległość od ściany do pierwszej krokwi? Tak żeby płyty przypadkiem nie obwisły?

zOOr
21-09-2009, 13:52
jak wykonać połączenie ślizgowe napiszę póżniej..... obowiązki rodzinne :wink:

Ciekawe jakie? :-)
Masz chwilę, żeby opisać jak to robisz?

FlashBack
21-09-2009, 15:14
Witam! Ile może wynosić maksymalna odległość od ściany do pierwszej krokwi? Tak żeby płyty przypadkiem nie obwisły?
idealna to, bylaby odleglosc do 40cm.

FlashBack
21-09-2009, 15:20
jak wykonać połączenie ślizgowe napiszę póżniej..... obowiązki rodzinne :wink:

Ciekawe jakie? :-)
Masz chwilę, żeby opisać jak to robisz?
jak i Ty masz czas zajzyj do watku o szpachlowaniu g/k. jest tam opis.

Wirecki
21-09-2009, 15:35
skad u ciebie pyl na plytach po szlifowaniu, uzywales gladzi gipsowej czy co?
choc mozliwe, ze z braku czasu szlifowales nie do konca wyschniete warstwy. czy 1 dzien, az tak wazyl by opuznic wejscie na kolejna budowe? Sagapol, Sewera, Hadex2, Wodan, Wkt - hurtownie budowlane polecone przez przedstawiciele Rigipsu jak dystrybutorzy. ....w których nie kupisz Rikombi Grund. Jakiś zamiennik? Z góry dzięki....

FlashBack
21-09-2009, 15:55
skad u ciebie pyl na plytach po szlifowaniu, uzywales gladzi gipsowej czy co?
choc mozliwe, ze z braku czasu szlifowales nie do konca wyschniete warstwy. czy 1 dzien, az tak wazyl by opuznic wejscie na kolejna budowe? Sagapol, Sewera, Hadex2, Wodan, Wkt - hurtownie budowlane polecone przez przedstawiciele Rigipsu jak dystrybutorzy. ....w których nie kupisz Rikombi Grund. Jakiś zamiennik? Z góry dzięki....
"standard wykonczenia pozostawiony przez ekipe wyglada na to, ze inwestor zdecydowal sie na pokrycie scian tapeta". wiec zagruntuj dowolnym gruntem.
Jezeli pokryciem scian ma byc farba i ekipa o tym wiedziala to, znaczy, ze nawiali :D.
mimo wczescniejszej propozycji mysle jednak, ze lepiej bedzie zakonczyc to od rqazu. oczyscic i naniesc finish by wyrownac fakture plyt z miejscami spoinowanymi. i pokryc calosc jednorazowo farba gruntujaca.

bzykos
21-09-2009, 16:08
bzykos napisał:
Witam! Ile może wynosić maksymalna odległość od ściany do pierwszej krokwi? Tak żeby płyty przypadkiem nie obwisły?

idealna to, bylaby odleglosc do 40cm.


Byłaby? Tzn. może być większa czy nie? Jeśli tak to ile może wynosić?

phans
21-09-2009, 16:13
Czy można i stosujecie wyższe krokwie (zamiast np. 18cm to 22cm) aby więcej wełny weszło pomiędzy te krokwie? Wszystko po to aby jak najcieńszą warstwę ocieplenia dawać pod krokwie. Jeżeli zmieniacie wymiary krokwi z 8x18 na 22cm to ile szerokości mniej mogą mieć te krokwie (?x22)?

Czy można i stosujecie jako ocieplenie pod krokwie styropian (pomiędzy krokwie jest wełna) - wady i zalety tego sposobu? Czy można w ten sposób zrezygnować z płyt g-k poprzez położenie np. tynku na styropian?

FlashBack
21-09-2009, 16:57
bzykos napisał:
Witam! Ile może wynosić maksymalna odległość od ściany do pierwszej krokwi? Tak żeby płyty przypadkiem nie obwisły?

idealna to, bylaby odleglosc do 40cm.


Byłaby? Tzn. może być większa czy nie? Jeśli tak to ile może wynosić?
nie powinna zakladajac, ze max. sredni rozklad krowki to 90cm. mimo tego ludzie chodza po wypadkach wiec mowi sie trudno.
na marginesie, projekt/wykonanie wiezby powinien uwzgledniac rozklad scian dzialowych (i odwrotnie) tak by krowkie nie wypadaly w sasiedztwie i nad scianami. w ten sposob nie przeniosa one mostka cieplnego na sciany i dalej do wnetrza pomieszczenia bo, odzielac sciany od zewnatrz bedzie warstwa izolacji miedzykrokwiowej.

FlashBack
21-09-2009, 17:10
Czy można i stosujecie wyższe krokwie (zamiast np. 18cm to 22cm) aby więcej wełny weszło pomiędzy te krokwie? Wszystko po to aby jak najcieńszą warstwę ocieplenia dawać pod krokwie. Jeżeli zmieniacie wymiary krokwi z 8x18 na 22cm to ile szerokości mniej mogą mieć te krokwie (?x22)?
zmian moze dokonac wylacznie konstruktor badz znajacy zagadnienie i majacy wglad do projektu. no chyba, ze znajdzie sie zaraz jakis "oszolom" i powie ile bo on tak ma, albo u jego sasiada sa takie lub podobny tekst. wiec chlopie lap za projekt i zaiwaniaj do biura konstrukcyjnego. a i nie zapomnij zabrac portfel.

phans
21-09-2009, 20:46
Czy można i stosujecie wyższe krokwie (zamiast np. 18cm to 22cm) aby więcej wełny weszło pomiędzy te krokwie? Wszystko po to aby jak najcieńszą warstwę ocieplenia dawać pod krokwie. Jeżeli zmieniacie wymiary krokwi z 8x18 na 22cm to ile szerokości mniej mogą mieć te krokwie (?x22)?

Czy można i stosujecie jako ocieplenie pod krokwie styropian (pomiędzy krokwie jest wełna) - wady i zalety tego sposobu? Czy można w ten sposób zrezygnować z płyt g-k poprzez położenie np. tynku na styropian?
wysokosc krowki okreslona jest w projekcie a ten zawiera dodatkowo optymalna (z regoly min. wymagana polska norma) grubosc ocieplenia.
chcac dokonac zamian w grubosci nalezy wziasc pod uwage wszelkie otwory w sianach znajdujace sie w sasiedztwie szczytow. by po zabudowie nie okazalo sie, ze np. naroze okna lub drzwi schowa sie w zabudowie.
skoro spelnimy w/w warunek to nie ma potrzeby pogrubiania krokwi (bo to i tak zrobi konstruktor a nie nasze widzimisie) czy nawet nadbijania ich latami bo zamiast tego umiescimy nakrokwiowo grubsza warste izolacji co bedzie korztystniejsze niz pakowanie wiecej miedzy krokwie tylko po to by na krokwie dac np. 5cm.
uklad 10 miedzy krokwie i 15 na bedzie korzystniejszy niz 15 miedzy krokwie i 10 na.
Czyli mam rozumieć, że nie ma sensu powiększać wys. krokwi z 18cm na np. 22cm? Co do warstwy styropianu to pisałem o warstwie pod krokwiami czyli od strony pomieszczenia. Z tego co kiedyś czytałem styropian nad krokwiami czyli od strony dachówek wydaje się być super rozwiązaniem tylko chyba drogim? Może ktoś się pochwali z realizacji?
Wcześniej chodziło mi o to aby warstwa izolacji pod krokwiami była jak najcieńsza aby nie zabierać powierzchni użytkowej pomieszczeń na poddaszu.
A co takich zmian to jestem na etapie zmian do projektu gotowego wiec pytam się.

FlashBack
21-09-2009, 21:01
daruj sobie pogrubianie izolacji miedzy krokwiami. rozplanuj tak uklad by mozna bylo umiescic pod krokwiami min. 10cm izolacji.
i wybij sobie z glowy styropian pod krokwie. ta czesc izolacji odpowiada rowniez za akustyke miedzy pomieszczeniami poddasza.
a welny do dachow sa na podobnym poziomie cenowym co styropian.

phans
21-09-2009, 21:49
daruj sobie pogrubianie izolacji miedzy krokwiami. rozplanuj tak uklad by mozna bylo umiescic pod krokwiami min. 10cm izolacji.
i wybij sobie z glowy styropian pod krokwie. ta czesc izolacji odpowiada rowniez za akustyke miedzy pomieszczeniami poddasza.
a welny do dachow sa na podobnym poziomie cenowym co styropian.
Dzięki.

typ
22-09-2009, 01:20
Będzie długo...
Mój majster nie zjawił się w ustalonym terminie, więc postanowiłem sam wykończyć poddasze płytami. Zaczynam właśnie od rusztu z profili.
Poczytałem ten długi wątek i mam kilka pytań, na które ani tutaj ani nigdzie indziej nie znalazłem odpowiedzi.
Wiele razy pojawiło się tutaj zalecenie, żeby nie łączyć na sztywno profili głównych (ze skosów czy stropów) z przyściennymi (na ścianie szczytowej). Jeśli dobrze rozumiem chodzi o to, że dach pracuje "inaczej" od ścian murowanych i nie należy na sztywno tych dwóch różnych konstrukcji łączyć bo połączenia płyt popękają. Czyli profil przyścienny mocuje się do ściany i wsuwa w niego luźno profile CD.
Co jest w przypadku takim jak mój, gdzie ściana szczytowa jest również ścianą zbudowaną w części w technologii drewnianej?
Tzn do wysokości okna jest to mur a od okna zrobiłem ścianę w konstrukcji drewnianej wypełnionej wełną.

Czy w takim wypadku (zakładając że również ściana szczytowa zostaje "wyprofilowana") w "części drewnianej" ściany szczytowej skręcam ze sobą wszystkie profile (profil CD ze skosów z profilem przyściennym i z profilami CD ze ściany szczytowej), a w "części murowanej" w miejscu gdzie profil przyścienny jest przykręcony na sztywno do muru wsuwam tylko w niego profile CD ze skosów?

Czy taką ścianę szczytową mogę "wykończyć" za pomocą profili przymocowanych do konstrukcji drewnianej za pomocą uchwytów ES (bo tutaj chyba wieszaki nie mogą być stosowane - no właśnie - czy jest jakiś kąt nachylenia dachu poniżej którego nie powinno się już stosować wieszaków tylko uchwyty ES?)

No i ostatnie pytanie na które znalazłem odpowiedź na którejś ze stron tego wątku, ale proszę o potwierdzenie:
Zamiast mocować profile ścian działowych do konstrukcji dachu (do krokwi czy wymianu) mogę przymocować je również do profili CD skosów/stropu przy założeniu że profile są prostopadłe do planowanej ścianki?
Wole takie rozwiązanie gdyż w ten sposób nie będzie sztywnego połączenia pomiędzy rusztem skosów a konstrukcją dachu, które może wpływać na powstawanie pęknięć. Ścianka jest mała (3 metry szerokości i ok 2,50 wysokości).

Z góry dzięki za sugestie. Czytam i uczę się - za kilka dni będę teoretykiem, a może za kilka tygodni praktykiem....

FlashBack
22-09-2009, 06:21
czytales?.
traktowac sciane trzeba jak pionowe jetki ;ub krkwie. profile na niej zamocujemy na tych samych uchwytach/wieszakach co polac dachu.
odpowiedz na pierwsze pytanie jest powyzej.

sasey
22-09-2009, 06:58
Witam.Mam pytanie odnośnie wełny użytej do ocieplania . Chciałbym Użyć do tego wełne o nazwie Mata W z Rocwool-a o gr. 15cm. Jest obecnie w promocji i wychodzi sporo taniej. Czy ktoś ocieplał już tym materiałem?
pozdrawiam

FlashBack
22-09-2009, 07:08
Witam.Mam pytanie odnośnie wełny użytej do ocieplania . Chciałbym Użyć do tego wełne o nazwie Mata W z Rocwool-a o gr. 15cm. Jest obecnie w promocji i wychodzi sporo taniej. Czy ktoś ocieplał już tym materiałem?
pozdrawiam
produkt chyba dla casto. wroce z pracy poczytam na rockwoolu :)

sasey
22-09-2009, 10:06
ok.czekam na opinie

karcio102
22-09-2009, 12:57
Witam.
Ze względów estetycznych chcę zostawić widoczne jętki (już je wyheblowałem).
Na tych jętkach planuję położyć płytę OSB 15 mm a od spodu przykręcę płytę GK.
Możliwe że w jętkach wyfrezuję rowek o głębokości 1 cm żeby w niego weszła płyta GK (rozwiąże to problem wykończenia styku jętki z płytą GK).
I tu mam pytanie jak zamocować ten gips-karton. Czy przykręcić go bezpośrednio do płyty OSB czy też powinienem od spodu OSB przykręcić profile i dopiero do nich gips-karton ? Nie chodzi mi o zejście z wysokością a raczej o pracę całej więźby.
Będę się starał mocno połączyć płyty OSB.

I drugie pytanie to czy paroizolację można dać na OSB z góry czy też między OSB a gips-karton.

A czy posiadają państwo zdjęcia jak obudować okno typu wole oko ?

Z góry dziękuję za podpowiedź.

Andrzej

FlashBack
22-09-2009, 13:18
Nie czaje na co, po co ta osb?. Hmm wole oko to przecie zwykly sufit w czym problem.

bzykos
22-09-2009, 14:46
bzykos napisał:
Cytat:
bzykos napisał:
Witam! Ile może wynosić maksymalna odległość od ściany do pierwszej krokwi? Tak żeby płyty przypadkiem nie obwisły?

idealna to, bylaby odleglosc do 40cm.



Byłaby? Tzn. może być większa czy nie? Jeśli tak to ile może wynosić?

nie powinna zakladajac, ze max. sredni rozklad krowki to 90cm. mimo tego ludzie chodza po wypadkach wiec mowi sie trudno.
na marginesie, projekt/wykonanie wiezby powinien uwzgledniac rozklad scian dzialowych (i odwrotnie) tak by krowkie nie wypadaly w sasiedztwie i nad scianami. w ten sposob nie przeniosa one mostka cieplnego na sciany i dalej do wnetrza pomieszczenia bo, odzielac sciany od zewnatrz bedzie warstwa izolacji miedzykrokwiowej

Flashback,w dwóch miejscach mam odległość pierwszej krokwi do ściany jakieś 68cm. Trochę dużo... Co byś radził? Dołożyć dodatkową krokiew czy zostawić tak?

karcio102
22-09-2009, 15:18
OSB ma być po to żebym mógł chodzić po tym suficie na etapie jego montażu ( na nim rozłożę wełnę ). Ale może faktycznie nie trzeba ?
A z wolim okiem to miałem na myśli fakt że sufit będzie w kształcie półkola i jakoś po jego obwodzie trzeba zamocować prostopadle profile a do tego wyznaczyć położenie przecięcia tej półkolistej płaszczyzny ze ścianą.
Andrzej

itd
22-09-2009, 18:54
OSB ma być po to żebym mógł chodzić po tym suficie na etapie jego montażu ( na nim rozłożę wełnę ). Ale może faktycznie nie trzeba ?
A z wolim okiem to miałem na myśli fakt że sufit będzie w kształcie półkola i jakoś po jego obwodzie trzeba zamocować prostopadle profile a do tego wyznaczyć położenie przecięcia tej półkolistej płaszczyzny ze ścianą.
AndrzejPewnie potrzebna ta osb, nie znam się. Kasa na tych sufitach dobra bo łuki :D a nawet wymiarów nie znam. Nie wiem jak wstawione jest okno i czy dobrze.

FlashBack
22-09-2009, 20:05
Witam.Mam pytanie odnośnie wełny użytej do ocieplania . Chciałbym Użyć do tego wełne o nazwie Mata W z Rocwool-a o gr. 15cm. Jest obecnie w promocji i wychodzi sporo taniej. Czy ktoś ocieplał już tym materiałem?
pozdrawiam
a podaj linka ze strony producenta bo jakos nie znajduje.

lotnik
22-09-2009, 20:17
Witam.Mam pytanie odnośnie wełny użytej do ocieplania . Chciałbym Użyć do tego wełne o nazwie Mata W z Rocwool-a o gr. 15cm. Jest obecnie w promocji i wychodzi sporo taniej. Czy ktoś ocieplał już tym materiałem?
pozdrawiam

Odpuść sobie mate W. to produkt wyłącznie do marketów, jest to najgorszy produkt Rockwoola sprzadawany tylko w marketach czyli taki ketchup z marchewki w Tesco po 0,90 zł. Popytaj na składach budowlanych o Megarocka i nie będzie dużo droższy

FlashBack
22-09-2009, 20:56
bzykos napisał:
Cytat:
bzykos napisał:
Witam! Ile może wynosić maksymalna odległość od ściany do pierwszej krokwi? Tak żeby płyty przypadkiem nie obwisły?

idealna to, bylaby odleglosc do 40cm.



Byłaby? Tzn. może być większa czy nie? Jeśli tak to ile może wynosić?

nie powinna zakladajac, ze max. sredni rozklad krowki to 90cm. mimo tego ludzie chodza po wypadkach wiec mowi sie trudno.
na marginesie, projekt/wykonanie wiezby powinien uwzgledniac rozklad scian dzialowych (i odwrotnie) tak by krowkie nie wypadaly w sasiedztwie i nad scianami. w ten sposob nie przeniosa one mostka cieplnego na sciany i dalej do wnetrza pomieszczenia bo, odzielac sciany od zewnatrz bedzie warstwa izolacji miedzykrokwiowej

Flashback,w dwóch miejscach mam odległość pierwszej krokwi do ściany jakieś 68cm. Trochę dużo... Co byś radził? Dołożyć dodatkową krokiew czy zostawić tak?
pozostaw jak jest, wymiany nie koniecznie dadza sie umiescic (sciana miedzy krokwiami), a wstawianie krokwi to tylko dodatkowy mostek w polaci. w tym miejscu max szeroka plyta.

lis81
24-09-2009, 10:05
Witam i proszę o poradę
zakupiłem wełnę rockwola 15cm pierwsza warstwa + 15 cm druga warstwa w poprzek. Dopiero teraz się zoriętowałem że wieszak ma 125mm. A może są większe wieszaki. Co zrobić ? czy przejdzie opcja żeby do krokwi dobić listy 25mm drewniane i dopiero wieszak? a może coś innego ???

Z góry dzięki za pomoc....dodam że wełny juz zamienić na mniejszy wymiar nie mogę

FlashBack
24-09-2009, 19:39
Witam i proszę o poradę
zakupiłem wełnę rockwola 15cm pierwsza warstwa + 15 cm druga warstwa w poprzek. Dopiero teraz się zoriętowałem że wieszak ma 125mm. A może są większe wieszaki. Co zrobić ? czy przejdzie opcja żeby do krokwi dobić listy 25mm drewniane i dopiero wieszak? a może coś innego ???

Z góry dzięki za pomoc....dodam że wełny juz zamienić na mniejszy wymiar nie mogę
sa tylko, ze beda to inne wieszaki.

lis81
24-09-2009, 20:25
podaj Kolego linka jakiegoś do tych innych wieszaków, podpowiedz jakie rozwiązanie najbardziej sensowne dla mnie jest...z góry wielkie dzięki, wełnę będę robił w zimie więc jest chwilkę jeszcze na przemyślenie sprawy :)

FlashBack
24-09-2009, 20:27
podaj Kolego linka jakiegoś do tych innych wieszaków, podpowiedz jakie rozwiązanie najbardziej sensowne dla mnie jest...z góry wielkie dzięki, wełnę będę robił w zimie więc jest chwilkę jeszcze na przemyślenie sprawy :)
mozna rozwiazac mozna tez zawiazac. pomijajac dlugosc to, jaki rodzaj wieszaka chciales zastosowac.?

lis81
25-09-2009, 09:11
chciałem zasosować wieszak es 60/125 ale to przecież 125 mm a mi potrzeba 150 ???. Chodzi o skosy do z sufitem problemu nie będzie..

Rom-Kon
25-09-2009, 09:31
chciałem zasosować wieszak es 60/125 ale to przecież 125 mm a mi potrzeba 150 ???. Chodzi o skosy do z sufitem problemu nie będzie..Zamiast ES-y zastosuj wieszaki kotwowe do poddaszy. Mają długosc 270mm i mozna zastosowac nawet do wełny 20cm. Cofni się pare stron a znajdziesz fotki.

naLeśnik
25-09-2009, 10:00
......
jak wykonać połączenie ślizgowe napiszę póżniej..... obowiązki rodzinne :wink:
możemy liczyć na połączenia ślizgowe? ;)
będę wdzięczny

Rom-Kon
25-09-2009, 19:29
......
jak wykonać połączenie ślizgowe napiszę póżniej..... obowiązki rodzinne :wink:
możemy liczyć na połączenia ślizgowe? ;)
będę wdzięcznyMozecie liczyc ale dopiero jak bede mial kompa- czyli za pare dni. Komorka nie nadaje sie do pisania dlugich postow. Teraz jestem na robocie. Pozdrawiam.

Wirecki
26-09-2009, 21:12
Sheetrock w zielonym wiaderku. Ponieważ był polecany, również w tym wątku - kupiłem i dziś pół wiaderka we dwóch zużyliśmy.
Fajnie się kładło, początki były trudne, jak zwykle, ale generalnie jestem zadowolony. Efekt trudno mi jeszcze określić, może jak wyschnie, pewnie konieczne będą poprawki... W każdym razie to wiadro nie starczy na wszystkie prace. Będe musiał dokupić jeszcze coś - i nie wiem, to samo, czy coś innego. Chodzi o relację jakość/cena. Nie próbowałem niczego innego...
Nie chciałbym wyjść na ignoranta, ale może ktoś w dwóch słowach napisze czym TO się różni od innych mas finish`owych tj. dlaczego jest lepsze (jeśli jest)? Flashback, Rom-Kon - mogę prosić o Waszą opinię? Może ktoś jeszcze pracuje przy tym stale?

typ
27-09-2009, 10:10
Choć nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na moje poprzednie pytania zapytam ponownie, tym razem wykorzystam zdjęcie z którejś strony tego wątku - zdjęcie autorstwa Rom-Kona.

http://img97.imageshack.us/img97/9738/podd.jpg (http://img97.imageshack.us/i/podd.jpg/)

Proszę o poprawienie jeśli źle wnioskuję:
1. połączenia oznaczone na rysunku literą C są sztywne, tzn profile są połączone pchełkami;
2. profil oznaczony B nie jest nigdzie połączony ze ścianą, jest połączony jedynie z innymi profilami w punktach C oraz D
3. połączenie D jest wykonane w ten sposób, że robi się nacięcie w profilu CD w którym mocuje się profil UD i całość skręca się pchełkami.

No i pytanie - jak wykonuje się boczne ścianki okien (w miejscu oznaczonym A), ponieważ nie ma tam żadnego profilu innego niż ten oddalony od płaszczyzny okna o ok 10 cm. Jak tam później przykręca się płytę?

FlashBack
27-09-2009, 11:42
typ
"jak dlugo wytrzyma flegmatyk z cholerykiem"?. skrecanie ze soba profili przyniesie wiecej szkod niz pozytku (pozorny "plus" jest tylko na etapie montazu plyt bo profile nam nie biegaja).

typ
27-09-2009, 13:09
Jakie konkretne są minusy? Pomimo tego, że poskręcam profile nie ma połączenia sztywnego profili ze ścianami w żadnym miejscu, a o to chyba chodzi. Chyba że tak jak napisałeś KAŻDA ze ścian musi być od siebie odizolowana, a nie tylko płaszczyzny ścian z profili od ścian poddasza...
Jeśli więc nie łącze profili w tym miejscu ze sobą to jak się to trzyma kupy? Na tym konkretnym przykładzie - co ze sobą skręcać a czego nie, bo nie widzę dokładnie uchwytów mocujących w ścianie z oknem...

FlashBack
27-09-2009, 13:55
powtorze jedynie, nie skreca sie profili. a reszte pozostawiam.

Wirecki
27-09-2009, 23:00
Flashback - a tego sheetrocka to się na koniec szlifuje, czy warstwa zerowa jest (powinna być !) tak na tip top, że nie trzeba

FlashBack
28-09-2009, 06:28
Flashback - a tego sheetrocka to się na koniec szlifuje, czy warstwa zerowa jest (powinna być !) tak na tip top, że nie trzeba
moze nie tyle szlifowanie, co przetarcie (lekkie bez silnego dociskania dlugie energiczne ruchy raz, przy razie). paca i papier 120-150 i do wnek kostki szlifierskie 100-120.
prosze jak beda dalsze pytania wstawiaj do watku o szpachlowaniu.

lukaszkuch
30-09-2009, 07:32
Witam,

Zgodnie z tematem wątku mam dwa krótkie pytania (Z góry przepraszam jeżeli takie pytania już padły ale powiem szczerze że mimo wielkich chęci nie mam czasu na razie czytać całego wątku - 30 stron ;P):

Właśnie zaczynamy ocieplać poddasze (ocieplenie wełną Isover, wykończenie płytami g-k na profilach stalowych), oczywiście robimy to sami i pojawiły się pewne problemy co do których nie wiemy jak postąpić, tj.

1. Na poddaszu mamy wysoką ściankę kolankową już otynkowaną, na niej jest murłata 16x16 cm.
Już na etapie robienia wieńca budowlańcy w złym miejscu umieścili kotwy, co spowodowało, że krawędź murłaty leży
na zewnętrznej krawędzi muru (co widać na zdj).

http://img193.imageshack.us/img193/6123/img8516n.jpg

Już na oko widać, że skosy nie będą się stykały z murem i będzie konieczność
dorobienia pionowej ścianki łączącej skos ze ścianką kolankową. W grę wchodziły dwa warianty: wełna + podmurowanie + tynk
(ew. płyta na kleju) albo obudowa z wełna + płyty g-k na profilach (potraktowane jako cześć poddasza, czyli profile UD,CD i wieszaki lub jednostronne ściana działowa z profilami UW i CW). Wolelibyśmy obudować to płytami, ale obawiamy się, ze na styku płyta-mur zacznie szybko pękać. Tym bardziej obawiamy się tego w łazience i w kuchni, gdzie w na styku muru i płyty
będą przyklejone płytki ceramiczne, a w takim wypadku nie ma mowy o jakiejś dylatacji. Co w takim wypadku zrobic?

2. W jaki najlepszy sposób ocieplić miejsca wokół okna dachowego? Nasze okna dachowe przylegają do krokwii z jednej
lub z obu stron, co uniemożliwia ociplenie tych miejsc. Ponad to Okna są zamontowane powyżej deskowania, co skutuje sporą
szparą na całym obwodzie okna. Jedyny sposób ocieplenia tych miejsc, jaki przychodzi mi do głowy, to zwyczajnie wepchnąć
skrawki wełny w te szpary, a przy krokwiach dać tylko płytę. Czy taki sposób jest poprawny, a może ktoś zna inny?

Okno:
http://img14.imageshack.us/img14/1173/img8487x.jpg

Malobert
30-09-2009, 11:51
lukaszkuch

pkt 2.
Też mam wstawione już okna (Fakro) i szpary wokół okna nad deskowaniem z których teoretycznie może zawiewać. Zauważyłem po fakcie, że np okna Vellux mają dodatkowe kołnierze z jakieś szarej pianki opasającej ramę okna i szczelnie po założeniu przylegają te uszczelki do krokwi.

Typowa pianka rozprężna ulatnia się, dlatego wpadłem na pomysł aby w tych przestrzeniach zastosować (upchać) otuliny termiczne od rurek miedzianych, są dostępne w różnych średnicach, materiał jest identycznie ten sam. Resztę przestrzeni pomiędzy krokwią a GK wypełniona zostanie ostrożnie pianką niskoprężną.

bzykos
30-09-2009, 12:20
Fakro też ma takie kołnierze w swojej ofercie... Materiałem izolacyjnym jest tam o ile się nie mylę wełna owcza.

zbigmor
30-09-2009, 12:36
Witam,

Zgodnie z tematem wątku mam dwa krótkie pytania (Z góry przepraszam jeżeli takie pytania już padły ale powiem szczerze że mimo wielkich chęci nie mam czasu na razie czytać całego wątku - 30 stron ;P):

Właśnie zaczynamy ocieplać poddasze (ocieplenie wełną Isover, wykończenie płytami g-k na profilach stalowych), oczywiście robimy to sami i pojawiły się pewne problemy co do których nie wiemy jak postąpić, tj.


Dlaczego oczywiście?



1. Na poddaszu mamy wysoką ściankę kolankową już otynkowaną, na niej jest murłata 16x16 cm.
Już na etapie robienia wieńca budowlańcy w złym miejscu umieścili kotwy, co spowodowało, że krawędź murłaty leży
na zewnętrznej krawędzi muru (co widać na zdj).

http://img193.imageshack.us/img193/6123/img8516n.jpg

Już na oko widać, że skosy nie będą się stykały z murem i będzie konieczność
dorobienia pionowej ścianki łączącej skos ze ścianką kolankową.


Na oko to ja widzę, że druga warstwa wełny pod krokwiami zapełni tą przestrzeń, ale ja to widzę na zdjęciu. W rzeczywistości może masz rację.



W grę wchodziły dwa warianty: wełna + podmurowanie + tynk
(ew. płyta na kleju) albo obudowa z wełna + płyty g-k na profilach (potraktowane jako cześć poddasza, czyli profile UD,CD i wieszaki lub jednostronne ściana działowa z profilami UW i CW). Wolelibyśmy obudować to płytami, ale obawiamy się, ze na styku płyta-mur zacznie szybko pękać. Tym bardziej obawiamy się tego w łazience i w kuchni, gdzie w na styku muru i płyty
będą przyklejone płytki ceramiczne, a w takim wypadku nie ma mowy o jakiejś dylatacji. Co w takim wypadku zrobic?

2. W jaki najlepszy sposób ocieplić miejsca wokół okna dachowego? Nasze okna dachowe przylegają do krokwii z jednej
lub z obu stron, co uniemożliwia ociplenie tych miejsc. Ponad to Okna są zamontowane powyżej deskowania, co skutuje sporą
szparą na całym obwodzie okna. Jedyny sposób ocieplenia tych miejsc, jaki przychodzi mi do głowy, to zwyczajnie wepchnąć
skrawki wełny w te szpary, a przy krokwiach dać tylko płytę. Czy taki sposób jest poprawny, a może ktoś zna inny?


Taki sposób nie jest poprawny i nie ma dobrego sposobu bo okno zostało źle zamocowane. Na styku krokwi i okna będzie wyraźny mostek termiczny i bez przesuniecia okna od krokwi nic nie da się zrobić.


Okno:
http://img14.imageshack.us/img14/1173/img8487x.jpg

lukaszkuch
30-09-2009, 13:36
Witam,


1. Na poddaszu mamy wysoką ściankę kolankową już otynkowaną, na niej jest murłata 16x16 cm.
Już na etapie robienia wieńca budowlańcy w złym miejscu umieścili kotwy, co spowodowało, że krawędź murłaty leży
na zewnętrznej krawędzi muru (co widać na zdj).



Już na oko widać, że skosy nie będą się stykały z murem i będzie konieczność
dorobienia pionowej ścianki łączącej skos ze ścianką kolankową.


Na oko to ja widzę, że druga warstwa wełny pod krokwiami zapełni tą przestrzeń, ale ja to widzę na zdjęciu. W rzeczywistości może masz rację.



Sprawdzone. Nie zapełni. Ściankę będziemy musieli zrobić tylko chcielibyśmy prosić o poradę w jaki sposób ją zrobić.







2. W jaki najlepszy sposób ocieplić miejsca wokół okna dachowego? Nasze okna dachowe przylegają do krokwii z jednej
lub z obu stron, co uniemożliwia ociplenie tych miejsc. Ponad to Okna są zamontowane powyżej deskowania, co skutuje sporą
szparą na całym obwodzie okna. Jedyny sposób ocieplenia tych miejsc, jaki przychodzi mi do głowy, to zwyczajnie wepchnąć
skrawki wełny w te szpary, a przy krokwiach dać tylko płytę. Czy taki sposób jest poprawny, a może ktoś zna inny?


Taki sposób nie jest poprawny i nie ma dobrego sposobu bo okno zostało źle zamocowane. Na styku krokwi i okna będzie wyraźny mostek termiczny i bez przesuniecia okna od krokwi nic nie da się zrobić.



Nie rozumiem. Jak 'od krokwi'?
Tak czy inaczej nawet jeżeli okno zostało źle zamontowane to nic już z tym nie zrobimy i musimy sobie jakoś z tym poradzić.

Dzięki, Malobert za pomysł z otulinami i pianką niskoprężną. Przemyślimy i może skorzystamy z pomysłu.

Oryginalny kołnierz Fakro ze względu na cenę raczej nie wchodzą w grę.

lukaszkuch
30-09-2009, 13:54
lukaszkuch

pkt 2.
Też mam wstawione już okna (Fakro) i szpary wokół okna nad deskowaniem z których teoretycznie może zawiewać. Zauważyłem po fakcie, że np okna Vellux mają dodatkowe kołnierze z jakieś szarej pianki opasającej ramę okna i szczelnie po założeniu przylegają te uszczelki do krokwi.

Typowa pianka rozprężna ulatnia się, dlatego wpadłem na pomysł aby w tych przestrzeniach zastosować (upchać) otuliny termiczne od rurek miedzianych, są dostępne w różnych średnicach, materiał jest identycznie ten sam. Resztę przestrzeni pomiędzy krokwią a GK wypełniona zostanie ostrożnie pianką niskoprężną.


Przejrzałem przed momentem ofertę akcesoriów Fakro i aktualnie mają w ofercie opaskę docieplającą XWT, tylko nie wiem czy dałoby się ją zamontować na zamontowanym już oknie.

karcio102
01-10-2009, 11:03
Witam.
Buduję dom z bala i będę ocieplał ściany. I tu mam pytanie czy można konstrukcję szkieletu do którego przymocuję płytę GK zbudować z profili CD60 ustawionych w pionie i zamocowanych grzybkami do ściany.
Problem polega na tym że taki dom "siada" z 10 cm (może to trwać kilka lat) i dlatego nie można nic montować w pionie na sztywno.
I tu pytanie dla ekspertów. Czy połączenie "grzybkowe" umożliwi takie osiadanie (czy grzybek w profilu będzie mógł przesunąć się o 10 cm (w ciągu kilku lat) ?
Dałbym takie profile co 40 cm a grzybki co 80 cm.
Pozdrawiam
I z góry dziękuję za odpowiedź
Andrzej

FlashBack
01-10-2009, 11:31
Witam.
Buduję dom z bala i będę ocieplał ściany. I tu mam pytanie czy można konstrukcję szkieletu do którego przymocuję płytę GK zbudować z profili CD60 ustawionych w pionie i zamocowanych grzybkami do ściany.
Problem polega na tym że taki dom "siada" z 10 cm (może to trwać kilka lat) i dlatego nie można nic montować w pionie na sztywno.
I tu pytanie dla ekspertów. Czy połączenie "grzybkowe" umożliwi takie osiadanie (czy grzybek w profilu będzie mógł przesunąć się o 10 cm (w ciągu kilku lat) ?
Dałbym takie profile co 40 cm a grzybki co 80 cm.
Pozdrawiam
I z góry dziękuję za odpowiedź
Andrzej
Wszelkie konstrukcje niczym nie roznia sie od standardowych zabudow. Tu jedynie okresla sie wlaasciwie bierze pod uwaga duze "ugiecia". Bez znajomosci szczegolow konstrukcji danego domu przyzwoicie nalezy milczec w temacie co i jak wykonac. Sam pomysl na taka okladzine jest dobry no ale....

karcio102
01-10-2009, 14:07
Konstrukcyjnie to sprawa jest prosta.
Bierzemy profil CD 3 metry długi. Ustawiamy go w pionie mocując grzybkami co 80 cm. Na dole mocujemy go na stałe do ściany ( takim U-kształtnym mocowaniem ).
I do takiego profilu dajemy płytę G-K.
Oczywiście wszystko kończy się na 10 cm przed sufitem.
Dzięki temu jak cała ściana (dom) będzie siadać to dół to płyta G-K zostanie w miejscu i tylko zmniejszy się jej odległość od sufitu ( tą szczelinę należy ukryć mocując jakąś ozdobną deskę ).
Chodzi mi o to czy taki grzybek zamocowany w profilu ma szansę (możliwość) przesunięcia się (oczywiście ruchy będą minimalne bo to łącznie z 10cm przez 2-3 lata) czy też mocno blokuje się w miejscu założenia.

Andrzej

PS
Czy mają Państwo zdjęcia jak wykonać konstrukcję połączenia ukośnej ściany poddasza z kulistym sufitem "wolego oka".
Czy łatwo zaginać elastyczną płytę G-K i czy trzeba ją jakoś przygotować (namoczyć) promień około 70 cm ?

FlashBack
01-10-2009, 14:39
Z taka wiedza o suchej zabudowie szkieletow i bali dziwi dopisek w p.s.
Przeciez to takie proste wystarczy kawalek deski :)

Konstrukcyjnie to sprawa jest prosta.
Bierzemy profil CD 3 metry długi. Ustawiamy go w pionie mocując grzybkami co 80 cm. Na dole mocujemy go na stałe do ściany ( takim U-kształtnym mocowaniem ).
I do takiego profilu dajemy płytę G-K.
Oczywiście wszystko kończy się na 10 cm przed sufitem.
Dzięki temu jak cała ściana (dom) będzie siadać to dół to płyta G-K zostanie w miejscu i tylko zmniejszy się jej odległość od sufitu ( tą szczelinę należy ukryć mocując jakąś ozdobną deskę ).
Chodzi mi o to czy taki grzybek zamocowany w profilu ma szansę (możliwość) przesunięcia się (oczywiście ruchy będą minimalne bo to łącznie z 10cm przez 2-3 lata) czy też mocno blokuje się w miejscu założenia.

Andrzej

PS
Czy mają Państwo zdjęcia jak wykonać konstrukcję połączenia ukośnej ściany poddasza z kulistym sufitem "wolego oka".
Czy łatwo zaginać elastyczną płytę G-K i czy trzeba ją jakoś przygotować (namoczyć) promień około 70 cm ?

edi1977
01-10-2009, 15:33
Witam,

Wlasnie sie zabieram za samodzielne ocieplanie poddasza. Poniewaz watek jest juz strasznie dlugi nie jestem w stanie przeszukac go pod katem potrzebnej mi informacji. Probuje sie zorientowac jakie profile beda mi potrzebe, a od tego co znalazlem w internecie kreci mi sie juz w glowie. Tak wiec doszedlem do ponizszych wnioskow:
http://images43.fotosik.pl/208/156afaebdf183afcmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Prosze o pomoc jakie wieszaki mi sa potrzebne, jakie rodzaje profili UD i CD, jak wykonac styki zaznaczonych miejsc.

Pozdrawiam !!!

FlashBack
01-10-2009, 21:32
Witam,

Wlasnie sie zabieram za samodzielne ocieplanie poddasza. Poniewaz watek jest juz strasznie dlugi nie jestem w stanie przeszukac go pod katem potrzebnej mi informacji. Probuje sie zorientowac jakie profile beda mi potrzebe, a od tego co znalazlem w internecie kreci mi sie juz w glowie. Tak wiec doszedlem do ponizszych wnioskow:
http://images43.fotosik.pl/208/156afaebdf183afcmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Prosze o pomoc jakie wieszaki mi sa potrzebne, jakie rodzaje profili UD i CD, jak wykonac styki zaznaczonych miejsc.

Pozdrawiam !!!
uwazam odpowiadanie na ten post, za strate czasu (mimo to, pisze :P) do czasu wykonania prac majacych na celu przywrocenie (naprawienie szkod wyniklych ) w (moze) umyslnym zablokowaniu "kanalu" wlotowego dla szczeliny wentylacyjnej). jednym slowem kolego musisz przewlakowac ten watek od "deski do deski".

edi1977
01-10-2009, 22:13
uwazam odpowiadanie na ten post, za strate czasu (mimo to, pisze :P) do czasu wykonania prac majacych na celu przywrocenie (naprawienie szkod wyniklych ) w (moze) umyslnym zablokowaniu "kanalu" wlotowego dla szczeliny wentylacyjnej). jednym slowem kolego musisz przewlakowac ten watek od "deski do deski".

czy chodzi o strzeline pomiedzy deskami a murem ? moze na zdjeciu tego nie widac ale jest strzelina 4 cm.

FlashBack
01-10-2009, 22:19
jaki mur? tam (za murlata) procz przyszlej izolacji nic innego znajdowac sie nie powinno, wiec.. prosze naprawic ten blad.

insah
02-10-2009, 18:26
Na którym etapie prac wewnętrznych najrozsądniej jest ocieplać poddasze?

FlashBack
02-10-2009, 20:19
Na którym etapie prac wewnętrznych najrozsądniej jest ocieplać poddasze?
ocieplenie mozna wykonac zaraz po zakonczeniu prac dekarskich.

Wirecki
02-10-2009, 20:35
Na którym etapie prac wewnętrznych najrozsądniej jest ocieplać poddasze? Moim zdaniem warto zrobić wcześniej mokre prace - tynki, wylewki. Rozsądnie jest zrobić przed zimą - można kontynuować prace wykończeniowe.

sasey
03-10-2009, 07:39
Witam. Mam pytanko. Moje krokwie mają 14cm grubości i jakiej grubosci wełna użyć do ocieplenia?
Dodam,że dach kryty blachodachówką z folią paroprzepuszczalną. Teoretycznie wiem,że grubość izolacji powinna być 1-2cm mniejsza od grubości krokwi,żeby nie zablokować wentylacji,ale zastanawiam się czy można bez szkody dać wełne 15cm. Prosze o poradę.

FlashBack
03-10-2009, 07:57
Witam. Mam pytanko. Moje krokwie mają 14cm grubości i jakiej grubosci wełna użyć do ocieplenia?
Dodam,że dach kryty blachodachówką z folią paroprzepuszczalną. Teoretycznie wiem,że grubość izolacji powinna być 1-2cm mniejsza od grubości krokwi,żeby nie zablokować wentylacji,ale zastanawiam się czy można bez szkody dać wełne 15cm. Prosze o poradę.
Wiem ale chcę zrobić po swojemu :) i gdzie tu miejsce na poradę?

Wytłumacz może co przemawia za zastosowaniem ocieplenia o grubości 15cm między krokwiami o wysokości 14cm?
Może pocieszające Ciebie będzie, że trafiłem już wełnę o grubości 20cm między krokwiami o wysokości 16cm.

sasey
03-10-2009, 08:28
Jak chciałbym zrobić po swojemu, to bym nie pytał, tylko robił. Pozatym prosiłem o porade,a ty mnie opieprzyłeś,zamiast pomóc.

FlashBack
03-10-2009, 09:00
Jak chciałbym zrobić po swojemu, to bym nie pytał, tylko robił. Pozatym prosiłem o porade,a ty mnie opieprzyłeś,zamiast pomóc.
Piszesz, że wiesz ale chcesz zrobić inaczej. jak reagować? tłumaczyć?
Obojętnie przy jakim rodzaju krycia wstępnego dachu, nie umieszcze się wełny o grubości większej niż wysokość krokwi. Przy kryciu dachu folią paroprzepuszczalną wymagane jest zastosowanie przerwy między izolacja a kryciem tą folią. "Obiegowo" przerwa nie może byc mniejsza jak 2cm. Warunkiem uzyskania dobrej wentylacji jest posiadanie szczeliny między kryciem dachu a folią min 2,5cm oraz wlotów od strony okapu i wylotu w kalenicy przekroje zależne od wielkości połaci dachu (sa na to podawane publicznie przeliczniki).
Czym grozi przewymiarowanie wełny nie tylko w parametrze grubości co i wielkości naddatku nie będe pisał.

andk
03-10-2009, 10:32
Podbija się krokwie 4 cm łatą - 15 cm wełny i zostaje 3 cm luzu.

FlashBack
03-10-2009, 11:50
Podbija się krokwie 4 cm łatą - 15 cm wełny i zostaje 3 cm luzu.
owszem tez czasem proponuje to rozwiazanie, choc bardziej przekornie niz majace cos poprawic :D

_PiotR_
03-10-2009, 15:48
Czym grozi przewymiarowanie wełny nie tylko w parametrze grubości co i wielkości naddatku nie będe pisał.
A ja moge prosic w jednym zdaniu? ew. w dwóch? w miare śledze ten temat, ale nie kojarze tej kwestii...

sasey
03-10-2009, 16:03
Jak chciałbym zrobić po swojemu, to bym nie pytał, tylko robił. Pozatym prosiłem o porade,a ty mnie opieprzyłeś,zamiast pomóc.
Piszesz, że wiesz ale chcesz zrobić inaczej. jak reagować? tłumaczyć?
Obojętnie przy jakim rodzaju krycia wstępnego dachu, nie umieszcze się wełny o grubości większej niż wysokość krokwi. Przy kryciu dachu folią paroprzepuszczalną wymagane jest zastosowanie przerwy między izolacja a kryciem tą folią. "Obiegowo" przerwa nie może byc mniejsza jak 2cm. Warunkiem uzyskania dobrej wentylacji jest posiadanie szczeliny między kryciem dachu a folią min 2,5cm oraz wlotów od strony okapu i wylotu w kalenicy przekroje zależne od wielkości połaci dachu (sa na to podawane publicznie przeliczniki).
Czym grozi przewymiarowanie wełny nie tylko w parametrze grubości co i wielkości naddatku nie będe pisał.

Dobra,brak mi słów na takie porady. A wracajac do tematu to zdecyduje sie na nabicie łat na krokwie,po prostu myslałem,że jest inny sposób, dlatego pytałem.

FlashBack
03-10-2009, 16:24
udajesz ...... czy jestes ..... :D
samo nadbicie 4cm krokwi by pchac tam 15cm welny przy foli paroprzepuszczalnej nie zalatwi sprawy. a parametrow izolacyjnosci dachu znaczaco nie poprawi. zbedny wydatek na laty.

sasey
03-10-2009, 20:28
Nie udaje i nie jestem (nie wiem co masz na myśli,ale lepiej dla ciebie żebyś nie chciał mnie obrazić) Ale skoro wiesz co rozwiąże sprawe to dlaczego nie piszesz, tylko wypisujesz posty które g...o wnoszą do dyskusji?
Czyżbyś chciał nabic sobie ilośc postów?
Teraz panie ekspercie odpowiedz mi czym różni się sytuacja w której ocieplamy wełną 15cm - krokiew, powiedzmy 18 cm, a sytuacja gdy ocieplamy 15cm wełną krokiew 15cm z nabita łatą 3cm (co daje 18cm gdybyś nie potrafił dodawać) w/g mnie nie różnią się niczym,ale ja jestem laikiem a nie takim "ekspertem" jak ty
Pozatym wydaje mi się,że lepiej nabić łaty żeby poszeżyć krokiew i dać grubszą izolacje ,niż nie nabijać i zastosować 14cm izolacje.

Rom-Kon
03-10-2009, 20:59
...sorki że wciskam się pomiędzy drzwi i futrynę....

Jeśli już przez przypadek kupiliście wełnę zbyt grubą to raczej nie wyrzucajcie jej tylko lepiej dokupić parę metrów łat i zrobić nadbitkę... jesli chcecie celowo dać grubszą wełnę która nie mieści się w krokwie to uważam to za hmm... ekstrawagancję :wink:

...liczy się całkowita grubość izolacji termicznej... należy ją podzielić na dwie części... obojętnie jakiej grubości ale dwie warstwy. Druga warstwa dociepla również krokwie - o tym należy pamiętać. Są dostępne systemy że druga warstwa wełny może miec grubość nawet 25cm!. Przy pierwszej warstwie chociaż tylko 15cm wełny to łączna grubość izolacji to już 40cm! I to zupełnie wystarczy do większości domów - nawet "upasywnionych"

...jeszcze raz sorry... ale w czym widzicie problem?


ps. poczytam "wsteczne" posty i postaram się na nie odpowiedzieć...

sasey
03-10-2009, 21:32
Masz racje,że trzeba zastosować dwie warstwy ocieplenia i tak chce zrobic.Narazie pytam o pierwszą warstwe.Tak sie składa,że krokwie mam grubości 14cm. Pytałem co zrobić,żeby optymalnie ocieplić przestrzeń miedzy krokwiami. Mógłbym zastosować dwie warstwy wełny o szer.7cm, ale to wychodzi drożej niz jedna warstwa 15cm,no ale tutaj pojawia się problem moich krokwi (14cm).Dlatego postanowiłem nabic łaty i w ten sposób poszeżyć krokwie,żeby móc zastosować 15cm wełne i o to pytałem,ale nasz forumowy "fachowiec" wypisuje posty do d..y nie podobne i miesza zamiast coś konkretnego podowidzieć

_PiotR_
03-10-2009, 23:33
a ja powtórzę swoją prośbę o napisanie mi przyczyn dlaczego daje się cieńszą wełne od krokwi??? w jednym zdaniu

FlashBack
04-10-2009, 01:14
Nie udaje i nie jestem (nie wiem co masz na myśli,ale lepiej dla ciebie żebyś nie chciał mnie obrazić) Ale skoro wiesz co rozwiąże sprawe to dlaczego nie piszesz, tylko wypisujesz posty które g...o wnoszą do dyskusji?
Czyżbyś chciał nabic sobie ilośc postów?
Teraz panie ekspercie odpowiedz mi czym różni się sytuacja w której ocieplamy wełną 15cm - krokiew, powiedzmy 18 cm, a sytuacja gdy ocieplamy 15cm wełną krokiew 15cm z nabita łatą 3cm (co daje 18cm gdybyś nie potrafił dodawać) w/g mnie nie różnią się niczym,ale ja jestem laikiem a nie takim "ekspertem" jak ty
Pozatym wydaje mi się,że lepiej nabić łaty żeby poszeżyć krokiew i dać grubszą izolacje ,niż nie nabijać i zastosować 14cm izolacje.
wielce mozliwe, ze nie bedzie dla ciebie korzystne nadbijanie krokwi. koncentrujesz sie na najmniej istotnej sprawie. izolacja poddasza nie konczy sie na krokwiach. szkoda tylko, ze nikt tu nie widzial twojego dachu.
szkoda tez, ze panowie wykonujacy krycie nie zapytali jak masz zamiar izolowac poddasze. minimalny wysilek z ich strony a nie mialbys rozsterek.

Rom-Kon
04-10-2009, 09:51
Wełnę o niestandardowej grubości ciężko kupić więc przy krokwiach 14cm wełnę trzeba by o grubości 11cm (przy pełnym deskowaniu) i faktycznie 14cm przy membranie wysokoparoprzepuszczalnej. Jeśli pełne deskowanie to wełna w pierwszej warstwie 10cm i 4cm szczelina wentylacyjna reszta grubości pod krokwie (15 a nawet 20cm). Jeśli membrana to wełna 15cm i nadbitka z deski 2,5cm i to wszystko. Ale można nadbić 4-5cm (2x deska 2,5cm) i dać wełnę 15cm i reszta szczelina wentylacyjna.... w Twoim przypadku wydaje mi się to drugie rozwiązanie najrozsądniejsze... deska aż taka droga nie jest... parę gwoździ 4 roboczogodziny i zrobione...

Rom-Kon
04-10-2009, 09:55
a ja powtórzę swoją prośbę o napisanie mi przyczyn dlaczego daje się cieńszą wełne od krokwi??? w jednym zdaniu
Postaram się w jednym zdaniu więc nie będę używał znaków interpunkcyjnych wełnę daje się cieńszą od krokwi w przypadku gdy jest pełne deskowanie i musi być szczelina wentylacyjna jeśli jest membrana (folia dachowa) to wtedy szczelina jest zbędna i wełnę daje się w pełnej grubości krokwi.

FlashBack
04-10-2009, 10:11
widzę, że brnięcie w ślepy zaułek trwa nadal.
dlaczego za wszelka cena/sposób chcecie usilnie pogorszyc parametry izolacyjne ew. przyszelgo poddasza użytkowego?

sasey
04-10-2009, 14:05
Wełnę o niestandardowej grubości ciężko kupić więc przy krokwiach 14cm wełnę trzeba by o grubości 11cm (przy pełnym deskowaniu) i faktycznie 14cm przy membranie wysokoparoprzepuszczalnej. Jeśli pełne deskowanie to wełna w pierwszej warstwie 10cm i 4cm szczelina wentylacyjna reszta grubości pod krokwie (15 a nawet 20cm). Jeśli membrana to wełna 15cm i nadbitka z deski 2,5cm i to wszystko. Ale można nadbić 4-5cm (2x deska 2,5cm) i dać wełnę 15cm i reszta szczelina wentylacyjna.... w Twoim przypadku wydaje mi się to drugie rozwiązanie najrozsądniejsze... deska aż taka droga nie jest... parę gwoździ 4 roboczogodziny i zrobione...

I tak zrobie.
Dzięki

_PiotR_
04-10-2009, 16:29
a ja powtórzę swoją prośbę o napisanie mi przyczyn dlaczego daje się cieńszą wełne od krokwi??? w jednym zdaniu
Postaram się w jednym zdaniu więc nie będę używał znaków interpunkcyjnych wełnę daje się cieńszą od krokwi w przypadku gdy jest pełne deskowanie i musi być szczelina wentylacyjna jeśli jest membrana (folia dachowa) to wtedy szczelina jest zbędna i wełnę daje się w pełnej grubości krokwi.
dzieki za odpowiedz...
pelne deskowanie? czyli deski poprzybijane pod krokwie czy na???

Rom-Kon
04-10-2009, 19:37
Pełne deskowanie... poszycie z desek lub płyty OSB na krokwiach na to papa i dopiero na tym pokrycie dachu (dachówka, blacha, gont itp)

_PiotR_
05-10-2009, 07:48
Pełne deskowanie...
ok to juz wszystko wiem... jeszcze raz dzieki...

Pinok
05-10-2009, 10:09
A jeżeli u mnie jest dach deskowany ale na tych deskach mam membranę (czyli folię wysokoparoprzepuszczalną), między deskami są szczeliny, to czy wymagana jest szczelina wentylacyjna między wełną a deskami czy nie ?

Rom-Kon
05-10-2009, 10:59
A jeżeli u mnie jest dach deskowany ale na tych deskach mam membranę (czyli folię wysokoparoprzepuszczalną), między deskami są szczeliny, to czy wymagana jest szczelina wentylacyjna między wełną a deskami czy nie ?
Raczej tak bo sumaryczna powierzchnia tych szczelin nie jest zbyt duża i może to być za mało. Deska też nie ma rewelacyjnych właściwości paroprzepuszczalnych.

edi1977
06-10-2009, 00:58
jaki mur? tam (za murlata) procz przyszlej izolacji nic innego znajdowac sie nie powinno, wiec.. prosze naprawic ten blad.

A czemu uważasz że to bład i że za murłatą nie powinno nic być?

FlashBack
06-10-2009, 06:57
jaki mur? tam (za murlata) procz przyszlej izolacji nic innego znajdowac sie nie powinno, wiec.. prosze naprawic ten blad.

A czemu uważasz że to bład i że za murłatą nie powinno nic być?
owszem powinno cos byc, co o tym napisalem wszesniej.
teraz wybacz czepiam sie, zostaw to wszak szkoda niszczyc czyjas ciezka prace.

Rom-Kon
06-10-2009, 10:11
Witam,

(...)
http://images43.fotosik.pl/208/156afaebdf183afcmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

(...)

Na tej fotce wyraźnie widać że szczelina wentylacyjna jest zamknięta pianką. Szczelina wentylacyjna nad murłatą - pomiędzy styropianem a deskami powinna być otwarta na min 3cm a jest szczelnie zapiankowana. To jest błąd wykonawczy. Tak samo w kalennicy też powinno być rozszczelnienie by był wylot tej szczeliny wentylacyjnej. Jesli nie ma wlotu i wylotu to szczelina nie spełna swojego zadania.

piotrul
08-10-2009, 10:04
Witam. A jam mam troche inny pronlem. Poddasze chcę mieć (przynajmniej częsciowo) w boazerii MBF. Jak zrobic do niej stelaż? Panele maja byc w poziomie, wiec steaż wychodzi jakby nie patrzył w pionie. Czy jestem skazany na kratownicę"? No i jeszcze dla urtudnienia panele sie przybija, więc, muszą być łaty drewniane. Ktoś rozpracowywał temat?

Rom-Kon
09-10-2009, 20:49
Niestety jesteś skazany na krzyżowy i to z drewnianych łat. Ale nie przejmuj się jest to prosty stelaż.

Rom-Kon
09-10-2009, 20:57
Sorki za te krzaczki ale pisze z komorki i zapomnialem ze nie przechodza polskie znaki. Mam nadzieje ze idzie zrozumiec o co chodzi. :wink:

dozi
11-10-2009, 00:31
Sorki za te krzaczki ale pisze z komorki i zapomnialem ze nie przechodza polskie znaki. Mam nadzieje ze idzie zrozumiec o co chodzi. :wink:
Fajną masz komórke.
Ja po hajtnięciu, ma tak sporadyczny dostęp do netu, że się płakać chce, a tyle fajnych nowych (choć niestety starych-co najbardziej wkurza FlashBacka) problemów.
Mam nadzieję że niedługo sytuacja ulegnie relatywnej poprawie i się poprawię ze swoimi wpisami.
Rom Kon dzięki za pamięć na którejś z poprzednich stron.
A to zaszufladkowanie... hmmm należało Ci się!! w końcu pierwsza liga!!

Rom-Kon
11-10-2009, 17:43
Dozi Ty zyjesz? Dosyc luzkowych igraszek! Wracaj na forum! To jeszcze nie zimowa stagnacja. Forum jeszcze zyje :wink:

harnasx
11-10-2009, 20:50
Jaka wysokość pomieszczeń na poddaszu jest do przyjęcia (w sensie minimum) - bedę ocieplał (wylewki i tynki zrobione) i nie wiem czy dać 5 cm wełny pod jętkami czy 10cm pod - czy zrobić oryginalnie i dać 10 cm nad jętkami a sufit zrobić z osb mocowany do jętek?

FlashBack
11-10-2009, 21:02
Jaka wysokość pomieszczeń na poddaszu jest do przyjęcia (w sensie minimum) - bedę ocieplał (wylewki i tynki zrobione) i nie wiem czy dać 5 cm wełny pod jętkami czy 10cm pod - czy zrobić oryginalnie i dać 10 cm nad jętkami a sufit zrobić z osb mocowany do jętek?
wysokosc pomieszczen poddasza to, rzecz gustu i "wielkosc co miesiecznego portfela na ogrzewanie pomieszczen w dzien praktycznie niezamieszkalych". raz mam klienta ktory mimo sporej roznicy miedzy stropem a jetkami (np. 3,3m) sufit chce na wysokosci 2,55m inny co ma do jetek 2,6m sufit chce na 2,8m :D i dogodzic takiemu.
pytanie wiec jaka jest roznica wysokosci strop/jetki i jaka jest wysokosc scian dzialowych?.

harnasx
11-10-2009, 21:23
wysokosc pomieszczen poddasza to, rzecz gustu i "wielkosc co miesiecznego portfela na ogrzewanie pomieszczen w dzien praktycznie niezamieszkalych". raz mam klienta ktory mimo sporej roznicy miedzy stropem a jetkami (np. 3,3m) sufit chce na wysokosci 2,55m inny co ma do jetek 2,6m sufit chce na 2,8m :D i dogodzic takiemu.
pytanie wiec jaka jest roznica wysokosci strop/jetki i jaka jest wysokosc scian dzialowych?.

wysokość od wylewki do dołu jetki to 2,5m
wysokość scianek działowych to również 2,5m (wymurowane do samych jętek) - tak że nie ma się "czym rządzić :("

FlashBack
11-10-2009, 21:56
wysokosc pomieszczen poddasza to, rzecz gustu i "wielkosc co miesiecznego portfela na ogrzewanie pomieszczen w dzien praktycznie niezamieszkalych". raz mam klienta ktory mimo sporej roznicy miedzy stropem a jetkami (np. 3,3m) sufit chce na wysokosci 2,55m inny co ma do jetek 2,6m sufit chce na 2,8m :D i dogodzic takiemu.
pytanie wiec jaka jest roznica wysokosci strop/jetki i jaka jest wysokosc scian dzialowych?.

wysokość od wylewki do dołu jetki to 2,5m
wysokość scianek działowych to również 2,5m (wymurowane do samych jętek) - tak że nie ma się "czym rządzić :("
coz okladzina podlogowa ok.2cm, okladzina g/k pod jetkami ok. 3,5cm, masz szanse na 2,42-2,43m. nie jest zle o ile wstajac rano nie zaczniesz sie przeciagac ;).

chemik chlorowiec
11-10-2009, 22:44
Witam,
ja nie mam pytań bo dokładnie przeczytałem pierwsze 6 stron tego forum po tym materiale bez problemu ocieplam swoje poddasze.
Życze wszystkim aby przed zadaniem pytania na forum trochę poczytali (zwłaszcza odpowiedzi Rom-Kon'a (szacuneczek) na pytania denes'a) a ich życie na pewno będzie łatwiejsze:)

edde
11-10-2009, 22:49
no to chyba Cię zasmucę:
przeczytałem w kilka ostatnich wieczorów komplecik 31 stron i wciąż pewne wątpliwości w czasie prac się pojawiają :wink:

chemik chlorowiec
12-10-2009, 08:23
np?
PS ten domek na zdj. to Tamaryszki?

harnasx
12-10-2009, 09:08
coz okladzina podlogowa ok.2cm, okladzina g/k pod jetkami ok. 3,5cm, masz szanse na 2,42-2,43m. nie jest zle o ile wstajac rano nie zaczniesz sie przeciagac ;)"


okladzina g/k pod jetkami ok. 3,5cm - czyli profil 2,5 +gk 12mm - ale co nie ocieplać tego - chyba nie ma wełny <5cm - no chyba ze styropian dać?

a takie rozwiązanie z OSB pod jętki to zły pomysł?

edde
12-10-2009, 09:41
np?
PS ten domek na zdj. to Tamaryszki?

tak, tamaryszki2 w lustrzanym odbiciu

FlashBack
12-10-2009, 09:56
coz okladzina podlogowa ok.2cm, okladzina g/k pod jetkami ok. 3,5cm, masz szanse na 2,42-2,43m. nie jest zle o ile wstajac rano nie zaczniesz sie przeciagac ;)"


okladzina g/k pod jetkami ok. 3,5cm - czyli profil 2,5 +gk 12mm - ale co nie ocieplać tego - chyba nie ma wełny <5cm - no chyba ze styropian dać?

a takie rozwiązanie z OSB pod jętki to zły pomysł?
izolacje cieplna wykonuje sie miedzy jetkami i na jetkach. pod jetkami wykonuje sie jedynie przepony akustyczne.
osb? hmm oczywiscie, ze mozna tylko jak duzy jest rozstaw jetek. plyty trzeba odpowiednio przygotowac do dalszych prac wykonczeniowych moze np cerplastem atlasa by staly sie bardziej przyjazne dla materialow wykonczeniowych.

naLeśnik
12-10-2009, 12:44
czy ktoś z szanownych forumowiczów używał takie taśmy do łączenia narożników wewnętrznych?


http://img194.imageshack.us/img194/9008/28631161.jpg (http://img194.imageshack.us/i/28631161.jpg/)

http://img515.imageshack.us/img515/5143/61974585.jpg (http://img515.imageshack.us/i/61974585.jpg/)

gomul
12-10-2009, 14:09
witam,
stawiam scianke dzialowa na poddaszu, ktora ma w najwyzszym miejscu 2,8m wysokosci (scianka ze skosem w ksztalcie trapezu). Plyty kg mam kupione 2,6m. Powinienem sztukowac paskiem od dolu czy od gory? Moze jakos inaczej nalezy to rozwiazac?
http://img115.imageshack.us/img115/4223/scianka.png

FlashBack
12-10-2009, 14:29
witam,
stawiam scianke dzialowa na poddaszu, ktora ma w najwyzszym miejscu 2,8m wysokosci (scianka ze skosem w ksztalcie trapezu). Plyty kg mam kupione 2,6m. Powinienem sztukowac paskiem od dolu czy od gory? Moze jakos inaczej nalezy to rozwiazac?
http://img115.imageshack.us/img115/4223/scianka.png
na przemian.
czy rozszezyc: okreslic nosnosc sciany, rozplanowanie profili i plytowana?, kierunek profili?, max. wysokosc profila nosnego?, min. dopuszczalna wstawke?, min. szerokość wstawki pionowej?, min. przesuniecie wstawek?, kompensacje strzalki?, luz dolny i gorny plytowania wzgledem stropow?, wysokosc pierwszego i ostatniego wkreta? kolejnosc krecenia plyt?, sposob fazowania krawedzi?, sposob montazu paroizolacji, sposob wykonania izolacji akustycznej, itd.

gomul
12-10-2009, 18:04
na przemian.
czy rozszezyc: okreslic nosnosc sciany, rozplanowanie profili i plytowana?, kierunek profili?, max. wysokosc profila nosnego?, min. dopuszczalna wstawke?, min. szerokość wstawki pionowej?, min. przesuniecie wstawek?, kompensacje strzalki?, luz dolny i gorny plytowania wzgledem stropow?, wysokosc pierwszego i ostatniego wkreta? kolejnosc krecenia plyt?, sposob fazowania krawedzi?, sposob montazu paroizolacji, sposob wykonania izolacji akustycznej, itd.

kurcze dla takiego amatora jak ja to w sumie to pierwsze zdanie starcza :D
czy te wymagania ktore podales to ironia, czy faktycznie maja znaczenie? :)

dzieki za tak szybka odpowiedz

FlashBack
12-10-2009, 19:04
wiele czynnikow trzeba wziasc pod uwage. wszystko zalezy od warunkow miejsca i przeznaczenia jakie ma spelniac ta przegroda czyli sciana.

FlashBack
12-10-2009, 19:06
czy ktoś z szanownych forumowiczów używał takie taśmy do łączenia narożników wewnętrznych?


http://img194.imageshack.us/img194/9008/28631161.jpg (http://img194.imageshack.us/i/28631161.jpg/)

http://img515.imageshack.us/img515/5143/61974585.jpg (http://img515.imageshack.us/i/61974585.jpg/)
a niby jaka role one maja spelniac? co zykamy?. do maskowania i zbrojenia spoiny w narozach 90st. stosuje wylacznie tasme papierowa.
mozna ja z powodzeniem stosowac na katach rozwartych np. skos-sufit, skos-scianka kol. z g/k. tyle, ze nie bedzie ona pelnic roli wmacniajacej a jedynie wizualnie poprawi jakosc krawedzi.
i jeszcze jedno osadzanie tasm wymaga znacznej wprawy. wczesniej nalezy sporo potrenowac na roznych dlugosciach tasmy i katach. sa specjalne jety do osadzania tych tasm ale kosztuuujaa hoho :D